26.3.2013
×

Hakkında

Künye

İletişim

                                                  1 MART 2013

 

1- CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Karadeniz Konferansı’nın “Karadeniz Konuşuyor Toplantısı”na katıldı. Kılıçdaroğlu burada yaptığı konuşmada, herkesin ülke bölünüyor kaygısı taşıdığını belirterek “CHP olduğu sürece bu ülkenin üniter yapısını hiç kimse ama hiç kimse değiştiremez. CHP bu ülkenin çimentosudur.” dedi.

 

2- Başbakan Yardımcısı Ali Babacan, TOBB ile Kredi Kayıt Bürosu Genel Müdürlüğü arasında imzalanan şirketlerin karşılıklı olarak sicil takibi yapabileceği protokolün imza töreninde yaptığı konuşmada, şirketlerin sicil bilgilerinin reel sektöre açılmasının dünyada bir ilk olduğunu ifade etti. 

 

3- Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ, Bozok Üniversitesinin kuruluş yıl dönümü etkinliklerine katılmak üzere gittiği Yozgat’ta basın mensuplarının sorularını cevapladı. Başbakan Yardımcısı Bozdağ, İmralı sürecinin terör meselesini Türkiye’nin gündeminden çıkaracak, silah bırakmayı sağlayacak bir süreç olduğunu vurgulayarak “Türkiye’de yaşayan insanlarımızın büyük bir çoğunluğu hükûmetimizin bu noktada ortaya koyduğu iradeyi desteklediğini ifade ediyor.” dedi.

 

4- Adalet Bakanı Sadullah Ergin, katıldığı televizyon programında çözüm süreci ile ilgili soruları cevapladı. Bakan Ergin, “Bu süreçte MİT, İmralı ve çözümü kolaylaştıracak aktörlerden oluşan bir yapı var. Sonuçta Müsteşar Bey, Sayın Başbakanımızla koordineli bir şekilde süreci götürüyor. Dolayısıyla direk Başbakanımıza bağlı bir süreç. Bu tür girişimlerin, bu çalışmaları sekteye uğratacağını düşünmüyorum.” dedi.

 

5- Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar, Türkiye Sağlıklı Kentler Birliğince düzenlenen törende yaptığı konuşmada, yeni binalara ruhsat vermeden önce “enerji kimlik belgesi” aradıklarını belirterek “Şehirlerin gürültü haritalarını çıkarıyoruz. Binalara, enerji kimlik belgesi olmadan inşaat ruhsatı ve iskân müsaadesi vermiyoruz. Böylelikle enerji tüketiminin yüzde 40 daha az olması sağlanacak, ülkenin tamamında enerji kayıpları yüzde 16 azalacak.” dedi.

 

6- Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, ABD Dışişleri Bakanı John Kerry’yi kabul etti. Bakan Davutoğlu, Suriye politikası ile ilgili görüş alışverişinde bulunduklarını belirterek “İkili ilişkilerimiz mükemmel düzeyde, model ortaklık mantığı içerisinde hızla ilerlemektedir. Her konuyu şeffaf bir şekilde görüşme anlayışına sahibiz.” dedi. Kerry ise Başbakan Erdoğan’ın siyonizmi insanlık suçu olarak eleştirdiği konuşması ile ilgili olarak “Gerçekten hoşgörü ruhunu teşvik etmemiz gerekiyor. Tüm liderler mesajlarında bunun altını çizmeli.” dedi.

Ayrıca Kerry, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan tarafından da kabul edildi.

7- Abdullah Öcalan’ın Kandil’e yazdığı mektubu iletmek üzere Kandil’e giden BDP ve DTK heyeti, burada İslami Birlik Partisi ve Goran Hareketi temsilcileriyle bir araya geldi. Heyet görüşmede, Abdullah Öcalan’a gönderilen cevap mektubunu teslim aldı.

 

8- Milli atlet Nevin Yanıt, Göteborg kentinde düzenlenen Avrupa Salon Atletizm Şampiyonası’nda kadınlar 60 metre engelli finalinde 7.89’luk derecesiyle koşuyu birinci tamamlayarak altın madalya kazandı.

 

9- Avrupa Birliği Komisyonu’nun Genişlemeden Sorumlu Temsilcisi Stefan Füle, “İmralı görüşmeleri” ne tam destek verdiğini belirterek Kürt sorununun barışçıl çözümünün, Türkiye’deki siyasi ve anayasal reformların devamında yaşamsal bir etkiye sahip olacağını belirtti.

 

10- Londra’da bulunan Merkez Bankası Başkanı Erdem Başçı yaptığı açıklamada, ihracatçıların aksine dünyada kur savaşı olmadığını söyledi. Başçı, “Burada herhangi bir kur savaşından çok, her ülkenin kendi şartları içinde gerekeni yapması söz konusu.” dedi. 

 

 

 

                                                                                                                                       2 MART 2013

 

1- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Balıkesir ve Bigadiç’te katıldığı toplu açılış törenlerinde yaptığı açıklamalarda, İmralı’daki görüşmelerin tutanağı olduğu iddia edilen gazete haberlerini eleştirerek “Biz açıklama yapmadıkça, teyit etmedikçe bütün söylentiler,  dedikodular yalandır, iftiradır. Asılsız olan iftiralar, terörün bitmesini istemeyen, Türkiye’nin büyümesini istemeyen çevrelerin açık bir sabotajıdır.” dedi. 

 

2- CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, İzmir’de yeni fuar alanının temel atma töreninde yaptığı konuşmada, bir gazetede yayımlanan İmralı tutanaklarıyla ilgili Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’dan bir açıklama beklediklerini söyledi. 

 

3- AK Parti Genel Merkez Teşkilatı Başkanlığı tarafından Bursa’da düzenlenen teşkilat içi eğitim programına katılan Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, İmralı tutanaklarının basına sızdırılmasını kendilerimi şaşırtmadığını belirterek “Bu yola çıkınca karşı karşıya gelmeyi beklediğimiz olaylardır. Engellenecektir. Hatta yeri gelecek Kandil engelleyecektir.” diye konuştu. 

 

4- Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ yaptığı açıklamada, terörden nemalanan kesimlerin bunun devamı için uğraştıklarını belirterek “Oysaki çözüm sürecinin hedefi çok açık. Terörü sona erdirmek.” dedi. 

 

5- Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan, Suudi Arabistan’ın başkenti Riyad’dan dönüşünde yaptığı açıklamada; tutanak tartışmaları, yerli otomobil ve Merkez Bankası konularını değerlendirdi. Merkez Bankası ile ilgili olarak “Faiz aralığını daraltın diyoruz. Zira büyümeden korkulmaması gerektiğini söylüyoruz.” dedi. Yerli otomobil için hükûmet olarak şu ana kadar sekiz firmayla görüştüklerini ifade eden Bakan Çağlayan, “3-4 ay içinde çalışmalarını bize getirecekler.” şeklinde konuştu. 

Türkiye’nin önemli süreçten geçtiğini belirten Bakan Çağlayan, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın cesaretinin daha önce görülmediğini ve böylesine bir barış sürecinin sağlanmasının da ülkeye ekonomik ve siyasi kazanımlar getireceğini ifade etti.

 

6- Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, BDP heyetinin İmralı’da Abdullah Öcalan’la görüşmesine ilişkin tutanakların sızması ve ardından yaşanan gelişmeleri Türkiye gazetesine değerlendirdi. Terörün sonlandırılması için başlatılan çözüm sürecinde, herkesin hassas olması ve tahriklerden kaçınması gerektiğini belirten Bakan Çelik, tutanakların basını sızdırılmasını “provokasyon” olarak değerlendirdiğini söyledi. 

 

7- Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım, hava yoluyla ulaşım sağlanan ülkelerle Türkiye’nin ticaretinde gözle görülür bir artış olduğunu, bu nedenle uçuş ağını artırmaya devam edeceklerini bildirdi. 

 

8- Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar yaptığı açıklamada, kentsel dönüşüm sürecinde eli keser, mala tutan, teknoloji okuyan, kaliteli mal üreten ara teknik elemanlar ihtiyacının arttığına dikkati çekerek bunun, 4+4+4 eğitim sistemiyle çözüleceğini söyledi. 

 

9- Anayasa Uzlaşma Komisyonu, Yükseköğretim Kurulunun (YÖK) Yükseköğretim Düzenleme Kurulu (YDK) adıyla anayasal kurum olarak devamında anlaştı. Komisyondaki dört partinin üyeleri, Yükseköğretim Kurulu maddesini mutabakatla yazdı. Buna göre YÖK’ün üniversitelerle ilgili geniş bir tanımla genel olarak ifade edilen “yönetme, denetleme, bilimsel araştırma faaliyetlerini yönlendirme” görevleri kaldırılacak. YÖK’ün yerine kurulacak YDK, yükseköğretimle ilgili planlamalar yapmak, görüş bildirmek ve eşgüdümü sağlamakla yükümlü olacak. 

 

10- Uluslararası İlişkiler ve Ekonomi Derneği ile İstanbul Teknik Üniversitesi Uluslararası İlişkiler ve Ekonomi Kulübü (IRECO) tarafından düzenlenen ve iki gün sürecek olan Model Ekonomik Forumu’na, dünyanın en iyi üniversitelerinde eğitim gören lisans, master ve doktora eğitimi alan öğrenciler katılıyor. 

Program çerçevesinde düzenlenen yemekte konuşan Başbakan Yardımcısı Ali Babacan, forumun gençler ve yeni fikirler açısından önemli olduğunu kaydederek Davos’a alternatif olacağını ümit ettiğini söyledi. 

 

11- ABD Dışişleri Bakanı Kerry ile Başbakan Erdoğan’ın görüşmesinde İsrail ile ilişkiler ele alındı. Başbakan Erdoğan konuşmasında, “İsrail’in var oluş hakkını reddetmiyoruz. Hatta ilk tanıyan ülkelerden biriyiz. Ancak İsrail’in var oluş hakkı tanınıyorsa Filistin’inki de tanınmalıdır.” dedi. 

 

12- BDP Eş Genel Başkanı Gülten Kışanak, Bağımsız Mardin Milletvekili Ahmet Türk, BDP Milletvekilleri Ahmet Tan ile Sırrı Süreyya Önder ve Bağımsız Van Milletvekili Aysel Tuğluk, BDP Erbil Temsilciliği’nde bir basın toplantısı düzenlediler. Kışanak, Süleymaniye’deki temaslarını tamamladıklarını, Abdullah Öcalan’ın gönderdiği mektubu Murat Karayılan’a ulaştırdıklarını kaydederek “Umarım PKK’nın elinde bulunan kamu görevlileri, bir hafta veya 10 gün içinde ailelerine kavuşacaklar.” diye konuştu. 

 

13- İran’da bulunan Suriye Dışişleri Bakanı Velid Muaalim, İran Dışişleri Bakanı Ali Ekber Salihli’yle ortak basın toplantısı düzenledi. Muallim, “Suriye’de kanın durması için Türkiye ve Katar’a baskı yapılmalıdır. Tek çözüm, siyasi çözümdür. Suriye hükûmetinin, tüm silahlı gruplar dâhil olmak üzere herkese diyalog kapısı açıktır.” dedi. 

 

 

                                                                                                                                       3 MART 2013

 

1- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Balıkesir’deki sivil toplum temsilcileriyle kahvaltıda bir araya geldi. Toplantının sonunda konuşma yapan Başbakan Erdoğan, “10 yıl içinde terör meselesini çözmek için her adım attığımızda karşımıza engeller çıktı. Ne önümüze örülen duvarlar, ne kazılan hendekler, ne provokasyonlar, ne sabotajlar bizi yolumuzdan çevirmedi. Biz sizinle birlikte inşallah bu sorunu çözecek, Türkiye’nin ayağındaki bu prangayı söküp atacağız.” dedi. İmralı görüşmelerini de değerlendiren Başbakan Erdoğan, “Hangi ülkeye giderseniz gidin o ülkenin iktidarları istihbarat örgütleri vasıtasıyla sadece terör suçluları ile değil her türlü suçluyla görüşmeler yapar, onlardan belli şeyleri almanın gayreti içerisine girerler ve çözümü böyle getirirler. Bunlar olmaksızın zaten çözüm olamaz.” dedi.

 

2- Genelkurmay Başkanlığı’ndan yapılan açıklamada, bölgeye yerleştirilen PATRIOT hava savunma sistemlerinden sorumlu Alman askerlerinin, şikâyetçi olduğuna dair iddiaların gerçeği yansıtmadığı kaydedildi. Açıklamada, Alman ordusu tarafından Genelkurmay’a Alman askerlerinin iddialara konu olan sorunları ile ilgili herhangi bir talep ve şikâyetin gündeme getirilmediği ifade edildi. 

 

3- CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, partisinin gençlik kolları tarafından düzenlenen Öğrenci Konseyi Başkanları toplantısının ardından gazetecilerin sorularını cevaplandırdı. Kılıçdaroğlu, Başbakan Erdoğan’ın bir gazetenin “İmralı Zabıtları” başlığıyla yayınladığı iddialar hakkında henüz konuşmadığına dikkat çekti. Kılıçdaroğlu, “Konuşmayacağını söylüyor. Neden Sayın Başbakan konuşmuyor? Her olay hakkında görüş açıklarken, her olayla ilgili düşüncelerini açıklarken, haberi yapan gazeteyi açıkça suçlarken, ‘batsın sizin gazeteciliğiniz’ derken, bu suçlamaları yapıyor da neden o tutanaklarla ilgili görüşünü açıklamıyor? Toplumun beklentisi var. Bizim de CHP olarak beklentimiz var. Gündemi çalmaya, kaçırmaya kimsenin hakkı yoktur. Sayın Başbakan’ın çıkıp açıklıkla Başbakan olarak bu işin ucundaki ikinci kişi olarak görüşlerini açıklamalı ve bizler de dinlemeliyiz. O görüşmelerden sonra acaba af mı gündeme geldi, onu da bilmiyoruz.” diye konuştu. 

 

4- Başbakan Yardımcısı Ali Babacan, gazetelerin ekonomi editörleriyle bir araya gelerek bazı değerlendirmelerde bulundu. Bankaların sunduğu “hızlı” hizmet sayesinde vatandaşların bir SMS ile kredi alabilmesi, tüketici kredisi ve kart borcunu geçen ay sonu itibarıyla 268 milyar liraya çıkardı. Çekilen kredilerin tüketime harcanmasının endişe verici sonuçlara yol açacağı uyarısında bulunan Başbakan Yardımcısı Babacan, tüketim konusunda ölçülü olunması gerektiğini söyledi. Banka kredilerini tüketimden ziyade ticaret, yatırım ve konuta yönlendirmek için tedbirler aldıklarını vurgulayan Başbakan Yardımcısı Babacan, ilgili kuruluş temsilcilerinin yer aldığı Finansal İstikrar Komitesi’nde konuyu tartıştıklarını ifade ederek “Orada çok ince bir ayar var. O ayarın dozajını kaçırdığın zaman yanlış şeyler çıkar. Bütün bunları periyodik olarak gündemimize alıyoruz. Değerlendiriyoruz, bakıyoruz ve nerede ne gerekiyorsa ilgili kuruluşumuz o ayarlamayı yapıyor.” ifadesini kullandı.

 

5- Başbakan Yardımcısı Beşir Atalay, Kars’ta sivil toplum kuruluşları ile bir araya geldi. Toplantı sonunda yaptığı konuşmada, “STK’ların çözüm sürecine büyük desteği var. Bu süreci sabotajlara, provokasyonlara yenik düşürmeyeceğiz.” dedi. Terörle mücadelede nihai hedeflerinin silahları bıraktırmak olduğunun altını çizen Başbakan Yardımcısı Atalay, “Devletimizin bütün mekanizmaları koordinasyon içinde çalışıyor. Böyle bir dönemi Türkiye kolay yakalayabilmiş değildi.” ifadelerini kullandı. Yeni anayasanın önemine de vurgu yapan Başbakan Yardımcısı Atalay, “Türkiye, yeni anayasa yapılmadan demokratikleşme sürecini istediği seviyeye götüremez. İleri demokrasi yeni anayasayla mümkündür. Alternatif teşebbüsler içinde değiliz.” dedi.

 

6- Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar, belediyeleri ziyaret ederek kentsel dönüşüm çalışmaları ile ilgili bilgi aldı. Bakan Bayraktar, “Vatandaşlar, kentsel dönüşüme büyük ilgi gösteriyor. 20 yılda şehirlerimizi depreme dayanıksız yapılardan kurtaracağız.” dedi. Kentsel dönüşümle inşaat sektörünün çağ atlayacağını da belirten Bakan Bayraktar, “Teknik müşavirlik geliyor. Artık sektör, dünyada amelelik yapmayacak.” şeklinde konuştu.

 

7- Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, AK Parti Genel Merkez Teşkilat Başkanlığı tarafından düzenlenen “Bursa Teşkilat İçi Eğitim Programı”nda yaptığı konuşmada, “Hiç kimseyle savaşmadan, hiç kimseyi düşman ilan etmeden, hiçbir sınıra saygısızlık yapmadan, tekrar Saraybosna’yı Şam’a, Bingazi’yi Erzurum’a, Batum’a bağlayacağız.” dedi.

 

8- Suudi Arabistan’ın başkenti Riyad’da bulunan Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan, beraberindeki gazetecilerin temasları hakkında sorularını cevapladı. Bakan Çağlayan, Suudi Arabistan’da Türkiye’ye karşı yoğun bir ilginin olduğunu belirterek “Türkiye’nin IMF ile borcunun sıfırlanacak olmasını çok önemsiyorlar. Suudi pazarına girme konusunda, çekingen davranıyorsunuz diyor Suudlar. Bugüne kadar bu kadar net duymamıştım. Bilhassa tarım, sağlık ve emlak alanında yoğun iş birliği istiyorlar.” diye konuştu.

 

9- Gençlik ve Spor Bakanı Suat Kılıç, 3 bin 500 gencin kaldığı Antalya Gençlik Kış Kampını ziyaretinde, “Düşmanlık tohumlarını ekmeye çalışanlar o düşmanlık tohumunun gençler tarafından süratle çürütüldüğüne tanıklık edecekler. Milli birlik ve kardeşlik sürecine ilişkin söylemlerimiz toplumda özellikle gençler arasında karşılığını buldu.” şeklinde konuştu.

 

10- BDP Genel Başkan Yardımcısı Gültan Kışanak, Diyarbakır’da düzenlenen 8 Mart Dünya Kadınlar Günü mitinginde konuşmasında, Kandil’de PKK yöneticileriyle yaptıkları görüşmelere değindi. Öcalan’ın KCK yürütme konseyine yazdığı mektubu Kandil’e götürdüklerini anlatan Kışanak, “Bu mektupları biz de doğru adreslerine ulaştırdık. Kandil’de Sayın Murat Karayılan başkanlığında bir KCK heyetiyle görüşme yaptık. Öcalan’ın mektubunu ilettik. Ve bu konuda süreci ilerletme temelinde katkı yapmalarını istedik. Bu görüşmenin kendisi, müzakere ve diyalog sürecinin bir parçasıdır. Kürt özgürlük hareketi, bir bütün olarak Öcalan’ın başlattığı sürecin ilerlemesine tam destek vermektedir. Herkes katkısını yapmaya hazırdır. Görüşleri tamdır. Bizler BDP olarak katkı sunduk, bundan sonra sürdüreceğiz.” şeklinde konuştu.

 

11- Müstakil Sanayici ve İş Adamları Derneği (MÜSİAD) Başkanı Nail Olpak yaptığı açıklamada, çözüm sürecinin desteklenmesi gerektiğini kaydederek “Bu sorunun çözümü, aynı zamanda Cumhuriyet tarihinin en önemli sorunlarından birinin aşılması anlamını da taşıyacaktır.” dedi. Türkiye'nin geleceği için atılan adımlar konusunda anlayışlı olunması gerektiği söyleyen Olpak, “Türkiye'nin 10 yılda yakaladığı başarı ve istikrar önemli bir fırsattır. Bu kazanımların kaybedilmemesi ve bu fırsatın en iyi şekilde değerlendirilmesi gerekmektedir.” ifadesini kullandı.

 

12- Voleybol Erkekler CEV Kupası Finali rövanş maçında Halkbank, sahasında İtalya’nın Andreoli Latina takımını 3-2 yenerek şampiyon oldu.

 

13- Avrupa Salon Atletizm Şampiyonası’nda erkekler 1500 metre finalinde milli atlet İlham Tanui Özbilen, Avrupa ikincisi olarak gümüş madalya kazandı.

 

14- Türk arabesk müziği sanatçısı Müslüm Gürses, İstanbul’da hayatını kaybetti.

 

15- Irak Kürdistan Bölgesel yönetiminin sözcüsü Safin Dizai, İmralı’da PKK ile görüşmekte sakınca görmeyen Türkiye’nin, Suriye’deki Kürt gruplardan biri olan PYD ile de temas kurmasının faydalı olacağını söyledi. Türkiye’deki çözüm sürecine destek konusunda her türlü yardıma hazır olduklarını ifade eden Safin Dizai, “Sürecin başarısı için Türkiye’nin olumsuz gelişmeler, dış müdahale ve provokosyan olsa da bu iradeden vazgeçmemesi gerekir. PKK da şiddetin sona ermesi, Türkiye’nin demokratikleşmesi, Kürt meselesinin ciddi şekilde konuşulması ve tatminkâr bir sonuca ulaşılması umuduyla bu tarihi adıma şans vermeli.” dedi.

 

16- Pakistan’ın Karaçi kentinde Şiilerin yoğunlukta yaşadığı bir mahallede düzenlenen iki ayrı bombalı saldırıda 45 kişi hayatını kaybetti.

 

 

                                                                                                                                       4 MART 2013

 

1- Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, Türkiye’den bazı azınlık cemaat liderleriyle birlikte Almanya’ya giderken uçakta, Milliyet gazetesinin sorularını cevapladı. Başbakan Yardımcısı Arınç, çözüm sürecinde asıl amacın silahların bir an önce durması olduğunu söyledi.

