19.6.2012
×

Hakkında

Künye

İletişim

                                                                                                   1 HAZİRAN 2012
1- Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, İstanbul Sanayi Odasının (İSO) 60. kuruluş yılı nedeniyle düzenlenen törende yaptığı konuşmada, “Bir noksanımız var; o da dış açıkla, cari açıkla ilgili. Türkiye’nin ihracatı çok büyük bir oranda ithalata bağlı, dolayısıyla bu noksanlıklarımızı görmemiz lazım ki gelecekte başka sıkıntılara düşmeyelim. Bunun tedbirlerini almamız lazım. Memnuniyetle görüyorum ki hükümetimiz bunun tedbirlerini alıcı adımları yeni teşvik yasası ile yaptı ve ilk defa bir teşvik yasası daha düzgün çıktı. Daha önce iller arasında yarış olurdu. Böyle bir yarış neticesinde çıkan teşvik yasaları da hiçbir işe yaramazdı. Ümit ederim ki ilk defa bu yasa işe yarayacaktır.” dedi.
2- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, İstanbul Kongre Merkezinde düzenlenen 2. İstanbul Somali Konferansı’nda yaptığı konuşmada, anlaşmalar gereği Somali’de geçiş döneminin ağustos ayında son bulması ve yeni bir dönemin başlaması gerektiğini hatırlatarak “Yeni dönemin kilometre taşları; kurucu Meclis üyelerinin seçimi, anayasanın kabulü, Parlamentonun seçilmesi, Cumhurbaşkanı ve Başbakanın seçimi olacaktır. Ağustos ayından itibaren inşallah artık Somali’nin geleceğini Somali halkı belirleyecektir.” dedi.
Başbakan Erdoğan Konferansın ardından, BM Genel Sekreteri Ban Ki-moon, Somali Cumhurbaşkanı Şeyh Ahmet Şerif, Uganda Cumhurbaşkanı Yoweri K. Museveni, Cibuti Cumhurbaşkanı İsmail Ömer Guelleh, Kenya Başbakanı Raila Odinga, Afrika Birliği Komisyonu Başkanı Jean Ping ve konferansa katılan heyet başkanları ile bir araya geldi.
             3- Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, Şanlıurfa’da Balıklıgöl Devlet Hastanesi bünyesinde kurulan bazı birimleri hizmete açtı. Burada memur maaşlarıyla ilgili açıklama yapan Bakan Çelik, 4+4’lük zammın enflasyonun üzerinde bir artış olduğunu belirterek, “Maaşların dünyada kesildiği, dondurulduğu ya da düşürüldüğü bir süreçte bunlar gerçekleştiriliyor.” dedi.
      4- Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan, Türkiye İhracatçılar Meclisinin (TİM) Mayıs ayı ihracat rakamlarının açıklandığı basın toplantısında, dünyanın ekonomik kriz içinde boğuştuğu, Avrupa ekonomilerinde hala 10 gün sonrasının ne olacağının belli olmadığı, ülkelerin gelecekle ilgili plan ve projelerinin netleşemediği bir ortamda, Türkiye’nin ekonomik gelişme ve büyümesini sürdürdüğünü ifade etti. 
Bakan Çağlayan ayrıca, Türkiye İstatistik Kurumunun (TÜİK) rakamları açıklandığı zaman Mayıs ayı ihracatının 11,8 milyar dolar yerine belki de 12,5 milyar doları geçeceğini söyledi.
5- Milli Eğitim Bakanı Ömer Dinçer çeşitli temaslarda bulunmak üzere gittiği Ardahan’da, Vali Mustafa Tekmen’i ziyaret ederek, çalışmalarla ilgili bilgi aldı. Bakan Dinçer bir gazetecinin ‘öğretmen atamalarına’ ilişkin sorusunu “Hükümete, Maliyle Bakanlığına talebimizi ulaştırdık. Biliyorsunuz önce kadro kanunu çıkarılması gerekiyor. Kanun çıkarıldıktan sonra bakanlık olarak süreci başlatacağız. Ağustos ayına yetiştirebileceğimizi ümit ediyorum.” şeklinde yanıtladı.
6- BDP Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, Diyarbakır’ın Kayapınar ilçesinde düzenlenen 2. Ekoloji ve Yerel Yönetimler Konferansı’na katıldı. Gazetecilerin Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığınca aralarında kendisinin de bulunduğu 6'sı BDP'li 2'si bağımsız 8 milletvekili ile ilgili ''terör örgütü KCK üyesi olmak'' suçlamasıyla dokunulmazlıklarının kaldırılması için fezleke vermesi ile ilgili sorularını yanıtlayan. Demirtaş, “Bizim açımızdan hiçbir hukuki değeri olmayan ve hukuki bir metin olmaktan öte siyasi bir metindir. Önceki fezlekeler ve tutuklamalar gibi tümüyle siyasidir.”dedi.  
7- Türkiye İhracatçılar Meclisi Başkanı Mehmet Büyükekşi, Antalya’da Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan'ın da katıldığı toplantıda, Mayıs ayı ihracat rakamlarını açıkladı. Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) verilerine göre, Mayıs ayı ihracatı geçen yılın aynı ayına göre yüzde 7,3 artışla 11 milyar 816 milyon 419 bin dolar oldu. Yılın ilk 5 ayında ise ihracat yüzde 10,31 artışla 59 milyar 833 milyon dolara yükseldi. Son 12 aylık ihracat ise 140 milyar doları geride bıraktı. 
8- Erkek Voleybol Milli Takımımız Avrupa ligi B Grubu 2. kademe ilk maçında Avusturya milli takımına 3-1’lik skorla yenildi.
9- Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç ve beraberindeki Türkiye’nin Tiflis Büyükelçisi Levent Murat Burhan, AA Yönetim Kurulu Başkanı ve Genel Müdürü Kemal Öztürk, TRT Genel Müdürü İbrahim Şahin, Tunceli Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Durmuş Boztuğ ve diğer ilgililer, Gürcistan’da Uluslararası Karadeniz Üniversitesini ziyaret etti.
Başbakan Yardımcısı Arınç, Türkiye ile Gürcistan'ın komşu iki dost ülke olduğunu belirterek, Türk ve Gürcü halklarının ebedi kardeşliğinin yeniden canlandırılması gerektiğini söyledi.
Uluslararası Karadeniz Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Şevket Ercan Tunç, Türk Gürcü ilişkilerine ve eğitim kurumlarına verdiği destekten dolayı Başbakan Yardımcısı Arınç'a fahri doktora unvanı verdiklerini açıkladı.
10- Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez, 4. Semavi ve Evrensel Dinler Kongresi’ne katılmak üzere gittiği Kazakistan’ın başkenti Astana’da Türk gazetecilerin sorularını yanıtladı. Görmez, farklı dinler arasındaki diyalog çalışmasını önemsediğini ancak bunun yanlış ifade edildiğini belirterek, “Dinler arası diyalog olmaz, din adamları arasında diyalog olur. Yani iki farklı dinden din adamı oturup örneğin çevre ile ilgili, savaşlarla ilgili bir konuyu konuşabilir, bu bir diyalogdur.” dedi.
      11- Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin Almanya Başbakanı Angela Merkel’i başkent Berlin'de ziyaret etti. Merkel görüşmeden sonra düzenlenen ortak basın toplantısında, Putin ile Suriye'deki durumu ele aldıklarını belirterek, bu konudaki değerlendirmelerin benzer olduğunu, hiç kimsenin bu ülkede bir iç savaşın yaşanmasını istemediğini ifade etti.
Putin de bir gazetecinin, “Rusya’nın Suriye'nin tek müttefiki olarak görüldüğü” şeklindeki yorumuna karşılık, Rusya'nın herhangi bir ülkeye tek taraflı olarak destek vermediğini, her şeyi diğer ülkelerle görüşerek değerlendirdiğini belirterek, Suriye konusundaki diplomatik çabalarının başarısız olacağını düşünmek istemediğini, şiddetin önlenebilmesi için Kofi Annan’ın barış planının desteklenmesi gerektiğini kaydetti.
2 HAZİRAN 2012
1- TBMM Başkanı Cemil Çiçek, Turgut Özal Düşünce ve Hamle Derneği tarafından düzenlenen “2011 Yılı Turgut Özal Ödülleri Töreni’nde, “Özal elbette bu ülkenin başbakanı, cumhurbaşkanı oldu ama burada bulunan birçoğumuz bakımından onun ötesinde, bizim genel başkanımız, başbakanımız, cumhurbaşkanımız, birçoğumuzun ağabeyiydi. Birçoğumuzun siyasette öğretmeni oldu. Ben şahsım adına, bugün siyasette neye sahipsem, neyi söylüyorsam, büyük ölçüde ona borçlu olduğumu ifade etmek isterim.” dedi.
2- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan partisinin il kongresi ve bir dizi açılışlar için gittiği Diyarbakır’da yaptığı açıklamada “İkisinin ortak noktası şurası; CHP Kürt meselesinin kaynağı, BDP de istismarcısı. CHP nasıl olsa sık sık kurultay yapıyor. Bir kurultay daha yapsın ve BDP ile birleşsin. Nasıl olsa BDP, bu coğrafyanın CHP'si olmak için uğraşıyor. Birleşsinler, ikisi de özlerine dönsün.” dedi.
3- Başbakan Yardımcısı Beşir Atalay, TBMM Milli Savunma Komisyonu Başkanı Oğuz Kağan Köksal’la Kırıkkale’de incelemelerde bulundu. Atalay, gazetecilerin anayasa çalışmalarıyla ilgili sorusu üzerine, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın bu konuyla ilgili özel ekip kurduğunu belirterek “Toplantılara 4 bakan arkadaşımızla birlikte katılıyoruz. Partimizin anayasa ile ilgili politikasını çok dikkatli bir şekilde yürütüyoruz. Anayasa konusunda asla masadan kalkmayacağız, bu konuda hiçbir mazeret beyan etmeyeceğiz. Bu sivil anayasanın yapılması için parti olarak kararlıyız.” dedi.
4- Sağlık Bakanı Recep Akdağ, ABD ziyareti öncesinde Atatürk Havalimanında kürtajla ilgili açıklamalarda bulundu. Bakan Akdağ "Nasıl ki o anne tertemiz ve masumsa o annenin karnındaki bebek de tertemiz ve masumdur. Meseleyi çarpıtanların konunun bu tarafını bir kere daha düşünmeleri gerekir. Konuyu çarpıtarak tartışan muhalefet milletvekillerine, hukukçulara, medya mensuplarına açıkça sesleniyorum: Tecavüze uğramış bir kadının annenin çocuğunu alsanız da o annenin mağduriyetini ortadan kaldıramazsınız. Gelin tecavüzcüye verilen cezaları ağırlaştıralım. Bir tecavüzcüye en ağır ceza ne verilebilir? Müebbet. Gelin bunu tartışalım." dedi.
5- AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Bülent Gedikli, Ekonomi muhabirleri ile buluşmasında, ekonomi yönetimi olarak proaktif davrandıklarını ve Avrupa'daki gelişmeleri önceden öngördüklerini söyledi. Gedikli, Avrupa'daki krizin sermaye akışında sıkıntı oluşturup oluşturmayacağına ilişkin endişeler olduğuna işaret ederek, konuyu çok iyi analiz ettiklerini vurguladı.
6- İstanbul’da Yenikapı Arkeolojik Kazı Alanı’nda incelemelerde bulunan BM Genel Sekreteri Ban Ki-Moon yaptığı açıklamada “Umuyorum ki Türkiye ve BM’nin bütün halkların insan haklarına katkıda bulunma çabaları, işbirliğimizi daha iyi noktaya taşıyacaktır. Somali toplantısı ve Medeniyetler İttifakı toplantısının ardından burayı da gezme imkânı buldum. Siyaset, ekonomi, tarih, teknoloji gibi her konuya değindik. Türk hükümetine ve özellikle Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’e ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’a açtıkları yeni ufuklar sebebiyle teşekkürlerimi iletmek istiyorum.” dedi.
7- Irak Cumhurbaşkanı Yardımcısı Tarık El Haşimî, ‘Küreselden Yerele Türkiye Grubu’ tarafından İstanbul’da düzenlenen “Orta Doğu’da Son Gelişmeler ve Irak” konulu konferansta “Suriye ve Irak, komşu oldukları için birbirlerine etkileri var. Suriye ve Irak’taki olaylar zulüm oldukları için birbirine benziyor. Suriye’deki ölümlere sessiz kalırsak, Orta Doğu’da asla bir değişim olmaz. Suriyelilerin iradesine saygı göstermek lazım.” dedi.
8- Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ çeşitli temaslarda bulunmak üzere gittiği Karadağ’ın başkenti Podgoritsa’da, özel yetkili mahkemelere ilişkin bir soru üzerine “Bu mahkemeler esasında Türkiye’de olmaması gereken mahkemeler ama ihtiyaç sebebiyle kurulmuş bulunan mahkemelerdir. İhtiyaç ortadan kalktığında da bu mahkemelere ilişkin düzenlemeler yapılabilir yahut da daraltma gerektiği zaman o da yapılabilir. Ama bu konularla alakalı Türkiye uzun zamandan beri zaten tartışmalarını yapıyor, henüz ortaya çıkmış bir şey yok. Ama bir çalışmanın devam ettiği herkes tarafından biliniyor.” dedi.
             3 HAZİRAN 2012
1- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan partisinin Şanlıurfa İl Kongresi’nde yaptığı konuşmada, “Şanlıurfa da, Kırıkkale de AK Parti'ye ‘Terör meselesini, Kürt meselesini çöz’ diyor. ‘Akan kanı durdur’ diye yetki vermiş. Bütün illerimizde bu manzara var. Biz bu meseleyi çözmeye çalıştıkça birileri de ısrarla çözülmemesi için gayret sarf ediyor. Biz hem Kırıkkale'ye gelen şehidimin annesinin, hem dağdaki oğlu gelsin diye bekleyen annenin içi rahatlasın diye mücadele ettikçe birileri çıkıyor kanı, şiddeti, ölmeyi ve öldürmeyi teşvik ediyor.” dedi.
2- CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu CHP İzmir İl Başkanlığı 34. Olağan İl Kongresi'nde yaptığı konuşmada, CHP'li belediye başkanlarının baskı altında olduğunu ileri sürerek, yolsuzluk davası sebebiyle sıkıntılı günler geçiren İzmir Büyükşehir Belediyesinin bütün uygulamalarının altına imza attığını ifade etti.
3- Avrupa Birliği Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış, Kanal 7 televizyonunda katıldığı bir programda yaptığı açıklamada, Uludere olayı konusunda devlet adına özür dilendiğini ve tazminat ödendiğini belirterek, “Bu konuyu temcit pilavı gibi ısıtıp ısıtıp gündeme getirmenin bir anlamı yok, biz o yaraları sarmak için uğraşıyoruz.” dedi.
4- Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Konya'da partisinin İl Danışma Toplantısı'nda yaptığı konuşmada, “Bizim hiçbir ülkenin yapısı ile siyasi rejimiyle şu ana kadar bir meselemiz olmadı. Kimseye üst bir dille demokrasi ihracı içinde de olmadık.” dedi. BM Genel Sekreteri Ban Ki-Moon'un Türkiye'ye geldiğini hatırlatan Bakan Davutoğlu “BM'nin tüm bölgesel kurumları İstanbul'da birleşecek ve İstanbul, Viyana, Cenevre, Nairobi gibi bir BM şehri haline gelecek.” dedi.
5- Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan, Türkiye İşadamları ve Sanayiciler Konfederasyonunun (TUSKON) düzenlediği gecede, Türkçe Olimpiyatları'na katılan öğrencilerle bir araya geldi. Bakan Çağlayan, gittiği her ülkede Türk okullarını gezdiğini vurgulayarak, “Hepsi ile gurur duydum. Oralarda ay-yıldızlı bayrağımızı görmekten çok mutlu oldum. Hangi makamda olursam olayım, ömrüm boyunca bu işe hizmet edeceğim.” dedi.
6- MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, Mersin’in Erdemli Belediyesince bu yıl 24’üncüsü düzenlenen “Türkmen Şöleni”nde yaptığı konuşmada, AK Parti döneminde bölücülük ve terör sorununun içinden çıkılmaz bir hal aldığını belirterek “Başbakan Erdoğan’ın yanlış politikaları, küresel güçlerin dayatmalarıyla girdiği engebeli yol, milletimizi meçhule doğru götürmektedir.” dedi.
7- BDP Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, TRT’de ‘Politik Açılım’ programında soruları cevapladı. Uludere katliamı için “Ben, Sayın Başbakanın ve hiçbir siyasi liderin böylesi bir durumda sivilleri bombalayıp öldürme emrini doğrudan ve bile bile vereceğini asla düşünmedim.” Diyen Demirtaş, ancak hukuki ve siyasi olarak sorumluluğun hükümette olduğunu söyledi.
8- Saadet Partisi Genel Başkanı Mustafa Kamalak, Balıkesir Merkez İlçe Divan Kurulu Toplantısı’nda yaptığı konuşmada, “Zina serbest, kürtajı yasaklıyorlar. Asıl sebep zinadır. İçki serbest, sarhoş olmak yasak. Ortada bir terslik yok mu? Sebebe bakmıyorlar, sonucu yasaklıyorlar.” dedi.
9- BBP Genel Başkanı Mustafa Destici Genel Merkez’de yaptığı konuşmada, terör meselesinin en geç bir yıl içinde çözülebileceğini, bunun için herkesin bir araya gelerek ortak bir projeyi hayata geçirmesi gerektiğini belirterek, “Bu projeyi tek yumruk gibi uygulayacağız. Kimse siyaset yapmayacak. Herkes milletin menfaatlerini, kendisinin ve partisinin menfaatlerinin önüne koyacak.” dedi.
10- 28 Şubat soruşturması kapsamında, Ankara 12. Ağır Ceza Mahkemesi’ne çıkarılan emekli Orgeneral Teoman Koman ve Korgeneral Kamuran Orhon tutuklandı.
             11- 2. İstanbul Somali Konferansı için İstanbul’da bulunan Uganda Cumhurbaşkanı Yoweri Museveni, Zaman gazetesinin sorularını cevapladı. Türk şirketlerinin kara kıtada yapacakları daha çok işleri olduğunu belirten Museveni, “Ürünlerinizi alacak 40 milyon nüfusumuz var. 145 milyonluk Doğu Afrika Birliği ve 500 milyonluk Doğu ve Güney Afrika Birliğinin üyesiyiz.” dedi.
12- Karadağ'da Balkan Savaşı'nın ardından kapanan ve Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı (TİKA) tarafından yeniden yaptırılan Mehmet Fatih Medresesi, 100 yıl sonra ilk mezunlarını verdi. Medresenin ilk mezunları için düzenlenen diploma törenine Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ, Karadağ Başbakanı İgor Lukşiç, Karadağ Devlet Bakanı Rafet Husoviç ve çok sayıda davetli katıldı. Törende konuşma yapan Başbakan Yardımcısı Bozdağ, kendisi ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın da imam hatip lisesinden mezun olduğunu hatırlatarak, “Bu okullar başarı hikâyelerini her yerde başarıyla yazan okullardır. Ben burada da bu okulların ülkenin eğitimi, kültür ve sanayisine büyük katkı sağlayacağına yürekten inanıyorum.” dedi.
13- İngiltere’nin başkenti Londra’daki Türk işyeri, gazete, cami ve derneklere molotofkokteyli saldırılar düzenleyen 3 kadın, Woolwhich Mahkemesi’nce toplam 19 yıl hapis cezasına çarptırıldı.
14- BM Genel Sekreteri Ban Ki-moon, BM'den sonra dünyadaki en büyük uluslararası kuruluş olan İslam İşbirliği Teşkilatının (İTT) Suudi Arabistan’ın Cidde kentindeki merkezinde İİT Genel Sekreteri Ekmeleddin İhsanoğlu’nu ziyaret etti. Görüşme sonrası açıklama yapan İhsanoğlu, görüşmenin ana gündemini Suriye’nin oluşturduğunu belirterek “Ban Ki-moon yaptığımız resmi görüşmede, Suriye'deki durumun ilelebet böyle gitmesinin mümkün olmadığını müşahede ettiğini ve muhakkak bir çözüme kavuşturulması gerektiğini söyledi.” dedi.
15- Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad, Parlamentoda yaptığı konuşmada, Hula kasabasında önceki hafta yaşanan katliamla ilgili rejim güçlerini savundu. Katliamlarla ilgileri olmadığını ve ülkedeki rejim karşıtı ayaklanmanın “silahlı teröristlerin” işi olduğu iddiasını bir kez daha tekrarlayan Esad, “Katliamı kınıyorum. Böyle bir katliamı canavarlar bile yapmaz. Katliamla ilgili eğer üzülmezsek demek ki insan değiliz. Terörizme karşı koymaya devam edeceğiz.” dedi.
16- Nijerya’da yaklaşık 150 yolcu taşıyan bir uçak, ülkenin en büyük şehri Lagos’ta iki katlı bir binanın üstüne düştü. Öte yandan ülkenin kuzeyinde bir kilisenin önünde bomba yüklü aracın infilak etmesi sonucu 15 kişi hayatını kaybetti, 40 kişi de yaralandı.
17- Lübnan’ın ikinci büyük kenti Trablusşam’da, Suriye yönetimi yanlısı ve karşıtı bölgelerde çıkan çatışmalarda 12 kişi hayatını kaybetti, 50 kişi de yaralandı.
4 HAZİRAN 2012
1- CumhurbaşkanıAbdullah Gül, Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas ile İstanbul’da Tarabya Köşkünde bir araya geldi. Filistin'deki son durumun değerlendirildiği görüşmede, Suriye ve Mısır'daki gelişmelerle ilgili karşılıklı görüş alışverişinde bulunuldu.
             2- Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, Medya-İş Sendikası Genel Başkanı Gürsel Eser ve yönetim kurulu üyelerini kabul etti. Kabulde gazetecilerin CMK'nın 250'nci maddesiyle ilgili sorularını cevaplayan Başbakan Yardımcısı Arınç, "Bakanlar Kurulunda hazırlanan ve Meclise sevk edilen bir tasan var. Bu tasarının içinde buna ilişkin hükümler nedir, onu tam kesin olarak bilmiyorum. Ancak Adalet Komisyonunda görüşmeler tamamen bitmedi bildiğim kadarıyla. Onları takip ederseniz CMK 250 veya özel yetkili mahkemeler konusunda bir gelişme olup olmayacağını hep beraber siz de görürsünüz, ben de görürüm." dedi.
             3- Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ile Başbakan Tayyip Erdoğan’ın buluşmasını önemsediklerini, 2009 yılında terörün bitmesi, milli birlik ve kardeşliğin daha güçlü bir şekilde yeniden tesisi için "Milli Birlik ve Kardeşlik Projesi"ni başlattıklarını, Başbakan Erdoğan’ın o dönemde CHP, MHP ve DTP'nin genel başkanlarından ve Meclis dışındaki siyasi partilerin genel başkanlarından randevu talep ettiğini, bu talebin hem CHP hem de MHP tarafından reddedildiğini vurguladı.
             Bozdağ, "Bugün Kılıçdaroğlu’nun yönettiği CHP'nin bu konuyu konuşma aşamasına gelmiş olmasını önemsiyoruz. Bu, AK Partinin başlattığı projenin CHP’de de bir değişim ve dönüşüme neden olduğunun somut bir göstergesidir." dedi.
             4- Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, bu yıl 10'uncusu düzenlenen Türkçe Olimpiyatları’nın Konya Şöleni'ne katılmak için şehre gelen 75 öğrenci onuruna verilen yemekte, Türk milletinin tarihte iki büyük yürüyüş gerçekleştirdiğini, ilkinin 10-11. yüzyıldan başlayarak Horasan'dan hareket edip Anadolu’ya kadar gelen yürüyüş olduğunu belirterek, "İkinci büyük yürüyüş ise Osmanlı'nın son döneminden itibaren ortaya konulan varoluş yürüyüşüdür. Bundan 100 sene sonra yeni bir yürüyüş daha başlıyor. Bütün bu olimpiyat faaliyetleri, yeni yürüyüşün ayak sesleridir." dedi.
             5- Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Selçuk Ünal, Irak'ta Nuri el Maliki hükümetini düşürmek üzere 172 imzanın toplanmasına ilişkin yaptığı açıklamada,  "Buradaki siyasi krizin bir an önce Irak Anayasası çerçevesinde çözümlenmesini diliyoruz." dedi.
             6- Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan, 2. Ticaret Müşavirleri Konferansı’nın açılışında yaptığı konuşmada, 2002'de 3 milyar dolar olan ihracat rakamımın 10 yılda 45 kat arttığını söyledi. Bakan Çağlayan, Türkiye ekonomisi büyürken Avrupa ekonomisinin 10 gün sonra ne olacağını bilemeyecek durumda olduğunu belirterek, "Eğer Türkiye AB üyesi olsaydı AB geçen yıl yüzde 1,5 değil yüzde 1,8 büyürdü. Şimdi AB, Türkiye’ye muhtaç, Türkiye AB'ye değil." dedi.
             7- Diyanet İşleri Başkan Mehmet Görmez, Sakarya'nın Sapanca ilçesinde düzenlenen İl Müftüleri Semineri'nde yaptığı konuşmada, kürtaj gibi önemli bir konunun, çağın dayattığı ideolojik bir zeminde değil, insan, bilim, ahlâk ve hukuk zemininde müspet bir diyalog kurarak konuşulması gerektiğine dikkat çekti. Görmez, "Bilim adamları bize anne rahminde döllenme ile birlikte bir insanın oluştuğunu kesin olarak söyledikleri müddetçe, sadece İslam değil, bütün ilahi dinler, ahlâkî sistemler ve bütün hukuk sistemleri, bu biyolojik varlığın tıpkı doğmuş, dünyaya gelmiş, yetişmiş insan gibi yaşama hakkına sahip olduğunu söylemeye devam edeceklerdir.” dedi.
             8- Merkez Bankası Başkanı Erdem Başçı, finansal ve makroekonomik istikrar konulu konferansın açılışında yaptığı konuşmada, 2010 yılının sonlarından itibaren uygulanan esnek para politikası, BDDK'nın önlemleri ve mali disiplinin korunmasının TCMB'nin elini güçlendirdiğini, bu yılın sonunda da hem fiyat istikran hem de finansal istikrar açısından olumlu sonuçlar alınacağını söyledi.
             9- Türkiye Bankalar Birliği Yönetim Kurulu başkanlığına Hüseyin Aydın yeniden seçildi.
             10- Diyarbakır’ın Lice ilçesi kırsalında, terör örgütü PKK'nın kurduğu mayınlı tuzağa basan iki asker şehit oldu.
             11- Türkiye Futbol FederasyonuTahkim Kurulu, Fenerbahçe eşbaşkanları Sekip Mosturoğlu'na 1, İlhan Ekşioğlu'na 3 ve Altyapı Koordinatörü Cemil Turan'a 1 yıl hak mahrumiyeti veren Disiplin Kurulunun cezalarını onadı.
             12- Sağlık Liderleri Forumu için ABD'nin Boston kentinde bulunan Sağlık Bakanı Recep Akdağ, Türkiye'de sezaryen yöntemi konusunda bilgi asimetrisi yaşandığını, sezaryen ile normal doğum konusunda özellikle özel hastanelerde vatandaşın net olarak bilgilendirilmediğini, sezaryenin normal bir doğum yöntemiymiş gibi sunulması sebebiyle bu konuda bilgi dengesizliği yaşandığını belirterek "Bu seçenek durumunu ortadan kaldıracağız." dedi.
             13- Rusya’nın St.Petersburg kentinde düzenlenen Rusya-AB Zirvesi için bir araya gelen Rusya ve AB temsilcileri, Suriye sorununun çözümünde “şiddet sarmalının sona ermesi ve bölgede barışın sağlanması için Annan planının en iyi alternatif olduğu konusunda fikir birliğine vardı.
             Zirve sonrası düzenlenen basın toplantısında, Avrupa Konseyi Başkanı Herman van Rompuy, "Suriye rejimi acil olarak tüm şiddeti sona erdirmeli ve BM misyonuna her türlü desteği sağlamalı. AB ve Rusya bir kısım farklı yaklaşımlara sahip olsa da Suriye'de şiddet sarmalının sona ermesi, sivil savaştan kaçınılması ve son bir barış çözümü bulunması için Annan planının en iyi fırsatı sunduğu konusunda hemfikir." dedi.
             14- ABD’nin, Pakistan’daki Kuzey Veziristan bölgesinde El Kaide militanlarına yönelik insansız hava araçlarıyla (İHA) düzenlediği operasyonda 15 kişinin öldüğü bildirildi.
15- Irak’ın başkentiBağdat’taŞii Divanı Vakfına bomba yüklü bir araçla düzenlenen saldırıda, 23 kişinin öldüğü, 70'ten fazla kişinin de yaralandığı bildirildi.

