16.4.2012
×

Hakkında

Künye

İletişim

1 NİSAN 2012
1- TBMM Başkanı Cemil Çiçek, Anayasa Platformu'nca Bursa Merinos Atatürk Kongre ve Kültür Merkezinde düzenlenen “Türkiye Konuşuyor” toplantısında yaptığı konuşmada, “Yeni anayasa, TBMM'de bulunan siyasî partiler başta olmak üzere siyaset kurumunun size seçimlerden önce verdikleri sözün gereğidir. Bunun arkasında durmaları gerekiyor. Dolayısıyla siyaset kurumunun borcudur, sizin de alacağınızdır. Alacağınızı iyi takip edin. Bu borcu siyaset kurumu erteleyemez, öteleyemez. Ne yapıp yapıp, TBMM'ye güveni artırma adına bu işi başarmak zorundadır.” dedi.
             2- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, İstanbul Kongre Merkezinde düzenlenen 2. Suriye Halkının Dostları Grubu Konferansının açılışında yaptığı konuşmada, “Kendi halkına zulmeden bu rejimin iktidarda kalmasını sağlayacak hiçbir planı desteklememiz söz konusu olamaz ve olmamalıdır. Üzerimize düşen esas sorumluluk, söylem birlikteliğinin gereği olan eylem birlikteliğini de sağlamaktır.” dedi.  
             Zirve sonrası basın toplantısı düzenleyen Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu da, “Suriye Ulusal Konseyi’ni Suriye’deki tüm Suriyelilerin meşru temsilcisi olarak görüyoruz. Bu kurum bir şemsiye kuruluş. Bütün Suriyeli muhaliflerin altında toplandığı bir kuruluş. Arabuluculuk konusunda tek kurum olacak.” dedi.
             Ayrıca ABD Dışişleri Bakanı Hillary Clinton, zirvede yaptığı konuşmada, Suriyeli muhaliflere para yardımını artıracaklarını, organize olabilmeleri için iletişim teçhizatı vereceklerini söyledi. Clinton Esad’ın operasyonları durdurmaması halinde ciddi sonuçlarla karşı karşıya geleceğini belirterek, “Annan bundan sonra zaman çizelgesi oluşturmak zorunda.” dedi.
             Daha sonra Başbakan Erdoğan, zirve için İstanbul'a gelen ABD Dışişleri Bakanı Hillary Clinton ile Dolmabahçe Çalışma Ofisi'nde görüştü. Görüşmede, Suriye başta olmak üzere nükleer enerjinin barışçıl amaçlarla kullanılması çerçevesinde İran'ın nükleer programını konuştukları bildirildi.
             Öte yandan Başbakan Erdoğan, zirve için gelen Katar Başbakanı ve Dışişleri Bakanı Şeyh Hamad bin Casim el-Tani, Libya Dışişleri Bakanı Aşur bin Hayyal ve El-Irakiye lideri İyad Allavi ile bir araya geldi.
             3- CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, İkinci İnönü Zaferi'nin 91. yıldönümü dolayısıyla Eskişehir'in İnönü ilçesinde düzenlenen törenlere katılarak gazetecilerin sorularını cevaplandırdı. Doğalgaz ve elektrik fiyatındaki artışa ilişkin soru üzerine Kılıçdaroğlu, “Siz zamma sarılarak, zammı çözüm görerek ekonomiyi yönetmeye kalkarsanız, bunun faturası ağırlıklı olarak vatandaşa çıkar.” dedi. Kılıçdaroğlu, zorunlu eğitimi 12 yıla çıkaran kanunun Meclis'ten geçmesiyle ilgili sorular üzerine de, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün yasayı onaylaması halinde Anayasa Mahkemesine başvuracaklarını söyledi.
             4- Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ, Türk Ocakları'nın 100. kuruluş yıldönümü etkinlikleri için Eskişehir'de düzenlenen törende yaptığı konuşmada, Türk Ocakları'nın pek çok sıkıntılar yaşadığını belirterek, “Zaman zaman İngilizler kapattı. Zaman zaman darbeciler kapattı. Ama bunu yapanlar artık yok. Türk Ocakları hâlâ yanıyor.” dedi. Başbakan Yardımcısı Bozdağ ayrıca, Türkiye'nin Türk dünyasıyla en büyük köprüsünün din olduğunu, zorunlu eğitimi 12 yıla çıkaran yasanın bu bağı kuvvetlendireceğini belirterek,  “Din köprüsünü güçlendirmeliyiz. TBMM'de en son kabul edilen yasayla (4+4+4) bu konuda tarihi bir adım atıldı. Kur'an-ı Kerim'in ve Peygamber Efendimizin hayatının ortaokul ve liselerde seçmeli ders olarak okutulacak olması bu köprü için atılan en büyük adımdır. Bu köprü, Türk dünyası ve İslam dünyasındaki bütün kardeşlerimizle bizi buluşturacaktır.” dedi.
             5- Sağlık Bakanı Recep Akdağ, AK Parti Kadın Kolları 3’üncü Olağan Kongresi’ne katılmak üzere gittiği Erzurum’da yaptığı açıklamada, TBMM’de kabul edilen eğitimi düzenleyen yasaya ilişkin, Türkiye’ye 4x4’lük bir kanun getirdiklerini belirterek, “Çocuklarımızı tek tip zihniyetle yetiştiren 28 Şubat artığı bir düzenleme, tarihe kavuşmuş oldu.” dedi.
             6- TİM Başkanı Mehmet Büyükekşi, mart ayı ihracat rakamlarını Kayseri’de düzenlenen basın toplantısında açıkladı. Rakamları değerlendiren Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan, Cumhuriyet tarihinin en yüksek mart ayı, aylık bazda da en yüksek gerçekleşen ikinci ihracat rakamına ulaşıldığını kaydetti. Bakan Çağlayan, bu rakamların 1 Nisan şakası olmadığını belirterek, ihracatçıların rotasının bu yıl 150 milyar dolar ihracat gerçekleştirmek olduğunu ifade etti.
             Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız da toplantıda yaptığı konuşmada, doğalgaza zammın zorunluluktan kaynaklandığını, yurtdışındaki ham petrol fiyatlarındaki artış ile dövizdeki yükselme sebebiyle maliyetlerin arttığını daha önceki açıklamalarında belirttiğini vurgulayarak, “Bizim diğer Avrupa ülkelerinden bir farklılığımız var. Dövizle aldığımız enerjiyi, TL olarak satıyoruz. Aradaki fark, yine bizim maliyetlerimize yansıyor. Yine bizim dışımızda Kuzey Afrika'da, Suriye'de, yine İsrail-İran gerginliğinin oluşturduğu siyasi istikrarsızlığın bedelini enerji sektörü olarak ödüyoruz. Ham petrol fiyatlarındaki yükselme, doğalgazdaki fiyatları etkiliyor.” dedi.
             7- Yeşilçam’ın usta oyuncusu Ekrem Bora, İstanbul’da hayatını kaybetti.
             8- FIBA Kadınlar Euroleague 8’li finallerinde Galatasaray Medical Park, Spartak Moskova’yı 73-71 yenerek Avrupa 5.’si oldu.
             9- Suriye hükümeti muhaliflerle hükümet güçleri arasındaki savaşın sona erdiğini belirterek iktidarı devirmek isteyenlerin mağlup edildiklerini duyurdu. Sana’nın haberine göre bir açıklama yapan Suriye Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Cihad Makdisi, ülkede güvenliğin sağlanmasının ardından Suriye birliklerinin kentlerden çekileceğini bildirdi.
             10- İran’ın Uluslararası Atom Enerjisi Kurumundaki Daimi Temsilcisi Ali Asker Sultaniye bir televizyon kanalına yaptığı açıklamada, ülkesinin nükleer enerji faaliyetleriyle ilgili değerlendirmelerde bulunarak, “İran, nükleer enerji faaliyetlerine kararlılıkla devam edecek ve uranyum zenginleştirmeyi asla askıya almayacak.” ifadesini kullandı.
2 NİSAN 2012
             1- TBMM Başkanı Cemil Çiçek NTV televizyonuna, yeni eğitim sistemine ilişkin yasayı değerlendirdi.
             2- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan AK Parti Genel merkezinde düzenlenen “Yerel Yönetimler ve Aile Sempozyumu”nda yaptığı konuşmada, zorunlu eğitimi kademeli 12 yıla çıkaran 4+4+4 yasasıyla statükonun kaybettiğini, değişimin kazandığını belirterek, “Böylece Türkiye, 1940’lara dönmekten kurtulmuş, yönünün çok daha güçlü bir şekilde 2023 yıllarına dönmüştür.” dedi.
             Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Şahin ise, “Ülkemizde yılda ortalama 600 bin kişi evleniyor. Son 10 yıla baktığımızda yılda 100 bin civarında bir boşanma gerçekleşiyor. Araştırmalar bunların 80 bininin ikinci defa evlendiğini, 14 bininin de yeniden boşandıkları eşleriyle evlendiklerini gösteriyor.” dedi.
             3- Bakanlar Kurulu, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında toplandı. Toplantıda, bürokrasinin azaltılması, işlemlerin basitleştirilmesi yönünde hazırlanan 2. paket görüşülerek kabul edildi.
             Başbakan Yardımcısı ve Hükümet Sözcüsü Bülent Arınç, toplantı sonrasında yaptığı açıklamada, gazetecilerin 12 Eylül ile ilgili davaya ilişkin sorularını cevapladı. Davanın yarın görülmeye başlanacağını belirten Başbakan Yardımcısı Arınç, “Bütün bakan arkadaşlarımız, iddianamede isnat edilen suçlar ve 12 Eylül darbesinin muhatabı bir kurum olarak Bakanlar Kurulunun da bu davaya müdahil olup olmaması konusunda görüş ve düşüncelerini ifade ettiler. Daha ağır bir cezayı gerektiren 146. madde içinde sanıklara atfedilen TCK maddesi öngörülmüşse 147. madde yani Bakanlar Kurulunu da ortadan kaldırmaya teşebbüs öngörülen bir başka suç olarak karşımıza çıkıyor.” dedi.  
             4- Anayasa Mahkemesi Başkanı Haşim Kılıç, “Uluslararası Yargı Reformu Sempozyumu”nda yaptığı konuşmada, “Dün yargının siyasi kuşatma gayretlerine karşı çıktığımız gibi bugün de siyasetin yargıyı kuşatmasına izin vermeyeceğiz. Aktörleri değişmiş yeni vesayet odaklarının oluşmasına imkan vermeyen samimi değişimlere inanmak istiyoruz. Hukuk sistemini geliştirirken yeni mazlum ve mağdur oluşturmayalım” dedi. 
             Adalet Bakanı Sadullah Ergin de, yargının yeniliklere açık olması gerektiğini söyledi. Dünyadaki değişimin yargıdaki örgütlenme biçiminin etkin olmasını zorunlu kıldığını belirten Bakan Ergin, yargıyı hızlandıracak düzenlemelerin sonuç vermeye başladığını söyledi.
             5- BBP Genel Başkanı Mustafa Destici Genel Merkezde düzenlediği basın toplantısında, elektrik ve doğalgaza yapılan son zamların millete yapılan bir zulüm olduğunu savunarak, “Bu zamları Tüketici Hakları Mahkemesine ve Danıştaya taşıyacağız.” dedi.
             6- TÜİK verilerine göre, ekonomi 2011’in son çeyreğinde yüzde 5,2, yılın tamamında ise yüzde 8,5 büyüdü. Böylece Türkiye, geçen yıl yüzde 9,2 büyüyen Çin’den sonra ikinci ekonomi oldu.
             Başbakan Yardımcısı Babacan, büyümenin beklentilerin ve Orta Vadeli Program tahminlerinin üzerinde gerçekleştiğini söyledi. Başbakan Yardımcısı Babacan, Büyüme rakamlarının 2010’dan sonra 2011 yılında da OECD ve AB ülkeler asında en yüksek büyüme performansı sağlayan ülke olduğunu gösterdiğini ifade etti.
             Maliye Bakanı Mehmet Şimşek ise, son çeyrek büyüme rakamlarının beklentiler çerçevesinde geldiğini belirterek, ekonomideki yumuşak iniş sürecinin beklentiler doğrultusunda ve dengeli olarak devam ettiğini gösterdiğini söyledi.
             7- BM Güvenlik Konseyine bilgi veren BM’nin Suriye Özel Temsilcisi Kofi Annan, Suriye yönetimine ülkede ateşkesin sağlanmasını ve ordunun şehirlerden çekilmesini öngören barış planını uygulamak için 10 Nisan’a kadar mühlet verdiğini, Suriye’nin de bu takvimi kabul ettiğini açıkladı.
Macaristan Cumhurbaşkanı Pal Schmitt’in istifa ettiği bildirildi.
             8- Batı Afrika ülkesi Mali’de iç karışıklıktan yararlanan ayrılıkçı Tuaregler ülkenin kuzeyini tamamen ele geçirdi.
3 NİSAN 2012
1- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, TBMM AK Parti grup toplantısında yaptığı konuşmada, milli eğitim sisteminde yapılan düzenleme sebebiyle milletvekillerine teşekkür etti. Başbakan Erdoğan, “1950’de merhum Adnan Menderes ve arkadaşlarının, ezan-ı şerifi aslına döndürmeleri ne kadar muhteşem bir olaysa, cuma günü sizin yaptığınız düzenleme de en az o kadar muhteşemdir.” dedi. Toplantının ardından gazetecilerin sorularını cevaplayan Başbakan Erdoğan, Anayasa Mahkemesi Başkanı Haşim Kılıç'ın “Dün yargının siyaseti kuşatma gayretlerine karşı çıktığımız gibi bugün de siyasetin yargıyı kuşatmasına izin vermeyeceğiz.” şeklindeki sözleriyle ilgili olarak, “Biz bildiğiniz gibi bir erkin, özellikle kendisini kuşattığı dönemi yaşamış bir partiyiz. Bunu görmüş siyasî parti olarak da ülkemizde hiçbir erkin bir diğerini kuşatmasına biz de asla müsaade etmeyiz.” dedi.
             2- Partisinin TBMM grup toplantısında gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulunan CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, din ticaretini ülkenin gündeminden çıkarmanın CHP'nin görevi olduğunu ifade ederek, “Dini siyasete alet edenlere prim vermeyin. Bunlar dünyalıklarını yapıyorlar. Bu dünyada ne götürürsek kardır diyorlar. Bunların siyaset anlayışları böyle. Din ticaretini 20 milyon dolarla yapıyorlar.” sözlerini ileri sürdü.
             3- AK Parti grup toplantısı öncesi gazetecilerin sorularını cevaplayan Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ, Anayasa Mahkemesi Başkanı Kılıç'ın, Uluslararası Yargı Reformu Sempozyumu'ndaki “Dün yargının siyaseti kuşatma gayretlerine karşı çıktığımız gibi bugün de siyasetin yargıyı kuşatmasına izin vermeyeceğiz.” sözlerini değerlendirirken, “Kimsenin kimseyi kuşattığı yok. Herkes kendi işini yaparsa sorun çıkmaz.” diye konuştu.
4- Milli Eğitim Bakanı Ömer Dinçer, Ekonomik İşbirliği Teşkilatı Eğitim Enstitüsünün Eğitim Bakanları düzeyindeki 1. mütevelli heyeti toplantısı sonrası gazetecilerin sorularını cevaplandırırken, “YGS ve dershanelerin kaldırılacağı” iddialarına ilişkin olarak, “Bugünden yarına sınavlarla ilgili temel yaklaşımlarımızı değiştirmek, belki sıkıntı yaratabilir. Öncelikle eğitim sistemimizde sınavlara ihtiyaç duymayacağımız bir altyapıyı kurmak zorundayız. Aslında belki “sınavlar kaldırılacak” demek ifade olarak yanlış sonuç doğurabilir.” dedi.
5- MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, partisinin TBMM'deki grup toplantısında gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulundu. Bahçeli, “Akaryakıta yapılan zamlar, insaf ve dayanma ölçülerini çoktan aşmıştır.” dedi. 12 Eylül darbesine ilişkin davaya müdahil olduklarını da açıklayan Bahçeli, “Başbakan Erdoğan sahalarda top koştururken, aziz dava arkadaşlarım ihtilalin eziyetini, zulmünü ve gözü dönmüşlüğünü bütünüyle yaşamışlardır. Ölümler, kavgalar, kinler, öfkeler sosyal ve toplumsal yapıyı yangın yerine çevirmiştir.” şeklinde konuştu. Bahçeli, milli eğitim sistemindeki yeni düzenlemenin en hayırlı ve olumlu tarafının, “imam hatip liselerinin orta kısmının açılması, Kur’an-ı Kerim’in seçmeli ders olarak kabul edilmesi” olduğunu da söyledi.
6- BDP Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, partisinin Meclis grup toplantısında yaptığı konuşmada, Kürt sorununun çözümü için hükümetle diyalog kurmaya hazır olduklarını söyledi.
7- İzmir Büyükşehir Belediyesi'yle ilgili yolsuzluk operasyonlarının ardından açılan ve aralarında Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu'nun da bulunduğu 130 sanıklı davaya İzmir 8. Ağır Ceza Mahkemesinde başlandı.
             8- Türkiye İstatistik Kurumunun verilerine göre, enflasyon mart ayında TÜFE'de yüzde 0.41, ÜFE'de yüzde 0.36 arttı. Yıllık TÜFE yüzde 10.43'te kaldı.
9- Suriye'nin İdlip bölgesinde gözaltına alınan 2 Türk gazeteci için muhaliflerin, Beşar Esad'ın 2 komutanını kaçırdıkları ve gazetecilerin sağ salim serbest bırakılmasını talep ettikleri bildirildi.
4 NİSAN 2012
1- Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Çankaya Köşkünde gazetecilerin sorularını cevapladı. Cumhurbaşkanı Gül, 12 Eylül davasıyla ilgili olarak, siyasi tarihimizin ibret ve ders alınacak bir dönemini yaşadığımızı belirterek, “Bu dava, ülkemizin geleceğinde bu tip teşebbüslerin olmayacağı yönünde çok önemli bir zihniyet değişimine sebep olacaktır.” dedi.
             2- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, AK Parti Genel Merkezinde yapılan Genişletilmiş İl Başkanları toplantısındaki konuşmasında, 12 Eylül davası ile ilgili değerlendirmelerde bulunarak, CHP ve MHP liderlerini eleştirdi. Başbakan Erdoğan, 12 Eylül referandumunda “hayır” oyu veren muhalefetin şimdi 12 Eylül davasına müdahil olmak için sıraya girdiğini söyledi. Başbakan Erdoğan, ayrıca, hükümet olarak 9 yıldır terörle mücadele konusunda tavırlarının net olduğunu belirterek, terörle mücadele ederken, eş zamanlı olarak milli birlik ve kardeşlik sürecini aynı kararlılıkla sürdüreceklerini söyledi.
             3- Basın-Yayın ve Enformasyon Genel Müdürlüğü (BYEGM) tarafından düzenlenen,  “Uluslararası Kadın ve Medya Sempozyumu” Antalya’da başladı. Toplantıda konuşan Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, Türkiye’deki bazı televizyon prodüksiyonlarında cinsellik, şiddet, ayırımcılık, genel ahlâk kurallarına ve toplumun moral değerlerine karşı son derece olumsuz bir dil kullanıldığını belirterek, “Kadını ilgilendiren her konu ajandamızın en üst sıralarında yer alıyor. Hem TBMM ve hem de hükümet olarak bu konuda çok hassas davranıyoruz.” dedi.
             Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Şahin de, kadın hakları konusunda artık “kral çıplak” deme zamanının geldiğini ifade ederek, “Kadın sadece bedensel güzelliği ile değil, aklıyla, duygusal zekasıyla, iffetiyle, cesaretiyle, hikmetiyle, adaletiyle var.” diye konuştu.
             Toplantı sonrası gazetecilerin konuya ilişkin soruları üzerine Başbakan Yardımcısı Arınç, Anayasa Mahkemesi Başkanı Haşim Kılıç'ın sözlerinin hükümete yönelik sözler olarak kabul edilmemesi gerektiğini belirterek, “Muhalefet liderlerini fazlasıyla sevindiren bir konuşma olmuşsa bundan doğrusu ben de mutlu olurum. Demek ki Sayın Haşim Kılıç'ın bazı sözlerini alkışlayacak noktaya gelmişler. Hiç gocunmuyoruz. Olması gereken budur. Hükümet olarak bizim ne yargıya müdahale etmek gibi bir düşüncemiz vardır ne de yasamanın fonksiyonlarını azaltmak gibi bir niyetimiz vardır.”
             4- AB Bakanı ve Başmüzakereci Bağış, Romanya'nın başkenti Bükreş'teki resmi temasları çerçevesinde Romanya'nın Avrupa İşleri Bakanı Leonard Orban ile görüştü. Görüşmenin ardından AB konularında İşbirliği Mutabakat Muhtırası imzalandı. İmza töreninin ardından düzenlenen ortak basın toplantısında, iki ülke tarihlerinde çok sıkıntılı dönemler olduğunu ancak AB reformlarının her iki ülkenin daha çağdaş olmasını sağladığını belirten Bakan Bağış, iki ülke arasındaki 134 yıllık ilişkiyi güçlendirmeye devam edeceklerini belirtti.
5- Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar, bir grup gazeteci ile yaptığı sohbet toplantısında, tapu işlemleri sırasında rüşvet alındığına dair ihbarların gelmeye devam ettiğini belirterek, tüm tapu müdürlerini toplayarak yasal olmayan bir şey yapmamaları konusunda uyarıda bulunduğunu ifade etti.
             6- Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Belçika Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Didier Reynders ile düzenlediği ortak basın toplantısının ardından gazetecilerin sorularını cevapladı. Bakan Davutoğlu, İstanbul'da yapılan "Suriye'nin Dostları" toplantısını, “Suriye'nin Düşmanları” olarak adlandıran İran Meclis Başkanı Ali Laricani'nin Türkiye'yle ilgili açıklamaları üzerine, İran'ın Ankara Büyükelçisi'nin bakanlığa çağrılarak izahat istendiğini söyledi.
7- Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, Anadolu Ajansına yaptığı açıklamada, “Bazı Alacakların Yeniden Yapılandırılması Hakkındaki Kanun”dan yararlanmak için başvuran mükelleflerin borçlarının yeniden yapılandırıldığını ve bu kapsamda, yaklaşık 39.4 milyar liralık borcun yapılandırıldığını söyledi.
