16.5.2012
×

Hakkında

Künye

İletişim

1 MAYIS 2012
             1- Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü dolayısıyla yayımladığı mesajda, çalışanların taleplerini karşılamanın ülkedeki huzur ve istikrarın temel unsurlarından birini oluşturduğunu belirterek, “Bu anlayışla, diğer alanlarda olduğu gibi çalışma hayatında da en ileri standartlara ulaşmak için son yıllarda önemli adımlar atan Türkiye, önümüzdeki dönemde de ihtiyaç duyulan reformları kararlılıkla hayata geçirecektir.” dedi.
             Başbakan Recep Tayyip Erdoğan da mesajında, “İşsizlik düştü, yeni teşvik sisteminde daha da düşecek.” dedi. “İnsanı yücelt ki devlet yücelsin” anlayışını benimsedikleri için emekçilerin sorunlarını kendi meseleleri olarak gördüklerini vurgulayan Başbakan Erdoğan, sendika ve sivil toplum kuruluşlarıyla istişare halinde emekçilerin sorunlarının çözümü için çalıştıklarını belirtti.
             2- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Genelkurmay Başkanı Org. Necdet Özel’i kabul etti. Başbakanlık Resmi Konutundaki haftalık olağan görüşme 3 saat sürdü. Görüşmede, terörle mücadele ve Suriye’de yaşanan gelişmelerin ele alındığı bildirildi.
             3- Başbakan Yardımcısı Beşir Atalay, Kilis’te Suriyelilerin kaldığı konteynır kentte incelemelerde bulundu. Annan Planı’nın akıbetinin BM ile uluslararası camia tarafından değerlendirileceğini söyleyen Başbakan Yardımcısı Atalay, “Dileğimiz Suriye’de sürüp giden kendi vatandaşlarına karşı bu baskı ve şiddetin bir an önce sona erdirilmesidir. Biz Türkiye olarak Arap baharı konusunda, halkların talepleri konusunda ve Suriye’de olan bitenler konusunda zaten tarafız, taraf olduğumuzu baştan beri açıkladık. O çerçevede elimizden geleni yapıyoruz. Yapmaya devam edeceğiz.” dedi.
             4- Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar, Trabzon’da yapılan Organize Sanayi Bölgeleri Üst Kurulu toplantısında, kentsel dönüşüm kapsamında İstanbul’da 6.5 büyüklüğünde depreme dayanamayacak bütün binaların yıkılacağını söyleyerek, “Kentsel Dönüşüm Yasamızın ruhu, mantığı can güvenliğidir. Vitrine hayat hakkını koyuyoruz.” dedi. Bakan Bayraktar, mülkiyet hakkının vazgeçilmez olduğunu ama ondan daha önce hayat hakkı geldiğine dikkat çekti. Kentsel dönüşümde hangi binaların yıkılacağına ise oluşturulacak bilimsel heyetin karar vereceğini söyledi.
5- Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay, Akün Sahnesi’nde izlediği tiyatro oyununun ardından yaptığı açıklamada, Başbakan Erdoğan’ın “Tiyatroları özelleştirmeye götürüyorum” sözleri üzerine, devlet tiyatrolarının Türkiye tarihindeki önemine işaret ederek, “Devlet tiyatrolarının ne kadar güzel oyunlar, öğretici, ibret verici, Anadolu toprağının bütün o kültüründen süzülmüş gelmiş, ne kadar büyük dersler ortaya koyan bir büyük sahne olduğunun bir kez daha anlaşılmasını temenni ediyorum. Herkesin şu kaygıdan kurtulmasını dilerim; Türkiye’de sanat yaşamı, kültür yaşamı hiçbir biçimde geriye gitmeyecektir.” dedi.
6- Sağlık Bakanı Recep Akdağ Erzurum’da gazetecilere yaptığı açıklamada, son günlerde gündeme gelen sağlık çalışanlarına yönelik saldırı olaylarıyla mücadelede medyanın da etkisinin olduğunu ifade ederek, “Sağlık çalışanlarına yönelik şiddetle ilgili anında başvurulabilecek telefon hattı ve internet sitesi oluşturduk.” dedi. Toplumda şiddet eğilimine sahip kişiler olduğuna işaret eden Bakan Akdağ, “Bir tek sağlık çalışanımıza değil şiddet uygulama, hakaret bile etseler karşılarında beni bulacaklar.” diye konuştu.
             7- İstanbul, Ankara ve Hakkâri başta olmak üzere 20 ilde düzenlenen hayali ihracat operasyonunda, aralarında işadamlarının da bulunduğu 43 kişi gözaltına alındı. Konuya ilişkin Gümrük ve Ticaret Bakanı Hayati Yazıcı yaptığı açıklamada, gümrüklerin hızlı bir değişim geçirdiğini, rüşvet, yolsuzluk gibi yasa dışı faaliyetlerde bulunanlara asla taviz vermediklerini belirterek, “Soruşturmayı ve incelemeyi ilk olarak 2 yıl önce biz kendi içimizde başlatmıştık. Somut verilere ulaşınca güvenlik birimlerimiz operasyon için harekete geçti.” dedi.
             8- Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM), Balıkesir’de düzenlenen toplantıda nisan ayı ihracat verilerini açıkladı. Buna göre Türkiye’nin nisan ayında ihracatı, yüzde 2.9 azalışla 11 milyar 407 milyon 106 bin dolar seviyesinde gerçekleşti. Rakamları değerlendiren Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan, “Geçen yılın nisan ayında olduğu gibi 2012 Nisanında da 25 işlem günü olduğu var sayıldığında, ihracatımız 11.9 milyar dolar olabilecek, karşılaşılan düşüş yerine yüzde 1.2’lik artış meydana gelecekti.” dedi. Bakan Çağlayan, daralmanın ise mevsimsel etkiler ve Avrupa Birliği (AB) pazarından kaynaklandığını belirtti.
             9- Ağrı’nın Doğubeyazıt ilçesinde güvenlik güçleri ile PKK terör örgütü mensupları arasında çıkan çatışmada 3 terörist öldürüldü.
             10- 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü, Türkiye’nin çeşitli yerlerinde ve Taksim Meydanında kutlandı. Ankara Tandoğan Meydanında Hak-İş ve Memur-Sen’in öncülüğünde gerçekleştirilen 1 Mayıs kutlamalarına Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik de katıldı. 1977 yılında Taksim Meydanındaki olaylı mitingin ardından ilk kez bir bakan, 1 Mayıs kutlamalarına katılmış oldu. Bakan Çelik burada yaptığı konuşmada, “Bugün, emeğin ve alın terinin dayanışma günüdür. Bugün, hak arama mücadelesinin sembol günüdür. Bugün tüm emekçilerin bayram günüdür.” dedi.
11- Türkiye Kadın Voleybol Milli Takımı, 2012 Olimpiyatları Avrupa Kıtası Voleybol Elemesi A Grubu’ndaki ilk maçında Bulgaristan’ı 3-0 yendi.
             12- Tiyatrocu, yönetmen ve seslendirme sanatçısı Cüneyt Türel, İstanbul’da tedavi gördüğü hastanede yaşamını yitirdi.
             13- Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Standard and Poor’s (S&P) Türkiye’nin BB olan kredi notunun görünümünü pozitiften durağana düşürdü.
             14- Suriye’de ordu birliklerinin ülke çapında düzenledikleri operasyonlarda çoğunluğu İdil ve çevresinde olmak üzere 26 kişinin öldüğü bildirildi.
2 MAYIS 2012
1- Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Türk Hava Kurumu Üniversitesi Kampüsünün açılış törenine katıldı. İlk defa havacılık ve uzayla ilgili bir ihtisas üniversitesi kurulduğunu belirten Cumhurbaşkanı Gül, Türk Hava Kurumu Üniversitesinin uçak yapımından, mühendislerinden, uçakların uçurulmasından, onların işletilmesinden, her türlü hizmetin yerine getirilmesinden sorumlu bir üniversite olacağını belirterek, “Büyük bir güvenle bekleyebiliriz havacılık ve uzay alanında çok büyük bir atılım olacaktır. Bilim adamları, mühendisler yetişecektir.” dedi.
2- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, 5 Mayıs’ta yaş haddinden emekliye ayrılacak olan Yargıtay Başkanı Nazım Kaynak’a veda ziyaretinde bulundu.
3- Bakanlar Kurulu, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında Başbakanlık Merkez Binada gerçekleştirildi. Toplantının ardından açıklamalarda bulunan Başbakan Yardımcısı ve Hükümet Sözcüsü Bülent Arınç, toplantıda değerlendirilen konulardan birinin de tiyatroların özelleştirilmesi olduğunu söyleyerek, “Sanatın yönetim açısından ne kadar daha çok özgür olabileceklerini enine boyuna masaya yatırdık. Bu konudaki kararımız kesindir. Elimizdeki veriler devlete ait tiyatro ve sanatın pek çok çağdaş batı ülkesinde bulunmadığını gösteriyor.” dedi.
4- Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Nihat Ergün, 8-13 Mayıs tarihleri arasında Japonya’ya gerçekleştireceği ziyaret öncesinde, Japon Nikkei Gazetesine röportaj verdi. Türkiye’de üretime vergi indirimlerini ve teşvikleri hatırlatan Bakan Ergün, yerli otomobil ile ilgili olarak Japon firmalara çağrıda bulundu. Japon firmaların projeye katılmasına ilişkin beklentisini dile getiren Bakan Ergün, Toyota, Honda gibi Japon otomotiv üreticilerinin Türkiye’de üretimlerini artırarak teşviklerden faydalanmasını tavsiye etti.
5- Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan, ISK-Sodex 2012 Fuarı’nın açılışında Türkiye’nin not görünümünü pozitiften, ‘durağan’a çeken kredi değerlendirme kuruluşu Standard and Poor’s’la (S&P) ilgili olarak, “Bu kuruluş veya herhangi özel kuruluşlar, Türkiye’ye karşı yaptıkları değerlendirmede samimi olamıyorlar. Burada bir genetik problem var. Türkiye’nin böylesine başarılı olduğu bir ortamda Türkiye’nin notunu bu şekilde durağana getiren S&P, batmış olan İzlanda ve İrlanda’nın notlarını batmadan bir yıl önce yatırım yapılabilir ülke seviyesine getirmişti.” dedi.
Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç da bakanlar kurulu toplantısından sonra yaptığı açıklamada, S&P’nin kararını haksız ve yersiz bulduğunu söyledi. Söz konusu bazı verilerin gerçek olmadığının ortaya çıktığını bildiren Başbakan Yardımcısı Arınç, ihracat rakamlarının yanlış olduğunu belirterek, “Maddi hatalar ile ilgili S&P’den açıklama isteyeceğiz.” dedi.
6- MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, 12 Eylül darbesiyle ilgili milliyetçi ve ülkücü hareketi töhmet altına alan bir kampanyanın sürdüğünü belirterek, yaşananlardan MİT’i sorumlu tuttu. Bahçeli, “Kahramanmaraş ve Çorum olaylarıyla ilgili devletin, bilhassa MİT’in elinde ne belge ve bilgi varsa açıklaması namus meselesi haline gelmiştir.” dedi. Dava arkadaşlarının zorlama suç ve uydurma iddialarla hapse atıldığını ve idam edildiğini öne süren Bahçeli, “Malum bir medya organın manşetten verdiği uydurma haberler, geçmişin acılarını deşmeye dönük sinsi bir kurnazlık olarak görülmelidir.” ifadelerini kullandı.
7- Adalet Komisyonu, Terörizmin Finansmanının Önlenmesi Hakkında Kanunu Tasarısı’nın Alt Komisyon Raporunu görüşmek üzere toplandı. Adalet Bakanı Sadullah Ergin, kanunun gecikmeksizin uygulanacağını belirterek, “Tasarıyla, yabancı bir devlet tarafından talepte bulunulması durumunda, terörizmi finanse eden kişi, kuruluş ve organizasyonlarının malvarlığının dondurulması kararı verilebilecek.” diye konuştu.
8- Özel Yetkili Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından yürütülen 28 Şubat soruşturması kapsamında hakkında gözaltı kararı verilen ve çıkarıldıkları mahkemece serbest bırakılan emekli albaylar Ahmet Nazmi Solmaz, Mustafa Kemal Savcı ve İbrahim Selman Yazıcı ile emekli Binbaşı Ahmet Aka, savcının yaptığı itiraz üzerine tutuklandı.
9- Koç Holding Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Koç, İtalya’nın “Ekonomi Oscar”ı olarak bilinen Uluslararası Leonardo Ödülü’ne layık görüldü.
10- 21 ülkenin katılımıyla düzenlenen 29. Balkan Matematik Olimpiyatı’nda Türkiye’den katılan öğrenciler ülke sıralamasında birinci oldu. Öğrenciler 5 altın, 6 gümüş ve 1 bronz madalya kazandı.
11- Ankara’da gerçekleştirilen Avrupa Kıtası olimpiyat elemelerinde mücadele eden Bayan Voleybol Milli Takımı Hırvatistan’ı 3-0 yenerek yarı finali garantiledi.
12- Ülke genelinde başlatılan “Okul Sütü Projesi” kapsamında dağıtılan sütler Diyarbakır, Edirne, Sivas, Adana, Antalya, Samsun, Kırıkkale, Sakarya ve Konya’da yüzlerce öğrencinin rahatsızlanmasına yol açtı.
3 MAYIS 2012
1- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Türkiye Giyim Sanayicileri Derneği tarafından düzenlenen 5. İstanbul Moda Hazır Giyim Konferansı’nda, uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu S&P’nin, “Türkiye’nin kredi notunu pozitiften durağana çevirmesine” ilişkin yaptığı değerlendirmede “Bu hesabı biz de az çok biliyoruz. Şu anda alan el olmayan, veren el olan bir Türkiye var. Sen bu Türkiye’nin kalkıp da kredi notunu durağana indirirsen, bunu yemezler. Ve bunun bedelini ‘Ben artık seni kredi kuruluşu olarak tanımıyorum’ demek suretiyle açıklarız.” dedi.
Öte yandan Başbakan Erdoğan, Uluslararası Sergiler Bürosu (EXPO) Genel Sekreteri Vicente G. Loscartales’i Haliç Kongre Merkezinde kabul etti. Görüşmede AB Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış ile EXPO 2020 adaylığına başvuran İzmir’in Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu da bulundu.
2- CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, parti genel merkezinde Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Akaydın ile görüştü. Akaydın görüşmenin ardından gazetecilere yaptığı açıklamada, Antalya’daki parti sorunlarını görüştüklerini söyledi.
3-Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ gazetecilere tutuklu milletvekillerine ilişkin yaptığı açıklamada, “Muhalefet partilerinin genel başkanları ve birçok hukukçu, tutuklu adayların milletvekili seçildikleri takdirde bunun otomatik bir tahliye sonucu doğurmayacağını defalarca ifade etmişlerdir. Buna rağmen partiler, onları aday göstermişti. Bu nedenle bugünkü tartışılan konu, esasında bütün kamuoyunun uyarmasına rağmen muhalefet partilerinin eseri olarak ortaya çıkmış bir sorundur.” dedi.
4- Başbakan Yardımcısı Beşir Atalay, Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığında düzenlenen Afet ve Acil Durum Yüksek Kurulu toplantısının ardından basın toplantısı düzenledi. Afet riskini azaltmayı hedefleyen kanun tasarısına değinen Başbakan Yardımcısı Atalay, söz konusu kanunla, bütün konut stokunun gözden geçirileceğini belirterek, “Şehirlerimizde 6,5 şiddetinin altında depreme dayanmayacak konutlar yıkılacak.” dedi.
5- Avrupa Birliği Bakanı Egemen Bağış, Türkiye gazetesinin “Konuk Genel Yayın Yönetmeni” toplantısına katılarak gündemi değerlendirdi. AB ülkelerindeki ekonomik krize ve AB’nin 2023 raporuna değinen Bakan Bağış, “Öngörüleri AB’nin siyasetsizlik halinin tehlikeli boyutlara ulaştığını gösteriyor.” dedi. Bakan Bağış, Türkiye’nin reformlarla yükselmeye devam edeceğini, ileri demokrasi kararlılığı ve değişimci ruhuyla insanlığa yeni umut ışıkları yakmayı sürdüreceğini kaydetti.
             6- Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik gazetecilere yaptığı açıklamada, Ankara Tandoğan meydanındaki 1 Mayıs mitingine katılması nedeniyle eleştirilere hedef olduğunu, buna da şaşırmadığını belirterek, “1 Mayıs kutlamalarına davetli olduğum için gittim. Eğer Sıhhiye’de ve Taksim’de toplanan arkadaşlar ve sendikalar da çağırsaydı oraya da giderdim. 1 Mayıs kutlamaları eski kalıplarından çıkmıştır. Kimsenin bizi eleştirmesinden, eksiklikleri söylemesinden rahatsız olmayız.” dedi.
7- Milli Savunma Bakanı İsmet Yılmaz, Tunus Savunma Bakanı Abdelkerim Zbıdı’yi kabul etti. Bakan Yılmaz, ziyaretin iki ülke için somut adımlar atmaya yönelik olduğunu söyledi. Bakan Yılmaz, görüşmenin ardından gazetecilerin “Bedelli askerlik için şu ana kadar kaç kişi başvurdu?” sorusuna ise “25 bine yaklaştı.” karşılığını verdi.
8- Ülke menfaatlerinin gerektirdiği hallerde, Bakanlar Kurulu’nca belirlenen ülkelerin vatandaşı olan yabancı uyruklu gerçek kişilere Türkiye’de taşınmaz satılmasına imkân sağlayan kanun tasarısı, TBMM Genel Kurulunda kabul edilerek yasalaştı.
Buna göre; taşınmazların toplamı, özel mülkiyete konu alanlar için ilçe yüzölçümünün yüzde 10’unu, ülke genelinde de kişi başına 30 hektarı geçemeyecek. Bakanlar Kurulu, 30 hektarı 2 katına çıkarabilecek. Yabancı şirketlerin, askeri yasak ve güvenlik bölgelerinde taşınmaz almaları Genelkurmay Başkanlığının, özel güvenlik bölgelerinde taşınmaz almaları ise valiliğin iznine tabi olacak.
9- CHP Genel Başkan Yardımcısı Gürsel Tekin görevinden istifa etti.
10- Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) verilerine göre; enflasyon TÜFE’de yüzde 1.52 arttı, ÜFE’deki artış yüzde 0.08’de kaldı. Nisan itibarıyla yıllık enflasyon ise TÜFE’de yüzde 11.14, ÜFE’de yüzde 7.65 oldu.
04 MAYIS 2012
1- Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Portekiz Büyükelçisi Jorge Tito de Vasconcelos Nogueira Dias Cabral’i kabul etti. Çankaya Köşkündeki kabulde Cabral, Cumhurbaşkanı Gül’e güven mektubunu sundu.
             2- TBMM Başkanı Cemil Çiçek, TBMM Anayasa Uzlaşma Komisyonu’nun yaklaşık 1,5 saat süren toplantısının ardından gazetecilere açıklamalarda bulundu. İkinci etap çalışmanın ilk toplantısını yaptıklarına işaret eden Başkan Çiçek, 7 Mayıs Pazartesi günü saat 18.30’da, Salı günü de saat 16.00’da yeniden toplanacaklarını kaydetti. Başkan Çiçek, daha hızlı bir tempo içinde bu süreci en iyi şekilde değerlendirmeye çalıştıklarını ifade ederek, vardıkları bazı ilke kararlarını, pazartesi günü basınla paylaşabileceğini söyledi.
             3- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Kahramanmaraş’ta 341 adet tesisin açılış törenine katıldı. Başbakan Erdoğan açılışta yaptığı konuşmada, Türkiye’nin uzun yıllar sonu gelmez polemiklerle, yapay gündemlerle harcandığını belirterek, “Ülkemizde bugüne kadar sorumluluk üstelenmiş olan yöneticiler asli görevleri olduğu halde yapmadıkları yatırımlardan, eksik bıraktıkları hizmetlerden dolayı yargılansa inanın bunların çoğu mahkûm olur.” dedi.
             Sağlık Bakanı Recep Akdağ’da yaptığı konuşmada, “Başbakanımızın sağlık hizmetlerini geliştirmek için bize verdiği destek enerjimizi oluşturuyor.” dedi. Bakan Akdağ, Başbakan Erdoğan’ın talimatlarıyla başlattıkları sağlıkta büyük değişim ve dönüşüm programına devam ettiklerini söyledi.
             4- CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, yaptığı yazılı açıklamada Tunceli’de şehit düşen askerlere başsağlığı diledi. Kılıçdaroğlu, “Ülkemizin kanayan yarası terörü lanetliyorum.” diyerek, “Tunceli kırsalında arazi arama tarama faaliyetlerini yürütürken teröristlerle çatışan ve bu çatışma sonunda şehit olan astsubayımızla iki Mehmetçiğimize rahmet, aileleriyle Türk Silahlı Kuvvetlerimize de başsağlığı diliyorum.” dedi.
             5- Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan, Bakanlık binasında “Yatırım Danışma Konseyi 7. Toplantısı” hakkında bilgi verdi. Bakan Çağlayan, yeni teşvik sisteminin etkisinin yatırımlarda bilhassa kendisini göstereceğini belirterek, “Özellikle Avrupa’dan Türkiye’ye çok ciddi yatırımlar kayacak. Teşvik kapsamında 6. bölge desteklerimiz herkesin çok dikkatini çekiyor.” dedi.
      6- Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, Türk Sanayici ve İşadamları Derneği (TÜSİAD) Başkanı Ümit Boyner ve TÜSİAD Enerji Sektörü Değerlendirme Platformu üyeleriyle bir değerlendirme toplantısı yaptı. Bakan Yıldız toplantıda yaptığı konuşmada, Başkent Doğalgaz Dağıtım Anonim Şirketinin yüzde 80’lik değil, yüzde 100’lük bölümüyle özelleştirilmesinin daha doğru olduğunu düşündüklerini ve bu konuda bir çalışma içinde olduklarını bildirdi.
             7- Gençlik ve Spor Bakanı Suat Kılıç, Samsun Ticaret ve Sanayi Odasınca düzenlenen, “Birlik, Beraberlik ve Dayanışma Yemeği”ne katıldı. Bakan Kılıç burada yaptığı konuşmada, bugün yayımlanan genelge doğrultusunda 19 Mayıs kutlamalarının tümüyle Gençlik ve Spor Bakanlığına devredildiğini söyleyerek, “Gençlik ve Spor Bakanlığı olarak, Türkiye’nin tamamında 19 Mayıs kutlamalarını çok daha farklı bir heyecan, gönüllülük esası ve gençlerimizin çok yoğun ilgisiyle icra etmeyi hedefliyoruz.” dedi.
             8- Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Başkanı Mehmet Büyükekşi ihracatçıların yeni anayasadan beklentilerini içeren anket sonuçlarına ilişkin, Dış Ticaret Kompleksinde bir basın toplantısı düzenledi. Büyükekşi, yaptığı konuşmada, ihracatta sağlıklı büyüme için yeni anayasanın gerekli olduğunu belirterek, “İç denizlere göre üretilmiş yelkenliyle okyanusta maceraya atılmak yerine, okyanus şartlarına dayanıklı gemi” niteliğinde bir anayasa yapılmasını istedi.
9- Tunceli’nin Alacık Köyü, Zel Dağı yakınlarında bulunan askeri birliğe terör örgütü PKK tarafından yapılan saldırısı sonucu, 1 astsubay ve 2 er şehit oldu.
10- Pakistan’ın Afganistan sınırı yakınlarındaki Bajur’da düzenlenen intihar saldırısında ilk belirlemelere göre 17 kişi öldü, 45’ten fazla kişi yaralandı.
6 MAYIS 2012
             1- TBMM Başkanı Cemil Çiçek, Akdeniz Yörük Türkmen Dernekleri Federasyonu’nca Adana’da düzenlenen “Çukurova Yörük Türkmen ve Hıdırellez Şöleni”ne katıldı. Son günlerde bazı üniversitelerde karşıt görüşlü öğrenciler arasında yaşanan olaylara değinen Başkan Çiçek, “Geçmişte gençlerimizin eline silah tutuşturanlar kimlerse; Müslüman olsun olmasın, geçmişte binlerce yıl bir arada yaşadığımız ama güçsüz düştüğümüzde ‘ayrı bir devlet kuracaksınız’ diye kışkırtanlar kimlerse; bugün terörün arkasındakiler de onlardır. Hiç şüpheniz olmasın. Bugün geçmişi hatırlama günü. Bugün geçmişten ders çıkarıp, geleceğe emin adımlarla yürüme günüdür.” dedi.
             2- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Türkiye’ye sığınan Suriyeli misafirin kaldığı Kilis’teki konteyner kenti ziyaret ederek, Suriyelilere seslendi. Başbakan Erdoğan, “Beşşar her geçen gün kan kaybediyor. Zulüm kalıcı değildir. Masum insanları, çocukları, kadınları katleden zalimler, tarih boyunca er ya da geç cezalarını çektiler. Nice Firavun nice Nemrut, yaptıkları zulümlerin bedelini ödeyerek arkalarında izi silinmeyecek zulümler bıraktılar. İnşallah, benim Suriyeli kardeşlerime zulmedenler er ya da geç bu zulümlerin hesabını milletlerinin önünde vereceklerdir.” dedi.
             3- CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Belediyesince yaptırılan Cihangir Mahallesi Kültür Evi’nin açılışında, “Demokrasi ve özgürlük istiyorsanız, kadın-erkek eşitliği istiyorsanız, herkesin haklarının savunulduğu, işsizlerin olmadığı, herkesin çalıştığı bir ülke istiyorsanız adres bellidir, adres CHP’dir. Dini, kimliği, inancı ne olursa olsun hiç kimseyi ötekileştirmeden siyaset yürütüyoruz. Televizyonlar ne söylerse söylesin, gazeteler ne yazarsa yazsın, onların kimin kontrolünde olduğunu biliyorsunuz. Ne zaman olursa olsun sizlere doğruları söylemek benim boynumun borcudur.” dedi.
4- Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, Afyonkarahisar’da AK Parti il kongresinin açılış konuşmasında, milletin darbelerden ve istikrarsızlıktan bıktığını, AK Parti iktidarının hem iç hem de dış politikada başarılı olduğunu vurguladı. Terörle mücadelede de başarı sağlayacaklarını söyleyen Başbakan Yardımcısı Arınç, artık şehitlerin akan kanlarının yerde kalmayacağını belirterek, “Annelerimizin acısı dinecek. Onu da başaracağız. Bütün imkânlarımızı kullanıyoruz. İnşallah, terör belası bittiğinde Türkiye’de daha güzel güneş doğacak. Daha huzurlu olacağız. Bize güvenin.” dedi.
             5- Başbakan Yardımcısı Ali Babacan, Kırım Özerk Cumhuriyeti’ndeki temasları kapsamında ekonomi gündemiyle ilgili soruları cevapladı. Enflasyondaki artışın geçici artışlar olduğunu belirterek, “Bunların hepsinin sebebi belli. Beklenen, sebepleri belli ve geçici artışlar bunlar. Dolayısıyla bir süre sonra rakamlar tekrar normal seyrine gelecektir. Enflasyonda, kalıcı, kontrolden çıkmış bir durum asla söz konusu değil.” dedi.
             6- Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, CHP İstanbul Milletvekili Sezgin Tanrıkulu’nun soru önergesini cevapladı. Bakan Yıldız, “Elektrik dağıtım şirketleri toplam tarımsal sulama abone sayısı 458 bin 258’dir. Sulama abonelerinin 21 adet elektrik dağıtım şirketine anapara toplam borçları yaklaşık 2,1 milyar TL olup faiz tutarı ise 1,8 milyar TL’dir.” dedi.
             7- İçişleri Bakanı İdris Naim Şahin, Ordu’nun Korgan ilçesine bağlı Çiftlik beldesinde Hıdırellez şenliklerine katıldı. Bakan Şahin, yaptığı değerlendirmede, Aydın’da Alevi ailelerin oturduğu iki apartmanın girişine boya ile bazı işaretler konulduğunun tespit edildiğini söyledi. Bu tür olayların daha önce Adıyaman ve Erzincan’da görüldüğüne dikkat çeken Bakan Şahin, “Bunların doğal akışında meydana gelen olaylar olmadığı çok açık. Bunu güvenlik güçlerimiz takip ediyor. Aydın’daki haber alındığından itibaren takibe başlandı. Bir provokasyon görüntüsü var, başka türlü de değerlendirilemez.” dedi.