5 HAZİRAN 2012

1- Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, ‘5 Haziran Dünya Çevre Günü’ nedeniyle yayımladığı mesajda, günümüzde çevre sorunlarının küresel boyutta bir tehdit olduğunu ve çözümünde tüm ülkelerin ortak gayretinin gerektiğini dile getirdi.

2-Türkiye’de bölgesel olarak ilk kez düzenlenen Dünya Ekonomik Forumu (WEF) İstanbul’da başladı. 2009’da yaşanan “one minute” krizi sonrası forumda ilk kez konuşan Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Türkiye’nin ekonomik ve siyasi anlamda örnek teşkil eden ülke konumunda olduğunu belirterek, “Türkiye bölgede bir güven adası oldu.” dedi.

Dünya Ekonomik Forumu (WEF) Yönetim Kurulu Başkanı Klaus Schwab ise Türkiye’nin laik bir demokrasiyle ağırlıklı olarak Müslüman bir nüfusu bağdaştırdığını, bunun da özellikle diktatörlükten kurtulma çabaları gösteren başka ülkelere örnek olduğunu vurguladı. Schwab “Türkiye, ekonomik krize rağmen OECD ülkeleri içinde en hızlı büyüyen ülkedir. Bu durum da herkese umut vermektedir.” dedi.

Başbakan Yardımcısı Ali Babacan Forumda yaptığı konuşmada, vergileri artırmayı düşünmediklerini ve düşünmeyeceklerini belirterek “Hatta tam tersini düşünüyoruz. Örneğin fon yöneticileri, İstanbul’da faaliyet gösterirlerse gelir vergilerini sıfıra düşürüyoruz. Bunun gibi cüretkâr adımları atacağız. Bu, Türkiye’yi gün geçtikçe daha cazip kılacak.” dedi.

Avrupa Birliği Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış, AB’nin bir barış projesi olduğunu belirterek, “Tarihte yüzyıllarca savaşan İngiliz ve Fransızlar, şimdi aynı şemsiye altında yaşıyor. Bunun tek nedeni AB’dir.” dedi.

Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu Forum kapsamında düzenlenen ve Arap Baharı’nın tartışıldığı oturumda yaptığı konuşmada “Arap Baharı sadece Mısır veya sadece Ürdün’e ait değildir. Bölgemizin insanları tarihi yakalamaya, hatta geleceği yakalamaya çalışıyor.” dedi.

Katılacağı oturum öncesinde gazetecilerin sorularını yanıtlayan Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, petrol fiyatlarına bağlı olarak motorinde 8-10 kuruş civarında bir fiyat düşüşü yaşandığına işaret ederek “Benzinde de motorini izleyen bir fiyat düşüşü gelecek.” dedi.

Maliye Bakanı Mehmet Şimşek yaptığı konuşmada, Euro Bölgesi’nde şu anda çok ciddi bir yangın olduğunu belirterek “O kadar büyük bir yangın var ki herkes zarar görebilir. İleride kendi bindikleri dalı kesmemek için şu anda adım atmaları gerekir.” dedi.

             3- CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu partisinin Meclis grup toplantısında“Bize ‘yeni bir açılım yapıyorsunuz’ diyorlar. Hayır, yeni bir açılım yapmıyoruz. Sadece çözüm yolu öneriyoruz. Sorunun çözümüyle ilgili düşüncelerimiz var, ancak onları söylemiyoruz. İyi niyetle yola çıkıyoruz.” dedi.

4- Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç Bursa’da düzenlenen 10’uncu Türkçe Olimpiyatları’nda, Türk okullarının dostluk köprüsü kurduğuna dikkat çekerek “BM’ye kayıtlı 200'e yakın ülke var, biz 140 ülkede okullarımızı açmış durumdayız. 140 ülkenin nüfusuna bakarsanız 4 milyarın üstündedir. Şu anda 'insanlık el ele' sloganıyla burada bizlerle olan çocuklarımız katılan ülkelerin sayısına ve onların nüfusuna baktığımızda 4,5 milyar insanı temsil ediyor.” dedi.

5- Adalet Bakanı Sadullah Ergin TGRT Haber televizyonunda, gündemdeki konuları değerlendirdi. Bakan Ergin, özel yetkili mahkemelerin yetkilerini düzenleyen Ceza Muhakemesi Kanunu’nun (CMK) 250. maddesinin değiştirilmesi için başlatılan çalışmayla ilgili olarak, “Hukuk yaşayan bir süreçtir, mevzuat altyapısı değişen şartlara göre kendini yenileyebilmelidir.” dedi.

6- Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar, İstanbul Fatih Belediyesinin yaptırdığı Çukurbostan Parkı’nın açılışında yaptığı konuşmada, Türkiye’nin çevre konusunda Avrupa’dan ileride olduğunu belirterek “Dünya, kirletilmemesi gereken küçük bir gezegen. Avrupa, sanayileşmeyle dünyayı, Avrupa’yı kirletti. Dünya büyük gayret içinde ve bu konuda büyük paralar harcanıyor ama biz yine çevre konusunda Avrupa’dan ilerideyiz.” dedi.

7- Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Bahçeşehir Üniversitesi Gelibolu 100. Yıl Uygulama ve Araştırma Merkezinin açılış töreninde, bu tür çalışmaların çok önemli olduğunu belirterek “Yapılması gereken; Türkiye’nin bugününü ve geçmişini doğru anlatmaktadır. Bu hepimizin görevi. Bu topraklar, geçmişten günümüze kadim medeniyetlere ev sahipliği yapmıştır. Bu birikimi doğru anlatacak bilimsel çalışmalar yapılması bizi memnun etmiştir.” dedi.

8- Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan, Bakanlığında gerçekleştirilen 2. Ticaret Müşavirleri Konferansı’nda yaptığı konuşmada, ticaret müşavirlerinin sayısını artıracaklarını ve bir aya kadar 105 ülkede, 158 merkezde 250 ticaret müşaviriyle hizmetlerine devam edeceklerini kaydetti. Lojistikle ilgili de çok önemli çalışmalar yaptıklarına dikkat çeken Bakan Çağlayan, “Demiryolları devletin kendi malı olmak üzere, demiryolu taşımacılığını özel sektöre açıyoruz. Gelin kendi firmanızı kurun, daha ucuza taşıyın. Ticaretteki lojistik maliyetlerini azaltacağız. Sayın Ulaştırma Bakanımızla da mutabakat sağladık.” dedi.

             9- MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli partisinin Meclis grup toplantısında, AKP’nin tümüyle işi gücü bırakıp, Başbakan Erdoğan'ın bireysel hedef ve çıkarlarına yönelik seferberlik içine girdiğini öne sürerek, Başbakan Erdoğan'ın, fantezi fikirleri, provokatif düşünceleri ve kışkırtıcı beyanlarının ülkeyi çıkmaza sürüklediğini söyledi.

10- BDP Genel Başkanı Selahattin Demirtaş partisinin Meclis grup toplantısında, kürtaj tartışmasının, devletin elinde dinin ne hale getirildiğinin önemli bir göstergesi olduğunu öne sürerek “Devlet dini ele geçirmiş, kullanıyor.” dedi.

11- YÖK Başkanı Gökhan Çetinsaya, TOBB Türkiye Yükseköğrenim Meclisi tarafından düzenlenen "Türkiye'de Vakıf Üniversitelerinin Geleceği" konulu konferansta, "Bilimsel araştırmalar yapan bilim adamlarının sayısı artmalı. Doktora mezun sayımızı 10 yıl içinde en az iki katına çıkarmalıyız. Türkiye, bölgesinde büyük bir cazibe merkezi haline dönüşmeli. Türkiye'de olan 26 bin yabancı öğrencinin yarısı burslu. Burada potansiyel çok yüksek. Balkanlar ve Türkî Cumhuriyetlerinden gelen öğrenciler var. Latin Amerika'dan da Afrika'nın ortasından da öğrenci gelme potansiyeli var. Küresel dünya böyle bir şey." dedi.

12- Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Avrupa başkentlerine gerçekleştirdiği ziyaretlerin ardından Şanghay İşbirliği Örgütü Zirvesi için Çin'in başkenti Pekin'e gitti. Çin Devlet Başkanı Hu Jintao ile görüşen Putin yaptığı açıklamada "Stratejik ortaklığımız evrensel bir seviyeye erişti." dedi.

13- Irak Cumhurbaşkanı Celal Talabani, Başbakan Nuri el Maliki hakkındaki iddiaların soruşturulması için komisyon kurulmasını istedi.

