16.5.2013
×

Hakkında

Künye

İletişim

                                                                                                                                        1 MAYIS 2013

1- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, AK Parti Genel Merkezi’nde kurmaylarıyla Çözüm Süreci için bir araya geldi. PKK’nın 8 Mayıs tarihinde sınır dışına çıkış sürecinin masaya yatırılacağı toplantıya Başbakan Yardımcıları Bülent Arınç, Beşir Atalay, Bekir Bozdağ, Adalet Bakanı Sadullah Ergin, İçişleri Bakanı Muammer Güler, Kültür ve Turizm Bakanı Ömer Çelik, Başbakanlık Başdanışmanı Yalçın Akdoğan, Başbakanlık Müsteşarı Efkan Ala ve AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Hüseyin Çelik katıldı.

2- CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü dolayısıyla yaptığı açıklamada, yaşamları boyunca emeği, örgütlülüğü, demokrasiyi, Cumhuriyeti, bağımsızlığı, özgürlüğü ve barışı savunan emekçilerin bayramını kutladığını bildirdi. 

3- Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ, Ankara Palas’ta katıldığı bir program öncesinde gazetecilerin gündeme ilişkin sorularını cevapladı. Başbakan Yardımcısı Bozdağ, bir gazetecinin 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü dolayısıyla İstanbul’da yaşanan olayları hatırlatması üzerine, 1 Mayıs’ın Taksim Meydanı’nda kutlanmasının, CHP döneminde CHP tarafından yasaklandığını, 1 Mayıs’ı tatil ilan eden ve Taksim’i açan iktidarın ise AK Parti iktidarı olduğunu belirterek  “Bu konuda teşekkürü hak eden adımları atan biziz, CHP değil. CHP bugüne kadar işçiler üzerinden sürekli bir istismar siyasetini ortaya koymuştur, bugün de bir istismar boyutu içerisindedir. Ama samimi olarak işçilerin hakkını, hukukunu koruyan adımları hükümetimiz attı.” şeklinde konuştu.

4-   Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, 1 Mayıs kutlamaları sırasında Taksim’de yaşanan olaylarla ilgili olarak AK Parti Genel Merkezi’nde gazetecilerin sorularını cevapladı. Toplantıların kanunlara tabi olduğunu hatırlatan Başbakan Yardımcısı Arınç, Taksim’de böyle bir toplantının yapılamayacağının çok önceden ilan edildiğini belirterek sendikalara Kazlıçeşme’nin teklif edildiğine dikkat çekti. Valiliğin kararlarını dikkate almayan grupların, üzücü olaylara sebebiyet verdiğini belirten Başbakan Yardımcısı Arınç, şunları kaydetti: “Ben şahsen her şeye rağmen direniş gösteren, bir kısmı marijinal gruplar bir kısmı da sendikaların yürüttüğü, polisle karşı karşıya gelen bu tavrı kınıyorum. Böyle olmaması gerekirdi. Bir bahar veyahut bahara girdiğimiz günlerde, 1 Mayıs Uluslararası İşçi Bayramı olarak bizim dönemimizde kabul edilmiş, ilan edilmiş bayram olarak, böyle bir olumsuzluğu yaşatmamaları gerekirdi. Yaşananlar üzücü.” 

5-  TOBB 68. Mali Genel Kurulu’nda konuşan Gümrük ve Ticaret Bakanı Hayati Yazıcı, terörden arındırılmış bir Türkiye’nin ekonomik, sosyal ve toplumsal alanda büyük sıçrama yapacağını belirterek “Böyle bir Türkiye’de tahmin ediyorum ki 2023 hedeflerini yeniden revize etmek, hedefleri büyütmek durumunda kalacağız.” dedi.

6- Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü (SHGM) tarafından 1-4 Mayıs 2013 tarihleri arasında İzmir’de düzenlenen Türkiye-Amerika Sivil Havacılık Konferansı’na katılan Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım, dünya çapında yaklaşık 3 milyar seyahat yapıldığını, bunun büyük kısmının iş, yaklaşık 1 milyarının ise turizm amaçlı olduğunu söyledi. Türk Hava Yolları’nın (THY) dünyanın birçok noktasına doğrudan uçuş yaptığını hatırlatan Bakan Yıldırım, “Yanlış anlaşılmasın, 10 yıl önce 55 uçak vardı, bugün 217 uçağı ve bir o kadar da siparişi var. Bizim 2023’te hedeflediğimiz ticari uçak sayısı 750.” dedi.

7- BDP Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, dün TBMM’de bazı gazetecilerle yaptığı sohbette, TBMM’de uzlaşma olmasa bile yeni anayasa konusunda AK Parti ile çalışmaya devam edebileceklerini ayrıca başkanlık sistemini de tartışabileceklerini kaydetti. Demirtaş, “Uzlaşma Komisyonu dağılsa bile AK Parti ile anayasa çalışmasını, tartışmasını sürdürürüz. Buna kapalı değiliz. BDP sonuna kadar komisyonun içinde kalma kararlılığındadır ama ‘bu anayasa yapılmasın’ diye değil, ‘yapılsın’ diye oradayız. ‘Yapılmasın’ diye orada olanlara da çok şans vermemek lazım. Başkanlık sistemine de kapalı değiliz. Bizim önerdiğimiz bölgesel kamu yönetimlerinin tepesinde bir başkan olabilir. Bu bizim modelimize aykırı değil.” dedi.

8- Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) verilerine göre nisan ayında Türkiye’nin ihracatı, geçen yılın aynı ayına göre yüzde 4.9 artışla 11 milyar 870 milyon dolar oldu.

9- 1 Mayıs işçi bayramı kutlamaları çerçevesinde, İstanbul’da çıkan olaylarda 22 polis yaralanırken sapanla atılan bilyeler sonucu bir polis de beyin travması geçirdi. 72 gösterici ise gözaltına alındı.

10- Irak Türkmen Cephesi (ITC) Başkanı ve Kerkük Milletvekili Erşad Salihi, Irak’ta yeniden yükselen mezhepler arası gerginlikteki son durumu Zaman gazetesine değerlendirdi. Önlem alınmazsa çatışmaların daha korkunç boyutlara ulaşabileceği uyarısında bulunan Salihi, “Irak’ta, Saddam döneminden kalan birçok silah piyasada olduğundan ülke adeta bir cephanelik. Irak’ta bir mezhep çatışması başlarsa bunun kimse önünü alamaz.” dedi.

11- İki gün sürecek ziyareti için Türkiye’ye gelen Japonya Başbakanı Shinzo Abe, “Türkiye dâhil tüm dünyaya en yüksek güvenlik standartlarına sahip nükleer teknolojileri sunmak istiyorum.” dedi.

12- Güneydoğu Asya ülkesi Myanmar’da Müslümanlar, Budistler’in saldırısına uğradı. Başkent Yangon’un 110 kilometre kuzeyindeki Okkan kentinde salı gecesi düzenlenen saldırılarda 1 kişi öldü, 10 kişi de yaralandı. Motosikletli yaklaşık 400 Budist, sopalar ve tuğlalarla Müslümanlara ait iş yerlerine, evlere ve camilere saldırdı.


                                                                                                                                     2 MAYIS 2013

1- Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, “Oxford İslami Çalışmalar Merkezi” için İstanbul’da düzenlenen yemeğe ev sahipliği yaptı. Yemekte yaptığı konuşmada, kurumun İslam kültürü ve medeniyeti alanındaki başarılı çalışmalarına dikkat çeken Cumhurbaşkanı Gül şunları kaydetti:  “Hem doğuda hem de batıda İslam’ın gerçek değerlerinin anlaşılmasında önemli bir rol oynayan merkez, birçok ilke imza atmış, 800 yıllık Oxford tarihinde ilk İslami akademik enstitüdür.”

2- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Sinop’a kurulması planlanan ikinci nükleer santrale ilişkin olarak Japon Nikkei gazetesine röportaj verdi. Başbakan Erdoğan açıklamasında şunları dile getirdi: “Sinop’ta nükleer santrali Japonya ile yapacağız. Japonya depreme karşı tecrübe ve know-how sahibi. Çevreye olan duyarlılık konusunda da ileride… Fransız Areva’nın da teknolojik gücü yüksek. Üçüncü santral için yer belirleme çalışmalarımız devam ediyor. Japonya ile çalışmaya açığız. Nükleer santral inşasında planlamadan inşaatın tamamlanmasına kadar geçen süreyi yedi yıldan aza indirmemiz gerektiğini düşünüyorum. 2030 yılında toplam elektrik üretimimizin en az yüzde 15’ini nükleer enerjiden elde etmeyi planlıyoruz.” 

3- CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Cumhuriyet gazetesine yaptığı açıklamada, Tunceli Milletvekili Kamer Genç’e yönelik küfürlü saldırıyı değerlendirdi. Olaya Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın zemin hazırladığına dikkat çeken Kılıçdaroğlu, şunları söyledi: “Almanya’da ‘Hitler’e doğru’ diye bir kavram var. Hitler bir şey söyler milletvekilleri gereğini yapar, mesela kanun teklifi verir. Şimdi Türkiye’nin yaşadığı süreç bu…”

4- RTÜK’ün 19. kuruluş yıl dönümü nedeniyle düzenlenen törene katılan Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, Zeyid Aslan’ın Kamer Genç’e yönelik ağır küfür içeren sözleriyle ilgili olarak şunları ifade etti: “Zeyid Aslan, Kamer Genç’e hitaben gerçekten çok galiz cümleler, kelimeler kullanarak hakaret etmiştir. Hangi haletiruhiye ile hangi tepkiyle hangi öfkeyle söylemiş olursa olsun Zeyid Aslan milletvekilimizin sözleri kendisine de partisine de yakışmamıştır. Küfürbaz milletvekilinin kendisine de partisine de Meclis’e de hayrı yoktur.”

5- Yaptıkları ihracat ile ülke ekonomisine büyük katkı sağlayan hazır giyim, tekstil, deri ve halı sektörlerindeki 133 başarılı firma ödüllendirildi. İTKİB 2013 Yıldız Tekstilcileri Ödül töreninde konuşan Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan, Türkiye’nin şu anda dünyada sadece Mikronezya ve Nauro’ya ihracatının bulunmadığını söyledi ve ihracatçı birlik başkanlarına “Gelin o iki ülkeye de ihracat yapalım. Dünyada Türk malı girmeyen pazar bırakmayalım” çağrısı yaptı. Bakan Çağlayan sözlerine şöyle devam etti: “Türkiye 2023’te dünyanın ilk 10 ekonomisi arasına girecek, 150 milyar dolar hizmet ihracatı da yapacak, 500 milyar dolar ihracat hedefine de ulaşacak, 84 milyon nüfusuyla kişi başına 25 bin dolar gelirin olduğu bir ülke de olacak.”  

6- “Takviye Edici Gıdaların İthalatı, Üretimi, İşlenmesi ve Piyasaya Arzına İlişkin Yönetmelik” ile ilgili basın toplantısı düzenleyen Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker, gıda takviyesi adı altında pazarlanan ürünlerin amacı dışında ilaç gibi sunulabildiğini söyledi. Onay almadan gıda takviyesi ürününü piyasaya sürenlere yönelik ağır yaptırımlar uygulanacağını vurgulayan Bakan Eker, ürünlerin, Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı, Sağlık Bakanlığı uzmanları ve bilim adamlarından oluşacak 15 kişilik komisyonun onayından geçeceğini belirtti. 

7- TBMM Genel Kurulu’nda, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı  Fatma Şahin’e yönelik konuşmaları nedeniyle CHP Tunceli Milletvekili Kamer Genç’e ağır küfürlü sözler sarf eden AK Parti Tokat Milletvekili Zeyid Aslan, CHP’lilerin başkanı olduğu Böcek Komisyonu’na çıkartma yaparak istifasını talep etmeleri üzerine bu görevini bıraktı. AK Parti tarafından disipline sevk edilen Aslan, gelişmelerin ardından yaptığı açıklamada, “Kadınlardan, Meclis’ten, halktan özür dilerim.” dedi. 
Bu arada, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Zeyid Aslan’ın tavrı nedeniyle kendisine mektup yazan TBMM Başkanı Cemil Çiçek’e yine mektupla yanıt verdi. Başbakan Erdoğan, AK Parti Grup Başkanı sıfatıyla yazdığı mektupta, Meclis’in saygınlığına gölge düşüren kaba ve yaralayıcı sözler konusundaki hassasiyeti paylaştığını vurgulayarak AK Parti’ye mensup bir vekil tarafından sarf edilmiş olan sözleri asla tasvip etmediğini belirtti.  

8- 1 Mayıs ile ilgili gazetecilerin sorularını  cevaplayan İstanbul Valisi Hüseyin Avni Mutlu şu açıklamalarda bulundu: “Yaralıların 3’ü de militandır. Dilan adlı kızımız da yaralıdır. Dilan örgüt üyesidir, marjinal grup üyesidir. Biz de kayıtları vardır. Çatışma içindedir. Tam bir radikal mensuptur.” Yaptıkları hiçbir eksik ve yanlış işlem olmadığını belirten Vali Mutlu, “Dünyanın ne kadar mahkemesi varsa, ülkemizde ne kadar mahkeme varsa müracaat edilebilir. Aldığımız karar kendi vicdanımda fevkalade doğrudur.” dedi. 

9-  Suriye’nin Tel Ebyad ilçesinden Türkiye’ye giriş yapmak isteyen Suriyelilerin çıkardığı olaylarda, bir polis yaşamını yitirirken 2’si polis, 5’i asker, 4’ü sivil 11 kişi ise yaralandı.  

10- Avrupa Ligi’nde tarihi bir başarıya imza atarak yarı finale kadar yükselen Fenerbahçe, 
Lizbon’da Benfica’ya 3-1’lik skorla elendi. 

11- Sudan’da bulunan bir altın maden ocağında meydana gelen göçükte 80’den fazla kişi hayatını kaybetti. Göçüğün meydana geldiği Darfur vilayeti Cebel Amir bölgesindeki Beni Hüseyin kabilesi şeyhi, kurtarma çalışmalarının devam ettiğini bildirdi.


                                                                                                                                    3 MAYIS 2013 

1- Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Kuveyt’te yayımlanan El Ray gazetesine verdiği özel röportajda, süreç ve PKK’ya ilişkin olarak “Biz ülkemizde barışın ve istikrarın sağlanmasını istiyoruz. Silah bıraktıkları ve terör faaliyetlerinden uzak durdukları zaman, onlar ile oturup konuşacağız çünkü silahın olduğu yerde barış olamaz. Eskiden demokrasi ve insan hakları konusunda bazı sorunlarımız vardı ancak biz bu sorunları çözdük. Artık ülkede barışın sağlanmaması için bir neden kalmadı.” dedi.

2- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ve Japonya Başbakanı Şinzo Abe’nin katıldığı törenle Sinop’a yapılacak Türkiye’nin ikinci nükleer santrali için imzalar atıldı. İmza töreninde konuşan Başbakan Erdoğan, “10 yıl olarak planlanan santralin devreye girme sürecini, daha erkene çekmek istiyoruz.” dedi. 22 milyar dolara mal olacak santral yap-işlet-devret modeliyle inşa edilecek.

3- Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ yaptığı açıklamada, son yıllarda Almanya başta olmak üzere Avrupa ülkelerinden Türkiye’ye geri dönen Türklerin sayısındaki artışla ilgili olarak “Sadece Almanya için değil diğer ülkeler için de benzer bir durum söz konusu. Avrupa’nın üniversitelerinde iyi eğitim almış, iyi yetişmiş insanlarımızdan daha fazla dönüş var.” dedi. 

4- Avrupa Birliği Bakanı Egemen Bağış, “8. Allgau Orient Rally- Dostluk ve Barış Rallisi”nin Türkiye etabını başlattı.  Fatih Belediyesinin ev sahipliğinde Sultanahmet Meydanı’nda başlayan yarışa 280 klasik araçla İngiltere, İsviçre, Avustralya gibi 20 ülkeden 600 rallici katıldı. Bakan Bağış, Fatih Belediye Başkanı Mustafa Demir ile birlikte ralli aracına binerek Sultanahmet Meydanı’nda tur attı.

5- Çevre ve Şehircilik Bakanlığının koordinasyonuyla hayata geçirilecek olan 21. yüzyılın en akıllı şehri “Bio İstanbul”un tanıtım toplantısında konuşan Bakan Erdoğan Bayraktar, üç yıl içinde tamamlanacak “Bio İstanbul” ile Türkiye’nin, ilaç ve biyomedikal araştırma sektöründe ilk sıraya yerleşeceğini söyledi. Bakan Bayraktar, Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu’nun da katıldığı toplantıda, “Bio İstanbul”un 10 bin nüfuslu bir yerleşim yeri olacağını açıkladı. Alçak katlı, ekolojik ve kendi enerjisini oluşturan binalar inşa edileceğini belirten Bakan Bayraktar, projede, 1.200 yataklı hastane, Türkiye’nin en gelişmiş çocuk hastanesi, en ileri biyomedikal Ar-Ge parkı ile sosyal alanların olacağını dile getirdi.

6- İstanbul’daki 3. Havalimanı ihalesini alan Limak-Cengiz-Mapa-Kalyon Ortak Girişim Grubu’nun başkanı Nihat Özdemir, havalimanının temelini bir yıl içinde atmayı planladıklarını söyledi. Devlete 4 milyar avro da vergi ödeyecek konsorsiyum, havalimanın yapımı için de 10 milyar avro harcayacak.

7- Japonya Başbakanı Shinzo Abe, Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu (DEİK) ve Türk-Japon İş Konseyi tarafından düzenlenen 20. Türk-Japon İş Konseyi’nin açılış konuşmasını yaptı.

8- ABD Temsilciler Meclisi’nde, Heybeliada Ruhban Okulu’nun yeniden açılması çağrısını içeren bir karar tasarısı sunuldu. Tasarı, “Türk hükümetine, Heybeliada Ruhban Okulu’nun şartsız olarak ve gecikmeksizin yeniden açılmasını kolaylaştırması çağrısı” başlığını taşıyor. Tasarıda, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın Fener Rum Patriği Bartholomeos ile görüşmesi, Sümela Manastırı’nda ayine izin verilmesi, Büyükada’daki Rum Yetimhanesi’nin iade edilmesi ve 190 hektar ormanlık arazinin Heybeliada Ruhban Okulu’nun bulunduğu vakfa verilmesi dâhil olmak üzere hükümetin olumlu jestlerinden duyulan hoşnutluk da ifade edildi.

9- Pakistan’ın eski Başbakanı Benazir Butto’nun suikastını soruşturan savcı Chaudhry Zülfikar, silahlı kişilerce aracında öldürüldü.  


                                                                                                                                     4 MAYIS 2013

1- A Haber Ankara Temsilcisi Murat Akgün’ün çözüm sürecine ilişkin sorularını cevaplayan TBMM Başkanı Cemil Çiçek, PKK’nın çoktan çekildiğini söyledi. PKK’nın geri çekilme için açıkladığı 8 Mayıs 2013 tarihinin problem çıkmaması için verilen sanal bir tarih olduğunu söyleyen Başkan Çiçek, PKK’nın nasıl çekilmesi gerekiyorsa o şekilde çekilmesini tamamladığını söyledi.

2- AK Parti’nin Kızılcahamam’da iki gün süren 20. İstişare ve Değerlendirme Toplantısı’nda konuşan Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, çözüm süreciyle ilgili olarak  “Geçmişte merhum Özal’ın, merhum Erbakan’ın çabaları, 1999 sürecini nasıl engellediyse bu süreç de şimdi aynı tezgâhla engellenmek isteniyor. Biz bu tuzağı bozarız, bozuyoruz.” dedi.  

3- CHP Parti Meclisi (PM)  toplandı. Genel başkan yardımcılığı görevinden istifa eden, ancak PM üyeliği devam eden Gülseren Onanç’ın katılmadığı toplantı öncesi açıklama yapan Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu, AK Parti iktidarını Hitler dönemine benzeterek şunları söyledi: “Kuvvetler ayrılığı var mı bu ülkede? Yok. Hitler’in ülkesinde de yoktu. Medya özgürlüğü var mı? Yok. Hitler’in ülkesinde de yoktu. Düşünce ve ifade özgürlüğü var mı? Hayır yok. Hitler’in ülkesinde de yoktu. Führer’e doğru çalışmak adım adım meyvelerini vermeye başladı. İktidarın demokrasi anlayışı rakamlarla ölçülebilen bir anlayış. Çoğunlukçu demokrasiyi savunuyor, çoğulcu demokrasiyi değil.” Konuşmasında yeni anayasa yapım sürecine de değinen Kılıçdaroğlu, “AK Parti şimdi masadan kaçmanın formüllerini arıyor. O masadan kaçan, hesabını bu ülkeye vermek zorundadır.” dedi.

4- Adalet Bakanı Sadullah Ergin, ceza ve tutukevlerinde eşle görüşme yapmak için hazırlanan odalar hakkında bilgi verdi. İmralı’ya eşle görüşme odası yapılmayacağını belirten Bakan Ergin, “Bazı cezaevlerinin fiziki yapısı görüşme odası için uygun değil. Bu nedenle çeşitli cezaevlerine 12 konteynır konuldu. Bunların 4’ü Van depreminden kalan konteynırlar.” dedi. Milletvekillerinden gelen soru önergelerine cevap veren Bakan Ergin ayrıca,  Türkiye’de kadın hükümlülerin ortalama 2 yıl 11 ay 18 gün, erkek hükümlülerin ise 2 yıl 3 ay 16 cezaevinde kaldığını belirtti. 

5- MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, Ankara’nın Polatlı ilçesinde düzenlenen “Belediye Başkanı Aday Takdim Toplantısı”nda yaptığı konuşmada, gündeme ilişkin açıklamalarda bulundu.  
Bahçeli, 2014’te yapılacak Mahalli İdareler Seçimleri, 28 Ağustos 2014 tarihinde yapılacak. Cumhurbaşkanlığı seçimleri, 2015 yılının Haziran ayındaki Milletvekilliği Genel Seçimleri’nin Türkiye’nin önündeki üç kritik siyasal dönemeç olduğuna işaret ederek  “10 yılı aşkın süredir iktidarda bulunan AK Parti zihniyeti mutlaka bu seçimlerde uyarılmalıdır. Çözümcüler bir yandan, 63’lükler diğer yandan varlığımızı, birliğimizi ve kardeşliğimizi kemirme ve biçme ısrarındadır. Bu cehennem azabına son vermek lazımdır.” dedi. 

