11.8.2012
×

Hakkında

Künye

İletişim

1 AĞUSTOS 2012

1- Yüksek Askerî Şûra (YAŞ), Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın başkanlığında toplandı. Toplantıda, Türk Silahlı Kuvvetlerinin (TSK) harbe hazırlık durumunun yanı sıra terfisi ve emeklilikleri gelen generallerin durumu görüşülecek. Disiplinsizlik ve ahlaki durumları nedeniyle TSK’dan ayrılacak personelin durumu da toplantıda değerlendirilecek.

2- Danıştay 8. Dairesi, 10 aylık hapis cezası Yargıtay tarafından onanan Siirt Bağımsız Belediye Başkanı Selim Sadak’ın görevinden alınmasına karar verdi.

3- Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ, Kars’ta gündeme ilişkin açıklamalarda bulundu. Malatya’da Alevi bir aileye saldırı konusunda, Malatya’daki hadisenin iki aile arasında yaşanan bir hadise olduğunu, bu hadiseyi büyüterek toplumumuz arasına fitne sokma gayretinde olan kişilerin provakatif yaklaşımları olduğunu söyledi.

4- Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Nihat Ergün, yerli otomobille ilgili 3-4 çalışmaların olduğunu söyledi. Bakan Ergün, otomotiv sektöründe Avrupa’daki daralmanın özel otomotiv endüstrisindeki kararları geciktirebileceğini ifade ederek, “Kamuoyundaki beklentileri, sektörün büyüme potansiyelini görüyoruz ve markalaşma ihtiyacını tespit ediyoruz. Bu konuda yan sanayimize, ana sanayimize, ‘Arkanızdayız, sizi teşvik edeceğiz, destek vereceğiz’ diyoruz.” dedi.

5- Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan ile Güney Kore Ticaret Bakanı Taeho Bark, Türkiye ile Güney Kore arasındaki Serbest Ticaret Anlaşması’nı (STA) imzaladı. Anlaşmaya göre Türkiye otomotivde, televizyon gibi elektronik eşyalarda, demir-çelikte ve tekstil ürünlerinde Kore’nin ödediği gümrük vergilerini 7 yıl içinde sıfırlayacak. Güney Kore ise tekstil ve konfeksiyon, demir-çelik ile televizyon gibi elektronik eşyalarda Türkiye’ye yönelik gümrük vergilerini anlaşmanın yürürlüğe girdiği an sıfırlayacak, otomotiv ürünlerinde ise vergiyi 5 yılda sıfıra indirecek.

Bakan Çağlayan imza töreninin ardından yaptığı konuşmada, Türkiye-Güney Kore Serbest Ticaret Anlaşması’nın iki ülkenin de birbirini ekonomik anlamda daha fazla tanımasına neden olacağını belirterek, “Sadece ikili ilişkilerimiz değil, üçüncü ülkelerde de girişimcilerimizin önemli ortaklıklar yapmasını sağlayacak.” dedi.80

6- Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, Bulgaristan Ekonomi, Enerji ve Turizm Bakanı Delian Dobrev ile Bakanlığında görüşmesinin ardından yaptığı açıklamada, elektrikteki kayıp oranlarının ülkelerin büyüklüğüne göre değiştiğini kaydederek, “Türkiye, Avrupa’nın ikinci büyük dağıtım ağına ve üçüncü büyük tüketimine sahip bir ülke. Ülkemizin 1 milyon kilometrenin üzerinde iletim ve dağıtım hattı var. 2015 yılının sonuna kadar kayıp oranlarımızı Avrupa düzeyine çekmeyi hedefliyoruz.” dedi.

7- Milli Eğitim Bakanı Ömer Dinçer, yeni eğitim sistemi ile ilgili soruları cevapladı. Yeni eğitim sistemine göre 66 aylık çocuğunu okula göndermek istemeyen velilerden, çocuğun fiziksel ya da zihinsel olarak okula neden başlayamayacağının gerekçesini bildiren bir “rapor” istediklerini söyledi. Bakan Dinçer, Milli Eğitim Bakanlığı olarak aile hekimi ya da sağlık ocağı doktorlarından alınan raporları kabul etmeyeceklerini ifade ederek, “Sadece uzman doktorların yazdığı raporları kabul edeceğiz. Bu rapor, çocuk doktorlarından, nörologlardan ya da çocuk psikiyatristlerinden alınabilir.” dedi.

8- Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım, gazetecilerle iftarda bir araya geldi. Bakan Yıldırım burada yaptığı açıklamada, İstanbul’da üçüncü havalimanı yapımı ile ilgili kamulaştırma işlerine başladıklarını belirterek, ağustos ayı içinde ihale ilanına çıkmayı planladıklarını söyledi.

Fatih Sultan Mehmet Köprüsünde yapılan çalışmalar hakkında da bilgi veren Bakan Yıldırım, “Fatih Sultan Mehmet Köprüsünde çalışmaların yüzde 60’ı tamamlandı. Yüzde 40’ının da 30 Ağustos’a kadar tamamlanması için yoğun çalışmalarımız devam ediyor.” dedi.

