20.9.2011
×

Hakkında

Künye

İletişim

1 EYLÜL 2011
1- CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Kenya’daki Somali mülteci kampı ziyaretinden dönüşünde uçakta gazetecilerin sorularını yanıtladı. Kılıçdaroğlu, Genelkurmay eski Başkanı Orgeneral Işık Koşaner’i iktidara yakın grubun dinlediğini ve bu konuda elinde deliller olduğunu belirterek, sıkıntı yaratmamak için açıklamadığını söyledi.
2- Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, Bursa’da basın mensuplarının sorularını yanıtladı. MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’nin 30 Ağustos resepsiyonuna Çankaya Köşkünün ev sahipliği yapmasını “Bu sivilleşme değil, ordunun silikleşmesi” şeklinde değerlendirmesine ilişkin olarak Bunun altında herhangi bir maksat aramaya gerek yok. Sayın Bahçeli’nin de gönlü ferah olsun. Anayasamız bunu söylüyor.” dedi.
3- Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan, Türkiye İhracatçılar Meclisinin (TİM), “2011 Ağustos ayında ihracat geçen yılın aynı ayına oranla yüzde 29,89 artışla 11 milyar 78 milyon dolar olurken, yılın sekiz ayında yüzde 21,63 artışla 88 milyar 550 milyon dolarlık artış” olarak açıklanan ağustos ayı verilerini değerlendirmesinde, “Ağustos ayındaki rekor ihracatçıların ‘işlerine, güçlerine’ baktıklarını, ‘ihracat seferberliğine’ devam ettiklerinin bir kanıtıdır.” şeklinde konuştu.
4- Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik Anadolu Ajansına verdiği demeçte, İŞ-KUR’a kayıtlı 50 bin işsizin kamu yararına işlerde çalışmasını öngören, “Toplum Yararına Çalışma Programı”na ilişkin çalışmaların yoğun bir şekilde sürdüğünü bildirdi.
5- Milli Savunma Bakanı İsmet Yılmaz, partisinin Sivas’ta düzenlenen bayramlaşma töreninde yaptığı konuşmada, “Bu Türkiye, hepimizin. Herkes Türkiye üzerine ne biliyorsa, ne düşünüyorsa söylesin. Bu, çok sesliliktir, demokrasidir.” dedi.
6- Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Nihat Ergün, Ankara’da bir grup gazeteciye yaptığı açıklamada, “Organize Sanayi Bölgelerinde (OSB) yatırım yapacağım diyerek alınan ve uzun yıllar çivi bile çakılmamış arsalar var. İstismarlar tespit ettik. Şimdi bu arsaları geri almaya başladık.” dedi.
7- “1 Eylül Dünya Barış Günü” dolayısıyla İstanbul Kadıköy’de düzenlenen mitingde polisle göstericiler arsında çıkan olaylarda 2 polis yaralandı, 63 kişi de gözaltına alındı.
8- Trablus’un muhaliflerin eline geçmesinden sonra ortadan kaybolan Libya’nın devrik lideri Muammer Kaddafi, Suriye merkezli bir televizyondan destekçilerine seslenerek, “Sesimi duyuyorsanız, direnişinize devam edin.” mesajı verdi.
2 EYLÜL 2011
1- Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, İstanbul’da gazetecilerin sorularını cevaplandırdı. Cumhurbaşkanı Gül, BM Soruşturma Komisyonunun İsrail’in “Mavi Marmara” gemisi saldırısına ilişkin hazırladığı Palmer Raporu hakkında “Rapor, açıkçası bizim için yok hükmündedir.” dedi. İsrail hükümetinin kendi halkına da aslında yük olan bir hükümet olduğunu belirten Cumhurbaşkanı Gül, “Türkiye barış ve istikrar peşinde.” dedi.
2- Türkiye’nin sadece tazminat talebinin haklı bulunduğu BM’nin basına sızdırılan Mavi Marmara Raporu’nu eleştiren Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, “İsrail’in bedel ödemesinin vakti geldi.” dedi. Dışişleri Bakanlığında basın toplantısı düzenleyen Bakan Davutoğlu, Türkiye’nin, İsrail’in Gazze’ye uyguladığı ablukayı tanımadığını vurgulayarak “Hiçbir devlet hukukun üstünde değildir. Amacımız, İsrail hükümetinin yanlışını düzeltmektir.” dedi. Bakan Davutoğlu toplantıda ayrıca, Türk-İsrail ilişkileri konusunda Hükümet tarafından alınmasına karar verilen 5 tedbiri açıkladı. İsrail’le yapılan askeri anlaşmaların askıya alındığını belirten Bakan Davutoğlu, İsrail’le ilişkilerin ikinci katip düzeyine indirildiğini kaydetti.
Öte yandan Bakan Davutoğlu, Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas ve Arap Birliği Genel Sekreteri Nebil El Arabi ile telefonla görüştü. Her iki yetkili de Türkiye’nin son İsrail politikasına ilişkin desteklerini dile getirdi.
3- Sağlık Bakanı Recep Akdağ, Ordu Üniversitesi kampüsündeki inşaatta incelemelerde bulundu. Bakan Akdağ, “Tam Gün Kanunu” ile ilgili olarak, yayımladıkları kanun hükmünde kararname ile devlet hastanelerinde çalışan doktorların artık dışarıda bir alanda çalışma imkanlarının olmadığını vurgulayarak, “Sağlık Bakanlığına bağlı hastanelerimizde çalışan doktorlarımız, ya bakanlığı ya da özel sektörü tercih edecekler. Üniversite hastanelerinde çalışan öğretim üyelerine de isterlerse iki yıl ücretsiz izin veriyoruz. Bu izinde de mesleklerini icra edebiliyorlar. İki yıl içinde de isterlerse üniversiteye dönüş yapabilecekler.” dedi.
4- Gençlik ve Spor Bakanı Suat Kılıç, Türkiye Futbol Federasyonu yöneticileri ve Spor Toto Süper Lig’de yer alan kulüplerin temsilcileriyle İstanbul’da bir toplantı yaptı. Futbolun kuvvetlenmesi ve daha ileriye taşınması için neler yapılabileceğini değerlendirdiklerini söyleyen Bakan Kılıç, “Futbolda sıkıntılar olabilir. Bütün bu problemlerin çözümünde, aktörlerin tamamı olarak birbirimize destek vermeye ve katkı sağlamaya mecburuz. Enerjimizi sinerjiye dönüştürmekle yükümlüyüz. Şike iddialarıyla ilgili toplanmadık.” dedi.
5- Başbakanlık Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı, Somali’ye yardım kampanyası hesaplarında 2 Eylül 2011 tarihi itibariyle 410 milyon 891 bin lira toplandığını açıkladı. Somali’ye bugüne kadar 9 uçak, 6 gemi ile 47.5 milyon lira tutarında ve yaklaşık 16 bin ton ağırlığında insani yardım malzemesi gönderildi.
6- Merkezi Güney Kıbrıs’ta bulunan Libananco şirketinin, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığının 2003 yılında Enerji Piyasası Düzenleme Kurumunun başvurusu üzerine, Uzan Grubu’na ait el konulan Çukurova Elektrik (ÇEAŞ) ve Kepez Elektrik hisselerinde zarara uğradığı gerekçesiyle Türkiye Cumhuriyeti hakkında açtığı 10.1 milyar dolar tutarındaki tahkim davası Türkiye lehine sonuçlandı.
7- BM Soruşturma Komisyonu, Mavi Marmara saldırısıyla ilgili hazırladığı 105 sayfalık raporunu Genel Sekreter Ban Ki-moon’a sundu. Raporda, İsrail ordusunun 2010 yılı Mayıs ayı sonunda açık denizde Mavi Marmara gemisine yaptığı ve 9 Türk’ün hayatını kaybettiği saldırının “aşırı” olduğu belirtilirken, İsrail’in Gazze’ye ablukası ise “meşru” olarak nitelendirildi.
8- ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Noel Clay, “İsrail ve Türkiye’nin, uyuşmazlıklarını gidermeye yardımcı olabilecek adımlar konusunda, BM’nin Mavi Marmara raporunun yayımlanmasından önce anlaşmaya varamamasından üzüntü duyuyoruz. İki ülkenin uzun yıllara dayanan ilişkilerini geliştirmek için fırsat arayışına devam edeceklerini umuyoruz ve her iki tarafı bu amaç doğrultusunda teşvik edeceğiz.” dedi.
9- Polonya’nın ev sahipliğinde yapılan AB Dışişleri Bakanları Zirvesi’ne üye ülkelerin temsilcileri katıldı. Toplantıda, AB üyesi ülkeler, Suriye’den yapılan petrol ve petrol ürünleri ithalatını kesme kararı aldı. AB ayrıca, varlıklarını dondurduğu ve seyahat yasağı koyduğu Suriyeli kurumların ve kişilerin listesini de genişletti.
10- Uluslararası Para Fonu (IMF), Avrupalı bankaların 200 milyar euroluk (290 milyar dolar) sermaye açığı bulunduğunu ve bu açığı kapatmak için sermaye artırması gerektiğini açıkladı. Avrupalı siyasetçiler ise bu çağrıyı reddetti.
AB’nin rekabetten sorumlu komiseri Joaquin Almunia ise “Stres testi çalışmamıza güvenmeliyiz. Bu test daha fazla ayrıntılı ve ciddi bir çalışma. IMF’nin çalışması ise tahmine dayalı ve tamamlanmış değil.” dedi.
11- Suriye’de yönetime karşı ayaklanmalar devam ederken, ülkenin birçok kentinde yönetim karşıtı protesto gösterileri düzenlendi. Güvenlik güçlerinin ateş açması sonucu ülke genelinde 11 kişi hayatını kaybetti.
12- Türkiye Bilimler Akademisi (TÜBA) tarafından yayımlanan bildiride, hükümetin kanun hükmünde kararnameyle akademiye üye atama yetkisi “TÜBA’nın bir akademi olarak sona erdirilmesi” olarak nitelendirildi.
13- Avrupa Futbol Şampiyonası elemelerinde mücadele eden milli takım Kazakistan’ı 2-1 yendi. Milli basketbol takımımız ise Avrupa basketbol şampiyonasında ev sahibi Litvanya’ya 75-68 yenildi. Dünya Atletizm Şampiyonasında ise milli atlet Nevin Yanıt 100 metre engellide yarı finale yükseldi.
3 EYLÜL 2011
1- Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, TRT Haber televizyonuna yaptığı açıklamada, İsrail’in “Mavi Marmara” gemisine saldırısı hakkında BM’nin yayınladığı raporun bir bağlayıcılığı olmadığını vurgulayarak, “Eğer İsrail bu tutumunu sürdürürse Arap Baharı güçlü bir İsrail karşıtlığını getirecektir. Bu mesele bizimle İsrail arasında değil, İsrail ile uluslararası hukuk, uluslararası toplum ve uluslararası vicdan arasında. Bizim buna sahip çıkmamız uluslararası hukuka, uluslararası vicdana sahip çıkmamızdır.” dedi.
2- Ankara’nın Haymana ilçesinde esnafı ziyaret ederek vatandaşlarla sohbet eden İçişleri Bakanı İdris Naim Şahin, “Ankara ile Haymana arasındaki duble yol bittikten sonra Haymana, turizm bakımından Kızılcahamam’a alternatif olacak. Gölbaşı da zaten bu tarafa doğru hızla büyüyor. O zaman Haymana patlama yapar.’’ dedi.
3- Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, Kayseri’nin Talas ilçesinde yaptığı açıklamada, Cem Uzan davasıyla ilgili olarak, “Türkiye bir kamburu üzerinden atmıştır. Kangren olan kol kesilip atılmıştır. Devlet içinde devlet olmaya çalışanlara karşı haklılığımız uluslararası arenada da ispat edildi.” dedi.
4- Milli Savunma Bakanı İsmet Yılmaz Sivas’ın Gürün ilçesinde yaptığı açıklamada, Milli Savunma Bakanlığının asli vazifesinin Türk Silahlı Kuvvetlerini harbe hazır halde tutmak ve maddi ihtiyaçlarını karşılamak olduğunu belirterek, “Bu ihtiyaçları şu ana kadar kendi ülkemizde yüzde 50’den fazlasını karşılıyoruz. Amacımız yüzde yüz tamamen yeterli hale gelebilmektir.” dedi.
5- Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu Afyonkarahisar’da Uzun Çarşı esnafını ziyaret ederek bayramlaştı. Bakan Eroğlu, İsrail’le ilgili Türkiye’nin yaptırımlarına ilişkin bir soru üzerine, Mavi Marmara olayını bütün dünyanın gördüğünü belirterek, “İsrail’in yaptığı zulümdür. Bizim milletimiz, mazlumların yanındadır. Dolayısıyla yapılan işler mazlumun yanında olmaktan ibarettir.” dedi.
6- Danıştay 10. Dairesi, bir işçi emeklisinin Başbakanlığın 20 Temmuz 2007’de yayımlanan “Banka Promosyonları” konulu genelgesinin, “sadece kamu görevlilerine ödenecek promosyonları düzenlemesi, işçi emeklilerini kapsamaması nedeniyle eşitlik ilkesine ve hukuka aykırı olduğunu” ileri sürerek genelgenin iptali istemiyle açtığı davayı oybirliğiyle reddetti.
7- Tunceli’de arazi arama-tarama faaliyetinde bulunan askerlere pusu kuran teröristlerce uzun namlulu silahlarla açılan ateş sonucu, 2 asker şehit oldu.
8- BM Genel Sekreteri Ban Ki-moon Avustralya’da gazetecilere yaptığı açıklamada, Türkiye ve İsrail’den Orta Doğu barış sürecinin menfaati için ilişkilerini düzeltmesini istedi.
9- Dünya Bankası Başkanı Robert Zoellick, küresel ekonominin bu sonbaharda yeni bir tehlikeli döneme gireceğini belirterek, Avrupa’daki krizin, bankalar ve bazı ülkelerin rekabetçiliği üzerinde ciddi etkileri olan bir borç krizi haline geldiğine dikkat çekti.
10- Yunanistan ve Güney Kıbrıs Rum Yönetimi (GKRY) Dışişleri Bakanları Stavros Lambdrinidis ve Erato Kozaku Markulli, Polonya’da düzenlenen AB Dışişleri Bakanları toplantısında, Türkiye’nin, GKRY’nin Doğu Akdeniz’de doğalgaz sondaj çalışmalarında bulunma niyetine gösterdiği tepkiye ilişkin olarak “Türkiye’nin davranışı uluslararası hukuka aykırı. Bu tavır, Doğu Akdeniz’de istikrarsızlığa sebep oluyor.” dediler.
4 EYLÜL 2011
1- CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Hakkari’de Aktütün Karakolunu ziyaret etti. Üç kez saldırıya uğrayan karakolun yeni binasını gezerek, Mehmetçikle bayramlaşan Kılıçdaroğlu yaptığı açıklamada “Yeni bir bina yapılmış, binayı bize gezdirdiler. Donanım olarak da iyi. Askerin morali de iyiydi.” dedi.
2- Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Polonya’nın Sopot şehrinde gerçekleşen AB Dışişleri Bakanları Gayri-Resmi Toplantısı’ndan Ankara’ya dönerken beraberindeki gazetecilere açıklamalar yaptı. Mavi Marmara’da AB üyesi ülkelerin vatandaşlarının da olduğunu hatırlatan Bakan Davutoğlu, “Bu bizimle İsrail arasında bir mesele değil, İsrail ile uluslararası hukuk, ahlak ve uluslararası toplum arasında bir mesele.” dedi.
Ayrıca Avrupa’nın Arap Baharı’nın yaşandığı bölgeye, geçmişten kalan Haçlı veya sömürgeci mantığıyla yaklaşmaması gerektiğini belirten Bakan Davutoğlu, bu algıyı yıkacak demokrasi ve hukuk gibi değerlerin önemine işaret ederek, “Kimseye empoze eder şekilde davranılmamalı. Sömürge algısı oluşursa, dönüşümün ekseni kayar. Otoriter rejimler bunu kullanır.” dedi.
3- Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız Bolu’da yaptığı açıklamada, Cem Uzan’a siyasi sığınma hakkı veren Fransa’ya bir mesaj göndererek, Fransızların nükleer santral inşaatı konusunda istekli olduğunu ve bir dizi görüşme yapacaklarını hatırlattı. Bakan Yıldız, projelerin gerçekleşmesi için Fransa’nın, Uzan konusunda tavrını gözden geçirmesi gerektiğini söyledi.
4- BDP, 2. Olağan Kurultayı gerçekleştirildi. Yapılan oylamada genel başkanlığa yeniden Selahattin Demirtaş, fiili eşbaşkanlığa da Gülten Kışanak seçildi. BDP Genel Başkanı Selahattin Demirtaş yaptığı konuşmada, asker-sivil ilişkilerindeki normalleşmeyi “yeni Ergenekon’un inşası” olarak niteledi.
5- Tunceli’de merkeze bağlı Munzur Mahallesi’nde bir halı sahada maç yapan polislerin üzerine teröristler tarafından açılan ateş sonucu, 2 polis şehit oldu, 8 kişi de yaralandı.
6- Litvanya’da düzenlenen Avrupa Basketbol Şampiyonası’nda A Milli Basketbol takımımız Polonya’ya 84-83 yenildi.
7- Güney Kore’nin Daegu kentinde düzenlenen 13. Dünya Atletizm Şampiyonası, erkekler 4X100 bayrak yarışını, 37.04’lük derecesiyle dünya rekoru kıran Jamaika takımı kazandı.
8- İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu, Bakanlar Kurulunda yaptığı konuşmada, Türkiye’den özür dilemeyeceklerini belirterek, “Komisyon, İsrail’in kendisini savunma temel hakkına sahip olduğu kararına varmıştır. Deniz komutanlarının İHH eylemcilerinin saldırısına karşı kendilerini savundukları gerçeği karşısında özür dilememize gerek yoktur. Halkımızı, çocuklarımızı ve toplumumuzu savunmak amacıyla hareket ettiğimiz için özür dilememiz gerekmez.“ dedi.
9- Şili’de askeri uçağın düşmesi sonucunda, 21 kişi hayatını kaybetti.
5 EYLÜL 2011
1- Başbakan Yardımcısı Ali Babacan başkanlığındaki Ekonomi Koordinasyon Kurulu (EKK) Toplantısı sona erdi. Bölgesel Gelişme Politikaları ve Kalkınma Ajansları ile ilgili hususların ele alındığı toplantıda, ilgili kurumların üst düzey yöneticilerinden oluşan bir çalışma grubu kurulması ve grubun devlet desteklerinde uygulamada karşılaşılan mükerrerliklerin en aza indirilmesi ve verilen desteklerin etkinliğinin arttırılmasına yönelik düzenleme ihtiyaçlarını belirlemesi kararlaştırıldı.
2- Avrupa Birliği Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış, Filmsan Yönetim Kurulu Başkanı Ferdi Merter Fosforoğlu ve beraberindeki heyeti, Avrupa Birliği Genel Sekreterliğinin İstanbul Ortaköy’deki ofisinde kabul etti. Bakan Bağış, burada yaptığı konuşmada, Türkiye’nin sanat dünyasına yıllarını veren sanatçıların sorunlarını değerlendirdiklerini belirterek, “Özellikle, AB ülkelerindeki muadilleriyle kıyaslamasını yaptığımızda yaşadıkları sıkıntıları değerlendirme imkanımız oldu. Onların biraz olsun, hak ettikleri emeklerinin karşılığını alabilmeleri için, özellikle Telif Hakları Yasası’nda yapılabilecek bazı değişikleri gözden geçirdik. Biliyorsunuz, telif hakları konusu, AB mevzuatında yoğunlukla üzerinde çalıştığımız bir konu. Bu konuda Derneğin görüşlerini aldık.” dedi.
3- Adalet Bakanı Sadullah Ergin NTV televizyonunda Deniz Feneri davasına ilişkin soruları cevapladı. Savcıların değiştirilmesinin Ankara Cumhuriyet Başsavcısı’nın tasarrufunda olduğunu, Balyoz davası savcılarının da değiştirildiğini belirterek, “Dolayısıyla kamuoyunda çok fazla dezenformasyon var. Ne Adalet Bakanının ne de Başbakanın bu dosyaya müdahale etmeye hakkı yoktur. Böyle bir müdahalede olmamıştır.” dedi.
4- Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Nihat Ergün ağustos ayı enflasyon rakamlarına ilişkin Anadolu Ajansına yaptığı açıklamada, “Bugünkü rakamlar da bize göstermektedir ki 2011 yılında da enflasyon rakamı, belirlenen hedefler aralığında olacaktır’’ dedi.
5- BDP Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, Radikal gazetesine, partisinin dün gerçekleşen kongresini değerlendirdi. Demirtaş, “Silahın alternatifiyiz. Biz yapacağımız müzakere ile silahların bırakılmasına hizmet etmek istiyoruz. Sivil siyaset, silahlı mücadeleye her zaman alternatiftir. Bu iş siyasetle çözülür, silahlı mücadeleye karşı sivil siyaset önerimizi sunduk.” dedi.
6- Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), ağustos ayında Tüketici Fiyatları Endeksinin (TÜFE) yüzde 0,73, Üretici Fiyatları Endeksinin (ÜFE) yüzde 1,76 oranında arttığını açıkladı.
Ağustos ayı itibariyle yıllık enflasyon ise TÜFE’de yüzde 6,65, ÜFE’de yüzde 11,00 oldu.
7- Litvanya’da devam eden 2011 Avrupa Basketbol Şampiyonası Finalleri’nde ilk tur A Grubu 5. ve son maçında A Milli Takımı, İspanya’yı 65-57 yendi.
8- İsrail Merkez Bankası Başkanı Stanley Fischer, Tel Aviv’de düzenlenen Bölgesel Ekonomik İşbirliği ile ilgili uluslararası bir konferansta yaptığı konuşmada, Türkiye ile ticari ilişkilerin bulunmamasının, İsrail için pahalıya mal olacağını söyledi.
6 EYLÜL 2011
1- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, yeni adli yılın açılışı sebebiyle ATO’da düzenlenen törenin ardından gazetecilerin sorularını cevapladı. BM’nin Mavi Marmara raporuyla ilgili soru üzerine, “Bizim açımızdan bir kıymeti harbiyesi yok.” diyen Başbakan Erdoğan, Türkiye’nin 5 başlık altında topladığı yaptırımları, aynı kararlılıkla sürdüreceklerini belirterek, “Bugüne kadar dünyada BM’nin İsrail ile ilgili almış olduğu kararlar karşısında İsrail, her zaman bir şımarık oğlan rolünü oynamıştır ve bu şımarık oğlanlığının devamlı süregideceğini zannetmiştir.” dedi.