             8- Kamu görevlilerine toplu sözleşme hakkı tanıyan Kamu Görevlileri Sendikaları Kanununda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Tasarısı, TBMM Genel Kurulunda kabul edilerek, yasalaştı.
             9- Cumhurbaşkanlığı görev süresi gelecek yıl sona erecek olan Sırbistan Cumhurbaşkanı Boris Tadiç, görevinden istifa ederek erken seçim kararı aldı.
5 NİSAN 2012
1- Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Harp Akademilerinde verdiği konferansta, “Arap Baharı” ile başlayan süreci değerlendirdi. Cumhurbaşkanı Gül, küresel stratejik denklemdeki değişim bakımından son dönemde yaşanan en önemli gelişmenin, şüphesiz Orta Doğu ve Kuzey Afrika’da cereyan eden halk hareketleri olduğunu belirterek “Bölgede yaşanan bu dönüşümün önümüzdeki on yıllara damga vuracağı aşikârdır.” dedi. Avrupa’daki 1848 ve 1989 devrimlerine eşdeğer gördüğü Arap Baharı ile esasen bölgede gecikmiş, ancak çok kuvvetli ve geri döndürülemeyecek bir süreç başladığını belirten Cumhurbaşkanı Gül, kapsamı ve muhtemel etkileri dikkate alındığında, modern tarihin üçüncü demokrasi dalgası olarak addedilebilecek tarihi bir dönüşüm yaşandığını söyledi.
             2- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, 1 Ocak 2012’den geçerli olacak yeni Teşvik Paketi’ni açıkladı. Bu paketin hükümetin uygulamaya koyduğu 4’üncü paket olduğunu belirten Başbakan Erdoğan, “Biz hükümeti devraldığımızda GSMH 230 milyar dolardı, şimdi 772 milyar dolar. İhracat 36 milyar dolardan 135 milyar dolara çıktı. Kronik enflasyonda, faizlerde, işsizlikte büyük düşüşler meydana geldi. Sadece 2009 Temmuz’undan bu yana uyguladığımız teşvik sistemiyle 11 bin 382 teşvik belgesi düzenlendi. Bunun karşılığında 157 milyar lira tutarında yatırım yapıldı, 375 bin 609 kişilik istihdam öngörüldü.” dedi.
             Öte yandan Arnavutluk Başbakanı Sali Berişa ile görüşmesinin ardından açıklamalarda bulunan Başbakan Erdoğan, “Askerlerimi çekiyorum” iddiasında bulunan ancak operasyonlarını sürdüren Suriye lideri Beşar Esad’ı eleştirerek, Suriye’deki gelişmelerin kabul edilemez olduğunu kaydetti.
             3- Anayasa Mahkemesi, “Büyükelçilerin, nezdinde görevli bulunduğu ve akredite edildiği ülkelerde Türkiye Cumhuriyeti hükümetini de temsil edeceğine” ilişkin 6004 sayılı Kanun’un ilgili maddesindeki hükmün iptali ve yürürlüğünün durdurulması istemiyle CHP’nin açtığı davayı oy birliği ile reddetti.
             Kararın gerekçesinde, “Büyükelçiler, doğrudan yürütmeye bağlı olup, bunun emir ve talimatları doğrultusunda hareket ederler. Hükümetten bağımsız olarak hareket edememesi yurt dışında hükümeti temsil görevinin gereğidir.” denildi.
             4- Danıştay Başkanı Hüseyin Karakullukçu, Danıştayın yeni hizmet binasının açılış töreninde “İdarenin her türlü eylemini denetlemek adına görevimizi yerine getiriyoruz. Hak, adalet, hukuk devletinin devamı olmazsa olmazım.” dedi.
             Törene Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, TBMM Başkanı Cemil Çiçek, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Anayasa Mahkemesi Başkanı Haşim Kılıç, Yargıtay Başkanı Nazım Kaynak, Adalet Bakanı Sadullah Ergin ve bazı bakanlar ile birçok yargı mensubu katıldı.
             Başbakan Erdoğan da törende yaptığı konuşmada  “Yürütme, yargı ve yasamanın hiçbiri, diğerini kuşatmaya veya onun yerine geçmeye çalışmadan, sadece kendi işini en iyi şekilde yapmanın peşinde olmalıdır.” dedi.
             5- Başbakan Yardımcısı Ali Babacan, Ekonomik Kalkınma ve İşbirliği Örgütü (OECD) Genel Sekreteri Angel Gurria birlikte ortak basın toplantısı düzenledi. Gurria, Türkiye’nin küresel krizde büyük başarılara imza attığını belirterek, “Bu yüzden tecrübelerinizi diğer OECD ülkeleriyle paylaşmanızı tavsiye ediyoruz.” dedi.
             Başbakan Yardımcısı Babacan ise 23-24 Mayıs’ta Paris’te yapılacak OECD Bakanlar Konseyi toplantısının başkanlığını yürüteceğini belirterek, Gurria ile sekretaryadaki üst düzey yetkililerle ve aynı zamanda iş ve çalışma dünyasından temsilcilerle hazırlık toplantısı gerçekleştirdiklerini söyledi.
             6- Gümrük ve Ticaret Bakanı Hayati Yazıcı gazetecilere yaptığı açıklamada, İnternet üzerinden yapılan alışverişlerle ilgili çok şikâyet aldıklarını belirterek, bu konuyu Tüketici Yasası değişikliği kapsamında yeniden ele alacaklarını açıkladı. Bakan Yazıcı, tüketiciler ile satıcı ve sağlayıcılar arasındaki uyuşmazlıkların mahkemeye yansımadan çözüme bağlanması amacıyla her il ve ilçede en az bir tane olmak üzere toplam 975 tüketici sorunları hakem heyeti kurulduğunu belirterek “Hakem heyetlerimize yapılan başvuru sayısı 2001 yılında 29 bin 845 iken, bu sayı 2011 yılında yaklaşık 200 bine ulaştı. Başvuruların yüzde 80’i tüketici lehine sonuçlanıyor.” dedi.
             7- BM ve Arap Birliğinin Suriye temsilcisi Kofi Annan’ın sözcüsü Ahmet Fevzi,  Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad hükümeti yetkililerinin, Dera, İdlib ve Zabadani’nin de bulunduğu bazı yerlerden askerlerini çekmeye başladığını belirterek “Ateşkesin 10 Nisan’dan sonra en geç 48 saat içinde başlamasını bekliyoruz.” dedi.
             Suriye ordusunun ülkenin kuzeybatısından çekilmeye başladığını bildirmesine rağmen, hükümete bağlı güçlerin Humus, Halep, İdlib ve Duma’ya yönelik saldırılarına devam ettiği kaydedildi.
             Öte yandan yaklaşık 900 Suriyeli sınırı geçerek Türkiye’ye sığındı. Böylece Türkiye’deki Suriyeli mültecilerin sayısı 21 bine yaklaştı.
BM ve Arap Birliği Suriye Özel Temsilcisi Kofi Annan’ın isteğiyle gözlem yapmak üzere Suriye’ye gönderilen öncü heyet de başkent Şam’a vardı. Norveçli Tümgeneral Robert Mood’un önderlik ettiği heyet, 10 Nisan’dan sonra 200-250 kişilik silahsız gözlemci heyetinin konuşlandırılmasıyla ilgili temaslarda bulunacak. Esad yanlısı Rusya da BM’ye destek verebileceğini ilan etti.
6 NİSAN 2012
1- Cumhurbaşkanı Gül, Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Nihat Ergün, Kocaeli Valisi Ercan Topaca, Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu ile Kocaeli Üniversitesini ziyaret etti. Cumhurbaşkanı Gül burada yaptığı konuşmada, Kocaeli Üniversitesinin eski halini bildiğini, yeni halini ise ilk defa gördüğünü belirterek, “Çok gururlandım. Türkiye'de çok az üniversitenin bu kadar güzel kampüsü, bu kadar güzel imkanları vardır.” dedi.
             2- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, İstanbul’da düzenlenen 1. Teknoloji Bağımlılığı Kongresi’nde yaptığı konuşmada, sokaklardaki park sorununa dikkat çekerek, evlerin altında garaj olmadığı için sokakların işgal altında olduğunu belirtti. Başbakan Erdoğan, “Merkezi yönetim olarak bize burada bir yasa düzenlemesi getirmek düşüyor. Buna mecburuz.” dedi.
             3- Başbakan Yardımcısı Ali Babacan, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliğinin (TOBB), TOBB Ekonomi ve Teknoloji Üniversitesi’ndeki Yüksek Koordinasyon Kurulu Toplantısı’nın açılışında yaptığı konuşmada, yeni teşvik sisteminin 2009’daki teşvik sistemini baz aldığını belirterek, “Ama ona yeni ilave unsurlar ekliyor. Örneğin bölgesel, sektörel teşvik sistemi ile büyük ölçüde örtüşüyor.” dedi. 
             4- Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ, Adıyaman Valisi Vekili Yakup Güney’i ziyaretinde “Uludere'de meydana gelen olayın, aydınlatılması ve bu olayla ilgili insanların kafasında şüphe kalmayacak şekilde, gerçeğin ortaya çıkartılması herkesin arzusudur.” dedi. Bakan Bozdağ, “Uludere Raporu”na ilişkin soru üzerine, hükümet olarak gerçeklerin ortaya çıkartılmasından yana olduklarını belirtti.
             5- Adalet Bakanı Sadullah Ergin, revize edilen Metris 2 Numaralı R (Rehabilitasyon) Tipi Kapalı Ceza İnfaz Kurumunun açılışında yaptığı konuşmada, Kenan Evren ve Tahsin Şahinkaya’nın haklarında açılan 12 Eylül davasının duruşmalarına getirilmeleri yolundaki taleplere ilişkin, “95 yaşın üzerinde 2 sanık şu ya da bu şekilde getirilsin diye müdahillerin taleplerini değerlendirecek olan mahkemedir. Bunu uygun görürse yapar, uygun görmezse yapmaz.”' dedi. 
             6- Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, İstanbul’a hareketinden önce Esenboğa Havalimanında gazetecilere yaptığı açıklamada, artık uluslararası toplumun Suriye’den Türkiye’ye gelen mülteci akınıyla ilgili olarak çok net bir tutum almasının önemli olduğunu belirterek, BM Genel Sekreteri Ban Ki-mun’dan BM’nin bu konuda çok daha aktif bir rol üstlenmesi talebinde bulunduğunu bildirdi.
             7- Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan, “Yeni Teşvikler Yeni Fırsatlar” konulu basın toplantısında, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan tarafından açıklanan yeni teşvik sisteminin ayrıntılarını anlattı. Yeni teşvik sisteminin statik değil, dinamik bir anlayışla düzenlendiğini ve şimdiye dek yapılan en kapsamlı uygulamalara sahip olduğu gibi, yakın iller arasındaki farklılığı azaltma açısından da cesur bir tasarıma sahip olduğunu belirterek, “Ekonomi Bakanlığı olarak dersimize çok iyi çalıştık. Şimdi sıra yatırımcılarda.” dedi.
             8- Gümrük ve Ticaret Bakanı Hayati Yazıcı, İstanbul Yüksek Ticaret ve Marmara Üniversitesi İktisadi İdari Bilimler Fakültesi Mezunlar Derneğince  düzenlenen “Yeni Türk Ticaret Kanunu ve Vergi” konulu Türkiye XI. Vergi Kongresi’ne katıldı. Bakan Yazıcı burada yaptığı konuşmada,  ticaret yapanların ticari hayatlarını 55 yıllık bir kanunla devam ettiklerini, bu süreçte uzay keşifleri olduğunu, iletişim araçlarının zenginleştiğini, ticaretin farklılaştığını anlatarak, ticaret yapanların rekabet gücünü artıracak ve ticareti şeffaflaştıracak yeni bir yasal düzenlemeye ihtiyaç olduğunu kaydetti.
             9- Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, Gelir İdaresi Başkanlığınca Urfa’da düzenlenen, “2011 Yılı Değerlendirme ve 2012 Yılına Stratejik Bakış” adlı toplantının açılışında yaptığı konuşmada, kendi projesi olan biri açısından değerlendirildiğinde biraz cesareti olan, bu konulara meyilli herkesin hemen bu teşvik sistemini fırsat bilerek yatırıma başlamasını öngördüklerini söyledi.
             10- Merkez Bankası Başkanı Erdem Başçı,  IMF ve Merkez Bankası tarafından düzenlenen “Emtia Fiyat Hareketlerine Politika Tepkileri” konulu konferansın açılışında, geçen eylül ayında İstanbul’da G-20 programları çerçevesinde, “emtia fiyatlarındaki oynaklık” üzerine bir konferansa ev sahipliği yaptıklarını hatırlatarak, “Bu kadar kısa zaman diliminde benzer konularda düzenlenen bu iki konferans, emtia fiyatlarındaki hareketlerin, küresel ekonomi için ne derece önem taşıdığının bir göstergesidir.” dedi.
             11- HAS Parti Genel Başkanı Numan Kurtulmuş, Sivas Ticaret ve Sanayi Odasında sivil toplum kuruluşlarının temsilcileriyle bir araya geldi. Kurtulmuş, programda yaptığı konuşmada, Türkiye'de 12 Eylül 1980 ihtilali sonrası bazı kontrol mekanizmaları oluşturulduğunu ifade ederek, 1982 Anayasası ile kurulan sistemin bugün de uygulandığını, bu sistemin içerisinde bu hükümetin 10 yıldır attığı en önemli adımın ise cumhurbaşkanının halk tarafından seçilmesi olduğunu belirtti.
             12- ABD Ticaret Bakanı John Bryson, Türkiye İşadamları ve Sanayiciler  Konfederasyonu (TUSKON) ve Center for American Progress adlı düşünce kuruluşunun organizasyonuyla,  ABD’nin başkenti Washington'da “Türk-Amerikan Ekonomik İşbirliğinin İnşa Süreci” adıyla düzenlenen programda yaptığı konuşmada, Türkiye ile ABD arasındaki ekonomik ilişkilerin geleceğinin “gerçekten parlak” olduğunu belirterek, Stratejik Ekonomik ve Ticaret İşbirliği Çerçevesi kapsamında haziran ayında Türkiye’de yapılacak toplantıya bizzat katılmayı planladığını söyledi. 
             13- Türkiye’de bulunan Arnavutluk Cumhuriyeti Başbakanı Sali Berişa, Türk-Arnavut İş Forumu’nda yaptığı konuşmada,  Türkiye ile Arnavutluk arasındaki ekonomik ilişkilerin 2005'ten bugüne 9 kat arttığını belirterek, “Türkiye, bugün ekonomi alanında koşan bir ülke. Türkiye, dünya krizinin mali sonuçlarını en hafif şekilde atlattı.” dedi.
7 NİSAN 2012
1- TBMM Başkanı Cemil Çiçek, Trabzon'da katıldığı anayasa toplantısında, 12 Eylül darbesini yapanlar yargılanırken, onların eseri olan anayasa ile Türkiye'yi yönetmenin tezat olacağını söyledi. Başkan Çiçek, "Çarşambadan gününden itibaren yeni bir anayasa mecburiyet haline gelmiştir. Vatandaşa söz verip, 'ben yapacaktım ama şu elime vurdu, ben yazacaktım ama filanca eteğimden çekti' tarzında mazeret üretmeye bu dönemin parlamentosunun artık imkanı kalmadı" dedi.
             2- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, partisinin Konya il kongresinde yaptığı konuşmasında, Anayasa Mahkemesinin, CHP’nin 2007 hesaplarına yönelik incelemesiyle ilgili, “Sayın Kılıçdaroğlu siz fal bakmayı, hayal kurmayı bırakın. Siz bizi gelecekte yolsuzluk yapmakla itham etmeyi bırakın da asıl şu Anayasa Mahkemesinin partiniz hakkında verdiği kararı açıklayın” dedi.
             3- Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, BM ve Arap Birliğinin özel temsilcisi Kofi Annan ile yaptığı telefon görüşmesinde, Suriye sınırındaki gelişmeler ele alındı.
             4- Enerji Bakanı Taner Yıldız Sabah gazetesine yaptığı açıklamada, yerli kaynaklardan kendi elektriğini üretecek dev tesislere teşvik edileceğini, maden Türkiye'nin neresinde olursa olsun 5. bölge teşvikleri kapsamına alındığını, böylece yatırımcıların artık maden kaynağının nerede olduğuna bakmaksızın hem arama hem üretim kısmında çalışma yapabileceğini, madenleri işleyerek katma değerli ürün üretenlerin ise stratejik yatırım kapsamında değerlendirileceğini ifade etti.
             5- İçişleri Bakanı İdris Naim Şahin, BDP Diyarbakır Milletvekili Altan Tan'ın, göz yaşartıcı gaz kullanımına ilişkin yazılı soru önergesini cevaplandırırken, Türkiye'nin 1997'de taraf olduğu Kimyasal Silahlar Sözleşmesi hükümleri çerçevesinde "göz yaşartıcı gaz mühimmatının insan sağlığı üzerinde kalıcı bir etki bırakmama" şartı arandığını belirterek, gaz silahlarının, "Göz Yaşartıcı Gazlar ile Gaz Maskelerinin Kullanımı Kursu" alan personel tarafından, talimatlara uygun olarak kullanıldığını söyledi.
             6- Milli Eğitim Bakanı Ömer Dinçer, çocuklar için hazırlanan "Ticaretin Efendisi" isimli kitabın tanıtım toplantısında, okullardaki din dersleriyle ilgili olarak, "Biz, Kur'an-ı Kerim derslerini, din derslerini okullarımızda işlemeye başladığımızda, mahalle baskısını ima edecek veya bu tür sonuçları doğuracak veya çocuklarımızı birbirinden ayrıştıracak bir uygulama yapmamaya özen göstereceğiz" dedi.
             7- Milli Savunma Bakanı İsmet Yılmaz, çeşitli açılışlara katılmak üzere gittiği Sivas’ta gazetecilerin, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün Suriye konusunda askeri hazırlıkların yapılmasının şart olduğu yönündeki açıklamalarının savaş hazırlığı olup olmadığı sorusu üzerine, "Hayır bu bir savaş hazırlığı değildir. Ancak Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin her hal ve şarta hazır olması lazım. Hazır ol cenge, istersen sulh hisara. Biz barış istiyoruz. Başka hiçbir talebimiz yok. Barışı sağlamak için her şeye hazır olmamız lazım" dedi.
8- MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, Fransa'nın Metz kentinde düzenlenen Fransa-Türk Federasyonu 10. Büyük Kurultayı'nda yaptığı konuşmada, Fransa Parlamentosunda kabul edilen, ancak Anayasa Komisyonu'nca reddedilen Ermeni iddialarının inkârının suç sayılmasını öngören yasanın "iftira ve boş” olduğunu ve “hüsnü kuruntudan ibaret olduğunu" ifade etti.
 
                                                                                                  8 NİSAN 2012
1- CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Karabük'te partisine katılım programında yaptığı konuşmada, ildeki Demir Çelik Fabrikası'nı partisinin kurduğunu belirterek, buna rağmen parti olarak seçimlerde istedikleri sonuçları alamadıklarını kaydetti. Kılıçdaroğlu, “Karabük'teki işçiler Kılıçdaroğlu'na güveniyoruz diyorsunuz, ben de işçilere güveniyorum. Ama işçilerin, emeğini savunan siyasal bir partinin yanında olması lazım. Yani CHP’de olması lazım.” dedi.
             2- Anayasa Mahkemesi, CHP’nin yüksek yargının yapısına ilişkin yasanın bazı hükümlerinin iptali istemi ile Başkan Haşim Kılıç’a yönelik redd-i hakim talebini reddetti.
             3- Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan, yaptığı yazılı açıklamada yeni teşvik sisteminin yatırımcılara daha fazla tanıtılması için Ekonomi Bakanlığı bünyesinde Teşvik Bilgi Merkezi oluşturulduğunu bildirdi.
             4- Milli Eğitim Bakanı Ömer Dinçer, İl Özel İdaresi ve Şişli Belediyesi tarafından yaptırılan 27 okulun açılış töreninde yaptığı konuşmada, öğretmen ve öğrencilerin sınıfta olması gerektiğini belirterek, “Eğitimin niteliğini artırmak için hem öğrenciyi hem de öğretmeni sınıfa getirecek ve beraberce öğrenmeyi başarmayı sağlayacak tedbirleri alacağız. Dönem aralarında öğretmenlerin nakledilmelerini veya başka yere atanmalarını meşrulaştıracak istisnai uygulamaları baştan sona gözden geçireceğiz.” dedi.
             5- MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, Avusturya-Türk Federasyonu (ATF) 8. büyük kurultayında yaptığı konuşmada, yurtdışında yaşayan Türklere yönelik tehdit ve tehlikelerin her geçen gün çoğaldığına dikkat çekerek, “Erimeden entegre olmuş yurttaşlarımızın emeği her türlü takdire layıktır. Yabancı kültür kuşatması her geçen gün yoğunlaşmaktadır. Bugün kurultayını yapmaktan heyecan duyduğumuz Türk federasyonumuzun varlık ve kuruluş amacı da Türk kimliğini yaşatmak ve yaymak, vatan bilincini, dava ruhunu korumak ve yaygınlaştırmak, Türk milletine mensubiyeti daimi kılmak üzerine bina edilmiştir. Bu nedenle yaptığımız kurultayın anlamı büyük ve saygı değerdir.” dedi.
6- SP Genel Başkanı Mustafa Kamalak, Düzce'de partisinin Cumayeri ilçe kongresinde yaptığı açıklamada, Suriye'deki olayların İslam coğrafyası  için hazin ama kaçınılmaz bir sonuç olduğunu söyledi.
             7- Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ, MÜSİAD Genel Başkanı Ömer Cihad Vardan ile birlikte, Adıyaman’da MÜSİAD’ın Türkiye genelindeki 34. Şubesinin açılış törenine katıldı.
             8- Çin’de bulunan Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Sincan Uygur Özek Bölgesi’nin başkenti Urumçi’nin Ekonomik ve Teknolojik Kalkınma Bölgesi'ni ziyaret etti. Rüzgar enerjisi konusunda faaliyet yürüten bir şirkette incelemelerde bulunan Başbakan Erdoğan, “Dışişlerimiz ile irtibat halinde Türkiye'de de karşılığını bulmak üzere şirket yetkililerinden yatırım sözü aldık, temenni ederim ki böyle bir yatırım gerçekleşir.” dedi.
             Ayrıca Başbakan Erdoğan, Hıristiyan dünyasının en önemli bayramları arasında yer alan Paskalya Yortusu ve Musevi vatandaşların Hamursuz Bayramı dolayısıyla kutlama mesajları yayımladı.
             Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız da Çin’deki temaslarında gazetecilere yaptığı açıklamada, Akkuyu'ya kurulacak santralin sadece elektrik üretimi açısından değerlendirilmemesi gerektiğini belirterek,  “Projede yüz binlerce parçadan oluşan bir sistem söz konusu. Bu parçalardan ülkemizde üretilebileceklerin tespit edilmesi gerekiyor. Bunun için de Bakanlığımız ile Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı arasında söz konusu parçaların tespitine yönelik bir envanter çalışması başlattık. Bütün bu çalışmalarla amacımız, ülkemiz sanayinde daha fazla katma değer ve istihdam oluşturacak yeni alanlar oluşturmaktır.” dedi. 
             9- Arap Birliği ve BM Suriye Özel Temsilcisi Kofi Annan, Suriye’de ateşkes için son tarihin 12 Nisan sabahı, Şam saatiyle 06.00 olduğunu söyledi. Şam yönetimiyle sürekli temas halinde olduğunu bildiren Annan, Suriye’de tarafların acilen kan dökmeye son vermesi ve diyaloga başlaması için çağrıda bulundu ve uluslararası kamuoyundan da yardım istedi.
             10- Nijerya’nın kuzeyindeki Kaduna şehrindeki bir kilise yakınlarında düzenlenen bombalı saldırıda, 38 kişi hayatını kaybetti.
 9 NİSAN 2012
1- Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, Anadolu Ajansının 92. kuruluş yıl dönümü nedeniyle düzenlenen toplantıda, “12 Eylül 1980’de darbeye alkış tutarak, generallere bağlılık mesajı verenler, 18 Şubat’ta da aynı yoldaydı, 17 Nisan’da da. Ne gariptir ki 32 sene sonra bunların içerisinde genel yayın yönetmenleri var, genel müdürler var, gazetesini satan, pazarlayan insanlar var. Artık Türk basınının ciddi bir dönüşüm içinde olmasına; teknik, okuyucu, izleyici sayısı, kalite bakımından, özgürlükler ve demokrasi bakımından basınımızın ciddi bir yol almaya, hedef koymaya ihtiyacı var.” dedi.
             2- Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker, Ankara’nın Polatlı ilçesinde düzenlediği basın toplantısında, yeni teşvikleri açıkladı. Bakan Eker, 25 Nisan’dan itibaren okullarda 5. sınıfa kadar olan öğrencilere süt dağıtılacağını açıkladı.
             3- Türkiye İstatistik Kumru (TÜİK), 2012 şubat ayı üretim endeksini açıkladı. Buna göre, şubat ayında sanayi üretim endeksi, piyasa beklentilerinin üzerine çıkarak geçen yılın aynı ayına göre yüzde 4,4 artış gösterdi. Sanayi üretimi bir önceki aya göre ise yüzde 1,4 azaldı.
             4- Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez, Danimarka’nın Arhus şehrinde, Türkler tarafından camiye dönüştürülen mabedin açılışını yaptı. İslam dünyasında yaşayan diğer etnik dini gruplara karşı yapılan her türlü olumsuz eylemin 14 asırlık İslam medeniyetine sürülebilecek en büyük leke olduğuna işaret eden Görmez, “İslam dini, İslam toplumları içerisinde yaşamaya karar vermiş bir gayrimüslim unsura veya mabede nasıl davranılacağını, Müslümanların kendisine bırakmamış, hukuk ve ahlak temelinde ilke ve prensiplere bağlanmıştır.” dedi.
             5- Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün davetlisi olarak Türkiye’ye gelen Brunei Darüsselam’ın Sultanı Hasan el-Bulkiye Muizziddin Va’dullah, Cumhurbaşkanı Gül’le birlikte İstanbul’da Topkapı Sarayını ziyaret etti.
             6- Başbakan Tayyip Erdoğan, Çin’in başkenti Pekin’de Çin Başbakanı Wen Jiabo ile bir araya geldi. Jiabo, “Ziyaretiniz sayesinde iki ülke arasındaki karşılıklı anlayış ve güven artacak. İlişkiler de bu ziyaretle ivme kazanacak.” dedi. Jiabo ayrıca, Erdoğan’ın hem 27 yıl aradan sonra Çin’e gelen hem de Sincan Uygur Özerk Bölgesi’ni ziyaret eden ilk Türk Başbakanı olduğuna dikkat çekti.
             Başbaşa ve heyetlerarası görüşmelerin ardından, nükleer işbirliği, yatırımların karşılıklı teşviki ve korunması gibi konularda bir dizi anlaşma imzalandı. Nükleer enerjinin barışçıl amaçlarla kullanımına ilişkin anlaşma ile nükleer işbirliğini içeren niyet mektubuna Enerji Bakanı Taner Yıldız imza attı. Nükleer güç santrallerinin yapımı konusunda Türkiye’nin Japonya, Güney Kore ve Çin’le müzakereleri yönetebilecek bir döneme girdiğini belirten Bakan Yıldız, “İkinci nükleer güç santralinin Rusya ile beraber devam etmesini öngören herhangi bir kurgumuz yok. Masada bulunan 3 tane müzakereyi yürütüp sonlandırmak durumundayız.” dedi.
             Öte yandan Başbakan Erdoğan’ın Çin gezisine eşlik eden Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, BM Genel Sekreteri Ban Ki-moon ve Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov ile Suriye’deki gelişmelere ilişkin telefonla görüştü. Bakan Davutoğlu, Ki-moon’a Türkiye-Suriye sınırındaki son olaylar hakkında bilgi verdi.
             7- Türkiye sınırında muhaliflere operasyon düzenleyen Suriye ordusunun, sınırdan Kilis’e geçmeye çalışan muhaliflere ateş açması sonucu, sınırdaki bir mülteci kampında iki mülteci hayatını kaybetti. Dışişleri Bakanlığına çağrılan maslahatgüzarına olayların derhal sona erdirilmesi talep edildi.
             Dışişleri Bakanlığından yapılan yazılı açıklamada, “Suriye’de mevcut rejimin uyguladığı şiddetten kaçarak ülkemize sığınan Suriye vatandaşları, Türkiye’nin tam güvencesi altındadır. Bu tür olayların yinelenmesi halinde gerekli tedbirleri uygulayacağımız tabiidir.” dedi.
10 NİSAN 2012
1- Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, resmi ziyaret için Türkiye’ye gelen Brunei Sultanı Hassan el Bolkiah’la Çankaya Köşkünde bir araya geldi. Cumhurbaşkanı Gül görüşmede, “Brunei, dünyanın en zengin ve müreffeh ülkelerinden birisidir. Kendi ülkesinde zenginliğini değerlendirme imkanı az. Türkiye’yi de yatırım yapacakları ülkeler arasına alacaklarını ümit ediyoruz. Enerji konusunda Brunei dünyanın en önemli ülkelerinden birisidir. Türkiye de enerji alanında Brunei ile görüşmelere başlamıştır.” dedi.
2- Başbakan Yardımcısı Beşir Atalay, ülkelerinden kaçan Suriyelilerin kaldığı Reyhanlı ilçesindeki çadır kente incelemelerde bulundu. Başbakan Yardımcısı Atalay, buradaki Suriyelilerin Reyhanlı çadır kentinden daha geniş imkanları olan Kilis’teki konteynır kente gönderileceğini söyledi.
             3- Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Şahin, Türkiye Esnaf ve Sanatkârları Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken’i kabulünde yaptığı konuşmada, “TESK’in çalışmalarını yakından takip ediyoruz. Ülkemizin en büyük ve en çok kadın üyeye sahip sivil toplum kuruluşudur. TESK ve Bakanlığımız arasında kısa sürede bir yol haritası belirleyip kısa, orta ve uzun vadede sorunları çözmek ve yeni projeler için her türlü çalışmayı yapmaya bakanlık olarak hazırız” dedi.
             4- Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Nihat Ergün, Türk Patent Enstitüsünde düzenlenen toplantıdan sonra gazetecilerin sorularını cevapladı. Yeni Teşvik Paketi’nin başlangıç tarihinin 1 Ocak 2012 olmasıyla ilgili eleştiriler üzerine Bakan Ergün, “Daha kararname yayımlanmadı. Sadece tanıtım yapıldı. Kararnamede gerekli revizyonlar yapılır. Biz seçimden sonra teşvik paketinin revize edileceğini, yatırımcılardan yatırımlarını durdurmamalarını istemiştik. Bu tarih, kararnameye eklendiğinde bu konuyla ilgili tartışma sona erecektir. Bu büyük bir problem değil” dedi.
5- TÜİK Başkanı Birol Aydemir, İstanbul'da düzenlediği basın toplantısında, “Türkiye'nin reel ortamından ayrı olarak TÜİK'in çok iyi olmasını beklemek çok da gerçekçi değil. Çünkü kanun gereği tüm kamu kurumlarının idari kayıtlarını bizimle paylaşması gerekiyor. Ama paylaşmıyorlar. Biz ne yapabiliriz? Yapabileceğimiz hiçbir şey yok. Sadece yazı yazıp kayıtlarınızı bizimle paylaşın demekten başka gücümüz yok” dedi.
6- Resmi ziyaret için Çin’de bulunan Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Türkiye-Çin Ekonomik ve Ticari İşbirliği Forumu’nda yaptığı konuşmada, “Türk ve Çin halkları, temasları yüzyıllar, hatta bin yıllar öncesine giden halklardır. Türklerin Batı’ya göç etmeleriyle, halklar arasındaki iletişim ve işbirliği kopmadı. Türkiye, bugün bile, “Asya minör”, yani ‘küçük Asya’ olarak isimlendirilen bir ülkedir. Türkiye, Asya’nın en batısı, Avrupa’nın en doğusudur. Asya’nın en doğusundaki Çin’le, Asya’nın en batısındaki Çin’in, tarihi tecrübeye de dayanarak, bugün pek çok alanda büyük bir işbirliği potansiyeline sahip oldukları açıktır.” dedi.
Burada gazetecilerin sorularını da cevaplayan Başbakan Erdoğan, Suriye sınırında yaşanan olayların açıkça ihlal olduğunu belirterek, “Düşünmek istemediğimiz oraya gitmektir. Ama bizi buna zorlarsa Suriye rejimi zorlar” dedi.
             7- Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez Danimarka’da Alevi Dernekleri Federasyonunu ziyaret etti. Görmez burada yaptığı konuşmada, Hacı Bektaş-ı Veli dergahının müze olmaktan çıkarılarak yeniden Alevilerin istediği şekilde kullanılabilmeleri için öncülük yapacağını belirterek, "Alevi Bektaşi inancının 100 sene önce orada icra edilen neleri varsa sahiplerine iade edilmeli" dedi.
             8- Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı (AFAD), Türkiye'de bugün itibariyle 24 bin 288 Suriye vatandaşının Türkiye'de barındırıldığını bildirdi.
             9- Rusya’nın başkenti Moskova’da Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov ile ortak basın toplantısı düzenleyen Suriye Dışişleri Bakanı Velid Muallim yaptığı açıklamada, “Türkiye yasadışı silahlı grupların Suriye nüfusunun bir kısmını Türk topraklarına kadar kovalamasına izin vermekle kalmıyor, bu gruplara her tür desteği de sağlıyor. Onlara silah veriyorlar, eğitim kampları kurmalarına yardım ediyorlar ve Suriye topraklarına yasadışı girişlerini destekliyorlar” dedi.
             10- İran Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinejad, Hürmüzgan eyaletinde yaptığı konuşmada, “Petrolümüze ambargo uygulamak isteyenlere söylemeliyim ki iki ya da hatta üç yıl tek bir varil bile petrol satmasak bile, ülkeyi idare edecek kadar döviz rezervimiz var. Düşmanlarımız isteklerinin gerçekleşeceğini görmeyecekler” dedi. 
             11- Nijerya’da Paskalya bayramı sırasında radikal grupların saldırılarında 45, bir kilisenin çatısının çökmesi sonucunda ise 22 kişi hayatını kaybetti.
11 NİSAN 2012
1- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan üç günlük Çin gezisinin son gününde Şanghay Uluslararası Araştırmalar Üniversitesi Türkçe Bölümü’nün açılış törenine  katıldı. Başbakan Erdoğan’a üniversitenin fahri doktora unvanı verildi. Çinli CEO’larla bir araya da gelen Başbakan Erdoğan, “İpek Yolu’nu, Demir İpek Yolu’na çevirmek için çalışıyoruz. Çinli yatırımcı dostlarımızın, yeni teşviklerden istifade etmelerini, Türkiye’nin sunduğu fırsatlarından yararlanmalarını arzu ediyoruz.” dedi.
             Bu arada Başbakan Erdoğan gazetecilerle de bir araya gelerek gündeme ilişkin soruları cevaplandırdı. 2014’te kendisi dahil AK Partili bakan ve vekillerin yeniden adaylığını engelleyen düzenleme için, “Koltuğa oturanlar, kalkmak bilmiyor. Türkiye fanilerle değil, ilkelerle yürümeyi öğrenmeli. Tayyip Erdoğan fanidir, öldü ne olacak? Öldüğü zaman ne yapılacaksa vatandaşım onu yapsın.” dedi. Başbakan Erdoğan, Esad sonrası için Suriye’de durum ne olur sorusuna da “Baas rejimi şu anki mevcut yönetimle ayakta duruyor. Irak’ta Saddam’la birlikte çöktü, sadece kalıntıları var. Suriye’de de durumun aynı olduğu kanaatindeyim. Oradaki mezhep yapısı Irak’a göre çok daha farklı. Çok partili demokratik bir hayata hızla gireceğini bekliyorum.” diye cevap verdi.
2- TBMM Başkanı Cemil Çiçek, Sosyal Demokrat Parti’nin düzenlediği “Acıları Paylaşmak ve Yaraları Sarmak İçin İlk Adım” başlıklı sempozyuma katıldı. Gazetecilerin, genel seçim süresinin 4 yıldan 5 yıla çıkarılmasına yönelik Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın sözlerini sorduğu Başkan Çiçek, “Konuşmayı dinledim. Meclis gündeminde böyle bir konu şu an için yok. ‘Bir düzenleme olacaksa da diğer partilerin de görüşü alınarak, diye de bir ihtirazı kayıtlı’ bir ifade kullanıldı. Onun için şu an milletvekilliği süresi 4 yıldır. Biz de bu 4 yıllık süre içerisinde görev yapacağız. Bir değişiklik olacaksa bugünü kapsamayacağı da ifade edildiğine göre burada tartışılacak bir yanı yok. Olsa olsa siyasi partilerimiz bunu değerlendirir, anayasa çalışmalarında gündeme gelirse o zaman paylaşırız” dedi. TBMM Başkanı Çiçek, anayasa yazımına da 1 Mayıs itibariyle başlanacağını belirtti. 
             3- Partisinin grup toplantısında konuşan CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın “İnönü Namaz İlmihali’ni yasakladı.” İddiasına ilişkin, “İnönü, Kuran ayetlerinde tahrifat yapan kitabı yasaklamış. Bunun dışında o dönemde 70 farklı namaz hocası kitabı yayınlanıyor ve yasaklanmıyor.” dedi.
4- Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, İstanbul’da İslam Ticaret ve Sanayi Odası’nın (ICCI) 28. Genel Kurulunda yaptığı konuşmada, Arap Baharı ile uzun, geri döndürülemeyecek bir demokratik uyanışın başladığını belirterek, “Buna kayıtsız kalmak ve baskı yoluyla sindirmek, siyasi tercih olmaktan çıkmıştır.” dedi. Bu değişim sürecinin bölgedeki halkların demokratik talepleri doğrultusunda sonuçlanacağına inandığını ifade eden Başbakan Yardımcısı Arınç, “Bu dönem yeni bir demokrasi heyecanının yayıldığı dönem. İnsanlık onuruna yakışır muamele isteği ile başlayan dönem. Hayati güvenlik risklerine rağmen bu demokrasi ve özgürlük mücadelesi veren halklara desteğimizi esirgemememiz gerek. Türkiye olarak meşru demokratik hakları destekliyoruz. Gerekli adımların atılmasında siyasi liderlere telkinlerde bulunuyoruz.” dedi.
             5- Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Washington’da ABD Dışişleri Bakanı Hillary Clinton’ın ev sahipliğinde toplanan G-8 ülkeleri Dışişleri Bakanları toplantısına Ankara’dan video konferans yöntemiyle katılarak Suriye konusunda bilgi verdi.         
6- Terörle Mücadele Daire Başkanlığı, Avrupa ülkeleri başta olmak üzere dış temsilcilikler ve sivil toplum örgütlerine gönderilmek üzere PKK’nın sivillere yönelik gerçekleştirdiği eylemlerin anlatıldığı, “İşte PKK/KCK Gerçeği Sivil Katliamlar” isimli Türkçe ve İngilizce basılan bir dergi hazırladı.
             7- 2011 Yılı İnsan Hakları İhlalleri Raporunu açıklayan, İnsan Hakları Derneğinin İHD Genel Başkanı Öztürk Türkdoğan, iktidarın birçok insan hakları düzenlemesi yapması gerektiğini belirterek, “İhlal raporumuz iktidarın giderek otoriterleştiğini ve bunun da yeni ihlallere kaynaklık ettiğini göstermektedir.” dedi.   
             8- Pasifik Okyanusu'nda, Endonezya'nın Açe eyaletinin açıklarında, 8.6 büyüklüğünde bir deprem meydana geldi.
12 NİSAN 2012
1- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Bangladeş Başbakanı Şeyh Hasina ile yaptığı görüşme sonrası düzenlediği ortak basın toplantısında, 28 Şubat soruşturması ile ilgili “26 maddelik anayasa paketiyle de kendini bulan, halkımızın bizden talebi olan bir sürecin neticesi. Sivil iradenin, yasal süreci çalıştırılmasına yönelik bir adım. Şu anda bu süreç ilerlemektedir. Temenni ederiz ki bu süreç en kısa sürede neticelendirilsin. Kimse bu süreci bir intikam hırsı olarak değerlendiremez. Sürecin sadece demokratik parlamenter sistemlerin gereği olan bir süreç olması, bunun böyle bilinmesi gerekir.” dedi.
             Başbakan Erdoğan, BM ve Arap Birliği Özel Temsilcisi Kofi Annan’ın Suriye ile ilgili teklif ettiği 6 maddelik planla ilgili olarak da, “Bu planın şu anda uygulaması oldu mu, olmadı mı? Ben bunun uygulandığı kanaatinde değilim. Böyle bir şey ortada yok. Ama biz başından beri biliyorsunuz Sayın Annan’ı destekledik, destekliyoruz.” dedi.
             2- CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, 28 Şubat soruşturması kapsamında yapılan operasyonlara ilişkin, “Eğer bir yerde hukuksuzluk yoksa, baskı yoksa, adaletin, insan haklarının gerektirdiği şekilde herkesin yargılanmasına biz ses çıkarmayız. Adil şekilde olmak şartıyla herkes savunmasını yapabilir. Ama bugünkü Türkiye’de adaletin olmadığını söylüyorum. Adaleti intikam duygusuyla arayamazsınız.” dedi.
             3- Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, 28 Şubat soruşturması kapsamında çıkarılan gözaltı kararları ve yapılan operasyonlarla ilgili “Türkiye, darbelerle yüzleşiyor. Darbe döneminin geride kaldığına, Türkiye’de demokrasinin geldiği noktada hepimiz şahidiz. Her yönüyle soruşturulmalıdır. Demokrasi dışı girişimlerin hukuk önüne çıkartıldığı bir Türkiye’den kimse endişe etmemelidir.” dedi.
             Adalet Bakanı Sadullah Ergin de “Türkiye, geçmişinde yaşamış olduğu ve demokrasisini belli periyotlarla kesintiye uğratan olaylarla yüzleşmek durumundaydı. Bunlar yaşanıyor. Temenni ederim, önümüzdeki süreçte ülkemiz demokrasisi kurumsallaşmış, ayağı yere sağlam basan ve kesintiye, askıya alınamayan bir istikrara kavuşsun. Bütün çabalar bunun için.” dedi.
             Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu ise “Bugün dünyada ülkelerin uluslararası itibarları birkaç şeyle ölçülüyorsa, bunların en başında; o ülkelerin kendi halkının iradesiyle, demokratik süreçlerle yönetilip yönetilemediği geliyor. Geçen hafta 12 Eylül ile ilgili başlatılan hukuki süreç gibi bu çalışmayı da dışarıdaki itibarımız bağlamında değerlendirdiğimizde; Türkiye’nin yakın siyasi geçmişiyle yüzleşmesi Türkiye’ye itibar kazandırır.” dedi.
             4-  Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar, 5. Uluslararası Güneş Enerjisi ve Teknolojileri Fuarı Solarex’in açılışında, kentsel dönüşümle birlikte yeşil ve akıllı binaların inşa edileceğini ve bu yeni sistemle yılda 10-12 milyar dolarlık tasarruf edileceğini söyledi. Bakan Bayraktar, kentsel dönüşümde valiliklerin koordinesinde belediyelerin ön planda olacağını, hak sahipleriyle anlaşan ve arazisini hazırlayan belediyelerde dönüşümün başlanayağını kaydetti.
             5- Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, BM ve Arap Ligi Suriye Özel Temsilcisi Kofi Annan’ın Suriye’ye verdiği süre sonrasında bazı çekilme faaliyetlerinin olduğunu belirterek, bunun tam ve kapsamlı olması gerektiğini söyledi. Ateşkes saatinin ardından istihbarat birimleri ile sürekli yakın temas halinde olduklarını ve ateşkes uygulamasını izlediklerini kaydeden Bakan Davutoğlu, bütün bu sinyallere rağmen değerlendirme yapmak için daha erken olduğunu söyledi.
             6- Gümrük ve Ticaret Bakanı Hayati Yazıcı yaptığı açıklamada, Gülyazı Gümrük Noktası için Irak tarafının hazır olması halinde inşaat çalışmalarına hızla başlanacağını bildirdi.
             7- Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay, Aydın Üniversitesinde düzenlenen şiir sergisinin açılışının ardından katıldığı panelde, geçmiş yıllarda üniversitelerin duvarlar içerisinde kendini topluma kapattığını belirterek “Şimdi mümkün olduğu kadar toplumun kılcal damarlarıyla bağlantı kurmamız, bilgimizi, dünyadan aldıklarımızı toplumla paylaşmamız gerekiyor.” dedi..