9- Yükseköğretim Kurulu (YÖK), üniversiteye girişte ikinci basamak olan Lisans Yerleştirme Sınavı’nda (LYS) baraj puanının 180’den 165’e düşürüleceği yönündeki değerlendirmelere ilişkin yaptığı yazılı açıklamada, “Konuya ilişkin Kurulumuza intikal eden Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezinin (ÖSYM) 31 Temmuz 2012 tarih ve 24232 sayılı yazısının incelenmesi sonucu baraj puanının düşürülmesini gerektirecek bir durum olmadığı kanaatine varılmıştır.” denildi.81

10- Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Başkanı Mehmet Büyükekşi, Haziran ayı ihracat rakamlarını Tekirdağ’ın Çerkezköy ilçesinde açıkladı. Buna göre, Temmuz ayında toplam ihracat geçen yılın aynı ayına göre yüzde 5,50 düşerek 10 milyar 849 milyon dolara geriledi. Son 12 ay açısından değerlendirildiğinde ise toplam ihracat bir önceki 12 aylık döneme oranla yüzde 12,30 yükselerek, 142 milyar 680 milyon 785 bin dolara çıktı.

Büyükekşi ihracat rakamlarına ilişkin yaptığı değerlendirmede, Avrupa’dan gelen haberlerin tüm dünyanın moralini bozmaya devam ettiğini ve Avrupa’da ciddi bir kriz olduğunu, bu yüzden Türkiye’nin, Avrupa’daki ekonomik zayıflamanın birkaç yıl daha devam edeceği varsayımına göre yeniden pozisyon alması gerektiğini ifade etti.

11- UEFA Şampiyonlar Ligi 3. ön eleme ilk tur maçında Fenerbahçe, İstanbul’da oynanan maçta, Romanya’nın Vaslui takımı ile 1-1 berabere kaldı.

12- A Milli Kadın Voleybol Takımı, Londra Olimpiyat Oyunları B Grubu üçüncü maçında Sırbistan’ı 3-0 yenerek, gruptaki ilk galibiyetini aldı.

13- Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Erbil’de Irak Bölgesel Kürt Yönetimi Başkanı Mesut Barzani ile görüşmesinde Suriye’deki hassas durumu gündeme getirdi. Görüşmenin ardından yapılan ortak açıklamada, şiddet yanlısı herhangi bir grup ya da örgütün Suriye’deki güç boşluğundan faydalanmaya çalışmasının iki taraf için de ortak tehdit olduğu vurgulandı ve buna karşı birlikte hareket edilmesi gerektiği belirtildi. Açıklamada, “Yeni Suriye, terör örgütleri ya da radikal gruplardan hali olmalıdır.” ifadelerine yer verildi.

Görüşmenin ardından gazetecilerin, ‘Türkiye’nin Suriye’de Kandilvari bir yapılanmadan endişe duyduğu’ mesajının verilip verilmediğinin sorulması üzerine Bakan Davutoğlu, “Çok kapsamlı görüşmeler yaptık. Suriye başta olmak üzere terörle mücadele konusunda karşılıklı görüş alışverişinde bulunduk.” dedi. Erbil’deki yetkililerle hem vizyonlarını hem de kaygılarını paylaştıklarını ifade eden Bakan Davutoğlu, “Tutumumuz net.” dedi.

14- Merkezi New York’ta bulunan Uluslararası Af Örgütünün “Hükümet Bunu Durdurabilirdi” başlıklı raporunda Myanmarlı güvenlik güçlerinin, Müslümanlara yönelik şiddete müdahale etmekte başarısız olduğu ve yakılan evlerini kurtarmaya çalışan Müslümanlara ateş açtığı bildirildi. Raporda 82

güvenlik güçlerinin, Müslümanlara karşı cinayet, tecavüz ve toplu tutuklama eylemlerini yürüttüğü de belirtildi.

15- Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad, Suriye Silahlı Kuvvetlerinin 67. kuruluş yıl dönümü dolayısıyla yaptığı açıklamada, “Suriye ordusu, teröristlerle mücadelesinde kararlı olduğunu gösterdi. Halk, sonunu belirleyecek bir savaşla karşı karşıyadır.” ifadelerini kullandı.83

2 AĞUSTOS 2012

1- Başbakan Yardımcısı Beşir Atalay, Savunma Sanayii Müsteşarlığında düzenlenen “Kırıkkale Yatırım Avantajları” tanıtım toplantısında, gazetecilerin, Şemdinli’de devam eden terör örgütü PKK’ya yönelik operasyona ilişkin sorularını cevapladı. Başbakan Yardımcısı Atalay, “Çok büyük bir operasyon. Şu an devam ediyor. Güvenlik birimlerimizin bununla ilgili bir açıklaması olacaktır.” dedi.

2- Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, Toplu İş İlişkileri Yasası çıkmadan kıdem tazminatını gündemlerine almayacaklarını söyledi. Toplu İş İlişkileri Yasası’yla ilgili düzenlemenin TBMM’ye getirildiğini ifade eden Bakan Çelik, sosyal taraflarla uzlaşı sağlandığını ancak düzenlemenin hala yasalaştırılamadığını belirtti. Bakan Çelik, düzenlemenin henüz yasalaşmaması nedeniyle iş kolu istatistiklerini yayınlayamadıklarını, istatistiklerin yasa çıkmadan yayımlanması durumunda, toplu sözleşme yapmaya yetkili 51 sendikadan 36’sının yetkisini kaybedeceğini açıkladı.

3- Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan gazetecilere yaptığı açıklamada, yıl sonuna kadar doğrudan sermaye yatırımının 20 milyar dolara ulaşmasını beklediklerini söyledi. Bu yılın ilk 5 ayında doğrudan yabancı yatırımların dünyadaki belirsizliklere rağmen yüzde 11’lik artışla 6,5 milyar dolara ulaştığını bildiren Bakan Çağlayan, “Asıl atılımımız yıl sonunda ve 2013’de olacak.” dedi.

