26.4.2013
×

Hakkında

Künye

İletişim

                                                                                                      1 NİSAN 2013

1- Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, dört gün sürecek olan Letonya ve Litvanya gezisine hareketinden önce Esenboğa Havaalanı’nda gazetecilere açıklamalarda bulundu. Cumhurbaşkanı Gül, “Hem Letonya hem Litvanya, Türkiye’nin AB üyelik sürecine görünür ve samimi destek vermektedir. Türkiye’nin Letonya ve Litvanya ile ekonomik ve ticari ilişkilerinin daha ileri seviyelere yükseltilmesi, ziyaretlerimin başlıca hedeflerinden birini oluşturmaktadır.” dedi.  

2- TBMM Başkanı Cemil Çiçek, Meclis’te Anadolu Ajansı ile yaptığı söyleşide, anayasa çalışmalarında programın çok gerisinde kaldıklarını belirtti. Komisyon üyelerinin gelinen noktayı bir kez daha değerlendirdiğini anlatan Başkan Çiçek, “Eğer ek süre bakımından, genel başkanları ziyaret açısından, önüme inandırıcı gerekçe koymamaları halinde, ‘aceleye gelmesin’ sözü, tek başına ilave süre bakımından tatminkâr olmayabilir.” diye konuştu.

3- AK Parti Merkez Yürütme Kurulu (MYK) toplantısı Başbakan Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında yapıldı. Toplantıda “çözüm” ve “anayasa” süreci görüşüldü. 

4- Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ, Diplomasi Muhabirleri Derneği (DMD) üyeleriyle kahvaltıda bir araya gelerek yeni anayasa ile ilgili birçok soruya cevap verdi. Yeni anayasaya ihtiyaç olduğunun altını çizen Başbakan Yardımcısı Bozdağ, TBMM Uzlaşma Komisyonu’nda ihtilaflı maddelerin henüz ele alınmadığını anımsatarak seçim dönemine girileceği için fazla zamanın kalmadığı uyarısında bulundu. Başbakan Yardımcısı Bozdağ, yeni anayasada “Türk” ifadesinin çıkarılacağı savlarına karşılık “Anayasa’dan Türk kelimesini çıkarmak isteyen kimse yok. Bu bir çarpıtmadır.” dedi. 

5- Danıştay İdari Dava Daireleri Kurulu, Türkiye Barolar Birliği’nin (TBB) mahkemelere avukatların türbanla girmesine izin verilmesi kararına itirazı reddetti. 

6- İki günlük Antalya ziyaretinin ardından dönüşte gazetecilerle gündemi değerlendiren MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, “PKK’nın çekilme sürecinde savcı ortaya çıkmalı mıdır?” sorusuna karşılık, “Vatansever savcıların olduğu kanaatindeyim ben. Çıkmaları lazım. Bir savcının konu üzerinde soruşturma yapmasında yarar var.” yanıtını verdi.

7- Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) verilerine göre, Türkiye ekonomisi 2012’de beklentilerin altında, yüzde 2.2 büyüme kaydetti. Kişi başı gelir de 10 bin 504 dolar oldu. 2011 yılında büyüme yüzde 8.8 olmuştu. Son büyüme rakamı için Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan, “Acı fren” yorumunu yaparken Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, “Başarı” dedi.

8- BBP Genel Başkanı Mustafa Destici, BBP’nin kurucu Genel Başkanı Muhsin Yazıcıoğlu’nun ölümünün 4. yılı sebebiyle düzenlenen “Muhsin Yazıcıoğlu Sempozyumu”na katılmak için gittiği Eskişehir’de, çözüm süreci ile ilgili açıklamalarda bulundu. Destici, “Bize ‘niye karşı çıkıyorsunuz’ diye soruyorlar. Peki, süreç ne? Ne olduğunu anlatsınlar. Biz, başka siyasi partilere benzemeyiz. Biz, doğru olduğu zaman doğrunun yanında duran bir siyasi hareketiz. Eğer gerçekten de bu sürecin sonunda milli birliğimiz sağlanacaksa, tek bayrak etrafında devlet yapısı da bozulmadan kardeşçe yaşayacaksak elbette biz de buna varız.” diye konuştu.

9- ÖSYM Başkanı Ali Demir, düzenlediği basın toplantısında, 2010 KPSS soruşturmasına ilişkin açıklamalarda bulundu. Soruşturmanın ÖSYM’nin güvenilirliğine zarar verip vermediğine ilişkin soru üzerine Demir, yorum yapmanın doğru olmadığını ifade ederek “Ben sadece şunu söylemek istiyorum; şu an itibarıyla ÖSYM’deki bütün çalışanlarımızın hesap veremeyeceği hiçbir boyut ve konu söz konusu değildir. Görev yapan personelimizle büyük bir huzur, büyük bir güven içinde çalıştığımıza inanıyoruz.” diye konuştu.

10- Vakıfbank’ın Zihinsel Yetersiz Çocukları Yetiştirme ve Koruma Vakfı iş birliği ile gerçekleştirdiği proje kapsamında, eğitim ve rehabilitasyon hizmeti verecek bir merkez Manisa’da açıldı. Açılışa Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, Vakıbank Yönetim Kurulu Başkanı Ramazan Gündüz, Vakıfbank Genel Müdürü Halil Aydoğan ve yetkililer katıldı. 

11- Basın Konseyi, 1 Nisan 2013 tarihi itibarıyla, mayıs ayı sonuna kadar Gazetecilere Özgürlük Platformu (GÖP) Dönem Başkanlığı görevini Türkiye Gazeteciler Cemiyetinden (TGC) devraldı. Devir teslim töreninde konuşan Basın Konseyi Başkanı Orhan Birgit, “Dönem başkanlığımız süresince tutuklu meslektaşlarımızın serbest bırakılması ve gazeteciliğin suç olamayacağının anlaşılması için gerekli mücadeleyi sürdüreceğiz.” dedi.

12- İstanbul Sanayi Odası (İSO) Yönetim Kurulu Başkanı Tanıl Küçük yaptığı açıklamada, Türkiye’nin 2012 yılı büyüme rakamlarına ilişkin, ”2012’de elde ettiğimiz sonuç çok başarılı görünmüyor. Ancak, 2012 zor bir yıldı. Böyle zor bir yılda küçük oranlı da olsa büyümenin devam etmesini başarı olarak değerlendirmek gerekir.” şeklinde konuştu.

13- İstanbul Ticaret Odası (İTO) Yönetim Kurulu Başkanı Murat Yalçıntaş yaptığı açıklamada, Merkez Bankasının uyguladığı sıkı para politikalarıyla yumuşak bir iniş gerçekleştiğini belirterek “Ama artık biraz daha dikkat etmeliyiz. İç tüketim çok fazla yavaşladı.” dedi.

14- Irak Kürdistan Bölgesel Başkanı Mesud Barzani, Türkiye’de barış sürecini çok önemsediğini belirterek “Bu sürecin başarıya ulaşması hem bizi hem de Türkiye’yi en yüksek seviyeye uçuracak.” dedi.

15- Sudan Cumhurbaşkanı Ömer el-Beşir, Sudan Millet Meclisi’nin açılışında yaptığı konuşmada, ülkedeki siyasi tutukluların tamamının serbest bırakılacağını açıkladı. 

16- Güney Kore, bölgede giderek tansiyonu yükselten Kuzey Kore’nin savaş tehditlerini ciddiye aldığını açıkladı. Güney Kore Devlet Başkanı Park Geun-hye, ülkesine yönelik bir saldırı olursa buna misliyle cevap vereceklerini söyledi. Seul, sınırdaki birliklerine de saldırı hâlinde merkezden onay beklemeden anında karşılık verme talimatı gönderdi.

17- Irak’ın kuzeyindeki Tikrit kentinde Emniyet Müdürlüğü binasına petrol tankeri ile yapılan intihar saldırısında 42 kişinin öldüğü, 67 kişinin de yaralandığı bildirildi. 


                                                                                                     2 NİSAN 2013

1- Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Baltık ülkeleri ziyaretinin ilk durağı Letonya’nın başkenti Riga’da yaptığı konuşmada,  hükûmetin çözüm için gösterdiği cesareti takdir ederken diğer siyasi partilerin de sürece katılması gerektiğini söyledi. Cumhurbaşkanı Gül, aksi halde oluşacak riskler olacağını belirterek “Hedef, Türkiye’den dışarı çıkıp orada güç hâlinde durması değil. Yoksa her zaman kırılgan bir durum söz konusu olur. Silahı bırakıp da normal hayata geçmezlerse 3-5 sene sonra tekrar başlar.” dedi. Kürtlere yıllarca ‘sen Türk’sün’ denildiğini aktaran Cumhurbaşkanı Gül, Selçuklu ve Osmanlı’ya atıfta bulunarak  “İmparatorluk refleksi ve özgüveni ile hareket edersek sorunları aşarız. Bizans’ın kalıntılarını korurken ben niye nüfusumun bir kültürünü korumayayım.” diye konuştu. 

2- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, partisinin Meclis grup toplantısında yaptığı konuşmada, 7 bölgede 1 ay boyunca süreci anlatıp izlenimlerini kendileri için raporlaştıracak 49 kişilik “Akil İnsanlar”ın belirlendiğini açıkladı. Başbakan Erdoğan, seçilen kişileri,  “Sözü dinlenen, sözüne güvenilen, birikimi olan, toplumun çeşitli kesimlerinin itibarını kazanmış yazar, akademisyen, sanatçı ve sivil toplum kuruluşu temsilcileri” şeklinde tanımladı.

3- CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, partisinin Meclis grup toplantısında yaptığı konuşmada, hükûmetin yeşile ve tarihi dokuya saygı göstermediğini savunarak “Her şeye parayla bakıyorsunuz. Sultanahmet Camii’nin minarelerini o yüksek binalarla nasıl kirlettiğinizin farkında mısınız? Yazık günah değil mi tarihimize? Sultanahmet Camii’ne yapılan olumsuz davranışı yeniden düzeltelim, caminin minareleri İstanbul’un neresinden bakılırsa bakılsın, arkasında rant olmayan şekilde bütün görkemiyle ortaya çıksın. Ben buna da varım.” dedi. 

4- MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, partisinin grup toplantısında yaptığı konuşmada, çözüm süreci ile ilgili “Eğer önlem alınmazsa, Türk milleti olan bitenleri fark etmezse, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın ustalık dönemi yıkımın, yıkılışın ve yok oluşun karanlık bir devri olacaktır.” dedi.

5- BDP Eş Başkanı Gültan Kışanak, partisinin grup toplantısında yaptığı konuşmada, “MHP Genel Başkanı’nın ‘onun da zamanı gelecek’ diye gençleri kışkırttığını unutmuyoruz. Bu, çok sorumsuz, kışkırtıcı bir beyandır, derhal düzeltilmesi ve gençlerin barışa davet edilmesi gerek. Genel Başkanı sorumluluğa davet ediyoruz.” dedi.

6- Kurban bağışı kesim ihalelerinde yolsuzluk iddiaları üzerine 2009 yılında 45 kişi hakkında açılan dava sonuçlandı. Ankara 12. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından yargılanan isimlerden Mehmetçik Vakfı’nın eski Genel Müdürü Salih Güloğlu ile LÖSEV Başkanı Üstün Ezer 5’er yıl, Deniz Feneri Derneği Genel Başkanı Mehmet Cengiz ise 2 yıl 6 ay hapse mahkûm edildi. Türk Hava Kurumu (THK) Genel Başkanı Osman Yıldırım’ın da arasında bulunduğu THK yöneticisi sanıkların beraatına karar verilen davada, kurbanların kesimini yapan et firması sahibi TOBB Başkan Yardımcısı Faik Yavuz ise “rüşvet”, “dolandırıcılık” ve “suç örgütüne yardım” suçlarından 9 yıl 5 ay 10 gün hapse çarptırıldı. 

7- Sanat tarihçilerinin duayeni Prof. Dr. Oktay Aslanapa İstanbul’da vefat etti. 


                                                                                                           3 NİSAN 2013

1- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, 5 bin 926 engellinin kamuda işe başlaması vesilesiyle Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı ile ÖSYM’nin  ortaklaşa düzenlediği, “İstihdamda Engel Yok” başlıklı toplantıda konuştu. Bir ülkenin sadece güçlü ordusu, ekonomisi ve güçlü dış politikasıyla büyük olamayacağına işaret eden Başbakan Erdoğan, “Hiçbir millet korkularla ayakta duramaz. On yıllardır bu ülkede korku, tehdit, sanal düşman üretilerek her türlü üretimin, farklılığın önüne geçtiler. Fiziki engel, engel değildir. Fiziki engel aşılır. Allah yeter ki kalplere engel vermesin, kalpleri mühürlemesin. Bir insanın kalbinde engel varsa, mühür varsa işte onu aşmak zordur. Ne yazık ki biz ülke olarak kalbinde, gönlünde engel olan, korku olan anlayış sahipleri tarafından her dönemde her alanda engellendik. Bunlar hiçbir farklılığa tahammül göstermediler. İnsan için standart belirleyemezsiniz. Fikir için standart belirleyemezsiniz. Vatandaşlık için standart belirleyemezsiniz. Standart         belirlerseniz bu ırkçılık, ayrımcılık ve faşizm olur.” dedi.
        Başbakan Erdoğan, Türkiye Karayolları Güvenliği Stratejisi ve Eylem Planı tanıtımında yaptığı konuşmada ise “Bugün iki önemli sorunumuz var. Bunlardan biri terör, ikincisi ise trafik sorunudur.” dedi.

2-  Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Nihat Ergün, katıldığı televizyon programında, iki yıla yakın bir süredir otomotiv sektörünün gündeminde olan yerli otomobil çalışmalarında istenen noktaya ulaşılamadığını söyledi.

3- Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan, Türk Hava Yolları seferlerinin başlaması dolayısıyla Houston Havalimanı yönetimi tarafından verilen davete katıldı. Burada farklı platformlarda dünyanın sayılı enerji şirketlerinin bulunduğu Houstonlu iş adamlarına hitap eden Bakan Çağlayan, 10 yılda Türkiye’nin enerji kapasitesini 2’ye katlayacaklarını, sadece bu alanda 130 milyar dolarlık yatırım planları olduğunu kaydetti.

4- Mardin Ticaret ve Sanayi Odası’nda düzenlenen “Para Politikaları” konulu konferansa katılan Merkez Bankası Başkanı Erdem Başçı, mevcut konjonktürde, Türkiye için doğru ekonomik politika bileşiminin “düşük faiz, dengeli büyüme” olduğunu belirtti. Başçı, “Dengeli büyüme iç dengeyi (fiyat istikrarını) ve dış dengeyi (ödemeler dengesini) gözeterek büyüme anlamına gelmektedir. Yurt içi nihai talep 2013 yılının ilk çeyreğinde toparlanmaya başlamıştır. Çok güçlü bir büyüme değil ama ilk çeyrekte U dönüşünün başladığı gözleniyor.” dedi.

5- Çözüm sürecine katkı sağlaması düşünülen akademisyen, yazar, sanatçı, sendikacı ve STK temsilcilerinden oluşan 63 kişilik Akil İnsanlar Heyeti açıklandı. 9’ar kişilik heyetler, 7 bölgede halka bir ay çözüm sürecini anlatacak. 

6- Dördüncü BDP heyeti, MİT’in koordinasyonunda “PKK’nın silah bırakması” hedefiyle sürdürülen çözüm süreci kapsamında, terör örgütü elebaşı Abdullah Öcalan ile dün İmralı’da görüştü. Görüşmede,  Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın PKK’lıların sınır dışına silahsız çıkacağı ve hukuksal güvencenin söz konusu olamayacağı açıklaması değerlendirildi. 

7- Litvanya’nın başkenti Riga’da bulunan Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Litvanya Cumhurbaşkanı Dalia Grybauskaite ile ortak basın toplantısı düzenlediler. 
        Sözlerine Türkçe “Litvanya’ya hoş geldiniz” diyerek başlayan Cumhurbaşkanı Grybauskaite, Türkiye ile Avrupa’nın birbirleri için çok önemli ve gerekli olduğunu ifade ederek, yılın 2. yarısında AB Dönem Başkanlığını devralarak, üyelik müzakereleri sürecinde, şimdiki dönem başkanı İrlanda gibi bir ya da iki fasıl açmak istediklerini söyledi. 
        Cumhurbaşkanı Gül ise Litvanya’ya başarılı bir dönem başkanlığı dileyerek “Bu sürecin canlılığını koruması ve başarıyla bitmesi bizim çok önem verdiğimiz bir konudur.” dedi.


                                                                                                                    4 NİSAN 2013 

1- “Çözüm Süreci Akil İnsanlar Heyeti İstişare Toplantısı”, Dolmabahçe’deki Başbakanlık Ofisi’nde gerçekleştirildi. 62 heyet üyesinin davet edildiği toplantıda konuşan Başbakan Recep Tayyip Erdoğan şunları söyledi:  “Çok ince çok hassas tercih süreci ardından farklı kesimleri, farklı düşünce dünyalarını temsil etmek sureti ile 76 milyonun özeti sayılabilecek bir listeyi oluşturduk. Şimdi artık topyekûn kucaklaşma zamanı. Şimdi artık kardeşlik hukukunun gereklerini yerine getirme zamanı. Şimdi ayrılıklara vurgu yapmanın değil ortaklıklara vurgu yapmanın, acıları öne çıkarmanın değil ortak zaferleri, ortak sevinçleri öne çıkarmanın zamanı.”  Kamuoyuna özellikle de medyaya, yazarlara ve yorumculara da çağrıda bulunan Başbakan Erdoğan, “Hayırlı bir iş için bir araya geldik. Hayırlı niyetler için bir araya geldik. İşin magazin boyutuna, isim boyutuna kim vardı kim yoktu boyutuna takılıp hedefin ve niyetin arka plana itilmesine sulandırılmasına lütfen müsaade etmeyin.” dedi. 

2- Dersaadet Tahvilat Borsası’ndan itibaren 140 yıllık bir geleneğe sahip İstanbul Menkul Kıymetler Borsası’nın adı, “Borsa İstanbul” olarak değişti. Borsa İstanbul tarafından yapılan açıklamaya göre, Borsa’nın endeks kısaltmaları “BIST” olarak belirlendi. Değişiklikle, İMKB 100 Endeksi, artık “BIST 100” adıyla kullanılacak. 
Başbakan Yardımcısı Ali Babacan konuyla ilgili yaptığı yazılı açıklamada, Borsa İstanbul Esas Sözleşmesi’nin 3 Nisan’da tescil edildiğini belirterek, tescil ile İMKB ve İstanbul Altın Borsası’nın (İAB) tüzel kişiliklerinin sona erdiğini söyledi. 

3- Yüce Divan yargılaması için Yargıtay Ceza Kurulu Başkanı’nın başkanlığında 11 üyeli yeni bir kurum oluşturulması konusunda TBMM Uzlaşma Yazım Alt Komisyonunda uzlaşmaya varıldı. Yüce Divan yetkisi artık Anayasa Mahkemesinde olmayacak. Yargıtay Ceza Kurulu’nun başkanlık edeceği Yüce Divan’da Yargıtay Ceza Kurulu’ndan altı, Anayasa Mahkemesinden iki, Danıştaydan ise iki üye görev yapacak. Yüce Divan kararlarının temyiz merci ise Yargıtay Ceza Kurulu olacak.

        4- Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan, ABD Teksas merkezli enerji şirketi Energy Allied International ile yapılan anlaşma gereği Ege’de üç milyar dolarlık yatırımla; Türk kömüründen dizel yakıt ve petrokimya mamullerinin üretilmesi konusuyla ilgili yaptığı açıklamada, “ABD’li şirket Türkiye Kömür İşletmeleri (TKİ) ile Soma’daki kömür sahalarının kullanımına yönelik anlaşma imzaladı. Burada yerli kömürden amonyum, üre ve sülfürik asit üretecekler. Dizelin yerini tutabilecek DME adı verilen yeni bir yakıt türü üzerinde çalışıyorlar. Bunun üretimi de Türkiye’de kurulacak fabrikada gerçekleştirilecek.” dedi.

5- Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız NTV televizyonuna yaptığı açıklamada,  Sinop’a kurulacak nükleer santralin inşası ile ilgili olarak “Yarış sürüyor ama Güney Kore bu yarıştan koptu. Çin ve Japonya iki ülke olarak ön plana çıktı.” dedi.

6- İstanbul’da düzenlenen 8. Türk-Arap Ekonomi Forumu’na (TAF) katılan Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK) Başkanı Mukim Öztekin, katılım bankacılığının şu andaki payının yüzde 5 olduğunu, 10 yıl içinde bu rakamın yüzde 15’lere çıkacağını söyledi. İlk olarak kamu bankalarının bu alana öncülük edeceğini anlatan Öztekin, “Bize şu ana kadar talep gelmedi gelirse özel sektörün önünü açarız.” dedi. 
Forumda konuşan Başbakan Yardımcısı Ali Babacan, “Bölgede tarih ve kültür, bizleri bir araya getiren en önemli temalar arasındadır. Doğru politikalar işleterek kazan kazan senaryolarını ortaya koyabiliriz.” dedi. 
Maliye Bakanı Mehmet Şimşek ise Türkiye’nin Ortadoğu’dan son 10 yılda 8,3 milyar dolarlık yatırım çektiğini, buradan da Ortadoğu’ya 1,1 milyar dolar gittiğini söyledi.  

7- “Yabancılar Yasa Düzenlemesi” TBMM Genel Kurulu’nda kabul edildi. Yapılan düzenleme; Türkiye’de kesintisiz sekiz yıl kalan yabancılara süresiz ikamet izni verilmesi, şiddet gören yabancının koruma altına alınması ve Türkiye’deki on binlerce Suriyeli sığınmacının korunması gibi önemli maddeleri kapsıyor.

8- Hükûmetin çözüm sürecine destek için TBMM çatısı altında kurmaya hazırlandığı “Çözüm Sürecini Değerlendirme Komisyonu”na CHP ve MHP destek vermeyeceğini açıklarken BDP öneriye yeşil ışık yaktı. CHP Grup Başkanvekili Akif Hamzaçebi, partisinin çözümün adresi olarak TBMM’yi düşündüğünü, o nedenle bütün partilerin eşit temsil edileceği Anayasa Uzlaşma Komisyonu benzeri bir “Toplumsal Mutabakat Komisyonu” kurulmasını önerdiklerini anımsatarak şunları söyledi: “İktidar partisinin önerdiği komisyon, çözüm sürecinin değerlendirilmesi komisyonudur. TBMM içtüzüğü ve anayasaya aykırıdır.” 
MHP Grup Başkanvekili Oktay Vural ise yaptığı açıklamada, komisyonun içtüzüğe aykırı olduğunu, komisyona destek ve üye vermeyeceklerini belirtti. 
BDP Grup Başkanvekili İdris Baluken, AK Parti’nin önergesini eksik bulmalarına rağmen destekleyeceklerini ve daha önce var olan çalışmaları yenileyerek TBMM Başkanlığına iki araştırma önergesi verdiklerini kaydetti.  
AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Hüseyin Çelik de “Bir parti üye verir, birisi vermez. Veren partilerin üyeleriyle süreci götürürsünüz. Bir kilitlenme söz konusu değildir.” şeklinde bir açıklama yaptı. 