             8- BDP Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, partisinin Bursa 2. İl Kongresi öncesi gazetecilerin sorularını cevapladı. Demirtaş, “Hükümet ne akan kanın durması ne de kalıcı gerçek bir çözüm için doğru çaba içerisinde.” dedi.
             9- Demokrat Partinin (DP) 8. Olağanüstü Büyük Kongresi, Ankara’da yapıldı.  Genel başkanlık seçiminin salt çoğunluk aranmayan üçüncü turunda Gültekin Uysal, 444 delegenin oyunu alarak DP’nin yeni genel başkanı oldu.
             10- A Milli Bayan Voleybol Takımımız, 2012 Olimpiyatları Avrupa Kıtası Elemeleri final maçında Polonya’yı 3-0 yenerek olimpiyatlara gitme hakkı kazandı.
             11- Avrupa Tekvando Şampiyonası’nda milli sporcularımız 3 altın, 1 gümüş madalya aldı.
             12- Milli motosikletçimiz Kenan Sofuoğlu, Dünya Supersport Şampiyonası’nın İtalya yarışını üçüncü sırada tamamladı.
13- Kuzey Irak Bölgesel Yönetimin Başbakanı Neçirvan Barzani, Erbil’de Türk gazetecilerin gündemdeki konulara ilişkin sorularını cevaplandırdı.  Barzani, Kuzey Irak’ın ekonomik durumunun her geçen gün daha iyiye gittiğini belirterek, Türk işadamlarını yatırıma çağırdı. Türkiye’nin Almanya’dan sonraki en büyük ticaret ortağı olduklarını vurgulayan Barzani, “Bizim piyasamız ve pazarımız herkese açık. Ama söz konusu olan Türkiye ise biz Türkiye’yi komşu olmakla beraber stratejik bir ortak olarak görüyoruz.” dedi.
14- Ermenistan’da yapılan seçimlerde, Cumhurbaşkanı Serj Sarkisyan’ın lideri olduğu Cumhuriyetçi Parti (HHK) oyların yüzde 44,5’ini alarak seçimden birinci parti çıktı.
15- Fransa’da yapılan cumhurbaşkanlığı seçimlerinin ikinci turunda Sosyalist Parti adayı François Hollande, yüzde 52 oy alarak yeni cumhurbaşkanı oldu.
16- Uluslararası Af Örgütü, Suriye’de Beşar Esad rejimine bağlı birliklerin ülkedeki operasyonları sürdürdüğünü, İdlib başta olmak üzere birçok kentte muhaliflerin infaz edildiğini açıkladı.
7 MAYIS 2012
1-Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, cumhurbaşkanı seçilmesi vesilesiyle Fransa’nın yeni Cumhurbaşkanı François Hollande’ye bir kutlama mektubu gönderdi. Mektupta ilişkilerin Sarkozy döneminde yaşadığı zorluklara dikkat çeken Cumhurbaşkanı Gül, Hollande ile “yeni bir sayfa açma ve köklü değerlere dayanan ikili ilişkileri düzeltme umudunu taşıdıklarını” söyledi.
2- Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, TBMM’de düzenlenen Vakıflar Haftası’nın açılış konuşmasında, “Ülkemizde uzun yıllar farklı sebeplerle, yüzyıllardır birlikte yaşadığımız azınlık cemaatlerimizin vakıflarının mallarının iadesi noktasında ölçümüz hak ve hukuk olacaktır.” dedi.
3- Başbakan Yardımcısı Beşir Atalay, İstanbul Üniversitesi ve İstanbul Türk Ocağı tarafından İÜ Fen Fakültesinde düzenlenen “Bir Fikir Hareketinin Yüzyılı: Türk Ocakları Uluslararası Sempozyumu”nun açılışında yaptığı konuşmada, Türkiye’de siyasetin artık milletin rehberliğinde yapıldığını, toplum mühendisliği döneminin kapandığını belirterek, “Milletin ağırlığı, milli iradenin gücü artıyor. Milli iradenin gücü üzerindeki vesayet mekanizmaları temizleniyor ve siyaset gerçek mecrada oturuyor. Siyaset böyle oldukça, hedeflerimizde yanılmayız.” dedi. 
             4- Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ, Meclis’te düzenlenen Parlamenter Denetim Sempozyumu’nda, Türkiye’de uygulanan sistemin parlamenter sistem olmadığını çünkü yasama ve yürütmenin gerçek anlamda birbirinden bağımsız olmadığını belirterek, “Denetimin en etkin yapılmasına izin veren sistem, başkanlık sistemidir. Gerçek anlamda yasama ve yürütmenin birbirine karşı bağımsız olduğu başkanlık sistemini müzakere etmek lazım.” dedi.
             5- Yargıtay Birinci Başkanlığı için yapılan seçimlerin ilk turunda başkanlığa, Hukuk Dairesi Başkanı Ali Alkan seçildi. Alkan, gazetecilerin sorusu üzerine, “Yargıtay’da hiç kimse belli bir grubun temsilcisi durumunda değildir. Bütün arkadaşlarımız hukukun temsilcisidir.” dedi. Alkan ayrıca, kurumun iş yükünü azaltmak için önlemler alacaklarını söyledi.
             6- HSYK 1. Daire Başkanı İbrahim Okur, Konya Ticaret Odası ile Karatay Üniversitesi Hukuk Fakültesince düzenlenen “HSYK’nın Yapısı ve Yargının Sorunları” konulu panelde, yargının problemlerine değindi. İntikal etmemesi gereken birçok konunun yargının önüne geldiğini ifade eden Okur, “Yılda 6 milyon evrakın intikal etmesi doğru değil. Her şeyi yargıya intikal ettiriyoruz. Tabii ki bu vatandaşın hukuk bilinciyle ilgili bir durum. 6 milyon davaya 5 bin 300 hâkim ile bakıyoruz. Ortalamaya vurunca bir savcıya binin üzerinde dosya düşüyor.” dedi.
             7- Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Nihat Ergün ile Kalkınma Bakanı Cevdet Yılmaz, bakanlıkları ve TÜBİTAK arasında “Yükseköğretim Kurumları Araştırma Merkezlerinin İzlenmesi ve Yeterlilik Değerlendirmesi Hakkında İşbirliği Protokolü”nün imzalanmasının ardından basın mensuplarının sorularını cevapladı. Otomotiv satışlarında yaşanan düşüşte geçen yıl yapılan ÖTV etkisinin olup olmadığının sorulması üzerine, artırılan Özel Tüketim Vergisi’nin otomobil ve hafif ticarî araç pazarını nasıl etkilediğine yönelik izleme sürecinin devam ettiğini belirtti.
             8- Günübirlik resmi ziyaret için Slovenya’da bulunan Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Türkiye ve Slovenya’nın Balkanlar başta olmak üzere pek çok uluslararası alanda ortak vizyona, ortak stratejik değerlendirmelere sahip iki dost ve müttefik olduğunu belirterek, 2011 yılında Ankara’da Türkiye-Slovenya Stratejik Ortaklık Belgesi’nin imzalandığını ve bunun gereği olarak da birlikte önemli adımlar atıldığını söyledi. Jansa da, AB sürecinde Türkiye’nin yanında oldukları için şükranlarını ifade etti. Başbakan Erdoğan daha sonra Slovenya Cumhurbaşkanı Danilo Türk ile görüşmesinin ardından Bled Gehrine giderek IFIMES direktörleriyle bir araya geldi.
             Başbakan Erdoğan ayrıca Corriere della Sera gazetesine verdiği demeçte, Suriye konusunda, NATO’nun, üyelerden birine yapılan saldırı hepsine yapılmış kabul edilir diyen 5. maddesinin işletileceğini belirterek, “Esad rejimi bitmiştir. 10 bin ölü var. 25 bin göçmen Türkiye’de, 100 bini Ürdün’de. Suriye konusunda şu ana kadar sabırlı davrandık. Ama Suriye hükümeti, sınırda aynı hataları yapmaya devam ederse bu, NATO’nun 5. maddesinde belirtilen bir sorun haline gelir. BM Güvenlik Konseyi, ciddi kararlar almalı. AB dış gözlemci olarak kalmamalı.” dedi.
             9- Rusya lideri Vladimir Putin, Dimitri Medvedev’den devlet başkanlığı görevini düzenlenen törenin ardından devraldı. 2000-2008 arasında iki dönem devlet başkanlığı yapan Putin, yeni dönemde 6 yıl görevde kalacak.
             10- Suriye’de meclis seçimleri yapıldı. Muhaliflerin, “göstermelik” diyerek boykot çağrısı yaptığı seçimler sırasında Devlet Başkanı Beşşar Esad’a bağlı güçlerin birçok şehirde operasyonlara devam ettiği bildirildi.
8 MAYIS 2012
             1- Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, “Avrupa Günü” dolayısıyla yayımladığı mesajda, “Son yıllarda ekonomik krizi bahane ederek, yabancı düşmanlığı, ırkçılık ve İslamofobiden beslenen aşırı akımlar, öncelikle Avrupa’nın kendi değerlerine yönelik bir tehdittir.” dedi. Cumhurbaşkanı Gül, “Bu tehdidin engellenmesi, samimi temennimdir.” ifadelerini kullandı.
             2- TBMM Başkanı Cemil Çiçek, Anayasa Uzlaşma Komisyonu toplantısı öncesi başkanlık sistemi ile ilgili soruları cevapladı. Konunun Parlamenter Denetim Sempozyumu’nda gündeme geldiğini belirterek, “Yeni bir konuyu tartışmıyoruz. Yeni anayasa yapılırken kim ne düşünüyorsa, düşünceleri neyse, biz bunu herkesten bekledik. Son olarak sivil toplum kuruluşları, meslek örgütleri dâhil olmak üzere yeni anayasayı nasıl şekillendirmek istiyorlarsa, beklentileri, kanaatleri neyse, bunu herkesten istedik. 4 siyasi parti nasıl uzlaşacaksa, karar öyle çıkacaktır.” dedi.
             3- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, İtalya ziyareti dönüşünde Esenboğa Havalimanında soruları cevapladı. Başkanlık sistemiyle ilgili tartışmaların sorulması üzerine, “Şu anda yeni bir anayasa yapılmasına çalışıyoruz. Bu yeni anayasa çalışmaları içerisinde başkanlık veya yarı başkanlık o da tartışılır. Yeni anayasada bu yerini alır veya almaz bu ayrı bir konu. Biz gayet rahatız.” dedi. Başbakan Erdoğan, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun TSK’ya yönelik sert eleştirileriyle ilgili olarak da, “Sayın Kılıçdaroğlu, önce eleştiri ve hakaret kelimelerini iyi öğrenmesi lazım. Kimsenin kimseye hakaret yetkisi yoktur.” ifadesini kullandı.
             4- CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, partisinin grup toplantısında yaptığı konuşmada, Genelkurmay Başkanlığından geçen hafta yapılan açıklamaya tepki gösterdi. Kılıçdaroğlu, “Yeni CHP’de kim olursa olsun, isterse Genelkurmay Başkanı olsun, bildiri yayınlarsan yanıtını anında alırsın. Eleştiriye tahammül edeceksin; tahammül etmiyorsan o koltuğu bırakacaksın.” dedi. Kılıçdaroğlu, 27 Nisan bildirisini de kastederek, “Bir de özeleştiri yapmak istiyorum; geçmişte Genelkurmay Başkanlığı bildiri yayınlayınca bazı arkadaşlar seslerini çıkarmazdı veya alkışlardı. Bu demokrasimiz açısından en büyük handikaptır.” diye konuştu.
             5- Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, TRT Haber’de başkanlık sistemiyle ilgili soruları cevaplandırdı. “Bugün Sayın Recep Tayyip Erdoğan olmasa, onun güçlü liderliği olmasa ve olası bir seçimde o seçilecek diye bazılarında bir endişe olmasa, rahatlıkla bu sistemi kabul edebilirler. Çünkü kendi liderlerine bakıyorlar, böyle bir ihtimal görülmediği için. Başbakan profilinde hep başarı görüyorlar, hep karizma görüyorlar, hep hakimiyet görüyorlar. ‘Eyvah bir de başımıza yarın başkan olarak çıkarsa halimiz ne olacak’ diye endişe edenler var.” dedi.
             6- Adalet Bakanı Sadullah Ergin, Anadolu Ajansına yaptığı açıklamada, 27 Nisan e-muhtırasının, o dönem Dışişleri Bakanı olan Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’e, “Cumhurbaşkanı adayı olursanız karışmayız” mesajı vermek için hazırlandığını belirterek, hükümet ve AK Partinin ihtiyaç olması halinde bu konuda suç duyurusunda bulunmayı değerlendireceğini söyledi. Bakan Ergin, 28 Şubat ve 12 Eylül soruşturma ve davaları için de ne bunların temeli olmadığını söyleyenlere ne de bu soruşturma ve kovuşturmalar üzerinden şahsi hesaplarını görmek isteyenlere katılmanın mümkün olmadığını vurguladı.
             7- Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan, Ankara’da katıldığı bir toplantıda, Suriye’de müteahhitlik hizmeti gerçekleştiren ve Suriye’ye ihracat yapan firmaların Eximbank’tan kullandıkları kredilerde erteleme yapıldığını, ayrıca “Yurtdışı Müteahhitlik Hizmetleri Köprü Kredisi” uygulamasıyla kredi kullandırılacağını söyledi. Bakan Çağlayan, kriz öncesinde Suriye’ye yönelik ihracat gerçekleştiren ve Eximbank’tan kısa vadeli ihracat kredisi (Reeskont Kredileri hariç) ve Uluslararası Nakliyat Pazarlama kredisi almış firmaların kredilerin vadelerinin erteleneceğini söyledi.
             8- Askerlik Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Tasarısı TBMM Başkanlığına sunuldu. Tasarıya göre, askerlik şubeleri başkanlıklarınca kısa sürelerle teşkil edilen ve etkinliği kalmayan askerlik meclisleri, ilk yoklama ile yedeklik yoklaması işlemleri kaldırılacak. Yükümlülerin sağlık muayeneleri, aile hekimlerince yapılabilecek.
             9- AK Parti İstanbul Milletvekili ve TBMM Anayasa Komisyonu Başkanı Burhan Kuzu, NTV’de katıldığı programda, Başkanlık sistemini değerlendirdi. Muhalefetin kaygılarının yersiz olduğunu belirten Kuzu, en güçlü parlamentonun başkanlık sisteminde olduğunu söyledi. ABD’yi örnek gösteren Kuzu, “Parlamenter modelde korkunç bir parti baskısı vardır. Orada Cumhuriyetçiler ve Demokratlar iki parti var. Cumhuriyetçilerin bir yarısı ile Demokratların bir yarısı A yönünden öbür iki yarısı B yönüne oy kullanıyor. Bizim burada muhalefetle birlikte hareket eden bir iktidar partisi milletvekili ya da tersi olsun önce kolunu keserler sonra kafasını uçururlar.” dedi.
             10- MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, partisinin Meclis grup toplantısı çıkışında gazetecilerin sorularını cevapladı. Bir gazetecinin, “Başkanlık sistemiyle ilgili yeni bir tartışma başladı. Sizin bu konuda değerlendirmeniz ne olacak?” sorusu üzerine, “MHP olarak geçmiş dönemde Türkiye’nin gündemine sunulmuş olan başkanlık sistemi üzerinde görüşlerimizi çok net olarak ifade etmiştik. Türkiye’nin bugünkü siyasi, sosyal ortamı içerisinde başkanlık sistemini uygun bulmuyoruz. ‘Parlamenter sistemle Türkiye hedefe doğru yürümelidir’ düşüncesini hala paylaşıyoruz.” diye konuştu.
             11- BDP Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, partisinin Meclis grup toplantısında, “Bizim de kırmızı çizgilerimiz var. Halkların farklı kimliklerini, kültürlerini, ana dilde eğitimi, statü ve yönetim hakkını kabul etmeyen bir anayasa, yeni değildir.” dedi.
             12- Diyanet İşleri Başkanlığı ile TRT arasında Ramazan ayında yayına başlayacak “TRT Diyanet”in imza töreni yapıldı. Törene Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç ve Bekir Bozdağ ile Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez ve TRT Genel Müdürü İbrahim Şahin katıldı.
             13- Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), 2012 yılı Mart ayı sanayi üretim endeksi sonuçlarını açıkladı. Buna göre, Mart ayında geçen yılın aynı ayına göre yüzde 2,4 arttı. Sanayi üretimindeki artış şubat ayıyla kıyaslandığında ise yüzde 10,7 oranında oldu.
             Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Nihat Ergün, bu yılın mart ayı sanayi üretim endeksi değerlerinin, 2005 yılında başlatılan serinin en yüksek mart ayı değerleri olduğunu açıkladı. Bakan Ergün, Türkiye’nin, küresel kriz sonrası dönemde üst üste 2 yıl dünyanın en hızlı büyüyen ekonomilerinden biri olduğunu belirtti.
             14- Memur-Sen Genel Başkanı Ahmet Gündoğdu, Memurla toplu sözleşme görüşmelerinin ikinci turunda hizmet kolu toplu sözleşmelerinin ele alınacağını hatırlatarak, sendikalarla kamu arasında yapılan görüşmelerde, taleplerin dikkate alınmamasını doğru bulmadıklarını kaydetti. Sendika ve konfederasyonların taleplerini sözleşme başlamadan bir hafta önce Personel Başkanlığına verdiklerini hatırlatan Gündoğdu, ancak teklifin kendilerine sunulmadığını ifade etti.
Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik ise, kamu işveren heyetinin zam talebinin 14 Mayıs’ta sunulacağını açıkladı. Bakan Çelik, sözleşme masası dışında kimsenin karar verici konumda olmadığını, masadan bir şey saklanmadığını, hizmet kollarının taleplerinde ayrımcılık yapıldığı yönündeki eleştirilere de, böyle bir şeyin olmadığı cevabını verdi.
             15- TÜSİAD Yönetim Kurulu Başkanı Ümit Boyner, TÜSİAD’da düzenlenen “Türkiye’de Birleşmeler ve Devralmalar: Rekabetçi Olmak İçin Nasıl Bir İşbirliği Yapılmalı?” konulu seminerde, dünyayı kasıp kavuran küresel kriz döneminde Türk şirketlerinin sınır ötesi birleşme faaliyetlerinde yoğun aktivite içinde bulunduğunu belirterek, “Geçen sene toplamı 15 milyar doları bulan 241 anlaşma ile birleşme ve devralma işlemleri rekor kırdı.” dedi. Boyner, küresel iktisadi şartların kötüleştiği bir ortamda Türk ekonomisinin elde ettiği büyümenin bölgedeki ve dünyadaki yatırımcıların da dikkatini çektiğini söyledi.
             16- Özel Yetkili Ankara Başsavcı Vekilliğinin yürüttüğü 28 Şubat soruşturması kapsamında düzenlenen operasyonda 9 ilde 15 adreste arama yapıldı, 6’sı muvazzaf, 11’i emekli toplam 17 şüpheli hakkında gözaltı kararı verildi.
             17- Türkiye genelinde 10 ilde düzenlenen operasyonda terör örgütü DHKP-C üyesi 100 kişi gözaltına alındı.
             18- Bitlis Valiliğinden yapılan açıklamada, Bitlis’in Tatvan ilçesine bağlı Yediören köyü kırsalında güvenlik güçleriyle çatışmaya giren 2’si kadın 5 PKK’lı terörist öldürüldü.
19- Binlerce çocuğun rahatsızlanmasına yol açan “okul sütünü” incelemek amacıyla Sağlık ve Tarım bakanlıkları tarafından oluşturulan Okul Sütü Programı Bilim Kurulu çalışmalarını tamamladı. Tüm illerden alınan süt örneklerinde fiziksel, hastalık yapıcı mikroorganizma ya da bakteri toksinine rastlanmadı. Kurul, okullarda ücretsiz süt dağıtımı uygulamasının durdurulmaması gerektiği kararına vardı.
             20- Uluslararası Polis Teşkilatı (Interpol), Irak Cumhurbaşkanı Yardımcısı Tarık Haşimi’nin yakalanması için kırmızı bülten yayımladı. Interpol’ün internet sitesinde, Iraklı yetkililerin talebi üzerine Haşimi’nin ülkedeki terör saldırılarını finanse etmek ve bunlara yardım etmek şüphesiyle yakalanması için kırmızı bülten yayımladığını duyurdu.
             Başbakan Recep Tayyip Erdoğan da konuya ilişkin yaptığı açıklamada, “Gerek sağlık sorunlarıyla gerekse son gelişmelerle ilgili Türkiye’de bulunması söz konusu idi. Sağlık problemleri ile ilgili süreci tamamladıktan sonra inanıyorum ki ülkesine dönecektir. Hukuki noktadaki sorunlarla ilgili girişimlerini sürdürmektedir. Daha önce de söyledim, bu konuda her türlü desteği verdik, vermeye devam edeceğiz.” dedi.
             21- Uluslararası Para Fonu (IMF) Başkanı Christine Lagarde, İsviçre’nin Zürih kentinde katıldığı bir toplantıda, ekonomilerin acilen büyümesi gerektiğini söyledi. Dünyada şu anda 200 milyon insanın işsiz olduğunu ve yaklaşık 75 milyon gencin toplum içerisinde kendilerine bir yer edinmeye çalıştığını belirterek, “Güney Avrupa ülkelerinde, her beş kişiden biri ve her iki gençten birisi işsiz. Bu ekonomik, sosyal ve insani açıdan potansiyel bir facia.” dedi.
9 MAYIS 2012
1- Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Atatürk Kültür, Dil ve Tarih Yüksek Kurumunu ziyaret etti. “Tarihe ne kadar damga vursanız da kültürünüzü yeni nesillere taşıyamıyorsanız, yıllar sonra yok olmanız mümkün olabiliyor.” diyen Cumhurbaşkanı Gül, kurumun çok önemli olduğunu, dil, tarih ve kültürün çok büyük konular olduğunu söyledi. 
2- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Tunceli kırsalında 4 Mayıs’ta teröristlerle güvenlik güçleri arasında çıkan çatışmada şehit düşen Onbaşı Mehmet Coşkun Kılıç’ın Ankara’da yaşayan ailesine taziye ziyaretinde bulundu. Başbakan Erdoğan, şehit ailesinin Keçiören’deki evine Başbakan Yardımcısı Beşir Atalay, İçişleri Bakanı İdris Naim Şahin, Ankara Valisi Alaaddin Yüksel, Ankara Emniyet Müdürü Zeki Çatalkaya ve bazı partililerle geldi.
3- Başbakanlık Basın-Yayın ve Enformasyon Genel Müdürlüğünce Ankara’da gerçekleştirilen Türkiye-Afrika Medya Forumu’na Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, Başbakanlık Basın-Yayın ve Enformasyon Genel Müdürü Murat Karakaya, RTÜK Başkanı Davut Dursun, TRT Genel Müdürü İbrahim Şahin ile çok sayıda davetli katıldı. Başbakan Yardımcısı Arınç, yaptığı konuşmada, Türkiye’nin bugün 75 milyonluk genç ve dinamik nüfusu, açık ve liberal ekonomisi, kalifiye insan gücü, büyük iç pazarı, rekabetçi endüstrisi ve stratejik coğrafi konumuyla gerek bölgesinde gerek uluslararası arenada ağırlığı giderek artan bir ülke olduğunu belirterek, “Ortak bir tarih ve kültürü paylaşan Türkiye ile Afrika, geleceği ortak çıkarlar temelinde birlikte şekillendirebilir.” dedi.
4- Uluslararası Finans Enstitüsü (IIF) tarafından düzenlenen “İstanbul’u Önemli bir Finans Merkezi’ne Dönüştürmek” konulu konferansta konuşan Başbakan Yardımcısı Ali Babacan, pek çok gelişmiş ülkede birtakım mali konsolidasyon baskıları sebebiyle vergilerin artmaya devam ettiğine dikkat çekti. Türkiye’de ise daha rahat bir durumda olduklarını, bütçe açıkları ve kamu borçlarının düşük seyrettiğini kaydeden Başbakan Yardımcısı Babacan, “Dolayısıyla vergilerin Türkiye’de düşük seviyede kalmasını bekliyoruz.” diye konuştu.
5- Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ, kuruluşunun 48. yıldönümü dolayısıyla Parlamento Muhabirleri Derneğini (PMD) ziyaret etti. Ziyareti sırasında gazetecilerin başkanlık sistemine ilişkin sorularını cevaplayan Başbakan Yardımcısı Bozdağ, başkanlık  sisteminin, padişahlığa da, tek adamlığa da izin vermediğini; demokrasiyi, uzlaşmayı güçlendirdiğini söyledi. Başkanlık sisteminin, Türkiye’de yeteri kadar bilinmediğini ifade eden Başbakan Yardımcısı Bozdağ, CHP, MHP ve bazı kesimlerin bu sistemin bilinmesini istemediğini, tartışılmasından bile rahatsız olduğunu söyledi.
6- 9 Mayıs AB Günü, Gençlik Parkında düzenlenen şenliklerle kutlandı. Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu ve Avrupa Birliği Bakanı Egemen Bağış, 9 Mayıs Avrupa Günü dolayısıyla Gençlik Parkına kurulan AB üyesi ülkelerin stantlarını gezdi. Gazetecilerin sorularını cevaplandıran Bakan Davutoğlu, Türkiye ile Fransa arasındaki yeni dönemle ilgili bir soru üzerine, “Türk- Fransız dostluğu hep köklüdür ve hep öyle de kalacaktır.” dedi. Bakan Bağış da iki ülke ilişkileriyle ilgili olarak, “Fransız özel sektörü, Fransız firmaları zaten bir an evvel Türkiye ile ilişkilerin daha iyi bir noktaya gelmesi için baskı yapıyorlardı. Fransız halkının hassasiyetleri çerçevesinde yeni politikaların AB sürecimize de çok önemli fırsatlar kazandıracağına inanıyorum.” diye konuştu.
7- Milli Eğitim Bakanı Ömer Dinçer, “12 Yıllık Zorunlu Eğitime Yönelik Uygulamalar” konulu genelge yayımladı. Buna göre, 2012-2013 eğitim ve öğretim yılı için 30 Eylül 2012 tarihi itibarıyla 66 ayını tamamlayan tüm çocukların okul kayıt işlemleri e-okul sistemi üzerinden merkezi olarak yapılacak. 60-66 ay arasındaki çocukların ise velisinin yazılı isteği ile gelişim yönünden hazır olduğu anlaşılanların ilkokula devamlarının sağlanması kararlaştırıldı.
8- Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, Orman Genel Müdürlüğünde gerçekleştirilen koordinasyon toplantısı öncesinde gazetecilerin 2B arazilerinin satışıyla ilgili sorularını cevapladı. 2B arazilerinin satışından kesin rakam olmamakla birlikte yaklaşık 15-20 milyar TL gelir beklediğini belirten Bakan Eroğlu, 2B arazilerinin orman vasfını tamamen kaybeden araziler olduğuna da dikkat çekti.
9- AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Hüseyin Çelik, parti genel merkezinde düzenlediği basın toplantısında, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun TSK’nin bildirisine karşı tavrı ve tepkisine ilişkin olarak, “Silahlı Kuvvetlerin, Savunma Bakanlığı ya da yargıya başvurma hakkı vardır. Silahlı Kuvvetler sonuçta şamar oğlanı değil. Ama bildiri ile vatandaşla muhatap olma dönemi kapanmalıdır. TSK’nın yayınladığı muhtıra olarak tanımlanacak bir bildiriye biz kendimizi muhatap kabul ederiz. Ama son hadise buna örnek değildir. Ordumuz darbecilikten kurtulmaya çalışıyorsa hepimizin bu sürece katkıda bulunması gerekiyor.” diye konuştu.
10- MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, yaptığı yazılı açıklamada, iktidar partisinden gelen görüş ve önerilerin gündemi bir kez daha tartışmalara kilitlediğini iddia ederek, Başbakan Erdoğan’ın gizli gündem ve hedefinin liste başında bulunan “tek adam” olma isteğinin adım adım ilerletildiğini öne sürdü. Bahçeli, Dokuz Işık’ta tarih ve töreleri bağlamında, milli ve üniter devlet çatısı altında başkanlık sisteminin savunulduğunu ve tavsiye edildiğini ifade etti.
11- Özel yetkili Ankara Cumhuriyet Başsavcı Vekilliğinin yürüttüğü 28 Şubat Soruşturması’nın 4. dalgasında gözaltına alınan 17 şüpheliden 15’i tutuklanmaları talebiyle mahkemeye sevk edildi.
12- Romanya’nın başkenti Bükreş’de oynanan UEFA Avrupa Ligi Final karşılaşmasında Atletico Madrid, Athletic Bilbao’yu 3-0 yenerek, 2011-2012 sezonu UEFA Avrupa Ligi şampiyonu oldu.