6- BDP Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, seçim bölgesi Hakkari gezisinin ikinci gününde Çukurca ilçesine gitti. Temaslarında, PKK’lıların çekilmesi sırasında olası provokasyonlara dikkat edilmesini isteyen Demirtaş, askeri operasyon olması hâlinde sürecin biteceğini söyledi.   

7- Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek, Avrupa Ödülü Kazanan Kentler Birliği Başkanlığına ikinci kez seçildi. Almanya’nın Würzburg şehrinde yapılan Birlik Genel Kurulu’nda oy birliği ile yeniden birlik başkanlığı görevine layık görülen Gökçek, Avrupa ödüllü kentler arasındaki iş birliğini güçlendirecek çalışmalara tüm hızıyla devam edeceklerini belirtti.

8- Ankara’nın Avrupa Birliği üyelik sürecine destek veren Portekiz’in Cumhurbaşkanı Anibal Cavaco Silva, Zaman gazetesine yaptığı değerlendirmede,  “Türkiye, Avrupa için stratejik bir değer. Çok sürmeden AB’de de ortak olacağımızı umuyorum.” dedi. Portekiz Cumhurbaşkanı,  bazı ülkelerin  birlik içindeki oylama sisteminde güç kaybedeceği için Türkiye’nin üyeliğine karşı çıktıklarını söyledi.

9- Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, muhalif Özgür Suriye Ordusu Komutanı Salim İdris dâhil Suriye’de bütün muhalif temsilcilerle görüşmeye hazır olduklarını söyledi.  BM Güvenlik Konseyi’nde insani yardım koridoru ve uçuşa yasak bölge oluşturulması yönündeki girişimleri Suriye’nin iç işlerine müdahale çabası olarak gördüklerini kaydeden Lavrov, Çin ve Rusya’nın bu yöndeki endişelerinin sürdüğünü sözlerine ekledi. 


                                                                                                                                    5 MAYIS 2013

1- Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, resmî temaslarda bulunmak üzere Portekiz’in başkenti Lizbon’a hareketinden önce Atatürk Havalimanı Devlet Konukevi’nde düzenlediği basın toplantısında, ziyareti sırasında muhataplarıyla Türkiye’nin Avrupa Birliği (AB) üyelik süreci, Akdeniz bölgesindeki güncel gelişmeler ve uluslararası konularda görüş alışverişinde bulunacağını belirterek “NATO müttefikimiz Portekiz ile mükemmel düzeyde seyreden ilişkilerimizin her alanda daha da güçlendirilmesine büyük önem atfediyoruz.”  dedi.

2- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, AK Parti’nin Asya Termal Tesisleri’nde düzenlediği 20. İstişare ve Değerlendirme Toplantısı’nın son gününde milletvekillerinin sorularını cevapladı. Başkanlık sistemine ilişkin sorular üzerine, cumhurbaşkanlarının mevcut yetkilerine dikkat çeken Başbakan Erdoğan, “Türkiye’de şu an zaten fiili olarak yarı başkanlık sistemi var. Ancak yarı başkanlık sistemlerinde bile partili cumhurbaşkanı olması gerekir. Bizim Cumhurbaşkanımızın bir partisi var ama partisi ile resmî bir ilişki kuramıyor. Şu anda başkanlık sistemine ihtiyaç var.” değerlendirmesinde bulundu.
Başbakan Erdoğan, kapanış konuşmasında ise Banyas ve El Beyda’da yüzlerce sivili katleden Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad’ı hedef alarak “Ey Beşar Esad; vallahi bunun hesabını vereceksin.” dedi. 

3- CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Antalya Düzlerçamı’nda düzenlenen Yörük Şenliği’nde yaptığı konuşmada, daha demokratik, daha özgür ve sivil bir anayasa yapılması için masaya oturduklarını söyleyerek “Her yurttaşımız düşüncesini özgürce dile getirsin, birbirimizi kaynaştıran bir anayasamız olsun elbette istiyoruz ama masaya oturduk, tam işin yarısında başkanlık sistemini getirdiler. Neymiş, birileri başkan olacakmış. Buradan, Yörük obasından sesleniyorum: Recep Tayyip Erdoğan, hiçbir zaman sen bu ülkede başkan olamayacaksın. Şimdi başkanlık sistemi için oradan destek istiyorlar. Kimden güç alırsan al, bu ülkenin yurtseverleri asla ve asla ülkenin parçalanmasına izin vermeyecektir.” dedi.

4- MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, İstanbul Ülkü Ocakları 2023 Gençlik Eğitimi 7. Dönem Mezuniyet Töreni’nde yaptığı konuşmada “Fitneye bakmayınız. Tepkilerinizi köreltmeye çalışanlara fırsat vermeyin. Sizleri sokaklarda görmeye çalışanlara ortam açmayınız. Bizim yerimiz sokakların karanlığı değil meydanların demokratik zeminidir. Fakat sokakların da görüş açımız kapsamında bulunduğu, böylesi tecrübeden süzülerek bu günlere geldiğimizi kimse yabana atmamalı.” dedi. 

5- BDP Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, Hakkari’nin Yüksekova ilçesinde halka hitaben yaptığı konuşmada, PKK’nın geri çekilme sürecine değinerek “PKK’lılar Türkiye sınırlarını terk etmiş olacaklardır. 8 Mayıs’ta bu geri çekilme başladığında provokasyon yapmak isteyenler olabilir, çekilme sürecini baltalamak isteyenler olabilir, dağlarda şehirlerde her türlü provokasyon ihtimali olabilir. Buna karşı herkesin dikkatli ve duyarlı olması lazım.” ifadelerini kullandı. 

6- Türkiye Kadınlar Basketbol Ligi play-off final maçında Fenerbahçe, Galatasaray’ı 70-62 yenerek şampiyon oldu.

7- İsrail savaş uçakları, Suriye’nin başkenti Şam yakınlarındaki Cemraya bölgesinde bulunan bir askeri araştırma merkezini bombaladı. Suriye Devlet Televizyonu tarafından yapılan açıklamada, Suriye’ye yapılan bu hava saldırısının İsrail Devleti ile muhalifler arasındaki organik ilişkiyi açıkça ortaya koyduğu belirtilerek “Bu bir savaş ilanıdır.” denildi.

8- Malezya’da dün yapılan genel seçimlerde, Malezya Seçim Komisyonu, Başbakan Necip Rezak’ın başında bulunduğu Ulusal Cephe’nin 222 sandalyeli parlamentoda 112 sandalyeyi garantileyerek seçimin galibi olduğunu açıkladı. 


                       6 MAYIS 2013
1- CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, İstanbul Kadıköy’de Oflular gecesine katıldı. Burada yaptığı konuşmada Türkiye gündemini değerlendiren Kılıçdaroğlu, Anayasa çalışmaları ile ilgili “İyi niyetlerle masaya oturduk ama başkanlık sistemi geldi, orada soru işaretlerimiz var ve bu konuda itirazlarımız var.” dedi.

2- Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, TBMM Tören Salonu’nda Vakıf Haftası’nın açılışında konuştu. 1990’dan başlayarak bugüne kadar dağılmasına veya dağıtılmasına karar verilmiş tüm vakıfların yeniden açılmasına imkân sağlayacaklarını söyleyen Başbakan Yardımcısı Arınç, “Kurucuları, sembolik bir katılımla bu vakıfları tekrar kurabileceklerdir. Bu vakıfların geçmişte ellerinden alınan ve Vakıflar Genel Müdürlüğünün idaresine verilen tüm gayrimenkullerini de kendilerine iade edeceğiz.” dedi.

3- Kalkınma Bakanı Cevdet Yılmaz, katıldığı televizyon programında 10. Kalkınma Planı’nın, Türkiye’nin 2023 hedeflerini destekleyici ve kalkınma odaklı olacağını, yıl ortasında TBMM onayına sunulacağını söyledi. Türkiye’nin nüfus meselesine de değinen Bakan Yılmaz, “Hem yaşlı hem yoksul bir nüfusa sahipseniz geleceğe dair hiçbir umudunuz olamaz. Mutlaka nüfusu dinamik tutmamız gerek.” dedi. 

4- Portekiz temasları kapsamında Başbakan Pedro Pessos Coelho ile görüşen Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Türk gazetecilere açıklamalarda bulundu. Anayasa’daki Türklük kavramı tartışmasıyla ilgili “Devlet, Türk devletidir. Ama Türk devletinin vatandaşlarının hepsinin Türk olması mecburi değildir.” dedi.

5- NATO Genel Sekreteri Anders Fogh Rasmussen, NATO-AB iş birliğinin geliştirilmesi için Kıbrıs sorununun çözülmesi gerektiğini söyledi. Rasmussen, “Kıbrıs’taki tüm taraflara ilerlemeleri, çözüm bulmaları ve Ada’yı birleştirmeleri çağrısı yapıyorum. Ekonomik açıdan riske edilen çok şey var ve taraflar yeniden birleşmeden kârlı çıkacak.” dedi.

6- İtalya’da 60 yıllık parlamento kariyeri boyunca yedi kez başbakanlık yapan ünlü siyasetçi Giulio Andreotti, 94 yaşında hayatını kaybetti. Karıştığı skandallar dolayısıyla Andreotti’ye devlet töreni yapılmayacak.

7- Devlet Başkanı Şi Cinping’in davetlisi olarak Çin’e giden Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas, burada resmî törenle karşılandı. Görüşmede Çin tarafı, Filistin sorununun çözümüne yönelik dört maddelik bir öneri paketi sundu.

8- Almanya’da, 2000-2007 yılları arasında 8’i Türk 10 kişiyi öldürmekle suçlanan aşırı sağcı Nasyonel Sosyalist Yeraltı (NSU) terör hücresi ile ilgili dava Münih’te başladı. Sanık avukatlarının reddihâkim talebi nedeniyle dava, 14 Mayıs 2013 tarihine ertelendi.


                                                                                                                                     7 MAYIS 2013

1- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Meclis grup toplantısında yaptığı konuşmada, PKK’nın çekilme süreciyle ilgili açıklamada bulundu. Başbakan Erdoğan, “İlkemiz nedir? Bir defa silahlar bırakılmak suretiyle ülkemizi terk etmeleridir. Onların tarih açıklaması filan, bu tür şeyler de yanlış. Nasıl, nerelerden girdiyseler oradan da çıkmasını bilirler.” dedi. 
Başbakan Erdoğan ayrıca, Uluslararası Futbol Federasyonları Birliği (FIFA) Başkanı Sepp Blatter, Türkiye Futbol Federasyonu Başkanı Yıldırım Demirören, FIFA İcra Kurulu Üyesi Şenes Erzik ve TFF Yönetim Kurulu Üyesi ve U20 Yerel Organizasyon Komitesi Başkanı Servet Yardımcı’yı makamında kabul etti. Gençlik ve Spor Bakanı Suat Kılıç’ın da yer aldığı kabulde ağırlıklı olarak bu yıl Türkiye’de düzenlenecek FIFA 20 Yaş Altı Dünya Kupası organizasyonu ve hazırlıkları ele alındı. 

2- CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, partisinin TBMM Grup Toplantısı’nda yaptığı konuşmada,  Deniz Gezmiş ve arkadaşlarını anarak Gezmiş ve Adnan Menderes’in idamının toplumun vicdanını kanattığını belirtti. Kılıçdaroğlu, hükümetin zorunlu askerliğin kısaltılması çalışmalarına işaret ederek, bu projenin kendilerine ait olduğunu savunarak “O proje kime aittir? CHP’ye aittir.” dedi.

3- MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, partisinin Meclis’teki grup toplantısında yaptığı konuşmada, kırmızı çizgilerinin, üniter yapı, cumhuriyet iradesi, Türk milleti ve laiklik olduğunu bildirdi. Öcalan’ın 56. hükümet zamanında yakalandığını söyleyen Bahçeli, daha sonra da bağımsız yargı tarafından sorgulandığını ve cinayetlerin hesabının sorulduğunu ifade ederek “Pazarlık başka bir şeydir; sorgulama, ifade alma, soruşturma ve kovuşturma başka bir şeydir. Nasıl bir yalana batmışsın ki sorgulamayla pazarlığı birbirine göz göre göre karıştırıyor, bundan da çıkar umuyorsun.” dedi.

4- Diyarbakır Yenişehir Belediyesinin “Kaldırım Çalışması” açılışında konuşan BDP Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, bugün geri çekilmenin resmen başlayacağını belirterek bu süreçten sonra başlayacak olan ikinci aşamada yerel yönetimlerin güçlendirilmesi ile ilgili olarak çalışmaların başlayacağını anlattı. Valilik ve kaymakamlığın kaldırılması gerektiğini savunan Demirtaş, “Bölgenin coğrafi özellikleri ve mevsim şartlarına bağlı olarak çekilme 3-4 ayı bulacak. Bu sürecin ortalarından itibaren de ikinci aşama dediğimiz anayasa ve demokratikleşme konusunda adımların atılacağı, tartışılacağı bir süreç başlayacak.” şeklinde konuştu.

5- Van Bağımsız Milletvekili Aysel Tuğluk, BDP tarafından çözüm sürecini anlatmak amacıyla Van’da düzenlenen mitingde açıklamalarda bulundu. Tuğluk, “Gerilla, sadece barışa şans tanımak için ‘Buyurun çekiliyoruz’ diyor. Bu çekilme sürecinde halkımızın duyarlı olması gerekiyor. Buradan Kürt siyasetçileri olarak şunu açık ve net söylüyoruz; bir tek gerillanın burnu kanarsa bunun hesabını sorarız. Hükûmete çağrımız herhangi bir provokasyona meydan vermeden, tek bir gerillaya zarar gelmeden, bunun tedbirlerini alarak çekilme sürecinin sağlıklı bir şekilde tamamlanmasıdır.” şeklinde konuştu.


                                                                                                                                     8 MAYIS 2013

1- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan Türkiye Giyim Sanayicileri Derneği tarafından düzenlenen İstanbul Moda Konferansı’nın açılış töreninde konuştu. Başbakan Erdoğan, “Biz içeriden vurulmasaydık dört yıl önce Marmaray’ı açacaktık. Ama bizi içeriden vurdular, Marmaray’ı bitiremedik. 29 Ekim’de inşallah Marmaray’ı açacağız ve Londra’yı Pekin’e bağlayacağız.” dedi.
Başbakan Erdoğan bir diğer önemli adımın da “olmaz, yapılamaz” denilen üçüncü köprü olduğunu belirterek “29 Mayıs’ta da onun temelini atıyoruz inşallah. Şu anda bütün sondaj çalışmaları hızla devam ediyor. Dört gidiş dört geliş ve aynı zamanda da bu köprüde raylı sistem olacak. Yüksek hızlı trenin bağlantısını bu köprüyle ayrıca yapacağız ve daha sonra da kara tarafında da inşallah bu raylı sistem gerçekleştirilecek. Bununla da bitmiyor bir de yine 2015’e yetişecek olan yatırımlardan en önemlisi Marmaray’ın biraz daha güneyinde iki tüp geçit yine denizin altından, boğazın altından yapılıyor. Şu anda inşaatları devam ediyor ve onu da 2015’te inşallah açacağız.” dedi. 

2- Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, Arap ülkelerinden gelen gazeteci heyetini kabul etti. Kabulde gazetecilerin sorularını cevaplayan Başbakan Yardımcısı Arınç’a, terör örgütünün sınır dışına çıkacağı yönündeki bazı açıklamalar hatırlatılarak bu konuda somut veri olup olmadığı soruldu. Süreçten beklentilerinin, terör örgütünün eylem yapmaması, ülke dışına çıkması ve silahları tamamen bırakması olduğunu dile getiren Başbakan Yardımcısı Arınç, birinci aşamanın gerçekleştiğini, şimdi silahlı unsurların yurt dışına çıkmasının söz konusu olduğunu belirterek “Bu konuda Kandil’in kendi takvimi, belirlediği tarihler olabilir. Biz Milli İstihbarat Teşkilatımız aracılığıyla bunun gerçekleşip gerçekleşmediğini, ne gün hangi saat başladığını takip ediyoruz. Ancak ‘bu başladı, işte görüntüler’ diye bilgi sunmam mümkün değil. Tabii ki takip altındadır ve bunun elbette arzu ettiğimiz istikamette sonuçlanması bizim hedefimizdir.” dedi.

3- Başarılı ihracatçılar, “İhracatın Yıldızları 2012-İhracatı Teşvik Ödüller” kapsamında ödüllendirildi. Ödül törenine katılan Başbakan Yardımcısı Ali Babacan, ihracat odaklı büyümenin hükümetin öncelikli politika alanlarından biri olduğunu söyledi. 10 yılda 4’e katlayan ihracatın milli gelire oranla her yıl arttığını belirten Başbakan Yardımcısı Babacan, AB’ye bağımlı ihracat yapısının değiştiğini, Ortadoğu ve Afrika ihracatının ise neredeyse Avrupa pazarını yakaladığını ifade etti. 2023 yılındaki 500 milyar dolar hedefinin önemli olduğunu ve bu hedefe ulaşmanın yolunun eğitimden geçtiğini belirten Başbakan Yardımcısı Babacan, “Türkiye’de iş gücü piyasası ile eğitim sistemi arasında ciddi kopukluk bulunuyor. Bazı mesleklerde ciddi eleman açığı var. Bazı mesleklerde de gençler üniversiteden mezun olduğunda o mesleğin bugünün ekonomisinde karşılığı yok.” diye konuştu. 

4-   Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan yaptığı açıklamada, Merkez Bankası’nın son faiz indirimiyle Türkiye’de borçlanma faizlerinin yüzde 4.96’ya kadar gerilemesine rağmen bu düşüşün bankalar tarafından kredi faizlerine yansıtılmadığını, bu konuda Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK) ve Türkiye Bankalar Birliği’nin adım atması gerektiğini söyledi.

5- Ankara Ticaret Odası (ATO) Kongre Merkezi’nde düzenlenen “4. Karayolu Trafik Güvenliği Sempozyum ve Sergisi”nin açılışında konuşan Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım, “İçişleri Bakanlığı ile Bakanlığımız, Ankara-Afyon arasında Elektronik Denetleme Sistemi’ni (EDS) deneme amaçlı kuruyor. Buradan alınacak sonuçlara göre şehirlerarasındaki tüm yollara bu sistemi tesis edeceğiz.” dedi. Bakan Yıldırım, trafik kazalarını azaltmak için bu şekilde tedbirlere ağırlık verileceğini sözlerine ekledi. 

6-  Parti Genel Merkezi’nde gazetecilerin sorularını cevaplayan AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Hüseyin Çelik, Anayasa çalışmaları konusunda yaptığı açıklamada, “Diğer bütün siyasi partiler uzlaşılması gereken bütün konularda uzlaşsınlar, biz başkanlık sistemini yok sayarız.” dedi.

7- TBMM’de çözüm sürecini takip etmek üzere kurulan Toplumsal Barış Yollarının Araştırılması ve Çözüm Sürecinin Değerlendirilmesi Araştırma Komisyonu çalışmalarına başladı. CHP ve MHP’nin üye vermediği komisyon, TBMM Genel Kurulu’ndaki oylamanın ardından ilk toplantısını yaptı. AK Parti’den 10, BDP’den ise 1 üyenin görev yapacağı komisyonun başkanlığına AK Parti Amasya Milletvekili Naci Bostancı seçildi.

8- Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, resmî temaslarda bulunmak için gittiği Portekiz’de Türkiye’nin gündemini değerlendirdi. Sayıştay’la ilgili yapılacak yasal düzenlemeye değinen Cumhurbaşkanı Gül, devletin “denetlenebilir” olmasının çok önemli olduğunu ifade ederek  “Sayıştay konusu çok önemli. Hükûmetteyken de çok katkım oldu, yasanın çıkmasına çok önem verdim. Modern devlet, hesap verebilen, kamunun tek kuruşuyla bile yapılan harcamanın denetlenebildiği devlettir. Bu, devletin temel ilkesi. Son yasa reform niteliğindeydi, güvenlik birimlerinin bütçeleri denetlenmezdi. Bu yasa ile bir kuruş kamu parası nereye harcanıyorsa polis, istihbarat, silahlı kuvvetler dâhil artık denetlenebiliyor. Kamu harcamalarının denetlenemeyen bir alanı kalmadı. Bunu Meclis yapıyor. Bu çok önemli. Tabii gizlilik taşıyan konular var, silah ve benzeri. Ama bunlar da denetlenmek şartı ile kuralları var.” dedi.

9- Saraybosna’daki temaslarını sürdüren Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Sırbistan Dışişleri Bakanı İvan Mrkiç ile görüştü. İkili görüşmede, Priştine ve Belgrad arasında yürütülen barış görüşmelerinin ele alındığı belirtildi. 

10- ABD ve Rusya; Suriye konusunda uluslararası konferans düzenlenmesi konusunda anlaşmaya vardı. Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ve Rus mevkidaşı Sergey Lavro ile bir araya gelen ABD Dışişleri Bakanı John Kerry ortak basın toplantısı düzenledi. ABD ve Rusya; Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad rejimi ve Suriyeli muhaliflere, siyasi dönüşüm görüşmelerine başlamaları için baskı yapmaya söz verdi. Bu ay içinde uluslararası konferans düzenlenmesi için anlaşmaya vardıklarını belirten Kerry, “Beşar Esad’ın gelecekte iktidarda kalma ihtimalini hayal edemiyorum.” dedi.

11- Avustralya’nın New South Wales eyalet parlamentosu, geçen hafta, “Asuri, Ermeni ve Rum Soykırımları” başlıklı bir tasarıyı kabul etti. Bunun üzerine Dışişleri Bakanlığınca yapılan açıklamada, “Tarihi gerçeklerle hiçbir şekilde bağdaşmayan söz konusu kararı, şiddetle kınıyor ve reddediyoruz.” denildi.


                                                                                                                                      9 MAYIS 2013

1- Milletvekillerine mali ve sosyal haklar getiren düzenleme TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’ndan “tam uzlaşı” ile geçti. Görüşmeler sırasında konuşan TBMM Başkanı Cemil Çiçek, kanun teklifinin amacının “milletvekilliği statüsü olduğunu” ifade etti. Başkan Çiçek, şunları kaydetti: “Bu getirilen teklif milletvekili özlük yasası değil, maaş artışıyla ilgili bir yanı yok. Sadece değişik kanunlarda ya da fiilen uygulamada olan hususların tek bir kanunun çatısı altında toplanmasından ibaret…”  Eski ve yeni milletvekillerinin törenlerde yaşadığı protokol sorunlarından örnek veren Başkan Çiçek, “Onun için bütün bu karmaşayı, kargaşayı ortadan kaldıracak bir statü yasasına gerçekten ihtiyaç var. Meseleye böyle bakarsanız o zaman değerlendirme çok farklı olacaktır.” dedi.