 2- CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, İstanbul Atatürk Havalimanında Türkiye gündemine ilişkin değerlendirmelerde bulundu. Bir gazetede yayımlanan BDP heyetiyle Öcalan arasındaki görüşmelere ait olduğu iddia edilen tutanaklara değinen Kılıçdaroğlu, milletin, kendi kaderi üzerinde yapılan pazarlığı ve anlaşmaları Öcalan’ın ağzından öğrendiğini söyledi.

 

3-  Türkiye İstatistik Kurumunun (TÜİK) açıkladığı 2013 yılı Şubat ayı rakamlarına göre Tüketici Fiyatları Endeksi (TÜFE) yüzde 0,30 artarken Üretici Fiyatları Endeksi (ÜFE) yüzde 0,13 oranında azaldı. Şubat ayı itibariyle yıllık enflasyon TÜFE’de yüzde 7.03, ÜFE’de yüzde 1,84 oldu.

 

4- Diyarbakır’da faaliyet gösteren 159 sivil toplum kuruluşu, yaptıkları ortak açıklamayla teröre çözüm sürecine destek verdi.

 

5- ABD’deki genç Türk sinemacıların girişimi ve Kültür ve Turizm Bakanlığı ile Türkiye’nin Los Angeles Başkonsolosluğunun destekleriyle bu yıl ikincisi düzenlenen Los Angeles Türk Film Festivali’nde ödüller sahiplerini buldu.

 

 6- Türkiye-Yunanistan Yüksek Düzeyli İşbirliği Konseyi Toplantısı vesilesiyle Yunanistan Başbakanı Antonis Samaras’ı ağırlayan Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, diyalog yoluyla Kıbrıs sorununu aşmak ve tarihe gömmek istediklerini söyledi.

 

7- Avrupa Birliği (AB) Büyükelçisi Jean-Maurice Ripert Zaman gazetesine verdiği mülakatta, “Türkiye’de hükûmetin, askerin sivil bir hükümetin kontrolü altında olduğu normal bir demokrasiye gidiyor olmasını tamamen destekliyoruz.” dedi.

 

8- Çek Cumhuriyeti’nde parlamentonun üst kanadı olan Senato, görevini devretmeye hazırlanan Devlet Başkanı Vaclav Klaus’un ülkede tartışmalara sebep olan genel af kararı sebebiyle “vatana ihanet “ suçundan Anayasa Mahkemesinde yargılanmasına karar verdi.

 

            5 MART 2013

 

1- Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Ürdün Kralı Abdullah ve eşini Çankaya Köşkü’nde kabul etti. 

 

2- TBMM Başkanı Cemil Çiçek, Muhasebe Haftası çerçevesinde, Türkiye Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler ve Yeminli Mali Müşavirler Odaları Birliği (TÜRMOB) Genel Başkanı Nail Sanlı ve beraberindeki Yönetim Kurulu üyelerini kabul etti. Kabulde bir konuşma yapan Başkan Çiçek, yeni bir anayasa yapılamadığı takdirde Türkiye’nin, siyasi sorunlarla boğuşmaya mecbur kalacağını belirterek ”Bugünkü anayasa, Türkiye’nin ihtiyaçlarına cevap vermiyor. İleride hiç vermeyecektir.” dedi.

 

3- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, partisinin Meclis grup toplantısında, muhalefet partileri CHP ve MHP’nin çözüm sürecindeki tavırlarını eleştirerek “MHP ve CHP’nin bu tavrı milli bir tavır değildir, sorumlu bir tavır değildir.” dedi. 

 

4- CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, TBMM grup toplantısında yaptığı konuşmada, medyaya yansıyan İmralı zabıtlarını, “Türkiye Cumhuriyeti tarihinin en utanç verici belgeleri” olarak niteledi. Kılıçdaroğlu,  “Belgelerin basında yer almasının üzerinden altı gün geçti. Bu tutanakların basına yansımasından sonra sabırla ve ısrarla Recep Tayyip Erdoğan’a soruyorum: Ortaklardan biri olan Abdullah Öcalan, bugüne kadarki sürecini açıkladı. Sırada ortağın diğeri var. Öcalan’ın bu süreçteki ortağı Recep Tayyip Erdoğan, sen de bir konuş bakalım; sen ne diyorsun? Tayyip Erdoğan, ısrarla ‘konuşmayacağım’ diyor.” dedi.

 

5- Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, Kültürlerarası Diyalog Enstitüsü (IDI) tarafından Alman Federal Meclisi Dışişleri Komitesi toplantı salonunda düzenlenen “Müslümanlar, Yahudiler ve Hıristiyanlar: Barış Mümkün” başlıklı konferansda yaptığı konuşmada,

devletlerarasındaki sorunların yönetimleri ilgilendirdiğini belirterek “Anti-semitizm kavramı kullanılırken Musevi insanlar nasıl ötekileştiriliyorsa benzer şekilde İslamofobi de Müslümanları düşman ilan etmekten başka bir şey değildir. Günümüzde devletlerarası ilişkilerde yaşanan sorunlar, sanki toplumlar arasında yaşanıyor gibi bir algı oluşturulmaya çalışılmaktadır. Bunu peşinen reddetmek gerekir. Türkiye’nin bir devletle belli konularda sorun yaşaması, Türk hûkümeti ile muhatap devletin hükûmetini ilgilendirir. Bu anlaşmazlığı, toplumlara mal etmek bizim tarz-ı siyasetimizde yoktur.” dedi.

 

6- İçişleri Bakanı Muammer Güler, TBMM’de bazı gazetecilerle özel sohbetinde ABD Büyükelçiliği saldırısının hemen ardından iki El Kaide yöneticisi arasında dinlemeye takılan telefon konuşması ve dört kişinin tutuklanmasına ilişkin soruları cevapladı. İki El Kaide yöneticisinin arasında, olayın solculara yaptırıldığına dair diyalogların geçtiği yönündeki anımsatma üzerine Güler, “Tabii ki El Kaide bağlantısı üzerinde duruluyor. Ama bu olayın, DHKP-C ile açıkça irtibatlı olduğu zaten kesinleşti. Ha fırsat bulursa El Kaide yapar mıydı? Yapardı.  Ama DHKP-C’nin farklı bir amacı vardı, yaptıkları açıklamalarında da zaten vardı.” dedi.

 

7- MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, Meclis grup toplantısında yaptığı konuşmada, Hükûmetin çözüm sürecine ilişkin tercih ettiği politikaların, vatana ihanet suçu oluşturduğunu belirterek “Eğer çözümden kasıt Türkiye’nin bölünmesi ve milletimizin parçalanması ise biz bu  şekildeki bir çözümü değil elimizin tersiyle itmeyi, ayaklarımızın altında lime lime ezer ve ufalarız. ‘Çözüm’ diyerek bölünmeye ortak olacağımız sanılıyorsa bunu, dünya gözüyle kimseler göremeyecektir.” diye konuştu.

 

8- BDP Eş başkanı Gültan Kışanak, TBMM grup toplantısında yaptığı konuşmada, terör örgütü PKK’nın elindeki rehinelerin serbest bırakılması noktasında da parti olarak bazı hazırlıklar içinde olduklarını söyleyerek “Biz bu konuda bir heyet hazırlığı içerisindeyiz. Uzun yıllardır insan hakları alanında mücadele yürüten kurumlar da var. Onlar da partimize müracaat ettiler, heyette yer almak istiyorlar.” şeklinde konuştu.

 

9- ODTÜ, Times Higher Education’ın yaptığı “World Reputation Rankings 2013” listesinde ilk 60 üniversite arasına girdi. 

 

10- İstanbul’da “Türkiye-Sırbistan Ticaret ve Yatırım Forumu” düzenleyen TUSKON iki ülke iş adamlarını buluşturdu. TUSKON Başkanı Rızanur Meral yaptığı konuşmada, 2009 yılında Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün Sırbistan ziyaretinde imzalanan Ekonomik İşbirliği Anlaşması ve Altyapı Projelerinde İşbirliği Anlaşması sonucunda ticaret hacminin önemli oranda arttığına dikkat çekti. Sırbistan Başbakan Yardımcısı Rasim Ljajic ise Türkiye’den gelen büyük yatırımcılar için Sırbistan’da ciddi KDV indirimi uyguladıklarını söyledi. 2010 yılında Türkiye ve Sırbistan arasındaki ticaret anlaşmasının yürürlüğe girdiğine işaret eden Ljajic, iki ülke arasında ekonomik ve siyasî anlamda iyi ilişkiler geliştiğini belirtti. 

 

11- Venezuela Devlet Başkanı Hugo Chavez hayatını kaybetti.

 

 

 

  6 MART 2013

1- Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ile Ürdün Kralı II. Abdullah, Türk Havacılık ve Uzay Sanayii A.Ş (TUSAŞ) tesislerini ziyaret etti. Kral’a, Ürdün Hava Kuvvetleri’ne ait F-16 savaş uçaklarının da modernize edildiği TUSAŞ’la ilgili bilgi verildi.

 

2- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Türk Metal Sendikası 18. Kadın İşçiler Büyük Kurultayı’nda yaptığı konuşmada, 8 Mart Dünya Kadınlar Günü öncesi tahriklere ve sabotajlara rağmen terörün yol açtığı kan ve gözyaşını durdurmak için mücadeleye devam edeceklerini söyleyerek “Türkiye'nin yürekli kadınlarının bir adım öne çıkıp ‘Akan kana, acıya son' demelerini bekliyoruz.” ifadelerini kullandı.

 

3- Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan, Cenevre Otomobil Fuarı’nda dev otomobil şirketlerinin CEO’larına teşvik paketini anlatarak onları, Türkiye’ye yatırıma davet etti. Bakan Çağlayan, Volkswagen’ın yanı sıra Hyundai, Ford, Fiat gibi Türkiye’de yatırımı bulunan markaların üst düzey yöneticileriyle de görüştü. 

 

4- Kültür ve Turizm Bakanı Ömer Çelik, 2005 yılında Uşak Arkeoloji Müzesi’nden çalınan Karun Hazinesi’nin en önemli parçası olan Kanatlı Denizatı broşunun Türkiye’ye iade edildiğini söyledi. Bakan Çelik Uluslararası Berlin Turizm Borsası Fuarı’nda yaptığı toplantıda, Türkiye’den kaçırılan en önemli eserin, yeniden Anadolu topraklarında olduğunu belirterek “Kanatlı Denizatı broşuna, ait olduğu yere, Anadolu’ya hoş geldin diyorum.” dedi.

 

5-  Başkent Öğretmenevi’nde eğitim muhabirleriyle bir araya gelen Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı, yükseköğretim Kurulu’nun (YÖK) hazırladığı yeni tasarı ile ilgili çalışmayı bitirdiklerini söyledi. Taslak ile birlikte eleştiri ve karşı önerileri de Başbakanlık’a gönderdiklerini belirten Bakan Avcı, “Başbakanlıkta konu ile ilgili bir çalışma grubu oluşturulacak. Grup, konunun anayasal, mali, eğitim, bürokratik ve hukuki boyutunu tek tek inceleyecek. Tüm paydaşların görüş ve önerileri değerlendirilerek taslağa çok bağlı olmayan yeni bir tasarı hazırlanacak.” dedi.

 

6- Ucuza alınan ihaleler nedeniyle MR-tomografi görüntülerinin kalitesiz çekilmesi ve bu nedenle kritik hastalıkların atlanması Sağlık Bakanlığı’nı da harekete geçirdi. Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu yaptığı açıklamada, “İnsan hayatını riske edemeyiz. İhalelerde inisiyatif alarak istisnai ihale yoluna gideceğiz. En doğru tıbbi tespit teklifini gündeme alacağız.” dedi.

 

7- Ankara Cumhuriyet Başsavcılığının yürüttüğü 28 Şubat soruşturması kapsamında ifadesi alınan dönemin Kara Kuvvetleri Eğitim ve Doktrin (EDOK) Komutanı emekli Korgeneral İzzettin İyigün tutuklandı. 

 

8- Avrupa Birliği’nin genişlemesiyle ilgili hazırlanan raporu açıklayan İngiliz Parlamentosu’nun üst kanadı Lordlar Kamarası, Türkiye’nin mutlaka AB’ye alınmasını istedi. Kamaranın Avrupa Birliği Komitesi tarafından hazırlanan raporunda, Güney Kıbrıs’ın Kıbrıs meselesi devam ederken AB’ye alınması “ciddi bir hata” olarak tanımlandı.

9- Esad’a baskının artacağını söyleyen ABD Dışişleri Bakanı John Kerry, “Suriye’ye gönderdiğimiz silahlar doğru ellere geçti.” dedi. 

 

 

 

 

 

           7 MART 2013 

 

1- Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nu Çankaya Köşkü’nde kabul etti. Görüşme sonrası bir açıklama yapan Kılıçdaroğlu, İmralı süreciyle ilgili “Halkın yarısı bu süreçte dışlanmış durumda. Bu dışlanmalar nedeniyle durum kötüye gidebilir. Siz devreye girin.” diye konuştu. 

2- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Hak-İş Konfederasyonunca düzenlenen Küresel Kadın Emeği Buluşması etkinliğine katıldı. “Kadınları mutlu olmayan bir toplum refah bulamaz.” diye konuşan Başbakan Erdoğan, çözüm süreciyle ilgili olarak kadınlardan destek istedi. 

Bu arada Başbakan Erdoğan, Türkiye’de bulunan Surinam Devlet Başkan Yardımcısı Robert Ameerali ile görüşmesinin ardından gazetecilerin sorularını cevapladı. İmralı tutanaklarının kimin tarafından sızdırıldığının medya sektörü içinde bilindiğini belirten Başbakan Erdoğan, “Sabırlı olursak medya açıklar.” dedi. Terör örgütü PKK’nın elinde bulunan kamu görevlilerine yönelik bir soru üzerine de Başbakan Erdoğan, “İlgili birimlerimiz süreci takip ediyor. Temenni ederim ki çok geçmeden bu vatandaşlarımızı bırakmış olurlar. İkinci bir Habur vakası yaşamak istemiyoruz. Çözüm sürecine gölge düşmesin istiyoruz.” cevabını verdi.

 

3- TGRT televizyonuna konuşan Başbakan Yardımcısı Ali Babacan, Türkiye’nin ekonomik göstergelerinin çok daha yüksek notları işaret ettiğini ancak kredi kuruluşlarına da not artırma için baskı yapılmasının doğru olmadığını söyledi. Başbakan Yardımcısı Babacan, şu anda 3-4 yerli kredi notu kuruluşu olduğunu, ama bunların küçük ölçekli kaldığını belirterek “Türkiye Bankalar Birliğine (TBB), ‘Siz kurun, itibarı yüksek olur.’ dedik. Onlar da çalışıyor.” dedi. 

 

4- Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar, SİT alanı konumunda bulunan ve yapılaşmanın yasak olduğu Boğaziçi Öngörüm Bölgesi’nde değişiklik yapılabileceğini belirterek “Harita adil değil, elden geçirmek lazım.” dedi. 

 

5- Kültür ve Turizm Bakanı Ömer Çelik, Almanya’nın başkenti Berlin’de düzenlenen ve dünyanın en önemli fuarları arasında yer alan Uluslararası Turizm Borsası’nın açılışında bir grup gazeteciyle bir araya geldi. Bakan Çelik, Türkiye’nin demokrasi yazılımını güncelleyeceğini belirterek ülkede ilk kez “yerli” bir süreç yaşandığını söyledi. 

 

6- Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım, İstanbul Fuar Merkezi’nde “Eurasia Rail-3. Demiryolu Hafif Raylı Sistemler Altyapı ve Lojistik Fuarı”nda incelemelerde bulundu. Yeni dönemde Devlet Demiryollarının yanı sıra yük ve yolcu taşımacılığı yapmak isteyenlerin işletmecilik yapabileceğini belirten Bakan Yıldırım, “Taşımayı şu anda Devlet Demiryolları yapabiliyor, başkası yapamıyor. Kara yollarında yolu biz yapıyoruz, herkes taşımacılık yapabiliyor. Burada da sistem aynı olacak.” dedi.

 

7- İngiltere’deki temasları kapsamında London School of Economics Üniversitesinde bir konuşma yapan Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, halkına karşı katliam yapan Beşar Esad’ı destekleyen İran’ı eleştirerek “İran’ın yeni bölgesel dinamikleri anlamasını umuyoruz. Yeni bölgesel güçleri destekleyenler, yeni bölgesel düzenin aktörleri olarak kalacaklardır.” dedi. 

 

8- Venezuella’da geçici Devlet Başkanlığı görevine Nicolas Maduro getirildi. 

 

 

 

 

 

                                                                                                                                       8 MART 2013

 

1- Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ile yaptığı görüşmede kendisine, çözüm sürecine ilişkin bazı düşüncelerini ve partisinin görüşlerini anlattığını, kendisinin de bu konudaki bazı düşüncelerini aktardığını ifade etti. “Cumhurbaşkanı olarak ana muhalefet partisi lideriyle görüşmemden tabii bir şey olamaz” diyen Cumhurbaşkanı Gül, “Kendisi, içinde bulunduğumuz önemli gündemi biliyorsunuz, bununla ilgili düşüncelerini aktardı. Faydalı bir görüşme oldu” diye konuştu.

 

2- Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı tarafından Siirt Şehir Stadı’nda kurulan çadırda düzenlenen 8 Mart Dünya Kadınlar günü etkinliğine katılan Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, “Kadınların hak mücadelesini bir insanlık mücadelesi olarak görüyoruz. Kadınlar gelişirse Türkiye gelişir. Anneler değişirse çocuklar ve Türkiye değişir. Benim vasiyetimi biliyorsunuz; en az üç çocuk.” dedi. Çözüm sürecine değinen Başbakan Erdoğan, annelere şöyle seslendi: “Siz isterseniz terörü bitirirsiniz. 8 Mart Dünya Kadınlar Günü aynı zamanda bunun miladı olsun.” Kadın cinayetlerine de dikkat çeken Başbakan Erdoğan, “Şiddetin önlenmesi amacıyla çıkarılan yasanın uygulanması konusunda hiçbir mazereti kabul etmiyoruz. Töre adına altında hiç kimse kadına yönelik cinayetleri mazur gösteremez. Bizim medeniyetimizde böyle töreler olamaz.” şeklinde konuştu.

 

3- Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, Memur-Sen’in kamuda kılık kıyafet özgürlüğü için topladığı 12 milyon 300 bin imzayı Memur-Sen Genel Başkanı Ahmet Gündoğdu’dan teslim aldı. Çelik, “Bu imzalar toplumsal talebi ortaya koymaktadır. Bu sürecin, toplumsal barışa hizmet edeceği ve normalleşme sürecinin harcı olacağı inancı içerisindeyim” dedi. Bakan Çelik, toplanan imzaların Bakanlar Kurulu’na taşınması gibi bir sorumluluğu yerine getireceklerini söyledi.

 

4- Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, 1924’teki sürgünün 89. yılında Osmanoğlu ailesinin İngiltere'de yaşayan mensupları ile Londra Büyükelçiliği ikametgâhında önceki akşam yemekte bir araya geldi. Yemeğe, aralarında Sultan Abdülmecid’in torunlarından Osman Selahaddin, Mehmed Ziyaeddin ve Ömer Abdülmecid Osmanoğlu’nun da bulunduğu yaklaşık 20 aile mensubu katıldı. Yemekte bir konuşma yapan Bakan Davutoğlu, bu buluşmanın çok özel ve tarihi bir nitelik taşıdığını, uzun yıllar yurtdışında yaşamakla birlikte kimliklerini ve Türkiye’ye bağlılıklarını kaybetmeyen Osmanoğlu ailesiyle bu vesileyle bir araya gelmekten büyük memnuniyet duyduğunu söyledi. Davutoğlu, bu amaçla Osmanoğlu ailesi mensuplarını her yıl Aralık ayında Konya'da düzenlenen Şeb-i Aruz törenlerine davet etti.

 

5- Rekabet Kurulu’nun 12 banka hakkında sürdürdüğü soruşturmanın sonucunda; mevduat, kredi ve kredi kartı hizmetleri alanında 4054 sayılı Rekabetin Korunması Hakkında Kanun’un 4. maddesinin ihlal edildiği belirlendi. Bankaların rekabet kurallarını ihlal ettiği sonucuna varılması üzerine Kurul, 12 bankaya toplam 1.1 milyar lira ceza verdi. 

 

6- Kuzey Kore, Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’nde oy birliğiyle kabul edilen yeni yaptırım kararı üzerine, Güney Kore ile aralarındaki saldırmazlık anlaşmasını bozduklarını ve iki ülke arasındaki kırmızı hattı kapatacağını açıkladı. Kuzey Kore, ayrıca askeri görüşmelerin yapıldığı tarafsız bölge olan Panmoonjeom’daki temsilcilerini geri çektiklerini bildirdi. Güney Kore Birleştirme Bakanlığı sözcüsü Kim Hyung-seok, “Tehdit ve saldırılarla bir şey elde edemeyeceğini bilsinler. Bundan sonra olanlardan Pyongyang yönetiminin sorumlu olacak” dedi. Öte yandan ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Victoria Nuland, Kuzey Kore’nin ABD’yi nükleer silahla tehdit etmesini ‘boş laf’ olarak değerlendirdi. Nuland, “ABD olarak, Kuzey Kore’den gelebilecek bir füze saldırısına karşı savunmamız hazır” dedi.

 

7- Venezuela halkının, yaşamını yitirdiği salı gününden beri yasını tuttuğu Hugo Chavez’in resmi cenaze töreni dün düzenlendi. Cenaze törenine Küba Devlet Başkanı Raul Castro, İran Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinecad ve Latin Amerika liderleri de dahil olmak üzere dünyanın dört bir yanından devlet görevlileri akın etti. Cenazenin ardından Chavez’in halefi Nicolas Maduro, geçici olmak üzere devlet başkanı olarak yemin etti. Chavez’in mumyalanacağını açıklayan Maduro, “Devlet başkanımızın cenazesinin mumyalatılmasına ve ulusal müzede tutulmasına karar verdik. Vatandaşlarımız istedikleri zaman Ho Chin Minh, Lenin ve Mao Zedong gibi onu ziyaret edebilecek.” dedi.

