19.6.2013
×

Hakkında

Künye

İletişim

  1 HAZİRAN 2013

 l- Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Taksim'de devam eden olaylara ilişkin yazılı açıklama yaptı. Cumhurbaşkanı Gül, "Demokratik bir toplumda tepkiler istismara mahal vermeyecek şekilde kurallara uyarak sağduyu ve sükûnet ile verilebilmeli; buna mukabil yönetenler de farklı düşüncelere ve kaygılara kulak vermek için daha çok çaba sarf etmelidir.” dedi.

2- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Genel Kurulu'nda yaptığı konuşmada ilk kez Gezi Parkı'nda yaşananlara değindi ve "Topçu Kışlası'nı yapacağız. Polis orada dün de vardı, bugün de var, yarın da olacak. Polisin biber gazı kullanımında yanlışlık var. Bakanlık inceleme yaptırıyor. Yeri geldiğinde kurallara göre onun da kullanımı gerekir. Sistem içinde en az iktidar kadar muhalefet de güçlü, kaliteli, seviyeli olmak zorundadır. En az iktidar kadar çalışmak, proje üretmek durumundadır, muhalefet iktidarın seviyesine ulaşamazsa, yanına yaklaşamazsa aşırı uçların eline geçer. İktidar nasıl boşluk kabul etmezse muhalefet de boşluk kabul etmez, ama biz çok büyük boşluk yaşıyoruz. Seçmen oy verdiği partiden kaliteli, seviyeli yönetim istiyor. Toplumda çok ciddi tahrikler yapıldığını görüyoruz.” dedi.

3- Ankara'dan Kadıköy'deki mitinge katılmak üzere İstanbul'a giden CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Atatürk Havalimanı 'nda gazetecilerin sorularını cevapladı. Yaşanan gelişmelerden dolayı Kadıköy'de yapmayı planladıkları mitingi iptal ettiğini açıklayan Kılıçdaroğlu, Taksim 'deki olaylardan Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ı sorumlu tuttu. Kılıçdaroğlu, Başbakan'ın, "Birisinin burnu kanarsa sorumlusu CHP olacak.” dediğini belirterek şunları söyledi: "Neye dayanarak bunu söylüyor? Polisine, TOMA'lara güvenerek mi bunu söylüyor? Devletin görevi, yurttaşın güvenliğini sağlamaktır. Devletin görevi, eylem yapan yurttaşın hakkını korumaktır. Yasalardan kaynaklanan bir hakkım kullanıyorlar. Kentine, ağacına, doğasına sahip çıkan İstanbullu var.”

4- Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, AK Parti Bursa İl Başkanlığı'nda, Taksim'deki olayları değerlendirdi. Olaylara sebebiyet veren Taksim Gezi Parkı projesinin yürütmesinin durdurulmasına yönelik mahkeme kararının isabetli olduğunu söyleyen Başbakan Yardımcısı Arınç, güvenlik güçlerinin biber gazlı müdahalesini de eleştirerek "Bu süreçte, 'AVM yapılmasın' diyen insanlara biber gazı şıkına yerine 'buraya gerçekte şu yapılıyor' denilerek ikna sürecine gidilmelidir.” diyerek, mahkeme kararının infazı sırasında en azından bütün faaliyetlerin durdurulması gerektiğini kaydetti. Başbakan Yardımcısı Arınç, "Bu sükûnet döneminde belediye ve Kültür Bakanlığı veya bu işte sorumlu birimlerin İstanbul halkına bir borcu var. O borç da şudur: 'Biz Taksim'i yayalaştırma çalışmaları içinde Gezi Parkı'nda şunu yapmak istiyoruz. Ağaç katliamı yapmayacağız. Park olacak. Buradan söküleceklerin başka yerde hayat bulacağının teminatını veriyoruz. Sizin duyarlılığınızı paylaşıyoruz. Olan bitenlerden özür diliyoruz.' denmesinde toplumsal barış açısından büyük fayda olduğunu düşünüyorum.” diye konuştu.

5- Başbakan Yardımcısı Ali Babacan, Türkiye İşadamları ve Sanayiciler Konfederasyonu (TUSKON) ve Türki Amerikan Birliği (Turkic American Alliance-TAA) iş birliğinde düzenlenen Türk-Amerikan Dostluk Yemeği'nde yaptığı konuşmada, dost, ortak ve müttefik olan Türkiye ve ABD arasındaki ilişkilerin model ortaklık temelinde ilerlediğini kaydetti. İki ülkenin politika ve savunma alanındaki ilişkilerinin son derece güçlü olduğunu, ancak ekonomik ve ticari ilişkilerinin daha fazla desteklenmesi gerektiğini ifade eden Başbakan Yardımcısı Babacan, bu nedenle iki ülke arasında ekonomik ve ticari ilişkilerin stratejik olarak geliştirilmesi hedefini koyduklarını belirterek ABD ve AB arasında görüşmeleri başlayan Transatlantik Serbest Ticaret Anlaşması'ndan Türkiye'nin de eşit haklarda yararlanması için politik iradeyi her iki tarafin ortaya koyduğunu kaydetti.

6- Taksim Gezi Parkı'na yapılması planlanan Topçu Kışlası projesinin durdurulması için yapılan protestolar eylemin 5'nci gününde polisin çekilmesiyle sona erdi. İçişleri Bakanı Muammer Güler, Ankara 19 Mayıs Stadyumu'nda düzenlenen II. Türkçe Olimpiyatları açılış programına girişte basın mensuplarının sorularını cevapladı. Taksim'de başlayan daha sonra Türkiye'nin çeşitli illerinde gerçekleşen olaylarda gelinen son duruma ilişkin Bakan Güler, "48 ilimizde 90'ın üzerinde basın açıklaması ve korsan gösteri oldu. Bununla ilgili olarak polisimiz gerekli önlemleri almıştır. Birçok yerde de gerektiğinde müdahaleler de yapıldı, Şu anda 939 gözaltı var. Bir kısmının ifadeleri alınarak serbest bırakılıyor, bir kısmı da Cumhuriyet savcılarının talimatları gereğince sorguları devam ediyor, mahkemeye sevk edilecek.” diye konuştu.

Öte yandan, içişleri Bakanlığınca Yapılan Yazılı açıklamada, Taksim Gezi Parkı'nda yaşanan olaylara müdahale ile ilgili çekilen bütün görüntü ve bu konudaki iddiaların incelendiğini bildirildi. Açıklamada, "Güvenlik güçlerimizce amacım aşan ve yasaların vermiş olduğu yetki sınırlarını aşmak suretiyle orantısız güç kullandığı tespit edilen personel hakkında yasal işlemler yapılacak olup, incelemeler devam etmektedir.” denildi. Açıklamada ayrıca, kanunsuz eyleme devam eden, tüm uyarı ve ikazlara riayet etmemek suretiyle çevreye, iş makinelerine, İşçilere, güvenlik görevlilerine, esnaf ve vatandaşlara karşı saldırıda bulunanlara da dikkat çekildi. Gösterici grubun dağılmalarını sağlamak amacıyla orantılılık ilkesi çerçevesinde müdahale edildiği vurgulandı. Bu müdahalelerde göz yaşartıcı gaz mühimmatlarının çok zorunlu olmadıkça kullanılmadığına işaret edildi.

 

7- MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, Atatürk Kültür Merkezi'ndeki Çankırı Günleri etkinliğinde gazetecilerin sorularını cevapladı. Taksim'deki olaylarla ilgili hükümeti ve CHP'yi eleştirirken, polise sahip çıkan ve polisin verilen talimatı yerine getirmekten başka bir şey yapmadığını söyleyen Bahçeli, polise talimat verenlerin sorgulanması gerektiğini kaydetti.

8- BDP Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, Diyarbakır'da yaptığı açıklamada, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın halkın karşısına çıkıp özür dilemesi gerektiğini belirterek "Başbakan'ın özeleştiri vermesi lazım. Çıkıp bir kez daha halka karşı meydan okumak yerine 'biz bildiğimizi okuruz' demek yerine açık açık çıkıp, 'biz bu konuda hata yaptık, polisimiz de hata yapmıştır. Biz özür diliyoruz halkımızdan' deyip hukuken de aşırı güç kullanan güvenlik güçleriyle ilgili derhal soruşturma başlatması lazım.” diye konuştu.

9- İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, Habertürk televizyonuna yaptığı açıklamada, Taksim'de AVM'ye ihtiyaç olmadığını söyledi. Projeyi iyi anlatamadıklarını ifade eden Topbaş, Gezi Parkı'ndaki çalışmaların Topçu Kışlası ile ilgisi olmadığını, yayalaştırma projesi kapsamında tretuvar düzenlemesi yapıldığını kaydederek şunları söyledi: "Kışla'nın metrekaresi bir AVM olmaya müsait değil aslında. Orada bir rezidansdan ziyade sanat galerileri olabilir. Bunlar daha sonra tartışılır. Sayın Başbakan'ın değerlendirmeleri de önemli. Taksim'in bir alışveriş merkezine ihtiyacı yok. Daha aktif kullanılabilen farklı birtakım sanat galerileri, kafeler ile bezenmiş alanlara ihtiyaç var. Yapılan iş dar olan bir yolu yaklaşık 2 ile 3 metre arasında genişletmek. Bu doğrultuda ağaçlar taşındı ve yol genişletildi. Bir yanlış anlama oldu. Tabii ki yanlış yapmamak, İstanbulluları üzmemek bizim görevimiz Bundan sonra biraz daha hassas olunması ve İstanbulluların daha önceden bilgilendirilmesi gerektiğini gördük. Projelerimiz bundan sonra belki bir yerlerde sergilenmek suretiyle daha önceden gösterilmek suretiyle uygulamaya geçilirse bu sıkıntılar yaşanmaz. İstanbullular da bilir ne yapıldığını. Kulaktan dolma bilgilerle değil kendisi görerek kabullenir diye düşünüyoruz."

10- Türkiye Gazeteciler Federasyonu (TGF) Genel Başkanı ve İzmir Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Atilla Sertel, Taksim Gezi Parkı için başta İstanbul olmak üzere çeşitli illerde devam eden gösterilerde, olayları takip eden gazetecilere göstericiler tarafından saldırıda bulunulması üzerine yaptığı açıklamada, kurumları üzerinden gazetecilerin hedef alınmaması gerektiğini  söyledi.

11-  Suriye Yerel Koordinasyon Komitesi (LCC) tarafından yapılan açıklamaya göre, Özgür Suriye Ordusuna (ÖSO) bağlı birliklerin ülkenin kuzeydeki Halep şehrinde bulunan Neyrab hava üssü ile Humus'un Tedmur ilçesindeki dağlık alanda Rus yapımı iki savaş uçağının düşürüldüğü belirtildi

  2 HAZİRAN 2013

1- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Haliç Kongre Merkezi'nde düzenlenen Rumeli Türkleri Kültür ve Dayanışma Derneği'nin 42. Olağan Genel Kurulu'nda yaptığı konuşmada, Taksim olaylarına değinerek CHP'yi eleştirdi. Başbakan Erdoğan, "Son dönemde sık sık direniş çağrısı yapan ana muhalefet partisinin ve onun yanında olanların bu eylemleri kışkırttığını görüyoruz.” dedi. Başbakan Erdoğan, Gezi Parkı'nda alışveriş merkezi yapılacağı iddialarına da "Tutturmuşlar AVM, AVM olacak. Burada, kesinleşmiş olarak bir AVM projesi yok. Biz Gezi Parkı ortadan kalksın iddiasında değiliz. Aslına uygun olarak Topçu Kışlası'nı yapmak istiyoruz. Biz bunu yeşili muhafaza edecek şekilde yapacağız.” şeklinde konuştu.

2- CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Yeşilköy Fuar Merkezi'nde düzenlenen "Deneyimli Başkanlar Konuşuyor” oturumunun ardından basın mensuplarının gündeme ilişkin sorularını cevapladı. Taksim Gezi Parkı'ndaki olaylara ilişkin bir soru üzerine, olayların uluslararası boyuta taştığını ileri sürerek yaşananların iktidarın baskısının bir sonucu olduğunu savunan Kılıçdaroğlu, "Halk, baskıya ortak bir tepki göstermiştir. Bunu Başbakan 'ın çok iyi anlaması gerekir. Türkiye kendi bildiği Türkiye değildir. Sayın Başbakan eylem yapanların tümünü kendi karşıtı olarak görmemelidir. Onların tümü ülkenin özgürlüğü ve demokrasisi için mücadele ediyor.” dedi.

3- Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Nihat Ergün, Kanal 7 televizyonunda yayımlanan Başkent Kulisi adlı programda, Taksim Gezi Parkı'nda yaşanan olayları değerlendirdi. Gezi Parkı'ndaki ağaçlar, Taksim Topçu Kışlası 'nın inşası veya onun AVM yapılıp yapılmaması etrafında konunun değerlendirilmesinin ve birkaç günlük bir değerlendirme yapılmasının eksik olacağını belirten Bakan Ergün, konunun böyle olmadığının Türkiye'deki değişik yerlerde yapılan gösterilerden de anlaşıldığını söyledi. Demokratik olarak kendini ifade etmek isteyen herkesin her platformda bunu yapabileceğini, adres ve muhatap belli olduktan sonra hiçbir mesele olmadığını vurguladı.

4- Gümrük ve Ticaret Bakanı Hayati Yazıcı yaptığı açıklamada, sigorta kooperatiflerinin kurulması için izin vereceklerini, Bakanlık olarak kooperatifçilikle, sigorta sektörüne yeni açılım yapacaklarını söyledi. Bakan Yazıcı, sigorta sektöründe toplam sermayenin yüzde 66.14'nün yabancılara ait olduğunu, sigorta priminin yüzde 53.25'inin yabancılar tarafından üretildiğini belirterek "Ülkemizdeki sigorta gelirinin büyük bölümü yabancı sermayeye gitmektedir. Bu bir eksikliktir. Tabiki, küreselleşen dünyada yabancı sermayenin dışlanmaması, ancak ülkemizdeki yatırımcıların da teşvik edilmesi  gerekmektedir.” ifadesini kullandı.

5- İçişleri Bakanı Muammer Güler yaptığı açıklamada, 6 günde 67 ilde 235  eylem ve etkinlik yapıldığını, akşama kadar 1730 kişinin gözaltına alındığını söyledi. Zararın 20 milyon liranın üzerinde olduğunu ifade eden Bakan Güler

"Gözaltına alınanların büyük çoğunluğu, ifadeleri alınıp, kimlikleri tespit edilerek serbest bırakıldı. Ama cumhuriyet savcılarının talimatıyla haklarında gözaltı işlemi devam eden veya terörle ilişkilendirilenlerle ilgili adli işlemler de sürdürülmektedir. 115 güvenlik görevlimizin yaralanması söz konusu. 58 vatandaşımızın hastanelerdeki tedavileri sürüyor.” dedi.

6-Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, elektronik fatura sistemine (e-fatura) geçiş için başvuru süresinin

1 Eylül 2013 tarihinde sona ereceğini hatırlatarak, firmaları uyardı. E-faturanın hem alıcı hem de satıcı için oldukça yüksek bir tasarruf imkânı sağladığına işaret eden Bakan Şimşek, "e-fatura düzenlemek, satıcı için kağıt faturaya göre yüzde 57, alıcı için ise yüzde 62 daha fazla tasarruf sağlıyor. Üstelik işletmeler e-fatura için yapmış oldukları harcamaları 6 ay ila 1,5 yıl arasında amorti ediyor ve toplamda cirolarının yüzde 2'si oranında bir tasarrufta bulunuyorlar.” diye konuştu.

7-Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı, Eskişehir'de sivil toplum kuruluşlarıyla

  (STK) bir araya geldiği toplantıda basın mensuplarının sorularım cevapladı. "Muhalefetin senelerce uğraşsa da başaramayacağı bir şeyi 5 günde başardık ve normal koşullarda bir araya gelmesi düşünülemeyecek olan birbirinden çok farklı kesimleri, grupları ve fraksiyonları toz duman içerisinde buluşturduk.” diyen Bakan Avcı, "Gaz bulutları dağıldığı zaman koltuğunun altında Orhan Pamuk'un kitabını taşıyan Açık Radyo dinleyicileri, yanlarında koltuğunun altında ulusal gazeteleri taşıyan beyaz bereli çocukları görürlerse hiç şaşırmasınlar. Taksim'de protesto edilen nedir bunlar konusunda gençlerin ve insanımızın kafalarının çok net olmadığını görüyoruz.” şeklinde konuştu.

8-Ekonomi Bakanlığı bünyesinde yere alan nisan ayına ait Yatırım Teşvik Belgeleri Listesi ve İptal Edilen Yatırım Teşvik Belgeleri Listesi Resmi Gazete'de yayımlandı. Buna göre, nisan ayında 434 adcı yatırım için teşvik belgesi düzenlendi. Düzenlenen belgeletile toplanı sabit yatırım tutarı 7 milyar 748 202 bin lira olurken, ithal makine teçhizat tutarı 2 milyar 221 milyon 974 bin dolar oldu.

9-MHP Genci Başkanı Devlet Bahçeli, Mersin'in Erdemli ilçesinde bu yıl 25. gerçekleştirilen Geleneksel Türkmen Şöleni'nde yaptığı konuşmada, Türkiye’nin bölünme sürecine girdiğini savunarak "Ne yazık ki, Türkiye diktatörlüğe doğru gitmektedir. İktidar hoşgörüsüzdür, zorbadır, kontrolsüzdür. İstanbul Gezi Parkı'nda 5 gündür yaşanan olaylar, iktidarın tavrını ve tercihi göstermesi bakımından son derece anlamlıdır. Burada yaşanan ilkel görüntüler Türkiye’yi küçük düşürmüştür. Biber gazlı müdahaleler, aşırı güç kullanımı ülkemizin ne duruma geldiğini açıkça kanıtlamıştır. Türkiye'yi geri bir duruma düşürmeyi buradan kınıyorum. Fırsattan istifade ederek Türk polisini suçlayanlara da şunu ifade etmek istiyorum; elbette müdahale ağır olmuştur ama emniyet güçlerinin aldıkları talimatlarla hareket ettiğini kimse unutmamalı. Başbakan ve yardımcılarının polisi zan altında bırakmaları utanmazlıktır.” ifadesini kullandı.

10- BDP Genci Başkanı Selahattin Demirtaş yaptığı açıklamada, Taksim olayları için, polis şiddetinin haklılığının olmayacağını belirterek olaylardan etnik çatışma ya da Kürt karşıtlığı çıkartmak isteyen çevrelerin olduğuna dikkati çekerek "Provokasyonlara karşı da hassas olunması lazım.” dedi.

I I- Avrupa Birliği (AB) Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Catherine Ashton, Taksim Gezi Parkı'ndaki olaylarla ilgili taraflara itidal çağrısında bulundu. Ashton'ın sözcüsü tarafından yapılan açıklamada, İstanbul ve diğer bazı kentlerdeki eylemlerde "polisin orantısız güç kullanmasından endişe ve üzüntü duyulduğu” ifade edildi. Taraflara şiddet olaylarına son vermeleri çağrısı yapılan açıklamada, "Konuya barışçıl bir çözüm bulunabilmesi için diyalog kanallarının açık tutulması gerektiği” belirtildi.

12- Mısır'daki en yüksek yargı erki olan Anayasa Mahkemesi, ülke parlamentosunun üst kanadı Şûra Meclisi ve yeni anayasayı hazırlayan Anayasa Komisyonu'nu feshetti. Kararla Mısır siyaset dünyası büyük bir belirsizlikle karşı karşıya kaldı.

  

  3 HAZİRAN 2013

l- Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, İzmir Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı Ekrem Demirtaş ve beraberindeki heyeti kabulünden önce gazetecilere gündeme ilişkin açıklamalarda bulundu. Cumhurbaşkanı Gül, Gezi Parkı protestolarıyla ilgili İktidar ve eylemcileri bir kez daha uyararak "Demokrasi sadece seçim yapmak değildir, iyi niyetli olarak verilen mesajlar alınmıştı. Herkes sağduyulu olmalı, kurallara uymalı. İmajımızı zedeleyici davranışlara da hiç müsaade etmemek gerekir.” dedi.

2-TBMM Başkanı Cemil Çiçek, yaptığı açıklamada, Taksim Gezi Parkı eylemleri konusunda herkesin sağduyulu olması gerektiğini söyledi. 1980 öncesi yaşanan olaylara benzer gelişmeler yaşandığına işaret eden Başkan Çiçek, "Bu tip olaylarda çok iyi niyetle olaylara katılanlar olabileceği gibi, bu olayları kendi düşünceleri, siyasetleri, beklentileri için kullanmaya çalışan grupların olabileceğini geçmiş tecrübelerden biliyoruz.” dedi.

3-Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, dört günlük Kuzey Afrika gezisi için Fas'a gitti. Hareketinden önce Atatürk Havalimanı'nda basın toplantısı düzenleyen Başbakan Erdoğan, Gezi Parkı'na yönelik eylemlerin iç ve dış bağlantılarının bulunduğunu, istihbarat birimlerinin bu konuda çalışmalarını sürdürdüğünü belirtti. CHP'nin de bu işte çok büyük vebal taşıdığını kaydeden Başbakan Erdoğan, "Bu olayların arkasında aynı zamanda CHP zihniyeti var. Aşırı uçlarla müşterek dayanışma içerisinde bunları yapıyorlar. Gezi Parkı meselesi bu işin fitilini ateşleme yeri. CHP bu işin içerisinde çok aktif rol almak suretiyle saf vatandaşları yönlendiriyor.” dedi.

4-CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Çankaya Köşkü'ne çıkarak Taksim 'deki olaylarla ilgili Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ile yaklaşık 45 dakika süren bir görüşme yaptı. Çıkışta görüşmeye ilişkin bilgi veren Kılıçdaroğlu, eylemcilerin taleplerini Cumhurbaşkanı Gül'e ilettiğini ve bu taleplerin "doğal” olduğunu söylediğini anlattı. Görüşmede, Başbakan Erdoğan'ın söylemlerini eleştirdiğini kaydeden Kılıçdaroğlu, "Başbakan'ın kullandığı dilin olayı yatıştırmak değil, tırmandırmak yönünde olduğunu Sayın Cumhurbaşkanı'na da bu konuda büyük görevler düştüğünü söyledim ve bu görevleri yerine getirmesini istedim.” diye konuştu.

5- AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Hüseyin Çelik, katıldığı televizyon programında Taksim'de çıkan olaylarla ilgili Cl IP'yi eleştirdi, Çelik, "CHP'li milletvekilleri, liseli öğrencilerden medet umar hâle gelmiştir." dedi,

6-  İstanbul Taksim'deki Gezi Parkı'nda başlayan eylemlerin ülke geneline

yayılması, piyasaları etkiledi. Borsa, döviz ve faiz cephesinde sert dalgalanmalar )aşındı. Faizler yüzde 6,78 seviyesine tırmandı. Dolar 1,90 liraya dayandı. Botsa güne yüzde 6,43 oranında sert bir düşüşle başladı.

7- Avrupa Parlamentosu'nun en büyük ikinci grubu Sosyalistler'in lideri

Hannes Swoboda, Türkiye'deki gösterilerle ilgili hükümeti suçladı. Başbakan Erdoğan'ın üslubu için "saldırgan” ifadesini kullanan Swoboda, AB yolunda ilerleme için Başbakan'ın milli birliği gerektiren projelerde sivil topluma danışmayı "öğrenmesi” gerektiğini söyledi.

8- Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), mayıs ayı Tüketici Endeksi ve Üretici Fiyatları Endeksi verilerini açıkladı. Buna göre mayıs ayında TÜFE yüzde 0,15 arttı. Tüketici fiyatları, geçen ayın aynı ayına göre ise yüzde 6,51 artış gösterdi. ÜFE, geçen ay, bir önceki aya göre yüzde l, geçen yılın aynı ayına göre yüzde 2,17 artış gösterdi.

