13.3.2012
×

Hakkında

Künye

İletişim

1 MART 2012
1- Başbakan  Recep Tayyip  Erdoğan,  Merkez  Bankasında  düzenlenen Türk Lirası Simge Tanıtım Programı’nda gündemdeki konuları değerlendirdi. Başbakan Erdoğan, “Bizim, eğitimle ilgili telafi çabalarımızın önünü kesmek adına, aynı kör ideolojiyle zihinleri bulandırıyorlar. Biz buna izin veremeyiz. Biz milletin taleplerine bakarız, istikametimizi de ona göre belirleriz. Hiç kimse eski Türkiye’nin refleksleriyle hareket etmesin. Millet iradesi her kararın üzerindedir. Bunu, herkes artık hazmetmek zorundadır.” dedi.
Başbakan Erdoğan, Beyoğlu’nda meydana gelen patlamayla ilgili olarak da, “Türkiye ekonomisi büyürken, Türkiye ekonomisi küresel krizde son derece başarılı bir performans izlerken böyle saldırıların yapılması çok ama çok manidardır.” dedi.
2- Merkez Bankası tarafından düzenlenen TL Simge Yarışması’nın sonuçları açıklandı. TL’nin yeni simgesi, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Başbakan Yardımcısı Ali Babacan ve Merkez Bankası Başkanı Erdem Başçı tarafından tanıtıldı.
Merkez Bankası Başkanı Erdem Başçı, paranın simgesi belirlenirken TL’nin ve Türk ekonomisinin iki belirgin özelliğinin ön plana çıkarıldığını belirterek,  “Bunlar  güven  ve  istikrar  içinde  yükselen  değerdir.  Simgenin çıpaya benzemesi TL’nin kıymet saklama aracı olarak güvenli bir liman haline geldiğini vurguluyor. Paralel çizgilerin yukarı eğimli olması ise TL’nin ve Türkiye ekonomisinin istikrar içinde yükselen değerini simgeliyor.” dedi.
Başbakan Erdoğan da yaptığı konuşmada, “Şu andaki paramız itibarı, gücü, bağımsızlığı, gururu temsil ediyor. Bugün artık Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları ay yıldızlı bayrağımızla, pasaportumuzla olduğu kadar cebindeki, cüzdanındaki parasıyla da gurur duyuyor.” dedi.
Başbakan Yardımcısı Ali Babacan ise TL’nin simgesinin aslında, 9,5 yıllık dönemde Türkiye’nin elde ettiği başarıların ve istikrarın da önemli bir simgesi olduğunu söyledi.
3- TBMM Genel Kurulunda, 2000 yılı öncesi emekli aylıklarında yaşanan farklılığı  gidermeyi  amaçlayan  ve  kamuoyunda  “intibak”  olarak  bilinen tasarı, kabul edilerek yasalaştı. Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanununda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun, 2000 yılı sonrası gösterge esaslı sistemden, gelişme hızından pay alınan bir sisteme geçilmesiyle gelişme hızından pay alamayan emeklilerin intibakını düzenliyor.
 

4- Türkiye’nin 2012 Şubat ayı ihracat rakamı, 11 milyar 156 milyon dolar olarak gerçekleşti. Geçen senenin aynı ayına göre ihracat yüzde 10,4 arttı.
Manisa’da ihracat rakamlarının açıklandığı toplantıda konuşan Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Başkanı Mehmet Büyükekşi, Türkiye’nin ihracattaki ana pazarı olan AB ülkelerine yapılan ihracatın yüzde 4 azalmasına rağmen yine toplamdaki ihracatın arttığına dikkat çekerek, 2012 sonu için ihracat hedeflerinin ise 150 milyar dolar olduğunu söyledi.
Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan ise “Bu rakam, ihracatçıların AB’nin içinde bulunduğu duruma rağmen, farklı pazarlara yöneldiğini gösteriyor.” dedi. Bakan Çağlayan ayrıca, Afrika ülkelerine 581 milyon, ABD, Kanada, Meksika ve diğer Amerika ülkelerine 268 milyon dolar, BDT’ye ise 136 milyon dolar ihracat artışı gerçekleştiğini bildirdi.
5- Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) verilerine göre; 2010 yılında yüzde
11,9 olan işsizlik oranı, 2011’de yüzde 9,8’e geriledi ve böylece işsizlik yılı tek hanede tamamlamış oldu. 2010 yılında 3 milyon 46 bin olan işsiz sayısı bu yıl
2 milyon 615 bin kişiye geriledi. İstihdam ise 22 milyon 594 binden 24 milyon
110 bin kişiye çıktı.
6- Avrupa Birliği Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış, İngiltere’nin başkenti Londra’da gazetecilerin, AB ve gündeme ilişkin sorularını cevaplandırdı. Bakan Bağış, “Krizlere rağmen AB ülkeleri ile ilişkilerimizde azalma yok. 2011’de Türkiye’ye yapılan küresel yatırımın yüzde 92’si, AB üyesi ülkelerden. Bu rakam AB sürecinin, Merkel ve Sarkozy’ye rağmen ne kadar canlı olduğunun da işareti.” dedi.
Öte yandan İngiltere Dışişleri Bakanı William Hague ve İngiltere’nin AB’den Sorumlu Dışişleri Bakan Yardımcısı David Lidington’la bir araya gelen Bakan Bağış, daha sonra önde gelen düşünce kuruluşlarından Chatham House’da, “Avrupa’nın Zorluklarının Üstesinden Gelmek: Yeni Bir Perspektif Zamanı” başlıklı yuvarlak masa toplantısına katıldı.
7- ABD Başkanı Barack Obama, Afganistan’da Kur’an-ı Kerim yakılması olayının ardından, Afganistan Devlet Başkanı Hamid Karzai’ye özür mektubu göndermesine  ilişkin  eleştirilere  verdiği  yanıtta,  “Dilediğim  özrün  önemli bir sebebi olduğunu düşünüyorum. Daha çok insan ölmesini engellemek, askerlerimizi tehlikeden uzaklaştırmak için bunu yaptım. Afganistan’daki ABD varlığı için henüz düzlüğe çıkmış değiliz.” dedi.
 

Öte  yandan Afganistan’ın  güneyinde  2  NATO  askerinin  öldürüldüğü bildirildi. Son olayla birlikte Afganistan’da iki haftadan az bir süre içinde öldürülen NATO askerlerinin sayısı 6’ya çıktı.
8- ABD Dışişleri Bakanı Hillary Clinton, İran’dan petrol alımında kesintiye gidilmesi konusunda Türkiye’nin de aralarında bulunduğu bazı ülkelerle görüştüklerini söyledi. Clinton, nükleer programından dolayı İran’a yaptırımın daha başarılı olması için Türkiye, Çin ve Hindistan gibi ülkelerle “yoğun” ve “açık sözlü” görüşmeler yaptıklarını belirterek, “Yaptırımlar etkisini gösteriyor, İranlıların liderleri hakkındaki düşünceleri değişiyor.” dedi.
 

2 MART 2012
1- Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, İstanbul’da gazetecilere yaptığı açıklamada, Beyoğlu’nda gerçekleştirilen bombalı terörist saldırıya ilişkin, “Zaman zaman böyle çok acımasız yüzlerini gösteriyorlar. Bu sefer yaptıkları da o. Bütün bunların milletimiz için ibret vesilesi olması gerekiyor. Terörle mücadelenin ne olduğunu herkesin çok iyi anlaması gerekiyor. Bu olay, teröre bulaşanların asla affedilmemesi ve teröre bulaşanların hiçbir zaman terörü gerekçelendirmelerine izin verilmemesi gerektiğini gösterir.” dedi.
2- TBMM Başkanı Cemil Çiçek, Türkiye Ekonomik ve Sosyal Etütler Vakfı (TESEV) tarafından düzenlenen, “Demokratikleşme Programı Yeni Anayasa Sürecini İzleme Çalışması” basın toplantısı ve panelinde yaptığı konuşmanın ardından katılımcıların sorularını cevapladı. Başkan Çiçek, “Yasama, yürütme, yargı arasındaki dengenin yeni baştan ele alınması gerektiği ortadadır. Belli ki burada görev tedahülleri olmuştur, yetki tedahülleri olmuştur. Herkes bir diğerinin yerine geçerek kararlar vermiştir. Bunun getirdiği sıkıntıları yaşadık.” dedi.
Yeni anayasada ikinci bir meclis ya da senato konusunun olup olmayacağının sorulması üzerine de Başkan Çiçek, gelen görüşler içinde ikinci meclis ile ilgili görüşü olanların bulunduğunu, ama çok yoğunluklu bir talep gibi gözükmediğini, komisyonun bu konuda ne düşündüğünün de 1 Mayıs’tan sonra belli olacağını söyledi.
3-  Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Kültür ve Turizm Bakanlığı “2011
Yılı Kültür ve Sanat Büyük Ödülü”nün Lütfi Kırdar Kongre Merkezi’nde düzenlenen ödül töreninde yaptığı konuşmada, “Bu topraklarda, ırkçılığın da, ötekileştirmenin de, nefretin de yeşermesine, yeşertilmesine asla izin vermeyiz, müsamaha göstermeyiz.” dedi.
4- Yargıtay  11.  Ceza  Dairesi,  eski  Erzincan  Başsavcısı  CHP Denizli Milletvekili İlhan Cihaner ile aralarında emekli Orgeneral Saldıray Berk’in de bulunduğu 14 sanık hakkındaki Ergenekon soruşturması kapsamında düzenlenen iddianameyi kabul etti.
5- Adalet Bakanı Sadullah Ergin, Sincan’daki Çocuk ve Gençlik Kapalı Ceza İnfaz Kurumunda incelemelerde bulunduktan sonra yaptığı açıklamada, “Pozantı Cezaevinde bulunan tüm çocukların Sincan’daki bu kapalı infaz kurumuna nakilleriyle ilgili bir karar alınmıştır. En kısa süre içerisinde bu
 

çocuklarımız buradaki birer kişilik odalara nakledileceklerdir ve burada mevcut psikolog, sosyal çalışmacılara ilaveten takviye görevlendirilecek psikolog ve sosyal çalışmacılarla kısa süre içerisinde bu atmosfere adapte etmek için tüm gayret gösterilecektir.” dedi.
6- Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan, “5. Ulusal Mobilya Tasarım Yarışması” ödül töreninde yaptığı açıklamada, yeni teşvik sisteminin Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’a sunulduğunu belirterek, “Üzerinde çalışmamız gereken birkaç husus daha var. Onları da çalışıp önümüzdeki hafta Sayın Başbakanımıza aktaracağız. Sayın Başbakanımızın programına göre önümüzdeki hafta içinde açıklama imkânına sahip olacağız.” dedi.
Ayrıca Bakan Çağlayan, Türk mobilya sektörünün geçen yıl ihracatta 1,6 milyar dolarlık paya sahip bulunduğunu, bunun ise Türkiye’nin toplam ihracatı içinde yeterli bir pay olmadığını kaydetti.
7- İçişleri Bakanı İdris Naim Şahin, Hakkâri kent merkezinde 19 Ocak’ta meydana gelen patlamada ölen üniversiteli gencin ailesine taziye ziyareti sırasında yaptığı konuşmada, “Tamamen inançsızlık temelinde oluşmuş, Türkiye’nin huzurunu kaçırmaya ve bölmeye yönelik bir örgüt faaliyetiyle karşı karşıyayız. Ama devlet ve millet hep birlikte bu oyunu bozacağız, bunların maskesini inşallah indirmeye devam edeceğiz.” dedi.
8- BDP Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, Kayapınar ilçesinde açlık grevine başlayan aralarında Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Baydemir ile Van Belediye Başkanı Bekir Kaya’nın da bulunduğu, BDP’li belediye başkanlarını ziyaret etti. Ziyaretin ardından basın mensuplarına açıklama yapan Demirtaş, uzun süredir Kürt sorununun ve Türkiye’nin temel demokratikleşme problemlerinin çözümünde tıkanıklıkları açmaya çalıştıklarını söyleyerek,  “Taleplerimiz, gizli saklı, gayrimeşru ve ülkeyi bölecek talepler değil.” dedi.
9- ABD Başkanı Barack Obama “The Atlantic” dergisine yaptığı açıklamada, nükleer silah yapması durumunda İran’a saldırı düzenleneceği konusunda blöf yapmadığını belirtti ve İsrail’e de İran’a vakitsiz saldırmasının yarardan çok zarar getireceği uyarısında bulundu.
 

10- Rusya Başbakanı Vladimir Putin, bazı batılı gazetelerin editörleriyle Moskova’da yaptığı toplantıda, Moskova’nın Suriye konusundaki pozisyonunu savunarak, muhalefeti destekleyen batıyı Suriye’deki çatışmaları tırmandırmakla suçladı. Putin, “Onlar Esad’ın güçlerini çekmesini ve bu sayede muhaliflerin içeri girmesini mi istiyorlar?” sorusunu dile getirdi.
 

3 MART 2012
1- CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, CHP Meclis Grubu tarafından düzenlenen “4+4+4 Eğitim” konulu toplantıya gelişinde, dokunulmazlığının kaldırılması konusunda hazırlanan fezleke ile ilgili olarak, “Madem olması gereken oldu, onun gereğini yapın. Dokunulmazlığımı kaldırın, ben gidip yargılanmak istiyorum.” dedi.
Kılıçdaroğlu, 12 yıllık zorunlu eğitim teklifinin geri çekilmesini de isteyerek, “Çocuklarınız eğitilecek, 4+4+4 ne anlama geliyor bilen yok. Üniversiteler, eğitimciler, STK’lar bu konuda fikirlerini söylesin. Tasarı olgunlaştırılsın, Parlamento’ya gelsin.” dedi.
2- Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ, Erciyes Kayak Merkezi’nde düzenlenen Orta Anadolu Kalkınma Ajansı (ORAN) Bölge Toplantısı öncesi gazetecilerin sorularını cevapladı. Başbakan Yardımcısı Bozdağ, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu hakkındaki fezleke sayısının 14’e çıktığını belirterek, “Son fezlekeyle 10. hakaret fezlekesi oldu. Türkiye’deki ana muhalefet adına son derece üzüntü verici bir tablodur. Bu, Meclis için iyi bir not, iyi bir görüntü değildir. Meclisteki fezlekelerin büyük bir kısmı da CHP’ye ait. Bunlardan 9 tanesi iftira ve hakaret suçlarıyla ilgili hazırlanan fezlekeler. İftirada bulunmamaya özen göstermelidir. Sayın Kılıçdaroğlu, otaya koyduğu plan ve projelerle gündeme gelmeli. Böyle olursa Türkiye de kazanır.” dedi.
3- Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Orta Doğu ve diğer bölgelerdeki dinî barış ortamının sağlanması ve sürdürülmesi maksadıyla İstanbul’da Fener Rum Patriği Bartholomeos, Türkiye Ermenileri Patrik Genel Vekili Başpiskopos Aram Ateşyan  ve  Hahambaşı  İsak  Haleva’ya  ayrı  ayrı  ziyarette  bulundu. Dışişleri Bakanı Davutoğlu, merkezi Mardin’de bulunan Deyrulzaferan Manastırı Metropoliti Saliba Özmen ile de bir araya geldi.
Bakan Davutoğlu, Fener Rum Patriği’yle görüşmesinin ardından yaptığı açıklamada, “Türkiye’de din özgürlüğü ve barış ortamı içinde bütün dini cemaatlerimizin bir arada ortak bir kültürel hayatı paylaşıyor olmaları temel ilkemizdir.” dedi. Patrik de, “Son zamanlarda Sayın Başbakanımızın sağlığı, sıhhati için her gün dua ediyoruz. Çünkü Başbakanımızın sağlığı yalnız memleketimiz için değil, bölgemiz ve dünya barışı için önemlidir.” dedi.
Ayrıca İtalya Dışişleri Bakanı Giulio Terzi di Sant’Agata ile çalışma kahvaltısında bir araya gelen Bakan Davutoğlu, İtalyan meslektaşına Orta Doğu ve özellikle Suriye’deki gelişmelerle ilgili bilgi verdi.
 

4-  Gıda,  Tarım  ve  Hayvancılık  Bakanı  Mehdi  Eker Anadolu Ajansı muhabirine yaptığı açıklamada, tarımsal destek ödemeleri kapsamında çiftçilere
5 Mart itibariyle yaklaşık 1,9 milyar lira ödeneceğini açıkladı.
5- AK  Parti  Genel  Başkan Yardımcısı  Ömer  Çelik,  partisinin Adana Yumurtalık  İlçe  Kongresi’nde  yaptığı  konuşmada,  “28  Şubat,  bir  kısım büyük  sermayenin  Türkiye’yi  soyma  operasyonudur.  Türkiye  soyulurken, sivil hükümete muhtıra verilirken TÜSİAD ne yapmıştır? Bunu açıklasınlar. TÜSİAD, eğitim raporları hazırlayarak seçilmiş hükümetin üstünde bir yüksek mahkeme gibi çalışacağına önce kendi tarihiyle ilgili raporlar açsın.” dedi.
6- Batı Trakya’da, isminde “Türk” ifadesi geçtiği için kapatılan İskeçe Türk Birliğinin (İTB) Avrupa İnsan Hakları Mahkemesinin (AİHM) kararı uyarınca yasal haklarının iadesi için Yunanistan Yüksek Mahkemesine yaptığı başvuru reddedildi.
 

4 MART 2012
1- Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Türkiye ve Özbekistan arasında diplomatik ilişkilerin kurulmasının 20. yıldönümü dolayısıyla Özbekistan Cumhurbaşkanı İslam Kerimov’a gönderdiği mesajda, “Kardeş Özbekistan ile ilişkilerimize müşterek çabalarımızla karşılıklı saygı ve güven temelinde, hiçbir şart ve kısıtlamaya bağlı olmaksızın, ivme kazandırılması her iki ülke ve halklarının yararına olacaktır.” dedi. Kerimov da yayımladığı mesajda, “Ülkelerimiz arasındaki ikili ilişkilerin karşılıklı saygı, güven ve eşitlik ilkelerine dayanarak dili, dini ve kültürü yakın olan halklarımızın yüzlerce yıllık işbirliği ve dostluk gelenekleriyle uyumlu şekilde gelişeceğinden eminim.” dedi.
Ayrıca Cumhurbaşkanı Gül, “Uluslararası Erbakan Konferansı”na gönderdiği mesajda, “Necmettin Erbakan, milletimizin yetiştirdiği büyük bir lider, seçkin bir bilim adamı olarak yakın tarihimize damgasını vurmuştur.” dedi.
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan da, “Muhterem hocamız, en zor zamanlarda bile hayatını milletine ve ülkesine hizmete adadı.” ifadesini kullandı.
2- TBMM Başkanı Cemil Çiçek, TOBB’un İzmir’de düzenlediği “Türkiye Konuşuyor” toplantısında yaptığı konuşmada, “Geleceğimizi teminat altına alacak, Türkiye’ye yeni kazanımlar gerçekleştirecek bir anayasa yapmak istiyoruz. Bunun için anayasa sufisi olduk, Anadolu’yu dolaşıyoruz.” dedi.
TOBB Başkanı Rıfat Hisarcıklıoğlu ise toplumun bütün kesimlerinin yeni bir anayasa yapılması konusunda birleştiğini belirterek, “Yapmaya çalıştığımız, vatandaş hangi meseleye nasıl bakıyor, onu tespit ederek Anayasa Uzlaşma Komisyonu’na aktarmaktır.” dedi.
3- CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, tutuklu olarak yargılandığı “Odatv” davasında tahliyesine karar verilen gazeteci Doğan Yurdakul’u tedavi gördüğü hastanede ziyaret etti. Kılıçdaroğlu, MİT Kanunu’ndaki düzenlemeleri askerin de istediği iddialarının hatırlatılması üzerine, “Sayın Başbakana verilen yetkilerin doğru olmadığını ifade etmiştik. Bu yetkilerin yaygınlaştırılması, işi bütünüyle sulandırmak anlamına gelir, doğru değildir.” dedi.
4- Adalet Bakanı Sadullah Ergin, CHP Malatya Milletvekili Veli Ağbaba’nın soru önergesine verdiği cevapta, 2 Temmuz 1993 Sivas Madımak katliamıyla ilgili olarak, 15 kişinin Kırmızı Bülten’le aranmasına devam edildiğini bildirdi.
 

5- Avrupa Birliği Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış, Kıbrıs gazetesine verdiği demeçte, Kıbrıs meselesinde KKTC’nin Türkiye’ye bağlanması dahil her seçeneğin masada olduğunu söyleyerek, “Çözüm için her opsiyon masada. Birleşme olabileceği gibi iki ayrı devlet olabilir ya da KKTC’nin Türkiye’ye bağlanması şeklinde olabilir.” dedi.
6-  Gıda, Tarım  ve  Hayvancılık  Bakanı  Mehdi  Eker, Anadolu Ajansı muhabirine yaptığı açıklamada, tarım arazilerinde bölünmenin önüne geçilmesi konusunda sektörün tüm paydaşlarının mutabık olduğunu belirterek, “Sorunun çözümü konusunda toplumun kılcal damarlarına kadar inip, istişare yapacağız.” dedi.
7- İçişleri Bakanı İdris Naim Şahin, AK Parti Ordu Kadın Kolları 3. Olağan Kongresi’nde hizmet partisi olduklarını belirterek, “AK Parti’yi yanlış düşünce ve söylemler ile eleştirirken herkesin önce üç kere düşünmesi lazım.” dedi. Ayrıca Bakan Şahin, CHP’yi eleştirerek, “Bizim 1 milyonluk gençlik teşkilatımız onlara yeter.” dedi.
8- Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay, Atatürk Kültür Merkezinde Rize Günleri etkinliklerinde yaptığı konuşmada, “Müzelerimizle işbirliği yapmak isteyen yabancı bir müzeye, ‘Sizin müzenizin kayıtlarında bir çalıntı Türkiye eseri var. Onu bize verin, ondan sonra işbirliği yapabiliriz’ diyoruz. Bu sayede bazı eserleri daha büyük bir hızla ülkemize getirmeye başladık.” dedi.
9- MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, İstanbul Ülkü Ocakları’nın düzenlediği 2023 Gençlik Eğitimi 6. Dönem Mezuniyet Töreni’nde yaptığı konuşmada, “Modern ve dindar gençlik isteyenlerin esas amacı başkadır. Dininin, dilinin, beyninin, ilminin, ırzının, kininin, evinin, kalbinin davacısı bir gençlikten bahsedenlerin maksatları arızalı ve marazlıdır. Türkiye’nin bugünkü yönetim zihniyetinden, ülkücü hareket davacıdır. İki cihanda da eli bunların yakasındadır. Uyarmak isterim ki, Türk’ün tarihe istikamet veren zafer kılıcı bir kez daha kınından çıkarsa bunun sonucu acı ve ağır olacaktır. AKP, etnik benzinin yanında kibritle oynamaktan vazgeçmelidir.” dedi.
10- Gümrük ve Ticaret Bakanı Hayati Yazıcı, Malezya’nın başkenti Kuala
Lumpur’da İstanbul Ticaret Odası (İTO) tarafından düzenlenen 3. Malezya
 

Türk İhraç Ürünleri Fuarı’nın açılışı sonrası gazetecilere değerlendirmelerde bulundu. Bakan Yazıcı, yeni TTK’nın amacının güçlü şirketler olduğunu bildirerek, “Benim değişmez diye bir sözüm yok. Bu kanunlar kutsal kitap değil. Ticaretin en kolay ve en güvenli şekilde yapılmasını sağlamayı amaçlıyoruz.” dedi.
11- Ürdün Kralı Abdullah, “Turkish Policy Quarterly” dergisine verdiği mülakatta, “Arap Baharı” ile ilgili gelişmeleri değerlendirirken Suriye sorununun komşuları Türkiye ve Ürdün’e artan yükler ve sorumluluklar getirdiğini belirterek, “Türkiye, hep bir bölgesel oyuncu oldu. Olumlu tavırları ve  yerinde  politikaları  sayesinde Arap  Baharı’ndan  çok  önceden  bölgesel profilini yükseltmişti.” dedi.
12- Rusya’da yapılan seçimlerde Vladimir Putin yeniden devlet başkanı seçildi. Putin, Manej Meydanı’nda yaptığı teşekkür konuşmasında, “Kusursuz bir zafer kazandık. Tahrikleri organize etme girişimleri Rus devletini yıkamayacaktır.” dedi.
13- İran’da yapılan 9’uncu dönem parlamento seçimlerinin resmi olmayan ilk sonuçlarına göre dini lider Ayetullah Ali Hamaney’in desteklediği adaylar, Meclisin yüzde 75’lik kısmını kazandı.
14- Suriye’ye yönelik dış müdahalelere karşı çıkan ve BM Güvenlik Konseyi’nde Beşar Esad rejimi aleyhine tasarıları Rusya ile birlikte veto eden Çin, Suriye’deki krizin çözümü için bir teklif hazırladı. 6 maddelik teklifte; Suriye’ye yabancı müdahalesine karşı olunduğunun altı bir kez daha çizilirken, iktidar ve muhalefete şiddeti derhal durdurmaları çağrısında bulunuldu.
15- Kongo Cumhuriyeti’nin başkenti Brazavil’de bir cephanelikte meydana gelen patlamada 206 kişi hayatını kaybetti.
16- Polonya’nın Szczekociny şehri yakınındaki Krakow kasabasında iki trenin çarpışması sonucunda 15 kişi hayatını kaybetti, 54 kişi de yaralandı.
 