2- Uluslararası İstanbul Akıllı Şebekeler Kongresi’nin açılışına katılan Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, nükleer enerji ve nükleer santral yapımına yönelik açıklamalarda bulundu. Başbakan Erdoğan, “Nükleeri; güneşin, rüzgârın, suyun yerine değil bu ithalatın yerine ikame edeceğiz. Enerjiyi başkasına karşı güç olarak kullanan dünyadan, enerjiyi paylaşan bir sisteme geçiş yapmak zorundayız.” dedi. Nükleer santral ile 7,2 milyar dolarlık gaz ithalatının önüne geçileceğini dikkat çekerek “sessiz devrim” yaptıklarını dile getirdi. Üçüncü nükleer santral yapımında Türkiye’nin payının artacağını belirten Başbakan Erdoğan, “Hatta kendimiz de inşa edebiliriz. Mühendislerimizi eğitmeye başladık. Türkiye 10 yıl öncesine göre nerede ise iki kat daha fazla elektrik üretiyor. Biz üçüncüyü yaparız.” şeklinde konuştu. 
Ayrıca Amerikan NBC Televizyonuna açıklamalarda bulunan Başbakan Erdoğan, Suriye konusunda ABD’nin daha sert bir tavır sergilemesini istedi. Başbakan Erdoğan, Türkiye’nin, ABD’nin Suriye’de bir uçuşa yasak bölge ilan etmesi ya da askerlerini bu ülkeye göndermesini destekleyip desteklemeyeceği sorusu üzerine “En baştan beri… Biz evet dedik.” yanıtını verdi. Böyle bir operasyon için BM’nin karar alması gerektiğini vurgulayan Başbakan Erdoğan, “Suriye rejimini kimyasal silah kullanmakla suçlayarak “Bu rejimin kimyasal silah ve füzeler kullandığı açıktır.” dedi. 

3- Koç Üniversitesinde öğrencilerle bir araya gelen Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, çözüm süreci ile ilgili yöneltilen bir soru üzerine dört aydır Türkiye’de karakolların basılmadığını, şehit cenazeleri gelmediğini, sokakta bombaların patlamadığını, karnında çocuğuyla Batmanlı kadınların can vermediğini söyledi. Sürecin sonlanmasının önemine de işaret eden Başbakan Yardımcısı Arınç, “Çok nazik bir işin içindeyiz. Nerede kopacağını bilemediğimiz, nerede tersine döneceğini tahmin edemeyeceğimiz bir noktadayız. İyi niyetle yola çıktık. Örgütün silah bırakması, buradan gitmesi bizim için önemlidir. Yine güvenlik güçlerimiz işlerinin, görevlerinin başında. Yine eylem yapmaya kalkarlarsa önce önlemeyi sonra da hesabını sormayı kendilerine vazife biliyorlar. ‘Niçin eylem yapmıyorsunuz?’ diye onlara kızacak hâlimiz mi var? ‘Niye gidiyorsunuz, daha karpuz kesecektik’ deme imkânımız mı var? Cehennemin dibine gitsinler. Gidiyorlarsa buna bizim sevinmemiz gerekmez mi?” dedi.

4- Başbakan Yardımcısı Ali Babacan yaptığı açıklamada, erken emeklilik ve vergi affı konularının gündemlerinde olmadığını dile getirdi. Başbakan Yardımcısı Babacan, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın talimatıyla başlatılan “üç çocuğa teşvik” paketine yönelik olarak, kadınların işgücüne katılımını ve çocuk yapmayı teşvik eden çalışmayı iki hafta içinde tamamlayacaklarını açıkladı. Buna göre halen memur çiftlere ödenen 184 liralık doğum yardımı daha gerçekçi bir rakama çıkarılacak. 0-3 yaş bebekler için verilen destekler de yükseltilecek. Esnek çalışma sisteminin önü açılacak. Mevcut uygulamada, doğum sonrası 8 hafta olan izin süresinin de işverene yük getirmeden 16 haftaya çıkarılması öngörülüyor.

5- İçişleri Bakanı Muammer Güler yaptığı açıklamada, TBMM İçişleri Komisyonu’nda görüşülen “Silah Kanunu Tasarısı”nın yasalaşması halinde silah ruhsatı talebinde bulunan kişilerde atış, mevzuat ve yükümlülüklerle ilgili eğitim alma şartı aranacağını dile getirdi. Tasarıyla, silahla girilemeyecek yerlerin kapsamının genişletilmesi konusunda valiliklere yetkiler verilmesinin öngörüldüğünü de ifade eden Bakan Güler, “Alkollü içki tüketilen eğlence yerleriyle düğün salonları bu kapsama dâhil edilmektedir. Tüm ateşli silahların ruhsat alabilme yaşı 21 olarak belirlenmektedir.” dedi.

6- CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’na, partisinin “Ulusalcı” olarak nitelendirilen milletvekillerinden “Barışa 111 İmza” tepkisi geldi. Bir grup milletvekiliyle birlikte basın toplantısı düzenleyen CHP İstanbul Milletvekili Nur Serter “Birliğe Çağrı”  isimli bir metin okudu. Serter, konuşmasında şunları vurguladı: “Abdullah Öcalan’ın taleplerinin anayasa çalışmasında yer almasını amaçlayan ve buna barış süreci adını veren anlayışın CHP politikalarında yeri yoktur. Bu nedenle tüm vatandaşlarımızı ve partimizin yetkili kurullarını, söz konusu bildirinin içeriğini yeniden değerlendirmeye ve partimizin ilke ve ideolojisiyle birlik ve bütünlüğünü korumaya davet ediyoruz.”                            

7- 16. Uluslararası Kukla Festivali İstanbul’da başladı. 19 Mayıs’a kadar devam edecek festivalde, Türkiye başta olmak üzere İngiltere, İspanya, İtalya, Avusturya, Meksika, Norveç, Romanya, Bulgaristan, Çek Cumhuriyeti, Hollanda ve Yunanistan’dan kukla sanatçılarının gösterileri yer alacak. Festivalin bu yılki  “Onur Ödülü”ne, son yıllarda kukla prodüksiyonlarına düzenli bir şekilde yer vermesi sebebiyle İstanbul Büyükşehir Belediyesi Şehir Tiyatroları layık görüldü. 

8- Hosteslere kırmızı ruj yasağı getirilmesine yönelik açıklamada bulunan THY Genel Müdürü Temel Kotil,  alt seviyedeki yöneticilerin kendilerine sormadan böyle bir karar aldığını, ancak kararın uygulanmayacağını ifade etti.


                                                                                                                                   10 MAYIS 2013 

1- Sabancı Üniversitesi İstanbul Uluslararası Enerji ve İklim Merkezi (IICEC) tarafından düzenlenen IICEC 4. Geleneksel Uluslararası Enerji Forumu’nun açılışında konuşan Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, nükleer santrallerin 1967-1970 yıllarında ülkenin gündemine girdiğini, ancak bu çalışmaların henüz sonuçlandırılabildiğini kaydetti. Cumhurbaşkanı Gül, “Artan enerji ihtiyacına rağmen Türkiye’nin nükleer enerjiden yararlanamaması büyük eksikliktir.” dedi.

2- Türkiye’nin IMF’ye (Uluslararası Para Fonu) 23.5 milyar dolar borcu olduğunu açıklayan Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, dün yapılan ödemeyle bu borcun 900 milyon dolara düştüğünü belirtti.
3- Gazetelerin genel yayın yönetmenleriyle kahvaltıda bir araya gelen CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, çözüm sürecine destek olmadıkları için yapılan eleştirilere cevap verdi. Kılıçdaroğlu, “AK Parti, süreci gizli tutuyor. Bilmediğimiz bir maceraya ortak olmak bizim sorumluluk anlayışımıza uymaz.” dedi.
4- Danıştay Başkanı Hüseyin Karakullukçu, AK Parti’nin “yargıda tek çatı” teklifine karşı çıktı. Yargının, bir bütün olarak reforma tabi tutulmadan sadece yüksek yargının birleştirilmesinin olumlu sonuç vermeyeceğini söyleyen Karakullukçu, bunun olması hâlinde tek yüksek yargı organı bünyesinde farklı usul hükümleri, hukuk gelenekleri ve içtihatlar doğacağını belirtti.

5- Meclis Anayasa Uzlaşma Komisyonu’nun mutabakat sağladığı maddeler arasında, kamu kurumlarında memurların başörtüsü takabilmesini anayasal güvence altına alan maddeler de yer aldı. “Kamu hizmetine girme hakkı” maddesinde “Hizmete alınmada, görevin gerektirdiği niteliklerden başka hiçbir ayrım yapılamaz.” ifadesinde uzlaşıldı.

6- Garanti Bankası Genel Müdürü Ergun Özen, bankaların bazı kalemlerde haksız uygulamaları olabileceğini, bunları düzeltmeye hazır olduklarını söyledi. Özen, “Bazı kalemlerde hakikaten haksız uygulamalar varsa ki şu anda telaffuz etmek istemiyorum ama olduğunu ben de düşünüyorum. Sektör olarak bunları bertaraf etmeye hazırız.” dedi.

7- Ürdün’e giden Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, mevkidaşıyla yaptığı görüşmeden sonra basına yaptığı açıklamada, Türkiye’ye getirilen örnekler üzerinde yapılan testlerde Esad güçlerinin Suriye’de devam eden iç savaşta kimyasal silah kullandığına dair bulgulara rastlandığını söyledi.


                                                                                                                                  11 MAYIS 2013

1- Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, İçişleri Bakanı Muammer Güler ve Hatay Valisi Mehmet Celalettin Lekesiz’i telefonla arayarak Reyhanlı’daki patlamalarla ilgili ayrıntılı bilgi aldı.  Hatay’da ilave tedbirler alınması, mağdur durumda olanlara süratle yardım yapılması ve her türlü destekte bulunulması talimatlarını veren Cumhurbaşkanı Gül, “provokasyonlara karşı uyanık ve dikkatli olunması” konusunda da uyarıda bulundu. 
TBMM Başkanı Cemil Çiçek, Reyhanlı saldırısıyla ilgili, “Karanlık eller tarafından gerçekleştirilen menfur patlamada hayatını kaybedenler için başsağlığı, yaralı vatandaşlara acil şifa diliyorum. Yeni acılara sebebiyet vermemek için, her türlü kışkırtmaya karşı bütün kişi ve kurumlar olarak gereken dikkati göstermeliyiz.” dedi.
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, İstanbul-Beşiktaş’taki Shangri-La Bosphors Otel’in açılışının ardından gazetecilerin Reyhanlı’daki patlamalara ilişkin soruları üzerine şöyle konuştu: “Reyhanlı’daki kardeşlerime şu mesajı göndermek istiyorum. Bu süreç hassas bir süreç. Özellikle çözüm süreci diye ülkemizde yeni bir dönemi başlattık ve bu yeni dönemi hazmedemeyenler, ülkemizdeki bu özgürlük havasının teneffüs edilmesine ne yazık ki olumlu bakamayanlar, bu tür eylemler içerisine girebilir.” 
CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu da “Toplumumuzu derinden sarsan ve hepimizin yüreğini dağlayan bu insanlık dışı saldırıyı şiddetle kınıyorum ve lanetliyorum. Hükûmeti,  iç ve dış politikalarını gözden geçirerek gereken bütün önlemleri almaya, bu önlemleri derhal hayata geçirmeye çağırıyorum.” dedi. 
Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç ise “Cilvegözü’ndeki patlamanın failleri 1, 1-5 ay önce yakalanmıştı. Oradaki olayları kimlerin tertiplediği silahlı güçler olarak da Suriye’den kimin destek verdiği bugün biliniyor. (Bu olayın Esed rejimi tarafından yapıldığı ispatlanırsa? sorusu üzerine) Ne gerekiyorsa yapılır. Yeter ki olay aydınlatılmış olsun, olayın arka planı deşifre edilsin.  Kim olursa kim planlamış ve icra etmişse, arkasındaki güç kim olursa olsun hesabını sorarız.”  diye konuştu. 
Reyhanlı’daki patlamaları temaslarda bulunduğu Almanya’da haber alan Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu ise şöyle konuştu: “Suriye’de kritik geçiş sürecinde birçok provokasyon, tahrik söz konusu olabilir. Kim, ne gerekçelerle olursa olsun dışarıdaki herhangi bir kaosu Türkiye’ye yansıtmak isterse bunun karşılığını görür. Her türlü cevabı da bu çerçevede alır. Terör kayıplarının yaşanmadığı bir yaz geçiriyoruz. Türkiye’nin bu huzurunu sabote etmek isteyen birçok çevreler çıkabilir. Suriye başta olmak üzere birçok konu istismar edilebilir. Ama hiçbir güç Türkiye’nin iç huzurunu bozmaya muktedir olamayacaktır.”

2- Hatay’ın Reyhanlı ilçesinde 500 metre arayla bomba yüklü 2 araç patlatıldığı, saldırıda ilk belirlemelere göre, 43 kişinin öldüğü, 29'u ağır 100 kişinin de yaralandığı bildirildi. 
Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, İçişleri Bakanı Muammer Güler, Başbakan Yardımcısı Beşir Atalay ve Adalet Bakanı Sadullah Ergin patlamanın meydana geldiği yerde incelemede bulundular. 
Başbakan Yardımcısı Atalay, İçişleri Bakanı Güler ile birlikte Reyhanlı’da bilgilendirme toplantısı düzenledi. “Saldırıyı düzenleyen örgüt ve mensuplarının Suriye’deki rejim yanlısı El Muhaberat ile irtibatta oldukları belirlenmiştir. Örgüt ve kişiler de büyük oranda bellidir. Plaka tespitleri vesaire yapılmıştır. Olayın Suriye muhalefeti ve Hatay’daki Suriyeli sığınmacılar ile ilgili olmadığı kesindir. Faillerin yakalanmasıyla ilgili gerekli çalışmalar yapılmaktadır.” diyen Başbakan Yardımcısı Atalay, olayda hayatını kaybedenlerin ailelerine baş sağlığı dileğinde bulundu. 
İçişleri Bakanı Güler ise “Olayı gerçekleştiren örgütün Suriye’deki rejim yanlısı örgütlerle ve oradaki istihbarat yanlısı örgütlerle irtibatlı oldukları tespit edildi.” dedi. 

3- Türkiye Katılım Bankaları Birliği 12. Olağan Genel Kurul toplantısının açılışında konuşan Başbakan Yardımcısı Ali Babacan, bankacılık sisteminde yeni lisans konusuna değinerek “Biz, yeni lisans konusunda tüm bankacılık sisteminde kapıları açtık. Katılım bankaları için de durum aynı” dedi. Katılım bankacılığının tüm dünyada önemi ve ağırlığı giderek artan ve dünyanın en büyük finans kuruluşlarının dahi artık kayıtsız kalamadıkları bir alan olduğunu söyleyen Başbakan Yardımcısı Babacan şöyle konuştu: “Bu alanla ürün çeşitliliğinin ve fonların hacminin her geçen yıl yükseliş sergilediğini görüyoruz. Bugün itibariyle dünya genelinde 600’den fazla İslami finans kuruluşu faaliyet gösteriyor ve bu tür finansal varlıkların toplamı da 1 trilyon doları aşmış durumda. Ancak, bu 1 trilyon dolar tüm finans sisteminin ancak yüzde 1’ini oluşturuyor ve bu da yeterli değil.”  

4- Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Şahin yaptığı açıklamada, Anadolu kadınının el emeği, göz nuru ürünlerini yurt dışına açmak ve markalaştırmak için girişimlerde bulunduklarını belirtti. Bakan Şahin, “Tasarımcılarla bu kadınlar bir koordinasyon içinde çalışacak ve kadınların ürünleri markalaşacak. 15 kişilik bir tasarımcı ekip ile birlikte bu konuda bir eylem planı oluşturacağız. Anadolu’daki kadının el emeği olan ürünlerin yurtdışına ihracı pazar bulması ve satışı konularında yardımcı olacağız. Bu ürünlerin takibini de yapacağız.” dedi. 

5- Hemşire ve Ebe Günü kutlamalarına katılmak için Mardin’e giden Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, sağlık sektöründe 50 bin hemşire açığı bulunduğunu söyledi. Bakanlık olarak her yıl 20 bin hemşirenin göreve başlamasını planladıklarını belirten Bakan Müezzinoğlu, “Bu açığı üç yılda bitirmeyi hedefliyoruz.” dedi.

6- Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı tarafından hayata geçirilen ve görme engelli vatandaşlara hareket serbestliği sağlayan “Gören Göz” cihazının dağıtımı Sivas’ta gerçekleşti. “Gören Göz” cihazlarının Sivas dağıtım törenine Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Şahin, Milli Savunma Bakanı İsmet Yılmaz, AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Hüseyin Çelik ve Avea CEO’su Erkan Akdemir katıldı.

7- NATO Genel Sekreteri Anders Fogh Rasmussen Belçika’nın başkenti Brüksel’de yaptığı yazılı açıklamada, Hatay’ın Reyhanlı ilçesindeki saldırılarla ilgili olarak “Çok sayıda kişinin ölmesine ve yaralanmasına neden olan saldırıları kınıyorum. Bu alçak eylemler sivillerin hayatına bütünüyle saygısızlığı göstermektedir.” dedi.  

8- Pakistan halkı, 1947’den bu yana seçilmiş bir hükûmetin ardından yeni bir hükûmeti seçmek için sandığa gitti. Oy kullanma işlemi devam ederken düzenlenen saldırılarda 22 kişinin öldüğü bildirildi. 

9- Suriye muhalefetinin önde gelen isimlerinden Abdulkadir Salih Cihan Haber Ajansına yaptığı konuşmada,  Esad rejiminin artık dayanacak gücünün kalmadığını, İran ve Hizbullah’a karşı savaştıklarını açıkladı. 


                                                                                                                                  12 MAYIS 2013

1- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, AK Parti İstanbul Kadın Kolları Başkanlığı tarafından Sinan Erdem Spor Salonu’nda düzenlenen “Analar Ağlamasın” temalı Anneler Günü programında yaptığı konuşmada “Bizi, Türkiye’yi, Suriye’deki kanlı bataklığın içine çekme yönündeki her provokasyon, her tahrik eylemi karşısında son derece dikkatli, hassas ve son derece soğuk kanlı olmak zorundayız. Büyük devlet; hadiseler karşısında soğukkanlılığını muhafaza edebilen devlettir. Türkiye’nin sabrı, soğukkanlılığı adeta test ediliyor. Türkiye bu tür kışkırtmalarla adeta kirli bir senaryonun içine çekilmek isteniyor. Özellikle Hatay’da birtakım hassasiyetleri tahrik ederek kaos oluşturmak isteniyor.” dedi. 
Ayrıca Başbakan Erdoğan, geçen ay Afganistan’da Taliban tarafından kaçırılan 8 Türk’ten 4’ünün serbest bırakıldığını açıkladı.

2- Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, Manisa’da yaptığı açıklamada “Cilvegözü Sınır Kapısı’nda yaşananlar, Suriye kaynaklı bir olay olarak karşımıza çıktı. Bugünkü olayların da arka planında ne yaşandığını kısa zamanda ortaya konacak.” dedi. Başbakan Yardımcısı Arınç, “İnsanların hayatına son veren, belki sırtlandan daha vahşi kimse, arkasındaki onu götüren kimse, kuklacıyı oynatan kimse, bombayı koyan insanların hayatına kasteden kimse cezaları verilecek. Bu bizim hükümetimizin görevidir.” şeklinde konuştu.

3- Avrupa Birliği Bakanı Egemen Bağış, Beyaz Hareket Derneği’nin, Fatih’teki “Politika Gençlik ve Siyaset Araştırmaları Merkezi”nin açılışında yaptığı konuşmada, Reyhanlı’daki bombalı saldırılarda hayatını kaybedenlere rahmet, yakınlarına başsağlığı diledi. Türk milletinin, acısını sineye çekip kendisine bunu yaşatanlara haddini bildirecek kadar güçlü olduğunu hatırlatan Bakan Bağış, Beşar Esad’ın annesine bir çağrıda bulunmak istediğini söyleyerek “Oğlunun kulağını çek, ipini de sen çek, belki evladının acısı yüreğini dağlar ama milyonlarca yeni evlat kazanırsın, milyonlarca evladın hayır duasını alırsın.” dedi.
4- İçişleri Bakanı Muammer Güler, Reyhanlı Kaymakamlığında düzenlediği basın toplantısında gazetecilerin sorularını cevapladı. Saldırılarla ilgili araçların Yayladağı Sınır Kapısı’ndan geçtiklerine dair bir soru üzerine Bakan Güler, “Biz malzemelerin kaçak yollardan Hatay’a sokulduğunu, araçların burada alınarak belli kişiler adına tescilinin yapıldığını ve belli bazı işyerlerinde, atölyelerde özel bölmeler yapılarak bomba yüklendiğini ve yine maalesef bu işe yardım ve yataklık yapan kişilerle hemen o depolardan çıkartılarak olay yerine getirilip kısa süre içerisinde patlattıklarını tespit ettik.” dedi. Bir gazetecinin, “Patlayıcının türü ve düzeneği belli mi?” şeklindeki sorusuna da Bakan Güler, “Ön tespitler çok güçlü bir patlayıcı, plastik patlayıcı. Başka maddelerle güçlendirilmiş olması da mümkündür tabii. Uzaktan kumandalı olduğu yönünde başka tespitlerimiz de var tabii ki.” şeklinde cevap verdi.  

5- Anayasa Mahkemesinin, MİT mensupları hakkındaki ceza soruşturmalarında Başbakan’ın izni şartını yeniden düzenleyen 6278 sayılı Devlet İstihbarat Hizmetleri ve Milli İstihbarat Teşkilatı Kanunu’nda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun’un iptal isteminin reddine ilişkin kararının gerekçesi Resmî Gazete’de yayımlandı. 

6- BDP Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, Siirt’in Eruh ilçesinde BDP ilçe binasında gazetecilere Hatay’daki terör saldırısıyla ilgili açıklamada bulundu. Demirtaş, “Bu aşamada akla Suriye de geliyor, iç çatışma ve kargaşaların Türkiye’ye yansıması olarak değerlendirilebilir. Bu konu Türkiye’de devam eden çözüm süreci ile bağlantılı mı değil mi onu kestirmek zor. Fakat hedeflenen, Türkiye’nin içinde bulunduğu siyasi atmosferdir. Bu nettir, hükûmetin Suriye politikasının yanlış olduğunu, BDP olarak yıllardır söylüyoruz. Fakat bu dönemde özellikle Türkiye’ye yönelik saldırı, sivil yurttaşlara yapılan saldırılarda öncelikli olarak hükûmeti eleştirmek yerine birlik olmamız gerekir. Bu saldırı herkesi hedef almıştır, Kürt-Alevi çatışması körükleyebilir. Biz bu saldırılara karşı hükûmetin yanında olacağız.” diye konuştu.