9- MHP eski Genel Başkanı Alparslan Türkeş, ölümünün 16. yılında anıtmezarı başında düzenlenen törenle anıldı. 

10- Fenerbahçe; UEFA Avrupa Ligi çeyrek final maçında İtalyan temsilcisi Lazio ile yaptığı maç sonucunda sahadan 2-0 galip ayrılan taraf oldu. 

11- Muğla’da düzenlenen operasyonda Roma, Yunan ve Bizans dönemine ait 248 adet tarihî eser ele geçirildi. Gözaltına alınan üç kişinin, Konya’dan getirdikleri eserleri Yunanistan’a götürecekleri öğrenildi. 

12- Resmî temaslarda bulunmak üzere Litvanya’da bulunan Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, burada düzenlenen sohbet toplantısında gazetecilerle bir araya geldi. Çözüm sürecindeki Akil İnsanlar Heyeti’nde yer alan isimlere ilişkin sorular üzerine Cumhurbaşkanı Gül, “Daha önce ‘ne kadar çok kişi katılırsa başta siyasi partiler, toplum, herkes o kadar faydalı olur.’ demiştim. Ama bunlar nasıl olur, kimler seçilir, ne tip komiteler kurulur. Bunlar doğrusu benim pek karışmak istemediğim konular. Nihayette şu anda bunları yürüten hükûmet var. Onların bileceği şeyler.” dedi. Litvanya ziyaretinin önemine de dikkat çeken Cumhurbaşkanı Gül, Litvanya’nın üç ay sonra AB dönem başkanlığını devralacağını ve bu süreçte bazı fasılların açılacağının söylendiğini belirterek “Bekliyoruz.” dedi.

13- Arjantin’in başkenti Buenos Aires ile La Plata kentlerinde etkili olan yağışlar sonrası yaşanan sel felaketi nedeniyle 56 kişi hayatını kaybetti. 

                                                                                                    5 NİSAN 2013

1- Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Emniyet Teşkilatı’nın 168. kuruluş yıl dönümü nedeniyle İçişleri Bakanı Muammer Güler ve Emniyet Teşkilatı heyetini Çankaya Köşkü’nde kabul etti. Cumhurbaşkanı Gül, Emniyetin gurur duydukları teşkilatların başında geldiğini ifade ederek son yıllardaki başarılı çalışmaları nedeniyle teşkilat mensuplarını takdir ettiğini söyledi. Emniyet Teşkilatı’nın sadece Türkiye’de değil, aynı zamanda yurt dışında da başarılara imza attığını kaydeden Cumhurbaşkanı Gül, teşkilatta disiplin ve eğitimin her zaman çok önemli olduğunu vurguladı.

2- 1985 yılında kurulan İstanbul Menkul Kıymetler Borsası’nın (İMKB) ismi, yapılan törenle Borsa İstanbul (BIST) olurken logosu da İstanbul’u simgeleyen lale ve boğaz figürlerinin birleşiminden oluştu. Törende konuşan Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, 140 yıl önce Dersaadet Tahvilat Borsası’nın kurulmasıyla başlayan Türkiye sermaye piyasaları tarihinde çok önemli bir dönüm noktasına şahit olunduğunu belirterek “İnşallah önümüzdeki günlerde İzmir Vadeli İşlem ve Opsiyon Borsası’nın da katılımı artık resmen gerçekleşecek. İnşallah borsamızın bu yeni yapısı, 2023 hedeflerimizle de paralel olacak, bu hedeflere ulaşmamız da bizi daha da hızlandıracak, motive edecek.” diye konuştu.

3- CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu,   CNN televizyonunda katıldığı bir programda gündeme ilişkin soruları cevapladı. Terörün çözümü konusunda Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’a “kredi” verdiğini hatırlatan Kılıçdaroğlu, Başbakan Erdoğan’ın bu krediyi ertesi gün reddettiğini ve kredinin o gün bittiğini söyleyerek “Başbakan ziyarete gelirse kapımız her zaman açık. Ama gelir de bilgi verirse kamuoyuyla paylaşırım.” dedi.  Kılıçdaroğlu, Akil İnsanlar’ın toplumun inandığı kişiler olması gerektiğini belirterek “Burada seçim Sayın Başbakan tarafından yapıldı. Doğrudan Başbakan’a bağlı. Ona da bağlı değil. Güvenlik Müsteşarlığına bağlı. Olayın piarını yapmak üzere görevlendirildi bunlar.” diye konuştu.

4-  Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, Türkiye İhracatçılar Meclisi Hazır Giyim ve Konfeksiyon Sektör Kurulu’nca Şanlıurfa’da yaptırılacak Hazır Giyim Organize Sanayi Bölgesi’nin tanıtım toplantısının ardından gazetecilerin sorularını cevapladı.  
Emeklilikte yaşı bekleyenlerle ilgili bir soru üzerine Bakan Çelik, konunun özellikle 2000 yılı öncesindeki SSK’lıları ilgilendirdiğini belirterek “Türkiye’de 10 milyon emekli olduğunu, buna 5 milyon daha ilave etmenin mali açıdan ağır bir yük olacağını düşünüyoruz. Ekonomi Koordinasyon Kurulu’nda (EKK) görüşürüz. Mali yönü ortaya çıksın, konu netleşir. Ama kimseye ümit vermedik.” diye konuştu.

5- Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Türk-Arap Ekonomi Forumu kapsamında düzenlenen “Türkiye ve Arap Dünyası: Stratejik Buluşma Noktası İstanbul” konulu panelde konuştu. İki yıldır Suriye’ye gidemediğini ve Şam’ı çok özlediğini belirten Bakan Davutoğlu, “Ümit ediyorum ki bir gün hiçbir engel olmadan Yemen’den, Aden’den arabasına atlayıp bir kişi; Suudi Arabistan’a, Irak’a sonra İstanbul’a gelebilecek. Şam’a, Kahire’ye, Marakeş’e gittiğimde kendimi yabancı gibi hissetmiyorum. İstanbul hepinize ait, gelin iş yapın. İstanbul artık küresel başkent oluyor.” dedi.

6- Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı, yapılan denetimler sonucu taklit ve tağşiş yaptığı kesinleşen gıda ve yem üreten, ithal eden 42 firmanın ismini bakanlığın resmî internet sitesinden vatandaşlara ilan etti. Bu kapsamda, laboratuar sonucu ile taklit ve tağşiş yaptığı kesinleşen 17 gıda işletmesi ve bu işletmelerin ürettiği 34 parti mal ürününe ait bilgiler ilan edildi.

7- MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın İstanbul Dolmabahçe’de Akil İnsanlar Heyeti’yle gerçekleştirdikleri görüşmeyle ilgili yaptığı yazılı açıklamada, “AK Parti ve PKK kontenjanından bir araya gelen 63 ‘PKK simyacısı', eğer akılları çoksa bunu kendilerine saklamalı ve Türk milletine engel çıkarma, gölge etme ve aklını çelme çapsızlığından ve çürümüşlüğünden mutlaka uzak durmalıdır.”  diyerek eleştirdi.

8- Resmi bir ziyaret için Ukrayna’ya giden Başbakan Nikola Azarov ve Parlamento Başkanı Volodimir Rybak ile görüşen TBMM Başkanı Cemil Çiçek, gazetecilerin sorularını cevapladı. AK Parti’nin çözüm sürecinin değerlendirilmesine ilişkin komisyon kurulması önerisine karşılık CHP ve MHP’nin üye vermeyeceğinin anımsatılması üzerine Başkan Çiçek, Meclis’te komisyonlarının faaliyete geçmesi için bütün partilerin üye vermesinin gerekmediğini belirterek  “Eğer gerekli çoğunluk varsa, Komisyon çalışmalarına geçmişte de devam etmiş. Bunun örnekleri sayısız derecede var. Eğer Genel Kurul’da böyle bir komisyonun kurulması kabul edilirse Meclis Başkanlığı olarak bizim yapacağımız iş bellidir; kaç kişiden kurulacağına karar veriliyor, genelde 17 kişidir, partilere göre dağılımı var, biz bunu partilere bildireceğiz. Partiler isterlerse üye verirler, isterlerse vermeyebilirler.” dedi.

9- Kuzey Kore; Rusya, İngiltere ve diğer Avrupa ülkelerinin elçiliklerini boşaltmaya hazır olmalarını istedi. Pyongyang yönetiminin iki orta menzilli füzeyi seyyar rampalara yerleştirerek doğu kıyıları yakınlarındaki tesislere gizlediği bildirilirken, Güney Kore’nin de füze savunma sistemi yerleştirilmiş iki gemiyle önlem aldığı açıklandı.


                                                                                                                                                                                          6 NİSAN 2013

1- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Çevre ve Şehircilik Bakanlığınca başlatılan kentsel dönüşümün ikinci ayağı olan Gaziosmanpaşa Sarıgöl Mahallesi’ndeki törene katıldı. Başbakan Erdoğan, Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar ve belediye başkanlarına hitaben yaptığı konuşmada,  “Fevkalade bir hâl olmadıkça bu tür yapılanmalarda gökdelenler dikilmesin. 40, 50, 80 katlı bina estetik olmaz mı? Olabilir ama insanoğlu toprağa yakın yaşamalı.” dedi.

2- CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, partisince düzenlenen “İş Dünyası ile Dayanışma ve İş Dünyasını Dinleme” toplantısında yaptığı konuşmada, “Bu ülkede yaşayan 76 milyon yurttaşın ‘ben barış istemiyorum’ dediğini duymadım. Hepimizin ortak talebi budur. Soru şu: Barış, ama nasıl?” diye sordu. Çözüm sürecine de değinen Kılıçdaroğlu ayrıca şunları söyledi: “Devletin organları, suç işleyen organlarla yan yana gelmezler. Bundan sonra dünyanın hiçbir ülkesinde ‘PKK terör örgütüdür’ diyemezsiniz. Deseniz de ikna edemezsiniz. ‘CHP bize destek versin’ diyorlar. Verelim ama düşünceniz ne? Bilmediğimiz şeye nasıl destek vereceğiz?”
3- Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, Anadolu Ajansı’nın 93. kuruluş yıl dönümü dolayısıyla düzenlenen programda yaptığı konuşmada, “Kuruluşunun 93. yıl dönümünü kutlayan Anadolu Ajansımızda fevkalade güzel gelişmeler var. İnşallah 100. yılımızda, yani 7 yıl sonra dünyadaki 5 ajans içerisine girmiş olacak.” dedi. Dünyanın en önemli bölgelerinde, kriz bölgelerinde hem görsel hem de yazılı olarak AA’nın logosuyla haberler yayınlandığını belirten Başbakan Yardımcısı Arınç, AA’nın Türkçe dışında İngilizce, Arapça, Boşnakça ve Rusça dillerinde yayın yapmaya başladığını, bu yıl sonunda da Kürkçe servise başlayacağını kaydetti. 
Anadolu Ajansı Yönetim Kurulu Başkanı ve Genel Müdürü Kemal Öztürk de “Kahire Meydanı’nda Ahmedinejad’a ayakkabı fırlatma görüntüsünü çeken tek ajans kimse o bölgenin güçlü ajansı da odur ve o Anadolu Ajansı idi.” dedi. 93. yıl sebebiyle yapılan programda konuşan Öztürk, “Dünya sıralamasında hiç kategoride yer almazken bugün ilk 10’a girebilen bir ajans, ilk 5’e çok rahatlıkla girecektir.” dedi.

4- Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ, ziyaret ve toplantılara katılmak üzere gittiği Trabzon Havalimanı’nda gazetecilerin sorularını cevapladı. Bir gazetecinin Anayasa’dan “Türk” tanımının çıkacağı yönündeki iddialarla ilgili sorusu üzerine Başbakan Yardımcısı Bozdağ, “Türk milleti kavramı, Anayasa’da daha önce de ifade ettiğimiz gibi yerini aldı ve bundan sonra da alacaktır.” dedi.

5- Gümrük ve Ticaret Bakanı Hayati Yazıcı, Türkiye İşadamları ve Sanayiciler Konfederasyonu'nun (TUSKON) Yönetim Kurulu Toplantısı’nda yaptığı konuşmada, TUSKON’un çok uzak coğrafyalara dahi bir şekilde ulaştığını görmekten onur duyduğunu ifade etti. Bakan Yazıcı ayrıca 2002 yılında toplam bütçenin yüzde 44,8’i faiz harcamalarından oluşurken bugün bütçeden faiz harcamalarına ayrılan oranın, yüzde 13,4’e kadar gerilediğini söyledi. 

6- İçişleri Bakanı Muammer Güler, BDP Milletvekili Sebahat Tuncel’in soru önergesini cevaplayarak toplumsal olaylara müdahale araçlarında kullanılan suyun, normal şebeke suyu olduğunu, içerisinde herhangi bir kimyasal madde bulunmadığını söyledi. Bakan Güler ayrıca, CHP Milletvekili Kazım Kurt’un soru önergesini cevaplarken de gaz mühimmatlarıyla ilgili 27 Mart 2003 tarihinde İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesi Farmakoloji ve Klinik Farmakoloji Ana Bilim Dalı tarafından verilen raporu örnek göstererek “biber gazları ve tozlarının insan sağlığı üzerindeki etkilerinin hiçbirinin kalıcı olmadığının” belirtildiğini kaydetti. 

7- Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım yaptığı açıklamada, “Hava ulaşımı, 2013’te rekora koşuyor.” dedi. 2012’nin ilk çeyreğinde 22 milyon 700 bin kişinin hava yoluyla seyahat ettiğini belirten Bakan Yıldırım, bunun yüzde 17.1’lik artışla 26 milyon 35 bin 339’a çıktığını söyledi. 

8-   DİSK, 10-11 Şubat 2012 tarihinde gerçekleştirilen olağan genel kurulda seçilen Genel Başkan Erol Ekici ve Genel Sekreter Adnan Serdaroğlu’nun istifasının ardından olağanüstü genel kurula gitti. İkinci tur oylamanın ardından DİSK’in yeni Genel Başkanı Kani Beko, yeni Genel Sekreteri de Arzu Çerkezoğlu oldu. 


9- MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, Osmaniye Belediyesinin Musa Şahin Bulvarı’nda düzenlediği toplu açılış ve temel atma töreninde yaptığı konuşmada, yerel, genel ve cumhurbaşkanlığı seçimlerinin Türkiye’nin önündeki üç siyasi dönüm noktası olduğunu belirterek milli ve manevi değerleri koruyacak şuurun muhafazasının, bu üç seçime doğrudan bağlı olduğunu söyledi. 

10- TBMM Başkanı Cemil Çiçek, Ukrayna’nın Kiev kentinden sonra gittiği Kırım Özerk Cumhuriyeti’nde, Parlamento Başkanı Vladimir Konstantinov ile bir araya geldi.  TBMM Başkanı Çiçek, “1915 sözde Ermeni soykırım iddialarıyla ilgili Kırım Özerk Cumhuriyeti Parlamentosu’nda bir karar var. 2012 seçiminden sonra bu kararın kaldırılacağı ifade edilmişti. Kararın bir an evvel kaldırılması doğru olacaktır. Bizim, tarihimiz açısından bir endişemiz yok. Bunu bilim adamlarına, tarihçilere bırakalım. Siyasetçiler de kendi işlerine baksın.” dedi.

11- İsrail’le Filistin arasında yeniden başlayacağı bildirilen barış görüşmeleri öncesinde Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas, İsrail Başbakanı Benyamin Netanyahu’ya çağrıda bulunarak kafasındaki Filistin haritasını, kâğıda dökmesini istedi. Politika danışmanı Nimr Hammad aracılığıyla açıklama yapan Abbas, şunları kaydetti: “Benyamin Netanyahu, nasıl bir Filistin tasarladığını açıkça göstermeli ve hazırlayacağı bir Filistin haritasını ABD Dışişleri Bakanı John Kerry’ye sunmalı. İki devletli bir çözüm durumunda Filistin’in sınırlarının neresi olacağını görmek istiyoruz.” 

12- Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Almanya’ya yapacağı ziyaret öncesi ARD televizyonuna konuştu.  Putin, “Bizim demokrasi yolunda kesin kararlı olduğumuz açık. Gelişme için başka bir yol düşünmüyoruz.” dedi. Modern Rusya ile Sovyetler Birliği’ni; ekonomi, siyasi ve diğer alanlardaki gelişmeler açısından karşılaştıran Rus lider, “Fark muazzam. Ancak başka ülkelerin 200, 300, 400 yılda kat ettiği mesafeyi sadece iki on yılda yapmamız isteniyor.” dedi. 


                                                                                                              7 NİSAN 2013

1- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Tüm Sanayici ve İşadamları Derneği’nin (TÜMSİAD) 5. Olağan Genel Kurulu’nda yaptığı konuşmada, Türkiye’nin ekonomik verilerini aktararak ekonomik büyümede genç nüfusun son derece belirleyici olduğunu belirtti. Muhalefet partilerinin “Akil İnsanlar Heyeti”ne yönelik eleştirilerine cevap veren Başbakan Erdoğan, “Biz bu meseleyi, Akil İnsanlar Heyeti adını verdiğimiz 63 isimle, 63 kişiyle değil, 76 milyonla çözeceğiz. Onlar, temsili bir heyet. Belli kesimler onlara hakaret ediyor, tehdit ediyorlar. Ağızlarına gelen her şeyi söylüyorlar. Kem söz sahibinindir. Hiç önemli değil. Biz yola devam edeceğiz. Asıl olan sizlersiniz, asıl olan 76 milyon.” dedi.
Ayrıca Başbakan Erdoğan, ABD Dışişleri Bakanı John Kerry ile görüştü. Kerry, hükûmetin başlattığı çözüm sürecini, “cesur bir adım” olarak nitelendirdi. 

2- Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, Kanal 24 televizyonunda yayımlanan “Moderatör Hafta Sonu” programında, çözüm sürecine esas desteği medyadan, siyasetten ve sivil toplum örgütlerinden beklediklerini söyledi. Muhalefetin tavrını eleştiren Başbakan Yardımcısı Arınç,  “Nedir bu bağırıp çağırmalar, nedir bu hakaretler, akil insanlara bir türlü, bize bir türlü, sürece destek olacaklara bir türlü. Hatta ölseler sevinecek noktaya gelmek ne kadar çirkin şeyler.” şeklinde konuştu. 

3- Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Şahin yaptığı açıklamada, herkesi koruma sorumlulukları olduğunu belirterek “Bütün kadınlar mağdur, bütün erkekler faildir diyemeyiz.” dedi. Ekonomik, hukuki destek veya “uyuşturucu, alkolle tek başıma mücadele edemiyorum” diyen erkeklerin de bakanlığa başvurduğunu kaydeden Bakan Şahin, “Erkeği de mağdur olduğunda korumak durumundayız. Çünkü kadınıyla erkeğiyle bir toplum düzeni için mücadele ediyoruz. Cinsiyet ayrımı yapmaksızın hizmet veriyoruz. Erkeklere yönelik konukevleri İstanbul ve İzmir’de de açılacak.” diye konuştu. 

4- Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu ile ABD Dışişleri Bakanı John Kerry İstanbul’da görüştü. Bakan Davutoğlu ile düzenledikleri ortak basın toplantısında Kerry, “Ortadoğu’nun istikrarı ve Filistin barış süreci için kritik önemdeki Türk-İsrail ilişkilerinin eski hâline dönmesini umuyoruz.” dedi. Bakan Davutoğlu da görüşmede, Ortadoğu barış süreci ve Filistin meselesine ilişkin “iki devletli çözüm” konusunda atılacak adımları ele aldıklarını belirtti. 

5- Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım yaptığı açıklamada, 2013 yılının ilk üç ayında hava yolunu kullanan yolcu sayısının yüzde 17,1 artarak 27 milyona çıktığını söyledi. Bakan Yıldırım, “Hava ulaşımı, 2013 yılında rekora koşuyor.” dedi. Yolcu sayısının 2012 yılında 131 milyona ulaştığını belirten Bakan Yıldırım, yolcu artışına paralel olarak uçak trafiğinin de artış gösterdiğine dikkat çekti. Bakan Yıldırım, “Bu yılın ilk çeyreğinde havalimanlarımızı kullanan uçak sayısı geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 7,7 artarak 294 bin 58 oldu. Yük trafiğinde ise artış daha da hızlı oldu. Hava yollarımız ile geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 16,7’lik artışla 479 bin 605 ton yük taşındı.” dedi.

6- MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, Osmaniye’nin Cevdetiye beldesindeki Reşat Eker Parkı’nın açılışında yaptığı konuşmada, “Bu akil adamlar Cevdetiye’ye geldiği zaman memleketinize sahip çıkın. Sorularınızla onları perişan edin. Gitsin filmlerini çevirsinler, 63’leri geldiği gibi gönderin.” dedi.

7- BDP Eş Başkanı Selahattin Demirtaş, Erbil’de bulunan BDP temsilciliği binasında düzenlediği basın toplantısında, Ankara, İmralı ve Kandil üçgeninde bu sürecin yürümesi için rol üstlendiklerine işaret ederek “Bu sürece destek olmak AK Parti’ye veya BDP’ye destek anlamına gelmez. Bu sürece, AK Parti ile yapılan bir anlaşma olarak bakılmamalı. Herkesin bu sürece destek vermesi gerekiyor.” dedi. Demirtaş, konuşmasında Irak Bölgesel Kürt Yönetimi, Değişim Hareketi ve Kürdistan Yurtseverler Birliği’ne (KYB) bu süreçte verdikleri destekten dolayı teşekkür etti.

8- Avrupa Yıldız Kızlar Voleybol Şampiyonası’nda Sırbistan’ı 3-0 yenen Türkiye, Avrupa üçüncüsü oldu.

9- Pakistan’da, eski Devlet Başkanı Pervez Müşerref’in 11 Mayıs’taki seçimlerde aday olabileceği onandı.

10- Mısır’da Kahire yakınlarında, Müslümanlar ve Hıristiyanlar arasında çıkan silahlı çatışmada 5 kişinin öldüğü 8 kişinin de yaralandığı bildirildi. 

11- Afganistan’ın Pakistan sınırında bulunan Kunar vilayetinde NATO’nun düzenlediği hava saldırısında 11 çocuk ile 1 kadın hayatını kaybettiği, operasyonda ise 8 Taliban üyesinin ölü ele geçirildiği belirtildi. 


