20.7.2011
×

Hakkında

Künye

İletişim

1 TEMMUZ 2011
1- Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Çankaya Köşkünde Mardin Bağımsız Milletvekili Ahmet Türk ve Diyarbakır Bağımsız Milletvekili Şerafettin Elçi’yi kabul etti. Bağımsız milletvekillerinin boykot kararının görüşüldüğü toplantı sonrası açıklama yapan Türk, “Sayın Cumhurbaşkanımız bize pozitif bir enerji verdi, sorunun çözümü konusunda olabildiğince büyük bir çaba göstereceğine inanıyoruz.” dedi.
2- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Ankara Gölbaşı Polis Akademisinde düzenlenen mezuniyet törenine katıldı. Törende konuşma yapan Başbakan Erdoğan, “Bugün artık, dün olduğu gibi demokrasi ve hukuk güvenlik için heba edilmiyor. Sanal bir takım tehditler bahane edilerek, özgürlükler kısıtlanmıyor, devletin bekası mazeretine sığınılıp, bugün fikirler görüşler, düşünceler potansiyel suçlu olarak değerlendirilmiyor.” dedi.
Öte yandan Başbakan Erdoğan, Türkiye’ye gelen ABD’li senatörler John McCain, Joe Lieberman ve Lindsey Graham ile Başbakanlıkta yaptığı görüşmede, Türkiye’nin bölgesel gelişmelerdeki rolünün önemine dikkati çekerek, Türkiye’nin İsrail-Filistin sorununun çözümünde de rol oynayabileceğini kaydetti. McCain de, “Başbakan’ı takdir ediyoruz ancak bir konuda fikir ayrılığımız var, biz kişisel olarak Esad’ın artık gitmesi gerektiğini düşünüyoruz.” dedi.
3- AK Parti Meclis Başkanı Adayı Cemil Çiçek, TBMM Başkan adaylığı için başvurdu. Çiçek, burada basın mensuplarına verdiği demeçte, güzel bir seçim yaptıklarını ama Meclis’in açılışının güzel olmadığını belirterek, CHP’ye yemin çağrısında bulundu. Çiçek, “Her parti kararını kendisi verir. Benim o noktada söyleyeceğim bir husus olamaz. Ancak hepimizin zaman zaman aldığımız kararları bir defa daha gözden geçirmemizde fayda vardır.” dedi.
4- CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Yunanistan’da düzenlenen Sosyalist Enternasyonal’in Konsey toplantısında yaptığı konuşmada, 8 tutuklu milletvekilin durumunu gündeme getirerek, “Bu milletvekillerinin 50’yi aşkın tahliye talebi Avrupa İnsan Hakları Mahkemesinin (AİHM) öngördüğü ölçütlere tamamen aykırı olarak klişe gerekçelerle reddedilmiştir. Tıpkı 100 yıl önce Roza Lüxemburg’un ‘hareket etmeyenler, zincirlerinin de farkında olmazlar’ dediği gibi bugün biz de hareket etmeli, hak ve özgürlük yolunda bizi engellemek isteyenlere karşı direnmeliyiz.” dedi.
Öte yandan CHP’den yapılan açıklamada, Kılıçdaroğlu’nun, BM, AB, AGİT, OECD, Avrupa Konseyi, İslam Konseyi, AP, Uluslararası Af Örgütü, Sınır Tanımayan Gazeteciler Örgütü başkan ve yöneticileriyle, Türkiye’deki büyükelçiler ve yabancı gazetecilere “Neden Yemin Etmedik’’ diye bir mektup gönderdiği bildirildi.
5- NATO’nun Libya’ya düzenlediği operasyon ve hava saldırılarının devam etmesi üzerine başkent Trablus’taki yeşil meydanda toplanan binlerce destekçisine telefon bağlantısıyla hitap eden Libya Devlet Başkanı Muammer Kaddafi, “Saldırılar durmazsa biz de size benzer bir biçimde muamele etmeye karar verebiliriz. Buna karar verirsek savaşı Avrupa’ya taşırız.” dedi.
6- Mısır’da Hüsnü Mübarek yönetiminin devrilmesinden önce yasaklı olan Müslüman Kardeşler Örgütü, ABD ile görüşmelere hazır olduklarını bildirdi. Örgüt’ün sözcülerinden Muhammed Guzlan, yaptığı açıklamada, “Amerika ile herhangi bir yanlış anlamayı ve ayrılıkları giderecek diyalogu memnunlukla karşılarız.” dedi.
7- Yunanistan, İsrail ablukası altında bulunan Gazze’ye insani yardım malzemesi taşımak için yola çıkmayı bekleyen “Özgürlük Filosu” gemilerinin limandan ayrılmasına izin vermedi.
8- Litvanya’da bir konferansta konuşan ABD Dışişleri Bakanı Hillary Clinton, Halep’te protestoculara yönelik saldırıları kınayarak Suriye yönetimini eleştirdi. Esad yönetiminin siyasi alanda ciddi bir reform sürecini yönetemediği takdirde giderek artan bir direnişle karşılaşacağı uyarısında bulundu.
2 TEMMUZ 2011
1- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan İstanbul Aydın Üniversitesinin mezuniyet töreninde yaptığı konuşmada, “Asla ve asla umutsuz olmayın. Öz güveninizi hiçbir şart altında yitirmeyin.’’ dedi. Törende Başbakan Erdoğan’a “Onursal Doktora’’ verildi.
2- Devlet Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış, İstanbul’da Devlet Planlama Teşkilatı (DPT), BM Kalkınma Programı, Ümraniye Belediyesi, Habitat İçin Gençlik Derneği ve Microsoft Türkiye tarafından ortaklaşa hayata geçirilen “Habitat Bilişim Akademisi’’nin sertifika töreninde yaptığı konuşmada, “Biz Türkiye’nin çöken bilgisayarına format attık. Bütün virüsleri temizledik. Ama artık bilgisayar bizim yükümüzü kaldırmıyor. Yeni bir anayasa lazım. Bütün vatandaşları kucaklayan, herkesi olduğu gibi kabul eden, farklılıkları zenginlik olarak gören sivil bir anayasanın vakti gelmiştir.” dedi. Öte yandan Bakan Bağış, Zaman gazetesine yaptığı açıklamada, CHP’nin uluslararası örgütlere yemin boykotunun gerekçelerini içeren mektup göndermesini eleştirerek, ülkeyi yurt dışına şikayet etmenin yemin tavrı kadar talihsizlik olduğunu vurgulayarak, “Çözüm başka diyarlar değildir. Çözüm yanıbaşımızdaki TBMM’dir. Meclis çalışmaları devam edecektir.” dedi. 3- Türkiye’nin Trablus Büyükelçisi Salim Levent Şahinkaya merkeze atandı.
4- CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Atina’da katıldığı Sosyalist Enternasyonal Konsey Toplantısı sonrasında Atatürk’ün evini ve Türkiye’nin Selanik Başkonsolosluğu’nu ziyaret etti. Kılıçdaroğlu burada yaptığı açıklamada, “Türkiye’de devrim yapan ve yaptığı devrimler sadece Türkiye’ye değil, tüm dünyaya örnek olan Lideri her yerde ve her ortamda anmamız gerekiyor. Mustafa Kemal, bu açıdan gerçekten çağdaş uygarlık hedefini gösteren ender liderlerden birisidir.” dedi.
5- Almanya Dışişleri Bakanı Guido Westweller, Türkiye’ye gelirken uçakta Hürriyete yaptığı açıklamada, “Türkiye’nin son 10 yılda nefes kesen hikayesini ilgiyle takip ediyorum. Türkiye’nin bölgede ağırlığı çok arttı. Bölgede bir çok konuda, mesela Suriye’deki problemin çözüme kavuşturulmasında anahtar rol oynuyor. Afganistan, İran, Irak, Libya, Tunus ve Mısır’daki gelişmelerde belirleyici rol oynadı. Türkiye ve Almanya’nın menfaatleri birbirine çok yakın.” dedi.
Öte yandan Westweller, Heybeliada Ruhban Okulunu ziyaretinde, 1844’de açılan ve 1971 yılında kapatılan okulun Avrupa’nın bir parçası olduğunu ifade ederek, “Ruhban Okulu konusunun sonlandırılmasını azimle destekliyorum.” dedi.
6- Yunanistan’ın başkenti Atina’da dün başlayan Sosyalist Enternasyonal Konsey Toplantısı sona erdi. CHP’nin, Sosyalist Enternasyonal Konsey Toplantısı’na sunduğu, “yemin etmeleri engellenen seçilmiş milletvekillerinin hukuki durumuyla ilgili’’ karar tasarısı, Yunanistan Başbakanı Yorgo Papandreu’nun başkanlık ettiği Sosyalist Enternasyonal Konsey Toplantısı’nın son oturumunda kabul edildi.
3 TEMMUZ 2011
1- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Kütahya’nın Simav ilçesinde depremzedelere seslenerek, “gerekirse 4 yıl yemin etmeyiz diyen” CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nu eleştirdi. Başbakan Erdoğan, “Biz çalışmazsak o zaman bize millet ‘ya size yüzde 50’yi boşa mı verdik’ der. ‘Siz daha kendi hakkınızı savunamıyorsunuz, bizim hakkımızı nasıl savunacaksın’ der. Onun için biz parlamentoya gelenlerle yolumuza devam ediyoruz. Yarın seçim yapacağız.” dedi.
2- CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Tekirdağ’ın Malkara ilçesinde yaptığı açıklamada, “Meclis’te yemin etmememize ilişkin almış olduğumuz karar alkışlarla kabul edildi. Ancak, bazı ulusal medyada bizim takındığımız tavırdan dolayı toplantıda sert bir şekilde eleştirildiğimize dair haberler yer aldı. Bunların aslı astarı yok.” dedi.
Kılıçdaroğlu ayrıca, Cumhuriyet gazetesine yaptığı açıklamada, TBMM Başkan adaylığına başvuran Başbakan Yardımcısı Cemil Çiçek’e seslenerek, “Seçildiğinde ilk işi sekiz tutuklu vekilin özgürlüğüne kavuşması olmalı” çağrısı yaptı. Yeni Meclis Başkanı’nın yürütmeden bağımsız hareket edebilmesi durumunda sorunun anayasanın 90. maddesi çerçevesinde çözülebileceğini belirterek, bugünkü seçimde genel kurula gideceklerini, ancak oy kullanmayacaklarını söyledi.
3- BBP Olağanüstü Kongresi, Ankara’da gerçekleştirildi. Parti Genel Sekreteri Mustafa Destici genel başkan seçildi. Seçimin ardından yaptığı konuşmada Destici, “Aynı inançla, sorumlu muhalefet anlayışıyla demokrasiden, bireysel hak ve özgürlüklerden yana olacağız.” dedi.
4- Bingöl’de askeri araca teröristlerce düzenlenen saldırıda, 1 er şehit oldu, 2 kişi de yaralandı.
5- Spor Toto Süper Lig ve Bank Asya 1. Lig’in 2010-2011 sezonuna yönelik İstanbul Emniyet Müdürlüğü merkezli operasyonlarda aralarında Fenerbahçe Başkanı Aziz Yıldırım’ın da bulunduğu 55 kişi futbolda şike yaptıkları iddiasıyla gözaltına alındı.
6- Polonya’da düzenlenen 33. Avrupa Kadınlar Basketbol Şampiyonası’nda Türkiye Rusya’ya 59-42 yenilerek gümüş madalya kazandı.
7- Avrupa Bedensel Engelliler Yüzme Şampiyonası’nda, 50 metre kelebekte Beytullah Eroğlu, altın madalya kazandı.
8- Wimbledon Tek Erkekler Tenis finalinde Novak Djokovic, Rafael Nadal’ı 3-1 yenerek şampiyon oldu.
9- Bingazi’ye giden Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Libya Ulusal Geçiş Konseyi (UGK) Başkanı Mustafa Abdülcelil ile yaptığı görüşmenin ardından, Türkiye’nin Ulusal Geçiş Hükümeti’nin yanında olduğunu söyledi. Libya’nın Ramazan ayına kadar sorununu çözmesini dileyen Bakan Davutoğlu, yol haritalarını, “ateşkes ilan edilmeli, tüm şehirlere insani yardım gitmeli, halkın reform talepleri yerine getirilmeli, Kaddafi gitmeli ve Libya bölünmemeli.” olarak açıkladı.
10- ABD Dışişleri Bakanı Hillary Clinton, İspanya ziyareti sırasında gazetecilerin sorularını cevapladı. NATO saldırılarına karşın kendilerinin de Avrupa’da belirli hedefleri vurabileceklerini söyleyen Muammer Kaddafi’ye verdiği cevapta, “Kaddafi tehdit etmek yerine olumlu bir yol izlemeli, halkının çıkarlarını en öne koymalı, iktidarı bırakarak demokratik bir geçişi kolaylaştırmalı.” dedi.
11- Tayland’da yapılan parlamento seçimlerinde Puea Thai (Taylanlılar için) partisi kazandı.
4 TEMMUZ 2011
1- AK Parti Ankara Milletvekili Cemil Çiçek TBMM Genel Kurulunda CHP ve BDP’nin oy kullanmadığı seçimlerde 322 oy alarak, 25’inci TBMM Başkanı seçildi. Başkan Çiçek, seçimin ardından yaptığı konuşmada, başta Atatürk olmak üzere ilk Meclis üyelerine şükranlarını sunarken “Bu Meclis kahraman bir Meclis’tir. Dünyadaki tek gazi Meclis’tir.” dedi.
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, TBMM Başkanı seçiminin ardından gazetecilerin sorularını cevapladı. “CHP’nin boykotu devam ederse anayasa çalışmalarının riske gireceği iddia ediliyor” sorusuna karşılık Başbakan Erdoğan, “Eğer imzayı atmış olan MHP ile de bir konsensüs, ortak akıl oluşturabilirsek, anayasa çalışmaları noktasında verdiğimiz sözü yerine getirebiliriz. CHP’nin ana muhalefet partisi olması hasebiyle bu çalışmaların içinde bulunması en büyük arzumuzdur.” dedi.
Öte yandan Başbakan Erdoğan, Ankara’da temaslarda bulunan KKTC Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu ile Başbakanlıkta bir araya geldi.
2- CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, TBMM’de gazetecilerin sorularını cevapladı. Muhaliflerin olağanüstü kurultay için imza toplamaktan vazgeçmeleriyle ilgili olarak, “Ben onları muhalif olarak görmüyorum. Onlar bizim partililerimiz. Saygıyla karşılıyorum.” dedi. Kılıçdaroğlu ayrıca, TBMM’nin yeni Başkanı Cemil Çiçek’in tutuklu milletvekillerinin durumu hakkında üzerine düşeni yapacağını, bunun onun sorumluluğu olduğunu söyledi.
3- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, Manisa’da AK Parti İl Başkanlığında düzenlediği basın toplantısında, futboldaki şike iddialarına ilişkin operasyonu değerlendirdi. Başbakan Yardımcısı Arınç, “Bu, Türkiye’nin gerçek hukuk devleti olmaya doğru hızla yol aldığını gösteriyor. İsimlerin içinde kulüp yöneticileri, futbolcular, federasyon, Merkez Hakem Kurulundan kişiler var. Önemli bir yargı operasyonu olarak görülüyor.” dedi.
4- MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, TBMM grup toplantısında yaptığı konuşmada, “TBMM’de grubu bulunan bütün siyasi partilerden seçilecek temsilciler bir araya gelmeli, ahlaki ve tutarlılık gereğince tutuklu bulunan milletvekillerinin haklarını savunacak bir Meclis bildirisi için temel zemin oluşturmalıdırlar.” dedi.
5- 2. Balyoz Planı davası kapsamında haklarında yakalama emri çıkarılan 6 komutan Beşiktaş’taki İstanbul Adliyesinde işlemlerinin ardından cezaevine gönderildi.
6- Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu (TMSF), BM kararı uyarınca Libya’nın Türkiye’deki finans faaliyeti Arap Türk Bankasına el koydu.
7- Atina Özel Olimpiyatları 13. Dünya Yaz Oyunları’nın son gününde Türkiye Karma Voleybol Takımı olimpiyat şampiyonu oldu.
8- Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Mısır’daki rejim karşıtı gösterilerin merkezi Tahrir Meydanı’nda yaptığı konuşmada, Türkler ile Libyalıların tarih, kader ve geleceklerinin ortak olduğunu vurguladı.
9- İngiliz Reuter ajansının haberine göre, Suriye askerlerinin, geçen cuma yaklaşık yarım milyon kişinin rejim karşıtı gösteriler düzenlediği Hama kentine girdiği, evlere baskın düzenlediği ve rastgele ateş açtığı bildirildi.
5 TEMMUZ 2011
1- Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, çalışma ziyaretinde bulunmak üzere Ankara’da bulunan KKTC Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu ile Çankaya Köşkünde bir araya geldi.
2- TBMM Başkanı Cemil Çiçek, TBMM Başkanı olarak yönettiği ilk birleşimi, bir konuşmayla açtı. Meclisin, var olan tüm sorunlara, milletin yararları doğrultusunda en gerçekçi çözümleri bulacak yegâne kurum olduğuna işaret eden Çiçek, demokrasinin kalbinin attığı bu kurumun, milletin ve ülkenin her zaman önünü açan çareleri üretme başarısını gösterdiğini söyledi.
3- CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, partisinin grup toplantısında yemin boykotu konusunda, “Bedel ödemeye hazırız. Tehdit ve şantaja asla boyun eğmeyeceğiz.” dedi. TBMM’den ayrılırken bir gazetecinin, “Sayın Çiçek’ten randevu talebinde bulundunuz mu?” sorusu üzerine, “Daha henüz olmadı. Elbette önce randevu talebinde bulunacağız, ona göre görüşürüz.” dedi.
4- Milli Savunma Bakanı Vecdi Gönül, ABD Büyükelçiliğinde verilen ABD’nin Bağımsızlık Günü resepsiyonunda gazetecilerin sorularını yanıtladı. Bakan Gönül, Ağustostaki YAŞ toplantılarındaki tutuklu generallerin emekli edilip edilmeyeceği sorusuna, “Şûra isterse resen emekli de edilebilirler.” dedi.
5- Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Türkiye’ye gelen BM Genel Sekreteri Ban Ki-moon’un Libya Özel Temsilcisi Abdelilah El Hatip, Libya muhalefetinin lideri Mahmut Cibril ve Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) Dışişleri Bakanı Şeyh Abdullah bin Zeyd El Nahyan’la ayrı ayrı görüştü. Görüşmelerde, Libya’daki son durum, Türkiye’nin Libya’ya yapacağı yardımlar ve Bakan Davutoğlu’nun Bingazi izlenimleri ile İstanbul’da 15 Temmuz’da yapılacak Libya Temas Grubu toplantısı ele alındı.
Öte yandan Bakan Davutoğlu, Akşehir’de Nasreddin Hoca’yı anma etkinliklerinde yaptığı konuşmada, “Biz tarih gölüne maya çalıyoruz. Okyanus tarihine ve tarihin okyanusuna çaldığımız maya tutacak. Hem Türkiye’deki hem bölgedeki kardeş halklar için göle barış mayası çalıyorum.” dedi.
6- Diyarbakır’da BDP grup toplantısında konuşan Selahattin Demirtaş, “Bizi elimizde bir kalıp buzla güneşte bekletirseniz olmaz. Mutabakat sağlanırsa Meclis’e döneriz.” dedi. Demirtaş, MHP ile yapılacak bir anayasanın yeni bir statüko olacağını iddia etti.
7- Türkiye Futbol Federasyonu (TFF) Başkanı Mehmet Ali Aydınlar, futbolda şike soruşturmasını yürüten İstanbul Cumhuriyet Başsavcısı Mehmet Berk’i ziyaret etti. Aydınlar yaptığı açıklamada, soruşturmanın bitmesinin çok uzun süreceğini, davanın bitmesini beklemeden karar alacaklarını belirterek, “15 Temmuz’a kadar UEFA’ya takımları bildirmemiz gerekiyor. Dolayısıyla biz delillere göre hareket etmek zorundayız.” dedi.
8- Avrupa Komisyonun Genişlemeden Sorumlu Üyesi Stefan Fühle, resmi internet sitesinden yaptığı açıklamada, tutuklu vekillerin tahliye edilmemesinin ardından başlayan “yemin krizi”ni yakından ve kaygıyla izlediklerini belirterek, “Tüm taraflar Meclis’in bütünlüğünün ve iyi çalışmasının sağlanmasına katkıda bulunmalıdır.” dedi.
6 TEMMUZ 2011
1- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, 61. Hükümet’in yeni kabinesini Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün onayına sundu. Başbakan Erdoğan görüşmenin ardından Başbakanlıkta düzenlediği basın toplantısında, Bakanlar Kurulu listesini açıkladı.