Öte yandan Başbakan Erdoğan, Üçüncü Türkiye-İspanya Zirvesi’nin ardından İspanya Başbakanı Jose Luis Zapatero ile Başbakanlıkta ortak basın toplantısı düzenledi. Başbakan Erdoğan, “Uluslararası teröre karşı en önemli silah, medeniyetler ittifakını temin etmektir, bunu başarmaya mecburuz.” dedi. Başbakan Erdoğan, bir soru üzerine, NATO tarafından Türkiye’ye kurulması planlanan füze kalkanı konusunda ise “Atılan adımın, bölgemiz için önemli olduğunu düşünüyoruz. Onun için bu konuda hükümet olarak en geniş manada istişaremizi yaparak kararımızı vermiş bulunuyoruz.” dedi.
Başbakan Erdoğan ayrıca, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Necdet Özel ile Başbakanlıkta görüştü. Terörle mücadele ve İsrail krizi konularının ele alındığı toplantıya Jandarma Genel Komutanı Orgeneral Bekir Kalyoncu da katıldı.
2- Yargıtay Başkanı Nazım Kaynak, Ankara Ticaret Odası (ATO) Kongre Merkezinde düzenlenen 2011-2012 adli yıl açılış töreninde yaptığı konuşmada, “Makul sürede yargılanma hakkı, adil yargılanmanın en önemli unsurudur. İhlal kararları sebebiyle Türkiye, AİHM tarafından 2010 yılında 25 milyon euro civarında tazminat ödemek zorunda kalmıştır. İletişimin denetlenmesi ancak suçun işlendiğine dair kuvvetli şüphenin bulunduğu durumlarda en son başvurulacak çare olmalıdır. En ağır karar, tutuklamadır. Hâkimler kendini yenilemelidir. Yeni anayasa toplumun beklentilerini karşılamalıdır.” dedi.
3- Gümrük ve Ticaret Bakanı Hayati Yazıcı, TMO ve TOBB’un Polatlı’da bir tanıtım toplantısında yaptığı konuşmada, bugüne kadar tarımla uğraşan iş adamının, çiftçinin büyük sıkıntılar yaşadığını, hükümetleri döneminde bunların çözüme kavuştuğunu söyledi. Bakan Yazıcı, artık Türk çiftçisinin ürettiği ürünü depolayacak sağlıklı imkâna kavuştuğunu da söyleyerek, “Çiftçimiz hem ürününü değerlendirecek, hem de depodaki sağlıklı ve kalitesi belirlenmiş ürününü karşılık gösterip finansmana kolayca ulaşabilecek.” dedi.
4- Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan, TUSKON Başkanı Rızanur Meral ve beraberindeki heyeti makamında kabul etti. Bakan Çağlayan, bundan önceki bakanlık dönemlerinde yakın işbirliği içerisinde önemli çalışmalar yaptıklarını ve bu çalışmaların artarak devam edeceğini söyledi. Türkiye’nin ekonomik gelişimini artırmak ve hedeflerine ulaşmasını sağlamak üzere yeni dönemde işadamlarıyla birlikte “yatırım avcılığı” yapacaklarını kaydeden Bakan Çağlayan, bu amaçla bakanlık bünyesinde Yabancı Sermaye Genel Müdürlüğü birimi kurulduğunu ifade etti.
5- İçişleri Bakanı İdris Naim Şahin, Avusturya, Almanya ve Türkiye’nin birlikte yürüteceği “Polisin Güç Kullanma Kapasitesinin Geliştirilmesi Eşleştirme Projesi” açılış töreninin ardından gazetecilerin sorularını yanıtladı. Tunceli’de Komiser Cem Kerman ve öğretmen eşi Dilay Turan Kerman’ın şehit olduğu hain saldırıya ilişkin yaptıkları değerlendirmede, görev ihmali olmadığı kanaatine varıldığını açıkladı. Bakan Şahin, bir gazetecinin, “Müfettiş görevlendirildi mi, inceleme başlatıldı mı?” sorusu üzerine müfettiş dışı görevlilerin de olayı değerlendirdiğini söyledi.
6- Milli Eğitim Bakanı Ömer Dinçer, öğretmen olmaya hak kazanan öğretmen adaylarına telekonferans sistemiyle yaptığı konuşmada, sadece sınavlarda akademik bilgi ve becerilerine dayalı olarak alacakları yüksek puanın öğrenci ve öğretmenin başarısını ortaya koymaya yetmeyeceğini belirterek, “Çok yönlü bir çaba içerisinde olmalıyız. Çocuklarımıza temel bilgi ve becerilerini, düşünme bilgi ve becerilerini, hayata uyuma karşı akademik becerileri vermek istiyorsak, özellikle okul öncesi ve ilköğretim alanında, başta Güney Doğu ve İç Anadolu bölgesinde bunu aileler ile bütünleşerek gerçekleştirmek mümkündür.” dedi.
7- Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, Ankara’da bir grup gazeteciyle düzenlediği toplantıda, Güney Kıbrıs Rum Yönetimi ve İsrail’in ABD’li petrol şirketi Noble ile birlikte petrol aramasını değerlendirdi. Bakan Yıldız, “Özel sektör daha az riskli yatırımları tercih eder. Statüsü, adresi belirlenmemiş bir alanda niye arama yapsın? Giderim imarı olan bir yerde arama yaparım. Sözlerimizin Noble tarafından da takip edildiğine inanıyorum. Bizim bu tür kararlılıklarımız test edilmesin. Enerji sektörü siyasetten arındırılmış değildir. Şu anki olumsuz hava, bu ülke ile yapılacak enerji projelerine yansır. Bunun yansımaları mutlaka olacaktır.” dedi.
8- CHP Genel Başkan Yardımcısı Faruk Loğoğlu başkanlığındaki CHP heyeti, Suriye’deki temaslarına ilişkin CHP Hatay İl Başkanlığında yaptığı açıklamada, Suriye’de bir sıkıntı bulunduğunu, ancak bunun üstesinden gelmek için de bir niyet olduğunu dile getirdi. Loğoğlu, “Şimdi bilelim ki komşumuzda bir sıkıntı var. Ama bu sıkıntının üstesinden gelmek için bir niyet de var. Bütün sıkıntı, yönetimin yapmak istediği, fakat zamana ihtiyaç duyduğu reformların hayata geçmesiyle muhalif güçlerin bu sabrı gösterip göstermeyecekleri. Biz, Suriye’ye bir dış müdahaleye karşıyız.” dedi.
9- MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, basına sızdırılan BM’nin Palmer Raporu’na tepki gösterdi. Bahçeli yaptığı yazılı açıklamada, “Filistin halkının haklı ve meşru davasının sözde insan hakları ve özgürlük savunucuları tarafından dikkate alınmaması, insanlık adına rezalet ve utanç verici bir durumdur.” dedi. Bahçeli, Başbakan Erdoğan’ın “Yahudi Cesaret Ödülü”nü bir an önce iade etmesini de istedi.
10- Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Başkanı Mehmet Büyükekşi, İstanbul’da gazetecilere yaptığı açıklamada, İsrail’e yönelik ekonomik bir yaptırım beklentisi olmadığını, bu ülkede Türk mallarına yönelik boykot olacağını sanmadığını ifade etti. Büyükekşi, İsrail Ticaret Odaları Başkanı Uriel Lynn’in, Ankara ile krizin İsrail endüstrisinde ağır zarara yol açabileceği, yüzlerce işçinin işsiz kalabileceği açıklamalarına katılmadığını vurguladı.
11- A Milli Futbol Takımı, 2012 Avrupa Şampiyonası Elemeleri A Grubu’ndaki sekizinci maçında Avusturya ile deplasmanda 0-0 berabere kaldı.
12- Kuzey Irak Bölgesel Yönetimi Başkanı Mesud Barzani, PKK ve PJAK’tan, topraklarını kullanarak düzenledikleri saldırılara son vermeleri ve haklarını siyasi yollardan elde etme çağrısında bulundu. Barzani, Kürt halkının haklarına saygı duyulduğunu ancak bu hakların barışçıl yollarla elde edilebileceğini ifade ederek, “Talabani ile, Türkiye, İran, PKK ve PJAK ile savaşı sona erdirmek için bir çözüm bulmaya çalışıyoruz.” dedi.
13- Morgan Stanley yayımladığı hisse senedi strateji raporunda, gelişmekte olan piyasa hisse senetlerinin önümüzdeki dönemde gelişmiş piyasa hisse senetlerinden daha iyi performans göstermesini beklediğini ve Türkiye’nin gelişmekte olan piyasalardaki bu havayı avantaja dönüştüreceği beklentisi ile Türkiye için tavsiyesini yükselttiğini bildirdi.
14- İran Savunma Bakanı Ahmed Vahidi, devlet televizyonuna yaptığı açıklamada, NATO’nun Türkiye’ye yerleştireceği radar sistemi ile ilgili olarak ulusal çıkarlarına yönelik hiçbir saldırıya müsamaha göstermeyeceklerini söyledi.
15- Dünya Bankası Başkanı Robert Zoellick, Singapur’da gazetecilere yaptığı açıklamada, “ABD veya dünya ekonomisinde çift dipli resesyon yaşanacağına inanmıyorum, ancak yüksek düzeyde belirsizlik söz konusu.” dedi. ABD ekonomisinin muhtemelen yavaş büyüyeceğini ve yüksek işsizliğin süreceğini, ancak resesyonu savuşturacağını belirten Zoellick, AB üyelerinin karşı karşıya olduğu sorunların çözümü için mali politikalar alanında daha sıkı bir çalışma içine girmesi gerektiğini söyledi.
16- Avrupa Komisyonu Başkanı Jose Manuel Barroso, Avustralya’nın başkenti Canberra’da Avustralya Ulusal Üniversitesinde yaptığı konuşmada, Euro Bölgesi liderlerinin bölgenin borç krizini çözmede kararlı olduğuna inandıklarını söyledi. Barroso, “Birçok şey yapıldı ve çok karmaşık bir yapının tamamlanma sürecindeyiz. Size çok açık yüreklilikle söyleyebilirim; Euro Bölgesi ve üye ülkelerin liderlerinin finansal istikrar ve Euro’yu desteklemede güçlü biçimde kararlı olduklarına inanıyorum.” dedi.
17- Almanya Maliye Bakanı Wolfgang Schaeuble, bütçe görüşmelerinin açılışında yaptığı konuşmada, tasarruf önlemlerini uygulaması konusunda Yunanistan’ı uyardı. Schaeuble, Yunanistan, AB ve Avrupa Merkez Bankası arasında kesilen troyka misyonunun sürdürülmesi gerektiğini, aksi takdirde Yunanistan için öngörülen diğer bir kısım yardım parasının ödenemeyeceğini belirterek, “Yunanistan bunu bilmeli. Bu konuda fazla bir seçenek yok.” dedi.
7 EYLÜL 2011
1- TBMM Başkanı Cemil Çiçek Diplomasi Muhabirleri Derneği yönetim kurulu üyelerini kabulünde yaptığı konuşmada, bu yıl Meclisin açılışı nedeniyle verilecek resepsiyonun artan terör olayları ve şehit cenazeleri nedeniyle iptal edilmesi yönünde talimat verdiğini açıkladı. Başkan Çiçek, tutuklu milletvekilleri ile ilgili bir soru üzerine de, ”Tüm kamuoyunun olduğu gibi bizim de beklentimiz, bu davaların bir an önce sonuçlandırılmasıdır.” dedi.
2- CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu Aydın’da düzenlediği basın toplantısında, hükümetin İsrail politikasını eleştirdi. Kılıçdaroğlu, BM’nin Palmer raporuyla ilgili olarak, “Dünya kamuoyunun büyük desteğine rağmen Türkiye’nin ve Gazze’nin aleyhine çıkan bu rapor, dış politika tarihimizin en ağır hezimetlerinden birisidir.” dedi.
3- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın Libya, Mısır ve Tunus’u ziyaretinden önce Dışişleri Bakanlığında üst düzey bir koordinasyon toplantısı gerçekleştirilerek görüş alışverişinde bulunuldu. Toplantıya Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ, Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan, Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım ve Milli Savunma Bakanı İsmet Yılmaz katıldı. Koordinasyon toplantısında, Mısır’da yeni hükümetle imzalanacak anlaşmalar da ele alındı.
4- Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Nihat Ergün, Ekonomi Gazetecileri Derneğinin (EGD) toplantısında, Türkiye Bilimler Akademisi (TÜBA) ile ilgili düzenlemeler konusunda ideolojik değil, bilimsel bir yaklaşım içinde olduklarını ifade ederek, TÜBA’da akademisyenlerin, hocaların, ne kadar özgürce bilimsel çalışma yapabileceklerinin önümüzdeki süreçte görüleceğini belirtti.
5- Gençlik ve Spor Bakanı Suat Kılıç, 15 Eylül’de İstanbul’da yapılacak Beşiktaş-Maccabi Tel Aviv Avrupa Ligi maçı için “En üst düzey konukseverlik içinde oynanacak.” dedi. Bakan Kılıç, İsrail’le Türkiye arasındaki diplomatik gerginliğin oynanacak maçta sorun yaratmayacağını ifade ederek, “İsrail takımı ve taraftarları güvenli bir şekilde ülkelerine dönecekler.” dedi.
6- CHP Grup Başkanvekili Muharrem İnce düzenlediği basın toplantısında Deniz Feneri davasında savcılar üzerinde baskı kurularak “aklama paklama operasyonu” yapıldığını iddia etti.
7- BDP’nin 4 Eylül 2011’deki 2. Olağan Kongresi’nde atılan sloganlar ve terörist başı Abdullah Öcalan’ın posterlerinin asılmasıyla ilgili olarak Ankara Başsavcılığı soruşturma başlattı.
8- Resmi Gazetede yayımlanan kanun hükmünde kararnameyle Türkiye Bilimler Akademisinin (TÜBA) özerk yapısının ortadan kaldırılmasına tepki gösteren TÜBA Başkanı Prof. Yücel Kanpolat, yapılan değişiklik konusunda kendilerine danışılmadığını ifade etti. Kanpolat, konuyla ilgili görüşmek için Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’den randevu talep ettiklerini de belirtti.
9- Hayfa’da bir donanma üssünde deniz kuvvetlerinin diploma töreninde konuşan İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu yaptığı konuşmada “Türkiye ile ilişkilerde bugün gelinen nokta bizim seçimimiz değil.” dedi. Netanyahu, iki ülke ilişkilerinin düzelmesini istediklerini de sözlerine ekledi.
10- Avrupa Basketbol Şampiyonası ikinci tur E Grubu’nda Milli Basketbol Takımımız Fransa’ya 68-64 yenildi.
11- Rusya’da buz hokeyi takımı oyuncularının da içinde bulunduğu bir yolcu uçağı düştü. Kazada 43 kişi ölürken, iki kişi yaralı olarak kurtuldu.
8 EYLÜL 2011
1- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, El Cezire televizyonuna verdiği röportajda, Türkiye-İsrail ilişkilerini değerlendirdi. Başbakan Erdoğan, Türkiye’nin Akdeniz’de seyrüsefer serbestîsinin sağlanmasıyla ilgili soru üzerine, “Şu anda Türk askeri gemileri şüphesiz ki, birinci derecede kendi gemilerini korumakla mükelleftir. Ve bizim oraya yapacağımız insani yardımlar vardır. Ve bu insani yardımlarımız Mavi Marmara’da olduğu gibi artık herhangi bir saldırıya uğramayacaktır.” dedi.
2- CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Parti Meclisi’nin İzmir’deki toplantısında yaptığı konuşmada, “Düne kadar ‘Kürt açılımı, demokratik açılım’ gibi kavramlarla halkı oyalayan Başbakan, bugün bir şiddet temsilcisine dönüşmüş durumdadır.” dedi. Kılıçdaroğlu, Avrupa’dan da Avrupa’nın ortak evi AB’den de hızla uzaklaşıldığını iddia ederek “Türkiye’nin nerelere, hangi tehlikeli sulara savrulduğu herkesçe görülmektedir.” dedi.
3- Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç gazetecilere yaptığı açıklamada “CHP’nin bir milli mesele olan dış politika konusunda hükümeti eleştirirken çok daha dikkatli olması lazım.” dedi. Gazetecilerin “Başbakan Erdoğan, Kılıçdaroğlu’nun açıklamalarını ‘İsrail’in avukatlığı’ şeklinde değerlendirdi” sözleri üzerine Başbakan Yardımcısı Arınç, “Böyle bir niyeti olmasa bile Kılıçdaroğlu’nun dün yazılı metinden okudukları bu anlama kolaylıkla gelebilecek cümlelerdir. Başbakanın tespiti doğrudur.” dedi.
4- Başbakan Yardımcısı Ali Babacan, Bloomberg HT Televizyonunda katıldığı bir programda gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulundu. Başbakan Yardımcısı Babacan, bu yıl büyümenin yüzde 6 olacağını söyleyerek, “Türkiye ekonomi yönetimi çok hızlı karar alabiliyor. Avrupa da bizim gibi olsa bütün sıkıntılar çözülür.” dedi. Küresel resesyon beklentilerinin olduğu bu dönemde Türkiye’nin her türlü senaryoya karşı hazır olduğuna dikkat çeken Başbakan Yardımcısı Babacan, dünya piyasalarında belirsizlik arttıkça, güven ortamı bozuldukça, bunun resesyon riskini de beraberinde getirdiğini söyledi.
5- Hâkimler ve Savcılar Yüksek Kurulu (HSYK) Başkan Vekili Ahmet Hamsici yaptığı yazılı açıklamada, Deniz Feneri e.V. bağlantılı soruşturmadan alınan 3 Cumhuriyet Savcısının işlemlerinde hukuka aykırılık tespit edildiğini ve savcılardan son savunmalarının isteneceğini bildirdi.
6- Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan, MegaBuild Avrasya Yapı Ürünleri Fuarı’nda yaptığı konuşmada, yerli malı kullanımına yönelik tebliğiyle ile ilgili demir çelik sektöründe dışa bağımlılığın azaltılması için mümkün olduğunca yerli kaynakların kullanılması gerektiğini vurguladı. Bakan Çağlayan, “Türkiye, demir çelik ithalatında dışa bağımlılığını azaltmalı. Görmek istediğim, kendi ülkemizin yerli kaynaklarıyla üretimin sağlanması ve dışa bağımlılığının azaltılmasıdır. Tedarik güvenliğini sağlayamayan ülkeler başka sorunlarla karşı karşıya kalacak. Türk demir çelik sektöründe üretimin yüzde 22’sinin yüzde 19’a yakını entegre tesislerle yapılıyor.” dedi.
7- Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, Avrupa Parlamentosu Hollanda Milletvekili Emine Bozkurt’u kabulünde yaptığı açıklamada, kadının çalışma hayatına katılması ve kayıt dışılığın önlenmesi ile ilgili konuların yeni dönemde Meclisin gündemine geleceğini bildirdi. Bakan Çelik, “Özellikle istihdam büroları çerçevesinde part time çalışma, evde çalışma, yaşlı bakımı, özürlü bakımı ve çocuk bakımında çalışan ciddi oranda kayıt dışılık söz konusu. Bunların kayıt altına alınması ve sosyal güvenceye kavuşturulmasıyla ilgili de İŞ-KUR bünyesinde çalışmalarımız var.” dedi.
8- Avrupa Birliği Bakanı Egemen Bağış, Bulgaristan Dışişleri Bakanı Nikolay Mladenov ile bakanlığında görüşmesinden önce, İsrail’in son açıklamalarını nasıl değerlendirdiğinin sorulması üzerine, İsrailli yöneticilerin içine düştükleri durum sonrasında “bu tür saçma açıklamalar yapmalarının onların doğası gereği” olduğunu kaydetti. Bakan Bağış, “Beni asıl düşündüren; Türkiye’nin ana muhalefet partisinin yaptığı açıklamalar. Biz İsrail Büyükelçisi’ni gönderdik, ama o koltuğun boş kalmasına Sayın Kılıçdaroğlu’nun gönlü bir türlü elveremedi. Koltuğu kendisi doldurmaya çalışıyor. Bu bir gönül borcu mudur, minnet borcu mudur, ben onu çözemedim.” dedi.
9- İçişleri Bakanı İdris Naim Şahin, Kastamonu Valisi Erdoğan Bektaş’ı makamında ziyaret etti. Gazetecilerin sorularını yanıtlayan Bakan Şahin, bir gazetecinin, Adana’da ortaya çıkarılan terörist saldırı girişiminde bomba düzeneğini hazırlayan kişinin korucu olduğunu hatırlatarak, “Koruculuk sistemi ile ilgili bir düzenleme, yaptırım söz konusu olacak mı?” sorusu üzerine, Her sistemin içinde yanlış yapanlar olabileceğini belirten Bakan Şahin, “Yanlış yapanlar cezasını alır, karşılığını bulur, ama korucuların yanlışından dolayı koruculuk sisteminin kaldırılması gibi bir çözümü bugün için düşünmeyiz, düşünmüyoruz. Koruculuk, şimdilik devam edecek.” dedi.
10- Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım, İstanbul’da düzenlenen Gebze- Orhangazi-İzmir Otoyolu ve İzmit Körfez Geçiş Köprüsü imza törenine katıldı. Törende konuşan Bakan Yıldırım, söz konusu otoyolunun yalnızca İstanbul’u İzmir’e, Yalova’ya, Bursa’ya, Balıkesir’e, Manisa’ya, Kütahya’ya bağlamadığını, bu projenin 25 milyon insanın yaşadığı coğrafyaya doğrudan hizmet eden bir proje olmadığını belirterek, “Bu proje, Japonya ile İtalya’yı da birbirine bağlayan Türkiye-İtalya-Japonya dostluğunu da pekiştiren bir projedir.” dedi.
11- Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker, Agrotec Tarım Fuarı’nın açılışında yaptığı konuşmada, Türkiye’nin tarım alanında İsrail’e hiçbir şekilde bağımlılığı olmadığını belirterek, “Devletin de bu konuda bir ticareti yok. Ancak çiftçi, ihracatçı ve tohumcu da İsrail’in bu şımarık tutumunu dikkate almalı.” dedi. Bakan Eker, İsrail’e tohum ve bitki satılmaması gibi bir yaptırım uygulanıp uygulanmayacağıyla ilgili de, “Bunu özel sektör yapıyor. Onlar da İsrail’in şımarık tutumunun gerektirdiği cevabı ilişkilerinde ortaya koyacaklardır.” dedi.
12- Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün Özel Kalem Müdürü Hüseyin Avni Karslıoğlu’nun Berlin Büyükelçisi olarak atanmasının ardından, bu göreve ABD Büyükelçiliğinden Koray Ertaş getirildi.
13- MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli yaptığı yazılı açıklamada, terör örgütü PKK’nın menfur saldırılarının milletin tahammül ve sabır sınırını aşarak vahim bir mecraya ulaştığını bildirdi. Bahçeli, terörle mücadele konusunda hükümetin acil tedbirler alması gerektiğini belirterek, terörist inlerinin yaşanmaz hale getirilmesi ve kış gelmeden kara harekatının bir an önce hayata geçirilmesi gerektiğini ifade etti.
