20.9.2012
×

Hakkında

Künye

İletişim

1 EYLÜL 2012

1- Çeşitli temel atma törenlerine katılmak için Sivas’a giden Milli Savunma Bakanı İsmet Yılmaz, gazetecilerin sorularını cevapladı. Bakan Yılmaz, Hakkari’nin Şemdinli ilçesinin PKK kontrolünde olduğu yönündeki iddialarla ilgili sorular üzerine, iddiaların hayal ürünü olduğunu, Güneydoğu ve orada yaşayan Kürt kökenli vatandaşların en büyük sorununun PKK terörü olduğunu belirterek, “Biz büyük memnuniyetle ifade ediyoruz ki artık Kürt sorunu ile PKK sorunu birbirinden ayırt edilmiş durumda.” dedi.

2- BDP Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, Hakların Demokratik Kongresi tarafından İstanbul’da düzenlenen “1 Eylül Barış Mitingi”nde yaptığı konuşmada, milletvekillilerinin dokunulmazlığının kaldırılmasına değinerek, “Dokunulmazlıkları kaldırmayan namerttir. Hodri meydan.” dedi.

3- MHP Genel Başkanı DevletBahçeli, partisinin İstanbul İl Teşkilatını ziyaretinde düzenlediği basın toplantısında, mahalli seçimlerin Ekim 2013’te yapılmasını meclis açılır açılmaz dile getireceklerini belirterek, “MHP, diğer partilerden çok önce mahalli idare seçimlerinin 2013 yılı içerisinde yapılmasını önermiştir.” dedi.

4- Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Başkanı Mehmet Büyükekşi, ağustos ayı ihracat rakamlarını Karabük’te açıkladı. Buna göre, ağustos ayında ihracat geçen yılın aynı ayına göre yüzde 4,6 düşerek, 10 milyar 505 milyon oldu. Son 12 ay açısından değerlendirildiğinde ise toplam ihracat bir önceki 12 aylık döneme oranla yüzde 10.91 artışla 143 milyar 931 milyon dolara ulaştı. Büyükekşi, Türkiye’nin AB ülkelerine ihracatının ağustos ayında yüzde 13 gerilediğini belirterek, 8 aydaki gerilemenin ise yüzde 11 olduğunu söyledi.

5- 2012 Londra Paralimpik Oyunları’nda Türkiye’yi bayanlar judo +70 kiloda temsil eden Nazan Akın, gümüş madalya kazandı. Öte yandan Tekerlekli Sandalye Basketbol Takımımız, A Grubu’ndaki 3. Maçında İtalya’yı 65-60 skorla yendi. Goalball Milli Takımımız ise, gruptaki 3. Maçında Finlandiya’yı da 4-0’la geçti. Okçulukta Zafer Korkmaz ve Oğuzhan Polat çeyrek finale yükseldi.

6- CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun Başkan Yardımcılığına seçildiği Cape Town’daki 24’üncü Sosyalist Enternasyonal Kongresi’nin 156

“Demokrasi Raporu”nda “Türkiye’de, Parlamento’ya seçilmiş vekillerin sebepsiz mahkeme kararları ile görevlerini yerine getirmeleri engellenmektedir. Bu, BM Uluslararası Sivil ve Siyasi Haklar Sözleşmesi ve Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi’nin maddelerine aykırı olup, demokrasinin temel unsuru olan yargı bağımsızlığı sorusunu gündeme getirmektedir. Türkiye’de diğerlerinin yanısıra gazetecilerin, öğrencilerin ve kamu görevlilerinin uzatılmış tutukluluk süreleri endişe kaynağıdır.” görüşlerine yer verildi.

7- Bağlantısızlar Hareketi Zirvesi’nin son gününde konuşan İran’ın dini lideri Ali Hamaney, “Suriye’ye müdahale etmek Batı ya da NATO’dan çok gelişmekte olan ülkelerin hakkıdır.” dedi. Zirve sonunda hareketin daha da kurumsallaşmasını öngören bir deklarasyon imzalandı.

8- Japonya Dışişleri Bakanı Yardımcısı Tsuyoshi Yamaguchi, Pekin’e giderek Çin Devlet Başkanı Hu Jintao’ya Pekin ile Tokyo arasında Doğu Çin Denizi’ndeki tartışmalı adalara ilişkin bir mektup sundu. Mektupta egemenlik nedeniyle yükselen gerilimin düşürülmesi gerektiği kaydedildi.

9- Afganistan’da dün Vardak eyaletindeki bir NATO üssüne düzenlenen bombalı saldırıda, 13 kişinin öldüğü, 50’den fazla kişinin de yaralandığı bildirildi.

10- Rusya’nın İran’ın Busehr kentinde inşa ettiği nükleer santralin tam kapasite çalışmaya başladığı açıklandı.

11- İç çatışmaların devam ettiği Suriye’de muhalifler, ülkenin doğusundaki Deyr ez-Zor şehrinde bir hava savunma üssünü ele geçirdikleri, üste bulunan 16 kişinin alındığı ve pek çok uçaksavar füzesinin elde edildiği bildirildi. Öte yandan Londra merkezli Suriye İnsan Hakları İzleme Örgütü (SNHR), ordunun bugün hava destekli ağır silahlarla gerçekleştirdiği operasyonlarda başkent Sana’nın banliyölerinde 28, Humus ve Halep’te 13’er, Deyr Ez Zorida 12, Idlib’te Hama’da 5 ve Dera`da 3 olmak üzere ülke genelinde 85 kişinin hayatını kaybettiğini belirtti. Öte Yandan, Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, Suriye Devlet Baskanı Besar Esad’ın büyük kentlerdeki askeri güçlerini geri çekeceğini beklemelerinin saflık olacağını belirtti. 157

2 EYLÜL 2012

1- Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ, Yozgat’ın Sarıkaya ilçesinde gazetecilerin sorularını cevapladı. CHP’li milletvekillerinin PKK terör örgütü ile ilgili açıklamalarına, CHP’nin ne söylediğini ne yaptığını bilmeyenlerin partisi haline geldiğini kaydetti. Başbakan Yardımcısı Bozdağ, CHP’li milletvekiliyle BDP Eş Başkanı Demirtaş’ın açıklamalarının aynı ifadeye geldiğini belirterek, “CHP ne söylediğini ne yaptığını bilmeyenlerin partisine döndü adeta. Söyledikleri doğru mu değil mi diye ölçüp tartıp ona göre konuşması lazım gelirken maalesef ölçmeden tartmadan konuşan bir parti konumundadır.” dedi.

2- Avrupa Birliği Bakanı Egemen Bağış, Fransız “Politique Internationale” dergisine verdiği röportajda, Avrupa Komisyonu İlerleme Raporu’nda belirtilenin aksine Türkiye’de reformlarda bir yavaşlamanın söz konusu olmadığını ifade etti. Hükümet ve asker arasındaki ilişkiyi örnek gösteren Bakan Bağış, “Hükümet ile askerler arasındaki ilişkiler Avrupa standartlarına ulaştı.” dedi. Ayrıca çalışmaları devam eden yeni anayasanın ise Türkiye ve AB arasındaki ilişkileri değiştireceğini ifade etti.

3- Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Nihat Ergün, Mardin’deki Kasımiye Medresesi’ni ziyaret ederek incelemelerde bulundu. Yapılan incelemelerde bazı illerde bilim merkezleri açılması konusunda başlamış çalışmalar olduğunu ifade eden Bakan Ergün, “Bazılarında ise henüz bir çalışma olmadığını gördük. Bu çerçevede, daha önce bizim bilim merkezleri konseptine benzer bir çalışmanın Mardin Valiliği’nce ildeki tarihi Kasımiye Medresesi için yapıldığını gördük. Bilim merkezleri konusunda yetkin bakanlığımız ilgili kuruluşu TÜBİTAK’ın bölgede yapmış olduğu inceleme ve değerlendirmeleri sonucunda, Kasımiye Medresesi’nin ‘İslam Bilim ve Teknoloji Merkezi’ne dönüştürebileceğini gördük ve bu konuda gerekli çalışmalara da başladık.” dedi.

4- Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, Bursa’da bir grup gazetecinin sorularını cevaplandırdı. Türkiye İş Kurumu’nun özel sektörde çalıştırılmak üzere 100 bin kişi aradığını; ancak bulamadığını söyleyen Bakan Çelik, açık iş sayısının 100 bine ulaştığını belirterek, “İş var, çalışan yok. Üstelik meslek danışmanlarının yönlendirmesiyle isteyenleri meslek sahibi yapıyoruz, üste para veriyoruz. İşsizlerimiz uzun süreli bir çalışma eğiliminde değiller.” dedi. 158

5- Enerji Bakanı Taner Yıldız, Türkmenistan’da yaptığı açıklamada, Trans Anadolu Doğalgaz Boru Hattı (TANAP) projesiyle Azerbaycan üzerinde gerçekleşecek doğalgazın ticaretini kolaylaştıracak ve Türkmen doğalgazını da buna dâhil edecek bir yapı kurguladıklarını ifade ederek, Türkmen gazına talip olduklarını belirtti.

6- Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, Kanal 7 televizyonunda bir programa katılarak açıklamalarda bulundu. Bakan Şimşek, vergi tabanını genişleteceklerini, beyanname veren mükellef sayısını artıracaklarını söyledi. Düzenleme ile yeni vergi getirilmeyeceğini, vergi oranlarıyla oynanmayacağını dile getirdi.

7- BDP Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, BDP Van İl örgütünün olağanüstü kongresinde yaptığı konuşmada, “Biz, ’Bu ülkede savaş var’ diyoruz. Ancak onlar çıkmış ’Yalan’ diyor. Biz ’Şemdinli’de savaş derinleşmiş, müzakere edelim’ diyoruz. Bunlar ’Böyle bir savaş yok’ diyorlar. Bayrak dikme yarışına girmişler. İnanın ki ben bunların demeçlerinden dolayı insan olmaktan utanıyorum.” şeklinde konuştu.

8- BBP Genel Başkanı Mustafa Destici, partisi tarafından Tandoğan Meydanı’nda düzenlenen “Teröre Karşı Birlik” mitinginde yaptığı konuşmada, “Bizim için Yunus Emre ne ise Cizreli Molla Ahmed odur. Bu bölgede birçok emeli olan, hedefini gerçekleştirmek isteyen, küresel ve işbirlikçi hain güçler var. Hepimizin bunlara karşı birlik olması gerekiyor.” dedi.

9- Başbakan Yardımcısı Ali Babacan, Çin’in Sincan Uygur Özerk Bölgesi’nde bu yıl 2’ncisi düzenlenen Çin-Avrasya Fuarı’na katıldı. Çin’le Türkiye’nin karşılıklı ticaret hacmini 2015’te 50 milyar dolara çıkarmayı hedeflediklerini söyleyen Başbakan Yardımcısı Babacan, “Bu fuarı, Çin’in bölgesel ticari ilişkilerini geliştirme konusundaki samimi arzusunun ve kararlılığının somut bir göstergesi olarak görüyoruz.” dedi. Ayrıca Başbakan Yardımcısı Babacan, Sincan Uygur Özerk Bölgesi ve Urumçi’de gördüğü ekonomik canlılığın kendisini heyecanlandırdığını belirterek, “Türkiye-Çin ticaret hacmini 2015’te 50 milyar dolar, 2020 yılında da 100 milyar dolara çıkarmayı hedefliyoruz.” diye konuştu. 159

10- Londra Paralimpik Oyunları’nda kadınlar 56 kiloda podyuma çıkan milli halterci Özlem Becerikli, bronz madalya kazandı.

11- 2013 Avrupa Basketbol Şampiyonası Elemeleri F Grubu’nda Türkiye, Belarus’u 91-62 yendi.

12- Bahreyn Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada, Mısır Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi’nin, Bağımsızlar Hareketi toplantısında Esed rejimini eleştiren konuşmasını Suriye yerine Bahreyn diye tercüme eden İran, yeni bir gerginliğe yol açtı. Bahreyn yönetimi, bu ülkeye nota verdi. Son gelişmenin iki ülke ilişkisine zarar vereceği ifade edilerek, İran hükümetinin özür dilemesi istendi.

13- Suriye ordusunun yönetim karşıtlarının yoğun olduğu kentlerde hava destekli ağır silahlarla düzenlediği operasyonlarda çoğunluğu sivil 130 kişi öldürüldü. 160

3 EYLÜL 2012

1- Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Botsvana Dışişleri ve Uluslararası İşbirliği Bakanı Phandu Skelemani’yi kabul etti. Ardından Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu ile bir araya geldi. Başbakan Recep Tayyip Erdoğan da, Irak Ulusal Meclis Başkanı Usame Nuceyfi ile Başbakanlıkta görüştü.

2- Yeni adli yılın açılışı sebebiyle düzenlenen törende konuşma yapan Yargıtay Başkanı Ali Alkan, toplumsal katılımı ve uzlaşmayı esas alan bir anayasa beklediklerini söyledi. Mevcut anayasanın ihtiyaçları karşılamadığı gibi bazı sorunların kaynağı hale geldiğini belirterek, “Gerçekten de 1982 Anayasası, meşruiyeti hep tartışılmış, eskimiş ve çağımızın gerisinde kalmıştır. Yeni anayasa mutlaka yapılmalıdır.” dedi.

3- Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, Kanal D Ana Haber’de gündeme ilişkin soruları cevapladı. Başbakan Yardımcısı Arınç bir soru üzerine, BDP’li milletvekillerin ekmeğine yağ sürmemek için dokunulmazlıkların kaldırılmaması gerektiğini belirterek, “Dokunulmazlıkların bugün için kaldırılması yanlış olur. Bugün BDP kendisini kaldırtmak istiyor. Vekiller dokunulmazlıklarının kaldırılmasını istiyor. Onlar bu suçları bilerek işliyorlar. Bu partiler ne kadar kapatılırsa halktaki tepki onları daha çok yaşatacak.” dedi.

4- Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay, ”The Golden Apple Dünya Turizm Oscarı”na layık görülen Altındağ Belediyesine verilen ödül töreninde yaptığı konuşmada, Türkiye’nin turizm açısından dünyanın 10 ülkesi arasında yer aldığını belirterek, “Geçen yıl gelen ziyaretçi sayısında İngiltere’yi geçtik. Ekonomik krizlere rağmen biz yine yukarılarda seyrediyoruz.” dedi.

5- Milli Eğitim Bakanı Ömer Dinçer, CNN Türk televizyonunda gazetecilerin kamuoyunda 4+4+4 olarak bilinen yeni eğitim sistemine ilişkin soruları cevapladı. Bakan Dinçer, “60-66 ay konusunda acele edip etmediğimiz tartışılabilir. Ancak MEB olarak gerekli hazırlıkları yaptık. Bu konuda kimse endişe etmesin. Biz eğitim yaşını çok öne almadık. Eskiden 68 ay ve sonrasını alıyorduk. Şimdi 66 aylık olanları alacağız. Bu 2 aylık farkda 478 bin çocuk var.” dedi.

6- MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, Şırnak’ın Beytüşşebap ilçesinde meydana gelen terör saldırısıyla ilgili yaptığı yazılı açıklamada, teröre çözüm 161

arayışı için gündeme getirilen “akil adamlar” girişimini eleştirdi. Aydın ve sivil toplum kuruluşu temsilcilerinden oluşturulması planlanan girişim için “İmralı projesi” nitelendirmesinde bulunan Bahçeli, “Bölücü hainlere umut ve heyecan kaynağı olacak niyet, teklif ve yaklaşımlardan kaçınmak için olağanüstü bir dikkat ve itina gösterilmesi zorunluluktur.” dedi.

7- Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), ağustos ayında Tüketici Fiyatları Endeksi’nin (TÜFE) yüzde 0,56, Üretici Fiyatları Endeksi’nin (ÜFE), ise 0,26 arttığını açıkladı. Ağustos itibariyle yıllık enflasyon ise tüketici fiyatlarında yüzde 8,8, üretici fiyatlarında 4,56 oldu.

8- İnsan Hakları İzleme Örgütü, “Adalet Vakti-Türkiye’de Doksanlarda Gerçekleşen Faili Meçhul Cinayetler ve Kayıplar için Cezasızlığın Sona Erdirilmesi” başlı raporu kamuoyuna açıkladı. Raporda, 1990’lı yıllarda Türkiye’de yaşanan faili meçhul cinayet soruşturmalarının zamanaşımı riski altında olduğu bildirildi.

9- Londra 2012 paralimpik olimpiyatlarında, masa tenisi müsabakalarında, finalde Çinli Lina Lei’ye 3-2 yenilen Neslihan Kavas, gümüş madalyanın sahibi oldu. Öte yandan Tekerlekli sandalye Erkek Basketbol Milli Takımımız da A Grubu’ndaki son maçında Güney Afrika’yı 79-54 yendi. Öte yandan, atıcılıkta finale kalan Korhan Yamaç, 4. olurken, milli atletler Semih Deniz ve Mehmet Nesim Öner erkekler 800 metrede finale kalamadı.

10- Terör örgütü PKK, Beytüşşebap ilçesinde organize bir saldırı düzenledi. Aynı anda, jandarma, emniyet, kaymakamlık ve tabur komutanlığı binalarını ateş altına alan 40 kişilik PKK’lı gruba güvenlik güçlerinin karşılık verdi. Çatışmada, 10 asker şehit oldu, 8 asker de yaralandı. Emniyet binasına sızmaya çalışan 5 kişilik PKK’lı grup etkisiz hale getirildi. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül yayımladığı mesajda, “Yapılan reformlara, atılan sağlam demokratik adımlara rağmen şiddete başvurarak, kan dökerek, kirli emellerinin bir kez daha gözler önüne sermişlerdir, bunun hesabını mutlaka vereceklerdir.” dedi.

11- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Necdet Özel’i Başbakanlıkta kabul etti. Başbakan Erdoğan görüşme öncesinde 162

yayımladığı başsağlığı mesajında, uluslararası karanlık çevrelerin kuklası haline gelen terör örgütünün hedeflerine ulaşmalarına asla müsaade etmeyeceklerini belirterek, “Bu alçakça saldırılar karşısında, milletçe sağduyu ve metanetimizi de sabırla muhafaza edeceğiz. Hainlerin millet olarak bizleri öfke ve nefrete sevk etme tuzaklarına asla düşmeyeceğiz.” dedi.

12- PKK’nın AK Parti Hakkari İl Başkanı Mecit Tarhan’ı kaçırdığı bildirildi.

13- Güney Kıbrıs’ta ve KKTC’de temaslarda bulunan AB-Türkiye Karma Parlamento Komisyonu Başkanı Helene Flautre, izlenimlerini Hürriyet gazetesine anlattı. Flautre, “AB, derhal KKTC’ye doğrudan ticareti başlatmalıdır. Ada’daki tarafları birbirine yakınlaştırıcı, güven artırmaya sağlayacak faaliyetleri gerçekleşmelidir. Bu uygulama, Kuzey’i Türkiye’den daha bağımsız hale getirecek ve çözümü kolaylaştırıcı bir ortak yaratacaktır.” dedi.

14- Mısır’ın Müslüman Kardeşler üyesi Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi hükümetinin Savunma Bakanı Abdül Fattah el-Sisi, 70 generalin emekliye sevk edildiğini açıkladı.

15- Hint Okyanusu’nda bulunan ada ülkesi Madagaskar’da bulunan köylüler, bölgeye has “zebu” adı verilen büyükbaş hayvanlarını çalan 100 hırsızı öldürdü. 163

4 EYLÜL 2012

1- TBMM Başkanı Cemil Çiçek, bir dizi temaslarda bulunmak için gittiği Sivas’ta TOBB Ekonomi ve Teknoloji Üniversitesi 4 Eylül Kampüsü Protokolü ile Vergi Rekortmenleri Ödül Töreni’ne katıldı. Başkan Çiçek burada yaptığı konuşmada, terörün şu anda Türkiye’nin önündeki en önemli mesele olduğunu belirterek, “Ben terör meselesine yüreği yanarak bakan bir insanım. Herkesin beni öyle anlaması lazım. Türkiye bir yere gelecekse bu belanın üstesinden gelmesi lazım ama bu belayı da iyi tanıması lazım.” dedi.

2- Türkiye’nin Paris Büyükelçiliği, 1915 olaylarına ilişkin Ermeni iddialarının Fransa’da ders kitaplarına girmesi dolayısıyla Fransız Dışişleri Bakanlığına nota verdi. Notada müfredatın toplumlararası nefreti körüklediği belirtilirken, sahte tarihi belgelerin ve akademik kimliği olmayan Ermeni aktivistlerin kaynak olarak kullanıldığına dikkat çekildi.

3- Milli Eğitim Bakanı Ömer Dinçer, NTV’ye yaptığı açıklamada, SBS’yi kaldıracaklarını ve YGS’yi de yılda birkaç kez yapacaklarını belirterek, “Çocukların almak istedikleri eğitimi bulundukları yere en yakın liselerden alacak şekilde yeni bir hazırlık yapıyoruz. Fen lisesi, sosyal bilgiler lisesi ile Türkçe matematik eğitimi, güzel sanatlar gibi farklı alanlarda eğitim yapmak isteyenlerin yine sınava tabi tutulmadan kendi kabiliyetine göre eğitim yapabileceği bir çalışma yürütüyoruz. SBS’yi kaldırmayı planlıyoruz.” dedi.

4- Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım, Hızlı Geçiş Sistemi’nin (HGS) tanıtımı için Ankara’da düzenlediği basın toplantısında, uygulamanın 17 Eylül’den itibaren ülke genelinde başlayacağını belirterek, “Bizim amacımız, 2013 yılbaşına kadar Kartlı Geçiş Sistemi’nin (KGS) yerini HGS’nin alması.” dedi. Bakan Yıldırım, HGS’yi kullananların KGS’ye göre yüzde 20 daha ucuza geçiş yapma imkânına kavuşacağına dikkati çekti.

5- Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı, terör eylemlerinin ardından provokatif protestoları önlemek için twitter ve facebook’un “anlık sansüre” tabi tutulacağı iddialarına ilişkin yaptığı yazılı açıklamada, “Bakanlık bünyesinde sosyal medya sitelerine müdahale edilmesine yönelik herhangi bir çalışma yapılmamaktadır. Sosyal medya sitelerine herhangi bir şekilde sansür uygulanması söz konusu olamaz.” dendi.164

6- Kültür ve Turizm Bakanlığı, Amerika Pensilvanya Üniversitesi Arkeoloji ve Antropoloji Müzesinde sergilenmekte olan 24 parçalık Troya eserlerinin Türkiye’ye iadesini sağladı. Milattan önce 3 bin yılına ait olduğu bilinen takılar arasında küpe, kolye, bilezik, pendant yer alıyor. Eserlerin tanıtımı için Anadolu Medeniyetleri Müzesinde basın toplantısı düzenleyen Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay, 2007 yılından itibaren, son Troya eserleri ile birlikte, 3 bin 336 eserin Türkiye’ye getirilmiş olduğunu, Troya eserlerinin bir kısmının da Rusya’da bulunan Puşkin Müzesinde sergilendiğini, onların da geri getirilmesi için görüşmelere devam ettiklerini ifade etti.

7- Meclis İnsan Haklarını İnceleme Komisyonu, CHP’nin “Suriyeli muhaliflere silahlı eğitim veriliyor” iddiasında bulunduğu Hatay’daki Apaydın Kampında incelemelerde bulundu. CHP ve BDP’nin boykot ettiği ziyaretin ardından Komisyon Başkanı Ayhan Sefer Üstün düzenlediği basın toplantısında, kampta silahlı eğitim verilmesinin fiziken mümkün olmadığını belirterek, “Bırakın orada askeri eğitim yapma gibi bir durumu, bir ilave çadır kuracak kadar neredeyse yer yok. Zaten kampta kalanların yüzde 80’i kadın ve çocuklar.” açıklamasında bulundu.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ise Sivas’ta yaptığı açıklamada, Suriyelilerin misafir edildiği Apaydın Kampı ile ilgili iddialarını sürdürerek, Apaydın Kampının uluslararası hukuka aykırı olduğunu savundu. Kılıçdaroğlu, “Bu kamp yasa dışı bir kamptır. Uluslararası hukuka aykırı bir kamptır. Bu kampta silahlı eğitim verilmektedir. Silahlı eğitim görenler de Suriye’ye geçip çatışmalara katılmaktadır.” değerlendirmesinde bulundu.

8- BM Mülteciler Yüksek Komiserliği (BMMYK) yapılan açıklamada, ağustos ayında Suriye’den 100 bin kişinin kaçtığını bildirdi. BM, bu rakamın Suriye’de rejim karşıtı hareketin başladığı Mart 2011’den bu yana toplamdaki en yüksek aylık rakam olduğunu belirtti. Açıklamada, son bir ayda mülteci sayısının neredeyse iki katına çıkarak 235 bini aştığı kaydedildi.

NATO Genel Sekreteri Anders Fogh Rasmussen ise Reuters haber ajansına yaptığı açıklamada, Suriye’deki iç savaşın bu aşamada NATO nezdinde bir müdahaleye konu olmayacağını yineleyerek, yoğun sığınmacı akınına uğrayan Türkiye’deki gelişmeleri dikkatle takip ettiklerini vurguladı. Rasmussen, “NATO’nun bir müttefiki olan Türkiye’yi koruyacak ve savunacak gerekli adımları atmaya her zaman hazırız.” ifadesini kullandı.165

9- Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Moody’s, Avrupa Birliği’nin (AB) bütçe gelirlerinin yüzde 45’ini sağlayan, Almanya, Fransa, İngiltere ve Hollanda’daki riskler dolayısıyla, birliğin “AAA” olan uzun vadeli kredi notunun görünümünü negatife düşürdüğünü açıkladı.