9- ABD Dışişleri Bakam John Kerry, Gezi Parkı protestolarına müdahaleyle ilgili açıklamalarda bulundu. Kerry, ABD'nin, insanların barışçıl protesto düzenleme hakkı dâhil, ifade ve toplanma özgürlüklerine tam destek verdiğini çünkü bunun, tüm demokrasiler için temel önemde olduğunu dile getirdi. "Polis tarafindan aşırı güç kullanımına dair haberlerden kaygılıyız.” diyen Kerry, "Bu olaylara dair tam kapsamlı bir soruşturma yürütüleceğini ve bu tür olaylarda  polis güçlerinden tüm itidalin gösterileceğini umuyoruz.” ifadesini kullandı.

10- Nisan ayında istifa eden Filistin Yönetimi Başbakanı Selam Feyyad'ın yerine 54 yaşındaki akademisyen Rami Hamdallah atandı.

 

  4 HAZİRAN 2013

l-  Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'a vekâlet eden Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç'la Çankaya Köşkü'nde bir araya geldi. Görüşmede Taksim Gezi Parkı olayları ele alındı. Görüşmenin ardından gazetecilere açıklamada bulunan Başbakan Yardımcısı Arınç, "İlk olayda, çevre duyarlılığıyla hareket edenlere karşı yapılan aşırı şiddet gösterisi yanlış ve haksızdır. O yurttaşlarımdan özür diliyorum.” dedi.

Daha sonra Cumhurbaşkanı Gül, iş dünyası ve esnaf temsilcileriyle bir araya geldi. Toplantıda gösterilerin Arap Baharı 'ndan farklı olduğunu Söyleyen Cumhurbaşkanı Gül, "Türkiye'de siyasetin kırıcı olduğu zamanlar oluyor, bu nedenle incinenler olabilir.” dedi.

2- CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, partisinin TBMM Grup Toplantısı'nda yaptığı konuşmada, ülke geneline yayılan eylemlerle ilgili Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün mesajlarını "sağduyulu ses” olarak niteleyerek "Ayrıştırıcı değil birleştirici bir dil kullanmalıyız.” şeklinde konuştu. Kılıçdaroğlu, "Herkes bu olaylardan ders çıkarmalıdır. Biz de CHP olarak ders çıkarmalıyız.” dedi.

3- İçişleri Bakanı Muammer Güler, Taksim Gezi Parkı protestolarıyla ilgili TBMM Genel Kurulu'nda yaptığı konuşmada "Bırakalım, yürüsün mü, Meclisi işgal mi etsin? Asla ve asla kanunsuz eyleme göz yumma lüksümüz yoktur, böyle bir lüksümüz de olmayacaktır değerli arkadaşlarım.” dedi.

4- MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, partisinin TBMM Grup Toplantısı 'nda yaptığı konuşmada, "Biz dibi görünmeyen kuyulardan su içmeyiz, tahrik ve kışkırtmalardan pay kapmak niyetiyle pusuya yatmayız. Bizim için AK Parti'nin devrileceği, görevden alınacağı tek yer sandıktır.” dedi. Bahçeli, Başbakan'a üslubunu gözden geçirmesi ve aklını başına alması tavsiyesinde bulunarak "Yabancı istihbarat elemanlarının ekmeğine yağ sürerek hiçbir sonucu elde edemeyiz. Türkiye'yi Tunus'a, Mısır'a, Libya'ya ve Suriye'ye çevirmek için kolları sıvayanlara alan ve ortam açılmamalıdır. Biz büyük bir millet olarak bu kısır döngüyü aşacak kuvvet, dirayet ve ferasete kimselerde olmadığı kadar sahibiz. Bu yüzden dikkatli ve uyanık olunmalı, karanlık hesaplar yapanlara duvar örülmelidir.” diyerek uyardı.       

5- BDP Genel Başkam Selahattin Demirtaş, partisinin TBMM'deki Grup Toplantısı'nda yaptığı konuşmada, Taksim'deki olaylarla ilgili eylemcileri, demokratik sınırların dışına çıkılmaması konusunda uyardı. Gezi Parkı olaylarını değerlendiren Demirtaş, "Deniyor ki bu olayları iç mihraklar, dış mihraklar, yan provokatörler yaptı. Bütün bu kıvılcımı çakan bu ülkenin başbakanıdır. 7 gündür Türkiye'de devam eden isyanın fitilini Başbakan ateşlemiştir.” dedi.

6- Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) yaptığı açıklamada, gezi olaylarıyla ilgili olarak şiddet ve kavganın hiçbir şeyi çözemeyeceğini bildirdi. İstanbul'dan başlayarak birçok ile yayılan olayları iş dünyasının üzüntüyle izlediği belirtildi. Türk özel sektörünün bir an önce sağduyunun hâkim olmasını beklediği kaydedildi.

7- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Afrika ülkeleri ziyaretleri kapsamında Cezayir'de Milli Halk Meclisi'ne hitap etti. Türkiye'de faaliyet gösteren uluslararası sermayeli şirket sayısının 30 bine ulaştığının altını çizen Başbakan Erdoğan, Cezayir halkına ve Cezayirli iş adamlarına bir çağrıda bulunarak "Karşılıklı temaslarımızı, ziyaretlerimizi, iş birliğimizi yoğunlaştıralım. Biz bunun için üzerimize düşeni yapmaya hazırız. Siz bizim kardeşlerimizsiniz. Dostluktan öte bir dayanışmamız var. Bizler aramızda artık vizeleri de kaldırmamız lazım.” şeklinde konuştu.

8- Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Suriye krizine çözüm bulmak için toplanmak istenen Cenevre Konferansı'nda, Esad askerinin ciğerini yiyen yamyam' muhalif görmek istemediklerini söyledi. Rus lider, "Cenevre-2 konferansı ne kadar çabuk toplanırsa Suriye açısından o kadar iyi olur. Ama bu işi süratle yapalım derken kalitenin feda edilmemesi gerekir. Mesela konferansta öldürdükleri kişilerin iç organlarım çıkartıp yiyen yamyamları irmek istemeyiz doğrusu.” dedi.                   

  5 HAZİRAN 2013

l- TBMM Çevre Komisyonu üyelerini dün Çankaya Köşkü'nde kabul eden Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, "Ne güzel ki insanlar 'Ağaçlar katledilmesin, düşüncelerimiz dikkate alınsın' diye meydanlara çıkıyor. Bunlar medeni davranışlar, bu sevindirici. Ben bunlara çok karamsar bakmıyorum.” değerlendirmesini yaptı. "Maalesef artık zengin olma arzusu sınır tanımıyor” diyerek çevre duyarlılığına dikkat çeken Cumhurbaşkanı Gül, temel hak ve hukuk arayışlarının da ötesinde çevreyle, ağaçla ilgili protestoların yapılıyor olmasının Türkiye'nin demokratik, gelişmiş bir toplum olmaya aday olduğunun göstergesi olduğunu vurgulayarak "Bu noktaya geldiysek temel hak ve hukuk meseleleri gibi başka meseleleri hallettik demektir.” diye konuştu.

2- Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, "Başbakan Vekili” sıfatıyla dün Taksim Dayanışması üyelerini kabul etti.

Çıkışta basın açıklaması yapan heyet, Başbakan Yardımcısı Arınç'a iletilen taleplerini kamuoyuna da duyurdu. Mimarlar Odası Başkanı Eyüp Muhçu, taleplerin barışçı ve demokratik şekilde ortaya konulmasına karşın, şiddet, baskı ve yasakçı uygulamaların sürdüğünü savundu. Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın açıklamalarını eleştiren Muhçu, "İçinde bulunduğumuz koşulları dikkate alarak toplumumuzun taleplerini hükümete belirtmişizdir. Ortak talepleri Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç 'a teslim etmiş bulunuyoruz. Bundan sonra toplumsal tepkilerin nasıl ne şekilde seyredeceği konusunda hükümetin atacağı adımlar tayin edici olacaktır. Bülent Arınç kamuoyuna yaptığı açıklamaların benzeri niteliğinde düşüncelerini ifade etmiştir.” dedi.

3- Taksim Gezi Parkı 'yla başlayan protesto ve akabinde ki gelişmelerle ilgili ABD'den ardı ardına açıklamalar gelmesine Ankara tepki gösterdi. Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, dün ABD Dışişleri Bakanı John Kerry'yi telefonla arayarak Türkiye'nin tepkisini iletti. Görüşmede ABD'de 2011 yılında yaşanan "Occupy Wall Street” olaylarında çok sayıda kişinin hayatını kaybettiğini; Avrupa'da farklı başkentlerde benzer olayların yaşandığını hatırlatan Bakan Davutoğlu, "Birçok demokratik ülke benzer eylemlerle karşılaşır ve bu da demokratik sistemlerin sınavıdır.” dedi.

4- AK Parti Başkan Yardımcısı Hüseyin Çelik, Gezi Parkı protestolarına bir yanıt olarak Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın Kuzey Afrika'dan Türkiye'ye döndüğü zaman Atatürk Havalimanı'nda çok kalabalık bir partili grubu tarafından karşılanacağı iddiasına yanıt verdi. A Haber'de soruları cevaplayan çelik, iddiayı yalanlayarak "Başbakan'ın gövde gösterisine ihtiyacı yok.” dedi.

5- MHP Genci Başkanı Devlet Bahçeli, gündemi Twitter hesabından değerlendirdi. Sosyal medyanın yalan haberlerine itibar edilmemesi gerektiğini söyledi. Son günlerde sanal medyanın yerli veya yersiz, doğru ya da asılsız haberlerin merkezi olduğunu aktaran Bahçeli, sağduyu mesajı verdi: "Asparagas haberleri, kendinden kaçmak ve kurtulmak için sanal alemin hayallerine, kayganlıklarına tutunanları ciddiye almamak gerekiyor. Toplumsal psikolojiye hasar veren, Soğuk Savaş döneminden kalma taktiklerle akılları karıştıranlara fırsat vermeyelim. Yarınlarda keşke dememek için bugünlerde acaba denilmesi zannederim çok hayırlı sonuçlara vesile olacaktır.” ifadelerini kullandı;

6- Kartal'daki Yakacık Mason Locası'na bombalı saldırı olayı da dâhil cinayet ve gasp suçlamasıyla yargılanan El Kaide üyesi sanıklardan 4'ü müebbet hapis cezasına çarptırıldı. 19 sanık hakkında ise beraat kararı verildi.

7- Türkiye'de mayıs ayında otomobil ve hafif ticari araç satışları yüzde 15 artışla 81 bin 468'e ulaştı. Bu rakamın 62 bin 383'ünü binek otomobiller oluşturdu. Böylece hafif ticari araç satışlarının toplam içindeki oranı yüzde 25'in altına inerken, yerli üretimin payı yüzde 29 düzeyinde gerçekleşti. Yılın ilk 5 aylık toplamında ise 233 bin 816 otomobil, 89 bin 334 adet hafif ticari araç olmak üzere toplam yüzde 14 artışla 307 bin 647 araç satışına ulaşıldı.

8- Siirt'in Eruh ilçesinde bulunan Çırav Dağı'nda, aralarında Eruh Belediye Başkanı Melih Oktay'ın kardeşinin de bulunduğu 5 PKK'lının cesedi bulundu.

9- Tosyalı Holding, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın katılımıyla 750 milyon dolarlık yatırımla Cezayir'de demir-çelik fabrikası açtı. Tesisin açılışında konuşan Başbakan Erdoğan, Cezayir'in Türkiye için hiçbir zaman uzak olmadığını, geçen yıl Türkiye'yi 100 binden fazla Cezayirli turistin ziyaret ettiğini hatırlatarak "Bu sayı önemli olmakla birlikte yeterli değil. Türkiye sizin ikinci değil, asli evinizdir. Lütfen her fırsatta gelin, misafirimiz olun.” dedi.

10- Fitch Ratings analisti Paul Rawkins gönderdiği bir e-mailde Türkiye'de devam eden protestolar hakkında konuştu. Rawkins, siyasi istikrar ve ifade özgürlüğü eksikliğinin, Türkiye'nin ülkenin kredi notu içerisinde zayıflık olduğunu dile getirdi. Fitch analisti ayrıca, devam etmekte olan gerginliğin siyasi istikrarın “tolere edilebilir" sınırları içerisinde olduğunu ve şu ana kadar yaşanan ekonomik zararın "ufak” bir zarar olduğunu belirtti.

1l- KKTC'de İrsen Küçük hükümeti, meclisteki güvensizlik önergesinin kabul edilmesiyle düştü.

12- Suriye'de rejim ve Hizbullah güçlerinin 3 haftadır ağır bombardıman altında tuttuğu Lübnan sınırındaki Kusayr dün düştü. Stratejik kasabada sivil ve yaralılara karşı katliama girişilmiş olması ihtimali korkulara sebep oldu.       

 

  6 HAZİRAN 2013

l- Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Türkiye Barolar Birliği (TBB) Başkanı Metin Feyzioğlu ve beraberindeki heyeti Çankaya Köşkü'nde kabul etti. Aşırı gaz kullanımı ile ilgili olarak İçişleri Bakanı Muammer Güler ile görüştüğünü aktaran Cumhurbaşkanı Gül, konuyla ilgili soruşturma açıldığını ve bu konuyu takip edeceğini kaydetti. Olayları fırsat bilerek birtakım kışkırtmaların yapıldığına da işaret eden Cumhurbaşkanı Gül, Türkiye'nin imajını bozmaya kimsenin hakkının olmadığını dile getirdi. Cumhurbaşkanı Gül ayrıca, Türkiye'deki tartışmaların uygun platformlara taşınması ve sokakların serbest bırakılması gerektiğini, bu konuda Türkiye Barolar Birliği'nin telkinlerinin de etkili olacağını belirtti.

2-Tunus gezisi dönüşünde kendisini karşılayan AK Partililere seslenen Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, "Kavga ile işimiz olmaz, Vandallıkla, kırıp dökmeyle işimiz olmaz. Faiz lobisine rağmen buralara geldik, bunlar borsada spekülasyonlarla bizi tehdit ediyorlar, milletin alın terini yedirtmeyeceğiz. Aşırı güç kullanımı olabilir gereği yapılıyor. Vandallığa dönüşen bu eylem derhal sona ermeli.” dedi.

3-İki günlük bir program için İzmir'e giden CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu yaptığı açıklamada, eylemlerde polisin iyi bir sınav veremediğini söyledi. İzmir'deki eli sopalı sivil polislere yönelik ise "Maalesef istenmeyen görüntüler yaşandı. Saçından tutulup yerlerde sürüklenen genç kızlar anayasal haklarını kullanıyorlar. Polis iyi bir sınav veremedi.” dedi.

4-İçişleri Bakanı Muammer Güler, Taksim Gezi Parkı olaylarıyla ilişkili şimdiye kadar 915 vatandaşın hastanelere kaldırıldığını, 79 kişinin hastanelerde yattığını, dördünün hayati tehlikesinin bulunduğunu, sekiz kişinin yoğun bakımda olduğunu, bu süreçte 516 güvenlik görevlisinin de yaralandığını açıkladı. Bakan Güler yaptığı basın açıklamasında, polisin müdahalesine yönelik ise "Kameralara yansıyan bu olumsuz görüntülerle ve orantısız güç kullanımına ilişkin iddialarla, tespitlerle, internetten bize gönderilen, yazılı basında yer alan bütün görüntülerden yararlanarak bu iddiaları, müfettişlerce ayrıntılı bir şekilde inceliyoruz.” dedi.

5-Anadolu ve Fen liselerine öğrenci alımının tek bir sınava dayalı olmayacağını açıklayan Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı, okullardaki ara sınavların MEB denetiminde yapılacağını söyledi. Çalışmaları sonuçlandırmadan, çok bağlayıcı bir açıklama yapmak istemediklerini vurgulayan Bakan Avcı, "Yaptığımız çalışmalar ve incelemeler eğer bizi yanıltmıyorsa, sene İçerisinde öğrencilerin normal ara dönem sınavlarında aldıkları notları da hesaba katan yani sene içerisinde müfredattan, normal yazılı sınavlardan aldıkları notları da ortalamanın içine katan değerlendirmeyi öngörüyoruz.” dedi.

6-TBMM İçişleri Silah Alt Komisyonu, yeni Silah Yasası'na ilişkin çalışmasını tamamladı. Bu dönem çıkması beklenen yasa taslağında önemli değişiklikler yapıldı. Getirilen hükümlerden bazıları şöyle: Bar, pavyon, gece kulübü gibi alkollü yerlere ve düğün salonlarına silahla girmek yasak olacak. Uyuşturucu kullanan kişinin ruhsatı 5 yıl süreyle iptal edilecek. Kurşundan takı yapanlara 6 ay hapis cezası verilecek. Silah taşıma ruhsatı yaşı da 18 'den 24'e çıkarılacak.

7-Ankara 13. Ağır Ceza Mahkemesi, yaklaşık 2,5 yıl süren soruşturma sonucunda hazırlanan 28 Şubat soruşturmasıyla ilgili bin 309 sayfalık iddianameyi 15 günlük incelemenin ardından kabul etti. Davayı açan Cumhuriyet savcısı Mustafa Bilgili, iddianamede, "TBMM'den güvenoyu almış hükümetin, emirle cebir ve şiddet kullanarak devrilmesinin resmileştiği

8-Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB), Türkiye İşçi Sendikaları Konfederasyonu (TÜRK-İŞ), Türkiye Esnaf ve Sanatkârları Konfederasyonu (TESK), Türkiye Ziraat Odaları Birliği (TZOB), HAK- işçi Sendikaları Konfederasyonu (HAK-İŞ) ve Memur Sendikaları Konfederasyonu (MEMURSEN) ortaklaşa düzenledikleri basın toplantısında, Gezi Parkı olaylarının bir an

9-"Sinema Sınırları Kaldırır” sloganıyla Hollanda Türkiye Kültür vakfı tarafından ilk kez düzenlenen "Kırmızı Lale Film Festivali”, yönetmen Erden Kırarm son filmi "Yük” ile başladı. Rotterdaıp Lantaren Venster'de yapılan festivalin açılış gecesinde ünlü oyuncu Demet Akbağ'a "Yaşam Boyu Başarı Ödülü", ünlü yönetmen Erden Kıral'a ise "Onur Ödülü” verildi.

10- Adana'da Gezi Parkı eylemlerini sürdüren göstericilere müdahale sırasında inşaat halindeki köprüden aşağı düşen komiser Mustafa Sarı, hayatını kaybetti.

11- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın Tunus'ta, Gezi Parkı'ndaki Topçu Kışlası konusunda yaptığı konuşmanın ardından borsa, günü sert bir düşüşle tamamladı. Seans içinde yılın en düşük seviyesine gerileyen borsa gün sonunda yüzde 4.70 kayıpla 75.985 puana inerken, dolar 1.90'a, faiz ise 6.78'e yükseldi.

12-Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Türkiye-Tunus arasında 21 anlaşmanın imzalandığı Yüksek Düzeyli Stratejik İşbirliği Toplantısı'nın ardından Tunus Başbakanı Ali Larayedh ile ortak basın toplantısı düzenledi. Başbakan Erdoğan yaptığı konuşmada, Gezi protestolarıyla ilgili şunları dile getirdi: "Araç yakmanın, otobüs duraklarını yıkmanın çevre duyarlılığı olmadığını” belirterek, "Çevre duyarlılığı olanlara saygım var, sevgim var.”

13-ABD Adalet Bakanlığının 2012'de 2 ay boyunca uluslararası haber  ajansı AP'nin telefonlarını izlediğinin ortaya çıkmasının ardından bu kez ABD Ulusal Güvenlik Kurumu (NSA) yeni bir "tele kulak skandalı” ile gündem yarattı. Konuya ilişkin haberde NSA'nın, aldığı gizli bir mahkeme kararına dayanarak ülkenin en büyük mobil iletişim operatörlerinden biri olan Verizon şirketinden, "bütün abonelerinin elektronik bilgilerini ve yapılan bütün yurt içi ve uluslararası aramaların kayıtlarını günlük olarak iletmesini” talep ettiği yer aldı.

14-Birleşmiş Milletler Gıda ve Tarım Örgütü (FAO) ile Ekonomik İşbirliği ve Kalkınma Örgütü'nün (OECD) ortaklaşa hazırladığı "Zirai Görünüm 2013-2022” başlıklı raporda, dünyadaki tarım üretiminin her yıl yaklaşık yüzde 1,5 oranında artacağı belirtilirken, buna rağmen gıda fiyatlarının ise gelecek yıllarda yükseleceği uyarısında bulunuldu.

 

  7 HAZİRAN 2013

1-23 ülkeden 82 öğrenciyi Çankaya Köşkü'nde kabul eden cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Türkçe Olimpiyatları'nın barış ve kardeşliğe yaptığı katkıya dikkat çekti. Cumhurbaşkanı Gül, "Farklı diller, dinler, ırklar ve kültürler saygı içinde yaşamalı. Birbirini baskı altına alma gayretleri her zaman dünyadaki büyük çatışma ve acıların kaynağı olmuştur.” dedi. en

2-Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, İstanbul'da Avrupa Birliği Bakanlığı tarafından düzenlenen Küresel Sorunlar Karşısında Türkiye ve Avrupa Birliği İçin Ortak Gelecek Konferansı'na katıldı.

Gezi parkı olaylarını değerlendiren Başbakan Erdoğan, "Bizim demokratik talepler noktasında hiçbir çekincemiz yok. Her şeyden önce muhatabınızı bileceksiniz. Hükümet olduğumuz günden bu yana çözüm yolları için istişareler yaptık.” dedi.

Başbakan Erdoğan ayrıca, vize muafiyeti sağlanmamasına yönelik olarak, AB'yi verdiği sözleri unutmakla suçlayarak "Türkiye kapıda bekletilecek bir ülke değil.” dedi.

Ortak gelecek konferansında konuşan AB Komisyonu'nun Genişlemeden Sorumlu Üyesi Stefan Füle ise "Gösterilerde polisin aşırı güç kullanımına demokraside yer yoktur.” dedi.

3-CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, İzmir Seferihisar'da 27 ülkeden 167 sakin şehir temsilcisinin katıldığı Uluslararası Cittaslow (Sakin Şehirler) Genel Kurulu'na katıldı. Gazetecilerin sorularını cevaplayan Kılıçdaroğlu, halkın niye sokaklara döküldüğünü bir tek Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın görmediğini dile getirerek "Bütün dünyanın gördüğü gerçeği görmemek körlüktür.” dedi.

4-Kocaeli Valisi Ercan Topaca'yı ziyaret eden Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ, Gezi Parkı'yla ortaya çıkan hadiseleri herkesin doğru okuması gerektiğini belirterek hukuk içerisinde kaldığı sürece, her demokratik tepkiye, hukuk içerisinde yapılan her gösteri ve yürüyüşe bugüne kadar saygı duyduklarını söyledi.

5-İçişleri Bakanı Muammer Güler, Taksim Gezi Parkı ile başlayan protesto sürecini değerlendirdi. Bakan Güler, "Protestolar amacını aşan bir boyuta yöneldi. Gösterilerin bir an önce sonlandırılması için herkesi sağduyulu davranmaya davet ediyorum. Kaostan kimse bir şey elde edemez.” dedi.

6-Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım, İtalya Milano'da Yavuz Sultan Selim Köprüsü'nün rüzgâr testleri sonrasında gazetecilere gündemi değerlendirdi. Bakan Yıldırım, 3. köprünün adının değiştirilip değiştirilmeyeceği sorularına, "Geri dönüş olmaz. Ne gerekçe ile değiştirilmesi isteniyor, anlayabilmiş değilim.” dedi.

7-MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli yaptığı yazılı açıklamada,

Taksim'in dünya gündemine yerleşmesinin ve peş peşe görüş bildirilmesinin, "yerli ve yabancı işbirlikçileri olan derin bir komplonun devrede olduğuna işaret ettiğini” söyledi.

8-BDP Genel Başkam Selahattin Demirtaş ile Grup Başkanvekili Pervin Buldan, dün Öcalan ile 6. görüşmeyi yapmak üzere İmralı Adası'na gitti.                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                        

  8 HAZİRAN 2013

I -AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Hüseyin Çelik, MKYK toplantısının ardından yaptığı açıklamada, Gezi Parkı eylemlerinin amacından saptığım söyledi. Makul, mantıklı ve meşru taleplere kapılarının her zaman açık olduğunu söyleyen Çelik, "Ancak birileri istiyor diye de Başbakan'ımız, görevini yapanların kellesini vermez.” ifadelerini kullandı. Çelik, erken seçim iddialarını da yalanladı.