             8- Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, Marmara Grubu Vakfı ile İzmit Ticaret Odası tarafından düzenlenen 15. Avrasya Ekonomi Zirvesi’nin “3 Kıta 1 Deniz İzmir Buluşması” oturumunda yaptığı konuşmada, krizde Türkiye’nin şanslı olduğunu, aldıkları tedbirlerle 3,4 milyon vatandaşın istihdam imkânı bulduğunu belirterek “Dünya gelecek 10 yılda 600 milyon kişiye iş bulmak zorunda. Cılız bir büyümeyle bunun sağlanması önemli problem olacak.” dedi. Bakan Şimşek, konuşmasında eğitim, sağlık, Ar-Ge, yatırımlar ve finans sistemine verdikleri önem ve projeler hakkında katılımcılara bilgi verdi.
             9- 28 Şubat Soruşturması kapsamında Genelkurmay İkinci Başkanı Emekli Orgeneral Çevik Bir gözaltına alındı. Özel yetkili Ankara Cumhuriyet Başsavcıvekilliği, soruşturmanın “Türkiye Cumhuriyeti Hükümetini ortadan kaldırmaya veya görevlerini yapmasını kısmen veya tamamen engellemeye teşebbüs etmek” suçundan yürütüldüğünü bildirildi.
             10- Antalya’da devam eden Avrupa Halter Şampiyonası’nda Bayanlar 63 kiloda Sibel Şimşek, toplamda 225 kiloyla üç altın madalya kazandı. Aynı kategoride podyuma çıkan Neslihan Okumuş, koparmada 93 kiloyla 4. oldu, silkmede ise 115 kiloyla bronz elde etti. Sporcumuz toplamda da 208 kiloyla Avrupa 3.’sü oldu.
             11- Suriye’de ateşkese rağmen operasyonlar sürüyor. Suriye Genel Devrim Konseyi, çatışmalarda 1’i çocuk 8 kişinin öldürüldüğünü açıkladı.
             Öte yandan NATO sözcüsü Carmen Romero, Suriye ordusunun Türkiye sınırında ateş açması sebebiyle derin endişe duyduklarını belirterek, “NATO müttefiklerini koruma görevimizi çok ciddiye alıyoruz.” dedi.
13 NİSAN 2012
             1- Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Çankaya Köşkünde Libya Büyükelçisi Abdurrezzak Muhtar Abdülkadir’in güven mektubu kabulü öncesinde gazetecilerin gündeme ilişkin sorularını cevapladı. Bir gazetecinin, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun 28 Şubat soruşturması kapsamında çıkarılan gözaltı kararları ve yapılan operasyonlarla ilgili “intikam duygusu ile adalet aranmamalı” sözüne ilişkin sorusu üzerine, “Bunlar temel prensiplerdir. Bu bir hukuki süreç ama suç varsa tabii ki konunun araştırılması da hukuki gerekliliktir.” dedi. 
             2- CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Türkiye’de bulunan Bangladeş Başbakanı Sheikh Hasina ile görüşmesinden sonra yaptığı açıklamada, 28 Şubat soruşturmasına ilişkin ilk değerlendirmesine yönelik tepkilerle ilgili olarak, “Tuzun koktuğu yerde adalet olmaz. Benim söylediğim budur. Beni hangi gerekçeyle eleştiriyorlar anlamakta zorluk çekiyorum. Benim söylediklerimi dinlemeden, ‘nasıl olsa muhalefet söyledi bizim düşündüğümüzün aksini söylemiştir’ diye bir algı ile yola çıkanlar zaten siyasetçi olamazlar.” dedi. 
             Öte yandan Hasina, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu’nun ev sahipliğinde  düzenlenen çalışma yemeğinde, demokratik ve laik bir ülke olan Bangladeş'in Türkiye ile iş ilişkilerinin hızla geliştiğini belirterek, küresel ekonomik krize rağmen Bangladeş'in geçen yıl yüzde 6,7 büyüdüğünü, bu yıl yüzde 7 büyümeyi  tutturmak istediklerini kaydetti. 
             3- Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, Başbakanlık Kamu Diplomasisi Koordinatörlüğünce, Üniversite Paneller Serisi kapsamında Uludağ Üniversitesinde düzenlenen kamu diplomasisi konferansında, parlamenter diplomasinin, bir ülke için fevkalade önemli ve gerekli olduğunu vurgulayarak, “Artık biz her yerde parlamento olarak gücümüzü ortaya koymalıyız, halkımızın taleplerini, dileklerini, düşüncelerini ortaya koymalıyız. Halkın gücüyle de parlamentolar bir diplomasi yürütmeli.” dedi.
             4- Başbakan Yardımcısı Ali Babacan, Kamu Elektronik Ödeme Sistemi (KEÖS) Tanıtım Toplantısı’nın ardından gazetecilerin sorularını cevapladı. Başbakan Yardımcısı Babacan, memur zammına ilişkin soru üzerine, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün onaylamasıyla beraber memurlarla kamu işveren kesimi arasında yeni bir dönemin başladığını belirterek, bundan sonra toplu görüşme döneminin olmadığını, toplu sözleşme döneminin olduğunu söyledi. 
             5- Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik yaptığı yazılı açıklamada, kamu görevlileri toplu sözleşme görüşmelerinin en geç 30 Nisan’da başlayacağını ve mayıs ayında tamamlanacağını açıkladı. Bakan Çelik, kamu çalışanlarına tanınan toplu sözleşme hakkının kullanımını düzenleyen ve 4688 sayılı Sendikalar Kanunu'nda değişiklik öngören 6982 sayılı Kanun'un, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül tarafından onaylandığını ve 11 Nisan 2012’de Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdiğini belirtti.
             6- Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Ürdün Dışişleri Bakanı Nasır Cuda ile Dolmabahçe’deki Başbakanlık Çalışma Ofisinde bir araya geldi. Bakan Davutoğlu, görüşme sonrası düzenlenen ortak basın toplantısında yaptığı konuşmada, bölgede, özellikle Suriye’de yaşanan önemli gelişmelerden en fazla etkilenecek ülkelerin başında Türkiye ve Ürdün’ün geldiğini belirterek, bu sürecin başından itibaren Ürdünlü mevkidaşı ile mümkün olduğunca sık ve yoğun görüşmeler gerçekleştirdiklerini söyledi.
             7- Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan, MHP Hatay Milletvekili Adnan Şefik Çirkin’in yazılı soru önergesine verdiği cevapta, 2011’de Suriye’ye ihracat yapan firma sayısının 3 bin 269 olduğunu, bu rakamın 2012’nin ilk iki ayında ise 538 olarak gerçekleştiğini bildirdi. Bakan Çağlayan, Suriye’den 2011 yılında ithalat yapan firma sayısının 644, 2012 yılının ilk iki ayında ise ithalatçı firma sayısının 108 olduğunu belirtti. Çağlayan, Suriye’de 1 milyar dolara yakın Türk yatırımı bulunduğunun tahmin edildiğini kaydetti.
             8- Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, enerjideki son gelişmelere ilişkin düzenlediği basın toplantısında, doğalgazın ithal edilen bir kaynak olduğunu, fiyatının da dışarıdan belirlendiğini vurgulayarak, “Doğalgazda daha fazla kullanan ile daha az kullanan arasında bir fiyat kademelendirmesi üzerine çalışmalarımız sürüyor. Bu, çok kullananın belki daha çok ödeyeceği bir mekanizma olabilir.” dedi.
             9-  Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Kral Abdullah’ın daveti üzerine Suudi Arabistan’a resmi bir ziyaret gerçekleştirdi. Görüşmede, gerek Arap Birliği, gerek Körfez İşbirliği Konseyi ve İslam İşbirliği Teşkilatı çerçevesinde ilişkilerin daha da güçlendirilmesi konusunda mutabık kalındığı bildirildi. 
             10- BM ve Arap Birliğinin Suriye temsilcisi Kofi Annan’ın sözcüsü Ahmed Fevzi, İsviçre’nin Cenevre kentinden gazetecilere yaptığı açıklamada, bir öncü BM gözlemci heyetinin Suriye'ye gitmeye hazır olduğunu belirtti.
14 NİSAN 2012
1- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan Darüşşafaka Cemiyetinin olağanüstü genel kurulunda yaptığı konuşmada, “Darüşşafaka Cemiyetinin tüzüğünde tarihi bir değişiklik yaparak ‘Türk ve İslam olma’ şartını ‘Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı’ şeklinde değiştiriyoruz” dedi.
             2- Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ, Bâb-ı Âlem Milletlerarası Öğrenci Derneğinin İstanbul’da düzenlediği 5. Milletlerarası Öğrenci Buluşması’nın açılışında, Türkiye’de 21 bin civarında Türkiye bursuyla okuyan yabancı öğrenci olduğunu ifade ederek, “Bu sayıyı ve bunların imkanlarını artırmayı düşünüyoruz” dedi.
             3- Milli Eğitim Bakanı Ömer Dinçer, Bilkent Üniversitesi Marka Klübünün düzenlediği 3. Liderlik Forumunda, “SBS’yi seçme esaslı olmaktan çıkarıp, Milli Eğitim Bakanlığının niteliğini değerlendirmek için yapacağız” dedi.
             4- Çevre Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar, Antalya’da düzenlenen bir seminerde, 7 milyon eski meskenin bir dakika bile bekletilmeden derhal yıkılması gerektiğini söyledi.
             5- MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli Genel Merkezde yaptığı açıklamada, “12 Eylül’de Meclis’i kapatanlara, 28 Şubat’ta balans ayarı yaparak suç işleyenlere, 27 Nisan’da siyasete şekil ve yön vermeye çalışanlara hak ettikleri müeyyide uygulanmalıdır” dedi.
             6- Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez, Zaman gazetesine yaptığı açıklamada, Müslüman memleketlerinde yaşayan azınlıkların Müslümanlara emanet olduklarını belirterek, “Hiçbir Müslüman’ın bu emanete hıyanet etme hakkı ve salahiyeti yoktur” dedi.
             7- İran’dan Avrupa ülkelerine sokulmak üzere ev taşıma perdesi arkasında gönderilen ve piyasa değeri 4 milyon TL olan 72 kg ve 276 gr eroin Antalya’nın Alanya ilçesinde ele geçirildi.
15 NİSAN 2012
1- TBMM Başkanı Cemil Çiçek, Gaziantep’te düzenlenen “Türkiye Konuşuyor Vatandaş Toplantıları”nın 11'incisinde yaptığı konuşmada, “Geldiğimiz bu noktada, 2012 Türkiye'sinde cumhuriyet bizim kazanımımızdır. Demokrasi kazanımımızdır. Devletin de, cumhuriyetin de, demokrasinin de sahibi sizsiniz. Artık geldiğimiz noktada kimsenin bu değerleri korumak için, kollamak için, askıya almak için, Türkiye'nin çağdaşlaşma mücadelesini tıkamak adına demokrasiyi askıya alma çabalarını sonlandırmamız gerekiyor. Bunları hatırlatmak için biz bu toplantılara katılıyoruz.” dedi.
             2- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, AK Partinin Tekirdağ 4. Olağan Kongresi’nde yaptığı konuşmada, ne 12 Eylül’ün, ne 28 Şubat’ın, ne de diğer müdahalelerin, intikam duygusuyla değil, milli irade adına, millet adına sorgulandığını belirterek, “Bu sorgulamalar AK Parti için değil, millet için, Türkiye’nin geleceği için, CHP’nin, MHP’nin de iyiliği düşünülerek yapılıyor.” dedi.
             3- CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Radikal gazetesine yaptığı açıklamada, 28 Şubat sürecinde milyonlarca insanı fişleyen Batı Çalışma Grubu'nun (BÇG) kendisini de mağdur ettiğini açıkladı. Kılıçdaroğlu, “O zaman 28 Şubatçıları alkışlayanlar, savunanlar şimdi karşı olmuş. 28 Şubat döneminde ben bir bürokrattım. SSK Genel Müdürü’ydüm. BÇG o dönem benimle ilgili raporlar düzenledi. Başbakanlık, bu hükümet döneminde bu raporu servis etti ve seçimlerde raporda yazılanlar aleyhime kullanıldı. Ben Başbakanlıka kurum olarak dava açtım. Dava devam ediyor ve Başbakanlık davalı olarak o raporu savunur durumda. Böyle olunca da kimse beni bu hükümetin 28 Şubat'la hesaplaştığına inandırmaya kalkmasın. Buram buram sahtekârlık kokuyor.” dedi.
             4- Başbakan Yardımcısı Beşir Atalay, AK Parti Balıkesir İl Teşkilatı Olağan Kongresi’nde yaptığı konuşmada, anayasanın yapılmasını bu dönemin en önemli işi olarak gördüklerini belirterek, “Anayasayı değiştir, sivil, gerçek demokratik bir anayasa yap, esas 12 Eylül’ün yargılanması odur. Diğerleri semboliktir.” dedi.
             5- Özel Yetkili Ankara Cumhuriyet Başsavcı Vekilliği’nin yürüttüğü 28 Şubat soruşturmasında hakim karşısına çıkan 16 zanlıdan 9’u tutuklanarak Sincan F Tipi Cezaevine gönderildi. Nöbetçi Ankara 11. Ağır Ceza Mahkemesinin tutuklama kararı verdiği şüpheliler arasında dönemin Özel Kuvvetler Komutanlığı Seferberlik ve Tetkik Kurulu Daire Başkanı emekli Tuğgeneral Abdullah Kılıçarslan, emekli Tuğgeneral İdris Koralp ve Genelkurmay’ın eski Basın Sözcüsü Hüsnü Dağ da yer aldı.
             6- Adalet Bakanı Sadullah Ergin, Samandağ ilçesine bağlı Hıdırbey köyündeki Musa Ağacı restorasyon çalışmalarını inceledikten sonra basın mensuplarının sorularını cevapladı. “Hükümetin 28 Şubat soruşturması sürecinde intikam duygusu ile hareket ettiği iddiası var, bu konudaki görüşünüz nedir?" sorusu üzerine Bakan Ergin, 28 Şubat sürecinin Anayasa ve yasalara uygun bir süreç olup olmadığını, bağımsız yargı organlarının değerlendireceğini vurgulayarak, “Tahkikat sonucunda kararını verecektir. Bunun sonucunu hep beraber sabırla izleyip göreceğiz. O açıdan savcılık ve yargıçlık meraklısı olanlar, lütfen bu meraklarını bu alan üzerinde gidermesinler. Bırakalım yargı organları rahat çalışmaya devam etsinler.” dedi.
             7- Gümrük ve Ticaret Bakanı Hayati Yazıcı, Osmaniye Valiliğince düzenlenen toplantıda, oda ve borsa başkanlarıyla bir araya gelerek, sorunları dinledi. Bakan Yazıcı burada yaptığı konuşmada, “Yürürlükteki Ticaret Kanunu 1957 tarihli. O günden bu yana dünya çok değişti. Bu nedenle 1 Temmuz’da yürürlüğe girecek Yeni Ticaret Kanunu büyük önem taşıyor.” dedi.
             8- Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay, tarihi Abidinpaşa Köşkü’nün “Ankara Kültür, Sanat ve Sergi Evi” olarak açılışında yaptığı konuşmada, tarihi binaların yıkılıp yerine beton, estetikten yoksun, gelişi güzel binaların yapıldığını belirterek, “Türkiye’nin her yerinde ve Ankara’da tarihe sahip çıkma bilinci yeni yeni uyanmaya başladı.” dedi.
             9- HAS Parti Genel Başkanı Numan Kurtulmuş, İstanbul’da düzenlenen bir toplantıda, bazı üniversitelerin klüp, topluluk ve komisyon başkanlarıyla bir araya geldi. Üniversiteli gençlere 28 Şubat sürecini anlatan Kurtulmuş, post modern darbe sürecini daha öncesinde gerçekleşen tüm ihtilallerden daha derin bir ihtilal olduğuna dikkat çekerek, “28 Şubat yalnız siyasete değil sosyolojiye de ciddi bir müdahale içermektedir. Bu süreç, ülke elitlerinin halkın çoğunluğundan ve gücünden korkarak yaptıkları bir darbedir. Din ise bu süreçte yalnızca bir araç olarak kullanılmıştır.” dedi.
             10- Geleneksel Paris Maratonu’nda milli atletimiz Sultan Haydar, kadınlarda 2’nci olarak gümüş madalya kazandı.
             11- Antalya’da düzenlenen Avrupa Büyükler Halter Şampiyonasına 15 sporcuyla katılan Türkiye, turnuvayı 6 altın, 7 gümüş, 7 bronz ve toplamda da 20 madalya ile tamamladı.
             12- Irak Cumhurbaşkanı Birinci Yardımcısı Tarık Haşimi, İstanbul’da Zaman gazetesine yaptığı açıklamada, Şii Başbakan Nuri El-Maliki liderliğindeki Bağdat hükümetinin, Suriye konusunda Arap Birliği ve Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi kararlarına bağlı kalmayı taahhüt ettiğini belirterek, buna rağmen gerçeklerin farklı cereyan ettiğini, “Irak hava sahasının İran tarafından yasa dışı şekilde Suriye’ye mühimmat ve silah gönderilmesi için kullanıldığına dair ciddi iddiaların bulunduğunu, Irak’ın, İran’ın Suriye yardımları için koridor haline geldiğini söyledi.
             13- Afganistan’ın başkenti Kabil’de, büyükelçilikler ve NATO merkezinin bulunduğu bölgede eşzamanlı 7 saldırı yapıldı. Taliban’ın üstlendiği saldırılarda 1 polis ile 19 saldırgan öldü, 17 kişi de yaralandı.
16 NİSAN 2012
1- Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Türkiye ile Hollanda arasındaki ilişkilerin 400. yıl dönümü için yapılacak kutlamaların resmi açılışını gerçekleştirmek üzere bu ülkeye gitti. Uçakta basın mensuplarının sorularına gündeme ilişkin açıklamalarda bulunan Cumhurbaşkanı Gül bir soru üzerine, 28 Şubat MGK kararlarında imzasının bulunmadığını, dönemin Başbakanı Necmettin Erbakan’ın direndiğini, bu yüzden kararları Bakanlar Kuruluna getirmediğini belirterek, “15-20 sene sonra bu işleri yapanlara hesap sorulabiliyor olması caydırıcılık oluşturur.” dedi.
             2- Bakanlar Kurulu Başbakan Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında toplandı. Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç toplantıdan sonra yaptığı açıklamada, toplantıda Petrol Kanunu’nu tamamen değiştiren yasa düzenlemesiyle İnternet medyasını Basın Kanunu kapsamına alan yasa çalışmasını ele aldıklarını belirten Başbakan Yardımcısı Arınç, İnternetle ilgili yasa taslağının önümüzdeki günlerde tekrar görüşülüp TBMM’ye sevkinin yapılacağını söyledi. 
             3- Genelkurmay Başkanlığının İnternet sitesinden yapılan yazılı açıklamada, Batı Çalışma Grubu (BÇG) ile ilgili tüm belgelerin gönderilmesinin istendiğini, bunlardan mevcut olanların savcılığa gönderildiğini, ancak görevlilerin isim ve rütbelerinin yer aldığı bir CD’nin gönderilmediğini açıkladı.
             4- Yargıtay  9. Ceza Dairesi, Mehmet Ağar’a Susurluk Davası kapsamında verilen 5 yıl hapis cezasını onadı.
             5- Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı, “Türkiye’de Kadının Durumu 2012-Nisan Raporu”nu tamamladı. Raporda, kadınların eğitim, sağlık, istihdam gibi alanlarda geldiği nokta, şiddetle mücadele gibi konularda alınan tedbirlere ilişkin değerlendirmeler yer aldı.
             6- Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Selçuk Ünal, Afganistan’ın başkenti Kabil’de düzenlenen saldırılar sırasında Türkiye Büyükelçiliğine ya da Türk askeri unsurlarına yönelik doğrudan bir saldırı olmadığını söyledi. Saldırıların bazı büyükelçiliklerin yakınlarında olduğunu ifade eden Ünal, bu çerçevede, Türkiye’nin Kabil Büyükelçiliğinde de güvenlik önlemlerinin artırıldığını söyledi.
             7- Ekonomi Bakanlığının yayınladığı 2012 yılı ikinci çeyrek dış ticaret beklenti anketine göre, ihracat beklentisi endeksi birinci çeyreğe göre 17,1 puan aratarak 115 seviyesinde gerçekleşti. Anketle ilgili değerlendirme notu yayımlayan Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan, Avrupa pazarına yönelik ihracat beklentisinin arttığını belirterek, “Bu yıl 150 milyar dolar ihracatı rahatlıkla gerçekleştiririz.” dedi.
             8- Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay, Tunus’un Dijerba Adası’nda Dünya Turizm Örgütü tarafından düzenlenen “Akdeniz Turizmi”nin geleceği konulu “6. Uluslararası Destinasyon Yönetimi Konferansı”na katıldı. Konferansın ardından soruları cevaplayan Bakan Günay, Akdeniz turizmi için önerdikleri yeni bir model olduğunu söyledi.
             9- Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, düzenlediği basın toplantısıyla, yılın ilk üç ayındaki bütçe gerçekleşmelerini açıkladı. Bakan Şimşek, 2012 yılının ilk çeyreği itibariyle bütçe gelirlerinin, geçen senenin aynı dönemine göre yüzde 12,6 artışla 77,4 milyar liraya çıktığını, bütçe giderlerinin ise yüzde 15,1 artışla 83,8 milyar lira olarak gerçekleştiğini bildirdi.
             10- Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), Hanehalkı İşgücü Araştırması 2012 Ocak Dönemi (Aralık 2011, Ocak-Şubat 2012) sonuçlarını açıkladı. Buna göre, 2012 yılı ocak döneminde istihdam edilen sayısı, geçen yılın aynı dönemine göre 1 milyon 14 bin kişi artış kaydederek 23 milyon 475 bin kişiye yükseldi.
             11- 28 Şubat soruşturması kapsamında gözaltına alınan emekli Orgeneral Çevik Bir, tutuklanarak cezaevine konuldu.
             12- ABD’nin Afganistan Büyükelçisi Ryan Crocker, Zaman gazetesine verdiği mülakatta, İran’ın gerilim siyasetine devam etmesi durumunda arzu etmeyeceği bir bedel ödeyeceğini bildirdi.
             13- Dünya Bankası başkanlığına Dartmouth Koleji Başkanı Güney Kore doğumlu Amerikalı Jim Yong Kim seçildi.
             14- Batı Afrika ülkesi Gine Bissau’da 12 Nisan’da yapılan darbeyi protesto için genel grev başlatıldı.