10- Ermenistan Devlet Başkanı Serj Sarkisyan, Macaristan’da 2004 yılında bir Ermeni subayını öldürmekten hüküm giyen Azeri subay Ramil Seferov’un ülkesine iade edilmesi ile ilgili yaptığı açıklamada, gerekirse Azerbaycan ile savaşmaya hazır olduklarını söyledi. Azerbaycan Dışişleri Bakanlığı basın sözcüsü Elman Abdullayev ise, “Bunlar çok agresif tavırlar ve Ermenistan’ın bu tavırları tehlikeli sonuçlara yol açabilir. Böyle tehlikeli noktalara gelmemek için bugün böyle tehlikeli açıklamaların ve tavırların önlenmesi lazım.” dedi. 166

5 EYLÜL 2012

1- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan genel merkezde partisinin genişletilmiş grup toplantısında, Hakkârilileri teröre karşı tavır koymaya çağırdı. Başbakan Erdoğan, devlet içindeki karanlık örgütlerle PKK arasındaki ilişkiye dikkat çekerek, “Türkiye’de AK Parti ile birlikte bir dönem kapanmış, yeni bir dönem başlamıştır. Türkiye’de artık siyaseti, siyaset dışı kurumlar şekillendiremez. Türkiye’de artık siyaseti çeteler şekillendiremez, mafya şekillendiremez, karanlık suç örgütleri şekillendiremez. Türkiye’de siyaseti vesayetçi anlayış şekillendiremez. Aynı şekilde Türkiye’de siyaseti artık terör örgütü de şekillendiremez, şekillendiremeyecek.” dedi.

2- CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, CHP Ankara İl Kadın Kolları Başkanları Toplantısı’nda hükümetin Suriye politikasını eleştirerek, kampların mülteciler gelmeden yapıldığını iddia etti. Kılıçdaroğlu, “Geleceğini biliyorlardı. Yarın kış gelecek ne olacak o insanlar? Onların faturası da Türkiye Cumhuriyeti hükümetine kesilecek.” diye konuştu. Yeni eğitim sistemini de eleştiren Kılıçdaroğlu, 5 yaşındaki çocukların okula alınmasının yanlış olduğunu belirtti. Bu yaştaki çocukların kalem tutmak için parmak kaslarının dahi gelişmediğini savundu.

3- Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan, Ankara 1. Organize Sanayi Bölgesi (OSB) Lojistik Alanından Mersin’e doğru yola çıkan ilk ihracat trenini uğurlama töreninde, Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım ile demiryolu taşıma maliyetlerinin düşürülmesi konusunda görüştüklerini ve anlaşmaya vardıklarını söyledi. İhracatçılar için önümüzdeki günlerde demiryolu taşımacılığında fiyat indirimi gerçekleşeceğini belirten Bakan Çağlayan, ayrıca demiryolu işletmeciliğinin özelleştirileceğinin altını çizerek özelleştirmenin ardından oluşacak rekabet koşullarında fiyatların düşeceğini ifade etti.

4- Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay, Topkapı Sarayında bulunan Seferli Koğuşunun restorasyonu ile ilgili protokol anlaşmasının imza töreninin ardından gazetecilerin sorularını cevaplandırdı. Bakan Günay, bundan sonraki dönemde bakanlık düşünmediğini, 2014-2015 seçim döneminde görev süresinin dolduğunu hatırlatarak, “İkinci dönemin başındayım. İkinci dönemin sonu yeter. 5 yıl doldu. Yeni insanlara, yeni heyecanlara yol açmak gerekir. Tamamen tarihle, kültürle, arkeolojiyle ilgili özel meraklarıma dönük işler yapmak istiyorum.” ifadelerini kullandı.167

5- Milli Eğitim Bakanı Ömer Dinçer, İstanbul’da gazetecilerle düzenlediği sohbet toplantısında yeni eğitim sisteminin amaçlarını, karşılaştıkları ve çözmeye çalıştıkları sorunları anlattı. Bakan Dinçer, matematik ve fen eğitiminde AB ülkelerine göre 264 ders eksik olduğunu ifade ederek, “Matematik ve fende eksik eğitimle çağı yakalayamayız.” dedi.

6- Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), 2012 ikinci çeyreğine ait sanayi istihdam rakamlarını açıkladı. Bu dönemde sanayide istihdam bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 4,2, bir önceki döneme göre yüzde 1,8 arttı.

7- 2013 Avrupa Basketbol Şampiyonası Elemeleri F Grubu’nda Türkiye, İtalya’ya 83-82’lik skorla mağlup oldu.

8- Afyonkarahisar’ın Kanlıca Mahallesinde bulunan askeri mühimmat deposunda meydana gelen patlamada, 25 asker şehit oldu. Olay ile ilgili açıklama yapan Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) olayın kaza olduğunu açıkladı.

9- Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Ban Ki-moon, genel kurulda yaptığı konuşmada Suriye’de hem rejimin hem de muhaliflerin insan hakları ihlalleri işlediğini belirterek, ülkeye silah sağlayan dış güçlerin “ızdırap” yaydığını söyledi.

10- Mısır Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi, Kahire’de düzenlenen Arap Birliği dışişleri bakanları toplantısında Esed rejimine yönetimi derhal bırakma çağrısını yineledi. Mısır Cumhurbaşkanı, Suriye krizinin çözümü için Mısır, Suudi Arabistan, Türkiye ve İran’dan oluşan dörtlü bir komisyonun yakında toplanacağını belirtti. Mursi, Esed rejiminin artık ömrünün kalmadığını belirterek, “Değişimin zamanı geldi. Reform konuşarak vakit kaybetmeyin. Suriye halkı açıkça kararını vermiş durumda.” şeklinde konuştu.168

6 EYLÜL 2012

1- Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Afyonkarahisar’da askeri mühimmat deposunda meydana gelen patlamaya ilişkin yaptığı açıklamada, patlamanın “acıları katladığını ve yürekleri dağladığını” belirterek, “Bu elim olay, ciddi bir şekilde araştırılmaktadır.” dedi. Başbakan Recep Tayyip Erdoğan da, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Necdet Özel’e başsağlığı mesajı gönderdi. Orgeneral Özel, Çankaya Köşkünde ve Başbakanlık Konutuna giderek, Cumhurbaşkanı Gül ve Başbakan Erdoğan’a patlamayla ilgili bilgi verdi.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu da “En büyük acı, Mehmetçiklerin şehit olmasının yüreklerimizi dağlayan acısıdır.” dedi. BDP Genel Başkanı Selahattin Demirtaş ise, patlamanın sıradan bir olay olmadığını savunarak, “Kaza mıdır, başka bir şey midir, etkili bir soruşturma yapılır mı, gerçekler kamuoyuna açıklanır mı bilemiyoruz.” dedi.

2- Cumhurbaşkanlığı Basın Merkezinden yapılan açıklamaya göre; Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Anayasa’nın 130’uncu ve Yükseköğretim Kanunu’nun 13’üncü maddeleri uyarınca Yükseköğretim Kurulu’nun önerdiği adaylar arasından 23 üniversiteye rektör atadı.

3- Başbakan Yardımcısı Ali Babacan, İstanbul’da Asya Borsa Başkanları toplantısının açılışında yaptığı konuşmada, Sermaye Piyasası Kanunu’nu sıfırdan yazdıklarını, Kanunun Mecliste olduğunu ve gelecek aylarda yasalaşarak yürürlüğe gireceğini ifade etti. Başbakan Yardımcısı Babacan ayrıca, özel sektörün kendi aralarında problemleri yargıya gitmeden çözmesi için İstanbul’da bir tahkim merkezi kuracaklarını, bu merkezi özel sektörün ağırlıkta olduğu bir yönetimin idare edeceğini ifade etti.

4- İçişleri Bakanlığının il emniyet müdürlüklerine ilişkin atama kararı, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül tarafından onaylandı. Buna göre 28 ilin emniyet müdürü değişirken, Antalya Emniyet Müdürü Ali Yılmaz ile Gaziantep Emniyet Müdürü Süleyman Oğuz merkeze alındı.

5- AK Parti Grup Başkanvekili Nurettin Canikli, MHP Grup Başkanvekili Oktay Vural’ı ziyaretinin ardından, yerel seçimlerin öne alınmasına ilişkin olarak daha önce yaptıkları görüşmede mutabakat sağladıklarını söyledi. Canikli, mutabakata varılması ve anayasa değişikliği teklifinin verilmesi halinde yerel seçimin öne alınmasının 1 Ekim’de Meclisin açılmasının ardından öncelikli konu olarak ele alınacağını kaydetti.169

Yerel seçimlerin erkene alınmasını prensip olarak desteklediklerini belirten CHP Grup Başkanvekili Muharrem İnce ise görüşmenin ardından yaptığı açıklamada, 2013 yılı Ekim ayının 27’sinin pazar, 29’nun da Cumhuriyet Bayramı olduğunu belirterek, “Arada 28’i kalıyor. İnsanlar tatili belki birleştirebilir. O yüzden 3 Kasım’ın daha uygun olacağını söyledik.” dedi.

6- MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli yaptığı yazılı açıklamada, “Afyonkarahisar’daki mühimmat deposundaki patlama bütün yönleriyle araştırılarak sorumluların ve suçluların tespiti yapılmalı, şüphe ve soru işaretleri giderilmeli. Patlamadaki bütün ayrıntılar titizlikle ele alınmalı; sabotaj, terör saldırısı gibi ihtimaller peşin ve ucuz yaklaşımlarla örtbas edilmemelidir.” dedi.

7- İzmir’de kaçak göçmenleri taşıyan “Salior” isimli teknenin batması sonucu Suriye uyruklu 61 kişi öldü, 46 kişi kurtuldu.

8- Irak’ın kuzeyindeki Bölgesel Kürt Yönetimi (IKBY) Başkanı Mesud Barzani, ABD Dışişleri Bakan Yardımcısı Elizabeth Jones başkanlığındaki heyetle bir araya geldi. Görüşmenin ardından yapılan açıklamada, “Anayasaya ve yapılan anlaşmalara bağlıyız. Anayasanın bize verdiği haklardan vazgeçmeyeceğiz.” denildi. Barzani ayrıca, Irak Hükümeti’nin Kerkük ve Diyala’da görev yapacak askerler için komutanlık oluşturmasına da karşı çıkarak, “Orduyu bölgemizde istemiyoruz.” dedi.

9- Arap Birliği Bakanlar Komitesi, Mısır’ın başkenti Kahire’de bakanlar düzeyinde toplanan Arap Birliğine, Suriye lideri Beşar Esad’ın yargılanması için karar taslağı sundu. Taslakta “Suriye hükümeti halkına karşı uyguladığı her türlü şiddet ve öldürme politikasına son vermeli. Suriye’de işlenen suçlardan sorumlu olanlar Uluslararası Adalet Divanına gönderilmeli. İnsanlığa karşı suç işleyen Esad’ın yargılanması için ve BM Güvenlik Konseyi gereken adımları atmalı.” denildi. 170

7 EYLÜL 2012

1- TBMM Başkanı Cemil Çiçek, Türkmenistan Meclis Başkanı Akça Nurberdiyeva ve beraberindeki parlamento heyetiyle görüştü. Başkan Çiçek, Türkiye ve Türkmenistan’ın “Kemik kardeşlerin parlamentoları” olarak yakın işbirliğine girmesi gerektiğini belirterek, ayrıca iki ülkenin uluslararası platformlarda işbirliği yapabileceğini söyledi.

2- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, İstanbul’da “Arap Uyanışı ve Orta Doğu’da Barış: Müslüman ve Hristiyan Perspektifler” başlıklı konferansta yaptığı konuşmada, “1332 yıl önce Kerbela’da yaşanan neyse, açık söylüyorum bugün Suriye’de yaşanan da odur. Hz. Ömer’le Hz. Ali Kerremallahü veche efendimiz aralarında herhangi bir sıkıntı yoktu. Onlar aynı idealler için bir mücadeledeydi. Peki bugünkü yaklaşım niye böyle? Bunların üzerinde durmak lazım. Mazlum değişik olabilir, zalim değişik olabilir... Ama yaşananlar, yeni birer Kerbela’dır.” dedi.

3- Genelkurmay Başkanı Orgeneral Necdet Özel, Afyonkarahisar’da Mühimmat deposundaki patlama sonucu 25 askerin şehit olduğu Şehit Uzman Çavuş Mete Saraç Kışlası’nda incelemelerde bulundu. Orgeneral Özel, önce Afyonkarahisar Valisi İrfan Balkanlıoğlu’nu ardından da Afyonkarahisar Devlet Hastanesi’nde yaralı askerleri ziyaret etti.

4- Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ, Türkmenistan Meclis Başkanı Akça Nurberdiyeva ile beraberindeki heyetle, Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığında bir araya geldi. Görüşme sonrası basın mensuplarının sorularını cevaplayan Başbakan Yardımcısı Bozdağ, Afyonkarahisar’daki patlamaya ilişkin olarak, “Bir yandan Genelkurmay Başkanlığı bir yandan askeri ve adli savcılık yetkilileri konuyla ilgili, kamuoyunun sorduğu bütün soruların cevabını içerecek şekilde soruşturmalar yürütüyor. Bu soruşturmaların sonucuna göre sağlıklı bir açıklama yapmak mümkün olabilir.” dedi.

5- Başbakan Yardımcısı Ali Babacan, Sermaye Piyasası Kurulu (SPK), kuruluşunun otuzuncu yıl dönümü nedeniyle, kurumu tanıtan ve Türk sermaye piyasalarının gelişimini ele alan bir kitap yayınladı. Başbakan Yardımcısı Babacan, kitapta yeni Sermaye Piyasası Kanunu’nda son aşamaya gelindiğini belirterek, İstanbul Menkul Kıymetler Borsası’nın (İMKB) anonim şirkete dönüştürülerek halka arzının gerçekleştirileceğini bildirdi.171

6- Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, İl Özel İdaresi ile Yol-İş Sendikası arasında toplu sözleşme imza töreni öncesinde gazetecilerin, Afyonkarahisar’daki patlamayla ilgili yeni gelişme olup olmadığı yönündeki sorularını cevapladı. Bakan Yıldız, Afyonkarahisar’da askeri mühimmat deposundaki patlamayla ilgili olarak, “Her birimizin üslubuna da dikkat etmesi lazım. Bir kısım sorumsuz açıklamaları ibretle izliyorum.” dedi.

7- Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay yaptığı yazılı açıklamada, İzmir’in kurtuluş günü etkinliklerinin, bugüne kadar olduğu gibi uygulanmaya devam edeceğini bildirdi. .

8- Afyonkarahisar Valisi İrfan Balkanlıoğlu, mühimmat deposunun patladığı Şehit Uzman Çavuş Mete Saraç Kışlası çevresindeki Ataköy Mahallesi’nde incelemelerde bulundu. Balkanlıoğlu, “Bütün saha tarandı. Kışla dışındaki alan yüzde 99 oranında temizlendi.” dedi.

9- MHP Grup Başkanvekili Oktay Vural, MHP İzmir İl Başkanlığı’nda düzenlediği basın toplantısında “MHP olarak, terör örgütüne destek verenlerin, PKK terör örgütünü masum gibi gösterenlerin dokunulmazlığının kaldırılmasını istiyoruz.” dedi. Vural, Türk halkının, acı ve felaketler içindeki bir dönemi yaşadığını, ülkeyi yönetenlerin, yaşanan musibetlerden ders alması gerektiğini belirtti.

10- Beytüşşebap ilçesindeki saldırıya katılan teröristlere yönelik başlatılan Kato Dağı’ndaki operasyonlarda, etkisiz hale getirilen terörist sayısı 26’ya yükseldi. AA muhabirinin edindiği bilgiye göre, Beytüşşebap ilçesinde terör örgütü mensuplarınca 2 Eylül’de yapılan saldırıda 10 güvenlik görevlisinin şehit olmasının ardından, özellikle Kato Dağı ve çevresinde başlatılan operasyonlar devam ediyor. Operasyonlarda, geçici görevle Beytüşşebap ilçesinde bulunan Bolu Dağ Komando Tugay Komutanlığı birliklerinin etkin olarak yer aldığı öğrenildi.

11- Avrupa Birliği Bakanlığı Bakan yardımcılığı görevine, AK Parti İstanbul kurucu İl Başkanı Alaattin Büyükkaya atandı.172

12- FIFA 2014 Dünya Kupası eleme grubundaki ilk maçında Hollanda ile karşılaşan Türkiye A Milli Futbol Takımı maçtan 2-0 yenik ayrıldı.

13- Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım, Uluslararası Karayolu Federasyonu’nun (IRF) “Onur Komitesi” toplantısı için gittiği Paris’te, AA muhabirinin sorularını cevapladı. Bakan Yıldırım, Otoyol geçişlerinde kullanılacak Hızlı Geçiş Sistemi (HGS) için yükleme limiti olacağına yönelik haberlerin doğru olmadığını belirterek, “Bizim işimiz bankacılık değil, vatandaşa hizmettir, vatandaşın yaşamını kolaylaştırmaktır. Bu bakımdan hem yükleme sınırıyla ilgili hem de asgari limitle ilgili kısıtlamaları kaldırıyoruz.” dedi.

14- ABD’de Demokrat Parti’nin North Carolina eyaletinin Charlotte kentinde düzenlenen ulusal kurultayı, ABD Başkanı Barack Obama’nın konuşmasıyla sona erdi. ABD Başkanı ve 6 Kasım seçimlerinde Demokrat Parti’nin başkan adayı Barack Obama, “10 yıllardır biriken zorluklara çözüm getirmek birkaç yıldan fazlasını alacak, hiçbir zaman bu seyahatin kolay olacağını söylemedim. Ama şunu bil Amerika: Problemlerimiz çözülebilir, sıkıntılar aşılabilir. Bizim önerdiğimiz yol biraz daha zorlu olabilir ama daha iyi geleceğe açılıyor ve sizden bu geleceği seçmenizi istiyorum.” dedi.

15- NATO Genel Sekreteri Anders Fogh Rasmussen, Azerbaycan Cumhurbaşkanı Aliyev’le görüştü. Görüşme sonrası düzenlenen ortak basın toplantısında konuşan Azerbaycan Cumhurbaşkanı Aliyev, “Macaristan’dan iade edilen Azerbaycanlı subay Ramil Seferov’un affedilmesi ile ilgili Ermenistan’ın boşuna yaygara çıkardığını ve yapılan işlemin hukuk kuralları dahilinde gerçekleştiğini” belirtti.173

8 EYLÜL 2012

1- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından yapılan Sarıyer-Çayırbaşı Tünelinin açılış törenine katıldı. BDP’lilere seslenen Başbakan Erdoğan, teröristlerle kucaklaşanların, Parlamentoda mücadele veremeyeceklerini söyleyerek, “İki tercih var; ya Kandil ya TBMM. Meclis diyorsan gel mücadeleni ver. O zaman seninle müzakere masasına oturacak iktidarı bulursun.” dedi. Afyonkarahisar’daki patlama sonrası açıklama yapan emekli askerleri ve medyayı da eleştiren Başbakan Erdoğan “Birisi bir emekli generali getiriyor. Açıklamalar yapıyor. Vatandaş da işin gerçeği bu zannediyor. Bazı emekli askerler geldikleri ocağa ihanet ediyor. Bu ahlaki ve vicdani değil.” diye konuştu.

2- Genelkurmay Başkanlığı tarafından yapılan açıklamada, Afyonkarahisar’da mühimmat deposunda meydana gelen patlamada şehit olan askerlerin, yeni askerler olduğu iddialarının gerçeği yansıtmadığını açıkladı. Patlama sırasında acemi personelin depo dışında olduğu belirtilen açıklamada, “İstifleme işlemini yetkili ve uzman personel yapıyordu.” denildi.

3- Başbakan Yardımcısı Ali Babacan, Ankara’da İslam Ülkeleri İstatistik, Ekonomi ve Sosyal Araştırmalar Merkezinin (SESRIC) açılışına katıldı. İslam İşbirliği Teşkilatı (İİT) üyesi 57 ülke arasında vize uygulamasının kaldırılarak, ticari ilişkilerin daha da artırılması gerektiğini söyleyen Başbakan Yardımcısı Babacan, “İslam coğrafyası için bir hayalimiz var. Bu ülkeler arasında ürünler ve insanlar serbestçe hareket etsin. Sermaye aksın. Enerji serbestçe hareket etsin. Sınırlar yavaş yavaş anlamını yitirsin.” dedi.

4- Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ ile Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, toplu temel atma töreni için Yozgat’a geldi. Başbakan Yardımcısı Bozdağ gazetecilere yaptığı açıklamada, hem Bakan Eroğlu’nun açıklamalarının hem de Afyonkarahisar Valisi’nin yaptıklarının çarpıtıldığını ifade ederek, “Acıların üzerinden istismar yapmak fevkalade yanlıştır. Hem sayın bakanımızın yaptığı açıklamayı çarpıtmak, hem de Afyon valimizin yaptığını çarpıtmak kimseye bir fayda sağlamaz. Bu acıların üzerinden siyaset üretmenin kimseye bir faydası yok.” diye konuştu.

5- Avrupa Birliği Bakanı Egemen Bağış, Fransa’da 1915 olaylarına ilişkin Ermeni iddialarının ders kitaplarına girmesi yönündeki haberler üzerine, 174

Türkiye’nin utanılacak veya itham edilecek değil, gurur duyulacak ve takdir edilecek bir tarihi olduğunu belirterek, “Bizim tarihimizi bize anlatmak, bizim tarihimizi istismar aracı haline getirmek kimsenin haddi değildir, asla da olamaz. Bu tür sahte telgraflarla sahte bir nesil yetiştirmeye çalışanlar, bunun yerine Ruanda’da, Cezayir’de yaşanan o gerçek trajediyi ders kitaplarında anlatsalardı gelecek nesiller açısından hayırlı bir iş yapmış olurlardı.” dedi.

6- Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan, yaptığı yazılı açıklamada, 7 Eylül 2012 itibariyle ihracatın 100 milyar doları aştığını belirterek, “2011 yılının 1 Ocak-7 Eylül döneminde TÜİK ve TİM verilerine göre ihracatımız 89,7 milyar dolardı. 2012 yılının aynı döneminde ise ihracatımız 100,4 milyar dolara ulaştı. Geçen yılın aynı dönemine göre ihracatımız yüzde 11,9 oranında arttı. Kalan 4 aya yakın sürede yapılacak ihracat ile Orta Vadeli Program (OVP) hedefi olan 148,5 milyar dolara ulaşacağımıza inanıyorum.” dedi.

7- Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, İstanbul’da Türkiye İşadamları ve Sanayiciler Konfederasyonu (TUSKON) toplantısının ardından düzenlediği basın toplantısında, 2013 bütçesini ve orta vadeli programı seçimle bağlantılı olarak yapmadıklarını belirterek, “Seçim ekonomisi uygulamayacağız. Seçim ekonomisinin zararını bu ülke çok yaşadı. Bu dönemin seçim ekonomisi ile heba edilmesi bizim gündemimizde değil. O konuda hassasız. Geçmişte de bir irade koyduk. Kafalarda bir tereddüttün oluşmaması lazım.” dedi.

TUSKON Yönetim Kurulu Başkanı Rızanur Meral de, Maliye Bakanı Mehmet Şimşek ile görüşmelerinde istihdam sağlayan, ihracatta ataklar yapan iş dünyası üzerine ilave vergi yükleri getirmemelerini istediklerini söylediklerini belirterek, “Kamu maliyesinde sıkılaştırmalara gidilir mi? diye endişeler vardı. Bakanımız bize, yüklerin indirilmesi konusunda değil ancak, ilave yük getirilmeyeceğini söyledi.” dedi.

8- Milli Eğitim Bakanı Ömer Dinçer, Kanal 24’e yaptığı açıklamada yeni eğitim ve öğretim dönemine hazır olduklarını söyledi. Bakan Dinçer, “Eğitim sisteminde karşı karşıya kalacağımız problemler geçen seneden daha kötü olmayacak. Geçen yıl 68 aylık çocuklarımızı da eğitime almıştık ve onlar için okullarda fiziki şartlar ve öğretmenler sağlanmıştı. Bu açıdan her şeye sıfırdan başlamıyoruz.” dedi. 4+4+4 hazırlıklarını da anlatan Bakan Dinçer, “Türkiye yeni kanunla alakalı olarak şunu gururla söyleyebilir; Bu kez proaktif davrandık ve pek çok ülkeden önce değişen dünyaya ayak uydurduk.” dedi.175

9- TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, Çorlu Ticaret ve Sanayi Odasında (TSO) katıldığı ödül töreninde, Türkiye’nin dünyanın en hızlı büyüyen 3 ülkesinden biri haline geldiğini ifade ederek, “2011’de yüzde 8.5’luk büyümeyle tarihi rekorlarımızdan birini kırdık. Geçen yıl bir rekor daha kırdık. Tam 1 milyon 300 bin kişiye iş imkânı sağladık. 1 milyon 100 bin kişisi SSK’ya kayıtlı oldu. Bunların ikisi de tarihi rekordur. Bunlar, kamu tarafından önümüzün açılmasıyla siyaset tarafından desteklenmemizle oldu.” dedi.