 

 

                                                                                                                                      9 MART 2013

 

1- Siirt’te çeşitli açılışlara ve TOKİ anahtar teslim törenine katılan Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, “Türkiye’de yaşayan 76 milyon insanın tamamını kucaklıyoruz. Huzurun tesisiyle bu bölgeye yatırım yağacağına inanıyoruz. İşte o zaman yıllardır bu bölgede istismar konusu yapılan yoksulluk, ayrımcılık meselesi kendiliğinden ortadan kalkacak.” dedi. 

 

2- Rize’de bulunan CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, 4. Yargı paketi ile ‘haksız ve uzun süre tutuklamaların önüne geçileceği’ ve ‘bireysel hak ve özgürlüklerin genişletileceğinin’ ifade edildiğini belirterek “Ancak öyle anlaşılıyor ki 4. Paket, bu amaca hizmet etmiyor. Umarım komisyonlarda görüşülürken sağduyu egemen olur.” diye konuştu. 

 

3- Türkiye İşkadınları Derneği (TİKAD) tarafından Dünya Kadınlar Haftası için İstanbul’da düzenlenen toplantıda konuşan Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, “Avrupa’da kıpırdayan her yaprağı takip etmek durumundayız. Avrupa’nın biz de bir parçasıyız ve kimse bizi dışlayamaz.” dedi. 

 

4- 2020 Olimpiyatları’nın İstanbul’da yapılması için çalışmalar düzenleyen Gençlik ve Spor Bakanı Suat Kılıç, yol haritasını belirlemek için sponsor firmaların temsilcileriyle bir araya geldi. Dolmabahçe’deki Başbakanlık Çalışma Ofisi’nde gerçekleşen toplantıda konuşan Bakan Kılıç, çalışmaların tüm hızıyla sürdüğünü belirterek “13 Ağustos 2011 tarihinden bu yana çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Özel sektör de destek olunca çok büyük bir aile olduğumuzu fark ettik.” dedi. 

 

5- Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, “anne sütü” projesiyle ilgili açıklamalarda bulundu. Bakan Müezzinoğlu, projenin güvenliği konusunda her türlü öneriye açık oluklarını belirterek “Kız ve erkek çocuğa ayrı anneler verilecek. Çocuk, sütannesi ya da sütkardeşlerini mutlaka bilecek. “ dedi.        

 

6- MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli yaptığı açıklamada, terör örgütü PKK’nın kaçırdığı kamu görevlilerin serbest bırakılması için başlatılan girişimlerle ilgili, “Tutsak, takas olur mu? Türkiye Cumhuriyeti Devleti güçlü bir devlettir, gidip ciğerlerinden söküp alması gerekir.” dedi. 

 

7-  BDP Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, İmralı tutanaklarının partileri üzerinden basına sızdırıldığını ancak partililer tarafından yapılmadığının anlaşıldığını söyledi. Demirtaş, “Notların sızması, kolektif bir ihmalin sonucu.” dedi. 

8- Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığınca yürütülen “koruyucu aile” uygulaması kapsamında, bin 577 koruyucu ailenin, bin 814 çocuğun bakımını üstlendiği bildirildi. 

 

9- Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) ve Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu (DEİK) Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu’nun katılımıyla gerçekleşen DEİK Aile Toplantısı’nda yaptığı konuşmada, kurulun Türk özel sektörünün küresel bir markası hâline geldiğini söyledi. Hisarcıklıoğlu, 10 büyük ekonomiden birisi olmak istediklerini, 10’lar kulübüne girmek için diplomasi ile özel sektörün el ele vermesi gerektiğini sözlerine ekledi. 

 

10- Türkiye Bankalar Birliğince  (TBB) yapılan açıklamada, 12 bankaya ortak faiz belirlendiği gerekçesiyle 1.1 milyar liralık ceza kesen Rekabet Kurumunun kararının üzüntü ve şaşkınlık yarattığı ifade edilerek “Verilen kararın, gerçekleri yansıtmadığı ve adaletsiz olduğu” belirtildi. 

Kararı değerlendiren Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan ise Rekabet Kurumunun doğru bir iş yaptığını belirterek “Hatta son derece insaflı davranmıştır. Vatandaşı mağdur edeni mutlaka cezalandırması gerekir.” dedi. 

 

11- Afganistan’da Taliban örgütünün ABD’nin yeni Savunma Bakanı Chuck Hagel’in ülkeye ilk ziyareti sırasında gerçekleştirdiği 2 ayrı saldırıda 18 kişinin hayatını kaybettiği bildirildi. 

 

12- Kenya’da devlet başkanlığı seçimini, Uhuru Kenyatta’nın kazandığı bildirildi. 

 

 

                                                                                                                                     10 MART 2013

 

1- Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, İsveç’e hareketinden önce Esenboğa Havalimanı’nda basın toplantısı düzenledi. Devletin terörü Türkiye’nin gündeminden çıkarmak için samimi bir gayret içinde olduğunu vurgulayan Cumhurbaşkanı Gül, “Bütün bunlar karşı tarafın samimiyetini test edici unsurlar olacaktır. Onun için hep beraber, dikkatli şekilde teyakkuz içerisinde, diğer yandan da takip ediyoruz. Geçmişten bu yana gelmiş birçok tecrübelerimiz vardır. Bu tecrübelerimiz daima zihnimizin de bir köşesindedir.” dedi. Yeni anayasa çalışmalarında gelinen durum ve sürece ilişkin tartışmalara yönelik değerlendirmesinin de sorulması üzerine Cumhurbaşkanı Gül, “Ümit ederim ki bir uzlaşma söz konusu olur. Önemli olan, Türkiye’nin gelişmiş demokrasilerin bütün niteliklerini taşıyan bir anayasaya sahip olmasıdır.” diye konuştu.

 

2- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan İstanbul’da Ümraniye Belediyesi’nin yeni hizmet binasının açılışında yaptığı konuşmada, üçüncü boğaz köprüsünü de en kısa sürede hizmete açmayı hedeflediklerini ifade etti. Türkiye’nin yapılan yatırımlarla değiştiğini, geliştiğini anlatan Başbakan Erdoğan, “Bir vilayetimiz bilgi çağını yaşarken diğeri ortaçağı yaşarsa Türkiye’yi sağlıklı şekilde büyütemeyiz. Onun için geçmişin ihmalleriyle kararlı şekilde mücadele ediyor, yıllardır yapılamayanları tek tek şehirlerimize, milletimize kazandırıyoruz.” dedi. Başbakan Erdoğan, bölücü terör örgütünün Güneydoğu’ya yapılan yatırımları baltalamak için her şeyi yaptığını anlatarak “Oradaki iş makinelerini yakıyorlar, yıkıyorlar. Yaptıkları hep bu. Ben de diyorum ki kardeşlerim; bunlara prim vermeyeceğiz. Dik duracağız dik. Halkımız eğer bu noktada dik durursa Allah’ın izniyle biz bu işi başarırız. Allah’ın verdiği canı, bilesiniz ki kimse O’nun müsaadesi olmadan alamaz.” dedi.

 

3- Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, Uluslararası Anadolu Sağlık Federasyonu’nun (USAF), Ankara’da düzenlediği Tıp Bayramı etkinliğinde yaptığı konuşmada, USAF’ın yurtdışındaki faaliyetlerinin kamu diplomasisi açısından çok önemli olduğunu vurguladı. Türkiye’deki sağlık hizmetlerinin ABD’nin acil servis hizmetlerinden daha iyi olduğunu dile getiren Başbakan Yardımcısı Arınç, “Orada isim yapmış bazı yerler var. Ancak bazı yerlerde acil hastalara beş gün sonra müdahale ediliyor. Türkiye’de ise Başkent’teki hastanelerimizde imkân olarak ne varsa Hakkari Yüksekova’daki hastanelerimizde de aynı imkân var.” diye konuştu.

USAF’ın her yıl düzenlediği Tıp Bayramı etkinliklerine bu sene Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç’ın yanı sıra Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, doktorlar, eczacılar ve çok sayıda davetli katıldı. 

 

4- Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ, katıldığı televizyon programında gündemdeki konulara ilişkin değerlendirmelerde bulundu. Genel af konusunun birileri tarafından sürekli gündeme getirildiğini söyleyen Başbakan Yardımcısı Bozdağ, “Toplum bu konuda rahatsız. Genel af istemiyor insanlar. Af diye bir şey hükûmetimizin gündeminde yoktur.” dedi. Ayrıca Başbakan Yardımcısı Bozdağ, başkanlık sistemi konusunda kamuoyu üzerinden farklı mesajlar verilmeye çalışıldığını anlattı.

 

5- Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Atina’da Kathimerini gazetesine verdiği demeçte, yıllarca Türkiye ve Yunanistan’ın birbiriyle rekabet içinde olduğunu ancak bugün ilişkilerdeki metotlarda ve mizaçta değişiklikler kaydedildiğini belirtti. Bakan Davutoğlu, “Artık birbirimizle başa çıkmaya çalışmıyoruz. İlişkilerimizde yeni ufuklar açmak istiyoruz.” dedi. 

 

6- MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, Atatürk Spor Salonu’nda yapılan Aksaray Belediye Başkanı Aday Takdimi Toplantısı’nda yaptığı konuşmada, çözüm sürecini ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ı eleştirdi.  Bahçeli, Türkiye’nin çok tehlikeli bir sınırda olduğunu savundu. Bahçeli, “Bölücü güruh Türk milliyetçiliğini zincirlemek ve Türklüğü silmek için AK Parti’nin takip edeceği yol haritasını kanlı kalemi ile çizmiştir. Başbakan Erdoğan için tek amaç, başkan olabilmek ve saltanatını kurumsallaştırmaktır.” ifadesini kullandı.    

 

7- BDP Eş Başkanı Gültan Kışanak Van'da katıldığı dayanışma gecesinde yaptığı konuşmada, barış sürecinden umutlu olduğunu belirterek “Şimdi müzakerelere başlanma aşamasındayız. Biz bunu bir resmî müzakere sürecine dönüştürmek istiyoruz. Müzakere sürecinin mekanizmaları kurulursa, ilkeleri sağlıklı olarak tespit edilirse, komisyonları kurulları oluşturulabilirse, bu konuda parlamento görevini yaparsa, hükûmet atması gereken adımları atarsa, biz de atmamız gereken adımları atarak süreci ilerleteceğiz. Yeter ki iş oldu bitti havasına kapılıp 'Nasılsa birileri barışı getiriyor, yarın hepimiz rahata kavuşacağız' diye bir kolaycılığa kimse kaçmasın.” dedi. 

 

8- Saadet Partisi Genel Başkanı Mustafa Kamalak, Karaman’da yaptığı konuşmada, “Milli Görüşün tek temsilcisi Saadet Partisi’dir. Amacımız ülkemizi yaşanabilir bir hâle getirmek, Türkiye’mizi batıya kul köle olan bir ülke değil lider, önder bir Türkiye yapmak, yeniden büyük Türkiye’yi kurmak.” diye konuştu.

 

9- Voleybol Bayanlar CEV Şampiyonlar Ligi final maçında Vakıfbank, Azerbaycan temsilcisi Rabıta Bakü'yü son sette 25-23 yenerek şampiyon oldu. Vakıfbank, tarihinde ikinci kez Avrupa şampiyonu oldu.

 

10- Tiyatro ve sinema sanatçısı Metin Serezli, İstanbul’da hayatını kaybetti.

 

11- İsveç Büyükelçisi Hakan Akesson, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün İsveç ziyareti öncesinde Zaman gazetesine yaptığı açıklamada, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün İsveç ziyaretini tarihi olarak niteleyerek zaten mükemmel olan ilişkilerin bu ziyaret esnasında “stratejik ortaklık belgesi” ile daha da ileri taşınacağını söyledi.

 

12- Almanya’nın Baden-Württemberg eyaletinin Backnang şehrinde bir apartman dairesinde çıkan yangında 8 Türk hayatını kaybetti.

 

                                                                                                                                     11 MART 2013

 

1- Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, Bakanlar Kurulu toplantısının ardından gazetecilerin gündeme ilişkin sorularını cevapladı. Başbakan Yardımcısı Arınç, Cilvegözü saldırısına ilişkin “Saldırıyla ilgili toplam sekiz şahıs gözaltına alınmıştır. Olay, iddianameye bağlandıktan ve yargı süreci bittikten sonra belki filmlere konu olabilecek çok önemli operasyonlarla bu sonuca varılmıştır.” şeklinde konuştu. Almanya’daki yangınla ilgili ise bütün ihtimalleri hesaba kattıklarını ve süreci takip ettiklerini belirterek “Şensölye Merkel, yangının açıklığa kavuşturulması için her türlü yardım sözü verdiğini ifade etti.” dedi.

 

2- İçişleri Bakanı Muammer Güler, kaçırılan kamu görevlisi ve askerlerin teslim edileceğini açıkladı. Rehinelerin serbest bırakılması ile ilgili ailelerine haber verildiğini belirten Bakan Güler, olayın şova dönüşmemesi gerektiğini vurguladı. Bunun için gerekli tedbirleri aldıklarını kaydetti.

 

3- Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, Sabah Ankara Temsilciliğini ziyaret ederek yeni projeleri hakkında bilgi verdi. Bakan Müezzinoğlu, Türkiye’de bebek ölüm oranlarını düşürebilmek için anne sütü bankasından vazgeçmeyeceklerini belirterek “ Toplumun hassasiyetleri giderilecek. Hastaneden bilgisayar üzerinde bir linke tıklayarak sütannenin kim olduğuna ulaşılabilecek.” dedi.

 

4- Başbakanlık Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı (AFAD) Başkanı Fuat Oktay, BM standartlarında yapılan hesaplamaya göre Türkiye’nin Suriyeli sığınmacılar için 1.5 milyar dolar harcadığını söyledi.

 

5- İsveç’e resmî ziyarette bulunan Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, krala Türkiye Cumhuriyeti Devlet Nişanını verirken, kral da Gül’e İsveç’in en üst düzey nişanı olan Serafim Nişanı’nı takdim etti. 

 

 6- Avrupa Parlamentosu üyesi 20 milletvekili, AB Yüksek Temsilcisi Catherine Ashton’a bir mektup göndererek Başbakan Erdoğan’ı kınadı. Beş siyasi parti ve 11 ülkeden 20 milletvekilinin imzaladığı mektup, Başbakan Erdoğan’ın sözlerinin “kabul edilemez” olduğunu savunarak AB Dışişleri bakanlarının da kendileri gibi Erdoğan’ı kınamasını istedi.

 

7- İngiltere’nin Avrupa Birliği’nden çıkıp çıkmayacağı tartışılırken ülkenin Avrupa İnsan Hakları Mahkemesinden de ayrılabileceği belirtildi. Muhafazakâr Ev isimli düşünce kuruluşunda konuşan İngiltere İçişleri Bakanı Theresa May, milli güvenlik ve İngiltere’nin hükümranlığı için AİHM’den çıkılabileceğini söyledi.

 

8- Macaristan Başbakanı Viktor Orban’ın anayasa tadilatıyla yetkilerini artırması, Avrupa’da tepki uyandırdı. Hem Avrupa Birliği hem de Avrupa Konseyinin uyarılarını hiçe sayan Orban ve müttefikleri, 11’e karşı 265 oyla dün anayasa değişikliğini Macar meclisinden geçirdi.

 

 

           12 MART 2013

 

1- Genelkurmay Başkanlığı, 28 Şubat soruşturması kapsamında şüpheli sıfatıyla ifade veren 1. Ordu Komutanı Orgeneral Yalçın Ataman’ın 7 Nisan 1997’de yapıldığı iddia edilen Batı Çalışma Grubu toplantısında bulunmadığını açıkladı. 

 

2- CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, partisinin grup toplantısında Uludere Raporu’na değinerek “Bir devlet düşünün; 34 yurttaşımızı öldürüyoruz. Uludere sıradan bir olay değildir. 14 günde aydınlanması gereken sorun 14 aydır çözülemiyor. Herkes ne olduğunu biliyor, ama çıkıp kamuoyunun önünde söylemiyor. Meclis komisyonu, gerçekleri aydınlatmak değil gerçekleri karartmak gibi bir işlevi üslenmiş vaziyette. İşin ucu Recep Tayyip Erdoğan’a dayanınca orada akan sular duruyor. Oslo görüşmelerinde de savcı soruşturma açtı, alelacele yasayla korudular. Neden? Ucu Başbakan’a dokunuyor diye.” şeklinde konuştu.

 

3- Başbakan Yardımcısı Beşir Atalay, BM Mülteciler Yüksek Komiseri Antonio Guterres’le kahvaltılı çalışma toplantısında yaptığı konuşmada, PKK’nın kaçırdığı kamu görevlilerini serbest bırakması için başlatılan girişimlerle ilgili “Bunlar, süreçle ilgili iyi niyet gösterileri şeklinde değerlendirilmeli. Bu, süreç içerisinde pazarlığı yapılan konular değildir.” dedi. 

 

4- BM Mülteciler Yüksek Komiseri Antonio Guterres, Ankara’daki temasları kapsamında İçişleri Bakanı Muammer Güler ile bir araya geldi. Guterres gazetecilere yaptığı açıklamada, Türkiye’de terörü sonlandırmak için yürütülen çözüm sürecinden ümitli olduklarını belirterek kendi kontrollerindeki Mahmur Kampı’na ilişkin de değerlendirmelerde bulundu. Guterres, “Çözüme ulaşması durumunda gönüllü geri dönüş için koşullar ortaya çıkacaktır.” dedi.

 

5- Ordu'nun büyükşehir olmasını öngören teklif, TBMM İçişleri Komisyonu'nda kabul edildi. Teklif, On Üç İlde Büyükşehir Belediyesi ve Yirmi Altı İlçe Kurulması ile Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun’da değişiklik yapılmasını içeriyor. 

 

6- MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli partisinin grup toplantısında, terörist başı Abdullah Öcalan’ın 21 Mart’ta telekonferansla barış çağrısında bulunacağına yönelik iddialara “O zaman İmralı’da kalmasının bir anlamı kalmamıştır. Başbakan bu fırsatları, bu caniye tanıyorsa Meclis’e getirsin kürsüde de bir konuştursun. Obama gibi o da konuşsun.” şeklinde ifade etti.

 

7- Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, İsveç’teki temasları çerçevesinde Başbakan Fredrik Reinfeldt ile bir araya geldi. İki ülke dışişleri bakanlarının Türkiye-İsveç Stratejik Ortaklık Belgesi’ni imzalamasının ardından ortak basın toplantısı düzenlendi. Cumhurbaşkanı Gül, “Avrupa’nın demokrasi, insan hakları, ifade hürriyeti ve standartları çok yüksek. Maalesef zaman zaman teröristler bunu istismar ediyor. Teröre bulaşanlar, Avrupa demokrasilerinin bu üstünlüğünü yeri geldiğinde zaaf gibi çok istismar ediyor.” dedi. 

 

8- Fransa’nın Strasburg kentindeki Avrupa Parmentosu Genel Kurulu’nda bir konuşma yapan İsrail Cumhurbaşkanı Şimon Peres, Suriye’deki katliamların önüne geçilmesi için Arap Birliği’nin Suriye’ye “asker göndermek dâhil” etkin bir müdahalede bulunması gerektiğini savundu. Peres, “Suriye lideri, halkını ve hatta çocukları öldürürken elimiz kolumuz bağlı kalamayız. En iyi çözüm, Suriye’nin de üyesi olduğu Arap Birliği’nin bu ülkeye yapacağı müdahaledir.” dedi. 

 

 

                                                                                                                                   13 MART 2013

1- Gazi Üniversitesi’nde, sekiz kamu görevlisinin PKK terör örgütü tarafından serbest bırakılması konusuna ilişkin soruları cevaplayan Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, terör örgütü PKK’nın elindeki kamu görevlilerinin serbest bırakılması sürecinin, bilgileri dâhilinde ve normal şekilde yürüdüğünü söyledi.

 

2-  Anayasa Mahkemesi, başbakana “Millî güvenliğin açıkça gerekli kıldığı hâllerde televizyon kanallarının yayınını geçici olarak durdurma” yetkisi veren yasanın iptal talebini reddetti.

 

3- Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan, Türkiye de bulunan Benin Cumhurbaşkanı Thomas Boni ile yaptığı görüşmede açıklamalarda bulundu. Bakan Çağlayan, benim görevim ihracatı artırmak, ithalatı azaltmak ama konu Afrika ve Benin olunca, onların bize daha çok ürün satmasını önemsiyoruz dedi.

 

4-  İçişleri Bakanı Muammer Güler, basın mensuplarının gündeme ilişkin sorularını cevaplandırdı. Bakan Güler, Cilvegözü saldırganlarını yakalamak için Suriye tarafında operasyon düzenlendiği şeklindeki iddiaları yalanladı.

 

5- Sanayi Bakanı Nihat Ergün makamında basın mensuplarına yaptığı açıklamada, Türkiye’nin uluslararası girişimci çıkarabilmesi için uygun ortamın sağlanması gerektiğini söyledi. Steve Jobs, Bill Gates gibi kişilerin sadece zeki olduklarından değil belli desteklerle o noktaya ulaştığını belirten Bakan Ergün, “Biz de bu ortamları daha önce oluştursaydık, Türkiye’den daha fazla isim çıkardı.” dedi.

 

6- Kocaeli’nde, Darıca belediye başkan adayının tanıtım toplantısında konuşan MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, PKK’nın kaçırarak aylardır elinde tuttuğu kamu görevlilerinin “iğrenç bir pazarlığa” konu edildiğini savundu.

 

7- Merkez Bankası Başkanı Erdem Başçı yaptığı açıklamada dünyada düşük büyüme, düşük faiz ortamının devam ettiğini, bu konjonktürde Türkiye için doğru ekonomik politika bileşiminin düşük faiz, dengeli büyüme olduğunu belirtti.