2-Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı tarafından iki küçük çocuğuna zararlı olduğu gerekçesiyle aşı yaptırmayan ebeveynle ilgili mahkemeye yapılan itiraz reddedildi. Bakanlığın talebini değerlendiren Gönen Asliye Hukuk Mahkemesi, "Salgın hastalık durumunda aşı mecburi. Böyle bir durum yoksa karar ailenindir.” hükmünü verdi.

3-Taksim Gezi Parkı gösterilerine katıldıkları gerekçesiyle gözaltına alınan ve sınır dışı edilmeleri gündeme gelen iki Fransız öğrenci, Avrupa Birliği Bakanı Egemen Bağış'ın devreye girmesiyle serbest bırakıldı.

4-Gezi Parkı olaylarını değerlendiren Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakam Nihat Ergün, "Türkiye ekonomisinin makroekonomik dengeleri eğer bozuk olsaydı, o zaman bu tür olaylar ekonomi üzerinde çok daha uzun vadeli, çok daha köklü etkiler meydana getirebilirdi. Türkiye, ekonomik problemlerini çözüme kavuşturduğu için daha yüzeysel ve geçici bazı etkileri oluyor.” diye konuştu.

5-Dışişleri Bakanlığınca, Papa Fransuva' nın sözde Ermeni soykırımı konusunda Türkiye aleyhindeki açıklamaları üzerine dün Vatikan'ın Ankara Büyükelçisi Bakanlığa çağrıldı. Büyükelçi'ye Papa'nın ifadelerinin kesinlikle kabul edilemez olduğu kaydedildi. Papa'nın 1915 olaylarına ilişkin ifadeleri hakkında bir açıklama yapan Dışişleri Bakanlığı, Katolik dünyasının ruhani lideri Papa Fransuva'nın, 3 Haziran 2013 günü Vatikan'da kabul ettiği, Lübnan'da mukim Ermeni Katolik Kilisesi'nden bir heyetle görüşürken,

1915 olaylarıyla bağlantılı olarak, Ermenilerin tek yanlı görüşlerini yansıtan ifadelerde bulunduğunun anlaşıldığını bildirdi.

6- Bir dizi toplantıya ve açılışa katılmak üzere Mersin'e giden Ekonomi Bakam Zafer Çağlayan, "Gezi Parkı” olayları ile ilgili açıklamalarda bulundu.

Bakan Çağlayan, bu dönemde en çok birlik ve beraberliğe, kardeşlik ve dayanışmaya ihtiyaç olduğunu söyledi. Gezi Parkı'nda çevreci vatandaşların hassasiyetlerine aynen katıldıklarını belirten Bakan Çağlayan, "İnsanlarımızın, vatandaşlarımızın ve gençlerimizin bu masumane duygular içerisinde yapmış olduğu bu tür davranışlarını, çevre ile ilgili hassasiyetlerinin sonuna kadar yanında olduğumuzu ifade etmek istiyoruz, ancak masumane başlayan bu olaylar içeriden ve dışarıdan marjinal gruplar tarafından ve onların iş birlikçisi olan dışarıdaki uzantıları ve bağlantıları tarafından maalesef Türkiye'nin imajı farklı şekle sokulmak isteniyor. Bu konuda hepimizin uyanık olması gerekiyor.” diye konuştu.

7-Milli Eğitim Bakanlığınca son kez yapılacağı açıklanan ilköğretim 8. sınıf öğrencileri için düzenlenen, Seviye Belirleme Sınavı (SBS) 839'u yurt içi ve 10’u yurt dışında olmak üzere 849 sınav merkezinde 60 bin sınav salonunda, 180 bin sınav görevlisi gözetiminde yapıldı. Saat 10.00'da başlayan sınava giren I milyon 127 bin 211 öğrenciye 100 soru için 120 dakika süre tanındı. 2 bin 284 engelli öğrencinin de katıldığı sınavda, bu öğrencilere engel durumlarına göre ek süre verildi. Yerleştirme sonuçları 12 Temmuz'da ilan edilecek.

8-Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu yaptığı açıklamada, İstanbul 'da bu yılsonuna kadar toplam 5 milyon adet fidanın daha toprakla buluşacağını söyledi. Vatandaşların rahat nefes alabilecekleri ve aileleriyle birlikte tabiatla iç içe olabilecekleri alanlar tesis etmek için yurt genelinde başlatılan şehir ormanları projesiyle İstanbul'a da 2 yeni şehir ormanı kurulacağım belirten Bakan Eroğlu, "Avrupa yakasında Alibeyköy Barajı çevresinde 5 bin 200 dekar alana sahip Dünya Ormanı'nı kuruyoruz. Anadolu yakasında da Elmalı Gölü çevresindeki 8 bin 780 dekar alanda Asya Ormanı kurulması çalışmalarımız devam ediyor.” dedi.

9-Bu yıl 8 'incisi düzenlenen Siyaset ve Liderlik Okulu sertifika töreninde konuşan MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, "Başbakan Erdoğan, uzatmaları oynadığını artık fark etmelidir. Bize göre, siyasal irade yenilenmelidir. Tıkanan sistemin, yorulan toplum yapısının tortularını temizlemek, önünü açmak ve dengeye kavuşturmak için başkaca bir yol kalmamıştır. Başkanlık hesapları suya düşmüş, siyasi hırsları aklının önüne geçmiş, diliyle kalbi arasındaki uçurum inanılmaz derecede büyümüştür. AKP gitmeli, Başbakan Erdoğan bitmelidir." dedi. Bir gazetecinin, "Erken seçim çağrınız var mı, aklınızda tarih var mı?" sorusuna Bahçeli, "Sayın Başbakan'ın zamanı artık dolmuştur. Bir iktidar yenilenmesine ihtiyaç olduğu kanaatindeyiz, Böyle bir yolun demokrasi içerisinde açılabilmesi Sayın Başbakan'ın zamanında 3 sandıktan bahsetmesinden geçmektedir. Sandığın zamanı ve kapsamını kendisine bırakıyoruz.” karşılığını verdi.

10-        İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Başkanı Kadir Topbaş, İstanbul Meslek Edindirme Kursları (İSMEK) Sergisi 'nin açılışında basın mensuplarına Taksim'le ilgili önemli açıklamalar yaptı. Topbaş, Taksim 'e AVM, otel, rezidans yapılmayacağını, kent müzesi inşa edileceğini söyledi. "Başbakan'ımız ifade etti. otel, AVM olarak düşünülmüyor. Zaten AVM olacak metrekareye müsait değil.” dedi. Sökülecek ağaçların yine Taksim'e dikileceğini ifade eden Topbaş, mevcut yayalaştırma projesine de daha çok yeşil alan ekleneceğini söyledi. Taksim Platformu'nun da buna katkı sunacağını belirtti ve "Hilton Oteli arkasındaki yeşil parktan itibaren, Açıkhava Tiyatrosu'ndan Dolmabahçe'ye kadar giden bir kültür parkı, bir yeşil bant yapılmasını önerdiler. Bunları değerlendirdik. Ben de bir mimar olarak bunu görüyorum.” dedi.

11-        Uluslararası Türkçe Demeği (TÜRKÇEDER) tarafından bu yıl I I 'incisi düzenlenen Türkçe Olimpiyatları'nın şiir finali Ankara Arena Stadyumu'nda yapıldı. Programda; Senegalli Maty Diokhane birinciliği, ikinciliği Azerbaycan'dan Türkan Memmedova kazanırken, Gürcistan'dan üçüncülüğü elde etti.

12-        Suriye'de muhalifler ile yönetime bağlı Hizbullah destekli ordu arasındaki çatışmalar, aralıksız devam ettiği ve ordunun Humus 'un El Buveyda bölgesini ele geçirdiği belirtildi.

13-        Pyongyang yönetiminin bir süre önce gerçekleştirdiği nükleer füze denemesi ile savaş çanlarının çaldığı Uzakdoğu'da Kuzey ve Güney Kore diyaloga geçme kararı aldı. Ön görüşme için adres ve tarih konusunda ortak karar veremeyen Kuzey Kore ile Güney Kore nihayet anlaştı. İki ülkenin ortak sanayi bölgesi Kaesong'un yeniden açılmasıyla ilgili ilk görüşmelerin yapılması konusunda uzlaşıldığı bildirildi.

14- ABD'nin Califomia eyaletinde yer alan Santa Monica College kampüsü yakınlarında meydana gelen silahlı saldırıda, aralarında saldırganın da bulunduğu 5 kişinin öldüğü, 7 kişinin de yaralandığı bildirildi.

  9 HAZİRAN 2013

l- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, 17. Akdeniz Oyunları için inşa edilen tesislerin toplu açılışını yapmak üzere gittiği Adana ve Mersin'de yaptığı konuşmada, Taksim eylemlerinin samimiyetsiz ve ideolojik olduğunu söyledi. Bize millet hesap sorar, milletin de hesap yeri sandıktır.” diyen Başbakan Erdoğan eylemcilere de "Aklıselim sahibi gençler, bu oyunu bozun! Bu oyma gelmeyin! Eğer gerçek manada çevreciyseniz, o caddelerde, yaya kaldırımlarında kilit taşlarım söküp kamunun araçlarını yakıp yıkanlarla beraber olmamalısınız." şeklinde seslendi. Mersin dönüşü Ankara'da coşkulu bir kalabalık tarafından karşılanan Başbakan Erdoğan, Esenboğa Havalimanı'nın ardından Pursaklar, Altındağ ve Akköprü'de vatandaşlara hitap etti. Başbakan Erdoğan, 2 milyar 800 milyon ağaç diktiklerini vurguladı, olayların ağaçların sökülmesiyle ilgili olmadığını tekrarlayarak "Lütfen artık bu eylemlerinize son veriniz. Varsa söyleyeceğiniz, belediye başkanına, valiye, kültür bakanına iletin. Olmadı, ben kabul ederim, gelin, bana söyleyin.” ifadesini kullandı  Muhalefetin sandıkta alamadığını sokakta aradığını belirten Başbakan Erdoğan "Demokrasi yoluyla İktidar arıyorsanız, 7 ay sonra seçimler var, biz sandıkta konuşuruz.” dedi.

2- CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Gezi Parkı eylemiyle ilgili Hürriyet gazetesine yaptığı değerlendirmede, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın milletle inatlaşmamasını isteyerek, "Gerginlikten beslenen bir siyaset toplumu ateşe atar.” dedi.

3- Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, Akabe Vakfı tarafından Haliç Kongre Merkezi'nde düzenlenen "Hitamuhu Misk” programında yaptığı konuşmada, Türkiye çapında yaşanan ya da gelecekte yaşanacak olayların herkesi kendisine getirmesi gerektiği uyarısında bulundu. Başbakan Yardımcısı Arınç, "Böyle sohbetleri, kitapları okumalı ve dinlemeliyiz. Biz kimiz, ne yapıyoruz, nasıl yapıyoruz, yapmadıklarımız var mı mevki makam peşinde miyiz birilerinin bizi sarsması lazım. Birilerinin yüzümüze bakarak, 'Yanlış yapıyorsun, Rabbimizin bize gösterdiği budur' demesi lazım. Bize kalırsa biz bundan uzağız. Çünkü bütün kafamız, fikrimiz o anki olayı çözmekle meşgul' Halbuki bunun bir öncesi olduğu gibi bir sonrası da olacaktır. Ahiret, hesap günü var ve mutlaka hesaba çekileceğiz.” şeklinde konuştu.

4- çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar, MHP Kütahya Milletvekili Alim Işık'ın soru önergesine verdiği cevapta, riskli olarak belirlenen yapıların yaklaşık 80 adedinin kamu kurum ve kuruluşlarına ait olduğunu belirtti. Bakan Bayraktar, "Riskli olarak belirlenen yapıların büyük bir kısmı riskli alanlar dışında bulunmaktadır." diye konuştu.

5- AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Hüseyin Çelik, Taksim Gezi Parkı'nda başlayıp Türkiye'nin farklı illerine yayılan protesto gösterileriyle ilgili Kanal 7 televizyonuna değerlendirmelerde bulundu. Çelik, Gezi Parkı eylemlerine katılım için mahalle baskısı yapıldığını öne sürerek "Sanatçılara Twitter üzerinden resmen bir linç girişimi yapılıyor. Bir içki düzenlemesi yaptık. Bizim teşkilatımızdan olup da içki içen, bu alışkanlığı olan birçok insan da var. Bu içki düzenlemesi, içki yasağı değil.” dedi. Çelik, taraftarların desteği konusunda ise "Eğer siz takım taraftarlığını, bir partiye karşıtlık bir partiye taraftar, şuna karşıtlık, şuna taraftar haline getirirseniz o spordan bir hayır gelmez. Bir diktatörlükte bunu yaparsanız Allah göstermesin kan gövdeyi götürür. Diktatörlük olsaydı bu gösteriler zaten yapılamazdı.” şeklinde konuştu.

6- Partisinin Elazığ, Kovancılar ilçe kongresine katılan BDP Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, gazetecilerin, Sırrı Süreyya Önder'in İmralı'ya gitmemesine yönelik soruları üzerine "Hükümet, iki kişinin, benim ve Pervin Buldan'ın gidişine izin verdi. Ama bu yaklaşımıyla Sayın Sırrı Süreyya'yı engelleyerek çok ciddi bir hata yaptı. Mesele isim meselesi değil, biz başından beri isimlere takılmadık, takılmıyoruz. Ama unutulmasın ki İmralı'yla tek ilişki, tek bağlantı biziz. Bizim gitmememiz halinde, ilişki kesilir. Bu da doğru olmaz. Biz bir şantaj, bir tehdit olarak bunu söylemiyoruz. Bütün milletvekilleri Türkiye'nin bütün cezaevlerine girebiliyor ama İmralı Cezaevi 'ne AK Parti'nin istediği milletvekilleri girebiliyor. Bu çok yanlış.” cevabını verdi.

7- Elazığ'da partisinin 5. olağan kongresine katılan SP Genel Başkanı Mustafa Kamalak yaptığı konuşmada, iktidar partisinin Gezi Parkı protestolarına karşı Ankara ve İstanbul 'da miting yapma kararını yanlış bulduğunu söyleyerek "Mitingin neye ve kime karşı yapılacağının iyi düşünülmesi gerekir. Eğer bu haberler doğru ise Sayın Başbakan'ın bu olayları protesto için mitingler yapmış olması kanaatimizce çok yanlış olur. Kime karşı miting, niçin? Biz netice itibarıyla geniş bir ailenin fertleriyiz. Aile reisi durumunda olan devlet yöneticilerine düşen görev olayları yatıştırmaktır, teskin etmektir.” dedi.

8- İstanbul Valisi Hüseyin Avni Mutlu, 'Twitter 'da ki hesabından yaptığı açıklamada, Taksim Gezi olaylarıyla ilgili özeleştiride bulunarak şiddete karışmayan göstericilerden özür diledi. Mutlu, "Yaşanan olaylar içinde zaman zatının görülen ferdi hata ve aşırılıklar özür dilemeyi gerektirir. Bir gönül için bin özür dilerim.” dedi.

9- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın Mısır gezisi sırasında Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi'ye söz verdiği 150 adet çöp toplama kamyonu Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar tarafından Kahire'de düzenlenen törenle teslim edildi. Bakan Bayraktar yaptığı konuşmada, imzalanan protokolün Mısır ile yapılacak yeni işbirliklerinin sembolü olduğunu söyledi. Çevre yönetimi, atık, coğrafi, bilgi sistemi ve kentsel dönüşüm çalışmaları noktasında Mısır'a destek olacaklarını belirten Bakan Bayraktar, "Deneyimlerimizi paylaşacağız, fakir fukaraya konut üretmek için beraber çalışacağız.” açıklamasında bulundu.

10- İrsen Küçük başbakanlığındaki KKTC hükümetinin düşmesinin ardından Lefkoşa'da bir grup gazeteciyi ağırlayan KKTC Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu, Ankara ile arasında soğukluk olduğunu söyledi. Bunun muhtemel sebepleri arasında Ankara'nın, Küçük'ü parti içindeki rakiplerine karşı desteklemesini saydı.

11- AB Dış Politika ve Güvenlik Yüksek Temsilcisi Catherine Ashton,

Türkiye'deki gelişmelerden endişe duymaya devam ettiğini belirten ve "polisin aşırı güç kullanımı dâhil tüm şiddet olaylarının sona ermesinin ve sorumluların hesap vermesinin büyük önem taşıdığı” vurgusuna yer veren yazılı bir açıklama yaptı. Sürmekte olan gerilimin tüm tarafların soğukkanlı şekilde hareket etmesinin ve kısa sürede soruna çözüm bulunmasının gerekliliğini gösterdiğini ifade eden Ashton, "Tırmanıştan kaçınmak, güven inşa etmek ve demokrasiyi güçlendirmek için yetkililerin açık ve sürekli bağlılığı elzemdir.” dedi.

12- Almanya Başbakanı Angela Merkel Gezi Parkı olaylarıyla ilgili yeni bir açıklama daha yaparak hükümeti protestoculara şiddet uygulanmaması gerektiği konusunda uyardı. Türkiye'deki gelişmeleri yakından izlediğini belirten Merkel, "Sorunlar gençlerle masaya oturulup görüşülmeli ve protestoculara karşı şiddet uygulanmamalı. Gösteri yapma hakkı hukukla yönetilen bir ülkenin parçasıdır ve göstericilere hukuki yollarla müdahale edilmelidir. Umarım Türkiye de bunu yapar.” dedi.

13- Irak'ta Başbakan Nuri el Maliki bakanlar kurulu toplantısını, petrol gelirlerinin paylaşımı nedeniyle Bağdat ile gerilim yaşayan Bölgesel Kürt Yönetimi'nin merkezi Erbil'de yaptı. Tüm bakanların hazır bulunduğu toplantıya Irak Bölgesel Kürt Yönetimi Başbakanı Neçirvan Barzani de katıldı. Erbil'e üç yıl aradan sonra ilk kez giden Maliki, otoriter eğilimleri sebebiyle kendisine sert eleştiriler yönelten Kürt lider Mesud Barzani ile de bir araya geldikten sonra basın toplantısı düzenledi. Maliki'ye "kardeşim” diye hitap eden Barzani, görüşmelerin amacının, ülkenin problemlerini diyalog içinde çözmek olduğunu söyledikten sonra, bu çözümler için anayasanın arada hakem olması gerektiğini belirtti. Erbil ziyaretini yaşanan "tüm sorunların çözümü yolunda ilk adım” olarak niteleyen Maliki ise ne kendisinin ne de Barzani'nin elinde sihirli değnek olduğunu ifade ederek ülke sorunlarının çözümü için her iki tarafın niyeti ve birbirlerine güveninin önemli olduğunu kaydetti.

14- Libya'nın doğusundaki Bingazi'de protestocularla silahlı milisler arasındaki çatışmada en az 32 kişinin hayatını kaybettiği bildirildi.

15- Fransa Açık Tenis Turnuvası'nın finalinde Rafael Nadal, David Ferrer'i 3-0 yenerek şampiyon oldu

 

 10 HAZİRAN 2013

1- Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Alkollü İçkilere Reklam ve Gece Satış Yasağı Getiren, Trafikte Alkol ve Sigara Kullanımına da Ceza Öngören Kanunu onayladı. Yasa 9 Eylül 2013 tarihi itibariyle yürürlüğe girecek.

2- Türkiye, Türk Dili konuşan Ülkeler Parlementer Asamblcsi (TÜRKPA) dönem başkanlığını devraldı. Ankara 'da düzenlenen törene TBMM Başkanı Cemil Çiçek, Kırgızistan Meclis Başkanı Asilbek Ceenbekov, Azerbaycan Milli Meclis Başkanı Oktay Esadov ve Kazakistan Meclis Başkanı Nurlan Nigmetulin katıldı. Kırgızistan Meclis Başkanı Ceenbekov, TÜRKPA dönem başkanlığını TBMM Başkanı Çiçek'e devretti.

TBMM Başkanı Çiçek, Kazakistan Meclis Başkanı Nurlan Nigmatulin ve beraberindeki heyetle de görüşerek "Siz misafir sayılmıyorsunuz burası sizin de vatanınız, eviniz.” dedi.

3- Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, Bakanlar Kurulu toplantısı sonrası yaptığı açıklamada, "Gezi Parkı eylemleri ve sonrasında gelişen olaylarla ilgili olarak hükümet içerisinde bir müzakere açtık. Bundan sonra alınacak tedbirler, yapılması gereken hususlar Sayın Başbakanımız tarafından talimat olarak arkadaşlarımıza iletildi. Taksim Gezi Parkı Platformu, randevu istedi. Memnuniyetle verdim. Mutlaka şu olmasın, bu olsun noktasındaydılar. Böyle bir dayatmayı kabul edemeyiz. Onlar bu bildiriyi okudular, şimdi duyuyorum ki bunlar ne oldu diye merak ediyorlarmış. Merak ediyorlarsa bize sorsunlar biz onlara tekrar içeride konuştuğumuz konuları bir kez daha hatırlatırız.” dedi.

4- CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Gezi Parkı olayları ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın konuşmalarına ilişkin şunları söyledi: "Başbakan, gençleri, hükümeti protesto eden vatandaşları anlayıp dinleyeceği yerde, halkı cepheleştirmeye yöneldi. oysa sağduyulu davranması gerekir. Bu konuda kendisini bir kez daha uyarıyorum; vatandaşı bölme, kitleleri karşı

Karşıya getirme, diyorum.”

5- Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ, Gezi Parkı eylemcilerini Twitter hesabından "Siz bu kafayla daha çok gezersiniz, daha çok tencere tava çalarsınız. ' izleriyle eleştirdi. Başbakan Yardımcısı Bozdağ "Aziz milletimizden iktidar ğtkisi alamayıp, iktidar rüyasını darbelere, darbecilere ve karanlık oyunlara bağlamış olanlar, bunu anlayamaz. Bazı televizyon, gazete ve internet medyası, haber veriyoruz görüntüsü altında insanımızı tahrik etmeye ve gaz vermeye devam ediyor.” dedi.

6-Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan, nisan ayı sanayi üretim endeksi verileri ile ilgili değerlendirmede bulundu. Bakan Çağlayan, "İlk dört ayda sanayi üretiminde artış yüzde 2.2 oldu. İlk üç aylık ortalama yüzde 1.3'tü. Bu nedenle bugün açıklanacak l. çeyrek büyüme verisi çok parlak gelmeyecek ancak nisan ayı sanayi üretim endeksi, büyüme için daha iyimser olmamıza olanak sağlayabilir." dedi.

7-Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım, gazetecilerin sorularını cevapladı. MİT, Milli Eğitim Bakanlığı, Türk Hava Yolları, PTT ve Tapu Kadastro kurumları arasında yapılan gizli protokol ile özel hayatın fişlendiği iddialarına ilişkin "Vatandaşın devletle olan işleriyle ilgili bilgiler devletin kurumlarında vardır. Bunda yadırganacak bir şey yok. Kişinin özel hayatını ilgilendiren bilgiler ise anayasayla teminat altına alınmıştır. Ülke güvenliğini ilgilendiren konularda kurumlar görev sınırları içerisinde gereken neyse onu yaparlar. Bunun dışında bir işlem yapıldıysa bu da suçtur. Ben gizli protokol vardır, yoktur demiyorum, bilgim yok.” dedi.

8-Resmî sitesinden açıklama yapan UEFA, şike iddiaları sebebiyle Fenerbahçe ve Beşiktaş kulüplerinin disiplin kuruluna sevk edildiğini duyurdu.