5 MART 2012
1-  Başbakan  Yardımcısı  Bülent Arınç,  Bakanlar  Kurulu  toplantısının ardından gazetecilerin sorularını cevapladı. Başbakan Yardımcısı Arınç, Milli İstihbarat Teşkilatı  (MİT)  mensuplarının  yargılanmasını  Başbakanın  iznine bağlayan düzenlemeden, Genelkurmay Başkanlığının da yararlanmak istediği yönündeki iddiaların doğru olmadığını bildirdi.
2- Ailenin Korunması ve Kadına karşı Şiddetin Önlenmesine Dair Kanun
Tasarısı, TBMM Adalet Komisyonunda kabul edildi.
3- Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), şubat ayında tüketici fiyatları endeksinin   (TÜFE) yüzde 0,56 arttığını, üretici fiyatları endeksinin (ÜFE) ise yüzde 0,09 gerilediğini açıkladı. Şubat itibarıyla yıllık enflasyon tüketici fiyatlarında yüzde 10,43, üretici fiyatlarında yüzde 9,15 oldu.
4- Los Angeles Türk Film Festivali kapsamında verilen kısa film ödülleri sahiplerini buldu. ABD’deki genç Türk sinemacıların girişimi, Kültür ve Turizm Bakanlığı ile Türkiye’nin Los Angeles Başkonsolosluğunun destekleriyle ilki düzenlenen festivalde, “en iyi kısa film” ödülünü “Dört Duvar Saraybosna” filmiyle Nadim Güç kazandı.
5- ABD Başkanı Barack Obama, İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu ile Beyaz Sarayda yaptığı görüşmede, “İran konusunda gelmiş geçmiş en zarar verici yaptırımları devreye sokmak için büyük bir gayretle çalıştık. Bu meselede diplomatik çözüme imkân veren bir pencerenin hala var olduğuna inanıyoruz” dedi. Netanyahu da, milli güvenlik söz konusu olduğunda İsrail’in kendi kararlarını alma hakkının bulunduğunu belirterek, “İsrail Başbakanı olarak en yüksek sorumluluğum; İsrail’in kendi kaderinin efendisi olarak kalmasını sağlamak.” dedi.
6- 33 yıllık Ali Abdullah Salih rejiminin sona erdiği Yemen’de El Kaide örgütünün gerçekleştirdiği saldırıda, 110’u asker 139 kişinin öldüğü bildirildi.
 

6 MART 2012
1- Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Suudi Arabistan’da yayınlanan “Arrajol” dergisine verdiği röportajda, çocukluğundan siyasi kariyerine, üniversite ve iş tecrübesinden aile hayatına kadar çeşitli konularda açıklamalarda bulundu. Ailesini “orta sınıf” ve “dinine, âdet ve değerlerine bağlı” olarak tanımlayan Cumhurbaşkanı Gül, ülke meseleleriyle lise çağında ilgilenmeye başladığını dile getirdi. Üniversitede bu uğraşın daha da derinleştiğini, İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesinde okurken Talebe Birliği başkanlığı yaptığını söyledi.
2- TBMM Başkanı Cemil Çiçek yaptığı yazılı açıklamada, Sivas davası sanıklarının zamanaşımına uğramaması için CHP Ankara Milletvekili Emine Ülker Tarhan ve İstanbul Milletvekili Sezgin Tanrıkulu’nun verdiği kanun teklifinin Meclis Başkanlığınca havale edildiğini ve ilgili komisyonların gündeminde olduğunu bildirdi. Başkan Çiçek, “Şu an bu kanun teklifi ilgili komisyonların gündemindedir. Yanlış anlaşılmaların düzeltilmesi için kamuoyunun bilgilerine sunulur.” dedi.
3- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, partisinin Meclis grup toplantısında 8 yıllık kesintisiz eğitimin Türkiye, çocuklar ve ekonomi için “felaket olduğunu” ifade ederek, “28 Şubat mimarlarının zihniyeti, maalesef genç nesiller üzerinde, eğitim sistemi üzerinde çok ağır bir tahribata sebep oldu. Kademeli eğitimle
28 Şubat’ın son izini de siliyor, eğitimi modern ihtiyaçlara cevap veren, Türkiye’nin ve ekonominin gerçekleriyle örtüşen bir yapıya kavuşturuyoruz. Elitlerin, patronların talepleri değil, milletin talepleri doğrultusunda adım atıyoruz.” dedi.
4- CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, partisinin Meclis grup toplantısında zorunlu eğitimi kademeli olarak 12 yıla çıkaran kanun teklifinin Türkiye’yi ileriye değil, geriye götüreceğini ileri sürerek, “Adalet ve Kalkınma Partisi içindeki vicdanlara sesleniyorum: eğitim konusu uzlaşma konusudur. Benim hiçbir ön yargım yok. Çatışmanın içine girmek istemiyoruz. Uzlaşma konusunda çağrı yapıyorum, elimi uzatıyorum, gelin barış içinde yeni bir yasa yapalım. Saygı içinde hep beraber daha çağdaş, daha uygar bir eğitim yasasının temellerini atalım.” dedi.
 

5- Adalet Bakanı Sadullah Ergin, Pozantı Cezaevinde müfettişlerin çalışmasını bu hafta sonuna kadar bitireceğini belirterek, “Bütün tespitleri ayrıntılı  olarak  paylaşacağız.  Türkiye’nin  imkânları,  şu  anda  elimizdeki fiziki kapasite gereği yapılabileceğin en iyisi yapılmaya çalışılıyor. Ortaya koyduğumuz çözüm en ideali, en güzeli gibi bir iddia taşımıyoruz.” dedi.
Öte yandan Bakan Ergin, Bakanlar Kurulunda imzaya açılan Denetimli Serbestlik Tedbiri Uygulanarak Cezaların Uygulanmasına İlişkin Kanun Tasarısı’nın yasalaşması hâlinde, belli şartları taşıyan hükümlülerin, açık ceza infaz kurumunda infaz edilmesi gereken cezalarının son bir yılını denetimli serbestlik uygulanmak suretiyle toplum içinde infaz edeceklerini belirtti.
6- Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Şahin, koruma altına alınan şiddet mağduru kadınların sinyal veren kolyeyle izleneceğini açıkladı. Bakan Şahin, kadınların, çocukların ve aile bireylerinin şiddete karşı koruma altına alınmasını öngören yasa tasarısının TBMM Genel Kurulunda muhalefetle uzlaşma içinde yasalaştırılacağını belirterek, “Dünya Kadınlar Günü olan 8
Mart’tan sonra Türkiye’de kadına yönelik şiddet konusunda yeni bir dönem başlayacak.” dedi.
7- Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker, Ankara Büyükşehir Belediyesi tarafından düzenlenen “Tam Buğday Ekmeği Yaygınlaştırma” sempozyumunda yaptığı konuşmada, Toprak Mahsulleri Ofisinin (TMO) ekmek israfını önlemek amacıyla kampanya hazırlığı yaptığını belirterek, “İhtiyacımız kadar almalı, ihtiyaç kadar tüketmeliyiz. Ekmekte israfı önlemeye dönük bir kampanyayı etkin bir şekilde yürütmemiz lazım.” dedi.
8- Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, Marmara Üniversitesinde düzenlenen “Uluslararası tartışma ortamında transfer fiyatlandırması” konulu sempozyumun açılışında, “Gerek dünya ekonomisindeki yavaşlama, gerekse Euro Bölgesi’ndeki borç sorunları nedeniyle, gerekse bizim iç talebimizin bir miktar daha makul seviyelere çekilmesi için hükümet olarak aldığımız tedbirlerle birlikte, biz 2012 yılında büyümenin daha makul düzeylere, yüzde
4’e  geleceğini  öngörüyoruz. Türkiye  eğer  yüzde  4’lük  büyümeyi  bu  sene başarırsa, yumuşak inişi başarmış olur.” dedi.
 

9- Türk Dil Kurumu Başkanlığı görevini yürütmek üzere Marmara Üniversitesi Atatürk Eğitim Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Mustafa Sinan Kaçalin görevlendirildi.
10- MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli partisinin Meclis grup toplantısında Türk Lirası’nın yeni sembolü konusuna değindi. “Paranın gücü ve itibarı simgelerle değil, güçlü ve üreten ekonomik yapıyla birebir bağlantılıdır.” diyen Bahçeli, “Yeni para simgemizin göze hoş gelen bir tarafı, kolayca benimsenecek bir içeriği yoktur. Milli kimliğimizle, kültürümüzle, uzaktan yakından bir bağı bulunmamaktadır.” dedi.
11- Merkez Bankasından yapılan değerlendirmede, şubat ayında tüketici fiyatlarının yüzde 0,56 oranında arttığı ve yıllık enflasyonun yüzde 10,43’e gerilediği  hatırlatılarak,  bu  dönemde  enflasyonun uluslararası  petrol  fiyat gelişmelerinin yansımalarıyla yükseldiği belirtildi.
12- İran, Uluslararası Atom Enerjisi Kurumu (UAEK) denetçileriin ülkesindeki Parçin askeri tesisinde inceleme yapmasına izin verileceğini bildirdi.
13- İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu, ABD’deki en etkili İsrail lobi grubu Amerika İsrail Halkla İlişkiler Komitesi’nin (AIPAC) konferansında, “Eğer İran nükleer silah edinirse, bu durum Suudi Arabistan, Mısır, Türkiye’nin de kendi nükleer silahlarını edinmek için bir çılgın hamleye girişmesini tetikleyebilir. Dünyanın en kırılgan bölgesi, patlamaya hazır bir nükleer çakmak taşına dönüşebilir.” dedi.
14- AB Komisyonu ile temaslarda bulunmak üzere Brüksel’e gelen Avrupa Birliği Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış, Ümit Boyner başkanlığındaki TÜSİAD heyeti ile görüştü. Görüşmenin ardından gazetecilerin sorularını cevaplandıran Bakan Bağış, eğitimde son günlerde yaşanan tartışmaların gündeme gelip gelmediğinin sorulması üzerine, “Eğitim süreci ile ilgili bir değişiklik süreci yaşanıyor. Bunları Milli Eğitim Bakanı ile paylaşmadan böyle bir açıklama yapılması hoş olmamıştır.” dedi.
 

15- Türkiye-Hollanda diplomatik ilişkilerinin 400. Yılı etkinlikleri çerçevesinde Hollanda’ya giden Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, dış politika gündemine ilişkin açıklamalarda bulundu. Bakan Davutoğlu, tüm çabalara rağmen Suriye’deki gelişmelerin kaygı verici olduğunu, Suriye’deki yönetim kendi halkının, Türkiye başta olmak üzere bölge ülkelerinin, BM’nin mesajını almak yerine Soğuk Savaş döneminden kalma militarist anlayışı ve birkaç ülkenin taktiksel desteklerini kendisine dayanak yaparak daha çok katliama sebebiyet verdiğini söyledi.
16- Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan ve beraberindeki heyet Cenevre’de Karsan standını ziyaret etti. Bakan Çağlayan, Türk mühendislerinin tüm dünyaya mesaj verdiğini belirterek, “Buraya gelerek, hükümetin lokomotif sektör otomotive büyük önem verdiğini, yanında olduğunu göstermek istedik. Şimdi sıra Türkiye’de seri üretimine başlamasında.” dedi.
17- Türk Sanayicileri ve İşadamları Derneği (TÜSİAD) Yönetim Kurulu Başkanı Ümit Boyner, Avrupa Parlamentosu’nda Türkiye’nin Dostları grubunun düzenlediği “G20, AB ve Türkiye” konulu konferansta, “AB, Türkiye’deki reform sürecinin temel dinamiği. Katılım müzakerelerine ivme kazandırılması gerekiyor. AB Komisyonunun bu amaçla önerdiği pozitif gündem için vize sorununun çözülmesi ve AB’nin üçüncü ülkelerle imzalayacağı serbest ticaret anlaşmalarında Türkiye’nin mağdur edilmemesi iki temel şart oldu.” dedi.
18- İngiltere’nin Suriye Büyükelçisi Simon Collins, İngiliz “Times” gazetesine yaptığı açıklamada, Suriye’deki yönetimi “içi oyulmuş ağaç gövdesi”ne benzeterek, “İçeride basınç artıyor. İçeride bir patlama olduğundan her şey çok çabuk çökecek. Esad’ın yılsonuna kadar dayanacağını sanmıyorum. Esad rejiminin birkaç hafta içinde çökeceğini düşünüyorum.” dedi.
 

7 MART 2012
1- Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Tunus’a hareketinden önce Esenboğa Havalimanında düzenlediği basın toplantısında, Suriye konusunda soruları cevaplandırırken, ülkelerin içindeki olayların belirli boyutu aştıktan sonra ülke meselesi olmaktan çıktığını, insanlığın ve uluslararası toplumun meselesi haline geldiğini belirtti. Suriye’deki olayların bu boyuta ulaştığını, her gün çok sayıda insanın hayatını kaybettiğini söyleyen Cumhurbaşkanı Gül, “Biz komşumuzda istikrar, huzur isteriz şüphesiz ki. İstikrar ve huzur da artık bugün, baskıcı, otoriter rejimlerle gerçekleşmiyor, o dönemler bitti. Onun için ben geçenlerde de açıkladım, Suriye’yi şu anda yönetenlerin, tercihlerini muhakkak yapmaları gerekir. Girdikleri, gittikleri yol kesinlikle çıkmazdır, sonu çok daha karanlıktır, hüsrandır.” dedi.
Cumhurbaşkanı Gül, ayrıca kamuoyunda “İntibak Yasası” olarak bilinen
6283 sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanunu’nda Değişiklik
Yapılmasına Dair Kanun’u onayladı.
2- Mecliste gazetecilerin sorularını cevaplayan TBMM Başkanı Cemil Çiçek, darbelerin araştırılması konusunda, “Türkiye’nin yakın tarihi açısından olup bitenlerin bilinmesinde fayda görürüm. Çünkü gerçekler ortaya çıktıkça demokrasiyi anlamak, sahip olduğumuz değerleri kavramak daha kolay olacaktır.” dedi.
3- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Ankara’da partisinin il başkanları toplantısında yaptığı konuşmada MHP, CHP ve BDP’ye rağmen kardeşlik projesini sürdüreceklerini söyledi. Başbakan Erdoğan, tutuklu gazetecilerle ilgili olarak da “105 gazetecinin tutuklu olduğu listeden bahsediyorlar. Bu kişilerden, sadece 6 tanesinin basın kartı var.” dedi.
4-  CHP Genel  Başkanı  Kemal  Kılıçdaroğlu,  partisinin  4+4+4  eğitim sistemine ilişkin bir anket şirketine yaptırdığı anket sonuçlarını açıklayarak, “Ankete katılanların yüzde 91’i 4+4+4 sistemini bilmiyor.” dedi. Toplumun düşüncelerini ve kanaatlerini öğrenmeyen ve onlara saygı duymayan bir anlayışın demokratik olmadığını dile getiren Kılıçdaroğlu, “Bize yakışan anlayış, yaptığımız düzenlemeler konusunda halkı bilgilendirmektir.” dedi.
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın Meclis grup toplantısındaki “Beni imam hatip okulu mezunu olarak üniversiteye almadılar. Bize hendek atlattılar, neler yaptılar neler.” şeklindeki sözlerine de değinen Kılıçdaroğlu, Başbakan’ın
 

gençlik travmalarını, intikam duygularıyla, çocuklarımız üzerinden tedavi etme lüksünün olmaması gerektiğini söyledi
5- Mısır Çarşısı’nda 9 Temmuz 1998 tarihinde 7 kişinin hayatını kaybettiği patlamayla ilgili davada aldığı beraat kararı Yargıtay 9. Ceza Dairesi tarafından bozulan Sosyolog Pınar Selek’in yargılanmasına Beşiktaş’taki İstanbul Adliyesinde devam edildi. Davada mütalaa veren savcı, Pınar Selek’e ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası istedi.
6- Türk Sanayicileri ve İşadamları Derneğince (TÜSİAD) 8 Mart Dünya Kadınlar Günü dolayısıyla yapılan açıklamada, 2023 yılında dünyanın en büyük ekonomilerinden birisi olmayı hedefleyen Türkiye’nin, kadınları hayatın her alanına ortak etmeden bu hedefi gerçekleştirmesinin mümkün olmadığının altı çizilerek, kadınların fırsatlara eşit erişim prensibi çerçevesinde eğitime, ekonomiye, siyasete ve toplumsal hayatın her alanına aktif olarak katılımının, demokrasinin ve toplumsal gelişmenin bir gereği olduğuna, bu nedenle cinsiyet eşitliğini sekteye uğratan faktörlerin de birer toplumsal sorun olarak algılanması ve ele alınması gerektiğine işaret edildi.
7- THY’nin Mogadişu’ya düzenlediği ilk seferle Somali’ye giden Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ ve beraberindeki heyet, Somali’nin çeşitli yerlerinde gerçekleştirdikleri birçok açılışın ardından Mogadişu’da Yeryüzü Doktorları tarafından inşa ettirilen hastanenin açılış törenine katılarak, incelemelerde bulundu.
8-  Dışişleri  Bakanı  Ahmet  Davutoğlu,  Azerbaycan  Dışişleri  Bakanı Elmar Memmedyarov ve İran Dışişleri Bakanı Ali Ekber Salihi üçlü toplantı çerçevesinde Azerbaycan’a bağlı Nahçıvan Özerk Cumhuriyeti’nde bir araya geldi. Toplantı sonunda konuşan Bakan Davutoğlu, üç ülkenin pek çok konuda ortak görüşlere sahip olduğunu söyleyerek, teknolojinin eşit şartlarda kullanımı da dahil olmak üzere birçok konuda ortak tutum belirlediklerini belirtti.
 

8 MART 2012
1- Başbakan  Recep Tayyip  Erdoğan,  Mardin Artuklu  Üniversitesinde “8 Mart Dünya Kadınlar Günü” sebebiyle düzenlenen “Büyüyen Türkiye, Güçlenen  Kadınlar  Programı”nda  yaptığı  konuşmada, “Terör  örgütü  13 yaşındaki çocukların eline silah vererek, onları ölmeye ve öldürmeye gönderiyor. Kendi içinde vahşice infazlar gerçekleştiren, çocukların gözünün önünde  anne  öldüren,  karnında  bebeğiyle  umut  dolu  anneyi  katleden  bir örgüt, artık bu topraklardan silinip gitmek zorundadır. Bu toprakların kendine yakışanı yapacağına, fitneye, öldürmeye, teröre karşı artık tek yürek halinde dur diyeceğine gönülden inanıyorum.” dedi.
2- CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, “8 Mart Dünya Kadınlar Günü” sebebiyle İstanbul Küçükçekmece’de kadınların çalıştığı bir atölyeyi ziyaretinde yaptığı açıklamada, eğitimde 4+4+4 sistemiyle ilgili hükümeti eleştirerek, “Sadece bir partinin, bir görüşün çocukları için eğitim sistemi kurulmaz. Gizli kapaklı bir sistem gelmesi doğru değil.” dedi. 8 yıllık kesintisiz eğitimin avantajlarının görüldüğünü vurgulayan Kılıçdaroğlu, çocuk işçiliğinde ve çocuk yaşta evliliklerde büyük oranda azalma olduğunu söyledi.
3- Anayasa Mahkemesi, boşanan kadınların eski kocalarının soyadını kullanmasına ilişkin kanun hükmünün iptal istemini reddetti.
4- Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, tabii afetlerden zarar gören Kütahya, Rize, Van, Bitlis ve Ağrı’daki mükelleflerin yanı sıra, karışıklığın hâkim olduğu Suriye’de de yatırımı olanların vergi ödeme sürelerinin ertelendiğini söyledi. Bakan Şimşek, yurt dışında faaliyette bulundukları ülkelerde olağanüstü politik risk sebebiyle, ödeme sürelerinin uzatılabilmesi için Bakanlar Kuruluna yetki verildiğini hatırlattı.
5- Milli Eğitim Bakanı Ömer Dinçer, TBMM Milli Eğitim Komisyonu toplantısında, yeni eğitim sistemiyle Türkiye’de zorunlu eğitimin 4 yıla çekilmediğini, 12 yıla çıkarıldığını belirterek, “12 yıl katı bir sistem yerine, dünyadaki değişme ve gelişmelere uygun bir şekilde daha esnek bir model üzerinde hazırlık yapıyoruz.” dedi.
6- Sanayi üretim endeksi, ocak ayında, geçen yılın aynı ayına göre yüzde
1,5 arttı. Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Nihat Ergün konuya ilişkin yaptığı
 

açıklamada,  “Rakamlar,  Türkiye’de  çarkların  döndüğünü  gösteriyor.  120 kilometreyle gidiyorduk, 90’la gideceğiz.” dedi.
7- İstanbul Pendik’te sağlık eğitimi seminerine katılan Sağlık Bakanı Recep Akdağ, yaptığı konuşmada, kol, bacak ve yüz nakli yapılan hastanelerin bilgilerini istediklerini, inceledikten sonra bir yol belirleyeceklerini söyledi.
8- CNBC-e’de konuşan Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım, yüzde 25’lik özel iletişim vergisinin kalkması için Maliye Bakanlığının çalışma yaptığını söyledi. Bakan Yıldırım ayrıca, demiryollarında gelecek 10 yıl içinde, mevcut yatırımlara 30 milyar dolarlık yeni yatırım ilave ederek yüksek hızlı demiryolu ağını 10 bin kilometre, konvansiyonel demiryolu ağını da 4 bin kilometre artırarak toplam ağı 26 bin kilometreye yükseltmeyi hedeflediklerini bildirdi. 3. köprü projesiyle ilgili de açıklama yapan Bakan Yıldırım, TIR’ların sadece 3. köprüden geçebileceğini, köprüyle 3,5 milyar dolarlık tasarruf sağlanacağını ifade etti.
9-  “Ailenin  Korunması  ve  Kadına  Karşı  Şiddetin  Önlenmesine  Dair
Kanun Tasarısı” TBMM Adalet Komisyonunda kabul edildi.
10- Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Kartaca Sarayında Tunus Cumhurbaşkanı Munsif Merzuki ile bir araya geldi. Cumhurbaşkanı Gül, görüşme sonrasında düzenlenen ortak basın toplantısında Suriye’ye yönelik bir dış müdahaleyi doğru bulmadığını belirterek, böyle bir eylemin “istismara çok açık” olduğunu söyleyerek, “Bu münasebetle bölgenin kendisinin bu işi halletmesini daha doğru buluyoruz.” dedi.
Merzuki de, Tunus’un esas korkusunun Suriye’de daha fazla kan dökülmesine yönelik olduğuna dikkati çekerek, “Bu meyanda Suriye’deki muhalefetin silahlandırılması veyahut dış yabancı müdahale yapılmasına karşı olduğumuzu beyan etmek istiyorum. Bu, durumları daha da kalıcı ve zor hale getirecektir.” dedi.
11- Singapur’da yatırımcılarla bir araya gelen Başbakan Yardımcısı Ali Babacan, gazetecilerin sorusu üzerine AB’deki borç krizinin yılbaşına göre daha iyi olduğunu belirterek, “Avrupa Merkez Bankasının aldığı kararların olumlu yansımaları var. Asıl önemli olan uygulama safhasında ne yapılacağı.”
 

dedi. Başbakan Yardımcısı Babacan ayrıca, Türkiye’de teşvik sisteminin hazır olduğunu belirterek, “Türkiye’de üretimi olmayan ya da yetersiz olan, ithal edilen ürünlerin Türkiye’de üretimini teşvik eden bir sistem olacak.” dedi.
12- Avrupa  Birliği  Bakanı  ve  Başmüzakereci  Egemen  Bağış,  Dünya Kadınlar Günün’de Avrupa Parlamentosunda (AP) “Eşit İşe Eşit Ücret” konferansında yaptığı açıklamada, “Bakanlığımız personelinin yüzde 58’i ve yöneticilerimizin yüzde 65’i kadın. Bu yüzden AB müzakerelerinde önümüze çıkarılan zorluklara rağmen sabrımızı koruyabiliyoruz.” dedi.
13- CHP İstanbul Milletvekili Şafak Pavey’e, tüm dünyada savunmasız topluluklar, mülteciler ve engellilerin hakları için yaptığı çalışmalar dolayısıyla ABD Dışişleri Bakanlığının “2012 Uluslararası Cesur Kadınlar” ödülü verildi. Pavey ödülünü, Dünya Kadınlar Günü’nde ABD Dışişleri Bakanlığında yapılan törenle aldı.
14- Suriye’de yaşanan silahlı çatışmalarda 71 kişi hayatını kaybetti. BM İnsani Yardım Koordinatörü Valerie Amos, Bab-ı Amr semtinin tamamen yerle bir olduğunu söyledi.
 

9 MART 2012
1- TBMM Başkanı Cemil Çiçek, 26. Abant Toplantısı’nda, Mecliste grubu bulunan partilerin yeni anayasa yapma konusunda “Ben bu işte varım” dediğini anımsatarak, “Taşın altına elini koymak mesele değil, kafasını koyması lazım
4 siyasi partinin.” dedi. Hayırlı bir yola çıktıklarına inandığını, doğru bir yolda olduklarını ifade eden Başkan Çiçek, bu nedenle Uzlaşma Komisyonu üyeleri olarak bu konuyu canlı tutmak adına tüm Türkiye’yi dolaştıklarını söyledi.
2- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, İstanbul’da düzenlenen 14. Dünya Salon Atletizm  Şampiyonası’nın  resmi  açılışını  yaptı.  Başbakan  Erdoğan, İstanbul Cumhuriyet Savcılığının MİT Müsteşarı Hakan Fidan ve 5 MİT görevlisini ifadeye çağırmak için Başbakanlıktan izin talebiyle ilgili olarak yaptığı açıklamada, “O çok önemli değil. Onunla ilgili kanun çıktı. Kanunu okursanız orada her şey açık ve net.” dedi.
Başbakan Erdoğan ayrıca, eğitimde 4+4+4 sistemiyle ilgili soru üzerine, “Ben daha önce görüşleri aldım zaten. Ve biliyorsunuz bu konuda görüş beyan edenler hiçbir hazırlık yapmamışlar. Biliyorsunuz Nimet Hanım’ın zamanında bir eğitim şurasında kimler konuştu, kimler söz aldı. Bunların hepsi belli. Şuranın sonuç bildirgesi belli. Herhalde bu ülkede sadece 4+4+4’ün aleyhinde konuşanlar kadar lehinde konuşanlar da var.” dedi.
3- CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Sky Türk televizyonundaki “Siyaset Meydanı Özel” programında sorularını cevapladı. Kılıçdaroğlu, Uludere’de yaşanan olaya ilişkin soru üzerine, bu konuda alınan istihbaratın kaynağının önem taşıdığını ve tüm çağrılarına rağmen iktidarın bu konuda bir açıklama yapmaktan kaçındığını söyledi. Yurt içindeki ilgili kurumların, istihbaratın  kendilerinden  gelmediği  yönünde  açıklama yaptığını  kaydeden Kılıçdaroğlu, “O zaman istihbarat dışarıdan geldi. Eğer dışarıdan geldiyse vahim durum oradan başlıyor. İki kaynaktan gelebilir. İsrail veya Amerika kaynaklıdır. Bu işin sorumlusu hükümettir.” dedi.
4- Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Nihat Ergün, Japon teknoloji şirketi Fujitsu Başkan Yardımcısı Satoru Hayashi ve beraberindeki heyeti kabul etti. Bakan Ergün kabulde, bilgi ve iletişim teknolojileri konusunda dünyada ve Türkiye’de büyük gelişmeler olduğunu, Türkiye’nin genç ve dinamik nüfusuyla bilgi ve iletişim teknolojilerine çok uygun konumda bulunduğunu söyledi.
 