 

8- Türkiye’nin en iyilerinin belirlendiği 2. Kristal Fare Ödülleri  sahiplerini buldu. Medya, siyaset, sosyal sorumluluk ve reklam dünyasının en iyileri internet ortamında seçildi. 19 kategoride Türkiye’nin en iyilerinin belirlendiği gecede Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, “Sosyal Medyayı En İyi Kullanan Siyasetçi” ödülünü ikinci defa aldı.

 

 9- Cumhurbaşkanı Abdullah Gül İsveç ziyaretinde gazetecilere yaptığı açıklamada, çözüm sürecinde herkesin sorumlu davranmasını istedi. Cumhurbaşkanı Gül, “Şiddet durursa  güvenlik politikalarından reform politikalarına geçiş kolaylaşır. Herkes bunun kıymetini bilsin ve netice inşallah iyi olsun.” dedi.

 

10- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın iki hafta önce Avusturya’da düzenlenen Medeniyetler İttifakı toplantısında Siyonizmi “insanlık suçu” olarak saymasının ardından ABD Kongresi’nin üyeleri kendisine bir kınama mektubu gönderdi.

 

11- Türkiye’nin, onur konuğu olarak katıldığı dünyanın en büyük gayrimenkul fuarı MIPIM’in resmi açılışı yapıldı. Fransa’nın Cannes şehrinde başlayan fuarın açılışına Başbakan Yardımcısı Ali Babacan da katıldı. 

 

12- PKK terör örgütünün çeşitli tarihlerde kaçırdığı sekiz kamu görevlisi, örgütün Zap kampı yakınlarında Türkiye’den giden heyete teslim edilerek serbest bırakıldı.

 

13- Suriye’deki olaylar üçüncü yılına girdi. Stratejik Araştırma ve İletişim Merkezi’nin yaptığı açıklamaya göre, iki yıl içinde Suriye’de hayatını kaybedenlerin sayısı 71 bini aştı.

 

 

 

14 MART 2013

1- Uluslararası Gayrimenkul Fuarı MIPIM için gittiği Cannes’da Türk gazetecilerle bir araya gelen Başbakan Yardımcısı Ali Babacan, Türkiye’de yatırım yapmak isteyen yabancıların vatandaşlık da istediğini belirterek “Türk pasaportu taşıyayım şeklinde ciddi talep var.” dedi. Türkiye’de yatırım yapanlara oturma izni ve vatandaşlık verilmesi konusunda açıklamalarda bulundu. Türkiye’den ciddi bir rakama ev alan ve yılın 1-2 ayını Türkiye’de geçirmek isteyenlere oturma izni konusunda daha toleranslı olunması gerektiğini, yatırım yapan kişilerin özellikle iş insanı kimliği bulunabileceğini ifade eden Başbakan Yardımcısı Babacan, “Onların Türkiye’ye daha çok gidip gelmesi, daha çok iş getirecektir, ekonomiye katkısı olacaktır. Bununla ilgili çalışma başlattık” diye konuştu. Başbakan Yardımcısı Babacan şöyle devam etti; “Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olayım, Türk pasaportu taşıyayım’ şeklinde çok ciddi ilgi ve alaka var. Çünkü o ay yıldızlı pasaportun çok geniş bir coğrafyada nasıl kapı açtığını görüyoruz. Gelişmiş ülkelerin bu konuyla ilgili uygulamaları var. Önce oturma izni sonra çalışma izni arkasından vatandaşlık oluyor, ancak sırayla... Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlığının da kıymetini bilmemiz lazım. Herkese dağıtılacak bir şey değil, dikkatli olmamız lazım.”

 

2- Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, sürecin başladığı gibi olumlu seyretmesi halinde 21 Mart tarihinden önce terör örgütü elebaşı Öcalan tarafından bir bildiri ortaya çıkabileceğini belirterek, “Bu süreç zannediyorum ki hemen silah bırakmayla ilgili olmaz, mutlaka bir eylemsizlik çatışmasızlık kararı vereceksiniz, bundan sonra artık silahların susması gerekiyor şeklinde bir bildiri veya duyuru yapılacağını ümit ediyorum.” dedi. Gelişmelerin Nevruza yetişememesi ihtimalinin de göz ardı edilmemesi gerektiğini vurguladı.

 

3- Adalet Bakanı Sadullah Ergin kamuoyunda 4. Yargı paketi olarak bilinen ‘İnsan Hakları Ve İfade Özgürlüğü Bağlamında Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Tasarısı’ ile ilgili milletvekillerinin eleştirilerini cevapladı. Bakan Ergin, “en çok ihlal alan ülkeyiz. 1959 yılından bu yana Türkiye aleyhine verilmiş AİHM kararlarıyla yüzleşmeyi göze aldık.” dedi.

 

4- Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu Türkiye’de bulunan Romanya Dışişleri Bakanı Titus Corlatean ile Dışişleri Bakanlığında yaptığı görüşmenin ardından bir basın toplantısı düzenledi. Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın siyonizmi 'insanlığa karşı suç' olarak nitelendirmesi üzerine gelen tepkileri değerlendiren Bakan Davutoğlu şunları söyledi: “İsrail’in bölgedeki yayılmacı politikaları ve buna dayalı olarak saldırgan tutumuna da en sert şekilde karşı çıktık; çıkmaya da devam edeceğiz. Türkiye’nin kimseye bir izahat borcu yoktur. Bütün Avrupa’da holokost yaşanırken son 600 yıl içinde ülkemiz her türlü Yahudi cemaati için bir sığınak olmuştur. Her topluma kapımız açıktır. Kimse bu konuları istismar ederek Türkiye’nin bembeyaz siciline leke getirmeye çalışmamalıdır.”

 

5- Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker, 6. Uluslararası Ekmek, Pasta Makinaları, Dondurma, Çikolata ve Teknolojileri Fuarı’nın (IBATECH) açılışında yaptığı konuşmada ‘Ekmeğini İsraf Etme’ kampanyasıyla ilgili olarak, bir milyar insan açken günde altı milyon ekmeğin çöpe gittiğini belirterek, “bizim ne örfümüze, ne kültürümüze, ne de inancımıza, hiçbir şekilde bir yere sığdıramadığımız şey budur.” dedi.

 

6- Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, Sağlık Bakanlığı, Üniversite Hastaneleri Birliği ile Özel Hastaneler ve Sağlık Kuruluşları Derneği (OHSAD) işbirliğiyle İstanbul Haliç Kongre Merkezi’nde düzenlenen ‘Tıp Bayramı Kutlama Töreni’nde konuştu. Bakan Müezzinoğlu, Tam Gün Yasası ile ilgili bazı detayları Başbakan Erdoğan’ın ilk grup toplantısında açıklayacağını ifade ederek, “Tam günden geri adım atmamız söz konusu olmayacak” dedi. “Üniversitelerimiz güçlü olmalı. Hocalarımız onların içerisinde ayrı bir güç değil, üniversitesiyle birlikte güç olmalı. Marka olabiliyorsa bizim hocamız üniversitesiyle birlikte marka olmalı” diyen Bakan Müezzinoğlu, hocaların hangi başarıyı, katkıyı, ideali istiyorsa kurumuyla beraber istemesi gerektiğini vurguladı.

 

7- Türkiye genelinde işsiz sayısı 2012 yılı Aralık döneminde geçen yılın aynı dönemine göre 214 bin kişi artarak 2 milyon 790 bin kişiye yükseldi. İşsizlik oranı ise 0,3 puanlık artış ile yüzde 10,1 seviyesinde gerçekleşti. Tarım dışı işsizlik oranı 0,4 puanlık artış ile yüzde 12,4, 15-24 yaş grubunu içeren genç işsizlik oranı ise 1,7 puanlık artış ile yüzde 19,8 oldu. İstihdam edilenlerin sayısı 2012 yılı Aralık döneminde, bir önceki yılın aynı dönemine göre 1 milyon 88 bin kişi artarak 24 milyon 766 bin kişiye yükseldi. Bu dönemde, tarım sektöründe çalışan sayısı 87 bin kişi, tarım dışı sektörlerde çalışan sayısı 1 milyon bin kişi arttı. İstihdam edilenlerin yüzde 23'ü tarım, yüzde 19,6'sı sanayi, yüzde 6,7'si inşaat, yüzde 50,8'i ise hizmetler sektöründe yer aldı. Önceki yılın aynı dönemi ile karşılaştırıldığında inşaat sektörünün istihdam edilenler içindeki payı 0,3 puan, hizmetler sektörünün payı 0,7 puan artarken, tarım sektörünün payı 0,6 puan, sanayi sektörünün payı ise 0,2 puan azaldı.

 

8- Çin’in yeni Devlet Başkanı olarak Şi Cinping seçildi.

 

9- İsviçre’nin Cenevre kentinde yer alan Avrupa Nükleer Araştırma Merkezi’nden (CERN) yapılan açıklamaya göre maddeye kütle ve yoğunluk kazandıran atom altı parçacığının izine geçen Temmuz ayında ulaşan bilim insanları yaptıkları araştırmalar sonucunda parçacığın varlığından emin olduklarını bildirdiler.

 

 

                                                                                                                                     15 MART 2013

 

1- Cumhurbaşkanı Abdullah Gül 14 Mart Tıp Bayramı dolayısıyla Çankaya Köşkü'nde resepsiyon verdi. Basına kapalı resepsiyona Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu’nun yanı sıra 81 ilden ‘Yılın Doktorları’ ve 6 ilden ‘Yılın Sağlık Çalışanları’ katıldı. Cumhurbaşkanı Gül resepsiyonda, sağlık çalışanlarını 14 Mayıs Tıp Bayramı vesilesiyle Çankaya Köşkü’nde ağırlamaktan memnuniyet duyduğunu belirterek “Doktorlar ve bütün sağlık personeli hep beraber büyük bir özveriyle çalışıyor, herkese şifa dağıtıyorlar.” diye konuştu.

 

2- Doğal Afet Sigortaları Kurumu (DASK) tarafından düzenlenen ‘Şehirler Yarışıyor Sigortalılar Kazanıyor’ yarışmasının ödül törenine katılan Başbakan Yardımcısı Ali Babacan, Türkiye’nin sigortalılık oranlarının, ülkede sigortacılık bilincinin oturmadığını gösterdiğini söyledi.

 

3- Dicle Üniversitesinde düzenlenen ‘Büyük Restorasyon: Kadimden Küreselleşmeye Yeni Siyaset Anlayışımız’ konulu konferansta konuşan Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, “Büyük bölgesel restorasyonun önünü açıyoruz. Bunu dediğimizde bize diyorlar ki ‘Yeni Osmanlıcı’... Bütün Avrupa sınırları kaldırıp bütünleşirken yeni Romacı, yeni kutsal Roma Germen İmparatorlukçu olmuyor da niçin biz 100 sene önce bir arada yaşayan halklar tekrar bir araya gelsin derken suçlanarak yeni Osmanlıcı ilan ediliyoruz?” dedi. Bakan Davutoğlu, Diyarbakır'ın eskiden olduğu gibi Basra'dan gelenlerin Karadeniz’e kadar gittiği, Orta Asya’dan, İran’dan gelenlerin Akdeniz’e kadar gittiği kavşağın üzerinde olacağını, ekonomisinin de bununla canlanacağını belirterek “Burada iki yol var. Ya Türk’üyle, Kürt'üyle, Arnavut’uyla, Boşnak'ıyla, Arap'ıyla her bir milletiyle yürüyeceğiz ya da bizi lime lime edip küçük parçalara ayırmaya çalışacaklar. İrademiz net ve açıktır. Artık bu parantez kapanmalıdır.” diye konuştu.

 

4- Anayasa Mahkemesi Başkanı Haşim Kılıç, Erciyes Üniversitesi ve Kayseri Barosu tarafından İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Salonunda düzenlenen ‘Yeni Anayasa’ konulu sempozyumun açılışında yaptığı konuşmada, doğal farklılıkların yoğun olduğu bir ülkede ve dünyada yaşadıklarını, insanlık tarihinin bu farklılıklardan kaynaklanan savaş ve yıkımların acı tecrübeleri ile dolu olduğunu söyledi. Böyle bir kültürün hâkim olduğu siyasal iklimde sorunları çözme şansının zayıf olduğuna dikkati çeken Kılıç, “Barış için gerekli olan iklimi oluşturmadan güce dayalı yapılacak anayasal düzenlemeler ‘ben yaptım oldu anayasası’ olur. Bu yaklaşım toplum barışının en büyük tehdidi olmak yanında, sorunları büyütmekten başka sonuç doğurmaz” dedi. 

 

5- Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan Anadolu Aslanları İşadamları Derneği (ASCON) tarafından İstanbul’da düzenlenen ‘Pozitif Ayrışma Gösteren Türkiye Ekonomisinde Yeni Ufuklar’ konulu toplantıda yaptığı konuşmada, Türkiye’nin küresel krizden kendi çabalarıyla çıktığını belirterek “IMF’nin yazdığını kullanmadık, önlerine kendi reçetemizi koyduk.” dedi.

 

6- Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, bütçedeki trendin yılsonu hedeflerinin kolaylıkla yakalanabileceğini gösterdiğini belirterek “Bütçe disiplini temel önceliğimiz. Bütçe disiplinini sürdürecek makro ekonomik dengelerimizi daha da güçlendirmeye devam edeceğiz.” dedi.

 

7- Suriye’ye uygulanan silah ambargosunun kaldırılmasını isteyen İngiltere ve Fransa’nın Avrupa Birliği’ne resmen başvuruda bulunduğu bildirildi. Almanya Başbakanı Angela Merkel AB zirvesinde yaptığı konuşmada, Fransa Cumhurbaşkanı François Hollande ve İngiltere Başbakanı David Cameron’un Suriye’ye silah ambargosu konusunda görüşlerinin değiştiğini belirtip ambargonun kalkmasını istediklerini söyledi.

 

8- ABD Başkanı Barack Obama İsrail’in Channel 2 televizyonuna verdiği özel demeçte, İran’ın nükleer program konusunda hâlâ güç kullanmak yerine diplomasiyi tercih ettiğini belirtti.

 

 

 

                                                                                                                                    16 MART 2013

 

1-CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu başkanlığında gerçekleştirilen olağanüstü Parti

Meclisi (PM) toplantısında Kılıçdaroğlu, PM üyelerine ‘yeni anayasa’ ve ‘çözüm süreci’ni değerlendirdi. Yeni anayasa çalışmalarında, parti içindeki vatandaşlık tanımıyla ilgili farklı görüşlerin olabileceğini belirten Kılıçdaroğlu, vatandaşlık tanımında ‘Türk Milleti’ kavramının kalması gerektiğini söyledi. 

 

2- Başbakan Yardımcısı Beşir Atalay çeşitli temaslarda bulunmak üzere gittiği Iğdır’da yaptığı açıklamada, çözüm sürecine ilişkin “Bu sadece hükûmetimizin meselesi değil, ülkemizin büyük bir sorunudur. İnşallah bunu çözeceğiz. Şu anda süreç olumlu bir şekilde yürüyor.” dedi.  

 

3- İçişleri Bakanı Muammer Güler yaptığı açıklamada, çözüm sürecine ilişkin görüşmelerin belli bir prosedür dahilinde yürüyeceğini belirterek “Herkes sorumluluk içinde elini taşın altına koyarak hareket etmelidir.” dedi. 

 

4- Kültür ve Turizm Bakanı Ömer Çelik, Turizm Fuarı’nın açılışı için gittiği Rusya’nın başkenti Moskova’da medya temcileriyle bir araya geldi. Bakan Çelik, Türk demokrasisinin tüm kimlikleri üzerinde toplayan bir seviyeye geldiğini belirterek “Geçmişte azınlıklara karşı yapılan bazı yanlışlıklar artık söz konusu değil. Bu yanlışlıklar yüzünden ülkemizi terk etmiş Hıristiyan ve Yahudiler var. Bunların hepsine ‘Ülkenize geri dönebilirsiniz.’ diyoruz. Dünyanın herhangi bir yerinde başınız sıkışırsa gideceğiniz ilk yer Türk büyükelçilikleri olsun.” diye konuştu.  

 

5- MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, Ordu’nun Fatsa ilçesinde belediye başkanı aday takdim toplantısında çözüm süreciyle ilgili olarak “PKK bu şekilde bitirilemez. Kaldı ki Başbakan ve hükûmetin buna niyeti de yoktur. ‘Süreç iyi gidiyor, barışa yakınız’ sözleri bir aldatmacadır.” dedi.

 

6- BDP Genel Başkanı Selahattin Demirtaş gazetecilerle düzenlediği sohbet toplantısında, BDP ve Kandil’in 3’er, Avrupa kanadının da 7 olmak üzere toplam 13 sayfalık 3 mektubun dün akşam İmralı’ya ulaştığını belirterek “Muhtemelen Abdullah Öcalan’ın yanıtı, Nevruz kutlamaları sırasında 21 Mart’ta okunacak. Kimin okuyacağı henüz belli değil.” diyerek  “Yolun yarısı geçildi. Mektuplar, hükûmete süreç için bir destektir. Tereddütsüz sürecin arkasındayız.” şeklinde konuştu. 

 

7- Tarım ve Köyişleri Bakanlığı ile Devlet Bakanlığı görevlerinde bulunan eski bakanlardan Refaiddin Şahin, İstanbul’da vefat etti.  

 

8- Memur-Sen ve Eğitim Bir-Sen Genel Başkanı Ahmet Gündoğdu, Eskişehir’de katıldığı bir konferans öncesi gazetecilere açıklamalarda bulundu. Kamu çalışanlarına kıyafet özgürlüğü talebiyle başlattıkları çalışma kapsamında 12 milyon 300 bin imza topladıklarını belirten Gündoğdu, imzaları Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik’e teslim ettiklerini ve 18 Mart 2013 tarihi itibariyle memurların devlet dairelerine serbest kıyafetle görev yapmaya başlayacaklarını açıkladı. 

 

9- Eczacıbaşı Holding Yönetim Kurulu Başkanı Bülent Eczacıbaşı Frankfurt’ta düzenlenen Uluslararası Isıtma, Soğutma ve Havalandırma Fuarı (ISH) için gittiği Almanya’da, gazetelerin ekonomi editörleriyle bir araya geldi.   Türkiye ve dünyadaki ekonomik gelişmeleri değerlendiren Eczacıbaşı, küresel krizde dünya risk haritasının değiştiğini belirterek “Yaşanan kriz, şirketlere Batı ülkelerinde problem yaşanabileceğini ve gelişmekte olan ülkelere yatırımın daha kârlı olabileceğini öğretti.”dedi.  

 

10- Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad, danışmanı Buseyna Şaban aracılığıyla gönderdiği bir mektupla krizin çözümü için BRICS ülkelerine  (Brezilya, Rusya, Hindistan, Çin, Güney Afrika) çatışmaların sona erdirilmesi ve diyaloğun başlaması amacıyla Suriye sorununa müdahil olmaları çağrısında bulundu.   

 

11- BM Kadının Statüsü Komisyonu, kadın ve genç kızlara yönelik şiddetin sona erdirilmesiyle ilgili deklarasyonu kabul etti.

 

 

                                                                                                                                     17 MART 2013

 

1- Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, yayınladığı Çanakkale mesajında “Çanakkale’de verilen mücadele, birlik ve beraberliğimizin, bin yıllık kardeşliğimizin ve hiçbir gücün buna zarar veremeyeceğinin en açık kanıtıdır.” dedi. “Farklı milletlere mensup insanların koyun koyuna yattığı Çanakkale aynı zamanda, barışın anlam ve değerini tüm insanlığa anlatan bir ibret abidesidir.”  diyen Cumhurbaşkanı Gül, “Parlak geçmişimizin de işaret ettiği gibi Türkiye’yi çok daha güzel yarınların beklediğine yürekten inanıyorum.” dedi. 

TBMM Başkanı Cemil Çiçek mesajında, insanüstü fedakârlıklarla, millet ve bayrak sevgisinin örnekleriyle dolu bu zaferin kahramanlarının, bıraktıkları manevi miraslarla gönüllerde daima kalacaklarını söyledi.  

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, hür ve bağımsız yaşama kararlılığının en veciz örneklerinin sergilendiği Çanakkale Deniz Zaferi'nin eşsiz bir kahramanlık destanı olduğunu söyleyerek “Şehitlerimizin aziz emanetini ebediyen koruyacak, bu emaneti çok daha yükseklere taşımak için var gücümüzle mücadele edeceğiz.” dedi. 

Genelkurmay Başkanı Orgeneral Necdet Özel ise mesajında, “Şüphesiz vatan toprağımızı paha biçilmez kılan ve onu kutsallaştıran, her karış toprağın diyetini kanıyla ve canıyla ödeyen şehitlerimizdir. Onlar, aynı zamanda millet olarak var oluşumuzun, birlik ve beraberliğimizin ve vatan sevgimizin de ölümsüz kahramanlarıdır.” dedi. 

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu da “Bu aynı zamanda masa başında yapılan hesapların altüst olduğu, yokluk içindeki bir milletin mucizelere imza attığı, mazlumun zalime direnişinin de sembolüdür.” dedi. 

 

2- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan Çanakkale’nin Biga ilçesinde gerçekleştirilen toplu açılış töreninde yaptığı konuşmada, muhalefete rağmen terör sorununu çözeceklerini belirterek  “Muhalefet bizi isterse yalnız bıraksın, yeter ki sizler, milletimiz bizimle beraber olsun, bize yeter. Siz yanımızda olursanız bu işi bitiririz.” ifadelerini kullandı. Şehitlikte kardeşçe yatan şehitlerin hatırasını yaşatmak, onların tesis ettiği kardeşliği yüceltmek için var güçleriyle çalıştıklarını dile getiren Başbakan Erdoğan, “Kendilerine ulusalcı diyenler, gelip Çanakkale ruhundan nasiplenmediler. Barıştan, demokrasiden bahsedenler, gelip buradaki Diyarbakırlı, Vanlı şehidin anlattığını dinlemediler. Onlar, terörün sona ermesine engel oldukça biz, inadına bu terörü bitirmenin mücadelesini vereceğiz.” dedi.

