14.2.2013
×

Hakkında

Künye

İletişim

 1 ŞUBAT 2013

1-Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Apple Başkan Yardımcısı John Couch ve beraberindeki heyeti Çankaya Köşkü’nde kabul etti. Cumhurbaşkanı Gül, John Couch’a ‘Türkiye’ye ikinci sınıf ülke muamelesi yapılmaması’ konusunda mesaj verdi. Kabulde, Apple ürünlerinin F klavyelerindeki harf dizilimi, bazı uygulamaların Türkçe olmaması ve Türkiye’nin ana dağıtım ağında yer almaması gibi sıkıntıların da konuşulduğu belirtildi. Cumhurbaşkanı Gül, Apple tarafından üretilen ürünlerde mutlaka Türkçe dil desteği isteyerek “Bir İngiliz için İngilizce neyse, bir Fransız için Fransızca neyse, bizim için de Türkçe odur.” ifadelerini kullandı.

2-Ankara'daki ABD Büyükelçiliği'ne düzenlenen intihar saldırısında bir kişi hayatını kaybetti, bir gazeteci ise ağır yaralandı. Eylemi düzenleyen DHKP-C militanı da öldü. Polis, eylemcinin 1997’de Orduevi’ne lav silahıyla saldırının ardından tutuklanan ve ölüm orucu eyleminde sağlığı bozulduğu için 2001’de salıverilen Ecevit Şanlı olduğunu duyurdu.
Saldırının ardından Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, “Tüm bunların hepsi ülkemizin refahına, huzuruna yönelik saldırılardır. Ama biz bütün bunlara karşı dik duracağız, bir olacağız, beraber olacağız ve bunları aşacağız” dedi.  ABD Büyükelçisi Francis Ricciardone, "Olay, her iki ülkenin de terörden zarar gördüğünü gösterdi. Beraber savaşmaya devam edeceğiz"  dedi. 
Öte yandan Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, katıldığı televizyon programında, eski Genelkurmay Başkanı İlker Başbuğ’un tutuklu yargılanmasının kendisini dilhun eden (kan ağlatan) bir konu olduğunu belirterek “‘Terör örgütü mensubu’ iddiası çok ciddi bir yanlıştır. Bu affedilemez, tarih bunu affetmez.” dedi. 

3-Başbakan Yardımcısı Beşir Atalay, barış sürecinde hükûmet olarak büyük bir kararlılık içerisinde olduklarını belirterek "Bu yeni başlattığımız bir şey değil. 10 yıl önce iktidar olduğumuzdan beri izlediğimiz bir politika ve onun yeni bir evresidir. Çözüm süreci verimli bir şekilde sürüyor" dedi. 

4-Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, İsrail’in Şam’a düzenlediği operasyona karşılık vermeyen Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad’e sert tepki gösterdi. “İsrail ile Esad arasında bir gizli anlaşma mı var?” diye soran Bakan Davutoğlu, kendi masum sivil halkına karşı 22 aydır uçak ve tanklarla saldıran Suriye ordusunun bu operasyona karşılık vermemesini eleştirerek “Ama biz, İsrail’in hiçbir Müslüman ülkeye yaptığı operasyona kayıtsız ve tepkisiz kalmayız.” dedi.

5-BDP Muş Milletvekili Sırrı Sakık, CHP'yi ırkçılık yapmakla suçladı. Sakık, ''Ya geçmişte yapılanlardan dolayı Kürt halkından, diğer halklardan özür dileyeceksiniz ya da her gün bizi karşınızda göreceksiniz. Haddinizi bileceksiniz. Oradan gelip, hele dağdan gelip bağcıyı kovma hakkına sahip değilsiniz'' dedi. CHP Grup Başkanvekili Emine Ülker Tarhan,  tartışmayla ilgili yaptığı açıklamada “Siyasetin ve siyasetçinin bu kadar alçaldığı ve belli kimlikteki yurttaşları gruplandırıp onlara karşı kinini ve nefretini bu denli rahat kustuğu bir başka an görülmemiştir.” dedi.

6-Anayasa Komisyonu Başkanı Burhan Kuzu,  anayasa yazım çalışmasının 1 Nisan’da 1,5 yılını dolduracağını söyleyerek “Elmanın sapı, üzümün çöpü devam ederse kendi metnimizi getiririz. Kendi metnimiz, başkanlık modeli.” dedi. 

7-Ermenistan'da 18 Şubat'ta yapılacak cumhurbaşkanlığı seçimlerinde aday olan Paruyr Hayrikyan'a silahlı saldırı düzenlendi. Ermenistan, 18 Şubat'ta gerçekleştirilecek cumhurbaşkanlığı seçimlerinde aday olan Paruyr Hayrikyan'a düzenlenen silahlı saldırının sonrasında Milli İrade Birliği Başkanı Hayrikyan'ın sağlık durumunun iyiye gittiği açıklandı. Seçimlerde yarışacak olan sekiz adaydan biri olan Hayrikyan'ın vurulması, seçimlerin güvenliği konusunda da endişelere neden oldu. 

8-ABD Başkanı Barack Obama'nın ABD Savunma Bakanlığı koltuğuna aday gösterdiği eski senatör Chuck Hagel, adaylığıyla ilgili Senato Silahlı Kuvvetler Komitesinde aralarla birlikte 8,5 saat süren bir savunma verdi. Siyasi kariyerinde prensiplerinden taviz vermeyen ve bu uğurda, mensubu olduğu Cumhuriyetçi Parti'nin politikalarına karşı bile gerektiğinde sesini çıkarabilen kişiliğiyle tanınan Hagel'e, komitede özellikle senatör olduğu dönemde, ABD'nin müdahaleci politikalarına eleştirileri, İran, İsrail ve Yahudi lobisi ile Pentagon bütçesi konularındaki bazı açıklamalarıyla ilgili sorular soruldu. 


2 ŞUBAT 2013  
1-  Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, MİT Müsteşarı Hakan Fidan ve üst düzey MİT görevlileriyle ilgili soruşturma izni isteyen İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığına, olayın yıl dönümüne yaklaşırken cevabi yazısını gönderdi. Başbakan Erdoğan, MİT Müsteşarı Fidan’ın soruşturulmasına izin vermedi.
Ayrıca Başbakan Erdoğan, İstanbul Dolmabahçe’deki Başbakanlık Ofisi’nde Başbakan Yardımcısı Beşir Atalay, Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, İçişleri Bakanı Muammer Güler, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Necdet Özel ve MİT Müsteşarı Hakan Fidan’ın katılımıyla “özel güvenlik toplantısı” yaptı.

2- Türkiye’nin savaş uçağı, Suriye tarafından düşürülünce Genelkurmay Başkanlığı, F-4’leri mercek altına alarak envanterden çıkarma kararı aldı. F-4’lerin yerine ABD’den 16 milyar dolar karşılığında satın alınacak F-35’ler görev yapacak.

3- Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, Bursa’da Line TV’de katıldığı bir programda gündeme ilişkin soruları cevapladı. İmralı sürecine ilişkin bir soru üzerine terörün ülkenin canını çok yaktığını, çok kan döküldüğünü söyledi. Terörle mücadele eden asker olsun sivil olsun herkesle konuşulduğunda “Bu sadece silahla başarılacak bir şey değil, mutlaka ekonomik, siyasi tedbirlere de ihtiyaç var.” denildiğine değinerek “O yüzden hükûmetimiz bir vesileyle örgüt ve örgütün lideri konumunda olan kişiyle görüşmek imkânı buldu. Bu görüşmelerle de amaç şudur; örgütün önce silah bırakması. İkincisi, mümkünse Türkiye dışına çıkması. Bir heyet gitti İmralı’ya, BDP’li iki milletvekili. Şimdi bir heyet daha gidecek. Öcalan’ın belli bir şekilde verdiği mesajlarla örgütün silah bırakmasının mümkün olabileceği anlaşıldı. Ondan sonraki aşamaları da belki bu görüşmelerin devam etmesi suretiyle bir şekilde temin edilmiş olacak.” dedi. 

4- Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ Yozgat Sorgun’da, ABD’nin Ankara Büyükelçiliğine yönelik canlı bomba saldırısına ilişkin değerlendirmede bulundu. Başbakan Yardımcısı Bozdağ, “DHKP-C ve başkaca sol örgütlerin nasıl eylemler ortaya koyduğunu herkes bir kez daha görmüş oldu. Parlamentoda olsun başka yerlerde olsun DHKP-C terör örgütüne ve başkaca terör örgütüne yönelik soruşturmaları kınayanlara bu olaya bakıp bir kez daha düşünmelerini tavsiye ediyorum. Özellikle Cumhuriyet Halk Partisi, tutumunu bu olaydan sonra bir kez daha değerlendirecektir.” dedi. 

5- Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan, yaptığı açıklamada, Türkiye ekonomisi için “uçaktan indik, kara yoluyla gidiyoruz.” diyen Merkez Bankası Başkanı Erdem Başçı’yı eleştirdi. Başçı’nın hükûmetin bir memuru olduğunu belirten Bakan Çağlayan, “Bizim kara yolunda hız sınırı var. Kara yolunda sürat yapılacak alanlar bellidir. Bizim uçmaya ihtiyacımız var. Türkiye kara yoluyla 2023 hedeflerine ulaşamaz. En güvenli sürüşü hazırlamamıza rağmen biz, kara yoluyla hedefe varamayız.” diye konuştu.

6- Türkiye Tarım Kredi Kooperatifleri Genel Müdürü Abdullah Kutlu, bu yıl içinde çiftçilere beş milyar lira tutarında aynî ve nakdî kredi kullandıracaklarını açıkladı. Kooperatifin dağıttığı kredilerde geri dönüş oranı ise yüzde 50 seviyesinden yüzde 98,5’e yükseldi.

7- New York’ta uluslararası yatırımcı ve fon temsilcileriyle bir araya gelen Başbakan Yardımcısı Ali Babacan, bölücü terör örgütüyle başlayan sürecin, yatırımcıların ilgisini çektiğini belirtti. Başbakan Yardımcısı Babacan, “Hem Davos’ta hem de burada bana bu konu çok soruldu. Böyle bir sürecin başlamış olmasına, uluslararası yatırım çevreleri de çok olumlu bakıyor.” dedi. Başbakan Yardımcısı Babacan ayrıca finans çevreleriyle gerçekleştirdiği görüşmelerin ana merkezini, Türkiye’nin yapacağı reformlar ve anayasa sürecine ilişkin gelişmelerin oluşturduğunu da vurguladı.

8- İstanbul’da kaybolan ABD’li kadın turist Sarai Sierra’nın cesedi, Fatih Cankurtaran’daki surların dibinde bulundu.


3 ŞUBAT 2013

1-  Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, 2-B arazilerinin satışına ilişkin yeni düzenleme içeren kanunu onayladı. Cumhurbaşkanlığı Basın Merkezi tarafından yapılan açıklamaya göre Cumhurbaşkanı Gül, 6412 sayılı “Orman Köylülerinin Kalkınmalarının Desteklenmesi ve Hazine Adına Orman Sınırları Dışına Çıkarılan Yerlerin Değerlendirilmesi ile Hazineye Ait Tarım Arazilerinin Satışı Hakkında Kanunda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun”u yayımlanmak üzere Başbakanlığa gönderdi. 

2- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Çek Cumhuriyeti’ne hareket etmeden önce gündemdeki konularla ilgili açıklamalar yaptı. Terör örgütü DHKP-C’ye yönelik operasyonların süreceğini söyleyen Başbakan Erdoğan, “Burada çelik kapılar mı var? Kaynaklarla bunu kestik mi kestik; kesemedik camdan gireceğiz. Niye? Çünkü bizim görevimiz, milletimizin güvenliğini, huzurunu sağlamaktır. Silahlar bırakılmadan, terör örgütüyle mücadeleyi kesmek mümkün değildir.” dedi. Başbakan Erdoğan, Taksim projesiyle ilgili bir soru üzerine ise “Topçu Kışlası’nı yapacağız. Üst Kurul reddetmiş. Biz de reddi reddedeceğiz. Rus mimarisi deniliyor, ona bakarsanız İstiklal Caddesi de barok mimari.” şeklinde konuştu. 

3- İçişleri Bakanı Muammer Güler, Mardin Belediye Başkanı Beşir Ayanoğlu’na gerçekleştirdiği ziyarette, İmralı sürecine ilişkin açıklamalarda bulundu. Çözüm sürecinde Mardin’i Türkiye’nin örnek alabileceği bir “model” olarak bu milletin huzuruna getireceklerini kaydeden Bakan Güler, “Biz yüzyıllardır burada farklılıkları, zenginlik olarak özümsedik. Biz huzur ortamının, barışın, hoşgörünün, uzlaşının ne olduğunu biliyoruz. 30 yıldan beri Türkiye’nin önünde bir ayak bağı var. Şimdi herkesin samimiyetini ortaya koyma zamanıdır. Hiç kimse farklılıklarla bizi, başka pazarlıklarla veya başka şartlara bağlı koymasın. Kim çözümden yanaysa o da elini taşın altına koysun. Bu silahların susmasıyla olur. Bir yanda silah, bir yandan görüşme olmaz.” dedi.


4- Münih Güvenlik Zirvesi’nde konuşan İsrail Savunma Bakanı Ehud Barak, Türkiye ile İsrail’in arasının düzelmesi gerektiğini söyledi. Barak, Filistin meselesinde masadan kaçmadıklarına dikkat çekerken Mısır’da Hamas’ı destekleyen Müslüman Kardeşler’in iktidara gelmesini hoş görmediğini ve İran’ın da gelecekte barıştan yana tavır alan bir ülke olmasını ümit ettiğini kaydetti. 

5- Sırbistan’da geçtiğimiz mayıs ayında milliyetçi oyların desteğiyle cumhurbaşkanı seçilen Tomislav Nikoliç, Türkiye’ye yapacağı ilk ziyaret öncesi Zaman gazetesine verdiği demeçte,  “Büyük hayranlık duyduğumuz Türkiye ile daha yakın ilişkiler kurmak ve iş birliğine gitmek istiyoruz.” dedi.  Tarih boyunca çatışmış iki ülkenin iş birliği zamanının geldiğini belirten Nikoliç, Türk ve Sırp hükûmetlerinin ortak kabine toplantıları yapmasına da sıcak baktıklarını söyledi.

6- Irak’ın kuzeyindeki ihtilaflı Kerkük kentinde düzenlenen bombalı saldırıda, 33 kişi hayatını kaybetti. Kerkük Emniyet Müdürlüğünü hedef alan terörist saldırıda ise 70 kişi yaralandı.

4 ŞUBAT 2013

1- Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Sırbistan Cumhurbaşkanı Tomislav Nikoliç ile Çankaya Köşkü’nde düzenlediği ortak basın toplantısında gündeme ilişkin soruları cevapladı. ABD’nin Ankara Büyükelçiliğine yönelik saldırının ardından Amerikalı yetkililerle görüşüp görüşmediği sorulan Cumhurbaşkanı Gül, “Terör örgütünün bir saldırı peşinde olduğuyla ilgili emniyet ve istihbarat teşkilatlarımız teyakkuzdaydı ve daima herkesi ikaz ediyorlardı. Ama maalesef önlenemedi ve ABD Büyükelçiliğine bu saldırıyı gerçekleştirdiler. Olayın hemen ardından ABD’li yetkililere ‘geçmiş olsun’ dileklerimiz iletildi.” dedi. Cumhurbaşkanı Gül’e, İmralı süreciyle ilgili değerlendirmesinin sorulması üzerine, “Türkiye’nin gündeminin en büyük konusunun ne olduğunu hepimiz biliyoruz. Bu meseleyi Türkiye gündeminden çıkartmak için de hepimizin, herkesin  samimi ve yoğun bir faaliyet içinde olduğuna da bütün millet, herkes şahittir. Açıkçası bu konuda beklentilerin, söylediğiniz süreç çerçevesinde fiili yapılanlardan çok daha ileride olduğunu görüyorum. Bu ise halkın, herkesin iyi niyet içerisinde olduğunu göstermektedir. Ümit ederim ki terör örgütü de bu mesajı alır ve yapması gerekenleri bir an önce yapar.” cevabını verdi.

2- TBMM Başkanı Cemil Çiçek, katıldığı televizyon programında gündeme ilişkin konuları değerlendirdi. ABD Büyükelçiliğine yönelik saldırıyı gerçekleştiren terör örgütünün, AB’nin listelerinde yer aldığını belirten Başkan Çiçek, “Bu örgüt, Türkiye’deki en kanlı örgütlerden biridir. Maksadı da tüm terör örgütleri gibi Türkiye’de huzurun, istikrarın bozulması, belli politikaları olumsuz yönde etkilemektir.” dedi. 

3- Manisa’da AK Parti İl Başkanlığı binasını ziyaret eden Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, gazetecilerin gündeme ilişkin sorularını cevapladı. Bir gazetecinin İmralı görüşmelerine yönelik sorusu üzerine, sürecin içinde şu anda hükûmetin bulunmadığını, böyle bir gelişmenin bir yol  haritasına bağlı olduğunu belirterek “Biz doğrudan karşımıza muhatap alarak, hükûmet, başbakan, bakan olarak ‘gel bakalım Öcalan seninle oturalım, pazarlık yapalım.’ diyemeyiz. Bunu dersek millet bizi affetmez.” dedi. 

4- Avrupa Konseyi Genel Sekreteri ve Nobel Barış Ödülü Komitesi Başkanı Thorbjorn Jagland, NTV televizyonunda soruları cevapladı. “Erdoğan, Kürt sorununa barışçıl çözüm bulursa Nobel Barış Ödülü’nü alabilir mi?” sorusuna “Söylediğiniz gerçekleşirse ben Sayın Erdoğan’ın veya tarafların çok kişi tarafından aday gösterileceğine eminim.” cevabını verdi. 

