17.7.2012
×

Hakkında

Künye

İletişim

1 TEMMUZ 2012

1- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, partisinin Kayseri İl Kongresi’nde yaptığı konuşmada, Türkiye’nin uçağının uluslararası sularda 13 mil açıkta vurulduğunu ve Suriye sınırına savrularak düştüğünü hatırlatarak, Genelkurmay Başkanlığının internet sitesinde bütün teknik bilgilerin verildiğini, çizim ve haritaların yayınlandığını aktardı.

Konuşmasında ayrıca, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nu eleştiren Başbakan Erdoğan, “Bakın biz içeride de dışarıda da kimlerle mücadele ediyoruz, bunu anlatmak için söylüyorum. Dışarıyla mücadele etmek kolay. Asıl olan ne biliyor musunuz? İçeridekiyle mücadele etmek. Onun için ben CHP’ye gönül veren kardeşlerime sesleniyorum: Ardından gittiğiniz bu genel başkan, maalesef bu ülkenin, bu milletin değerleriyle el ele, omuz omuza değil, İsrail’in değerleriyle omuz omuza, Baas rejimiyle omuz omuza, bunu bilmenizi istiyorum.” açıklamasında bulundu.

Leyla Zana ile yaptığı görüşmeye de değinen Başbakan Erdoğan, terörle çözüm olmayacağını görenlerin artık yanlışa itiraz ettiklerini, rahatça çıkıp konuştuğunu vurguladı.

2- Genelkurmay Başkanlığı, ABD’de yayımlanan Wall Street Journal (WSJ) gazetesinin “Türk uçağının Suriye hava sahasında vurulduğu” yönündeki iddiasını yalanladı. Genelkurmay Başkanlığı, uçağın tanıtma sistemleri açık, tek ve silahsız olarak, bölgede mevcut radarın performansının test edilmesi maksadıyla görev uçuşu yaptığı esnada düştüğünü tekrarladı.

3- Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ, TBMM’de bir grup gazeteciyle sohbetinde, özel yetkili mahkemelerin kaldırılmasına ilişkin düzenlemenin ayrıntılarını anlattı. Özel yetkili mahkemelerin yerine ağır ceza mahkemelerinin geleceğini belirten Başbakan Yardımcısı Bozdağ, “Bu mahkemeler bir nevi ihtisas mahkemesi oluyor. Usuldeki imtiyazları büyük ölçüde kalkan, sınırlı sayıda suça bakan gerçek ihtisas mahkemelerine dönüşüyor. İşin özü usule ilişkin CMK’nın 250, 251 ve 252’deki imtiyazlar kalkıyor. TMK’nın 10. maddesinde usulle ilgili savunmanın aleyhine olan hususlar ortadan kaldırılıyor. Doğrudan soruşturma açılabilecek suçlarda kapsam daraltıldı, sınırlandırıldı. Usul açısından önemli iyileştirmeler yapıldı.” açıklamalarında bulundu.

4- Başbakan Yardımcısı Beşir Atalay, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın, Leyla Zana’yla görüşmesine ilişkin Anadolu Ajansına yaptığı açıklamada,

6

Abdullah Öcalan’a ev hapsi konusunun Leyla Zana tarafından açıldığını belirterek, “Zana, ‘Öcalan’a ev hapsi düşünülemez mi’ gibi bir düşüncesini de ifade etti. Tamamen kendi düşüncesidir. Başbakanımız da buna olumlu bakmadığımızı, Öcalan’la ilgili böyle bir şeyin söz konusu olmadığını ifade etmiştir.” dedi.

5- Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Cenevre’de gerçekleşen Suriye zirvesinden dönüşünde uçakta gazetecilere açıklamalarda bulundu. Suriye’nin artık Türkiye için millî güvenlik meselesi haline geldiğini söyleyen Bakan Davutoğlu, krize çözüm beklentisinin yükseldiğinin altını çizerek, “Bu sefer de bir sonuç çıkmazsa uluslararası toplum, inanılırlığını yitirir.” dedi.

6- Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay, 37 kişinin yanarak can verdiği Madımak katliamının 19’uncu yılı nedeniyle yaptığı yazılı açıklamada, “Madımak Oteli’nde yaşanılan bu insanlık suçu, yalnızca bir kitleye yönelik değil, ulusal birlik ve bütünlüğümüze karşı bir saldırıdır. Her yıl katlanarak artan acımız, davada bir sonuca ulaşılamamasıyla daha da artmıştır. Ülkenin bir dönemler içine düşürülmeye çalışıldığı bu sinsi tuzakları unutmayacağız.” ifadesini kullandı.

7- BDP Genel Başkanı Selahattin Demirtaş Diyarbakır’da düzenlediği basın toplantısında, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ile Leyla Zana’nın görüşmesiyle ilgili, “Bu görüşme inşallah hayırlı ve güzel bir fırsata vesile olur. Görüşmenin hayırlı olması da Başbakan’ın protokollere ve Oslo görüşmeleri sonrası ortaya çıkan müzakerelerin başlaması ile ortaya çıkar. Samimiyet testi protokollere yaklaşım ile ortaya çıkar. Umut ediyorum ki Başbakan kendisine sunulan bu fırsatları doğru değerlendirir. BDP olarak çıkacak pozitif sürece katkı sunacağız.” dedi.

8- Voleybol Erkekler Avrupa Ligi’nde ilk kez finalde mücadele eden Milli Takımımız Hollanda’ya 3-2 yenilerek Avrupa ikincisi oldu.

9- A Milli Bayan Voleybol Takımımız, Dünya Grand Prix’si finallerindeki son maçında Brezilya’ya 3-1 yenilerek üçüncü oldu.7

10- Avrupa Atletizm Şampiyonası’nda, bayanlar 1500 metrede yarışan Aslı Çakır Alptekin altın madalya, Gamze Bulut ise gümüş madalya kazandı.

11- 2012 Avrupa Futbol Şampiyonası’nda İtalya’yı 4-0 yenen İspanya, Avrupa Şampiyonu oldu.

12- İsrail eski başbakanlarından İzak Şamir hayatını kaybetti.

13- Güney Kıbrıs Rum Yönetimi (GKRY) altı aylık süre için AB dönem başkanlığını üstlendi. Avrupa Finansal İstikrar Mekanizması’na başvuran GKRY dönem başkanlığını AB ve IMF (Uluslararası Para Fonu) denetimi altında icra edecek. AB tarihinde ilk kez bir ülke “mali denetim altında” dönem başkanlığı yapmış olacak. Rum Kesimi’ni tanımayan Türkiye ise altı ay boyunca AB dönem başkanlığı ile muhatap olmayacak. Bu sürede Ankara’nın muhatabı Brüksel’deki AB Komisyonu olacak.

14- BM ve Arap Birliği Temsilcisi Kofi Annan, İsviçre’nin Cenevre kentinde yapılan Suriye Eylem Grubu toplantısında yaptığı açıklamada, Suriye’de 16 aydan fazla süredir devam eden çatışmaların sonlandırılması için bir geçiş hükümeti kurulması yönünde mutabakata varıldığını bildirdi.

ABD Dışişleri Bakanı Hillary Clinton ise Suriye’ye askeri müdahaleyi içermeyen plan hakkında “Esad’ın hâlâ gitmesi gerekiyor. Karşılıklı rıza testini elindeki kanlarla hiçbir zaman geçemez.” dedi. Clinton, bütün ülkelere seslenerek, “Suriye yönetimine ve muhalefete Annan’ın planını kabul etmeleri için baskı yapın.” ifadesini kullandı.

15- İzlanda Cumhurbaşkanı Olafur Ragnar Grimsson, oyların yüzde 52,2’sini alarak 5. kez cumhurbaşkanı seçildi.

16- ABD’nin doğusunu etkisi altına alan şiddetli fırtına nedeniyle 13 kişi hayatını kaybetti.

17- Kenya’nın doğusunda pazar ayini sırasında çıkan saldırılarda 17 kişi hayatını kaybederken, onlarca kişinin de yaralandığı bildirildi.8

2 TEMMUZ 2012

1- Genelkurmay Başkanlığından yapılan açıklamada, Kandil ve Zap bölgelerinde tespit edilen bölücü terör örgütüne ait 3 hedefin Türk Hava Kuvvetleri uçaklarınca etkili olarak vurulduğu bildirildi. Operasyonlarda 25 teröristin öldürüldüğü, 23’ünün yaralandığı belirtildi.

2- CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, İstanbul’a hareketinden önce Esenboğa Havalimanında gazetecilerin gündeme ilişkin sorularını cevapladı. Kılıçdaoğlu, TBMM Genel Kurulunda yaşanan gerginliğin hatırlatılması üzerine, “Parlamento, Türkiye’nin en çok tartışılan yasalarından birisini görüşüyor ve AKP hükümeti bir karar alarak görüşmeleri naklen yayınlatmadı. Bu da Türkiye’de parlamentonun, AKP’nin tahakkümü altında olduğunu gösteriyor. Cumhuriyet Halk Partililer tüm baskılara karşı demokratik tepkilerini gösteriyorlar, Parlamentoda mücadelelerini veriyorlar.” dedi.

3- TBMM Genel Kurulunda kamuoyunda “3. Yargı Paketi” olarak bilinen “Yargı Hizmetlerinin Etkinleştirilmesi Amacıyla Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılması ve Basın Yoluyla İşlenen Suçlara İlişkin Dava ve Cezaların Ertelenmesine İlişkin Kanun” kabul edildi. Özel yetkili mahkemeleri kaldırarak yerine bölgesel ağır ceza mahkemeleri getiren yasa ile ses kaydı yayınlayan basın kuruluşlarına 5 yıla kadar ağır hapis cezası getiriliyor.

Adalet Bakanı Sadullah Ergin konuya ilişkin yaptığı konuşmada, “Bu yasanın, uzun süren yargılamaların kısaltılmasında, makul noktaya çekilmesinde önemli hizmetler vereceğine inanıyorum.” dedi.

4- Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Arap Birliğinin ev sahipliğinde Mısır’ın başkenti Kahire’de düzenlenen Suriye’nin Muhalifleri Konferansı’nda muhalefet gruplarının temsilcilerine, “Siz sadece Suriye muhalefetinin içinde olan grupların bir parçası değilsiniz, Suriye’nin geleceğini oluşturacak olan yapıyı da temsil ediyorsunuz.” dedi. Türkiye’nin başından beri Suriye halkının yanında olduğunu ve çözüm arayışında olan Arap Birliğinin çabalarına destek verdiğini belirten Bakan Davutoğlu, “Türkiye’nin Suriye ile ilgili politikası oldukça açıktır.” dedi.

5- Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan, makamında, Türkiye’de iş makineleri üretimi için yatırım yapmayı planlayan özel bir firma yetkilileri ile bir araya gelerek yürürlüğe giren teşvik imkânları hakkında bilgi verdi. 9

6- Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, Anadolu Ajansının yeni hizmeti Finans Haberleri Terminali’nin açılışına katıldı. Burada büyüme rakamlarını değerlendiren Bakan Şimşek, “Türkiye ekonomisinin büyümesinde ihracat lokomotif görevini üstlenmiştir. Çünkü ihracatımız son 28 aydır sürekli yükseliyor. Dünya küçülürken, ihracat yaptığımız Avrupa pazarlarında ciddi daralma yaşanırken, ihracatımızda Avrupa’nın payı düşerken Türk ihracatının yüzde 10’dan fazla büyümesi önemlidir.” açıklamasında bulundu.

7- Konut Edindirme Yardımı (KEY) hak sahipleri listesi, Resmi Gazete’nin mükerrer sayısında yayımlandı.

8- AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Hüseyin Çelik, Konya’da partisinin il başkanlığı tarafından düzenlenen “Tanıtım ve Medya Günleri” kapsamında gazetecilerle bir araya geldi. Çelik, “Terör, Türkiye’nin belini büküyor. Bu konudaki görüşleriniz nelerdir?” sorusu üzerine, terör ile Kürt meselesinin birbirine karıştırılmaması gerektiğini belirtti. Çelik, terörle mücadelenin kültürel, ekonomik ve politik ne kadar cephesi varsa hükümetin her alanda tüm iyi niyetiyle elini taşın altına koyduğunu kaydederek, kısa vadede silaha karşı mücadelenin silahla olduğunu bildirdi.

9- Özel Yetkili İstanbul 16. Ağır Ceza Mahkemesinde, “futbolda şike” iddialarına yönelik adli yargılama tamamlandı. Mahkeme, Fenerbahçe Başkanı Aziz Yıldırım’ın da aralarında bulunduğu 4 tutuklu sanığı tahliye etti.

10- Başbakanlık Afet ve Acil Durum Başkanlığından (AFAD) yapılan açıklamada, Türkiye’de kurulan 9 çadırkent ve 1 konteynerkentte 35 bin 99 Suriye vatandaşının bulunduğu bildirildi.

11- Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad, Eşşaab Sarayı’nda Cumhuriyet gazetesine verdiği mülakatta, silahsız Türk RF4 keşif uçağını Suriye hava sahasında uçaksavar bataryası ile düşürdüklerini açıkladı. Düşürene kadar uçağın kime ait olduğunu bilmediklerini söyleyen Esad, “Uçak, İsrail uçaklarının daha önce 3 kez kullandığı koridoru kullanıyordu. Radarlarımızda görmediğimiz ve bilgi de verilmediği için askerler düşürdü. Türkiye’ye ait olduğunu düşürdükten sonra öğrendik. Yüzde yüz ‘keşke düşürmeseydik’ diyorum.” dedi.10

12- NATO Genel Sekreteri Anders Fogh Rasmussen düzenlediği aylık basın toplantısında, Suriye kriziyle ilgili açıklamalarda bulundu. Rasmussen, Türk uçağının “Suriye karasularında düşürüldüğü”ne dair iddialara ilişkin Türkiye’nin İttifak’a “somut bilgiler içeren bir brifing” verdiğini vurguladı. Rasmussen, “Hiçbir uyarı yapılmadan bir uçağın düşürülmesinin hiçbir milletlerarası norma uymadığını” vurgulayarak “kabul edilemez” olduğunu söyledi.

13- Meksika’da yapılan cumhurbaşkanlığı seçimini, oyların yüzde 38’ini alan muhalefetteki Kurumsal Devrimci Parti’nin adayı Enrique Pena Nieto kazandı.

14- Afganistan’ın güneyindeki Helmand eyaletinde polis üniforması giyen saldırganın 3 İngiliz askerini öldürdüğü bildirildi.

15- Hindistan’ın kuzeydoğusundaki Assam eyaletinde şiddetli muson yağmurlarının yol açtığı sel felaketinde 77 kişi hayatını kaybetti. 11

3 TEMMUZ 2012

1- Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ, TRT Haber televizyonunda ‘Özel Gündem’ programında, “özel yetkili mahkemelerin neden kapandığına” ilişkin soru üzerine “Bu mahkemelere kullandığı özel yetkiler sebebiyle, toplumun her kesiminden yoğun eleştiriler geldi. Yapılan düzenlemeyle, yargılaması ‘ihtisas’ gerektirecek ağır ceza mahkemeleri oluşturuldu. Terör suçları, uyuşturucu ve organize suç örgütleriyle ilgili yargılamaları, bu mahkemeler görecek.” dedi.

Ergenekon, Balyoz gibi davaların görüldüğü mahkemelerde aynen devam edeceğini hatırlatan Başbakan Yardımcısı Bozdağ “Darbe suçlarını işlediği iddia edilen kişilerin hepsinin tahliye olacağı, terörle mücadelenin zayıflayacağı yönünde haksız eleştiriler yapıldı. Bunlarla ilgili kovuşturma ve soruşturmalar, bundan sonra da aynı usulle devam edecek.” dedi.

Öte yandan Avrupa Komisyonu Sözcüsü Maja Kocijancic İHA’ya yaptığı açıklamada, özel yetkili mahkemelerin kapatılmasının doğru yönde önemli bir adım olduğunu belirterek, “Görmemiz gereken esas şey; bu kararın uygulaması ve bütün yargı sistemi üzerinde nasıl bir etki yapacağı.” dedi.

2- Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, ekonomi muhabirleriyle bir araya geldi. Yaz saati uygulamasına geçileceğini söyleyen Bakan Yıldız, daha sonra yeniden saat değişikliği olmayacağını söyledi. Bakan Yıldız, “Konuyu Bakanlar Kurulu’na sevk ettik. Sunumunu da yaptım. Bundan sonra kararı Bakanlar Kurulu verecek” dedi.

3- TBMM Genel Kurulunda, “Torba Teklif”de, bu yıl 40 bin öğretmen atanabilmesi ile 30 bin polis memuru kadrosu ihdasını da öngören madde kabul edildi. Ayrıca, askeri okullara 1997 ve sonrasında giren ve kendi isteğiyle ayrılan veya çıkarılanların; ilaç, tedavi, kitap, kırtasiye giderleri ve öğrenci harçlıkları ile bunların faizleri geri alınmayacak. ÖSYM, sınav faaliyetlerini sürdürmek için şirket kurabilecek veya kurulmuş olana katılabilecek. ÖSYM Başkanı ve başkan yardımcıları kurulan şirketlerde görev alabilecek.

4- MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli Başbakan Erdoğan’ın Diyarbakır Bağımsız Milletvekili Leyla Zana’yla görüşmesiyle ilgili olarak yaptığı yazılı açıklamada, “Bu ittifakın, Türk milletine alenen saygısızlık ve hakaret olduğu aşikârdır” değerlendirmesinde bulundu. 12

5- Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) verilerine göre haziran ayında tüketici fiyatları endeksi (TÜFE) yüzde 0.90, üretici fiyatları endeksi ise yüzde 1.49 geriledi. Bu verilere göre, yıllık enflasyon, geçen yılın aynı ayına göre TÜFE’de yüzde 8.87, ÜFE’de yüzde 6.64 oldu.

6- Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği (MÜSİAD) Genel Başkanı Nail Olpak yaptığı açıklamada, “Enflasyonun yüzde 8 bandında gerçekleşerek yılın ilk yarısında tek haneli seviyede kalması yılsonu hedeflenen enflasyona ulaşılabilmesi açısından ümit verici gözükmektedir.” dedi. Olpak, haziran ayı enflasyonunun, geçen yılın aynı ayına göre yüzde 8.87 artış ile mayıs ayında yakalanan tek haneli seviyesini sürdürmesinin, beklentiler dahilinde bir gelişme gösterdiğine işaret ettiğini belirtti.

7- Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Mısır’ın başkenti Kahire’de gerçekleştirilen Suriyeli Muhalifler Konferansı’nda Türkiye’nin uçağını düşüren Suriye yönetiminin cezasız kalmayacağını söyledi. Suriye’de yönetimin değişmesi gerektiğini vurgulayan Bakan Davutoğlu, “Rusya ve Çin, değişim gerektiği kanaatine vardı.” dedi.

Bakan Davutoğlu ayrıca, 30 Haziran’da Cenevre’de yapılan Suriye toplantısında ortaya çıkan uzlaşma için, mutabakatın Esad yönetimi meşruiyetini kaybettiği için geçiş ve değişimi öngördüğünü ifade etti.

8- Suriye ordusu ile muhalifler arasındaki çatışmalar devam ediyor. Ülkede şimdiye kadar 3 binden fazlası kadın ve çocuk olmak üzere 16 bine yakın kişi öldü.

Öte yandan İnsan Haklarını İzleme Örgütü (HRW), Suriye rejiminin mahkûmlara işkence yaptığı merkezleri ortaya çıkardı. 13

4 TEMMUZ 2012

1- Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, kamuoyunda “3. Yargı Paketi” olarak bilinen “Yargı Hizmetlerinin Etkinleştirilmesi Amacıyla Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılması ve Basın Yoluyla İşlenen Suçlara İlişkin Dava ve Cezaların Ertelenmesine İlişkin Kanunu” onayladı.

2- CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Çankaya Belediyesi Meclis üyeleriyle bir araya geldi. Görüşme sonrasında gazetecilere açıklamalarda bulunan Kılıçdaroğlu, terörist başı Abdullah Öcalan’ın kardeşi Mehmet Öcalan’ın “Kürt sorununu isterse Başbakan çözer.” sözlerinin hatırlatılması üzerine, “Anladığım kadarıyla Sayın Başbakan böyle bir beklenti oluşturdu. O zaman oturup birlikte toplumsal desteği nasıl alacaklarını, nasıl çözeceklerini açıklamalılar. Bu toplantıyı birlikte de yapabilirler. Eğer bir toplumsal destek söz konusu olursa memnun oluruz.” dedi.

3- Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ, Yurtdışı ve Akraba Topluluklar Başkanlığınca düzenlenen Gençlik Daireleri ve Türk Aileleri Çalıştayı’na gelişinde gazetecilerin sorularını cevaplandırdı. Adli kontrole yönelik 3 yıllık üst sınırın üçüncü yargı paketiyle kaldırıldığını hatırlatan Başbakan Yardımcısı Bozdağ, Ergenekon, Balyoz ve KCK davalarından tutuklu vekillerin de bu düzenlemeden yararlanabileceğine işaret ederek, “Biz mahkemeye tutuklama yerine serbest yargılama için kullanabileceği yeni bir tedbir imkânı verdik. Bunu artık hâkimler ve mahkemeler değerlendirecektir.” dedi.

4- Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar, Bursa Valiliğini ziyaretinde gazetecilere Samsun’da yaşanan sel felaketine ilişkin açıklamalarda bulundu. Bakan Bayraktar, sel felaketinde TOKİ’nin hatası olmadığını belirterek, “Bu ölçümler titizlikle yapılıyor. Oradaki durum tam nedir? Oluşumun neden kaynaklandığını görmek lazım. Ama yer seçiminde ve yapılaşmada problem olduğunu zannetmiyorum.” dedi.

5- Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan, İstanbul İhracatçı Birlikleri (İBB) Genel Sekreterliğinin düzenlediği ödül törenine katıldı. Kendi sektörlerinde ihracatın artmasına yönelik katkılarından dolayı ödüllendirilen firma temsilcilerine plaketlerini veren Bakan Çağlayan, “Açıklanan ihracat rakamlarındaki başarıdan pay çıkarması gereken biri varsa ihracatçımızdır. 135 milyar dolar ihracatı gerçekleştirirken biz bunu gül bahçesinde yapmadık. 14

Dünya ekonomisinin son yüzyıldaki en büyük küresel krizinin etkileri devam ederken yaptık.” dedi.

6- Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay, Manisa’da yaptırılacak arkeoloji ve etnografya müzesi için tahsis edilen arsada incelemelerde bulundu. Bakan Günay, “Ne yazık ki geçmiş yıllarda arkeolojiye karşı Avrupa ve dünya yeteri kadar uyanıkken biz biraz duyarsız kalmışız. Son yıllarda bu alandaki duyarlılığımız artmaya başladı ve dünya müzeleriyle yarışan yeni müzeler yapmaya başladık.” dedi.

7- Milli Savunma Bakanı İsmet Yılmaz ABD’nin Ankara Büyükelçiliği tarafından düzenlenen ABD’nin 236. Bağımsızlık Yıldönümü resepsiyonunda düşen Türk jetiyle ilgili olarak yaptığı açıklamada “Pilotlara enkazın içinde ulaşıldı. Çıkarma işlemi devam ediyor. Dün uçağın motoru bulunmuştu. Bugün başka parçaları bulundu ve çıkartılıyor. Orada tek bir parça bile bırakmak istemiyoruz.” dedi.

8- Sağlık Bakanı Recep Akdağ, Ekonomi Bakanlığınca düzenlenen Piyasa Denetimi, Gözetimi ve Ürün Güvenliği Değerlendirme Toplantısı’nda “Vatandaşlarımız hiçbir zaman ‘şu derde çaredir, sizi şöyle gençleştirir, sizi böyle ölümden korur, kanserden korur’ şeklinde doğrudan veya dolaylı olarak reklamı yapılarak satılan hiçbir ürüne itibar etmesinler.” dedi.

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker de “Türkiye’de hiçbir şekilde genetiği değiştirilmiş organizma üretimi yapılmıyor, yasaktır ve denetleniyor. Yani Türkiye’de GDO’lu ürün üretimi yasak. Hiçbir şekilde buna izin verilmedi.” dedi.

Öte yandan Bakan Akdağ, “tıbbi gereklilik” şartına bağlanan sezaryen ameliyatıyla ilgili CNN Türk’e yaptığı açıklamada, “Tıbbi gereklilik olmadan sezaryen yaptıramayacak ama bir kadının sadece doğum korkusu olmasını bile tıbbi gereklilik sayıyoruz. Kanunu bu şekilde yazmamızın en önemli sebebi şudur; normal doğum ve sezaryen kadınlarımızın önüne iki normal seçenekmiş gibi çıkarıldı. Normal doğum mu sezaryen mi? Doktora ne farkı var denildiğinde ‘Hiçbir farkı yok. İkisi de aynı ama sezaryen yapalım’ denemeyecek.” dedi.

9- Samsun’da sağanak yağışın sebep olduğu sel nedeniyle yüzlerce ev sular altında kaldı. 6’sı çocuk 9 kişi sel sularına kapılarak öldü.15

10- İsviçre’deki Avrupa Nükleer Araştırma Merkezi (CERN), parçacıklara kütlelerini verdiği düşünülen Higgs parçacığı olma ihtimali çok yüksek olan yeni bir atom altı parçacığı bulduğunu açıkladı.

11- Güney Kıbrıs Rum Yönetimi lideri Dimitris Hristofyas, Avrupa Parlamentosunda yaptığı konuşmada, Türkiye’nin Rum Kesimi’ni AB Dönem Başkanı olarak görevlerini yapmaktan alıkoymasına izin vermeyeceklerini söyledi.

12- AB Konseyi Başkanı Herman Van Rompuy, Erivan Parlamentosunda yaptığı konuşmada, Ermenistan ve Azerbaycan’a Yukarı Karabağ bölgesindeki sınır çatışmalarını sona erdirmeleri çağırısında bulunarak, “AB, her iki tarafı da durumu daha fazla tırmandırmamak için, ateşkese saygı göstermeye ve barışı korumaya çağırıyor.” dedi.

13- Almanya Dışişleri Bakanı Guido Westerwelle, Bonn’da düzenlenen Uluslararası Global Medya Forumu’nda, “Dünya, iyi bir yönetim istiyor. BM Güvenlik Konseyinin yapısı, şimdiki uluslararası problemleri çözecek bir ayna tutamamaktadır. Bu çerçevede din özgürlüğü, çoğulculuk, hukuk devleti, ifade özgürlüğü, iyi yönetim çok önemli. Bütün bir Afrika kıtasından bir devlet bile BM’de yok, Asya ülkelerinden ise sadece Çin var. Latin Amerika da konseyde temsil edilmiyor. Bu haksızlık ve bunun düzeltilmesi gerekiyor.” dedi.

14- Suriye Devlet Başkanı Beşşar Esad, Cumhuriyet Gazetesine verdiği mülakatta, Ülkesinde yaşanan muhalif gösterilerin silahla ve şiddet kullanılarak bastırılması konusunda kendi yönetiminin hataları olabileceğini belirterek, “ancak dış müdahalelerin verdiği zarar, bizim hatalarımızdan çok daha fazladır.” dedi.16

5 TEMMUZ 2012

1- TBMM Başkanı Cemil Çiçek 24. Dönem 1. ve 2. yasama yılı faaliyetlerine ilişkin yaptığı değerlendirme toplantısında, kamuoyunda “3. Yargı Paketi” olarak bilinen Yasa’ da yer alan adli kontrol uygulamasındaki üst sınırın kaldırılması düzenlemesinden tutuklu milletvekillerinin de yararlanabileceğine işaret etti. Tutuklu vekiller de dahil olmak üzere özel yetkili mahkemelerin uygulamalarından bir rahatsızlık olduğunu ve TBMM’nin de bu rahatsızlığı değişiklik yaparak ortaya koyduğunu belirten Başkan Çiçek “ Ümit ederim ki yargı, yasamanın verdiği bu mesajı anlamıştır.” dedi.

2- Samsun’daki sel bölgesinde incelemelerde bulunmak üzere bölgeye giden CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Amasya’nın Merzifon ilçesinde gazetecilerin özel yetkili mahkemelerle ilgili sorularını cevapladı. Kılıçdaroğlu, “ÖYM’lerle ilgili yapılan değişiklik tamamen şekil yönüyle yapılan bir değişiklik. Mahkemelerin niteliği aynen korunuyor. İsmi değişti.” dedi.

3- Suriye’nin eğitim uçuşundayken uluslararası hava sahasında düşürdüğü uçağımızın pilotları Yüzbaşı Gökhan Ertan ile Teğmen H. Hüseyin Aksoy, iki hafta sonra 1260 metre derinlikten çıkarıldı. Pilotlarımızın naaşları Suriye sahilinden 8,6 deniz mili uzakta bulundu.

Genelkurmay Başkanlığı, uçağın enkazına ait 30 parçanın su yüzünde toplandığını, 8 parçanın da deniz dibinden alındığını bildirdi. Ayrıca, pilotlara ulaşılmasında ABD’nin keşif gemisi Nautilus’un da büyük katkısı olduğu vurgulandı.

4- Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Nihat Ergün gazetecilere yaptığı açıklamada, günümüzde her şeyin gelişmesinin yazılıma bağlı olduğunu söyledi. Hastanedeki kan testinden izlenen futbol maçına kadar her şeyin arkasında yazılım olduğunu vurgulayan Bakan Ergün, “Türkiye’de yazılım sektörü iyi noktalara geldi. Yazılımcılarımız Hintlilerden iyi ama istenen yerde değiliz.” dedi.

5- Türk ve Japon CEO’lar yatırım imkânları ve teşvik sisteminin ayrıntılarını görüşmek üzere Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan ile bir araya geldi. Görüşmeye Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu (DEİK) İcra Kurulu Başkanı Rona Yırcalı ile 8 Japon, 122 Türk firmasının CEO’su katıldı. 17

6- Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez, İstanbul’da Fener Rum Patrikhanesini ziyaret etti. Görmez yaptığı açıklamada, “Herhangi bir dini topluluğun kendi din adamlarını yetiştirmek için başka ülkelere muhtaç olması, bu ülkenin büyüklüğüne yakışmıyor.” dedi. Fener Rum Patriği Bartholomeos da, Görmez’in özellikle Ruhban Okulunun tekrar açılması konusunda yaptığı konuşmayı memnuniyetle dinlediklerini kaydetti.

7- Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) ev sahipliğinde bir araya gelen ihracatçı ve bankacılar, 2023 hedefleri doğrultusunda ihracatın önündeki finansman sıkıntısının giderilmesi için çözüm yolları aradı. TİM Başkanı Mehmet Büyükekşi toplantıda yaptığı açıklamada, 500 milyar dolar ihracat hedefine ulaşılabilmesi için şirketlerin finansmana ulaşılabilirliğinin kolaylaştırılması gerektiğini söyledi.

8- ABD’nin Ankara Büyükelçisi Francis Ricciardone, ABD’nin 236. Bağımsızlık Günü dolayısıyla İstanbul’da düzenlenen törende, iki ülke arasın daki dostluğun, güvenlik ittifakının ve ekonomik ortaklığın her zamankinden güçlü olduğuna inancını dile getirerek, bütün bu gelişmelerin sadece ortak menfaatler değil, aynı zamanda ortak değerler sayesinde gerçekleştiğini kaydetti.

9- Başbakan Yardımcısı Beşir Atalay, Afrika ziyaretinin son gününde Uganda’da temaslarda bulundu. Başbakan Yardımcısı Atalay, Uganda Başbakanı Amama Mbabazi ve Dışişleri Bakan Vekili Oryem Henry Okello ile görüştü. Okello, Türkiye’nin özellikle Somali’ye yaptığı yardımların, malzeme yardımının ötesinde ülkenin gelişmesine katkıda bulunan nitelik taşıdığını belirtti. Kampala’daki Türk okulunu da ziyaret eden Başbakan Yardımcısı Atalay, öğrencilerle bir araya geldi.

10- Bosna Hersek Üçlü Devlet Başkanlığı Konseyi Başkanı Bakir İzzetbegoviç, Sırbistan Sosyalist Partisi Genel Başkanı ve Sırbistan’da hükümetin kurulması için görevlendirilen İvitsa Daçiç ile iki ülkeyi birbirine bağlayacak sınır kapısının açılışında bir araya geldi. İzzetbegoviç, sınır kapısının Yanya şehrinde yaşayan ve Leşnitsa’da arazileri olan Boşnaklara kolaylık sağlayacağını söyledi. Daçiç ise iş birliğine her zaman hazır olduğunu söyledi.18

6 TEMMUZ 2012

1- Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar, çeşitli ziyaretlerde bulunmak üzere gittiği Giresun’da Vali Dursun Ali Şahin’i makamında ziyaret etti. Bakan Bayraktar yaptığı açıklamada, Samsun’da meydana gelen ve 11 kişinin yaşamını yitirdiği sel felaketi ile ilgili olarak “Bu afetlerde, biz bu afetin yarasını nasıl sararız, Samsun’un yarasını nasıl sararız ona bakmamız lazım, hatalı varsa onun da mutlaka cezasını çekmesi lazım.” dedi.

2- İzmir 8. Ağır Ceza Mahkemesinde görülen İzmir Büyükşehir Belediyesindeki yolsuzluk iddialarına ilişkin dava kapsamında tutuklu bulunan 18 sanıktan 17’sinin tahliyesine karar verildi. Aynı davanın tutuklu sanıklarından İzmir Büyükşehir Genel Sekteri Pervin Şenel Genç’in tahliye talebi ise mahkemece reddedildi.

3- Merkez Bankası Başkanı Erdem Başçı, Elazığ Ticaret ve Sanayi Odası ve Dünya gazetesi tarafından Elazığ’da düzenlenen toplantıda yaptığı konuşmada, enflasyon ve cari açıktaki düşüşün süreceğini belirtti. Başçı, Merkez Bankası olarak nisan ayında yıl sonu için enflasyonu yüzde 6,5 olarak tahmin ettiklerini belirtti.

4- Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Mehmet Görmez Niğde Üniversitesi (NÜ) Camisi’nin açılışını yapmak için gittiği Niğde’de yaptığı konuşmada, “Hiçbir üniversite asla mabetsiz olmamalı.’’ dedi.

5- Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Fransa’nın başkenti Paris’te Dışişleri Bakanı Laurent Fabius ile görüştü. Bakan Davutoğlu görüşmenin ardından düzenlenen ortak basın toplantısında, “Yeni bir dönemi başlatmak iradesini göstermek için buradayız. Mevcut görüş ayrılıkları ortada. Ancak bunları gidermek için politik kaygılarla değil, ortak bir vizyonla hareket etmeye karar verdik.” dedi.

6- ABD Dışişleri Bakanı Hillary Clinton Suriye’nin Dostları Toplantısı’nda yaptığı konuşmada, “Pekin ve Moskova hükümetlerinin Suriye’deki rejimin yanında durmalarının bir bedeli olacağına inandıklarını sanmıyorum. Değişim için tek yol buradaki her milletin Rusya ve Çin’in bir bedel ödeyeceğini doğrudan ve acilen belli etmesidir. İlerlemeyi engelliyorlar ve bu artık hoş görülemez.” dedi.19

Fransa Cumhurbaşkanı François Halkde toplantının açılış konuşmasında, toplantıya katılmayan Rusya ve Çin’i eleştirerek, “Bu kriz uluslararsı barış ve güvenlik için bir tehdit oldu. Esad gitmeli, bu herkesin çıkarına. Birlikte çalışmak herkesin yararına. Bir geçiş hükümeti kurulmalı.” dedi.

Zirvenin sonuç bildirgesinde, Cenevre’de mutabakat sağlanan Annan Planı’na sadık kalmayan ülkelere yaptırım uygulaması gerektiği kararına varıldı.

Zirvede konuşan Dışişleri Bakanı Davutoğlu da, Esad sonrası dönemin hazırlıklarına başlanması gerektiğini söyledi. Suriye yönetiminin meşruiyetini artık kaybettiğini ifade eden Bakan Davutoğlu, bu ülkedeki savaşın sona erdirilmesi için etkili bir geçiş hükümetinin gerekli olduğunu vurguladı.

Öte yandan Rusya Dışişleri Bakan Yardımcısı Sergey Riabkov basına yaptığı açıklamada, Moskova’nın Esad rejimine destek vermediğini, sorunun normal siyasi yollarla konuşması için çalıştığını söyledi.20

7 TEMMUZ 2012

1- CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Niğde’nin Ulukışla ilçesindeki bir kız öğrenci yurdunun açılışında, Samsun’daki sel afetine ilişkin yaptığı açıklamada, “TOKİ, dere yatağına konut yapacağına, üniversite kampüslerine yurt yapsın.” dedi.

2- Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ, Milletlerarası 13. Sürmeli Şenlikleri için gittiği Yozgat’ta, gazetecilerin tutuklu milletvekillerinin tahliye olup olmayacakları sorusuna cevaben “Tutuklama veya tahliye kararı vermek, tamamen mahkemelerin takdirinde olan bir konudur. Yapılan düzenlemeler usul ile ilgilidir, emir mahiyetinde bir düzenleme değildir. Usule göre de tutuklama veya tahliye tamamen mahkemelerin takdirinde olan bir konudur.” dedi.

3- Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) Kars İl Müdürlüğü hizmet binası ile İŞKUR Toplum Yararına Çalışma Programı’nın açılışında yaptığı konuşmada, “Doğumuzda ‘Arap Baharı’ denilen savaş var. Ne zaman biteceği belli değil. Batı’da istikrarsız iktidarların zayıflattığı ekonomi var: Bunlar emekli maaşlarını donduruyor, hatta aşağı çekiyor, kadroları iptal ediyor. Biz vatandaşımızı enflasyona ezdirmeyecek maaş zammı veriyoruz. Biz çalışan sayısını artırmadan ekonomiyi büyütmüyoruz. 4 yılda 3 milyon 700 bin kişiyi istihdam ettik ama bu yetmiyor. Stokta işsizimiz var. Ayrıca her yıl 800 bin yeni işsiz aramıza katılıyor.” dedi.

4- Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, Kırklareli’nin Lüleburgaz ilçesinde bulunan ve Türkiye’nin en büyük doğalgaz çevrim santrali olan Hamitabad Doğalgaz Çevrim Santralinde incelemelerde bulundu. Bakan Yıldız, “Türkiye’de 60 yıldan beri doğalgaz ve petrol aranıyor. Bu arama faaliyetlerine 12 milyar dolar para ayırdık. Türkiye’de Edirne’den Kars’a kadar olan uzaklığın 2 katı kadar sondaj yapıldı. Türkiye’nin boyunun 2 katı kadar sondaj yapıldı. Son 10 yılda bütün yapılan sondaj çalışmalarının 3’te biri kadar sondaj çalışması yapıldı.” dedi.

5- Milli Savunma Bakanı İsmet Yılmaz, Sivas’ın Zara ilçesine bağlı Şerefiye beldesindeki 17. Şerefiye Kültür ve Sanat Festivali’nde yaptığı açıklamada, Suriye’nin düşürdüğünü açıkladığı Türk keşif uçağının çıkarılan parçalarında henüz mermi ve füze izine rastlanmadığını ifade etti. 21

6- Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu yaptığı açıklamada, Ergene, Meriç ve Gediz Nehri gibi havzaları kirlilikten kurtarmak için eylem planı hazırladıklarını söyledi. Ergene Nehri’nde online izleme döneminin başlayacağını da açıklayan Bakan Eroğlu, “Bunu Türkiye’de ilk defa yapacağız. Ergene’de modern cihazlarla otomatik numune alınacak. Debi ve kirlilik oranı ölçülecek. Ankara’dan bunların takibi 24 saat kesintisiz yapılacak.” dedi.

7- HAS Parti Genel Başkanı Numan Kurtulmuş, Konya’da AK Parti’ye katılacağına dair gazetecilerin sorularını cevaplarken, “Bizim hiç kimseye bir işbirliği talebimiz olmadı. İktidarı yaptığı iyi işlerde desteklemeye, yanlış işlerde de eleştirmeye devam edeceğiz. Şu ana kadar bana gelmiş bir teklif yok. Ben bu konuyu AK Parti MYK’dan basına sızdığı kadarıyla biliyorum. Benim herhangi bir konuşmada muhatabım Sayın Başbakan’dır.” dedi.

8- MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, 5 günlük Balkan ülkeleri temaslarının ardından Genel Merkezde düzenlediği basın toplantısında gündeme ilişkin soruları cevaplarken “AKP’nin siyasi durum ve şarta göre hukuka neşter vurması, kendini güvenceye almak için adaletin içini oyması tehlikelidir. Adaletin ucu kendisine dokununca birdenbire irkilen ve harekete geçen iktidarın yeni uygulamaları, klasik bir ön alma ve yargıya daha fazla siyasi nüfuz çabasından başka bir anlama gelmiyor. Madem yargı hizmetlerinin etkinleştirilmesine ihtiyaç duyuluyordu, hükümet bugüne kadar bunu neden geciktirdi ve görmezden geldi?” dedi.

9- Başbakan Yardımcısı Beşir Atalay, Dubrovnik’te düzenlenen “Hırvatistan Zirvesi 2012”de “Arap Baharı” ile ilgili olarak yaptığı açıklamada “Türkiye, daima halkların yanında olmuştur. Arap Baharı’nda Türkiye taraf olmuştur. Ülkemiz gerektiğinde kendi tecrübelerini, ilgilenen ülkelerle paylaşmaya hazırdır.” dedi. 22

8 TEMMUZ 2012

1- CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, partisinin 11. Kadın Kurultayı’nda yaptığı konuşmada, gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulundu. Hükümetin Suriye’ye yönelik politikalarını eleştiren Kılıçdaroğlu, AK Parti hükümetinin, Batı’nın egemen güçlerinin dilini kullandığını öne sürerek, “Efendim, Suriye’de demokrasi yokmuş! Suriye`de demokrasi yok diyorsan dönüp kendi ülkene baksana. Senin ülkende var mı? Önce sen bunu gerçekleştir.” dedi.

2- Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ, Yozgat İmam Hatip Lisesi Mezunları Vakfının Mezunlar Günü toplantısında yaptığı konuşmada, 4+4+4 eğitim sistemine ilişkin kanunu Anayasa Mahkemesine götüren CHP’yi eleştirerek, ana muhalefetin sisteme değil, okullarda Kuran-ı Kerim’in okutulmasına karşı olduğunu söyledi.

3- BBP Genel Başkanı Mustafa Destici, Sivas’ın Şarkışla ilçesinde gazetecilerin gündeme ilişkin sorularını cevapladı. Destici, adlî kontrole yönelik 3 yıllık sınırın üçüncü yargı paketiyle kaldırılmasının ardından terör örgütü KCK davasından yargılananların tahliyesinin gündeme gelmesine ilişkin, “Özellikle KCK davasından tutukluların bu değişikliklerden faydalanarak serbest bırakılmaları, terörle mücadeleye indirilmiş en büyük darbedir.” dedi.

4- Tiyatro yazarı Güngör Dilmen İzmir’de yaşamını yitirdi.

5- Japonya’nın başkenti Tokyo’da düzenlenen bir konferansta, Afganistan’ da istikrar ve sürdürülebilir kalkınmanın çözüm yolları görüşüldü. Konferansa 55 ülke ve 25 uluslararası örgüt katıldı. Toplantıda, önümüzdeki dört yıl için Afganistan’a 16 milyar dolar yardım taahhüdünde bulunuldu. Ancak bu paranın kullanımı için Afgan hükümetinden, ülkedeki yolsuzluğun azaltılması istenerek “hesap veren, şeffaf ve iyi yönetim” şart koşuldu.

Toplantıda, Türkiye’yi Kalkınma Bakanı Cevdet Yılmaz temsil etti. Bakan Yılmaz, Türkiye’nin geçmişte verdiği taahhütlerin yanı sıra 2015-2017 yılları arasında kalkınma projelerine 150 milyon dolar sağlayacağını açıkladı.

6- BM ve Arap Birliği Suriye Özel Temsilcisi Kofi Annan, Suriye’nin başkenti Sam’a gitti.

Bu arada Alman televizyonu ARD’ye röportaj veren Suriye Devlet 23

Başkanı Beşar Esad, ülkedeki istikrarsızlık için ABD’yi suçlarken sonunun Mısır ve Libya’nın devrik diktatörleri gibi olmasından korkmadığını söyledi.

Öte yandan İnsan Hakları İzleme Örgütü, Suriye’de hava destekli ağır silahlarla düzenlenen operasyonlarda, en az 100 kişinin hayatını kaybettiğini duyurdu.

7- Avrupa Parlamentosunun İsrail’i tenkit ettiği kararı kabul etmesinin ardından AB Komisyonu Başkanı Jose Manuel Barroso, Ramallah’ı ziyaret etti. Filistin Başbakanı Selam Fayyad ile görüşen Barroso, İsrail’in işgal altındaki Batı Şeria ve Kudüs’te sürekli genişlettiği Yahudi yerleşim alanlarından endişe duyduklarını belirtti. Borroso, iki devletli çözümü desteklediklerini belirterek, “Siyasî ve malî desteğimizle kurumları ve altyapısı ile demokratik bir Filistin devletinin temellerini atıyoruz.” dedi.

8- Libya’da yapılan seçimlere katılım oranı yüzde 43 olarak gerçekleşti. Libya Yüksek Seçim Kurulu Başkanı Nuri el-Abbar, ilk sonuçların pazartesi günü alınmasını beklediklerini ifade ederek, seçimde liberallerin önde olduğuna dair haberlerin doğru olmadığını söyledi.

Öte yandan ülkenin farklı bölgelerinde seçim merkezlerini de hedef alan saldırılar düzenlendi. Libya Başbakanı Abdurrahim el-Keib, “Libya’da seçim sürecinde her ülkede olabilecek ufak tefek tatsızlıklar yaşanmasına rağmen süreç gayet iyi işledi. Bu seçimlerle Libya halkı dünyayı şaşırtacak.” dedi.

9- Yunanistan’da yeni göreve başlayan hükümetin Dışişleri Bakanı Dimitris Avramopulos, TBMM’nin, Yunanistan’ın karasularının genişletilmesi halinde bunu savaş sebebi (casus belli) sayacağına ilişkin kararının iki ülke ilişkilerinin gelişmesini engellediğini belirterek, en kısa zamanda bu kararın kaldırılmasını istedi. 24

9 TEMMUZ 2012

1- Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Türkiye’ye resmi ziyarette bulunan Benin Cumhurbaşkanı Thomas Boni Yayi’yi kabul etti. Cumhurbaşkanı Gül, Yayi ile görüşmesinin ardından düzenlenen ortak basın toplantısında, Türk jetinin düşürülmesine yönelik bir soru üzerine, “Uçağın düşüşünden sonra kurumlarımızın yaptığı açıklamalarda hep bir tutarlılık vardı. Şimdi bütün enkaz çıkartıldı. Onlar gayet dikkatli bir şekilde teknik testlerden geçiyor. Onlar tamamlandıktan sonra nihai açıklama yapılacaktır.” dedi.

“Türkiye ve Suriye arasında bir askeri tırmanış ihtimali ve riski olup olmadığı” sorusu karşısında da Cumhurbaşkanı Gül, Türkiye ile Suriye arasında herhangi bir ikili mesele, husumet ve çıkar çatışması bulunmadığını vurguladı.

Yayi ise Türkiye’nin Osmanlı medeniyetinin mirasçısı olduğunu belirterek, “Bu nedenle sizin dünya yönetimi açısından ortaya koyduğunuz eylemler beni hiç şaşırtmıyor.” dedi.

2- CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, İstanbul’da Bakırköy Belediyesi Kültür Merkezinin temel atma töreninde yaptığı konuşmada, Samsun’da sel felaketinden ölümlere ilişkin hükümeti eleştirdi. Kılıçdaroğlu daha sonra, İstanbul Atatürk Havalimanında gazetecilerin gündeme ilişkin sorularını cevapladı.

Kılıçdaroğlu tutuklu milletvekillerinin adli kontrolden yararlanacağına ilişkin iddiaların sorulması üzerine “Benim herhangi bir öngörüm yok, Parlamento bir düzenleme yaptı, o konuda hükümet yetkilileri bazı açıklamalar yaptılar. Dolayısıyla biz de bekliyoruz. Karar umarım toplumu rahatlatacak bir karar olur.” dedi.

3- Anayasa Mahkemesi, “Askerlik Kanunu’nda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun”un, bedelli ve dövizli askerliğe hak kazananların, 21 gün süreli temel askerlik eğitimine tabi tutulmadan muvazzaf askerlik hizmetini yerine getirmiş sayılmalarına ilişkin hükümlerini anayasaya aykırı bulmadı.

4- BDP ve Demokratik Toplum Kongresi (DTK), Diyarbakır Valiliğinin, BDP ve DTK’nin 14 Temmuz’da kentte düzenlemeyi planladığı mitinge propagandaya açık olduğu iddiasıyla izin vermemesi üzerine ortak basın toplantısı düzenlediler. BDP Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, yasaklama kararının aslında AK Partinin uygulaması olduğunu ileri sürerek, “Çözüm isteyen, çözümün en büyük aktörünün özgürlüğü için üzerine düşen sorumluluğu 25

üstüne alır. Öcalan özgürlüğüne kavuşuncaya kadar geri adım atmayacağız. Öcalan’ı ıskalayan, arkasından dolanan her türlü yaklaşım çözümsüzlüktür.” dedi.

5- Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) verilerine göre, mevsim ve takvim etkilerinden arındırılmış sanayi üretim endeksi bir önceki aya göre yüzde 1,1, takvim etkisinden arındırılmış endeks ise mayısta bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 5.9 arttı. Mayıs ayında yıllık bazda en yüksek artış yüzde 9,6 ile sermaye malı imalatında kaydedildi. Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan yaptığı değerlendirmede, “Ekonomimiz ilk çeyrekte olduğu gibi ikinci çeyrekte de net ihracat yoluyla büyüyecek” dedi.

6- BM ve Arap Birliği Suriye Özel Temsilcisi Kofi Annan, Suriye’nin başkenti Şam’da Devlet Bakanı Beşar Esad’la üçüncü kez bir araya geldi. Annan görüşmeden sonra yaptığı açıklamada, yakın zamanda hazırladığı barış planının başarısız olduğunu, Esad ile yapıcı ve olumlu bir görüşme gerçekleştirdiklerini belirterek, “Muhalefete ileteceğim bir yaklaşım üzerinde anlaştık.” dedi.

Öte yandan Rusya’nın Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, başkent Moskova’da Suriye muhalefetinden insan hakları savunucusu Michel Kilo ve beraberindeki heyetle bir araya geldi. Lavrov, ülkede artan şiddetin iktidar ve muhalefet arasında diyaloğa engel olduğunu söyledi. Suriye’de şiddetin durması ve biran önce siyasi diyaloğun başlaması gerektiğini belirten Lavrov, “Rusya, Suriye hükümeti ve farklı muhalif gruplarla görüşerek Kofi Annan planını uygulamaya çalı san ülkelerde biri. Bu Cenevre’de sağladığımız anlaşmanın uygulanmasına önemli bir şans veriyor.” dedi. Rusya’nın daveti nedeni ile teşekkür eden Kilo da, “Rusya Suriye’nin stratejik partneri. Durumun normalleşmesi hem muhalefetin hem de Rusya’nın çıkarına.” dedi.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin de, Lavrov’un Kilo ile görüşmesi sırasında yaptığı açıklamada, Suriye hükümeti ve Suriyeli muhalif grupların görüşmelere başlamaya zorlanması gerektiğini söyledi.

Öte yandan Rusya Federal Askerî-Teknik İşbirliği Servisi Başkan Yardımcısı Vıçıslav Dzirkaln, “Rusya, diğer ülkeler kadar Suriye’de yaşanan krizle ilgili. Artık Suriye’ye yeni silahların satışını konuşmuyoruz. İstikrar sağlanana kadar bu ülkeye herhangi bir silah sevkiyatında bulunmayacağız.” dedi.26

7- Güney Kıbrıs Rum Yönetimi, Rumların KKTC’deki ve Kıbrıslı Türklerin Güney’deki malları arasındaki ilk takası onayladı.

8- Mısır’da yüzde 53 oyla cumhurbaşkanı seçilen ve geçen hafta göreve başlayan Muhammed Mursi, Müslüman Kardeşler’in çoğunluğa sahip olduğu Mısır Meclisini fesheden Anayasa Mahkemesi kararını “yok” saydığını açıklayarak, Meclisin hemen çalışmaya başlamasını ve yeni anayasanın oluşturulmasının ardından da 60 gün içinde seçimlere gidilmesini istedi. 27

10 TEMMUZ 2012

1- TRT ile Moritanya Radyo ve Televizyon Kurumu arasında yapılan işbirliğinin protokol imza töreninin ardından gazetecilerin sorularını cevaplayan Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, Suriye tarafının düşülen uçakla ilgili olarak yaptığı hata ve kötülükten dolayı üzüntü içinde olabileceğini ifade ederek, “Bunu bir gazeteciye ifade ediyorlar. Ama biz bir devletiz. Devletin devlete karşı bu alanda yapacağı başka şeyler mutlaka vardır. Suriye’den bu beklenir. Türkiye de uluslararası hukuk içerisinde kendine düşen ne gerekiyorsa onu yapmak konusunda kararlıdır” dedi.

2- Avrupa Birliği Bakanı Egemen Bağış, Radikal gazetesine AB politikalarındaki son durum hakkında değerlendirmelerde bulundu. Bakan Bağış “AB üyeliğine destek azaldı. Halk üyelik değil, vizesiz AB istiyor.” dedi.

3- İŞKUR tarafından 2011 yılında çalışmaları başarılı bulunan 10 il müdürünün ödüllendirildiği programa katılan Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, kıdem tazminatının çalışma hayatının önemli konu başlıklarından biri olduğunu, sosyal taraflarla görüşülmeden, bu konuyla ilgili detaylı açıklama yapmanın ise doğru olmayacağını ifade etti.

4- Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar, İstanbul Finans Merkezinin tanıtımına ilişkin Bakanlıkta düzenlenen toplantıda, İstanbul’da uluslararası bir finans merkezi yapılması doğrultusunda master plan çalışması yapıldığını ve Bakanlar Kurulu ile Yüksek Planlama Kurulundan bu çerçevede kararlar çıkartıldığını vurguladı. Bakan Bayraktar, İstanbul Ataşehir’de belirlenen alanın tamamının 1,7 milyon metrekare olduğunu belirterek, ilk etapta 800 bin metrekarelik bölümünün finans merkezi olarak tasarlandığını ifade etti.

5- 12 kişinin hayatını kaybettiği sel faciası sonrasında Samsun’a giden Gençlik ve Spor Bakanı Suat Kılıç düzenlediği basın toplantısında, selden zarar gören işyeri ve konut sahiplerine yapılacak yardımların nasıl olacağını anlattı.

Bakan Kılıç, “1 milyon 433 bin lira konut sahiplerine dağıtılmak üzere programlandı. Hasar gören işyerleri var, su baskınına maruz kalan işyerlerindeki normale dönüş çabalarını takviye etmek üzere yaklaşık 1 milyon lira verilecek. Büyükşehir Belediyesi SASKİ 3 ay selden etkilen konut ve işyerlerinden su parası almayacak. SAMGAZ firması ise 3 ay doğal gazın bedelini tahsil 28

etmeyecek. YEDAŞ da 2 ay boyunca elektrik parası almayacak. Ayrıca Başbakanımız Yılanlıdere üzerindeki dere yatağına yapılmış yerleşimlerin derhal kaldırılmasını istedi. TOKİ konutlarının zemin katları boşaltıldı ve insan yerleşimine yönelik iskân izni de verilmeyecek.” dedi

6- ÖSYM Başkanı Ali Demir KPSS’de kopya ile ilgili iddialara ilişkin Anadolu Ajansına yaptığı açıklamada, “Şu anda bu iddiaların gerçek olduğunu düşünmüyoruz. Bunu gösteren herhangi bir kanıt, herhangi bir şeyimiz yok. Eğer bu yönde bir bulgu ortaya çıkarsa mutlaka değerlendiririz ve gereğini yaparız.” dedi.

7- Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ, Bosna’da Srebrenitsa’daki soykırımı anma etkinliklerinde “Alevilik, İslam içinde bir yorumdur. Aleviler, Müslüman’dır. Müslümanların her yerde mabedi tektir. Dünyanın neresinde Müslüman varsa, hangi meşrebe, hangi mezhebe, hangi cemaate tabi ise hepsinin ortak mabedinin adı camidir.” dedi.

8- İran’ın başkenti Tahran’da Dışişleri Bakanı Ali Ekber Salihi ile görüşen BM ve Arap Birliği Suriye Özel Temsilcisi Kofi Annan görüşmenin ardından yapılan ortak basın toplantısında, Suriye’deki krizin sona ermesi, istikrar ve güvenliğin sağlanması için herkese sorumluluk düştüğünü belirterek “Altı maddelik barış planın uygulanabilmesi için İran’ın yakın işbirliği ve desteğine ihtiyaç var.” dedi. Geç kalınması durumunda Suriye’deki krizin bölgesel ve uluslararası bir boyut kazanabileceği uyarısında bulunan Annan, silahların bir an önce susturulması gerektiğini söyledi.

Salihi de “Özgür seçim, çok partili yapı, özgürlük, demokrasi ve bağımsızlık Suriye halkının yararlanması gereken temel haklardır. Suriye halkı da diğer halklar gibi temel hak ve hukukundan yararlanmalı.” dedi.

9- Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Rusya Dışişleri Bakanlığı mensuplarına hitaben yaptığı konuşmada, Avrupa ülkelerindeki ve dünya piyasalarındaki istikrarsızlığın ve Avro bölgesinde görülen küçülmenin, bir buzdağının sadece su yüzünde görülen kısmı olduğunu, bunun gerisinde, geleneksel ekonomik modellerin ve ABD, AB ve Japonya gibi lider ülkelerin liderliklerinin erozyona uğramasının yattığını İfade etti.29

11 TEMMUZ 2012

1- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, AK Parti Genişletilmiş İl Başkanları Toplantısı’nda özel yetkili mahkemeleri kaldıran Üçüncü Yargı Paketi’ne değindi. Bu konudaki eleştirilerin kendisini üzdüğünü belirten Başbakan Erdoğan, “Bu pakette terörle ve darbeci anlayışla mücadeleyi akamete uğratacak, yürüyen davaları olumsuz etkileyecek en ufak bir düzenlemeye gidilmemiştir.” dedi. Başbakan Erdoğan, adlî kontroldeki üç yıllık üst sınırın kaldırılmasının ardından tutuklu vekillerin serbest bırakılacağı iddialarına da karşı çıkarak, “Biz, hiç kimseye yönelik özel bir düzenleme yapmadık. O konuda takdir şüphesiz ki yargınındır. Gerekli kararı mahkemeler verecektir.” dedi.

2- Genelkurmay Başkanlığınca Suriye tarafından düşürülen jete ilişkin yapılan yazılı açıklamada, uçakla ilgili su yüzeyinden toplanan malzemeler üzerinde petrol türevi herhangi bir yangın başlatıcı ve hızlandırıcı madde profiline, organik ve inorganik patlayıcı madde artığına ve herhangi bir mühimmata ait olduğu değerlendirilen bir bulguya rastlanmadığı bildirildi.

3- Hâkimler ve Savcılar Yüksek Kurulu (HSYK), kamuoyunda “3. Yargı Paketi” olarak bilinen yasa kapsamında kaldırılan özel yetkili ağır ceza mahkemeler yerine görev yapacak mahkemeleri belirledi. Buna göre, İstanbul ve Diyarbakır adliyelerine ikişer olmak üzere Adana, Ankara, Antalya, Bursa, İzmir, Malatya, Erzurum, Samsun ve Van’a TMK kapsamında görev yapacak yeni terör mahkemeleri kuruldu.

4- AB Bakanı Egemen Bağış, Türkiye gazetesine gündeme ilişkin açıklamalarda bulundu. Bakanlığının Türkiye Cumhuriyeti devletinin reform mutfağı olarak görev yaptığını belirten Bakan Bağış, “AB sürecinde bizim yaptığımız iş; Türkiye’nin hayat standartlarını yükseltmek, onun için de ‘Durmak yok, reforma devam’ diyoruz. Bu reformları hayata geçirmek lazım. Hatta ileride AB’nin yapısı değişir, Türkiye’nin hassasiyetleri değişir ama her ülkenin her zaman reforma ihtiyacı vardır.” dedi.

5- Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, kıdem tazminatı düzenlemesine ilişkin taraflarla görüşmeden bir açıklama yapmayı doğru bulmadıklarını belirterek, “Kanaatime göre bunlar, kıdem tazminatının, kıdem tazminatı fonuna dönüştürülmesiyle ilgili sağlıklı ve düzenli bir çalışma 30

yürütülmesi sürecini tıkamaya dönük açıklamalar. Hükümet nezdinde bir görüşme yapmadan, taraflarla görüşülmeden, bu konunun bu düzeyde ele alınmasının önümüzdeki sürece zarar vereceği inancı içindeyim.” dedi.

Türk-İş Genel Başkanı Mustafa Kumlu ise “Hükümete ve sermayeye seslenmek istiyorum: Kıdem tazminatlarımız, istediğiniz gibi süreceğiniz tarlalarınız değildir. İşçinin kıdem tazminatına el uzatan, karşısında Türk-İş’i görecektir.” dedi.

6- Merkez Bankası tarafından 2012 yılı Ocak-Mayıs dönemine ilişkin ödemeler dengesi verileri açıklandı. Buna göre; Türkiye’nin cari işlemler açığı bu yılın ilk beş ayında, geçtiğimiz senenin aynı dönemine göre 9.9 milyar dolar azalarak 27 milyar 51 milyon dolara geriledi.

Konuyla ilgili açıklamada bulunan Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan, cari açığın yılsonunda 65 milyar dolar civarında ve GSYİH’ya oranının yüzde 8’in altında olmasını beklediğini bildirdi. Ekonomik göstergelerden müjdeli haberler gelmeye devam ettiğini belirten Bakan Çağlayan, büyüme, enflasyon, ihracat rakamlarından sonra cari açık rakamlarının da Türkiye ekonomisinin yoluna emin adımlarla ilerlediğini gösterdiğini kaydetti.

Maliye Bakanı Mehmet Şimşek ise, Türkiye’nin problemi iyi yönettiğini bildirdi. Yumuşak iniş sürecinin devam ettiğine işaret eden Bakan Şimşek, Euro Bölgesi’nde derinleşen krize rağmen, mayıs ayında cari açığın daralmaya devam ettiğini vurguladı. 31

12 TEMMUZ 2012

1- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, HAS Parti Genel Başkanı Numan Kurtulmuş ile bir araya geldi. Görüşmede, “AK Parti-HAS Parti birleşmesi” konusu ele alındı. Görüşmeyle ilgili açıklamalarda bulunan Kurtulmuş, “Sayın Başbakanımızın, HAS Parti ile AK Partinin bütünleşmesi konusundaki tekliflerini, davetini aldık. Karşılıklı olarak konuyla ilgili görüşlerimizi paylaştık.” dedi.

