13.2.2012
×

Hakkında

Künye

İletişim

1 ŞUBAT 2012
1- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan AK Parti il başkanları toplantısında yaptığı konuşmada, kendisine “Dindar değil, din tüccarı” diyen CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’na “Dindar nesil yetiştireceğiz. Muhafazakâr demokrat partisi kimliğine sahip bir partiden ateist bir gençlik yetiştirmemizi mi bekliyorsun?” yanıtını verdi.
Başbakan Erdoğan, inkâr yasasının iptali için Fransız parlamenterlerinin Anayasa Konseyine başvuru yapmasına da değinerek, “Bu girişim, herkes kabul ediyor ki 1915 olaylarına ya da bu olayları aydınlatmaya yönelik değildir. Biz, Avrupa’nın kimi ülkelerinde son yarım yüzyılda yaşanan bazı acı hadiseleri sineye çektik. Ancak herkes bilsin ki Türkiye, eski Türkiye değildir. Avrupa’da sinsice yükselen ırkçılık, yabancı düşmanlığı ve İslamofobi karşısında susacak, boynunu bükecek bir ülke değildir. Avrupalı dostlarımızı samimiyetle uyarıyorum: Fransa’daki tablo, Avrupa’daki sinsi tehlikenin ciddi bir tezahürüdür. Bu tehlikeye karşı acilen tedbirler alıp uygulamak, AB’nin önceliği olmalıdır.” dedi.  Başbakan ABD’li yazar Paul Auster’ın son günlerde Türkiye’ye yönelik verdiği demeçlerle ilgili olarak da “Hapiste yatan gazeteciler ve yazarlar yüzünden Türkiye’ye gelmeyi reddediyorum’ diyor. Gelsen ne olur, gelmesen ne olur? Türkiye itibar mı kaybeder?”  dedi.
2- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Türkiye’nin ilk yüz naklini gerçekleştiren Akdeniz Üniversitesi Plastik ve Rekonsrüktif Cerrahi Bölümü Başkanı Prof. Dr. Ömer Özkan’ı kabul ederek bir süre görüştü. Özkan ve ekibini kutlayan Başbakan Erdoğan, ameliyatın ayrıntılarına ilişkin bilgi aldı.
3- CNN Türk’teki “Tarafsız Bölge” programına katılan CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Başbakan Erdoğan’ın “Dindar bir nesil yetiştireceğiz” sözlerine “Biz ne zaman dindar bir nesil yetişmesine karşı olduk? Bundan önceki nesiller dinsiz miydi?” yanıtını verdi.
Kılıçdaroğlu kurultayla ilgili olarak da “(Olağanüstü kurultay toplansın) diyen arkadaşlar, onları ‘saf dışı bırakmak, partide hiçbir yere getirmemek’ şeklindeki bir algıya sakın ola ki kapılmasınlar. Onlar bizim partililerimiz. Tüzükte öngörülen haklarını kullanmışlardır.” dedi.
4- Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım yaptığı açıklamada, İstanbul’a 3’üncü köprü için 5 Nisan’da teklif alacaklarını belirterek “Eğer yine talep olmazsa, C planımız da hazır. Bu köprüyü her halükarda
 

 

yapacağız. Toplam maliyet 5,2 milyar dolar. Bunun 2,5 milyar doları yap-işlet sistemi ile karşılanacak.” dedi. Bakan Yıldırım Haydarpaşa Tren Garı’yla ilgili olarak da “Haydarpaşa olduğu gibi kalacak. İçindeki fonksiyonlar değişecek. Sinyalizasyon mekanizması var. Bu tarihi bina için de çok tehlike arz ediyor. Bu sistem oradan çıkarılacak. Kültürel bir merkez olarak kullanılacak.” dedi.
5- Yargıtay 9. Dairesi, eylem tarihinden itibaren ‘30 yıllık dava zamanaşımı süresi’ dolduğu için Dev-Yol davasının düşmesine oybirliğiyle karar verdi.
6- Türkiye Futbol Federasyonu Başkanı Mehmet Ali Aydınlar, Başkanvekilleri Göksel Gümüşdağ ve Lutfi Arıboğan görevlerinden istifa etti.
7- Resmi ziyaret nedeniyle Birleşik Arap Emirlikleri’nde (BAE) bulunan Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, yapımında bir Türk inşaat şirketinin ortak olduğu, BAE’nin en büyük projelerinden ‘Meydan Projesi’ni gezdi.  Cumhurbaşkanı Gül, Bir Türk inşaat şirketinin BAE’de elde ettiği başarılardan memnuniyet duyduğunu dile getirdi.
8- ABD’li yazar Paul Auster, Türkiye ile ilgili verdiği demeç üzerine Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın açıklamasının ardından yaptığı yazılı açıklamada, “Başbakan, İsrail hakkında ne düşünürse düşünsün; orada ifade özgürlüğü var ve hapiste gazeteci yok. Türkiye’de yaklaşık 100 yazar hapiste. Her ülkenin kusuru var ama iyileştirme için hapis tehdidi olmadan herkes konuşabilmeli. Bu kutsal bir haktır.” dedi
9- Mısır’ın Port Said kentinde bir futbol maçı sonrası çıkan olaylarda, 74 kişi yaşamını yitirirken, 1000’den fazla kişi yaralandı.
 

2 ŞUBAT 2012
1- Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, yasama, yürütme ve yargı organları başkanlarıyla Çankaya Köşkünde bir araya geldi. TBMM Başkanı Cemil Çiçek, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Adalet Bakanı ve HSYK Başkanı Sadullah Ergin de katıldığı görüşmeye ilişkin Cumhurbaşkanlığından yapılan açıklamada, “Toplantıda hukuk sistemimizin evrensel normlar ve değerler ışığında geliştirilmesi, demokrasi ve insan hakları alanlarındaki standartlarımızın daha da ileriye taşınmasının önemi vurgulanmıştır. Bu kapsamda, yargının daha etkin ve hızlı görev yapabilmesi için, yargı organlarının ihtiyaçları, yargı reform paketi  ve  anayasa  değişikliği  çalışmaları  üzerinde  durulmuştur. Toplantıda ayrıca, yargı organları başkanları tarafından, kamuoyundaki yargıya yönelik açıklamalarla ilgili hassasiyetler dile getirilmiştir.” denildi.
2- Yeni anayasa konusunda bir çalışma yapan çocuklar, hazırladıkları metni TBMM Başkanı Cemil Çiçek’e sundu. Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma  Şahin  ile  ‘Yeni Anayasa  Çalışmasında  Çocuk  Görüşü  Çalıştayı’na katılan temsilcileri kabul eden Başkan Çiçek, bu çalışmanın, yeni anayasa sürecinde çok önemli olduğunu söyleyerek “Kurum ve kuruluşlar ile sivil toplum kuruluşları halen görüşlerini vermedi, bir fikir ortaya koymadı ama yarın inşallah anayasayı başarırsak, bugün hiç bir şey yapmayanlar, yarın en çok bağıracak olanlardır. Eğer yeni yapılan anayasa ile birileri eleştiri yapacaksa, birileri bir şey söyleyecekse, bunu söyleyecek olan işte bu çocuklarımızdır. Çünkü onlar gerekli katkıyı verdi.”  dedi.
3- CNN Türk’te açıklamalarda bulunan CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu; “Tutuklu gazeteciler olduğu için Türkiye’ye gelmeyeceği” yönündeki  açıklamada  bulunan Amerikalı  yazar  Paul Auster’ı  Türkiye’ye davet edeceğini söyledi. Kılıçdaroğlu, “Böyle giderse, daha çok yazar-çizer Türkiye’ye gelmeyebilir.” dedi.
4- AB Bakanı Egemen Bağış, Bursa Valisi Şahabettin Harput’u ziyaretinde yaptığı açıklamada, Avrupalıların artık Türk kimliğini tartışmaması gerektiğini belirterek “İznik, hem Selçuklunun ilk başkenti, hem de Hıristiyanlığın yeniden yapılanmasının merkezi. Bunu Avrupalılar unutuyorlar. Türkiye’nin Avrupalı kimliğini tartışmaya kalkıyorlar. ‘Avrupa’ kelimesi bile bu topraklarda yaşamış, bir prensin adıdır. Onun için Avrupalılara bazen diklenmeden dik duruşumuzla bunları da öğretmemiz gerekiyor.” dedi.
 

 

5- Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Nihat Ergün TGRT HABER TV’de yayınlanan “Ankara’nın Gündemi” programında, Uludere olayıyla ilgili hükümetin titiz bir çalışma yürüttüğünü belirterek, “Sonuçlar ortaya çıktığında nasıl “ben teröristi çoban zannettim” diyen adama hesap soruluyorsa, “ben kaçakçıyı terörist zannettim” diyen adama da bunun hesabı muhakkak ki sorulacaktır.” dedi.
6- TGRT HABER TV’de açıklamalarda bulunan Milli Eğitim Bakanı Ömer Dinçer, bakanlığının elektronik ortamda yapacağı kura ile 17 bin kadroya öğretmen atayacağını, atananların, en az 4 yıl çalıştıktan sonra yer değiştirme isteğinde bulunabileceğin belirterek “55 bin öğretmene daha ihtiyacımız var.” dedi. Bugüne kadar 554 bin öğretmenin atandığını, kendilerinin ise 300 bin öğretmen ataması daha yaptıklarını ve toplamda 662 bin kadrolu öğretmenin bulunduğunu kaydeden Bakan Dinçer, 55 bin civarında da sözleşmeli öğretmen bulunduğunu söyledi.
7- AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Hüseyin Çelik, katıldığı bir televizyon  programında  ‘Andımız’ ve  ‘Gençliğe  Hitabe’ ile  ilgili  soruları cevaplandırdı. Çelik, Atatürk’ü Koruma Kanunu hakkındaki soruya, “Kanunla kimseyi kimseye sevdiremezsiniz. Neyi ideolojik hale getirirseniz onu dogmatik hale getirirsiniz. Siz eğer Atatürk’ü bir ideolojinin sığ çerçevesi içine hapsederseniz, Atatürk’ü kimsenin tartışmasına müsaade etmezseniz bu Atatürk’e yapılabilecek en büyük kötülüktür.” dedi.
8- Türkiye İstatistik Kurumu, enflasyon sepetini güncelledi. Sepette gıda ve alkolsüz içeceklerin ağırlığı yüzde 26.22 (önceki yüzde 26.78), konutun yüzde 16.44 (önceki yüzde 16.46) olurken, ulaştırmanın ağırlığı yüzde 16.73’e (önceki yüzde 15.15), giyim ve ayakkabının ağırlığı yüzde 6.87’ye (önceki yüzde 7.22), ev eşyasının ağırlığı da yüzde 7.45’e (önceki yüzde 6.93) yükseldi.
9- Yerel kanallarda yayınlanan Anadolu’da Sabah programının Başkent Konukları’na katılan   Merkez Bankası Başkanı Erdem Başçı, yastık altında bulunan altınların Türkiye’nin gizli serveti olduğunu ve bunun değerlendirilmesi yönünde çalışma yapacaklarını söyledi. Başçı, intibak zammının enflasyonu etkilemeyeceğini de belirterek, “Şu ana kadar atılan adımlarda bütçe dengelerini tehdit eden bir şey görmedik.” dedi.
 

 

10- BM Güvenlik Konseyi üyelerinin, Fas tarafından geçen hafta Konsey’e sunulan karar tasarısını müzakere ettikleri toplantıda ilerleme sağlandığı bildirildi. İngiltere’nin BM Daimi Temsilcisi Büyükelçi Mark Lyall Grant, “Karar tasarısının oylamaya sunulabilmesi için uğraşıyoruz, fakat oylama aşamasına henüz gelmedik.” dedi. Rusya’nın BM Daimi Temsilcisi Büyükelçi Vitali Çurkin ise, toplantı öncesinde Esad’ın gönderilmesine karşı olduklarını tekrarladı. Çurkin, toplantı sonrasında ise, “Suriye konusunda ne yapmamız gerektiği konusunda daha iyi bir anlayışa sahibiz.” dedi.
Öte yandan ülkedeki gösterilerde 70 kişi hayatını kaybetti. Şam’da yiyecek ekmek, mazot ve tüp bulma sıkıntısının yaşandığı da açıklandı. Bu arada binlerce Suriye ordusu askeri, saf değiştirerek Özgür Suriye ordusu saflarına katıldı.
11- Papua Yeni Gine açıklarında, 300’den fazla kişinin bulunduğu feribotun batmasının ardından 238 kişi kurtarıldı.
 

3 ŞUBAT 2012
1- Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Diyanet İşleri Başkanlığını ziyaret etti. Diyanet İşleri Başkanlığının Cumhuriyetin ilk kurumlarından birisi olduğunu belirten Cumhurbaşkanı Gül, “Dinimizi hurafelerden uzak, berrak, öz, en doğru şekilde halkımıza öğretmek, nesillere yaymak Diyanet İşleri Teşkilatının en önemli görevlerindendir.” dedi.
Öte yandan Cumhurbaşkanı Gül, 6273 sayılı Çek Kanunu’nda Değişiklik
Yapılmasına Dair Kanun’u onayladı.
2- TBMM Başkanı Cemil Çiçek, siyasi partilerin grup başkanvekilleriyle kahvaltıda bir araya geldi. AK Parti Grup Başkanvekili Mustafa Elitaş görüşmenin ardından gazetecilere yaptığı açıklamada, Başkan Çiçek’in kendilerine bazı tekliflerde bulunduğunu, iktidar grubu olarak uzlaşmak için ellerinden geleni yaptıklarını söyledi. Elitaş bir soru üzerine, TBMM İçtüzüğü değişikliği teklifinin bugün Genel Kurulda görüşüleceğini söyledi.
3- Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan Anadolu Ajansına yaptığı açıklamada, kendisinin  ithalatın  da  ihracatın  da  bakanı  olduğunu  belirterek  “İthalatı kimler yapıyor? Bir kere söyleyeyim; 75 milyonun hepsi ithalatçı. Hepimiz ithalatçıyız. İhracatçıyı ithalat yapmakla suçlamak doğru mudur? Cep telefonu kullanıyorsanız, hepiniz ithalatçısınız, evinizde Türk malı olmayan televizyon kullanıyorsanız, ithalatçısınız.’’ dedi.
4- Milli Eğitim Bakanı Ömer Dinçer, bakanlığı, Turkcell ve Türk Eğitim Vakfı (TEV) tarafından gerçekleştirilen “Van için Türkiye Kumbarası’’ projesine ilişkin olarak İstanbul’da Sait Halim Paşa Yalısı’nda düzenlenen basın toplantısında, Van depreminden sonra şehri ayakta tutanın öğretmenler olduğunu belirterek, “Depremden sonra yüzlerce, binlerce öğretmenimiz Van’da ihtiyaç duyulan her türlü sosyal hizmet alanında gönüllü olarak çalışma yaptılar.’’ dedi.
5- Hollanda’ya çalışma ziyaretinde bulunan Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ, Fransa’da kabul edilen 1915 olaylarıyla ilgili Ermeni iddialarının reddini suç sayan yasayla ilgili, “Bu bir nevi engizisyon anlayışının 21. yüzyılda Fransa’da yeniden hortlaması anlamına gelir.” dedi. Fransa’da kabul edilen yasanın düşünce özgürlüğüyle bağdaşmadığına vurgu yapan Başbakan Yardımcısı Bozdağ, söz konusu yasanın seçime dönük alınmış bir yatırım olduğunu kaydetti.
 

 

6-   BM’den yapılan açıklamada, Somali’de yağmurların ardından özel hasat yapılması ve yardım kuruluşlarının gönderdiği gıda malzemeleri sayesinde kuraklığın bittiği, ancak koşulların hassas olduğu ve durumun kötüleşebileceği uyarısı yapıldı. BM, hala 2,3 milyon insanın gıda krizi yaşadığını ve yardıma ihtiyacı olduğunu kaydetti. Bu rakamın Somali’nin yüzde 31’ini temsil ettiği bildirildi.
7- Merkezi ABD’nin New York kentinde bulunan İnsan Hakları İzleme Örgütü (HRW), Suriye’de güvenlik güçlerinin çocuklara işkence yaptığını açıkladı. HRW raporunda, Suriye hükümetini okulları cezaevi ve askeri üslere çevirmek, bu binalara keskin nişancılar yerleştirmekle suçladı.
8- Mısır’ın Port Said kentinde 2 gün önce bir futbol karşılaşmasından sonra çıkan ve 76 kişinin hayatını kaybetmesi, binden fazla kişinin yaralanmasıyla sonuçlanan olaylar, ülke genelindeki şiddeti tırmandırdı. Başkent Kahire’de çatışmalar devam ederken, iki günde polis ile çatışan göstericilerden 3’ü hayatını kaybetti, olaylarda 1500’den fazla kişi de yaralandı.
 

4 ŞUBAT 2012
1- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, AK Parti Kartal İlçe Teşkilatı Kongresi’ne gönderdiği telgrafta “Gücümüz; teşkilatımızdır. Üçüncü iktidar dönemimiz, önceki dönemlerimiz gibi, daha fazla gayretle eser ürettiğimiz, Türkiye’yi daha da güçlendirdiğimiz ve büyüttüğümüz bir dönem olacak.” dedi.
2- CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, İstanbul’da kültür ve sanat dernekleri temsilcileriyle bir araya geldi. Kılıçdaroğlu yaptığı konuşmada “Siyasi otorite, hem gücünden faydalanmak ve hem de şerrinden korunmak amacıyla sanatı yedeğine almak ister. Sanat, boyun eğerse ölür.” dedi.
3-  Başbakan  Yardımcısı  Bülent  Arınç,  Bursa’da  mikrokredi  almaya hak kazanan 10 kadın müteşebbis için düzenlenen törende, “Kadınlar çok çalışkan ve dürüstler, emanete sahip çıkıyorlar. Türkiye’de israf ile mücadele başarılı olsa, vergi toplamaya ihtiyaç kalmaz. Devlet dairelerinde, evlerde, belediyelerdeki israfa bakın. Bunu asgariye indirmek için yapılan her çalışma, vatanseverliktir.” dedi.
4- Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, AK Parti Yalova Merkez İlçe 4. Olağan Kongresi’nde yaptığı konuşmada, emeklilere yönelik “İntibak Yasası’’nın TBMM’ye gönderildiğini belirterek “Yaklaşık 2 milyon SSK emeklisiyle 12 bin Bağ-Kur emeklisinin yararlanacağı İntibak Yasası düzenlemesi bir ay içinde inşallah Meclisten geçecek.’’ dedi. Bakan Çelik, Fransa senatosunda sözde Ermeni soykırımı ile ilgili kabul edilen teklifle ilgili olarak da “Anayasa Mahkemesi kaldırsa da kaldırmasa da bu Fransa için kara bir lekedir. Çünkü aldıkları bu kararlar, özgürlüğe vurulmuş bir prangadır.’’ dedi.
5-  Enerji  ve  Tabii  Kaynaklar  Bakanı  Taner Yıldız,  Elektrik  Dağıtım Hizmetleri Derneğinin (ELDER) Abant’ta düzenlediği sektör toplantısında, gazetecilerin sorularını cevaplandırırken elektrik üretiminde doğalgaz payının yüzde 50 olduğunu belirterek, “Bundan sonraki yatırımlarda, doğalgazdan elektrik üretimiyle ilgili sınırlamalar getireceğiz.” dedi.
6- Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım Cumhuriyet gazetesine verdiği mülakatta, “Tepeden tırnağa yerli bir demiryolu sanayi oluşturduk, Türkiye’yi bir demiryolu sanayi ülkesi haline getirdik.” dedi.
 

 

7- MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli bir grup gazeteci ile sohbetinde, Başbakan Erdoğan’ın “Dindar gençlik yetiştireceğiz” sözlerini “İktidar sıkıştığı alanlarda kendisi için suni teneffüs yapıyor.” şeklinde değerlendirdi. Bahçeli, CHP’nin de Başbakan Erdoğan’ın her konuşmasını önünü, arkasını kontrol etmeden  cevaplandırmaya  kalktığını  belirterek,  “CHP,  adeta AK  Parti’nin siyasi serumu oluyor.” dedi.
8- Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Rusya ve Çin’in vetosu sebebiyle BM Güvenlik Konseyinden karar çıkmayınca, Münih Güvenlik Konferansında Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov ile görüştü. Bakan Davutoğlu yaptığı açıklamada “Daha dün Humus’ta 300 kişi öldü. Rusya ne yapmak istiyorsa ortaya koymalı. BM’den doğru karar çıkmalı ki doğru mesaj verilsin. Suriye konusunda üzerimize düşeni yapacağız.” dedi.
9- Almanya Dışişleri Bakanı Guido Westerwelle, Almanya’nın Münih kentinde düzenlenen ve Arap ülkelerindeki gelişmelerle Türkiye’nin rolünün konuşulduğu 48. Milletlerarası Güvenlik Konferansı’nda “Arap ülkelerindeki gelişmeler, Türkiye ile stratejik diyaloğun önemini gösteriyor.” dedi. Westerwelle “Suriye’deki gelişmelere daha fazla seyirci kalınamaz. Orada insanlar hayatlarını kaybediyor. BM’nin bir an evvel bir karar vermesi gerekir. Artık karar verme zamanı. Bunu Güvenlik Konferansı’nda ele almalıyız.” dedi.
 