Buna göre; Başbakan Yardımcıları: Bülent Arınç, Ali Babacan, Beşir Atalay, Bekir Bozdağ olurken, Adalet Bakanlığına Sadullah Ergin, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığına Fatma Şahin, AB Bakanlığına Egemen Bağış, Bilim Sanayi Teknoloji Bakanlığına Nihat Ergün, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığına Faruk Çelik, Çevre ve Şehircilik Bakanlığına Erdoğan Bayraktar, Dışişleri Bakanlığına Ahmet Davutoğlu, Ekonomi Bakanlığına Zafer Çağlayan, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığına Taner Yıldız, Gençlik ve Spor Bakanlığına Suat Kılıç, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığına Mehmet Mehdi Eker, Gümrük ve Ticaret Bakanlığına Hayati Yazıcı, İçişleri Bakanlığına İdris Naim Şahin, Kalkınma Bakanlığına Cevdet Yılmaz, Kültür Bakanlığına Ertuğrul Günay, Maliye Bakanlığına Mehmet Şimşek, Milli Eğitim Bakanlığına Ömer Dinçer, Milli Savunma Bakanlığına İsmet Yılmaz, Orman ve Su İşleri Bakanlığına Veysel Eroğlu, Sağlık Bakanlığına Recep Akdağ, Ulaştırma Bakanlığına Binali Yıldırım getirildi.
2- Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, TBMM’de gazetecilerin sorularını yanıtladı. Başbakan Yardımcısı Arınç, and içmeyen milletvekilleri konusunda, milletvekillerinin Parlamentoya gelerek asli görevlerine başlamaları ve yasama çalışmalarına katkıda bulunmalarını herkesin arzu ettiğini dile getirerek, “Bu mutlaka bir gün olacaktır.” dedi.
3- Danıştay Başkanı Hüseyin Karakullukçu, Danıştay Başkanlığına seçilmesinin ardından bir grup gazeteciyle tanışma toplantısı düzenledi. Karakullukçu, Danıştay’ın yeni dönemde yasaklarla anılmayacağını belirterek, “Yasak yok. Hiçbir şey eskisi gibi olmayacak. Her şey çok güzel olacak. Çünkü bundan sonra ben ve arkadaşlarımın yanlış, hata yapmaya hakkımız yok. Yanlışı düzeltmeye vaktimiz de yok.’’ dedi.
4- TBMM Başkanı Cemil Çiçek başkanlığında toplanan Danışma Kuruluna, AK Parti Grup Başkanvekili Nurettin Canikli ile MHP Grup başkanvekilleri Mehmet Şandır ve Oktay Vural katıldı. CHP ve BDP’nin davet edilmediği toplantıda, Hükümetin kurulmasının ardından TBMM’deki süreç belirlendi.
5- Ankara Cumhuriyet Başsavcılığının yürüttüğü Deniz Feneri e.V. soruşturması kapsamında, RTÜK eski başkanı Zahid Akman, İstanbul’da da Kanal 7 Genel Müdür Yardımcısı Mustafa Çelik, Genel Yayın Yönetmeni İsmail Karahan, Kanal 7 Yönetim Kurulu Başkanı Zekeriya Karaman ve Finans Müdürü Erdoğan Kara gözaltına alındı.
6- Doğan Holding Onursal Başkanı Aydın Doğan ve kızı Vasfiye Hanzade Doğan Boyner’in de aralarında bulunduğu 4 kişinin, “Sermaye Piyasası Kanunu’na muhalefet ettikleri” iddiasıyla yargılandıkları davada beraatlarına karar verildi.
7- Memur maaş katsayıları, yüzde 4’lük temmuz zammına göre yeniden belirlendi. Katsayıya göre hesaplanan memur maaş zammı, denge tazminatı ve aile-çocuk yardımı ve asgari geçim indirimi dahil edildiğinde, yüzde 4,4 ila 5,3 düzeyine yükselecek. Devlet memurları ve sözleşmeliler, 15 Temmuz’da zamlı maaşlarını alacak.
8- Avrupa Komisyonu Başkanı Manuel Barroso, Brüksel’de yaptığı açıklamada, Moody’s’in Portekiz’in kredi notunu 4 basamak birden düşürmesi kararının, duruma yeni bir spekülatif katkı yaptığını belirtti. Hiçbir kredi derecelendirme kuruluşunun Avrupa merkezli olmamasının şaşkınlığını duyduğunu ifade eden Barroso, “Bu da bazı özel gelişmeler yaşandığında, piyasalarda bazı önyargılar olabileceğini gösteriyor.’’ dedi.
9- Uluslararası Af Örgütü, Suriye güçlerinin mayıs ayında Tel Kelak’ta protestoları bastırırken insanlığa karşı suç işlemiş olabileceğini bildirdi.
7 TEMMUZ 2011
1- TBMM Başkanı Cemil Çiçek, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nu makamında kabul etti. Görüşme sonrasında bir açıklama yapan Kılıçdaroğlu, “Bizim hiçbir zaman parlamentoyu kilitlemek, parlamento çalışmasın diye özel çaba harcamak gibi bir düşüncemiz ve anlayışımız olmadı. Bu, bilek güreşi değil, demokrasi sorunu. Çözüme kim katkı verirse minnettar oluruz. Bu konunun çözümü ile ilgili olarak grup başkanvekilleri davet edilir, onlar bir araya gelirler, otururlar sorunun çözümü ile ilgili iradelerini beyan ederler ve bu süreci hızlandırmış olur. Bu da bir talebimiz olarak kendilerine aktarıldı.” dedi.
Problemlerin anayasadan kaynaklandığını belirten Başkan Çiçek ise “CHP başta olmak üzere BDP’yi de kararlarını bir defa daha gözden geçirmeye ve vakit çok da geçmeden yeni bir sayfa açmaya davet ediyorum. Bu çatı, sorunların çözüldüğü Meclis çatısıdır. Ümit ederim yeni bir başlangıcı burada yapmış oluruz. Sorunları önümüzdeki günlerde çözme çabası ve gayreti içinde oluruz.” dedi.
Öte yandan yemin krizinin çözümü için MHP Grup Başkanvekilleri Oktay Vural ve Mehmet Şandır, önce CHP’yi ardından da AK Partiyi ziyaret ettiler. Vural, konuyla ilgili 4 aşamalı çözüm planını AK Parti ve CHP’ye sunacaklarını söyledi.
2- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan başkanlığındaki 61. Hükümet’in ilk Bakanlar Kurulu toplantısı, Başbakanlıkta gerçekleştirildi. Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, Hükümet Sözcülüğüne getirildi. Başbakan Yardımcısı Arınç, toplantının ardından Hükümet Sözcüsü sıfatıyla gündeme ilişkin açıklamalarda bulundu. Yemin krizine değinen Başbakan Yardımcısı Arınç, temsilde bir eksiklik olmadan bütün partilerin, parlamentoda bulunmaları gerektiğini belirterek, “Ant içerek görevlerine sayın milletvekilleri başlasın ve bundan sonraki kanuni süreç en güzel şekliyle devam etsin. Biz bu çabaların sonunda en kısa zamanda partilerin parlamentoda eksik kalan yeminlerinin milletvekilleri tarafından ifa edilmesini bekliyoruz.” dedi. Başbakan Yardımcısı Arınç ayrıca, özel gündemde başbakan yardımcılarının görev bölümünün yapıldığını belirterek, Başbakan Erdoğan’ın Milli Güvenlik Kurulu Genel Sekreterliği, Milli İstihbarat Teşkilatı Müsteşarlığı, Toplu Konut İdaresi Başkanlığı, Türkiye Yatırım Destek ve Tanıtım Ajansı Başkanlığından, kendisinin Hükümet Sözcülüğü, Vakıflar Genel Müdürlüğü, Basın-Yayın ve Enformasyon Genel Müdürlüğü, TRT, Anadolu Ajansı, RTÜK,
Atatürk Kültür Dil ve Tarih Yüksek Kurulu, Danıştay’dan, Başbakan Yardımcısı Ali Babacan’ın, Merkez Bankası, Hazine Müsteşarlığı, TMSF, SPK, bankalar ve bazı üst kurullardan, Başbakan Yardımcısı Beşir Atalay’ın, Kıbrıs ile ilgili koordinasyon işleri, Terörle Mücadele Yüksek Kurulu, Kamu Düzeni ve Güvenliği Müsteşarlığı ve diğer kurumlar, Milli Birlik ve Kardeşlik Projesi’nin koordinasyonundan, Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ’ın, TBMM ile ilişkiler, Diyanet İşleri, TİKA, Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığından sorumlu olduğunu ifade etti.
3- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, AK Parti grup toplantısının ardından gazetecilerin sorularını cevapladı. CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun tutuklu milletvekillerinin serbest bırakılması konusunda teminat istediğinin hatırlatılması üzerine Başbakan Erdoğan, “Yargı teminat veriyorsa, buyursun alsınlar. Bizim teminat verme yetkimiz yok.” dedi. Başbakan Erdoğan, “CHP milletvekillerinin yarın yemin edeceklerini düşünüyor musunuz?” sorusuna da, “Kendileri bilirler.” karşılığını verdi.
4- Anayasa Mahkemesi, Yüksek Seçim Kurulu (YSK) tarafından, hakkında terör örgütü propagandası yapmak suçundan kesinleşmiş hapis cezası bulunması nedeniyle milletvekilliği düşürülen Hatip Dicle’nin başvurusunu yetkisizlikten reddetti.
5- Milli Savunma eski Bakanı Vecdi Gönül, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Işık Koşaner’e veda ziyaretinde bulundu. Bakan Gönül, döneminde savunma sanayinde ve birçok askeri konuda önemli çalışmalar yapıldığını belirtti.
6- İçişleri Bakanlığına atanan İdris Naim Şahin, görevi Osman Güneş’ten devraldı. Güneş, “Hangi milletvekili olursa olsun, başımızın tacı yaparız ama bir meslektaşımızın bu konumda olması bizim için ayrı bir mutluluk.” dedi. Bakan Şahin ise vatansever olarak ifade ettiği bakanlık mensuplarının bugüne kadar çok güzel bir çizgide durarak görev yaptığını ve bundan sonra da amaçlarının bu çizgiyi daha da yükseltmek olacağını dile getirdi.
7- Milli Eğitim Bakanlığına atanan Ömer Dinçer, görevi selefi Nimet Çubukçu’dan devraldı. Çubukçu, Dinçer’i Milli Eğitim Bakanı olmasından dolayı kutlayarak, yeni kabinenin ülkeye hayırlı uğurlu olmasını diledi. Bakan Dinçer ise, “Milli Eğitim Bakanlığına atandığını nasıl öğrendiği” sorusuna, “Doğrusu benim için sürpriz oldu ama bundan gurur duyduğumu da ifade etmek isterim. Çalışma Bakanlığı görevimden sonra benim için belki iyi bir değişiklik olarak düşünülebilir.” dedi.
8- Çorum’da düzenlenen devir teslim töreninde, görevi bir süre bakanlık yapan Müsteşar Habip Soluk’tan devralan Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım “15 bin kilometre bölünmüş yol hedefimize devam edeceğiz.” dedi. Bakan Yıldırım, Halil Rıfat Paşa’nın “Gidemediğin yer senin değildir” düsturunun karayolu ve ulaştırma çalışanlarının anayasası olduğunu belirterek, 9 yılda bölünmüş yollarda ortaya koydukları çalışmalarla Türkiye’nin doğusundan batısına, kuzeyinden güneyine her bölgesinin erişir hale geldiğini söyledi.
9- Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Şahin, düzenlenen törenle görevi Selma Aliye Kavaf’tan devraldı. Başbakanlıkta düzenlenen devir-teslim töreninde konuşan Kavaf, Şahin’e yeni görevinde başarılar diledi. Kadınların bakanı olacağını dile getiren Bakan Şahin ise “2 milyon üyesiyle dünyanın en örgütlü kadın hareketiyiz. Bugün dünden daha iyiyiz. Yarınlarımız çok daha iyi olacak.” dedi.
10- 61. Hükümet’in kurulmasıyla yeni oluşturulan Gençlik ve Spor Bakanlığında devir teslim töreni gerçekleştirildi. Başbakanlık eski binada gerçekleştirilen törenle Devlet Bakanı Faruk Nafiz Özak, görevi Suat Kılıç’a devretti. Törende gazetecilerin sorularını cevaplayan Bakan Kılıç, futboldaki şike operasyonuyla ilgili “Nasıl bir yol haritası izlenecek?” yönündeki soruya, “İlgili özel yetkili Cumhuriyet Savcılığı, mutlaka soruşturma başlatmasına yetecek miktarda delili elinde bulundurmuştur. Bundan sonra da bağımsız yargının gerekleri harfiyen yerine gelecektir. Bütün toplumu, tüm futbol kulüpleri taraflarının Türk yargısına ve adaletine güvenmelerini kendilerinden hassaten rica ediyorum.” şeklinde cevap verdi.
11- Futbolda şike iddialarına ilişkin soruşturma kapsamında, şike soruşturmasında mahkemeye sevk edilen ve aralarında Fenerbahçe asbaşkanı ve Sivasspor Başkanının da olduğu 31 kişiden 18’i tutuklanarak Metris Cezaevine gönderildi.
12- BM Genel Sekreteri Ban Ki-moon, KKTC Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu ve Güney Kıbrıs Rum Yönetimi (GKRY) lideri Dimitris Hristofyas’ı Cenevre’de üçlü görüşme için bir araya getirdi. Üçlü Kıbrıs görüşmesinde, Kıbrıs Türk tarafı, harita dışında, “toprak” konusunu da müzakere etmeye hazır olduğunu ortaya koyarak; “harita müzakeresinin sürecin son aşamasında yapılacağının” BM’nin son raporunda garanti altına alınması sebebiyle Kıbrıs müzakerelerinde bugüne kadar görüşülmemiş olan “toprak” başlığının diğer boyutlarını, herhangi bir harita müzakeresine girmeden görüşmeyi teklif etti.
13- Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM), 2003 yılında Irak’ta devriye gezen İngiliz askerlerinin açtığı ateş sonucu hayatını kaybeden 6 Iraklı sivilin yakınlarının açtığı davada İngiltere’yi suçlu buldu. AİHM, “İngiltere’nin etkili bir soruşturma yürütmeyerek”, Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi’nin 2. maddesini ihlal ettiğine hükmetti. İngiltere kişi başı 17’şer bin euro para cezası ve 50 bin euro da mahkeme masrafı ödeyecek.
8 TEMMUZ 2011
1- Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, gazetecilerin gündeme ilişkin sorularını yanıtladı. Bir gazetecinin TBMM’de milletvekillerinin yemin etmemesiyle ilgili olarak değerlendirmelerini sorması üzerine Cumhurbaşkanı Gül, “Türkiye’nin bekleyen büyük sorunları var. Bunlar elbirliği içinde halledilebilecek konulardır. O bakımdan bütün siyasi partilerimizi TBMM’de beraber, Türkiye’nin bütün karşılaşılan sorunlarını elbirliği içerisinde çözmeye bir kez daha davet ediyorum.” dedi.
2- TBMM Başkanı Cemil Çiçek, yemin krizinde uzlaşma sağlamak amacı ile AK Parti ve CHP grup başkan vekilleri ile makamında bir araya getirdi. Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ve CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun içeriğine onay vermeleri halinde bir “irade bayanı”nın kamuoyuna duyurulması mutabakatı sağlandı. Başkan Çiçek ayrıca BDP Grup Başkanı Selahattin Demirtaş ve Gülten Kışanak’ı makamında kabul etti. Görüşme sonrası açıklama yapan Demirtaş ise bütün partilerin önkoşulsuz bir araya gelmeleri gerektiğini belirterek, “Demokratik siyasetin önünü açacak bir mutabakatın ortaya çıkması önemli.” dedi.
3- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, TBMM Genel Kurulunda 61. Hükümet’in programını okudu. Başbakan Erdoğan, “Bu dönemde, milletimizin TBMM’den en önemli beklentisi yeni bir anayasa yapılmasıdır. Bu konuda tam bir kararlılık içindeyiz. AK Parti olarak yeni anayasanın mümkün olan en geniş katılımla hazırlanmasını, tüm toplumsal kesimlerin taleplerini yansıtan tam bir toplum sözleşmesi olmasını arzuluyoruz.” dedi. Programda “Kürt açılımı” olarak ifade edilen, “Milli Birlik ve Beraberlik Projesi”nin süreceği ve hedeflerinin ileri demokrasi olduğunu belirten Başbakan Erdoğan, “Kürt meselesinin çözümü için önceki dönemlerimizde ileri adımlar attık. Kardeşliğimizi daha da pekiştirecek bu reformlara kararlı bir şekilde devam edeceğiz.” dedi. Türkiye’nin ekonomik hedefleri ve AB sürecine de değinen Başbakan Erdoğan, “Bazı AB ülkelerinin objektif kriterlerden uzak yaklaşımları süreci olumsuz etkilese de biz çabamızı sürdürüyoruz. Zaman ülkemizin lehine işleyecektir. Önümüzdeki dönemde de sürdüreceğimiz reformlar, ekonomik gelişme ve aktif dış politika, AB ile Türkiye ilişkilerini olması gereken noktaya taşıyacaktır.” dedi.
4- CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, CNN Türk’te canlı yayında soruları yanıtladı. Kılıçdaroğlu bir soru üzerine, AK Parti ve CHP heyetlerinin yemin kriziyle ilgili yaptığı görüşme konusunda arkadaşlarından bugün bilgi alacağını belirterek, “Temasların devam edeceğini biliyorum. Sorunun çözülmesi yönünde gelişmeler var ama sonucu görmemiz gerekiyor. Bizim tavrımız Türkiye’de demokrasiye önemli katkı yaptı. Kim ne derse desin tarih bunu yazacaktır. 15’ine kadar yemin etmezlerse milletvekillikleri düşürülür dediler. Siyaset tehdit ve şantajla yürütülecek bir alan değildir.” dedi.
5- Avrupa Birliği Bakanı Egemen Bağış yaptığı yazılı açıklamada, Hükümet’in ustalık döneminin kendisini AB sürecinde de göstereceğini söyledi. Türkiye’nin muasır medeniyet yolculuğunu AB üyeliği ile taçlandırmak istediklerini bunun için önemli bir döneme girildiğini belirterek, “Artık her alanda olduğu gibi, AB sürecinde de AK Parti’nin ustalık döneminin etkilerini hissedeceğimizden milletimizin şüphesi olmasın.” dedi.
6- Milli Eğitim Bakanlığını devralan Ömer Dinçer, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığını Faruk Çelik’e devretti.
7- Bayan Voleybol Milli Takımımız, Avrupa Ligi’nde Hırvatistan karşısında 11. maçında 9. galibiyetini alarak liderliğini sürdürdü.
8- ABD Büyükelçisi Robert Ford ve Fransa Büyükelçisi Eric Chevalier, Suriye’nin kuşatması altında olan Hama kentine gitti. Büyükelçiler, bir yandan muhaliflerin yanlarında olduklarını göstermek, bir yandan da Esad rejiminin müdahalesinin ne olacağını gözlemlemek için Hama’ya gittiklerini söyledi. Suriye yönetimi ise ABD’yi sabotajcıları rejime karşı gösterileri teşvik etmekle suçladı. Suriye İçişleri Bakanlığından yapılan yazılı açıklamada, Ford’un kente izin almadan yaptığı ziyaretin, Washington’un rejimi devirme amacıyla dört aydır süren gösterilerde bir parmağının olduğunu kanıtladığını söyledi.
9- Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM), Ermenistan vatandaşı Vahan Bayatyan’ın dini sebeplerle askeri hizmette bulunmayı reddetmesi nedeniyle hapis cezasına çarptırılmasıyla ilgili görülen davada, “inanç özgürlüğü hakkını ihlal ettiği” gerekçesiyle Ermenistan’ı mahkûm etti. AİHM, ilk kez bir ülkeyi bu gerekçeyle mahkûm etti.
9 TEMMUZ 2011
1- TBMM Başkanı Cemil Çiçek, Yozgat’ta düzenlenen temel atma töreni sonrası yaptığı konuşmada, yemin krizi ile ilgili olarak, “Öncelikle milletvekillerinin, çözümün adresinin Meclis olduğuna inanması lazım. Uygar toplumlar, sorunları restleşerek, küserek, darılarak değil, uygarca diyaloglar kurarak çözerler. Meclis Başkanı olarak Anayasa, İçtüzük, yasalar bana ne imkan verdi ise Ümit ederim pazartesi günü yeni bir başlangıç yaparız” dedi.
2- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, İstanbul Üniversitesi Nanoteknoloji Araştırma ve Uygulama Merkezinin açılışında yaptığı konuşmada, “TBMM’ye gelmeyenler, gelip de yemin etmeyenler, ne sorundan şikayet edebilir, ne de çözümden bahsedebilir. Ana muhalefetin olmadığı bir Meclisi ve demokrasiyi sağlıklı bulmuyoruz ve iyi niyetle muhalefeti sorumluluk almaya davet ediyoruz. Kimse yasaları yarma harekâtı içine girmesin ve bizden de buna yönelik bir destek beklemesin. Parlamento içinde her şeyi konuşuruz. Bu, ayrı. Ama yargının tasarrufuna müdahale etmeyiz, edemeyiz.” dedi. Öte yandan İstanbul’da çeşitli açılışlara da katılan Başbakan Erdoğan, eğitim sisteminin bütünüyle gözden geçirileceğini, sınava hazırlık süreçlerinin azaltılacağını, şekil ve törenselliğe değil, içerik ve işlevselliğe önem verileceğini ifade etti.
3- CHP’den yapılan yazılı açıklamada, CHP Merkez Yönetim Kurulu (MYK) Toplantısında güncel gelişmelerin yanı sıra, özellikle il ve ilçe başkanlıklarından gelen raporların esas alınarak seçim sonuçlarının ayrıntılı olarak değerlendirildiği bildirildi.
4- Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan, İthalat Genel Müdürü Mustafa Sever ve Gelir İdaresi Başkanı Mehmet Kilci’nin de katıldığı, Mersin’de yapılan Gelir İdaresi Başkanlığı Üst Düzey Yöneticileri ve Vergi Dairesi Başkanları toplantısında yaptığı konuşmasında, Cumhuriyetin 100. kuruluş yıl dönümü olan 2023 yılında ihracat hedeflerinin 500 milyar dolar olduğunu belirterek, “Bu yıl 135 milyar dolarlık bir ihracat yaparak, cumhuriyet tarihinin yeni bir rekorunu kıracağız.’’ dedi.
5- İngiltere’nin Orta Doğu’dan sorumlu Dışişleri Bakan Yardımcısı Alistair Burt, Cihan Haber Ajansına yaptığı açıklamada, Suriye’deki olaylardan büyük endişe duyduğunu belirterek, Şam yönetiminin reformları acilen hayata geçirmesini istedi.
6- Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, KKTC Başbakan İrsen Küçük ve ardından Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu tarafından ayrı ayrı kabul edildi. Bakan Davutoğlu, Eroğlu ile görüşmesinde, Türkiye’den Kıbrıs’a deniz altından döşenecek borularla su taşıma projesinin 2013’te tamamlanacağını söyledi.
7- Güney Sudan Meclis Başkanı James Wani İgga, ülkenin bağımsızlığını resmen ilan etti.
10 TEMMUZ 2011
1- Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Bulgaristan’ın başkenti Sofya’ya hareketinden önce İstanbul Atatürk Havalimanında düzenlediği basın toplantısında, Türkiye ve Bulgaristan’ın, Balkanlar gibi önemli bir coğrafyada, birbirine dostluk, komşuluk ve ittifak bağlarıyla bağlı, ticari ve ekonomik ilişkileri hızla gelişen, dış politikada benzer yaklaşımlara sahip iki ülke olduğunu söyledi.
Öte yandan Cumhurbaşkanı Gül ile Sofya’ya gidecek olan heyette yer alan Mardin Bağımsız Milletvekili Ahmet Türk de gazetecilerin gündeme ilişkin sorularını yanıtlarken, “Bizim istediğimiz gerçekten demokrasiye katkı sunacak, sorunların çözümüne katkı sunacak bir ortak aklın oluşmasıdır.’’ dedi.
2- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Edirne’de 650. Tarihi Kırkpınar Yağlı Güreşlerinin Başpehlivanlık güreşini izledikten sonra Havsa ilçesinin Osmanlı köyüne gitti. Burada halka hitap ettikten sonra gazetecilerin sorularını cevaplayan Başbakan Erdoğan, Fenerbahçe Spor Kulübü Başkanı Aziz Yıldırım’ın tutuklanmasına ilişkin olarak, yargının vermiş olduğu bir karar üzerinde herhangi bir yoruma girmesinin doğru olmayacağını ifade ederek, “Burada aslolan şey gerçek kişilerle tüzel kişiler noktasındaki değerlendirmelerdir. Bunun hassasiyeti bana göre çok daha büyük önem arz eder, diye düşünüyorum.’’ dedi.
3- CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, İstanbul’da Ataşehir Belediyesi Nazım Hikmet Parkı ve Nazım Hikmet Heykeli’nin açılış töreninde yaptığı konuşmada, CHP’nin bir tabloyla karşı karşıya bırakıldığını belirterek, “Aslında ortada bir yemin krizi yok. Bizim yeminle bir sorunumuz yok. Niye yemin krizi olsun? Ortada bir demokrasi krizi var. Bir özgürlük sorunu var ortada. Niye böyle görmüyoruz olayı?’’ dedi.
4- Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, Kanal 24’te yayınlanan “Ankara Masası’’ programında gündeme ilişkin soruları yanıtladı. Başbakan Yardımcısı Arınç, BDP Grup Başkanvekili Selahattin Demirtaş’ın “Bizi dışladılar.” eleştirisine kesinlikle katılmadığını belirterek, “Onlar artık parlamenter. Bir parlamenter artık şiddeti reddeden siyaseti tercih eden bir konumdadır. Siyasetin demokrasinin kalbi Meclis’tir. Biran önce Meclis’e dönmelerinde ve gerçek siyaset dilini konuşmalarında fayda var.” dedi.
5- Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım, İzmir Valisi Cahit Kıraç ve AK Parti İzmir milletvekilleriyle bir araya geldi. Görüşme öncesinde gazetecilerin sorularını yanıtlayan Bakan Yıldırım, “CHP’li milletvekillerinin pazartesi günü yemin etmesi bekleniyor, süreci nasıl değerlendiriyorsunuz?’’ sorusu üzerine, “Meclisin ilerlemesinde bu boykotlarla ilgili sıkıntı, herhangi bir tıkanma olmadığı görüldü. Görülünce aklıselim biraz daha galip gelmeye başladı ve anamuhalefet partisi, bu konuda tutumunu gözden geçirmeye karar verdi. Bu, olumlu bir gelişme.’’ dedi.
6- DSP Olağanüstü Kurultayı’nda, genel başkanlığa yeniden Masum Türker seçildi.
7- Ölçme Seçme ve Yerleştirme Merkezince (ÖSYM) yapılan öğretmenlik ve kamudaki A grubu kadrolar için düzenlenen Kamu Personeli Seçme Sınavı’nın (KPSS) üçüncü ve dördüncü oturumları, 81 il merkezinde ve Lefkoşa’da yapıldı. Sınava 115 bin 620 aday katıldı.
8- Diyarbakır’ın Lice ilçesinde terör örgütü PKK mensuplarının, Lice- Bingöl karayolunda 3 kişiyi kaçırdığı bildirildi.
9- Ankara Cumhuriyet Başsavcılığının yürüttüğü Almanya’daki “Deniz Feneri e.V.’’ bağlantılı soruşturma kapsamında gözaltına alınan ve aralarında RTÜK Üyesi Zahid Akman’ın da bulunduğu 4 kişi tutuklandı.
10- Kırklareli, Tekirdağ ve İstanbul’da uyuşturucu madde ticareti yaptıkları iddia edilen kişilere yönelik düzenlenen operasyonda, gözaltına alınan 14 kişiden 12’si tutuklanarak cezaevine konuldu.
11- Fenerbahçe Spor Kulübü Başkanı Aziz Yıldırım, futbolda şike iddialarına yönelik soruşturma kapsamında, İstanbul nöbetçi 14. Ağır Ceza Mahkemesinde verdiği ifadenin ardından tutuklanarak Metris Cezaevine gönderildi.
12- Almanya’nın yeni Ankara Büyükelçisi Eberhard Pohl Türkiye’ye geldi. Esenboğa Havalimanında gazetecilerin sorularını yanıtlayan Pohl, “Arap Baharı’’ olarak adlandırılan süreçte Türkiye’nin uyguladığı politikayla ilgili soru üzerine, yakın zaman önce, Almanya Dışişleri Bakanı Guido Westerwelle’nin Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu ile Türkiye’de görüşmeler yaptığını, görüşmelerde Türkiye’nin Almanya için bölgede ne kadar önemli bir ortak olduğunun ifade edildiğini ve Türkiye’nin, özellikle Arap bölgesindeki rolünün, öne çıkan bir konu olduğunu kaydetti.
13- Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Suudi Arabistan’a resmi ziyareti kapsamında Dışişleri Bakanı Suud El Faysal ile görüştü. Görüşmede, iki ülke ilişkileri ile Orta Doğu’daki son gelişmeler ele alındı.
14- Haber için yasa dışı yollardan insanların telefon mesajlarını dinlediği ortaya çıkan İngiltere’nin en yüksek tirajlı Pazar gazetesi “News Of The World”, bugün son kez yayımlandı.
15- İsrail Dışişleri Bakanı Avidor Lieberman, İsrail radyosuna yaptığı açıklamada, Türkiye’nin, Mavi Marmara olayıyla ilgili özür talebi ve Gazze ablukasının sonlandırılmasında ısrar ederek, İsrail ile uzlaşma yolunda kapıyı kapadığını söyledi.
16- Hindistan’ın kuzeyinde, Howrah’tan başkent Yeni Delhi’ye gitmekte olan bir yolcu treninin raydan çıkması sonucu, 34 kişi yaralandı. 17- Rusya Federasyonu’na bağlı Tataristan Özerk Cumhuriyeti’ndeki Volga Nehri’nde batan gemide bulunan 173 kişiden 167’sinin kurtarıldığı bildirildi.
11 TEMMUZ 2011
1- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, TBMM Genel Kurulu’nda 61. Hükümet’in programı üzerindeki görüşmelerde yöneltilen eleştirileri yanıtladı. Başbakan Erdoğan, demokrasilerde muhalefetin en az iktidar kadar önemli olduğunu belirterek, “Ama muhalefet konumunu bilemiyorsa marjinalleşiyorsa o zaman bu ülkede ileri demokrasiden bahsedemeyiz. Hele hele anamuhalefet marjinalleşirse bu büyük tehlikedir. Siz kalkar da ‘İki arkadaşımız burada yemin etmedikçe biz yemin etmeyeceğiz’ derseniz bu marjinal bir düşüncedir ve bak geldiniz yemin ettiniz, ne oldu?’’ dedi.
Hükümet programı üzerinde görüşlerini açıklayan CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu da, Ergenekon davasından tutuklu bulunan CHP milletvekillerinin tutukluluğunun sürmesinin “yargı kararı” olarak değerlendirilmesini eleştirerek, “Bir gerçek ortaya çıktı ki 12 Eylül yasalarıyla bu ülkede demokrasi olmaz.” dedi.
MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli ise konuşmasında, 9 yıllık AK Parti iktidarını eleştirdi. Hükümetin politikalarının siyasi kriz ve etnik bölücülük doğurduğunu ileri sürdü.
2- Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan, Ankara Sanayi Odası (ASO) Başkanı Nurettin Özdebir ve beraberindeki yönetim kurulu üyelerini kabul etti. Bakan Çağlayan burada yaptığı konuşmada, “Faiz lobisi bugün yine iş başında. Geçmişte Türkiye’den beslenen, Türkiye’nin adeta kanını emen faiz lobisinin, faiz cennetinden yararlananların iştahları kabarmıştır.’’ dedi.
3- İçişleri Bakanı İdris Naim Şahin, Ordu-Giresun (OR-Gİ) Havaalanı inşaatı yapım sözleşmesi imza töreninde yaptığı konuşmada, “Benim 5 Şubat 2014 saat 14.52’de Esenboğadan Ordu-Giresun Havaalanına hareket edecek uçak biletim var. Ulaştırma Bakanlığımızın bu biletin karşılığını, karşı havaalanını yapacağından eminim.’’ dedi.
4- AK Parti ve CHP yöneticilerinin, geçen cuma ve bugün yapılan toplantılarından çıkan sonuç “basın açıklaması’’ başlığıyla duyuruldu. Yazılı açıklamada, TBMM’nin, Türkiye Cumhuriyeti’ni kuran, Kurtuluş Savaşı’nı yöneten ve olağanüstü koşullarda dahi toplanarak, bugün yaşanılanlarla kıyaslanamayacak, çok daha büyük sorunların üstesinden gelen bir Meclis olduğu vurgulandı.
CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, partisinin Meclis grup toplantısının ardından yaptığı açıklamada, gazetecilerin varılan mutabakata yönelik sorularını yanıtlarken, “Milli iradeye duyduğumuz saygının gereği yerine geldi.’’
Daha sonra yemin boykotunu bitiren CHP’li milletvekillerinin büyük bir bölümü TBMM Genel Kurulunda yemin etti.
5- BDP Genel Başkanı Selahattin Demirtaş Cumhuriyet gazetesine yaptığı açıklamada, AKP ile CHP arasında varılan uzlaşı konusunda, “AKP bizi dışladı. CHP de buna çanak tuttu. Bu metin bizi tatmin etmez ve bağlamaz. Ama diyalog kapısını açık tutuyoruz.” dedi.
6- Ankara Cumhuriyet Başsavcılığının yürüttüğü Almanya’daki “Deniz Feneri e.V.’’ bağlantılı soruşturma kapsamında tutuklanan Radyo ve Televizyon Üst Kurulu (RTÜK) Üyesi Zahid Akman, RTÜK üyeliğinden istifa etti.
7- Bilecik’te 4.7 büyüklüğünde deprem meydana geldi.
8- Şike iddialarına yönelik soruşturma kapsamında aralarında eski TFF Yönetim Kurulu üyesi ve Milli Takımlar sorumlusu Mehmet Levent Kızıl, Trabzonspor Asbaşkanı Nevzat Şakar ve Ankaragücü kalecisi Serdar Kulbilge’nin de bulunduğu 11 kişi gözaltına alındı.
9- Bulgaristan’a resmi bir ziyaret gerçekleştiren Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Bulgaristan Cumhurbaşkanı Georgi Pırvanov ile baş başa ve heyetler arası görüşmelerin ardından ortak basın toplantısı düzenledi. Cumhurbaşkanı Gül, Türkiye’nin “komşusu, dostu ve NATO içerisinde müttefiki’’ olarak gördüğü Bulgaristan ile ilişkilerinin, özellikle son 20 yıldır çok güçlü bir şekilde devam ettiğini söyledi. Açıklamalarının ardından basın mensuplarının sorularını da yanıtlayan Cumhurbaşkanı Gül, görüşmelerde Libya ve Orta Doğu ülkelerinde yaşanan olayların değerlendirilip değerlendirilmediği ve bölgeye yansımalarının nasıl olabileceği yönündeki soru üzerine, “Bu konuyla ilgili görüşlerim gayet açık. Olup bitenlerin aslında çok sürpriz olmaması gerekir. Bugünkü dünyada kapalı, otoriter rejimlere artık yer yoktur.” dedi.
10- Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, Bosna-Hersek’in Srebrenitsa kentinde, 16 yıl önce soykırıma uğrayan Boşnaklar için düzenlenen anma töreninde yaptığı konuşmada, Avrupa’nın orta yerindeki ırkçı saldırının bir daha tekrarlanmaması için katliamı yapanların cezalarını tam olarak çekmesi gerektiğini belirterek, geçmişteki acıların unutulmamasını, ancak bunun barışın temini için de engel olmamasını vurguladı.
11- Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu Orta Doğu gezisi çerçevesinde gittiği İran’da Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinejad, Meclis Başkanı Ali Laricani, Dışişleri Bakanı Ali Ekber Salihi ve Ulusal Yüksek Güvenlik Konseyi Genel Sekreteri Said Celili ile bir araya geldi. Görüşmelerde Libya ve Suriye başta olmak üzere Orta Doğu’daki son gelişmeler ele alındı. Bakan Davutoğlu Alihi ile düzenlenen ortak basın toplantısında, bölgedeki tüm ülkelerin bu tarihi dönüşüm sürecinde bölgenin daha müreffeh, barışçıl ve istikrarlı bir yapıya kavuşması için çaba sarf etmesi gerektiğini kaydetti.
12- KKTC Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu, Kıbrıs Türk Mücahitler Derneği Başkanı Vural Türkmen başkanlığındaki muharip dernekler heyetini kabulünde, Kıbrıs’ta Kıbrıs Türk halkını tatmin edecek, uzun ömürlü yaşayabilir kalıcı bir anlaşma arayışı içerisinde olduklarını, bunun mümkün olup olmadığının ekim ayına kadar yapılacak yoğunlaştırılmış müzakerelerde belli olacağını söyledi.
13- ABD Başkanı Barack Obama, Beyaz Sarayda düzenlenen toplantının ardından yaptığı açıklamada, borçlanma limiti konusunda Kongre üyelerinin 10 gün içinde uzlaşması gerektiğini söyledi.
14- Kıbrıs Rum Kesimi’nde Rum Milli Muhafız Ordusu’na ait “Evangelos Florakis Deniz Üssü’’nde, üç yıl önce el konulan bir gemiden indirilen konteynerlerdeki mühimmatta meydana gelen patlama sonucu, 12 kişinin öldüğü, 62 kişinin de yaralandığı bildirildi.
12 TEMMUZ 2011
1- TBMM Başkanı Cemil Çiçek gazetecilere yaptığı açıklamada, BDP’li yetkililerle kayıt yaptırma ve ant içme konusunda daha önce görüştüğünü hatırlatarak, “BDP’ye daha önce yaptığım çağrıyı yineliyorum. Kendilerini davet ettim. Ümit ederim bu davete icabet edecekler. AK Parti grubundan arkadaşlarımızı da davet ettim. Onlar da katılabilecekler.” dedi. Başkan Çiçek, Meclis’in bir parçası olduğunu ifade ettiği BDP’nin TBMM’ye gelip Türkiye ile ilgili düşüncelerini dile getirmelerinin en doğru yol olduğunu belirterek, “Bunun için de yemin etmeleri gerekiyor.” dedi.
Öte yandan Başkan Çiçek, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Işık Koşaner’i kabul etti.
2- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, AK Parti Meclis grup toplantısında yaptığı konuşmada, Meclis’te yemin eden CHP’ye, “Diklenmiş ama dik duramamıştır.” dedi. Başbakan Erdoğan “Düne kadar milletin tercihlerini küçümseyen CHP’nin, söz konusu Ergenekon olunca milli iradeyi ve demokrasiyi hatırlamış olmasının ne kadar samimiyetle bağdaştığını milletin takdirine bırakıyorum. Cumhurbaşkanı seçimine engel oldular, AK Parti’ye açılan kapatma davasına alkış tuttular. Bu, nasıl oluyor da ‘Egemenlik kayıtsız şartsız milletindir’ ilkesine sahip çıkmak oluyor.” dedi. BDP’ye de seslenen Başbakan Erdoğan, “BDP’nin de aynı şekilde gelip yemin etmesini bekliyoruz. Yeminsiz milletvekili olarak arazide dolaşmayı onlar da bırakmalı, parlamentodaki yerlerini almalıdırlar. İkide bir, ‘bizi dışladılar’ diyorlar! Hayır, sen kendi kendini dışladın. Diyarbakır’da toplantı yapmak neyine? Toplantı yapılacak yer Ankara. BDP olmasa da bu Meclis çalışır ve hizmet üretir. BDP olmasa da Doğu’nun, Güneydoğu’nun meseleleri çözülecek, Kürt kardeşlerimin meseleleri çözülecek.” dedi.
Başbakan Erdoğan ayrıca, Avrupa’nın ortasında yaşanan Srebrenitsa katliamına seyirci kalanların 16 yıl boyunca savaş suçlularının yakalanmasında da yetersiz kaldıklarını, isteksiz davrandıklarını belirterek, “Srebrenitsa işte bunun için son derece önemlidir. Srebrenitsa vicdanların nasıl karardığını, insan haklarının, insani değerlerin, evrensel değerlerin nasıl ayaklar altına alındığını göstermesi bakımından önemlidir.” dedi.
3- CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu partisinin Meclis grup toplantısında, “Mutabakat metninde şunu ifade ettik: ‘Bütün siyasi partilerin ve milletvekillerinin, milletimizin kendilerine verdiği bu onurlu görevi yerine getirmeleri için TBMM’de olmaları gerektiğine inanıyoruz.’ Bir şey daha var bu metinde: ‘Anayasa dahil bütün mevzuatın, hukukun üstünlüğü çerçevesinde ve kuvvetler ayrılığı ilkesi dikkate alınarak, özgürlükleri genişletici bir anlayışla yorumlanması ve uygulanması gerektiğine inanıyoruz.’ Metin çok açık. Altında AK Parti’nin üç grup başkanvekilinin imzası var.” dedi.
4- Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan, Ekonomi Gazetecileri Derneği (EGD) üyelerine Ekonomi Bakanlığı ve bakanlığının yeni hedeflerine ilişkin bilgi verdi. “Amiral Bakanlık” olarak nitelendirdiği bakanlığının en önemli görevinin üretim, büyüme, istihdam ve ihracat olduğunu dile getiren Bakan Çağlayan, görevini, ‘Türkiye’ye daha fazla döviz kazandırmak, daha fazla yatırım çekmek, bu sayede hem istihdamı artırmak hem de cari açıkla mücadele etmek’ olarak açıkladı. Bakan Çağlayan cari açıkla ilgili olarak da, “Bu, sadece Türkiye’nin başının belası değil. 128 ülke bu sorunu yaşıyor. Cari açık problemini kesin olarak çözeceğiz. Türkiye için bir tehdit unsuru değil.” dedi.
5- Meclisi boykot kararının ardından grup toplantılarını Diyarbakır’da yapma kararı alan BDP, 24. dönem 2. grup toplantısını da Diyarbakır’da yaptı. Toplantıda konuşan BDP Grup Başkanı Selahattin Demirtaş, “CHP’nin yapmış olduğu mutabakatla bizim aradığımız mutabakatın yakından uzaktan alakası yoktur. Türkiye’nin yapısal problemleri çözülmeli. Demokratik özerklik, barışa giden yolun anahtarıdır.” dedi.
6- Sermaye Piyasası Kurulu (SPK) Başkanı Vedat Akgiray, İş Yatırım Aracı Kuruluş Varantlarının İMKB’de işlem görmeye başlaması dolayısıyla düzenlenen törende, işlem sırası kapalı şirketlerin İMKB’deki tahtalarının açılması çalışmalarıyla ilgili soruları cevapladı. Akgiray geçmişte bazı tahtaların hukukî sebeplerle kapatıldığını belirterek, “Bir daha böyle bir şey olmasın diye hukukî düzenleme yapalım diyoruz.” dedi.