Kurtulmuş, Başbakan Erdoğan’ın kendisine, konuyu partisinin Merkez Karar ve Yönetim Kuruluna götüreceğini söylediğini belirterek, “Yeni dönemde, yeni süreçlerde yeni Türkiye’nin inşası için bizim de baştan beri söylediğimiz ilkeler çerçevesinde bir güç birliği imkânı, bir bütünleşme imkânı olabilir mi, bunları müzakere edeceğiz ve konuyu şeffaf bir şekilde bütün kamuoyuyla, bütün milletimizle paylaşacağız. Ne Numan Kurtulmuş olarak ne de HAS Partide mücadele eden arkadaşlarımız olarak, hiçbirimizin bir makam, mevki beklentisi yoktur.” dedi.

Öte yandan Başbakan Erdoğan, yapımı devam eden ve Ramazan ayının ilk günü cuma namazıyla ibadete açılacak Ataşehir’deki Mimar Sinan Camisi’nde incelemelerde bulundu.

2- Başbakanlık Basın Merkezinden yapılan açıklamada, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın Rusya Federasyonu Devlet Başkanı Vladimir Putin’in daveti üzerine 18 Temmuz’da günübirlik çalışma ziyareti için Moskova’ya gideceği, ziyaretin, iki ülke arasında sürdürülmekte olan kapsamlı ve etkin diyaloğun yeni bir halkasını oluşturacağı belirtildi.

3- Muğla Valisi Fatih Şahin’i makamında ziyaret eden Sağlık Bakanı Recep Akdağ, “Şu ana kadar Sağlık Bakanlığına ait yatakların yaklaşık yüzde 40’ını nitelikli yataklar haline getirdik. Geldiğimizde bu oran 7-8 civarındaydı. 2016 yılının sonuna kadar da bütün yataklarımızı dönüştürmüş olacağız.” dedi. Obezite ile mücadele kapsamındaki çalışmayı ilk olarak Muğla’dan başlatacaklarını, bu fikrin Muğla Sağlık Müdürlüğünden geldiğini anlatan Bakan Akdağ, her bölgenin kendi bölgesine özgü sloganlarla bu projeye devam edeceğini açıkladı.

4- Ankara 3. Ağır Ceza Mahkemesi “3. Yargı Paketi” kapsamında, 12 Eylül öncesinde Adana Emniyet Müdürü Cevat Yurdakul ile dönemin CHP Kayseri ve Antalya il başkanlarının öldürülmesi olaylarından hükümlü Muhsin 32

Kehya’nın cezasının infazının durdurulmasına karar verdi. Kehya, Elbistan Cezaevinden tahliye edildi.

5- Suriye’deki Kürtleri Erbil’de bir araya getiren Kuzey Irak Bölgesel Yönetim Başkanı Mesut Barzani, Suriye’deki Kürt partilerin bir çatı altında beraberce mücadele vermesi noktasında uzlaşma sağladı. Baas karşıtı Kürt partileriyle, Esad’a destek veren Demokratik Birlik Partisi (PYD) gibi terör örgütü PKK’ya yakın siyasi oluşumlar, Erbil’deki toplantıda “Baas rejiminin çöküşü” için mücadele etme konusunda görüş birliğine vardı.

Toplantılarda 7 maddeden oluşan bir uzlaşma mutabakatına da imza atıldı. “Erbil Anlaşması” denilen metinde, Kürtlerin kendi aralarındaki meseleleri çözmeleri için 10 kişiden oluşan “Yüksek Kürt Konseyi” kuruldu. 33

13 TEMMUZ 2012

1- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan Iğdır Havaalanının açılış töreninde yaptığı konuşmada, iktidara geldiklerinden bu yana terörden kaynaklanan sorunları çözmek için çalışıp, mücadele ettiklerini belirterek “Önümüzdeki engellerin büyük bölümünü aştığımıza inanıyorum. Silah üzerinden, acı üzerinden, baskı ve tehdit üzerinden kurulan oyunların hepsi de bir bir çöktü, çöküyor. Altyapısını önemli ölçüde kurduğumuz yatırım, üretim, istihdam odaklı bir gündemle yolumuza devam edeceğiz.” dedi.

Başbakan Erdoğan partisinin Van İl Kongresi’nde yaptığı konuşmada ise Diyarbakır Bağımsız Milletvekili Leyla Zana ile yaptığı görüşmeyle ilgili, “Sayın Zana’nın bizimle görüşmesinden, çözüm umudunu dile getirmesinden hem BDP, hem de terör örgütü çok ciddi şekilde rahatsız oldu. Art arda çok sert açıklamalar yaptı. Şu anda mahalle baskısı uygulayarak, tehdit ederek, korkutarak Sayın Zana’yı susturmaya çalışıyorlar.” dedi.

2- Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Nihat Ergün, İstanbul Kongre Merkezinde gerçekleştirilen Türkiye EUREKA Dönem Başkanlığı Açılış Konferansı’nda, uluslararası işbirliği platformu olan EUREKA Programı’nın, pazar odaklı, kısa sürede ticarileşebilecek ürün ve süreçleri destekleyen uluslararası işbirliği programı olduğunu kaydetti.

3- Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, Bolu’da naturel doğalgaz dolum tesisinin açılışına katıldı. Bakan Yıldız burada yaptığı konuşmada, tesisin Bolu halkına hayırlı olmasını temenni ederek, “Kişi başına düşen kilovat saat itibariyle tüketim, hemen hemen 10 yıl içinde 2,5 katına çıktı. Biz bu rakamı daha da artırma niyetindeyiz” dedi.

4- HAS Parti Genel Başkan Yardımcısı Mehmet Bekaroğlu İstanbul İl Binasında yaptığı basın toplantısında, “HAS Parti kapanıyor, görüntü budur. Bunun resmi açıklamasını Numan Kurtulmuş yapacaktır. Ben kendi kanaatlerimi paylaşıyorum. Bütün bu olup bitenlerden sonra bir geriye dönüşün olacağı kanaatinde değilim.” dedi.

5- Bosna-Hersek’teki temaslarını sürdüren Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ, Türk İş Birliği ve Koordinasyon Ajansı (TİKA) Başkanlığı tarafından yaptırılan Mostar’daki Cemal Biyediç Üniversitesi Biyoteknoloji Merkezinin açılışına katıldı. 34

Başbakan Yardımcısı Bozdağ yaptığı konuşmada, “Kardeşliğin gereği olarak bugüne kadar gerekli adımları attık ve atmaya devam edeceğiz. Bugün açılışını yaptığımız Biyoteknoloji Merkezi de bunun bir göstergesidir. Gelecekte de önemli adımlar atmaya Bosna-Hersek’in yanında olmaya devam edeceğiz.” dedi.

6- Suriye Ordusu tarafından Hama şehri yakınlarındaki Tireymsa köyüne yapılan silahlı saldırı sonucu, 267 kişi hayatını kaybetti.35

14 TEMMUZ 2012

1- Başbakan Recep Tayip Erdoğan, partisinin Kocaeli İl Kongresi’nde yaptığı konuşmada, Beşar Esad rejimine bağlı askerlerin Hama şehrine bağlı, Tireymse kasabasında yaşanan katliamla ilgili olarak, “Suriye için artık söz bitmiştir. Bu alçakça katliamlar, bu vahşet, bu insanlık dışı soykırımlar, artık gitmekte olan bir rejimin ayak sesleridir.” dedi.

2- CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, 17-18 Temmuz tarihlerinde gerçekleştirilecek olan 34. Olağan Kurultayı öncesi partisinin milletvekilleri ile bir araya geldi.

3- Milli Eğitim Bakanı Ömer Dinçer, “Bingöl ve Mardin üniversitelerinde Kürtçe bölümleri var. Buraları bitirenler Kürtçe dersi verecekler. Ama şimdilik Kürtçe bilen Türkçe ve edebiyat öğretmenleri seçmeli Kürtçe dersine de girecekler.” dedi.

4- Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay, Antalya’da son tahliyelerle ilgili olarak yaptığı açıklamada “20 yıl kaçtıktan sonra çok vahim suçlamalarla haklarında hüküm tesis edilmiş olan insanların böyle örtülü bir araya sıkıştırılmış af maddesiyle tahliye edilmesi hepimizi gerçekten çok rahatsız etti.” dedi.

5- Diyanet İşleri Başkanlığından yapılan açıklamada, Burma’da yaşayan Arakanlı Müslümanlara yönelik son hadiselerde, binden fazla Müslüman’ın öldüğü ve 90 binden fazlasının da evsiz kaldığı ifade edilerek, “BM, İslam İşbirliği Teşkilatı başta olmak üzere dünyadaki bütün uluslararası kuruluşları ve insan hakları örgütlerini yaşanan bu zulme sessiz kalmamaya ve bir an önce ‘dur’ demeye davet ediyoruz.” denildi. 36

15 TEMMUZ 2012

1- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Eskişehir’de yapılan AK Parti İl Kongresi’nde, kurultaya ilişkin bilgi verdi. Başbakan Erdoğan, “30 Eylül’de yapılacak kurultayda 4. ve son kez genel başkanlığa aday olacağım. Söz verdiğimiz gibi. Bu partide de bu davada da asla ve asla makam mevki kavgası olmaz. Ellerini ovuşturanlar var. Bunlar boşuna ellerini ovuşturacaklar, hevesleri boşa çıkacak. Yeni süreçte de dostluk, dayanışma ve kardeşlik kazanacak.” dedi.

2- CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, kurultay öncesinde milletvekillerinin ardından il başkanları ile bir araya geldi. Toplantı öncesinde gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulunan Kılıçdaroğlu, TBMM Darbe ve Muhtıraları Araştırma Komisyonunun 28 Şubat sürecinde tartışılan isimlerin mal varlıklarını araştıracak olmasına hiçbir itirazlarının olmayacağını kaydetti.

3- Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Nihat Ergün, TÜBİTAK’ın 2005’ten bu yana düzenlediği Alternatif Enerjili Formula Araç Yarışları’nın İzmit Körfez Yarış Pisti’ndeki finalinde, nanoteknolojideki gelişmelerle daha küçük alanlarda, çok büyük enerji depolanmasının gündeme geleceğini bildirdi.

4- Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan, yeni teşvik sisteminin uygulamaya girdiği 19 Haziran’dan bu yana yeni teşvik belgesi müracaat sayısının 277’ye, toplam tutarın ise 3,2 milyar liraya ulaştığını belirterek, bu yatırımların 12 bin kişi civarında istihdam yaratmasını beklediklerini bildirdi.

5- HAS Parti Genel Başkanı Numan Kurtulmuş, AK Partinin bütünleşme davetini görüşmek üzere partisinin il başkanlarıyla bir araya geldi. Toplantı öncesinde gazetecilere açıklamalarda bulunan Kurtulmuş, partisinin kurulduğundan bu yana beş ana söylemle yola çıktığını belirterek, en temel önerilerinin, yeni Türkiye’nin inşası olduğunu, barış, adalet ve kardeşliğe dayalı toplumsal barışın sağlanmasını amaçladıklarını kaydetti.

6- BDP Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, “Özgürlük için Demokratik Direniş” mitingine izin verilmemesi üzerine yaşanan olayları Radikal gazetesine değerlendirdi. Demirtaş, “Böyle bir dönemde halkın alanlara çıkarak haykırmasını istemiyorlar.” dedi.37

7- SP Genel Başkanı Mustafa Kamalak, Fas Adalet ve Temniye Partisinin Kongresi’ne katılmak üzere gittiği Fas’ta Başbakan Abdelallah Bin Kıran ve Dışişleri Bakanı Sadettin Osmani ile bir araya geldi. Kamalak yaptığı açıklamada, “Bugün İslam ülkelerinde yaşanan gelişmeler Necmettin Erbakan’ın yıllarca gündeme getirdiği İslam Barış Gücü oluşturma teklifinin ne kadar gerekli ve haklı bir uyarı olduğunu göstermiştir. Biz İslam ülkelerinde yaşanan uyanışı yürekten destekliyor ve başarısı için dua ediyoruz.” dedi.

8- Irak Hükümet Sözcüsü Ali Debbah yaptığı açıklamada, ülkedeki petrol ve doğalgaz kaynaklarının bütün Iraklılara ait olduğunu ve ihracatların merkezi hükümet aracılığıyla yapılması gerektiğini ifade ederek, Irak hükümetinin onayı olmadan ‘Bölgesel Kürt Yönetimi’nin Türkiye’ye petrol ihraç etmesinin Türkiye ile Irak arasındaki ekonomik ve siyasi ilişkilere zarar verebileceğini bildirdi.

9- Afrika Zirvesi, Etiyopya’nın başkenti Addis Ababa’da başladı. Mali’deki krizin ele alınacağı toplantıda, Türkiye’yi Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ temsil ediyor.

Öte yandan Zirve’ye katılan Mısır Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi, Mısır’dan Etiyopya’ya 17 yıl aradan sonra cumhurbaşkanlığı düzeyindeki ilk ziyareti gerçekleştirdi.

10- Mısır’ı ziyaret eden ABD Başkanı Hillary Clinton, Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi ile görüşmesinin ardından Mısır Yüksek Askeri Konseyi (YAK) Bakanı Mareşal Hüseyin Tantavi ile görüştü. Siyasi geçiş süreci ve ekonomik konuların ele alındığı görüşmede Tantavi, “Mısırlıların en çok ihtiyaç duyduğu şey ekonomik yardım almak.” dedi. Clinton da ülkesinin Mısır’a 250 milyon dolar yardım yapacağını duyurdu. Clinton, Mursi ile görüşmesinde yaptığı açıklamada da “Demokrasi zordur. Diyalog, uzlaşma ve reel politika gerektirir. Biz cesaretliyiz ve yardımcı olmak istiyoruz.” dedi. 38

16 TEMMUZ 2012

1- Bakanlar Kurulu, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında toplandı. Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç toplantının ardından gazetecilere yaptığı açıklamada, Suriye tarafından düşürülen Türk uçağının arama çalışmalarıyla ilgili ABD’li bir firmayla anlaşıldığını belirterek, “Bu görüşmeler ve anlaşma sonucunda arama kurtarma çalışmaları, Deniz Kuvvetlerimize bağlı TCG İnebolu Gemisi’nden yürütülecektir. Bu geminin üzerine arama-kurtarmada kullanılacak alet, teçhizat ABD’li firma tarafından sağlanacak, gemimize monte edilecek ve arama-kurtarma faaliyetleri firma personeli tarafından yürütülecektir.” dedi.

Başbakan Yardımcısı Arınç ayrıca, Suriye’de yaşanan katliamlarla ilgili CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun sessiz kaldığını belirterek, “Acaba yaşanan bu olaylardan Sayın Kılıçdaroğlu’nun haberi yok mudur? Sayın Kılıçdaroğlu’nun ağzından bırakın siyasetçi olmayı bir insan olarak bu yaşanan gaddarlığa karşı CHP kitlesini temsilen, bunu kınayacak, lanetleyecek bir söz duymak için acaba çok mu beklenecektir? Yani niçin böyle bir kınamayı CHP Genel Başkanı yapmamaktadır?” dedi.

2- Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, “Makro Ekonomik Gelişmeler ve Ocak-Haziran 2012 Dönemi Merkezi Yönetim Bütçe Uygulama Sonuçları”nı Bakanlıkta yaptığı basın toplantısında açıkladı. Bakan Şimşek, haziran ayına bakıldığında bütçe açığının 6,3 milyar lira olarak gerçekleştiğini belirterek, “Bu, çok büyük bir rakam. Yılın ilk 6 ayında ise açık 6,7 milyar lira olarak gerçekleşmiştir.” dedi.

Yılın ilk yarısındaki bütçe açığının 2012 yılı için öngörülen 21,1 milyar liralık bütçe açığının yüzde 31,8’ine denk geldiğini anlatan Bakan Şimşek, bu yılın ilk yarısındaki bütçe açığının bu sene için hedeflenen bütçe açığının yaklaşık 3’te 1’i civarında olduğunu söyledi.

3- AK Parti Genel Başkan Yardımcı Ömer Çelik yaptığı yazılı açıklamada, Suriye’de Esad ve Baas rejiminin katliamlarına, 12 Temmuz perşembe gecesi Hama şehri yakınlarındaki Tireymsa’da yaşanan vahşetle bir yenisinin daha eklendiğini belirterek, “AK Parti olarak Suriye’deki akan kanın durması için uluslararası toplumu ivedilikle kolektif bir tavır almaya ve harekete geçmeye çağırıyoruz. BM Güvenlik Konseyi artık varoluşunun gereğini yerine getirmelidir. Daha fazla zaman kaybetmek, yeni katliamların da önünü açmaktır. Nitekim bütün dünya görmüştür ki Esad rejimi, sivil, kadın çocuk demeden kendi halkını katletmekten vazgeçmeyecektir.’’ dedi. 39

4- Suriye’de Başbakanlık ve Dışişleri Bakanlığı binalarının bulunduğu Kefersuse semti başta olmak üzere birçok semtte, Suriyeli muhalifler ile Beşar Esad’ın askerleri arasında yoğun çatışmaların yaşandığı bildirildi..

5- Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, BM ve Arap Birliği Suriye Özel Temsilcisi Kofi Annan’ın Moskova ziyareti öncesinde düzenlediği basın toplantısında, Suriye krizine yönelik açıklamalarda bulundu. Suriye’deki durumun giderek daha karmaşık bir hal aldığını belirten Lavrov ayrıca, bir soru üzerine Türk jetiyle ilgili bilgileri Türkiye’ye teslim ettiklerini, Türkiye’de bulunan Suriyeli mültecilere de yardım etmeye hazır olduklarını söyledi.

6- ABD Dışişleri Bakanı Hillary Clinton, Mısır’dan sonra İsrail’e giderek Cumhurbaşkanı Şimon Peres ile bir araya geldi. Görüşmede, Mısır’daki siyasi durum, İran’ın nükleer programı ile İsrail ve Filistin arasındaki barış süreci konuları ele alındı. Görüşme sonrası yapılan basın toplantısında Clinton, “Şu an bir belirsizlik zamanı olduğu gibi, fırsat zamanıdır da.” dedi. Peres de, ABD’nin tutumunu takdir ettiklerini belirterek, “İran’ın kendi kültür ve geleneklerine dönerek, kimseyi tehdit etmeyen ve tehdit edilmeyen özgür bir ulus halini almasının uzun sürmemesini umuyorum.” dedi.

7- Afrika Birliği Başkanlığına Güney Afrikalı Nkosazana Dlamini-Zuma’yı seçildi. Dlamini-Zuma, bu göreve seçilen ilk kadın oldu. 40

17 TEMMUZ 2012

1- Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, çalışma ziyareti için Türkiye’ye gelen Lübnan Cumhurbaşkanı Mişel Süleyman’ı Çankaya Köşkünde kabul etti. Görüşmede, Orta Doğu’daki gelişmeler ve Suriye’de yaşanan şiddet olaylarının ele alındığı bildirildi.

2- Savunma Sanayi İcra Komitesi, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında toplandı. Savunma Sanayi Müsteşarlığındaki toplantıya Genelkurmay Başkanı Orgeneral Necdet Özel, Milli Savunma Bakanı İsmet Yılmaz, Savunma Sanayi Müsteşarı Murat Bayar ve diğer ilgililer katıldı.

Toplantının ardından yapılan açıklamada, Uzun Menzilli Bölge Hava ve Füze Savunma Sistemi Projesi kapsamında alınan tekliflerin iyileştirilmesine yönelik olarak, Savunma Sanayi Müsteşarlığı tarafından yüklenici adaylarıyla görüşmelere devam edileceği ve elde edilecek sonuçların Savunma Sanayii İcra Komitesine sunulacağı belirtildi.

3- CHP’nin 34. Olağan Kurultayı’nda Kemal Kılıçdaroğlu yeniden genel başkan seçildi. Kurultaydaki konuşmasında ‘değişim’ vurgusu yapan Kılıçdaroğlu, “CHP’nin tarihi, emperyalizmle mücadelenin tarihidir. Bütün yurttaşlarımız bilsin ki tam bağımsızlıkçı antiemperyalist yapımızdan bir milimetre dahi sapma yapılmayacaktır.” dedi. Kılıçdaroğlu, toplumun ‘demokrasi ve değişim’ talepleri olduğuna işaret ederek, “Sosyal demokrasinin temelinde rant yok, insan vardır. Onun için sosyal demokrasinin temelinde değişim, değişim, değişim vardır.” dedi.

4- Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, CHP Balıkesir Milletvekili Namık Havutça’nın soru önergesine verdiği yanıtta, son 10 yılda sendikalı kamu görevlisi sayısının yüzde 15 oranında arttığını, 2002’de yüzde 48 olan sendikalı memur oranının 2011’de yüzde 63,7’ye yükseldiğini, sendikalı kamu işçisi sayısının 993 bin 839 olduğunu ve bu alanda sendikalaşma oranının yüzde 207 olduğunu bildirdi. Bakan Çelik, özel sektörde ise sendikalı işçi oranının yüzde 45,5 olduğunu kaydetti.

5- Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan katıldığı bir televizyon programında, büyük bankalar arasında hâlâ yasal tefeci zihniyetinde olanlar bulunduğunu belirterek, sektörden bir-iki bankanın KOBİ’lerin ihtiyaçları karşısında inatla tefecilik yaptığını söyledi. Kuzey Irak’la ilgili bir süredir yaşanan petrol 41

tartışmasına da değinen Bakan Çağlayan, Kuzey Irak Bölgesel Yönetimi’nin kendi petrol ürünlerini Türkiye’ye gönderme ve işlenmiş olarak geri alma talebi olduğunu açıklayarak, “Bu noktada yetki, Gümrük ve Ticaret Bakanlığındadır. Kuzey Irak’tan petrol sevkiyatının yapılmasına engel yoktur.” dedi.

6- Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker İstanbul’da düzenlediği basın toplantısında, toplum sağlığını tehdit eden firmalara karşı başlattıkları ‘teşhir’ operasyonunu ara vermeden sürdüreceklerini ifade ederek, sağlığı tehdit eden en önemli ürün grubu hayvansal gıda olduğu için denetimlere bal, et ve sütten başladıklarını söyledi. Şu anda bitkisel üretim yapan firmaları mercek altına aldıklarını dile getiren Bakan Eker, “Taklit, tağşiş, kanuna aykırılık tespit edersek laboratuar sonucunu alıp ilk önce onun doğruluğunu test ediyoruz. Referans laboratuarından da gelen sonuç benzer ise teşhir ediyoruz.” dedi.

7- İçişleri Bakanı İdris Naim Şahin, düzenlediği basın toplantısında gazetecilerin sorularını cevapladı. Bakan Şahin, Diyarbakır’da 14 Temmuz günü, ‘Demokratik Özerklik’ mitinginde çıkan olaylarla ilgili bir soru üzerine, 18 milletvekilinin yasa dışı ve terör örgütünün amacına yönelik toplantıda öncü ve aktif rol almaya çalıştıklarını belirterek, “Bir milletvekili kanunsuz eyleme katılmamalıdır, öncelikle millete örnek olmalıdır. Milletvekillerinin polis tarafından özel olarak hedef seçilmişliği yalan ve iftiradır. Aksine polisimiz milletvekilleri tarafından hedef seçilmiştir, sataşılmıştır, tehdit edilmiştir.” dedi.

8- BBP Genel Başkanı Mustafa Destici, Genel Merkezde düzenlediği toplantıda, bazı internet sitelerinde yer alan AK Partiyle birleşmeye hazır oldukları yönünde bir açıklaması olmadığını söyledi. Söz konusu iddianın kendisine aitmiş gibi gösterilmesine tepki gösteren Destici, “Ben, AK Partiyle birleşmeye olumlu bakacağımız yönünde bir açıklama yapmadım.” dedi. AK Partiden kendilerine birleşmeye yönelik teklif gelip gelmediği konusunda da “Bizim direkt veya dolaylı bir görüşmemiz olmadı.” dedi.

9- Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez, Ramazan öncesi yayımladığı mesajda, Ramazan’ın Allah’a yakınlaşma ayı olduğunu belirterek, iftar sofralarının israf sofralarına dönüşmemesi gerektiğini söyledi. Görmez, iftarların kendi mütevazı hâlinde bir ziyafeti barındırdığını ifade ederek, “Son 42

yıllarda özellikle büyük şehirlerde gerek otel gerekse birçok mekânda iftar sofraları israfı ve gösterişi barındırmaktadır.” dedi.

10- Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK) Başkanı Mukim Öztekin Anadolu Ajansına yaptığı açıklamada, amaçlarının; ülkenin bankacılık sektörünü daha ileriye götürmek olduğunu belirterek “Bankacılar, artık bankacılığın nasıl yapılması gerektiği konusunda çok daha bilinçli. Bankacılığı şahsi çıkarları için kullananların ayıklandığını düşünüyorum. Türkiye’nin şu an geldiği noktada ekonomik ve siyasi istikrarın çok büyük önemi var ve bu istikrarlı ortamdan en kazançlı çıkan da yine bankacılık sektörü olmuştur. Bunu bozacak her türlü davranıştan hepimizin kaçınması lazım.” dedi.

11- Hollanda İçişleri Bakanlığı tarafından yayımlanan bir genelge ile Türk işadamlarına vizesiz seyahatin önü açıldı. Buna göre Hollanda’ya hizmet sunmak için gidecek olan işadamları, işletme sahipleri ve işletmelerde çalışanlar vize almak zorunda değil. Türk vatandaşları sahip oldukları işletmeye ait belgeleri, çalıştıklarına dair belgeleri ibraz ederek vizesiz olarak Hollanda’da en fazla 3 ay kalabilecek.

12- Irak Başbakanı Nuri El Maliki, hava sahasının komşu ülke uçakları tarafından ihlal edilmesi karşısında suskun kalmayacaklarını söyledi. Maliki, Bağdat’ta Polis Akademisinde düzenlenen mezuniyet töreninde yaptığı konuşmada, ülkesinin dış müdahalelerle karşı karşıya kaldığını belirterek “Her gün komşu ülkelerin uçaklarının hava sahamızı ihlal ettiğini duyuyoruz. Ulusal egemenliğimiz kasıtlı ya da kasıtsız şekilde çiğneniyor. Bunu kabul etmiyoruz.” dedi.

13- ABD Dışişleri Bakanı Hillary Clinton, Avrupa ve Orta Doğu temaslarının son durağı İsrail’de, “ABD’nin gücünün tüm unsurlarını İran’ın nükleer silah elde etmesini önlemek için kullanacağını” söyleyerek askeri müdahale seçeneğinin masada olduğu mesajını yineledi. Mısır’daki temasları konusunda da bilgi veren Clinton, yeni Kahire yönetiminin de barış anlaşmasına bağlılığını açıkladığını bildirdi.43

14- Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, başkent Moskova’da BM ve Arap Birliği Suriye Özel Temsilcisi Kofi Annan ile görüştü. Putin görüşme sonrası yaptığı açıklamada, Rusya’nın şu ana kadar Annan Planı’nı desteklediğini ve bu desteğin ileride de süreceğini belirterek “Annan’ın Suriye krizi konusundaki çabalarını desteklemek için her şeyi yapacağız.” dedi. Annan ise, Suriye krizinin dönüm noktasında olduğunu vurguladı.44

18 TEMMUZ 2012

1- Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, İçişleri Bakanı İdris Naim Şahin ile beraberindeki 97. dönem kaymakam adaylarını Çankaya Köşkünde kabul etti. Cumhurbaşkanı Gül konuşmasında, mülki idare amirlerinin bulundukları yerde devletin kapısı olduğunu söyledi. Kaymakamlardan vatandaşların kapısını çalmasını isterken, “Yeri geldiğinde, devletin gücünü gösterecek, yeri geldiğinde, ‘Kimse yok mu elimden tutacak?’ diyen insanları devlet olarak ilk işiten sizler olacaksınız.” dedi.

Öte yandan Cumhurbaşkanı Gül, Çankaya Köşkünde Gabon Cumhurbaşkanı Ali Bongo Ondimba ile yaptığı ortak basın toplantısında, Suriye’de şiddetin durmasına yönelik çabaların yeterli olmadığını söyleyerek, “Daha önce de söyledik, Suriye’yi bu günlerde görmek istemezdik ama maalesef Suriye o günlere gelmiştir. Gördüğüm kadarıyla bundan sonra ne yapılsa çok geçtir ve yapılan her şey de çok azdır.” dedi. Gabon ile ekonomik ilişkileri de değerlendiren Cumhurbaşkanı Gül, Türk iş adamlarının Gabon’a büyük ilgisi olduğunu belirterek, Gabon’daki toplu konutları Türk şirketlerinin yapacağını söyledi.

Ondimba da Türk iş adamlarını Gabon’a yatırım yapmaya çağırarak, “Bugün Türkiye artık Afrika’nın büyük stratejik ortaklarından biri.” dedi.

2- CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Cumhuriyet gazetesinin kurultay sonrası hedefleri ve yeni yönetim anlayışıyla ilgili sorularını cevapladı. Kılıçdaroğlu, yeni yönetim anlayışını anlatırken “Artık ikinci adamlık dönemi bitti. Kimse kendini ikinci adam görmesin, ikinci adamı halk seçer. İl başkanları kahvede oturmayacak, MYK’dayım, milletvekilliğim garanti dönemi de bitti.” dedi. Kılıçdaroğlu, parti içi tartışmalarla ilgili olarak da “Kısır tartışmaların içine girenleri partide tutmayacağım, kimse kusura bakmasın.” uyarısında bulundu.

3- Anayasa Mahkemesi, kamuda çalışan hekimlerin özel muayenehanelerde çalışmasını yasaklayan kanun hükmündeki kararname hükmünü iptal etti.

4- AB Bakanı Egemen Bağış, MÜSİAD Genel Başkanı Nail Olpak ve beraberindeki heyeti Bakanlığın Ortaköy’deki çalışma ofisinde kabul etti. Suriye’de yaşanan olayı değerlendiren Bakan Bağış, “Bugün Suriye’de acı bir olay yaşandı. Her ne kadar siyasetini beğenmesek de hükümet mensuplarına karşı suikastı tasvip etmemiz mümkün değil. Şiddetin her türlüsünü kınıyoruz.” 45

dedi. Bakan Bağış, Başbakan Erdoğan’ın Rusya’ya gitmesinin arkasında bu tür olayların yaşanmasını engelleme çabası olduğunu da söyledi.

5- MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, Genel Merkezde düzenlediği basın toplantısında, gündemdeki konulara ilişkin değerlendirmelerde bulundu. Türk jetinin düşürülmesinin ardından tırmanan Suriye’yle gerilim konusunda hükümete sağduyu çağrısında bulunan Bahçeli, “Çok tehlikeli bir sınıra dayanan Suriye’yle ilişkiler konusunda aklıselimin ve sağduyunun yörüngesinden ayrılmamak, başkalarının kışkırtmalarına gelmemek AKP’nin öncelikli hedefi olmalıdır.” dedi.

6- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Moskova’da Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile görüşmesinin ardından düzenlenen ortak basın toplantısında, Suriye’de istikrarın tesisi konusunda Rusya ile Türkiye arasında bir görüş ayrılığının bulunmadığını ifade ederek, “Rusya ile bu konuda aynı şeyi düşünüyoruz. Suriye’nin bölünmesine kesinlikle karşıyız.” dedi. Başbakan Erdoğan, “Biz diyoruz ki, Suriye halkının iradesi ne istiyorsa o olsun. Beşar Esad’dan sonrasının kararını Suriye’nin dışında başka ülkeler vermesin, Suriye halkı versin.” dedi.

7- Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan, Japonya’da Mitsubishi, Daiichi, İtohu ve Mitsui firmalarının CEO’larıyla görüştü. Daiichi firmasının Türkiye’ye sigorta sektöründe gelmek istediğini bildiren Bakan Çağlayan, “Türkiye’yi Batı Asya’da ilk defa faaliyet gösterecekleri ülke olarak tanımlıyorlar. Hayat ve yaşam sigortaları alanında çalışacaklar.” dedi. Görüştüğü 4 firmanın dünya genelinde 505,4 milyar dolarlık cirosu ve 740 bin çalışanı olduğunu aktaran Bakan Çağlayan, bu firmaların Türkiye’ye mal ticaretinden gıdaya, kimya sanayine kadar her alana ilgi duyduklarını söyledi.

8- Suriye’de ulusal güvenlik binasına düzenlenen saldırıda, Savunma Bakanı Davud Racha, İçişleri Bakanı İbrahim El Şaar, Beşar Esad’ın Özel Temsilcisi Hasan Türkmani ve Savunma Bakan Yardımcısı Asıf Şevket’in öldüğü bildirildi.

Suriye Enformasyon Bakanı Umran ez-Zuabi devlet televizyonuna yaptığı açıklamada, intihar saldırısının dış istihbarat örgütlerinin işi olduğunu belirterek “Katar, Suudi Arabistan, Türkiye ve İsrail istihbaratının düzenlediği bu saldırı cevapsız kalmayacaktır.” dedi.46

9- Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, Şam’da gerçekleşen saldırılara ilişkin yaptığı açıklamada Suriye’de “nihai savaş”ın yaklaştığını söyledi. Lavrov, BM Güvenlik Konseyinin Suriye’ye karşı yaptırım kararı almasının muhalifleri doğrudan desteklemek anlamı taşıyacağını ve ülkeyi iç savaşa sürükleyeceğini iddia etti. Lavrov, “Muhalefeti destekleme politikası çıkmaz sokak. Esad kendi isteğiyle gitmek istemiyor ve bizim Batılı dostlarımız bu konuda ne yapacaklarını bilemiyorlar.” dedi. 47

19 TEMMUZ 2012

1- CHP’nin 34. olağan kurultayında 60 kişilik Parti Meclisi (PM) ve Yüksek Disiplin Kurulu üyeleri seçildi.

CNN Türk televizyonunda soruları yanıtlayan CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Kurultayda delegelere sunduğu 98 kişilik anahtar listenin dışında salonda başka listelerin de dolaşmasına ilişkin olarak “Siyasetin doğasında olan bir şeydir. Galiba böyle on değişik liste çıkmış. Keşke on değil, yirmi liste çıksa” dedi.

2- Danıştay 13. Dairesi, Petrol Ofisinin de sahibi olan Avusturyalı OMV’nin Samsun’da işletme aşamasına getirdiği santralin inşaatını ‘tarım arazisine kurulduğu’ gerekçesiyle durdurdu.

3- Irak yönetiminin “hava sahasının ihlal edilmemesi” yönündeki açıklamalarına cevap veren Başbakan Yardımcısı Beşir Atalay “Bizim bu konuda üçlü mekanizma çalışmalarımız oldu. O ülkeler bunun sorumluluğunu almalı ve önlemelidir. Türkiye kendi ülkesinden hiçbir yere bu tür şeylere müsaade etmez. Bizim de tercihimiz zaten o devletin, devletlerin bunu önlemesidir. Irak’ın bunu önlemesidir. Biz bunu o zaman hem Irak’a hem de ABD’ye söyledik. Irak topraklarındaki terör oluşumunu önlemeniz lazım. Bu görüşmelerde bizzat istihbari bilgileri alarak sınır ötesi operasyonlarımız olmaktadır. ABD ve Irak ile iş birliği içinde olmaktadır. Haberdarlık içinde olmaktadır.” dedi.

4- Merkez Bankası Para Politikası Kurulu (PPK), kritik faiz kararında koridorda değişiklik yapmazken zorunlu karşılıkların döviz olarak tutulabilecek kısmıyla ilgili üst sınırı yüzde 55’e yükseltti. Merkez Bankası toplantıda, politika faizi olan bir hafta vadeli repo ihale faiz oranını yüzde 5.75’te, gecelik borçlanma faiz oranını yüzde 5’te sabit tuttu.

Açıklamada, “Yurt içi nihai talep beklenen doğrultuda ılımlı bir toparlanma eğilimi sergilemekte, ihracat ise küresel büyüme görünümündeki zayıflamaya rağmen artış eğilimini korumaktadır. Bu doğrultuda, toplam talep şartları enflasyondaki düşüşü desteklerken cari işlemler açığı kademeli olarak azalmaya devam etmektedir.” denildi.

5- Suriye’nin başkenti Şam’da rejimin üst düzey yöneticilerinin hayatını kaybettiği saldırıların ardından muhaliflere yönelik operasyonlar arttı. Şiilerin 48

çoğunlukta olduğu Seyyide Zeyneb bölgesinde bir muhalifin cenaze törenine katılan kalabalığa yönelik saldırıda, 100 kişi hayatını kaybetti. Cenaze törenindeki saldırı dışında, Suriye İnsan Hakları İzleme Örgütü, Suriye ordusunun muhaliflere yönelik ağır silahlarla düzenlediği operasyonlarda ölü sayısının 201’e yükseldiğini duyurdu.

Bu arada BM Güvenlik Konseyinde Suriye’ye yaptırımları öngören yeni tasarı, Rusya ve Çin tarafından veto edildi. Tasarı, askerlerini ve ağır silahlarını halkın yaşadığı bölgelerden 10 gün içinde geri çekmezse ve BM Sözleşmesi’nin 7. bölümüne bağlı kalmazsa Esad’a karşı askeri olmayan yaptırımları öngörüyordu. Böylece iki ülke, görüşülen bir tasarıyı üç kez veto ederek, BM Güvenlik Konseyi tarihine geçti.

6- Tunus’un devrik devlet başkanı Zeynelabidin bin Ali, halk ayaklanması sırasında 43 göstericinin öldürülmesinde rol oynaması sebebiyle 40 kadar rejim dönemi yöneticisiyle birlikte yargılandığı davada, gıyabında ömür boyu hapse mahkûm edildi. Tunus’taki halk ayaklanmasında 338 kişi ölmüş, 2147 kişi yaralanmıştı. 49

20 TEMMUZ 2012

1- Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, İstanbul Tarabya’da gazetecilerin sorularını yanıtladı. Cumhurbaşkanı Gül gazetecilerin Suriye ile ilgili soruları üzerine, “Komşumuz Suriye’nin Ramazan ayına böyle huzursuz, bu kadar kanlı girmesi, çatışmalarla girmesi bizi gerçekten derinden üzmektedir. Ama bunun yolları bellidir. Köklü yeni bir hamle gerekir. Bu hamle de artık zorla hiçbir şeyin olmayacağı, halkın çoğunluğu ne diyorsa onun geçerli olduğu bir düzene süratli bir şekilde geçmektir.” şeklinde yanıt verdi.

2- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, İstanbul’da yapımı tamamlanan Mimar Sinan Cami’sinin açılışını Gabon Cumhurbaşkanı Ali Bongo Ondimba ve Irak Ulusal Meclis Başkanı Usame Nuceyfi ile birlikte gerçekleştirdi.

3- Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker Zaman gazetesine verdiği demeçte, “Tohumda İsrail’e bağımlı hale geldik” yönündeki değerlendirmeleri şehir efsanesi olarak nitelendirerek, ithal edilen sebze tohumu içerisinde İsrail’in payının yüzde 11 olduğunu belirtti. Bakan Eker, sadece kapalı alanlarda yetiştirilen biber, domates ve patlıcan tohumlarında hibrit kullanıldığını belirtti.

4- MHP Grup Başkanvekili Oktay Vural, hükümetin Suriye politikasını eleştirerek, “Bugün Türkiye, Suriye’deki iç savaşın oluşumunda silah dağıtan ülke olarak lanse edilmekte. Bu yüz karası bir durum. Türkiye bu savaşın bitmesini temin edebilirken, kanlı senaryonun tarafı haline gelmiştir.” dedi.

5- Kıbrıs Barış Harekâtının 38. yıl dönümü KKTC’de düzenlenen törenlerle kutlandı. Törenlere hükümeti temsilen katılan Başbakan Yardımcısı Beşir Atalay, Türkiye’nin Kıbrıs Türk halkının yanında olmaya devam edeceğini söyledi.

6- Mısır Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi, Hamas Lideri Halid Meşal ve Hamas Siyasi Büro Üyesi İzzet el-Reşak ile yaptığı görüşmenin ardından yaptığı basın açıklamasında, “Fetih-Hamas dosyası ayrıntılı bir şekilde işlendi ve Gazze halkının sorunları ve Refah Sınır Kapısı’nın aktifleştirilmesi konuları ele alındı.” dedi.50

7- Suriye’de ordu birlikleri ve muhalifler arasında çıkan çatışmalarda, 187 kişi hayatını kaybetti.

Öte yandan BM Güvenlik Konseyi, İngiltere’nin Suriye’deki BM gözlemci misyonunun görev süresinin 30 gün daha uzatılması önerisini kabul etti. 51

21 TEMMUZ 2012

1- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Londra Olimpiyatlarına katılacak olan sporcuları İstanbul’da Dolmabahçe Sarayında kabul etti. Başbakan Erdoğan kabulde yaptığı konuşmada, Türkiye olarak, 2012 Olimpiyat Oyunlarına gerçekten “tarihi nitelikte bir çıkarma” yapıldığını belirterek, hükümet olarak, spora, sporun alt yapısına ve sporcuya yapılan büyük yatırımların bir sonucu olarak, bu yıl olimpiyat oyunlarına 181 sporcunun katıldığını söyledi.

2- Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, Amasya’nın Suluova ilçesinde özel sektöre ait biyogaz tesisinin temelini attı. Bakan Yıldız burada yaptığı konuşmada, Türkiye’de pilot bir sistem kurulduğunu belirterek, “Bu, Amerika’daki geliştirilen bir teknolojiyle beraber yürüttüğümüz bir çalışma. Proje için 28 milyon dolarlık bir yatırım yapıldı. Enerji sektöründe Türkiye’den bile hızlı büyüyoruz.” dedi.