10- Avrupa Basketbol Şampiyonası Elemeleri F Grubu’nda A Milli Basketbol Takımı deplasmanda Portekiz’i 79-69 mağlup etti ve gruptan çıkma şansını son maça taşıdı.

11- 69’uncu Venedik Film Festivali’nde bu yıl “Altın Aslan” ödülünü Güney Koreli yönetmen Kim Ki-duk’un, “Pieta” isimli filmi kazandı. “Geleceğin Aslanı” dalındaki ödülü ise yönetmen Ali Aydın’ın “Küf” isimli filmine verildi.

12- Şırnak Valiliği, Beytüşşebap içesinde 10 askeri şehit eden terör örgütü PKK’ya yönelik Kato Dağı’nda yapılan operasyonun tamamlandığını, 26 teröristin öldürüldüğünü açıkladı.

13- Suriye Milli Konseyi’nin başkanı Abdülbasit Seyda, Zaman gazetesine yaptığı açıklamada Türkiye’ de muhalefetin Suriye meselesi üzerinden hükümete yüklenmesini eleştirdi. Seyda, bu tutumun siyasî krizin bölgeye yayılmasını isteyen Baas rejiminin çıkarlarına uygun olduğuna dikkat çekerek, geçen hafta Hatay’da düzenlenen Esed’e destek yürüyüşü de sorunu, Türkiye’ye ihraç etme senaryosunun bir parçası olduğunu söyledi.

14- Gümrük ve Ticaret Bakanı Hayati Yazıcı, Avusturya’nın başkenti Viyana’da Türk girişimciler tarafından açılan Phönix İlkokulunu ziyaret etti. Türklerin gittikleri yerlerde, bulundukları ülkelerin standartlarını da aşan bir gayret içinde okullar açtığını söyleyen Bakan Yazıcı, “Bu gayretler, ortaklaşa çabaların ürünü. Bu okulları sadece Türklerin çocukları değil, başarıları nedeniyle o ülke vatandaşlarının çocukları da tercih ediyor.” diye konuştu.176

15- Yunanistan Başbakanı Andonis Samaras, Uluslararası 77. Selanik Fuarı’nın açılışında, Yunanistan’ın böyle bir felaket yaşamasını önlemek için yola çıktığını ve başardığını belirterek, “Felaketi önlemek için güvenirliliğimizi yeniden kazanmamız gerekti. Güvenirliliği tekrar kazanmanın yolu da rekabet gücünü arttırmak ve dışa açılmaktır.” diye konuştu. Samaras, Yunanistan’ın yeniden güvenirliliğini kazanmak için gerekli ekonomik reformları yapacağını kaydetti.

16- Rusya Dışişleri Bakanı Sergei Lavrov, Asya-Pasifik Ekonomik İşbirliği (APEC) zirvesinin yapıldığı Vladivostok kentinde ABD’li mevkidaşı Hillary Clinton ile görüştü. ABD’nin Suriye ve İran’a yönelik uyguladığı yaptırımları eleştiren Lavrov, “Washington yönetiminin tek yönlü yaptırımları, Rusya’nın ekonomik çıkarlarını doğrudan etkiliyor.” dedi. Lavrov, Cenevre’de üzerinde mutabakata varılan Suriye barış planının ay sonunda yapılacak Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi toplantısında müzakere edileceğini de belirtti. 177

9 EYLÜL 2012

1- TBMM Başkanı Cemil Çiçek, Anadolu Ajansına yaptığı konuşmada, milletvekillerinin GATA’ya alınmamış olmalarının hiçbir şekilde tasvip edilemeyeceğini vurguladı. Başkan Çiçek, “Yüreğimizi yakan olayların ardından yeni bir tartışmanın başlaması acılarımızı artırmaktadır. Ziyarete gelen, milletin vekilleridir. Milletin acısını paylaşmak için yaptıkları ziyaretin, mevzuat gerekçesiyle geri çevrilmesini asla doğru bulmuyorum. İmkânlar çerçevesinde bir makul çözüm bulunması mümkün iken bu talebin karşılanmamış olmasını doğru bulmuyorum.” dedi.

2- TBMM Başkanı Cemil Çiçek, Bilecik’in Söğüt ilçesinde düzenlenen 731. Ertuğrul Gazi’yi Anma ve Yörük Şenlikleri’nde yaptığı konuşmada, “Acılarımızı ve yüreğimize basarak geleceğimizi bu acılarından çıkarttığımız derslerden inşa edeceğiz.” dedi.

Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ ise yaptığı konuşmada, Osmanlı medeniyetinin esasında birlikte yaşama, kardeşlik ve birlik medeniyeti olduğunu söyledi.

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli de, “Farklı din, dil ve kültür medeniyette bulunan hoşgörü kimseyi ayırmayan insaflı bakış, yönetim modeli ilhamını Ertuğrul Gazi’nin tavsiyelerinden aldı. Arayış içinde olduğumuz birlik ve beraberlik istikametinin Ertuğrul Gazi’nin kutlu mirasından geçtiğini anlamak lazımdır.” dedi.

3- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, partisinin 77. Genişletilmiş İl Başkanları Toplantısı’nda yaptığı konuşmada, dershaneleri 2013-2014 eğitim öğretim yılında kaldırmayı planladıklarını söyledi. Başbakan Erdoğan, “İktidara geldiğimizde üniversite imtihanlarının soruları dershanelerin müfredatına göre hazırlanıyordu. Bunu değiştirdik. Öyle bir emperyal yapı vardı ki, tamamen dershanecilere çalışıyorlardı. Parası olmayan vatandaşım dershaneye yavrusunu gönderemiyordu.” dedi.

Ayrıca Başbakan Erdoğan, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’na, altına imza koyduğu Güney Afrika’daki son Sosyalist Enternasyonal bildirisi ile ilgili eleştiriler yönelterek, “CHP Genel Başkanı bizdeki terör meselesini başka ülkelerdeki işgale, zulme, baskıya, soykırıma karşı yürütülen direniş mücadeleleriyle aynı kefeye koyan bir bildiriye imza atmıştır. Yani şu anda PKK terör örgütünün bu mücadelesini bir direniş mücadelesi olarak görüyor ve bunun altına da Kılıçdaroğlu imza atıyor. Yazıklar olsun sana. Nasıl bunun altına imza koyarsın, nasıl bu metni düzeltmezsin?” ifadelerini kullandı.178

4- CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, partisinin 89. kuruluş yıldönümü nedeniyle partililerle birlikte Anıtkabir’i ziyaret etti. Kılıçdaroğlu daha sonra genel merkezde düzenlenen Parti Meclisi (PM) toplantısında yaptığı konuşmada, “Terörün başka işi gücü yokmuş, AK Parti’yi hedef almış. Sayın Başbakan terör örgütünün hedefi Türkiye Cumhuriyetinin birliği ve bütünlüğüdür. Sen bunu hala kavrayamamışsan, o koltukta hangi gerekçe ile oturuyorsunuz? Problemlere sağlıklı teşhis konulamazsa, tedavisi de yapılamaz.” dedi.

5- Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay, İzmir’in düşman işgalinden kurtulduğu, Kurtuluş Savaşı’nın zaferle taçlandığı 9 Eylül törenlerine katıldı. Olaylı geçen törenlerin ardından İzmir Valiliği’nde bir basın toplantısı yapan Bakan Günay, yeni yönetmelikle mahalli kurtuluş günleri kutlama törenlerinin valilik tarafından belirlenen komite tarafından belirlendiğini vurgulayarak, “Komite bu ritüeli koymamış. Ben bunu fark eder etmez ilgili arkadaşlarımı aradım. Bu ritüelin İzmir’de 9 Eylül’de kaldırılmamasına karar verdik ve komitenin dar yorumunu ortadan kaldırdık. Bugün ne yazık ki bu meydana siyasi saiklerle gelmiş olan bazı grupçuklar, bu milli birlik bütünlük kardeşlik ve dayanışmaya en fazla ihtiyaç duyduğumuz günde bir miktar gölge düşürdüler. Bu bir bayram. Bayram gününde incinsem de incitmemeye çalışırım.” dedi.

6- Milli Eğitim Bakanı Ömer Dinçer, yayınladığı mesajında, 2012-2013 eğitim öğretim yılında öğrencilerin ilgi, ihtiyaç ve yeteneklerini dikkate alan, eğitim ortamlarını demokratik ve esnek bir yapıya kavuşturan yeni bir sistemle başladıklarını ifade ederek, bu yeni başlangıcın öğrenciler ve ülkenin geleceğinde aydınlık sonuçlar doğurmasını diledi.

7- Eski BBP Genel Başkanı Muhsin Yazıcıoğlu’nun şüpheli ölümüyle ilgili yürütülen soruşturma kapsamında tutuklu olan son muvazzaf askerler Aydın Özsıcak da tahliye edildi.

8- Hakkari’nin Şemdinli ile Şırnak’ın Beytüşşebap ilçelerinde meydana gelen çatışmalarda 3 asker şehit oldu, 7 asker yaralandı.

9- Batman-Hasankeyf karayolu Kesme Köprü mevkiinde askeri aracın geçişi sırasında önceden yola döşenen mayının patlaması nedeniyle 3 asker yaralandı.179

10- İşitme Engelliler Serbest Güreş Takımımız, Bulgaristan’da düzenlenen şampiyonada takım halinde dünya şampiyonu oldu.

11- Irak Yüksek Ceza Mahkemesi, “güvenlik güçleri ve Şiilere karşı suikast timleri kurmakla” suçlanan Sünni Cumhurbaşkanı Yardımcısı Tarık el-Haşimi hakkında “gıyabında idam kararı” verdi. Türkiye’de bulunan Haşimi, Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu ile görüştü. Davayı siyasi bulan Ankara, Haşimi’yi kesinlikle iade etmeyecek.

12- ABD Dışişleri Bakanı Hillary Clinton, Asya-Pasifik Ekonomik İşbirliği (APEC) zirvesi için Rusya’nın Vladivostok şehrinde, Rus iş dünyasının temsilcileriyle buluşmasında yaptığı konuşmada, “Şirketlerimizin Rusya’daki rekabet gücünü artırmak için Jackson-Vanik yasasında değişiklik ve Rusya ile normal ve kalıcı ticaretin tesisi için ABD kongresi ile yakın bir çalışma içindeyiz. Kongrenin bu çok önemli değişikliği eylül ayı içinde geçireceğini umuyoruz.” dedi.

13- Irak’ın başkenti Bağdat ile Selahaddin ve Misan vilayetlerinde meydana gelen bombalı saldırılarda 31 kişi öldü, 140’tan fazla kişi yaralandı.180

10 EYLÜL 2012

1- Bakanlar Kurulu, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında toplandı. Başbakan Yardımcısı ve Hükümet Sözcüsü Bülent Arınç, Kurul sonrası yaptığı açıklamada, Afyonkarahisar’daki patlamaya ilişkin soruları cevapladı. Başbakan Yardımcısı Arınç, şehitlerin kemik tespitleriyle ilgili GATA’da çalışmaların sürdüğünü belirterek, “Şu ana kadar 20’ye yakın şehidimizin kimlik tespitleri tamamlanmış durumda. Sanıyorum ki bir iki gün içerisinde diğer tespitlerimiz yapılmış olacak.” dedi.

2- CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, CHP Sosyal Demokrat Belediyeler Proje ve Hizmet Toplantısı’nın açılışında yaptığı konuşmada, afet riski altındaki alanların dönüştürülmesine ilişkin yasa kapsamında gerçekleştirilecek 500 milyar dolarlık inşaat işinin Kamu İhale Yasası dışına çıkarıldığını belirterek, “Hangi gerekçeyle siz, 500 milyar dolarlık ihaleyi tümüyle kamu İhale Yasası’nın dışına çıkarıyorsunuz.” dedi. Kılıçdaroğlu toplantının ardından gazetecilerin sorularını cevaplarken, Afyonkarahisar’da 25 askerin şehit olduğu mühimmat deposundaki patlamanın yüzde 99 ihtimalle sabatoj olduğunu belirtti.

3- Milli Eğitim Bakanı Ömer Dinçer, 2012-2013 öğretim yılının başlaması nedeniyle Mamak Kazım Orbay İlköğretim okulunda yaptığı konuşmada, çocuklarımız için okula başladıkları ilk gün, hayatlarında yeni bir dönüm noktasıdır ve unutulmayacak güzel anılar arasında yer alır. Bu eğitim öğretim yılını da ilerleyen yıllarda eğitimde önemli bir dönüm noktası olarak anacağız.” dedi.

4- Türkiye ile Kosova arasında Gelir Üzerinden Alınan Vergilerde Çifte Vergilendirmeyi Önleme ve Vergi Kaçakçılığına Engel Olma Anlaşması, Maliye Bakanı Mehmet Şimşek ile Kosova Maliye Bakanı Bedri Hamza tarafından imzalandı. İki ülke parlamentosu tarafından onaylandıktan sonra yürürlüğe girecek anlaşma ile iki ülke yatırımcıları açısından Türkiye ve Kosova’nın daha cazip hale getirilmesi amaçlanıyor.

5- Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), 2012 Temmuz ayına ait Sanayi Üretim Endeksi’ni açıkladı. Bu dönemde sanayi üretimi, geçen senenin aynı ayına göre yüzde 3,4 artış kaydetti. Temmuz ayında madencilik ve taşocakçılığı sektörü endeksi yüzde 1,7 azalırken, imalat sanayi sektörü endeksi yüzde 3 181

ve elektrik, gaz, buhar ve iklimlendirme üretimi ve dağıtımı sektörü endeksi yüzde 8,2 arttı. Takvim etkisinden arındırılmış endeks, 2011 Temmuz ayına oranla yüzde 3,4 artış elde ederken; mevsim ve takvim etkilerinden arındırılmış sanayi üretim endeksi ise haziran ayına oranla yüzde 1,7 arttı. Maliye Bakanı Mehmet Şimşek yaptığı değerlendirmede, “Euro bölgesi daralmış, gelişmiş ve gelişmekte olan birçok ülke ekonomisi yavaşlamıştır. Bu nedenle Türkiye’nin gösterdiği yüzde 2,9’luk büyüme küçümsenecek bir performans değildir. “ dedi. Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan da, “Ekonomimiz 11 çeyrekten beri büyüyor. İkinci çeyrekte yakalanan yüzde 2,9’luk büyümenin 5,6 puanı net ihracattan geldi.” dedi.

6- Bağdat’ta yargılandığı davada, gıyabında idam cezasına çarptırılan Irak Cumhurbaşkanı Yardımcısı Tarık Haşimi, Ankara’da düzenlediği basın toplantısında, gıyabında verilen idam cezasını tanımadığını, Türkiye’de yaşamaya devam edeceğini, kararının siyasi olduğunu söyledi.

7- Suriye’nin Halep kentinde bir otomobile yerleştirilen bombanın patlaması sonucu, 30 kişinin öldüğü, 64 kişinin de yaralandığı bildirildi.

8- Mısır’da Müslüman Kardeşler kökenli Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi’nin kısa bir süre önce emekliye sevk ettiği Askeri Konsey’in eski Başkanı Hüseyin Tantavi ve eski Genelkurmay Başkanı Sami Enan hakkında “devrimi bastırmaktan” suç duyurusunda bulunuldu.

9- Japonya Devlet Bakanı Usamu Fujimura yaptığı açıklamada, Çin ile arasında tartışma yaratan adaları “sahibi Japon ailenden” satın alacaklarını açıkladı. Çin Dışişleri Bakanlığı ise, Japonya’nın planı uygulamaya koyması halinde, Pekin’in sınır egemenliğinin ihlal edilmesini izlemeyeceğini söyledi. 182

11 EYLÜL 2012

1- Cumhurbaşkanlığı Basın Merkezi’nden yapılan açıklamaya göre Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Gazi Polis Merkezi’ne düzenlenen saldırıya ilişkin, “Polis Teşkilatımıza karşı modası geçmiş ideolojilerin peşinde koşan terör grupları tarafından yapılan bu menfur terör saldırısını şiddetle kınıyorum. Türk Polisi’nin halkımızın huzur ve refahının korunması amacıyla terörizme karşı vermekte olduğu üstün mücadele azminden gurur duyuyorum. Emniyet Teşkilatımız bu kararlılığı yılmadan sürdürecektir.” değerlendirmesinde bulundu.

2- CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, düzenlediği basın toplantısında, “Bir bildiğim var.” diyerek, mühimmat deposu patlamasına ilişkin gündeme getirdiği sabotaj iddiasının arkasında durdu. Kılıçdaroğlu, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın kendisini hedef alan sözlerini de, “Biz kaygımızı, endişemizi dile getirdik. Hiçbir uzman ‘Kaza riski yüksektir’ demedi, ‘Sabotaj riski daha yüksek’ dedi. Hükümet ‘kaza’ diyor. Kaza ise o daha da vahim. Başbakan, ‘kaza’ diyene bir şey demiyor, ‘Sabotaj olabilir’ diyenlere ise büyük bir haksızlıkla yükleniyor.” açıklamasında bulundu.

3- Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, CHP İstanbul Milletvekili Oktay Ekşi’nin yazılı soru önergesini cevaplandırdı. Basın Yayın ve Enformasyon Genel Müdürlüğü kayıtlarına göre, Basın Kartı alması uygun görülenlerin sayısının 9 bin 423, sürekli basın kartı düzenlemesi uygun görülenlerin sayısının da 4 bin 491 olduğunu bildirdi ve Basın Kartı ve Sürekli Basın Kartları’nın, 23 Mart 2001’de yürürlüğe giren Basın Kartı Yönetmeliği’ne göre verildiğini belirtti.

Başbakan Yardımcısı Arınç ayrıca TRT televizyonunda katıldığı bir programda, terörle son 3 yılda yapılan mücadelenin son 30 yıldır yapılan mücadelenin 50 misli başarılı sonuçlar verdiğini söyledi.

4- Avrupa Birliği Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış, Anadolu Ajansı Editör Masası’na konuk olarak, soruları cevapladı. Bakan Bağış, Almanya’daki sünnet tartışmaları ile ilgili olarak, “Sünnetle ilgili saçma iddialarla ortaya çıkanlar, yarın da ‘vaftiz yapılırken bebekler boğulabilir’ diyebilir.” dedi.

5- Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Moody’s, ABD’de 2013 yılı bütçesi için Kongre’de yaşanacak müzakere sürecinin büyük olasılıkla ABD’nin AAA olan kredi notunun ve negatif görünümünün belirleyici olacağını bildirdi. 183

6- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, resmi ziyaret için gittiği Azerbaycan’da Türkiye-Azerbaycan Yüksek Düzeyli İşbirliği Konseyi toplantısının ardından düzenlenen ortak basın toplantısında soruları cevapladı. Türkiye-Ermenistan sınır kapısının açılmasıyla ilgili olarak, “Dağlık Karabağ konusunda başta tabii Minsk Üçlüsü olmak üzere bu işte çözümün yollarını açmadıktan sonra bir defa bizim burada böyle bir kapı açmamız falan söz konusu değil. Bu, iktidarımız boyunca hep söylediğimiz sözdür. Böyle bir adım atamayız.” dedi.

7- Lübnan’da Mikdat aşireti tarafından kaçırılan Türk işadamı Aydın Tufan Tekin’in serbest bırakıldığı bildirildi. Lübnan İçişleri Bakanı Merven Şerbil ve Türkiye’nin Beyrut Büyükelçisi Süleyman İnan Özyıldız’ın, Tekin’i karşıladıkları belirtildi.

8- Yemen’in başkenti Sana’da meclis binası önünde meydana gelen patlamada 14 kişi hayatını kaybetti. Yemen Ulusal Meclisi’nin önünde meydana gelen patlamanın 3 ayrı bomba yüklü araçla gerçekleştirildiği ve bölgeye birçok ambulansın sevk edildiği bildirildi.

9- ABD’de yaşayan bir grup Kıpti tarafından çekilen ve Hz. Muhammed’e hakaret içeren sinema filmi protesto edildi. Filme tepki göstermek için ABD’nin Kahire Büyükelçiliği önünde toplanan eylemcilerden biri elçilik binasına tırmanarak Amerikan bayrağını indirdi. Kıptiler aleyhine slogan atan eylemciler, ABD bayrağını da yaktı. 184

12 EYLÜL 2012

1- TBMM Başkanı Cemil Çiçek, NTV’ye yaptığı açıklamada, terör konusunun 17 Ekim’den önce Meclis gündemine gelebileceğini belirterek, “Meclis açıldığında ilk görüşeceği konulardan biri, hudut ötesi operasyonlara yetki veren tezkere olacak.” dedi. Başkan Çiçek, “Teröre benim partimin, sizin partiniz menfaati olarak değil partiler üstü anlayışla, milletin menfaati açısından bakmak lazım.” dedi. Bazı BDP milletvekillerinin dokunulmazlığının kaldırılmasıyla ilgili olarak da, “Gelişmiş ülke hukukları, terörü desteklemek değil, telin etmemeyi bile demokratik ilkelerle, Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi ile bağdaştırmıyor.” şeklinde konuştu.

2- Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, TRT Haber’de katıldığı programda, son günlerde artan terör olaylarıyla ilgili olarak, “Bugünlerdeki saldırılar adeta intihar saldırısıdır. Yani, ortaya atılanlar, kendilerini ateşe atıyorlar çünkü buradan kurtulsalar Kandil’de hesaplarını görecekler.” dedi. Başbakan Yardımcısı Arınç, “Terörle son 3 yılda yapılan mücadelenin son 30 yıldır yapılan mücadelenin 50 misli başarılı sonuçlar verdiğini” ifade etti.

3- Başbakan Yardımcısı Beşir Atalay, 24 TV’nin yayınına katıldı. Suriye yetkililerinin vurduğunu açıkladığı Türk jetine ilişkin soru üzerine, “O yönde netleşme var ama bunun bir iki analizle de teyidi gerekiyor. Bu konuda çalışmalar adli tıbbın da karıştığı diğer kurumların da rol aldığı çalışmada bunun füzeyle düşürüldüğü, vurulduğu yönündeki tespit yapıldı ama bunun yeni bir çalışmayla analizle havacılık birimlerinde teyidi gerekiyor sonra da açıklaması yapılacak.” dedi. Başbakan Yardımcısı Atalay, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun Afyonkarahisar’daki patlamanın ardından ileri sürdüğü iddialara ilişkin ise “Sayın Kılıçdaroğlu’nun kendisine ulaşan bir bilgi varsa o bilgiyi vermek durumundadır. Anamuhalefet partisi doğrusu çok büyük bir sorumsuzluk örneği gösteriyor. Burada yürüyen bir soruşturma var. Herhalde bu beyanları verenlerden o da istenecek. Yani bu defa yargı isteyecek, nedir elinizdeki şey diye. Emekli bir subay bilgileri verdi diyor. Yani ortada bilgi diye bir şey yok.” ifadesini kullandı.

4- Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Nihat Ergün, TÜBİTAK tarafından üretilen Türkiye’nin ilk millî seyir füzesi SOM’un Ankara’da düzenlenen tanıtım toplantısında, 200 kilometre menzili olan füzenin seri üretim safhasına gelindiğini bildirdi. Bakan Ergün, “Hedefi GPS, uydu ve yer haritası ile buluyor. 185

Testleri yapıldı. A’dan Z’ye TÜBİTAK’ın geliştirdiği bir proje.” dedi. Savunma sanayiinde ihtiyaçların yerli üretimle karşılanma oranının yüzde 25’ten yüzde 52’ye kadar çıktığını belirten Bakan Ergün, bu alanda önemli başarılar elde edildiğini söyledi.

5- Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan yaptığı yazılı açıklamada, 2012’nin 7 ayında doğrudan yatırım girişinin 8.9 milyar dolar olduğunu belirterek, Türkiye’nin, küresel olumsuzluklara rağmen uluslararası yatırımcılar için gözde ülkelerden biri olmaya devam ettiğini bildirdi. Bakan Çağlayan, temmuz ayında ise uluslararası doğrudan yatırım girişlerinin 630 milyon dolar düzeyinde gerçekleştiğini söyledi. Bakan Çağlayan, yabancı yatırım girişlerinin yüzde 77.4’ünün Avrupa Birliği kaynaklı olduğuna dikkat çekti.

6- Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay, kazı ve restorasyon çalışmalarının devam ettiği Van Kalesi’nde incelemelerde bulunarak, kalenin kuzey tarafında 12 bin 500’ü kapalı 53 bin metrekarelik alanda yapımına başlanacak Van Urartu Müzesinin temel atma törenine katıldı. Yaptığı konuşmada müzenin Van ve Türkiye için büyük değer olacağını belirten Bakan Günay, “Depreme rağmen hedeflerimizden vazgeçmeyeceğimizi, Van için neyi planlamışsak yapacağımızı söylemiştik. Gereğini bugün yerine getiriyoruz.” dedi.