17 NİSAN 2012
             1- TBMM Başkanı Cemil Çiçek, TBMM Fidanlar Parkı’nda düzenlenen 24. Dönem 2. Yasama Yılı fidan dikme töreninde gazetecilerin 28 Şubat sürecine ilişkin sorularını cevapladı. Başkan Çiçek, 28 Şubat soruşturmasına ilişkin, “Bu sürecin kin ve intikam duygusuyla değil hukuk çerçevesinde, hukukun içinde kalarak ve kendi bağlamından da dışarıya çıkarmadan sürdürülmesi gerekmektedir” dedi.
             2- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, AK Parti grup toplantısında yaptığı konuşmada, 28 Şubat soruşturmasını değerlendirdi. Başbakan Erdoğan, “Belediye Başkanlığım sırasında oralardan alınan talimatla mahkumiyet alıp cezaevine girdim. Aksi takdirde bir şiirinden dolayı kalkıp da bir belediye başkanı hapse atılır mı, her şey çok açık net ortada” dedi. Yumruklarını sıkıp, dudaklarını ısırarak sabırla beklediklerini anlatan Başbakan Erdoğan, “Bugün sabrın selamete erdiği, mazlumun ahının aheste aheste çıktığı gündür” dedi. 
             3- CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, partisinin grup toplantısında yaptığı konuşmada, Başbakan’ın Alaaddin Camisi’ni kastederek, “CHP ahır yaptı” iddiasına cevap verdi. Kılıçdaroğlu, Diyanet İşleri Başkanı’nı göreve çağırdığını belirterek, ''Hiçbir zaman hiçbir dönemde hiçbir cami ahır yapılmamıştır. Başbakan söyledi diye sesinizi kesmeyeceksiniz. Onurlu bir din adamı olarak çıkıp söyleyeceksiniz'' dedi.
             4- Başbakan Yardımcısı Ali Babacan ile Maliye Bakanı Mehmet Şimşek Başbakanlıkta Bakanlar Kurulu ve Ekonomi Koordinasyon Kurulunda (EKK) ele alınan konulara ilişkin ortak basın toplantısı düzenledi. Başbakan Yardımcısı Babacan, Tasarrufu teşvik paketiyle ilgili tasarıların Hazine Müsteşarlığı ve Maliye Bakanlığı tarafından çalışıldığını ve iki paket haline getirilerek hem EKK’de hem de Bakanlar Kurulunda değerlendirildiğini söyledi. Bakan Şimşek ise “Yurtdışından yolcuların getirdiği cep telefonları sektör temsilcilerini de rahatsız ediyordu. Bu düzenlemeyle, ithal cep telefonlarından, telefon başına aldığımız 100 liralık ÖTV’nin, yurtdışından yolcu beraberinde getirilen cep telefonlarına da uygulanmasını, yani bu yönde harç alınmasına geçiyoruz.” dedi.
             5- MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, partisinin grup toplantısında, “Darbelerden hesap sorulurken, 27 Nisan’ın pas geçilmesi bize göre tesadüf değildir. Bu işin içinde bir bit yeniği var. Aklımıza 27 Nisan’ın AKP’nin mağdur kisvesine bürünebilmesi için yapılan bir tezgah olduğu hususu gelmektedir. AKP artık sahte mağdurları oynamayı bırakmalı, darbeden geçinen istismarcı özelliğini terk etmelidir.” dedi.
             6- SP Genel Başkanı Mustafa Kamalak, 28 Şubat soruşturması kapsamında tutuklanan emekli Orgeneral Çevik Bir’in verdiği ifadeleri hayretle izlediklerini kaydederek, “Bu çerçevede dile getirdiği, ‘Erbakan’ın talimatlarını uyguladım’ ifadesi en basit tanımıyla ciddiyetsizliktir, hedef saptırmaktır. Bu beyanlar hiçbir şekilde gerçeklerle bağdaşmamaktadır” dedi. 
             7- BDP Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, partisinin grup toplantısında, “Başbakan Tayyip Erdoğan’ın 12 Eylül darbesinin kurumları ve uygulamalarıyla ülkeyi yönetirken, darbecilerle yüzleşmekle övündüğüne dikkat çekerek, bunu söylüyoruz diye AKP çevreleri nerdeyse bizi darbecilerden yana olmakla suçlayacaklar. Bizim açımızdan Çevik Bir, Erdoğan iki, farkı yok. Biz yine içerdeyiz, yine cezaevindeyiz” dedi.  
             8- Gümrük ve Ticaret Bakanı Hayati Yazıcı, Ankara Ticaret Odasında düzenlenen “Yeni Hal Kanunu” ile ilgili panelde yaptığı konuşmada, “Satıcılar, satışa sunulan malların izlenebilirliğine yönelik bilgileri içeren künyeleri, malların üzerinde ya da kap veya ambalajlarında bulundurmakla yükümlü olacak” dedi.
9- AB Bakanı Egemen Bağış, Romanya’nın Evenimentul Zilei Gazetesine verdiği röportajda, AB’nin bekleme salonunda en çok duran ülkenin sabrının tükenmeye başladığını belirterek, “Türkiye’nin gittikçe artan jeostratejik ve ekonomik ağırlığına şüpheyle yaklaşanlar bile Türkiye’nin Avrupa’nın geleceği açısından çok önemli bir hale geldiğini artık kabul ediyor” dedi.
             10- Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan, ABD temaslarının ilk gününde New York’tan Washington’a hızlı trenle giderken gazetecilere temasları hakkında yaptığı açıklamada, “Şunu söylüyorum ki, inşallah uluslararası bir yatırım patlaması yapacağız” dedi.
             11- El Cezire televizyonunun İngilizce yayına katılan Irak Cumhurbaşkanı Celal Talabani, bağımsız bir Kürt devletinin ilan edilmesinin kolay olmadığını belirterek “Ben bağımsız bir Kürt devletinin kurulmasını uzak bir ihtimal olarak görüyorum” dedi.
18 NİSAN 2012
             1-  Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Finlandiya Başbakanı Jyrki Katainen ile görüşmesinin ardından düzenlenen ortak basın toplantısında, tutuklu milletvekillerinin durumuna ilişkin formül arayışının sorulması üzerine, “Bu tutuklu milletvekilleri hangi siyasi partilere aitse önce o siyasi partilerin görüşleri nedir, bunu görmek lazım. Bu sorun AK Partinin sorunu değil, onların sorunu.” dedi. Başbakan Erdoğan ayrıca, Suriye’deki sürece ilişkin bir soru üzerine, Annan planının desteklendiğini, ancak Suriye yönetiminin buna sadık kalıp kalmayacağının izleneceğini ifade etti.
             2- Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Brüksel'de düzenlenecek NATO toplantısına giderken uçakta gazetecilerin sorularını cevapladı. Suriye’ye ilişkin bir soru üzerine Bakan Davutoğlu, sorunun Suriye ile Türkiye arasında olmadığını belirterek, “Bu, Suriye ile Suriye halkı arasında bir mesele. Biz de bunun etkilerini hissediyoruz. Yaşananlar, aynı zamanda bölgesel ve uluslararası bir sorun. Türkiye'ye 25 bin, Ürdün'e 100 bin, Lübnan'a sayısı belirsiz mülteci akını var. BM'nin de karar aldığı bir mesele.” dedi.
             3- Kamuoyunda 2-B olarak adlandırılan orman vasfını yitirmiş Hazine arazilerinin satışını öngören kanun tasarısı, TBMM Genel Kurulunda kabul edilerek, yasalaştı.  
             4- Hollanda ile ilişkilerin 400. yıldönümü kutlamaları çerçevesinde Lahey'de bulunan Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Başbakan Mark Rutte ile görüşmesinden sonra gazetecilerin sorularını cevapladı. “İnsan hakları ihlalleri” konusunda Türkiye'nin 10 yıl önceki ülke olmadığını belirten Cumhurbaşkanı Gül, “Zaman zaman insan hakları konusunda ortaya çıkan aksaklıkların üzerine gidiliyor ve bunlar da düzeltiliyor. Türkiye'de en aykırı düşünceleri silah ve şiddet yoksa ifade edebilirsiniz. Türkiye, artık 10 yıl önceki Türkiye değil.” dedi.
             Kimyasal Silahların Yasaklanması Örgütü Genel Merkezinde de bir konuşma yapan Cumhurbaşkanı Gül, Türkiye'nin bölgesinde kitle imha silahlarının hiçbir türünü görmek istemediğini vurguladı.
             5- NATO Genel Sekreteri Anders Fogh Rasmussen, NATO dışişleri ve savunma bakanları ortak toplantıları sırasında gazetecilere yaptığı açıklamada, Suriye’deki gelişmeleri değerlendirilerek, “Suriye’deki durum muhakkak endişe kaynağı. Suriye’de kan akmasından derin üzüntü duyuyor, sivillere baskıyı şiddetle kınıyoruz. Müttefiklerimizden birisi Türkiye’nin Suriye’ye komşu olması bir diğer endişe kaynağımız ve bu ilkede yaşananlar Türkiye’yi pekala etkiliyor. Durumu elbette yakından izliyoruz, fakat Suriye’ye müdahale niyetimiz yok, eyleme geçmeyi düşünmüyoruz.” dedi.
             19 NİSAN 2012
             1- TBMM Başkanı Cemil Çiçek tutuklu milletvekillerinin durumunu görüşmek üzere CHP, MHP ve BDP’nin grup başkan vekilleri ile bir araya geldi. CHP, konunun Anayasa değişikliği yapılarak da çözülebileceğini ancak bunun için yeni anayasanın beklenmesine  karşı olduğunu dile getirdi. MHP, milletvekillerinin Meclis’te olmasından yana olduğunu ancak, Anayasa’daki bölücülük suçlarını işleyenlerin de bırakılmasını doğru bulmadığını ifade etti. BDP ise, tutuklu milletvekillerinin herhangi bir yasal ya da anayasal düzenleme yapılmadan çözülebileceğini savundu.  Başkan Çiçek, görüşmenin ardından AK Parti Grup Başkanvekili Mustafa Elitaş ile bir araya geldi. Konuyla ilgili açıklamada bulunan Elitaş, “Önce muhalefet kendi arasında çözüm için anlaşsın. Ortak öneri olmadan ne yapabiliriz, kimi memnun edeceğiz?” dedi.
             2- Başbakan Erdoğan, Katar’ın başkenti Doha’ya hareketinden önce İstanbul Atatürk Havalimanında basın toplantısı düzenledi. Toplantıda Barzani ile görüşmesini değerlendiren Başbakan Erdoğan, Irak’taki gelişmelerin pek de hayra alamet olmadığını belirterek “Özellikle mevcut Başbakan’ın kendi koalisyon ortaklarına olan davranışları, adeta şartları zorlayıcı yaklaşımları, Irak’taki gerek Şii grupları, gerek Barzani’yi, gerek Irakiye grubunu ciddi manada rahatsız etmektedir. Bunların üzerinde durduk. Suriye’deki gelişmeleri değerlendirdik” dedi.  Başbakan Erdoğan, 28 Şubat soruşturmasıyla ilgili soruya ise “Darbeler, artık bu ülkede sorgulanıyor. 12 Eylül referandumunda verilen söz ve vaatler yerine geliyor” şeklinde cevapladı.
             3- CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, CHP’nin yasal önerilerinin içinde bulunduğu “Darbe Temizliği için CHP’den Demokrasi Paketi” kitapçığını basın mensuplarına tanıttı. Kılıçdaroğlu, “Çağrıyı yapıyorum; TBMM’nin sayın milletvekillerine, siyasal partilerimizin ve onların genel başkanlarına söylüyoruz, darbe hukukundan Türkiye Cumhuriyeti’ni temizlemek mi istiyorsunuz, CHP hazır. Artık kanun teklifi de veriyoruz. Darbe hukukundan, Türkiye Cumhuriyeti’ni kurtarmak her siyasal partinin, her siyasetçinin namus görevidir.”dedi.  Öte yandan CHP, kamuoyunda “4+4+4” olarak bilinen ve zorunlu eğitimi 12 yıla çıkaran yasayı, “iptal edilmesi ve yürürlüğünün durdurulması” istemiyle Anayasa Mahkemesine başvurdu.  CHP Grup Başkanvekili Emine Ülker Tarhan, iptal başvurusunun ardından yaptığı açıklamada, “Yasa, yoksul kız çocuklarını evlenmeye, erkek çocukları da çıraklığa zorlayarak onların geleceğini çalacak.” dedi.
             4- Yargıtay, 8 Mart 2008’de Milano’dan dünya barışı ve Filistin’deki işgalin bitmesi için gelinliği ile yola çıkan ve Türkiye’de öldürülen Pippa Bacca” ismiyle tanınan İtalyan sanatçı Giuseppina Pasqualina Di Marineo’nın katiline verilen ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasını onadı.
             5- Başbakan Yardımcısı Ali Babacan, G-20 toplantılarına katılmak üzere ABD’ye hareketinden önce İstanbul Atatürk Havalimanında düzenlediği basın toplantısında, Bireysel Emeklilik Sistemi’ne (BES) devlet katkısına ilişkin rakamların, bütçe dengelerini bozacak büyüklükte rakamlar olmadığını söyledi. Vatandaş sisteme ne kadar yatırırsa, yüzde 25’i kadar da devlet desteği alacağını hatırlatan Başbakan Yardımcısı Babacan, “Bu yavaş yavaş, yıllarca birikecek bir tutar. Bununla toplam tasarruf oranlarını artıracağız. Yani 1 liralık devlet harcaması ile memlekette 4 liralık tasarruf sağlayabiliyorsak, Türkiye’nin cari açığını 4 lira azaltabiliyorsak, zaten toplam dengelerde bu yapılması gereken bir iş.” dedi.
             Başbakan Yardımcısı Babacan ayrıca, Türkiye’nin 2008 Mayıs ayından beri IMF’den kredi kullanmadığını, borç geri ödemesi yaptığını belirterek “2 milyar doların biraz üzerinde borcumuz kaldı. Ödemeler devam ediyor. 2013 yılının Mayıs ayında da ödemelerimiz tamamlanacak.” dedi.
             6- Baro başkanları ile bir araya gelerek görüşlerini alan Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Şahin, çocuk haklarının korunduğu ve istismarın önlendiği bir çocuk politikasını çok önemsediklerini söyledi. Bakan Şahin, ilerleyen süreçte çocuk mahkemeleri hakimleri ve sivil toplum örgütleriyle de görüşeceklerini söyledi.
             7- ABD’den dönüşte Türkiye’ye gelen Kuzey Irak Bölgesel Yönetimi Başkanı Mesud Barzani, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’la görüştü. Görüşmede Başbakan Yardımcısı Beşir Atalay, MİT Müsteşarı Hakan Fidan ve Dışişleri Bakanlığı Müsteşarı Feridun Sinirlioğlu da hazır bulundu. Görüşmede, bölgesel gelişmeler ve terörle mücadele konuları ele alındı. Başbakan Erdoğan, terörle mücadelede atılan bazı adımlardan memnuniyet duyulduğunu ancak bunun daha da ileriye götürülmesi gerektiğini belirterek, bu konunun Türkiye ile Kuzey Irak arasındaki ilişkileri zehirlemesine müsaade edilmemesini istedi. Terörle ortak mücadele sözü veren Barzani ise, PKK’nın yaklaşımlarını tasvip etmenin mümkün olmadığını söyledi. Görüşmede ayrıca ABD askerlerinin çekilmesi sonrasında Irak’ta yaşanan siyasi kriz de ele alındı.
             8- Türk pop ve caz müziği sanatçısı Ayten Alpman hayatını kaybetti.
             9- Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Hollanda Kraliçesi Beatrix ile Venlo 2012 EXPO Botanik Fuarı’nı ziyaret etti, ardından da Türk Bahçesi’nin açılışını yaptı.
             10- Suriye’de Esad yönetimi, 12 Nisan’da ilan edilen ateşkese rağmen operasyonlarını sürdürüyor. Suriye İnsan Hakları İzleme Örgütü, Suriye ordusunun Dera, Şam, Humus, Halep, Hama, İdlib, Tartus, Banyas, Lazkiye, Rakka şehirleri ve kırsal bölgelerinde operasyonlarına devam ettiğini ve 23 kişinin öldürüldüğünü bildirdi.  Bu arada BM Genel Sekreteri Ban Ki-Moon, Suriye yönetiminin geçen hafta yürürlüğe giren barış planındaki yükümlülüklerini yerine getirmediğini belirterek, BM Güvenlik Konseyine gönderdiği mektupta, Suriye’de ateşkesi denetleyecek gözlemcilerin sayısının 300’e çıkarılmasını istedi.
20 NİSAN 2012
             1- Cumhurbaşkanı Gül, TRT Genel Müdürü İbrahim Şahin ve beraberindeki TRT Uluslararası 23 Nisan Çocuk Şenliği'ne katılan konuk ülke ve ev sahibi çocuklarından oluşan heyeti, Çankaya Köşkünde kabul etti. Cumhurbaşkanı Gül, kabulde yaptığı konuşmada, ''Şimdi çiçeklerin açma mevsimi. Bahçede de bütün ağaçlar çiçek açıyor. Çiçekler kendilerini gayet renkli bir şekilde herkese gösteriyor. Bütün o çiçeklerin rengi, kokusunu siz de salonun içine taşımış oldunuz. Hepiniz de ayrı birer çiçek gibi dünyanın dört bir yanından geldiniz. Doğrusu çok sevindirdiniz bizi'' dedi.
Öte yandanCumhurbaşkanı Gül, Irak Kürt Bölgesel Yönetimi Başkanı Mesut Barzani ve beraberindeki heyeti kabul etti.
             2- CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu, Habertürk televizyonunda katıldığı canlı yayında, “Cumhurbaşkanı profilini belirlediniz mi?” sorusu üzerine, halkın sevdiği, saygı duyduğu, geçmişiyle halka güven veren, dünya liderleriyle rahat ilişki kurabilecek ve merkez sağın da rahatlıkla oy vereceği bir profil düşündüğünü ifade etti.
             3- Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Nihat Ergün, çeşitli temaslarda bulunmak üzere gittiği Ağrı’da, Vali Ali Yerlikaya’yı makamında ziyaret ederek, ilin sorunları hakkında brifing aldı. Bakan Ergün yaptığı konuşmada, “Türkiye sağlam durdukça, güçlü durdukça hepimiz bundan çok büyük fırsatlar, çok büyük kazançlar elde edeceğiz.” dedi.
             4- Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Türkiye’de bulunan Irak’ın kuzeyindeki bölgesel yönetimin lideri Mesud Barzani ile kahvaltıda bir araya geldi. Görüşmede, terör örgütü PKK’ya karşı daha etkin mücadele ve ekonomik işbirliği, Irak’ın iç politikası ve Suriye’deki gelişmeler değerlendirildi. Barzani, Irak’taki iç durumu ve ABD temaslarını aktardı.
             5- Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan, Meksika’daki G-20 Ticaret Bakanları toplantısında yaptığı konuşmada, AB’yi eleştirerek, “AB, ‘korumacılığa karşıyız’ diyor, ama işadamlarına vize, mal taşıyan araçlara kota koyuyor. İşadamı fuara bile zor katılıyor. AB Serbest Ticaret Anlaşması imzaladığı ülkelerin, Gümrük Birliği Anlaşması yaptığı Türkiye ile de Serbest Ticaret Anlaşması yapmasına yanaşmıyor. Bu samimiyetsizliktir.” dedi.
             6- Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, İstanbul’da düzenlenen “Dünya Enerji Zirvesi”nin ardından gazetecilere yaptığı açıklamada, zirvede Türkiye’deki yatırım imkanlarını konuştuklarını belirterek, Türkiye’nin bir hukuk devleti, zemini sağlam, istikbal vaat eden, büyüme hızı itibariyle de bakıldığında dünyada dikkat çeken bir ülke olduğunu söyledi.
             Bakan Yıldız zirve çerçevesinde ayrıca, Kanadalı bir şirketle santral yapımı işbirliğine ilişkin mutabakat zaptını imzaladı. Bakan Yıldız, "Bugünkü imza Türkiye'nin nükleer güç santralleriyle ilgili kararlılığının altını çizen bir imzadır. Altı aylık fizibilite süresince yapacağımız çalışmalar sonrası belki anlaşabileceğiz ama belki anlaşamayacağız; çalışmalardan sonra sonuçları paylaşacağız." dedi.
             Öte yandan Başbakan Erdoğan zirveye gönderdiği mesajda, Enerji altyapısı olarak önce yerli ve yenilebilir kaynaklarımızı tam olarak kullanmayı, bunun yanında nükleer enerjiyi de 2023 yılında en az yüzde 10 paya sahip olacak şekilde kurmayı planlamaktayız.” dedi.
7- Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım, Şanlıurfa temasları kapsamında gazetecilerin sorularını cevapladı. Bakan Yıldırım, “Kuzey Marmara Otoyolu Projesi’nin Odayeri-Paşaköy (3. Boğaz Köprüsü Dahil) Kesimi”nin ihalesine ilişkin bir soru üzerine, “Türkiye'nin, dünyada her tarafta krizin ülkeleri kasıp kavurduğu, ekonomileri zorladığı bir dönemde böylesine 4-4,5 katrilyonluk bir projeyi, genel bütçe imkanlarını kullanmadan yap-işlet-devret modeliyle gerçekleştirmiş olması güçlü siyasi irade, güven ve istikrarın bir sonucudur.” dedi.
             8- Sabancı Holding Yönetim Kurulu Başkanı Güler Sabancı BM The Global Compact (Küresel İlkeler Sözleşmesi) Yönetim Kuruluna Genel Sekreter Ban Ki-mun tarafından atandı.
             9- TBMM Başkanı Cemil Çiçek, Polonya’nın başkenti Varşova’da AB Parlamento Başkanları Konferansında yaptığı konuşmada, bugünün Avrupa’sında, ırkçı, yabancı düşmanı, İslam karşıtı, ayrımcı aşırı eğilimlere yer olmaması gerektiğini belirterek, “Bu endişe verici eğilimler, Avrupa değerleriyle hiçbir suretle bağdaşmamaktadır.” dedi.
