24.8.2012
×

Hakkında

Künye

İletişim

1 AĞUSTOS 2012

1- Yüksek Askerî Şûra (YAŞ), Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın başkanlığında toplandı. Toplantıda, Türk Silahlı Kuvvetlerinin (TSK) harbe hazırlık durumunun yanı sıra terfisi ve emeklilikleri gelen generallerin durumu görüşülecek. Disiplinsizlik ve ahlaki durumları nedeniyle TSK’dan ayrılacak personelin durumu da toplantıda değerlendirilecek.

2- Danıştay 8. Dairesi, 10 aylık hapis cezası Yargıtay tarafından onanan Siirt Bağımsız Belediye Başkanı Selim Sadak’ın görevinden alınmasına karar verdi.

3- Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ, Kars’ta gündeme ilişkin açıklamalarda bulundu. Malatya’da Alevi bir aileye saldırı konusunda, Malatya’daki hadisenin iki aile arasında yaşanan bir hadise olduğunu, bu hadiseyi büyüterek toplumumuz arasına fitne sokma gayretinde olan kişilerin provakatif yaklaşımları olduğunu söyledi.

4- Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Nihat Ergün, yerli otomobille ilgili 3-4 çalışmaların olduğunu söyledi. Bakan Ergün, otomotiv sektöründe Avrupa’daki daralmanın özel otomotiv endüstrisindeki kararları geciktirebileceğini ifade ederek, “Kamuoyundaki beklentileri, sektörün büyüme potansiyelini görüyoruz ve markalaşma ihtiyacını tespit ediyoruz. Bu konuda yan sanayimize, ana sanayimize, ‘Arkanızdayız, sizi teşvik edeceğiz, destek vereceğiz’ diyoruz.” dedi.

5- Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan ile Güney Kore Ticaret Bakanı Taeho Bark, Türkiye ile Güney Kore arasındaki Serbest Ticaret Anlaşması’nı (STA) imzaladı. Anlaşmaya göre Türkiye otomotivde, televizyon gibi elektronik eşyalarda, demir-çelikte ve tekstil ürünlerinde Kore’nin ödediği gümrük vergilerini 7 yıl içinde sıfırlayacak. Güney Kore ise tekstil ve konfeksiyon, demir-çelik ile televizyon gibi elektronik eşyalarda Türkiye’ye yönelik gümrük vergilerini anlaşmanın yürürlüğe girdiği an sıfırlayacak, otomotiv ürünlerinde ise vergiyi 5 yılda sıfıra indirecek.

Bakan Çağlayan imza töreninin ardından yaptığı konuşmada, Türkiye-Güney Kore Serbest Ticaret Anlaşması’nın iki ülkenin de birbirini ekonomik anlamda daha fazla tanımasına neden olacağını belirterek, “Sadece ikili ilişkilerimiz değil, üçüncü ülkelerde de girişimcilerimizin önemli ortaklıklar yapmasını sağlayacak.” dedi.80

6- Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, Bulgaristan Ekonomi, Enerji ve Turizm Bakanı Delian Dobrev ile Bakanlığında görüşmesinin ardından yaptığı açıklamada, elektrikteki kayıp oranlarının ülkelerin büyüklüğüne göre değiştiğini kaydederek, “Türkiye, Avrupa’nın ikinci büyük dağıtım ağına ve üçüncü büyük tüketimine sahip bir ülke. Ülkemizin 1 milyon kilometrenin üzerinde iletim ve dağıtım hattı var. 2015 yılının sonuna kadar kayıp oranlarımızı Avrupa düzeyine çekmeyi hedefliyoruz.” dedi.

7- Milli Eğitim Bakanı Ömer Dinçer, yeni eğitim sistemi ile ilgili soruları cevapladı. Yeni eğitim sistemine göre 66 aylık çocuğunu okula göndermek istemeyen velilerden, çocuğun fiziksel ya da zihinsel olarak okula neden başlayamayacağının gerekçesini bildiren bir “rapor” istediklerini söyledi. Bakan Dinçer, Milli Eğitim Bakanlığı olarak aile hekimi ya da sağlık ocağı doktorlarından alınan raporları kabul etmeyeceklerini ifade ederek, “Sadece uzman doktorların yazdığı raporları kabul edeceğiz. Bu rapor, çocuk doktorlarından, nörologlardan ya da çocuk psikiyatristlerinden alınabilir.” dedi.

8- Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım, gazetecilerle iftarda bir araya geldi. Bakan Yıldırım burada yaptığı açıklamada, İstanbul’da üçüncü havalimanı yapımı ile ilgili kamulaştırma işlerine başladıklarını belirterek, ağustos ayı içinde ihale ilanına çıkmayı planladıklarını söyledi.

Fatih Sultan Mehmet Köprüsünde yapılan çalışmalar hakkında da bilgi veren Bakan Yıldırım, “Fatih Sultan Mehmet Köprüsünde çalışmaların yüzde 60’ı tamamlandı. Yüzde 40’ının da 30 Ağustos’a kadar tamamlanması için yoğun çalışmalarımız devam ediyor.” dedi.

9- Yükseköğretim Kurulu (YÖK), üniversiteye girişte ikinci basamak olan Lisans Yerleştirme Sınavı’nda (LYS) baraj puanının 180’den 165’e düşürüleceği yönündeki değerlendirmelere ilişkin yaptığı yazılı açıklamada, “Konuya ilişkin Kurulumuza intikal eden Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezinin (ÖSYM) 31 Temmuz 2012 tarih ve 24232 sayılı yazısının incelenmesi sonucu baraj puanının düşürülmesini gerektirecek bir durum olmadığı kanaatine varılmıştır.” denildi.81

10- Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Başkanı Mehmet Büyükekşi, Haziran ayı ihracat rakamlarını Tekirdağ’ın Çerkezköy ilçesinde açıkladı. Buna göre, Temmuz ayında toplam ihracat geçen yılın aynı ayına göre yüzde 5,50 düşerek 10 milyar 849 milyon dolara geriledi. Son 12 ay açısından değerlendirildiğinde ise toplam ihracat bir önceki 12 aylık döneme oranla yüzde 12,30 yükselerek, 142 milyar 680 milyon 785 bin dolara çıktı.

Büyükekşi ihracat rakamlarına ilişkin yaptığı değerlendirmede, Avrupa’dan gelen haberlerin tüm dünyanın moralini bozmaya devam ettiğini ve Avrupa’da ciddi bir kriz olduğunu, bu yüzden Türkiye’nin, Avrupa’daki ekonomik zayıflamanın birkaç yıl daha devam edeceği varsayımına göre yeniden pozisyon alması gerektiğini ifade etti.

11- UEFA Şampiyonlar Ligi 3. ön eleme ilk tur maçında Fenerbahçe, İstanbul’da oynanan maçta, Romanya’nın Vaslui takımı ile 1-1 berabere kaldı.

12- A Milli Kadın Voleybol Takımı, Londra Olimpiyat Oyunları B Grubu üçüncü maçında Sırbistan’ı 3-0 yenerek, gruptaki ilk galibiyetini aldı.

13- Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Erbil’de Irak Bölgesel Kürt Yönetimi Başkanı Mesut Barzani ile görüşmesinde Suriye’deki hassas durumu gündeme getirdi. Görüşmenin ardından yapılan ortak açıklamada, şiddet yanlısı herhangi bir grup ya da örgütün Suriye’deki güç boşluğundan faydalanmaya çalışmasının iki taraf için de ortak tehdit olduğu vurgulandı ve buna karşı birlikte hareket edilmesi gerektiği belirtildi. Açıklamada, “Yeni Suriye, terör örgütleri ya da radikal gruplardan hali olmalıdır.” ifadelerine yer verildi.

Görüşmenin ardından gazetecilerin, ‘Türkiye’nin Suriye’de Kandilvari bir yapılanmadan endişe duyduğu’ mesajının verilip verilmediğinin sorulması üzerine Bakan Davutoğlu, “Çok kapsamlı görüşmeler yaptık. Suriye başta olmak üzere terörle mücadele konusunda karşılıklı görüş alışverişinde bulunduk.” dedi. Erbil’deki yetkililerle hem vizyonlarını hem de kaygılarını paylaştıklarını ifade eden Bakan Davutoğlu, “Tutumumuz net.” dedi.

14- Merkezi New York’ta bulunan Uluslararası Af Örgütünün “Hükümet Bunu Durdurabilirdi” başlıklı raporunda Myanmarlı güvenlik güçlerinin, Müslümanlara yönelik şiddete müdahale etmekte başarısız olduğu ve yakılan evlerini kurtarmaya çalışan Müslümanlara ateş açtığı bildirildi. Raporda 82

güvenlik güçlerinin, Müslümanlara karşı cinayet, tecavüz ve toplu tutuklama eylemlerini yürüttüğü de belirtildi.

15- Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad, Suriye Silahlı Kuvvetlerinin 67. kuruluş yıl dönümü dolayısıyla yaptığı açıklamada, “Suriye ordusu, teröristlerle mücadelesinde kararlı olduğunu gösterdi. Halk, sonunu belirleyecek bir savaşla karşı karşıyadır.” ifadelerini kullandı.83

2 AĞUSTOS 2012

1- Başbakan Yardımcısı Beşir Atalay, Savunma Sanayii Müsteşarlığında düzenlenen “Kırıkkale Yatırım Avantajları” tanıtım toplantısında, gazetecilerin, Şemdinli’de devam eden terör örgütü PKK’ya yönelik operasyona ilişkin sorularını cevapladı. Başbakan Yardımcısı Atalay, “Çok büyük bir operasyon. Şu an devam ediyor. Güvenlik birimlerimizin bununla ilgili bir açıklaması olacaktır.” dedi.

2- Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, Toplu İş İlişkileri Yasası çıkmadan kıdem tazminatını gündemlerine almayacaklarını söyledi. Toplu İş İlişkileri Yasası’yla ilgili düzenlemenin TBMM’ye getirildiğini ifade eden Bakan Çelik, sosyal taraflarla uzlaşı sağlandığını ancak düzenlemenin hala yasalaştırılamadığını belirtti. Bakan Çelik, düzenlemenin henüz yasalaşmaması nedeniyle iş kolu istatistiklerini yayınlayamadıklarını, istatistiklerin yasa çıkmadan yayımlanması durumunda, toplu sözleşme yapmaya yetkili 51 sendikadan 36’sının yetkisini kaybedeceğini açıkladı.

3- Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan gazetecilere yaptığı açıklamada, yıl sonuna kadar doğrudan sermaye yatırımının 20 milyar dolara ulaşmasını beklediklerini söyledi. Bu yılın ilk 5 ayında doğrudan yabancı yatırımların dünyadaki belirsizliklere rağmen yüzde 11’lik artışla 6,5 milyar dolara ulaştığını bildiren Bakan Çağlayan, “Asıl atılımımız yıl sonunda ve 2013’de olacak.” dedi.

4- Yeni Valiler Kararnamesi çıktı. Buna göre; 11 ilin valisi merkeze alındı, 29 ilin valisi değişti. Kamu Düzeni ve Güvenliği Müsteşarlığına Malatya Valisi Doç. Dr. Mehmet Ulvi Saran atandı.

5- Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Irak’ın Kerkük vilayetini ziyaret etti. 75 yıl aradan sonra Kerkük’e giden ilk Türk Dışişleri Bakanı olan Davutoğlu, Vali Necmettin Kerim’i ziyaretinde yaptığı açıklamada, “Kerkük’te Kürtler, Türkmenler ve Araplar asırlardır bir arada yaşıyorlar ve bundan sonra da barış içerisinde ebediyete kadar bir arada yaşayacaklar. Kerkük’ün birlik ve beraberliğini, Irak’ın birlik ve beraberliğiyle bir tutuyoruz. Irak’ta yaşayan bütün kardeşlerimiz, mezhebi kökeni ne olursa olsun bizim kardeşlerimizdir, bizim akrabalarımızdır. Biz, ebediyen bu kardeşlerimizle kardeş olarak yaşayacağız.” dedi.84

Bakan Davutoğlu daha sonra Irak Türkmen Cephesi Başkanı Erşat Salihi ile görüştü. Erbil’de Türkmenlerin iftarına da katılan Bakan Davutoğlu, “Kürt-Türkmen kardeşliği öylesine pekişecek ki aramıza kimse fitne sokamayacak.” dedi.

Öte yandan Irak Dışişleri Bakanlığı, Bakan Davutoğlu’nun ziyaretinin Bağdat’ın bilgisi ve onayı dışında gerçekleştirildiğini kaydetti. Başbakan Nuri el Maliki’nin danışmanı ise ziyaretin uluslararası ihlal olduğunu belirterek, “Davutoğlu’nu tutuklama hakkımız var.” dedi.

6- TSK, Nusaybin’in ardından Şanlıurfa’nın Suriye sınırındaki Suruç ilçesinde askerî tatbikat düzenledi.

Öte yandan ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Patrick Ventrell düzenlediği basın toplantısında, Türkiye’nin Suriye sınırındaki askeri hareketliliğine yönelik olarak, “Türkiye’nin kendi ulusal güvenlik çıkarlarını anlıyoruz. Ama şu anda durumu daha fazla askerileştirmenin, ilerlenecek yol olduğunu düşünmüyoruz.” dedi.

“Türklerden askerî bir operasyon bekliyor musunuz?” sorusu üzerine Ventrell, Suriyeli muhaliflerin şu anda mesafe kat etmeye devam ettiğini ve daha geniş alanı elinde tutmaya başladığını ifade ederek, her senaryoya hazırlık yaptıklarını ama şu anda bulundukları noktanın, muhalefeti destekleme yönünde olduğunu açıkladı.

7- BM ve Arap Birliğinin Suriye Özel Temsilcisi Kofi Annan, görevinden istifa etti. BM Genel Sekreteri Ban Ki-moon yaptığı açıklamada, Annan’ın görevinden istifa ettiğini, istifa mektubunu “büyük üzüntüyle” kabul ettiğini söyledi. Annan’ın istifası, 31 Ağustos tarihinden itibaren geçerli olacak.

8- Suriye Kürtleri Ulusal Meclisi Dış İlişkiler Temsilcisi Abdülhekim Beşer, PKK’nın uzantısı durumundaki Demokratik Birlik Partisinin (PYD) Erbil’de yaptıkları anlaşmayı çiğnediğini, Suriye’nin kuzeyinde tek taraflı hareket ettiğini, Kürtlerin yaşadığı bölgede Suriye yönetiminin varlığını sürdürdüğünü söyledi.

9- Filipinler’in başkenti Manila ve çevresini vuran Saola kasırgasında ölenlerin sayısı 23’e yükselirken, kasırga Tayvan’da da 4 can aldı. Filipinler’de 180 bin kişinin tahliyesine yol açan kasırgayla birlikte gelen şiddetli yağışlar sebebiyle Tayvan’da ekili alanlar sular altında kaldı.85

3 AĞUSTOS 2012

1- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında Genelkurmay Karargâhında yapılan Yüksek Askeri Şura toplantısında alınan kararlar Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’e sunuldu.

2- CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, NTV’de katıldığı programda cumhurbaşkanlığı seçimlerine ilişkin açıklamalarda bulundu. Kılıçdaroğlu, “Sayın Cumhurbaşkanından beklentim; anayasa değişikliğine uygun olarak, hiçbir tartışmaya yol açmadan beşinci yılın sonunda görevini bırakması ve arzu ediyor ise ikinci kez aday olması. Doğru yöntem budur.” dedi.

3- Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Irakiye Koalisyonu lideri İyad Allavi ile bakanlık binasında bir araya geldi. Bakan Davutoğlu ile Allavi’nin Irak’taki siyasi gelişmeler hakkında görüş alışverişinde bulunduğu bildirildi.

4- Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, Batman’da Sabah gazetesine verdiği demeçte, sporcuların ödediği vergilere değindi. Bakan Şimşek, milyon euroluk transfer ücretleri alan futbolcularla memurların aynı vergiyi ödemesinden rahatsız olduğunu belirterek, “Futbolcu vergisini yüzde 15’den yüzde 35’e çıkaracağız.” dedi.

5- Irak Dışişleri Bakanlığı, Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu’nun Kerkük ziyaretinin ardından Türkiye’nin Bağdat Büyükelçisini Bakanlığa çağırdı. Büyükelçi adına bakanlık binasına giden Maslahatgüzar’a nota verildi.

Türkiye’ye nota verilmesinin ardından Irak’ın Ankara Büyükelçisi Abdül Amir Kabil Abi Tabikh’de Dışişleri Bankalığına çağırılarak uyarıda bulunuldu.

6- Uluslararası Para Fonu (IMF) ekonomik krizin yayılması üzerine hazırladığı (Spillover Report) raporunda, küresel bazda uygun politikaların geliştirilmediği ve gerekli tedbirlerin alınmadığı takdirde krizin etkisinin diğer bölgelere de yayılabileceği uyarısında bulundu.

7- İspanya Başbakanı Mariano Rajoy, ülkesi için borçlarını finanse edebilmenin giderek daha zor bir hale geldiğini söyledi. Rajoy, “Ülkemizin en büyük sorunu; çok miktarda borcumuzun olması ve bunu geri ödememiz gerektiği. Birilerinin bize borç vermesi veya sahip olduğumuz borçları finanse etmesi şu an için çok zor.” dedi.86

8- Suriye’nin Hama şehrinde muhaliflerle hükümet güçleri arasında yaşanan çatışmalarda 50 kişinin öldüğü bildirildi.87

4 AĞUSTOS 2012

1- Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Ulucanlar Cezaevi Müzesi ve Hacı Bayram Camiini gezdi. 2014 yılında yapılacak cumhurbaşkanlığı seçimi tartışmalarına ilişkin Cumhurbaşkanı Gül, seçimlere daha 2 yıl olduğunu belirterek, “Bu süre içinde hepimizin içeride ve dışarıda yaptığımız, yapacağımız çok önemli işler var. Günü geldiğinde biz kendi aramızda otururuz, konuşuruz ve ne yapılacaksa en doğrusunu hep beraber yaparız.” dedi. Zihinlerin bunlarla meşgul edilmemesi gerektiğini vurgulayan Cumhurbaşkanı Gül, “Sayın Başbakan ile olan arkadaşlığımız, ilişkilerimiz kardeşlik hukukunun da ötesindedir.” dedi.

2- TBMM Başkanı Cemil Çiçek, Mecliste şehit yakınları ile gazilere iftar yemeği verdi. Başkan Çiçek iftarın ardından yaptığı konuşmada, dünyadaki 13 riskli bölgenin, 11’inin Türkiye’nin çevresinde olduğunu belirterek, “Dolayısıyla bizim yurdumuz kan ve ateş çemberi içerisindedir. Bu yurtta, bu vatan toprağında ebediyete kadar yaşayacaksak bunun tek ve vazgeçilmez şartı var. O da şehitlerimizin, gazilerimizin bize bıraktığı mirasa ve mesaja sahip çıkmaktır. Eskiden cephelerde, yedi düvelle savaşıyorduk. Bugün de Türkiye’nin yaptığı savaş, böyle bir savaştır. Kimse zannetmesin ki Türkiye 3-5 bin teröristle savaşıyor.” dedi.

3- Başbakanlık, Myanmar’ın Arakan bölgesi için yardım seferberliği başlattı. Şiddet olayları nedeniyle açlık, susuzluk ve salgın hastalık tehlikesi ile karşı karşıya bulunan Müslümanlara yönelik başlatılan yardım kampanyasının, Başbakanlık Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı (AFAD) tarafından koordine edileceği bildirildi.

4- Yüksek Askerî Şûra (YAŞ) kararları, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün onayının ardından açıklandı. TSK’nın internet sitesinden duyurulan kararlara göre, 47 albay, general ve amiralliğe yükselirken 33 general ve amiral için bulundukları görevde bir yıl uzatma kararı alındı. Ayrıca, Ergenekon, Balyoz ve Internet Andıcı gibi çeşitli davalardan tutuklu olan 37 general ve amiralin hepsi emekli edildi. Toplamda ise 55 general ve amiral kadrosuzluk, 1 amiral de yaş haddi sebebiyle emekli edildi.

5- CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Mersin’de gazetecilere yaptığı açıklamada, Türkiye’nin Suriye politikasının diğer Orta Doğu ülkelerininki ile 88

aynı olmaması gerektiğini söyledi. Kılıçdaroğlu, Suriye’de yaşananların Libya ve Irak’takilere benzetilmemesi gerektiğini dile getirerek, “Eğer dış politikanızı egemen güçlere göre yaparsanız faturayı size ödetirler. Orta Doğu’da yanan alevi biz niye tutuyoruz.? Bizim kendi duruşumuz olmalı. Çıkarlarımızın üzerine dış politikamızı inşa etmeliyiz. Bölgede barış içinde olmalıyız.” dedi.

6- Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar, kentsel dönüşümün nasıl yapılacağına ilişkin Milliyet gazetesine yaptığı açıklamada, “’Riskli yapı’ ve ‘riskli alan’ olmak üzere kentsel dönüşümün iki ekseni var: Riskli yapısını belirlemek isteyen kişi ‘Ben binamdan emin değilim’ diyerek, bakanlık tarafından lisanslandırılan kuruluşlara başvuracak. Bu kurum ve kuruluşlar Deprem Yönetmeliği uyarınca binayı tespit edecek. Riskli bulunursa, rapor Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğüne verilecek. Oradan tapuya bildirilip 60 günlük tahliye süreci başlayacak.” dedi.

7- Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, Şenköy Rüzgâr Enerji Santralinin açılışı için gittiği Hatay’da gazetecilere, Kuzey Irak’la yapılan petrol anlaşmalarına merkezi hükümetin tepkisine ilişkin yaptığı açıklamada, “Türkiye, Bölgesel Kürt Yönetimi ile Merkezi Irak Hükümetinin öncelik ve hassasiyetini dikkate alır. Bölgesel Kürt Yönetimi’nin elde edeceği bir gelir, merkezden ayrı düşünülemez. Türkiye, bunun farkında ve hassasiyeti gözetir.” dedi.

8- MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, İstanbul’da gazetecilere yaptığı açıklamada, yerel seçimlerin 6 ay öne çekilmesine destek vereceklerini söyleyerek, “Mart 2014’teki mahalli seçimler ve Ağustos 2014’teki Cumhurbaşkanlığı seçimi birbirlerini tamamlar halde gelişirse önemli adaletsizlik ortaya çıkar. Mahalli idareler seçim sonucu Cumhurbaşkanlığı seçimleri için istismar edilebilir. AK Parti mahalli idare seçimlerinin erkene alınması gibi bir öneriyi ekimde Meclis açılır açılmaz gündeme taşırsa MHP buna açıkça destek verir.” dedi.

9- HAS Parti Genel Başkanı Numan Kurtulmuş, Erzurum’da gazetecilere yaptığı açıklamada, AK Parti ile bütünleşme konusunda Başbakan Erdoğan ile mutabakata vardıklarını söyleyerek, “Bütünleşme süreci planlandığı şekilde devam ediyor. Sayın Başbakan ve bendeniz, süreçle ilgili ilk görüşmeleri yaptık. 89

Gelinen noktada mutabakat, daha doğrusu çerçeve konuşuldu. Önümüzdeki günlerde bu çerçevenin detayları konuşulacaktır.” dedi.

10- Türk sinemasının usta yönetmenlerinden Metin Erksan, İstanbul’ da yaşamını yitirdi.

11- Myanmar’ın Arakan eyaletinde Müslümanlara yönelik şiddet olaylarını incelemek üzere bölgeye giden BM müfettişi Tomas Ojea Quintana, acilen “bağımsız ve inandırıcı” bir soruşturma başlatılması çağrısında bulundu. Myanmar’dan ayrılmadan önce Yangon havaalanında düzenlediği basın toplantısında Arakan eyaletinde “büyük acılar” yaşandığına şahit olduğunu anlatan Quintana, Myanmar devlet görevlileri hakkındaki insan hakları ihlallerine ilişkin suçlamaları kayıt altına aldığını belirtti.

12- Suriye’de yönetime bağlı birliklerin, Halep ve Şam’da muhaliflerin yoğun olduğu semtlere ağır silahlarla düzenlediği saldırılarda 42 kişinin öldüğü, çok sayıda kişinin de yaralandığı bildirildi.90

5 AĞUSTOS 2012

1- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, ATV’de gazetecilerin gündeme ilişkin sorularını cevapladı. Terörle mücadele konusunda taviz vermelerinin mümkün olmadığını belirten Başbakan Erdoğan, “CHP ve BDP’nin şunu bilmeleri lazım; biz bu konuda mücadeleyi hukuktan, demokrasiden ve insan haklarından taviz vermeden sürdüreceğiz. Leyla Zana’yla şunu konuştuk: “Ellerin tetikten çekilmesi lazım” dedi. Bende “Sizin bu ifadenizi kabullenmemiz mümkün değil” dedim. Tetiklerden elin çekilmesi değil, silahların bırakılması çözümdür. Silahı terör örgütü bırakacak. Güvenlik güçleri silah bırakamaz. Silah, güvenlik güçlerinin doğal enstrümanıdır.” dedi.

Ayrıca Başbakan Erdoğan, son dönemde PKK terör örgütünün Suriye sınırından sızma gayreti olduğunu aktardı.

2- İçişleri Bakanı İdris Naim Şahin, Ordu’da gazetecilere son dönemde PKK terör örgütüne yönelik yapılan operasyonlar hakkında bilgi verdi. Bakan Şahin, “23-24 Temmuz’dan itibaren gerçekleştirilen sıcak temasın sonucunda 115 bölücü terör örgütü mensubunun etkisiz hale getirildiği sonucuna ulaşılmıştır. 20 civarında da personelimiz hayati tehlike arz etmeyecek şekilde yaralanmıştır.” dedi.

3- Bazı üniversitelerde yeni yüksekokul ve enstitü kurulmasına dair Bakanlar Kurulu kararları, Resmi Gazete’de yayımlandı.

4- PKK’lı teröristlerin Hakkâri merkeze bağlı Geçimli Jandarma Karakoluna düzenlediği saldırıda 6 asker ve 2 köy korucusu şehit oldu. Aralarında 5 sivil ve 1 köy korucusunun da bulunduğu 21 kişi de yaralandı.

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül yaptığı yazılı açıklamada, Türkiye’nin terörle mücadelesinin kararlılıkla süreceğini aktararak, hain saldırıyı nefretle telin ettiğini belirterek, “Milletimizin birliğini, ülkemizin bölünmez bütünlüğünü, vatandaşlarımızın huzur ve güvenliğini hedef alan saldırı ve eylemlerini devam ettiren teröristler, elbette ki en ağır şekilde karşılığını bulacaktır.” ifadesini kullandı.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan da, terör örgütünün 4 ayrı karakola düzenlediği son baskın dolayısıyla Genelkurmay Başkanlığına gönderdiği başsağlığı mesajında, “Türkiye, terör örgütünün iplerini elinde tutan düşman ülke ve çevrelere haddini bildirecek güçtedir.” dedi.91

5- 2012 Londra Olimpiyat Oyunları’nda A Milli Basketbol Takımımız, A Grubu son maçında Hırvatistan’ı 70-65 yenerek çeyrek finale yükseldi.

Öte yandan, A Milli Kadın Voleybol Takımı, B Grubu’ndaki son maçında ABD’ye 3-0 yenildi.

Jamaikalı atlet Usain Bolt, atletizm erkekler 100 metre finalinde 9.63lük derecesiyle olimpiyat rekorunu kırarak altın madalya kazandı.

6- Gazze’nin güneydoğusundaki Kerim Ebu Selam sınır kapısına kimliği belirsiz kişiler tarafından yapılan saldırıda, 15 Mısır polisi öldü, 7 kişi de yaralandı.

7- Yemen’in güneyindeki Abyan bölgesindeki bir cenaze evine düzenlenen intihar saldırısında 42 kişi öldü, 37 kişi de yaralandı.92

6 AĞUSTOS 2012

1- Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, İstanbul Tarabya Köşkünde, Kayseri Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Veli Altınkaya ve yönetim kurulu üyelerini kabulünde gündemdeki konuları değerlendirdi. Bölücü terör örgütünün psikolojik bir durum yaratmak istediğine dikkat çeken Cumhurbaşkanı Gül, “Terör örgütünün yapmak istediği psikolojik durum, güvenlik güçlerimizin fedakârca çabasıyla kırıldı. Bu psikolojik duruma fırsat vermedik ve önlem aldık.” dedi.

2- CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, CHP Merkez Yönetim Kurulu (MYK) toplantısında, Şemdinli’deki olaylarla ilgili Başbakan Erdoğan’ın “Olaylar kontrolümüz altında.” sözlerini eleştirerek, “Ben her şeyin Sayın Erdoğan’ın kontrolünde olduğuna inanmıyorum. Gelişmeler de zaten bunu açıkça gösteriyor. Bir başbakan ‘olaylar benim kontrolümdedir’ diyorsa, 10-15 gündür devam eden bir çatışma dolayısıyla kamuoyunu sağlıklı bilgilendirir. Eğer bilgilendiremiyorsa olay kendisinin kontrolünde değildir.” dedi.

Öte yandan CHP Merkez Yönetim Kurulu (MYK) toplantısında, TBMM’yi olağanüstü toplantıya çağırma kararı alındı.

3- Milli Savunma Bakanı İsmet Yılmaz, Düzce Valiliğini ziyaretinde yaptığı açıklamada, terörle mücadelenin çok iyi gittiğini belirterek, “Hem hükümetimiz, hem silahlı kuvvetlerimiz, hem de emniyet güçlerimiz tarihinde olmadığı kadar güç birliği ve diyalog içinde. Bu güç birliği ve diyalogla, terör örgütleri 30 yıldır vermediği kayıpları vermiştir. Mücadele çok iyi gidiyor.” dedi.

4- Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığının, Çiftçi Kayıt Sistemine (ÇKC) dâhil olan çiftçilere ödenecek 2012 yılı mazot, gübre ve toprak analizine ilişkin tebliği Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdi.

5- AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Ömer Çelik, Adana Havaalanında gazetecilerin, Hakkâri’de saldırılar gerçekleştiren terör örgütü PKK’ya silahları Suriye’nin teslim ettiği iddialarıyla ilgili soru üzerine, “Suriye’nin kuzeyinde Afrin ve Kobani bölgesinde Esad kendisine ait bu bölgeleri PKK’ya teslim etti. Afrin ve Kobani’nin teslimatı sırasında PKK’ya ağır silahların teslim edildiğine dair kesin bilgilere sahibiz. Ortaya çıkan tablo, PKK’nın oraya yaptığı yığınak, oraya getirdiği mühimmat ve orada bulunan terörist sayısına bakıldığı zaman 93

bunun muhakkak arkasında başka bir organizasyonla yapılmış saldırı olduğu görülüyor.” dedi.

6- MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, parti genel merkezinde gündeme ilişkin yaptığı basın toplantısında, “Ülkemize yönelen tehditleri en aza indirmek amacıyla; batı ucu Afrin’i ve doğu ucu da Kandil’i içine alacak biçimde tesis edilecek hilal şeklindeki güvenlik kuşağı bir an önce sağlanmalı ve icra edilmelidir. Küresel çevrelerden icazet ve izinle vakit kaybetmeksizin; millet ve devlet bekasına yönelen melun ve alçak kumpası tesirsiz hale getirmek için milli bir seferberlik içinde tavır ve inisiyatif alınmalıdır.” dedi.

7- BDP Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, Batman’da belediyenin düzenlediği Ramazan şenliğinde yaptığı konuşmada, Kürt sorununun askeri yöntemlerle çözülemeyeceğini belirterek, müzakerelerin yeniden başlamasını istedi. Demirtaş, “Bu hükümetin barışa niyeti yok.” dedi.

8- 2012 Londra Olimpiyat Oyunları’nda Rıza Kayaalp, 120 kiloda Gürcü rakibini 2-0 yenerek bronz madalyanın sahibi oldu. Kadınlar 100 metre engelli seçmelerinde ise milli atlet Nevin Yanıt, 12.70’lik derecesiyle serisini birinci sırada bitirerek yarı finale yükseldi.

9- Batı Trakya’da Gümülcine Türk Birliği’ne (GTGB), yabancı düşmanlığı ile bilinen Neo-Nazi Altın Şafak örgütü üyesi göstericiler tarafından saldırı düzenlendi.

10- Suriye Başbakanı Riyad Hicab’ın görevden alındığı yolundaki haberin ardından, sözcüsü Muhammed el Etri yaptığı açıklamada, Şam yönetimini halka karşı “soykırım” uygulamakla suçlayarak, “terörist rejim”den kaçarak “özgürlük ve şeref devrimine” katıldığını ve artık “devrimin askeri” olduğunu belirtti.94

7 AĞUSTOS 2012

1- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, AK Parti Ankara İl Başkanlığının iftar programında yaptığı konuşmada, bazı çevrelerin Türkiye’nin önünü kesmek için terör dâhil her yola başvurduğunu söyleyerek, “Terör örgütü, Ramazan ayında yaptığı bu saldırılarla hiçbir kutsalı tanımadığını, hiçbir milli ve manevi değere saygı göstermediğini, bu ülkenin, bu toprakların, bu milletin değerleriyle hiçbir ortak paydasının olmadığını bir kez daha net olarak göstermiştir. Terörün bizim aramıza girmesine, bizim kadim kardeşliğimizi zedelemesine müsaade etmeyeceğiz.” dedi.

Başbakan Erdoğan, CHP’nin TBMM’yi olağanüstü toplantıya çağırmasına ilişkin de “AK Parti, bölücü terör örgütünün CHP gibi kuyruğuna takılacak bir parti değildir. Buyrun, Meclis orada, sen gidersin oturur, orada ne yapacaksan yaparsın. Kiminle beraber bir araya gelirsin, bilemem ama AK Parti böyle bir gündemle Parlamentoya gelmeyecektir.” değerlendirmesinde bulundu.

2- Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, İran Dışişleri Bakanı Ali Ekber Salihi ile görüştü. Görüşmede, Suriye’deki duruma dikkat çeken Bakan Davutoğlu, halkına karşı şiddet uygulayan Beşar Esad rejiminin gittiği yolun, doğru yol olmadığını belirterek, “Esad rejimine verilen destek, canlara mal oluyor.” dedi. Ayrıca Bakan Davutoğlu, Suriye’deki durumdan Türkiye’nin de bulunduğu bazı ülkeleri suçlayan ve “sıranın Türkiye’ye geleceği” yolunda açıklamalar yapan İran Genelkurmay Başkanı Seyyid Hasan sözlerinin kabul edilemez olduğunu belirtti.

3- İçişleri Bakanı İdris Naim Şahin, Ankara’da şehit ve gazi yakınlarına verdiği iftarda, “Ülkemizin birliğine, bölünmez bütünlüğüne kasteden kahpe terör örgütü bitene kadar mücadelemizin hiç tereddüt etmeden, hiç bıkkınlık göstermeden, sonuna kadar süreceğini, dost ve düşman herkesin bilmesini bir kez daha ifade etmek istiyorum.” dedi.

Bu arada, İçişleri Bakanlığından yapılan yazılı açıklamada, Hakkâri’de yaşanan terör saldırıları ve gerçekleştirilen operasyonlar hakkında kamuoyunun bilgilendirilmesi ihtiyacı doğduğu belirtilerek, bölücü terör örgütünün temmuz ayının son günlerinden itibaren Hakkâri’de kaos ve karışıklık ortamı tesis etmek için yol kesme ve kimlik kontrolü yapma girişimleri olduğu hatırlatılarak, örgüt mensuplarını etkisiz hale getirmek, bölgede huzuru ve güvenliği sağlamak maksadıyla güvenlik kuvvetlerince operasyonlar gerçekleştirildiği ifade edildi. 95

4- CHP, terör olayları ile Suriye ve Irak’la ilişkiler bağlamında Türkiye’nin karşı karşıya bulunduğu iç ve dış tehditleri görüşmek üzere TBMM’nin 14 Ağustos’ta olağanüstü toplanması için TBMM Başkanlığına başvurdu.

5- 2012 Londra Olimpiyatları’nda 100 metre engelli finalinde piste çıkan Avrupa Şampiyonu Nevin Yanıt, 12.58’lik derecesiyle 5’inci olurken Türkiye rekorunu kırdı.

6- Türkiye’nin Suriye politikasını eleştiren İran Genelkurmay Başkanı Seyyid Hasan Firuzabadi, “ABD’nin savaş planlarına yardımcı olmak, Suriye’ye komşu ülkeler için doğru bir temel değildir. Eğer onlar bu temelde hareket ediyorlarsa, o zaman şunu bilmeliler ki bir sonraki sefer, sıra Türkiye ve diğer ülkelere gelecektir” ifadelerini kullandı.

Konuya ilişkin açıklama yapan Başbakan Erdoğan, İran Genelkurmay Başkanının, Suriye’deki ‘kanlı gelişmelerin’ sorumlusunun Türkiye, Suudi Arabistan ve Katar olduğunu açıklamasının düşündürücü ve üzüntü verici olduğunu söyledi.

Dışişleri Bakanlığından yapılan açıklamada ise “Bazı İranlı yetkililer tarafından ülkemizle ilgili olarak yapılan asılsız ithamlarla dolu açıklamaları ve son derece yakışıksız tehditleri şiddetle kınıyoruz.” denildi.

Öte yandan İran’ın dini lideri Ayetullah Ali Hamaney’in danışmanı Said Celili, Suriye’nin başkenti Şam’da Devlet Başkanı Beşar Esad’la görüştü.

7- Suriye’de Beşar Esad’a bağlı Suriye Ordusu ile Özgür Suriye Ordusu arasında çatışmalar, iç ve sınır kesimlerinde şiddetini artırarak sürüyor. Lazkiye’ye bağlı çok sayıda Türkmen köyünün bomba ve füzelerle vurulduğu bildirildi.96

8 AĞUSTOS 2012

1- TBMM Başkanı Cemil Çiçek, CHP’nin önerisi üzerine Meclisin 14 Ağustos’ta terör gündemiyle toplanması için parti gruplarına çağrı metni gönderildiğini bildirdi. Konuyla ilgili gazetecilerin sorularını cevaplayan Başkan Çiçek, toplantıya katılıp katılmamanın milletvekilleri ve parti gruplarının bileceği iş olduğunu söyledi. 1982 Anayasası yürürlüğe girdikten sonra 30’un üzerinde olağanüstü toplantı talebi olduğunu hatırlatan Başkan Çiçek, “Anayasa ve İçtüzük açısından yapılması gereken neyse onu yapmaya çalışacağız.” dedi.

2- CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, GATA’da tedavi gören askerleri ziyaret etti. Çıkışta basın mensuplarına açıklama yapan Kılıçdaroğlu, Meclisin olağanüstü toplanmasına ilişkin eleştirilere verdiği cevapta, insanın ağzından çıkan lafa dikkat etmesi gerektiğini belirterek, “Meclisi toplantıya çağırmanın, Suriye ve İran gibi ilişkilerimizin gittikçe gerginleştiği ortamda hükümetin, yasama organına gelip bilgi vermesini istemek ne zamandan beri PKK terör örgütünün arkasına katılmak oldu?” diye sordu.

3- Burdur’da bir dizi programa katılan Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ, Belediye Başkanı Sebahattin Akkaya’yı ziyareti sırasında yaptığı açıklamada, Meclisin olağanüstü toplantıya çağrılmasına ilişkin Meclisin toplanmasının PKK’nın ekmeğine yağ süreceğini belirterek, “PKK terör örgütünün propagandasını yapmasını dolaylı da olsa sağlayacak olan TBMM’nin olağanüstü toplantıya çağrılmasını doğru bulmuyoruz. Terör meselesi partiler üstü konudur. Sayın Kılıçdaroğlu’nun yaptığı siyasi bir rant devşirme hareketidir.” dedi.

4- Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Nihat Ergün Bakanlığında düzenlediği basın toplantısında, eğitimde atılan adımların daha iyi sonuç vermesi için üniversiteye giriş sisteminde köklü değişiklikler yapılması gerektiğine işaret etti. ÖSYM, YÖK, Milli Eğitim Bakanlığı ve TÜBİTAK’ın birlikte gerçekleştireceği çalışma ile yeni sistemin 2014 sonuna kadar devreye girmesinin hedeflendiğini anlatan Bakan Ergün, “Öncelikle yıl içinde tıpkı GRE veya TOEFL sınavlarında olduğu gibi birkaç sınav yapılmasını, öğrencinin istediği sınava girmesini ve aldığı en yüksek puana göre üniversiteye yerleşmesini hedefliyoruz.” dedi.97

5- Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar, yabancıların taşınmaz edinimlerine yönelik yapılan düzenlemeye ilişkin düzenlediği basın toplantısında, yabancıların Türkiye’de taşınmaz ediniminde, gelişmiş ülkelerle paralel ve AB müktesebatına uygun hukuki düzenleme yapıldığını söyledi.

Bakan Bayraktar, Güneydoğu’da TOKİ tarafından inşa edilecek yüksek güvenlikli karakollarla ilgili yaptığı açıklamada ise ihalesi yapılan 243 karakoldan 98’inin bitirilip teslim edildiğini bildirdi. Karakolların yapılması konusunda geri adım atmanın söz konusu olmadığını belirten Bakan Bayraktar, arazi şartları, yol ve birtakım diğer sebeplerden dolayı aksamalar yaşandığını belirterek, “Orada inşaatlar zor şartlar altında sürüyor. Kolay bir iş değil bu. Hem teknoloji gerektiren, hem de oradaki arazi şartları nedeniyle zor yapılan bir inşaat.” dedi.

6- Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Myanmar yolunda beraberindeki gazetecilerin, İran Genelkurmay Başkanı Hasan Firuzabadi’nin “Suriye’de akan kandan Türkiye’nin sorumlu olduğunu ve Suriye’den sonra sıranın Türkiye’ye geleceği” yönündeki sözlerinin sorulması üzerine, İranlı yetkilinin sözlerinin dürüstlükle bir alakasının olmadığını belirterek, “Suriye’de on binlerce insanın ölümünden sorumlu olan bir yönetimle ilişkiyi sürdürecekseniz ve yönetime destek vereceksiniz sonra dönüp Türkiye’yi tehdit edeceksiniz. Bunun dürüstlükle bir alakası yok.” dedi.

7- Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan, Sivas Ticaret ve Sanayi Odasında düzenlenen “Yeni Teşvik Sistemi Tanıtım Toplantısı”nda faizden faiz hesabı yapılamayacağını belirterek, “Bankalarımızı ve bilhassa BDDK’yı göreve çağırıyorum ve BDDK’ya diyorum ki ‘Bankaların haksız olarak aldıkları işlem maliyetlerini azaltın, azalttırın’, çünkü bankalar vatandaşımıza çok haksız işlem maliyetleri yansıtıyor. Gerek yapılan havalelerde, gerek açılan her türlü hesapta, yapılan işlemlerin hepsinde.” dedi.

8- Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker, Ankara’da gazetecilere yaptığı açıklamada sap, saman, korunga, fiğ gibi kaba yem maddelerinin miktarında meydana gelen azalmanın hayvancılığı olumsuz etkilememesi için gerekli tedbirleri aldıklarını belirterek, Ekonomi Bakanlığına konuyla ilgili teklifin sunulduğunu açıkladı. İthalatın yapılabilmesi için gümrük vergilerinin indirilmesi gerektiğini ifade eden Bakan Eker, ithalat yapmak isteyen özel sektöre imkân verileceğini kaydetti. 98

9- İçişleri Bakanı İdris Naim Şahin, yakalanan her 4 teröristten 2’sinin Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmadığını, bu teröristlerin İran, Suriye, Irak, Ermenistan ve bazen de İsrail kimliği taşıdıklarını söyledi. Bu yapının mutlaka irdelenmesi gerektiğini ifade eden Bakan Şahin, “Bugün Türkiye’de, hak, hukuk, kanun, eşitlik ve özgürlük konularında bir eksikliği yok. Fakat benim Kürt kardeşlerimin PKK gibi, KCK gibi dertleri var. Onlar tamamen Kürt kardeşlerimi ve bölgeyi, hem coğrafi hem de sosyolojik olarak istismar ederek yapay gerekçeler üzerinden bir hayali dünya kurma derdindeler.” dedi.

10- Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, Samsun’daki yağış ve selle ilgili yaptığı değerlendirmede, geçmiş yıllarda imar planında yanlışlıklar yapıldığını, 20-30 yıl önce dere yatağına imar izni verildiğini dile getirerek, “Dere yatağında işgaller var. Yazın vatandaş sanıyor ki dere yatağı bu kadar su taşımıyor ama büyük bir yağış olduğunda eski yatağını geri kazanıyor. Belediyelerin dere yatakları üzerine DSİ’den izinsiz yapı yapmaları ve özellikle karayolu, köprü, menfez yapmaları yasaktır. Hiçbir şeyimiz olmadığı halde bunun faturası bize kesiliyor.” dedi.

11- HAS Parti Genel Başkanı Numan Kurtulmuş, İmam Hatip Liseleri Mezunları Mensupları Derneğinin (ÖNDER) İstanbul’da düzenlediği iftara katıldı. İmam Hatip okullarının Türkiye’nin önemli sosyolojik olgularından biri olduğunu belirten Kurtulmuş, “İmam Hatip okulları meselesi, bu memlekette millete yabancılaşmış siyasi elitlere karşı milletin vermiş olduğu mücadelenin somut bir algısı, somut bir göstergesidir.” dedi.

12- BDP Genel Başkanı Selahattin Demirtaş BBC Türkçe’ye yaptığı açıklamada, Kürt sorununun silahla çözülemeyeceğini belirterek, “Gelinen aşamada hükümetin silahla ve ordunun operasyonlarıyla PKK’yı tasfiye etme girişimleri, savaşı tırmandırdı. PKK de silahla tasfiye edilemeyeceğini göstermeye çalışıyor.” dedi.

13- YÖK Başkanı Prof. Dr. Gökhan Çetinsaya, düzenlediği basın toplantısı ile yeni hazırlanan Yükseköğretim Kurumları Öğrenci Disiplin Yönetmeliği’ne ilişkin bilgi verdi. Eski yönetmeliğin 1985’te çıktığını belirten Çetinsaya, “12 Eylül sonrası dönemin vesayetçi anlayışını temsil ediyordu. Örgütlenme ve ifade hürriyetlerini sınırlayan bir yaklaşım içerisindeydi. Hedefimiz, daha 99

özgürlükçü ve daha katılımcı bir öğrenci disiplin yönetmeliği oluşturmak oldu.” dedi.

Yönetmeliğe göre yükseköğretim kurumundan çıkarma cezası verilen öğrenci bir daha aynı kuruma alınmayacak. Kesinleşmiş mahkûmiyet olmadan ve öğrencilikle ilişkisi kesin açığa çıkmadan kampüs dışındaki faaliyetler, disiplin suçu olarak nitelendirilmeyecek. Akademik içerikli tez, ödev, seminer gibi çalışmalarda intihal yapmak disiplin suçu sayılacak. Bildiri dağıtan, fikir açıklayan, propaganda yapan cezalandırılmayacak.

14- Milli İstihbarat Teşkilatından (MİT) yapılan yazılı açıklamada, “7 Ağustos 2012 tarihli yazılı ve görsel medyada yer aldığı üzere, CHP Genel Başkanı ve Parti Sözcüsü tarafından dile getirilen; CHP Genel Başkanı ve ailesi ile bazı milletvekillerinin MİT tarafından teknik takip altında tutulduğu yönündeki beyanlar, gerçeği yansıtmamaktadır. Ayrıca, MİT’nın görevleri yasalarla belirlenmiş olup, iddia edilen hususlar Müsteşarlık görev alanına girmemektedir.” denildi.

15- Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), haziran ayı sanayi üretim endeksi sonuçlarını açıkladı. Takvim etkisinden arındırılmış endeks haziran ayında geçen yılın aynı ayına göre yüzde 2,7 artarken, bir önceki aya göre ise yüzde 1,9 oranında geriledi.

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Nihat Ergün, sanayi üretim endeksindeki mevsimsel değişikliklerin, olağanüstü bir yorum yapmayı gerektirecek noktada olmadığını belirterek, genel trendin önemli olduğunu bildirdi. Bakan Ergün, “İkinci çeyrekte sanayi üretim artışı ilk çeyreğe göre daha yüksek olmuştur. Bu veriler değerlendirildiğinde Türkiye büyümesinin öngörülen seviyelerde devam ettiğini görmekteyiz.” dedi.

Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan ise, “Endeks haziran ayları içindeki en yüksek seviyesini bu ay yakalamıştır. 2009 Aralık ayından bu yana 31 aydır sanayi üretim endeksi istikrarlı şekilde artmaktadır.” dedi.

16- İstanbul 9. Ağır Ceza Mahkemesi, Devrimci Karargâh Örgütü davası kapsamında tutuklu bulunan sanıklardan 7’sinin tahliyesine karar verdi.

17- UEFA Şampiyonlar Ligi 3’üncü ön eleme ikinci tur maçında Fenerbahçe, Romanya’nın Vaslui takımını deplasmanda 4-1 yenerek play-off turuna yükseldi.100

18- Londra 2012 Olimpiyat Oyunları’nda, Kadınlar 1500 metrede Aslı Çakır Alptekin ve Gamze Bulut serilerinde birinci ve ikinci olarak finalde mücadele etme hakkını elde ettiler.

19- İran Dışişleri Bakanı Ali Ekber Salihi, Ankara ile yaşanan krizi ve Suriye’de yaşanan gelişmeleri Cumhuriyet gazetesine değerlendirdi. Türkiye ile İran’ın, Suriye konusunda “artık yeter” diyerek ortak akıl ve sağduyu ile bölgeye barış ve istikrar getirebileceğini belirterek, “Dikkatli olmazsak daha beter bir noktaya sürüklenebiliriz.” dedi. Salihi, “böl-yönet” politikası izlendiğine dikkat çekerek, yüzyıllardır barış içinde yaşayan bölgedeki mozaiğin korunması çağrısı yaptı.

20- Euro Bölgesi Başkanı ve Lüksemburg Başbakanı Jean Claude Juncker, Alman WDR televizyonuna yaptığı açıklamada, Atina’nın ortak para biriminden çıkartılabileceğini söyledi. Juncker, Yunanistan’ın ortak para biriminden ayrılışının “idare edilebileceğini” söylerken, bunu arzu etmediklerini vurguladı.101

9 AĞUSTOS 2012

1- Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Türkiye’de bulunan Türkmenistan Devlet Başkanı Gurbanguli Berdimuhamedov’la birlikte, İstanbul’da Ambarlı Limanında incelemelerde bulundu.

2- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Özürlü Memur Seçme Sınavı (ÖMSS) sonucuna göre ataması yapılacak 7 bin 746 engellinin, Ankara Ticaret Odası Kongre Salonundaki Memur Yerleştirme Töreni’ne katıldı. İstihdam sürecinin devam edeceğini belirten Başbakan Erdoğan “Kamuda ne kadar yüzde 3’e tekabül eden engelli ihtiyacı varsa bundan sonra bu engelli yerleştirmeyle ilgili kamudan biz bu tespiti yaptıktan sonra res’en bu imkânları başlatacağız. Kamudaki engelli kadroları dolana kadar atamalar sürecek.” dedi.

3- Genelkurmay Başkanı Orgeneral Necdet Özel, CHP Genel Merkezinde CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nu ziyaret ederek bir süre görüştü.

4- NTV’de konuşan Başbakan Yardımcısı Ali Babacan, şu an itibariyle yüzde 4 büyüme tahmininin ulaşılabilir bir tahmin olduğunu belirterek, “Yüzde 4’ün biraz aşağısına doğru sarkabilen bir rakam olursa da bu sürpriz olmamalı.” dedi. Başbakan Yardımcısı Babacan, geçen sene ekim ayında yüzde 4 tahmini ortaya konulduğunda, dünya ile ilgili beklentilerin bugünkünden çok daha iyi olduğunu ifade ederek, dünyada gelişmiş ülkelerde ve gelişmekte olan ülkelerde büyümenin aşağı doğru revize edildiğini söyledi.

5- MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, Meclisin olağanüstü toplantıya çağrılmasıyla ilgili yaptığı yazılı açıklamada, “CHP’nin teklifi çözüm merkezli olmayıp, terörle mücadeleyi sulandıracak ve savsaklayacak niteliklerle maluldür.” değerlendirmesinde bulundu. Bahçeli, “Terörle mücadele görevi, tam anlamıyla hükümetin ve güvenlik güçlerinin yetkisi altındadır. Bu itibarla TBMM’nin toplanıp herhangi bir konuyu görüşmesine gerek ve ihtiyaç bulunmamaktadır.” dedi.

6- Erzurum 2. Ağır Ceza Mahkemesinde terör örgütü PKK’nın şehir yapılanması KCK’ya ilişkin görülen davada; “terör örgütü üyeliği”, “terör amaçlı eğitim vermek”, “iş yerlerine molotofkokteyli atmak” ve “tehlikeli maddeleri izinsiz olarak bulundurmak” suçlarından tutuklu yargılanan 5 sanık, toplam 113 yıl 8 ay hapis cezasına çarptırıldı.102

7- Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Başkanı Mehmet Büyükekşi, kriz sebebiyle ihracatçının zor bir dönemden geçtiğini belirterek, “Türk Lirası’nın değerlenmesi rekabet gücümüzü erozyona uğratıyor.” dedi. Eximbank ve Katılım Bankaları toplantısında konuşan Büyükekşi, bir yandan Avrupa’da pazar kayıpları yaşarken diğer yandan düşen kur ve parite sebebiyle kayıpların daha da arttığına dikkat çekti.

8- Müslüman katliamının yaşandığı Myanmar’a giden Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Devlet Başkanı Thein Sein’i ziyaret etti. Sein, Cumhurbaşkanlığı Sarayındaki kabulde yaptığı konuşmada, Türkiye’nin Myanmar’da büyükelçilik açmasından büyük bir memnuniyet duyduğunu söyledi. Kendilerinin de en kısa zamanda Ankara’da büyükelçilik açacaklarını ifade eden Sein, böylece ikili ilişkilerin daha da gelişeceğini belirtti.

Myanmar temasları çerçevesinde Türk heyeti, I. Dünya Savaşı sırasında İngilizler tarafından esir alınarak getirildikleri Myanmar’da şehit olan Türk askerlerinin mezarlarını ziyaret etti. Mektila civarında 3 bin 195 şehidin bulunduğunu ifade eden Bakan Davutoğlu, Türkiye’nin arşivlerinden Myanmar’daki şehitlerin toplamının 5 bin civarında olduğunun anlaşıldığını kaydetti.

9- 2012 Londra Olimpiyatları’nda erkekler 68 kiloda tatamiye çıkan milli tekvandocu Servet Tazegül, finalde İranlı Mohammed Bagheri’yi 6-5 yenerek Olimpiyat Şampiyonu oldu.

10- ABD Başkanı Barack Obama’nın Ulusal Güvenlik Danışmanı John Brennan, daha önce Irak’ın kuzeyinde olduğu gibi, Suriye’nin bir bölümünde de “uçuşa yasak bölge” oluşturulmasının uzak ihtimal olmadığını söyledi. 103

10 AĞUSTOS 2012

1- Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, İzmir Foça’da gerçekleşen bombalı terör saldırısında yaralanan askerleri, tedavi gördükleri Ege Üniversitesi Tıp Fakültesinde ziyaret etti. Ziyaretinin ardından açıklamalarda bulunan Cumhurbaşkanı Gül, bu saldırıları yapan insanların zihniyetini, insanlıktan ne anladığını, sadece Türk milletinin değil bütün dünyanın gördüğünü belirterek, “O bakımdan terörle mücadelede her türlü meşruiyetimiz ve üstünlüğümüz vardır. Azimle, kararlılıkla bu mücadele yapılacaktır. Böyle mübarek bir günde bile sivil, asker ayırımı yapmadan elini kana bulayan, en kahpe metotlarla terörü icra etmekten çekinmeyen bu insanlarla azimli bir şekilde mücadelemiz devam edecektir. Bunu da herkesin bilmesini istiyorum.” dedi.

2- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Türk Kızılayının 144. kuruluş yıl dönümü töreninde yaptığı konuşmada, Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu ile Kızılay, TİKA ve sivil toplum örgütlerinin temsilcilerinin Myanmar’a gittiklerini hatırlatarak, ilk defa diplomatik temas kurulduğunu söyledi. Başbakan Erdoğan, “Türkiye’den toplanan yardımlar, orada bizzat Müslüman kardeşlerimize ulaştırıldı, aynı şekilde Budistlere de ulaştırıldı, problemler yerinde tespit edildi, yetkililerle çözümler üzerinde istişareler yapıldı.” dedi.

Konuşmasında ayrıca, Türkiye’nin 230 milyar dolardan, 2011 yılı sonu itibarıyla 772 milyar dolar milli gelire ulaştığını anlatan Başbakan Erdoğan, “Eğer bugün biz Suriye’den kaçan 55 bin kardeşimizi 12 kampta ağırlayabiliyorsak, bu güce ulaşmışsak, işte onun sebebi budur.” dedi.

3- Gazetelerin Ankara temsilcileri ile iftar yemeğinde bir araya gelen Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç yaptığı açıklamada, İran’ın Esad’ın yaptıklarını görmezden geldiğini belirterek, “Hem İslam Cumhuriyetisin, hem bunlara seyirci kalıp destek veriyorsun! 25 bin insanın ölmesine İran’ın sessiz kalmasını yakıştıramadım. İran, Esad’ın zorda olduğunu bile bile desteğini sürdürüyor. Bu, Türkiye ile İran arasındaki ilişkilere zarar verebilecek bir boyutu gösteriyor.” dedi.

Başbakan Yardımcısı Arınç ayrıca, Foça saldırısı ile birlikte PKK’nın stratejisinin “bölgelerdeki eylemlerini yoğunlaştırmak, daha çok acı çektirmek, sivil halkı da ateşin içine atmak” olduğunu ifade etti. Tutuklu eski Genelkurmay Başkanı İlker Başbuğ’la ilgili olarak da değerlendirmelerde bulunan Başbakan Yardımcısı Arınç, Genelkurmay Başkanlığı yapmış birine “sen teröristsin kardeşim” demenin ne vicdana ne de hukuka sığmayacağını söyledi. 104

4- Londra 2012 Olimpiyatları’nda, kadınlar 1500 metrede yarışan iki milli atlet Aslı Çakır Alptekin ve Gamze Bulut, ilk iki sırayı alarak tarihi bir başarıya imza attılar. Milli tekvandocumuz Nur Tatar ise 67 kiloda gümüş madalya kazandı.

5- Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Arakan’da Banduba Kampında kalan Arakan Müslümanlarını ziyaret etti. Arakan’da BM programı dışında ilk defa yabancı bir ülke tarafından ulaştırılan yardımlar ihtiyaç sahiplerine dağıtıldı. Ziyaretle birlikte yapılan anlaşmayla Türk Kızılayı ile Kızılhaçın birlikte çalışacaklarını açıklayan Bakan Davutoğlu, Budistlerin bulunduğu kampı da ziyaret etti.

6- Türk Dili Konuşan Ülkeler İş Birliği Konseyi Eğitim Bakanları toplantısı, Kırgızistan’ın Çolpon-Ata kentinde yapıldı. Eğitim ve Bilim Bakanı Kanat Sadıkov’un başkanlığında yapılan toplantıya Milli Eğitim Bakanı Ömer Dinçer katıldı.

7- Suriye’nin Halep şehrine saldıran rejim yanlısı ordu birlikleri, kentin stratejik öneme sahip Selahaddin bölgesinin kontrolünü ele geçirdi. Muhalifler, ağır bombardımana maruz kalan bölgeden çekildiklerini doğruladı. Ancak Halep’te ordu ile muhalifler arasında çatışmalar birçok noktada devam ediyor. Son üç günde Halep’e ağır silahlarla düzenlenen saldırılarda 250 sivil hayatını kaybetti.

Öte yandan Kofi Annan’dan boşalan BM Suriye özel temsilciği görevine, Cezayirli diplomat Lahdar Brahimi getirildi. 105

11 AĞUSTOS 2012

1- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, AK Parti İstanbul İl Başkanlığının düzenlediği iftarda yaptığı konuşmada, Ramazan ayında yaşanan terör saldırılarının içleri acıttığını belirterek, “Bu örgüt, benim Kürt kardeşlerimin haklarını savunan onları temsil eden bir örgüt asla değildir. Bu terör örgütünün, benim Kürt kardeşimle en küçük bir ortak paydası yoktur. Biz, bu saldırılardaki zamanlamayı, bu saldırılardaki asıl hedefi, asıl gayeyi çok iyi biliyoruz. En önemlisi de biz, bu saldırıların arkasında kimlerin olduğunu, terör örgütünü kimlerin kışkırttığını, terör örgütünün kimlere taşeronluk yaptığını da biliyoruz. Asla geri adım atmayacağız.” dedi.

Konuşmasında, Merkez Bankasının döviz rezervinin 103 milyar dolara ulaştığını da ifade eden Başbakan Erdoğan, 2013 yılının ilk yarısında, muhtemelen nisan ayında Türkiye’nin IMF’ye borcunun sıfırlanmış olacağını belirterek, “Şimdi artık IMF ile farklı bir borçlanma yapısını inşa ediyor, IMF’den borç alan ülke değil, IMF’ye borç veren ülke konumuna yükseliyoruz.” dedi.

2- Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, ABD Dışişleri Bakanı Hillary Clinton ile İstanbul’da bir araya geldi. Görüşmenin ardından düzenlenen ortak basın toplantısında Bakan Davutoğlu, Clinton ile Suriye’de geçiş sürecinin en kısa sürede tamamlanması ve bu geçiş sürecinde herhangi bir güç boşluğunun oluşmaması konusunda mutabık kaldıklarını belirterek, “Başta PKK olmak üzere terör gruplarına karşı her türlü tedbiri almamız gerektiği konusunda ortak bir perspektife sahibiz.” dedi.

Clinton, Bakan Davutoğlu ile görüşmesinin ardından Başbakan Recep Tayyip Erdoğan tarafından Dolmabahçe’deki Başbakanlık Ofisinde, sonra da Cumhurbaşkanı Abdullah Gül tarafından kabul edildi.

3- Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker, Tarım Sektörü Ortak Akıl Toplantısı için gittiği Muş’ta bir soru üzerine; kuraklıktan etkilenen çiftçilerin Ziraat Bankası ile Tarım Kredi Kooperatiflerine olan borçlarının 1 yıl süreyle erteleneceğini açıkladı. Bakan Eker, “Kuraklıktan etkilenen çiftçiler için bir erteleme hazırlandı ve şu anda Bakanlar Kurulunda imzaya sunulmuş durumda. Kuraklık bu sene Doğu Anadolu illeri ile Orta Anadolu’da etkili oldu. Çok kısa bir süre içerisinde açıklanacak. Yüzde 5 civarında faiz uygulanacak. Bu uygulamadan kuraklıktan etkilenen iller faydalanacak.” dedi.106

4- Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik ile Şanlıurfa’nın Harran ve Viranşehir ilçelerinde incelemelerde bulundu. Bakan Günay yaptığı açıklamada, Hatay’da bir höyükte gün yüzüne çıkarılan Hitit dönemine ait heykelin ardından pazartesi günü yeni bir eserin tanıtımını yapacaklarını söyledi.

5- TÜSİAD’dan yapılan açıklamada, “Türkiye’nin terörle mücadele ile komşu ülkelerdeki istikrarsızlığın iç içe girdiği, etnik ve mezhepsel gerginliklere açık, zorlu bir dönemden geçtiği” vurgulanarak, tüm kurum ve kuruluşlara diyalog çağrısında bulunuldu.

6- Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ, Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı (TİKA) projesi kapsamında Kosova Sağlık Bakanlığına hediye edilen 5 adet tam donanımlı ambulansın teslim töreninde yaptığı konuşmada, Kosova’ya diğer alanlarda olduğu gibi sağlık alanında da her türlü desteği verdiklerini ve bu desteğin süreceğini söyledi. Kosova Sağlık Bakanı Ferid Agani ise “Kutsal aydaki bu hediye, iki millet arasında asırlardan beri süregelen ve gelecekte devam edecek olan dostluğun bir nişanesidir.” dedi.

Başbakan Yardımcısı Bozdağ ayrıca, Priştine’de TİKA tarafından restorasyonu tamamlanan Sultan I. Murad Hüdavendigar’ın sancaktarı Gazi Mestan’nın türbesinin açılışını yaptı.

7- İran’da meydana gelen 6.0 ve 6.2 büyüklüğündeki depremlerde 200 kişinin öldüğü, 1000’den fazla kişinin de yaralandığı bildirildi. 107

12 AĞUSTOS 2012

1- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Haliç Kongre Merkezinde İstanbul Dostluk Derneğinin iftarında yaptığı konuşmada, Türkiye’nin zor durumdaki muhtaç bütün ülkelerin yardımına koştuğunu belirterek, “Dışişleri Bakanı’nın Myanmar’da ne işi var diyorlar. Suriyeli mültecilere neden kucak açıyorsunuz diyorlar. Bizim Myanmar ve Arakan’da şehidimiz varsa biz oraya gideriz. Bizim insanımız kardeşine nasıl bakıyorsa Suriye’deki, Filistin’deki kardeşine öyle bakıyor. Biz Şemdinli’nin güvenliğinin Şam’dan başladığını bilen milletiz. Hakkâri’nin huzurunun Arakan’ın huzuruna paralel olduğunu bilen hareketiz.” dedi.