5 ŞUBAT 2012
1- Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, laiklik ilkesinin Türkiye Cumhuriyeti Anayasası’na girişinin 75. yıl dönümü dolayısıyla yayımladığı mesajında, “Laiklik ilkesinin Anayasa’ya girmesinin 75. yıl dönümünde milletimiz, Cumhuriyetimizin diğer niteliklerinin yanında bu ilke üzerinde de güçlü bir anlayış birliği içindedir.” dedi.
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan da yayımladığı mesajda, laiklik ilkesinin tıpkı demokrasi ve sosyal hukuk devleti kavramları gibi Cumhuriyetin temel nitelikleri arasında yer aldığını ve 75 yıl boyunca Cumhuriyetin bütün değerleri, demokrasinin bütün kazanımları gibi Türk milletinin ortak paydası olduğunu ifade etti.
2- TBMM Başkanı Cemil Çiçek, sivil toplum kuruluşları tarafından oluşturulan Anayasa Platformu tarafından Edirne’de düzenlenen ‘Türkiye Konuşuyor’ toplantısına  katıldı.  Başkan  Çiçek,  sivil  anayasanın  partilerin millete  borcu  olduğunu  belirterek,  “Bu  borcumuzu  çok  fazla  ötelemeden, çok fazla geciktirmeden, çok fazla temerrüde maruz bırakmadan bu dönem, özellikle de bu yıl içerisinde gerçekleştirmeliyiz diye düşünüyoruz.” dedi.
3- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, İstanbul’da Güney Kore
Cumhurbaşkanı Lee Myung-bak ile çalışma yemeğinde bir araya geldi.
Öte yandan Başbakan Erdoğan, AK Parti Adalar İlçe Başkanlığı 4. Olağan Kongresi’ne gönderdiği mesajında, “Milletimiz 9 yıllık icraatlarımızı takdir ettiğini, ancak daha fazla hizmet beklediğini sandık yoluyla bize iletmiştir. Yılmadan, gurur ve kibri yanımıza yaklaştırmadan milletimize çok daha büyük hizmetler kazandıracağız.” dedi.
4- Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, Bursa’da işadamlarıyla bir araya geldi. Suriye’de yaşanan katliama hükümet olarak seyirci kalmayacaklarını, Müslümanların göz göre göre öldürülmesinin görmezden gelinemeyeceğini belirten Başbakan Yardımcısı Arınç, katliama bölge ülkelerinin sessiz kaldığını vurguladı.
Başbakan Yardımcısı Arınç ayrıca, partisinin İl Kadın Kolları Kongresi’ne katıldı.
5- İçişleri Bakanı İdris Naim Şahin AK Parti Edirne Merkez İlçe Olağan
Kongresi’nde yaptığı konuşmada, Türkiye’nin toprakları üzerinde kötü emelleri
 

 

olanların asla düşüncelerini yerine getiremeyeceklerini belirterek “Bu ülkenin iki tapusu var: Birisi ulusal tapu, ortak tapu, yani 1 bölü 78 milyonluk tapusu var. Bir de ikinci tapular var, ev tapusu, yazlık tapusu, bunlar bizde kalmaz, zaten mirasçılara geçip gidiyor. Ama el değiştirmeyen bir tapu var, milletin elinde o tapu. Birinci tapu ne kadar sağlam olursa, ikinci tapular da o kadar garantide.” dedi.
6- TBMM İnsan Hakları İnceleme Komisyonu bünyesindeki Uludere Alt Komisyonu üyeleri, Şırnak’ta yaşamını yitiren 34 vatandaşın aileleriyle bir araya geldi. Komisyon Başkanı Ayhan Sefer Üstün, “Bu olay her ne kadar gece karanlığında olsa da hedefimiz; olayın aydınlanmasıdır.” açıklamasında bulundu.
7-  BBP Genel  Başkanı  Mustafa  Destici,  partisinin  MKYK  toplantısı öncesinde  gündeme  ilişkin değerlendirmelerde  bulundu.  Destici,  Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın “dindar nesil yetiştirilmesi” yönündeki sözlerine ilişkin “10 yıllık istatistiklere bakılmalı. Hem gençliğin, hem de milletin kültür yapısının nasıl bozulduğunu ve yanlış davranışların bu millete nasıl aşılandığını, bazı görsel ve yazılı medyada hiçbir tedbir alınmadığını gördük.” dedi.
8- BDP Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, BDP tarafından İstanbul’da düzenlenen “Kürt Sorunu, Çözüm Olanakları ve Öcalan’ın Rolü” konulu konferansta yaptığı konuşmada, “Barış, PKK ile devlet ya da hükümet arasında diyalog ve müzakere ile gerçekleşecekse Öcalan’ın rolünün tanımlanması lazım. Öcalan bir realitedir. Kürt sorununda bir muhataptır. İmralı sisteminin ortadan kaldırılması lazım. Öcalan’ın barış sürecine daha güçlü katkı sunabileceği ortam hazırlanmalı.” dedi.
9- Türk Telekom Uluslararası Yıldız Erkekler Basketbol Turnuvası’nda
Türkiye, klasman maçında Sırbistan’a 83-87 yenilerek 6. oldu.
10- Ağrı’nın  Doğubayazıt  ilçesinde  görev  yapan  Cumhuriyet  Savcısı
Hakan Kılıç  uğradığı silahlı saldırı sonucu yaralandı.
11- Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Almanya’nın Münih kentinde düzenlenen 48. Milletlerarası Güvenlik Konferansı’nda “Yeni Orta Doğu’nun
 

 

İnşası” konulu panelde yaptığı konuşmada, Rusya ve Çin’in BM’deki Suriye karar tasarısını veto etmesini eleştirdi. Bu iki ülkenin soğuk savaş döneminin refleksleriyle davrandığına işaret eden Bakan Davutoğlu, BM Güvenlik Konseyinin Suriye konusunda aldığı kararda eski anlayışların yeniden ortaya çıktığını, bu nedenle Suriye halkına yardım edemediklerini belirtti.
12- İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu, kabinenin haftalık toplantısında yaptığı konuşmada, “Son günlerde İran’ın, İsrail’in yok edilmesi konusunda yorumlar yaptığını duyuyoruz. Suriye ordusunun halkını katlettiğini görüyoruz. Böyle bir bölgede hayatta kalmayı ve güvenliği garanti eden tek şey, ekonomik ve askeri güç.” dedi.
 

6 ŞUBAT 2012
1- Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, iki ülke arasında diplomatik ilişkilerin tesisinin 55. yıldönümünde Türkiye’ye gelen Güney Kore Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Lee Myung-Bak’ı Çankaya Köşkünde kabul etti. Görüşmede, “Türkiye ile Kore Cumhuriyeti Arasında Stratejik İşbirliği Kurulmasına Dair Bildirge” imzalandı. Cumhurbaşkanı Gül görüşmeden sonra düzenlenen ortak basın toplantısında, “Özellikle Atak Helikopterleri konusunda Kore ile işbirliği yapmak istiyoruz. Uçak gibi başka alanlarda da Kore ile işbirliği yapabiliriz.” dedi.
Öte yandan Cumhurbaşkanı Gül, Yüksek Öğretim Kurulu (YÖK) üyeliğine
Agos gazetesi yazarı ve öğretim üyesi Prof. Dr. Beril Dedeoğlu’nu atadı.
2- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Fatih Projesi’nin okullarda uygulamaya geçmesi dolayısıyla Ankara Sabahattin Zaim Anadolu Öğretmen Lisesinde düzenlenen törene katıldı. Başbakan Erdoğan, Türkiye’de 17 ilde
52 okulda başlatılan Fatih Projesi’yle eğitimin etkilediği her alanda bir çağın kapatıldığını belirterek, “Yeni bir çağı, bilgi teknolojileri çağını hep birlikte açıyoruz. Proje, eylül ayına kadar 3 bin 657 ortaöğretim kurumunda, dört yılda
42 bin okulda hayata geçecek.” dedi.
Törene katılan Milli Eğitim Bakanı Ömer Dinçer de, Fatih Projesi’nin başlamasıyla eğitim ve öğretimde yeni bir çağa geçildiğini belirterek, “Bugünden itibaren bilgi dünyasına yepyeni bir yolculuk başlıyor.” dedi.
3- Gümrük ve Ticaret Bakanı Hayati Yazıcı İstanbul’da yapılan Körfez İşbirliği Konseyi 1. İş Forumu’nda yaptığı konuşmada, Türkiye’nin Körfez İşbirliği Konseyi ülkeleriyle toplam ticaret hacminin 2008’de en yüksek rakamına ulaştığını kaydederek, bu rakamın 2002 yılına göre 7 kat artarak 14,2 milyar dolar olduğunu belirtti. Bakan Yazıcı, “2010 yılında ticaret hacmimiz yeniden yükselmiş ve 9 milyar dolar olarak gerçekleşmiştir. 2011 yılı ticaret hacmimiz ise, yaklaşık olarak 12 milyar düzeyindedir. Dolayısıyla ekonomik işbirliğimizin güçlenmesi bölgenin gücünü ve refahını da artıracaktır” dedi.
4- İçişleri Bakanı İdris Naim Şahin, görev yaptığı Ağrı’nın Doğubayazıt ilçesinde silahlı saldırıya uğrayarak yaralanan Cumhuriyet Savcısı Hakan Kılıç’ı hastanede ziyaret etti. Bakan Şahin, gazetecilerin “saldırının KCK soruşturmasıyla ilgisi olup olmadığı” yönündeki sorusu üzerine “İlk değerlendirmeler öyle gözükmüyor. Münferit saldırı olarak gözüküyor. Kendisi,
 

 

gasp  suçundan  mahkûm  olan  bir  kişinin,  yani  şu  anda  bilinen  şüphelinin hakkında verilen mahkûmiyet davasının savcılığını yapmış.” dedi.
5- Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım, Kanal 24 televizyonunda yayınlanan “Hafta Sonu Moderatörü” programında, Andımız ve Atatürk’ün Gençliğe Hitabesi’nin kaldırılmasıyla ilgili tartışmalar konusunda, “Bizim kuşak İstiklal Savaşı’nı yaşamadı. Yani bu ülkenin, bağımsızlığımızın bedelinin ne olduğunu sadece tarih kitaplarından okuyoruz. Tıpkı Kuzey Kıbrıs’taki gençlerin Kıbrıs Harekâtı’nın Kıbrıslılar için ne anlama geldiğini bilmediği gibi. Çok büyük bir bedel ödedi bu millet. Büyük bir imparatorluktan nihayet 780 bin kilometrekare Anadolu toprakları bizim yurdumuz oldu. Gençlerin, tarihi değerlere aidiyetiyle ilgili sembollerin tartışma konusu yapılmasını yersiz buluyorum.” dedi.
6- Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK) Başkanı Hasan Köktaş, Elektrik Dağıtım Hizmetleri Derneğinin (ELDER) Bolu’nun Abant ilçesinde düzenlenen sektör toplantısında yaptığı açıklamada, elektrik dağıtım özelleştirmeleri öncesinde Türkiye genelinde yüzde 20’lere yaklaşan kayıp- kaçak oranının şu anda yüzde 16’lara düştüğünü, 2015’te ise yüzde 9’un altına düşürüleceğini belirterek “Kayıp kaçağın bu orana düşmesi ile beş yılda 10 milyar lira tasarruf sağlamış olacak.” dedi.
7- Tiyatro oyuncusu Baykal Kent Bursa’da yaşamını yitirdi.
8- Fransız-Alman Bakanlar Kurulu, Fransa Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy ve Almanya Başbakanı Angela Merkel başkanlığında Elysee Sarayında toplandı. Ortak basın toplantısında konuşan Sarkozy ve Merkel, “Yunanistan’ın çok fazla seçeneği yok. Onlardan istediklerimizi yerine getirmediği sürece para sözü veremeyiz.” dedi.
9- Filistin’de geçici birlik hükümetine kimin liderlik edeceği konusundaki ihtilafı sona erdiren anlaşma, Katar Emiri Şeyh Hamad Bin Halife El-Thani, Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas ve Hamas lideri Halil Meşal tarafından Katar’ın başkenti Doha’da imzalandı. Hamas, Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas’ın Filistin topraklarında genel seçimler için hazırlık yapacak geçici
 

 

Filistin birlik hükümetinde başbakanlık görevini yürütmesine ilişkin Katar’ın teklifini kabul etti.
Öte yandan İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu, Abbas’ın Katar’ın teklifini kabul etmesini, “barış yolunu terk etmek” olarak değerlendirerek “Ya Hamas ya da İsrail ile barış yaparsınız, ikisiyle birden yapamazsınız.” dedi.
10- Filipinler’in orta kesimindeki Negros ve Cebu adalarında, 6,8 büyüklüğünde deprem meydana geldi. Doğu Negros eyaletindeki Guihulngan şehrinde toprak kaymasına sebep olan depremde, 44 kişi hayatını kaybetti.
 

7 ŞUBAT 2012
1- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan partisinin Meclis grup toplantısında
‘dindar nesil’, ‘dindar gençlik’   kavramları üzerinden bir kampanya yürütüldüğünü belirterek, “Bugün, dindar nesil kavramı üzerinde kopartılan fırtına,  31  Mart’ta  İstiklal  Mahkemeleri  öncesinde,  Menemen  hadisesinde,
27 Mayıs öncesinde, 28 Şubat’ta, AK Partinin kapatılma davası öncesinde yürütülen kampanyanın tıpkısının aynısıdır.” dedi.
Başbakan Erdoğan ayrıca, Suriye Devlet Başkanı Beşşar Esad’ı uyararak, “Daha fazla kan akıtmadan, daha fazla masum sivilin canını almadan bu yoldan dönmesini bir kere daha tavsiye ediyorum.” dedi.
2- CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu partisinin Meclis grup toplantısında yaptığı konuşmada, iktidarın, muhalefetin sesini kısmak istediğini öne sürerek “Bu ülkede gerçek demokrasi ve özgürlük gelinceye kadar mücadele edeceğiz ve bunun maliyetini şeref ve şanla karşılayacağız.” dedi.
3- Başbakan Yardımcısı Ali Babacan İstanbul’da düzenlenen Türkiye- Körfez İşbirliği 1’inci İş Forumu’nda, Körfez ülkeleriyle Türkiye arasındaki ticari ilişkilerin geliştirilmesi için yeni projeler üzerinde çalışılması gerektiğini belirterek “Türkiye olarak, Körfez ülkelerini birbirine bağlayacak bir demiryolu ağının kurulmasına özel önem veriyoruz. Bu ağın Türkiye’ye uzatılması aradaki coğrafi mesafeleri kısaltacak. Körfez’i sadece Türkiye’ye değil, aynı zamanda Avrupa’ya ve Orta Asya’ya bağlayacak. Dolayısıyla biz bugün bir olabilirsek, işbirliğimizi daha da geliştirebilirsek insanlarımızın refahı katlanarak artacak.” dedi.
TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu da Türkiye’nin önümüzdeki 5 yılda
100 milyar dolar enerji yatırımına ihtiyacı olduğunu, bu alan yatırım yapan her müteşebbisin kazanacağına işaret etti.
4- Başbakan Yardımcısı Beşir Atalay, AK Parti Meclis grup toplantısından önce gazetecilerin sorularını yanıtladı. Başbakan Yardımcısı Atalay, TBMM İnsan Hakları Komisyonu’nun Uludere’ye gitmesinin isabetli olduğunu belirterek, “Tazminatı, kan parası gibi nitelemelerle anmamak lazım. Hayatını kaybedenlerin çocukları ve yakınlarına devletin şefkat elidir bu.” dedi. Başbakan Yardımcısı Atalay, ailelerden sadece bazılarının para almak istediğini belirterek, “Bunları tahrik eden, gidip orada yanlış bilgilendiren, yönlendirenler var maalesef, onları da takip ediyoruz.” dedi.
 

 

5- Anayasa Mahkemesi, görevini kötüye kullanan kamu görevlisine verilecek hapis cezalarında indirim öngören kanun hükmünün iptal talebini reddetti. CHP, ceza indirimini öngören ibarelerinin iptali ve yürürlüğünün durdurulması talebiyle Anayasa Mahkemesine başvurmuştu.
6- Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Şahin, AP Kadın Hakları ve Cinsiyet Eşitliği Komisyonu Başkanı Edit Bauer ve AP “Türkiye’de Kadın Hakları” Raportörü Emine Bozkurt ve beraberindeki heyeti kabul etti. Zorunlu eğitimin 12 yıla çıkarılmasını içeren yasa teklifiyle ilgili parlamentoya gönderilen yasa teklifini değerlendiren Bakan Şahin, “Zorunlu eğitim 12 yıla çıkarılıyor. 8 yıla çıkarıldıktan sonra burada en büyük kazanım kız çocuklarının eğitilmesinde oldu. Hükümetin son on yılda çok ciddi bir şekilde yoksul öğrencilere, annelere verdiği destekle beraber eğitimin 12 yıla çıkmasıyla en çok kız çocuklarımızın eğitim imkânı arttırılacak.” dedi.
7- Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Nihat Ergün, Resmî Gazete’de yayımlanan “Elektrik Motorları ile İlgili Çevreye Duyarlı Tasarım Gereklerine Dair Tebliğ” konusunda değerlendirmede bulundu. Bakan Ergün, Türkiye’de üretilen elektriğin yarısının, sanayi sektöründeki elektriğin ise yaklaşık üçte ikisinin motorlar tarafından tüketildiğini belirterek, “Sanayide yüksek verimli motor kullanımı, enerji maliyetinin düşürülmesinde çok önemli bir rol üstlenecek. Yüksek verimli motorların kullanımı aynı zamanda sera gazları salınımında ciddi azalmalara sebep olacak ve enerjide dışa bağımlılığın azaltılmasında büyük katkı sağlayacaktır.” dedi.
8-  Çevre  ve  Şehircilik  Bakanı  Erdoğan  Bayraktar, AB  Delegasyonu Türkiye Daimi Temsilcisi Büyükelçi Jean Maurice Ripert ile Çevre Müsteşarı Hanier Menendez’i makamında kabul etti. Bakan Bayraktar, görüşmede AB’nin çevre alanında tahsis edilen hibelerinin yönetimi amacıyla oluşturulan IPA’dan, verilen ödeneğin gözden geçirilmesine yönelik değerlendirmesine karşı çıktı. Bakan Bayraktar, AB’nin hibelerinin Türkiye’nin çevreye yaptığı yatırımlarının yüzde 0,5’ine tekabül ettiğini, bu hibenin Türkiye açısından öneminin olmadığını söyledi.
9- Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Meclis’e gelişinde gazetecilerin
AB Bakanı Egemen Bağış hakkında İsviçre savcılığının açtığı ön soruşturmaya
 

ilişkin  sorularını  cevapladı.  Bakan  Davutoğlu,  “İsviçre  ve  Fransa’daki olay, birbirine benzeyen bir şey değil. Bir tarafta siyasi iradenin Fransa’da desteklediği bir kanun var, tamamlanmış bir süreç ve cezalandırma süreci var. İsviçre’de ise tamamlanmamış kanuni bir süreç var.” dedi.
10- Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, İstanbul’da gazetecilere gündeme ilişkin açıklamalarda bulundu. Kira gelirinin beyanı konusunda çok önemli yol aldıklarını ifade eden Bakan Şimşek, “Bu yıl kirada olduğunu tespit ettiğimiz
750  bin  konutun  sahibine  hazır  beyanname  göndereceğiz.  Eğer  ev  sahibi uygun görürse bize beyannameyi onaylayıp internetten geri gönderecek. Buna göre vergisini ödeyecek. Eğer itiraz ederse onun beyanı esas olacak. Ama bu durumda inceleme başlayacak.” dedi.
11- MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli partisinin Meclis grup toplantısında yaptığı konuşmada, hükümetin Suriye politikasını eleştirerek “AK Partinin savaş çığırtkanlığı yapması ve komşu bir ülkeye müdahale niyetlerine destek olması kabul edilir gibi değildir. Suriye, komşu bir ülke olarak kendi iç dinamikleriyle meselelerini çözmeli ve yanı başımızda yeni bir işgal girişimi asla olmamalıdır. Irak tecrübesi, bizim için yeterince öğretici ve ders verici niteliktedir.” dedi.
12-  BDP Genel  Başkan Yardımcısı  Gültan  Kışanak  partisinin  Meclis grup toplantısında, Uludere’de 40 gündür hâlâ ne olduğunun anlaşılamadığını belirterek “Bu konuda karar verebilecek makamlar bellidir. Bu talimatı ya Başbakan, ya Genelkurmay Başkanı, ya da ikisi birlikte verdi. Bunu kamuoyuna açıkça söylemeliler. Uludere olayının olduğu gün MGK toplandı. MGK da o gün bu konu gündeme geldi mi? Hangi yol ve yöntemlerle mücadele etme kararı verildi? 28 Aralık’ta MGK’da yapılan konuşmalar kamuoyuna açıklansın.” dedi.
13- BBP Genel Başkanı Mustafa Destici, Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneğini (MÜSİAD) ziyaretinde, Başbakan Erdoğan’ın, “Dindar bir nesil yetiştirmek istiyoruz.” açıklamasını olumlu bulduklarını ifade ederek, kendilerinin de milli ve manevi değerlerine sahip bir gençliğin yetişmesini arzuladıklarını söyledi.
14- Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK) tarafından hazırlanan ‘Türk Bankacılık Sektörü Genel Görünümü-Aralık 2011’ raporunda,
 

 

bankacılık sektörünün 2011 yılındaki kârının bir önceki yıla göre yüzde 10,3 azalarak, 19 milyar 847 milyon lira olduğu açıklandı. BDDK raporuna göre, sektörün aktif büyüklüğü de, yüzde 21 artışla 2011 yılı aralık ayı itibariyle 1 trilyon 218 milyar liraya ulaştı.
15- KCK soruşturmasını yürüten özel yetkili İstanbul Cumhuriyet Başsavcıvekilliği, MİT Müsteşarı Hakan Fidan, eski Müsteşar Emre Taner ve eski Müsteşar Yardımcısı Afet Güneş’i ifadeye çağırdı.
16- Sakarya’nın Pamukova İlçesinde 22 Temmuz 2004 tarihinde 41 kişinin ölümü, 89 kişinin yaralanmasıyla sonuçlanan hızlandırılmış tren kazası sonrasında Sakarya 2’inci Ağır Ceza Mahkemesinde görülen kamu davası zaman aşımına uğradı.
17- Sporun Oscar’ları olarak bilinen “Laureus Spor Ödülleri” sahiplerini buldu. 3 Grand Slam kazanan Sırp raket Novak Djokovic “yılın erkek sporcusu”, Kenyalı uzun mesafe koşucusu Vivian Cheruiot de “yılın kadın sporcusu” ödülüne layık görüldü.
18- Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan, Almanya’nın başkenti Berlin’de 31 ülkeden 47 dış ticaret müşaviriyle bir araya geldi. Dış ticaret müşavirleriyle teşvik belgesinin içeriğini paylaşan Bakan Çağlayan, müşavirlerden belgeyi bulundukları ülkelerin büyük şirketlerine anlatmalarını istedi. Teşvik belgesini oluştururken tüm bakanlıkları tek tek dinlediklerini kaydeden Bakan Çağlayan, teşvik belgesini önümüzdeki hafta Başbakan Erdoğan’a sunacaklarını söyledi.
19- AP Türkiye Raportörü Ria Oomen-Ruijten, Brüksel’de AB Bakanı Egemen Bağış’la yaptığı görüşmesinin ardından, İsviçre ve Fransa’nın ifade özgürlüğünü mahkemeler yoluyla kısıtlamaya yönelik çabalarını eleştirerek, “Herkes düşüncelerini özgürce ifade edebilmelidir.” dedi. 1915 olaylarıyla ilgili Türkiye’nin arşivlerinin açılarak ortak tarih komisyonunca incelenmesi önerisine destek veren Ruijten, “İsviçre’de, Fransa’da, Avrupa’da ve Türkiye’de herkes düşündüğünü hiçbir kısıtlama olmadan söyleyebilmelidir.” dedi.
Bakan Bağış da, İsviçre’de kendisi hakkında açılan ön soruşturma ile ilgili “İsviçre’de işgüzar bir savcının açma gafletinde bulunduğu ön soruşturmayı ben de medyadan öğrendim. Olayları takip ediyoruz. Belki de bu vesile ile İsviçre makamlarının da bazı tarihi gerçekleri görmelerine vesile olmuş oluruz.” dedi.
 

 

20- Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev, Fransa Senatosunda kabul edilen 1915 olaylarıyla ilgili Ermeni iddialarının reddinin suç sayılmasını öngören yasayı Anayasa Konseyine taşıyan bir grup Fransız senatörü kabul etti. Aliyev  kabulde,  oylama  sırasında  bazı  Fransız  senatörlerin  “adaletli” tavır almalarından dolayı teşekkürlerini bildirmek istediğini, yasanın tarihi saptırdığını, demokrasiye, düşünce özgürlüğüne karşı olduğunu, yalan ve yanlış bilgiler taşıdığını belirterek, yasanın onaylanmayacağı konusunda ümitli olduğunu ifade etti.
21- Almanya Başbakanı Angela Merkel, Fransız “France2” ve Alman “Arte” televizyon kanallarının sorularını Fransa Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy ile birlikte cevaplandırdı. Brüksel’de aralık ayında düzenlenen AB zirvesinde bütçe disiplininin güçlendirilmesi için hazırlanan hükümetler arası anlaşmayı iktidara geldiğinde tartışmaya açmak isteyen Fransız Sosyalist aday Francois Hollande’a Türkiye örneği ile karşı çıkan Merkel, “Ben de Türkiye’nin AB üyeliğine karşıyım ama, AB’nin daha önce aldığı taahhütlere saygı duymam gerektiğini biliyorum ve müzakerelere karşı çıkmıyorum.” dedi.
22- Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, Şam’da Suriye Cumhurbaşkanı Beşşar Esad’la bir araya geldi. Lavrov görüşmesinin ardından yaptığı açıklamada “Güç kullanımının durdurulması ve tüm tarafların diyalog sürecini başlatması eş zamanlı olmak zorunda. Biz Suriye Cumhurbaşkanı’ndan bu görev istikametinde çalışmaya hazır olduğu onayını aldık.” dedi.
23- ABD Merkez Bankası (FED) Başkanı Ben Bernanke ABD Kongresinde yaptığı konuşmada, ABD ekonomisini Avrupa’daki finansal krizin etkilerinden koruyacaklarını söyleyerek, “Avrupalı yetkililerle yakın iletişim halindeyiz. Durumu yakından izlemeye devam ediyoruz. ABD finans sistemini ve ekonomisini koruyacak her türlü adımı atmaya hazırız.” dedi.
24- Maldivler’de, ülkenin demokratik yollardan seçilen ilk başbakanı olan
Muhammed Naşid,  polis darbesi sonucu istifa etmek zorunda kaldı.
 