4- Yeni Valiler Kararnamesi çıktı. Buna göre; 11 ilin valisi merkeze alındı, 29 ilin valisi değişti. Kamu Düzeni ve Güvenliği Müsteşarlığına Malatya Valisi Doç. Dr. Mehmet Ulvi Saran atandı.

5- Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Irak’ın Kerkük vilayetini ziyaret etti. 75 yıl aradan sonra Kerkük’e giden ilk Türk Dışişleri Bakanı olan Davutoğlu, Vali Necmettin Kerim’i ziyaretinde yaptığı açıklamada, “Kerkük’te Kürtler, Türkmenler ve Araplar asırlardır bir arada yaşıyorlar ve bundan sonra da barış içerisinde ebediyete kadar bir arada yaşayacaklar. Kerkük’ün birlik ve beraberliğini, Irak’ın birlik ve beraberliğiyle bir tutuyoruz. Irak’ta yaşayan bütün kardeşlerimiz, mezhebi kökeni ne olursa olsun bizim kardeşlerimizdir, bizim akrabalarımızdır. Biz, ebediyen bu kardeşlerimizle kardeş olarak yaşayacağız.” dedi.84

Bakan Davutoğlu daha sonra Irak Türkmen Cephesi Başkanı Erşat Salihi ile görüştü. Erbil’de Türkmenlerin iftarına da katılan Bakan Davutoğlu, “Kürt-Türkmen kardeşliği öylesine pekişecek ki aramıza kimse fitne sokamayacak.” dedi.

Öte yandan Irak Dışişleri Bakanlığı, Bakan Davutoğlu’nun ziyaretinin Bağdat’ın bilgisi ve onayı dışında gerçekleştirildiğini kaydetti. Başbakan Nuri el Maliki’nin danışmanı ise ziyaretin uluslararası ihlal olduğunu belirterek, “Davutoğlu’nu tutuklama hakkımız var.” dedi.

6- TSK, Nusaybin’in ardından Şanlıurfa’nın Suriye sınırındaki Suruç ilçesinde askerî tatbikat düzenledi.

Öte yandan ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Patrick Ventrell düzenlediği basın toplantısında, Türkiye’nin Suriye sınırındaki askeri hareketliliğine yönelik olarak, “Türkiye’nin kendi ulusal güvenlik çıkarlarını anlıyoruz. Ama şu anda durumu daha fazla askerileştirmenin, ilerlenecek yol olduğunu düşünmüyoruz.” dedi.

“Türklerden askerî bir operasyon bekliyor musunuz?” sorusu üzerine Ventrell, Suriyeli muhaliflerin şu anda mesafe kat etmeye devam ettiğini ve daha geniş alanı elinde tutmaya başladığını ifade ederek, her senaryoya hazırlık yaptıklarını ama şu anda bulundukları noktanın, muhalefeti destekleme yönünde olduğunu açıkladı.

7- BM ve Arap Birliğinin Suriye Özel Temsilcisi Kofi Annan, görevinden istifa etti. BM Genel Sekreteri Ban Ki-moon yaptığı açıklamada, Annan’ın görevinden istifa ettiğini, istifa mektubunu “büyük üzüntüyle” kabul ettiğini söyledi. Annan’ın istifası, 31 Ağustos tarihinden itibaren geçerli olacak.

8- Suriye Kürtleri Ulusal Meclisi Dış İlişkiler Temsilcisi Abdülhekim Beşer, PKK’nın uzantısı durumundaki Demokratik Birlik Partisinin (PYD) Erbil’de yaptıkları anlaşmayı çiğnediğini, Suriye’nin kuzeyinde tek taraflı hareket ettiğini, Kürtlerin yaşadığı bölgede Suriye yönetiminin varlığını sürdürdüğünü söyledi.

9- Filipinler’in başkenti Manila ve çevresini vuran Saola kasırgasında ölenlerin sayısı 23’e yükselirken, kasırga Tayvan’da da 4 can aldı. Filipinler’de 180 bin kişinin tahliyesine yol açan kasırgayla birlikte gelen şiddetli yağışlar sebebiyle Tayvan’da ekili alanlar sular altında kaldı.85

3 AĞUSTOS 2012

1- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında Genelkurmay Karargâhında yapılan Yüksek Askeri Şura toplantısında alınan kararlar Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’e sunuldu.

2- CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, NTV’de katıldığı programda cumhurbaşkanlığı seçimlerine ilişkin açıklamalarda bulundu. Kılıçdaroğlu, “Sayın Cumhurbaşkanından beklentim; anayasa değişikliğine uygun olarak, hiçbir tartışmaya yol açmadan beşinci yılın sonunda görevini bırakması ve arzu ediyor ise ikinci kez aday olması. Doğru yöntem budur.” dedi.

3- Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Irakiye Koalisyonu lideri İyad Allavi ile bakanlık binasında bir araya geldi. Bakan Davutoğlu ile Allavi’nin Irak’taki siyasi gelişmeler hakkında görüş alışverişinde bulunduğu bildirildi.

4- Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, Batman’da Sabah gazetesine verdiği demeçte, sporcuların ödediği vergilere değindi. Bakan Şimşek, milyon euroluk transfer ücretleri alan futbolcularla memurların aynı vergiyi ödemesinden rahatsız olduğunu belirterek, “Futbolcu vergisini yüzde 15’den yüzde 35’e çıkaracağız.” dedi.

5- Irak Dışişleri Bakanlığı, Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu’nun Kerkük ziyaretinin ardından Türkiye’nin Bağdat Büyükelçisini Bakanlığa çağırdı. Büyükelçi adına bakanlık binasına giden Maslahatgüzar’a nota verildi.