3- BDP Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, Diyarbakır’da basın mensuplarına verdiği demeçte, “BDP olarak arzuluyoruz ki akan kan dursun, çözüm önerilerine gidilsin, müzakereler yeniden başlasın, tecrit son bulsun. Bu konuda inisiyatif Başbakandadır.” dedi.

4- Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan Japonya temaslarının ardından gittiği Singapur’da gazetecilere ekonomik gelişmeleri değerlendirdi. Bakan Çağlayan, Merkez Bankasının faiz konusunda aşırı temkin ve ihtiyat içinde olduğunu belirterek, “Merkez Bankası artık faiz oranlarını düşürme eğilimini net şekilde ortaya koymalı.” dedi.

5- BM Mülteciler Yüksek Komiserliği son 48 saat içinde Şam’da yaşayan 30 bin kişinin Suriye’deki çatışmalardan kaçarak Lübnan’a sığındığını açıkladı.

6- Kuzey Kore’de Genelkurmay Başkanı Ri Yong Hu’nun azledilmesinden sonra, Hu’nun korumaları ile kararı bildirmeye giden Mareşal Choe Ryong Hae’nin korumaları arasında çıkan çatışmada, 30 asker hayatını kaybetti. Hyon Yong Chol yeni Genelkurmay Başkanı oldu.52

22 TEMMUZ 2012

1- Genelkurmay Başkanlığından yapılan yazılı açıklamada, Hakkâri’nin Yüksekova ilçesine bağlı Dağlıca bölgesinde bir askeri kargo helikopterinin düşmesi sonucu 5 askerin şehit olduğu, 7 askerin yaralandığı bildirildi.

2- Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker, Diyarbakır’da esnaf ve ziraat odalarını ziyaret etti. Bakan Eker burada yaptığı konuşmada, ABD’de yaşanan kuraklık nedeniyle tarımsal üretim ve ürün fiyatlarında ortaya çıkan krizin, Türkiye’yi etkilemesine izin vermeyeceklerini dile getirdi.

3- Gümrük ve Ticaret Bakanı Hayati Yazıcı, Radikal gazetesinin sorularını cevapladı. Bakan Yazıcı, Borçlar Kanunu’na eklenen bir madde nedeniyle eşinin vekaleti olmadan kredi kullanılmaması düzenlemesinde ipin ucunun kaçtığını belirterek, “Önümüzdeki yasama döneminde konu ele alınır. Biraz da bankalar bunu bir fırsata, bir baskı aracına dönüştürüyor.” dedi.

4- Bir dizi temasta bulunmak üzere Singapur’da bulunan Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan, ihracatı Türkiye’nin yaklaşık 3,5 katı olan bu küçük ülkede televizyon reklamlarının çok etkili olduğunu belirterek, Türkiye’de de televizyon reklamı yapacak şirketlere bakanlık bütçesinden destek sağlanacağını söyledi.

5- Suriye’de yaşanan çatışmalardan kaçarak Türkiye’ye sığınma talebinde bulunan Suriyelilerle görüşmek için Hatay’a giden Suriye Muhalif Ulusal Konseyi Başkanı Abdulbasit Seyda, temaslarının ardından basın toplantısı düzenledi. Seyda, Beşar Esad’in bazı kentlerde kimyasal silah kullanmaya başladığı bilgisinin geldiğini söyledi.

6- Nijerya’da etkili olan şiddetli yağışlar sonucu iç kesimlerde meydana gelen selde, en az 35 kişinin öldüğü bildirildi.

7- Beyaz Saray Sözcüsü Tommy Vietor, başkent Washington’da düzenlediği basın toplantısında, Suriye’deki kimyasal silahları yakından izlediklerini ve bunların hâlâ Esad rejiminin kontrolünde olduğunu düşündüklerini söyledi.

8- İsrail, Batı Şeria’daki 12 yıl önce Filistin intifadasında beton küplerle kapattığı Eriha şehrini çevre köylere ve Ağvara bağlayan ana yolu tekrar açtığını açıkladı.53

23 TEMMUZ 2012

1- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Suriye’deki son gelişmelerle ilgili Milli Savunma Bakanı İsmet Yılmaz ve MİT Müsteşarı Hakan Fidan’dan bilgi aldı. Fidan, Suriye’deki iç karışıklıktan yararlanan PKK’nın, bazı kentlerde kontrolü ele geçirmesiyle ilgili bilgileri Başbakan Erdoğan’a anlattı. Bakan Yılmaz da, sınıra asker sevkiyatıyla ilgili detaylar hakkında bilgi verdi. Gazetecilerin sorularını da cevaplayan Bakan Yılmaz, Suriye tarafından düşürülen uçakta şehit olan pilotların otopsilerinin sonuçlandığını, şehit pilotlarda kurşun izine rastlanmadığını söyledi.

Öte yandan AK Parti genel merkezinde büyükelçi ve yabancı dinlerin temsilcilerine iftar yemeği veren Başbakan Erdoğan, Uzakdoğu ülkesi Myanmar’ın Arakan bölgesindeki Müslümanlara yönelik katliam ve saldırıların durdurulması için BM’yi göreve çağırdı.

Başbakan Erdoğan ayrıca, Suriye rejiminin düşmanca tavırlarını sürdürmesi halinde, Türkiye’nin misliyle karşılık vermekten çekinmeyeceğini, Suriye halkının zafere her zamankinden daha yakın olduğuna inandıklarını söyledi.

2- Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, Batman’da gazetecilerin çeşitli konulardaki sorularını cevapladı. Son dönemde 1 lira borcu olan mükelleflere bile yazı gittiğine ilişkin eleştirilere cevap veren Bakan Şimşek, “Maliye Bakanlığı olarak biz 75 milyonun hakkı olan vergileri tahsil etmek için büyük bir çaba içerisindeyiz. Yapılan eleştirileri yapıcı bulmuyoruz, vergi alacaklarının tahsili için ne gerekiyorsa yapacağız.” dedi.

3- MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, Jandarma Genel Komutanlığına ait helikopterin düşmesiyle ilgili yaptığı yazılı açıklamada, “Helikopterin güç kaybına bağlı olarak kaza kırıma uğradığı ediliyor. Acı veren ve dayanılmaz nitelikli kayıplara neden olan bu hadisenin her yönüyle aydınlatılması ve kuytuda kalan hususların açığa çıkarılmasının acilen sağlanması gerekiyor.” dedi.

4- Basın İlan Kurumunun, ”Bab-ı Ali Yaşıyor, Bayramını Kutluyor” sloganıyla gelenekselleşen ve 3 gün sürecek “24 Temmuz Basın Bayramı” etkinlikleri İstanbul’da başladı. Etkinliğin açılışına, İçişleri Bakanı İdris Naim Şahin, RTÜK Başkanı Davut Dursun, Basın İlan Kurumu Genel Müdürü Mehmet Atalay, Fatih Belediye Başkanı Mustafa Demir, İstanbul Valisi H. Avni 54

Mutlu, İstanbul Emniyet Müdürü Hüseyin Çapkın katıldı.

Atalay açılışta yaptığı konuşmada, basından sansürün kaldırılışının 104. yıl dönümünü kutladıklarını hatırlatarak, ”Kurum olarak dedik ki basınımız eskiden Cağaloğlu’ndaydı. Bugün artık hiç kimse kalmadı. Herkes buraya yeniden gelmeli derken, biz de ne yazık ki Basın İlan Kurumu olarak burayı terk ettik. Ama geçici tabii ki. Binamız tadilatta, işleri bitince geri döneceğiz. Anadolu Ajansı da ayrıldı, ama o da geri gelecek. Biz istiyoruz ki basınımız Cağaloğlu’na yeniden geri gelsin.” dedi.

5- Türkiye’de bulunan Suriye Muhalif Ulusal Konseyi Başkanı Abdulbasit Seyda, Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu ile bir araya geldi. Seyda, terör örgütü PKK’nın Suriye’deki uzantısı Demokratik Birlik Partisinin (PYD), Türkiye sınırına yakın kasabalarda kontrolü ele geçirdiği yönündeki iddialara ilişkin, “Suriye’de bağımsızlık bayrağı dışında hiçbir bayrağın çekilmemesi konusunda talimat verdik. Kürtler, Suriye milli dokusunun bir parçasıdır. Kürt sorunu, Suriye Milli Misak’ı çerçevesinde çözülür. Suriye’de bazı çevrelerin farklı gündemi var. Bunlar kesinlikle Suriye milli davasına hizmet etmez.” dedi.

Bakan Davutoğlu da, “Bu tip eylemlere ne olursa olsun izin verilmemeli. Bu tip gösteriler kabul edilemez ve tekrar edilmeyeceğini umuyoruz.” dedi.

6- Suriye’nin Halep kentinde şiddet olaylarının artmasının ardından Başkonsolos Adnan Keçeci, istişarelerde bulunmak üzere Türkiye’ye çağrıldı.

7- AB Dışişleri Bakanları, Suriyeli mültecilerine insani yardımların ve Esad rejimine baskının artırılmasını görüşmek üzere Brüksel’de bir araya geldi. Toplantıda, Suriye’ye silah taşıdığından şüphelenilen gemilerin daha sıkı kontrol edilmesi kararı alındı. Ayrıca, Esad rejiminin halka şiddet politikasında sorumluluğu bulunan çoğunluğu üst düzey asker 26 yetkilinin mal varlıklarını dondurma ve vize yasağı getirildi.

Görüşme öncesinde gazetecilerin sorularını cevaplayan GKRY Dışişleri Bakanı Erato Kozaku-Markulli, Arap Birliğinin Suriye ile ilgili kararlarına başından beri destek verdiklerini vurgulayarak, Suriye’de istenen değişimin görülmesi için Esad rejimine baskıların artırılması gerektiğini söyledi.

İsveç Dışişleri Bakanı Carl Bildt de Suriye meselesinde insani boyutun göz ardı edilmemesini isteyerek, şu anda çok sayıda insanın mağdur durumda olduğunu dile getirdi. AB Dış Politika Yüksel Temsilcisi Catherine Ashton ise Suriyeli muhalif gruplara geçiş süreci için bir platform oluşturma amacıyla daha yakın çalışmaları çağrısı yaptı. 55

8- Katar’ın başkenti Doha’da Suriye gündemiyle olağanüstü toplantı düzenleyen Arap Birliği dışişleri bakanları, Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad’a ‘’istifa etme’’ çağrısında bulundu.

Katar Başbakanı Seyh Hamad bin Casim el Thani toplantıdan sonra düzenlediği basın toplantısında, Arap ülkelerinin Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad’ın görevini bırakması karşılığında ülkeden güven içinde ayrılmasına kefil olabileceğini söyledi. Hamad bin Casim ayrıca, Arap Birliğinin Suriyeli muhaliflerden ilk defa millî bir hükümet kurmasını istediğini söyledi.

9- Suriye Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Cihad Makdissi, başkent Şam’da gazetecilerin sorularını cevapladı. Makdissi, rejimin elindeki kimyasal silahları kendi halkının karşısında kullanmayacaklarını, kimyasal silah stoklarının sadece yabancı güçlerin dış müdahalesi olması halinde kullanılacağını bildirdi.

Öte yandan İngiltere Dışişleri Bakanı Bakanı William Hague, Brüksel’de yapılan AB Dışişleri Bakanları toplantısının ardından yaptığı açıklamada, Suriye’nin yabancı müdahaleye kimyasal silahla cevap vereceği tehdidinin kabul edilemez olduğunu söyledi.

10- İtalya’nın Soçi kentinde İtalya Başbakanı Mario Monti ile görüşen Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Suriye konusunda, “Suriye’de her şeyden önce silahlı çatışmaların durması gerekiyor. Ateşkes ilanı birinci önceliğimiz. Ardından Suriye yönetimi ve muhalefeti görüşme masasına oturmalı. Bundan sonra Suriye’nin nasıl bir ülke olacağı, nasıl bir anayasa hazırlanacağı belirlenmeli. Ancak bu iki sürecin aşılmasından sonra Suriye’nin başında yönetici olarak kimin durması gerektiği meselesi gündeme gelmeli. Halbuki şimdi tam tersi yapılmak isteniyor. ‘İlk önce yönetim gitsin’ deniyor. Bu yanlış bir yol. Bu yolda ısrar edilirse Suriye daha büyük bir kaosa sürüklenir. Bundan emin olabilirsiniz.” dedi.

11- Irak’ın başkenti Bağdat ve kuzeyindeki Kerkük de dahil 18 kentte düzenlenen saldırılarda, en az 107 kişinin hayatını kaybettiği bildirildi.

12- Hindistan’ın kuzeydoğusundaki Assam eyaletinde yerli Bodo toplumu ile Bangladeş kökenli Müslüman yerleşimciler arasında toprak kavgası sebebiyle başlayan çatışmalarda, 18 kişinin öldüğü bildirildi. 56

24 TEMMUZ 2012

1- Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, İstanbul’da Dolmabahçe Sarayında şehit yakınları ve gazilere iftar yemeği verdi. Cumhurbaşkanı Gül, şehit ailelerine bir istekleri ve ihtiyaçları olduğunda kendilerini çekinmeden arayabileceklerini söyleyerek, “Siz bizim en değerli misafirimizsiniz. Ne zaman bize ihtiyacınız olursa bizleri aramakta hiç tereddüt etmeyin. Siz en değerli varlıklarınızı bu vatan için feda ettiniz. Bunun kıymetini biliyoruz. Bundan tereddüdünüz olmasın.” dedi.

2- Genelkurmay Başkanı Orgeneral Necdet Özel Ankara’da katıldığı şehit cenazesi öncesinde gazetecilerin Hakkâri’nin Yüksekova ilçesinde düşen askeri helikopterin terör örgütü PKK tarafından düşürüldüğü yönündeki iddiaları sorması üzerine, “Yapılan haberler tamamen yanlıştır, yalandır. Bu haberler PKK’nın propagandasını yapan kişiler tarafından üretilmektedir. Bunları kınıyorum. Bizim yaptığımız açıklamadaki gibi helikopter teknik bir arızadan dolayı düşmüştür.” karşılığını verdi.

3- Başbakan Yardımcısı Beşir Atalay, Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Adalet Bakanı Sadullah Ergin ve MİT Müsteşarı Hakan Fidan’ın katılımıyla düzenlenen Suriye toplantısının ardından yaptığı açıklamada, Suriye’deki çatışmalar sebebiyle Türkiye’ye sığınan insanların sayısında artış olması ihtimaline karşılık Osmaniye, Kahramanmaraş ve Nizip’te yeni çadırkent kurulacağını açıkladı.

4- Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, gazetecilere kıdem tazminatı fonu kurulmasına ilişkin tartışmaları değerlendirdi. Bakan Çelik, “Üçlü Danışma Kurulunda konuyu ele almıştık. Toplu İş İlişkileri Yasası’nın çıkarılmasının ardından kıdem tazminatı fonu ile taşeron işçiler konusunu görüşelim demiştik. Toplu İş İlişkileri Tasarısı Meclis gündemine gelmedi. O gündeme gelmediği için kıdem tazminatı konusu da gündemde yok. Toplu İş İlişkileri Tasarısı Meclisten geçtikten sonra kıdem tazminatı fonuna da bakarız.” dedi.

5- Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar, Türkiye genelinde elden geçmesi gereken 6,5 milyon konut olduğunu belirterek, “Salaş yapıları şehirlerimizden söküp atmalıyız.” dedi. Kentsel Dönüşüm Yasası’nın önemli kolaylıklar getirdiğini belirten Bakan Bayraktar, İstanbul, İzmir, Bursa, Kocaeli 57

başta olmak üzere, afet riskinin yüksek olduğu bölgelerde dönüşümün acilen yapılması gerektiğini vurguladı.

6- İstanbul Sanayi Odası (İSO) Türkiye’nin 500 Büyük Sanayi Kuruluşu Araştırması’nı açıkladı. 2011 yılına ilişkin verilere göre hazırlanan listenin birinci sırasında 27,4 milyar lirayla Tüpraş yer aldı. Tüpraş’ı 8,35 milyar lira ile Ford Otomotiv, 7,3 milyar lira ile Oyak-Renault takip etti. En çok kâr eden kuruluş ise 1,8 milyar TL ile Türkiye Petrolleri Anonim Ortaklığı (TPAO) oldu. Listede 487 özel şirket 13 de kamu kuruluşu yer aldı.

7- Türkiye Gazeteciler Cemiyeti tarafından düzenlenen TGC Basın Özgürlüğü Ödülü sahiplerini buldu. Seçici Kurul, basın özgürlüğü konusunda yaptığı çalışmalardan dolayı Ferai Tınç’ı, tutuklu gazeteciler adına da Bedri Adanır ve Zeynep Kuray’ı ödüle layık gördü.

Öte yandan Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, basında sansürün kaldırılışının yıldönümü nedeniyle yayımladığı mesajda, doğru ve tarafsız habercilik anlayışını benimseyen, kamuoyunu bilgilendirme görevini etik ilkelerden ödün vermeden yerine getiren basının, demokrasinin vazgeçilmez kurumlarından biri olduğunu belirterek, “Üstlendiği bu görev, basının sansür ve benzeri sınırlamalara maruz kalmadan sorumluluklarını yerine getirebilmesini, basın özgürlüğünün her şart altında gözetilmesini gerektirmektedir.” dedi.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan da mesajında “Yasaklarla mücadeleyi, hak ve özgürlüklerin önünü açmayı ilke edinen hükümetimiz, basın özgürlüğünün teminatı olan ifade özgürlüğü üzerindeki engelleri tek tek kaldırmıştır.” dedi. Başbakan Erdoğan, “Önümüzdeki süreçte de bu konuda aynı hassasiyeti göstermeye, hak ve özgürlükleri geliştirmeye yönelik adımlar atmaya devam edeceğiz.” dedi.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ise basından sansürün kaldırılışının 104. yıl dönümü olduğunu belirterek, “Ama ne yazık ki ülkemizde basılmamış kitap suç sayılıyor, yüze yakın gazeteci içerde ve iktidar tarafından gazetelerin, televizyonların künyelerine, köşelerine, programlarına müdahale ediliyor.” dedi.

8- Myanmar’daki Müslümanlara yönelik şiddet olayları sivil toplum kuruluşları tarafından kınandı. Memur-Sen Genel Merkezinde bir araya gelen sivil toplum kuruluşları, Myanmar’ın Arakan eyaletinde Budistlerin Müslüman 58

halka yönelik saldırılarının durdurulması için uluslararası kuruluşları göreve çağırdı, gönüllü kuruluşları da yardım yapmaya davet etti.

9- Suriyeli muhaliflerin İstanbul merkezli çatı kuruluşu Suriye Ulusal Konseyinin (SUK) Başkanı Abdülbasid Seyda, Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu ile görüştü. Seyda görüşmenin ardından Suriye’de bazı bölgelere terör örgütü PKK ve PYD bayrağı çekilmesiyle ilgili olarak yaptığı açıklamada, “PKK veya PYD’ye Suriye rejimi bu bölgeyi devretti ve kenara çekildi. Kürt halkı bu grupların değil, devrimin yanındadır. Suriye’de bağımsızlık bayrağı dışında hiçbir bayrağın çekilmemesi konusunda talimat verdik.” dedi.

10- Resmi ziyaret için Türkiye’de bulunan Hamas’ın siyasi lideri Halid Meşal, Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu ve MİT Müsteşarı Hakan Fidan’la bir araya geldi. Meşal, daha sonra Başbakanlık Resmi Konutunda Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ile görüştü.

11- İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu Kudüs’te Türk gazetecileri kabulünde, Türkler ile Musevilerin uzun bir tarihe dayanan ilişkileri olduğuna dikkat çekerek “Ben ortak menfaate inanıyorum.” dedi. “Türkiye ile ilişkileri tamir etmek istiyoruz.” diyen Netanyahu, İsrail ile Türkiye’nin normal ilişkilere dönmek için yollar aradığını belirterek, “Bu hem iki ülke hem de bölge için çok önemli. Her iki ülke de bunu yapmak için fırsatları araştırmalı.” dedi.

12- Avrupa Konseyi İnsan Hakları Komiseri Nils Muiznieks, AB ülkelerindeki Müslümanların bizzat hükümetler tarafından hedef haline getirildiğini söyledi. Muiznieks, yaptığı yazılı açıklamada, son 10 yılda çıkarılan entegrasyon yasalarının Müslümanların toplumdan daha da dışlanmasına yol açtığını, İslam ve göçmen karşıtı söylemin tehlikeli boyutlara ulaştığına işaret ederek, “Irkçılık ve hoşgörüsüzlüğü yenebilmemiz için bizim de Araplar gibi kendi Avrupa Baharı’nı gerçekleştirmemiz gerekiyor.” dedi.

13- Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Moody’s, Almanya, Hollanda ve Lüksemburg’un kredi notu görünümlerini, Avrupa’daki borç krizinin etkilerinin bu ülkelerin ekonomileri için tehdit oluşturduğu gerekçesiyle ‘durağan’dan ‘negatif’e düşürdü. 59

14- Kuzey Irak Bölgesel Kürt Yönetimi lideri Mesut Barzani El Cezire televizyonuna Suriyeli Kürtleri eğittiklerini açıkladı. Barzani, eğitilen askerlerin güvenlik boşluğu oluşması halinde Suriye’ye gönderilebileceğini söyledi. Eğitilen Kürtlerin, iki hafta önce Suriye’deki Kürt grupların birleşmesiyle oluşturulan yüksek komitenin emrinde olacağını kaydeden Barzani, “Suriye’den kaçan Kürt gençleri eğitiyoruz. Doğrudan yaşananlara karışmak istemiyoruz ama eğitim veriyoruz.” dedi.

15- Suriye askerleri ve Şebbiha milislerinin Hama şehrine bağlı Seria köyünde camiye girmekte olan Suriyelilerin üzerine açtığı ateş sonucu en az 30 kişinin hayatını kaybettiği bildirildi. Olayda, çok sayıda kişinin de yaralandığı kaydedildi.

16- İsrail Dışişleri Bakanı Avigdor Lieberman Brüksel’de düzenlediği basın toplantısında, Lübnan merkezli Hizbullah örgütünün, Suriye’nin kimyasal ve biyolojik silahlarını elde etmesinin ‘savaş sebebi’ olduğunu söyledi. Lieberman, “Hizbullah’ın kimyasal ve biyolojik silah edinmek istediği ve bu yönde girişimlerde bulunduğu konusunda elimizde yeterli bilgiler mevcut. Bu kırmızı çizgimiz ve açıkça savaş nedeni.” dedi.

17- Suriye Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Cihad Makdisi’nin olası bir dış müdahale durumunda “kimyasal silah kullanacakları” yönündeki açıklamasına, ABD’nin ardından Rusya’dan da uyarı geldi. Rusya Dışişleri Bakanlığından yapılan açıklamada, Suriye’nin kimyasal silahların kullanılmasını yasaklayan Cenevre Protokolü’nü imzaladığı hatırlatılarak “Rusya, Suriye yönetiminin gelecek dönemde uluslararası yükümlülüklerini yerine getireceğini ummaktadır.” denildi. 60

25 TEMMUZ 2012

1- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında Güvenlik Zirvesi toplandı. Başbakanlıkta yapılan toplantıya, Başbakan Yardımcısı Beşir Atalay, Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Milli Savunma Bakanı İsmet Yılmaz, İçişleri Bakanı İdris Naim Şahin, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Necdet Özel, MİT Müsteşarı Hakan Fidan ve Başbakanlık Müsteşarı Efkan Ala katıldı.

Toplantı sonrası yapılan açıklamada, “Toplantıda, ülkemizi ve bölgemizi ilgilendiren iç ve dış gelişmeler değerlendirilmiştir. Suriye’de yaşanan son gelişmeler üzerinde de durulmuş, bölücü terör örgütünün ülkemizdeki ve komşu ülkelerdeki faaliyetleri ele alınmıştır.” denildi.

2- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Kanal 24 televizyonunda gündeme ilişkin açıklamalarda bulundu. Beşar Esad’e bağlı rejim askerleri ile muhalifler arasındaki çatışmaların giderek arttığı Suriye’nin bölünmesine ve kuzeyinde yeni bir oluşuma asla izin vermeyeceklerini söyleyen Başbakan Erdoğan, Suriye’de bir bölünme olması halinde bunun mezhepler çatışmasına dönüşeceği uyarısında bulundu.

Başbakan Erdoğan ayrıca, üniversite harçlarının kaldırılması için çalışma başlattıklarını söyledi.

3- CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Suriye’de Kürtlerin Türkiye sınırına yakın bazı yerleşim birimlerinde yönetimi ele geçirmesiyle başlayan “Kürt devleti” tartışmalarına yönelik Hürriyet gazetesine yaptığı açıklamada, “İsrail’le yüzde 100 paralel hareket edecek ikinci devletin yapısı şekilleniyor, birleşik Kürdistan. Hükümet bu noktaya gelineceğini bilmiyor muydu?” eleştirisinde bulundu. Kılıçdaroğlu “Suriye’de, Irak Kürdistan Özerk Bölgesi gibi bir Kürt bölgesi oluşturma çabası olduğunu herkes biliyordu. Yazıldı, çizildi, peki biz ne yaptık? Gelinen noktada en kârlı devlet, İsrail’dir.”

4- Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ, Anadolu Ajansına Arakan’da şiddete maruz kalan Müslümanların yaşadıkları dramı değerlendirdi. Myanmar’daki Müslümanlara yönelik şiddet olayları için “Arakan’da maalesef büyük bir insanlık suçu işleniyor. İnsanlar farklı inançlara sahip oldukları için katlediliyorlar. Maalesef bunda ağırlık olarak yönetimin payı var. Orada şu anda büyük bir katliam yaşanıyor.” dedi.61

5- Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Nihat Ergün, Merkez Bankası tarafından açıklanan temmuz ayı kapasite kullanım oranını değerlendirdi. Gelişmiş ekonomilerin büyüyememe hatta küçülme tehdidiyle boğuşurken, Türkiye’nin ayakları yere sağlam basan bir şekilde yoluna devam ettiğini belirterek, temmuz ayı kapasite kullanım verilerinin de bu durumu teyit ettiğini bildirdi. Bakan Ergün, gelişmiş ülkelerden her ay bir önceki aya göre daha kötümser veriler gelirken, Türkiye’nin tüm bu ülkelerden olumlu yönde ayrıştığını belirtti.

6- Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik düzenlediği basın toplantısında, bakanlığının çalışmaları ile ilgili bilgi verdi. Kıdem tazminatı ile ilgili düzenlemenin şu an için gündemlerinde olmadığını belirten Bakan Çelik, kıdem tazminatının Fon’a devredilmesinin hükümet programında yer aldığını ancak bu yönde adım atmadan önce sosyal taraflarla uzlaşma sağlanacağını söyledi. Bakan Çelik, bakanlık olarak gündemlerinde işçilerin toplu sözleşme yapabilmesi için yasalaşması zaruri olan Toplu İş İlişkileri Yasası’nın bulunduğunu anlattı.

7- Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan, Ankara Sanayi Odası (ASO) Temmuz Ayı Meclis Toplantısı’nda, teşvik sistemi yürürlüğe girdiği tarihten itibaren 5 milyar dolarlık başvuru olduğunu söyledi. Bakan Çağlayan teşvik sisteminde, SSK işveren payı konusunda ise, “Ekonomi Koordinasyon Kurulunda ilgili bakan arkadaşlarımıza bir teklif getirdim. ‘6. bölgede bilhassa olmak üzere, SSK işveren payını da yapılan yatırım miktarının yüzde 50’si ile sınırlamayalım, bunu da 10 yıl boyunca aynen işçi priminde, vergi stopajında olduğu gibi ortadan kaldıralım’ dedim. Ümit ediyorum, şimdi böyle bir çalışma içerisine giriyoruz.” dedi.

8- Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, bakanlığında gazetecilere gündemi değerlendirdi. Bakan Yıldız, Suriye’ye elektrik ticaretiyle ilgili olarak, “Suriye halkının elektriğe her zamankinden daha çok ihtiyacı var. Elektrik vermeye devam ediyoruz. Oradaki gelişmeler her geçen gün daha endişe verici bir hal alıyor. Temennimiz; Suriye’de insan hakları ihlallerinin sona ermesi.” dedi. Bakan Yıldız ayrıca, şu an itibariyle sıcaklık değerlerinin aşırı yükselmesine rağmen elektrik arzında sıkıntılarının olmadığını belirtti.62

9- Türkiye Esnaf ve Sanatkârları Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken, Yeni Borçlar Kanunu’ndaki değişiklikle kredi almak için eşlerin rızasının aranmasının ticari hayatta büyük zorluk oluşturduğunu ifade etti. Yeni değişen yasayla esnafın krediye ulaşmada zorlandığını belirten Palandöken, “Kredi kefaletinin eşlerin rızasının aranması bankalarda, esnaf kredi ve kefalet kooperatiflerinde kredilerin düşmesine neden olmaktadır.” dedi.

10- Türkiye, Suriye sınırındaki güvenlik durumunun kötüleşmesinin ardından bu ülkeye giriş-çıkışlara sınırlama getirdi. Kısıtlamalar, 900 kilometrelik sınırda halen aktif olan Hatay’ın Cilvegözü, Kilis’in Öncüpınar ve Gaziantep’in Karkamış kapılarını kapsıyor.

Gümrük ve Ticaret Bakanı Hayati Yazıcı’nın açıkladığı tedbirlere göre can ve mal güvenliklerini sağlamak amacıyla Türk vatandaşlarının gerek ticari gerekse yolcu olarak Suriye’ye çıkış hizmetleri durduruldu. Suriye plakalı araçlar ile üçüncü ülke araçlarının da uluslararası ticarete yönelik giriş ve çıkışları askıya alındı.

11- Londra Olimpiyatları için İngiltere’de bulunan Gençlik ve Spor Bakanı Suat Kılıç, sporcularımızın para değil, sportif başarı için çalıştığını belirterek, “Madalyalar için gençliğini ortaya koyanların ekonomik beklentileri karşılanmalı. Yola çıkarken hazırlıkları olsun diye 181 kişilik kafilemizdeki her bir sporcumuzun hesabına 60 cumhuriyet altını karşılığı ödeme yaptık. Altın madalya alan da 2 bin cumhuriyet altını kazanacak. En yüksek sayıda altın, gümüş ve bronzla dönmeyi arzu ediyoruz.” dedi.

12- BM Genel Sekreteri Ban Ki-moon, Kosova ziyareti sırasında, Prizren’de Sinanpaşa Camisini ziyaretinde yaptığı açıklamada, Prizren’in Osmanlı hoşgörüsünün en iyi örneğini teşkil ettiğini belirterek, “Her üç dinin mabetleri yan yana. Ortalarındaki, birlikte paylaştıkları şadırvan bunu doğrulamaktadır.” dedi. 63

26 TEMMUZ 2012

1- Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, İstanbul’da Medya Derneği üyelerini kabul etti. Kabulde, değişen teknoloji ile birlikte Türkiye’de medya sektöründeki gelişmeler, yeni yayın biçimleri, internetin medyaya etkileri gibi konularda görüş alışverişinde bulunuldu.

Ayrıca Alevi-Bektaşi federasyonları ve derneklerinin verdiği iftara katılan Cumhurbaşkanı Gül yaptığı konuşmada “Ülkemizin bütün bölgelerinde farklılıklar var. Hepimiz bu ülkenin asıl vatandaşları ve sahibiyiz. Ayrılık gayrılık değil, hep beraber olmamız, birbirimize saygı göstermemiz gerekiyor. Birlikte bütün sıkıntıları aşacak güçteyiz. Dostluk ve kardeşlik duygularımızı sürdürmek zorundayız.” dedi.

İftara, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, İçişleri Bakanı İdris Naim Şahin, İstanbul Valisi Hüseyin Avni Mutlu, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş da katıldı.

2- Londra Olimpiyatları’nın açılışına katılmak üzere İngiltere’ye gitmeden önce Esenboğa Havalimanında gazetecilerin sorularını cevaplandıran Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Kuzey Suriye’de PKK-PYD iş birliği iddialarına ilişkin “PKK-PYD dayanışması ve yanlarına farklı oluşumları da almak suretiyle bir adım atmaya kalksalar dahi, bu konuda bizim bu işe müsamahayla bakmamız, bunu seyretmemiz mümkün değil. Konuyla ilgili bütün tedbirler alınmaktadır. Şu anda gerek silahlı kuvvetlerimiz, gerek diğer bu konudaki ilgili birimlerimiz çalışmalarını sürdürüyor.” dedi.

Ayrıca Myanmar’daki Müslümanlara yönelik şiddet olaylarıyla ilgili Dışişleri Bakanlığının yoğun girişim içinde olduğunu, Myanmar ve Bangladeş dışişleri bakanları ve BM ile irtibatta olunduğunu ifade eden Başbakan Erdoğan, “Zulmün bir an önce durdurulması ve yardım kanallarının açılması gibi girişimlerimiz var. İnşallah alacağımız neticeyle birlikte oralara yardım kanallarını çok daha farklı, yoğun şekilde çalıştıracağız.” dedi. Öte yandan İngiltere’de Uluslararası Olimpiyat Komitesi Başkanı Jack Rog ile görüşeceğini belirten Başbakan Erdoğan, “2020 adayları arasında İstanbul, Tokyo ve Madrid kaldı. Bunu İstanbul’umuza kazandıralım.” dedi.

3- Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, muhaliflerin safına geçen Suriyeli General Menaf Tlas’ı Dışişleri Bakanlığı Konutunda kabul etti. Görüşmede Hakan Fidan da hazır bulundu. 64

4- Suriye ilgili gelişmeleri gazetecilere değerlendiren Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan, sınır kapılarının kapatılmasının bakanlıkların ortak çalışması sonucu ortaya çıktığını belirtti. Suriye üzerinden yapılacak transit taşımalarda alternatif güzergahların oluşturulduğunu vurgulayan Bakan Çağlayan, Mısır üzerinden 9 ülkeye sevkiyat yapılmaya başlandığını hatırlattı. Suriye ile ticarette düşüşler kaydedildiğini dile getiren Bakan Çağlayan, ihracatın 1 Ocak - 25 Temmuz tarihlerinde yüzde 65,6’lık bir azalış yaşandığını, 337,7 milyon dolarlık ihracat gerçekleştirildiğini söyledi.

5- Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım, İstanbul’da Fatih Sultan Mehmet (FSM) Köprüsü tadilatında çalışan işçilerle bir araya geldiği iftarda onarım çalışmalarıyla ilgili bilgi verdi. Bakan Yıldırım 17 Eylül’de bitmesi öngörülen köprü onarım çalışmalarının 30 Ağustos’ta sona ereceğini bildirdi.

6- MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli düzenlediği basın toplantısında, terör olaylarını değerlendirerek, “Vatan görevini icra eden her bir evladımızın sağ salim bir şekilde evlerine dönmeleri devlet ve hükümet olmanın bir gereğidir. Davulla uğurlananların ağıtlarla karşılanması tek seçenek olmamalıdır. Ellerine kına yakılarak askere gönderilen evlatlarımızın kana bulanmalarına mani ve engel olunmalıdır. Dağlıca’nın 12 km kuzeydoğusundaki Deryan Tepe’ye inişe geçtiği esnada düşen helikopterle ilgili kuşku ve muammalar netlik kazanmalıdır.” dedi.

7- Türkiye Esnaf ve Sanatkârları Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken, vergisinin 3 kat artırılması durumunda 10 numara yağ probleminin çözüleceğini açıkladı. Palandöken, Maliye Bakanı Mehmet Şimşek’e yaptıkları ziyaret sırasında, 10 numara yağ meselesini gündeme getirdiklerini, verginin artırılması ile mazot arasında fark kalmayacağından ürünün piyasadan silineceğini söyledi.65

27 TEMMUZ 2012

1- CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Uludere olayında hayatını kaybedenlerin yakınlarının temsilcilerini parti genel merkezinde kabul etti. Hükümetin Uluderelilere özür borcu olduğunu ve bu borcun yerine getirilmesi gerektiğini söyleyen Kılıçdaroğlu, bir ülkenin insanlarının, o ülkenin uçakları tarafından öldürülmesinin kabul edilemeyeceğini ifade etti.

2- Başbakan Yardımcısı Ali Babacan, Müstakil Sanayici ve İş Adamları Derneğinin (MÜSİAD) geleneksel iftarında yaptığı konuşmada, Türk Ticaret Kanunu’nda olduğu gibi Borçlar Kanunu’nda da bir değişiklik paketine ihtiyaç duyulduğunu belirterek “Borçlar Kanunu’yla ilgili iş dünyasını olumsuz etkileyen, günlük işlemleri sıkıntıya sokan ne varsa bizlere bildirin.” dedi.

Yeni Türk Ticaret Kanunu ve Borçlar Kanunu’nun aynı tarihte Meclis’ten geçtiğini, ancak uygulama tarihini 1 Temmuz 2012 olarak belirlediklerini hatırlatan Başbakan Yardımcısı Babacan, bu kanunların bir an önce Resmi Gazete’de yayımlanması, yürürlüğe girmeden önce problemlerin kendilerine iletilmesi ve bunların düzeltilmesi amacıyla böyle bir uygulamayı tercih ettiklerini söyledi.

3- Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Nihat Ergün gazetecilere yaptığı açıklamada, temmuz ayı itibariyle 256 Organize Sanayi Bölgesi’nde 999 parsel tahsisini iptal ettiklerini belirterek, “Kimse OSB’lerdeki arsalara, ileride değerlenecek gayrimenkul muamelesi yapmasın. Buna asla müsaade etmeyeceğiz.” dedi.

Bugüne kadar tahsis edilen 471 parselin 14’ünde üretime geçildiğini, 48’inin inşaat aşamasında ve 409’unun ise proje aşamasında olduğunu aktaran Bakan Ergün, “Aynı şekilde uzun zaman önce tahsis edilmiş ancak üzerinde herhangi bir işlem yapılmamış arsaların tahsisini iptal etmeye de başladık.” dedi.

4- Londra 2012 Yaz Olimpiyat Oyunları açılış töreniyle resmen başladı. Olimpiyatlarda 17 gün boyunca 200’den fazla ülkeden 10 binden fazla sporcu yarışacak.

5- Türk-İş, temmuz ayında 4 kişilik ailenin açlık sınırını 919 lira, yoksulluk sınırını 2 bin 995 lira olarak hesapladı. Haziranda ise bu rakam 925 liraydı.66

6- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Gençlik ve Spor Bakanı Suat Kılıç’ın 2012 Londra Olimpiyatları sebebiyle Türk heyeti ve İngiltere’de yaşayan Türk vatandaşlarının oluşturduğu sivil toplum örgütlerinin yöneticileri onuruna verdiği iftar yemeğinde yaptığı konuşmada, “Türkiye aslında tarihine dönüyor. Bu millet çok güçlü bir tarihin varisi ve yeniden bir dirilişin arifesindeyiz. Bu başarılıyor.” dedi.

Başbakan Erdoğan, Londra’da cuma namazı çıkışında yaptığı konuşmada ise Suriye’nin Halep şehrinin merkezinde rejimin tanklarıyla, helikopterleriyle saldırı hazırlığı içerisinde olduğunu söyleyerek, “Temennim odur ki, rejim burada da gereken cevabı, inşallah Suriye’nin öz evlatlarından alsın. Dışişleri Bakanlığıyla konuları müzakere ediyorum.” dedi.

Öte yandan Başbakan Erdoğan, temasları çerçevesinde Uluslararası Olimpiyat Komitesi (IOC) Başkanı Jacques Rogge ile görüştü. Görüşmeye Bakan Kılıç ve İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş da katıldı. 2020 Olimpiyatları’nın İstanbul’da yapılması için Rogge’den destek isteyen Başbakan Erdoğan, “Medeniyetler şehri İstanbul, spor alt yapısı ve her şeyi ile bu işe layık.” dedi.

30. Yaz Olimpiyat Oyunları’nın açılışına da katılan Başbakan Erdoğan ayrıca, İngiltere Kraliçesi 2. Elizabeth’in Londra’da bulunan devlet ve hükümet başkanlarına verdiği resepsiyona katıldı.

7- Suriye askerleri Halep’e savaş uçakları ve tanklarla büyük bir saldırı hazırlığı yaparken, Özgür Suriye Ordusu da kentte ele geçirdiği askeri üs ve devlet dairelerine kendi bayrağını astı.

Uluslararası Kızılhaç Komitesi Sözcüsü Hişam Hasan, Suriye Arap Kızılayı’nın, şiddetli çatışmalar yüzünden Halep’teki bazı operasyonlarını askıya aldığını söyledi. Fransa Dışişleri Bakanlığı da Esad’ın Halep’te “halkına karşı yeni bir katliama hazırlandığı” uyarısında bulundu.

8- Güney Kore, 1950-1953 savaşını sona erdiren ateşkesi, iki ülke arasındaki sınır şehri Panmunjom’da kutladı. Kuzey Kore ile Güney Kore arasındaki ateşkesin ardından barış anlaşması imzalanmadığı için iki ülke teknik olarak halen savaş hâlinde bulunuyor. Rusya ve Çin’in Kuzey Kore, ABD’nin Güney Kore’yi desteklediği ve 3 yıl süren savaşta yaklaşık 2 milyon kişi öldü. 67

28 TEMMUZ 2012

1- CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, 34. Olağan Kurultayı’nın ardından CHP Parti Meclisi’nin ilk toplantısına başkanlık etti. Ergenekon tutuklusu CHP milletvekilleri Mustafa Balbay ve Mehmet Haberal’ın tahliye edilmemesiyle ilgili olarak, “Milli iradeye en büyük darbeyi mahkeme kılıklı hükümet sopası vurmuştur. Yargıç; elinde hükümetin sopası olan kişi değil, elinde adalet terazisi olan kişi demektir. Hükümetten talimat alıp onun görüşleri doğrultusunda karar veren kişi yargıç değildir, yargıçların yüzkarasıdır o kişiler.” dedi.