 

3- Hâkimler ve Savcılar Yüksek Kurulu (HSYK), ABD Kongresi’nin destek ajansı Open World Leadership Center ile iş birliği anlaşması imzaladı. Anlaşma, iki ülke yargı mensuplarının karşılıklı yargı sistemlerini tanımalarını ve analiz edebilmelerini sağlayacak. 

 

4- Adalet Bakanı Sadullah Ergin, Kanaltürk’te yayımlanan “Ankara’nın Nabzı” programında 2013 sonuna kadar PKK’nın silahlı unsurlarının sınır dışına çekilmesinin tamamlanmasını beklediklerini söyledi. Çözüm sürecinin sağlıklı yürümesi için ihtiyaç duyulması hâlinde Meclis’ten yasal düzenleme çıkarılabileceğini de belirten Bakan Ergin, “Mesela silahlı unsurların yurtdışına çıkmasıyla ilgili bir düzenlemeye ihtiyaç duyulursa elbette ki buna ilişkin parlamentoya gelinir.” dedi.

 

5- Erzurum’un düşman işgalinden kurtuluşunun 95. yıl dönümü sebebiyle düzenlenen “Geleneksel Büyük Erzurum Şöleni”nde konuşan Avrupa Birliği Bakanı Egemen Bağış, “Vatanın bölünmez bütünlüğünü, çözüm süreci içerisinde dosta düşmana göstereceğiz.” dedi. Barışı getirmekte kararlı olduklarını söyleyen Bakan Bağış, “Bundan sonra da bizi, bize düşürmek isteyenlere, içimize fitne ve fesat sokmak isteyenlere, Türkiye’nin zenginleşmesinden rahatsız olan çevrelere karşı Dadaşlık ruhuyla dimdik duracağız.” dedi.

 

6- AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Hüseyin Çelik, Zonguldak’ta gazetecilerin gündeme ilişkin sorularını cevapladı. Çelik, çözüm sürecine yönelik soru üzerine, sürecin öngörüldüğü şekilde devam ettiğini belirterek “Öcalan, ‘Bağımsız Kürdistan’ diye yola çıkmıştır. Sonra ‘federasyon’ demiştir, sonra ‘demokratik özerklik’ demiştir, şimdi de ‘Türkler ve Kürtlerin içinde olduğu demokrasi’ diyor. Öcalan’ın söylediği bir doğru varsa buna da ‘doğru’ diyeceğiz. Biz de bu ülkede huzur olsun, kan dökülmesin istiyoruz. Bu ülkenin çocukları ölmesin ve milyar dolarlık kaynaklarımız heba olmasın diyoruz.” dedi.

 

          7- Yerel seçim kampanyası kapsamında Karadeniz turuna çıkan MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli,   ilk durağı olan Ordu’da basın mensuplarıyla kahvaltıda bir araya geldi. Bahçeli, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nin talebi üzerine 12 Ocak 2000’de dönemin koalisyon hükûmeti ortakları tarafından kabul edilen ve terör örgütü elebaşı Öcalan’ın idam cezasının uygulanmasını erteleyen karar metnine attığı imzanın arkasında olduğunu söyledi. O metnin 3. paragrafında, terör eylemlerine devam edilmesi hâlinde idam dosyasının TBMM’ye gönderileceği hükmünün yer aldığını belirten Bahçeli, “Şimdi fırsat kendisinin elindedir. Devleti ayağına götürüp konuşacağı yerde bir ip götürüp assın. Bu metne Türkiye Cumhuriyeti Devleti sadık kalmalıdır. O metnin 3. paragrafında, PKK terörünün eylemlerine devam etmesi hâlinde her türlü işlemin yapılacağı, dosyanın da TBMM’ye gönderileceği hükmü vardır. Bizden sonra iktidar olan ve tek başına iktidar olan, Meclis’te büyük çoğunluğu bulunan Sayın Recep Tayyip Erdoğan başkalarına iftira edeceği yerde, o metnin gereği olarak Meclis’teki çoğunluğu ile Öcalan’ın dosyasını Meclis’e getirmiş olsaydı idam gerçekleşirdi.” dedi.

 

8- Van 3. Ağır Ceza Mahkemesi, Dağlıca ve Aktütün’deki saldırılara katılan Iraklı teröriste, 32 kez müebbet ve 644 yıl hapis cezası verdi.

 

9- Filistin ve İsrail iş dünyası arasındaki ticari ihtilafları çözmek amacıyla Kudüs Tahkim Merkezi kuruldu. Merkezin eş başkanlığına, her iki ülke iş adamlarının ortak teklifiyle Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu seçildi. Hisarcıklıoğlu, karşılıklı ticaretin artmasının, ilişkilerin normalleşmesi ve Filistin’in devletleşme süreci için ihtiyaç duyduğu ekonomik gücün sağlanması açısından kilit bir rol oynadığını söyledi.

 

10- Özgür Suriye Ordusu Komutanı Salim İdris, bazı Batılı ülkelerin muhaliflere silah vermeme kararını “gözden geçireceklerini” belirtmesinden dolayı memnun olduklarını söyledi. İdris, bu kararın diğer ülkelere de yansıması dileğinde bulundu. İran’ın Esad rejimine verdiği destekten de söz eden muhalif komutan, “İran, Esad rejimi taraftarlarına silah eğitimi veriyor ve Hizbullah üzerinden de teknik donanım sağlıyor.” diye konuştu. Türkiye’nin muhaliflere verdiği destekten memnun olduğuna dikkat çeken İdris, Türkiye’de pek çok Suriyeli mültecinin ikâmet ettiğini söyledi. Türk hükûmetinin tıbbi ve insani yardım sağladığını söyleyen muhalif komutan, Türkiye'nin kendilerini uluslararası sahada desteklemeye devam etmesini istedi. 

 

11- Amerikalı Sarai Sierra cinayetinin şüphelisi olarak aranan “Laz Ziya” lakaplı Ziya Tanseli Hatay’da gözaltına alındı.

 

12- İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu, Ehud Barak’tan boşalan Savunma Bakanlığına eski Genelkurmay Başkanı Moşe Yalon’u atadı.

 

 

                                                                                                                                     18 MART 2013

 

1- Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, 18 Mart Şehitleri Anma Günü ve Çanakkale Deniz Zaferi’nin 98. yıl dönümü nedeniyle Gençlik ve Spor Bakanlığı Spor Genel Müdür Vekili Mehmet Baykan ve beraberindeki gençlik heyetini Çankaya Köşkü’nde kabul etti. Yaptığı açıklamada Çanakkale Zaferi’nin önemini vurgulayan Cumhurbaşkanı Gül, “Çanakkale’de bütün dünya ordularına karşı büyük bir direniş gösterdik. Çanakkale Zaferi olmasaydı tarih ne şekilde gelişirdi onu bilemiyoruz ama bu zaferle İstanbul kurtuldu. Çanakkale Zaferi’nin her zaman hatırlanması ve unutturulmaması gerekir.” dedi. 

 

2- 18 Mart Şehitleri Anma Günü ve Çanakkale Deniz Zaferi'nin 98’inci yıldönümü Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın da katıldığı bir dizi törenle kutlandı. Başbakan Erdoğan törende yaptığı konuşmada, “Çanakkale bizim nasıl bir ve beraber olduğumuzu, kardeş olduğumuzu bize tekrar tekrar anlatan muhteşem bir destandır. Bizim millet anlayışımızın, milliyet anlayışımızın, milliyetçilik anlayışımızın çerçevesi sınırları Çanakkale'de çizilmiş; milliyet kavramı Çanakkale'de ruhunu, özünü, kökünü bulmuştur.” dedi. 

 

3- Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, Bursa Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürü Süleyman Şahin ve beraberindeki heyeti Başbakanlık Merkez Bina’da kabul etti. 18 Mart Şehitleri Anma Günü ve Çanakkale Deniz Zaferi’nin 98. yıldönümü nedeniyle yaptığı açıklamada “Çanakkale Zaferi hepimizin iftiharıdır. Şehitlerimize Allah’tan rahmet diliyoruz. Çanakkale Zaferi’nde başarılan, çok önemli bir olay. Bütün dünya bunu takdirle izliyor.” dedi.

 

4- Adalet Bakanı Sadullah Ergin, İmralı süreciyle ilgili Kanaltürk televizyonuna değerlendirmelerde bulundu. Bakan Ergin konuyla ilgili yaptığı açıklamada, “PKK’nın silahlı unsurlarının, 21 Mart’tan yıl sonuna kadar sınır dışına çekilmesinin tamamlanmasını beklediklerini” belirtti.

 

5- Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, 18 Mart Şehitleri Anma Günü nedeniyle Ankara Cebeci Asri Mezarlığı’ndaki Dışişleri Şehitliği’nde düzenlenen anma törenine katıldı. Törende yaptığı konuşmada Bakan Davutoğlu, “Bu kadar çok büyükelçisini, diplomatik görevlisini şehit vermiş başka bir millet yoktur. Hiçbir kavmi, hiçbir devleti nihai bir düşman olarak görmedik, görmeyiz. Sizin acınız bizim acımızdır.” dedi.

 

6- BDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, BDP Grup Başkanvekili Pervin Buldan ile BDP İstanbul Milletvekili Sırrı Süreyya Önder’den oluşan üçüncü heyet, İmralı Adası’nda Abdullah Öcalan’la görüştü. Demirtaş görüşme ile ilgili 21 Mart’ta tarihi bir çağrı yapılacağını, silah meselesinin hızla ve zaman kaybetmeden, bir tek can dahi yitirilmeden çözülmek istendiğini belirtti. Askeri ve siyasi çözüm konusunda önerilerin yaşama geçmesi için ise TBMM’ye işaret edildiği kaydedildi. 

 

7- Ergenekon Davası duruşmasında Cumhuriyet savcıları Mehmet Ali Pekgüzel, Nihat Taşkın ve Murat Dalkuş esas hakkındaki mütalaalarını açıkladı. Emekli Org. İlker Başbuğ, Mustafa Balbay ve Prof. Dr. Mehmet Haberal’ın da aralarında bulunduğu 64 sanık hakkında ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası istendi. “Ergenekon terör örgütünün varlığının sabit olduğu anlaşılmıştır.” denilen mütalaada sanıkların hükûmeti ortadan kaldırmaya teşebbüs ettikleri ileri sürüldü. Savcı Pekgüzel, aralarından Prof. Dr. Kemal Alemdaroğlu, eski sendika yöneticisi Mustafa Özbek, Muhittin Erdal Şenel, emekli Orgeneral Kemal Yavuz, eski YÖK Başkanı Kemal Gürüz, Prof. Dr. Erol Manisalı, eski rektörler Prof. Dr. Mustafa Abbas Yurtkuran ile Ferit Rıza Bernay ve Ferit İlsever’in de aralarında bulunduğu, tutuksuz yargılanan 19 sanık hakkında yakalama kararı verilmesini talep etti.

Ergenekon davasında yargılanan sanıklar ise duruşma sürerken avukatları aracılığıyla savcılık mütalaasına karşı ortak bir açıklama yaptı. Açıklamada, “Bu dava Türkiye’nin hukuk imtihanıdır. Savcılığın sözde esas hakkında mütalaasını tanımıyoruz, reddediyoruz.” denildi. 

 

8- Türk sivil havacılığı, Kanada’nın Montreal kentinde gerçekleştirilen “Air Transport News Awards” töreninden üç ödülle döndü. AIR Transport News dergisinin uluslararası hava yolu şirketlerinin büyüme rakamlarını baz alarak yaptığı değerlendirme sonucunda Türk Hava Yolları, “Yılın En İyi Havayolu Şirketi” seçildi. “Yılın Yer Hizmetleri Şirketi” ödülü, Çelebi Havacılık Holding’in oldu. İstanbul Atatürk Havalimanı da “Yılın Havalimanı” ödülüne layık görüldü. 

9- Suudi Arabistan’da düzenlenen Cidde Ekonomik Forumu’na katılan Başbakan Yardımcısı Ali Babacan, serbest bölgelerde yapılan yatırımlara da diğer bölgelerdeki teşviklerin uygulanmasıyla ilgili bir program başlatacaklarını açıkladı. Konuyla ilgili gazetecilerin sorularını cevaplayan Başbakan Yardımcısı Babacan, yatırım teşvik programının açıklanmasının ardından dokuz ay geçtiğini, başvuruların iyi sayılabileceğini, çok sayıda kuruluşun teşvik belgesi için başvurduğunu söyledi. Özellikle stratejik yatırımlar konusunda önümüzdeki dönemde daha çok başvuru olmasını beklediklerini vurgulayan Babacan, “Stratejik yatırımlarla ilgili başvurular henüz arzu ettiğimiz sayıya ulaşmadı ama önümüzdeki dönemde bunun artmasını bekliyoruz.” dedi. 

 

10- 13 Mart’ta Katolik Kilisesi’nin liderliğine seçilen Papa Francesco’nun göreve başlama töreni, tarihi bir buluşmaya da sahne oldu. Katolik Kilisesi ile Ortodoks Kilisesi’nin 959 yıl önce ayrılmasından bu yana ilk kez Ortodoksların ruhani lideri Fener Rum Patriği, Papa’nın Vatikan’daki San Pietro Meydanı’nda yapacağı törene katıldı. 

 

 

                                                                                                                                     19 MART 2013

 

1- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, partisinin grup toplantısında tam gün yasasıyla ilgili açıklamalarda bulunarak “Tıp camiamızdaki üniversite hocalarımızı yakından ilgilendiren bir düzenlemeyi paylaşmak istiyorum. Tam gün mesai uygulamasını kararlılıkla sürdürüyoruz. Süreç içinde aksamaları tespit ettik. Yine bazı aksamalar olabilir. Yapacağımız yasal düzenlemeyle üniversite hocaları mesai bitiminde makul bir bedelle vatandaşlara hizmet verecek. Sağlık uygulama tebliğindeki bedel kadar ücret ödeyecek vatandaş. Örneğin üniversitede muayene fiyatı, 55 lira. Mesai sonrası öğretim üyesine muayene olan vatandaşımız, üniversite hesabına 55 lira ödeyecek. Bu ücretin bir kısmı hastayı tedavi eden öğretim üyesinin, bir kısmı da kurumun hesabına aktarılacak.” dedi.

 

2- CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu partisinin grup konuşmasında, Ergenekon davasında davaya bakan hâkim ve savcıları iktidarın taşeronluğunu yapmakla suçladı.  Kılıçdaroğlu, müebbet hapis istenen CHP Milletvekili Mehmet Haberal’ın “demokrasi âşığı” bir insan olduğunu ileri sürerek “Buradan tüm milletime söz veriyorum. Ne kadar süre geçerse geçsin, bu davaları sürdüren, adaleti katleden savcı ve yargıçlardan hesabını soracağız. Siz yargıyı katlettiniz, kendinize yargıç ve savcı dediniz. Siz siyasal iktidarın taşeronluğunu yapıyorsunuz. Yargı da savcı da değilsiniz. Eski sıkıyönetim mahkemeleri ne kadar hukukiyse bunlar da o kadar hukukidir.” şeklinde konuştu. 

 

3- Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı (TİKA) aracılığıyla Tunus halkına hediye edilen 434 aracın teslim töreni, başkent Tunus’ta Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ, TİKA Başkanı Dr. Serdar Çam ve Tunuslu bakanların katılımıyla gerçekleşti.  Törende konuşan Başbakan Yardımcısı Bozdağ, Türkiye’nin her alanda Tunus’u desteklemeye devam edeceğini vurguladı. Tunus’a 500 milyon dolarlık ekonomik destek sağlandığını anlatan Başbakan Yardımcısı Bozdağ, “Bu destek, ilişkilerimizin daha ileri seviyeye ulaşmasına büyük katkı sağlayacaktır.” dedi. 

 

4- MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli partisinin grup toplantısında,  Meclis’in İmralı için devreye girmesi durumunda buna göz yummayacaklarını kaydederek “Duyduk duymadık demeyin. Milli kimliğini bölücülük alevinde yakmaya kalkışanlar, MHP olduğu sürece kâbusu yaşayacaklar.” dedi. 

 

5- MIPIM Fuarı’nda, Türkiye’de büyük bir kentsel dönüşüm hamlesi gerçekleştiren Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar’a özel ödül verildi. 

 

6- CHP’den istifa eden Adıyaman Milletvekili Salih Fırat, Adalet ve Kalkınma Partisi’ne katıldı. Fırat, “Sürece katkıda bulunmak için gövdemi ve yüreğimi taşın altına koymaya ve baldıran zehrini paylaşmaya geldim.” dedi.

 

7- Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin (KKTC) kurucu Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş’ın torunu Can Denktaş, intihar girişiminin ardından kaldırıldığı Yakın Doğu Üniversitesi Hastanesi’nde hayatını kaybetti.  

 

8- Suriyeli muhalifler, İstanbul’da yaptıkları toplantıda Kürt asıllı Hasan Hito’yu geçici başbakan olarak seçti. Batılı eğitim almış Şam doğumlu bir teknokrat olan Hitto, muhaliflerin çatı kuruluşu Suriye Muhalif ve Devrimci Güçler Koalisyonu’nın (SMDK) 50 üyesinden 35’inin desteğini aldı.

 

9- ABD’nin Irak işgalinin 10. yıl dönümünde Bağdat, şehrin farklı noktalarında gerçekleşen bombalamalarla sarsıldı. Şiilerin hedef alındığı saldırılarda 56 kişi hayatını kaybetti, 200 kişi yaralandı.  

 

 

                                                                                                                                     20 MART 2013

 

1- Cumhurbaşkanı Abdullah Gül Nevruz dolayısıyla yayımladığı mesajında, Nevruz Bayramı’nın bu yıl, olumlu gelişmelerin meydana geldiği, daha iyi bir geleceğe ulaşma yolunda umutların tazelendiği bir dönemde kutlandığını söyledi.

 

2- CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Ergenekon davasına yönelik yazılı bir açıklama yaptı. Kılıçdaroğlu, “Bu mahkemeler, olağanüstü dönemlerin mahkemeleridir; adalet dağıtmazlar, güç odaklarına itaat ederler.” dedi 

 

3- Ankara’da Diplomasi Muhabirleri Derneği üyeleriyle bir araya gelerek gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulunan Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, Öcalan’ın “Meclis’te komisyon kurulsun” önerisinin şu an için hükûmet olarak dikkate alacakları şeyler olmadığını söyledi.

 

4-  Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan, barış sürecinin sonuçlarına ilişkin yaptığı açıklamada “Şanlıurfa’da yeni yatırımlar 864, Diyarbakır’da ise bin 46 kişiye istihdam yaratacak. Rakamlar geçen yılın aynı dönemine göre Şanlıurfa'daki istihdamın üç kat, Diyarbakır'da ise 11 kat artması anlamına geliyor.” dedi. 

 

5- Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, Tam Gün Yasası’nda yapılacak düzenlemelere yönelik Anadolu Ajansına açıklamalarda bulundu. Öğretim üyelerinin isterse sadece gün içinde mesai sonrası değil aynı zamanda hafta sonları da kurumlarında çalışabileceklerini belirten.

 

6- Türkiye İstatistik Kurumunun (TÜİK) “2012 yılı yaşlılar istatistikleri” yaşlanıyoruz tezlerini güçlendirdi. Buna göre mevcut eğilimin devamı hâlinde Türkiye’nin en büyük kozlarından biri olan genç nüfus 2023’ten itibaren azalacak, yaşlı nüfus ise hızla artacak.

 

7- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, resmî temaslarda bulunmak için gittiği Danimarka’da, AK Parti Genel Merkezi ve Adalet Bakanlığı’na yönelik gerçekleştirilen saldırıları değerlendirerek  “Zaman zaman derin devlet, zaman zaman Ergenekon tipi bu tür bağlantılar ortaya çıkmış ve bu bağlantılar çerçevesinde buna benzer eylemler olmuştur. Şu andaki eylem de bunun bir benzeridir.” dedi.

 

8- AİHM, Balyoz davasıyla ilgili kararını verdi. Emekli Tuğamiral Cem Aziz Çakmak ile Albay Ali Rıza Sözen’in başvurularını reddeden mahkeme, darbe için ikna edici delillerin bulunduğuna hükmetti.

 

9- Almanya'nın eski Başbakanı Gerhard Schröder, Başbakan Angela Merkel'den Türkiye’nin AB’ye tam üye olması için çaba sarf etmesini istedi. Schröder, Cicero dergisinin Nisan sayısı için yazdığı makalede, özellikle derin bir kriz içinde bulunan AB’nin partnerlere ihtiyaç duyduğu dönemde, yakın bir müttefik olan Türkiye’nin yüzünü çevirme tehlikesinin bulunduğunu belirtti. Schröder, “Bu şekilde büyüyen bir ekonominin AB’ye tam entegre olma fırsatını kullanmamız lazım.” ifadesini kullandı.

 

10- ABD Başkanı Barack Obama, İsrail Başbakanı Natenyahu ile görüştükten sonra düzenlediği basın toplantısında Esad rejiminin kimyasal silah kullanmasının, trajik ve ciddi bir hata olacağını söyledi.

 

 

                                                                                                                                     21 MART 2013 

 

1- Çankaya Köşkü ziyaretinde Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’e yeni anayasa çalışmaları hakkında bilgi veren TBMM Başkanı Cemil Çiçek, makamında bir grup gazeteciye görüşme hakkında bilgi verdi. Başkan Çiçek, Cumhurbaşkanı Gül'e gelinen noktayla ilgili “objektif bilgilendirme” yapıldığını söyledi. Başkan Çiçek, “Meclis'te akil adamlar komisyonu kurulması” ile ilgili sorular üzerine ise “Meclis’te bir konuyu ele almamızın yolları var. Daimi komisyonlar bakımından değerlendirme konusu olabilir. Bunun için ya kanun tasarısı ya da teklifinin gündeme gelmesi gerekiyor. İkincisi; Meclis araştırma komisyonudur. 20 milletvekili hangi konuyu araştırmak istiyorsa verir, Meclis çoğunluğu da kabul ederse bir komisyon kurulur, partilerin temsil oranına göre. Üç ay yetmiyorsa bir ay daha çalışır. Üçüncüsü de teamülü komisyonlardır; yaptığımız Anayasa Uzlaşma Komisyonu, Etik Komisyonu, İçtüzük Komisyonu gibi. Teorik tartışmaları herkes dışarıda yapabilir ama işlem yapma noktasında olanlar mevzuata bakarak açıklama yapmak durumundadır.” cevabını verdi.