7- Türkiye ile Almanya arasında Stratejik Diyalog Mekanizması kurulmasına dair ortak bildiri Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu ile Alman mevkidaşı Guido Westerwelle tarafından Almanya’nın başkenti Berlin’de imzalandı. Bakan Davutoğlu, Almanya’da meslektaşı Guster Westerwelle ile bir araya gelerek ortak basın toplantısı düzenledi. Reyhanlı saldırısıyla ilgili daha önce Banyas’taki katliamı işaret eden Bakan Davutoğlu, “Dokuz gözaltı var. Rejimle doğrudan irtibatlı eski bir Marksist terör örgütüne ait olduğu ortaya çıktı.” dedi. Westerwelle de “Neo-Nazi cinayetlerinin aydınlatılmasının Almanya için ulusal onur meselesi” olduğunu ifade etti.

8- İran resmî ajansı SANA’nın aktardığına göre “Şehitlerin ölümü bizi çok üzdü” diyen Suriye Enformasyon Bakanı Umran el Zubi, bu durumu yaratanın Ankara’nın politikaları olduğunu, dolayısıyla “siyasi ve ahlaki sorumluluğun” Türkiye’de olduğunu iddia etti. Suriye Ulusal Konseyi ise “Bu menfur terör eylemlerini, Suriye halkına verdikleri onurlu destek nedeniyle Türk halkından öç alma ve onları cezalandırma girişimi olarak görüyoruz.” açıklamasını yaptı.

9- Pakistan’da dün yapılan genel seçimlerde, 1999’da darbeyle indirilen eski Başbakan Navaz Şerif’in lideri olduğu Pakistan İslam Birliği (PML-N) büyük bir zafer kazandı. İlk resmî sonuçlara göre 342 sandalyeli mecliste Şerif’in partisi 130 sandalye kazandı. Parti genel merkezinden destekçilerine seslenen Şerif, tüm partililere Pakistan için birlikte çalışma çağrısı yaptı.


  13 MAYIS 2013
1- Ankara’da, Türkiye Ziraat Odaları Birliği’nin yeni hizmet binası açılışına katılan Başbakan Recep Tayyip Erdoğan yaptığı açıklamada, Reyhanlı’daki bombalı saldırı ile ilgili “Olay, kesinlikle rejimle alakalı bir olaydır. Rejim bu işin arkasındadır, bu belli. Rejimin Türkiye üzerinde tabiiki uzantıları var. Bu uzantılar üzerindeki çalışmalar, şu an derinleştirilerek devam etmektedir.” dedi.  

2- CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, bombalı saldırıların yaşandığı Reyhanlı’da incelemelerde bulundu. Kılıçdaroğlu gazetecilere, “Başsağlığı dilemeye, ‘geçmiş olsun’ dileklerimi iletmeye geldim. Acıları çok taze. İstirham ediyorum, halkla buluşmama müsaade edin.” dedi.

3- Başbakan Yardımcısı Ali Babacan katıldığı televizyon programında, Türkiye’nin, IMF’ye olan son kredi taksitli ödemesinin bugün gerçekleştirileceğini belirterek “19 yıl sonra ilk defa borçsuz bir döneme giriyoruz. İnşallah tarihi bir gün yaşayacağız.” dedi.
4- Avrupa Günü münasebetiyle Antalya’ya giden Avrupa Birliği Bakanı Egemen Bağış, Reyhanlı’da bulunan CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’na seslenerek “Bugüne kadar pek yapamadı ama bugün artık en azından şu Esad zulmünü kınasın.” dedi.

5- Zaman gazetesi tarafından düzenlenen “Sektör Buluşmaları” toplantısına katılan Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar, Kentsel dönüşümü ranta çevirmeyeceklerini belirterek “İmar artışı bekleyenler boşuna hayal kurmasın, buna fırsat verirsek batarız.” dedi.

6- Siyaset, Ekonomi, Toplum Araştırmaları Vakfı (SETA) tarafından düzenlenen panelde konuşan Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan, IMF ile Türkiye’nin rollerinin bundan sonra değişeceğine dikkat çekerek “Masanın oturma düzeninde ciddi bir değişiklik yaşıyoruz.” dedi.

7- AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Hüseyin Çelik, katıldığı televizyon programında, Reyhanlı’da meydana gelen saldırıyla ilgili güvenlik zaafı olup olmadığının araştırılacağını söyledi. Çelik, “Eğer orada bir güvenlik zaafı varsa değerlendirilir ve gereği yapılır.” dedi.

8- ABD’nin Ankara Büyükelçisi Francis Ricciardone, Amerika’nın Sesi radyosuna yaptığı açıklamada, Suriye konusunda ABD’nin yalnızca planlama yapmadığını, Türkiye ile iş birliği yaptığını da belirterek “Müttefikler olarak Suriye’deki gelişmeleri yönlendirme, katliamlara son verme ve istikrarlı bir geçiş sağlama yollarını birlikte arıyoruz.” dedi.
9- ABD’nin New Orleans eyaletinde kimliği belirsiz üç kişi, Anneler Günü için düzenlenen törendeki kalabalığın üzerine ateş açtı. Saldırıda 2’si çocuk, 7’si kadın olmak üzere 19 kişi yaralandı. 

                                                                                                                        14 MAYIS 2013

1- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, partisinin TBMM Grup Toplantısı’nda yaptığı konuşmada, Türkiye’de tarihe tanıklık edildiğini; büyüyen, güçlenen Türkiye yolunda çok önemli bir aşamaya geçtiklerini söyledi. Başbakan Erdoğan, “Türkiye Cumhuriyeti Hazinesi’nin, Türkiye’nin Uluslararası Para Fonu’na olan 412 milyon dolarlık borcun ödenmesi amacıyla Merkez Bankası’na talimatı verdiğini, Merkez Bankası’nın IMF’ın değişik hesaplarına bu borcu aktarmaya başladığını ve bu aktarma işlemenin tamamlandığını kaydetti.” dedi.
Afganistan’da geçen ay Taliban tarafından kaçırılan sekiz Türk vatandaşı özgürlüklerine kavuştuğu müjdesini de veren Başbakan Erdoğan, vatandaşların Ankara’nın Kabil Büyükelçiliğine getirileceğini açıkladı. 
Öte yandan ABD ziyareti öncesinde Ankara Esenboğa Havalimanı’nda basın toplantısı düzenleyen Başbakan Erdoğan, “İstihbarat zaafı olduğu kanaatinde değilim. İstihbarat örgütlerimiz, gerek emniyet istihbarat gerek MİT, bu tür bir hareketliliğin olduğunu yakalama noktasında olduğuna göre demek ki burada ön bilgi alma durumu söz konusu. Ama burada emniyet teşkilatı ile istihbarat teşkilatı arasında bir kopukluk söz konusu olabilir. Buna yönelik olarak Başbakanlık Teftiş Kurulu’nu bu konuları araştırmak, bu işi ciddi bir şekilde ele almak üzere nerede bir zaaf belirtisi varsa, nerede bir zaaf varsa bu konunun gereğini tereddütsüz yerine getiririz. Aynı şekilde İçişleri Bakanıma da söyledim. İçişleri Bakanlığı Teftiş Kurulu da bu adımı atmalı. Başbakanlık Teftiş Kurulu da gerekli adımı atacaktır, ben yazılı talimatı verdim.” şeklinde konuştu.

2- CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, partisinin TBMM Grup Toplantısı’nda yaptığı konuşmada, Hatay’ın Reyhanlı ilçesinde meydana gelen bombalı saldırıyla ilgili hükûmeti sert sözlerle eleştirdi. Suriye ile sınırın yolgeçen hanına döndüğünü savunan Kılıçdaroğlu, Hatay ve Antakya’da her devletten istihbaratçının cirit attığını ifade ederek Hatay’ın Reyhanlı ilçesinde 51 kişinin ölümüyle sonuçlanan bombalama olayından hükûmeti sorumlu tuttu. 

3- Hâkimler ve Savcılar Yüksek Kurulunun (HSYK) yaptığı atama ve yer değiştirmelere 148  hâkim ve savcı itiraz etti. HSYK’nın geçtiğimiz günlerde yayınlanan 2013 yılı adli ve idari yargı ana kararnamesi kapsamında bin 923 adli, 148 idari hâkim ve savcının görev yerleri değişmişti. İtirazlardan 42’sini yerinde bulan HSYK, Konya’ya atanan 12 Eylül soruşturması savcısı Murat Demir’i Sincan savcılığına görevlendirdi. 

4- Partisinin TBMM grup toplantısında konuşan MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, “Provokasyonlara imkân vermeden, çatışma ve kutuplaşmaya fırsat tanımadan bu ağır yükün altından kalkmalıyız. Bu saldırının üstesinden gelmeliyiz ve mutlaka da gelecek kuvvetteyiz. Reyhanlı’nın failleri yaptıklarının bedelini ödemeli, azmettiriciler kimse gerekenler yapılmalıdır.” dedi.

5- BDP Eş Başkanı Selahattin Demirtaş, partisinin Meclis grup toplantısında yaptığı konuşmada, Hatay’ın Reyhanlı ilçesindeki olayın AK Parti ile CHP arasındaki gerilim üzerinden Sünni-Alevi çatışması çıkartma amaçlı olduğunu söyledi. Demirtaş, “Bizi birbirimize düşürmeye çalışanlara karşı vicdan birliği içinde olmalıyız. Etnik ve mezhepsel çatışmalar, bir illet ve zehirdir. Toplumu kasıp kavurur. Bundan herkesin uzak durması gerekir.” dedi.

6- ABD Adalet Bakanlığının, geçen yıl Yemen’de engellenen bir terör saldırısı girişimini haberleştiren AP haber ajansının telefon kayıtlarını mercek altına alması tepki çekti. AP’nin CEO’su Gary Pruitt, bakanlıktan telefon kayıtlarının iade edilmesini istedi. Sivil toplum ve politikacılar ise hükûmeti basın özgürlüğüne saygı duymaya çağırdılar.


15 MAYIS 2013

1- Türkiye-Bosna-Hersek-Sırbistan Devlet Başkanları Üçlü Balkan Zirvesi’nin  üçüncüsü dün Ankara’da yapıldı. Zirvenin ev sahibi Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Türkiye’nin diplomatik girişimlerle istikrarına katkı sağladığı Balkanlar’da iklimin değiştiğini söyledi.

2- Yargıtay 9. Ceza Dairesi, gazeteci Hrant Dink’in öldürülmesiyle ilgili davada İstanbul 14. Ağır Ceza Mahkemesi’nin verdiği “örgüt yok” kararını bozdu. Yargıtay, sanıkların TCK’nın 220. maddesinde düzenlenen “suç işlemek amacıyla kurulmuş örgüt” kapsamında cezalandırılması gerektiğine dikkat çekti.

3- Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, yaptığı açıklamada, bu yıl bütçe gerçekleşmelerinin olumlu seyrettiğini söyledi. Bakan Şimşek, “Geçen yıl nisan ayında TCMB’nin aktardığı teşebbüs ve mülkiyet gelirleri tek sefere mahsus olarak geçen yılın bazını yüksek tutmuştur. Gelirlerden bu kalemi ayrıştıracak olursak bütçe gelir performansının oldukça olumlu gerçekleştiğini görmekteyiz.” dedi.

4- Marmara Üniversitesinde düzenlenen Avrasya’da Türk Dili ve Tarihi Eğitimi Uluslararası Sempozyumuna katılan Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı, tarih kitaplarındaki bazı bilgi ve ifadelerle ilgili açıklama yaptı. Tarih kitaplarından milleti birbirinden ayıran ifadelerin çıkarılması ile ilgili yeni bir çalışma yürütüldüğünü dile getiren  Bakan Avcı şöyle konuştu: “Talim Terbiye Kurulumuz ortak tarih konusunda, sadece ortak tarih değil, bütün tarih eğitimi konusunda çok köklü bir yeniden değerlendirme çalışması içindedir. Her düzeydeki tarih kitaplarımız elden geçiriliyor ve geçirilecek. Ne yazık ki bizi birleştirmesi beklenen ama tam tersi zaman zaman bizi ayıran bu ifadelerin kitaplardan temizlenmesi ve bütün millete hitap edecek, bütün milletin başarılarını ihtiva edecek tarih kitapları yazımı konusunda Talim Terbiye Kurulumuz çok kapsamlı bir çalışma içerisinde.”  

5- Türk Hava Yolları çalışanlarının üye olduğu Hava-İş Sendikası’nın grev kararı dün gece 03.00’te devreye girdi. Ancak THY çalışanları, sendikanın çağrısına uymayıp işbaşı yaptı. Grevin ilk gününde birkaç uçuş dışında gecikme yaşanmadı. Kalkışlar yüzde 95,5 oranında zamanında gerçekleşti.

6- Yapılan düzenleme ile Eylül 2013 tarihinden itibaren geçerli olmak üzere bankacılık sözleşmeleriyle ilgili her bir ürün veya hizmet için ayrı ayrı olmak üzere müşterinin talebi alınacak. Tüketici kredisi sözleşmeleri ve kredi kartı sözleşmeleri Tüketicinin Korunması Hakkında Kanun’un 6. maddesi uyarınca en az 12 punto ve koyu siyah harflerle yazılı olarak düzenlenecek. Bankalar Birliğinin tebliği kapsamında faiz ve ücretlerdeki değişikliklerin müşteriye en az 30 gün önce etkin bir yolla bildirilmesi de zorunlu hâle getirildi.

7- İstanbul’da özel bir toplantıda konuşan Fransa’nın eski Başbakanı Dominique de Villepin, Ermeni meselesinin “tarihçilerin işi” olduğunu ve “tarihin, kanunlarla tekrar yazılamayacağını” söyledi. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün Türkiye ile Ermenistan arasındaki yakınlaşmaya yaptığı katkıyı hatırlatan Villepin, “Ermeni meselesi gibi hassas ve zor problemler iyi niyet ve hayal gücü gerektirir ve çözüm süreci zaman alır.” dedi.

8- Avrupa Parlamentosu Sosyalist Parti lideri Hannes Swoboda, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun, Brüksel’de yaptığı açıklamalarda Erdoğan ile Esad’ı kıyaslayan ifadeler kullanması üzerine duyduğu rahatsızlığı dile getirerek Kılıçdaroğlu ile planlanan ikili görüşmesini gerçekleştirmedi. Swoboda, bugün de sosyal paylaşım ağı Twitter üzerinden konuya ilişkin açıklamada bulundu. Açıklamada, Swoboda, Kılıçdaroğlu’nun “Türkiye Başbakanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Beşşar Esad ile kıyaslamasının ‘kabul edilemez’ olduğunu”  bildirdi.

                                                                                                                       16 MAYIS 2013

1- Cumhurbaşkanı  Abdullah Gül, 51 kişinin bombalı saldırı sonucu yaşamını yitirdiği Hatay’ın Reyhanlı ilçesini ziyaret etti. Kaosun Türkiye’ye taşınmasına izin vermeyeceklerini belirten Cumhurbaşkanı Gül şöyle konuştu: “Bu olayı teşvik edenleri, yapanları, yardım edenleri şiddetle lanetliyorum. Bütün milletimizin de şunu bilmesini istiyorum; Bu terör olayını yaptıranlar, yapanlar, yardımcı olanlar, eninde sonunda mutlaka cezalarını göreceklerdir.” Hiç kimsenin evini isteyerek terk etmeyeceğini vurgulayan Cumhurbaşkanı Gül, “Bu olayın yapılması, kötü niyetleri olan insanların, yapıların işidir. O açıdan vatandaşlarıma bir kez daha hatırlatmak istiyorum, sakın bu oyunlara gelmeyelim. Bu gün sağduyulu, birlik ve beraberlik içinde olma günüdür.” dedi. Konuşmasının ardından gazetecilerin sorularını cevaplayan Cumhurbaşkanı Gül, istihbarat birimlerinin saldırıyı önceden haber aldığı iddialarıyla ilgili olarak ise “Emniyet ve MİT koordineli halde çalışmıştır. Her iki teşkilatta, bugün şüpheli olarak mahkemeye taşınan isimleri takibe almışlardı ve takip ediyorlardı. Bu tür eylemlerin olabileceğinden kuşkulanıyorlardı. Şunun düşünülmesini isterim; Yüz olaydan 99’unu önlersiniz, bunları duyurmazsınız ama bir tanesi elden kaçınca, bu acılar yaşanır, durum budur. Nasıl oldu da kaçtı, gerçekleşti, bununla ilgili araştırmalar yapılıyor ki böyle şeyler bir daha olmasın.” dedi.

2- Avrupa Parlamentosu’ndaki (AP) temasları sırasında Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ile Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad’ı karşılaştırması nedeniyle AP’nin Sosyalist Grup Başkanı Hannes Swoboda ile kriz yaşayan CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Brüksel’deki temaslarını tamamladıktan sonra Milliyet gazetesine açıklamalarda bulundu. Kılıçdaroğlu şöyle konuştu: “Kapalı toplantıda Swoboda, AK Parti’yi sert sözlerle eleştirmişti. İçeride de bir sorun yoktu. Ben de bu açıklamanın benzerini Ankara’da da yapmıştım. Bir gazeteci Swoboda yokken bana Suriye sorusu sordu; daha önce verdiğim gibi yanıt verdim. Bu arada açıklamam Swoboda’ya nasıl ulaştırıldı, ne denildi tam bilemiyorum. Bize, rahatsızlık duyduğu iletildi. Biz de katılmadık. Rahatsızlığını kabul ettirmek istedi. Kabul etmedik. Ankara’dan bir şekilde müdahale olmuştur. Başka nereden olacak? Kaldı ki AP’deyiz. İfade özgürlüğünün beşiği olan bir yer. Sözlerimi beğenmeyebilir, ‘ben katılmıyorum‘ diyebilir. Ancak tutumu kendisine ve ifade özgürlüğüne yakışmadı.” 

3- Kredi derecelendirme kuruluşu Moody’s, Türkiye’nin kredi notunu “Ba1’den” yatırım yapılabilir seviye olan “Baa3’ye” yükseltti. Başbakan Yardımcısı Ali Babacan bu karara ilişkin şunları kaydetti: “Bu karar, yerinde olduğu kadar gecikmiş bir karardır. Ekonomide attığımız doğru adımlar sayesinde ülkemizin uluslararası piyasa göstergeleri uzun süredir yatırım seviyesinde kredi notuna sahip ülkelere benzer düzeylerde bulunmaktaydı. Karar, piyasa göstergeleri ile kredi notumuzu biraz daha yaklaştırmıştır.”

4- Muğla’nın Fethiye ilçesinde düzenlenen 2012-2013 Futbol Sezonu A2 Ligi finalini kazanarak Türkiye şampiyonu olan Ankaraspor’un altyapı teknik kafilesini taşıyan otobüsün Afyonkarahisar’ın Sandıklı ilçesinde karıştığı kazada 1 kişi öldü, 17 kişi yaralandı. Kazada Ankaraspor’un altyapı malzemecisi Sabri Sarıksız hayatını kaybetti.  Semih Tur ile Levent Gönün’ün sağlık durumlarının ciddiyetini koruduğu, diğer 15 yaralının ise taburcu edildiği bildirildi.

5- Beyaz Saray’da baş başa ve heyetlerarası görüşmelerde bir araya gelen  Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ve ABD Başkanı Barack Obama, daha sonra Rose Garden’de ortak  basın toplantısı düzenledi. Suriye sorununun çözümünde iki ülke arasında tam mutabakat olduğu ve iki ülkenin başta terörle mücadele olmak üzere pek çok alanda iş birliğini güçlendirecekleri kararlılığı ortaya konuldu. Başbakan Erdoğan, şunları söyledi: “Türkiye-ABD ilişkileri açısından tarihi bir gün, tarihi bir dönüm noktası yaşadığımıza inanıyorum. Bölgesel ve küresel meselelerde Türkiye-ABD ortaklığı barışa, huzura, güvenlik ve istikrara daha yoğun şekilde hizmet edecektir. (Suriye) Şu ana kadar geldiğimiz süreci, bundan sonra yapılabilecek olanları görüştük. Burada düşüncelerimizin örtüştüğünü, Sayın Başkan’ın ifadeleriyle hep birlikte dinledik. Suriye’de kanlı sürecin sonlandırılması, halkın meşru taleplerini karşılayan yeni bir yönetimin inşası konusunda, ABD ile tam bir mutabakat içerisindeyiz. Bu noktada muhalefetin desteklenmesi ve Esad’ın gitmesi, Suriye’nin terör örgütlerinin faaliyet sahası olmasının engellenmesi, kimyasal silahların kullanılmasının engellenmesi, bütün azınlıkların güvenliklerinin temin edilmesi öncelikli olarak önem arz etmektedir.”

6- İngiliz futbolunun efsane isimlerinden David Beckham, sezon sonunda aktif futbol hayatını noktalayacağını açıkladı. 38 yaşındaki Beckham, “Kariyerimi noktalamak için doğru zaman olduğunu hissediyorum.” dedi.

7- ABD’de Oregon Üniversitesi uzmanlarınca yürütülen deneylerde, klonlanmış insan embriyosundan kök hücre elde edildiği açıklandı. Kök hücrelerin vücuttaki tüm hücrelere dönüştürülebilme özelliğine sahip olduğu ifade edildi. Kök hücrelerden elde edilen bir beyinle Parkinson hastalığının; pankreasla ise diyabetin tamamen tedavi edilebilmesinin mümkün olacağı bildirildi. 


                                                                                                                                 17 MAYIS 2013 

1- Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, bir dizi açılış ve incelemelerde bulunmak üzere Kayseri’ye gitti. Valilikte gazetecilerin Suriye ile ilgili sorularını cevaplandıran Cumhurbaşkanı Gül, “Bu konuda uluslararası camia çok kötü bir sınav vermekte. Sadece konuşmakta, sadece laf etmekte ama aksiyona ve işe gelince hep geri durmaktadır... Uluslararası hukukun geçerli olması için BM Güvenlik Konseyinde en azından Rusya gibi önemli bir devletin ve Çin’in çözüm sürecine girmeleri gerekir.” şeklinde konuştu.

2- Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ı Esad’a benzetmesine tepki gösterdi. Konya’da gazetecilerin konuyla ilgili sorularını cevaplayan Başbakan Yardımcısı Bozdağ, “AP Sosyalist Grup Başkanı Hannes Swoboda, CHP’ye demokratik bir muhalefetin nasıl olacağına dair bir ders vermiştir. Tabi her seçimde milletimiz CHP’ye ders veriyor ama Türkçe verdiği için belki Kılıçdaroğlu anlamadı. Hannes Swoboda zannedersem bu sefer İngilizce bir ders verdi. Umarım Türkçe anlamadığını İngilizce anlamış olur.” dedi.

3- Başbakan Yardımcısı Ali Babacan, “Güneydoğu Avrupa İçin Gelişme Modelleri ve Dersler” konulu 4. Saraybosna İş Forumu’nda yaptığı konuşmada, Türkiye’nin en önemli başarılarından birinin gençlere iş bulunması olduğunu söyledi. Başbakan Yardımcısı Babacan, mali disiplinin, doğru Merkez Bankası politikasının ve bankacılık sistemindeki reformların, Türkiye’nin ekonomik gelişiminin önünü açtığını söyledi.  

4- Anayasa Mahkemesi Başkanı Haşim Kılıç, Kahramanmaraş’ta verdiği “Temel Haklar ve Anayasa” konulu konferansta, başında bulunduğu kurumun geçmişte verdiği kararlara ilişkin olarak “Laiklik adı altında olmadık maskaralıklar çıkardık ortaya.” dedi.

5- Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu (TMSF), Çukurova Grubu’ndan olan alacaklarının tahsili amacıyla Show TV ve BMC’nin yönetimini devraldı.

6- Hatay’ın Altınözü ilçesinde güvenlik güçlerinin akaryakıt kaçakçılığına yönelik düzenlediği operasyonda, jandarmaya mukavemet eden bir zanlının akaryakıt deposunu ateşe vermesi sonucu oluşan patlamada 9 kişi hayatını kaybetti.

7- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, ABD Başkanı Barack Obama’nın onuruna verdiği akşam yemeğine katıldı. Yemekte Başbakan Erdoğan’ın yanı sıra Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu ve MİT Müsteşarı Hakan Fidan da yer aldı. ABD tarafından ise Dışişleri Bakanı John Kerry ve Obama’nın Ulusal Güvenlik Danışmanı Tom Danilon katıldı.
Ayrıca Başbakan Erdoğan, ABD Ticaret Odası’nda düzenlenen yuvarlak masa toplantısında iş adamlarına hitap etti. Türkiye’nin geçtiğimiz 10 yılda kaydettiği büyüme performansıyla Çin’in ardından enerji talebi en hızlı artan ülke olduğunu söyleyen Başbakan Erdoğan, “Türkiye’nin dünyada 16. büyük otomotiv üreticisi ve Avrupa’nın en büyük ticari araç üreticisi olduğunun altını da burada çizmek istiyorum. Ama hedef şu: Türkiye kendi otomobilini de üretecektir. Kim ne derse desin bu da olacak ve Türkiye küresel enerji tüketiminin yarısının ve petrol ve doğal gaz rezervlerinin yüzde 70’inin de kavşağında bulunuyor. Böyle bir durum var. Şimdi kaya gazının üretildiği bir süreç yaşanıyor. Tabii ki bunların da değerlendirmesinin yapılacağı bir sürecin içerisindeyiz.” ifadelerini kullandı.
 Washington’da Brookings Enstitüsü’nde “AK Parti İktidarları ve Türkiye’nin Dönüşümü” konulu bir konuşma da yapan Başbakan Erdoğan’a konuşmasının ardından Suriye’de yaşanan kriz de soruldu. Başbakan Erdoğan konuyla ilgili şunları kaydetti: “Özellikle katılımın fazla olduğu BM Daimi Üyeleri’nin sürece katkı vermesini sağlayacak bir adımın atılması için Rusya ve Çin’in içinde olduğu bir süreç olarak Cenevre sürecini biraz daha ilerletelim diye bir düşünce söz konusu. Şu anda eğer bu çok uzamayacaksa, kısa sürede netice alınacaksa bu sürece yönelik Türkiye olarak destek verebiliriz.” dedi.

8- ABD’de bu yıl dördüncüsü düzenlenen “Anadolu Kültür ve Yemek Festivali” Los Angeles Orange County fuar alanında başladı.


18 MAYIS 2013

1- Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, 19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı dolayısıyla yayımladığı mesajda “Türkiye Cumhuriyeti, milletimizin birlik ve beraberliğinin, tüm unsurlarıyla bir arada yaşama ve ortak değerlerde kenetlenme iradesinin ortaya çıkardığı eşsiz bir eserdir.” ifadesini kullandı.
TBMM Başkanı Cemil Çiçek, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ve CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu da gün dolayısıyla birer mesaj yayımladılar. 

2- “Demokrasi ve Özgürlük Mitingleri”nin  ilkini gerçekleştirdiği Aydın’da konuşan CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, AK Parti  hükûmetinin Suriye’ye terörist ihraç ettiğini belirterek “Bir gün gelir o terör, Hatay’da olduğu gibi seni vurur.” dedi.

3- Türk Amerikan Dernekleri Federasyonu (TADF) tarafından düzenlenen New York Türk Günü Yürüyüş ve Festivali Galası’nda konuşan Avrupa Birliği Bakanı Egemen Bağış, ‘Türkiye için artık okyanusun ötesi berisi diye kavramların bulunmadığını belirterek “Türkiye için dünya vardır ve bizim ufkumuz o dünyayı içine almaktadır.” dedi.
4- Kayseri Organize Sanayi Bölgesi 11. Olağan Genel Kurulu’nda konuşan Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, en son yayınlanan ve güncellenen fiyatlarla beraber, 27 AB üyesi ülkenin en ucuz elektrik fiyatlarının oluştuğu ilk 5 ülke arasında Türkiye’nin de olduğunu ifade ederek en ucuz doğal gaz fiyatlarında ise Türkiye’nin ilk sırada yer aldığını söyledi. 

5- Gümrük ve Ticaret Bakanı Hayati Yazıcı, kredi kartı üyelik aidatına ilişkin yazılı açıklama yaptı. Son dönemde, Tüketicinin Korunması Hakkında Kanun Tasarı Taslağı’nda yer alan ve bankacılık sektörünü ilgilendiren düzenlemelerin basında geniş olarak yer aldığına dikkat çeken Bakan Yazıcı, kart çıkaran kuruluşların tüketicilere yıllık üyelik aidatı ve benzeri isim altında ücret tahsil etmedikleri bir kredi kartı türü sunmalarının zorunlu hâle getirildiğini vurgulayarak “Kart çıkaran kuruluşlar, yıllık üyelik aidatı ve benzeri isim altında ücret tahsil etmedikleri bir kredi kartı türünü tüketicilerin kullanımına sunmak zorunda olacaklar. Kart çıkaran kuruluşlar bu kartlara serbest rekabet ortamı içerisinde isterlerse ilave hizmetleri de ücretsiz olarak sunabilme imkânına sahip olacaklar.” dedi.

6- Spor Toto Süper Lig’de 2012-2013 sezonunun şampiyonu, Trabzonspor’u 2-0 yenen Galatasaray oldu.  

7- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, resmî ziyaret için gittiği ABD’de geziye katılan gazetelerin genel yayın yönetmenlerinin sorularını cevapladı. Dış siyasetten iç politikaya, ekonomiden anayasa çalışmalarına kadar birçok konuda açıklamalar yapan Başbakan Erdoğan, yeni anayasa konusunda umutsuz olduğunu belirterek  “330’u bulabilirsek referanduma gideriz, 2014’te üç sandık olabilir.” dedi. Suriye konusunda da en somut gelişmenin “Esad’sız Suriye” mutabakatı olduğunu söyledi. Yazarların futboldaki şiddet olaylarının arttığını hatırlatması üzerine Başbakan Erdoğan, “Statlardan ve üniversitelerden özel güvenliği çıkartacağız. Çünkü danışıklı dövüş oluyor.” dedi. 

8- Irak’ta Şiiler ile Sünniler arasında devam eden gerginlikte; Bağdat, Kerkük, Musul, Selahaddin ve El Enbar illerinde son beş günde 25 saldırı düzenlendiği ve çoğunluğu Sünni bölgelerde olmak üzere 70 kişinin hayatını kaybettiği bildirildi. Yaşanan son olaylarla mayıs ayında şimdiye kadar ölenlerin sayısı 300’e yükseldi. 


                                                                                                                                    19 MAYIS 2013

1- Başbakan Yardımcısı Beşir Atalay, 19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı kutlamaları kapsamında, 81 ilden gelen gençleri kabul etti. Program sonrası gündeme ilişkin gazetecilerin sorularını cevaplayan Başbakan Yardımcısı Atalay, yeni anayasanın partilerinin vaatleri olduğunu, Uzlaşma Komisyonu’nda gerçekten tamamlanması için olanca tavizi verdiklerini belirtti. Başbakan Yardımcısı Atalay, Başbakan’ın da açıkladığı gibi eğer yeni anayasa yapılacaksa başkanlık sisteminden de vazgeçeceklerini söyleyerek “Daha haziran ayı sonuna kadar süre var. İnşallah orada bir uzlaşma sağlanır. Eğer o olmazsa da başka yolları da aramak istiyoruz doğrusu.” dedi.

2- 19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı nedeniyle Gençlik ve Spor Bakanı Suat Kılıç, Anıtkabir’i ziyaret ederek Atatürk’ün mozolesine çelenk koydu. 
Bakan Kılıç daha sonra Kore gazisi Ramazan Durak ile birlikte Anıttepe Spor Kompleksi’nde düzenlenen törene katıldı. Programın açılışında yaptığı konuşmada Bakan Kılıç, “Türkiye’nin her köşesinde tek vatan, tek devlet, tek bayrak, tek millet coşkusu büyük bir heyecanla yaşıyor ve yaşatılıyor.” dedi. 

3- Gümrük ve Ticaret Bakanı Hayati Yazıcı, yaptığı açıklamada, Suriye sınırındaki güvenliği ilave tedbirlerle artıracaklarını söyledi.  Bakan Yazıcı, sınır kapılarının personel, teknik cihaz, koruyucu malzeme ve güvenlik ekipmanları açısından takviye edileceğini ifade ederek  beş adet daha mobil x-ray cihazının bu aydan itibaren sınır kapılarına verileceğini kaydetti.  Bakan Yazıcı, bomba detektör köpeği sayısının artırılacağını, kamera kayıt (CCTV) sistemlerinin kurulacağını ve gümrük sahalarının personel ihtiyaç analizinin de yapıldığını belirtti.

4- Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, İzmir’in Buca ilçesi Kaynaklar’da düzenlenen Afyonkarahisar Emirdağ Katmer Şenliği’nde yaptığı konuşmada, vatandaşların 19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı’nı kutladı. Birlik ve beraberliğin pekiştirilmesini temenni eden Bakan Eroğlu, “Yatırımlar dolu dizgin gidiyor. Artık güçlü, büyük bir Türkiye var. İnşallah birlik, beraberliği, kardeşliğimizi muhafaza ettikçe gücümüz daha da artacak.” dedi.

5- MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, Atatürk’ün 19 Mayıs 1919 tarihinde Samsun’a çıkışının 94. yıl dönümü sebebiyle bir mesaj yayınladı. Reyhanlı’da yaşanan ve 51 kişinin hayatını kaybettiği saldırının bu yılki kutlamaların heyecanını gölgelediğini aktaran Bahçeli, “Ama ne olursa olsun, Türk milleti böylesi kirli ve kanlı kışkırtmalara  teslim olmayacak kadar kendinden emin ve şuurlu, hesapları boşa çıkaracak kadar da güçlü ve dirayetlidir. Üzerinde yaşadığımız son yurdumuzu kavgaya ve karanlığa mahkûm etmek isteyen ölüm makineleri ve her neviden saldırgan emeller elbette amaçlarına ulaşamayacaklar, elbette sinsi niyetlerine erişemeyeceklerdir. Türk milleti bozguncuların, sicili bozuk gafillerin ve insanlığını canilik pazarında bozdurmuş olan bedbahtların fazlasıyla farkında ve bilincindedir.” ifadelerini kullandı.

6- 58. Eurovision Şarkı Yarışması finali dün akşam İsveç’in Malmö kentinde yapıldı. 40 ülkeden sanatçıların şarkılarını seslendirdiği  final gecesinde, Danimarka adına yarışan Emmelie de Forest  “Only Teardrops” (Sadece Gözyaşları) adlı şarkısıyla 281 puan alarak 1’inci oldu. 

7- Türkiye’nin ilk gökyüzü muhabiri Murat Öztürk, Adana’da gösteri uçuşu sırasında hayatını kaybetti.

8- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, dünyaca ünlü bilişim firmalarının bulunduğu San Francisco’daki Silikon Vadisi’ni gezdi. İlk olarak Microsoft’u ziyaret eden Başbakan Erdoğan, burada şirketin CEO’su Steve Ballmer tarafından karşılandı. Oradan Google yerleşkesine geçerek “self driving car” olarak anılan sürücüsüz otomobili inceledi.
Başbakan Erdoğan, Silikon Vadisi ziyaretinin ardından San Francisco’da yaşayan Türkler ve Amerikan İslam toplumu temsilcileriyle bir araya geldi. Buradaki konuşmasında Birleşmiş Milletlerin yapısına yönelik eleştirilerini sürdürerek “Her hakkın hak sahibine teslim edilmesine aslında ‘adalet’ denir. İnsan onurunu ayaklar altına alan bir sosyo-ekonomik düzenin, adalet üretmesi elbette mümkün değildir. İnsanlar arasında hiçbir ayrım yapmadan, kaynakların adil paylaşımı için herkes çaba sarf etmek zorundadır. Ben bu yüzden mevcut uluslararası sistemin adil olmadığını her fırsatta dile getiriyorum. Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi (BMGK) gibi yapıların reforme edilmesi gerektiğini söylüyorum.” ifadelerini kullandı. 

9- Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ, Belçika’nın başkenti Brüksel’de gazetecilerin sorularını cevapladı. Kemal Kılıçdaroğlu’nun Brüksel’deki vatandaşlara hitaben, “Avrupa’da sol partilere oy veriyorsunuz neden Türkiye’de sağa oy veriyorsunuz?” eleştirisinin hatırlatılması üzerine Başbakan Yardımcısı Bozdağ, “Şunu sorması lazımdır; biz neden sizin oyunuzu alamıyoruz? Yurt dışındaki vatandaşlarımızı itham edeceğine, kendini sorgulaması lazım.” ifadelerini kullandı.
Ayrıca Başbakan Yardımcısı Bozdağ, çözüm sürecinde MHP’nin ortaya koyduğu anlayışla CHP’nin ortaya koyduğu anlayış arasında bir fark olmadığını savundu.   

10- Arnavutluk’un başkenti Tiran’da düzenlenen 6. Balkan Ülkeleri Diyanet İşleri Başkanları Konferansı sona erdi. Arnavutluk İslam Topluluğu Genel Sekreteri Ali Zaimi tarafından okunan konferansın sonuç bildirgesinde,  “Barış ve hoşgörü dini olan yüce dinimiz İslam’ın asla terörle birlikte zikredilemeyeceğinin, bunu yapmak isteyenlere de asla imkân vermeyeceğimizin bilinmesini istiyoruz.” denildi ve şu ifadelere yer verildi: “Balkan ülkelerinde yaşayan Müslüman, Hristiyan ve Yahudiler’in birlik içinde ülkelerinin menfaatleri için gayret sarf etmelerinin dünya barışı için çok elzem olduğu bilinmeli.”

11- ABD ile Rusya, Suriye krizine çözüm bulmak amacıyla Cenevre’de yeni bir konferans düzenlenmesi konusunda anlaştı. Gelişmenin ardından İran’ın Cenevre’ye katılıp katılmayacağı tartışılmaya başladı. Moskova, İran’ın katılımına destek verirken Fransa karşı çıktı. Ankara ise henüz kesin bir pozisyon belirlemedi.

12- Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad, Arjantin medyasına verdiği röportajda, “Kimse Suriye halkı adına konuşma yetkisine sahip değil. Halk 2014’teki başkanlık seçiminde konuşacak. İstifa etmem, kaçmak anlamına gelir.” dedi.

                                                                                                                       20 MAYIS 2013
1-  CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Giresun Belediyesi tarafından düzenlenen 36’ıncı Uluslararası Giresun Aksu Festivali’ne katıldı. Kılıçdaroğlu konuşmasında, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın 2014’te üç sandık kurulabileceğine yönelik sözleri ile ilgili  “Tamamıyla bir ihtimal ama bu ihtimali, gündemi değiştirmek için yapılmış bir açıklama olarak değerlendiriyorum.” dedi.

2- Başbakan Yardımcısı Beşir Atalay, Konya’da “Vefatının 30. yılında Necip Fazıl’ı Anma Etkinlikleri”nin açılış töreninde, gazetecilerin sorularını cevapladı. Bakan Atalay Reyhanlı’daki bombalı saldırılarla ilgili, “Maalesef Reyhanlı’daki bu patlamayı meydana getiren, vatandaşlarımızın hayatına kast edenlerin hepsi bizim vatandaşımız. Yakalananlar da tutuklananlar da gözaltına alınan ve arananlar da.” dedi.
3- Gençlik ve Spor Bakanı Suat Kılıç, Galatasaraylı Drogba ve Fenerbahçeli Webo ile yemekte bir araya geldi. Bazı taraftarların Galatasaraylı siyahî futbolculara ırkçı harekette bulundukları iddiasına değinen Bakan Kılıç, “Maçı izlerken o muzu sahaya atacak zannettim. Irkçı bir hareket olduğu aklımın ucuna bile gelmedi. Biz her dinden, her milletten insanlarla birlikte barış içinde yaşıyoruz.” şeklinde konuştu.

4- TBMM’de gazetecilerin sorularını cevaplayan İçişleri Bakanı Muammer Güler, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın, “Özel güvenlik yerine polis bakabilir.” yönündeki açıklamalarını değerlendirdi. Gençlik ve Spor Bakanlığı ile konuya ilişkin bir çalışma yaptıklarını ve ilk etapta 10 bin koruma memuru alınacağını belirten Bakan Güler, “Emniyet bünyesinde ve polis gibi acil olaylara müdahale yetkileri olacak. Polis gelene kadar olaya müdahale edecekler.” dedi. 

5- Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ, Belçika ziyareti sırasında Belçika’daki Anvers Başkonsolosluğu konutunda, basın mensuplarının sorularını cevaplandırdı. Yurt dışında yaşayan vatandaşların bedelli askerlikle ilgili taleplerini ilettiklerini kaydeden Başbakan Yardımcısı Bozdağ, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın konuyla ilgili çalışma yapılması talimatını verdiğini ve ilgili Bakanlıkların gerekli çalışmayı yürüttüklerini dile getirerek “Bunun nihayetinde bir karar verilecektir, inşallah olumlu bir yönde karar alınacaktır.” dedi.


6- Irak Bölgesel Kürt Yönetimi ile PKK’nın Suriye yapılanması PYD arasında gerginlik yaşanıyor. PYD’nin, Kürt Yönetimi Başkanı Mesud Barzani’ye yakınlığı ile bilinen 75 kişiyi gözaltına alması üzerine Kuzey Irak yönetimi Suriye’ye açılan Sêmalkê sınırını kapattı ve bölgeye özel birlikler sevk etti.

7- Mezhep savaşlarının tırmandığı Irak’ta başkent Bağdat ve Basra’yı hedef alan bombalı saldırılarda en az 95 kişi hayatını kaybetti, yaklaşık 200 kişi de yaralandı.

                                                                                                                                   21 MAYIS 2013

1- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, resmî temaslarda bulunmak için gittiği ABD’den dönüşünde Atatürk Havalimanı’nda basın toplantısı düzenleyerek gündeme ilişkin  soruları cevapladı. Başbakan Erdoğan, “Eğer muhalefet partileri vekillerini serbest bırakırlarsa o zaman biz bir tasarıyı Parlamento’ya sunabiliriz. Referandum yolu açılabilir. Referandum hâlinde ben milletimden ‘evet’ oyu alabileceğimize inanıyorum.” dedi.

2- CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, partisinin TBMM grup toplantısında yaptığı konuşmada, hükûmetin Suriye politikasını “Türkiye’nin dış politika tarihinde en büyük hezimettir” şeklinde eleştirerek Başbakan Erdoğan’a da “diktatör” benzetmesi yaptı. Kılıçdaroğlu, “AK Parti hükûmetinin Suriye politikası Türkiye’nin dış politika tarihinde en büyük hezimettir, en büyük yanlış politikadır. Eleştirilere rağmen AK Parti ‘Ben bildiğimi okuyacağım’ derse, gelip duvara çarpıyorsunuz. Kendisini, ilk uyardığımızda Suriye’de dört ölü var, bugün 200 bini aştı. Yazık günah değil mi? Dış politika; blöf politikası, inat politikası değildir, gözyaşı akarsa maliyeti ağır olur.” ifadesini kullandı.

3- TBMM Genel Kurulu’nda yaşanan tartışmanın ardından CHP’li Kamer Genç’e küfür ettiği için AK Parti Grubu tarafından Disiplin Kurulu’na sevk edilen AK Parti Tokat Milletvekili Zeyid Aslan’a, Meclis Genel Kurulu’nda kınandığı göz önünde bulundurularak bunun dışında cezaya gerek olmadığına karar verildi. 

4- MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın, gündeme ilişkin verdiği mesajları partisinin Meclis grup toplantısında değerlendirdi. Bahçeli, “Üç yıldır sağlanamayan istihbarat birimleri arasındaki koordinasyon, bundan sonra nasıl temin edilecek, tehlikeler nasıl fark edilecektir? Görünen gerçek şudur: Devlet çalışmamakta, hükûmet hainliklerle vakit geçirmektedir. AK Parti hükûmeti tüm güvenlik kurumlarını kirletmiş ve bölücü politikaların ilerletilmesi amacıyla görevlendirmiştir.” dedi.

5- BDP Eş Başkanı Selahattin Demirtaş, partisinin Meclis grup toplantısında yaptığı konuşmada, “İstiyorlarsa sabah, öğlen, akşam seçim yaparız. Bu ay, önümüzdeki ay, ne zaman istiyorsanız seçime hazırız. Ama seçim için demokratik ortam şarttır.” dedi.

6- Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu, Show TV ve BMC'yi satmak için çalışmaları başlattı. Çukurova Grubu'ndan alacaklarını tahsil edemeyen fon, grubun iki şirketinin yönetimine el koymuştu. TMSF tarafından yapılan açıklamada, “Fon kamu alacaklarını en kısa sürede ve en yüksek bedelle tahsil edebilmek amacıyla çalışmalarını sürdürmektedir.” denildi.

7- Arabistan Veliahtı Prens Salman Bin Abdulaziz Al-Saud ilk ziyaretini Türkiye’ye yaptı. Suudi Arabistan Krallığı Veliaht Prensi, Başbakan Birinci Yardımcısı ve Savunma Bakanı Altesleri Prens Salman Bin Abdulaziz Al-Saud’, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün resmi davetlisi olarak 2 günlük resmi gezisi çerçevesinde Ankara’ya geldi.


8- Washington’u ziyaret eden BDP heyeti, Amerikan yönetimiyle Türkiye’deki çözüm sürecinin başta Suriye olmak üzere Ortadoğu’ya muhtemel etkilerini değerlendirdi. Mardin milletvekili Ahmet Türk ile Van milletvekili Nazmi Gür’den oluşan heyet, ABD Dışişleri Avrupa ve Avrasya’dan sorumlu Bakan Yardımcısı Vekili Eric Rubin’le görüştü. 

9- Avrupa Parlamentosu (AP) Sosyalist Grup Başkanı Hannes Swoboda, AP’de yaptığı basın toplantısında, kendisine yöneltilen AK Parti’ye açık destek verdiği ve Türkiye’deki dini bir grupla yakın temas içinde olduğu yönündeki iddiayı sert bir dille yalanladı. Swoboda, “Yalancılık seviyesindeki ithamları kabul edemem.” şeklinde konuştu. 

10- PKK’nın Suriye uzantısı PYD’nin karanlık ve şüpheli yöntemlerle diğer gruplardan farklı olarak hareket ettiğini açıklayan Irak Bölgesel Kürt Yönetimi Başkanı Mesud Barzani, örgütün acilen bu tutumunu değiştirmesini istedi. Barzani, “Bunun için çaba gösterdik. Bu amaçla geçen yıl Yüksek Kürt Konseyi’nde bir araya getirdik. O zamandan bugüne kadar bir kardeş gibi bütün gruplara yaklaşımımız aynı oldu. Maalesef bir taraf, her geçen gün kötü bir niyetle silahlandı. Ve her geçen gün Erbil sözleşmesinden uzaklaştı. Hatta bununla kalmadılar Kürtleri öldürdü, kaçırdı, gözaltına aldı. Diğer siyasi parti üyelerine hayat hakkı tanımadı. Hiç kimse Suriye’de seçim yapılmadan kendini Kürt halkının temsilcisi ilan edemez. Böyle girişimlere izin vermeyiz. Eğer Erbil Sözleşmesi'ne uyulmazsa biz de yeni kararlar alacağız.” dedi. 

                                                                                                                       22 MAYIS 2013

1- Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Ankara’nın Elmadağ ilçesinde bulunan Roketsan’a ziyarette bulundu. Hava savunma araçlarını inceleyen Cumhurbaşkanı Gül, 1230. test motorunun ateşlemesini gerçekleştirdi.
Ayrıca Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Suudi Prens El-Suud’u Çankaya Köşkü’nde kabul etti. Suriye konusunun ağırlıkta olduğu baş başa görüşmede, Veliaht Prens de Suudi Arabistan olarak Esad’sız bir Suriye’yi desteklediklerini ifade etti.

2- Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, ABD gezisi sırasında Fethullah Gülen’le yaptığı görüşmeyle ilgili açıklamada bulundu. Gülen için “siyaset üstü bir insan” ifadesini kullanan Başbakan Yardımcısı Arınç, “AK Parti’li Fethullah Gülen beklemiyoruz ve bunu istemiyoruz.” dedi.

3- Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Iraklı Sünnilerin oluşturduğu bağımsız kuruluş olan Irak Âlimler Konseyi Başkanı Şeyh Mahmud Abdülaziz el-Ani ve beraberindeki heyeti kabul etti. Diplomatik kaynaklardan edinilen bilgiye göre Dışişleri Konutu’nda gerçekleşen görüşmede Bakan Davutoğlu, komşu Irak’ta yaşanan gelişmeleri her zaman olduğu gibi yakından takip ettiklerini vurgulayarak Türkiye’nin, ne Irak özelinde ne de bölgede mezhepçi politika izlemediğine işaret etti.  Bakan Davutoğlu, Ankara’nın her zaman Irak’ın barış ve istikrarına katkı yapma doğrultusunda, haksızlığa ve ayrımcılığa uğrayan kim olursa olsun, onların yanında olduğunu da sözlerine ekledi. 

4-   Otomotiv Yetkili Satıcıları Derneği (OYDER) tarafından düzenlenen kongrede konuşan Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan, “Hiç kimsenin bu sektörde bizim yapmayı hedeflediğimiz çalışmaları gölgelemeye hakkı yok. Bunu yapacağız. Bu çağrıya uyan yerli-yabancı kim olursa olsun özel teşvik olabilir. O kadar kararlıyız ki devlet olarak böyle bir yatırımın içinde altın hisseyle özel sektörümüzün yanında olmayı da aklımıza koyduk.” dedi.

5- CHP Merkez Yönetim Kurulu (MYK) toplantısı sonrası açıklama yapan CHP Genel Başkan Yardımcısı Gürsel Tekin, “CHP olarak milletten hiçbir zaman kaçan bir parti değiliz. Ne zaman isterlerse seçime hazır olduğumuzu ifade etmek istiyorum. Yüzde 10 barajı ve siyasi partiler yasasını derhal değiştirelim. Yerel seçimle genel seçimi 30 Mart’ta yapalım. Bu ülkenin parasını çarçur etmeyelim.” dedi.

6- Uluslararası Tahkim Heyeti, faizleriyle birlikte 23.5 milyar doları bulan Libananco davasıyla ilgili kararını açıkladı. Heyet, Uzan Grubu ile Türkiye arasındaki davada Türkiye’yi haklı buldu. Böylece 2006 yılında başlayan hukuki süreç Türkiye lehine sona erdi. 

7- Hatay Valisi M. Celalettin Lekesiz, kentte Suriyeli sığınmacılara yönelik saldırı hazırlığında olduğu tespit edilen bir gruba yönelik operasyonda sekiz kişinin gözaltına alındığını açıkladı.

8- İran Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Seyyid Abbas Arakçı, “PKK mensuplarının Türkiye’den Kuzey Irak’a çekilmesi konusunda Ankara ile PKK arasında varılan anlaşma için öncelikle Tahran ve Bağdat’ın da rızası alınmalıydı.” dedi. İran’ın yarı resmî Fars Haber Ajansı’nın haberine göre Arakçı, “Sınırlarda birtakım hareketler olduğunda veya kuvvetler kaydırıldığında, bunlar kesinlikle İran ve Irak gibi merkezi hûkümetlerin de onayı alınarak yapılmalıdır. PKK'nın çekilmesi konusunda yalnızca Irak Kürdistan Bölgesel Yönetimi'nin onayı alınmış, Bağdat hükûmetinin izni istenmemiştir.” açıklamasını yaptı.

9- Borsa İstanbul, yurt dışında ilk tanıtım atağına Malezya ve Singapur’dan başladı. Asya piyasaları ile Türkiye arasındaki köprü görevini üstlenmeyi amaçlayan ve “Listingİstanbul” üyesi olan Phillip Capital’in girişimiyle 15 Mayıs’ta Malezya’da, 17 Mayıs’ta ise Singapur’da toplam 260 yatırımcıya Türkiye ekonomisi ve piyasalar tanıtıldı.


                                                                                                                                  23 MAYIS 2013

1- Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, AB Konseyi Başkanı Herman van Rompuy’u Çankaya Köşkü’nde kabul etti. AB konusunda sitemde bulunan Cumhurbaşkanı Gül, “2004’ten bu yana Türkiye’yi AB zirvelerine çağırmıyorsunuz.” dedi.  
Daha sonra Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’la görüşen Rompuy, “Öyle ya da böyle 2004 yılından beri devam eden uygulamaları değiştirmeliyiz.” diyerek Başbakan Erdoğan’ı Brüksel’e davet etti. 
CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu  ile de görüşen Rompuy’un, Kılıçdaroğlu’na “Suriye konusundaki görüşlerimiz tamamen örtüşüyor. Partiniz batıda yanlış algılanıyor. Bu yanlış algılamayı değiştirdiğiniz için size teşekkür ederim” sözleriyle, CHP’nin Suriye’deki tavrına tam destek verdiği öğrenildi. 

2- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, 15 Mayıs’ta Brüksel’de, Avrupa Parlamentosu Sosyalistler ve Demokratlar İlerici İttifakı Grubu toplantısının ardından yaptığı açıklamada, “Türkiye Cumhuriyeti’nin seçilmiş Başbakanı katildir, Reyhanlı’da kanlı terör saldırısı sonucu hayatını kaybeden vatandaşlarımızı Başbakan öldürtmüştür. Esad ile Erdoğan arasında ton farkı var.” diyen CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu hakkında, 1 milyon liralık manevi tazminat davası açtı. Başbakan Erdoğan, konuyla ilgili yaptığı açıklamada, “Ana muhalefet genel başkanını muhatap olarak kabul etmiyorum. Çünkü Türkiye Cumhuriyeti Başbakanı’na o denli bir hakareti yapabilecek bir babayiğit karşımda göremiyorum.” dedi.

3- Japon kredi derecelendirme kuruluşu JCR, Türkiye’nin kredi notunu iki kademe artırarak, BB’den yatırım yapılabilir seviye olan BBB-’ye yükselttiğini açıkladı. JCR’nin not artışını değerlendiren Başbakan Yardımcısı Ali Babacan, bunun özellikle Japon piyasası başta olmak üzere Türkiye’ye yeni bir alan daha açacağını belirtti. Genelde Japon kuruluşların yatırım yapmak için hem makul getiri hem de güven ortamı aradıklarını anlatan Başbakan Yardımcısı Babacan, dolayısıyla bu not artışının Japonya başta olmak üzere Doğu Asya’dan bir grup yatırımcının daha Türkiye’ye girebilmesinin önünü açacağını da sözlerine ekledi.

4- Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker, yaptığı açıklamada, Türkiye’de kullanılan 300 civarındaki katkı maddesini incelemeye aldıklarını, gereksiz olanları tek tek yasaklayacaklarını belirtti.  Gıda katkı maddelerine ilişkin çalışma başlattıklarını söyleyen Bakan Eker, “300 civarında katkı maddesi kullanılıyor. Bu, AB ülkelerinde de dünya genelinde de böyle. Uzmanlardan oluşan bir komisyon kurduk. Bu komisyon katkı maddelerini tek tek incelemeye aldı. Sakıncalı bulunan katkı maddeleri ya sınırlanacak ya da yasaklanacak.” ifadesini kullandı. 

5- İçişleri Bakanı Muammer Güler, Redhack’in Twitter üzerinden yayınladığı Reyhanlı saldırısıyla ilgili belgelerin Jandarma Genel Komutanlığı bilgisayarına girilerek alınmadığını belirtti. Bakan Güler, “Bir il jandarma komutanlığının ast birliklere göndermek üzere olduğu bu evrakları, orada görevli ve kimliği belirlenmiş kişinin cep telefonuyla fotoğrafını çekerek e-posta yoluyla o bilgisayar korsanlarına ulaştırdığı tespit edildi. Olayla ilgili tahkikat devam ediyor.” dedi.

6- Makine Kimya Endüstrisi Kurumu (MKEK) bünyesinde oluşturulan “Sanayi ve Teknoloji Müzesi”,  Milli Savunma Bakanı İsmet Yılmaz tarafından açıldı. Makine Kimya Endüstrisi Kurumu Genel Müdürü İzzet Artunç, müzeye ilişkin yaptığı konuşmada “Kurtuluş Savaşı’ndan sonraki yıllarda top, tüfek ve tamir fabrikası olarak kullanılan binanın, orijinal yapısına sadık kalınarak gerçekleşen çalışmalarla tarihi bir ortam yaratılmaya çalışıldı.” dedi.

7- TBMM Anayasa Uzlaşma Komisyonu, tutuklu milletvekillerini serbest bırakacak ve milletvekillerinin Meclis kararı olmadan tutuklanmasını önleyecek maddeyi kabul etti. “Yasama Sorumsuzluğu ve Dokunulmazlığı” başlıklı maddeye göre seçimden önce veya sonra, bir suç işlediği ileri sürülen bir milletvekili, Meclis’in gizli oyla vereceği bir izin kararı olmadıkça yakalanamayacak, gözaltına alınamayacak, tutuklanamayacak ve sorgulanamayacak.

8- Diyarbakır ve İzmir Büyükşehir belediyelerinin dostluk projesi kapsamında, İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu başkanlığındaki heyet Diyarbakır’ı ziyaret etti. Heyeti karşılayan Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Baydemir ziyarete ilişkin olarak, “Birbirimize dokundukça, birbirimizi hissettikçe ülkemiz cennet bahçesi olacak. Bu ziyaret ile Diyarbakır ve İzmir arasında gönül köprüsü kurulmuştur. Bu kurulan köprünün devam etmesini istiyoruz.” dedi. İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu ise “İzmir halkı olarak Diyarbakır’a gelip, Diyarbakır’daki partnerlerimizle konuşup, görüşüp, bu ziyaretleri sıklaştırmak istiyoruz. Umuyorum, bu ziyaret bir sürece, barış ve kardeşliğin gelişmesine, sevgi tomurcuklarının gelişmesine fırsat olur.” şeklinde konuştu.

9- Ziraat Bankasının sponsorluğunda düzenlenen ve Ankara’da oynanan 51. Türkiye Kupası final maçında Fenerbahçe, Trabzonspor’u 1-0 mağlup ederek tarihinde ilk kez üst üste ikinci kez kupa kazanma başarısını gösterdi.

10- Eski Olağanüstü Hal (OHAL) Bölge Valisi ve İstanbul milletvekili Hayri Kozakçıoğlu İstanbul Sarıyer Reşitpaşa’daki villasında ölü bulundu. Evde yapılan ilk incelemede Kozakçıoğlu’nun göğsünün sol alt kısmına tek el ateş ederek intihar ettiği belirlendi. 

11- Çeçenistan Cumhuriyeti İçkerya Türkiye Fahri Konsolosu Medet Ünlü, Ankara’da uğradığı silahlı saldırı sonucu hayatını kaybetti.

12- Dünyaca ünlü Fransız şarkıcı ve besteci Georges Moustaki vefat etti.                                                                                                                                     24 MAYIS 2013 

1- Lütfi Kırdar Uluslararası Kongre ve Sergi Sarayı’nda düzenlenen 38. Uluslararası İnsan Hakları Federasyonu Kongresi’nde konuşan Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Türkiye’nin uzun yıllar insan hakları örgütlerinin eleştirilerine maruz kaldığını anımsatarak en gelişmiş demokratik ülkelerde de eleştirilecek hususlar olduğunu söyledi. Türkiye’nin bu konuda noksanlıklarının olduğunu ifade eden  Cumhurbaşkanı Gül, FIDH’in kongresini Türkiye’de düzenlemesini ve toplantıya Cumhurbaşkanı olarak hitap etmesini sağlayan unsurun, Türkiye’de son 10 yılda insan hakları alanında yaşanan büyük zihniyet değişikliği olduğunu kaydetti.

2- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, AK Parti’nin Genişletilmiş İl Başkanları Toplantısı’nda alkol düzenlemesi ile ilgili yaptığı konuşmada, gece gündüz içen, kafası kıyak bir nesil istemediklerini belirterek “Uyanık olacak, diri olacak, bilgi ile mücehhez olacak. Böyle bir nesil istiyoruz.” dedi. 
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Reyhanlı saldırısıyla ilgili olarak da “Bu tabii Suriye’deki gelişmelerin uzantılarıydı. Buna da Türkiye’de özellikle aşırı uçlar payanda oldu, gerekli desteği verdiler. Bunu da zaten şu ana kadar istihbarı bilgilerle bizler gördük. Ardından 11’inde olan hadise bunun uzantısıydı. Biliyorsunuz bu olay, Suriye organizeli ama uzantıları ülkemizde, ülkemizdeki uzantıları bu işin aktif rolünü oynadı. Ama işin yönetimi Suriye tarafından, onun da belgeleri, bilgileri şu anda elimizde mevcut ve süreç devam ettikçe yargıda bunlar daha da netleşecek ve bunları da en kısa zamanda öyle zannediyorum ki bunlar deşifre olur, ortaya çıkar.” dedi.

3- Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, İstanbul’da bir grup gazeteciyle bir araya geldi. Bir gazeteci tarafından yöneltilen “Suriye politikasında hiç yanlışınız yok mu?” sorusu üzerine, rejimin ve Esad’ın, halkına scud füzesi fırlatacak kadar barbarlaşacağını tahmin edemediklerini söyledi.

4- İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı, eski Olağanüstü Hal (OHAL) Bölge Valisi Hayri Kozakçıoğlu’nun ölümünü şüpheli bularak soruşturma başlattı.

5- Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu (TMSF), Show TV ve BMC’den sonra Çukurova Grubu’nun 10 şirketinin daha yönetimini devraldı. El konulan şirketler arasında Digiturk, Akşam ve Güneş gazeteleri yer alıyor.

6- ABD’nin başkenti Washington’daki temasları çerçevesinde Amerikan Atatürk Derneği’nde bir konuşma yapan CHP Milletvekili Muharrem İnce, “AK Parti, alkole kafayı takmış durumda. Keşke bu alkole gösterdikleri duyarlılığı; hırsızlığa, yolsuzluğa, ihaleye fesat karıştırmaya, kent rantını yandaşlara dağıtmaya gösterselerdi. Bunların bunu dini gerekçelerle, inandıkları için yaptıklarını sanmıyorum, bu bir dayatma. AK Parti’nin diğer alanlarda böyle bir duyarlılıkları yok.” dedi.

7- ABD Başkanı Barack Obama, ülkesinin bundan sonra terörle mücadelede izleyeceği yol haritası üzerine yaptığı konuşmasında, Amerika’nın İslam ile savaşta olmadığını, terör eylemlerinden en fazla mağdur olan Müslümanların büyük çoğunluğunun da terörü bir yöntem olarak reddettiğini söyledi.


                                                                                                                                   25 MAYIS 2013

1- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, 51 kişinin hayatını kaybettiği bombalı saldırıların ardından Hatay’ın Reyhanlı ilçesine gitti. Başbakan Erdoğan, halka hitaben yaptığı konuşmada şunları söyledi: “Reyhanlı’da sizin şu anda içinde bulunduğunuz birliğinizin, beraberliğinizin, dirliğinizin devamını sizden istiyorum. Türkiye güçlü bir ülkedir, hiç endişe etmeyin bugünler gelip geçer ve geçecek inşallah en kısa zamanda ben inanıyorum ki Suriye’deki muhalif güçler bu diktatörü indirecekler. Bu yakındır.” 

2- CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu,  Ankara’da katıldığı bir programda, hükûmetin ekonomi politikasını eleştirdi. 2012 yılında Türkiye’nin büyüme hızının yüzde 2,2 olduğunu hatırlatan Kılıçdaroğlu, bu oranla 187 ülke arasında Türkiye’nin 111. sırada olduğunu söyleyerek “Sormamız gereken soru şu: Neden 110 ülke bizden daha hızlı büyüdü?” dedi.
Antalya  Büyükşehir Belediyesi tarafından yaptırılan gençlik merkezinin açılışına da katılan Kılıçdaroğlu, Reyhanlı saldırısı faillerinin CHP’lileri Esad’la görüştürdüğünü söyleyen Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın eleştirileriyle ilgili olarak “Neymiş, bir şoför CHP heyetini Suriye’ye götürmüş. Ben o heyete dedim, arkadaşlar arabayla gitmeyin deveyle gidin. O zaman diyecekti ki bu develer de Esad’ın devesidir. Sen bize asla leke atamazsın. Biz temiz insanız. Biz haramzade değiliz.” dedi. Başbakan’ın 51 kişinin öldüğü Reyhanlı’nın ardından ABD’ye gitmesini ve CHP’yi suçlamasını da eleştiren Kılıçdaroğlu, “51 kişi hayatını kaybediyor, beyefendi ABD’ye gidiyor. Sorumlu kim? CHP.” diye konuştu. Kılıçdaroğlu, Başbakan’ın kendisi aleyhine açtığı bir milyon liralık tazminat davasıyla ilgili olarak ise  “Beni parayla korkutacağını sanıyor. Allah’tan başka korkacağımız hiçbir şey yoktur, sen başta olmak üzere.” ifadelerini kullandı. 
3- Capital ve Economist dergilerince Vodafone Türkiye ve Bankalararası Kart Merkezi (BKM) sponsorluğunda düzenlenen CEO Club Toplantısı’nda konuşan Başbakan Yardımcısı Ali Babacan, “Türkiye Ekonomisi 2013” konulu bir sunum yaptı. Türkiye’nin OECD ülkeleri arasında en hızlı büyüyen ülke olduğunu, ancak en düşük eğitim seviyesine sahip ülkenin de Türkiye olduğunu söyledi.  Bu durumun kişi başı geliri de direkt olarak ilgilendirdiğini kaydeden Başbakan Yardımcısı Babacan, şöyle devam etti: “24-64 yaş aralığındaki nüfusumuzun yüzde 70’i orta öğretimini tamamlayamamış durumda. Ortalama eğitim yükseldikçe, milli gelir yükseliyor. Hedefimiz kişi başı gelirde 25 bin dolar. Eğer buna ulaşacaksak 6.5 yıl olan ortalama eğitim süremizi 11 yıla çıkarmamız lazım. Bu çok zor bir konu. Eğitim, bizim önümüzdeki dönemde çok ağırlık vereceğimiz temel konulardan birisi olacak. Aksi halde 25 bin dolar bir hayal kalacak.”