Gazetecilerin CHP Tunceli Milletvekili Hüseyin Aygün ile ilgili soruları üzerine ise Başbakan Erdoğan, “İçişleri Bakanlığımız takipte. Terör örgütünün neler yapmak isteğini ortaya koyması bakımından çok önemli. Bunlar beklediğimiz şeyler.” dedi.

2- Adalet Bakanı Sadullah Ergin, Hatay’ın Yayladağı ilçesinde Suriyelilerin kaldığı çadır kampı ziyaretinde, “Bu kampımızda Suriye’nin Bayırbucak bölgesinden gelen Türk soylu Suriye vatandaşlarımız var. Şartları yerinde değerlendiriyoruz. Gelen soydaşlarımızla sohbet ediyoruz, dertleşiyoruz. Tabii malumumuz sınırın diğer tarafında bir insanlık dramı, acımasız bir süreç işliyor. Temenni ediyorum ki en kısa sürede ortam sakinleşsin ve Suriye Arap Cumhuriyeti’nde de huzur tesis edilsin.” dedi.

3- Başbakan Yardımcısı Beşir Atalay, Karadağ Devlet Bakanı Rafet Husoviç’in verdiği iftar yemeğinde, yüzyıllar ötesine uzanan ortak tarih, kültür ve inançların bugün aynı sofra başında insanları yeniden bir araya getirdiğini belirterek, Türkiye olarak Balkanların, yakın geçmişte yaşanan acılı günlerin ardından tüm dini ve etnik grupların birbirleriyle saygı ve hoşgörü içinde yaşadığı, barış ve huzur dolu bir geleceğe ulaşmasını arzuladıklarını ifade etti.

4- Avrupa Birliği Bakanı Egemen Bağış, İstanbul Metal Eşya Sanatkârları Sanayi Sitesi (İMES) tarafından düzenlenen geleneksel sahur etkinliğinde AB projesinin kıtasal bir proje olduğunu ve Türkiye’nin üyeliğiyle AB projesinin küreselleşeceğini anlatarak, “Türkiye sadece 75 milyon vatandaşıyla AB üyesi olmayacak. Türkiye, AB’nin çok daha geniş bir coğrafyaya, milyarlarca farklı insana, çok daha büyük pazarlara ulaşabilecek bir köprüsü olacak.” dedi. 108

5- MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, Etimesgut Belediyesinin verdiği iftarın ardından yaptığı konuşmada, terör örgütü PKK’nın alan hâkimiyeti elde edebilmek için 23 Temmuz’dan itibaren Şemdinli’de saldırılar düzenlediğini belirtti. Türk milletinin teröre teslim olacak kadar aciz olmadığını vurgulayan Bahçeli, Şemdinli’deki terör saldırılarının dış güçlerden ve bölgesel olaylardan ayrı değerlendirilmemesi gerektiğine dikkat çekerek, hükümetin de konunun farkında olması gerektiğini söyledi.

6- CHP Tunceli Milletvekili Hüseyin Aygün Ovacık’tan Tunceli’ye dönerken PKK terör örgütü tarafından kaçırıldı.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, parti yöneticileriyle bir araya gelerek durum değerlendirmesi yaptı. Genel Merkezde oluşturulan kriz masasının, Aygün serbest bırakılana kadar kesintisiz görev yapması kararlaştırıldı.

7- Süper Kupa finalinde Galatasaray, Fenerbahçe’yi 3-2 yenerek kupanın sahibi oldu.

8- İsviçre’nin Locarno şehrinde düzenlenen Uluslararası 65. Locarno Film Festivali’nde büyük ödül Altın Leopar, “Hiçbir yerden Gelen Kız” adlı filmiyle Fransız yönetmen Jean-Claude Brisseau’nun oldu.

9- Mısır Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi, Savunma Bakanı ve Genelkurmay Başkanı Mareşal Hüseyin Tantavi’yi görevden aldı. Mursi, cumhurbaşkanlığı seçimi öncesi Tantavi liderliğindeki Yüksek Askeri Konsey’in cumhurbaşkanlığının yetkilerini kısıtlayan Anayasa Deklarasyonu’nu da iptal etti. Devlet televizyonları, Mursi’nin Tantavi’yi emekliye ayırarak yerine Mareşal Abdul Fettah el Sisi’yi atadığını duyurdu.

10- Mısır ordusunun Sina Yarımadası’nda başlattığı operasyonlarda, 7 kişi hayatını kaybetti.

11- Fars Haber Ajansı, İran’da meydana gelen iki şiddetli depremde 250 kişinin hayatını kaybettiğini, 2 binden fazla kişinin de yaralandığını açıkladı.109

13 AĞUSTOS 2012

1- Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, İslam İşbirliği Teşkilatının toplantısına katılmak üzere Suudi Arabistan’a gitmeden önce gazetecilerin sorularını cevaplandırdı. CHP Milletvekili Hüseyin Aygün’ün kaçırılmasını “milli iradeye yapılmış bir saldırı” olarak değerlendiren Cumhurbaşkanı Gül, “Bir milletvekilinin kaçırılması çok ciddi bir olaydır. Milletvekili, sadece milleti değil, tüm Türkiye’yi temsil eder. İnanıyorum ki en kısa zamanda sayın milletvekili kurtarılacaktır. Nasıl olacağıyla ilgili kararı güvenlik birimlerinin uzmanları verecektir. En önemli olan şey Sayın Milletvekilinin hayatıdır.” dedi.

2- TBMM Başkanı Cemil Çiçek, Mecliste gazetecilerin CHP’li Hüseyin Aygün’ün terör örgütü tarafından Tunceli’de kaçırılmasına ilişkin sorularını cevapladı. Başkan Çiçek, “Elbette üzücüdür, düşündürücüdür. Aynı zamanda da kınanması gereken bir husustur, kınıyorum. Millet iradesine, demokrasiye, Meclisimize karşı saygısızlıktır.” dedi.

3- Bakanlar Kurulu, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında toplandı. Hükümet Sözcüsü ve Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, toplantının ardından yaptığı açıklamada, CHP Milletvekili Hüseyin Aygün’ün kaçırılması ile ilgili olarak, “Aygün’ün kaçırılması çok çirkin ve terörün hangi boyutlara ulaşacağını göstermesi açısından fevkalade vahim bir durumdur. Olay, bütün imkânlarımızla takip edilmektedir. Emniyet güçleri tarafından teröristlere karşı bir harekât elbette gündemdedir ancak bu olayda Aygün’ün can güvenliği ön plandadır.” dedi.

Başbakan Yardımcısı Arınç ayrıca, AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Hüseyin Çelik’in Meclisin toplanmasıyla ilgili sözlerinin ise yanlış değerlendirildiğini söyledi.

4- CHP Genel Merkezinden yapılan yazılı açıklamada, Tunceli Milletvekili Hüseyin Aygün’ün PKK terör örgütü tarafından kaçırılması ile ilgili olarak, CHP’nin, Türkiye’de terörün sona erdirilerek toplumun huzur ve güvenliğe kavuşturulması yolundaki mücadelesini yılmadan ve kararlılıkla sürdüreceği belirtilerek, “Bu eylem, parlamenter demokrasimizi, onun temel organı olan, halkımızın iradesini temsil eden TBMM’yi ve o iradeyi sorunlarımızın çözümü için tek yol olarak gösteren CHP’yi hedef alan bir meydan okumadır. Bu pervasız saldırı, CHP’nin ve tüm toplumumuzun terörle mücadelesine sadece güç katacak ve kararlılığımızı pekiştirecektir.” denildi.110

5- TÜBİTAK, enerjide yerli üretimin artırılmasına yönelik Enerji Bakanlığıyla protokol imzaladı. TÜBİTAK Başkanı Yücel Altunbaşak, imzalanan protokolle termik ve hidroelektrik santral tasarımı, nükleer santral üretimi, yenilenebilir enerji kaynaklarından üretim teknolojileri gibi alanlarda yerli üretimin artacağını belirtti.

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız da yaptığı konuşmada, protokolle 10 yılda kat edilecek mesafenin enerjide sanayileşme açısından çok önemli olacağını kaydederek, “Yalnızca rüzgâr enerjisinde 15 milyar dolarlık ithalatın önünü kesmiş olacağız. Nükleer enerjide teknolojimiz ne kadara müsaade ederse o kadarını yerli üretimle yapacağız.” dedi.

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Nihat Ergün ise büyümeye paralel olarak enerji ihtiyacının ve ara malı ithalatındaki artışın kaçınılmaz olduğunu belirterek, “Hangi yatırım kalemlerinde daha çok ithalat yaptığımız araştırıldı, ona göre teşvik sistemi kurgulandı.” dedi.

6- Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay, Başbakanlık Binasında düzenlediği basın toplantısında, yasa dışı yollarla yurtdışına çıkarılan tarihi eserlerin Türkiye’ye geri getirilmesi için çalışmaların sürdüğünü, Bakanlığı döneminde 3 bin 312 eserin kazandırıldığını söyledi. Bakan Günay, Türkiye’nin bu çalışmalar neticesinde de UNESCO’nun Tarihi Eserlerin Yurtdışına Kaçırılmasını Önleme Komitesi’nde yer almaya başladığını kaydetti.

7- MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli yaptığı yazılı açıklamada, Hüseyin Aygün’ün kaçırılmasından büyük üzüntü ve endişe duyduklarını açıkladı. CHP camiasına, Aygün’ün ailesine, seçmenlerine ve sevenlerine sabır ve metanet dileyen Bahçeli, “CHP’nin, PKK’nın canice ve haince milletvekili kaçırma girişiminden sonra, Meclisi toplantıya davet eden yaklaşımından vazgeçmesinin hem bir zorunluluk hem de doğru bir adım olacağını” kaydetti.

8- BDP Eşbaşkanı Selahattin Demirtaş, yaptığı yazılı açıklama, “Parti olarak Aygün’ün serbest kalması ve sağ salim geri dönebilmesi için elimizden gelen insani desteği sunmaya hazırız.” dedi.

9- Merkez Bankası verilerine göre, cari açık haziran ayında beklentilere yakın gelerek 4.247 milyar dolar olurken, ocak-haziran döneminde ise geçen yılın aynı dönemine 13.685 milyar dolar azalarak 31.083 milyar dolara 111

geriledi. Maliye Bakanı Mehmet Şimşek yaptığı yazılı açıklamada, yumuşak iniş sürecinin başarıyla devam ettiğini belirterek, “Haziran ayında cari açık kalemindeki düşüş daha da belirgin hale gelmiştir. Ekim 2011’de 78,5 milyar dolara ulaşan cari açık, haziran ayında 63,5 milyar dolara geriledi. Böylece yılsonu için öngördüğümüz 65 milyar dolarlık cari açık hedefinin şimdiden altına inmiş olduk.” dedi.

10- Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), “2011 Hanehalkı Tüketim Harcaması Sonuçları”nı açıkladı. Rakamlara göre geçtiğimiz yıl ailelerin aylık tüketim harcaması 2010’a oranla yüzde 15’e yakın artış gösterdi.

11- Uluslararası Af Örgütü AB Temsilcisi Dr. Nicolas Beger Zaman gazetesine yaptığı açıklamada, hem AB Komisyonunu hem de AB üyelerini tenkit eden, insan haklarını koruma ve kollama konusundaki iradenin zayıfladığına dikkat çekti. Müslümanlara yönelik tavrı da eleştiren Beger, İslam toplumunun sorunlarının çözümü için “çok az anlayış ve istek” olduğuna işaret etti. Beger, “En büyük ayrımcılığa maruz kalan Romanlar ve eşcinsellerin sorunlarının anlaşılmasında ilerlemeler sağlanırken, Müslümanlar için çok az arzu var. Bu durum, AB için turnusol kâğıdı vazifesi görecek.” dedi.112

14 AĞUSTOS 2012

1- TBMM Başkanı Cemil Çiçek, Mecliste yaptığı açıklamada, CHP Milletvekili Hüseyin Aygün’ün serbest bırakılması üzerine, “Türkiye, halkının sağduyusu ile üzerinde oynanmak istenen oyunları her defasında boşa çıkarmış, varlığını, birliğini ve kardeşliğini koruyarak devam etmiştir.” dedi.

Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç ise, “Neden kaçırdı, niye onu kaçırdı, neden Tunceli’de bu olay oldu, size 20 tane senaryo söyleyebilirim. Ama onun zamanı değil. Önemli olan milletvekilimizin belki de sadece propaganda amaçlı özgürlüğünden mahrum edilmesi hepimizi fevkalade üzmüştür.” dedi.

2- Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, parti genel merkezine gelişinde gazetecilerin sorularını cevapladı. CHP’nin TBMM’yi olağanüstü toplantıya çağırma girişimiyle ilgili olarak, “CHP’nin bugün Meclis toplansaydı söyleyeceği sözleri ifade edebilmesi için Türkiye’de yüzlerce platform var. Biz bugüne kadar ne Sayın Kılıçdaroğlu’ndan ne CHP milletvekillerinden terörün önlenmesine yönelik bir önlem paketi, bir çağrı, bir tedbir duymadık. Sadece ‘gelin konuşalım’ diyorlar.” dedi.

3- Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Nihat Ergün ile Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım, “Bilişim Alanında İşbirliği Protokolü”nü, Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı toplantı salonunda düzenlenen törenle imzaladı. Bakan Yıldırım, tören öncesinde yaptığı konuşmada, on yıl önce Türkiye’nin, bilişimde Afrika seviyesinde olduğunu, bugün ise Avrupa’nın ilk 10’u arasında yerini aldığını belirtti.

4- Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan, Türk Dili Konuşan Ülkeler İşbirliği Konseyi toplantısı için gittiği Azerbaycan’ ın başkenti Bakü’de, Azerbaycan, Kazakistan ve Kırgızistan’lı yetkililere seslenerek “Gelin kara taşımacılığında araç kotasına son verelim. İkili taşımadaki kotaları kaldıralım. Bakü-Tiflis-Kars yolunun tamamlanması Hazar bölgesi için kazanımlar sağlayacak.” dedi. Bakü-Tiflis-Kars demiryolu hattının Hazar bölgesi için önemine de dikkat çeken Bakan Çağlayan, “Demiryolu hattı, Hazar’ın çevresindeki ülkelerin dünyaya ulaşımı açısından çok önemli kazanımlar yaratacak.” dedi.

5- Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, Sabah gazetesine yaptığı açıklamada, Adıyaman’da son 40 yılda açılan 500 kuyudan yaklaşık 190 milyon varil civarında üretim yapıldığını ve bunun bugünkü fiyatlarla 20 milyar dolar 113

civarında bir değere karşılık geldiğini belirtti. Adıyaman’ın yalnızca kendisine değil, ham petrolüyle bütün ülkeye katkı sağlayan ve “üreten bir il” olduğuna dikkat çeken Bakan Yıldız, şehrin Türkiye’de üretilen petrolün yüzde 20’sini karşıladığını vurguladı.

6- Gümrük ve Ticaret Bakanı Hayati Yazıcı gazetecilere yaptığı açıklamada, “Tüketicinin Korunması Hakkında Kanun Tasarısı Taslağı” hakkında değerlendirmelerde bulundu. Bankacılık sözleşmelerinde tüketiciden kredi kartı üyeliği ücreti, hesap işletim ücreti, dosya ücreti, ipotek fek ücreti isimleri altında bedeller talep edildiğini belirterek, “Biz bunları ayıklamayı düşünüyoruz. Bu konuları Bankalar Birliğiyle henüz konuşmuş değiliz.” dedi. Bakan Yazıcı ayrıca, bankaların faiz dışında 31 değişik kalemde vatandaştan ücret aldığına dikkat çekerek, tasarı ile bunları kaldırmayı hedeflediklerini kaydetti.

7- AK Parti Genel Başkan Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Hüseyin Çelik, MKYK toplantısının ardından parti genel merkezinde yaptığı basın toplantısında, HAS Parti Genel Başkanı Numan Kurtulmuş’un AK Partiye katılımının değerlendirildiğini söyleyerek, MKYK tarafından bu katılımın olumlu karşılandığını kaydetti. Çelik, Demokrat Parti eski Genel Başkanı Süleyman Soylu’nun da önümüzdeki günlerde Kurtulmuş ile birlikte AK Partide buluşabileceğini ifade etti.

8- Türkiye Esnaf ve Sanatkârları Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken yaptığı yazılı açıklamada, Suriye krizi nedeniyle Doğu ve Güneydoğu illerinde ticaretin iyice azaldığını söyleyerek, “Bankalar da yeni kredi vermemek için çeşitli formalitelerle zorluk çıkararak daralmayı hızlandırıyor. Hâlbuki krediye ulaşımın kolaylaştırılması gerekmektedir. Bankalar gerekli teminatlarını alarak kredi hacmini artırmanın çözümünü bulmalıdır. Ticaretin devamı için verilecek düşük faizli kredi, esnafı hayata bağlar.” dedi.

9- TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, Oda-Borsa Başkanları İstişare Toplantısı’nda yaptığı konuşmada, son zamanlarda karşılıksız çek ve protestolu senetlerdeki hızlı artışta iç piyasada yaşanan durgunluğun etkili olduğunu söyledi. Çekte hapis cezasının kaldırılmasının ardından ticaret erbabının 114

sıkıntılar yaşadığını belirten Hisarcıklıoğlu, hapis yerine yeni bir kontrol mekanizmasına ihtiyaç duyulduğunu belirterek, “Aksi takdirde piyasalarda çeke olan güven azalacak ve ekonomik aktivite bundan olumsuz etkilenecek.” dedi.

10- PKK terör örgütü tarafından kaçırılan CHP Tunceli Milletvekili Hüseyin Aygün, serbest bırakıldı. Tunceli’de düzenlediği basın toplantısında, “Örgüt mensuplarının siyasi propaganda” yaptıklarını belirten Aygün k endisinin kaçırılmasını, “barış ve ateşkes mesajı verme amaçlı bir eylem” olarak niteledi.

11- Hakkâri’nin Yüksekova ilçesinde KCK’ya yönelik düzenlenen operasyonda 9 kişi gözaltına alındı.

12- Afganistan’ın Nimruz vilayetinin merkezi Zaranc şehrinde 4 farklı noktada peş peşe düzenlenen saldırılarda en az 36 kişi hayatını kaybetti, 80 kişi de yaralandı.

13- Suriyeli Türkmen Muhaliflerin Sözcüsü Sadettin Molla, Suriye’deki çatışmalarla ilgili, “Beşar Esad zorla askere aldığı Sûnni gençleri ön saflarda çarpıştırıyor. Özellikle Halep’te Suriye halkına büyük bir komplo kuruldu. Çatışmalarda her gün onlarca Sûnni Müslüman katlediliyor.” dedi.115

15 AĞUSTOS 2012

1- TBMM Başkanı Cemil Çiçek, Mecliste gazetecilerin CHP Tunceli Milletvekili Hüseyin Aygün’ün serbest kalmasının ardından yaptığı açıklamalara ilişkin değerlendirmesinin sorulması üzerine, “Bu kaçırma eyleminin propaganda amaçlı olduğunu kendisi de ifade ediyor. Benim de kanaatim odur. Türkiye’nin muhtelif yerlerinde terör eylemleri ortaya koyarak, ‘Ben Türkiye’nin her tarafında varım, her tarafta eylem yaparım. Gerekiyorsa milletvekili de kaçırırım’ tarzında.” diye konuştu.

2- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, 2012 Londra Olimpiyat Oyunları’nda madalya kazanan sporcuları Başbakanlık Resmi Konutunda kabul etti. 1500 metrede altın madalya kazanan atletimiz Aslı Çakır Alptekin, aynı mesafenin ikincisi Gamze Bulut, tekvandoda altın madalya alan Servet Tazegül, gümüş madalya kazanan Nur Tatar ile grekoromen güreşte bronz madalya kazanan Rıza Kayaalp katıldı.

3- Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, Bursa’da HAS Parti Genel Başkanı Numan Kurtulmuş’un AK Partiye katılımıyla ilgili açıklamalarda bulundu. Kurtulmuş’un AK Partiye geçmesine sıcak baktıklarını, HAS Parti liderinin, birikimli, ahlaklı, kibar ve dürüst bir kişiliğe sahip olduğunu anlattı. Başbakan Yardımcısı Arınç, iki partinin birleşmesinin ise söz konusu olmadığını söyledi.

4- AK Parti Genel Başkan Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Hüseyin Çelik, parti genel merkezinde yaptığı açıklamada, CHP Tunceli Milletvekili Hüseyin Aygün’ün terör örgütünce kaçırılmasının ardından verilmek istenen mesajların iyi irdelenmesi gerektiğini söyledi. Gerek terör örgütünce yapılan ve “paralel devlet yapılanması”nı açığa çıkaran açıklama gerekse de Aygün’ün serbest bırakıldıktan sonraki sözlerinin tamamen propaganda amaçlı olduğunu dile getirdi.

5- MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun MHP’nin olağanüstü genel kurula katılmamasından dolayı yaptığı eleştirilere cevap verdi. Bahçeli, CHP liderinin “panik ve can havliyle demirlediği bölücülük limanında, siyasetine yeni bir cephe açmanın arayışına girdiğini” iddia etti. MHP’yi hedef alan konuşmasının siyasi nezaket ve üslup açısından talihsiz ve tezyif edici ifadelerle dolu olduğunu dile getirdi. 116

6- Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) Hanehalkı İşgücü Araştırması, “2012 Mayıs Dönemi Sonuçları”nı açıkladı. Buna göre, Türkiye’de bu yılın Mayıs döneminde işsizlik oranı, geçen yılın aynı dönemine göre 1,2 puan azalarak yüzde 8,2 oldu. Bu rakam 2001 yılından bu yana görülen en düşük işsizlik rakamı.