 

2- İçişleri Bakanı Muammer Güler, Abdullah Öcalan’ın PKK’ya yönelik silah bırakma çağrısını, “Dil barış dilidir. Uygulamayı görmek lazım, bundan sonrasını göreceğiz tabii ki.” sözleriyle değerlendirdi. Meclis’te gazetecilerin sorusu üzerine Diyarbakır’daki Nevruz kutlamalarında Öcalan posteri asılması konusunda, “Adli merciler gereğini yapar.” diyen Bakan Güler, Genel Kurul’da da aynı etkinliklerde Türk bayrağı asılmamasını “büyük bir eksiklik” olarak nitelendirdi ve nefretle kınadığını bildirdi. 

 

3- Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım, 21 Mart Dünya Down Sendromlular Günü’nde Ataşehir’deki Düşler Akademisi’ni ziyaret etti. Vodafone Türkiye Vakfı’nca yürütülen “Ben de Varım” projesine destek veren Bakan Yıldırım, BM’nin down sendromluların 21’inci kromozomunun 3 tane olması nedeniyle bugünün seçildiğini ve projeyle 350’ye yakın gencin iş bulduğunu belirtti.

 

4- Adalet Bakanlığı ve AK Parti Genel Merkezi’ne yapılan bombalı saldırıların iki şüphelisi Çorum’da yakalandı. Adalet Bakanlığı ve AK Parti Genel Merkezi’ne yapılan saldırıları, terör örgütü DHKP-C’nin bombalı eylem timi listesinde oldukları belirtilen Muharrem K. ve Hasan B.’nin gerçekleştirdiği öğrenildi. 

 

5- Gürcistan'ın başkenti Tiflis’te gerçekleştirilen Avrupa Güreş Şampiyonası’nda 120 kiloda mindere çıkan Taha Akgül, Türkiye’ye ilk altın madalyayı kazandırdı.

 

6- Hollanda Başbakanı Mark Rutte ile Lahey’de gerçekleşen görüşmesinde açıklama yapan Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Öcalan’ın “silahlar sussun” çağrısının ve bundan sonraki sürecin sorulması üzerine “Olumlu bir gelişme olarak görüyorum. Çağrıyı, daveti, olumlu bir gelişme olarak görüyorum. Ancak asıl olan bu çağrının ötesinde uygulamadır. Uygulamada ne olacağı çok önemlidir. Burada Öcalan’ın ifadeleri ne denli karşılık bulacak, onu en kısa zamanda görmeyi arzu ederiz. Zaten uygulamaya geçtiği andan itibaren de Türkiye’de hava değişecektir, bölgede hava değişecektir. Ben buna inanıyorum.” dedi.

 

7- ABD Başkanı Barack Obama, Ortadoğu turunun ikinci ayağı Ramallah’ta Filistin lideri Mahmud Abbas’la bir araya geldi. ABD’nin bağımsız ve egemen bir Filistin devleti kurulması taahhüdüne sıkı sıkıya bağlı olduğunu söyleyen Obama, “Filistinlerin kendi devletlerine sahip olmaya hakkı var.” dedi.

 

 

                                                                                                                                     22 MART 2013

 

1- Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, İran Büyükelçisi Alireza Bikdeli’yi kabulünde Öcalan'ın Nevruz kutlamalarındaki mesajını değerlendirdi. Cumhuriyet tarihinin en önemli meselesinin Kürt konusu olduğunu vurgulayan Cumhurbaşkanı Gül, “Ümit ederim ki bu sürecin sonunda zaman zaman zayıflama işareti gösteren kardeşliğimiz tekrar pekişir. Gerçekten herkesin barış ve huzur içerisinde kendi ülkesinde yaşadığı, refahın hâkim olduğu bir dönemin başlangıcına vesile olur. Türkiye’nin milli birliği ve bütünlüğü içerisinde her şey muhakkak ki gerçekleşecektir. Bunun zaten aksini düşünmekte mümkün olmaz. O bakımdan bu süreci, bu çerçeve içerisinde görüyorum. İnşallah iyi şeyler olmaya devam eder ve sağduyu, akli selim hâkim olur. Bütün acılardan da ders çıkartılır.” dedi. Cumhurbaşkanı Gül, Diyarbakır’daki Nevruz kutlamalarında Türk bayrağının olmamasını ise şöyle değerlendirdi: “Şüphesiz ki çok büyük bir noksanlık. Hiçbir Kürt vatandaşımızın bayrağa tavırlı olduğunu düşünmüyorum. Bu bayrak hepimizin. Uğruna yeri geldiğinde hep beraber can verdiğimiz bayraktır.”

 

2- TBMM Başkanı Cemil Çiçek Milliyet Gazetesi Ankara temsilciliğini makamında kabulünde yaptığı konuşmada, Abdullah Öcalan’ın ‘süreçle ilgili parlamentonun üzerine düşeni yapması gerektiği’ şeklindeki çağrısıyla başlayan tartışmalar hakkında, “muhatap hükûmettir. Meclis muhatap değildir.” dedi. Başkan Çiçek ayrıca akil adamlar komisyonu kurulmasına ilişkin yetki verilmesi için meclisten kanun çıkarılmasıyla ilgili soruya da “Meclis’in dışında kurulacaksa onun muhatabı da Meclis değildir. Kanun ayrı bir olay, biz ilgili komisyona sevk ederiz. Ancak şu ana kadar böyle bir komisyon yok, bu ilk olur.” dedi.

 

3- Partisinin Genişletilmiş İl Başkanları Toplantısı’nda konuşan Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, partisinin genel merkeziyle Adalet Bakanlığına yapılan saldırıya ilişkin “AK Parti, meyve veren bir ağaç olarak taşlanmaya devam edecektir. Bu saldırılarla geri adım atacak bir parti değiliz. Nasıl ki Sultan Alparslan, Malazgirt Savaşı’nda meydana kefeniyle çıktıysa biz de bu mücadeleye kefenimizle çıktık. Kefeniyle yola çıkanları, Allah’tan başka hiç kimse korkutamaz. Bu hareketin temelinde, korkaklık ve ürkeklik yoktur. Demek ki doğru istikametteyiz, bu yüzden saldırıyorlar.” şeklinde konuştu. 

 

4- CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu İstanbul Koç Üniversitesinde düzenlenen ‘Gençliğin Siyasetteki Yeri’ konulu konferansa katıldı. Kılıçdaroğlu, Diyarbakır’daki nevruz kutlamalarında okunan Öcalan’ın mesajının, medyada yanlış yorumlandığını belirterek “Kimse silahları bırakacağız demiyor.” dedi.

 

5- Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç Başbakanlık Kamu Diplomasisi Koordinatörlüğünde yürütülen program kapsamında, Türkiye’de bulunan Filistinli öğrencileri kabulünün ardından gazetecilerin sorularını cevapladı. Başbakan Yardımcısı Arınç, Diyarbakır’daki nevruz kutlamalarında bazı milletvekillerinin okuduğu mesajda genellikle olumlu izler bulduğunu, bu izlerin de çözüm süreci için umut verdiğini söyledi.

 

6- İsrail, Mavi Marmara baskınından dolayı Türkiye’den özür diledi. Bu, İsrail’in tarihinde dilediği 3. özür oldu. ABD Başkanı Barack Obama’nın üç günlük İsrail ve Filistin ziyareti sırasında Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ı telefonla arayan İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu, dokuz Türk’ün hayatını kaybettiği Mavi Marmara baskını sebebiyle Türk halkından özür diledi. Başbakan Erdoğan da Netanyahu’nun özrünü kabul etti. 

Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu katıldığı televizyon programında, İsrail’in Mavi Marmara saldırısıyla ilgili özür dilemesine ilişkin neticede Türkiye’nin taleplerinin karşılandığını belirterek “Özür olmasaydı bu mesele, bir asır da sürse kapanmazdı.” dedi.

 

7- Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan, Uluslararası Yatırımcılar Derneği (YASET) yönetim kurulu üyeleriyle bir araya geldi. Terör meselesinin tamamen aşılması durumunda Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgesinin hızla kalkınacağını ifade eden Bakan Çağlayan, “Güneydoğu’nun damarları açılacak, sermaye bölgeye akacak.” dedi.

 

8- BDP Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, Abdullah Öcalan’ın açıklanan mesajından sonra Kürt sorunundan kaynaklı silahlı mücadelenin bitmesinin yüzde 99’luk kısmının tamamlandığını, yüzde 1’lik kısmının ise hükûmetin üzerine düşen altyapıyı hazırlamak olduğunu söyledi.

 

9- İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı KCK davası kapsamında yürütülen soruşturmada MİT Müsteşarı Hakan Fidan’ın da aralarında bulunduğu beş MİT görevlisi hakkında dava açılmasına yer olmadığına karar verdi.

 

10- Myanmar’da Budist gruplar ile Müslümanlar arasında çıkan çatışmalarda, son üç günde en az 20 kişinin hayatını kaybettiği bildirildi.

 

11- Lübnan Başbakanı Necip Mikati, ülkede yaşanan yeni seçim kanunu konusunda hükûmet ortaklarıyla anlaşmazlığa düştüğünü belirterek istifa ettiğini bildirdi.

 

 

                                                                                                                                    23 MART 2013

 

1- Başbakan  Recep Tayyip Erdoğan,  Eskişehir-Konya  Yüksek  Hızlı  Tren  (YHT)   hattının  açılışı  için  YHT’yle Eskişehir’e giderken  gazetecilerin  İsrail’in  Mavi Marmara  baskını nedeniyle Türkiye’den özür dilemesine ilişkin soruları cevapladı.  

Başbakan Erdoğan, İsrail’in ‘özür’ dilemesiyle sonuçlanan sürecin, üç yıldır devam ettiğini söyledi. Talebin ABD’den geldiğini aktaran ve özür, tazminat ve ambargo taleplerinde asla geri adım atmadıklarını ifade eden Başbakan Erdoğan, ‘özür’ kelimesi yerine önerilen ‘üzüntü’ ifadesini kabul etmediklerini söyledi.

Terörle ilgili çözüm sürecinde ise gelinen noktanın çok önemli olduğunu belirten Başbakan Erdoğan, “Eğer bu işi taçlandıracaksak medya ile yapacağız. Bu ateşi söndürelim. Çözüm sürecinde çok net bazı sözlerim var. Hiçbir eyleme katılmamış olanlara, ana ocağına dönmek isteyenlere zaten kapı açık.” dedi. 

Çekilme konusunda ise “‘Hakikatleri Araştırma Komisyonu’ adıyla Meclis yetkilendirilmek isteniyor. Böyle bir yetkiyi neyle vereceksiniz? İşin muhatabı Meclis değil hükûmettir. Burada yedili bazı gruplar oluşturabiliriz. İçinde akademisyenler, iş dünyası, STK’lar ve medya olabilir. Bu toplumsal algıyı akil adamların oluşturması lazım.” diye konuştu. 

 

2- Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan yaptığı açıklamada, ABD’nin 126 ülkeye 4 bin 975 ürünün ABD pazarına gümrüksüz giriş imkânı tanıdığına dikkati çekerek “Genelleştirilmiş Tercihler Sistemi”nin (GTS) iyi tanınmamasından dolayı Türk firmalarının, 2012 yılında 7.8 milyon dolarlık vergi avantajından faydalanamadığını bildirdi. 

 

3- AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Mehmet Ali Şahin, partisinin Sosyal ve Hukuk İşleri Başkanlığı Sakarya Bölge Toplantısı’nda gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulundu.  Şahin, terör sorununun bugüne kadar çözülememesinde, devlet yöneticilerinin sorumluluğunun da irdelenmesi gerektiğini söyledi. 

 

4- MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, partisince dokuz ayrı ilde düzenlenen mitinglerin ilkini “Kuruluş Mitingi” adı altında Bursa’da gerçekleştirdi. Bahçeli, Diyarbakır’daki Nevruz törenlerinde mesajı okunan terör örgütü lideri Abdullah Öcalan’ın, sınır dışına çekilme talimatı vermediğini ileri sürerek “PKK’nın yerinden kıpırdamaya niyeti yoktur.” dedi. 

 

5- Demokratik Toplum Kongresi (DTK) Eş başkanı Aysel Tuğluk Radikal gazetesine verdiği demeçte, yeni süreçten umutlu olduklarını ve başarmaktan başka seçeneklerinin olmadıklarını belirterek “Geleceğimiz nokta burasıydı. Keşke 10-20 yıl önce yapabilseydik. Topluma bir özür borcumuz var.” dedi.  

 

6- Gürcistan’ın başkenti Tiflis’te devam eden Avrupa Güreş Şampiyonası’nda grekoromen stil müsabakalarında, 120 kiloda Rıza Kayaalp altın, 96 kiloda İldem ile 55 kiloda Fatih Üçüncü bronz madalya kazandı. 

 

7- Terör örgütü PKK, İmralı’da tutuklu bulunan Abdullah Öcalan’ın Diyarbakır’daki Nevruz kutlamalarında okunan çağrısı doğrultusunda ateşkes kararı aldıklarını açıkladı. 

 

8- Doğal Hayatı Koruma Vakfı (WWF) tarafından ilk olarak dört yıl önce başlatılan dünya saati uygulaması kapsamında, 20.30 ve 21.30 saatleri arasında ışıklar bir saat söndürüldü. Türkiye’den Boğaziçi Köprüsü karanlığa bürünürken Eyfel ve Kremlin gibi merkezler sembolik olarak ışıklarını kapattı. 

 

9- İran Genelkurmay Başkan Yardımcısı Mesud Cezayen Fars Haber Ajansına yaptığı açıklamada, İsrail’in Türkiye’den dün dilediği özrün, bölgedeki gelişmeleri etkilemek maksadıyla Türkiye-İsrail ve ABD’nin yeni bir oyunu olduğunu söyledi. 

 

10- Çin Devlet Başkanı Şi Jinping, gerçekleştirdiği ilk yurt dışı ziyaretinde, Rusya Devlet Başkanı Vlamidir Putin ile başkent Moskova’da bir araya geldi. Görüşmede, Rusya doğal gaz şirketi Gazprom da dâhil olmak üzere çeşitli şirketlerle ve Rusya Devletiyle petrol alışverişini güçlendiren anlaşmalar imzalandığı belirtildi. 

 

 

                                                                                                                                     24 MART 2013

 

1- Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, 2020 Olimpiyat ve Paralimpik Oyunları’na ev sahipliği yapacak kentin belirlenmesi için İstanbul’a gelen Uluslararası Olimpiyat Komitesi üyeleri ile bir araya geldi. Cumhurbaşkanı Gül, iki kıtayı birleştiren ve olimpiyat düzenleyecek ilk Müslüman şehir olması açısından İstanbul’un adaylığının önemli olduğunu vurguladı. Olimpiyatın; bölgesel barışa, dostluğa ve kalkınmaya katkı sağlayacağını kaydeden Cumhurbaşkanı Gül, “Gün, Türkiye’nin günüdür.” dedi.

 

2- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan Eskişehir’de, Mavi Marmara gemisine baskın yaparak dokuz Türk vatandaşını öldüren İsrail’in özür dilemesiyle ilgili değerlendirmelerde bulundu. Özür, tazminat ve Filistin’e ambargonun kaldırılmasını içeren üç şartları olduğunu hatırlatan Başbakan Erdoğan, “Şimdi telefon görüşmesiyle adım atıldı. Uygulama gerçekleştiği anda normalleşme olur. Ama uygulama gerçekleşmezse kusura bakmasınlar. Çok açık, net konuşuyoruz. Çünkü biz yola çıkarken ne dedik? Ne aldanacağız ne aldatacağız.” diye konuştu. Çözüm sürecine de değinen Başbakan Erdoğan, olumlu gidişi engellemek isteyenler bulunduğunu belirterek muhalefete, “Onlara ne söz verdiniz? diyorlar. Bizim oraya verilmiş bir sözümüz yok, bizim millete verilmiş sözümüz var.” dedi.

 

3- Başbakan Yardımcısı Beşir Atalay, katıldığı televizyon programında gündeme ilişkin soruları cevapladı. “Öcalan’ın mesajında, siz hükûmet olarak net bir şekilde silahlara veda edin çağrısını aldınız mı?” sorusu üzerine “Başından beri bizim planımız, deklare ettiğimiz budur. Biz silahların bırakılmasını içermeyen, hedeflemeyen bir çalışma içerisinde olmayız ve o yol üzerindeyiz.” şeklinde konuştu. Ayrıca Başbakan Yardımcısı Atalay, akil adamlar grubu konusu üzerinde çalıştıklarını, bu kişilerin 7’şer kişilik gruplar hâlinde çalışabileceğini kaydetti. İsimler üzerinde herhangi bir açıklamada bulunmadıklarını dile getiren Başbakan Yardımcısı Atalay, bu kişilerin, sınır dışına çekilmeden başlayarak farklı çalışma içerisinde olabileceğini söyledi. 

 

4- Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ yaptığı açıklamada, İsrail’in Türkiye’den özür dilemesine ilişkin “Mavi Marmara’da şehit olan vatandaşlarımızın, kardeşlerimizin yakınlarına tazminat verilmesi ve ambargoyla ilgili konularda adım atmayı kabul ettiği için bugün, Türkiye’nin talepleri yerine gelmiş durumdadır.” dedi. Başbakan Yardımcısı Bozdağ, “Tabii zaman içinde uygulamayı hep beraber göreceğiz.” şeklinde konuştu.

 

5- AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Mehmet Ali Şahin, AK Parti Siyasi ve Hukuk İşleri Başkanlığı Adana Bölge Toplantısı’nda yaptığı konuşmada “Bu çözüm süreci sonlanırsa yumruk gibi birlikte olacağız.” dedi. Şahin, “2012 yılında Türkiye’de bin 200 civarında şehit verdik. Son üç ay içerisinde terörle mücadelede hiç kayıp yok. Birileri bu işten rahatsız oluyor. Üç ay içerisinde herhangi bir çatışma olmadı. Kan üzerinden siyaset yapılarak bu ülkeye hizmet etmek mümkün değildir.” ifadesini kullandı.

 

6- Fenerbahçe Bayan Basketbol Takımı, Eurolig finalinde ev sahibi UMMC Ekaterinburg’a 82-56 mağlup olarak Avrupa ikincisi oldu.

 

7- ABD Dışişleri Bakanı John Kerry, Ürdün, Filistin ve İsrail’deki mekik diplomasisinin ardından Irak’a sürpriz bir ziyaret gerçekleştirdi. Bağdat’ta Irak Başbakanı Nuri el Maliki ile görüşme sonrası düzenlediği basın toplantısında Kerry, “İran silahlarının, Irak üzerinden Suriye’ye ulaştırılması konusunu dikkatle takip ediyoruz. Bu duruma Iraklı müttefiklerimizin nasıl izin verdiğini de ayrıca merak ediyoruz.” dedi. Kerry ayrıca dün yayınladığı bir açıklamada, Türkiye-İsrail normalleşmesinin süratli biçimde hayata geçirilmesini arzu ettiklerini vurguladı. 

 

8- Suriye muhalefetinin tek çatı örgütü Suriye Muhalif ve Devrimci Güçler Ulusal Koalisyonu’nun (SMDK) Başkanı Muaz el-Hatib, istifa etti. SMDK ise “özgürce çalışmak istediğini” açıklayan Hatib’in istifasını kabul etmediklerini, muhalif liderin görevini sürdüreceğini duyurdu.

 

9- 2003 yılında askeri darbe ile iktidara gelen Orta Afrika Cumhuriyeti Devlet Başkanı Francais Bozize, isyancıların başkent Bangui’yi ele geçirmelerinin ardından komşu ülke Demokratik Kongo Cumhuriyeti’ne kaçtı.

 

10- Tayland’ın kuzeybatısında Myanmarlı mültecilerin kaldığı kampta çıkan yangında, 35 kişi hayatını kaybetti.

 

 

 

                                                                                                                                     25 MART 2013

 

1- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Kuzey Irak Bölgesel Yönetimi Başkanı Naçirvan Barzani ile Ankara’da bir araya geldi. Görüşmede, PKK’lı teröristlerin sınır dışına çekilmesi, Suriye’deki gelişmeler ve Bağdat yönetimi ile ilişkiler gibi gündem maddeleri konuşuldu.

 

2- Bakanlar Kurulu sonrası bir açıklama yapan Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, PKK’nın sınır dışına çekilmesi ile ilgili “Bu konuda muhatabın hükûmetimiz olduğunu, TBMM olmadığını ve bundan sonra da olmaması gerektiğini ifade ediyorum.” dedi.

 

3- Başbakan Yardımcısı Ali Babacan, Güney Kıbrıs Rum Kesimi’nin Doğu Akdeniz’deki doğal kaynakları, olası bir borçlanma modeline teminat olarak gösterme düşüncesini eleştirdi. Başbakan Yardımcısı Babacan, “Adanın etrafındaki kaynaklar sadece Rumların kaynağı değil ki. Kimin kaynağını kime teminat gösteriyorlar? Uluslararası hukukta adanın etrafındaki doğal kaynakların hepsi, adada tüm yaşayanlara aittir.” dedi.

 

4- Avrupa Parlamentosu’nda konuşan Adalet Bakanı Sadullah Ergin, Türkiye’deki tutuklu gazetecilerin büyük bölümünün soygun, cinayet, bombalama gibi suçlardan cezaevinde olduğunu söyledi. Bakan Ergin, AB müzakerelerinde yargı ve temel haklar konusundaki 23. Faslın açılış kriterlerinin bildirilmediğini belirterek “Bu faslın başına gelenler, pişmiş tavuğun başına gelmedi.” dedi.