8 ŞUBAT 2012
1- Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Emin Müftüoğlu başkanlığındaki Türkiye Bisiklet Federasyonu yöneticilerini Çankaya Köşkünde kabul etti. Cumhurbaşkanı Gül, bu yıl 22-29 Nisan tarihlerinde Alanya-İstanbul arasında
48’incisi koşulacak Cumhurbaşkanlığı Bisiklet Turu’nun start ya da finish törenine katılacağını söyledi.
2- Başbakanlıktan yapılan yazılı açıklamada, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın  Rusya  Federasyonu  Başbakanı  Dmitri  Medvedev’le  yaptığı telefon görüşmesinde, BM Güvenlik Konseyinde Suriye konusunda karar alınamamasından, konuya ilişkin karar tasarısının veto edilmiş olmasından üzüntü ve endişe duyduğunu belirttiği, ayrıca mevcut Suriye yönetiminin inandırıcılığını ve meşrutiyetini tümüyle yitirdiğine değindiği kaydedildi.
Başbakan Erdoğan, Valiler Toplantısı’nda yaptığı konuşmada ise gündemdeki konuları değerlendirdi. Haftalardır Uludere olayının istismar edildiğini söyleyen Başbakan Erdoğan, “Biz devlet olarak Uludere ile çok yakından ilgileniyoruz ve ilgilenmeye devam edeceğiz.” dedi. Valilere de seslenen Başbakan Erdoğan, “Görev yaptığınız illerde devletin otoriter yüzü, somurtkan yüzü değil, tam tersine devletin gülümseyen yüzü, şefkat yüzü, sıcak yüzü olacaksınız. Şehrinizdeki her haneden haberiniz olacak. Şu kış şartlarında kimin bacası tütüyor, kimin bacası tütmüyor; bunu görmelisiniz.” dedi.
3- CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, A.A muhabirinin gündeme ilişkin sorularını yanıtlarken, CHP’nin 26 Şubat’ta yapacağı olağanüstü tüzük kurultayına ilişkin olarak, diğer tüm siyasi partilere örnek, demokratik bir tüzüklerinin olacağını söyledi.
4- Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, MİT Müsteşarı Hakan Fidan’ın KCK soruşturması kapsamında ifade vermeye çağrılmasına ilişkin olarak, “Yargıdır, ne isterse yapar, bir şey diyemeyeceğim. Benim bildiğim şu; hâlihazırda MİT’te resmen görevi olanların doğrudan ‘şüpheli’ sıfatı ile ifade vermeye çağrılması, herhalde mümkün değil. Emekli olanlar veya görevle ilişiği kesilmiş olanlar için mümkün olabilir. Ama hem Memur Yargılama Yasası’nda hem de MİT’in kendi özel kanununda, bilebildiğim kadarıyla, öncelikle ya başbakanımızın veya bir kurulun bu konuda izin vermesi lazım.” açıklamasında bulundu.
 

 

5- Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ MİT Müsteşarı Hakan Fidan’ın ifadeye çağrılmasına ilişkin yaptığı değerlendirmede “Ben hukuku bilen birisi olarak, işin doğrusu çok şaşırdım. Nasıl 250’nci madde kapsamına girebildi? Terörle mücadele eden yapının, doğruysa, terör örgütünün bir yapılanması ile aynı soruşturmaya nasıl girebildiğini anlamış değilim. İstanbul Başsavcısı ve Başsavcıvekili de açığa düştü. Terörle mücadele eden insanları, terörle işbirliği yapıyorsunuz diye damgalamak büyük kötülük. Bu ülkeye kötülük yapmış olursunuz. Bu insanların maneviyatlarını kırmış olursunuz.” dedi.
Konuyu  NTV’de  değerlendiren  Dışişleri  Bakanı  Ahmet  Davutoğlu da  “Hukuki  süreci  kendi  doğası  içinde  değerlendirmekle  birlikte  Fidan’ın ve ekibinin yürüttüğü çalışmalar, süreçten bağımsız olarak göz önünde bulundurulmalı. Yürütülen çalışmaları takdir etmeyi de borç biliyorum. MİT’in yürüttüğü istihbarat görevi, siyasi talimatlar doğrultusunda ve mahremiyet içeren bir üsluba sahiptir. Fidan ve ekibi, biliyorum ki görevini hakkıyla yapan bir ekiptir. Fidan, ekibi ve dönemin müsteşarı Oslo’da doğru bir çalışma yapmışlardı.” dedi.
6- Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı ‘Şehit Yakınları ve Gaziler Kanunu’ taslağını hazırladı. Bakan Fatma Şahin taslağı bütçeden sonra Bakanlar Kuruluna göndereceklerini belirterek, “Sivil halk da yasa kapsamına alınacak.” dedi.  Taslağa  göre,  teröristlerin  öldürdüğü  öğretmenler  de,  teröristi  ihbar ettiği ya da faaliyetlerine karşı çıktığı için öldürülen vatandaşlar da şehitlik kapsamına alınıyor.
7- AB Bakanı Egemen Bağış,   “Welt Online” internet sitesine yaptığı açıklamada, Ermeni Soykırımı iddiaları ile ilgili gördüğü tüm belgelerde 1915 yılında yaşananların “soykırım” olarak nitelenmediğine dikkati çekti. 1915 yılında yaşanan olayları soykırım olarak görmek isteyenler kadar görmeyenlerin de olduğuna vurgu yapan Bakan Bağış, bunu ifade edebilmelerinde de bir sakınca olmadığını bildirdi.
8- Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Nihat Ergün, yeni teşvik paketinin herkesi  teşvik  edecek  nitelik  taşıyacağını  ve  teşvik  kapsamındaki  ürünler ve sektörler için bölgelere göre 5 yıl, 7 yıl ve 10 yıl gibi vergisiz dönemler olacağını bildirdi.
 

 

9- Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, Ulusal İstihdam Stratejisi’nin ele alındığı Üçlü Danışma Kurulu’nda yaptığı konuşmanın ardından gazetecilere yaptığı açıklamada, kamu görevlilerine toplu sözleşme hakkı tanıyan tasarının bu ay içinde yasalaşma imkânı olduğuna inandığını belirterek, “Nisan ayına sarkması söz konusu değil.” dedi.
10- Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, ABD’ye hareketinden önce Esenboğa Havalimanında düzenlediği basın toplantısında, Suriye konusunda “Arap Ligi’yle birlikte yeni bir uluslararası girişimi devreye sokacaklarını belirterek, insanî bir trajedi haline dönüşen bu sorun çerçevesinde ortak bir mutabakat zemini oluşturulmasını ve bu konuya BM dışında kapsayıcı bir platform içinde çözüm aramayı istediklerini kaydetti. Bakan Davutoğlu ayrıca, ABD ziyaretinin sadece Suriye bağlamında yapılan bir ziyaret olmadığını, bütün ikili konuları kapsadığına işaret ederek, ABD’de bu konuları görüşeceklerini, oradan da telefon diplomasisini sürdüreceklerini kaydetti.
11- Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız TBMM’de yaptığı açıklamada, Azerbaycan’daki doğalgaz kompresör istasyonunda yaşanan teknik arızanın giderilmesiyle, dün yedide bire düşen doğalgaz akışının kademe kademe artmaya başladığını belirtti. Bakan Yıldız, “Hem Azeri, hem İranlı kardeşlerimizin gösterdiği çok yoğun bir çabayla beraber doğalgaz akışında bir iyileşme emaresi görüldü.” dedi.
12- İçişleri Bakanı İdris Naim Şahin Valiler Toplantısında, terörün; hukuk devletinin,  demokratik  sistemlerin  ve  bireysel  özgürlüklerin  karşısındaki en önemli tehlike ve tehdit olduğunu vurgulayarak, terörle mücadelenin demokratik kazanımlardan, insan haklarından, hukukun üstünlüğünden taviz vermeden her boyutta aralıksız süreceğini söyledi.
 

9 ŞUBAT 2012
1- Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Valiler Toplantısı için Ankara’da bulunan
81 ilin valisiyle Çankaya Köşkünde bir araya geldi. Cumhurbaşkanı Gül yaptığı konuşmada “Sizler bulunduğunuz illerin liderlerisiniz, en üst makamsınız. Bulunduğunuz illerin orkestra şefleri sizlersiniz ve güzel bir iklim, harmoni oluşturabilirseniz, orada çok büyük sinerjiler ortaya çıkar. Sizlerin liderliği ilin ileri gelenlerini bir araya getirebiliyorsa, beraber çalışma ve dayanışma ortamını oluşturabiliyorsa orada çok başarılara imza atarsınız.” dedi.
2-  Dünya  Sağlık  Örgütü  ve  Dünya  Bankası  tarafından  hazırlanan “Dünya Engelliler Raporu”, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Şahin’in katıldığı toplantıda tanıtıldı. Toplantıda konuşan Bakan Şahin “Bütün engelli kadrolarının boş olduğunu biliyoruz. Şu anda 20 bine yakın boş kadro var. Bununla ilgili olarak Nisan ayında imtihan yapacağız ve Haziran ayında bütün engelli kadrolarını doldurmak istiyoruz.” dedi.
3-  Çalışma  ve  Sosyal  Güvenlik  Bakanı  Faruk  Çelik,  Ege  Bölgesi Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Ender Yorgancılar ile yönetim kurulu üyelerini  makamında  kabul  etti.  Bakan  Çelik,  Toplu  İş  İlişkileri  Kanun Tasarısı yasalaştığında işçi ile işveren arasında yıllardır süregelen çalışma barışının bozulmayacağını belirterek, sanayicilerin tasarı hakkında eksik bilgilendirilmelerinden dolayı psikolojik olarak etkilendiklerini, çalışma hayatında karışıklığa neden olacak bir durum olmadığını ifade etti. Bakan Çelik, Kıdem Tazminatı Yasası’nın üzerinde de çalıştıklarını, mart ayında bunu çözüme kavuşturacaklarını kaydetti.
4- Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay, İstanbul’da 16. Doğu Akdeniz Uluslararası Turizm ve Seyahat Fuarı’nın (EMITT) açılış töreninin ardından gazetecilerin sorularını cevapladı. Bir gazetecinin “Sultanahmet’te 1. derece koruma bölgesinde yer alan Bizans Sarayı’na ait kalıntıların üzerine inşa edilen otel yıkılıyor mu?” sorusu üzerine, binanın yıkılmaya başlandığını söyledi. Bakan Günay, “Kalıntılar zarar görmüş mü?” sorusuna “Tespitler sürüyor. Raporlara göre gerekeni yapacağız” karşılığını verdi.
5- KCK operasyonu kapsamında 21 Ocak’tan beri tutuklu bulunan BDP’li
Iğdır Belediye Başkanı Mehmet Nuri Güneş’e verilen hapis cezası, Yargıtay
9. Ceza Dairesi tarafından onandı. Erzurum 2. Ağır Ceza Mahkemesi, “terör örgütü üyesi” ve “tehdit” suçlarından Güneş’i 9 yıl hapis cezasına çarptırmıştı.
 

 

6- Tarihçi ve gazeteci Yılmaz Öztuna vefat etti.
7-  Uluslararası  kredi  derecelendirme  kuruluşu  Standard  and  Poor’s (S&P), özel sektör kreditörlerince borcunun bir kısmının silinmesinin ardından Yunanistan’ın kamu borcunun sürdürülebilirliğinin kesin olmadığı uyarısında bulundu. S&P, Yunanistan’ın notunu CC, görünümünü ‘negatif’ olarak değerlendiriyor.
8- Yunanistan’da koalisyonda yer alan siyasi parti liderleri, AB ve IMF’den alacakları 130 milyar Euro’luk ikinci yardım paketi için gerekli tasarruf tedbirleri alacaklarını taahhüt etti. Buna göre; asgari ücret 600 Euro’ya indirilecek, kamu sektöründe bu yıl 15 bin memur işten çıkarılacak, bu sayı
2015’e  kadar  150  bine  ulaşacak.  Öte  yandan  hükümet,  2013-1015  yılları arasında 10 milyar Euro ek kesinti belirleyecek.
9-  Suriye’de  muhaliflerin yoğun  olarak  bulunduğu  Humus’ta,  altıncı gününe giren yoğun bombardıman devam ediyor. Suriye Genel Devrim Konseyi, başta Humus olmak üzere birçok ilde düzenlenen operasyonlarda
120’yi aşkın kişinin hayatını kaybettiğini bildirdi.
 

10 ŞUBAT 2012
1- Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Kosta Rika’nın Ankara Büyükelçisi Akhart Peters Seever’i kabul etti. Seever, Çankaya Köşkündeki kabulde Cumhurbaşkanı Gül’e güven mektubunu sundu. Cumhurbaşkanı Gül, kabulden önce gazetecilere verdiği demeçte, MİT Müsteşarı Hakan Fidan ve öteki eski yetkililerin ifadeye çağrılmasıyla ilgili olarak “Kurumlar, kanunlarla verilen görevleri yerine getirmelerinden dolayı suçlanırken çok dikkatli olunması gerekir. Bu konu ve bütün bunların yaşanması, Türkiye için gerçekten talihsizliktir ve üzücüdür.” dedi.
2-  Başbakan Yardımcısı Ali Babacan, Stratejik Düşünce Enstitüsü (SDE) tarafından düzenlenen Global Ekonomik Kriz ve Türkiye’ye Yansımaları Paneli’nde yaptığı konuşmada, Türkiye’deki her bir bankanın, her ay bağımsız iki kanaldan, stres testine tabi tutulduğunu ve en ufak bir risk alanı oluştuysa, daha baştan bankanın uyarıldığını ve “şu adımları atarsanız, bunu baştan önlemiş oluruz” dendiğini anlattı. Başbakan Yardımcısı Babacan, bankaların da bu konuda çok titiz olduğunu belirterek, BDDK’dan, Merkez Bankasından bankalara giden uyarıları anında uyguladıklarını kaydetti.
3- Milli Savunma Bakanı İsmet Yılmaz, MİT Müsteşarı Hakan Fidan’ın ifadeye çağrılması ile ilgili olarak yaptığı açıklamada “Türkiye bir hukuk devleti, hukuk devleti süreci içerisinde su yatağını bulacaktır.” dedi.
4-  Ulaştırma,  Denizcilik  ve  Haberleşme  Bakanı  Binali Yıldırım, AA Editörler Masasına konuk olarak çeşitli açıklamalarda bulundu. Bakan Yıldırım, Türkiye’de son yıllarda demokratikleşme alanında önemli adımlar atıldığını belirterek, anayasa değişikliği, yargı reformu gibi değişikliklerin Türkiye’yi bir anlamda demokrasi dışı müdahalelerle anılmaktan kurtaran köklü değişiklikler olduğunu söyledi.
5- MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, MİT Müsteşarı Hakan Fidan ve bazı eski yöneticilerin ifadeye çağrılmasıyla ilgili olarak, “Mahkeme nezdinde ifade vermekten kaçınmak, hukuki kılıf bulma arayışına tevessül etmek doğru ve makul bir yol olmayacaktır.” dedi. Bahçeli yaptığı yazılı açıklamada, “Ülkemiz, istikrarsızlık, itibarsızlık ve insicamsızlıktan beslenen siyaset ve yönetim algısının izdüşümünde; kökleşen açmazların ve anormalliklerin ileri düzeyde baskısı ve tesiri altına girmiştir.” dedi.
 

 

6- Özel yetkili İstanbul Cumhuriyet Savcısı Sadrettin Sarıkaya, yürüttüğü soruşturma kapsamında MİT Müsteşarı Hakan Fidan’ın özel yetkili savcılarca ifadesinin  alınması  amacıyla  Ankara  Cumhuriyet  Başsavcılığına  talimat yazısı yolladı.  Sarıkaya’nın ayrıca, eski MİT Müsteşarı Emre Taner ve eski Müsteşar Yardımcısı Afet Güneş ile 2 MİT görevlisi hakkında “yakalama emri” çıkartılması istemiyle nöbetçi İstanbul 14. Ağır Ceza Mahkemesine başvurusu üzerine  söz konusu 4 kişi hakkında “yakalama emri” çıkartıldı.
7- Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Başkanı Mehmet Büyükekşi düzenlenen basın toplantısı ile toplam 520 ihracatçının katıldığı İhracatçı Eğilim Anketi 2011 yılı dördüncü çeyrek gerçekleşmeleri ve 2012 ilk çeyreği beklentilerini açıkladı. Büyükekşi, ihracatçı firmaların sene sonuna dek 180 bin elemanı istihdama dahil etmeyi öngördüğünü bildirdi. Ankete göre, 2011 dördüncü çeyrekte firmaların yüzde 51’i üretimi, yüzde 52,3’ü ihracatını, yüzde
44,7’si de kapasite kullanım oranını artırdığını dile getirdi.
8-   ABD’deki temaslarını sürdüren Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu George Washington Üniversitesinde öğrencilere hitap etti. “Türkiye’nin Suriye konusunda yeni bir inisiyatif başlatma planlarına” dair bir soru üzerine Bakan Davutoğlu, Suriye’deki kriz patlak vermeden önce Türkiye olarak üç aşamalı strateji izlediklerini belirterek, ilk strateji olan ikili diyalog kapsamında, Suriye Devlet Başkanı Beşşar Esad ve Suriye yönetimini reformları hayata geçirmeye teşvik ettiklerini anlattı. Bakan Davutoğlu ,Suriye’deki krizin çözümü için bir uluslararası platform oluşturmak istediklerini ve şu anda çeşitli ülkelerle bunun istişarelerini yürüttüklerini kaydetti.
9- Almanya Başbakanı Angela Merkel, Hıristiyan Birlik Partilerinin (CDU/CSU) Meclis grubu toplantısında, tüm sorunlara rağmen Yunanistan’a yardım edilmesi gerektiğini belirterek, Yunanistan’ın iflas etmesi durumunda, hiçbir şekilde kontrol edilemeyecek bir durumun ortaya çıkacağı uyarısında bulundu. Maliye Bakanı Wolfgang Schaeuble ile Ekonomi ve Teknoloji Bakanı Philipp Rösler de izlenen politikanın doğru olduğunu, ancak Yunanistan’ın da sorumluluklarını yerine getirmesi gerektiğini vurguladı.
 

 

10- Yunanistan  Başbakanı  Lukas  Papadimos,  “Ya  ülkemizi  yeni  bir döneme götürecek bir anlaşmaya varacağız ya da geri adım atarak çöküşe geçeceğiz.” dedi. Papadimos, ikinci kredi anlaşması çerçevesindeki yeni ekonomik programın sunulduğu kabine toplantısında yaptığı konuşmada, bakanlar için tarihi sorumluluk saati olduğunu belirterek, Yunanistan’ın iflasına izin vermeyeceklerini, çünkü böyle bir durumun ülkeye pahalıya mal olacağını ifade etti.
11- Suriye Genel Devrim Konseyi, Suriye ordusuna bağlı birliklerin düzenlediği operasyonlarda ve bazı bölgelerde çıkan şiddetli çatışmalarda, çoğunluğu Humus kentinde olmak üzere toplam 68 kişinin hayatını kaybettiğini ve onlarca insanın yaralandığını bildirdi.
 

11 ŞUBAT 2012
1- CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Ankara İTÜ Evi’nde düzenlenen konferansta, MİT Müsteşarı Hakan Fidan ve yöneticilerin yargılanmasını engelleyecek kanun teklifiyle ilgili olarak “Bu kanun teklifini yasalaştırmak, bütün devlet ve sistemi illegal hale getirmektir. ‘Git şunu vur, öldür, meraklanma ben izin vermediğim sürece kimse seni yargılayamaz’ demektir. Devleti çeteleştirmektir.” dedi.
2- Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ, Yozgat’ta MİT mensuplarıyla ilgili soruşturma konusunda yaptığı açıklamada “Başbakanın izni olmaması halinde soruşturma  yapılamaz.  MİT Yasası’nın  26’ncı  maddesi,  CMK’nın  250’nci maddesine göre özel hükümdür. Çünkü CMK genel bir kanun, MİT Kanunu özel bir kanun. Özel hüküm bulunan yerde, genel hüküm uygulanmaz.” dedi.
3- Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Nihat Ergün ürüne dönüştürülmeden prototip aşamasında kalan projelerin listesinin çıkarılmasını isteyerek, “TÜBİTAK yeni dönemde kendi enstitülerindeki araştırmaları ticarileştirmeye odaklanacak. Bu dönem, girişimciliğin, araştırmaların, buluşların ticarileşmesinin, lisansa ve ürüne dönüşmesinin dönemi olacak. TÜBİTAK, KOBİ’leri de destekleyecek.” dedi.
4- Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, Bursa’da ‘İş Sağlığı ve Güvenliği’ konulu toplantıda, MİT mensupları için çıkarılan yakalama kararı ile ilgili olarak, “Vatandaşın da bundan rahatsız olduğunu görüyorum. İnşallah milletimizin de moralini bozacak bu tablo uzun sürmez.” dedi.
Toplantıya  katılan  Gümrük  ve Ticaret  Bakanı  Hayati Yazıcı  da  MİT Müsteşarı Hakan Fidan’ın ifadeye çağırılmasıyla ilgili sürecin fazla büyütülmeden serinkanlılıkla yürütülmesi gerektiğini belirterek “Çok açık bir şekilde ‘görevlerinden ötürü veya görev sırasında işlediği bir suç iddiasıyla haklarında kovuşturma yapılması Başbakanın iznine tabidir’ diye bir madde var. Bu konuda biraz daha özenli olunabilirdi, ama kasıtlı yapıldığı kanaatinde değilim.” dedi.
5- Sağlık Bakanı Recep Akdağ Edirne Valisi Gökhan Sözer’i ziyaretinde yaptığı açıklamada, sigara ile mücadelede yakalanan başarıyı obezite ile mücadelede de yakalamak istediklerini ifade ederek, “Şimdi önümüzde fazla kilolarımız ve hareketsizlik ile mücadele var.” dedi. Bakan Akdağ, Dünya
 

 

Sağlık Örgütü ve UNICEF gibi milletlerarası teşkilatların Türkiye’yi örnek gösterdiklerini belirtti.
6- İstanbul Cumhuriyet Başsavcısı Turan Çolakkadı yaptığı açıklamada, MİT Müsteşarı Hakan Fidan, MİT eski Müsteşarı Emre Taner ve MİT eski Müsteşar Yardımcısı Afet Güneş ile hali hazırda görev yapan iki MİT yetkilisinin ifadeye çağrılmasıyla başlayan kriz üzerine KCK soruşturmasını yürüten Özel Yetkili Cumhuriyet Savcısı Sadrettin Sarıkaya’nın “soruşturmanın gizliliğini ihlal” ve “amirinden bilgi gizleme” eyleminden ötürü görevden alındığını açıkladı.
7- ABD’de bulunan Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu başkent Washington’da Türk gazetecilerle buluşmasında, Suriye’deki olaylara ilişkin “Ölenlerin sayısı yüzlerle ifade ediliyor. BM bünyesinde Türkiye olarak bir teşebbüs başlatıyoruz. BM sistemini harekete geçirmeye kararlıyız.” dedi.
Bakan Davutoğlu bir düşünce kuruluşunda yaptığı konuşmada ise İran ile ilgili olarak “Askeri operasyon felaket olur. Bu bir seçenek olmamalı, akla yatkın ve uygulanabilir değil. Türkiye olarak biz buna karşı olacağız ve hiçbir zaman bölgemizde yeni bir askeri gerginliği, yeni bir operasyonu onaylamayacağız. Yeni müzakereler Papa seçimi gibi olmalı. Tek bir oturum yapın, tam yetkiyle her şeyi ortaya dökün, size garanti veririm, birkaç günde bu sorun çözülür.”  dedi.
8- NATO Sözcüsü Carmen Romero, İsrail’in NATO’nun Doğru Akdeniz’deki tatbikatlara uçak ve gemi gönderme teklifinin “NATO süreçleri ve operasyon zaruretleri” istikametinde değerlendirildiğini belirterek, NATO’nun, İsrail dahil, bölgedeki bütün “ortak ülkelerle” işbirliğini kuvvetlendirmeye hazır olduğunu ifade etti.
9- İran Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinejad İslam devriminin 33. yıl kutlamalarında yaptığı konuşmada “Gelecek günlerde dünya, İran’ın nükleer alanda yaptığı çok önemli ve çok büyük atılımları duyacak. İran mutlaka tarih yazmalı ve dünyayı değiştirmeli.” dedi.
 