13- ABD’nin NATO Daimi Temsilcisi Ivo Daalder, “Türkiye’ye Suriye’den ya da başka herhangi bir yerden bir saldırı olması halinde, NATO’nun 5’inci maddesinin işletilmesinin değerlendirilebileceğini” söyledi. Daalder, “Türkiye’ye Suriye’den bir saldırı NATO’ya yapılmış sayılır. Bu durumda ABD de dâhil ittifakın tüm üyeleri, buna karşılık vermeye hazır olur.” dedi.
10 MAYIS 2012
1- TBMM Başkanı Cemil Çiçek, TOBB’da yapılan “Anayasa Platformu-Türkiye Konuşuyor Vatandaş Toplantıları” kapanış töreninin ardından gazetecilere yaptığı açıklamada, toplantının son derece olumlu ve verimli olduğunu belirterek, temel hak ve özgürlükler bölümünü konuştuklarını anlattı. 4 siyasi partinin çok ciddi hazırlık yaptığını gördüklerini belirten Başkan Çiçek, anayasanın yılsonunda biteceğini söyledi.
2- Başbakan Yardımcısı Beşir Atalay, Kırıkkale’nin Keskin ilçesinde AK Parti ilçe binasının açılışının ardından gazetecilerin Interpol’ün, Irak Cumhurbaşkanı Yardımcısı Tarık El Haşimi hakkında “kırmızı bülten” çıkarmasıyla ilgili soruları üzerine, Irak’ta üzücü ve tatsız olaylar yaşandığını, gelişmeleri Dışişleri Bakanlığının hassasiyetle takip ettiğini belirterek, “Biz misafirperver bir ülkeyiz. Şu anda Haşimi ülkemizde misafir. Türkiye’nin misafir ağırlama konusunda hassasiyetleri vardır. O hassasiyetleri koruruz biz.” dedi.
Öte yandan Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Selçuk Ünal, Haşimi hakkındaki kırmızı bültenin esasen bir uluslararası tutuklama kararı değil, bilgilendirme olduğunu belirterek, ABD Dışişleri Bakanlığının da meselenin Türkiye ile Irak arasında çözülmesi gerektiğini açıkladığını aktardı.
3- Danıştay’ın kuruluşunun 144. yıl dönümü ve İdari Yargı Günü sebebiyle düzenlenen törenin ardından gazetecilerin sorularını cevaplayan Danıştay Başkanı Hüseyin Karakullukçu, “Son günlerde gündeme düşen başkanlık sisteminin demokratik bir yönetim modeli olduğu kanaatindeyiz. Bu sistemin siyasi istikrar doğurması, ekonomiye olumlu yansıması, başarılı bir kuvvetler ayrımı gibi avantajları bulunmaktadır. Yaşadığımız coğrafyanın zorluğu, gözetilmek ve halkımızın beklentileri değerlendirilmek suretiyle bunun anayasa yapımı sürecinde tartışılıp değerlendirilmesi ve sistemin gerekli olup olmadığına dair bir karar verilmesi hukuk devleti ilkesiyle çelişmemektedir.” dedi.
Törene Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ve Anayasa Mahkemesi Başkanı Haşim Kılıç da katıldı.
4- Adalet Bakanı Sadullah Ergin ve Sağlık Bakanı Recep Akdağ, Silivri Ceza İnfaz Kurumları Kampüsü ve Metris T Tipi Kapalı Cezaevinde incelemelerde bulundu. Bakan Akdağ, “Bizim nazarımızda her vatandaşımızın sağlık hakkı kutsaldır. Bir insan mahkûm ya da hükümlü olabilir. Elbette onun da herkes kadar sağlık hakkı var. Bu hizmetleri en mükemmel biçimde buralarda mahkûm ve hükümlü olarak kalan vatandaşlarımız için de vermeye devam edeceğiz.” dedi.
5- Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar, Gayrimenkul Yatırım Ortaklıkları Derneğinin (GYODER) düzenlediği 12. Gayrimenkul Zirvesi’nde, kentsel dönüşüm yasasının büyük ihtimalle haftaya çıkacağını ve Cumhurbaşkanının onayıyla yürürlüğe gireceğini söyledi. Bakan Bayraktar, depremi binaları yenilemek için bir fırsat olarak görmek gerektiğini belirterek, “Öncelikle riskli binalardan başlayacağız. Ülkedeki 20 milyon binanın 5 milyonu son 9 yılda yapıldı. Bu binaların 500 binini devlet, 4,5 milyonunu özel sektör yaptı. 7 milyon konut ise büyük deprem riski taşıyor ve en kısa dönemde bunları da yenilemeliyiz.” dedi.
6- Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan, IMF Başkanı Christine Lagarde ile gerçekleştirdiği görüşmenin ardından gazetecilerin sorularını cevapladı. Türkiye’nin IMF’nin kurucularından biri olduğuna değinen Bakan Çağlayan, “Bizim IMF’ye ödenecek geriye kalan borcumuzu Sayın Başbakanımız her fırsatta ifade ediyor; ‘İstesek bugün de öderiz.’ Bırakın devleti şirketlerimiz bile ödeyebilecek durumdadır. Ama tabii borcun vade yapısı, faizi vesairesinden dolayı bunun gününde ödenmesi konusu var. Şu an için Türkiye, küresel krizden geçtiği bir ortamda bile IMF ile herhangi bir anlaşmaya ihtiyaç duymamıştır. Çıpamızı Türkiye çıpasına bağlamış olarak yolumuza devam etme konusunda kesin kararlıyız.” dedi.
7- Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, 2-B başvuruları konusunda 12 şehrin defterdarlarının katılımıyla düzenlenen basın toplantısında, 26 Nisan’da yürürlüğe giren yasayla, 32 yıl önce orman vasfını kaybetmiş 410 bin hektar arazinin hak sahiplerine satılacağını hatırlattı. 410 bin hektar arazinin rayiç bedelinin 26,5 milyar lira olduğunu açıklayan Bakan Şimşek, tamamının taksitli satılması durumunda 18,5 milyarlık gelir elde edileceğini, tamamının peşin ödenmesi durumunda ise devletin kasasına 14,8 milyar lira gireceğini söyledi.
8- Milli Eğitim Bakanı Ömer Dinçer, Turgut Özal Üniversitesinde öğrencilerin, mecburi eğitimi kademeli olarak 12 yıla çıkaran kanun hakkındaki sorularını cevapladı. Türkiye’de okula başlama yaşının ortalama 74-76 ay olduğuna işaret eden Bakan Dinçer, “Gerçekte kanun ‘72 aydan itibaren başlayın’ demekle birlikte, yönetmelikte yapılan düzenleme ile Eylül’de başlayan okul için ‘Aralık ayı sonunda 72. ayını dolduran çocuklar kayıt yaptırırlar’ diye bir düzenleme var. Şimdi biz yeni bir düzenleme ile 66. ayı alt limit olarak belirledik. Yani 66. ayını dolduran çocuğumuzu biz okula zorunlu olarak kaydedeceğiz. Kayıt yaptırmayan veliye de bunun hesabını soracağız. 66. aydan itibaren kayıt yaparsak ulusal düzeyde bir ortalama aldığınızda, ortalama 72 aya düşmeyi başarıyoruz.” dedi.
9- Ankara 10. Asliye Hukuk Mahkemesi, CHP’nin, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’a, “CHP’li bazı belediyelerin, Alman vakıflarından aldığı kredileri müteahhitler aracılığıyla PKK’ya aktardığı” yönündeki iddiaları sebebiyle açılan manevi tazminat davasını reddetti.
10- Tokyo’da Japon işadamlarıyla bir araya gelen Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Nihat Ergün, yeni teşvik sistemi hakkında bilgi verdi. Bakan Ergün, Toshiba’nın, Sinop’ta yapılacak nükleer santral yatırımında yer almak için istekli olduğunu belirterek, “En kısa sürede somut adımlar atacaklar.” dedi. Bakan Ergün, Fujitsu’nun Fatih Projesi ile yakından ilgilendiğini, enerji alt yapı şirketi Chiyoda’nın da Karadeniz ve Akdeniz’deki petrol ve gaz arama çalışmalarını yakından takip ettiğini kaydetti.
11- Suriye’nin başkenti Şam’da otoyola yerleştirilen iki bombanın patlaması sonucu 55 kişinin öldüğü ve 372 kişinin yaralandığı belirtildi.
Suriye’deki BM gözlemci heyeti başkanı Norveçli Robert Mood saldırı sonrası yaptığı açıklamada, şiddet olaylarının sona ermesi için Suriyelileri ve tüm uluslararası toplumu yardıma çağırdı.
Öte yandan, ordunun muhaliflere yönelik çeşitli kentlerde düzenlediği operasyonlarda 44 kişinin öldüğü bildirildi.
12- Mısır’da Kalubiye (Benha) İdare Mahkemesi, 23-24 Mayıs’ta yapılacak cumhurbaşkanlığı seçimlerinin askıya alınmasına yönelik karar verdi. Mahkeme, gerekçe olarak, cumhurbaşkanlığı seçim komisyonunun seçimlere gitmek için tam yetkili olmadığını ve seçim sürecinde yaşanan idari hataları gösterdi.
11 MAYIS 2012
1- Şanlıurfa’da çeşitli temaslarda bulunan Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Valilikte basın mensuplarının gündeme ilişkin sorularını cevapladı. Bir basın mensubunun başkanlık tartışmalarını hatırlatması üzerine, “Bütün bu tartışılan konuların bilinerek tartışılması çok önemlidir. Enine boyuna bilinmesi, ciddi analizlerin yapılması çok ciddi bilgilerin ortaya konulması önemlidir. Yoksa bir mevzu gündemde diye herkesin bir şey söylemesi değil. Söylenen şeyler bilinerek, derinliğine analizleri yapılarak konuşulursa memleket için çok daha faydalı olur.” dedi.
             Irak Cumhurbaşkanı Yardımcısı Tarık Haşimi ile ilgili Interpol’ün aldığı kararın hatırlatılması üzerine de, Haşimi’nin Irak Cumhurbaşkanı Yardımcısı sıfatını hâlâ taşıdığını hatırlatan ve terör örgütleriyle ilişkilendirilmesini yanlış bulan Cumhurbaşkanı Gül, “Burada uzun bir tedavi süreci içerisinde. Güvenlik birimleri ve Dışişleri Bakanlığı vasıtası ile gerekli olan neyse o yapılacaktır.” dedi.
2- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Başbakanlık Dolmabahçe Çalışma Ofisinde gerçekleştirilen Yatırım Danışma Konseyi (YDK) Toplantısı’nın açılışında Türkiye’nin son 9 yılda 119,5 milyar dolar uluslararası yatırım çektiğini belirterek, “Türkiye son iki yılda istihdamını 3,5 milyon kişi artırdı. Rekor seviyede büyüyen dış ticaretini artıran, işsizliğini düşüren bir ülkenin bazı uluslararası kredi derecelendirme kuruluşları tarafından farklı şekilde değerlendirilmesi bizim anlayışla karşılayabileceğimiz bir durum değildir. Biz tabii olarak burada art niyet ararız.” dedi.
Toplantıda bir konuşma yapan IMF Başkanı Christine Lagarde da Türkiye’nin olumlu makroekonomik performansı ve yapısal düzenlemeleri ile son on yılda olağanüstü başarılar gösterdiğini söyledi.
3- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, partisinin Trabzon İl Kongresi’nde yaptığı konuşmada, 7 milyon 200 bin ilköğretim okulu öğrencisine bedava süt dağıtıldığını belirterek, “Bu esnada tabi ki bazı süte karşı alerjisi olan yavrularımızda rahatsızlıklar meydana geldi. Fakat bu süreç içerisinde bildiğiniz gibi ana muhalefet partisi olsun, diğerleri olsun hop oturup hop kalktılar. Ne söylediler, yaptıkları neydi, konuyu bildiklerinden hakim olduklarından değil, kalkıp bu sütlerle ilgili bir test yapsalar ve bunu bir araştırsalar olayın çok daha farklı olacağını veya olduğunu göreceklerdi.” dedi.
4- Danıştay Başkanı Hüseyin Karakullukcu, Danıştayın 144. kuruluş yıl dönümü dolayısıyla düzenlenen sempozyumda, iş yükünün fazlalığı veya azlığı konusunda bir rahatsızlıkları bulunmadığını belirterek, “Buraya geldik, bu görevleri çözmek mecburiyetindeyiz. Bunun şikâyeti de olmaz.” dedi. Karakullukcu, “Gerek Danıştayda, gerek bölge idare mahkemelerinde, birçok karmaşık dava konuları ve ihtilaflar önümüze getiriliyor. Bu da bize iş yoğunluğunu getiriyor. Sonuçta hâkimlerimiz olağanüstü varlıklar değil. Hepimiz birer insanız.” dedi.
5- Adalet Bakanı Sadullah Ergin, Silivri Cezaevinde gazeteciler için basın turu düzenledi. Bakan Ergin ziyaretin amacını, “Cezaevlerimiz hakkında kamuoyu çok iyi bilgi sahibi değil. Algı ile gerçek arasındaki farkı göstermek için böyle bir tur düzenledik.” dedi.
6- Avrupa Birliği Bakanı Egemen Bağış, “Uluslararası Balkan Sempozyumu”nda, AB’nin insanlık tarihinin en kapsamlı barış projesi olduğunu belirterek, “Balkanlarda bizim gözümüz yok ancak gönlümüz vardır. Bizim için o coğrafya çok önemlidir. Bugün Balkanlar’da huzurun güvencesi Türkiye’dir.” dedi.
7- Cari açık, 2012 yılının Mart ayında geçen yılın aynı ayına göre yüzde 35,9 oranında azalışla 6 milyar 121 milyon dolar düzeyinde gerçekleşti. Açık yılın ilk 3 ayında ise geçen yılın aynı dönemine göre 5,4 milyar dolar azalarak 16 milyar 179 milyon dolar oldu.
8- AB Komisyonu, Bahar Ekonomik Tahminler Raporu’nu yayımladı. Türkiye’nin 2012 büyüme tahminini yüzde 3’ten yüzde 3,3’e ve 2013 büyüme tahminini yüzde 4,1’den yüzde 4,6’ya yükseltti. Raporda Türkiye’nin dış pazarlarda talebin zayıflamasına rağmen 2010 yılında yüzde 9,2 ve 2011’de yüzde 8,5 büyüme gerçekleştirmeyi başardığı vurgulandı. Cari açığın bir miktar gerileyecek olmasına rağmen dış dengenin önemli bir risk oluşturmaya devam edeceği de belirtildi.
             9- Kredi Derecelendirme Kuruluşu Fitch’den yapılan açıklamada, Türkiye’nin kredi notunu yatırım yapılabilir seviyeye yükseltmeden önce enflasyon ve sürdürülebilir büyüme konusunda daha fazla ilerleme görmek istedikleri belirtilerek, “Göstergeler, Türkiye’nin yumuşak iniş yolunda olduğuna işaret ediyor, cari işlemler açığı ayarlamalarında, ithalat ve ihracat dinamiklerinde cesaret verici trendler var. Ancak cari global ortamda cari işlemler açığının yüksek seviyesi ve dış finansman ihtiyaçları konusunda endişe ediyoruz. Bu ortamda Türkiye’nin kredi notu yatırım yapılabilir seviyeye 2-3 yıldan önce çıkamaz.” dedi.
             10- Suriye’nin BM Temsilcisi Beşşar Caferi BM Güvenlik Konseyinde yaptığı konuşmada, ülkesindeki son çatışmalarda 12 yabancının öldürüldüğünü, 26 yabancının da gözaltına alındığını bildirdi. Caferi ayrıca, ülkesindeki çatışmalarda El Kaide parmağı olduğunu, çatışmalarda öldürülenler arasında İngiliz, Fransız ve Belçikalıların bulunduğunu söyledi.
12 MAYIS 2012
1- Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Adıyaman’da halka hitaben yaptığı konuşmada, kentin huzurlu yaşantısına dikkat çekerek, “Adıyaman, terörün olmadığı ama aynı zamanda herkesin düşüncesini söylediği, kendi hayat tarzına, dinî inancına göre yaşadığı, birbirine saygı ve sevgi duyduğu bir ilimizdir. Bunu ilelebet muhafaza edin. İnan ki bu huzur, bölgedeki bu güven, halkımızın birbirine sevgi ve saygısı devam ettiği sürece buralar çok daha hızlı kalkınacak, zenginleşecek. Problemlerimiz muhakkak ki vardır, bunlardan da en kısa sürede kurtulacağız.” dedi.
2- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, partisinin Rize İl Başkanlığı 4. Olağan Kongresi’nde, “Biz muhalefetin engellemelerine, iftiralarına, karalama kampanyalarına asla aldırmadık ve aldırmayacağız. Biz uluslararası birtakım şebekelerin başta Türkiye ekonomisi olmak üzere ülkemizi karalama kampanyalarına aldırmayacağız. Allah’ın izniyle bize çamur atmak isteyenlerin çamuru gidecek, kendi üstlerine bulaşacaktır ve bulaşıyor da.” dedi. Başbakan Erdoğan, “AK Parti olarak 14 Ağustos 2001’de kurulduğumuz andan itibaren siyaseti temize çıkarmış bir partiyiz.” diye konuştu.
3- CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, partisinin Kırşehir il kongresinde, parti içindeki çekişme ve kavgaya kesinlikle izin vermeyeceğini söyledi. Eski alışkanlıkları çöp sepetine atacaklarını belirten Kılıçdaroğlu, “Ülkenin bu kadar derdi var, birileri kavga ediyor, ben buna izin vermeyeceğim. Kin tutanları, kin besleyenleri, toplumu ayıranları mutlaka ama mutlaka siyasetin sahnesinden silmek bu ülkenin yurtseverlerinin görevidir.” dedi. Kılıçdaroğlu, hükümetin Suriye politikasını da eleştirerek Türkiye’nin Suriye politikasının başarısız olduğunu ileri sürdü.
4- Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, Vakıf Haftası kapsamında Bursa Atatürk Kongre Kültür Merkezinde düzenlenen 2012 Vakıf Medeniyeti Balkan Vakıfları Sempozyumu’nda, “Vakıfların bir duası bir de bedduası vardır. Vakıfların duasını alan bahtiyar olduğu gibi bedduasına maruz kalan da iflah olmaz. Bugün kişi, kurum ve parti bazında bunun çok örneklerine şahit oluyoruz. Medeniyet havzamızda yer alan bütün ülkelerin sevinçlerini sevinçlerimiz, kederlerini kederlerimiz gibi biliyoruz. Elimiz erdiğince böylesi bir perspektifle çalışmalarımızı sürdürüyoruz.” dedi.
5- Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ, Yozgat’ın Çayıralan ilçesinde, “Başkanlık sistemi güçlü liderlerin ortaya çıkmasını sağlar. Zayıflar da, ‘Buradan biz çıkmayız’ diye buna karşı çıkarlar, Başkanlık sistemi Türkiye’nin hayrına, yararına bir sistemdir. Gerçek liderleri ortaya çıkartan başkanlık sistemi Türkiye’yi daha güçlü hale getirir. Çünkü delegelerin dediği değil, milletin dediği başkan olur. Başkanlık sistemi liderlik özelliği taşımayanların, başkan olmasına lider olmasına da izin vermez.” ifadelerini kullandı.
6- Adalet Bakanı Sadullah Ergin, Fatih Belediyesi Zübeyde Hanım Kültür Merkezinde düzenlenen Fatih Üniversitesi Tanık Hukuk Topluluğu’nun programında yargı reformuna değindi. Dava dosyalarının Yargıtayda 2-3 sene gecikmesinin kendileri adına ciddi bir aksaklık olduğunu söyleyen Bakan Ergin, uzun süren davaların kısaltılması için gereken adımların atıldığını belirterek, “Yargıtayda dosya trafiği azalıyor. Böylelikle adalete olan inancın sarsılması engellenecek.” dedi.
7- Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Şahin, “Kadına yönelik şiddet haberleriyle ilgili olarak” Türkiye gazetesine yaptığı açıklamada, “Daha önce kapalı olan gözükmeyen ve normal olarak görünen şey bugün kamuoyu algısı ve medya duyarlılığı arttıkça çok daha öne çıkmaya başladı. 3. sayfa haberleri manşet olmaya başladı... Bu da farklı bir algıya dönüşüyor.” dedi. Konuştukça daha çok yayıp, yaygınlaştırıp, öğretip uygulamaya başlıyoruz diyen Bakan Şahin, “Özellikle medyanın bu konudaki dili çok önemli, toplumsal cinsiyete bakış çok önemli.” dedi.
8- Avrupa Birliği Bakanı Egemen Bağış, Erasmus Programı’yla Avrupa’ya gönderilecek öğrenci ve öğretim görevlisi rakamlarını ve ayrılan fonu açıklamak için AB Eğitim Programları Gençlik Merkezi’nde basın toplantısı düzenledi. Yapılacak hibelerden bu yıl 81 ilden 76’sının yararlanacağı Erasmus Programı’na yoğun ilgi olduğunu dile getiren Bakan Bağış, 17 bin 800’ü öğrenci 3 bin 900’ü akademisyen olmak üzere toplam 21 bin 700 kişinin 50 bin Euro’luk fondan yararlanacağını ifade etti.
9- Dışişleri Bakanlığından yapılan açıklamada, “Suriye’ye gittikten sonra kendilerinden haber alınamayan gazeteciler Adem Özköse ve Hamit Coşkun’un bulunarak Türkiye’ye dönmelerinin sağlanması için makamlarımızın sivil toplum kuruluşlarının da katkılarıyla ilgili taraflar nezdinde uzun süredir gösterdikleri çabalar netice vermiştir. Mezkûr gazeteciler Tahran’a ulaştıkları zaman Sayın Başbakanımızın talimatlarıyla gönderilen uçakla Türkiye’ye getirildiler.” denildi.
10- Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan, Mart 2012’de 2.8 milyar dolarlık uluslararası doğrudan yatırım gerçekleştiğini, ilk çeyrekte doğrudan yatırımların yüzde 8.2 oranında artarak 4.6 milyar dolar olarak gerçekleştiğini belirtti.  Bakan Çağlayan, “Yeni teşvik sistemimizle birlikte önümüzdeki dönemde Türkiye’ ye gelecek uluslararası doğrudan yatırımın miktarı daha da artacaktır. Yılın ilk çeyreğinde gerçekleşen 4.6 milyar dolar uluslararası doğrudan yatırım hem bu gelişmelerin hem de büyük ölçekli yatırımcıların habercisidir.” dedi.
11- Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, MHP Balıkesir Milletvekili Ahmet Duran Bulut’un soru önergesine verdiği cevapta, Kurumlar vergisinin toplam vergi gelirleri içindeki payının 2010 yılında yüzde 9.94, 2011 yılında yüzde 10.6 olarak gerçekleştiğini dile getirdi. Bakan Şimşek, Türkiye’deki kurumlar vergisi mükellef sayısının 2011 yılında 663 bin 967’ye yükseldiğini, 2011 yılında kurumlar vergisi tahsilatında bir önceki yıla göre yüzde 29 oranında bir artışın meydana geldiğini ifade etti.
12- Milli Eğitim Bakanı Ömer Dinçer, Aydın Üniversitesinde düzenlenen “Eğitimde İyi Örnekler 2012” konulu konferansta, “Herhangi bir okulda, bir öğretmenin bir öğrencinin kulağını çekmesi, bir velinin öğretmene sataşması veya okul idaresi ile öğretmen arasında küçük bir problem olması veya MEB’nin süt dağıtması problem olabiliyor ve bunlar sistemin bir özelliği gibi sunuluyor. Aslında biz 700 bin kişilik geniş bir camiayız. Sıfır hata ile çalışmak isteriz ama maalesef insanın olduğu yerde hata oluyor. Kötü haber çabuk yayılıyor. İyi haberlerin de yayılması için basından destek istiyoruz.” dedi.
13- AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Hüseyin Çelik, Elazığ’da partisince düzenlenen Siyaset Akademisi eğitimi öncesinde, “Türkiye sıfırdan yeni bir anayasa yapmaya çalışıyor, devletin yapısı ve sistemi bugün konuşulmayacak da, biz orman kanununu görüşürken mi konuşulacak? Vatandaşların önce başkanlık nedir, yarı başkanlık nedir, demokratik parlamenter sistemle aralarındaki fark nedir, iyi tarafları, eksik tarafları, zayıf tarafları nedir, bunları bilmesi gerekir. Bunu üniversite hocaları tartışsın, gazeteciler tartışsın, sivil toplum kuruluşları tartışsın. Biz kimseye bir sistem dayatmıyoruz.” dedi.
14- AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Salih Kapusuz, Malatya’da düzenlediği basın toplantısında yeni anayasa çalışmaları hakkında bilgi verdi. Kapusuz, Türkiye’nin yeni bir anayasaya ihtiyacı olduğunu ve yeni anayasayı milletin yapacağını ifade ederek, “Kuvvetler ayrımı prensibi, denetimin daha başarılı bir şekilde yürütülmesi gibi birçok artıları olan başkanlık sisteminin bilinerek karar verilmesini önemsediğimiz için ‘bu konu tartışılsın’ diyoruz.” dedi.
15- DİSK Genel Sekreteri ve Birleşik Metal-İş Sendikası Genel Başkanı Adnan Serdaroğlu, Bursa’da yaptığı açıklamada yazım aşamasına geçilen yeni anayasa çalışmalarını eleştirdi. Anayasayı engelleyici her türlü tutum içerisinde olacaklarını söyleyen Serdaroğlu, “Bugünkü yapılmak istenilen şey, hükümetin sanki toplumsal bir anayasa üretiliyor veya hazırlanıyormuş gibi gösterip sonuçta halka da kendi istediği bir şekle dönüştürerek ‘biz yaptık oldu’ noktasına taşımasıdır. Onun için de engelleyici her türlü tutum içerisinde olacağız.” dedi.
16- Başbakan Yardımcısı Beşir Atalay, KKTC’de Yakın Doğu Üniversitesinde (YDÜ) organize edilen “Arap Baharı, Doğu Akdeniz ve Kıbrıs Sorunu” konulu panelde, Arap Baharı’nı yaşayan ülkelerin Türkiye tecrübesini daima önemli gördüğünü ifade ederek, “Yani özellikle AK Parti dönemi Türkiye tecrübesi gerçekten Arap Baharı için etkileyici olmuştur. Arap Baharı’nın doğuşunda ve devamında etkili olmuştur.” dedi.
17- Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Nihat Ergün, Japonya’da Nagoya şehrindeki Toyota fabrikasını gezerek Başkan Fujio Cho ile görüşmede bulundu. Türkiye’deki fabrikalarında yıllık 180 binlik tam kapasiteye çıkmak istediğini belirten Cho’nun “Somut öneriniz var mı?” sorusuna, Türkiye’nin hafif ticarî araç üretimi merkezi haline gelmeye başladığını söyleyen Bakan Ergün, “Türkiye bu konuda büyük yetkinlik kazandı. Hafif ticarî araç üretimi, kapasitenizin de artırılmasında önemli bir adım olur. Toyota’nın başka modellerini de Türkiye’de üretebilirsiniz. Üretim bandınıza hafif ticarî araçları, hibrit araçları ekleyebilirsiniz. Size başka bir önerim daha olacak. Toyota Sakaria adı altında yeni bir model üretebilirsiniz.” cevabını verdi.
18- Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Moldova ziyareti çerçevesinde Moldova Başbakan Yardımcısı, Dışişleri ve Avrupa ile Entegrasyon Bakanı Iurie Leanca ile bir araya gelerek, ortak basın toplantısı düzenledi. Bakan Davutoğlu, “Diplomatik ilişkilerimizin 20. yılına denk gelen bu ziyaretimizin esas amacı bu ilişkileri stratejik ortaklığa dönüştürecek şekilde sağlam bir zemin oluşturmak.” diye konuştu. Görüşmelerde önemli kararlar aldıklarını belirten Bakan Davutoğlu, bu çerçevede vizelerin karşılıklı kaldırılması için ilke kararı aldıklarını kaydetti.
Leanca da, iki ülke arasındaki vize serbestisi anlaşmasının hazırlıklarının sürdüğünü söyleyerek, Türkiye’nin şimdiye kadar Moldova’ya yardımlarından dolayı teşekkür etti. 
19- İçişleri Bakanı İdris Naim Şahin, Viyana’da Wonder öğrenci derneğinin Viyana Buluşmaları etkinliğinde, “Avrupalılar, Türk deyince tahta bavuluyla çalışmaya gelen işçileri hatırlıyordu. Ama bugün diz üstü bilgisayarıyla gelen ve üniversitede okumak isteyen Türklerle tanıştı.” dedi.