             10- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, 13’üncü BM Ticaret ve Kalkınma Konferansı’na katılmak için gittiği Katar’ın başkenti Doha’da Başbakan ve Dışişleri Bakanı Şeyh Hamad Bin Casım es-Sani’yle görüştü. Burada gazetecilerin gündemdeki konulara ilişkin sorularını cevaplayan Başbakan Erdoğan, bir gazetecinin ABD Dışişleri Bakanı Hillary Clinton’ın Suriyeli muhaliflere yardımları organize etmek için Türkiye’de bir merkez kurulacağına ilişkin açıklamasını hatırlatarak, bu merkezin nerede kurulacağı sorusu üzerine, “Şu anda henüz bize yansımış herhangi bir şey yok. Fakat bildiğiniz gibi BM Güvenlik Konseyi, dün Cenevre’de yapılan imza töreniyle birlikte, gözlemcileri Suriye’ye zaten göndermiş durumda ve yeni bir taleple de 300 gözlemci olma durumu söz konusu. Diğer taraftan biz, Suriye’de atılması gerekli adımları, Arap Birliği, AB ve BM ile birlikte yürütmekten yanayız.”  dedi.
             11- Maliye Bakanı Mehmet Şimşek resmi ziyaret için gittiği Washington’daki temaslarının ilk gününde, IMF-Dünya Bankası Bahar Toplantıları çerçevesinde düzenlenen “Sübvansiyon Reformunun Ekonomi-Politiği: Ortadoğu ve Kuzey Afrika için Dersler” konulu panelde konuştu. Bakan Şimşek, Türkiye’nin sübvansiyon ve fakirlere destek konularındaki birçok uygulamasının Arap Baharı ülkelerine örnek olabileceğini belirterek, “Bizim, Robin Hood stilinde bir vergi sistemimiz var. Mesela petrol gibi ürünlerde yüksek vergi uyguluyoruz. Bunu da eğitim, sağlık gibi konularda fakirlere yardım için kullanıyoruz.” dedi.
             12- Irak Başbakanlığından yapılan yazılı açıklamada, Başbakan Erdoğan’ın Katar’a hareketinden önceki açıklamaları eleştirilerek, “Sayın Erdoğan’ın son açıklamaları, Irak'ın içişlerine müdahale etme yönündeki eğilimine yeni bir dönüştür. Sayın Erdoğan'ın hala bölgede hakimiyet kurma hayalleri içinde olduğu görülmektedir. Açıklama, ne yazık ki Erdoğan’ın eskiden reddettiği mezhepçi boyutu içermektedir. Ancak bu husus bütün Iraklılar tarafından bilinmekte ve reddedilmektedir. Bu bölgesel politikaların sürdürülmesi Türkiye'nin çıkarlarına zarar verecek ve onu herkese düşman bir ülke konumuna getirecektir.” dedi.
             13- Güney Sudan, geçtiğimiz hafta işgal ettiği Hiclic petrol bölgesinden üç gün içinde çekileceğini duyurdu. Karar Güney Sudan Devlet Başkanı Salva Kiir'in direktifleri doğrultusunda alındı. Sudan Savunma Bakanı Abdurrahim Muhammed Hüseyin ise ordularının Hiclic'i kurtardığını belirtirken, Hükümet Sözcüsü Rabie Abdulati, çekilmenin çatışmanın sona erdiği anlamına gelmediğini ifade etti.
             14- Pakistan’ın Karaçi-İslamabad seferini yapan uçak, iniş yapmaya çalışırken olumsuz hava şartları nedeniyle düştü. Bhoja havayolu şirketine ait Boeing-737 tipi uçakta bulunan 121 yolcudan kurtulan olmadı.
21 NİSAN 2012
1- CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu Haber Türk TV’de yaptığı değerlendirmede, 27 Nisan bildirisine karşı AK Parti Hükümetinin tavrının doğru olduğunu ifade etti. O dönemde kendi partisinin tavrını eleştiren Kılıçdaroğlu, “Daha net bir duruş sergilenebilirdi. E-muhtıranın doğru bulunmadığı, demokrasiye aykırı olduğu, çok daha net bir dil ile ifade edebilirdi” dedi.
             2- Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, Ankara’nın ilk Hilye-i Şerif sergisinin açışlında yaptığı konuşmada, Hilye-i Şerif’in Hazret-i Peygamberin şeklini, şemailini, güzelliklerini anlatan çok güzel bir sergi olduğunu belirterek, böyle bir serginin kutlu doğum haftasına denk gelmesinin ise ayrı bir mutluluk kattığını söyledi.
             3- Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Nihat Ergün, Ağrı Ticaret ve Sanayi Odasının (ATSO) düzenlediği toplantıda, “Artık şimdi ‘darbe yapayım, muhtıra vereyim, post modern darbe yapayım, yargı yoluyla hükümeti devireyim’ diye kimsenin aklına gelmiyor” dedi.
             4- Dışişleri Bakanlığının İnternet sitesinde yayımlanan basın bildirisinde, Türkiye’yi hedef alan Irak Başbakanı Nuri el Maliki’nin açıklamalarına cevap verildi. Bildiride, Irak Başbakanı Nuri el Maliki’nin ülkesindeki problemlerin sorumlusunu dışarıda aramak yerine bir an önce ülkesinin bütün kesimlerini kucaklayan bir siyaset anlayışına yönelmesi gerektiği ifade edildi.
             5- Hür Sanayici ve İşadamları Derneğinin (HÜRSİAD) davetlisi olarak Gaziantep'e giden Türkiye İşadamları ve Sanayiciler Konfederasyonu (TUSKON) Yönetim Kurulu Başkanı Rızanur Meral, dernek üyeleriyle bir araya geldiği toplantıda, sanayicileri dünyaya açılmaya davet etti. Türkiye'nin diğer dünya devletleri tarafından tanınması için çeşitli ticari programlara öncülük ettiklerini belirten Meral, “İş yapmanız şart değil, alın çantanızı, dünyayı gezin. Gezen kaplan hiçbir zaman aç kalmaz” dedi. 
             6- Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım, İstanbul’da Ekonomi Gazetecileri Derneğini ziyaretinde, Türkiye’nin uzaya fırlatacağı uyduları kendisi imal etmek için harekete geçtiğini, halihazırda Japonya’da 2 uydunun imalinin devam ettiğini belirterek, “Üçüncü uydumuzu Japonya’da Japonlarla müşterek imal edeceğiz. Dördüncü uydumuzu Türkiye’de tamamen kendimiz üreteceğiz” dedi.
             7- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan Katar’daki BM Konferansı’nda yaptığı konuşmada, “Fok balıklarını, nesli tükenmekte olan balinaları dert edinen küresel vicdanın artık Kabil’de, Gazze’de, Mogadişu’da, Bağdat’ta, Hama ve Humus’ta ölen çocukları da görmesi ve duyması ve o acıyı hissetmesi kaçınılmaz bir zorunluluk haline gelmiştir” dedi.
             Başbakan Erdoğan ayrıca, Doha’da kendisini takip eden gazetecilerin sorularını cevapladı. 28 Şubat ile ilgili olarak Başbakan Erdoğan, “Referandumda verilen sözler tutuldu, sorumlular tutuklandı. Yargı nereye varacaksa oraya ulaşsın. Mesele sadece askerle bağlantılı değil. Kimler karışmadı ki.. İş dünyası, basın, sivil toplum, rektörler… Kimler neler yaptı, bunlar ortaya çıksın, millet de bilsin. Adalet yerini bulmalı” dedi.
Katar’daki programını tamamlayarak yurda dönen Başbakan Erdoğan, İstanbul Atatürk Havalimanında temaslarıyla ilgili basın toplantısı düzenledi. Hükümeti terör örgütüyle pazarlık yapmakla suçlayan CHP Lideri Kılıçdaroğlu'na eleştiren başbakan Erdoğan, “Terör örgütünün uzantılarıyla CHP işbirliği yaptı. Seçimlerde Hakkari mitingini örgütün uzantılarıyla ortak düzenlediler. Hakkari mitinginde hatırlarsanız hiç Türk bayrağı yoktu.” dedi.
             8- Başbakan Yardımcısı Ali Babacan IMF-Dünya Bankası bahar toplantıları için gittiği Washington’da düşünce kuruluşu Atlantic Council’de yaptığı konuşmada, Euro bölgesi ekonomisi için 2012’nin, Amerikan ekonomisi için ise 2013’ün test yılı olacağını söyledi.
             9- Adalet Bakanı Sadullah Ergin, İngiltere’nin başkenti Londra’da Avrupalı Türk Demokrat Birliği onuruna verdiği yemekte, “İki sene sonra stoklar eriyip bittiği zaman Türkiye’de davalar, temyiz dahil olmak üzere 12 ayda karara bağlanacak” dedi.
             10- Başbakan Tayyip Erdoğan’ın Katar ziyaretine eşlik eden Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Hamas’ın siyasi lideri Halid Meşal’le görüştü. Suriye’deki olaylar nedeniyle Türkiye’nin telkinleri sonucu Şam’ı terk ederek Doha’ya yerleşen Meşal’in Bakan Davutoğlu’yla görüşmesinde, Filistin ile İsrail arasında yürütülen barış görüşmeleri ve Filistin’de El Fetih ile Hamas arasındaki hükümet kurma çalışmaları ele alındı.
             Meşal, Filistin Devlet Başkanı Mahmut Abbas’ın İsrail’le götürdüğü barış görüşmelerinden umutlu olmadığını, İsrail’in barış ortamının yaratılmaması için bilinçli olarak yeni şartlar ileri sürdüğünü söyledi. Bakan Davutoğlu da İsrail’in tutumu nedeniyle vicdan sahibi uluslararası toplumda sürekli yalnızlaştığını, Filistin’in barış isteyen taraf olduğunu göstermesinin Filistin davasının haklılığı açısından çok önemli olduğunu vurguladı.
             11- Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan Meksika’da yaptığı açıklamada, dünyanın en zengin iş adamı Carlos Slim’in Türkiye’de telekomünikasyon yatırımı yapmayı düşündüğünü ve CEO'sunun kökeni Osmanlı'dan gelen Energy Allied International firmasının da 2 milyar dolarlık petro-kimya üretimi planladığını ifade etti.
             12- BM Güvenlik Konseyi, Suriye’de 300 kişilik gözlemci misyonu (UNSMIS) kurulmasını öngören karar tasarısını oybirliğiyle kabul etti.
             22 NİSAN 2012
             1- Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı mesajında, TBMM’nin açılışının 92. Yıldönümü ile Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’nın büyük bir gururla kutlandığını ifade etti. Demokrasinin bir uzlaşma, anlaşma ve barış rejimi olduğunu kaydeden Cumhurbaşkanı Gül, Türkiye’nin meselelerini büyük bir olgunluk ve özgüven içerisinde ele alarak çözeceğine inandığını söyledi.
              Başbakan Recep Tayyip Erdoğan da, “Ne yazık ki, 23 Nisan ruhunu anlamayan bazı zümrelerce, yakın tarihimiz içinde, çeşitli defalar milli egemenliğimize yönelik talihsiz müdahalelerde bulunulmuştur. Buna mukabil, milli iradeyi ipotek ve vesayet altına almaya çalışan her türlü girişim, milletimizin maşeri vicdanında yargılanmış ve mahkûm edilmiştir.” dedi.
             2- TBMM Başkanı Cemil Çiçek, Erzurum’da yapılan Türkiye Konuşuyor Vatandaş Toplantıları’nın 12’ncisinde yaptığı konuşmada, 23 Nisan Milli Egemenlik ve Çocuk Bayramı’na gönderme yaparak, bağımsızlığa giden yolun temellerinin Erzurum’da atıldığını söyledi. Başkan Çiçek, “Nasıl bundan 92 yıl evvel aynen buradaki tablo gibi tüm fertleri, tüm düşünceleri temsil eden insanlar bir araya gelip, bize bağımsızlığımızı, Cumhuriyetimizi kazandırdıysa, inanıyorum ki bugün burada sizlerin ortaya koyacağı fikirlerle biz hem cumhuriyetimizi, hem de demokrasimizi ilk defa halkın yaptığı anayasayla taçlandırmış olacağız.” dedi.
 3- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Bursa Valiliği ve Arap Turizm Örgütü (ATÖ) işbirliği ile Bursa’da düzenlenen Türk-Arap Turizm Buluşması ACTEX 2012’nin açılışında yaptığı konuşmada, Türkiye’nin, Arap dünyası ile ilişkilere büyük önem verdiğini söyledi. Yönünü Batı’ya çeviren Türkiye’nin, asla sırtını Doğu ve Güney’e dönmediğine işaret eden Başbakan Erdoğan, “Son yüz yıl içinde aramıza konan engel, sınır ve bariyerlerin tamamının sanal olduğuna inanıyorum. Bin yıllar boyunca bir arada yaşamış komşu, dost, hatta kardeş olmuş milletlerin bugün yapay engellerle birbirinden uzak tutulmasına bizim gönlümüz razı gelmiyor. Bu alanda son 9,5 yıl içinde dostlarımız ve kadim kardeşlerimiz ile kardeşlerimizi tesis ettik.” dedi. Öte yandan     Başbakan Erdoğan, AK Parti Bursa İl Kongresi’nde yaptığı konuşmada ise, terör sorununu çözmek için başlattıkları “milli birlik ve kardeşlik” projesini sonuna kadar sürdüreceklerini söyledi. Muhalefetin bunu “ihanet projesi” olarak nitelendirmesini eleştiren Başbakan Erdoğan, “Benim milletim bu projelerimize “hayır” deseydi iki oydan birini AK Partiye vermezdi. Milletimiz oy veriyor “Evet doğru istikamettesiniz” diyor. Biz de kararlı şekilde yolculuğa devam ediyoruz, edeceğiz endişeniz olmasın.” dedi.
             4- CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Cumhuriyet gazetesine verdiği özel demeçte, halkın seçtiği 8 milletvekilinin tutuklu olmasının 23 Nisan Ulusal Egemenlik Bayramı’nı coşkuyla kutlamalarının önünde engel teşkil ettiğini belirterek, “Demokrasimiz üzerindeki en büyük ayıbın bir an önce kaldırılması lazım.” dedi.
             5- Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ, AK Parti Çorum İl Kongresi’nde yaptığı konuşmada, muhalefetin bir zamanlar “yargılayamazsınız” dediği 12 Eylül darbesini yapanların bugün hesap verdiğini söyledi. Koalisyon hükümetinin 28 Şubat kararlarını hayata geçirdiğini hatırlatan Bakan Bozdağ, “Biz 28 Şubat anlayışının izlerini bir bir yasalarımızdan, hukukumuzdan ve demokratik anlayışımızdan çıkarttık artık. Şimdi 28 Şubat da yargı önünde hesabını veriyor. CHP ne derse desin, bugüne kadar darbelerin gönülden karşısında duramamıştır.“ dedi.
             6- Başbakan Yardımcısı Beşir Atalay, AK Parti Kırıkkale 4. Olağan İl Kongresi’nde yaptığı konuşmada, Demirel’i 28 Şubat sürecinin koordinatörü olarak suçladı. Başbakan Yardımcısı Atalay, “Müdahil olmam diyor. Şimdi Sayın Demirel, 12 Eylül davasına müdahil olmaz zaten. Çünkü ondan sonraki 28 Şubat Sayın Demirel’in eseridir. 28 Şubat’ın koordinatörü Sayın Demirel’dir. Bunu da böyle bilin, biz böyle biliyoruz.” dedi.
             Daha sonra Başbakan Yardımcısı Atalay, Kanal 7’de Başkent Kulisi programına katılarak bazı açıklamalarda bulundu. Yeni anayasa çalışmaları kapsamında maddeleştirme ve yazım işlemlerinin bu ay sonunda başlayacağını belirterek partilerinin niyetlerinin o zaman görüleceğini söyledi.
             7- Avrupa Birliği Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış, AK Parti Iğdır İl Kongresi’nde yaptığı konuşmada, PKK’ya silah bırakma çağrısı yaparak, “Başbakanımızın, silahları bırakın çağrısını son bir fırsat olarak değerlendirin ve silahları bırakın, operasyonlar son buldun.” dedi.
             8- Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu ve Milli Savunma Bakanı İsmet Yılmaz AK Parti Sivas İl Teşkilatı’nın 4. Olağan İl Kongresi’ne katıldı. Dış politikada büyük hamleler yapıldığını anlatan Bakan Davutoğlu, “Yakın zamanda 60’ı aşkın ülkeyle vize anlaşması yaptık, dünyanın her yeriyle vize anlaşmaları yapacağız ve insanımızın önünü bütünüyle açacağız.” dedi. Bakan Yılmaz ise, 22 bin 571 kişinin bedelli askerlik hakkından yararlandığını belirterek, “Haziran 15’e kadar süremiz var. 100 bine yakın vatandaşımızın faydalanacağını düşünüyorum.” dedi.
             9- Sağlık Bakanı Recep Akdağ, Tekirdağ’da bir dizi temaslarda bulunarak gazetecilerin sorularını cevapladı. BDP Milletvekili Özdal Üçer’in doktor dövmesiyle ilgili soru üzerine Bakan Akdağ, Üçer’in partisinden ihraç edilmesi ve vekilliğinden istifa etmesi gerektiğini söyledi.
             10- TBMM İnsan Haklarını İnceleme Komisyonu Başkanı Ayhan Sefer Üstün, Anadolu Ajansına yaptığı açıklamada, darbe soruşturmalarının bazı askerlerle sınırlı kalmamasını istedi. 28 Şubat soruşturmasında da “5’li çete” olarak anılan TOBB, TESK, Türk-İş, DİSK ve TİSK’in o dönemki başkanlarının sorgulanması gerektiğine dikkat çekti.
             11- SP Genel Başkanı Mustafa Kamalak, partisinin Genişletilmiş İstanbul Divan Kurulu Toplantısı’nda yaptığı konuşmada, 28 Şubat soruşturmasına ilişkin olarak, “Elbette askerler de ceza almalıdır. Ancak asıl aktörler unutulmamalıdır. 28 Şubat’ta asker maşa olarak kullanılmıştır. Bu sürecin asıl aktörleri içerideki kuklacılar, hortumları kısılmış olan holdingler ve patronlardır.” dedi.
             12- Hakkari’de 19 Ekim 2011’de 24 askerin şehit olduğu terörist saldırısıyla ilgili yürütülen soruşturma kapsamında, terör örgütü üyelerine yardım ve yataklık yaptığı iddiasıyla gözaltına alınan 22 kişiden 15’i tutuklandı.
             13- Diyarbakır Emniyet Müdürlüğünden yapılan açıklamada, Diyarbakır’da terör örgütü KCK’nın “ön savunma birlikleri” içerisinde yer alan ve bombalı eylemler düzenledikleri belirlenen 3 kişi yakalandı. Zanlıların terör örgütünün dağ kadrosuyla irtibatlı oldukları, örgüt kamplarında eğitim aldıkları belirtildi.
             14- Orta Batı Afrika ülkesi Gabon'da İslam İşbirliği Teşkilatının (İİT) toplantısı için bulunan Ekmeleddin İhsanoğlu, Zaman'a yaptığı açıklamada, Irak Başbakanı Nuri Maliki'nin İİT'den yardım istediğini söyledi. İhsanoğlu, “Irak'ta yeni bir safha açmak için çalışmalarımız var. Hazırlıklarımızı yapıyoruz. Yakında bir heyeti Bağdat'a göndereceğiz.” dedi.
             15- Fransa’da cumhurbaşkanlığı ilk tur seçimlerinde, resmi olmayan ilk sonuçlara göre, ilk turda Hollande yüzde 28,8’le birinci sırada gelirken, Sarkozy yüzde 26,1’le ikinci sırada yer aldı.
             16- Tahran’da İran Cumhurbaşkanı Birinci Yardımcısı Muhammed Rıza Rahimi ile görüşen Irak Başbakanı Nuri el Maliki, iki ülkenin ortak hedefleri olduğunu belirtti. Maliki, ilişkilerin daha da geliştirilmesi için enerji, altyapı ve ticaret alanlarında işbirliğinin artırılması gerektiğini söyledi.
             17- BM ve Arap Birliği Suriye Özel Temsilcisi Kofi Annan Suriye rejimi ile muhaliflere şiddete hemen son vermeleri ve ağır silah kullanmamaları çağrısında bulundu.
             23 NİSAN 2012
             1- Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı kutlamaları nedeniyle Çankaya Köşkünde, yedi bölge ve Ankara'daki okullardan gelen öğrenci ve öğretmenleri kabulünde yaptığı konuşmada, “Sizler Türkiye'nin, hepimizin geleceğisiniz. Gün gelecek bu salonlarda ben nasıl konuşuyorsam aranızdan birileri çıkacak bizim yerimizde olacak, bakan olacak, başbakan olacak, meclis başkanı ve cumhurbaşkanı olacak.” dedi.   
             2- TBMM Başkanı Cemil Çiçek, 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı dolayısıyla, özel oturumla toplanan TBMM Genel Kurulunda, çocuklara bırakacakları en önemli emanetlerden birinin yeni anayasa ve özgür bir Türkiye olduğunu belirterek, “Yeni anayasa bizim için yeni bir sayfa, yeni bir Türkiye'dir. Milletin temsilcileri, millet adına demokratik bir anayasa yapacaklardır.” dedi.
Başbakan Erdoğan da, “Bu Meclis, darbelerle yüzleşen, darbeleri sorgulayan, darbelerle artık hesaplaşan bir Meclistir. Bu Meclis iradesine, işleyişini, ruhuna yönelik her türlü saldırıya göğüs gerecek, millet iradesini namusu bilerek koruyup kollayacak bir Meclis'tir.” dedi.
CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ise, tutuklu milletvekillerine atıfta bulunarak, “Halkın iradesiyle seçilen milletvekillerinin hâlâ tutuklu olmaları, onların yasama görevini yapamamaları bir demokrasi ayıbı olarak karşımızda durmaktadır.” dedi.
             MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli de, anayasa çalışmalarının tarihi bir fırsat olduğunu kaydederek, tarihi bu fırsatın şahsi ve ideolojik çekişmelere kurban edilmemesini, siyasi hırsların belirlenen ilkelerin önüne geçmemesi uyarısında bulundu.
             3- Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan, Mısır Ulaştırma Bakanı Galal Mostafa Said ile Türkiye ve Mısır arasında Ro-Ro ve Karayolu Transit Taşımacılığı İşbirliği Mutabakat Zaptı’nı imzaladı. İmza töreninde konuşan Bakan Çağlayan, anlaşma kapsamında ilk geminin 26 Nisan'da Mersin Limanı'ndan Mısır'a doğru yola çıkacağını söyledi. Anlaşmayla Türkiye'nin Mısır'a ve Mısır üzerinden üçüncü ülkelere ulaşacağını belirten Bakan Çağlayan, “Ro-Ro işini özel sektör yapacak. Proje özellikle Suriye'nin haksız uygulamalarıyla Mersin, Hatay, Gaziantep, Şanlıurfa ve Mardin gibi illerimizde lojistik sektörünün zararını asgari düzeye indirecek. Bu hattın zaman içinde ana ihraç güzergâhımız olacağını düşünüyorum.” dedi.