 

11 HAZİRAN 2013

1- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan , partisinin TBMM Grup Toplantısında yaptığı konuşmada. hükümete yönelik illegal kalkışmaların ilk günkü çevreci eylemlerin üzerine kurulduğunu söyledi. Başbakan Erdoğan, ”B0ylik fotoğrafı gölün orayı terk edin. Eğer bu sertlikse kimse kusura bakmasın, bu Tayyip Erdoğan değişmez. Gezi Parkı maskesiyle büyük bir oyun oynanıyor. 'Ağaç' diyerek mızrağı çuvala sığdıramazlar.” dedi,

2- CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, partisinin TBMM Grup Toplantısı'nda yaptığı konuşmada, "Hani birileri diyor ya, 'Türkiye 2. sınıf demokrasi...' değil. Ne yazık ki Türkiye'de 3. sınıf demokrasi var. Diktatörlükten bir önceki aşama. Demokrasiyi derinleştirmemiz gerekir. Demokrasilerde siyasi otorite sivil toplum kuruluşlarını dinleyecek ve onların sorunlarını çözecek.” dedi.

3- MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, partisinin TBMM Grup Toplantısı'nda yaptığı konuşmada, Gezi Parkı eylemlerine katılan gençleri sokaklardan uzak durmaları konusunda uyardı. Bahçeli, "Sokaklar belirsizdir, sokaklar tehlikelidir, sokaklar karanlıktır ve sokaklar her şeye açıktır. Demokrasilerde seçeneksizlik olmaz, olmayacaktır. Demokrasi, hepimizin en büyük güvencesidir. Milliyetçilikle demokrasinin kaderini ayrılmaz ve birlikte gören partimiz için başka bir yol ve çare de yoktur. Türk gençliğine diyorum ki 'Sandığa gidin, Başbakan'ı indirin. Sandığı süpürün, Başbakan ve partisini söndürün.” dedi.

4- BDP Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, partisinin Meclis Grup Toplantısı'nda yaptığı konuşmada, "Çapulcu diyerek küçümseyerek bu işi tanımlayamazsınız. Altından da kalkamazsınız. Kaldı ki ülkenin bir tek çapulcu tarafından yönetilmesindense üç beş çapulcu tarafından yönetilmesi daha demokratik. Mesele, demokrasiyi içselleştirip içselleştirmemiş olmanız meselesidir. Sadece kendine demokrat, sadece kendine Müslüman, sadece kendine özgürlük isteyen bir anlayış asla ve asla ülkenin tamamını kucaklayamaz. 15 gündür ülkenin her tarafında gaz kullanıyorsunuz. Gençleri alkolden uzak tutacağız ayağına gaz bağımlısı yaptınız. Yakında gece 10'dan sonra gazı da yasaklarlar. Gençler gaza alıştı, bundan sonra gazı yasaklıyoruz da diyebilirler. Gençleri anlamaya çalışın. Empati yapın. Kasıntıyı bırakın. Başbakan olarak şortunuzu tişörtünüzü giyin, bir gece Gezi Parkı'na gidin.” şeklinde konuştu.

5- Taksim Gezi Parkı eylemlerini düzenleyen marjinal gruplara polis müdahale etti. İstanbul Valisi Hüseyin Avni Mutlu, parktaki eylemcilere müdahale etmeyeceklerini, meydandaki pankart ve afişleri temizleyeceklerini belirtti. Polis, Cumhuriyet Anıtı ve AKM'nin üzerindeki marjinal gruplara ait flamaları indirdi. Olaylarda 3 gazeteci, I polis ve I O'dan fazla gösterici yaralandı.

6- Beyaz Saray, Taksim'de gelişen olaylarla ilgili açıklama yaptı. Beyaz Saray Sözcüsü Caitlin Hayden, ABD yönetiminin Türkiye'deki olayları kaygıyla izlediğini, barışçıl protestoları da içeren ifade ve toplanma ve özgürlüğünü desteklemeye devam ettiklerini bildirdi. Açıklamada, "Türk yetkililerin bu özgürlüklerin yanında olmasını bekliyoruz.” ifadelerine yer verildi.

7- KKTC Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu, Ulusal Birlik Partisi (UBP) iktidarının sona ermesinin ardından hükümeti kurma görevini Cumhuriyetçi Türk Partisi-Birleşik Güçler (CTP-BG) Lefkoşa Milletvekili Sibel Siber'e verdi. Sibel Siber, Kuzey Kıbrıs'ın ilk kadın başbakan olacak.

Kuzey Kıbrıs'ta UBP iktidarı muhalefet partilerinin Meclis'e sunduğu güvensizlik önergesi ile düşürülmüştü.

8- Yunanistan devlet televizyon ve radyosu ERT, yeniden yapılanma ve tasarruf amacıyla kapatılıyor. Yunan Hükümeti Sözcüsü Simos Kedikoğlu, devlet televizyonundan yaptığı açıklamada, gece yarısı ERT'in kapısına kilit vurulacağım duyurdu. Yaklaşık 2700 kişi işsiz kalacak.

9- Kanlı bir iç savaşın sürdüğü Suriye'de Şam'ın kalbi olarak nitelenen Merce Meydam yakınlarındaki bir polis merkezini hedef alan saldırıda 14 (işinin öldüğü, 31 kişinin de yaralandığı bildirildi.

 

12 HAZİRAN 2013

l- Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Rize, Artvin ve Ardahan'ı kapsayan 3 günlük il gezisine başladı. Cumhurbaşkanı Gül, Rize'de valilik önünde halka hitap ederek, Gezi Parkı olaylarını değerlendirdi. Şiddete varan gösterilerin demokratik bir hak olmadığını anlatan Cumhurbaşkanı Gül, "İlk gün Gezi Parkı'nda olup bitenler yanlıştı. İlk gün hatalar yapılmasaydı, olaylar bu noktaya gelmezdi.” dedi.

2- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Gezi Parkı olaylarıyla ilgili oluşturulan I I kişilik heyeti AK Parti Genel Merkezi 'nde kabul etti. Toplantının ardından AK Parti Genel Başkan Yardımcısı ve Sözcüsü Hüseyin Çelik, görüşmenin içeriğine ilişkin açıklamasında, Taksim Meydanı'nda yapılan yayalaştırma projesinin devam edeceğini söyledi. Çelik, Başbakan Erdoğan'ın heyetle yaptığı görüşmede, 'Gezi Parkı'na yönelik projenin İstanbul halkına sorulabileceği, konuya ilişkin olarak İstanbul'da referandum yapılabileceği' teklifini sunduğunu bildirdi.

3- CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, CHP Olağanüstü MYK toplantısı sonrası yaptığı değerlendirmede, eylemcilerin taleplerinin meşru olduğunu savundu ve tüm partilerin bu taleplere kulak kabartması gerektiğini belirtti. Olayların devam etmemesi için, orantısız güç kullanan polislerden hesap sorulacağının açıklanması ve AK Parti 'nin hafta sonu yapmayı planladığı mitingleri iptal etmesi gerektiğini kaydeden Kılıçdaroğlu, "Vatandaşlar derin bir endişe içinde. Bütün siyasi partiler üzerine düşen görevi yapmalı ve toplumda huzur sağlanmalıdır.” diye konuştu.

4- Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ, Karma Ekonomik Komisyonu için Esenboğa Havalimanı'ndan Kongo Cumhuriyeti'ne hareketinden önce gazetecilerin gündeme ilişkin sorularını cevapladı. AK Parti'nin mitinglerine devam edeceğini söyleyen Başbakan Yardımcısı Bozdağ, "İçeride ve dışarıda sanatçılarla, farklı kesimlerle halkı galeyana getirenler, sermaye kesimleri, AK Parti'nin neye dayandığını görecekler. AK Parti halka dayanıyor, gücünü milletten alıyor.” dedi.

5- BDP Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, TBMM 'de bir grup gazeteciyle yaptığı sohbette, Gezi Parkı eylemlerini değerlendirdi. Demirtaş, "Biz 'burada başka bir yoldan darbe yapalım' gibi bir düşüncenin içinde olanlara 'bir arada olmayız' dedik.” dedi. Bunun dışında ezildiğini hisseden herkesin yanında olduklarını anlatan Demirtaş, "Ama sadece kendisine özgürlük isteyen, hiç kimseyi tanımayan bir anlayış, özgürlükçü bir anlayış olmaz. Biz bu anlayışlarla aramıza çizgi çektik.” diye konuştu.

6- Merkez Bankası Başkanı Erdem Başçı yaptığı açıklamada, son bir ayda 8 milyar dolar çıktığını, üçte ikisinin yurt dışı kaynaklı olduğunu açıkladı. TL'nin şu anda aşırı değerli olmadığını, piyasa şartları içinde kendi dengesini bulabileceğini vurgulayan Başçı, "Aşırı oynaklık olursa, Merkez Bankası, kısa süreli gün içinde devreye girer. Gerek ek parasal sıkılaştırma, gerek döviz likiditesi sağlayarak o tedirginliği yumuşatır ve yavaşlatır.” dedi.

7- Vatandaşlar, sabıka kaydı olmadığına dair "adli sicil belgelerini” artık internet üzerinden alabilecek. "www.turkiye.gov.tr” adresine girilerek 'e-Devlet kapısı' yoluyla elde edilecek adli sicil kayıt belgelerinde barkot numarası bulunacak.

8- Dünya Bankası'nın yayımladığı ve küresel ekonomi ve gelişmekte olan ülkelere dair büyüme tahminlerinin yer aldığı Küresel Ekonomik Gelişmeler raporunda; 2015'e dair Gayri Safi Yurt İçi Hasıla (GSYH) büyüme tahmini yüzde 5 'ten yüzde 4,7 'ye indirildi. Dünya Bankası Türkiye'nin bu yılki büyüme tahminini ise yüzde 4'ten yüzde 3,6'ya düşürdü.

9- Londra merkezli Suriye İnsan Hakları Gözlemevi, Suriye'nin Hatla köyüne isyancıların düzenlediği baskında çoğunluğu asker en az 60 Nusayri kökenli insanın öldürüldüğünü duyurdu.

10- İngiltere'nin başkenti Londra'da, Kuzey İrlanda'da gelecek hafta yapılacak G8 zirvesini protesto gösterileri düzenlendi.

 

13 HAZİRAN 2013

1- Doğu Karadeniz turu kapsamında Rize ve Artvin'de temaslarda bulunan Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, hükümetin Gezi Parkı krizinin çözümüne yönelik referandum önerisine yönelik olarak şunları dile getirdi: "Demek ki problemlerimizi konuşarak, tartışarak çözebilme olgunluğunu gösterebiliyoruz. Beklentiler konuşulur ve neticede inatlaşarak da olmaz. Bu gelişmeler Türkiye'nin demokratik standartlarının nasıl çalıştığını, nasıl yüksek olduğunu, Türkiye'nin nasıl bir hukuk devleti olduğunu göstermesi açısından dikkat çekicidir."

2- Kapatılan belde belediye başkanları toplantısında konuşan Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Gezi heyetine Beyoğlu'nda ya da tüm İstanbul,da plebisit yapmayı önerdiğini söyleyerek eylemcilere ve ailelere "Sabrımızın sonundayız. Gezi'yi boşaltın” çağrısı yaptı. Avrupa Birliği Parlamentosu'nda alınan Gezi kararına da sert çıkan Başbakan Erdoğan, "Kararı ben tanımıyorum Bu kararı alanlar, önce Yunanistan'a baksınlar. İngiltere'de, G-8 ile ilgili yapılan gösterilerde 30'u aşkın gösterici gözaltına alındı. Yerlerde sürüklüyorlardı. AB Parlamentosu acaba üyesi İngiltere'ye yönelik ne söyledi? Şu anda Türkiye AB'nin üyesi değil, müzakereci. Sen nasıl oluyor da benimle ilgili böyle bir karar alabiliyorsun? Senin haddine mi?” dedi.

Öte yandan Başbakan Erdoğan, Gezi Parkı eylemleri nedeniyle sanatçılarla sürdürdüğü temaslarına devam etti. Sanatçıların yanı sıra görüşmeye Başkanı Eyüp Muhçu ve Semt Dernekleri Sözcüsü Cem Tüzün 'ün de aralarında bulunduğu 8 sivil toplum kuruluşu yöneticisi de katıldı.

3- Ankara Gölbaşı'ndaki Vilayetler Evi'nde düzenlenen "Uyuşturucu Bağımlılarını Topluma Kazandırma Eylem Planı Toplantısı”na katılan İçişleri Bakanı Muammer Güler, Gezi Parkı'na ilişkin soruları cevapladı. Bakan Güler, Gezi Parkı'nın bir çatışma alanı haline getirilmek istendiğini belirterek "Önceki gün orada benzin bidonlarıyla çadırların yakılması, birkaç gencin veya Allah korusun daha fazla gencin ölümüne sebebiyet verilerek büyük bir kargaşa ortamını oluşturulmasına dahi çalışıldı.” dedi. Kimsenin burnunun kanamasını istemediklerini dile getiren Bakan Güler, bir an önce parktaki eylemin sona erdirilmesi çağrısında bulundu.

4- Danıştay Başkanı Hüseyin Karakullukçu yaş haddinden emekliye ayrılmasının öncesinde basın mensuplarıyla bir araya geldi. Gezi Parkı'nın geleceğinin halka sorulması konusuna yönelik olarak "Bunu referandum olarak algılayamıyorum. Daha çok kanunun isteğini ortaya çıkarmak için yapılan bir oylama. Bu yargı kararının önüne geçemez. Hukuk devleti deyince yargı kararı esastır. Yargı kararı aksi yönde olursa yargı kararı csns alınır." dedi.

5-Dışişleri Bakam Ahmet Davutoğlu, Gezi olayları ile ilgili olarak Türk hükümetini kınayın Avrupa Parlamentosu'nun onayladığı kararın; usul ve esas açısından kabul edilmez olduğunu vurgulayarak eleştirdi, Türkiye'nin AB nezdinde ki Daimi Temsilcisine talimat verdiğini belirten Bakan Davutoğlu, "Bu karar bize iletildiğinde aynen kendilerine iade edilecek.” dedi.

Avrupa Birliği Bakanı ve Baş müzakereci Egemen Bağış ise karar ile ilgili olarak şunları söyledi: "Avrupa Parlamentosu'nda bazı parlamenterlerin saçmalama özgürlüklerini doyasıya kullanma hevesleri ortadadır. Ama saçmalamak da bir özgürlüktür, kaybettikleri melekeleri en yakın sürede bulmaları için dua ediyoruz. Türkiye muz cumhuriyeti değildir, devlet şiddeti yoktur.”

6-Torunlar Enerji'nin, ocak ayında yapılan ihalede I milyar 162 milyon dolarlık en yüksek teklifi verip aldığı, 1,4 milyon abone ile Türkiye'nin ikinci büyük doğalgaz dağıtım bölgesine sahip Başkent Gaz Dağıtım'ın hisse satış sözleşmesi imzalandı. Ankara'daki imza törenine Maliye Bakanı Mehmet Şimşek , Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, Milli Savunma Bakanı İsmet Yılmaz, Özelleştirme İdaresi Başkanvekili Ahmet Aksu, Enerji Piyasası Düzenleme Kurulu (EPDK) Başkanı Hasan Köktaş, Torunlar Enerji Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Torun katıldı.

Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, Gezi Parkı protestoları konusunda dezenformasyon olduğunu belirterek, "Dezenformasyon kampanyasına yerel ve uluslararası yatırımcılar da inanmış olsaydı, farklı bir hafta, farklı bir 10 gün geçirmiş olacaktık.” dedi. Bakan Şimşek protestolara yönelik olarak ise şunları söyledi: "10 yılda yapılanlar, birkaç gösteriyle yok edilemez. Türkiye'ye güvenmeyenleri hayal kırıklığına uğratacağız. Bir kaşık suda yaygara koparanlar var. Türkiye'nin mayısta yakaladığı zirveyi hazmedemeyen birçok kesim vardır. Biz bunlara çıkar lobisi diyelim. Türkiye, kim ne derse desin Avrupa'da ilk 3 'e, belki de ilk 2 'ye girecek.”

7-Yeni gelir vergisi tasarısı Meclis'e sunuldu. Tasarıya göre sanatçıya ve sanat eserine tanınan vergi muafiyeti devam edecek. Futbolcu vergi istisnası kapsamından çıkarılırken, hakemlerin gelirlerinden vergi alınmayacak Tasarıyla, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın önerdiği üç çocuk için gelir vergisi indirimi yüzde 5'ten yüzde 10'a çıkartılıyor. Kayıtlı kiracılığın teşvik edilmesi için yılda 3 bin 200 liralık kira geliri vergisiz olacak. Tasarıyla ilk ve orta dereceli özel okullara da 5 yıl vergi muafiyeti getirildi.

8-İstanbul Valisi Hüseyin Avni Mutlu, NTV televizyonunda katıldığı bir programda "24 saat içinde Gezi eyleminin bitirilip bitirilmeyeceği” yönündeki soruya, "Şimdilik bir müdahale yok. İleriye yönelik hiç bir zaman müdahale edilmeyecek diye bir şey yok. Nasıl ne şekilde yapılacağını paylaşırız. Kimsenin haberi olmadan gideriz diye bir şey yok.” şeklinde cevap verdi. Mutlu, Twitter hesabında yayımladığı mesajında, "Çevre duyarlılığıyla hareket eden” gençler ile artık Twitter üzerinde değil yüz yüze görüşmek istediğini de sözlerine ekledi.

9-Yönetmen Derviş Zaim'in son filmi 'Devir', 32'nci İstanbul Film Festivali'nde ulusal yarışmada aldığı Jüri Özel Ödülü'nün ardından, 66'ncı Edinburgh Uluslararası Film Festivali'nin 'Director's Showcase' (Yönetmenlerin Vitrini) bölümüne seçildi.

10-Beşiktaş Başkanı Fikret Orman, İnönü Stadı'nın isim hakkı ve futbol takımının forma göğüs reklamı için Vodafone ile anlaştıklarını açıkladı.

1 1- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ve İstanbul Valisi Hüseyin Mutlu' nun anne ve babalara "Çocuklarınıza sahip çıkın. Onları parktan alın.” açıklamasını protesto için Gezi Parkı 'na gelen yüzlerce anne insan zinciri oluşturdu. Anneler düdük çalarak ve slogan atarak çocuklarına destek olduklarını gösterdi.

12- Avrupa Parlamentosu (AP) Genel Kurulu Türkiye'deki Gezi Parkı olaylarıyla ilgili olarak hazırlanan kararı oy çokluğuyla kabul etti. Türkiye için herhangi bir "kınamanın çıkmadığı söz konusu kararda, hükümet ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan sert biçimde eleştirilirken, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ve Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç övüldü. İfade özgürlüğünün öneminin de vurgulandığı kararda, Türkiye'de basın özgürlüğünün kötüleştiği ve medyanın artan oranda oto sansüre yöneldiği kaydedilerek RTÜK'ün Taksim Gezi parkı ki yayınları nedeniyle bazı televizyon kanallarına ceza vermesinden derin üzüntü duyulduğu dile getirildi.

13-Beyaz Saray Ulusal Güvenlik Konseyi Danışman Yardımcısı Ben Rhodes gazetecilere yaptığı açıklamada, Esad rejiminin sarin gazı dahil kimyasal silah kullandığının kesin olduğunu söyledi. Kimyasal silah kullanımı nedeniyle en az 100-150 kişinin hayatını kaybettiğini söyleyen Rhodes, bu rakamın daha da yüksek olabileceğini hatırlatarak ellerindeki bilgiye göre kimyasal silahların hala Esad'ın kontrolünde olduğunu da sözlerine ekledi.

 

14 HAZİRAN 2013

l- Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Doğu ve Karadeniz gezisinin son durağı olan Ardahan'da Valilik önünde gazetecilerin sorularını cevapladı. Taksim Gezi Parkı protestolarına ilişkin yapılan son görüşmelere dikkat çeken Cumhurbaşkanı Gül, "Bu saatten sonra artık herkese gerçekten Sükûneti tavsiye ediyorum.” derken, Avrupa Parlamentosu'nun (AP) açıklamasına da "AP, Türkiye'nin Avrupa Birliği ile müzakere eden bir ülke olduğunu herhalde biliyordur.” cevabını verdi.

2- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, AK Parti Genel Merkezi 'nde yapılan partisinin genişletilmiş il başkanları toplantısındaki konuşmada, eylemlerin sürdüğü Gezi Parkı'yla ilgili mesajın alındığını söyledi. Bundan sonra yargı kararını bekleyeceklerini ifade eden Başbakan Erdoğan, "Nihai karar olumsuz olursa buna uyarız, olumlu çıkarsa da halkoylamasına gideriz.” dedi. Başbakan Erdoğan, "Reyhanlı saldırısının hemen ardından, büyüyen Türkiye'ye bu sefer başka tuzak kurdular. Taksim olaylarının başlangıcında bir sanatçı var: 'Mesele Gezi Parkı değil arkadaş. Sen hala anlamadın mı?' diyor. Bu ülkede hukuk varsa bunun hesabını soracağız. Bu öfkenin, kinin dışa vurumudur.” dedi.

3- CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, CHP Genel Merkezi'nde düzenlenen Türkiye Kent Konseyi Toplantısı'nın açılışında yaptığı konuşmada, Gezi Parkı eylemleriyle ilgili olarak, "Anayasa da silahsız ve saldırısız, toplu gösteri yapma hakkı vardır. Yurttaşın demokrasiler de hakkıdır. İnsanlar düşüncelerini özgürce dile getirirler.” dedi.

4- Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Nihat Ergün, İngiltere'nin başkenti Londra yaptığı açıklamada, Milli İstihbarat Teşkilatına (MİT) fişleme, izleme yetkileri veren yeni bir yasa hazırlandığı yönündeki iddiayı yanıtlayarak, "İstihbarat teşkilatı olmayan bir devlet olmaz. Devlet bir istihbarat teşkilatına dönüşmez ama güçlü istihbarat teşkilatı olmayan devlet de olmaz.” diye konuştu.

5- Maliye Bakanı Mehmet Şimşek ve Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakam Taner Yıldız, Gediz Elektrik Dağıtım AŞ ve Gediz Elektrik Perakende Satış AŞ hisse devri imza törenine katıldılar. Törende konuşan Bakan Şimşek, "Kalkınma Bakanımızla konuştum, Özelleştirme İdaresini bir kamu-özel yatırım çerçevesinde bir uzmanlık birimine dönüştürelim diye görüştüm. Esas bu birim bu görevi görsün diye şu anda bir çalışmamız var. Portföye bakıyorsunuz, şu anda üzerinde çalıştığımız Milli Piyango var, onu yılın ikinci yarısında tamamlayacağız. Limanlar yakın zamanda bitecek. Elektrik üretiminden bahsediyoruz, onu da hızlandıracağız. Geriye portföy küçülüyor dolayısıyla önümüzdeki dönemde Özelleştirme İdaresinin yeniden yapılandırılmasına ihtiyacı olacak.” dedi.

6- AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Hüseyin Çelik, teşkilata "Sosyal Medya Eğitimi” vermek için gittiği İzmir'de partisinin İl Başkanlığı'nda basın toplantısı düzenledi. Gezi parkı eylemlerinde direnişe devam kararı alınmasını, "Mesele çevre duyarlılığı ise bu mesaj alınmıştır. Gerekli değerlendirmeler yapılmıştır. Bu saatten sonra bunu uzatmak işin tadını kaçırmaktır ve bu işi marjinalleştirmektir.” şeklinde değerlendirildi.

7- MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, Kocaeli Karamürsel'de halka seslenerek, Gezi Parkı olaylarına karşı Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın tutumuyla ilgili olarak şöyle konuştu: "Başbakan Erdoğan tahammülsüzdür, hiddet dilini, yaralayıcı ve dışlayıcı üslubu kendisine rehber tayin etmiştir. Başbakanın karşısında duranlar, çapulcudur, ayyaştır ve mutlaka haklarından gelinmelidir. Gaz bombaları gencecik bedenlerin üzerine atılmıştır. TOMA' lar hedef ayırmaksızın su basmıştır.”

8- Gezi Parkı olayları ile ilgili bir değerlendirme yapan İngiltere Başbakanı David Cameron, "Türkiye'nin 10 yılda kaydettiği ilerleme daha demokratik ve insan haklarının olduğu bir ülke olma yönündedir.” dedi.