                                                                                                                                                                                             8 NİSAN 2013

1- Anayasa Uzlaşma Komisyonu üyeleri, TBMM Başkanı Cemil Çiçek tarafından düzenlenen yemekte bir araya geldiler.  
Toplantı sonrasında açıklamalarda bulunan Başkan Çiçek, komisyonun kaldığı yerden çalışmalarını sürdüreceğini belirterek “Ümit ediyoruz ki önümüzdeki zaman dilimi içerisinde müzakeresi yapılmamış madde kalmayacak.” dedi.

2- Birleşmiş Milletler (BM) Ormancılık Forumu 10. Toplantısı, İstanbul Lütfi Kırdar Kongre Merkezi’nde başladı. İlk kez Türkiye’de düzenlenen toplantının açılışına katılan Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, daha fazla üretme ve tüketme hırsının, insanlığın yanı sıra ekosistemi de tehdit ettiğini ifade ederek “Biz kalp, ruh ve vicdan taşıyoruz. Eğer üzerimize giydiğimiz elbise Bangladeş’te 5 yaşındaki bir çocuğun umutlarıyla dokunduysa, eğer çocuklarımıza verdiğimiz çikolata Afrika’nın nehirlerine zehir kattıysa, giydiğimiz palto bir hayvan türünün yok olmasına sebep olduysa böyle bir ticaretten rahatsız olmak zorundayız.” dedi.
Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu da BM Ekonomik ve Sosyal İşler Genel Sekreteri Wu Hongbo ve BM Orman Formu Direktörü Jan MC Alpin ile yaptığı basın toplantısında dünya genelinde orman alanlarının artırılması için fon oluşturulmasını teklif etti. Milli geliri düşük ülkelerde orman tahribatının daha fazla olduğunu ifade eden Bakan Eroğlu, “Oralarda da boş alanlar var. Zengin ülkeler, özellikle de karbon emisyonu yapan, sera gazı emisyonu yüksek olan zengin ülkeler, ellerini ceplerine atsınlar. Gelin hep beraber bir ağaçlandırma veya orman fonu kuralım. Türkiye de buna tam destek verecektir. Çünkü biz, dünyada fakir ülkelere destek veren ve bu desteği artıran ülkeler arasında birinci sıradayız. Arzu edilirse emisyon değerlerine göre destek verilebilir.” diye konuştu. 

3- Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, Bakanlar Kurulu toplantısının ardından düzenlediği basın toplantısında, terör örgütünün tasfiyesi için başlatılan çözüm sürecinde, konuya ilişkin herhangi bir yasal düzenleme yapılmayacağını söyledi.

4- Ergenekon davasının 282. duruşması, çıkan olaylar yüzünden yapılamadı. Yargılamanın sağlıklı ve güvenli yapılamayacağı gerekçesiyle duruşma 11 Nisan 2013 tarihine ertelendi. 
Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç konuyla ilgili olarak, hâkimlerin bu şekilde tehdit edilmesinin ilk kez vuku bulduğunu ifade ederek  “Maalesef yargı, baskına uğramıştır. Görevini yapamaz hâle gelmiş ve mahkeme ertelenmek zorunda kalmıştır. Buna yol açan milletvekillerini şiddetle kınıyorum.” dedi. 
AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Mehmet Ali Şahin de yapılanların büyük bir suç olduğunu belirterek “1919-20’li yıllarda ülkemizin bazı bölgeleri işgal edilmiş ve yargı organlarımız görev yapamaz hâle getirilmişti. Bu davranış onu hatırlatmaktadır.” şeklinde konuştu.
5- Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından, Türkiye genelinde vali ve belediye başkanlarına gönderilen yazı ile 6,5 milyon konutun yenileneceği kentsel dönüşüm için ikinci yıkımla ilgili olarak, “riskli yapıları tespit edin” denildi. Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar, kentsel dönüşüme katılımda yerel yönetimlerin yeniden harekete geçmesini isteyerek vatandaşın rıza ile kentsel dönüşüme katılmaması hâlinde, valilik ve belediyelerin ikna yöntemine geçmesini talep ederken kötü yapı tespitinin masrafını da bakanlığın karşılayabileceğini kaydetti.  

6- Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan, CNBC-e televizyonunda faiz oranlarıyla ilgili olarak proaktif davranamadığı gerekçesiyle Merkez Bankası’nı eleştirdi. Merkez Bankası’nın faiz koridorunu, kendilerinin söylemesi üzerine indirdiğini belirten Bakan Çağlayan, Türkiye’nin hedeflerine ulaşması için her yıl yüzde altı büyümesi gerektiğini söyledi. 

7- CHP Zonguldak Milletvekili Ali İhsan Köktürk’ün, Esendere Gümrük Kapısı’ndaki yolsuzluk iddialarına ilişkin soru önergesini cevaplayan Gümrük ve Ticaret Bakanı Hayati Yazıcı, bakanlığı döneminde, 1505 personele adli soruşturma, 1199 personele ise disiplin soruşturması açıldığını, açılan disiplin soruşturmaları nedeniyle 700 personelin cezalandırıldığını bildirdi. Bakan Yazıcı, 2002-2012 yılları arasında kuruma, 6733 personelin atamasının yapıldığını ifade etti.

8- Kırgızistan Başbakanı Cantörö Satıbaldiyev, Zaman gazetesine verdiği mülakatta, “Bizler aynı milletin farklı devletleriyiz, aynı atanın evlatlarıyız yani kardeşiz. Biz dayanışma içinde olursak geleceği Türk Cumhuriyetleri olarak bizler şekillendiririz.” dedi.

9- Azerbaycan’ın başkenti Bakü’de başlayan “Güney Kafkasya ve Orta Asya’da Stratejik Diyalog” başlıklı Dünya Ekonomi Forumu’na katılan Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, Azerbaycan petrol şirketi SOCAR Başkanı Revnak Abdullayev ile birlikte basın mensuplarının sorularını cevaplandırdı.  
Enerjide Türkiye ile Rusya’nın stratejik ilişkilere sahip olduğunu ifade eden Bakan Yıldız, Ankara’nın Moskova ile enerji alanında “karşılıklı bağımlılık” ilişkisi geliştirmeye çalıştığını kaydetti. Akkuyu Nükleer Santrali’nin inşaatının, Rusya’ya verilmesinin bu yaklaşıma uygun olduğunu belirten Bakan Yıldız, bu proje için 22 milyar dolarlık krediyi Rusya’nın bulduğunu söyledi. Revnak Abdullayev ise önümüzdeki 5 yıl içinde SOCAR olarak Türkiye’de 17 milyar dolarlık yatırım gerçekleştireceklerini açıkladı.  

10- İngiltere’nin “Demir Leydi” lakaplı ilk kadın Başbakanı Margaret Thatcher vefat etti. 

11- Mısır’ın başkenti Kahire’de dün öldürülen dört Kıpti için düzenlenen cenaze töreninin yapıldığı katedralin önünde Müslüman ve Hıristiyanlar arasında çıkan çatışmada, iki kişinin öldüğü 89 kişinin de yaralandığı bildirildi. 


                                                                                                             9 NİSAN 2013

1- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, partisinin Meclis grup toplantısında yaptığı konuşmada, Ergenekon davasının görüldüğü Silivri Cezaevi önünde yaşananları eleştirdi. CHP ve İşçi Partisi öncülüğündeki grupların, mahkemeyi basma girişimini, yaşananları “anarşi” ve “terör” olarak niteleyen Başbakan Erdoğan, CHP’nin tahrikleriyle ortalığın savaş alanına döndürülmeye çalışıldığını söyledi. Başbakan Erdoğan, “Cumhuriyet tarihinde belki ilk kez bağımsız yargı, duruşma sırasında saldırıya uğramıştır.” dedi. 

2- CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, partisinin TBMM’deki grup toplantısında gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulundu.  Kılıçdaroğlu, AK Parti’nin İmralı müzakereleri çerçevesinde Meclis’e verdiği “çözüm sürecini değerlendirme komisyonu” kurulmasına destek vermelerinin söz konusu olmadığını söyledi. 

3- Silivri’de yaşanan olaylarla ilgili TBMM’de soruları cevaplayan Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ, “Mahkemeler bağımsızdır. Millet adına yargılama yapar. CHP’lilerin mahkemede görev yapan hâkim ve savcıları tehdit ederek hatta onların ailelerine varacak şekilde imalı imasız cümleler kurarak mahkeme üzerinde baskı kurmaya çalıştıkları çok açıktır. Hiç kimse mahkemeleri basmaya, Türkiye’nin hukuk düzenini sabote etmeye kalkmamalıdır. Bu eşkıyalık olur, buna kimse müsaade etmez.” şeklinde konuştu.

4- Kültür ve Turizm Bakanı Ömer Çelik, Swiss Otel’de düzenlenen 2013 Londra Kitap Fuarı Konuk Ülke Türkiye etkinlikler programı çerçevesinde basına yaptığı açıklamada: “Emek Sineması yıkılmıyor. Aynı şekilde korunarak dünyada pek çok örneği olan bir sistem uygulanarak bir kaç kat yukarıya taşınacaktır. Tabi bu mekânlarla ilgili hassasiyet gösteren herkese teşekkür ediyoruz.” dedi. 

5- Balıkçılık ve deniz taşımacılığını teşvik etmek için denizcilik sektörüne verilen Özel Tüketim Vergisi (ÖTV) olmadan akaryakıt satışlarının anormal artması ekonomi yönetimini harekete geçirdi. Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, İç Denetim Koordinasyon Kurulunun, bakanlıklar, belediyeler ve üniversitelerin iç denetim faaliyetlerine ilişkin raporunun açıklandığı konferansın çıkışında gazetecilerin sorularını cevapladı. Deniz yakıtlarında yapılan usulsüzlüklere ilişkin bir soru üzerine Bakan Şimşek, bu konuda denetimlerin yapıldığını söyledi. Yakında 10 numara yağda olduğu gibi deniz yakıtlarında da yeni bir sisteme geçilebileceğini belirten Bakan Şimşek, “Çünkü biz belirli sektörlere, ülke rekabet gücü gibi birtakım öncelikleri dikkate alarak güçlü destekler veriyoruz ama bu desteklerin çok ciddi manada, çok geniş ölçekte istismar edildiğini gördüğümüz zaman sistemi değiştirmek durumundayız. Şu anda onun üzerinde çalışmalar yapacağız. Hiçbir sektöre var olan imkânların istismarına göz yumamayız.” dedi.

6- Sağlık Bakanlığındaki “Türkiye Cumhuriyeti” ibaresinin kaldırılmadığını belirten Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, “Ancak alt birimlerden bu ibare kaldırıldı.” dedi. Bakanlığa bağlı alt birimlerin başında “Türkiye Cumhuriyeti” ifadesinin kullanımına gerek olmadığını belirten Bakan Müezzinoğlu, halk sağlığı kurumu ve kamu hastaneleri gibi kurumların başına T.C. ibaresi eklenmeden çalışmalarını sürdüreceklerini söyledi.

7- “Terör sorununun çözümüne yönelik sürecin bütün boyutlarıyla değerlendirilmesi” için Meclis’te bir araştırma komisyonu kurulması, AK Parti ve BDP’lilerin oylarıyla kabul edildi. 

8- MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, partisinin Meclis’teki grup toplantısında terörün çözümüne katkı sunması için kurulan Akil İnsanlar Heyeti’ne sert eleştiriler getirerek heyetteki sanatçıları, canlandırdığı karakterler üzerinden eleştirdi.  

9-  TÜSİAD Yönetim Kurulu Üyesi ve Küresel Ekonomik İlişkiler Komisyonu Başkanı Osman F. Boyner, Karadeniz ve Hazar İş Dünyası Konfederasyonları Birliği başkanlığına seçildi. Birliğin Başkan Yardımcılığı görevlerini ise Azerbaycan Türkiye İşadamları Birliği (ATİB) ve Gürcistan Girişimciler Konfederasyonu (GEC) yürütecek. 

10- Gürcistan Cumhurbaşkanı Mihail Saakaşvili, resmi ziyaret için bulunduğu Türkiye’de Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ile çok verimli görüşmeler yaptıklarını ifade etti. Başbakan Erdoğan’ın sadece bölgesinin değil, aynı zamanda tüm dünyanın son 10 yıldaki önde gelen liderlerinden biri olduğunu belirten Saakaşvili, “Bana göre, Türkiye’de Atatürk’ten sonra dünya çapında bu kadar güçlü başka bir lider olmadı.” şeklinde konuştu.

11- ABD Dışişleri Bakanı John Kerry, İran’ın başkenti Bağdat’ta, Başbakan Nuri el Maliki ile görüştü. Kerry, Maliki’den İran uçaklarının Irak hava sahasını kullanarak Suriye’ye silah ve asker göndermesine engel olmasını istedi. 


                                                                                                                      10 NİSAN 2013

1- İstanbul’da düzenlenen Avrasya Ekonomi Zirvesi’nin açılışında konuşan TBMM Başkanı Cemil Çiçek, Avrasya coğrafyasının siyasi, ekonomik ve ticari alanlarda büyük fırsatlar ve iş birliği imkânları sunduğuna dikkat çekti. Başkan Çiçek, “Avrasya yaklaşık 25 milyon kilometrekare alanda 400 milyonu aşkın nüfusuyla 4 trilyon dolardan fazla Gayri Safi Milli Hasıla’ya sahiptir. Zengin beşeri ve doğal kaynaklar, kullanılmayı bekliyor. Altyapı, enerji ve ulaşım sektörlerinde muazzam potansiyeller; bilimde, kültürde, eğitimde, teknolojide ve turizmde çok önemli fırsatlar var.” diye konuştu.

2-  CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, dün TÜSİAD yöneticileriyle kahvaltıda bir araya geldi. Basına kapalı gerçekleşen görüşmenin ardından Kılıçdaroğlu gazetecilere, “Her zaman olduğu gibi Türkiye’nin sorunlarına duyarlı bir sivil toplum kuruluşu. Ekonomiyi, içeride yaşanan, dünyada yaşanan sorunları, beraber değerlendirme fırsatımız oldu.” dedi.

3- Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, katıldığı “12. Türkiye Uluslararası Petrol ve Gaz Konferansı”nda gazetecilerin sorularını cevapladı. Güney Kıbrıs’ın Akdeniz’de petrol aramasına ilişkin bir soruya Bakan Yıldız, “Güney Kıbrıs’ta uluslararası hukuka aykırı olarak bir proje tercih eden firmanın, Türkiye’deki çalışmalarını gözden geçirecek bir baskıysa onu bilemem, ama biz şunu söylüyoruz; hem uluslararası sermaye hem de uluslararası büyük şirketler petrol ve doğal gazla uğraşan şirketler, bu tartışmalı alanlarda bulunmak istemezler; orası bir tartışmalı alandır.” şeklinde cevap verdi.

4-  Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker, ABD’den Türkiye’ye olan Genetiği Değiştirilmiş Organizmalı (GDO) pirinç ithal edildiğine yönelik iddiaların ardından başlayan tartışmalarla ilgili yaptığı açıklamada, “Benim size Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı olarak söylediğim şey şu, vatandaşlarımız o pirinçleri güven içerisinde tüketebilirler. Çünkü ne Türkiye’de ne dünyada GDO’lu pirinç üretimi söz konusu. Bazı araştırmalar yapılmış, doğrudur ama bunlar, böyle tohum hâline getirilip, geliştirilip, satılıp, bundan pirinç üretilip dünyaya da bunun yayılması. Şu an itibarıyla böyle bir şey yok. O nedenle vatandaşın endişe etmesine de gerek yok.” dedi.

5- Türkiye’de 2 milyon 8 bin 413 amatör sporcunun sağlık hizmetlerinden ücretsiz yararlanmasını sağlayacak protokol, Gençlik ve Spor Bakanı Suat Kılıç ile Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu arasında imzalandı.

6- Bir dizi resmî ziyaret için dün Kırgızistan’a giden Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, yolda beraberindeki gazetecilere Türkiye’nin gündemiyle ilgili önemli açıklamalarda bulundu. CHP’nin başını çektiği grupların 8 Nisan’da Ergenekon davasına bakan İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi’ne yaptığı baskına tepkisini sürdüren Başbakan Erdoğan, “Açıkça Anayasa ve kanunlar ihlal edilmiştir. Aşırı uçların trenine vagon olan bir CHP var. Bu arkadaşlar, Meclis’te kürsü dokunulmazlığını kullanıyorlar. Sanıyorlar ki Silivri’de de dokunulmazlık var. Silivri’de kürsü dokunulmazlığı yok.” dedi.
Başbakan Erdoğan, PKK’nın çekilmesi sürecinde TSK’ya yazılı izin verilebileceği yönünde çıkan haberlerle ilgili de “Yeni süreçte, herhangi bir yetki gerektiği anda bizden yetkiyi alacaktır. Benden Başbakan olarak, illerde valilerden gerekli yetkiyi alır, atması gereken adımları atacaktır.” diye konuştu. 

7- Kuzey Kore’nin, yeni bir füze denemesi hazırlığında olduğu bildirildi.  Güney Kore Dışişleri Bakanı Yun Byung-se, parlamentoda yaptığı konuşmada, Kuzey’in orta menzilli “Musudan” balistik füzelerini doğu sınırına kaydırdığı ve her an ateşlemeye hazır tuttuğu uyarısında bulundu.

8- Genel Energy’den yapılan açıklamaya göre, Irak’ta faaliyet gösteren iki Türk Şirketi Genel Energy ve Petoil, Irak’ın kuzeyindeki Chia Surkh sahasında petrol buldu. İlk test sonuçlarına göre saha rezervinin oldukça yüksek olduğu tahmin ediliyor. 


                                                                                                            11 NİSAN 2013

1- Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Ankara’da düzenlenen “Avrupa’da Göç, İslam ve Çok Kültürlülük” konulu sempozyuma katıldı. Açılış konuşmasında, Avrupa’da yaşanan ırkçılığa dikkat çeken Cumhurbaşkanı Gül, “Irkçılık, İslam karşıtlığı ve yabancı düşmanlığı, Avrupa’yı etkisine alan ekonomik krizle de bağlantılı olarak ciddi bir endişe kaynağı olmaya başlamıştır.” dedi. Cumhurbaşkanı Gül ayrıca, göç, işsizlik, ayrımcılık, yabancı düşmanlığı, İslamofobi ve ırkçılık gibi sorunlara kaynak teşkil eden gelir adaletsizliği, yoksulluk, küresel ısınma, savaş ve çatışmalar ile mücadele etmek gerektiğini de sözlerine ekledi.

2- Dünyada “melek yatırımcı” olarak isimlendirilen bireysel katılım yatırımcıları ile girişimcileri buluşturan “Bireysel Katılım Sermayesi Programı” toplantısı İstanbul’da yapıldı. Program tanıtımının sonrasında Başbakan Yardımcısı Ali Babacan tarafından Bireysel Katılım Sermayesi Programı’ndan lisanslarını almaya hak kazanan melek yatırımcılara beş yıl süreyle geçerli olacak lisansları takdim edildi. Başbakan Yardımcısı Babacan yaptığı konuşmada, programın Türkiye’nin ekonomik olarak dinamik ve yenilikçi bir yapıya kavuşmasına önemli katkı sağlayacağını, dünyada uygulamanın yaygın bir şekilde kullanıldığına dikkat çekerek “melek yatırımcı” olabilmek için lisans mekanizmasına dâhil olunması gerektiğini de belirtti. 

3- Kamuoyunda “4. Yargı Paketi” olarak bilinen, “İnsan Hakları ve İfade Özgürlüğü Bağlamında Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Tasarısı” TBMM’de kabul edilerek yasalaştı.  Buna göre; artık “terör örgütlerinin bildiri ve açıklamalarını basmak ve yayımlamak, terör örgütünün propagandasını yapmak ve yasa dışı toplantı ve gösteri yürüyüşüne katılmak” suçlarını işleyenlerin, ayrıca örgüt üyesi olmadıkları halde örgüt üyesi gibi cezalandırılmalarının önüne geçilecek. Propaganda ve yasa dışı gösteri suçlarında şiddet unsuru bulunması hâlinde ise kişilerin örgüt üyesi gibi cezalandırılmasına devam edileceği belirtildi. TBMM’de kabul edilen bir diğer önergeyle Türk Ceza Kanunu’nun 220. maddesinin 6. fıkrasında düzenlenen, “Örgüte üye olmamakla birlikte örgüt adına suç işleyen kişi, ayrıca örgüte üye olmak suçundan dolayı cezalandırılır” şeklindeki hükme de “Bu fıkra hükmü sadece silahlı örgütler hakkında uygulanır.” ibaresi eklendi.

4- MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, hakkında hazırlanan fezlekenin Meclis Genel Kurulu’na gelmesi hâlinde, 51 MHP milletvekilinin, fezlekenin kabulü yönünde oy vereceğini belirtti. Bahçeli konuyla ilgili yaptığı açıklamada şunları dile getirdi: “327 milletvekiline sahip olan AK Parti de 51 milletvekili arkadaşımızı desteklerse gelecekte yüce divana göndereceğimiz Recep Tayyip Erdoğan, kendisinden evvel bizi göndermiş olacak. Sıra bir gün de bize gelecek inşallah."

5- Türkiye’den ev alan yabancılara kısa süreli ikâmet izni getirildi. Resmi Gazete’de yayımlanan “Yabancılar ve Uluslararası Koruma Kanunu”na göre üç ay olan oturma izni süresi bir yıla çıkarıldı. Oturma izni, yabancı uyruklu kişi evini satmadığı sürece sekiz yıl boyunca birer yıl uzatılacak. Bu sürenin sonunda eğer oturma izninde her hangi bir kesinti olmamışsa kişiye, süresiz ikamet izni verilecek. 

6- UEFA Avrupa Ligi’ndeki temsilcimiz Fenerbahçe, İtalya’nın Lazio takımıyla 1-1 berabere kalarak adını ilk kez yarı finale yazdırdı.

7- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Moğolistan ziyaretinde Moğolistan Başbakanı Noroviin Altankhuyag ile heyetler arası bir görüşme yaptı. Başbakan Erdoğan görüşme sonrasında düzenlenen ortak basın toplantısında gazetecilerin sorularını cevapladı. Terör unsurlarının sınır dışına çıkarılması sürecinde talimatın kime verileceğine yönelik bir soru üzerine, “Zannediyorum burada hâlâ bir yanlış anlaşılma var. Türk Silahlı Kuvvetleri,  diğer güvenlik güçlerimiz şüphesiz ki hepsi de Cumhuriyet hükûmetinin verdiği, vereceği kararlarla hareket edecektir. Eğer Parlamento’yu ilgilendiren tarafı varsa bu da Parlamento’dan çıkacak kararla olur.” açıklamasını yaptı. 

8- Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Moody’s tarafından yapılan açıklamada, devam eden çözüm sürecinin Türkiye’nin kredi notu açısından pozitif bir gelişme olduğu belirtildi. Moody’s tarafından yayımlanan notta, 30 yıldır süren silahlı çatışmanın Türkiye’nin kredi itibarı üzerinde uzun süredir siyasi belirsizlik yarattığına dikkat çekilerek “Şu anki ateşkes ve barış sürecini izleyecek parlamento komisyonunun kurulması teklifi, ekim ayında başlayan barış görüşmelerinin ivme kazandığına dair en güçlü sinyalleri veriyor.” denildi. 

9- Merkezi ABD’de bulunan İnsan Hakları İzleme Örgütü (HRW) New York’ta düzenlediği basın toplantısında, Beşar Esad rejimine bağlı savaş uçaklarının sivilleri kasten hedef aldığını ve savaş suçu işlediğini açıkladı.  

10- Filistin Yönetimi Başbakanı Selam Feyyad’ın Devlet Başkanı Mahmud Abbas’la yaşadığı anlaşmazlığın ardından görevinden istifa ettiği bildirildi. 


                                                                                                         12 NİSAN 2013

1- Başbakan Yardımcısı Ali Babacan, Stratejik Düşünce Enstitüsünce düzenlenen “Ekonomi Güvenliği” konulu panelin açılışında yaptığı konuşmada, önlerinde çok önemli vizyon projeleri bulunduğunu söyledi. Bu projelerden en önemlisinin Kanal İstanbul Projesi olduğunu belirten Başbakan Yardımcısı Babacan, şöyle konuştu: “Biz, bunun gerçekçi bir proje olduğuna inanıyoruz. Türkiye için, hatta dünya için çok konuşulacak bir proje olduğuna da inanıyoruz. Her türlü çevre değerlendirmesi ve hazırlığı çok dikkatli yapılmalı ama yapıldıktan sonra da İstanbul’u, İstanbul’un deniz trafiğini çok rahatlatacak bir proje hâline gelecek. Aynı zamanda İstanbul’un daha sıhhatli, daha düzenli büyümesini de beraberinde getirecek proje olacak.”

2- İstanbul’u Birleşmiş Milletler arabuluculuk merkezi hâline getirmek amacına yönelik olarak II. İstanbul Arabuluculuk Konferansı, Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu’nun himayesinde İstanbul’da düzenlendi. Dünyanın farklı bölgelerindeki ve etrafımızdaki problemlere barışçı yollarla çözüm bulunmasını kolaylaştırmak istediklerini söyleyen Bakan Davutoğlu, “Konferansın diğer bir amacı İstanbul’da bir BM arabuluculuk merkezinin kurulması.” dedi. Türkiye’nin son 30 yıldır bütün bu konularda diplomatik çözümlerin etkin olarak kullanılması yönünde pozisyon aldığını aktaran Bakan Davutoğlu, “Bütün bu krizlere olumlu katkıda bulunabilmek için uluslararası küresel bir platform oluşturmaya çalıştık. Arabuluculuk yapıyorsak, konu Irak ise Bağdatlı gibi, Suriye ise Şamlı gibi, Balkanlar ise Saraybosnalı gibi konuşmalıyız.” dedi.

3- İçişleri Bakanı Muammer Güler, bazı üniversitelerde yaşanan olaylara ilişkin, “Bütün öğrencilerimizi, herkesi itidalli olmaya, bu konuda sağduyulu davranmaya davet ediyorum.” dedi. Bakan Güler şöyle konuştu: “Abartılı bir şey olduğunu düşünmüyorum. Biz gerekli tedbirleri almaya devam ediyoruz. Elbette içinde bulunduğumuz çok hassas bir durum var. Çözüm sürecinin, herkesin sağduyulu davranması suretiyle, karşılıklı anlayışla sürdürebileceğine inanıyorum. Bu herkesi kucaklayan, herkesin belli sorumluluklar göstermesi gereken bir süreçtir. Bu sürecin, bu anlayışta devam ettirilmesi hâlinde ülkemizde, hem geleceğimizi daha güvenli hem de kalıcı bir barış ortamını sağlayabileceğine inanıyorum.”

4- Metro Araçları Üretim Tesisleri’nin temeli, Ankara Sanayi Odası Sincan Organize Sanayi Bölgesi’nde gerçekleştirilen törenle atıldı. Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım burada yaptığı konuşmada, Ankara’nın artık Türkiye’nin başkenti olmakla kalmadığını, sanayinin de demir yollarının da başkenti olacağını kaydetti.

5- Akil İnsanlar Heyeti Güneydoğu Anadolu Bölgesi Grubu Diyarbakır’da, AK Parti, CHP ve Hak-Par teşkilatlarını, ardından da Büyükşehir Belediyesi ile diğer belediye başkanları ve STK temsilcilerini ziyaret etti. 

6- ABD Dışişleri Bakanı John Kerry, Çin’e Kuzey Kore için çağrıda bulundu. Çin ve Japonya’ya yapacağı ziyaret öncesi Güney Kore Devlet Başkanı Park Geun-hye ve bu ülkedeki ABD’li komutanlarla bir araya gelen Kerry, “Çin, yakın müttefiki Kuzey Kore’nin bölgedeki istikrarsızlaştırıcı hamlelerini dizginlemek için bütün nüfuzunu kullanmalı.” dedi. Bu arada Kuzey Koreli yetkililer, Japonya’nın test füzelerini düşürmesi hâlinde Tokyo’ya nükleer bomba atacaklarını açıkladı.

                                                                                                                          13 NİSAN 2013

1- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ve MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından organize edilen Kutlu Doğum Haftası etkinliğinde bir araya geldi.
Başbakan Erdoğan konuşmasında, “Kevser Suresi ırkçılığın kesin reddidir. Kevser Suresi asabiyetin reddidir. Her gün namazlarımızda okuduğumuz Kevser Suresi soy üstünlüğü iddia edenlere, asalet taslayanlara, kendisini diğerinden üstün görenlere Rabbimizin verdiği kesin ihtardır. Hz. Peygamberimiz nasıl mübarek hırkayı yere serip Hacer-ül Esved’i yerine koyduysa, bugün de biz elimizi taşın altına koyup hırkanın ucundan tutalım.” şeklinde konuştu.
Kılıçdaroğlu ise, Hz. Muhammed’in “insanın bir tarağın dişleri gibi eşit olduğunu” buyurduğunu ifade ederek “Kimsenin kimseden üstün olamayacağını bütün kâinata duyurmuştur. Hazreti Muhammed insan haklarında ayrımcılığa ve ötekileştirmeye karşıydı.” diye konuştu. 
Bahçeli de  “İnsan onuruna riayet gösterilirken, onun oluşturduğu millet yapısının ihmal edilmesi de aklın inkârıyla, bir, aynı kategoride görülmelidir. Kesret değil vahdet. Kavga değil kardeşlik, hepimizin üzerinde durmamız gereken manevi vecibelerdir.” dedi. 
2- CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, terminal açılışı için gittiği Zonguldak’ta gazetecilerin sorularını cevapladı. Kılıçdaroğlu, Başkanlık sistemi tartışmalarına ilişkin soru üzerine “’Parlamenter sistem’ diyorsunuz, halka öyle gidiyorsunuz, sonra getiriyorsunuz başkanlık sistemini, tepki geliyor, yarı başkanlık sistemi... Bu parlamento, rejim değişikliğinin altına imza atacak parlamento değildir.” dedi. 

3- Adalet Bakanı Sadullah Ergin, Antakya Küçük Sanayi Sitesi toplantı salonunda düzenlenen Antakya Mobilyacılığını Geliştirme Projesi (ANMOGEP) tanıtım ve tapu devir töreninde konuşma yaptı. Türkiye’nin son 10 yılda Merkez Bankası’ndaki döviz rezervlerinin, 27,5 milyar dolardan 127 milyar dolara çıktığının altını çizen Bakan Ergin, şöyle devam etti: “Yunanistan iflas etmiş, Fransa kıvranıyor, İspanya perişan. Şuan Türkiye, Avrupa Birliği ülkesi 15 ülkeden daha iyi durumda. Bunlar benim söylediğim şeyler değil, yurt dışından gelen  bakanlar, devlet başkanları bunu söylüyorlar.” 

4- Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Nihat Ergün, Boğaziçi Yöneticileri Vakfı tarafından İstanbul Haliç Kongre Merkezi’nde düzenlenen “Özgün İyi Yönetim Uygulamaları” forumuna katıldı. Türkiye’nin özgün iyi yönetim örneklerinden olduğunu kaydeden Bakan Ergün, şunları söyledi: “Son 10 yılda gösterdiğimiz başarıları, böyle bir zeminde okumanın faydalı olacağını düşünüyorum. Türkiye aynı Türkiye. Değişen ne? Zihniyet çok değişti. Yönetimin ve toplumun zihniyeti çok değişti. Bu ülkenin insanların değerlerine ve potansiyeline inanmaktadır.
Bundan 10 yıl önce en ağır ekonomik krizlerden birini geçiren bu ülke bugün, devam eden krize direnç gösteren bir ülke olmuştur. 10 yıl içinde ihracatını 153 milyar dolar seviyesine çıkarmıştır. Türkiye milli gelirde orta noktayı yakaladı. Milli gelirde 3 bin 500 dolar seviyesinden 10 bin dolar seviyesine geldik. Demokraside aslında orta demokrasi düzeyini yakaladık. 10 yıllık dönemde düşük demokrasiden orta demokrasiye geldik. Şimdi bir sıçrama daha yapıp ileri demokrasi seviyesine atlamamız gerekiyor.” 
5- İçişleri Bakanı Muammer Güler, ODTÜ’de yaşanan olaylara ilişkin CHP Adana Milletvekili Ümit Özgümüş’ün soru önergesini cevapladı. Bakan Güler, ODTÜ Rektörlüğü tarafından “Göktürk-2” uydusunun fırlatılışı nedeniyle TÜBİTAK Uzay Teknolojileri Araştırma Enstitüsü’ndeki törene davet edilen TBMM Başkanı, Başbakan, ilgili bakan ve diğer yetkililer için güvenlik tedbirlerinin alınmasının talep edildiğini söyledi.  Bakan Güler, 18 Aralık 2012’de yaşananlarla ilgili şöyle dedi: “Topluluk içerisindeki yüzleri kapalı bazı şahısların, barikatta görevli güvenlik güçlerine şişe, taş, çekiç vb. materyallerle doğrudan saldırmaları üzerine, eylemcilerin enstitüye ulaşmasını engellemek ve saldırıları bertaraf etmek amacıyla güvenlik güçlerince orantılı ve direnci kıracak ölçüde sulu ve gazlı müdahalede bulunulmuştur. Dağılmamak için direnen eylemcilere, yeterli miktarda ve gerektiği kadar gaz mühimmatı kullanılmıştır.”

6- Akil İnsanlar Güneydoğu Anadolu Bölgesi Heyeti, Diyarbakır Dernekler Platformu’nca düzenlenen “Akil İnsanlar Halkla Buluşuyor Toplantısı”nda din adamları, kanaat önderleri ve vatandaşlarla bir araya geldi. Heyet Başkanı Yılmaz Ensaroğlu yaptığı konuşmada,  “Umuyor ve diliyorum ki; hiç birimiz bu defa hayal kırıklığına uğramayız. Bu süreç barışla sonuçlanır. Devletle vatandaş birbiriyle kucaklaşır.” dedi.

7- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, dört gün süren Orta Asya gezisinde ziyaret ettiği Moğolistan’ın Ulan Batur bölgesinde TİKA ve Dosteli Derneği’nin katkılarıyla yapılan Konya Kültür Merkezi ve Camisi’nin açılışını yaptı. Başbakan Erdoğan, Ulan Batur’da çoğunluğunu Kazak Müslümanların oluşturduğu mahallede yapılan törende “Size selam getirdim.” diyerek caminin hayırlı olması dileğinde bulundu. 
Öte yandan Moğolistan dönüşü uçakta açıklama yapan Başbakan Erdoğan, “TSK’nın yazılı emir beklediği” iddiaları için şöyle söyledi: “Adım atalım ki kurumlarımız daha rahat çalışsın. Yurt dışıyla alakalı şeylerde Bakanlar Kurulunun vermiş olduğu karar, yurt içinde de valinin yetkisiyle bu adımı atalım ki güvenlik güçlerimiz rahat çalışma zemini bulsun.”

8- “Kültürler Arası Köprüler-Batı’ya Doğru Akan Nehir” konferansı ve belgesel gösterimi programı, BAU-UNESCO iş birliğiyle UNESCO Genel Merkezi’nde Fransa’nın başkenti Paris’te düzenlendi.
Belgesel gösterimi öncesinde konuşan Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, belgeselin “doğu ve batı medeniyetleri arasındaki tarihi derin etkileşimi ortaya koyan amaca hizmet ettiği”ni belirterek belgeselin ayrıca medeniyetin, tüm insanların katkı ve katılımlarıyla oluşan ve belirli özellikleri bulunan ortak evrensel insanlık mirası olduğu fikri üzerine inşa edildiğini kaydetti.   Saf bir medeniyetin bulunmadığına da dikkati çeken Başbakan Yardımcısı Arınç,  “Tek medeniyet de yoktur. Doğal olarak her medeniyet kendinden öncekilerden bir şeyler alır, kendinden sonrakilere de bir şeyler aktarır.” dedi.
9- Aralarında diplomatik ilişki bulunmayan Somali ile Somaliland’ın cumhurbaşkanları, ilk yüz yüze görüşmelerini Ankara’da gerçekleştirdi.
Somali’den 1991 yılında tek taraflı bağımsızlığını ilan eden Somaliland’ın lideri Ahmed Silanyo, Somali lideri Hasan Şeyh Mahmud ile Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu’nun da katıldığı üçlü bir toplantıda görüştü. İki taraf arasında diyalog kanallarının açılmasına matuf olarak gerçekleşen toplantıda, terörizme ve bölge denizlerinde etkili olan korsanlara karşı ortak mücadele verilmesi konusu ele alındı. Somalili liderler, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül tarafından da kabul edildi. 

10- Suriye’de önceki hafta kaçırılan 4 İtalyan gazetecinin serbest bırakıldığı bildirildi.                                                                                                                   14 NİSAN 2013

1- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Türk Kızılayı Olağan Genel Kurulu’na katıldı. Buradaki konuşmasında, Türk Kızılayı’nın Türkiye’nin yeni dış politika vizyonundaki yerine vurgu yaptı. Başbakan Erdoğan, “Geçmişte güçlü ordusu olan, güçlü devlet sayılıyordu. Büyük ekonomisi olan, büyük devlet kabul ediliyordu. Nüfusu çok olan, dünya üzerinde nüfuz sahibi olabiliyordu. Şu anda ise artık bunlara sahip olmak tek başına büyük ve güçlü devlet olmak için yetmiyor. Örneğin gücünüz, barışa olan katkılarınızla, eğitime, kültüre, dayanışmaya, paylaşmaya olan katkılarınızla ölçülüyor, dünya üzerindeki adaletsizliklere müdahale kapasiteniz, yanlışı düzeltme iradenizle ölçülüyor. Yumruğun ağırlığı değil sözün, fikrin, tezin ağırlığı dünyada her şeyden daha fazla etkili oluyor.” diye konuştu. 

2- Başbakanlık Basın-Yayın ve Enformasyon Genel Müdürlüğünce düzenlenen “Avrupa’da Medya Buluşması” etkinliğinin üçüncü ayağında Paris’te bulunan Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, dövizli askerlik konusunda önemli açıklamalarda bulundu. Vatandaşlardan gelen şikâyet ve itirazları değerlendirdiklerini belirten Başbakan Yardımcısı Arınç, “Dövizli askerlik için aldığımız bedel 10 bin Euro’ya yükseldi. Ve bu 10 bin Euro da gençlerimiz için gerçek bir yük hâline geldi. Sırf bu yüzden Alman vatandaşlığına geçmek isteyen bu parayı kabul etmeyen bir kitle vardı. İlk Bakanlar Kurulu’nda bütün arkadaşlarıma bu konuyu açtım. Hepsi de haklı buldular. Bunu bir şekilde düzeltelim denildi. Ya yılbaşından itibaren ya da bir ara çözüm bulmak suretiyle bu işi çözeceğiz.” dedi. 

3- Bilkent Üniversitesi Marka Kulübü’nce Rixos Otel’de düzenlenen “4. Liderlik Forumu”nun ardından basın mensuplarının sorularını cevaplayan AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Hüseyin Çelik, Türkiye’nin 2000 ve 2001 yıllarında çok önemli bir ekonomik kriz yaşadığını hatırlattı. Çelik, “100 liramız neredeyse 30 liraya düştü. Yatırımcılar, sanayiciler fabrikalarını söktüler, üçüncü dünya ülkelerine veya Doğu Avrupa ülkelerine götürdüler. Para, pul oldu ve hakikaten Türkiye bir uçurumun kenarına geldi.” dedi.

4- BDP heyeti İmralı’ya beşinci ziyaretini gerçekleştirdi. Grup Başkan Vekili Pervin Buldan ile İstanbul Milletvekili Sırrı Süreyya Önder, ziyaretin ardından BDP İstanbul İl Başkanlığında basın toplantısı düzenledi. Önder, gazetecilerin soruları üzerine görüşmede Suriye konusunun gündeme gelmediğini söyledi. BDP’li vekil, PKK’nın geri çekilme süreci ile ilgili olarak ise birkaç gün içinde bilgilendirme yapılacağını kaydetti. Kandil’den gelen mektubun Öcalan’a iletildiğini aktaran Önder, “Kandil’e bir mektup yazılmadı. Sanırım birkaç gün içinde o mektup, bütün Türkiye halkıyla ve Kandil ile paylaşılacaktır.” dedi.

5- Yükseköğretim Kurulu (YÖK) Başkanı Prof. Dr. Gökhan Çetinsaya, İstanbul, Dicle ve Samsun üniversitelerinde yaşanan olayları değerlendirdi. Çözüm sürecinde kötü niyetlilerin provokasyon çıkarabileceğini tahmin ettiklerini söyleyen Çetinsaya, “Üniversite yöneticileri ile mahalli idarecilerin ve medyanın sağduyulu davranması, olayların büyümesini engelledi.” dedi. Bu konuda öğretim üyelerine de görev düştüğünü belirten Çetinsaya, “Hocalar sınıflara girip öğrencilerle konuşmazsa bu iş olmaz.” uyarısında bulundu.
6- Somali’nin başkenti Mogadişu’da Yüksek Mahkeme binasını hedef alan intihar saldırısında 25 kişi öldü, çok sayıda kişi yaralandı. Saldırının gerçekleştiği dakikalarda Türk heyetini taşıyan bir otobüse de saldırı düzenlendi. Bombalı araçla düzenlenen saldırıda Somalili bir yerel personel hayatını kaybederken üç Türk Kızılay personeli yaralandı. 

7- Diyarbakır Müftülüğünün “Kutlu Doğum Haftası” etkinlikleri kapsamında Diyarbakır Atatürk Stadı’nda düzenlediği programa Başbakan Yardımcısı Beşir Atalay, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker, Diyarbakır Valisi Mustafa Toprak, Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Baydemir’le birlikte bölgenin kanaat önderleri, parti başkanları, sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri katıldılar.

8- İslam İşbirliği Teşkilatı (İİT) Genel Sekreteri Ekmeleddin İhsanoğlu’nun çağrısıyla Rohingya Temas Grubu Cidde’de toplandı. Türkiye’yi Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu’nun temsil ettiği toplantıda Myanmar hükûmetine “Olayların önlenmesi ve istikrarın sağlanması için harekete geç” çağrısı yapıldı. 

9- Siyasi istikrarsızlık ve yoksullukla boğuşan Mali’de yapılan 11. Türkçe Olimpiyatları’nın elemelerinde Kültür Bakanı Bruno Maiga yaptığı konuşmada, “Biz dostumuzu kötü günde tanırız. Buradaki Türk okulları bizim sıkıntılı günlerimizde yanımızda olup gerçek kardeşliğin ne olduğunu gösterdiler. Bütün yabancılar ülkeyi terk ederken siz, burada kalıp Mali halkına hizmet ediyorsunuz.” dedi.


                                                                                                         15 NİSAN 2013      

1- AK Parti MKYK toplantısında çözüm sürecini vatandaşlara anlatmak için ekipler kurulması kararı alındı. Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, burada yaptığı konuşmada, “Çalınmadık kapı kalmasın.” dedi.

2- Milliyet gazetesinin “Geleceğe Yatırım Türkiye’ye Yatırım” sloganıyla yürüttüğü bölgesel toplantıların 12’ncisi Diyarbakır’da yapıldı. Toplantıya Başbakan Yardımcısı Beşir Atalay ve Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker katıldı. Başbakan Yardımcısı Atalay, toplantıda, “Diyarbakır’da iki bahar gördüm. Hayatın başka bir rengini, hayatın esas güzel rengini hep beraber şimdi tadıyoruz. Herkes, sorunu varsa girsin siyasetin içine, orada onlara çözüm arasın.” dedi.

3- Twitter’da dini konular hakkında yazdığı yazılar nedeniyle 1,5 yıl hapsi istenen piyanist Fazıl Say’a, 10 ay hapis cezası verildi. Hükmün açıklanmasının geri bırakılmasına karar veren mahkeme, Say’a beş yıl denetim süresi de istemedi.
Kültür ve Turizm Bakanı Ömer Çelik kararla ilgili, “Ben kuşkusuz hiç kimsenin söylediği bir sözden dolayı yargıyla muhatap olmasını istemem. Hele sanatçıların, kültür adamlarının yargı kararlarıyla muhatap olması temenni etmediğim bir şeydir. Ama nihayetinde yargı karşısında sanatçı, kültür adamı, vatandaş, politikacı hepimiz eşit durumdayız.” dedi.   
Fazıl Say ise karar sonrası yaptığı yazılı açıklamada, “Mahkeme sonucu çıkan karar için yurdum adına çok üzgünüm. İfade özgürlüğü adına hayal kırıklığına uğradım.” dedi.

4- Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, erken emeklilik iddialarını yalanladı. Bakan Şimşek, “Açık ve net olarak söylüyorum, ne bizim bütçemiz ne de Sosyal Güvenlik Kurumunun mevcut yapısı böyle bir adımı kaldıramaz. Bu ne Türkiye’nin hayrınadır ne de Türkiye bu yükü kaldırabilir.” dedi.

5- Türkiye İstatistik Kurumu (TUİK) tarafından yayımlanan verilere göre ocak ayında işsizlik oranı geçen yılın aynı dönemine oranla 0,4 puanlık artış kaydetti. Türkiye genelinde işsiz sayısı 226.000 kişi artarak 2,89 milyon kişiye yükseldi.