             4- Milli Eğitim Bakanı Ömer Dinçer, 23 Nisan etkinlikleri kapsamında çeşitli kentlerden gelen on öğrenciyi makamında kabul etti. Burada gazetecilerin sorularını cevaplayan Bakan Dinçer, bir gazetecinin eş durumu tayinlerinin kaldırıldığına ilişkin sorusu üzerine, “Eş durumundan tayini kaldırmadık. Eş durumundan tayin için zaten şubatta bir atama yaptık. Onu 2011 yılının ataması olarak gerçekleştirdik. Özre metni atamaları ve eş durumundan atamaları tekrar ağustos ayında 2012 yılının uygulaması olarak gerçekleştireceğiz. Sonra onu yılda bir kere yapacağız.” dedi.
             5- 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı tüm yurt genelinde ve Türkiye’nin dış temsilcilikleri ile Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde törenlerle kutlandı.
             6- Avrupa Gençler Judo Kupası’nda Türk Milli Takımı, 2 bronz madalya kazandı.
             7- Irak Dışişleri Bakanlığından yapılan açıklamaya göre, Türkiye’nin Bağdat Büyükelçisi Yunus Demirer’le Dışişleri Bakanlığı’nda görüşen Dışişleri Müsteşarı Labid Abbavi, Büyükelçiye, “Türk Başbakanı Recep Tayyip Erdoğan’ın, Irak’ın içişlerine karışan açıklamalar yapmasından duyduğu rahatsızlığı” iletti.
             8- ABD, Avrupa ve Türkiye’de temaslarda bulunan bölgesel Kürt yönetiminin başkanı Mesud Barzani, Erbil'de Kürt gazeteciliğinin 114'üncü yıldönümü nedeniyle basın kuruluşlarının temsilcileri ile bir araya gelerek gezisi ile ilgili değerlendirmelerde bulundu. Barzani, “Suriye Kürtleri için Erbil’de birliği sağlamak amacı ile düzenlediğimiz konferans dışında yapabileceğimiz bir şey yok. Türkiye’nin iç sorunları ve PKK konusunda da bizim tutumumuz ve tavrımız açık ve nettir. Biz barışçıl tüm çabaları destekliyoruz, lakin silahlı çözümün yanında yer almayacağız.” diye konuştu.
24  NİSAN 2012
             1- TBMM Başkanı Cemil Çiçek, Türkiye Yazarlar Birliği, Türk Dil ve Edebiyatı Derneği, Türk Dil Kurumu ve Ankara Büyükşehir Belediyesince düzenlenen “Anayasanın Dili” sempozyumunda yaptığı konuşmada, Türkiye’nin dil politikasına ihtiyaç olduğunu belirterek, “Aynı dili konuşuyoruz, fakat anlaşamıyoruz. Aynı dili çok farklı konuşuyoruz. Aynı metnin farklı şekilde yorumlanmasından doğan siyasi sıkıntıları, kargaşaları da yaşıyoruz. Bu dönem geçmişteki hataları inşallah asgariye indirerek, bir anayasa yapma imkanını bulmuş olacağız.” dedi.  
             Başbakan Recep Tayyip Erdoğan da sempozyumda yaptığı konuşmada, Türkçe üzerinde operasyonlar yapıldığına dikkat çekerek, “Aşk kelimesini kaldırmak dili katletmek olur. Zira bu kelimenin yerine geçecek bir kelime bizim dilimizde yoktur” dedi.
             2- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan AK Parti grup toplantısında yaptığı konuşmada, gerekçe aramanın darbeleri meşrulaştıracağını belirterek, “Darbeci yerine siyasetçiyi suçlamak, darbeye ortaklıktır” dedi. Hata yapan siyasetçinin hesap yerinin TBMM ve millet olduğunu, bunun dışında hiç kimsenin gayrimeşru yöntemlerle siyasetçiyi hesaba çekemeyeceğini söyledi.
             Öte yandan Başbakan Erdoğan, Irak Cumhurbaşkanı Yardımcısı Tarık Haşimi ile Başbakanlıkta görüştü. Güvenoyundan önce ortak yolun bulunabileceğini belirten Haşimi, “Sorun, Maliki’nin Irak’ta izlediği politikadır. Eğer Maliki, Erbil Anlaşması’nın uygulanmasını kabul ederse, özellikle tüm siyasi partilerin iktidarda ortaklığını kabul ederse, Maliki’nin devam etmesinde sakınca yok. Umarım Maliki bir kere daha düşünür ve bu olaylarda olumlu tavır alır.” dedi.
             3- CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu partisinin grup toplantısında yaptığı konuşmada, Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez’e yaptığı “Hiçbir cami ahır yapılmadı. Onurlu bir din adamı olarak söyle” çağrısını Başbakan Erdoğan’ın çarpıttığını söyledi.
             4- MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, partisinin grup toplantısında yaptığı konuşmada, Başbakan Erdoğan’ın tutuklu milletvekilleri ile ilgili tutumunu “İpe un seriyor” diye değerlendirirken, Irak Kürdistan Bölgesel Yönetimi Başkanı Mesud Barzani ile yapılan görüşmelere de “Kediyle ciğer hakkında konuşmaktan farksız” tepkisini gösterdi.  
             5- Başbakan Yardımcısı Ali Babacan, Kanal 24 televizyonuna yaptığı açıklamada, kıdem tazminatı ile ilgili düzenlemenin, yürürlüğe girdiği tarihten itibaren geçerli olacağını belirterek, “Kıdem tazminatı konusu, yeni oluşturacağımız Kıdem Tazminatı Fonu ile çözülecek” dedi.
6- İstanbul’da medya yöneticileri ile kahvaltıda bir araya gelen Avrupa Birliği Bakanı Egemen Bağış, “Hayat Boyu Öğrenme ve Gençlik Programları” projesi hakkında bilgi verdi. AB Komisyonu ile yürüttükleri çetin ve kararlı müzakereler sonucunda programların 2012-2013 yıllarına ait bütçelerinin yüzde 40 oranında artırıldığını kaydeden Bakan Bağış, "Şu an yılda yaklaşık 43 bin olan yararlanıcı sayısının da bu yıl 50 bini aşacağını ve 55 bin rakamına ulaşabileceğini öngörüyoruz." dedi.
7- Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay, Turistik Otelciler, İşletmeciler ve Yatırımcılar Birliği (TUROB) ve Türkiye İşveren Sendikaları Konfederasyonu (TİSK) heyeti ile Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik'i makamında ziyaret etti. Ziyaretin ardından gazetecilerin memurlarla toplu sözleşme takvimine ilişkin sorusunu cevaplayan Bakan Çelik, toplu sözleşme görüşmelerinin 30 Nisan'da başlayacağını ifade ederek, "Eğer hakem heyetine gidilmezse 29 Mayıs'ta sonlandıracağız. Dileriz hakem heyetine gitmez ve mayıs ayına toplu sözleşme farklarının zamlarının gerçekleştiğini görürüz.'' dedi.
             8- ABD Başkanı Barack Obama 1915 olaylarıyla ilgili yaptığı açıklamada, Osmanlı İmparatorluğu’nun son günlerinde  acımasızca katledilen ya da ölüm yürüyüşüne zorlanan 1.5 milyon Ermeni’nin anısını onurlandırıyoruz. Gerçeklerin tam, samimi ve adil bir biçimde kabul edilmesi hepimizin çıkarına” dedi.
             Öte yandan Dışişleri Bakanlığından yapılan açıklamada, Obama’nın açıklamasına ilişkin “Ermeni görüşlerini yansıtan mesnetsiz bir yaklaşım ortaya koymuştur.” denildi.
25 NİSAN 2012
             1- Cumhurbaşkanı Gül, Anayasa Mahkemesinin 50. kuruluş yıldönümü dolayısıyla düzenlenen “Uluslararası Sempozyum”da yaptığı konuşmada, yeni anayasaya ilişkin görüşlerini açıkladı. Cumhurbaşkanı Gül, yeni anayasanın, toplumun gelecekteki ihtiyaçlarını karşılayacak, gelişmesine izin verecek sadelik, esneklik ve tutarlılık içinde olması hâlinde kalıcı olabileceğini belirtti. Anayasa Mahkemesi Başkanı Haşim Kılıç da, Mahkemenin verdiği kararların herkesi aynı şekilde memnun etmesinin beklenemeyeceğini belirterek “Anayasa Mahkemeleri, anayasal çizgiyi esas almak suretiyle siyasi aktörler arasında hakemlik fonksiyonunu yerine getirirken, taraflara lojistik destek sağlayan bir kurum olamayacağı gibi, milletin iradesini temsil edenlere çelme takma yeri olarak da kullanılamaz. Bazılarının mutluluğunu arttırmak için başkalarının özgürlüklerinin özünü zedelemek gibi bir yanlışlığa da izin verilemez.” dedi.
             Öte yandan Cumhurbaşkanı Gül, kamuoyunda “2-B Kanunu” olarak adlandırılan “orman vasfını kaybetmiş hazine arazilerinin satışını öngören kanun”u onayladı. Kanun, Resmi Gazete’de yayımlanmak üzere Başbakanlığa gönderildi
             2- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, İmam Hatip Liseleri Mezunları ve Mensupları Derneği (ÖNDER) tarafından İstanbul’da düzenlenen “2012 Kutlu Doğum Haftası” etkinliğine telekonferans sistemi ile katıldı. Hayata geçirilen 4+4+4 düzenlemesini anlatan Başbakan Erdoğan “Baskı ve zulüm neticesiyle kapatılan imam hatiplerin orta kısımlarını yaptığımız bu düzenleme ile yeniden açtık. İmam hatip okulları, bu ülkenin ve bu milletin göz bebeği olacak” dedi.
             3- Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ, özel bir televizyon kanalında canlı yayına katılarak, “28 Şubat” sürecine ilişkin değerlendirmelerde bulundu. 28 Şubat sürecinde iktidar ortağı olan Tansu Çiller ve dönemin Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel’e seslenen Başbakan Yardımcısı Bozdağ “Ben bir siyasetçi olarak, bir vatandaş olarak hem Sayın Çiller’in hem de Sayın Demirel’in bu dönemle ilgili olarak konuşmaması bana göre fevkalade bir eksiklik olur. Onların konuşması lazım.” dedi.
             4- MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli yaptığı yazılı açıklamada, ABD Başkanı Barack Obama, Fransa Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy ve Fransa Cumhurbaşkanı adayı François Hollande’ın 1915 olaylarına ilişkin Ermeni iddiaları konusundaki açıklamalarına eleştirdi. Bahçeli “Bu yılın 24 Nisan gününde de, sözde Ermenisoykırım iddialarını diline dolayan çevreler, milletimize çamur atmak için adeta yarış içine girmişler, bir kez daha müfterilikte rakipsiz olduklarını göstermişlerdir” dedi. 
             5- BDP Grup Başkan Vekili Hasip Kaplan, BDP’ye yönelik, “Bağımsız Özerk Kürdistan kuracaklar, Türkiye’den ayrılacaklar” şeklinde haksız eleştiri olduğunu belirterek “Hayır, inanın hiçbir siyasi parti, hiçbir güç Türkiye’de yaşayan 75 milyonu birbirinden ayrılamaz. Bizim, sınırla, resmi dille ilgili en ufak tartışmamız yok. Başkent Ankara’dır. Ama Kürt sorununun yeni bir anayasa yapma sürecinde Türkiye’nin önünü açacak, barışını sağlayacak, toplumda demokratikleşmeyi, kardeşliği güçlendirecek, çok dilli, çok kültürlü Türkiye gerçekliğinin tespit ve teslim edilmesi gerektiğini düşünüyoruz. Evet resmi dil Türkçe olacak, bütün okullarda okutulacaktır, zorunlu olacaktır, ortak iletişim dilimizdir. Ama birisi de, ‘Ben ana dilimi konuşmak istiyorum’ diyorsa özgür olacaktır, konuşacaktır, okuyacaktır, eğitimini alacaktır.” dedi.
             6- Milli Güvenlik Kurulu (MGK) Genel Sekreterliğine, Hakkari Valisi Muammer Türker atandı.
             7- Özel yetkili Ankara Cumhuriyet Başsavcıvekilliğinin yürüttüğü “28 Şubat” soruşturması çerçevesinde gerçekleştirilen 3. dalga operasyonunda, aralarında eski Jandarma Genel Komutanı emekli Orgeneral Fevzi Türkeri, OYAK Yönetim Kurulu Üyesi Emekli Korgeneral Yıldırım Türker, Kara Kuvvetleri Komutanlığı Lojistik Daire Başkanı Tuğgeneral İsmail Hakkı Önder ile Seferberlik Tetkik Kurulu Başkanı Tuğgeneral Lokman Ekinci’nin de yer aldığı 13 asker tutuklandı.

             8- Eski İçişleri Bakanı Mehmet Ağar, “cürüm işlemek için silahlı teşekkül oluşturmak” suçundan Yargıtay tarafından onanan 2 yıllık hapis cezasını çekmek için Aydın’ın Yenipazar ilçesindeki K1 Tipi Cezaevine teslim oldu.
             9- Avustralya Başbakanı Julia Gillard, Çanakkale Kara Savaşlarının 97. yıl dönümünde Anzak Koyu’nda düzenlenen “şafak ayini”ne katıldı. Gillard, “Burası aynı zamanda şerefle parlayan bir yerdir ve bu şereflerin en göz alıcısıdır. Rakiplerin eşitlik ve saygı içinde karşılaştığı ve nitelik ve davranışlarıyla belirli bir asalet kazandıkları yerdir” dedi.
             10- CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, iki günlük resmi ziyaret çerçevesinde Bosna Hersek’e giderken uçakta gazetecilere gündeme ilişkin değerlendirmeler bulundu. Kılıçdaroğlu, Başbakan Erdoğan’ın “CHP döneminde camiler yıkıldı.” iddialarına ilişkin, “Kendi dönemlerinde Pursaklar’da 10’a yakın cami yıkılmadı mı? Malatya’da belediye, camiyi yıkıp yerini yabancı bir firmaya sattı. Camilerin bir dönem askerlerce kullanıldığı doğru. Savaşa şehit olmaya giden, çadırı olmayan kışlası olmayan ordu nerede yatacak?.” dedi.
26 NİSAN 2012
1- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Çanakkale Kara Savaşları’nın 97. yıl dönümü törenleri için Türkiye’ye gelen Avustralya Başbakanı Julia Gillard’ı Başbakanlıkta kabul etti. Görüşmede, 2015’te düzenlenecek Çanakkale Kara Savaşları’nın 100. yıl anma etkinliklerinin planlanmasıyla ilgili hazırlıklar ele alındı.  
2- AB Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış, global krizin ve Türkiye’nin 2023 hedeflerinin tartışıldığı Forum İstanbul 2012’de Türkiye’nin kaybettiği yılların sebebinin bugünkü anayasa olduğunu belirterek “Türkiye geçmişiyle hesaplaşıp, herkesin huzur içinde yaşayacağı bir ülke olmak zorundadır. Türkiye’nin en büyük ihtiyacı herkesi kucaklayan bir anayasadır. İnşallah bu forumdan da sivil anayasa için doğru mesajlar çıkar, buna vesile olursunuz. Darbe zihniyetiyle hazırlanan anayasa ile 2023 hedeflerine ulaşamayız.“ dedi. Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan ise, 2010 yılında yüzde 9,2’lik büyümenin arkasından 2011’de gelen yüzde 8,5’lik büyümeye dikkat çekerek, 2012’de ise yüzde 5’in üzerinde büyüme beklediğini söyledi.
             3- Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Nihat Ergün, Otomotiv Yetkili Satıcıları Derneğince (OYDER) düzenlenen “Otomotiv Sektörünün Geleceği ve Markalaşmanın Gücü” kongresinde, 2012 yılının yerli otomobil markası oluşturma konusunda somut adımların atılacağı bir yıl olması gerektiğini belirterek, “En az bir tane küresel otomobil markamız olmalı” dedi.
             4- TBMM Genel Kurulunda Türkiye’nin Suriye politikası konusunda söz alan Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Türkiye’nin bundan sonra da Orta Doğu’da değişim dalgasının öncüsü olacağını ve değişim dalgasını yöneteceğini belirterek, “Kardeş halklarla kucaklaşmak yerine dikta rejimleriyle kucaklaşanların, yeni anlayışı anlamaları mümkün değil. Barış düzeni kurulana kadar çalışacağız. Suriye ile ilgili ne konuşulacaksa bundan sonra bizim olduğumuz mekânlarda konuşulacaktır. Kim ne derse desin bu barış düzeninin öncüsü de sözcüsü de Türkiye olacaktır.” dedi.
             5- Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan Türkiye Bankalar Birliği (TBB) Başkanı Hüseyin Aydın, bankaların genel müdürleri, Türkiye Sigorta ve Reasürans Şirketleri Birliği (TSRŞB) Başkanı Mustafa Su ve sigorta şirketlerinin yöneticileriyle görüş alışverişinde bulundu. Toplantının ardından açıklama yapan Bakan Çağlayan, yeni teşvik sisteminin bankaların işlerini kolaylaştıracağını, onlara projektör görevi göreceğini, kazanmalarını sağlayacağını ifade etti. Her konuta mutabık kalınıp kalınmadığına ilişkin bir soruya Bakan Çağlayan, “Zaten görüş ayrılığımız yok. Biz hükümet olarak Sayın Başbakanımızın verdiği talimatlar çerçevesinde asla özel sektöre müdahale eden, özel sektörün işine karışan bir yapı içinde olmadık.” dedi.
              6- Hukuk uyuşmazlıklarının “arabuluculuk” yoluyla çözümünü düzenleyen kanun tasarısı, TBMM Adalet Komisyonunda kabul edildi. Tasarıya göre, taraflar, dava açılmadan önce veya davanın görülmesi sırasında arabulucuya başvurabilecek. Arabulucu, yaptığı faaliyet karşılığında ücret ve masraf isteyebilecek. Mesleğinde en az 5 yıllık kıdeme sahip hukuk fakültesi mezunu olanlar arabulucu olabilecek. Gizlilik hükümlerine aykırı hareket ederek bir kişinin hukuken korunan menfaatinin zarar görmesine neden arabulucu, 6 aya kadar hapis cezası verilebilecek.  
7- Enflasyon raporunu açıklayan Merkez Bankası Başkanı Erdem Başçı, enflasyondaki düşüşün son çeyrekte belirginleşeceğini belirterek, yıl sonu beklentilerini yüzde 6.5 olarak öngördüklerini açıkladı. Başçı “Enflasyon tahminlerimizde önemli bir değişiklik yapmadık. Cari işlemler dengesinde kayda değer bir iyileşme gözleniyor. Petrol fiyatlarında yukarı güncelleme yaptık. Petrol fiyatları varsayımını 2012 için 120, 2013 için 115 dolara çıkardık. Enflasyon yüzde 70 ihtimalle 2012 sonunda orta noktası yüzde 6.5 (önceki tahmin yüzde 6.5) olmak üzere yüzde 5.3 ile yüzde 7.7 aralığında bekleniyor. Enflasyon 2013 sonunda orta noktası yüzde 5.2 olmak üzere yüzde 3.4 ile yüzde 7.0 aralığında bekleniyor. Üçüncü çeyrekten itibaren enflasyon kademeli düşecek, son çeyrekte düşüş belirginleşecek.” dedi.
             8- CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Saraybosna programı çerçevesinde Bosna-Hersek lideri Bakir İzzetbegoviç’le görüştü. Görüşmenin ardından gazetecilere CHP’yi anlatan Kılıçdaroğlu, parti programını yenileyeceklerini açıkladı. Avrupa'daki sol partilerin programlarını incelediklerini belirten Kılıçdaroğlu, sosyal demokrasinin artık 1970`ler çizgisinde savunulamayacağını vurguladı.
9- AB polis teşkilatı Europol’un “AB Terörizm Durumu ve Trendler” raporunda, PKK’nın terörist faaliyetlerini finanse etmek için Avrupa içinde ve dışında uyuşturucu kaçakçılığı yaptığı belirtildi. Raporda, “AB’de PKK ile bağlantılı tutuklamalar azalsa da Avrupa finansman, militan devşirme, terör eğitimi ve propagandası açısından PKK’nın lojistik destek üssü olmayı sürdürüyor” denildi.
             10- Fransa Dışişleri Bakanı Alain Juppe, Suriye’de Kofi Annan’ın planının başarısız olması halinde “daha fazla yaptırım” için BM’ye baskı yapacaklarını açıkladı. Juppe, “İşler iyi gitmiyor. BM Şartnamesi’nin 7. kısmı gereğince başka bir etaba geçilmesi gerekecektir.” dedi.
             27 NİSAN 2012
             1- Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, temaslarda bulunmak üzere gittiği Çanakkale’de Vali Güngör Azim Tuna’yı ziyaretinde yaptığı konuşmada, Çanakkale’nin dünyanın en büyük savaşlarından birinin yaşandığı, dünya tarihinin seyrinin değiştiği ve büyük kahramanlıkların kaydedildiği bir yer olduğunu belirterek, “Memleketimizin her bir yanı şehit kanıyla sulanmıştır. Ama her adımının şehit kanıyla yoğrulduğu toprak olarak düşündüğümüzde Çanakkale’nin emsalsiz bir yeri vardır. Çanakkale’deki kahramanlık, dünya tarihini değiştirdi, Türkiye Cumhuriyeti’nin yolunu açtı. Büyük komutanlar burada toprağa verildi.” dedi.
             2- TBMM Başkanı Cemil Çiçek CNN Türk televizyonunda soruları cevapladı. Başkan Çiçek, 27 Nisan e-bildirisi ile ilgili bir soru üzerine, “Sürece müdahaledir, bunda tereddüt yok. Çünkü orada Meclisin yaptığı yanlış bir iş yoktu.” dedi.
             3- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Anayasa Mahkemesinin 50. kuruluş yıl dönümü dolayısıyla İstanbul’da düzenlenen yemekte, hükümet olarak, son 9,5 yılda her alanda gerçekleştirdikleri reformların, Türkiye’nin ekonomide, aktif ve barışçı dış politikada, demokratikleşmede, sosyal hayatta önemli başarılar elde etmesini sağladığını söyledi.