20- Irak Cumhurbaşkanı Yardımcısı Tarık Haşimi, İhlas Haber Ajansının (İHA) sorularını cevaplandırdı. Haşimi, kaçak olmadığını kaydederek, “Yakın bir gelecekte ülkeme döneceğim. İntepol yetkililerinden beklentim, dosyamın derinliklerine inmeleri ve İnterpol yetkilileri dosyamın derinliklerine inerse, bunun bana karşı politik bir dosya olduğunu göreceklerdir. Irak’ta politik oyunlar oynanıyor. Bu yüzden Irak’a dönüşümü iki hafta daha erteledim. Politik konulara 2 hafta sonra çözüm bulunursa döneceğim.” şeklinde konuştu.
13 MAYIS 2012
1- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Karadeniz’i Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgelerine bağlayacak, Rize-Erzurum Karayolu güzergâhındaki Ovit Dağı’na inşa edilecek tünelin temel atma töreninde yaptığı konuşmada, bu projenin yeni bir proje olmadığını, 1880’lerden gelen bir proje olduğunu ve bir türlü hayata geçirilmediğini belirterek, “Gelen iktidarlar bir türlü adım atmadı. Sözlerini tutmadılar. Osmanlı’nın, Sultan 2. Abdülhamit’in 132 yıllık projesi yine bize nasip oldu. Ovit Tüneli ile Rize-Erzurum yolu artık 365 gün açık kalacak.” dedi.
Ayrıca Başbakan Erdoğan, Trabzon’da düzenlenen AK Parti 11. Geleneksel Gençlik Şöleni’ne katıldı. Fenerbahçe ile Galatasaray arasında oynanan maçın ardından Şükrü Saracoğlu Stadı ve çevresinde meydana gelen olaylara tepki gösteren Başbakan Erdoğan, “Maçtan sonra her tarafı yakıp yıkmak, bütün polis araçlarını, her şeyi devirmek, bu nedir? Bunu biz terörde görüyoruz. Ama bu tribünlere terörü hâkim kılmak isteyen zihniyeti de lanetliyorum.” dedi.
2- CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, 34. Olağan İstanbul İl Kongresi’nde yaptığı konuşmada, partililere “eski alışkanlıklarınızdan vazgeçin” çağrısında bulundu. Her kademedeki partililerin ülkenin sorunlarına kilitlenmesini isteyen Kılıçdaroğlu, “Partide kavga istemiyorum. Eleştiri olabilir. Beni de eleştirebilirler. Ama partiye zarar verenleri asla affetmem.” dedi.  
3- Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ, AK Parti il kongresine katılmak üzere gittiği Mardin’de yaptığı açıklamada, Türkiye’nin başkanlık sistemini tartışa tartışa yoluna devam edeceğini belirterek, “Ama bu sisteme de bir gün geçecektir. Çünkü diğer yollar, diğer sistemler çıkmaz sokaktır, milletin aradığı huzuru, güveni, istikrarı ve refahı temin edememiştir, temin etmesi de mümkün gözükmüyor. Geciktirmek de Türkiye’ye bir başka kötülüktür. Doğru işi doğru zamanda yapmak ülkemize kazandırır.” dedi.
4- Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan, bir televizyon programında yaptığı açıklamada, Türkiye’nin geçen yıl ihracatının yüzde 46’sını AB ülkelerine, yüzde 25’ini Orta Doğu ve Kuzey Afrika ülkelerine yaptığını ve bu bölgelerde yaşanan çalkantılara rağmen ihracat rekoru kırıldığını ifade etti.
5- AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Ömer Çelik, NTV canlı yayınında gündeme ilişkin soruları cevapladı. Başkanlık sistemi ile ilgili tartışmalara ilişkin olarak, “Yeni bir anayasa yapıyorsak sistemin de ne olduğunu tartışmak lazım. Anayasayı hangi sisteme göre yapacağız. Biz bu konunun tartışılmasını istiyoruz. Ama bu konuyu Uzlaşma Komisyonu’nu ortadan kaldıracak bir dayatmaya dönüştürmeyiz.” dedi. Yeni anayasa konusuna da değinen Çelik, yeni anayasanın Türkiye için zorunluluk olduğunu belirtti.
6- BDP Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, Şırnak’ın Cizre ilçesinde, bu yıl “Dil kültürünün mayasıdır” sloganıyla başlayan 6. Cizre Kültür ve Sanat Günleri Festivali’nde yaptığı açılış konuşmasında, başkanlık sistemi konusundaki tartışmalara değinerek, gündemlerinde başkanlık sisteminin olmadığını ifade etti. Demirtaş, “Biz demokratik özerkliği öneriyoruz. Tartışılacaksa önce bunu tartışalım.” dedi.
7- Sinan Erdem Spor Salonunda düzenlenen THY Avrupa Ligi 4’lü finalinde Yunanistan temsilcisi Olympiakos, Rus CSKA Moskova’yı 62-61 yenerek şampiyon oldu.
             8- İran Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinecad, İRNA Haber Ajansına yaptığı açıklamada, “Siyonist rejimin yok edilmesi savaş yapmayı gerektirmiyor. Bölgedeki ülkeler Siyonistlerle ilişkilerini keserse ve kaşlarını çatarsa bu, kukla rejimin sonu olur.” dedi.
             9- Taliban’dan ayrılarak Afgan Barış müzakerecisi olan Afgan Barış Konseyi üyesi Arsala Rahmani, başkent Kabil’de suikast sonucu hayatını kaybetti.
14 MAYIS 2012
1- Cumhurbaşkanı Abdullah Gül Türkiye Ziraat Odaları Birliği (TZOB) tarafından 14 Mayıs Dünya Çiftçiler Günü nedeniyle düzenlenen toplantıda yaptığı konuşmada, “Aileye en hızlı gelir getirmenin yolu hayvancılıktır. Son yıllarda modern hayvancılığın Türkiye’de gelişiyor olmasını görmekten de büyük bir memnuniyet duyuyorum. Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığının gerek toprakların toplulaştırılması, gerek hükümetin son yıllarda inanılmaz şekilde hayvancılığa verdiği destekler, bunlar önümüzdeki yıllarda Türkiye’nin tarım ve hayvancılık üretim kapasitesini muhakkak çok artıracaktır.” dedi. 
             Başbakan Erdoğan da, okullarda süt dağıtımı meselesinin istismar edilmeyecek, siyasete malzeme yapılmayacak kadar önemli olduğunu belirterek, “Sütle ilgili önyargılarla yapılan değerlendirmeler kimseyi tedirgin etmesin.” dedi. 81 vilayetteki 32.600 okulda her gün 7 milyon 200 bin öğrenciye süt dağıtıldığını ifade etti.
             2- Bakanlar Kurulu Başbakan Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında toplantı. Toplantının ardından basın toplantısı düzenleyen Başbakan Yardımcısı ve Hükümet Sözcüsü Bülent Arınç, Türkiye’deki uzun tutukluluk süreleriyle ilgili Avrupa İnsan Haklan Mahkemesine (AİHM) giden dosyaların yoğunluğunu azaltmak için Adalet Bakanlığı tarafından hazırlanan “Yargılama Sürelerinin Uzunluğu ile Mahkeme Kararlarının Geç veya Kısmen İcra Edilmesi ya da İcra Edilmemesi Nedeniyle Tazminat Ödenmesine Dair Kanun Tasarısı”nın temmuz ayına kadar Meclis’te yasalaşmasını hedeflediklerini belirterek, “Böylece Türkiye aleyhine AİHM’de yoğun biçimde dava açılması ve mahkûm edilebileceği kararlara maruz kalmasının önlenmesi düşünülüyor.” dedi.
             3- Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Ergün, kamunun, her türlü ürünün İslami kurallara göre üretilmesine yönelik çalışmaları hakkında Zaman gazetesine bilgi verdi. Bakan Ergün, İslam dünyasında ortak bir standart oluşturularak bu standartlara uygun belgelendirme hizmetinin sağlanabilmesi ve akreditasyon sorununun çözülebilmesi amacıyla Türkiye’nin de üyesi bulunduğu İslam İşbirliği Teşkilatı (İİT) bünyesinde 2007 yılında çalışmalar başladığını söyledi.
4- Hükümet toplu sözleşme sürecinde memur maaş artışı için ilk teklifini yaptı. 2012’nin birinci altı ayı için yüzde 3, ikinci altı ayı için de yüzde 3 olmak üzere toplam yüzde 6 zam öngören hükümet, 2013 için ise ilk altı ay için yüzde 2, ikinci altı ay için yüzde 3 zam teklif etti.
             Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, müzakerelerin sürdürüleceğini belirterek, “Uygun bir zeminde uzlaşacağımız ümidi içerisindeyim. Umarım ki bunu ayın 21’inde gerçekleştireceğiz.” dedi. Memur-Sen Genel Başkanı Ahmet Gündoğdu hükümetin önerdiği zam teklifini yok hükmünde saydıklarını belirterek, çarşamba günü yeni bir teklif beklediklerini söyledi.
             5- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın başkanlığında yapılan AK Parti Merkez Yürütme Kurulu (MYK) toplantısı sona erdi. Toplantının ardından konuşan AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Hüseyin Çelik, üç muhalefet partisinin, tutuklu milletvekillerinin tahliyesi amacıyla CMK’nın 100. maddesinde değişiklik önerileriyle ilgili olarak, “5271 sayılı Ceza Muhakemesi Kanunu’nun 100. maddesinde üç muhalif partinin önerdiği tarzda bir değişikliğin olması halinde, bunun çok farklı ve olumsuz hukuki sonuçlar doğurabileceği ve böyle bir düzenlemenin suistimale son derece müsait olabileceği sonucu çıkarılmıştır.” dedi.
             6- CHP’nin 34’üncü İstanbul il Kongresi’nde başkanlığı 282 oyla Oğuz Kaan Salıcı kazandı.
             7- Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Başkanı Mehmet Büyükekşi, İhracatçı Eğilim Anketi’nin 2012 yılı ilk çeyrek sonuçlarını açıkladığı toplantıda yaptığı konuşmada, Merkez Bankasının, ihracata yönelik kredileri için daha önce 3 milyar dolarlık limiti olduğunu belirterek, bunun 4 milyar dolara çıkarıldığını bildirdi.  
             8- Türkiye’de bulunan Almanya Dışişleri Bakanı Guido Westerwelle, Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu ile görüşmesinden sonra düzenlenen basın toplantısında, “Türkiye-AB ilişkilerine yeniden başlamalıyız, hareketlendirmeliyiz. Bu mümkün. Duraksamayı aşmak, yeni fasıllar açılması mümkün. Yakında yapacağız demiyorum bu yönde çabaları yoğunlaştıracağız.” dedi. Bakan Davutoğlu da Fransa’da cumhurbaşkanlığı seçimine atıfta bulunarak, Hollande’nin eski Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy’ye göre daha olumlu bir söyleme sahip olduğunu, Türkiye’nin daha umutlu olduğunu kaydetti. Bakan Davutoğlu ayrıca, AB dönem başkanlığında Kıbrıs Rum Kesimi’nin kesinlikle muhatap alınmayacağını, teknik müzakerelerin AB Komisyonu ile süreceğini söyledi.
             9- Yunanistan Cumhurbaşkanı Karolos Papulyas, Yunanistan’da 6 Mayıs’ta yapılan seçimlerinin ardından hükümet kurulmayınca, pazar günü görüştüğü parti liderleri ile yeniden bir araya geldi. Papulyas, ülkenin daha fazla hükümetsiz kalmaması için bir teknokratlar hükümeti kurulmasını teklif etti. Radikal Sol Koalisyon (SIRİZA) lideri Aleksis Tsipras ile Demokratik Sol Parti lideri Fotis Kuvelis teklife olumsuz cevap verdi.
             10- Kıbrıs Rum yönetimi lideri Dimitris Hristofyas, Rum televizyonlarından ulusa sesleniş konuşmasında, Kıbrıs sorununun çözümünde umudu kalmadığını belirterek, 2013 Şubat ayındaki bakanlık seçimlerinde yeniden aday olmayacağını açıkladı.
15 MAYIS 2012
             1- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, partisinin Meclis grup toplantısında yaptığı konuşmada, Türkiye’nin dış politikadaki “sıfır problem politikasını” son derece ilkeli götürdüklerini ama bazı çevrelerin bunu ucuz politikalara konu ettiklerini dile getirerek, “Sıfır sorun; görmezden gelmek değildir, haksızlık karşısında susmak, tepkisiz kalmak değildir. Hiçbir ülkeye kin ve nefret beslemeyiz. Ama fesatlık yapanlara karşı da onların diliyle konuşuruz.” dedi. Memur maaş zamlarıyla ilgili eleştirileri de cevaplandıran Başbakan Erdoğan, “Türkiye’yi bir bütün olarak ele almak zorundayız ve bu ülke eğer bir zaafa uğrarsa, bizim akıbetimiz Yunanistan, İspanya’nın akıbetine uğrar.” şeklinde konuştu.
             2- CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, partisinin Meclis grup toplantısında Türkiye’nin öncelikli sorunu olan terör konusunda vebalin siyasetçilerde olduğunu söyledi. Terör sorunu çözülmedikçe Türkiye’nin sağlıklı gelişemeyeceğini kaydeden Kılıçdaroğlu, “Bu sorun toplumsal uzlaşmayla çözülür. Bunun için masaya oturacaksın. Bu sorun çözülmedikçe sağlıklı sonuç olamaz.” dedi. Konuşmasında, TSK’yı hedef alan yazısıyla gündeme gelen Bekir Coşkun’a desteğini sürdüren Kılıçdaroğlu, Coşkun’u eleştiren Başbakan Erdoğan’a ise tepki gösterdi.
             3- Avrupa Birliği Bakanı Egemen Bağış, Karabük Garı’nda düzenlenen Irmak-Karabük-Zonguldak Demiryolu Hattı Rehabilitasyonu ve Sinyalizasyonu temel atma törenine katıldı. Törende konuşan Bakan Bağış, Türkiye’nin artık istikrar ve güven rayı üzerinde ilerlediğini belirterek, “Kim bu treni rayından çıkarmaya çalışırsa çalışsın, boşuna uğraşır. Bu adalet ve kalkınma treni istikrar ve güven rayı üzerinde ilerlemeye devam edecek, muasır medeniyet garına en kısa sürede ulaşacaktır.” dedi.
             4- Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Türkiye ile Makedonya arasında diplomatik ilişkilerin kurulmasının 20’inci yıl dönümü çerçevesinde Ankara’ya gelen Makedonya Dışişleri Bakanı Nikola Poposki ile bir araya geldi. Daha sonra düzenlenen basın toplantısında konuşan Bakan Davutoğlu, Balkanların barış ve istikrarı için Makedonya’nın büyük önem taşıdığını söyledi. Türkiye’nin Makedonya’yı anayasal ismi ile tanıdığını ve tanımaya devam edeceğini belirten Bakan Davutoğlu, Atina’nın vetosuna aldırmadan Makedonya’ya NATO üyeliği konusunda desteğini dile getirdi.
             5- Gümrük ve Ticaret Bakanı Hayati Yazıcı, Hürriyet gazetesini ziyaretinde polis mangası eşliğinde, vali ve emniyet müdüründen başlayıp, şube müdürüne kadar dizilerek oluşturulan karşılamanın yeniden düzenlenmesi gerektiğini belirterek, “Bunlar tuhaf şeyler, niye dizilsinler? O karmaşada, o kadar adamın hangisi aklında kalır. Cumhurbaşkanı’na, Başbakan’a yapsınlar bunu ama diğerlerine ne gerek var?” dedi. Bakan Yazıcı, il sınırlarında karşılamaların da olmaması gerektiğini söyledi.
             6- Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, Nisan ayı bütçe sonuçlarına ilişkin yaptığı değerlendirmede, performansının nisanda iyi görünmekle birlikte, ekonomideki yavaşlamaya paralel olarak söz konusu performansta bir bozulmanın söz konusu olduğunu, ancak bu yıl mali disiplini koruyarak hedefleri tutturmak için ellerinden gelen gayreti göstermeye devam edeceklerini söyledi. Bakan Şimşek, “Vergi gelirlerinin artış hızındaki yavaşlama, cari açığa karşı alınan önlemlerin etkisini gösterdiğine işaret etmekte. Özellikle ithalde alınan KDV tahsilâtında bu durum açıkça görülmekte.” dedi.
             7- MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli tutuklu milletvekillerinin durumunun, AK Partinin istediği zaman istismar edeceği bir konu olmaktan çok uzak olduğunu söyledi. Grup toplantısının ardından konuyla ilgili soruları cevaplandıran Bahçeli, “Onlar bizim milletvekillerimizdir. Tutukluluk kavramıyla milletvekili, özde ve sözde bağdaşmaz. Onun için problem devam edecektir. Başbakan veya AK Parti yöneticileri, sakıncalı unsurlarının neler olabileceği konusunda kamuoyunu aydınlatmalı.” dedi.
             8- Türkiye İstatistik Kurumunun (TÜİK) Hanehalkı İşgücü Araştırması, “2012 Şubat Dönemi Sonuçları”nı açıkladı. Buna göre, Türkiye’de 2012 yılı Şubat döneminde işsizlik oranı, geçen yılın aynı dönemine göre 1,1 puan azalarak, yüzde 10,4 oldu.
             9- Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Başkanı Mehmet Büyükekşi, İstanbul’da düzenlenen 5. Uluslararası Ekoteks Tekstil Sempozyumu’nda, hazır giyim ve tekstil sektörünün aslında ihracatta hep lokomotifi olduğunu, Türkiye’ye ihracatı öğrettiğini dile getirdi. Büyükekşi, Türkiye’nin 2023 hedeflerine giderken, tekstil ve hazır giyim sektöründe sürdürülebilir rekabet gücü kazanabilmek için “daha yeşil ve daha sürdürülebilir tekstil” anlayışına odaklanması gerektiğini vurguladı.
10- Başbakan Yardımcısı Ali Babacan, Avrupa Türk İş Dünyası Konfederasyonu’nun (UNITEE) Brüksel’de düzenlediği panelde, Yunanistan’ın Euro’dan çıkarılması halinde başka ülkelerin de aynı şeyi yapacağını söyledi. Yunanistan’ın, Euro Bölgesi’nde kalması konusunda destek verilmesini önemsediğini belirten Başbakan Yardımcısı Babacan, aksi halde bunun Euro Bölgesi’ne de zarar vereceğini söyleyerek, “Siz bu 17 Euro ülkesinden birinin bölge dışına çıkabileceğini tartışmaya başlarsanız tabii bu ilk ülke, son ülke olmaz. Sonrasında sıradaki başka ülkelerin de tartışılmaya başlandığını görürüz.” dedi.
             11- Almanya Dışişleri Bakanı Guido Westerwelle, Sabancı Üniversitesinde katıldığı bir etkinlikte, son dönemde durma noktasına gelen Avrupa Birliği-Türkiye ilişkilerinin üçüncü ülkelerin iç işlerine takılmasını eleştirdi. AB’nin Türkiye’ye adil bir süreç tanıması gerektiğini belirten Westerwelle, “Bu ilerleme sadece Ankara’nın gösterdiği ilerlemeye bağlı olmalı. Başka ülkelerin iç meselelerine bağlı olmamalı. Avrupa’da yapılan son seçimler, eminim ki bu prensibi güçlendirecektir.” dedi.
             12- Libya Maliye Bakanı Hassan Zeglam, Türkiye Müteahhitler Birliği (TMB) Başkanı Emin Sazak ve yönetim kurulu üyelerini kabul etti. Zeglam kabulün ardından yaptığı açıklamada, Türk müteahhitlerin onaylanmış hak edişlerini ödemeye hazır olduklarını belirterek, alacakların yüzde 50’sini işe başlanmasının ardından ilk hak edişle ödeyeceklerini bildirdi.
             13- Almanya Başbakanı Angela Merkel, Berlin’de Fransa Cumhurbaşkanı Francois Hollande ile görüştü. Görüşmenin ardından yapılan açıklamada, iki lider Yunanistan’ın Euro’dan çıkarılması yönünde artan politik söylemlere karşı çıkarak, “Yunanistan’ın Euro’da kalmasını istiyoruz. Yunanistan’ın Euro’da kalması için elimizden geleni yapacağız. Yunan halkının da seçimlerde bu yönde oy vereceğine inanıyoruz.” dedi.
             14- Çin’in kuzeybatısındaki Gansu eyaletinde bir haftadır devam eden aşırı yağışlar sonucu oluşan sel ve toprak kaymalarında 53 kişinin öldüğü, 18 kişinin de kayıp olduğu belirtildi.
16 MAYIS 2012
             1- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, parti genel merkezindeki AK Parti Genişletilmiş İl Başkanları Toplantısı’nda konuştu. Başbakan Erdoğan, muhalefetin kendisine yol arkadaşı olarak çeteleri, belli sınıfları ve zümreleri, belli etnik kökenleri seçtiğini dile getirerek, “Onlar yol arkadaşı olarak kendilerine milli irade düşmanlarını seçtiler. İşte şimdi de o yol arkadaşlarıyla sürekli tökezleyerek yola devam ediyorlar. Millete ‘bidon kafalı, aptal, beyinsiz, göbeğini kaşıyan adam’ diyenlerle el ele kol kola aynı yolda yürüyorlar. Millete hakaret etmekle yetinmeyip şerefli Türk Silahlı Kuvvetlerine dil uzatacak kadar ölçüyü kaçıranlarla yol arkadaşlığı yapıyorlar.” dedi.
             2- CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, parti genel merkezinde yaptığı açıklamada, siyasetin kin ve intikam duygularıyla yapılamayacağını, temel amacının halka hizmet olduğunu belirterek, siyasetin zenginleşme aracı da olmadığını söyledi. Kılıçdaroğlu, Siyasette kısır çekişmelere izin verilemeyeceğini belirterek, “Geçmişte çok oldu, ‘olur işte’ diyerek geçiştirdik. Artık geçiştirmeyeceğiz. Kim kavga ediyorsa, kim şiddet kullanıyorsa artık onun bu partide işi yok. Başka partiye gidebilir ama CHP’de asla çalışamayacak. Bunu her partilinin böyle bilmesini isterim.” dedi.
             3- Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ, tutuklu milletvekilleriyle ilgili muhalefet partilerinin öngördüğü düzenleme kanunlaştığı takdirde, adaylığa engel bir mahkûmiyet kararı olmayan kişilerin, Murat Karayılan veya dağdaki bir teröristin aday olabileceğini belirtti. Başbakan Yardımcısı Bozdağ, “Düzenleme yasalaştığı takdirde, dağdaki hakkında kesinleşmiş mahkûmiyet kararı olmayanlar bağımsız aday olduğunda, silahı koyup parlamentoya gelebilir mi? Gelebilir. Bu düzenleme, bu yolu açıyordu.” dedi.
             4- Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Şahin, Türkiye Barolar Birliğinde düzenlenen programda sivil toplum kuruşları temsilcileriyle bir araya geldi. Evlat edindirme sistemini eleştiren Bakan Şahin, sistemin yavaş çalıştığını, mahkeme sürecinin uzun sürdüğünü belirterek, “Bir taraftan çocuklar kurumlarda bekletilmekte, bir taraftan da evlat sahibi olamayan aileler yıllarca çocuk hasreti çekmekte. Tüm zorluklara rağmen geçen yıl 11 bin 686 çocuk evlatlık verildi. Aksaklıkların giderilmesi için gerekli çalışmaları başlattık.” dedi.
             5- Avrupa Birliği Bakanı Egemen Bağış, Bakanlığında gazetecilerin sorularını cevaplandırdı. Hollanda’nın başkenti Amsterdam’a konser vermek üzere giden Arif Sağ’ın polislerle yaşadığı sorun konusundaki bir soru üzerine, Arif Sağ’ın Hollanda’ya vizesiz girebilme hakkına sahip olduğunu ifade eden Bakan Bağış, “Hollanda hükümetinin davetlisi olarak, diplomatik ilişkilerimizin 400’üncü yılının kutlanacağı bir etkinlikte konser vermek üzere gittiğinde daha evvel sorun çıkartan zihniyetin bu seyahatte de sorun çıkardığını öğrendim. Böyle bir saygısızlığı Hollanda’ya yakıştıramadım. Bu Hollanda hükümetinin tavrı değildir.” dedi.
             6- Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlını Nihat Ergün, Türk Standartları Enstitüsü (TSE) 51. Olağan Genel Kurul Toplantısı’nda, helal gıda pazarında son yıllarda görülen hareketliliğe değindi. Bakan Ergün, ülkemizde bir kültür olarak görülen helal gıda tüketiminde ülke standartlarının oluştuğuna dikkat çekerek, “TSE, Türkiye’de helal denetimine ve sertifikalandırma işlemlerine başladı. Bir yıl süreyle verilen sertifikayı alanlar yılda en az iki kez habersiz denetimden geçiriliyor. Bu denetimler artırılacak. Tüketiciler TSE damgalı ürünleri rahatlıkla tüketebilir.” dedi.
             7- Milli Savunma Bakanı İsmet Yılmaz, Mecliste gazetecilere yaptığı açıklamada, bedelli askerlikten yararlanmak için yapılan başvuru sayısının 27 bin 400 olduğunu söyledi. “TSK İç Hizmet Kanunu ile ilgili bakanlıkta yürütülen bir çalışma var mı?” sorusuna ise, “Bakanlığımızda İç Hizmet Kanunu ile ilgili olgunlaşmış, tamamlanmış bir çalışma yoktur.” cevabını verdi.
             8- MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, memur sendikalarıyla hükümet arasındaki toplu sözleşme görüşmelerine ilişkin yaptığı yazılı açıklamada, hükümetin toplu görüşme masasında hak sahiplerinin taleplerini karşılamasını istedi. Bahçeli, “Memurların yüzde 11.14 seviyesine ulaşan enflasyona ezdirilmeyerek, refahlarını artıracak makul ve meşru zam oranı üzerinde bir an önce mutabakat sağlanmalıdır.” ifadesini kullandı.
             9- Merkez Bankası Başkanı Erdem Başçı, Merkez Bankası ile İslami Finansal Hizmetler Kurulu (IFSB) tarafından düzenlenen “Küresel Finansal Reformlar: Değişen Düzenleyici Model ve İslami Finans” zirvesinde, içinden geçilmekte olunan zorlu dönemde gelişmekte olan ülkelerin gelişmiş ülkelere göre daha avantajlı konumda bulunduğunu söyledi. Bu ülkelerde kamu borç yükünün daha az olduğunu söyleyen Başçı, “Gelişmekte olan ülkelerde resmin daha iyi olduğunu görüyoruz. Sistem, geçmiş on yıllara göre çok daha dayanıklı.” dedi.
             10- Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez, Denizli’de din görevlileri ile bir araya geldi. Görmez konuşmasında, “Yayınlayacağımız bir genelgeyle camiler bundan böyle en az 12 saat açık kalacak. Görevli hoca efendilerimiz de günün belli saatlerinde cemaatinin sorularını cevaplandırmak üzere hazır olacaklar.” dedi.
             11- Memurlar ile hükümet arasındaki toplu sözleşme görüşmelerin 5. oturumundan da net bir sonuç çıkmadı. 11 hizmet koluna ilişkin sendikaların ve hükümetin taleplerinin görüşüldüğü oturumun ardından bir açıklama yapan Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, görüşmelerin geneline ilişkin müzakerelere perşembe, cuma ve pazartesi günü sürdürmeyi planladıklarını belirterek, “Gerek orta vadeli program gerek 2012 yılı bütçesi çerçevesinde tabii ki teklifimizi vermemiz gerekirdi. Bunun dışında bir teklif vermek aslında gerek piyasalar açısından gerek dışarıda gerek içerde algı açısından çok daha anormal olabilirdi.” dedi.
             12- Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği (MÜSİAD) Genel Başkanı Nail Olpak, düzenlediği basın toplantısında, Türkiye’nin 2023 yılında dünyanın en büyük 10 ekonomisi arasında bulunmak gibi uzun süreli hedef ve planları için hukuki zemin oluşturacak yeni bir sivil anayasaya ihtiyacı olduğunu belirterek, “Elbette Türkiye’nin bu uzun süreli hedef ve planları için özgürlükleri kısıtlamayan, ülke kalkınmasına katkı sağlayan istikrarlı politikalar ve uygulamalara devam edilmeli; demokrasimizin kalitesi ve standartları yükseltilmelidir.” dedi.
             13- Ziraat Türkiye Kupası’nı Bursaspor’u 4-0 yenen Fenerbahçe kazandı.