Maliye Bakanı Mehmet Şimşek konuya ilişkin yaptığı açıklamada, yaz aylarına doğru mevsimselliğin de olumlu etkisiyle işsizlik oranında hızlı bir düşüş yaşandığına dikkat çekerek, “Türkiye son 10 yılın en düşük işsizlik oranını görmüştür. İstihdam verilerine baktığımızda son 1 yılda 837 bin, 2007’den bu yana ise 4 milyon ilave istihdam sağlandığını görüyoruz. Mevsimsellikten arındırılmış işsizlik oranı ise ekonomideki yumuşak iniş süreci nedeniyle yatay seyrederek yüzde 9 olarak gerçekleşmiştir.” dedi.

Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan ise Türkiye’de büyümenin lokomotifi ihracatla işsizliği düşürmeye devam edeceklerini belirterek, “Net ihracat ile büyüyen ülkemizde, yatırım teşviklerinin de etkisinin görülmesiyle birlikte, önümüzdeki dönemde daha düşük işsizlik oranları göreceğiz. İşsizlik oranında yakalanan bu iyileşme, 2014 yılı OVP hedeflerimizin de altındadır.” dedi.

7- Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), 2011 yılına ait Girişim Özelliklerine Göre Dış Ticaret İstatistikleri’ni yayımladı. Buna göre, 2011 yılında 52 bin 495 girişim ihracat, 63 bin 351 girişim ithalat yaptı. İhracatın yüzde 59,6’sı 0-249 çalışanı bulunan ve KOBİ olarak değerlendirilen girişimler tarafından gerçekleştirildi. İthalatın ise yüzde 39,9’u KOBİ’ler tarafından yapıldı.

8- Türk Girişim ve İş Dünyası Konfederasyonu (TÜRKONFED), bölgesel kalkınma politikalarında kalkınma ajanslarının rolünü tartıştığı bir rapor yayınladı. Raporda, kalkınma ajanslarının bölgesel rekabeti geliştirmede rolü ve etkin çalışma yöntemleri konusunda tespit ve önerilerde bulundu. TÜRKONFED Başkanı Erdem Çenesiz konuyla ilgili düzenlediği basın toplantısında, kalkınmanın aktörleri olan ajansların bölgesel politika geliştirme sürecinde üstleneceği rollerin doğru tarif edilmesi gerektiğini belirterek, “Kalkınma ajansları, sürecin etkin ve aktif aktörleri olarak yeniden yapılandırılmalıdır.” dedi.

9- A Milli Futbol Takımı, Viyana’da Avusturya ile oynadığı hazırlık maçını 2-0 kaybetti.

10- Türk tiyatrosunun büyük ustası Müşfik Kenter, İstanbul’da tedavi gördüğü hastanede hayatını kaybetti.117

11- Irak Başbakanı Nuri El Maliki, aHaber’e verdiği röportajda iki ülke arasındaki sorunlara değindi. Türkiye’nin Kuzey Irak’la kurduğu ticari ilişkileri eleştiren Maliki, “Kuzey Irak’ta refahının ve ekonomisinin gelişmesinden herhangi bir sıkıntımız yok ancak bütün bu ilişkilerin merkezi yönetim üzerinden gelişmesi gerekiyor.” dedi. Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu’nun Kerkük ziyaretinden haberleri olmadığını, araştırma komisyonu kurduklarını anlatan Maliki, “Türkiye ile ilişkilerin düzelmesini umuyoruz.” diye konuştu.

12- Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Mekke’de düzenlenen İslam İşbirliği Teşkilatının (İİT) 4. Olağanüstü Zirvesi’nde İslam dünyasına önemli mesajlar verdi. Şii-Sünni kavgasından uzak durulmasının önemine dikkat çeken Cumhurbaşkanı Gül, böyle bir tuzağa düşmenin İslam dünyasının kaynaklarını kendi iç mücadelesinde tüketmesi anlamına geleceğini, bunun da İslam dünyasını ortaçağ karanlığına taşıyacağını söyledi. Cumhurbaşkanı Gül, ayrıca İTT’ye Suriye’nin üyeliğini askıya alması çağrısı yaptı.

13- Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan, Azerbaycan’ın başkenti Bakü’de düzenlenen Türk Dili Konuşan Ülkeler İşbirliği Konseyi Ekonomiden Sorumlu Bakanları 2’nci Toplantısı’nın ardından basın mensuplarıyla bir araya geldi. Yüzde 4 civarında büyümenin Türkiye’nin 2023 hedeflerine uygun olmadığını, yeni teşvik paketinin hedefleri arasında Türkiye’nin son yıllarda alıştığı yüzde 5’in üzerindeki büyümenin yakalanmasının da olduğunu belirterek, “Türkiye’nin büyümeyi sağlayacak ve ekonomiyi soğutmayacak tedbirlere ihtiyacı var.” dedi.

14- Suriye’de Esad’a bağlı güçlerin, Halep’in Türkiye sınırındaki Azez kasabasına havadan düzenlediği bombardımanda 80 kişi öldü. Bombardımanda vücutlarında ağır yanıklar olan yaklaşık 100 yaralı sınırı geçerek Türkiye’deki hastanelere sevk edildi.

15- ABD Savunma Bakanı Leon Panetta, Washington’da düzenlediği basın toplantısında, İsrail’in, “şu aşamada” İran’ın nükleer tesislerine hava saldırısı düzenleyip düzenlememe konusunda bir karar almadığını belirtti. Panetta, Tahran’la diplomatik yoldan bir çözüm bulmak amacıyla görüşmeler yapmak için hala süre bulunduğunu düşündüğünü kaydederek, “İsrail’in İran’a şu aşamada saldırıp saldırmama konusunda bir karar verdiğini sanmıyorum.” dedi.118

16 AĞUSTOS 2012

1- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Dolmabahçe’deki Başbakanlık Çalışma Ofisinde Medya Derneği Yönetim Kurulu Üyeleri ve medya yöneticilerini kabul etti. Görüşmeye Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Hüseyin Çelik, Medya Derneği Başkanı Salih Memecan, TRT Genel Müdürü İbrahim Şahin de katıldı.

Görüşme sonrası gazetecilerin sorularını cevaplayan Memecan, “Genel olarak Medya Derneği faaliyetleri hakkında bilgi verdik. Medya okulu ve eğitim seminerlerimiz hakkında bilgi verdik. Medyanın geleceği üzerine uluslararası bir medya konferansı var, o konuda bilgi verdik. Karşılıklı sektörün sorunları üzerine görüş bildirdik.” diye konuştu.

2- Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar, 17 Ağustos Marmara Depremi’nin 13. yılı sebebiyle yayımladığı mesajda, sağlıksız ve altyapısı oluşmamış şehirlerin dönüştürülüp kendisiyle barışık yapıya kavuşturulması gerektiğini ifade etti. Depremlerin ve can kayıplarının önüne geçmek için afet riski altındaki alanların dönüşümüyle ilgili yasa çıkarıldığını hatırlatan Bakan Bayraktar, “Çıkardığımız yasayla amacımız, depremin yıkacak bina bulamaması, yıkabileceği binayı da boş yakalaması.” dedi.

3- AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Hüseyin Çelik, TGRT Haber TV’de yayınlanan “Ankara’nın Gündemi” programında, “Birkaç Mehmet şehit edildi diye Meclis mi toplanır” şeklinde bir söz söylemediğini belirterek, “PKK bir gün bir yeri bastı diye, birkaç Mehmet’i şehit etti diye PKK’nın oluşturduğu gündemin peşine takılmamalıyız anlamına gelebilecek bir söz söyledim. Bunu çarpıttılar.” dedi.

4- Aydın İş Mahkemesi, bir emeklinin açtığı davada SGK ödemesinin kapsamı dışında olmasına karşın tedavi için zorunlu bulunan ve muadili olmayan ilacın ücretinin kurum tarafından ödenmesi gerektiğine hükmetti. Kararın gerekçesinde; insan hayatının kutsallığı ve temel insan haklarından olan sosyal güvenlik hakkının özüne dokunacak sınırlamalar getirilemeyeceğine vurgu yapıldı.

5- İstanbul Valisi Hüseyin Avni Mutlu, İstanbul’un kamu bina stokunun depreme dayanıklılık oranının yüzde 90 olduğunu bildirdi. Mutlu, “2 bin 500 civarında belirlediğimiz kamu binasının 1892’sinin fizibilitesini yaptık. 119

Bugüne kadar 790 binamızı güçlendirdik. 194 binamızı tamamen yıktık ve yerine yenisini yaptık.” dedi.

Bayram tedbirleri hakkında da bilgi veren Mutlu, kentte hiçbir konuda sıkıntı yaşanmaması için gerekli tedbirleri aldıklarını belirtti.

6- Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Suudi Arabistan’ın Mekke şehrinde yapılan İİT 4. Olağanüstü Zirvesi’nin ardından Türk gazetecilere zirveyi değerlendirdi. “İslam dünyasına, Afrika’ya gösterdiğimiz hassasiyet birçok üye tarafından takdir edildi. Bu çok sevindirici bir gelişme. Ev sahibi olan Suudi Arabistan’a herkes teşekkür etti ancak Türkiye kadar ismi zikredilen ve teşekkür edilen başka ülke görmedim. Bu da gurur verici.” diye konuştu.

Öte yandan zirvede, Suriye’nin üyeliği askıya alındı. İİT Genel Sekreteri Ekmelettin İhsanoğlu yaptığı açıklamada, “Suriye’nin bundan sonra teşkilat içinde adım atması imkânsız.” dedi.

7- Lübnan’da 20’den fazla Suriyeliyi ve Türk vatandaşı Aydın Tufan Tekin’i kaçıran El Mikdad aşireti, Suriye’de kaçırılan aile üyeleri Hasan Mikdad’a zarar verilmesi halinde Tekin’i öldüreceklerini açıkladı. Tekin’in serbest bırakılması için Dışişleri Bakanlığı devreye girdi.

8- Muhaliflerin yoğun olduğu şehirleri vuran Suriye birlikleri, Halep’in Azez ilçesini havadan ve karadan aralıksız olarak ağır bombardımana tuttu. Öte yandan ülkedeki saldırılarda 180 kişinin öldüğü, bunlardan 25’inin Halep’in Kadi Asker Mahallesinde ekmek almak için sırada beklerken hedef alındığı bildirildi.

9- Afganistan’da NATO’ya ait bir helikopterin düşmesi sonucu 7’si NATO askeri, 11 kişi öldü. Uluslararası Güvenlik Destek Gücü, ölen askerlerden 3’ünün Amerikalı olduğunu açıkladı. Düşen helikopterde bulunan 3 Afgan güvenlik görevlisi ile bir Afgan sivil tercümanın da hayatını kaybedenler arasında bulunduğu belirtildi.

10- Ekvador Dışişleri Bakanı Ricardo Patino, 19 Haziran’da Ekvador’un Londra Büyükelçiliği’ne sığınan Wikileaks’in kurucusu Julian Assange’ın talebini kabul etme kararı aldıklarını belirtti. İki kadına tecavüzle suçlandığı İsveç’e iade edilmesine karar verilen Assange, yaklaşık 1,5 yıldır İngiltere’de ev hapsinde tutuluyor.120

17 AĞUSTOS 2012

1- Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, İstanbul’da basın mensuplarının sorularını cevapladı. Cumhurbaşkanı Gül, Lübnan’da kaçırılan Türk vatandaşının durumuna ilişkin bir soru üzerine, “Lübnan’da kaçırılmış olan Türk vatandaşımızın durumuna tabi ki çok üzüldük. Suriye’de kaçırılan bazı Lübnanlılarla, Lübnan’da kaçırılan vatandaşımızın arasında hiçbir ilişki yok. Önce bunu ayırt etmek gerekir. Suriye’de kaçırılan Lübnanlılara bizim herhangi bir müdahalemiz söz konusu değil ama onların da kurtulması için çok büyük gayret içindeyiz. Bütün imkânlarımızı kullanıyoruz.” dedi.

2- TBMM Başkanı Cemil Çiçek, Hürriyet gazetesine yeni anayasa çalışmaları hakkında bilgi verdi. Başkan Çiçek, “Anayasa çalışmaları planladığımızın biraz gerisinde kaldı, biraz aksayarak gidiyor, ama gidiyor. Şu anda temel hak ve özgürlükler gibi çok zor bir bölümü görüşüyorlar. Tüm itirazların ve farklılıkların olduğu bölüm burası. Bu bölümden sonra çalışmaların süratleneceğine inanıyorum. Siyaset kurumunun çözüm üretmesi konusunda Anayasa’dan kaynaklanan engeller var.” dedi.

3- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Kartal-Kadıköy metro hattının açılışında yaptığı konuşmada, bu hattın hem İstanbul’a hem Türkiye’ye ekonomik anlamda büyük katkıları olacağını belirterek, “Yaptığımız hesaplamalara göre, bu hatla birlikte, Türkiye’ye, İstanbul’a, İstanbullu kardeşlerimize, yıllık 1 milyar 153 milyonluk bir tasarrufu kazandırmış olacağız.” dedi.

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım ise Kadıköy-Kartal metro hattında seyahat edecek kişinin en az 15 dakika zaman tasarrufu sağlayacağını belirterek, “Vaktin nakit olduğu günümüzde yollardan sağlanan tasarruf, Türkiye’ye katma değer olarak dönecek.” dedi.

4- Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Şahin, Gaziantep Üniversitesi İslâhiye Kültür Merkezi, İslâhiye Kaymakamlığı ve belediyenin düzenlediği değerlendirme toplantısında, 10 yıl önce yola çıkarken hiçbir şeyin eskisi gibi olmayacağını söylediklerini belirtti. Şu anda Başbakan Recep Tayyip Erdoğan liderliğinde güçlü bir hükümet ve güçlü bir Parlamento olduğunu ifade eden Bakan Şahin, “Şu ana kadar ne yaptık- Bundan sonra ne yapmak istiyoruz- Bunun çalışmasını yaparken, sorunu yaşayanlarla beraber çözmek, damdan düşenlerle bir araya gelmek bizim için çok kıymetli ve çok önemlidir.” diye konuştu.121

5- Dışişleri Bakanlığı, Lübnan’da iki Türk vatandaşının kaçırılması üzerine, Lübnan için seyahat uyarısı yaptı. Dışişleri Bakanlığından yapılan yazılı duyuruda, 15 Ağustos 2012 tarihinde Lübnan’da aralarında bir Türk vatandaşının da bulunduğu çok sayıda yabancı uyruklu kişinin kaçırılması nedeniyle, “Vatandaşlarımızın zorunlu kalmadıkça Lübnan’a seyahat etmekten kaçınmalarında fayda görülmektedir.” denildi.

6- Fransa Dışişleri Bakanı Laurent Fabius, ülkelerindeki olaylardan kaçarak Türkiye’ye sığınan Suriyelilerin kaldığı Kilis’teki konteyner kenti ziyaret etti. Kilis Valisi Süleyman Tapsız’ın da eşlik ettiği gezisi sırasında, konteyner kentte kalan Suriyelilerle görüşüp, sorunlarını dinledi. Fabius, konteyner kent idari binasında da bazı Suriyelilerle bir araya geldi.

7- Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ, Batı Trakya’daki temasları kapsamında Gümülcine’de kapatılan Türk Gençler Birliğini (GTGB) ziyaret etti. Burada halka hitap eden Başbakan Yardımcısı Bozdağ, Türkiye’nin, azınlıklar konusunda uluslararası hukuk ve anlaşmalar çerçevesinde üstlendiği tüm yükümlülükleri yerine getirdiğini belirterek, komşu ülke Yunanistan’ın da aynı şeyi yapmasını beklediğini söyledi.

8- Güney Afrika’da polisin bir platin madeninde grev yapan madencilere ateş açması sonucu 30’dan fazla kişinin öldüğü bildirildi. Polis Bakanlığı Sözcüsü Zweli Mnisi, başkent Johannesburg’un kuzeybatısındaki Marikana kenti yakınlarında bulunan Lonmin PLC madenindeki olaylarla ilgili soruşturma başlatıldığını belirtti.

9- Suriye’de barışçıl çözüm bulmak amacıyla Birleşmiş Milletler ve Arap Birliği ortak temsilcisi olan Kofi Annan’ın istifasından sonra yerine Cezayir Dışişleri eski Bakanı Lakhdar Brahimi atandı.122

18 AĞUSTOS 2012

1- Cumhurbaşkanı Abdullah Gül yayınladığı bayram mesajında, “Milletimizin farklılıklarını zenginlik olarak görmesi ve sarsılmaz bağlarla birbirine bağlı olması ülkemizin en önemli gücünü oluşturmaktadır. Gücümüzün temeli ise birlik ve beraberliğimiz, asırlar boyunca büyük bir itina ile yaşattığımız kardeşlik ruhudur.” dedi.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ise yayınladığı mesajında, “Millet olarak, birliğimizin, beraberliğimizin, kardeşliğimizin, dostluğumuzun, toplumsal barışımızın, barış içinde bir arada yaşama arzumuzun adeta imtihana tabi tutulduğu bir süreç yaşıyoruz.” dedi.

2- Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Lübnan’da kaçırılan Türk vatandaşlarıyla ilgili olarak Lübnan Meclis Başkanı Nebih Berri’yi arayarak telefonla görüştü. Bakan Davutoğlu görüşmede, rehinelerin bir an önce serbest bırakılması için gerekli teşebbüslerde bulunulmasını istedi.

3- Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay da PKK’nın Şemdinli’de 9 BDP milletvekilinin yolunu keserek örgüt propagandası yapması ve BDP ile PKK’lıların kucaklaşarak ayrılmaları konusunda, hiç kimseyi kimseden ayırmadıklarını, ülkenin barış, kardeşlik içinde kalkınmasını istediklerini ifade ederek, “Biz bu yönde uğraşırken bu millete büyük acılar çektirenlere hiçbir şey olmamış gibi davranılması, kahraman ya da bir başka bazda övücü mukabelede bulunulması hepimizi yaralar. Onun için özellikle milletvekili arkadaşlarımızdan daha sağduyulu olmalarını, bu milletin ortak acılarına karşı daha duyarlı olmalarını tavsiye ederim.” şeklinde konuştu.

AK Parti Grup Başkan Vekili Mustafa Elitaş ise, “Türk vatandaşlarının oylarıyla seçilen milletvekilleri terör örgütüne yanaşma, yandaş ve uşaklık yapamaz. Kendisini seçen millete hizmet etmekle görevli olan kişiler terör örgütü ile kucak kucağa olursa bu 75 milyon insanı üzer. Bu davranışlarını şiddetle kınıyorum. Bu hareketleri barışın gelmesine, terörün tahrip olmasına değil ancak terörün tahrik olmasına, beslenmesine hizmet eder. Bu bir ihanettir.” ifadelerini kullandı.

MHP Grup Başkan Vekili Mehmet Şandır ise “Bölücü terör artık bir isyana dönüştürülmek istenilmektedir.” diye konuştu.123

19 AĞUSTOS 2012

1- Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, İstanbul’da bayram namazı çıkışında gazetecilerin sorularını cevapladı. Cumhurbaşkanı Gül, BDP’li milletvekillerinin, Şemdinli-Derecik bölgesinde silahlı teröristlerle buluşmasıyla ilgili bir soru üzerine, Türkiye’nin terörle mücadele içerisinde olduğunu belirterek, şiddetle, kan dökmekle, teröre karışmakla, teröre başvurmakla hak aranamayacağını söyledi.

Bayram namazını Sultan Ahmet Camiinde kılan Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ise terörle mücadelenin sonuna kadar, yılmadan, usanmadan devam edeceğini belirterek, “Türkiye’de oynanan senaryonun bu farklı bir versiyonu. Bugüne kadar BDP bu bölücü terör örgütünü, hiçbir zaman ‘bu bir terör örgütüdür’ diye ilan edememiştir. Niye? Çünkü onların Parlamentoya girme veya varlık sebebi bölücü terör örgütüne bağlıdır.” dedi.

İstanbul’da Sultangazi’de düzenlenen bayramlaşma törenine katılan CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu BDP’li milletvekillerinin Şemdinli’de silahlı teröristlerle buluşmasıyla ilgili olarak hükümeti eleştirerek, “Olay Türkiye’de oldu. Devlet neredeydi acaba?” dedi.

2- Avrupa Birliği Bakanı Egemen Bağış, İstanbul Beykoz AK Parti İlçe başkanlığında bayram dolayısıyla partililerle bir araya geldi. CHP’li Hüseyin Aygün ve BDP’li vekillerin silahlı teröristlerle Şemdinli’de buluşmasını değerlendiren Bakan Bağış, “Mecliste bu milletin kanlarıyla milletvekili sıfatı taşıyanların aslında terör örgütünün vekili olduklarını ortaya koyarcasına gidip dağdaki büyüklerinin ellerini öpmeye çalışmasına hep beraber şahitlik ettik.” dedi.

3- Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, Sosyal Güvenlik Kurumundaki fatura usulsüzlüğü ve yolsuzluklarını Sabah gazetesine değerlendirdi. Bakanlığının, sağlıktaki vurgun, usulsüzlük ve yolsuzlukları önlemek için başlattığı risk odaklı denetim modeli hakkında bilgi veren Bakan Çelik, özel-devlet ayrımı olmadan hastanelerde yapılan işlemlere rahatlıkla ulaşabilecekleri bir altyapı kurduklarına dikkat çekti.

4- Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Konya’da gazetecilere yaptığı açıklamada, BDP’li milletvekillerinin Şemdinli-Derecik bölgesinde silahlı teröristlerle buluşmasının kabul edilemez olduğunu söyledi. Bakan Davutoğlu, Suriye’de yaşanan olaylara da değinerek, bugün Suriye’de birçok bölgede 124

insanların zulüm altında olduğunu belirterek, Müslümanların kalbinin Suriye’deki Müslümanlarla çarptığını ifade etti.