5- Orta Avrupa turunun ilk ayağı olan Çek Cumhuriyeti’nin başkenti Prag’da Çek Başbakan Petr Necas ile ikili ve heyetler arası görüşmenin ardından düzenlenen ortak basın toplantısı ve Türk-Çek İş Forumu'nda konuşan Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, ABD’nin Ankara Büyükelçiliğine yönelik saldırının, arkasındaki DHKP-C gibi terör örgütlerinin Avrupa ülkelerince yıllardır desteklenmesinden kaynaklandığını belirterek “Yaşanan onca acıya, yitip giden onca cana rağmen bazı Avrupa ülkelerinden hâlâ gereken desteği alamıyor, gereken ciddiyete şahit olamıyoruz. Türkiye’de en kanlı cinayetleri işleyen teröristler, Avrupa ülkelerinde ellerini kollarını sallayarak serbestçe dolaşıyorlar.” diye konuştu. Türkiye’nin ekonomik açıdan ayaklarının üzerinde durduğunu, küresel krize rağmen başarılı bir süreç geçirdiğini vurgulayan Başbakan Erdoğan, “Bizi henüz Türkiye Cumhuriyeti olarak AB içerisine almadınız, ama AB üyesi ülkeler içerisinde beş milyon Türk yaşıyor. Siz, bizi resmen almadınız ama Türkiye zaten buraya halkıyla girmiş vaziyette. Oyalamayın, gelin bu işi bitirelim diyoruz.” dedi. 

6- İngiltere’nin Ankara Büyükelçisi David Reddaway, müzakere süreciyle ilgili yaptığı açıklamada, “Diyalog çok olumlu bir adım. Çözüm için güçlü bir genel kabul var.” dedi. Ankara’dan önce İngiltere’nin İrlanda büyükelçisi olan ve IRA ile anlaşmanın uygulama sürecinde de aktif rol alan Reddaway, “Barış kolay değil, zor kararlara hazır olmalı. ‘Bir taraf kazanıyor, bir taraf kaybediyor’ görüntüsüyle çözüme ulaşmak zor.” diye konuştu.

7- Fransa'da Müslümanlara yönelik saldırılar hızla artıyor. Fransa İslamofobik Saldırılara Karşı Dayanışma Örgütünün (CCİF) yayımladığı rapora göre Fransa'da her gün bir Müslüman saldırıya uğruyor. En çarpıcı artış ise 2011 yılına göre yüzde 134'lük artış ile sözlü hakarete maruz kalanların oranında yaşandı.

8- Suriye hava güçlerinin Halep kentinin Doğu Ensari bölgesinde bir yerleşim yerine düzenlediği hava operasyonunda kadın ve çocuklardan oluşan 15 sivil hayatını kaybetti. 


 5 ŞUBAT 2013

1- TBMM Başkanı Cemil Çiçek, laiklik ilkesinin Anayasa’ya kabulünün 76’ıncı yılı nedeniyle yayımladığı mesajda, “Dâhil olduğumuz inanç ve kültür coğrafyasında meydana gelen olaylar, bize bu ilkenin önemini bir kez daha göstermiştir.” dedi.

2- Başbakan Yardımcısı Beşir Atalay, Başbakanlık Merkez Bina’da gerçekleştirilen Suriye konulu koordinasyon toplantısı öncesinde yaptığı açıklamada, Türkiye’nin Suriyeli sığınmacılarla ilgili ne Birleşmiş Milletlerden (BM) ne diğer uluslararası kuruluşlardan ne de diğer ülkelerden fazla bir destek geldiğini belirterek “Hemen hemen Türkiye bütün yükü kendisi çekiyor.” dedi.

3- Türkiye’de İfade ve Medya Özgürlüğü Konferansı’nın açılışında konuşan Adalet Bakanı Sadullah Ergin, çoğulcu bir demokratik yapının tesisinde kilit fonksiyonu bulunan basın mensuplarının, mesleki faaliyetlerini özgürce ve korkusuzca sürdürmesinin önemli olduğunu söyledi. Tutuklu gazetecilerle ilgili, “Bazılarının, silahlı terör örgütü üyeliği, adam kaçırma, ruhsatsız silah ve tehlikeli madde bulundurma, bombalama ve adam öldürme gibi ağır cürümler sebebiyle hürriyetleri kısıtlanmış kişiler olması bu değerlendirmelerin güvenilirliklerini tartışmalı kılmaktadır.” dedi.

Anayasa Mahkemesi Başkanı Haşim Kılıç ise “Türkiye’de 2012 yılı sonunda ifade özgürlüğüne ilişkin derdest davalara bakıldığında 172.723 adet hakaret davasının, 2539 adet terör propagandasına konu olmuş davanın,  406 adet de suç ve suçluyu övme konusunda açılan davalar olmak üzere toplam 176.247 davanın devam ettiği bir gerçektir. Bu davaların sayısına bakıldığında sorumluluğun sadece yargı mensuplarına yüklenmesinin büyük bir insafsızlık olacağını belirtmek isterim.” diye konuştu. 

Konferans devam ederken Avrupa Konseyi Genel Sekreteri Thorbjorn Jagland ile bir basın toplantısı düzenleyen Adalet Bakanı Ergin, “Erbil’e dönük, İmralı’daki hükümlünün oraya götürüldüğüne dair iddia tamamen gerçek dışı. Düşünülmesi bile söz konusu değil. Tebessümle karşılıyorum sadece. Yürümekte olan bir süreç var. Bu sürecin sağlıklı şekilde sonuçlanması noktasında taraflar dikkatli. Siyaset kurumu da başta BDP ve istihbarat birimlerimizin yaptığı görüşmeler, beraberce düşünülen çalışmalar. Neticeyi göreceğiz.” dedi.

4- Milli Savunma Bakanı İsmet Yılmaz, TBMM’de yaptığı açıklamada, son günlerde Hava Kuvvetleri Komutanlığında çok sayıda pilotun ordudan istifa ettiği iddialarına, “Anormal bir durum yok. Zaman zaman istifalar yaşanır. Bugün yaşananlar da geçmişte olanlardan farklı değil.” dedi.

5- MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, partisinin grup toplantısında yaptığı konuşmada, “Başbakan kendine güveniyor ise elini taşın altına koysun. Yapılan bir kanun değişikliğiyle MİT Müsteşarıyla ilgili soruşturma Başbakan’ın iznine bağlanmıştır. Genelkurmay Başkanları da Başbakan’a bağlı olarak çalışmaktadır. Aynı duyarlılık ve yakınlık TSK’nın komutanları için de sergilenmelidir. Yasal düzenleme yapılması zorunluluk hâlini almıştır. Atılacak her adıma, sonuna kadar destek vereceğimizi buradan söylemek istiyorum.” dedi.

6- BDP Genel Başkan Yardımcısı Gültan Kışanak, partisinin grup toplantısında yaptığı konuşmada, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ile bazı hükûmet yetkililerinin, İmralı sürecinin devam ettiğine yönelik açıklamalarının önemli olduğunu ifade etti. Kışanak, “Bu konuda ocak ayı heba edildi. Bütün bir ay boyunca bu sürecin ilerletilmesi adına ne yapıldı, bunu öğrenmek istiyoruz. Ada’da görüşmeler yapıldı mı, yapıldıysa hangi öneriler tartışılıyor, hangi konularda tıkanıklık var, aşılması için biz ne yapabiliriz, bize bilgi versinler katkı sunalım.” dedi.

7- ABD’nin Ankara Büyükelçisi Francis Ricciardone, gazetelerin Ankara temsilcileri ile bir araya geldi. DHKP/ C’nin canlı bomba saldırısına ilişkin Ricciardone, “ABD adalet sistemine karşı suç işledi. Sağlam kanıtlar bularak ABD’de dava açılacak.” dedi. 

8- Üç ülkeyi kapsayan Avrupa gezisinin Macaristan ayağında önemli açıklamalar yapan Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, ‘Türkiye’nin AB’ye alınmamasının esas itibarıyla kültürel farklılıktan, din farklılığından kaynaklandığını savunan yaklaşımı nasıl değerlendiriyorsunuz?’ sorusuna, “AB’nin Türkiye konusunda direnmesini anlamak çok zor. Türkiye, NATO’daki halkı Müslüman olan tek ülke. NATO’da sizinle beraber değil miyiz? Beraberiz. Peki AB’de neden beraber olmayalım? Bundan, niye bu kadar korkuyorsunuz, kaçınıyorsunuz? Başka sebepler geliyor tabii akla. Bir, 76 milyon nüfusu olan bir Türkiye var. İki, dinamik yapısı olan bir Türkiye var. Üç, bu yapı içinde Türkiye’ye verilmiş ama tutulmamış sözler var. Mesela Kıbrıs meselesinde, Kuzey Kıbrıs’la ilgili verilen sözler tutulmadı.  Tüm bunlar sıkıntı elbet. Türkiye AB’nin içinde olursa her şeyi rahatça yapamayacak hâle gelmekten çekiniyor olabilirler. Mesela NATO’da her istediklerini yapamayabiliyorlar. Yanlış adımlara engel oluruz, her şeye ‘evet’ demeyiz. Bizim de kendimize has kırmızıçizgilerimiz var.” dedi. 

9- İslam Konferansı Teşkilatı 12. Devlet Başkanları Zirvesi için Mısır’ın başkenti Kahire’de bulunan Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, her fırsatta Türkiye’yi hedefe koyan Irak Başbakanı Nuri el Maliki’yi sert ifadelerle eleştirerek “Başarısızlıklarını, örtbas etmeye çalışıyor.” dedi. 


6 ŞUBAT 2013

1- Başbakan Yardımcısı Beşir Atalay, Almanya Federal İçişleri Bakanı Hans-Peter Friedrich’i Başbakanlık Merkez Bina’da kabulünden sonra basına yaptığı açıklamada, “Bölücü terör örgütünü ve diğer terör örgütlerini çok yakından izliyoruz, nerede ne var çok iyi biliyoruz. Özellikle Almanya ile ilgili verilerimizi kendileriyle paylaştık.” dedi.

2- Avrupa Konseyi Genel Sekreteri Thorbjorn Jagland, Adalet Bakanı Sadullah Ergin ile birlikte Hatay'ın Altınözü ilçesinde bulunan Boynuyoğun Çadırkenti'ni ziyaret etti. Avrupa Konseyi Genel Sekreteri Thorbjorn Jagland, gördüğü manzaradan çok etkilendiğini belirterek “Türkiye, yardım konusunda diğer ülkeler için çok önemli bir örnek teşkil ediyor.” dedi. 

3- Hükûmetin Meclis’e sunduğu yeni anayasa teklifinde yer alan Yargıtay ve Danıştay’ın kaldırılması ve yerine “Temyiz Mahkemesi” kurulmasını isteyen öneriye ilişkin konuşan TBMM Anayasa Komisyonu Başkanı Burhan Kuzu, “Savcılık güvenceleri kalkmıyor. Askeri yargı, yüksek yargı anlamında toptan kalkıyor. Çok başlılık olmasın istiyoruz.” dedi.

4- BDP Grup Başkanvekili Pervin Buldan, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın “Dağdakilerle kucaklaşanı İmralı’ya göndermeyiz.” sözüyle ilgili düzenlediği basın toplantısında, İmralı’ya gidecek heyeti belirlemede parti organlarının yetkili olduğunu ve heyette BDP ve DTK’nin eş başkanlarının yer alması gerektiğini belirterek “Başbakan, hükûmet, bu heyeti değiştirmek istiyorsa grup yönetimimiz, eş başkanlarımız ve grup başkanvekilleriyle görüşmek, paylaşmak zorunda. Başbakan,  AKP hükûmeti ve Adalet Bakanı’na çağrı yapıyoruz; dört eş başkan acilen adaya gidip Öcalan ile görüşme yapsınlar. Başbakan ısrarcıysa biz de ısrarlıyız.”dedi.

5- Mısır’ın başkenti Kahire’de yapılan İslam İşbirliği Teşkilatı (İİT) 12. Dönem Liderler Zirvesi’ne katılan Cumhurbaşkanı Abdullah Gül yaptığı konuşmada, dünyanın ciddi bir ekonomik darboğazdan geçtiğini söyleyerek “İslam âlemi olarak, yaşanan krizlerin ekonomilerimiz üzerindeki olumsuz etkilerini bertaraf etmek, kalkınma yolunda dayanışmamızı artırmak için, ekonomik ve ticarî iş birliğimizi daha da ilerletmek temel önceliğimiz olmalıdır.” dedi.

6- Üç günlük Orta Avrupa turunun son durağı olan Slovakya’nın başkenti Bratislava’da bulunan Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Slovakya Başbakanı Robert Fico ile ikili görüşmenin ardından düzenlenen ortak basın toplantısında, bir Slovak gazetecinin, “Türkiye, gelinen noktada AB’ye katılım öncesi müzakereler konusunda adeta bir uzman hâline geldi. Bu süreç içerisinde birçok ülke, Türkiye’yi geçerek AB’nin üyesi haline geldi. Acaba sizin için belirli bir nokta var mıdır? ‘Artık yeter’ diyeceğiniz bir nokta var mı?” sorusu üzerine “Bize ‘şunu yapamadınız’ diyemediler. Siz birisine olumsuz cevap vermek istiyorsanız bahaneler çoktur. Bizde bir fıkra var; kurt kuzuyu yiyecek. ‘E ne yaptım da beni yiyorsun?’ ‘Suyu bulandırdın.’ Bugüne kadar hep böyle geldi ama biz kuzu değiliz.” dedi.
Öte yandan ABD Büyükelçiliğine düzenlenen canlı bomba saldırısını değerlendiren Başbakan Erdoğan,  “Bu tür olaylar, bizim çalışmalarımızı engelleyemez. Şu anda takvim çalışmaktadır.” diye konuştu. 

7- Suriye’de Devlet Başkanı Beşar Esad muhalifleri, Palmira kentindeki iki istihbarat merkezine bomba yüklü araçlarla eş zamanlı saldırı düzenledi. Muhalifler, saldırıda 12 askerin öldürüldüğünü ve 20 kişinin de yaralandığını belirtti.


7 ŞUBAT 2013
1- TBMM Başkanı Cemil Çiçek, Parlamento Muhabirleri Derneği’nin yeni yönetimini kabulünde, yeni anayasa çalışmalarıyla ilgili değerlendirmelerde bulundu. Başkan Çiçek, “90’ın üzerindeki madde müzakere edildi. Üçte birinde mutabakat çıktı. Biraz daha gayret edilirse, en az o kadar daha müzakere edilmeyen maddeler üzerinde uzlaşma ve görüş birliği çıkacağına inanıyorum.” dedi. 22 çatı örgütü tarafından 13 ilde toplantılar yapıldığını, 20 bin sayfanın üzerinde anayasa dokümanı çıktığını kaydeden Başkan Çiçek, “30 yıldır bu anayasadan şikâyet ediyoruz. Yeni anayasayı yapamazsak bundan sonraki 30 yıl da bunu halka anlatamayız.” dedi.

2- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Çek Cumhuriyeti, Macaristan ve Slovakya’yı kapsayan ziyareti dönüşü uçakta gazetecilerin sorularını cevapladı.  AK Parti’nin Anayasa Uzlaşma Komisyonuna sunduğu teklifle ilgili tartışmaları değerlendiren Başbakan Erdoğan, “Onların tamamı daha önce yaptığımız çalışmanın bir ürünü. Taslakta var. Aksilik olması halinde şüphesiz hazırlığımızın içinde olduğu için onlar aynen gidecek. O zaman grubumuzun teklifi olarak gelecek.” dedi. “Uzlaşma Komisyonundan bir sonuç alınmaması durumunda BDP ile ortak hareket edip etmeyeceklerine” yönelik soru üzerine Başbakan Erdoğan, “BDP ile anayasal değişiklik yapmaya sayımız yetmiyor. Geçen gün söyledim. Referandum noktasında anlaşabilirsek onlarla da müşterek adım atabiliriz.” cevabını verdi.
Öte yandan Başbakan Erdoğan, AK Parti Genel Merkezi’nde Karadeniz illerinin milletvekilleri, belediye başkanları ve teşkilat yöneticileri ile buluştu. Başbakan Erdoğan, İmralı süreci hakkında bilgi vererek, süreci sabote edecek eylemlere karşı dikkatli olunması gerektiğini söyledi.  
3- İki gün sürecek CHP Belediye Başkanları Toplantısı, Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu’nun başkanlığında başladı. Kılıçdaroğlu, toplantıda yaptığı konuşmada, hiçbir CHP’li belediye başkanının hesabını veremeyeceği bir konunun olmadığını belirterek, “İktidar partisi, CHP’li belediye başkanlarını itibarsızlaştırmanın ve halkın gözünde küçük düşürmenin arayışları içerisinde.” dedi. ABD’nin Ankara Büyükelçisi Francis Ricciardone’nin sözlerini de değerlendiren Kılıçdaroğlu, “Bir ülkenin problemleri, bir başka ülkenin büyükelçisi tarafından dile getiriliyorsa oturup konuşmamız, düşünmemiz lazım.” şeklinde konuştu.
 4- Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ, yaptığı açıklamada, AK Parti’nin yeni anayasanın “yargı” bölümünde askeri yargı, Yargıtay ve Danıştay’ın temyiz mahkemesi çatısı altında toplanmasına ilişkin teklifine yönelik eleştirilere cevap verdi.  Başbakan Yardımcısı Bozdağ, önerinin yargıdaki çok başlılığı ortadan kaldıracağını belirterek, “Mevcut durum, sanki Türkiye’de iki ayrı hukuk, yargı varmış gibi görüntü ortaya koyuyor. Bu, hukuk devleti açısından bugüne kadar herkesin ve her kesimin sakıncalı gördüğü, değişmesini istediği bir şey. Teklif, hem demokratik temsili sağlayan hem de geniş temsili sağlayan bir adımdır.” dedi. 

5- Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, katıldığı bir televizyon programında, yerel yönetimlerde çalışanlarla ilgili bir problem olmadığını, bu çalışanların kadroya alınacağını belirterek,  “Bu dönem içinde olacak, 30 Haziran’a kadar. Yasama yılı kapanmadan önce.” dedi.

6- TBMM Genel Kurulunda, Terörizmin Finansmanının Önlenmesi Hakkında Yasa Tasarısı kabul edilerek kanunlaştı. Kanun; terör ve terörizmin finansmanıyla etkin mücadele kapsamında, Terörizmin Finansmanının Önlenmesine Dair Sözleşme'nin ve BM Güvenlik Konseyi’nin kararlarının uygulanması ile malvarlığının dondurulmasına ilişkin usul ve esasları düzenliyor. 