             14- TBMM Başkanı Cemil Çiçek, Arnavutluk’un başkenti Tiran’da bulunan EPOKA Türk Üniversitesini ziyaret etti. Üniversitenin konferans salonunda öğrencilere hitap eden Başkan Çiçek, parlamentolar için yapılması en zor işin yeni bir anayasa yazmak olduğunu dile getirerek, “Anayasa ansiklopedi değildir. Yeni bir anayasa sıfır sorun anlamına gelmez. Eğer bu anayasa hazırlanırsa siyaset kurumu ve parlamentoya olan güven artacaktır. Yeni bir anayasa dış politika anlamında ülkemize itibar kazandıracaktır.” dedi.
             15- Başbakan Yardımcısı Ali Babacan, TUSKON Brüksel temsilciliğinin düzenlediği “AB ve Türkiye İçin Zorluklar ve Beklentiler” panelinde, “2008 yılında küresel kriz patladığında Yunanistan, Portekiz, İtalya ve İspanya ne yapıyorsa biz tam tersini yaptık. Onlar kamu harcamalarıyla büyümeyi teşvik etmeye kalkıştı, biz tam aksini yaparak harcamaları kıstık. O dönemde yaptıklarımız tartışıldı. Bizi ‘Bakın diğer ülkeler ne yapıyor, siz ne yapıyorsunuz’ diye eleştirdiler. Bizim görüşümüz, kamu borçları endişe kaynağı olacaksa mali teşviklerin işe yaramayacağı yönündeydi.” şeklinde konuştu.
             16- Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad, Rusya devlet televizyonu “Russia 24”e Türkiye’nin ülkesiyle ilgili politikasını değerlendirdi. Esad, “Türkiye’nin bu işten hiçbir çıkarı olamaz. Türkiye yönetimiyle görüşmüyoruz ama bu ülkede başka siyasi çevrelerle diyalogumuzu sürdürüyoruz. Bu çevrelerle Suriye gerçekleri konusunda görüşümüz örtüşüyor. Bu siyasetçiler tehlikenin çok farkında. Suriye’deki olumsuzlukların yarın Türkiye’nin de başına kaos ve terör şeklinde bela olacağının gayet farkındalar.” diye konuştu.
17 MAYIS 2012
1- Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Gençlik ve Spor Bakanı Suat Kılıç ile 81 ilden ve KKTC’den gelen 84 gençlik temsilcisini Çankaya Köşkünde kabul etti.
2- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Irak’ın kuzeyindeki Bölgesel Kürt Yönetimi Başbakanı Neçirvan Barzani’yi kabul etti. Başbakanlık Resmi Konutundaki görüşmenin ardından Başbakan Erdoğan, Köşk’e çıkarak Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ile haftalık olağan görüşmesini yaptı. Barzani, Cumhurbaşkanı Gül ve Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu ile de bir araya geldi.
3- Genelkurmay Başkanlığından yapılan açıklamada, Uludere olayında, ilk görüntünün ABD İnsansız Hava Aracından (Predatör) verildiği iddialarının gerçeği yansıtmadığı bildirildi. Açıklamada, “Olayda grubun ilk görüntü tespiti TSK’ya ait İHA (HERON) tarafından yapılmıştır. Konu ile ilgili ayrıntılı bilgiler olayı inceleyen makamlara gönderilmiştir.” denildi.
4- Avrupa Birliği Bakanlığı, Kültür ve Turizm Bakanlığı, İstanbul Valiliği ve TÜRSAK iş birliğiyle gerçekleştirilen “Korsanlıkla Mücadele ve Telif Hakları” konulu İstanbul Liselerarası Kısa Film Yarışması ödül töreni, Lütfi Kırdar Uluslararası Kongre Merkezi ve Sergi Sarayında gerçekleştirildi.
Törende konuşan Avrupa Birliği Bakanı Egemen Bağış, öğrencilerin korsanla mücadelede kendi eserlerini sunduklarını belirterek, “Ben de her kategoride başarılı olan kardeşlerimi AB ülkelerine götürüp, müzakere süreci nasıl yapılır bilgim çerçevesinde göstermek istiyorum. Çünkü bu sürecin asıl kazananı Türkiye’nin kadınları ve gençleri olacaktır.” dedi.
5- Avrupa Birliği Bakanı Egemen Bağış ile AB’nin Genişlemeden Sorumlu Üyesi Stefan Füle, Adalet Bakanı Sadullah Ergin’i ziyaret etti. Bakan Ergin, ziyaret sonunda düzenlenen basın toplantısında, yargılama sürelerinin uzunluğu ve mahkeme kararlarının geç verilmesi sebebiyle AİHM’e taşınan davalar için tazminat ödenmesini öngören düzenlemenin Başbakan’a sunulduğunu ve parlamentoya gönderileceğini açıkladı. Bakan Ergin, yapılacak düzenlemelerle iki yıla kadar Türkiye’de uzun yargılama sorununun çözüleceğini bildirdi.
6- Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan, gazetecilere yaptığı açıklamada, yurt dışındaki şirketleri satın alacak veya ortak olacak olan firmalara 10 yıl vadeli kredi verileceğini açıkladı. Bakan Çağlayan, “Önümüzdeki 10 yılda Avrupa’da 1 milyon 600 bin şirket ikinci nesil olmadığı için kapanacak. Şirket almak isteyenlere araştırma ve fizibilite yapmak için, hukuk, mali her türlü araştırmayı yapmak için 200 bin dolara kadar hibe veriyoruz. Yurt dışında alacağınız veya ortak olacağınız şirketleri ilgili finansman ihtiyacınız varsa Eximbank da emrinizde.” dedi.
7- TBMM Genel Kurulunda, Eczacılar ve Eczaneler Hakkında Kanun ile Uyuşturucu Maddelerin Murakabesi Hakkında Kanunda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi kabul edildi. Kanuna göre; serbest eczane sayıları ilçedeki nüfusa göre, en az 3 bin 500 kişiye bir eczane düşecek şekilde düzenlenecek.
8- Hatay Amanoslar’da PKK ile güvenlik güçleri arasındaki çatışmalarda, 3 subay şehit düştü.
9- Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad Rus devlet televizyonuna yaptığı açıklamada,  Türkiye’nin Suriye’de yaşanacak bir kaostan hiçbir çıkarı olmayacağını belirterek, Ankara yönetimiyle olmasa bile bazı çevrelerle görüştüklerini, bu kesimlerin de tehlikenin farkında olduğunu kaydetti.
10- Geçtiğimiz ay yapılan seçimin ardından koalisyon hükümetinin kurulamadığı ve erken seçim kararı alınan Yunanistan’da, hükümeti kurma görevi verilen Danıştay Başkanı Panayotis Pikramenos, Cumhurbaşkanı Papulyas’ın önünde yemin ederek göreve başladı.
Öte yandan uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Fitch, Yunanistan’ın döviz ve Euro cinsinden uzun vadeli kredi notunu “B-”den, “CCC”ye düşürdü. Fitch, kararına gerekçe olarak Yunanistan’ın Euro Bölgesi’nden çıkış riskinin giderek artmasını gösterdi.
18 MAYIS 2012
1- Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, NATO Güvenlik Zirvesi’ne katılmak üzere ABD’ye hareketinden önce Esenboğa Havalimanında gazetecilerin sorularını cevapladı. Cumhurbaşkanı Gül, “Wall Street Journal gazetesinde yer alan Uludere olayında istihbarat sorunuyla ilgili sorular üzerine, “Bu konularla ilgili tartışmalar var. Biz önce kendi milli kaynaklarımıza güvenmemiz gerekir. Eğer bununla ilgili Hükümetimiz, ilgili kurumlarımız ve Genelkurmay Başkanlığımız kendini bağlayacak şekilde yazılı bir açıklama yaptıysa önce hepimizin buna güvenmesi gerekir. Bu bir dedikodu, bu bir fısıltı şeklinde olduysa o ayrı bir konu ama açık bir yazıyla, bildiriyle ya da metinle bu söylendiyse o zaman önce buna inanmak gerekir.” şeklinde konuştu.
2- CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Köyceğiz ilçe merkezinde halka hitaben yaptığı konuşmada, “Bir dış politika izlediler, Suriye’ye mal satamıyorsunuz. Irak’a, İran’a mal satamıyorsunuz. Peki vatandaş malını nereye satacak.” dedi. Kılıçdaroğlu, 2B konusuna da değinerek, “2B arazileriyle ilgili yüksek fiyat veriliyor. 80 bin lira verdikten sonra ben gider yeni bir yer alırım. Dededen kalmış, atadan kalmış, yıllardır ekip biçiyor. 2B arazisine 70-80 bin lira değer biçiyorsunuz.” diye konuştu.
      3- Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Nihat Ergün, İnönü Üniversitesinde yapımı tamamlanan bazı fakültelerin ve hizmet binalarının açılışında yaptığı konuşmada, “Türkiye ucuz iş gücü, ucuz enerji, ucuz ham madde kaynağı olan bir ülke değil, olmayacak da. Bunlar bize rekabet avantajı sağlayacak işler değil. Dünyada öyle ülkeler var ki, biz bu konularda onlarla rekabet edemeyiz. Ama bizim genç, dinamik bir nüfusumuz var. Çok iyi tarihi ve kültürel bir geçmişimiz var ve bağlantılarımız var. İyi üniversitelerimiz var.” diye konuştu.
4- İçişleri Bakanı İdris Naim Şahin, Hatay’ın Dörtyol İlçesinde teröristlerin açtığı ateş sonucu şehit olan 3 asker için Hatay Jandarma Komutanlığında düzenlenen törenin ardından Valiliği ziyaretinde gazetecilerin sorularını cevapladı. Bir gazetecinin Amanoslar’daki operasyonlarla ilgili sorusu üzerine, “Bu planlanmış operasyonlardan birisi olarak gerçekleşti. Bu operasyon ilk değil son da değil. Yine Amanoslar’da da, gerekli olan her ülke coğrafyası, toprağında operasyonlarımız istihbarat düzeyinde, alan uygulaması düzeyinde devam ediyor, edecektir.” dedi.
5- Sağlık Bakanı Recep Akdağ, Çanakkale On Sekiz Mart Üniversitesinde düzenlenen toplantıda, sağlık çalışanlarıyla bir araya geldi. Bakan Akdağ, “Özellikle sağlık gibi bir alanda hizmet eden insanlara eğer bir saldırı varsa bu asla cezasız kalmamalıdır.” dedi. Dünyanın Türkiye’ye benzer hiçbir ülkesinde, bu sayıdaki sağlık personeliyle böylesine üstün hizmet seviyesine bugüne kadar ulaşılamadığını belirten Bakan Akdağ, “Bunu biz, Türkiye’de çalışan siz değerli arkadaşlarımıza borçluyuz.” diye konuştu.
6- Merkez Bankası Başkanı Erdem Başçı, Türkiye İhracatçılar Meclisinin (TİM) Genişletilmiş Başkanlar Kurulu Toplantısı’nda yaptığı konuşmada, Merkez Bankasını takip edenlerin hep kazançlı çıktığını vurgulayarak, “Burada olumlu mesajları sadece ihracatçılarımıza vermiyorum. TL’ye güvenen ve TL’ye yatırım yapmak isteyen vatandaşlarımıza da buradan iyi haberler verebiliriz; TL’ye güvenmeye devam edin, TL gerçekten iyi performansına devam edecek.” dedi.
7- TBMM Başkanı Cemil Çiçek, Üsküp’te AK Parti İstanbul Milletvekili Hüseyin Bürge’nin yönetim kurulu başkanlığını yaptığı Uluslararası Balkan Üniversitesini ziyaret etti. Türkiye’nin AB üyeliğine ilişkin “Bir kapı kapanır bin tane kapı açılır. Türkiye için çok kapı var. Bir yere takılıp kalmanın bir anlamı da yok.” dedi. Burada öğrencilerin sorularını cevaplayan Başkan Çiçek, Anayasa değişikliğini bu yılın sonuna bitirme hedefinde olduklarını belirtti.
8- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Bulgaristan Başkanı Boyko Borisov ve Katar Başbakanı Hamed bin Casim bin Cebr el Tani ile Varna’da Evksinovgrad Sarayında bir araya geldi. Başbakan Erdoğan, görüşmenin ardından düzenlenen ortak basın toplantısında yaptığı konuşmada, 3 dost ülke olarak bir araya geldiklerini belirterek, geleceğe yönelik atılacak adımları görüştüklerini, bu kapsamda, Tunca ve Revze üzerindeki dere barajlarla ilgili çalışmaları ele alarak, ilgili bakanları görevlendirdiklerini söyledi.
9- Almanya Dışişleri Bakanı Guido Westerwelle, Türkiye’ye yaptığı ziyaretin ardından ülkesine dönerken uçakta Hürriyet gazetesine verdiği röportajda, Türkiye’nin son dönemde önemli değişiklik göstererek modern bir ülke haline geldiğini ve uluslararası düzeyde önemli sorumluluklar üstlendiğini belirterek, “AB ile müzakerelerde yaşanan durgunluğun aşılması için yoğun çaba göstermeliyiz.” dedi.
19 MAYIS 2012
1- Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, NATO’nun Devlet ve Hükümet Başkanları Zirvesi’ne katılmak için Chicago’ya hareketinde uçakta gazetecilerin gündeme ilişkin sorularına cevapladı. Wall Strect Journal gazetesinin “Uludere’de istihbaratı ABD verdi” iddiasının Genelkurmay tarafından yalanlandığına dikkat çeken Cumhurbaşkanı Gül, “Bir ülkenin hükümeti, Genelkurmayı yazılı bir açıklama yaptıysa ona inanmak gerekir.” dedi. “Uludere konusunda maalesef büyük bir değerlendirme hatası var.” ifadelerini kullanan Cumhurbaşkanı Gül, hukukî sürecin devam ettiğini hatırlatarak, “Uludere’de bir karartma yok. Olayın ne olduğu mutlaka ortaya çıkacak.” dedi.
2- TBMM Başkanı Cemil Çiçek, TOBB Hizmet Şeref Belgesi ve Plaket Töreni’ne katıldı. Başkan Çiçek, demokrasiyi daha ileri götürmek için yeni anayasa sürecini başlattıklarını belirterek, “Bugün geldiğimiz noktada madde yazımına başladık. Diğer meslek örgütlerimizle birlikte TOBB da bu işte etkin olarak görev aldı. Burada TOBB üyelerine ikinci bir görev daha düşüyor. Yeni anayasa artık mecburiyet oldu. Çünkü birinci ligde oynayan bir ülke ikinci ligin tabi olduğu kurallarla ülkesini yönetemez.” dedi.
TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu ise bu yılın birliğin kuruluşunun 60’ıncı yılı olduğuna işaret etti. Hisarcıklıoğlu, birliğin bugün itibarıyla “takip eden değil yönlendiren, edilgen değil etken, pasif değil aktif, statik değil dinamik ve hükmeden değil hizmet eden” bir kurum haline geldiğini belirtti.
3- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, 19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı dolayısıyla gençleri kabulünde, milli iradenin zafiyet kabul etmeyeceğini belirterek, “Demokrasi her türlü inkârı kaldırmadığı gibi ihmali de asla kaldırmaz. Bizim geriye bir adım atmaya asla ve asla tahammülümüz yok. İşte onun için devralacağınız ülkeyi, emanet alacağınız idareyi ihmale zafiyete, hırsa, kibre, tahammülsüzlüğe mahal vermeden, durdurmadan, duraklamadan daha ileri taşımak zorundasınız.” diye konuştu.
             Başbakan Erdoğan, Ankara Spor Salonunda düzenlenen Türkiye 2. Gençlik Şurası’nda yaptığı konuşmada ise, “19 Mayıs, sıkıcı resmi törenlerden sıyrılıyor, gençliği kucaklayan, gençliğin kucaklaştığı, konuştuğu, müzakere ettiği 19 Mayıs’ın anlamıyla örtüşen bir heyecana kavuşuyor.” dedi. Milletin; Selahaddin Eyyubi’ye de Fatih Sultan Mehmet’e de aynı gururla sahip çıkan, İstiklal Marşı’nı da Yemen türküsünü de hep bir ağızdan, yürekten hissederek okuyabilen insanlar topluluğu olduğunu belirterek, “Biz bu ülkede, bir olacağız, beraber olacağız ama bu teröre prim vermeyeceğiz.” dedi.
             4- CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Samsun’un Atakum ilçesinde düzenlenen 19 Mayıs Gençlik Yürüyüşü’ne katıldı. Daha sonra halka hitap eden Kılıçdaroğlu, Atatürk’ün 75 milyon insanın gönlüne taht kuran bir devrimci olduğunu ifade ederek, Atatürk’ün “Ben Türkiye Cumhuriyeti’ni sadece ve sadece gençlere emanet ediyorum. Çünkü onlar geleceğimizdir, umudumuzdur.” sözlerini anımsattı. Gençlerin çağdaşlığın, özgürlüğün, bağımsızlığın teminatı olduğunu dile getiren Kılıçdaroğlu, “Biz kendi ülkemizde özgür ve bağımsız olarak yaşamak istiyoruz.” dedi.
5- Anayasa Mahkemesi, uyuşturucu ve keyif verici madde alarak araba kullananların ehliyetinin süresiz geri alınmasını esas alan kanun hükmünü hakkaniyete uygun olmadığı gerekçesi ile iptal etti.
             6- Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan, Akdeniz İhracatçı Birliklerinde yaptığı konuşmada, Türkiye’nin en büyük limanına sahip olan Mersin’in yapmış olduğu ihracat rakamlarını yetersiz bulduğunu belirterek, “Mersin’imiz de 2023’te dünyanın ilk 10 ekonomisi içine girme, 135 milyar dolar toplam mal ihracatını 500 milyar dolara çıkarma ve kişi başına gelirimizi 25 bin dolar üzerine çıkaracak 2 trilyon dolarlık bir milli gelire çıkma noktasında çok önemli görevler düşüyor. 81 ilimizin tamamında bu kalkınmayı, bu gelişmeyi hep birlikte yapacağız.” dedi.
7- Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, Akdeniz’de petrol ve gaz arayacak sismik arama gemisi alımında sona gelindiğini, iki ay içinde yeni geminin geleceğini, yaklaşık 100 milyon dolara mal olması beklenen geminin isminin “Barbaros Hayrettin Paşa” olacağını ilk işinin Akdeniz’de geçen yılsonunda Piri Reis’in de gittiği alanlarda daha geniş çaplı ve üç boyutlu sismik arama yapmak olacağını ifade ederek, “Türkiye’nin kendi petrolünü kendi gemisiyle bulacağına inanıyorum.” dedi.
8- Gümrük ve Ticaret Bakanı Hayati Yazıcı, Zaman gazetesince düzenlenen Yeni Türk Ticaret Kanunu ile ilgili toplantıda, “Burada konuşulan bütün hususlar Plan ve Bütçe Komisyonunda yeniden güncellenecektir diye düşünüyorum. Ancak, bu yasa Parlamentonun, Türkiye’nin bir başarısıdır. Bu kanun üç günde Mecliste grubu bulunan siyasî partilerinin ittifakıyla çıktı. Burada 1535 maddelik Türk Ticaret Kanunu, Borçlar Kanunu, Ceza Muhakemeleri Usul Kanunu halinde. Sadece Borçlar Kanunu için bile 3 yıl bile gerekebilirdi. Teknik yönü olan bu kanun üzerinde değişiklik teklifi olmadan kabul edilmesi bile büyük bir başarıdır.” dedi.
9- Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, İstanbul Sanayici ve İşadamları Derneği (İSİAD), tarafından düzenlenen yeni teşvik yasası ve yatırım fırsatlarının konuşulduğu geceye katıldı. Bakan Şimşek, nisan ayı başında Başbakan Recep Tayyip Erdoğan tarafından açıklanan yeni teşvik paketinin cumhuriyet tarihi boyunca verilmemiş fırsatlar bütününü kapsadığını söyledi. Bakan Şimşek, bu teşviklerle hem istihdam oluşturmayı hem de ülkenin huzur ve barışına katkı sağlamayı amaçladıklarını açıkladı.
10- Sağlık Bakanı Recep Akdağ, Çanakkale Savaşlarında şehit düşen Darülfünun öğrencileri için Eceâbat ilçesinde düzenlenen törende, “Büyük bir başarıya imza attık. Bütün dünyaya model olarak gösterilen büyük bir Türkiye başarısını gerçekleştirdik. Vatandaşımıza sağlık hizmetini daha güzel bir şekilde sunabiliyoruz. İnşallah daha da güzel olacak.” dedi.
             11- Memur-Sen Genel Başkanı Ahmet Gündoğdu, memurlarla hükümet arasındaki toplu sözleşme görüşmeleri kapsamında, taleplerine olumlu bakılmasının kendilerini umutlandırdığını ifade etti. Gündoğdu, toplu sözleşmelerin yedinci görüşmesinin yapıldığını ve toplantı sonunda, taleplerinin çoğuna olumlu bakıldığının kendileriyle paylaşıldığını söyledi. Hizmet kollarında da önemli kazanımlar elde ettiklerini ifade eden Gündoğdu, “Taleplerimize olumlu bakılması bizi umutlandırdı.” dedi.
12- Türk Günü Yürüyüşü ve Festivali için ABD’ye giden Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ, Washington’da Türk gazetecilerin sorularını cevapladı. “Tartışmalarda herhangi bir örnek üzerinden gidilip gidilmediğine” yönelik soru üzerine, “Başkanlık sistemi deyince, bizim Türkiye’dekilerin aklına, Latin Amerika ülkeleri geliyor, kötü örnekler geliyor. Oralarda adı başkanlık, esasında başkanlık sistemi yok. Başka ülkelerde de cumhuriyet var ama Türkiye Cumhuriyeti’ne benzemiyor, adları cumhuriyet. Türkiye’de sistemi doğru örnekler üzerinden tartışmıyoruz, doğru örnekler üzerinden tartışalım istiyoruz ki doğru örnek ABD’dir.” dedi.
13- Hollanda’ da temaslarda bulunan MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, Amsterdam’da bulunan Mescid-i Aksa Teşkilatı Bozok Eğitim ve Gençlik Lokalinin açılışını yaptı. Bahçeli, “Burada yaşayan insanlarımız demokratik ve siyasi haklarını korur hale gelmişlerdir. İnsanlarımızın artık Türk Milletinin ve Türk devletinin güzide gönül elçileri olarak Türkiye’nin milli menfaatlerini koruma yolunda büyük bir gayret gösterme ihtiyacı hiç bir zaman akıldan çıkarılmamalıdır.” dedi.
14- G-8 Zirvesi, ABD’nin başkenti Washington yakınlarında bulunan Camp David’de yapıldı. Zirvede, Avrupa borç krizi, Suriye meselesi, İran nükleer sorunu, Kuzey Kore nükleer programı, küresel gıda güvenliği ve iklim değişikliği sorunlarının ele alındığı bildirildi.
20 MAYIS 2012
             1- Türkiye Odalar ve Borsalar Birliğinin (TOBB) 67. Genel Kurulu TOBB Üniversitesinde yapıldı. Başbakan Recep Tayyip Erdoğan programda yaptığı konuşmada, 2023 hedeflerine ancak yeni bir anayasa ile ulaşılacağını söyledi. En başından beri “Sivil, özgürlükçü, demokratik bir anayasa” dediklerini belirten Başbakan Erdoğan, “Mevcut Anayasa’yla özgürlükleri genişleten değil daraltan bir anayasayla, “ama”larla, “ancak”larla dolu bir anayasayla 2023 hedefleri yakalanamaz. Türkiye dünyanın en büyük 10 ekonomisinden biri olamaz.” dedi.
CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ise terör sorununun çözümü için biri Parlamento içinde diğeri Parlamento dışında iki ayrı komisyon kurulması önerisinde bulundu. Ülkenin kanaat önderleri ve akil adamlarının temsil edileceği uzlaşma komisyonlarının herkesle görüşerek toplumsal bir uzlaşma ile teröre çözüm bulabileceğini kaydetti.
2- Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, AK Parti Manisa İl Kongresi’nde yaptığı konuşmada, Türkiye’nin 10 seneden bu yana istikrarlı bir yönetime ve ekonomiye sahip olduğunu belirterek, “Nereye gidersek gidelim, söylediğimiz söz, hak olduktan sonra, yaptığımız iş doğru olduktan sonra, millete hizmetten başka aklımızdan bir şey geçmediği sürece, emin olun ki, Türkiye’de yüzde 50’ler 60 da olacaktır.” dedi.
             3- BDP Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, BDP Genel Merkezinde gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulundu. Kürt sorununun çözümü konusunda Abdullah Öcalan’la müzakereci heyet arasında bir protokol yapıldığını ancak AK Partinin emperyal güç olma hevesi nedeniyle imzalanmadığını ifade ederek, “AK Parti halk hareketi değil rant koalisyonudur. İçinde 7 veya 8 koalisyon vardır.” dedi.
4- Başbakan Yardımcısı Ali Babacan ve Bekir Bozdağ, New York’ta düzenlenen 31’inci Türk Günü Yürüyüşü ve Festivali’ne katıldı. Burada bir konuşma yapan Başbakan Yardımcısı Babacan, “İnşallah en geç 10 yıl içerisinde birkaç tane Temsilciler Meclisi üyesinin Türk olabilmesini arzu ediyoruz, sizin bu güce sahip olduğunuza inanıyoruz, çalışınca her şey olur.” dedi.
Başbakan Yardımcısı Bozdağ ise “Amerika’da ve başka ülkelerde yaşayan ve bu ülkelerin vatandaşı olan insanlarımızın siyasette aktif rol oynamalarını gönülden arzu ediyoruz. Bugün bizim Washington’da, Temsilciler Meclisi’nde, Senato’da neden bir vatandaşımız yok? Bunu kendimize sormamız ve bunun için çalışmamız lazım.” dedi.  
             5- Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, Stratejik, Teknik, Ekonomik Araştırmalar Merkezinin (STEAM) Irak’ın Erbil kentinde düzenlediği 1. Uluslararası Enerji Konferansı’nda yaptığı konuşmada, 2007’de ara verilen “Irak’tan ham petrol alınıp petrol ürünü verilmesi” uygulamasına tekrar başlanacağının altını çizerken, uygulamanın ilk olarak tankerlerle yapılacağını söyledi. Irak’tan gaz alımı ihtimaline de değinen Bakan Yıldız, bunun İran gazının yerini almayacağını belirtti.
             6- MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, Hollanda Türk Federasyonu’nun (HTF) 9. Büyük Kurultayı’nda yaptığı konuşmada, 19 Mayıs kutlamalarına getirilen yeni uygulamayla ilgili hükümeti eleştirdi. Bahçeli, “Ne var ki başta 19 Mayıs olmak üzere milli gün ya da bayramlar tahrip edilmekte, anlam ve içeriği sulandırılmaktadır. Kutlamalardan rahatsızlık duyanlar ellerine geçirdikleri dönemsel iktidar gücünü kullanarak hazımsızlıklarını ve husumetlerini göstermektedir.” dedi.
7- NATO Devlet ve Hükümet Başkanları Zirvesi ABD’nin Chicago kentinde çalışmalarına başladı. Zirve için ABD’de bulunan Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ü, ABD Başkanı Barack Obama ve NATO Genel Sekreteri Anders Fogh Rasmussen karşıladı. Cumhurbaşkanı Gül, zirve öncesi Afganistan Devlet Başkanı Hamit Karzai, Makedonya Cumhurbaşkanı Gjorge İvanov ve Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev ile ikili görüşmeler gerçekleştirdi.
Ayrıca Cumhurbaşkanı Gül, Chicago’da düzenlenen 19 Mayıs resepsiyonunda yaptığı konuşmada, 19 Mayıs’ın Türk tarihi için önemini hatırlatarak, “Bu vesileyle başta Atatürk olmak üzere, onun silah arkadaşlarını ve bütün şehitlerimizi şükranla ve rahmetle anıyorum.” dedi. NATO toplantısının Türkiye’nin NATO’ya üye olmasının 60. yıldönümü nedeniyle ayrıca önemli olduğunu belirten Cumhurbaşkanı Gül, “60 yıl önce, biz 1952 yılında NATO’ya üye olmuştuk. O zaman 5-6 tane üyesi vardı NATO’nun, biri de biziz. O zaman NATO’nun ve bizlerin de düşmanı olan birçok ülke bugün bizim müttefikimiz haline geldi.” diye konuştu.