                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                              201

15 HAZİRAN 2013

l- Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Twitter hesabı üzerinden Gezi Parkı'ndaki gençlere seslenerek, "Görüşme ve diyalog yollarının açılması demokratik olgunluğun işaretidir. Artık herkes evine dönmeli” şeklinde çağrıda bulundu. "Taksim Gezi Parkı'yla ilgili gönderdiğiniz yoğun mesajları aldım.” diyen Cumhurbaşkanı Gül, olayların ilk gününden beri konuyla ilgili açıklamalar yaptığını belirterek daha önce de "Demokrasimiz test ediliyor.” dediğini hatırlattı.

2- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan AK Parti'nin Ankara Sincan'daki

"Milli İradeye Saygı” mitinginde yaptığı konuşmada, asıl hedefin büyüyen Türkiye olduğunu, bu işi içeride ve dışarıda koordineli olarak organize eden ihanet şebekesini millete tanıtacaklarını belirtti. Başbakan Erdoğan konuşmasının devamında "Birileri gibi sokaklara dökülenlerden, eline taş, molotof kokteyli alanlardan, gece yarılarına kadar kornalarına basarak gürültü yapanlardan, tencere tava çalarak komşularını rahatsız edenlerden olmadık bunlar mı çevreci! Bunun adı gürültü kirliliği.” şeklinde konuştu.

3- CHP Genel Başkam Kemal Kılıçdaroğlu, Taksim'deki Gezi Parkı'na yapılan müdahaleden sonra yaptığı açıklamada, "Bu milleti kendi çıkarları için iç savaşa bile sürüklemekten çekinmeyeceği anlaşılan bir başbakanın kanunsuz emirlerini uygulamak uluslararası normlara göre suçtur.” diye konuştu. Ayrıca "Bu çağrıyı şu anda Taksim Gezi Parkı'na yapılan haksız ve hukuksuz operasyona dâhil olan ve bu müdahalenin bir parçası haline gelen başta kamu görevlileri olmak üzere herkese yapıyorum. Başbakan Recep Tayyip Erdoğan bir türlü dizginleyemediği kişisel hırsı ve diktatör zihniyeti yüzünden Türkiye'nin canına kastetmektedir.” diye görüşlerini ifade etti.

4- Başbakan Yardımcısı Ali Babacan, Bloomberg TV'de yaptığı konuşmada, "Bankacılar olarak camdan bir kalede oturuyorsunuz. Kimseye taş atmayacaksınız. Taş attığınızda karşılığı kötü olur.” şeklinde uyarıda bulundu. Bununla birlikte Gezi Parkı olaylarının tırmanmasında faiz lobisinin etkisine dikkat çeken Başbakan Yardımcısı Babacan, önemli mesajlar verdi. Türkiye'de faizlerin yükselmesinden yararlanan kesimlerin olduğunu belirten Başbakan Yardımcısı Babacan, "Özellikle dışarıdan Türkiye'ye yatırım yapanlara çok

enteresan yanlış bilgiler gidiyor. Biri diyor ki 'Türkiye'de zorunlu eğitim 4 yıla düştü. Bunlar eğitimde farklı yöne gidiyor. Türkiye'de iç savaş çıktı ya da Türkiye'de alkol tamamen yasaklandı.' Bunlar yatırımcıların bizzat bize söyledikleri. Olaylar sırasında piyasa oyuncuları. dış basın ve iç kamuoyuna yönelik ciddi dezenformasyon çabaları yaşandı. Özellikle uluslararası medya eylemleri yanlış yönlendirdi." dedi.

5- Avrupa Birliği Bakanı ve Baş müzakereci Egemen Bağış, AB Bakanlığında gerçekleştirilen 28. Reform İzleme Grubu Toplantısı sonrasında yaptığı açıklamada. Avrupa Parlamentosunun (AP) Gezi Parkı eylemleriyle ilgili aldığı kararın hiçbir yaptırım gücü olmadığını belirtti. Karara ilişkin, "AP üyelerinin saçmalama özgürlüklerini doyasıya kullanmalarının tezahürü olarak değerlendirdik.” ifadesini kullanan Bakan Bağış, Türkiye'nin açıklamalarından alınması gereken mesajların alındığını vurguladı. İngiltere Başbakanı David Cameron*un yaptığı bir açıklamayı anımsatan Bakan Bağış, "AB üyesi ülkeler içerisinde Sayın Başbakanımızın Avrupa'nın en güçlü siyasi liderlerinden, en karizmatik liderlerinden biri olmasından eziklik duyanlar varsa, bu onların sorunudur. Ama Sayın Cameron gibi bunu takdir edenler ve dile getiren insanlar vardır, onlara da saygı duymamız gerekir.” şeklinde açıklamada bulundu.

6- Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Nihat Ergün, İngiltere'nin başkenti Londra'da Türk işadamları, akademisyenler ve sivil toplum kuruluşlarının temsilcileriyle bir araya geldi. Bakan Ergün, Türkiye'nin yılın ilk çeyreğinde yüzde 3 büyüdüğüne, bu rakamı hiçbir Avrupa Birliği ülkesinin yakalayamadığına dikkat çekti.

7- AK Parti Genel Başkan Yardımcısı ve Hükümet Sözcüsü Hüseyin Çelik, Gezi Parkına yapılan müdahalenin ardından yaptığı açıklamada "Mesele üzüm yemekse üzümü yediniz. Mesele bağcıyı dövmekse kusura bakmayın devlet asayişi sağlamak zorundadır. Bu park bütün İstanbullulara aittir. Sayın Başbakan'ın günlerce söylediği, "sabrediyoruz” dediği budur. Ayrıca, Türkiye demokratik bir ülke olmasaydı yapılanlara 19 gün boyunca tahammül edilemezdi.” şeklinde konuştu.

8- MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, AK Parti'nin Sincan mitinginde üç hilalli bayrak açılmasına sert tepki gösterdi. Olayı 'pis bir tezgâh' olarak değerlendiren Bahçeli, sorumluların bir an evvel bulunmasını istedi. Bahçeli, konuyla ilgili yaptığı yazılı açıklamada; "AK Parti mitinginde üç hilalli bayrakların ve bozkurt simgesinin şeref ve namus yoksunları tarafından taşınması son zamanların en ciddi mütecaviz hareketlerinden en pis tezgâhlarından birisi olarak ortaya çıkmıştır." ifadelerine yer serdi.

9- İstanbul Valisi Hüseyin Avni Mutlu. Gezi Parkına yapılan müdahale esnasında bazı açıklamalarda bulundu. Vali Mutlu,”Marjinal grupların polisimizle bir çatışma pozisyonu oldu. Bunlara da uygun bir müdahaleye Gezi Parkı boşaltılmış oldu. Gezi Parkı'yla ilgili yapınış olduğumuz bu çalışmanın fevkalade düzgün, sıkıntı olmaksızın, kısa sürede tamamlanmış olması memnuniyet vericidir." Vali Mutlu. bu açıklamasının anlından dil twitter hesabından yaralı sayısının 44 olduğu bilgisini verdi.

10- Ankara 2. Sulh Ceza Mahkemesi, Taraf gazetesinin "Milli İstihbarat

Teşkilatının (MİT) CHP ve MHP yöneticilerini fişleyerek, ihale almalarına engel olduğu yönünde yaptığı haberlere" yayın yasağı gelinli.

II- Birleşmiş Milletler, dün hazırladığı raporda dünya nüfusunun 21. yüzyılın sonunda II milyara ulaşacağını açıkladı. 2011 yılında. Yüzyıl sonunda aynı sayı 10,1 milyar olarak tahmin edilirken, bu seneki raporda fazladan 800 milyon insan eklenmesinin nedeni olarak Afrika'daki doğurganlık oranı gösterildi. Bu nedenle raporda, yüzyıl boyunca CII fazla nüfus anışı görülecek 10 ülkeden 8'inin Afrika kıtasında bulunduğuna yer verildi.

12- 14 Haziran'da sandık başına giden İranlılar, beş muhafazakâr adaya karşı tek ılımlı aday olan 64 yaşındaki din adamı Hasan Ruhani 'yi ilk turda zafere taşıdı. Katılımın yüzde 72 olduğu seçimlerde yüzde 50.6 oy alan Ruhani, muhafazakâr rakiplerine büyük fark attı. Tahran Belediye Başkanı Niuhamıncd Bagir Galibaf yüzde 16'da kaldı. İran'ın Batı ile nükleer müzakerelerine başkanlık eden Said Celili üçüncü, eski Devrim Muhafızları Komutanı Muhsin Rızai ise dördüncü oldu.

 

16 HAZIRAN 2013

1- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Ankara'nın ardından İstanbul Kazlı çeşme ' deki AK Parti mitinginde partililerle buluştu. Başbakan Erdoğan yaptığı konuşmada, Gezi eylemcilerine destek olan otellerden, öğrencileri yürüyen okul müdürleri ve gazetecilere kadar tek tek hesap soracaklarını vurguladı. Başbakan Erdoğan Gezi Parkı'na yönelik olarak, "Halk diyorsa ki; biz Taksim'e şehir müzesi istemiyoruz. Şehir müzesini de yaparken Gezi Parkı'nı yakıp yıkmayacağız, ağaçları kesmeyeceğiz. Oradaki 600 ağacın yaklaşık 500'ünü yine orada kullanacağız. Kalan 100'ünü ise oradan söküp müzenin çevresine ve yayalaştırma alanının içine kullanacağız.” dedi.

Başbakan Erdoğan AB Parlamentosu'nun kararı ile ilgili olarak ise şunları dile getirdi: "Avrupa Birliği Parlamentosu bizimle ilgili bir karar almış. Haddini bil ya, haddini bil. Sen Türkiye ile ilgili karar almaya yetkili misin ya? Daha ilk gün 'Sizin aldığınız kararı tanımıyoruz.' dedim. Ve aldıkları kararı kendilerine iade ettim.”

2- CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, polisin Taksim ve Gezi Parkı 'na müdahalesiyle ilgili dün yaptığı yazılı açıklamada, "Bu kanunsuzluklara ortak olanlar gün gelir mutlaka hesap verirler.” dedi. Kılıçdaroğlu, "Bu çağrıyı şu anda Taksim Gezi Parkı'na yapılan haksız ve hukuksuz operasyona dâhil olan ve bu müdahalenin parçası haline gelen başta kamu görevlileri olmak üzere herkese yapıyorum.” ifadesini kullandı.

3- Başbakan Yardımcısı Ali Babacan, ABD eski Başkan Yardımcısı ve İklim Gerçekliği Projesi Yönetim Kurulu Başkanı Al Gore ile İstanbul'da bir araya geldi. Baş başa geçen görüşmeden sonra, 97 ülkeden 600 kişinin katılımıyla düzenlenen bir programda konuşma yapan Başbakan Yardımcısı Babacan, iklim değişikliği konusunda küresel çözümlere ihtiyaç duyulduğunu vurgulayarak "Türkiye ekonomisinin karbon yoğunluğu 1990 ile 2008 yılları arasında 0,6 dan 0,4'e geriledi. Bu düşüş enerji, sanayi, ulaşım, orman ve atık yönetim alanlarında hayata geçirilen projelerle sağlandı.” dedi.

4- Avrupa Birliği Bakanı ve Baş müzakereci Egemen Bağış, katıldığı televizyon programında Taksim Gezi Parkı'nda başlayan ve Türkiye'nin farklı illerine yayılan protesto gösterileriyle ilgili "Ben özellikle bu eylemlere bugün destek veren tüm vatandaşlarımızdan rica ediyorum. Lütfen evlerine dönsünler. Şu saatten sonra orada bulunan her kişiyi devlet maalesef terör örgütünün mensubu olarak değerlendirmek zorunda kalacaktır.” dedi.

5- Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar, "81 İlde Bisiklet Projesi" ne yönelik yaptığı açıklamada, Bakanlık olarak belediyelerden gelen bisiklet yolu projelerine karşılıksız destek verdiklerini belirterek "81 Bisiklet Yolu Projesi" çerçevesinde 110 proje İçerisinden, 30 belediyeye 5 milyon lira gönderileceğini kaydetti.

6- N4HP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, Yenimahalle, Akyurt, Kazan belediye başkan adaylarının tanıtım toplantısında gündeme ilişkin açıklamalarda bulundu. Başbakan Erdoğan'ın Türkiye'yi kutuplaştırdığını savunan Bahçeli şunları dile getirdi: "Başbakan bu milletin evlatlarını birbirine düşürmek için olağanüstü gayret göstermektedir. Camilerde içki içildiği iddiasında bulunması bu yüzdendir. Başbakan oyunun içinde oyun üretmektedir. Başbakan sana soruyorum; Türk milletini birbirine kırdırmaya mı çalışıyorsun? Türkiye'yi mahvetmeye mi karar verdin, sen bozguncu musun?”

7- İstanbul Valisi Hüseyin Avni Mutlu, İstanbul Emniyet Müdürlüğünde yaptığı açıklamanın ardından gazetecilerin sorularını cevapladı. Vali Mutlu, Gezi Parkı'na yapılan ve tüm gece süren müdahale ile ilgili 22 kişinin gözaltında olduğunu söyledi. TOMA'lardan sıkılan ve vatandaşların vücudunu yakan suyun kimyasal madde içermediğini belirten Vali Mutlu, "Bu sulara artık vatandaşımız alıştı. Suların önüne 'Bana da at' diye rahatlıkla gelebiliyorlar."

8- Mersin Valisi Hasan Basri Güzeloğlu 20-30 Haziran tarihleri arasında Mersin'de yapılacak olan 17'nci Akdeniz Oyunları konusunda açıklamalarda bulundu. Vali Güzeloğlu, 2023 için öncü kent olan Mersin ' in dünya medeniyetine yön vermiş, onlarca uygarlığa ev sahipliği yapmış tarihi zenginliği, eşi benzeri olmayan doğal güzellikleri ve 321 km'lik sahili ile gerçek bir kültür ve turizm kenti olmasının yanı sıra, birçok farklı kültürün bir arada yaşadığı bir barış kenti olduğunu söyledi.

9- Taksim Gezi Parkı'nda başlayan protestolar nedeniyle süren polis müdahaleleri konusunda DİSK, KESK, TMMOB, İTB ve TDB yöneticileri acil servisler dışında tek günlük iş bırakma kararı aldıklarını açıkladılar.

 

17 HAZİRAN 2013

1-TBMM Başkanı Cemil Çiçek, "Dünya Gönüllü Kan Bağışı Günü” nedeniyle Meclis 'te kurulan stantta kan bağışında bulundu. Burada gazetecilerin gündeme ilişkin sorularını cevaplayan Başkan Çiçek, hükümetin, yargı kararını bekleme ve halkın görüşüne başvurma kararına rağmen eylemlerin devam ettirilmesine tepki gösterdi. İşin bu noktada bırakılması gerektiğini söyleyen Başkan Çiçek, "Bundan öte olunca iş, üzüm yemek değil, bekçi dövmek anlamına geliyor.” diye konuştu.

2- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Başbakanlık Yurt Dışı Türkler Bakanlığınca Rixos Otel 'de düzenlenen Yurt Dışı Vatandaşlar Danışma Kurulu Toplantısı'nda konuştu. Gezi Parkı eylemleri sürecinde sadece içerideki ve dışarıdaki dostların değil, Türkiye demokrasisi ve ekonomisinin de sınavdan geçtiğini belirten Başbakan Erdoğan, "Bu olaylar, doğrudan doğruya ekonomi ve demokrasiyi hedef alıyordu. Kurduğumuz sağlam temel sayesinde, inşa ettiğimiz sağlam yapı sayesinde ne ekonomi ne de demokrasi yara almadı bu saldırılardan.” dedi.

3- Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, katıldığı bir televizyon programında gündemi değerlendirdi. Başbakan Yardımcısı Arınç, Gezi Parkı eylemleriyle ilgili eylemin, çevreci ve yasal bir eylem olmaktan çıktığını belirtti. Sokaklarda, mahallelerde devam edebilecek eylemlerin bastırılacağını ve sorumluları hakkında yasal işlem başlatılabileceğini anlatan Başbakan Yardımcısı Arınç, "Burası dingonun ahırı değil, Türkiye bir hukuk devletidir.” dedi.

4- Başbakan Yardımcısı Beşir Atalay, ABD'nin başkenti Washington 'da Ortadoğu Enstitüsü tarafından düzenlenen Türkiye toplantısına katıldı. ABD temaslarını değerlendiren Başbakan Yardımcısı Atalay, Gezi Parkı olaylarıyla ilgili "Gerek Beyaz Saray'da gerek bakanlıkta bu olup bitenlerle ilgili abartılı bir algılama yok. Görüşmelerimizde olaylara bakışta Türkiye'nin farkını onların da bildiğini gördük.” ifadesini kullandı.

5- İçişleri Bakanı Muammer Güler yaptığı açıklamada, beş sendikanın ildiği grev kararının yasal olmadığım söyledi. "Kamu düzenini bozacak şekilde her gün toplantı ve yürüyüş hakkı nerede görülmüştür?” diye soran Bakan Güler, hakların kullanılmasının bir başkasının hakkını engellememesi gerektiğini belirtti. Herkesi duyarlı olmaya çağıran Bakan Güler, "Bu arkadaşlar kanunsuz direnişlerin aracı olmuştur. Memur ve işçilerden kanunsuz eylemlere iştirak etmemelerini bekliyorum. Sonuçlarına katlanırlar.” uyarısında bulundu.

6- Yükseköğretim Kurulu (YÖK) Başkanı Prof. Dr. Gökhan Çetinsaya, Yalova Üniversitesinde düzenlenen 215. Üniversitelerarası Kurul Toplantısı'nda Gezi Parkı olaylarıyla ilgili uyarılarda bulundu. Çetinsaya, bazı akademisyenlerin, tarafi oldukları siyasi pozisyonu kavram ve fikirler eşliğinde değil, sloganlar eşliğinde savunduklarını söyledi. Gezi Parkı olaylarına futbol taraftarlığı seviyesinde yaklaşanlar olduğunu belirten Çetinsaya, ” 1960'ların meslek odası diliyle konuşulmasını anlamakta zorlanıyorum.” eleştirisinde bulundu.

7- Türk edebiyatının en önemli isimlerinden Peride Celal, 97 yaşında vefat etti.

8- İngiliz The Guardian gazetesinin haberine göre, İngiltere Devlet İletişim Birimi (GCHİQ), 2009'da iki G20 toplantısına katılan Maliye Bakanı Mehmet Şimşek ve beraberindeki 15 kişilik heyetin telefon görüşmelerini ve internet yazışmalarım izledi. Haberde, Bakan Şimşek'in dinlenme nedeninin, savunma ve güvenlik amaçlı değil, Ankara'nın mali denetim ve reformlara bakışının keşfedilmesi olduğu belirtildi.

Aynı gazetenin internet sitesinde, Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu tarafından Gezi Parkı olaylarına ilişkin olarak kaleme alınan bir yazıyı paylaştı. "Türkiye: Protestolara rağmen tüm vatandaşlarımızı temsil ediyoruz.” başlıklı yazıda Gezi Parkı olaylarının barışçıl bir çevre hareketi olarak başladığım ancak şiddet yanlısı aşırıcı grupların demokratik talepleri gasp ettiğini belirten Bakan Davutoğlu, "Türkiye'de bir demokrasi eksiği söz konusu değil.” dedi.

 

18 HAZİRAN 2013

I- Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Kırgızistan Cumhurbaşkanı Almazbek Atambayev'i Çankaya Köşkü'nde kabul etti.

Ayrıca Cumhurbaşkanı Gül, Köşk'te düzenlenen "Büyük Selçuklu Mirası" programı sonrasında gazetelerin Ankara temsilcilerinin sorularını cevapladı. Üçüncü köprüye Yavuz Sultan Selim'in adının verilmesi sebebiyle, Alevi vatandaşlardan gelen tepkilere yeni bir öneriyle cevap veren. Cumhurbaşkanı Gül, büyük bir devlet projesine Pir Sultan Abdal ya da Hacı Bektaş Veli isminin verilebileceğini belirterek "Bu şekilde kaynaşmayı sağlamamız gerekir." dedi.

2- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, partisinin TBMM Grup Toplantısı'nda yaptığı konuşmada, "Türk-Kürt, Alevi-Sünni bütün etnik kökenler, birbirimizle duygu bağı kurarak demokrasimizi çok daha ileri seviyelere taşıyacağız.” dedi. Başbakan Erdoğan, sözlerine şöyle devam etti: "Unutmayın, her olanda hayır vardır. Bu süreci inşallah hayra tebdil edecek, Türkiye adına, milletimiz adına bu süreçten hayırlı dersler çıkaracağız. Türkiye bu süreçten güçlenerek çıkmıştır. Geleceğe de çok daha güçlü adımlarla yürüyeceğini herkesin bilmesini istiyorum. Bu süreçten ayrışmaların kesinleştiği, safların keskinleştiği bir sonucun çıkmasına asla müsaade etmeyeceğiz.”

Daha sonra Başbakan Erdoğan, Hamas'ın Siyasi Büro Şefi Halit Meşal ile Gazze'deki Filistin Hükümeti Başbakan İsmail Heniye'yi Başbakanlık Resmi Konutu'nda kabul etti. Görüşme, basına kapalı olarak gerçekleşti.

3- CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, partisinin TBMM Grup Toplantısı'nda Gezi Parkı eylemleri nedeniyle hükümete yönelttiği eleştirilerini sürdürdü. Kılıçdaroğlu, "Yurt içinde kavganın filizlerini ve tohumlarını atmaya başlıyor. Öyle bir noktaya geldi ki kendi ülkesini adeta savaş alanına döndürdü. Polis takviyesi yapılıyor. Şimdi 'asker de indirebiliriz' diyorlar. İster polisinle gel, ister askerinle gel, ister yandaşınla gel. Eğer bu ülke özgürlük istiyorsa kim olursa olsun ona kulak kabartmalıyız ve özgürlük alanlarını geliştirmeliyiz. İstediğimiz bu bizim. Kavga olmasın; barış olsun, huzur olsun bu ülkede. Esnaf zarar ediyor. Alışveriş yapılmıyor. 'Kepenkleri indirdim' diyor; yazık günah değil mi bu esnafa.” şeklinde konuştu.

4- MHP Genel Başkam Devlet Bahçeli, partisinin TBMM Grup Toplantısı'nda yaptığı konuşmada, parti olarak AK Parti'nin Sincan mitinginde açılan üç hilalli bayrak ve bozkurt simgeleriyle ilgili Ankara Cumhuriyet Başsavcılığına suç duyurusunda bulunduklarını belirterek "Başbakan Erdoğan bu tezgâhın içindeyse hemen özür dilemeli, paralı askerlerini yargıya teslim etmelidir.” dedi.

5- BDP Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, partisinin TBMM Grup Toplantısı 'nda yaptığı konuşmasında, çözüm süreciyle ilgili değerlendirmelerde bulunarak şunları belirtti: "Onları da sahipsiz ve yalnız başına sanmayın. Tek bir arkadaşımız bile içeride olduğu sürece bu süreç işlemez. Gelecek sene değil, hemen bu hafta.”

6- Türk Hava Yolları (THY), Skytrax araştırmasına göre, "Avrupa'nın En İyi Havayolu” ve "Dünyanın En İyi Business İkram Servisi” sunan şirketi seçildi. Sektörel anlamda performans temelini esas alıp havayolu şirketlerine her yıl düzenli ödül dağıtan Skytrax, geçen iki yılda olduğu gibi bu yıl da THY'yi, "En İyi Havayolu Şirketi” ilan etti. Paris Air Show'da açıklanan ödüller, Skytrax CEO'su Edward Plaisted tarafından THY Genel Müdürü Doç. Dr. Temel Kotil'e verildi.                         

 

18 HAZİRAN 2013

1-  AK Parti MKYK Gezi Parkı eylemleri gündemiyle toplandı. AK Parti

Genel Başkan Yardımcısı ve Basın Sözcüsü Hüseyin Çelik yaptığı açıklamada, 105 site ve 262 twitter hesabının eylemlerde provokasyon ve dezenformasyon amacı ile kullanıldığını, Topçu Kışlası için yapılacak halkoylamasının (plebisit) oy birliği ile desteklendiğini bildirdi.