6- ABD’de 20 bin kişinin katıldığı ve 500 bin kişinin izlediği Uluslararası Boston Maratonu’nun bitiş çizgisinde iki ayrı bomba patladı. Patlama sonucu resmî açıklamaya göre iki kişi öldü, 50’den fazla kişi de yaralandı.

7- Venezuela devlet başkanlığı seçimlerini, Chavez’in ölmeden önce veliaht tayin ettiği yardımcısı Nikolas Maduro az farkla kazandı. Muhalif cephe, seçim sonucuna itiraz ederek oyların yeniden sayılmasını istedi.

8- Irak’ın; Bağdat, Kerkük, Tikrit, Nasiriyah, Tuzhurmatu, Samarra ve Hilla gibi yerleşim yerlerinde bombalı araçların patlaması sonucu ez az 55 kişi hayatını kaybetti, 200’den fazla kişi de yaralandı. 
                                                                                                                                                                                        16 NİSAN 2013
1- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, partisinin grup toplantısında yaptığı konuşmada, MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’ye cevap vererek “Mademki ‘hodri meydan’ dedin, çalışmalar hemen başlar ve gerçekler ortaya çıkar. Madem ‘hodri meydan’ bütün bu hesap kitabı ortaya çıkaracağız, millete takdim edeceğiz. 3,5 sene de olsa iktidar ortağı oldun, ortaya ne koydun eser olarak? Zaten milletin sana ne kadar değer verdiği ortada. Milliyetçilik, slogan atmak, gençleri birbirine kırdıracak çağrılar yapmak değildir. Milliyetçilik, tarihine, ecdadına, ecdadından kalma yadigârlara sahip çıkmak, ‘milliyetçiyim’ diyenlerin boşalttığı devlet kasasını doldurmaktır.” dedi.

2- CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, partisinin Meclis grup toplantısında, başkanlık sistemiyle ilgili Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’a, “Senin başkanlık sistemi için çalışmalarına mı destek vereceğiz? Sen o hayalinle kalacaksın.” dedi. Ayrıca Kılıçdaroğlu, ünlü piyanist Fazıl Say’ın aldığı hapis cezasını eleştirerek “Sanatçılarını yargılayanlar kendilerini yargılıyordur. Sanatçınızı mahkûm ederseniz ülkenizi de rezil edersiniz.” şeklinde konuştu.  

3- Amerikan Ticaret Odası ile Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’nin (TOBB) birlikte altına imza attığı “Türkiye Yatırım Haftası” için ABD’de temaslarda bulunan Başbakan Yardımcısı Ali Babacan, bir grup gazeteciye yaptığı açıklamada, Türklerin yurt dışında kayıt altında 130 milyar doları bulunduğunu, bu parayı Türkiye’ye çekmek için yeni bir “Varlık Barışı” başlatabileceklerini açıkladı. 

4- TBMM’nin ev sahipliğinde Dünya Bankası iş birliği ile Ankara’da yapılan Uluslararası Kamu Mali Yönetimi Çalıştayı’na katılan Maliye Bakanı Mehmet Şimşek yaptığı konuşmada, Türkiye’de vergi yükünün çok yüksek olmadığını söyledi. OECD ülkelerinde ortalama vergi yükünün yüzde 34 olduğunu dile getiren Bakan Şimşek, aynı oranın Türkiye’de yüzde 27,4 olduğunu kaydederek hükûmetleri döneminde vergi yükünü azalttıklarını, özellikle istihdamı, yatırımı, üretimi destekleyici bir yaklaşım içine girdiklerini aktardı. 
5- MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, partisinin grup toplantısında yaptığı konuşmada, koalisyon dönemiyle ilgili partisinin hiçbir endişesinin olmadığını söyledi. Bahçeli, “Dokunulmazlığım süratle kaldırılmalı ve hemen araştırma komisyonu kurulmalıdır. Allah’a şükürler olsun ki bizim de içinde bulunduğumuz 57’nci koalisyon hükûmetinde, partimizin sorumluluğu altında bulunan bakanlıklarla ilgili veremeyeceğimiz hiçbir hesabımız bulunmamaktadır. Çiğ süt içmediğimizden karnımızın ağrıması da mümkün değildir. Başbakan elinden geleni ardına koymamalıdır. Her şeyimizi incelemeli, araştırmalı, ne varsa gün yüzüne çıkarmalıdır.” şeklinde konuştu. 

6- İran’ın Pakistan sınırında 7.8 büyüklüğünde deprem meydana geldiği ve Pakistan’da 35 kişinin  hayatını kaybettiği bildirildi. 

7- 8. Cumhurbaşkanı Özal’ın şüpheli ölümüne ilişkin iddianame zaman aşımına bir gün kala Ankara 13. Ağır Ceza Mahkemesi’nce  kabul edildi. Sanık Levent Ersöz, “Cumhurbaşkanına suikastten” ağırlaştırılmış müebbet istemiyle yargılanacak.                                                                                   

                                                                                                        17 NİSAN 2013

1- Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’na katılan yabancı öğrencileri dün Çankaya Köşkü’nde kabul etti. Cumhurbaşkanı Gül, çocuklara, “Atatürk’ün bu bayramı çocuklara armağan etmesi olağanüstü bir uzak görüşlülüğün eseridir.” dedi.
Ayrıca Cumhurbaşkanı Gül, 8. Cumhurbaşkanı Turgut Özal’ın vefatının 20. yılı dolayısıyla bir mesaj yayımladı.

2- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, 8. Cumhurbaşkanı Turgut Özal’ın vefatının 20. yılı dolayısıyla yayınladığı mesajda, “Değerli devlet adamı 8. Cumhurbaşkanımız merhum Turgut Özal bürokrat, başbakan ve cumhurbaşkanı olarak, değerli hizmetlerde bulunmuş, örnek kişiliğiyle milletimizin takdirini kazanmıştır.” dedi.
Ayrıca Başbakan Erdoğan, İstanbul milletvekillerine, çözüm sürecine ilişkin yaptığı toplantıda açıklamalarda bulundu. İsim vermeden Hakkâri’deki bir komutanla görüştüğünü söyleyen Başbakan Erdoğan, “Bölgeden çok iyi haberler alıyoruz. Hakkâri’den bir komutan, bölgedeki havanın çok iyi olduğunu söyledi. Hakkâri’de hava tümüyle tersine dönmüş durumda. Müspet adımlar süreci etkileyebiliyor. Öcalan’ın sadece radyosu vardı, televizyon verdik. Böylece Türkiye’nin geldiği ileri noktayı çok daha iyi gördü.” dedi. Başbakan Erdoğan, akil insanlar konusunda da “Beklemediğim kadar iyi gidiyor. Dünya görüşü itibariyle çok farklı olmalarına rağmen çok iyi uyum gösteriyorlar. Çok güzel dostluk sınavı da veriyorlar.” şeklinde konuştu.

3- Başbakan Yardımcısı Beşir Atalay, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın, İstanbul milletvekilleri ve teşkilat yöneticileriyle parti genel merkezinde yapacağı toplantıya gelişinde Akil İnsanlar Heyeti’nin çalışmalarını değerlendirdi. Başbakan Yardımcısı Atalay, “Akil insanlar çalışması da doğrusu çok verimli gidiyor. Kendilerine ben tekrar teşekkür ediyorum. Doğrusu büyük bir fedakârlık yapıyorlar ve ülkenin her köşesinde ciddi bir kaynaşma var. Yani bazı yerlerde tabii farklı görüşler, ufak tefek tepkiler olacak. Onları da normal karşılamak lazım. Türkiye çoğulcu bir toplum. Burada tepkiler olacak, anlatmalar olacak, cevaplar olacak.” dedi.

4- Başbakan Yardımcısı Ali Babacan, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) ve Amerikan Ticaret Odası tarafından düzenlenen Türkiye Yatırım Haftası etkinlikleri kapsamında gittiği ABD’nin Atlanta kentinde Federal Rezerv Bankası Başkanı ve CEO’su Dennis Lockhart ve Georgia Valisi Nathan Deal ile görüştü. Bir Türk iş adamının Cibuti’de rahatsızlanıp ambulans uçak istediğini ifade eden Başbakan Yardımcısı Ali Babacan, “Türk vatandaşları artık Türkiye vatandaşı olmanın artı değer olduğunu görüyor, koruma altında olduklarını hissediyor.” dedi

5- AK Parti Genel Merkezi’nde basın toplantısı düzenleyen AK Parti Genel Başkan Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Hüseyin Çelik, Fazıl Say’ın “fikirden dolayı değil küfürden dolayı ceza aldığını” söyledi. Çelik, Say’ın aldığı ceza konusunda hükûmeti tenkit eden bazı basın yayın organlarını da isim vererek eleştirdi.

6- Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Şahin yaptığı açıklamada, oğlu askere gittikten sonra muhtaç duruma düşen ailelere 250 lira aylık bağlanması uygulamasının başladığını, ailelerin, çocukları askerde oldukları müddetçe alabilecekleri aylık için sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakıflarına başvurmalarının yeterli olduğunu bildirdi.

7- Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, THY ile Airbus arasındaki uçak alım imza töreninde gazetecilerin sorularını cevapladı. Bakan Şimşek, varlık barışına ilişkin soruya, “Bir süre önce Sayın Başbakan’ımızın bu yönde bir talimatı oldu. Dolayısıyla konuyu biz Maliye Bakanlığı olarak şu anda çalışıyoruz. Henüz detaylandırmadığımız için daha fazla bir bilgi vermek doğru olmaz. Ama kapsamı itibarıyla daha önce yapılandan farklı olabilir. Sadece ve sadece yurt dışı kaynaklarına yönelik olabilir. Bu konuda henüz verilmiş bir karar yok.” cevabını verdi.

8- Türk Hava Yolları, filosuna katacağı 117 uçak için Airbus’la anlaşma imzaladı. Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım, anlaşmayı bir adım öteye taşımanın vaktinin geldiğini belirterek Airbus Başkanı Fabrice Bregier’e “Gereken her türlü desteği veririz. Gelin, Türkiye’de ortak uçak üretelim.” dedi. 

9- Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, Batı Afrika Ülkeleri Gençler Delegasyonu’nu kabulünde soruları cevapladı. Bakan Yıldız, Doğu ve Güneydoğu’daki maden rezerviyle ilgili “MTA’nın uzun yıllardır yaptığı çalışmalar ve ortaya koyduğu haritalar, Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgelerinde bir kısım kaynaklara işaret ediyor. Fakat siz de takdir edersiniz ki özellikle bu terör belasıyla oradaki yatırımcılarımızın bir kısmı, bunda çekimserlik gösterdiler ve oradaki petrol, doğal gaz ve yer altı kaynaklarıyla alakalı konularda tedirginlik yaşadılar. Bunlar inşallah çözüm süreciyle kalkmış olacak ve bizler daha geniş bir alanda arama ve işletme faaliyetlerine başlamış olacağız.”  dedi.

10- Irak’ta 21 kişinin idam edilmesiyle 2013’te idam edilenlerin sayısı 50’ye ulaştı. Uluslararası Af Örgütü, Irak’ın idam sayısında en çok artış görülen ülke olduğunu açıkladı.

11- ABD Başkanı Barack Obama ve Cumhuriyetçi Parti Senatörü Roger Wacker’e dün “şüpheli madde” içeren mektup gönderildi. Yapılan incelemede Obama ve Wacker’e gönderilen mektuptaki şüpheli maddenin Risin adlı bir zehir olduğu tespit edildi. 


                                                                                                                                                                                         18 NİSAN 2013

1- Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Muş ziyaretinde, çözüm sürecine yönelik önemli açıklamalarda bulundu. Cumhurbaşkanı Gül, “Türkiye’de var olan kardeşliğin çok daha güçlendiğini, kardeşlik rüzgârının çok daha güçlü bir şekilde estiğini, Türkiye’de barışın, huzurun adeta özlendiğini ve bunun için çok büyük bir arzunun artık çok açık sokaklara yansıdığını görüyoruz.” dedi. Çözüm konusunda atılan cesur adımları takdirle izlediğini vurgulayan Cumhurbaşkanı Gül, “Gelişmişlik bakımından halkın yüzünde bu mutluluğu gördüm. Bu bana büyük bir sevinç verdi. Etnik, dini, mezhep farklılıkları olabilir. Çünkü biz, büyük bir ülkeyiz. Bu bizim zenginliğimizdir. Önemli olan şey, memleketimizin demokratik hukuk standartlarını geliştirmek ve yükseltmektir. Aydınlık günler bizi bekliyor.” şeklinde konuştu.

2- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Ege Bölgesi’nin milletvekilleriyle kahvaltıda bir araya geldi. Milletvekilleri yaptıkları konuşmalarda; seçim bölgelerindeki vatandaşların çözüm süreci, anayasa değişikliği ve TC tartışmalarıyla ilgili hassasiyetlerini ilettiler. Başbakan Erdoğan getirilen eleştiriler üzerine şunları söyledi: “Ateşin üstünde yürüyoruz, farkındayız. 2001’de Afyon’dan yola çıktığımızda ‘Tek vatan, tek bayrak, tek devlet’ dedik. O gün ne dediysek, bugün de o. En ufak bir taviz vermedik. Belgeleyemezler, ispat edemezler. Şu anda gerçek manada tarih yazıyoruz. Yeni ufuk açıyoruz. Hepiniz bu süreçte etkin rol alın.” 
İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı’nın, projelerinin engellendiğine dair açıklamasına da değinen Başbakan Erdoğan, “Engelleme yok, destek var. Çünkü oralar bu ülkenin gülen yüzleri.” dedi. Ege Bölgesi’ndeki illerde partilerin oy oranlarına ilişkin anketi de paylaşan Başbakan Erdoğan, İzmir’de AK Parti’nin yüzde 37, CHP’nin yüzde 43, MHP’nin yüzde 13 oyu olduğunu dile getirdi.

3- Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı, Yükseköğretim Öğretim Kurulu (YÖK) Başkanlığı Genel Kurulu toplantısına başkanlık etti. Bakan Avcı toplantıda, YÖK’ün geçen yıl aldığı Fen-Edebiyat Fakültelerine 2012-2013 döneminde kayıt olanlar ile hâlen okuyanlar ve mezunlar dışındakilere öğretmen olma yolunu kapatan kararı ile ilgili açıklamalarda bulundu. Kararın öğretmen kaynağını sadece eğitim fakültelerine bağımlı hâle getireceğini belirten Bakan Avcı, Fen-Edebiyat Fakültesi mezunlarının bundan olumsuz etkileneceğine dikkat çekerek eski sisteme dönülmesini önerdi. Bu karar doğrultusunda Fen-Edebiyat Fakültesi mezunlarına öğretmen olma yolu tekrar açılmış oldu.

4- 4+4+4 düzenlemesinin (6287 sayılı İlköğretim ve Eğitim Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun) bazı hükümlerinin iptal istemini reddeden Anayasa Mahkemesi, gerekçeli kararını açıkladı. Resmi Gazete’de yayımlanan gerekçede, “Türkiye’de din kültürü ve ahlak öğretiminin ilk ve ortaöğretimde zorunlu dersler arasında olduğu, bunun dışındaki din eğitim ve öğretiminin ise ancak kişilerin kendi isteğine, küçüklerin de kanuni temsilcisinin talebine bağlı yapılacağı” belirtildi. 

5- CHP’de yaşanan “ulusalcı-yenilikçi” tartışması istifa ve disiplinle sonuçlandı. Kürt sorununun çözümüyle ilgili sürece CHP’nin de destek vermesini isteyen CHP Genel Başkan Yardımcısı Gülseren Onanç’ın istifa etmesinin ardından, CHP Uşak Milletvekili Dilek Akagün Yılmaz, CHP Genel Başkan Yardımcısı Sezgin Tanrıkulu’na “CIA ajanı” suçlaması yönelttiği gerekçesiyle ve “geçici çıkarma” istemiyle disiplin kuruluna sevk edildi. 

6- Piyanist Fazıl Say’ı “dini değerleri aşağıladığı” savıyla 10 ay hapis cezasına mahkûm eden İstanbul 19. Sulh Ceza Mahkemesi Hâkimi Hulusi Pur, gerekçeli kararını açıkladı. Hâkim Pur, “tweet içeriklerindeki sözlerin düşünce, vicdan, din özgürlüğü ve ifade özgürlüğünü kullanma hakkı kapsamında değerlendirilemeyeceğini” kaydetti.  Say’ın tweet’lerinin kamu barışını bozduğunu savunan Hâkim Pur, ceza kararının ulusal ve uluslararası içtihada uygun olduğunu dile getirdi. Irmaklardan şaraplar akacakla başlayan söz konusu tweetteki sözlerin Ömer Hayyam’a ait olmasıyla ilgili olarak ise, “Ömer Hayyam’a ait olsa dahi söyleniş şekli, diğer tweetlerle birlikte söylenmesi ve tüm dosya kapsamına göre sanığın kastı değerlendirildiğinde hafife alma ve alay etme kastı ile hareket edildiği açıktır.” dedi.

7- Türkiye Gazeteciler Cemiyetinin (TGC) 54 yıldır düzenlediği “Geleneksel Türkiye Gazetecilik Ödülleri” sahiplerini buldu. 

8- Fenerbahçe’nin eski milli futbolcusu ve kulüp genel müdürü Serkan Acar hayatını kaybetti. 

9- Türk ve Alman Yargıtay başkanları ile üyeleri, Kültür Üniversitesinin girişimiyle düzenlenen bir toplantı için İstanbul’da bir araya geldi. Toplantıda konuşan Almanya Yargıtay Başkanı Klaus Tolksdorf, ülkesindeki ırkçı cinayetleri “korkunç” olarak niteleyerek “Almanya'da bunların olabildiğini görmekten utanıyoruz. Gerçekten bu işi beceremedik. Güvenlik kurumları işini doğru yapsaydı bu cinayetlerin en azından bir kısmı engellenebilirdi.” dedi.

10- Türkiye Raportörü Hollandalı Hıristiyan Demokrat Ria Oomen-Ruijten’in kaleme aldığı 2012 Türkiye İlerleme Raporu Strasbourg’da düzenlenen Genel Kurul toplantısında Avrupa Parlamentosu (AP) tarafından 75’e karşı 451 oyla kabul edildi. Raporda, özel yetkili mahkemelere ve uzun tutukluluk sürelerine dikkat çekildi. AP Kurulu, PKK’nın terör örgütü olduğuna ilişkin ifadelerin rapordan çıkarılmasını içeren maddeyi reddetti.

                                                                                                                19 NİSAN 2013

1- Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Bingöl’e yaptığı ziyarette halkla, sivil toplum kuruluşu temsilcileri ve kanaat önderleriyle bir araya geldi. Çözüm sürecine destek isteyen Cumhurbaşkanı Gül, “Herkes, yapıcı davranıp kardeşliği pekiştirmek için elinden geleni yapmalı. Devlet millete hizmet için var.” dedi.

2- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, AK Parti Genişletilmiş İl Başkanları toplantısında yaptığı konuşmasında, çözüm sürecine yönelik olarak “Biz kavga edenlerden değil istişare edenlerdeniz. Şu anda muhalefet partileri kolay olanı yapıyor. Onlar yıkmanın mücadelesini veriyor, biz yapmanın.” dedi.
3- Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Şahin, Malatya’da Bilgi Yolu Eğitim Kültür ve Sosyal Araştırmalar Merkezi (BİLSAM)  tarafından düzenlenen “Değişen Dünya ve Aile” konulu sempozyumun açılışında yaptığı konuşmada, Türkiye’de yılda ortalama evlenme sayısının 550- 650 bin, boşanma sayısının da 100-110 bin arasında değiştiğini belirtti. Eğitimle bazı çiftlerin boşanmaktan vazgeçirildiğini söyleyen Bakan Şahin, “İki ilde yaptığımız pilot çalışmada, aile mahkemesi hâkimlerine, ‘Boşanmak için size başvuran çiftlere uzmanlık desteği verelim’ dedik. 450 çiftten 75’si evliliğe devam kararı aldı. Bir çift bile çok önemli. Çünkü bizim kurumlarımızdaki 14 bin evladımızın yüzde 80’i parçalanmış aileden.” diye konuştu.

4- Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar, yaptığı açıklamada, yaklaşık altı aydır süren yıkımlarda, 1 milyon 92 bin ton hafriyat çıktığını belirterek atıklardan elde edilen malzemelerin, altyapı işlerinde dolgu malzemesi, beton-parke, bordür taşı, bisiklet ve yürüme yolu gibi alanlarda alt malzeme olarak kullanılabileceğine dikkat çekti. 20 yıllık dönüşüm sürecinde ortaya çıkacak atıkları işleyecek tesislere destek vereceklerini anlatan Bakan Bayraktar, Alman ve Hollandalı iki firmanın yerli ortaklarıyla temaslarda bulunduğunu açıkladı. 

5- Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, gazetecilerin “Varlık Barışı” ile ilgili sorularını cevapladı. “Varlık Barışı”nın TBMM tatile girmeden yasalaşacağını bildiren Bakan Şimşek, konuya dair çalışmalarının devam ettiğini ifade ederek “Evvela bir taslak ortaya koyulacak ve Bakanlar Kurulunda ele alınacak. Ama halkımız da yanlış anlamaya kapılmasın. ‘Varlık Barışı’nda içeriye yönelik bir barış ya da af değil. Daha çok yurt dışında Türklerin kaynaklarının tekrar Türkiye’ye kazandırılması noktasında bir adım olarak düşünüyoruz. Talimat da Başbakan Erdoğan’dan geldi.” dedi. 
Maliye Bakanı
6- Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, ABD’nin Kalifornia eyaletine bağlı San Diego kentinde demirli USNS Mercy hastane gemisini ziyaret etti. Bakan Müezzinoğlu, “Biz de inşallah ülkemize yüzen bir hastane kazandıracağız. Şu anda ihale şartnamemiz hazır. Mayıs ayında süreci başlatırız. 30-36 ay gibi bir yapım süreci var. Önümüzdeki iki-üç yıl içinde inşallah ülkemize 200 metre uzunluğunda, 26 metre genişliğinde, yoğun bakımları, diyaliz merkezleri, ameliyathaneleri, doğumhanesi olan, 260-270 yataklı bir hastane gemisi kazandıracağız.” dedi.

7- Çalık Enerji grubu tarafından gerçekleştirilen Irak’ın en büyük elektrik santralinin açılışı yapıldı. Irak Başbakanı Nuri el-Maliki’nin memleketi Kerbela iline bağlı El-Hayrat beldesinde yapılan ve ülkenin en büyük tesisi özelliğine sahip El-Hayrat elektrik santralinin açılışı Enerjiden Sorumlu Başbakan Yardımcısı Hüseyin Şehristani tarafından yapıldı. Şehristani, Çalık Enerji’ye teşekkür ederek, bu santralin sadece inşasındaki özenle değil aynı zamanda ülkede şu ana kadar hizmete giren en büyük santral olma ayrıcalığına sahip olduğunu ve zamanında üretime geçtiğini belirtti. Çalık Holding Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Çalık ise bin 250 megavat gücündeki El-Hayrat’ın yanı sıra, Musul’da yapımı süren 750 megavat gücündeki Keyyera santralinin de gelecek ay hizmete gireceğini söyledi.