2- Başbakan Yardımcısı Ali Babacan, Kastamonu Kalkınma Vakfı tarafından düzenlenen iftarda yaptığı konuşmada, Türkiye’nin her bir köşesinin yatırım istediğini, kendilerinin de ellerindeki bütçe imkânları ile bu ihtiyaçları karşılamak için yoğun bir şekilde çaba gösterdiklerini söyledi. Yaptıkları ziyaretlerde ister Kuzey Afrika, ister Balkanlar, ister Orta Asya olsun, önlerine hep talep listesinin geldiğini belirten Başbakan Yardımcısı Babacan, geçen yıl Türkiye’nin devlet olarak yurtdışına yaptığı yardımların (krediler hariç) hibe olarak 1 milyar 300 milyon doları bulduğunu kaydetti.

3- AB Bakanı Egemen Bağış Hürriyet gazetesine yaptığı açıklamada, “Rum kesiminin geçici başkanlığında 26 gün sona ermiştir. Çok şükür biz ya da KKTC bu 26 günün bir eksikliğini hissetmedik. Güneş her zamanki gibi iki devletin üzerine doğdu ve battı. Yarın da öyle olacak. Atina’nın güneşi de her zamanki gibi Türkiye’den doğdu. Biz normal işimizde gücümüzdeyiz. Ülkemizin mutluluk ve huzuru için çalışıyoruz. 6 ay da bir çırpıda geçecektir. Son zamanların en hızlı geçen 6 ayı olacaktır.” dedi.

4- Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Şahin, Çanakkale 18 Mart Üniversitesinde Türkiye’nin en büyük kreşinin temelinin açılışında yaptığı konuşmada, ilk ve orta öğretimde 2,6 milyar lira şartlı destek dağıtıp 2 milyon çocuğa ulaştıklarını hatırlatarak, “Bugün temel eğitimdeki yüzde 98,5’lik oran bu şekilde yakalandı. Şimdi temel eğitimdeki başarıyı okul öncesine taşımak istiyoruz. Çünkü biz biliyoruz ki artık akademik dünya da bunu söylüyor; doğuştan itibaren çocuklarımızın kişiliği, karakteri o yaş grubunda oluşuyor. Biz kreşlerin ve okul öncesi eğitimin destekleneceği, şartlı nakitlerin okul öncesi eğitime de verileceği bir dönemi başlatıyoruz. Milli Eğitim Bakanımız da bunu açıklayacak. Ama biz kararı verdik.” dedi. 68

5- Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik gazetecilerle yaptığı sohbet toplantısında, AK Partinin önümüzdeki günlerde çok önemli bir sürece gireceğini belirterek, “Eylül’de kongre, ardından da yerel seçimler geliyor. Sayın Başbakan partinin kadrosunu yeniden dizayn ederek, Cumhurbaşkanlığı seçimlerine kafası rahat bir şekilde yürüyecektir. Taşları yerli yerine oturtacağına eminim.” dedi.

6- Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Uluslararası Hukukçular Birliği Konya Buluşması Toplantısı’nda yaptığı konuşmada, Suriye ordusunun Halep’i havadan ve karadan bombalaması ile ilgili olarak, “Bir yönetimin kendi şehrini böylesine tahrip etmesi, Suriye’de zulmün nereye vardığının işaretidir. Bu zulmü, bu bombardımanı durdurmak için ne yapılacaksa elimizden geleni yapacağız.” dedi.

7- Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, Ankara’ya Su Götürme Projesi ikinci etap çalışmasının yürütüldüğü Bolu’nun Gerede ilçesindeki Ümitköy şantiyesinde incelemelerde bulunarak gazetecilerin sorularını cevapladı. Ankara’nın suyuyla ilgili ortaya atılan iddiaların spekülasyondan ibaret olduğunu belirten Bakan Eroğlu, “Ankara’nın suyu tertemiz, herhangi bir problem yok.” dedi.

8- SP Genel Başkanı Mustafa Kamalak, Genel Merkezde düzenlediği basın toplantısında yaptığı konuşmada, “İktidar sizin kardeşinizdir deniyor. Kardeş olduğumuz doğrudur ama aramızda sayılamayacak kadar fark var.” dedi.

9- Londra Olimpiyat Oyunları’nda A Milli Kadın Basketbol Takımımız, A Grubu’nda Angola’yı 72-50 yendi.

10- Dünya İşitme Engelliler Futbol Şampiyonası final maçında Türkiye, Mısır’ı 1-0 yenerek dünya şampiyonu oldu.

11- Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad, ülkenin en büyük şehri olan Halep’e saldırı emri verdi. Özgür Suriye Ordusu’nun elinde bulunan ticaret şehri Halep’i ele geçirmek için harekete geçen askerler operasyon başlattı. Çatışmalarda 200’e yakın asker, muhalif ve sivilin hayatını kaybettiği bildirildi.Suriye’nin Minsk Büyükelçisi Faruk Taha, muhaliflerin saflarına katıldı.69

Öte yandan Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, Suriye’de yeni bir trajedinin yaşanmak üzere olduğunu açıkladı. Yaşananlara yönelik Batı’yı da eleştiren Lavrov, “Maalesef Batılı meslektaşlarımız farklı şekilde davranmayı seçiyorlar. Suriye’ye komşu bazı ülkelerle birlikte, Suriye rejimine karşı olan mücadeleye destek veriyorlar. Bunun bedeli ise daha fazla kan oluyor.” dedi. 70

29 TEMMUZ 2012

1- Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Vakıf Üniversiteleri Birliği Başkanı Rıfat Sarıcaoğlu’nu Çankaya Köşkünde kabul etti. Sarıcaoğlu görüşmeden sonra yaptığı açıklamada, barajı geçemeyenlerin oranının yüzde 15’ten yüzde 51’e çıkmasının sadece vakıf değil, devlet üniversiteleri için de problem oluşturacağına dikkat çekerek, bu sebeple bir çözüm bulunması amacıyla taleplerini Cumhurbaşkanı Gül’e ilettiklerini söyledi.

2- CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Hürriyet gazetesine Suriye konusunda değerlendirmelerde bulundu. Kılıçdaroğlu, Kürt sorununun süratle uluslararası boyut kazandığını belirterek, “Türkiye’yi, Suriye’ye sokacak zemin hazırlanıyor. Bunun için de PKK kullanılıyor. Bütün bu gelişmeler olurken MİT var, Genelkurmay var, onlar ne yapıyor?” dedi.

3- Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu Kanal 7 televizyonunda katıldığı bir programda, Suriye konusundaki soruları cevapladı. Suriye’nin kuzeyinde tamamen PKK hakimmiş gibi gösterildiğini söyleyen Bakan Davutoğlu, “PKK tek bir yerde bile hakim olsa, küçük bir köyde bile, biz onu risk unsuru olarak görürüz, çünkü bu bir terör unsurudur. Bunu önemsizleştirmek için söylemiyorum. Ama Kuzey Suriye diye sanki böyle bir kuşak var ve böyle bir harita uyandırılmaya çalışılıyor.” dedi.

4- Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan düzenlediği basın toplantısında, Güney Kore ile 1 Ağustos’ta Ankara’da Serbest Ticaret Anlaşması (STA) imzalanacağını belirterek, Türkiye’nin Uzakdoğu’daki ilk Serbest Ticaret Anlaşması olacak bu anlaşma ile ihracatçıların Kore pazarında AB ve ABD’li ihracatçılara ait okullarda rekabet etme imkanına kavuşacağını söyledi.

5- Yıldız Milli Basketbol Takımımız, Litvanya’da düzenlenen 2012 Yıldız Erkekler Avrupa Şampiyonası’nın finalinde Fransa’yı 61-66’lık skorla yenerek altın madalya kazandı.

6- BM, Suriye’nin Halep kentinden son iki günde 200 bin kişinin ayrıldığını duyurdu.

ABD Savunma Bakanı Leon Panetta ise Suriye’nin Halep şehrindeki saldırıları değerlendiren açıklamasında, “Böylesi trajik saldırılarda bulunmayı 71

sürdürürlerse, bu Esad’ın tabutuna çiviyi çakacaktır” dedi. Panetta, Suriye’nin kimyasal silahlarının yanlış ellere düşmemesi için çalışmalarının süreceğini de belirtti.

Öte yandan Suriye Dışişleri Bakanı Velid El Muallim, İran’ın başkenti Tahran’da Dışişleri Bakanı Ali Ekber Salihi ile görüştü. Muallim, görüşmenin ardından düzenlenen ortak basın toplantısında, Suriye’deki muhaliflerin arkasında İsrail ve Körfez ülkelerinin olduğunu öne sürdü. Salihi ise, Esad yönetimine reformlar konusunda fırsat verilmesi gerektiğini ifade ederek Suriye’de yönetim değişikliğinin hayal olduğunu söyledi.

Ayrıca, Suriye Ulusal Konseyi (SUK), gelecek hafta Kahire’de düzenlenecek toplantıda görüşülmek üzere geçiş hükümeti üzerinde çalıştıklarını açıkladı. SUK Başkanı Abdulbasit Seyda da geçiş hükümeti taslağını Suriye’de mücadele eden bütün muhalif gruplarla tartıştıklarını ifade etti.72

30 TEMMUZ 2012

1-Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, İstanbul’da Tarabya Köşkünde, YÖK Başkanı Prof. Dr. Gökhan Çetinsaya ve ÖSYM Başkanı Prof. Dr. Ali Demir’i kabul etti. Cumhurbaşkanı Gül görüşmede, bir taraftan yeni üniversite açılmasına, kontenjanların artırılmasına izin verilirken diğer taraftan baraj sınırlamasıyla adayları bekletmenin rasyonel olmayacağını belirterek, adayların ve üniversitelerin mağdur olmayacağı yeni bir düzenleme yapılmasını istedi.

2- Başbakanlıktan yapılan yazılı açıklamaya göre, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, ABD Başkanı Barack Obama’yı telefonla aradı. Görüşmede, Beşar Esad’ın yönetimden ayrılması ve Suriye halkının meşru taleplerinin karşılanması da dahil olmak üzere, Suriye’deki siyasi geçiş sürecini hızlandırmaya yönelik çabaların koordinasyonu ele alındı. Bu kapsamda iki ülke yetkililerinin yakın temas halinde olması kararlaştırıldı.

3- Bakanlar Kurulu, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında toplandı. Toplantıda, Suriye konusu değerlendirildi.

Milli Savunma Bakanı İsmet Yılmaz, Suriye tarafından düşürülen Türk uçağının enkaz çalışmaları hakkında bilgi sundu.

Başbakan Yardımcısı Arınç toplantının ardından yaptığı açıklamada, enkazdan 9 hayati parçanın çıkarıldığını ve bunlar üzerinde teknik incelemenin yapıldığını söyledi.

4- CHP Merkez Yönetim Kurulu (MYK) açıklandı. Adnan Keskin Genel Başkan Yardımcısı olurken, parti sözcülüğüne Haluk Koç getirildi.

5-Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, bazı gazetelerin Ankara temsilcileriyle bir araya geldi. Ortaya atılan “Kuzey Suriye” kavramını eleştiren Bakan Davutoğlu, “Biraz coğrafya bilen bilir ki; Kamışlı’dan Lazkiye’ye kadar olan kuşak tek bir etnisiteden oluşmaz. Dışişleri’nden MİT’ten, Harita Komutanlığından bütün haritaları getirttim. Bizdeki verilerle basına yansıyanlar farklı. Kaostan yararlanarak ‘defakto’ otoritelerin oluşması hâlinde Suriye’nin birliği yok olacak. Sünniler, Dürziler, Kürtler başka yerde oluşursa, bu durum Suriye’yi Lübnanlaştırır. Irak’ta bile bunun acısını yakından çekiyoruz. Herhangi bir taraf tek başına ‘ben burada özerkliğimi ilan ettim’ diyemez. Halep’te ve etrafta kamu düzeni sağlanamazsa, Türkiye de kendini güvende hissetmez ve her türlü tedbiri alır. Suriye’de ‘Kandilvari’ bir yapı söz konusu olamaz.” dedi. 73

Öte yandan Burma’daki katliam nedeniyle Bangladeş’e kaçan Arakanlı Müslümanların temsilcisi Muhammed Yunus, Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu ile görüştü. Yunus’un görüşmede, Bakan Davutoğlu’na bölgedeki durumu anlattığı ve Rohingya Müslümanlarının gördüğü baskı ve kısıtlamanın devam ettiğini söylediği bildirildi.

6- Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan, bakanlığında düzenlediği yeni tevsik sistemiyle ilgili basın toplantısında, yeni teşvik sistemi için mevzuatta hiçbir değişiklik olmayacağını belirterek, yaptıkları çalışmanın ise bugün itibarıyla başlatıldığını söyledi. Gazetecilerin sorularını da cevaplayan Bakan Çağlayan, teşvik paketinden yararlanma oranının yeterli olup olmadığına ilişkin bir soruya, paketin açıklandığı 19 Haziran’dan bugüne kadar geçen sürede başvuru oranlarının önemli seviyelere geldiğini ifade etti.

7- Fransız yönetmen, yazar, fotoğrafçı Chris Marker yaşamını yitirdi.

8- Temaslarda bulunmak üzere İstanbul’a gelen ABD’nin Avrupa ve Asya İşlerinden sorumlu Bakan Yardımcısı Philip Gordon, bir grup gazeteciye yaptığı açıklamada, Suriye’nin kuzeyinde otonom bir yapıyla karşı olduklarını belirterek, “Hem Suriye’deki Kürt gruplarla hem de Türkiye’deki muhataplarımıza açık ve net bir şekilde bir otonom ya da ayrılıkçı yapıyı desteklemediğimizi söyledik. Böyle bir girişim, Suriye’yi kaygan bir zemine götürür.” dedi.

9- ABD Savunma Bakanı Leon Panetta, Orta Doğu turunun ilk durağı olan Tunus’ta CNN televizyonuna verdiği röportajda, Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad’ın iktidardan çekilmesinin ardından Suriye ordusunun kontrolü ele alması gerektiğini söyledi. Panetta, “Bence Esad gittikten sonra ki gidecek, ülkede istikrarı sağlamak çok önemli. Bunu yapmanın yolu da demokratik bir hükümete geçişi sağlayabilmeleri umuduyla ordunun, polisin, güvenlik güçlerinin olabildiğince etkili olması.” dedi.

Öte yandan Fransa, BM Güvenlik Konseyini “Suriye” konusunu görüşmeye çağırdı. Fransa Dışişleri Bakanı Laurent Fabius, Esad’ın bir infazcı olduğunu belirterek, ülkedeki katliamın sona erdirilmesi gerektiğini belirtti. 74

10- Filistin Devlet Başkanı Mahmut Abbas, El Fetih ve Hamas arasında kurulması düşünülen ulusal uzlaşı hükümeti konusunda “Batı Şeria’da ve Gazze’de seçim olmadan Hamas’la bir birleşme olmayacak, bu konuda anlaştık.” dedi. Abbas ayrıca, eski İsrail Başbakanı Ehud Olmert ile barış yol haritası üzerinde anlaştıklarını belirterek “Bu haritada yeni Yahudi yerleşim inşaatları duracaktı. Netanyahu’nun başa gelmesiyle bu haritayı yok saydı.” dedi.

Abbas ayrıca, zehirlendiği iddia edilen eski lider Yaser Arafat’ın mezarının da komisyon kararına bağlı olarak açılacağını söyledi.

11- Hindistan’ın başkenti Yeni Delhi’den kalkan ve ülkenin güneyindeki Chenna kentine giden bir yolcu treninin vagonunda çıkan yangın sonucu, 32 kişinin öldüğü, 25 kişinin de yaralandığı bildirildi. 75

31 TEMMUZ 2012

1- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan “Ulusa Sesleniş” konuşmasında, Suriye’nin kuzeyinde PKK-PYD öncülüğünde bir ‘oldubittiye’ izin vermeyeceklerini vurgulayarak, “Kanlı Esad rejiminin, bölgenin istikrar, barış ve huzurunu hedef alacak şekilde, giderayak birtakım provokasyonlara girişmesini asla ve asla kabullenmeyiz. Esad rejiminin on yıllar boyunca zulmettiği, kimliklerini bile tanımadığı kesimleri bugün ateşe sürüklemesi karşısında herkes dikkatli ve sağduyulu olmalıdır.” uyarısında bulundu.

Myanmar’ın Arakan bölgesinde yaşanan insanlık dramı karşısında sessiz kalmayacaklarını vurgulayan Başbakan Erdoğan, “Arakan’da, Müslümanların kadın çoluk çocuk demeden, tehcir edilmelerine uluslararası toplum seyirci kalmamalıdır.” dedi.

2- Milli Eğitim Bakanı Ömer Dinçer, Başkent Öğretmenevinde eğitim muhabirleriyle bir araya geldi. Yemeğin ardından gazetecilerin sorularını cevaplayan Bakan Dinçer, üniversite giriş sınavlarındaki baraj puanlarıyla ilgili tartışmalara ilişkin açıklamalarda bulundu. Baraj puanlarının düşürülmesini çoğunlukla vakıf üniversitelerinin istediğini kaydederek, “Genel kanaatim; bir süreç tanımlanmışken, oyunun kuralları tanımlandıktan sonra, oyunun bir yerinde kuralları değiştirmek doğru bir şey değil. Taban puanı düşürülecekse de şahsi kanaatim; onun gelecek yıl düşürülmesi daha doğru olacaktır.” dedi.

3- Milli Savunma Bakanı İsmet Yılmaz, MHP Hatay Milletvekili Adnan Şefik Çirkin’in yazılı soru önergesine verdiği cevapta, “Kamuoyunca yakından takip edilmekte olan önemli davalar kapsamında, yargılama süreci devam eden 207’si tutuklu toplam 404 muvazzaf personel bulunmaktadır.” dedi.

4- Sağlık Bakanı Recep Akdağ, Gazi Üniversitesinde gazetecilere yaptığı açıklamada, ambalajlı su denetimlerine ilişkin halk sağlığı laboratuarlarının 81 ilde yaptığı çalışmaların muhtemelen cuma gününe kadar sonuçlanacağını, problem görülen satış noktaları ile o satış noktalarına ait markaları Sağlık Bakanlığının internet sitesinden duyuracaklarını söyledi.

5- Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez, Ankara’nın Gölbaşı ilçesinde basın mensuplarıyla iftarda bir araya geldi. Görmez, Diyanet’in kilise gibi dini kutsal bir otoritesi olmadığını belirterek “Hiçbir kişiyi ve toplumu dinin dışına itme hakkı da yoktur. Kendisini İslam’ın içinde görerek inancını yaşamak 76

isteyen herkes muhteremdir. Basın bizi eleştirebilir, çünkü Diyanet İşleri Başkanlığı kilise değildir. Diyanet’i eleştirmek günah değildir.” dedi.

6- Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) 2012 Haziran ayına ilişkin dış ticaret verilerini açıklandı. Buna göre, bu yılın haziran ayında, geçen yılın aynı ayına göre ihracat yüzde 16,9 artarak 13 milyar 266 milyon dolar, ithalat yüzde 5,4 azalarak 20 milyar 441 milyon dolar olarak gerçekleşti. Dış ticaret açığı bu dönemde 10 milyar 255 milyon dolardan, 7 milyar 176 milyon dolara geriledi.

Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan konuya ilişkin yaptığı açıklamada, veriler ışığında dış ticaret açığında iyileşmenin devam ettiğini ve 100 milyar doların altına indiğini söyleyerek, “Yıllık ihracatımız 143,7 milyar dolara, ithalatımız 238 milyar dolara ulaştı. Dış ticaret açığımız 94,5 milyar dolara geriledi. Enerji hariç dış ticaret açığımız 43,1 milyar dolar. Bu, 2011 Ocak ayından sonra 17 ayın en iyi seviyesi.” dedi.

7- Beyaz Saraydan yapılan açıklamada, ABD Başkanı Barack Obama ile Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın telefonla görüştüğü bildirildi. Görüşmede, “Başkan Obama ve Başbakan Erdoğan, Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad’ın iktidarı terk etmesini içerecek ve Suriye halkının meşru taleplerine yanıt verecek bir siyasi dönüşümü hızlandırmaya dönük çabaları koordine etmek amacıyla bir telefon görüşmesi yaptı.” denildi.

8- ABD Dışişleri Bakanlığınca yayımlanan 2011 Terör Raporu’nun Türkiye kısmında, PKK terör örgütünün amaç ve faaliyetlerine geniş yer verildi. Raporda, terörün tanımının sadece Türk vatandaşları ya da Türkiye Cumhuriyeti devletini hedefleyen bir suç olarak ‘dar’ şekilde yapılmasının operasyonel ve hukuki işbirliğine yönelik endişeler doğurduğu kaydedildi.

A PHP Error was encountered

Severity: Notice

Message: Undefined index: query

Filename: libraries/Functions.php(679) : eval()'d code

Line Number: 106