5- Sudan’ın Güney Kordofan eyaletine giden bir yolcu uçağının inişi esnasında meydana gelen patlamada, aralarında Din İşleri Bakanı Gazi el Saddık, Gençlik ve Spor Bakanı Rahim Tutu ile Kültür ve Turizm Bakanı Eiassa Dayfallah’ın da bulunduğu açıklandı.

6- Kosova Başbakan Yardımcısı Behçet Pacoli, Mali Cumhurbaşkanı Dioncounda Traore tarafından Kosova’nın bağımsızlığının tanınmasına dair imzalanan kararı kamuoyuna açıkladı. Böylece Mali, Kosova’yı tanıyan 92’nci ülke oldu.

7- Amerikan insansız hava araçlarının (İHA) Pakistan’ın Afganistan sınırı yakınlarındaki Kuzey Veziristan’ın Mana bölgesinde düzenlediği saldırılarda, 7 militanın öldüğü bildirildi.125

20 AĞUSTOS 2012

1- CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, partisinin Çamlıhemşin İlçe Başkanlığını ziyaret etti. Kılıçdaroğlu burada yaptığı açıklamada, hükümetin dış politikasını eleştirerek, “Etrafımız kan gölüne dönmüş durumda. Suriye’de huzursuzluk var. İran ile ilişkilerimiz bozuk. Irak ile bozuk, Rusya ile bozuk. Bizim bu coğrafyada barışı egemen kılan yeni bir anlayışa ihtiyacımız var.” dedi.

2- Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Şahin, Zaman gazetesine gündeme ilişkin açıklamalarda bulundu. Bakan Şahin, kadına şiddetin iç güvenlik meselesi olduğunu, buna karşı topyekûn mücadelede tüm imkânların seferber edileceğini şikâyetçi olmadan da şiddetin tespit edileceği bir modele geçilebileceğini, bunun için 14 ilde şiddet izleme merkezlerinin kurulacağını, yılsonunda ihtiyaç olup da kadın konukevi olmayan ilin kalmayacağını söyledi.

3- Konya’da bulunan Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, şehit aileleri ve gazilerle bir araya geldi. Gazetecilerin çeşitli konulardaki sorularını cevaplayan Bakan Davutoğlu, Suriye’deki olayın artık bir iç problem olmaktan çıktığını, buradaki olayların komşu ülkelere karşı güvenlik riski ortaya çıkardığını belirterek, “BM’nin misyonu gereği bu olaya el atmasını bekliyoruz.” dedi.

4- MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, Genel Merkezde partililerle bayramlaşma sırasında yaptığı açıklamada, BDP’li milletvekillerini eleştirerek, “TBMM’de Türkiye’nin bölünmesine katkı sağlayan kim var ise bunun ayırt edilmesi ve netleşmesi için anayasamızda dokunulmazlığın kaldırılması gerektiğinde artık buluşmalıyız. Milletvekili kardeşlerimize de büyük sorumluluk düşüyor; aralarındaki PKK yandaşı, PKK iradesi ile milleti bölmeye çalışanları ayıplayıp dışlamalıdırlar.” dedi.

5- Gaziantep’te Şehitkâmil ilçe emniyet müdürlüğü önündeki caddede bomba yüklü aracın patlatılması sonucu 8 vatandaş hayatını kaybetti. 6’sı ağır 57 kişi yaralandı.

6- Kıbrıslı Türk işadamı Asil Nadir, sahibi olduğu Polly Peck şirketler grubunun batışı sırasında yolsuzluk yaptığı iddiası ile hakkında açılan davada suçlu bulundu. Mahkeme, şirketin iflasının ardından, zimmetine 34 milyon sterlin geçirmek ve şirketin hissedarlarını mağdur etmekten suçlu buldu. 126

7- ‘Top Gun’ ve ‘Days of Thunder’ filmlerinin yönetmenliğini yapan İngiliz yönetmen Tony Scott intihar etti.

8- Bayramın ilk iki gününde Suriye’de rejim güçleriyle muhalifler arasında süren çatışmalarda 215’ten fazla insan hayatını kaybederken en az 300 kişinin de yaralandığı bildirildi. Suriye Ulusal Konseyi (SUK) Başkanı Abdülbasid Şeyda, Kilis’te bulunan Suriyelilerin yaşadığı kampları ziyaretinde, yaşanan katliamın önlenmesi için kaybedecek vakitlerinin olmadığını söyledi.

Finlandiya’da bulunan Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov ise Suriye’de tek taraflı girişimlerin başarılı olmayacağını kaydetti. Ülkesinin Cenevre Antlaşması’nın hayata geçirilmesi için Suriye hükümetine yönelik girişimlerde bulunduğunu belirten Lavrov, “Ancak Batılı muhataplarımız bu konuda hiçbir şey yapmadılar.” dedi.

BM Suriye Özel Temsilcisi Cezayirli diplomat Lakhdar Brahimi ise yaptığı açıklamada, BM Güvenlik Konseyi’nin ortak bir duruş sergileyememesi halinde başarılı olmasının çok zor olduğunu belirtti.

9- Myanmar hükümeti Basın Denetleme ve Tescil Müdürlüğü, ülkedeki reform sürecinin devamı olarak yerel medyaya uygulanan sansürü kaldırdıklarını açıkladı.

10- Belarus Devlet Başkanı Aleksander Lukasenko, Dışişleri Bakanı Sergey Martynov’u görevden aldı. Bu göreve, Devlet Başkanlığı eski Genel Sekreteri Vladimir Makey atandı.127

21 AĞUSTOS 2012

1- Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Gaziantep’te 4’ü çocuk 9 sivilin hayatını kaybettiği saldırıyla ilgili yaptığı açıklamada, “Hayatlarının baharında küçük çocukların katledilmesi, terörün nasıl bir insanlık suçu olduğunu herkese bir kez daha anlatmaktadır. Acımasızca teröre başvuranlar, teröre destek verenler ve terörle arasına mesafe koymayanlar nasıl bir gafletin içine düştüklerini mutlaka anlayacaklardır. Şunu bir kez daha ifade etmek isterim ki; bu alçakça saldırıyı yapanlar, Türkiye’yi karşılarında tek yürek olarak bulacaklardır.” dedi.

TBMM Başkanı Cemil Çiçek, Gaziantep’te hain saldırının terörün gerçek yüzünü bir kez daha ortaya koyduğunu söyledi. Saldırıyı lanetlediğini aktaran Başkan Çiçek, bu saldırıların milletimizi daha da kenetleyeceğine vurgu yaptı.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan da yayımladığı mesajında, demokrasi ve hukukun üstünlüğünden taviz vermeksizin terörün üzerine kararlılıkla gitmeye devam edeceklerini belirterek, “Terörün çoluk çocuk ayrımı yapmaksızın sivilleri hedef almaktan çekinmediğini ortaya koymuş bulunmaktadır. Kardeşliğimizi, birliğimizi, huzurumuzu hedef alan terör, aziz milletimizin, güvenlik güçlerimizin azim ve kararlılığı karşısında er ya da geç kaybetmeye mahkûmdur.” dedi.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu da olayın faillerinin bir an evvel bulunmasını temenni ettiklerini söyleyerek, “Masum insanları öldürmek kime ne yarar sağlayabilir? Gerçekten büyük bir dram, büyük bir insanlık suçu. Bunu yapanlar insan olamaz. Arzum, Türkiye’de herkesin teröre karşı ortak tavır takınmasıdır. Terör bir insanlık suçudur, bu insanlık suçuna karşı bütün siyasi partilerin sivil toplum kuruluşlarının ortak tavır sergilemesi gerekiyor.” dedi.

BDP’den yapılan yazılı açıklamada ise “Çocuklarımızın ve sivil yurttaşların katledilmesine yol açan, bayramı kana bulayan bu saldırıyı kınıyor, lanetliyoruz.” denildi. Ayrıca yapılan açıklamada, “Partimizi ve partililerimizi hedef haline getirmek isteyenleri de bu çirkin tutumları nedeniyle esefle karşılıyoruz.” ifadesine yer verildi.

2- Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Başkanı Mehmet Büyükekşi, Anadolu Ajansı muhabirinin sorularını cevapladı. Dünya ekonomisinde ve ticaretteki yavaşlamaya dikkat çekerek Merkez Bankasının faiz için önlem almasını istedi. Kur veya paritedeki oynaklıktan ihracatçıların minimum düzeyde etkilenmesi için alınması gereken önlemleri anlatan Büyükekşi, ihracatın önceki dönemlerde olduğu gibi, önümüzdeki dönemde de büyümenin ve istihdam artışının lokomotifi olmaya devam edeceğini vurguladı. 128

3- Şırnak’ta polis karakoluna roketatarlı saldırı düzenleyen 6 terörist öldürüldü.

4- Fenerbahçe, Şampiyonlar Ligi Play Off ilk tur maçında Spartak Moskova’ya deplasmanda 2-1 yenildi.

5- A Milli Basketbol Takımı 2013 Avrupa Şampiyonası ikinci maçında İtalya’ya deplasmanda 78-69 yenildi.

6- Şırnak’ın Uludere ilçesinde askerleri taşıyan araç uçuruma yuvarlandı. Kazada, 9 asker ile 1 korucu şehit oldu.

7- Afganistan’da, ABD Genelkurmay Başkanı Martin Dempsey’in bir Amerikan üssünde bulunan uçağının roketle vurulduğu açıklandı. NATO Sözcüsü Jamie Graybeal, başkent Kâbil’in dışındaki Bagram Hava Üssünde düzenlenen saldırıda Dempsey’in uçağının hasar gördüğünü, saldırıda ölen ya da yaralanan bulunmadığını ifade etti.

8- ABD Başkanı Barack Obama, Beyaz Sarayda gazetecilerin sorularını cevaplandırdı. Obama, bir gazetecinin, Suriye’de kimyasal silahların emniyet altına alınması için ABD ordusunun devreye sokulması ihtimaline ilişkin bir soru üzerine, Esad rejimine ve aynı zamanda “sahadaki diğer oyunculara”, kimyasal silahların ortada dolaştığını ya da kullanıldığını görmenin ABD için bir “kırmızıçizgi” olduğunu net olarak vurguladıklarını belirterek, “Böylesi bir durum hesaplarımı ve denklemimi değiştirir.” ifadesini kullandı.

Rusya Dışişleri Bakanı Sergei Lavrov ise, “Yabancı aktörlerin, yapabileceği tek şey, diyalogun başlaması için şartları oluşturmak.” dedi. Lavrov ile görüşen Suriye Başbakan Yardımcısı Kadri Cemil de, Obama’nın açıklamalarının kasımda seçimlere hazırlanan Amerikan kamuoyuna yönelik olduğunu savundu. Cemil, Esad’ın istifasının müzakerelerde önşart olmasını kabul etmeyeceklerini ancak muhalefetle aynı masaya oturabilirlerse bunu da tartışabileceklerini söyledi.

9- Romanya Cumhurbaşkanı Traian Basescu’nun görevinden azledilmesi için 29 Temmuz’da yapılan referandum, yüzde 50 katılım oranına ulaşılamadığı için Anayasa Mahkemesi tarafından geçersiz sayıldı. 129

22 AĞUSTOS 2012

1- Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Gaziantep Valiliğini ziyaretinin ardından gazetecilerin “Saldırıyı PKK’nın üstlenmediğine ilişkin açıklamalar var. Ne düşünüyorsunuz?” sorusuna “Onların buna benzer olaylarla ilgili sicili kabarıktır. Dolayısıyla bunda bir tereddüdümüz yoktur.” karşılığını verdi. Örgütün içteki ve dıştaki destekçilerine seslenen Cumhurbaşkanı Gül, “Bütün dünyanın şunu görmesini istiyorum ki bu olay herhangi bir şekilde hak arama olayı değildir. Bu tamamen insanlıktan nasibini almamış, bütün insanlık duygularını kaybetmiş insanların organizeli bir şekilde yaptıkları terör olayıdır.” dedi.

TBMM Başkanı Cemil Çiçek de, terörün başka politikaların parçası olduğunu, vatandaşların bunu iyi anlaması gerektiğini söyleyerek, “Bunun üstesinden gelebilmenin yolu, içeride kargaşaya meydan vermemektir. Çünkü terörün amacı ülkenin insanları arasında kargaşa çıkarmaktır. İnsanlarımızı karşı karşıya getirerek, istikrarını bozmaktır.” ifadelerini kullandı.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan Rize’de yaptığı açıklamada, terörle mücadelenin sonuna kadar kararlılıkla süreceğini vurgulayarak, “Bu tabii bir matematik olay değil; iki kere iki dört diyesin. Bu sosyal bir vaka, asosyal olan insanlarla, zalimlerle mücadele ediyorsunuz. Bu mücadeleyi de sonuna kadar sürdürmekte kararlıyız, sürdüreceğiz. İşte Gaziantep’te yavrucuk gitti. Dün 12 yaşında bugün 1,5 yaşında... Anneler, aynı aile, aynı şekilde burada ruhlarını teslim ettiler. Bunun bedelini bu zalimler bu dünyada da ödeyecekler, ebedi âlemde de ödeyecekler.” dedi.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu da, terör sorununu çözmek için siyaset kurumunun üstüne düşeni yapması gerektiğini söyledi. Bu konuda adım attıklarını ve açık çek verdiklerini savunan Kılıçdaroğlu, iktidara ve diğer muhalefet partilerine “Gelin oturalım, konuşalım, bu beladan (terör) bu memleketi kurtaralım.” çağrısında bulundu.

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli ise, patlatılan bombanın arkasında kimlerin olduğuna ve o aracın oraya nasıl geldiğinin araştırılması gerektiğine dikkat çekti. Bölücü örgütün saldırıyı üstlenmemesini “oyalama ve zaman kazanmaya yönelik sinsi bir çaba” olarak gören Bahçeli, hükümetin açılım politikasını eleştirerek, “Bize göre demokratik açılım isimli yıkım projesinden ve sözde Kürt sorununu konuşmaktan bir an önce vazgeçilmelidir.” değerlendirmesinde bulundu.

2- Başbakanlıktan yapılan yazılı açıklamada, Başbakanlık Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı (AFAD), Myanmar’ın Arakan bölgesinde zulüm 130

gören Müslümanlar için başlatılan yardım kampanyası hesaplarında toplanan tutarın 20 milyon 843 bin 147 bin TL olduğunu bildirdi.

3- Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi tarafından 12 Eylül davasının görüldüğü Ankara 12. Ağır Ceza Mahkemesine gönderilen raporda, Kenan Evren’in duruşmaya katılmasının “tıbbi açıdan uygun olmadığı” bildirildi.

4- Hakkâri’nin Şemdinli ilçesinde teröristlerle çıkan çatışmada 4 asker şehit oldu.

5- İran Meclisi Milli Güvenlik ve Dış Politika Komisyonu sözcüsü Hüseyin Nakavi, parlamento haber ajansı ICANA’ya Gaziantep’teki terör saldırısını değerlendirdi. Nakavi, “Ankara, Suriye’ye karışacağına ve bu ülke için düşmanca beyanat vereceğine kendi iç işlerini çözmeye baksın.” dedi. Ankara’nın başta El Kaide olmak üzere Suriye’deki terör gruplarını desteklediğini öne süren İranlı parlamenter, “Türkiye’nin bu desteği sadece Suriye’deki günahsız insanların hayatını kaybetmesine sebep olmuyor, belki Türkiye verdiği bu destekle kendi güvenliğini de tehlikeye sokmuş oluyor.” diye konuştu.

6- Kırgızistan Cumhurbaşkanı Almazbek Atambayev, başkent Bişkek’te düzenlenecek Türkçe Konuşan Ülkeler İşbirliği Konseyi Devlet Başkanları Zirvesi öncesi Zaman gazetesine verdiği röportajda, Konseyin asıl amacının, kardeş halkların girişimci ruhunu ve potansiyelini harekete geçirmek olduğunu söyleyerek, “Hedefimiz bu birlikteliğimizin kendi coğrafyamızda barışa, güvenliğe ve kalkınmaya destek sağlamasıdır. Ortak maksadımız, ülkeler ve halklar arasında iş birliği imkânları yaratmak ve bölgenin barış, istikrar, huzur ve refahını pekiştirmektir.” dedi.

7- Lübnan’ın kuzeyindeki Trablus kentinde, Esed rejimi yanlıları ile karşıtları arasında çıkan çatışmalarda 7 kişi öldü, 70’ten fazla kişinin de yaralandığı bildirildi.

8- Yunanistan Başbakanı Antonis Samaras, Alman Bild gazetesine yaptığı açıklamada, ülkesindeki reformların gerçekleştirilebilmesi için daha fazla zamana ihtiyaç duyduklarını söyledi. Samaras, “Ek para talep etmiyoruz. Ekonomiyi hızlıca canlandırmak ve devletin gelirlerini artırmak için bir parça nefes alabilmek istiyoruz.” dedi.131

23 AĞUSTOS 2012

1- Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, “Türk Dili Konuşan Ülkeler İşbirliği Konseyi İkinci Zirvesi” için gittiği Kırgızistan’ın başkenti Bişkek’ten rahatsızlığı nedeniyle, resmi ziyaretini yarıda keserek yurda döndü. Ankara’ya gelen Cumhurbaşkanı Gül, kontrol için Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesine gitti.

2- CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Şırnak’ta şehit olan uzman çavuş Ali Doğan’ın Ankara’daki evine giderek taziye ziyaretinde bulundu Kılıçdaroğlu, “Şehit evlerine, şehit cenazelerine gitmek, onların acılarını paylaşmak nereye kadar. Artık buna bir son verilmesi lazım. Hükümet, gerçek anlamda neyi yapmak istiyorsa nasıl yapmak istiyorsa çıkıp kamuoyuna bu konuda açıklama yapsın, biz de kendisine destek verelim.” dedi.

3- Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik yaptığı yazılı açıklamada, terör ve terörle mücadele sırasında sakatlanan sivillerin kendilerine, hayatını kaybeden sivillerin ise hak sahiplerine Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından aylık bağlanacağını kaydetti. Bakan Çelik, daha önce terörden zarar görenlere sadece tazminat ödendiğini, yapılan yasal değişiklik ile tazminatın yanı sıra aylık bağlama imkânı da getirildiğini bildirdi.

4- Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, Dinar’ın Çayüstü köyünde “Çayüstü Göleti ve Sulaması” tesisinin temel atma törenine katıldı. Bakan Eroğlu, burada yaptığı konuşmada vatandaşa hizmet götürürken, gelirini artırmayı da hedeflediklerini belirtti.

5- MHP Grup Başkanvekili Oktay Vural Mecliste düzenlediği basın toplantısında, terör örgütü mensuplarıyla buluşan BDP milletvekillerinin dokunulmazlık dosyalarının gündeme alınmasını ve gereğinin yapılmasını istedi.

6- Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Fitch, Türkiye’de yumuşak inişin devam ettiğini belirtirken, ülkede cari açığın azalması ve enflasyonun hedefe doğru düşmesi halinde ülkenin kredi notunun ‘BB+’dan ‘BBB-’ ye yükselebileceğini bildirdi.132

24 AĞUSTOS 2012

1- Kulağındaki rahatsızlık nedeniyle Hacettepe Üniversitesinde tedavi gören Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’e, TBMM Başkanı Cemil Çiçek, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Necdet Özel, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, 9. Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel ve bakanlar arayarak geçmiş olsun dileğinde bulundu. İran Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinejad ile Irak Cumhurbaşkanı Celal Talabani de geçmiş olsun mesajı gönderdi.

2- CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Hürriyet gazetesine verdiği demeçte Suriye’deki gelişmeleri değerlendirdi. Kılıçdaroğlu, “Türkiye’nin gidişatından, Suriye’de muhaliflere verilen silahların yarın PKK’ya geçmesinden çok endişeliyim. Türkiye kesinlikle ve hiçbir şekilde komşularına yönelik bir savaşa girmemeli. Bu coğrafyada savaş, intiharın bir başka şeklidir.” diye konuştu.

3- Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Şahin, Gaziantep’teki terör saldırısında patlamanın meydana geldiği Karşıyaka Korutürk Caddesi’ndeki Şehitkâmil İlçe Emniyet Müdürlüğünde incelemelerde bulunarak, yetkililerden bilgi aldı. Bakan Şahin burada yaptığı açıklamada, Gaziantep’teki patlamada hayatını kaybedenlerin ailelerine asgari ücret kadar aylık bağlanacağını belirterek, “Hem mali, hem sosyal destek var. Geriye kalan hiç kimse mağdur ve mahrum olmayacak.” dedi.

4- Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Kırgızistan ziyareti dönüşünde uçakta basın mensuplarına Türkiye’nin Suriye politikası ile ilgili değerlendirmede bulundu. Bakan Davutoğlu, “Suriye’de insanlık dramı yaşanıyor. Ekmek, su gibi temel ihtiyaçlar karşılanamıyor. Bu kişilere sağlık yardımlarının yapılabilmesi ve terör sızmalarının engellenmesi için tampon bölge oluşturabiliriz.” dedi.

5- Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, Türkiye Petrolleri Anonim Ortaklığı (TPAO) Akçakoca-Çayağzı Doğalgaz Proses Tesislerinde inceleme yapmak üzere gittiği Akçakoca’da gazetecilere yaptığı açıklamada, petrol arama faaliyetlerine yaklaşık 1,1 milyar dolar bütçe ayırdıklarını belirterek, “Özel sektörün petrol arama faaliyetlerini artırmayı düşünüyoruz.” dedi. 133

6- Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay, Anadolu Ajansına yaptığı açıklamada, Bakanlığına ilişkin değerlendirmede bulundu. Bakan Günay, “Birçok eserle, ören yeriyle ilgili sorunlarımız var. Ama dönüp başladığımız yerle kıyasladığımızda kuşkusuz daha iyi bir yere geldiğimiz görülüyor.” dedi.

7- Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, çeşitli temas ve incelemelerde bulunmak için gittiği Afyonkarahisar’da TOKİ tarafından yapılan konutların anahtar teslim törenine katıldı. Bakan Eroğlu burada yaptığı konuşmada, yeni dönemde 1 milyon konut inşa edip 5 milyon vatandaşı konut sahibi yapacaklarını belirterek, “2B çalışmaları ve Hazineye ait bazı tarım arazilerinin satışından gelir elde edeceğiz. Onları da hortumlatmayacağız.” dedi.

8- CHP Grup Başkanvekili Akif Hamzaçebi yaptığı yazılı açıklamada, “Uluslararası güçlerin Suriye’den sonraki hedefinin, etnisite ve mezhep temelli bir Türkiye tasarımı” olduğunu öne sürdü. Hamzaçebi, “Irak’ın yıkıldığını, yerine mezhep ve etnisite temelinde bir yapının ortaya çıktığını.” ifade etti.

9- MHP Grup Başkanvekili Oktay Vural Mecliste düzenlediği basın toplantısında, ABD’deki bazı düşünce kuruluşlarının iki ay önce Washington’da yaptıkları toplantıda, Gaziantep’te patlayan bombayı da öngören senaryo üzerinde çalıştıklarına ilişkin bir gazetede çıkan haberi değerlendirdi. Vural, “Türkiye’nin, küresel güç merkezlerinde hazırlanan birtakım senaryoların uygulayıcısı konumuna getirilmek istendiği ortaya çıkmıştır.” dedi.

10- Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Başkanı Mehmet Büyükekşi, AB’ye yapılan ihracatın toplam içindeki payının yüzde 39’a kadar gerilemesi üzerine ihracatçılara yazı göndererek payın artırılması için önerilerini sordu. Tüm ihracatçı birliklerine gönderilen yazıda, 2023 yılı için konan 500 milyar dolar ihracat hedefinin devlet stratejisi olarak kabul edildiğini belirten Büyükekşi, bu hedef doğrultusunda çalışmaların devam ettiğini belirtti.

11- Almanya Başbakanı Angela Merkel, başkent Berlin’de Yunanistan Başbakanı Antonis Samaras ile yaptığı görüşmeden sonra ortak basın toplantısı düzenledi. Euro para biriminin Avrupa’nın entegrasyonunun bir simgesi olduğu için Yunanistan’ın Euro Bölgesi’nde kalmasını istediğini, ancak Yunanistan’dan da sorumluluklarını yerine getirmesini beklediklerini söyledi.134

12- BM Mülteciler Yüksek Komiserliği, (BMMYK) tarafından yapılan açıklamada, Irak ve Türkiye’ye komşu El-Haseki şehrinde yaşayan ailelerin, ordu birliklerinin kimyasal silah kullanacağı korkusuyla, ülkeyi terk etmeye hazırlandığı ifade edildi. Açıklamada 6 gün içinde 961 Suriyelinin Irak’ın Bölgesel Kürt Yönetimi’ne sığındığını ve bölgede 11 bin Suriyelinin bulunduğunu belirten BMMYK, Irak’a sığınan Suriyeli sayısının 15 bin 96 kişiye yükseldiği belirtildi.135

25 AĞUSTOS 2012

1- CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Elazığ hava meydanında kendisine yöneltilen bir soruya, “Türkiye’nin, kendi istihbaratını çok sağlıklı bir şekilde temellendirmesi gerekiyor.” cevabını verdi.

2- Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ, bir dizi ziyaret ve incelemelerde bulunmak üzere gittiği Yozgat’ta yaptığı açıklamada, Norveç’te 77 kişiyi öldüren Anders Behring Breivik’e 21 yıl ceza verilmesi ile ilgili olarak, “Yeni Breivik’leri azmettirici, tahrik edici bir karar. Umarız ki Norveç yasama organı bu konularla ilgili mevzuatını yeniden gözden geçirir.” dedi.

3- Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Suriyeli muhaliflerin 11 Lübnanlıyı alıkoyması ve Lübnan’da kaçırılan iki Türk ile ilgili olarak basına verdiği bilgide, “Siyasi konular ne olursa olsun, bu insani meselelerde çabamızı eksik etmedik, bu konuların siyasi bir gündem maddesi olarak, rehin alma gibi olayların yaşanmaması için bütün tarafları ikaz ettik. Bir Lübnanlı serbest bırakıldı, diğerlerinin de kurtarılması için çabalarımızı sürdüreceğiz.” dedi.

Bakan Davutoğlu, NTV’de katıldığı bir programda ise Suriye’de kimseye ayaklanın demediklerini, ordunun devreye girmemesi ve kan dökülmemesi için 9 ay çaba gösterdiklerini ifade ederek, “Esed’in gitmesine haftalar kaldı. Yaklaşımımızın esası mezhep değildir. Öyle olsaydı, Sünnî oldukları için Saddam ve Mübarek’e sahip çıkardık.” dedi.

4- Milli Eğitim Bakanı Ömer Dinçer, Bakanlığında düzenlediği toplantıda derslik ve öğretmen meselesinin 1-2 sene içinde çözüleceğini, SBS’nin zaman içinde kaldırılacağını, eş durumundan tayinlerin Genelkurmay, Adalet, Dışişleri ve İçişleri bakanlıkları ile görüşülerek önceden planlanacağını ifade etti.

5- HAS Parti Genel Başkanı Numan Kurtulmuş basına yaptığı açıklamada, AK Partiden gelen teklife binaen sürecin devam ettiğini, bunun bir transfer veya ittifak olmadığını ifade ederek, “İki partinin bütünleşme sürecidir.” dedi.

6- Merkez Bankası Başkanı Erdem Başçı, Ekonomi Muhabirleri Derneği toplantısında, yüzde 6,2’lik enflasyon hedefinin korunduğunu belirterek, “Temmuz ayı başından itibaren ayağımızı frenden kademeli olarak çektik. Uçuşun sonuna geldik. Yumuşak inişi tamamlayalım ve karayolunu tercih edelim.” dedi. 136

7- Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) başta olmak üzere TUSKON, ASKON, TÜRMOB, TÜMSİAD, MÜSİAD, TZOB, TESK, TÜSİAD dâhil 16 sivil toplum kuruluşu, terör örgütü PKK’nın bombalı suikast düzenlediği Gaziantep’te birlik ve beraberlik mesajı verdi. TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, bölgeye her türlü yardımda bulunacaklarını ve şehit ailelerinin çocuklarının ömür boyu eğitim masraflarını bu 16 meslek teşkilatının üstleneceğini ifade etti. 137

26 AĞUSTOS 2012

1- Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Zafer Haftası ve Malazgirt Zaferi’nin 941. yıldönümü için yayınladığı mesajlarda, “Anadolu’da filizlenen devlet felsefesi ve idare anlayışı, farklı inançlara, dillere, köken ve kültürlere sahip insanların, barış ve hoşgörü içerisinde bir arada yaşamasına imkân sağlamıştır.” dedi.

TBMM Başkanı Cemil Çiçek ise yayınladığı mesajda, “Türkiye bütün komplolara karşı ilerleme hamlelerini sürdürecek, bölgesinin ve dünyanın en önemli ülkelerinden biri olmaya devam edecektir. Milletimiz milli mücadelemizdeki ruhtan aldığımız ilhamla dayanışma ve kardeşlik bilincini koruyarak, bölücülere ve kargaşa isteyenlere fırsat vermeyecektir.” dedi.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan da yayınladığı mesajda, “Bu toprakları vatan kılmak için ödenen bedeller, bütün nesiller tarafından bilinmeli, hatırlanmalı ve asla unutulmamalıdır. Zira, bugünkü Cumhuriyetimizin temelleri şehitlerimizin ve gazilerimizin ödediği bedeller sayesinde atılmıştır. Adalet, hoşgörü, barış ve kardeşliği esas alan Malazgirt ruhu, tarih boyunca aziz milletin ilham kaynağı oldu. Aziz milletimiz, Malazgirt Zaferi ile başlattığı medeniyet yürüyüşünü aynı azim ve karalılıkla sürdürecek; birlik ve beraberliğimize, istikrar ve huzurumuza kasteden her türlü tehdidi bertaraf edecektir.” dedi.

2- CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Afyonkarahisar’a giderken parti otobüsünde gazetecilerin sorularını cevapladı. Yerel seçimlerin daha erken bir tarihe alınmasına ilişkin görüşünün sorulması üzerine Kılıçdaroğlu, “CHP olarak bizim kanaatimiz seçimlerin zamanında yapılmasıdır.” dedi. Milletvekili dokunulmazlığının sınırlandırılmasıyla ilgili bir soruya ise, “Biz milletvekillerinin kürsü dokunulmazlığı hariç dokunulmazlık zırhına bürünmelerini istemiyoruz.” ifadesini kullandı.

3- Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay, Afyonkarahisar’da yapımı devam eden Afyonkarahisar Müze ve Kültür Merkezi Kompleksi inşaatında incelemelerde bulundu. Bakan Günay, “Ülkemizde tarihi eserlere sahip çıkmak, müze ve ören yerlerini geliştirmek konusunda bir seferberlik var.” dedi.

4- Milli Savunma Bakanı İsmet Yılmaz, Sivas’ta düzenlenen 10. İlbeyli Türkmen Festivali’nde, bu ülke için şehit olanlar oldukça bu ülkenin bir taşının dahi bir yere gitmeyeceğini belirterek, “Biz bir milletiz. Şemdinli’deki 138

kardeşim diyor ki, ‘Biz terörist değiliz. Biz Çanakkale’de birlikte şehit olduk’ İşte Şemdinli’deki kardeşime bu sözü söyleten yüce Türk milletidir. Bizler de bu milletin bir parçasıyız. Türkiye’nin geleceğinden hiç karamsarlığınız olmasın. Terörün hayatta kazanma şansı yok. Bundan da hiç kimsenin şüphesi olmasın.” dedi.

5- Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım, 14. Refahiye Kültür ve Bal Festivali’nde, Ramazan Bayramı’nda yaşanan terör saldırılarının festivali daha mutlu kutlamaya engel olduğunu belirterek, “Bu toprakları bize vatan yapan dedelerimize ecdadımıza bizim borcumuz sorumluluğumuz var. Bu ülkeyi muasır devletler seviyesine taşıyacak gençlerimize gelecek kuşaklarımıza sorumluluğumuz var. Bu sorumluluğu yerine getirmek için daima daha fazla birlikte olacağız. Terörün bu ülkenin bölünmesi için ayrılıkçılık yapanlara da fırsat vermeyeceğiz. Onların heveslerini kursaklarında bırakacağız.” dedi.

6- MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli yaptığı yazılı açıklamada, bölücü terör örgütü PKK’nın kanlı saldırılarına her geçen gün yenisinin eklendiğini, sivil ve masum vatandaşların da bölücü terörün saldırısına hedef olduğunu belirtti. Şemdinli’de teröristlerle kucaklaşan BDP’li vekilleri de eleştiren Bahçeli, “TBMM çatısı altında millet vekâletini ifa etmek yerine bölünmenin ve parçalanmanın mesafe almasını söz, niyet ve eylemleriyle sağlamaya çalışan bedbahtlar, milletimizin haklı olarak öfke ve nefretini üzerlerine çekmektedirler.” dedi.

7- BBP Genel Başkanı Mustafa Destici, Emekliler Derneği kongresinde yaptığı konuşmada, Türk Ceza Kanunu ile Terörle Mücadele Yasası’nın değişmesini isteyerek, “Gaziantep’te bombayı patlatıp 9 kişiyi öldüren, 66 kişiyi yaralayan teröristler için mutlaka idam cezasının geri getirilmesi lazım.” dedi.

8- Türkiye, Genç Kızlar Avrupa Voleybol Şampiyonası Finali’nde Sırbistan’ı 3-0 yenerek Avrupa şampiyonu oldu.

9- Esed rejiminden kaçan Suriyelilerin sayısı 80 bini aştı. Gelenler için yer kalmayınca Türkiye, sınırı yeni kamplar bitirilinceye kadar kapattı.139

10- Suriye’de rejime bağlı birliklerin başkent Şam yakınlarındaki Sunni Deraya kasabasında katliam yaptığı bildirildi. Muhalifler, Esed birliklerinin, üç gün süren bombardımanın ardından kasabada baskın düzenleyerek aralarında çok sayıda kadın ve çocuğunda yer aldığı 200 kişiyi infaz ettiğini kaydetti.

11- ABD Başkanı Barack Obama yaptığı açıklamada, 6 Kasım’daki başkanlık seçimlerindeki Cumhuriyetçi rakibi Mitt Romney’yi ekonomik ve sosyal konularda “aşırı uç fikirlere” sahip olmakla eleştirerek, seçilmesi halinde bunları hayata geçireceğinden kuşku duymadığını söyledi.140

27 AĞUSTOS 2012

1- Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Necdet Özel ile Çankaya Köşkünde bir araya geldi. Görüşmede, son yaşanan terör olayları, Gaziantep’teki terör saldırısı ve Şemdinli operasyonuyla ilgili gelişmeler ele alındı.

2- TBMM Başkanı Cemil Çiçek, ulusal gazete ve haber ajanslarının Ankara temsilcileri ile TBMM’de bir araya geldi. Toplantıda terör konusunda düşüncelerini dile getiren Başkan Çiçek, ulusal çıkar, devletin bekasının güvence altına alınmasına yönelik tedbirler ile milletin huzur ve refahının yükseltilmesi çabalarının birbirini destekleyecek şekilde yürütülmesini gerekli kıldığını belirterek, bu çerçevede hazırlanan 11 maddelik “Teröre Karşı Ulusal Mutabakat” ilkelerini anlattı.

3- Bakanlar Kurulu Başbakan Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında toplandı. Başbakan Yardımcısı ve Hükümet Sözcüsü Bülent Arınç, toplantının ardından yaptığı açıklamada, birinci öğretim ve açık öğretimde katkı payı olarak bilinen harçların, Başbakan Erdoğan’ın imzaladığı kararname ile kalktığını ve Resmi Gazete’de yayımlanacağını belirtti. Toplantıda, ilgili bakanların Gaziantep’teki saldırıyla ilgili bakanlara bilgi verdiğini ifade eden Başbakan Yardımcısı Arınç ayrıca, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun mektubunun ve MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’nin dokunulmazlığın yeniden değerlendirilmesi tekliflerinin görüşüldüğünü kaydetti.

4- CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’a Suriye konusunda bir mektup gönderdi. Suriye’nin olası bir parçalanma sürecine girdiğini savunan Kılıçdaroğlu, önerisinde Türkiye’nin yeni bir başlangıç yaparak, ağırlığını Suriye’de barış, uzlaşma, istikrar ve güvenden yana koyması, TBMM’nin olağanüstü toplanarak, bir deklarasyonla uluslararası konferans düzenlenmesi çağrısında bulunması gerektiğini, BM Genel Sekreteri’nin himayesinde BM Güvenlik Konseyi daimi üyeleri, Arap Ligi, AB, İran, Suriye’nin Arap komşuları ve Türkiye’nin katılacağı konferansa Suriye rejimi ve muhalefetinden temsilcilerin de davet edilmesi ve bu temsilcilerin tam yetkili olmalarının sağlanmasının önem taşıdığını söyledi.

5- Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, İslam İşbirliği Teşkilatı (İİT) Genel Sekreteri Ekmeleddin İhsanoğlu ile birlikte İslam İşbirliği Teşkilatı Bağımsız 141

Daimi İnsan Hakları Komisyonu Toplantısı’nın ardından basın toplantısı düzenledi. Bakan Davutoğlu, bir gazetecinin Suriye sınırındaki şehirlerde kendi imkânları ile kalan Suriyelilerin başka illere gönderileceği yönündeki haberleri hatırlatarak, bunun doğru olup olmadığını ve detaylarını sorması üzerine, Suriye’den gelen mültecilerin Türkiye’de insani bir çerçevede misafir edildiğinin herkes tarafından bilinmesi gerektiğini söyledi.

6- A Milli Erkek Basketbol Takımı, 2013 Avrupa Şampiyonası Elemeleri F Grubu’ndaki dördüncü maçta, Çek Cumhuriyeti’ne 82-64 yenildi.

7- Abdüllatif Şener’in Türkiye Partisi, MKYK toplantısında kapanma kararı aldı.

8- Suriye’nin resmi televizyon kanalı Dünya TV, Suriye Devlet Başkanı Beşşar Esad’ın sarayı yakınlarında bir askeri helikopterin düştüğünü duyurdu. Suriyeli muhalifler ise askeri helikopteri kendilerinin düşürdüğünü iddia ederek, düşen helikoptere ait olduğu iddia edilen görüntüleri internette yayımladı.

9- Irak İletişim Bakanı Muhammed Tevfik Allavi, görevine müdahale edildiğini belirterek istifa etti.

10- Libya’da kaçak göçmen taşıyan Mısır bandıralı bir teknenin batması sonucu 39 kişi öldü.142

28 AĞUSTOS 2012

1- Milli Güvenlik Kurulu (MGK) Toplantısı, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün başkanlığında başladı. Toplantıda, terör olayları ile Suriye’de yaşanan gelişmeler değerlendirildi. Toplantının ardından yayımlanan bildiride, vatandaşların yaşam haklarını hiçe sayarak gerçekleştirilen terör eylemlerinin halkın huzur ve refahına zarar verdiği belirtilerek, aynı zamanda terörün ayrıca Suriye’deki otorite boşluğunu istismar etmesine izin verilmeyeceği de vurgulandı.

2- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun Suriye’deki gelişmeler konusunda yolladığı mektuba cevap verdi. Başbakan Erdoğan mektupta, “Arap haklarının meşru demokratik talepleri ile başlayan süreçte Türkiye açık ve net bir şekilde halkların yanında yer almıştır. Bu çerçevede, CHP’nin de haklı olan halklardan yana daima açık ve net bir tutum içerisinde olması beklenirdi. Zalim ile mazlum, haklı ile haksız arasında ayrım yapmayan siyasi bir tutum, insani ve ahlaki değildir.” dedi.

3- Avrupa Birliği Bakanı Egemen Bağış, TİKA tarafından düzenlenen “TİKA Akademi ve Staj Programı”nın açılışına katıldı. Bakan Bağış burada yaptığı konuşmada, 1915 olaylarına ilişkin Ermeni iddialarının Fransa’da ders kitaplarına girmesine ilişkin olarak, “Ders kitaplarında saçma sapan bilgileri koyacaklarına kendi tarihlerindeki eşitlik, özgürlük, kardeşlik” kavramlarını yeniden algılamaya çalışmalarını ve başkanlığını üstlendikleri Minsk Grubu’nda Azerbaycan ile Ermenistan arasındaki ihtilafa son vermeye çalışmalarını tavsiye ediyoruz.” dedi.

4- Gençlik ve Spor Bakanı Suat Kılıç, Atatürk Olimpiyat Stadındaki incelemeleri sırasında yaptığı açıklamada, “Atatürk Olimpiyat Stadı, Türk sporuna daha verimli olacak şekilde kazandırmaya yönelik yaklaşımımız 2020’ye sarkıtılacak bir yaklaşım kesinlikle değil. Biz burayı, en kısa zamanda uygun bir proje ile hayata döndürecek tam kapasite kullanılmasını sağlayacak bir yolla kazanmayı hedefliyoruz. Bu amaçla proje çalışmaları sürdürülüyor.” dedi.

5- Hatay Valisi Celalettin Lekesiz düzenlediği basın toplantısında, CHP milletvekillerinin alınmadıkları kampları bakanların da ziyaret etmediğini vurguladı. Lekesiz, Suriyelilerin Türkiye’ye gelmeye başladığı günden itibaren 143

bugüne kadar toplam 157 olaya karıştığını belirterek, kamu düzenliğinin korunması için herhangi bir olaya karışan kişi veya kişilerin kim olduğuna bakılmaksızın yasal işlemlerin kararlılıkla uygulandığını söyledi.

Antakya Belediye Başkanı Lütfü Savaş da, Hataylıların Suriyelilerden rahatsız olduğu yönündeki iddiaların provokasyon olduğunu belirtti.

6- İslam İşbirliği Teşkilatı (İİT) İnsan Hakları Bağımsız Daimi İnsan Hakları Komisyonu toplantıları için Türkiye’de bulunan İİT Genel Sekreteri Ekmeleddin İhsanoğlu, gazetecilere gündeme ilişkin açıklamalarda bulundu. İhsanoğlu, Suriye’deki mezhep çatışması riskine karşı İİT bünyesinde Mezheplerarası Diyalog Merkezi kurulması için çalışmalara başladıklarını söyledi.

7- Çin’in başkenti Pekin’i ziyaret eden Mısır Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi, Çin Devlet Başkanı Hu Jintao ile görüştü. Görüşmede birçok alanda işbirliği anlaşması imzalandı.

8- Fransa Cumhurbaşkanı François Hollande, Elysee Sarayında düzenlenen ve Fransa’nın dünya başkentlerinde görev yapan 200 büyükelçisini bir araya getiren 20’nci Büyükelçiler Toplantısı’nda yaptığı konuşmada, Türkiye için, “Fransa, inkâr edilemeyecek bir ekonomik baharı sergileyen ve Avrupa’ya girmek isteyen Türkiye ile zor konuları da unutmadan, istikrarlı ve güvene dayalı bir ilişki tesis etmelidir.” dedi. Toplantının ardından basın mensupları ve büyükelçilere resepsiyon veren Hollande, Hürriyet gazetesinin “tarih kitapları” konusundaki sorusunu, ortaokul son sınıf tarih kitaplarına “Ermeni soykırımı” ünitesinin eklenmesi yönündeki talimatın kendisinden gitmediğini belirtti.144

29 AĞUSTOS 2012

1- Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, 30 Ağustos Zafer Bayramı dolayısıyla yayımladığı mesajında, “Tarih boyunca farklılıklarımız birliğimizi tamamlayan zenginliklerimiz olmuştur. Birlik ve beraberliğimize asırlardır kimse zarar veremediği gibi bundan sonra da buna yeltenenler hüsrana uğrayacaktır. (...) Görev ve sorumluluklarını yüksek bir vazife bilinciyle yerine getiren Türk Silahlı Kuvvetlerine terörle mücadeledeki üstün fedakârlıklarından dolayı şükranlarımı sunuyorum.” ifadesini kullandı.