                                                                                                                        6 HAZİRAN 2012
             1- Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Dünya Ekonomik Forumu’na (WEF) katılmak ve çeşitli temaslarda bulunmak üzere İstanbul’da bulunan Kırgızistan Başbakanı Ömürbek Babanov ve beraberindeki heyeti kabul etti. Babanov, Kırgızistan’daki demokratik dönüşüm süreci tamamlandıktan sonra çalışmalarını ülkelerinin yeniden yapılandırılması üzerinde teksif ettiklerini belirterek, Türkiye’nin bugüne kadar Kırgızistan’a verdiği destek için müteşekkir olduklarını kaydetti.
             Cumhurbaşkanı Gül ise Orta Asya’da demokrasiye geçişi gerçekleştiren ilk ülke olan Kırgızistan’ın örnek bir başarıya imza attığını belirterek, dost ve kardeş Kırgızistan’a her alanda desteğin önümüzdeki dönemde de süreceğini vurguladı.
             2- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Türkiye İhracatçılar Meclisinin (TİM) Genel Kurulu’nda, katıldığı bir televizyon programında Yunanistan ekonomisinin Türkiye’den daha iyi olduğunu söyleyen CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nu eleştirerek, “Küresel kriz deyim yerindeyse şu anda dünyayı kasıp kavuruyor ve en büyük maliyetli küresel kriz sürecinde biz yüzde 8,5 büyüyerek ihracatta Cumhuriyet tarihimizin rekorlarını kaydederek, hatta çok daha büyük hedefler belirleyerek yolumuza devam ediyoruz.” dedi.
             Kılıçdaroğlu da Yunanistan’daki krizle ilgili söylediği sözlere açıklık getirerek, “Benim söylediğim; Batı’daki kriz bizim 2001’de yaşadığımız kriz değildir. Batı’daki kriz, finans kapitalin krizidir, üreten sermayenin değil. Batı’daki krizi doğuran temel unsur; Çin ve Hindistan’dır. Dünya dengeleri değişiyor. Yunanistan’daki kriz farklı, bu kriz yoksulların krizi değil, bu kriz zenginlerin krizidir. Zenginlerin krizi olduğu içindir ki çözümü zordur.” dedi.
3- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ve CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, terör ve Kürt meselesinin çözümü için AK Parti Genel Merkezi’nde bir araya geldi. Görüşmenin ardından açıklama yapan AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Ömer Çelik “CHP’nin bu meseleye katkı sağlamak üzere elini taşın altına sokması memnuniyetle karşılanmıştır.” dedi. Bütün kesimlerin meseleye katkısını önemsediklerini anlatan Çelik, Başbakan Erdoğan’ın defalarca bu meselenin milli bir mesele olduğunu söylediğini hatırlattı.
CHP Genel Başkan Yardımcısı Faruk Loğoğlu da görüşmenin olumlu geçtiğini belirterek “Bir toplumsal mutabakat komisyonu olduğu için, bütün partilerin ‘evet’ demesi gerekiyor. Yapılan görüşmede MHP’nin bu konudaki katkısının mutlaka gerektiği defalarca vurgulandı.” dedi. Loğoğlu, Türk toplumunun beklentilerine cevap verecek bir çıkış yolu bulmayı amaçladıklarını kaydetti.
             4- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan atv ile A Haberin ortak yayınında, gündeme ilişkin açıklamalarda bulundu. Başbakan Erdoğan, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ile terör ve Kürt meselesinin çözümüne ilişkin yaptıkları görüşmeyle ilgili olarak “Bugünkü tablonun güçlenerek devam etmesi en büyük arzumdur. Ön yargım yok. Bu konuda somut adımı beraber atalım.” dedi. Başbakan Erdoğan, CMK’nın 250’inci maddesine de değinerek “Bu madde haddinden fazla bir yetki doğuruyor.” değerlendirmesinde bulundu.
             5- Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ, Yurtdışı Türkler ve Akraba Toplulukları Başkanlığındaki makamında Türkçe Olimpiyatları’na katılan öğrencileri kabul etti. Burada gazetecilerin sorularını cevaplandıran Başbakan Yardımcısı Bozdağ, “136’ncı maddeyle ilgili açıklamalarınızda anayasa değişikliğine mi işaret ediyorsunuz?” sorusu üzerine, anayasanın Diyanet İşleri Başkanlığına ilişkin 136’ncı maddesinde “müdahaleci bir laiklik anlayışı” görüldüğünü belirterek “Laikliğe aykırı bir hükmün laikliğe uygun hale getirilmesi esastır.” dedi.
             6- Adalet Bakanı Sadullah Ergin, Ceyhan ilçesindeki adliye binasının açılış törenine katılmak üzere gittiği Adana’da gazetecilerin, Ceza Muhakemesi Kanunu’nun (CMK) 250. maddesiyle görevli özel yetkili mahkemelerin durumuyla ilgili sorusu üzerine “Sadece 250 değil ama mevzuatımızda değişen şartlara göre yenileşme yapmak parlamentomuzun, yasama organımızın vazifelerinden bir tanesi. İhtiyaç duyulan alanlarda bu değişim geçmişte de yapıldı, bugün de yapıldı, gelecekte de yapılacaktır. Bu açıdan önce bir değişikliğin çerçevesini gördükten sonra üzerinde konuşma yapmak daha doğru. Ezbere yapılan değerlendirmelerin çoğu yanlıştır.” dedi.
             7- Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Nihat Ergün Türkiye gazetesine verdiği röportajda, cumhurbaşkanını halkın seçmesiyle birlikte Türkiye’de yarı başkanlık sistemine fiilen geçilmiş olacağını söyledi. Bakan Ergün, kürtajla ilgili tartışmaların siyasi zeminde yapılmasına karşı çıkarken, özel yetkili mahkemelere de ihtiyaç olduğunun altını çizdi. Yeni teşvik yasasının yürürlüğe girmesinin Doğu ve Güneydoğu’da ekonomik kıpırdanmaya yol açtığını hatırlatan Bakan Ergün, bu yıl içinde önemli ülkelere bilim ve teknoloji ataşesi atanacağını da ifade etti.
             8- Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu ve ABD Dışişleri Bakanı Hillary Clinton ile birlikte 16 ülkenin dışişleri bakanları “Terörizmle Mücadele Küresel Forumu” öncesi İstanbul’da bir araya gelerek, Suriye’de yaşanan şiddet olaylarını ele aldı. Zirvenin sonuç bildirgesinde, Suriye muhalefetine destek sağlamak amacıyla bir Koordinasyon Grubu toplama konusunda mutabık kalındığı bildirildi.
             9- Milli Eğitim Bakanı Ömer Dinçer, Milli Eğitim’de Kalite Yönetimi Uygulamaları 8. Paylaşım Toplantısı ve Ödül Töreni’nde yaptığı konuşmada, bugüne kadar Milli Eğitim camiasının tek tip bir eğitim tasarladığını söyleyerek, “Bu yaklaşım tarzı içinde yönetimde kaliteden bahsetmek pek mümkün olmaz.” dedi. Hükümetin eğitim sisteminde yaptığı değişikliklere dikkat çeken Bakan Dinçer, “Devletin tasarladığı ve tek tip bir eğitim sisteminden, giderek çeşitlendirilmiş, insanlarımızın ihtiyaçlarına uygun ve onların birey olarak kendilerini daha fazla gerçekleştirebileceği bir eğitim sistemini kurgulamaya çalışıyoruz.” dedi.
10- MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli yaptığı yazılı açıklamada, Başbakan Erdoğan ve CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu görüşmesini eleştirerek, “Uludere’ye birlikte gitmeyi planlayan AK Parti ile CHP, asıl terörle mücadele amacıyla müşterek bir çaba içinde hareket edecek iradeyi göstermelidir.” dedi. Bahçeli, “Sözde Kürt sorunu çerçevesinde AKP ve CHP'nin fikir birliğine girmesi, Türk milleti adına büyük bir talihsizlik ve hüsrandır.” dedi
             11- BDP Eşbaşkanı Selahattin Demirtaş Cumhuriyet gazetesine yaptığı açıklamada, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun Kürt sorununun çözümüne dönük başlattığı “liderler turu”nu önemsediklerini belirtirken, randevu talebini geri çeviren MHP’yi, “savaştan beslenmekle” suçladı. Demirtaş, CHP’nin Kürt sorununun çözümü için başlattığı girişimi önemsediklerini ve gerekirse PKK ile “arabulucu” rolü oynayabileceklerini açıkladı.
12- Merkez Bankası Başkanı Erdem Başçı, İstanbul’da düzenlenen Dünya Ekonomik Forumu (WEF) kapsamında düzenlenen “Euro Bölgesi Bulmacasını Çözmek” başlıklı oturumda yaptığı konuşmada, Yunanistan’a atıfta bulunarak “Eğer bir ülke Euro’dan çıkarsa, o zaman başka ülkelerin de avrodan çıkma ihtimali olabilir. AB içerisinde bir bulaşma etkisi olabilir.” dedi. Başçı, Avrupa’da hayatın çok zorlaşmaya başladığını, en ufak bir temerrüt ihtimalinin bile merkez bankaları açısından çok ciddi bir mesele olduğunu, dolayısıyla bir ülkenin attığı imzanın arkasında durmasının büyük önem taşıdığını ifade etti.
             13- Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, Çin’de Şanghay İşbirliği Örgütü (ŞİÖ) Zirvesi çerçevesinde gazetecilere yaptığı açıklamada, Suriye krizi konusunda aralarında Türkiye ve İran’ın da katılımcılar arasında olacağı Annan Planı’nın desteklenmesine odaklı geniş kapsamlı bir uluslararası toplantı yapılmasını önerdi. Lavrov, Suriye krizine ilişkin olarak muhaliflerin Esad rejiminin değişmesi yönündeki çağrılarına kapılmanın risk içerdiğini, bölgeyi felakete götürecek sonuçları olabileceğini belirtti.
             14- Suriye Genel Devrim Konseyi, Hama’da güvenlik güçlerince düzenlenen operasyonlarda aralarında kadın ve çocukların bulunduğu 130 kişinin öldüğünü bildirdi.
            7 HAZİRAN 2012
1- Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Ağrı Valiliğini ziyareti sırasında Başbakan Erdoğan ile CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun terör ve Kürt meselesinin çözümü için dünkü görüşmelerine ilişkin yaptığı değerlendirmede “Bu görüşmelerin hepsi takdire şayandır. Bir kaygısı, derdi olan ve meselelerin farkında olan siyasetçilerin, liderlerin bir araya gelmesini ben her zaman teşvik ediyorum.” dedi.
              TBMM Başkanı Cemil Çiçek de Atatürk Kültür Merkezinde düzenlenen Kırşehir Tanıtım Etkinlikleri’nde yaptığı konuşmada, görüşmeleri çok olumlu bulduğunu belirterek, “Biz her konuyu herkesle konuşuyoruz ama birbirimizle konuşamıyoruz. Bu görüşmeler, bir sonuç çıkmasa bile birbirimizi anlamamız bakımından fevkalade lüzumludur.”  dedi.
             TBMM'de basın toplantısı düzenleyen MHP Grup Başkanvekili Oktay Vural ise "İkinci PKK açılımına 'hayır' diyoruz. Teröre can suyu vermek için hazırlanan hiçbir projenin içinde yer almayız. CHP, AKP değil, yedi düveli gelse MHP, Türkiye'de Kürt meselesi olmadığını ifade etmeye kararlı." dedi.
             BDP Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, BDP olarak her türlü sivil, barışçıl çözüm arayışlarına değer biçeceklerini belirtti.
             2- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Güney Afrika Cumhurbaşkanı Birinci Yardımcısı Kgalema Petrus Motlanthe ile yaptığı görüşmenin ardından düzenlenen ortak basın toplantısında “Beşar Esad er ya da geç gidecektir ve şu anda o da kendi sonunu hazırlamaktadır. Kimler yardımcı oluyor, bunları zaten biliyorsunuz. Her geçen gün Suriye’de muhalif kesim bana göre ilerliyor. Aslolan bir an önce Suriye’de acımasızca sürdürülen bu katliamı, adeta soykırıma dönüşmüş olan bu katliamı durdurmaktır.” dedi.
             Öte yandan Çanakkale Cumhuriyet Meydanı'nda düzenlenen toplu açılış töreninde konuşan Başbakan Erdoğan, şehitlerin kemiklerinin sızlamasına asla izin vermeyeceklerini belirterek "Bu ülkede kardeşliğin pekişmesi için canla başla çalışmaya devam edeceğiz." dedi.
3- CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Başbakan Erdoğan ile terör ve Kürt meselesinin çözümü için dün yaptıkları görüşmeyle ilgili olarak “Biz bir açılım politikasını önermedik, 'şöyle yapın' demedik, biz bir yol haritası belirledik. Neden öneride bulunmadık? Bizim önerilerimizi baştan söylesek pek çok tepkiye yol açabilirdi. İstediğimiz; her parti eşit sayıda milletvekiliyle uzlaşma komisyonuna gelir, önerilerini getirir, oturur uygarca tartışırız." dedi.
             4- Başbakan Yardımcısı Ali Babacan Wall Street Journal’de yayınlanan röportajında, finansal krizin Euro Bölgesinin dağılmasına yol açmaması için krizle ilgili güçlü tedbirler alınması yönünde tavsiyede bulundu. Avrupa’da krizi sona erdirmek için harcanan yetersiz çabalar sebebiyle hayal kırıklığı yaşandığını ifade eden Başbakan Yardımcısı Babacan, “Avrupa Merkez Bankası, zor durumdaki İspanyol bankalarına daha fazla yardımcı olmalı. Domino etkisi oluşturma riski bulunan Yunanistan’ın Euro Bölgesi’nden çıkışına da engel olunmalı.” dedi.
Başbakan Yardımcısı Babacan ayrıca, Türkiye’nin 2023’te dünyanın ilk 10 ülkesi arasına girme hedefi bulunduğunu vurgulayarak “Bu hedefi belirledik ama Türkiye’nin görece büyüme oranı daha hızlı olacak.” dedi.
             5- Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, Basın-Yayın ve Enformasyon Genel Müdürlüğü (BYEGM)  Bursa İl Müdürlüğünün açılışını gerçekleştirdi.
Törenin ardından gazetecilerin sorularını cevaplandıran Başbakan Yardımcısı Arınç, Başbakan Erdoğan ile Kılıçdaroğlu'nun görüşmesine ilişkin olarak "Bir muhalefet partisi olarak MHP'nin de bu teklife karşı çıkmayacağını, çıkmaması gerektiğini düşünüyorum ve hatta Genel Merkez aykırı düşünse bile bütün teşkilatlarının böyle bir beraberlik için istekli olacağını tahmin ediyorum. Bu hepimizin meselesidir. MHP de aslında bana göre -görüşlerine saygı duymakla birlikte- terörle mücadele konusunda veya terörün Türkiye'de bitirilmesi konusunda konuşulacak her söze, yapılacak her toplantıya katılmalı." dedi.
             6- Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ, “Yurtdışı Türkler Sivil Toplum Buluşması” toplantısından sonra yaptığı açıklamada, 2014 yılında cumhurbaşkanının halk tarafından seçilmesiyle Türkiye’de fiili olarak yarı başkanlık sistemine geçileceğini düşündüğünü belirterek “Başkanlık, yarı başkanlık sistemi veya partili cumhurbaşkanı hususunun tartışılması, değerlendirilmesinde büyük faydalar var. Bunları tartışmaktan korkmamak lazım.” dedi.
             Toplantıya katılan AB Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış ise 17 yıl boyunca kendisinin de gurbetçi olduğunu vurgulayarak "Yurt dışında yaşayan her Türk'ün en az Türkiye'deki kardeşleri kadar bu vatana bağlı ve sevdalı olduğundan hiç şüphemiz yok." dedi.
             7- Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, Ekonomi Gazetecileri Derneği (EGD) Buluşmaları’nda yaptığı konuşmada, ağız-diş sağlığında vatandaşın özel muayenehanelerde tedavi sürecinin 2013’te başlayacağını belirterek, “Suistimali önleyecek tedbirler alıyoruz.” dedi.BakanÇelik, bakanlığının üzerinde çalıştığı konulardan birinin de kıdem tazminatı olduğunu belirterek “Çalışan herkes çalıştığı süre kadar tazminattan pay alsın istiyoruz. 12 ay çalışma mecburiyeti yüzde 10’luk bir grubu ilgilendiriyor ama 1 aylık çalışan milyonlar var.” dedi.            
             8- TBMM İnsan Haklarını İnceleme Komisyonu, Türkiye İnsan Hakları Kurumu kurulmasına ilişkin tasarıyı kabul etti.
9- Şair ve yazar Abdürrahim Karakoç, Ankara’da hayatını kaybetti.
             10- İstanbul’da düzenlenen Terörle Mücadele Küresel Forumu Koordinasyon Komitesi toplantısına katılan ABD Dışişleri Bakanı Hillary Clinton, “Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad’ın gitme zamanı geldi.” dedi. Esad’ın şiddeti iki katına çıkardığını söyleyen Clinton, “Esad ülkeyi terk etmedikçe Suriye huzurlu ve demokratik olamaz.” dedi.      
             Esad’ın mevcudiyetinin istikrar sağlamadığını belirten Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu ise “Esad, gittikçe artan dozda bir iç savaşın önünü açıyor.” dedi.
             Öte yandan BM Sekreteri Ban Ki Moon da, Suriye gündemli özel BM Zirvesi’nde, Esad’ın hiçbir meşruiyetinin kalmadığını söyledi.
             11- Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Fitch, İspanya’nın kredi notunu A’dan BBB’ye getirerek, üç basamak düşürdü.
8 HAZİRAN 2012
1- Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Iğdır Valisi Amir Çiçek'in onuruna verdiği yemeğe katıldı. Cumhurbaşkanı Gül burada yaptığı konuşmada, “Kafkaslar’a kalıcı barış inşallah gelecek. Bunun için çok uğraşıyoruz. Bunun bir kısmını biliyorsunuz, bir kısmını bilmiyorsunuz. Barış olduğunda inşallah Azerbaycan'ın bütün işgal altındaki toprakları kurtarılacak, inşallah karşılıklı geçmişler unutulacak ve geleceğe hep beraber bakılacak ve o zaman hep beraber bu bölgenin çok büyük bir cazibe oluşturduğunu göreceksiniz.”dedi. 
2- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, partisinin Denizli İl Kongresi’nde yaptığı konuşmada, CHP'nin ''4+4+4 sistemi'' olarak anılan temel eğitimi kademeli olarak 12 yıla çıkaran düzenlemenin esastan iptali için Anayasa Mahkemesine yaptığı başvuruyu eleştirdi. Başbakan Erdoğan, ''''4+4+4’le ilgili olarak anamuhalefet partisi önce 'bizim de buna desteğimiz var; meslek okulları niçin mahrum olsun' derken  Anayasa Mahkemesine usulden müracaatı reddetmesine karşı bu defa esastan tekrar Anayasa Mahkemesine gidiyor. Çok anlamlıdır bu. Bunlar, sözlerinde samimi değil.'' dedi.
3- 9. Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, TBMM Darbe ve Muhtıraları Araştırma Komisyonu tarafından dinlendi. Cumhurbaşkanı Demirel yaptığı konuşmada, darbelere hukuki gerekçe yapılan TSK İçhizmet Kanunu’nun 35. maddesinin kaldırılması gerektiğini söyledi.
4- Başbakan Yardımcısı Beşir Atalay CNN Türk televizyonunda katıldığı programda, Kürt açılımı ile ilgili soruları yanıtladı. Başbakan Yardımcısı Atalay, “Bizim şu anda yürüyen çalışmalarımız var. Hem siyasi anlamda, hem de çoğulcu yapıyı nasıl kurabiliriz anlamında, demokratikleşme ve insan hakları alanında çalışmalarımız var.” dedi.
      5- Bilim, Teknoloji ve Sanayi Bakanı Nihat Ergün Toyota'nın Sakarya’nın Arifiye ilçesindeki fabrikasını ziyaret etti. Bakan Ergün, yerli otomobil çalışmalarına ilişkin, ''Bizim düşüncemiz; önümüzdeki 3-4 yıl içinde Türkiye'nin yeni bir marka, yerli marka otomobille pazarlarının süslenmesidir, bunu 3-4 yıl içinde şahsen göreceğimize inanıyorum.'' dedi. Çalışanlarla da bir araya gelen Bakan Ergün, insana önem vermeyen bir üretimin düşünülemeyeceğini belirterek, bugünkü sanayici profilinin insana, insani değerlere, çevreye ve sosyal hayata son derece önem veren yapıda olduğunu söyledi.
6- Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Azerbaycan Dışişleri Bakanı Elmar Memmedyarov ve Gürcistan Dışişleri Bakanı Grigol Vaşadze'nin katılımıyla yapılan görüşmenin ardından Trabzon’da Atatürk Köşkünde basın toplantısı düzenledi. Bakan Davutoğlu “Bu üçlü mekanizma bölgesel anlamda Karadeniz, Kafkaslar ve Hazar bölgesinin bir barış, istikrar ve refah alanına dönüşmesi için de önemli bir imkân sağlayacak. Ümit ederiz ki diğer mekanizmalarla birlikte bölgede kalıcı barış, istikrar ve refahı sağlayacak bir adım oluşturur.” dedi.
7-  Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan Türkiye Odalar ve Borsalar Birliğinin (TOBB) 60. kuruluş yıl dönümü dolayısıyla Muş Ticaret ve Sanayi Odasında düzenlenen programda, birlik ve beraberliğin önemine değindi. Bakan Çağlayan  “8 yıl önce 270 milyon dolara satılamayan bir banka, aradan geçen 3 yıldan sonra 2 milyar 700 milyon dolara satıldı. Bu, Türkiye'nin marka değerinin artmasıyla oldu.” dedi.
8- Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker, TBMM’de bir grup gazetecinin sorularını yanıtladı. Bakan Eker, teşhir uygulamalarına gelen eleştirilerle ilgili soru üzerine, herkesin kendisine çeki düzen vermesi ve hatası eksiği varsa düzeltmesi gerektiğini belirterek “Türkiye, gıda güvenliği açısından artık başka bir ülke.” dedi.
9- Gümrük ve Ticaret Bakanı Hayati Yazıcı, AK Parti İl Başkanlığında düzenlediği basın toplantısında ''Yeni Türk Ticaret Kanunu Türkiye'nin önemli bir projesi, 11 yıldan bu yana üzerinde çalışılıyor. 1535 maddeden oluşan bir kanun. Ekonomik hayatın tüm aktörlerini ilgilendiren ve adeta müteşebbisimiz için, ekonomik hayatın bütün dinamikleri için bir otoban. Yani onların daha hızlı ticaret faaliyetlerini sürdürmeleri, tempolarını artırmaları için sanayiciye, esnafa bu kanunla bir otoban oluşturuyoruz.'' dedi.
10-  İçişleri Bakanı İdris Naim Şahin'in ev sahipliğinde, Ordu’da Adalet Bakanı Sadullah Ergin, Avrupa Birliği Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış ve Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu’nun katılımıyla, 26. Reform İzleme Gurubu (RİG) toplantısı gerçekleştirildi.
Toplantının ardından yayımlanan sonuç bildirisinde, uzun yargılama süreleri ve mahkeme kararlarının icrasından kaynaklanan sorunlarla ilgili Avrupa İnsan Hakları Mahkemesine (AİHM) yapılmış başvuruların sonuçlandırılması için iç hukuk yolu oluşturulması konusunda hazırlanan “Yargılama Sürelerinin Uzunluğu ile Mahkeme Kararlarının Geç veya Kısmen İcra Edilmesi ya da İcra Edilmemesi Nedeniyle Tazminat Ödenmesine Dair Kanun Tasarısı”nın TBMM’ye sevk edilmiş olmasının önemli bir gelişme olarak değerlendirildiği ve söz konusu tasarının en kısa sürede kanunlaşması için çaba gösterilmekte olduğu kaydedildi.
11- Milli Eğitim Bakanı Ömer Dinçer, Van’ın Erciş ilçesinde katıldığı bir açılış töreni sonrasında gazetecilerin sorularını yanıtladı. Bakan Dinçer, bir gazetecinin, SBS sınavında öğretmenlerin atamalara tepki amaçlı sınava girmeyeceklerine ilişkin sorusu üzerine, “Memur maaşlarıyla ilgili hükümetle yapılan görüşmeler esnasında öğretmenlerimiz seslerini duyurabilmek için 1 günlük grev yapmışlardı. Bunun hukuki boyutu tartışılabilir olmasına rağmen, biz bunu anlayışla karşılamış, bununla ilgili idari bir işlem yapmayacağımızı ifade etmiştik. Ancak bu hafta sonunda eğer böyle bir uygulama olursa bunu anlamakta zorlanacağımı ifade etmek istiyorum.” dedi.
12- Milli Savunma Bakanı İsmet Yılmaz Aksaray’da Belediye Başkanı Nevzat Palta’yı ziyaret etti. Bakan Yılmaz, gazetecilerin bedelli askerlikle ilgili sorusu üzerine, “Bedelli Askerlik Yasası’nın süresi 15 Haziran’da bitiyor. Bugünkü tarih itibariyle 45 bin 500 kişi bedelli askerlik için başvurdu. Bu sayının daha da artacağını düşünüyoruz. Ancak şunu kesin ve net olarak belirtelim ki bundan sonra ne sayının, ne bedelin ne de yaşın düşmesi söz konusu. Dolayısıyla bir yasa çıkmıştır, vatandaşlarımıza verilen bir haktır, verilen sürede bu hakkı kullanıp kullanmamak vatandaşın özgür iradesiyle vereceği bir karardır. Bu hakkı kullanana da kullanmayana da teşekkür ediyorum.” dedi.
13- CHP, zorunlu eğitimi 12 yıla çıkaran ve kamuoyunda “4+4+4” olarak bilinen yasanın iptali ve yürürlüğünün durdurulması istemiyle Anayasa Mahkemesine başvurdu. 
Başvurunun ardından açıklama yapan CHP Grup Başkanvekili Emine Ülker Tarhan, bu yasayla herkesin inancını açıklamak zorunda bırakıldığını öne sürerek, “Bununla da yetinilmeyip ölçmeye kalkmaktadır. Çocukları anne ve babanın etkisinden çıkartarak, belirli bir inanç ya da görüşü aşılamak suretiyle sistematik şekilde belirli bir görüş doğrultusunda eğitmek anlamına gelir. Tek tip insan yetiştirmek isteyen tüm baskıcı rejimler bu yöntemi kullanmak ister.” dedi. 
14- TÜSİAD Yönetim Kurulu Başkanı Ümit Boyner “TÜRKONFED 35. Girişim ve İş Dünyası Konseyi” toplantısında yaptığı konuşmada, yeni Türk Ticaret Kanunu’nun şirketlerin şeffaflaşması, hesap verebilir bir hale gelmesi ve özellikle Türkiye’nin önemli sorunlarından biri olan kayıt dışı ekonomi ile mücadele adına reform niteliği taşıdığına inandığını bildirdi. Boyner “10 sene öncesi bilançosuna baktığımız zaman dünyanın en hızlı büyüyen ekonomilerinden biri haline geldik.” dedi.
15- BM Genel Sekreteri Ban Ki-moon, BM-Arap Birliği Suriye Özel Temsilcisi Kofi Annan ve Arap Birliği Genel Sekreteri Nebil El Arabi BM Güvenlik Konseyine Suriye'deki duruma ilişkin bilgi verdi. Ban Ki-moon,  Suriye’deki durumun kötüleşmeye devam ettiğini belirterek, Kubeyr'de meydana gelen katliamın Suriye'deki korkunç durumu gözler önüne serdiğini belirtti.
Annan ise planının ölüp ölmediğine ilişkin bir soru üzerine, “Bu noktada planın mı öldüğü yoksa planın uygulanmasının mı eksik olduğu konusunda emin değilim. Eğer plan çalışmıyorsa, başka seçeneklere bakmamız gerektiğini daha önce de söylemiştim. Ama planın hala geçerli olduğunu konuştuğumuz sürece burada soru, bu geç zamanda bile Suriye hükümetinin bu planı uygulamasını nasıl sağlarız sorusudur. Şu anda Konsey bunu tartışıyor.” dedi.
9 HAZİRAN 2012
1-  TBMM Başkanı Cemil Çiçek Uluslararası Beypazarı ve Yöresi Festivali'nde, özel yetkili mahkemeler hakkındaki tartışmaların hatırlatılması üzerine “Sorun mahkemelerden mi, yoksa uygulamalardan mı kaynaklanıyor? Bence tepkisel değil, soğukkanlı değerlendirme yapmak gerekiyor. Çünkü bu 250. madde ile ilgili olarak AİHM’ye de müracaatlar yapıldı. AİHM’in, bu mahkemelerin adil yargılama ve tabii hâkim ilkesi açısından o kararlarda görüşleri var. Bunlar olumsuz görüşler değil, daha ziyade uygulamanın getirdiği sıkıntılar olarak gözüküyor. Uygulamadan kaynaklanan sıkıntılar varsa bunlar değerlendirilebilir. Yeni baştan düzenlemeler yapılabilir. Bir şeyin varlığından şikâyet ederken yokluğunda ortaya çıkacak problemleri de iyi hesap etmemiz lazım.” dedi.
2- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan partisinin İzmir İl Kongresi’nde yaptığı konuşmada, “Kimse kendi varlığı için başkasının yokluğunu temenni etmesin. Kendi hayat tarzı için başkasını tehdit olarak görmesin. Bu ülkede 75 milyon Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı her türlü farklılığı ile hür bir şekilde, insanca, kardeşçe yaşayacaktır.” dedi.
Başbakan Erdoğan “Bizde etnik milliyetçilik yok, dinsel milliyetçilik de yok. Bu ülkede Müslüman var, Hıristiyan var, Musevi var ama ayrılık asla yok. Zira demokratik, laik, sosyal bir hukuk devletiyiz. Niyet okudular, milleti korkutmak istediler. Biz belli konularda, belli sorunlar üzerinde görüşlerimizi, ilkemizi, tavrımızı, tarafımızı net olarak ortaya koyduk. Onun aksiyle kimse bize dayatma içinde olmasın. Dayatmalara prim vermeyiz.” dedi.
3- CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, partisinin Ordu İl Kongresi’nde teröre çözüm arayışı ile ilgili olarak “Çözüm üretmemiz lazım. Meclis’te 4 tane siyasi parti var. Mürekkep yalamış insanlar bir masanın etrafına otursunlar, biz ne yapabiliriz diye düşünsünler.” dedi.
4- Avrupa Birliği Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış, Avrupa Komisyonu Başkan Yardımcısı, Sanayi ve Girişimcilikten Sorumlu Üyesi Antonio Tajani ile görüşmesinin ardından açıklamalarda bulundu. Görüşmede vize konusunu geniş bir şekilde değerlendirdiklerini belirten Bakan Bağış, inşaat sektörüne çağrıda bulunarak “Vize duvarlarını buldozerlerle yıkalım. Türkiye, AB’nin bir Gümrük Birliği üyesi olarak, Avrupa’nın bütün kurumlarının eşit üyesi olarak vize konusunda da diğer aday ülkelerle, diğer müzakere eden ülkelerle eşit muamele görmelidir.” dedi.
5- Reform İzleme Grubu ve Türkiye-Gürcistan-Azerbaycan arasında gerçekleştirilen üçlü toplantı için Trabzon’da bulunan Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, gazetecilerin Suriye ile ilgili bir sorusuna ‘Türkiye’nin Suriye’deki katliamlara seyirci kalmayacağı, milletlerarası camianın Suriye hükümetine yönelik baskısını artırması gerektiği’ şeklinde cevap verdi.
6- Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan yaptığı yazılı açıklamada,Türkmenistan'da üstlenilen projelerin, yurtdışı müteahhitlik sektörü açısından 'Türkmenistan Baharı' olarak nitelendirilebileceğini belirterek "Türk müteahhitlik firmaları, Türkmenistan'ın müteahhitlik sektöründeki projelerde 'aslan payı'nı üstlenmiş durumda. 2012 yılının ilk 5 ayında Türkmenistan'da üstlenilen işler, toplam projelerin yüzde 41,2’sine tekabül ediyor." dedi.
7- Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, uzun süredir üzerinde çalıştıkları kömürün gazlaştırılması projesinde önemli mesafe aldıklarını belirterek, projeyle yaklaşık 1 milyar metreküp sentetik gaz (SNG) üretilebileceğini ve bu gazı ihtiyaç halinde BOTAŞ'ın hatlarına da verebileceklerini bildirdi. Bakan Yıldız, Türkiye'nin dışa bağımlı olduğu ham petrol ve doğalgazın yerine kömür gibi yerli kaynakları koyabilmenin önemli olduğunu ifade ederek, bu doğrultuda ülkedeki linyit rezervlerinin daha etkin işletilmesi için çaba harcadıklarını söyledi.
8- MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli Antalya’nın Serik ilçesinde belediye hizmet binasının temel atma töreninde yaptığı konuşmada, “Biz kimseyi ayırmadan, yöresine ve kökenine bakmadan, herkesi Cenabı Allah’ın bir emaneti olarak kucaklayacağız. Diyarbakırlısı da, Ankaralısı da, Ağrılısı da bizim bir parçamızdır.” dedi.
9- HAS Parti Genel Başkanı Numan Kurtulmuş, Konya’da CMK’nın 250. maddesiyle ilgili değişiklik hakkında yaptığı açıklamada, “Türkiye’nin demokratikleşmesi sağlanarak özel yetkili mahkemelerin kaldırılmasını biz seçim beyannamemizde yazdık. Ancak Türkiye’de darbe tehditleri elle tutulur gözle görülür şekilde bu kadar açık iken, Ergenekon tehdidi, 28 Şubat tehdidi, 27 Nisan darbe teşebbüsü yeni yapılmışken, bunların soruşturmaları devam ederken 250. maddede yapılacak değişiklik ile bunların asla akamete uğratılmaması lâzımdır. Türkiye’de olağan bir dönem kurulursa o zaman bu tür mahkemelere ihtiyaç duyulmaz.” dedi.
10- Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği (MÜSİAD) Başkanı Nail Olpak, Karadeniz Ereğli’de düzenlenen 77. Genel İdare Kurulu sonrasında gündemdeki konular hakkında açıklamalarda bulundu.
Türkiye’nin kendi kredi derecelendirme sistemini kuracağını söyleyen Olpak “Piyasadaki gücünüz; markanız ve itibarınızdır. Bu ikisini kaybettiğinizde cironuzun anlamı olmaz. Poor ve standart kelimeleri ‘fakir standart’ manalarına geliyor. Kredi derecelendirme kuruluşları itibar kaybetti. Biz MÜSİAD olarak PMI endeksi üzerinde çalışma planlıyoruz. Bunu Türkiye’de ilk olarak biz yapacağız. Dünyanın birçok bölgesinde uygulanıyor. Bünyemizdeki 5 bin 600 üye ve 16 bin şirket içinde PMI’yı hayata geçireceğiz.” 
                                                                                                        10 HAZİRAN 2012
1- Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Kayseri İli Yardımlaşma Derneği tarafından İstanbul Emirgan’da düzenlenen 6. Kayserililer Kahvaltılı Toplantısı’na katıldı. Cumhurbaşkanı Gül etkinlikte yaptığı konuşmada, Türkiye'nin her yerinin olduğu gibi Kayseri'nin de çok hızlı geliştiğine dikkat çekerek, “Kayseri, Türkiye'nin en modern, en gelişmiş, en kalkınmış illerinden birisi. İkisi vakıf, ikisi devlet olmak üzere 4 üniversitesi olan, bir taraftan devlet, bir taraftan Kayserililerin çok sahip çıktığı böyle bir eğitim merkezi haline geliyor. Erciyes'in de önümüzdeki yıllarda çok büyük bir cazibe merkezi olacağını biliyoruz. Sadece Türkiye değil, dünyanın her tarafından gelenler olacak.” dedi.
2- TBMM Başkanı Cemil Çiçek Anadolu Ajansına (AA) yaptığı açıklamada, başkanlık sistemi tartışmaları için zamanın uygun olduğunu belirterek “Biz yeni bir anayasa yapım sürecine girdik. Tartışmanın zamanlaması uygundur.” dedi.
3- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan AK Parti 4. Antalya İl Kongresi'nde yaptığı konuşmada, artık Türkiye'nin Kürt meselesindeki çözümsüzlüğe tahammülü olmadığını vurguladı. Anamuhalefet partisinin girişiminden duyduğu memnuniyeti bir kez daha dile getiren Başbakan Erdoğan, diğer iki muhalefet partisinin kapıları kapatmasını eleştirerek, “MHP de, BDP de artık morg önünde nöbet tutmayı bıraksınlar. Şehit cenazelerini, terörist cenazelerini istismar etmeyi bıraksınlar, çözüm için sürece dâhil olsunlar. Artık Türk kardeşimin de Kürt kardeşimin de buna tahammülü yok.” açıklamasında bulundu.
Türkiye'nin Çanakkale'deki gibi yeniden bir kardeşlik hukukuna ihtiyaç duyduğuna işaret eden Başbakan Erdoğan, “Çanakkale'deki, Dumlupınar'daki şehitler hürmetine biz bu meseleyi çözeceğiz. Türkiye'de yeniden kardeşlik hukukunu gözeterek en ileri seviyeye taşıyacağız.” dedi.
4- CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, TRT 1'de yayınlanan ‘Politik Açılım’ programında, gazetecilerin Kürt sorununun çözümüne ilişkin sorularını cevapladı. Kılıçdaroğlu, Kürt sorununun çözümüne ilişkin olarak önemli bir adım attıklarını, bunun arkasının mutlaka geleceğini söyledi. Başbakan Erdoğan'la yaptığı “Terör Zirvesi”ne ilişkin “Bu görüşme CHP'ye artı getirir, eksi getirir.” diye hiçbir zaman düşünmediğini belirten Kılıçdaroğlu, “Eğer bu sorun çözülecekse ve benim genel başkanlığıma mal olacaksa, ben genel başkanlığı feda etmeye razıyım. İnsan hayatı üzerinden siyaset olmaz, kan üzerinden pazarlık olmaz.” dedi.
5- Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ, Kanal 7 televizyonunda yayınlanan ‘Başkent Kulisi’ programında, Ceza Muhakemesi Kanunu'nda (CMK) yapılması planlanan değişikliklerle ilgili açıklamalarda bulundu. Yeni düzenlemede darbe suçlarının unsurlarının düşürülmediğini ve cezaların değiştirilmediğini belirten Başbakan Yardımcısı Bozdağ “Bugün Türkiye'de darbelere, muhtıralara yargı yoluyla hesap soruluyorsa bu hesabı soran iklimin yollarını açan AK Parti'dir. Bu sadece özel yetkili mahkemeler sayesinde değil, bir iklim sayesindedir.” dedi.
6- Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik Bursa'da yerel bir televizyonda yaptığı açıklamada, 46 yıllık 657 sayılı Devlet Memurları Kanunu'nda yapılacak değişiklikle 3 milyon memurdan daha fazla verim almaya çalışacaklarını söyledi. Bakan Çelik, “Nasıl ki özel sektör verimliliği esas alıyorsa kamuda da verimliliği esas almalıyız. Verimliliği esas alan bir sistemin çalışmasını yapıyoruz. Öyle bir sistem getireceğiz ki çok üreten çok maaş, üretmeyen de düşük maaş alsın.” dedi.
7- Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu Gaziantep'te düzenlenen İl Koordinasyon Toplantısı'nda yaptığı konuşmada, sıcaklıklarla birlikte artış gösteren orman yangınlarına karşı gerekli tüm önlemlerin alındığını ifade etti. Bakan Eroğlu “Biz Avustralya, Yeni Zelanda, İsrail, Rusya, komşu ülkeler Gürcistan'dan Suriye'ye kadar Yunanistan, Makedonya bu bölgelerin hepsine destek veriyoruz. Havadan mücadele için 49 uçağımız ve bir helikopterimiz var. 5 bin tane kara ekibine sahibiz. 11 bin yetişmiş elemanla yangına karşı mücadele ediyoruz.” dedi.
8- MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli partisinin Antalya İl Teşkilatını ziyaretinde, AK Parti ile CHP arasında varılan “terör mutabakatı”nı eleştirdi. Bahçeli, “Bugün iktidar ve CHP, İmralı canisinin yol haritası üzerinde yürümektedirler. Bu durum, yüz kızartıcı bir haldir.” açıklamasında bulundu.
9- Saadet Partisi Genel Başkanı Mustafa Kamalak, partisinin il divan toplantısına katılmak üzere gittiği Adana’nın Kadirli ilçesinde gazetecilerin gündeme ilişkin sorularını cevapladı. Hükümetle anamuhalefetin terörün bitmesi yönünde bir araya gelmesinin çok büyük önem arz ettiğini ifade eden Kamalak, “Terör konusunda bir araya gelmelerini önemsiyoruz. Devamını bekliyoruz.” dedi.
10- HAS Parti Genel Başkan Yardımcısı Ahmet Demircan, partisinin Karabük Merkez İlçe Kongresi’nde yaptığı konuşmada, 1985'ten bu yana yasalar içerisinde Türkiye'de kürtaj ve sezaryenin yapıldığını, 10 yıldır bu konuda sesi çıkmayan hükümetin Uludere olayını kapatmak için bunu gündeme getirdiğini öne sürerek, “Uludere olayında bir sıkıntı var. Olayın gündemden düşürülmesi için kürtaj ve sezaryen gündemi oluşturuldu.” dedi.
11- Terör örgütü KCK’ya yönelik operasyonda gözaltına alınan Van Belediye Başkanı Bekir Kaya’nın da aralarında bulunduğu 10 kişi çıkarıldıkları mahkemece tutuklandı.
12- Milli motosikletçi Kenan Sofuoğlu, Dünya Supersport Şampiyonası’nda San Marino Grand Prix’de birinci oldu.
13- Fethiye Ölüdeniz açıklarında 6,0 büyüklüğünde deprem meydana geldi. Deprem Akdeniz ve Ege’deki birçok ilde hissedildi. Can kaybının olmadığı depremde 7 kişi yaralandı.
14- Libya Ulusal Geçiş Konseyi Başkanı Mustafa Abdülcelil, Türkiye İnşaat Sanayicileri İşveren Sendikası'nın (İNTES) organizasyonu ile Libya'da bulunan Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan'la bir araya geldi. Görüşmenin ardından açıklamada bulunan Abdülcelil, daha önce Libya'daki projeleri üstlenen Türk firmalarına çağrıda bulunarak, “Libya hükümeti bu şirketlerin bazı hak edişlerini ödemeye hazırdır. Libya halkı, bu şirketlerin bir an önce gelip işlerine dönmesini beklemektedir.” dedi.
Bakan Çağlayan da devrim sırasında firmaların uğradığı zararların tespiti için oluşturulacak komiteye ilişkin değerlendirmelerde bulunarak, “Komitelerde her iki taraftan da teknik heyetler yer alacak. Bu konuda zaten kardeşlerimizden hiçbir zaman endişemiz olmadı. Firmalarımız hakkı olan neyse tabii ki onu talep edecek. Bu konuda olabilecek hiçbir istismara, hükümet ve bakanlık olarak göz yummayacağız.” dedi.
15- Kenya’nın, terör örgütü Eşşebab’a yönelik mücadelesiyle ön plana çıkan İç Güvenlik Bakanı George Saitoti, başkent Nairobi yakınlarında helikopterinin düşmesi sonucunda hayatını kaybetti.
16- Danimarka, soğuk savaş dönemine uygun olarak yapılandırılan askerî sisteminde köklü değişiklikler yaptı. Danimarka, genelkurmay karargâhını, savunma bakanlığı bünyesine taşıyan ilk NATO ülkesi oldu.
Kararı kamuoyuna duyuran Danimarka Savunma Bakanı Nick Haekkerup “Günümüz barış dünyasında asker-sivil ortak çalışıyor. Bu yüzden soğuk savaş döneminde hayata geçirilen genelkurmay karargâhının ayrı olmasının bir geçerliliği kalmadı. Karargâh lağvedilmesine karşılık Genelkurmay Başkanlığı makamı olmaya devam edecek.” dedi.
17- Irak Cumhurbaşkanı Celal Talabani, Başbakan Nuri el Maliki liderliğindeki hükümetin düşürülmesi amacıyla toplanan imzaların yeterli olmadığını bildirerek, hükümet hakkında güven oylamasına gidilmesi talebini reddetti.
18- Nijerya’nın Jos kentindeki bir kiliseye bombalı araçla saldırı düzenlenmesi sonucu 3 kişi hayatını kaybetti, 40 kişi de yaralandı.
11 HAZİRAN 2012
1- Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, 10. Uluslararası Türkçe Olimpiyatları için Türkiye'ye gelen öğrencileri Çankaya Köşkünde kabul etti. Öğrenciler Cumhurbaşkanı Gül’e, “Karamanoğlu Mehmet Bey Türk Dili Ödülü”nü takdim etti. Cumhurbaşkanı Gül yaptığı konuşmada, yurtdışındaki Türk okullarının “devlet eliyle olmayan en büyük proje” olduğunu belirterek, olimpiyatların Türkiye'ye yapılmış en büyük hizmetlerden biri olduğunu söyledi.  
Öte yandan Cumhurbaşkanı Gül, TBMM Anayasa Uzlaşma Komisyonu üyelerini kabul etti. Meclis'te 4 partinin ittifakıyla başlayan anayasa yapım sürecinin önemli bir fırsat olduğunu ve heba edilmemesi gerektiğini belirten Cumhurbaşkanı Gül, "Eğer bu fırsat heba edilirse, en az 20 yıl boyunca kimse yeni bir anayasadan bahsedemez." dedi.
             2- TBMM Başkanı Cemil Çiçek A Haber'de gündemle ilgili soruları cevaplarken, özel yetkili mahkemelerle ilgili düzenlemenin toplumda infiale yol açabileceği uyarısında bulundu. Üç-beş kişinin hesaba katılarak yapılan düzenlemeden faydalanabilecek başka suçluların da olabileceğini belirten Başkan Çiçek "O kanundan öyle kişiler faydalanır ki bunlar o toplumda infiale yol açan olaylardır. Sonra da ‘Bunlar neden serbest bırakıldı?' diye sorularla bir uçtan öteki uca savruluruz." dedi.
3- Bakanlar Kurulu, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında toplandı. Başbakan Yardımcısı ve Hükümet Sözcüsü Bülent Arınç toplantının ardından yaptığı açıklamada, özel yetkili mahkemelerin yetkilerini düzenleyen Ceza Muhakemesi Kanunu’nun (CMK) 250. maddesi ile ilgili bir çalışmanın taslak olarak da tasarı olarak da şu anda mevcut bulunmadığını belirterek, toplantıda 4. yargı paketinin ele alındığını ve bu paketin içinde söz konusu düzenlemenin hiçbir şekilde yer almadığını söyledi. Gazetecilerin, "Peki bu paketin dışında özel yetkili mahkemelerle ilgili herhangi bir değişiklik düşünülüyor mu?" sorusuna da Başbakan Yardımcısı Arınç, “Hiç konuşmadık. Zaten medyada görüşlerini ifade edenler, kendi kişisel düşüncelerini ifade ediyorlar.” dedi.
             4- Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan, General Elektric'in (GE) önümüzdeki 3 yılda Türkiye'de yapacağı 900 milyon dolarlık yeni yatırım kararını, GE Başkan Yardımcısı John Rice ile düzenlediği toplantıda açıkladı. Dünyanın çeşitli bölgelerinde önemli işler ve teknolojik çalışmalar gerçekleştiren GE'nin Türkiye'deki yatırımlarından duyduğu memnuniyeti dile getiren Bakan Çağlayan, "Firmanın böylesi önemli yatırımları, dünyanın birçok yerinde yapabilecekken Türkiye'yi seçmiş olması tesadüfî değil. Türkiye'yi her türlü koşulların mevcut olduğu ülke olarak gördüklerini bana ifade ettiler." dedi.
             5- Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım, Ankara ile İzmir'i birbirine yaklaştıracak yüksek hızlı tren projesinin ilk etabı olan Ankara-Afyonkarahisar arasının altyapı yapım sözleşmesinin imza töreninde, projenin büyüklüğüne dikkat çekerek, "Böyle projeler, 10 yıl öncesinde telaffuz bile edilmezdi, hayal bile edilmezdi. Bugün artık Ankara çıkışlı Türkiye'nin doğusuna, güneyine, batısına yüksek hızlı demiryolları yapılıyor." dedi.
             6- Isparta-Ankara yolunda bazı gazetecilerle gündemdeki konuları değerlendiren MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, Kürt sorunu tartışmaları konusunda İmralı’dan ses çıkmadığını belirterek, "Acaba Abdullah Öcalan, İmralı’da mı? Öcalan daha evvel her konuda fikirler sürerken şimdi niye sessiz kalıyor? Onu da Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'a soruyorum: Orada mı?" dedi.
             7- HAS Parti Genel Başkanı Numan Kurtulmuş İstanbul'da bir araya geldiği bir grup gazeteciye, sivil anayasa konusunda yaptıkları çalışmalar hakkında bilgi verdi. Özel yetkili mahkemelerle ilgili yasa değişikliği tartışmalarını da değerlendiren Kurtulmuş, Türkiye'de hâlâ askerî darbe riskinin bulunduğuna dikkat çekerek, savcıların yetkilerinin daraltılmasıyla 28 Şubat, Balyoz ve Ergenekon gibi hayatî davaların zarar görmesinden endişe ettiklerini vurguladı.
             8- Antalya Altın Portakal Film Festivali kapsamında verilecek “Yaşam Boyu Onur Ödülleri” belli oldu. 49. Altın Portakal’da 17’ncisi sunulacak “Yaşam Boyu Onur Ödülleri”ne Türk sinemasına katkılarından dolayı Salih Güney, Meral Zeren, Güler Ökten, yapımcı Necip Sarıcı ve yönetmen Duygu Sağıroğlu değer görüldü.
             9- Avrupa Futbol Şampiyonası D Grubunda, Fransa ile İngiltere arasında, Ukrayna’nın Donetsk şehrinde oynanan maç,  1-1 sona erdi.
             10- ABD’nin Avrupa ve Avrasya'dan sorumlu Dışişleri Müsteşar Yardımcısı Philip Gordon, Afganistan, Libya, Suriye ve İran'da iki ülkenin çizgilerinin büyük ölçüde örtüştüğüne dikkat çekti. Ankara-Erivan ilişkilerinin normalleşmemesinden duydukları “hayal kırıklığı”nı ifade eden Gordon, Ankara'ya Ermenistan'la protokolleri imzalama çağrısında bulundu. Gordon ayrıca, İsrail-Türkiye ilişkilerinin tamiri noktasındaki tüm girişimleri desteklediklerini bildirdi.
11- Güneydoğu Asya ülkelerinden Myanmar'da, Budist Rakhineler ile Müslüman Rohingyalar arasında çıkan olaylarda, 17 Müslüman öldürüldü, çok sayıda ev de ateşe verildi. Hükümet, Müslümanların yaşadığı Bangladeş sınırındaki Arakan bölgesine asker gönderirken, çatışmaların büyümemesi için sokağa çıkma yasağı ilan edildi. Bangladeş'in, sığınma isteyerek sınır kapılarına gelen 300'den fazla Müslüman'ı geri çevirdiği kaydedildi. Myanmar Devlet Başkanı Thein Sein'in ise olayları araştırmak üzere bağımsız bir komisyon kurduğu açıklandı.