Fujitsu Başkan Yardımcısı Satoru Hayashi ise Türkiye’de sadece üretim teknolojilerine değil, eğitim, iletişim ve ağ teknolojileri gibi alanlarda da yatırım yapmak istediklerini açıkladı.
5- Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, Şanlıurfa’da düzenlenen Dicle Elektrik AŞ. (DEDAŞ) bölge toplantısında yaptığı konuşmada, olası bir doğalgaz zammına ilişkin, “Şu ana kadar biz doğalgaz zammından daha ziyade vereceğimiz hizmetleri düşündük, ama takdir edersiniz ki ham petrolün fiyatı son aylarda çok fazla arttı, bunlar bizim hoşlanmadığımız şeyler.” dedi.
6 - Gümrük ve Ticaret Bakanı Hayati Yazıcı, Hürriyet gazetesine verdiği röportajda, 1 Temmuz 2012’de yürürlüğe girecek olan Türk Ticaret Kanunu’nu (TTK) değerlendirdi. Yeni TTK’da yer alan bazı para yaptırımlarını yerine getirmeyenler olduğunda hapis cezasının gündeme gelebileceğini belirten Bakan Yazıcı, şirket ortaklarının kendi şirketlerinden para çekme konusuna da vurgu yaparak, “Bir kere ortakların kendi şirketlerinden para çekmeleri kayıt dışılık yaratıyor. Ev alırken ya da kişisel kullanımı için araba alırken şirketin parasını kullanması doğru mu? O tür giderlerini gitsin başka yerden karşılasın. Şirketin diğer ortak ve paydaşları aleyhine bir durum yaratmasın. Bir ortak, şirketinden en masum haliyle para çekecek olsa dahi, kendine faizsiz kaynak kullanımı ayrıcalığı yaratır. Bu da doğru olmaz.” dedi.
7- Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, Kahramanmaraş’ta Vergi Dairesi Başkanlığı, Sanayi ve Ticaret Odası ile Sanayici ve İşadamları Derneği tarafından düzenlenen “Vergi Rekortmenleri Ödülleri” töreninde yaptığı konuşmada,  “Vergi yükü açısından en düşük 6. ülke konumundayız. Aslında algılandığı gibi Türkiye’deki vergi yükü o kadar yüksek değil.” dedi.
8-  MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, bazı MİT mensupları hakkında soruşturma izni taleplerinin Başbakanlığa gönderilmesine ilişkin yaptığı yazılı açıklamada, “Şayet Başbakan Erdoğan KCK’nın kuruluşunda payı, iradesi ve yönlendirmesi bulunmuyorsa, bu çerçevede kendisinden ve hükümetinden eminse hukuksal aşamalara engel olmamalı ve istenen soruşturma iznini acilen vermelidir.” görüşünü savundu.
 

9- 14. Dünya Salon Atletizm Şampiyonası’nda kadınlar 1500 metrede
2. seride Türkiye rekoru kırarak 5. olan atletimiz Aslı Çakır Alptekin, finale yükseldi.
10- Suriye’de iki gün süren incelemelerinin ardından Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu ile görüşmek üzere Ankara’ya gelen BM Genel Sekreteri’nin İnsani İşlerden Sorumlu Yardımcısı Valerie Amos, Esenboğa Havalimanında ayrılışında Suriye ziyareti hakkında bilgi verdi. Amos, “Humus’un Bab-ı Amr mahallesinde gördüğüm şey, Humus’un bu bölgesi tamamen harap olmuştu, etrafta hiç bir insan kalmamıştı.” dedi.
11- Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Tunus ziyareti’nin son gününde Sadıki Koleji’ni ziyaret etti. Cumhurbaşkanı Gül, TİKA tarafından kurulan bilgisayar laboratuarının açılışını yaparak, öğrencilerle bir araya geldi.
12- Uluslararası  Para  Fonu  (IMF)  Başkanı  Christine  Lagarde,  Özel Sektör Katılımı (PSI) olarak bilinen tahvil takasında özel sektör işbirliğinin memnuniyet verici olduğunu söyledi. Lagarde yaptığı yazılı açıklamada, tahvil takası ile Yunanistan’ın orta vadede finansman ihtiyacını azaltmakta önemli bir aşama kaydedildiğine dikkati çekerek, özel sektör katılımının aynı zamanda Yunanistan’ın borcunun sürdürülebilirliğine katkı yapacağını belirtti.
13- ABD Hazine Bakanı Timothy Geithner, Avro Bölgesi borç krizinde en kötünün engellenmiş göründüğünü söyledi. Geithner, ABD’de bir televizyon kanalına yaptığı açıklamada, borç krizini sonlandırmak üzere aldığı önlemler sayesinde Avrupa’nın dünyanın geri kalanı için artık önemli bir risk teşkil etmediğine dikkati çekerek, tüm dünyada insanların, Avrupa’nın ekonomileri üzerinde önemli bir zarara yol açmayacağına ilişkin daha fazla güven duyabileceğini vurguladı.
14-  AB Komisyonunun Ekonomik ve Parasal İşlerden Sorumlu Başkan Yardımcısı Olli Rehn yazılı açıklamasında, “Yunanistan’daki gönüllü borç takasına yüksek katılım oranından çok memnun oldum. Bu, geçen ay üzerinde uzlaştığımız Yunanistan’a  ikinci  kurtarma  paketine  güçlü  destek  anlamına geliyor.” dedi.
 

15- Fransa Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy, Cezayir’e bağımsızlığını kazandıran  Evian Anlaşmasının  yıldönümünde  verdiği  röportajda,  “Fransa sömürgeci bir güçtü. Her iki tarafta da vahşet kullanıldı. Fransa, savaşı yönettiği için pişman değildir. Fransa, tarihini kabul eder hepsi bu.” dedi.
 

10 MART 2012
1- TBMM Başkanı Cemil Çiçek, Yozgat’ta kurulan çağrı merkezi açılışında yaptığı konuşmada, “Devletin çalışma tarzını, devletin sistemini yenileyemezsek yani bu eski model arabayla yolumuza devam etmek istersek, medeniyet yarışında geri kalırız. Türkiye 2023’e giderken, medeni dünyada bu acımasız rekabet şartlarında, canını dişine takmış mücadele verirken, anayasasını yenilemesi lazım. Devletin görev, yetki ve sorumluluklarını yeni baştan tanımlaması lazım. Yüksek standartta bir demokrasiye sahip olması lazım. Ve inşallah bütün bunların gerçekleşmesiyle Türkiye, bir başka Türkiye olacak. Hayal değil, uzak değil.” dedi.
Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım ise yaptığı konuşmada, “Anadolu’da çağrı merkezleri açanlara teşvik primi vereceğiz. Maksadımız öncelikle genç işsizliği önlemektir.” dedi.
2- Avrupa  Birliği  Bakanı  ve  Başmüzakereci  Egemen  Bağış, Atatürk Havalimanında açılan bir fotoğraf sergisinde, “Kara, hava, deniz. Hangi yoldan giderseniz gidin, bütün yollar, Türkiye’nin AB üyeliğine çıkar. Türkiye’nin AB süreci sadece Brüksel’de yürütülen müzakerelerle değil, 81 vilayette bir çok AB fonuyla gerçekleştirilen projeler var. Hakkari’den Edirne’ye kadar AB süreci yaşanıyor. Bunun insanların hayatına dokunduğunu artık resmedebiliyoruz.” dedi.
3- Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Şahin, Memur-Sen’in düzenlediği panelde, kadına yönelik şiddeti “insan hakları ihlali” ve “halk sağlığı problemi” olarak gördüklerini ifade etti.
4- Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Nihat Ergün, Sabancı Üniversitesi Nanoteknoloji Araştırma ve Uygulama Merkezinde (SUNUM) gerçekleştirilen “İşletim Modeli, Sektörel Katılım, Erken Sonuçlar” konulu toplantıda, Patent Kanunu’nda değişikliğe giderek üniversitelerin de kurumsal patent başvuru yapmasını sağlayacaklarını, üniversiteler bünyesinde kurulacak Teknoloji Transfer Ofisleri’ne patent lisanslama rolü de vereceklerini ve böylece üniversitelerin patent geliri elde etmelerini sağlayacaklarını bildirdi.
5- Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Yıldız, Petrol Arama Üretim Sektörü
1. İstişare Toplantısı’nda yaptığı konuşmada, Türkiye ile Suudi Arabistan’da açılan petrol kuyusu sayısının aynı olduğunu ifade ederek, “Ancak bizde 45 bin varil, Suudi Arabistan’da 8 milyon varil petrol üretiliyor.” dedi.
 

6-  Milli  Eğitim  Bakanı  Ömer  Dinçer,  CHP  Balıkesir  Milletvekili Namık Havutça’nın, 19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı kutlamalarına yönelik soru önergesini cevaplandırırken, Milli Bayramlar ve Genel Tatiller Hakkında Kanun’a dayalı olarak 1 Ekim 1981 tarihli 17475 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanan Milli ve Resmî Bayramlarda Yapılacak Törenler Yönetmeliği hükümleri doğrultusunda yürütülmekte olduğunu ve valiliklere 11
Ocak 2012 tarihinde gönderilen yazıda, kutlamaların günün anlam ve önemine uygun bir şekilde okullarda da öğrencilerin ve velilerin katılımı ile büyük bir coşku içerisinde kutlanmasına devam edileceğinin vurgulandığını kaydetti.
7- MÜSİAD Başkanı Ömer Cihad Vardan, katıldığı son GİK toplantısında, TÜSİAD Başkanı Ümit Boyner’in, MEB’in planladığı yeni eğitim sistemi
4+4+4 hakkında “Kız çocukları bu sistemle okula gidemez.” açıklamasına değinerek, “Kesintisiz eğitimle kız çocukları okula gidemedi, üniversitelere giremedi. O zaman neredeydiniz? Şimdi çocuklar okula gidemeyecek diye karşı çıkıyorsunuz. Bu açıklamaların hepsi siyasi ve ideolojik. Artık bunu kimse yutmaz.” dedi.
8- İstanbul’da düzenlenen 14. Dünya Salon Atletizm Şampiyonası’nda kadınlar 1500 metrede Aslı Çakır Alptekin bronz, İlham Tanui Özbilen gümüş madalya aldı.
 

11 MART 2012
1-  TBMM  Başkanı  Cemil  Çiçek, Antalya’da Anayasa  Platformu  adı altında bir araya gelen 13 meslek örgütü ve sivil toplum kuruluşunun yer aldığı “Türkiye Konuşuyor” toplantılarının yedincisine katıldı. Anayasayı hazırlama noktasındaki eylem planına göre, birinci bölümde 30 Nisan akşamına kadar halkın görüşünün alınacağını kaydeden Başkan Çiçek, “Siyasi partiler ne diyecekse 1 Mayıs’tan sonra diyecek. Meclis dışında olanlar da 30 Nisan’a kadar kanaatlerini söyleyecekler. Neden böyle, bunu birinci etap olarak düşündük? Çünkü bugüne kadar yapılan anayasalarla ilgili denildi ki ‘Halkın görüşleri sorulmadı, bir grup bir araya geldi, anayasa yaptı. Sonra da bu, vatandaşa ne diyorsun ‘Evet mi? Hayır mı? Anket sorusu gibi soruldu.’ Böyle bir anayasa demokratik olmuyor. İçinde halkın olmadığı, halkın görüşünün yansımadığı, sadece belirli bir kesimin görüşünün ifade edildiği bir anayasa sıkıntılar çıkarıyor.” dedi.
2- CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, 4+4+4 olarak bilinen eğitim yasa tasarısını İstanbul’da uzmanlar, akademisyenler, eğitimciler ve gazete genel yayın yönetmenleri ile bir araya gelerek tartıştı. Kılıçdaroğlu, “Danıştay üyelerinin görev yerlerinin değiştirilmesi” konusundaki sorulara da verdiği cevapta, “Adalete olan güven duygusu sarsılırsa, devletin temelleri sarsılmış olur. Çünkü adalet mülkün, yani devletin temelidir.” dedi.
3- Başbakan Yardımcısı Beşir Atalay, Kanal 7’de Başkent Kulisi programına katılarak soruları cevapladı. Güvenlik birimleri ile yargı arasında bir sorun olmadığını söyleyen Başbakan Yardımcısı Atalay, “İçişleriyle, Dışişleriyle, Adaletiyle, MİT’iyle, Genelkurmayıyla kurumlar arasında çok iyi koordinasyon var. Bazı olaylar o koordinasyonu zedelemez. Hakan Fidan eski bir çalışma arkadaşım. Onu Devlet Bakanlığı yaptığım dönemde bürokrasiye kazandıran benim. TİKA’da 5 yıl birlikte çalıştık. Çok iyi yetişmiş bir arkadaş. Ona yapılan haksızlığı tabii hepimiz biliyoruz. O bir örseleme yaptı orada. Hepimiz ona destek verdik. Hiç moral bozacak bir şey olarak da görmüyoruz.” dedi.
4- Avrupa Birliği Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış, “Avrupa Terör Kurbanları Günü” dolayısıyla yayımladığı mesajda, “Londra’nın güvenliği, Paris’in, Berlin’in, Roma’nın ve hatta Washington’un güvenliği Hakkâri’den başlar. Türkiye’nin  PKK  ile  mücadelesine  yeterli  desteği  vermeyip  bunun
 

üzerine bir de kendi ülkelerinde bu terör örgütüne güvenilir liman sağlayan ülkeler unutmasınlar ki bizatihi bu belanın hedefindedirler. Terör kurbanlarını anarak 8 yıldır örnek bir sorumluluk gösteren AB’nin, aynı hassasiyeti AB ile üyelik müzakereleri yürüten Türkiye’nin PKK ile mücadelesinde de göstermesini bekliyoruz.” dedi.
5- Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, Zaman gazetesini ziyaret ederek TBMM’ye sevk edilmek üzere olan “İş Sağlığı ve Güvenliği Yasası”  hakkında  bilgi  verdi.  Bu  yasayla Türkiye’de  çalışanların  evrensel kriterlere kavuşacağını ifade eden Bakan Çelik, Türkiye’de bu konunun şimdiye kadar İş Kanunu içindeki bazı maddelerle idare edildiğini kaydetti. Türkiye’de bir milyon 426 bin işyeri ve işletme bulunduğunu ve bunun bir milyon 210 bininin 1 ile 9 arası işçi çalıştırdığını vurgulayan Bakan Çelik, “Ayrıca 10-
49 kişi arasında işçi çalıştıran yaklaşık 180 bin, 50 ve üzerinde işçi çalıştıran
28 bin işyeri ve işletme bulunuyor. Bunların sınıflandırması da ‘az tehlikeli’,
‘tehlikeli’ ve ‘çok tehlikeli’ şeklinde yapılıyor. Bu gerekli.” dedi.
6- Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, Antalya’da Petrol Arama  Üretim  Sektörü  1.  İstişare  Toplantısı’nda  gazetecilere  bilgi  verdi. Bakan Yıldız, Türkiye’nin öncelikli amacının ithal kaynakları yerli kaynaklar haline dönüştürmek olduğunu belirtti. Türkiye’de petrol ve doğalgaz olduğuna inandıklarını kaydeden Bakan Yıldız, bunun için sektörel sabra ihtiyaç olduğunu belirtti. Bu kapsamda Norveç örneğini gösteren Bakan Yıldız, “Kuzey Denizi’nde 32 kuyu açılıyor ve bir şey bulunamıyor, 33. kuyuda bulunuyor. Bu kadar sabrı gösterebilmemiz lazım. Bu sabrın bedeli de ödenmek zorunda.” dedi.
7- Milli Eğitim Bakanı Ömer Dinçer, TRT 1’de yayınlanan “Politik Açılım” programında soruları cevapladı. 4+4+4 yasa teklifiyle ilgili olarak açıklamalarda bulunan. Bakan Dinçer, “Eğer esnek sistem kuruyorsanız İngilizce, Fransızca, Almanca, Arapça, İspanyolca, Rusça öğretiyorsanız niçin Kürtçe dersi vermeyesiniz? Buna mani bir durum olmamalı.” dedi.
8- 12 yıllık kesintili eğitime geçişi öngören kanun teklifi, Milli Eğitim
Komisyonunda kabul edildi.
 

9- Cannes Film Festivali’nde “Jüri Büyük Ödülü”nü kazanan Bir Zamanlar Anadolu’da filmi, Bulgaristan’da süren “16. Sofia Film Fest”de de ödüle layık görüldü. Filmin yönetmeni Nuri Bilge Ceylan, Sofya Belediyesi Ödülü’nü kazandı.
10-  Spor  Toto  Kadınlar  Basketbol  Türkiye  Kupası’nda  Galatasaray
Medical Park, Fenerbahçe’yi 76-72 yenerek üçüncü kez üst üste kupayı kazandı.
11- İstanbul Esenyurt’taki bir inşaatın şantiyesinde işçilerin kaldığı çadırlarda çıkan yangın sonucu 11 kişi hayatını kaybetti.
12- Afganistan’da görev yapan bir Amerikan askeri, Kandahar vilayetindeki köyde ateş açarak 16 sivili öldürdü, 5 kişiyi de yaraladı.
13- Pakistan’ın Peşaver kentinde bir cenaze törenine düzenlenen intihar saldırısında 15 kişi hayatını kaybetti.
 

12 MART 2012
1- Başbakan Yardımcısı ve Hükümet Sözcüsü Bülent Arınç, Bakanlar Kurulu toplantısının ardından gazetecilerin sorularını cevapladı. Başbakan Yardımcısı Arınç, İstanbul 16. Ağır Ceza Mahkemesinin, Ergenekon Soruşturması kapsamında devam eden Oda TV davasında bir yıldır tutuklu yargılanan gazeteciler, Nedim Şener, Ahmet Şık, Sait Çakır ve Coskun Musluk’un da bulunduğu 5 gazeteci hakkında verdiği tahliye kararına ilişkin bir soru üzerine, “Toplanan deliller ve diğer sebeplerle bir şüphelinin, sanığın tahliyesine karar veriliyorsa bunun çok önemli bir karar olduğunu söylemek isterim. Bütün sanıklar için buna dikkat edilmesi gerekir.” dedi.
2- Adalet Bakanı Sadullah Ergin, Hâkimler ve Savcılar Yüksek Kurulu (HSYK)  ile Adalet Akademisinin  özel  yetkili  hâkim  ve  savcılara  yönelik düzenlediği sempozyumda yaptığı konuşmada, Türkiye’nin terör ve mafya tipi suç örgütlerinden çok çektiğini, demokrasiye karşı darbe ve muhtıra girişimlerinin herkesin malumu olduğunu belirterek, “Olaya siyasi mülahazalardan uzak bir şekilde ve aklıselimle yaklaştığımızda bu mahkemelere olan ihtiyacın devam ettiği ortadadır.” dedi.
3- Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, İstanbul Valisi Hüseyin Avni Mutlu ile birlikte 11 işçinin hayatını kaybettiği Esenyurt ilçesindeki alışveriş merkezi inşaatına giderek incelemelerde bulundu. Bakan Çelik, kazada hayatını kaybeden işçilerin ailelerine maaş bağlayacaklarını belirterek, olayın örtbas edilmeyeceğini, taşeron firmanın da asıl firmanın da olayda sorumluluğunun olduğunu ifade etti.
4-  Milli  Eğitim  Bakanı  Ömer  Dinçer,  TBMM  Komisyonunda  kabul edilen 4+4+4 eğitim yasa teklifine ilişkin CNN Türk televizyonunun sorularını cevapladı. Bakan Dinçer, “Teklifteki okula başlama yaşı yeniden düzenlenebilir.
72 ay üst limit. Alt limit 60 ay. 60-66 ay arasını velinin iznine mi bıraksak diye bir telif var.” dedi. Bakan Dinçer ayrıca, “Kürtçe 5. sınıftan itibaren seçmeli ders olarak gündeme gelebilir mi?” sorusu üzerine, “Eğer Türkiye’yi demokratikleştirmek istiyorsanız sisteminizi esnek hale getiriyorsanız Kürtçe’nin de seçimlik ders olmasının ne mahsuru var?” dedi.
5- MHP Grup Başkan Vekili Oktay Vural, TBMM Başkanı Cemil Çiçek ile görüşmenin ardından düzenlediği basın toplantısında, “4+4+4 teklifinin
 

kabul edildiği komisyon görüşmelerinin yok sayılması, kalındığı yerden tekrar devam etmesi gerekmektedir. Israr edildiği takdirde komisyon raporunu ‘yok hükmünde’ sayacağız.” dedi.
6- EPDK Başkanı Hasan Köktaş düzenlediği basın toplantısında, istasyonlardaki akaryakıt fiyatları, doğalgazdaki iletim ve tedarik konusundaki ayrışma, yerli kömür gibi konular hakkında bilgi verdi. Köktaş, doğalgaz sektöründe altyapının tamamlandığını, sektörde iletim ve tedarik ayrıştırılmasının yapılması gerektiğini belirterek, kamuda da Kanun’da öngörüldüğü gibi kurumsal ayrışmaya geçilmesi gerektiğini söyledi.
7- İstanbul 16. Ağır Ceza Mahkemesi, Ergenekon Soruşturması kapsamında devam eden Oda TV davasında bir yıldır tutuklu yargılanan gazeteciler, Nedim Şener, Ahmet Şık, Sait Çakır ve Coşkun Musluk hakkında tahliye kararı verdi.
8- BM ve Arap Birliğinin Suriye Özel Temsilcisi Kofi Annan, Suriye ve  Katar’daki  görüşmelerinin  ardından Türkiye’ye  geldi.  Başbakan  Recep Tayyip Erdoğan ve Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu ile bir araya gelen Annan, görüşmelerde, Şam’da Esad’la yaptığı temaslar hakkında bilgi verdi. Görüşmelerin ardından, Türkiye’ye gelişinde Esenboğa Havalimanında gazetecilerin sorularını cevaplayan Annan, “Suriye’deki gelişmeleri çok yakından takip ediyorum. Suriye’de yaşanan katliamlar ve insan hakları ihlalleri konusunda raporlar alıyorum. Suriye’ye insani yardım gönderilmesi konusunda baskı uyguluyoruz.” dedi.
9- Anadolu Ajansının Boşnakça, Sırpça ve Hırvatça yayınlarının başlaması nedeniyle Saraybosna’da düzenlenen törene, Bosna Hersek Üçlü Devlet Başkanlığı Konseyi Başkanı Bakir İzzetbegoviç, Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ ile Anadolu Ajansı Genel Müdürü Kemal Öztürk katıldı. Törende konuşan İzzetbegoviç, tarafsız, güvenilir ve doğru haberciliğin Balkanlar bölgesi için de hayati önemde olduğunu söyledi. Başbakan Yardımcısı Bozdağ da, açılan servisin Balkanlar ve Bosna-Hersek ile Türkiye arasındaki ilişkileri daha da güçlendireceğini söyledi.
10-  NATO  Genel  Sekreteri  Anders  Fogh  Rasmussen,  Kopenhag’da
AB Parlamentoları Dışişleri Komisyonu başkanlarına hitap etti. Rasmussen,
 

NATO-AB işbirliğinin arzulanan seviyeye çıkarılması için AB’nin Türkiye’yle siyasi ve askeri ilişkilerini güçlendirmesini istedi.
11- Avrupa Konseyi Parlamenterler Meclisi Daimi Komitesi, “Rodos ve İstanköy’ün Türk kültürel kökenine sahip yerleşiklerinin durumu” raporuna ilişkin karar tasarısını kabul etti.
12- Suriyeli muhalifler, yönetim yanlısı güçlerin Humus kentinde 57 kişiyi öldürdüğünü duyururken, devlet medyası ölümleri doğruladı ancak “silahlı teröristleri” sorumlu tuttu.
 

13 MART 2012
1- Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, KKTC Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu ile Çankaya Köşkünde bir araya geldi. Görüşmeye Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu ve KKTC Dışişleri Bakanı Hüseyin Özgürgün de katıldı. Görüşmede BM’nin Kıbrıs müzakerelerindeki çıkmazı aşmak için taraflara sunduğu öneriler masaya yatırıldı.
Cumhurbaşkanı Eroğlu, daha sonra Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ile Başbakanlık Resmi Konutunda bir araya geldi. Görüşmede BM’nin öneriler paketinin yanı sıra, Rumların AB dönem başkanlığını üstleneceği 1 Temmuz’a kadar çözüm bulunamazsa atılacak adımlar da ele alındı.
2- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, partisinin Meclis grup toplantısında yaptığı konuşmada, Başbakan Erdoğan, zorunlu eğitimin 12 yıla çıkarılmasını öngören yasa teklifinin Pazar günü TBMM Milli Eğitim Komisyonundaki görüşmelerini değerlendirerek, “CHP 1940’tan bugüne gelememiştir, hala oradadır. 1940’larda nasıl tek tip insan yetiştirmek için nesiller üzerinde baskı kurdularsa, bugün de aynı şekilde nesillere zulmetmek için ellerinden geleni yapıyorlar.” dedi.
Grup toplantısının ardından gazetecilerin sorularını cevaplandıran Başbakan Erdoğan, Oda TV davasında yargılanan gazeteciler Nedim Şener ve Ahmet Şık’ın tahliye edilmeleriyle ilgili olarak, “Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç güzel bir değerlendirme yaptı zaten. Hayırlı olsun diyoruz. Tutuksuz olarak zaten yargılanmaya devam edecekler.” dedi. Öte yandan Esenyurt’ta
11 işçinin yanarak hayatını kaybetmesine değinen Başbakan Erdoğan, şantiye sahiplerine sert tepki göstererek hesap sorulacağını vurguladı.
Başbakan Erdoğan, daha sonra Başbakanlık Resmi Konutunda CIA Başkanı David Petraeus ile görüştü. Görüşmeye MİT Müsteşarı Hakan Fidan ile birlikte ABD Ulusal İstihbarat Servisi Başkanı James Clapper’ın da katıldığı öğrenildi. ABD Büyükelçiliği’nden yapılan açıklamada, “Görüşmede bölgesel konular, PKK ile mücadele ve iki ülke arasındaki istihbarat teşkilatlarının ilişkileri konuşuldu.” denildi.
3- CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu partisinin Meclis grup toplantısında yaptığı konuşmada, “Biz demokrasi dilinden, özgürlüklerden, konuşma özgürlüğünden söz ediyoruz. 8 yıllık kesintisiz eğitimin bu ülkeye ne zararı oldu? Bir tek olumsuz rapor getirsinler, bir tek bilimsel rapor yok. Şiddet bile uygulasalar yolumuzdan alıkoyamayacaklar. Eğitim, insan hakları, demokrasi için mücadelemiz sürecek.” dedi.
 