TBMM Başkanı Cemil Çiçek de, “Teröre karşı verilecek en önemli mücadele, birlik ve beraberliği korumak, fesat yuvalarının oyunlarına gelmemek, kaos ve kargaşaya fırsat vermemektir. Unutmamalıyız ki terörün en önemli hedefi birlik ve beraberliğimiz, dayanışma ve kardeşliğimizdir. Dış destekli terör örgütü milletimizin sağduyusu, güçlü barış ve kardeşlik duyguları sayesinde hedefine ulaşamamıştır, bundan sonra da ulaşamayacaktır.” denildi.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan da, “Barış içinde bir arada yaşama tecrübesini, tarihten tevarüs ettiği adalet ve eşitlik ilkesini Cumhuriyetini demokrasiyle taçlandırarak gösteren Türkiye, bugün bölgesinin üstün bir gücü ve istikrar unsuru olarak bölgesel ve küresel barışa da değerli katkılar sağlamaktadır. İnanıyorum ki Türkiye, milletiyle bölünmez bir bütün olarak bugün kardeşliğimize kasteden terör ve benzeri tüm tehditlerin üstesinden gelecek, çok daha parlak, çok daha aydınlık bir geleceğe kavuşacaktır.” denildi.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu da, “30 Ağustos, ulusumuzu esir etmek isteyen emperyalist güçlere karşı, toplumun tüm kesimlerinin dil, din, ırk, mezhep ve inanç farkı gözetmeksizin bir araya geldiği; yan yana, omuz omuza mücadele vererek zafer destanının yazıldığı gündür. 30 Ağustos Zafer Bayramı hem Cumhuriyete ve demokrasiye açılan bir kapı, hem de çoğulculuğa ve çoksesliliğe giden yoldur.” ifadesine yer verildi.

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli ise “30 Ağustos Başkomutanlık Meydan Muharebesi’yle elde edilen muazzam zaferin 90’ıncı yıldönümünde herkes bilmelidir ki taksim edilecek vatanımız, ayıracak insanımız, peşkeş çekilecek değerimiz, çizilecek sınırımız ve parçalanacak devletimiz asla yoktur ve olmayacaktır.” ifadesini kullandı.

2- TBMM Başkanı Cemil Çiçek, Milliyet gazetesine “Teröre karşı ulusal mutabakat” çağrısına ilişkin yapılan eleştirileri değerlendirdi. Başkan Çiçek, “Meclis Başkanı olarak değil, vatandaş Cemil Çiçek olarak konuştuğumu kahvaltıya katılan gazetecilere de söylemiştim. Meclis Başkanı olarak bir 145

girişim yapsam o zaman partilerle, grup başkan vekilleriyle görüşürdüm.” dedi. Başkan Çiçek, “Şehit ailelerine destek ve bölgeye yatırım” talebinin eleştirilmesine de, “Çağrıda dile getirdiğim hükümete dönük bir eksiklik veya eleştiri değil partilerin ortak taleplerini ifade etmektir.” ifadesini kullandı.

3- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, AK Parti Merkez Karar ve Yönetim Kurulunda (MKYK) TBMM Başkanı Cemil Çiçek’in yaptığı teröre karşı milli mutabakat çağrısını değerlendirildi. Başbakan Erdoğan toplantıda, Başkan Çiçek’in açıklamasında yer alan öneriler için, “Orada söylenenleri biz zaten yaptık. Keşke bunu, Meclisteki partilerle de görüşüp öyle yapsaydı, o zaman Meclisin ortak iradesini göstermiş olurdu, ama öyle olmadı.” dedi.

Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç ise yaptığı açıklamada, Başkan Çiçek’in “Ulusal Mutabakat” önerisiyle ilgili yaptığı “muhtıra” değerlendirmesinin yanlış anlaşıldığını söyledi. Muhtıranın sivil anlamının “hatırlatmak” olduğunu dile getiren Başbakan Yardımcısı Arınç, “AK Parti dönemi öncesinde yaşanan 12 Mart gibi, bir başka zamandaki gibi Genelkurmay Başkanı’nın veya kuvvet komutanlarının ‘ayağını denk al hükümet, istifa et’ şeklindeki açıklamaları akla geliyor. Bunun bir de sivil anlamının olması gerekmez mi?” diye konuştu.

4- Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Nihat Ergün, Kocaeli Ticaret Odasının meclis toplantısında Bilim Teknoloji Yüksek Kurulunda Türkiye’nin sanayisini, eğitim sistemini dönüştüren çok önemli kararlar alındığını söyledi. Kamu ihalelerinde yerlilik oranının daha önce Başbakanlık genelgesi ile yüzde 15 oranına kadar sağlanan fiyat avantajıyla ilgili de konuşan Bakan Ergün, “Türkiye’de üretilen ürünlerin mutlaka kamu alımlarında zorunlu hale gelmesi gerekir. Bununla ilgili yasal bir düzenlemeyi Bilim Teknoloji Yüksek Kurulu kararları çerçevesinde gerçekleştirmiş olacağız.” dedi.

5- Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, New York’ta düzenlenecek BM Güvenlik Konseyi toplantısına katılmak üzere ABD’ye hareketinden önce Esenboğa Havalimanında gazetecilere Suriyeli sığınmacılarla ilgili yaptığı açıklamada, seksen binden fazla Suriyeli sığınmacıya ev sahipliği yapan Türkiye’nin üzerine düşen görevi yapmayı sürdüreceğini belirtti. Bakan Davutoğlu, bu çerçevede BM’nin ilgili yetkilileriyle görüşmelerinin sürdüğünü söyleyerek BM Genel Sekreter Yardımcısı Valerie Amos ile sık sık telefonda görüştüğünü, Mülteciler Yüksek Komiseri Antonio Guterres’in de yine Türkiye’ye geleceğini bildirdi.146

6- Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, vatandaştan haksız bir şekilde tahsil edilen ödemeleri iade ettiren tebliği imzaladı. Tebliğe göre, yersiz tahsil edilen vergi usul kanunu kapsamındaki vergi, resim ve harçlar, bunlara bağlı olarak hesaplanan gecikme faizi, gecikme zammı ve pişmanlık zammı ile vergi cezalarının mükelleflere iadesi sırasında faiz ödenecek.

7- Meclis İnsan Haklarını İnceleme Komisyonu, “Suriyeli muhaliflere askerî eğitim veriliyor” iddiasına konu olan Hatay’daki Apaydın Kampı’nda inceleme ve denetleme yapacak. Komisyon, Dışişleri Bakanlığına resmî yazıyla ilettiği inceleme talebine olumlu cevap aldı. Başkan Ayhan Sefer Üstün, üyelerle görüşerek en kısa sürede kampı ziyaret edeceklerini söyledi.

Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu konuya ilişkin yaptığı açıklamada, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ile yapılan istişare neticesinde kampın ziyarete açılması kararı aldıklarını bildirdi. Bakan Davutoğlu, askerlerin ayrı kampta tutulmasıyla ilgili eleştirilere “Bu bir tercih değil, mevzuat gereği.” karşılığını verirken uygulamanın BM prensiplerine uygun olduğunu kaydetti.

8- Şampiyonlar Ligi’nde gruplara kalmak için mücadele eden Fenerbahçe, sahasında konuk ettiği Rus ekibi Spartak Moskova ile 1-1 berabere kalarak elendi. İlk maçı 2-1 kaybeden Fenerbahçe, bu sonucun ardından UEFA Avrupa Ligi’nde mücadele edecek.

9- Türkiye ile Bulgaristan arasında “ortak film yapımı alanında işbirliği” ile “kültür varlıklarının yasadışı yollarla çıkışının yasaklanması ve önlenmesine” ilişkin iki anlaşma imzalandı. İstanbul’da düzenlenen imza törenine Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay ile Bulgaristan Cumhuriyeti Kültür Bakanı Vecdi Rashidov’un katıldı. Rashidov konuşmasında, Türkiye’den Bulgaristan’a kaçırılmak istenen 488 tarihi eserle ilgili, “Bulgaristan’da 488 kültür varlığı ele geçirildi. Bunları Türkiye’ye iade edeceğiz. İstiyorum ki mevkidaşım Ertuğrul Günay, Bulgaristan’a gelsin, ben de bu eserleri bizzat iade edeyim.” dedi.

Bakan Günay ise “488 eserle ilgili Türkiye’den olabileceği konusunda bizden belgeler istendi. Arkadaşlarımız bu konuda çalışıyorlar. Sayın Bakan’ın açıklaması resmi görüşmelerimizin ötesinde umut verici bir açıklama. İçinde arkeolojik parçalar da var.” dedi. Bakan Günay, 5 Eylül’e kadar herkesi sevindirecek bir haber daha vereceğini sözlerine ekledi.

10- Suriye Devlet Başkanı Beşşar Esed, ülkenin kuzeyinde Batılı ülkeler tarafından bir “tampon bölge” kurulmasını mümkün görmediğini söyledi. El 147

Dünya televizyonuna konuşan Esed, ülkesindeki krizi bölgesel ve küresel bir savaş olarak nitelendirerek, bunun sona ermesinin zaman alacağını söyledi. Türkiye ile ilişkilere de değinen Esed, “Türkiye, Suriye’de dökülen kan için doğrudan sorumluluk taşımaktadır.” iddiasında bulundu.

11- CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Sosyalist Enternasyonal toplantısına katılmak için Güney Afrika Cumhuriyeti’ne gidişinde uçakta gazetecilerin sorularını cevapladı. Kılıçdaroğlu, Suriye konusunda Esad ve muhaliflerin de katılımıyla uluslararası bir konferans düzenlenmesi önerisiyle ilgili mektubuna Başbakan Erdoğan’ın verdiği cevapla ilgili soru üzerine Başbakan’ın üslubunu yadırgadığını söyledi. Mektubun “diplomatik” olmaktan öte, “samimi” bir mektup olduğunu belirten Kılıçdaroğlu, “Kullandığı dil yakışıksız bir dildir.” değerlendirmesinde bulundu.

12- BM Mülteciler Yüksek Komiserliği (BMMYK) Türkiye Temsilcisi Carol Batchelor, Türkiye’nin, ülkelerindeki şiddetten kaçan Suriyelilerin kabul edilmesi ve yardım sağlanması anlamında başka bir ülkenin tek başına başa çıkamayacağı fevkalade bir iş çıkardığını belirterek, “BM ve BMMYK da Türk hükümetine bu krizle mücadelesine yardım etmek için hazır ve istekli. BMMYK, Türkiye’nin genel politikasından dolayı çok müteşekkir.” dedi.

13- ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Victoria Nuland, günlük basın brifinginde bir gazetecinin, “Türkiye’nin, Suriye içerisinde emniyetli bölge oluşturulması teklifine dair düşünceniz nedir?” sorusu üzerine, “Türkiye’ye desteğe odaklanmış durumdayız; bunun, kısa vadede emniyet ve güvenliği sağlamanın en iyi yolu olacağını düşünüyoruz.” dedi.

14- Avrupa Merkez Bankası (ECB) Başkanı Mario Draghi, ECB’nin etkin bir para politikası yürütmek için zaman zaman “sıra dışı tedbirler” almasının gerektiğini ifade etti. Draghi, Almanya’nın haftalık Die Zeit gazetesinde yer alan yazısında “Finans piyasaları bütünlük içinde hareket etmediği ve irrasyonel kaygılardan etkilendiği zaman fiyat istikrarı görevini gerçekleştirmek için bazen standart para politikası araçlarının ötesine geçmemizi gerektirir.” dedi.

15- ABD’nin Florida eyaletinde yapılan Cumhuriyetçi Parti ulusal kurultayında Massachusetts eyaletinin eski valisi Mitt Romney 6 Kasım’da yapılacak ABD başkanlık seçiminde Cumhuriyetçi Partinin resmî başkan adayı oldu.148

30 AĞUSTOS 2012

1- “30 Ağustos Zafer Bayramı ve Türk Silahlı Kuvvetleri Günü” dolayısıyla Anıtkabir’de tören düzenlendi. Kulağındaki rahatsızlık sebebiyle törene katılamayan Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’e, TBMM Başkanı Cemil Çiçek vekâlet etti. Anıtkabir Özel Defteri’ni imzalayan Başkan Çiçek, “Türkiye Cumhuriyeti’ni işaret ettiğiniz muasır medeniyetler seviyesinin üzerine çıkarmak için büyük gayret gösteriyoruz. Bin yıldır etle tırnak gibi ayrılmaz bir bütün olan milletimiz, birlik ve beraberliğinden aldığı güçle hedeflerine ulaşmak için var gücüyle çalışıyor. Aramıza nifak sokmak isteyenler tarihin her döneminde olduğu gibi hüsrana uğrayacaktır.” ifadelerini kullandı.

2- Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım, İstanbul’da Marmaray çalışmaları hakkında bilgi verdi. Marmaray projesinin uluslararası ulaşım entegrasyonu açısından oldukça önemli olduğunu belirten Bakan Yıldırım, “Birkaç yıl içerisinde İstanbul’daki raylı sistem 250 kilometreyi aşmış olacak. Çin’den kalkan İpekyolu treni iki kıtayı, yani Asya ile Avrupa’yı İstanbul Boğazı’nın altından geçip Avrupa’da Londra’ya kadar devam edecek. Dolayısıyla kesintisiz bir ulaşım hattı için Marmaray olmazsa olmaz bir projedir. O yüzden bütün dünya bu projeyi dikkatle izliyor.” dedi.

3- Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız ile Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar, rezervi 573 milyon ton olarak belirlenen Hema Enerji Bartın-Amasra Taşkömürü Madeni’nde incelemelerde bulunarak, Bartın-Amasra Taşkömürü Üretim Kuyusu ile Hema Enerji Termik Santral Projesi hakkında bilgi aldılar.

4- 2012 Londra Paralimpik Olimpiyatları’nda atıcılık dalında Korhan Yamaç, gümüş madalya kazandı. Tekerlekli Sandalye Basketbol Milli Takımı da ABD’yi 59-50 yendi.

5- BM Güvenlik Konseyinde, Konsey Başkanı Fransa’nın çağrısıyla yapılan “insani kriz” odaklı oturumda 5 daimi üyeden yalnızca Fransa ve İngiltere, Dışişleri Bakanı tarafından temsil edildi. Oturuma Suriye’nin komşusu ülkeler de bakan düzeyinde katıldı.

Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu toplantıda yaptığı konuşmada, “BM, insanlık dramını sona erdirmeyecek. Harekete geçmezsek biz de suçlu olacağız.” dedi. 149

Bu arada, Fransa Dışişleri Bakanı Laurenit Fabius, “Suriye’de uçuşa yasak bölge olmadan tampon bölge kurulmasının imkânsız olduğunu” söyledi.

Öte yandan, Suriye’den Türkiye’ye göç devam ederken, ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Victoria Nuland, “Türkiye’ye, mülteci akınıyla başa çıkabilmesine yardımcı olmaya odaklanmış durumdayız.” dedi.

Alman hükümetinin Göç ve Uyumdan sorumlu Devlet Bakanı Maria Böhmer de, insanlık adına bakıma muhtaç Suriyeli sığınmacıların Almanya’ya kabul edilmesi çağrısında bulundu.

6- Irak Cumhurbaşkanı Yardımcısı Tarık Haşimi İHA’ya yaptığı açıklamada, 9 Eylül’de gıyabında yapılması planlanan mahkemeden adil bir sonuç beklemediğini söyledi. Haşimi, “Problem yargı sistemini kontrolüne alan Maliki’nin tek adam olması. Türk halkının, hükümetinin ve cumhurbaşkanının bu tarihî desteğini unutmayacağım. Yük olduğunu düşündüğün an giderim.” dedi.

7- İran yönetimi, nükleer probleme çözüm bulmak için Bağlantısızlar Zirvesi’ni başkent Tahran’da topladı. Zirvenin açılış konuşmasını yapan İran’ın dini lideri Ali Hamaney, ülkesinin hiçbir zaman atom bombası üretmeyeceğini ama barışçıl nükleer enerji hakkından da asla vazgeçmeyeceğini belirterek, “Dünya, birkaç Batı ülkesinin diktatörlüğü altında yönetilmemeli.” dedi.

İran’daki 1979 devriminden sonra Tahran’ı ziyaret eden ilk Mısır Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi ise İran yönetiminin, “Esad’a destek verin” çağrısına “Zalim Suriye rejiminin karşısında halkın yanında olmak insanlığımızın ve imanımızın gereğidir. Suriye’yi vicdansız bir rejim yönetiyor. Ülkedeki zalim rejime karşı halkın yanında yer almak ahlaki bir vazifedir. Esad’ı destekleyen hiçbir bildirinin ve girişimin içinde olmayız.” dedi.

8- Avustralya’ya giden sığınmacıları taşıyan bir teknenin Endonezya’nın Cava adası açıklarında batması sonucu 140’ı aşkın kişinin kaybolduğu bildirildi. 150

31 AĞUSTOS 2012

1- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, katıldığı bir televizyon programında gazetecilerin sorularını cevapladı. PKK’lı teröristlerle kucaklaşan BDP milletvekillerini eleştiren Başbakan Erdoğan, “Bunlarla neyin müzakeresini yapacaksın? Karşında müzakere edeceğin bir defa bir parti olacak, demokrasiye inanmış, parlamenter sisteme inanmış bir parti olacak, onunla müzakere edeceksin. Bunların böyle bir derdi yok.” dedi. “Terör eylemlerinin uluslararası boyutunu nasıl değerlendirdiği, bu eylemlerin Türkiye’yi daha fazla yavaşlatma ve geriletme amacı taşıyıp taşımadığı” sorusu üzerine, Gaziantep’teki patlamayla ilgili bazı gazete ve televizyonların yaklaşımını eleştirdi.

2- Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ, İstanbul’da düzenlenen “Çin’de İslam Kültür ve Sanat Etkinlikleri” programından sonra basın mensuplarının sorularını cevapladı. Başbakan Yardımcısı Bozdağ, BDP Genel Başkanı Selahattin Demirtaş’ın, Şemdinli-Hakkâri arasındaki 400 kilometrelik bölgenin terör örgütünün kontrolünde olduğuna ilişkin iddiasıyla ilgili, “Bu iddiadan öte bir yalan. Selahattin Demirtaş’ın, PKK terör örgütünün gerçekleştirmesini istediği belki bir hayali ama büyük bir yalan. Terör örgütünün bu anlamda bir propagandasıdır. Türkiye Cumhuriyeti devletinin, ülkenin her yerinde egemenliği tamdır ve ülkenin her yerinde devletimiz, hükümetimiz, güvenlik güçlerimiz hâkimdir.” dedi.

3- Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı Basın ve Halkla İlişkiler Müşavirliğinden yapılan açıklamaya göre, Bakan Fatma Şahin, Twitter hesabından yaptığı açıklamada, Sakarya’da 14 yaşındaki kız çocuğunun cinsel istismar davasında sanıkların tutukluğunun kaldırılmasına ilişkin, “Kim olursa olsun, bir çocuğa tacizde bulunanların ve tecavüz edenlerin hiçbir bahanenin arkasına sığınılmadan yapılacak yargılamayla ortaya konacak cezaları çekmeleri gerektiğini düşünüyorum.” değerlendirmesinde bulundu.

4- Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) dış ticaret verilerini açıkladı. TÜİK ile Gümrük ve Ticaret Bakanlığı işbirliğiyle oluşturulan 2012 Temmuz ayı geçici dış ticaret verilerine göre, bu yılın Ocak-Temmuz döneminde ihracat, geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 12,6 arttı ve 77 milyar 447 milyon 888 bin dolardan 87 milyar 212 milyon 105 bin dolara çıktı.151

5- İstanbul Sanayi Odasının (İSO) hazırladığı “Türkiye’nin İkinci 500 Büyük Sanayi Kuruluşu 2011 Yılı Raporu”nun sonuçları açıklandı. Rapora göre, 2011’de ikinci 500’de 375 kuruluş kar, 125 kuruluş ise zarar etti.

6- Hava Harp Okulunun 58. dönem mezunu 197 teğmen, Cumhurbaşkanı Vekili ve TBMM Başkanı Cemil Çiçek, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ve Genelkurmay Başkanı Orgeneral Necdet Özel’in de katıldığı törenle diplomalarını aldı.

7- Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyinin (BMGK) dönem başkanlığını yürüten Fransa’nın daveti üzerine Suriyeli mültecilerle ilgili BMGK’da düzenlenen uluslararası toplantıya katıldı. Bakan Davutoğlu yaptığı konuşmada, “BM kurumlarının Suriye konusunda beklentilerimizin gerisinde hareket ettiğine şahit olmaktan üzüntü duyuyorum.” dedi.

8- ABD Merkez Bankası (FED) Başkanı Ben Bernanke, Jackson Hole kasabasında düzenlenen konferansta yaptığı konuşmada, istihdam piyasasındaki durgunluğun ciddi bir endişe kaynağı olduğunu ifade etti. Daha önceki parasal gevşemelerin ekonomideki toparlanmaya önemli bir katkı sağladığını söyleyen Bernanke, ekonomideki durumun tatmin edici olmaktan oldukça uzak olduğuna dikkati çekti. Fed Başkanı, konuşmasında ülkede büyümenin “donuk” olduğuna da vurgu yaptı.

9- İran’ın dini lideri Ayetullah Ali Hamaney, Tahran’da düzenlenen Bağlantısızlar Hareketi Zirvesi’nin son gününde, Suriye Başbakanı Vail el Halaki’yle görüştü. Hamaney, Bağlantısızlar Hareketi’nin Suriye krizine çözüm bulmakta NATO ve ABD’den daha fazla hakka sahip olduğunu söyledi.

A PHP Error was encountered

Severity: Notice

Message: Undefined index: query

Filename: libraries/Functions.php(679) : eval()'d code

Line Number: 106