7- İslam İşbirliği Teşkilatı (İİT) Genel Sekreteri Ekmeleddin İhsanoğlu, İstanbul’da düzenlenen Birinci Uluslararası İİT Modeli Konferansı’nda, BM Güvenlik Konseyinde reform konusu gündeme geldiğinde, 1.5 milyar kişiyi temsil eden İİT’nin de bir koltuğa sahip olması gerektiğini kaydetti. İhsanoğlu, ekonomik gücün, batıdan doğuya kaydığını ve İslam dünyasının coğrafi olarak bu transformasyonun ortasında yer aldığını ifade ederek, bu stratejik pozisyon dolayısıyla İİT’nin, gelecek dönemde öneminin artacağını kaydetti.
8- Avrupa Komisyonu Genişleme ve Komşuluk Politikasından Sorumlu Üyesi Stefan Füle ve beraberindeki heyet, TÜSİAD ve TUSKON’u ziyaret etti. TÜSİAD Başkanı Ümit Boyner, Füle’yle AB süreci hakkında görüşmeler gerçekleştirdi.
9- Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Bulgaristan’ın Şumnu şehri yakınlarındaki Pliska Tarih Müzesi’ni gezdi, Türkler tarafından çalıştırılan Alcomet Fabrikası’nda incelemelerde bulunan Cumhurbaşkanı Gül, Şerif Halil Paşa Camisini ve Nazım Hikmet Kültür Evini ziyaret etti.
10- Avrupa Komisyonu Başkanı Jose Manuel Barroso, Portekiz’de bir televizyonda yaptığı söyleşide, bazı ekonomistlerin, “ülkenin euroyu terk etmesi” önerisinin sorulması üzerine “bunun bir trajedi olabileceğini” belirtti. Barroso, Euro Bölgesi borç krizine çözüm bulmanın, zaman zaman tüm Euro Bölgesi ülkeleri arasında anlaşmaya ulaşmanın zorluğu nedeniyle güç olduğunu belirtti.
11- Euro Bölgesi ekonomi ve maliye bakanları Brüksel’de yaptıkları toplantıda, Yunanistan’ın ikinci defa kurtarılmasını zorunlu hale getiren borç krizinin İtalya ve İspanya gibi ülkelere bulaşmaması için yeni enstrümanların kullanılması konusunda uzlaştı. Yapılan ortak açıklamada, bölgenin mali istikrarı için zordaki ülkelerde borç vadelerinin uzatılması ve faiz oranlarının düşürülmesi yanında 440 milyar euroluk Avrupa Finansal İstikrar Mekanizması’nın yetki ve esnekliğinin artırılması gibi yeni tedbirlerin alınacağı vurgulandı.
12- IMF Başkanı Christine Lagarde, Yunanistan’ın bütçe açığını azaltma çabaları bulunduğunu, hükümetin mali konsolidasyon sağlamayı başardığını, bunun önemli olduğunu, ancak yapılacak çok şey olduğunu söyledi. Lagarde, Yunanistan’a yapılması planlanan ikinci yardım paketine ilişkin olarak da “Benim görüşüme göre, IMF ve Avrupalı ortakları Yunanistan’a ikinci bir yardım paketinin şartlarını, süresini ve büyüklüğünü müzakere etme aşamasında değil.” dedi.
13- Afganistan’ı ziyaret eden Fransa Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy, Kabil yakınlarındaki Tora’da bulunan ileri Fransız üssünde yaptığı açıklamada, “Savaşı bitirmeyi bilmek gerek. Afganistan’da ilelebet asker bulundurmak hiçbir zaman söz konusu değil” diyerek, bu ülkedeki askerlerinin dörtte birini, bin askeri 2012 sonuna kadar çekeceklerini belirtti. Sarkozy daha sonra, başkent Kabil’e giderek Afganistan Devlet Başkanı Hamid Karzai ile bir araya geldi.
14- ABD Başkanı Hillary Clinton, Suriye’de Beşar Esad’ın destekçilerinden oluşan kalabalığın başkent Şam’da Amerikan ve Fransız büyükelçiliklerine saldırılar düzenlemesinin ardından yaptığı açıklamada, Cumhurbaşkanı Beşar Esad’ın iktidarda kalmasının mümkün olmadığını belirterek, Suriye’de demokratik dönüşüm için umut beslediğini söyledi.
15- Pakistan’ın kuzeybatısında insansız hava uçaklarıyla 3 farklı hedefe gerçekleştirilen füze saldırılarında, 45 Taliban militanın öldüğü bildirildi.
13 TEMMUZ 2011
1- BDP’li milletvekillerinin Meclis’te kayıt yaptırmaması ve and içmemesi ile ilgili müzakerelerde bulunmak üzere, AK Parti ve BDP’li yöneticiler TBMM Başkanı Cemil Çiçek başkanlığında bir araya geldi. Görüşmeye Başbakan Yardımcısı Beşir Atalay, AK Parti Grup Başkanvekilleri Nurettin Canikli ve Ahmet Aydın ile Genel Başkan Yardımcısı Haluk İpek; BDP Grup Başkanı Selahattin Demirtaş, Grup Başkanvekilleri Pervin Buldan ve Hasip Kaplan ile Siirt Milletvekili Gültan Kışanak katıldı. Görüşmenin ardından gazetecilere konuşan Canikli görüşmenin olumlu geçtiğini belirterek, tarafların birbirlerinin düşünce ve kanaatlerini değerlendireceklerini söyledi. Demirtaş da, “Sonuç elde edersek, demokratik siyasete hep birlikte güç vermiş oluruz.” dedi.
2- AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın başkanlığında kurulun 61. Hükümet TBMM’den güvenoyu aldı. Oylamaya 495 milletvekili katılırken, 322 milletvekili kabul, 173 milletvekili de ret oyu verdi. Başbakan Erdoğan yaptığı konuşmada, “Önümüzde çok iddialı, yoğun bir sürecin olduğunu biliyorum. İnanıyorum ki egemenliğin kayıtsız, şartsız millete ait olduğu bu kutlu çatı altında büyük bir mücadeleyi, geleceğe yönelik, hep birlikte vereceğiz. Buradaki dayanışmamız, birliğimiz, beraberliğimiz ülkemizi, Türkiye’mizi muasır medeniyetler seviyesinin üstüne çıkarmada önemli bir imtihan olacaktır. Bu imtihanı beraber başaracağız, beraber vereceğiz.’’ dedi.
3- CHP Merkez Yönetim Kurulu (MYK), Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu başkanlığında toplandı. Toplantıda, gündemdeki siyasi gelişmeler ele alındı. Kılıçdaroğlu, 17 kişilik Merkez Yönetim Kurulu’ndan (MYK) 10 üyeyi TBMM ihtisas komisyonları ve uluslararası komisyonlarda görevlendirdi.
4- Başbakan Yardımcısı Ali Babacan, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu ve yönetim kurulu üyelerini kabul etti. Bu arada gazetecilerin sorularını yanıtlayan Başbakan Yardımcısı Babacan, cari açıkla ilgili olarak, bu konuda Orta Vadeli Program’ın beklenmesi gerektiğini belirterek, Orta Vadeli Program’da (OVP) hem makro hem mikro perspektiften gelecek dönemde yapılacak işlerin, atılacak adımların hepsinin yer alacağını, ancak bunun hazırlığının da bir kaç ay süreceğini kaydetti.
5- Danıştay İdari Dava Daireleri Kurulu, 2010 Akademik Personel ve Lisans Üstü Eğitim Giriş Sınavı (ALES) sonbahar dönemi kılavuzundaki başörtüsüyle sınava girilmesine olanak sağlayan düzenlemelerin yürütmesinin durdurulmasına YÖK’ün yaptığı itirazı kabul etti.
6- Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Ukrayna Dışişleri Bakanı Konstantin Grişçenko ile görüştü. Görüşmenin ardından düzenlenen ortak basın toplantısında, yeniden atanmasının sonrasında ilk resmi misafirini ağırladığını belirten Bakan Davutoğlu, Grişçenko’nun çok değerli bir dost olarak hayırlı bir başlangıca vesile olduğunu kaydetti. Kıbrıs’taki müzakere süreci ile ilgili soru üzerine Bakan Davutoğlu, Kıbrıs Rum Kesimi’nin Kıbrıs’taki müzakereleri geciktirerek, tek taraflı olarak AB dönem başkanlığını alması durumunda Türkiye-AB ilişkilerinin donma noktasına geleceğini söyledi.
7- Gençlik ve Spor Bakanı Suat Kılıç, Gençlik ve Spor Genel Müdürü Yunus Akgül ile Spor Toto Teşkilat Başkanı Bekir Yunus Uçar’ın da katılımıyla Spor Toto Teşkilat Başkanlığında gazetecilerle kahvaltıda bir araya geldi. Gazetecilerin “Futbolda şike soruşturmasına’’ yönelik soruları üzerine, konunun sadece Fenerbahçe’ye yönelik operasyon gibi değerlendirilmesinin yanlış olduğunu söyledi.
8- Gıda Tarım, ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker gazetecilerin çeşitli konulardaki sorularını cevapladı. Bakan Eker bir soru üzerine, BDP’nin yasama faaliyetleri başlamadan önce şart ileri sürmesinin doğru olmadığını ileri sürerek, “Türkiye zaman kaybediyor. Diyalogun yeri TBMM’dir.” dedi.
9- Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan, TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu ile TOBB yönetim kurulu üyelerini kabul etti. Kıdem tazminatı fonu oluşturulması ile esnek çalışma yöntemi hakkında konuşan Bakan Çağlayan, “Bu konu, özellikle özel sektörle, çalışan kesimin, emek kesiminin mutlak suretle diyaloguyla çözülecek bir konu.”dedi.
10- Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığına bağlı İç Ticaret, Tüketici ve Rekabetin Korunması, Teşkilatlandırma ile Esnaf ve Sanatkârlar Genel Müdürlükleri, Gümrük ve Ticaret Bakanlığına devredildi.
11- Sağlık Bakanlığı 15 bin 575 sözleşmeli sağlık personeli alacağını duyurdu.
12- TBMM Genel Kurulunda, 61. Hükümetin güven oylamasının ardından Radyo ve Televizyon Üst Kurulunda (RTÜK) boşalan üç üyelik için gizli oylamayla seçim yapıldı. Buna göre, AK Partinin adayları Taha Yücel, Abdulvahap Darendeli ile CHP kontenjanından Süleyman Demirkıran, RTÜK üyeleri oldu.
13- Ergenekon terör örgütü davasının görüldüğü İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesinin Başkanı Köksal Şengün, Bolu’ya tayin edildi.
14- Futbolda şike iddialarına yönelik soruşturma kapsamında gözaltına alınan Beşiktaş Jimnastik Kulübü Asbaşkanı Serdal Adalı ile futbol takımı teknik direktörü Tayfur Havutçu’nun yanı sıra, İstanbul Büyükşehir Belediyesporlu futbolcular İbrahim Akın ile İskender Alın nöbetçi mahkemece tutuklanarak Metris Cezaevine gönderildi. Böylece tutuklu sayısı 31’e çıktı. Bu arada soruşturma kapsamında göz altına alınan eski Türkiye Futbol Federasyonu (TFF) yöneticisi Ufuk Özerten ile Trabzonspor Kulübü yöneticisi Recep Denizer ve idari menajer Caner Çuvalcıoğlu serbest bırakıldılar.
15- Ankara’da temaslarda bulunan AB Komisyonunun Genişleme ve Komşuluk Politikasından Sorumlu Üyesi Stefan Füle, Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Avrupa Birliği Bakanı Egemen Bağış, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ve BDP Grup Başkanı Selahattin Demirtaş ile STK yetkilileriyle bir araya geldi. Füle ile yaptığı görüşme sonrasında düzenlenen basın toplantısında Bakan Bağış, “Türkiye’nin geleceği AB’de, AB’nin geleceği de Türkiye’dedir. Türkiye AB mahallesinin dışlanmış çocuğu olmayı kabul edemez.” dedi. Füle ise Türkiye’nin bölgesinde kilit öneme sahip ekonomik bir aktör olduğunu söyledi.
16- Fransa Senatosu tarafından kaleme alınan Türkiye-AB ilişkileri konulu raporda, Türkiye’ye AB kapısının kapanmaması gerektiği vurgulandı.
17- IMF, İtalya’yı kamu borcunu azaltmak üzere hazırlanmış kemer sıkma planını kararlı bir şekilde uygulaması konusunda uyardı.
18- NATO Genel Sekreteri Anders Fogh Rasmussen, Mahmud Cibril başkanlığındaki Libya Ulusal Geçiş Konseyi temsilcileriyle Brüksel’de bir araya geldi. Görüşmede, hava bombardımanına Ramazan ayında ara verilmemesi kararlaştırıldı. Rasmussen, Muammer Kaddafi’nin kuvvetleri sivillere tehdit oluşturmaya devam ettiği sürece NATO’nun Libya’daki bombardımanını sürdüreceğini söyledi.
19- ABD Başkanı Barack Obama, Amerikan CBS televizyonunda katıldığı bir programda, Suriye Devlet Başkanı Beşşar Esad’ın “meşruiyetini kaybettiğini” söyledi.
14 TEMMUZ 2011
1- Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ve Genelkurmay Başkanı Orgeneral Işık Koşaner ile Çankaya Köşkünde bir araya geldi. Görüşmede, 1 Ağustos’taki Yüksek Askeri Şura öncesinde atamalara ilişkin değerlendirmeler yapıldı. Zirvede, Suriye’deki olaylar ve terörle mücadele konusu da gündeme geldi. Bu görüşmenin ardından Başbakan Erdoğan, Adalet Bakanı Sadullah Ergin’i kabul ederek bir süre görüştü.
2- TBMM Başkanı Cemil Çiçek, MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli ve beraberindekileri kabul etti. Görüşme basına kapalı gerçekleşti.
3- Danıştay 10. Dairesi, devlet üniversitelerinin tıp fakültelerinde öğretim üyesi olarak çalışan doktorların mesai dışında herhangi bir iş yapmalarını engelleyen Sağlık Bakanlığı yönetmeliklerinin ilgili hükümlerinin yürütmesini durdurdu. Sağlık Bakanı Recep Akdağ, “Gerekirse biz yeni bir kanun da yaparız. Biz hükümet olarak bunu kabullenmeyeceğiz.” diye değerlendirdi.
4- Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik gazetecilere yaptığı açıklamada, kıdem tazminatının tartışılması gereken yerin, Bakanlığı olduğunu belirterek, kıdem tazminatının gündemlerinde bulunmadığını söyledi.
5- Sağlık Bakanı Recep Akdağ yaptığı açıklamada, üniversite hastanelerinin işletmesinin bakanlığında olması, bu kurumların sadece eğitim ve araştırma faaliyetlerinde bulunması teklifini dile getirdi. Bu uygulamanın üniversitelerin özerkliğini zedelemeyeceğini bildiren Bakan Akdağ, “Bu bir teklif, üniversitelerimize ve YÖK’e. Bu teklifin kabul görmediğini varsayalım. Üniversite hastaneleri hazırdan sürekli harcayarak, bu işi uzun süre götüremeyeceğimiz açık.” dedi.
6- Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız gazetecilere yaptığı açıklamada, Türkiye’de yılda 1 milyon 276 bin ton 10 numaralı yağ ithal edildiğini, bunun sadece 270 bin tonunun sanayide kullanıldığını söyledi.
7- TRT Haber’in canlı yayın konuğu olan Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay, Topkapı Sarayı ile ilgili, “Bir rota çizdik, bir strateji planımız var ve adım adım orayı Kanuni Sultan dönemindeki ciddiyetine, görkemine, saygınlığına ve güzelliğine kavuşturmaya çalışıyoruz.” dedi. Bakan Günay, bunun dışında Sultan Abdülhamit’e uzun süre çalışma mekanı olan Yıldız Sarayının restorasyon işine girdiklerini ifade ederek, buranın terk edilmiş, unutulmuş durumda olduğunu, dört yılda en çok uğraşacağı işlerin başında burasının geldiğini söyledi.
8- Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, orman alanlarının korunması konusunda çok iddialı olduklarını belirterek, “Bizim dönemimizde bir metrekarelik orman alanı işgal edilmişse kendi elimle yıkarım. Benim bu konuda taviz vermem söz konusu bile olamaz.” dedi. Bakan Eroğlu, ağaçlandırma çalışmaları ve orman alanlarının korunmasına büyük önem verdiklerini belirterek “Şu ana kadar 1.5 milyon hektarlık bozuk orman alanını rehabilite ettik ve ağaç diktik. Hedefimiz 2.3 milyon hektarlık alanı daha orman haline getireceğiz.” dedi.
9- TGRT HABER TV’de “Ankara’nın Gündemi” programına katılan Gençlik ve Spor Bakanı Suat Kılıç, şike operasyonunu değerlendirdi. Bakan Kılıç, soruşturmanın yargının kontrolünde olduğunu, bu sebeple takım camialarının ve taraftarlarının bu süreçte sağduyulu olması gerektiğini söyledi. “Futbolda şike soruşturması açılırken Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’a bilgi verildi mi?” şeklinde soruların sorulduğunu anlatan Bakan Kılıç, “Hiçbir cumhuriyet savcısının yürüttüğü bir soruşturmadan dolayı başbakanımıza ve adalet bakanımıza bilgi vermesi gibi bir durum söz konusu değildir.” dedi.
10- Yemin krizinin çözümü için TBMM Başkanı Cemil Çiçek’in girişimleriyle AK Parti ve BDP heyetleri iki gün süren görüşmeler yaptı. Her iki tarafın gerçekleştirdiği görüşmelerde olumlu bir sonuç alınmadı. Görüşme sonunda BDP’li Gültan Kışanak yaptığı açıklamada, “Niyet düzeyinde olumlu şeyler ifade edilse bunun pratikleşmesinde önümüzü gördüğümüzü söyleyemeyiz.” dedi.
11- Diyarbakır’ın Silvan ilçesi Dolapdere köyü kırsalı ile Kulp ilçesi Tüplü köyü kırsalında arama tarama faaliyeti yapan güvenlik güçleriyle bir grup PKK terör örgütü mensubu arasında yaşanan çatışmada 13 asker şehit oldu, 7 asker yaralandı.
Saldırının ardından Başbakan Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında yapılan toplantıya Başbakan Yardımcısı Beşir Atalay, İçişleri Bakanı İdris Naim Şahin, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Işık Koşaner, Jandarma Genel Komutanı Orgeneral Necdet Özel ve MİT Müsteşarı Hakan Fidan katıldı. Başbakan Erdoğan yaptığı açıklamada “Bu eylemlerin ve arkasındaki güçlerin amacı apaçık ortadadır. Türkiye Cumhuriyeti, diğer bütün sıkıntıları gibi, terör sorununun da üstesinden gelecek güce ve kararlılığa sahiptir.’’ dedi.
Cumhurbaşkanı Gül de saldırıyla ilgili olarak, “Türkiye’nin gelişmesi, demokrasimizin olgunlaşması ve sorunların aşılması konusunda gösterilen iyi niyetli gayretler, terör örgütünü rahatsız etmektedir. Ancak, kan dökerek, insanlara acı yaşatarak amacına ulaşacağını düşünenler, büyük bir gafletin içine düştüklerini mutlaka anlayacaklardır.” dedi.
BDP Grup Başkanı Selahattin Demirtaş, “Ortak acımızdır. Umarım bu acı son olur. Bu acıların son bulması için çalışmaya devam edeceğiz.” dedi. Öte yandan BDP’nin Diyarbakır’da Demokratik Toplum Kongresi(DTK)’nin üyeleri ile yaptığı toplantıda “Demokratik Özerkliğin” ilan edildiği açıklandı.
12- İzmir Güzelbahçe’de eğitim uçağı denize düştü. Yüzbaşı Hasan Öztürk ile Teğmen Erol Er şehit oldu.
13- ABD Dışişleri Bakanı Hillary Clinton, başkent Washington’da Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov ile bir araya geldi. Görüşmenin ardından açıklama yapan Clinton, uluslararası toplumun Libya lideri Muammer Kaddafi’nin gitmesi için ilerleyen günlerde baskısını artıracağını ifade ederek “Kaddafi’nin iktidarı tam olarak ne zaman bırakacağını hiçbirimiz tahmin edemeyiz. Ancak günlerinin sayılı olduğu konusunda hemfikiriz.” dedi.
15 TEMMUZ 2011
1- Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Diyarbakır’ın Silvan ilçesinde 13 askerin şehit olduğu terör saldırısına değindi. Cumhurbaşkanı Gül, “Şunu terör örgütünün de bütün dünyanın da çok iyi bilmesi gerekir ki, devletimiz, tehditlere, şantajlara ve bu tip şiddete asla boyun eğmez.” dedi. İstanbul’da Bebek Camii’inde kılınan Cuma namazı çıkışında gazetecilerin sorularını yanıtlayan Cumhurbaşkanı Gül, “Milletin tekrar birbiriyle kucaklaşmaya başladığı ve birbiriyle konuşmaya başladığı bir zamanda teröristlerin bu saldırılarının altında çok maksat aramak gerekir. Bunların çok tesadüfi olduğu kanaatinde değilim. Bunlar bilinçli olarak yapılan saldırılardır. Devletimizin mücadelesinde en ufak bir sarsılma olmayacaktır. Terörü bitirmek için, teröre asla taviz vermemek için ne gerekirse her şey çok kararlı bir şekilde yapılmaya devam edilecektir.” dedi.
2- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Süleymaniye Camii’nde Cuma namazı çıkışı basın mensuplarına açıklamalarda bulundu. 13 askerin şehit edildiği terör saldırısına değinen Başbakan Erdoğan, “Terör örgütü PKK ne kadar samimiyetsiz olduğunu ne kadar kötü niyetlerle donanımlı olduğunu, siyasi uzantıları ile de ne kadar farklı bir süreci işlettiklerini ortya koymuş oldular. Ama terör örgütü ve onun siyasi uzantıları şunu çok iyi bilmelidir ki bu kötü niyetli davranışlar bizden hiçbir yerde asla iyi niyet beklemesinler. Onlar da siyasi uzantıları da. Biz onların siyasi uzantılarına karşı da çok iyi niyetlerimizle yaklaşımlarımızı yaptık. Ve demokratik alanda mücadelelerini sürdürmelerine açık her türlü zemini hazırladık. Ama bunların her zaman ortaya koydukları teklifler dünyanın hiçbir yerinde görülmeyen ve bir dedikleri bir dediklerini tutmayan yaklaşım tarzlarıdır. Hiçbir zaman AK Parti onların gayrı samimi tekliflerine bir pazarlığa oturacak değildir ve bu yaptıkları da bizi hiçbir zaman bir pazarlık masasına çekecek değildir. Eğer bunlar barışı istiyorlarsa talep ediyorlarsa yapacakları tek şey vardır. O da şudur bir defa terör örgütü silahı bırakacaktır. Silah bırakmadıkları sürece ne bu operasyonlar durur ne de bu süreç farklı bir noktaya doğru gider. 780 bin kilometre kare üzerinde kesinlikle herhangi bir ameliyata operasyona biz müsaade etmeyeceğiz.”dedi. Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Libya Temas Grubu 4’üncü toplantısına katılmak üzere İstanbul’da bulunan NATO Genel Sekreteri Fogh Rasmussen’i Dolmabahçe’deki Başbakanlık Çalışma Ofisi’nde kabul etti.
3- CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, CHP Genel Merkezinde il, ilçe ve belde belediye başkanlarıyla yapacağı toplantı öncesi 13 askerin şehit olduğu terör saldırısına değindi. Kılıçdaroğlu, “Karşıdaki kişi eline silah almış. Siz de eline silah verdiğiniz kişinin moralini alt üst etmişsiniz. Herkes tutuklu herkes hapiste. Bu moralle terörle mücadele edilmez. Terörle mücadelenin özü silah değildir. Ama moral değerler bu sürecin en önemli kilit halkalarından birisidir. Asarız, keseriz, biçeriz diyerek terör sonlandırılmaz, sonlandırılmamışta zaten. Kararlılık sabır ve bilginin olmadığı yerde terörle sağlıklı mücadele edemezsiniz. Açıklanan hükümet programında terörle ilgili tek satır bulunmuyor. Peki nasıl terörle mücadele edeceksiniz?” dedi.
4- Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ, Diyarbakır’ın Silvan ilçesinde çıkan çatışmada şehit olan13 asker için düzenlenen anma töreni için Diyarbakır’a gitti. Burada yaptığı açıklamada, çatışma sırasında çıkan yangına Türk savaş uçaklarından atılan bombaların neden olduğu yönündeki iddiaları yalanlayarak, “Terör örgütünün gerçek dışı manipülatif propagandaları bunlar.” dedi.
5- Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, Haziran ayı bütçe sonuçlarını açıkladı. Bakan Şimşek, Bakanlık Binasında düzenlediği basın toplantısında, geçen yıl Ocak-Haziran’da 15,4 milyar lira açık veren bütçe, bu yıl aynı dönemde 41 yılın en yüksek bütçe fazlası rakamına ulaşıldığını belirtti. Bakan Şimşek, “Kriz öncesi döneme döndük, tek haneli rakam işsizlikte tabi ki önemli bir eşiktir. Önümüzdeki aylarda düşüş devam edecek.” dedi.
6- Erdoğan Bayraktar’ın milletvekili olmasıyla boşalan Toplu Konut İdaresi(TOKİ) Başkanlığına, Başkan Yardımcısı Ahmet Haluk Karabel atandı.
7- Can Akın Çağların istifasından sonra boşalan Ziraat Bankası Genel Müdürlüğü görevine Halk Bankası Genel Müdürü Hüseyin Aydın getirildi. Hüseyin Aydın’dan boşalan Halk Bankası Genel Müdürlüğü’ne ise Türkiye Bankalar Birliği Yönetim Kurulu Başkanlığını da yürüten Süleyman Aslan getirildi.
8- BDP Grup Başkanı Selehattin Demirtaş, terör saldırına ilişkin yaptığı yazılı açıklamada, “Maalesef ki olayın duyulmasından bu yana yapılan yazılı açıklamalar ve gösterilen tepkiler, partimizi doğrudan hedef almakta, yaşanan olayın yarattığı acı ve hüzün ortamından yararlanılarak asıl sebeplerin üstü örtülmekte, neredeyse çatışmaya BDP girmiş gibi bir hava estirilmektedir.” dedi.
9- DİSK Yönetim Kurulu, yeni hükümet programında kıdem tazminatının fona devredilmek istenmesine sert tepki gösterdi. DİSK Başkan Vekili Tayfun Görgün, Şişli’deki Genel Merkezde düzenlediği basın toplantısında, AK Partinin emekçilere doğrudan cephe aldığını vurgulayarak, “AKP yeni yolculuğuna kıdem tazminatı haklarımıza saldırarak başladı. Yeni programda ülkemize 30 yıldır uygulanan ‘ucuz işgücüne dayalı’ büyüme anlayışını yansıtıyor.” dedi.
10- Diyarbakır’daki terör saldırısına ilişkin TÜSİAD’dan yapılan basın açıklamasında, genel seçimlerin ardından, katılımcı bir anayasanın oluşturulmasına yönelik beklentinin oluştuğu bir dönemde, demokratikleşme sürecinin şiddetten beslenenlere kurban edilmemesi istendi ve “Bu saldırı, özlemini duyduğumuz diyalog ortamını ve elde edilmiş istikrarı zedelemek amacı gütmektedir.” denildi.
11- NATO Genel Sekreteri Anders Frogh Rasmussen, 13 askerin şehit edildiği terör saldırısını şiddetle kınadı. Libya Temas Grubu Toplantısı için İstanbul’da bulunan Rasmussen, yayımladığı mesajda, “Bu iğrenç saldırının hiçbir gerekçesi olamaz” ifadesini kullanarak NATO müttefiklerinin terör belasına karşı tam dayanışma içinde olduklarını vurguladı.
12- AB Dışişleri Yüksek Temsilcisi Catherina Ashton, yaptığı yazılı açıklama ile terör saldırısını kınadı. Ashton, askerlerin şehit olduğu haberinin kendisinde “derin şok” yarattığını belirterek, “AB Türkiye’nin terörle mücadelesini desteklemektedir ve her türlü yapıdaki terörle, ikili ve uluslararası düzeyde mücadele için Türkiye ile yakın çalışmayı sürdürecektir.” dedi.
16 TEMMUZ 2011
1- CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, NTV’ye verdiği mülakatta, Demokratik Toplum Kongresi’nin demokratik özerklik açıklamasıyla ilgili olarak, “Biz ulusal birlik ve bütünlükten yanayız. Etnik kökenli özerklik Türkiye’yi ayrıştırır.” dedi. Öte yandan CHP Genel Başkan Yardımcısı Sezgin Tanrıkulu, Silvan’daki terörist saldırı ile ilgili olarak yaptığı yazılı açıklamada, son aylarda Türkiye’nin dört bir yanında savaşın diliyle konuşulduğunu belirterek, “Şimdi barışın dili ile konuşmak mecburiyetindeyiz. Kimse insan hayatını siyasetin malzemesi yapmamalı. Yaparsa da bugün kazanacağı göreceli zafer yarın onurunu zedeleyen bir leke olacaktır.” dedi.
2- Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan, yaptığı yazılı açıklamada, Economist Intelligence Unit analizine göre, Türkiye’nin 2010’da 10 bin doların üzerinde kişi başına gelire sahip 70 milyonun üzerinde nüfusu bulunan 6. ülke konumuna geldiğini belirterek, “Ülkenin bu noktaya gelmesinin temel kaynağı, 2010’da gösterdiği ekonomik performanstır’’ dedi.
3- MHP Genel Başkan Yardımcısı Semih Yalçın, Silvan’daki terör saldırısına ilişkin yaptığı yazılı açıklamada, terörle mücadelenin hedefe ulaşması ve acıların son bulması için her türlü desteğe hazır olduklarını açıkladı. Sözün bittiği yere gelindiğini belirten Yalçın, artık siyasi demeçler yerine, icraat zamanının geldiğini belirtti.
4- Libya Temas Grubu Toplantısı için Türkiye’ye gelen ABD Dışişleri Bakanı Hillary Clinton, İstanbul’da Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ve Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu ile görüştü. Görüşmelerde, terörle mücadelede işbirliği, Kıbrıs, Suriye, Libya, Kafkaslar, Balkanlar, Irak, İran ve füze savunma sistemi ele alındı.
Bakan Davutoğlu görüşmeden sonra düzenlenen ortak basın toplantısında, Orta Doğu’daki gelişmeler, bu gelişmelerin bölge üzerindeki etkileri ve bu ülkelerdeki son durumları karşılıklı olarak paylaştıklarını anlatan Bakan Davutoğlu, Kafkasya’daki gelişmeler, Azerbaycan-Ermenistan ilişkilerindeki son durum ve Türkiye-Ermenistan ilişkilerinin de kapsamlı şekilde ele alındığını bildirdi. Clinton da Kıbrıs konusunda, “Yenilenmiş ve yeniden işlerlik kazanmış BM çabalarını destekliyoruz. İki toplumlu ve iki kesimli bir federasyonu en 2012’ye kadar görmeyi arzu ediyoruz.” dedi.
Clinton ayrıca CNN Türk televizyonunda katıldığı bir programda, konuya ilişkin soru üzerine, “PKK’yı hiçbir zaman desteklemedik. Bir yanda barışçı protestolar ve politikaya katılma ve diğer yanda şiddet. Bu ikisi arasında farkı fark etmek çok önemli… Türkiye Doğu’ya da Batı’ya da bakabilir. İkisini de yapabilen bir ülke neden bir tanesine yönelsin? Türkiye’de kaygı duyduğum bir nokta varsa ifade özgürlüğü ve medya özgürlüğüdür. Gazetecilerin, blogcuların, internetin üzerine gitmek Türkiye’nin menfaatine değildir.” dedi.
5- İstanbul’da yapılan Ulusal Kurtuluş Konferansına katılan Suriyeli 400 muhalif, gösterilerde ölenlerin sayısının 1.400’e ulaştığını belirterek, barışçı çözüm adına Cumhurbaşkanı Beşşar Esad’a “git” çağrısı yaptı ve sivil itaatsizlik kararı aldı.
17 TEMMUZ 2011
1- SP’nin 4. Olağan Kongresi’nde genel başkanlığa Mustafa Kamalak yeniden seçildi. Kamalak, kongrenin açılışında yaptığı konuşmada terörü SP dışında bir partinin önleyemeyeceğini savunarak, “Terörü önleyebilmek için öncelikle terörü besleyen sebepleri ortadan kaldırmak lazım. Milletin ortak değerlerini ortaya çıkarmanız gerekiyor. Herkes duysun, herkes bilsin ki, bu milletin ortak değeri İslam’dır.’’ dedi.
2- Ankara Valisi Alaaddin Yüksel, Ankara Sanayi Odası Başkanı Salih Bezci’yi makamında ziyaret etti. Yüksel, Ankara’da 40 müze, 40’a yakın kütüphane, 26 sinema, 11 tiyatro salonu bulunduğunu belirterek, “Bilişim Vadisi’nin Ankara’da kurulması durumunda, buraya gelenler gerekli kültür ve sanat faaliyetlerine de rahatlıkla katılabilir.” dedi.
3- Türk Hava Yolları (THY) Genel Müdürü Temel Kotil, AA muhabirine yaptığı açıklamada, geçmişte mütevazi bir şirket olan THY’nin, Avrupa’nın en iyi havayolu olması başarısındaki sırrının dünyadaki rakiplerinin eksikliklerini iyi analiz etmesi olduğunu söyledi.
4- Çek Cumhuriyeti’nin Osrava kentinden düzenlenen Avrupa 23 yaşaltı Atletizm Şampiyonası’nda Tuğba Karakaya, bayanlar bin 500 metrede gümüş madalya kazandı.
5- Ukrayna Dışişleri Bakanı Konstantin Grişçenko, Zaman gazetesine verdiği röportajda, ülkesinin Türkiye’de AB’ye uyum sürecinde yapılan değişiklikleri yakından izlediğini söyleyerek, iki ülkenin de birbirinden öğreneceği çok şey olduğunu söyledi.
6- Suriyeli muhaliflerin katılımıyla İstanbul’da toplanan Suriye Ulusal Kurtuluş Konferansı’nda, Beşşar Esad yönetiminin devrilmesinin başarılması halinde iktidar boşluğunu dolduracak geniş tabanlı bir gölge hükümetin oluşturulması amacıyla çalışacak bir Konsey kuruldu.
Muhalif liderlerden Heysam el Malih bir gün süren toplantının ardından Reuters’a yaptığı açıklamada, “Ülkemizi, sahip olduğumuz demokratik vizyona kavuşturmaya yönelik olarak, diğer muhalif gruplara ulaşmak üzere çalışma yürüteceğiz.” dedi.
7- Yunanistan Başbakanı Yorgo Papandreu Atina’da yayımlanan Kathimerini gazetesindeki demecinde, mali kriz ve borç sorunuyla mücadele eden Yunanistan’ın bu zor anlarında, “korku yaratarak, ülkenin başarısızlığına bahse giren çevreler bulunduğunu” ifade ederek, “Panik yaratmak için kelimelerle oynayanlar sorumsuzca hareket ediyorlar ve ateşle oynuyorlar. Biz Yunanistan’ın iflas etmesini önledik, bundan sonra da iflas etmeyecek. Aksine, şu anda borç konusunda Yunanistan’a uzun süreli nefes aldırma aşamasındayız.” dedi.
8- Libya’da muhaliflerin, daha önce çekildikleri petrol kenti Brega’ya tekrar girdikleri ve Libya Lideri Muammer Kaddafi’ya bağlı kuvvetlerle sokak sokak çatıştıkları bildirildi.
9- Beyaz Saray Sözcüsü Jay Carney, Beyaz Saray’da yapılan Obama- Dalay Lama görüşmesiyle ilgili yazılı açıklamasında, ABD Başkanı Barack Obama’nın, Tibet’in sürgündeki ruhani lideri Dalay Lama ile görüşmesinde, Çin’deki Tibetlilerin insan haklarının korunmasının önemini vurguladığı bildirildi.
10- Mısır Dışişleri Bakanı Muhammed El Urabi’nin istifa ettiği açıklandı.
18 TEMMUZ 2011
1- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Kıbrıs Barış Harekâtı’nın 37’inci yıldönümü nedeniyle KKTC’ye yapacağı ziyaret öncesinde KKTC’li gazetecileri kabul etti. Başbakan Erdoüğan, Kıbrıs sorunu çözülmeden Rumların 2012’de AB Dönem Başkanı olması halinde ilişkilerin tamamen donacağını bildirdi.
2- CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, “Vardiya Bizde Platformu’’ temsilcilerini kabul etti. CHP Basın Biriminden yapılan yazılı açıklamaya göre, Genel Merkezdeki kabulde platformun, insan hakları, demokrasi ve hukukun üstünlüğü için mücadele ettiğini, bu kutsal değerler için yapılan mücadeleyi kutladığını söyledi.
3- 61. Hükümet döneminin ilk Ekonomi Koordinasyon Kurulu (EKK) Toplantısı, Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Ali Babacan başkanlığında başladı.
Başbakan Yardımcısı Babacan, toplantı öncesi, gazetecilere yaptığı açıklamada, EKK’nın geçen haftaki Resmi Gazete’de yayımlanan Başbakanlık Genelgesi ile oluşturulduğunu, 61. Hükümet dönemindeki EKK’da Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Nihat Ergün, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan, Gümrük ve Ticaret Bakanı Hayati Yazıcı, Kalkınma Bakanı Cevdet Yılmaz ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek ile beraber çalışacaklarını, Kurulun başkanlığını ise kendisinin yapacağını belirtti.
Hazine Müsteşarlığından toplantıdan sonra yapılan açıklamada, toplantıda, 61. Hükümet Programı ile uluslararası ve yurtiçi gelişmelerdeki görünüm çerçevesinde, kurulun çalışma programının ve önümüzdeki dönemde gündeme alınacak konuların değerlendirildiği, 2012-2014 dönemini kapsayacak Orta Vadeli Program (OVP) hazırlıklarının ele alındığı belirtilerek, “Kurul, önümüzdeki dönemde yapacağı düzenli toplantılarla, gündemindeki konuları ele almaya ve yapılan çalışmaların sonuçlarını kamuoyuyla paylaşmaya devam edecektir.’’ denildi.
4- Başbakan Yardımcısı ve Hükümet Sözcüsü Bülent Arınç, Bakanlar Kurulu toplantısının ardından açıklamalarda bulundu ve gazetecilerin sorularını yanıtladı. Başbakan Yardımcısı Arınç, iç güvenlikle ilgili konular kapsamında, Diyarbakır Silvan kırsalındaki 13 askerin şehit düştüğü saldırı konusunda Başbakan Yardımcısı Beşir Atalay, İçişleri Bakanı İdris Naim Şahin ve Milli Savunma Bakanı İsmet Yılmaz’ın bilgiler verdiğini belirterek, Genelkurmay Başkanlığınca idari soruşturma açıldığı, İçişleri Bakanlığına da olayla ilgili inceleme yapması talimatı verildiğini bildirdi.
5- Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan, Bakanlığı tarafından açıklanan Dış Ticaret Beklenti Anketi ile ilgili yaptığı yazılı değerlendirmede, İhracat Beklenti Endeksi’nin 3. çeyreğe (Temmuz-Ağustos-Eylül) yönelik olarak 20,4 puan azalmasında en önemli etkenin, “Avrupa bölgesinin büyük bir borç krizi eşiğine gelmesi’’ olduğunu belirtti.
6- Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Afganistan’daki NATO güçlerinin komutasını devreden Amerikalı Orgeneral David Petraeus ile görüştü. Terörle mücadele, Irak ve Afganistan şeklinde üç konu başlığının ele alındığı görüşmede, Bakan Davutoğlu terörle mücadele işbirliğinin önemini vurgulayarak, PKK terörizminin değişik boyutları hakkında ayrıntılı bilgi verdi. Petraeus da mevcut yakın işbirliğinin süreceğini teyit ederek, Irak’taki deneyimlerini anlattı. Davutoğlu Irak’taki siyasi süreç dâhil olmak üzere çeşitli alanlardaki Irak’a ilişkin görüşlerini dile getirdi.
7- BDP Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, Milliyet’e yaptığı açıklamada, Diyarbakır Silvan kırsalındaki 13 askerin şehit düştüğü saldırıyı protesto etmek amacıyla bir çok kentte BDP bürolarına yapılan saldır için İçişleri Bakanlığına yazılı başvuru yaparak koruma talep ettiklerini bildirdi.
8- Elazığ’da, 63 sivil toplum kuruluşunun üye olduğu Elazığ Sivil Toplum Kuruluşları Platformu, Diyarbakır’daki terör saldırısını protesto eden grubun BDP İl Teşkilatı binasının bulunduğu bölgeye yürümek istemesi üzerine yaşanan olaylar hakkında, MHP, BDP ve Elazığ Cem Kültür Merkezi Derneği temsilcilerinin katılımıyla basın açıklaması yaptı.
Platform dönem sözcüsü Resul Şahin açıklamasında, tarihin derinliklerinden beri ülke üzerinde kirli emeller besleyen güçlerin değişik zamanlarda farklı senaryoları gündeme koyarak iç huzuru ve barışı bozmaya yeltendiklerini belirtti.
9- Türkiye Futbol Federasyonu (TFF) Başkanvekili Lütfi Arıboğan ve beraberindeki heyet, Türkiye’de devam eden şike soruşturmasına ilişkin görüşmelerde bulunmak üzere İsviçre’nin Nyon kentindeki UEFA merkezine gitti. Arıboğan burada yaptığı açıklamada, UEFA merkezinde şike soruşturmasına ilişkin bazı bilgileri UEFA yetkilileriyle paylaşmak ve görüş alışverişinde bulunmak üzere Nyon’a geldiklerini belirterek, yarın İstanbul’da federasyon yönetiminin konuyla ilgili olarak bir araya geleceğini ifade etti.
10- KKTC Dışişleri Bakanı Hüseyin Özgürgün, Diplomasi Muhabirleri Derneği üyeleriyle yemekte bir araya geldi. 2012 yılı başında çözüm konusunda gelişme olmaması durumunda görüşmelerin en az 2 yıl dondurulacağını ve tekrar başlayacağının da garanti olmadığını söyledi.
11- Kıbrıs Rum Yönetimi Dışişleri Bakanı Markos Kiprianu’nun istifa ettiği bildirildi.
12- Avrupa Merkez Bankası Başkanı Jean-Claude Trichet, Financial Times Deutschland ile yaptığı söyleşide, Avrupa’nın borç sorununu kararlılık göstererek çözebileceğini söyledi.