7- BDP Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, TBMM’de bir grup gazeteciyle bir araya geldi. Demirtaş, süreç ne kadar sert ve gerilimli olursa olsun gemileri yakmaktan, köprüleri atmaktan söz etmediklerini belirterek, ‘“Silah, şiddet hiçbir sorunu çözmez’ diyorsak, onun alternatifi siyasetse, siyaset kurumu kendi sorumluluğunu bilerek konuşmalı.” diye konuştu.

8- Irak Ticaret Bakanlığı, Türk şirketlerin ruhsatlarını durdurduğunu açıkladı. Bakanlıktan yapılan yazılı açıklamada, Türk şirketlerinin ruhsatlarının “düzenleme ve denetim yapılması için ikinci bir emre kadar durdurduğu” belirtildi.

9- Libya’nın Bingazi kentinde, İslam karşıtı ve Hz. Muhammed’e hakaret içeren Amerikan yapımı bir filmi protesto eden silahlı göstericiler ABD konsolosluğunu bastılar. Baskın sırasında konsoloslukta olan ABD’nin Libya 186

Büyükelçisi Christopher Stevens ile 3 konsolosluk çalışanı hayatını kaybetti.

Saldırıya tepki gösteren ABD Başkanı Barack Obama, Beyaz Sarayda düzenlediği basın toplantısında, “Birleşik Devletler, kurulduğundan bu yana tüm inançlara saygı gösteren bir ülke olmuştur. Başkalarının dinî inançlarını karalayıcı tüm çabalara karşıyız. Ancak bu tür anlamsız şiddetin hiçbir haklı tarafı da olamaz.” dedi.

Libya Başbakan Yardımcısı Mustafa Ebuşagur da, saldırganların ele geçirilmesi için geniş çaplı bir operasyon başlattıklarını açıkladı.

10- Pakistan’ın Karaçi ve Lahor kentinde çıkan fabrika yangınlarında 314 kişi hayatını kaybetti.

11- Almanya Anayasa Mahkemesi, hükümetin, Euro Bölgesi’nde borç krizine düşen ülke ve bankaları kurtarma fonu Avrupa İstikrar Mekanizmasına (ESM) desteğine şartlı izin verdi. Mahkeme, Almanya’nın fona katılımını 190 milyar Euro ile sınırladı. Bu tutarın üzerine çıkılması halinde parlamentonun iki kanadından yeni onay alınması gerektiğine hükmetti.187

13 EYLÜL 2012

1- TBMM Başkanı Cemil Çiçek, NTV’de yaptığı açıklamada, AK Parti’ deki üç dönem sınırını doğru bulduğunu belirterek, “Herkes tecrübelerinizden istifade edeceğiz der ama bu cümle nezaketen söylenir. Kimse aramaz, sormaz.” dedi. Tüzük gereği kendisinin de aday olamayacağını belirten Başkan Çiçek, bu uygulamayı doğru bulduğunu söyledi.

2- Avrupa’dan Asya’ya, Afrika’dan Ortadoğu’ya 85 ülkeden bin iş adamı ile uluslararası kurumların temsilcileri TOBB’un 60. yılı şerefine düzenlenen Uluslararası İş Forumu’nda bir araya geldi. Forum’da bir konuşma yapan Başbakan Yardımcısı Ali Babacan, merkez bankalarının bastığı karşılıksız paranın görülmemiş boyutlara ulaştığını belirterek, “günü kurtaralım” anlayışı ile hareket edildiğini söyledi. Başbakan Yardımcısı Babacan, şu anda içinde bulunulan küresel ekonomik konjonktürün özellikle iş dünyası açısından ciddi sıkıntıları beraberinde taşıdığını dile getirerek, iş dünyasının işinin kolay olmadığını kaydetti.

3- Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik “Başkentte Sivas Günleri” etkinliğinde gazetecilerin sorularını cevapladı. Bakan Çelik, İntibak Yasası çalışmaları sırasında yapılan incelemelerde yaklaşık 5 bin emeklinin maaşının yanlış hesaplandığını belirterek, maaşları eksik hesaplananlara ödeme yapılacağını bildirdi.

4- Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Lübnan’da esir tutulan TIR şoförü Abdülbasit Aslan’ın serbest kaldığını açıkladı.

5- CHP Milletvekili Şafak Pavey, BM İnsan Hakları Komitesi Üyeliği’ne seçildi. BM’de yapılan seçimde en çok oyu alan iki adaydan biri olan Pavey, bu göreve seçilen ilk Türk parlamenter oldu. Türkiye, Pavey ile birlikte ilk defa komitede temsil edilecek.

6- İstanbul Ticaret Odası (İTO), Fransa, İtalya ve Malta’nın ardından Hollanda ile vize mutabakatı imzalandı. Hollanda Başkonsolosluğu ile imzalanan anlaşmayla üyelerinin daha kolay vize alacağını belirten İTO Başkanı Murat Yalçıntaş, “Bu anlaşmayla üyelerimiz bizden belge alacaklar. Sonra başkonsolosluk kendi araştırmasını yaptıktan sonra 1 yılla 5 yıl arasında çok giriş çıkışlı uzun süreli vize için izin verilecek.” dedi. 188

7- BM Özel Temsilcisi Angelina Jolie ve BM Mülteciler Yüksek Komiseri Antonio Guterres, Kilis Öncüpınar’da Suriyeli sığınmacıların yaşadığı konteynır kenti ziyaret etti. Türk hükümetinin büyük cömertlik göstererek olağanüstü bir kamp kurduğunu belirten Jolie, “Gerçekten çok etkileyici. Her yerde mültecilerin barındırılması için bu şartlarda kamplar olmasını umut ediyoruz. Hiçbir yerde bunun gibi bir kamp görmedim.” dedi.

8- Ali Aydın’ın ilk uzun metrajlı filmi “Küf”, Venedik Film Festivali’nde Geleceğin Aslanı (Lion of the Future) ödülü kazandı.

9- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, 3 ülkeyi kapsayan 5 günlük yurt dışı ziyaretinin Ukrayna durağında gazetecilerin sorularını cevaplandırdı. Başbakan Erdoğan, BDP’lilerin “Dokunulmazlıklarımız kalkarsa anayasa çalışmalarından çekilip sine-i millete döneriz” sözlerini “Bunların sine-i milletleri var mı? Bunlar sine-i PKK’ya dönerler. Milletin sinesinde bunlara yer yok. Kürt kardeşlerimi tehdit etmesinler, aldıkları oyun yarısını alamazlar. Gidip teröristle kucaklaşacak kadar bu ülkeden kopmuşlar. Ya Kandil’e ya Meclis’e gideceksin!” diye yorumladı.

10- İslamiyet’e hakaret içeren filmin fragmanının internete düşmesiyle, ABD’nin Libya Büyükelçisi Christopher Stevens’ın ölümüne yol açan olaylar büyüyor. Libya ve Mısır’da başlayan protesto gösterileri Yemen, İran, Irak, Bangladeş, Filistin’e sıçradı.

11- ABD Dışişleri Bakanı Hillary Clinton, Amerikan yönetiminin İslam dinini tahkir eden filmle hiçbir bağlantısının olmadığını söyledi. Clinton, söz konusu filmi “nefret uyandırıcı” ve “menfur” olarak nitelendirdi. Öte yandan Mısır Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi’nin talimatının ardından Cumhuriyet Savcılığı, ABD’de yaşayan ve filmin yapımında yer alan 9 Kıpti’nin ülkeye girişi hâlinde tutuklanacağını açıkladı.

12- Hollanda’daki erken seçimi Liberal Parti kazandı. 14 Türk adaydan 4’ü de Hollanda Meclisine girmeyi başardı. 189

14 EYLÜL 2012

1- Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, BM Mülteciler Yüksek Komiseri Antonio Guterres ve BM Mülteciler Yüksek Komiserliği Özel Temsilcisi Angelina Jolie’yi, kabul etti. Cumhurbaşkanı Gül kabulde, Guterres ile eski bir dostlukları olduğunu belirterek Guterres ve beraberindekileri Türkiye’de görmekten duyduğu memnuniyeti ifade etti. Zor durumda bulunan halklara kucak açmanın tarihi geleneğin önemli bir parçası olduğuna dikkati çeken Cumhurbaşkanı Gül, bu defa da Suriye’den Türkiye’ye gelen misafirlere geçici koruma sağlandığını dile getirdi.

2- TÜSİAD YİK Toplantısı’nın onur konuğu olan TBMM Başkanı Cemil Çiçek, Türkiye’de 62 yıldır çok partili siyasetin olduğunu, bu sürenin yarısında Türkiye’de siyasi istikrarın bulunduğunu kaydetti.

1982 Anayasasının çok ciddi şekilde hukuki karmaşaya da sebep verdiğini belirten Başkan Çiçek, “Bu anayasanın yürürlükte bulunduğu süre 30 yıl. Bu anayasa hukuki istikrarı sağlamadığı gibi siyasi istikrara da çok fazla imkân vermedi. Ama esas mesele siyasi istikrar tek başına yetmiyor. Devlet yönetiminde de istikrarın olması gerekli. Devletin erkleri arasında itişip kakışma, gerilim, sıkıntı varsa, o zaman bu anayasa ile devletin organları arasında bir şaşı durum vardır. Bunların da bence oturması lazım. Bu anayasa değişikliğine ilişkin geçmişte siyasi partilerimizin söylemleri oldu, yazılı beyanları var. Bunun içindir ki bu anayasanın değişmesi lazım.” şeklinde konuştu.

3- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Ukrayna gezisinin ikinci ayağı olan Yalta’da resmi temaslarının ardından Sivastapol’daki 1853-1856 Kırım Şavası’nda şehit düşen Türk askerlerinin anısına yapılan Türk Şehitliği’ni ziyaret etti. Başbakan Erdoğan, Bosna Hersek’teki temasları çerçevesinde Cumhurbaşkanlığı Binası’nda, Bosna Hersek Üçlü Devlet Başkanlığı Konseyi Başkanı Bakir İzzetbegoviç, konseyin Hırvat üyesi Jelyko Komşiç ve konseyin Sırp üyesi Neboyşa Radmanoviç ile görüştü. Başbakan Erdoğan ve İzzetbegoviç, görüşmenin ardından gazetecilere açıklamalarda bulundu. Başbakan Erdoğan, yaptığı açıklamada, görüşmenin çok çok faydalı olduğunu belirterek, “Şunu özellikle bilmenizi istiyorum, Bosna Hersek’in Türkiye ve Türk halkı üzerinde çok çok müstesna yeri vardır. Bu böyledir, böyle kalacaktır. Aramızdaki ilişkiler, siyasi, askeri, ekonomik, kültürel ilişkiler olarak devam etmektedir, devam edecektir.” diye konuştu.190

4- CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, A haber televizyonununda gündeme ilişkin açıklamalarda bulundu, Kılıçdaroğlu, “Sayın Başbakan ‘meraktan bir asker bunu eline aldı’ diyor. Bir asker bunu yapmaz. Sayın Başbakan’ın açıklaması benim ‘sabotaj iddiası çok güçlüdür’ söylemimi doğruluyor.” dedi.

5- Avrupa Birliği Bakanı Egemen Bağış, Hz. Muhammed’e hakaret içeren filmle ilgili, “ABD’deki seçimler öncesi oradaki dengeleri değiştirmeye yönelik çok ucuz, çok basit, çok pis bir provokasyon girişimi” dedi. Bakan Bağış, Amerika Rum Ortodoks Başpiskoposluk Konseyi heyetini, bakanlığın Ortaköy’deki ofisinde kabul etti. Kabulde, basın mensuplarına açıklama yapan Bağış, konuk heyeti “Türkiye’deki Rum Ortodoks Kilisesi’nin ve Patrikhane’nin Amerika’daki hamileri” olarak tanımladı.

6- Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, Tokat’ta Ceviz Eylem Planı’nın başlatılması dolayısıyla Turhal ilçesindeki orman deposunda düzenlenen törene katıldı. Bakan Eroğlu yaptığı konuşmada, “2023 yılında çok büyük hedeflerimiz var. 2023 yılında Türkiye’yi dünyanın en büyük 10 ekonomisi arasına taşımak istiyoruz.” dedi.

7- TÜSİAD YİK toplantısında, Türk Sanayicileri ve İşadamları Derneği (TÜSİAD) Yönetim Kurulu Başkanı Ümit Boyner, “Dış politika bir itibar kurumudur. Beklenti, tercihlerin refah, iç huzur, istikrar ve uluslararası terörle mücadelede başarı getirmesidir. Bugün Suriye krizinin yönetiminde yapılan tercihlerin bu dört hedefe hizmet ettiğinden emin olmamız ve son dönemde elde ettiğimiz dış politika itibarının aşınmasına müsaade etmememiz gerekmektedir.’’ dedi.

8- Türk-İş Genel Başkanı Mustafa Kumlu, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı önünde düzenledikleri basın açıklamasında, konfederasyonun 60. kuruluş yıl dönümü içinde olduklarını belirterek, “60 yılda 30’a yakın toplu iş sözleşmesi dönemi geçirdik. Maalesef bugün, sözleşme sürecimiz tıkanmış durumda” dedi. Kumlu, Toplu İş İlişkileri Yasa Tasarısı’nın Meclis’ten çıkmadığını hatırlattı. 191

9- İstanbul 16. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen Odatv davası kapsamındaki duruşmada verilen aranın ardından mahkeme heyeti, taleplere ilişkin ara kararını açıkladı. Buna göre, tutuklu sanıklar gazeteci Barış Terkoğlu ve Barış Pehlivan’ın, üzerlerine atılı suçun niteliği ile tutuklu kaldıkları süre göz önüne alınarak tahliyelerine karar verildi.

10- Papa 16. Benedikt 3 günlük ziyaret için Lübnan’a gidişinda uçakta gazetecilere çeşitli açıklamalarda bulundu. Papa, Suriye’de devam eden iç savaşa yönelik olarak, “Suriye’ye iç savaş sürerken silah sevkiyatı yapmak büyük bir günahtır.” dedi.

11- Yemen ve Tunus’ta Hz. Peygambere hakaret içeren filme yönelik düzenlenen protestolarda göstericiler ile güvenlik güçleri arasında çıkan çatışmalarda 6 kişi öldü, 98 kişi yaralandı.Yemen İçişleri Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada, başkent Sana’daki ABD Büyükelçiliği önünde meydana gelen olaylarda 4 kişinin öldüğü, 10’u güvenlik görevlisi 48 kişinin yaralandığı bildirildi. Sudan’da Hz. Muhammed’e hakaret içeren filmi protesto etmek amacıyla başkent Hartum’daki ABD Büyükelçiliği önünde düzenlenen gösteriler sırasında 2 kişinin öldüğü bildirildi. 192

15 EYLÜL 2012

1- CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, 8. Uluslararası Kalecik Karası Kültür ve Turizm Festivali’nin açılış töreninde Afyonkarahisar’daki patlamaya ilişkin yaptığı açıklamada, Başbakan’ın iddialarını inandırıcı bulmadığını belirterek, “Siz buna inanıyor musunuz? Bir asker mühimmat deposunda eline alacak bombayı, diğer askerlerde orada bekliyorlar, pimini çekecek, bekleyecek patlıyor mu patlamıyor mu? Akıl dışı bir uygulama bu. Eğer o bombanın pimi çekilmişse meraktan değil, kasıttan pimi çekilmiştir. Bu mühimmat deposunu gözeten kameralar var mıydı yok muydu acaba? Bunu da öğrenmek isteriz.” dedi.

2- Başbakan Yardımcısı Ali Babacan, İstanbul’da Dünya Odalar Federasyonu (WCF) Genel Konseyi gala yemeğinde yaptığı konuşmada, Türkiye’nin krizde aldığı tedbirleri anlattı. Başbakan Yardımcısı Babacan, OECD’nin geçen yıl aralık ayı raporlarına göre tüm OECD ülkeleri arasında gelir dağılımı iyileşmesi açısından Türkiye’nin birinci olduğunu kaydetti.

3- Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, AK Parti Osmangazi İlçe Danışma Meclisi Toplantısı’nda, TÜSİAD Başkanı Ümit Boyner’in eleştirilerine cevap verdi. Başbakan Yardımcısı Arınç, “TÜSİAD gerçekten halkın temsilcisi olduğunu ifade ediyorsa önce 28 Şubat’taki kötü rolünün hesabını herkesin verdiği gibi vermeli.” dedi.

Cumhurbaşkanlığı seçimi sürecine de değinen Başbakan Yardımcısı Arınç, “2 yıl öncesinden papatya falı yapmaya gerek yok. Sadece Abdullah Gül ve Recep Tayyip Erdoğan isimlerinin geçmesi bizi mutlu da edebilir. Muhalefet açısından yeni adayların çıkması bakımından başkalarına haksızlık yapmayalım. Yoksa sadece iki kişiden bahsederseniz, bundan da mutlaka birisi seçilecek noktasına gelmiş oluruz. Herkesin yaşı, şartları tutuyorsa aday gösterilmesi ihtimal dahilindedir.” dedi.

4- Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği (MÜSİAD) tarafından iki ayda bir farklı illerde yapılan Genel İdare Kurulu (GİK) Toplantısı’nın Eylül buluşması Konya’da gerçekleştirildi. Kalkınma Bakanı Cevdet Yılmaz, “Özel Sektör ve Kalkınma Ajansları: Bölgesel Kalkınma için Yeni İşbirlikleri” başlıklı toplantıda yaptığı konuşmada, ihracata dayalı bir büyüme sağladıklarını belirterek, “Kalitesi çok iyi bir büyüme. Aynı zamanda istihdam da oluşturuyor.” dedi. Bakan Yılmaz ayrıca, kalkınmanın devlet odaklı yürüyebilecek bir süreç olmadığını, kamu ve özel sektörün adeta ortak gibi hareket etmesini arzuladıklarını kaydetti. 193

5- Milli Eğitim Bakanı Ömer Dinçer, TOBB Ekonomi ve Teknoloji Üniversitesi 2012-2013 eğitim-öğretim yılı açılış töreninde, ilkokul birinci sınıfa kayıtlarla ilgili rapor alan velilerin ilk bilgilerinin geldiğini belirterek, “Gördüğümüz kadarıyla velilerimizin rapor alma oranı yüzde 3 civarında. Önceki yıllarda mukayese ettiğimiz zaman bu oranda büyük bir farklılık yok.” dedi. Bakan Dinçer, “Bu kez 60 ila 66 ay arasında çocuğunu gönüllü olarak okula kaydettirenler de beklentilerimizin üstünde oldu. Aşağı yukarı yüzde 13-14 civarında da kayıt söz konusu” bilgisini verdi. Bakan Dinçer, 4+4+4 sistemine yönelik eylemlere ilişkin ise, “Ön yargılı, siyasi ve ideolojik mahiyetli olan direnişler bize çok fazla yol göstermiyor.” dedi.

6- Sağlık-Sen Genel Başkanı Metin Memiş’in ziyareti sırasında açıklamalarda bulunan Sağlık Bakanı Recep Akdağ, Sağlık-Sen’in “unvan değişikliği sınavının yapılması” talebine ilişkin olarak sınavın 2013’te yapılacağını bildirdi. Bakan Akdağ, sağlık çalışanlarının sosyal ve ekonomik hayatlarını en iyi şartlarda yaşamaları için kendilerine gelen her türlü öneriyi titizlikle incelediklerini, bu kapsamda Sağlık-Sen’in sunduğu öneri ve talepleri olumlu bulduğunu kaydetti.

7- Resmi ziyaret nedeniyle Bosna-Hersek’te bulunan Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Bosna Hersek Başbakanı Vjeskoslav Bevanda ile görüşmesinin ardından düzenlenen ortak basın toplantısında, Bosna Hersek’in, hâlâ AB’ye davet edilmeyişinin üzücü olduğunu belirterek, “Biz 50 yıldır kapıdayız. İnanıyorum ki, Türkiye’den önce üye olursunuz.” dedi.

Ayrıca Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığının (TİKA) Bosna Hersek’te gerçekleştirdiği 4 projenin toplu açılışını yapan Başbakan Erdoğan, daha sonra Saraybosna Üniversitesini ziyaret ederek, Anadolu Ajansı ve Aliya İzzetbegoviç Müzesi tarafından organize edilen fotoğraf sergisinin açılışını yaptı. Türk girişimcilerce Saraybosna’da kurulan Uluslararası Burç Üniversitesini de ziyaret eden Başbakan Erdoğan’a, Saraybosna’nın kuruluşunun 550. yıldönümü dolayısıyla, bölgedeki barış ve istikrara yaptığı katkılar dolayısıyla Saraybosna’nın kurucusu Osmanlı devlet adamı İsabey İshakoviç adına ödül verildi. Başbakan Erdoğan ve beraberindekiler daha sonra Türkiye’ye döndü. 194

8- BM ve Arap Birliği Suriye Özel Temsilcisi El Ahdar El İbrahimi, Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad ile görüşmesinden sonra yaptığı açıklamada, Suriye’deki krizin tehlikeli olduğunu ve büyüdüğünü, bu krizin Suriye halkı, bölge ve dünya için bir tehdit teşkil ettiğini belirterek, Esad’a gayretlerini anlattığını söyledi.

9- Afganistan’da Taliban militanları, NATO’nun Helmand’da bulunan Bastion Kampı’na saldırdı. Saldırıda, iki ABD askeri hayatını kaybederken, Taliban, amaçlarının; İslamiyet’e hakaret içeren ve birçok ülkede ayaklanmalara sebep olan “Müslümanların Masumiyeti” filminin intikamını almak olduğunu bildirdi. Çatışmada 20’ye yakın Taliban militanının öldürüldüğü açıklandı.

10- İslamiyet’e hakaret içeren filmin ardından başlayan olaylarda, toplam 26 kişi hayatını kaybetti. Libya’da, ABD Büyükelçisi ve 3 görevlinin öldüğü olaylarda 10 güvenlik mensubunun hayatını kaybettiği açıklandı. Yemen ve Sudan’daki protesto gösterilerinde 4 kişi ölürken, Tunus, Mısır ve Lübnan’da da 4 kişi hayatını kaybetti. 195

16 EYLÜL 2012

1- Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, internet sitesinde yer alan açıklamasında, Hakkari’de 4 askerin, Bingöl’de 8 polisin şehit olduğu saldırıları nefretle kınayarak, teröre karşı mücadeleyi sarsılmaz bir kararlılık, büyük bir cesaret, fedakârlık ve onurla yürüten güvenlik güçlerine, devletin ve milletin güven ve desteğinin tam olduğunu belirtti.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ise saldırı haberini derin bir teessürle öğrendiğini belirterek, “Şehit polislerimize Allah’tan rahmet, kederli ailelerine, yakınlarına ve aziz milletimize sabr-ı cemil ve başsağlığı; yaralı polislerimize de acil şifalar diliyorum.” dedi.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu da taziye mesajında, “İnsanlık suçu olan terör bugün yine yüreklerimize ateş düşürdü. Yine analar ağladı. Şiddetle lanetlediğimiz bu terörist saldırıda şehit olan 8 polisimize rahmet, ailelerine yakınlarına ve emniyet teşkilatına sabır ile başsağlığı diliyorum.” ifadelerini kullandı.

2- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Azerbaycan, Ukrayna ve Bosna-Hersek’i kapsayan ziyaretten dönerken uçakta gazetecilere açıklamalarda bulundu. İsrail’in İslam dünyasında iyi bir yere oturamadığını söyleyen Başbakan Erdoğan, “Sadece Türkiye ile münasebetin var. Sen kalkıyorsun böyle bir dostunu kaybediyorsun.” dedi. Ayrıca Peygamberimiz Hazreti Muhammed’e hakaretler içeren filmin ardından çıkan olaylar sonrasında sağduyu mesajı verdiklerini hatırlatan Başbakan Erdoğan, “Baktık süreç ilerliyor. Yalta’da uluslararası medya olduğu için mesajımızı tazeledik. Türkiye’nin açıklamaları, Mısır’da yankı buldu.” dedi. Başbakan Erdoğan, “Afyon’da ne olduğunu öğrenmek hakkımız“ diyen TÜSİAD Başkanı Ümit Boyner’e de “Neyi öğrenmek kimin hakkı buna Boyner karar veremez. O işine baksın.” dedi.

3- Türkiye Esnaf ve Sanatkârları Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken, yaptığı yazılı açıklamada esnafın kurtuluşunun perakende yasasına bağlı olduğunu söyleyerek, “Yasanın geciktiği her hafta en az 5 esnaf işyerini kapatıyor, en az 10 aile aç kalıyor.” dedi.

4- TÜSİAD’dan yapılan yazılı açıklamada, Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç’ın 15 Eylül 2012 tarihinde TÜSİAD ile ilgili olarak gerçekleştirdiği değerlendirmelere ilişkin olarak bir açıklama yapıldığı belirtilerek, “TÜSİAD, Türkiye’nin iktisadi ve sosyal yaşamının geliştirilmesi ve demokratik standartların yükseltilebilmesi yönünde, öncü bir girişimci temsil kurumu 196

olarak çalışmalarına 41 yıldır devam etmektedir ve Sayın Başbakan Yardımcısı Arınç’ın ‘28 Şubat süreci’ ile ilişkilendirerek ‘beş’li çete’ olarak tanımladığı girişim içinde yer almamıştır. Kamuoyunun bilgilerine sunulur.” denildi.

5- Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği (MÜSİAD) Genel Başkanı Nail Olpak, MÜSİAD’ın 78. Genel İdare Kurulu Toplantısının ardından gazetecilerin sorularını cevaplandırdı. Olpak, Yeni Teşvik Sistemi’nin reel sektöre katkılarının ne olabileceği yönünde bir soru üzerine, “Böyle bakıldığında mükemmel diye söylemek istemiyorum ama güzel bir paket. Ancak uygulamaya geçtiğinde arızalar ne olabilir? O zaman göreceğiz. Sadece bugünden şunu söyleyebilirim. Teşvikin de teşvik edilmesi gerekiyor. Nedir o? Yatırımın uzun vadeli finansmanla desteklenmesi lazım. Siz istediğiniz kadar yatırımı teşvik argümanlarıyla destekleyin, ona uzun vadeli kredi imkânlarını sağlayamazsanız, istediğiniz sonucu alamazsınız. Dünyada para kaybolmadı, para bir yerlerde duruyor.” dedi.

6- Bingöl-Karlıova yolu Hacılar köyündeki menfezin altına konulan bomba, polisleri taşıyan midibüsün geçişi sırasında patlatıldı. Aracın ikiye bölündüğü saldırıda 8 polis memuru şehit oldu, 7 polis memuru ile bir kız çocuğu yaralandı.

7- Hakkari’nin Şemdinli ilçesinde güvenlik güçlerince düzenlenen operasyonlarda, 28 teröristin etkisiz hale getirildiği bildirildi.

8- Samsun’da düzenlenen 2012 Dünya Artistik Bilardo Şampiyonası’nda, Serdar Gümüş, finalde Hollandalı Eric Vijverberg 3-1 mağlup ederek dünya şampiyonu oldu.

9- İran Devrim Muhafızları Komutanı General Caferi, Suriye’ye dış müdahale olması durumunda Esed rejimine askeri destek sağlayacaklarını söyledi.

10- Rusya Başbakan Yardımcısı Arkadi Dvorkoviç, Yalta’da gerçekleşen Avrupa Strateji Formu toplantısında yaptığı konuşmada, ABD’de 6 Kasım’da yapılacak seçimlerde Cumhuriyetçi aday Mitt Romney’in seçilmesi durumunda yeni bir silahlanma yarışının başlayacağı uyarısını yaptı.

11- Pakistan’ın kuzeybatısındaki Aşağı Dir bölgesinde yola yerleştirilen bombanın patlaması sonucu 14 kişi öldü, 6 kişi de yaralandı.197

17 EYLÜL 2012

1- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Denizli’deki Cedide Abalıoğlu Anadolu İmam Hatip Lisesinde, 2012-2013 eğitim-öğretim yılı ve toplu açılış törenine katıldı. Burada konuşan Başbakan Erdoğan, terörle mücadelenin devam edeceğini belirterek, sadece Hakkari’de son 10 günde 123, bölgede şubat ve ağustos aylarında yürütülen operasyonlarda 373, son 1 ay içindekilerle 500 teröristin etkisiz hale getirildiğini söyledi.

2- CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, 27 Mayıs darbesinin ardından asılarak idam edilen başbakanlardan Adnan Menderes’in İstanbul Topkapı’daki anıtmezarını ziyaret etti. Kılıçdaroğlu daha sonra gazetecilere yaptığı açıklamada, Türkiye’nin barışa ve huzura ihtiyacı olduğunu belirterek, “Geçmişte yapılan tüm siyasi idamların birer cinayet olduğunu kabul etmemiz gerekiyor. Tarih böyle yazar, bizim de böyle kabul etmemiz lazım. Onlar bu ülke için çalıştılar. Bu ülkeye hizmet verdiler. Arzumuz, toplumsal barışı sağlamak ve bu ülkeye barışı yeniden getirmek.” dedi.

3- Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın Azerbaycan, Ukrayna ve Bosna Hersek’i kapsayan gezisinin dönüşünde enerji gündemine ilişkin açıklamalarda bulundu. Bakan Yıldız, bir soru üzerine, “Rusya, İran, Suriye gibi ülkelerle siyaseten aynı düzlemde olmadığımızdan enerji politikalarını zihni karmaşasının içine sokmuyoruz. Örneğin İran’dan gaz alıyoruz ve karşılığında para veriyoruz. Bu karşılıklı çıkar ve karşılıklı kazan durumu. Biz İran’dan doğalgaz satın alan tek ülkeyiz. ABD’nin yaptırımlarının muhatabı İran degil, Türkiye olur. O nedenle ABD’nin yaptırıma doğalgazı dahil etmemesi büyük bir nezakettir.” dedi.

4- MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, Genel Merkezde düzenlediği basın toplantısında, Amerikalı aktris ve BM iyi niyet elçisi Angelina Jolie’nin Türkiye’ye yaptığı ziyareti eleştirdi. Bahçeli, “İkide bir sınır kentlerimizde kurulu kamplara gelen ve ülkemizde en üst düzeyde ağırlanan iyi niyet elçisi sıfatlı malum bir Hollywood yıldızı ve ekibinin, hangi maksatlarla bölge turları düzenlediği, nasıl bir halkla ilişkiler faaliyeti içinde olduğu, aslına bakarsanız bilinmez ve anlaşılmaz değildir. İnsani görüntü altında bu zihniyetlerin küresel emperyal politikalara bilgi akışı sağlama amacı güttüğü güçlü bir ihtimaldir.” dedi. 198

5- Büyük Birlik Partisi Genel Başkanı Mustafa Destici, Genel Merkezde düzenlediği basın toplantısında, Hatay’da PKK’ya alan açılmak istendiğini savunarak, “Dün Hatay’daki gösteride atılan sloganları, açılan pankartları gördük. Bize gelen özel bilgilere göre, Hatay’daki yabancı istihbarat ajanı sayısı bizim kendi ajanımızdan daha fazla. Orada her yer ajan kaynıyor.” dedi.

6- Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), Gelir ve Yaşam Koşulları Araştırması 2011 verilerini açıkladı. Buna göre 2011`de Türkiye’de en yoksul yüzde 20`yi oluşturan kesim ile en zengin yüzde 20`lik kesim arasında 8 kat gelir farkı mevcut. 2011 yılında en yüksek gelire sahip yüzde 20’lik sını ftakiler toplam gelirden yüzde 46,7 pay alırken, en düşük gelire sahip kesimin toplam gelirden aldı ğı pay yüzde 5,8 oldu.

7- Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı, kalp krizi nedeniyle hayatını kaybeden 8. Cumhurbaşkanı Turgut Özal’ın ölümüyle ilgili yürüttüğü soruşturmada, Özal’ın mezarının açılarak inceleme yapılmasına karar verdi.

8- Adana Büyükşehir Belediyesi tarafından 19’uncusu düzenlenen “Uluslararası Altın Koza Film Festivali” kapsamında geleneksel olarak dağıtılan Yaşam Boyu Onur Ödülleri dün sahiplerine verildi. Törende Yaşam Boyu Onur Ödülü’nü oyuncular Perihan Savaş, Ediz Hun ve yapımcı Abdurrahman Keskiner aldı.

9- Resmi ziyaret için Türkiye’de bulunan ABD Genelkurmay Başkanı Martin E. Dempsey, Genelkurmay Başkanı Necdet Özel tarafından kabul edildi. Görüşmede, Suriye’deki çatışmalardan kaçarak Türkiye’ye sığınan mültecilerin durumu ve “tampon bölge” senaryolarının ele alındığı belirtildi.

10- Mısır’ın inisiyatifiyle oluşturulan Suriye “Dörtlü” Temas Grubu, dışişleri bakanları düzeyindeki ilk resmî toplantısını dün Mısır’ın başkenti Kahire’de yaptı. Toplantıya Türkiye’nin yanı sıra Mısır ve İran dışişleri bakanları katıldı. Toplantıda Türkiye’yi temsil eden Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, zirve öncesi Mısır Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi ve Başbakan Hisam Kandil ile bir araya geldi. Bakan Davutoglu, temaslarının ardından basına yaptığı açıklamada, Türkiye ve Mısır’ın Suriye perspektifinin yüzde yüz aynı olduğunu belirterek, “Mısır ile işbirliği içinde diğer devletlerin katılımıyla 199

yeni bir Ortadoğu inşa edeceğiz.” dedi. Ekim ayında Mısır lideri Mursi’nin Türkiye’yi ziyaret edeceğini bildiren Bakan Davutoğlu, iki ülke arasında daha önce varılan Yüksek Düzeyli Stratejik İşbirligi Anlaşmaşı çerçevesinde 10-12 Mısırlı bakanın Türkiye’ye gelerek, yeniden başlatılacak olan sürecin alt yapısını hazırlayacağını, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın da bu çerçevede ekim ayında Mısır’a bir ziyaret gerçekleştireceğini anlattı. Bakan Davutoğlu ayrıca, toplantı için Kahire’ye gitmeden önce Ankara’da İran’ın nükleer baş müzakerecisi Said Celili ile görüştü. İran tarafının talebi üzerine gerçekleşen görüşmede Tahran’ın nükleer dosyası ele alındı. 200

18 EYLÜL 2012

1- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, ABD Başkanı Barack Obama ile telefonla görüştü. Başbakanlık Basın Merkezi’nden, Erdoğan’ın Obama ile telefon görüşmesine ilişkin yapılan açıklamada, Suriye konusunda Şam rejiminin sivillere karşı giderek şiddete başvurması, insani krizin derinleşmesi ve geçiş sürecinin aciliyet kesbetmesi konularında aynı kaygılara sahip olduklarını ifade etti. Başbakan Erdoğan ve Obama, Suriye kriziyle ilgili Türkiye ve ABD hükümetleri arasında yakın ve etkin iş birliği doğrultusunda önümüzdeki dönemde de beraber çalışmaya devam edeceklerini vurguladı. Ayrıca Başbakan Erdoğan, İran Ulusal Güvenlik Yüksek Konseyi Başkanı Said Celili’yi Başbakanlık Merkez Bina’da kabul etti.

2- Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ, Selçuk Üniversitesi’nin 2012-2013 Akademik Yılı Açılış Töreni çıkışında gazetecilerin sorularını cevapladı. CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun eski başbakanlardan Adnan Menderes’in anıt mezarını ziyareti ile ilgili, “CHP adına olumlu bir gelişme olarak görüyorum.” dedi. Gazetecilerin, İstanbul 10. Ağır Ceza Mahkemesi’nin BDP İstanbul Milletvekili Sebahat Tuncel hakkında 8 yıl 9 ay hapis cezası vermesiyle ilgili sorusunu “Yargıtay aşaması var. Şu anda kesinleşmiş nihai bir karar olmadığı için sonuca dair bir değerlendirme yapmak yanlış olur.’’ dedi.

3- Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, KKTC Ekonomi ve Enerji Bakanı Sunat Atun ile Bakanlık Binasında bir araya geldi. İki bakan basına kapalı görüşmenin ardından basın toplantısı düzenledi. Bakan Yıldız, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’ndeki (KKTC) Türkyurdu 1 Kuyusu’nda 4 bin 75 metreye inildiğini, ve sondaj çalışmalarının biraz daha devam edeceğini belirterek, “KKTC’de ikinci sondajı karada yapacağız. Bu tamamlayıcı bir sondaj olacak. Daha sonra denize geçeceğiz.’’ dedi.

4- CHP Merkez Yönetim Kurulu (MYK) Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu başkanlığında parti genel merkezinde toplandı. CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Haluk Koç, MYK devam ederken düzenlediği basın toplantısında, açıklamalarda bulundu.’’Oslo görüşmelerine’’ ilişkin geçen hafta düzenlediği basın toplantısında, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’a sorduğu soruları hatırlatan Koç, aradan 5 gün geçmiş olmasına rağmen tatmin edici yanıtlar alamadıklarını söyledi. 201

5- Merkez Bankası Para Politikası Kurulu, Başkan Erdem Başçı başkanlığında toplandı. Merkez Bankası Para Politikası Kurulu, politika faizi olan bir hafta vadeli repo ihale faiz oranının yüzde 5,75’te sabit tutulmasına karar verdi. Merkez Bankası Para Politikası Kurulu, gecelik faiz oranlarını borçlanmada yüzde 5 düzeyinde sabit tutarken, borç vermede ise yüzde 11,5’ten yüzde 10’a düşürdü.

6- Başbakanlık Yatırım Ajansı Başkanı İlker Aycı, İstanbul’da düzenlediği basın toplantısında, gelecek birkaç hafta içinde Amerika kıtasından büyük bir markanın Türkiye’de yatırım kararını açıklayacaklarını söyledi.

7- İstanbul 10. Ağır Ceza Mahkemesi, BDP İstanbul Milletvekili Sebahat Tuncel hakkında 8 yıl 9 ay hapis cezası verdi.

8- Muş Valiliğinden yapılan açıklamada, Bingöl-Muş karayolundaki terör saldırısında 7 askerin şehit olduğu, 7’sinin durumu ağır olmak üzere 63 askerin de yaralandığını belirtildi.

9- Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan, Avusturya Federal Ekonomi, Aile ve Gençlik Bakanı Reinhold Mitterlehner ile Viyana’da bir araya geldi. Görüşmeden sonra basın mensuplarının sorularını cevaplayan Bakan Çağlayan, Merkez Bankasının faiz koridorunu daraltması ile ilgili olarak, “Ben bunu 3 ay önce ifade etmiştim. ‘Gelin şu faiz koridorunu daraltalım’ demiştim. ‘Üst koridoru biraz geriye çekelim’ demiştik. Bizim uçağımız yumuşak iniş yaptı, biz de o inişi yakıt almak için yaptık, yoksa orada durmak için yapmadık.” dedi.

10- ABD Genelkurmay Başkanı Orgeneral Martin Dempsey, Türkiye’deki temaslarını tamamladıktan sonra ABD’ye dönerken uçakta açıklamalarda bulundu. Dempsey, Amerikan ve Türk liderlerin Suriye’deki olaylara bakışının benzer olduğunu ve bu ve diğer bölgesel konularda birlikte çalışmakta mutabık kaldığını söyledi.202

19 EYLÜL 2012

1- TBMM Başkanı Cemil Çiçek, TEPAV tarafından düzenlenen “Demokrasiye Geçiş Çağında Anayasa Yapmak” başlıklı konferansın açılışında “Nefreti tahrik ve teşvik etmek özgürlük kapsamında mıdır?”, “Özgürlüğün kötüye kullanılmasıyla irtibatı nedir?” gibi kavramların tartışma konusu olmaya devam ettiğini belirtti. Bunlara uygun düzenlemeler yapılmadığı takdirde yorumlara bakılacağını, yorumlarla özgürlük alanlarını düzenlemenin de başka tartışmaları doğuracağını ifade eden Başkan Çiçek, bu konularda sağlıklı düzenleme yapılamadığı takdirde ortaya çıkan ve şiddete doğru hızla yol alan gelişmelerin başka özgürlüklerin kullanımını tehlikeye soktuğuna vurgu yaptı.

2- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Bingöl saldırısı sebebiyle Genelkurmay Başkanı Orgeneral Necdet Özel’e başsağlığı mesajı gönderdi. Terörle mücadelede kararlılık mesajı verirken, kanlı örgütün hedefi ve hükümetin bunun karşısındaki tavrını net bir dille ortaya koydu. “Bu saldırılar karşısında tek bir geri adım atmayacağız.” diyen Başbakan Erdoğan, kanlı eylemlerin Türkiye’yi kararlı yürüyüşünden koparmasına, toplumsal huzur ve barışı bozmasına asla müsaade etmeyeceklerini vurguladı.

3- Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, NTV’de katıldığı programda CHP’nin “Oslo Protokolü” iddiasıyla kamuoyuna açıkladığı belgenin aslında 1 yıl önce ortaya çıkan bir haber olduğunu belirterek, “Terörü sona erdirmek için ihtiyaç olursa terör örgütü temsilcileriyle yine görüşüleceğini” söyledi.

Bingöl-Muş karayolundaki askerî konvoya yapılan saldırıya ilişkin eleştirilere de cevap veren Başbakan Yardımcısı Arınç, askerlerin Elazığ’dan birliklerine gönderildiğini, bu yüzden 1993’teki 33 er olayıyla benzerlik kurulduğunu hatırlattı.

4- Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ, Hürriyet gazetesine yaptığı açıklamada, Başbakan Erdoğan’ın açıklamasının ardından İslamiyet aleyhine yapılan Müslümanların Masumiyeti filminin yarattığı infialden dolayı, Türk ceza yasalarına nefret suçuna ilişkin hükümler koymak için çalışma başlatıldığını açıkladı. Bunun “kutsal değerlere hakaret” tanımı çerçevesinde yapılabileceğini bildiren Başbakan Yardımcısı Bozdağ, “Bu konuda bir çalışma başlatıldı. Bunun anayasa içerisinde değil, ceza kanunları içerisinde halledilmesi gerektiğini düşünüyoruz.” dedi. 203

5- Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Nihat Ergün, TÜSİAD tarafından İzmir’de düzenlenen “Türkiye Kimya Sanayi Stratejisi Belgesi Toplantısı”nda yaptığı konuşmada, kimya sektörünün çok önemli bir sektör olduğunu belirterek, “Sektör geçen yıl 13 milyar dolarlık ihracata karşın, 38 milyar dolar ithalat gerçekleştirdi. Dolayısıyla 25 milyar dolar açık veren bir sektörle karşı karşıyayız. Petrol ve doğal gaz üreten bir ülke olmadığımıza göre, türevlerine odaklanmalıyız. Kas gücü, alın teri de çok önemli ama asıl önemli olan akıl teridir. Kas gücünün, alın terinin bizi getireceği zenginlik seviyesi bellidir, biz ancak akılla zenginleşebiliriz.” dedi.

TÜSİAD Başkanı Ümit Boyner ise, Bilim Teknoloji ve Sanayi Bakanlığının başlattığı, orta ve uzun vadeli eylem planları ile desteklenen “Sektörel Strateji Belgesi” yaklaşımını çok önemli bir araç olarak gördüklerini belirterek, “Bu eylem planlarının hem özel sektör hem devlet yetkililerinden oluşan katılımcı bir mekanizma ile desteklenmesi, Türkiye’ye hızlı karar ve eylem gerektiren küresel rekabet ortamında daha esnek bir strateji yaklaşımı sağlayacaktır.” dedi.

6- Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar, Türkiye Müteahhitler Birliği tarafından düzenlenen toplantıda Türkiye’deki 20 milyon konutun yaklaşık 5 milyonunun, 1999 depreminden sonra yapıldığını söyledi. Bakan Bayraktar, bu konutların göreceli olarak depreme dayanıklı kabul edildiğini söyledi. Deprem öncesinde inşa edilmiş olan 15 milyon konutun yaklaşık 6,5 milyonunun ise riskli olduğunu söyleyen Bakan Bayraktar, 5 Ekim’de Türkiye’nin 33 vilayetinde, yaklaşık 100 noktada, önce kamu binalarından başlamak üzere kentsel dönüşüm çalışmalarını başlatacaklarını ifade etti.

7- Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, TRT Türk’de “Görüş Farkı” programında; etnik, mezhep, kimlik ayrımcılığı yapan ulusalcılığın Türkiye’yi parçalanmaya götüreceğini söyleyerek, “O dışlayıcılık Orta Doğu’yu, Balkanlar’ı, Kafkaslar’ı parçaladığı gibi parçalar. Bizim yaklaşımımız Türkiye merkezinde bütün bu parçalanmışlıkları gidermek.” dedi. Bakan Davutoğlu, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın son kez genel başkan adayı olacağı AK Parti Kongresi’ni, “veda kongresi” olarak görmediğini de belirtti.

8- Gümrük ve Ticaret Bakanı Hayati Yazıcı, İstanbul’da düzenlenen İnteraktif Pazarlama Zirvesi’nin açılışında, 2012 yılının 7 ayında e-ticaret hacminin yaklaşık 17,5 milyar liraya ulaştığını belirterek, “Bu da geçen yıla göre yüzde 40 civarında bir artış demektir.” dedi. Bu bağlamda, Türkiye’nin 2011 yılında oransal olarak, Hindistan’dan sonra dünyada en hızlı büyüyen 204

ikinci e-ticaret pazarı olduğunu aktaran Bakan Yazıcı, Türkiye’de bugün 53 milyon kredi kartının kullanıldığını kaydetti. E-ticaret işyeri sayısının ise 2008 yılına göre 3 kat artışla Eylül 2012’de yaklaşık 55 bine ulaştığı bilgisini verdi.

9- Milli Eğitim Bakanı Ömer Dinçer, Eskişehir Osmangazi Üniversitesinin yeni öğretim yılının açılış töreninde konuştu. Üniversite öğrencilerinin yurt ve yatak kapasitelerini artırdıklarını söyleyen Bakan Dinçer, “Öğrencilerimizin önünde büyük bir engel olan katsayı eşitsizliğini de ortadan kaldırarak her öğrencimizin istediği alana herhangi bir kısıtlama olmaksızın tercih edebileceği bir imkân ortaya koyduk. Arzumuz üniversitede karşılaşılan zorlukları en aza indirmek ve her öğrencinin eşit koşullarda kaliteli eğitim almasını sağlamaktır.” dedi.

10- MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, Elazığ’dan Van ve Muş’a silahsız askerleri otobüslerle götüren konvoya düzenlenen ve 9 askerin şehit düştüğü terörist saldırı konusunda yayınladığı mesajda, “Emniyet ve istihbarat zaaflarıyla birlikte, araç ve personel kaynaklı eksiklikler kapsamında biriken şüpheler etraflıca ele alınmalı, görev ihmali veya dikkatsizlikten kaynaklı aymazlıklar ortaya çıkarılmalıdır.” değerlendirmesinde bulundu.

11- BDP Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, Yenişehir Belediyesi tarafından yapılan tesislerin açılışında yaptığı açıklamada “devlet silah bıraksın” gibi bir söylemlerinin kesinlikle olmadığını savundu. Demirtaş, devletin silahlı olmasının doğal olduğunu, sadece ellerin tetikten çekilmesini istediklerini bildirdi. Demirtaş, CHP’yi de eleştirerek, parti yönetiminin bir yandan çözüm için “diyalog” deyip daha sonra da Oslo görüşmelerini medyaya sunarak kendisiyle çeliştiğini vurguladı.

12- AK Partiyle bütünleşme kararı alan HAS Parti kendisini feshetti. Yapılan olağanüstü kongrede 179 delegenin 165’i partinin feshi yönünde görüş bildirdi.

13- Genelkurmay Askerî Savcılığı, 22 Haziran’da Suriye karasularında düşen Türk jetiyle ilgili soruşturmayı tamamladı. Jetin, uluslararası hava sahasında uçarken yakınında patlayan füzenin etkisiyle düştüğünü açıklayan savcılık, teknik bir arıza bulunduğuna ve bu sebeple düştüğüne yönelik bir bulgu tespit edilmediğini belirtti.205

14- Türkiye Ekonomik ve Sosyal Etütler Vakfı (TESEV), “Referandumdan Sonra HSYK” başlıklı raporunu kamuoyu ile paylaştı. Raporda, yargının iş yüküne dikkat çekilirken savcı başına ortalama bin 500, hâkim başına ise bin 200 dosya düştüğü vurgulandı. Rapora görüşleriyle katkı yapan HSYK Birinci Daire Başkanı İbrahim Okur, “cemaat yargıyı ele geçiriyor” iddialarına karşı çıktı. HSYK’nın çoğulcu yapısı dolayısıyla tek bir anlayışın kararlara etki edemeyeceğinin altını çizdi. Şu anki yargının sorununun ideolojik değil yapısal olduğunu kaydetti.

15- Tunceli’nin Ovacık ilçesi Cumhuriyet Savcısı Murat Uzun, adliye lojmanında uğradığı silahlı saldırı sonucu ağır yaralandı.

16- Galatasaray, Şampiyonlar Ligi H Grubu’ndaki ilk maçında deplasmanda Manchester United’a 1-0 mağlup oldu.

17- Basın Konseyi Yüksek Kurulu Genel Sekreteri Hasan Sınar ve Yönetim Kurulu Üyesi Gökmen Karadağ, görevlerinden istifa etti.

18- İran Ulusal Yüksek Güvenlik Konseyi Genel Sekreteri ve Nükleer Başmüzakerecisi Said Celili, Avrupa Birliği Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Catherine Ashton ile İstanbul’da bir araya geldi. Görüşmelerinin verimli ve olumlu geçtiğini söyleyen Celili, ortak noktaları değerlendirdiklerini ve yeni işbirlikleri için ne yapabileceklerini konuştuklarını belirtti.

19- Başbakan Yardımcısı Ali Babacan, Malezya’da düzenlenen Küresel İslami Finans Forumu’nda yaptığı konuşmada, 2013 yılının zorlu geçeceğini belirterek, özellikle ABD için test yılı olacağını söyledi. ABD seçimlerinin sonrasında hükümeti önemli kararların beklediğine dikkat çekerek, “Yeni ekonomi yönetimi bazı mali seçimlerle karşı karşıya kalacak. 2012, Avrupa için bir test yılı oldu. 2013 ise ABD için test yılı olacak.” dedi. Gelişmekte olan ekonomilerin hali hazırda gelişmiş ülkelerdeki bütçe açığı ve kamu borç sorunlarına sahip olmadığını ifade eden Başbakan Yardımcısı Babacan, “Buna rağmen, yavaşlama sinyalleri var. Dış talep azalıyor.” dedi.

20- Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan, MÜSİAD’ın Viyana’da düzenlediği yemekte, Türkiye’nin otomotiv sektöründe Avrupa’da önemli bir yere gelmesine rağmen 6 milyar dolarlık motor ithalatı yaptığına dikkat çekti. 206

Bakan Çağlayan, bunun nedeninin bu alanda lisans verenlerin hamallık görevi yüklemesi olduğunu kaydetti. 100 dolarlık bir otomobil için 56 dolarlık dış ürün alınması gerektiğine dikkat çekti.

21- Standart&Poor’s (SP), Suriye’deki karışıklığın bölge ülkeleri açısından riskler içerebileceğini belirten bir rapor yayınladı. Raporda, bölgedeki mülteci sorunu, ticaret kısıtlamaları ve karışıklığın diğer ülkelere yayılması gibi risklerin bulunduğuna da dikkat çekildi.

22- Özgür Suriye Ordusu, Akçakale Sınır Kapısının karşısında yer alan Tel Abyad Sınır Kapısını ele geçirdi. Çatışmalar sırasında Türkiye tarafındaki çok sayıda eve ve okula mermiler isabet etmesi ve 3 kişinin yaralanması üzerine Akçakale’de okullar tatil edildi. Öte yandan çatışmayı fırsat bilerek, sınır kapısına terör örgütü PKK bayrağı asarak sınırdaki Türk askerlerine ateş açmaya hazırlanan 8 silahlı PKK üyesi, Özgür Suriye Ordusu askerleri tarafından öldürüldü.

23- Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad Şam’da İran Dışişleri Bakanı Ali Ekber Salihi ile bir araya geldi. Esad görüşme sonrası yaptığı açıklamada, Suriye’deki savaşın “sadece kendi ülkesini değil İsrail karşıtı direniş eksenini de hedef aldığını” ileri sürdü. Suriye’nin egemenliğine ve halkın özgür kararına saygı gösterilmesi gerektiğini ifade eden Esad dış müdahalenin reddedildiğini belirtti. Salihi de Tahran’ın Suriye’ye olan desteğini bir kez daha yineleyerek “Tahran Suriye’ye sınırsız desteğini sürdürecektir.” ifadesini kullandı.

24- ABD Başkanı Barack Obama, David Letterman’ın sunduğu “The Late Show” programında, “Müslümanların Masumiyeti” adlı provokatif filmin sebep olduğu protestolar ve Amerikan elçiliklerine yönelik saldırılarla ilgili konuştu. İslam dünyasında infiale yol açan filmin yönetmenini “karanlık bir karakter” şeklinde niteleyen Obama, hoşgörüsüzlük ve aşırıcılık silsilesinin Müslümanların büyük çoğunluğunu temsil etmediğini ifade etti.

25- Meksika’nın Reynosa şehrindeki doğalgaz dağıtım merkezinde çıkan yangında 26 işçi öldü, 46 işçi de yaralandı.207

20 EYLÜL 2012

1- CHP Sözcüsü Haluk Koç’un geçen salı günü MYK toplantısı sürerken düzenlediği basın toplantısında, MİT ile PKK arasında Oslo’da yapılan görüşmelerin belgelerini açıklayarak eleştirmesinin ardından, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu Habertürk’e yaptığı değerlendirmede, Oslo görüşmelerinin sürmesinden yana olduklarını söyledi. Kılıçdaroğlu, BDP’li milletvekillerinin dokunulmazlığının kaldırılması konusunda ise CHP’nin dokunulmazlıklar konusundaki tavrının belli olduğunu ve kürsü dokunulmazlığı dışında bütün dokunulmazlıkların kaldırılmasından yana olduklarını, bu yönde bir düzenlemeye de destek vermeye hazır olduklarını söyledi.

2- Anayasa Mahkemesi, kamuoyunda 4+4+4 olarak bilinen 6287 sayılı İlköğretim ve Eğitim Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun’un bazı hükümlerinin iptal talebini reddetti. CHP, Kanun’un bazı hükümlerinin iptali ve yürürlüğünün durdurulması talebiyle Anayasa Mahkemesi’nde dava açmıştı.

Öte yandan Mahkeme, CHP’nin 2008 ve 2009 yıllarında toplam 2 milyon 691 bin TL tutarındaki harcamasını kabul etmedi ve bu miktarın Hazine’ye devredilmesine karar verdi.

3- Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Nihat Ergün, gazetecilerle sohbet toplantısında bir araya geldi. Bakan Ergün, otomobil üreticilerinin “yerli marka yapalım 1 milyon 500 bin satalım” dediklerini belirterek, “Dünyada hiçbir firma çıkar çıkmaz milyonlar satmadı. Türkiye’de yıllık satış rakamları 1 milyona dayandı. Bu sayının yüzde 10’una yani 100 bin satmaya cesaret edemeyenler cesaretlerini gözden geçirsin.” dedi.

Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan da “İhracatta Sürdürülebilir Üretim Ağları” konulu basın toplantısının ardından gazetecilere yaptığı açıklamada, otomotiv sektörüne ilişkin bir çok teşvik bulunduğunu ve bu teşvikleri söylemediklerini belirtti.

4- Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, Sinop’ta yapılması planlanan nükleer santral ile ilgili müzakerelerin, Çin, Kanada, Japonya ve Güney Kore ile sürdüğünü söyledi. Bakan Yıldız, Japonya’da geçen yıl meydana gelen deprem ve tsunaminin ardından Fukuşima Nükleer Santrali kazasının, Türkiye’de bir yıllık gecikmeye sebep olduğunu belirterek, “Hangi ülke hangi teklifi verecek ama bu ayın sonuna kadar netleşecek ve ayın sonuna kadar bir ülke bu yarışı bitirecek. Çin var, Kanada var, Güney Kore ve Japonya var. Hangi firmalar bu yarışı galip bitirecektir, onu bilmiyoruz.” dedi.208

5- İçişleri Bakanı İdris Naim Şahin, Düzce’de Valilik ve Belediyeyi ziyaret ederek çalışmalar ve kentin sorunları hakkında bilgi aldı. Yenikent polis merkezi hizmet binasının açılış törenine de katılan Bakan Şahin, bölücü terör örgütünün hedeflerine ulaşamayacağını belirterek, “millet olarak güzelliklere, iyiliklere ve mutlu yarınlara ulaşmakta karalıyız.” dedi.

6- UEFA Avrupa Ligi’nde mücadele eden Fenerbahçe, Fransızların Marsilya takımıyla oynadığı maçta 2-2 berabere kaldı.

7- Avrupa Birliği Bakanı Egemen Bağış, resmi ziyarette bulunduğu Portekiz’in başkenti Lizbon’da Portekiz Dışişleri Bakanı Paulo Portas ile bir araya geldi. Bakan Bağış, “Portekiz’in, AB’ye üyelik sürecinde Türkiye’ye verdiği devamlı destek bizi motive ediyor.” dedi. Türkiye ve Portekiz arasındaki ilişkilerin çok farklı boyutlarda her geçen gün daha da arttığını kaydeden Bakan Bağış ayrıca, her iki ülkeden giden turist sayısının karşılıklı artış gösterdiğini söyledi. Portekiz Dışişleri Bakanı Portas da, özellikle Suriye krizine değinerek, “Türkiye’nin mültecilere yardımları övgüye değer.” dedi.

8- Kanada Dışişleri Bakanı John Baird’in resmi davetlisi olarak Kanada’ya giden Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Toronto Başkonsolosluğunun resmi açılışını yaptı ve Türk toplum üyeleriyle sohbet etti. Bakan Davutoğlu burada yaptığı konuşmada, Kanada’da yaşayan Türk toplumuyla gurur duyduklarını belirterek, dünyanın neresinde olursa olsun Türk vatandaşlarının arkasında güçlü bir Türkiye olduğunu söyledi.

9- Suriye’nin başkenti Şam’da muhaliflerce düşürüldüğü tahmin edilen bir askeri helikopterin 200 kişi taşıyan bir yolcu uçağına çarptığı bildirildi. Öte yandan El Rakka’da düzenlenen hava saldırısında bir benzin istasyonunun isabet aldığı ve 54 kişinin öldüğü bildirildi. 209

21 EYLÜL 2012

1- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Filistin Devlet Başkanı Mahmut Abbas ile görüştü. Görüşmeden sonra El Kudüs Üniversitesi tarafından düzenlenen Fahri Doktora unvanı aldığı törenin ardından üniversite rektörü Sari Nusseibeh ile görüşen Başbakan Erdoğan basın mensuplarının, ABD ziyaretinin Başbakanlık tarafından AK Parti Büyük Kongresi nedeniyle iptal edildiğinin açıklandığının hatırlatılması üzerine, önündeki en önemli sürecin AK Parti’nin 30 Eylül’de yapılacak büyük kongresi olduğunu belirtti. Parti tüzüğü gereği son dönem genel başkanlık yapacağını ifade eden Başbakan Erdoğan, “Omurgaya dikkat ederek, güç katacak, adeta hücre yenilenmesini getirecek ve bayan arkadaşlarımıza da asgari, asil ve yedekte yüzde 30’u koruyacağımız, hanım kardeşlerimizle güçlendirilmiş bir parti yönetimi oluşacak.” dedi.

2- CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Kartal’da düzenlenen “Barışa Çağrı” mitingindeki konuşmasında, Türkiye’de adaletin olmadığını, kime sorulursa sorulsun herkesin kabul edeceğini söyleyerek, “Bu yargılama sistemiyle, siyasi otoritenin emrine verilen bu yargı düzeniyle bu ülkede adalet olmaz.” ifadesini kullandı. Adaleti sağlayacak partinin CHP olduğunu ifade eden Kılıçdaroğlu, CHP’nin özgürlükten, eşitlikten, sağlıklı büyümeden yana olduğunu söyledi.

3- Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, İzmir Ticaret Odası tarafından restore edilen Salepçioğlu Camisi’ni yeniden ibadete açtı. Tarihi Kemeraltı Çarşısı içinde bulunan camiye gelen Başkan Yardımcısı Arınç, restorasyonla ilgili İzmir Ticaret Odası (İZTO) Yönetim Kurulu Başkanı Ekrem Demirtaş ve restorasyonda görev yapan mimarlardan bilgi aldı. Vakıflar Genel Müdürlüğü’nden sorumlu bakan olduğunu ve bu genel müdürlüğe bağlı 25 ilde bölge müdürlüklerinin bulunduğunu ifade eden Başkan Yardımcısı Arınç, son dönemde İzmir ve çevresinde ne kadar kültür ve tarih varlığı varsa ya esaslı onarım ve tadilatlarının ya da restorasyonlarının gerçekleştirildiğini kaydetti.

4- Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ, Boğazlıyan ilçesinde yapılan 1. Uluslararası Anadolu Şeker Pancarı Sempozyumu’na katılmak üzere gittiği Yozgat’ta Vali Abdulkadir Yazıcı’yı ziyaret etti. Başbakan Yardımcısı Bozdağ, Almanya’da Müslümanların tepkisine neden olan afiş kampanyasına ilişkin olarak, “Bunun ertelenmesi değil, iptal edilmesi doğru olanıdır. Öyle gözüküyor ki Alman hükümeti hala yaptığı yanlışlığın farkında değil.” dedi.210

5- Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay, İzmir’de “EXPO 2020 İzmir” Ege Bölgesi Bilgilendirme Toplantısı’nda yaptığı konuşmada, EXPO’nun herkes için özel, bütün sivil toplumun sahiplenmesi gereken bir proje olduğunu belirtti. Sivil toplum kuruluşlarının tamamının ve Büyükşehir Belediyesi başta olmak üzere tüm belediyelerin bunda sorumluluk taşıması, işin öncüsü olması gerektiğini kaydeden Bakan Günay, “Daha fazla yeşil alan üretmek, daha yaşanılabilir bir dünya yaratmak için hepimize görevler düşüyor.” dedi.

6- Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, CHP İstanbul Milletvekili Kadir Gökmen Öğüt’ün Melen Suyu Projesi’ne ilişkin yazılı soru önergesini cevaplandırdı. Melen Sistemi 1. Aşaması’nın tamamlandığını ve test çalışmalarına başlandığını bildirdi. Bakan Eroğlu, Melen Projesi’nin yaklaşık 135 kilometrelik kısmının tamamlanarak 2007 yılında İstanbul’a su verilmeye başlanıldığını ve böylece şehrin susuzlukla karşı karşıya kalma riskinin atlatıldığını belirtti.

7- Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım, İzmir Körfezi ve Limanı Rehabilitasyon Projesi Çalıştayına katıldı. Bakan Yıldırım, İzmir Körfezi ve İzmir Limanı’nın Rehabilitasyon Projesi’nin, konu hizmet olunca siyasetin teferruat olduğu gerçeğini bir kez daha ortaya koyan bir proje olduğunu söyleyerek, Büyükşehir Belediyesi ile TCDD arasında İzmir’de önemli projelerde işbirliği yapıldığını ve güzel projelere imza atıldığını belirtti.

8- İstanbul 10. Ağır Ceza Mahkemesi “Balyoz Güvenlik Harekat Planı” davasında kararlarını açıkladı. Türkiye Cumhuriyeti Hükümetini ortadan kaldırmaya eksik teşebbüs iddiasıyla yargılanan 250’si tutuklu 365 sanıktan 325’i hapis cezalarına çarptırıldı. 1 Albay ile 36 astsubay beraat etti. Tutuksuz 75 sanık hakkında tutuklama kararı çıkarken, tutuklu hiçbir sanık hakkında tahliye kararı verilmedi.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, “Balyoz” davasında verilen karara ilişkin, “Gerekçeyi bilmeden bu konuyla ilgili açıklama yapmam doğru olmaz. İlk derece mahkeme kararından sonra bir de Yargıtay süreci var. Yargıtay kararını da takip etmek, görmek durumundayız. Bizim tüm temennimiz, arzumuz buradan haklı bir kararın çıkmasıdır.” şeklinde değerlendirmede bulundu. 211

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, “Balyoz Planı” davasında verilen karara ilişkin, “Türkiye’de nereden gelirse gelsin her türlü darbeye karşıyız. Bunu bir köşeye yazacağız. Halktan büyük bir güç yoktur. Onu da bir köşeye yazacağız. Ama bir ülkede adil yargılama yoksa, kişileri alacaksınız içeri atacaksınız, savunma hakkı vermeyeceksiniz, bunu kabul etmiyoruz. Özel yetkili mahkemeleri kabul etmiyoruz.” dedi.

Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, “Balyoz Planı” davasında kararın açıklanmasıyla ilgili olarak, “Bu, Türkiye’de demokrasi açısından, sivil asker ilişkileri bakımından son yıllarda yaşadığımız gelişmelerin ortaya koyduğu sonuçlar bakımından çok önemli bir davaydı. Sonuçlanmış olmasına seviniyorum ama şüphesiz kararı beğenmeyenlerin üst yargıya, temyize gitme hakları var.” dedi.

Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ, ‘’Balyoz Planı’’ davası kararıyla ilgili olarak, “Mahkeme gerekçeli kararını açıkladığı zaman daha net bir şekilde öğrenmiş olacağız. Bu nihai bir karar değil. Sonuç itibariyle Yargıtay aşaması var.” dedi.

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım, “Balyoz Planı” davasında kararın açıklanmasıyla ilgili olarak, “Hepimiz ümit ediyoruz ki demokrasi dışı hiçbir girişim, teşebbüs bir daha ülkemizde olmasın. Hukuk devleti, herkesin güven duyacağı bir anlayışa ulaşmış olsun.” dedi.

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, İstanbul 10. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından bugün kararı açıklanan “Balyoz Planı’’ davasıyla ilgili yaptığı yazılı açıklamada, “21 ay süren, birçok tartışma ve muammaya sahne olan sözde darbe davası neticesinde, verilen kararın vicdanları kanattığı ve adaletsizliği tescil ettiği gün gibi meydandadır.” ifadesini kullandı.

9- TOBB ile Türkiye Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler ve Yeminli Mali Müşavirler Odaları Birliği (TÜRMOB) tarafından TOBB Konferans Salonu’nda düzenlenen “1. Uluslararası İş Etiği Kongresi” nin açılışında konuşan Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı Rifat Hisarcıklıoğu, “Ticarette etiğin tercih edilebilirlikte etkili olmaya başladığını belirterek, “Bugün, Çin’in Şanghay kentinde bir gömlek üretilirken işçi sağlığına önem verilip verilmediği, Londra’da o gömleği satın alan tüketici için önemli.” dedi.

10- Danimarka’da Kophenag Şehir Mahkemesi terör örgütü PKK’ya para aktarmak suçlamasıyla gözaltına alınan 8 kişiden 7’sinin tutuklanmasına 1’inin ise tutuksuz yargılanmasına karar verdi.212

22 EYLÜL 2012

1- TBMM Başkanı Cemil Çiçek gazetecilerin “Balyoz Planı” davası kararına ilişkin değerlendirmesini sormaları üzerine “Olmaz, Anayasa’ya, 138’e bir bakıver, ondan sonra soru sor. Bizde anayasa var mı?” cevabını verdi. Anayasa’nın 138. Maddesi’nde, “Görülmekte olan bir dava hakkında Yasama Meclisinde yargı yetkisinin kullanılması ile ilgili soru sorulamaz veya herhangi bir beyanda bulunulamaz” hükmü yer alıyor.

2- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, AK Parti İstanbul İl Başkanlığı Danışma Meclisi ve Katılım Toplantısı’nda, feshedilen HAS Parti Genel Başkanı Numan Kurtulmuş’un da aralarında bulunduğu 222 kişiye rozetlerini taktı. Törende konuşan Başbakan Erdoğan, “Sayın Kurtulmuş’a ve şu anda feshedilmiş HAS Parti’de birlikte yol yürüdüğü arkadaşlarına ‘AK Parti’ye, AK Parti çatısı altına, yuvanıza hoş geldiniz’ diyorum. Bugün, işte bu salonda yaşanan bu buluşma, aynı çınarın dallarının, aynı kökten beslenen dava kollarının kucaklaşmasıdır.” dedi.

Kurtulmuş da “AK Parti’ye elimizi, ruhumuzu, bütün benliğimizi taşın altına koyarak bir nefer bir karınca gibi çalışmaya geldik. Bu bütünleşme gönüllerin, ideallerin bütünleşmesi olacak. Güçlü ve yeniden büyük Türkiye’nin kurulması iç in büyük bir sinerjinin ortaya çıkacağını ümit ediyorum. Bu konuda yeniden güçlü ve büyük bir Türkiye’nin kurulması için üzerimize düşen her türlü sorumluluğu yerine getireceğiz.” dedi.

Konuşmasında terör konusunda medyayı da eleştiren Başbakan Erdoğan, “Diyorlar ki Başbakan medyaya çok saldırıyor. Bir gün terör örgütü çıkıyor askeri arkadan vuruyor, ertesi gün medya güvenlik güçlerimizi yerden yere vuran yayınlar yapıyor. Bu asker, bu polis bir mücadelenin içindeler. Herkese düşen bu mücadeleye köstek değil, destek olmaktır.” dedi.

3- Gaziantep’te çeşitli temaslarda bulunan CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, gazetecilerin “Balyoz Davası”yla ilgili soruları üzerine, “Silivri yargılamaları artık tarihe mal olan yargılamalardır. Delillerin değerlendirilmediği, bilirkişi raporlarının gözardı edildiği yargılama sürecinde adalet beklemek doğru değildir. Adaletin olmadığı yerde, siz hukukun üstünlüğünden söz edemezsiniz. Dolayısıyla Silivri yargılamaları, adaletin dağıtıldığı, kamu vicdanının tatmin olduğu mahkemeler değildir. Vicdanın, siyasi otoritenin eline verildiği mahkemelerdir, dolayısıyla buralarda adalet söz konusu değildir.” dedi.213

4- Anayasa Mahkemesi Başkanı Haşim Kılıç, Balyoz Davası’nda alınan kararlar üzerine yaptığı açıklamada, “Devam eden bir davada yorum yapmak doğru değil. Yargıtay kararı onaylarsa dava bize gelebilir.” dedi. Tutukluluk konusunun Avrupa İnsan Hakları Mahkemesinde farklı değerlendirildiğini vurgulayan Kılıç, “Eğer tutukluluğa yapılan itiraz reddedilirse, AİHM bunu kesinleşmiş karar olarak kabul ediyor ve değerlendirmeye alıyor.” dedi.

Kılıç, Yüksek Mahkemenin ilgili dairelerinin tutukluluklara yapılmış itirazları kesinleşmiş karar olarak değerlendirmezse bu durumda AİHM’in aksine dosyayı incelemeyeceğini ve reddedeceğini de kaydetti. Mahkemenin sadece başvuran kişi açısından karar vereceğini dile getiren Kılıç, “Ama bir davada Anayasa Mahkemesi içtihat oluşturursa diğerlerinin müracaatına gerek kalmayabilir.” dedi.

5- Antalya’da gazetecilerin sorularını cevaplayan Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, “Balyoz Planı” davasında kararın açıklanmasıyla ilgili olarak, “Hiçbirimiz insani olarak, ‘Oh oldu, ne iyi oldu’ demek durumunda değiliz. Yargı kararları beğenilir, beğenilmez, eleştirilir, eleştirilmez, ama daha ilk kademesindeyiz, başlangıcındayız. Daha sonra mutlaka Yargıtay aşaması olacak, temyizden de geçecektir. Temyiz bozma yapabilir, onama yapabilir. Ona ilişkin hukuki süreç de farklıdır.” dedi.

6- BDP Genel Başkan Yardımcısı Gültan Kışanak, partisi tarafından İstanbul Taksim’de düzenlenen toplantıda dokunulmazlık tartışmalarını değerlendirdi. Ülkenin doğusundan batısına her gün ocaklara ateş düştüğünü söyleyen Kışanak, Türkiye’nin bu süreci daha fazla taşıyamayacağını savunarak, “1994’te olduğu gibi Kürtlerin parlamento dışına çıkarılması gayretlerine rağmen görevimizin bilincindeyiz. Biz zaten sine-i milletiz, zaten halkın içindeyiz, halkın ta kendisiyiz. Siyasi olarak yürütülecek operasyonlara siyasi olarak karşılık vereceğiz.” dedi.

7- Avrupa Birliği Bakanı Egemen Bağış, Portekiz’in başkenti Lizbon’da “Türkiye: Kayıp Yıldız” adlı sanat etkinliğinin açılışında yaptığı konuşmada, Türkiye’nin tanıtımında ve daha iyi anlaşılmasında sanatın çok önemli bir yer tuttuğunu kaydetti. Bakan Bağış, Avrupa’nın “kayıp yıldızı olan” Türkiye’nin AB üyesi olduğu gün bu yıldızın daha da parıldayacağını ifade etti. 214

23 EYLÜL 2012

1- TBMM Başkanı Cemil Çiçek, Kanaltürk televizyonunda canlı yayında gazetecilerin sorularını cevapladı. Balyoz davasında mahkemenin kararının sorulması üzerine, davanın sadece bir aşamasının sonuçlandığını, daha Yargıtay aşaması olduğunu belirtti. Yargıtay aşamasından sonra kişisel başvuru olarak Anayasa Mahkemesi aşaması da olduğunu hatırlattı. Hukuki değerlendirmenin Yargıtay aşamasından sonra yapılabileceğini bildiren Başkan Çiçek, “Bu davayla ilgili hukuki değerlendirme yapabilmek için gerekçeli kararın açıklanması şart.” dedi.

2- CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Suriye’deki olayların bölgeye etkisini yerinde görmek için gerçekleştirdiği gezi kapsamında ilk olarak Hatay Valisi Mehmet Celalettin Lekesiz’i makamında ziyaret etti. Burada yaptığı konuşmada, Hatay’ın önemine değinen Kılıçdaroğlu, “Huzursuzluk olmasın istiyoruz. Arzumuz, sorunlarından arınmış, eski güzel günlerine kavuşmuş bir Hatay. O Hatay’ı özleyeceğiz ama onu mutlaka el birliğiyle yaratacağız tekrar.” dedi. Gazetecilerin “Ziyaret kapsamında kampları ziyaret edecek misiniz?” sorusuna Kılıçdaroğlu, “Hayır” cevabını verdi. “Kampları ziyaret etmemesinin özel bir nedeni var mı?” sorusunu ise, “Özel bir nedeni yok. Sivil toplum örgütleriyle bir arada olmak için geldik. Kampları biliyoruz aslında ne olduğunu da çok iyi biliyoruz.” dedi.

3- Başbakan Yardımcısı Beşir Atalay, Kanal 7 televizyonundaki “Başkent Kulisi” programında gündeme ilişkin açıklamalarda bulundu. Türkiye’nin birliği, bütünlüğü ve huzuru için gerektiğinde yine Oslo’daki gibi görüşmeler yapabileceklerini söyledi. Şu anda bir görüşme olmadığını anlatan Başbakan Yardımcısı Atalay, CHP’nin “hükümet PKK’yla anlaştı” iddialarına ise, “Yalan söylüyorlar. Şu ana kadar hükümetin örgütle, herhangi bir kimseyle bir mutabakatı yoktur.” açıklamasını yaptı. Balyoz davasında mahkemenin kararını da değerlendiren Başbakan Yardımcısı Atalay, “Keşke bu tür iddialar olmasa, ordumuz sivil siyaseti dizayn etmekle uğraşmasa ve böyle cezalar olmasa.” dedi.