                                                                                                       12 HAZİRAN 2012

1- Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, TBMM Başkanı Cemil Çiçek başkanlığındaki Anayasa Uzlaşma Komisyonu üyelerini kabul etti. Cumhurbaşkanı Gül, “Çok detaylı bir anayasa olursa kendilerini zora koşacaklarını, çok detaya girmeden, artık bazı şeyleri biraz genel yazmak gerektiğini söyledim.” dedi.

Komisyon üyeleri daha sonra Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ı ziyaret etti. Başbakan Erdoğan, komisyon üyelerine dışarıdaki günlük siyasi tartışmalardan etkilenmemeleri ve uzlaşmayı esas alarak doğru bildiklerini yapmayı sürdürmeleri tavsiyesinde bulundu.

2- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan partisinin Meclis grup toplantısında, özel yetkili mahkemelerin tamamen kaldırılmasının da söz konusu olabileceğini kaydetti. Başbakan Erdoğan, “CMK 250. maddeyle ilgili bir sıkıntı var. Bu parlamento nasıl yaptıysa şimdi daha farklı bir düzenlemeyi yapma yetkisi ve hakkı da onundur.” dedi.

3- CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu partisinin Meclis grup toplantısında, terör meselesinin çözümüyle ilgili yol haritası önerilerine ilişkin “Gelin konuşalım demek suç mudur? ‘Davete icabet etmek lazım’ diyerek, 30 yıldır çözülemeyen meseleyi çözmeliyiz diyorsak, halka umut veriyorsak, beklentiyi bütün ülkeye yayıyorsak bunu yeşertmek, bu umudu doğmadan öldürmemek lazım.” dedi.

4- İstanbul’da Marmara Üniversitesi Hukuk Fakültesi'nde düzenlenen "İpek Yolu Canlanıyor: Türk-Çin Hukuk Zirvesi"ne katılan Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ, 2012'nin Türkiye'de "Çin Kültür Yılı" olarak ilan edildiğini, 2013'ün de Çin'de "Türk Kültür Yılı" olarak kabul edildiğini belirtti. Başbakan Yardımcısı Bozdağ "Bu vesileyle 5 bin yıllık köklü bir geçmişle dünya tarihinde her zaman var olmuş iki millet ve medeniyetin, aradaki coğrafi mesafeye rağmen, daha yakın ilişki içinde olması, birbirini aracısız, önyargısız ve iyi niyetli bir yaklaşımla tanıması sağlanmış olacak. Aradaki ekonomik ve ticari ilişkiler artacak." dedi.

5- Adalet Bakanı Sadullah Ergin, BBP Genel Başkanı Mustafa Destici ile görüşmesinde Avrupa İnsan Hakları Mahkemesinde (AİHM) şu anda Türkiye’nin ihlalle suçlandığı 2 bin 404 dosyasının bulunduğunu anımsatarak “Bu uluslararası arenada, insan hakları uygulamaları açısından Türkiye’yi zor duruma düşürüyor. Hem bunların önüne geçmek, hem de AB müktesebatını yerine getirmek adına bir takım düzenlemeler yapılması gerekir. Çünkü buralardaki davalar, AİHM’den dönerse Türkiye daha da zor duruma düşer. Onun için bu davalar AİHM’den dönmeyecek şekilde düzenleme hazırlığı içindeyiz.” dedi. 

6- Avrupa Birliği Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış, Türkiye Esnaf ve Sanatkârları Konfederasyonu (TESK) ve Ankara Üniversitesi tarafından düzenlenen "AB Sürecinin Türk Esnaf ve Sanatkârlarına Etkileri" konulu panelin açılışında yaptığı konuşmada "Türkiye'yi 1959'dan bu yana AB’nin bütün kurumlarından, bütün koridorlarından, bütün aşamalarından geçirmişsiniz, bu saatten sonra Türkiye'nin Avrupalılığını tartışmak haddiniz değil. Herkes AB sürecinde hangi aşamalardan geçtiyse biz de oradan geçmek istiyoruz." dedi.

7- Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, BM ve Arap Birliği Temsilcisi Kofi Annan'la Suriye konusunda telefonla istişarelerde bulundu. Görüşmenin Annan'ın isteği üzerine gerçekleştiğini belirten Bakan Davutoğlu, "Kendisi özellikle son dönemdeki katliamlardan sonra Suriye'deki güvenlik durumuyla ilgili gözlemlerini, BM'de yaptığı sunumun ayrıntılarını aktardı." dedi.

8- Türkiye Çimento Müstahsilleri Birliği tarafından düzenlenen panele katılan Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, gazetecilerin sorularını yanıtladı. ABD'nin, Türkiye dahil bazı ülkeleri İran'a yönelik yaptırımlardan muaf tuttuğu ülkeler listesine alması hakkında değerlendirmelerde bulunan Bakan Yıldız "Biz sayısı beş olan doğalgaz aldığımız ülkeleri 7-8'e, ham petrol aldığımız 11 ülkeyi de mümkünse 14'e çıkarmayı hedefliyoruz. ABD'nin aldığı kararın hukuken bir bağlayıcılığı yok, ama stratejik ortağımızdır. İran ile ilişkilerimiz köklü ve bundan sonra ticaret hacmimizi artırmaya dönüktür. Sıkıntı yaşamamız şu anda söz konusu değildir." dedi.

9- Milli Eğitim Bakanı Ömer Dinçer, medya kuruluşlarının Ankara temsilcileriyle yaptığı toplantıda, müfredattaki değişiklikler hakkında konuştu. Yabancı dil ve matematik-fen derslerinin artacağını açıklayan Bakan Dinçer, “hukuk ve adalet dersi, kuran eğitiminde kur sistemi, dini azınlıklar, Alevilik öğretisi, yaşayan dil ve lehçeler, Kürtçe öğretimi” konuları hakkında bilgi verdi.

10- Sağlık Bakanı Recep Akdağ, Erzurum’da düzenlenen Türkçe Olimpiyatları Şöleni’nde yaptığı konuşmada “Bu ruh, Erzurum’dan çıkıp Alvarlı Efe Hazretleri’nin gösterdiği istikamette dünyaya yayıldı. Gönül erleri Türkçelerini, kültürlerini her yere taşıdı.” dedi. 

11- MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli partisinin Meclis grup toplantısında,61. hükümet döneminde gerçekleşen terör saldırılarının listesini okuyarak, hükümetin terörle mücadele programını eleştirdi Bahçeli, hükümetin terörle mücadelede yeterli kararlılığı göstermediğini ifade etti.

12- Ülker ve Yıldız Holding’in kurucusu Sabri Ülker İstanbul’da vefat etti.

13- ABD’de Türk-Amerikan Konseyi’nin (ATC) 31’nci yıllık konferansıgerçekleştirildi. ABD Savunma Bakanı Leon Panetta yaptığı konuşmada “Terör örgütü PKK’nın, Türkiye ve Türk halkına tehdidi sürdüğü müddetçe, ABD bu tehditle mücadelede ihtiyaç duyulan kapasiteleri Türkiye’ye sağlamaya devam edecek. ABD, Türkiye’nin, bölge ekonomisi için büyüme motoru ve güvenlik çıpası olan zengin, demokratik bir ülke olarak, giderek büyüyen ve hayati önemdeki liderlik rolünü desteklemektedir. Türkiye olmadan füze kalkanı projesinde bu aşamalara erişemezdik.” dedi. 

14- AB Komisyonu Sözcüsü Olivier Bailly gazetecilere yaptığı açıklamada “Bazı insanlar Yunanistan’ın Euro Bölgesi’nden çıkışıyla ilgili senaryolar üzerinde çalışıyor, biz de AB hukukuyla ilgili bilgi veriyoruz.” dedi.  

15- Irak Cumhurbaşkanı Celal Talabani’nin, Başbakan Nuri el-Maliki hükümetinin düşürülmesi için toplanan imzaların yetersiz olduğu açıklamasına karşılık, Kuzey IrakBölgesel Kürt Yönetimi Başkanı Mesud Barzani yaptığı açıklamada “Elimizde Irak Meclisinin 170 üyesinin imzası ve Cumhurbaşkanı Celal Talabani’nin toplanan imzaların yetersiz olduğunu belirten mektubu var.” dedi.

16- Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin karşıtları haftalardır hazırladıkları dev gösteri için sokakları doldurdu. Putin ise televizyonda gösterilere ilişkin yaptığı açıklamada  “Toplumumuzu bölen ya da ülkemizi zayıflatan hiçbir şeyi kabul edemeyiz.” dedi.

17- İtalya Başbakanı Mario Monti Alman Halk Radyosu ARD’ye verdiği röportajda, pek çok Avrupa ülkesine göre daha disiplinli hale gelen ülkenin ekonomik borç krizini atlatmak için kurtarılmaya ihtiyacı olmadığını belirterek, önümüzdeki dönemde de İtalya'nın Avrupa Finansal İstikrar Fonu yardımına ihtiyacı olmadığını ifade etti.