8- Estonya-Türkiye Ticaret Eğitim ve Kültür Derneği (EESTÜRK), Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu ve Estonya Dışişleri Bakanı Urmas Paet’in katıldığı törenle açıldı. EESTÜRK Başkanı Fatih Güllü, Estonya’nın uzak pazarlara ulaşmakta zorluk yaşayan özellikle tekstil, gıda, inşaat ve kuyumculukta Türk yatırımcı açısından önemli bir merkez olduğunu belirtti. Estonya İşadamları Konfederasyonu Başkanı Enn Veskimagi ise “Türk ekonomisinin Avrupa’dan bağımsız olarak yükselişine şahit oluyoruz. AB’deki pek çok ülke ciddi çöküşler yaşarken Türkler yatırımlarını artırıyor, ekonomilerini büyütüyorlar. Türkiye ile ekonomik işbirliğine büyük önem veriyoruz.” dedi.
             9- Avusturya Savunma Bakanı Norbert Darabos, Die Presse gazetesine yaptığı konuşmada, İsrail Dışişleri Bakanı Avigdor Lieberman’ı Ortadoğu barış süreci ve İran konularında izlediği şahin politikalar nedeniyle “çekilmez bir adam” olarak niteledi. İsrail hükümetinin, içerideki toplumsal sorunlardan dikkati başka yöne çevirmek için Filistin ve İran gibi “dış düşmanları” kullandığını savundu.
             10- İtalya’nın kuzeyinde meydana gelen 6 büyüklüğündeki depremde 6 kişi öldü, 50 kişi de yaralandı.
21 MAYIS 2012
             1- Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Şahin, İstanbul’da “Değişen Dünyada Ailemiz” konulu sempozyumda yaptığı konuşmada, evli çiftlere ve özellikle evlenme çağındaki bekâr gençlerin eğitim alacakları bir projenin altyapı ve bilimsel çalışmalarının tamamlandığını belirterek, pilot uygulamanın 15 gün içinde Ankara’nın ilçelerinde başlatılacağını söyledi. Türk toplumunun köklerinde “merhamet ve vicdan” gibi değerlerin olduğunu belirten Bakan Şahin, “Küreselleşmeyi yöneteceksek bu değerlere sahip çıkmamız gerekiyor. Yapılması gereken en iyi yasaları yapsak da eğer bu değerlere sahip çıkmazsak bütün çalışmalarımız kâğıt üzerinde kalır.” dedi.
             2- Memur ve memur emeklilerinin zamlı maaşlarını belirlemek için sürdürülen toplu sözleşme görüşmelerinin son oturumunda, Memur-Sen yıllık yüzde 16 olarak önerdiği teklifini, 2012 için yüzde 7,5+7,5, 2013 içinse yüzde 6,5+6,75’e çekti. Hükümet 2012 yılı için verdiği yüzde 3 +3'lük zam teklifini önce yüzde 3,5+3,5’a, sonrasında yüzde 3,5 artı 4’e çıkardı. 2013 yılı içinse yüzde 2-1-3 olan teklifini, yüzde 3+3’e çıkardı. Memur-Sen Başkanı Ahmet Gündoğdu, hükümetin teklifini yenilemesi için saat 24’e kadar süre verdi. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik ise nihai tekliflerini sunduklarını bildirerek, sürecin herkese hayırlı olmasını diledi. Uzlaşma olamaması nedeniyle görev Kamu Görevlileri Hakem Kurulu’na geçecek. Kurul, en geç 29 Mayıs’a kadar zam oranlarını belirleyecek.
             3- Hakkâri Valiliğinden yapılan açıklamada, Yüksekova ilçesinde terör örgütü PKK üyesi 1 teröristin teslim alındığı, bu arada Siirt’in Eruh ilçesinde, terör örgütü tarafından kaçırılan kişinin serbest bırakıldığı bildirildi.
             4- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Yüksek Düzeyli İşbirliği Toplantısı için gittiği Pakistan’da beraberindeki Türk gazetecilere gündeme ilişkin konuları değerlendirdi. Mutabakat sağlanamaması durumunda yeni anayasayı yapacak gücü olan partilerle masaya oturacaklarını ifade eden Başbakan Erdoğan, 12 Eylül Referandumu’nda kabul edilen 26’ncı maddenin içini boşaltacak tekliflere kapalı olduklarını söyledi. Terör örgütü silah bırakmadıkça müzakere olmayacağını vurgulayan Başbakan Erdoğan, her şeye rağmen BDP’yi siyasi muhatap olarak gördüklerini ifade etti. Başbakan Erdoğan, 34 sivil vatandaşın hayatını kaybettiği Uludere olayında ise ordunun verilen yetki dairesinde görevini yaptığını dile getirdi.
             5- Kuzey Atlantik Konseyi (NATO) toplantısı ABD’nin Chicago kentinde düzenlendi. Zirvede, NATO üyesi 28 ülke ile Afganistan konusundaki oturuma katılan 60 ülke ve kuruluş temsil edildi. Toplantıda Türkiye adına Cumhurbaşkanı Abdullah Gül başkanlığında, aralarında Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu ve Milli Savunma Bakanı İsmet Yılmaz’ın da yer aldığı heyet katıldı.
NATO zirvesinin sonuç bildirgesinde, Afganistan’da 2013’ün ortasından sonra Uluslararası Güvenlik ve Destek Gücü'nün (ISAF) artan şekilde muharip misyondan Afgan güvenlik güçlerine eğitim ve danışmanlığa geçeceği belirtilirken, 2014’ün sonunda muharip misyonun sona ereceği kaydedildi. Bildirgede ayrıca, Suriye’deki krizin gidişatını artan endişeyle takip ettiklerini ifade eden NATO liderleri, altı maddeli Annan Planı’nın tam uygulanması çağrısında bulundu. BM Güvenlik Konseyinin, İran nükleer programına ilişin ciddi kaygılarını paylaştıklarını kaydeden liderler, Tahran’ı uluslararası yükümlülüklerini yerine getirmeye davet etti.
             Öte yandan, Grant Park’ta bir araya gelen ABD’li eski askerler, barış eylemcileri ve halktan kişilerden oluşan göstericiler, NATO karşıt eylem yaptılar.
Cumhurbaşkanı Gül, Fransa’nın yeni Cumhurbaşkanı François Hollande ile zirve çerçevesinde bir araya geldi. Cumhurbaşkanı Gül, iki ülke arasındaki tarihi bağların 400 yıl öncesine gittiğini belirterek, gelinen aşamadan rahatsızlık duyduğunu söyledi. Hollande ise, “Türkiye’yi hiçbir zaman iç siyaset malzemesi yapmayı düşünmüyorum. Tabii bu Fransız toplumunda tartışılmayacak demek değil. Yanlış anlamaları ve karşılıklı suçlamaları önlemek lazım.” dedi.
             6- Yemen’in başkenti Sana’da askerî tören provası sırasında düzenlenen intihar saldırısında, en az 96 kişi hayatını kaybetti. Saldırıyı Yemen El Kaidesi üstlendi.
             7- Sırbistan Cumhurbaşkanı Boris Tadiç, cumhurbaşkanlığı seçiminin ikinci turunda, yüzde 47.3 oy alırken, Lahey’de soykırım suçlaması ile yargılanan eski Yugoslavya Cumhurbaşkanı Slobodan Miloseviç’in hükümetinde Başbakan Yardımcılığı yapan, Sırp Kalkınma Partisi (SNS) lideri Tomislav Nikoliç yüzde 49.55 oranında oy aldı.
             8- Rusya’da üçüncü kez devlet başkanlığı seçimini kazanan Vladimir Putin, Başbakan Dimitri Medvedev’in sunduğu Bakanlar Kurulunu onayladı. Putin, yeni kabineden önceki yıllarda izlenen politikaları izlemelerini isterken, zorlu küresel ekonomik süreçte yerine getirmeleri gereken ağır görevleri olduğunu söyledi.
22 MAYIS 2012
1- TBMM Başkanı Cemil Çiçek, Ege Genç İşadamları Derneği temsilcilerini makamında kabul etti. Kabulde soruları cevaplandıran Başkan Çiçek, tutuklu milletvekillerinin durumuna ilişkin bir soru üzerine, “Bohçanın dört ucunu bir araya getiremiyoruz. Bu dönem siyaset çok sert geçiyor. Bu kadar sert olmasının gereği yok. Bu kadar sert olması, çözümü de zorlaştırıyor. Umarım sonuca varırız.” dedi.
2- CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, partisinin Meclis grup toplantısındaki konuşmasında ağırlıklı olarak Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın Uludere olayıyla ilgili açıklamaları üzerinde durdu. Başbakan Erdoğan’ın “Operasyondan sonra benim haberim oldu.” dediğine işaret eden Kılıçdaroğlu, bu sözün çok vahim bir itiraf olduğunu öne sürdü. Kılıçdaroğlu, “Bu itirafı yapan bir Başbakan’ın o koltukta bir saat bile kalmaması lazım. Sen ülkeyi nasıl yönetiyorsun? Sınır dışı operasyon yapma yetkisini TBMM hükümete verdi. O yetkiyi devredemezsin.” dedi.
             3- Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, Hükümet ile memur sendikaları arasında toplu görüşmelerde anlaşma sağlanamamasından dolayı bazı sendikaların eylem kararı aldığının hatırlatılması üzerine, “Eylem, tepki olabilir. Hukuk devletinde her şeyin ölçüsü vardır. Başka yere çekilmesi yanlıştır. Görüşmelerimizde içeride barış vardı, dostluk vardı. Sistem yeni bir sistem. Alışmamız gerekiyor. İlk defa 11 hizmet kolu bütün sorunları konuştu. 56 konunun çözüme kavuşturulması konusunda mutabakat sağlandı.” diye konuştu.
             4- Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar, TBMM’ye gönderdiği resmi yazıda, muhalefetin “Vatan satılıyor” eleştirilerine neden olan yabancıya mülk ve arazi satışına ilişkin istatistikleri açıkladı. Bakan Bayraktar, bugüne kadar Türkiye’de 130 bin 480 yabancı kişiye 105 milyon 206 bin 329 metrekare büyüklüğünde 134 bin 768 taşınmaz, 847 şirkete de 12 milyon 737 bin 689 metrekarelik 8 bin 774 taşınmaz satıldığını kaydetti.
5- Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, kayıt dışı ile mücadele sonuçlarını paylaşmak üzere düzenlediği basın toplantısında, Türkiye’de kayıt dışı ekonominin seviyesinin yüzde 27.7’ye düşürüldüğünü, önümüzdeki 10 yıl içinde bu oranı 5 puan daha azaltmayı hedeflediklerini söyledi. 2002 yılında Türkiye’de kayıt dışı ekonomi oranının yüzde 32.4 olduğunu, bu oranın hızla düştüğünü söyleyen Bakan Şimşek, “Kayıt dışı ile mücadele, en az terörle mücadele kadar önemlidir.” dedi.
6- Milli Eğitim Bakanı Ömer Dinçer, Mecliste öğretmen alımıyla ilgili yaptığı açıklamada, “Bugün varsayalım ki bu sayının tamamını aldık hatta 20 bin de fazlasını aldık. Dışarıda 127 bin aday yine olacak. Öğretmen alarak çözülecek bir sorun değil. Maliye Bakanlığı çalışıyor, yeni kadro çalışması var.” dedi. 10 yılda 320 bin öğretmen alındığını belirten Bakan Dinçer, “Eğitim fakültelerinden mezun olmak illa devlette öğretmen olacağım demek değildir.” dedi.
7- Milli Savunma Bakanı İsmet Yılmaz, TBMM Genel Kurulunda milletvekillerinin Uludere’de yaşananlarla ilgili eleştirilerine, “Biz istihbaratın milli kaynaklardan olduğunu söylüyoruz ama dışarıdaki bir gazetenin (Wall Street Journal) haberine, bakanlığın yazısından daha çok itibar edilmekte.” dedi.
             8- Askerlik kanununda yapılan değişiklik tasarısı Meclis’ten geçerek yasalaştı. Buna göre askerlik yoklaması kaldırıldı. Askerliğe başvuranlar sağlık muayenelerini askerlik şubesinin bulunduğu yerde öncelikle varsa aile hekimi, yoksa en yakın resmî sivil sağlık kuruluşunda veya asker hastanelerinde tek bir hekime yaptırabilecek. Lise veya dengi okullarla fakülte ve yüksekokullarda öğrenim görenlerin askerlikleri; bitirdiği okulun dengi veya daha aşağı seviyedeki bir öğretim kurumuna kayıt yaptırmamak, yoklama kaçağı veya bakaya kalmamak ve 29 yaşını geçmemek üzere mezun oluncaya ya da ilişkileri kesilinceye kadar ertelenebilecek.
             9- BDP Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, partisinin Meclis grup toplantısının ardından yaptığı açıklamada, “Biz samimi olarak demokratik, siyasal, barışçıl çözümden yana olduğumuz için hiç bir zaman diyalog kapılarını kapatmadık. Başbakan’ın kastettiği aradaki ince ip, BDP’nin ilkeli diyalog tutumundan kaynaklıdır.” açıklamasında bulundu.
             10- İstanbul 14. Ağır Ceza Mahkemesi, kamuoyunda ‘puşi’ davası olarak bilinen üniversite öğrencisi Cihan Kırmızıgüle 11 yıl 3 ay hapis cezası verilmesiyle ilgili gerekçeli kararını açıkladı. Sanığın, molotoflu eylemin değişik aşamalarıyla ilgili çelişkili ifadeler kullandığı vurgulanan kararda, eylem sırasında kullanılan ‘puşi’nin sucun işlenmesini kolaylaştırdığı belirtildi.
11- Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, NATO zirvesi için bulunduğu ABD’de Chicago Küresel İlişkiler Konseyi’nde “Türkiye’nin Ekonomik ve Dış Politika Öncelikleri” başlıklı bir konuşma yaptı. Yeni Anayasa çalışmalarına değinen Cumhurbaşkanı Gül, “Dünyanın hızlı dönüşümü ile başa çıkabilmek için kendimizi de sürekli değiştirmek zorundayız. Bu doğrultuda, Türkiye, ülke içi düzeni sağlamlaştırmak yolunda yine büyük bir adım atmak üzeredir. Benzer uygulamalar ile uğraşmakta olan bölgemizdeki diğer ülkeler için bu adımımız güzel bir örnek teşkil edecek ve Türkiye’nin başarı hikâyesini daha da önemli kılacaktır.” dedi.
12- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Pakistan’a yaptığı resmi ziyaretin ikinci gününde, Başbakan Yusuf Rıza Gilani ile görüştü. Ortak basın toplantısında Pakistanlı doktorların tutuklu CHP Zonguldak Milletvekili Mehmet Haberal ile ilgili mektubu sorulduğunda, “Haberal konusu, şu anda tamamen yargının konusudur. Yargıyla ilgili bu konu hakkında bazı aktivistlerin, şu veya bu kişilerin, bu tür temennisi bizi pek ilgilendirmiyor. Yargı ne karar verirse herkes ona uymak durumundadır. Konu sıradan bir konu değildir. Konunun ilişkili olduğu madde ciddi bir maddedir.” dedi.
             13- Ekonomik Kalkınma ve İşbirliği Örgütü (OECD) Türkiye’nin büyüme tahminini yükseltti. OECD, Türkiye’nin bu yılki büyüme tahminini yüzde 3’ten yüzde 3,3’e, enflasyon tahminini de yüzde 7,9’dan yüzde 9,2’ye yükseltti. OECD tarafından yayımlanan Ekonomik Görünüm raporunda yer alan tahminlere göre Türkiye’de gayri safi yurtiçi hâsılanın (GSYH) 2013’te yüzde 4,6, enflasyonun ise yüzde 7,2 olması bekleniyor.
14- Gürcistan Cumhurbaşkanı Mihail Saakaşvili, Chicago’daki NATO zirvesinde, ülkesinin NATO’nun 2014’teki genişleme zirvesine kadar üyeliğe hazır hale geleceğini söyledi. Rusya’nın Gürcistan’ın üyeliğini engellemek için 2008’de olduğu gibi provokatif girişimlerinde bulunabileceğini iddia ederek, “Ancak Gürcü halkı akıllandı, aynı hataları tekrarlamayacak.” dedi.
23 MAYIS 2012
             1- CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, partisinin Yerel Yönetimler Strateji Belgesi ve Eylem Planı Toplantısı’nda yaptığı konuşmada, AK Partinin 2011 seçimlerinde “Çılgın Proje” olarak sunduğu Kanal İstanbul Projesi’ne ne olduğunu sorarak, “Hayali proje. Hayali seçim yatırımı. Peki, 75 milyon insanı siyaseten kandırmak nasıl bir siyasi ahlak ürünüdür? Siyasette yalan söylemek, yalan üretmek, yalan projeler yapmak, kabul edilebilecek bir olay mıdır? Bizim halkımız bunu içine sindirebilecek bir halk mıdır?” dedi.
             2- Adalet Bakanı Sadullah Ergin, TBMM Adalet Komisyonu’nda, yargının hızlandırılmasına yönelik tasarıyla, artık tutuklama kararlarının somut olgularla gerekçelendirileceğini belirterek, “Bu husus mevcut düzenlemede de var olmasına karşın, bunun altı kalın çizgilerle çizilerek uygulayıcıların bu konuda daha özenli olmasını sağlamaya yönelik bir yazım şekli getirilmiştir. Geç gelen adalet vicdanları yakan ateşe dönüşmektedir. Bu ateşi hukukla söndürmek, adli süreçleri hızlandırmak temel hareket noktamızdır.” dedi.
             3- Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Şahin, Ankara’da katıldığı bir törende, çocukların sokakta çalıştırılmasının önlenmesi için ailelere görevler düştüğünü, bu konularda onlara önemli destekler verdiklerini belirterek, “Kimseyi annesinden, babasından ayırmak istemiyoruz ama çocuğa en yakınlarından zarar geliyorsa, bunun devamına müsaade etmiyoruz. Takibini yaparız ve ceza hukukunun bize verdiği yetkileri de kullanırız.” dedi. Bakan Şahin, çocukların ihmal ve istismarına karşı koruyucu tedbirler geliştirdiklerini bildirdi.
             4- Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, TGRTHABER TV’de toplu sözleşme sürecine ilişkin soruları cevaplandırdı. Hükümetin memurlarına zam verirken işsizlerine iş vermeyi de düşündüğünü belirterek, “Yanlış adım bütçeyi tahrip etmek, memur ve işçileri zamlarla bunaltmak, kamunun yüksek faizle borçlanması demektir.” dedi. Bakan Çelik, “Türkiye’nin petrol kuyuları yok, biz popülizme hiç sapmadık. Popülizmin sonu avuç açmaktır.” şeklinde konuştu.
             5- Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar, yaptığı yazılı açıklamayla kentsel dönüşüm süreciyle ilgili bazı konulara açıklık getirdi. Anlaşmayla tahliye edilen yapıların maliklerine, bu yapılarda ikamet eden veya iş yeri bulunanlara hatta uygulamanın gerektirmesi halinde riskli yapıyı kullanan kişilere de geçici konut, iş yeri tahsisi ya da kira yardımı yapılabileceğini, bu kapsamda düşük faizli krediler önerebileceklerini bildirdi. Bakan Bayraktar, kentsel dönüşüm sırasında kimsenin hak mağduriyeti yaşamayacağını vurguladı.
             6- İçişleri Bakanı İdris Naim Şahin, NTV’nin sorularını cevapladı. Bakan Şahin, 34 kişinin yaşamını yitirdiği Uludere olayıyla ilgili ateş açılması emrinin kimin verdiği yönündeki bir soru üzerine, “Emri Sayın Cumhurbaşkanı, Başbakan, Genelkurmay Başkanı vermiş değil. Ben de 81 ildeki olayları anlık yönetecek değilim. Bunu sorgulamak bile yanlıştır. Mutlaka yönetim sorumludur. Yanlıştan yukarısı da sorumludur. Olayı anlık yönetecek, askeri ve emniyet yetkililerdir. Emri Ankara’da o görüntüleri analiz eden komutanlar vermiştir.” dedi.
             7- Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, Plan ve Bütçe Komisyonu’nda yaptığı konuşmada, Hükümet ile memur sendikaları arasında yapılan toplu görüşmelere değindi. Bakan Şimşek, memurları hakikaten gözettiklerini, reel bazda refah artışından da pay verdiklerini belirterek, “Enflasyonun çok ötesinde bu dönemde düzenlemeler yapmışız. Şu anda konu Hakem Kurulu’na gidecek. Orada çıkacak karara hepimiz saygı göstereceğiz. Ama biz memurumuzu bugün de yarın da gözeteceğiz, hiçbir şekilde enflasyona ezdirmeyeceğiz.” dedi.
             8- Hükümet ile memur konfederasyonları arasında 21 gün sürdürülen toplu sözleşme görüşmelerinde uzlaşma sağlanamaması nedeniyle memurlar 1 günlük iş bırakma eylemi yaptı.
             9- Almanya’nın Ankara Büyükelçisi Eberhard Pohl, TGRT Haber’de Türkiye’nin AB üyeliği yolundaki ilerlemesinin canlandırılması gerektiğini belirterek, “Almanya, burada aktif olarak rol almaya hazırdır.” diye konuştu. Pohl, “Başbakanımız Angela Merkel, her zaman müzakerelerin sürmesini istediğini ve bunları desteklediğini söylemiştir.” dedi.
10- Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, ABD’nin San Francisco şehrinde katıldığı bir etkinlikte, San Francisco’nun hayatımızı değiştiren sosyal medyanın öncülüğünü yapan kuruluşlara ev sahipliği yaptığı için büyük önem arz ettiğini söyledi. Uzun zamandır bu ziyareti düşündüğünü ve NATO zirvesi bahanesi ile bu geziyi birleştirdiğini belirten Cumhurbaşkanı Gül, Türk ekonomisinin son yıllarda aldığı mesafeden söz ederek, Türkiye’nin Çin’den sonra dünyanın en hızlı büyüyen ülkesi olduğuna vurgu yaparak, en çok yatırımı eğitime, üniversitelere ve gençliğe yaptıklarını söyledi.
11- Resmi temaslar için Kazakistan’da bulunan Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, 5. Astana Ekonomik Forumu’nun açılışında konuştu. Ülkeler uluslararası camiaya açılırken kredi derecelendirme kuruluşlarının derecelerinden istifade veya zarar edebildiklerini söyleyen Başbakan Erdoğan, “Olması gereken nedir. Bir defa kredi derecelendirme kuruluşlarının kesinlikle ideolojik yaklaşım içerisinde olmaması gerekir, siyasi yaklaşım içerisinde olmaması gerekir. Bir ülkede ekonomik durum ne ise istihdamıyla, ihracatıyla bunların değerlendirmesini adil yapmak suretiyle derece vermeyi ona göre açıklaması gerekir.” ifadesini kullandı.
             12- Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, Suudi Arabistan’ın başkenti Riyad’da düzenlenen “Yemen’in Dostları Grubu Toplantısı”na katıldı. Yemen’in başkenti Sana’da önceki gün meydana gelen, 100’e yakın kişinin hayatını kaybettiği intihar saldırısını kınayan Başbakan Yardımcısı Arınç, “Türkiye, içinde bulunduğu geçiş sürecinde Yemen halkının daima yanında olacak ve Yemen’e elinden gelen katkı ve yardımı sağlayacaktır.” dedi.
             13- Başbakan Yardımcısı Ali Babacan, OECD toplantıları için gittiği Fransa’da gazetecilerin memur maaş zammına ilişkin soru üzerine, memura verilecek her ek puan maaş artışının yeni vergi anlamına geleceğini söyledi. Başbakan Yardımcısı Babacan, “Memur maaşları ödemesi yıllık 100 milyar lira tutuyor. Maaşlara yapılacak her yüzde 1’lik zam bütçeye 1 milyar lira ilave yük getirir. 74 milyon vatandaştan toplanan vergilerden 3 milyon memurun maaşı ödeniyor.” dedi.
             14- ABD’nin Chicago kentinde bulunan Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Rum Ortodoks Kilisesi Metropoliti Lakovos’u ziyaret etti. Türkiye’de yaşamış herkesi Türkiye’nin parçası olarak değerlendirdiklerini, dış temsilciliklerin hepsine açık olduğunu, Türkiye ile Yunanistan arasındaki ilişkilerin gelişmesini arzuladıklarını, Türk ve Yunan halklarının iyi ilişkilere sahip olduğunu ve birbirlerine benzediklerini kaydetti.
15- Merkez Bankası Başkanı Erdem Başçı, Paris’teki OECD toplantısında CNBC-e’nin sorularını cevapladı. 29 Mayıs’ta yapılacak Para Politikası Kurulu toplantısında TL cinsi zorunlu karşılıkların döviz cinsinden tutulma oranını sınırlı şekilde artırabileceklerini, böylece bankalara likidite ve maliyet kanalından kolaylık sağlayacaklarını, aynı zamanda TL üzerindeki baskıyı hafifleteceklerini söyledi.
             16- İran ve Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyinin daimi üyeleriyle Almanya’dan oluşan “5+1” ülkeleri arasındaki nükleer müzakerelerin ikinci turu, Irak’ın başkenti Bağdat’ta başladı.
17- Uluslararası kredi derecelendirme kurulu Fitch tarafından yapılan açıklamada, Türkiye’nin teşvik paketinin ithalata bağımlı sektörleri destekleyerek, Türkiye’deki stratejik ve büyük çaplı yatırımlar için faydalı olacağını belirterek, “Yavaşlayan ekonomik ortamda, yeni ve ertelenmiş yatırım planlarına itici güç olacaktır.” ifadelerine yer verdi.
18- IMF Başkanı Christine Lagarde, BBC’ye yaptığı açıklamada, Yunanistan’ın Euro Bölgesi’nden çıkması halinde yayılma riskine dikkati çekerek, bunun çok uygun bir seçenek olmadığını ifade etti. Lagarde, Yunan halkının çok büyük bir çaba sarf ettiğini, ancak hala yapılması gereken çok şey olduğunu belirterek, IMF’nin tüm olasılıklara hazır olması gerektiğini ifade etti.
24 MAYIS 2011
1- Pakistan ve Kazakistan temaslarını tamamlayarak yurda dönen Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, İstanbul Atatürk Havalimanında gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulundu. Başbakan Erdoğan, Uludere olayıyla yapılan tartışmalara ilişkin, “Terör örgütü veya uzantıları bizden daha farklı beyanlar bekliyorlarsa kusura bakmasınlar, çünkü bu işin idari incelemesi yapılıyor. Bunun dışında bizim yapacağımız herhangi bir şey yok. Sadece süreci takip ediyoruz, izliyoruz ve kimsenin de dümen suyunda değiliz.” dedi.
Başbakan Erdoğan, İçişleri Bakanı İdris Naim Şahin'in Uludere olayıyla ilgili açıklamalarının sorulması üzerine de, “Ben başından beri bir şey söyledim; ‘AK Partinin Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan’dır ve yaptığı açıklamaları da arkadaşlarıyla değerlendirerek yapar’ ve bu konuyla ilgili olarak da biz açıklamamızı yaptık.” dedi.
2- Anayasa Mahkemesi, CHP’nin mecburi eğitimi kademeli olarak 12 yıla çıkaran ve kamuoyunda 4+4+4 olarak bilinen kanunun şekil bakımından iptali ve yürürlüğünün durdurulması talebini reddetti.
3- Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, özel bir TV kanalında gündeme ilişkin soruları cevaplandırdı. Bakan Şimşek, 2002 yılında devletin bütçesinden yüzde 18 pay alan memurun payının son zamlarla yüzde 30’a çıktığını söyledi. “Bütçenin üçte biri memura gitti.” diyen Bakan Şimşek, 2002 yılında ortalama memur maaşının yaklaşık 370-380 dolara denk geldiğini, temmuz başı itibariyle verilecek zamla birlikte, bugünkü kurlarla memur maaşının 1132 dolara çıkmış olacağını kaydetti.
Bakan Şimşek, ilk yarı için verilen yüzde 2,7 enflasyon farkına ek olarak ilave yüzde 3,5+4 verilmesiyle toplamda bu sene yüzde 10,5’e denk geldiğini kaydetti.
4- AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Hüseyin Çelik, İçişleri Bakanı İdris Naim Şahin’in Uludere ile ilgili yaptığı açıklamaların önemli bir bölümüne katılmadığını söyledi. Çelik, “Sayın Bakanın üslubunun ve yaklaşımının AK Parti hükümetine ait bir yaklaşım ve üslup olmadığı ortadadır.” dedi.
5- Diyarbakır 5. Ağır Ceza Mahkemesi, çeşitli tarihlerde yaptığı 9 konuşma sebebiyle hakkında dava açılan Diyarbakır Bağımsız Milletvekili Leyla Zana’yı “terör örgütü üyesi olmak” suçundan 10 yıl hapis cezasına çarptırdı.