 

5- AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Hüseyin Çelik, CHP’nin çözüm sürecindeki tutumunu eleştirirken destek beklediklerini söyledi. “Ana muhalefet partisinin gövdesini, başını, kolunu, elini değil; parmağını bile taşın altına koymasını önemseriz.” diyen Çelik, bu işten CHP’nin kazançlı çıkacağını ifade etti.

 

6- AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Mehmet Ali Şahin, terör örgütü PKK’nın silah bırakarak sınır dışına çekilmesi ile ilgili yasal düzenlemeye ihtiyaç olmadığını söyledi. Geçmişte Pişmanlık Yasası yapıldığını hatırlatan Şahin, “İhtiyaç olursa o yasada rahatlatıcı değişiklikler yapılabilir.” dedi.

 

7- Türk Dışişleri Bakanlığı New York Times gazetesinin Arap ülkeleri ve Türkiye’nin son dönemde Amerikan Merkezî İstihbarat Teşkilatının(CIA) yardımıyla Suriyeli muhaliflere silah ve mühimmat desteğini artırdığı iddiasını yalanladı. Bakanlık Sözcüsü Levent Gümrükçü, “ Söz konusu iddiaları destekleyecek herhangi bir belgeye sahip değiliz.” açıklamasında bulundu.

 

8- Ekonomi Gazetecileri Derneği’nin Kocaeli’de düzenlediği Kartepe Ekonomi Zirvesi’ne katılan Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Başkanı Rıfat Hisarcıklıoğlu bankaları eleştirdi. Hisarcıklıoğlu, “Bankaların maliyetleri 1 artıyor, tüketiciye 5 yansıtıyorlar. Bu vicdansızlık.” dedi.

 

9- Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı, riskli mesleklere yeni mesai ayarı getiriyor. Belirlenen “7,5 saat kriterine” göre termik santrallerde, çelikhanelerde, maden ocaklarında çalışan işçiler günde en fazla 7,5 saat mesai yapacak. Civa işi yapanlar günde en fazla 6, kurşun işi yapanlar da en fazla 4 saat görev yapabilecek.

 

10- Türkiye’nin ev sahipliğinde 21 Haziran-13 Temmuz 2013 tarihleri arasında düzenlenecek FIFA 20 Yaş Altı Dünya Kupası’nın kura çekimi, İstanbul’da gerçekleştirildi. Türkiye, C Grubu’nda El Salvador, Kolombiya ve Avustralya ile eşleşti. 

 

11- İflastan kurtulmak için acilen 17 milyar avroya ihtiyacı olan Güney Kıbrıs Rum Yönetimi, AB ve IMF heyetiyle yeni kurtarma paketi üzerinde anlaştı. 

 

                                        26 MART 2013

 

1- Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Kamerun Cumhurbaşkanı Paul Biya’yı Çankaya Köşkü’nde kabul etti. İkili görüşmenin ardından basın toplantısında gazetecilerin gündeme ilişkin sorularını cevaplayan Cumhurbaşkanı Gül, öncelikle kamuoyunda tartışılan “Akil Adamlar Komisyonu” hakkında değerlendirmelerde bulundu. Bu tip meselelerin zor ve dikkatle takip edilmesi gereken konular olduğunu kaydeden Cumhurbaşkanı Gül, “Dünyanın başka yerlerinde de uygulamalar vardır. Önemli olan sağduyunun hâkim olması, böyle bir süreç içinde olmayacak şeylerin kesinlikle gündeme gelmemesi, Türkiye’nin birliği ve beraberliğini herhangi bir şekilde zedeleyecek hiçbir gelişmeye kesinlikle müsaade edilmemesi ki zaten böyle de olacaktır. Dolayısıyla bu çerçevede eğer şimdiye kadar sorumlu ama fikri, ciddi düşünceleri olan insanlardan faydalanılmasından daha tabii bir şey de olamaz.” dedi. 

 

2- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan partisinin grup toplantısında yaptığı konuşmada, devletin gizli anayasası olarak anılan ve “Kırmızı Kitap” diye bilinen Milli Güvenlik Siyaset Belgesi’nin de bu iki tehdit üzerine şekillendiğini söyledi. Başbakan Erdoğan, “Bütün suni tehditleri, onların ‘Kırmızı Kitap’larını, bu tehdit unsurlarını ortadan kaldırdık. Terör, son bahaneleri hatta son umutlarıdır.” dedi.

Başbakan Erdoğan ayrıca, Uluslararası Olimpiyat Komitesi (IOC) üyelerine verdiği yemekte olimpiyat projeleri konusunda teminat verdi. Başbakan Erdoğan, “Gerekli şartları en mükemmel şekilde karşılayacağımızdan hiç kimsenin şüphesi olmasın.” dedi.

 

3- CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu partisinin TBMM Grup Toplantısı’nda yaptığı konuşmada, hükûmetin kapalı kapılar ardında terör örgütüyle oturup anayasa görüşmeleri yaptığını, TBMM’nin de noter gibi görüldüğünü savundu. “Bunu asla ve asla kabul etmiyoruz.” diyen Kılıçdaroğlu, hükûmetin demokrasi, barış ve insan hakları konularında samimiyse bir dizi çalışma yapması gerektiğini belirtti.   

 

4- Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) ve Ankara Ticaret Odası (ATO) iş birliği ile “Çanakkale Eğitim Gezileri” kapsamında düzenlenen törene Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı, ATO Başkanı Salih Bezci ve çok sayıda davetli katıldı. Başbakan Yardımcısı Arınç törende yaptığı konuşmasına, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın öğrencilere selamını ileterek “Başbakanımız adına gözlerinizden öpüyorum. Kendisi katılacaktı ancak gelişen bir olay üzerine ben geldim.” dedi. 

 

5- MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli partisinin grup toplantısında yaptığı konuşmada,  Bursa mitinginde “Vur de vuralım, öl de ölelim.” sloganına karşılık, “Merak etmeyin onun da zamanı gelecektir.” sözünün sonuna kadar arkasında olduğunu açıkladı. Bahçeli, “Asla dilemeyiz ama hükûmetin teslim olduğu, teröristlerin hâkimiyet kurduğu, Türk milletinin bölündüğü, son yurdumuzun parçalandığı bir ortamda bizim duyarsız, tepkisiz kalacağımız mı zannediliyor? Herkes bilsin ki yeri ve zamanı geldiğinde ne yapacağımız ve neyi göze alacağımız mutlaka görülecek, tümüyle de anlaşılacaktır. MHP geçilmeden hain niyetler amacına ulaşamayacaktır. Türkiye sevdalısı cesaret timsalleri aşılmadan Türk milleti ayrılmayacak, dağılmayacak ve Türk vatanı ufalanmayacaktır.” şeklinde konuştu. 

 

6- BDP Genel Başkanı Selahattin Demirtaş partisinin grup toplantısında yaptığı konuşmada,  Öcalan’ın Nevruz’daki açıklamasında Türklerin ve Kürtlerin, bin yıldır İslam bayrağı altında birlikte yaşadığına ilişkin sözlerinin bazı çevrelerce eleştirildiğini hatırlatarak “Bin yıl önce o topraklarda Türkler ve Kürtler karşılaştığında onları bir arada tutan İslamiyet’ti. Köklerimizde bu var. O hukukta katliam yoktur, o hukukta zorlama yoktur, inkâr yoktur. Bu tarihi gerçeğe atıf yapmak niye rahatsız ediyor bazılarını? Türkler ve Kürtlerin geçen hafta Cihangir’de karşılaştığını mı sanıyorlar?” şeklinde konuştu. 

 

7- DİSK’e bağlı sendikalar Genel-İş Genel Merkezine yapılan polis baskınını protesto etmek için Türkiye genelinde sokaklara çıktı. DHKP-C’ye yönelik olduğu iddiasıyla Ankara’da Genel-İş ve Liman-İş Sendikalarına yapılan polis baskınlarını kınayan DİSK üyeleri, bu baskınların son dönemlerde giderek artan sendikaları itibarsızlaştırma çabalarının bir ürünü olduğunu ifade etti.

 

8- Elazığ Belediye Başkanı Süleyman Selmanoğlu, “Görevi zincirleme kötüye kullandığı' gerekçesiyle”  yargılandığı davada 1 yıl 10 ay 15 gün hapis cezasına çarptırıldı. Aynı davada yargılanan 44 kişiye de çeşitli cezalar verildi.

 

9- Türkiye Dünya kupası grup eleme maçında, A Milli takımımız Macaristan ile 1-1 berabere kaldı. 

 

10- Arap Birliği'nin 24’üncü Olağan Zirvesi, Katar’ın başkenti Doha’da başladı. Zirvenin açılış konuşmasını yapan Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, “Suriye geçici hükûmetinin Birleşmiş Milletler’de yer alması için çaba harcamalıyız.” dedi. Suriye adına zirvede yeni bir sayfanın açıldığını söyleyen Bakan Davutoğlu, “Arap Birliği’nin, Suriye halkının meşru temsilcisi olarak Suriye’nin koltuğunu, Suriye Muhalif ve Devrimci Güçler Ulusal Koalisyonu’na (SMDK) teslim etmesi, bu sayfanın başlangıcını gösteriyor. Suriye geçici hükûmetinin Birleşmiş Milletlerde yer alması için çaba harcamalıyız.” dedi. 

 

11- Avrupa’da ailelerinden koparılan Türk çocuklar konusunda Başbakan Tayyip Erdoğan’a sunulan ve Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ’ın kontrolünde “Çocuk meselesi, devlet meselesi” sloganı ile bir eylem planı hazırlandı. Hazırlanan plana göre tüm Türk çocuklarının geri alınması için Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’ne (AİHM) başvurulacak. 

 

12- Almanya’da sekiz Türk’ü öldüren Neo-Nazi örgütünden Beate Zschaepe’nin yargılanacağı davaya Türk medya kurumlarının akredite edilmemesi tepki yarattı. Almanya’nın ombudsmanı mahkemeyi uyardı.

 

13- Nükleer çalışmalarıyla tepkileri üzerine çeken Kuzey Kore’de ordu, Güney Kore ve ABD’den kaynaklanan tehditler nedeniyle uzun menzilli füzeler de dâhil tüm topçu birliklerinin savaşa hazır pozisyona geçirilmesi için emir verildiğini duyurdu. Bunun üzerine Güney Kore Savunma Bakanı, Kuzey Kore’nin askeri üslerinde, herhangi bir şüpheli askeri faaliyet gözlemlemediklerini açıkladı. 

 

 

27 MART 2013

 

1- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan partisinin Akdeniz Bölgesi milletvekilleri, teşkilat yöneticileri ve belediye başkanlarıyla Genel Merkez’de yaptığı toplantıda, Osmanlı’da başarılı şekilde yürütülen eyalet sistemine Türkiye’nin hazır olmadığını söyledi. Eyalet sisteminin güçlü ülkelerde bölünmeye neden olmayacağını vurgulayan Başbakan Erdoğan, “2023’te ben başbakan olursam bunu öneririm.” dedi. Konuşmasının devamında çözüm sürecine ilişkin ANAR’ın yaptığı araştırmayı açıklayan Başbakan Erdoğan, “Yüzde 58 süreci destekliyor.” dedi. 

 

2- Almanya’da sekiz Türk vatandaşını öldürdüğü tespit edilen Neo Nazi çetesiyle ilgili 17 Nisan’da başlayacak duruşmayı Türk medyasının izlemesine izin verilmemesine, yurtdışındaki Türklerden sorumlu Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ tepki göstererek “Biz Almanya’yı açık ve şeffaf hukuk devleti anlayışının işlediği bir ülke olarak biliyoruz. Ancak sekiz vatandaşımızın ölümünden sorumlu olan Neo-Nazi çetesinin yargılanacağı davada Türk medyasına, TBMM İnsan Hakları İnceleme Komisyonu Başkanı Ayhan Sefer Üstün ile komisyon üyelerine, Berlin Büyükelçimiz Hüseyin Avni Karslıoğlu’na izin verilmemesi, bu konuda bizi ciddi şekilde şüpheye sevk etmiştir.” dedi. 

 

3- Adalet Bakanı Sadullah Ergin PKK’nın tasfiyesine yönelik çözüm sürecini NTV Ankara Temsilcisi Nilgün Balkaç’a değerlendirdi. PKK’nın sınır dışına çekilmesi için herhangi bir yasal düzenlemeye gerek olmadığını söyleyen Bakan Ergin, “Bir savcı çıkıp ‘Siz niye Türkiye’ye barışı getirmeye çalışıyorsunuz?’ diye hesap mı soracaktır? Ya da akan kanın, akan gözyaşının dindirilmesi için ‘Niçin gayret ediyorsunuz?’ diye mi soracaktır? Bu suçsa ben bu suçu işliyorum burada.” diye konuştu. Bakan Ergin, eylemsizlik ve eş zamanlı olarak yurtdışına çıkışların, yaz bitmeden tamamlanması gereken bir aşama olduğunu kaydetti.

 

4-  Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan Hürriyet’e yaptığı açıklamada, “1995 yılında Gümrük Birliği anlaşmasını yapan hükûmet başarılı bir iş yaptı. Ama bir de önemli yanlışa imza attı. Avrupa Birliği’ne üye olmayan bir ülkeyle ticari anlaşma yaparsa bizim de o ülke ile özel anlaşma yapmamız şartını koydurdu. Amaç Güney Kıbrıs’tan mal alınıp satılmasının önüne geçmekti. Ama bu madde, döndü dolaştı Türkiye’yi vurdu.” dedi.

 

5- Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, Güney Kıbrıs açıklarında petrol ve doğal gaz arama çalışmalarına devam eden İtalyan enerji şirketi ENI ile çalışmama kararı aldıklarını açıkladı. ENI’nin ortağı olduğu Samsun-Ceyhan Petrol Boru Hattı projesi için de Bakan Yıldız, “Projeyi askıya alabiliriz.” dedi.

 

6- Hükûmet, Bakanlar Kurulu toplantısında süresi dolan teşvik yasasının özellikle Doğu ve Güneydoğu illerindeki yatırımcıları mağdur etmemesi için karar aldı. Kalkınma Bakanı Cevdet Yılmaz yaptığı açıklamada, çözüm sürecinin teşvik başvurularını tetiklediğini belirterek son iki ay içerisinde teşvik yasasından yararlanmak için yapılan başvurularında belirgin bir artış olduğunu söyledi. Bakan Yılmaz, bu başvuruların yatırıma dönüşmesi durumunda anlamlı olacağını belirtti

 

7- Meclis’te bir grup gazetecinin sorularını cevaplandıran Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı, öğrencilerin kılık kıyafetini düzenleyen yönetmeliğin, serbest kıyafet uygulaması getirdiğini “velilerin isteği üzerine forma giyilmesinin de serbest kıyafet kapsamında değerlendirilebileceğini” aktardı.

 

8- TBMM İnsan Haklarını İnceleme Komisyonu, Şırnak’ın Uludere ilçesi yakınlarındaki Irak topraklarında 28 Aralık 2011'de düzenlenen hava operasyonu sonucu 34 vatandaşın hayatını kaybettiği olaya ilişkin hazırlanan Uludere Raporu’nu, oy çokluğu ile kabul etti.

 

9- Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Standard&Poor’s (S&P), Türkiye’nin uzun vadeli kredi notunu, BB seviyesinden BB+ seviyesine yükseltti.

 

10- Suriye muhalefetine devredilen Katar’ın başkenti Doha’daki Suriye Büyükelçiliği, resmen açıldı.

 

11- Brezilya, Rusya, Hindistan, Çin ve Güney Afrika'nın oluşturduğu BRICS ülkeleri, kendi Dünya Bankası’nı kurdu ve ortak para takasında anlaştı. Dünya nüfusunun yüzde 40’ını, küresel ekonominin de yüzde 20’sini oluşturan BRICS, kendi derecelendirme kuruluşu için de harekete geçti.

 

 

                                                                                                                                     28 MART 2013

 

1- Diplomasi Muhabirleri Derneği (DMD) üyeleriyle bir araya geldiği toplantıda “Akil İnsanlar Komisyonu” ile ilgili soruları cevaplayan TBMM Başkanı Cemil Çiçek, “Biz Meclis’te üç tip komisyonla çalışıyoruz. Bir tanesi, kanun tasarılarını görüşen daimi komisyonlar. İkincisi, belli bir konuyu araştırma komisyonlarıdır. Bunlar 3-1 ay için kurulur. Yetmezse bir ay daha veririz. Üçüncüsü, partilerin muvafakatiyle kurulan komisyondur. Ama her üçünde de görev yapanların tamamı milletvekilidir. Halbuki akil adamların hiçbirisi milletvekili değildir. Dolayısıyla Meclis'te, milletvekili olmayanlardan komisyon kurulamaz. Meclis'in dışında kurulur. Süreçten hükûmet sorumludur.” dedi.

 

2- CHP’nin İş Dünyası ile İlişkilerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcılığı’nın koordinasyonunda düzenlenen bir günlük gezi için Adana’ya giden CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ve beraberindeki heyet, ilk olarak Adana Ticaret Odası’nı ziyaret etti. Kılıçdaroğlu yaptığı konuşmada, “Anayasada değiştirilmesi dahi teklif edilemeyen maddelerden birisi, Türkiye Cumhuriyeti’nin sosyal devlet olduğunu öngören maddedir. Bu kadar önemlidir. Onun için biz ‘Anayasa değişikliklerinde, ilk dört madde bizim kırmızı çizgilerimizdir.’ diyoruz. Sosyal devleti korumak için bunu söylüyoruz. Kimse üzülmemeli bu ülkede, kimse kendini öteki görmemeli. Hepimiz barış içinde yaşamalıyız. Kimliğimiz, inancımız, siyasi görüşümüz ne olursa olsun bu ülkede barış içinde yaşamalıyız. Bu hedefe kilitleneceğiz ve bu hedefi gerçekleştirmek için çalışacağız.” dedi. 

 

3- Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ katıldığı televizyon programında, çözüm süreci kapsamında sınır dışına çıkışlar ile ilgili "Bu noktada bir yasal düzenleme ihtiyacı gözükmüyor. Şu anda nasıl girdilerse o usulde çıkacaklar.” dedi.

 

4- Kredi derecelendirme kuruluşu S&P’nin Türkiye’nin kredi notunu artırması haberi ile piyasalar canlı bir seyir izledi.  Not artışından sonraki ilk gün borsa yükseldi, dolar ve euro düştü. Gösterge faizi, 6.33’e geriledi. Başbakan Yardımcısı Ali Babacan yaşanan gelişmelerle ilgili “Türkiye koştukça kredi derecelendirme kuruluşlarının arkadan yavaş yavaş geldiğini” belirtti. Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Nihat Ergün ise yaptığı açıklamada, “Türkiye, bir güneş gibi yükselmektedir. Bu gelişmeler, ‘güneş balçıkla sıvanmaz’ sözünü bir kez daha hatırlatmaktadır.”dedi. 

 

5- 4. Yargı Paketi, TBMM Adalet Komisyonu’nda görüşülmeye başlandı. Adalet Bakanı Sadullah Ergin yaptığı açıklamada, düzenlemenin Abdullah Öcalan’a yeniden yargılanma yolu açmayacağını belirtti. Bakan Ergin, Öcalan’ın 1999’da yaptığı başvurunun, AİHM büyük dairesinin 12 Mayıs 2005 tarihli ihlal kararıyla kesin olarak sonuçlandığını kaydetti.

 

6- Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik’in başkanlığında Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’nda düzenlenen “Kamu Personeli Danışma Kurulu Toplantısı”nda, 657 sayılı Devlet Memurları Kanunu’nda yapılacak değişiklikler ele alındı. Bakan Çelik yaptığı açıklamada, memurlara rotasyon uygulanmasını sosyal taraflarla görüşmek istediklerini belirtti ve yöntemin nasıl olacağı, düzenlemenin herkesi mi yoksa belli meslekleri mi kapsayacağı konusunda sendikalardan görüşlerini istedi. Sendika temsilcileri ise rotasyon yerine özendirici uygulamalar getirilmesi önerisinde bulundu.

 

7- Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı, Anadolu Ajansına yaptığı açıklamada, Gökçeada’da Rum azınlık okulunun açılması talebinin onaylandığını belirtti. Gökçeada’da bulunan Rum azınlık okulunun, 1964’te ‘kurucu isteği doğrultusunda’ kapatıldığını hatırlatan Avcı, başvuru üzerine aynı binada Rum azınlık okulu açılması talebinin bakanlık tarafından onaylandığını söyledi. 

 

8- Uluslararası Hava ve Uzay Gücü Konferansı ICAP 2013, ilk kez İstanbul’da düzenlendi. Konferansın açılışında konuşan Savunma Sanayi Müsteşarı Murad Bayar, Türkiye’nin ilk yerli savaş uçağı tasarımının yıl sonunda tamamlanacağını belirtti ve üzerinde çalışılan ön taslağı ilk kez kamuoyuyla paylaştı. Bayer, “ Hedefimiz Cumhuriyetimizin 100. Yılında ilk uçuşunu yapacak bir uçak.” dedi.

 

9- TÜİK, 2012 yılı Evlenme ve Boşanma İstatistiklerini yayımladı. TÜİK verilerine göre 2012 yılında evlenen çiftlerin sayısı, 2011 yılına göre yüzde 1,9 artarak 603 bin 751'e, boşanan çiftlerin sayısı ise yüzde 2,7 artarak 123 bin 325'e yükseldi. 

 

10- İstanbul Ticaret Üniversitesi Ticari Bilimler Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Erdoğan Alkin tedavi gördüğü Acıbadem Fulya Hastanesi'nde hayatını kaybetti. Başbakan Erdoğan yayınladığı mesajda, Alkin'in akademik hayatı boyunca birçok değerli iktisatçı yetiştirdiğini belirterek geride bıraktığı ufuk açıcı eserleri ve saygıdeğer kişiliği vesilesiyle daima hayırla yad edileceğini kaydetti. 

 

11- Kıbrıs Rum Kesimi’nde 12 gündür kapalı tutulan bankalar, tedbirli olarak açıldı. 