7- ABD’nin Ankara Büyükelçisi Francis Ricciardone, “Çok uzun süredir hapiste olan milletvekilleri var, bazıları belirsiz suçlarla hapiste tutuluyor. Kendilerine ülkeyi koruma görevi verilen askeri liderler, sanki teröristmiş gibi hapisteler.” sözleri üzerine, Dışişleri Bakanlığına çağırılarak, Müsteşar Feridun Sinirlioğlu ile görüştü. Daha sonra Ricciardone yaptığı açıklamada, “Böyle anlaşılmaktan büyük üzüntü duydum. Benim bütün çabam Türk-Amerikan dostluğu ve ortak menfaatimize hizmettir. Benim açıklamalarım bundan başka bir amaç taşımamaktadır.” dedi. 
Bu arada, Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ da büyükelçiye tepki göstererek, “Kendi işlerine bakarsa daha isabetli ve ülkesi için daha yararlı bir iş yapmış olur.” dedi. 

8- Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Mısır’ın başkenti Kahire’de düzenlenen İslam İşbirliği Teşkilatı (İİT) 12. Dönem Zirvesi’nin çalışma oturumunda yaptığı konuşmada, “Suriye’de durum maalesef giderek daha trajik hale gelmekte, bütün dünyanın gözleri önünde Suriye adeta kendi kendini tüketmektedir. Bunun için, mevcut yönetimin artık gerçekleri görüp, Suriye ve halkının daha fazla imha olmasına imkân vermemek için görevi bırakması gerekmektedir. Mısır, İran ve Türkiye olarak bir araya geldik. Suudi Arabistan da bu konuyla ilgileniyor. Suriye’nin bu şekilde kendini tüketmesine fırsat vermemek için bazı çalışmalar başlattık, dışişleri bakanlarımız bunların detaylarını konuşuyor.” dedi.
                                                                                                                                    8 ŞUBAT 2013
1- CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Radikal gazetesine verdiği demeçte, AK Parti’nin yargı ile son yaptığı öneri paketinin bir rejim değişikliği olduğunu belirterek “Böyle bir değişikliği ancak Kurucu Meclis yapar.” dedi.

2- Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, SKY Türk 360 televizyonunda katıldığı programda, İmralı sürecinin kimlerle başladıysa onlarla devam ettirilmesi gerektiğinin doğru olacağını söyledi.

3- Başbakan Yardımcısı Beşir Atalay, Kırıkkale’de Vali Ali Kolat’ı makamında ziyaretinden sonra basın mensuplarına yaptığı açıklamada, toplumun bütün kesimlerinde, ülkenin her bölgesinde herkesin artık terör sorununun çözüleceği umudunu taşıdığını söyledi.

4- Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ, AK Parti Genel Merkezi’nde gazetecilerin sorularını cevapladı. İmralı sürecinin tıkanması diye bir şeyin olmadığını belirten Başbakan Yardımcısı Bozdağ, “Adı üzerinde süreç bu. Zaman zaman hızla zaman zaman yavaş gidebilir ama süreç devam eden bir süreçtir.” dedi.

5- Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı, yeni anayasayı hazırlayan Meclis Uzlaşma Komisyonu’na gönderdiği raporla; yüksek askeri yargı, Yargıtay ve Danıştay’ın tek çatı altında birleştirilmesi önerisine destek verdi.

6- Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Şahin, Zaman gazetesine verdiği röportajda “kadına yönelik şiddetin arttığı mı yoksa zamanla daha görünür hâle mi geldiği” sorusuna, “Kapalı bir toplumdan açık bir topluma gidiyoruz. Ben siyasi hayatımda şunu gördüm; kadına yönelik şiddet, hep kayıt dışıydı ya da aile içi şiddet denilip geçiliyordu.” cevabını verdi.

7- Gençlik ve Spor Bakanı Suat Kılıç, katıldığı televizyon programında, İstanbul 2020 olimpiyat adaylığı için açıklamada bulundu. Daha önce beş kez reddedilen İstanbul’un, neden tekrar aday olduğunu anlatırken “Bu kadar reddedilmişken yeniden adaylık için tüm tereddütleri sonlandıracak adım Başbakanımızdan geldi. Başbakan, 13 Ağustos 2011’de Olimpiyat adaylık dilekçesine imzayı bizzat attı. Bu Olimpiyatları ne kadar çok istediğimizin göstergesidir.” dedi.

8- İstanbul’daki 46 sanıklı 3. KCK davasında Mahkeme heyeti 7 sanık hakkında tahliye kararı verdi. Duruşmayı izleyen BDP Eş başkanı Selahattin Demirtaş yaptığı basın açıklamasında, “Barış yolu zorlu olacak ama yürümek zorundayız.” dedi.

9- İtalya’nın Ankara Büyükelçisi Gianpaulo Scarente, İstanbul’daki Venedik sarayında düzenlenen “İtalyan Ufukları 2013” adlı programda yaptığı konuşmada, AB’nin Türkiye’ye uyguladığı vize konusunda temel hedeflerinin, vizenin tamamen ortadan kaldırılması olduğunu söyledi.

10-  Tiyatro sanatçısı Macide Tanır hayatını kaybetti.

11- İslam İşbirliği Teşkilatı’nın 12. Liderler Zirvesi’ne katılmak üzere Mısır’da temaslarda bulunan Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, zirve sonrası Türk gazetecilerle yaptığı sohbet toplantısında, ağırlıklı olarak gündemi Suriye’nin oluşturduğunu belirterek, “Kimsenin gıyabında bir şey yapacak hâlimiz yok, ancak yardımcı olmaya çalışıyoruz.” dedi.

12- Avrupa Birliği bütçe görüşmeleri tamamlandı. yedi yıllık bütçe 959 milyar avro olarak belirlendi. AB Konseyi Başkanı Herman Van Pompuy,  “Herkes için mükemmel olmayan, ancak içinde herkesten bir şey olan bir bütçe.” diye konuştu.  

13- Irak’ın başkenti Bağdat ve Babil şehirlerinde gerçekleşen bombalı saldırılarda 36 kişinin hayatını kaybettiği bildirildi.


9 ŞUBAT 2013 

1- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, AK Parti İstanbul İl Başkanlığınca düzenlenen “İlk Hedef 2014-Seçim Sürecini Başlatıyoruz” isimli etkinlikte, Merkez Bankasının rezervinin 125 milyar 234 milyon dolara ulaşarak yeni bir rekor kırdığını vurgulayarak, “Görevi aldığımızda rezerv 27.5 milyar dolardı. IMF borcumuz 860 milyon dolar. 14 Şubat'ta IMF'ye 435 milyon dolar ödeme yapacağız. Mayıs ayındaki son dilim ödeme ile bu hesabı sıfırlayacak, bu defteri de kapatacağız. IMF’nin bizden borç talebi var. IMF’ye 5 milyar dolar borç vermek için de müzakerelerimiz devam ediyor.” dedi. Başbakan Erdoğan, AK Parti olarak seçim çalışmalarını, bir seçimi bittiği, sandıkların kapandığı andan itibaren başlattıklarını da ifade etti. 
Öte yandan Başbakan Erdoğan, açık kalp ameliyatı olan emekli Orgeneral Ergin Saygun’u tedavi gördüğü hastanede ziyaret etti.

2- Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, yaptığı açıklamada, kısa süreli istihdam ve eğitimi amaçlayan toplum yararına çalışma programlarından 2012 yılının Ocak-Kasım döneminde 181 bin 218 kişinin yararlandığını bildirdi. Bakan Çelik, aynı dönemde İŞKUR tarafından yaklaşık 500 bin kişinin de işe yerleştirildiğini söyledi.  
3- Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, Güney Kıbrıs Rum Yönetimi’yle gaz ve petrol araması için imza atan İtalyan ENI şirketiyle ilgili yaptığı açıklamada, Kıbrıs’ın bütünlüğünü dikkate almadan atılacak adımın şirketin Türkiye’deki faaliyetlerini de etkileyebileceğini, münhasır ekonomik sahanın tartışılan bölümlerinde uluslararası hukuka aykırı olarak bu tür aramalar yapmanın doğru olmadığını ifade etti.
Bakan Yıldız, Kuzey Irak ile Türkiye’nin, Irak’ın anayasasına aykırı anlaşma imzaladığıyla ilgili iddiaların sorulması üzerine, “Irak’ın kuzeyinde yapılacak herhangi bir projeye, Türkiye’nin kayıtsız kalması düşünülemez. Nasıl 19 ayrı ülkeden 39 firma gelip burada iş yapıyorsa Türkiye de bunlardan biridir.” dedi.

 4- İçişleri Bakanı Muammer Güler, Mardin’in Mazıdağı ilçesinde yaptığı açıklamada, Milli Birlik ve Kardeşlik Projesi’nin önemine değinerek “Bu topraklar binlerce yıldır kültürlerin, dinlerin ve medeniyetlerin bir arada yaşandığı, harmanlandığı yerdir. Mardin’deki hoşgörü ve huzur ortamının bütün Türkiye’ye yayılmasını, bütün dünyaya örnek olmasını diliyoruz. Yıllardan beri bizi, kardeşleri ayrıştırmak için sürdürülen çabalar görüldü, bu işin artık bir noktada sonlandırılması gerektiğini herkes hissediyor. Bu süreç, geleceğe bakışımızı güçlendirecek ve bizi gelecekte daha güçlü kılabilecek bir süreçtir. Herkes, elinden gelen gayret ve samimiyeti göstermelidir.” dedi. 

5- Kültür ve Turizm Bakanı Ömer Çelik, Marmaray Projesi kapsamında Yenikapı’da yapılan arkeolojik kazıların durdurulduğu iddiasına ilişkin yaptığı açıklamada, konuyla ilgili Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım ile görüştüğünü belirterek “Kendisi buraya, trilyonları bulan bir ek bütçenin ayrıldığını söyledi. İki bakanlığımız arasında bu konuda tam bir iş birliği vardır. Kendi hâline terk edilmiş, yarım bırakılmış bir iş yok.” dedi. 

 6- Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, yaptığı açıklamada, kamuya ait lojmanların satışı ile ilgili çok kapsamlı bir çalışma yapıp Başbakana sunduklarını hatırlatarak “İlk etapta Maliye Bakanlığı ve özelleştirmeye bağlı kurumların bünyesindeki lojmanların satışına başladık ama özellikle güvenlik gibi alanlarda öyle bir tasarruf söz konusu olmayacak. Bizim bahsettiğimiz, daha çok büyük şehirlerde olan ve ihtiyaç anlamında çok zaruri olmayan kaynakları ekonomiye kazandırmaktır. Kamuda araçların rasyonel bir şekilde kullanımı, kontrolü ve takibi konusunda da önemli bir kanun tasarısı üzerinde çalışıyoruz. Önümüzdeki dönemde, onun da sonuçlanmasını bekliyoruz.” dedi. Bakan Şimşek ayrıca, Türkiye’nin IMF’ye olan borçlarının da mayıs ayında biteceğini belirterek “IMF’ye borcunu kapatmakla Türkiye, artık sınıf atlamış olacak.” dedi.

7- Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, Edirne’de yaptığı açıklamada, Türkiye’deki hekim sayısının, sağlık hizmeti alan kişi sayısına göre çok düşük kaldığını belirterek “Dönem dönem büyük şehirlerde hastanelerdeki beklemelerin ve kuyrukların olmasını açıkçası çözebilir miyiz, çok samimi olmak lazım ki kolay değil. Bakın 2002 yılında Türkiye’deki hekim sayısı 120 bin idi. Bugün 125 bin. 2002 yılında Türkiye’deki bütün tıp alanındaki tıbbi işlem sayısı 96 milyon iken, bugün 300 milyon. Bize şu anda 30 bin adet hekim lazım. 10 bin adet pratisyen, 20 bin adet uzman hekim lazım.” dedi. 

8- Milli Savunma Bakanlığının “Sevk Tehiri İşlemleri Yönetmeliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik” Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdi. Buna göre; aktif sporcular 38 yaşına kadar, dünya ölçüsünde araştırma yapan bilim adamlarına 36 yaşına kadar askerlikten sevk tehiri yapılabilecek.  

9- Türkiye-AB Karma Parlamento Komisyonu eski Eş başkanı Joost Lagendijk, 28. Abant Platformu’nun “AB Müzakere Süreci-Gelinen Noktalar” başlıklı ikinci oturumunda, AB üyeliği konusunda olumsuz bir resim olmadığını belirterek “Türkiye açısından anketlere bakıldığında çok düşük bir ihtimal söz konusu değil. Türkiye’nin bence AB üyeliği dışında bir rolü ve alternatifi yok. Demokratik değerlerden bahsediyorsak Türkiye’nin tek çözümü, AB olacaktır.” dedi. 

10- ABD Dışişleri Bakanlığı görevine başladıktan sonraki ilk basın toplantısını yapan John Kerry, İran'ın nükleer silah edinmesini önlemeye kararlı olduklarını vurguladı. Baskı ve diyaloğu içeren iki kulvarlı politikayı devam ettireceklerini belirten Kerry, “İran’a şunu vurgulamak istiyorum; diplomasi penceresi hâlâ açık. Seçim nihayetinde İran’a ait. İran’ın, ‘5 artı 1’ grubu ile Kazakistan’da yapılacak nükleer müzakerelere hazır gelmesini istiyoruz. Eğer endişelerimizi giderecek unsurlarla toplantıya gelemezse daha da tecrit edilmeyi seçmiş olacaklar. Seçim onların.” dedi.


10 ŞUBAT 2013

1- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Kayseri’de Erciyes Kayak Merkezi’nin de yer aldığı tesislerin toplu açılış töreninde yaptığı konuşmasında, toplam yatırım bedeli 123 milyon lira olan 41 tesis ve hizmetin Kayseri’ye kazandırıldığını söyledi. Kentte 1 Temmuz 2012’de gerçekleştirdiği ziyarette 512 milyon lira yatırım bedelli 90 kalem hizmetin toplu açılışını yaptığını hatırlatan Başbakan Erdoğan, “Kayseri’ye ne yapsak az, çünkü Kayseri dinamizmi, çalışkanlığı, başarılarıyla ülkemizin tamamına örnek olan bir şehir. Kayseri, kendisiyle çevresindeki şehirleri de geliştiren, kalkındıran, onları da şevklendiren şehir. Son 10 yılda açtığımız üç yeni üniversiteyle Kayseri’nin şu anda dört üniversitesi var, ikisi devlet, ikisi vakıf. Türkiye’ye Mimar Sinan’lar yetiştirmiş Kayseri, artık bilimde, sanat ve kültürde de öne çıkıyor.” dedi.

2- Adalet Bakanı Sadullah Ergin, katıldığı bir televizyon programında gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulundu. İmralı süreci konusunda önümüzdeki hafta bir gelişme olacağını söyleyen Bakan Ergin, adaya kimin gideceğinin teferruat olduğunu, sürecin çok uzamamasının daha hayırlı olacağını belirterek “Bu sürecin sonuç alma ihtimali bölgedeki birtakım dengelere etki edecektir. Bu dengelerin değişecek olması ihtimali, muhtemeldir ki belli noktalarda belli aktörleri rahatsız edecektir. Rahatsız olacak aktörlerin bu süreci engellemeye yönelik birtakım girişimleri olabilir. O açıdan süreci makul bir zamanın ötesine taşımamak gerektiğini düşünüyorum.” dedi. 

3- Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Nihat Ergün, düzenlediği basın toplantısında, bakanlığına bağlı Metroloji ve Standardizasyon Genel Müdürlüğünce 2012 yılında hazır ambalajlanmış ürünlere yönelik gerçekleştirdiği denetim sonuçlarını açıkladı. Denetimlerin dolum işletmecisinin veya ithalatçının tesisinden numune alınarak yapıldığını ifade eden Bakan Ergün, “Kontrol edilen ambalajlanmış ürünler yoğurttan küp şekere, sıvı yağdan su ve süte kadar, kahveden tereyağı, kaşar peyniri, ayran, çay, un, çikolata, boya, deterjana kadar çeşitli gıda ürünlerini kapsamakta. Gıda dışı bilhassa temizlik ürünleri, bulaşık deterjanı, çamaşır suyu ve şampuan gibi hazır ambalajlı ürünler de yer almakta. 2013 yılında başta büyükşehirler olmak üzere ülke genelinde çapraz denetimlerimiz etkin bir şekilde devam edecek.” dedi. 

4- İçişleri Bakanı Muammer Güler, Mardin’in Kızıltepe ilçesinde yaptığı konuşmasında, barış sürecine değinerek “30 yıldan beri bu olaylar pranga gibi Türkiye’nin gelişmesine, bölgede lider ülke olmasına maalesef köstek oluyor.” diye konuştu. 

5- Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, yaptığı açıklamada, 2-B alanlarının değerlendirilmesine yönelik çalışmaların büyük bir bölümünün tamamlandığını ve taşınmazların hak sahiplerine satışı veya iadesi işlemlerine başlanılması için talimat verildiğini bildirdi. Satışların veya iade işlemlerinin 13 Şubat tarihi itibariyle başlayacağını açıklayan Bakan Şimşek, “Halen söz konusu Kanun kapsamında yaklaşık 500 bin vatandaşımız başvuru yaptı. Henüz başvuru yapmayanların süresi içinde başvurmaları gerekiyor. Vatandaşlarımızın başvuru yapmalarını kolaylaştırmak amacıyla, başvuru bedeli alınması uygulamasına da son verdik.” dedi.  

6- BDP Eş başkanı Gültan Kışanak, Antalya’da partisinin Kepez ilçe örgütünü ziyaret etti. Burada yaptığı konuşmada, anayasa yapım sürecine dikkat çeken Kışanak, “Kim bu ülkenin sorunlarını çözecek; özgürlükçü, çoğulcu, demokratik bir anayasadan yana tavır alırsa biz onunla birlikte halkımıza bir barış anayasası armağan etmek için çalışırız. Eğer AK Parti böyle bir anlayışa gelirse böylesine özgürlükçü bir çizgiye gelirse biz, zaten buna hazırız.” dedi. 

7- AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Mehmet Ali Şahin, Karabük Öğretmenevinde düzenlediği basın toplantısında başkanlık sistemine geçmeyi istediklerini belirterek sistemin, her ilde yapılacak konferanslarla halka anlatılacağını söyledi. “Cumhurbaşkanlığı ve başbakanlığın aynı şahısta birleşerek adına ‘Başkan’ diyeceğimiz bir yeni hükûmet modelinin Türkiye için daha uygun bir model olduğunu düşünüyoruz.” diyen Şahin, “Bu modelin getireceği imkânlar anlatıldıkça vatandaşımızın desteğinin de arttığını gördük. Önümüzdeki günlerde hukukçu arkadaşlarımız ve TBMM’de Anayasa Komisyonu’ndaki arkadaşlarımız vilayetlerde konferanslarla anlatacaklar.” açıklamasında bulundu.

8- Eskişehir’de düzenlenen basketbol Spor Toto Türkiye Kupası finalinde Fenerbahçe Ülker, Galatasaray Medical Park’ı 63-57 yenerek kupanın sahibi oldu.

9- ABD Başkanı Barack Obama, Milliyet’in sorularını cevaplandırdı. ABD Başkanı, ülkesinin terörle mücadele hususunda da Türkiye’ye ileri teknoloji de dâhil her türlü desteği temin etmeye devam edeceğinin altını çizdi. Ankara’daki ABD Büyükelçiliğine yapılan intihar saldırısının hiçbir şekilde haklı görülemeyeceğini belirten Obama, “Kalbimiz Türkleri ve Amerikalıları korumak için hayatını kaybeden Mustafa Akarsu’nun ailesiyle...” dedi. Başbakan Erdoğan’ı “iyi bir dost ve küresel konularda harika bir partner” olarak niteleyen Obama, “Hem kendisinin hem Cumhurbaşkanı Gül’ün sergilediği liderliği takdir ediyorum. Bence arkadaş olarak, birlikte karşılaştığımız zorluklarla ilgili dürüstçe konuşabildiğimiz bir ilişki geliştirdik.” dedi. 

10- Güney Sudanlı yetkililer, cuma günü Sobat nehrinin bulunduğu bölgede Murle kabilesinden David Yau Yau’nun isyancı örgütünün üyeleri olduğu sanılan kişilerin, Lou Nuer kabilesinin üyelerine saldırması sonucu çıkan çatışmada 103 kişinin öldüğünü açıkladı.

11 ŞUBAT 2013

1- Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Mısır’ın El Vatan gazetesine yaptığı açıklamada, AB üyeliğinin referanduma sunulacağını söyledi. Türkiye’nin sıfır sorun politikasının değişip değişmediği sorusu üzerine de Cumhurbaşkanı Gül, “Türkiye’nin herhangi bir başka ülkenin iç işlerine kesinlikle karışmayacağını ilan ettik. Herkesle ilişkileri geliştirdik. Ancak bölgedeki şartlar hiç hesapta olmadığı şekilde değişti.” dedi. 

2- Bakanlar Kurulu Başbakan Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında toplandı. Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, toplantının ardından yaptığı açıklamada, Hatay’daki Cilvegözü sınır kapısında meydana gelen patlamaya ilişkin bilgi verdi. Başbakan Yardımcısı Arınç, patlamanın Suriye tarafından gelen bir araçla gerçekleştiğini, olayın kapsamlı olarak soruşturulacağını söyledi.  

3- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, AB ülkeleri büyükelçilerine verdiği akşam yemeğinde, Türkiye’nin AB hedefinden uzaklaşmasının söz konusu olmadığını söyledi. Son beş dönemde müzakereye tek bir fasıl açılmadığını hatırlatan Başbakan Erdoğan, “Genişleme tarihinde bir ilk olan ve Türkiye’ye karşı saygısızlık olarak nitelediğimiz bu durumun devam etmesini kabul etmemiz mümkün değildir. Türkiye olarak süreci yeniden hızlandırmak noktasında, son derece kararlıyız. Ancak asıl önemli olan, AB tarafının bu iradeyi göstermesidir.” dedi. 

4- Hatay’ın Reyhanlı ilçesindeki Cilvegözü sınır kapısında bir patlama medyana geldi. Personel lojmanlarının yakınında park halindeki Suriye plakalı panelvan minibüs, uzaktan kumanda ile patlatıldı. İlk belirlemelere göre en az 13 kişi hayatını kaybetti, 27 kişi de yaralandı. Ölenlerin 10’unun Suriyeli olduğu belirtildi. 

5- Katolik dünyasının lideri Papa 16. Benediktus istifa etti. Yaşlandığını ve artık vazifelerini layıkıyla yerine icra edemez hâle geldiğini ilan eden Papa, 1425’ten  bu yana istifa eden ilk Katolik lider oldu. 

6- 55. Grammy ödülleri, Lon Angeles’te düzenlenen törende sahiplerini buldu. Törende “We are Young” şarkısıyla Amerikan Müzik grubu “Fun” yılın şarkısı ve en iyi yeni sanatçı dalında ödül kazandı. İngiliz şarkısı Adele, bu yıl “En İyi Solo Pop Performansı” ödülüne layık görülürken, “Yılın Kaydı” ve “En iyi Düet Grup Performansı” ödüllerinin sahibi ise “Gotye” oldu.

7- Fransa Milli Meclisi Türkiye-Fransa Meclislerarası Dostluk Grubu Başkanı Christophe Bouillon, Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu ile Fransa Dışişleri Bakanı Laurent  Fabius arasındaki görüşme öncesinde Zaman gazetesine yaptığı açıklamada, Fransa Cumhurbaşkanı François Hollande’nin Türkiye’nin AB üyeliği önündeki engelleri kaldırması gerektiğini söyledi.  

8- Tunus’ta Cumhurbaşkanı Munsif Marzuki’nin lideri olduğu Cumhuriyet Kongre Partisi’nce yapılan açıklamada, hükûmetteki üç bakanın çekilmesi kararının, koalisyon hükûmeti hakkında daha fazla müzakere yapılması için bir haftalığına ertelendiği belirtildi. 


12 ŞUBAT 2013

1-Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, partisinin grup toplantısında yaptığı konuşmada, Hatay Cilvegözü sınır kapısındaki patlamayla ilgili olarak, “Suriye tarafındaki gümrük kapısı çalışmadığı, denetim yapılmadığı için bomba yüklü araç, Türkiye’nin gümrük kapısına kadar ulaşmış ve infilak ettirilmiştir. Bu patlamayı fırsat olarak görüp, buradan siyasi çıkar arayışına girenlerin bu tavrı da takdir edersiniz ki ne insafla ne de vicdanla bağdaşır.” dedi. 
Başbakan Erdoğan ayrıca tüm engellileri, 65 yaşı geçen vatandaşları, şehit ve gazi yakınlarını ilgilendiren açıklamasında da “Şehit ve gazi aileleri ile 65 yaş üzeri vatandaşlarımız ve engelliler toplu taşıma hizmetlerinden ücretsiz yararlanacaklardır.” diye konuştu. 
2- CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, partisinin grup toplantısında gündemdeki konuları değerlendirdi. Kılıçdaroğlu, Cilvegözü’ndeki patlamayla ilgili olarak bölgeye giden CHP milletvekillerine sınır kapısındaki kamera kayıtlarının gösterilmediğini belirtti. Yeni anayasa konusunda da dayatmalara boyun eğmeyeceklerini kaydeden Kılıçdaroğlu, “Türkiye’nin çağdaş ve özgürlükçü bir anayasaya sahip olmasından yanayız. Verecekleri önerge TBMM’den, CHP olduğu sürece geçemez.” dedi. 

3- Hatay Cilvegözü sınır kapısında yaşanan bombalı eylemin ardından Adalet Bakanı Sadullah Ergin ve Gümrük ve Ticaret Bakanı Hayati Yazıcı ile birlikte Hatay’a giden İçişleri Bakanı Muammer Güler, TBMM’de yaptığı açıklamada, “Saldırı ile ilgili üç şüpheli tespit edildi. Eylemcilerin biri kadın ikisi erkek. Saldırganların ikisi Suriye tarafına kaçarken biri Türkiye’ye giriş yaptı. Muhtemelen saldırganların üçü de Suriye uyruklu.” dedi.  

4- Bakanlar Kurulu’nda daha önce görüşülen ve geri çekilen, ardından da İmralı sürecinin en önemli adımlarından biri hâline gelen 4. yargı paketi, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’a sunularak onay alındı. Pakette, terör örgütü propagandasını tanımlayan Türk Ceza Yasası’nın 220 maddesinde yapılacak değişiklikle çok sayıda tutuklunun tahliyesi öngörülüyor.  

5- Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan, gittiği başkent Trablus’ta Libya Başbakanı Ali Zeydan ile bir araya geldi. Zeydan, “Sözümüzün, vaatlerimizin arkasındayız. Türkiye bizim partnerimizdir.” dedi. Kaddafi döneminden kalan hak edişler konusunda çeşitli görüşmeler yapan Bakan Çağlayan ise “İnşallah yeni dönemde Libya, kalkınmasına devam edecek. Başbakan’la savaş sırasındaki zararların tanzimi ve alacaklar konusunu görüştük.” diye konuştu.  

6- Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, yaptığı açıklamada, Türkiye’deki petrol üretimini değerlendirirken Abdülhamit’in 100 yıl önce yaptırdığı petrol haritasının gerçek olabileceğini söyledi. Musul ve Bağdat’ı içine alan daire içinde yaptırılan Abdülhamit’in haritası, bugün bilinen sahaların pek çoğunu gösteriyor.  

7- MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, partisinin grup toplantısında yaptığı konuşmada, Hatay Cilvegözü sınır kapısında bomba yüklü Suriye plakalı bir aracın patlamasının sınırların barut fıçısı olduğunu gösterdiğini belirtti.  Bahçeli, Esad muhaliflerini desteklemek adına canlı bombalara ve El Kaide türevlerine fırsat verilmemesi gerektiğini söyledi.  

8- Tiyatro sanatçısı Tekin Akmansoy vefat etti. 

9- Fransa’nın ev sahipliğinde ve 14 ülkenin dışişleri bakanlarının katılımıyla başkent Paris’te düzenlenen Libya Konferansı’nda gazetecilerin sorularını cevaplayan Fransa Dışişleri Bakanı Laurent Fabius, Türkiye’nin AB’ye katılım müzakeresi sürecinde, Fransa’nın daha önce bloke ettiği beş fasıldan biri olan “Bölgesel Politika ve Yapısal Araçların Koordinasyonu” konulu 22. faslın açılması konusunda Türkiye’ye yardımcı olacaklarını söyledi. 

10- Kredi Derecelendirme Kuruluşu Fitch, TBMM’de kabul edilen “Terörün Finansmanının Önlenmesi” kanunu ile Türkiye’nin uluslararası piyasalara erişimini engelleyebilecek “Kara paranın Önlenmesine İlişkin Mali Çalışma Grubu”na (FATF) üyeliğinin askıya alınması riskini azalttığını bildirdi.  

11- Uluslararası Olimpiyat Komitesi İcra Kurulunca, 2020 olimpiyatları programında yer alacak 25 temel spor dalından güreş, listeden çıkarıldı. 


13 ŞUBAT 2013

1- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Balyoz davasından 18 yıl hüküm giyen, ancak rahatsızlığı sebebiyle tahliye edilen emekli Orgeneral Ergin Saygun’a yaptığı hastane ziyaretini değerlendirdi. Başbakan Erdoğan, insanî görevini yerine getirdiğini söyleyerek “Yasal uygulama ayrı şey, bu tür düşülen durum ayrı şey.” dedi. İmralı’ya ikinci ziyaretin gerçekleşip gerçekleşmeyeceği ve zamanı hakkındaki sorulara da cevap veren Başbakan Erdoğan, şunları söyledi: “Bu hafta içinde olmazsa önümüzdeki hafta içinde olur ama olacak.  İlkelerimiz çerçevesinde uygun olanlardan iki veya üç kişi adaya gönderilebilir.” 
2- Adalet Bakanı Sadullah Ergin, AK Parti MKYK toplantısı öncesi gazetecilere yaptığı açıklamada, 4. Yargı Paketi hakkında merak edilecek bir şey kalmadığını, paketin tamamına yakınının kamuoyuna mal olduğunu belirterek “Bu ülkeyi bu sıkıntıdan kurtarmak, Türkiye’de ifade özgürlüğünün, Türkiye’de düşünce özgürlüğünün önünü açmak, yargılamalarda silahların eşitliği ilkesini tesis etmek ve Türkiye’nin hukuk devleti olması yolunda bize önemli kazanımlar sağlayacak düzenlemeler hazırlandı.” dedi. 

3- Bir dizi temaslarda bulunmak üzere İngiltere’nin başkenti Londra’da bulunan Avrupa Birliği (AB) Bakanı Egemen Bağış, yaptığı açıklamada, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın AB üyesi ülkelerin büyükelçilerine verdiği yemekte, Türkiye’nin mesajını açık bir dille ilettiğini belirtti. Bakan Bağış, Başbakan’ın bu yemekteki mesajları ve son dönemdeki çıkışlarının AB üzerinde “uyandırıcı” etkisi olduğunu vurgulayarak “1.5 yıldır AB ile fasıl açılmadığı için büyükelçilerle düzenli yemekte buluşmuyorduk. Ama şimdi farklı bir noktadayız. Dönem Başkanı İrlanda oldu. Şu an bu süreç adına AB’nin önemli merkezlerinden birinde İngiltere’deyiz. Haftaya Fransa, sonra Almanya’dan Merkel’i ağırlayacağız.” dedi. Başbakan’ın AB konusunda son dönem söylemlerinde blöf yapmadığını ifade eden Bakan Bağış, “Bu seviyede siyasette blöf olmaz.” dedi.

4- Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, yaptığı açıklamada, bugün itibarıyla cari açığı gerek seviye gerekse finansman kalitesi bakımından kısa vadede kırılganlık kaynağı olmayacak bir noktaya getirdiklerini, bu yıl ekonomideki canlanmanın ve finansman imkânlarının artması ile cari açıkta bir miktar artış olabileceğini söyledi. Enerjinin cari açık içindeki önemini daha net ortaya koyduğunu anlatan Bakan Şimşek, “Bu sebeple enerjide dışa bağımlılığı azaltmak, temel politika önceliğimizdir. Önümüzdeki dönemde cari açığı, daha düşük seviyelere indirmek için enerjide yerli ve yenilenebilir yatırımlara hızla devam edeceğiz.” dedi. 

5-  Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı, TÜBİTAK Başkanı Yücel Altunbaşak ile müfredat değişikliğine ilişkin düzenlediği basın toplantısında, yeni müfredatın daha kolay algılanabilir ve kalıcı hâle getirildiğini söyledi. 

6- 28 Şubat soruşturması kapsamında TMK 10. maddeyle görevli Cumhuriyet Savcıları Mustafa Bilgili ve Kemal Çetin’e ifade veren ve tutuklanmaları talebiyle nöbetçi hakimliğe sevk edilen emekli Orgeneral Orhan Yöney, emekli Oramiral Hayri Bülent Alpkaya, emekli Korgeneral Köksal Karabay ve emekli Koramiral Altaç Atılan tutuklandı. Emekli Tümgeneral Ersin Yılmaz ise adli kontrol kapsamında serbest bırakıldı.

14 ŞUBAT 2013
1- Türkiye-AB Karma Parlamento Komisyonunun (KPK) 71. toplantısı TBMM’de başladı. Toplantının açılış oturumunda konuşan TBMM Başkanı Cemil Çiçek, Türkiye’nin hedefinin AB’ye tam üyelik olduğunu, başka bir statüyü asla kabul etmeyeceğini belirterek “Eğer bunun dışında bir düşünce, bir tercih varsa Türkiye’yi oyalamanın hiçbir anlamı yoktur. Eğer Avrupa ile bütünleşeceksek tam da karar verme zamanıdır.” dedi. 
Avrupa Birliği Bakanı Egemen Bağış da Fransa’nın 22. faslın açılmasına ilişkin açıklamasının AB’den olumlu haberlerin unutulduğu dönemde “ilaç gibi geldiğini” belirterek “Ama bilinmeli ki böyle bir işaret geldi diye zil takıp oynamıyoruz.” dedi.   

 2- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Gürcistan Başbakanı Bidzina Ivanishvili ile ortak basın toplantısı düzenleyerek gazetecilerin sorularını cevapladı. Başbakan Erdoğan; Almanya, Fransa ve Yunanistan’da terör örgütüne karşı yapılan operasyonlarla ilgili soruya, Almanya, Fransa ve Yunanistan’da terör örgütü PKK’ya yönelik operasyonların neticesini görmek istediklerini belirterek “Bize bu teröristler teslim edilmediği sürece şu andaki atılmış adımların bizim için hiçbir anlamı yoktur.” dedi. 
 Başbakan Erdoğan, Ivanishvili ile yaptığı görüşmede, Ahıska Türklerinin ana vatanlarına dönüşünün gündeme geldiğini bildirerek “70 yıl önce ata yurtlarından zorla koparılan ve yıllardır sürgünde sıkıntı çeken Ahıska Türklerinin, Gürcistan’a dönüş sürecini ele aldık. Sayın Başbakan’ın bunlara olumlu bakması bizleri mutlu etmiştir.” dedi. 

 3- Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar, katıldığı televizyon programda,  İstanbul’a kurulacak yeni şehrin 1,5 milyon nüfusu barındıracağını belirterek “Çok iddialı bir şehir olacak.” dedi. Bakan Bayraktar, 3. havalimanını da kapsayacak yeni şehrin, Kemerburgaz’dan başlayıp Başakşehir ve Kayabaşı’nı içine alarak Küçükçekmece’ye kadar uzayacağını belirterek  proje kapsamında kamulaştırmaların devam ettiğini kaydetti. 

4- ABD Dışişleri Bakanı John Kerry, Ürdün Dışişleri Bakanı Nasser Judeh ile görüştükten sonra Suriye hakkında yaptığı açıklamada, Suriye’de çözümün Beşar Esad’ın gitmesinden geçtiğini, ABD yönetiminin Esad’ın görevi bırakması için somut tedbirler aldığını fakat bunun, yetmediğini belirtti. 
Kerry ayrıca “Size garanti ederim ki amacımız Esad’ın hesaplarını bozmaktır. Amacımız; şiddeti en aza indirerek müzakere yoluna gitmektir. Bu mümkün olmayabilir, fakat biz anlaşmalı bir sonuca ulaşmak için her türlü çabayı sarf etmek için kendimize borçluyuz. Suriye halkı ve tüm dünya için bunu yapmalıyız.” dedi. 