4- Danıştay Başsavcılığı’na, 12 Daire Üyesi Mevlüt Çetinkaya seçildi.

5- Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Nihat Ergün, Zaman Sektör Buluşmaları’nda bir araya gelen otomotiv sektörünün öncü isimlerine yaptığı 215

konuşmada, otomotivde 2023 yılında 4 milyon adet üretim ve 75 milyar dolarlık ihracat yapma hedefinin bir vizyon olduğunu söyledi. Sektörün Türkiye’ye yeni yatırımlar çekme planları olduğunu belirten Bakan Ergün, “Yakınımızdaki Afrika gibi büyük pazarları kaçırmamamız gerekiyor. Oradaki insanlar da araçlara binecek.” ifadesini kullandı.

6- Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay, Demre ilçesinde sona eren kazı çalışmalarını yerinde incelemek için gittiği Antalya’da, balyoz davasında verilen kararın sorulması üzerine, “Mahkemenin kararı nihai karar değil. Bereket versin ki nihai karar değil. Çünkü ilk mahkemeler zaman zaman çok tartışmalı kararlar verebiliyor. Bu karar da tıpkı öteki kararlar gibi Yargıtay’a gidecek.” ifadelerini kullandı.

7- MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, Gölbaşı Belediyesi tarafından yaptırılan Rauf Denktaş Yarı Olimpik Kapalı Yüzme Havuzu ve Spor Merkezi ile içinde düğün salonu ve yaşlılar evinin bulunduğu “Bahçeli Parkı”nın açılışında yaptığı konuşmada, açılışını yaptıkları tüm bu tesislerin gayretin ve alın terinin mümtaz bir sonucu olduğunu belirtti. Terör sorununa da değinen Bahçeli, “Şahit olduğunuz üzere, bölücü terör saldırıları, artık eşik ve sınırları çoktan aşmıştır. Askerlerimiz, polislerimiz, korucularımız ve masum insanlarımız, arkası arkasına teröre kurban gitmektedir. Türkiye kanlı bir heyelanın tam ortasına düşmüştür. Acımasızlığın, vicdansızlığın ve vahşiliğin farklı örneklerine her gün bir yenisi eklenmektedir.” dedi.

8- BDP Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, partisinin Bitlis İl Kongresi’ne katılmak ve çeşitli açılışları yapmak üzere Bitlis’e gitti. Açılış töreninde yaptığı konuşmada Demirtaş, belediye başkanlarına dürüstlükten ödün vermemeleri tavsiyesinde bulundu. Demirtaş, “Yapılan bu hizmetler halka lütuf değil mecburuz. Halk bunun için bizi seçmiş. Halk yapılanların yüz katını daha hak ediyor. İnşallah bunları yapacağız da. O günleri en kısa sürede hep birlikte göreceğiz. Ve kendi kendimizi yöneteceğiz. Özerk Kürdistan’da bu halk kendi kendini yönetecek. Böyle AK Parti’nin kredisine muhtaç kalmadan, ona buna muhtaç kalmadan kendi hizmetlerini de yapabilecek.” şeklinde konuştu.

9- BBP Genel Başkanı Mustafa Destici, parti genel merkezinde Merkez Karar Yönetim Kurulu üyeleriyle yapacağı toplantı öncesinde gündemdeki 216

konulara ilişkin değerlendirmelerde bulundu. Balyoz davasında Yargıtay ve uluslararası mahkeme süreçlerinin olduğunu hatırlatan Destici, “Şu anda verilen kararlara bakarak ‘Yargılama bitti, cezalar kesinleşti’ veya ‘Yargıçların verdiği karar siyasidir’ diyemeyiz. Yargıçlar, önlerindeki kanunlar ve yasalara göre karar vermişlerdir. Bir de darbe gerçekleşmediği için ceza verilmesin diye bir şey olmaz. Darbe girişiminde bulunmak, bununla ilgili hazırlıklar yapmak bir nevi darbe yapmak gibi bir şeydir.” diye konuştu.

10- Diyarbakır’ın Kulp ilçesinde teröristler tarafından kaçırılan 2 öğretmen serbest bırakıldı.

11- Mısır Devlet Başkanı Muhammed Mursi, BM Genel Kurulu’na katılmak üzere New York’a gerçekleştireceği ilk ziyareti öncesi Amerikan medyasına konuştu. ABD’nin Arap dünyasına bakışında köklü değişikliklere gitmesi gerektiğini söyleyen Mursi, Washington’ın Arapların değerlerine saygı duyması ve Filistin devletinin kurulmasına yardım etmesi gerektiğini belirtti.

12- Bosna-Hersek’in yeni dini lideri Hüseyin Kavazoviç oldu.

13- Suriye’de çatışmalar sürerken silahlanmaya ve dış müdahaleye karşı çıkan muhalifler başkent Şam’da Rusya ve İran’ın büyükelçilerinin de katıldığı bir konferans düzenledi. Suriye’de Demokratik Değişim için Ulusal Koordinasyon Kurulu toplantısında “iç muhalifler” olarak bilinen 16 parti bir araya gelerek Devlet Başkanı Beşşar Esad’ın barışçıl bir şekilde gitmesi çağrısı yaptı. Kurul Başkanı Hasan Abdülazim, “Emir ve baskılara tabi olmaksızın düşüncelerimizi ifade etmek hakkımız.” dedi. 217

24 EYLÜL 2012

1- TBMM Başkanı Cemil Çiçek, İstanbul’da Fatih Üniversitesinin yeni akademik yılının açılışı nedeniyle yaptığı konuşmada, eğitimin her alanda önemine değinerek, karşılaştığımız sorunların temelinde eğitim yetersizliği var. Terör konusu da dahil bir çok konu için çözüm aranacaksa bunun başında eğitim gelir. En gelişmiş ülkeler dahil her toplumun en öncelikli meselesi eğitimdir.” dedi.

2- Başbakan Yardımcısı ve Hükümet Sözcüsü Bülent Arınç, Bakanlar Kurulu toplantısının ardından yaptığı açıklamada, 17 Ekim’de süresi dolacak olan ve askere sınır ötesi harekat yetkisi veren tezkerenin, Kurulda görüşülerek 1 yıl daha uzatılması için TBMM’ye gönderildiğini söyledi. Başbakan Yardımcısı Arınç, bir gazetecinin terörle mücadelede mobil birliklerin aktif olacağı yönünde haberler olduğunu, bunun doğru olup olmadığının sorulması üzerine, “Bu harekat mobildir. Yarın başka yöntemlerin de kullanılması mümkündür. Elimizdeki bütün imkanları bu konuda başarı sağlamak üzere kullanacağız.” dedi.

Merkez Bankası Başkanı Erdem Basçı da, alınan tedbirler sonucunda otoritelerce 2011 sonunda kredi büyüme hızının yüzde 25’e, 2012 sonunda ise yüzde 15’in altına indirilmesi amacına ulaşıldığını bugün itibariyle kredi büyüme hızının sorunsuz bir şekilde sürdürülebilir seviyelere yaklaştığını söyledi.

3- Başbakan Yardımcısı Ali Babacan, 33. İstanbul Finans Zirevsi’nde yaptığı konuşmada, birkaç haftaya kadar yenilenen Orta Vadeli Program’ı açıklayacaklarını belirtti. Küresel ekonominin zor bir dönemden geçtiğini belirterek, “Türkiye’nin bu konuda gerekli tedbirleri alması gerekir. Önemli olan bu konuda istikrardır. Bütçe dengesi bozulduğunda Türkiye’de ne huzur ne güven kalır. Bunun bilincinde hareket etmek lazım.” dedi.

4- Ulaştırma ve Denizcilik Bakanı Binali Yıldırım, İstanbul’da yapılacak 3. Havalimanı ve Türk Telekom hisselerinin halka arzı hakkında Zaman gazetesine açıklamalarda bulundu. Bakan Yıldırım, 3. Havalimanı için önümüzdeki günlerde ihaleye çıkacaklarını söyledi.

5- MHP Grup başkanvekili Oktay Vural TBMM’de düzenlediği basın toplantısında, “İktidar da ana muhalefet de aynı. ‘Aynı sudan içtik, aynı yolda 218

ilerliyoruz, ikimiz de PKK’nın taleplerini hazmettire hazmettire kabul ettirmek için çabalıyoruz.’ CHP Genel Başkan Yardımcısı ‘Meclis’te masa kuralım’ diyor. Sen kimsin ‘PKK ile Meclis’te masayı kuralım’ diyorsun. Sen git o masaları Boğaz’da, başka yerlerde kur. Biz sahada kaybetmedik ki masada kaybedelim. PKK, iktidarı da ana muhalefeti de vesayet altına almıştır maalesef. Yürütmenin bu süreçleri siyasileştirmiş olması, yürütmenin baskısı altında bu sürecin götürülmesi, verilen Balyoz kararını vicdanlara sığdırmamıştır. Bu sonuca etki eden siyasilere sorumluluklarını hatırlatmak istiyorum. Kim sorumlu kim değil, şu anda maalesef bir sis bombası var. Hükümet ‘Bu süreç bulunmaz nimettir’ dedi, zammı milletimize dayadılar. Bir sis bombası atılıyor, sonra vur millete. Adil yargılama sürecinin işlememiş olması, Türkiye’de yargıyı etkileyen güçlü odakların olduğunu ortaya koyuyor.” sözlerini ileri sürdü.

6- Bosna-Hersek Üçlü Devlet Başkanlığı Konseyi Başkanı Bakir İzzetbegoviç, Zaman gazetesine verdiği mülakatta, ülkesinde l5 yıldır faaliyet gösteren Türk okullarının halk nezdinde çok saygın olduğunu, kaliteli eğitim imkânı sunduklarını, onların tecrübeleri ile çok yol katedildiğini söyledi.

7- Kıbrıs Rum Kilisesi’nin Başkanı Başpiskopos Hrisostomos, Hürriyet gazetesine yaptığı açıklamasında, “Türkiye’den gelip yerleşenler Ada’dan ayrılmalı, Türk askeri geri çekilmeli. Garantilere son verilmeli. Eğer bunlar olmazsa, Kıbrıs sorununa çözüm bulunmaz. Kıbrıslı Türkler Ada’daki nüfusun yüzde 18’ini oluşturuyor. Ancak buna rağmen tek devlete yüzde 25 oranında katılımları sağlanabilir. Kıbrıslı Türkler, m eğer devlete katılırlarsa, Kıbrıs Devleti’nin elit vatandaşı olacaklar. Tek devlet istiyoruz. Türkler istemiyorlar.” sözlerini ileri sürdü.

8- ABD`nin Los Angeles kentinde düzenlenen 64. Emmy Ödülleri töreninde, en iyi komedi dalında “Modern Family”, en iyi drama dalında “Homeland” dizisi kazandı. Homeland`in oyuncularından Claire Danes drama dalında “en iyi kadın oyuncu”, Damian Lewis de yine aynı dalda “en iyi erkek oyuncu” ödülünü aldı. “Modern Family”nin yönetmeni Steve Levitan komedi dalında “en iyi yönetmen” ödülünü kazanırken; filmin oyuncularından Eric Stonestreet de komedi dalında “en iyi yardımcı oyuncu” ödülünü aldı. 219

9- BM’nin 67’inci Genel Kurul çalışmaları New York’ta bir çok dünya liderinin katılımıyla başladı. Genel Kurul’a hitap eden ABD Başkanı Barack Obama, Kuruldan önce CBS Televizyonu’nda yayınlanan “60 Minutes” programına verdiği röportajda, rakibi Mitt Romney’nin ABD’nin Ortadoğu politikalarının “zafiyet içinde ve tavizci” olduğu eleştirilerine cevap verdi. Obama, “Eğer Vali Romney, Ortadoğu’da yeni bir savaş başlatmamız gerektiğini savunuyorsa, bunu açıkça söylesin.” dedi. Kurul çerçevesinde New York’ta bulunan İran Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinejad da, CNN televizyonuna verdiği röportajda, İslam’a hakaret içerdiği gerekçesiyle tepki çeken “Müslümanların Masumiyeti” filmi nedeniyle ABD’ye yönelik protesto gösterilerinde şiddet kullanılmamasını istedi. 220

25 EYLÜL 2012

1- Genelkurmay Başkanı Orgeneral Necdet Özel, Türkiye gazetesine yaptığı açıklamada, PKK’nın yöneticilerine yönelik operasyonlarla ilgili olarak, “Çok iyi korunuyorlar ve çok sık yer değiştiriyorlar. Etkisiz hale getirmek için çalışıyoruz.” dedi. Ayrıca Genelkurmay Başkanı Orgeneral Özel, “İşbirlikçilerle mücadele, teröristlerle mücadele kadar önemlidir. Korku uygulayan, örgüte zorla eleman kazandıranların yakalanması hayati önemi haizdir.” diye konuştu.

2- Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ, Radikal gazetesine yaptığı açıklamada, 325 sanığın 5276 yıl ceza aldığı Balyoz Davası’nın karartılmaya çalışıldığını öne sürdü. Başbakan Yardımcısı Bozdağ, “Bu dava hakkında söz söyleyenler, davadaki delillere göre değil, daha ziyade tuttukları tarafa göre görüş beyan ediyor. O yüzden bu dava hakkında büyük bir karartma olduğunu düşünüyorum. Hiçbir dava bu kadar sulandırma ve karartma kampanyasına maruz kalmamıştır.” dedi.

3- Adalet Bakanı Sadullah Ergin, NTV’ye yaptığı açıklamada, Balyoz darbe planı davasında mahkeme heyetinin verdiği kararı değerlendirerek, “Söylenenlerin yüzde 90’ı konuya vakıf olmayanların hissi eleştirileridir. Türkiye’de ilk kez sivil mahkemede darbe girişimi yargılanıyor. Demokrasiye doğru evrildiğimizi düşünüyorum.” dedi. Ayrıca Ovacık Başsavcısının şehit olmasının ardından alınan kararı açıklayan Bakan Ergin, hâkim ve savcıların üçte bir fiyatına silah sahibi olabileceklerini söyledi.

4- Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Nihat Ergün, İstanbul Kongre Merkezi’nde, Türkiye’nin teknoloji alanında dışa bağımlılığını azaltmak amacıyla kurulan 1. Ar-Ge Merkezleri Zirvesi’ne katıldı. Zirvede yaptığı konuşmada Bakan Ergün, gerçekleşen etkinlikle Ar-Ge merkezlerine sağlanan desteklerin gözden geçirilmesi ve varsa sorunların çözümüne yönelik konuşulmasını amaçladıklarını söyleyerek, bu alanda daha istikamet üzerine yol alınması için bu zirvenin önemine vurguda bulundu. Bundan sonraki ana hedefin üretim ve ihracat içinde yüksek teknolojili ürünlerin payını yüzde 5’ten yüzde 20’ye çıkarmak olduğunu söyledi.

5- Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan, 3’üncü İstanbul Finans Zirvesi’nde yaptığı konuşmada, Türkiye ekonomisinin bugün geldiği noktada 10 yılda çok önemli deneyim ve kazanımlar elde ettiğini belirterek, “Eğer sürücü güvenlikli, 221

ileri sürüş tekniği eğitimi almışsa sorun olmaz. Türkiye, sonuç olarak bugün geldiği noktada 10 yılda çok önemli deneyim, kazanım elde etmiştir. 10 yıl önce Türkiye, IMF’nin kapısında 1 milyar dolar borç almak için tek ayak üstünde bekletilen bir ülkeydi. Şimdi ise, adeta IMF’ye cep harçlığı olmak üzere 5 milyar dolar verecek duruma geldi.” dedi.

6- MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, Balyoz darbe planı davasında 18 yıl hapis cezasına çarptırılan MHP İstanbul Milletvekili emekli Korgeneral Engin Alan’ı tutuklu bulunduğu Silivri Cezaevi’nde ziyaret etti. Cezaevi çıkışında basın mensuplarına açıklamalarda bulunan Bahçeli, Balyoz davasında verilen kararların milletin vicdanında kabul görmediğini savundu. Hukuki sürecin devam ettiğini hatırlatan Bahçeli, “İnanıyorum ki mahkemenin almış olduğu bu kararlar, Yargıtay’da daha adaletli bir şekilde değerlendirilerek milletimizin vicdanen huzur bulması sağlanmış olur. Aksi takdirde büyük bir bölünmenin eşiğinde olan Türkiye’de yargının da kararlarıyla ‘kabul edilir’ ve ‘kabul edilmez’ şeklinde ek bir bölünmeye sokulmuş olunur.” dedi.

7- TÜSİAD Başkanı Ümit Boyner, CNN Türk’te bir programa katılarak, hükümetle TÜSİAD arasındaki gerginliğe ilişkin açıklamalarda bulundu. Boyner, “TÜSİAD, hiçbir siyasi partiyi, kategorik olarak “O söylüyorsa doğrudur” diye taraf tutmamalı, tutmaz. Başbakandan korkmuyorum, korkulacak insan olduğunu düşünmüyorum. Zaman zaman aynı fikirde olmadığımız oluyor. Tek adam endişesi bende her zaman var.” dedi.

8- Tunceli’de askeri aracın geçişi sırasında meydana gelen patlamada 6 asker şehit oldu, bir sivil hayatını kaybetti.

9- Frankfurt Römer ödülleri, tarihi Römer Belediye binasında düzenlenen törenlerle 4 Türk’ün de bulunduğu 64 kişiye verildi. Çeşitli alanlarda gönüllü hizmetlerde bulunan Yankı Pürsün, Aydın Erbaş, Hüseyin Kurt ve Ömer Zengin ödüle layık görüldü.

10- Türk halk müziği sanatçısı Neşet Ertaş, İzmir’de tedavi gördüğü hastanede hayatını kaybetti.

11- New York’ta BM Genel Sekreteri Ban Ki-moon ile görüşen Dışişleri 222

Bakanı Ahmet Davutoğlu, Suriye konusunda BM Güvenlik Konseyi’nde Soğuk Savaş mantığıyla yaşanan tıkanmanın olduğunu ve bu durumun Türkiye ve bölge ülkelerine olumsuz yansımalar getirdiğini kaydetti. Ayrıca Bakan Davutoğlu, mahkemenin verdiği Balyoz davası kararı ile ilgili bir soru üzerine, “Mahkeme kararına saygı duymalı. Ama temyiz aşaması neticelenene kadar bu mahkeme kararı mutlak değil. Ancak ortada da uzun süre araştırma yapmış bir mahkeme, yargı süreci olduğunu da unutmamak lazım.” dedi.

12- Avrupa Parlamentosu’nun en büyük ikinci grubu İlerici Sosyalistler ve Demokratlar Grubu Başkanı Hannes Swoboda, Zaman gazetesini ziyaretinde güncel konuları değerlendirdi. Swoboda, Balyoz davasından çıkan sonucun üst mahkeme tarafından onanmasının “tarihi bir adım” olacağını söyledi. Türkiye’de ordunun ülke içindeki siyasete müdahil olma çabasının Avrupa’da da bilindiğinin altını çizen Swoboda, “Orduların vazifesi ülkeyi dış tehditlere karşı korumaktır. Darbe planları olmuşsa bu tabii ki yargılanmalıdır. Şayet çıkan kararı üst mahkemeler de onaylarsa bunun asker-sivil ilişkileri açısından ileri bir tarihi adım olacağını düşünüyorum.” ifadesini kullandı.

13- ABD Başkanı Barack Obama, dünya liderlerine teröre ve şiddete karşı işbirliği çağrısı yaptığı BM Genel Kurulu’ndaki konuşmasında, şiddet ve bölücü siyasetin artık bir kenara bırakılması gerektiğini vurguladı. Obama, “Gelecek, Mısır’da Kıpti Hıristiyanları öldürenlerin değil, Tahrir Meydanı’nda ‘Müslümanlar, Hıristiyanlar, hepimiz biriz’ diye bağıranların olmalı.” dedi. Ayrıca Obama, hakaret filmini de “iğrenç, tiksindirici ve çok ilkel” olarak nitelendirirken, “Bu sadece Müslümanlara değil, aynı zamanda Amerika’ya da hakaret.” diye konuştu. 223

26 EYLÜL 2012

1- Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Tunceli’deki patlamada şehit düşen 6 asker ve 1 sivil vatandaş için Türk Silahlı Kuvvetlerine başsağlığı diledi. Cumhurbaşkanı Gül, mesajında terörle mücadelenin uzun soluklu bir mücadele olduğunu, sadece güvenlik boyutuyla değil, ekonomik, sosyal, kültürel boyutlarıyla da yürütüldüğünü kaydederek, “Bu mücadele, büyük acılar yaşansa da, müsamaha gösterilmeden, kararlılıkla ve hassasiyetle devam edecektir.” dedi.

2- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Kanal 7 televizyonunda katıldığı programda gündeme ilişkin açıklamalarda bulundu. Balyoz darbe planı davasıyla ilgili mahkeme kararı hakkında yargı sürecinin halen devam ettiği ve Yargıtay aşamasının beklenmesi gerektiğine vurgu yaparak, mahkemeye yönelik eleştirilere ise katılmadığını belirtti. Başbakan Erdoğan, “Yargı bu konuyla ilgili olarak çok hassas davrandı, bunu kabullenmek lazım.” değerlendirmesinde bulundu.

Başbakan Erdoğan, Oslo görüşmeleri ile ilgili de değerlendirmelerde bulunarak hem İmralı hem de Oslo’da görüşmeler yapıldığını, iyi niyetle bir çözüm üretme gayreti içinde olduklarını anlattı. MİT Müsteşarı Hakan Fidan’ın Başbakanlık müsteşar yardımcısı olduğu dönemde gerçekleşen Oslo görüşmesinin, “son” olmadığını, ondan sonra da devam ettiğini açıkladı.

3- Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ, TVnet’te Balyoz darbe planı davasıyla ilgili mahkeme kararı hakkında yargıya yönelik eleştirileri değerlendirdi. Başbakan Yardımcısı Bozdağ, iddia olunan şeylerin iddiadan öte bir kararla teyit edildiğini vurgulayarak, “Sonuçta biz beğenelim beğenmeyelim, bu kararı bir heyet verdi, bir mahkeme verdi ve bu şüpheden öte mahkemede kabul edilmiş bir kanaate döndü.” dedi.

BM Genel Kurul çalışmaları için New York’ta bulunan Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu da, mahkeme kararına saygı duymanın hukuka saygı anlamında herkesin görevi olduğunu belirterek, “20. yüzyıl, savaşlar ve darbelerle kaybettiğimiz bir yüzyıldır. Ne zaman demokrasi yerleşmişse, halkın iradesi yansımışsa o dönemlerde dikkat edin, sıçrama yaşanmış. Herkesin hukuki sürece saygı göstermesi; ancak siyasal olarak ne amaç güderse gütsün milletin iradesini yansıtan sivil siyasete karşı yürütülecek her türlü çaba karşısında da tam bir birlik olması lazım ki, demokrasi güçlenebilsin.” dedi.

SP Genel Başkanı Mustafa Kamalak, KonTV’ye yaptığı açıklamada, 224

Balyoz darbe planı davasında hakimlerin cesur bir karar verdiğini belirterek, Muhalefet partilerinin Balyoz davasıyla ilgili kararlara yönelik eleştirilerini yersiz bulduğunu aktardı. Kamalak, “Tartışmaları abes buluyorum. CHP’nin, MHP’nin çıkışı anlamsız. Çünkü henüz kararlar sonuçlanmamıştır. Kararlar oldukça cesurca karardır, hâkimleri tebrik ediyorum. Cesur bir karar çünkü tarihimizde ilk defa darbeler yargılanıyor.” dedi.

4- Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, Yıldırım Beyazıt Üniversitesi 2012-2013 akademik yılı açılış töreninin ardından yaptığı açıklamalarda, Türkiye’nin büyüme hedeflediğini ve bu ortam olduğu sürece doğalgazda fiyat indiriminin mümkün olmadığını, enerji tasarrufunun şart olduğunu söyledi. Bakan Yıldız, “Asıl yapmamız gereken, enerji verimliliğini artırmak. Türkiye’nin 2023’e kadar yüzde 20 enerji tasarrufu yapma imkânı var. 10 yılda bir nükleer enerji santralı kadar tasarruf edebiliriz. Yani 2023’e kadar 23 milyar dolar tasarruf edebiliriz.” dedi.

5- Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, Siyaset Ekonomi ve Toplum Araştırma ları Vakfı (SETA) tarafından hazırlanan “Kredi Derecelendirme Kuruluşları: Alternatif Arayışlar” adlı raporun tanıtım toplantısında konuştu. Ekonomide elde edilen başarılara rağmen kredi derecelendirme kuruluşlarının not vermede cimri davrandığını, Türkiye’nin bu yüzden 32 milyar dolar yatırım kaybı olduğunu dile getiren Bakan Şimşek, kredi risk primi Türkiye’den yüksek olmasına karşın Avrupa Birliği ülkelerinin A notuna sahip olduğuna dikkat çekerek, “Kredi notu yüksek olunca yatırımlar da yüksek oluyor. Bu da daha çok istihdam ve daha çok refah demek.” dedi.