                                                                                                                20 NİSAN 2013

1- CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, dün akşam Şebinkarahisar CHP İlçe Örgütünce düzenlenen “Dayanışma Gecesi”nde yaptığı konuşmada, tüm ülkede barışın hakim olmasını istediklerini belirterek “Aklı başında olan birisi barışa karşı çıkar mı? Çocuklarımızın adını ’Barış’, ‘Özgür’ koyduk. Ülkede elbette barış olsun.” diyerek sadece sürecin işleyişine yönelik kaygıları olduğunu söyledi.  
2- Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ, yaptığı açıklamada, çözüm sürecinin ilerlediğini belirterek “Bu süreç içerisinde, ‘Silahlar sussun’ denildi, silahlar sustu. Dört aya yakındır şehit yok. Kötü mü oldu? Kaçırılmış kamu görevlileri serbest bırakıldı, kötü mü oldu? Akil insanlar ülkemizin değişik illerinde görev yapıyorlar. Bunların hepsi birbirinden kıymetli insanlar. Türkiye ne kaybetti?” dedi.
3- Adalet Bakanı Sadullah Ergin, Muğla’nın Marmaris ilçesindeki bir otelde düzenlenen ve sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri, kanaat önderleri ile muhtarların katıldığı “Çözüm Süreci” konulu toplantıda bir konuşma yaptı. 30 yıllık çatışma ortamında çok şehit verildiğini belirten Bakan Ergin, şöyle devam etti: “Raporlarda, ’doğu sorunu’, ’Kürt sorunu’, ’şark sorunu’, ’terör sorunu’, adına ne derseniz deyin, bunlar hep sıralanmış. Raporların hepsinde tedbir ön görülerek reçete yazılmış. ’Şunları şunları kullanalım, iyi gelecek, bu hastalık iyileşecek.’ denilmiş. 88 yıldır yazılan reçeteleri uygulamışız ama hastalık azalacağına daha da kronikleşmiş. Şayet teşhisi doğru yapmazsanız, reçeteyi doğru yazamazsınız tedaviden de bir sonuç alamazsınız.” 
4- Avrupa’da 1988’de, Türkiye’de 2003 yılında uygulanmaya başlanan Erasmus Öğrenci Değişim Programı’nın geleceği garajERASMUS toplantısında değerlendirildi. Avrupa Birliği Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış’ın katılımıyla düzenlenen toplantıda konuşan Bakan Bağış, Erasmus’un önyargıları yıkacağını ifade ederek İstanbul’un birleştirici tarihine dikkat çekti. Bakan Bağış, “Bugün Erasmus nesliyle buluşuyoruz. Müzakere sürecinde en büyük engel önyargı. Erasmus programı bunu yıkıyor. İnsanlar birbirini tanıdıkça korkular yerini önyargıya bırakıyor. Erasmus programlarıyla ilgili giden öğrenciler kendi çevrelerinin önyargılarını yıkıyorlar. Bu zamana kadar yurt dışında okuyan öğrenci sayısı 90 bini geçti, 2013 hedefi 70 bin. Bu bir medeniyet buluşmasıdır.” dedi.

5- Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan,  “2023 Hedefi Yolunda Türkiye Markası Çalıştayı”nda Koç Holding Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Koç’un “Yerli marka otomobil, ticari intihar olur.” değerlendirmesini eleştirerek ”Türkiye, dünyanın gelecekteki beş yıldızından biri görülüyor. Biz bunu yaparız. Siz bakmayın, bazı arkadaşlarımız zaman zaman kıbleyi şaşırmış olabilir. ’Yerli oto yapmak, ticarette intihar’ diyebilirler. Böyle bir lafı şiddetle kınıyorum.” dedi.
6- MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, partisince İzmir’de düzenlenen mitingde yaptığı konuşmada,  hem hükûmeti hem de çözüm sürecinde görevlendirilen akil insanları eleştirdi.
7- DİSK Genel Başkanı Kani Beko, DİSK’in barış sürecinin nasıl olması gerektiği konusunda bir rapor hazırladığını açıkladı. DİSK Başkanı Beko, “Bu önemli barış sürecinde, AK Parti hükûmetinin süreçle ilgili kesin düşüncelerini net şekilde ortaya koyması gerekir. Eğer gerçekten kalıcı barış tesis edilecekse taşın altına DİSK olarak ellerimizi sokacağız. Yönetimde bu konuda bir rapor hazırlayacağız. Önümüzdeki hafta barış sürecinin nasıl olması gerektiği konusunda DİSK’in görüş ve düşüncelerini kamuoyuyla paylaşacağız.” dedi.

8- Türkiye’nin ilk Avrupa Güzeli, Günseli Başar vefat etti.
9- Suriye’nin Dostları Grubu bünyesindeki Dışişleri Bakanları toplantısı  İstanbul’da düzenlendi. Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad’a karşı mücadele eden muhalif güçlere destek vermek amacıyla düzenlenen toplantıya Suriye Ulusal Koalisyonu temsilcileri ile İngiltere, Katar, Suudi Arabistan, Ürdün, Mısır, Birleşik Arap Emirlikleri, İtalya, Almanya ve Fransa’dan dışişleri bakanları katıldı. 
ABD Dışişleri Bakanı John Kerry ve Türkiye Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu ve geçen ay Suriye muhalefetinin kurduğu geçici hükûmetin başbakanı seçilen Hasan Hitto, görüşmenin ardından beraber bir basın toplantısı düzenlediler. 
Toplantıda; muhaliflere silah yardımında bulunulması, Suriye’deki savaşa dair son durum, Suriye halkına yardım etmek için alınması gereken uluslararası önlemler, muhalefetin Esad’a karşı savaşında gütmesi gereken stratejiler ile geçici hükûmetin nasıl işleyeceği, kontrolünü güçlendireceği ve Suriye’nin kuzeyindeki etkisini nasıl artıracağı  konuları ele alındı. 
10- ABD’nin başkenti Washington’daki IMF-Dünya Bankası Yıllık Bahar Toplantıları kapsamında G-20 Ekonomi Bakanları ve Merkez Bankası Başkanları Toplantısı yapıldı. Türkiye’yi Başbakan Yardımcısı Ali Babacan ve Merkez Bankası Başkanı Erdem Başçı’nın temsil ettiği toplantıda, G-20 ülkelerinin finans liderleri, ulusal borç seviyelerinin düşürülmesi için sert hedefler konulmasına ihtiyaç olmadığı yönünde mutabakata vardı.
G-20 Dönem Başkanı Rusya Ekonomi Bakanı Anton Siluanov, düzenlenen basın toplantısında, G-20 ülkeleri olarak, genel borç azaltımını spesifik figürlerden daha önemli bulduklarını belirterek “Bunun, ulusal ekonomilerin spesifik durumlarına bağlı olarak düzenlenebilir yumuşak parametreler, bir tür stratejik hedef ve amaçlar olduğuna karar kıldık.” dedi.
Toplantının sonuç bildirisinde de dünya genelindeki ekonomik politika yapıcıların, global talebi canlandırmak için daha fazla adım atması gerektiği belirtildi. Sonuç bildirisinde küresel ekonominin ana risklerden kaçınmayı başardığı ve mali piyasalardaki durumun gelişmeye devam ettiği kaydedildi. 
11- Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, ABD’nin Teksas eyaletinin Houston kentinde Başkonsolosluk konutunda düzenlenen resepsiyonda, Houston bölgesinde yaşayan Türk doktorlar ve sağlık çalışanları ile bir araya geldi. Bakan Müezzinoğlu, “Sağlıkta serbest bölgelerle hem tıbbi teknolojide hem ilaç sanayinde hem de sağlık turizminde Türkiye’yi güçlü bir merkez hâline getirmeyi hedefliyoruz. Son yıllarda yaklaşık yıllık 500 bin civarında yurt dışından sağlık hizmeti almak için hasta geliyor. Önümüzdeki dönemde bunu milyonlu rakamlara ulaştırmayı düşünüyoruz.” dedi.

12- İtalya'da, Cumhurbaşkanı Seçici Meclisi, Giorgio Napolitano’yu bir kez daha Cumhurbaşkanlığı görevine seçti.

13- Boston Maratonu’na düzenlenen bombalı saldırının zanlılarından Cevhar Çarnayev’in yakalandığı bildirildi. 

14- Çin’in güneybatısında bulunan Sichuan bölgesinde sabah saatlerinde meydana gelen depremde ilk belirlemelere göre 157 kişinin hayatını kaybettiği 5 bin 700 kişinin de yaralandığı bildirildi.  

                                                                                                                 21 NİSAN 2013
1- Adalet Bakanı Sadullah Ergin, Malatya’da incelemelerde bulunarak gazetecilerin cezaevlerinin dış güvenliğine ilişkin sorularını cevapladı. Bakan Ergin, “Zaten cezaevlerimiz sivil. Dış güvenliğin devredilmesiyle ilgili yasa tasarısı TBMM Adalet Komisyonu’nun gündeminde şu anda, İnşallah komisyonumuz ve genel kurulumuzun müsait olduğu bir ortamda, o yasa da tasarı da genel kurula gelecek. Genel Kurulun yoğunluğunun geçmesini bekliyoruz.” dedi.

2- Avrupa Birliği Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış, Şanlıurfalılara çözüm sürecini anlattı. Amacın, kanın ilelebet durması olduğunu vurgulayan Bakan Bağış, “Annelerimizin gece rahat uyuyabilmesini istiyoruz. Biz bunu defaatle dile getirdik, kanın rengi sağda da solda da Türk’te de Kürt’te de aynıdır.” dedi.  

3- Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, Nevşehir’de gazetecilerin sorularını cevapladı. Bakan Çelik, çözüm sürecinin sağlıklı gittiğini belirterek siyasi partilerin destek vermelerinin önemini vurgulayarak sürece muhalefet edenler için “Çözüm sürecine karşı çıkanlar, kendileri çözülür.” dedi.

4- Gümrük ve Ticaret Bakanı Hayati Yazıcı, Şekerbank’ın Rize’de düzenlediği “Üreten Anadolu Buluşmaları” toplantısının ardından gazetecilerin sorularını cevapladı. Bakan Yazıcı “Faiz dışı gelir kalemleri, kredi kartları alanına yönelik iki farklı kredi kartı çıkarılması konusunda mutabakat sağlamaya yakınız. Biri bonus gibi faydalar sağlamayan ücretsiz kart olacak. Avantajlar sağlayan kart ise ücretli olabilecek. Bunun dışında 60 farklı kalemin ücret tarifelerinin BDDK tarafından yapılmasını istiyoruz.” dedi.

5- AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Mehmet Ali Şahin, Şanlıurfa’da düzenlenen AK Parti Siyasi ve Hukuki İşler Başkanlığı 8. Bölge Toplantısı’nda yaptığı konuşmada, Akil İnsanlar Heyeti’ne ağır ifadelerle yüklenen MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’ye “Birinin başına bir hâl gelirse sorumlusu Bahçeli’dir.” dedi. Şahin, “Bursa’da ‘Vur de vuralım, öl de ölelim’ sloganı atıldığında, ‘Onun da zamanı gelecek.’ demişti. Dün de diyor ki ‘Akil insanlar bu sözden ürpermelidir.’ Bu ne demektir?” diye konuştu. 

6- CHP Genel Başkan Yardımcısı Gürsel Tekin, İzmir’de kurulan “Karşıyaka Platformu” tarafından düzenlenen “Cumhuriyetin Kazanımları” panelinde “Süreçte neden suskunsunuz?” sorusuna “Kimse bizi duyarsız ve algılamıyor gibi görmesin. CHP’nin elbette stratejileri vardır. Süreci yakından takip ediyoruz. Temel görevimiz, iç bütünlüğün bozulmaması için kendimizi kalkan ederiz ama duyarsız ve sessiz değiliz.” şeklinde cevap verdi.

7- MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, İzmir dönüşünde basın mensupları ile sohbetinde Başbakan’ın otobüsler ateşe verilip, molotof kokteylleri ile tahrip edilirken bir şey söylemediğini belirterek “MHP milletle buluşma süreci başlatınca ‘sokağa inmek’ olarak değerlendiriyor. Bu çok yanlış bir değerlendirme. Sokak başka, meydan başka şey. Sokaklar karanlıktır, 24 saat açıktır. Meydanlar ise toplu gösteri yasasına göre belli saatlerde halkla buluşulduğu alanlardır. Her sokak meydana çıkmaz fakat meydanla bağlı sokaklar mutlaka vardır.” şeklinde konuştu. 

8- Suriye’deki krize çözüm bulmak için İstanbul’da toplanan Suriye Halkının Dostları Grubu, Esad rejimi muhaliflerine yönelik yardımları artırma kararı aldı. 11 ülkenin katıldığı toplantıda, tüm yardımların Suriye Muhalif ve Devrimci Güçler Millî Koalisyonu bünyesinde faaliyet gösteren Yüksek Askeri Konsey aracılığıyla yapılması hususunda mutabakata varıldı. Toplantıda ABD Dışişleri Bakanı John Kerry de ülkesinin muhalefete yardımı iki katına çıkaracağını açıkladı.
Daha sonra ABD Dışişleri Bakanı John Kerry ile Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, çalışma yemeğinde bir araya geldi. Kerry, görüşmenin ardından düzenlenen basın toplantısında, Başbakan Erdoğan’ın gelecek ay Gazze’ye yapmayı planladığı ziyareti ertelemesini ve “uygun koşulları” beklemesini istedi.

9- IMF- Dünya Bankası Bahar Toplantılarına katılan Başbakan Yardımcısı Ali Babacan, ABD’nin başkenti Washington’da  temaslarını  değerlendirmek üzere basın mensuplarıyla bir araya geldi. “2013 yılı belirsizliklerin çok olacağı bir yıl olacak.” diyen Başbakan Yardımcısı Babacan, Türkiye’nin çok dikkatli gitmesi gerektiğini belirtti. Özellikle büyük ekonomilerle ilgili bir miktar yönsüzlüğün olduğunu kaydeden Başbakan Yardımcısı Babacan, “Daha önceki toplantılarda verilen kararların, ortak duruşların dahi bu toplantılarda biraz gevşediğini gördüm. Bu da bir miktar kaygı verici bizim için.” dedi.

10- İtalya Cumhurbaşkanı Giorgio Napolitano, seçici mecliste gerçekleştirilen 6. tur oylamada, 997 delegeden 738’inin oyunu alarak, ikinci kez cumhurbaşkanı oldu.

11- Ortadoğu turu kapsamında İsrail’e gitmeden önce açıklama yapan ABD Savunma Bakanı Chuck Hagel, İsrail’in Washington’dan talep ettiği ikmal uçaklarını içeren anlaşma için “İran’a çok açık bir sinyal gönderdiğimiz konusunda şüphem yok.” dedi.

12- Mısır Adalet Bakanı Ahmed Mekki, görevinden istifa etti. 

13- Çin’in güneybatısındaki Sichuan eyaletinin Lushan kasabasında meydana gelen 7 büyüklüğündeki depremde ölü sayısı 203’e yükseldi. Çin Sivil İşler Bakanlığı, 960’ı ağır olmak üzere 11 bin 492 kişinin de yaralandığını açıkladı.


                                                                                                           22 NİSAN 2013
1- Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı dolayısıyla yayımladığı mesajında, “Barış ve huzur ortamının pekişmesi, birlik ve beraberliğin, kardeşlik ruhunun, aidiyet duygularının güçlenmesinin yaratacağı sinerjiyle eminim ki Türkiye bugünkünden daha büyük bir sıçrama gerçekleştirecektir.” dedi. 
Ayrıca Cumhurbaşkanı Gül, Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas ile Tarabya Köşkü’nde bir görüşme gerçekleştirdi. Yapılan açıklamada ikili ilişkilerin yanı sıra Orta Doğu barış süreci ve Filistin‘de ulusal uzlaşı ile ilgili yürütülen çalışmaların ele alındığı bildirildi.

2- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas ile Resmî konutta bir araya geldi. Görüşmenin gündeminde El-Fetih ve Hamas arasında Kahire’de devam eden görüşmeler vardı. Diğer önemli gündem maddesi ise Başbakan Erdoğan’ın Gazze’ye yapacağı ziyaret oldu.

3- CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı dolayısıyla yayımladığı mesajında, “Atatürk ve silah arkadaşlarının bağımsızlığına, özgürlüğüne kavuşturduğu, çocuklarına gençliğine bayram armağan ettiği Türkiye Cumhuriyeti, ne yazık ki günümüzde, ulusal egemenlik yerine tek adam diktası peşinde koşanlar ve kindar gençlik oluşturmak isteyenler tarafından çağdaş uygarlık yolundan çevrilmek istenmektedir.” dedi.

4- Dokuz Türk’ün hayatını kaybettiği Mavi Marmara saldırısı ile ilgili İsrail’in özür dilemesinin ardından İsrail’den bir heyet tazminat meselesini görüşmek üzere Ankara’ya geldi. Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç’la görüşen heyet, Dışişleri Bakanlığında kapsamlı temaslar gerçekleştirdi. Dışişleri Bakanlığı Müsteşarı Feridun Sinirlioğlu, bir metin üzerinde anlaştıklarını açıkladı.
Ayrıca Başbakan Yardımcısı Arınç, ABD Dışişleri Bakanı John Kerry’nin Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın Gazze ziyaretiyle ilgili sözlerini eleştirerek  “Herhangi bir merciden izin almak ya da onların olurlarını kabul etmemiz mümkün değil. Bunu Kerry de bilir, dünya da bilir.” dedi.    

5- Afganistan’da önceki akşam olumsuz hava şartlarından dolayı Pakistan sınırına yakın bir bölgede zorunlu iniş yapan sivil bir helikopterde bulunan sekiz Türk mühendis, Taliban tarafından kaçırıldı. Dışişleri Bakanlığı yetkilileri, rehin alınan vatandaşların sağlığının iyi olduğunu ve kurtarılmaları için Afgan makamlarıyla birlikte girişimlerde bulundukları bildirdi.

6- Türkiye ile İngiltere arasında 4’üncüsü düzenlenen “Ortak Ekonomi ve Ticaret Komitesi (JETCO)” toplantısı çerçevesinde,  İngiltere Ticaret ve Yatırım Bakanı Lord Green ile bir araya gelen Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan, İngiltere’nin vize konusunda yeni bir uygulamaya başladığını söyleyerek “Son derece basit bilgiler içeren tek bir kâğıtla vize süreci işleyecek.” dedi.

7- 164 ülkeden 400’ü aşkın örgütü tek çatı altında toplayan Uluslararası İnsan Hakları Federasyonunun ( FIDH) Başkanı Souhayr Belhassen, federasyonun Paris’teki genel merkezinde Zaman gazetesine konuştu. Belhassen, Türkiye’nin Arap ülkelerine iyi bir örnek teşkil ettiğini belirterek “Türkiye bölgedeki diğer ülkelere örnek bir ülke. Çünkü Türkiye’de demokrasi, cumhuriyet ve laiklik geleneği çok köklü bir biçimde oturmuş.” dedi.   
8- Yaklaşık 140 milyonluk nüfusuyla Afrika’nın en kalabalık ülkesi olan Nijerya’da ordu ile isyancı terör örgütü Boko Haram arasında geçtiğimiz cuma günü başlayan çatışmalarda en az 180 kişinin hayatını kaybettiği bildirildi.
9- Kahire Ceza Mahkemesi, eski Mısır Cumhurbaşkanı Hüsnü Mübarek hakkında verilen tahliye kararını bozdu.

10- Pakistan’da geçici hükûmet, “vatana ihanet” suçlamasıyla tutuklanan ve ev hapsine alınan eski Devlet Başkanı Pervez Müşerrref’e karşı dava açmayı reddetti. 

11- New York merkezli İnsan Hakları İzleme Örgütü (HRW), Arakan bölgesinde Budist grupların Müslümanlara yönelik katliamlarına dair yayınladığı raporda, hükûmetin de suç ortağı olduğunu belirtti. HRW’nin Asya’dan sorumlu Müdür Yardımcısı Phil Robertson, “Güvenlik güçleri, Arakanlı çetelerin saldırılarına göz yumdu. Bazı askerler, evlerin ateşe verilmesine ve Müslümanlara yönelik şiddete destek verdi. Olayları hâlâ ‘toplumsal şiddet’ olarak niteleyen hükûmet, olan bitenin farkında olayları engelleyebilirdi.” dedi.


                                                                                                                                                                                   23 NİSAN 2013

1- TBMM Başkanı Cemil Çiçek, 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı dolayısı ile Meclis'te bir resepsiyon verdi. Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın rahatsızlığı sebebiyle, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Necdet Özel’in ise babasının vefatı sebebiyle katılamadığı resepsiyona Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ile birlikte CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, bakanlar, milletvekilleri, mülkî ve askerî erkan katıldı. Gazetecilerin sorularını cevaplandıran Cumhurbaşkanı Gül,  “Çözüm sürecinde bir değişiklik görüyor musunuz?” sorusuna karşılık “Onları tabii ki konuşacağımız yerlerde konuşuyoruz. Muhakkak ki bu işin netice vermesi tamamen silahlardan vazgeçmekle olur. Silahlardan vazgeçmek Türkiye içinde değil Türkiye dışında da silahlardan vazgeçmekle olur.” dedi.
Meclis’in açılışının 93. yılı dolayısıyla kutlamaları kabul eden TBMM Başkanı Cemil Çiçek de daha sonra gazetecilerin sorularını cevaplandırdı.  Başkan Çiçek, “Türkiye, bu sorunu kendi gücüyle kendi imkânlarıyla, kendi insanlarıyla çözecek. Herkesin bu süreci iyi değerlendirip ne düşünülüyorsa çözüme katkı anlamında, onu ortaya koyması lazım. Demokrasi buna imkân verir, fırsat verir. Bunları Meclis’te veya dışarıda olumlu bir yönde değerlendirip, katkı vererek çözmemiz gerektiğini düşünüyorum. Bugün bayram olduğuna göre inşallah bu sıkıntıları bertaraf etmiş bir ülke, millet olarak gelecek bayramları daha huzur, sükun içinde kutlama imkânı olur.” dedi.

2- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı dolayısıyla Meclis Genel Kurulu’nun özel birleşiminde yaptığı konuşmada, çözüm sürecinden geri dönüşün olmadığını söyledi. Başbakan Erdoğan “Tek başımıza da kalsak, yalnız da bırakılsak, daha aydınlık bir Türkiye imar etmek için biz bu mücadeleye devam edeceğiz. Yeni Vedat’lar şehit olmasın diye.” ifadelerini kullandı. 
Ayrıca ABD Dışişleri Bakanı John Kerry’nin, Gazze ziyareti ile ilgili sözleri üzerine Başbakan Erdoğan net konuşarak “Gazze seyahatimizin tarihini daha önce mayıs sonu diye açıklamıştık. Erteleme söz konusu değil.” dedi. 

3- CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, TBMM’deki 23 Nisan dolayısıyla düzenlenen resepsiyonda gazetecilerin gündeme ilişkin sorularını cevapladı. Hükûmetin yürüttüğü çözüm sürecine yönelik mesafeli tutumlarını sürdüreceklerini, parti olarak bulundukları noktayı daha iyi anlatabilmek için bir “tutum belgesi” hazırlığı yaptıklarını söyledi. Ayrıca Kılıçdaroğlu, disipline sevk edilen Uşak Milletvekili Dilek Akagün Yılmaz’ın “Parti hukukuna aykırı hareket ediliyor.” iddialarına tepki gösterdi. Kılıçdaroğlu, “Hiç kimsenin tüzüğü, kuralları ihlal etme hakkı da özgürlüğü de yoktur. Kuralları ihlal eden bedelini öder. Demokrasilerde böyledir.” dedi.  
4- İstanbul Ticaret Odası (İTO) Meclis Başkanı İbrahim Çağlar, mayıs ayı içinde yapılacak seçimlerde İstanbul Ticaret Odası Yönetim Kurulu başkanlığına aday olduğunu açıkladı. Çağlar, “Hedeflerim, hayallerim ve gönlümdeki İTO için Yönetim Kurulu başkanlığına adayım.” dedi. 

5- Genelkurmay Başkanı Orgeneral Necdet Özel’in babası emekli Albay Seyfettin Özel vefat etti. 

6- 1992-1995 yılları arasında geçen ve yüzyılın en kanlı savaşlarından birine sahne olan Balkanlar’da, Bosna-Hersek Üçlü Devlet Başkanlığı Boşnak üyesi Bakir İzzetbegoviç,  Sırbistan’ın başkenti Belgrad’a tarihi bir ziyaret gerçekleştirerek Sırbistan Cumhurbaşkanı Tomislav Nikoliç ile bir araya geldi. İzzetbegoviç, “Ancak ben yine de buraya gelmeyi seçtim. Geleceğe doğru gidebilmemiz için, geçmişe de iyi bakmalıyız.” dedi. 

7- Irak’ta Şii Başbakan Nuri el Maliki’ye bağlı güçlerce, Kerkük’ün Havice ilçesinde hükûmet karşıtı protesto düzenleyen Sünnilere yönelik şafak baskını yapıldı.  Operasyonda en az 23 kişi hayatını kaybederken, 100’den fazla kişi yaralandı. Baskının ardından çevre kasabalarda Maliki güçleriyle Sünni aşiretler arasında çatışma çıktı. Ülkenin en büyük Sünni aşiretlerinden Duleym aşireti lideri Ali el-Hatim, Irak’ın batısındaki el-Enbar şehrinde barışçıl gösteri döneminin sona erdiğini söyledi.  

                                                                                                                                                                                       24 NİSAN 2013

1- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, İstanbul’da düzenlenen 7. Küresel Sahtecilik ve Korsanla Mücadele Kongresi’nde yaptığı konuşmada, çözüm süreciyle birlikte terörü sonlandırma noktasına geldiklerini anlattı. Başbakan Erdoğan, “Kaçakçılık, öyle büyük bir organizasyona dönüşmüştür ki bölgemizde istikrarsızlığa, siyasi çalkantılara, hatta terör olaylarına adeta kaynak sağlar bir noktaya ulaşmıştır. Bugün şunu memnuniyetle söylemek istiyorum; Türkiye, son aylarda ivme kazandırdığı çözüm süreciyle terör meselesini artık sonlandırma noktasına gelmiştir. Terör bittiğinde küresel ölçekte sahtecilik ve korsanlık en ağır darbeyi almış olacaktır.” diye konuştu. 
Daha sonra Başbakan Erdoğan, İmam Hatip Liseleri Mezunlar Derneği tarafından Sinan Erdem Spor Salonu’nda düzenlenen “Kutlu Doğum Etkinliği”ne katıldı. Burada yaptığı konuşmada “Bugün çözmek için yeni bir süreç başlattığımız terör meselesini de inanın edep ve hayadan asla taviz vermeden sürdüreceğiz. Birileri bütün milli manevi değerleri çiğneyip ölmenin ve öldürmenin çığırtkanlığını yapabilir. Biz sabırla edep ve hayanın diline konuşacağız... Biz öfkenin diliyle değil, sevginin diliyle konuşacağız. Biz ayırmanın, bölmenin, çatıştırmanın diliyle değil, kardeşliğin diliyle konuşacağız.” dedi.

2- Tekirdağ Belediye Başkanı Adem Dalgıç’ı, makamında ziyaret eden CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, gazetecilerin sorularını cevapladı. Bir gazetecinin, “BDP İstanbul Milletvekili Sırrı Süreyya Önder’in, Kandil’in 25 Nisan’da yapacağı açıklamanın ardından PKK’nın sınır dışına çekilmeye başlayacağı yönündeki açıklamalarını nasıl değerlendiriyorsunuz?”  sorusu üzerine “Çekilirlerse memnun oluruz arkadaşlar. Kimse ülkede terörist istemez.” ifadelerini kullandı.

3- Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, yaptığı açıklamada, Avrupa Komisyonu Parlamenterler Meclisi’nin raporunda terör örgütü PKK için “aktivist” ifadesinin yer almasıyla ilgili, “Bu bir karar değil, raporda tek bir yerde yer alıyor. Birçok yerde de terörist olarak yer alıyor.” değerlendirmesini yaptı.

4- 19’uncu Uluslararası Enerji ve Çevre Fuarı ve Konferansı (ICCI 2013) İstanbul’da yapıldı. Enerji Piyasaları İşletme Anonim Şirketi’nin (EPİAŞ) kurulmasına yönelik çalışmalarla ilgili bilgi veren Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, borsanın lojistik altyapısını Borsa İstanbul’un kurduğunu belirtti. Bakan Yıldız, maden sektörüyle ilgili de değerlendirmede bulunarak “İstanbul'da 19 taş ocağı ruhsatını, çevreye duyarsız diye iptal ettik.” dedi.

5- Meclis’te basın toplantısı düzenleyen MHP Grup Başkanvekili Oktay Vural, “Terörle mücadele yok ise problem yok demektir. Bugün TSK çekilmektedir, alan PKK ve KCK yapılanmasına bırakılmaktadır.” dedi. 

6- BDP, “1915 Ermeni soykırımı” iddiaları ve faili meçhul cinayetlerin araştırılması için komisyon kurulması önerisinde bulundu. BDP Grup Başkanvekili İdris Baluken ve BDP’li milletvekillerinin imzasıyla TBMM Başkanlığına sunulan önergenin gerekçesinde, Türkiye’nin bu yaşananları araştıracak gerekli adımları atmaktan uzun süre sakındığı belirtildi.

7- İstanbul Tuzla limanında bulunan 600 tonluk Libya bandıralı balıkçı gemisinde yapılan operasyonda soğuk hava depolarına gizlenmiş çuvallar içinde çok sayıda tüfek parçası ve silah ele geçirildi.

8- Avrupa Birliği Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış, beraberinde Washington’a giden bir grup gazeteciye yaptığı açıklamada “Yurt dışındaki Ermeni lobisinin, Ermenistan’la bir alakası yok, olsaydı ülkeleri açlık ve sefalet içindeyken boş hayaller peşinde koşmazlardı. Soykırım iddiaları safsatadır. Bu safsataya son vermek için Ermenistan bizden daha çok çabalamalı. Ermeni diasporası Ermenistan halkını oyalama aracı hâline gelmiştir. Diaspora, Ermenistan halkına sefaletini unutturmak için ağızlarına bal veriyor ama o bal zehirli baldır.” dedi.

9- Kerkük yakınlarındaki Havice kasabasında hükûmet karşıtı protestoculara müdahale edilmesiyle başlayan olaylarda, Irak genelinde ölenlerin sayısı 85’i geçti.

10- ABD Başkanı Barack Obama, yayımladığı bildiride 1915 olaylarını “20. yüzyılın en kötü mezalimlerinden biri” olarak nitelendirirken Ermenicede “büyük felaket” anlamına gelen “meds yeghern” ifadesini kullandı. Obama, aralarındaki sorunları uzlaşı yoluyla çözmeye çalışan Ermeni ve Türkleri, hükûmet olarak desteklediklerini kaydetti.


                                                                                                              25 NİSAN 2013

1- Milli Güvenlik Kurulunun nisan ayı olağan toplantısı Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün başkanlığında Çankaya Köşkü’nde yapıldı. Toplantının ardından yayımlanan bildirinin terörle ilgili ilk maddesinde daha önceki hemen her bildiride bulunan “terörle mücadele” ifadesinin “tüm terör örgütleriyle mücadele” şeklinde değiştirildiği ve herhangi bir operasyon vurgusu yapılmadığı kaydedildi. Bildiride, “Halkımızın huzur ve güvenliğini temin amacıyla yürütülen faaliyetler görüşülmüş, bu kapsamda sarf edilen çabaların kalıcı netice vermesi için alınması gerekli ilave tedbirler değerlendirilmiştir. Tüm terör örgütleriyle mücadelede kararlılığımızın devamı, uluslararası toplumla koordinasyon ve iş birliğinin önemi bir kez daha vurgulanmıştır.” denildi. 

2- Anayasa Mahkemesi Başkanı Haşim Kılıç, yüksek mahkemenin 51. kuruluş yıl dönümü töreninde çözüm süreci, yeni anayasa ve yargıya ilişkin önemli mesajlar verdi. Ergenekon duruşmasında çıkan olayları eleştiren Kılıç, bazı kesimlerin ilgi duyduğu ya da siyasi düşünce ortaklığının doğal sonucu olarak yakın dostların yargılandığı davalarda, demokratik tepki ve destek verilmesi anlayışla karşılanmalıdır. Bu konuda verilmiş anayasal haklar sonuna kadar kullanılabilir ancak hakların kullanılması yargıya meydan okumayı, onu tehdit etmeyi ve şiddete başvurma hakkını kimseye vermez.” dedi. 

3- İnternet Tahsisli Sayılar ve İsimler Kurumu (ICANN), kuruluşundan bu yana bir ilke imza atarak merkezini üçe bölmeye karar verdi. Los Angelas’taki Genel Müdürlüğüne ek olarak İstanbul ve Singapur, ICANN’in yeni noktaları olarak seçildi. ICANN CEO’su ve Başkanı Fadi Chehade Türkiye’nin seçilmesine yönelik “İstanbul’u, sevdiğimiz için değil en doğru tercih olduğu için seçtik. Sizin cesaretiniz, altyapınız ve insan gücünüz bizi buraya getirdi.” dedi. 
Türkiye’nin mobil kapsamada dünyanın en iyi ülkeleri arasında yer aldığına dikkat çeken Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım, “Türkiye, ICANN yatırımı sayesinde, dünyanın önde gelen teknoloji ve internet firmalarının rotasına girecektir.” diye konuştu

4- MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, çekilme süreciyle ilgili Kandil’de bir basın toplantısı düzenleyen Murat Karayılan’ın açıklamalarına “PKK’nın çekilmesi gibi bir iddia ve ifade tamamen asılsız, uydurma ve yalandır.” şeklinde açıklama yaptı.  

5- Çanakkale Kara Savaşları’nın 98. yıl dönümü nedeniyle Anzak Koyu’nda Avustralyalı ve Yeni Zelandalıların katılımıyla şafak ayini düzenlendi. Yapılan resmî törende bir konuşma yapan Yeni Zelanda Savunma Bakanı Dr. Jonathan Coleman, “Türk halkı, kendi vatanını müdafaa etmek için çok sayıda kayıp vermiştir. Bilindiği kadarıyla Türkiye’nin 87 bin evladı burada can vermiştir. Ama buna rağmen her yıl kayıplarımızı anmak ve saygılarımızı sunmak için geldiğimizde, dostluk ve sıcaklık çerçevesinde en iyi şekilde karşılanmaktayız. Bu anma törenlerinin gerçekleşebilmesini sağladığınız ve bizim için kutsal olan bu alanları koruduğunuz için teşekkür ediyoruz.” dedi.

6- Hükûmetle İmralı’nın müzakerelerine paralel olarak PKK yöneticileri tarafından yapılan açıklamada üç aşamalı bir planla 8 Mayıs’ta çekilmenin kademeli olarak ve silah bırakmadan başlayacağı yer aldı. Kandil’de düzenlediği basın toplantısında, “Saldırı olursa misilleme yapacaklarını” belirten PKK yöneticilerinden Murat Karayılan, çekilmeyi bağımsız heyetlerin izlemesini ve Kuzey Irak, Türkiye ve Avrupa’da konferansların yapılmasını istedi.

7- “Piri Reis’ten Önce ve Sonra: Topkapı Sarayı’nda Haritalar” sergisi, Topkapı Sarayı Has Ahırlar Sergi Salonu’nda sanatseverlerin beğenisine sunuldu. Topkapı Sarayı Müzesi Müdürlüğü’nce hazırlanan ve Bilkent Kültür Girişimi’nin (BKG) desteklediği  sergide, Osmanlı coğrafyacı ve haritacılarına kaynaklık eden 63 eser ilk kez bir arada sergileniyor.

8- UEFA Avrupa Ligi yarı final maçında Fenerbahçe, rakibi Portekiz temsilcisi Benfica’yı 1-0 mağlup etti. 

9- Bosna devlet televizyonunda yayımlanan “Interview 20” adlı programa katılan Sırbistan Cumhurbaşkanı Tomislav Nikoliç, 1995’te yaklaşık 8 bin Boşnak’ın öldürüldüğü  Srebrenitsa’da işlenilen suç için diz çöküp Sırbistan adına af dilediğini söyledi. Katliamda yakınlarını kaybeden kişilerin kurduğu Srebrenitsa Anneleri Derneği Başkanı Munira Subasiç “özür”le ilgili yaptığı açıklamada; Uluslararası Ceza Mahkemesi’nin Srebrenitsa katliamını “soykırım” olarak nitelediğini hatırlatarak “Birinin dizleri üzerine çöküp af dilemesine ihtiyacımız yok. Sırbistan Cumhurbaşkanı ve Sırbistan’ın soykırım kelimesini söylediğini duymak istiyoruz.” dedi. 


                                                                                                                     26 NİSAN 2013

1- Türkiye Yeşilay Cemiyeti tarafından Dünya Sağlık Örgütü iş birliğiyle Haliç Kongre Merkezi’nde düzenlenen “Global Alkol Politikaları Sempozyumu”nun açılışında konuşan  Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, bütün kötülüklerin anasının alkol olduğuna dikkat çekerek “TBMM ilk kurulduğunda çıkarılan ilk beş kanundan biri (Men-i Müskirat), alkollü ve sarhoşluk verici içkilerin yasaklanmasıydı. Ancak tek parti iktidarı, söz konusu kanunu tümüyle yürürlükten kaldırdı. ‘Çağdaşlaşacağız’ diyerek alkol tüketimi özendirilmeye ve teşvik edilmeye başlandı. Alkol teşviki o kadar abartılı bir propagandaya dönüştürülmüştü ki lokantalara afişler asılmıştır, alkolün ne kadar faydalı olduğu anlatılmıştır. O dönemde alkollü içkilere halis gıda süsü verilmek istenmiştir. Dahası alkollü bir içki olan bira, maalesef milli bir halk içkisi olarak takdim edilmiştir. Halbuki bizim milli içkimiz ayrandır.” şeklinde konuştu.

2- AK Parti Genel Başkan Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Hüseyin Çelik, Yunus Emre Kültür Merkezi’nde düzenlenen AK Parti Siyaset Akademisi’nde halkın yüzde 70’inin çözüm sürecini desteklediğini ifade ederek “Çözüm süreci ile ilgili yaptığımız ankete göre halkın yüzde 70’i ‘ben bu hükûmetin başlattığı sürece taraftarım’ diyor.” dedi.

3- Kazakistan’a resmî ziyarette bulunan Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, “Diyalog ortağı” olarak Türkiye’nin Şanghay İşbirliği Örgütü (ŞİÖ) ile gerçekleştireceği iş birliğine ilişkin unsurları kapsayan mutabakat belgesini ŞİÖ Genel Sekreteri Dmitri Mezentsev ile birlikte imzaladı. Tarihi bir ana şahitlik ettiklerini belirten Bakan Davutoğlu, “Burada yaşayan ülkeler, aynı coğrafyada aynı geleceği paylaşıyor. Şimdi biz de Türkiye olarak geleceğimizin ŞİÖ ülkeleriyle aynı olduğunu beyan ediyoruz. Türkiye’nin binlerce yıldır beraber olan ülkelerden oluşan bir ailenin üyesi hâline geleceği bu yeni dönemi mümkün kıldıkları için teşekkür ediyoruz.” dedi.

4- Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, Global Alkol Politikaları Sempozyumunun açılışında yaptığı konuşmada alkolün uyuşturucu maddelerden sonraki en büyük tehlike olduğuna dikkat çekti. Bakan Müezzinoğlu, “Ne yazık ki ülkemizde alkole başlama yaşı 13’lere kadar indi. Dünya, devletler ve sivil toplum kuruluşları eliyle alkol kullanımını kısıtlamaya çalışılırken ülkemizde bazı yerel yöneticiler, Edirne’de ‘Bu Sokakta Hayat Var’, Antalya’da ‘Oktoberfest Bira Festivali’ gibi sosyal faaliyetler adı altında gençlere alkolün cazibesini sunmaktadırlar. Bu endişe verici programların yerini bir an önce daha sağlıklı çalışmaların alması gerektiği kanaatindeyiz.” diye konuştu. 

5- Başbakan Erdoğan’ın Siyasi Başdanışmanı ve AK Parti Ankara Milletvekili Yalçın Akdoğan, katıldığı haber programında Karayılan’ın çekilmeyle ilgili sözlerini değerlendirdi. Karayılan açıklamasında silah bırakmanın “normalleşme” sürecinin sağlanmasıyla mümkün olacağını söylemişti. Bu konuya değinen Akdoğan, normalleşmenin silah bırakma aşamasından sonra gerçekleşeceğini belirterek “Karayılan süreci yanlış anlamış.” dedi. Akdoğan, “Karayılan’ın açıklamalarında normalleşme olur, ondan sonra silahları bırakırız gibi bir yaklaşım var. Bu doğru bir yaklaşım değil. Silahlar bırakıldıktan sonra bir normalleşme aşamasına geçilir. Elinde silah olan adamla normalleşme olabilir mi? Silah bırakan kişi suça karışmamışsa gereken yapılır, normalleşme süreci silahları bırakan adam için geçerlidir.” şeklinde konuştu.

6- Halka arz sürecini tamamlayan Pegasus Hava Yolları, Borsa İstanbul’da (BIST) yerini aldı. Pegasus hisseleri, Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım, Borsa İstanbul Yönetim Kurulu Başkanı ve Genel Müdürü İbrahim Turhan, Pegasus Hava Yolları Yönetim Kurulu Başkanı Ali Sabancı’nın gong çalmasının ardından borsada işlem görmeye başladı.

7- Türkiye’nin ilk yerli mini haberleşme test uydusu “TÜRKSAT-3USAT” Çin’den uzaya fırlatıldı.  TÜRKSAT AŞ ve İstanbul Teknik Üniversitesi iş birliği ile üretilen 34 santimetrelik uydu, yerden 645 kilometre uzaklıktaki yörüngesinde amatör telsizcilere hizmet verecek. Uydunun kullanım ömrü 3 yıl olacak.

8- Türk siyasi tarihine e-muhtıra olarak geçen 27 Nisan bildirisi, 6. yıl dönümünde Genel Kurmay Başkanlığı sitesinden kaldırıldı.


                                                                                                                    27 NİSAN 2013

1- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, İstanbul Haliç Kongre Merkezi’nde düzenlenen 22. Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği (MÜSİAD) Olağan Genel Kurulu’nun açılışına katıldı. Çözüm sürecinde gelinen noktayı, “Hedefe çok yaklaştık.” diyerek tanımlayan Başbakan Erdoğan, sadece 30 yıldır süren terörün değil, çok daha uzun yıllara yayılmış bir sorunlar manzumesinin tarihe karışacağını belirterek “Bugün daha umutluyuz. Ancak son derece temkinliyiz. Sabotajlara karşı, tahriklere karşı ihtiyatı elden bırakmış değiliz.” dedi.
2- CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Muğla’nın Milas Belediyesinin sokak sağlıklılaştırma projeleri kapsamında yenilenen caddelerini hizmete açtı. Kılıçdaroğlu yaptığı konuşmada, çözüm sürecini eleştirerek, terör sorununu çözmenin yolunun demokrasilerde, hukuk içinde kalmaktan geçtiğini kaydederek  “Hukukun dışına çıktığınızdan itibaren süreç yasal olmaktan çıkar. Biz demokrasi içinde kalarak sorunu çözmekten yanayız.  Anayasa değişiklikleri gündeme gelecek, ‘Türk milleti’ ifadesini çıkarmak istiyorlar. CHP olduğu sürece hiçbir güç buna izin vermez.” diye konuştu.

3- Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, Kızılcahamam’da düzenlenen AK Parti Ankara Teşkilat İçi Eğitim Programı’nda konuştu. 27 Nisan bildirisiyle ilgili olarak, emekli Genelkurmay Başkanı Yaşar Büyükanıt’a atıfta bulunan Başbakan Yardımcısı Arınç,  “Kaleme kendisinin aldığını itiraf ettiğine göre sonuçlarına da katlanacaktır. Sonuçları hukuki mi olur, siyasi mi olur, toplumsal mı olur onu bilmem ama bu bildiriyi ben yazdım ve ben koydum diyen insan, bu ayıbı yıllar boyu yüzünde taşıyacaktır.” dedi.