5- Suriye’de muhalifler, İdlib şehrinde Esad rejimine ait iki savaş uçağını düşürdüklerini açıkladı. 
Öte yandan Beşar Esad’a bağlı askerlerin Şam'ın güneyini bombalaması sonucu 12 sivilin hayatını kaybettiği bildirildi.  


15 ŞUBAT 2013

1- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, AK Parti Genişletilmiş İl Başkanları Toplantısı’nda yaptığı konuşmada, terörü çözme sürecine yüreklerini koyduklarını belirterek “Eğer milletin, ülkenin yararınaysa eğer kan, gözyaşı duracaksa biz AK Parti olarak her türlü bedeli ödemeye hazırız ve tereddüt etmeden de o bedeli öderiz.” dedi.

2- CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Venedik Komisyonu Başkanı Gianni Buquicchio ile Türkiye-AB Karma Komisyonu Eş başkanı Helene Flautre’ı TBMM’de kabul etti. 
Kabulde, AB-Türkiye ilişkileri, insan hakları, basın özürlüğü, yargı bağımsızlığı ile uluslararası ilişkiler konusunda görüş alışverişinde bulunuldu.

3- Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, TBMM’de Türkiye-AB Karma Parlamento Komisyonu Toplantısı’nın ikinci gününde yaptığı konuşmada “İran Dışişleri Bakanı ile Suriye konusunda konuştum ama anlaşamıyoruz. Anlaşamıyoruz diye diyaloğu kopartmamak lazım, kanalları açık tutmak lazım.” dedi.

4- Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan, “Yeni Teşvikler Işığında Otomotivde Yeni Hedefler” adlı toplantıda yaptığı konuşmada, asgari 300 milyon TL tutarındaki ana sanayi yatırımların, asgari 75 milyon TL tutarındaki motor yatırımların, asgari 20 milyon TL tutarındaki motor aksamları,  aktarma organları ve bunların aksamları ile otomotiv elektroniğine yönelik yatırımların “öncelikli yatırımlar” kapsamına alınarak, 5. bölgede uygulanan desteklerden faydalanmalarına imkân sağlandığının altını çizerek “Otomotiv ana sanayinin desteklendiği bölgelerin sayısının da artırıldığını ve başta AR-GE altyapısı için önem arz eden test merkezleri, rüzgâr tüneli ve benzeri nitelikteki yatırımların da ‘öncelikli yatırımlar’ kapsamına alınmıştır.” dedi. Bakan Çağlayan, yapılan düzenlemelerle “Evet Türkler de  bunu yapabilir.” imajı verecek olan önemli bir çalışmayı sektör temsilcileriyle birlikte gerçekleştirdiklerini de sözlerine ekledi. 

5- Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, katıldığı televizyon programında, İsrail ile Türkiye arasındaki boru hattı projesiyle ilgili olarak “Hiçbir şey olmamış gibi davranamayız. Başbakanımızın bahsettiği şartlar olmadan İsrail’le bir projeye girmeyiz.” dedi.

6- MHP Grup Başkan Vekili Oktay Vural, partisinin İzmir İl Başkanlığı’nda düzenlediği basın toplantısında yaptığı konuşmada “Türk milletinin milli kimliği, siyaset terzilerinin eliyle kırpılıp biçilecek bir kimlik değildir.” dedi.

7- Türkiye İşadamları ve Sanayiciler Konfederasyonu (TUSKON) tarafından İstanbul’da,  Kazakistan’dan 100, Türkiye’den 1000 iş adamının katılımıyla “Türkiye-Kazakistan Ticaret ve Yatırım Forumu” düzenlendi. Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ve Kazakistan Devlet Başkanı Nursultan Nazarbayev’in de katıldığı zirvede, Türk ve Kazak işadamları 17 anlaşmaya imza attılar.

8- G-20 toplantısına katılmak üzere Rusya’nın başkenti Moskova’da bulunan Başbakan Yardımcısı Ali Babacan, ülkelerin, uluslararası reyting kuruluşları hakkındaki şikâyetlerini nasıl değerlendirdiği sorusuna, “Şu andaki oligopolik yapı doğru değil ve mutlaka değişmeli.” dedi.

9- Alman televizyonu ARD’ye konuşan Rusya Dışişleri Bakanı Sergei Lavrov, “Bazıları Suriye Devlet Başkanı Beşşar Esad’a bir anlaşma önermemizi istiyor. Birileri bunu yapmak istiyorsa bu, ancak kendisiyle doğrudan görüşülerek yapılabilir. Biz onunla görevi bırakması için görüşmeye çalıştık. Ancak O, bu kararı vermiş değil.” dedi. Lavrov, Esad’ın hiç kimseyi dinlemediğini kaydederek onun ülkesini savunmak ve gerekirse ülkesinde ölmek istediği şeklindeki sözlerini aktardı.

10- Rusya’nın Ural Dağları’nın güneyine 10 tonluk bir meteor havada infilak ederek düştü. Olayda 1200 kişi yaralanırken 3 bin bina da hasar gördü. 


16 ŞUBAT 2013      

1- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, iki günlük Mardin temaslarının ilk durağında, bölge halkına “çözüm süreci” mesajları verdi. Karayolları Meydanı’nda düzenlenen toplu açılış töreninde konuşan Başbakan Erdoğan, AK Parti hükûmeti olarak kendilerinin 10 yıldır gerekli adımları attıklarını, artık sıranın bölge insanına geldiğini vurguladı. Başbakan Erdoğan, “Öyle bir noktaya geldik ki artık söz sizde. Eyleme geçme sırası, sürece dâhil olma sırası sizde. Biz hükûmet olarak onlarca adım attık, şimdi sizlerden bir adım bekliyoruz.” dedi.    

2- CHP Genel Başkan Yardımcısı Perihan Sarı’nın sorumluluğunda yürütülen “Eğitici Eğitimi”ne katılan bin 900’ü aşkın üye için düzenlenen katılım belgesi dağıtım töreninde konuşan CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, artık eski parti kültürünü bırakacaklarını söyledi.

3-  Başbakan Yardımcısı Beşir Atalay, AB ve TBMM işbirliğinde Antalya’da düzenlenen “Terör Sempozyumu”na katıldı. Açılış konuşmasında, 4. yargı paketinde; düşünce ve ifade özgürlüğünün, terör ve şiddet olaylarından tam olarak ayrılacağını ifade eden Başbakan Yardımcısı Atalay, “Güvenlik boyutunda terörle mücadele sürüyor. Demokratikleşme adımlarımızda bir kesilme yok. 4. yargı paketi için geçen hafta karar verdik. Düşünce ve ifade özgürlüğü ile bazen terörle şiddetin karıştırılması önemli bir sorundu. Bu paketle o ayrımı çok iyi getiriyoruz.” dedi.  

4- Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ, Konya’da 18 ülkeden 82 öğrencinin eğitim gördüğü Selçuklu Mevlana Uluslararası İmam Hatip Lisesi’ni ziyaret etti. Başbakan Yardımcısı Bozdağ yaptığı konuşmada, Türkiye’nin hukuk devleti olduğunu ve hukuk devletinde insanların eşit olduğunu belirtti. Kamu kurumlarında kıyafet düzenlemesiyle ilgili kanun olmadığını sadece yönetmeliklerin olduğunu hatırlatan Başbakan Yardımcısı Bozdağ, başörtüsü serbestisiyle ilgili de “Eşitlik ilkesine aykırı bir uygulama. Zaman içinde her alanda olduğu gibi bu alanda da eşitliğin gereği hayata geçecektir.” dedi. 

5- Vefa Grup tarafından enerji ve çevreye duyarlı geliştirilen “Ekolojik Ev”in tanıtım toplantısına katılan Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, yerli kömür kullanan termik santrallerin nerede olursa olsun 5’inci bölge teşvikinden yararlanacağını söyledi. 

6- AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Hüseyin Çelik, Gaziantep’te Şahinbey Belediyesi Kültür Merkezi’nde düzenlenen “Anadolu’da kardeşlik ve çözüm süreci” konulu panelde gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulundu. Türkiye’nin üniter yapısını pazarlık konusu yapmadıklarını ve yapmayacaklarını ifade eden Çelik, “Şimdi şöyle zannediyorlar; hükûmet ve devlet bir tarafa oturacak, PKK ve BDP bir tarafa oturacak, hadi buyurun pazarlık yapalım. Böyle bir şey yok. Abdullah Öcalan, BDP, PKK istese de istemese de biz Kürt vatandaşlarımızın haklı, makul, makbul, masum, mantıklı taleplerini yerine getiriyoruz, getirmeye devam edeceğiz.” dedi.  

7- Kahramanmaraş’ta PKK’nın kış üstlenmesine yönelik operasyon yapıldı. Güvenlik güçlerinin Pazarcık kırsalında düzenlediği operasyonda, patlamaya hazır 920 gram plastik patlayıcı, çok sayıda mühimmat ve yaşam malzemeleri ele geçirildi.

8- Başbakan Yardımcısı Ali Babacan, Rusya’nın başkenti Moskova’da yapılan G-20 Bakanlar Toplantısı’nın kapanışında yaptığı konuşmada, “Yunanistan, Portekiz ve İrlanda’da önemli programlar uygulanmaya başlandı. İspanya ve İtalya hükûmetleri önemli kararlar aldı. Para politikalarında önemli adımlar atıldı. Karar vericiler olarak bizler bu sakin ortamdan istifade ederek gerekli fakat zor kararları almalıyız. Her ülkenin kendi iç siyasi takvimi olabilir. Siyasi takvim nedeniyle bazen de hükûmetler doğru adımları atmakta zorluklar yaşayabilir. Fakat ne olursa olsun bu fırsat penceresinden akıllıca istifade etmemiz gerektiğini düşünüyorum ve bu sakin ortamın bizleri yanıltmasına müsaade etmemeliyiz. Eğer temel sorunlar çözülemezse bir noktada piyasalara endişe yeniden hâkim olabilir ve emin olun bu, bizlerin hiç beklemediği bir hızda gerçekleşebilir.” diye konuştu.
9- Pakistan’ın güneybatısındaki Belucistan eyaletinin başkenti Ketta’nın Şii nüfusun yoğun olarak yaşadığı bilinen Hazara bölgesinde düzenlenen bombalı saldırıda 69 kişinin hayatını kaybettiği,  30’u ağır 180 kişinin de yaralandığı bildirildi.  


 17 ŞUBAT 2013    

1- TBMM Başkanı Cemil Çiçek, Radikal gazetesinin sorularını cevaplandırdı. Türkiye’nin önemli değişimlerin yaşandığı bir süreçten geçtiğini belirterek değişimlerin, beraberinde bir kısım dalgalanmaları da getirdiğini ifade eden Başkan Çiçek, tartışmaların “sert” geçmesi ve sonuca bağlanan sorun sayısının az olmasının “Türkiye’nin eksikliği” olduğunu söyledi. Sorunların zamanında çözülmemesinin toplumda travmalara sebep olduğunu anlatan Başkan Çiçek, değişimi “belli bir değerler manzumesi” çerçevesinde sürdürmek için Avrupa Birliği (AB) konusunu önemli bir fırsat olarak gördüklerini vurgulayarak AB projesinin, bir devlet politikası olduğunu kaydetti. 

2- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Mardin’in Midyat ve Kızıltepe ilçelerinde toplu açılış törenlerinde yaptığı konuşmasında “Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgelerimizde işsizliğin de yoksulluğun da acının, kanın, gözyaşının da yegâne sebebi terördür.” dedi. Türkiye’nin tamamında çok büyük bir umut atmosferi oluştuğunu belirten Başbakan Erdoğan,  “Bu umudu heba etmeyelim. Bu süreci heba etmek isteyenlere fırsat tanımayalım. Düşmanı değil artık anneleri, artık babaları, artık kadınları sevindirelim.” dedi.  “Etnik milliyetçilik ayaklarımızın altındadır.” diyen Başbakan Erdoğan, Türk’üyle, Kürt’üyle Arap’ıyla herkesi sevdiklerini ve bağırlarına bastıklarını ve bu nedenle sürecin adının “çözüm süreci” olduğunu söyledi.  

3- Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ, katıldığı televizyon programında gündemdeki konulara ilişkin değerlendirmelerde bulundu. Başbakan Yardımcısı Bozdağ, İmralı’da Abdullah Öcalan ile yapılan görüşmelerle başlayan süreçle ilgili ”Çözüm sürecinin netice alacak şekilde ilerlemesi esas olandır. Hızlı ilerlemekten ziyade neticeyi temin edecek şekilde ilerlemesi doğru olandır.” dedi. Başbakan Yardımcısı Bozdağ, “4. Yargı Paketi” ismi verilen yargı paketinin “KCK üyelerine yarayacağı” iddiasını da cevaplayarak ”Mahkemelerimizin verdiği kararlar çerçevesinde PKK da bir terör örgütü, KCK da bir terör örgütüdür. Terör örgütlerini kuranlar, yönetenler, üye olanlar, terör eylemlerine katılanlar bu düzenlemeden yararlanamayacaktır. Düzenleme, bunlarla ilgili bir husus içermiyor. Burada yapılan şey, ifade hürriyeti ile alakalı alanı genişletmektir. Somut olmayan birtakım suç unsurlarını biraz daha somut hâle getirmektir.” diye konuştu.

4- Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, MÜSİAD’ın düzenlediği “Uluslararası Gelişmeler Işığında Türkiye-2013” konulu toplantıya katıldı. Toplantının ardından gazetecilerin gündeme ilişkin sorularını cevaplandıran Bakan Davutoğlu, “Amerika, Suriye’de silahsız çözüm istediğini söyledi. Hükûmetin, bakanlığın bu konudaki fikri nedir?” sorusu üzerine; “Silahsız çözüm için aylarca uğraştık. Keşke Beşar Esad o çözümü kabul etseydi, bu kadar kan dökülmeyecekti. Türkiye her zaman silahsız çözüme yakın oldu.” dedi. Bakan Davutoğlu, Cilvegözü Sınır Kapısı’nda meydana gelen patlama için de “Araştırma devam ediyor. Kesinlikle insani yardıma ve oradaki şartlarda hayatlarını idame ettirmek için çaba sarf eden sivillere yönelik bir terör saldırısıdır. Suriye’den sızan bu unsurlar tarafından yapıldığı kesindir.” diye konuştu. 

5- Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan, otomotiv editörleriyle bir araya gelerek yeni teşvik paketinin ayrıntılarını paylaştı. Bakan Çağlayan, Volkswagen’in Türkiye’de en fazla satılan ama üretimi olmayan bir marka olduğunu belirterek “Yeni teşvik sisteminden sonra bu firmanın üst yönetimiyle görüşmeye karar verdik.” dedi. Elektrikli otomobilin Türkiye için önemli olduğunu, ancak motorunun mutlaka ülkemizde yapılması gerektiğini ifade eden Bakan Çağlayan, “Türkiye belli bir kapasiteye gelirse batarya üretimi için yatırım zaten kendiliğinden gelir.” diye konuştu.

6- Kültür ve Turizm Bakanı Ömer Çelik, Avrupa Birliği ve TBMM iş birliğinde Antalya’da düzenlenen “Parlamentolar Arası Değişim ve Diyalog Projesi Terör Sempozyumu”nda, son 10 yıl içinde hükûmetin güvenlik adına demokrasiden vazgeçen bir tutum sergilemediğini belirterek tam tersine demokratik standartlar arttıkça terörle mücadelede daha güçlü bir pozisyon elde edildiğini söyledi. Bakan Çelik, “Demokrasinin yaşatılması, demokratik devletlerin dayanışmasıyla mümkündür. Terörle mücadelenin devletlerarası güç ya da çıkar mücadelesinin bir parçası olmaktan çıkarılması gerekir. Birinci meselemiz,  demokratik devletlerin terör konusundaki hassasiyetlerini objektif, herkes tarafından eşit uygulanan standartlara bağlama meselesidir.” dedi. 

7- BDP Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, Şanlıurfa’da yaptığı konuşmada “Bütün halkımızın yüreğinde şu kaygı vardır: Herkes diyor ki ‘Osmanlı’da oyun çoktur dikkatli olun.’ Haklısınız, doğru ama kendimize güvenmek zorundayız. Onlar da oyun çok, bizde de direniş ruhu ve mücadele kararlılığı büyük. Bütün bu oyunları boşa çıkarabilecek örgütlü güce ve iradeye de sahibiz. Kendimize ve birbirimize güveneceğiz; AK Parti’ye değil. Sayın Öcalan’ın arkasında olacağız, ona güç ve destek vereceğiz.” şeklinde konuştu.

8- 63. Uluslararası Berlin Film Festivali’nde büyük ödül Altın Ayı, Romanya yapımı “Çocuğun Duruşu” adlı filmle Calin Peter Netzer’e verildi. 

9- Ermenistan Cumhurbaşkanı Serj Sarkisyan, Rusya’nın Sesi radyosuna yaptığı açıklamada, ülkesinin Türkiye ile 2009 yılında imzalanan anlaşmaları desteklediğini, ancak anlaşmaların TBMM’de onay sürecinin gecikmesi halinde Ermenistan’ın imzasını çekeceğini söyledi.

10- Kıbrıs Rum Kesimi’nde gerçekleşen devlet başkanlığı seçiminde hiçbir adayın yüzde 50’nin üzerinde oy alamaması nedeniyle seçim ikinci tura kaldı.

11- Avrupa Birliği (AB) üyesi 27 ülkenin büyükelçisi, Irak Bölgesel Kürt Yönetimi Başkanı Mesud Barzani ile Erbil’de bir araya geldi. Görüşmede, Erbil ile merkezi Bağdat hükûmeti arasındaki problemler konuşuldu. Büyükelçiler, Barzani’ye gerginliğin çözümü için Brüksel’de düzenlenecek AB toplantısına bu konuyu taşıyacaklarını söyledi. İki tarafın ciddi diyalog sürecine girmeleri gerektiğini belirten büyükelçiler, bu konuda her türlü desteğe hazır olduklarını da belirtti. Seçim konusunda büyükelçilerle hemfikir olduklarını ifade eden Barzani, “Seçimin şeffaf ve nezih olması için doğru istatistiğe ihtiyacımız var.” dedi.