           13 HAZİRAN 2012
             1- Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Türkiye ile Hollanda arasındaki diplomatik ilişkilerin 400. yılı dolayısıyla Türkiye’yi ziyaret eden Hollanda Kraliçesi Beatrix ile Çankaya Köşkünde bir araya geldi. Cumhurbaşkanı Gül, ziyaretin iki ülke arasındaki diplomatik ilişkilerin kurulmasının 400. yıl dönümü kutlamalarını taçlandırdığını söyledi.
             Kraliçe Beatrix de yıl dönümü kutlamaları çerçevesinde 300’den fazla etkinliğin gerçekleşeceğini belirterek, iki ülke iş adamları arasında sağlanan temasların da herkesi mutlu ettiğini dile getirdi.
             2- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan partisinin genişletilmiş il başkanları toplantısında, muhalefeti eleştirerek “Bu işi çok bildiğini zanneden muhalefet, ‘fakirleşiyoruz’ diyor. 2001’de Türkiye’de 91 bin adet otomobil satılmıştı. 2011’de ise 594 bin adet. Fakirleşen bir ülkede otomobil satışı bu denli artar mı?” dedi.
2002’de 36 milyar dolar seviyesinde olan ihracatın, bugün küresel krize rağmen 140 milyar dolara çıktığını anlatan Başbakan Erdoğan, “2002’de 8,5 milyar dolar olan turizm geliri, 2011 sonunda 23,5 milyar dolara çıktı. Türkiye ekonomisiyle Yunanistan ekonomisini, Türkiye demokrasisi ile Suriye demokrasisini kıyaslamak, olsa olsa elifi mertek zanneden bir zihniyetin eseri olabilir.” dedi.
             Öte yandan Başbakan Erdoğan, eski Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hilmi Özkök’ü Başbakanlık Resmi Konutunda kabul etti.
             3- Başbakan Yardımcısı Beşir Atalay, TGRT Haber televizyonunda gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulundu. PKK terör örgütünün silah bırakması konusunda, hükümetin Kandil ile görüşmesinin söz konusu olmadığını, Türkiye’nin bu konuda Kuzey Irak yönetimiyle iletişim halinde olduğunu belirten Başbakan Yardımcısı Atalay, PKK’nın silah bırakmasıyla ilgili hükümetin her türlü hazırlığının bulunduğunu ifade etti. Kürtçenin seçmeli ders olmasıyla ilgili de konuşan Başbakan Yardımcısı Atalay, “Bunu demokratik, çoğulcu sistemin çoğulcu yapısına saygı duyan, değer veren bir devletin yapması gereken bir adım olarak görüyoruz.” dedi.
             4- Hâkimler ve Savcılar Yüksek Kurulu (HSYK) yaz kararnamesiyle 2335 savcı ve hâkimin görev yeri değiştirildi. Şike soruşturmasına bakan özel yetkili savcı Mehmet Berk, Küçükçekmece Cumhuriyet Başsavcı Vekilliğine atanırken, Ergenekon davasının özel yetkili savcısı Cihan Kansız İstanbul Cumhuriyet Başsavcıvekili ve yine Balyoz davasının özel yetkili savcısı Savaş Kırbaş, İstanbul Anadolu Cumhuriyet Başsavcıvekili oldu.
             5- İçişleri Bakanı İdris Naim Şahin, Ankara Polis Kolejinin 62. Dönem Mezuniyet Töreni’ndeki konuşmasında, Türk polis teşkilatının bir buçuk asrı aşan tecrübesi, iki yüz bine yaklaşan eğitilmiş insan gücü ve çağın gereklerine uygun teknik donanımıyla ülkede, emniyet ve asayiş hizmetlerini başarıyla yürüttüğünü ifade etti. Bakan Şahin, “Güvenlik, temel hak ve özgürlüklerin korunmasına hizmet eden bir araç olup, özgürlükleri korumanın da bir ön şartıdır. Günümüzde toplumların çağdaşlık düzeyi belirlenirken, kolluk uygulamalarında da insan hak ve özgürlüklerine gösterilen saygı arasında ilişki kurulmaktadır.” dedi.
             6- Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım, İstanbul’da katıldığı bir toplantının ardından gazetecilere yaptığı açıklamada, Fatih Sultan Mehmet ve Haliç köprülerindeki bakım çalışmalarının yapılmasının şart olduğunu söyledi. Fatih Sultan Mehmet Köprüsü’nde 8 şeritten 3 tanesinin kapalı, 5’inin açık olacağını, çalışmaların 4 etapta yapılacağını ve 17 Haziran-16 Eylül arasında tamamlanacağını ifade eden Bakan Yıldırım, “İstanbul’da herkes izne, tatile gidiyor, çocuklar okula gitmiyor. En uygun zaman. Bir de yapılmadığını düşünün, yapmazsak daha büyük felaket riski var.” dedi.
7- MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, hasat mevsiminin başlaması nedeniyle yaptığı açıklamada, AK Parti ve CHP’nin Kürt sorunu yerine çiftçinin sorunlarıyla ilgilenmesi gerektiğini belirterek, “AKP hükümeti, sözde Kürt sorunu sahasında CHP’yle paslaşırken, hububat taban fiyatını açıklamamış ve çiftçimizi yine yüzüstü bırakmıştır. MHP, AKP zihniyetinden bölünme projeleriyle uğraşmasını değil, Türk çiftçisini kalkındıracak ve bolluğa kavuşturacak politikalarla vakit geçirmesini kararlılıkla istemektedir.” dedi.
8- Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün talimatları doğrultusunda 8. Cumhurbaşkanı Turgut Özal’ın vefatını inceleyen Devlet Denetleme Kurulu raporunu açıkladı. Raporda, “Görevi başında ve ani şekilde ölen bir cumhurbaşkanının ölümü her zaman ‘şüpheli’ bir ölümdür. Otopsi ve delil tespiti yapılmamış olması tam anlamıyla akıl tutulmasıdır.” denildi.
9- Yükseköğretim Kurulu (YÖK), eğitim fakültelerinin ikinci öğretimleri ile uzaktan eğitim fakültelerinin öğretmenlik bölümlerini bu seneden itibaren kapatma kararı aldı. Konuyla ilgili açıklama yapan YÖK Başkanı Gökhan Çetinsaya, “Bunu öğretmen yetiştirmedeki niteliği artırmak sebebiyle yaptık. Ancak mevcut öğrenciler devam edecekler.” dedi. Bu bölümlerin kapatılmasına rağmen üniversitelerin genel kontenjanında bir azalma olmayacağına dikkat çeken Çetinsaya, “Çünkü son bir yıl içinde yeni bölümler, fakülteler kuruldu. 10 binin üzerinde bir artışla yola devam ediyoruz.” dedi.
             10- Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu (TÜBİTAK), TÜSİAD ve Türkiye Teknoloji Geliştirme Vakfı (TTGV) işbirliği ile gerçekleşen 10. Teknoloji Ödülleri sahiplerini buldu. Ödül törenine katılan Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Nihat Ergün, bugün 800 milyar dolar olan GSMH’nin yüzde 1’e yakın kısmının Ar-Ge’ye ayrıldığını, 2023 hedefinin ise 2 trilyon olması beklenen GSMH’nin yüzde 3’ünü Ar-Ge’ye ayırmak olduğunu söyledi.
             11- Polonya ve Ukrayna’nın ortaklaşa düzenlediği EURO 2012 Avrupa Futbol Şampiyonası B Grubu’nda Almanya, Hollanda’yı 2-1 yenerek çeyrek finale çıkmayı garantiledi. Grubun diğer maçında Portekiz, Danimarka’yı 3-2 yendi.
             12- TBMM Başkanı Cemil Çiçek, resmi temaslar için bulunduğu Türkmenistan’da gazetecilere yaptığı açıklamada, yargıyla ilgili konularda tepkisel değil, soğukkanlı davranmak gerektiğini belirterek “Günü kurtarıcı davranışlardan kaçınmak gerekir. Aksi halde büyük sorunlar getirebilir.” dedi. Başkan Çiçek, uygulamadan kaynaklanan sorunlar varsa ‘binanın tümünü yıkmak yerine uygulayıcılarla ilgili değerlendirme yapmanın’ daha doğru bir tutum olacağını söyledi.
             13- ABD Dışişleri Bakanı Hillary Clinton başkent Washington’da yaptığı açıklamada, Suriye güçlerinin son iki gün içerisinde Halep çevresinde yığınak yaptığına dair bilgi edindiklerini belirterek, “Bu, stratejik ve ulusal çıkarları açısından Türkiye için bir kırmızıçizgi olabilir. Dolayısıyla bunu çok dikkatle takip ediyoruz.” dedi. Clinton ayrıca, Rusya’nın Suriye’ye silah ve helikopter göndermesinin şiddeti daha da tırmandıracağını söyledi.
Bu açıklamalara karşılık Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, “ABD yönetimi, Suriyeli muhalifleri silahlandırıyor. Bu kabul edilecek bir durum değil” açıklamasında bulundu.
             14- Kuzey Irak’taki Bölgesel Kürt Yönetimi’nin Washington Temsilcisi Kubat Talabani, petrol ihracatının Türkiye üzerinden yapılacağı yeni bir boru hattıyla, petrolü yurt dışına taşıyacaklarını bildirdi. “Model Ortaklık ve Yeni İşbirliği Alanları” teması ile Washington’da başlayan Türk-Amerikan Konseyi’nin (ATC) 31’nci yıllık konferansı kapsamında düzenlenen panelde konuşan Talabani, 2013 Ağustos ayına kadar tamamlanması planlanan yeni bir boru hattı ile bölgenin petrolünü yurt dışına açacak olan adımın desteklenmesi gerektiğini belirtti.
             15- İsrail ombudsmanı ve devlet kontrolörü Micha Lindenstrauss, 9 Türk vatandaşının öldürüldüğü 2010 yılındaki “Mavi Marmara” gemisine yapılan baskında, İsrail Başbakanı Benyamin Netanyahu’ya sert eleştiriler yöneltti. 153 sayfalık raporda, operasyonla ilgili karar sürecinde ciddi hatalar yapıldığı belirtildi.
             16- İran’ın dini lideri Ali Hamaney’in Uluslararası İlişkiler Başdanışmanı Ali Ekber Velayeti, Müslümanların 1,5 milyarlık nüfusu ve potansiyelleri ölçüsünde uluslararası arenada temsil edilemediğini belirterek, BM Güvenlik Konseyinde en az bir daimi üyeliğin İslam dünyasına verilmesi gerektiğini kaydetti.
             17- Irak’ın çeşitli şehirlerinde meydana gelen eş zamanlı patlamalarda 84 kişi öldü, 300 kişi de yaralandı.
                                                                                                                                14 HAZİRAN 2012
1- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Uluslararası Türkçe Derneği (TÜRKÇEDER) tarafından İstanbul’da düzenlenen 10. Uluslararası Türkçe Olimpiyatları’nın kapanış töreninde yaptığı konuşmada, “Türkçe her zaman barışın, aşkın, sevdanın dili oldu.” dedi.   10. Türkçe Olimpiyatları’nın, “İnsanlık el ele, bayram o bayram olur” sloganıyla yapıldığını dile getiren Başbakan Erdoğan, 5 kıtadan gelen çocuk ve gençlerin bir kez daha bayram yaşattıklarını kaydetti. Başbakan Erdoğan’a törende “10. Yıl Özel Ödülü” verildi.
2- Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar, TBMM'de dün gazetecilere yaptığı açıklamada,  yapımı kura çekimine günler kala İstanbul 4. İdare Mahkemesince iptal edilen Sulukule kentsel dönüşüm projesinde yıkım olmayacağını belirterek “Proje bitme aşamasına gelmiş, bir şey olmaz. Kaba inşaatlar bittiği için yıkım gerçekleşmez. Belki tazminat ödenmesi söz konusu olabilir.” değerlendirmesini yaptı.
3- Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım TGRT HABER TV’de yayınlanan “Ankara’nın Gündemi” programında, Türkiye’nin de Google gibi yerli bir arama motoruna sahip olması konusunda çalışma yürüttüklerini kaydetti.
             İletişim vergilerine de değinen Bakan Yıldırım, “Vergilerin yüksekliği müzmin bir konu. Ancak yerine yeni bir şey koyamazsanız, Maliye katı davranıyor. Biz bazı şeyleri önlerine koyarak mesela havacılıkta deprem vergilerini kaldırttık. Ciro 2,5 milyar dolardan 13 milyar dolara çıktı, biz de havadan para kazanmaya başladık.” dedi.
4- AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Hüseyin Çelik, gündemdeki konularla ilgili açıklamalarda bulundu. Çelik, “AK Parti ile ana muhalefet partisinin Kürt sorununun çözümü konusunda ‘birlikte çalışabiliriz’ mesajı vermesi çok önemlidir. Bu mutlaka devam etmelidir. Kürtçenin seçmeli ders olması, ırkçıları rahatsız etti. Sağduyulu insanlar bunun başarıya ulaşması için gayret etmelidir.” dedi.
5- BDP Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, Hakkâri’de partisinin Şemdinli ilçe örgütünü ziyaretinin ardından yaptığı konuşmada, Leyla Zana'nın Başbakan Erdoğan için sarf ettiği, "Bu işi çözeceğine inanıyorum. Buna dair umudumu da inancımı da asla yitirmedim" ifadelerini değerlendirdi. Hükümetin açılım politikaları ile birlikte Hakkâri bölgesinde daha fazla karakol kurulduğunu, mayınların döşendiğini ve tel örgülerin çekildiğini öne süren Demirtaş, "Hem bunları yapacaksın, hem de kalkıp, 'Ben meseleyi çözeceğim' diyeceksin. Her kim Başbakandan umutluysa bu saflıktır, AK Parti gibi düşünmektir." dedi.
6- TÜSİAD Başkanı Ümit Boyner, TÜSİAD Yüksek İstişare Konseyi (YİK) toplantısı sonrası gündemdeki konularla ilgili değerlendirmelerde bulundu. Boyner, “Gündemde tartışılan kürtaj konusu, tecavüzün neredeyse doğal karşılandığını ihsas eden aşağılayıcı beyanlar, yalnızca kadınları değil toplumun vicdan sahibi tüm kesimlerini rencide etmiş, kırmıştır.” dedi. Ayrıca demokratikleşmenin yalnızca sivilleşmeden ibaret olmadığını ifade eden Boyner “Uludere olayında vahim bir hata varsa bu hatanın nedenlerini ve faillerini bilmek kamuoyunun hakkıdır.“ dedi.
7- Güneydoğu Avrupa Ülkeleri İşbirliği Süreci (SEECP) toplantısına katılmak üzere Sırbistan'ın başkenti Belgrad'a giden Başbakan Yardımcısı Ali Babacan, Türk gazetecilerin sorularını cevaplandırdı. Başbakan Yardımcısı Babacan, Avrupa'da Yunanistan ve İspanya'da devam eden borç krizi ile ilgili aklıselimin hâkim gelmesini temenni ettiğini belirterek "AB’de hiçbir ülke ve belli başlı bankanın batışına müsaade edilmemeli." dedi. Yunanistan’ın ciddi bir borç sorunu olduğunu vurgulayan Başbakan Yardımcısı Babacan, borcunu ödeyebilmesi için hem IMF’nin, hem de AB’nin desteğine ihtiyaç duyduğunu söyledi.
             8- Mısır'da Anayasa Mahkemesi, 166 bağımsız milletvekilinin vekilliklerini düşürdü. Anayasa Mahkemesi Sözcüsü Mahir Sami, verilen 3'te 1 fesih kararının Halk Meclisi'nin Anayasa Mahkemesi tarafından tamamen feshedildiği anlamına geldiğini açıkladı.
             9- Suriye'de ordu birliklerinin yerleşim birimlerini karadan ve havadan bombaladıkları bildirildi. Öte yandan Suriye'de Haffe kasabasına girişleri engellenerek, bir grup tarafından taş ve sopalı saldırıda bulunulan BM gözlemcilerine ateş açıldı. Gözlemciler saldırıdan yara almadan kurtuldu.
                                                                                                   15 HAZİRAN 2012
1- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Sakarya’da AK Parti 4. Olağan İl Kongresi’nde yaptığı konuşmada, “Bizim kültürümüzde, bizim medeniyetimizde, bizim devlet geleneğimizde, hiçbir zaman ötekileştirmek olmadı, horlamak olmadı, ayrımcılık, ret, inkâr, asimilasyon olmadı. Bizim, başka ülkelere, başka örneklere, başka tecrübelere bakmamıza gerek yok. Biz bize yeteriz. Bizim örneklerimiz içimizde.” dedi. 
2- CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Türk Metal Sendikası 14. Olağan Kongresi’nde yaptığı konuşmada TBMM çatısı altındaki partilere Kürt sorunu konusundaki çağrısını yineleyerek, “Üslubumuzu yumuşatacağız. Birileri duysun diye bunu söylüyorum. Birilerine öğüt vermek gibi bir hakkım, yetkim yok.” dedi.
3- Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, özel bir televizyon kanalında katıldığı programda, gündeme ilişkin açıklamalar yaptı. Başbakan Yardımcısı Arınç, Leyla Zana’nın son günlerdeki açıklamalarının hatırlatılması üzerine, Zana’nın röportajının olumlu olduğunu belirterek, “Kendisine teşekkür etmemiz lazım. İçten konuşma, özeleştiri, vizyon gördüm.” dedi. 
Başbakan Yardımcısı Arınç, ‘Öcalan'a ev hapsiyle’ ilgili bir soru üzerine “Öncelikle Sayın Başbakanımızın ve Kuzey Irak’taki otonom yönetimin de onlara hatırlattığı gibi koşulsuz olarak silah bırakmaları, eylemlerine son vermeleri, bundan sonrasını da birlikte düşünmeleri gerekiyor. Bu tek başına sadece bir taleptir, bunun üzerinden siyaset yapacaklarını düşünüyorum, bu çok samimi değil. Fakat örgütün tamamen silah bırakması ve eylem yapmaması durumunu kabullenmesine bağlı olarak konuşulabilir.” dedi.
4- Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Nihat Ergün, MAN otomotiv firmasının Ankara’nın Akyurt ilçesinde kurduğu tesisin açılışını yaptı.  Bakan Ergün açılışta yaptığı konuşmada, “Türkiye zaten sanayide önemli bir üretim merkezi haline geldi ve bu devam edecek ama bundan sonra yolumuza yüksek katma değerli ve ileri teknolojiye dayanan ürünler üreterek devam edeceğiz.” dedi.
5- Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan Mersin Büyükşehir Belediyesi Kongre Merkezi’nde, seçimlerin ardından geçen bir yılın değerlendirilmesi için düzenlenen ''Söz verdik, Yapıyoruz'' konulu toplantıda yaptığı konuşmada, “Bugün Yunanistan başta olmak üzere dünyanın huzursuzluk ve ekonomik kriz yaşanan birçok yerindeki insanlar, Türkiye’deki güven ve istikrar nedeniyle paralarını çekerek, ülkemize getiriyor.” dedi. 
6- Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız,  Dünya Bankası AB Direktörü Lazslo Lovei’yi Bakanlıkta kabul etti. Kabulün ardından gazetecilere açıklama yapan Bakan Yıldız, Polonya'da Uzan Grubu ile ilgili yürütülen bir tahkim süreci olduğunu hatırlatarak, ÇEAŞ ve Kepez hisselerinden dolayı Bakanlığa karşı açılan davayı kazandıklarını, mahkemenin dava masraflarının da Uzanlar tarafından ödenmesine karar verdiğini kaydederek, “Mahkeme 5 milyon dolar civarındaki mahkeme masrafının ödenmesini hükmetmişti. Biz bu parayı bu hafta içerisinde aldık.” dedi.
 7- Kalkınma Bakanı Cevdet Yılmaz, Diyarbakır’da gerçekleştirilen, “GAP Eylem Planı Revizyon Toplantısı”nda yaptığı konuşmada, toplantıda önerileri dinleme imkânı bulduklarını belirterek, “Sıfırdan başlamadık, elimizde bir eylem planı var. 2008’deki eylem planı ile gerçekten bu bölgelerde muazzam yatırım atağı başladı ve yatırımlar ivme kazandı.” dedi.
8- Maliye Bakanı Mehmet Şimşek mayıs ayı bütçe gerçekleşmelerini Anadolu Ajansına değerlendirdi.  İlk dört ayla mukayese edildiğinde vergi gelirlerinde mayıs ayındaki toparlanmanın cesaret verici olduğunu bildiren Bakan Şimşek, 2011 yılı Mayıs ayında 2,8 milyar lira fazla veren bütçenin, 2012 yılı Mayıs ayında yüzde 61,8 oranında artışla 4,6 milyar lira fazla verdiğini belirtti.
9- Başbakan Yardımcısı Ali Babacan, Sırbistan’ın başkenti Belgrad’da Güneydoğu Avrupa İşbirliği Süreci Liderler Zirvesi’nde açıklamalarda bulundu. Başbakan Yardımcısı Babacan, “Avrupa’da işsizlik artarken, Türkiye’de işsizliğin azalması hepimizi sevindiren bir durum.” dedi.
10- Fransa Cumhurbaşkanı François Hollande, Euro bölgesindeki krizi çözmek için İtalya Başbakanı Mario Monti ile Roma’da bir araya geldi. Hollande yaptığı konuşmada, “Avrupa’nın hasta bir kıta olarak görülmesini istemiyorum. Bizler büyük bir ekonomik gücüz ve büyük tarihleri olan ülkeleriz. Geleceği teminat altına alabilecek şartlara sahibiz.” dedi.
11- Suriye’de meydana gelen olaylarda 4’ü çocuk 26 kişi hayatını kaybetti. Olaylardan kaçan 2’si asker 255 kişi Hatay’ın Yayladağ ilçesinden Türkiye’ye giriş yaptı.
16 HAZİRAN 2012
1- Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, İzmir’de gazetecilerin Anayasa Mahkemesinin Cumhurbaşkanı Seçimi Kanunu ile ilgili verdiği karara ilişkin soruları üzerine, “Tartışmaların dışında kalmak gibi bir prensip kararım var. Benim için önemli olan görevimi layıkıyla yapmaktır.” dedi. Cumhurbaşkanı Gül, yeniden aday olup olmayacağı konusunda sorulan bir soruya da “Bunları konuşmak için henüz çok zaman var.” şeklinde cevap verdi.
2- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, partisinin Mersin İl Kongresi’nde, Cumhurbaşkanlığı seçimi için partide bir çatışma olacağı iddialarına ilişkin, makam peşinde koşanları aralarında barındırmadıklarını ve hiç kimsenin böyle bir beklenti içerisinde olmaması çağrısında bulunarak “Biz makama, insanlığa hizmet etme vasıtası olmanın ötesinde hiçbir mana yüklemeyiz. Herkes iyi bilsin: Bu hareketin içinde veya dışında bir makam kavgası olmayacak. Bu hareket asla makam hırsına, makam kavgasına, rekabete prim veren bir hareket olmadı.” dedi.
3- CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Zonguldak’ta düzenlenen Emek ve Özgürlük Mitingi öncesinde gazetecilere gündemi değerlendirdi.  Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç'ın "PKK silah bıraksın, ev hapsi konuşulabilir." şeklindeki açıklamalarını değerlendiren Kılıçdaroğlu, "Meclis'teki 4 parti uzlaşır, 'Biz bu konuda fayda görüyoruz' derlerse, bizim de başımızın üstüne." ifadelerini kullandı.
4- Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ, İstanbul Haliç Kongre Merkezinde düzenlenen Milletlerarası Öğrenciler Mezuniyet Töreni öncesinde, Anayasa Mahkemesinin Cumhurbaşkanlığı Seçimi Kanunu ile ilgili kararına ilişkin olarak, "Bana göre Anayasa Mahkemesinin kararı; Cumhurbaşkanı'nın görev süresinin 7 yıl olduğuna ilişkin kısmı anayasaya uygundur. İkinci kez seçilmeme hususunun iptaline ilişkin kısmı ise anayasaya aykırıdır. Mahkemenin ya tamamen iptal etmesi ya da tamamen reddetmesi gerekirdi.” dedi.
Milli Eğitim Bakanı Ömer Dinçer de törende yaptığı konuşmada, "Medyada eğitim süresinin uzayacağına yönelik çıkan haberler doğru değil. Eğitim müfredatını yayınladık. Eğitimin ne zaman başlayacağını, ne zaman tatil yapılacağını belirledik. Önümüzdeki sene eğitimi 180 gün olarak gerçekleştireceğiz. Ara tatil uygulamaya devam edeceğiz. Öğretmenlerin tatili de aynı olacak, bir değişiklik yok." dedi.
5- Başbakan Yardımcısı Beşir Atalay, Türk Metal Sendikası 14. Olağan Genel Kurulu'nda gazetecilerin sorularını yanıtladı. Başbakan Yardımcısı Atalay "PKK terör örgütü elebaşı Abdullah Öcalan'a ev hapsiyle ilgili" soruyu "Böyle bir şey çalışmalarımız içinde, gündemimizde yok.” şeklinde cevapladı. 
             6- Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, Rasim Özdenören'in sanat yaşamının 55. yıl dönümü dolayısıyla Devlet Konukevi'nde düzenlenen etkinliğe gelişinde gazetecilerin sorularını yanıtladı. “‘Öcalan'a ev hapsi uygulanabilir’ dediniz fakat bir şart koydunuz: ‘PKK silah bırakırsa’. Bu sözleriniz çok tartışıldı. Başbakan Yardımcısı Beşir Atalay da 'böyle bir çalışmamız yoktur' dedi” sorusuna Başbakan Yardımcısı Arınç, "Dün bu konuyla ilgili sözlerim televizyonlarda milyonlar tarafından izlendi, sözlerimin tamamının alınması durumunda güzel bir değerlendirme yapılabilir. Benim söylemimle Beşir Atalay’ın söylemi arasında bir fark yok.” dedi.
7- Sağlık Bakanı Recep Akdağ, Mersin’in Erdemli ilçesindeki devlet hastanesinde incelemede bulunurken, TÜSİAD Başkanı Ümit Boyner'in bazı açıklamalarını "talihsiz" şeklinde nitelendirerek, "TÜSİAD Başkanı da dâhil olmak üzere bu meseleye hassasiyetle yaklaşan bütün gruplara ya da bütün kişilere sesleniyorum: Gelin Türkiye'de tecavüzün cezalarını arttıralım." dedi.
8- Suudi Arabistan Veliaht Prensi Nayif bin AbdülAziz ABD’de yaşamını yitirdi.
                                                                                                         17 HAZİRAN 2012
1- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, G-20 Zirvesi'ne katılmak üzere Meksika'ya hareketinden önce Esenboğa Havalimanında yaptığı basın toplantısında, gazetecilerin sorularını cevaplandırdı. Başbakan Erdoğan, Fethullah Gülen’e yönelik çağrısının sorulması üzerine böyle bir daveti ilk defa yapmadığını belirterek “Bu konudaki takdir şüphesiz ki kendilerine aittir. Biz ise ‘Burada üzerimize düşeni yapmaya hazırız’ dedik.” şeklinde konuştu.
Ayrıca Başbakan Erdoğan, Anayasa Mahkemesinin Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün görev süresiyle ilgili “7+5” kararı konusunda ise “2014 olsun, ülkemiz için hayır olsun. Değerlendirmeleri de o zaman yaparız.” dedi.
Başbakan Erdoğan, Şanlıurfa E Tipi Cezaevinde çıkan yangınla ilgili olarak da asıl bilgilerin yapılacak teftişin ardından ortaya çıkacağını söyledi.
Öte yandan Başbakan Erdoğan, Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç'ın “PKK silah bırakırsa Öcalan'a ev hapsi konuşulabilir” açıklaması için “Aramızda görüştüğümüz bir konu değil, kendi şahsi kanaatidir.” görüşünü dile getirdi.
2- Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, AK Parti Hatay İl Teşkilatının 4. Olağan Kongresi'ne katılmak için gittiği Antakya'da gazetecilerin sorularını cevapladı. Başbakan Yardımcısı Arınç, “Sayın Zana ‘şiddet dursun, silahlar konuşmasın, bunu Başbakan Erdoğan çözer’ diyor, bu göz ardı edilemez. Zana'nın söylediklerinden yola çıkarak, Türkiye'de doğruları hep beraber sahiplenmek suretiyle, kendi özeleştirisini de yaparak bir yol açmalıyız. Zana'ya yönelik tehditleri de görüyoruz, bunu doğal da buluyoruz. Çünkü şiddetin dilini terk etmeyenler, onun bu söylemlerine karşı aşağılayıcı birtakım şeyler söylemekten geri kalmayacaklardır. Biz de sürekli Zana'nın söylediklerini översek karşı tarafı tahrik etmiş oluruz.” dedi.
3- Adalet Bakanı Sadullah Ergin ile Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, Şanlıurfa’da 13 mahkûmun hayatını kaybettiği cezaevinde incelemelerde bulundu.  350 kişi kapasiteli olmasına rağmen 1057 mahkûmun kaldığı cezaevinde başlatılan tahkikatta hiçbir hususun göz ardı edilmeyeceğinin garantisini veren Bakan Ergin, cezaevindeki kapasite konusunda problemler olduğunu belirterek “İhmal varsa üstü asla örtülmez.” dedi.
4- İstanbul Ticaret Odası (İTO) Başkanı Murat Yalçıntaş, mayıs ayında karşılıksız çıkan çek sayısının 83 bin 80 adede çıkarak, son iki yılın en yüksek rakamına ulaştığı uyarısında bulundu. Yalçıntaş, çekte hapis cezasının kalkmasının ardından bir boşluk meydana geldiğini ve alınan tedbirlerin ise caydırıcı olmadığının ortaya çıktığını ifade etti.
5- A Milli Kadın Basketbol Takımımız, Uluslararası Hazırlık Turnuvası’nın finalinde İngiltere’yi 73-54’lük skorla yenerek yenilgisiz birinci oldu.
6- Şanlıurfa E Tipi Cezaevinde çıkan yangında, 13 mahkûm dumandan zehirlenerek hayatını kaybetti, 5 mahkûm da yaralandı.
             7- Irak Cumhurbaşkanı Celal Talabani, Başbakan Nuri el Maliki hakkında güven oylamasına gidilmesine yönelik girişimlerin devam etmesi halinde görevinden istifa edeceğini söyledi.
             8- Fransa’da Sosyalist Parti (PS) parlamento seçimlerinde tarihi bir başarıya imza attı. Önce belediye ve bölge seçimlerini, ardından Senatoyu ve Elysee Sarayı’nı ele geçiren Cumhurbaşkanı François Hollande liderliğindeki Sosyalistler, dün de Ulusal Mecliste çoğunluğu aldı.
             9- Nijerya’nın kuzeyindeki Kaduna eyaletinde kiliselere düzenlenen bombalı saldırılarda 24 kişi hayatını kaybetti.
18 HAZİRAN 2012
1- TBMM Başkanı Cemil Çiçek başkanlığındaki Anayasa Uzlaşma Komisyonu üyeleri, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nu ziyaret etti. Kılıçdaroğlu görüşmede, “Demokrasi ve özgürlük ihtiyacı var. Biz bu ihtiyacı gidermek istiyoruz; demokrat ve özgürlükçü bir anayasa yapmak istiyoruz. Yapacağımız anayasa ile toplumun her kesimine hitap etmeliyiz.” dedi.
Daha sonra Komisyon, MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’yi ziyaret etti. Bahçeli görüşmede, “Başkanlık sistemi gibi konular gündeme gelebilir. Bu tartışmalara aldırmadan komisyon çalışmalı. Hiçbir grup, diğer üyeleri baskı altına almaya çalışmamalı.” dedi.
Komisyon, son olarak BDP Genel Başkanı Selahattin Demirtaş’ı ziyaret etti.  
             Görüşmelerin ardından TBMM’de açıklama yapan Başkan Çiçek, Meclis’te grubu bulunan 4 siyasi parti liderinin de Anayasa Uzlaşma Komisyonunun çalışmalarını çok açık şekilde desteklediğini, şimdi bu desteğin daha kuvvetli hale geldiğini söyledi.
             2- Hatay’ın Kırıkhan ilçesine bağlı Kurtlusoğuksu beldesinin Belediye Başkanı Osman Koşay yaptığı açıklamada, Belen ilçesine bağlı Gediktepe mevkiinde arama tarama faaliyeti yürüten güvenlik güçleri ile PKK'lı teröristler arasında çıkan çatışmada, 1 askerin şehit olduğunu, 3 askerin de yaralandığını söyledi.
3- Avrupa Şampiyonası C Grubu'nda İtalya, İrlanda'yı 2-0 yenerek, çeyrek finale yükseldi.
             4- Başbakan Recep Tayvip Erdoğan, Meksika’nın Los Cabos kentinde düzenlenen G-20 zirvesinde yaptığı konuşmada, “Bugün dünyada Türk ürünlerinin girmediği neredeyse hiç bir ülke kalmadı. Hedefimiz, 2023 yılında dünyanın ilk 10 ekonomisi arasında yer almak, yıllık 500 milyar dolarlık ihracat hacmine ulaşmak, kişi başına milli gelirimizi 25 bin dolara çıkarmak.” dedi.
ABD Başkanı Barack Obama ve Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin de zirve öncesi bir araya geldi. Obama ve Putin ortak yayımladıkları bildiride, Suriye'deki şiddetin hemen sona ermesi çağrısında bulundu. İran'a yükümlüklerini yerine getirme çağrısında da bulunan Putin ve Obama, ayrıca füze kalkanı konusundaki anlaşmazlıkları gidermek için uzlaşma arama konusunda anlaştıklarını bildirdi.
5- Yunanistan’da yapılan ikinci erken seçimin sonuçları belli oldu. Seçimde yüzde 29,6 oy alarak 129 milletvekili kazanan muhafazakâr Yeni Demokrasi Partisi (YDP) birinci oldu. Radikal Sol Koalisyon (STRİZA) yüzde 26,9 oyla 71 milletvekili çıkarttı. PASOK ise yüzde 12,2 oyla 33 milletvekilinde kaldı. 
YDP lideri Antonis Samaras, Cumhurbaşkanı Karolos Papulias'tan hükümet kurma görevini aldı.
6- Mısır’da yapılan cumhurbaşkanlığı seçimini Müslüman Kardeşler hareketinin adayı Muhammed Mursi kazandı. Katılımın yüzde 40 düzeyinde olduğu seçimde, Mursi oyların yüzde 51,7’sini aldı.
7- Suriye’de Beşar Esad'a bağlı birliklerin ülke genelinde düzenlediği operasyonlarda, 23 kişiyi öldürdüğü kaydedildi. Londra merkezli Suriye İnsan Hakları İzleme Örgütüne göre ülkede olayların başladığı geçen yıl mart ayından bugüne kadar ölenlerin sayısı 15 bini aştı. Tüm ölü, yaralı ve tutuklamaları belgelediğini açıklayan örgüt, olaylarda 1114 çocuk, 957 kadın ve 579 erkeğin işkence altında öldüğünü ifade etti.
8- Azerbaycan Dışişleri Bakanı Elmar Memmedyarov ve Ermenistan Dışişleri Bakanı Edvard Nalbandyan Fransa'nın başkenti Paris'te bir araya geldi. AGİT Minsk Grubu eş başkanlarının da katıldığı toplantıda, Yukarı Karabağ sorununun görüşüldüğü belirtildi.
9- İranile 5+1 ülkeleri (BM Güvenlik Konseyinin 5 daimi üyesi artı Almanya) arasındaki nükleer müzakerelerin üçüncü ayağı Rusya'da başladı. Başkent Moskova'da bir araya gelen heyetler, iki gün boyunca İran'ın tartışmalı nükleer programı konusunda anlaşma yolu arayacak.

                                                                                                    19 HAZİRAN 2012

1- Hakkâri’nin Yüksekova ilçesi Dağlıca bölgesindeki Yeşiltaş Karakolu’na saldırı düzenleyen PKK’lı teröristler 8 Mehmetçiği şehit etti. 19’unu yaraladı.

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül hain saldırı için “Türkiye, ülkenin bölünmez bütünlüğünden, devlet otoritesinden ve hukukun üstünlüğünden asla taviz vermeden, kalıcı bir şekilde terör sorununu bitirmeye kararlıdır. Terörle mücadele, bu mücadelenin gerektirdiği araç ve yöntemlerle, bütün imkânlar seferber edilerek, en güçlü şekilde devam ettirilecektir.” dedi.