14- YÖK Başkanı. Yusuf Ziya Özcan, “Ankara Üniversitesi ve ODTÜ’nün üniversiteye kayıtta öğrencilerden başörtüsüz fotoğraf istediğine” ilişkin haberler üzerine yaptığı açıklamada, “Ankara Üniversitesi ve ODTÜ ile ilgili başörtüsü meselesinde gazetenin yazdığı doğru değil. Bütün öğrenciler giydikleri ne olursa olsun, kıyafeti ne olursa olsun rahatlıkla girip kayıt olabiliyorlar. Fotoğrafları da olduğu gibi kabul ediliyor, bir mesele yok.” dedi.
15- TÜSİAD Yönetim Kurulu Başkanı Ümit Boyner, TÜSİAD ile Alman Ticaret ve Yatırım Ajansı (GTAI) tarafından İstanbul’da düzenlenen “Nanoteknolojide Türk-Alman İşbirliği ve Yatırım Olanakları” konulu toplantıda, dünyanın ilk 10 ekonomisi arasına girmeyi hedefleyen Türkiye’nin, nanoteknoloji alanı gibi bilgi yoğun alanlarda yatırım ve işbirliği faaliyetlerini hızla yoğunlaştırması gereğine inandıklarını kaydetti.
16- TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, Somali’ye yardım kampanyası çerçevesinde üyelerinden toplanan yardım çekini Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’a takdim etti. Hisarcıklıoğlu çıkışta gazetecilere yaptığı açıklamada, Başbakan Erdoğan’a, yeni dönemde Türk iş dünyası olarak yeni bir anayasanın yapılması noktasında yüzde 100’e yakın bir mutabakatın var olduğunu, bu çerçevede TOBB olarak her türlü katkıyı yapmaya hazır olduklarını ilettiklerini bildirdi.
17- Resmi ziyaret için Türkiye’de bulunan Lüksemburg Başbakanı Jean- Claude Juncker, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ile görüşmesinin ardından düzenlediği basın toplantısında, Türkiye ile AB müzakerelerinin hızlanmasını istediklerini ve bu konunun artık askıya alınmasını istemediklerini söyledi. Juncker, AB ülkelerinin Türk vatandaşlarını tabi kıldığı vize ayrımcılığına da değinerek, “Türkiye’nin de en az üye olmayan başka ülkelerle aynı muameleyi görmesini istiyoruz.” dedi.
18- İran Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Ramin Mihmanperest devlet televizyonuna yaptığı açıklamada, Türkiye’nin topraklarına NATO füze savunma kalkanı radarlarının yerleştirilmesine izin verme kararının bölgede gerilime yol açtığını belirterek, “Dost ve komşu ülkelerin gerilime yol açan ve bölgede durumu zorlaştıran politikalar izlememelerini bekleriz.” dedi. Mihmanperest, NATO’nun savunma kalkanı unsurlarının Türkiye’ye yerleştirilmesinin bölgenin istikrarını iyileştirmeyeceğini savundu.
19- İsrail Savunma Bakanı Ehud Barak İsrail radyosuna yaptığı açıklamada, Türkiye ile İsrail arasındaki gerginliği daha fazla genişletmenin İsrail’in çıkarına olmadığını söyledi. Barak, “Türkiye’yi düşman haline getirmeye niyetimiz yok. Bütün bu sorunlar hallolur.” dedi.
20- Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, resmi ziyarette bulunmak üzere Rusya Federasyonu’na giderken uçakta gazetecilere açıklamalarda bulundu. Cumhurbaşkanı Gül, sivil-asker ayrımı yapmada şiddeti tırmandıran PKK terör örgütünün akrep gibi kendi kendini soktuğunu söyledi. İsrail ile yaşanan gerginliğe de temas eden Cumhurbaşkanı Gül, Türkiye’nin bu ülke için yaptığı “iyiliklere” atıfta bulunarak “Ama sanki bunu yapmak zorundayız gibi bir nankörlük içindeler. Yani bir karşılığı olmuyor, müttefiklerine bile yük olan bir ülke. Bundan böyle biraz da onlar düşünsün.” dedi.
Rusya’nın Yaroslavl kentinde düzenlenen Küresel Politika Forumu’na onur konuğu olarak davet edilen Cumhurbaşkanı Gül, Rusya Devlet Başkanı Dimitri Medvedev ile görüştü.
Moskovski Komsomolets gazetesinin sorularını da cevaplandıran Cumhurbaşkanı Gül, Arap Baharı’nın Türkiye’ye muhtemel etkilerinin sorulması üzerine, “Orta Doğu ve Kuzey Afrika halkları, daha fazla özgürlük, demokrasi ve insan hakları yönündeki taleplerini yüksek sesle dile getirerek, geleceğe ümitle bakabilmeyi hedeflediklerini açık bir şekilde ortaya koymuşlardır. Biz esasen bu gelişmelerin Soğuk Savaş’ın bitiminin ardından 90’larda yaşanması gerektiğini, değişim rüzgârlarının Orta Doğu ve Kuzey Afrika’ya 20 yıl gecikmeyle ulaştığını düşünüyoruz.” dedi.
Cumhurbaşkanı Gül, Küresel Politika Forumu’nda yaptığı konuşmada ise Türkiye’de siyasi ve ekonomik alanlarda eş zamanlı olarak yürütülen reformların, birbirinin tesirini çarpan etkisiyle artıran sonuçlar doğurduğunu ifade ederek, “Bu çerçevede, gerçekleştirilen siyasi ve hukuki reformlarla temel hak ve özgürlük alanları genişleyip demokrasimiz güçlendikçe, ülkemize duyulan güven ve yapılan yatırımlar artarak ekonomimiz üzerinde olumlu yansımada bulunmuştur.” dedi.
21- Avrupa Merkez Bankası (ECB) Başkanı Jean Claude Trichet, ECB’nin Frankfurt’ta yapılan faiz toplantısının ardından düzenlediği basın toplantısında, enflasyonun önümüzdeki aylarda yüzde 2’nin üzerinde kalmaya devam edeceğine dikkati çekerek, 2012 yılından itibaren yüzde 2’nin altına inmesini öngördüklerini belirtti. Trichet, orta vadede enflasyonist risklerin dengeli göründüğünü ifade ederek, yüksek belirsizlik sebebiyle küresel ekonomi ve Euro Bölgesi’nin ekonomik görünümüne ilişkin aşağı yönlü risklerin arttığını kaydetti.
22- ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Victoria Nuland, ülkesinin, Filistin’in devlet olarak tanınması için BM Güvenlik Konseyinde yapılacak bir oylamada bunu veto edeceğini söyledi. Nuland, ABD’nin, Filistin’in girişiminin yanlış olduğu ve devlet olarak tanınmasının ancak İsrail ile yürütülecek müzakerelerin sonucunda mümkün olabileceği görüşünde olduğunu belirtti.
23- Lüksemburg Başbakanı ve Euro Grubu Başkanı Jean Claude Juncker, Bulgaristan Başbakanı Boyko Borisov ile Varna’da gerçekleşen görüşmesinin ardından yaptığı açıklamada, Yunanistan’ın reform konusundaki taahhütlerini sıkı bir şekilde uygulamasının önemine dikkat çekerek, aksi halde ülkenin IMF ve AB’den aldığı finansal yardımın bir sonraki dilimini alamayabileceği uyarısında bulundu.
24- İran Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinejad Portekiz televizyonuna yaptığı konuşmada, Suriye hükümetinin protestocularla görüşmesi gerektiğini belirterek “Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad’ın protestoculara yönelik şiddet içeren baskıdan uzak durması ve muhalefetle görüşmelere başlaması gerektiğini” ifade etti. Askeri bir çözümün hiçbir zaman doğru olmadığını vurgulayan Ahmedinejad, “Meseleler diyalog yoluyla çözülmeli.” dedi.
9 EYLÜL 2011
1- Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Lüksemburg Başbakanı Jean Claude Juncker ile İstanbul’da Tarabya Köşkünde bir araya geldi.
2- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Gaziantep’te Zeugma Mozaik Müzesi Sergi ve Konferans Merkezi ile yapımı tamamlanan 36 tesisin toplu açılışını yaptı. Gaziantep’in 5 milyar dolar ihracata yürüdüğünü ifade eden Başbakan Erdoğan “Geçen yıl dünyadaki küresel finans krizine rağmen ihracat 4 milyar dolardı. Terör belası, Diyarbakır’a musallat olmasa orası da aynı sıçramayı yapar. Bugün sıçrama yapamıyorsa Diyarbakır halkı bunun hesabını terörü orada besleyenlere sormalıdır. İşadamları orada yatırım yapamıyor. Ama Gaziantep’i, Şanlıurfa’yı, Adıyaman’ı güvenli görüyor.” dedi.
3- CHP’nin 88. kuruluş yıldönümü, Anıtkabir’de yapılan törenle kutlandı. Tören sonrası eski genel başkan Deniz Baykal’la birlikte parti okulunun açılışını yapan CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, bedelli askerlik konusunda kendilerinin Meclise teklif vereceklerini belirterek “Daha önce seçimlerde aile sigortası, intibak yasası, askerlik süresinin kısalmasıyla ilgili söz vermiştik. Vaatlerimizin tümünün uygulanabilir olduğunu artık AK Parti de gördü.” dedi. Başbakan Erdoğan’ın, kendisine yönelik İsrail’in avukatlığını yaptığı yönündeki eleştirisini de değerlendiren Kılıçdaroğlu, “Ben sadece yurttaşlarımızın avukatlığını üstlenmekten onur duyarım.” dedi.
4- Tokat’ta bazı açılışlara katılan Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ gazetecilerin sorularını yanıtladı. Bozdağ, İsrail’e yönelik yaptırımların Türkiye’nin çıkarlarını korumak için yapıldığını belirterek, AK Parti’yi eleştiren CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun sözlerinin İsrailli yetkililerin yaptıkları açıklamalarla örtüştüğünü söyledi.
5- Sanayi üretiminin temmuzda yüzde 6.9 oranında artışını değerlendiren Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Nihat Ergün, ABD’nin ve Euro Bölgesinin büyüme oranlarını sürekli revize ettiklerini belirterek, “Türkiye sığınılacak liman olmaya devam ediyor.” dedi. Bakan Ergün, takvim etkisinden arındırılmış endeksin 2011 yılı Temmuz ayında bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 9.8, mevsim ve takvim etkilerinden arındırılmış sanayi üretim endeksinin ise bir önceki aya göre yüzde 2.7 artış gösterdiğini ifade etti.
Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan ise ilk çeyrekte yüzde 11’i aşan büyüme gerçekleştiren Türkiye’nin ikinci çeyrekte yüzde 8’e yakın bir büyüme rakamı yakalayabileceğini, 2011’in tamamı itibarıyla da yüzde 7’ye yakın bir performans göstereceğini tahmin ettiğini söyledi.
6- Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız gazetecilere yaptığı açıklamada, merkezi Güney Kıbrıs’ta bulunan Libananco şirketinin, el konulan Çukurova Elektrik (ÇEAŞ) ve Kepez Elektrik hisselerinde zarara uğradığı gerekçesiyle Türkiye Cumhuriyeti hakkında açtığı 10.1 milyar dolar tutarındaki tahkim davasında, Türkiye lehine karar verildiğini hatırlatarak, “Türk halkının her birinden 3’er bin dolar, yani 5 bin lira almaya dönük bu çabalar, Uluslararası Hakem Heyeti tarafından da, hamdolsun, akamete uğratılmıştır, sonuçsuz bırakılmıştır ve hak yerini bulmuştur.” dedi.
7- BM Çocuklara Yardım Fonu (UNICEF), Sağlık Bakanı Recep Akdağ’a, bebek ve çocuk ölümlerinin azaltılması hususunda göstermiş olduğu duyarlılıktan dolayı Ankara’da düzenlenen törenle teşekkür plaketi verdi. UNICEF Temsilcisi Hossaini yaptığı konuşmada, Türkiye’nin bebek ölümlerini azaltmada 30 yılda alınacak mesafeyi 5 yılda yakaladığını vurguladı. Bakan Akdağ ise, UNICEF ile iş birliğinin devam edeceğini belirtti.
8- TBMM Başkanı seçildikten sonra ilk yurt dışı ziyaretini KKTC’ye yapan Cemil Çiçek, Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu tarafından kabul edildi. Kıbrıs meselesinin çözümüne yönelik görüşmelerin sonuca ulaşmasını ümit ettiklerini söyleyen Başkan Çiçek, “Kıbrıs’ta kalıcı çözümden yanayız ama çözüm diye ortaya konulan şey, ileride daha büyük çözümsüzlüğe yol açmamalı, sürekli olmalı. Çözüm olmayacaksa zorlamanın faydası yok. Bu zaman kaybı olur. Türkiye olarak her zaman Kıbrıs Türkü’nün yanındayız.” dedi.
9- İsrail hükümeti, Başbakan Erdoğan’ın “yardım gemilerinin savaş gemileri tarafından korunacağı” açıklamasını “ağır ve ciddi” olarak nitelendirdi. İsrail Ordu Radyosuna konuşan Başbakan Yardımcısı Dan Meridor, “En iyi cevap sessizliğimiz olacak.” dedi. İsrail Başbakanlığından yapılan açıklamada ise, “Bizim politikamız Türkiye ile bağların kötüye gitmesini önlemek ve iki ülke arasındaki tansiyonu sakinleştirmektir. Türkiye’nin de aynı şekilde davranacağını ümit ediyoruz.” denildi.
10- Uluslararası Para Fonu (IMF) Başkanı Christine Lagarde, İngiltere’de bulunan “Chatham House” düşünce kuruluşunda yaptığı konuşmada, kriz karşısında gelişmiş ülkelerin hızla ve cesaretle hareket etmesi gerektiğini belirterek “Bugün iletmek istediğim anahtar mesaj; ülkeler hızla ve cesaretle hareket etmeli, çünkü küresel ekonomi tehlike dolu bir dönemden geçiyor.” dedi.
11- ABD Başkanı Barack Obama, ülkesinin “ulusal bir krizle” yüz yüze olduğunu belirterek, vergi indirimi ve kamu harcaması içeren yeni istihdam paketini açıkladı. Kongre’nin özel oturumunda konuşan Obama, yavaşlayan ABD ekonomisinin canlandırılması ve yüzde 9.1 oranındaki işsizliğin düşürülmesi için yeni paketin bir an önce onaylanmasını istedi. Obama ayrıca, Panama, Kolombiya ve Güney Kore ile ticaret anlaşmaları yapılması için engellerin kaldırılmasını istedi.
12- A Milli Basketbol takımımız 2011 Avrupa Şampiyonası E grubu ikinci maçında Almanya’ya 67-73 yenildi.
10 EYLÜL 2011
1- Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün Rusya Federasyonu ziyareti sırasında İnterfaks ajansına verdiği mülakat yayınlandı. İsrail ve Türkiye ilişkilerinde gelinen noktanın İsrail’in yaptıklarının bir sonucu olduğunu ifade eden Cumhurbaşkanı Gül, “Türkiye bu olaylara gözünü kapayamaz.” dedi.
2- TBMM Başkanı Cemil Çiçek Beypazarı’nda yaptığı açıklamada, İsrail Dışişleri Bakanı Avigdor Lieberman’ın basına yansıyan PKK’ya askeri yardım teklifinde bulunacaklarına ilişkin sözlerine tepki göstererek, bu sorumsuz açıklamaların ilişkilere gölge düşürdüğünü kaydetti. Çiçek, Türkiye’nin sadece etnik bölücü terörle mücadele etmediğini belirterek, “Kandan medet umanların bakan sıfatıyla açıklamalar yaptığına şahit oluyoruz. Türkiye’nin uğraştığı sadece etnik terör ve onların kandırarak dağa çıkardıkları değildir. Şimdi bunların arkasında kimlerin olduğu bu açıklamalarla ortaya çıkıyor. Akan şehit kanında, bu sorumsuz zihniyetlerin rolünün olduğunu biz biliriz. Kimse bildiklerimizi Türkiye’ye şantaj unsuru olarak kullanmasın.” dedi.
3- Kayseri’de sivil toplum kuruluşları ve iş dünyasına hitap eden Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, muhalefet partilerinin milletin vakarını sahiplenemediğini, muhalefet liderlerinin ise AK Parti hükümetine hakarette ve iftirada birbiriyle yarıştığını vurgulayarak, “Türkiye’ye Tel Aviv zaviyesinden bakanlar, bu milletle aralarındaki mesafeyi kapatamazlar. Bunlar, Gazze’ye de Kayseri’ye de ne bizim, ne şehit Furkan yavrumuzun baktığı yerden bakamazlar. Zaten bakmıyorlar da. Onlar Gazze’ye, Somali’ye, Suriye’ye, Libya’ya, Türkiye’ye ve dünyaya da ya Tel Aviv üretimi gözlüklerle ya da 1940 model demode fikirlerle bakıyorlar. Aramızdaki fark bu.” dedi.
4- Yazılı bir açıklama yapan CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, İsrail Dışişleri Bakanı Avigdor Lieberman’ın PKK’ya askeri yardım teklifinde bulunacakları sözlerine ilişkin olarak “İsrail Dışişleri Bakanı son demeciyle boyunu ve haddini aşmıştır. Bu tavır, İsrail’i terörist devlet yapar. Türkiye tehdit edilecek ve tehditlere boyun eğecek bir devlet değildir. İsrail, Türkiye’nin hassasiyetlerini kaşımaktan kaçınmalıdır. Çünkü İsrail bunun altında kalır.” dedi.
5- Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, İstanbul’da başlayacak olan 19. Dünya İş Sağlığı ve Güvenliği Konferansı öncesinde yaptığı açıklamada, İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu taslağının hazırlandığını, yeni yasama döneminde TBMM’ye sunacaklarını belirtti. Bakan Çelik, “Halen iş sağlığı ve güvenliği alanında müstakil bir kanun bulunmuyor.” dedi.
6- İzmir’de düzenlenen Türkiye Gazeteciler Federasyonu (TGF) Başkanlar Konseyi toplantısına katılan Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım yaptığı konuşmada, iletişimin insanlığın vazgeçilmez ihtiyacı olduğunu vurgulayarak, yasama, yürütme ve yargının yanında medyanın da 4’üncü güç olduğunu söyledi.
7- Şanlıurfa’nın Harran ilçesinde incelemelerde bulunan Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay, “Turizm, bir barış projesidir. Biz hükümetler arasındaki kavgayı halklar arasına indirmiyoruz. Yani hala İsrail’den çok sayıda insan Türkiye’ye gelmek istiyor, Türkiye’ye gelmek isteyen herkes bizim misafirimizdir.’’ dedi.
8- AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Hüseyin Çelik yaptığı yazılı açıklamada, 8 Eylül’de Genel Merkez’de düzenlediği basın toplantısında, CHP’nin Suriye politikasını eleştirirken, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun, “Suriye’deki yönetime mezhep yakınlığıyla sahip çıkıp çıkmadığını sorduğunu, şayet böyle bir şey yapıyorsa bunun affedilmez ve kabul edilemez olacağını ifade ettiğini” hatırlatarak, totaliter ve otoriter vasıflarından dolayı Baasçı rejimlerle CHP arasında bir bağıntı kurduğunu belirterek, “Bunun Sünnilikle de Alevilikle de uzaktan yakından bir alakası yoktur” ifadesini kullandı.
9- Fransa’nın Marsilya kentinde düzenlenen G-8 Ekonomi Bakanları ve Merkez Bankaları Başkanları toplantısında Türkiye’yi temsil eden Başbakan Yardımcısı Ali Babacan, dünya ekonomisi için önümüzdeki dönemin ‘belirsiz’ olduğunu belirterek, “Piyasanın nabzını tutmak için esnafı arıyorum, OSTİM’in elektrik tüketimini izliyorum.” dedi.
10- ABD Başkanı Barack Obama, 11 Eylül saldırısının yıldönümünde dünyanın çeşitli gazetelerine yazdığı yazıda, “El Kaide’ye karşı Müslümanlarla birleştik. Usama bin Ladin’i saf dışı bıraktık ve El Kaide’yi yenilgi yoluna soktuk.” dedi.
11- Mısır’da protestocuların İsrail’in Kahire Büyükelçiliği önünde düzenlediği gösteriye polisin müdahalesi sonucu 837 kişi yaralandı. Olayın ardından İsrail Büyükelçisi Yitzhak Levanon ve elçilik çalışanlarından oluşan 78 İsrail vatandaşı askeri uçakla Tel Aviv’e gönderildi.
11 EYLÜL 2011
1- Uluslararası Çalışma Örgütü (ILO) ve Uluslararası Sosyal Güvenlik Kuruluşları Birliği işbirliğiyle yapılan, İstanbul Haliç Kongre Merkezinde düzenlenen 19. Dünya İş Sağlığı ve Güvenliği Kongresi’ne Türkiye adına Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı ev sahipliği yaptı. Kongrede konuşan Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Batı tarihinde köleliğin kaldırıldığını hatırlatarak, “Ancak emek üzerindeki sömürgeye tam olarak son verildiğini söylemek mümkün değildir.” dedi. Başbakan Erdoğan, Türkiye olarak çalışanların yaşam kalitelerini yükseltmek için iş güvenliğini artıracak adımlar atmaya devam edeceklerini de sözlerine ekledi.
Başbakan Erdoğan, El Cezire televizyonuna verdiği röportajda, Türkiyeİsrail ilişkileri konusunda “İsrail’de bir şımarık çocuk havası var. Türkiye, İsrail için önemli bir ülkeydi. Artık kaybediyor. Özür dilemedikçe, tazminat ödemedikçe, ambargo kaldırılmadıkça, artık İsrail için Türkiye yoktur.” dedi.
2- Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, Manisa’nın Akhisar ilçesine yapılan Akhisar Rüzgar Enerji Santralinin (AKRES) açılış töreninde yaptığı konuşmada, Türkiye’de siyasi istikrarın ekonomiyi büyüttüğüne dikkat çekerek, “Biz çok şükür, bu global ekonomik krizden en az zarar görmüş ve hatta bu riskleri fırsata çevirmiş bir ülkeyiz.“ dedi.
3- G-8 ülkeleri Ekonomi Bakanları ve Merkez Başkanları toplantısına katılmak üzere Fransa’nın Marsilya kentinde bulunan Başbakan Yardımcısı Ali Babacan, kendisine refakat eden gazetecilere ekonominin yanı sıra siyasi konuları değerlendirdi. Başbakan Yardımcısı Babacan, AK Parti’de 3 dönem üst üste milletvekilliği yapanların Başbakan Erdoğan dahil, gelecek seçimde aday olup olmayacaklarına dair yaptığı açıklamada “3 dönem çok kati. Bu ilkeden vazgeçersek partinin kurumsallaşmasından söz edemeyiz. Başbakanımız bu konuda çok kesin.” dedi.
4- Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ, Bilecik’in Söğüt ilçesinde 730’uncusu düzenlenen Ertuğrul Gazi’yi Anma ve Söğüt Şenlikleri’nde yaptığı konuşmada, “Büyük Türkiye rüyasını gerçekleştirmek, ancak Ertuğrul Gazi’nin, Osman Gazi’nin yolundan gitmekle olacaktır. Herkes büyük Türkiye rüyasının hakikate dönüşmesinden bahsediyor. Bu rüya hakikate dönecektir.” dedi. Söğüt şenliklerine katılan MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli de yaptığı konuşmada, “Bu anlamlı günde Türk milletinin birliği, bütünlüğü ve bekası için ecdadımızın vasiyeti ne gerektiriyorsa onu yapmaya yeminli olduğumuzu buradan duyurmak istiyorum.” dedi.
5- Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu İstanbul’da, Brezilya Dışişleri Bakanı Antonio Patriota ile yaptığı görüşmeden sonra düzenlenen ortak basın toplantısında ‘İsrail’in PKK’ya destek vereceği’ iddialarına ilişkin “İsrail veya x ülkesi, kim olursa olsun, teröre verilebilecek her türlü destekte mutlaka karşılığını görecektir. Bunu herkesin bilmesi lazım.” dedi. Türkiye’nin zaafa uğratılamayacağını vurgulayan Bakan Davutoğlu, “Hiç kimse ülkemizin gücünü test etmeye kalkmasın.” dedi.
6- Hakkari’nin Şemdinli ilçesinde terör örgütü PKK tarafından İlçe Jandarma Komutanlığı ile İlçe Emniyet Müdürlüğüne düzenlenen saldırıda 1 polis ve 1 asker şehit oldu.
7- 2011 Avrupa Basketbol Şampiyonası’nda E Grubu’ndaki son maçında Sırbistan ile karşılaşan A Milli Takımımız, 68-67 yenilerek turnuvadan elendi. 8- Irak’a giden Dışişleri Bakanlığı Müsteşarı Feridun Sinirlioğlu başkanlığındaki Türk heyeti, Cumhurbaşkanı Celal Talabani başta olmak üzere Iraklı yetkililerle bir araya geldi. Görüşmede, terörle mücadele konusu ve PKK’nın Kandil’deki varlığından duyulan rahatsızlığın iletildiği belirtildi.
9- ABD’nin New York eyaletinde, 11 Eylül saldırılarını anma etkinlikleri geniş güvenlik önlemleri altında yapıldı. 11 Eylül anıt havuzları da Başkan Barack Obama ve eski Başkan George W. Bush’un katıldığı törenle açıldı. Başkan Obama, burada terör kurbanlarının isimlerinin yazılı olduğu havuzun etrafındaki bronz plakalara dokunarak saygısını gösterdi.
Ayrıca saldırıların olduğu dönemde başkan olan George W. Bush, USA Today gazetesine verdiği demeçte, 11 Eylül saldırılarından sonra verdiği hiçbir karardan pişmanlık duymadığını söyledi.
12 EYLÜL 2011
1- Bakanlar Kurulu, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında toplandı. Başbakan Yardımcısı ve Hükümet sözcüsü Bülent Arınç toplantıdan sonra yaptığı açıklamada, toplantıda güvenlikle ilgili iç ve dış gelişmelerle birlikte Başbakan Erdoğan’ın Mısır, Tunus ve Libya ziyaretlerinin masaya yatırıldığını belirterek, bu konuda bazı önemli kararlar aldıklarını kaydetti.
2- Ekonomi Koordinasyon Kurulunun (EKK), Başbakan Yardımcısı Ali Babacan başkanlığındaki toplantısı sona erdi. Toplantının ardından yapılan yazılı açıklamada, toplantıda, “Tütün ve Tütün Mamulleri Kaçakçılığı ile Mücadele Eylem Planı’’nın ele alındığı, bu çerçevede Maliye Bakanlığının, tütün kaçakçılığının önlenmesine yönelik hedefler ve eylem maddelerine ilişkin Kurul’a bilgi sunduğu bildirildi.
3- Başbakan Yardımcısı Beşir Atalay, Zaman gazetesine hazırlığı süren terörle mücadele konsepti konusunda açıklamalarda bulundu. Meseleyi sadece güvenlik boyutuyla ele almadıklarını belirten Bakan Atalay, “Ama vatandaşlarımıza, polisimize, askerimize böyle kolay eylem yapılamayacağını, bomba atılamayacağını göstermemiz lazım.” dedi.
4- Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), 2011 yılı ikinci döneme ilişkin Gayri Safi Yurtiçi Hasıla (GSYH) verilerini açıkladı. Buna göre, üretim yöntemiyle hesaplanan GSYH tahmininde, 2011 yılı ikinci üç aylık döneminde bir önceki yılın aynı dönemine göre cari fiyatlarla GSYH yüzde 19,2’lik artışla 318 milyar 404 milyon lira oldu. Sabit fiyatlarla ise bu dönemde ekonomi, yüzde 8,8’lik büyümeyle 27 milyar 910 milyon lira oldu.
5- TÜSİAD Başkanı Ümit Boyner, İstanbul’da düzenlenen “G-20 Özel Sektör Toplantısı: Emtia Fiyatlarında Dalgalanmalar Konferansı” öncesinde soruları cevaplarken, 2011 için öngördükleri yüzde 5,5’lik büyüme rakamını revize etmediklerini, artan emtia fiyatlarının halklar üzerinden toplumları sarstığını kaydetti.
6- Merkezi Paris’te bulunan Ekonomik İşbirliği ve Kalkınma Örgütü (OECD), temmuz ayında üye ülkelerin bir çoğunda ekonomik faaliyetlerde düşüş görüldüğünü açıkladı.
7- Körfez İşbirliği Konseyi (KİK), Suriye’de “ciddi reformlar’’ yapılması çağrısında bulunarak, ülkedeki “ölüm makinesine’’ derhal son verilmesini istedi.
8- Rusya’nın, İran’ın Buşehr kentinde inşa ettiği nükleer santral, Rusya Enerji Bakanı Sergey İmatko ve İran Dışişleri Bakanı Ali Ekber Salihi’nin katıldığı törenin ardından aktif hale geldi.
9- Başkent Trablus dahil ülkenin büyük bölümünü ele geçiren Libyalı muhaliflerin, Kaddafi’nin son kalelerinden Beni Velid şehrinde şiddetli bir direnişle karşılaştığı bildirildi.
10- Kenya’nın başkenti Nairobi’de bir gecekondu semtindeki yangının ardından petrol boru hattında meydana gelen patlamada, 120 kişinin öldüğü bildirildi.
13 EYLÜL 2011
1- Başbakan Yardımcısı Ali Babacan, İstanbul’da düzenlenen “G-20 Emtia Fiyatlarında Dalgalanmalar Konferansı” sırasında gazetecilerin sorularını yanıtladı. Başbakan Yardımcısı Babacan, “Enflasyon riski görmüyoruz. Riskler önümüzdeki dönemde enflasyon tarafında değil, tam tersine durgunluk tarafında.” değerlendirmesinde bulundu. 2. çeyrekteki büyümeye sevindiklerini, bugünkü politikalarını da geleceğe göre kurguladıklarını belirten Başbakan Yardımcısı Babacan, “Gelecek de bize dünya ekonomisi ile ilgili pek güzel bir tablo sunmuyor. Bütün hazırlıklarımızı ve politikalarımızı geleceğe dönük yapıyoruz.” dedi.
2- Gümrük ve Ticaret Bakanı Hayati Yazıcı, Türkiye Esnaf ve Sanatkârlar Kredi ve Kefalet Kooperatifleri Birlikleri Merkez Birliği (TESKOMB) Başkanı Abdulkadir Akgül ve beraberindeki heyeti kabul etti. Bakan Yazıcı kabulde yaptığı konuşmada, esnaf ve sanatkârların toplumun ve ekonomik yapının orta direği olduğunu ifade etti. Türkiye’nin son dönemde dünya milletlerinin ilgi ile izlediği önemli açılımlara imza attığını anlatan Bakan Yazıcı, dünyanın neresinde bir yoksulluk varsa Türkiye’nin de orada olmaya çalıştığını söyledi.
3- Avrupa Birliği Bakanı Egemen Bağış, CNN Türk televizyonunda gündeme ilişkin soruları cevapladı. Bakan Bağış, PKK’ya yönelik mücadele konusunda BDP’den yapılan yazılı açıklamada “İktidar savaş ilan etmiştir” şeklinde bir ifadenin kullanıldığının belirtilmesi üzerine, “Kime savaş ilan etmiş iktidar? Kendilerini mi kastediyorlar? O zaman kendilerini PKK ile bir olarak görüyorlar. BDP’deki seçilmiş siyasilerin karar vermeleri lazım. Bunlar siyasi mi, terörist mi? Onlar karar verdikten sonra buna göre biz onlarla muhatap oluruz. Teröristle muhatap olmanın yöntemi farklıdır, siyasi ile muhatap olmanın yöntemi farklı.” ifadesini kullandı.
4- Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Şahin, 1 Ekim’de Meclise sunacağı “Kadın ve Aile Bireylerinin Şiddetten Korunmasına Dair Kanun Taslağı”nı baro başkanları ile değerlendirdi. Bakan Şahin, toplantıyı açış konuşmasında, “Hedefimiz, 1 Ekim’de parlamento açıldığı zaman bütün çalışmaları tamamlamak. Tam demokratik tam laik ve hukuk devleti olacaksak kadınsız olmaz. Tek kanatlı kuş uçmaz, tek bacaklı atlet koşamaz” dedi.
5- İçişleri Bakanı İdris Naim Şahin, Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, Emniyet Genel Müdürü Mehmet Kılıçlar ile Hakkâri Valisi Muammer Türker, PKK’lıların saldırısında hedef alınan İlçe Emniyet Müdürlüğünde incelemelerde bulundu. Bakan Şahin burada yaptığı konuşmada, Kuzey Irak’ta PKK’lılara yönelik kara harekâtının şartlara göre her an olabileceğini belirterek, “Bu her an, bugün de olabilir, bir saat sonra da olabilir. Bunun tarihini verecek değiliz. Bir tarih de vermiş değiliz.” dedi.
6- Türk Tarih Kurumu Başkanı Prof. Dr. Ali Birinci, Polis Akademisindeki asli görevine iade edilmek üzere görevinden alındı.
7- HAS Parti Genel Başkanı Numan Kurtulmuş, Bağımsız Kamu Görevlileri Sendikaları Konfederasyonu (BASK) Genel Başkanı Resul Akay başkanlığındaki heyeti parti genel merkezinde kabul etti. Kurtulmuş yaptığı konuşmada, Türkiye’de ileri demokrasinin kurulması için yeni bir anayasa yapmanın şart olduğu belirterek, “Herkesin kendini özde vatandaş hissettiği adil, özgürlükçü ve sosyal adaletçi bir anayasanın acilen yapılması gerekir. Yeni anayasayı da Türkiye’de herkesi temsil eden bir Anayasa Meclisi yapmalıdır.” dedi.
8- TÜSİAD Yönetim Kurulu Başkanı Ümit Boyner, Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu (TÜBİTAK), Türkiye Teknoloji Geliştirme Vakfı (TTGV) ve TÜSİAD işbirliği ile düzenlenen Teknoloji Ödülleri 2011 yılı başvurularının başlaması sebebiyle düzenlenen basın toplantısında, bir ülke için rekabetçiliğin yolunun, inovasyon ve teknolojik açıdan yetkin bir sanayiye sahip olmaktan geçtiğini ifade etti. Boyner, bilgi ekonomisine dönüşümde geri kalmanın, ülkenin karşı karşıya olduğu riskleri derinleştireceğini vurguladı.
9- İstanbul’da düzenlenen 2011 Dünya Güreş Şampiyonası’nda 120 kiloda Rıza Kayaalp, Kübalı rakibini yenerek altın madalya kazandı. 84 kilodaki güreşçimiz Nazmi Avluca ise, bronz madalya kazandı.
10- ABD Dışişleri Bakanlığı tarafından yayımlanan Uluslararası Dini Özgürlükler Raporu’nda, “Türkiye’de anayasanın dini özgürlükleri koruduğu ve devletin genel anlamda bu korumaları uyguladığı, ancak laik devletin bütünlüğü ve varlığıyla alakalı bazı anayasal hükümlerin bu hakları kısıtladığı” belirtildi. Raporda “devletin pratikte genel olarak dini özgürlüklere saygı gösterdiği, raporun hazırlanma aşamasında, hükümetin dini özgürlükleri geliştirici adımlar attığı” kaydedildi.
11- Resmi temaslarda bulunmak için Mısır’ın başkenti Kahire’de bulunan Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Mısır Başbakanı İsam Şeref’le görüştü. Görüşmede Türkiye ile Mısır arasında “Yüksek Düzeyli Stratejik İşbirliği Konseyi”nin kurulmasına ilişkin Ortak Siyasi Bildirge, bakanlar tarafından imzalandı. Törende konuşan Başbakan Erdoğan, Mısır’daki değişime dikkat çekerek, “Her kutlu doğum sancılı olur. Biz Türkiye olarak Mısır halkının bu süreci başarıyla atlatacağına inanıyoruz. Biz aslında aynı ailenin fertleriyiz. Anadolu ve Nil medeniyetleri yazılı ve yazılı olmayan insanlık tarihine beşiklik etmiştir. Dolayısıyla bu haliyle bir coğrafyanın siklet merkeziyiz. Filistin’in BM’ye başvurusunun desteklenmesi konusunda da mutabıkız” dedi.
Şeref ise, Gazze Şeridi ile Mısır arasında bulunan Refah Sınır Kapısından geçişler için iyileştirme yapacağını söyledi.
Öte yandan Başbakan Erdoğan Kahire’de, Arap Birliği Dışişleri Bakanları Konseyi’nin açılış oturumunda yaptığı konuşmada, Türkler ve Arapların yüzyıllardır tarihî dostluk ve kardeşlik bağlarına sahip halkların evlatları olduğunu belirterek, “Bizler geçmişleri, bugünleri ve gelecekleri ortak çizilmiş iki milletiz.” dedi. Başbakan Erdoğan, BM tarafından hazırlanan Mavi Marmara raporunu da eleştirerek, “Bu raporun bizim için hiçbir hükmü yoktur, olmayacaktır. Gazze’ye uygulanan ablukanın yasal olduğunu söyleyecek kadar İsrail tezlerinin esiri olan bu rapor bizim için yok hükmündedir.” dedi.
Başbakan Erdoğan, Kahire Üniversitesinde yaptığı konuşmada da, “Mısır’da halkın önderliğinde devleti ve milletiyle kapsamlı bir yeniden doğuş ve yenilenme atılımı başlattığı önemli bir dönemden geçiyoruz.” dedi.
12- Arap Birliği Genel Sekreteri Nebil El Arabi, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın Mısır’da yaptığı konuşmanın, bütün Arap ülkelerini ilgilendiren hassas bir tele değdiğini belirterek, Türkiye’nin Filistin konusundaki duyarlılığını diğer ülkelere örnek gösterdi. Türkiye’nin bölgede oynadığı rolü takdir ettiklerini vurgulayan Arabi, Başbakan Erdoğan’ın Filistin haklarını korumaya çalışmasını canı gönülden takdir ettiklerini söyledi.
13- Libya Ulusal Geçiş Konseyi Başkanı Mustafa Abdülcelil, Trablus’ta ilk defa halka hitaben yaptığı konuşmada, “Yeni Libya’da yasaların kaynağının İslam olacağını” belirterek. “Sağ ya da sol, hiçbir aşırılıktan yana ideolojiyi kabul etmeyeceğiz. Ilımlı İslam’ın olduğu Müslüman bir halkız, bu yolda kalmaya devam edeceğiz.” dedi.
14- Almanya Başbakanı Angela Merkel, RBB-Inforadio’ya yaptığı açıklamada, Euro’yla birlikte Avrupa’nın geleceğinin belirleneceğini belirterek, “Bu nedenle herkes de söylediğine dikkat etmeli. Mali piyasalarda huzursuzluk, ihtiyaç duyabileceğimiz son şey. Güvensizlikler zaten yeteri kadar fazla.” dedi. Merkel, Yunanistan’ın iyiliği için daha fazla spekülasyon yapılmaması, bunun yerine bu ülkenin, üstlendiği sorumlulukları yerine getirmesi yönünde cesaretlendirilmesi gerektiğini ifade etti.
15- ABD Başkanı Barack Obama, dünya ekonomisinin zayıf kalmaya devam edebileceği, Euro bölgesindeki krizin sürebileceği uyarısında bulundu. Obama, Washington’da İspanyol gazetecilere yaptığı açıklamada, “Euro bölgesi’ndeki krizin çözümüyle yakından ilgileniyorum . Avrupa ülkeleri bu konuda stratejiye karar vermeli. Ancak Yunanistan’ın daha acil bir sorun olduğu açık. Krizi hafifletmek için tedbir alıyorlar, durdurmak için değil.” dedi.
14 EYLÜL 2011
1- Çankaya Belediyesi Atatürk Gençlik Merkezi açılışına katılan CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, gazetecilerin MİT ve PKK temsilcilerinin Oslo’da yapıldığı iddia edilen görüşmelerle ilgili sorusuna, görüşmelerin doğrudan Recep Tayyip Erdoğan’ın isteğiyle gerçekleştirildiğinin anlaşıldığını, kendilerinin bu durumu dile getirdiklerinde Başbakan tarafından sert bir dille eleştirildiklerini belirtti. Kılıçdaroğlu, Türkiye’nin güvenirliğinin büyük yara aldığını, herkesin dinlendiğini, gizlilik kavramının kalmadığını da öne sürdü.
2- Dört yıllık görev süresi 22 Ekim’de dolacak olan Haşim Kılıç, Anayasa Mahkemesi Başkanlığına 17 üyenin 13’ünün oyunu alarak yeniden seçildi.
3- Milli Eğitim Bakanlığı, kanun hükmünde kararname yoluyla yeniden yapılandırılarak, birim sayısı 32’den 17’ye düşürüldü. Milli Eğitim Bakanı Ömer Dinçer, “Hedef daha etkin bakanlık. Öğretmenler için ciddi bir çalışma yaptırıyorum. Temel taş öğretmendir, yeniden kendine güvenecek.” dedi.
4- Balyoz Güvenlik Harekât Planı ile ilgili soruşturma kapsamında sorgulanan 5 muvazzaf subaydan, Güney Deniz Saha Komutanı Koramiral Abdullah Can Erenoğlu ve Hava Pilot Tuğgeneral Mustafa İlhan’ın da aralarında bulunduğu 4 kişi “darbeye teşebbüs” suçlamasıyla tutuklandı.
5- UEFA’nın davetiyle ilk kez Şampiyonlar Ligi’ne katılan Trabzonspor, B Grubunda İtalya’nın İnter takımıyla yaptığı maçı 1-0 kazandı.
6- Dünya Grekoromen Güreş Şampiyonası’nda 74 kilo güreşçimiz Selçuk Çebi gümüş madalya aldı. İstanbul’da yapılan şampiyonada, Türkiye 1 altın, 1 gümüş ve 2 bronz madalya kazandı. Grekoromende erkekler takım sıralamasında Rusya birinci, Türkiye ikinci olurken, İran üçüncü sırayı elde etti.
7- Türkiye Milli Voleybol Takımı, 2011 Avrupa Erkekler Voleybol Şampiyonası A Grubu maçında Fransa’ya 3-1 yenilerek çeyrek final şansını kaybetti.
8- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Mısır’a yaptığı ziyaret kapsamında Filistin Ulusal Yönetimi Başkanı Mahmud Abbas ile görüştü. Başbakan Erdoğan, İsrail-Filistin meselesinin artık boyutlarını aşarak uluslararası düzenin meşruiyetini belirleyen bir mesele haline geldiğini, bu nedenle hemen harekete geçilmesi gerektiğini söyledi. Başbakan Erdoğan ayrıca, Müslüman Kardeşler heyeti, Arap Birliği eski Genel Sekreteri ve cumhurbaşkanı adayı Amr Musa ve Uluslararası Atom Enerjisi Kurumu eski Başkanı Dr. Muhammed Al Baradey’le görüşmelerde bulundu. Kıpti cemaati lideri Papa Şenadu ile de bir araya gelen Başbakan Erdoğan, Papa Şenuda’yı Türkiye’ye davet ederek, Diyanet ile ilişkilerin geliştirilmesini önerdi.
Başbakan Erdoğan, Mısır Dream TV adlı televizyon kanalına verdiği röportajda ise “Türkiye’de anayasa, laikliği devletin her dine eşit mesafede olması olarak tanımlar. Laiklik kesinlikle ateizm değildir.” dedi. Laik bir rejimde insanların dindar olma ya da olmama özgürlüğü olduğunu belirten Başbakan Erdoğan, Mısır’ın da laik bir anayasaya sahip olmasını tavsiye etti.
15 EYLÜL 2011
1- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan “Arap Baharı” turunun ikinci durağı Tunus’a giderken beraberindeki gazetecilerin, terörle mücadele, İnternete sızdırılan MİT-PKK kaydı ve dış politik gelişmelere ilişkin sorularını cevapladı. Başbakan Erdoğan, terör örgütü ve siyasi uzantılarının kendilerinden iyi niyet ve anlayış bekleyemeyeceklerini söyledi.
Tunus’ta, geçici hükümetin Başkanı Beci Caid Essebsi ile görüşen Başbakan Erdoğan, görüşmeden sonra düzenlenen ortak basın toplantısında Tunus’un da İslam ve demokrasinin bir arada bulunabileceğini ispatladığını belirterek, devrimlerin kanla değil seçim sandığıyla gerçekleşmesi gerektiğini bildirdi. Essebsi de, “Tunus ve Türkiye şunu gösteriyor ki demokrasi ile İslam hiçbir zaman çelişmemektedir. Erdoğan ile din-devlet ilişkileri konusunda görüş alışıverişinde bulunduk.” dedi.
2- Maliye Bakanı Mehmet Şimşek İstanbul’da düzenlenen “East Capital’’ konferansında yaptığı konuşmada, Avrupa’da borç krizinin daha da derinleşmesi ve gelişmekte olan ülkelerin finansman sağlamada zorlukla karşılaşması gibi olumsuzluklara Türkiye olarak hazırlıklı olduklarını, gerekli tedbirleri aldıklarını ifade ederek, mali yapıyı nasıl daha da güçlendireceklerine baktıklarını vurguladı.
3- MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli yaptığı yazılı açıklamada, Türkiye’nin “adaletsiz, hukuksuz ve vicdansız bir yönetim altında can çekiştiğini’’ öne sürerek, “Ülkü Ocaklarını organize bir suç teşekkülü gibi göstermeye çalışmak ve başka yerlerden temin edilen suç aletlerinin bulunduğu yer gibi takdim etmeye yeltenmek izansızlık ve aşağılık bir tertiptir’’ ifadesini kullandı.
4- Ankara 11. Ağır Ceza Mahkemesi, Mehmet Ağar’ı, “Susurluk Davası’’ kapsamında Emniyet Genel Müdürü olduğu dönemle ilgili “cürüm işlemek için silahlı teşekkül oluşturduğu’’ iddiasıyla yargıladığı davada 5 yıl hapis cezasına çarptırdı.
5- Türkiye Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Orhan Erinç, 4. Babıali Günleri kapsamında “Medyanın Güncel Sorunları Paneli”nde, Türkiye’de her görüşten gazetecinin yargılandığını, ancak tutuklu olarak yargılanan gazetecilerin hep aynı görüşten olduğunu ileri sürdü.
6- Başbakan Yardımcısı Beşir Atalay KKTC’nin başkenti Lefkoşe’de Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu ve Başbakan İrsen Küçük’ü ziyaret etti. Gazetecilerin sorularını cevaplayan Başbakan Yardımcısı Atalay, Rumların Doğu Akdeniz’de petrol araması ile ilgili bir soruya karşılık, “Doğu Akdeniz kimsenin malı değildir. Türkiye konuyu yakından takip ediyor. Gerekli bütün tedbirleri aldık.” dedi.
7- Almanya Başbakanı Angela Merkel, Frankfurt Otomotiv Fuarı’nda yaptığı konuşmada, Avro Bölgesi ortak tahvilinin bölgenin borç krizine çözüm olarak görülmesinin ve “borçları kolektif hale getirmenin sorunu çözmeyeceğini” belirterek, “Ortak faiz oranları oluşması için benzer rekabet edebilirlik seviyeleri, benzer bütçe pozisyonlarına ihtiyacınız var. Borçları kolektifleştirerek bunu yapamazsınız.’’ dedi.
8- Libya Ulusal Geçiş Konseyi (UGK) Başkanı Mustafa Abdülcelil, başkent Trablus’ta Türk gazetecileri kabul etti. Abdülcelil, “Ramazan ayından önce ekonomik anlamda kötü durumdaydık. Böyle bir zamanda Türk hükümetinin verdiği 300 milyon dolar sayesinde Libya halkı Ramazan’ı rahat bir şekilde geçirdi.” dedi.
9- Libya’yı ziyaret eden Fransa Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy ve İngiltere Başbakanı David Cameron, Bingazi’deki Tahrir Meydanı’nda toplananlara hitap etti. “Birleşik bir Libya’da olduğumuza inanıyoruz, parçalanmış değil’’ diyen Sarkozy, “Bingazili gençler, Libyalı gençler, Arap gençleri, Fransa size dostluğunu ve desteğini sunuyor. Barış istediniz, özgürlük istediniz, ekonomik kalkınma istediniz, Fransa, İngiltere ve Avrupa, Libya halkının yanında olacaktır’’ dedi.
10- Dünyanın çeşitli yerlerinden ve Suriye’den muhalifler, İstanbul’da bir araya gelerek, Suriye Ulusal Meclisinin kuruluşunu ilan etti. Suriye Milli Konseyi üyeleri adına, sözcü Besma Katmani, Suriye Ulusal Meclisinin kuruluş bildirgesini açıkladı.
16 EYLÜL 2011
1- Başbakan Yardımcısı Ali Babacan, Anadolu Ajansına yaptığı açıklamada, 2011 yılı Haziran döneminde işsizlik oranının, geçen yılın aynı dönemine göre 1.3 puan azalarak 9,2’ye gerilediğini belirterek “Son 1 yıllık dönemde Türkiye’de çalışan sayısında yaklaşık 1 milyon 400 bin kişilik artış oldu. Bu rakamlar sevindirici rakamlar. Pek çok ülkenin de gıptayla baktığı rakamlar.” dedi.
2- İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) 2011-2012 Akademik Yılı açılış törenine katılan Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, üniversitenin sayısının çokluğunun güzel olduğunu belirterek “Ama üniversiteleri nitelikli üniversite haline getirmek, dünya çapında kendi alanındaki üniversitelerle mukayese edebilir hâle getirmek hepimizin en önemli misyonu olmalıdır. Bununla ilgili gerekirse anayasa başta olmak üzere YÖK yasalarında değişiklik yapma azmi ve kararlılığındayız. Önümüzdeki süreçte bununla ilgili birçok değişiklik yapıldığını da göreceğiz.” dedi.
3- Van’dan İstanbul’a gitmekte olan cezaevi nakil aracında Kayseri’nin Pınarbaşı ilçesinde çıkan yangında, 5 tutuklu ve hükümlü yanarak hayatını kaybetti. Olay yerinde incelemelerde bulunan Adalet Bakanı Sadullah Ergin, cezaevi aracının eski olduğu iddialarının doğru olmadığını belirterek, aracın 2010 model olduğunu ve bakımlarının yapıldığını belirtti.
4- “Arap Baharı” turuna Mısır ve Tunus’un ardından Libya ile devam eden Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, başkent Trablus’ta Şüheda Meydanı’nda halka hitaben yaptığı konuşmada, “Libya halkının özgürlük ve demokrasi mücadelesini zaferle sonuçlandırdığına şahit olmak büyük bir heyecandır, büyük bir mutluluktur.“ dedi.
Libya Ulusal Geçiş Konseyi (UGK) Başkanı Mustafa Abdulcelil ile ortak basın toplantısı da düzenleyen Başbakan Erdoğan, muhaliflere birlik çağrısı yaparak, “Libya’da geleceği çok iyi okumak lazım. Zira Libya’nın üzerinde farklı niyeti olanlar çıkabilir. Libya halkı bu oyunları bozacaktır. Libya bir Irak olmamalıdır, çok iyi tespitini yapmalıdır.” dedi.
5- Milli Savunma Bakanı İsmet Yılmaz Libya’da, sözleşmeli er konusunda TRT’ye yaptığı açıklamada, “İlk etapta 5 bin sözleşmeli er alınacak. Eğitimleri Sivas’ta yapılacak, 2 bin TL maaş verilecek.” dedi. Türkiye’nin insansız hava araçları konusundaki çalışmalarına ilişkin de bilgi veren Bakan Yılmaz, “Türkiye’nin TAİ tesislerinde ürettiği insansız hava aracı Anka’lar önümüzdeki yıl terörle mücadelede kullanılacak.” dedi.
6- BM Genel Kurulu, Libya’da Ulusal Geçiş Konseyi hükümetini resmen tanıdı. Red oyu kullandı, 15 ülke çekimser kaldı. İkinci oylamada ise ülkeye yönelik yaptırımlar kaldırıldı ve ticaretin yolu açıldı.
7- Libya’da Muammer Kaddafi’nin doğum yeri olan Sirte’ye giren muhalif güçler, Sirte Havaalanının kontrolünü ele geçirdi.
8- Euro Grubu Başkanı Jean-Claude Juncker, “Yunanistan’a kurtarma paketi kapsamında yapılan yardımın bir sonraki diliminin serbest bırakılmasıyla ilgili kararın ekim ayında verileceğini” söyledi. Juncker, Yunanistan’ın tasarruf programına tam bağlılığından memnun olduğunu da ifade etti.
9- Suriye’de halk ayaklanması 6 ayı geride bırakırken, başkent Şam’ın bazı banliyöleri ile Dera, Humus, İdlib gibi kentlerde protestolar düzenlendi. Göstericilere güvenlik güçlerinin ateş açarak müdahale etmesi sonucu ülke genelinde 20 kişinin hayatını kaybettiği bildirildi. Öte yandan BM Genel Sekreteri Ban Ki-moon yaptığı açıklamada, Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad’ın şiddeti ve baskıyı artırdığını belirterek, kendisine durması yönünde yapılan bütün talepleri görmezden geldiğini söyledi. Ban Ki-moon “Artık uluslararası toplum Suriye’ye yönelik tutarlı tedbirler almalı ve tek ağızdan konuşmalı.” dedi
10- Danimarka’da yapılan genel seçimleri Sosyal Demokrat Helle Thorning Schmidt’in başkanlık ettiği sol blok kazandı.
17 EYLÜL 2011
1- TBMM Başkanı Cemil Çiçek, merhum Başbakan Adnan Menderes ile iki bakanı Fatin Rüştü Zorlu ile Hasan Polatkan’ın İstanbul’daki anıt mezarları başında düzenlenen anma töreninde yaptığı konuşmada, Menderes’in idamının Türk siyasî tarihinin ‘yüz karası’ olduğunu söyledi. Çiçek, “Milletin gönlünde taht kuran Menderes ve arkadaşlarını Allah’tan rahmet dileyerek anıyor, büyük milletine, mazlumların, şehitlerimizin ailelerine başsağlığı diliyorum.” dedi. Törene katılan Gümrük ve Ticaret Bakanı Hayati Yazıcı da darbelerle Türkiye’de milli iradenin yok sayıldığını ve vicdanların kanatıldığını belirterek “Millet iradesini hiçe sayanlar yargı önünde hesap vermeseler de milletin gönlünde mahkûm olmuşlardır. Darbe deyince belki aklımıza hemen üniformalı bürokrasi geliyor. Ancak apoleti olmayan sivil giysili pek çok darbecileri geçmişte gördük. Günümüzde de bazıları var.” dedi.
2- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Libya’nın Misrata kentinde halka hitaben yaptığı konuşmada “Biz biriz, beraberiz, kardeşiz. Bu kardeşliğimiz dün vardı, bugün var, yarın da olacak. Misrata’nın farklı bir yeri var. Misratalı 450 yaralı kardeşimizi 12 adet F-16 uçağımız ile koruduğumuz gemi ile Türkiye’ye götürdük, tedavilerini yaptık, geri gönderdik.” dedi.
Başbakan Erdoğan Mısır, Tunus ve Libya’dan oluşan 4 günlük “Arap Baharı” turunu tamamlayarak yurda döndü. Uçakta gazetecilere açıklama yapan Başbakan Erdoğan, “Libya ayağa kalksın, Afrika’da birlikte çok iş yaparız. Bakın, Batı bankalarında Libya’nın 160-170 milyar doları var. Bir türlü serbest bırakmıyorlar. Bu parayı dünya finans sistemi içinde çevirip duruyorlar. Ne yapıyor? Neredeyse 1 trilyon dolarlık bir hareketlilik oluyor. Batı finans sistemi bundan büyük nemalar sağlıyor. Peki, nemasından hiç Libya’ya veriyor mu? Bu soruyu sorduğumda herkes susuyor.” dedi.
Başbakan Erdoğan, İstanbul Kongre Merkezi’nde “Batı’ya Doğru Akan Nehir” adlı medeniyet belgeselinin tanıtımında yaptığı konuşmada ise, kendisi Mısır, Tunus ve Libya’yı ziyaret ettiği günlerde Fransa Cumhurbaşkanı Nicholas Sarkozy ile İngiltere Başbakanı David Cameron’un da aynı ülkeleri ziyaret etmesiyle ilgili olarak, “İşte bakın, hemen gördünüz. Ortada olmadıkları halde hemen durumdan vazife çıkaranlar veya rol kapanlar çıktı ortaya. Bu rol kapma mantığı niye, neden?” dedi.
3- CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, İstanbul’da Petrol-İş Sendikasının 26. Olağan Genel Kurulunda yaptığı konuşmada, Başbakan Erdoğan’ı “Batının egemen güçlerinin taşeronluğunu yapmak”la suçlayarak, “Bütün bu gürültünün arkasında ne var biliyor musunuz? Sessiz sedasız İsrail kalkanını getirdiler, Malatya’ya konuşlandırdılar. Şimdi kim İsrail’in avukatı?” dedi. Kılıçdaroğlu, kamuoyuna yansıyan MİT-PKK ses kaydı iddiasıyla ilgili olarak da Başbakan Erdoğan’ın Türk milletinden özür dilemesi gerektiğini söyledi.
4- Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, CNN Türk televizyonunda katıldığı bir programda, Güney Kıbrıs Rum Yönetimi’nin Akdeniz’de doğalgaz ve petrol arama girişimine ilişkin yaptığı değerlendirmede “Kıbrıs’ta yoğun müzakereler sürerken, Rum yönetiminin tek taraflı olarak Kıbrıs karasularında araştırmaya kalkması bir provokasyondur.’’ dedi. Bakan Davutoğlu ayrıca, Türkiye’de konuşlanacak füze kalkanı sistemi radarından elde edilecek bilgilerin hiçbir şekilde İsrail ile paylaşılmayacağını belirterek “Bu bir NATO projesidir. NATO üyeleri de bellidir. Bu üyeler dışındaki ülkelere NATO’nun herhangi bir sorumluluğu da yoktur. Biz NATO’da oldukça da böyle bir imkanın nasıl kullanılacağına biz karar veririz.’’ dedi.
5- Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım, Norveç firmaları için,Yalova’nın Altınova ilçesindeki Cemre Tersanesinde imal edilen Sjoborg adlı geminin suya indirilmesi töreninde yaptığı konuşmada, “Türkiye, gemi inşa sanayisi dünyada marka olmaya gidiyor. Norveçli dostlarımıza söylüyorum: Türkiye her türlü gemiyi anahtar teslimi yapacak duruma erişmiştir. Römorklarda marka, kimyasalda marka, orta boy gemilerde, orta tonajlılarda, her türlüsünde Türkiye gemi inşaatçıları marka oluyor. O yüzden anahtar teslim anlaşmalara girerseniz bundan sonra daha çok kazanırsınız.” dedi.
6- Milli Eğitim Bakanı Ömer Dinçer, TRT Haber televizyonuna yaptığı açıklamada, öğretmenlerin okulların kapalı olduğu 3 aylık yaz döneminde bütün öğretmenlere en az 1 ay mesleki eğitim verileceğini açıkladı. Bakan Dinçer, “Ben en az 3 yılda bir bu öğretmenlerimizin hem kendi mesleki alanlarındaki gelişmeler, hem de dünyadaki ve ülkemizdeki değişim ve gelişmelerle alakalı eğitime tabi tutulmaları gerektiğini düşünüyorum.” dedi.
7- Sağlık Bakanı Recep Akdağ, Kahramanmaraş’ta düzenlenen “Ortak Akıl” toplantısı sonrası gazetecilerin gündeme ilişkin sorularını cevapladı. Bakan Akdağ “İsteyen milletin hastanesinde çalışır, isteyen üniversite hastanesinde çalışır, isteyen de özel sektörde çalışır. İkisi beraber olmuyor, ikisi beraber olunca eğitim aksıyor, araştırma aksıyor. İkisi beraber olduğunda söylemeye dilim varmıyor ama milletin hastaneleri ticarethaneye dönüşüyor. Buna izin vermeyeceğiz.” dedi.
Bakan Akdağ, Milliyet gazetesine yaptığı açıklamada ise yabancı doktor konusunda hukuki çalışmaların sürdüğünü belirterek “Neden hemen olmasın? Türkiye çok daha köklü değişimler yaptı. Türkiye’nin doktor sayısını artırmak için her türlü imkanı kullanmalıyız.” dedi.
8- Halkın Sesi Partisi (HAS Parti) Genel Başkanı Numan Kurtulmuş Ankara’da yeni katılan partililerle kahvaltıda buluştu. Kurtulmuş, yaptığı konuşmada, Yüksek Askeri Şura toplantılarında başbakanın başta oturmaya başlamasının bir sivilleşme görüntüsü olduğunu söyledi.
9- Filistin Devlet Başkanı Mahmut Abbas, BM Güvenlik Konseyine tam üyelik için başvuracaklarını bildirdi. Abbas, 1967 yılındaki sınırlar esas alınarak ve Doğu Kudüs’ün de başkent olması öngörülerek başvuracaklarını, bunun meşru hakları olduğunu bildirdi.
18 EYLÜL 2011
1- Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Almanya Cumhurbaşkanı Christian Wulff’un davetlisi olarak Almanya’ya hareketinden önce basın mensuplarının sorularını cevapladı. “Almanlarla en büyük sorunu ne olarak görüyorsunuz?” sorusu üzerine Almanya’daki 3 milyonu bulan Türk nüfusuna dikkat çeken Cumhurbaşkanı Gül, 1950’li yıllarda bu ülkeye göç eden Türklerin “disiplinli çalışmaları”yla ilgili güzel anlayışın unutulduğunu belirterek, “Şimdi bazı olumsuzluklar ortaya çıkıyor. 3 milyon nüfus, Alman nüfusunun yüzde 3’ü ediyor. Yüzde 3’ten neden korkuyorsun ki?” dedi.
Ayrıca MİT ile PKK arasında yapıldığı iddia edilen görüşmeye ilişkin olarak Cumhurbaşkanı Gül, “Her devletin bu tür süreçlerle ilgili kurumu vardır. Bu da istihbarat teşkilatıdır. Dolayısıyla, istihbarat teşkilatımızın, Türkiye’nin en önemli meselesi olan böyle bir konuyla uğraşıyor olması, bunun içinde olmasından daha tabi bir şey olamaz. Amaç, terörü bitirmektir. Terörü bitirmenin bütün yöntemleri bir strateji çerçevesi içerisinde yürütülür. İstihbarat teşkilatı da bu çerçevede üstüne düşeni yapar.” dedi.
2- Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, CNN Türk televizyonunda katıldığı bir programda, gerek İsrail gerekse diğer ülkelerin Doğu Akdeniz’in “Türkiye’nin köşeye sıkıştırılacağı” bir yer olmadığını bilmesi gerektiğini söyledi. Sıfır sorun politikasının iflas ettiğine ilişkin eleştirilerin hatırlatılması üzerine Bakan Davutoğlu, “Komşularla sıfır sorun politikası doğru bir politikaydı, bugün de doğrudur, yarın da doğru bir politika olacaktır.” dedi.
3- MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, partisinin Kızılcahamam’da gerçekleştirdiği kampın ardından yaptığı basın toplantısında, hükümetin izlediği dış politikanın Türkiye’yi pürüzlü, engebeli ve tahrip düzeyi yüksek bir alana doğru hızla çektiğini savundu. Bahçeli, “Başbakan Erdoğan’ın Gazze’yi ziyaret etmek istemesi içi boş laftır ve hiçbir inandırıcılığı yoktur. Kaldı ki, bu hamle tamamen temiz ve inançlı vicdanları aldatma amacına yöneliktir.” dedi.
4- 2011 Avrupa Basketbol Şampiyonası’nın finalinde Fransa’yı 98-85 yenen İspanya, altın madalya kazandı.
5- Avrupa Voleybol Şampiyonası’nda Sırbistan, İtalya’yı 3-1 yenerek şampiyon oldu.
6- Başbakan Yardımcısı Beşir Atalay, KKTC’de Bayrak Radyo televizyonunda canlı yayında yaptığı açıklamada, Kıbrıs müzakereleri olumlu sonuçlanmaz ve AB de dönem başkanlığını 2012’de Kıbrıs Rum Kesimi’ne verirse, esas krizin AB ve Türkiye arasında olacağını belirterek, “Çünkü biz AB ile ilişkilerimizi donduracağız.” dedi.
7- Ukrayna’da düzenlenen 8. Uluslararası Yalta Avrupa Stratejisi (YES) Forumu’nda konuşan İsveç Dışişleri Bakanı Carl Bildt, AB-Türkiye ilişkilerinin, AB’nin Müslüman dünyasıyla arasındaki ilişkilerini belirleyeceğini söyledi. Toplantıya Türkiye’yi temsilen katılan AB Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış ise, Avrupa’nın problemlerini güvenle çözmesi gerektiğini belirtti. Türkiye’de AB üyeliği hedefini desteklemeyenlerin yüzde 35-40 oranında olduğunu, bunun da endişelendirdiğini söyleyen Bakan Bağış, “Bu oran endişe verici, benim çalışmalarımı şüphe altında bırakıyoruz. AB şimdi Türkiye’nin üyeliğini daha fazla destekliyor, fakat çözülemeyen problemler var. Eğer bizim vatandaşlarımız vize için beklemek zorunda kalırlarsa, elbette kendilerini daha az Avrupalı hissederler.” dedi.
8- Almanya’nın başkenti Berlin’de yapılan yerel seçimleri Sosyal Demokrat Parti’den (SPD) 3. kez aday olan Klaus Wowereit kazandı. Angela Merkel’in başbakan olduğu koalisyon hükümetinin küçük ortağı Hür Demokratlar ise Meclis’e girmeyi başaramadı.
19 EYLÜL 2011
1- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, ABD’ye hareketinden önce Esenboğa Havalimanında, gazetecilerin, MİT ile PKK arasında yapıldığı iddia edilen görüşmeye ilişkin sorularını cevaplandırdı. Başbakan Erdoğan, “Devletin görevlisi MİT Müsteşarı herkesle görüşme yapar. Çünkü iz sürecektir. Suçluyu tespit edecektir. Onun görevi bu zaten. Anamuhalefet partisi ve muhalefet, siyasi terimleri ve kavramları iyi öğrenemedikleri için Türkiye siyasette sıkıntı yaşıyor. Hükümet olarak biz yapmadık, ama devlet olarak bu görüşmeleri yaptığımızı ben parlamentoda dile getirdim.” dedi.
2- TBMM Başkanı Cemil Çiçek, TBMM’de 24 hukukçu akademisyenle bir araya gelerek, yeni anayasa için akademisyenlerin görüşünü aldı. Başkan Çiçek görüşmede yaptığı konuşmada, anayasaların yapımının tüm dünyada zorlu bir süreç olduğunu belirterek, “Ancak hiçbir zorluk, gelişmiş demokratik toplumları çağın gereklerine uygun, özgürlükleri güvence altına alan anayasalar yapmaktan vazgeçirememiştir.” dedi.
3- Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Şahin, kadın alanında çalışan sivil toplum örgütlerinin temsilcileriyle yaptığı değerlendirme toplantısının açılışında, kadına yönelik şiddeti önleme konusunda geri adım atmayacaklarını belirterek, ’yargıda durum analizi’ toplantılarında bir hakimin ‘tecavüzcü mağdurla evlenirse suçu azaltılsın’ önerisini eleştirdi. Bakan Şahin, “HSYK Başkanlığı bu ifadelerin kurumsal bir görüş olmadığını, çalıştayda bir hakimin sorunlarla ilgili bilimsel görüşü olduğunu söyledi. Bilimsel görüş dahi olsa bir hakim olarak yetişmiş bir kişinin böyle bir görüşü savunmuş olmasını biz doğru bulmuyoruz.” dedi.