Kılıçdaroğlu,  Sivas  davasındaki  zaman  aşımı  kararında AK  Parti’nin büyük sorumluluğu olduğunu da belirtti.
4- Başbakan Yardımcısı Beşir Atalay, partisinin Meclis grup Toplantısı öncesinde gazetecilerin sorularını cevapladı. Terörle mücadelede kurumların birbirinden  beklentileri  olduğunu  ve  bu  beklentilerin  karşılandığını  ifade eden Başbakan Yardımcısı Atalay, “Şu anda terörle mücadelede ve güvenlik konusunda koordinasyonun en iyi olduğu dönemlerden birini yaşıyoruz. Kurumlar arası işbirliğimiz ve koordinasyonumuz çok iyi.” dedi.
5- Milli Savunma Bakanı İsmet Yılmaz, CHP Afyonkarahisar Milletvekili Ahmet Topbaş’ın askerlik süresi ve sözleşmeli erlerin orduya alımı konusundaki yazılı soru önergesini cevapladı. Bakan Yılmaz, “Askerlik Kanunu’ndaki değişikliklerden  biri,  subay  ve  astsubayların  mecburi  hizmet  süresinin  10 yıla düşmesidir. 15 yıllık süre çok uzundu. Sözleşmeli subay olabilmek için
4 yıllık üniversite mezunu olması yetiyordu. Şimdi bu 4 yılın sonunda, ayrıca bir temel eğitim şartı getiriliyor. Askeri okullarda öğretim üyesi kadrosuna alınacak olanlarda, mevcut düzenlemede bulunan 7 yıllık bekleme süresi şartı da kaldırılıyor. TSK’da kılıç hakkı diye bir uygulama var. Bu haktan mahrum olan 500 civarında kişiye bu sağlanıyor.” dedi.
6- Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, Kuveyt’te düzenlenen
13. Uluslararası Enerji Forumu’na (UEF) katıldı. Bakan Yıldız 66 ülkeden enerji ve petrol bakanları seviyesinde katılımın olduğu toplantının önemine işaret ederek, “Biz sınır ülkesiyiz ve ham petrol tedarikimizin hemen hemen yarısını İran’dan yapıyoruz. Bu manada diğer ülkelerden daha farklı bir yerimizin olduğu bilinmeli.” dedi. Bakan Yıldız, Türkiye’nin İran ve diğer 11 ülkeden ham petrol, 5 ülkeden de doğalgaz almaya devam ettiğini ifade etti.
7- MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli partisinin Meclis grup toplantısında yaptığı konuşmada, TBMM Milli Eğitim Komisyonunda yaşanan olayları değerlendirerek, “Zorlamalarla ve emrivakilerle TBMM Genel Kurulu’na getirilen yasa teklifinin, mutlaka geri çekilmesi ve gerginliğin acilen sonlandırılması gerekmektedir.” dedi.
 

8- HAS Parti Genel Başkanı Numan Kurtulmuş, İstanbul Üniversitesinin düzenlediği “Ekonomide Paradigmatik Değişim Sempozyumu”na katıldı. Toplantı öncesinde gazetecilerin sorularını cevaplandıran Kurtulmuş, zorunlu eğitimi kademeli olarak 12 yıla çıkaran yasa teklifini değerlendirerek, “8 yıllık kesintisiz eğitim yanlış bir uygulamaydı. Burada bunun 4+4+4 şekline getirilmiş olması, ilkesel olarak doğru ama bunun altyapısının hazırlanması lazım.” dedi.
Kurtulmuş, Oda TV davasının sanıkları gazeteciler Ahmet Şık ve Nedim Şener’in tahliyeleri konusunda da, “Biz de bu tahliyelerin gecikmiş bir tahliye olduğunu düşünüyoruz. Keşke daha önce bu tahliyeler olsaydı. Mahkeme devam edebilir. Baştan tutuklama kararı yanlış olan bir uygulamaydı. Bu yanlışın düzeltilmesi doğrudur.” dedi.
9- BDP Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, partisinin Meclis grup toplantısında yaptığı konuşmada, anadilin vazgeçilmez bir talep olduğunu vurgulayarak, “Türkçe ortak değerdir. Resmi dildir. Herkes resmi dili öğrensin ama biz anadilde eğitim istiyoruz.” dedi.
Eğitimi 12 yıla çıkaran teklife de değinen Demirtaş, “Türkiye’nin bütün geleceğini etkileyecek konuyu, kaba kuvvetle, baskıyla, zorla Türkiye’nin gündeminden kaçırarak yasalaştırmaya çalışıyorlar. Mesele, bizim açımızdan eğitim sisteminin kaç yıl olacağı meselesi değil. Herkes kendi inancı doğrultusunda din eğitimi alsın. Çocuğunu dindar olarak yetiştirmek isteyen ailelere bu fırsat verilsin. Mesele bu kadar basit.” dedi.
10- 2 Temmuz 1993 yılında Sivas’ta 37 kişinin yakılarak öldürüldüğü olaylarla ilgili bazı sanıklar hakkında Ankara 11. Ağır Ceza Mahkemesinde görülen davada mahkeme, zaman aşımı dolduğu gerekçesiyle davayı düşürdü.
11- Suriye’de yaşanan olayları takip etmek ve belgesel çekmek için İdlib kentine giden iki Türk basın mensubundan haber alınamadığı bildirildi.
12- Türk Hava Kuvvetleri’nin akrobasi timi Türk Yıldızları’na ait NF-5
A tipi uçak, Konya’da eğitim sırasında, üslendikleri 3’üncü Ana Jet Üssü’ne yaklaşık 2 kilometre uzaklıkta düştü. Kazada pilot Yüzbaşı Ümit Özer şehit oldu.
 

13- Birleşmiş Milletler (BM) ve Arap Birliği’nin Suriye özel temsilcisi Kofi Annan,  İstanbul’da  Suriye  Ulusal  Konseyi  Başkanı  Burhan  Galyun başkanlığındaki Suriyeli muhalefet temsilcisiyle gerçekleşen görüşmenin ardından gazetecilere açıklama yaptı. Annan, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ve Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu ile Suriye konusunda çok iyi görüşmeler yaptığını, Beşar Esad ile yaptığı görüşme hakkında bilgi verdiğini belirtti.
14- Suriye’ye yönelik uluslararası baskılar sürerken Devlet Başkanı Beşar
Esad, 7 Mayıs’ta genel seçimlerin düzenleneceğini ilan etti.
15- Etiyopya’da, silahlı kişilerin ülkenin güneybatısında bir halk otobüsüne düzenlediği saldırıda 19 kişinin hayatını kaybettiği bildirildi.
 

14 MART 2012
1- Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Tunus ziyaretinden önce Tunus TV’sine verdiği mülakatta, bazı İsrailli analistlerin füze radarı sisteminin İsrail’in korunmasına yönelik olduğunu iddia ettiklerinin hatırlatılması üzerine, “Bu asla doğru değildir. İsrail NATO üyesi bir ülke değildir. NATO imkânlarından da faydalanamaz. Hele Türkiye’nin olduğu süre içerisinde, böyle bir şey hiçbir zaman mümkün olmaz. Çünkü NATO içerisindeki her türlü izin veya hareket oy birliğiyle alınır. Bunlar sadece İsraillilerin kara propagandasıdır.” dedi.
Ayrıca Cumhurbaşkanı Gül, Tıp Bayramı dolayısıyla Köşk’te Türkiye’nin ilk yüz naklini gerçekleştiren Prof. Dr. Ömer Özkan’ı kabul ederek, “Başarınız bizim için de büyük gurur kaynağı oldu.” dedi.
2- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Karadağ Başbakanı Igor Luksiç’la Başbakanlık’ta görüştü. Görüşme sonrası düzenlenen ortak basın toplantısında Başbakan Erdoğan, ABD Merkezi Haberalma Teşkilatı (CIA) Başkanı Orgeneral David Petraeus ile yaptığı görüşmede başta Suriye ve Irak olmak üzere bölgedeki gelişmelerin ele alındığını söyledi. Başbakan Erdoğan, Suriye’de kaybolan iki gazeteci ile ilgili olarak da “Gerçek Hayat dergisi Orta Doğu temsilcisi ve kameraman, olan iki arkadaşımızla ilgili Dışişleri Bakanlığımızın riyasetinde çeşitli girişimler yapıldı, yapılıyor. Süreç yakın takiptedir. Takibe devam ediyoruz.” dedi.
3- Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneğinin (MÜSİAD) 12. Ekonomi Basını Başarı Ödülleri törenine katıldı. Başbakan Yardımcısı Arınç yaptığı konuşmada, “Gazetelerin ekonomi sayfalarına  baktığınızda Türkiye’nin  ekonomisinin  güçlendiğini  görüyoruz. Ekonomi artık dünyada işin can damarı oldu.” dedi.
Törenin ardından basın mensuplarının Sivas davasına ilişkin sorularını cevaplandıran Başbakan Yardımcısı Arınç, “Olayda kusuru bulunan veya kusurlu oldukları düşünülen kamu görevlileri hakkında bir soruşturma başlatılıp, bunlarla ilgili bir yargılama yapılabilir. Savcılarımızın bu iddia üzerine bir soruşturma yapmasında ben şahsen fayda görüyorum.” dedi.
4- Başbakan Yardımcısı Ali Babacan, “Yüksek Büyümenin Sürdürülebilirliği: Yurtiçi Tasarrufların Rolü” konulu konferansta yaptığı konuşmada, bireysel emeklilikte tamamen farklı bir sisteme geçileceğini kaydederek,  bu  yeni  sistemle  birlikte  katılımın  ve  tasarrufların  oldukça
 

artacağına inandıklarını söyledi. Bankacılık sisteminde vadelerin uzaması gerektiğini de belirten Başbakan Yardımcısı Babacan, “2010 yılından itibaren Merkez Bankası ve BDDK güzel tedbirler aldı. Kredi hacmi artacak ama kontrollü artacak.” dedi.
5- Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Nihat Ergün, bakanlığı, Milli Eğitim Bakanlığı ile TÜBİTAK arasında “Eğitimde FATİH Projesi İşbirliği Protokolü” ve “Eğitimde İşbirliği Protokolü”nün imza töreninde yaptığı konuşmada, FATİH Projesi’nin herkese büyük fırsatlar sunduğunu vurgulayarak, “Projeyle ilgilenen firmaların önünde büyük bir fırsat var.” dedi.
6- Sağlık Bakanı Recep Akdağ, Ufuk Üniversitesinde düzenlenen Tıp Bayramı etkinliklerindeki konuşmasında, Sağlıkta Dönüşüm Programı’na ilişkin değerlendirmelerde bulundu. Türkiye’de sessiz bir devrim gerçekleştirdiklerini ifade ederek, “TÜİK memnuniyet anketlerine göre vatandaşımız yüzde 76 oranında sağlık hizmetlerinden memnun.” dedi.
7- AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Hüseyin Çelik, partisinin genel merkezinde düzenlediği basın toplantısında, Sivas olaylarıyla ilgili davada
6 kişinin dosyasının zaman aşımına uğramasıyla ilgili değerlendirmelerde bulunarak, “Zaman aşımından duyduğum üzüntüyü belirtmek isterim. Bu olay tarihimize geçmiş kara bir lekedir.” dedi.
8- Orman özelliğini kaybetmiş ve 2-B arazisi olarak bilinen Hazine arazilerinin satışını planlayan kanun tasarısının 8 maddesi, TBMM Tarım, Orman ve Köyişleri Komisyonunda kabul edildi.
9- “Balyoz planı” davası kapsamında hakkında yakalama emri bulunan emekli Orgeneral Ergun Saygun, Beşiktaş’taki İstanbul Adliyesi’nde tutuklandı.
10- İstanbul Esenyurt’ta bir alışveriş merkezi inşaatı şantiyesindeki çadırlarda çıkan ve 11 kişinin hayatını kaybettiği yangına ilişkin mahkemeye sevk edilen 11 kişiden 6’sı tutuklandı.
11- Japonya’da 6,8 ve 6,1 büyüklüğünde iki deprem meydana geldi.
 

12- Bangladeş’te Meghna Nehri üzerinde sefer yaparken petrol tankerine çarpan yolcu gemisinin batması sonucu ölenlerin sayısı 114’e yükseldi.
13- Belçika’dan İsviçre’ye kayak tatiline giden öğrencileri taşıyan otobüsün, İsviçre’de Siders yakınlarında kontrolünü kaybedip devrilmesi sonucunda 22’si çocuk 28 kişi öldü, 24 kişi de yaralandı.
 

15 MART 2012
1- Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Ekvador Cumhurbaşkanı Rafael Correa Delgado ile Çankaya Köşkünde düzenledikleri ortak basın toplantısında, Ekvador’un Türk pazarıyla yakından ilgilendiğini ve bir serbest ticaret anlaşmasının gündemde olduğunu söyledi.
Sivas olaylarıyla ilgili davada 6 kişinin dosyasının zaman aşımına uğramasının ardından oluşan tepkilere ilişkin değerlendirmesinin sorulması üzerine Cumhurbaşkanı Gül, Yargıtay Başkanı Nazım Kaynak’ın davayla ilgili olarak yargılama sürecinin bitmediğini belirttiğini hatırlatarak, “Dava devam ediyor demektir. Bu olay yakın siyasi tarihimizin en acı ve en utanılacak olaylarından birisidir. Aslında bunun bütün veçheleriyle ortaya çıkartılması lazım. Bu olay tam aydınlatılmamıştır. Bu olayın tam aydınlatılması gerektiği kanaatindeyim.” dedi.
Cumhurbaşkanı Gül, Oda TV davası sanıklarından Nedim Şener ve Ahmet Şık’ın tahliyelerinin ardından yaptıkları açıklamalara ilişkin soruyu da, “Gazetecilerle ilgili, ben başından beri görüşlerimi paylaşmıştım. Mahkeme, nihayet verdiği kararla Türkiye’nin imajına çok büyük katkı sağlamıştır. Tabii ki tahliye olmaları ve yargılamaların gazeteciler için dışarıdan devam ediyor olması bizi de memnun etmiştir.” diye cevapladı.
2- Rekabet Kurumunun, 15. Kuruluş Yıl Dönümü Toplantısı’na katılan Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, gündemdeki konuları değerlendirdi. Başbakan Erdoğan, eğitim sisteminde yaptıkları reformun ideolojik değil, pedagojik bir reform olduğunu, Türkiye’nin ihtiyaçlarını, eğitimin ve ekonominin ihtiyaçlarını gözeten, modern, büyüyen Türkiye’ye denk düşen bir düzenleme olduğunu söyledi.
3- Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, Vakıflar Genel Müdürlüğü İstanbul
2. Bölge Müdürlüğü Hizmet Binası’nın Üsküdar’daki açılışında, Vakıflar Genel Müdürlüğünün Türkiye’de kayıtlarda görünen bütün vakıf eserlerini sahiplendiğini belirterek,   “Geçmişte sahipsizdi vakıflar. Alınıp, satılıyordu. Hatta amacından uzak işlerde kullanılıyordu. Ama artık Türkiye’de herkes vakfın maddi, manevi sorumluluğunu biliyor, ona sahip çıkmak için elinden geleni yapıyor.” dedi.
İstanbul  Valisi  Hüseyin Avni  Mutlu  da,  İstanbul’un  vakıf  eserlerinin en yoğun olduğu il olduğunu belirterek, “Kendimizi tarif ederken, vakıf medeniyetinin evlatları olarak tarif ediyoruz.” dedi.
 

4- Başbakan Yardımcısı Beşir Atalay, NTV canlı yayınında gündeme ilişkin soruları cevapladı. Suriye’den Türkiye’ye geçişlerin devam ettiğini, ilerleyen süreçte tampon bölge gibi konuların değerlendirilebileceğini belirten Başbakan Yardımcısı Atalay, Türkiye olarak yaşananları çok yakından takip ettiklerini, şu ana kadar 7 generalin de Türkiye’ye geçiş yaptığını kaydetti.
5- Başbakan Yardımcısı Ali Babacan, Bursa Girişimci İşadamları Derneği (BUGİAD) tarafından düzenlenen “Dünya ve Türkiye Ekonomisinin Durumu, Riskler ve Fırsatlar” konulu programda, Türkiye’de gelir dağılımının gittikçe düzeldiğini belirterek, “Yoksulluk çok hızlı bir şekilde azalıyor. Bir doların altında nüfusumuz kalmadı. ‘Günlük bir dolar’ diye yoksulluk ölçüsü vardır Dünya Bankası’nın, BM’nin. Böyle nüfusumuz kalmadı. Bugün ekonomik başarısıyla tanınan ülkelere bakın, Çin’e, Hindistan’a, Brezilya’ya bakın, hepsinde çok ciddi yoksulluk sorunu var. Zengini çoğalıyor ama bir o kadar da yoksul kesimi var. Kronik hale geliyor.” dedi.
6- Avrupa Birliği Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış, bakanlığın Ortaköy’deki ofisinde, Eurovision Şarkı Yarışması’nda Türkiye’yi temsil edecek sanatçı Can Bonomo’yu kabulünün ardından gazetecilerin sorularını cevapladı. Bakan Bağış, bir gazetecinin “Ermenistan, yarışmaya katılmayacağını açıkladı. Bununla ilgili ne düşünüyorsunuz?” şeklindeki sorusuna, “Biz Ermenistan’ın Eurovision’dan değil, Karabağ’dan çekilmesini tercih ederdik. Bence bu fikirlerini bir kez daha gözden geçirmelerinde fayda var.” diye karşılık verdi.
Bu arada Bakan Bağış, Küçükçekmece Belediyesi ve İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü işbirliğiyle düzenlenen “Küçük İstanbul Buluşmaları” söyleşi programına katıldı.
7- Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Nihat Ergün, Taşıt Araçları Yan Sanayi Derneğinin (TAYSAD) 34. Olağan Genel Kurulu’nda, markalar oluşturmadan, Türkiye’nin güçlü ekonomilerden biri olma şansının olmadığına değinerek, yeni teşvik sisteminin otomotiv sektöründe, yeni otomobil yatırımları, markalaşma için önemli bazı unsurları içinde barındırdığında, yerli otomobil konusundaki atılımın daha güçlü bir şekilde yapılacağını bildirdi.
8- Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, TGRT Haber TV’de yayınlanan
“Ankara’nın  Gündemi”  programında,  gündeme  ilişkin  soruları  cevapladı.
 

Bakan Davutoğlu, Suriye’de akan kanın durması için dünyaya “Birlikte çözüm bulalım” çağrısı yaptı.
9- Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan CNN Türk tarafından düzenlenen “Anadolu’da Yarın Toplantıları” buluşmasında yaptığı konuşmada, “Bugün küresel krizin geçtiği ortamda, dünya ekonomilerinin allak bullak olduğu, Avrupa ekonomisinin hâlâ belini doğrultamadığı bir ortamda şükürler olsun ki ülkemiz 2011 yılında ilk 9 ayda büyümede dünya şampiyonu oldu. Türkiye yüzde 8,3-8,5’luk bir büyüme rakamı elde edecek.” dedi.
10- Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, Türkiye’de bulunan Karadağ Başbakanı İgor Luksic’in onuruna verdiği yemeğin ardından, önümüzdeki hafta yapacağı Güney Kore ziyaretiyle ilgili bilgi verdi. Güney Kore ziyaretinin amacının nükleer güvenlik zirvesi olduğunu söyleyen Bakan Yıldız, “Bu önemli bir zirve. Biz Güney Kore’yle ikinci veya üçüncüsünü kuracağımız nükleer güç santrallerinin bir kısım başlıklarını konuşacağız. Üçüncü ülkelerle beraber işbirliği yapabilir miyiz, yalnızca Güney Kore değil. Bunların üzerinde de konuşacağız.” dedi.
11- Maliye Bakanlığından yapılan açıklamaya göre, merkezi yönetim bütçesi, faiz ve faiz dışı giderlerdeki artışa karşın vergi geliri tahsilâtındaki sınırlı yükselişe bağlı olarak şubat ayında 2,6 milyar lira açık verdi. Faiz dışı fazla (FDF) yüzde 16,6 azalarak 6 milyar lira düzeyinde gerçekleşti. Şubatta giderler yüzde 28 artarak 30,16 milyar lira olurken, faiz hariç giderlerde yüzde
23,8, faiz giderlerinde ise yüzde 39,6 düzeyinde artış meydana geldi.
12- TBMM Tarım, Orman ve Köyişleri Komisyonunda, orman özelliğini yitirmiş ve kamuoyunda 2B arazisi olarak bilinen Hazine arazilerinin satışını öngören kanun tasarısı kabul edildi. Tasarı, orman niteliğini kaybettiği için Hazine adına orman sınırları dışına çıkartılan yerlerin, rayiç değeri üzerinden satılmasını öngörüyor.
13- MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, zaman aşımına uğrayan Sivas olayları davasıyla ilgili yaptığı yazılı açıklamada, “Bilindiği üzere, 1 Haziran
2005 tarihinde yürürlüğe giren yeni Türk Ceza Kanunu’nda, insanlığa karşı işlenmiş suçlarda zaman aşımının uygulanamayacağı yer bulmuştur. Sivas olaylarının bu tarihten önce vuku bulması sözü edilen kuralın hukuk mantığı
 

açısından dikkate alınmasına engel teşkil etmiştir. Ancak insanlık değerlerinin çiğnendiği, ahlaki ve manevi ölçülerin müessir bir eylemle bertaraf edildiği vahamet derecesi yüksek konularda, vicdanların tatmini ve teskini her şeyden önemli ve öncelikli görülmelidir.” dedi.
14- Türkiye İstatistik Kurumunun (TÜİK) Hanehalkı İşgücü Araştırması’na göre, Aralık 2011’de şehirlerde işsizlik oranı bir önceki yılın aynı dönemine göre 2 puan azalarak, yüzde 11,5, kırsal yerlerde ise 0,7 puanlık gerilemeyle yüzde 6,5 oldu. İstihdam ise 22 milyon 665 bin kişiden, 23 milyon 678 bin kişiye çıktı. İstihdam edilenlerin yüzde 23,6’sı tarım, yüzde 19,8’i sanayi, yüzde 6,4’ü inşaat, yüzde 50,1’i ise hizmetler sektöründe yer aldı. Geçen yıl aralık döneminde istihdam edilenlerin yüzde 71,5’ini erkek nüfus oluşturdu.
15- Basketbolda FIBA EuroChallenge Kupası çeyrek final rövanş mücadelesinde Beşiktaş Milangaz, deplasmanda 74-73 yendiği Almanya’nın Artland Dragons takımını 77-63’le bir kere daha yenerek dörtlü finale yükseldi.
16- AİHM’in temyiz niteliğindeki büyük dairesi, Mustafa Aksu isimli Roman kökenli Türk vatandaşının yaptığı başvuruya ilişkin daha önce ilgili daire tarafından verilen kararı onadı ve Türkiye’nin insan hakları ihlalinde bulunmadığına hükmetti. Aksu, “Hükümet destekli iki yayında Roman karşıtı ifadelerin yer aldığı, bunlardan Kültür Bakanlığı tarafından basılan kitapta, Romanların rencide edildiği, ‘suça karışan faaliyetlerde bulunanlar’ olarak tanımlandığı” şikâyetinde bulunmuştu.
17- AB Komisyonunun Ekonomik ve Parasal İşlerden Sorumlu Başkan Yardımcısı Olli Rehn yaptığı açıklamada, “Portekiz’in kurtarma programı yolunda gidiyor. Yunanistan gibi herkesi endişeye düşürecek benzer tehditlerle karşı karşıya değil.” dedi.
18- Suriye’de ordunun muhaliflerin yoğun olduğu bölgelere başlattığı operasyonlarda ölenlerin sayısının 77’yi aştığı bildirildi.
19- ABD Savunma Bakanı Leon Panetta, ABD’li bir askerin hafta sonu Afgan köyünü basarak çoğu çocuk ve kadın 16 sivili öldürmesinin ardından Afganistan’a giderek, Leatherneck askeri üssünde 200 ABD askeriyle sohbet toplantısı gerçekleştirdi.
 