12 ŞUBAT 2012
1- TBMM Başkanı Cemil Çiçek, Kahramanmaraş’ta gazetecilerin MİT Yasası’nda yapılması düşünülen değişiklikle ilgili soruları üzerine yaptığı açıklamada “Salı günü, Adalet Komisyonunda görüşülecek. O konularda soğukkanlı davranmak ve sağlıklı değerlendirme yapmak gerekir. Türkiye bir hukuk devletidir. Her türlü iş ve işlemler hukuk çerçevesinde değerlendirilir ve yerli yerine oturur. Olanı olduğundan çok fazla da mübalağa etmek doğru olmaz.” dedi.
2- Genelkurmay Başkanlığı tarafından yapılan açıklamada, Zap ve Hakurk bölgelerinde tespit edilen bölücü terör örgütüne ait iki hedef grubunun, Türk Hava Kuvvetleri uçakları tarafından gece saatlerinde vurulduğu bildirildi.
3- CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Muğla’nın Milas ilçesinde Bafa ve Selimiye belediyelerini ziyaret etti. Kılıçdaroğlu, Selimiye Belediyesinde vatandaşlara hitaben yaptığı konuşmada “Özgürlüğün ve demokrasinin olduğu bir ülkede yurttaşlar siyasetçileri özgürce eleştirebilir, istediğimiz budur. Daha güzel, herkesin mutlu olduğu, huzur içinde yaşadığımız, kardeşçe bir coğrafyada hep beraber özgürce eleştirilerimizi, düşüncelerimizi dile getirdiğimiz bir Türkiye istiyoruz.” dedi.
Kılıçdaroğlu, daha sonra Bodrum’un Yalıkavak beldesine gitti.
4-   Başbakan   Yardımcısı   Bekir   Bozdağ,   Kanal   7’de   yayınlanan “Başkent  Kulisi”  programında  yaptığı  açıklamada,  MİT  müsteşarlarının KCK soruşturması kapsamında ifadeye çağrılmasıyla doğrudan hükümetin hedeflendiği yorumlarını “komplo teorisi” olarak değerlendirerek, söz konusu senaryoların üzerine bir gerçeklik bina etmenin ülkeye büyük zarar vereceğini kaydetti.
5- Başbakan Yardımcısı Beşir Atalay, MHP Kocaeli Milletvekili Lütfü Türkkan’ın  MİT-PKK  görüşmesiyle  ilgili  soru  önergesine  verdiği  yanıtta, terör örgütlerine karşı gizli faaliyet, usul ve teknikler ile çalışan MİT’in bu faaliyetlerine dair her türlü bilgi ve belgenin istihsal ve ifşasının suç olduğunu belirterek, “Müsteşarlık, istihbari çalışmalarını ilgili mevzuata uygun şekilde ve terörle mücadele konusunda yürütülen faaliyetlerin bir parçası olarak yerine getirmektedir. Terörle mücadeleye ilişkin olarak devletimizin bütün kurumları çok yoğun ve kapsamlı bir çalışma yürütmektedir. Bütüncül bakış açısıyla
 

 

soruna yaklaşılmaktadır. Ortak bir strateji üzerinde uyum içerisinde çalışmalar sürdürülmektedir.” dedi.
6- Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar yaptığı yazılı açıklamada, MİT Müsteşarı Hakan Fidan ve bazı MİT mensuplarının KCK soruşturması kapsamında ifadeye çağrılması için, “Böyle hassas bir takım görevleri yapan insanları görevlerinden dolayı celbe kalkmak son derece yanlış bir şey, kabul edilecek, hazmedilecek bir şey değil.” dedi.
7- Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım Anadolu Ajansı Editörler Masası’nda yaptığı açıklamada, Atatürk Havalimanının pistinin genişletileceğini belirterek “Sadece İstanbul’da 2023 yılında 150 milyon civarında yolcuya erişeceğiz. O bakımdan, yeni pist yapıyor olsak bile, İstanbul’a 3. Havaalanı mutlaka gerekiyor. Bunun için de çalışmalarımız önemli bir noktaya geldi. Yerimizi de belirledik. Ama şimdilik açıklamıyoruz.” dedi.
8- BDP Genel Başkanı Selahattin Demirtaş Hakkâri’de yaptığı açıklamada, MİT Müsteşarı Hakan Fidan’ın ifadesinin alınması için talimat yazan, 4 eski MİT’çi hakkında yakalama emri çıkaran Özel Yetkili Cumhuriyet Savcısı Sadettin Sarıkaya’nın soruşturmadan alınmasını eleştirerek “Bu krizin çözülmesinin en etkili ve en demokratik yolu; özel yetkili mahkemelerin kaldırılmasıdır.” dedi.
9- Türkiye  Devrimci  İşçi  Sendikaları  Konfederasyonu  (DİSK)  Genel Başkanlığı’na Erol Ekici seçildi. DİSK Genel Sekreteri ise Adnan Serdaroğlu oldu.
10- 39. Ümit Genç ve Avrupa 21 yaş altı Karate Şampiyonası’nda, 60 kiloda Bahar Erşeker, Avrupa şampiyonu oldu. Türkiye ise takım halinde 4. oldu.
11- 40. Uluslararası Yaşar Doğu Büyükler Serbest ve Bayanlar Güreş
Turnuvası’nın son gününde Türkiye; 3 altın, 4 gümüş, 2 bronz madalya kazandı.
12- Amerikalı pop müzik şarkıcısı Whitney Houston, Los Angeles’ta kaldığı otel odasında ölü bulundu.
 

 

13- ABD’de  temaslarını  sürdüren  Dışişleri  Bakanı Ahmet  Davutoğlu BM Genel Sekreteri Ban Ki-moon ile yaptığı telefon görüşmesinde, “Dünya, Suriye’deki katliama sessiz kalarak trajedinin daha da büyümesine yol açıyor. Bu insanlık dramı bir an önce durdurulmalı.” dedi.
14- Mısır’ın başkenti Kahire’de bir araya gelen Arap Birliği dışişleri bakanları, Suriye’yle tüm diplomatik ilişkilerin kesilmesine karar verirken, Birliğin BM’ye Suriye için ortak barış gücü kurulması yönünde çağrı yapmasına onay verdi.
 

13 ŞUBAT 2012
1- TBMM Başkanı Cemil Çiçek, İzmit Belediye Başkanı Nevzat Doğan ve beraberindeki Çocuk Hakları Masası’ndaki çocukları kabulünde yaptığı açıklamada, toplumsal her sorunu kanunla çözmek gibi bir kolaycılığa kaçıldığını belirterek, “Her türlü bilgi ve kültür eksikliğinden kaynaklanan sorunları kanunla çözemezsiniz.” dedi.
2-  Başbakan  Recep  Tayyip  Erdoğan Azerbaycan’ın  ulusal  televizyon kanalı ANS’ye verdiği demeçte, Ermeni iddialarının inkârının suç sayılmasını öngören  yasa  tasarısının  Fransa  Senatosunda  kabulü  ile  Fransa’nın  açıkça taraf olduğunu ispatladığını ve ülkenin AGİT Minsk grubundan çıkarılması gerektiğini belirtti.
3- Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, AB-Türkiye Kültürlerarası Diyalog Müzeler Hibe programı çerçevesinde, ilk ayağı Türkiye’de gerçekleştirilecek olan ve Vakıflar Genel Müdürlüğü tarafından organize edilen “Müze Profesyonelleri   için   Çok   Taraflı  Eğitim”   programına   katıldı.   Program sonunda gazetecilerin sorularını cevaplayan Başbakan Yardımcısı Arınç, MİT Kanunu’nun 26. maddesiyle ilgili değişiklik teklifine ilişkin bir soru üzerine, teklifin Adalet Komisyonunda görüşülerek, Genel Kurul’da son şeklini alacağını söyledi.
4- Adalet Bakanı Sadullah Ergin, Habertürk televizyonunda yaptığı açıklamada, MİT Kanunu’nda yapılacak düzenlemenin sadece MİT Yasası ile ilgili olduğunu belirtti.
5- Gümrük ve Ticaret Bakanı Hayati Yazıcı yaptığı açıklamada, yeni Ticaret Kanunu’na getirilen eleştirileri değerlendirdi. Kendilerine İnternet sayfası yükümlülüğüyle ilgili çok fazla soru ve eleştiri geldiğine dikkat çeken Bakan Yazıcı “İnternet sayfası ile ilgili düzenleme Yeni Ticaret Kanunu’nun yürürlük tarihinden tam bir yıl sonra yani 1 Temmuz 2013’te yürürlüğe girecek.” dedi.
6- Şırnak’ın Uludere ilçesi Bestler Dereler bölgesinde bir grup teröriste yönelik olarak düzenlenen operasyonda, 2 asker şehit oldu. 3 asker de yaralandı. Operasyonda 10 terörist de etkisiz hale getirildi.
 

 

7- “Grammy Müzik Ödülleri, Los Angeles’te düzenlenen törenle sahiplerini buldu. İngiliz şarkıcı Adele ”21” albümüyle 6 dalda ödüle değer görülürken, alternatif rock grubu Foo Fighter’s da birçok dalda ödül kazandı.
8- Devlet Tiyatroları sanatçısı Adnan Başer İstanbul’da yaşamını yitirdi.
9- Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, ABD’nin başkenti Washington’daki temasları kapsamında Dışişleri Bakanı Hillary Clinton ile bir araya geldi. Görüşmede Türkiye, Suriye’ye ilişkin askeri, insani ve diplomatik boyutu içeren bir plan önerdi. Arap Birliği ve BM ile birlikte uygulamayı konmayı gerektiren plan, Humus, Hama gibi Suriye ordusu tarafından abluka altına alınan şehirlere insani yardım koridoru açılmasını, Kızılay ve Kızılhaç aracılığıyla gıda ve acil yardım ihtiyaçlarının giderilmesini içeriyor.
Clinton görüşmeden sonra düzenlenen basın toplantısında, Suriye’de çözüm için Bakan Davutoğlu ile ortak rol üsteleneceklerini belirtti. Bakan Davutoğlu da, gazetecilerin bir sorusu üzerine “Her türlü ihtimali düşünmek zorundayız. Tunus’taki toplantıda insani yardımları görüşeceğiz. Bu trajedi, bizi yakından ilgilendiriyor.” dedi.
10- Yunanistan Parlamentosu, 130 milyar Euro’luk yeni tasarruf paketini
199 “evet” oyu ile kabul etti. AB Komisyonunun ekonomik ve parasal işlerinden sorumlu Başkan Yardımcısı Olli Rehn, Yunanistan Parlamentosunun yeni tasarruf paketini onaylamasının ileri doğru atılmış çok önemli bir adım olarak değerlendirerek, “Yunanistan’ın hala ek 325 milyon liralık bir tasarruf için yapıcı adımlar belirlemeye ihtiyacı var.” dedi.
 

14 ŞUBAT 2012
1- Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Çek Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Vaclav  Klaus’u  Çankaya  Köşkünde  kabulünün  ardından  düzenlenen  ortak basın toplantısında, Çek gazetecinin Suriye ile ilgili sorusu üzerine, Suriye’de değişimin kaçınılmaz olduğunu belirterek “Akdeniz’in etrafında, kapalı, tek parti rejimlerine artık yer yok.” diyen Cumhurbaşkanı Gül, “Geri dönüşü olmayan bir yol var Suriye’de. Onun için bölge ülkelerinin Arap ligi ile çok yakın ilişki içinde kendi meselesini halletmesini istiyoruz. Uzaklardan, dışarıdan müdahaleleri daha sakıncalı görüyoruz.” değerlendirmesinde bulundu.
Klaus da Cumhurbaşkanı Gül’e katıldığını belirterek, “Çözümü daha uzaklarda aramamak gerekir. Bu mesele uzaktan daha basit gözükür, o sebeple bölgesel olarak çözülmesi gerektiğini düşünüyorum.” dedi.
2- TBMM Başkanı Cemil Çiçek Akşam gazetesine verdiği röportajda, CMK’nın, örgüt suçuyla ilk kez tanışacak hâkim ve savcılar yerine, örgüt suçlarının uzman hâkimlerin önüne gitmesi iyi niyetli bir çabanın ürünü olduğunu ve bugün de özel yetkili mahkemelere ihtiyaç olduğunu dile getirdi. KCK soruşturmasına atıfta bulunarak özel yetkili mahkemelere ihtiyaç olduğuna dikkat çeken Başkan Çiçek “Artık bütün dünyada suçlar giderek örgütlü hale geliyor. Dolandırıcılık bile. Bakın her gün yeni tutuklamalar oluyor.” dedi.
3- Genelkurmay Başkanlığının internet sitesinden yapılan açıklamada, ABD Merkez Kuvvetler Komutanı Orgeneral James N. Mattis ve beraberindeki heyetin Genelkurmay Başkanı Orgeneral Necdet Özel’i ziyaret ettiği, görüşmede iki ülke arasındaki askeri ilişkiler ve bölgede yaşanan gelişmelerin ele alındığı bildirildi.
4- CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu partisinin Meclis grup toplantısında, AK Partinin tek maddelik MİT Kanunu teklifinin yasalaşması durumunda suça bulaşmanın meşru hale geleceğini savunarak, düzenlemeyle Başbakanın özel görevlendireceği kişilerin milletvekillerinden daha dokunulmaz hale geleceklerini kaydetti.
5- Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı, İnternet Andıcı davası kapsamında tutuklu bulunan Genelkurmay eski Başkanı emekli Orgeneral İlker Başbuğ’un, hakkındaki dosyanın Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığınca istenmesi ve yargılamanın Yüce Divan’da yapılması talebini reddetti.
 

 

6- Hâkimler ve Savcılar Yüksek Kurulu (HSYK), MİT Müsteşarı Hakan Fidan’ın da ifadeye çağrıldığı soruşturmadan alınan özel yetkili İstanbul Cumhuriyet Savcısı Sadrettin Sarıkaya hakkında inceleme başlattı.
7- AB Bakanı Egemen Bağış, İstanbul’da düzenlenen “5. Sivil Toplumla Diyalog Toplantısı”nda farklı inanç gruplarının temsilcileriyle bir araya geldi. Bakan Bağış, “Biz, AB’nin ülkelerini değil, ilkelerini önemsiyoruz. Ekonomik krizden kurtulmak için faşizme sarılan bir Avrupa, Türkiye için örnek olamaz. Senin teröristin iyi, benim teröristim kötü anlayışıyla Avrupa gençliğini göz göre göre uyuşturucu ve terör üyeliğine bulaştıran bir Avrupa, bizim için bir ortak değer olamaz.” değerlendirmesinde bulundu.
8- Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan, İstanbul’da düzenlediği basın toplantısında 2011 yılı ithalat rakamlarını değerlendirdi. Bakan Çağlayan, “İhracatımız rekor kırdığı için ne kadar mutluysak, ithalatımızın kırdığı rekordan da o kadar rahatsızız ve bu konuda çok ciddi ve somut çalışmalar yapıyoruz.” dedi. 2011’de 240,8 milyar dolar ithalat yapıldığını hatırlatan Bakan Çağlayan, “Bu paranın 40 milyar doları Türkiye’de üretimi yapılabilen ürünlere gitti. İthal tutkumuzu biraz frenlememiz gerekir. Biz devlet olarak ithalatı yasaklayamayız. Ama halkımız bu konuda daha dikkatli olabilir.” dedi.
9- Gümrük ve Ticaret Bakanı Hayati Yazıcı, Türkiye Esnaf ve Sanatkârları Konfederasyonu (TESK) Birlik Başkanları İstişare Toplantısı’nda “Meslek gruplarından simitçi, pastacı gibi olanlardan birbirine yakın olanları birleştirerek, tek bir birlik altında toplamalıyız. Mevcut yapı, bunların sağlıklı ve güçlü olmasını engelliyor.” dedi. Bakan Yazıcı ayrıca, TESK’e üye olmak için ustalık belgesi arandığını, bu sebeple konfederasyona kaydolamayan esnafın ticaret odasına kaydolduğu bilgisini vererek, bu alanda düzenlemeye ihtiyaç duyduğunu dile getirdi.
10- TBMM Adalet Komisyonu, MİT mensupları veya özel bir görevi ifa etmek üzere Başbakan tarafından görevlendirilen kişilerin, özel yetkili ağır ceza mahkemeleri kapsamındaki suçlarla ilgili soruşturmalarının Başbakanın iznine bağlanmasını öngören kanun teklifini kabul etti.
 

 

11- MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli partisinin Meclis grup toplantısında MİT görevlilerinin ifade  vermeleri gerektiğini vurgulayarak  “Herhangi  bir hükümet üyesi yasa dışında kimseye özel yetki veremeyecektir. Aksi tutum suç olacaktır. MİT Kanunu’ndaki değişiklik teklifini geri çekin.” dedi.
12- BDP Genel Başkanı Selahattin Demirtaş partisinin Meclis grup toplantısında, MİT görevlilerinin ifadeye çağrılmasıyla ilgili olarak “Müzakereci heyetin işlediği suç yok. Bu doğru. Fakat bunun yöntemi, Başbakan’ın yetkilerini artıracak bir kanun değişikliği değildir.” dedi. Demirtaş, “Müzakereci heyetin yetkilerini artırmamız lazım. Buna destek vereceğiz. Şeffaf müzakere yürütme yetkisi verelim. Müzakere sürecini şeffaf yürütecek bir barış komisyonu da kurulmalıdır.” dedi.
13- BBP Genel Başkanı Mustafa Destici yaptığı yazılı açıklamada, Suriye’de çok sayıda Türkmen’in de hayatını kaybettiğini belirterek, “Suriye’deki Türklerin örgütlenmeleri konusunda Türkiye hükümeti, siyasi ve lojistik destek sağlasın. Oradaki Türkler; her türlü tehlikeden korunsunlar.” ifadesini kullandı.
14- Futbolda şike iddiaları üzerine açılan ve aralarında Fenerbahçe Başkanı Aziz Yıldırım’ın da bulunduğu 23’ü tutuklu 93 sanıklı dava, Silivri Ceza ve İnfaz Kampusunda görülmeye başlandı.
15- TÜSİAD Yönetim Kurulu Başkanı Ümit Boyner, İstanbul’da TÜSİAD’ın 2012 yılı programının açıklandığı toplantıda, programın üç ana tema üzerinde şekillendiğini belirterek “Birincisi, sürdürülebilir büyüme için üretkenliğin artırılması, ikincisi AB uyumunun derinleşmesi AB hedefi ne kadar uzak görünürse, Türkiye’nin değişimi ve reform gücü için çok önemli olduğunu düşünüyoruz. Üçüncüsü de demokratikleşme.” dedi.
16- MÜSİAD ile İstanbul İl Milli Eğitim Müdürlüğü arasında, mesleki eğitim sorununu çözmek için “Mesleki Eğitim için El Ele” projesinin protokolü MÜSİAD Genel Merkezinde imzalandı. Törende konuşan MÜSİAD Başkanı Ömer  Cihad Vardan,  projenin  başlangıç  mahiyetinde  pilot  proje  olduğunu belirterek, ilk etapta 14 okul ve işletmede uygulanan projenin zamanla genişleyeceğini söyledi.
 

 

17- Beşiktaş, UEFA Avrupa Ligi ikinci tur ilk maçında Portekiz’in Brag takımını deplasmanda 2-0 yendi.
18- Almanya Başbakanı Angela Merkel, Arap Birliği Genel Sekreteri Nebil El Arabi ile görüştü. Görüşmeden sonra düzenlenen ortak basın toplantısında Merkel, Suriye’ye barış gücü gönderilmesini isteyen Arap Birliği’nin girişimlerini desteklediklerini belirterek, Birliğin Esad rejiminin insan hakları ihlallerine karşı kararlı bir tutum sergilediğini söyledi. El Arabi de Suriye’de kan dökülmesine son verilmesi çağrısında bulundu.
19- Katar’ın başkenti Doha’da Anadolu Ajansı muhabirine konuşan Halid Meşal, Katar’ın himayesinde geçen hafta Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas ile imzaladıkları “Doha Deklarasyonu”nun başarıya ulaşması için Filistinli, Arap ve uluslararası taraflar ile yoğun görüşmelerin sürdüğünü ifade etti. Meşal, “Seçimlere kadar tek hükümetin olması, İsrail işgaline karşı Filistin iç cephesini birleştirecektir.” dedi.
20- Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Moody’s, İtalya’nın kredi notunu “A2”den “A3”e, İspanya’nın kredi notunu “A1”den “A3”e, Portekiz’in kredi notunu “Ba2”den “Ba3”e, Slovakya ve Slovenya’nın kredi notlarını “A1”den “A2”ye ve Malta’nın kredi notunu “A2”den “A3”e indirdiğini bildirdi. Fransa, İngiltere ve Avusturya’nın “Aaa” olan kredi notunu koruyan kuruluş, bu üç ülkenin kredi notları görünümünü ise “durağan”dan “negatif”e çevirdi.
 