             4- Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, Çorum’un İskilip ilçesinde halka hitap etti. İskilip’'in yetiştirdiği İskilipli Atıf Hoca’nın, son devrin din mazlumu olduğunu vurgulayan Başbakan Yardımcısı Arınç, “İstiklal Mahkemesinde usulen yargılandı, beraatı istenirken idam edildi. Bu, çok acı bir facia.” dedi.
             5- Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ, AK Parti Yozgat 4. Olağan Kongresi’nde yaptığı konuşmada, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun açıklamalarına ilişkin, “Seni fişleyen AK Parti değil. Seninle ilgili araştırma, kayıt yapan AK Parti değil. Seninle ilgili bu iş ve işlemleri yaptıranlar, şu anda başlayan yargılama süreci nedeniyle ‘intikam alıyorlar’ diye yargıyı itham edip öte yandan ‘yargılanmasınlar’ diye canhıraş destek verdiğin 28 Şubat sürecinin aktörleridir.” dedi.
             6- Adalet Bakanı Sadullah Ergin, Mutlu Çocuklar Derneği ve Kırıkkale Üniversitesi tarafından düzenlenen “Kadına ve Çocuğa Karşı Şiddet Sempozyumu”na katıldı. Konuşmasında kadına karşı şiddet konusunda, Bakanlığının Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı ile beraber, tüm kurum ve kuruluşlarla işbirliği yapma ve sorunla ciddi mücadele etme kararlılığında olduğunu bildirdi.
             7- MHP Grup Başkanvekili Mehmet Şandır TBMM’de gazetecilerin sorularını cevapladı. Şandır,  “27 Nisan e-muhtırası seçimlere hile karıştıran bir eylemdir. Demokrasiye, milletin iradesine müdahaledir. Bu muhtıra, sonrasında yapılan seçimlerde Adalet ve Kalkınma Partisi’nin oylarının yüzde 20 oranında arttığı kamuoyu yoklamalarıyla meşhur bir şahsiyet tarafından açıklanmıştır.” dedi.
             8- BM Genel Sekreteri’nin Kıbrıs Özel Danışmanı Alexander Downer, Lefkoşa ara bölgedeki düzenlediği basın toplantısında, BM’nin mekik diplomasisi yoluyla tarafların müzakere masasının yeni şartları konusunda anlaşıp anlaşamayacağına, aralarında ortak bir zemin olup olmadığına bakacağını belirterek, Kıbrıs’taki taraflar yöntemde anlaşıncaya dek müzakere olmayacağını bildirdi.
             9- Suriye’nin başkenti Şam’ın Midan semtinde düzenlenen intihar saldırısında, aralarında sivillerin bulunduğu 9 kişinin öldüğü, 20 kişinin de yaralandığı bildirildi.
             10- Ukrayna’nın doğusundaki Dnipropetrovsk’da meydana gelen bir dizi patlamada, yaralı ikisi ağır olmak üzere 27 kişinin yaralandığı açıklandı.
             11- Gürcistan Cumhurbaşkanı Mihail Saakaşvili yaptığı açıklamada, Rusya Devlet Başkanı Dmitriy Medvedyev’in Gürcistan ile ilgili yaptığı açıklamaları değerlendirdi. Saakaşvili, Rusya’nın Gürcistan’daki iktidarı değiştirmeye çalıştığını, çünkü Gürcistan topraklarının işgalini doğrudan ya da dolaylı olarak meşrulaştırmaya çalışan ve şimdiki gerçeklerle uzlaşmayı kabul eden güçleri iktidara getirmeyi hedeflediğini ifade ederek, “Eğer "Onlar, işgal altındaki topraklardan askeri güçlerini geri çekerse ve Abhazya ile Güney Osetya üzerindeki kontrolü bizlere geri verirse, bunun karşılığında ben görevimden gitmeye hazırım.” dedi.
28 NİSAN 2012
1- Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Çanakkale’de Şehitler abidesinde düzenlenen törene katıldı.
             2- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan,  MÜSİAD’ın 21. Olağan Genel Kurulunda yaptığı konuşmada, “28 Şubat nice başarılı Anadolu iş adamının kolunu, kanadını kırmak için yapıldı. Bu iş adamları, ‘yeşil sermaye’, ‘irticacı sermaye’ ile yaftalandı. Bugüne kadar ihtilallerden kimler hangi rantı sağlamıştır? Müdahaleler kimlerin ekmeğine yağ sürmüş? Kimlerin ocağını söndürmüş? O vurgunu vuranların hesaba çekilmesi lazım. Buradan suç duyurusunda bulunuyorum.” dedi.
             3- Milli Savunma Bakanı İsmet Yılmaz, İstanbul’un Esenler ilçesinde yeni yapılan askerlik şubesinin açılışında yaptığı konuşmada, güçlü Türkiye için güçlü çocukların yetişmesi gerektiğini belirterek, “Kapattığımız askerlik şubeleri ve başkanlık binalarını içindeki eşyalarıyla birlikte Milli Eğitim bakanlığına devredeceğiz. İster ilköğretim, ister okul öncesi için kullanabilirler. Hizmete ihtiyacı kalmayan binaları yine Milli Eğitim’e devredeceğiz. Çok büyük bir imkân ve katkı olduğunu düşünüyorum.” dedi. Bakan Dincer de, “Okul öncesi eğitimde ortaöğretimde derslik ihtiyacımız vardı. Askerlik şubelerini özellikle şehir merkezlerinde olmaları sebebiyle değerlendireceğiz.” dedi.
             4- Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, İskenderun Limanında yaptığı incelemelerden sonra gazetecilere yaptığı açıklamada, teşvikler sonrasında biraz kaynağı ve fikri olan yatırım yapsın. İthal edilen önemli bir malı ben üreteceğim, yüzde 40 katma değeri yerli olarak geliştireceğim diyen bir yatırımcımıza diyoruz ki ne destek gerekiyorsa vereceğiz. Siz 100 TL koyun, biz 116 TL verelim.” dedi.
             5- Gümrük ve Ticaret Bakanı Hayati Yazıcı Türkiye gazetesine yaptığı açıklamada, Irak Başbakanı Nuri El Maliki’nin, “Türkiye’nin düşman bir ülke olmaya başladığı” yolundaki açıklamalarından sonra iki ülke arasında yeni sınır ticaret merkezlerinin açılmasını zora soktuğunu ifade etti.
             6- HAS Parti Genel Başkanı Numan Kurtulmuş, il başkanları toplantısı çerçevesinde Genel Merkezde siyasi gündemi değerlendirdi. 28 Şubat’la ilgili soruşturmanın birkaç isimle sınırlı kalmaması, bu darbenin sivil generalleri ve siyasi ayağının da ortaya çıkarılması gerektiğini kaydetti.
             7- MÜSİAD Genel Kurulunda Ömer Cihad Vardan başkanlığı, Nail Olpak’a devretti.
             TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, Kurulda yaptığı konuşmada, “Artık mevcut sistem, bu milletin hedefleri ile uyuşmuyor. Mevcut sistem, bu milletin gerçek potansiyelini engelliyor. Giydiğimiz elbise artık bu bedene dar geliyor. Yeni elbiseye ihtiyacımız var. Ama terzi, milletin kendisi olmalıdır.” dedi.
             8- Somali Milli Eğitim Bakanı Aidid İbrahim, İstanbul’da Kimse Yok mu Derneğinin gönüllülerine yönelik düzenlediği “Teşekkür Gecesi”nde, “Dünyanın bize sırtını döndüğü bir zamanda Türkiye bize kucak açtı. Ülkemde sağlık ve eğitim meseleleri çözüme kavuşuyor. En önemlisi de ölümlerin durması oldu. Teşekkür ediyoruz.” dedi.
             9- Başbakan Yardımcısı Ali Babacan, ABD’nin Tufts Üniversitesi Fletcher Hukuk ve Diplomasi Okulunda “Türkiye Ekonomisi ve Harici Münasebetler konulu konferansta, Türkiye’nin NATO ve Avrupa Konseyi üyesi olmanın yanında AB ile üyelik müzakerelerinin devam ettiğini ifade ederek, mali krizin henüz ortadan kalkmadığını, sadece safhalarının değiştiğini, krizin sebeplerinin henüz çözüme bağlanmadığını dile getirdi.
29 NİSAN 2012
             1- TBMM Başkanı Cemil Çiçek, İstanbul Zeytinburnu Belediyesince, sivil anayasaya katkı amacıyla düzenlenen sempozyumda yaptığı konuşmada, anayasanın yazım safhasının 1 Mayıs'tan itibaren başlayacağını belirterek, “Anayasa ancak sorun çözmede ve vesayeti ortadan kaldırmada önemli imkânları sağlayacaktır. Bunu yapamazsak da cezalandırılmaya ihtiyacımız var. Biz borçlu, siz alacaklısınız, alacağınızı iyi takip edin.” dedi. 
 2- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, AK Parti 3. Olağan Gençlik Kolları Kongresi’nde yaptığı konuşmada, İstanbul Şehir Tiyatroları Yönetmeliği’nde gerçekleştirilen değişiklikle, tiyatro repertuarının saptanmasının genel sanat yönetmeninin yetkisinden alınarak içinde iki İstanbul Büyükşehir Belediyesi bürokratının da bulunacağı yedi kişilik bir kurula devredilmesiyle başlayan tartışmaları değerlendirdi. Başbakan Erdoğan, “Özelleştirme suretiyle buyurun istediğiniz gibi tiyatrolarınızı oynayın. Destek gerekirse gerektiği zaman bizler hükümet olarak istediğimiz oyunlara sponsor olur, desteğimizi veririz. İstediğiniz oyunları, istediğiniz yerde oynayın. Kimse engel olmaz. Ama kusura bakma, geleceksin şehir tiyatrosundan hem belediyeden maaşını alacaksın ondan sonra da istediğin gibi yönetime verip veriştireceksin. Öyle saçmalık olmaz.” dedi.
             3- CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, İstanbul Büyükşehir Belediyesi Meclis Komisyonunda Şehir Tiyatroları yönetmeliğinde yapılan değişikliği protesto eden tiyatroculara destek verdi. Kılıçdaroğlu konuşmasında, “Eğer bir ülkenin Başbakan’ı çıkıp 'Siz kendinizi ne sanıyorsunuz' diye sorarsa verilecek yanıt çok basit; onlar sanatçılar, kendilerini bir şey sanmıyorlar. Tarihin her döneminde yöneticiler, sanatçılara saygı duymuştur. Ne zaman ki bir yönetici sanatçıyla kavga etmeye başlamışsa aslında kendi kuyusunu kazmıştır.” ifadelerini kullandı.
             4- Adalet Bakanı Sadullah Ergin, partisinin il kongresine katılmak üzere gittiği Sinop’ta, Vali Ahmet Cengiz’i makamında ziyaret etti. Sinop'ta açık cezaevi ile ilgili iki hafta sonra ihale yapılacağını anlatan Bakan Ergin, “Son çıkan İnfaz Yasası'yla değişiklik yapılan Denetimli Serbestlik Kanunu ile açık cezaevleri daha bir kıymete bindi. Bu açıdan Sinop'ta açık cezaevinin yapılacak olması önemli bir imkân. Bugüne kadar 207 cezaevini kapattık, 70 kadar açtık. 196 tane daha kapatacağız. Bunların yerine de daha modern donatı alanları olan, hükümlü ve tutukluları rehabilite etmeye dönük imkânlara sahip cezaevleri inşa etmeye çalışıyoruz.” dedi.
             5- Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar, Trabzon'da, Karadeniz Sanayici ve İşadamları Dernekleri Federasyonu (KASİF) Başkanlar Kurulu toplantısına katıldı. Türkiye'nin 2023 yılı hedeflerini yakalaması hedefiyle ortaya konulan yeni teşvik paketine yönelik bazı eleştirilere cevap veren Bakan Bayraktar, demokrasiyle ilerleyen ülkelerin kalkınmasının özel sektörle olduğuna dikkat çekerek, “Özel sektörü motive eden, özel sektöre yatırım iklimini oluşturan, yatırım ortamını oluşturan, özel sektörün işlerini kolaylaştıran bürokratlardır, devletin çalışan elemanlarıdır. Biz bunu yerleştirmeye çalışıyoruz. Yüzde 30-40 mesafe aldık. Çok zor bir iş bu, bundan sonraki süreçte çok daha ileri adımlar atacağız.” dedi.
             6- Türkiye İşadamları ve Sanayiciler Konfederasyonu (TUSKON) Genel Sekreteri Mustafa Günay ve beraberindeki heyet, Uganda’da Cumhurbaşkanı Yoweri Kaguta Museveni’yi ziyaret etti. Museveni, “Gelin burada üretim yapın. Bizim petrol, turizm, maden, tarım alanlarımız ve doğal güzelliklerimiz var. Sizlerde de finans var. Bunları birleştirelim.” dedi.
             7- 12. Uluslararası İzmir Film Festivali'nin kapanış töreni yapıldı. Törende, Ümit Ünal'ın yönettiği “Nar” filmi En İyi Film Ödülü dâhil dört ödül aldı. Festivalin En İyi Yönetmeni ise Labirent filmi ile Tolga Örnek oldu. Ruhi Karadağ'ın filmi Simurg ise Jüri Özel Ödülü ve SİYAD En İyi Film Ödülü'nün sahibi oldu.
             8- 48. Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Turu, 121 kilometrelik İstanbul-Avrupa'dan Asya'ya parkuruyla sona erdi. Konya Torku Şekerspor takımından Bulgar Ivailo Gabrovski, ferdi genel klasmanda birinci oldu. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, dereceye girenlere ödüllerini ve yıllar sonra ilk kez bir Türk kulübünü zirveye çıkaran Gabrovski'nin madalyayla kupasını takdim etti. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Turu vasıtasıyla Türkiye'nin çok güzel tanıtıldığını söyledi. Turun bu sene ilk defa İstanbul'da tamamlandığını belirten Cumhurbaşkanı Gül, “Bütün yollar tamamen dolmuş. İstanbul, Türkiye, bütün Akdeniz kıyıları, Ege kıyıları bu tur vasıtasıyla dünyaya tanıtılmış oldu. 130'un üstünde ülkede canlı yayınla bu tur verildi. Ayrıca uluslararası ilgi de giderek artıyor.” dedi.
             9- Macaristan’ın Debrecen kentinde düzenlenen FIBA EuroChallenge Final Four’da final maçında, Fransa’nın Elan Chalon takımıyla karşılaşan Beşiktaş Milangaz, rakibini 91-86 yenerek şampiyon oldu.
             10- Beşiktaş Tekerlekli Sandalye Basketbol Takımı, İtalya’da düzenlenen Willi Brinkmann Kupası’nda şampiyon oldu.
             11- Nijerya’nın kuzeyindeki Kano kentindeki Bayero Üniversitesi kampüsünde pazar ayini sırasında patlayan bir dizi bomba ve silahlı saldırı nedeniyle en az 20 kişi hayatını kaybetti.
             12- İsviçre’nin batısında, Tatroz köyü yakınlarında, bir uçağın düşmesi sonucu 5 kişi hayatını kaybetti.
30 NİSAN 2012
1- Milli Güvenlik Kurulu (MGK), Cumhurbaşkanı Abdullah Gül başkanlığında toplandı. Toplantıda, Suriye ve Irak başta olmak üzere dış politika konuları görüşüldü. Toplantının ardından yapılan açıklamada, Suriye'de akan kanın bir an evvel durdurulması ve halkın meşru talepleri doğrultusunda demokratik geciş sürecinin önünün en kısa sürede açılması gerektiğinin vurgulandığı" belirtildi. Açıklamada, bu süreçte Suriye halkının korunmasının ve insani yardım ulaştırılmasının öneminin altı çizildiği kaydedildi. Açıklamada ayrıca Irak'a değinilerek, Türkiye'nin hem bölgede hem de Irak'ta “her türlü etnik ve mezhep temelli siyaset anlayışını reddettiği” ifade edildi.
             2- Yargıtay 9. Ceza Dairesi, molotof atmanın kasten adam öldürme suçuna girdiğine oybirliğiyle hükmetti ve Diyarbakır 4’üncü Ağır Ceza’da yargılanan 3 sanığın “tasarlayarak öldürmeye teşebbüs ve ülke birliğini bozmak”tan ağır müebbetle yargılanmasını istedi.
             3- AB Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış,AB Komisyonu Türkiye Delegasyonu Başkanı Jean Maurice Ripert'i kabulünde, bütün AB ülkelerini ziyaret ettiğine dikkat çekerek, "Çok şükür Türkiye kabiliyet açısından da, yeterlilik açısından da birçok AB üyesinin önündedir. Ama Sayın Sarkozy'ye Fransa'nın önemli düşünürlerinden Jean Jacgues Rousseau'nun bir sözünü hatırlatmak isterim: Kabiliyet yükselmek içindir, alçalmak için degil. Sayın Sarkozy kendi 4 yıllık geçmişini değerlendirirken bu söz kapsamında değerlendirme yapmasında fayda olacaktır. Fransız seçmeni de zaten kendi kararını kendisi verecektir." dedi. 17 Mayıs'ta AB'nin Genişlemeden Sorumlu Üyesi Stefan Füle'nin Türkiye’ye geleceğini hatırlatan Bakan Bağış, ziyareti sırasında vize muafiyeti ile ilgili bir gelişme beklemedigini söyledi.
             4- Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Nihat Ergün, bir TV programında yaptığı konuşmada, Türkiye'de yerli otomobil konusunu sulandırmaya kimsenin hakkının olmadığını belirterek, "Biz hiç kimseden hiçbir parça almayalım, dünyayla entegrasyonumuzdan vazgeçelim, biz başkasına birçok parça satıyoruz ama kimse bize bir parça satmasın, cıvatasını bile biz yapalım, demiyoruz. Böyle bir şeyden bahsetmiyoruz. Bundan bahsetmek, bu projeyi, bu düşünceyi sulandırmaktır." dedi.
5- Memur sendikaları adına Memur-Sen Başkanı Ahmet Gündoğdu ile hükümet adına Çalışma Bakanı Faruk Çelik'in başkanlık ettiği heyet, zam oranını belirlemek için bir araya geldi. Görüşmelerde, gündem tespiti ve çalışma takvimi karara bağlandı. Buna göre, toplu sözleşme görüşmeleri 21 Mayıs'a kadar tamamlanacak. Anlaşma sağlanırsa bu mutabakat geçerli olacak. Anlaşma sağlanamaması halinde Kamu Görevlileri Hakem Kurulu devreye girecek. Kurul, 29 Mayıs'a kadar karar verecek. Kurulun vereceği karar nihai ve kesin karar olacak. Resmî Gazete'de yayımlanıp yürürlüğe girecek.
             Bakan Çelik, toplantının ardından yaptığı açıklamada, 2-8 Mayıs tarihleri arasında 11 hizmet koluyla ilgili görüşmelerin yapılacağını, 9 Mayıs'ta toplu sözleşmenin geneliyle ilgili bir komisyon kurulacağını söyledi. Sürecin 21 Mayıs'a kadar devam edeceğini ifade eden Bakan Çelik, kamu kaynaklarının yöneticilerin elinde bir ayrıcalık değil, verilmiş bir emanet olduğunu ifade etti.
             6- Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar gazetecilere yaptığı açıklamada, yabancıya konut satışını kolaylaştıracak yasa taslağının Mecliste Genel Kurul gündemine gelmesinin ardından yabancıların müteahhitlere kapora vermeye başladığını belirterek, "Mütekabiliyete ilişkin yasal düzenleme çok önemli. Şimdiden gelip konut almak isteyenler var. İstanbul ve Bursa gibi şehirlerde müteahhitlere kapora verenler var. Bunlar daha çok İran, Dubai ve Suudi Arabistan'dan." dedi.
7- Gümrük ve Ticaret Bakanı Hayati Yazıcı'nın talimatıyla iki yıldır takip edilen çeteye polis operasyon düzenledi. 20 ildeki eşzamanlı yapılan baskınlarda, 100 kişi gözaltına alındı. Operasyonla ilgili bilgi veren Bakan Yazıcı, terör örgütünün de işin içerisinde olmasından şüphelendiklerini ve gerekli soruşturmanın ilgili mercilerde sürdüğünü kaydetti.
8- BBP Genel Başkanı Mustafa Destici, yaptığı yazılı açıklamada, bölücü ayrılıkçıeylemlere imza atan, tutuklanan ve cezalan daha önce infaz edilmiş kişilerin kanun boşluklarından yararlanarak milletvekili olmalarının milletin vicdanında kabul edilemez bir durum’ olduğunu belirterek, "BDP'nin, anayasaya ve ilgili yasalara 'milletvekili tutuklanamaz' ifadelerinin konulmasını istemesi açıkça Truva atı hilesine benziyor." dedi.
             9- MHP lideri Devlet Bahçeli, Milli Eğitim Bakanlığının 19 Mayıs kutlamalarının sadece okullarda yapılmasını öngören genelgesinin Danıştay'ca iptal edilmesini yazılı bir açıklamayla değerlendirdi. Danıştay'ın kararıyla olayın farklı bir mecraya taşındığını belirten Bahçeli, AK Partivle birlikte 'millilik vasfını temerküz etmiş ne kadar değer varsa açıktan saldırıya uğradığını' savundu.
             10- Suriye’nin kuzeyindeki İdlib kentinde meydana gelen iki intihar saldırısında, 9 kişi hayatını kaybetti, 100'den fazla kişi de yaralandı. Saldırıların ardından bir açıklama yapan Londra merkezli Suriye İnsan Hakları İzleme Örgütü ise ölü sayısını “20'den fazla” olarak açıkladı.Öte yandan, BM Güvenlik Konseyi tarafından görevlendirilen gözlemci heyetin Başkanı Tümgeneral Robert Mood, Suriye'deki çatışmaları ancak yine Suriyelilerin durdurabileceğini söyledi.
             11- İran Meclis Başkanı Ali Laricani yaptığı açıklamada, 4 Mayıs’taki seçimlerin ikinci turunda kadınlara oy verilmesini istedi. Kadın milletvekilleri sayısının azaldığına dikkat çeken Laricani, “Ülkeyle ilgili konuların bir kısmı kadınları ilgilendiriyor, bu yüzden Meclis’te temsil edilmeleri gerek” dedi.

A PHP Error was encountered

Severity: Notice

Message: Undefined index: query

Filename: libraries/Functions.php(679) : eval()'d code

Line Number: 106