16 MART 2012
1- Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, 2011 Nobel Barış Ödülü sahibi ve Yemen Gazeteciler Cemiyeti üyesi olan Tevekkül Karman’ı Çankaya Köşkünde kabul etti.
2-  Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, gazetecilerin sorularını cevapladı. Sivas davasında mahkemenin verdiği karara ideolojik yaklaşıldığını belirten Başbakan Erdoğan, “Bakınız şu anda 5 kişinin zaman aşımı konuşuluyor. Sivas davası zaman aşımına uğramamıştır. 5 kişi ile alakalı zaman aşımı var. Sivas davasının içinde şu anda idama mahkûm olduğu halde idam cezası kalktığı için müebbet hapse mahkum 33 kişi var.” dedi.
Ayrıca Başbakan Erdoğan, Hamas Lideri Halid Meşal’i Başbakanlık Resmi Konutunda kabul etti. Görüşmeye, Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu ve AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Ömer Çelik de katıldı.
3- Başbakan Yardımcısı Ali Babacan, Uludağ Ekonomi Zirvesi’nin açılış oturumunda yaptığı konuşmada, Türkiye’de son iki yılda tüketici kredilerinin
95 milyar TL arttığını belirterek, “İyi büyüme rakamlarını gördük ama bu istediğimiz bir tablo değil. Mutlaka herkesin ayağını yorganına göre uzatması gerekiyor.” dedi.
4- Adalet  Bakanı  Sadullah  Ergin,  “Reform  İzleme  Grubu”nun  (RİG)
25. Toplantısının ardından düzenlenen basın toplantısında soruları cevapladı. Bakan Ergin “Sivas davası zaman aşımından düştü. Süreç devam edebilir mi?” şeklindeki bir soru üzerine, “Baştan itibaren bunları çok net söyledik, Sivas davası düşmedi. Sivas olaylarına dönük yargılamalarda ana dava biteli çok oldu. O davada mahkûmiyetler verildi ve o mahkûmiyetler şu anda infaz ediliyor. 79 sanık ceza aldı, önemli bir kısmı idamdan dönüştürülen ağırlaştırılmış müebbet ağır hapis cezasına çarptırıldı. 20 yıl, 15 yıl, 10 yıl hapis cezası alan sanıklar var. Son duruşmada 5 kişiyle ilgili bir zaman aşımı kararı verildi. Devam eden kısmı var 3 sanık için, aranmakta olan sanıklar var. Şimdi haberler, olaylar topluma yansıtılırken bunun oluşan algısını da gözetmek durumundayız ve bunların doğru yansımasına önem vermek durumundayız.” dedi.
Avrupa Birliği Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış ise yaptığı konuşmada, Türkiye’nin AB  üyelik  sürecinin  en  önemli  ayağını  oluşturan siyasi reformlara ilişkin kararlılığını sürdürdüğünün bir kez daha teyit edildiğini  söyledi.  Bakan  Bağış,  “AB  sürecinde  bazı  ülkelerin  haksız  ve
 

mantıksız bir şekilde fasılları engellemeleri karşısında, komisyonun süreci canlandırmak için ülkemizde bir pozitif gündem süreci başlatma arzusu olumlu değerlendirilmektedir.” dedi.
5- Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Hamas Lideri Halid Meşal ile Dışişleri Bakanlığı Konutunda görüştü. Toplantıda, Filistin uzlaşısı, Orta Doğu Barış Süreci ve Suriye dahil Orta Doğu’daki son gelişmeler ele alındı.
6- Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan, Türkiye İşadamları ve Sanayiciler Konfederasyonu (TUSKON) tarafından düzenlenen Türkiye-Ekvador Ticaret ve Yatırım Forumu’nda yaptığı konuşmada,  Ekvador ile Türkiye arasındaki ticaret hacminin 153 milyon dolar olduğunu, ancak bunu yeterli görmediklerini belirterek,  “Arada  çok  uzak  coğrafi mesafeler  olsa  dahi  kalp  olarak,  ruh olarak birbirine çok yakın iki ülkenin ticaret hacmini mutlaka milyar dolarlar seviyesine çıkarmamız gerekiyor.” dedi.
7- Gümrük ve Ticaret Bakanı Hayati Yazıcı, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliğinde (TOBB) düzenlenen “Yeni Türk Ticaret Kanununun Mükelleflere Etkileri” konulu konferansta yaptığı konuşmada, Yeni Türk Ticaret Kanunuyla ilgili  olarak,  “Bu  değişiklikler  olacak.  Bu  değişiklikleri  yapamazsak  ne dünya çapında marka oluşturabiliriz ne de ihracatımızı artırabiliriz.” dedi.
8- Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay, 9 Haziran’da başlayacak “İstanbul Shopping Fest”e ilişkin TİM Maslak Show Center’da düzenlenen basın  toplantısında, “İnşallah  yakın  gelecekte  İstanbul’da  10  milyondan fazla yabancı ziyaretçiye İstanbul’un kültürünü ve tarihini göstererek mutlu ayrılmalarını sağlayacağız. İstanbul için 10 milyon turist hedefimiz, asgari hedefimizdir.” dedi.
9- Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, yaptığı yazılı açıklamada,
2B kanun tasarısına ilişkin olarak, “Elde edilecek gelir, yeni orman alanlarının oluşturulması, nakline karar verilen orman içi köyler halkının iskânı, orman köylülerinin kalkınmalarının desteklenmesi, düzenli ve planlı kentleşmeye yönelik dönüşüm projelerinin hayata geçirilmesi maksadıyla kullanılacak.” dedi.
 

10- Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım ile Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar, İzmir’deki başkonsoloslar, konsoloslar ve fahri konsoloslarla bir araya geldi. EXPO 2020 İzmir Yönlendirme Kurulu’nun düzenlediği etkinlikle, İzmir’in EXPO 2020 adaylığı çerçevesinde hazırlanan kanunun, bir imar düzenlemesi içerdiğini ve organizasyon sonunda yeni bir imar yapılanması olmayacağını belirten Bakan Yıldırım, “Burada
‘EXPO süreci ile sona erer’ ifadesinden başka bir anlam çıkarılmasın. Bu yasa hoyratça kullanılmasın. Amaç EXPO’ya alan oluşturmaktır.” dedi.
Bakan Bayraktar ise, İzmir’in dünyada marka bir şehir olduğunu, ancak son 20 yılda hak ettiği hizmetleri alamadığını, bundan dolayı son derece üzgün olduklarını dile getirdi.
11- Merkez Bankası Başkanı Erdem Başçı, “Para Politikaları” konulu seminerin sonunda katılımcıların sorularını cevaplandırdı. Başçı, “TL’nin simgesi banknot ve madeni para üzerinde yer alacak mı ve bu konuda bir karar alındı mı?” şeklindeki soru üzerine, banknot ve madeni paralar üzerinde simgenin yer almayacağını, sadece imzaların değişeceğini, dizaynının ise değişmeyeceğini ifade etti. İmzaların değişmesinin de sadece başkan ve başkan yardımcılarının değişmesiyle bağlantılı olduğunu belirten Başçı, “Bunun için çok acele etmiyoruz.” dedi.
12- İstanbul Barosu Başkanı Ümit Kocasakal, İstanbul’da düzenlenen “Sanık Sandalyesindeki Gazeteci” adlı sempozyumda yaptığı konuşmada, “Özel görevlendirilmiş mahkemeler gibi özel görevlendirilmiş gazeteci ve hukukçu da var. Bunlar tutuklanacak gazetecilerin listesini yapıyor. Sonra tutuklamalar başlıyor.” dedi.
 

17 MART 2012
1- Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, İstanbul’da Hamas Lideri Halid Meşal ve beraberindeki heyeti İstanbul’da Tarabya Köşkünde kabul etti. Arap Baharı çerçevesinde çok geniş kitlelerin demokrasiyle buluştuğuna işaret eden Cumhurbaşkanı Gül, böyle bir konjonktürde Filistinliler arasında mutabakat sağlanmasına yönelik gayretlerin neticelendirilmesinin elzem olduğunu belirterek, “Filistinliler arasında birlik ve beraberliğin sağlanması önemli.” dedi.
2- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Almanya’da Gençlik ve Spor Bakanlığınca düzenlenen Gençlik ve Spor Çalıştayı’na gönderdiği mesajda, Almanya’daki Türk gençlerine hitaben, “Doğduğunuz, büyüdüğünüz, havasını soluduğunuz bu ülkelerde, birinci sınıf insan olarak yaşamak sizlerin ananızın ak sütü gibi helaldir. Yeter ki siz kendinizi geliştirin, eğitimin en iyisini alın, iş hayatında en iyi yerlere talip olun, birliğinizi, beraberliğinizi, dayanışmanızı en üst seviyelerde tutun. Biz de bu konuda üzerimize düşen her şeyi yapmanın çabası içindeyiz.” dedi.
3- CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, OSİAD’ın 21. Olağan Genel Kurulu’nda yaptığı konuşmada, sivil toplum örgütleri başta olmak üzere herkesin düşüncelerini özgürce dile getirmesi gerektiğini belirterek, “Eğer bir ülkede sivil toplum kuruluşları gerçekleri dile getiremiyorsa, demokrasisinde bir sorun var demektir.” dedi.
4- Başbakan Yardımcısı Beşir Atalay, Arap-Türk Sosyal Bilimler Kongresi’nin açılışında yaptığı konuşmada, Arap dünyasının bugün büyük değişiklikler  yaptığını  belirterek,  Türkiye  ile  Arap  dünyası  arasında  son
100 yılda yaşanan mesafeli duruşun yerini bütünleşmeye ve kaynaşmaya bıraktığını söyledi. Bakan Atalay, AK Parti iktidarı döneminde Arap dünyasıyla bütünleşmeye önem verildiğinin, hükümetin bu kaynaşmaya odaklandığının altını çizerek, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın Mısır ziyaretinin Türkiye- Mısır ilişkileri açısından önem taşıdığını söyledi.
5- Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Nihat Ergün, Uludağ Üniversitesi (UÜ) Görükle Yerleşkesi’ndeki Ulutek Teknoloji Geliştirme Bölgesi’nde düzenlenen “Bilim ve Teknoloji Haftası Etkinliği”nde yaptığı konuşmada, artık hedeflerinin, teknolojiyi başka ülkelerden transfer eden değil, teknoloji üreten
 

ve başka ülkelere de ihraç eden bir ülke haline gelmek olduğunu söyledi. 16 büyük şehirde birden Bilim ve Teknoloji Merkezleri kuracaklarını belirten Bakan Ergün, “Bilim Teknoloji Merkezleri için 1 milyar dolar harcamak gerekiyorsa, harcarız.” dedi.
6-  Maliye  Bakanı  Mehmet  Şimşek,  “Gaziantep  Vergi  Rekortmenleri Ödül Töreni”nde yaptığı konuşmada, “2009’un sonundan bu yana ne benzine ne motorine ne de başka akaryakıt ürününe bir tek kuruşluk vergi zammı gelmemiştir. Zam denilen şey aslında tamamen uluslararası petrol fiyatlarından kaynaklanmakta.” dedi.
7- HAS Parti Genel Başkanı Numan Kurtulmuş,Atatürk Kültür Merkezi’nde düzenlenen “Başkentte Kastamonu Günleri”nde yaptığı konuşmada, gerekçesi ne olursa olsun Sivas davası gibi büyük bir katliamın faillerinin zamanaşımı dolayısıyla kurtarılmasının kabul edilemez olduğunu söyledi. Kurtulmuş, “Bu konuda hukuki boşluklar varsa bunların acilen Parlamento’da giderilmesi ve Sivas davasının 5 sanığı hakkında yeniden davaların açılması lazım.” dedi.
8- Enerji Piyasaları Düzenleme Kurumu Başkanı (EPDK) Hasan Köktaş Sabah gazetesine yaptığı açıklamada, bütün sayaçların değiştirileceğini ve böylece elektrikte kayıp-kaçağın azaltılacağını söyleyerek, “Türkiye’de bütün sayaçları değiştirip uzaktan okuma gibi sistemlere geçeceğiz.” dedi.
9-  Pakistan  Hava  Kuvvetleri’ne  (PAF)  ait  savaş  uçakları Afganistan sınırındaki Orakzai’deki Taliban güçlerini bombaladı, 40’tan fazla militan öldürüldü.
10- Suriye’nin başkenti Şam’da koordineli olarak iki saldırı düzenlendi. Bomba yüklü araçlarla gerçekleştirilen saldırılarda bir istihbarat binası ile polis merkezinin hedef alındığı bildirilirken, 27 kişinin öldüğü, 140 kişinin de yaralandığı açıklandı. Saldırı, BM ve İslam İşbirliği Teşkilatı yardım tespit heyetinin ülkede incelemelere başlayacağı güne denk geldi.
 

18 MART 2012
1-  Başbakan  Recep  Tayyip  Erdoğan,  Çanakkale  Deniz  Zaferi’nin
97. yıl dönümü nedeniyle, Çanakkale 18 Mart Stadyumu’nda düzenlenen törene gönderdiği mesajda, “Şehitlerimiz ve onların kahramanlıklarından aldığımız ilhamla Türkiye’yi büyütmeye, güçlendirmeye, tarihine, kültürüne ve medeniyetine yaraşır şekilde ülkemizi yüceltmeye devam ediyoruz. Çanakkale’de omuz omuza vatanlarını müdafaa eden şehitlerimizden, onların yan yana yattığı kabirlerden aldığımız ilhamla, kardeşliği pekiştiriyor, ülkemize yönelik her türlü fitne ve nifak girişimleriyle tek yürek halinde mücadele ediyoruz.” dedi.
Daha sonra Başbakan Erdoğan, Keçiören’deki evinde MİT Müsteşarı Hakan Fidan ile bir araya geldi. Adalet Bakanı Sadullah Ergin ile Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ’ın da katıldığı görüşmede 4. yargı paketi, Suriye’deki gelişmeler ve terörle mücadele konularının ele alındığı kaydedildi.
2-  CHP  Genel  Başkanı  Kemal  Kılıçdaroğlu,  Türkiye  Harp  Malulü Gaziler, Şehit, Dul ve Yetimleri Derneği Niğde Şubesi’nin açılış töreninde yaptığı  konuşmada,  gaziler  ve  şehit  yakınlarıyla  birlikte  olmaktan  şeref ve onur duyduklarını söyleyerek, “Onlara minnet borçluyuz. Minnetimizi, şükranlarımızı lafta değil, özde yerine getirmeliyiz. Onların dertleri ve sorunları var. Bunların çözülmesi gerekir. Onlar bizden şükran duygularımızı ifade etmemizi bekliyor. CHP olarak bizim görevimiz budur.” dedi.
Ayrıca Kılıçdaroğlu, Afganistan’da 12 askerin şehit olduğu helikopter kazasına da değinerek, “Afganistan’dan 12 şehidimiz geldi. Şu soruyu soracağız kendimize, ‘Afganistan’da ne işimiz vardı?’” dedi. Kılıçdaroğlu, AK Parti hükümetinin eğitim sisteminde köklü değişiklik yaratan tasarısına yönelik “uzlaşı” mesajını yineleyerek, “Bu konuda sivil toplum kuruluşları, üniversitelerin eğitim fakülteleri bütün bunlar otursunlar, konuşsunlar, tartışsınlar. Doğrusu ne ise karar versinler. Biz kararın gereğini yapalım.” dedi.
3- Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, Çanakkale Zaferi’nin 97. yıldönümü nedeniyle, Çanakkale 18 Mart Stadyumu’nda düzenlenen törende yaptığı konuşmada, Çanakkale Savaşları’nın tarihimizde ayrı bir yeri olduğunu söyleyerek, “Çanakkale’de verilen mücadele; yokluklar ve imkânsızlıklar içerisinde bir milletin yüksek ruh ve sarsılmaz inancıyla işgale ve bir millete yapılan haksızlığa karşı vermiş olduğu kutsal bir var oluş öyküsüdür.” dedi.
 

4- Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Nihat Ergün, Bolu’da AK Parti
4. Olağan Kongresi’nde yaptığı konuşmada, AK Parti’nin Türkiye’ye büyük hizmetler yaptığını anlatarak, “9,5 yıldır ülkemize hizmet etmeye devam ediyoruz. Bu hizmetlerimiz 2023 yılına kadar devam edecektir. Çünkü 2023’te yeni muhteşem bir Türkiye inşa edilmiş olacak. Türkiye ekonomide, siyasette çok büyük bir güç haline gelmiş olacak.” dedi.
5- Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, Balıkesir’in Bandırma ilçesine bağlı Edincik beldesinde “Velutsan” çelik konstrüksiyon fabrikasının açılışında yaptığı konuşmada, işçilerin haklarını bundan sonra masada alacaklarını söyleyerek, “Kamu çalışanlarının durumu mayıs ayı içerisinde Mecliste görüşülecek. Demokratik bir ülkeye yakışır şekilde haklarını masada vereceğiz. 17 milyon 300 bin çalışan var, 10 milyon emekli var. Bu rakamlar olması gerektiği noktada değil. Çalışanların emeklilere oranı dörtte bir olmalıdır ki, o ülkede sağlıklı bir yönetim anlayışı sergilenebilsin.” dedi.
6- Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Kahire Amerikan Üniversitesi’nin yayımladığı “The Cairo Review”a adlı dergiye “Suriye’nin geldiği noktanın uluslararası barış ve güvenliği tehdit ettiğini” söyledi. Uluslararası toplumun, bölgedeki mevcut koşulları göz önünde bulundurarak seçenekleri yeniden gözden geçirmesi gerektiğini belirten Bakan Davutoğlu, krizin sorumlularının Esad ve yakın çevresi olduğunu dile getirdi.
7- Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, TRT 6’da yayınlanacak “Cegera Min” dizisinin galasında yaptığı konuşmada, “Mem’u Zin gibi Kürt edebiyatının çok nadide eserini dizi olarak televizyona uyarladılar. Geçmişte bunların resmi kanallara taşınması, bunların konuşulması, tartışılması bile birer tabuydu.” açıklamasında bulundu.
8- Fenerbahçe Masa Tenisi Bayan A Takımı, ETTU Kupası yarı final mücadelesinde karşılaştığı İspanya’nın Uceem Cartega takımını eleyerek finale yükseldi.
9-  CEV  Kadınlar  Voleybol  Kupası’nda  Galatasaray,  Rumen  Tomis
Constanta’yı “altın set”le geçerek tarihinde ilk kez finale yükseldi.
 

10- Almanya’da yapılan 15. dönem cumhurbaşkanlığı seçiminde Joachim Gauck, ülkenin 11. Cumhurbaşkanı seçildi. Gauck, cumhurbaşkanı seçildikten sonra yaptığı teşekkür konuşmasında, “Özgürlük olmadan yaşayamayacak bir cumhurbaşkanı seçtiniz.” dedi.
11- İran, Azerbaycan’da tutuklanan 22 kişinin İran’la bağlantılı çalıştıklarına dair Azerbaycan tarafından yapılan açıklamalara tepki olarak bu ülkeye nota verdi.
 

19 MART 2012
1- Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, “Ailenin Korunması ve Kadına karşı Şiddetin Önlenmesine Dair Kanun”u onayladı. Kanunla, şiddet uygulayanlara elektronik kelepçe veya bileklik takılabilecek, kadının hayati tehlikesi varsa kimliği bile değişebilecek.
Öte yandan Cumhurbaşkanı Gül, 18 Mart Şehitleri Anma Günü ve Çanakkale Deniz Zaferi’nin 97. yıl dönümü nedeniyle Atletizm Federasyonu Başkanı Mehmet Terzi ve beraberindeki heyeti kabul etti.
2- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, UEFA’nın Perşembe günü İstanbul’da yapılacak  36.  Genel  Kurulu  için Türkiye’ye  gelen  UEFA Başkanı  Michel Platini’yi kabul etti.
3- AK Partinin Başbakan Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında yapılan Merkez  Karar  ve Yürütme  Kurulu  (MKYK)  ile  Merkez Yönetim  Kurulu (MYK) toplantılarında, Suriye konusu görüşüldü. Toplantıda, Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, son gelişmelerle ilgili detaylı bilgiler verdi.
AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Hüseyin Çelik, toplantı sonrası düzenlediği basın toplantısında, Suriye sınırına bir tampon bölge kurulması kararının bulunmadığını, aynı şekilde büyükelçi çekilmesinin ya da büyükelçiliğin kapatılmasının söz konusu olmadığını, ancak Şam’daki Büyükelçilikte Türk vatandaşlarına verilen başkonsolosluk hizmetlerinin askıya alındığını ve işlemlerin Halep Konsolosluğu üzerinden verildiğini söyledi.
4- CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu yaptığı yazılı açıklamada, Beşar Esad yönetimini, Suriye’de kendilerine ulaşılamayan gazeteciler Adem Özköse ile Hamit Coşkun’u zaman geçirmeden önkoşulsuz serbest bırakmaya çağırdı.
5- Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ, Diyanet İşleri Başkanlığı Dış İlişkiler Genel Müdürlüğünce Sakarya’da düzenlenen “Yurtdışı Hizmetleri Konferansı-Küresel Gelişmeler Yeni Perspektifler” toplantısında gazetecilere açıklamalarda bulundu. Sorular üzerine, bazı illerdeki Nevruz kutlamalarına değinen Başbakan Yardımcısı Bozdağ, BDP’yi eleştirerek, “İyi niyetli değiller. Demokratik hakları ve hukuk içerisinde Nevruz’u kutlamaya engel hiçbir şey yok. Ama ille hukukun dışına çıkarak, ille onun bunun malına hatta gerekirse canına zarar verecek usulde kutlama isteme gayretleri var.” dedi.
 

6- Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Nihat Ergün, Parlamento Muhabirleri Derneğini ziyaretinde, dünyanın dört bir yanına dağılan bilim adamlarının birbirleriyle işbirliği yapabilmesi için gelişmiş bazı ülkelerdeki büyükelçiliklerde “bilim ve teknoloji ataşelikleri” oluşturacaklarını söyledi. İlk olarak 2’si ABD olmak üzere Almanya ve Japonya’da 4 ataşelik açacaklarını belirten Bakan Ergün, Çin, Hindistan, Rusya, Güney Afrika ve Brezilya’nın buna eklenerek sayıyı 10’a çıkaracaklarını kaydetti.
7- Milli Eğitim Bakanı Ömer Dinçer, 12 yıllık yeni eğitim sistemini gazetecilere tanıttı. Bakan Dinçer, mevcut sistemde okula başlama yaşında alt sınırın 72 ay (6 yaş), üst sınırın 84 ay (7 yaş) olduğunu, alt sınırın 60 aya (5 yaş), üst sınırın 72 aya düşürüleceğini belirterek, 1. sınıfa başlayan öğrenciye daha önce uygulanan müfredattan daha farklı bir müfredat uygulanacağını söyledi. Yeni sistemle 3 amaçları olduğunu belirten Bakan Dinçer, “Birinci amaç zorunlu eğitimin 12 yıla çıkması. Birçok ülke lise mezunu oranını yüzde
100’e çıkarmaya çalışıyor. Bizde ise lise mezununun toplam nüfus içindeki oranı yüzde 28. İkinci hedef eğitim sisteminin esnekleştirilerek demokratik hale getirilmesi. Üçüncü amacımız da okula başlama yaşında üst limitin 72 ayla sınırlandırılıp çocuklarımıza bir yıl kazandırmak.” dedi.
8- Pakistan’ın Ankara Büyükelçisi Muhammed Harun Şevket, ilk kez düzenlenecek Pakistan Haftası etkinliklerini Zaman gazetesine değerlendirdi. Şevket, “Türk halkına sevgimizi ve muhabbetimizi göstermek istedik. İki ülke ve halk birbirine çok yakın. Bunu daha da derinleştirmek istiyoruz.” dedi.
9- Türkiye’ye gelen Fas Dışişleri ve İşbirliği Bakanı Saadettin Osmanî, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ve Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu ile görüştü. Bakan Davutoğlu, Arap dünyasındaki uyanış sürecinde birçok ülkede kardeş kanı döküldüğünü belirterek, Fas’ta bu üzücü olayların hiç yaşanmadığını, Fas’ın çok başarılı demokratik bir seçimi başarıyla gerçekleştirdiğini ve dünyanın takdirini kazandığını söyledi.
10-  Türkiye  İşadamları  ve  Sanayiciler  Konfederasyonu  (TUSKON)
tarafından  düzenlenen  Kırgız-Türk  Ticaret  ve  Yatırım  Forumu  başkent
 

Bişkek’te gerçekleşti. Forumun açılışında konuşan TUSKON Başkanı Rızanur Meral, Kırgızistan’ın doğal zenginlikler, tarım, turizm ve gıda alanında büyük potansiyel taşıdığını söyledi.
11- Bolivya Devlet Bakanı Eva Morales, ABD’nin, ülkelerinin içişlerine müdahaleye  devam  etmesi  halinde  La  Paz’daki Amerikan  Büyükelçiliğini kapatacağını söyledi.
 

20 MART 2012
1- Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Türkiye-Bulgaristan Yüksek Düzeyli İşbirliği Konseyi’nin birinci toplantısı dolayısıyla Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın davetlisi olarak Türkiye’ye gelen Bulgaristan Başbakanı Boyko Borisov’i Çankaya Köşkünde kabul etti.
2- TBMM Başkanı Cemil Çiçek, Fas Dışişleri ve İşbirliği Bakanı Sadettin Osmanî’yi kabulünde yaptığı konuşmada, Fas ve Türkiye’nin ortak değerlere sahip iki ülke olduğunu ifade etti. İki ülkenin hükümetleri arasındaki ilişkilerin dostane ve samimi olduğunu belirten Başkan Çiçek, “İnanıyorum ki bu dönem parlamentolar arası ilişkilerde de aynı çabayı birlikte gösteririz.” dedi. Başkan Çiçek, yeni anayasa çalışmalarına ilişkin olarak da, “Yeni bir anayasa yapmanın ne kadar zor olduğunu ben şimdi daha iyi anlıyorum. Dağı yerinden oynatmak kadar zor.” dedi.
3- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Bulgaristan Başbakanı Boyko Borisov’la Başbakanlık Merkez Bina’da düzenlenen basın toplantısında, 12 askerin şehit olmasının ardından Türk askerinin neden Afganistan’da bulunduğu eleştirileriyle ilgili bir soru üzerine, “Türkiye, bir butik devlet değildir. Türkiye, dünyaya açık bir devlettir ve güçlü bir devlettir. Güçlü bir devlet olmanın bedelleri de vardır.” dedi.
4- BM Medeniyetler İttifakı Toplantısı’na katılmak üzere ABD’ye hareketinden önce Atatürk Havalimanında açıklama yapan Başbakan Yardımcısı Beşir Atalay, kabinede “Medeniyetler İttifakı” sorumluluğunu kendisinin yürüttüğünü hatırlatarak, BM’de yapılacak toplantılara katılacağını söyledi.  Başbakan Yardımcısı Atalay,  Suriye’de  kaybolan Türk  gazeteciler Adem Özköse ve Hamit Coşkun ile ilgili olarak da, “Şu anda benim bildiğim bir gelişme yok. Dışişleri Bakanlığımız konuyu takip ediyor. Yanıltıcı bir açıklama da yapmak istemiyorum.” dedi.
5- Avrupa Birliği Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış, Türk Amerikan Dernekleri Federasyonunu (TADF) kabulünde, Amerika’da güçlü bir Türk lobisi bulunduğunu belirterek, “Bundan sonraki süreçte sizlerle çok önemli işler yapmamız lâzım.” dedi. Bakan Bağış, kendisinin iki dönem TADF Başkanlığı yaptığını hatırlatarak, o zamanki başkonsolos olan Volkan Bozkır’ın da hâlihazırda TBMM Dışişleri Komisyonu Başkanı olduğunu belirtti. Bakan
 

Bağış,  “Gerçekten  bugün  sizlerle  gurur  duyuyoruz, Amerika’da  güçlü  bir lobimiz var. Ama eminim ki sizler de değişen Türkiye’yle gurur duyuyorsunuz.” dedi.
6- Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, CHPAntalya Milletvekili
Gürkut Acar’ın nükleer santralle ilgili soru önergesine verdiği cevapta, 12 Mayıs
2010 tarihinde Türkiye Cumhuriyeti hükümeti ile Rusya Federasyonu hükümeti arasında Akkuyu Sahası’nda bir nükleer güç santralinin tesisine ve işletimine dair işbirliği anlaşması imzaladığını hatırlatarak, programlanan üretimin yüzde
30’u oranında elektrik enerjisinin satın alınması için alım garantisi verildiğini belirtti. Bakan Yıldız, “Anlaşma kapsamında her biri brüt 1.200 MW gücünde
4 adet nükleer santral ünitesi tesis edilecek ve işletilecektir.” dedi.
7- Başbakanlık Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı (AFAD), Suriye’den Türkiye’ye gelen Suriyeli sayısının 16 bin 623’e yükseldiğini açıkladı.
8- Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Ticaret Borsaları Konsey Toplantısı’nda konuşan Başkan Rıfat Hisarcıklıoğlu, gelişen dünya ekonomileri orta sınıfının 1990-2008 arasında 3 kat büyüdüğünü, artan talebin son 3 yılda gıda fiyatlarını ortalama yüzde 35, tarımsal hammadde fiyatlarını da yüzde 49 oranında artırdığını kaydetti. Hisarcıklıoğlu, “Ayrıca yeni bir orta sınıf doğdu. Marketten mutfak alışverişi yapan, temizlik malzemeleri kullanan, arabasına benzin alan 2 milyar insandan bahsediyoruz. Bu da bize şunu gösteriyor. Tarım ve hayvancılık önümüzdeki yılların parlayan yıldızı olacaktır.” diye konuştu.
9- Uluslararası Para Fonu (IMF) ve Avrupa Birliği’nden aldığı kurtarma paketleri karşılığında verdiği söz üzerine 50 milyar Euro’luk özelleştirme yapması gereken Yunanistan, satışa çıkardığı varlıklarını Türk iş dünyasına tanıtmak üzere İstanbul’da bir ‘roadshow’ düzenledi. Yunanistan Yatırım ve Promosyon Ajansı İcra Kurulu Başkanı Aristomenis Syngros, “Yunanistan Güney Doğu Avrupa’nın giriş kapısı. 140 milyon insan ve 1 trilyon dolarlık bir ekonomiye hitap ediyor. Sıcak para değil, uzun vadeli yatırımı düşünen, Yunanistan’ın kriz sonrasındaki parlak geleceğine inanan yatırımcılar istiyoruz.” dedi.
 