4- Kalkınma Bakanı Cevdet Yılmaz, TÜSİAD Başkanı Ümit Boyner ve beraberindeki heyeti kabulünde gazetecilerin sorularını yanıtladı. Bakan Yılmaz, kıdem tazminatına yönelik sorular üzerine, konuyla ilgili Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığının sorumlu kuruluş olduğunu belirterek, “Tamamlandığı zaman kamuoyu ile paylaşılır, biz de daha gerçekçi, reel bir taslak üzerinde görüşlerimizi oluşturabiliriz. Aksi takdirde olmayan bir taslak üzerinde eleştiriler ve tartışmalar çok sağlıklı olmaz diye düşünüyorum.’’ dedi. Boyner de görüşmede, Türkiye’nin bir istihdam sorunu bulunduğunu ve bu sorunun yapısal bir sorun haline dönüştüğünü, her sene işgücüne yeni katılanlarla birlikte asgari 600 bin yeni iş yaratılması gerektiğine dikkat çekti.
5- Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, Diplomasi Muhabirleri Derneği üyelerini kabulünde, gazetecilerin gündeme ilişkin sorularını yanıtladı. Güney Kıbrıs Rum Yönetimi’nin (GKRY) Akdeniz’de petrol arama çalışmalarına başlayacağını açıklamasının hatırlatılması üzerine Bakan Yıldız, GKRY’nin Akdeniz’de petrol aramaya ilişkin takvimini yürütmesi durumunda Türkiye’nin de KKTC ile imzalayacağı kıta sahanlığı anlaşmasının hazır olduğunu, TPAO’nun aramalara gelecek hafta başlayabileceğini ve sismik arama gemisine donanmanın da refakat edebileceğini söyledi.
6- Milli Eğitim Bakanı Ömer Dinçer, 2011-2012 eğitim-öğretim yılının başlaması dolayısıyla Haymana Yenice Dilaver Temizhan Çok Programlı Lisesinde düzenlenen törene katıldı. Bakan Dinçer törende yaptığı konuşmada, “Ben bu yıl önceki bakanımızın ‘55 bin öğretmen alacağız’ sözünü yerine getiremediğimiz için tüm öğretmen adaylarından özür diliyorum.’’ dedi.
7- Televizyon dünyasının Oscar’ları olarak bilinen Emmy ödülleri, bu yıl 63. kez dağıtıldı. “Modern Family”, en iyi komedi dizisi seçilirken, ayrıca, komedi dizisi dalında en iyi yardımcı kadın oyuncu, en iyi yardımcı erkek oyuncu, en iyi senaryo ve en iyi yönetmen dahil olmak üzere 4 ödül daha kazandı. “Mad Men” ise en iyi drama dizisi seçildi.
8- Cumhurbaşkanı Abdullah Gül resmi ziyaret nedeniyle gittiği Almanya’da Cumhurbaşkanı Christian Wulff ile görüştü. Görüşmede, Türkiye ile Almanya arasında “Çifte Vergilendirmenin Önlenmesi Anlaşması’’ imzalandı. Cumhurbaşkanı Gül görüşmeden sonra düzenlediği basın toplantısında, iki ülke arasındaki dış ticaretin yılın ilk yarısında yüzde 38 artış gösterdiğini belirterek, Avrupa’nın en sağlıklı iki büyük ekonomisine sahip ülkeler olduklarına dikkat çekti.
Cumhurbaşkanı Gül ayrıca, Humboldt Üniversitesinde yaptığı konuşmada, Türkiye’nin AB üyelik müzakere sürecine fırsat verilmesi gerektiğini belirterek, “Müzakere süreci bittikten sonra, günün şartlarına bakılır, eğer istenmiyorsa, Türkiye’nin bir yük olduğu düşünülüyorsa biz o zaman üye olmamayı memnuniyetle karşılarız.” dedi.
9- Başbakan Yardımcısı Ali Babacan, BM Genel Kurulu üst düzey toplantıları nedeniyle gittiği ABD’nin New York kentindeki Türkevinde
düzenlediği basın toplantısında, Türkiye’nin üzerindeki özellikle Avrupalı ülkelerin küresel krizin etkisiyle eskisi kadar büyüyemeyeceğini belirterek, “Bu durum ilk on hedefine ulaşmamamızı kolaylaştırdı.” dedi.
10- BM toplantılarına katılmak için ABD’nin New York kentinde bulunan Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu New York Times’a verdiği röportajında, “ABD’nin Orta Doğu’daki etkisinin azaldığı dönemde yeni bir güç ekseni yaratabiliriz. Bu eksen ne İsrail, ne İran, ne de başka bir ülkeyi hedef alacak. Bu, bölgemizin en büyük iki ülkesinin kuzeyden güneye, Karadeniz’den Nil Vadisi’ne kurduğu bir demokrasi ekseni olacak.” dedi.
11- Yunanistan Maliye Bakanı Evangelos Venizelos, başkent Atina’da Economist tarafından düzenlenen konferansta yaptığı konuşmada, 17 ülkenin ortak para birimi Avro’nun geleceği ve borçlu ülkelerin finansmanına yönelik alınacak kararlar açısından Avro Bölgesi ve ülkesi açısından zor bir hafta olacağını vurguladı.
12- Rusya Federasyonu Konseyinden bir heyeti kabul eden Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad, atılan reform adımlarının Suriye’nin içişlerine müdahale etme çabaları, asker, polis ve sivil vatandaşlara yönelik silahlı terör eylemleriyle sabote edilmeye çalışıldığını belirterek, dış müdahalelerin ülkelerin parçalanmasına ve küçük kantonlara ayrılmasına neden olacağını ve bunun da “fanatizm” tehlikesi yaratacağını ileri sürdü.
13- Orta Afrika ülkelerinden Burundi’de bir bara düzenlenen baskında ölenlerin sayısının 36’ya yükseldiği bildirildi. 14- Yemen’in başkenti Sana’da muhalif grupların yürüyüşü sırasında güvenlik güçlerinin ateş açması sonucu çıkan çatışmalarda, 25 kişinin öldüğü bildirildi.
20 EYLÜL 2011
1- TBMM Başkanı Cemil Çiçek, Kırıkkale Üniversitesinin yeni akademik yıl açılış töreninde yaptığı konuşmada, geçmişte bazı üniversitelerin halktan koptuğunu belirterek, üniversitelerin milletin üniversiteleri olduğunu belirtti. Başkan Çiçek, “Başarıya giden yolda kaynak önemli ama onun ötesinde de başka değerler, çabalar, gayretler vardır.” dedi.
2- Parti Genel Merkezinde bir basın toplantısı düzenleyen CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, gündeme ilişkin açıklamalar yaptı. Doğu Akdeniz’de Rumların sondaj çalışmaları başlatmasını değerlendiren Kılıçdaroğlu, “Doğu Akdeniz’de Türklerin hakları gasp ediliyor. Bu konuda yapılacak bütün girişimleri destekleyeceğiz.” dedi. Kılıçdaroğlu, AK Parti’nin yeni anayasa çalışmalarında randevu istemesiyle ilgili olarak da “Talep geldiğinde görüşeceğiz. Böylece düşüncelerimizi paylaşmış oluruz.” dedi. Kılıçdaroğlu ayrıca, Ankara Kumrular’da meydana gelen kanlı saldırıyı kınayarak, yaralıları tedavi gördükleri hastanede ziyaret etti.
3- Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, 2,5 yıldır yayın yapan TRT Avaz kanalının stüdyolarının açılışını yaptı. Başbakan Yardımcısı Arınç, kanalın Türkiye ile yayınların ulaştığı ülkeler arasında dostluğu, kardeşliği, kültürü, medeniyetlerimizin ortak değerlerini buluşturmak üzere kurulduğunu söyledi. Öte yandan açılış öncesinde gazetecilerin sorularını yanıtlayan Başbakan Yardımcısı Arınç, GKRY’nin Doğu Akdeniz’de arama faaliyetlerine ilişkin olarak, Türkiye’nin bunun karşılığını mutlaka vereceğini dile getirdi.
4- Ankara’da Kumrular Caddesi üzerinde bir araç içine yerleştirilen parça tesirli bir bombanın patlatılması sonucu 3 kişi ölürken, 10’u ağır 34 kişi yaralandı.
5- Siirt’te bir grup PKK’lı terörist, Polis Meslek Okulu yakınlarında polis aracı sandıkları özel bir otomobile roketatarlı ve uzun namlulu silahlarla saldırı düzenledi. Saldırıda otomobilde bulunan 4 kadın ölürken, 2 kadın da ağır yaralandı. Saldırının ardından güvenlik güçlerinin düzenlediği operasyonda 1 PKK’lı ölü olarak ele geçirildi.
6- Kredi derecelendirme kuruluşu Standard
            Poor’s (S
            P), Türkiye’nin yerel para birimi kredi notunu BB+’dan BBB-‘ye yükseltti, görünümünü pozitif olarak belirledi. Türkiye’nin BB olan döviz cinsi kredi notu ise değiştirilmedi. Gelişmeyi değerlendiren Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan, bütün dünyada kredi notları düşerken Türkiye’nin notunun yükseltilmesinin sevindirici olduğunu, ancak yabancı para cinsinden de notumuzun artması gerektiğini vurguladı.
7- Merkez Bankası Para Politikası Kurulu (PPK) toplantısında, politika faizi yüzde 5,75’te bırakılırken, gecelik borçlanma faizi yüzde 5, gecelik borç verme faizi ise yüzde 9 olarak sabit bırakıldı.
8- TÜSİAD Yönetim Kurulu Başkanı Ümit Boyner, Meclisi boykot eden BDP’li milletvekillerine çağrıda bulunarak, “BDP’li milletvekillerimizin de Meclise gelmelerini bekliyoruz. Yoksa yeni anayasa yapım süreci sekteye uğrar. Çünkü yasamanın yapılacağı yer TBMM’dir. Meclise gelmeme kararlarına yol açan sıkıntıların da çözüm yeri Meclistir.” dedi.
9- Almanya’daki resmi temaslarını sürdüren Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Cumhurbaşkanı Christian Wulff ve Başbakan Angela Merkel ile görüştü. Görüşmelerde, Türkiye ile İsrail arasındaki gerginlik ve Almanya’da yaşayan Türk kökenli vatandaşların sorunlarının ele alındığı bildirildi. Cumhurbaşkanı Gül, gazetecilerle yaptığı sohbet toplantısında ise Ankara’da yapılan terör saldırısını nefretle kınadığını belirtti.
10- BM’nin 66. Genel Kurul toplantıları nedeniyle ABD’nin New York kentinde bulunan Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, ABD Başkanı Barak Obama ile bir araya geldi. Görüşmede, Başbakan Yardımcısı Ali Babacan, Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Avrupa Birliği Bakanı Egemen Bağış ile Genelkurmay İkinci Başkanı Orgeneral Hulusi Akara da hazır bulundu. ABD Dışişleri Bakanı Hillary Clinton’ın da katıldığı toplantıda Libya, Kıbrıs ve Orta Doğu’daki gelişmelerin ele alındığı belirtildi.
Başbakan Erdoğan görüşmeden önce yaptığı açıklamada, “Terörle mücadeleyi birlikte vereceğiz, planlama ve projelendirme noktasında müşterek atmamız gereken adımlar var.” dedi.
11- Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, New York’ta Finlandiya Dışişleri Bakanı Erki Tumioja ile birlikte BM üyesi 25 ülke, BM ve bölgesel kuruluşların katıldığı “Barış için Arabuluculuk” konulu bakanlar düzeyinde toplantıya Türkevi’nde ev sahipliği yaptı. Bakan Davutoğlu, toplantının ardından düzenlenen basın toplantısında, Türkiye’nin Filistin’in BM’ye tam üyelik başvurusunu tamamen desteklediğini söyledi.
12- KKTC Dışişleri Bakanı Hüseyin Özgürgün, hakimiyetçi bir anlayış içinde olan Güney Kıbrıs Rum Yönetimi’nin (GKRY) tüm uyarılara rağmen Ada’nın doğal kaynaklarını gasp etme çabası içerisine girdiğini, Kıbrıs Türk tarafının Anavatan Türkiye ile birlikte haklarını korumak amacıyla ivedilikle öngörülen adımları atacağını belirtti.
13- Güney Kıbrıs Rum Yönetimi (GKRY) lideri Dimitris Hristofyas, BM Genel Sekreteri Ban Ki-moon’la görüşmesinin ardından yaptığı açıklamada, araştırmalara devam edeceklerini, araştırma yapmanın Kıbrıs Cumhuriyeti’nin egemenlik hakkı olduğunu öne sürdü.
14- Afganistan’daki şiddete siyasi çözüm bulmak için kurulan Barış Konseyi’nin Başkanı, eski Cumhurbaşkanı Burhaneddin Rabbani evine düzenlenen bombalı saldırıda öldü.
21 EYLÜL 2011
1- Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Nihat Ergün ekonominin iyileştirilmesi ve istihdamın arttırılması için hükümet tarafından hazırlanan üç ayaklı paketi açıkladı. Hükümet tarafından hazırlanan yeni düzenleme çerçevesinde istihdam, teşvik ve yargı alanlarında değişikliğe gidiliyor.
2- Van’ın Çatak ilçesinde güvenlik güçleri ile bir grup terörist arasında çıkan çatışmada, 1 asker ile 2 korucu şehit oldu.
3- Bitlis Polis Meslek Yüksek Okuluna teröristlerin düzenlediği saldırıda bir polis adayı şehit oldu.
4- Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Almanya’ya yaptığı ziyaretin son gününde Baden-Württemberg eyaletini ziyaret ederek temaslarda bulundu. Gazetecilerle bir sohbet toplantısı da düzenleyen Cumhurbaşkanı Gül, “Problemlerini çözmemiş, yarım bir ülke olan Güney Kıbrıs Rum Kesimi’nin AB’ye alınması hataydı. Bu ülkenin AB Dönem Başkanı olması ise bir krizdir. Tanımadığımız bir yönetimi muhatap almayız.” dedi.
5- Türkiye ile KKTC’nin Doğu Akdeniz’de birlikte petrol ve doğalgaz aramasına imkan sağlayacak Kıta Sahanlığı Sınırlandırma Anlaşması, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ile KKTC Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu tarafından New York’ta imzalandı. Başbakan Erdoğan yaptığı açıklamada, Rum Yönetimi’nin geçmişte ara verdiği petrol ve doğalgaz arama çalışmalarını yeniden başlattığını belirterek, “Rumların bu sorumsuz, tahrikkar ve tek yanlı adımını protesto ediyoruz.” dedi. Başbakan Erdoğan Rumlarla iş yapan ve yapacak olan uluslararası petrol ve doğalgaz şirketlerini de uyararak, bu şirketlerin, Türkiye’deki enerji projelerine alınmaması ve bunlara bir takım müeyyideler uygulanması konusunda çalışma başlatıldığını ifade etti.
6- Beyaz Saray Ulusal Güvenlik Konseyi Avrupa Kıdemli Direktörü Elizabeth Sherwood-Randall, ABD Başkanı Barack Obama ile Başbakan Recep Tayyip Erdoğan arasındaki görüşmelere dair gazetecilere yaptığı açıklamada, Türkiye ile ABD’nin, Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad rejimi üzerinde baskının arttırılması gerektiği noktasındaki değerlendirmelerinin birbiriyle örtüştüğünü söyledi.
7- KKTC’nin 20. dış temsilciliği, İsveç’in başkenti Stockholm’da açıldı. KKTC Dışişleri Bakanı Hüseyin Özgürgün, “İsveç’in sergilediği tutumun diğer AB ülkelerine ve dünyaya örnek olmasını diliyoruz.” dedi.
8- ABD Başkanı Barack Obama, BM Genel Kurulu’nda yaptığı konuşmada, İsrail-Filistin sorunu üzerinde durarak, Filistin yönetiminin tek yanlı devlet ilanına karşı çıktı. Obama, “Filistinliler bağımsız devleti hak ediyor, ama bunun yeri BM değil.” dedi.
9- İran Devrim Muhafızları, ülkenin kuzeybatısındaki sınır bölgesini terör örgütü PJAK militanlarından temizlediklerini bildirdi.
22 EYLÜL 2011
1- Başbakan Yardımcısı Beşir Atalay, TGRT Haber TV’de yayınlanan “Ankara’nın Gündemi” programında soruları cevaplandırdı. Başbakan Yardımcısı Atalay, Akdeniz’de sondaj çalışmalarına başlayan Güney Kıbrıs Rum Yönetimine destek veren İsrail’e ilişkin olarak “İsrail, hayatının yanlışını yaptı. Türkiye, diğer ülkelere benzemez. Türkiye ile arasında bu problemlerin gelişmesi, İsrail’in bölgede rahat yaşamasını önler. İsrail çok rahat yaşayamaz.” dedi.
Terörün önlenmesi noktasındaki çalışmaların da devam ettiğini açıklayan Başbakan Yardımcısı Atalay, Irak’ın kuzeyinden Türkiye’ye yapılacak terör faaliyetlerine müsaade etmeyeceklerini belirterek “Kuzey Irak yönetiminin oradan terörün bize gelmesini engelleyici yönde olumlu düşündüklerini biliyoruz ama uygulamada çok etkili sonuçlar görmedik.” dedi.
2- Milli Eğitim Bakanlığı ve Gıda Araştırmaları Vakfı işbirliğiyle yürütülen, çocukların ve ebeveynlerin sağlıklı beslenme alışkanlığı geliştirmelerine destek olacak “Yemekte Denge” eğitim programı, Milli Eğitim Bakanı Ömer Dinçer’in de katıldığı bir toplantıyla İstanbul Kasımpaşa’da tanıtıldı. Bakan Dinçer burada yaptığı açıklamada, Anadolu Liseleri’nde açık kalan kontenjanlar için yeni bir ek kayıt hakkı tanımayacaklarını, kontenjanların açık kalması sebebiyle yerleştirme sistemini önümüzdeki yıl tamamıyla değiştirmeyi hedeflediklerini belirterek “Yerleştirmelerin tekrar tekrar olmadığı farklı bir program üzerinde çalışıyoruz.” dedi.
3- Ankara Kumrular Caddesinde 3 kişinin ölümüne, 30 kişinin de yaralanmasına yol açan bombalı saldırıyı PKK’nın kolu Kürdistan Özgürlük Şahinleri (TAK) üstlendi.
4- Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, çeşitli temas ve ziyaretler için Türkiye’ye gelen Libya Ulusal Geçiş Konseyi Yürütme Kurulunun Enerji İşlerinden Sorumlu Üyesi Awat el Barasi ile makamında yaptığı görüşmenin ardından gazetecilerin soruları yanıtladı. Bakan Yıldız, dün ABD’de Türkiye ile KKTC arasında imzalanan kıta sahası sınırlandırma anlaşmasının özelikle TPAO’ya yeni bir alan açtığını belirterek, bundan sonraki süreçte KKTC’nin ruhsat alanlarını belirleyerek, ilana çıkacağını kaydetti. Akdeniz’le alakalı dizayn edilmiş bir program bulunduğunu hatırlatan Bakan Yıldız, bu programın öne alınacağını, bölgede Norveç firmasıyla beraber yapılan çalışmaların devam edeceğini, aynı zamanda Piri Reis gemisinin yola çıkartılacağını bildirdi. Piri Reis’e askeri refakat olup olmayacağı yönündeki sorular üzerine Bakan Yıldız, “Gerektiği kadar olacak’’ yanıtını verdi.
5- KKTC Bakanlar Kurulu, olağanüstü toplanarak TPAO’ya KKTC deniz yetki alanlarında petrol ve doğalgaz arama yetkisi ruhsatı verdi.
6- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, New York’ta BM Genel Kurulu’na hitap etti. BM’nin ne büyük bir acz içinde olduğunu Somali’de bizzat gördüğünü dile getiren Başbakan Erdoğan, “Oradaki acıyı tarif etmem imkansızdır. Bir lokma ekmek ve bir damla su için on binlerce çocuğun öldüğü Somali faciası uluslararası toplum için yüz karasıdır. BM, belli ülkelerin çıkarları ve vesayeti istikametinde değil, bütün insanlığın hukukunu korumayı esas almak üzere yeniden yapılanmak ve vizyonunu yenilemek zorundadır.” dedi.
Başbakan Erdoğan ayrıca ‘Türkiye olarak biz, gerek Suriye’de gerek diğer ülkelerde, halkların demokratik taleplerini desteklemeye ve rejimleri bu yönde adımlar atmaya teşvik etmeye devam edeceğiz. Libya’da Ulusal Geçiş Konseyi’ne başından beri her türlü desteği veren Türkiye’nin, bugün yeni Libya’ya büyükelçisini gönderen ilk ülke olmasından da gurur duyuyoruz. Libya’nın, bundan sonra da en güçlü destekçisi olmaya devam edeceğiz.” dedi. Öte yandan Başbakan Erdoğan Amerikan PBS televizyonunda katıldığı söyleşide “İsrail’in saldırılarını bir savaş sebebi olarak görüyor musunuz?” sorusuna, “Gerekirse onu da yaparız” yanıtını verdi. “İsrail ile normal ilişki kurmak kesinlikle mümkün değil mi?” sorusuna ise “Bu şekilde giderse, tazminat ödemezse, Gazze’ye ambargoyu kaldırmazsa bu normalleşme mümkün değil. dedi.
7- BM 66. Genel Kurul çalışmaları sebebiyle New York’ta bulunan KKTC Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu, Türkevi’nde gazetecilerin sorularını cevapladı. Bir gazetecinin, “kıta sahanlığı” anlaşmasını sorması üzerine Eroğlu, “Doğu Akdeniz’de artık araştırma gemileri göreceğiz. Ama bunun savaşa kadar gidebileceğini düşünmüyorum şu anda. Bu anlaşmayı Türkiye Cumhuriyeti hükümeti ile birlikte değerlendirdik. Bu karar kısa sürede alınmış bir karar değil. Bizim temennimiz, Rumların araştırma maksadıyla yola çıkmalarının engellenmesidir.” dedi.
8- GKRY lideri Dimitris Hristofyas Yunanistan Dışişleri Bakanı Stavros Lambrinidis ile görüşmesinde, Türkiye’nin tepki gösterdiği doğalgaz sondajını da ele aldı. Hristofyas, sondaj çalışmaları sonucunda bulunacak herhangi bir doğal kaynaktan, çözüm sağlanmış olmasa bile Kıbrıslı Türklerin de faydalanacağını söyledi. Hristofyas ayrıca, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ile KKTC Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu arasında New York’ta imzalanan “kıta sahanlığı” anlaşmasının yasadışı olduğunu öne sürerek anlaşmayı kınadı.
9- ABD Başkanı Barack Obama, Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas ile New York’ta bir araya gelerek, Filistin’in devlet olarak tanınma talebini görüştü. Obama, İsrail ve Filistin arasındaki kördüğümün ancak her iki tarafın da uzlaşma yönünde adım atarak çözülebileceğini belirtti. Obama, nükleer silahsızlanma hakkında ise ABD’nin nükleer silahlarının test amaçlı kullanımı ve üretimini kısıtlama yönündeki politikasını sürdürdüğünü kaydetti.