15 ŞUBAT 2012
1- Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Türkiye’ye resmi bir ziyarette bulunan Bosna-Hersek Cumhurbaşkanlığı Konseyinin Boşnak üyesi Bakir İzzetbegoviç’i Çankaya Köşkünde kabul etti. İzzetbegoviç, daha sonra Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu ile bir araya geldi.
Bakan Davutoğlu görüşme sonrası yaptığı açıklamada, Bosna-Hersek’in son derece önemli bir tarihi süreçten geçtiğini, Soğuk Savaş sonrasında etnik savaşın en büyük kurbanı olduğunu belirterek, Türkiye’nin Bosna-Hersek’in bir barış ülkesi olarak herkese örnek olmasını istediğini ve NATO üyeliğini bütün gücüyle desteklediğini belirtti.
İzzetbegoviç de “Bosna-Hersek’teki durum iyileşmekte. En büyük desteğe mültecilerin evlerine dönmesi konusunda ihtiyaç duymaktayız. Hayati önem taşıyan konu ise NATO’ya bütünleşme süreci” dedi.
2- TBMM Başkanı Cemil Çiçek Hürriyet gazetesine yaptığı açıklamada, tarafsızlığını yitirdiğine ilişkin eleştirileri yanıtlayarak, Meclis Başkanı olduğundan günden beri Meclisi sağlıklı ve verimli bir zeminde çalıştırmak için elinden geleni yaptığını belirtti.
3-  CHP Genel  Başkan  Kılıçdaroğlu, AB  Delegasyonu  Genişlemeden Sorumlu Direktörü Stefan Sanino’yla bir araya geldi. Türkiye-AB ilişkileri ile uluslararası gelişmelerin değerlendirildiği görüşmeye, AB Türkiye Delegasyonu Başkanı Jean Maurice Ripert, CHP Genel Başkan Yardımcısı Faruk Loğoglu ve CHP milletvekilleri Rıza Türmen ile Umut Oran da katıldı.
4- MİT Müsteşarı Hakan Fidan ile emekli MİT yöneticilerinin soruşturmasını durdurmak amacıyla hazırlanan teklifin Meclis Adalet Komisyonu’nda görüşülmesi sırasında konuşan Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ, PKK’ya sızan istihbarat elemanlarının dokunulmaz olmadığını, yargılanabileceklerini söyledi. Başbakan Yardımcısı Bozdağ “Görev sınırlarını aşan şeyler olduğu zaman Sayın Başbakan da, görev yapacak başka başbakanlar da bunu himaye eden tavır içinde olmaz.” dedi.
5- Adalet Bakanlığının 3. yargı paketi, TBMM Adalet Komisyonunda görüşülerek alt komisyona sevk edildi. Muhalefetin 8 teklifi ile 88 maddelik paket birleştirilerek, alt komisyonda ele alınmasına karar verildi. Komisyon sonrası  gazetecilerin  sorularını  yanıtlayan  Adalet  Bakanı  Sadullah  Ergin,
 

 

KCK soruşturması kapsamında MİT Müsteşarı Hakan Fidan’ın da aralarında bulunduğu beş MİT mensubunu ifadeye çağırmasının ardından dosyadan el çektirilen İstanbul özel yetkili Cumhuriyet Savcısı Sadrettin Sarıkaya hakkında inceleme izni verebileceğini söyledi.
6- Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, “Önceden Hazırlanmış Kira Beyanname Sistemi” çerçevesinde, 1 milyon 200 bin mükellefe mektup gönderilmeye başlandığını belirterek, “Kira geliri beyan eden mükellef sayısı 2010 yılı sonu itibariyle 827 bin 829 oldu. Beyan edilen gelirlerin toplamı ise 12 milyar 855 milyon 634 bin 596 lira düzeyindeydi.” dedi.
7- Milli Eğitim Bakanı Ömer Dinçer, gazete ve televizyonların Ankara yöneticileriyle yaptığı toplantıda, pilot olarak başlattıkları Fatih Projesi’nde akıllı tahtaların seri üretimine nisan ayında başlanacağını, projeyi dünyaya satmayı planladıklarını söyledi.
8- Bir  grup  gazeteciye  Medya Takip  Birimi’ni  gezdiren  MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, MHP Bilgi ve İletişim Teknolojileri Merkezi altında sosyal medya, çağrı merkezi gibi pek çok birim oluşturduklarını, buna medya birimini de eklediklerini söyledi.
9- Genelkurmay eski Başkanı Emekli Orgeneral İlker Başbuğ hakkındaki iddianame İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesince oybirliğiyle kabul edildi. Başbuğ’un hükümeti yıkmaya teşebbüsten ağırlaştırılmış ömür boyu hapsi ve Ergenekon terör örgütü yöneticisi olmak suçundan 15 yıldan 22,5 yıla kadar hapsi isteniyor.
10- Ukrayna’nın başkenti Kiev’de resmi temaslarda bulunan Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, Enerji ve Kömür Bakanı Yuri Boyko ile bir araya geldi. Bakan Yıldız görüşmenin ardından düzenlenen basın toplantısında, “Ülkemizde öngörmediğimiz bir şekilde doğalgaza talebin yüzde 25 civarında arttığını görüyoruz. Bu ithalatın artması demek. O yüzden yerli kaynaklarımıza, hele hele olumsuz hava şartlarının çok daha fazla olduğu bu günlerde daha fazla önem vermemiz gerektiğini bütün vatandaşlarla paylaşmamız gerekmekte.” dedi.
 

16 ŞUBAT 2012
1- Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, İçişleri Bakanı İdris Naim Şahin ile beraberindeki 96. dönem kaymakam adaylarını Çankaya Köşkünde kabul etti. Adayların göreve başladıkları yerde vatandaşa devletin gücünü, büyüklüğünü ve şefkatini göstereceğini ifade eden Cumhurbaşkanı Gül,   kaymakamların görev yaptıkları yerlerde inisiyatif almasını, dinamik ve çalışkan olmasını isteyerek “Asla idare-i maslahatçı olmayın. Yoksa hiçbir şey değişmez.” dedi.
2- CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, NTV’de katıldığı canlı yayında, MİT Yasası’nda değişiklik öngören teklifle ilgili olarak, bazı devlet görevlileriyle ilgili  soruşturmayı  Başbakanın  iznine  bağlamanın  demokrasi açısından büyük risk olduğunu, bu gibi düzenlemelerin devleti illegal yapının içine sokabileceğini ileri sürerek “Eğer yasalaşırsa, Anayasa Mahkemesine gideceğiz.” dedi.
3- Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ, TBMM Genel Kurulunda, Devlet İstihbarat Hizmetleri ve MİT Kanununda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifinin 1. maddesi üzerindeki görüşmelerde “MİT’i, PKK veya KCK terör örgütlerini kurmakla suçlamak büyük bir haksızlık ve iftiradır. MİT’i yıpratmak isteyenlerin, terör örgütünün pek çok eylemini MİT işlemiş gibi onun üzerine yıkma çabaları var. Bu tür haberler, yorumlar, bu çabaların göstergesidir. Bu, karalama kampanyasıdır.” dedi.
4- Başbakan Yardımcısı Beşir Atalay, Stratejik Düşünce Enstitüsünde düzenlenen “Medeniyetler İttifakı Yol Ayrımında mı? Avrupa’da Yükselen Yabancı Düşmanlığı, Irkçılık ve İslamofobi” başlıklı sempozyumda, Türkiye’de geçmiş dönemde devletin toplumun bazı kesimlerine karşı güven sarsıcı tutum içerisinde olduğunu, hak ve hukuka bazen riayet edilmediğini belirterek “Bu dönem, tabuların, yasakların kalktığı, her düşüncenin, her inancın kültürün değerli olduğu, saygı gördüğü ve herkesin devletine güvendiği bir yapıyı inşa dönemidir.” dedi.
5- AB Bakanı Egemen Bağış, bir grup gazeteci ile yaptığı sohbette, KCK soruşturması kapsamında MİT Başkanı Hakan Fidan ile bazı MİT personelinin ifadeye çağrılmasına tepkisini, “Devletle ilgili hassas görüşmeleri MİT değil de Bayındırlık Bakanlığı mı yapacak?” şeklinde dile getirdi. Bakan Bağış, MİT kanununda yapılacak değişikliğe muhalefetten gelen tepkilere ilişkin yaptığı
 

 

değerlendirmede  ise  “Yargı  süreci  kesintiye  uğramaz.  Bu  yasa  başbakana bir güç değil, yüktür. Daha fazla sorumluluk getirir. Bu, yargıya müdahale değildir.” dedi.
6- Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan gazetecilere yaptığı açıklamada, Rusya ile vizelerin kaldırıldığını, böylece 62 ülkeyle vizesiz seyahat sağlandığını belirterek “Azerbaycan ile vize sorununun devam etmesini izah etmekte zorluk çekiyoruz.” dedi. 3 ülke arasındaki ekonomik ilişkilerin yeterli olmadığını söyleyen Bakan Çağlayan, “Biz 3 denizi bir araya getiriyoruz. Hazar, Karadeniz ve Akdeniz birbirine bağlanacak. Gürcistan’la serbest ticaret anlaşması yaptık. Azerbaycan’la da ümit ediyorum uygulayacağız ve üç ülkenin dahil olduğu serbest bir ticaret alanı oluşacak.” dedi.
7-  Enerji  ve  Tabii  Kaynaklar  Bakanı  Taner  Yıldız,  AB’nin  1
Temmuz’dan itibaren İran’a petrol yaptırımı başlatma kararını değerlendirdi.
108 dolar olan ham petrol varil fiyatının 118 dolara kadar çıktığını dile getiren Bakan Yıldız, “İran’la ilgili olarak Türkiye’yi hukuken bağlayıcı kararlar BM kararlarıdır. Şu anda AB üyesi olmayan bir ülke olarak, AB’nin aldığı kararlar Türkiye’yi hukuki olarak bağlamaz. Aynı şekilde ABD’nin aldığı kararlarda da Türkiye için bir bağlayıcılık yoktur.” dedi.
8- Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, TGRT HABER TV’de yayınlanan “Ankara’nın Gündemi” programında yaptığı açıklamada, ilaç üretiminde kullanılan etken madde ve etken madde üretiminde kullanılan hammaddeye uygulanan KDV oranının yüzde 18’den yüzde 8’e düşürüleceğini söyledi.
9- TBMM Genel Kurulunda, Devlet İstihbarat Hizmetleri ve MİT Kanununda   Değişiklik  Yapılmasına   Dair   Kanun   Teklifinin  1.   maddesi “MİT  mensuplarının  veya  Başbakan  tarafından  özel  bir  görevi  ifa  etmek üzere  görevlendirilenlerin”  ifadesi,  “MİT  mensuplarının  veya  belirli  bir görevi ifa etmek üzere kamu görevlileri arasından Başbakan tarafından görevlendirilenlerin” şeklinde değiştirildi.
10- MÜSİAD Genel Başkanı Ömer Cihad Vardan, temmuz ayında yürürlüğe girecek olan yeni Türk Ticaret Kanunu (TTK) uygulamaya geçmeden şirketlerin ve firma sahiplerinin kanunun detayları hakkında bilgi
 

 

sahibi olmasının önemine dikkati çekerek, “Uygulama safhasında oluşabilecek sorunları düşünerek, bir adaptasyon sürecine ihtiyaç olabilir. Bu dikkate alınmalı.” dedi.
11- BM Genel Kurulu, Suriye’de Esad rejiminin insan hakları ihlallerini ve şiddeti kınayan, şiddetin derhal sona ermesini isteyen karar tasarısını, 137 oyla kabul etti. Arap ülkeleri tarafından hazırlanan ve Genel Kurula sunulan karar tasarısının ortak sunucuları arasında Türkiye de dahil olmak üzere 70’den fazla ülke bulunuyor.
12- Uluslararası Af Örgütü tarafından hazırlanan raporda, Libyalı silahlı milislerin, öldürülen devrik lider Muammer Kaddafi’ye bağlı olan tutuklulara işkence ederek, savaş suçu işledikleri bildirildi.
13- Pakistan, Afganistan ve İran liderlerinin yapacağı üçlü zirveye katılmak maksadıyla Pakistan’a giden Afganistan Devlet Başkanı Hamid Karzai, Pakistan Başbakanı Yusuf Rıza Gilani ile bir araya geldi. Görüşme sonrası açıklama yapan Gilani, istikrarlı ve iç barışı sağlamış bir Afganistan’ın bölgenin çıkarına olduğunu güvenlik birimlerinin Afgan güvenlik güçlerinin eğitimine katkı sağlayacağını açıkladı.
14- Güney Kıbrıs Rum Kesimi’ne ziyaret gerçekleştiren İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu, GKRY lideri Dimitris Hristofyas ile bir araya geldi. Görüşmede, iki ülke arasında ekonomi alanındaki iş birliğinin resmileşmesi için kararlar alındı. Netanyahu tarafından getirilen talepler arasında; kendi doğalgazlarını Güney Kıbrıs’a boru hattı ile ulaştırmak; Güney Kıbrıs’ta inşa edilecek terminale iştirak etmek; boru hatları ve tesislerin güvenliğini sağlamak ve Hava Kuvvetleri’nin Andreas Papandreu Hava Üssü’nü kullanması gibi konular yer aldı.
15- Honduras’da çıkan cezaevi yangınında 377 kişi öldü.
 

17 ŞUBAT 2012
1 - Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, NATO Genel Sekreteri Anders Fogh Rasmussen ile bir araya geldi. Çankaya Köşkündeki görüşmede, Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu ve Rasmussen’in beraberindeki heyet üyeleri de yer aldı.
Öte yandan Cumhurbaşkanı Gül, MİT mensupları veya kamu görevlileri hakkındaki ceza soruşturmalarında, Başbakanın izni şartını yeniden düzenleyen Devlet İstihbarat Hizmetleri ve Milli İstihbarat Teşkilatı Kanunu’nda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun’u onayladı.
2-  Başbakan Recep Tayyip Erdoğan,  Türkiye’nin NATO’ya üyeliğinin
60. yıl dönümü dolayısıyla yayımladığı mesajda, “Soğuk Savaş’ın bitmesi ve Sovyetler Birliği’nin dağılmasının NATO’nun ve bu ittifak içinde Türkiye’nin önemini asla azaltmadığını belirterek,   “Uluslararası finans krizinden Kuzey Afrika ve Orta Doğu’da yaşanan dönüşüme dek uzanan farklı gelişmeler doğrultusunda yeniden şekillenmekte olan dünya düzeninde, NATO’nun Türkiye için, Türkiye’nin de NATO için önemi günbegün daha da artmaktadır.” dedi.
Öte yandan Başbakan Erdoğan, Türk Medeni Kanunu’nun kabul edilişinin
86. yıl dönümünü dolayısıyla yayımladığı mesajda ise vatandaşların hak ve özgürlüklerini genişletmek, evrensel insani değerleri hukuki güvence altına almak, hukuk alanındaki temel kazanımları daha da ileriye götürmek noktasında kararlı olduklarını bildirdi.
3- CHP Genel Başkanı Kemal Kılçdaroğlu, Genel Merkez’de CHP Parti Meclisi’nin (PM) açılışında MİT Kanunu’nda değişiklik yapan kanun teklifinin TBMM Genel Kurulu’nda kabul edilmesine ilişkin “Geçmişteki faili meçhul cinayetlerinin içinde kamu görevlileri var mıydı, yok muydu? Onlarca kamu görevlisi, faili meçhul cinayetin faili olarak ortalıkta hala geziyorlar. Bu ülkede tetik çekenin sırtını sıvazlamadık mı biz? O zaman bu yasal yetki yoktu. Şimdi onun yetkisi de geldi.’’ dedi.
4- Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, CHP Çanakkale Milletvekili Serdar Soydan’ın yazılı soru önergesine verdiği yanıtta, emeklilerin enflasyon karşısında ezdirilmeden makul bir yaşam standardına sahip olmalarının sağlanmaya çalışıldığını belirterek, 5510 sayılı Kanunla getirilen düzenlemeye göre, Kanunun yürürlük tarihinden önce sigortalı olanların aylıklarının, eski ve
 

 

yeni sistemde geçirdikleri süreye bağlı olarak, her iki sistemde hak edilen kısmi aylıkların birleştirilmesi suretiyle hesaplanacağını kaydetti.
5- Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar, Hürriyet gazetesini ziyaretinde yaptığı açıklamada, “Türkiye’de klasik mimari ve yapı stokunun oluşmasının silueti 1950’lerden sonra başladı. Burada Alman din formlarından esinlenilmiştir. Türkiye’deki bu modern yapı düzenini getiren bizim mimarlarımızdır. Bu ekonomik durumla da ilgilidir. Türkiye’de belli bir düzen içinde gelişen şehirleşme olmamış. 1950’den sonra öyle bir harala gürele oldu, aş bulamayan insanlar şehre yüklendi. Bu da şehirlerin gelişimini tıkadı.” dedi.
6- Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu NATO Genel Sekreteri Anders Fogh Rasmussen ile bakanlığında yaptığı görüşmenin ardından düzenlenen ortak basın toplantısında, Türkiye’nin hiçbir zaman herhangi bir NATO tesisinin herhangi bir üçüncü taraf tarafından kullanılmasına izin vermeyeceğini belirterek,”Hele bu İsrail olursa tutumumuz daha da net ve açıktır.” dedi.
Bakan Davutoğlu, Avrupa’daki Zaman gazetesi bürolarına yapılan saldırılar hatırlatılarak, bu konudaki değerlendirmesinin sorulması üzerine “Saldırıları şiddetle kınıyoruz. Bu sadece bizim saygın bir basın kuruluşumuza yapılan bir saldırı değil, aynı zamanda Avrupa’da fikir ve basın özgürlüğüne yapılan bir saldırıdır. Bütün ülkelerin aktif ve koruyucu tedbir almalarını bekliyoruz.” dedi.
Rasmussen ise, Türkiye’nin tesislerden bir tanesine ev sahipliği yapmayı kabul etmesinden büyük mutluluk duyduklarını söyledi.
7-  Enerji  ve  Tabii  Kaynaklar  Bakanı  Taner  Yıldız, Enerji  Piyasası Düzenleme  Kurumu  (EPDK)  ve  Petrol  Sanayi  Derneğince  (PETDER) Bolu’da düzenlenen Petrol Sektörü Toplantısı’nda yaptığı konuşmada, petrol sektörünün, piyasa yapılanması nedeniyle dış piyasa riskine en yakın sektör olduğunu söyledi. Bakan Yıldız, geçen yıl oluşan fiyat dalgalanmaları göz önüne alındığında bu riskin çok net ortaya çıktığını, ham petrolde varil başına farkın 35 dolar olduğunu, bir varil ham petrolün en yüksek 127 dolar, en düşük
92 dolar seviyesinde olduğunu kaydetti.
 

18 ŞUBAT 2012
1- Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, CHP’nin MİT Yasası’nı Anayasa Mahkemesine götüreceğine dair açıklamasına değinerek “CHP hiç olmazsa bu sözünü tutmalı ve yasayı Anayasa Mahkemesine götürmeli. Muhalefet samimi değil. Samimi olsaydı, en az 200 muhalefet milletvekilinden sadece 60’ı aleyhte oy kullanmazdı.” dedi.
2- Yurt Dışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığı tarafından Türkiye Cumhuriyeti burslusu olarak Türkçe öğrenim merkezlerinde dil eğitimi gören ve doğrudan yükseköğrenimlerine başlayan yabancı uyruklu öğrencilerin bir araya geldiği “Uluslararası Öğrenci Buluşması’’ ATO Kongre Merkezi’nde düzenlendi. Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ törende yaptığı konuşmada, Türkiye’de lisans, yüksek lisans eğitimi gören yabancı uyruklu öğrencilerin burslarının artırılacağını, senede bir defa kendi belirledikleri tarihlerde, ücreti Türkiye tarafından ödenmek kaydıyla memleketlerine gidip gelme imkanı bulacaklarını bildirdi.
3- Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, G-20 toplantısına katılmak üzere Meksika’ya hareketinden önce İstanbul Atatürk Havalimanında yaptığı açıklamada, 24 Şubat’ta Tunus’ta yapılacak Suriye toplantısına dikkat çekerek, “Tunus’ta çok geniş katılımlı bir uluslararası platform oluşturarak, BM Güvenlik Konseyindeki vetolardan sonra ortaya çıkan boşluğu doldurmaya kararlıyız.” dedi.
4- Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan, hizmet ihracına yönelik yeni bir teşvik paketi hazırladıklarını belirterek, sinema ve dizi filmlere reklam desteği vereceklerini açıkladı. Bakan Çağlayan, cari açık meselesinin sadece ithalatı kısarak çözülemeyeceğini vurgulayarak, “Hizmet ihracatını da işin içine katıyoruz. Dizi film, sinema, eğitim, sağlık, yazılım sektörlerini de kapsayacak.” dedi. 

5- Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay, İstanbul’da “Doğu Karadeniz’de İç ve Dış Turizmin Canlandırılması” konulu konferansta yaptığı konuşmada, “İnsanların ocağına incir ağacı dikecek turizm türlerine de tenezzül etmiyoruz.” dedi.
 

 

6- MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, MİT Kanunu’ndaki değişikliğin yasalaşması ile ilgili olarak yaptığı yazılı açıklamada, düzenlemenin şaibeli olduğunu ileri sürerek, “Üstünlerin, güçlülerin ve zalimlerin hukuku böylece tescil edilmiştir.” dedi.
7-  BBP  Genel  Başkanı  Mustafa  Destici  Eskişehir  Ticaret  Odasında parti üyelerine yaptığı konuşmada, Uludere ve MİT olaylarına değinerek, bu olayların terörle mücadeleye indirilmiş bir darbe olduğunu kaydetti.
 

19 ŞUBAT 2012
1- TBMM  Başkanı  Cemil  Çiçek,  aralarında TOBB’un  da  bulunduğu sivil toplum örgütlerince oluşturulan Anayasa Platformu’nun Diyarbakır’da düzenlediği “Türkiye Konuşuyor Toplantısı’na katıldı. Başkan Çiçek yaptığı konuşmada, “Yeni bir anayasa yapmamız lazım. Yani sorunların kaynaklarının nedeni olan bir anayasa değil, siyaset kurumuna sorunların çözümü için yetki veren, imkan veren, alan açan bir anayasa yapmamız gerekmektedir.” dedi.
2- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan partisinin İstanbul İl Gençlik Kolları Kongresi’ne telekonferansla katılarak, demokraside yasamanın, yürütmenin, yargının yetki ve sınırlarının belirlendiğini, bu sınırları aşan her türlü girişimin yetki gaspı olduğunu söyledi.
Öte yandan Başbakan Erdoğan, İstanbul Kısıklı’daki konutunda KKTC Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu ve Makedonya Cumhurbaşkanı Gyorgi Ivanov’un geçmiş olsun dileklerini kabul etti.
3- CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu Hürriyet gazetesine yaptığı değerlendirmede, “Savcıların ‘MİT Müsteşarı Hakan Fidan ve diğer MİT görevlileri’ hakkındaki iddialarında ne kadar ciddi olduklarını şimdi göreceğiz. Herhalde Başbakandan Fidan’ı ‘soruşturmak’ için izin isteyeceklerdir.” dedi.
4- Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, AK Parti İstanbul İl Başkanlığı Gençlik Kolları Kongresinde yaptığı konuşmada, “Siyasette yükselmek isteyen, verimli çalışmalar yapmak isteyenler mutlaka birinci kademe olan gençlik kollarımızda çalışmalıdır. Sayın Başbakanımızın gençlik kollarından yetişmiş çok değerli bir siyasetçi olduğunu biliyorsunuz. Bizde üniversite yıllarında gençlik kollarında çalışmış insanlarız.” dedi.
5- AB  Bakanı  Egemen  Bağış,  Kanal  24’te  “Haftasonu  Moderatörü” programında, 24 Nisan’da Obama Yönetimi’nin 1915 olaylarına ilişkin Ermeni iddiaları için “soykırım” ifadesini kullanma ihtimali konusunda açıklamalarda bulundu. Bakan Bağış “O ifadeyi kullansa ne olur, kullanmasa ne olur. Başkası söyledi diye mi soykırım olacak, söylemediği zaman ‘olmadı’ mı olacak?” dedi.
6- Uluslararası Erciyes Kar Festivali’ne katılan Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız yaptığı açıklamada, Türkiye’nin enerji maliyetlerini azaltmak  için  doğalgaz  aldıkları  ülke  sayısında  çeşitliliğe  gideceklerini
 

 

açıkladı. Bakan Yıldız, Yunanistan’a verilen doğalgazla ilgili olarak yaptığı açıklamanın, bazı basın-yayın organlarında yanlış aksettirildiğini ifade ederek, “Ben güçlü bir ülkenin enerji bakanıyım. Güçlü bir devletin de rencide edici bir üslubu olmaz. Bir de bu doğalgazın bedava verildiği söyleniyor. Bedava verilen bir doğalgaz yok. Bizim ihtiyacımızı karşıladıktan sonra artakalan kısımdan verilmiştir.” dedi.
7- Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım tarafından kamuoyunda sağlığa zararları tartışılan baz istasyonları konusunda Valiliklere gönderilen genelgede, “Baz istasyonlarının tesisi, haberleşme hizmetlerinin sağlıklı bir şekilde yürütülebilmesi, elektronik haberleşme sektörünün gelişimi ve yatırımların aralıksız devam etmesi açısından büyük önem arz etmektedir.” denildi.
8- Türkiye Genç İşadamları Konfederasyonu (TÜGİK) 4. Olağanüstü Genel Kurul Toplantısı Antalya’da yapıldı. Erkan Güral, ikinci kez TÜGİK genel başkanı oldu.
9- Antalya’da düzenlenen Dünya 3 Bant Bilardo Şampiyonası’nda Tayfun Taşdemir, finalde Güney Koreli W.Sung Choi’ya 3-2 yenilerek dünya ikincisi oldu.
10- 62. Berlin Film Festivali’nde büyük ödül “Altın Ayı”yı, Vittorio ve
Paolo Taviani kardeşlerin filmi “Sezar Ölmeli” kazandı.
11- AP Türkiye raportörü Ria Oomen-Ruijten, terör örgütü PKK yandaşlarının Zaman gazetesi bürolarına saldırılarını kınadı. Hollandalı Hıristiyan Demokrat politikacı Oomen-Ruijten, “PKK destekçileri olduğu iddia edilenlerin Almanya ve Fransa’da Türkçe yayın yapan gazeteye saldırılarını şiddetle kınıyorum.” dedi. Oomen-Ruijten, Alman ve Fransız yetkililerin “basın hürriyetine” yönelik bu saldırıyı derinlemesine araştırmaları gerektiğine işaret ederek “basın ve ifade hürriyetinin Avrupa değerlerinin kalbi” olduğunu vurguladı.
12- Kuzey Irak’taki bölgesel Kürt Yönetimi Başkanı Mesud Barzani, BDP
ve DTK başkanlarının da katıldığı Mahabad Kürt Cumhuriyeti’nin kuruluş
 

 

yıldönümü nedeniyle düzenlenen konferansta, artık Kürtlerin haklarını elde etme zamanı geldiğini ve bu konuda karar almaları gerektiğini söyledi. Barzani, “Kürdistan’ın her parçasının kendine özgün özellikleri var ve hepsinin kendi kaderlerini tayin etme hakkı bulunuyor.” dedi.
Konferansa katılan BDP Genel Başkanı Selahattin Demirtaş ise “Tarihte Kürt halkının bir ferdi yoktur ki düşmanın talanına, saldırılar ve katliamlarına maruz kalmasın. Her evin bir şehidi var. Güney Kürdistan halkı Kuzey Kürdistan için, Kuzey Kürdistan halkı da Güney Kürdistan halkı için acı çekiyor.” dedi.
13- Suriye’de Esad yönetiminin “mezbahada hayvan keser gibi insan katletmeye devam ettiğini” söyleyen Suriye Müslüman Kardeşler Örgütü resmi sözcüsü Züheyr Salim, Esad rejiminin yaptıklarını sadece izlemekle yetinen herkesin bu suça ortak olduğunu söyledi.
 