10 - Uluslararası Para Fonu (IMF) Başkanı Christine Lagarde, küresel ekonominin yavaş yavaş ‘dipsiz uçurum’dan uzaklaştığını söyledi. Lagarde, “AB ülkeleri ve Avrupa Merkez Bankası (ECB) tarafından alınan önlemler küresel ekonomik durumun istikrarına yardımcı oluyor. Üç ay önce yakınında olduğumuz kaotik süreçten yavaş yavaş uzaklaşıyoruz. Finansal kuruluşlar bu krizde yüksek düzeyde yayılma etkeni olarak karşımıza çıktı. Bu, bize reformların nereye odaklanması gerektiğini gösterdi. Finansal kuruluşlar, büyüme etkeni olmalı, büyümenin önünde tehdit değil.” dedi.
 

21 MART 2012
1- Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Nevruz nedeniyle Uluslararası Türk Kültürü Teşkilatı (TÜRKSOY) üyesi ülkelerin kültür ve sanat elçileri heyetini Çankaya Köşkünde kabul etti. Cumhurbaşkanı Gül, “Bu geniş coğrafyanın her tarafından bir çiçek gibi, bir buket gibi geldiniz buraya. Baharı böylelikle başlatmış olduk.” dedi.
2- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan AK Parti grup toplantısında ilk olarak Nevruz nedeniyle yapılan kanunsuz gösterilere değindi. “Dün bu gösterilerde güvenlik kuvvetlerine açılan ateş sonucu, Yüksekova’da 3, Cizre’de iki polisimiz yaralandı. Ne yazık ki Ahmet Toprakoğlu isimli polis kardeşimiz şehit oldu.” diyen Başbakan Erdoğan, Afganistan’dan şehit haberi geldiğinde bizzat Genelkurmay Başkanı Orgeneral Özel’den bilgi aldığını söyleyerek, şehitlerine sahip çıkan, onlara hürmet gösteren milletlerin ayakta kalabileceğinin altını çizdi. Başbakan Erdoğan şehit cenazelerinin provoke edilmesi konusunda da, “Bizim sınırlarımız dışında görev yapan askerlerimiz, ülkemizin de milletimizin de gururudur. Bu askerler, bu birlikler görev yaptıkları ülkelerde, büyük bir ülkeyi, tarihi şanla şerefle temsil ediyorlar.” dedi. Şehit ve gazi sayılma kapsamının daha da genişletileceğini belirten Başbakan Erdoğan, “Terör olayları sebebiyle göreve gidiş dönüşler esnasında meydana gelen kazalar sonucu yaralanan veya hayatını kaybedenleri de kanun kapsamına alıyoruz.” dedi.
Başbakan Erdoğan, Dünya Salon Atletizm Şampiyonası ve Avrupa Güreş Şampiyonası’nda ülkemize madalya kazandıran sporcuları da kabul ederek tebrik etti. Ayrıca 21 Mart Down Sendromlular Günü nedeniyle Meclis’e gelen down sendromlu sporcularla görüştü.
3-  Partisinin  Meclis  grup  toplantısında  konuşan  CHP Genel  Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın Türk askerlerinin başına çuval geçirilmesi emrini verdiği iddia edilen CIA Başkanı David Petraeus ile görüşmesine tepki gösterdi. Sivas davasına da değinen Kılıçdaroğlu, “Yüreğinde insan sevgisi olan, Allah’tan korkan birisi 35 yurttaşın yanarak ölmesini kabul etmez. Vicdan azabı çeker. Oysa Başbakan beni şaşırtan bir açıklama yaptı, dava sonucu için ‘Hayırlı olsun’ dedi. Kimse, ‘Türkiye sosyal devlettir’ demesin” dedi.
4-  TBMM  Milli  Eğitim  Komisyonu,  AK  Partinin  kesintisiz  eğitimi
4+4+4 modelinde 12 yıl olarak kademelendiren yasa teklifine ilişkin raporunu
 

TBMM Başkanlığı’na sundu.  Bu arada Komisyon Başkanı Nabi Avcı, CHP ve MHP’nin  yasa teklifine ilişkin itirazlarını “gereğini yapın.” diyerek ileten TBMM Başkanı Cemil Çiçek’e “Komisyonu denetleme yetkiniz yok.” yanıtını verdi.
5- CHP, 6271 sayılı Cumhurbaşkanı Seçimi Kanunu’nun bazı maddelerinin iptali ve yürürlüğünün durdurulması istemiyle Anayasa Mahkemesine başvurdu. CHP ayrıca,  Hamamönü  “sağlıklaştırma  projesi”  öncesi  düşük  bedelle  ve belediyenin bürokratına verdiği vekâletle ev alan Gençlik ve Spor Bakanı Suat Kılıç hakkında gensoru önergesi verdi.
6- Partisinin grup toplantısında konuşan MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, “Bizi CHP’nin vagonu olmakla suçlayan Başbakan, acaba Büyük Orta Doğu Projesi’nin yol çavuşu, zalimliğin makasçısı, işgalin kondüktörü olduğunu ne zaman anlayacaktır? Kendi partisinin okyanus ötesinin filikası, haçlıların muhbiri olduğunu ne zaman fark edecektir?” dedi. Afganistan’da helikopterin, teknik sorundan mı, yoksa kalleşçe yapılan saldırıdan mı böyle bir akıbete uğradığının netleştirilmesi gerektiğini belirten Bahçeli, “Türkiye artık Afganistan defterini kapatmak için harekete geçmeli, AKP gerekli girişimleri bir an önce başlatmalıdır.” dedi.
7- Adana’da BDP’nin düzenlediği Nevruz kutlamalarında konuşan BDP Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, “Kürt halkı özerklik istiyor. Nevruz’u, İçişleri Bakanlığı genelgesiyle dayatmaya çalıştılar. Nevruz halkın bayramıdır. Halk ne zaman isterse o zaman kutlanacaktır. Nitekim öyle de oldu. Kürt halkı Kürdistan’a özerklik istiyor. Öcalan’a özgürlük istiyor. Kendi kendini yönetmek istiyor. Nevruz kutlamalarıyla oluşan kazanımlar bunun bir göstergesidir. Zalim Dehak’a boyun eğmeyen Kürt halkı genelgelere, baskılara boyun eğmeyecektir.” dedi.
8- Cudi Dağı’nda tespit edilen bir grup PKK’lıyı etkisiz hale getirmek için düzenlenen operasyona katılan Şırnak Emniyet Müdürlüğü Özel Harekât Timi’nden 6 polis şehit oldu.
9- ABD Başkanı Barack Obama’nın Güney Kore programıyla ilgili telekonferans yoluyla basın brifingi veren Beyaz Saray Ulusal Güvenlik Danışmanı  Yardımcısı  Ben  Rhodes,  Obama’nın  Güney  Kore’de  yapacağı
 

ikili temaslar kapsamında 25 Mart’ta Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ile görüşeceğini belirtti.
10-  Fenerbahçe  futbol  takımı  Ziraat  Türkiye  Kupası  4.  tur  maçında
Samsunspor’u 3-0 yenerek çeyrek finale yükseldi.
11- İstanbul Altın ve Mücevher Zirvesi’nin açılışında konuşan Merkez Bankası Başkanı Erdem Başçı, altın rezervlerinin 206 ton ile 11 milyar doları aştığını, bunun 87,2 tonunun zorunlu karşılıklardan geldiğini söyledi. Başçı, kendilerinin Türk Lirası’nın değerini savunacaklarını, TL cinsinden yatırımları teşvik edeceklerini belirtti.
12-  Ruanda  Cumhurbaşkanı  Paul  Kagame,  ülkesinde  yatırım  yapan Türk işadamlarının davetlisi olarak Türkiye’ye geldi. Türkiye’nin son yıllarda başlattığı “Afrika açılımı”nın kendilerini memnun ettiğini ifade eden konuk Cumhurbaşkanı, Ruanda’nın Türk işadamları açısından önemli yatırım imkânları sunduğuna dikkat çekti.
13- Irak’ın kuzeyindeki bölgesel yönetimin lideri Mesud Barzani, Irak merkezi hükümetinin eski rejim gibi sadece tek bir kişiye bağlı olacak 1 milyon askerden oluşan bir ordu kurmaya çalıştığını ileri sürdü. Merkezi hükümeti’nin Kerkük meselesi ve petrol anlaşmaları konusunda anayasa ile imza attığı anlaşmalara uymadığını ileri süren Barzani, “Biz bu sorunları anayasal yollarla çözmeye ve verilen sözlere güveniyoruz, fakat görüyoruz ki sözlerinde durmuyorlar, anayasayı da takmıyorlar. Biz zannettik ki, insanlar kendi attıkları imzanın değerini bilirler, fakat onu da bilmediler.” dedi.
 

22 MART 2012
1- TBMM Başkanı Cemil Çiçek, gazetecilerin Milli Eğitim Komisyonunda yaşanan 4+4+4 görüşmelerine ilişkin bir sorusu üzerine, bu konuda uzlaşmanın sağlanması için elinden gelen çabayı gösterdiğini, bunu kimsenin inkâr edemeyeceğini vurguladı. Konuşulması gerekenleri taraflarla konuşmaya çalıştıklarını ifade eden Başkan Çiçek, “Buna rağmen bir kısım üzücü olaylar da yaşandı. Bunun parlamentonun, siyaset kurumunun itibarı bakımından doğru olmadığında da hepimiz müttefikiz. İnşallah son olur.” dedi.
2-  Başbakan Yardımcısı Ali  Babacan, Türkiye  ve  dünya  gündeminin değerlendirildiği “Türkiye Toplantıları”nda yaptığı konuşmada, “Gelişmişlik endekslerine baktığımızda Türkiye’nin çok aşağılarda olmasının sebebi; eğitim seviyesinin düşüklüğü. Milli gelir, iyi eğitimli nüfusla artar. Ekonomide devler ligine girmek için de hukuk devleti olmak şart.” dedi.
3- Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ, TV8’de katıldığı bir programda gündeme ilişkin soruları cevapladı. CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun “Ne işimiz var Afganistan’da” dediğini belirten Başbakan Yardımcısı Bozdağ, “O zaman İş Bankası ile münasebetini CHP’nin bir görüşmesi lazım. Afganistanlılar Türkiye Kurtuluş Savaşı’nı verirken Atatürk ve arkadaşlarına, ailelerinin ellerindeki bilezikleri, altınları, ceplerindeki son kuruşları koyup Türkiye’ye gönderdiler. O zaman Afganistanlı, Pakistanlı ‘Türkiye’den bize ne’ demedi.” ifadesini kullandı.
4- Yargıtay 11. Ceza Dairesi, Deniz Feneri soruşturmasından alınan üç savcı Nadi Türkaslan, Abdulvahap Yaren ve Mehmet Tamöz ile ilgili Sincan
1. Ağır  Ceza  Mahkemesi’nin  gönderdiği  iddianameyi  kabul  etti.  Savcılar, Yargıtay 11. Ceza Dairesi’nde, “görevde yetkiyi kötüye kullanma” suçundan 4
Mayıs 2012 Cuma günü yargılanacak.
5- Yüksek Seçim Kurulu (YSK), illerin seçim çevrelerine göre çıkaracakları milletvekili sayılarını, Adrese Dayalı Nüfus Kayıt Sistemi’nin 2011 yılı nüfus sayım sonuçlarına göre yeniden belirledi. Yeni belirlemeye göre, Ankara’nın milletvekili sayısı 31’den 32’ye, Edirne’nin 3’ten 4’e, İstanbul’un ise 85’ten
87’ye çıktı. Elazığ’ın 5’ten 4’e, Manisa’nın 10’dan 9’a, Ordu’nun 6’dan 5’e ve
Van’ın 8’den 7’ye indi.
 

6- ABD Kongresi tarafından 1998’de çıkan dini özgürlükler yasası kapsamında kurulan ve dünyada dini özgürlük koşullarını izlemek ve bu çerçevede ABD Başkanı, Dışişleri Bakanı ve Amerikan Kongresi’ne tavsiyelerde bulunmakla görevli ABD Uluslararası Dini Özgürlükler Komisyonunca (USCIRF) dün yayımlanan “2012 Yılı Dünyada Dini Özgürlükler Raporu”nda Türkiye, ilk defa “özel endişe uyandıran ülkeler” listesine alındı.
Dışişleri Bakanlığınca rapor ile ilgili olarak yapılan açıklamada, “Hiçbir tarafsız gözlemcinin, ülkemizde son dönemde ileriye doğru atılan adımları ve yapılan reformlara temel teşkil eden siyasi iradeyi kasıtlı olarak göz ardı eden bu raporda yer verilen iddiaları ciddiye alması mümkün değildir. Bu rapor bizim için yok hükmündedir.” denildi.
7- Katıldığı bazı radyo ve televizyon programlarında açıklamalarda bulunan Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, Özel İletişim Vergisi’nin (ÖİV) kendisini de rahatsız ettiğini belirterek, “İmkân olsa ikincil önceliği buna verirdim. Çünkü bu özellikle rekabet gücünde de çok önemli faktör.” dedi.
Bakan Şimşek, kira beyannamelerinin internetten verilmesinin beyan sayısını artırıp artırmadığına ilişkin soruya da “Geçen hafta bir rapor geldi. Önceki yılın aynı dönemine göre ikiye katlanmış durumda.” dedi.
8- Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım, Down sendromlu sporcuları kabulünde yaptığı açıklamada, sporcuları ağırlamaktan büyük memnuniyet duyduğunu belirterek, “Eğer azim, gayret ve kararlılık varsa aşılamayacak hiçbir zorluğun olmadığı bugün bu gençlerimizle çok daha iyi anlaşılıyor.” dedi.
9-  TBMM  Adalet  Komisyonu,  şartlı  salıverilmesine  1  yıl  ve  daha az  kalan  hükümlülerin,  cezalarının  bir  kısmını  dışarıda  geçirebilmesine imkân tanıyan tasarıyı kabul etti. Tasarıya göre, açık cezaevinde cezasının son 6 ayını kesintisiz olarak geçiren, çocuk eğitim evinde toplam cezasının
5’te birini tamamlayan şartlı salıverilmesine 1 yıl ve daha az süre kalan iyi halli hükümlüler, cezalarının koşullu salıverilme tarihine kadar olan kısmını denetimli serbestlik tedbiri kapsamında cezaevi dışında geçirebilecek. Buna infaz hâkimi karar verilebilecek.
 

10- İsveç Uluslararası Kalkınma İşbirliği Bakanı Gunilla Carlsson, Türkiye’yi  ziyareti  çerçevesinde Avrupa  Birliği  Bakanı  ve  Başmüzakereci Egemen Bağış’la “Fırsatlar ve Zorluklar-Avrupa” başlıklı yuvarlak masa toplantısında bir araya geldi. Carlsson, Türkiye’nin AB ile üyelik müzakerelerinin AB’yi ilgilendirmeyen, yalnızca iki taraflı meseleler nedeniyle bloke edilmesinin kabul edilemez olduğunu bildirdi.
11- Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Avusturya Dışişleri Bakanı Michael Spindelegger ile başkent Viyana’da yaptığı ortak basın toplantısında, Suriye’deki gelişmelere ilişkin soruları cevapladı. Bakan Davutoğlu, Türkiye’nin 1 Nisan’da İstanbul’da Suriye’nin Dostları Toplantısını yapacağını hatırlatarak,  Spindelegger’i  de  bu  toplantıya  davet  etti.  Bakan  Davutoğlu, Arap halklarının Tunus’ta başlayıp bugün Suriye’de gözlenen, hukuk devleti, şeffaflık ve demokrasi haklarına ilişkin taleplerine destek verilmesi gerektiğini belirtti.
12- Mali’de askerler işgal ettikleri devlet radyo ve televizyon kurumundan yaptıkları açıklamada, Bamako’daki yetersiz rejime son verdiklerini, bütün kurumların lağvedildiğini ve anayasayı askıya aldıklarını bildirdi. Mali Devlet Başkanı Amadu Tumani Ture’nin ise başkent Bamako’da bir askeri üste olduğu bildirildi. Fransa, darbenin ardından bu ülkeyle sürdürdüğü işbirliğini askıya aldı.
13- Almanya Başbakanı Angela Merkel, ülkesinde yaşayan göçmenlerin topluma uyumunun en önemli konulardan biri olduğunu söyledi. Merkel, okullarda İslam dersi verilmesi konusunda ise henüz işin başında olduklarını, ancak Almanya’da imam yetiştirilmesi gerektiği konusunda ortak bir görüşün hâkim olduğunu söyledi.
14-  İsrail Yüksek Adalet  Mahkemesi,  Filistin  topraklarındaki Yahudi yerleşimcilerin, Osmanlı yasalarını öne sürerek mülkler üzerinde hak iddia edemeyeceğine karar verdi. Mahkeme aldığı kararla, Kedumim yakınlarındaki Filistinlilere ait bir araziye yerleşen Yahudi ailenin bir ay içinde burayı boşaltmasına hükmetti.
15- ABD Dışişleri Bakanlığı, İran’dan petrol almaya devam ettiği için “yaptırım uygulanacak ülkeler” ile “muaf tutulacak ülkeler” listesini açıkladı. Türkiye, muaf tutulacak ülkeler listesinde yer almıyor.
 

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Michael Hammer, New York’ta Yabancı Basın  Merkezi’nde  düzenlediği  basın  toplantısında,  10 AB  üyesi  ülke  ile Japonya’nın yaptırımlardan muaf tutulacağını açıkladı. Hammer “Türkiye’nin durumu ne olacak?” sorusu üzerine; konunun iki lider arasında çözüme kavuşturulacağını ima ederek, “Türkiye’nin ortak çıkarlarımızın da bulunduğu alanlarda görüşlerine ve çabalarına değer veriyoruz.” dedi.
16- Fransa’da, 10 günde 3 Müslüman ile 4 Yahudi’yi öldüren Cezayir asıllı Muhammed Merah, Fransız polisi tarafından düzenlenen operasyonla öldürüldü.
 

23 MART 2012
1- Başbakan  Recep  Tayyip  Erdoğan,  Güney  Kore’ye  hareketinden önce Atatürk Havalimanında düzenlediği basın toplantısında,   “Biz bugüne kadar Kuzey Irak’a, zaten harekât yapılması gerektiği zaman bu harekâtları yaptık. Bundan sonra da ne zaman bir harekât gerekirse TSK ile her an bunun değerlendirmesini yapıyoruz. Genelkurmay Başkanı ile sürekli bu konuları değerlendiriyoruz.” dedi.
Harp Akademileri Komutanlığında verdiği konferansa ilişkin soru üzerine, Başbakan Erdoğan, “Ben genel başlığı size vereyim. Özellikle büyüyen, gelişen Türkiye 2023 hedeflerimiz üzerindeki her alanda Türkiye’nin altyapı, üst yapı noktasındaki attığı adımlar. Bunun yanında tabii ki savunma sanayi ile ilgili mevcut gelişmelerimiz, yani dün sürekli olarak dışa bağımlı olan ama bugün artık kendi savunma sanayiyle ilgili ihtiyaçlarını karşılama noktasına gelmekte olan bir Türkiye. Bu noktada attığımız adımlar. Bunları orada geniş bir şekilde anlatma fırsatını bulduk. Gayet verimli, güzel bir konferans oldu.” yanıtını verdi.
2- CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, “Sosyalist Enternasyonal Arap  Dünyası  Özel  Komite  Toplantısı”nın  açılışında  yaptığı  konuşmada, “Arap devrimi, bahar havasını kaybetmeye, çoğu yerde bir Arap sonbaharı haline gelmeye başladı. Bu durum, Arap devriminin sonu belirsiz bir istikamete yönelmesi tehlikesini de beraberinde getirmektedir.” dedi.
3- Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, Çankaya Üniversitesi Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler öğrencileriyle Başbakanlık Yeni Bina Konferans Salonu’nda bir araya geldi. Başbakan Yardımcısı Arınç, “Devletin, Müslüman dindar yetiştirmek gibi bir görevi yok. Ama inanan, inançlı nesiller bu ülkeye daha faydalı olacaktır.” dedi.
4- Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ, TBMM’de bir grup gazetecinin sorularına verdiği demeçte, Kenan Evren’in mahkemeye gönderdiği “ben kurucu iradeyim beni yargılayamazsınız” savunmasına değinerek, “Kurucu irade devleti kuran ana iradedir. Darbe yapıldığında TCK yürürlükteydi. TCK anayasayı ortadan kaldırmayı, Meclisi ortadan kaldırmayı suç tanımlıyor mu? Tanımlıyor.” dedi.
 

5- Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Şahin, NTV televizyonunda, terör olaylarında ölen sivilleri de şehit kapsamına alan 19 maddelik yasa tasarısının ayrıntılarını açıkladı. Bakan Şahin düzenlemenin 1987 yılından sonraki olaylarda mağdur olanları kapsayacağını söyledi. Hrant Dink cinayetinde yargı sürecinin devam ettiğini anımsatan Bakan Şahin, ailesinin başvurması halinde düzenlemeden yararlanabileceğini söyledi.
6-  Gıda, Tarım  ve  Hayvancılık  Bakanı  Mehdi  Eker, Anadolu Ajansı Editör Masası’na verdiği demeçte, son dönemde artan bal reklamlarını abartılı ve şüpheli bulduğunu belirterek, “Bal ile ilgili biz şu anda çok ciddi piyasa araştırması yapıyoruz, numuneler alıyoruz. Hata tespit ettiğimizde de çok ağır cezalar veriyoruz. Bal reklamlarıyla ilgili olarak da şikâyette bulunuyoruz, takip ediyoruz, ürünleri toplatıyoruz. RTÜK’e şikâyet ediyoruz.” dedi.
7- Gümrük ve Ticaret Bakanı Hayati Yazıcı, bakanlığı, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) ile TÜRMOB işbirliğinde, Rize’de düzenlenen Yeni Türk Ticaret Kanunu Tanıtım ve Bilgilendirme Toplantısı’nda yaptığı konuşmada, yürürlüğe girecek olan yeni Türk Ticaret Kanunu’na yapılan eleştirilere değinerek, “Yeni Türk Ticaret Kanunu’nun bazı konular itibariyle engel olacakmış gibi takdim edilmesini elbette ki bir eleştiri olarak anlayışla karşılıyorum. Ama bunların süreklilik arz etmesi şeklinde bir yargı varsa, bunu doğru bulmuyorum. Bu çalışmalar bir amaca yöneliktir. 13 bölgede bilgilendirme ve interaktif bir ortam oluşturmayla sizlerin görüş ve önerilerini toparlıyoruz. Amaç, Türkiye’yi ticaretin en kolay ve güvenli yapıldığı ülke haline getirmektir.” dedi.
8- MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli yaptığı yazılı açıklamada, güvenlik güçlerinin Cudi Dağı’nda terör örgütüne karşı düzenlediği operasyonda şehit olan polisler için başsağlığı dileyerek, “Terörle etkili ve çok yönlü mücadelenin hem Türkiye’nin içinde, hem de Kuzey Irak’ta yürütülmesi artık kaçınılmazdır.” dedi.
9- Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, Pazar Ticaret ve Sanayi Odası’nı ziyaretinde yaptığı konuşmada, Gümrük ve Ticaret Bakanlığının Türk Ticaret Kanunu ile ilgili bilgilendirme toplantısı için Rize’ye geldiğini ve TOBB’un kuruluşunun 60’ıncı yıl dönümü
 

dolayısıyla da bölgedeki ticaret ve sanayi odalarına ziyarette bulunduğunu söyleyerek, “2011 yılı itibariyle Türkiye dünyanın en hızlı büyüyen ülkesi oldu ve dünya şampiyonu oldu. Bu başarının arkasında tek bir gerçek kahraman var, o da Türk özel sektörü.” dedi.
10- Resmi ziyaret nedeniyle Avusturya’da bulunan Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu AB’nin diğer tüm aday ve potansiyel aday ülkelere vizeleri kaldırırken Türkiye’yi ısrarla istisna tutmasından duyulan hayal kırıklığını iletti. Bakan Davutoğlu, “İkili görüşmelerde kimsenin sesi çıkmıyor. Herhalde AB’de bir hayalet var, o karşı çıkıyor.” dedi.
11- Milli Eğitim Bakanı Ömer Dinçer, Lübnan’daki temaslarıyla ilgili gazetecilere yaptığı açıklamada, ziyaretinin ilk gününde Lübnan Başbakanı Necip Mikati ile görüştüklerini, iki ülke arasındaki ilişkilerin geliştirilmesi için görüş alışverişinde bulunduklarını belirtti. Asıl önemli görüşmenin Lübnan Eğitim  Bakanı  ile  olduğunu  belirten  Bakan  Dinçer,  “Biz  Türkiye  olarak burada bir okul açmak istiyoruz. Ve bir de meslek lisesi açmak istiyoruz. Bu bölgelerde özellikle Türkmenlerin yaşadığı köyler var. Buralara yakın yerlerde çocuklarımızın eğitimiyle alakalı hazırlık yapmak istiyoruz. Yine kendilerinden Türkçe’nin yabancı dil olarak okullarda okutulmasıyla ilgili bir talebimiz oldu. Bunu ilettik.” dedi.
12- ABD Merkez Bankası (FED) Başkanı Ben Bernanke, George Washington Üniversitesinde öğrencilere yaptığı konuşmada, ekonomideki toparlanmayı devam ettirmek için hala yeterli harcama ve yatırım olmadığını söyledi. Bernanke,  tüketici harcamalarının küresel finansal kriz öncesindeki seviyeyle karşılaştırıldığında göreli olarak zayıf olduğunu, ekonomik büyümeye katkı veren borçlanma ve ticaretin düştüğünü belirterek, “Tüketici harcamaları iyileşmedi. Kriz öncesine göre hala göreceli olarak zayıf seyrediyor. Ekonomideki büyümeyi sağlayacak talep kaynağından mahrumuz.” dedi.
13- Almanya Cumhurbaşkanı Joachim Gauck Federal Mecliste yemin ettikten sonra yeni görevine başladı.
 