12- Irak’ın başkenti Bağdat’ta bomba yüklü 9 aracın, şehrin farklı yerlerindeki Şii mahallelerinde patlamasıyla 37 kişinin hayatını kaybettiği,  100’den fazla kişinin de yaralandığı bildirildi. 

 18 ŞUBAT 2013 

1- Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Fildişi Kıyısı’nın Ankara Büyükelçisi Yacouba Atta, Süryani Ortodoks cemaati ruhani lideri Yusuf Çetin ve ABD Kongresi Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Komisyonu Eş başkanı Senatör Ben Cardin’i Çankaya Köşkü’nde ayrı ayrı kabul etti. 

2- Günübirlik ziyaretleri kapsamında KKTC’ye giden ve çeşitli açılış törenlerine katılan Başbakan Yardımcısı Beşir Atalay ile Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım, ilk olarak Gazimagosa’da düzenlenen “KKTC Ekonomisi” konulu toplantıya katıldı. Beşir Atalay toplantının ardından yaptığı açıklamada, KKTC ekonomisindeki gelişmeleri olumlu bulduğunu belirterek  “Kıbrıs Türklerinin geleceği daima daha iyi olacak. Bugünkünden daha kötü hiç olmayacak. Burada Türkiye’nin garantörlüğü var, ekonomik gücü ve potansiyeli var.” diye konuştu. Başbakan Yardımcısı Atalay, Türkiye’den su ve elektrik getirme projesinin hedeflenen tarihte tamamlanacağını belirterek “Bu iki proje büyük fark getirecek. Güney’in bile Kuzey’e bağlılığı, gelecekte bu iki yeni proje ile artmış olacak.” dedi.
3- Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ, NTV televizyonuna yaptığı değerlendirmede, Guardian’da yayımlanan “Öcalan’a Özgürlük” ilanının sabotaj olduğunu, terörist başının affının mümkün olmadığını, daha önce yapılan açıklamalara rağmen çözüm sürecinin olumlu ilerlediği bir dönemde bu ilanı vermenin, olumlu havayı bozmaya, sürece milletin verdiği desteği azaltmaya yönelik bir adım olduğunu vurguladı.

4- Diyarbakır 6. Ağır Ceza Mahkemesinde görülen terör örgütü KCK duruşmasını izleyen BDP Genel Başkanı Selahattin Demirtaş gazetecilere yaptığı değerlendirmede, İmralı’ya yapacağı ziyaretin hükûmetin yaklaşımı nedeniyle gecikmiş bir ziyaret olacağını ifade ederek “Biz sabırlı davranıyoruz, sürecin ilerlemesi için metanetli davranıyoruz.” dedi.
5- Terör örgütü KCK-PKK’nın Suriye uzantısı Demokratik Birlik Partisi ile muhalif Özgür Suriye Ordusu arasında barış anlaşması imzalandı. 11 maddelik anlaşmaya göre, iktidar mücadelesi verdikleri Rasulayn’ı terk edecek, Arap ve Kürtlerin temsil edildiği ortak şehir yönetimi kurulacak, ortak kontrol noktaları oluşturularak gıda maddelerinin girişine izin verilecek, rejim denetimindeki şehirlerin ele geçirilmesi için birlikte mücadele edilecek. 

6- Suriye’den gelebilecek saldırılara karşı Türkiye’nin talebiyle NATO tarafından Gaziantep, Adana ve Kahramanmaraş’ta konuşlandırılan PATRIOT savunma sistemlerinin kurulumunun tamamlandığı bildirildi. 

7- Rusya’nın başkenti Moskova’da düzenlenen G-20 Maliye Bakanları ve Merkez Bankası Başkanları toplantısının ardından yayımlanan bildiride, “Rekabetçi devalüasyondan kaçınacağız. Kur hedefi belirlemeyeceğiz.” denildi. 

8- Güney Afrika ülkesi Ekvator’da yapılan seçimlerde, Devlet Başkanı Rafael Correa, yüzde 56.9 oyla yeniden seçildi. 


19 ŞUBAT 2013

1- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, AK Parti grup toplantısında yaptığı konuşmada, İmralı’yla devam eden görüşmeleri “masaya oturuyorlar” diye eleştirenlere tepki göstererek “Devletin kurumlarının İmralı’daki terörist başıyla konuşması asla masaya oturmak ya da müzakere değildir. Bu, çözüm yolunda, çözüm sürecinde bir imkânın değerlendirilmesidir.” dedi.
2- CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, partisinin grup toplantısında yaptığı konuşmada, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın Mardin’de söylediği, “Biz her türlü milliyetçiliği ayaklar altına almış bir iktidarız.” sözlerine vurgu yaparak “Açıkça söylüyorum kafatası milliyetçiliğine kesinlikle karşıyız. Irkçılık ve ırkçılık üzerinden siyaset insanlığa ihanettir. Milliyetçilik yurtseverliktir, kendi ülkesinin çıkarlarını korumaktır. Çağdaş milliyetçilikten bunu anlıyoruz. Onun için bunun adına biz Atatürk milliyetçiliği diyoruz.” dedi.

3- MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, partisinin grup toplantısında yaptığı konuşmada, Sinop’taki BDP’lilere yönelik saldırılar için yöre halkına, “Ne olursa olsun, tahriklere ve provokasyonlara azami derecede dikkat edin.” çağrısında bulundu.

4- BDP Genel Başkan Yardımcısı Gültan Kışanak, grup toplantısında, İmralı ile görüşme sürecini sıkıntısız aşmak istediklerini belirterek “Müzakere süreci bir serüvendir. Biz, bu diyalog yolculuğuna olumlu katkı yapmak için elimizden gelenin fazlasını yapmak istiyoruz.” dedi.

5- DHKP-C örgütü adına faaliyet gösterdiği ileri sürülen 167 kişi, başta İstanbul, Ankara ve İzmir olmak üzere 28 ilde düzenlenen eş zamanlı operasyonlarda gözaltına alındı.

6- Suriye’de Halep kentinde yerleşim bölgesine balistik scud füzesi düşmesi sonucu, 10’u çocuk ve 3 kadının da aralarında bulunduğu 23 kişinin öldüğü belirtildi.

7- BM Mülteciler Yüksek Komiserliği Sözcüsü Babar Baluch, 17 Şubat itibarı ile Suriye’den kaçan ve mültecilik başvurusu yapan sivil sayısının 850 bine ulaştığını bildirdi. 

 20 ŞUBAT 2013

1- Libya Başbakanı Ali Zeydan’la Başbakanlık Merkez Bina’da ortak basın toplantısı düzenleyen Başbakan Recep Tayyip Erdoğan,   BDP’nin açıkladığı İmralı’ya gidecek ikinci heyette yer alacak isimlerin görüşüldükten sonra bugün, Adalet Bakanı Sadullah Ergin tarafından açıklanacağını belirtti.

2- Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ, Marmara Üniversitesi Haydarpaşa Kampüsü’nda düzenlenen “Hükûmet Sistemi Arayışları ve Başkanlık Sistemi” konulu panelde gazetecilerin sorularını cevapladı.   Atatürk, İnönü ve Menderes dönemlerinin başkanlık sistemi olduğu yolundaki sözlerine atıfla yöneltilen “Bu, 3. Başkanlık dönemi mi olacak?” sorusu üzerine Başbakan Yardımcısı Bozdağ, o dönemde Mustafa Kemal Atatürk ne dediyse hükûmetin onun dediğini yaptığını belirtti.  Adnan Menderes döneminde Celal Bayar’ın temsili bir noktada durduğunu ancak Menderes’in dediklerinin olduğunu aktaran Başbakan Yardımcısı Bozdağ, bu konuda tereddüdünün olmadığını, Mustafa Kemal Atatürk ve İsmet İnönü dönemlerinin fiilen başkanlık dönemi olduğunu kaydederek o dönemin, bugünkü Amerikan başkanlık sisteminden daha güçlü bir sistem olduğunu söyledi. 

3- Yeni anayasa yazım çalışmalarını sürdüren Anayasa Uzlaşma Komisyonunda partiler, Genelkurmay Başkanlığının Milli Savunma Bakanlığına bağlanması konusunda uzlaştı. 

4- Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığına bağlı Haberleşme Genel Müdürlüğü ile Turkcell arasında imzalanan sözleşme ile nüfusu 500’ün altında bulunan bin 799 köy ve mezra mobil telefon altyapısına kavuşacak. Bakanlığın konferans salonunda yapılan törene, Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım ile Turkcell Genel Müdürü Süreyya Ciliv ve diğer operatörlerin üst düzey yöneticileri katıldı. Ulaştırma Bakanı  Yıldırım, “Nerede bir ocak tütüyorsa, nerede ay-yıldızlı bayrak dalgalanıyorsa bizim erişmemiz, ulaşmamız lazım. Sosyal devlet budur.” dedi.

5- Fransa’nın başkenti Paris’e iki günlük resmî ziyarette bulunan Avrupa Birliği Bakanı Egemen Bağış, Fransa İçişleri Bakanı Manuel Valls’la görüştü. Bakan Bağış, Avrupa Komisyonu’nun enerjiden sorumlu üyesi Günter Oettinger’in bazı Avrupalı liderlerin yakın gelecekte Türkiye’nin AB üyeliği için “Sürünerek Ankara’ya gidecekler” sözlerine “Sürünerek mi gelirler, diz mi çökerler bilmem. Kesin olarak bildiğim bir şey varsa mutlaka dize gelecekler.” diye cevap verdi.

6- Azerbaycan’da “Türkistan Gazetesi” ve “Ortak Değerler” sivil toplum kuruluşu, “Türk Dünyasına Hizmet 2012” adını taşıyan bir anket yaptı. Azerbaycan’ın yanı sıra Türkiye ve 20’den fazla Türk dilini konuşan ülkelerden sivil toplum kuruluşlarının da destek verdiği anket, Kasım 2012-17 Şubat 2013 tarihleri arasında yapıldı. 37 bin 525 kişinin katıldığı anketin sonuçları, basın toplantısı ile duyuruldu. Yılın en iyilerini belirlemek için düzenlenen ankette, politika, eğitim ve kültür kategorilerinde katılımcılara sorular yöneltildi. “Türk Dünyası’nda kimi, yılın politikacısı görmek istersiniz?” sorusuna katılımcıların büyük çoğunluğu “Recep Tayyip Erdoğan” cevabını verdi. 

 7- Suriye’nin başkenti Şam’ın Beramike semtindeki Tişrin Stadyumu’na havan topu düşmesi sonucu bir futbolcu hayatını kaybetti.  21 ŞUBAT 2013
1- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Orta Anadolu Bölgesi’ndeki illerin milletvekilleri ile yaptığı görüşmede, terör sorununu bitirmek için çok çaba harcadıklarını, ancak bu sorundan nemalanan çevrelerin, sürece karşı direnç gösterdiğini kaydetti. Başbakan Erdoğan, “Türkiye’de Kürt sorunu yok, PKK terör sorunu var. Etnik bir sorun olduğunu kabul etmiyoruz. Etnik milliyetçiliği, tabu hâline getirip sunma sorunu var.” dedi.  Son zamanlarda BDP’nin, kendi kitlesine terörün devleti dize getirdiğine yönelik propaganda yaptığını hatırlatan Başbakan Erdoğan, “Biz, İmralı’da bulunan imkânı değerlendirmeye çalışıyoruz. Biz taviz değil, çözüm odaklı davranıyoruz. Terör sorununu çözmek için bu fırsatı değerlendirmek lazım. Teşkilatlarımızın her biri bu tarihi fırsatta rol almalıdır.” dedi. 
Öte yandan Başbakan Erdoğan, Başbakanlık Resmî Konutunda Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı ve AK Parti genel başkan yardımcılarıyla bir araya geldi. Görüşmede, AK Parti tarafından hazırlanan “Dershaneler Raporu” nun  ele alındığı bildirildi.  

2- Başbakan Yardımcısı Beşir Atalay, dini kanaat önderleri ve sivil toplum kuruluşlarının temsilcileriyle çözüm sürecini değerlendirmek üzere gittiği Diyarbakır’da düzenlediği basın toplantısında “Yaptığımız görüşmeler çok olumlu geçti. Endişe bildirenler de var, ‘şu da olsun’ diyenler var ama o sürece bağlanmış umut ve destek çok yüksek.” dedi. Toplumun yeni bir anayasa beklentisinin çok yüksek olduğunu da vurgulayan Başbakan Yardımcısı Atalay, “Sivil anayasa konusunda kararlıyız. Şu anda Meclisteki uzlaşma komisyonunda anayasa ile ilgili ilerleme olması için elimizden geleni yapıyoruz. Anayasa yapılsın diye tavizler veriyoruz.” dedi. Başkanlık sisteminin de kendileri için önemli olduğunu vurgulayan Başbakan Yardımcısı Atalay, “O konuda uzlaşma komisyonuna görüş verdik. Diğer bütün konularda uzlaşma sağlanır ve başkanlık konusu kalırsa biz esneyeceğiz.” diye konuştu. 

3- Milli Savunma Bakanı İsmet Yılmaz, TBMM’de CHP Adana Milletvekili Ali Demirçalı’nın soru önergesini cevapladı. Bakan Yılmaz, 2009-2012 yılları arasında TSK’dan istifa eden general, amiral, subay ve astsubay sayısının 13 bin 751; sözleşme yenilemeyen uzman erbaş sayısının ise 4 bin 967 olduğunu açıkladı.  

4- Adalet Bakanlığı, İmralı’ya gidecek ikinci heyet için BDP’nin gönderdiği listeye onay verdi. Heyet, cumartesi günü İmralı’ya giderek terör örgütü PKK’nın elebaşı Abdullah Öcalan’la görüşecek. Heyette; Pervin Buldan, Sırrı Süreyya Önder ve Altan Tan yer alacak. 
5- BDP Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, TBMM’deki makamında bir grup gazeteciye gündemle ilgili değerlendirmelerde bulundu. Demirtaş, terör örgütü PKK elebaşı Abdullah Öcalan’ın “Şu içinde bulunduğumuz hafta içinde heyet gelmezse yol haritası sunmaktan vazgeçeceğim. Süreç tıkanmış ve bitmiş kabul edeceğim.” dediğini aktardı. Demirtaş, “Devlet bugün karar verse haftaya Türkiye’ye barış gelir. Bu kadar basittir. Öcalan ile görüşmelerde ortaya çıkacak mesaj, Kandil’e de iletilecek. Bu konuda biz de yardımcı olacağız. Heyet, İmralı’dan döndükten sonra kamuoyunu geniş bir şekilde bilgilendireceğiz.” dedi. Demirtaş ayrıca teminat verilmesi hâlinde, görüşmelerin Ankara’da da yapılabileceğini kaydetti.

 6- Avrupa Birliği Bakanı Egemen Bağış,  16 Kasım 2000’de Paris’te hayata veda eden sanatçı Ahmet Kaya ile 9 Eylül 1984’te ölen oyuncu Yılmaz Güney’in mezarlarını ziyaret etti. Bakan Bağış, “Başbakanımız ve Ahmet Kaya’nın artık şarkı söyleyenlerin, şiir okuyanların tutuklanmayacağı Cumhuriyetlerde buluşma temennisini milletimiz unutmadı.” dedi.
 7- Kenya ordusunun, Afrika Birliği Barış Gücü bünyesinde Somali’deki Eş-Şebab militanlarına yönelik operasyonlara katılmasının ardından şiddet olayları arttı. Kenya’nın doğusunda bir camiye açılan ateş sonucu 7 kişi öldü. 

 22 ŞUBAT 2013

1- TBMM Başkanı Cemil Çiçek, Milliyet gazetesini ziyaret etti. Başkan Çiçek, burada verdiği röportajda İmralı heyetiyle ilgili olarak “Kimin gidip geldiği önemli değil. İşin özü, bunun sonuncunda varacağımız nokta önemlidir. Kim ne katkı verecekse gün bu gündür.” dedi. Başkan Çiçek umutlu olup olmadığını soran gazetecilere, “Umut ya da umutsuzluk üzerinden değil, gerçekler üzerinden değerlendirmek sağlıklı olur.” cevabını verdi. 
2- CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, hakkında soruşturma açılan Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Akaydın’ı ziyaret etti. Kılıçdaroğlu ziyaretinde yaptığı açıklamada, “Şu bir gerçek: Antalya Büyükşehir Belediye Başkanımız, Antalya’daki Belediye Başkanlarımız Antalya’ya hizmet veriyor, çalışıyorlar. Verilmeyecek hiçbir hesap yok ama belediye başkanlarımız üzerinde kurulan sistemli baskıyı kabul etmiyoruz.” dedi.

3- Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, Bakanlar Kurulu toplantısı sonrası gazetecilere yaptığı açıklamada, 4. Yargı Paketinin Bakanlar Kurulunda imzalandığını, ifade özgürlüğü konusunda yeni düzenlemeler içeren tasarının, Meclis’e gönderildiğini belirterek “Özellikle bildiri ve düşünce açıklamalarda veya propaganda da şiddet unsuru yoksa silaha yöneltmiyorsa tehdit içermiyorsa her türlü açıklamanın serbest olacağı en azından suç teşkil etmeyeceği esası getirilmektedir.” dedi. 

4- Başbakan Yardımcısı Ali Babacan, Türk Eximbank Genel Müdürlüğünün İstanbul’daki yeni hizmet binasının açılışında yaptığı konuşmada “Kararlarımızı açıkladığımızda, ‘bu işler başkentte olur.’ diye eleştiri aldık. Hâlbuki hangi kuruluşumuzu İstanbul’a alsak o kuruluşumuzun performansında çok ciddi artış oldu.” dedi. 

5- Adalet Bakanı Sadullah Ergin, Bakanlar Kurulu toplantısının ardından yaptığı açıklamada, 4. Yargı Paketinde bazı dosyalarda yeniden yargılama yolunun açılacağını ancak bunun Öcalan’ı kapsamadığını açıkladı. 

6- Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, Hürriyet gazetesine yaptığı açıklamada, performans ve hocaların üniversiteye dönüşü dâhil sağlıktaki sıkıntılı her alanda, taraflarla konuşarak çözüm üreteceklerini söyledi. 
7- Uluslararası danışmanlık şirketi Ernst&Young ve Hürriyet gazetesinin birlikte düzenlediği, CNN Türk ve Erdeavor Türkiye’nin de katkılarıyla gerçekleşen Ernst&Young Endrepreneur of The Year (Yılın Girişimcisi Yarışması) Türkiye ayağında Bozlu Holding Yönetim Kurulu Başkanı Dr. Şükrü Bozluolcay yılın girişimcisi oldu. Bozluolcay ödülünü Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanı Nihat Ergün’den aldı. 
8- İngiltere Ankara Büyükelçisi David Reddaway Suriyeli sığınmacıların barındığı Adıyaman konteynır kentini ziyaret etti. Reddaway, “Türk hükûmeti Suriyelilere yaptığı yardımla idari ve mali olarak çok büyük bir yükü göğüslemiş. Türkiye bu yükü taşırken BM ve Avrupa Birliği olarak biz de elimizden gelen yardımı yapmaya devam edeceğiz.” dedi.


23 ŞUBAT 2013

1- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, İstanbul’da çeşitli etkinliklere katıldı. İlk olarak “Barbaros Hayrettin Paşa” adı verilen sismik araştırma gemisinin hizmete alım törenine katılan Başbakan Erdoğan, hızla gelişen dünyada ülkelerin enerji konusunda birbirleriyle yarışır hâle geldiğini belirterek “Enerjinin üç önemli boyutu var. Bunun biri tedarik, diğeri transit bir diğeri de tüketimdir. Artık tedarikte Türkiye şansını aramalı diyoruz.” dedi.  İkinci olarak İstanbul Büyükşehir Belediyesi deprem odaklı kentsel dönüşüm projeleri yıkım ve anahtar teslimi ile 437 yeni İETT otobüsün hizmete alım törenine katılan Başbakan Erdoğan, İstanbul genelinde 14 bin 663 konut ve 3 bin 65 işyerinin yıkımını gerçekleştirdikleri bilgisini verdi.  
Başbakan Erdoğan ayrıca Birleşik Arap Emirlikleri El Şarika Emirliğine ziyareti öncesinde Atatürk Havalimanı’nda düzenlediği basın toplantısında, BDP heyetinin İmralı ziyaretiyle ilgili olarak “Bizim sürece ilişkin sürekli verdiğimiz mesaj, silahların bırakılmasıyla birlikte terör örgütüne mensup insanların ülkemizi terk etmeleridir. Temenni ederim ki bu istikamette olumlu adımlar atılır. Taşın altına hep birlikte elimizi, vücudumuzu koymalıyız.” dedi. 

2- CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Antalya’ya yaptığı ziyaret kapsamında Kaş ilçesinde halk pazarının temel atma törenine katıldı. Partisinin milliyetçilik anlayışını “Atatürk Milliyetçiliği” olarak tanımlayan Kılıçdaroğlu, “Her birimizin etnik kimliği farklı olabilir, ama hepimiz bu toprakların insanıyız.” dedi.  
3- Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Nihat Ergün, Türkiye’de bulunan Microsoft’un CEO’su Steve Ballmer ile bir araya geldi. Bakan Ergün, Microsoft’un FATİH Projesi’nin içinde yer alma konusunda çok istekli olduğunu belirterek “Kendileri, üretimle ilgili yerel ortaklarla çözüm ortaklarıyla işbirliği yapabileceklerini vurguladılar. Türkiye’de Ar-Ge merkezi kurma kararlılığı içinde olduklarını da ayrıca belirttiler.” diye konuştu. 

4- Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker, vatandaşları yakından ilgilendiren süt ve yumurtanın doğru tüketimi konusunda açıklamalarda bulundu. Bakan Eker, tüm illerde başlanan okul sütü uygulamasından kaynaklı zehirlenme ya da süt alerjisine ilişkin geri dönüş olmadığını söyledi.  

5- Çeşitli temaslarda bulunmak için gittiği Gaziantep’te gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulunan İçişleri Bakanı Muammer Güler, terör sorununun çözümüyle ilgili süreci şarta bağlayan, belli koşullarla bunu sınırlı gören anlayışı kabullenmelerinin mümkün olmadığını söyledi.  

6- Milli Savunma Bakanı İsmet Yılmaz, Hollanda Savunma Bakanı Jeanine Hennis- Plasschaert ve Almanya Savunma Bakanı Thomas de Maiziere ile birlikte İncirlik Üssü’nü ve Kahramanmaraş’taki Gazi Kışlası’nda konuşlandırılan PATRIOT hava savunma sitemlerini incelediler.  Bakan Yılmaz, füzelerin “savunma ve caydırıcılık” amacı taşıdığını belirterek Türkiye’nin talebine olumlu yanıt veren Hollanda ve Almanya’ya teşekkür etti.    
Öte yandan Bakan Yılmaz, BDP Diyarbakır Milletvekili Altan Tan ve MHP Mersin Milletvekili Ali Öz’ün yazılı soru önergelerine verdiği cevapta, son 10 yılda şehit asker sayısının 601, intihar eden personel sayısının ise 965 olduğunu açıkladı.  

7- Gazeteciler ve Yazarlar Vakfınca Diyarbakır’da düzenlenen “Toplumsal Uzlaşı ve Medya” konulu çalıştayda, Kürt sorunun çözüm sürecinde medyanın tavrını tartışmak için ülkenin batısındaki gazeteciler, doğusundaki meslektaşlarıyla bir araya geldi. Çalıştayda bir araya gelen ünlü gazeteciler, yazarlar ve akademisyenler, çözüm için medyanın üzerine düşen sorumluluklarını yerine getirmesi çağrısında bulundular.  

8- İhlas Holding Yönetim Kurulu Başkanı Enver Ören İstanbul’da vefat etti. 

9- Kalkınma Bakanı Cevdet Yılmaz ile Somali’ye giden Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ, “Türkiye Somali’de sözde değil gerçekten var.” dedi. Bakan Bozdağ ve Bakan Yılmaz, Somali Cumhurbaşkanı Hasan Şeyh Mahmud ve Başbakan Abdi Farah Şirdan ile görüştü. Cumhurbaşkanı Mahmud, “Türk kardeşlerimiz, devletimiz ve milletimiz arasındaki boşluğu doldurdu.” diye konuştu.  

10- Batı Afrika ülkelerinden Mali’de, Fransa öncülüğündeki uluslararası güç ile Selefi/El Kaide gruplar arasında yaşanan çatışmalarda 13 Çad askeri ve 65 isyancının öldüğü açıklandı. 

11- Suriyeli muhaliflerin tek çatı altında örgütlendiği Suriye Milli Koalisyonu’nun (SMK), “Esed rejiminin işlediği suçlar karşısında dünyanın takındığı umursamaz tavrı protesto etmek için” uluslararası toplumu boykot kararı aldığı bildirildi.  


24ŞUBAT 2013

            1-Yargıtay Başkanı Ali Alkan, yaptığı yazılı açıklamada, yargı mensuplarına büyük bir haksızlık yapıldığını söyledi. Türk yargısının kendisine anayasa ve yasalarla verilen görevleri cesaret ve özveriyle yerine getirdiğini kaydeden Alkan, “Yargıtay, önüne gelen her davayı en titiz şekilde inceleyip hukuka ve vicdana uygun biçimde ve tam bir tarafsızlıkla sonuçlandırmaktadır. Aksini düşünmek ve bunu dosyaların hacmine bağlı yargısal acziyet suçlamalarına dayanan akıl yürütmeleri ile yapmak bühtandır.” dedi. 

2- Adalet Bakanı Sadullah Ergin, Hatay’da AK Partililerle buluştu. Terörün çözümü için ellerinden geleni yaptıklarını belirten Bakan Ergin, “Artık gençlerimizin kanı akmasın, analarımız ağlamasın istiyoruz. Sorun çözülmezse Kürt de Türk de Arap da kaybeder.” dedi. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik ise İmralı’ya giden heyetin açıklamalarını eleştirerek “Süreci zedelemeyecek, desteği baltalamayacak duruş sergilemek, öncelikle İmralı’ya giden vekillerin görevidir.” dedi. AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Numan Kurtulmuş da İmralı görüşmeleriyle ilgili “İnşallah hiçbir provokasyona meydan bırakmadan, bu süreç kardeşlik içinde tamamlanacak.” dedi. 

3- Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar, AK Parti İstanbul İlçe Başkanları ve İlçe Belediye Başkanları ile Zeytinburnu Belediyesinde kentsel dönüşüm sürecini istişare etti. Bakan Bayraktar, “Bakanlık olarak dönüşüme start verdik. Çünkü bu kanunda; afet odaklı dönüşüm esastır. Temel gaye; can ve mal emniyetinin sağlanmasıdır. Kanun birçok yeniliği de beraberinde getiriyor. Kanun kapsamında riskli olduğu bilimsel verilere göre belirlenecek yapılar, her ne olursa olsun mutlaka yıkılacak. Kanunun özü anlaşma usulüdür ve anlaşma yolu ile riskli yapısını yıktıranlara kredi, konut ve işyeri tahsisi, konut sertifikası gibi destekler verilecektir. Uygulamanın vatandaşlarca yürütülmesi hedeflenmiştir. Kat maliklerinin 2/3'ünün anlaşması hâlinde uygulama bu anlaşmaya göre yapılacak olup bu durumda, bakanlık müdahil olmayacaktır.” dedi.

4- Milli Savunma Bakanı İsmet Yılmaz, Sivas’ta partisinin Sivas İl Başkanlığının düzenlediği İl Danışma Meclisi Toplantısı’nda yaptığı konuşmada, “Siyasi partiler AK Parti’yi taklit etmek, AK Parti’ye benzemek, AK Parti’yi örnek almak için gayret gösteriyorlar. Başarımızın sırrı istişaredir.” dedi. 

5- Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, Bursa’da AK Parti İl Başkanlığında partililerle bir araya geldi. Burada yaptığı konuşmada Türkiye’de sağlık hizmetlerinin arttığına dikkat çekerek gemi hastanelerinin hizmete başlayacağını ifade etti. Bakan Müezzinoğlu, “Ambulans helikopter ve uçaklar, bundan 10 yıl önce rüyalarda görse inanılmazdı. Yüzen gemi hastaneleri de olacak. Biz deprem bölgesindeyiz. Türkiye’nin nerede sıkıntısı varsa deniz yoluyla çözeceğiz. Bu yüzden, iki ya da üç tane yüzen gemi hastanelerimiz olacak.” şeklinde konuştu.

6- Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım, İstanbul’da Erzincan’ın 95.  Kurtuluş Yıldönümü Şenlikleri’nde yaptığı konuşmada, İstanbul-İzmir arasını 3.5 saate indirecek otoyolun Gebze Orhangazi Bursa bölümünde 41 kilometrelik otoyolun kamulaştırmasının tamamlandığını, otoyola 476 milyon lira harcandığını açıkladı. Bakan Yıldırım, “İzmir’i İstanbul’a, Yalova’ya, Bursa’ya, Balıkesir’e, Manisa’ya, Kütahya’ya bağlayan 25 milyon insanın yaşadığı coğrafyaya, doğrudan hizmet eden bir proje. Bu proje ve kapsamındaki köprüyle modern İpek Yolları ile Baharat Yollarını yeniden ihya ediyoruz.” dedi.

7- BDP Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, partisinin Adıyaman il kongresinde yaptığı konuşmada, “Diğer muhalefet partileri de destek olmak istiyorsa gelen cenazelerden rahatsız oluyorlarsa ‘kan ve savaş bitsin, çözelim’ diyorlarsa destek versinler.” dedi.

8- Voleybol Bayanlar Teledünya Türkiye Kupası Finalleri’nde Eczacıbaşı VitraA’yı 3-0 mağlup eden Vakıfbank kupanın sahibi oldu.

9- Birleşik Arap Emirlikleri’ne bağlı (BAE) Eş-Şarika Emirliği’nde düzenlenen “2. Eş-Şarika İletişim Forumu”na onur konuğu olarak katılan Başbakan Recep Tayyip Erdoğan yaptığı konuşmada, “Hem bir siyasi partinin genel başkanı hem de başbakan olarak iletişimin sadece araçlarla yapıldığına hiçbir zaman inanmadım. Dil, iletişimin bir aracıdır, ancak eksiktir. Televizyon, telefon, internet iletişimin araçlarıdır, ancak mükemmel bir iletişim için bunlar da eksiktir. İletişim, sadece araçlarla değil, hatta dille değil kalple yapılan, böyle yapılması gereken bir faaliyettir. Gönülle yapılması gereken bir faaliyettir.” diye konuştu.  Suriye’nin yaşadığı iç savaşa da değinen Başbakan Erdoğan, Devlet Başkanı Beşşar Esed’in kendi topraklarını işgal edenlere karşı onlarca yıldır tepkisiz kaldığını söyledi ve onu “Suriye’nin zalim diktatörü, dilsiz şeytanı” olarak niteleyerek Filistin’de, Gazze’de, Suriye’de çocuklar ve kadınların hayatını kaybetmesi karşısında susanlardan olmayacaklarını söyledi.

10- Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ ve Kalkınma Bakanı Cevdet Yılmaz, Sudan’ın El-Cezire eyaletine bağlı Menagil bölgesinde Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) tarafından kurulan, Sudan-Türkiye Genetik Kaynaklar ve Sperma Üretim Merkezi’nin açılışını yaptı. Burada halka seslenen Başbakan Yardımcısı Bozdağ, Türkiye’nin her zaman mazlumların yanında olduğunu belirterek “Suriye, Somali, Sudan, Mısır ve Tunus’ta Türkiye hep halkın yanında olmuştur.” dedi. 

11- KKTC Başbakanı İrsen Küçük, Ulusal Birlik Partisi’nin 19. Olağan Kurultayı’nda 1412 delegeden 708’inin oyunu alarak genel başkanlığa seçildi.

12- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın daveti üzerine Türkiye’ye gelen Almanya Başbakanı Angela Merkel, PATRIOT füzelerinin yerleştirildiği Kahramanmaraş’taki askeri üs’te görevli Alman askerlerini ziyaret etti. Merkel’e füzenin başında brifing verildi.

13- Güney Kıbrıs’ta yapılan cumhurbaşkanlığı seçimlerinin 2. turunu da muhafazakâr lider Nikos Anastasiyadis kazanarak ülkenin yeni devlet başkanı oldu.


25 ŞUBAT 2013

1- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Birleşik Arap Emirlikleri’nin (BAE) yedi emirliğinden biri olan Şarjah’tan dönüşünde uçakta gazetecilerin sorularını cevapladı. “İmralı süreci” ifadesini eleştiren Başbakan Erdoğan, “Doğru ifade çözüm sürecidir.” dedi. Siyaset yapmanın risk almak olduğunu belirten Başbakan Erdoğan, “Yaşamın kendisi risktir. Bu riski almadığımız sürece neticeye varmak mümkün değildir. Bizim aldığımız riski, toplumun diğer etkin katmanları da biraz paylaşırsa ki burada medyanın rolü çok önemli, o zaman mesafe almamız daha da hızlanır.” dedi. 

2- CHP’den yapılan yazılı açıklamaya göre Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu, Fransa Sosyalist Partisi Avrupa ve Uluslararası İlişkiler Birinci Başkan Yardımcısı Jean-Christophe Cambadelis ile Uluslararası İlişkiler ve Savunma Politikaları Koordinatörü Karim Pakzad’ı kabul etti. Görüşmede, AB-Türkiye ilişkileri, Türkiye’nin demokratikleşme ve terörle mücadele çalışmaları ve başta Suriye olmak üzere Ortadoğu ve uluslararası sorunlar değerlendirildi.

3- AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Numan Kurtulmuş, çözüm sürecine ilişkin, şimdiye kadar gelinen noktadan oldukça ümitli olduğunu belirterek “Sürecin, çok ciddi provokasyonlara açık olduğunu da ifade etmek isterim. Herkesin teniyle hareket etmesi lazım.” dedi. 

4- BDP Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, “çözüm süreci”nin detaylarının anlatıldığı partideki toplantının ardından yaptığı açıklamada, “Abdullah Öcalan, arkadaşlarımızla yürüttüğü tartışmada, barış isteyen herkesin arkasında durabileceği, Türkiye’nin birliği içerisinde bütün halkların özgür yaşayabileceği bir çözüm noktasında kararlı olduğunu ifade etmiştir.” dedi. 

5- 85. Oscar ödülleri, Los Angeles’da düzenlenen törenle sahiplerini buldu. “Argo”, en iyi film seçilirken, Michael Haneke’nin “Aşk”ı “yabancı dilde en iyi film ödülü”nü aldı. Oyuncu Daniel Day Lewis, “Lincoln” filmindeki rolüyle “en iyi erkek oyuncu ödülü”nü aldı. 

6- Türkiye’ye üçüncü ziyaretini gerçekleştiren Almanya Başbakanı Angela Merkel, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ile görüştü. Merkel, Başbakan Erdoğan ile görüştükten sonra düzenlediği basın toplantısında, AB’ye üyelik müzakerelerinin ucunun açık olduğunu, tam üyelikle neticelenmeyebileceğini ama sürecin devam etmesi gerektiğini söyledi. Başbakan Erdoğan da gazetecilerin tutuklu gazetecilerle ilgili bir sorusu üzerine, “Aslında tutuklu gazetecilerin sayısı bir elin parmaklarını geçmez. Bunların tutukluluğunun nedeni de yazıları değildir. Ya darbeye teşebbüstür veya bu teşebbüslerin içinde bulunmaktadır. Ya kaçak silah bulundurmaktır veya terör örgütüyle iltisaklı bir hareketin içinde bulunmaktır.” dedi. 
Merkel ayrıca temasları çerçevesinde TÜSİAD ve TÜSİAD’ın muadil kuruluşu BDI ortaklığında oluşturulan II. Türk-Alman CEO Forumu’na katıldı. Burada Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan ve iki ülkenin iş adamlarıyla yapılan toplantıda bir konuşma yapan Merkel, Türkiye’nin büyüme hızı ile ilgili rakamların, AB’deki pek çok ülke için umut kaynağı olabileceğini söyledi.  