20 ŞUBAT 2012
1- Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’la İstanbul’da Tarabya Köşkünde haftalık olağan görüşmesini yaptı. Görüşmede, başta MİT olayı ve Suriye’deki gerilim olmak üzere gündeme ilişkin değerlendirmeler yapıldı.
2- Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün talimatıyla Hrant Dink suikastını araştıran Devlet Denetleme Kurulu (DDK), raporunu tamamladı. Raporda, ağır bir hizmet kusuru tespitinin yapıldığı, Dink’e yönelik tehlikenin Emniyet ve Jandarma tarafından bilinmesine rağmen korunması için istihbarat birimlerinin işbirliğine gitmediği belirtildi.
3- CHP Merkez Yönetim Kurulu (MYK), Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu başkanlığında toplandı. Toplantıda, hafta sonunda yapılacak kurultay ele alındı.
4- Bilim, Sanayi, Teknoloji Bakanı Nihat Ergün gazetecilere yaptığı açıklamada Bakanlığının, bilim ve teknolojinin geliştirilmesi amacıyla Türk bilim adamlarının envanterinin çıkarılması ve farklı ülkelere bilim ataşelerinin atanması çalışmaları hakkında bilgi verdi. Bakan Ergün, dünyadaki Türk bilim adamlarını veri tabanına kaydolmaya davet ederek, “Bilim insanları havuzu ile hem kendi aralarında hem Türkiye ile güçlü bir network oluşturmayı hedefliyoruz.” dedi.
5- Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar İstanbul’da düzenlenen “Uluslararası Yeşil Binalar Zirvesi”nin açılışında yaptığı konuşmada, Marmara Bölgesi’nden başlamak üzere doğuya doğru önemli olan vilayetlerde becerisi olan belediye başkanlarıyla beraber hareket ederek, afet riski altındaki yerleşim alanlarını dönüştüreceklerini söyledi.
6- İçişleri Bakanı İdris Naim Şahin, 81 ilin emniyet müdürleriyle yaptığı bilgilendirme toplantısında, gazetecilerin sorularını cevapladı. Bakan Şahin, İstanbul’da Terörle Mücadele Şube Müdürlüğünden 350, İstihbarat Şube Müdürlüğünden 200 ve kaçakçılık ve Organize Şube’den 150 olmak üzere 700 polisin tayininin sorulması üzerine, bu tarz tayinin MİT soruşturması üzerine yapıldığı yönündeki haberlerin doğru olmadığını, işlemlerin rutin bir işlemden ibaret olduğunu söyledi.
 

 

7- Yeni teşvik paketiyle ilgili bir grup gazeteciye değerlendirmede bulunan Kalkınma Bakanı Cevdet Yılmaz, teknik çalışmaların bittiğini, belli bölge ve konular için yatırım sistemini yeniden uygulama ihtimali olduğunu belirterek, “Bu şu demek; yatırımcı şu anki Kurumlar Vergisi indiriminden işletme döneminde para kazandıkça faydalanıyor. Düşürüyor onu vergisinden. Şimdi daha hızlı bir şekilde yatırımı yapıyorken bundan faydalanma imkânı olacak.” dedi.
8- Fener Rum Patriği Bartholomeos, TBMM Anayasa Uzlaşma Alt Komisyonuna, yeni anayasa konusunda önerilerini sundu. Bartholomeos, görüşmenin ardından gazetecilere yaptığı açıklamada, bu daveti çok önemli bir olay olarak değerlendirdiklerini, yaşanan demokratikleşmenin ardından yeni bir Türkiye’nin doğduğunu belirterek, “Ayrımcılık değil, eşitlik istiyoruz.” dedi.
9- Çin Devlet Başkan Yardımcısı Xi Jinping, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün davetlisi olarak Türkiye’ye geldi. Jinping yaptığı yazılı açıklamada, “Bu ziyaretim vesilesiyle iki halk arasındaki anlayış ve dostluğu daha da derinleştirmeyi, iki ülkenin her alandaki dostane ve karşılıklı yarara dayalı işbirliğinde yeni başarılar elde etmeyi, iki ülke ve iki halka yararlar sağlamayı hedefliyorum.” dedi.
10- AB Maliye Bakanları, Yunanistan’a 130 milyar Euro’luk ikinci kurtarma paketini onaylamak için bir araya geldi. Avusturya Maliye Bakanı Mari Fekter, Yunanistan’dan alacaklarının yüzde 70’ini silmeyi kabul eden banka ve finans kuruluşlarından daha fazla indirim talep etti. Almanya Maliye Bakanı Wolfgang Schaeuble ise Yunanistan’ın halen gayrisafi milli hâsılasının yüzde
160’ı düzeyindeki kamu borcunun 2020’de yüzde 120’ye düşürülmesinde özel sektörün katkısını netleştireceklerini söyledi.
11- İran’ın geçen hafta kendi ürettiği uranyum çubuklarını nükleer reaktörde kullanmaya başladığını duyurmasının ardından Uluslararası Atom Enerjisi Kurumundan (UAEK) bir heyet yeniden İran’ gitti.
12- Libya’nın Misrata kentinde, 245 bin seçmen, 28 kişilik il konseyi için sandık başına gitti.
 

 

13-  Kırgızistan  Cumhurbaşkanı Almazbek Atambayev, ABD  Dışişleri Bakanlığı Güney ve Orta Asya’dan Sorumlu Müsteşar Yardımcısı Susan Elliott’u kabul etti. Atambayev, ABD’nin 2014’te kira sözleşmesinin sona ermesinin ardından Manas askeri üssünü boşaltmasını istedi.
14- Irak Cumhurbaşkanı Yardımcısı Tarık Haşimi, Erbil’de düzenlediği basın toplantısında, yolsuzlukla mücadeleye verdiği destek ve seçim hazırlıkları nedeniyle mezhepsel sebeplerden dolayı siyasi olarak hedef alındığını söyledi.
 

21 ŞUBAT 2012
1- Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, boşalan YÖK üyeliklerine, Prof. Dr. Mehmet Şişman ve Prof. Dr. Mehmet Bulut’un Üniversitelerarası Kurulca yapılan seçimlerini onayladı.
2- CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu partisinin Meclis grup toplantısında, Kamu İhale Kurumunda yapılan milyonlarca liralık yolsuzluk konusunda suskun kalan hükümete tepki gösterdi. Kılıçdaroğlu, kurumdaki yolsuzlukların günlerdir gazetelerde işlendiğini ancak hükümet kanadından herhangi bir açıklama gelmediğini söyledi. Kılıçdaroğlu, MİT ile KCK arasındaki olağandışı ilişkiyi soruşturan savcılar hakkındaki açıklamalar ile operasyonu yapan emniyet görevlilerine yönelik tasfiyeyi hatırlatarak, “Bu ülkede hükümet yok mu? Her konuda yorum yapanlar, neden bu konuda yorum yapmıyorlar?” diye sordu.
3- Başbakan Yardımcısı Ali Babacan, “Küresel Sürdürülebilirlik” konulu raporu Ankara’da düzenlediği basın toplantısında açıkladı. Başbakan Yardımcısı Babacan, Yunanistan için 130 milyar Euro’luk destek paketinin onaylanması konusunda, Türkiye’nin kurulacak fona katkıda bulunmak için bir zorunluluğu olmadığına dikkat çekti. İran’la Avrupa arasındaki petrol çekişmesiyle ilgili, “Dünyayı etkileyecek bir petrol krizi kapıda mı?” sorusunu da Başbakan Yardımcısı Babacan, “Her şey kurgulandığı gibi, düşünüldüğü gibi olursa petrol fiyatları üzerinde çok ciddi bir baskı oluşmayabilir.” diye cevapladı.
4- Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Nihat Ergün katıldığı bir televizyon programında, Fatih Projesi kapsamında akıllı tahta ve tablet bilgisayarları Türkiye’de üretmeyi taahhüt eden firmaya ihaleyi vereceklerini söyledi. Bakan Ergün, “Birinci yıl yüzde 40 yerlilik oranına, ikinci yıl yüzde 60, üçüncü yıl yüzde 80 yerlilik oranına ulaşmayı taahhüt eden firmadan alacağız. Kademe şartnamede de olacak.” açıklaması yaptı.
5- Milli Savunma Bakanı İsmet Yılmaz, Cumhuriyet gazetesine gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulundu. Yeni anayasa çalışmalarını yürüten TBMM Anayasa Uzlaşma Komisyonunun, Genelkurmay Başkanlığının da görüşünü alması gerektiğini ifade etti. Bakan Yılmaz, Kürecik’teki radar istasyonu ile İzmir’de yeni kurulacak NATO üssü için “Biz Şarkışla’ya taşımaya hazırız” derken İsrail ve Yunanistan’a barış çağrısında bulundu.
 

 

6- Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım, Mardin havaalanının pist açılışı ve yeni terminal binasının temel atma töreninde, Mardin’in UNESCO’nun kültür mirası listesine dâhil olması için milletvekilleri ve Mardinlilerin desteğini istedi. Mardin’e 5 milyon ziyaretçinin gelmesi için gerekeni yapacaklarını dile getiren Bakan Yıldırım, Mardin’in bu yolla gerçek değerini bulacağını söyledi.
7- MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli partisinin Meclis grup toplantısında, hükümetin MİT Kanunu’nda değişiklik yapmasını eleştirerek, değişikliğin “anti-demokratik, siyasi ilkelliğin ve kabile mensubiyetinin bir görüntüsü” olduğunu iddia etti. Soruşturmaya müdahil olunduğunu ve yargı sürecine kilit vurulduğunu kaydetti.
8- BDP Eşbaşkanı Gültan Kışanak partisinin Meclis grup toplantısında, Oslo görüşmelerinin yeniden başlatılmasını istedi. Kışanak, MİT Kanunu’nda yapılan son düzenlemenin ardından sorumluluğun doğrudan Başbakan Erdoğan’a geçtiğini savunarak, “Başbakan’ın talimatıyla diyalog ve müzakereleri yürütmek üzere heyet oluşturabilir. Bu işi ancak böyle temizleyebilirler. Aksi takdirde gelinen nokta Türkiye ve AK Parti açısından çok daha tehlikeli.
9- BBP Genel Başkanı Mustafa Destici partisinin Sivas il teşkilatında düzenlediği  basın  toplantısında,  zorunlu  eğitimin  12  yıla  çıkarılmasını içeren yasa teklifiyle ilgili, “Eğitimde yapılan bu değişikliği önemsiyoruz ve destekliyoruz ve bunun da bir an önce gerçekleşmesini arzu ediyoruz.” dedi.
10- Merkez Bankası Para Politikası Kurulu, borçlanma faiz oranını yüzde
5’te sabit tutarken borç verme faiz oranının yüzde 12,5’ten yüzde 11,5’e indirilmesine, bir hafta vadeli repo ihale faiz oranının da yüzde 5.75’te sabit tutulmasına karar verdi. İç ve dış talep arasındaki dengelenmenin öngörüldüğü şekilde sürdüğünü teyit eden Kurul “Yurt içi nihai talep yavaşlarken net ihracatın büyümeye katkısı artmaktadır. Bu çerçevede, önümüzdeki dönemde cari işlemler açığının kademeli olarak azalmaya devam edeceği ve çekirdek enflasyon göstergelerinin aşağı yönlü bir eğilim sergilemesi beklenmektedir.” görüşüne yer verdi.
 

 

11- Isparta’da 30 Kasım 2007 tarihinde 57 kişinin ölümüyle sonuçlanan uçak kazasıyla ilgili hazırlanan bilirkişi raporunda, pilotlar Serhat Özdemir ve Tahir Aksoy, “asli kusurlu” olarak tespit edildi. Hazırlanan rapor, Isparta Ağır Ceza Mahkemesine gönderildi.
12- Çalışma ziyaret için Ankara’da bulunan Çin Devlet Başkan Yardımcısı Xi Jinping, TBMM Başkanı Cemil Çiçek’i ziyaret etti. Türkiye ve Çin arasındaki yakın işbirliğinin, bölgenin ve tüm dünyanın yararına olacağını belirten Başkan Çiçek, Jinping’in ziyaretinin tarihi bir ziyaret olduğunu ifade etti.
Daha sonra Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün Jinping’i Çankaya Köşkünde kabulünün ardından Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı ile Çin Halk Cumhuriyeti Kalite Kontrolü, Denetim ve Karantina Genel İdaresi arasında “Türkiye’den Çin’e  Gönderilen  Tütünün  Bitki  Sağlığı  Şartları  Konusunda  Protokol”, Hazine Müsteşarlığı ile Çin Kalkınma Bankası arasında Mali İşbirliği Çerçeve Anlaşması, Bankacılık Alanında Sınır Ötesi Kriz Yönetimi Protokolü, Türk Lirası-RMB Swap Anlaşması, TRT ile CCTV Arasında Mutabakat Zaptı ve Türk Telekom-Çin Kalkınma Bankası Kredi Anlaşması imzalandı.
Ankara’daki temaslarının ardından İstanbul’a geçen Jinping, Dolmabahçe Sarayındaki Başbakanlık Çalışma Ofisinde Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’la bir araya geldi.
13- Dünya Bankası Türkiye Direktörü Martin Raiser, İstanbul’da Koç Üniversitesi, TÜSİAD ve Dünya Bankasınca düzenlenen, “Büyümenin Altın Kuralı: Avrupa Ekonomik Modeli’ne Görkeminin Yeniden Kazandırılması” başlıklı konferansta, AB tarihinde üye ülkelerin başarı hikâyelerinin bugün yaşanan krizden çıkmak için örnek olabileceğini söyledi. İspanya ve Yunanistan’daki sorunların çözülebileceğini dile getiren Raiser, “Almanya’nın
50 yıl öncesine bakın. Bütün bu sorunlar vardı ama hepsi çözüldü. Biz Avrupa’ya tünelin ucunda ışık olduğunu göstermeliyiz.” dedi.
14- Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Meksika’nın Los Cabos kentinde düzenlenen G-20 Dışişleri Bakanları Gayrıresmi Toplantısı’nda, küresel barışın ve güvenliğin sağlanması amacıyla en az gelişmiş ülkeler ile en gelişmiş ülkeleri bir araya getirecek yeni bir girişim önerisinde bulunduğunu belirtti. Bakan Davutoğlu, “Dünyanın en gelişmiş 20 ekonomisiyle, yani G-20 ile, bizim koordinatörlüğünü üstlendiğimiz dünya ekonomisinin en az gelişmiş
 

 

47 üyesi arasında ortak bir toplantı yapılması. Bir anlamda bununla kastımız küresel vicdanın harekete geçirilmesi. Çünkü en az gelişmiş ülkelerle en çok gelişmiş ülkeler arasında büyük eşitsizlikler var.” dedi.
15- Euro Bölgesi maliye bakanları, Brüksel’deki toplantının ardından, Yunanistan’a 130 milyar Euro’luk ikinci kurtarma paketini onayladı. Anlaşmayla çoğunluğu bankalar ve yatırım fonlarından oluşan özel sektör kreditörleri Yunanistan’ın 210 miyar Euro olan borcunun 107 milyar Euro’sunu silecek.
Yunanistan Başbakanı Lukas Papadimos, destek paketinin onaylanmasına duyduğu memnuniyeti, “Bugünün Yunan ekonomisi için tarihi bir gün olduğunu söylemek abartı olmaz.” sözleriyle dile getirdi.
AB Komisyonu’nun Ekonomik ve Finansal İşlerden Sorumlu Üyesi Olli Rehn, anlaşmayı, Yunanistan ve genel olarak Euro Bölgesi için önemli bir ileri adım olarak tanımlayarak, Yunanistan’ın artık ucuz borçla finanse edilen büyük kamu yönetim sektörü yerine, yerli ya da yabancı yatırımlara bel bağlaması gerektiğini kaydetti.
 

22 ŞUBAT 2012
1- Dışişleri Bakanlığında yeni büyükelçiler kararnamesi belli oldu. Eski YÖK Başkanı Prof. Dr. Yusuf Ziya Özcan Türkiye’nin Varşova Büyükelçisi olurken, MGK Genel Sekreteri Serdar Kılıç Tokyo’ya, Başbakan Tayyip Erdoğan’ın Dış Politika Danışmanı Fuat Tanlay Ottawa’ya, Vali Mehmet Niyazi Tanılır Potgorica-Karadağ’a, Dış Ticaret Müsteşarlığından Ömer Faruk Doğan da Yaounde-Kamerun’a büyükelçi olarak atandı.
2- TBMM Dışişleri Komisyonu, Ermenistan’ın 20 yıl önce Azerbaycan’ın Karabağ bölgesindeki Hocalı kasabasında gerçekleştirdiği katliamın yıldönümü nedeniyle ortak bir bildiri yayımladı. Bildiride, “Hocalı’da yaşananlar insanlık tarihi için büyük bir ayıp, uluslararası hukuka göre, insanlığa karşı suç kapsamındadır.” denildi.
3- İntibak Yasa Tasarısı, TBMM Plan ve Bütçe Komisyonunda kabul edildi. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik görüşmelerdeki konuşmasında, Emekli Sandığı emeklilerinde bir intibak sorununun bulunmadığını ifade etti. Komisyonda kabul edilen önergeyle ilaçtan alınan yüzde 10-20’lik katkı payı da yüzde 1-20 olarak değiştirildi.
4- TBMM Başkanlık Divanı,  tutuklu 8 milletvekilinin emanette tutulan yaklaşık 100 bin lira tutarındaki maaşlarının ödenmesine karar verdi. Daha önce sekreter tahsis edilen milletvekillerine danışman ve yardımcı personel de verilecek.
5- Oda TV davasının 1 yıldır tutuklu olan sanığı gazeteci Doğan Yurdakul sağlık sorunları gerekçesiyle tahliye edildi.
6- Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) tarafından düzenlenen “Türkiye Çin Ekonomik ve Ticari İşbirliği Forumu”nda bir araya gelen Türk ve Çinli şirketler yaklaşık 1 milyar 400 milyon dolarlık iş birliği anlaşmasına imza attı.
Çin Devlet Başkan Yardımcısı Xi Jinping ve Başbakan Yardımcısı Ali Babacan’ın da katıldığı forumda konuşan Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan, “İmzalanacak 28 anlaşma yaklaşık 1 milyar 380 milyon dolara yakın olacaktır. Bu anlaşmanın 308 milyon 500 bin dolarlık kısmı ise enerji yatırımları için oluşacak pakettir. Bu da son derece önem arz ediyor.” dedi.
Jinping  de,  100’den  fazla  yatırım  heyetiyle  Türkiye’ye  geldiklerini
 

 

belirterek, “İş adamlarımız bu ziyarette, Türkiye tarafıyla yaklaşık 4 milyar
300 milyon dolarlık ekonomik ve ticari anlaşmalar imzaladılar.” dedi.
7- Ünlü yönetmen ve senarist Yusuf Kurçenli İstanbul’da hayata veda etti.
8- İki haftadır Suriye ordusunun kuşatması altında olan Humus’un Bab-ı Amr mahallesinde, muhaliflerin “medya merkezi” olarak kullandığı, yabancı basının kaldığı ev yoğun bombardımana tutuldu. Saldırıda, İngiliz Sunday Times gazetesi muhabiri Amerikalı Marie Colvin ve Fransız foto muhabiri Remi Ochlik öldü,  üç gazeteci ise yaralı olarak kurtuldu.
9- Avrupalı 400 binden fazla Yahudi, sanal ortamda oy kullanarak 120 milletvekili seçti. 47 ülkeden 120 ismin seçildiği “Avrupa Yahudi Parlamentosu” için Türkiye’den 18 aday yarıştı. Türkiye’de 3 bin 379 Yahudi’nin oy kullandığı seçimlerden işadamları Cefi Kamhi ve Vital Denis Ojalvo Öner galip ayrıldı.
10- Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Fitch, borcunun 107 milyar Euro’sunun silinmesinin yeni sorunlara yol açacağı gerekçesiyle Yunanistan’ın notunu 2 puan indirerek ‘CCC’den ‘iflas’ seviyesi sayılan ‘C’ye çekti.
 