24 MART 2012
1- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Nükleer Güvenlik Zirvesi’ne katılmak üzere Güney Kore’ye giderken uçakta gazetecilerin sorularını cevaplandırdı. “28 Şubat gibi ara olaylarla ilgili komisyon kuracağız. Yargıya düşen hususlar için de adım atılacak. Zaten müştekiler var.” diyen Başbakan Erdoğan ayrıca “4+4+4 halkımızı memnun edecek. Bu konuda yeni ihtiyaçlar da olacak. Özel okullardan hizmet alma noktasındayız.” dedi. Başbakan, Suriye ile ilgili olarak da, “Beşar Esad, zamana oynuyor. Rusya, Çin ve İran’ın desteğiyle ayakta kalıyor. Bu destek çekilirse çok şey değişir.” dedi.
2- CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, İstanbul’da Sosyalist Enternasyonal toplantısından sonra gazetecilerin sorularını cevaplandırırken, hükümetin terörle mücadele konusunda BDP ile görüşmesi hususunda, “Hiçbir engel yok. Görüşmeye devam ederse bundan ancak mutluluk duyarız.” dedi.
3- Başbakan Yardımcısı  Bülent Arınç, TGRT Haber TV’de  gündeme ilişkin soruları cevaplandırırken 4+4+4 düzenlemesini protesto etmek amacıyla CHP’nin salı günü Tandoğan’da miting düzenleme kararına ilişkin “Biz sabırlıyız çalışmalarımızı yürüteceğiz. CHP miting yapmaya devam etsin. Bir genel başkanın grup toplantılarının sadece Mecliste yapılabileceğini bilmesi gerekir. Bir siyasi partinin halkla ilişki içerisinde olması çok önemlidir.” dedi.
4- Anayasa Mahkemesi Başkanı Haşim Kılıç, “Anayasal Hak İhlalleri ve Bireysel Başvuru” konulu konferansta, “Eğer Anayasa Mahkemesi üretimi iyi yapabilseydi, belki bugün anayasa değişikliği gibi bir tartışmamız olmazdı.” dedi.
5- Adalet Bakanı Sadullah Ergin, Suriye’de hayatını kaybeden TIR şoförü Mustafa Üçtaş’ın evine taziye ziyaretinde bulundu. Bakan Ergin, “Maalesef bugün Suriye’de seyrüsefer güvenliği, can ve mal güvenliği yoktur.” dedi.
6- Milli Eğitim Bakanı Ömer Dinçer, Lübnan dönüşü İstanbul’da yaptığı açıklamada, CHP’nin eğitimde ‘4+4+4’ düzenlemesini protesto için Meclis grup toplantısını Tandoğan Meydanı’nda yapma kararı almasıyla ilgili olarak, “Vatandaşlarımızın dikkati ne kadar çok çekilirse o kadar faydalı neticeler verecektir. İnsanlar bilgi sahibi oldukça, bu ülkenin geleceğinde umut taşıyan bir proje olduğunu görecekler.” dedi.
 

7- BBP Genel Başkanı Mustafa Destici, parti genel merkezinde düzenlediği basın toplantısında, Muhsin Yazıcıoğlu’nun ölümüyle ilgili beş kritik soru bulunduğunu, bunlar net olarak cevaplanmadığı sürece olaydaki suikast şüphesi bulutlarının dağılmayacağını söyledi.
8- Hür Sanayiciler ve İşadamları Derneği (HÜRSİAD) Başkanı Yusuf Sarıcı yaptığı yazılı açıklamada, Suriye’de yaşanan olaylar ile İran ve Amerika arasındaki sorunların, Türkiye’yi  tedirgin ettiğini belirterek, bu nedenle Türk firmalarının yeni pazar arayışlarına başladığını bildirdi.
9- Avrupa  Birliği  Bakanı  ve  Başmüzakereci  Egemen  Bağış,  Brüksel Forumu’nda, “Libya konusunda çok hızlı bir şekilde ortak noktada buluşabilen batı maalesef Suriye konusunda aynı hassasiyeti gösteremedi. Özellikle Rusya ve Çin’in BM Güvenlik Konseyi’nde ortaya koydukları tavrı değiştirmek için yeterince ikna edici olamadı. 1 Nisan’da İstanbul’da ev sahipliğini yapacağımız Suriye’nin Dostları zirvesinde, Suriye’de devam eden insanlık dışı katliamların son bulması yolunda milletlerarası camianın birlikte hareket etmesi için Türkiye öncü rolünü oynayacaktır.” dedi.
 

25 MART 2012
1- Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Türk Ocakları’nın 100. kuruluş yıldönümü dolayısıyla Gazi Üniversitesi Kültür Merkezi’nde düzenlenen törene katıldı. Türk Ocakları’nın kuruluş yıllarının tarihimizin en acı yılları olduğunu  söyleyerek,  Kurtuluş  Savaşı’nda  ve  yeni  devletin  kurulmasında Türk Ocakları’nın katkılarını, hep hatırlandığını ifade etti. Cumhurbaşkanı Gül,  “Mutlu olmak sadece zenginlikte değildir. Ekonomik zenginlik, refahın yaygınlaştırılması, herkese dağıtılabilmesi, uluslararası camiaya çıkıldığında, her türlü standartlarımızın yüksek olmasıyla mümkündür. En büyük milliyetçilik anlayışı buradan geçmekte. Türk Ocakları dar bir milliyetçilik bakışı içinde olmamıştır.” dedi.
2- TBMM Başkanı Cemil Çiçek, Samsun’da “Anayasa Ulusal Gençlik Toplantısı”nda yaptığı konuşmada, “İlk defa halkın katılımıyla, halkın istekleri doğrultusunda yeni bir anayasa yapabilmeliyiz.” dedi. Genç nüfusun ülkenin geleceği açısından önemli olduğunu vurgulayan Başkan Çiçek, “Onun için gençlerin mutlaka bu anayasada sözü olmalı, talepleri olmalı, talimatları olmalı ki yolumuza devam edelim.” dedi.
3- Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, Bursa’da Muhtarlar Birliği Dernekleri Federasyonunun düzenlediği toplantıda, muhtarların merakla beklediği köy kanununu bu yasama döneminde çıkartacaklarını belirterek, “Köy muhtarlarının beklentilerini gidereceğiz. Taşınmaz kira gelirlerini düzenliyoruz. Muhtarların SGK primlerinin il özel idaresi tarafından doğrudan yatırılmasını istiyoruz.” dedi.
4- Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ, Uşak Valisi Özdemir Çakacak’ı ziyareti esnasında gazetecilerin, zorunlu eğitimin 12 yıla çıkarılmasına ilişkin yasa  teklifiyle ilgili  sorusu  üzerine,  eğitim  sistemindeki  kaliteyi  artırmayı hedeflediklerini söyledi. Dershanelerin zamanla özel okullara dönüşeceğini belirten Başbakan Yardımcısı Bozdağ, “Artık aileler çocuklarını dershaneye gönderme külfetinden de kurtulacak.” dedi.
5- Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay, 472. Uluslararası Manisa Mesir Festivali’nde yaptığı konuşmada, Türkiye’nin en köklü kültürlerinden olan festivali dünyaya tanıtma yönünde çalışma yaptıklarını anlattı. Bakan Günay, bu kapsamda Mesir Festivali’nin UNESCO Somut Olmayan Dünya
 

Kültür Mirası Listesi’ne dâhil edilmesi için çalıştıklarını söyledi.
6- Sağlık Bakanı Recep Akdağ, Adana’da düzenlenen AK Parti Seyhan İlçe
4. Olağan Kongresi’nde yaptığı konuşmada, “Bu hizmetleri yürütürken bu güzel ülkemizde siyasetlerini İmralı’daki terörist başına endeksleyenlere de sesleniyorum. Onlar ne yaparsa yapsınlar, bu ülke kalkınmasına devam edecek.” dedi.
7- HAS Parti Genel Başkanı Numan Kurtulmuş, partisinin İstanbul İl Başkanlığında düzenlenen bölge toplantısında, “Anayasa yapmak iklim işidir ama bu iklim Türkiye’de yok.” diyen Meclis Başkanı Cemil Çiçek’e tepki gösterdi. İklimin her zamankinden daha müsait olduğunu ifade eden Kurtulmuş, “Böyle bir iklim yoksa iklimi bozan millet değil, milletin seçerek Meclise gönderdikleridir.” dedi.
8- Kadınlar Avrupa Şampiyonlar Ligi Dörtlü Finali’nde Fransa’nın RC Cannes takımını 3-0 yenen Fenerbahçe Universal takımı Avrupa Şampiyonu oldu.
9- Güney  Kore’de  düzenlenen  Nükleer  Güvenlik Zirvesi’ne  katılmak üzere Seul’de bulunan Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, ABD Başkanı Barack Obama ile bir araya geldi. Başbakan Erdoğan, Başkan Obama ile yaptıkları görüşmede Suriye’de yaşananların ele alındığını söyleyerek, “Buna tabii seyirci kalmak, bunu beklemek, buna müdahale etmemek mümkün değil. Bu bizim vicdani bir görevimiz. Bu konuda gerekli olanları uluslararası hukuk çerçevesi içerisinde yapmanın gayreti içerisindeyiz ve yapacağız.” dedi. Başkan Obama ise, “Suriye’de yaşanan ölümlere karşı yapılması gerekenler var. Sivillerin öldürülmesi kabul edilemez.” dedi.
Başbakan Erdoğan ile Başkan Obama; Suriye, İran ve PKK terörü konusunda Türkiye ve ABD’nin işbirliği içinde hareket ettiği mesajları verdi. Başbakan Erdoğan, “Bölücü terörle mücadelede ABD’yi yanımızda görmek bizi ayrıca mutlu etmiştir.” dedi. Başkan Obama da İran’ın nükleer programıyla ilgili müzakere sürecinde Türkiye’nin önemine dikkat çekti.
Ayrıca Başbakan Erdoğan, Başkan Obama ile görüşmesinin ardından gazetecilere yaptığı açıklamada, Suriye Büyükelçiliğinin tamamen boşaltıldığını söyledi.
 

Daha sonra Güney Kore’de 8 şirketin CEO’suyla bir araya gelen Başbakan Erdoğan, Türkiye’de yerli motor üretimi yapacak firmaya bedava arsa ve vergi kolaylığının yanı sıra daha pek çok avantaj sağlanacağını kaydetti. Toplantıda Güney Koreli iş adamlarına Türkiye’deki yatırım ortamı hakkında bilgi veren Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan da, yeni teşvik sistemini hayata geçirme konusunda son noktaya gelindiğini dile getirerek, “Açıklanacak olan sistemle Türkiye işgücü maliyetlerinde son derece iddialı hale gelecektir. Türkiye’de yatırım yapan ciddi manada bu işten kazanacaktır.” dedi. Ticari ilişkilerin gelişmesini hedefleyen toplantıda Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu ile Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız da hazır bulundu.
10- Suriye ordusuna bağlı taarruz helikopterleri ile tanklar, Türkiye sınırında  Halep’in Azez  ilçesinde  muhaliflerle çatışmaya  başladı.  Çatışma sesleri Suriye sınırındaki Türk köylerinde duyuldu. Sucu köyü ve çevresinde çatışmalar sürerken, çok sayıda ölü ve yaralı olduğu bildirildi.
 

26 MART 2012
1-  Cumhurbaşkanı Abdullah  Gül,  Türkiye  Foto  Muhabirleri  Derneği Basın Fotoğrafları Yarışması’nın ödül töreni öncesinde gazetecilerin sorularını cevapladı. 4+4+4 sistemi üzerinde TBMM’de yaşanan tartışmaları değerlendiren Cumhurbaşkanı Gül, “Önemli olan bütün bu konuların rahatlıkla enine boyuna konuşulabilmesi, söylenenlerin herkes tarafından dinlenilmesi, takip edilmesidir. Nahoş olaylar olursa söylenenler de dinlenmez.” dedi.
Öte yandan YÖK Başkanı Gökhan Çetinsaya ve üniversite rektörlerini kabul eden Cumhurbaşkanı Gül, üniversitelerle ilgili yeni bir düzenlemenin yapılmasının gerekliliğine işaret ederek, “Sıra yeni Yükseköğretim Yasası’na geldi. Bununla ilgili de YÖK’ün şimdiden kendini hazırlaması lazım.” dedi.
2- Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın “Üniversite giriş sınavlarını da, hazırlık kurslarını da ortadan kaldırıyoruz.” sözlerinin sorulması üzerine, 12 yıllık zorunlu eğitim sisteminde dershanelerin kapatılmasının söz konusu olmadığını belirterek, 4+4+4 çıktığı gün dershanelerin kapatılmasının söz konusu olmadığını, ancak öğrencilerin konu ve dersleri okullarda daha iyi öğrenmeleri durumunda dershanelere eskisi kadar ihtiyaç kalmayabileceğini söyledi.
3- Merkez Bankası Başkanı Erdem Başçı, İstanbul Altın ve Mücevher Zirvesi’nin açılışında yaptığı konuşmada, yakın zamanda bankalara Merkez Bankasında tutmaları gereken Türk lirası ve döviz cinsi zorunlu karşılıkların bir kısmının altın olarak tutulması opsiyonunu sağlayarak, altın rezervini bir miktar artırdıklarını kaydetti.
Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Başkanı Mehmet Büyükekşi de, altın ve mücevher sektörünün geçen yılki ihracatının 1,5 milyar dolar olduğunu belirterek, “Bu sene ilk 2 aylık ihracatta önemli artış var. 2 aylık ihracatını yüzde 104 artıran tek sektör.” dedi.
4- TOBB Başkanı Rıfat Hisarcıklıoğlu, Ekonomi Gazetecileri Derneğince düzenlenen “Kartepe Zirvesi”nde yaptığı konuşmada, 2001’den itibaren işsizliğin yüzde 10’a oturarak kronik hale geldiğini ve mutlaka bunun altına indirilmesi gerektiğini vurguladı.
5- Avusturya Dışişleri Bakanı Michael Spindelegger, Sabah gazetesine yaptığı açıklamada, “Geçmişte ikili ilişkilerde bazı yanlış anlamalar oldu ama
 

büyük resim farklı bir gerçeği gösteriyor. Avusturya son 3 yılda, Türkiye’deki bir numaralı yatırımcı. Kaliteli bir dostluk için yeni bir sayfa açmanın zamanı geldi.” dedi.
6- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Nükleer Güvenlik Zirvesi için gittiği Güney Kore’nin başkenti Seul’de Devlet Başkanı Lee Myung-bak ile görüştü. Görüşmede, Serbest Ticaret Anlaşması Ortak Deklarasyonu imzalandı. İmza törenine Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan ve Güney Kore Ticaret Bakanı Park Tae-ho da katıldı. Deklarasyona göre 7 yıl içinde sanayi ürünleri ticareti iki ülke arasında sıfır gümrükle yapılacak. Başbakan Erdoğan imza töreninin ardından yaptığı konuşmada, bu anlaşmanın iki ülke işadamları arasındaki mevcut ortaklığı güçlendirmek ve ileri götürmek açısından vazgeçilmez bir fırsat olduğuna dikkat çekti.
Başbakan Erdoğan ayrıca, Nükleer zirve çerçevesinde Ürdün Kralı Abdullah, Şili Cumhurbaşkanı Sebastian Pinera ve Pakistan Başbakanı Yusuf Rıca Gilani ile bir araya geldi. Başbakan Erdoğan daha sonra BM Genel Sekreteri Ban Ki-moon, İtalya Başbakanı Mario Monti ve Kazakistan Cumhurbaşkanı Nursultan Nazarbayev ile görüştü.
Öte yandan Bakan Çağlayan, Kore Türkiye İşadamları Derneğinin (KOTUBA)   açılışını   yaptı.   Uzun   çalışmalar   sonucunda   mevcut   teşvik sistemini yeniden düzenlediklerini kaydeden Bakan Çağlayan, genel, bölgesel, stratejik yatırımlar ve sektörel teşvik sistemi olarak teşvikleri 4 başlık altında topladıklarını söyledi.
 

27 MART 2012
1- CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, zorunlu eğitimin kademeli olarak  12  yıla  çıkarılmasını  öngören  teklifi protesto  etmek  için  partisince Tandoğan Meydanı’nda düzenlenen mitingde vatandaşlara hitap etti. “Milli Eğitim sistemi ulusal davamızdır.” diye konuşan Kılıçdaroğlu, “Onun için buraya Türk bayraklarıyla geldik, onun için buraya milli davamıza sahip olmak için geldik. Eğer 8 yıllık zorunlu eğitimi de ikiye bölerseniz, aynı binanın temelinde olduğu gibi onun sonu da yıkımdır ama birisinde yıkılan bir binadır, öbüründe yıkılan çocuklarımızın geleceğidir.” değerlendirmesinde bulundu.
2-   Adalet Bakanlığından, Özgür Gündem gazetesinin yayınının durdurulması  kararıyla  ilgili  yapılan  açıklamada,  yayın  organlarının  daha özgür bir ortamda yayın hayatını sürdürebilmeleri ve kapatılmamaları için hazırlanan düzenlemenin Ocak 2012’de TBMM’ye sunulduğu anımsatıldı. Açıklamada, yargı hizmetlerinin hızlandırılması paketi olarak kamuoyuna sunulan düzenlemenin Genel Kurul’da görüşüldükten sonra yayın organlarının kapatılmasının önüne geçileceği belirtildi.
3- Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker, TV8’de katıldığı bir programda, bakanlığa ilişkin konuları değerlendirdi. Gıda güvenliğini ihlal eden firmaların isimlerinin her zaman teşhir edileceğini ifade eden Bakan Eker, “Gıda güvenliği ile ilgili 102 tane yönetmelik yayınladık ocak ayında ve orada
‘artık bundan sonra kim yanlış yaparsa teşhir edeceğiz’ dedik. Tespit ettiğimiz en büyük ceza budur. Kapatma cezası, ürün toplama cezası zaten var.” diye konuştu.
Gümrük ve Ticaret Bakanı Hayati Yazıcı da konuyla ilgili olarak, AA muhabirine yaptığı açıklamada, bal reklamlarıyla ilgili olarak bakanlığı bünyesindeki birimlere çok sayıda şikâyet geldiğini söyledi. Bal tanıtımına yönelik yapılan bazı reklam ve ilanlarda yanıltıcı ve aldatıcı unsurlara sıklıkla yer verildiğini gözlemlediklerini anlatan Bakan Yazıcı, bu nedenle tüketicilerin maddi ve manevi zarar görebildiğini kaydetti.
4- Gaziantep’te temaslarda bulunan İçişleri Bakanı İdris Naim Şahin, kamuoyunda tartışılan “sivillere şehitlik” düzenlemesiyle ilgili olarak açıklamalarda bulundu. Bakan Şahin, “Bigünah yani günahsız şekilde, masum şekilde hayatını kaybeden bu insanlarımızın toplumumuzda açmış olduğu yaralar var. Onları da devlet olarak, toplum olarak sahiplenmeliyiz. Bu mecburiyet ortaya çıktı.” dedi.
 

5- Milli Savunma Bakanı İsmet Yılmaz, bakanlığının icraatlarını ve terörle mücadelede gelinen son noktayı Zaman gazetesine anlattı. Hükümetin bu konudaki kararlılığını “Bizim dağlarımızda eli silahlı adamlar gezemeyecek.” sözleriyle özetleyen Bakan Yılmaz, PKK’nın üst yapılanması KCK’nın, ‘eli silahlı’ olanların taleplerini dile getirdiğinin altını çizdi.
Generallerin çeşitli davalarda tutuklu yargılanmasının terörle mücadelede zafiyet oluşturduğu eleştirilerine de değinen Bakan Yılmaz, “Sadece terörle mücadelede değil, sahip olduğu muharebe gücünde de herhangi bir zafiyet söz konusu değildir.” cevabını verdi.
6-   Ulaştırma,   Denizcilik   ve   Haberleşme   Bakanı   Binali   Yıldırım, Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Nihat Ergün, Avrupa Birliği Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış, Ankara-İstanbul hızlı tren projesinin Köseköy- Gebze kesimi inşaatının temel atma törenine katıldı. Törende konuşan Bakan Yıldırım, Ankara-İstanbul YHT projesini 2013 yılında hizmete açacaklarını belirterek, “İnşallah 2013’te hattın tamamını açarak İstanbul’u Kocaeli’ne, Sakarya’ya, Ankara’ya, Konya’ya, Bursa’ya, Sivas’a bağlayacağız.” dedi.
Bakan Ergün de, “İzmit Körfezi’nde çok ciddi yük taşımacılığı potansiyeli var. Onun için sistemin üç hatta çıkarılması, üçüncü hattın özellikle yük taşımacılığı için bir planlama dâhilinde tamamlanması ve bitirilmesi uygun olur.” diye konuştu.
7- MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli partisinin Meclis grup toplantısında, şehitlik kapsamının genişletilmesi konusuna değindi. Bahçeli, sivil şehitlik tanımlamasıyla basına yansıyan bu gelişmenin, bazı soru işaretlerini ve sorgulamaları da beraberinde getirdiğini belirterek, “Uludere’de ölenlerle birlikte Hrant Dink’in de şehitlik kapsamına alınabileceği, konuyla ilgili çalışmaları yürüten bakan tarafından duyurulmuştur. İnancımız, şehitliğin hangi hallerde olacağını ve kime şehit denileceğini ifade etmiş ve bu konudaki sınırları kalın olarak çizmiştir.” dedi.
8- Merkez Bankasından yapılan açıklamada, altın rezervlerinin güçlendirilmesi ve bankacılık sisteminin maliyet ve likidite kanallarının olumlu etkilenmesi amacıyla, Türk Lirası yükümlülükler için tesis edilmesi gereken zorunlu karşılıkların altın olarak tesis edilebilecek kısmı yüzde 10’dan yüzde
20’ye yükseltildi. Kıymetli maden hariç yabancı para yükümlülükler için tesis
 

edilmesi gereken zorunlu karşılıkların altın olarak tesis edilebilecek kısmı ise yüzde 10’dan sıfıra indirildi.
9- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan Güney Kore’nin başkenti Seul’de düzenlenen “Nükleer Güvenlik - Emniyet Bağlantısı” temalı çalışma yemeğinde yaptığı konuşmada, “Türkiye, nükleer silahlardan arındırılmış bir dünya hedefine ve nükleer enerjiden barışçıl amaçlarla yararlanma ilkesine bağlılığını  kararlı  bir  şekilde  sürdürüyor.  Hedefimiz 2030  yılında  elektrik üretimimizin yüzde 10’unu nükleer güç kaynaklarından sağlamaktır. Bunu uygularken ilgili uluslararası ilkelere dayalı en yüksek güvenlik standartlarını sağlayacağız. Uluslararası yükümlülüklerini yerine getiren bütün ülkelerin de nükleer enerjiden en geniş biçimde yararlanma haklarını destekliyoruz.” dedi.
Ayrıca Başbakan Erdoğan, Nükleer Güvenlik Zirvesi’nin son gününde Rusya Devlet Başkanı Dimitri Medvedev ile görüştü. Görüşmede ağırlıklı olarak Suriye’de yaşananlar üzerinde durulduğu belirtildi.
Öte  yandan  Başbakan  Erdoğan,  Seul’den  İran’a  giderken  Almatı’da ikmal için verilen molada Esad’ın barış planını kabul etmesi konusunda değerlendirmelerde bulundu. Başbakan Erdoğan, “Seul’den ayrılmadan önce, Kofi Annan beni aradı ve 6 maddelik barış planını Esad’ın kabul ettiğini söyledi. Fakat ben, Esad’ın samimiyetine inanmıyorum. Bana ve bakanıma öyle yalanlar söyledi ki, artık inandırıcılığı kalmadı.” dedi.
10- Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız Güney Kore’nin önde gelen enerji şirketlerinin yöneticileri ile görüştü. Güney Koreli firmaların nükleer santral projesinde yer almak istediklerini ancak hazine garantisi istenmesi nedeniyle henüz bir mutabakata varılmadığını belirterek, “Bizden hazine garantisi istediklerinde ülkemizin 10-12 yıl önceki ortamdan çok uzaklaştığını ve çok daha iyi ekonomik şartlara ulaştıklarını belirttik. Değerlendireceklerini söylediler. Şu anda müzakereler sürüyor.” dedi.
Ekonomi  Bakanı  Zafer  Çağlayan  da,  Güney  Kore  Bilgi  Ekonomisi Bakanı Hong Suk-Woo ile bir araya geldi. Bakan Çağlayan, Serbest Ticaret Anlaşması’nın haziran sonuna kadar imzalanacağını belirtti. Açıklanacak teşvik sisteminin Güney Koreli firmaları Türkiye’de yatırım yapmaya özendireceğini vurgulayan Bakan Çağlayan, “Güney Kore hükümetinin T-129
Atak helikopterlerine gösterdiği ilgi bizi memnun ediyor.” dedi.
 