4- İstanbul Milli Eğitim Müdürlüğü ve Aydın Üniversitesi iş birliğiyle düzenlenen “Eğitimde İyi Örnekler Paylaşımı Konferansı”na katılan Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı, “Anadolu öğretmen liseleri ile ilgili herhangi bir kapatma kararımız yok.” dedi. Söz konusu liselere yine sınavla öğrenci alınacağını kaydeden Bakan Avcı, “Sınıf tekrarına yönelik yapılan açıklama, kayıt olup hiç okula gelmeyen öğrencilerle ilgili. Hiç okula gelmeyen öğrenciler hangi okula gelmedilerse o sınıftan devam edecekler. Yani birinci sınıf öğrencisi hiç okula gelmemiş, ertesi yıl okula gelip ikinci sınıfa geçmek istiyor ama olmaz. Ne yapmak gerekiyor, onu birinci sınıftan başlatmak gerekiyor. Diğer konularda bir değişiklik yok. Devam eden öğrenciler için eski uygulama devam ediyor.” dedi.

5- MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, partisince Adana Uğur Mumcu Meydanı’nda düzenlenen “Vatan” mitinginde şöyle konuştu: “Teröristlerle helalleşme uğruna kuyruğa girenler, canilerin tövbe etmeleri hâlinde affını dillendirenler, bebek katilini neredeyse bebek bakıcılığı gibi masum bir konuma terfi ettirenler, Çukurova’dan yükselen sesle sinmekte ve titremektedir. Bursa’da ve ardından İzmir’de gerçekleştirdiğimiz açık hava toplantılarında vatandaş vatanına, bayrağına sahip çıktı. Açık hava toplantılarımıza katılımı düşük göstermek için AKP ve ortakları her yolu denemişlerdir. Ancak güneşi balçıkla sıvamak mümkün değildir. Vatan alın yazımızdır, pazarlığı olmayacaktır. Vatan şerefimizdir, şerefsizlere bırakılmayacaktır.” 

6- BDP Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, partisi öncülüğünde gerçekleştirilen Demokrasi ve Barış Konferansı’nın giriş bölümü sonrasında gazetecilerin gündeme ilişkin sorularını cevapladı. İmralı’ya yeni heyetin gitmesi için Adalet Bakanlığına başvuru yaptıklarını ve ziyaretin gerçekleşip gerçekleşmeyeceğinin bakanlıktan gelecek cevaba göre şekilleneceğini ifade eden Demirtaş,  heyette bu kez kendisinin yerine Sırrı Süreyya Önder ve Pervin Buldan’ın yanı sıra Gültan Kışanak’ın yer almasını istediklerini söyledi. 

7- Avrupa Birliği Bakanı Egemen Bağış, Suudi Arabistan’daki temaslarının ikinci gününde Mekke’de Kâbe çevresindeki genişletme çalışmalarında görevli Türk işçilerle bir araya geldi. Kâbe çevresinden sökülen ve yeniden işlenmek üzere Arafat’taki depolara nakledilen revak kubbeler ve diğer tarihi malzemeleri yerinde inceleyen Bakan Bağış, Türk mühendislerden genişletme çalışmaları hakkında bilgi aldı. 

8- Türkiye, Azerbaycan ve Gürcistan ekonomi bakanları Azerbaycan’ın turizm beldesi Gebele’de iş adamlarının da katılımıyla Türkiye-Azerbaycan-Gürcistan İş Forumu’nda bir araya geldi. Daha önce Kars ve Tiflis’te gerçekleştirilen ve üç ülke arasındaki ekonomik ilişkilerin güçlendirilmesini amaçlayan forumun üçüncüsüne bu kez Azerbaycan ev sahipliği yaptı. Forum gelecek yıl ise Gürcistan’ın Batum şehrinde yapılacak.
Forumda konuşan Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan, küresel ekonomik krizden her üç ülkenin de en hafif şekilde etkilendiğini söyledi. Gürcistan ile ticareti daha da geliştirmek istediklerini belirten Bakan Çağlayan, bunun için serbest ticaret anlaşması imzalamayı beklediklerini, aynı anlaşmayı Azerbaycan ile imzalamak için de görüşmelerin sürdüğünü kaydetti.  
Azerbaycan Ekonomi Bakanı Şahin Mustafayev de Türkiye ile Azerbaycan arasındaki ticaret hacminin 2012 yılında yüzde 20 arttığını söyledi. 
Gürcistan Ekonomi ve Sürdürülebilir Kalkınma Bakanı Giorgi Kvirkaşvili ise Türkiye ve Azerbaycanlı yatırımcıların Gürcistan’ın ekonomik kalkınmasına önemli katkı sağladığını belirterek Bakü-Tiflis-Kars demiryolu projesini önemli gördüklerini ve hükûmet olarak projeye tam destek verdiklerini kaydetti.  

9- Türk-Yemen İş Forumu için 25 Türk şirketiyle Yemen’e giden Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, TPAO, BOTAŞ ve TEİAŞ’ın da katıldığı forumda yaptığı konuşmada,  “Petrol, doğalgaz ihtiyacımızın karşılanmasıyla ilgili ortak projeler geliştirebiliriz.” dedi.  

         26 MAYIS 2013

1- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Eyüp’te 600 dönüm arazi üzerine kurulan Vialand Tema Parkı ve Eğlence Merkezi’nin açılışında yaptığı konuşmada, “Bizde dinsel milliyetçilik olmayacak. Aramıza siyasi mezhepçilik sokanlardan her zaman uzak duracağız. Birbirimizi Allah için seveceğiz. Birbirimizden ayrı düşmeyeceğiz.” dedi. Başbakan Erdoğan, konuşmasında, Reyhanlı ziyaretine de değinerek “Hatay’da 51 kardeşimiz şehit edildi. Fakat orada ben tüm ailelerin o mütevekkil hâlini gördüm. Fakat tüm bunlara rağmen biz terörle mücadelede her zaman dikkatli olacağız, birbirimizi Allah için seveceğiz. Biz Türk’ü, Kürt’ü, Laz’ı, Çerkez’i, Gürcü’sü, Abaza’sı, asla birbirine ayrı düşmeyeceğiz. Bizde dinsel milliyetçilik olmayacak. Bizim aramıza siyasi mezhepçilik sokanlara biz her zaman uzak duracağız. Bizim aramıza siyasi etnisiteyi sokanlara biz her zaman uzak olacağız. İster siyasi Türkçülük, ister siyasi Kürtçülük, ister siyasi Lazcılık olsun, biz hepsinden uzağız. Bizim için önce insan. Biz buna bakacağız.” ifadelerini kullandı.

2-  CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, partisinin Antalya İl Başkanlığı tarafından düzenlenen “Halk Şöleni”nde yaptığı konuşmada, AK Parti’ye “Gelin, düşünce özgürlüğü önündeki bütün engelleri kaldıralım. İktidara CHP Genel Başkanı olarak açık çek veriyorum.” diye seslendi.

3- Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, katıldığı 7. Yuntdağlılar Kültür Festivali’nde yaptığı konuşmada, çatışmaların yaşandığı bölgelere artık insanların rahatlıkla girebildiğini belirterek “Yıllar sonra Cudi Dağı’nda, Gabar Dağı’nda, Şemdinli’de, insanlar piknik yapabiliyor; düğünlerini halaylarını çekebiliyorlar. Allah bize bugünleri gösterdiği için ne kadar şükretsek azdır. Doğudan batıya milli birlik ve kardeşliğimizin kuruluyor olması, terörün sonlanıyor olması hepimizi mutlu ediyor.” dedi. 

4- Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ, Hayrat Vakfı tarafından Ankara’da düzenlenen 6. Risale-i Nur ve İttihad-ı İslam Sempozyumu’nda “İslam Dünyasının Problemleri ve Çözüm Yolları” konulu konferansta yaptığı konuşmada, Esad rejiminin devrilmesine izin vermeyeceklerini açıklayan Lübnanlı Şii örgüt Hizbullah’ın Genel Sekreteri Hasan Nasrallah’a cevap verdi. “Sen ‘Esad’ın yanında yer alıyorum’ diyorsun. Bu gücü nereden alıyorsun?” diye soran Başbakan Yardımcısı Bozdağ, “Müslümanları öldürmek için, kendi kardeşini öldürmek için, kardeşlerine ölüm kusanların yanında yer aldığını söyleyenler, kendilerine İslam’dan Kur’an’dan güç devşirmesinler. Müslümanları birbirine düşürmek isteyen, birbirine kırdırmak isteyen şeytandandır. Kimse kusura bakmasın. Çok açık, çok net buradan bir kez daha söylüyorum. Adını da Hizbullah’ın değiştirmesi lazım, hizbüşşeytan yapması lazım.” dedi.

5- Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Nihat Ergün, AK Parti Kocaeli İl Başkanlığı 61’inci Danışma Meclisi toplantısında yaptığı konuşmada, Türkiye’nin ayağındaki son pranganın çözülmesi gerektiğini belirterek “Türkiye’de şimdi son bir mesele kaldı. Sosyal yenileme. Siyasi, ekonomik  yenilemeyi önemli bir yere getirdik. Şimdi sosyal dokunun restore edilmesi lazım. Türkiye’de hiç kimsenin ne devlet tarafından, ne de başkaları tarafından etnik veya dini kimliği nedeniyle rencide olmadığı ve herkesin devlet ile millete güçlü bir şekilde sahip çıktığı bir Türkiye inşa etmektir. Türkiye’nin ayağındaki teröre dönüşmüş olan son prangayı çözüp, 2023’ün güçlü Türkiye’sini hem siyaseti, hem ekonomisi ve hem de sosyal dokusu güçlendirilmiş olarak 2023’e doğru hazırlamaktır. İçinden geçtiğimiz süreç böyle bir süreçtir. Bunun da tabii ki tartışmalarını yapacak muhalefettir.” şeklinde konuştu.        

6- Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, dün Konya’da Necip Fazıl Kısakürek’in ölümünün 30’uncu yıl dönümü nedeniyle düzenlenen konferansta yaptığı konuşmada, Kısakürek’in özgüven devrimi yaşattığını vurgulayarak “Başbakanımızın, Davos’ta, haykırarak ’ben varım’ deyişi, aslında bir millet adına o özgüvenin bugüne yansımasıdır. Ne kadar kararlı bir şekilde ben Başbakanımızın o oturuma çıktığını biliyorum. İşte Necip Fazıl’ı okuyan ile okumayanlar arasındaki fark budur. Ayağa kalktınız mı, bir daha oturmayacaksınız.” diye konuştu.

7- Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, Sudan’ın başkenti Hartum’da Cumhurbaşkanı 1. Yardımcısı Ali Osman Taha, Maden Bakanı Kemal Abdullatif, Elektrik ve Su Kaynakları Bakanı Tabita Butros Shokai ve Petrol Bakanı Awad Al-Jaz ile görüşmelerde bulundu. Görüşmelerde maden, hidrokarbon ve elektrik alanlarında ayrı ayrı mutabakat zabıtları imzalandı.

8- 2012 yılı Kurumlar Vergisi rekortmeni 1.18 milyar TL ile Garanti Bankası oldu. Rekortmen listesinde ilk 10’da 8 banka yer alırken, ilk 100’deki banka sayısı 23 oldu. Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, vergi rekortmenleri için yayınladığı teşekkür mesajında, “Vergi rekortmenlerimiz devlete olan mükellefiyetlerini samimiyetle yerine getirmişlerdir. Gelirini doğru beyan eden, vergisini ödeyenler ve bu listelerde yer alan mükellefler bizim gerçek kahramanlarımızdır. Kurumlar Vergisi rekortmenler listesi, bizim için bir onur tablosudur.” dedi.

9- Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım’a, 60. Uluslararası Toplu Taşımacılar Birliği (UITP) Kongresinde “Ulaştırma Oscar’ı” olarak da bilinen “Toplu Taşıma için Politik Vizyon ve Yüksek Düzeyli Destek Ödülü” verildi. Ödülü aynı zamanda meslektaşları adına aldığını ifade eden Bakan Yıldırım, 10 yıldır Türkiye’nin şehirlerinde toplu taşımayı desteklemek ve geliştirmek için çaba sarf ettiklerini kaydetti. 

10- AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Mehmet Ali Şahin, partisinin Karabük İl Danışma Meclisi’nde yaptığı konuşmada CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun “Başbakan asla başkan olamayacaktır.” dediğini hatırlatarak “Bizim gündeme getirdiğimiz başkanlık sistemini kastederek bunu söylüyor. Kılıçdaroğlu, gel, yüreğin yetiyorsa cumhurbaşkanı adayı olarak Recep Tayyip Erdoğan’ın karşısına çık. Mitinglerde, toplantılarda meydan okumayı bırak.” şeklinde konuştu.

11- MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, partisinin Adana mitinginin ardından Ankara’ya dönüş yolunda Aksaray’da verdiği molada bir grup gazetecinin sorularını cevapladı. Bahçeli, hükûmetin hazırladığı alkollü içkiler ile ilgili yasaya ilginç eleştiriler yönelterek “Eğer bunu yasaklarsanız işler çok daha karışık olur. Gizli alkol kullanma, üretme gibi. Böyle bir durum da 1930-1933’lerin Amerikasını yaratır. Al bayraktaki beyaz ay ve yıldızla uzlaşamadığımız bir alanda herkes zannediyor ki yeşil ayda anlaştık. Ay yıldızlı bayraktaki yanlış gidişatına yeşil aydaki gibi hassasiyet göstermiş olsa” diyerek Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’a gönderme yaptı. 

12- Türkiye Barolar Birliği’nin (TBB) 32. Olağan Genel Kurulu’nda 209 delegenin oyunu alan Ankara Barosu Başkanı Metin Feyzioğlu, Türkiye Barolar Birliği’nin yeni başkanı oldu. Süreçte kendisini destekleyenlere teşekkür eden Feyzioğlu, “Tüm barolara, aynı uzaklıkta değil aynı yakınlıkta olacağıma söz veriyorum. Hiçbir avukatın hakkının ihlali ve hukukun üstünlüğüne aykırı hiçbir uygulamaya TBB suskun kalmayacaktır. Nerede bir meslektaşımızın bir hakkı ihlal edilirse, orada doğrudan doğruya biz olacağız.” ifadesini kullandı.

13- Bu yıl altıncısı verilecek olan Metin Altıok Şiir Ödülü’ne “Issız” isimli kitabıyla şair Cenk Gündoğdu layık görüldü.

14- 66. Cannes Film Festivali’nin büyük ödülü olan “Altın Palmiye” Tunus asıllı Fransız Yönetmen Abdellatif Kechiche’nin “Mavi En Sıcak Renktir” adlı filminin oldu.

15- Suriye Dışişleri Bakanı Velid el Muallim, Bağdat’ta Iraklı meslektaşı Hoşyar Zebari ve Suriye’deki iç savaşta Beşşar Esed’in yanında yer alan Şii Başbakan Nuri el Maliki ile bir araya geldi. Görüşmede Suriye krizindeki son gelişmeler ele alınırken Muallim, düzenlediği basın toplantısında “Ülkesindeki olaylarla bağlantısı bulunan bölge ülkelerinin Irak’ta da terörü desteklediğini bildirmek için Bağdat’ı ziyaret ettiğini” söyledi. 

16- Hizbullah’ın Esed güçleriyle birlikte Kusayr’a saldırmasından sonra Lübnan’daki Trablusşam şehrinde Nusayri ve Sunni gruplar arasında patlak veren çatışmalarda bir hafta içinde 30’a yakın kişi hayatını kaybetti.

17- Hindistan’da iktidardaki Kongre Partisi’nin konvoyuna ülkenin güneydoğusundaki Chhattisgarh eyaletinde Maocu militanlar tarafından düzenlenen saldırıda 24 kişinin öldüğü bildirildi.


           27 MAYIS 2013

1- Güneydoğu Avrupa Parlamento Başkanları 10. Konferansı için Makedonya’nın Ohri kentine giden TBMM Başkanı Cemil Çiçek, “Kamuoyu desteğindeki azalmaya rağmen Türkiye, AB üyeliği hedefinden sapmamıştır. Hepimizin aynı Avrupa gemisinde olduğunun ve ortak geleceğimizi birlikte planlamamız gerektiğinin farkındayız. Şimdi AB’nin de benzeri bir taahhüt altına girerek genişlemelerin önünü açmasını bekliyoruz.” dedi.

2- 9. Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel’in eşi Nazmiye Demirel tedavi gördüğü hastanede vefat etti.

3- Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, Bakanlar Kurulunun ardından açıklamalarda bulundu. Reyhanlı saldırısına ilişkin “O saldırıyı planlayanların içerisinde, CHP heyetini Esad ile buluşturmaya götüren kişilerin olduğu bilinmektedir. Yargı süreci başladığında bu kişiler, hem takma kod adlarıyla hem de bizzat öz isimleriyle hepinizin bilgisine tekrar sunulmuş olacaktır.” dedi.   

4- Türkiye ile AB arasındaki en üst düzeyli karar organı olan Ortaklık Konseyi’nin 51. toplantısına katılan Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Türkiye’nin AB katılım müzakerelerinde gelecek ay açılması planlanan Bölgesel Politikalar faslıyla ilgili “Bir çiçekle bahar gelmez” sözünü hatırlatarak diğer fasıllardaki siyasi engellerin kaldırılmasını istedi.

5- MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli Kızılcahamam’da düzenlenen “Ülkücü Şehitleri Anma Günü” programına katıldı. Bahçeli, “Kaynaşmayı her alana yayarak şer cephesinin hesaplarını boşa çıkaracağız.” dedi.

6- Belçika’nın başkenti Brüksel’de bir araya gelen Avrupa Birliği Dışişleri Bakanları, Suriye’ye uygulanan silah ambargosu konusunda ittifak sağlayamadı. İngiltere ve Fransa, Beşar Esad rejiminin bir an önce sona erdirilmesi için silah ambargosunun kaldırılmasında ısrarcı olurken Avusturya, bu isteğe karşı çıktı.

7- 2003 yılı Nobel Barış Ödülü sahibi İranlı aktivist Şirin Ebadi, Today’s Zaman gazetesine yaptığı açıklamada, Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad’ın İran’ın kuklası olduğunu söyledi. Ebadi, İran’ın,  Esad rejimine askeri desteği kesmesi hâlinde Suriye’deki savaşın sona ereceğini ifade etti.

8- Fransız “Le Monde” gazetesinin iki muhabiri,  Şam’daki çatışmaları iki ay boyunca izleyerek Esad güçlerinin muhaliflere kimyasal silah kullanmasına tanık oldu ve bunu görüntüleyerek yayımladı.
28 MAYIS 2013

1- Tunus Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Muhammed Munsif Merzuki, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün davetlisi olarak Türkiye’ye geldi. Cumhurbaşkanı Gül, Tunus Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Merzuki’yi Çankaya Köşkü’nde törenle karşıladı. Karşılama töreninin ardından Cumhurbaşkanı Gül ile Cumhurbaşkanı Merzuki önce baş başa görüştü. Heyetler arası görüşmenin ardından iki cumhurbaşkanı basın toplantısı düzenledi.

2- 9. Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel’in 65 yıllık hayat arkadaşı Nazmiye Demirel’i kaybetmesinin ardından Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Demirel’e taziye ziyaretinde bulundu. Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Demirel’i telefonla arayıp başsağlığı dileğinde bulunurken TBMM Başkanı Cemil Çiçek, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Necdet Özel ve kuvvet komutanları, eski Meclis başkanları Hikmet Çetin, Köksal Toptan, eski CHP Genel Başkanı Deniz  Baykal, DSP Genel Başkanı Masum Türker, MHP Genel Sekreteri İsmet Büyükataman ile çok sayıda eski bakan Demirel’e evinde taziye dileklerini iletti. 

3- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, AK Parti Meclis Grup Toplantısı’nda konuşma yaparak “İki kez Şam’a giden CHP heyetine aracılık eden kişi, hem Reyhanlı saldırısını hem de kamplara yönelik öldürme ve kaçırma girişimlerini planlayan şahsın ta kendisidir. CHP’ye yakın bir gazetenin Hatay temsilcisi, ajanlık yaptığına dair delillerle tutuklandı.” dedi. İlk kez bir siyasi partinin, Türkiye’nin düşmanlarıyla iş birliği yaptığını vurgulayan Başbakan Erdoğan, Kılıçdaroğlu’nu istifaya davet etti.

4- CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, partisinin Meclis Grup Toplantısı’ndaki konuşmasında, Başbakan’ın Reyhanlı saldırısıyla ilgili suçlamalarına cevap verdi. Kılıçdaroğlu, “Başbakan, düşman ülkesine gidiyor gibi önlem almış. Yahu Reyhanlı’ya gidiyorsun sen. Benim gibi gidip vatandaşa ‘merhaba’ diyemiyorsun. Başbakan, bir ilçeye beş askeri helikopterle gidiyorsa onun başbakanlığı tartışılır artık.” diye konuştu.  

5- Partisinin Meclis Grup Toplantısı’nda gündemi değerlendiren MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, alkol düzenlemesine destek verdi. Bahçeli, MHP’nin yasayı desteklediği için bazı çevrelerce eleştirildiğini hatırlattı.  “Kötü alışkanlıklarla mücadele ise boynumuzun borcudur. MHP’nin programına seçim bildirgelerine bağlı kalarak, tutarlı bir siyaseti her şart altında yaparken birileriyle uyuşuyor diye kendi iradesini kenara atıp, AKP’yi destekleme bir gaflettir. Herkes konuşurken haddini bilecek, herkes ne söylediğinin farkında olacak. Çok daha öncelerde bu hassasiyeti ortaya koyan bir MHP’yi kötü alışkanlıklara destek verecek bir konuma sadece AK Parti’ye karşı olmakla ilişkilendiren zavallılar, Milliyetçi Hareket’te yer bulamaz. Yıllar öncesinden 3 K teorisi diye ortaya koyduğumuz görüş vardır. Kafa, kalp, kol. Bunların açılımını yapmış olsanız AK Parti solda sıfır kalır zaten.” şeklinde konuştu.  

6- BDP Eş Başkanı Gültan Kışanak, partisinin Meclis’teki grup toplantısında, Barış ve Demokrasi Konferansı’na ilişkin açıklamalarda bulundu. Kışanak, “CHP lideri Sayın Kılıçdaroğlu, ‘Barışa karşı değiliz.’ diyor. Sayın Kılıçdaroğlu, barış kendi kendine olmuyor. Barış olmasını istiyorsanız, arzuluyorsanız çaba göstereceksiniz, katkı sunacaksınız, çözüm önereceksiniz. Bu, barışın yanındaymışsınız gibi göstermenize yetecek ifade değildir. Halkımız bunu yakından takip ediyor. Sayın Kılıçdaroğlu, ‘kaygılarımız var’ diyor. Anayasa Uzlaşma Komisyonu’ndaki tutumlarından, parlamentodaki söylemlerinden anlıyoruz ki Kürtlerin haklarını kazanmasıyla ilgili kaygıları var. Bu kaygı da demokratik bir kaygı değildir,  otoriter zihniyetin, statükonun kaygısının ta kendisidir.” şeklinde konuştu.   