23 ŞUBAT 2012
1- TSK’nın planlı tatbikatlarından ‘Kış 2012 Tatbikatı’ sona erdi. Kars’taki Akbaba Dağı eteklerinde düzenlenen tatbikata Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Başbakan Yardımcıları Bülent Arınç ve Beşir Atalay, Milli Savunma Bakanı İsmet Yılmaz ve kuvvet komutanları katıldı. Tatbikat sonrası açıklama yapan Cumhurbaşkanı Gül, emeği geçen bütün personeli kıvançla seyrettiğini belirterek, büyük gurur duyduğunu ifade etti.
2- G-20 Bakanlar Toplantısı’na katılmak üzere Meksika’ya hareketinden önce İstanbul Atatürk Havalimanında açıklamalarda bulunan Başbakan Yardımcısı Ali Babacan, zirvede küresel ekonominin masaya yatırılacağını kaydetti. Başbakan Yardımcısı Babacan, lüks ve ticari otoda vergi indirimine gidileceği yönündeki iddiaları da yalanlayarak, gündemlerinde böyle bir konunun olmadığını söyledi. Babacan, TMSF ve BDDK’da kendisinden habersiz düzenleme yapılmasının hatırlatılması üzerine de, “Burada başbakanlık bürokrasisi, bir hukuki boşluğu doldurmak için Meclisle direkt kontak kurmuş ve böyle bir işe başlamışlar. Gerçi arkadaşlar aradılar, özür dilediler. Biz bunu bir teknik düzenleme olarak gördük. Onun için bir şey yapmadık. Çünkü bu artık olmuş bitmiş bir şey, çok da önemli değil.” dedi.
3-  Ulaştırma,  Denizcilik  ve  Haberleşme  Bakanı  Binali Yıldırım,  Cer Modern’de düzenlenen “gören göz” cihazlarının dağıtım törenine katıldı. Cihazların radyosuyla, telefonuyla, sesli kitap özellikleriyle bir yol rehberlik cihazı olma dışında, birçok hizmeti de verecek ve görme engellilerin hayatını çok kolaylaştıracak bir cihaz olduğunu belirten Bakan Yıldırım, dünyada görme engelliler için dizayn edilmiş, üretilmiş ve bu özellikleri içinde barındıran en kapsamlı cihazın bu olduğunu söyledi.
4- TÜSİAD Başkanı Ümit Boyner, 2012 yılında yapısal şartlarda değişiklik olmaması durumunda ekonomide yavaşlama beklendiğini, Euro Bölgesi’ndeki daralmanın beklenmedik düzeyde devam etmesinin ve üretimin potansiyel düzeyine yaklaşmasının bunun göstergesi olduğunu belirterek, “Dolayısıyla, dış talep şartlarının olumlu değişmesi veya tutarlı makro politika bileşimi bu tespiti ancak ihmal edilebilir derecede değiştirebilecektir.” dedi.
Öte yandan TÜSİAD’dan TBMM gündemindeki İlköğretim ve Eğitim Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi”ne ilişkin  yapılan  açıklamada,  “TBMM  gündemindeki  kanun  teklifi,  mevcut
 

 

durumdan dahi geriye gidişe yol açacaktır. Türkiye’nin ihtiyacı olan eğitim reformu bu değildir.” denildi.
5- Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, İngiltere’nin başkenti Londra’da yapılan Uluslararası Somali Konferansı’na katıldı. Somali Cumhurbaşkanı Şeyh  Şerif  Ahmed  ile  de  bir  araya  gelen  Bakan  Davutoğlu  düzenlediği basın toplantısında, Türkiye’nin verdiği sözleri yapacak kudrette olduğunu gösterdiğini belirterek, “Somali’de 5 ayda, bir destan yazıldı. Bugün söz alan herkes bir şekilde bu destana atıfta bulunma ihtiyacını hissetti. Bu, gurur duyduğumuz bir tabloydu. Bunu sürdürmeye kararlıyız.” dedi. Haziran ayında İstanbul’da BM Somali Zirvesi’nin yapılacağını belirten Bakan Davutoğlu, daha sonra Tunus’a gitti.
6- Almanya’da 8 Türk, 1 Yunan ve 1 kadın polis olmak üzere ırkçı saldırı mağduru kurbanlar ve Köln kentindeki bombalı eylemde yaralananlar için Berlin’de anma töreni düzenlendi. Törene; cumhurbaşkanlığı görevine vekalet eden Bavyera Eyaleti Başbakanı Horst Seehofer ve Başbakan Angela Merkel de katıldı. Merkel, cinayetlerden sonra kurbanların yakınlarından şüphelenilmiş olmasından dolayı kendilerinden özür dileyerek, “Almanya Başbakanı olarak cinayetlerin aydınlatılması, arkasındaki kişilerin ortaya çıkartılması ve yargılanması konusunda her türlü çabayı harcayacağıma söz veriyorum.” dedi.
7- BM İnsan Hakları Konseyinin, Suriye’de yönetim karşıtı protestolarda güvenlik güçlerinin işlediği insanlık suçlarından haklarında soruşturma başlatılabilecek kişilerin gizli listesini hazırladığı bildirildi.
8-  AB  Komisyonu  ara  dönem  ekonomik  tahminler  raporunda,  bu yıl Euro Bölgesi için yüzde 0,5 büyüme hedefini revize ederek yüzde 0,3 küçülme beklediğini duyurdu. 2012 yılında 27 üyeli AB’nin ise sıfır büyüme gerçekleştireceği öngörüldü.
9- Afganistan’daki ABD üssünde Kuran-ı Kerim ve diğer dini kitapların yakılmasının ardından çıkan silahlı protestolar sürerken, ABD Başkanı Barack Obama, Afganistan Devlet Başkanı Hamid Karzai’den özür diledi. ABD’nin Kabil Büyükelçisinin ilettiği mektupta Obama’nın “olaydan derin üzüntü duyduğunu” bildirerek, “içten özürlerinin” kabul edilmesini istediği kaydedildi.
 

 

Öte yandan Uruzgan’da 2 göstericinin vurularak öldürüldüğü, yedi kişinin yaralandığı, Nangarhar’da ise 1 kişinin öldüğü, bu son ölümlerle birlikte toplam ölü sayısının 14’e yükseldiği kaydedildi.
10- Irak İçişleri Bakanlığından yapılan açıklamada, Irak’ın değişik yerlerinde düzenlenen bombalı saldırılarda ölenlerin sayısının 50’ye yükseldiği,
350 kişinin de yaralandığı bildirildi.
 

24 ŞUBAT 2012
1- CHP Genel Başkanı Kemal Kılçdaroğlu, parti yöneticileri ile birlikte Hürriyet gazetesini ziyaretinde yaptığı konuşmada, delegelere hitaben “Kurultaya gelmeyeni tarih affetmez. CHP’de bir devrim yapıyoruz. Oy kullanmayan arkadaşlarımızın vicdanları tarih boyunca rahatsız olacaktır. Tartışmalarla partiyi yıpratan da bedelini öder.” dedi.
2-  Başbakan Yardımcısı  Bekir  Bozdağ, Anadolu Ajansı  (AA)  Editör Masası’na  konuk  oldu.  Başbakan Yardımcısı  Bozdağ  konuşmasında  Hrant Dink davasına eleştiri getirerek, “Karar, karanlığın aydınlatılmasına bir mum yakamadı. Soruşturma makamı eksik yaptıysa, iddianamenin iadesi diye bir müessese var.” dedi.
3- Avrupa  Birliği  Bakanı  Egemen  Bağış,  İstanbul’da  gerçekleştirilen Türkiye-AB Karma Parlamento Komisyonu 68. Toplantısında, toplantının İstanbul’da  yapılmasının Avrupa’ya  medeniyetler  ittifakı  açısından  önemli mesajlar verebileceğini vurgulayarak, Türkiye’nin AB’ye üyeliğinin her fırsatta tartışma  konusu  yapıldığı Avrupa’da  İstanbul’un  verdiği  mesajların  doğru okunması gerektiğini vurguladı.   Bakan Bağış, AB’nin kuruluş felsefesinin dağıldığını üzülerek izlediklerini belirterek, çifte standartlara rağmen Türkiye olarak AB müktesebatına uyma konusunda kararlı olunduğunu kaydetti.
Toplantıya katılan TBMM Başkanı Cemil Çiçek de bugün yasama, yürütme ve yargı arasında sağlıklı bir ilişkinin olmadığını belirterek, “Bazen siyasi krizlere dönecek şekilde bu problemleri yaşıyoruz. Dört siyasi parti olarak yasama, yürütme ve yargı erkleri arasındaki dengenin kurulmasını istiyoruz.” dedi. Dünya anayasalarını da incelediklerini belirten Başkan Çiçek, 30 Nisan’a kadar gelen bütün istek ve önerilerin değerlendirilip, inceleneceğini ifade etti.
Türkiye-AB ilişkileri, müzakere sürecinde mevcut durum, yeni anayasa çalışmaları ve Türkiye’de yargı reformu stratejisi konularının ele alındığı toplantıda ayrıca, AB Dönem Başkanlığı adına Danimarka Büyükelçisi Ruben Madsen ve AB Türkiye Delegasyonu Başkanı Jean-Maurice Ripert, Türkiye- AB ilişkileri ve müzakere sürecindeki mevcut durum üzerine konuşma ve değerlendirme yaptı.
4- Artvin Toplum Yararına Çalışma Programı’nın açılışı, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik ile Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu’nun da katıldığı törenle yapıldı. Artvin Spor Salonu’nda gerçekleştirilen törende
 

 

konuşan  Bakan  Çelik, Artvin’de  doğduğunu  anımsatarak,  “Bu  toprakların zorluğunu, buradaki meşakkati, sıkıntıları en iyi bilenlerden birisi benim. Artvin, tüm zorluklara rağmen vatana, bayrağa bağlılık konusunda en ufak bir tereddüt göstermeyen illerimizin başındadır.” dedi.
Bakan Eroğlu ise Bakan Çelik’e teşekkür ederek, “Artvin ilinde 1800 kişiye aş ve iş imkanı sağladı. Kendisine şükran borçluyuz.” dedi. Türkiye’nin sosyal bir devlet olduğunu vurgulayan Bakan Eroğlu, “Dolayısıyla hiç kimseyi aşsız, susuz bırakmaya hakkımız yok. Bu konuda ne gerekiyorsa elbette yapılacaktır. Özellikle böyle bir program başlatıldı. Esasen bunun pek çok faydası var.” dedi.
5- Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, Bursa Girişimci İşadamları  Derneğinin  (BUGİAD) Atatürk  Kongre  ve  Kültür  Merkezinde düzenlediği “Yılın Ödülleri Töreni”nde, AB’nin ambargosuna karşılık İran’ın İngiltere ve Fransa’ya petrol akışını durdurmasıyla ilgili olarak, “Türkiye, doğalgaz tedarikini 5 ayrı ülkeden, ham petrol tedarikini de 11 ayrı ülkeden tamamlıyor. Zaman zaman bu rakamlar inip çıkabiliyor. O yüzden İran’dan aldığımız ham petrol, Türkiye’nin ihtiyacının yaklaşık yüzde 40-45, zaman zaman yüzde 50’ler civarında bir tedarik noktası.” dedi.
6- Kalkınma Bakanı Cevdet Yılmaz, Hürriyet gazetesinin Ankara bürosunu  ziyaretinde,  Türkiye’nin  başta Arap  Baharı’nın  yaşandığı  yerler olmak üzere bölge ülkelerindeki yönetim boşluğunu doldurmak için akil adam ihracına başladığını belirterek, “Bu projenin modelini hazırlıyoruz. Türkiye’nin akil insanları seve seve bu projede görev alırlar.” dedi.
7- Milli Eğitim Bakanı Ömer Dinçer, bakanlığınca Antalya’nın Manavgat ilçesinde düzenlenen Mesleki ve Teknik Eğitim Çalıştayı’nda, zorunlu eğitimi
12 yıla çıkaran ve kesintisiz eğitime son veren yasa tasarısına ilişkin olarak, tasarının bazı teknik hataların düzeltilmesi ve kamuoyundan gelen tereddütlerin yeniden gözden geçirilmesi için alt komisyona alınmasını talep ettiklerini belirterek, “Ortaya çıkan tereddütlerin tekrar gözden geçirilmesiyle ilgili bir çaba ortaya koyacağız. Dolayısıyla bakanlık olarak biz Türk eğitim sisteminin daha iyi ve daha etkin hale gelmesi için daha dikkatli bir çaba içerisinde olacağız. Bu sebeple de alt komisyona gitmesini biz talep ettik.” dedi.
 

 

8- MHP Grup Başkanvekili Oktay Vural, koalisyon hükümetleri döneminde PKK  terör  örgütü  elebaşı  Abdullah  Öcalan  ile  görüşüldüğü  yönündeki iddialara ilişkin yaptığı açıklamada, AK Parti’ye seslenerek  “10 yıldır devleti yönetiyorsunuz. Elinizde koalisyon döneminde İmralı ile görüşüldüğüne dair belge varsa bunu savcılara verin.
9- Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu Tunus’ta yapılan “Suriye’nin Dostları Uluslararası Konferansı”nın yapıldığı otelde Türk gazetecilere yaptığı açıklamada, toplantının bölgedeki demokratikleşme sürecinin devamı açısından çok önemli olduğunu kaydetti. Bakan Davutoğlu, Suriye’deki olayların başından beri 4 aşamalı bir plan takip ettiklerini belirterek, sorunu önce ikili bazda, ardından Arap Birliği ve BM nezdinde çözmeye çalıştıklarını ancak bu çabalar sonuçsuz kalınca dördüncü aşama olan “Suriye’nin Dostları Grubu” aşamasına geçtiklerini söyledi. Bakan Davutoğlu ayrıca, insani trajedinin devam etmesi durumunda diğer alternatiflerin gündeme gelebileceğini belirterek “Ama şu anda önemli olan; insani yardımların bir an önce oraya ulaşması.” dedi.
Konferans sonunda açıklanan sonuç bildirisinde, Arap Birliği planı çerçevesindeki demokratik, çoğulcu, eşit, siyasi geçiş süreci için taraflar arasında diyalog ve milli birlik hükümetinin kurulması, Arap Birliği ve diğer uluslararası kuruluşların gözetiminde şeffaf ve özgür seçimlerin gerçekleşmesi taleplerine destek verildi.” dedi.
10- ABD Federal Temyiz Mahkemesi, Alman sigorta şirketine Ermeniler tarafından açılan davada, 1915 olaylarında ölen Ermenilerin mirasçılarının, kendilerine ödeme yapılması için sigorta şirketlerine dava açamayacağına hükmetti. San Francisco’daki 9’uncu Temyiz Mahkemesi, California eyaletinde
11 yıl önce kabul edilen ve 1915 olaylarında ölen Ermenilerin mirasçılarına, sigorta şirketlerine karşı dava açma yetkisini veren yasayı bozdu.  Mahkeme, kararın gerekçesi olarak, yabancı kuruluşları ABD mahkemeleri önüne çıkarma yetkisinin sadece federal hükümette olduğunu belirtti.
 

25 ŞUBAT 2012
1- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Libya Başbakanı Abdurrahim El Kib’i  Dolmabahçe’deki  Çalışma  Ofisinde kabulünün  ardından  düzenlenen basın toplantısında, 4 ay sonra Libya’da Milli Kongre seçimlerinin yapılmasının planlandığını  hatırlatarak,  söz  konusu  seçimlerin  zamanında,  adil,  şeffaf bir şekilde yapılacağına yürekten inandığını ifade etti. Başbakan Erdoğan “Türkiye olarak bizler, Libya’daki bu geçiş sürecini bugüne kadar samimiyetle destekledik, bundan sonra da bütün imkânlarımızla desteklemeye devam edeceğiz.” dedi.
2- Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, AK Parti Bursa Yerel Yönetimler Şurası’nda yaptığı konuşmada, “Yarın seçim gongu vurduğu zaman, keşke şunları bunları da yapsaydım demeyeceğiz. Hepimiz koşacağız, çalışacağız, hep iyi neticeler alacağız. Bize geride kalmak yakışmaz.” dedi.
3- Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ, Turgut Özal Üniversitesinde düzenlenen ‘Sivil Anayasa Çalıştayı’nın açılış töreninde yaptığı konuşmada, Türkiye’nin bugüne kadarki anayasalarının demokratik bir ortamda yapılmadığını, hepsinin antidemokratik bir yapı içerisinde olağanüstü dönemlerde   oluşturulduğunu,   mevcut   anayasanın   ‘güvensizlik”   üzerine inşa edildiğini belirterek, “Ülkenin en önemli makamlarını işgal edenlere güvenmeyen, milletine güvenmeyen bir anayasa ülke için tehlike oluşturabilir.” dedi.
4- Başbakan Yardımcısı Beşir Atalay, Milletlerarası Kudüs’ü Savunma Konferansı’na katılmak için Katar’ın başkenti Doha’ya hareketinden önce havaalanında yaptığı açıklamada, “Türkiye olarak, Kudüs’e sahip çıkmayı, geçmişimize ve kimliğimize sahip çıkmakla bir görüyoruz.” dedi.
5- Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Şahin, Antalya’nın Alanya ilçesinde Engelsiz Park açılış töreninde, “Engellilerimizin özellikle hukuki temelden mahrum olduğunu gördük. Hukuk alanında özellikle zihinsel hukuk devrimimizi yaptık. Zihinsel devrimi yapmak, engelliyi anlamak, onun yerine kendini koymak, onunla beraber olabilmek, hukuki devrimden çok daha zordur.” dedi.
 

 

6- Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, Rize’nin Pazar ilçesinde Sosyal Güvenlik Kurumu hizmet binasının açılış töreninde yaptığı konuşmada, gelecek hafta çıkacak İntibak Yasası ile 2 milyon emekliye her yıl
3 milyar liralık imkân sağlanacağını söyledi. Bakan Çelik, “Sorumluluğumuz yalnız 780 bin kilometre karede bitmiyor. Gazze’deki çocuk da ilaç istiyorsa yine bu millet gönderecek. Onun için Gazze’ye hastane yapıyoruz.” dedi.
6- Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, BM Genel Kurulu Başkanı Nasır Abdülaziz El Nasır’ı kabulünün ardından düzenlenen ortak basın toplantısında, Suriye’den beklentilerinin Arap Birliği planını derhal kabul etmeleri olduğunu belirterek, “Suriye, kimsenin şahsi mülkü değildir. Hiçbir grubun, partinin, ideolojinin de mutlak hâkimiyetinde değildir.” dedi. Bakan Davutoğlu, Tunus’taki Suriye’nin Dostları Grubu’nun toplantısından dönüşünde yaptığı açıklamada ise “Sorumluluk bizden gitti. Irak’ta masada yoktuk. Suriye’de masadayız.” dedi.
7- Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, Yalova’da Jeotermal Kaynaklı Belediyeler Birliği Çalıştayı’nda, “Tespit edilmiş 11 milyar tonluk linyitimiz var. Diğer tabii kaynaklar gibi kömür de Türkiye’nin zenginliğidir. Her  kilosunda  halkımızın  hakkı  var.  46  adet  santral  inşası  müracaatı  var, buna karşılık 46 da itiraz var. Bu itirazlar, Türkiye’nin kalkınmasına itirazdır. Santralleri çevreye ve yeşile duyarlı yapacağımızı tekrar ilan ediyoruz. Başka ülkelerde kullandıkları zaman neden zararlı olmuyor da Türkiye’de zararlı olsun? İtirazları, yol, su, köprü değil, doğal gaz ithalatı olarak geri döner.” dedi.
8- Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, 2012 Yılı Vergilendirme Toplantısı’nda yaptığı konuşmada, vergi tahsilât hedeflerinin il il takip edileceğini belirterek, vergi tahakkukunda yüzde 90-92’nin altına düşen vergi dairesinin yakın takibe alınacağını  söyledi.  Bakan  Şimşek  ayrıca,  cari  açığın  daraldığını, Türkiye ekonomisinin yumuşak iniş sürecinde olduğunu söyledi.
9- Sağlık Bakanı Recep Akdağ, Tüm Sanayici ve İşadamları Derneği’nin (TÜMSİAD) Kızılcahamam’da düzenlenen 6. Genel İstişare Kurulu toplantısında, sağlık serbest bölgeleri kurulmasına karar verdiklerini belirterek, “Sağlık turizmi Türkiye’nin en önemli iş alanı oldu. Biz de buralarda yatırımı özendirmek ve üretim oluşturmak için çalışıyoruz. Sağlık serbest bölgelerinin
 

 

geliştirilmesiyle ilgili Ekonomi Bakanlığımızla buralarda ne gibi teşvikler verebiliriz, buralarda üretim oluşturmak için neler yapabiliriz diye çalışıyoruz.” dedi.
10- Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, Trabzon Bölge Müdürlüğünde düzenlediği basın toplantısında, Adana’da Gökdere Köprü Barajı inşaatında meydana gelen kaza ile ilgili olarak, “O yatırım, bakanlığımıza değil, özel sektöre ait. Ağırlık hesabı veya herhangi bir hata sebebiyle kapakların açılmasından kaynaklanmış olabilir. DSİ’nin denetlemesi lazım. Ama maalesef denetim yönetmeliğini Danıştay iptal etti. Kimse onlara sormuyor bir kaza olduğu zaman.” dedi.
11- AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Salih Kapusuz, MİT krizi sonrası gelişmeler ile ilgili olarak Zaman gazetesine yaptığı değerlendirmede, özel yetkili mahkemelerinin kaldırılmasının söz konusu olmadığını belirtti.
12- YÖK Başkanı Gökhan Çetinsaya, Afyon Kocatepe Üniversitesi öğrenci konseyi başkanları ile buluşmasında, “KPSS’deki kopya iddiaları soruşturması çerçevesinde ÖSYM’de yapılan aramalarda 28 Şubat sürecine ilişkin belgeler bulunmasıyla  ilgili  basında  çıkan  ‘baskın’ ve  ‘el  koyma’ kelimelerine  bir mana veremiyorum. Savcılık bizden bir takım belgeler istemiştir, biz de yetki çerçevesinde olan bu talebi yerine getirdik. Durum bundan ibarettir. Bunun dışında soruşturmanın süreci veya içeriği ile ilgili herhangi bir açıklama yapmam söz konusu değildir.” dedi.
13-  Türkiye’de  bulunan  BM  Genel  Kurulu  Başkanı  Nasır Abdülaziz El  Nasır  Türkiye  gazetesine  yaptığı  açıklamada,  Türkiye’nin  bölge  barışı için anahtar ülke olduğunu ve stratejik bir noktada olduğunu vurgulayarak, “Türkiye’nin bölgedeki gelişmelere faal yaklaşımını ve çok etkin diplomatik girişimleri BM tarafından memnuniyetle karşılanmakta. Orta Doğu’da akan kanın durması için Türkiye çok önemli çalışmalar yürütmekte, BM ile işbirliği sergilemekte. BM’ye muazzam katkısı var.” dedi.
14- TBMM Başkanı Cemil Çiçek,  Suudi Arabistan’ın başkenti Riyad’ta G-20 Ülkeleri Parlamento Başkanları 3. İstişare Toplantısında yaptığı konuşmada, toplumların çeşitlilik içerisinde birlikte yaşamalarının diyalogla
 

 

sağlanabileceğini, diyaloğun zayıflamasının aşırılığın, terörizmin, kutuplaşma ve ayrımcılığın ortaya çıkmasına sebep olduğunu vurgulayarak, “Avrupa’da ırkçılık, yabancı düşmanlığı ve İslam karşıtlığı, ekonomik krizle de bağlantılı olarak yükselişe geçmiştir. Göçmenleri güvenlik, işsizlik, suç, fakirlik ve diğer sosyal sorunların sebebi şeklinde gösteren partilerin oyları artmaktadır. Halkın bu korkularına karşı, göç konusunda sert tedbirler alan hükümetler ve merkez eğilimli siyasi partilerin verdiği tepki de ayrı bir endişe kaynağıdır.” dedi.
15- Başbakan Yardımcısı Ali Babacan, G-20 Maliye Bakanları toplantısı için gittiği Meksika’nın başkenti Mexico City’de Milletlerarası Finans Enstitüsünün (IIF) düzenlediği toplantıda, “Birçok ülkede mali önlemler ve yapısal reformlara acilen ihtiyaç duyuluyor. Bu da o ülkelerde vatandaşların güçlü bir sahiplenme duygusuyla mümkün. Teknokrat hükümetlerin bu politikaları uygulayabilmesi şüpheli. Ancak hiçbir ülkenin borcunu ödeyememe durumuna getirilmemesi lazım.” dedi.
 

26 ŞUBAT 2012
1- CHP 16. Olağanüstü Kurultayı, Ankara Arena Spor Salonu’nda gerçekleştirildi. Kurultaya 1247 delegenin 948’i katıldı. Kurultayda 87 maddelik parti tüzüğünün 47 maddesinde değişiklik yapıldı. CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu konuşmasında, kimsenin CHP kurultayının huzurunu bozmaya hakkı olmadığını belirterek “Tüzük dediler; işte tüzük. Seçim diyorsanız onu da yapacağız. CHP’nin enerjisini boşa harcamak, halka ve CHP tarihine ihanettir. Asla gücümüzü iç çekişmelerle harcamayacağız. Gücümüz, halkımızın sorunlarını çözmek için olacak.” dedi.
2- Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ, Anadolu Ajansı Editör Masası’nda gündeme ilişkin açıklamalarda bulundu. Başbakan Yardımcısı Bozdağ, PKK terör örgütü elebaşı Abdullah Öcalan ile değişik zamanlarda devlet görevlilerinin görüştüğünü belirterek, “Bu görüşmeler suç da değildir. Ülkenin ihtiyacı, yararı varsa geçmişte görüşüldüğü gibi gelecekte de görüşme ihtiyacı duyduğunda Öcalan ile görüşülmesinde herhangi bir sakınca yoktur.” dedi. Ayrıca Başbakan Yardımcısı Bozdağ, “Özel yetkili mahkemelerin demokrasilerde yeri yok. İhtiyaç kalmadığı zaman bu mahkemeler tartışma dahi olmadan kaldırılacaktır.” dedi.
3- Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Nihat Ergün Anadolu Ajansına yaptığı açıklamada, 2012 yılında KOBİ’lere geri ödemesiz olarak 230 milyon liradan  fazla  KOSGEB  desteği  sağlamayı  planladıklarını  bildirdi.  Bakan Ergün, girişimciliğin ekonomik ve sosyal kalkınmanın en kilit kavramı olduğunu düşündüklerini, bu nedenle girişimcilere verilen desteğin çok daha üst seviyelere taşındığını söyledi.
4- G-20 Zirvesi için Meksika’da bulunan Başbakan Yardımcısı Ali Babacan, Başkanlık Sarayı’nda verilen yemekte yaptığı konuşmada, Türkiye’nin geçen yılı, 2010’daki yüzde 9’luk büyümenin ardından yüzde 8,5’lik bir büyüme ile kapattığını söyledi. Avrupa borç krizi konusunda uyarılarda bulunan Başbakan Yardımcısı Babacan “Biz uygulamanın esas önem taşıyan unsur olduğunu düşünüyoruz. Güçlü program uygulaması, Yunanistan’ın rekabet etme ve pazara ulaşma gücünü geri kazanabilmesi için çok önemli olacak.” dedi.
 