4- İstanbul’da Avrupa Ceza Baroları Birliği’nin katkısıyla düzenlenen “Ceza Muhakemesinde İnsan Hakları ve Adil Yargılanma” konulu toplantıya katılan Adalet Bakanı Sadullah Ergin, İstanbul Barosu hakkında açılan davayla ilgili açıklama yaptı. 
Bakan Ergin, Ergenekon davasının görüldüğü mahkeme önünde İstanbul Barosu’nun yol açtığı olayların görüntülerinin izlenmesini ve aynı yargılamanın yurt dışında olması durumunda nasıl tavır alınacağının düşünülmesini istedi. Bakan Ergin, “İstanbul Barosu Başkanı aramızda. Ben başkandan (moderatör) rica ediyorum! Baro üyesi avukatlara dava açılmasına neden olan görüntüleri, duruşmalardaki görüntüleri alıp izlemesini, Almanya’daki bir yargılamada benzer bir uygulama yapılıp yapılamayacağını muhakeme etmesini rica edeceğim.” dedi.
İstanbul Barosu Başkanı Ümit Kocasakal ise Bakan Ergin’e, “Bizim o mahkemeye gitme nedenimiz herhangi bir sanıkla ilgili değil, tamamen kısıtlamalarla ilgiliydi.” karşılığını verdi.

5- MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın MÜSİAD Genel Kurulu’nda, partisine yönelik eleştirilerine cevap verdi. Bahçeli yaptığı yazılı açıklamada, Başbakan Erdoğan’ın konuşmasının “iftira” olduğunu ileri sürerek çekilme açıklamasının, terör örgütünün toparlanması, daha büyük eylemlerin icrası için güç toplama beklentisi olduğu için yapıldığını kaydetti. Bu açıklamanın,  Başbakan ve hükûmet tarafından yeni bir dönemin başlangıcı olarak sunulduğunu ifade eden Bahçeli,  geri çekilmenin sevinçle karşılanmasının, gaflet ve ihanetin ileri boyutundan başka bir anlama gelmeyeceğini belirtti. 

6- 80 ülkeden 600’ün üzerindeki İslam alimi, ilahiyatçı ve akademisyen, İstanbul’daki “İcma ve Kolektif Şuur” sempozyumunda bir araya geldi. Sempozyumda konuşma yapan Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Mehmet Görmez “İcma ve Kolektif Şuur” toplantısı sebebiyle bir araya gelmenin rahmet ve bereket vesilesi olduğunu ifade ederek “İcma, tevhid ile vahdet arasındaki sürekliliğin sağlanmasıdır.” dedi. Görmez, icmanın, yerine getirilmesi gereken asli bir vazife olduğunu vurguladı.

7- Interpol tarafından 13 yıldır “kırmızı bülten” ile aranan ve son dönemlerin bir numaralı “uyuşturucu baronu” olduğu iddia edilen Cumhur Yakut’un İstanbul’da yakalandığı bildirildi.

8- Avrupa Birliği Bakanı ve Başmüzakareci Egemen Bağış, Washington’daki temasları kapsamında ABD Ticaret Bakanı Vekili Rebecca Blank ile görüştü. Daha sonra ABD’deki Türk çatı kuruluşlarından Türk Amerikan Dernekleri Asamblesi (ATAA) tarafından düzenlenen Türk Amerikan Ulusal Kongresi’nin resepsiyonuna katıldı. 
Türkiye’nin Washington Büyükelçiliğinde verilen resepsiyon sonrasında Türk basın mensuplarının sorularını da cevaplayan Bakan Bağış, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın mayıs ayı ortasında ABD’ye düzenleyeceği ziyaret öncesinde Washington’daki durumla ilgili Türk-Amerikan ilişkilerinin son 30 yılını yakından takip etmiş bir kişi olarak, ilk defa Amerikan tarafını bir ziyaretle ilgili bu kadar heyecanlı gördüğünü belirtti.
Görüşmelerinde, Suriye’de Esad rejiminin kimyasal silah kullandığı iddialarını da değerlendirdiklerini dile getiren Bakan Bağış,  şunları kaydetti: “ABD, yeni birtakım bulgularla Suriye'deki Esad rejiminin kimyasal silah kullandığını, bu yüzden artık müdahalenin kaçınılmaz olduğunu tartışıyor. Ben de kimyasal silahlar olmasa bile kaçınılmazdı çünkü Suriye'de, günde 150 vatandaşını öldüren bir dikta rejimi var dedim.”

9- Ürdün Kralı 2. Abdullah ile görüşmesinde konuşan ABD Başkanı Barack Obama, ‘Suriye’de kimyasal silah kullanıldığı iddiaları üzerine Şam’a ‘kırmızı çizgi’ uyarısını yineleyerek “Dünyanın kimyasal silah kullanımına izin vermeyeceğini” söyledi. Hem ABD olarak hem BM nezdinde iddiayı araştıracaklarını, ‘nasıl, ne zaman ve nerede’ sorularının yanıt beklediğini ve kesin karar için daha fazla delile ihtiyaç duyduklarını vurgulayan Obama,  “Sivil halka karşı kitle imha silahları kullanılmasıyla uluslararası norm ve yasalar bağlamında yeni bir çizgi daha aşılmış olur. İddialar kanıtlanırsa bu, oyunun kurallarının değişmesine neden olur.” dedi. 

10- İtalya’da iki aydır hükûmetin kurulamaması nedeniyle yaşanan siyasi kriz; Demokrat Partili Enrico Letta’nın eski başbakanlardan Silvio Berlusconi’nin de desteğiyle hazırladığı kabine listesinin, Cumhurbaşkanı Giorgio Napolitano tarafından kabul edilmesiyle sona erdi.


                                                                                                           28 NİSAN 2013

1- “3. Roman Çalıştayı”na katılan CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, buradaki konuşmasının ardından gazetecilerin gündeme ilişkin sorularını cevapladı. Kılıçdaroğlu, çözüm sürecine ilişkin bir soru üzerine, insanların barışa susadığını belirtti. Toplumdaki kaygıların Başbakan Erdoğan tarafından giderilmesi gerektiğini söyleyen  Kılıçdaroğlu, “Çıkacak ve görüşmelerin, pazarlıkların ne olduğunu, hangi aşamaya gelindiğini millete açıklayacak. Biz bunu bekliyoruz. Sayın Başbakan’ın konuşması gerekiyor. Halk ya Kandil’den ya da  Öcalan’ın mektubundan bilgileniyor. Bu doğru değil. Doğru olanı, bu ülkeyi yönetenlerin bu süreci nasıl götürdüklerini halka anlatmalarıdır. Siyasi partilerin, sivil toplum kuruluşlarının, halkın, sokaktaki sade yurttaşın süreçle ilgili kaygıları var. Bu kaygıların giderilmesi gerekiyor.” diye konuştu. 

2- Başbakan Yardımcısı Beşir Atalay, Adana’da kanaat önderleri ve sivil toplum temsilcileriyle bir araya geldi. Toplantıda yaptığı konuşmada sürecin yeni değil, 11 yıl önce başlatılan çabanın devamı olduğunu söyleyen Başbakan Yardımcısı Atalay, “Ne yaptığımızı biliyoruz. Süreci başlatan da yöneten de biziz.” dedi. Ayrıca Başbakan Yardımcısı Atalay, hükûmet olarak terör örgütü ve yöneticileriyle hiçbir zaman görüşmediklerini belirtirken istihbarat birimlerinin bu konuda üstlerine düşeni en iyi şekilde yaptığını bildirdi. 

3- Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, Milliyet gazetesinin Şanlıurfa’da düzenlediği yemekte çözüm sürecini değerlendirdi. Bakan Çelik, Milliyet’in “Geleceğe Yatırım, Türkiye’ye Yatırım” sloganının çok anlamlı olduğunu belirterek “Terörün panzehiri, demokrasi ve kardeşliktir.” dedi.

4- Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar, katıldığı bir televizyon programında İstanbul’daki kentsel dönüşüm çalışmalarına değindi. Bakan Bayraktar, “İstanbul’da riskli alan olarak yaklaşık 15’in üzerinde bölge tespit ettik. Bina olarak da yaklaşık 10 binin üzerinde bina her binada 3 daire var, 5 daire var, tespiti yaptık. Türkiye’de şu ana kadar bizim riskli bina olarak yıktığımız yaklaşık 50 bin birim konut var, bu 50 bin konutun 35 bini İstanbul’da. Bizim bu senenin sonuna kadar 200 bin birim konutu yakalama hedefimiz var.” dedi.

5- Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Kazakistan ziyaretinin son gününde Ahmet Yesevi ile onun hocası Arslan Baba’nın Türkistan’daki türbelerini ziyaret etti. Bakan Davutoğlu ziyaretin ardından, ziyaretine ve gündeme ilişkin soruları cevapladı. Türkiye ile Şanghay İşbirliği Örgütü (ŞİÖ) arasında iş birliği mutabakat belgesi imzalanmasını değerlendiren Bakan Davutoğlu, “Türkiye’nin AB üyesi olması, ŞİÖ gibi Asya’nın en kapsamlı güvenlik ve iş birliği yapılanmasına bigâne kalması, uzak kalması anlamına gelmez. Bunlar, bir diğerine alternatif değil. Çok önemli ve Türkiye’nin farklılığını ortaya koyan bir husustur.” dedi. 

6- Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, Malatya ve Çevre İlleri Maden Sempozyumu’nun kapanışında yaptığı konuşmada, madencilikte ülkenin yüzünü ağartan firmalar bulunduğunu, bu firmaların 7 milyar dolar civarında ciroya ulaştığını ve 80-100 milyon dolar katma değer sağladığını söyledi.  Türkiye’nin en önemli eksikliğinin envanter olduğunu belirten Bakan Yıldız, bu noktada maden kaynaklarıyla alakalı ülkenin zenginliklerini ibraz etmek gerektiğini dile getirdi.

7- Türk Eğitim Derneği’nin (TED) Uluslararası Eğitim Forumu’nun üçüncüsü, “Eğitim Siyaseti Nedir” başlığı altında TED Ankara Kolejinde yapıldı. Foruma katılan Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı, katılımcıların, Seviye Belirleme Sınavına (SBS) ilişkin sorularını cevapladı. Çocukların dört yılda ders içi ve ders dışı birçok faaliyet yaptığını söyleyen Bakan Avcı, öğrencilerin bu performanslarını, başarılarını ders dışı etkinliklere dâhil etmeye yönelik bir sistem planladıklarını kaydetti. Şu anda geriye dönük performans değerlendirmesi yapılmasının mümkün olmadığını belirten Bakan Avcı, “Çocukları test cenderesinden, çoktan seçmeli sistemden kurtaracak yeni bir sistem üzerinde çalışıyoruz. Açık uçlu sorularla yürüyen bir seçme, daha sağlıklı olur diye düşünüyoruz. Ancak çalışmalarımız devam ediyor.” dedi.

8- Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım, İzmir’de Ekonomi Muhabirleri Derneği İzmir Şubesi tarafından gerçekleştirilen sohbet toplantısına katıldı. Bakan Yıldırım, çözüm sürecine yönelik pazarlık yaptıklarını belirterek “Bize diyorlar ki ne pazarlığı yaptınız? Biz pazarlık yaptık, evet. Tek devlet, tek millet, tek ülke, tek bayrak, tek vatan pazarlığı yaptık, bunun dışında başka pazarlık yok.” dedi.  

9- BDP Genel Başkan Yardımcısı Gültan Kışanak, partisinin 2. Kadın Kongresi’nde yaptığı konuşmada, “Diyorlar ki: ‘Bu müzakere sürecinde ne alındı, ne verildi, neyin pazarlığı yapıldı?’ Buradan tüm Türkiye kadınlarına sesleniyorum; hiçbir pazarlık sizin evlatlarınızdan daha kıymetli olabilir mi? Hiçbir şeyin pazarlığını yapmadık. Biz sadece ve sadece bu ülkede yaşayan herkes eşit olsun, özgür olsun, haklarını kullansın, akan kan dursun, barış olsun, çözüm olsun, herkes evladına kavuşsun istiyoruz.” diye konuştu. 

10- 49. Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Turu’nda genel klasmanda Torku Şekerspor’dan Mustafa Sayar birinci oldu. Turda dereceye giren sporculara madalyalarını Cumhurbaşkanı Abdullah Gül verdi. Kupa töreninde Cumhurbaşkanı Gül’e, Gençlik ve Spor Bakanı Suat Kılıç eşlik etti.

11- Irak, 10 uydu televizyonunun ülkede yayın yapma lisansını askıya aldı. Bu karara gerekçe olarak yayınların ülkedeki mezhep ayrılığını körüklemesi ve bölücü bir tutum takınması gösterildi. Aralarında El Cezire’nin de olduğu 10 adet yerel ve uluslararası kanalın ülkedeki şiddetin artmasına yol açtıkları için artık yayınlarına devam edemeyecekleri söylendi.  Enformasyon ve Medya Komisyonu’ndan Mücahid Ebu El Halil, yaptığı açıklamada “Bazı uydu yayınlarının lisansını şiddet ve mezhepçiliği teşvik ettikleri için durdurma kararı aldık.” dedi.

12- İtalya’da Enrico Letta başkanlığında kurulan yeni hükûmet, Cumhurbaşkanlığı Sarayı’nda yemin ederken dışarıda ateş açan bir kişi, iki polis ve bir kadını yaraladı.

13- Meksika’nın San Luis Potosi eyaletindeki La Pila Hapishanesi’nde mahkûmlar arasından çıkan çatışmada en az 13 kişi hayatını kaybetti.


                                                                                                       29 NİSAN 2013 

1- Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Kuveyt Emiri Sabah el- Ahmed el- Cabir es- Sabah ile Çankaya Köşkü’nde bir araya geldi. Cumhurbaşkanı Gül ile Emir Sabah arasındaki görüşmenin ardından imzalanan sekiz anlaşma,  iki ülke arasında birçok alanda iş birliğini kapsıyor.
Emir Sabah, Cumhurbaşkanı Gül’ün yanı sıra Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ile de bir araya geldi. Görüşmede, başta siyasi ve ekonomik konular olmak üzere, iki ülke arasındaki ilişkiler tüm yönleri ile ele alındı.

2- Kızılcahamam Asya Termal Tesislerinde düzenlenen AK Parti İl ve İlçe Başkanları Teşkilat İçi Eğitim Programı’nda konuşan Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, çözüm sürecinde terör örgütüyle pazarlık yapıldığı ve taviz verildiği iddialarına karşılık “Türkiye’nin başını öne eğecek, şehitlerimizin ruhunu incitecek, onların ailelerini rencide edecek hiçbir girişimin içinde değiliz.” dedi.

3- Dışişleri Başkanı Ahmet Davutoğlu BM Genel Sekreteri Banki Moon’un Kıbrıs Özel Temsilcisi Alexander Downer’la bir araya geldi. Bakan Davutoğlu görüşmede, geçtiğimiz ay BM’ye yaptığı çağrıyı tekrarlayarak “Ya düğmeye basın ya da bu süreç sonlanır, BM parametreleri biter.” dedi.  

4-  AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Hüseyin Çelik, Bölgesel Kürt Yönetimi’nin merkezi Erbil’e giderek Kürt lider Mesud Barzani ile görüştü. Daha sonra bir açılışa katılan Çelik, burada yaptığı konuşmada, “Özellikle Türkiye’deki PKK terörü meselesi ortadan kalktıktan sonra göreceksiniz bütün bu bölge rahat edecektir.” dedi.

5- MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, Ankara Gölbaşı’nda bir mağazanın açılışı sonrası gazetecilerin sorularını cevapladı. Bahçeli, Akil İnsanlar Heyeti’ne karşı yapılan eylemlerden İşçi Partisiyle birlikte MHP’yi sorumlu tutan Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’a cevaben  “Devletin bütün imkânları kendisinde. Halkın tepkisini saptırmasın.” dedi.

6- İstanbul Valisi Hüseyin Avni Mutlu, 1 Mayıs’ın Taksim’de kutlanmasına izin verilmeyeceğini söyledi. Sendikaların Taksim ısrarını değerlendiren Vali Mutlu, meydanda devam eden inşaata temas ederek burada kutlama yapmanın son derece riskli olduğunu kaydetti.

7- Susurluk davasından hükümlü eski İçişleri Bakanı Mehmet Ağar, denetimli serbestlik yasasından faydalanarak bir yıl dört gündür bulunduğu Aydın Yenipazar Cezaevi’nden tahliye oldu.

8- Avrupa Parlamentosu üyesi ve Avrupalı Liberallerin Başkanı Graham Watson, Today’s Zaman gazetesine verdiği mülakatta, Türkiye’yi, Avrupa Birliği’nden uzak tutmaya çalışan Almanya ve Fransa gibi ülkelerdeki tutumun değişmekte olduğunu söyledi. Watson, “Enerji faslının açılması çok önemli. Adalet, özgürlük ve güvenlik faslının açılması konusunda da şimdi çok tartışma var.” dedi.

                                                                                                            30 NİSAN 2013 
1- 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü’nün Taksim’de kutlanmasıyla ilgili konuşan Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, “Bazı sendikalar, 1 Mayıs’ı gerilim ve çatışma günü hâline dönüştürmek için elinden geleni yapıyor.” dedi. Başbakan Erdoğan, sendika başkanlarına, yayalaştırma çalışmaları yapılan meydanda 30-40 metrelik kazılı şantiyelerin olduğunu hatırlatarak “Burada yaşanacak provokatif bir eylemde 1 kişinin ölümüne dahi dayanabilir misiniz?” şeklinde sorduğunu açıkladı. 
Taksim’de basın toplantısı düzenleyen Vali Hüseyin Avni Mutlu, “İnsanlarımızın ölümüne, yaralanmasına sebebiyet verecek hiçbir faaliyete hukuken müsaade edemeyiz.” dedi. 
Başbakan Erdoğan ayrıca, AK Parti Meclis grup toplantısında yaptığı konuşmada, PKK terör örgütünün meşruiyet kazanmasının mümkün olmadığını söyleyerek “Özellikle sabotajlara, tahriklere karşı teyakkuz halindeyiz. İnşallah bu sürecin, baharın geri dönüşü olmayacak. İnşallah bu topraklarda terör fitnesi bir daha yeşermeyecek.” dedi.
Daha sonra Başbakan Erdoğan, Türkiye Esnaf ve Sanatkarlar Kredi ve Kefalet Kooperatifleri Birlikleri Merkez Birliği’nin (TESKOMB) “Esnaf Kooperatif Kredileri” bilgilendirme toplantısına katıldı. Toplantıda konuşma yapan Başbakan Erdoğan, “Bir yıla kadar vadeli kredilerde faizi yüzde 4’e, bir yıldan fazla olan kredilerde de faizi yüzde 5’e çekiyoruz. Aradaki farkı yine Hazinemiz karşılayacak.” diye konuştu.

2- CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, partisinin TBMM grup toplantısında gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulundu. Geçtiğimiz yasama döneminde yeni Sayıştay Kanunu’nun yapıldığını hatırlatan Kılıçdaroğlu, kanunun gereğinin yerine getirilmediğini belirterek  “Eğer orası anayasal bir kuruluşsa, 150 yıllık bir tarihe sahipse o raporlar buraya gelecek. Sayın Cemil Çiçek, sağa sola bakma, sen getireceksin o raporları. Ya getireceksin ya koltuğundan ayrılacaksın.” dedi. 

3- MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, partisinin grup toplantısında yaptığı konuşmada Başbakan Erdoğan’ın, “MHP İşçi Partisi’nin yedeği hâline geldi” ve “kayış kopmak üzere” şeklindeki ithamlarına cevap vererek  “Şahsımın kayış kopardığını durmadan ifade eden Başbakan’ın uzun zamandır kaportası delinmiş, şanzımanı dağılmış, vidaları gevşemiş, aküsü bitmiş ve dümeni parçalanmıştır.” dedi. 

4- Hâkimler ve Savcılar Yüksek Kurulu Birinci Dairesince, 2013 yılı adli ve idari yargı ana kararnameleri yayımlandı. Kararnamelerle bin 923 adli, 148 idari hakim ve savcının görev yerleri değişti. HSYK’nın internet sitesinde yayımlanan açıklamada, 2013 yılı adli ve idari yargı ana kararnamelerine ilişkin çalışmaların bugün itibarıyla sonuçlandırılarak karar altına alındığı belirtildi.

5- 1 Mayıs İşçi Bayramı’nı Taksim Meydanı’nda kutlamak istediklerini söyleyen DİSK Genel Sekreteri Arzu Çerkezoğlu, “Valiliğin ciddi kaygılarına rağmen 1 Mayıs’ı Taksim’de kutlamak mümkün.” dedi.

        6- ABD’de yayımlanan Foreign Policy dergisi dünyadaki en güçlü 500 ismi seçti. 14 milyonda bir olan ve dünya nüfusunun sadece yüzde 0.000007’sini oluşturan 500 isim arasında Türkiye’den 10 kişi bulunuyor. “Güç Özel Sayısı” hazırlayan dergideki listede Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Milli Savunma Bakanı İsmet Yılmaz, Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, MİT Müsteşarı Hakan Fidan, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Coca-Cola Yönetim Kurulu Başkanı ve CEO’su Muhtar Kent, Fener Rum Patriği Bartholomeos ile Fethullah Gülen yer aldı. 
7- 17. Yapı Kredi Afife Tiyatro Ödülleri Haliç Kongre Merkezi’nde gerçekleştirilen törenle sahiplerini buldu. Törende konuşma yapan Haldun Dormen, “Bu yıl değerlendirmeye alınacak oyunların en az 75 kişilik salonda oynanmış olması kriterini kaldırdık. Alternatif sahnelerde öyle güçlü prodüksiyonlar çıktı ki ortaya iyi ki bu kuralı kaldırmışız diyoruz. Türkiye’de tiyatro var dedirtiyor. 2. kat olsun 3. kat olsun, yerin dibinde olsun yine de gidip görün.” şeklinde konuştu. 

8- Almanya Başbakanı Angela Merkel, Hürriyet gazetesinin 65’inci yılı vesilesiyle verdiği röportajda sekiz Türk, bir Yunan ve bir Alman’ı hedef alan Nasyonal Sosyalist Yeraltı cinayetlerinin ülkesinin ayıbı olduğunu söyledi. Merkel, “Alman devleti, bu cinayetlerin aydınlatılması ve suçluların cezaya çarptırılmaları için gereken her şeyi yapacaktır.” dedi.

9- Hollanda Kraliçesi Beatrix , 33 yıldır oturduğu tahtı büyük oğlu veliaht Prens Willem Alexander’a bıraktı.  123 yıl aradan sonra ülkede tahta oturan ilk kral oldu. Kraliçe Beatrix, başkent Amsterdam’daki Kraliyet Sarayı’nda Başbakan Mark Rutte, Senato ve Meclis başkanları ile kabine üyelerinin hazır bulunduğu törende, tahttan çekildiğine dair feragatnameyi imzalayarak görevi oğluna devretti.

10- Suriye’nin Başkenti Şam’da İçişleri Bakanlığı yakınlarında bir bombanın infilak etmesiyle 13 kişi öldü, 70 kişi de yaralandı. Suriye Devlet televizyonu, sorumluları “terörist güçler” olarak gösterdi.


A PHP Error was encountered

Severity: Notice

Message: Undefined index: query

Filename: libraries/Functions.php(679) : eval()'d code

Line Number: 106