             6- Azerbaycan’da düzenlenen Eurovision yarışmasının 2. yarı final elemelerini geçen Can Bonomo, finale kaldı.
7- Kanada’nın Quebek şehrinde düzenlenen Uluslararası Olimpiyat Komitesi Yönetim Kurulu toplantısında yapılan kapalı oylama sonucu İstanbul, 2020 Olimpiyat ve Paralimpik Oyunları için resmi adaylık statüsüne hak kazandı. 7 Eylül 2013 tarihinde Arjantin’de yapılacak ikinci ve son oylamaya kadar İstanbul, Tokyo ve Madrid ile yarışacak. IOC’ye 5 kez başvuruda bulunan İstanbul, 3. defa “resmi aday” statüsü kazanmış oldu.
8- İspanya Meclis Dışişleri Komisyonunda, 1915 olaylarına ilişkin Ermeni iddialarının tanınmasına ilişkin teklif 3’e karşı 36 oyla reddedildi.
9- Standard ve Poor’s (S&P) Global Operasyonlar ve Analizlerden Sorumlu Başkanı Paul Coughlin, Türkiye’nin, S&P ile reyting anlaşmasını tek taraflı iptal etmesi ihtimaline ilişkin yaptığı açıklamada, ülkelerin isteği dışında derecelendirmeye tabi tutulabileceğini belirterek, kredi derecelendirmesini tek taraflı olarak fes eden ya da anlaşması yapmak istemeyen şirketleri de derecelendirmeye tabi tutacaklarını kaydetti.
10- AB Konseyi Başkanı Herman Van Rompuy, Brüksel'de düzenlenen gayri resmi AB zirvesinin ardından yaptığı açıklamada, “Yunanistan’ın taahhütlerini yerine getirerek Euro Bölgesi’nde kalmasını istiyoruz.” dedi. Yunan vatandaşlarının kayda değer çabalarının tamamıyla farkında olduklarını belirten Rompuy, Euro Bölgesi’nin, 2010 yılından itibaren IMF’yle birlikte Yunanistan’a yaklaşık 150 milyar euro destekle önemli bir dayanışma gösterdiğini kaydetti.
11- Suriye muhalefetinin en büyük koalisyonu Suriye Ulusal Konseyinin (SUK) Başkanı Burhan Galyun, görevinden istifa etti.
12- Irak’ın başkenti Bağdat’ta 2 gün süren İran’ın nükleer programıyla ilgili görüşmeler sona erdi.
“5+1” ülkelerinden oluşan heyetin başkanı AB Dışişleri Yüksek Temsilcisi Catherine Ashton, “5 +1” ülkeleri ve İran’ın nükleer programıyla ilgili müzakereler için 17 Haziran’da Moskova’ya gideceklerini belirterek, müzakerelere 18 Haziran’da başlanacağını söyledi.
25 MAYIS 2012
1- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Uluslararası Nüfus ve Kalkınma Konferansı Eylem Programı’nın uygulanmasına ilişkin 2012 Uluslararası Parlamenterler Konferansı’nın kapanış oturumunda yaptığı konuşmada, Suriye’deki olaylara ilişkin, “Biz futbol maçı seyretmiyoruz. Bir dramı, bir trajediyi, maalesef izlemek zorunda kalıyoruz. Burada çocuklar, savunmasız kadınlar, yaşlı insanlar öldürülüyor. Boğazları kesilerek öldürülen insanlar var. Bunu mu izleyeceğiz? Buna kimse ‘Ben duymadım’ diyemez, duyarsız kalamaz. Elini uzatmak durumundadır ve buna mecburuz.” dedi.
Sezaryen ve kürtaj tartışmalarına da değinen Başbakan Erdoğan, Türkiye olarak çocuklar konusunda da büyük bir hassasiyet içinde olduklarını belirterek, “Sezaryenle doğumlara karşı olan bir başbakanım. Kürtajı bir cinayet olarak görüyorum. Buna kimsenin müsaade etme hakkı olmamalı. Ha anne karnında bir çocuğu öldürürsünüz ha doğduktan sonra öldürürsünüz. Hiçbir farkı yok.” dedi.
             2- Başbakan Yardımcısı Ali Babacan, Türkiye Katılım Bankaları Birliği 11. Olağan Genel Kurul Toplantısı’nda yaptığı konuşmada, yeni bir alanın önünü açtıklarını, bunun “sat, geri kirala” alanı olduğunu söyledi. Hazine olarak üzerinde çalıştıkları kira sertifikalarının katılım bankacılığı sektörüne hem ilave enstrüman imkanı, hem de likidite yönetiminde büyük esneklikler sağlayacağını kaydetti.
3- Terörle Mücadele Yüksek Kurulu, Başbakan Yardımcısı Beşir Atalay başkanlığında toplandı. Başbakanlık Yeni Binada düzenlenen toplantıya Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Milli Savunma Bakanı İsmet Yılmaz, Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, MGK Genel Sekreteri Muammer Türker, Genelkurmay İkinci Başkanı Orgeneral Hulusi Akar, Başbakanlık Müsteşarı Efkan Ala, MİT Müsteşarı Hakan Fidan da katıldı.
4- Avrupa Birliği Bakanı Egemen Bağış, AK Parti Malatya İl Başkanlığını ziyareti sırasında, ABD Dışişleri Bakanlığının yayımladığı İnsan Hakları Raporu’nun Türkiye bölümünde yer alan 3 maddeyle ilgili basın mensuplarının sorularını cevaplandırdı. “Biz ‘Türkiye mükemmeldir’ demiyoruz” diyen Bakan Bağış, bugün dünyada söz konusu raporu yazan ülke de dâhil olmak üzere mükemmel bir ülke görmediğini söyledi.
             5- Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Danimarka Dışişleri Bakanı Villy Sovndal’ı makamında kabul etti. Görüşmelerin ardından iki bakan ortak basın toplantısı düzenledi. Teröre karşı mücadelenin iki ülke için en önemli gündem maddelerinden biri olduğunu dile getiren Bakan Davutoğlu, ortak anlayış içinde PKK terör örgütüne karşı verilen mücadelenin önemli bir ayağının da terör örgütünün medya bağlantıları olduğunu, Danimarka hükümeti ile bu konuda uzun yıllardır görüşüldüğünü hatırlatarak, Roj TV’nin, mahkeme kararıyla terör örgütüyle irtibatı kesinleştikten sonra bu irtibatının güçlendiğini bildirdi.
             Sovndal da, Roj TV’nin ülkesindeki faaliyetlerinin durdurulması konusunda hükümet olarak yetkileri olmadığını, ancak yeni bir kanun değişikliği üzerinde çalıştıklarını belirterek, “Biz bu yasaları terörist örgütlerin televizyon kanalı kuramaması için değiştireceğiz.” dedi.
6- Milli Eğitim Bakanı Ömer Dinçer, TOBB ETÜ Öğrenci Konseyi’nin düzenlediği konferansa katıldı. Bakanlığının yaptığı çalışmalara ilişkin bilgi veren Bakan Dinçer, “Biz, bu sene okul kapandıktan sonra 3 hafta süreyle ve eylül ayında okul açılmadan iki hafta önce toplam 5 hafta süreyle, haftada 36 saat olmak üzere 258 bin öğretmenimiz için eğitim programı tertip ediyoruz. Bunu her yıl yapacağız, hatta ara dönemlerde yapacağız, hafta sonlarında yapacağız. Biz öğretmenlerin yetişmesi ve gelişmesi için elimizden geleni yapacağız.” dedi.
             7- Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım, İstanbul’da “Akıllı Ulaşım Sistemleri Çalıştayı”nda yaptığı konuşmada, akıllı ulaşım sistemleri kapsamında temmuz, ağustos aylarında otoyol geçişlerinde OGS ve KGS’yi kaldırıp yerine EGS (Elektronik Geçiş Sistemi) sistemini devreye sokacaklarını söyledi. Toplantının ardından gazetecilere Haliç Köprüsünde yaşanan ayrılmaya ilişkin bilgi veren Bakan Yıldırım, yaşanan olayın depreme karşı güçlendirme çalışmasıyla ilgili olmadığını söyledi.
             8- Kayseri’nin Pınarbaşı ilçesinde Emniyet Müdürlüğüne PKK’lı teröristlerin otomobille düzenledikleri intihar saldırısında, 1 polis memuru şehit oldu, 7’si ağır 18 kişi yaralandı. Saldırıyı gerçekleştiren 3 terörist de öldü.
TBMM Başkanı Cemil Çiçek saldırıya ilişkin yaptığı açıklamada,  “Terör konusunda uluslararası iş birliği yeterince yoktur. Taziye konusunda acele eden ülkeler, iş birliği konusunda olabildiğince ihmalkâr, olabildiğince umursamaz ve aymazdır.” dedi.
Başbakan Erdoğan da, “Terör, her zamanki gibi fiillerine devam ediyor. Farklı yaklaşımlar sergileyenlerin önce buna cevap vermesi lazım. Başta bölücü terör örgütünün kendisi ve siyasi uzantısı durumunda olan siyasi partinin, bu tavırlar karşısındaki durumu çok çok önemli.” dedi.
             CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ise yaptığı yazılı açıklamada,  terörün bir insanlık suçu olduğunu belirterek, terörle, terörist saldırılarla hiçbir sonuç alınamayacağını bildirdi.
             9- Ankara 11. Ağır Ceza Mahkemesi, Bağımsız Van Milletvekili Aysel Tuğluk’u, kapatılan DTP’nin 1. Olağanüstü Büyük Kongresi’ndeki konuşmasında ve bir basın açıklamasında “terör örgütü propagandası” yaptığı gerekçesiyle 1 yıl 15 gün hapse mahkûm etti. Mahkeme, Tuğluk’un mahkûmiyetine ilişkin hükmün açıklanmasının geri bırakılmasına karar verdi.
10- ABD’nin San Fransisco kentinde bulunan Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Silikon Vadisi’nde incelemelerde bulundu. Cumhurbaşkanı Gül, gazetecilerin NATO Genel Sekreterliği için isminin geçtiği yönündeki sorusu üzerine, “Aklımdan böyle bir şey geçmedi, ancak böyle bir makama bir Türk Cumhurbaşkanı’nın düşünülmesi Türkiye adına sevindirici.” dedi.
             11- Uluslararası Para Fonu (IMF) Türkiye Daimi Temsilcisi Mark Lewis, “IMF’nin oy ve sermaye ya da kota paylarıyla ilgili olarak devam eden reformu sonucunda, yüzde 6’nın üzerinde bir oy hakkı, gelişmiş ülkelerden dinamik yükselen piyasalara ve gelişmekte olan ülkelere kaydırılacak. Reform tamamlandıktan sonra, Türkiye IMF’nin en büyük 20 üyesinden biri olacak, Türkiye’nin IMF’deki kotası yaklaşık dört kat artacak.” dedi.
             12- Mısır’da Mübarek rejimin ardından yapılan ilk demokratik cumhurbaşkanlığı seçimlerinden ilk turda sonuç çıkmadı. Müslüman Kardeşler tarafından kurulan Hürriyet ve Adalet Partisinin adayı Muhammed Mursi geçerli oyların yüzde 25’ni alırken, eski rejimin son Başbakanı Ahmet Şefik yüzde 24 oy aldı. Mevcut tabloya göre Muhammed Mursi ile Ahmet Şefik 16-17 Haziran tarihlerinde ikinci turda yarışacak.
             13- Suriye’nin Humus ili Hula ilçesine düzenlenen askeri operasyonlarda Esad’a bağlı ordu birlikleri, kenti ağır silahlarla bombaladı. Humus’ta 76 kişi olmak üzere Suriye genelinde 115 sivil öldürülürken, 200’den fazla kişinin de yaralandığı bildirildi.
14- Fransa Cumhurbaşkanı François Hollande, Fransız askerlerinin erken çekilmesini görüşmek üzere Afganistan’a bir ziyarette bulundu. Hollande, Fransız askerlerinin Afganistan’daki misyonunu yerine getirdiğini belirterek, artık bu ülkeden ayrılmanın zamanının geldiğini söyledi. Sarkozy, askerleri gelecek yıl çekmeyi planlıyordu.
26 MAYIS 2012
1- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, ASKİ Spor Salonunda yapılan AK Parti Kadın Kolları 3. Olağan Kongresi’nde, sezaryenle doğuma karşı olduğunu belirterek, “Bunların planlı yapıldığını, özellikle yapıldığını biliyorum. Bunun bu ülke nüfusunun artmaması için atılan adımlar olduğunu biliyorum. Her kürtaj bir Uludere’dir. Bunun mücadelesini hep birlikte vermeye mecburuz.” dedi. Kürt meselesini bu boyutlara CHP’nin taşıdığını belirten Başbakan Erdoğan, “Yasakla, inkârla, ihmalle, Doğu’ya, Güneydoğu’ya on yıllar boyunca üvey evlat muamelesi yapan CHP’dir. Bugün çıkmışlar acı bir olayı istismar ederek buradan rant devşirmeye çalışıyorlar.” dedi.
2- CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, partisinin Osmaniye il kongresinde tutuklu milletvekilleriyle ilgili, “Eğer siz vatandaşın oy verip seçtiği, yargının da ‘Önünde hiçbir engel yoktur’ dediği kişileri hapse atarsanız, kusura bakmayın burada demokrasi tartışılır, orada demokrasi yoktur.” iddiasında bulundu. Suriye’deki gelişmelerle ilgili izlenen politikaları da eleştiren Kılıçdaroğlu, “Bir sabah kalktık, Suriye’yi bir numaralı düşman ilan etmişler. Niçin? Batı’nın egemen güçleri öyle söyledi diye.” diye konuştu.
             3- Başbakan Yardımcısı Ali Babacan, Türkiye Katılım Bankaları Birliği Genel Kurulu’nda, kriz süresince Türk bankacılık sektörünün çok iyi bir performans sergilediğini söyledi. Avrupa’nın ve ABD’nin Türkiye’de iş yapan bankalarına bakıldığında, kendi evlerinde sorun yaşayan bankaların buradaki operasyonlarının sapasağlam varlığını devam ettirdiğini vurgulayan Başbakan Yardımcısı Babacan, bunun finans sektörü için getirdikleri düzenlemeler sayesinde sağlandığını kaydetti.
4- Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, incelemelerde bulunmak için gittiği Sivas’ta, gazetecilerin memur zammıyla ilgili sorusu üzerine, “Yüzde 6-6,5 civarında olacak bir enflasyon beklentisine karşı memur için yüzde 7,6 oranında zam teklif etmişiz. Vereceğiniz şeyi, karşılığını temin etmeden verirseniz 74 milyon insana haksızlık olur.” dedi.
5- Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan, Türk Girişim ve İş Dünyası Konfederasyonunun düzenlediği “Yerel Dinamikler” toplantısında ekonomideki gelişmeleri değerlendirdi. Türkiye’nin artık birçok konuda AB’ye ders verir hale geldiğini anlatan Bakan Çağlayan, gerek işsizlik ortalamasında gerekse büyümede AB’nin önünde gidildiğini vurgulayarak, “İşsizlik ortalamamız Avrupa’nın yarısında. Avrupa’da yaş 45, iş bitmiş. Türkiye’ye her türlü iki yüzlülüğü yapan AB. Türkiye AB üyesi olsaydı Avrupa yüzde 1.5 değil yüzde 1.8 büyüyecekti.” şeklinde konuştu.
             6- Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, bir TV kanalına yaptığı açıklamada, memurlara teklif edilen yüzde 3,5-4 zam teklifi ile bütçe imkânlarının üzerine çıktıklarını belirterek, bu teklif kabul edilirse 1 Temmuz 2012 tarihi itibarıyla en düşük memur maaşının 1.757 liraya çıkacağını, ortalama memur maaşının ise 2 bin 39 lira olacağını söyledi. En düşük memur maaşının, asgari ücretin 2,7 katı olduğuna dikkat çeken Bakan Şimşek, Başbakan Yardımcısı Ali Babacan ve kendisinin Hakem Kurulu’na mobbing (baskı) uyguladığı yönünde açıklamaların olduğunun belirtilmesi üzerine, Hakem Kurulu’na bu tarz bir yaklaşım sergilemediklerini kaydetti.
7- Sağlık Bakanı Recep Akdağ, Balıkesir İli Sağlık Hizmetleri İlerleme ve Değerlendirme Çalışması Toplantısı’nda, sezaryenli doğumların son dönemde ciddi boyutlara ulaştığını bildirdi. Bu konuda Başbakan’ın halkı farkındalık oluşturacak bir şekilde uyardığını dile getiren Bakan Akdağ, “3 yıldır bu konuyla ilgili yoğun bir çalışma yürütüyoruz. Vatandaşlarımızın şunu bilmesini isterim, sezaryen bir ameliyattır ve sezaryen yalnız gerekli olan durumlarda, anne ve bebek sağlığını tehdit eden durumlarda başvurulması gereken bir yöntemdir.” diye konuştu.
8- Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım, İstanbul’da düzenlenen “Akıllı Ulaşım Sistemleri Çalıştayı”nda basın mensuplarının sorularını cevapladı. Haliç Köprüsünde yaşanan ayrılmaya ilişkin bilgi veren Bakan Yıldırım, “Haliç’teki olay bununla alakalı değil. Köprünün Edirnekapı tarafındaki yola bağlantısındaki son taşıyıcı kirişin altında bulunan izolatör bir şekilde deforme olmuş, bozulmuş. Dolayısıyla o kirişin kolona oturma mesafesi azalınca bir kot farkı oluşmuş vaziyette. Önümüzdeki bir-iki ay içerisinde o parça yeniden imal ettiriliyor, yeniden yerine konulacak.” dedi.
9- MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, partisinin genel merkezinde düzenlenen Siyaset ve Liderlik Okulu 6. Dönem Sertifika törenin ardından çıkışta gazetecilerin sorularını cevapladı. Kayseri’deki terörist saldırıyı kınayan Bahçeli, “Türkiye’nin neresinden gelirseniz gelin, oraya ulaşmak için belli bir yol kat etmeniz gerekmektedir. Bu kadar yolu bu teröristler veya saldırganlar nasıl kat etti? Bunu emniyet kuvvetlerimizin derinlemesine incelemesinde fayda vardır.” dedi.
10- YÖK Başkanı Prof. Dr. Gökhan Çetinsaya, TÜBİTAK Türkiye Sanayi Sevk ve İdare Enstitüsü’nde yapılan Yüksek Öğretim Strateji Belgesi Çalıştayı’nda, göreve geldikten bugüne kadar geçen süreci dinleyerek, inceleyerek, okuyarak ve anlamaya çalışarak geçirdiğini kaydeden Çetinsaya, “Türkiye’de yeni bir yükseköğretim yasasını ortaya koymanın artık zamanı geldi. Biz beklentilerin farkındayız. O bakımdan amacımız en kısa zamanda, bu yaz içinde strateji belgesini şekillendirip yayınlamak.” dedi.
11- Kahramanmaraş’ta dur ihtarına uymayarak Kayseri’ye kaçan 3 terörist, Pınarbaşı’nda İlçe Emniyete Müdürlüğüne saldırdı. Polislere ateş açıp el bombası atan teröristler, içinde bulundukları aracı patlattı. Bir polisin şehit düştüğü saldırıda, 18 kişi yaralandı.
             İçişleri Bakanı İdris Naim Şahin, AK Parti İzmir İl Başkanlığını ziyareti sırasında, konuyla ilgili yaptığı açıklamada, Polis ve jandarmanın, kaçan aracı fark ederek takip ettiğini belirterek, “Aracın içindekilerin trafikten kaçan birileri zannedilerek, arkadan ateş edip durdurmak yerine takip etme tercihinde bulundular.” dedi. Bakan Şahin, saldırganların hedefiyle ilgili soruya da, “Takip sonucu Pınarbaşı’ndaki polis merkezimize yöneldiler. Nihai hedefin ne olduğunu, araştırmalar sonucu tespit edeceğiz.” şeklinde cevap verdi.
12- Dünyanın önde gelen teknoloji firmalarının merkezlerinin bulunduğu Silikon Vadisi’ni ziyaret eden Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, enformasyon teknolojisinin dünyayı değiştirdiğini söyleyerek, “Dünyaya şekil veren merkez neresi derseniz, burası. San Francisco ve Silikon Vadisi.” dedi. Ziyaretinin dikkat çekmek, bilinç uyandırmak, Türk gençliğine ve halkına mesaj anlamı taşıdığını anlatan Cumhurbaşkanı Gül, “Türk insanı artık bu işlerle ilgilenmeli. Esnaflık, tüccarlık, inşaat güzel şey ama Türkiye’nin geleceği burada. Türkiye’nin zıplaması, orta gelirden yüksek gelirli ülke seviyesine geçmesi bu sayede olacak.” diye konuştu.
Öte yandan Cumhurbaşkanı Gül, CNN International’e yaptığı açıklamada, “6 maddelik Annan planının Suriye’nin düzenli bir şekilde dönüşümü için son şans olduğunu düşünüyoruz, bu yüzden de tam olarak uygulanmasını istiyoruz. Uygulanmazsa sorunlar daha da kötü bir hale gelecektir.” dedi.
13- Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez, bir dizi temaslarda bulunmak için gittiği Londra’da Cihan Haber Ajansına (CHA) mülakat verdi. Görmez, insan hakları ve hürriyetler konusundaki raporlarla ilgili olarak, “Bende oluşan kanaat bu tür raporların hepsinin ‘siyasi’ olduğu yönünde. Avrupa’da İslamofobi’nin neredeyse antisemitik düşünceleri bile geride bırakabilecek şekilde bazı yerlerde ilerlediği bir zamanda bunlardan bir tek kelime bile söz edilmezken; Türkiye’deki bazı mahallî meseleleri en büyük problemlermiş gibi raporlarının başına yerleştirmenin ne derece hakkaniyete uygun olduğunu insanların takdirine bırakıyorum.” dedi.
27 MAYIS 2012
             1- Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, ABD dönüşü uçakta gazetecilere Uludere olayıyla ilgili önemli açıklamalarda bulundu. Olay duyulur duyulmaz sivil-asker herkesin “samimi ve çok derin” üzüntü duyduğunu belirterek, “Yakınlarımızdan birinin başına böyle bir olay geldiğinde ne kadar üzülürsek o kadar üzüldük.” dedi. Cumhurbaşkanı Gül, olayın aydınlığa kavuşturulmasını isterken, Anayasa’da silahlı kuvvetler ve yargı kapsam dışında bırakılmış olmasa Devlet Denetleme Kurulunu (DDK) Uludere’yi incelemesi için görevlendirmekte tereddüt etmeyeceğini belirtti.
             2- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, AK Parti İstanbul İl Başkanlığı 4. Olağan Kongresi’nde yaptığı konuşmada, Uludere olayına yönelik eleştirilere cevap verdi. Olayın üzerinden ulusal ve uluslararası karalama kampanyası yürütüldüğünü söyleyen Başbakan Erdoğan, “30 yıldır gençlerin ölümüne sessiz kalanlar, bugün adeta vicdanı keşfettiler. Biz, ‘analar ağlamasın’ dediğimizde ‘tabii ki analar ağlayacak’ diyen zihniyet, bugün anaların gözyaşını hatırladı.” dedi. Başbakan Erdoğan 27 Mayıs darbesine de değinerek, “Bugün Cumhuriyet tarihine kara bir leke olarak yazılmış karanlık bir günün yıldönümündeyiz.” dedi.
3- CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, partisinin Balıkesir İl Kongresi’nde, “Demokrasinin kalitesinde sorun varsa Anayasa’mızda da sorun vardır.” dedi. Kılıçdaroğlu, “Biz diyoruz ki, yüzde 10 barajı kalksın, gerçek anlamda halkın oyları, milli irade Parlamento’ya yansısın. Sosyal devlet gerçekten işlesin, gerçek anlamda sosyal devlet olsun. İşte bunun için masaya oturduk. Zaman zaman ‘CHP o masaya neden oturdu?’ diye soruyorlar. Bu ülkede gerçek anlamda demokrasi, gerçek anlamda özgürlükler gelinceye kadar sonuna kadar mücadele edeceğiz.” dedi.
             4- Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Ekonomik ve Sosyal Araştırmalar Merkezi (ESAM) tarafından düzenlenen 21. Uluslararası Müslüman Topluluklar Birliği Kongresi’nin açılışında yaptığı konuşmada, “Uluslararası küresel düzen yeniden yapılanacak. Bu siyasal yapının devamı mümkün değil.” dedi. Bakan Davutoğlu, Filistin sorunu çözülmeden Orta Doğu’ya barışın gelemeyeceğini söyledi.  
Ayrıca Bakan Davutoğlu, Somali Sivil Toplum Grupları Toplantısı’nda yaptığı konuşmada ise Türkiye’nin Somali’yi bir çıkar alanı, bir risk alanı veya bir güvenlik tehdidi olarak değil, insanlık vicdanının imtihan edildiği bir coğrafya olarak gördüğünü kaydetti.
             5- Milli Savunma Bakanı İsmet Yılmaz, Anadolu Ajansı’na yaptığı açıklamada, 34 vatandaşın hayatını kaybettiği Uludere olayıyla ilgili yargı sürecinin devam ettiğini, yargı sürecini etkilememesi veya bu yönde bir algı doğurmaması için, bugüne kadar olay konusunda bakanlık tarafından herhangi bir açıklama yapılmadığını belirterek, “Hukuk devleti ilkesi, herkesin yargı sürecini beklemesini ve değerlendirmelerini bundan sonra yapmasını gerekli kılmaktadır.” dedi.
6- Sağlık Bakanlığı’nın doktor ve hemşire açığını kapatmak amacıyla hayata geçirmeyi planladığı “yabancı hekimlerle” ilgili yönetmelik, Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdi.
             7- AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Hüseyin Çelik, Ankara’da düzenlenen 5. Milletlerarası Bediüzzaman ve Risale-i Nur Sempozyumu’nun açılışında yaptığı konuşmada, “Bediüzzaman Türkçü değildi, Kürtçü değildi, Bediüzzaman Arapçı da değildi. O bir şefkat kahramanıydı, o bütün insanlığın saadeti, bütün İslam âleminin saadeti için kendi saadetini ve şahsi hayatını hiçe saymış bir büyük mütefekkirdi. Ve bundan dolayıdır gönüllerde yaşıyor. Değerli bir insandı. Onun için asra hükmediyor.” dedi.
8- MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, Kızılcahamam’da Ülkücü Şehitleri Anma Günü etkinliğinde düzenlenen törende yaptığı konuşmada, ülkücülerin “çelik gibi iradeleri, iman dolu yürekleri, vatan ve millet aşkıyla çarpan kalplerinin” anıtta sembolleşeceğini ifade ederek, “Ülkücüler; bir davanın, şuurla benimsenmiş bir ülkünün, tutkuyla sahiplenilmiş bir iddianın yaşaması ve yaşatılması için candan ve serden vazgeçmeyi göze alan insanlık mucizeleridir.” dedi.
             9- Şırnak’ta güvenlik güçleriyle terör örgütü PKK mensupları arasında çıkan çatışmada bir teğmen şehit oldu.
             10- Azerbaycan’da yapılan 57. Eurovision Şarkı Yarışması’nda Türkiye 7. oldu.
             11- 65. Cannes Festivali’nde Rezan Yeşilbaş’ın yapıtı En İyi Kısa Film seçildi.
             12- Avrupa Parlamentosu Başkanı Martin Schulz, Türkiye ziyareti öncesinde Der Tagesspiegel gazetesinde yayımlanan röportajında, Türk hükümetinin, Fransa’nın yeni cumhurbaşkanı François Hollande ile ikili ilişkilerin daha ileriye gideceğine inandığı yorumlarının yapılmasıyla ilgili olarak, “Türkiye’de belirli bir reform yorgunluğu var, AB ülkelerinde de belirli bir genişleme yorgunluğu. Bu durum Paris’teki hükümet değişikliğinden sonra da hızlı bir şekilde değişmeyecektir.” dedi.
             13- Afganistan’da ABD liderliğindeki NATO kuvvetlerinin hava saldırısında 8 sivilin öldüğü bildirildi.
             14- Mali’nin kuzeyinde denetimi elinde bulunduran Tuareg isyancılarıyla Ensar Din grubunun birleşme kararı aldıkları ve bölgede “İslam Devleti”nin kuruluşunu ilan ettikleri bildirildi.