Türkiye’ye nota verilmesinin ardından Irak’ın Ankara Büyükelçisi Abdül Amir Kabil Abi Tabikh’de Dışişleri Bankalığına çağırılarak uyarıda bulunuldu.

6- Uluslararası Para Fonu (IMF) ekonomik krizin yayılması üzerine hazırladığı (Spillover Report) raporunda, küresel bazda uygun politikaların geliştirilmediği ve gerekli tedbirlerin alınmadığı takdirde krizin etkisinin diğer bölgelere de yayılabileceği uyarısında bulundu.

7- İspanya Başbakanı Mariano Rajoy, ülkesi için borçlarını finanse edebilmenin giderek daha zor bir hale geldiğini söyledi. Rajoy, “Ülkemizin en büyük sorunu; çok miktarda borcumuzun olması ve bunu geri ödememiz gerektiği. Birilerinin bize borç vermesi veya sahip olduğumuz borçları finanse etmesi şu an için çok zor.” dedi.86

8- Suriye’nin Hama şehrinde muhaliflerle hükümet güçleri arasında yaşanan çatışmalarda 50 kişinin öldüğü bildirildi.87

4 AĞUSTOS 2012

1- Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Ulucanlar Cezaevi Müzesi ve Hacı Bayram Camiini gezdi. 2014 yılında yapılacak cumhurbaşkanlığı seçimi tartışmalarına ilişkin Cumhurbaşkanı Gül, seçimlere daha 2 yıl olduğunu belirterek, “Bu süre içinde hepimizin içeride ve dışarıda yaptığımız, yapacağımız çok önemli işler var. Günü geldiğinde biz kendi aramızda otururuz, konuşuruz ve ne yapılacaksa en doğrusunu hep beraber yaparız.” dedi. Zihinlerin bunlarla meşgul edilmemesi gerektiğini vurgulayan Cumhurbaşkanı Gül, “Sayın Başbakan ile olan arkadaşlığımız, ilişkilerimiz kardeşlik hukukunun da ötesindedir.” dedi.

2- TBMM Başkanı Cemil Çiçek, Mecliste şehit yakınları ile gazilere iftar yemeği verdi. Başkan Çiçek iftarın ardından yaptığı konuşmada, dünyadaki 13 riskli bölgenin, 11’inin Türkiye’nin çevresinde olduğunu belirterek, “Dolayısıyla bizim yurdumuz kan ve ateş çemberi içerisindedir. Bu yurtta, bu vatan toprağında ebediyete kadar yaşayacaksak bunun tek ve vazgeçilmez şartı var. O da şehitlerimizin, gazilerimizin bize bıraktığı mirasa ve mesaja sahip çıkmaktır. Eskiden cephelerde, yedi düvelle savaşıyorduk. Bugün de Türkiye’nin yaptığı savaş, böyle bir savaştır. Kimse zannetmesin ki Türkiye 3-5 bin teröristle savaşıyor.” dedi.

3- Başbakanlık, Myanmar’ın Arakan bölgesi için yardım seferberliği başlattı. Şiddet olayları nedeniyle açlık, susuzluk ve salgın hastalık tehlikesi ile karşı karşıya bulunan Müslümanlara yönelik başlatılan yardım kampanyasının, Başbakanlık Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı (AFAD) tarafından koordine edileceği bildirildi.

4- Yüksek Askerî Şûra (YAŞ) kararları, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün onayının ardından açıklandı. TSK’nın internet sitesinden duyurulan kararlara göre, 47 albay, general ve amiralliğe yükselirken 33 general ve amiral için bulundukları görevde bir yıl uzatma kararı alındı. Ayrıca, Ergenekon, Balyoz ve Internet Andıcı gibi çeşitli davalardan tutuklu olan 37 general ve amiralin hepsi emekli edildi. Toplamda ise 55 general ve amiral kadrosuzluk, 1 amiral de yaş haddi sebebiyle emekli edildi.

5- CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Mersin’de gazetecilere yaptığı açıklamada, Türkiye’nin Suriye politikasının diğer Orta Doğu ülkelerininki ile 88

aynı olmaması gerektiğini söyledi. Kılıçdaroğlu, Suriye’de yaşananların Libya ve Irak’takilere benzetilmemesi gerektiğini dile getirerek, “Eğer dış politikanızı egemen güçlere göre yaparsanız faturayı size ödetirler. Orta Doğu’da yanan alevi biz niye tutuyoruz.? Bizim kendi duruşumuz olmalı. Çıkarlarımızın üzerine dış politikamızı inşa etmeliyiz. Bölgede barış içinde olmalıyız.” dedi.

6- Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar, kentsel dönüşümün nasıl yapılacağına ilişkin Milliyet gazetesine yaptığı açıklamada, “’Riskli yapı’ ve ‘riskli alan’ olmak üzere kentsel dönüşümün iki ekseni var: Riskli yapısını belirlemek isteyen kişi ‘Ben binamdan emin değilim’ diyerek, bakanlık tarafından lisanslandırılan kuruluşlara başvuracak. Bu kurum ve kuruluşlar Deprem Yönetmeliği uyarınca binayı tespit edecek. Riskli bulunursa, rapor Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğüne verilecek. Oradan tapuya bildirilip 60 günlük tahliye süreci başlayacak.” dedi.

7- Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, Şenköy Rüzgâr Enerji Santralinin açılışı için gittiği Hatay’da gazetecilere, Kuzey Irak’la yapılan petrol anlaşmalarına merkezi hükümetin tepkisine ilişkin yaptığı açıklamada, “Türkiye, Bölgesel Kürt Yönetimi ile Merkezi Irak Hükümetinin öncelik ve hassasiyetini dikkate alır. Bölgesel Kürt Yönetimi’nin elde edeceği bir gelir, merkezden ayrı düşünülemez. Türkiye, bunun farkında ve hassasiyeti gözetir.” dedi.

8- MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, İstanbul’da gazetecilere yaptığı açıklamada, yerel seçimlerin 6 ay öne çekilmesine destek vereceklerini söyleyerek, “Mart 2014’teki mahalli seçimler ve Ağustos 2014’teki Cumhurbaşkanlığı seçimi birbirlerini tamamlar halde gelişirse önemli adaletsizlik ortaya çıkar. Mahalli idareler seçim sonucu Cumhurbaşkanlığı seçimleri için istismar edilebilir. AK Parti mahalli idare seçimlerinin erkene alınması gibi bir öneriyi ekimde Meclis açılır açılmaz gündeme taşırsa MHP buna açıkça destek verir.” dedi.

9- HAS Parti Genel Başkanı Numan Kurtulmuş, Erzurum’da gazetecilere yaptığı açıklamada, AK Parti ile bütünleşme konusunda Başbakan Erdoğan ile mutabakata vardıklarını söyleyerek, “Bütünleşme süreci planlandığı şekilde devam ediyor. Sayın Başbakan ve bendeniz, süreçle ilgili ilk görüşmeleri yaptık. 89

Gelinen noktada mutabakat, daha doğrusu çerçeve konuşuldu. Önümüzdeki günlerde bu çerçevenin detayları konuşulacaktır.” dedi.

10- Türk sinemasının usta yönetmenlerinden Metin Erksan, İstanbul’ da yaşamını yitirdi.

11- Myanmar’ın Arakan eyaletinde Müslümanlara yönelik şiddet olaylarını incelemek üzere bölgeye giden BM müfettişi Tomas Ojea Quintana, acilen “bağımsız ve inandırıcı” bir soruşturma başlatılması çağrısında bulundu. Myanmar’dan ayrılmadan önce Yangon havaalanında düzenlediği basın toplantısında Arakan eyaletinde “büyük acılar” yaşandığına şahit olduğunu anlatan Quintana, Myanmar devlet görevlileri hakkındaki insan hakları ihlallerine ilişkin suçlamaları kayıt altına aldığını belirtti.

12- Suriye’de yönetime bağlı birliklerin, Halep ve Şam’da muhaliflerin yoğun olduğu semtlere ağır silahlarla düzenlediği saldırılarda 42 kişinin öldüğü, çok sayıda kişinin de yaralandığı bildirildi.90

5 AĞUSTOS 2012

1- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, ATV’de gazetecilerin gündeme ilişkin sorularını cevapladı. Terörle mücadele konusunda taviz vermelerinin mümkün olmadığını belirten Başbakan Erdoğan, “CHP ve BDP’nin şunu bilmeleri lazım; biz bu konuda mücadeleyi hukuktan, demokrasiden ve insan haklarından taviz vermeden sürdüreceğiz. Leyla Zana’yla şunu konuştuk: “Ellerin tetikten çekilmesi lazım” dedi. Bende “Sizin bu ifadenizi kabullenmemiz mümkün değil” dedim. Tetiklerden elin çekilmesi değil, silahların bırakılması çözümdür. Silahı terör örgütü bırakacak. Güvenlik güçleri silah bırakamaz. Silah, güvenlik güçlerinin doğal enstrümanıdır.” dedi.

Ayrıca Başbakan Erdoğan, son dönemde PKK terör örgütünün Suriye sınırından sızma gayreti olduğunu aktardı.

2- İçişleri Bakanı İdris Naim Şahin, Ordu’da gazetecilere son dönemde PKK terör örgütüne yönelik yapılan operasyonlar hakkında bilgi verdi. Bakan Şahin, “23-24 Temmuz’dan itibaren gerçekleştirilen sıcak temasın sonucunda 115 bölücü terör örgütü mensubunun etkisiz hale getirildiği sonucuna ulaşılmıştır. 20 civarında da personelimiz hayati tehlike arz etmeyecek şekilde yaralanmıştır.” dedi.

3- Bazı üniversitelerde yeni yüksekokul ve enstitü kurulmasına dair Bakanlar Kurulu kararları, Resmi Gazete’de yayımlandı.

4- PKK’lı teröristlerin Hakkâri merkeze bağlı Geçimli Jandarma Karakoluna düzenlediği saldırıda 6 asker ve 2 köy korucusu şehit oldu. Aralarında 5 sivil ve 1 köy korucusunun da bulunduğu 21 kişi de yaralandı.

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül yaptığı yazılı açıklamada, Türkiye’nin terörle mücadelesinin kararlılıkla süreceğini aktararak, hain saldırıyı nefretle telin ettiğini belirterek, “Milletimizin birliğini, ülkemizin bölünmez bütünlüğünü, vatandaşlarımızın huzur ve güvenliğini hedef alan saldırı ve eylemlerini devam ettiren teröristler, elbette ki en ağır şekilde karşılığını bulacaktır.” ifadesini kullandı.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan da, terör örgütünün 4 ayrı karakola düzenlediği son baskın dolayısıyla Genelkurmay Başkanlığına gönderdiği başsağlığı mesajında, “Türkiye, terör örgütünün iplerini elinde tutan düşman ülke ve çevrelere haddini bildirecek güçtedir.” dedi.91

5- 2012 Londra Olimpiyat Oyunları’nda A Milli Basketbol Takımımız, A Grubu son maçında Hırvatistan’ı 70-65 yenerek çeyrek finale yükseldi.