             G-20 zirvesi için Meksika’nın Los Cabos kentinde bulunan Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ise “Dağlıca’daki hain, alçakça saldırı sonucunda 8 askerimizi kaybettik. Milletimizin başı sağ olsun. Terörle olan mücadelenin, birilerini de artık öyle zannediyorum ki çok daha farklı bir şekilde uyarmış olması lazım. Terörle mücadelede bu işin sadece güvenlik boyutunu değil farklı boyutlarını da ele almak suretiyle çalışmalarımızı hep sürdürdük. Bu mücadeleyi sonuna kadar sürdüreceğiz.” dedi.

TBMM Başkanı Cemil Çiçek de yayımladığı mesajda, ”Aynı bölgede ikince kez düzenlenen bu elim saldırıyı nefretle ve şiddetle kınıyorum.” dedi.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu Meclis grup toplantısında,“Bütün yurttaşlarıma söylüyorum: Terörü bu ülkede hepimiz en şiddetli şekilde lanetliyoruz. Terör ve onun mensupları, bu ülkenin birliğini, dirliğini asla ve asla bozamayacaklardır. Etle kemik gibi kaynaşacağız.” dedi.

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli Meclis grup toplantısında, saldırının kahpece ve kalleşçe yapıldığını belirterek "Saldırıyı var gücümle lanetliyorum. Bu son hunhar hadiseden sonra AKP hükümeti kararını ve tarafını belirlemeli, PKK terörünün kökünü kurutmak için devletin tüm imkânlarını harekete geçirmelidir. Artık müzakereci acizlik, Oslocu çürümüşlük son bulmalıdır. Meclis'te temsil imkânı bulan siyasi bölücüler ise demokrasi ve barış sözleri altında terörü meşrulaştırmaktan bir an önce vazgeçmeli, anamuhalefet yapay sorunları terk etmeli ve AKP iktidarı ise yıkım projesinden kesinlikle caymalıdır." dedi.

BDP Genel Başkanı Selahattin Demirtaş saldırıda yaşamını yitirenlerin ailelerine baş sağlığı dilerken, “PKK her türlü silahlı faaliyetine son versin, hükümet de operasyonları durdursun, siyasi çözüme kapı aralansın.” dedi.

2- Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, başkanlık ettiği Terör Değerlendirme Toplantısı’na ilişkin “Türkiye terörle mücadele ediyor. Bu mücadele sırasında bu ve buna benzer olaylar maalesef yaşandı. Ne ilk oldu, ne de son oldu. İş kontrol altındadır. Hepimiz görevimizi yapıyoruz. Başbakan Erdoğan ile görüşmelerimiz cezaevinde yaşananlar konusunda oldu. Henüz bu olay sebebiyle görüşmedik. İlgili bakanlarımız ile takibimiz altında bulunuyor.” dedi.

3-Hakkâri’nin Yüksekova ilçesinde askeri karakola düzenlenen saldırının ardından İçişleri Bakanı İdris Naim Şahin ile Yüksekova 3. Taktik Piyade Tümen Komutanlığına giden Başbakan Yardımcısı Beşir Atalay, saldırının ardından bölgede Genelkurmay Başkanı Orgeneral Necdet Özel'in yönettiği geniş çaplı operasyona ilişkin bilgi aldı. 
             Bilgilendirme toplantısının ardından helikopterle Van'a giden Başbakan Yardımcısı Atalay, Ferit Melen Havaalanında gazetecilere yaptığı açıklamada, “Bölgede operasyonlar sürüyor. Bölge çok ciddi şekilde taranıyor. Terörle mücadelemiz kararlılıkla devam edecek.” dedi. 

4- Adalet Bakanı Sadullah Ergin, Ankara Hakimevi’nde düzenlediği basın toplantısında, Şanlıurfa Cezaevinde 13 mahkûmun yanarak öldüğü olayın, vantilatör kavgasından kaynaklanmadığını, mahkûmların sorunlarını gündeme getirme yöntemi olarak yataklarını ateşe vermeyi seçtiğini, olaydan büyük üzüntü duyduğunu kaydetti.

5- Gümrük ve Ticaret Bakanı Hayati Yazıcı düzenlediği basın toplantısında, sektörlerden alınan görüşler sonrası Türk Ticaret Kanunu’ndayapılan değişiklikleri kamuoyuna duyurdu. 44 maddeden oluşan kanun tasarısının TBMM'ye gönderildiğini belirten Bakan Yazıcı, değişiklik taleplerinin 6 başlıkta toplandığının altını çizerek, "Hazırladığımız tasarı üç kez Ekonomi Koordinasyon Kurulu'nda görüşüldü ve en son ben Sayın Başbakanımıza yaptığımız çalışmaları arz ettim ve tasarı böylelikle gerçekleşmiş oldu." dedi.

6- Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan, Yüksek Katma Değerli İhracata Doğru Yeni Teşvik Sistemi’nin son halini ve içeriğini düzenlediği bir basın toplantısıyla açıkladı. Bakan Çağlayan, yeni teşvik sistemiyle, yılda en az 100 bin adet kapasiteli otomobil yatırımı yapan ya da mevcut kapasitesini yıllık en az 100 bin adet artıran yatırımcılara, kapasitelerinin yüzde 15’i kadar A,B ve C sınıfı gümrük vergisinden muaf araç ithal etme hakkı verileceğini söyledi. Bakan Çağlayan, “Ayrıca bu yatırımlarda motor üretimi de yapılması halinde ilave yüzde 15 daha gümrükten muaf araç ithal etme hakkı tanıyacağız.” dedi.

7- Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, Maden Tetkik Arama (MTA) Genel Müdürlüğü tarafından aktif fay hatlarını tespit etmek için güncellenen Türkiye Diri Fay Haritası’nı MTA’da sunum yaparak açıkladı.

Bakan Yıldız, fay haritasıyla Türkiye’deki diri fay sayısının 150 değil, 326 olduğunun anlaşıldığını belirterek “ 20 yılda yeni faylar oluşmadı. Fakat tespit edilemeyen veya aktif olduğu anlaşılmayan yeni faylar bulundu. Marmara Denizi’nde bir depremde tsunami tesiri ve 3’üncü boğaz köprüsüyle alakalı yer seçimi, diri fay üzerinde bulunmuyor. Altını kalın çizgilerle çizerek söylüyorum; deprem konusunda herhangi bir tarih vermemiz söz konusu değildir, bunu yapmak doğru değildir.” dedi.

8- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Meksika’nın Los Cabos kentinde düzenlenen    G-20 zirvesinin ilk oturumunda yaptığı konuşmada, Türkiye’nin IMF kaynaklarına uluslararası rezervler arasında sayılmak kaydıyla 5 milyar dolar katkıda bulunacağını açıkladı. Başbakan Erdoğan, “Maalesef 4 yıldır gösterilen çabaya rağmen gelişmiş ülkelerde kamu borç oranları ve işsizlik hala çok yüksek seviyelerde.” dedi.

Bu arada Başbakan Erdoğan ve Rusya Başkanı Vladimir Putin, zirvenin yapıldığı merkezde bir görüşme yaptı. Başbakan Erdoğan görüşmenin ardından bir gazetecinin, “Suriye konusunda Rusya’nın tavrında bir değişiklik olacak mı? Suriye konusunda atılacak yeni bir adım beklemeli miyiz?” sorusuna, “Sayın Putin ile bizim yaptığımız görüşme geleceğe yönelik neler yapabiliriz istikametinde oldu. Şu anda çok açık net olarak, Sayın Putin Dışişleri Bakanına, bende Dışişleri Bakanıma görevleri verdik. Bundan sonraki süreçte Dışişleri Bakanları müşterek olarak çalışmaları yürütecekler.” dedi. 

9- Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Nihat Ergün, ABD’nin Boston kentinde düzenlenen Uluslararası Biyoteknoloji Fuar ve Konferansı’na katıldı. Bakan Ergün, 2011 yılında yaklaşık 14 milyar dolarlık satış gerçekleştiren ABD’li ilaç şirketi Baxter’ın, Türkiye’de 180 milyon dolarlık yatırım yapmayı planladığını açıklayarak, bu kapsamda bağışıklık sistemine yönelik yeni tür bir ilacın Türkiye’de üretileceğini, şirketin hâlihazırda Türkiye’de bulunan yatırımlarına ciddi bir ilavenin gelmiş olacağını kaydetti.

10- Kuzey Irak Bölgesel Kürt Yönetimi Başkanı Mesud Barzani,  Hakkâri’deki terör saldırısını kınadı. Barzani mesajında çatışma haberini üzüntüyle öğrendiklerini belirterek “Saldırılar ve çatışmaların her tarafa zarar verdiğini yineliyoruz. Bu olaylar barışçıl çabaları bertaraf ediyor.” dedi.

11- Pakistan Yüksek Mahkemesi, Başbakan Yusuf Rıza Gillani’nin başbakanlığının düşürülmesine karar verdi.