7- Ürdün Başbakanı Abdullah en-Nasur, başkent Amman’da Ürdün Kralı’nın Türkiye’ye yapması planlanan ziyaret öncesi bir grup Türk gazeteciye yaptığı açıklamada, Türkiye’nin etkileyici bir şekilde ait olduğu Ortadoğu bölgesine dönmesinden son derece memnun olduklarını söyledi. 

8- İtalya’da yapılan genel seçimlerin resmî olmayan sonuçlarına göre merkez sol ve çatı parti konumundaki Demokrat Parti, parlamentonun alt kanadı Temsilciler Meclisinde oyların yüzde 30.03’ünü alarak çok az farkla çoğunluğu sağladı.

9- ABD Dışişleri Bakanı John Kerry, göreve başlamasından sonra çıktığı 11 günlük ilk yurt dışı turunun ilk durağı olan İngiltere’de Başbakan David Cameron ve Dışişleri Bakanı William Hague ile görüştü. Suriye konusunun görüşüldüğü temaslardan sonra bir açıklama yapan Kerry, “Beşar Esad rejimi, son günlerde Halep’e füze yağdırdı. Bu Esad’ın barbarlığının son örneğidir. Masum insanların ölümünü en güçlü biçimde kınıyoruz. Esad artık görevini bırakıp gitmek zorunda. Bu konuda ABD ve İngiltere aynı fikirde.” dedi. 

10- Güney Kore’nin ilk kadın Devlet Başkanı Park Geun-hye, yemin ederek görevini devraldı. Başkent Seul’de düzenlenen törende yaptığı konuşmada Park, Kuzey Kore’nin nükleer hırslarından vazgeçerek barış için çalışması gerektiğini belirtti. 

11- Birleşik Krallık’ın en üst düzey lideri Katolik Kardinali Keith O’Brien, “sağlık sorunları” nedeniyle görevinden ayrıldığını açıkladı. 

12- Suriye Dışişleri Bakanı Velid Muallim, başkent Moskova’da, Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov ile bir araya geldi. Görüşmeden sonra yapılan ortak basın toplantısında Lavrov, “Diyalog isteyen herkesle hatta elinde silah olanlarla bile görüşmeye hazırız çünkü reformların, kan dökülerek değil diyalogla gerçekleştirilebileceğine inanıyoruz.” dedi. 


 26 ŞUBAT 2013

1- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, partisinin grup toplantısında konuşmasına, “kafatası” milliyetçiliğine karşı olduklarını belirterek Mardin’de kullandığı “Her türlü milliyetçiliği ayaklar altına aldık.” ifadesini hatırlatarak başladı. Bu sözlerinin CHP ve MHP tarafından istismar edilmek istendiğini ifade eden Başbakan Erdoğan, “CHP Genel Başkanı çıktı, ‘Bu sözleri Rize’de söyleyemezsin.’ dedi. Yakında Rize’ye gideceğim, orada da söyleyeceğim. İyi takip etsin.” dedi.  

2- Başbakan Yardımcısı Beşir Atalay, TBMM’de partisinin grup toplantısı öncesi gazetecilerin sorularını cevapladı. Başbakan Yardımcısı Atalay, “4. Yargı paketi, bildiğiniz bir paket. AİHM ile oryante, onunla irtibatlı, oradaki sorunları çözücü bir paket.” dedi. Başbakan Yardımcısı Atalay, “TCK’nin 314. maddesinden bahsediliyor, daha çok BDP kanadı orada bir düzenleme yapılmasını istiyor.” ifadesi üzerine “Terörle Mücadele Kanunu 6. ve 7. madde, TCK’nın 215, 220. maddeleri, bunlar birbirinin karşılığı maddelerdir. Orada düşünce ve ifade ile şiddeti ayırıyor. Şiddet unsuru taşımayan düşünce ve ifadeyi ayırmış oluyor. O zaten uluslararası bir standart. Bu paketin özelliği o.” ifadesini kullandı.

3-Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, düzenlediği basın toplantısında, Türkiye’deki en önemli sağlık sorunlarından birinin hekim açığı olduğunu ifade etti. Bugün itibarıyla 20 bin uzman hekime ihtiyaç bulunduğunun altını çizen Bakan Müezzinoğlu, “10 bin pratisyen hekime ihtiyacımız var, en az 50 bin hemşireye, ebeye ihtiyacımız var.  Bütün bunları yarın bulabilme şansımız yok. Hekimde bu açığı 15 yıldan önce kapatabilme şansımız yok ama bir 15 yıl sonra da muhtemelen bir o kadar daha hekime yine ihtiyacımız olacak. Getirin bana 20 bin uzman doktoru yarın kadroya alacağım, getirin 30 bin hemşireyi yarın kadroya alacağım.” dedi. 

4-  Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, yaptığı açıklamada, iptal edilen köprü ve otoyol ihalesiyle ilgili halka arz çalışması başlattıklarını söyledi. Bütün seçeneklerin masaya yatırılacağını ifade eden Bakan Şimşek, “Özelleştirme İdaremiz, otoyol ve köprülerin bir şirketleşme sürecine bakacak. Daha sonra bu şirketin halka arzı gündeme gelecek.” dedi. 

5- CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, partisinin grup toplantısında Başbakanın milliyetçilikle ilgili sözlerini eleştirerek “Gidin köyün kahvesinde oturan vatandaşa, ‘sen milliyetçilikten ne anlıyorsun?’ diye sorun. ‘Vatanımı, milletimi, bayrağımı seviyorum. Milliyetçilikten anladığım budur benim.’ diyecektir. O ne anlıyorsa milliyetçilikten CHP’nin genel başkanı olarak ben de aynı şeyleri anlıyorum.” şeklinde konuştu.   

6- Türk Sanayicileri ve İşadamları Derneği’nin (TÜSİAD) 2013-2014 Çalışma Programı, yeni yönetim kurulu üyelerinin ilk kez bir araya geldiği basın toplantısında açıklandı. TÜSİAD’ın yeni başkanı Muharrem Yılmaz, “Hükûmetle çatışma içinde olma algısının değişmesi gerektiğine inanıyorum. Ülkenin ihtiyacı olan çatışma algısı değil, her alanda barış, uzlaşma, iş birliği ve bunun yaratacağı toplumsal refahın gerçekleştirilmesi. İş dünyası olarak bu refahın oluşmasında elimizden geleni yapmaya çalışıyoruz. Ancak bunun, sağlam zeminlere oturmasını beklemek de hem hakkımız hem de görevimizdir.” dedi. 
8-  İtalya’da dün kesin sonuçları açıklanan seçimler, içinden çıkılması zor bir tablo ortaya çıkardı. Merkez sol yüzde 0.4 oy farkı ile yarışı önde tamamlasa da parlamentonun üst kanadı Senato’da çoğunluğu elde edemedi.  

27 ŞUBAT 2013

1- Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, CNN Türk televizyonunda yayımlanan “Eğrisi Doğrusu” adlı programda Taha Akyol’un sorularını cevapladı. Terör örgütünün silah bırakması için yürütülen süreç hakkında değerlendirmelerde bulunan Cumhurbaşkanı Gül, “Biz inandığımız için, yanlışlarımızı gördüğümüz için, doğru olanı yapma irademiz olduğu için böyle bir gayret içindeyiz. Umut ederim iyi sonuçlar olacaktır.” dedi. Türkiye’deki demokrasinin standartlarının yükseltilmesine ilişkin anayasa ile yerel yönetimler konusunda değişiklikler olabileceğini belirten Cumhurbaşkanı Gül, çözümün milli birlik ve beraberlik bozulmadan, üniter devlet içerisinde olacağını kaydetti. 

2- Küresel Düşünce Topluluğu’nca TOBB Ekonomi ve Teknoloji Üniversitesi’nde düzenlenen, “Özgürlüğe Postmodern Müdahale: 28 Şubat” konulu sempozyum sonrası gazetecilerin sorularını cevaplayan AK Parti Sözcüsü Hüseyin Çelik, “İster e-muhtıra ister postmodern darbe, ister fiili darbe. Bunlar artık Türkiye’nin gündeminden çıkmalıdır. Ordumuz da bu virüslerden kesinlikle temizlenmelidir. En ufak ayrıntısına kadar temizlenmelidir. Ordu bugün kendi sorumluluk alanına çekilmiştir. Bu da Türkiye’nin geleceği açısından son derece hayırlıdır. Ama geçmişte olup bitenleri yok saymak mümkün değildir. Kim ne yaptıysa bence yanına kâr kalmamalıdır. Gelecek nesiller için bu son derece önemlidir.” ifadesini kullandı. 

3- Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, katıldığı televizyon programında gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulundu. Başbakan Yardımcısı Arınç, çözüm sürecinde Öcalan’ın önemli bir aktör olduğunun kabul edilmesinin, onu yüceltmek olmadığını söyledi. Başbakan Yardımcısı Arınç, “Akılcı siyaset yapıyoruz. Başarırsak Türkiye, bir karabasandan kurtulacak.” dedi. 

4-  Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Suriye’nin Dostları toplantısına katılmak için İtalya’nın başkenti Roma’ya giderken gazetecilere konuştu. Hama, Humus gibi bölgelere insanî yardım için koridor ve hava saldırılarına karşı halkı korumak amacıyla uçuşa yasak bölge oluşturulması gerektiğini söyledi. Suriye muhalefetinin Katar’da yeniden yapılanmasına rağmen uluslararası toplumun verdiği hiçbir sözü tutmadığını ve bunun büyük hayal kırıklığına yol açtığını da ifade etti.

5- CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Haluk Koç, İmralı görüşmeleriyle başlayan çözüm süreci hakkında siyasi partilerin bilgilendirilmesi gerektiğini söyledi. Partisinin Merkez Yönetim Kurulu (MYK) toplantısı sürerken açıklamalarda bulunan Koç, sürece yönelik bilgilendirmeyle ilgili TBMM’de yapılacak kapalı bir oturuma hazır olduklarını dile getirdi.

6- 28 Şubat’la ilgili yürütülen soruşturma kapsamında, aralarında emekli askerlerin de bulunduğu bazı kişiler hakkında gözaltı kararı çıkarıldı. Savcılık sorgusu ardından tutuklama istemiyle mahkemeye sevk edilen emekli Orgeneral Erdal Ceylanoğlu ve Tümgeneral Yücel Özsır tutuklandı. Emekli Orgeneral Aslan Güner’in de aralarında bulunduğu 2 kişi ise serbest kaldı.

 7- CHP Artvin Milletvekili Uğur Bayraktutan’ın soru önergesini cevaplayan Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Nihat Ergün, Tekno girişim Sermayesi Desteği programı kapsamında 10 tekno girişimcinin ABD’deki Silikon Vadisi’ne gönderildiğini bildirdi.

8-  Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Avusturya’nın başkenti Viyana’da katıldığı “5. Medeniyetler İttifakı Forumu”nda yaptığı konuşmada, uluslararası kamuoyunu Suriye’deki gelişmelere kayıtsız kalmakla eleştirerek  “Ne yazık ki Suriye meselesinde, modern dünya iyi bir sınav verememiştir.” diye konuştu. BM Güvenlik Konseyi’nin daimi üyeleri arasında bir ittifakı oluşturmak gerektiğini ancak bunun yapılamadığını söyleyen Başbakan Erdoğan, Suriye’de Beşar Esad ve yandaşlarının “gidici” olduğunu belirterek “Tabii bütün bunlara karşı bizim eğer şu anda temsil ettiğimiz Medeniyetler İttifakı ise biz bu ittifakın gereğini yapmalıyız. Biz medeniyetler çatışması demiyoruz, medeniyetler ittifakı diyoruz. İttifakın gereğini yerine getirmemiz lazım.  Öyleyse bunun için atılması gereken adımlar var.” dedi.


 28 ŞUBAT 2013

1- Avusturya’da Medeniyetler İttifakı Forumu’na katılan Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, yurda dönerken uçakta, “başörtülü milletvekili, çözüm süreci ve Suriye’deki gelişmelere” ilişkin gazetecilere açıklamalarda bulundu. Başbakan Erdoğan “Başörtüsünün kamusal alanda serbest olması için bir düzenleme yapılıp yapılmayacağının” sorulması üzerine “Her şeyin yeri, zamanı var. Kutlu doğum sancılı olur. Biz iktidara geleli on yıl oldu ve on yıl içerisinde 28 Şubat’tan kalma bazı yasaklar kaldırıldı. Özel sektörde vs. çalışmaya başladılar. Anayasal bir değişikliği gerektireceğine inanmıyorum. Oraya gelmeden hallolabilir. Burada zaman ve zemin çok önemli.” dedi. “Başörtülülerin belediye başkanı veya milletvekili adayı olup olamayacağı” yönündeki bir soruya da Başbakan Erdoğan, “Buna mani bir durum yok. Anayasamızda başörtüsünü yasaklayan bir düzenleme yok. Anayasayla gelmeyen yasak, anayasayla korunmaz. Dolayısıyla dediğim şekilde bir düzenleme yaparak bu mesele aşılabilir. Mevzuatla ilgili bir düzenleme yapılabilir.” cevabını verdi.

2- Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, Siyaset, Ekonomi ve Toplum Araştırmaları Vakfı (SETA) tarafından 28 Şubat ile ilgili düzenlenen panelde yaptığı açıklamada, “Şimdi geldiğimiz nokta; 28 Şubat’ın asli ve feri müteallerinden yargı önünde hesap sorulma günüdür. Bunun konuşuluyor olması bile beni fevkalade memnun ediyor. Yargının vereceği karar ne olursa olsun, bugün 28 Şubat lanetli bir hâle gelmişse bu artık Türkiye’nin önünün açıldığını gösteren en önemli olaydır.” dedi. 
3- Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Şahin, gazetelerin Ankara temsilcileri ile bir araya geldi. 2008 yılına kadar kadınla ilgili problemlerin çözülmesi konusunda bir iradenin oluşmadığını belirten Bakan Şahin, kadın istihdamına yönelik teşvik paketine ilişkin bilgi verdi.  Bakan Şahin, kadın istihdamına yönelik Türkiye’ye en uygun olan Fransız modelinin baz alındığını belirterek “Fransa’da Sarkozy döneminde verilen mali destek sonucunda yüzde 2 doğurganlık hızına ulaşılmış. Süt izni, doğum izni, ücretli izinler, her çocuk başına verilen para ve kreş desteği, hepsi bir paket hâlinde sunulmuş. Sonunda kadın istihdamı yüzde 70’e yaklaşmış. O yüzden bizim kendi yerli modelimizi de buradan oluşturmamız lazım.” dedi.

 4- Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, Memur-Sen Genel Başkanı Ahmet Gündoğdu ile bir araya geldi. Bakan Çelik, başta Adalet Bakanlığı, SGK, İşKur, Maliye Bakanlığı gibi kurumlarda ve KİT’lerde fazla mesai ücretlerinin ödenmesi, fazla mesai ücretinin ödenmesine ilişkin Bakanlar Kurulunca belirlenen 6 aylık süre sınırlamasının kaldırılmasıyla ilgili Maliye Bakanlığı bürokratlarıyla Devlet Personel Başkanlığının ortak bir çalışma yapması talimatı verdiğini söyledi. Gündoğdu da kararnamenin ardından kamu çalışanlarının mağdur olduğunu, ellerinden alınan hakların geri verilmesi gerektiğini belirtti. 

5- İçişleri Bakanı Muammer Güler, yaptığı açıklamada, bakanlık görevine getirilmesinin, sadece kendisine yapılan teveccüh olmadığını; özellikle çözüm sürecinde Mardin modeline duyulan güvenden kaynaklandığını belirterek “Orada Süryanisi, Kürdü, Arabı farklı görüşteki her insan var. Camilerle mabetler adeta bir arada yan yana; ezan sesi, çan sesi, hazan sesi hepsi bir arada olan bir kent. Bu çok önemli. İşte bizim çözüm sürecinde de beklentimiz budur.” dedi.

 6- MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, yaptığı yazılı açıklamada, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın çözüm sürecine ilişkin politikalarını eleştirerek “Türk ordusunun peşine düşen ve adeta PKK’yı memnun etmek ve süreç isimli çöküşü güçlendirmek için gün aşırı tutuklamalar yapan savcılar ve hâkimler, Türkiye’nin imhaya doğru gittiğini görmezden gelmektedirler.” dedi.

7- Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Nihat Ergün, Almanya’nın başkenti Berlin’de düzenlenen “Almanya Türkiye Ekonomik İlişkileri-Yatırım ve Büyüme’deki İtici Güç” sempozyumunda, Türkiye’nin G-20 üyesi bir ülke olarak Almanya ile ekonomik ilişkilere büyük önem verdiğini belirterek “Türkiye’de yerli ve yabancı yatırımcı arasında hiçbir ayrım yok. Yerli yatırımcının faydalandığı her türlü teşvik, destek ve muafiyetten, yabancı firmalar da yararlanıyor. Son çıkarılan teşvik sistemiyle artık sadece yatırımların miktarına değil, hangi sektöre, hatta hangi ürüne yatırım yapıldığına da odaklanan bir dönem başlattık.” dedi.  

 8- Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu ve ABD Dışişleri Bakanı John Kerry’nin de katıldığı “Suriye Halkının Dostları” toplantısı, İtalya’nın başkenti Roma’da başladı. İngiltere, Almanya, Fransa, Katar, Mısır, Suudi Arabistan, Birleşik Arap Emirlikleri ve Ürdün’den temsilcilerin katıldığı toplantıda Kerry, Suriye’de muhaliflere 60 milyon dolar ek yardım sağlayacaklarını ve Esad rejimine karşı mücadele edenlere gıda ve ilaç göndereceklerini açıkladı. Almanya da Suriye’ye yapılan insani yardımı 5 milyon avro artırdığını bildirdi.

9- Batı Trakya’da, öğrenci sayısının yetersiz olduğu gerekçesiyle 12 azınlık okulunun geçici olarak kapatılması kararlaştırıldı.  
10- Güney Kıbrıs Rum Yönetimi (GKRY) yeni Başkanı Nikos Anastasiadis, Kıbrıs meselesindeki yeni politikasının “Kıbrıslı Rumların haklarını, Kıbrıslı Türklerin haklarına zarar vermeyecek şekilde tesis etmek” olduğunu açıkladı. A PHP Error was encountered

Severity: Notice

Message: Undefined index: query

Filename: libraries/Functions.php(679) : eval()'d code

Line Number: 106