Öte yandan, A Milli Kadın Voleybol Takımı, B Grubu’ndaki son maçında ABD’ye 3-0 yenildi.

Jamaikalı atlet Usain Bolt, atletizm erkekler 100 metre finalinde 9.63lük derecesiyle olimpiyat rekorunu kırarak altın madalya kazandı.

6- Gazze’nin güneydoğusundaki Kerim Ebu Selam sınır kapısına kimliği belirsiz kişiler tarafından yapılan saldırıda, 15 Mısır polisi öldü, 7 kişi de yaralandı.

7- Yemen’in güneyindeki Abyan bölgesindeki bir cenaze evine düzenlenen intihar saldırısında 42 kişi öldü, 37 kişi de yaralandı.92

6 AĞUSTOS 2012

1- Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, İstanbul Tarabya Köşkünde, Kayseri Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Veli Altınkaya ve yönetim kurulu üyelerini kabulünde gündemdeki konuları değerlendirdi. Bölücü terör örgütünün psikolojik bir durum yaratmak istediğine dikkat çeken Cumhurbaşkanı Gül, “Terör örgütünün yapmak istediği psikolojik durum, güvenlik güçlerimizin fedakârca çabasıyla kırıldı. Bu psikolojik duruma fırsat vermedik ve önlem aldık.” dedi.

2- CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, CHP Merkez Yönetim Kurulu (MYK) toplantısında, Şemdinli’deki olaylarla ilgili Başbakan Erdoğan’ın “Olaylar kontrolümüz altında.” sözlerini eleştirerek, “Ben her şeyin Sayın Erdoğan’ın kontrolünde olduğuna inanmıyorum. Gelişmeler de zaten bunu açıkça gösteriyor. Bir başbakan ‘olaylar benim kontrolümdedir’ diyorsa, 10-15 gündür devam eden bir çatışma dolayısıyla kamuoyunu sağlıklı bilgilendirir. Eğer bilgilendiremiyorsa olay kendisinin kontrolünde değildir.” dedi.

Öte yandan CHP Merkez Yönetim Kurulu (MYK) toplantısında, TBMM’yi olağanüstü toplantıya çağırma kararı alındı.

3- Milli Savunma Bakanı İsmet Yılmaz, Düzce Valiliğini ziyaretinde yaptığı açıklamada, terörle mücadelenin çok iyi gittiğini belirterek, “Hem hükümetimiz, hem silahlı kuvvetlerimiz, hem de emniyet güçlerimiz tarihinde olmadığı kadar güç birliği ve diyalog içinde. Bu güç birliği ve diyalogla, terör örgütleri 30 yıldır vermediği kayıpları vermiştir. Mücadele çok iyi gidiyor.” dedi.

4- Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığının, Çiftçi Kayıt Sistemine (ÇKC) dâhil olan çiftçilere ödenecek 2012 yılı mazot, gübre ve toprak analizine ilişkin tebliği Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdi.

5- AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Ömer Çelik, Adana Havaalanında gazetecilerin, Hakkâri’de saldırılar gerçekleştiren terör örgütü PKK’ya silahları Suriye’nin teslim ettiği iddialarıyla ilgili soru üzerine, “Suriye’nin kuzeyinde Afrin ve Kobani bölgesinde Esad kendisine ait bu bölgeleri PKK’ya teslim etti. Afrin ve Kobani’nin teslimatı sırasında PKK’ya ağır silahların teslim edildiğine dair kesin bilgilere sahibiz. Ortaya çıkan tablo, PKK’nın oraya yaptığı yığınak, oraya getirdiği mühimmat ve orada bulunan terörist sayısına bakıldığı zaman 93

bunun muhakkak arkasında başka bir organizasyonla yapılmış saldırı olduğu görülüyor.” dedi.

6- MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, parti genel merkezinde gündeme ilişkin yaptığı basın toplantısında, “Ülkemize yönelen tehditleri en aza indirmek amacıyla; batı ucu Afrin’i ve doğu ucu da Kandil’i içine alacak biçimde tesis edilecek hilal şeklindeki güvenlik kuşağı bir an önce sağlanmalı ve icra edilmelidir. Küresel çevrelerden icazet ve izinle vakit kaybetmeksizin; millet ve devlet bekasına yönelen melun ve alçak kumpası tesirsiz hale getirmek için milli bir seferberlik içinde tavır ve inisiyatif alınmalıdır.” dedi.

7- BDP Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, Batman’da belediyenin düzenlediği Ramazan şenliğinde yaptığı konuşmada, Kürt sorununun askeri yöntemlerle çözülemeyeceğini belirterek, müzakerelerin yeniden başlamasını istedi. Demirtaş, “Bu hükümetin barışa niyeti yok.” dedi.

8- 2012 Londra Olimpiyat Oyunları’nda Rıza Kayaalp, 120 kiloda Gürcü rakibini 2-0 yenerek bronz madalyanın sahibi oldu. Kadınlar 100 metre engelli seçmelerinde ise milli atlet Nevin Yanıt, 12.70’lik derecesiyle serisini birinci sırada bitirerek yarı finale yükseldi.

9- Batı Trakya’da Gümülcine Türk Birliği’ne (GTGB), yabancı düşmanlığı ile bilinen Neo-Nazi Altın Şafak örgütü üyesi göstericiler tarafından saldırı düzenlendi.