          20 HAZİRAN 2012
             1- Cumhurbaşkanı Abdullah Gül İstanbul’da düzenlenen Tüketici Ürünleri Forumu Küresel Zirvesi’nin açılış konuşmasında, Türkiye ekonomisinin başta Euro Bölgesi olmak üzere birçok gelişmiş ve gelişmekte olan ülkeden pozitif bir şekilde ayrıldığını söyledi. Türkiye ekonomisinin 2010 yılında yüzde 9,2, 2011 yılında da yüzde 8,5 oranında büyüyerek AB ve OECD ülkeleri arasında en yüksek büyüme oranını yakalayan, Çin’den sonra en hızlı büyüyen ikinci ülke olduğunu anımsatan Cumhurbaşkanı Gül, yakalanan bu etkileyici büyüme performansında kamunun katkısının son derece sınırlı olduğunu söyledi.
             Zirvenin ardından gazetecilerin Dağlıca baskınıyla ilgili sorularını cevaplayan Cumhurbaşkanı Gül, Hakkâri’deki saldırının tesadüfî olmadığını, bölgedeki gelişmelerin bir tezahürü olduğunu belirterek, “Teröristler, bugün başkasının aleti olur, yarın da başkasının aleti olur. O bakımdan özellikle bölgedeki bütün vatandaşların, Kürt vatandaşların terörle ve teröristlerle aralarına çok kesin mesafe koymaları gerekir.” dedi.
             2- Genelkurmay Başkanlığının internet sitesinden yapılan açıklamada, Hakkâri’de 8 askerin şehit olmasının ardından PKK terör örgütüne yönelik başlatılan operasyonlar sonucunda şimdiye kadar 26 teröristin öldürüldüğü bildirildi.
             3- Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, Kuzey Irak Bölgesel Kürt Yönetimi BaşkanıMesut Barzani ile TRT Şeş’in Soranice bültenlerinin açılış programına katıldı. Yayının ardından Dağlıca baskınıyla ilgili soruları cevaplayan Başbakan Yardımcısı Arınç, PKK ile ilgili “Her halükarda silahlarını bırakacaklar. Başka hiçbir çaresi yok. Biz örgütü kesinlikle muhatap alarak bunları kesinlikle ağzımıza bile almayız.” dedi. Başbakan Yardımcısı Arınç ayrıca, Abdullah Öcalan'a ev hapsinin hukuken mümkün olmadığını söyledi
Canlı yayına Erbil’den katılan Barzani de Türkiye’nin acısını paylaştıklarını belirterek, terör örgütünün silah bırakması konusunda çağrıda bulundu.
             4- Başbakan Yardımcısı Beşir Atalay, TBMM Genel Kurulunda görüşülen İnsan Hakları Kurumu Kanunu tasarısının birinci bölümü üzerinde soruları cevapladı. Başbakan Yardımcısı Atalay, bir milletvekilinin, “bir gazetecinin gündeme getirdiği Oslo mutabakatıyla” ilgili sorusu üzerine, “Yanlış, aslı astarı olmayan iddialardır. Esasen mutabakat diye de bir şey yoktur, öyle bir belge de yoktur. Sözü edilen manada bir mutabakat belgesi, şuna karar verilmiş buna karar verilmiş, öyle bir şey söz konusu değil.” dedi.
             5- Avrupa Birliği Bakanı Egemen Bağış ile AB’nin İnsani Yardımdan Sorumlu Üyesi Kristalina Georgieva, Kilis’teki Öncüpınar Mülteci Kampı’nı ziyaret etti. Bakan Bağış, uluslararası topluma çağrıda bulunarak, “Umarız bu ziyaret, uluslararası toplumun Suriye’de akan kanın durması için göstereceği dayanışmaya AB’nin katkısını da artırır. AB’nin bu vahşete karşı sesini daha da yükseltmesi elzemdir, tarihi ve vicdani bir sorumluluktur.” dedi. Bakan Bağış, Esad’a ise “Suriye halkının davası, Türkiye’nin de davasıdır. Ey Esad, eğer birazcık inancın varsa bu vahşete artık son ver.”diye seslendi.
             6- Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Nihat Ergün, ABD’nin Boston kentinde düzenlenen ‘Uluslararası Biyoteknoloji Fuar ve Konferansı’ndaki temaslarının ardından yaptığı açıklamada, Japonya’da CNC tezgâhı üretim yapan bir firmanın Türkiye’de yatırım kararı aldığını söyleyerek, “ABD’deki firmaların yeni pazarlara açılmak istediklerini gördük. Buradan dönünce Caterpillar’ın başkanı gelecek. Türkiye’de yatırım kararı alma konusunda çok ciddi bir yaklaşım içerisinde gördük. İş makinelerinin üretimi konusunda bir araştırma yapacak veya partner arayacak.” dedi.
7- Gençlik ve Spor Bakanı Suat Kılıç, İhlas Vakfı tarafından düzenlenen Kariyer Zirvesi’nin açılışında makam ve mevkilerin geçici olduğunu belirterek, “Mahkeme, kadıya mülk değil. Bu makamları yarın sizler dolduracaksınız. Mevkiler çalışan, eğitilen, kendi özel hayatında taş üstüne taş koyabilen insanların olacak. Başbakanımızın siyasete kazandırdığı en önemli şartlardan bir tanesi parti iç tüzüğünde 3 dönem arka arkaya seçilme hakkı. 3 dönem milletvekili ve belediye başkanı olanlar bir daha seçilemiyor bu da değişimi sağlıyor.” diye konuştu.
             8- Milli Savunma Bakanı İsmet Yılmaz, Almanya Savunma Bakanı Thomas de Maiziere’ı makamında kabul etti. Bakan Yılmaz, gazetecilerin soruları üzerine, Dağlıca’daki saldırı sonrasında bölgede her türlü tedbirin alındığını belirterek, “Operasyonlar devam ediyor. Hiçbir zaman da durmadı. Bu mücadeleyi 30 yıldan fazla süredir sürdürüyoruz. Her olaydan ders alarak çalışmalar yapılmaktadır. Bölgeye ve insanlara en çok zarar veren PKK olmuştur, bu gerçeği kimse karartamaz.” dedi.
             Maiziere de Hakkâri’deki terör saldırısında 8 askerin şehit edilmesi nedeniyle taziyede bulunarak, Almanya’nın terörle mücadele konusunda Türkiye’nin yanında olduğunu söyledi.
9- Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım, Ankara Genç İş Adamları Derneğinde (ANGİAD) Türk Hava Yollarındaki (THY) grevle ilgili yaptığı açıklamada, ticari olarak başa çıkamayanların, birtakım manipülasyonlarla THY’yi itibarsızlaştırmaya çalıştığını söyledi. Bakan Yıldırım, “Türkiye, ideolojik grevlerden çok bedel ödedi. Bu markayı kendi ellerimle bu noktaya getirdim, yok olmasına razı gelemiyorum.” dedi. Bakan Yıldırım, THY’den işten çıkarılanlarla ilgili soru üzerine, “THY özel bir şirket. Bakanlığın emrinde olsa orada her şeyi yapardık, ama daha önce ‘bunu istemiyoruz, özel olsun’ dedik.” şeklinde cevap verdi.
             10- ÖSYM Başkanı Ali Demir, TBMM’de Üstün Yetenekli Çocukları Araştırma Komisyonunda, yıllardır konuşulan ancak uygulanmayan alan sınavının 2013’te yapılacağını açıkladı. Milli Eğitim Bakanı Ömer Dinçer’in göreve geldikten sonra öğretmen yetiştirme stratejisi oluşturduğunu aktaran Demir, bu konuda karşılıklı işbirliği halinde olduklarını hatırlattı. Demir, tüm alanlarda sınav yapmanın zorlukları nedeniyle önümüzdeki yıldan itibaren en çok ihtiyaç duyulan branşlarda alan sınavı yapmaya karar verdiklerini söyledi.
             11- Polonya ve Ukrayna’nın ortaklaşa düzenlediği EURO 2012 Avrupa Futbol Şampiyonası D Grubu’nda İngiltere, Ukrayna’yı 1-0, İsveç de Fransa’yı 2-0 yendi. Bu sonuçlarla; İngiltere ve Fransa çeyrek finale çıktı.
             12- Meksika’daki temaslarını tamamlayarak Brezilya’ya geçen Başbakan Erdoğan, BM tarafından düzenlenen RIO+20 Sürdürülebilir Kalkınma Konferansı’nın açılış oturumuna katıldı. Başbakan Erdoğan temasları kapsamında Fransa Cumhurbaşkanı Francois Hollande ile de bir araya geldi.
             13- İsrail Başbakan Yardımcısı Şaul Mofaz, Washington Institute adlı düşünce kuruluşunda yaptığı konuşmada, Türkiye ile ilişkilerin çok önemli olduğunu vurgulayarak, “Türkiye ile geçmişte olduğu gibi stratejik ilişkilerimiz olmalı. Artık geçmişi geride bırakıp geleceğe bakmalıyız. Özellikle İsrail olmak üzere hepimiz, Türkiye’nin bölgesinde bir süper güç haline geldiğini anlamalıyız.” dedi.
             14- Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Moody’s Türkiye’nin kredi notunu bir kademe artırarak Ba2’den Ba1’e yükseltti. Moody’s tarafından yapılan açıklamada, not artırımında kamu finansmandaki ciddi iyileşme, kamu maliyesinin şok emme kapasitesinin ve cari açığa karşı alınan önlemlerin etkili olduğu belirtildi.
Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan konuya ilişkin yaptığı değerlendirmede, not artırımının doğru ancak yeterli olmadığını söyledi. Türkiye’nin göstergelerinin yatırım yapılabilir kredi notuna sahip pek çok ülkeye göre daha iyi olduğunu belirten Bakan Çağlayan, “Hak ettiğimiz not, yatırım yapılabilir düzeydir. Bugün Macaristan, İrlanda, Portekiz ve Guetamala ile aynı düzeyde tutuluyoruz.”dedi.
15- Avrupa Komisyonunun Genişlemeden Sorumlu Üyesi Stefan Füle, Kıbrıs’ta, KKTC Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu ve Güney Kıbrıs Rum Yönetimi lideri Dimitris Hristofyas ile bir araya geldi. Liderlere, ‘1 Temmuz’dan sonra da görüşmelerin devam etmesi’ telkininde bulunan Füle, “Birleşik bir Kıbrıs, Birleşik bir Avrupa anlamına gelmektedir. Bu bir hayal değil, yakalanması gereken iyi bir fırsattır.” dedi.
             16- ABD Başkanı Barack Obama ve Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Meksika’da yapılan G-20 Zirvesi’nde bir araya geldi. Obama, Suriye’deki rejimin müttefiki Rusya ve Çin ile Devlet Başkanı Beşar Esad’ı görevden uzaklaştıracak herhangi bir plan üzerinde anlaşamadıklarını açıkladı.
Putin ise, başka bir ulusta kimin göreve geleceğine veya ayrılacağına başka devletlerin karar vermemesi gerektiğini, Suriye krizinin diyalogla çözülmesi gerektiğini kaydetti.
21 HAZİRAN 2012
1- Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Kayseri’de bir halı fabrikasının açılışında yaptığı açıklamada, “Bu güzel gidişe çomak sokmak isteyenler var. Onun için içeriden, dışarıdan, ‘milletin tadını nasıl bozarız, ülkenin havasını nasıl bozarız’ diye bir taraftan terör olayları maalesef zaman zaman kendini gösteriyor. Şunu hatırlatmak istiyorum ki Türkiye’yi terörle herhangi bir şekilde hizaya getirmek asla mümkün değildir ve olmayacaktır. Herkesin şunu bir kere daha bilmesi gerekir ki terörle herhangi bir şekilde hak kazanmak asla mümkün değildir.” dedi.
             2- Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Hukuk Uyuşmazlıklarında Arabuluculuk Kanunu'nu onayladı. Buna göre taraflar, dava açılmadan önce veya dava sırasında arabulucuya başvurabilecek. Taraflar, dava açıldıktan sonra birlikte arabulucuya başvuracaklarını beyan ederse yargılama 3 ay ertelenecek. Arabulucu, gizlilik hükümlerine aykırı hareket ederek bir kişinin hukuken korunan menfaatinin zarar görmesine neden olursa 6 aya kadar hapis cezasına çarptırılacak.
3- AB ve Türkiye, vize muafiyetinin hedeflendiği müzakerelerin başlatılması konusunda mutabakata vardı. AB ülkeleri, vize muafiyeti müzakerelerini yürütmesi için AB Komisyonuna yetki vermeyi onaylarken, Türkiye de “Geri Kabul Anlaşması”nı paraflamayı kabul etti.
             AB Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış, Türkiye'nin Şam Büyükelçisi Ömer Önhon'u makamında kabulünde yaptığı açıklamada, vizesiz Avrupa için önemli bir adım olan geri kabul anlaşmasının AB Daimi Temsilcisi Büyükelçi Selim Yenel tarafından paraflanmasını “Vizesiz Avrupa’ya vize çıktı” sözleriyle değerlendirdi. Bakan Bağış, sürecin 3 yıldan önce tamamlanacağını kaydetti.
4- Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, CNN Türk televizyonunda katıldığı canlı yayında gündeme ilişkin soruları yanıtladı. Bakan Davutoğlu, Fransa'da Sosyalist François Hollande’ın cumhurbaşkanı olmasıyla iki ülke ilişkilerinde yeni bir sayfa açıldığını belirterek, sözde Ermeni soykırımını inkârı suç sayan kanunu kabul etmesi üzerine Fransa'ya aralık ayında konulan yaptırımların kaldırıldığını söyledi.
Leyla Zana’nın açıklamalarına da değinen Bakan Davutoğlu, “Çok ciddiye alınması gereken, herkesin üzerinde düşünmesinin gerektiği bir çerçeve sunuyor.” dedi.
             5- Milli Savunma Bakanı İsmet Yılmaz TBMM Plan ve Bütçe Komisyonunda gazetecilere yaptığı açıklamada, bedelli askerlik uygulamasından yararlanmak için 69 bin 73 kişinin başvuruda bulunduğunu belirterek “Yurtdışından postayla yapılan müracaatlar buna dâhil değil.” dedi. Bedelli askerlik için öngörülen 6 aylık başvuru süresi, 15 Haziran Cuma günü sona ermişti.
6- TBMM’de soruları cevaplayan Sağlık Bakanı Recep Akdağ, "Kürtaj konusunda detaylı çalışma yaptık. Konuyla ilgili raporu, Bakanlar Kuruluna sunacağız." dedi. Bakan Akdağ, "Kürtaj, hiçbir zaman bir aile planlaması yöntemi ya da istenmeyen gebeliği engelleme yöntemi olmamalı. Bir kadın hamile kalmak istemiyorsa bunun modern yöntemleri var." dedi.
             7- Harp Akademileri Kanunu'nda değişiklik teklifi, TBMM Milli Savunma Komisyonunda kabul edildi.
             8- AK Parti Ankara Milletvekili Cevdet Erdöl'ün "tıbbı zorunluluk bulunması halinde" doğumun sezaryenle yapılmasını düzenleyen yasa teklifi, hastanelerin ortak kullanılmasını öngören tasarı ile birleştirilerek TBMM Sağlık Komisyonunda kabul edildi.
9- Merkez Bankası Para Politikası Kurulu, piyasa beklentileri paralelinde, gösterge faizi yüzde 5.75’te bıraktı. Banka, gecelik borçlanma faiz oranını yüzde 5, gecelik borç verme faiz oranını 11,5’te tuttu. Yeni düzenlemeyle piyasaya 2,8 milyar TL likidite sağlanacak. Rezervlerde 2,7 milyar dolarlık artış olacak. Banka, cari açık ve enflasyon beklentilerinde iyileşmeye de işaret etti.
             10- BM'nin düzenlediği RIO+20 Zirvesi için Brezilya'da bulunan Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, gazetecilerin terör konusundan İstanbul trafiğine, Mısır ve Fransa seçimlerinden Anayasa Mahkemesinin 7+5 kararına kadar birçok konudaki sorularını  cevapladı.
             Başbakan Erdoğan “Leyla Zana'nın açıklamaları var, Kuzey Irak'tan olumlu mesajlar geliyor, Türkiye'nin pozisyonu uluslararası platformda genel destek mi görüyor?” sorusunu “Leyla Zana'nın bizimle görüşmek istediğine dair ifadeleri var. BDP içinde sanki gruptaki bazı isimlere dönük bir tasfiye hissediyorum. Terör örgütü elebaşısı zaman zaman bazı isimlerin üzerini çiziyor. Daha önce de biliyorsunuz Diyarbakır eski Büyükşehir Belediye Başkanı Feridun Çelik ikinci defa aday yapılmadı. Ahmet Türk olayı malum. Hâlbuki bunlar eskiden ağırlığı olan isimlerdi. Şimdi cazibesi kalmadı.“ diye cevapladı.
11- Yunanistan’da Başbakan Antonis Samaras başkanlığındaki yeni hükümetin bakanları yemin etti, ardından ilk bakanlar kurulu toplantısı yapıldı. Yeni hükümette Dışişleri Bakanı Dimitris Avramopulos olurken, Savunma Bakanlığına Panos Panagiotopoulos getirildi.
12- Hamas’ın askerî kanadı İzzeddin el-Kassam Tugayları, İsrail’in Gazze Şeridi’nde yaşayan Filistinlilere yönelik tutumundan vazgeçmesi hâlinde, diğer direniş güçleriyle birlikte çatışmaları durduracaklarını bildirdi. Ancak İsrail tarafından ateşkes çağrısına silahlı karşılık geldi. İsrail’in, İzzeddin el-Kassam Tugayları’na ait Gazze şeridindeki mevzilerini hedef alan hava saldırısında 2 Filistinlinin hayatını kaybettiği belirtildi. İsrail ordusu, ayrıca Batı Şeria ve Gazze’de 16 Filistinliyi gözaltına aldı.
             13- Avustralya'nın kuzeybatısındaki Christmas Adası açıklarında 200 kaçak göçmeni taşıyan bir geminin battığı bildirildi. Bu arada Güney Afrika ülkelerinden Malavi, Tanzanya ve Mozambik arasında yer alan Malavi Gölü'nde göçmenleri taşıyan bir teknenin batması sonucu 47 Somalili göçmen hayatını kaybetti.
                                                22 HAZİRAN 2012
1- TBMM Başkanı Cemil Çiçek katıldığı bir televizyon programında, Uludere olayına ilişkin yaptığı açıklamada “Bu kurumlarımızın yanlışı eksiği varsa, bunu fırsat bilip vur abalıya, karnımızda ne kadar şey varsa, bunu ortaya dökecek tarzda bu kurumları ve buralarda görev yapan insanlarımızın moralinin bozulmaması lazım.” dedi.
2- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Esenboğa Havalimanında, Genelkurmay Başkanlığı tarafından irtibatın kesildiği bildirilen savaş uçağına ilişkin yaptığı açıklamada, “Genelkurmayımız gerekli açıklamayı yaptı. Uçağımızın kaybı düştüğü noktasında. Düşürüldü diyemiyorum. Çünkü kesin bilgiler olmadan bunu söylemek mümkün değil.” dedi.
3- CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, katıldığı bir televizyon programında yaptığı açıklamada, Öcalan’a ev hapsi tartışmalarıyla ilgili olarak “Normalde Öcalan da bir mahkûm, bana sorarsanız Anadolu’daki bir hapishanede olması gerekiyor.” dedi.
4- Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Selçuk Ünal yaptığı açıklamada, uluslararası basında yer alan haberleri yalanlayarak, “Türkiye, Suriye de dahil olmak üzere komşu ülkelere silah sevkiyatında bulunmamaktadır. Özgür Suriye Ordusu Lideri Albay Riyad El Esad da hala Türkiye’deki kamplarda sığınmacı statüsündedir. Kaçtığına ilişkin haberler gerçeği yansıtmamaktadır.” dedi.
5- Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK) Başkanlığı’na Mukim Öztekin atandı.
6- Malatya’dan kalkan Türk Hava Kuvvetleri’ne ait F-4 tipi uçak Hatay’ın Samandağ ilçesinin güneyinde Suriye tarafından düşürüldü.
7- Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Moody’s, Başbakanlık Toplu Konut İdaresinin (TOKİ) küresel ve ulusal ölçekli notunu yükseltti.
8- Avrupa Birliği Bakanı Egemen Bağış, Brüksel’de gerçekleşen AB-Türkiye Ortaklık Konseyi toplantısının 50’cisine ‘Başkan’ sıfatıyla katıldı. Bakan Bağış yaptığı konuşmada “Hedefimiz çok net: 75 milyon vatandaşımızın diğer aday ülkelerin vatandaşları gibi AB üyesi ülkelere vizesiz gidip gelebilmesini sağlamak.” dedi.
9- Afganistan’da Taliban Örgütü militanlarının başkent Kabil’deki bir otele düzenledikleri silahlı saldırı sonucu 19 kişi yaşamını yitirdi.
23 HAZİRAN 2012
1- Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, eğitim muhabirleriyle birlikte Kayseri'de ismini taşıyan üniversiteyi gezdi. Rektör seçimi sisteminden duyduğu rahatsızlığını anlatan Cumhurbaşkanı Gül, akademik rektörle, yöneticinin ayrı olması gerektiğini, çünkü akademik olarak çok iyi kariyere sahip bilim adamlarının yöneticilikte aynı başarıyı gösteremediğini ifade ederek, “Mütevelli heyeti olmasını, akademik rektörle, yöneticinin ayrı olması gerektiğini düşünüyorum.” dedi.
             Cumhurbaşkanı Gül ayrıca, Yamula Barajı kıyısındaki Kayseri Marina'da Büyükşehir Belediye Başkanı Mehmet Özhaseki'nin brifing toplantısına gelişinde gazetecilerin sorularını yanıtladı. Malatya'dan havalanan askeri uçakla en son 11.58'de bağlantının kesildiğini belirten Cumhurbaşkanı Gül, görüşmeler neticesinde F-4 tipi, silahsız ve 2 pilotlu uçağın düşürüldüğünün ortaya çıktığını aktardı. Uçağın düşürülme noktası ve olayın nasıl olduğuyla ilgili araştırmaların sürdüğünü kaydeden Cumhurbaşkanı Gül, olayın tam olarak aydınlatılmasının ardından gereken adımların atılacağını vurguladı.
             2- TBMM Başkanı Cemil Çiçek gazetecilere yaptığı açıklamada “Suriye’nin uçağımızı düşürmesi olayı soğukkanlılıkla araştırılacaktır. Kararlı bir şekilde hukukun gereklerini yapacağız. Türkiye’nin hukukunu korumak için gereken adımlar atılacak. Devletimizin ve hükümetimizin arkasında ve yanında olacağız.” dedi.
3- Başbakanlıktan yapılan açıklamada, Türk askeri uçağının Hatay'ın güneybatısında düşürülmesinin ardından yaşanan gelişmelerin ilgili kurumlarca tüm boyutlarıyla ele alındığı, Dışişleri Bakanlığında kurulan kriz masasınca yakından takip edildiği bildirildi.
Açıklamada ayrıca “Ülkemiz ve bölgemiz açısından büyük önem taşıyan bu gelişmelerle ilgili olarak, parti genel başkanlarını bilgilendirmek ve görüş alışverişinde bulunmak amacıyla Başbakanımız Recep Tayyip Erdoğan, Mecliste grubu bulunan siyasi partilerimizin genel başkanlarına bir davette bulunmuştur.” denildi.
4- CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu gazetecilerin, Türk askeri uçağının Suriye tarafından düşürülmesine ilişkin sorularını, "Uçağımızın düşürülmesi bizim kabul edebileceğimiz bir olay değil, ama bunun soğukkanlılıkla tahlil edilmesi gerekiyor. Aklımızda pek çok soru var. Bunların henüz cevabını almış değiliz. Olayın soğukkanlı değerlendirileceğini ümit ediyorum. Diplomatik kanalların açık tutulması gerekiyor.” şeklinde cevaplandırdı.
5- Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, bir otel açılışı için gittiği Denizli'de yaptığı açıklamada,  Suriye tarafından Türk askeri uçağının düşürülmesinde bir kasıttan bahsedilmediğine göre, Suriye'nin bunu açıklamak mecburiyetinde olduğunu söyledi. Kamuoyuna da soğukkanlı olma çağrısında bulunan Başbakan Yardımcısı Arınç, "Sükûnet içerisinde olmalıyız. Tahrik edici konuşma ve davranışlara kesinlikle prim vermemeliyiz." dedi.
6- Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, Kayseri Marina'da yapılan brifing toplantısına gelişinde gazetecilerin sorularını yanıtladı. Bakan Yıldız, Adana’nın Tufanbeyli ilçesinde kömür çıkarılması konusunda Çinlilerin en az 1 milyar dolarlık yatırım yapacaklarını belirterek, anlaşma için imzaların yarın atılacağını söyledi.
7- Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ, Makedonya ziyareti çerçevesinde Struga şehrine giderek Mustafa Çelebi Camiini ziyaret etti. Bozdağ, TİKA, Diyanet Vakfı ve Makedonya İslam Dini Birliği arasında protokol imzalanmasına rağmen caminin bir gecede yıkıldığını, Türkiye’nin teşebbüsleri ile yıkım kararı alan müftü ve diğer yetkililerin görevden uzaklaştırıldıklarını belirterek “TİKA’nın desteği ile aslına uygun olarak yeniden inşa edilecek.” dedi.
8- Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker, Expo 2012 Yeosu etkinlikleri için gittiği Güney Kore'de, Gıda, Tarım, Orman ve Balıkçılık Bakanı Suh Kyu Yong'u ziyarette yaptığı konuşmada, Güney Kore'nin ihtiyacı olan gıda ürünlerinin Türkiye'den temini konusunda işbirliğine hazır olduklarını belirterek, “Türkiye gıda teknolojisi ve üretimi alanında dünya standartlarını yakalamıştır. Türkiye'nin gıda sektöründe geldiği noktayı görmeniz ve ikili işbirliği anlaşması imzalamak için sizi ülkeme davet ediyorum.” dedi.
9- Sağlık Bakanı Recep Akdağ, İran’ın Tebriz kentinde düzenlenen “3.Uluslararası İpek Yolu İşadamları Buluşması”nda 27 ülkeden iş adamlarına hitaben yaptığı konuşmada, dünyadaki ekonomik krize rağmen bölge ülkelerinin geliştiğini belirterek, "Bu aslında tarihi İpek Yolu'nun da canlandığının en önemli işaretidir, ışık bir kere daha Doğu'dan doğuyor." dedi.
10- BM Genel Sekreteri Sözcüsü Martin Nesirky Suriye'nin Türk askeri uçağını düşürmesi ile ilgili olarak yaptığı açıklamada, "BM Genel Sekreteri Ban Ki-Moon, durumu yakından takip etmektedir ve bu ciddi olayın iki tarafça itidalle ve diplomatik kanallar yoluyla ele alınmasını ümit etmektedir." dedi.
             Öte yandan İngiltere Dışişleri Bakanı Willam Hague da olayı kınayarak, "ciddi biçimde" kaygı duyduklarını bildirdi. Hague yaptığı açıklamada, bu ölçüsüz eylemin, Suriye rejiminin ne kadar ileri gittiğini gösterdiğini belirterek, Suriye'nin bu davranışından sorumlu tutulacağını ve ülkesinin BM Güvenlik Konseyinde güçlü bir eyleme destek vermeye hazır olduğunu kaydetti.
                                                                                                                   24 HAZİRAN 2012
             1- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan Başbakanlık Resmi Konutunda, Suriye’nin Türk keşif uçağını düşürmesiyle patlak veren kriz konusunda muhalefet partilerinin genel başkanlarının görüşlerini aldı. Başbakan Erdoğan’ın ayrı ayrı yaptığı görüşmelerde Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu ile Genelkurmay İkinci Başkanı Orgeneral Hulusi Akar da hazır bulundu. Muhalefet genel başkanlarına olayla ilgili detaylı bilgi veren Başbakan Erdoğan, “tek vücut” olunmasını istedi.
CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu görüşmenin ardından yaptığı açıklamada, “Biz Suriye konusundaki tavrımızın haklılığını gördük. Ancak Suriye'nin tavrını kabul edilebilir bulmuyoruz. Hükümetin bu konuda gerekeni yapmasını bekliyoruz. Yapılanlar uluslararası hukuka uygun olmalı ve kamuoyu beklentilerini karşılamalıdır. Düşürülen uçağımızın teknik özellikleri ve seyriyle ilgili ayrıntıları Sayın Başbakan ve yanındaki ilgililer tarafımıza sundular. Bu brifingin düzenlenmesini anlamlı buluyoruz. Ancak kamuoyuna yansıyanlar dışında yeni bir bilgi veya yol haritası bizimle paylaşılmış değildir.” dedi.
MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli ise diplomatik yolların kullanılmasını isteyerek, “Bölge dengeleri mutlaka dikkate alınmalı. Diplomatik kanallar sonuna kadar kullanılmalı ve Türkiye'nin haklılığı uluslararası arenada yüksek sesle anlatılmalı. MHP, milli konularda hassastır ve bu konuda hükümete destek olmaya kararlıdır.” dedi.
Görüşme sonrası BDP’den yapılan yazılı açıklamada, “TSK'ya bağlı bir Fantom uçağının Lazkiye açıklarında Suriye tarafından vurularak düşürülmesiyle ilgili olarak teknik, diplomatik ve siyasi gelişmelere dair tarafımıza brifing sunulmuştur. Görüşmede ayrıca olayla ilgili olarak yönelttiğimiz sorular yanıtlanmıştır.” denildi.
             2- CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Ahmet Taner Kışlalı Spor Salonu’nda gerçekleştirilen 13. Olağan Gençlik Kolları Kurultayı’nda yaptığı açılış konuşmasında, CHP’de hiçbir zaman bir adama bağlılık anlayışının olmadığını vurgulayarak, “CHP’nin ilkeleri var, CHP’liler de o ilkelere bağlı hareket eder. CHP düzene bağlı, düzenin paralelinde giden parti değil, düzeni değiştiren, düzene karşı parti.” dedi.
             3- Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, TRT Haber televizyonunda canlı yayına katılarak, Suriye’nin Türk keşif uçağını düşürmesiyle ilgili bilgi verdi. Bakan Davutoğlu, “Düşürülen uçak, silahsız ve kimliğini gizlememiş bir uçaktır. Görevi Türkiye'nin ulusal radar kapasitesini test etmektir. Suriye'ye dönük misyonu yoktur. Bundan tehdit algılaması çıkarmak ya art niyet ya da amatörce bir yaklaşım taşır. Uçağın, kısa süreli Suriye hava sahasına girmesi söz konusu, ama bu vurma olayı ile alakalı değil. Zaten süratle çıkılmıştır.” açıklamasında bulundu. Bakan Davutoğlu ayrıca, konuyla ilgili olarak 10’u dışişleri bakanı olmak üzere 15 muhatabıyla görüştüğünü aktardı.
Öte yandan ABD Dışişleri Bakanı Hillary Clinton yaptığı yazılı açıklamada,  “ABD olarak, bu küstah ve kabul edilemez eylemi mümkün olan en güçlü şekilde kınadıklarını” söyledi.
 İngiltere Dışişleri Bakanı William Hague, Türk askerî uçağının düşürülmesini kınayarak, olaydan “ciddi biçimde” kaygı duyduklarını bildirdi.
İran Dışişleri Bakanı Ali Ekber Salihi de iki tarafın meseleyi barışçıl şekilde çözerek, bölgesel istikrarı koruyacaklarını umduğunu söyledi.
  BM Genel Sekreteri Ban Ki-moon ise Bakan Davutoğlu'na olayın bölge için olabilecek ciddi etkilerinden derin endişe duyduğunu bildirirken, gösterdiği itidal dolayısıyla Türkiye’yi takdir ettiğini belirtti.
             4- HAS Parti Genel Başkanı Numan Kurtulmuş yaptığı yazılı açıklamada, “Hükümet bütün gelişmeleri tüm açıklığı ile kamuoyuyla paylaşmalıdır. Türkiye başından beri yaptığı gibi soruna itidalli yaklaşımını sürdürmeli ve tüm diplomatik kanalları kullanmalıdır. Sorunun çözülmesinde Türkiye'nin itibarının korunmasına dikkat edilmelidir.” dedi.
             5- DSP Parti Meclisi, Genel Başkan Masum Türker'in başkanlığında toplandı. Toplantıda ülke gündemi değerlendirildi ve son olarak yaşanan Suriye kriziyle ilgili değerlendirmeler yapıldı. Toplantının ardından yayımlanan bildiride, saldırı ile Orta Doğu'da bozulan uluslararası barış ve güvenliğin korunması için gerekli önlemleri almak üzere konunun BM Güvenlik Konseyi gündemine taşınması gerektiği vurgulandı.
             6- SP Genel Başkanı Mustafa Kamalak partisinin Isparta İl Divan Kurulu Toplantısı’nda yaptığı konuşmada, “Hemen her gün Türkiye’nin dört bir yanından şehit haberleri geliyor. Annelerin gözyaşı sel olup akmaktadır. Hükümet yetkilileri gaflet ve dalalet içerisinde adeta terör örgütüne yalvarıyor. Ey iktidar, terörle müzakere değil, mücadele edilir, bu böyle biline. Terörü çözecek tek parti, Milli Görüş sahibi Saadet Partisidir.” dedi.
             7- Mardin’in Derik ilçesinde devlet hastanesi yakınlarında devriye görevi yapan polis aracına yapılan bombalı saldırıda, 1 polis şehit olurken, 3 polis de yaralandı.
             8- Gazi Mustafa Kemal Atatürk adına 1927 yılından bu yana düzenlenen Gazi Koşusu’nun 86.’sını jokeyliğini Halis Karataş’ın yaptığı “Matador Yaşar” adlı safkan kazandı.
9- Biyoteknoloji Fuarı'na katılmak için ABD’nin Boston kentinde bulunan Sanayi ve Ticaret Bakanı Nihat Ergün Amerikan Massachusetts Institute of Technology’i (MIT) ziyaret etti. Bakan Ergün, kaynak aktarımı sayesinde Türkiye'nin göndereceği doktora ve yüksek lisans öğrencilerinin üniversitenin bütün laboratuarlarını kullanabileceğini söyleyerek, “MIT ile anlaştık. Bakanlığın bu parayı yatırması için özel yasa çıkarılacak.” dedi.
             10- Mısır’da Cumhurbaşkanlığı seçiminin ikinci turunu yüzde 52 oyla Müslüman Kardeşler’in desteklediği Hürriyet ve Adalet Partisi’nin adayı Muhammed Mursi’nin kazandığı bildirildi.
25HAZİRAN 2012
1- Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, İstanbul’da Tarabya Köşkünde, Suriye’nin Türk keşif uçağını Akdeniz’de düşürmesiyle ilgili olarak Hava Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Mehmet Erten ile bir araya geldi. Görüşmede, Erten’in düşürülen Türk uçağıyla ilgili Cumhurbaşkanı Gül’ü detaylı bir şekilde bilgilendirdiği bildirildi. Cumhurbaşkanı Gül daha sonra Dışişleri Bakanı Abdullah Gül ile görüştü. Bakan Davutoğlu da olaya ilişkin son gelişmeler hakkında bilgi verdi. 
2- Bakanlar Kurulu, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında toplandı. Hükümet Sözcüsü ve Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç toplantının ardından yaptığı açıklamada, Suriye ile yaşanan gerginlik konusunda, "Savaş tamtamları çalanlar var. Savaş çığırtkanlığı yapmak doğru değil. Gereken her şey hukuk çerçevesinde mutlaka yapılacaktır. Kimseyle savaşmak niyetinde değiliz. Böyle bir iddiamız da yok." dedi. Başbakan Yardımcısı Arınç ayrıca, Suriye'ye elektrik satışının azaltılmasının hükümetin gündeminde olduğunu, Suriye'ye yönelik bir sınır ötesi tezkerenin ise görüşülmediğini belirtti.
3- Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan gazetecilere yaptığı açıklamada, Resmi Gazete'de yayımlanan “destek tebliğleri” hakkında bilgi verdi. Bakan Çağlayan, bilişim, sağlık, eğitim ve film gibi hizmet sektörlerine 125 milyon liralık destek bütçesi ayrıldığını açıkladı.
             4- Ankara 12. Ağır Ceza Mahkemesi Nöbetçi Hâkimliği, 28 Şubat Soruşturması kapsamında ifadesi alınan eski YÖK Başkanı Kemal Gürüz’ün tutuklanmasını kararlaştırdı.  Böylece, 28 Şubat soruşturması kapsamında tutuklananların sayısı 60’a çıktı.
5- Terör örgütü KCK’ya yönelik sürdürülen soruşturma kapsamında Ankara, İzmir, Antalya, Van, Eskişehir, Adana ve Diyarbakır başta olmak üzere 13 ilde düzenlenen operasyonlarda, 59 kişi gözaltına alındı.
6- Suriye’nin Türk jetini Akdeniz’de düşürmesinin ardından bazı ülkeler ve uluslararası örgütler kınama mesajı yayımladılar. Lüksemburg’da toplanan AB dışişleri bakanları, Suriye’yi kınarken, Türkiye’nin sakin yaklaşımını övdüler. İslam İşbirliği Teşkilatı (İTT) Dışişleri Bakanları toplantısında da Suriye kınanırken,  İTT üyeliğinin de askıya alınması teklif edildi.
Öte yandan Suriye Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Cihat Makdisi başkent Şam’da düzenlenen basın toplantısında, olayın aydınlatılması için Türkiye’ye ortak heyet kurulması teklifini götürdüklerini ancak Türkiye’nin henüz cevap vermediğini söyledi. Makdisi, Türk uçağının Suriye’nin egemenliğini açık olarak ihlal ettiğini ve Suriye karasularında uçaksavarlarla düşürüldüğünü savundu.
SURİYE Dışişleri Bakanlığı
             7- Muğla'nın Fethiye ilçesinde 5,3 büyüklüğünde deprem meydana geldi. Başbakanlık Afet ve Acil Durum Yönetimi (AFAD) Başkanlığı, Fethiye’deki depremin ardından tsunami tehlikesi bulunmadığını açıkladı.
8- Çin’in Şanghay şehrinde düzenlenen 15. Şanghay Uluslararası Film Festivali'nde büyük ödül “Altın Kadeh”, İran yapımı “Ayı” filmine verildi.
             9- Turgay Türker başkanlığındaki Ekonomi Muhabirleri Derneği yönetim kurulunu kabul eden İspanya’nın Ankara Büyükelçisi Cristobal Gonzalez-Aller Jurado, İspanya'da yaşanan ekonomik kriz ve İspanya-Türkiye ilişkileri hakkında değerlendirmede bulundu. Jurado, Türkiye ekonomisini Avrupa'dan hayranlıkla izlediklerini ve tam bir kıskançlıkla baktıklarını söyledi.
             10- İspanyol hükümeti, bankaları kurtarmak için yardım istediği Euro Grubu'na resmî başvuruyu yaptı. Ekonomi Bakanı Luis De Guindos'un Euro Grubu Baskanı Jean-Claude Juncker'e gönderdiği mektupta, yardım paketi hakkındaki mutabakat zaptının 9 Temmuz tarihine kadar imzalanmasının beklendiği kaydedildi.
             11- Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, 7 yıl aradan sonra ilk kez İsrail’i ziyaret etti. Putin’in ziyareti, Nazi Almanyası'na karşı Kızıl Ordu'nun kazandığı zafer anısına Netanya'da inşa edilen anıtın açılışı ile başladı. Putin, İsrail Cumhurbaşkanı Şimon Peres’le de görüştü. Peres görüşmenin ardından yaptığı açıklamada, "Nazizm’in üstesinden gelen Rusya'nın, Suriye'de akan kanı da önleyeceğini" belirtti.
12- Hindistan’ın Mumbai kentinde 2008'de 166 kişinin öldürüldüğü saldırıların planlayıcısı olan Ebu Jindal'ın tutuklandığı açıklandı.

26 HAZİRAN 2012

1- Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, İstanbul’da yapılan Karadeniz Ekonomik İşbirliği (KEİ) toplantısında, gazetecilerin sorularını yanıtladı. Cumhurbaşkanı Gül, Suriye tarafından düşürülen Türk keşif uçağıyla ilgili bir soru üzerine “Bütün detaylar açıklandı. Şu anda artık net olarak her şey ortada ki bizim bu keşif uçağımızın Suriye’ye karşı bir hasmane tutumu söz konusu değildi. Ama uluslararası sularda bu uçağın başına gelenler, Suriye silahlı kuvvetlerinin nasıl bir paranoya içerisinde olduğunu gösteriyor. Uluslararası camianın dayanışmasını takdirle karşılıyoruz. Kesinlikle bu olay tabii ki sineye çekilmeyecektir.” dedi.

2- Trans Anadolu Doğalgaz Boru Hattı (TANAP) Projesi’nin hükümetlerarası anlaşması, Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev ile Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın şahitliğinde İstanbul Beşiktaş’taki Başbakanlık Çalışma Ofisinde düzenlenen törenle imzalandı. Anlaşmayı Enerji Bakanı Taner Yıldız ile Azerbaycan Sanayi ve Enerji Bakanı Natuk Aliyev imzaladı.

Başbakan Erdoğan, projenin hukuki alt yapısının tamamlanmasına yönelik en önemli adımın atıldığını belirterek “Bu proje ülkelerimiz arasındaki stratejik işbirliğini derinleştirmekte kalmayacak, ayrıca Azerbaycan ile Avrupa arasında Türkiye üzerinden organik bir bağ tesis edecektir.” dedi.

3- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan partisinin Meclis grup toplantısında, Suriye kriziyle ilgili yaptığı açıklamada “Bizim vakur, soğukkanlı tavrımız birilerini aldatmasın. Sağduyulu olmamız acziyet gibi algılanmasın. Bölgede kadastro mühendisliği yapılmasına Türkiye asla göz yummayacaktır.” dedi.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu da partisinin grup toplantısında, Suriye’nin Türk askeri uçağını düşürmesine ilişkin, “Hiç kimse Türk savaş uçağını düşürmeyi aklının köşesinden bile geçiremezdi. Ne oldu da şimdi bizim uçağımız düşürüldü? Eğer bir kez bir ülkenin caydırıcılığı sınanıyorsa, artık ondan sonra sizin güvenliğiniz, geleceğiniz tehlikede demektir.” dedi.

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli ise partisinin Meclis grup toplantısında, “Şam yönetimi elbette bunun hesabını vermeli” derken, hükümetin adımlarını desteklediklerini ifade etti. Bahçeli, “Bu süreçte MHP konuya hassasiyetle eğilecek ve hükümet tarafından alınacak kararların yanında ve destekçisi olacaktır.” dedi.

BDP Genel Başkan Yardımcısı Gültan Kışanak “Türkiye haklarını, onurunu korumalıdır. Ancak savaşa sebebiyet verebilecek bir misilleme yaklaşımını da doğru bulmuyoruz. Türkiye, diplomatik girişimleri yapmalı ve kamuoyunu zamanında, doğru ve tam bilgilendirmelidir.” dedi.

4- CHP Kırklareli Milletvekili Turgut Dibek’in soru önergesini yanıtlayan Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, TRT’de yapım ve yayın hizmetlerinde 4 bin 844 personelin çalıştığını belirtti. Başbakan Yardımcısı TRT kanallarında yayınlanan programların büyük bir kısmının kurum içi yapımlar olduğunu belirterek “Kurumumuzca 2002 yılından günümüze kadar yaklaşık 480 farklı firmadan 1102 adet program alınmış olup, 831,2 milyon TL ücret ödenmiştir.” dedi.

5- Başbakan Yardımcısı Ali Babacan, ABD-Türkiye ve Ticari Stratejik İşbirliği Çerçevesi’nin İkinci Bakanlar Toplantısı’nda yaptığı konuşmada, “Kamu alımları konusunu değerlendirdik, teknik mevzuat ve standartları ele aldık. Farklı ürünlerin ihracatı, ithalatı ile ilgili sorunları karşılıklı değerlendirdik, her iki tarafta da bazı sıkıntılı alanlar var, onları değerlendirdik, çözüm yöntemleri aradık.” dedi.

6- Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ bir grup gazeteci ile yaptığı sohbette, başkanlık sistemi tartışmalarının Türkiye’ye faydası olduğuna inandığını, sisteme karşı olanların ise bunun tartışılmasına da karşı çıktıklarını söyledi. Başbakan Yardımcısı Bozdağ, Türkiye’de başkanlık sistemine geçilmesinin şu an itibariyle zor olduğunu belirterek “CHP, MHP ve BDP buna karşı çıkıyor.” dedi.

7- Anayasa Mahkemesi “Milli güvenliğin açıkça gerekli kıldığı hallerde yahut kamu düzeninin ciddi şekilde bozulmasının kuvvetle muhtemel olduğu durumlarda, başbakan veya görevlendireceği bakan, geçici yayın yasağı getirebilir.” maddesinin yürütmesini durdu. CHP, RTÜK Yasası’ndaki düzenlemenin yürütmesinin durdurulmasını ve iptal edilmesini istemişti.