2- Avrupa Birliği Bakanı ve Baş müzakereci Egemen Bağış, Kayseri Valiliği ziyaretinde yaptığı açıklamada, bazı Avrupa Birliği ülkelerinin yeni fasılların açılmasına karşı çıkmasını eleştirerek "Türkiye'nin AB'ye değil  AB'nin Türkiye'ye ihtiyacı var.” dedi.

3- Kamu-Üniversite-Sanayi İşbirliği Bölge Toplantıları kapsamında Organize Sanayi Bölge Müdürlüğü Mesleki ve Teknik Eğitim Merkezi'nde düzenlenen toplantıda konuşan Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakan Nihat Ergün, Türkiye'nin yeni bir sıçrama hamlesi yapması gerektiğini ve gelişmiş ülkelerle arasındaki mesafeyi ancak bu şekilde kapatabileceğini söyledi.

4- Türkiye İşadamları ve Sanayiciler Konfederasyonunun (TUSKON) 18'incisini düzenlediği Türkiye-Dünya Ticaret Köprüsü, İstanbul'da başladı. Gezi Parkı eylemlerine rağmen zirve, bin 428'i yabancı olmak üzere 3 bin işadamını buluşturdu. Zirve açılışına katılan Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan, bu organizasyonun artık bir dünya markası olduğunu belirterek, "TUSKON Başkanı Rızanur Bey ile bunun patentini almalıyız. Çünkü bu artık bir Türkiye Dünya Ticaret Köprüsü meselesi değil dünya ticaret köprüsü olma noktasına geldi.” dedi.

5- Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, Kanal 24 televizyonuna enerji sektörüne yönelik değerlendirmede bulundu. Bakan Yıldız kaya gazı konusunda, "Manisa ve Kütahya bölgesinde sıcak kayaya rastladık. Bu anlamda   da özel sektöre ruhsat veriyoruz. İstekli yatırımcılarımız müracaat edebilir.” dedi.

6- Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım, TBMM'de sosyal medyaya sınırlama getirilmesi çalışmalarıyla ilgili soruları cevaplarken Gezi Parkı eylemleri sırasında siber saldırının eşiğinden dönüldüğünü söyledi Bakan Yıldırım, "Bu olayların sosyal medyada yapılacağına dair Bilişim Suçları Dairesi'nin tespitleri var.” dedi.

7- Gezi Parkı olayları sebebiyle 3 haftadır Taksim'de görev yapan polisleri ziyaret eden İstanbul Emniyet Müdürü Hüseyin Çapkın, güvenlik güçlerinin fedakârca çalıştığını söyledi. Çapkın, "Kirli bilgiler ve sosyal medya üzerinden atılan iftiralarla polisi pasifize etmeye çalışıyorlar. Arkadaşlarımız 40 saatte 4 saat uyuyabildi. 18 günde ancak I kez evlerine gidebildiler.” dedi.

8- Türk bankalarının ilk çeyrek itibarıyla kârlarının GSYH'ye oranı ABD bankalarının üzerine çıktı. Mart ayı sonunda Türk bankalarının kârlarının toplam ekonomik büyüklüğe oranı yüzde 0,5 olurken aynı oran ABD bankaları için yüzde 0,2 seviyesinde kaldı.

9- Türkiye Petrolleri Anonim Ortaklığı (TPAO), Kuzey Irak'ta 6 bölgede petrol arama için lisans aldı. TPAO, İran sınırına yakın Şoman, Hindren ile güneydoğudaki Arbat bloklarında yüzde 80 hisse sahibi olacak. Güneydeki Pulkana, batıdaki Jebel Kand ve doğudaki Halakan'da ise yüzde 40 pay alacak.

10- ABD 'nin Ankara Büyükelçisi Ricciardone, AK Parti Genel Merkezi'ne bir ziyarette bulundu. AK Parti MKYK sürerken binaya gelen Ricciardone, Başbakan Erdoğan'ın Başdanışmanı Yalçın Akdoğan ile görüştü.

11-  ABD Merkez Bankası (FED), aylık 85 milyar dolarlık tahvil alımına devam kararı verdiğini açıkladı. FED Başkanı Ben Bernanke, yaptığı açıklamada, bu yıl teşvikleri azaltabileceklerini belirterek "Tahvil satın alımlarını yavaşlatmak frene basmak değil, gaza basmak anlamına gelecek.” dedi.

12- Somali'nin başkenti Mogadişu'daki Birleşmiş Milletler binasına bombalı saldırı düzenlendi. İlk belirlemelere göre, 15 kişinin hayatını kaybettiği açıklandı.

 

20 HAZİRAN 2013

l- "Devlet Günü" çerçevesinde Cumhurbaşkanlığı ve Başbakanlıkta bir dizi görüşme gerçekleştirildi. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, MİT Müsteşarı Hakan Fidan, Genelkurmay Başkanı Necdet Özel'in bir araya geldiği görüşmelerde, Gezi Parkı protestolarının yanı sıra PKK'nın silah bırakması için başlatılan çözüm süreci ile Türkiye'nin ulusal güvenliğini ilgilendiren temel konuların ele alındığı belirtildi.

2- Türkiye'nin ev sahipliğinde yapılan 17. Akdeniz Oyunları'nın resmi açılışı görkemli bir törenle yapıldı. Uluslararası Olimpiyat Komitesi Başkanı Jacques Rogge'nin de katıldığı törende bir konuşma yapan Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, "Akdeniz'in bu en büyük spor organizasyonuna Mersin'de ev sahipliği yaparken, aslında 2020 İstanbul Olimpiyatları'nın da hazırlığını gerçekleştiriyoruz. Diliyorum ki yarışacak olan 24 ülkeden spor-cu kardeşlerimizi, 2020 yılında da İstanbul'da misafir edelim. Akdeniz bizi birbirimizden ayıran değil yakınlaştıran bizi birleştiren bir denizdir.” diye konuştu.

3- CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Almanya Başbakanı Angela Merkel'e Gezi Parkı protestolarına ilişkin bir mektup yazdı. Kılıçdaroğlu mektubunda, "AKP'ye yöneltilen eleştirilerin katılım müzakerelerini yavaşlatması veya askıya alınması, bundan da ötesine geçerek, Türkiye'nin AB'ye üye olamayacağı yönünde bir tutum içerisine girilmesi haksız, yersiz ve yanlış bir yaklaşım olacaktır.” ifadelerini kullandı.

4- Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ile yaşadığı Gezi Parkı gerilimi sonrası istifa ettiği ve Bakanlar Kurulunu terk ettiği yönündeki iddiaları yalanladı. Yazılı açıklama yapan Başbakan Yardımcısı Arınç şunları dile getirdi: "Bu haber, Gezi Parkı olayları süresince basının bir bölümünde ısrarla gündemde tutulan bir senaryonun da devamıdır. Bu senaryo; Sayın Cumhurbaşkanımız, Sayın Başbakanımız ve benim aramda görüş, üslup ve yaklaşım farklılıklarının olduğunu uydurarak bir fitne çıkarmayı amaçlamaktadır. Sayın Başbakanımızı 'yalnızlaştırmayı' ve 'kötü' göstermeyi, partimizi parçalamayı amaçlayan bu kirli senaryonun hiçbir tesiri ve anlamı olmadığını altını çizerek belirtmeliyim.”

5- Başbakan Yardımcısı Ali Babacan, 4. Uluslararası İstanbul Altın Zirvesi'nde yaptığı konuşmada yatırım için altının tercih edilmesinde bir sorun olmadığını belirterek "Yeter ki altını evinde değil bankacılık Sisteminde tutsun. Böylece fayda ve imkân olarak geri dönsün.” dedi. Şu anda ülkenin toplanı rezervinde sadece dövizin ve bankacılık sistemindeki altının görüldüğünü kaydeden Başbakan Babacan, '4Vatandaşın yastık altında ne kadar altını var bu resmi kayıtlarda görünmüyor. Hâlbuki bu altı altın finans sistemine ne kadar girerse, Türkiye'nin gerçek rezervleri ortaya çıkacak dışarıdan bakıldığında ülkenin risk algılaması düşecek.” diye konuştu.

ABD Merkez Bankası'nın (FED) açıklamalarına da değinen Başbakan Yardımcısı Babacan, 22 Mayıs'tan bugüne kadar olan dönemde dünya ekonomisi incelendiğinde FED'in açıklamalarının ve ileriye yönelik sinyallerinin gelişmekte olan ülkeleri etkilediğini söyledi.

6- Avrupa Birliği Bakanı ve Baş müzakereci Egemen Bağış, bazı AB ülkelerinin Türkiye ile müzakere sürecinde yeni fasılların açılmasına karşı çıkmasını eleştirerek "Sonuç olarak Türkiye’nin AB 'ye değil AB 'nin Türkiye’ye ihtiyacı var. Gelinen noktada Türkiye'nin çıkarları neyi gerektiriyorsa onu yaparız. Bu AB ile üyelik için müzakerelere devamı gerektiriyorsa onu, yok müzakereleri durdurmayı gerektiriyorsa o zaman da onu yapmasını biliriz." dedi.

7- Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, 2013 yılı Haziran ayı KPSS sonuçlarına göre yapılacak merkezi yerleştirme işlemleri için 247 kamu kurum ve kuruluşunca toplam 18 bin 846 kadro ve pozisyon için yerleştirme talebinde bulunulduğunu bildirdi.

8- Diyarbakır'da düzenlenen bir toplantıya katılan Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan, 20 Haziran 2012 tarihinden bu yana teşvik sisteminde gerçekleşenleri anlatarak özellikle çözüm süreci ile beraber yatırımlarda patlama yaşandığım söyledi. Teşvik sistemi ile ilgili rakamlar hakkında bilgi veren Bakan Çağlayan, "Çözüm süreci dikkate alındığında geçen yılın ilk 5 ayı ile kıyaslama yapılırsa, 2013 'ün ilk 5 ayında belge adedi 3 10'dan 566'ya çıktı. Sabit yatırım tutarı da 4 kat artarak 8,1 milyar liraya ulaştı. İstihdam ise 10 binden 26 bine çıktı.” dedi'

9- Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım, Ekonomi Gazetecileri Derneği'nin (EGD) "Yaza Merhaba” organizasyonu çerçevesinde, "Ekonomi Basını Başarı Ödülleri” törenindeki konuşmasında, Türkiye'nin son 10 yıldır iki sihirli kelime olan güven ve istikrar ile geçirdiğini söyledi. Son dönemde yaşanan olayların benzeri ve çok daha ağırlarını Türkiye'nin gördüğünü, bunların üstesinden geldiğini söyleyen Bakan Yıldırım, "İnsanlar birbirine müsamaha göstermeli. Bizlere ders verenlere Türkiye 10 yıldır ders veriyor. Maastricht kriterlerini önümüze duvar gibi koyanlar şimdi o kriterlerden hiç bahsetmiyor. Birlik ve beraberliğimizi ön plana çıkarıp üçüncü köprüyü de havalimanını da yapacağız. 150 yıllık Marmaray rüyasını gerçeğe dönüştüreceğiz.” dedi.

Türkiye'yi etkileyebilecek tehditlere karşı 7/24 müdahale edecek "Ulusal Siber Olaylara Müdahale Merkezi” (USOM) ile USOM'un koordinasyonunda çalışacak sektörel "Siber Olaylara Müdahale Ekipleri'nin” (SOME) oluşturulacağı açıklandı. Siber Güvenlik Kurulu'nun ikinci toplantısının açılışına katılan Bakan Yıldırım şunları dile getirdi: "Geçen iki-üç hafta içerisinde burada bir yoğunluk gözlendi. Buna yönelik de USOM faaliyete geçtiği için çok seri bir şekilde gereken tedbirleri aldılar ve sıkıntı yaşamadık. Bu gelecek zaman içinde daha da artacaktır. Bu küresel bir tehdittir.”

10- İzmir Kordon ve Mersin'de İstanbul Gezi Parkı eylemcilerine destek amacıyla kurulan çadırlar polis operasyonuyla kaldırıldı. Çadırlarını sökmek istemeyenler gözaltına alındı. İzmir Valisi Mustafa Toprak, dün direnişçilerin belirlediği 8 kişilik heyetle görüşerek "Protestoyu yasal zemin içerisinde her zaman yapabileceklerini ancak çadırların turizm ve EXPO faaliyetlerine zarar verdiğini” belirtti ve çadırlı eylemin sona erdirilmesini istedi.

11-  İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, Gezi Parkı olaylarıyla ilgili 4 zabıta memurunun açığa alındığını, taşeron 3 zabıta memurunun da iş akdinin feshedildiğini açıkladı. Yeni dönemde de belediye başkanlığına aday olacağı sinyalini veren Topbaş, "Bütün projeler halkla paylaşılacak, halka anlatılacak ve görüşleri alınacak. Bir otobüs durağının yeri bile değişse halka sorulacak. Yol ve güzergâh değişikliğiyle ilgili bilgi verilecek.” dedi.

12- The Sopranos' adlı dizide oynadığı Tony Soprano karakteri ile tanınan Amerikalı oyuncu James Gandolfini, hayatını kaybetti. 51 yaşındaki aktörün film festivali için gittiği İtalya 'da kalp krizi geçirerek öldüğü açıklandı.

13- ABD Merkez Bankası'nın (Fed) 2014 yılı içinde tahvil alımlarına son verebileceğini açıklaması ve Çin 'de büyümeye yönelik düşüş göstergeleri, başta gelişmekte olan ekonomiler olmak üzere tüm dünyada tahvil, hisse ve emtia piyasalarını derinden etkiledi. FED'in tahvil alımlarını 2014 ortasında sonlandıracağı beklentisiyle dolar 1,9370 TL ile tarihi zirveye çıktı. Borsada ise yüzde 6,8 'lik sert düşüş yaşandı. 

14- Birleşmiş Milletler Eğitim, Bilim ve Kültür Örgütü (UNESCO), Küba devriminin efsanevi lideri Che Guevara'nın gençliğinde yazdığı günlüklerini  yazılı dünya mirasları listesine aldığını açıkladı.

15- Hindistan 'da erken bastıran son 60 yılın en şiddetli muson yağmurları ülkeyi teslim aldı. Yetkililer tarafından yapılan açıklamaya göre; fırtınalar, toprak kaymaları ve sellerde hayatını kaybedenlerin sayısının 182 olduğu ancak bu sayının binleri bulabileceğinden endişe edildiği belirtildi. 

                                        

21 HAZİRAN 2013

l- TBMM Başkanı Cemil Çiçek, Ankara'nın tarihi ve turistik ilçesi Beypazarı'nda başlayan 20'nci Uluslararası Beypazarı ve Yöresi Şenlikleri’ne katıldı. Başkan Çiçek yaptığı konuşmada, "Ne yapacaksak, ne talep edeceksek, ne söyleyeceksek hukukun içerisinde kalmamız lazım. Hukuku yok sayarak bir çabanın, gayretin içerisinde olursak, kamu düzeni bozulur, bundan da hepimizin huzuru  bozulur.” dedi.

2- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Gezi Parkı eylemlerine tepki olarak planlanan İstanbul ve Ankara mitinglerinin ardından üçüncü mitingi de Kayseri'de yaptı. Başbakan Erdoğan, Gezi Parkı protestoları kapsamında yapılan "duran adam" eylemlerine sert çıkarak "Türkiye'ye durmak yakışmaz deyip tam aksine durdular. Hâlâ duruyorlar. Bunların hayatları boyunca en iyi yaptıkları şey durmaktır ve durdurmaktır. Yıllarca insanları kuyruklarda durdurdular. Bunların hayali bütün Türkiye'nin duran adam olması. Türkiye'nin yerinde sayan ülke olması. Milleti durduramayanlar hamdolsun artık kendileri duran adam oldular. Ama biz durmayacağız.” dedi.

3- CHP Genci Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Avrupa Birliği ile ilişkilere yönelik olarak şunları dile getirdi: "Ülkenin dış politikası iyi değil iyi yönetilmiyor. Bütün komşularımızla sorunlu haldeyiz. Avrupa Birliği ile efelenerek sorun çözülmez. Akılla mantıkla çözülür. Devlet adamına yakışan aklı ve mantığını kullanmasıdır. Devlet adamına yakışan ülkesinin çıkarlarım savunmaktır.”

4- Başbakan Yardımcısı Ali Babacan, CHP Genel Başkan Yardımcısı Umut Oran'ın Türkiye'deki bankaların şube sayıları ve bankaların sahiplik durumlarına ilişkin soru önergesine verdiği cevapta; Türkiye'de faaliyette bulunan 49 bankanın toplam II bin 71 şubesi bulunduğunu, bu bankalardan 18'inin yüzde 99 ve üzeri hissesinin yabancıların elinde bulunduğunu, yabancı hissesi olan banka sayısının toplamda 35'i bulduğunu aktardı.

5- Avrupa Birliği Bakanı ve Baş müzakereci Egemen Bağış, AB süreciyle ilgili şunları söyledi: 'Türkiye-Almanya dostluğunu AB müzakere sürecini ilerletmek için bir fırsata dönüştürmek herkes için en iyi seçenektir. Gelin 'Türk gibi başlayıp Alman gibi bitirmek' deyimini Avrupa Birliği sürecimizde gerçekleştirelim ve müzakere sürecini birlikte ilerletelim.”

6- Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar yaptığı açıklamada, kentsel dönüşüm kapsamında kurulacak yeni şehirlerde yeşile ağırlık verileceğini ifade etti. Bayraktar, dünya standartlarında kişi başına 8-12 metrekare yeşil alan bulunduğunu, kendilerinin bunun üzerine çıkarak kişi başına 1 8 metrekare yeşil alan hedeflediğini kaydetti.

7- Türk Telekom Grup Şirketi AssisTT'in 17'nci çağrı merkezi ile Türk Telekom Amasya İl Müdürlüğünün yenilenen binası törenle açıldı. Ulaştırma

Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım, açılış konuşmasında "Bilişim denilen yenilik sadece insanların işini kolaylaştırmakla kalmıyor, aynı zamanda işsizliğe de çare buluyor. Çağrı merkezleri tam bir istihdam deposu.” dedi.

8- BDP Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, düzenlediği basın toplantısında şunları söyledi: "Hükümet hazırlıklar içerisinde olduğunu söylüyor ama bu hazırlıkların ne olduğu, başlıkları, kapsamı, herhalde parlamentoya sunulduktan veya kamuoyuna açıklandıktan sonra hep birlikte bizler de göreceğiz. Ama biz sunduğumuz değişiklik teklifinde, demokratikleşme önerileri yaptık. Buna karşı hükümetten henüz somut bir çalışma görmüş değiliz.”

9- Gezi Parkı eylemlerini değerlendiren Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek, dış güçlerin Türkiye'yi karıştırmak için tehlikeli senaryolar üretebileceğini belirterek, Türkiye üzerinde büyük bir oyun oynandığını dile getirdi.

10- Türkiye, Birleşmiş Milletler Gıda ve Tarım Örgütü'nün (FAO) yönetim birimi olan Konsey üyeliğine seçildi.

 

22 HAZİRAN 2013

l-  TBMM Başkanı Cemil Çiçek, Uluslararası Beypazarı Yöresel Şenlikleri'nin ardından Taş Mektep Konağı'nda gazetecilerin sorularını cevapladı. Çözüm sürecinin devam etmesini temenni ettiğini söyleyen Başkan çiçek, "Artık yeteri kadar bu ülkede kan döküldü, yeteri kadar hepimiz acı çektik, yeteri kadar ne söylenecekse herkes birbirine söyledi.” ifadelerini kullandı. Başkan Çiçek, bir gazetecinin, "8 gün içinde Anayasa Uzlaşma Komisyonu'nun görev süresi dolacak. Bundan sonraki süreçte ne olacak?” sorusu üzerine, "Yasama dönemi sonuna kadar bu çalışmaları belli bir noktaya getirmek için mutabakata vardılar. Şimdi çalışıyorlar. En azından çalıştıklarını biliyorum. Bu çalışma yeterlidir, yeterli değildir, bunun tartışmasını bu ayın sonunda yapacağız.” diye konuştu.

2- Samsun'da "Milli İradeye Saygı” mitinginde konuşan Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, muhalefeti ve Gezi Parkı eylemlerini eleştirerek "Onlar milyonlarca tweet atsınlar, bizim tek bir besmelemiz oyunları bozar.” dedi. polise zulüm edildiğini de sözlerine ekleyen Başbakan Erdoğan, "Polisimiz görevini yaptı. Hataları da olabilir. Bakanlığımız bu konuda çalışma yapıyor. Rahat dur biber gazı sıkmasın polis. Sen rahat durdun da polis gaz mı sıktı?” diye konuştu.

3- CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Ankara Siteler'de esnafı ziyareti sırasında gazetecilerin sorularını cevapladı. Türkiye'nin dış politikasının iyi yönetilmediğini kaydeden Kılıçdaroğlu, "AB ile efelenerek sorun çözülmez. Akılla, mantıkla sorun çözülür. Devlet adamına yakışan, aklı ve mantığı kullanmasıdır.” dedi.

4- Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Şahin, Gaziantep Ticaret Odasını (GTO) ziyaretinin ardından gazetecilerin sorusu üzerine Bingöl'deki cinsel istismar iddialarını takip ettiklerini ve mahkeme sürecine müdahil

olduklarını belirterek "Çocuğumuzu koruma altına aldık. Ailesiyle sürekli istişare halindeyiz.” dedi.

5- Almanya ile Türkiye arasında Gezi Parkı protestoları nedeniyle başlayan diplomatik gerginliğin devam ettiği, Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu'nun talimatı ile Bakanlığa çağrılan Almanya'nın Ankara Büyükelçisi Eberhard Pohl'un, Dışişleri Müsteşarı Feridun Sinirlioğlu ile yaklaşık 1,5 saat görüştüğü bildirildi. Görüşme sırasında Bakan Davutoğlu'nun, Almanya tarafından yapılan açıklamalar sebebiyle müzakere sürecinin sekteye uğramasından duyulan rahatsızlığı büyükelçiye iletildiği ifade edildi.

6- MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, "Milli Değerleri Koru ve Yaşat” açık hava toplantıları kapsamında Erzurum'da düzenlenen Birlik Mitingi'nde yaptığı konuşmada, çözüm süreci ve Gezi Parkı olayları sırasında hükümetin tavrını eleştirerek "Duran adamlara değil bölen adamlara kafayı takmalısın.” dedi.

7- Türkiye-AB Karma İstişare Komitesi (KİK) Eş başkanlığına, Türkiye Esnaf ve Sanatkârları Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken seçildi. Türkiye Odalar ve Borsalar Birliğinden yapılan yazılı açıklamada, karma bir yapıya sahip Türkiye-AB KİK, Türkiye ve AB kanadından, işçi, işveren ve diğer menfaat gruplarını temsil eden eşit sayıda üyeden oluştuğu biri Türkiye, diğeri AB kanadından seçilen iki eş başkanı olan komitenin, Brüksel ve Türkiye'de olmak üzere yılda iki olağan toplantı gerçekleştirdiği ve bu toplantılarda komite üyelerince hazırlanmış raporların ele alındığı belirtildi.

8- Gezi olaylarına ilişkin İstanbul'da gözaltına alınan ve adliyeye sevk edilen Ezilenlerin Sosyalist Partisi (ESP) üyesi 34 kişiden 9'u tutuklandı. Ankara'da da mahkemeye çıkarılan 25 kişiden 22'si sorgulamaları sonucu tutuklanarak cezaevine gönderildi.

9- Mersin'de düzenlenen 17. Akdeniz Oyunları'nda, tekvandoda, Londra Olimpiyat Oyunları 'nda ikinciliği elde eden Nur Tatar, altın madalya kazandı. Judoda ise Milli sporcu Ayşe Saadet Arça bronz madalya kazandı.