23 EYLÜL 2011
1- TBMM Başkanı Cemil Çiçek, yeni anayasa çalışmaları çerçevesinde muhalefet liderlerinin destek ve görüşlerini almak üzere ilk olarak DP Genel Başkanı Namık Kemal Zeybek ile bir araya geldi. Başkan Çiçek, Türkiye’nin her sorununun konuşulacağı ve çözüleceği yerin TBMM olduğunu belirterek, yeni anayasanın uzlaşma komisyonunun marifetiyle yapılması için partiler arasında ittifak olduğunu söyledi.
Başkan Çiçek daha sonra, DSP Genel Başkanı Masum Türker’i ziyaretinde yaptığı açıklamada ise “Hem Meclis içindeki hem Meclis dışındaki partilerimizin, onların ötesinde de sivil toplum kuruluşlarının bu sürece aktif katkı vermesi gerekiyor.” dedi.
2- Adalet Bakanı Sadullah Ergin Kanal 24 televizyonuna gündeme dair açıklamalarda bulundu. Bakan Ergin, ceza infaz kurumlarının güvenliğinin 5 yıl içerisinde kademeli olarak jandarmadan alınacağını açıkladı.
3- Merkez Bankasından yapılan yazılı açıklamada, IMF ve Dünya Bankası yıllık toplantıları nedeniyle ABD’nin Washington kentinde bulunan Başkan Erdem Başçı’nın, bu toplantıda yaptığı sunumda, temmuz ayından itibaren cari açıkta belirgin bir iyileşme gözlendiğini, iç ve dış talebin dengelenme sürecinin başladığını, kredilerin artış hızı ve kompozisyonunun arzu edilen yönde ilerlediğini belirttiği bildirildi.
4- Yükseköğretim Kurumu (YÖK), Kürt Dili ve Edebiyatı bölümüne lisans izni verdi.
5- IMF Türkiye Kıdemli Daimi Temsilcisi Mark Lewis, IMF’nin güncellenen “Dünya Ekonomik Görünüm Raporu’’ sunumunun yapıldığı basın toplantısında, Türkiye’nin büyüme rakamları doğrultusunda kendi projeksiyonlarını revize ettiklerini, bu kapsamda GSYH’da reel yüzde 7,5’luk bir artış öngördüklerini, 2012 için de yüzde 2,5’luk bir beklenti içinde olduklarını bildirdi.
6- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan New York’ta düzenlenen “Balkan Liderler Zirvesi”nde yaptığı konuşmada, “Değişimi gören liderler toplumlarına öncülük ederler. Değişime direnenler ise toplumlarını çatışma ve huzursuzluk içine çekerler. Değişim rüzgarı esmeye başlamışsa karşısında duramaz, eninde sonunda değişime teslim olurlar.” dedi.
Başbakan Erdoğan ayrıca BM Genel Kurulu toplantıları çerçevesinde Irak Cumhurbaşkanı Celal Talabani ile yaptığı görüşme sonrasında gazetecilere yaptığı açıklamada, “Kendilerine bunu açık ve net olarak söyledim. Terör devam ettikçe bizim sınır ötesi operasyonlarımız devam edecektir.” dedi. Başbakan Erdoğan ayrıca, insansız hava aracı Predatorlar konusunda da ABD ile uzlaşma sağlanacağını açıkladı.
7- Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, üç günlük resmi ziyaret için Belçika’nın başkenti Brüksel’e gitti. Ziyaretin ilk gününde yabancı basın mensuplarının sorularını cevaplayan Başbakan Yardımcısı Arınç, MİT ile PKK arasında geçtiği belirtilen görüşmelerin sorulması üzerine, “Amacımız, terörü bitirmektir. Bu tür görüşmeler kesinlikle yapılmayacak. Bundan netice alınmadığı görüldü.” dedi.
8- AB, Libya’da yaşanan iç savaş sırasında Kaddafi’ye karşı uygulanan yaptırımların bir parçası olarak dondurulan Libya’nın yurt dışındaki mal varlıklarının serbest bırakılacağını açıkladı.
9- Türkiye’nin de aralarında bulunduğu gelişmiş ve gelişmekte olan ülkelerin oluşturduğu G-20 ülkeleri, ABD’nin başkenti Washington’da bir araya geldi. Toplantıda, kriz karşısında zayıflayan bankaları ve belirsizleşen büyümeyi destekleme taahhüdünde bulunuldu.
10- Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas, BM Genel Kurulunda BM’ye tam üyelik başvurusu yaptı. Abbas başvurunun ardından yaptığı konuşmada, BM güvenlik Konseyi üyeleri ve diğer BM üyesi devletlerin yönetimlerine Filistin’in BM’ye tam üye olmasına destek olmaya çağırdı. İsrail Başbakanı Binyamin Netenyahu da Genel Kurulda yaptığı konuşmada, İsrail’in Batı Şeria’daki bir Filistin devletini tanımaya hazır olduğunu belirterek, bununla birlikte Gazze’de ikinci bir devleti kabul etmeyeceklerini söyledi.
24 EYLÜL 2011
1- Kırşehir’de düzenlenen 24. Ahilik Haftası kutlamalarına katılan TBMM Başkanı Cemil Çiçek, bölücü terör örgütünün saldırılarına değinerek, “Kim ki karşılaştığımız sorunları bu yolun dışında kan dökerek, cinnet geçirerek genç kızlarımızı öldürerek, bomba koyup masum insanların hayatlarına son vermeye çalışırlarsa o yol çıkmaz yoldur. Birilerinin ocaklarını yakanlar eninde sonunda kendi ocaklarını yakarlar.” dedi.
Törene katılan Gümrük ve Ticaret Bakanı Hayati Yazıcı da BDP milletvekillerine çağrıda bulunarak, “TBMM, 1 Ekim’de açılıyor. Milletvekilleri olarak ya vekaleti yerine getirirsin, ya da istifa eder çekilirsin, ya da hukukun gereği işler, azil süreci başlar.” dedi.
2- CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, İstanbul Zeytinburnu’nda “İsrail Kalkanına Hayır” imza kampanyasına katıldı. Kılıçdaroğlu burada basın mensuplarının Kıbrıs Rum Kesimi’nin Doğu Akdeniz’de petrol ve doğalgaz çalışmalarına karşı hükümetin izlediği politikaları nasıl bulduğunun sorulması üzerine, “Tam bir teslimiyet” dedi.
3- Uluslararası Gürün Sempozyumu’na katılmak için Sivas’a giden Milli Savunma Bakanı İsmet Yılmaz, “Devlet birimlerinin Abdullah Öcalan ile görüşmesi normaldir, doğaldır. Devlet kin tutmaz, devlet intikam almaz. Devlet milli sınırları içinde vatandaşının güvenliğini sağlamak için vardır. Bu güvenlik için de ne gerekiyorsa o yapılır.” dedi.
4- Muğla’da termik santral incelemelerinde bulunan Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, gazetecilerin “Piri Reis’e askeri refakat söz konusu mu?” sorusuna, “Refakat edilmesi gereken yerde refakat edilecek, yalnız gitmesi gereken yerde yalnız gidecek. Bunların her birisi Dışişleri Bakanlığı tarafından planlandı.” dedi.
5- Siirt’in Pervari İlçesi Belenoluk Jandarma Karakoluna teröristlerce düzenlenen saldırı sonucu 5 asker şehit oldu, 7 asker de yaralandı.
6- BM Genel Kurul toplantıları için New York’ta bulunan Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Yatırım Destek Ajansının düzenlediği tanıtım toplantısında yaptığı konuşmada “Geldiğimden beri en büyük kavgam, bürokratik oligarşiyledir. Daha yapılması gereken çok şeyler var. Ama aşıyoruz ve aşacağız.” dedi.
New York’ta Siyaset, Ekonomi ve Toplum Araştırmaları Vakfının (SETA) düzenlediği “Yeni Türkiye, Yeni Orta Doğu, Yeni Dünya Düzeni” başlıklı oturuma da katılan Başbakan Erdoğan, “Şimdi temennim odur ki Suriye’de de Beşar Esad bir an önce halkının talepleri doğrultusunda kararını versin ve iktidardan çekilsin. Gördüğümüz o ki Suriye halkı artık mevcut yönetimden rahatsız.” dedi.
Konuşmasında İsrail’e de hitap eden Başbakan Erdoğan, “Eğer İbrahim’in çocuklarıyız diyorsak, İbrahim’in çocukları olmanın gereğini yerine getirelim. Çünkü İbrahim’in çocuklarında katil olmaz. Sözlerimizin muhatabı İsrail halkı değil, yönetimidir.” dedi.
Öte yandan Başbakan Erdoğan’ı New York’ta kaldığı otelde ziyaret eden Kuzey ve Güney Amerika Rumları Başpiskoposu Dimitrios, azınlık vakıflarına ait mülklerin iadesi konusundaki düzenlemeden dolayı Başbakan Erdoğan’a teşekkür ederek “Yunanistan zor bir dönemden geçiyor. Ekonomik olarak yardım edebilirseniz, bu sizin AB’ye girme sürecinizi kolaylaştırabilir.” dedi.
7- ABD’nin New York kentindeki temaslarını sürdüren Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Yunanistan Dışişleri Bakanı Stavros Lambrinidis ile görüşmesinde, Güney Kıbrıs Rum Yönetimi’nin son attığı adım çerçevesinde Doğu Akdeniz’deki gelişmelere ilişkin olarak, Doğu Akdeniz’de tek taraflı adımların kabul edilemeyeceğini, bunların karşılık bulacağını belirtti.
8- Belçika’nın başkenti Brüksel’de düzenlenen “Medya Buluşmaları” konferansına katılan Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, MİT yöneticileriyle terör örgütü PKK’lıların internete düşen ses kayıtlarının, örgütle bundan sonra yapılacak olası görüşmeleri sekteye uğratmayacağını belirterek “Bu ses kaydı yayınlandığı andan itibaren belki de öncesinden görüşmeler inkıtaa uğramış olabilir. İnanıyorum ki milli istihbarat teşkilatları ya da onlara yardımcı kurumlar bu örgütle, örgütün eylemlerinin sona erdirilmesi konusunda, eylemlerin sonuçsuz kalması noktasında, en azından örgütün silahlı eylem yapamaz hale gelmesi noktasında görüşmeler yapmalıdır, yapabilir. Bunların geçici bir süreyle inkıtaa uğramış olması bundan sonra yapılmayacağı anlamına gelmez.” dedi.
9- ABD’nin başkenti Washington’da Dünya Bankası, IMF yıllık toplantıları kapsamında G-20 Ekonomiden Sorumlu Bakanlar ve Kalkınma Bakanları toplantısına iştirak eden Başbakan Yardımcısı Ali Babacan, “Ben hep söylüyorum, yapılacaklar belli. Hükümetlerin, özellikle gelişmiş pek çok ekonomideki hükümetlerin kararlar alması ve adım atması gerekiyor. Doğrular belli, ama o doğruları yapacak siyasi irade ve güç lazım. Meselelerin özü de şu anda burada gibi görünüyor.” dedi.
10- AB Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Catherine Ashton Suriye’ye yönelik yeni yaptırımları açıkladı. Buna göre; petrol şirketleri Suriye’de yatırım yapmayacak, Suriye Merkez Bankasına banknot verilmeyecek, rejimle bağlantılı bazı yetkililere seyahat ve vize yasağı uygulanacak.
11- KKTC Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu New York’ta BM Genel Sekreteri Ban Ki-moon ile görüştükten sonra yaptığı açıklamada, KKTC Hükümeti’nin TPAO’ya verdiği petrol ve doğalgaz arama izninin sadece KKTC değil, Kıbrıs Adası’nın bütün çevresini kapsadığını söyledi.
12- Rusya’da 2012’de yapılacak başkanlık seçimi öncesi Birleşik Rusya Partisinin Kongresinde, Vladimir Putin’in dört yıllık başbakanlığının ardından tekrar devlet başkanlığına resmen aday olduğu, üst üste üç dönem başkan olamayacağı için 2008’de görevi devrettiği Dmitri Medvedev’in ise başbakan adayı olduğu açıklandı.
25 EYLÜL 2011
1- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, BM Genel Kurulu toplantıları için gittiği ABD’den dönerken, uçakta gazetecilere terörle mücadele, Suriye’deki gelişmeler ve Akdeniz’de Rumların doğalgaz sondajı konularında açıklamalarda bulundu. Başbakan Erdoğan, gazetecilerin “Yine yurtdışındayız ve PKK eylemleri sürüyor.” hatırlatması üzerine “Bana öyle geliyor ki bizim sınır ötesi operasyonlarımızda çok zayiat verdiler. Panik içinde, intikam alma gayreti içindeler. Ama operasyonları durduramayız.” dedi.
Başbakan Erdoğan, Rumlarla yaşanan sondaj krizi ile ilgili olarak da, KKTC Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu’nun BM Genel Sekreteri’ne götürdüğü öneriyi hatırlatarak, “Güney ve Kuzey’den temsilci atansın. Kuzey ve Güney bir de Amerikan şirketi, petrol ve hidrokarbon bulursa, sağlanan gelir BM’nin denetimindeki bir fona yatırılsın. Bu fon adil paylaştırılsın.” dedi.
2- Sağlık Bakanı Recep Akdağ, bakanlığının Strateji Geliştirme Başkanlığının Kızılcahamam’da düzenlediği toplantıda, Tam Gün Yasası’na karşı çıkanların rant peşinde koştuğunu söyledi. Bakan Akdağ, “Biz asla dönüşemez zannedilen hantal, kötü, berbat bir sistemi dönüştürdük. İstismarcılara fırsat vermeyeceğiz.” dedi.
3- Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız Muğla’da gazetecilere yaptığı açıklamada, petrol arama çalışmaları için milli sismik gemisi inşa edildiğini hatırlatarak, gerekirse milli petrol şirketi Türkiye Petrolleri Anonim Ortaklığının (TPAO) bir petrol sondaj platformu alabileceğini söyledi.
4- MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, Denizli Pamukkale’de devam eden il başkanları toplantısının ardından yaptığı basın toplantısında, terörün kaygı verici saldırılarının tahammül sınırlarını aştığını belirterek, Başbakan Erdoğan’a tepki gösterdi. Bahçeli, “Başbakan, her gün ülkemizde şehitler verilirken kendisini başka coğrafyaların güvenliğine memur etmiş ve adamıştır.” dedi.
5- Avrupa Bayanlar Voleybol Şampiyonası’nın B grubundaki son maçında grup lideri İtalya’yı 3-2 yenen A Milli Takımımız, ikinci tura yükseldi. 6- TBMM Başkanı Cemil Çiçek’in davetlisi olarak Ankara’ya gelen Kırgızistan Meclis Başkanı Ahmatbek Keldibekov Zaman gazetesine yaptığı açıklamada, 2010’daki etnik çalışmalardan sonra zor günler geçiren Kırgızistan’a yardım elini ilk uzatan ülkenin Türkiye olduğunu belirterek “Bağımsızlığımızdan bu yana eğitimden ekonomiye, güvenlikten kültüre kadar hemen hemen her alanda aramızda çok iyi bir işbirliği var.” dedi.
7- ABD’deki Yahudi sivil örgütleri başkanı Richard Stone, Yunan Kathimerini gazetesindeki açıklamasında, Türkiye’nin, İsrail ve Rumların Akdeniz’deki sondaj çalışmalarını engelleme girişiminde bulunmasının bir savaş hareketi sayılacağını ileri sürdü.
8- Dünya Bankası ve IMF yıllık toplantıları çerçevesinde toplanan Uluslararası Para ve Finans Komitesi (IMFC), Euro Bölgesi’ndeki mevcut borç krizi başta olmak üzere küresel ekonominin içinde bulunduğu tehlikelere karşı “olağanüstü ihtiyat, işbirliği ve cesur adım” çağrısı yaptı.
9- İsrail Dışişleri Bakanı Avigdor Lieberman İsrail Radyosuna yaptığı açıklamada, Filistin’in tam üyelik için BM Güvenlik Konseyine başvurmasının kabul edilmesi durumunda cevaplarının sert olacağını söyledi.
10- Irak’ta Şiilerin çoğunlukta olduğu Kerbela şehrinde dün düzenlenen dört bombalı saldırıda, en az 17 kişi öldü, 100’den fazla kişi de yaralandı.
26 EYLÜL 2011
1- TBMM Başkanı Cemil Çiçek, Türkiye ile Kırgızistan arasında diplomatik ilişki kurulmasının 20. yıldönümünde Türkiye’ye gelen Kırgızistan Meclis Başkanı Ahmatbek Keldibekov’la bir araya geldi. Başkan Çiçek görüşmeden önce yaptığı açıklamada, Meclis’in 1 Ekim’de açılacağını ve ilk fırsatta dostluk grubunun kurulacağını ifade ederek, “Kırgız kardeşlerimizle beraber parlamentoda yoğun bir çalışma dönemine girebiliriz.” dedi.
2- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Türk Traktör firmasının altıyüzbininci üretiminin banttan indirilmesi töreninde yaptığı konuşmada, Türkiye’nin kendi otomobilini de üretecek teknolojiye uzun yıllardır sahip olduğuna dikkat çekerek, “Elbette bu işe soyunacak bir babayiğit çıkacak. Kendimize bir model oluşturmanın vakti gelmiştir.” dedi.
Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Nihat Ergün de, Ankara’daki fabrikada 4 yıl içinde ikiyüzbin traktör üretilmesinin toplumun gücünü ortaya koyduğunu belirtti.
Öte yandan Yunanistan Başbakanı Yorgo Papandreu, Rumların Doğu Akdeniz’de petrol aramaya başlaması ve Ankara’nın tepkisini azaltmak için Başbakan Erdoğan’ı telefonla aradı. Papandreu, “Güvenlik konuları bakımından Doğu Akdeniz’de itidal ve sükunet olmalı” dedi. Başbakan Erdoğan da, Rumların arama faaliyetlerine girişmesinin Ada’daki barış müzakereleri sürecini sabote ettiğine dikkat çekti.
3- Bakanlar Kurulu, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında toplandı. Toplantıda, sınır ötesine kara harekatı yapılmasına imkan tanıyan tezkereyi 1 yıl daha uzatma kararı alındı. Toplantı sonrasında açıklamalarda bulunan Hükümet Sözcüsü ve Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, terörle mücadelenin azim ve kararlılıkla sürdürüleceğini söyledi. Başbakan Yardımcısı Arınç ayrıca, 1 Ekim’de Meclis’te yemin edip etmeyecekleri tartışılan BDP milletvekillerine ilişkin, “aman ha Meclis’e gelin diye yalvarmak zorunda olmadıklarını, milletvekillerinin iç tüzük hükümlerine bağlı olmak zorunda bulunduğunu ifade etti.
4- CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, TBMM’deki makamında bir grup gazetecinin gündemdeki konulara ilişkin sorularını cevapladı. Kılıçdaroğlu, Başbakan Erdoğan’ın terörle mücadelede muhalefete yönelik tepkisini eleştirirken, terörün tek sorumlusunun hükümet olduğunu savundu.
5- Batman’da devriye görevi yapan bir polis aracına bir grup PKK’lı terörist silahlı saldırı düzenledi. Çıkan çatışmada 1 hamile kadınla çocuğu öldü, 3 polis yaralandı. Çatışmada 3 terörist de ölü ele geçirildi.
6- Başbakan Yardımcısı Ali Babacan Türkiye’nin Washington Büyükelçiliğinde düzenlenen basın toplantısında, “Yunanistan’daki gelişmeler ve bu ülkenin muhtemel iflasının Türkiye’yi nasıl etkileyebileceğine” ilişkin bir soru üzerine, piyasa göstergelerinin Yunanistan’ın temerrüde düşme ihtimalini gösterdiğini, bunun etkisinin ise Atina ile sınırlı kalmayıp domino etkisi oluşturarak bütün Avrupa’ya zarar vereceğini söyledi.
27 EYLÜL 2011
1- 2004 yılında Milli Gemi (MİLGEM) projesi kapsamında dizaynı ve entegrasyonu tamamen milli imkanlarla geliştirilen ilk savaş gemisi “Heybeliada”, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ile Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın da katıldığı Pendik’te İstanbul Tersanesi Komutanlığında düzenlenen törenle donanmaya katılırken, projenin ikinci gemisi “Büyükada” da denize indirildi.
Törende konuşan Cumhurbaşkanı Gül, bir ülkenin milli gücünün en önemli ayaklarından birinin ordusu olduğunu söyleyerek, “Bir ülkenin ordusunun, silahlı kuvvetlerinin güçlü olması da dışa bağımlı olmamasından geçiyor.” dedi. Başbakan Erdoğan da yaptığı konuşmada, Türkiye’nin artık dünyada savaş gemisi tasarım ve inşasını gerçekleştirebilen 10 ülke arasına girmiş bulunduğunu belirtti.
2- NATO Avrupa Müttefik Kuvvetler Komutanı Oramiral James Stavridis, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Necdet Özel’i ziyaret ederek yeni görevinden dolayı kutladı.
3- Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, İTO yöneticilerini kabulünde, PKK eylemleri için “Bir vahşi hayvan bile düşünseniz, bu kadar yırtıcı ve vahşet içinde olamaz. Umarız ki son çırpınışlarıdır.” dedi. Başbakan Yardımcısı Arınç, terörle mücadelede bir eksiklerinin olmadığını savunarak, daha güçlü bir istihbarat, daha ön alıcı tedbirlerle saldırıları önlemeye çalışacaklarını belirtti.
4- Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Şahin, terörün kadın ve çocuklara yönelmesinin ardından bölgedeki annelere seslenerek, “Artık inisiyatif alma zamanı.” dedi. Bakan Şahin, bölgedeki tüm kadınların, terörün bir an önce bitmesini istediklerini de vurguladı.
5- Sınır ötesi operasyon yetkisinin 17 Ekim 2012’ye kadar uzatılması amacıyla hükümetin gönderdiği tezkere Meclis Başkanlığına sunuldu.
6- CHP Grup Başkanvekili Emine Ülker Tarhan, Yargıtay Tetkik Hakimliğinden ayrılan Celal Çelik’in istifasıyla ilgili yaptığı yazılı açıklamada, “Bu istifa, yargıdaki yangının hangi aşamaya geldiğinin göstergesidir.” dedi. Tarhan, iktidar odaklarının yargıyı kendi çıkarları ve demokratik tüm denetim yollarını, muhalifleri, özgür basını ve ifade özgürlüğünü yok etmek için kullandıklarını da öne sürdü.
7- Türk Sanayicileri ve İşadamları Derneği (TÜSİAD) Başkanı Ümit Boyner TÜSİAD “Vizyon 2050 Türkiye Raporu”nun tanıtım toplantısında, sürdürülebilir kalkınmanın önemini vurgularken, önümüzdeki 40 yılda büyüme ve refah arayışlarının artacağına dikkat çekti. ABD ve Euro piyasalarında yaşanan kriz ve dünyadaki durgunluk beklentisine dikkat çeken Boyner, liderleri iç siyaset hesaplarıyla uğraşmakla da eleştirdi.