8- TBMM’de soru önergesine cevap veren Sağlık Bakanı Recep Akdağ kürtajla ilgili yasal düzenlemenin mutlaka çıkarılacağını belirterek “Meclis, 1 Temmuz’da kapanırsa yasal düzenleme Ekim ayına kalacak. Ama yasal düzenleme dışında yönetmelikler ve uygulamalarla yapılacak çok iş var.” dedi.

9- Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım, Bakanlığında düzenlenen Aydın-Çıldır Havalimanının işletmesine yönelik kira sözleşmesi imza töreninde, Türkiye’de pilot açığının bulunduğunu ve pilot yetiştirmenin kolay olmadığını ifade ederek, Aydın-Çıldır Havalimanında yılda en az 300 pilot yetiştirileceğini, buranın bölgesel eğitim merkezi olacağını ifade etti.

10- İsrail’deki temaslarını sürdüren Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Başbakan Binyamin Netanyahu ile görüşmesinin ardından yaptığı açıklamada, Arap Baharı’nın başlangıcından beri Rusya’nın müttefiklerini sivil bir tutumla demokratik değişikliklerin gerçekleşmesi gerektiği ve dış müdahale olmaması konusunda ikna etmeye çalıştığını söyledi.

Öte yandan Putin, Batı Şeria’nın güneyindeki Beytüllahim şehrinde Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas ile görüşmesinin ardından düzenlenen ortak basın toplantısında, “Rusya’nın Filistin devletinin tanınmasına yönelik tutumu, 25 senedir değişmemiştir.” dedi.

Abbas ise “Filistin halkı, özgürlük yolundaki süregelen desteği sebebiyle Rusya’ya müteşekkirdir.” dedi.

11- NATO Genel Sekreteri Anders Fogh Rasmussen başkanlığında yapılan toplantıda, Suriye tarafından düşürülen Türk uçağı konusu ele alındı. Toplantının ardından bir açıklama yapan Rasmussen, “Bu eylemi kabul edilemez buluyor ve şiddetle kınıyoruz. Bu olay, Suriye makamlarının uluslararası normlara, barış ve güvenliğine ve insan hayatına saygı göstermediğinin yeni bir örneğidir. Durumu yakından ve büyük endişeyle izlemeye devam ediyoruz ve NATO’nun güneydoğu sınırındaki gelişmeleri kontrol altında tutmaya devam edeceğiz. NATO’nun güvenliği ayrılmaz bir bütündür. Güçlü dayanışma ruhu içinde Türkiye’nin yanındayız.” dedi.

12- Rusya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Alexander Lukasheviç yaptığı açıklamada, “Moskova, 22 Haziran'da Suriye hava savunma sistemi tarafından düşürülen Türk askeri uçağı konusunda yaşanan gelişmelerden endişelenmektedir. Olayın provokasyon veya planlı olduğunun düşünülmemesi ve durumun daha da dengesizleşmemesinin çok önemli olduğuna inanıyoruz” dedi.

13- Suriye Haber Ajansı (SANA), Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad’ın yeni kabinenin yemin töreni sırasında bir konuşma yaptığını duyurdu. Esad törendeki konuşmasında, Suriye'nin kelimenin tam anlamıyla bir savaş durumu yaşadığını ifade etti. Esad ayrıca, savaş durumunda tüm politikaların, yönelimlerin, sektörlerin ve olanakların zafer sağlama yönünde olması gerektiğini belirtti.

27 HAZİRAN 2012

             1- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, “TAI TUSAŞ Havacılık ve Uzay Günü” dolayısıyla Türk Havacılık ve Uzay Sanayii AŞ (TUSAŞ) Tesisleri'nde, “Türk Başlangıç ve Temel Eğitim Uçağı” HÜRKUŞ’un hangardan çıkarılış törenine katıldı.
             Başbakan Erdoğan yaptığı konuşmada, Suriye yönetimini uyararak, Türkiye’nin her türlü terör örgütüne, illegal yapılanmaya, çeteye karşı amansız mücadele vermekte olduğunu belirterek “Halkı nezdinde meşruiyetini yitirmiş çete devletlerine, halkına devlet terörü uygulayanlara ve Türkiye’nin büyüklüğünü test etmeye kalkanlara da hadlerini bildirmekten asla kaçınmayız.” dedi.
             Öte yandan Başbakan Erdoğan, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’le telefonda görüştü. Görüşmede, Putin’in Türk jetinin düşürülmesinden dolayı derin üzüntü duyduğunu ve geçmiş olsun dileklerini ilettiği bildirildi.
             2- CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu partisinin Meclis grup toplantısı öncesinde gündemdeki konuları değerlendirdi. Özel yetkili mahkemeler konusundaki tavırlarının belli olduğunu söyleyen Kılıçdaroğlu, “Eğer bir ülkede demokrasi istiyorsak, sağlıklı bir yargının olmasını istiyorsak, özel yetkili mahkemelere gerek yoktur. Demokrasilerde özel yetkili mahkemeler olmaz. Bunlar operasyon mahkemeleridir, sıkıyönetim mahkemeleridir. Bu tür mahkemeler, demokrasinin kurallarına aykırıdır.” dedi.
3- Başbakan Yardımcısı Beşir Atalay, Ankara Ticaret Odası (ATO) Meclis toplantısına gelişinde gazetecilerin sorularını cevapladı. Başbakan Yardımcısı Atalay, “Özel yetkili mahkemelerin yerine, terör mahkemelerinin gelmesiyle ilgili bir çalışma var mı?” sorusuna, “Böyle bir çalışmanın olduğunu zaten hepiniz biliyorsunuz. Daha önce Sayın Başbakan da açıklamıştı, üçüncü yargı paketine yetiştirilebilmesi için çalışmanın hızlandırılması söz konusu.” dedi.
Toplantıya katılan Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım da 9 yılda yapılan yatırımlarla artık demiryollarının serbestleşmeye hazır hale geldiğini söyledi. Bu konuda hafta başında Bakanlar Kuruluna sunum yaptıklarını kaydeden Bakan Yıldırım, ilgili kanunun bu yıl çıkacağını, gelecek yıl ise uygulamaya başlanabileceğini dile getirdi.
             4- Avrupa Birliği Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış, Almanya’nın başkenti Berlin’e giderken uçakta gazetecilere yaptığı açıklamada, vize muafiyeti görüşmelerinin başlaması ve tıkanan müzakereleri hızlandırmayı amaçlayan pozitif gündemin çok olumlu iki gelişme olduğunu söyledi. “Avrupa’nın hepimizi rahatsız eden vize uygulamasının nedeni 12 Eylül darbesi.” diyen Bakan Bağış, vizelerin kalkmasının 3-4 yılı bulacağını söyledi. Bakan Bağış ayrıca, resmen tanımadığımız Rumların da içinde bulunduğu Avrupa Konseyinin vize muafiyetini görüşmek üzere Komisyon’a yetki vermesinin çok önemli bir gelişme olduğunu kaydetti.
             5- Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Nihat Ergün, İş Makineleri Distribütörleri ve İmalatçıları Birliği (İMDER) ve İstif Makineleri Distribütörleri ve İmalatçıları Derneğinin (İSDER) desteği ile Ankara’da gerçekleştirilen toplantıda, Kentsel Dönüşüm Projesi’ne değinerek, “Son 2 yılda kamu ihalelerinde yerli malı tercihi yüzde 25’ten yüzde 35’e çıktı. Yol almışız, ancak yeterli değil. Bu oranı bazı sektörlerde yüzde 70’e kadar çıkarmalıyız. Kentsel dönüşüm bunun için önemli bir fırsat.” dedi.
             6- Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, Türkiye gazetesi tarafından düzenlenen “Türkiye Toplantıları”nın 26’ncısının konuğu oldu. Bakan Çelik, Türkiye’de çalışanların sadece yüzde 10’unun kıdem tazminatından faydalandığını ve hükümet olarak kıdem tazminatı reformu üzerinde çalıştıklarını belirterek “Bir ay çalışan da kıdem tazminatı almalı. İşvereni iflas eden çalışan, bu haktan yararlanamıyor. Fon kurulduğunda primler bu fonda değerlendirilecek ve hiçbir çalışan hakkından mahrum kalmayacak.” dedi.
             7- Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan, Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) tarafından Şanlıurfa’da düzenlenen toplantıda “İstanbul’da, Ankara’da, İzmir’de ne varsa; Şanlıurfa’da, Bitlis’te, Van’da da o olmalı diyerek yola çıktık. Türkiye’nin en geri kalmış 15 iline karşı pozitif ayrımcılık yaptık. Bu illeri bir yatırım ve cazibe kenti yapmak istiyoruz.” dedi.
             Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik de Şanlıurfa’nın tüm potansiyelinin masaya yatırılması gerektiğini ifade ederek “Kentin güvenlik sorunu yok. 500 milyar ihracat hedefini 8-10 kent ile yakalamak çok zor. Şanlıurfa ve benzeri illerdeki potansiyelin harekete geçirilmesi adına teşvik paketi hazırlandı.” dedi.
             8- Sağlık Bakanı Recep Akdağ, Atatürk Orman Çiftliği tesislerinde düzenlediği basın toplantısında, obeziteyle mücadele için başlatılan kampanyayı tanıttı. Şişmanlık ve hareketsizlik konusunun toplumun gündemine sokulması gerektiğini, Dünya Sağlık Örgütünün çalışmasına göre dünyada her yıl 3 milyona yakın insanın aşırı kiloya bağlı hastalıklardan hayatını kaybettiğini vurgulayan Bakan Akdağ, obezitenin tansiyon, şeker, kalp gibi sağlık sorunlarına yol açtığına dikkati çekti.
             9- Siirt’in Eruh ilçesinde güvenlik güçleri ile PKK terör örgütü mensupları arasında çıkan çatışmada 4 asker şehit oldu. Öte yandan Muş’ta çıkan çatışmada ise 2 terörist öldü, 1 terörist sağ olarak yakalandı.
10- Polonya ve Ukrayna’nın ortaklaşa düzenlediği EURO 2012 Avrupa Futbol Şampiyonası yarı final maçında İspanya, Portekiz’i penaltı atışları sonucu 4-2 yenerek finale çıktı.
11- MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli Yunanistan’da Dedeağaç iline bağlı en büyük Müslüman Türk azınlık köyü olan Büyük Derbent’i ziyaret etti. Bahçeli burada yaptığı konuşmada, Batı Trakya Türk azınlığının vakıflar, eğitim, müftülükler ve kimliğin reddi gibi sorunları olduğunu bildiklerini ve sorunları yakından gözlemleyerek halkla yakından temas kurmak için bölgeyi ziyaret ettiklerini kaydederek, sorunların çözümüne ilişkin aktif girişimlerde bulunacaklarını vurguladı.
             12- Suriye Enformasyon Bakanı Omran El Zubi, düşürülen Türk jeti ile ilgili AHaber TV’ye yaptığı açıklamada, “Biliyorsunuz bulunduğumuz bölgede İsrail gibi bir siyonist ülke var. Türk uçaklarıyla İsrail uçakları birbirine benziyor. İsrail uçağı Suriye’ye girerse ateşle karşılaşır. Uçak İsrail uçağı sanılmış olabilir, biz Türk uçağını düşürmek istemedik.” dedi.
             13- BM ve Arap Ligi’nin Suriye Özel Temsilcisi Kofi Annan, Cenevre’de yapılacak konferans ile Suriye’de süren krize çözüm arayacaklarını söyledi. Annan, BM Güvenlik Konseyinin veto yetkisine sahip 5 üyesi ABD, Rusya, Çin, İngiltere ve Fransa’nın yanı sıra Türkiye’nin de konferansa bakan seviyesinde davetli olduğunu açıkladı. Annan, toplantıya Suudi Arabistan ve İran’ın davet edilmediğini vurgularken, BM, Arap Ligi ile Irak, Kuveyt ve Katar’dan da diplomatların katılacağını ifade etti.
             14- Bangladeş’in güneydoğusunda günlerdir süren aşırı yağışların yol açtığı heyelan ve sellerde, 91 kişi hayatını kaybetti.
                                                                                                                                28 HAZİRAN 2012
1- CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu Aydın Belediyesi yeni hizmet binasının açılış töreninde yaptığı konuşmada,  "Birilerine tutsak olan, birilerine el avuç açan değil, özgüveni yüksek bir Türkiye istiyoruz. Kendi coğrafyasında şamar oğlanı olmayan, herkesin saygı duyduğu bir Türkiye istiyoruz." dedi. Kılıçdaroğlu, "Savaş hiçbir topluma bir şey getirmemiştir. Bütün komşularımızla dost, barışık olmak zorundayız. Bunun için önce dilimizi düzeltmek zorundayız. Kin söylemiyle kimse size dost olmaz. Dış politikada her komşumuzla düşman olduk, niye böyle olduk?" dedi.
             2- Genelkurmay Başkanlığının internet sitesindeki açıklamada, uluslararası hava sahasında Suriye tarafından düşürülen uçak ve pilotlarla ilgili arama kurtarma faaliyetlerine ilişkin bilgi verildi. Doğu Akdeniz'de, uluslararası hava sahasında, Suriye tarafından düşürülen Hava Kuvvetleri Komutanlığı'na ait RF-4 uçağıyla temasın kesilmesinin ardından başlatılan arama kurtarma faaliyetlerine her gün 1 fırkateyn, 1 hücumbot, 1 karakol gemisi, 2 sahil güvenlik botu, CN-235 tipi bir uçak ve dört arama kurtarma helikopteriyle devam edildiği belirtilen açıklamada, 70x23 mil karelik bir alanın tarandığı ancak pilotlara ve uçağın enkazına henüz ulaşılamadığı bildirildi.
             3- MGK’nın haziran ayı olağan toplantısı sonrasında yayımlanan bildiride, “Test ve eğitim görevi icra eden silahsız bir uçağımızın 22 Haziran 2012’de uluslararası hava sahasında Suriye tarafından vurulması olayı ayrıntılı olarak ele alınmış, Türkiye’nin bu saldırgan eylem karşısında uluslararası hukuktan kaynaklanan tüm haklarını mahfuz tutarak kararlılıkla hareket edeceği vurgulanmıştır.’’ denildi. Bildiride ayrıca ‘’Terör eylemlerinin, toplumsal barışın tesisi ve problemin çözümüne yönelik olarak atılacak sağduyulu adımları sabote edemeyeceğinin altı çizilmiştir.” denildi.
4- 2012’de 40 bin öğretmen ile 30 bin polis alımını öngören torba yasa teklifi, TBMM Plan ve Bütçe Komisyonunda kabul edildi. Önerge ile öğretmen ve polis kadrolarının dışında, 5 ayrı kuruma daha toplam 504 memur alımına ilişkin yeni kadro tahsis edildi. Böylece alınacak memur sayısı toplam 70 bin 504’e ulaşmış oldu.
             5- ABD’nin Ankara Büyükelçisi Francis Ricciardone, Mersin Valiliğini ziyareti sırasında gazetecilere yaptığı açıklamada,  Suriye'de rejimin kendi halkıyla savaş içinde olmasının üzücü ve kabul edilemez olduğunu belirterek "Türkiye, ABD ve dünya, bu kabusun bir an önce bitmesi için ortak çalışmaktalar. Ve bu kâbus bittiğinde de biz umut ediyoruz ki, Suriye tekrar dünyaya açılır. Ben iyimserim." dedi.
             6- Belçika’nın başkenti Brüksel’de bir araya gelen AB yetkilileri, Yunanistan, İspanya ve İtalya’daki krizi ele almak üzere toplandı. Liderlerin zirvede, Fransa Cumhurbaşkanı François Hollande’ın göreve gelmesinden bu yana üzerinde ısrarla durduğu 130 milyar Euro’luk bir ekonomide büyümeyi teşvik paketine onay vermesi gerekiyor. 2014-2020 yıllarını kapsayan uzun dönem bütçesinin de görüşüleceği zirvede liderlerin, ilgili bakanların verdiği onay üzerine Karadağ ile katılım müzakerelerine de yeşil ışık yakması bekleniyor.
             7- Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov başkent Moskova'da düzenlediği basın toplantısında, Cenevre'de yapılacak toplantıda Suriye'ye herhangi bir dış müdahaleyi desteklemeyeceklerini, bu süreçte İran'ı dışlamanın hata olacağını söyledi. Lavrov, herhangi bir NATO ülkesinin Suriye'de Libya senaryosunu tekrarlamaya eğilimli olmadığını düşündüğünü belirterek "En azından şu ana kadar görüştüğümüz NATO ülkeleri ve diğer ülkelerden, Suriye'ye müdahale yönünde bir şey duymadık." dedi.
             8- Suriye resmi haber ajansı SANA, Merce bölgesindeki Meraed Adalet Sarayının otoparkında 3 araca yerleştirilen bombaların infilak etmesi sonucu 3 kişinin yaralandığını ve çevrede büyük maddi hasarın meydana geldiğini duyurdu.
Öte yandan Suriye'de 40 kişi hayatını kaybederken, aralarında 1 albay ile 1 yarbayın da olduğu 151 Suriyeli kaçarak, Hatay'dan Türkiye'ye giriş yaptı.
9- Hamas Hareketi’nin önde gelen isimlerinden Kemal Hüsni Ganace’nin kimliği bilinmeyen kişilerce Suriye’nin başkenti Şam’daki evinde öldürüldüğü bildirildi.
                                                                                                     29 HAZİRAN 2012
1- Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Türkiye-AB Karma Parlamento Komisyonu Başkanlık Divanı üyelerini Çankaya Köşkünde kabul etti. Cumhurbaşkanı Gül, özel yetkili mahkemelerin kaldırılmalarıyla ilgili olarak, İzmir Büyükşehir Belediyesine yönelik operasyonları örnek göstererek, “Daha suçun var olup olmadığı belli olmadan her şeyi buraya sokuyorlar. Hâlbuki cebir şiddet yok.” dedi.
2- TBMM Başkanı Cemil Çiçek bir televizyon kanalında katıldığı programda, özel yetkili mahkemelerin kaldırılma çalışmasıyla ilgili olarak, “Bu saatten sonra bu halin devam etme imkânı görünmüyor. Kuralları da kurumları da ihtiyaçları belirler. Hukuk da kendi içinde ihtisaslaşıyor.” dedi.
3- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan partisinin Erzurum İl Kongresi’nde yaptığı konuşmada, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nu eleştirerek “Hükümete, askerimize uçağımıza faturayı nasıl keseriz bunun gayreti içerisindeler.” dedi. Başbakan Erdoğan konuşmasında ayrıca, terör örgütünün saldırılarına da değinerek, “Kürt kardeşim hem terör örgütüne hem de onun yardakçılarına ’yeter artık’ diyerek tavrını koymalıdır.” dedi.
4- Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ, Yozgat Askerlik Şubesinin açılışında yaptığı konuşmada, özel yetkili mahkemelerle ilgili düzenlemede, suça veya cezaya bir müdahale yapmadıklarını, usule ilişkin bir düzenleme yaptıklarını söyledi.
5- Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Nihat Ergün, “Teknogirişim Zirvesi 2012” de yaptığı konuşmada, bakanlığı tarafından hayata geçirilen ”Teknogirişim Sermayesi Desteği Programı” kapsamında bir ekosistem oluşmaya başladığını söyledi. Programı 2009 yılında hayata geçirdiklerini belirten Bakan Ergün, her yıl 100 gence verilmek üzere 100’er bin liralık destek belirlediklerini kaydetti.
6- Milli Savunma Bakanı İsmet Yılmaz TBMM’de muhalefetin Suriye politikalarına yönelik eleştirilerini yanıtlarken “Basiretli politikadan eğer ‘Beşar Esad’ın insan hakları ihlalini görmemek, duymamak’ anlaşılıyorsa biz hükümet olarak bunu yapmayacağız. Biz her zaman dinsel, bölgesel ve ırkçılığa dayalı her türlü ayrımcılığa karşı çıktık.” dedi.
7- KCK/PKK operasyonları kapsamında özel yetkili mahkeme savcıları tarafından ifadeleri alınan 13 kişiden 6’sı Ankara 12. Ağır Ceza Mahkemesi Nöbetçi Hakimliği tarafından tutuklandı. Serbest bırakılmasına karar verilenler arasında bulunan KESK Genel Başkanı Lemi Özgen adliye çıkışında yaptığı açıklamada, mücadelelerine devam edeceklerini belirtti.
8- ABD Dışişleri Bakanı Hillary Clinton ve Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, Suriye konusunda yapılacak Cenevre Konferansı öncesinde St. Petersburg’da bir araya geldi.
Görüşme öncesi gazetecilere demeç veren Clinton, “Geçiş döneminde kurulacak hükümette Beşar Esad asla görev almamalı, yoksa görüşmeler çöpe gider.” dedi.
Lavrov ise “Önce ateşkes sağlanmalı, askerler ve isyancılar geri çekilmeli. Cenevre’den Suriye’ye dışarıdan reçete yazmak için toplanmalıyız.” dedi.
30 HAZİRAN 2012
1- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, 19 Mayıs Stadyumu'nda yapılan AK Parti 4. Olağan İl Kongresi'nde yaptığı konuşmada, Ankara'nın 2002 seçimlerinde yüzde 38, 2007 seçimlerinde yüzde 47,5, 2012 seçimlerinde ise yüzde 49 oy oranıyla AK Parti'yi desteklediğini söyledi. CHP yönetimi için dış politikanın ürkeklik olduğunu ifade eden Başbakan Erdoğan, CHP yönetimi için dış politika hiçbir şeye karışmadan yerinde oturmaktır. Eğer gerekirse CHP dönemlerinde Türkiye'de nasıl acziyet içinde bir dış politika izlendiğini de belgeleriyle ortaya koyarız.'' dedi.
             Öte yandan Başbakan Erdoğan başkanlığındaki Güvenlik Zirvesi Başbakanlık Resmi Konutunda toplandı. Toplantıya Genelkurmay Başkanı Orgeneral Necdet Özel, Başbakan Yardımcısı Beşir Atalay, İçişleri Bakanı İdris Naim Şahin, Milli Savunma Bakanı İsmet Yılmaz, MİT Müsteşarı Hakan Fidan, Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Hayri Kıvrıkoğlu ve Jandarma Genel Komutanı Orgeneral Bekir Kalyoncu katıldı.
 Başbakan Erdoğan daha sonra Kürt sorununa ilişkin "Başbakan Erdoğan'ın bu işi çözeceğine inanıyorum. Yardımcı olmak gerekir." çağrısında bulunan Diyarbakır Bağımsız Milletvekili Leyla Zana'yı kabul etti. 
2- CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, DSİ Konferans Salonunda yapılan Türk Tabipler Birliği'nin 62. Büyük Kongresi'nde, Suriye ile savaş istemediklerini söyledi. Kılıçdaroğlu, Suriye konusunda hükümetin tutarsızlığına dikkat çektiklerini belirterek, "Suriye ile hiçbir şekilde savaş istemiyoruz. Bölgemizde barış içinde yaşamak istiyoruz." dedi.
3- Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ, özel yetkili mahkemelerle (ÖYM) ilgili düzenlemeler hakkında gazetecilerin sorularını cevapladı. Bozdağ, 3. yargı paketinin 74. maddesinde, Terörle Mücadele Kanunu'nun 10. maddesine atıf yapılarak düzenleme yapılacağını, ÖYM'lerin yetkilerini düzenleyen CMK'nın 250, 251 ve 252. maddesinin kaldırılacağını belirterek, bir kısım davalarda doğrudan soruşturma olacağını, bir kısım davalar için izin mekanizmasının geçerli olacağını söyledi.
Başbakan Yardımcısı Bozdağ ayrıca, ihtisas mahkemelerinin devam edeceğini, usule ilişkin imtiyazlarının kaldırılacağını dile getirerek, ağır ceza mahkemelerinin özel yetkilerinin olmayacağını dile getirdi.
4- Adalet Bakanı Sadullah Ergin, terörist başı Abdullah Öcalan'ın İmralı Cezaevi'nde olmadığına yönelik iddiaları Meclis kürsüsünden yalanladı. Bakan Ergin "10 yılı aşkın süreden beri İmralı Cezaevi'nde cezasını infaz etmekte olduğunu bu kürsüden Türkiye'ye ilan ediyorum." dedi.
5- Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, BM zirvesi için Cenevre'ye giderken uçakta gazetecilerin sorularını cevapladı. Suriye'nin Türk jetini düşürmesinden sonra Rusya ve İran'ın tavrını eleştiren Bakan Davutoğlu, bu iki ülke ile olayın tüm detaylarını paylaştıklarını söyledi. "Milletlerarası hava sahasında gerçekleşen bu saldırı konusunda daha objektif ve net bir tutum takınmalarını beklerdik." diyen Bakan Davutoğlu, Türkiye'nin bütün faktörleri dikkate alacağını, ancak kesinlikle "cephe genişletmeyeceğini" vurguladı. Bakan Davutoğlu ayrıca "Bu mesele, Türkiye ile Suriye arasında bir meseledir. Sorumlu, Suriye rejimidir." dedi.
6- MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, Makedonya temasları kapsamında, başkent Üsküp'te Türk Demokratik Partisinin (TDP) Genel Merkezi'ni ziyaret etti. Balkanlar'da geçen yüzyıl içinde acı dönemler ve bölünmelerin yaşandığını söyleyen Bahçeli, şimdi ise Balkanlar'da barış ve istikrar ihtiyacının kendini gösterdiğini ve Türkiye'nin Makedonya'ya her zaman destek olacağını ifade etti.
7- KKTC Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu makamında Türk gazetecilere yaptığı açıklamada, İsrail’in Güney Kıbrıs Rum Kesimi’ndeki PKK kamplarında 3 bin PKK militanına askeri eğitim verdiğini belirtti. Eroğlu, “Bugüne kadar bu kamplarda İsrail tarafından eğitilen 15 bin PKK’lı Kandil’e gönderildi” açıklamasında bulundu. A Haber’e de değerlendirmelerde bulunan Eroğlu ayrıca, son İsrail-Kıbrıs Rum Kesimi askerî işbirliği anlaşmasının iyi analiz edilmesi gerektiğini kaydetti.
8- ABD Savunma Bakanı Leon Panetta ve Genelkurmay Başkanı General Martin Dempsey, Türkiye'nin Suriye sınırına asker sevkiyatına aşırı anlamlar yüklenmemesi gerektiğini söylediler. Bakan Panetta, Türkiye'nin Suriye sınırına asker sevk etmesiyle gerginliğin kızışma ihtimali hakkındaki soruya, “Basında yer alan asker hareketlerine aşırı anlamlar yüklemezdim” cevabı verdi. General Dempsey de Genelkurmay Başkanı Orgeneral Necdet Özel'le konuştuğunu ve meslektaşının hadiseye ‘çok ölçülü’ yaklaştığını aktardı.

A PHP Error was encountered

Severity: Notice

Message: Undefined index: query

Filename: libraries/Functions.php(679) : eval()'d code

Line Number: 106