28 MAYIS 2012
1- Türkiye’ye gelen Avrupa Parlamentosu Başkanı Martin Schulz ve beraberindeki heyet, “Parlamentolar Arası Değişim ve Diyalog Projesi”nin TBMM’de düzenlenen açılış törenine katıldı. Schulz temasları çerçevesinde, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, TBMM Başkanı Cemil Çiçek, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, AB Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli ile BDP Genel Başkan Yardımcısı Gülten Kışanak ile görüştü.
             Schulz Cumhurbaşkanı Gül ile Çankaya Köşkünde yaptığı görüşmede, “Türkiye’nin AB üyeliğinin uzun süre alacağı ve zor olacağı bir sır değildir. Türkiye’nin gerçekleştirmesi gereken önemli değişiklikler olacaktır.” dedi. Schulz, Kılıçdaroğlu ile görüşmesinde ise AK Parti’yi eleştirerek, “İlk dönemlerinde reformist bir parti olarak umut vericiydiler. İkinci dönemde dondurdular. Üçüncü dönemlerinde ise başta demokratikleşme olmak üzere hemen hemen hiç bir konuyu takmıyorlar. Söylediklerinin bir taktik olduğu görülüyor.” sözlerini savundu.
             2- TBMM Başkanı Cemil Çiçek, Meclis’te gazetecilerin tutuklu milletvekillerinin durumuyla ilgili sorularını cevapladı. Tutuklu milletvekilleri konusunda anayasa ve yasalar çerçevesinde çözüm aramaya çalıştıklarını belirten Başkan Çiçek, “Eğer Anayasa ve yasalar bundan daha öte bir çözüme imkân vermiyorsa, o noktada yapılabilecek çok fazla bir şey gözükmüyor.” dedi.
             3- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) tarafından düzenlenen “2011 İhracat Şampiyonları Ödül Töreni”nde yaptığı konuşmada, 2023 hedeflerine mevcut anayasayla ulaşamadıklarını belirterek, bu nedenle millete bir söz verdiklerini ve asla masadan kalkan taraf olmayacaklarını söyledi.
             4- Euro D’de yayınlanan “Avrupa’dan” programına katılan Avrupa Birliği Bakanı Egemen Bağış, Almanya Başbakanı Angela Merkel’in, Fransa’daki değişim sonrası AB içinde “Türkiye karışı” olmayı tek başına sürdüremeyeceğini ve değişeceğini söyledi. Bakan Bağış, François Hollande döneminde Türkiye AB ilişkilerinin daha da canlanmasını beklediğini söyledi. 
             5- Basın İlan Kurumu Genel Müdürü Mehmet Atalay, Basın İlan Kurumu ile İnternet Medya ve Bilişim Federasyonu (İMEF) işbirliğinde, Rize’de düzenlenen “İnternet ve Yeni Medya Eğitim Semineri”nde yaptığı konuşmada, Samsun’da bazı yerel gazetelerin 3’üncü sayfalarında cinayet, kaza, tecavüz ve cinsel istismar gibi haberlere yer verilmemesi yönündeki kararını, “Güzel bir çalışma” olarak nitelendirdi. Atalay, İnternet medyasının hukuki zemine oturtulması için çalışma yaptıklarını belirterek, “Bu çalışma kanunlaştıktan sonra İnternet medyasının geleceği ile ilgili adımlar daha da artacak.” dedi.
             6- Gazze’ye yardım götüren Mavi Marmara gemisine İsrailli komandoların saldırması nedeniyle hazırlanan 144 sayfalık iddianame, İstanbul 7. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından kabul edildi. 9 Türk’ün öldüğü, 189 kişinin de yaralandığı baskınla ilgili iddianamede, İsrail Genelkurmay Başkanı’nın da aralarında bulunduğu kuvvet komutanları hakkında kasten adam öldürme suçlaması ile 9 kez ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası isteniyor.
7- 28 Şubat soruşturmasında dönemin kuvvet komutanları Hikmet Köksal ve Ahmet Çörekçi ile Teoman Komanın da yer aldığı 9 emekli general gözaltına alındı.
             8- Terörle Mücadele Şubesi ekipleri, KCK’nın Demokratik Kent Meclisi üyelerine yönelik Şanlıurfa merkezli, Diyarbakır ve İzmir’de eşzamanlı düzenlenen operasyonlarda, sınır geçişlerini koordine eden, terör eylemlerine zemin hazırlayan terör örgütü üyelerine yönelik yapılan operasyonda, 28 kişi gözaltına alındı.
             9- Suriye’de cuma günü 49’u çocuk 108 kişinin öldüğü Hula katliamını kınayan BM Güvenlik Konseyi, soruşturma açılmasını istedi.
             Suriye’nin başkenti Sam’ı ziyaret eden Arap Birliği ve BM Özel Temsilcisi Kofi Annan gazetecilere yaptığı açıklamada, bu trajik olayın kendisini şoke ettiğini ve ürküttüğünü söyledi.
BM İnsan Hakları Yüksek Temsilcisi Navi Pillay, Hula katliamının Uluslararası Ceza Mahkemesine havale edilmesini istedi. İnsan Hakları İzleme Örgütü ise Esad rejimini suçlayıp BM’nin soruşturma yürütmesi gerektiğini söyledi.
             Öte yandan Başkent Moskova’da İngiltere Başbakanı William Hague’i kabul eden Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov konuşmasında, Hula katliamı nedeniyle hem Suriye rejimini hem muhalifleri suçlayarak “Her iki tarafın masum insanlarının ölümünde parmağı var. Bu bölge asilerin kontrolünde, aynı zamanda askerlerin kuşatması altında. Soruşturma şart.” dedi. Hague ise “Birincil sorumluluk hükümette olsa da Suriye’de bütün şiddetten Esad rejiminin sorumlu olduğunu öne sürmüyoruz.” dedi.
             10- Mısır Yüksek Seçim Kurulu, geçtiğimiz hafta yapılan cumhurbaşkanlığı seçiminin resmi sonucunu açıkladı. Seçim sonuçlarına yapılan itirazı reddeden Kurul, 16-17 Haziran tarihlerinde yapılacak ikinci tura Müslüman Kardeşler’in adayı Muhammed Mursi ile Mübarek rejiminin son Başbakanı Ahmet Şefik’in katılacağını resmen duyurdu.
29 MAYIS 2012
1- Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Sayıştayın 150. Kuruluş yıldönümü nedeniyle düzenlenen törende, Osmanlı imparatorluğunun bir müessesesi olarak kurulan Sayıştayın Köklü devlet geleneğinin göstergesi olduğunu belirtti. Şeffaflık ve hesap verebilirliğin demokrasilerin iki temel şartı olduğuna işaret eden Cumhurbaşkanı Gül, ileri demokrasi ve gelişmiş ülke olmanın yolunun da buradan geçtiğini vurguladı. Halktan toplanan vergilerin, kamu gelirlerinin ve kaynakların nasıl harcandığını halka açıkça gösterebilmenin ve yeri geldiğinde hesabını en iyi şekilde verebilmenin önemini vurguladı.
2- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, partisinin Meclis grup toplantısında BDP ve CHP’nin Uludere olayını istismar ettiğini belirterek, “Terörle mücadele esnasında kimi zaman çok vahim hatalar yapıldı. Ama şu anda biz bir şey söylüyoruz; demokrasiden, hukuktan taviz vermeden terörle mücadele ettiğimizi ifade ediyoruz. Terörle mücadele edenin de insan olduğunu unutmamak gerekiyor. Teröristin üzerinde hukuk baskısı, yargı baskısı olmayabilir ama güvenlik mensubu hukuk kurallarıyla hareket eden ve insaniyetini yitirmeyen kişidir.” dedi.
3- Fatih Camisi, 4.5 yıl süren restorasyon çalışmasının ardından yeniden ibadete açıldı. Açılışta konuşan Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, bir yıkım felaketiyle karşı karşıya iken bu emaneti yeniden kazanmaya vesile olduklarını dile getirdi. Fatih Sultan Mehmet Han’ın emanetinin asırlar boyu üzerinde hassasiyetle durularak bugünlere geldiğini belirten Başbakan Erdoğan, “Feth-i Mübin’in 559’uncu yıl dönümünde Fatih Camisini yeni haliyle milletimize ve İslam dünyasına kazandırmış olmak bizleri mutlu ediyor.” dedi.
Öte yandan Başbakan Erdoğan, Pendik’te özel bir hastanenin açılışında yaptığı konuşmada, kürtaj yasası hazırlığı içinde olduklarını ve bu yasayı çıkaracaklarını söyledi. “Her Kürtaj bir Uludere’dir sözlerine yönelik eleştirilere değinen Başbakan Erdoğan, “Bazıları çıkıyor diyor ki, ‘kürtaj yaptırmak bir haktır’ diyor ‘Kadın diyor isterse kürtajı yaptırır’. ‘O onun kendi hakkıdır. Siz onun vücudunda müdahalede bulunamazsınız, tasarrufta bulanamazsınız.’ Bırak intihar edene de müsaade et. Niye köprüden atlarken müdahale ediyorsun adama. Hakkını kullansın. Böyle saçmalık olur mu?” diye konuştu.
4- CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, grup konuşmasında, Başbakan Erdoğan’a “Çıkıp açıkça özür dilemediğin sürece Uludere olayı senin yakandan düşmeyecektir.” dedi. Kılıçdaroğlu, hükümetin olay için Deniz Feneri gibi uygun bir mahkeme aradığını belirtti. AK Parti sözcüsü Hüseyin Çelik ve İçişleri Bakanı Şahin’in konuya ilişkin açıklamalarındaki çelişkiye dikkat çeken Kılıçdaroğlu, Başbakan Erdoğan’ın hangi görüşün yanında olduğunu açıklamasını istedi.
5- Avrupa Birliği Bakanı Egemen Bağış, “Avrupa Birliği’ne Uyum Sürecinde AB Fonlarına İlişkin Usulsüzlük ve Dolandırıcılıkla Mücadele” konulu eğitim seminerinde, AB’nin Türkiye’ye çifte standart uyguladığını, ancak Türkiye’nin kendi reformları konusunda kararlı olduğunu söyledi. Avrupa Parlamentosu Başkanı Martin Schulz’un Türkiye’de reform yorgunluğu olduğunu savunduğunu hatırlatan Bakan Bağış, AB’nin bir yorgunluk içinde olduğunu, ancak Türkiye’nin yorgunluk içinde bulunmadığını söyledi.
6- Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Nihat Ergün, VİKO Ar-Ge Merkezinin açılışında önümüzdeki süreçte birçok firmanın, Türkiye’yi Orta Doğu, Kafkasya, Avrupa, Afrika ve Orta Asya için önemli bir “operasyonel merkez” olarak gördüğünü belirterek, “ABD’de, Japonya’da ve Türkiye’de görüştüğümüz çok sayıda firma, üretimlerini Türkiye’ye kaydıracaklarını, Ar-Ge merkezi kuracaklarını ve ülkemizi ‘bölgesel üs’ olarak seçeceklerini ifade etmişlerdir. Önümüzdeki günlerde, bunları hep birlikte göreceğiz.” dedi.
7- Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan, Başbakanlık Yatırım Destek ve Tanıtım Ajansı ile Polyplex’in düzenlediği toplantıda Türkiye’nin 2023 için 500 milyar dolarlık ihracat hedefin tutturulabilmesi için gerekli olan stratejik eylemlerin önümüzdeki hafta Yüksek Planlama Kuru1u’nda görüşüleceğini söyledi. Bakan Çağlayan, 2023 hedefine sokaktaki insanın, işçinin, taksicinin inanmasının önemine dikkat çekerek, “Hiçbir şeyi tesadüflere bırakarak yapmayacağız. Sanayi envanteri çıkararak gerçekleri kâğıda döktük. Ara malı madde bağımlılığını ortadan kaldıracak yatırımlara kilitleneceğiz.” dedi.
8- Sağlık Bakanı Recep Akdağ, kürtajla ilgili TBMM’de gazetecilere değerlendirmelerde bulundu. Kürtajın aile planlaması yöntemi olmadığını belirterek, “Kürtaj, bir canlının, anne rahminden kazınıp alınmasını, organlarının vücudunun kesilmesini konuşmuş oluyoruz.” dedi. Bakan Akdağ, “Sezaryende ise kadının karnını yarıyorsunuz. Rahmini kesiyorsunuz. Bebeğini oradan dışarı çıkarıyorsunuz; sonra oraları tekrar dikiyorsunuz. Normal yolla doğum yapabilecek bir kadına bunu yapmak zulüm değil midir?” diye konuştu.
9- Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım, THY’deki grevin en son başvurulacak yöntem olması gerektiğini belirterek, “Bu konunun yasal altyapısı tamam mıdır? Bildiğim kadarıyla grev süreci şimdi başlamamalı, bu biraz fiili bir durum. O bakımdan burada hukuki bir sorun ortaya çıkacağı muhakkak.” dedi. THY ile sendika arasındaki toplusözleşme görüşmelerinin içinde olmadıklarını ifade eden Bakan Yıldırım, “Bu sorun artık vatandaşı perişan edecek noktaya giderse, kısa sürede çözülmezse bir şekilde önlem almak için gerekli adımları atmaktan geri durmayız.” dedi.
10- YÖK Başkanı Prof. Dr. Gökhan Çetinsaya, TÜBİTAK Gebze yerleşkesinde rektörler, akademisyenler ve sivil toplum kuruluşlarıyla bir araya geldi. Çetinsaya, Yükseköğretim Yasası’nın yenileneceğini açıkladı.
11- Merkez Bankası Para Politikası Kurulu toplantısında, finansal istikrarı desteklemek amacıyla, TL yükümlülükler için tutulması gereken zorunlu karşılıkların döviz cinsinden tesis imkânına dair getirilen esnekliğin sınırlı ölçüde artırılmasına karar vererek, üst sınırı yüzde 40’tan yüzde 45’e yükseltti. Kurul, beklendiği üzere faiz oranlarını sabit bıraktı.
12- Kamu Görevlileri Hakem Kurulu, 2012 yılı memur maaş zammı için yüzde 4+4, 2013 yılı için ise yüzde 3+3’lük artışı öngördü. Konuyla ilgili açıklama yapan KESK Başkanı Lami Özgen, “Hakemin ortaya çıkardığı karar şike kararıdır. Bizim tarafımızdan kabul edilmeyecektir.” diye tepki gösterdi.
13- İtalya’nın Kuzeyinde meydana gelen 5.8 büyüklüğündeki depremde 15 kişi hayatını kaybetti.
14- BM Suriye Özel Temsilcisi Kofi Annan, Şam’da Beşar Esad ile bir araya geldi. Annan, Esad’dan şiddeti ‘hemen’ durdurmasını istedi.
Öte yandan Birleşmiş Milletlerin Suriye’deki Hule kasabasında cuma günü meydana gelen katliamda Beşar Esad rejimini suçlu bulmasının ardından Fransa Cumhurbaşkanı François Hollande yaptığı açıklamayla Suriye’nin Paris Büyükelçisi Lamia Shakkour’a ülkeyi terk etmesi için 24 saat verdiğini söyledi.
30 MAYIS 2012
             1- TBMM Başkanı Cemil Çiçek, Ankara Sanayi Odasının (ASO) mayıs ayı Meclis toplantısında yaptığı konuşmada, 1982 Anayasası’nın Türkiye’nin ihtiyaçlarına cevap vermediğini belirterek, “Artık Türkiye bu anayasanın içine sığmıyor. Sığmadığı için de her gün bir tarafını tamir etmekle uğraşıyoruz.” dedi. Mevcut anayasa yürürlükte kaldığı müddetçe cumhurbaşkanlığı seçimi ile ilgili sıkıntı yaşanacağını belirten Başkan Çiçek, “Bugünkü anayasa cumhurbaşkanı-hükümet çatışmasına çanak tutuyor.” dedi.
             2- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Ankara’nın Saray beldesindeki Türkiye Atom Enerjisi Kurumu (TAEK) Proton Hızlandırıcı Tesisinin açılış töreninde, her ülkenin nükleer enerjiden istifade etme hakkına sahip olduğunu belirterek, “Kendisinde nükleer olan başkasına bunu hak görenler, çıkıp diğer komşumuz İran’ı eleştiriyor. Her ülkenin nükleer enerjiden istifade hakkı vardır. Ama hakkaniyeti gözeteceksiniz. Siz Ermenistan’da yeterli güvenlik önlemi olmayan santralı görmeyeceksiniz, İsrail’in nükleer faaliyetlerini görmeyeceksiniz, ama öbür tarafta İran üzerinden kriz çıkaracaksınız. Bu adalet değildir, bu hakkaniyet değildir.” şeklinde konuştu.
             Öte yandan Başbakan Erdoğan, Somali Geçici Federal Hükümeti Başbakanı Abdiveli Muhammed Ali ile ikili görüşmelerinin ardından düzenlenen ortak basın toplantısında gazetecilerin sorularını cevaplandırdı. THY’deki iş yavaşlatma eylemi ve TBMM’de havacılık sektöründe grev ve lokavt yasağı getiren maddenin kabulüne ilişkin bir soru üzerine, “Bu stratejik kurumda atılacak böyle adımlar ciddi manada ülkemizde çöküşün habercisi olur ki, buna fırsat vermemek gerekir. Uzun süreli bir grev olduğu zaman bunun bedelini millet ödeyecek.” dedi.
             3- Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Şahin, Denizli Valiliğini ziyaretinde, engellilerin istihdamına yönelik ilk kez yapılan Özürlü Memur Seçme Sınavı (ÖMSS) ile ilgili açıklamada bulundu. Yerleştirmeye yönelik ilk kez uygulanan bir metotla engellilerin kendi içlerindeki gruplara göre sınava alındığını belirten Bakan Şahin, bunun dünyaya örnek olduğunu ifade etti.
             4- Avrupa Birliği Bakanı Egemen Bağış, TBMM Kadın Erkek Fırsat Eşitliği Komisyonu üyeleriyle, bakanlığında çalışma kahvaltısında bir araya geldi. Bakan Bağış burada yaptığı açıklamada, “Kadınsız siyaset, kadınsız demokrasi, kadınsız yönetim, sadece kadınlar değil, bütün toplum için eksikliktir.” dedi.
             5- Dışişleri Bakanlığı, Hula katliamına tepki olarak Suriye’nin Ankara’daki maslahatgüzarının ve tüm diplomatlarının ülkeyi 72 saat içinde terk etmelerini istedi. Gazetecilerin konuyla ilgili sorularını cevaplandıran Başbakan Erdoğan, “Zulme sessiz kalmak, rıza göstermek zulümdür. Bunlara sessiz kalamazdık.” diye cevapladı. Sınıra ‘tampon bölge’ seçeneği ile ilgili bir soru üzerine de, “Bunların hepsi gelişmelere göre atılacak adımlar ve bizim tüm ilgili birimlerimizle değerlendirmesi yapılarak ondan sonra alacağımız kararlardır. Şu anda konuyla ilgili aldığımız bir karar yok, alırsak bunu zaten açıklarız.” diye konuştu.
             6- Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, Stratejik Yatırım Konferansı sonrasında gazetecilerin sorularını cevaplandırdı. Bakan Şimşek, memur maaş zamlarıyla ilgili soru üzerine, memur maaşlarının hakem heyeti kararıyla yüzde 4+4 artırılmasının bütçe imkânlarını aştığını belirterek, “Bu konuda söyleyeceklerimizi söyledik. Türkiye bütçesinin neredeyse yüzde 30’unu memurlara ve işçilere harcıyoruz. 2002 yılında bütçenin yüzde 18’i memurların, yani kamunun personel giderlerine harcanırken, bugün neredeyse yüzde 30’u memurlara harcanıyor.” dedi.
             7- Milli Eğitim Bakanı Ömer Dinçer, Mecliste bir soru önergesine verdiği cevapta, 4+4+4 olarak bilinen ve zorunlu eğitimin kademeli olarak 12 yıla çıkarılması nedeniyle ortaya çıkacak derslik ve öğretmen ihtiyacı için çalışma yapıldığını belirterek, “Personel, cari, donatım, yapım maliyetleri hesaplanmıştır. 30 milyar liraya ihtiyaç vardır.” dedi. Bakan Dinçer, bu yapı içinde genel olarak birinci kademeden sonra seçimlik derslerin artması, meslekler ya da çeşitli alanlar hakkında bilgilendirmeler yoluyla öğrencilerin ilgi, istek ve yeteneklerine göre yönlendirilmelerini sağlayacak seçenekler oluşturulduğunu vurguladı.
             8- Sağlık Bakanı Recep Akdağ, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın gündeme getirdiği kürtaj ve sezaryen hakkında, İstanbul’da bir araya geldiği medya kurumlarının yöneticilerine önemli açıklamalar yaptı. Konuyla ilgili bir rapor hazırladıklarını, bunu önümüzdeki ay Bakanlar Kuruluna sunacaklarını vurguladı. Kürtajla ilgili yasanın 12 Eylül döneminde çıkarıldığını hatırlatan Bakan Akdağ, “Hazırlayacağımız yasa taslağı demokratik ortamda Mecliste görüşülecek. Bu konu, bilimin ışığında verilecek siyasi bir karardır.” dedi.
             9- Uluslararası Türkçe Derneği tarafından Bu sene 10’uncusu düzenlenen Uluslararası Türkçe Olimpiyatları, 135 ülkeden 1500 öğrencinin katılımıyla İstanbul’da düzenlenen törenle başladı.
             10- Tataristan Cumhurbaşkanı Rüstem Minnihanov, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün davetlisi olarak Ankara’ya geldi. Cumhurbaşkanı Gül, Minnihanov onuruna Çankaya Köşkünde akşam yemeği verdi. Rüstem Minnihanov daha sonra Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu ile bir araya geldi. Bakan Davutoğlu görüşmenin ardından yaptığı açıklamada, “Tataristan Cumhuriyeti ile kültürel ve ekonomik ilişkilerde hiçbir sınır, engel tanımıyoruz.” dedi. Minnihanov da “Türkiye’ye Türkçe konuşan halkların ortak kültürlerinin korunmasında yaptığı katkılardan dolayı teşekkür ederiz.” diye konuştu.
             11- UEFA Disiplin Kurulu, mali kriterlere uymadıkları ve yanıltıcı beyanlarda bulundukları iddiasıyla Beşiktaş, Gaziantep ve Bursaspor’u 1 yıl Avrupa kupalarından men etti.
31 MAYIS 2012
1- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, televizyonlarda yayınlanan “Ulusa Sesleniş” konuşmasında, gündemdeki konulara ilişkin değerlendirmelerde bulundu. Başbakan Erdoğan, son aylarda Uludere’de meydana gelen olay üzerinden güvenlik güçlerinin yanı sıra kurumların ve hükümetin hedef alındığını belirterek, “Aslında, Uludere istismarı üzerinden, acının istismarı üzerinden, kardeşliğimiz hedef alınmak isteniyor. Muhalefet de, bu meselede de maalesef sorumlu bir tavır sergilemiyor.” dedi.
Başbakan Erdoğan, İstanbul’da düzenlenen ve iki gün sürecek BM Medeniyetler İttifakı İştirakçiler Forumu’nun açılışında yaptığı konuşmada ise “Küresel problemler karşısında, küresel çözüm önerilerinin harekete geçirilmesi artık kaçınılmaz bir hal almıştır. Küresel ekonomik kriz, küreselleşen yoksulluk, küreselleşen çatışmalar karşısında, yerel davranma, sınırlarımıza kapanma lüksüne sahip değiliz.” dedi.
Forumda konuşan BM Genel Sekreteri Ban Ki-moon da “Geçen hafta yaşanan sivil katliamlarla birlikte Suriye’de artık son noktaya gelmiş olabiliriz. Suriye Hükümeti’nden Annan Barış Planı’yla ilgili taahhütlerini yerine getirmesini talep ediyorum.” dedi.
             2- Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ, “Somali’nin Geleceğinin Hazırlanması: 2015 Hedefleri” temasıyla düzenlenen 2. İstanbul Somali Konferansı’nın açılışında yaptığı konuşmada, “Türkiye, Somali bağlamında ezberi bozmuş, şartları değiştirmiş ve algıları kırarak uluslararası toplumu Somali lehine bir kez daha düşünmeye, Somali lehine attığı adımları çoğaltmaya çalışmıştır. Türkiye bu süreçte Somali’nin yanında yer alacak, her türlü yardımı verecektir.” dedi.
             3- Sağlık Bakanı Recep Akdağ düzenlediği basın toplantısında, kürtajla ilgili söylediği “Annenin başına kötü bir şey gelmişse, gerekirse bu bebeğe devlet bakar.” sözlerine açıklama getirdi. Bakan Akdağ, gazetecilerin tecavüz sebebiyle hamile kalan kadınlarla ilgili bir sorusu üzerine, “Eğer kürtaj sadece annenin ve bebeğin sağlığı ile ilgili serbest bırakılacaksa, belli sıkıntılarla doğan çocukları devlet sahipsiz bırakmamalı. Kim ‘bırakmalı’ diyebilir. Ancak böyle bir kararı da almış değiliz.” dedi. Sezaryen konusuna da değinen Bakan Akdağ, “Dünya Sağlık Örgütünün ‘ortalamada yüzde 15’i geçmemesi gerekir’ dediği tıbbi bir işlem, Türkiye’de yüzde 50’lere yaklaşmışsa burada bir sakatlığın olduğu açıktır.” dedi.
4- 65. Cannes Film Festivali’nde “Altın Palmiye”, Avusturyalı yönetmen Michael Haneke’nin “Amour” isimli filmine verildi.
5- Humus şehrine bağlı Hula ilçesinde 108 kişinin katledilmesinin ardından, uluslararası toplumun Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad’a uyguladığı baskı artarak devam ediyor. Katliamı protesto eden 13 ülke, Suriyeli büyükelçi ve diplomatları sınır dışı ederken, muhaliflerin oluşturduğu Özgür Suriye Ordusu da 48 saat içinde Suriye ordusunun kent ve ilçelerden çekilmemesi halinde, tek taraflı olarak Annan’ın ateşkes planını tanımayacaklarını ilan etti.
Bu arada ABD Başkanı Barack Obama da, Almanya Başbakanı Angela Merkel, Fransa Cumhurbaşkanı François Hollande ve İtalya Başbakanı Mario Monti’yle video konferansla Suriye’yi konuştu. Beyaz Saraydan yapılan açıklamada, “Görüşmede liderler, Suriye’deki rejimin kendi halkına uyguladığı şiddetin sona ermesinin önemi ve ülkede siyasi değişimin hayata geçmesinin aciliyeti noktasındaki ortak perspektiflerini dile getirdi.” denildi.
             Öte yandan BM Güvenlik Konseyi, Suriye’yi görüştü. Toplantının ardından açıklamada bulunan ABD’nin BM Daimi Temsilcisi Büyükelçi Susan Rice, BM-Arap Birliğinin Suriye Özel Temsilcisi Kofi Annan’ın da dediği gibi Suriye’de artık şiddetin en üst noktasına geldiğini kaydetti.
6- ABD Dışişleri Bakanı Hillary Clinton, Danimarka’nın başkenti Kopenhag’da yaptığı açıklamada, ABD’nin Suriye’ye yönelik herhangi bir askeri harekâtı için, Rusya dâhil uluslararası desteğe ihtiyaç duyulacağını söyledi. Clinton, geçen yıl BM ve uluslararası desteğin Libya’ya askerî müdahaleyi mümkün kıldığını belirterek, Rusya ve Çin’in Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad yönetimine karşı bir uluslararası koalisyon oluşturulmasının önünde engel olduğunu kaydetti.
7- İran Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinecad France 24 televizyonuna yaptığı açıklamada, Suriye’de geçen hafta 100’den fazla kişinin ölümüne yol açan katliamın sorumlularının cezalandırılması gerektiğini söyledi. Ahmedinejad, “Suriye hükümetinin kendi insanlarını öldürdüğü düşüncesi, bana inanılması zor geliyor. Ancak, bu katliamın sorumlularının kim olduğu konusunda hiç bir seçeneği de dışlamıyorum.” dedi.
8- Almanya Cumhurbaşkanı Joachim Gauck, resmi ziyaret için bulunduğu İsrail’deki temaslarının ardından Filistin’e giderek, Almanya’nın maddi yardımlarıyla kurulan kız okulunun açılışına katıldı. Gauck, törende yaptığı konuşmada, bağımsız Filistin devleti hedefine, kendine güvenen sorumluluk sahibi vatandaşlarla ulaşılacağını belirterek, şiddetle sonuç alınamayacağını, barış için tek yolun İsrail ile müzakerelere devam etmek olduğunu söyledi.

A PHP Error was encountered

Severity: Notice

Message: Undefined index: query

Filename: libraries/Functions.php(679) : eval()'d code

Line Number: 106