8- Eski Galata Köprüsü’nde bu yıl altıncısı düzenlenen İstanbul Design WEEK (IDW) açıldı. Tasarım dünyasını bir araya getirmeyi amaçlayan organizasyon 400 bin Euro’luk bütçeyle hazırlandı.
9- Şampiyonlar Ligi B grubu maçında Trabzon Hüseyin Avni Aker Stadında oynayan Trabzonspor, Fransa’nın Lille takımıyla 1-1 berabere kaldı. 10- Avrupa Kadınlar Voleybol Şampiyonası play off maçında İspanya’yı 3-0 yenen Türk Milli Takımı çeyrek finale çıktı.
11- BM çalışmaları nedeniyle New York’ta bulunan Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Irak Kürdistan Demokrat Partisi Genel Başkan Yardımcısı Neçirvan Barzani ve Irak Dışişleri Bakanı Hoşyar Zebari ile ayrı ayrı bir araya geldi. Görüşmelerde, terörle mücadelede işbirliği, Irak’taki durum ve Orta Doğu’daki gelişmeler ele alındı.
12- Yunanistan Başbakan Yardımcısı ve Maliye Bakanı Evangelos Venizelos, Yunanistan’ın 110 milyar Euro’luk birinci yardım paketi kapsamında ağustos ayından bu yana almayı beklediği 8 milyar Euro’luk 6’ncı taksidin ödenmesi konusunda prensipte anlaşmaya vardıklarını açıkladı. Venizelos, kemer sıkmada anlaşamayan ve ülkeyi terk eden troykanın da yeniden incelemelere başlayacağını kaydetti.
13- ABD Başkanı Barack Obama, küresel ekonomiye ait endişelerin Euro Bölgesi’ndeki krizden kaynaklandığını söyledi. Obama, Avrupalı liderlerin konuyla yeteri kadar ilgilenmediklerini de vurguladı.
14- ABD Dışişleri Bakan Yardımcısı ve Sözcü Mike Hammer, düzenlediği basın toplantısında Rumların yürüttüğü 12. Bölge sondajına tam destek verdi. Türk hükümetiyle iletişim halinde olduklarını vurgulayan Hammer, olayın içinde bir Amerikan şirketinin de olduğunu ve sondaj çalışmasının ilerleyeceğine inandıklarını belirtti.
15- Çin’in Şanghay kentindeki metroda iki trenin çarpışması sonucu meydana gelen kazada, 20’si ağır olmak üzere en az 271 kişinin yaralandığı bildirildi.
28 EYLÜL 2011
1- AK Parti Genişletilmiş İl Başkanları toplantısında konuşan Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, PKK’nın yanı sıra BDP’yi de cinayetler üzerinden rant elde etmekle suçlayarak, “Sert konuşuyorsun diyorlar. Ciğerim yanıyor, ciğerim. Bu ifadeler bunların yaptıklarının karşılığını anlatmaya yeterli değil.” dedi. Konuşmasında Kürt halkını, PKK’ya karşı direnişe çağıran Başbakan Erdoğan, “Bunları destekleyenler, bunlara oy verenler, tarihe nasıl hesap verecekler? Bunlara karşı sizler de artık bir direniş ortaya koyacaksınız.” diye konuştu. Başbakan Erdoğan, AK Parti kurmaylarının muhalefet partileriyle yeni anayasa turlarına başlamasıyla ilgili olarak da “Hiçbir ön şartımız yok. Kapılarımız ardına kadar açık.” dedi.
2- Sağlık Bakanı Recep Akdağ, Tam Gün Yasası nedeniyle özellikle üniversitelerde doktor sayısının azaldığına ve buna bağlı olarak ameliyatların yarı yarıya düştüğüne ilişkin iddiaları değerlendirdi. Bakan Akdağ “Onları eğitim, öğretim ya da özel hastanelerde tedavi ettireceğiz. Olmaz ya, ihtiyaç olursa uçak ambulansa koyacağız, Avrupa’ya götürüp tedavi ettireceğiz.” dedi.
3- AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Ömer Çelik başkanlığındaki AK Parti heyeti, yeni anayasa çalışmaları kapsamında çıktıkları muhalefet turunda ilk olarak MHP’yi ziyaret etti. Görüşmede içeriğe girilmeden “yöntem ve genel ilkeler” üzerinde konuşulduğu bildirildi.
4- BDP, Diyarbakır’da düzenlediği grup toplantısında Meclis’e dönme kararı aldı. BDP Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, doğruluğuna inandıkları siyasi bir direniş hamlesi olarak 1 Ekim’den itibaren Meclis çalışmalarına katılma kararı aldıklarını açıkladı. Demirtaş, boykot kararlarına rağmen kaçırılan barış fırsatının dönüş kararlarıyla birlikte telafi edilmesini dilediklerini söyledi.
5- Diyarbakır’ın Lice ilçesinin 3 ayrı köyünde görev yapan 6 öğretmen PKK’lı teröristlerce kaçırıldı. Böylelikle PKK’nın son bir hafta içinde kaçırdığı öğretmenlerin sayısı 12’ye yükseldi.
6- Türk Milli Takımı, İtalya ve Sırbistan’ın ev sahipliğinde düzenlenen 2011 Avrupa Kadınlar Voleybol Şampiyonası’nda son Dünya Şampiyonu Rusya’yı 3-0 yenerek, tarihinde ikinci kez yarı finale yükseldi.
7- Tayvan’da yapılan 2011 Uluslararası Basın Enstitüsü (IPI) Dünya Kongresi’ne katılan IPI üyeleri, toplantı sonunda dünya çapındaki basın özgürlüğü ihlallerini kınayan bir kararı oybirliğiyle kabul etti. Kararda, Türkiye’deki gazeteci tutuklamalarından endişe duyulduğu belirtilerek, hükümete tüm tutuklu ve hapse mahkûm gazetecilerin salıverilmesi çağrısı yapıldı.
8- AB, Türk vatandaşlarına vizelerin kaldırılması için bir ‘yol haritası’ hazırlayacağını açıkladı. Bunun hazırlıkları sürerken Türklerin vize alımını kolaylaştıracağını da açıklayan AB, birkaç ay içinde kolay vize uygulamasına geçileceğini duyurdu.
29 EYLÜL 2011
1- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, televizyonlarda yayınlanan ‘Ulusa Sesleniş’ konuşmasında, “Geçtiğimiz günlerde eli kanlı terör örgütünün saldırılarıyla hayatlarını kaybeden vatandaşlarımız yüreğimizi yaktı” dedi. Türkiye bir yandan büyürken öte yandan hain pusularla durdurulmak isteniyor” diyen Başbakan Erdoğan, “Cinayet örgütünün kime, nasıl, nerede saldırdığına herkesin iyi bakması gerekir. Hayata, masumiyete, huzura kasteden gözü dönmüş bu cinayet örgütü ne istiyor, kimin taşeronluğunu yapıyor? Düğün evini cenaze evine çevirene, futbol oynayan polise kurşun atan insana insan diyebilir miyiz?” dedi.
Öte yandan Makedonya’ya hareketinden önce Esenboğa Havalimanında basın toplantısı düzenleyen Başbakan Erdoğan, gazetecilerin sorularını cevaplandırdı. Yeni anayasa çalışmalarının, gelecek yılın ilk yarısı içinde tamamlanmasını istediklerini belirten Başbakan Erdoğan, BDP’nin TBMM çalışmalarına katılma kararıyla ilgili soruya ise “Ben bu konuda biliyorsunuz daha önce BDP’nin de Meclis’e geleceğini söylemiştim. Aynısını CHP için de söylemiştim, CHP geldi. BDP’nin de geleceği noktasındaki düşüncelerimi ifade etmiştim ve bu beklentimiz, yaptıkları açıklamayla gerçekleşti.” cevabını verdi.
2- Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, Bursa’da Uludağ Üniversitesinin 2011-2012 akademik yılı açılışında yaptığı konuşmada, öğretim görevlilerinin ücretlerine değinerek “Bu konudaki dengesizliği hızla gidermemiz gerektiğini rektörümüz hatırlattı. Doğrudur, çözmek boynumuzun borcudur. Gayretlerimizin olacağını ifade etmek istiyorum.” dedi.
3- Başbakan Yardımcısı Ali Babacan, İstanbul Finans Zirvesi’nde gazetecilerin sorularını cevapladı. Babacan, 50 bin lira olan mevduat garantisinin 100 bin liraya çıkarılabileceğine dair açıklamaların hatırlatılması üzerine, bankalarda tutulan mevduatın devlet garantisinde olan tutarının yükselmeyeceğini belirterek, bu konuda herhangi bir değişiklik yapılmayacağını söyledi. Babacan cari açık konusunda ise “Cari açık bu yıl yüksek çıkar. Yüzde 9-10 seviyesinde. Gelecek yıl daha düşük, ondan sonraki yıl daha düşük bir cari açık rakamı görürüz.” dedi.
4- Başbakan Yardımcısı Beşir Atalay, Adalet Bakanı Sadullah Ergin, AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Ömer Çelik, Adalet Komisyonu Başkanı Ahmet İyimaya ve Anayasa Komisyonu Başkanı Burhan Kuzu’dan oluşan AK Parti heyeti, CHP ile bir araya geldi. Görüşmeden sonra bir açıklama yapan Çelik, CHP ile TBMM açıldıktan sonra ilk gündem maddesinin anayasa olması ve uzlaşma komisyonunun ön şartsız toplanması konusunda mutabakata vardıklarını söyledi. Çelik, CHP heyetine yeni anayasa çalışmalarında bir yıl içerisinde sonuca ulaşılması yönündeki görüşlerini de ilettiklerini bildirdi.
5- Milli Savunma Bakanı İsmet Yılmaz, 12 öğretmenin kaçırılması ve artan terör saldırılarıyla ilgili yaptığı açıklamada “Terörün varabileceği hiçbir yer yok. Türkiye Cumhuriyeti’nin kararlılığı kesinlikle zerre kadar sarsılmaz. Sabretmemiz lazım. Terörle mücadele zordur, uzun bir süreç işidir” dedi. Bakan Yılmaz, sınır ötesi operasyon kapsamında kara harekâtı kararıyla ilgili son durumun sorulması üzerine de, “Güvenlik güçlerimiz konuyu değerlendirir. Kara harekâtı bu noktadan sonra gerekir derlerse, gereğini yaparız” karşılığını verdi.
6- Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Şahin, Siirt’te ve Batman’da öldürülen siviller ile ilgili yaptığı açıklamada “Kürtçe ağlayan bir anneyi gördüğümde Kürtçe anlamasam bile benim de içim yanıyor. Gözyaşının dili ve rengi yoktur. Biz bütün gücümüzle insanlarımızı yaşatmaya çalışıp bu işin takipçisi olacağız” dedi.
7- Otomotiv Sanayi Derneği (OSD) tarafından hazırlanan yerli otomobil raporu, Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Nihat Ergün’e sunuldu. Bakan Ergün, raporda otomobilin sıfırdan, A’dan Z’ye kadar Türkiye’de üretilmesi, tasarım ve markalaşmaya yönelik ortalama olarak 2.5 milyar euroluk bir yatırım yapılması gerektiğinin belirtildiğini, ancak bu rakamların, üretimin nasıl yapılacağına karar verilmesine göre değişebileceğini söyledi. Bakan Ergün, yerli otomobilin B ve C segmentinde yer alacağını ve 4 yıl içerisinde 200 bin adet üretilmesinin planlandığını, bu konunun önümüzdeki 4 yıl içerisinde gerçekleştirmeyi düşündükleri hedeflerden biri olduğunu söyledi.
8- BDP Genel Başkanı Selahattin Demirtaş ve Genel Başkan Yardımcısı Gültan Kışanak, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül tarafından Çankaya Köşkünde kabul edildi. Görüşme sonrası açıklama yapan Demirtaş, “Sayın Cumhurbaşkanı almış olduğumuz karardan memnun olduklarını, olumlu bulduklarını belirtti. Bu şekilde sürece dair görüşlerimizi paylaştık.” dedi.
Bir gazetecinin 1 Ekim’de yemin edip etmeyeceklerini sorması üzerine Demirtaş, “Böyle bir tartışma yok. Yemin etmeyeceğiz veya çalışmalara katılmayacağız diye bir tartışmayı yapmamak lazım. 1 Ekim’de Meclis açılışında olacağız. Gündem uygun olursa arkadaşlarla birlikte yemini de gerçekleştirip çalışmalara başlayacağız.” cevabını verdi.
9- Ergenekon davası sanıklarından Mehmet Haberal’ın, tutukluluğunun kaldırılması talebiyle Avrupa İnsan Hakları Mahkemesine (AİHM) yaptığı ihtiyati tedbir başvurusu reddedildi.
10- Türkiye’nin Paris Büyükelçisi Tahsin Burcuoğlu, Fransa İçişleri Bakanı Claude Gueant’la yaptığı görüşmede, Türkiye’nin terör örgütünün Fransa topraklarındaki eylem ve faaliyetlerinden duyduğu rahatsızlığı dile getirdi.
11- Avrupa Parlamentosunda temaslarda bulunan Avrupa Birliği Bakanı Egemen Bağış, Türk gazetecilerle Fransa’nın Strasbourg kentinde bir sohbet toplantısı düzenledi. Türkiye’nin değişik yerlerinde vize merkezlerinin açılacağını söyleyen Bakan Bağış, öğrenci vizesi başvurularında alınan vize ücretinde önemli derecede indirime gidileceğini kaydetti. İşadamları, futbolcu ve sanatçıların artık vizeyi daha kolay alacağını belirten Bakan Bağış, vizesiz dolaşım için ilk adımın atıldığını söyledi.
12- ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Victoria Nuland, basın brifinginde Rumların tek taraflı olarak petrol ve doğalgaz aramaya başlamasıyla ilgili olarak yaptığı açıklamada, “Ada’nın kaynaklarının iki toplum arsında paylaşıldığını görmek istiyoruz.” dedi.
13- Yunanistan’ın başkenti Atina’da, hükümetin mali krizle mücadele çerçevesinde uygulamaya koyduğu reformlara itiraz eden göstericiler, İçişleri, Adalet, Maliye, Sağlık ve Tarım Kalkınma bakanlıklarını işgal etti.
30 EYLÜL 2011
1- TBMM Başkanı Cemil Çiçek, BDP Genel Merkezini ziyaret ederek, yeni anayasa süreciyle ilgili yapılan hazırlıklar kapsamında bilgi verdi. BDP Genel Başkanı Selahattin Demirtaş ise, görüşmede tutuklu milletvekillerinin durumu konusuna dikkati çekerek, “Bu sorun hepimizin ortak sorunudur.” dedi.
2- CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, partisinin Kadın Kolları Çalışma Toplantısı’nın açılışında yaptığı konuşmada, artan terör olaylarına değinerek, “Terörü bitirmek için hükümete Mecliste her türlü desteği vermeye hazırız ancak bir yanıt verilmedi. Bu anlayışla Türkiye’de terör bitmez. Yine ateş düştüğü yeri yakar. Öyle birilerinin ciğerini yakmaz. Ateş nereye düşerse orayı yakar.” dedi.
3- Milli Savunma Bakanı İsmet Yılmaz, İstanbul’da Marmara Üniversitesinin akademik yıl açılış töreninde yaptığı konuşmada, “İnşallah hepimizin ortak anayasasını birlikte yapacağız. O anayasa, bizden sonrakiler için güçlü Türkiye’nin temel taşları olacaktır.” dedi. Bakan Yılmaz üniversitelerin özgür düşüncenin ifade edildiği yerler olduğunu da vurguladı.
4- Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan, Akdeniz Ticaret ve Sanayi Odaları Birliğince (ASCEME) düzenlenen, “1. Akdeniz Sanayi Yatırımları Zirvesi”nin açışlında yaptığı konuşmada, dünyanın kritik bir süreçten geçtiğini vurgulayarak, “Bazı ülkeler bugün ameliyat masasında ve yapılacak ameliyatın sonuçları bile belli değil. Komşumuz Yunanistan’ın bu operasyonda başarılı olup olmayacağı belli değil. Yunanistan’ın durumu Almanya ve Fransa başta olmak üzere birçok ülkeyi de tehdit ediyor.” dedi.
5- Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Nihat Ergün, SKY Türk televizyonunda katıldığı bir programda, yerli otomobilin üretilebilmesi için hesaplanan maliyetle ilgili olarak, “Firmalarımızdan bir tanesi yeni bir marka, yeni bir model ortaya koymak için yatırım yapsa 2,5 milyon Euro’luk yatırım mı yapacak? Öyle bir yatırım yapmayacaklar. Bir çalışma grubu oluşturacağız. Yapılabilirliğine inandığımız için süreci devam ettireceğiz. Firmalarla tek tek görüşme olacak.” dedi.
6- AK Parti Bartın İl Başkanlığını ziyaret eden Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, gazetecilere verdiği demeçte, “Hükümetimiz Başbakan Erdoğan başkanlığında destan yazdı.” dedi. Hükümetin icraatlarını da anlatan Bakan Eroğlu, “2023’te Türkiye’yi dünya ekonomisinde ilk 10’a yükseltme hedefini inşallah yakalayacağız.” dedi.
7- Merkez Bankası Başkanı Erdem Başçı, Edirne Ticaret Borsası ile Dünya gazetesinin düzenlediği toplantıda, mali disiplin ve sıkı para politikasının önemine değinerek, “Mali disiplin ve sıkı para politikası Türkiye’yi daha güvenli ve güçlü bir noktada tutuyor. Gelişmiş ülkelerde işsizlik artarken veya yüksek düzeyini korurken, Türkiye’de işsizlik düşüş trendini koruyor.” dedi.
8- BDP heyeti, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nu Meclisteki makamında ziyaret etti. BDP Genel Başkanı Selehattin Demirtaş görüşme sonrası yaptığı açıklamada, Türkiye’nin barışı, özgürlüğü için çaba sarf eden herkesle ortaklaşmak istediğini belirtti.
9- Şırnak’ın Beytüşşebap ilçesinde arazi taraması yapan askeri birliğe teröristler tarafından açılan ateş sonucu 2 asker şehit oldu, 7 asker de yaralandı. Kaçan teröristlerle güvenlik güçleri arsında çıkan çatışmada, 3 terörist öldürüldü.
10- TÜSİAD Başkanı Ümit Boyner, Türk Girişim ve İş Dünyası Konfederasyonunun (TÜRKKONFED) Ordu’da gerçekleştirilen Başkanlar Konseyi Toplantısı’nın açılışında yaptığı konuşmada, kentleşme sürecinde yapılaşma ihtiyacının hızla karşılanmasında kentlerin kültürel dokularının gözardı edildiğini belirterek, her ilde aynı tip yapıların yükselmesiyle kentlerin kimliklerinin yavaş yavaş yok olduğunu söyledi.
11- TRT Haber televizyonunun konuğu olan MÜSİAD Başkanı Ömer Cihad Vardan yaptığı açıklamada, “Yerli otomobili artık üretmemiz lazım. Ama bize göre hiçbir konuda geç kalmak mazeret olamaz. Bizce yerli marka otomobilin elektriklisi de olmalı.” dedi.
12- ABD’nin Ankara Büyükelçisi Francis Ricciardone, TGRT televizyonunda katıldığı canlı yayında, Türkiye’ye halen terörle mücadele konusunda anlık istihbarat yardımında bulunduklarını söyledi. Ricciardone, şiddetle bir yere varılamayacağını, PKK’nın silah bırakması gerektiğini ve BDP yasal sistem içinde kalırsa ABD’nin BDP ile çalışmaktan memnunluk duyacağını ifade etti.
13- Resmi ziyaret nedeniyle Makedonya’da bulunan Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Uluslararası Balkan Üniversitesinin mezuniyet törenine katıldı. Daha sonra Gostivar’da kalabalık bir topluluğa hitaben konuşma yapan Başbakan Erdoğan, “Makedonya ile Türkiye arasında sürekli güçlenen bağlarımız var. Sizler Makedonya’da yaşayan, ülkelerine sadakatle bağlılığını ispatlamış Türk topluluğusunuz. Yüzyıllar önce olduğu gibi bugün de sizler bizim gözümüzde Evladı Fatihansınız. Bizler Türk, Arnavut, Makedon farkı gözetmeden hepinizi sıcak duygularla kucaklıyoruz.” dedi.
14- NATO Genel Sekreteri Anders Fogh Rasmussen, Brüksel’deki Avrupa Politika Merkezinde yaptığı konuşmada, Doğu Akdeniz’de Türkiye ile Güney Kıbrıs Rum Yönetimi arasında silahlı bir çatışma beklemediğini belirterek, “Bu konuda fazla bir şey söylemek istemiyorum. Tüm tarafları, yapıcı diyalog yoluyla barışçıl çözüm bulmaya davet ediyorum.” dedi.
15- AB Komisyonunun Genişlemeden Sorumlu Temsilcisi Stefan Füle’nin basın bürosundan yapılan açıklamada, BDP’nin aldığı TBMM’de yemin etme kararının AB tarafından memnuniyetle karşılandığı belirtildi.
16- Somali Devlet Başkanı Şeyh Şerif Ahmed, Türkiye’den ülkesine gönderilen yardımlarla ilgili olarak, “Türk halkı bizimle omuz omuza durdu. Biz de bu duruş sayesinde zorlukların üstesinden geleceğimize inanıyoruz. Somali halkı bu tarihi yardımı unutmayacak.” dedi.
17- Yunanistan Başbakanı Yorgo Papandreu, ülkesinde yaşanan ekonomik kriz nedeniyle, temaslarda bulunmak üzere çıktığı Avrupa turunda Fransa Cumhurbaşkanı Nicholas Sarkozy ile bir araya geldi. Sarkozy görüşme sonrası yaptığı açıklamada, “Yunanistan’ı yüzüstü bırakmayacağız. Yunanistan’ın başarısızlığı bizim başarısızlığımızdır.” dedi.
18- ABD tarafından El Kaide örgütünün Arap yarımadası sorumlusu olarak nitelendirilen Enver Evlaki, Yemen’de düzenlenen bir hava saldırısında öldü.
19- Şili’nin başkenti Santiago’da beş aydan beri harçların düşürülmesi ve daha iyi bir eğitim istemiyle gösteriler düzenleyen öğrenciler, Eğitim Bakanı Felipe Bulnes ile görüştü. Öğrenci isyanının simgesi haline gelen Camile Vallejo, bakana, “Sonuç alınana kadar derslere girmeyeceğiz.” dedi.   


A PHP Error was encountered

Severity: Notice

Message: Undefined index: query

Filename: libraries/Functions.php(679) : eval()'d code

Line Number: 106