7- Esad rejiminin destekçisi İran, Suriye’ye 4 milyar dolar kredi açtı. Suriye Merkez Bankası Başkanı Edip Mayale, kredinin bir milyar dolarının tüketim malları, üç milyar dolarının da petrol ve yan ürünlerinin ithalatında kullanılacağını açıkladı. Suriye’de iç ayaklanmaların başladığı 2011 Mart ayından itibaren ülkenin para birimi lira, yaklaşık üçte birine düşerek büyük bir değer kaybına uğradı. 

8- Türk nüfusun  yoğun olduğu Belçika’nın ikinci büyük şehri Gent’te, gişe personeli için yürürlükte olan ve başörtüsünü de kapsayan “dini, felsefi ve ideolojik simgelerin” kullanımına yönelik yasak, belediye meclis üyelerinin oy çokluğuyla kaldırıldı.  Başta “Azınlık Forumu” olmak üzere birçok Türk ve Müslüman sivil toplum kuruluşunun başlattığı kampanya kapsamında 10 bin 600 imza toplanmış ve konu, belediye meclisinin gündemine getirilmişti.

                                                                                                                       29 MAYIS 2013

1- 3. Boğaz Köprüsü ve Kuzey Marmara Otoyolu’nun temeli, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ve eşi Hayrünnisa Gül, Meclis Başkanı Cemil Çiçek, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ve eşi Emine Erdoğan’ın katıldığı törenle atıldı. Projeyi üstlenen IC İçtaş, Astaldi ve Hyundai yetkilileriyle pazarlık yapan Başbakan Erdoğan, açılış tarihini 29 Mayıs 2015’e çekti. Törende yaptığı konuşmada Cumhurbaşkanı Gül, “Bugün ileride önemli bir tarih olarak kayıtlara geçecektir. Birinci köprü birinci Cumhurbaşkanı Mustafa Kemal Atatürk’ün ismini taşıyor. İkinci Köprü İstanbul’u bize armağan eden Fatih’in ismini taşıyor. Eminim ki bu 3. köprünün isminin ne olacağını buradaki herkes merak ediyor. Arkadaşlarımız, hükûmetimiz hep birlikte düşünüldü, konuşuldu netice şu karara varıldı. Üçüncü köprünün ismi Yavuz Sultan Selim Köprüsü oldu.” dedi. 
Başbakan Erdoğan ise 3. Köprü temel atma töreninde yaptığı konuşmada; “Bu proje tamamıyla bütünlendiğinde İstanbul’un üzerinden önemli bir yük kalkacak. Bu  proje, İstanbul’un güzelliğine güzellik katacak, zenginlik katacak. Asya’dan Avrupa’ya geçişi sağlayan 9 bin 500 kilometre uzunluğundaki 8 uluslararası ulaşım koridorunun tamamı İstanbul’dan geçiyor. Şu anda İstanbul’da araç sayısı 3 milyona yaklaşıyor. Şehir içi ulaşımın yüzde 87’si karayoluyla sağlanıyor. Asya ile Avrupa arasındaki karayolu taşımacılığının yükünü çeken her iki köprüden normal şartlar altında günde 250 bin otomobil geçmesi gerekiyor. Ancak gerçekleşen rakam bunun çok üzerinde. Şu anda bu köprülerden geçen araç sayısı 600 bini buluyor. Köprüler 2,5 kat kapasiteyle çalışıyor. Çevre yolları üzerinde oluşan araç kuyrukları yüzünden Boğaz’ı geçme süresi bir saati buluyor. Zaman kaybı oluyor, maliyet artıyor, yolculuklar adeta çileye dönüşüyor. Köprülerin zorunlu bakım çalışmalarında yaşanan araç kuyrukları 3 milyar lira değerinde iş gücü ve akaryakıt kaybına neden oluyor. Artık bu köprüyle birlikte İstanbul’umuzun içerisinde ağır vasıtalar görmeyeceğiz. Ağır vasıtalara cevap burası olacak.” ifadesini kullandı.

2- CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, İstanbul Yeşilköy CNR EXPO Fuar Alanı’nda dün düzenlenen “Kendine Güvenen Kentler Buluşması”nda 61 CHP’li belediye başkanıyla bir araya geldi. Kılıçdaroğlu, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül “Yavuz Sultan Selim” Köprüsü’nün adını açıklamadan önce yaptığı konuşmasında, 3. köprünün adının “Recep Tayyip Erdoğan” olmasını önerdi. Kılıçdaroğlu, “Olsun ki, bugün, yarın hatta yüzyıl sonra o köprüyü gören herkes, Kuzey Marmara’nın, son orman alanını yok eden kişinin, orman düşmanı olan kişinin Recep Tayyip Erdoğan olduğunu öğrensinler.” dedi. 

3- Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, düzenlediği  basın toplantısında, Gelir Vergisi Yasası’nı anlattı. Şu anda geçerli olan vergi oranlarında herhangi bir değişiklik yapılmayacağını söyleyen Bakan Şimşek, “Esnafın vergi yükünü artıracak bir düzenleme söz konusu değil.” dedi. Yeni yasa kapsamında beyanname verme süresinin bir ay öne çekildiğini aktaran Bakan Şimşek, dördüncü dönemin de kaldırılacağını söyledi. Şirketlerin portföylerinde tuttuğu gayrimenkul yatırımlarında iki yıldan sonra yüzde 75’lik istisna söz konusuydu.” diyen Bakan Şimşek, “Biz bu istisnayı, kurumlar için iki yıldan sonra yüzde 40 olarak, üç yıldan sonra yüzde 50 olarak, dört yıldan sonra yüzde 60 olarak, beş yıldan sonra yüzde 75 olarak yeniden tanımladık.” dedi. 

4- Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı, Ankara’da eğitim muhabirleriyle bir araya geldi.  Okullarda veli ve öğrencilerden çeşitli adlar altında para alınmasına ilişkin sorunların kendilerine zaman zaman iletildiğini aktaran Bakan Avcı, MEB’in bugüne kadarki uygulamalarından geri dönüş ve bir sapma olmadığını ifade ederek Bakanlığın net görüşünü bir kez daha kamuoyuyla paylaşmak istediğini söyledi.  Bakan Avcı, Okul Aile Birliği Yönetmeliği, ilgili genelge ve valiliklere gönderilen yazıların hâlen yürürlükte olduğunu belirterek yönetmeliklerin bu konuda açık ve bunların hâlen geçerli olduğunu, yönetmelik hükümleri dışında aidat, bağış gibi para talep edilemeyeceğini aktaran Bakan Avcı, “Kayıt kabul dönemlerinde ve diploma verilirken kesinlikle ‘gönüllülük’ adı altında bile velilerden bağış, aidat talep edilmeyecek.” dedi.

5- Parti genel merkezinde bir basın toplantısı düzenleyen AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Hüseyin Çelik, Gezi Parkı ile ilgili meselenin, Taksim’i yayalaştırma projesi çerçevesinde yapılacak bir kaldırım için 13 ağacın sökülerek başka yere taşınmasından ibaret olduğunu söyledi. Medyada yer aldığı gibi, Taksim’e bir alışveriş merkezi yapılacağı için bütün ağaçların söküleceği gibi bir durumun olmadığını kaydeden Çelik, “Eğer medyanın dediği gibiyse önce ben karşı çıkarım. Ben gider orada yatarım, eğer gerçekten ağaç katliamı yapılıyorsa, ağaç sökülüp oraya AVM yapılıyorsa... Hiçbirimizin kabul edebileceği bir şey değil bu.” diye konuştu. 

6- BDP Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, AB Komisyonu’nun genişlemeden sorumlu üyesi Stefan Füle’yle bir araya geldi. Bir saat süren görüşmenin ardından basın mensuplarının sorularını cevaplayan Demirtaş, “Özellikle Türkiye’de devam eden çözüm sürecine dair görüş alışverişinde bulunduk. Onlar da Türkiye’deki gidişattan son derece memnun. Silahların susmuş ve demokratik siyasal çözümün aranıyor olması Avrupa’da da önemli yankı ve destek buluyor. Tabii bu sürecin AB-Türkiye ilişkilerini de olumlu etkilediğini ve uzun süredir kaybolan heyecanın, motivasyonun yeniden canlandığı burada da hissediliyor.” dedi.

7- İstanbul’un fethinin 560. yıl dönümü Balat’ta görsel bir şölenle kutlandı. İstanbul Büyükşehir Belediyesince düzenlenen lazer, havai fişek ve su gösterilerine vatandaşlar büyük ilgi gösterdi.

8- Türkiye’ye resmî bir ziyaret gerçekleştiren Tunus Cumhurbaşkanı Moncef Marzouki, TBMM Genel Kurulu’na gelerek bir konuşma yaptı. TBMM Genel Kurulu’na hitap eden Tunus Cumhurbaşkanı Moncef Marzouki, Türkiye’nin Suriye’deki ve Filistin’deki tutumundan dolayı memnuniyet duyduklarını belirterek “Suriyeli gençler, Tunuslu gençler Suriye’ye giderek çarpışmaktadırlar. Biz, Türk kardeşlerimizden bu olay karşısında daha duyarlı olmalarını, bize, Araplara, yardımcı olmalarını ve bizim siyasi bir çıkış yolu bulmamız için bize yardımcı olmasını istemekteyiz.” dedi.

9- Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Türkmenistan Devlet Başkanı Gurbangulu Berdimuhammedov’un resmi davetlisi olarak İstanbul’dan Aşkabat’a gitti.

10- Solingen faciasının 20. yıl dönümünde, aşırı sağcı dört genç tarafından kundaklanan evde hayatını kaybeden 5 Türk, ülkenin çeşitli şehirlerinde düzenlenen etkinliklerle anıldı. 29 Mayıs 1993’te ölen Genç ailesinin fertleri için düzenlenen törene Almanya Göç ve Uyumdan Sorumlu Devlet Bakanı Maria Böhmer ile Türkiye’den Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ katıldı.  Başbakan Yardımcısı Bozdağ, bu tür ırkçı olayların tekrarlanmaması için Alman devletine büyük görevler düştüğünü kaydederek Almanya’da son yıllarda Türklere ait evlerde çıkan yangınlara ilişkin soruşturmaların da kafalardaki tüm şüphelere cevap verecek şekilde tamamlanmasını istedi; “Aksi takdirde başkaca Solingenler olmaya devam edebilir.” uyarısında bulundu.


                                                                                                                       30 MAYIS 2013

1- TÜSİAD tarafından düzenlenen “2013’ün ilk Yüksek İstişare Konseyi” toplantısına katılan Anayasa Mahkemesi Başkanı Haşim Kılıç yaptığı konuşmada,  Alkollü İçkilere Reklam ve Gece Satış Yasağı Getiren, Trafikte Alkol ve Sigara Kullanımına da Ceza Öngören Kanuna değinerek  hayat tarzlarına yapılan müdahalelerin insan onurunda kapanmayan yaralar açtığını söyledi.  Kılıç, “Siyasi ve sosyal tarihimiz, hayali korku ve endişe yüklü düşüncelerle, toplumun bazı kesimlerinin hayat tarzlarına yapılan müdahalelerin izleriyle doludur. Bunlara yeni halkalar eklemek yorgun vicdanları daha da yoruyor. Toplum vicdanı ikna edilmeden atılan adımlar, demokratik hukuk devletinin sicilini bozmaktan başka bir sonuç doğurmuyor. Bu gerçeklerden ders almadan kamu gücünü kullananların, sınırları belirsiz tasarruflarla hak ihlaline sebep olması kabul edilemez.” dedi.
Yeni Anayasa çalışmalarına yönelik olarak toplumu çoğunluğun veya azınlığın dayatmaları ile karşı karşıya bırakmanın gerilimi artıracağını belirten Kılıç, “Azınlıkta kalan kesimlerin temel haklarının da sayısal üstünlüklere bakılmaksızın demokrasinin ve hukuk devletinin teminatı altında olduğu unutulmamalıdır.” dedi. 
TÜSİAD Başkanı Muharrem Yılmaz ise toplantıda yaptığı açıklamada, çözüm sürecinin ekonomik ayağının güçlendirilmesi için Cizre’ye gideceklerini ve 25 Haziran’da yapılacak zirve için hazırlıklara başlandığını belirtti. Yılmaz, bölge ekonomisinin sağlıklı bir kalkınma dönemine girmesiyle orta-uzun dönemde Türkiye ekonomisinin potansiyel büyümesinin yaklaşık 1 puan artacağını da sözlerine ekledi. 
Ayrıca Adalet Bakanı Sadullah Ergin, TÜSİAD Yüksek İstişare Konseyi Toplantısı’nın ardından gazetecilerin cezaevlerindeki, şiddet iddialarını hatırlatması üzerine şunları söyledi: “Sorunlar, hak ihlalleri yok mudur? derseniz, ‘tamamen yoktur’ diyemem. Zaman zaman belli cezaevlerimizde olabiliyor, ama bunların olduğu yerde de kesinlikle tolerans göstermiyoruz. Yapılması gereken idari, adli soruşturmalar yapılıyor, verilmesi gereken cezalar varsa veriliyor.” 

2- Milliyet gazetesi tarafından düzenlenen “Geleceğe Yatırım Türkiye’ye Yatırım” toplantılarının 17’incisi Rize’de yapıldı.  Toplantıda bir konuşma yapan Gümrük ve Ticaret Bakanı Hayati Yazıcı, Türkiye’nin dünya coğrafyasının çok önemli bir kesiminde yer aldığını belirterek “Türkiye üç eski kıtayı bağlayan bir kavşakta. Sanki Allah Türkiye’yi bir lojistik merkez olarak yaratmış.” dedi. Türkiye’nin enerji ithal eden bir ülke olduğunu belirten Bakan Yazıcı, “Geçen yıl 56 milyar doları enerji ihtiyacı için harcamışız. Ama enerji sirkülâsyonunu sağlayacak güzergâh üzerindeyiz. Bakü-Tiflis-Ceyhan gibi projelerle doğumuzda elde edilen enerji kaynaklarını batıya aktarma yolları üzerindeyiz. Herkesin gözü Türkiye’nin üzerinde. Türkiye farkındalığını ortaya çıkardıkça Türkiye ilgi odağı haline geliyor.” diye konuştu.

3- Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, lüks araçların satışında uygulanan ÖTV matrahının aşındırılması yoluyla devletin yıllık vergi kaybının yaklaşık 100 milyon lira olduğunu, yeni düzenlemeyle bayilerin artık bu yolu kullanamayacaklarını bildirdi. 

4- Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’e, Türkmenistan ziyaretinde Ruhiyet Köşkü’nde, Türkmenistan Devlet Başkanı Berdimuhamedov tarafından “Türkmenistan Devlet Nişanı” takıldı. Devlet Nişanı’nı taşımanın kendisi için emsalsiz bir kıvanç kaynağı olduğunu, bunun,  iki ülke ilişkilerinin geliştirilmesine daha fazla katkı sunma mesuliyeti anlamına da geldiğini kaydeden Cumhurbaşkanı Gül, bu mesuliyeti büyük bir heyecan ve memnuniyetle yerine getireceğini vurguladı. Cumhurbaşkanı Gül iki ülkenin iş birliğine yönelik olarak ise “Ortak bir dil, tarih ve kültüre sahip iki kardeş ülke olan Türkiye ve Türkmenistan’ın, hayatın her alanında tecessüm eden emsalsiz iş birliği, halklarımızın müşterek menfaatlerine hizmet etmektedir.” dedi. Cumhurbaşkanı Gül’ün Türkmenistan ziyaretinde, iki ülke arasında 12 iş birliği anlaşması imzalandığı bildirildi. 

6- İstanbul’un 2020 Olimpiyat ve Paralimpik Oyunları’na ev sahipliği adaylığı, Rusya’nın St. Petersburg kentinde düzenlenen toplantıyla tanıtıldı. Toplantıya katılan Gençlik ve Spor Bakanı Suat Kılıç yaptığı konuşmada, yeni bir Türkiye’de binlerce yıldır olduğu gibi tüm dünyayı kucaklamaya hazır olduklarını vurgulayarak “Bugün, dünyanın en büyük 16’ncı ekonomisiyiz. Oyunlara ev sahipliği yapmak için gereken finansal güce artık sahibiz. Olimpiyat Parkı’ndaki metro istasyonumuz da hizmete açılmış bulunuyor. Üçüncü Boğaz Köprüsü’nün de temelini attık. 4,5 milyar ABD Doları değerindeki bu karayolu ve demiryolu köprüsü, Avrupa ve Asya arasındaki dördüncü büyük bağlantımız olacak.” dedi.

7- Fransa’da yaşayan ünlü ressam Abidin Dino’nun eşi yazar Güzin Dino hayatını kaybetti.


                      31 MAYIS 2013 

1- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Dünya Tütünsüz Günü çerçevesinde İstanbul Lütfi Kırdan Kongre Salonu’nda düzenlenen konferansa katıldı. Başbakan Erdoğan, sigara yasağına uymayan işletmelere yönelik olarak “Cezası neyse veririm diyerek yasağı çiğnemeye devam eden işletmeler, yeni uygulamayla kapanmaya kadar gider.” dedi.
Ayrıca Başbakan Erdoğan, Topçu Kışlası projesi hakkında İstanbul 6. İdare Mahkemesinin verdiği yürütmeyi durdurma kararını eleştirdi. Zamanlamaya dikkat çeken Başbakan Erdoğan, mahkemenin kararında soru işaretleri olduğunu savundu. Gezi Parkı eylemleriyle ilgili “Mesele ağaçlar değil, ideolojiktir.” diyen Başbakan Erdoğan, eylemcilere “Kusura bakmayın; biz o tarihi Topçu Kışlası’nı yapacağız.” mesajı verdi.

2- CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Taksim Gezi Parkı'nda başlayan olaylarda kalabalıkların özgürlük ve demokrasi istediklerini, kendisinin de bunun için İstanbul'a gittiğini söyledi.

3- Başbakan Yardımcısı ve Hükümet Sözcüsü Bülent Arınç, partisinin Bursa İl Başkanlığında Taksim’deki olayları değerlendirdi. Olaylara sebebiyet veren Taksim Gezi Parkı projesinin yürütmesinin durdurulmasına yönelik mahkeme kararının isabetli olduğunu söyleyen Başbakan Yardımcısı Arınç, güvenlik güçlerinin biber gazlı müdahalesiyle ilgili “Bu süreçte, ‘AVM yapılmasın’ diyen insanlara biber gazı sıkma yerine ‘buraya gerçekte şu yapılıyor’ denilerek ikna sürecine gidilmelidir.” dedi.

4- Rize Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü tarafından düzenlenen ana arı ve meyve fidanı dağıtım törenine katılan Gümrük ve Ticaret Bakanı Hayati Yazıcı, “Herkesin ittifakı, anayasayı yapma hakkı millete aittir. Tekel bir haktır ve devredilemeyeceği gibi sınırlandırılamaz.” dedi.

5- İçişleri Bakanı Muammer Güler, Taksim Gezi Parkı’nda ağaçların kesilmesine karşı başlayan eylemle ilgili “İnşallah bir orta yol bulunacak.” dedi.

6- Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, İstanbul Taksim Gezi Parkı’nda yaşanan olaylarla ilgili olarak “Taksim’de yayalaştırma projesi devam ediyor. Taksim’e AVM yapılacak diye bir şey yok.” dedi.

7- Çeşitli açılış ve temel atma törenleri için Samsun’a giden Gençlik ve Spor Bakanı Suat Kılıç, Beşiktaş İnönü Stadyumu’nun yıkılması ve yeniden yapılmasının bin günden önce bitebileceğini söyledi. Bakan Kılıç, İnönü Stadı’nın yenilenmesine destek verdiklerini belirterek “Beşiktaş’a yeni bir stat yapılması, bizim hükûmet olarak başından beri destek verdiğimiz bir konudur.” dedi.
8- MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, dün temeli atılan 3. Boğaz Köprüsü’nün hayırlı ve faydalı bir iş olduğunu söyledi. Bahçeli, “Yavuz Sultan Selim” adı verilen köprünün ismi için “Ancak isim noktasında Selçuklu’yu temsilen Alparslan olabilirdi.” dedi.

9- Diyarbakır’da gazetecilerle bir araya gelen BDP Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, Taksim Gezi Parkı’nda meydana gelen olaylardan dolayı Başbakan Erdoğan’ın halkın karşısına çıkıp özür dilemesi gerektiğini belirtti. Demirtaş, “Başbakan’ın özeleştiri vermesi lazım. Çıkıp bir kez daha halka karşı meydan okumak yerine, ‘biz bildiğimizi okuruz’ demek yerine açık açık çıkıp, ‘biz bu konuda hata yaptık, polisimiz de hata yapmıştır. Biz özür diliyoruz halkımızdan’ deyip hukuken de aşırı güç kullanan güvenlik güçleriyle ilgili derhal soruşturma başlatması lazım.” diye konuştu. 

10- İstanbul Valisi Hüseyin Avni Mutlu, Gezi Parkı olaylarıyla ilgili olarak düzenlediği basın toplantısında, “Bu grupların amacının doğa sevgisi, ağaç sevgisi olmadığını biliyorum.” dedi.
11- Türkmenistan ziyareti sırasında Türk vatandaşları ve iş adamlarıyla buluşan Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Türkmenistan’da olağanüstü karşılandığını ve Türkmen misafirperverliğini gördüklerini söyledi. İş adamları ve Türk toplumuna “Bizlerin temsilcisi olarak ata yurdumuzda yaşıyorsunuz. Burada daimi olan sizlersiniz.” dedi.
Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Gezi Parkı olayları ile ilgili “Olayların yatışması için hepimize düşen olgunluktur.” dedi. Güvenlik güçlerinin ölçülü olması gerektiğine vurgu yapan Cumhurbaşkanı Gül, “Üzücü görüntülere izin verilmemeli. Görüşlerimi bu sabah Başbakan ve diğer yetkililerle paylaştım.” diye konuştu. Tepkilerin sağduyulu olması gerektiğine dikkati çeken Cumhurbaşkanı Gül, yönetenlerin de bunlara kulak vermesinin önemine değindi.

12- AB Komisyonu’ndan Taksim Gezi Parkı olaylarıyla ilgili yapılan yazılı açıklamada, “Her türlü aşırı ve orantısız kuvvet kullanımını kınıyoruz.” denildi. A PHP Error was encountered

Severity: Notice

Message: Undefined index: query

Filename: libraries/Functions.php(679) : eval()'d code

Line Number: 106