 

 

                                                                                                                                     29 MART 2013

 

1- Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Suriye Türkmenleri Platformu temsilcilerini Çankaya Köşkü’nde kabul etti. Hedef ve söylem birliği sağlanmasının, yeni ve demokratik bir Suriye vücuda getirilirken Türkmenlerin hak ve hukuklarının güvence altına alınması bakımından elzem olduğunu bildiren Cumhurbaşkanı Gül, Türkiye’nin, dost, kardeş ve akraba olarak gördüğü Suriye halkının asli bir unsuru olarak Suriye Türkmenleriyle kökü yüzyıllar öncesine dayanan bağları bulunduğunu ifade etti. Cumhurbaşkanı Gül, Suriye’nin “sadık vatandaşları” arasında yer alan Türkmenlerin, Suriye ile Türkiye arasında sevgi ve muhabbet köprüleri kuran en güçlü beşeri bağlardan biri olduğunu belirtti.

 

2- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, “Yeni Anayasa” ve “Çözüm Süreci” ile ilgili gazetecilerin sorularını cevaplandırdı. “Çözüm sürecinde ben halkıma inanıyorum.” diyen Başbakan Erdoğan, Güneydoğu’ya açılışlara gittiklerinde yoğun katılımların olduğunu anlattı. Başbakan Erdoğan, çözüm süreciyle ilgili yaptırdıkları kamuoyu araştırmasında ise yüzde 66 kabul gördüklerini açıkladı. Yeni anayasa çalışmalarında, muhalefete yaptıkları çağrıdan olumlu cevap alamadıklarını söyleyen Başbakan Erdoğan, “CHP ve MHP’yi hazırlıksız gördük. Verdiğimiz süre doldu. Mart sonu itibariyle TBMM Başkanı çıkıp bu iş olmuyor diyecek.” dedi.

 

3- Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç yaptığı açıklamada, İsrail’in ödeyeceği tazminat ile ilgili yapılacak görüşmelerde Başbakan Erdoğan tarafından görevlendirildiğini söyledi. Önümüzdeki haftadan itibaren İsrail’den bir heyetin geleceğini belirten Başbakan Yardımcısı Arınç, “İşin bütün boyutlarını dikkate alarak taraflarla da görüşmek suretiyle tazminat konusundaki taleplerimizi hukukçularla birlikte hazırlayacağız.” dedi. Tazminat konusunda herkesin bir rakam telaffuz ettiğini belirten Başbakan Yardımcısı Arınç, “Bunlar doğru değil. Gülünç kaçabilir. Rica ediyorum hiç kimse şimdiden bir rakam telaffuz etmesin, insanları bir beklenti içine sokmasın.” dedi.

 

4- Uludağ Ekonomi Zirvesi’nin ardından açıklamalarda bulunan Başbakan Yardımcısı Ali Babacan, Türkiye’de dört tane katılım bankası bulunduğunu, belirli dönemlerde “üvey evlat” yerine konulan bu bankaların yapılan yasal düzenlemelerle eşit rekabet şartlarına ulaştıklarını anlattı. Kamu bankalarının katılım bankacılığına da katkıda bulunacağına inandıklarını, Ziraat ve Halkbankası’na birer katılım bankası kurmaları konusunda talimat verdiğini ifade eden Başbakan Yardımcısı Babacan, “Ama her iki bankamıza da bu işe girin dediğimizde şunu söyledim; mevcut pazar payından almayacaksınız. Çünkü mevcut pastayı küçük dilimlere bölmek istemiyoruz, pastanın tümünü büyütmek istiyoruz.” dedi.

 

5- Anayasa Mahkemesi Başkanı Haşim Kılıç yaptığı açıklamada, “çerçeve anayasa” olarak adlandırılan tarzda bir metin ortaya konulması gerektiğini söyleyerek “Yama dikiş tutmuyor, ya bunu adam gibi yapacağız, gelecek nesillere, çocuklarımıza iyi bir anayasa teslim edeceğiz ya da bu kavga devam edip gidecek.” dedi.

 

6- Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan’ın Gümrük Birliği konusunda, “Ya kota kalksın ya da birlikten çıkıp, serbest ticaret anlaşması yapalım.” açıklamasına iş dünyasından destek geldi. Türkiye Genç İşadamları Derneği (TÜGİAD) Genel Başkanı Ali Yücelen, “Sayın Bakan, Türkiye için inisiyatif aldı, arkasındayız.” dedi.

 

7- MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, yaptığı yazılı açıklamada çözüm sürecini eleştirerek “Milli itirazlar, milli tepkiler, milli eleştiriler karalanmaktadır. Milli nitelikli talep ve tercihler, endişe ve korkular hiç dikkate alınmamaktadır. Uydurma anketlerle kanaatleri etkilemek, yanlışı kabullendirmek için her tezgaha müracaat ediyorlar. Türk milletinin, PKK ile görüşülmesine rıza göstermesi mümkün değildir.” dedi.

 

8- Türk Sanayici ve İşadamları Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Muharrem Yılmaz yaptığı açıklamada, çözüm süreci için “Silahtan, terörden, şiddetten kurtulup toplumsal mutabakatla bir anayasaya kavuşursa Türkiye’yi kimse tutamaz.” dedi.

 

30 MART 2013

 

1- Cumhurbaşkanı Abdullah Gül Paskalya Bayramı dolayısıyla yayımladığı mesajında, “Anadolu’da tarih boyunca kader birliği yapmış olan üç semavi dinin mensupları, bayramlarını daima saygı, sevgi ve kardeşlik hisleri içinde ortak bir coşkuyla kutlamışlardır. Hıristiyan vatandaşlarımızın en önemli dini bayramlarından olan Paskalya heyecanını tüm kalbimle paylaşıyorum. Tüm Hıristiyan âleminin Paskalya Bayramı’nı bir kez daha kutluyor, esenlik ve mutluluklar temenni ediyorum.” ifadesini kullandı.

 

2- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, AK Parti Yerel Yönetimler Başkanlığı’nın düzenlediği “4. Yerel Yönetimler Sempozyumu”nda yaptığı konuşmada, bürokrasinin altında kaybolup gitmeyen belediye başkanlarına ihtiyaç duyduklarını ifade etti. Başbakan Erdoğan, “Belediye başkanı, bir siyasi irade olarak asla bürokratik oligarşinin oyuncağı hâline gelmemelidir.” dedi. Eski metropollerin, estetik ruhu olmayan ellerde adeta nekropole (ölü şehirlere) dönüştüğünü söyleyen Başbakan Erdoğan, belediye başkanlarını dere yatakları konusunda da uyardı.

 

3- CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Ataşehir Belediyesi’nin yeni hizmet binasının açılışında gündeme dair açıklamalarda bulundu. Demokrasinin herkesin üzerine titremesi gereken bir kavram olduğunu anlatan Kılıçdaroğlu, “Diyorlar ki ‘Barış mı, demokrasi mi, özgürlük mü? Ne istiyorsunuz?’ Tamamını istiyoruz. ‘Barışa karşı mısınız?’ diyorlar. Barışa asla karşı değiliz. Barışı, her zaman her yerde savunduk. Siyasi iktidarın baskılarına boyun eğmek, bizim kitabımızda yoktur. Gün ayrılık günü değil, birlik olma günüdür. Eyaletlerden söz ediliyor. Kim söz ediyor? Recep bey. Sorsanız eyaletin ne olduğunu da bilmez. Ülkenin ciddi sorunlarla karşı karşıya olduğunu biliyoruz. Yürekli olun, korkmayın, arkanızda mutlaka bir CHP’li olacaktır.” dedi.

 

4- Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç Denizli’de katıldığı bir davetteki konuşmasında, Türkiye’nin hızla büyüdüğünü ve güçlendiği söyleyerek “Aklımız başımızdan gitti. Başardık, hayal değilmiş. Tıkır tıkır maaşları verip, zam yapıyoruz. Bizim yerimize başka hükûmet gelse, bir ay bile maaş ödeyemezdi. Her yıl bir milyar dolar da fakir ülkelere yardım ediyoruz. Ekonomide ne kadar güçlü devletseniz, itibarınız o kadar. Masaya oturduğumuz da gücümüzü hissediyoruz. O kadar güçlüyüz ki Allah’a hamdolsun İsrail bile bizden özür diliyor. Güzel günler göreceğiz.” şeklinde konuştu.

Ayrıca Başbakan Yardımcısı Arınç, Manisa’da AK Parti teşkilat içi eğitim programının açılışında yaptığı konuşmada, çözüm sürecini değerlendirdi. Halkın desteğinin ortalama yüzde 58 olduğunu savunan Başbakan Yardımcısı Arınç, “Böyle netameli bir işte kimsenin elini altına koymak istemediği, çaresi yok diye yüzlerce insanın konuştuğu bir ülkede, ben bu işi çözeceğim diyen bir hükûmete yüzde 58 destek oluyorsa o zaman bizim yaptığımızın karşılığı vardır ve doğrudur.” dedi.

 

5- Avrupa Birliği Bakanı Egemen Bağış AK Parti Bayrampaşa İlçe Danışma Meclisi Toplantısı’nda yaptığı konuşmada, son günlerde tarihi gelişmelere şahitlik ettiklerini söyleyerek, Türkiye’nin 40 yıldır süren terör belasından kurtulmak için bir çözüm sürecine girdiğini anlattı. Bakan Bağış, “Sessiz kaldıkları için CHP’ye teşekkür ediyorum. Çünkü CHP ağzını her açtığında bu millete vakit kaybettirmiştir. Öte yandan püskevitçi ve arkadaşları, ‘Biz artık neyi istismar edeceğiz, nasıl insanları ajite edeceğiz?’ endişesi içine düşmüşler.” ifadesini kullandı.

 

6- Türk Girişim ve İş dünyası Konfederasyonu’nun (TÜRKONFED) 9. Olağan Genel Kurulu’nda Türkiye’nin AB’ye üyelik sürecini değerlendiren Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan, “Bunlar maalesef riyakârdır, iki yüzlüdür. Bunlarla anlaşmak çok zor. Şimdi geldiğimiz ortamda, başlangıcından beri desteklediğim Gümrük Birliği’nden maalesef Türkiye şimdi, kazık yemeye başladı.” dedi. Genel Kurul’da, Başkanlık görevini sürdürmekte olan TÜRKONFED Yönetim Kurulu Başkanı Süleyman Onatça yeniden başkan seçildi.

 

7- Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız ile Kayseri’de bulunan Milli Savunma Bakanı İsmet Yılmaz yaptığı konuşmada, terör konusunda bugüne kadar binlerce toplantı düzenlenip yüzlerce rapor yazıldığını ifade ederek “Barış umuttur. Barışmayanların gelecekten umudu yoktur.” dedi. Halkın çözüm sürecine desteğinin tam olduğunu belirten Bakan Yılmaz, “Çözüm sürecine kimseyi tahkir etmeden, kırmadan devam edeceğiz. Teröre başvurulmadan her türlü siyasi düşüncenin söylenmesine izin vereceğiz.” dedi.

 

8- Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, Bursa’da düzenlenen “Uludağ Ekonomi Zirvesi”nin ikinci gününde vergi reformu çalışmaları konusunda bilgi verdi. Gelir Vergisi reformu çalışmalarını bitirdiklerini belirterek düzenlemeyi Ekonomi Koordinasyon Kuruluna ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’a sunduklarını söyledi. Düzenlemeyi yakında TBMM’ye göndereceklerini vurgulayan Bakan Şimşek, “Bizim vergileri indirme ya da yükseltme gibi bir gündemimiz yok. Bu reformla vergiler ne inecek ne yükselecek ama vergi tabana yayılacak ve gelir vergileri artacak.” dedi.

 

9- Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, Edirne’nin Keşan ilçesinde Sevim Yenice Konferans Salonu’nda, MHP’den AK Parti’ye geçen 400 üyeye rozet takma törenine katıldı. Bakan Müezzinoğlu, AK Parti Edirne İl Başkanlığı Danışma Meclisi Toplantısı’nda yaptığı konuşmada, 18 Nisan’da ABD’ye gideceğini belirterek “Dünyada ilk defa inşallah biz yaptıracağız. Yüzen gemi hastaneleri projesiyle ilgili savaş gemilerinden değişiklik yapılmış olan ABD’deki gemi hastanelerini görmeye gideceğim. Ama onlarınki savaş gemilerinden dönüştürülen hastaneler. Biz ise mimari projesini de yaparak siparişini önceden hazırlayarak Türkiye’ye inşallah yüzen gemi hastanelerini kazandıracağız.” dedi.

 

10- MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, Antalya’nın Manavgat ilçesinde yapılan MHP Belediye Başkanları Toplantısı’nda yaptığı konuşmada, hükûmetin başlattığı çözüm sürecini eleştirdi. Bahçeli, AK Parti hükûmeti benimsediği bölücü stratejiyle PKK’yı toplumsal yapıda meşruiyet dairesine sokmaya, militanları da siyasal bir aktör hâline getirmeye çalışmaktadır. Hükûmet niyeti bozmuş, yoldan çıkmıştır. Hükûmet, milli ilke ve kurallarla yolunu çoktan ayırmıştır. AK Parti zihniyeti, iktidar gücünü kötüye kullanmış, yıkımın ve çöküşün hizmetine koşmuştur.” dedi.

 

11- Cem Vakfı’nın 19. Olağan Genel Kurulu, Cem Vakfı Genel Merkezi’nin Yenibosna merkez binasında yapıldı. Genel kurulun açılışında konuşan Cem Vakfı Genel Başkanı Prof. Dr. İzzettin Doğan, yeni anayasa çalışmalarına değinerek “Alevi yurttaşların din ve inanç özgürlükleri güvence altına alınmıyorsa kimden gelirse gelsin Alevilerin anayasası olmayacaktır. Aleviler, bu anayasayı benimsemeyecektir. 25-30 milyonu bulan Alevi kitleyi önemsemiyorsa, görmezlikten geliyorsa halk deyimiyle adam yerine koymuyorsa bizim de o anayasayı hazırlayanları adam yerine koymak gibi bir mecburiyetimiz yoktur.” dedi.

 

12- Afgan güvenlik güçlerine destek olan bir NATO helikopteri, iki çocuğu ve Taliban üyesi olduğundan şüphelenilen 9 kişiyi öldürdü.

 

 

                                                                                                                                     31 MART 2013

 

1- TBMM Başkanı Cemil Çiçek, katıldığı TV programında, hiçbir partinin anayasanın tümüyle ilgili bir teklifinin olmadığını belirterek “Bir karar alındı, 5 Nisan’a kadar başlangıç, geri kalan maddeler ile ilgili her parti ne düşünüyorsa, görüşü neyse verecek. İlk defadır ki hangi siyasi partinin hangi konuda ne düşündüğünü bilebileceksiniz.” dedi. Anayasa Uzlaşma Komisyonu’nda 28-30 maddede görüş birliği olduğunu hatırlatan Başkan Çiçek, “Anlaşmakta zorlanılacak az sayıda madde sona kalacak, geri kalanlarda yoğun bir çalışma yapılacak.” diye konuştu.

 

2- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, “Millete Hizmet Yolunda” adlı Ulusa Sesleniş konuşmasında çözüm sürecini eleştirenlere sert çıkarak “Siyasi hırsla, rant hırsıyla, aklı yedeğe almış bir gözü dönmüşlükle, tarihe, ecdada, şehitlerimize sırtını dönmüş bir şaşkınlıkla kan tutkusu içine girmiş, izanını yitirmişlerin öfke nöbetlerine aldanmayın.” dedi. Başbakan Erdoğan, MHP başta olmak üzere çözüm sürecine karşı çıkanlara ağır sözlerle yüklenerek “Sürecin hassasiyetinin idrakiyle diğerleri gibi sorumsuz davranmıyoruz. Yoksa söyleyecek çok sözümüz var.” İfadesini kullandı.

 

3- Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ, AK Parti Afyonkarahisar İl Başkanlığı’nda, terör örgütünün silah bırakması konusunda yürütülen çözüm süreci hakkında bilgi verdi. Başbakan Yardımcısı Bozdağ, “Ne zaman şehit versek bir parti bunu fırsat biliyor. Önce komünizm, sonra 'Faşizm gelecek’ dediler. Sonra başka tehditler ürettiler. Şimdi de çözüm sürecini eleştiriyorlar. Aklım yetti yeteli bir türkünün nakaratını tekrar edip duruyorlar. Bu zihniyet iktidar olmuş olsa Türkiye, başka noktalarda olurdu.” şeklinde konuştu.

 

4- Adalet Bakanı Sadullah Ergin, Hatay’da Hassa Belediyesi hizmet binasının açılış töreninde yaptığı konuşmada, “Türkiye, bir yandan terörle mücadele ederken, kaynaklarının önemli bir kısmını terörle mücadeleye harcarken son 10 yıldaki gelişmeleri kaydetti. Bir de terörle mücadele biterse terörün kurumasıyla beraber teröre aktarılan bu kaynakların, Hassa’ya ulaştırıldığını bir düşünün. İnanın işsizlerimiz iş, aşsızlarımız aş bulma konusunda çok rahata erecek.” diye konuştu.

 

5- Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu ve Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, AK Parti Genel Merkez Teşkilat Başkanlığı’nın düzenlediği Manisa Teşkilat İçi Eğitim Programı’na katıldı. Bakan Davutoğlu, burada yaptığı konuşmada, çözüm süreciyle millete yeni bir şevk ve heyecan geldiğini ifade ederek “İnşallah çözüm süreci, Türkiye’deki fetret devrini yok edecek, bitirecek. Fetret yok edildiğinde ayağımızdaki prangalardan biri kalkacak.” dedi.  

 

6- Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, Bursa Organize Sanayi Bölgeleri Sanayici ve İşadamları Dernekleri Platformu tarafından düzenlenen “Türkiye’nin Mali Portresi’nin Dünü-Bugünü-Yarını” konulu toplantıya katılarak doğrudan ve dolaylı vergiler üzerinde çalışmalar yaptıklarını söyledi. Bakan Şimşek, bir soru üzerine “Organize Sanayi Bölgelerinde emlak vergisi olmasın diyorsanız, bende ‘olmasın’ diyorum. Zaten emlak vergisi Maliye’ye gelmiyor. Emlak vergisini, belediyeler alıyor. Hatta belediyeler sanayiciye zulüm yapıyor. Hele OSB dışındaki bir alanda emlak vergisi değeri 20 lira ise OSB’den 300 lira almaya çalışıyorlar. Bu son derece yanlış, bunu değiştireceğiz.” dedi.

 

7- Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım, Arsin Organize Sanayi Bölgesi’ndeki merkezin açılışında yaptığı konuşmada, çağrı merkezlerinin istihdama olan katkısına dikkat çekti. Fabrikada istihdam sağlamak için kişi başına 40-50 bin lira yatırım yapılması gerektiğini vurgulayan Bakan Yıldırım, çağrı merkezi için kişi başına dört bin liranın yeterli olduğunu söyledi. Fabrika üç senede kurulurken çağrı merkezinin altı ayda hizmete başlayabildiğini belirten Bakan Yıldırım, “Ülkemiz henüz çağrı merkezlerine doymuş değil. Avrupa’da 300 kişinin sorununu bir çağrı merkezi çalışanı çözebilirken bizde bu sayı iki bine çıkıyor. Bu durumda, Avrupa standartları için şu anki çağrı merkezlerini altı kat artırmamız gerekiyor.” dedi.

 

8- Ağrı Halk Eğitim Merkezi Müdürlüğü’nün düzenlediği “Siyaset Akademisi”nde konuşan AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Hüseyin Çelik, kan dökmek ve can almakla bu meselenin çözülemeyeceğini söyleyerek “PKK ve BDP istese de istemese de biz Kürt vatandaşlarımızın meşru, makul ve mantıklı taleplerini yerine getirdik ve getirmeye de devam edeceğiz. Hiç kimse, buna engel olamaz. Eğer biz aklımızı duygularımızın önüne geçirirsek bu meseleyi çözeriz.” dedi. 

 

9- MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, Antalya’nın Serik ilçesinde belediye tarafından yapılan pazar yeri ve alışveriş merkezi temel atma töreninde yaptığı konuşmada, terörle müzakere değil ancak mücadele edilebileceğini söyledi. Bahçeli, “Barış süreci için halktan destek olduğu söyleniyor. Bunların niyetini bilelim. Bunlar Türkiye’yi bölmeye götürüyorlar. Bunları önce AK Parti’ye oy verenler, arkasından milletimiz uyarmalıdır. Uyarmak için bir fırsat önünde bulunmaktadır. O fırsat, mahalli idareler seçimleridir. Mahalli idareler seçimlerinde ders vermeliyiz.” ifadelerini kullandı. 

 

10- Dünyanın en prestijli ödülleri arasında yer alan Kral Faysal Ödülleri, Suudi Arabistan’ın başkenti Riyad’da düzenlenen törenle sahiplerini buldu. Suudi Arabistan Kralı adına törene katılan Veliaht Prens Salman bin Abdülaziz, “İslama hizmet” ödülünün Filistin’den, “Mescid-i Aksa Muhafızı” lakabıyla tanınan 1948 İslami Hareketi Lideri Şeyh Raid Salah’a verildiğini açıkladı. 

 

11- Fransız aşırı sağ parti Milli Cephe (FN) lideri ve Avrupa Parlamentosu milletvekili Marine Le Pen, Paris’te Cihan Haber Ajansına yaptığı konuşmada, Avrupa Birliği’nin Türkiye’yi uzun yıllardır kapıda bekleterek aldattığını ve hor gördüğünü belirterek “Türkiye ne tarihi ne coğrafi ne de kültürel olarak AB’nin parçası.” derken Türkiye’nin AB üyeliğine karşı oluşunun ise ülke halkının büyük çoğunluğunun Müslüman olmasına bağlı olmadığını iddia etti. 

 

12- Güney Afrika asıllı Amerikalı, 14 Grammy ödüllü aranjör ve yapımcı Phil Ramone hayatını kaybetti.

A PHP Error was encountered

Severity: Notice

Message: Undefined index: query

Filename: libraries/Functions.php(679) : eval()'d code

Line Number: 106