11- Suriye lideri Beşar Esad, Arap Birliği ile BM Suriye temsilcisi Kofi Annan’ın ülkedeki kanlı çatışmaların sona ermesi için hazırladığı 6 maddelik planı kabul etti.
12- ABD  Dışişleri  Bakanlığından  yapılan  açıklamada, ABD  Dışişleri Bakanı Hillary Clinton’ın, 31 Mart-1 Nisan tarihleri arasında İstanbul’da düzenlenecek “Suriye’nin Dostları” grubunun ikinci toplantısına katılacağı bildirildi.
 

28 MART 2012
1- Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Giresun Üniversitesi rektörlüğüne Prof. Dr. Aygün Attar’ı atadı.
2- Kilis’e giden Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Hayri Kıvrıkoğlu, ve 2. Ordu Komutanı Orgeneral Servet Yörük, askeri yetkililerle birlikte Suriye sınırında incelemelerde bulundu.
3- Milli Eğitim Bakanı Ömer Dinçer, TGRT Haber televizyonunda katıldığı programda, Türkiye’nin 4+4+4 kademeli eğitim sistemine her zamankinden daha hazır olduğunu ifade etti. Bakan Dinçer, “Yeni sisteme Türkiye’nin hazır olmadığını söyleyenleri haklı bulmuyorum. 8 yıllık kesintisiz eğitim uygulanmaya başlandığında Türkiye hazır değildi. 200 binden fazla derslik ihtiyacı vardı. Biz iktidara geldikten sonra 169 bin derslik yaptık. Bugün hala neredeyse 160 bin dersliğe ihtiyaç var. O gün derslik ihtiyacını sorgulamayanlar bugün daha hazır bir Türkiye’nin dersliğini, öğretmen açığını, fen liselerini sorguluyorlar. Aslında bütün yapılan şey kafa karıştırmaktır.” dedi. 8 yıllık kesintisiz eğitim sisteminde biçilen kalıbın çocuklara artık dar geldiğini belirten Bakan Dinçer, yeni sistemle birlikte çocukların kabuklarını kıracağını öne sürdü.
4- MHP Grup Başkanvekili Oktay Vural, TBMM’de düzenlediği basın toplantısında, hükümetin sivil şehitlik ile ilgili düzenlemesine, “Dağda PKK’nın öldürdüğü PKK’lıya da mı sivil şehit diyeceksiniz?” diye tepki göstererek, “Şehitlik bir dini mertebedir. Bunun içinin boşaltılmasını doğru bulmuyoruz. Dağda PKK’lılar kendi kendilerini infaz ettikleri zaman ne yapacağız? Bu kavramla uğraşmak doğru değildir, bu manevi bir değerdir. Biz bunu AKP’nin milli ve manevi değerlerimizi yozlaştırma çabası olarak görüyoruz.” dedi.
5-  Kamu  Emekçileri  Sendikaları  Konfederasyonu  (KESK)  üyelerinin
4+4+4 eğitim sistemi ile ilgili TBMM’ye sunulan yasa teklifini protesto için başlattıkları eylemler polis tarafından engellenince bir çok kentte olaylar çıktı.
6- Yalova açıklarında, gelecek ay yapılacak tatbikata hazırlanan iki hücumbot manevra sırasında çarpıştı. Kazada yaralanan 8 asker tedavi için İstanbul’a sevk edildi
 

7- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Seul gezisini tamamlayarak İran’a geçti. Sadabad Sarayı’nda Cumhurbaşkanı Birinci Yardımcısı Muhammed Rıza Rahimi ile baş başa ve heyetler arası görüşmelerin ardından düzenlenen basın toplantısında gazetecilerin sorularını cevapladı. Başbakan Erdoğan, nükleer enerji konusunda batılı ülkeler tarafından herhangi bir dayatma olup olmadığına ilişkin bir soruya, “Nükleer enerji konusunda kimseye barışçıl amaçlı olduktan sonra herhangi bir dayatma yapma hakkı yoktur. Nitekim Kore’deki toplantıda da nükleer sivil enerji noktasında, askeri enerji noktasında, bunların ortak ele alınması gündeme geldi. Tabii nükleer silahlara karşı aklıselim sahibi olan herkes normalde karşı çıkıyor. Ve böyle bir dayatmayı yapmaya da kimsenin hak ve salahiyeti yoktur.” yanıtını verdi.
Rahimi de yaptığı konuşmada, nükleer enerji konusunda, “İran’ın görüşü, nükleer enerjiyi sadece barışçıl amaçla kullanması dünyada herkese açıktır. Türkiye Cumhuriyeti’ndeki kardeşlerimiz, İran’a yakın, sınır komşusu olduğu için herkesten daha yakın bu konuya vakıflar. Biz, barışçıl enerji alanında çok geniş bir yatırım yapmışız. Bu genellikle bilimsel alanda kullanılıyor ve beşeriyete hizmeti sadece söz konusudur. Bizim nükleer enerjiden barışçıl amacın dışında, insaniyete ve dinimize aykırı olan hiçbir programımız kesinlikle yoktur.” dedi.
Bu arada, Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu ile görüşen İran Dışişleri Bakanı Ali Ekber Salihi, “Nükleer müzakerelerin tarihi belli, ancak nerede yapılacağıyla ilgili görüşmeler sürüyor. Benim şahsi önceliğim İstanbul’dan yanadır.” dedi. Salihi, İslami Cumhuriyet Haber Ajansı’na yaptığı açıklamada da P5+1 diye anılan, BM Güvenlik Konseyi’nin 5 daimi üyesi olan ABD, Rusya, Fransa, Çin, İngiltere’nin yanı sıra Almanya’nın da yer aldığı grupla görüşmelerin tarihini 13 Nisan olarak telaffuz etti. Salihi, Suriye konusunda Türkiye ile görüş ayrılıkları olduğunu söyleyerek, “Annan’ın ziyareti ile bir çıkış bulunacağından ümitliyiz.” dedi.
8- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın İran ziyaretine katılan Ekonomi Bakanı  Zafer  Çağlayan, gazetecilerin  “ABD’nin  muaf  tutulacak  ülkeler listesinde Türkiye’nin adı yok. Bu konuda ne düşünüyorsunuz?” sorusu üzerine, “İhracatımızda bu yıl bir miktar düşme var. Konulmuş yasaklardan dolayı kendi paralarımızla ticaretimiz devam ediyor. Enerji alımımız sürüyor. Bazı ufak tefek sorunlar var, onları şimdi görüşeceğiz.” dedi. Türkiye’nin İran’a ihracatında ve İran’ın Türkiye’ye ihracatında zaman zaman karşılaşılan
 

sorunlar olduğunu belirten Bakan Çağlayan, “Türkiye uluslararası kurallara, kaidelere sonuna kadar bağlı, ama her türlü kararı, uygulamayı hükümetimizin aldığı karar çerçevesinde yürüten ve yürütecek olan bir ülkedir. Bundan dolayı inşallah bugün yapacağım görüşmelerle birkaç yerdeki tıkanıklık, darboğaz aşılacaktır.” dedi.
9- Gazeteci Ahmet Şık, Avrupa Parlamentosu Liberaller ve Demokratlar Grubu’nun davetlisi olarak Brüksel’de yaptığı konuşmada, Türkiye’de “gazetecilerin değil, gazeteciliğin yargılandığını” ileri sürdü. Ergenekon davasının Türkiye’nin  karanlık  geçmişini  konu  edinmediğini  savunan  Şık, ayrıca 12 Eylül askerî darbesi ve faili meçhullerle ilgili süren davaların ise yalandan ibaret olduğunu söyledi.
10- AP Türkiye Raportörü Hollandalı Hıristiyan Demokrat Ria Oomen- Ruijten tarafından kaleme alınan Türkiye rapor taslağı genel kurulda tartışıldı. AB Komisyonunun Genişlemeden Sorumlu Üyesi Stefan Füle yaptığı konuşmada, Türkiye’de yeni anayasaya ihtiyaç olduğu noktasında uzlaşma sağlanmasını memnuniyetle karşıladığını belirterek, bu kapsamda başlatılan çalışmaların mümkün olan en geniş katılımla demokratik bir süreçte ilerletilmesi çağrısında bulundu.
 

29 MART 2012
1- CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, AB üyesi ülkelerde görev yapan gazetecilerle bir araya geldi. 12 Eylül davasına CHP’nin de müdahil olacağını söyleyen Kılıçdaroğlu, “Mağdur olan biziz. Partimiz kapatıldı. Genel başkanlarımız hapse atıldı. Mal varlıklarımıza el konuldu. Biz taraf olmayacağız da kim olacak? Taraf olacağız tabii. Hakkımızı arayacağız. Ama bunun nasıl bir sonuç doğuracağını bilmiyorum. Buna yargı karar verecek ama biz taraf olmakta kararlıyız.” dedi.
2- Güneydoğu Anadolu Bölgesi’ndeki sınır askeri birliklerini incelemek için Kilis’in ardından Şanlıurfa’ya giden Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Hayri Kıvrıkoğlu, 20. Zırhlı Tugay Komutanlığını ziyaret ederek, askeri birlikleri denetledi. Kıvrıkoğlu daha sonra, Şanlıurfa Valisi Celalettin Güvenç’i makamında ziyaret etti.
3- İstanbul 34. Sulh Ceza Mahkemesi Hâkimi ve eski Yargıçlar ve Savcılar Birliği (YARSAV) Başkanı Ömer Faruk Eminağaoğlu, Yargıtay 4. Ceza Dairesinde yargılandığı “soruşturmanın gizliliğini ihlal” suçundan beraat etti.
4- Yargıtay 1. Ceza Dairesi, Cem Garipoğlu’na Münevver Karabulut’u “canavarca hisle öldürmek” suçundan verilen 24 yıl hapis cezasını onadı. Baba Mehmet Nida Garipoğlu’nun beraat kararı da bozuldu.
5- Avrupa Birliği Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış, AP Genel Kurulunda AB Komisyonunun Genişlemeden Sorumlu Üyesi Stefan Füle’nin Türkiye raporunun tartışıldığı sırada yaptığı konuşmanın, Türkiye’ye at gözlüğüyle bakanlara güzel bir tokat olduğunu ifade etti. Bakan Bağış, müzakerelerde diklenmeden dik duran Türkiye’nin, ileri demokrasi yolunda attığı adımlarla Avrupa’da Türkiye’nin AB üyeliğini savunan dostlarının da başını dik tuttuğunu kaydetti.
6- TBMM Genel Kurulunda, zorunlu eğitimi kademelendirerek 12 yıla çıkaran yasa teklifinin 1. Bölümü kabul edildi. Zorunlu ilköğretim çağı, 6-13 yaş grubundaki çocukları kapsayacak. Bu çağ, çocuğun 5 yaşını bitirdiği yılın eylül ayı sonunda başlayıp, 13 yaşını bitirip 14 yaşına girdiği yılın öğretim yılı sonunda bitecek.
 

7- Güney Kore’deki Nükleer Güvenlik Zirvesi’nin ardından başkent Tahran’a  giden  Başbakan  Recep Tayyip  Erdoğan,  İran  temaslarının  ikinci gününde Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinejad ile bir araya geldi. İran Cumhurbaşkanlığı’nın resmi internet sitesinden yapılan açıklamada, görüşmede Ahmedinejad’ın ülkelerindeki nükleer krizin çözümü için yoğun çaba harcayan Türkiye’nin “açık ve şeffaf tutum” sergilediğini belirterek, teşekkürlerini bildirdiği  kaydedildi. Açıklamada,  Başbakan  Erdoğan’ın,  “Türkiye  devleti ve milletinin İran’ın nükleer çalışmalarını desteklediğini ve gelecekte de bu politikayı devam edeceklerini” söylediği de belirtildi.
Başbakan Erdoğan, İran’ın dini lideri Ayetullah Ali Hamaney ile de görüştü. İki lider Orta Doğu’daki gelişmeleri ele aldı. Başbakan Erdoğan, Hamaney ile görüşmesinde, Suriye’deki olaylardan duyduğu endişeyi dile getirdi. Hamaney de İran’la nükleer görüşmelerin İstanbul’da yapılmasına sıcak baktığını ifade etti.
Yurda dönüşünde Esenboğa Havalimanında temaslarını değerlendiren Başbakan Erdoğan, İran’ın nükleer silah yapma peşinde olduğuna inanmadığını söyledi. Başbakan Erdoğan, Esad’ın Annan Planı’nı kabul ettiğinin hatırlatılması üzerine de, “Annan Planı’nda kabul edildi dendi, dendiği andan itibaren şu ana kadar Suriye’de ölümler durmadı. Ben şahsen ümitvar olamıyorum. Çünkü öldürmeye devam ediyor. Bu tabloyu gördüğümüz için benim böyle bir ümidim yok. Yarın Sayın Kofi Annan’la bir telefon görüşmesi yapacağız. Bakalım kendisinin şu anki yorumu nedir?” dedi. Eğitim sistemiyle ilgili protestoların sorulması üzerine Başbakan Erdoğan, siyasi partilerin çözümü sokakta değil, Parlamento’da araması gerektiğini belirtti.
8- ABD’nin Ankara Büyükelçisi Francis Ricciardone, İran’ın nükleer programıyla ilgili boş laf değil, bir çözüm istediklerini belirterek, “Kazan- kazan yoluyla çözüm bulmalıyız. İran, bu anlaşmayla ters düşen davranışlarda bulunuyor. İran ile bu müzakereler sürecek.” dedi.
9- Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad, ülkesinin BM ve Arap Birliğinin Suriye Özel Temsilcisi Kofi Annan’ın hazırladığı planı kabul ettiğini ve başarılı olmasını istediğini belirtti. Resmi SANA haber ajansı, Esad’ın “Suriye’nin planı kabul ettiği konusunda Annan’ı bilgilendirdiğini belirttiğini” duyurdu.
 

10- Beyaz Saray Sözcüsü Josh Earnest, “Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad, Annan Planı’na uymayı kabul etse dahi, ABD’nin, Esad’ın iktidardan ayrılması gerektiği yönündeki görüşü değişmeyecek.” dedi. Earnest, daha önce de Esad’dan taahhütler duyduklarını hatırlatarak, ABD’nin Esad’ı sözlerine değil, eylemlerine göre değerlendireceğini kaydetti.
11- Irak’ın başkenti Bağdat’ta düzenlenen Arap Ülkeleri Dışişleri Bakanları Toplantısı sona erdi. Irak Dışişleri Bakanı Hoşyar Zebari ve Arap Birliği Genel Sekreteri Yardımcısı Ahmed Bin Hilli ortak basın toplantısı düzenledi. 22 Arap ülkesinden 10 bakanın katıldığı toplantıda alınan kararları okuyan Zebari, “Suriye’deki kan dökme ve şu anki durum karşısında tarafsız kalamayız. Suriye meselesine Arap çözümü bulmaya çalıştık. Ama muvaffak olamadık. Suriye artık Arap meselesi olmaktan çıkıp uluslararası problem oldu. Artık konu BM ve Güvenlik Konseyinin elinde.” dedi.
 

30 MART 2012
1-  Cumhurbaşkanı Abdullah  Gül,  TOBB’un  60.  kuruluş  yıl  dönümü nedeniyle TOBB Başkanlığını ziyaret etti.  Cumhurbaşkanı Gül, “60. kuruluş yıl dönümünde hem TOBB için ve dolayısıyla bütün Türk çalışma hayatı için, iş dünyası için hayırlı olmasını, yeni başarılar getirmesini temenni ediyorum.” dedi.
Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı Rıfat Hisarcıklıoğlu da, Türkiye güçlendikçe, Türk girişimcilerinin de küresel bir marka haline geldiğini belirterek, “Bir Avrupalı kadar güçlü, bir Asyalı kadar çeviğiz.” dedi.
2- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, İran dönüşünde uçakta gazetecilerin sorularını cevapladı. Başbakan Erdoğan, “Sandık Suriye önüne şartları belirlenerek getirilmeli.” mesajını verdi ve İsrail’in İran’ı vurmasının felaket olacağını da belirterek, “Bunu Obama’ya da söyledim. Böyle bir saldırıda bölge yerle yeksan olur. ABD-Irak savaşı gibi bir netice çıkmaz ortaya.” dedi.
3- CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, İzmir Büyükşehir Belediyesi tarafından yaptırılan İzmir Metrosu Bornova-Evka-3 hattının açılış töreninde yaptığı konuşmada, zorunlu eğitimin süresinin 12 yıla çıkarılmasını öngören ve TBMM’de görüşülmesine devam edilen kanun teklifi ile FATİH Projesi’nin Kamu İhale Kanunu kapsamında bırakılmasını eleştirerek, “Bu işin özü, 20 milyar dolarlık hırsızlığı gizlemedir.” dedi. Kılıçdaroğlu,   zorunlu eğitimin süresini 12 yıla çıkartan kanun teklifine değinerek, teklifin “hem çocukların geleceğini hem de milletin geleceğini elinden almaya yönelik” olduğunu ileri sürdü.
4- Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, Türkiye İnşaat Sanayicileri  İşveren  Sendikası  (İNTES)  ile  İŞKUR  arasında Mesleki Eğitim İşbirliği Protokolü’nün imzalanması için düzenlenen törende yaptığı konuşmada, Kamu Görevlileri Sendikaları Kanununda Değişiklik Yapılması Hakkında Kanun Tasarısı’nın, Pazar günü TBMM’de ele alınacağı şeklinde bir program yapıldığını belirterek, “Umarım aksama olmaz ve Pazar günü görüşerek, bu önemli düzenlemenin yasasının Meclisten geçmesini sağlarız.” dedi.
5- Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar, Okan Üniversitesi Tuzla Kampüsü’nde düzenlenen “Kentsel Dönüşüm Alternatif Model Arayışları Sempozyumu”nda yaptığı konuşmada, Bugün dünya nüfusunun yüzde 50’den
 

fazlasının şehirlerde yaşadığını, bu oranın Türkiye’de yüzde 78’lere vardığını ifade ederek, 1950’lerde başlayan şehirlere göçü, hiçbir iktidarın kontrol edemediğini, bu süreçte şehirlerin tarihi dokusunun, tabiat alanlarının, sit alanlarının ve orman alanlarının tahrip olduğunu söyledi.
6- Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Lübnan Maruni Patriği Beşara Rai ile Dışişleri Konutunda yaptığı görüşmede, Türkiye toplumunun Lübnan toplumuyla yakın kültürel bağlarına dikkati çekerek, “21. yüzyılda daha sık görüşmemiz lazım.” dedi. Patrik Rai, Bakan Davutoğlu’nun daveti üzerine Türkiye’de bulunmaktan duyduğu memnuniyeti dile getirdi ve teşekkür etti. Lübnan Cumhurbaşkanı Mişel Süleyman’ın selamlarını ileten Rai, daha önce Osmanlı İmparatorluğu döneminde 1876 yılında Lübnan Maruni Patriği Meşal’in bir ziyaret gerçekleştirdiğini, kendi ziyaretinin ikinci ziyaret olduğunu söyledi. Patrik Rai, “Kendimizi evimizde hissediyoruz.” dedi.
7- Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, Mecliste gazetecilerin sorularını cevapladı. İran’dan alınan petrolün bir kısmının, Libya’dan alınacak petrolle değiştirilmesine yönelik çalışma başlattıklarını ve karar aldıklarını açıklayan Bakan Yıldız, Libya’dan 2012 yılı içinde yaklaşık 1 milyon ton civarında ham petrol alacaklarını söyledi. Bakan Yıldız, “Bunu özel sektör TÜPRAŞ kanalı ile alacağız. Bu yıl Libya’dan ham petrol alımını başlatmış bulunuyoruz. Libya’nın normalleşmesi adına ve ticaret hacmimizin iki taraflı artması adına da bu kararımızın doğru olduğuna inanıyoruz.” dedi.
8- Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker, Türkiye Un Sanayicileri Federasyonu (TUSAF) tarafından Antalya Belek’te düzenlenen Uluslararası Buğday, Un ve Ekmek Kongresi ve Sergisi’nde yaptığı konuşmada, “Günlük olarak 101 milyon adet 250 gramlık ekmek üretiliyor, günde 5,9 milyon adet ekmek israf ediliyor.” dedi. Sektörün başarılarını yakından takip ettiğini söyleyen Bakan Eker, yeryüzündeki en önemli besin kaynaklarından birinin buğday olduğunu ifade ederek, buğday üretimi için Anadolu topraklarının önemli olduğunu ve 27 çeşit buğday üretimi yapıldığını bildirdi.
 

9- TBMM Genel Kurulu’nda görüşmeleri devam eden zorunlu eğitimin 12 yıla çıkarılmasını öngören yasa teklifinden, “meslek liselilere ek puan getiren” düzenleme çıkarıldı.
Milli Eğitim Bakanı Ömer Dinçer, milletvekillerinin sorularını
cevaplarken, “Şu anda mevcut okulların imam yetiştirmek için yeterli olacağı kanaatindeyim. Bir hazırlığımız da yok.” dedi. Bakan Dinçer, “Öğretmen ataması ile ilgili sınav kalkacak mı?” sorusuna, “Hayır kalkmayacak, tam aksine alan sınavları da yapmaya başlayacağız.” karşılığını verdi.
10- “İrtica ile Mücadele Eylem Planı” davasına bakan mahkeme heyeti, davanın ikinci “Ergenekon” davasıyla birleştirilmesi ve müdahillik taleplerinin celse arasında değerlendirilmesine karar verdi.
11- BM ve Arap Birliğinin Suriye Özel Temsilcisi Kofi Annan, Suriye’deki krizin hemen sonlandırılması için önce Suriye rejiminin silahlarını indirmesini istedi. Annan’ın sözcüsü Ahmed Fevzi, İsviçre’nin Cenevre kentinde yaptığı açıklamada, Annan’ın, Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad’a savaşı bitirmesi için tanınan sürenin sona ermek üzere olduğunu ifade ettiğini belirtti. Annan’ın, kendi barış planına destek sağlamak amacıyla İran ve Suudi Arabistan’ı ziyaret edeceğini de duyuran Fevzi, ancak bu gezinin tarihinin henüz belirlenmediğini bildirdi.
12- Filistin’in Gazze ve Batı Şeria bölgelerinde “Toprak Günü” dolayısıyla binlerce kişinin katıldığı gösteriler sırasında, gençler ve İsrail askerleri arasında çıkan çatışmalarda 80 kadar Filistinli yaralandı.
 

31 MART 2012
1- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Türkiye İşadamları ve Sanayiciler Konfederasyonunun (TUSKON) Genel Kurulun’da yaptığı konuşmada, iş adamlarına, “Siz, arkanıza Galata bankerlerini, Hazine’yi, kamu bankalarının kaynaklarını almadınız. Dayatmalara, baskılara boyun eğmediniz. Arkanıza sadece milleti aldınız. Siz işte bu sebeple büyüksünüz.” diye seslenerek hükümetin de aynı yolda yürüdüğünü anlattı. Bundan sonra da ‘sen, ben’ kavgasına asla müsaade etmeyeceklerini, fitneye, nifaka prim vermeyeceklerini vurguladı. Başbakan Erdoğan zorunlu eğitimi 12 yıla çıkaran düzenlemenin Mecliste yasalaşmasına da değinerek, 28 Şubat’ın ürünü olan kesintisiz eğitimin en fazla iş dünyasını mağdur ettiğinin altını çizdi.
Başbakan Erdoğan, Suriye Halkının Dostları İkinci Konferansı’nda yaptığı konuşmada da, Türkiye’nin dost ve kardeş Suriye halkının yanında yer almaya devam edeceğini belirterek, “Sandık, Suriye halkının önüne getirilmelidir ve milletlerarası camianın kontrolü ve güvencesi altında demokratik seçimler gerçekleşmelidir. Türkiye olarak, dost ve kardeş Suriye halkının yanında yer almaya devam edeceğiz.” dedi.
2- CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, mecburi eğitimi 12 seneye çıkaran kanun ile ilgili olarak, “Anayasaya aykırı gördüğümüz maddeleri Anayasa Mahkemesine taşıyacağız.” dedi.
3- Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Suriye Halkının Dostları Grubu Toplantısı öncesi yaptığı açıklamada, BM ve Arap Birliği Özel Temsilcisi Kofi Annan’ın krizi çözmek için hazırladığı ve Suriye hükümetinin de kabul ettiği 6 maddelik Barış Planı’nı desteklediğini ifade ederek, “Her gün insanları öldürmeye devam ederlerse, Annan P lanı için ümitler elbette kaybolur. Bu son şans.” dedi.
4- Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan TUSKON toplantısında, “Sayın Başbakanımız, Türk Ticaret Kanununda özellikle sizlerin şikâyet ettiği noktaların Ekonomik Koordinasyon Kurulunda ilgili bakan arkadaşlarımıza tek tek inceleyip düzeltilmesi talimatını vermiştir. Biz, sizlerin süratle yol alacağı otobanları hazırlamak konusunda gece-gündüz çalışıyoruz.” dedi.
5- Gümrük ve Ticaret Bakanı Hayati Yazıcı, Otomotiv Distribütörleri
Derneğinin 26. Olağan Genel Kurulu’nda, “Elektrikli otomobil Türkiye’ye
 

123 sene önce geldi. İlk deneme sürüşünü zamanın Maliye Bakanı yaptı. Abdülhamid Han da bu vasıtayı Yıldız Sarayında bizzat kendisi denedi.” dedi.
6- TBMM İnsan Hakları İnceleme Komisyonu Başkanı Ayhan Sefer Üstün, “TBMM’yi kapatan, yasama hakkını elinden alan 12 Eylül darbesi davasına müdahil olmak için Meclis Başkanlığı, Mahkemeye başvuruda bulunmalıdır. Bu yapılmazsa, 4 Nisan’daki duruşmaya Komisyon olarak müdahil olacağız.” dedi.
7- MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli yaptığı yazılı açıklamada, yeni bir eğitim sistemi getiren kanunun en olumlu ve hayırlı tarafının ortaokul ve liselerde Kur’ân-ı Kerîm’in seçmeli ders olarak okutulması ve İmam-Hatip Okullarının orta kısımlarının açılması olduğunu söyledi.
8- Türkiye İşadamları ve Sanayiciler Konfederasyonu (TUSKON) Başkanı Rızanur Meral, Türkiye’nin 2023 hedeflerine ulaşması için “yeni anayasayı” bir an önce çıkarması gerektiğini söyledi. “Anayasa bu yıl yapılmazsa seçim yaklaştıkça motivasyon azalıp sekteye uğramasından endişe ediyoruz.” diyen Meral, özgürlükçü yeni anayasanın milletin devlete bağlılığını artıracağını kaydetti.

A PHP Error was encountered

Severity: Notice

Message: Undefined index: query

Filename: libraries/Functions.php(679) : eval()'d code

Line Number: 106