10- Katar 'ın başkenti Doha'da toplanan Suriye'nin Dostları, Esad rejimine karşı savaşan muhalif güçlere gereken tüm askerî mühimmatı sağlama kararı aldı. Aralarında Türkiye, ABD, İngiltere, Fransa, Mısır ve Suudi Arabistan'ın da olduğu II ülkenin dışişleri bakanlarının katıldığı görüşmeden sonra, ABD ve toplantıya ev sahipliği yapan Katar dışişleri bakanları birer açıklama yaptı. Katar Dışişleri Bakanı Hamad bin Casim bin Cabir el-Thani, katılımcı ülkelerin

Suriye'de taraflar arasında "dengenin korunması” konusunda anlaştıklarını belirtti. El-Thani, bu çerçevede muhaliflere yapılacak silah yardımının Özgür Suriye Ordusu (ÖSO) Genelkurmay Başkanı Selim İdris'e teslim edileceğini bildirdi.

ABD Dışişleri Bakanı John Kerry ise belli bir kesimin 40 yıldır ülkeyi yönettiğine dikkat çekerek "Biz tartışmasız herkesin içinde olduğu tüm azınlıkların korunduğu bir Suriye istiyoruz.” dedi.

Öte yandan Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu ve Alman mevkiidaşı Guido Westenvelle, bir araya gelerek, Ankara-Berlin hattındaki Gezi Parkı olayları ve üslup krizini değerlendirdi. Almanya Dışişleri Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada, görüşmenin "yapıcı ve dostane bir atmosferde” geçtiği, iki bakanın Türkiye-AB ilişkileri ve ikili ilişkiler de dâhil olmak üzere "yoğun bir fikir alışverişinde” bulunduğu ifade edildi.

 

 23 HAZİRAN 2013

l-  Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Erzurum'da yaptığı "Milli İradeye Saygı” mitinginde halka seslendi. Başbakan Erdoğan, "Onlar varsın tweetlerle Facebook’larla saldırsınlar. Evvelallah benim dadaşımın iradesi var. Hepsi bir araya gelsin, üzerimize yürüsün. Biz 'ya Fettah' der bu tezgâhların hepsini alt üst ederiz. İnternette nasıl tertipler kurduklarını, tüm ahlaksızlıklarını tek tek deşifre edeceğiz.” şeklinde konuştu. Ayrıca Başbakan Erdoğan, "Biz sizin başınızı öne eğecek hiçbir girişimin içinde olmayız. Terörü bitiriyoruz. 21. yüzyıl Türkiye'nin yüzyılı olacak. Ekonomimiz daha da gelişecek. 2023 hedefleri tutturulacak. Hiç endişeniz olmasın. Taksim'de birileri varsın dursun bize durmak haram.” ifadesini kullandı.

2-  CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu Hürriyet gazetesine verdiği bir röportajda, Gezi Parkı olaylarına ilişkin değerlendirmelerde bulundu. Kılıçdaroğlu, "Bu gösteriler bize çok şeyi anlattı. Eğitimli başörtülü kadınımız, kızımız da rahatsız. Onların öncüleri Taksim'de. . . Onlar da özgürce yaşamak istiyorlar. Başı açık kadınlarımız, kızlarımızla aynı alanda aynı hedefe kilitlenmeleri görülmesi gereken bir durumdur. Türkiye'de artık bu tür ayrımlar bitti. Erdoğan'ın eski söyleme sarılması da bunun göstergesi, bu ayrımın bitmesini istemiyor.” şeklinde konuştu.

3-  Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ, Kanal 7 televizyonunda katıldığı bir programda, Almanya Başbakanı Angela Merkel'in Türkiye aleyhine sarf ettiği sözlere yönelik "Sayın Merkel Türkiye'de yaşanan olaylara ilişkin değerlendirmeler yapıyor ve bu olaylarla ilgili kaygılarını ifade ediyor. Bu Türkiye'nin iç işine karışmak değil midir ? Öyle bir yaklaşımda bizim yaptığımız şey buna cevap vermektir. Bu bizim vazifemizdir, Türkiye'nin iç işlerine kimsenin müdahalesine izin vermemek, Türk milletinin ve Türkiye Cumhuriyeti devletinin onurunu korumak bizim vazifemizdir.” dedi.

4- Hatay'da inşaatı devam eden hastane, Arkeoloji Müzesi ve restorasyonu süren Saint Pierre Kilisesi'nde incelemelerde bulunan Adalet Bakanı Sadullah Ergin, bu ziyaret esnasında gazetecilerin sorularını cevapladı. Bakan Ergin, "Taksim Gezi Parkı olaylarıyla ilgili sosyal medya üzerinden, kişiler suça tahrik ve teşvik ediliyor. Birbirine nefret duyacak şekilde kışkırtma suçları işleniyor. İnternet ya da e-mail üzerinden faillere erişim imkânı var ama twitter üzerinde bu erişim şu anda sağlıklı değil. Ulaştırma Bakanlığı, ilgili firmayla teknik altyapıya bakarak bir suç işlenmiş ise bu suçu işleyen kaynağa ulaşma noktasında çalışma yapıyor.” şeklinde açıklamalarda bulundu.

5- Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakam Nihat Ergün, gazetecilerle yaptığı konuşmada, TÜBİTAK'ın, dünyada sadece ABD'de bulunan lazer silahın yerli olarak geliştirilmesi için yüksek bütçeli projelere destek vereceğini ifade etti. Konuya ilişkin haberde; ABD'nin insansız hava araçlarını düşürmede ve gemileri etkisiz hale getirmede kullandığı Lazer Silah Sistemi'nin (LAWS) büyük yankı uyandırdığı, Amerikan Donanması'nın tanıttığı lazer silahının geliştirebilmesi için Rusya, Çin, İsrail ve Almanya'da da benzer çalışmaların yapıldığı, geleceğin silahlarından biri olarak gösterilen sistemi Türk Silahlı Kuvvetleri 'nin envanterine katmak için Türkiye'nin de kolları sıvadığı belirtildi.

6- Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, Malatya Aktif İşadamları Derneği tarafından düzenlenen Ekonomi Dünyası Ödül Töreni'ne katıldı. Bakan Şimşek törende, "Son üç haftada dünyadaki şer şebekeleri muazzam bir dezenformasyon süreci başlattı. Türkiye'nin güçlenmesini istemeyen odakların mesnetsiz bilgilerle yatırımcıları yönlendirmeye çalıştı.” şeklinde konuştu.

7- Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım verdiği bir röportajda, 3G'nin çekmediği yer bırakmayacaklarını belirtti. Bakan Yıldırım, "Artık her evin ADSL gibi kendine özel 3G hizmeti olacak. Femtocell ile her eve, kuruma ya da siteye özel 3G bağlanabilecek. Artık vatandaşımız uygun fiyata kişiye özel 3G'ye kavuşacak.” açıklamasında bulundu.

8- Suriye'nin geleceğine dair endişeleri giderek artan Rusya'nın, şimdiden Akdeniz'deki varlığını koruma arayışına sürüklendiği kaydedildi. Rusya'nın özellikle 1971 yılında Sovyetler Birliği döneminde Suriye'de kurulan ve levazım deposu olarak kullandığı Tartus üssü yerine yeni bir üs için yönünü Güney Kıbrıs'a çevirdiği, bu arayışta ABD'nin Suriyeli muhalifleri silahlandırma kararının etkili olduğu belirtildi. Konuya ilişkin haberde, Baf'taki Andreas Papandreou Hava Üssü, Rusya'ya ait savaş uçaklarının kullanımına açılacağı ve imzanın Moskova'da yapılacağına yer verildi.

9- Brezilya'da günler öncesinde toplu taşıma ücreti zammına tepkiyle başlayan, giderek kitlesel eyleme dönüşen hükümet karşıtı gösterilerin devam ettiği ve Epoca dergisinin yaptığı bir ankete göre halkın yüzde 75 ' inin gösterilere destek verdiği belirtildi. Kamu hizmetlerinin yetersizliği ve yolsuzluğu protesto eden Brezilyalıların mevcut fonların futbol yatırımları için harcanmasına da karşı çıktığı vurgulandı.

10- Mısır'da, Müslüman Kardeşler liderliğinde 21 Haziran Cuma günü Muhammed Mursi yönetimine destek amacıyla düzenlenen ve on binlerce kişinin katıldığı gösteriden sonra ülkenin pek çok kentinde Mursi karşıtları ve yandaşları arasında kanlı çatışmalar yaşandığı bildirildi. Konuya ilişkin haberde; Muhaliflerin, geçtiğimiz yıl 30 Haziran'da Cumhurbaşkanlığı koltuğuna oturan Mursi'nin ülkeyi kaosa götürdüğünü ve mevcut sorunları daha da derinleştirdiğini öne sürerek koltuğunu derhal terk etmesini istediği, Mısır'daki mevcut durumun siyasi tansiyonu hızla tırmandırdığı belirtildi.

 

24 HAZİRAN 2013

l-  Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Polis Akademisinin Gölbaşı yerleşkesindeki mezuniyet töreninde yaptığı konuşmada, "Polisimiz üzerinden ülkemize operasyon yapılmasına da müsaade etmeyiz. Polisimizi uluslararası ya da ulusal medyada, Türkiye'nin hasmı çevrelere asla yıprattırmayacağız.” dedi.

2-  Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, Bakanlar Kurulu sonrası gazetecilerin sorularını cevaplandırdı. Başbakan Yardımcısı Arınç; Çözüm süreciyle beraber gündeme gelen yeni demokratikleşme paketinin büyük ölçüde hazır olduğunu, pakete son halini verip önce Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'a sunacaklarını, daha sonra bakanların imzasına açıp tatile girmeden önce Meclis'e göndereceklerini belirtti.

3-  Kamu alımlarında KOBİ payının artırılması için Devlet Malzeme Ofisi

(DMO) ile KOSGEB arasında yapılan iş birliği protokolü imza törenine Maliye Bakanı Mehmet Şimşek ve Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Nihat Ergün katıldı. Gazetecilere açıklamalarda bulunan Bakan Şimşek, küresel gelişmeler ve Gezi Parkı eylemleri sebebiyle piyasalarda dalgalanma yaşanırken 2013 yılı için ilave bir adım ya da politika değişikliğinin gündemde olmadığını belirtti. Bakan Şimşek, "Gerek bütçe hedefleri gerek büyümede bir değişiklik için sebep yok. Şu an için hedeflerde ve tahminlerde herhangi bir değişiklik öngörmüyoruz.” dedi.

4-  BDP Genel Başkanı Selahattin Demirtaş ve Grup Başkan Vekili Pervin

Buldan, Abdullah Öcalan'la görüşmek üzere İmralı adasına gitti. Görüşmede

Öcalan'la hükümetin "mini demokratikleşme paketinin paylaşıldığı öğrenildi.

5-  İstanbul Büyükşehir Belediye Başkam Kadir Topbaş, Sütlüce'deki

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Yatırım Hizmetleri Tanıtım ve Bilgilendirme Merkezi’nde turizm sektörü temsilcileri ile buluştu. Gezi Parkı protestolarından n çok turizm sektörünün etkilendiğini, olayların devam etmesi durumunda 2020 Olimpiyatları'nın hayal olacağını söyledi. Topbaş, "Olimpiyat kaybedilirse İstanbul kaybeder, Türk halkı kaybeder. Kim kazanır, onu herkes biliyor.” dedi.

6- Şii Hizbullah örgütünün Suriye'deki iç savaşa doğrudan müdahil asının ardından mezhep geriliminin tırmandığı Lübnan'da ordu ile Sünnilerden oluşan bir grup arasında çatışma çıktı. Ülkenin güneyindeki Sayda kentinde pazar günü başlayan çatışmalarda 12'si asker 30'dan fazla kişinin öldüğü, 128 kişinin de yaralandığı bildirildi.

 

25 HAZİRAN 2013

l-  Milli Güvenlik Kurulu'nun (MGK) haziran ayı olağan toplantısı, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül başkanlığında Çankaya Köşkü'nde gerçekleştirildi. Toplantıda Taksim Gezi Parkı olayları masaya yatırıldı. Ortadoğu ülkelerindeki gelişmeler de ele alındı. Yapılan basın açıklamasında, "Ortadoğu barış sürecinin canlandırılmasına yönelik yoğunlaşan çabalar ve bu kapsamda zaruret arz eden Filistin iç uzlaşı sürecindeki gelişmeler de gözden geçirilmiştir.” denildi.

2-  Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, partisinin TBMM Grup Toplantısı 'nda gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulundu. "Neticeyi sokakta değil, sandıkta alın.” çağrısında bulunan Başbakan Erdoğan, Gezi Parkı olaylarına değinerek "Bu gösterilerin içinde samimi olmayanlar da vardı. Adeta yeniçerinin o isyancı grupları gibi, 'Şu valiyi görevden alacaksın, bunu görevden alacaksın' gibi ültimatom sallayanlar da vardı. Sen hangi iktidara konuşuyorsun ya. Bundan daha büyük haddini bilmezlik olur mu? Bilmem ne platformuymuş. Ayaklar ne zamandan beri baş oldu?” dedi.

Ayrıca Başbakan Erdoğan, kamudaki personel rejiminin yeniden düzenlenmesine yönelik çalışma kapsamında 96 bin 500 sözleşmeli personelin kadroya alınacağını söyledi.

Daha sonra Başbakan Erdoğan ile Avrupa Konseyi Genel Sekreteri Thorbjon Jagland Başbakanlık merkez binada yaklaşık 2 saat görüşme yaptı. Jagland, çıkışta gazetecilere yaptığı açıklamada, özetle Türkiye'nin Avrupa Birliği (AB) üyeliği sürecinin hem Türkiye hem de Avrupa için hayati öneme sahip olduğunu vurguladı.

3- CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, partisinin TBMM Grup Toplantısı 'nda gündemdeki konular hakkında değerlendirmede bulunarak "Biz yönümüzü çağdaş uygarlığa çevirmiş bir toplumuz.” diye konuştu. Gezi Parkı Olaylarına konuşmasında yer veren Kılıçdaroğlu, "Gazali, 'zulüm yapma' diyor. Taksim Meydanı 'ndaki zulmü acaba anladın mı? İkinci esas, 'bilime ve bilgiye saygılı olun' diyor. 'Alimleri, bilim insanlarını dinleyeceksin' diyor. Erdoğan, bizi dinlemedin, gençleri dinlemedin ama bilim insanlarını da dinlemedin. Üçüncü esas, 'adil olman, aklının kemalini gösterir' diyor. Ama sen aklının kemalini göstermiyorsun. Hırsını kontrol edemiyorsun, aklını, hırsının emrine veriyorsun ve zulüm yapıyorsun.” dedi.

4- MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, partisinin TBMM

Toplantısında hükümeti eleştirerek, "Başbakan Erdoğan'a bildirmek isterim ki Üç Hilal'in altında kendisine ve emellerine asla yer yoktur ve olmayacaktır.” dedi.

5- BDP Eş başkanı Gültan Kışanak, partisinin TBMM Grup Toplantısı'nda çözüm sürecine ilişkin gelinen noktayı değerlendirdi. Kışanak, "Partimizin bir heyeti Öcalan ile görüşme gerçekleştirdi. Biz fedakârlıkla süreci kesintiye uğratmadan ilerletme çabası içindeyiz. Bu çabamızın görülmesi ve devletin adım atması gerekiyor." dedi. Gezi Parkı olayları sonrasında yaşanan gelişmelere de değinen Kışanak, "Türkiye, büyük bir toplumsal direniş ve toplumsal muhalefet hareketi ile çalkalanıyor. Bu mücadele, sağlam temellere oturacak ve güçlü bir demokrasi hareketi olarak devam edecek.” şeklinde konuştu.

6- Patronlar Kulübü olarak bilinen TÜSİAD üyeleri barışa yatırım için Cizre'de toplandı. TÜSİAD ve Türk Girişim ve İş Dünyası Konfederasyonu (TÜRKONFED) işbirliği ile organize edilen toplantı "Doğu ve Güneydoğu Ekonomi ve Kalkınma Zirvesi: Cizre Buluşması” başlığıyla yapıldı.

7- Mersin'de düzenlenen 17. Akdeniz Oyunları'nda takım sporlarında ilk altın madalyamızı 12 Dev Adam'la kazandık. Genç bir kadroyla mücadele eden 12 Dev Adam, 26 yıl sonra altın madalya kazanmamn mutluluğunu yaşadı. Finalde güçlü rakibi Sırbistan'1 79-62 yenen Türkiye, altın madalyanın sahibi oldu. 8 bin kişinin desteklediği dev adamlara madalyalarını Gençlik ve Spor Bakanı Suat Kılıç verdi.

8- Avrupa Birliği müzakerelerin ardından '22. Fasıl” krizi Almanları tatmin edecek şekilde "ara bir formülle” çözüldü. AB "prensipte” 22. faslı açmayı kabul ederken, faslın açılışını AB Komisyonu'nun Türkiye ilerleme raporunu yayınlayacağı ekim ayına bıraktı. AB Dönem Başkam İrlanda ise Ankara'ya bir mektup göndererek, faslın ilerleme raporunun ardından açılacağı konusunda Ankara'ya teminat verdi.

9- Katar 18 yıldır hüküm süren Emir Şeyh Hamad yaptığı konuşmada "zamanı gelmişti" diyerek görevi 33 yaşındaki oğlu Şeyh Tamim'e bırakacağım resmen açıkladı.

 

26 HAZİRAN 2013

l- Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, İstanbul'da düzenlenen Uluslararası Yöneylem Araştırması ve Endüstri Mühendisliği 33. Ulusal Kongresi'nin açılışında yaptığı konuşmada, son 10 yılda yakaladıkları siyasi istikrarla yaptıkları hamleleri "reform” olarak tanımladı. "Siyasi, ekonomik ve hukuk alanındaki gerçekleştirdiğimiz çok köklü reformlarla Türkiye, içeriden ve dışarıdan gelen şoklara karşı kendisini çok koruyacak bir ülke oldu. Bunların da test edildiğini görüyoruz.” dedi.

2- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, iki ay boyunca çözüm sürecini anlatan ve 60 binden fazla kişiyle görüşerek toplumun nabzını tutan Akil İnsanlar Heyeti'yle son toplantısını yaptı. AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Hüseyin Çelik, toplantı sonrası yaptığı açıklamada, "Heyet başkanları birer sunum yaptı. Binlerce insanla bir araya gelip, bir rapor hazırladılar. Raporlarda tespitler ve teşhisler var. Her bölgeye göre farklı tedavi yöntemleri öneriliyor. Anayasa meselesinden dil meselesine kadar, siyasi sistem tartışmalarından tutun da Alevilik meselesine kadar raporlarda yer verilmiş. Bütün bu raporlar Başbakan tarafından alındı. İnce detayına kadar değerlendirilecektir. Bu raporlar birleştirilip nihai rapor haline getirilecektir. Rafine bir rapor hazırlanacaktır.” diye konuştu.

3- Başbakan Yardımcısı Ali Babacan, Uluslararası Endüstri Mühendisleri Enstitüsü Konferansı 'nda yaptığı konuşmada, "Küresel ekonomik ve finansal problemlere sürdürülebilir bir çözüm bulunmak isteniyorsa, sadece sonsuza kadar Merkez bankalarının likide operasyonlarına güvenemeyiz.” dedi.

4- Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım yaptığı açıklamada, sosyal medyada yapılmak istenen girişimler kapsamında Twitter'ın hükümetle işbirliği yapmaya sıcak bakmadığını söyledi. Bakan Yıldırım, "internet değişim noktalarının da yaygınlaşması gerektiğini” vurguladı.

5- Sermaye Piyasası Kurulu (SPK) Başkanı Dr. Vahdettin Ertaş, aracı kurumlara 20 Mayıs-19 Haziran 2013 tarihleri arasında yapılan işlemlerle ilgili araştırmaya yönelik açıklama yaptı. Yatırımcılara güvenli bir ortam sunmak için çalıştıklarını belirten Ertaş, yapılan uygulamanın da rutin

işlemlerden olduğunu söyledi. Ertaş, Küresel sermaye için güvenli ortamı sağlamaya çalışıyoruz.” şeklinde konuştu.

6- Birleşmiş Milletler Ticaret ve Kalkınma Örgütü (UNCTAD) tarafından hazırlanan 2013 Dünya Yatırım Raporu'na göre; Türkiye, 2012'de dünyada en fazla uluslararası doğrudan yatırım çeken ülkeler arasında 2 basamak yükselerek 24'üncü oldu. Gelişmekte olan ülkeler arasında 14'üncü, Batı Asya bölgesinde ise I 'inci sırada yer aldı.

7- Diyarbakır'ın tarihi ve turistik alanlarını gezen ABD'nin Ankara Büyükelçisi Francis Ricciardone, çözüm sürecini değerlendirirken, "İnşallah önümüzdeki haftalarda ve aylarda barış çok derin köklerini bulacaktır. İnşallah bu çatışmalar geçmişte kalacaktır, gelecekte barış, istikrar olacaktır. Bunun için turizm için, yatırım için çok müsait bir yer olarak devam edecektir. Ve daha da cazip olacaktır. Herkesin çok büyük ümidi ve iradesini gördüm. İrade ve istekle barış için herkes çok umutlu. Biz de umutluyuz.” dedi.

8- Avrupa Konseyi Genel Sekreteri Throborn Jagland, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ile görüşmesine ilişkin "Erdoğan ülkesinde ne olup bittiğini çok iyi biliyor. Amacı Türkiye'yi daha reformist yapmak.” değerlendirmesinde bulundu.

9- Yıllardır Çin'in baskısı altında bulunan Uygur Türkleri yine şiddete maruz kaldığı ve Sincan Uygur Özerk Bölgesi'nde Uygur Türkleri ile Han asıllı Çinliler arasında gerilim yeniden yükseldiği bildirildi.

 

27 HAZİRAN 2013

l- Hükümet, darbelere dayanak gösterilen TSK İç Hizmet Kanunu'nun 35, maddesini değiştirecek bir tasarı hazırladı. Tasarıya göre, değiştirilen düzenleme ile 1934'ten bu yana "TSK'nın vazifeleri” arasında sayılan "cumhuriyeti koruma ve kollama” görevi bütünüyle sonlanacak. Asker, sadece yurt dışından gelecek tehditlere karşı görev yapacak. Askerliğin tanımı da "cumhuriyeti kollamak için harp sanatını öğrenmek” değil "harp sanatını öğrenmek ve yapmak mükellefiyeti” olarak tanımlanacak.

TBMM Başkanı Cemil Çiçek, 35. madde değişikliği için şunları kaydetti: "Bizim hukukumuzda halen ayıplanması gereken demokratik anlayışlar, demokratik standartlarla ve Türkiye'nin bugün geldiği noktayla bağdaşmayan ve her fırsatta da ileri geri tartışmalara sebebiyet veren hem kanunlar hem kanun maddeleri var. Bu tartışmaları bir noktaya getirmek lazım... Aksi takdirde bundan kurumlar da yıpranıyor, bunun üzerinden Türkiye başka anlamsız tartışmaların da içine giriyor. Bu nedenle böyle bir teklif gelirse hükümet tarafından, zannediyorum Meclis de bunu olumlu karşılayacaktır. Ben de şahsen olumlu buluyorum. Bu konuyla ilgili yeteri kadar tartışma yapıldı. Bir an evvel yasalaşması lazım.”

CHP Grup Başkanvekili Akif Hamzaçebi de düzenlediği basın toplantısında, tasarının altının boş olabileceğini belirtirken, BDP Grup Başkanvekili İdris Baluken ise yaptığı açıklamada, önemli bir adım olduğunu ancak tek başına yeterli olmadığını kaydetti.

2- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, ABD Başkanı Barack Obama'nın ardından Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile de Suriye'deki son gelişmeleri değerlendirdi. 45 dakika süren telefon görüşmesinde Başbakan Erdoğan, Suriye'de insani durumun giderek kötüleştiğini belirterek soruna çözüm bulma amacıyla somut adımlar atılmasını istedi. Başbakan Erdoğan, Türkiye'nin, Cenevre II Toplantısı'nı desteklediğini ve sonuç alınabilmesi için uluslararası toplumun üzerine düşen sorumluluğu yerine getirmesi gerektiğini söyledi. Putin de çözüm için Cenevre II Toplantısı'na büyük önem verdiğini belirtti.