 

5- Uluslararası Kudüs’ü Savunma Konferansı, Kudüs’te gerçekleşen hak ihlallerini uluslararası camianın dikkatine sunmak amacıyla Katar’ın başkenti Doha’da başladı. Türkiye’yi temsilen konferansa katılan Başbakan Yardımcısı Beşir Atalay, Kudüs özgürleşmeden ne Orta Doğu’da, ne de ötesinde gerçek anlamda huzur ve istikrar sağlanabileceğini vurguladı. Başbakan Yardımcısı Atalay, “İsrail tarafından inşa edilen Ayrım Duvarı ile Kudüs’ün Batı Şeria ile fiziki, siyasi, kültürel bağlantısı kesilmiştir. İsrail bu şekilde Kudüs’ü diğer Filistin topraklarından ayırmayı amaçlamaktadır.” dedi.
6- İsveç Dışişleri Bakanı Carl Bildt Avusturya’da yayımlanan “Profil” dergisine verdiği mülakatta, Türkiye’nin AB üyeliğine destek vererek, “Avrupa’nın gelecekte global alanda önemli bir oyuncu olabilmesi için Türkiye’nin tam üyeliğine acil ihtiyaç var.” dedi.
7- Almanya  Dışişleri  Bakanı  Guido  Westerwelle  “Der  Tagesspiegel” gazetesinde yayımlanan röportajında, İsrail’in İran’a saldıracağı yönündeki spekülasyonların İran’ı ikna etme çabalarına fayda sağlamadığını belirterek, “Hedefimiz; İran’ın nükleer silahlanma seçeneğini önleyerek savaşı engellemek. Savaşları önlemek diplomasinin hedefidir.” dedi.
8- Nijerya’nın Jos kentinde bir kiliseye yapılan intihar saldırısı ve sonrasındaki protestolarda çıkan olaylarda 6 kişi hayatını kaybetti.
9- Suriye halkı yeni anayasa referandumu için sandık başına giderken, ordu birliklerinin başta Humus olmak üzere çeşitli kentlerde sürdürdüğü operasyonlarda 31 kişi hayatını kaybetti.
 

27 ŞUBAT 2012
1- Milli Güvenlik Kurulu (MGK), Cumhurbaşkanı Abdullah Gül başkanlığında toplandı. Toplantıya Milli Eğitim Bakanı Ömer Dinçer de katıldı. Toplantıdan sonra yapılan açıklamada, “Toplantıda, Suriye’de devam eden şiddet, yıldırma ve toplu kıyım eylemlerine uluslararası toplumun seyirci kalmaması gerektiği vurgulanmış, bu çerçevede Suriye halkının korunmasının ve insani yardım ulaştırılmasının öneminin altı çizilmiştir.” denildi.
2- CHP, 16. Olağanüstü Kurultayı’nı tamamladı. Muhaliflerin tüzüğün 9. maddesinde değişiklik öngören teklifi reddedildi. CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu  yaptığı  konuşmada,  CHP’nin  halka  doğru  giden  ve  halktan yana yeni bir yol haritası çizdiğini söyledi. Kurultayda Türk demokrasi tarihi açısından çok önemli bir sınav verdiklerini belirten Kılıçdaroğlu, “Mademki siz demokrasi istiyorsunuz, özgürlük istiyorsunuz. Bu tüzükle mi yapacaksınız?’ diye soracaklar. Şimdi onların bu soruyu sormalarına da olanak vermedik. ” dedi.
3- Ankara Valisi Alaaddin Yüksel, Vergi haftası dolayısıyla Ankara Vergi Dairesi Başkanı Şinasi Candan ve başkan yardımcılarını kabul etti. Yüksel burada yaptığı konuşmada, Vergi haftasının temel esasının toplumda vergi bilincinin oluşturulması ve mükelleflerle vergi idarelerinin arasındaki ilişkinin artırılması olduğunu söyledi.
4- MÜSİAD Başkanı Ömer Vardan, 28 Şubat sürecine ilişkin yaptığı açıklamada, bu süreçte hatırlamak dahi istemedikleri olaylar silsilesinin sonuçlarını bu ülke insanının her alanda çok pahalı ödediğini belirterek, “Yıllar sonra, o günlerde yapılanların yavaş yavaş sorgulanmaya başlandığı, eski defterlerin açıldığı, karanlık dosyaların aydınlığa kavuşturulmaya başlandığı günümüzde gerçeklerin çok kısa zamanda tüm halkımızla paylaşılmasını arzu ediyorum.” dedi.
5- 84. Oscar Ödülleri belli oldu. Fransız Yönetmen Micher Hazanavicius’un yönettiği siyah-beyaz film “The Artist”, en iyi film, yönetmen ve erkek oyuncu da dahil olmak üzere beş ödül aldı. En iyi erkek oyuncu ödülünü “The Artist”in Fransız oyuncusu Jean Dujardin alırken, en iyi kadın oyuncu ödülünü de “Demir Leydi” filmindeki rolüyle Mery  Streep aldı.
 

 

6-  Portekiz’in  Ankara  Büyükelçisi  Luisa  Bastos  de  Almeida,  AB Bakanı Egemen Bağış’a veda ziyaretinde bulundu. Bakan Bağış kabulde yaptığı konuşmada “Bundan böyle Portekiz Cumhurbaşkanlığında da bizim hassasiyetlerimizi bilen, adeta bir Türkiye Büyükelçisi gibi hareket edecek bir dostumuz var.” dedi.
7- AB  dışişleri  bakanları,  Sırbistan’a  aday  ülke  statüsü  verilmesinde anlaştı. Fransa Dışişleri Bakanı Alain Juppe, Kosova’yla anlaşan Sırbistan’ın aday ülke ilan edilmesine kimsenin karşı çıkmadığını söyledi.
8- Almanya Federal Meclisi, Yunanistan’a yapılacak 2. yardım paketini kabul etti. Almanya Başbakanı Angela Merkel, Euro’nun ve buna bağlı olarak Avrupa’nın başarılı olabilmesi için Yunanistan’a yardımın şart olduğunu söyledi.
9- Meksika’nın başkenti Mexico City’de bir araya gelen G-20 ülkelerinin maliye  bakanları  ve  merkez  bankası  başkanlarının  toplantısı, Avrupa  borç krizinin yayılmasını önlemek için atılacak adımlar konusunda bir uzlaşmaya varılamadan sona erdi. G-20 ülkeleri, Avrupa’nın krize karşı önemli adımlar attığını, ancak küresel ekonominin geleceği için “daha güçlü” bir güvenlik duvarı oluşturulması gerektiğini vurguladılar.
10- Yemen’in 33 yıllık lideri Ali Abdullah Salih, görevini başkent Sana’da gerçekleşen devir-teslim töreniyle yardımcısı Abdurabbu Mansur Hadi’ye teslim etti.
11- Suriye’de pazar günü referanduma sunulan yeni anayasasının yüzde
89,4  ile  kabul  edildiği  açıklandı.  Muhalifler, katılım  oranının  yüzde  57,4 olduğunu ileri sürerek, referandumu tanımadıklarını açıkladılar.
Öte yandan Suriye Dışişleri Bakanı Velid Muallim, başkent Şam’da Türk gazetecilerle düzenlediği basın toplantısında, Türkiye’nin Suriyeli rejim karşıtı silahlı gruplara ev sahipliği yaptığını ve onların Türkiye’den Suriye’ye geçişine izin verdiğini ileri sürdü.
12- Kırgızistan Cumhurbaşkanı Almazbek Atambayev, iki günlük Moskova temaslarının ardından “Kommersant” gazetesine verdiği demeçte, ülkesinde bulunan Rus askeri üslerinin ne Rusya’nın ne de kendilerinin işine yaradığını söyleyerek kapatılmasını istedi.
 

28 ŞUBAT 2012
1- Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Abu Dabi Veliaht Prensi ve Birleşik Arap Emirlikleri Silahlı Kuvvetleri Başkomutan Yardımcısı Şeyh Muhammed Bin Zayid El Nahyan’ı kabul etti.
Öte yandan Cumhurbaşkanlığı Basın Merkezinden yapılan açıklamada, Milli Eğitim Bakanı Ömer Dinçer’in pazartesi günkü MGK toplantısına katılmasıyla ilgili bazı basın-yayın organlarında çıkan haberlere ilişkin, Bakan Dinçer’in toplantıda, Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgelerindeki öğretmen açığı ve eğitim alanındaki ihtiyaçlar hakkında bir sunum yaptığı belirtilerek, “İddia edildiği gibi, zorunlu eğitimin ‘4+4+4’ şeklinde 12 yıla çıkarılmasını öngören yasa teklifi kesinlikle gündeme gelmemiştir.” ifadeleri kullanıldı.
2- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, partisinin Meclis grup toplantısında yaptığı konuşmada, ‘4+4+4’ eğitim sistemine ilişkin TÜSİAD’ın eleştirilerini
‘bayat ve çağdışı’ olarak nitelendirerek “TÜSİAD, senin arzun olmayacak. Milletin arzusu olacak. TÜSİAD önce 28 Şubat’taki rolünü sorgulasın.” dedi.
Konuya ilişkin TÜSİAD Yönetim Kurulu tarafından yapılan yazılı açıklamada ise “Eğitim gibi can alıcı bir konuda TBMM’ye sevk edilmiş bir kanun teklifine, bir sivil toplum örgütü olarak görüş bildirmek demokratik anlayışın gereğidir. Bu görüş bildirimi, katılımcı demokrasi bağlamında bir
‘saldırı’ olarak değerlendirilmemelidir.” denildi.
3- CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, partisinin olağanüstü kurultayından sonra ilk Meclis grup toplantısında partililere seslenerek, “Gelmiş geçmiş en demokratik tüzüğe CHP sahiptir. Bu tarihi dönüşümle imza atan bütün CHP örgütlerine yürekten teşekkür ve şükranlarımı sunuyorum.” dedi. “Örgüt demek, disiplinli ses çıkarmaktır” diyen Kılıçdaroğlu, “Örgüt demek kendi içinde kavgalı bir görüntü vermemek demektir. Böyle bir görüntüye artık izin verilmeyecektir.” dedi.
4- Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Nihat Ergün gazetecilere yaptığı açıklamada,  yeni  teşvik  sistemiyle  OSB’lerde  meslek  okulları  kurulması için Milli Eğitim Bakanlığıyla bir çalışma gerçekleştirdiklerini belirterek “OSB’lerdeki okulların sayısını artıracağız. Sanayicinin ara eleman ihtiyacını karşılayacak  bölümler,  daha  çok  bu  meslek  okullarında  olacak.  Biz  de hükümet olarak OSB’lerin içerisinde kurulacak meslek liselerine özel teşvikler uygulayacağız.” dedi.
 

 

5- Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan, İstanbul’da düzenlenen Uluslararası Yatırımcılar Derneğinin (YASED) 31. Olağan Genel Kurulu’nda, yeni teşvik sisteminin özellikle yabancı sermayeyi artıracağını söyledi. Yeni teşviklerle ilgili çalışmanın Başbakan Erdoğan’a sunulacağını, Başbakanın da uygun gördüğü tarihte paketi kamuoyuyla paylaşacağını söyleyen Bakan Çağlayan, “Yeni teşvik sistemi ile uluslararası sermayenin kendine yön arayan, kendisine pazar arayan yatırımcıların yeniden çok cazip teşviklerle karşı karşıya kalacağı bir ortama girilecek.” dedi.
6- Milli Eğitim Bakanı Ömer Dinçer, partisinin Meclis grup toplantısının ardından gazetecilerin 4+4+4 kesintili zorunlu eğitim teklifiyle ilgili sorularını yanıtladı. “Açık eğitimin” ikinci 4 yıldan sonraya çekilmesi girişimini doğru bulduğunu söyleyen Bakan Dinçer, “Ben başından beri bunu istiyordum. Benim konuşmalarımı, açıklamalarımı okuyun. Hep söyledim. Tüm dünyada okuma- yazma yaşı erkene alınıyor. Mesleki eğitim yaşı ise daha geç yaşlara alınıyor. Ben hep bunu söyledim. Siz gazeteciler kamuoyunu yanılttınız.” dedi.
7- MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli partisinin Meclis grup toplantısında,
28 Şubat’ın 15. yıldönümünü anımsatarak, Türkiye’nin belirli periyotlarla maruz kaldığı demokrasi dışı müdahaleleri eleştirdi. Bahçeli “Doğrudan veya dolaylı her müdahale veya ara rejim yönetimi ülkemizi biraz daha geriye götürmüş, enerjisini ve gücünü israf etmiştir.” dedi.
Eğitimde getirilmesi düşünülen 4+4+4 formülüyle ilgili kanun teklifini de değerlendiren Bahçeli, “Uzun vadede 12 yıllık zorunlu temel eğitimin tesis edilebilmesi  için gerekli  altyapı  çalışmasının  yapılması  partimizce  kabul edilmiş ve savunulmuştur.” dedi.
8- BDP Genel Başkanı Selahattin Demirtaş partisinin Meclis grup toplantısında, Taksim’de yapılan Hocalı katliamını anma mitinginin ırkçılık gösterisine dönüştüğünü ve İçişleri Bakanı İdris Naim Şahin’in ırkçılığın manifestosunu yaptığını öne sürdü. Demirtaş ayrıca, Uludere olayı için Uluslararası Ceza Mahkemesine (UCM) yaptıkları başvurunun mahkeme tarafından kabul edildiğini söyledi.
9- Basın İlan Kurumu teşkiline dair Kanun uyarınca yayınlanacak ilan ve reklamlar ile bunları yayınlayacak mevkuteler hakkındaki Genel Kurul
 

 

kararının bazı maddelerinin değiştirilmesine dair Genel Kurul Kararı, Resmi Gazete’de yayımlandı. Buna göre, Lozan Barış Antlaşması uyarınca “azınlık” statüsünde sayılan cemaat mensupları tarafından yayınlanan gazeteler, yazılı talepte bulunmaları halinde resmi reklam yayımlayabilecek.
10- TBMM Başkanı Cemil Çiçek G-20 Ülkeleri Parlamento Başkanları
3. İstişare Toplantısı için bulunduğu Suudi Arabistan’da, Riyad gazetesi muhabirinin sorularını cevapladı. Başkan Çiçek, bir gazetecinin, son dönemde
‘Türkiye’nin Suriye’deki krizin sonuçlandırılmasında heyecanının azaldığı’ sözleri üzerine, “Herkes kenarda maç seyreder gibi seyredip, ‘Türkiye bu işi halletsin’ diye şark kurnazlığı yapmasın. Türkiye, gerçekçi bir politika seyretmeye çalışıyor. Çünkü gerçeklerden kopan politikanın kimseye faydası olmaz.” cevabını verdi.
11- Fransa Anayasa Mahkemesi, Ermeni soykırımı iddialarının inkârını suç sayan yasa tasarısını, “yasanın anayasaya uygun olmadığı, düşünce ve ifade özgürlüğüne aykırı olduğu” gerekçesiyle iptal etti.
Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, 1915 olaylarına ilişkin Ermeni iddialarının reddini suç sayan yasanın Fransa Anayasa Konseyi tarafından iptal edilmesi konusunda, “Ümit ederiz, bundan sonra şu veya bu gerekçeyle, nerede ve ne şekilde olursa olsun, toplumların tarihleri üzerinden siyasal amaç güdenler bu karardan hukuki bir ders alırlar. Bu son derece önemlidir.” dedi.
12- Türkmenistan Devlet Başkanı Gurbanguli Berdimuhamedov, Türkiye ziyareti öncesinde Aşkabat’ta Türk gazetecilere verdiği röportajda, ziyaretin artan işbirliğine ivme kazandırması temennisinde bulunarak, “Türkiye, stratejik ortağımız. Biz iki devlet, bir milletiz.” dedi.
13- Tunus Cumhurbaşkanı Monsef Marzuki, Tunus’ta Fransızca basılan “La Presse” gazetesine verdiği demeçte, ülkesinin Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad’a sığınma hakkı vermeye hazır olduğunu belirterek, “Tunus, Suriye’deki anlaşmazlığın müzakere edilerek sona erdirilmesi çerçevesinde Esad ve yakınlarına sığınma hakkı tanımaya hazır.” dedi.
14- Suriyeli muhalif yapılanmalardan Yerel Koordinasyon Komiteleri, farklı şehirlerde devam eden askerî operasyonlar ve bazı bölgelerde çıkan
 

 

çatışmalarda 47 kişinin hayatını kaybettiğini açıkladı. Komiteler, ölenlerin çoğunun Humus ve Hama şehrinden olduğunu ve aralarında bir çocuk, dört kadının da bulunduğunu kaydetti.
15- KKTC Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu ile Güney Kıbrıs Rum Yönetimi (GKRY) Lideri Dimitris Hristofyas arasında devam eden görüşmeler tıkanınca, Kıbrıslı Türk sendikalarına “sokağa çıkın, sesinizi yükseltin” diyen BM Genel Sekreterinin  Kıbrıs  Özel  Danışmanı Alexander  Downer’e,  Cumhurbaşkanı Eroğlu ‘kışkırtıcı davranışları tasvip etmelerinin mümkün olmadığı’ cevabını verdi. Ayrıca, KKTC’deki 33 sivil toplum örgütü de “Downer’in KKTC’ye girişi engellensin” bildirisi yayımladı.
16- Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Standard and Poor’s (S&P), Yunanistan’ın “CC” olan uzun vadeli kredi notu ile “C” olan kısa vadeli notunu “SD” olarak bilinen “tercihli temerrüt” seviyesine çekti. S&P, karara gerekçe olarak Yunanistan hükümetinin özel sektör kreditörleriyle yaptığı borç takas anlaşmasını gösterdi.
 

29 ŞUBAT 2012
1- Cumhurbaşkanı Abdullah  Gül, Türkiye’ye resmi  ziyarette bulunan Türkmenistan Devlet Başkanı Gurbangulu Berdimuhamedov’u Çankaya Köşkünde kabul etti. Baş başa ve heyetler arası görüşmelerin ardından düzenlenen ortak  basın  toplantısında  Cumhurbaşkanı  Gül,  Berdimuhammedov’u  12
Şubat’ta yapılan devlet başkanlığı seçimlerinde yeniden göreve seçilmesinden dolayı tebrik ederek, ilk yurt dışı ziyaretini de Türkiye’ye yapmasından dolayı kıvanç duyduğunu belirtti. Berdimuhammedov da yapılan üst düzey Türkmen- Türk görüşmeleri, varılan anlaşmalar ve imzalanan ikili belgelerin devletlerarası ilişkilerde yeni tarihi bir dönemin başladığına şahitlik ettiğini söyledi.
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ile de bir görüşme yapan
Berdimuhamedov, Meclis Genel Kurulu’nda da milletvekillerine hitap etti.
Öte yandan, Cumhurbaşkanı Gül, Fransa Anayasa Konseyinin 1915 olaylarıyla ilgili Ermeni iddialarının reddinin suç sayılmasını öngören yasayı iptal  etmesini  gazetecilere  değerlendirirken,  “Fransız Anayasa  Mahkemesi Fransa’da düşünce özgürlüğünün, resmi devlet görüşleri dışındaki görüşlerin savunulabileceğini ve ifade edilebileceğini söyleyerek Fransa’yı kurtardı.”dedi.
2-  TBMM  Başkanı  Cemil  Çiçek,  Fransa Anayasa  Konseyi  kararıyla ilgili yaptığı açıklamada, “Fransa’dan beklentimiz de Türkiye ve Ermenistan arasında tarihe ilişkin ihtilafın diyalog yoluyla çözülmesine yapıcı katkılarda bulunmasıdır. Hukuk zemininde değerlendirmede bulunan Anayasa Konseyinin bu kararı Fransa’nın demokrasi geleneği ve hukuk devleti tecrübesiyle uyumludur. Anayasa Konseyi tarih yazımının parlamentolar tarafından yapılmaması gerektiği yönünde kuvvetli bir mesaj vermiştir.” dedi.
3- Adalet  Bakanı  Sadullah  Ergin  İstanbul’da  düzenlenen  “Bab-ı  Ali Toplantıları”nda “Türkiye Cumhuriyeti’nin 100. Yılında Hukuk Düzeni ve Sistemi Nasıl İşleyecektir?” başlıklı konuşmasında, Türk yargısının temel probleminin, güncel de olan uzun yargılama ve tutukluluk süreleri olduğunu belirterek, Türkiye’de ilk derece mahkemelerindeki ortalama yargılama süresinin 210 ila 230 gün olduğunu ve burada ciddi bir sorun gözükmediğini söyledi.
Türkiye’deki cezaevlerinde yüzde 110 doluluk olduğunu belirten Bakan Ergin, “Şu anda her 100 kişinin barınacağı yere 110 kişi koymuşuz. Ama baktığımızda ABD, İngiltere, Fransa, Belçika, Yunanistan, İspanya ve İtalya bizden daha zor şartlarda. Biz onlardan daha iyi konumdayız.” dedi.
 

 

4- Sağlık Bakanı Recep Akdağ, gazetecilerin Hacettepe Üniversitesinde ölümle sonuçlanan çift kol ve bacak nakli konusundaki soruları üzerine, “Yanlış yapanlar karşılığını bulur.” dedi.
5- Avrupa  Şampiyonlar  Ligi  play-off  2.  turu  rövanşında  Fenerbahçe Universal Voleybol Takımı, Azerbaycan’ın Rabita Bakü takımını 3-0 mağlup etti. İlk maçı da 3-0 kazanan voleybolcular, 24-25 Mart’ta Azerbaycan’ın başkenti Bakü’de yapılacak Dörtlü Final’e katılmaya hak kazandılar.
6- İngiltere’nin başkenti Londra’da temaslarını sürdüren AB Bakanı Egemen Bağış, Galler Prensi Charles’ın verdiği, 30 ülkeden tarım bakanlarının katıldığı resepsiyona katıldı. Bakan Bağış ayrıca, ülkenin önde gelen üniversitelerinden London School of Economics’te (LSE) “Ortak Bir Geleceği Birlikte Yaratmak: Vizyoner Bir Avrupa’ya Doğru” başlıklı bir konuşma yaptı.
7- Türkiye’nin Paris Büyükelçisi Tahsin Burcuoğlu düzenlediği basın toplantısında, Fransa Anayasa Konseyinin kararının, 1915 olaylarıyla ilgili Ermeni iddialarının reddedilmesini suç sayan yeni bir yasa hazırlanması için hiçbir açık kapı bırakmadığını söyledi. Söz konusu yasaya ülkedeki tarihçi ve hukukçuların da karşı çıktığını hatırlatan Burcuoğlu, “Bu beklediğimiz bir karardı. Başvuruda bulunan senatör ve milletvekillerinin itirazları sağlam temellere dayanıyordu. Anayasa Konseyi net ve tartışmasız bir karar verdi.” dedi.

A PHP Error was encountered

Severity: Notice

Message: Undefined index: query

Filename: libraries/Functions.php(679) : eval()'d code

Line Number: 106