10- Suriye Başbakanı Riyad Hicab’ın görevden alındığı yolundaki haberin ardından, sözcüsü Muhammed el Etri yaptığı açıklamada, Şam yönetimini halka karşı “soykırım” uygulamakla suçlayarak, “terörist rejim”den kaçarak “özgürlük ve şeref devrimine” katıldığını ve artık “devrimin askeri” olduğunu belirtti.94

7 AĞUSTOS 2012

1- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, AK Parti Ankara İl Başkanlığının iftar programında yaptığı konuşmada, bazı çevrelerin Türkiye’nin önünü kesmek için terör dâhil her yola başvurduğunu söyleyerek, “Terör örgütü, Ramazan ayında yaptığı bu saldırılarla hiçbir kutsalı tanımadığını, hiçbir milli ve manevi değere saygı göstermediğini, bu ülkenin, bu toprakların, bu milletin değerleriyle hiçbir ortak paydasının olmadığını bir kez daha net olarak göstermiştir. Terörün bizim aramıza girmesine, bizim kadim kardeşliğimizi zedelemesine müsaade etmeyeceğiz.” dedi.

Başbakan Erdoğan, CHP’nin TBMM’yi olağanüstü toplantıya çağırmasına ilişkin de “AK Parti, bölücü terör örgütünün CHP gibi kuyruğuna takılacak bir parti değildir. Buyrun, Meclis orada, sen gidersin oturur, orada ne yapacaksan yaparsın. Kiminle beraber bir araya gelirsin, bilemem ama AK Parti böyle bir gündemle Parlamentoya gelmeyecektir.” değerlendirmesinde bulundu.

2- Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, İran Dışişleri Bakanı Ali Ekber Salihi ile görüştü. Görüşmede, Suriye’deki duruma dikkat çeken Bakan Davutoğlu, halkına karşı şiddet uygulayan Beşar Esad rejiminin gittiği yolun, doğru yol olmadığını belirterek, “Esad rejimine verilen destek, canlara mal oluyor.” dedi. Ayrıca Bakan Davutoğlu, Suriye’deki durumdan Türkiye’nin de bulunduğu bazı ülkeleri suçlayan ve “sıranın Türkiye’ye geleceği” yolunda açıklamalar yapan İran Genelkurmay Başkanı Seyyid Hasan sözlerinin kabul edilemez olduğunu belirtti.

3- İçişleri Bakanı İdris Naim Şahin, Ankara’da şehit ve gazi yakınlarına verdiği iftarda, “Ülkemizin birliğine, bölünmez bütünlüğüne kasteden kahpe terör örgütü bitene kadar mücadelemizin hiç tereddüt etmeden, hiç bıkkınlık göstermeden, sonuna kadar süreceğini, dost ve düşman herkesin bilmesini bir kez daha ifade etmek istiyorum.” dedi.

Bu arada, İçişleri Bakanlığından yapılan yazılı açıklamada, Hakkâri’de yaşanan terör saldırıları ve gerçekleştirilen operasyonlar hakkında kamuoyunun bilgilendirilmesi ihtiyacı doğduğu belirtilerek, bölücü terör örgütünün temmuz ayının son günlerinden itibaren Hakkâri’de kaos ve karışıklık ortamı tesis etmek için yol kesme ve kimlik kontrolü yapma girişimleri olduğu hatırlatılarak, örgüt mensuplarını etkisiz hale getirmek, bölgede huzuru ve güvenliği sağlamak maksadıyla güvenlik kuvvetlerince operasyonlar gerçekleştirildiği ifade edildi. 95

4- CHP, terör olayları ile Suriye ve Irak’la ilişkiler bağlamında Türkiye’nin karşı karşıya bulunduğu iç ve dış tehditleri görüşmek üzere TBMM’nin 14 Ağustos’ta olağanüstü toplanması için TBMM Başkanlığına başvurdu.

5- 2012 Londra Olimpiyatları’nda 100 metre engelli finalinde piste çıkan Avrupa Şampiyonu Nevin Yanıt, 12.58’lik derecesiyle 5’inci olurken Türkiye rekorunu kırdı.

6- Türkiye’nin Suriye politikasını eleştiren İran Genelkurmay Başkanı Seyyid Hasan Firuzabadi, “ABD’nin savaş planlarına yardımcı olmak, Suriye’ye komşu ülkeler için doğru bir temel değildir. Eğer onlar bu temelde hareket ediyorlarsa, o zaman şunu bilmeliler ki bir sonraki sefer, sıra Türkiye ve diğer ülkelere gelecektir” ifadelerini kullandı.

Konuya ilişkin açıklama yapan Başbakan Erdoğan, İran Genelkurmay Başkanının, Suriye’deki ‘kanlı gelişmelerin’ sorumlusunun Türkiye, Suudi Arabistan ve Katar olduğunu açıklamasının düşündürücü ve üzüntü verici olduğunu söyledi.

Dışişleri Bakanlığından yapılan açıklamada ise “Bazı İranlı yetkililer tarafından ülkemizle ilgili olarak yapılan asılsız ithamlarla dolu açıklamaları ve son derece yakışıksız tehditleri şiddetle kınıyoruz.” denildi.

Öte yandan İran’ın dini lideri Ayetullah Ali Hamaney’in danışmanı Said Celili, Suriye’nin başkenti Şam’da Devlet Başkanı Beşar Esad’la görüştü.