3- PKK'nın gençlik yapılanması Yurtsever Devrimci Gençlik Hareketi 'nin (YDG-H) kurduğu asayiş birimine Cizre Emniyet Müdürlüğünce

düzenlenen operasyonda çatışma çıktı. Valilik tarafından yapılan açıklamada, "27.06.2013

Perşembe 02.30 sıralarında PKK/KCK terör örgütünün Cizre ilçemizdeki gençlik yapılanmasına yönelik yapılan operasyonel çalışma esnasında ara sokaklardan yapılan bombalı saldırı sonucunda bir güvenlik görevlimiz hafif yaralanmış ve tedavi altına alınmıştır.” denildi.

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Hüseyin Çelik, A Haber televizyonuna yaptığı açıklamada şunları kaydetti: "Süreci Zehirleyen şeyler. Provoke, sabote etmeye mi çalışıyor. Bu sürecin boşa gitmesini isteyen birileri mi? PKK'nın kontrol edemediği gruplar da olabilir. Biz hala buradayız. Bu iş daha fazla sürerse, her an eylem yapabiliriz. Kesin şu şudur, bilgi sahibi değilim. İncelemeler sonucunda anlayacağız.

Samanyolu Haber'de Cizre'de yaşanan olayları değerlendiren Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç ise Cizre'deki bu grubun çözüm sürecini etkileyecek güçleri olmadığını vurguladı.

Diyarbakır'da DİSKİ Genel Müdürlüğü Acil Durumlar Pompa İstasyonu'nun açılışına katılan BDP Genel Başkanı Selahattin Demirtaş da Cizre'deki görüntüler ve Tunceli'de bir köye yapılan saldırıya yönelik, bunları bilinçli bir provokasyon olarak düşünmemek gerektiğini ifade ederek "Çekilme sürecinde zaman zaman küçük-büyük sıkıntılar olur. Önemli olan bunları aşabilmektir. Doğru bir şekilde tahlil edip önümüze bakabilmektir. Ben kimsenin öyle büyük bir provokasyon içerisinde olduğunu düşünmüyorum.” dedi.

4- Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, Memur-Sen Konfederasyonu heyetini kabulünün ardından gazetecilerin sorularını cevapladı. Bakan Çelik, 96 bin 500 sözleşmeli kamu personelinin kadroya alınması kararının ardından gelen talepler doğrultusunda kurumsal sözleşmeli 3 bin 500 personelin de kadroya alınacağını açıkladı. TRT, Gençlik ve Spor Bakanlığı ile diğer bazı kurumlardaki bu sözleşmelilerin de 2 aylık bir süreçte isteğe bağlı olarak kadroya geçişinin yapılacağını bildirdi. 4/C'lilerin durumunun ise I Ağustos'taki toplu sözleşme görüşmelerinde ele alınacağını dile getirdi.

5- Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Avrupa Birliği (AB) Dönem Başkanı İrlanda 'nın Ankara Büyükelçisi Kenneth Thompson'ın onuruna verdiği yemekte, AB üyesi ülkelerin büyükelçileriyle bir araya geldi. Bakan Davutoğlu konuşmasının ardından büyükelçilerin sorularını cevapladı. Bakan Davutoğlu, 22. fasıl konusunda, AB'nin stratejik davranmasıyla faslın

açıldığını, bunun Türkiye'nin AB sürecinde olumlu ancak yetersiz bir adım olduğunu vurguladı.Bir çiçekle bahar gelmeyeceğinin” altını çizen Bakan Davutoğlu, başta 23. ve 24. fasıllar olmak üzere Türkiye'nin yeni fasıllar açmak istediğini kaydetti ve son dönemde AB sürecinin yavaş ilerlemesinin açılan fasıllarla değiştirilebileceğini belirtti.

6- Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan, bugüne kadar Gezi olaylarıyla ilgili olarak II ülkenin bakanıyla görüştüğünü belirtirken, Lüksemburg'a da bu konuyla ilgili bir dosya hazırlayarak gittiğini söyledi. 27 AB ülkesinden I I 'inin bakanlarıyla telefonda görüştüğünü ve Gezi olaylarını anlattığını söyleyen Bakan Çağlayan, "Hiçbir bakan bu konuda Türkiye yanlış yapıyor demedi. Türkiye'nin son 10 yıldaki ekonomik başarısını memnuniyetle izledikleri ortak bir söylem olarak dile geldi. Bizim sorundan ziyade yanlış algıyı düzeltme durumumuz var. Kendimizi ispat gibi bir durumumuz yok.” dedi.

7- İçişleri Bakanlığı Gezi eylemlerinde yoğun gaz bombası kullanılmasına gösterilen tepkiler üzerine "gaz”ı azaltacak tedbirler belirledi. İçişleri Bakanı Muammer Güler' in imzasıyla valiliklere gönderilen genelgeye göre; "Eylemlere müdahale edilirken gaz mühimmatından önce tazyikli suyla müdahale edilecek, gaz bombasıyla müdahaleden önce ses araçlarıyla gaz bombası atılacağı duyurulacak ve gruptan ayrılmak isteyenlere fırsat verilecek. Gazlı müdahaleden önce boya veya biber gazı kapsülleri atabilen darbe etkili savunma tüfeği ara silah olarak kullanılacak. Gaz kullanmadan önce etki alanında okul, hastane, kreş ve huzurevi olup olmadığına dikkat edilecek. Grubun yaşlı, kadın, engelli profiline göre stratejisi belirlenecek. Kullanılan gaz türü ve miktarından olay mahallindeki en üst rütbeli amir yetkili ve sorumlu olacak. Olayın uzun sürmesi halinde, gaz kullanımına bir süre ara verilecek, çevreye veya polise karşı direniş olmadıkça gazlı müdahaleden kaçınılacak. Yakalama ve gözaltı suretiyle de gaz kullanımı azaltılacak.”

8- Meclis Anayasa Uzlaşma Komisyonu, anayasanın nasıl değiştirileceği konusunda da uzlaştı. Buna göre, Anayasanın referandumsuz kabul edilmesi için gereken 367 oy, 330'a çekildi. Anayasanın değiştirilmesi teklifi ise TBMM üye tamsayısının en az üçte biri, yani 183 milletvekilinin imzası ile verilebilecek.

9- CHP, MHP ve BDP' nin ardından AK Parti de Gezi Parkı olaylarının Meclis tarafından araştırılması isteminde bulundu. Meclis Araştırma Komisyonu kurulması için verilen önergede, protesto eylemlerinin hükümeti düşürmeye yöneldiği savunularak "iktidarı sandık yerine kaba kuvvete başvurarak sokaktan arama girişimlerinin 'darbe'den öteye bir anlam taşımayacağı" ifade edildi.

10- Fenerbahçe Başkanı Aziz Yıldırını, düzenlediği basın toplantısında, UEFA'nın verdiği men cezasıyla birlikte kulüpte yaşananlara da değindi. Yıldırım kongre üyelerine UEFA süreci bittiğinde sandığa gitme çağrısı yaptı. Yıldırım, "Herkesin aklına gelen ilk soru 'Beni Fenerbahçe'den koparmaya çalışanlar ve Fenerbahçe'yi ele geçirmek isteyenler amacına uluşacak mı?' Kısaca, Aziz Yıldırım'ın istifa edip, kaçıp kaçmayacağını merak ediyorlar. Benim kellemi isteyenlerin kursaklarında kalacak. Herkes bunu bilsin. Gün, bırakıp gitme ya da kişisel çıkarlar için Fenerbahçe'ye ihanet etme günü değil. Gün, birlik beraberlik günüdür.” dedi.

11- Mersin'de devam eden Akdeniz Oyunları'nın atletizm dalında erkekler 1500 metre finalinde İlham Tanui Özbilen 3.35.09'luk derecesiyle; 10 bin metrede piste çıkan Polat Kemboi Arıkan ise 28.17.26'lık derecesiyle altın madalya kazandı. 100 metrede Ramil Guliyev, erkekler disk atmada ise Ercüment Olgundeniz gümüş madalya kazandı.

12- Akil İnsanlar heyetlerinin 7 bölgede gerçekleştirdikleri temaslar sonucu hazırladıkları ve dün İstanbul'da Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'a sundukları raporlarda "yeni bir anayasa” vurgusu geniş yer buldu. Raporlarda çözüm sürecine desteğin oldukça yüksek olduğu da belirtildi.

13- Parlamentoda yaptığı konuşmada, Türkiye-Avrupa Birliği (AB) ilişkilerini değerlendiren Almanya Başbakanı Angela Merkel, müzakerelerin yeniden açılması kararından memnuniyet duyduğunu ifade ederek "Bu sonuç, Türkiye'ye önemli bir ortak olduğunu ama protesto özgürlüğü, ifade hürriyeti, hukuk kuralları ile dini özgürlüklerin her zaman geçerli olduğunu ve pazarlık konusu olamayacağını göstermiştir.” dedi.

 

28 HAZİRAN 2013

l- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, "Millete Hizmet Yolunda” konuşmasında, Gezi Parkı eylemlerine ilişkin olarak, "Gezi Parkı'nda, ağaç, çevre, park hassasiyetini kendisine perde yaparak başlatılan eylemler, ekonomimizi, demokrasimizi, çözüm sürecini, yani istikbalimizi hedef almasına rağmen, geleceğimizi karartamamıştır” dedi.

2- Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ, A Haber'de katıldığı programda TSK İç Hizmet Kanunu'nun 35. maddesinin değiştirilmesini içeren tasarının, muhtemelen ekim ayında yasalaşacağını söyledi. Bu konunun gündeme getirilme-sinde geç kalındığı kanaatinde olmadığım belirten Başbakan Yardımcısı Bozdağ, "Büyük bir adımdır bu bizim demokrasimiz adına” ifadesini kullanarak "Türkiye'de darbe dönemleri bana göre kapanmıştır.” dedi. Başbakan Yardımcısı Bozdağ, bundan sonraki süreçte, Türkiye'de askeri bir darbenin, muhtıranın olma şartlarının ortadan tamamen kalktığını da sözlerine ekledi.

3- Türkiye'de üretim yapma amacıyla kurulan Teco Elektrik Türkiye

AŞ'nin kuruluşu dün akşam Çırağan Sarayı'nda Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan'ın da katıldığı bir toplantıyla açıklandı. Bakan Çağlayan, Teco şirketi tarafindan Türkiye'ye I milyar dolarlık yatırım yapılacağını söyledi. Teco'nun yatırımı, enerji tasarrufu sağlayan motorlar, yenilebilir enerji ve ısı yalıtımlı cam alanında olacağı belirtildi.

4- Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, Ostim İşadamları ve Yöneticileri Demeği üyelerini kabulünde, Azeri doğalgazını Avrupa 'ya taşıması planlanan projeler içinden seçilen Trans Adriyatik Boru Hattı (TAP) projesine Türkiye'nin ortak olması için teklif aldıklarını ve öneriyi değerlendireceklerini dile getirdi.

5- Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, CNBC televizyonuna yaptığı

açıklamada, piyasalarda karmaşa yaratan Gezi Parkı protestoları hakkında,

"Protestoların etkisinin ne kadar olduğuna karar vermek çok zor ama yaşanan siyasi gerginlik Türkiye'nin gelişmekte olan ülkeler arasında daha düşük performans göstermesinin asıl nedenidir.” dedi.

6- AK Parti Grup Başkanvekili Mustafa Elitaş, Anayasa Uzlaşma Komisyonu'nun hazırlayacağı net raporu 5-6 Temmuz'da vermek zorunda olduğunu vurgulayarak "Meclis Başkanlığı artık bunu gayri resmi sürekli bir komisyon halinde değerlendirmeyecektir diye ümit ediyoruz.” dedi.

7- AK Parti, TBMM Başkanlığı için halen bu görevi yürüten Cemil Çiçek'le devam kararı aldı.

8- İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, Haliç Kongre Merkezi'nde taksici esnafı temsilcileriyle bir araya geldikten sonra gazetecilere açıklamalarda bulundu. Topbaş, Gezi Parkı'ndaki çalışmaların önümüzdeki hafta içi biteceğini ve vatandaşların hizmetine açılacağım söyledi.

9- Diyarbakır Lice'de karakol inşasını protesto eden gruba jandarmanın müdahalesi sonucu I kişi öldü, 2'si ağır 9 kişi yaralandı. Diyarbakır Valisi Mustafa Cahit Kıraç, "Bu provokasyonu kim yaptıysa ortaya çıkarılacak.” dedi.

10- Mısır'da Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi'ye yönelik başlayan protestolarda Mursi yanlıları ve muhalifleri arasında çıkan çatışmalarda 4 kişi hayatını kaybetti.

 

29 HAZIRAN 2013

l- TBNIM'ni11 ev sahipliğinde İstanbul'da düzenlenen Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı Parlementer Asamblesi (AGİT PA) 22. Genel Kurulu'nda konuşan Meclis Başkanı Cemil Çiçek, ''Nedeni ne olursa olsun terörizm bir insanlık suçudur ve kabul edilemez bir olgudur. İler türlü terörist faaliyetin hazırlanmasını ve mali destek bulmasını önlemek için işbirliği çabalarımızı artırmamız gerekmektedir. Terörizme destek veren devletlerin bu tutumlarını gözden geçirmeleri, üyesi bulundukları uluslararası kuruluşların, taraf oldukları uluslararası sözleşmelerin de gereğidir." dedi.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan da Genel Kurula hitaben gönderdiği mesajda, "Avrupa'da yükselmeye başlayan ırkçı ve ayrımcı akımlara karşı, tarihte yaşadığımız acı tecrübeler tekrar yaşanmadan mutlaka etkili önlemler devreye alınmalıdır.” ifadelerine yer verdi.

AGİT PA Genel Kurulu'na katılan Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu ise AGİT PA Başkanı Wolfgang Grossruck'un "İfade özgürlüğü temel haktır. Gösterilere orantılı müdahale edilmelidir.” şeklindeki ifadelerine karşılık, "Türkiye her zaman özgürlüklerle hukuk devleti kurallarını birlikte işletmiş bir ülkedir. Barışçıl gösteri talepleriyle şiddet kullananlar arasındaki ayırımı gözetemezsek, bu defa hukuk devletini şiddet unsurlarına kurban etmiş oluruz.” dedi.

2- Başbakan Yardımcısı Beşir Atalay, Kanal 7 televizyonunda katıldığı bir programda gündeme ilişkin soruları cevapladı. Bakan Atalay, "Diyarbakır Lice'deki karakol yapımı gerginliğine, ilişkin, yanlış yapanlar varsa onlarla ilgili gerekli işlemi yapacağız. Böyle durumlarda tereddüt etmedik. Bölgedeki vatandaşlarımız bunu iyi bilsinler. Bugüne kadar bölgede nice haksızlıklar olmuş. Eski yıllarda, 20-30 yıl önce olanların bugün hesabını soruyoruz, bugün yanlışlık yaptırır mıyız hiç? Yani burada yanlış yapanlar varsa biz buna müsaade etmeyeceğiz.” şeklinde konuştu.

3- Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Nihat Ergün, Pendik Yunus Emre Kültür Merkezi'nde katıldığı Dijital İmza Tanıtım Programı'nda, TÜBİTAK'ın üniversite öğrencilerinin ücretsiz kullanımına sunulması için Türkçe akademik e-kitap ile videolardan oluşan e-ders içerikleri hazırlatacağını açıkladı. Çalışma ile Türkiye'deki lisans öğrencilerine fırsat eşitliği sağlayacağını belirten Bakan

Ergün, "Hakkâri'deki, Ağrı'daki üniversite öğrencisi, İstanbul'daki, Ankara'daki bir üniversite hocasından ders alabilecek. Böylece öğrencilerimizin 'Ben şu üniversiteye gidemedim, şu hocadan ders alamadım' diye üzülmesine de gerek kalmayacak.” dedi.

4- Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan, Ostim Organize Sanayi Bölgesi

Sanayici İşadamı ve Yöneticileri (ORSİAD) KOSGEB İşbirliği ile düzenlenen Uygulamalı Girişimcilik Sertifika Dağıtım törenine katıldı. Bakan Çağlayan burada yaptığı konuşmada, Türkiye'nin 2001 yılında vatandaştan topladığı 100 liranın 86'sını faize ödediğini, ancak günümüzde bu rakamın vatandaşa hizmete gittiğini, faiz lobisinin bundan çok rahatsız olduğunu belirtti. Bakan Çağlayan, "Onları sonuna kadar rahatsız edeceğiz ve hiçbir zaman yollarda yazdığı gibi 'Verdiğimiz geçici rahatsızlıktan dolayı özür dileriz' demeyeceğiz. Çünkü her zaman rahatsızlık vereceğiz.” dedi.

5- Lice'nin Kayacık köyünde, Medeni Yıldırım'ın ölümü ile sonuçlanan olayla ilgili olarak İçişleri Bakanlığı tarafından bir müfettiş görevlendirildi. Bakanlık tarafından yapılan açıklamada, "Karakol hizmet binası İnşaatım protesto etmek ve çalışmaları durdurmak amacıyla 28 Haziran 2013 tarihinde saat 16.00 sıralarında 200-250 kişilik bir grubun çeşitli sloganlar eşliğinde basın açıklaması yaptığı, grubun daha sonra taş ve molotof kokteylleriyle çadır ve konteynerlere saldırıda bulunduğu” belirtildi. Açıklamada ayrıca, yaşananların tüm yönleriyle idari açıdan incelemesi ve gerekli araştırmaların yapılması amacıyla iki mülkiye müfettişi ile iki Jandarma Genel Komutanlığı müfettişinin görevlendirildiği bildirildi.

6- Mısır'da Hüsnü Mübarek'in devrilmesinin ardından seçimle gelen ilk Cumhurbaşkanı olan Muhammed Mursi'nin koltuğuna oturmasının birinci yıl dönümü, kutlamalara değil kanlı gösterilere sahne oldu. Mursi taraftarları ile karşıtları arasındaki çatışmalarda ölenlerin sayısının 7'ye yükseldiği bildirildi. Ülkenin ikinci büyük kenti İskenderiye'deki Müslüman Kardeşler merkezi ateşe verilirken, olaylarda bir Amerikalı ile bir Mısırlı gazetecinin yaşamım yitirdiği belirtildi.

 

30 HAZİRAN 2013

l-  Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, Melikgazi Belediyesi Kültür Merkezi'ndeki AK Parti İl Danışma Meclisi Toplantısı öncesi bazı açıklamalarda bulundu. Bakan Yıldız, "Ülkemizde volkanik bir takım yapılanmalar var. Bu normalde ülkemiz için bir tehdit ama bizim kızgın kuru kaya dediğimiz sıcak kayalar bu tür ortamlarda oluşuyor. 200-250 dereceye kadar varan yer altının belirli derinliklerinde bulunan bu kızgın kayalara son teknolojiyle beraber soğuk su veriliyor. Bu alternatif enerji kaynaklarından sadece bir tanesi.” şeklinde konuştu.

2- Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker, MGK toplantısının ardından gıda güvenliğine ilişkin yöneltilen bir soru üzerine, tarım ve gıdayı hükümet olarak, stratejik bir sektör olarak ele aldıklarını belirtti. Dünyada 21. yüzyılda 3 yeni mücadele alanı olduğuna işaret eden Bakan Eker, bunların gıda, su ve enerji olduğunu, bu alanların stratejik bir çalışma gerektirdiğini ifade etti. Bakan Eker, Türkiye'nin gıda üretiminin, tarımsal üretim açısından tamamen güvende olduğunu, hiçbir şekilde bu alanla ilgili güvenlik endişesi bulunmadığını da sözlerine ekledi.

3- Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım gazetecilere yaptığı açıklamada; cep telefonu, sabit telefon, internet ve uydu-kablo TV abonelerinin beklemedikleri yüksek ücretlerle karşılaşıp fatura şoku yaşamalarının önüne geçmek için getirilen fatura üst sınırı uygulamasına I Temmuz'dan itibaren başlanacağını ifade etti. Bakan Yıldırım, uygulama kapsamında faturalara, tüketicinin tercihi doğrultusunda aylık 100 lira tutarında bir üst sınır getirilebileceğini belirterek faturanın 100 liraya ulaştığında aboneye ücretsiz uyarı mesajı göndereceğini söyledi.

4- MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, Antalya'da katıldığı Yörük Türkmen Şenlikleri'nde gündeme dair açıklamalarda bulundu. Bahçeli, PKK'nın çekildiği yönündeki haber ve iddiaların gerçeği yansıtmadığını, bölücü odaklar tarafından ülkenin bir yöresinin yönetilemez hale getirilmeye çalışıldığını, PKK'nın şehirlere, ovalara inerek yeni siperler kazdığını vurgulayarak "Bu odaklar, egemenlik haklarımızı sulandırmak istemektedirler. Amaç budur, hedef buna dönüktür.” şeklinde konuştu.

5- BDP Genel Merkezi tarafından yapılan açıklamada, "Demokratik çözüm hamlesinin, hükümetin yerine getirmesini istediği ana talep Abdullah Öcalan'ın özgürlüğüdür. Başta hasta tutsaklar olmak üzere tüm tutsakların serbest bırakılması; karakol, baraj ve HES yapımlarının durdurulması da çözüm hamlesinin önde gelen gerekliliklerindendir.” denildi.

6- Milli İstihbarat Daire Başkanlığınca (MİT) Haber Türk gazetesine verilen bir röportajda, "MİT'in her vatandaşı takip etmek ve kontrol etmek gibi bir görevi bulunmamaktadır, sadece ülke güvenliğine tehdit oluşturan hedeflere yönelik çalışma yapılmaktadır. Diğer taraftan sosyal medyanın gelişmesinde ön planda olan Facebook ve Twitter gibi internet iletişim sistemlerinin server'ları ve teknik altyapıları Türkiye dışında bulunmaktadır. Hedef şahıslara yönelik MİT'in yapacağı tüm teknik çalışmalar ancak mahkeme kararı alınarak gerçekleşmektedir. Ayrıca mantık açısından da bakıldığında, ülke güvenliğine yönelik bir risk taşımayan milyarlarca veriyi incelemek, depolamak ve analiz etmek, hesaplanamayacak derecede fazla personel ve maddi imkân gerektirir ki bunun gerçekleşme olasılığı yoktur.” ifadelerine yer verildi.

7- Gezi Parkı eylemlerinin analizini yapan AK Parti Ar-Ge Başkanlığı, süreçte atılan tweet sayısından kullanılan hashtag etiketlerine, Google'da aranan kelimelerden paylaşılan resimlere kadar kapsamlı bir rapor hazırladı. Raporda etkili Twitter kullanımına ilişkin; Özgün mesajlarla samimi ve ilgi çekici olun, eleştirilere kızmayın, sinirliyken cevap vermeyin.” şeklinde önerilere de yer verildi.

8- AB'ye üyelik müzakerelerine Türkiye gibi sekiz yıl önce başlayan Hırvatistan, ekonomik kalkınma ve gelişmişlik bakımından Türkiye'nin gerisinde kalmasına rağmen 1 Temmuz 2013 itibariyle AB'nin 28'inci üyesi oldu. Ülkesinin AB üyeliği dolayısıyla verilen yemekte konuşan Hırvatistan Cumhurbaşkanı Ivo Yosipoviç, komşularının AB üyelik sürecine destek olacaklarını ifade etti.

9- Mısır'da Müslüman Kardeşler Hareketi'nin desteklediği Muhammed Mursi'nin göreve başlamasının birinci yıl dönümünde muhalifler, ülke genelinde gösteriler düzenledi. Gösterilerin adresi yine başkent Kahire'deki Tahrir Meydanı oldu. İktidar yanlılarının da meydanlarda olduğu gösterilerde çıkan olaylarda en az 10 kişinin öldüğü bildirildi. Konuya ilişkin haberde Mursi ailesinin güvenlik için bir askeri üsse götürüldüğü iddia edildi.

A PHP Error was encountered

Severity: Notice

Message: Undefined index: query

Filename: libraries/Functions.php(679) : eval()'d code

Line Number: 106