6- Milli Eğitim Bakanı Ömer Dinçer, Başkent Öğretmenevinde düzenlenen, “Eğitim ve Öğretimde Yenilikçilik Ödül Töreni”nin ardından soruları cevapladı. “Öğrencilerin genel liselerdeki kontenjanların dolmasından dolayı imam hatip liselerine yönlendirildiği” yönündeki iddiaların sorulması üzerine, bakanlık olarak okul ve ders tercihlerinde çocukların ilgi ve isteklerinin esas alınmasının kendileri için kritik olduğunu söyledi. Bakan Dinçer, “Bunun dışında olacak her türlü şey bizim müsamahamızın ve politikamızın dışında bir uygulamadır. Böyle bir uygulama yapan olursa ona izin vermeyeceğiz. Bunların çok kısmi hadiseler olduğunu düşünüyorum.” diye konuştu.225

7- Ankara 13. Sulh Ceza Mahkemesi, İslam’a hakaret içerdiği için dünyanın dört bir tarafından protesto edilen “Müslümanların Masumiyeti” adlı filmin erişiminin engellenmesine karar verdi.

8- Ankara Sanayi Odası (ASO) Başkanı Nurettin Özdebir, eylül ayı meclis toplantısında yaptığı konuşmada, Maliye Bakanlığının zam yaparak kolay yolu tercih ettiğini söyledi. Bakanlığın gelirleri artırmak için vergileri yükseltirken harcamaları azaltmak için hiçbir tedbir almadığını savunan Özdebir, Başbakanlığın genelgesine ve sıkı denetimine rağmen Ankara’da birbirinden lüks kamu binaları yapıldığını ya da kiralandığını, kamuda lüks araç kullanımının da arttığını öne sürdü.

9- Danimarka Radyo Televizyon Kurulu ROJ TV hakkında Türkiye tarafından açılan kapatma davasının devamı niteliğinde aldığı kararla ROJ TV yayın ruhsatını iki ay iptal edilmesine karar verdi.

10- BM Genel Kurulunun 67’nci dönem toplantıları çerçevesinde New York’ta bulunan Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu BM ve uluslararası sistemin Suriye imtihanını kaybetmek üzere olduğunu belirterek, “İnsan canı BM Güvenlik Konseyinin 5 daimi üyesi arasında müzakere konusu olmamalı. Binlerce insan ölmüşse 50 bini aşkın insan kayıpsa 2 milyonu aşkın insan yerinden edilmişse 500 bini aşkın insan mülteci olmuşsa ve hâlâ BM Güvenlik Konseyi bu konuda bağlayıcı tek bir karar çıkaramamışsa, o zaman BM’ye ne zaman ihtiyacımız olacak?” diye konuştu. 226

27 EYLÜL 2012

1- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, NTV televizyonunun canlı yayınında gazetecilerin sorularını cevaplandırdı. Balyoz Davası’nda yerel mahkemeden çıkan kararı değerlendiren Başbakan Erdoğan, “Burası bir nihai sonuç değil. Yargıtay’ın kararı nedir onu bilemiyoruz. Ümit ederiz ki hakkaniyete uygun bir karar çıkar.” dedi. Başbakan Erdoğan, artık BDP ile müzakere noktasında olmadığını da vurgulayarak, “Bu partinin 9 milletvekili teröristlerle yanak yanağa öpüşüyor. Ben nasıl olur da teröristle yanak yanağa olan bir eş başkanla görüşürüm? Bir tane şehit annesinin bir damla gözyaşını bunların hiç birine değişmem.” dedi.

Başbakan Erdoğan, Oslo süreci ile ilgili olarak da, “Bir başbakan olarak ben arkadaşlarımı İmralı’ya, Oslo’ya gönderdim. Şu anda da yine gerekli gördüğümüz anda yaparız. Bu konuda da bizim en önemli enstrümanımız MİT’tir. Dünyada bütün ülkeler istihbarat teşkilatlarını bu iş için kullanırlar. Bizim attığımız bu adımlar samimiydi. Oslo sürecinde samimiyetsiz davranışlar oldu. Medya samimi davranmamıştır.” dedi.

Başkanlık sistemiyle ilgili bir soru üzerine ise Başbakan Erdoğan, “Getirmiş olduğumuz bakan yardımcılığı esasında başkanlık sisteminin bir uygulamasıdır. Eğer milletim isterse başkanlık sistemi, yarı başkanlık sistemi veya partili cumhurbaşkanı gibi sistemlere geçilebilir.” dedi.

2- CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, partisinin “Ortak Çalışma Toplantısı”nda yaptığı açılış konuşmasında, “Eğer bir hükümet, çözüm üretme noktasından uzaklaşmışsa, çözüm üretemiyorsa, kendisi sorun olmaya başlamışsa o hükümetin bu ülkeye vereceği hiç bir şey yoktur.” dedi. Yeni bir yasama yılına girildiğini hatırlatan Kılıçdaroğlu, Türkiye’nin zor bir süreçten geçtiğini ve ülkenin sorunlarıyla ilgilenen her yurttaşın bunu gördüğünü, ülkenin CHP’ye her zamankinden daha çok ihtiyacı olduğunu söyledi.

3- Başbakan Yardımcısı Ali Babacan, Anadolu Ajansı (AA) Finans Terminali’nin tanıtıldığı toplantıda yaptığı konuşmada, AA’nın 90 yılı aşkın süredir Türkiye ve dünyadaki gelişmeleri doğru, tarafsız ve hızlı şekilde geniş kitlelere ulaştırdığını söyledi. Toplantıda konuşulanların, 5 farklı dile çevrilerek tüm dünyaya AA tarafından dağıtıldığını ifade eden Başbakan Yardımcısı Babacan, “Ajans sayesinde daha geniş bir coğrafyada, daha çok insana kendi ana dillerinden ulaşabilme imkânına sahip olduk.” dedi. 227

4- Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ, TGRT HABER TV’de yayınlanan “Ankara’nın Gündemi” programında gündeme ilişkin soruları cevaplandırdı. Başbakan Yardımcısı Bozdağ, “Oslo görüşmelerinde, üzerinde anlaşılmış, imzalanmış bir mutabakat var” iddialarına ilişkin olarak, “Görüşmeler var ama mutabakata varılmış, imza atılmış bir şey söz konusu değil.” dedi. Balyoz Davası ile Yassıada’yı karşılaştırmanın “vicdansızlık” olduğunu da vurgulayan Başbakan Yardımcısı Bozdağ, “Orada darbeciler yargılanıyordu, burada darbeciler yargılandı.” dedi.

5- Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Spor Salonu ve Uygulama Otelinin açılışından önce gazetecilere yaptığı açıklamada, “Biz 75 milyon nüfusun yarısının yaşının 30’un altında olduğu bir ülkeyiz. 30 yaşın içerisinde de üniversite dahil olmak üzere 20 milyona yaklaşan öğrencimiz var. Bu kadar genç nüfus bir ülke için servettir aynı zamanda.” dedi.

6- Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım, bakanlık bahçesinde Yol Kenarı Denetim İstasyonları için alınan araçların dağıtım törenine katıldı. Bakan Yıldırım, Karayolları Genel Müdürlüğü ve Kara Ulaştırması Düzenleme Genel Müdürlüğü arasında yapılan protokol uyarınca Karayollarının yol kenarlarını tahsis ettiğini ve Kara Ulaştırma Düzenleme Genel Müdürlüğünün ise yol kenarlarına istasyonlar yaptığını belirterek, 24 istasyonda hizmetin devam ettiğini söyledi.

7- MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli yaptığı yazılı açıklamada, “İstanbul Milletvekilimiz Engin Alan başta olmak üzere, terörle mücadele eden kahramanları dört duvar arasına hapseden ve hukukun başına çuval geçiren AK Parti zihniyetinin, İmralı’dan hâlâ medet umması affedilmez bir hezeyandır.” dedi. Bahçeli, “Silivri hapishanesinde mücadeleyi mahkûm, İmralı’da müzakereyi meşrulaştıran bu seviyesizlik, dünya durdukça nefret ve öfkeyle anılacaktır.” değerlendirmesini yaptı.

8- Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker, Malta’da düzenlenen Milletlerarası Akdeniz Yüksek Zirai Etütler Merkezinin (MAYZEM) 9. Gıda, Tarım ve Balıkçılık Bakanları Toplantısı’nda yaptığı konuşmada, “Dünyada gıda fiyatlarında ciddi bir kriz durumu yok ancak soya gibi bazı ürünlerde 228

fiyat artışlarının spekülatif olduğunu düşünüyorum.” dedi. Bakan Eker, “1 milyar insanın aç, 1.2 milyar insanın yetersiz beslendiği günümüzde biyo yakıt üretiminin öncelikli konu olmaması gerektiğini düşünüyorum. Artan gıda fiyatları özellikle gelişmekte olan ülkelerde mali ve siyasi istikrarı bozmakta, asayiş problemlerine neden olmaktadır.” dedi.

9- BM Genel Kurulu’nun 67’nci dönem açılış toplantıları için ABD’nin New York kentinde bulunan Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, İran Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinecad ile görüştü. Bakan Davutoğlu, Suriye’de kanın durması için İran’ın da nüfuzunu kullanmasını beklediklerini, son Kahire toplantısının da bu çerçevede yararlı bir adım olduğuna inandıklarını kaydetti.

Bakan Davutoğlu ayrıca, son dönemde bazı İranlı yetkililer tarafından yapılan açıklamaları hatırlatarak, bu açıklamalardan Türkiye’nin duyduğu rahatsızlığı aktardı. Ahmedinecad da, İran’ın ve bizzat kendisinin Türkiye ile ilişkilere çok önem verdiğini belirterek, bu yapılan açıklamaların İran’ın tutumunu ve kendilerinin hissiyatını yansıtmadığını kaydetti.

10- Hıristiyan Demokrat Birlik Partisi üyelerine seslenen Almanya Başbakanı Angela Merkel, ülkesinde yaşayan 3 milyon Müslüman’a daha fazla hoşgörü gösterilmesini istedi. Merkel, Hazret-i Muhammed’e hakaret içeren film ve karikatürlerin yayınlanmasından dolayı bazı ülkelerde düzenlenen protesto eylemlerindeki şiddet olaylarıyla ilgili olarak da, İslam’la radikal İslam’ın aynı kefeye konulmaması gerektiğini kaydetti. 229

28 EYLÜL 2012

1- TBMM Başkanı Cemil Çiçek, resmi ziyaret için gittiği Kazakistan’ın başkenti Almatı’da, Kazakistan-Türkiye İşadamları Derneği üyeleriyle bir araya geldi. Kazakistan’da bulunan işadamlarının sorunlarını dinledikten sonra konuşan Başkan Çiçek, ziyaretin amacının ilişkileri çok yönlü yapmaya dönük olduğunu belirterek, “Rızk hiçbirimizin ayağına gelmez. Gidip kovalamak gerekir. Başkaları da böyle yapıyor. Bu tecrübeyi edinin.’’ dedi.

2- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, ATV ve AHaber kanallarının ortak yayınına katılarak, gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulundu. Başbakan Erdoğan, güçlü bir Türkiye’nin bölgede ve dünya siyasetinde bir çekim alanı oluşturacağının görüldüğünü ifade ederek, Türk milletinin genlerinde de büyük devlet anlayışının bulunduğunu, kabile devleti olmadığını, devletin yaklaşık 600 yıl iniş çıkışlarla devam ettiğini söyledi.

3- CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Haber Türk Televizyonu’nun canlı yayınına katılarak, gündemdeki konulara ilişkin soruları cevapladı. CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, “Eğer bir başbakan çıkıp kamuoyu önüne ‘Öcalan’la görüşülmeli’ diye bir beyan deklare ediyorsa kendisinin muhatabı artık Öcalan’dır. Ben bunu kabul etmiyorum. İçime de sindiremiyorum.” dedi.

4- Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, Habertürk Televizyonu’nda katıldığı programda, gündeme ilişkin sorularını cevapladı. Terör örgütü ile Oslo görüşmeleri iddialarına değinen Başbakan Yardımcısı Arınç, kanuna göre, MİT’in görevinin, Türkiye’nin güvenliği, yaşanan olaylara karşı tedbirler almak, iç ve dış istihbarat toplamak olduğunu belirterek, “Oslo’da mı görüşür, başka yerde mi görüşür? Görüşmesi lazımsa ne yapar yapar, yolunu bulur, görüşür.” dedi.

5- Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ, Bozok Üniversitesinin akademik yıl açılış törenine katılmak için geldiği Yozgat’ta, tören öncesi gazetecilerin sorularını cevapladı. Başbakan Yardımcısı Bozdağ, vatandaşların, kendilerinden terörün bitmesini ve bitirilmesini istediğini söyleyerek, “Vatandaşımız, bunun yöntemine dair bir şey söylemiyor, ‘bunu bitirin’ diyor. Terörü bitirmek için atılması gereken adımlar varsa, bunların tamamı ülkenin hayrına ve yararına adımlardır. Bunları atmaktan tereddüt etmeyeceğiz.” şeklinde konuştu.230

6- Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan, Convention Center’de gerçekleştirilen “Döviz Kazandırıcı Hizmetler Sektör Toplantısı’’na katıldı. Bakan Çağlayan, hizmet ticaretinin ülke için mal ticareti kadar önemli olduğunu belirterek, “Türkiye’nin hizmet noktasında çok önemli avantajları var. Petrolümüz yok, doğalgazımız yok, ama çok önemli bir beşeri sermayemiz var. Yaş ortalaması 29 olan 75 milyonluk bir nüfusa sahip Türkiye.’’ dedi.

7- Gümrük ve Ticaret Bakanı Hayati Yazıcı, yılbaşından itibaren kırtasiye ve okul malzemeleriyle ilgili yapılan denetim sonuçlarını açıkladığı basın toplantısının ardından gazetecilerin sorularını cevapladı. Akaryakıt kaçakçılığının takibi amacıyla aralarında Gümrük ve Ticaret Bakanlığı, Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı ile Maliye Bakanlığı personelinin yanında sahil güvenlik ve emniyet ekiplerinin de bulunduğu özel bir ekip oluşturulacağını bildirerek, kurulacak bu ekibin 24 saat görev yapacağını söyledi.

8- Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, Süleyman Demirel Üniversitesi’nin (SDÜ) 2012-2013 akademik yılı açılış törenine katıldı. Bakan Şimşek burada yaptığı konuşmada, “2008-2009 döneminde Türkiye’nin krize katkısı yok, kriz Türkiye eksenli değil, fakat Türkiye tabi ki etkilendi. O zaman bizim işimiz Türkiye’de kalıcı tahribatı önlemekti. Çünkü daha sonradan da görüldüğü gibi aslında birçok dünya ülkesinde kalıcı tahribat yaşandı. Türkiye’de geçici bir etkilenme oldu ama kalıcı bir tahribat yaşanmaması önemliydi.” dedi.

9- MHP Grup Başkanvekili Oktay Vural TBMM’de düzenlediği basın toplantısında, Başbakan’ın, terör örgütünü muhatap alması, ondan aman dilemesi, medet umması, samimiyet aramasını; milletin hazmedemeyeceğini belirtti. Vural, “Terör örgütü elebaşı Öcalan, Türkiye’nin yeni ombudsmanı mı oldu? Bugün, bu katliamları yapan insan aklanıyor, iyi adam diye Türkiye’ye hazmettirilmek isteniyor.” dedi.

10- Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, BM Genel Kurulu’na katıldığı New York’ta, İngiliz yayın kurumu BBC’nin Ortadoğu Editörü Jeremy Bowen’ın sorularını cevapladı. Bakan Davutoğlu, Bowen’ın “Güvenli bir bölge oluşturmak, askerlerin ve uçakların konuşlandırılması demek. Suriye hükümeti bunu aktif bir savaş olarak görmez mi?” sorusuna, “Eğer belli önlemleri 231

zamanında almazsanız, gelecekte daha büyük risklerle karşı karşıya olursunuz. Krizin ilk aşamalarında ne yazık ki uluslararası toplumun kesin bir mesajı olmadığı için, Suriye daha fazla saldırı yapmak konusunda kendine güvendi ve eğer bugün saldırılardan kaçan kadınlar, çocuklar için bazı kararlar almazsanız, gelecekte daha büyük risklerle karşı karşıya oluruz.” şeklinde cevap verdi.

11- İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu, Birleşmiş Milletler Genel Kurulu’nun 67. dönem toplantısına katılmak üzere gittiği New York’ta Kanada Başbakanı Stephen Harper’la bir araya geldikten sonra, BM Genel Kurulunda İran’ın atom bombası yapmasını durdurmak için sunduğu “Kırmızı Hat” çekilmesi önerisinin tüm dünyada geniş yankı uyandırdığını belirtti. 232

29 EYLÜL 2012

1- CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Kocaeli’nde yerel gazete ve televizyon sahipleriyle bir araya geldi. Oslo sürecine ilişkin açıklamalarda bulunan Kılıçdaroğlu, “Hükümet, Oslo görüşmelerini ‘barış’ diye halka yutturmaya çalıştı. Bir fiyaskoyla karşı karşıya kaldı. Eğer bu bağlamda, bu anlayışla yola devam ederlerse korkum şu, Türkiye, bir iç savaşa sürüklenebilir. AK Parti’nin aklını başına alması lazım. Çözüm yeri Oslo değildir. Çözüm yeri TBMM’dir.” dedi.

2- Başbakan Yardımcısı Ali Babacan, Türkiye İşadamları ve Sanayiciler Konfederasyonu (TUSKON) 10. Başkanlar Kurulu Toplantısı’nda yaptığı konuşmada, ekonomide zamanında tedbir almanın önemli olduğuna işaret etti. Başbakan Yardımcısı Babacan, “Fiyat ayarlamaları ile ilgili şu an hoşnutsuzluk olabilir ama ülkenin istikrarı için, güven ortamını korumak için gerçekçi olmalıyız. Ekonomiyi dengeli, dikkatli yürütmek durumundayız.” dedi.

3- Başbakan Yardımcısı Beşir Atalay, Habertürk kanalında “Doğru Açı” programına konuk olarak soruları cevapladı. “Siz Kürtler gibi yaşamadınız ama siz de cumhuriyetin başka mağduriyetlerini yaşadınız. Bu, daha iyi anlamanızda kolaylık sağlıyor mu? sorusu üzerine Başbakan Yardımcısı Atalay, Kürtler ile ilgili yaşananların, sadece çekilmiş mağduriyetler olarak algılanmaması gerektiğini belirterek, “Geçmişte insan hakları açısından bakarsanız pek çok acılar, yanlışlıklar, felaketler var. Ama Türkiye açısından baktığımızda da böyle bir devlet olamaz. Yani kendi vatandaşını, kendi eliyle kendine düşman eden bir devlet olamaz. Hiçbir devlet bunu yapmaz.” dedi.

4- Adalet Bakanı Sadullah Ergin, Habertürk’ün sorularını cevapladı. Mahkûmların aileleriyle özel hazırlanmış odalarda görüşebilmesine yönelik çalışma konusunda, “Bizim uzunca bir süredir üzerinde çalıştığımız bir konu. 2 yıldır sessiz sedasız bu çalışmayı yaptık. Siyasi karar verildikten sonra Başbakanımız bunu deklare etti. Bakanlar Kurulu’nda son şekli verildikten sonra Meclis’e sevk edilecek.” dedi.

5- Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar, kentsel dönüşümde sektörler buluşuyor konulu toplantının açılış konuşmasında, Türkiye’de 6,5 milyon adet riskli konut stoku bulunduğunu belirterek, afet riski altındaki alanların dönüştürülmesinin önemine işaret etti. Türkiye’de son 10 yılda 233

ekonominin büyüdüğüne değinen Bakan Bayraktar, “Bunlar bize başka sorunlar getirdi. Terör belasıyla karşı karşıyayız. Bu konuda hükümet olarak bir şey diyecek halimiz kalmadı. Terör belasından kurtulduğu an Türkiye’yi tutabilene aşk olsun. Afet dönüşümü aynı zamanda kanun dışı çıkışları da önleyecek.” şeklinde konuştu.

6- Birleşmiş Milletler (BM) Genel Kurulu 67. dönem açılış programları çerçevesinde New York temaslarını tamamlayan Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Türk gazetecilere açıklamalarda bulundu. BM Genel Kurulu’nda Türkiye’nin küresel aktör olma kapasitesinin açıkça arttığının görüldüğünü söyleyen Bakan Davutoğlu, Akçakale’ye düşen bomba olayını da saat saat yakından takip ettiklerini belirterek, Suriye’ye gereken nota’nın verildiğini söyledi.

7- Hakkâri’nin Yüksekova ilçesinde polis kontrol noktasındaki menfeze yerleştirmeye çalıştıkları bombanın infilak etmesi sonucu 2 terörist öldü.

8- Somali’de Eş-Şebab örgütü, hükümet ile Kenya güçlerinin saldırısı sonucu, son kalesi konumundaki ülkenin güneyinde bulunan Kismayu şehrinden çekildi. Örgütün sözcüsü Şeyh Ali Mahmud Rage, uluslararası basına yaptığı açıklamada, “Biz gece yarısı Kismayu’dan savaşçılarımızı çektik.” dedi. 234

30 EYLÜL 2012

1- Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Mısır Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi ile Çankaya Köşkü’nde bir araya geldi. Karşılama töreninin ardından Cumhurbaşkanı Gül ve Mursi baş başa görüştü.

2- AK Parti 4. Olağan Kurultay’ı, Ankara Arena Spor Salonunda gerçekleştirildi. Kurultayda geçerli 1421 oyun tamamını alarak son kez genel başkan seçilen Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, parti yönetiminde kapsamlı bir değişikliğe gitti. Başbakan Erdoğan, hedeflerini anlattığı kongredeki konuşmasında, terör sorununun çözümünde yeni bir sayfa açmak istediklerini söyledi. Kürt vatandaşlara seslenen Başbakan Erdoğan, “Gelin sorunları birlikte çözelim.” dedi.

Yeni anayasa konusunda taviz vermeyeceklerinin altını çizen Başbakan Erdoğan, derin yapılarla mücadelenin de süreceğini anlattı. Kongrede konuşan Mısır Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi, Suriye’deki gelişmelere değinerek, “Suriye topraklarında Suriye halkı sabah akşam öldürülmektedir, tecavüze uğramaktadır. Kendi halkını öldüren rejimin yönetimi altında yüz yılın trajedisini yaşıyor. Uykumuzu kaçırıyor bu trajedi.” dedi.

Irak’ın kuzeyindeki Bölgesel Yönetim Başkanı Mesut Barzani ise, “Sayın Erdoğan’a çok teşekkür ediyorum ki Diyarbakır’a gittiği zaman orada yaptığı konuşmayla Kürt sorununun gerçekten çözüleceğini dile getirdi, daha sonra aynı duyguyla Erbil’i ziyaret etti. Bu politikaya karşılık tüm Kürtlerin bu süreci desteklemesi gerektiğine inanıyorum.” dedi.

3- Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, CNN Türk’te katıldığı bir programda soruları cevapladı. AK Parti kongresine bazı gazetelerin alınmaması ile ilgili “O gazetelerin de burada olmasında ne gibi bir sakınca vardı?” sorusu üzerine, “Biz basına akreditasyon uygulanması konusunda bu ayrıcalığı yapan her kurumu eleştirdir. ‘Onu yaparken bunu yapmak ne anlama geliyor’ derseniz herhalde yanlış bir davranıştır. Ama ismi geçen gazetelere de şunu söylemek istiyorum. En azından birkaç tanesi için. ‘Her gün hakaret ettiğin bir partinin kongresinde ne işin var’ denilmiş olabilir. Yapılmaması lazım ama ben bu tepkileri anlayabiliyorum.” dedi.

4- Anayasa Mahkemesi, Polis Akademisi’nden ayrılanların, kendilerine yapılmış öğretim masraflarının dört katını tazminat olarak ödeyeceğine ilişkin Polis Yükseköğretim Kanunu hükmünü iptal etti. Karar, yerel bir mahkemenin başvurusu üzerine alındı. İptal hükmü, karar Resmi Gazete’de yayımlandıktan 6 ay sonra yürürlüğe girecek.235

5- Şırnak’ın Uludere ilçesinde, yol kenarına konulmuş mayının patlaması sonucu bir asker şehit oldu, bir asker de yaralandı.

6- Basketbolda Cumhurbaşkanlığı Kupası maçında Beşiktaş, Anadolu Efes’i 77-75 mağlup ederek Cumhurbaşkanlığı Kupası’nı aldı.

7- Mısır Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi’nin siyasi danışmanlarından Seyf Abdulfettah, yabancı bir müdahaleye gerekçe kılınmaması şartıyla Arap ülkelerinin Suriye’ye yönelik muhtemel bir müdahalesine hazır olduklarını söyledi.

8- Afganistan’ın Vardak vilayetinde Amerikan ve Afgan ordusu askerleri arasında çıkan çatışmada Afgan ordusundan 3 asker ile biri asker, 2 ABD’li hayatını kaybetti. Afganistan Savunma Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada, Seyd Abad ilçesinde meydana gelen çatışmanın, Afgan ordusu askerleriyle uluslararası güç askerleri arasında yaşanan bir “yanlış anlama” sonucu çıktığı bildirildi.

A PHP Error was encountered

Severity: Notice

Message: Undefined index: query

Filename: libraries/Functions.php(679) : eval()'d code

Line Number: 106