7- Suriye’de Beşar Esad’a bağlı Suriye Ordusu ile Özgür Suriye Ordusu arasında çatışmalar, iç ve sınır kesimlerinde şiddetini artırarak sürüyor. Lazkiye’ye bağlı çok sayıda Türkmen köyünün bomba ve füzelerle vurulduğu bildirildi.96

8 AĞUSTOS 2012

1- TBMM Başkanı Cemil Çiçek, CHP’nin önerisi üzerine Meclisin 14 Ağustos’ta terör gündemiyle toplanması için parti gruplarına çağrı metni gönderildiğini bildirdi. Konuyla ilgili gazetecilerin sorularını cevaplayan Başkan Çiçek, toplantıya katılıp katılmamanın milletvekilleri ve parti gruplarının bileceği iş olduğunu söyledi. 1982 Anayasası yürürlüğe girdikten sonra 30’un üzerinde olağanüstü toplantı talebi olduğunu hatırlatan Başkan Çiçek, “Anayasa ve İçtüzük açısından yapılması gereken neyse onu yapmaya çalışacağız.” dedi.

2- CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, GATA’da tedavi gören askerleri ziyaret etti. Çıkışta basın mensuplarına açıklama yapan Kılıçdaroğlu, Meclisin olağanüstü toplanmasına ilişkin eleştirilere verdiği cevapta, insanın ağzından çıkan lafa dikkat etmesi gerektiğini belirterek, “Meclisi toplantıya çağırmanın, Suriye ve İran gibi ilişkilerimizin gittikçe gerginleştiği ortamda hükümetin, yasama organına gelip bilgi vermesini istemek ne zamandan beri PKK terör örgütünün arkasına katılmak oldu?” diye sordu.

3- Burdur’da bir dizi programa katılan Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ, Belediye Başkanı Sebahattin Akkaya’yı ziyareti sırasında yaptığı açıklamada, Meclisin olağanüstü toplantıya çağrılmasına ilişkin Meclisin toplanmasının PKK’nın ekmeğine yağ süreceğini belirterek, “PKK terör örgütünün propagandasını yapmasını dolaylı da olsa sağlayacak olan TBMM’nin olağanüstü toplantıya çağrılmasını doğru bulmuyoruz. Terör meselesi partiler üstü konudur. Sayın Kılıçdaroğlu’nun yaptığı siyasi bir rant devşirme hareketidir.” dedi.

4- Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Nihat Ergün Bakanlığında düzenlediği basın toplantısında, eğitimde atılan adımların daha iyi sonuç vermesi için üniversiteye giriş sisteminde köklü değişiklikler yapılması gerektiğine işaret etti. ÖSYM, YÖK, Milli Eğitim Bakanlığı ve TÜBİTAK’ın birlikte gerçekleştireceği çalışma ile yeni sistemin 2014 sonuna kadar devreye girmesinin hedeflendiğini anlatan Bakan Ergün, “Öncelikle yıl içinde tıpkı GRE veya TOEFL sınavlarında olduğu gibi birkaç sınav yapılmasını, öğrencinin istediği sınava girmesini ve aldığı en yüksek puana göre üniversiteye yerleşmesini hedefliyoruz.” dedi.97

5- Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar, yabancıların taşınmaz edinimlerine yönelik yapılan düzenlemeye ilişkin düzenlediği basın toplantısında, yabancıların Türkiye’de taşınmaz ediniminde, gelişmiş ülkelerle paralel ve AB müktesebatına uygun hukuki düzenleme yapıldığını söyledi.

Bakan Bayraktar, Güneydoğu’da TOKİ tarafından inşa edilecek yüksek güvenlikli karakollarla ilgili yaptığı açıklamada ise ihalesi yapılan 243 karakoldan 98’inin bitirilip teslim edildiğini bildirdi. Karakolların yapılması konusunda geri adım atmanın söz konusu olmadığını belirten Bakan Bayraktar, arazi şartları, yol ve birtakım diğer sebeplerden dolayı aksamalar yaşandığını belirterek, “Orada inşaatlar zor şartlar altında sürüyor. Kolay bir iş değil bu. Hem teknoloji gerektiren, hem de oradaki arazi şartları nedeniyle zor yapılan bir inşaat.” dedi.

6- Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Myanmar yolunda beraberindeki gazetecilerin, İran Genelkurmay Başkanı Hasan Firuzabadi’nin “Suriye’de akan kandan Türkiye’nin sorumlu olduğunu ve Suriye’den sonra sıranın Türkiye’ye geleceği” yönündeki sözlerinin sorulması üzerine, İranlı yetkilinin sözlerinin dürüstlükle bir alakasının olmadığını belirterek, “Suriye’de on binlerce insanın ölümünden sorumlu olan bir yönetimle ilişkiyi sürdürecekseniz ve yönetime destek vereceksiniz sonra dönüp Türkiye’yi tehdit edeceksiniz. Bunun dürüstlükle bir alakası yok.” dedi.

7- Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan, Sivas Ticaret ve Sanayi Odasında düzenlenen “Yeni Teşvik Sistemi Tanıtım Toplantısı”nda faizden faiz hesabı yapılamayacağını belirterek, “Bankalarımızı ve bilhassa BDDK’yı göreve çağırıyorum ve BDDK’ya diyorum ki ‘Bankaların haksız olarak aldıkları işlem maliyetlerini azaltın, azalttırın’, çünkü bankalar vatandaşımıza çok haksız işlem maliyetleri yansıtıyor. Gerek yapılan havalelerde, gerek açılan her türlü hesapta, yapılan işlemlerin hepsinde.” dedi.

8- Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker, Ankara’da gazetecilere yaptığı açıklamada sap, saman, korunga, fiğ gibi kaba yem maddelerinin miktarında meydana gelen azalmanın hayvancılığı olumsuz etkilememesi için gerekli tedbirleri aldıklarını belirterek, Ekonomi Bakanlığına konuyla ilgili teklifin sunulduğu