19 TEMMUZ 2011
1- Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, kadın ve çocuklara yönelik şiddet olaylarının tüm yönleriyle araştırılması için Devlet Denetleme Kurulunu (DDK) görevlendirdi. Cumhurbaşkanlığı basın Merkezinden yapılan açıklamaya göre Kurul, aile içi şiddetin kapsamı ve algılanmasındaki mevcut durumun analizini yapacak. Kadın ve çocuklara yönelik şiddetle mücadelede uluslararası örnekleri de araştıracak. Ayrıca aile içi ve dışı şiddete maruz kalan kadın ve çocukların korunmasına yönelik sunulan hizmetlerin yeterliliğini masaya yatıracak. Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Şahin ise Bakanlıkta yaptığı açıklamada, eşlerine şiddet uygulayan erkeklere elektronik kelepçe takılacağını söyledi. Dünyada 120 bin kişinin elektronik kelepçe ile izlendiğini hatırlatan Şahin, “Birçok AB ülkesinin yaptığı gibi teknik bir takip sistemi oluşturacağız.” dedi. Ayşe Paşalı cinayetinden hareketle ‘Devlet neden kadını koruyamadı?’ konusunu masaya yatırdıklarını belirten Bakan Şahin, “Yasal altyapımız hazır. Meclis açılır açılmaz çıkacak ilk yasa budur.” açıklamasını yaptı.
2- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, resmi temaslarda bulunmak için KKTC’ye hareketinden önce Esenboğa Havalimanında gazetecilere yaptığı açıklamada, Silvan’daki saldırıyla ilgili İçişleri Bakanlığının inceleme başlatmasının doğal olduğunu söyledi. “Bu olay sıradan bir olay değil” diyen Başbakan Erdoğan, “Dolayısıyla güvenliğimizle alakalı 13 yavrumuzun şehit olduğu böyle bir olayın Genelkurmay tarafından incelenmesi, tetkiki yapılacağı gibi, bir de sivil gözle, sivil iradenin bu şekilde inceleme yapması, araştırması en doğal, en tabii yöntemdir.” dedi.
Başbakan Erdoğan, 20 Temmuz Barış ve Özgürlük Bayramı kutlamaları için geldiği Ercan Havalimanında KKTC Başbakanı İrsen Küçük tarafından törenle karşılandı. Törenin ardından vatandaşlara hitaben konuşan Başbakan Erdoğan, “Kimse kendine göre kuracağı hesaplarla Kuzey Kıbrıs üzerinde çeşitli planlar uygulayamaz. Ne ambargo ne izolasyon. Bunların hiçbirisi Kuzey Kıbrıs’a uygulanamaz. Biz et ve tırnak gibiyiz. Kim ki bu vücudun azalarını birbirinden ayırmak istiyorsa, yanlış bir yoldadır. Şehit kanlarıyla, gazilerimizin kanlarıyla yoğrulmuş bu topraklar üzerinde kimseye operasyon müsaadesi veremeyiz.” dedi.
3- Başbakan Yardımcısı Ali Babacan, TÜSİAD Başkanı Ümit Boyner ve yönetim kurulu üyelerini kabulü sırasında yaptığı konuşmada, euro bölgesindeki ekonomik gelişmelere işaret ederek, Türkiye’nin yanı başında ciddi risklerin beklediğini belirtti ve “Son derece dikkatli ve ihtiyatlı gitmemiz gereken bir dönemdeyiz.” dedi. Başbakan Yardımcısı Babacan, bu dönemde bir yandan mali disiplinden asla taviz vermezken, diğer yandan hem fiyat istikrarı hem finansal istikrara odaklı para politikasına devam edeceklerini söyledi. ABD’de siyasi bir kriz olduğunu, AB’nin hatalı politikaları bulunduğunu söyleyen Başbakan Yardımcısı Babacan, bu sarsıntılardan Türkiye’nin de etkilenebileceğini, ancak ihtiyaç duyulan reformların da devam edeceğini ifade etti.
4- Avrupa Birliği Bakanı Egemen Bağış, Avrupa Komisyonu Genişleme Genel Müdürü Stefano Sannino’yu kabulünde Başbakan Erdoğan ile birlikte KKTC’ye yapacakları ziyaret öncesi verilen mesajların hatırlatılması üzerine, Başbakan Erdoğan’ın konuyla ilgili yaptığı açıklamaların hükümetin mesajı olduğunu belirterek, “Hepimiz bu mesajların arkasındayız. Ama önemli olan Kıbrıs konusunda AB Komisyonunun tarafların bir çözüme ulaşmaları konusunda gerekli cesareti vermesi. Kıbrıs’ta kalıcı, adil ve kapsamlı bir çözüme kavuşulması, Türkiye’nin Başbakan Erdoğan’ın 2002 yılından beri uyguladığı bir adım önde olma politikasının gereğidir. Ama artık bir adım değil, bin adım öndeyiz.” açıklamasında bulundu.
5- Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, Batman’da odalar, sendikalar, iş adamları ve parti temsilcileri ile öğle yemeğinde bir araya geldi. Dünyanın büyük bir krizle sarsılırken Türkiye’nin rekor büyüme gerçekleştirdiğini ifade eden Bakan Şimşek, “Bunları yaptığımız reformlarla gerçekleştirdik. AR-GE’de de büyük reform yaptık. Bu konuda son yıllarda dünyada ilk 3’ün içindeyiz. AR-GE’ye büyük kaynak ayırıyoruz. Özel sektörü teşvik ediyoruz. İnşallah Türkiye teknolojisi yoğun ürünlere geçişi sağlayacak ve böylece dış ticarette ki dengesizlik kontrol altına alınacak.” dedi.
6- Radyo ve Televizyon Üst Kurulundan (RTÜK) yapılan açıklamada, RTÜK Başkanlığına Prof. Dr. Davut Dursun, Başkan Vekilliğine ise Taha Yücel’in seçildiği ifade edildi.
7- Türk-İş ile hükümet arasında sürdürülen toplu iş sözleşmelerinde anlaşma sağlandı. Kamu işçilerine 2011 zammı ilk ve ikinci altı ay için yüzde 4 olarak belirlendi.
Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik konuyla ilgili, bakanlık binasında Türk-İş Genel Başkanı Mustafa Kumlu ile yaptığı basın açıklamasında, 230 bini aşkın kamu işçisine 2011 yılı için yapılacak ücret zamları hakkında bilgi verdi. Aylık çıplak brüt ücretleri bin 425 liranın altında olan işçilerin aylık çıplak brüt ücretlerine bin 425 lirayı geçmemek üzere 100-150 TL arasında kademeli olarak iyileştirme yapıldığını belirten Bakan Çelik, bu iyileştirme sonucunda düşük ücretlilere daha yüksek oranda zam yapılmasının sağlandığını, hükümetin genel politikasının da bu istikamette olduğunu söyledi. 8- TÜSİAD Başkanı Ümit Boyner ve yönetim kurulu üyeleri, Ankara’da temaslarda bulundu. Yeni kurulan hükümette görev alan bakanlar tarafından kabul edilen Boyner, Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Nihat Ergün’le görüşmesinin ardından bir soru üzerine kıdem tazminatları tartışmaları hakkında görüşünü dile getirerek, “Kıdem tazminatı konusunda çok önemli iki husus var. Bunlardan ilki, bugüne kadar kazanılmış bütün hakların mutlaka korunması çok önemli. Düzenlemelerde önemli olan, istihdamı artıracak, istihdam kapasitesini artıracak düzenlemelerdir.” diye konuştu.
Bakan Ergün de kıdem tazminatı konusunun istihdam paketinde yer alacağını, çalışanların endişelenmemesi gerektiğini söyledi. TÜSİAD heyetinin daha sonra ziyaret ettiği Başbakan Yardımcısı Ali Babacan da kazanılmış hakların korunacağını söyledi. “Çalışanlarımız rahat olsunlar biz onların kazanılmış haklarına ya da mevcut haklarına zarar getirecek bir çalışma yapmayız.” dedi.
9- Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı, “YGS’deki şifre” iddialarıyla ilgili Yüksek Öğretim Kurulunun (YÖK), “ÖSYM Başkanı Ali Demir hakkında soruşturma izni verilmemesine ilişkin kararının kaldırılması” istemiyle Danıştaya başvurdu.
10- Türkiye Futbol Federasyonu (TFF), 31 Temmuz’da Erzurum’da oynanacak Beşiktaş-Fenerbahçe Süper Kupa finalini erteleme kararı aldı.
11- ABD’nin Ankara Büyük Elçisi Francis J. Ricciardone, TBMM Başkanı Cemil Çiçek’i ziyaret etti. Çıkışta soruları cevaplayan Ricciardone, “Terörizmle mücadelede, diplomaside, istihbaratta, askeri alanda gayet iyi iş birliğimiz var. Sayın Çiçek ile birlikte kanuni alanda nasıl daha da terörizme karşı iş birliği yapabileceğimizi konuştuk” dedi.
12- ABD Kongresindeki Helsinki Komisyonu tarafından, AGİT ülkelerindeki internet özgürlüğünün durumuyla ilgili oturum düzenlendi. ABD Dışişleri Bakanlığının Demokrasi, İnsan Hakları ve İşgücünden Sorumlu Müsteşar Yardımcısı Daniel Baer burada yaptığı konuşmada, Türkiye’de çoğunluğu hassas sosyal ve siyasal konular içeren 5 binden fazla internet sitesinin engellendiğini belirterek, “Türk hükümetinin internet özgürlüğüne getirdiği kısıtlamalardan giderek daha fazla kaygı duyduklarını” bildirdi.
20 TEMMUZ 2011
1- Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Kıbrıs Barış Harekâtı’nın 37. yıldönümü dolayısıyla KKTC Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu’na gönderdiği mesajda, anavatan Türkiye’nin 20 Temmuz 1974 tarihinde gerçekleştirilen Barış Harekâtı ile tesis edilen barış, istikrar ve huzurun güvencesi olmaya devam edeceğini belirtti. TBMM Başkanı Cemil Çiçek ile CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu da, yıldönümü nedeniyle birer kutlama mesajı yayımladılar.
2- Ankara Valisi Alaadin Yüksel, şehitlerin isimlerinin, yaşadıkları yerlerdeki cadde, park, meydanlar, eğitim kurumları, kütüphaneler gibi yerlere verilmesi için genelge yayımladı.
3- Türkiye’de temaslarda bulunan Dünya Bankası Grubu Başkanı Robert B. Zoellic, Başbakan Yardımcısı Ali Babacan ile görüştü. Düzenlenen basın toplantısında Başbakan Yardımcısı Babacan, Türkiye’nin büyüme performansında, devlet harcaması ve mali tedbirlerin yanı sıra özel sektörün yatırım ve aktivitesinin önemli yer tuttuğunu söyledi. Avrupa’da krize ilişkin soru üzerine Başbakan Yardımcısı Babacan, sorunlar çözülemediği takdirde olumsuz senaryolara hazır olunması gerektiğini söyledi. Zoellick ise, büyümeye çalışan ülkeler için destekleyici rol üstlenen Türkiye ile iş birliği imkânları aradıklarını belirterek, “Türkiye bizim için çok önemli.” dedi. Zoellick, ayrıca Türkiye Kadın Girişimciler Derneğinin (KAGİDER) üyeleriyle bir araya geldi.
Öte yandan, KAGİDER ve Dünya Bankası, Türk şirketlerine yönelik ilk Cinsiyet Eşitliği Sertifika Programı’nı başlattı.
4- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Kıbrıs Barış Harekâtı’nın 37. yıl dönümü sebebiyle KKTC’de düzenlenen Barış ve Özgürlük Bayramı kutlamalarına katıldı. Törende konuşan Başbakan Erdoğan, AB’nin referandum sonrasında KKTC’ye verdiği sözleri tutmadığını belirterek, “Bütün haksızlıklara rağmen Kıbrıs Türk’ü üzerine düşeni yaptı. Ancak Rum tarafı barışa yanaşmazsa Türkiye üzerine düşeni yapar.” dedi. Başbakan Erdoğan, Kıbrıs meselesi çözülmeden Rum tarafının 2012’de AB Dönem başkanlığını üstlenmesi halinde, Türkiye’nin AB ile ilişkileri tamamen donacağı uyarısında da bulundu.
Başbakan Erdoğan KKTC’deki temasları kapsamında toplu açılış törenlerine de katıldı.
5- IMF, Yunanistan’ın borç krizinden kurtulması halinde bile ekonomik krizin Euro Bölgesi’ne yayılma riski bulunduğu uyarısı yaptı.
21 TEMMUZ 2011
1- TBMM Başkanı Cemil Çiçek, MÜSİAD Genel Başkanı Ömer Cihad Vardan ve Yönetim Kurulu üyelerini kabulünde siyasi partilerin Meclis grup toplantılarının canlı yayınlanmaması yönündeki karara gösterilen tepkilerle ilgili, “(Muhalefetin sesi kısılıyor) filan dersek o çok gerçeği yansıtmaz. Türkiye açık toplum. Burada bile çok sayıda kamera, önümde çok sayıda mikrofon var. Türkiye’de hiç kimsenin görüşünün kısıtlanması söz konusu olamaz.” dedi. Karşılaşılan pek çok problemin mevcut anayasadaki çarpıklıklardan kaynaklandığını belirten Başkan Çiçek, “Onun için bu anayasanın bir an evvel değişmesi gerekiyor. Bu, hem siyasi partilerin taahhüdüdür hem de bu dönemin parlamenterleri olarak millete karşı olan borcumuzdur.” dedi.
2- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, KKTC’de Kıbrıs Barış Harekâtı’nın 37. yıl dönümü törenlerine katıldıktan sonra yurda dönüşte, gazetecilerin sorularını cevaplandırdı. AB ile ilişkiler, işsizlik rakamları, diplomatik temaslar ve Diyarbakır’ın Silvan ilçesi kırsalında 14 Temmuz’da yaşanan ve 13 askerin şehit edildiği terör saldırısı konusunda açıklamalarda bulunan Başbakan Erdoğan, Silvan’daki PKK terör eylemi için “Farklı düşünmek mecburiyetindeyiz. Kötü niyetlilere karşı iyi niyet taşıyamayız” derken, Milli Birlik ve Kardeşlik Projesi ile terörle mücadelenin de birbiriyle karıştırılmamasını istedi. Başbakan Erdoğan, yaşanan olumsuzluklara rağmen Milli Birlik ve Kardeşlik Projesinin sürdürüleceğini, meselelerin ise demokratik metotlarla çözüleceğini kaydetti.
3- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Dünya Bankası Başkanı Robert Zoellick’i kabul etti. Dolmabahçe’deki Başbakanlık Ofisinde gerçekleşen görüşmede Başbakan Yardımcısı Ali Babacan ile Maliye Bakanı Mehmet Şimşek de hazır bulundu.
4- Harp Akademileri Komutanlığı 2010-2011 eğitim ve öğretim yılı mezunları, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, TBMM Başkanı Cemil Çiçek, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Milli Savunma Bakanı İsmet Yılmaz ve Genelkurmay Başkanı Orgeneral Işık Koşaner’in de katıldığı törenle diplomalarını aldı.
Törende konuşan Harp Akademileri Komutanı Vekili Hava Korgeneral Nejat Bilgin, Türkiye’nin tarihin ilk çağlarından itibaren medeniyetlere beşiklik eden, büyük güçlerin çatışma alanı olan, devletlerin ve imparatorlukların kurulup yıkıldığı, önemli politik, sosyal, ekonomik, kültürel ve askeri gelişmelerin yaşandığı, büyük olayların cereyan ettiği ve günümüzde ise enerji nakil hatlarının geçiş güzergahı olarak özel önem ve öncelik kazandığı çok kritik bir coğrafyada bulunduğunu söyledi.
5- Danıştay 8. Dairesi, Tıp Fakültelerindeki öğretim üyesi hekimlerden muayenehanesi olanlara döner sermayeden ödeme yapılmayacağına ilişkin yönetmelik hükmünün yürütmesini oy birliğiyle durdurdu.
6- Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker, TGRT HABER TV’de yayınlanan “Ankara’nın Gündemi” programında, Diyarbakır’ın Silvan ilçesindeki terör saldırısı sonrası 13 askerin şehit düşmesine ilişkin yaptığı değerlendirmede, “Saldırının zamanlaması üzerine durmak lazım. Bu zamanlama, Türkiye’de Kürt meselesinin barış içerisinde çözülmesini istemeyen bir zihniyetin tezahürüdür.” dedi. Yeni anayasa çalışmalarına başlayacakları zamanda bu tür saldırıların arttığını ifade eden Bakan Eker, “Bunlar Türkiye’nin demokratikleşme sürecini baltalama hareketidir. Kan dökmek isteyenlere inat, Kürt meselesini çözeceğiz. Demokratik açılımdan vazgeçmek söz konusu değil.” dedi.
7- MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli Türk futbolundaki şike ve teşvik primi iddialarına yönelik yaptığı yazılı açıklamada, “Suçu sübut bulmamış kimselerin yargısız infaz girişimleriyle hedef haline getirilmeleri konuyu çıkmaza sokacaktır. Bazı futbol kulüplerinin, sporcuların ve yöneticilerin peşinen suçlu gösterilmesi doğru, adil ve insani olmamıştır.” dedi.
8- Dünya Bankası Başkanı Robert Zoellick, Dünya Bankası Grubu’nun üyesi olan Uluslararası Finans Kuruluşu IFC’nin İstanbul’daki ofisinde düzenlediği basın toplantısında, dikkat edilmesi gereken iki makroekonomik problemin enflasyon ve cari açık olduğunu, enflasyonun nispeten daha iyi yönetilebileceğini belirterek, “Şu anda cari açığın olması bir taraftan anlaşılabilir bir durum. Çünkü Türkiye büyümeye devam eden bir ülke ve büyümeye devam ettikçe daha fazla ithalat yapan bir ülke. Eğer enerji verimliliğini artırabilirseniz ve alternatif enerji kaynaklarını kullanabilirseniz o zaman enerji ithalatını da kesmiş olabilirsiniz.” dedi.
Öte yandan kredi derecelendirme kuruluşu Fitch tarafından yapılan açıklamada, cari açık riski sebebiyle Türkiye’nin kredi notunun belirsizliğine dikkat çekildi.
9- ABD Temsilciler Meclisi Dış İlişkiler Komitesinde, Dışişleri Yetki Yasası’na eklenen Türkiye’deki dini özgürlüklerin durumuyla ilgili değişiklik önergesi kabul edildi.
10- Euro Bölgesi devlet ve hükümet başkanlarının Yunanistan’ı kurtarmak için düzenledikleri olağanüstü zirvede 158 milyar euroluk yeni paket kararı alındı, ikinci kurtarma paketinde faiz oranı düşürülerek vade uzatıldı. İtalya Başbakanı Silvio Berlusconi zirvenin ardından yaptığı açıklamada, bankaların da katkı yapacağı ikinci Yunanistan paketinin 160 milyar euroya yaklaşacağını belirterek, paketin 109 milyar eurosunun Avrupa ve Uluslararası Para Fonu’ndan, 49 milyar eurosunun özel sektörden geleceğini belirtti. Fransa Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy de banka ve finans kuruluşlarının Yunanistan’a 30 yılda 135 milyar euro kaynak sağlayacağını belirterek “Bir Euro Bölgesi ülkesi olarak Yunanistan’ı destekleme kararı aldık. Bu, güçlü bir taahhüt.” dedi.
22 TEMMUZ 2011
1- Başbakan Yardımcısı Beşir Atalay, MÜSİAD Başkanı Ömer Cihad Vardan ve beraberindeki heyeti kabulünde gazetecilerin sorularını yanıtladı. Başbakan Yardımcısı Atalay, parti olarak anayasa ile ilgili bir ekip oluşturduklarını ve çalışmaya başladıklarını kaydederek, “Benim içinde bulunduğum 9 kişilik bir heyet. Hem yöntem çalışması, hem de öz olarak çalışmamızı başlatmış olduk.” dedi.
Vardan, bu dönemde de Türkiye’yi uçuracak bir çalışmanın beklentisi içinde olduklarını belirterek, “MÜSİAD olarak elimizden geleni yapmaya hazırız. Milli Birlik Beraberlik Projesi’ni destekliyoruz.” dedi.
2- İçişleri Bakanı İdris Naim Şahin, OR-Gİ Havaalanının temel atma törenine katılmak için gittiği Samsun’da yaptığı açıklamada, Türkiye’nin terörle mücadelede yeni bir yapılanma içerisine girdiğini, bu çerçevede polisin operasyonlarda gerektiği gibi yer almasının sağlanacağını söyledi. Bakan Şahin, “Gelişen terör olaylarına karşı polisimizin daha etkin rol alması, yerine göre özel operasyonlar yapması konusunda Başbakan Erdoğan’ın açıklamaları olmuştur. Bu da bakanlığımızın yaptığı planlama ve hazırlıklar doğrultusundadır.” dedi. Bu arada Başbakan Yardımcısı Beşir Atalay da konuyla ilgili olarak “Çok kapsamlı bir çalışma yapıyoruz. Ekonomik boyutu, demokratikleşme ve insan hakları boyutuyla ele alıyoruz. Sadece güvenlik boyutunu öne alan yaklaşımlardan kaçındık. Bu çalışmalar olgunlaşınca daha kapsamlı açıklama yaparız.” dedi.
3- Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Nihat Ergün, Yıldız Teknik Üniversitesi Davutpaşa Kampüsünde Omron Otomasyon Teknolojileri Laboratuarı’nın açılışını yaptı. Bilim açısından Türkiye’nin geldiği noktanın ülkemiz açısından yeterli olmadığını ifade eden Bakan Ergün, “Yazılım, bilişim ve otomasyon alanında atacağımız adımların ihracata da dönüşmesi gerekiyor.” dedi.
4- Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, Kayseri Şeker Fabrikası’nda gazetecilerin sorularını cevaplandırdı. Cumhuriyet tarihinin en büyük borç yapılandırmasını gerçekleştirdiklerini belirterek, kamu alacaklarıyla ilgili bir daha borç yapılandırılması olmayacağını açıkladı. Bakan Yıldız, Rum kesimine elektrik verilmesiyle ilgili soru üzerine de Güney Kıbrıs’a elektrik vermeye devam edeceklerini belirterek, “Başpiskopos’un bir açıklaması oldu. (Haramdır, Türk elektriğini kullanmayın) şeklinde. Kendileri bilir, istemezlerse almazlar.” dedi.
5- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın, 12 Haziran seçimleri öncesinde Ordu’da yaptığı mitinginde sözünü verdiği “Ordu-Giresun Bölgesel Havaalanı İnşaatı Projesi’nin (OR-Gİ)” temel atma töreni gerçekleştirildi. Törene, İçişleri Bakanı İdris Naim Şahin, Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım, iki ilin valileri ve vatandaşlar katıldı.
6- Merkez Bankası Başkanı Erdem Başçı, Denizli’de Pamukkale Üniversitesi tarafından düzenlenen 10. Ekonomi Yaz Seminerleri 2011 kapsamında “Para Politikaları” konulu konferansta, cari açığın kademeli olarak düşeceğini belirterek, “Kademeli bir şekilde bakıldığında mevsimsel olarak, cari açık yavaş yavaş düzelecek, yılın son çeyreğinden itibaren göreceğiz. Türkiye’nin durumu şu anda gerçekten iyi, biraz fazla iyi mi diye bakıyoruz. Haddinden fazla endişelenmeye gerek yok. Senaryolara hazırız.” dedi. Başçı, konferansın sorular bölümünde ise net ihracatın önceki çeyreğe göre büyümeye artı katkı yapmasını beklediklerini, enflasyon hedeflemesinin de devam edeceğini söyledi.
Yunanistan için hazırlanan ikinci kurtarma paketini de değerlendiren Başçı, “Yunanistan için alınan kararların bulaşma riskini azaltacağı ümit ediliyor. Biz de bu şekilde ümit ediyoruz. Yunanistan’la ilgili kararlar önemliydi. Kriz o kadar yakın görünmüyor.” değerlendirmesini yaptı.
7- CHP Grup Başkanvekili Akif Hamzaçebi, terörle mücadelede profesyonel birliklerin görev alması gerektiğini söyledi. Hamzaçebi, Başbakan Erdoğan’ın iç güvenlikte polisin kullanılmasıyla ilgili açıklamasına ilişkin, terörle mücadelede kullanılacak 50 bin kişilik profesyonel orduyla ilgili yasa çıkarıldığını hatırlatarak, “Bunları bırakıp da polis demek, önceki politikayla çelişir.” değerlendirmesini yaptı.
8- MHP Grup Başkanvekili Oktay Vural, devletin terörle topyekün mücadele etmesi gerektiğini vurguladı. Başbakan Erdoğan’ın, “iç güvenlikte polisin görev alacağı” yönündeki açıklamalarını değerlendiren Vural, “Polisi, askeri mi olur bu işin. Nerede ihtiyaç varsa; imkan, güç, kuvvet ve kabiliyetlerini orada kullanacaksın. Stratejide yapılan yanlışların bedelini bugün ödüyoruz.” dedi.
9- İsrail Başbakan Yardımcısı ve Stratejik Sorunlar Bakanı Moşe Ya’alon, “Mavi Marmara kurbanları için üzüntülerimizi ifade etmeye hazırız ama bu özür değil.” dedi.
10- Norveç’in başkenti Oslo’nun merkezi ile bir gençlik kampına yapılan saldırılarda en az 17 kişi öldü, 2’si ağır 10’dan fazla kişi de yaralandı. Saldırılar, NATO, Avrupa Konseyi ve birçok ülke tarafından kınandı.
11- Sırbistan Adalet Bakanı Snejana Maloviç, Hırvatistanlı Sırpların eski siyasi lideri ve 7 yıldır eski Yugoslavya’da işlenen savaş suçlarından aranan son kaçak Goran Haciç’in Lahey’e gönderildiğini açıkladı. Haciç, 1990’lı yıllarda Hırvatistan’da yaşanan savaş sırasında işlediği toplam 14 suçtan yargılanacak.
23 TEMMUZ 2011
1- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, İstanbul’da düzenlenen Filistin 2. Büyükelçiler Konferansı’nda yaptığı konuşmada, “İsrail-Filistin meselesinin, iki devletli çözüm temelinde, başkenti, Doğru Kudüs olan, bağımsız, egemen ve yaşayabilir bir Filistin Devletinin kurulmasıyla çözülmesini arzu ediyoruz… BM ve ABD başta olmak üzere, milletlerarası çevreler, İsrail’in tek taraflı şımarık uygulamalarına prim vermeye devam ederse, bu suçun faili olarak anılmaktan kurtulamazlar.” dedi.
Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas da açılışta yaptığı konuşmada, “Filistinliler kendi aralarında barışı sağlayamadıkça, kendi içinde bölündükçe, ne Filistin’in ve ne de Filistin davasına gönül veren Türkiye ve Türkiye gibi ülkelerin çağrıları rağbet görür. Çözüm konusunda milletlerarası çevrelere yaptığımız çağrıların daha güçlü yankılanması için evvela Filistinlilerin kendi içlerinde birlik olmaları gerekir.” dedi.
Öte yandan Ürdün Başbakanı Maruf El Bahit ile görüşen Başbakan Erdoğan, görüşmeden sonra düzenlenen basın toplantısında, yapması beklenen Gazze ziyaretinin İsrail’den özür beklentisi ile ilgisi olmadığını, İsrail’in bu konuda vereceği kararı beklediklerini belirterek, “Bekledikten sonra da kendi B Planımızı devreye koyacağız.” dedi.
2- CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, CHP Gençlik Kolları tarafından parti Genel Merkezinde düzenlenen “1. Gençlik Sempozyumu’’nun açılışındaki konuşmasında, terör ve Kürt sorununun Türkiye’nin en önemli meselelerinden olduğunu belirterek, “Eğer bir sorun 30-35 yıldır çözülemiyorsa siyaset kurumu görevini yapmadığından çözülemiyordur. O kadar mücadelenin sonunda şimdi 1990’ların başına dönüyorsak demek ki siyaset kurumu görevini yapmıyor.’’ dedi.
3- Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ, Hizmet-İş Sendikası 11. Olağan Genel Kurulunda yaptığı konuşmasında, yeni anayasa için uygun ve uzlaşılabilir bir alan arayışı içine girdiklerini ifade ederek, “Devir yeni anayasa devridir. Özellikle sivil toplum kuruluşları ve sendikalar anayasa konusunda siyasi partilerden daha hazırlıklılar.” dedi. Başbakan Yardımcısı Bozdağ, Norveç’te meydana gelen terör saldırısına değinerek; “Norveç’teki durum bize göstermiştir ki terörün dili, rengi ve ırkı yoktur. Türkiye’de yıllarca terörle mücadele etmiştir. Bu konuda Milli Birlik ve Beraberlik Projesinin hayata geçirilmesi şarttır.” dedi.
4- Çeşitli programlara katılmak üzere Sivas’a giden Milli Savunma Bakanı İsmet Yılmaz, Koyulhisar ilçesinde düzenlenen “7. Eğriçimen Kültür ve Sanat Festivali’nde yaptığı konuşmada, “Allah nasib ederse 21. asırda Türkiye’yi bölgenin lider ülkesi yapacağız. İki düşmanımız vardır: Fukaralık ve cehalet. Fukaralıkta kavga bitmez. Cehaletin hâkim olduğu evde kavga bitmez. Biz fukaralık ve cehaleti bitireceğiz. O zaman dört bir yanında kavga bitecektir, her tarafına barış gelecek.” dedi.
5- Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay, 24 Temmuz Basın Bayramı dolayısıyla yayımladığı mesajda, demokrasi kültürünün yerleşmesinde ve demokrasinin sağlıklı işlemesinde en önemli rollerden birinin basın-yayın organlarının rolü olduğunu belirtti.
6- Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan, Mersin’in Aydıncık ilçesini ziyaret etti. Bakan Çağlayan burada halka hitaben yaptığı konuşmada, “Biz bu kadar güzel işler yaparken birileri bu ülkenin kaynaklarını kötü yönde kullanmaya çalışıyor. Biz, siyasi istikrar olduğu sürece Allah’tan başka kimden korkarız? Arkamızda millet var, yani arkamız kuvvetli. Paradan para kazanan kan emiciler, ‘Acaba Türkiye’de kriz çıkar mı?’ şeklinde senaryolar üretiyorlar.” dedi.
7- Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Şahin, TOBB Üniversitesi mezuniyet töreninde yaptığı konuşmada, “Yüzde 100 eğitim diyoruz. Bu oranı buluncaya kadar iş birliği içinde güç birliği içinde devam edeceğiz.” dedi.
8- MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, “Terör ve Bölücülük Faaliyetlerindeki Hızlanma ve Artan Toplumsal Gerilime Yönelik’’ başlığıyla yaptığı yazılı açıklamada, “Türkiye’nin etnik bir kördüğümle kilitlendiğini ve can çekiştiğini göremeyecek kadar basiretini kaybeden iktidar, kardeş kavgasının önündeki bariyerlerin kalkmaya başladığını da fark edememektedir.’’ dedi.
9- Norveç’in başkenti Oslo’da hükümet binalarının bulunduğu bölgeye yapılan bombalı saldırı ile iktidardaki İşçi Partisinin gençlik kampına düzenlenen saldırıda ölenlerin sayısı 91’e yükseldi.
24 TEMMUZ 2011
1- Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Basında Sansürün Kaldırılışının Yıl Dönümü dolayısıyla yayımladığı mesajda, düşüncelerin, görüşlerin ve haberlerin kamuoyuna ulaştırılmasının demokrasinin sağlıklı şekilde işlemesi açısından elzem olduğunu, bununla birlikte basının da sorumluluklarının bilinciyle hareket etmesi gerektiğini belirtti. Yıldönümü nedeniyle Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ve CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu da birer mesaj yayımladılar. Başbakan Erdoğan mesajında, geçmiş yıllarda ifade özgürlüğüne uygulanan tehdit ve baskıların ceremesini yaşamış biri olarak, hiçbir basın mensubunun mesleki faaliyetleri dolayısıyla baskı görmesine, bu baskılar yoluyla basın özgürlüğünün tehdit edilmesine müsaade etmeyeceklerini belirtti.
2- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Trabzon’da düzenlenen 11. Avrupa Gençlik Olimpik Oyunları’nın (EYOF) açılış törenine katılarak bir konuşma yaptı. Başbakan Erdoğan, sporun dilinin müzik, edebiyat, sanat gibi evrensel bir dil olduğunu belirterek, “Bu evrensel dil sevginin, barışın, bütün sınırları aşan ve insanları kucaklaştıran bir dildir. Spor alanındaki rekabet, gücün değil estetiğin, zarafetin, inceliğin rekabetidir. Türkiye’nin her alanda dünya ile bütünleştiği ve gücüne güç kattığı bu dönemde spor alanına yaptığımız yatırımlarla ve elde ettiğimiz başarılarla büyük onur duyuyoruz.’’ dedi.
3- CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, İstanbul’a hareketinden önce Esenboğa Havalimanında gazetecilerin sorularını yanıtladı. Kılıçdaroğlu, Mardin ve Hakkâri’deki terör olaylarında 4 askerin şehit olduğunun hatırlatılması üzerine, “Ana muhalefet partisi olarak terörün önlenmesi konusunda ne tür katkı isteniyorsa her türlü katkıyı vermeye hazırız.’’ dedi.
4- İçişleri Bakanı İdris Naim Şahin, Ordu Valisi Orhan Düzgün’le Aybastı ilçesine bağlı Perşembe Yaylası’ndaki şenliklere katıldı. Bakan Şahin, burada yaptığı konuşmada, Türkiye’nin bir ve beraber olduğunun altını çizerek “Bu topraklar sıradan topraklar değil. Biz Türk milleti, bu toprakları emlak borsasından satın almadık, kan dökerek bu sınırları çizdik.’’ dedi.
5- MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, partisinin İstanbul İl Başkanlığında düzenlediği basın toplantısında, PKK’nın şehir teröristleri aracılığıyla arabaları yaktığını, dükkânlara baskın düzenlediğini belirterek, vatandaşların bunlara ferdi olarak karşılık vermek yerine ilgili birimlere suç duyurusunda bulunmalarını söyledi.
6- İstanbul Valisi Hüseyin Avni Mutlu, 24 Temmuz Basın Bayramı dolayısıyla İstanbul Kültür Sanat Vakfında basın mensuplarıyla kahvaltıda bir araya geldi. Mutlu, burada yaptığı konuşmada, Zeytinburnu’nda yaşanan olaylarla ilgili olarak, “Önemli bir operasyon yapmak suretiyle, bu işlere karışan, halkı tahrik eden kesimlerden muhtelif kişileri gözaltına aldık.’’ dedi.
7- Ürdün Parlamentosu, ülkede ilk kez öğretmenler sendikası kurulmasına olanak verecek yasayı kabul etti.
8- Mısır’ın başkenti Kahire’de muhalifler ile askerler arasında çıkan çatışmalarda 230 kişinin yaralandığı bildirildi.
25 TEMMUZ 2011
1- Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ, Hak-İş Başkanı Mahmut Arslan ve beraberindeki Hak-İş yönetim kurulu üyelerini kabul etti. Gazetecilerin sorularını da yanıtlayan Bozdağ, hükümet olarak, terörün istismar ettiği sorunları kaldırmak için bundan sonra yapılması gereken neyse onları yapmaya devam edeceklerini, demokratik açılım konusunda herhangi bir geri dönüşün söz konusu olmadığını belirtti.
2- İçişleri Bakanı İdris Naim Şahin, Filistin İçişleri Bakanı Said Ebu Ali’yi kabul etti. Görüşmede iki ülke arasında iç güvenlik konularındaki iş birliğini gözden geçireceklerini ve bunu daha da ileriye götürmek için fikir alışverişinde bulunacaklarını kaydeden Bakan Şahin, daha sonra polis eğitim merkezlerini ve laboratuvarları da ziyaret edeceklerini bildirdi. Bakan Şahin, görüşmenin ardından basın mensuplarının sorularını yanıtlarken bir gazetecinin Silvan’daki terörist saldırısına ilişkin müfettiş raporlarıyla ilgili sorusu üzerine, kendisine her aşamada, her zaman bilgi geldiğini belirterek, müfettişlerin alanda yaptıkları çalışmaların tamamlandığını söyledi.
3- BDP Grup Başkanı Selahattin Demirtaş, BDP’li milletvekillerinin katılımıyla Van’da 22 Temmuz’da başlayan yaz kampının sona ermesinin ardından düzenlenen basın toplantısında, toplantılardaki en önemli konuların başında yeni anayasa çalışmalarının geldiğini belirterek, bu konuyu son derece önemli ve hayati bir mesele olarak değerlendirdiklerini belirterek, “Bizler de anayasa tartışmalarında aktif, öncü bir rol almak istiyoruz’’ dedi.
4- Merkez Bankasından yapılan açıklamada, geçen hafta AB Liderler Zirvesi’nde Avrupa ülkelerinin kamu borçlarına ilişkin sorunlara çözüm getirmek amacıyla önemli kararlar alındığı, alınan kararların uygulanmasının ve piyasalara yansımasının izleneceği önümüzdeki günlerde döviz alım ihalelerine ara verilmesinin uygun olacağı değerlendirmesinde bulunuldu. Öte yandan Merkez Bankası tarafından yayımlanan 2011 Temmuz ayına ilişkin “İmalat Sanayinde Kapasite Kullanım Oranı’’ verilerine göre, imalat sanayinde kapasite kullanım oranlarında, temmuz ayında geçen yılın aynı ayına göre yatırım malları, dayanıklı tüketim malları, tüketim malları ile gıda ve içeceklerde artış görülürken, ara mallarında düşüş gözlendi. Dayanıksız tüketim malları kapasite kullanım oranı ise bir önceki yılın Temmuz ayı ile aynı seviyede gerçekleşti.
5- Hak-İş ile hükümet arasında sürdürülen toplu iş sözleşmelerinde anlaşma sağlandı. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, görüşmenin ardından Hak-İş Genel Başkanı Mahmut Arslan ile ortak basın açıklaması yaptı. Bu yıl Ocak ayından itibaren Hak-İş ile kamu işveren sendikaları arasında sürdürülen toplu iş sözleşmesi görüşmelerinin tamamlandığını bildiren Bakan Çelik, işçilerin 2011 zammının yüzde 4 artı yüzde 4, 2012 zammının yüzde 3 artı yüzde 3 olarak belirlendiğini açıkladı.
6- İstanbul 2. Çocuk Ağır Ceza Mahkemesi, Agos Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Hrant Dink’i öldürmek suçundan yargılanan Ogün Samast’ı “Dink’i tasarlayarak öldürmek’’ suçundan “ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası’’na çarptırdı. Mahkeme, bu cezayı Samast’ın olay tarihinde 18 yaşından küçük olmasını dikkate alarak 21.5 yıl hapis cezasına çevirdi.
7- Seviye Belirleme Sınavı’nı (SBS) kazanarak, tercihte bulunan ilköğretim 8. sınıf öğrencilerinin yerleştirme sonuçları açıklandı. SBS yerleştirme sonuçlarına göre, 421 bin 80 kontenjan için 668 bin 117 adayın tercih başvurusu yaptığı işlemlerde, 366 bin 762 aday sisteme dâhil orta öğretim kurumlarına asıl kayıt hakkı kazandı.
8- Dünyaca ünlü Yunanlı film yönetmeni Mihalis Kakoyannis, başkent Atina’da yaşamını yitirdi.
9- Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Moody’s, Yunanistan’ın kredi notunu üç basamak düşürdü.
10- NATO’nun Libya’nın batısında düzenlediği operasyonda bir hastaneyi vurduğu, 7 kişinin öldüğü bildirildi.
11- Çin’in doğusundaki Cıciang eyaletinde dün meydana gelen tren kazasında, 36 kişinin öldüğü, 192 kişinin yaralandığı açıklandı.
26 TEMMUZ 2011
1- Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Almanya’dan bisikletle Türkiye’ye gelen Türk gencini Tarabya Köşkünde karşıladı. 50 yıl önce davet üzerine Türklerin Almanya’ya gittiklerini; orada çok zor zamanlar, çok çileler çektiklerini belirterek, “ Ama neticede Almanya’nın, Avrupa’nın birçok ülkesinin kalkınmasına çok büyük katkılar verdiler. Aynı zamanda orada yeni nesiller büyüdü. Şimdi artık oranın siyasetinde, ekonomisinde, sanat dünyasında, spor dünyasında çok değerli insanlar var.” diye konuştu.
2- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan Genelkurmay Başkanı Orgeneral Işık Koşaner’i, Başbakanlıkta kabul etti. Görüşmeye İçişleri Bakanı İdris Naim Şahin, Adalet Bakanı Sadullah Ergin ile Başbakan Yardımcısı Beşir Atalay da katıldı.
3- Genelkurmay Başkanlığı, Silvan’da 13 askerin şehit olduğu olayın soruşturma sonuçlarını açıklayarak, operasyonda uçak kullanılmadığını bildirdi. Açıklamada, “Helikopterlerin zamanında hazır olup olmadığı, insansız hava araçlarının bölgeye ulaşıp ulaşmadığı gibi konularda tereddütler oluşmuş, bunların açıklığa kavuşturulması amacıyla konu yargıya intikal ettirilmiştir.” denildi.
4- CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Sabah gazetesine yaptığı açıklamada, teröre karşı ortak çaba gerektiğini belirterek, “Meclis’teki siyasi partiler bir araya gelmeli, akil adamlar heyeti oluşturulmalı ve sivil toplumun görüşleri alınarak çözüm üretilmeli.” dedi. Kılıçdaroğlu, yeni anayasa için Meclis’te kurulacak “Uzlaşma Komisyonu”na katkı vereceklerini de söyledi.
5- Başbakan Yardımcısı Beşir Atalay, AK Parti Kırıkkale İl Başkanlığını ziyaretinde gazetecilerin sorularını yanıtladı. Kıbrıs’ta yaşananlara değinen Başbakan Yardımcısı Atalay, “Kıbrıs dosyası kabarık ve karmaşık bir dosya. BM kararlarına uygun bir şekilde, Kıbrıs sorununu yıl sonuna kadar çözmeyi hedefliyoruz. Yani görüşmelerin sonucunda iki tarafı da tatmin eden çözümün olması. 2011’in sonuna kadar BM görüşmelerinden bir sonuca ulaşılsın. Bunun referandumu da iki kesimde de Ocak ayında yapılsın. Kıbrıs sorununu diplomatik yollar ile çözeceğiz. Olmadı, Rum yönetimi için farklı düşünceler ve farklı kararlar alabiliriz. Bu kararları aldıktan sonra da kimse şaşırmasın.” dedi.
6- Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ, AK Parti MYK toplantısının ardından, CHP Grup Başkanvekili Emine Ülker Tarhan’ın Özel Harekât konusundaki eleştirilerinin hatırlatılması üzerine, CHP ve diğer partilerin, terörle mücadelenin, uzmanlaşmış gönüllü birliklerle ve bu konuda tecrübeli yapılarla yapılmasının daha yararlı olacağı yönündeki görüşlerini defalarca dile getirdiklerini belirterek, “Aslında şu anda yapılan; bu açıdan baktığınız zaman, CHP’nin de başka partilerin de geçmişte dile getirdiklerinin kısmen hayata geçirilmesinden başka bir şey değil.” dedi. Başbakan Yardımcısı Bozdağ, “Ama şimdi tabii farklı değerlendirmeler yapıyor olabilirler, bu onların görüşüdür.” dedi.
7- Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Şahin, Türkiye Kadın Dernekleri Federasyonu Başkanı Canan Güllü ile Türkiye İş ve Meslek Sahibi Kadınlar Federasyonu Başkanı Arzu Özyol’u makamında kabul etti. Bakan Şahin görüşmenin ardından yaptığı açıklamada, Hatay’ın Dörtyol ilçesinde töre cinayeti sonucu 19 yaşındaki Ceylan Soysal’ın öldürülmesi olayının birebir takipçisi olacağını belirterek, “Bu sorunların çözümü için bu sorunları yaşayanlarla, damdan düşenlerle bir arada olmayı çok önemsiyoruz. Ankara’da, masa başında oturup Ceylan’ların azalmasını bekleyemeyiz.” dedi.
8- Avrupa Birliği Bakanı Egemen Bağış Avrupa Birliğini ayağa kaldıracak gelişmenin Türkiye’nin üyeliği olduğunu belirterek, “Avrupa Birliğini bir takım olarak görürsek, bu takımın da kendi muhasebesini yapması gerektiği ortadadır. Avrupa Birliğinin bu takımla dünya liginde ancak küme düşmemeye oynayacağı aşikârdır.” dedi. Avrupa Birliğinin dünya barış liginin şampiyon takımı olma iddiasıyla kurulduğunu hatırlatan Bakan Bağış, AB’nin bugünlerde artık bu iddiadan bir hayli uzaklaştığını, küme düşme potasının değişmez takımı olmaya doğru gittiğini söyledi.
9- Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Nihat Ergün, MÜSİAD Yönetim Kurulu Başkanı Ömer Cihad Vardan ve beraberindeki heyeti kabulünün ardından yaptığı açıklamada, dünyadaki gelişmeler konusunda, büyük bir endişe, büyük bir kaygı taşımadıklarını ifade etti. Bakan Ergün, gelişmeleri dikkatle takip ettiklerini belirterek, “Dünyada olumsuz gelişmeler olsa bile, evimizin içinin düzgün olması bize başlı başına değer katıyor.” dedi.
10- Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, düzenlediği sohbet toplantısında kıdem tazminatı başta olmak üzere çalışma yaşamındaki önceliklerini anlattı. Kıdem tazminatıyla ilgili fon kurulmasının hükümet programında yer aldığını anımsatan Bakan Çelik, kıdem tazminatı konusunu çok uzatmadan gündeme almayı amaçladıklarını belirterek, “Kıdem Tazminatı Fonu oluşturulması, önümüzdeki konulardan bir tanesi ama şu an itibarıyla gündemimizde olmayan bir konu. Sosyal tarafların görüşünü almadan bakanlığın dikte ettiği, ortaya koyduğu bir yaklaşım çerçevesinde olayların şekil alması son derece yanlış olur.” değerlendirmesinde bulundu.
11- Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, MÜSİAD Yönetim Kurulu Başkanı Ömer Cihad Vardan ve beraberindeki heyeti kabul ettikten sonra gazetecilerin sorularını cevaplandırdı. Bakan Yıldız, elektrik dağıtım ihaleleri konusunda kamunun şeffaf bir şekilde üzerine düşeni yaptığını belirterek, “Özel sektör de üzerine düşeni yapmalı.” dedi. Bakan Yıldız, bir soru üzerine, Rusya ile sürdürülen görüşmelerde doğalgaz fiyatının indirilmesinin de gündemde olduğunu söyledi.
12- Kalkınma Bakanı Cevdet Yılmaz, Ömer Cihad Vardan başkanlığındaki MÜSİAD heyetini kabulünde yaptığı açıklamada, şu an itibarıyla Türkiye’de önemli bir sıkıntı, içeriden kaynaklanan bir risk görmediklerini söyledi. Bakan Yıldız, “Ekonomi gayet iyiye gidiyor. Dünyanın yaşadığı krizden en az etkilenen ekonomilerden biri Türkiye oldu. Şu an itibarıyla Türkiye’de önemli bir sıkıntı, içeriden kaynaklanan bir risk görmüyoruz.” dedi.
13- Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay, Yassıada’da incelemelerde bulundu. İlk olarak darbenin ardından mahkeme salonuna dönüştürülen spor salonunu gezen Bakan Günay burada yaptığı açıklamada, demokrasi tarihimizin en yüz kızartıcı olaylarının yaşandığı Yassıada’nın demokrasi müzesi olacağını belirterek, “Bu salon, cumhurbaşkanı ve başbakan dâhil olmak üzere 27 Mayıs askerî darbesinden sonra halkoyuyla seçilen siyasi iktidar temsilcilerinin yargılandığı bir mahkeme salonu. Burada yaşananları anlatan bir müze düzenlemesi mutlaka yapacağız.” dedi.
14- Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez, Haliç Kongre Merkezinde düzenlenen İstanbul Müftülüğü Anadolu Yakası Din Görevlileri Bilgilendirme Toplantısı’nda yaptığı konuşmada, Ramazan öncesi din görevlilerinin kendilerini, mesleğe bağlılık, bilgi ve birikimler, dil, üslup ve millet nezdindeki güven konusunda gözden geçirmelerini istedi. “Dilimiz eskidi, üslubumuz gençlere hitap etmiyor.” özeleştirisinde bulunan Görmez, son günlerde artan kadın cinayetlerine de değindi.
15- MÜSİAD Yönetim Kurulu Başkanı Ömer Cihad Vardan, Merkez Bankası Başkanı Erdem Başçı’yı makamında ziyaretinin ardından yaptığı açıklamada, “Başkanımızla yaptığımız görüşmede, AB’de, ABD’de yani dünyanın genelinde oluşabilecek herhangi bir olumsuzluğa karşılık Merkez Bankasının son derece sağlam olduğunu ve her türlü A, B, C, D planlarının hazır olduğunu görmüş bulunmaktayız. Bundan dolayı da ülkemiz adına sevindik.” dedi.
16- Trabzon’da düzenlenen 11. Avrupa Gençlik Olimpik Oyunları’nda bayanlar disk atmada Özge Yılmaz, 44.72 metrelik derecesiyle üçüncü sırada yer alarak bronz madalya kazandı.
17- ABD Genelkurmay Başkanı Oramiral Michael Mullen, Washington’da Dış Basın Merkezinde düzenlediği basın toplantısında, terör örgütü PKK ile mücadelede Türkiye ile ABD arasındaki işbirliğine dair bir soru üzerine, PKK ile mücadelede iş birliğinin, Türk hükümetiyle olduğu gibi Türk ordusuyla da sürekli olarak ele aldıkları bir konu olduğunu söyledi. Mullen, ayrıca geçen hafta İsrail’i ziyareti sırasında İsrailli liderlerden, Türkiye ile ilişkileri güçlendirmek için çalışmakta olduklarına dair güvence aldığını söyledi.
18- İslam İşbirliği Teşkilatı (İİT) Genel Sekreteri Ekmeleddin İhsanoğlu, Norveç’teki katliamla ilgili yaptığı açıklamada, saldırıların çok kültürlülüğe, dinî çeşitliliğe karşı duyulan nefretin ve hoşgörüsüzlüğün neticesi olduğunu söyledi. İhsanoğlu, İİT’nin bugüne kadar Avrupa’yı devamlı uyardığını hatırlatarak, “Hoşgörüsüzlüğün, ayrımcılığın, çok kültürlülüğe karşı duyulan nefretin çok tehlikeli olduğunu ve bunun yan etkilerini her zaman anlattık.” dedi.
19- IMF Başkanı Christine Lagarde, Avro Bölgesinin, borç krizine karşı aldığı önlemleri hızla uygulaması gerektiğini söyledi. Lagarde, New York’ta bir toplantıda yaptığı konuşmada, Brüksel’de 21 Temmuz’da düzenlenen zirve sırasında sağlanan anlaşmanın “Avrupalı liderlerin Avro Bölgesine inandıklarını ve geleceğini korumak için gerekeni yapacaklarını.” gösterdiğini kaydetti.
20- Fas’ın güneyinde meydana gelen uçak kazasında 78 kişinin öldüğü bildirildi. Düşen askerî uçaktaki yolculardan 3’ünün ise ağır yaralı olduğu belirtildi.
21- ABD Başkanı Barack Obama, Beyaz Saraydan halka hitaben yaptığı konuşmada, “Eğer borç krizinin çözümünü istiyorsanız Kongre üyelerine ‘baskı’ yapın” mesajı verdi. İlk kez halktan Kongre’ye baskı yapmasını, çözüme dair düşüncelerini Kongre üyelerine iletmelerini isteyen Obama, “Eğer bütçe açığının azaltılması için dengeli bir yaklaşım istiyorsanız, Kongre üyenize bunu bildirin. Eğer bu sorunun karşılıklı fedakârlıkla çözüleceğine inanıyorsanız bu mesajı yollayın.” dedi.
27 TEMMUZ 2011
1- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev’in daveti üzerine yapacağı günü birlik Azerbaycan ziyareti öncesinde Ankara Esenboğa Havalimanında gazetecilere açıklamalarda bulundu. Başbakan Erdoğan, Avrupa’daki olası bir ekonomik krizin Türkiye’yi nasıl etkileyeceğine ilişkin soru üzerine, “Biz yere çok sağlam basıyoruz. Batı’da, Avrupa’da kriz olabilir ama biz bunların hepsine hazırlıklıyız. Daha önce ‘teğet geçecek’ dedim. Bu defa pek teğet geçeceğe de benzemiyor. Daha iyiyiz, daha güçlüyüz. Hiç endişeniz olmasın.’’ dedi. Silvan’daki terör olayıyla ilgili İçişleri Bakanlığı’nın hazırladığı rapora ilişkin olarak da, “İçişleri Bakanlığımızın yaptırmış olduğu incelemenin neticeleri geldi. Genelkurmay’ın raporuyla arada ciddi bir fark söz konusu değil. Bundan dolayı İçişleri Bakanlığının böyle bir açıklama yapmasına gerek görmedik.’’ dedi.
2- Avrupa Birliği Bakanı Egemen Bağış yaptığı açıklamada, Norveç’te yapılan katliamın terörle mücadelenin önemi kadar Avrupa’da yükselen ırkçılığın ve yabancı düşmanlığının vahametini de ortaya koyduğunu belirterek, Türkiye’nin AB üyeliği ile Avrupa’daki ırkçı eylemlerin biteceğini ifade etti. Bakan Bağış ayrıca, ülkesindeki gençlere, “Ağrı’yı geri almak sizin göreviniz” diyen Ermenistan Cumhurbaşkanı Serj Sarkisyan’ın kendi ayağına kurşun sıktığını belirterek, “Ermeni gençlerine nefret söylemini empoze eden Sarkisyan, kendi gençliğini karanlık bir yola sevk etmekten başka bir şey yapmıyor.” dedi.
3- Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay, İstanbul’da Fatih Belediyesinin “2. Gönüllü Turizm Elçileri Projesi’’ne ilişkin düzenlenen basın toplantısında, Çorum Boğazköy’de Almanlar tarafından yapılan kazılarda bulunan ve 1917’de iade edilmek şartıyla Berlin’e gönderilen Boğazköy Sfenksi’nin 95 yıl aradan sonra Türkiye’ye getirildiğini açıkladı. Bakan Günay, sfenksin rehabilite edildikten sonra asıl ait olduğu yer olan Hattuşa’ya gideceğini belirtti.
4- Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Nihat Ergün, Norveç’in Ankara Büyükelçisi Cecilie Landsverk’i ziyaret ederek, Norveç’te düzenlenen saldırılarda hayatını kaybedenler için hükümet ve Türk halkı adına taziyelerini iletti.
5- BBP Genel Başkanı Mustafa Destici, terör konusunda görüş alışverişinde bulunmak üzere DSP Genel Başkanı Masum Türker’i ziyaret etti.
6- CHP, Vergi Denetim Kurulu Başkanlığının kurulmasına ilişkin düzenlemenin yürürlüğünün durdurulması ve iptali istemiyle Anayasa Mahkemesine başvurdu.
7- Türk bankacılık sektörünün Nisan-Haziran 2011 gelişmelerine ilişkin düzenlenen basın toplantısında konuşan Türkiye Bankalar Birliği (TBB) Başkanı ve Ziraat Bankası Genel Müdürü Hüseyin Aydın, Merkez Bankasının aldığı kararların eskiye nispetle farklı ve sıra dışı olduğunu kabul ettiklerini belirterek, “Alınan bu önlemlerin bugünkü konjonktüre uygun olduğunu düşünüyoruz.’’ dedi.
8- Ümit Boyner başkanlığındaki TÜSİAD heyeti Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ü ziyaret etti. Görüşme sonrası gazetecilerin sorularını yanıtlayan Boyner, “Etrafımızdaki çalkantılardan etkilenebiliriz. Bence önemli olan piyasadaki güveni muhafaza etmek. Yoksa bizim kriz beklentimiz yok.” dedi. Boyner ayrıca, Standard and Poors (SP) gibi kuruluşların açıklamalarının üzerinde durup morallerin bozulmaması gerektiğini de ekledi.
9- Silvan’da 13 askerin şehit olmasıyla ilgili yürütülen soruşturma kapsamında operasyonu yöneten tabur ve bölük komutanlarının yerleri değiştirildi.
10- Şampiyonlar Ligi 3. Ön Eleme Turu’nda Portekiz temsilcisi Benfica ile deplasmanda karşılaşan Trabzonspor, sahadan 2-0’lık mağlubiyetle ayrıldı.
11. Trabzon’da yapılan 11. Avrupa Gençlik Olimpik Oyunları’nda Türkiye ilk altın madalyasını judoda bayanlarda 57 kiloda Kevser Çelik ile kazandı. Erkeklerde ise 66 kiloda Murat Bektaş bronz madalya aldı.
12- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Azerbaycan’ın başkenti Bakü’de Cumhurbaşkanı İlham Aliyev ile baş başa ve heyetler arası görüşmenin ardından düzenlenen ortak basın toplantısında, ikili ilişkileri ve bölgesel sorunları gözden geçirdiklerini, enerji konusunun gündemin önemli bir maddesi olduğunu, ancak hepsinden önemli Yukarı Karabağ konusunu tekrar değerlendirdiklerini bildirdi. Ermenistan Cumhurbaşkanı Sarkisyan’ın, Dağlık Karabağ ve Ağrı konusunda yaptığı açıklamalara ilişkin olarak da Başbakan Erdoğan, “Böyle bir devlet adamlığı, böyle bir diplomasi olmaz, Sarkisyan burada çok ciddi yanlış yapmıştır, tarihi bir yanlışın altını kendisi bizzat çizerek tescillemiştir, özür dilemesi ve bu yanlışından dönmesi lâzım.’’ dedi. Aliyev de, son terör olaylarında şehit olanlar için Türk halkına başsağlığı dileyerek, Azerbaycan’ın resmi olarak PKK’yı terör örgütü olarak tanıdığını söyledi.
13- Fransa’nın başkenti Paris’te bir araya gelen Güney Kıbrıs Rum Yönetimi lideri Dimitris Hristofyas ile Fransa Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın Rum tarafının AB Dönem Başkanlığı’nı üstlenmesi halinde AB ile ilişkilerin dondurulacağına ilişkin sözlerinin kabul edilemez ve anlaşılmaz olduğunu ifade ettiler.
14- Norveç Başbakanı Jens Stoltenberg düzenlediği basın toplantısında, İkinci Dünya Savaşı’ndan beri gördükleri en feci saldırılara, daha fazla demokrasi ve daha fazla açıklıkla yanıt vereceklerini söyledi. Stoltenberg, Norveçlilerin, şiddetten korkmadıklarını göstererek kendilerini savunacaklarını ifade etti.
28 TEMMUZ 2011
1- Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ile olağan haftalık görüşmesini yaptı. Cumhurbaşkanı Gül, Başbakan Erdoğan’ın ardından Genelkurmay Başkanı Orgeneral Işık Koşaner’i kabul etti.
2- Polis Meslek Yüksek Okulu’nun açılışı için Sivas’a giden İçişleri Bakanı İdris Naim Şahin, “Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın Artvin Hopa’daki mitingi öncesinde ve sonrasında çıkan olaylarla ilgili Jandarma Komutanı ve İlçe Emniyet Müdürü için soruşturma izni istendiği yönünde bilgilerin doğru olup olmadığının” sorulması üzerine “İstenen izinler verilir.” dedi. Bakan Şahin, “Şu an için verildi diyebilir miyiz soruşturma için” sorusu üzerine de “Verilir de deyin, verildi de diyebilirsiniz. Yani nasıl olsa verilecektir.” dedi.
3- Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Şahin, Hatay’ın Yayladağı ilçesindeki çadır kente yaptığı ziyarette, Türkiye’ye sığınma talep eden Suriyelilerin istedikleri kadar ülkede kalabileceklerini söyledi. Hükümet olarak ihtiyaçların karşılanması noktasında büyük gayret sarfettiklerini belirten Bakan Şahin, “8 bin 700’e yakın kardeşimiz burada. Onların bundan sonraki beklentilerini öğrenmek için buradayız. Dilek ve temennileri neyse onları dinleyeceğiz ve takipçisi olacağız.” dedi.
4- CHP Grup Başkanvekili Emine Ülker Tarhan, CHP’nin tutuklu milletvekilleri Mustafa Balbay ve Mehmet Haberal için Avrupa İnsan Hakları Mahkemesine (AİHM) başvuracağını açıkladı. Başvuru konusunda çalışmaların sürdüğünü belirten Tarhan, “Şu anda Mehmet Haberal’ın çalışması yapılıyor. Tedbir istenmesini önemsiyoruz. Sağlık durumu ileride sakınca oluşturabilir. Balbay’ın çalışması ise tamamlandı.” dedi.
5- Temmuz ayı enflasyon raporunu açıklayan Merkez Bankası Başkanı Erdem Başçı, faiz artışına gerek olmadığını ifade etti. Kriz beklentileriyle ilgili olarak da, “ABD’de temerrüt riski konuşuluyor. Herkes emin ki bu çözülecek. Avrupa’daki problem biraz daha büyük. Döviz alım ihalelerine ara verirken de ona atıfta bulunduk. Türkiye’de durum çok iyi, gidişat çok iyi. Yatırımlar mükemmel. Dünya bir takım risklerle karşı karşıya. Bizim avantajımız, dengeleyici politikalar uygulayabilmemiz.” dedi. Başçı, enflasyonu da yıl sonunda yüzde 5.9 ile yüzde 7.9 arasında tahmin ettiklerini söyledi.
Bir gazetecinin Başbakan tarafından ifade edilen “Bu defa teğet bile geçmeyecek” sözlerini sorması üzerine Başçı, “Açıklama kesinlikle çok olumlu. Maliye politikasına vurgu var. Sayın Başbakanımız kuvvetli mesaj verdi. Bu açıklamaların döviz kurları üzerinden TL’nin değerlenmesi gibi bir etkisi de olur. Türk kamuoyunun bunları bilmesi lazım.” dedi.
6- Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Başkanı Mehmet Büyükekşi, Türkiye için hiçbir kriz tehlikesi görmediklerini, ihracat artış hızının yükseldiğini, işsizlik rakamlarının düştüğünü belirterek “Sanayide kapasite kullanım oranları ve sanayi üretimi son derece pozitif.” dedi. Merkez Bankasının kararını olumlu değerlendirdiklerini belirten Büyükekşi, ihracatçılar olarak, ani çıkış ve ani düşüşleri istemediklerini bildirdi. Büyükekşi, cari açığın da ihracatın ithalatı karşılama oranının artmasıyla rayına girebileceğini ifade etti.
7- İslam İşbirliği Teşkilatı (İİT), başta Somali olmak üzere İslam dünyasının birçok bölgesinde yaşanan kıtlık ve felâketlerle ilgili İstanbul Yıldız Sarayı’nda bir toplantı düzenledi. Toplantıya çeşitli ülkelerden 15 insani yardım kuruluşu katıldı.
İİT Genel Sekreteri Ekmeleddin İhsanoğlu açılışta yaptığı konuşmada, Somali’deki kıtlıkla mücadeleye bir tek devletin veya bir tek kurumun gücünün yetmeyeceğini belirterek, “Bu afeti acilen durdurmak, yayılmasını önlemek ve mümkün oldukça çok hayatı kurtarmak için el ele vererek işbirliği içinde hareket etmek daha faydalı olacaktır.” dedi. Toplantıya katılan Kızılay Başkanı Tekin Küçükali ise, dünya genelinde 40 milyar doların hayvanların bakımı için, 160 milyar doların ise güzellik salonlarında harcandığına dikkat çekerek, “Bu Afrika’ya verilen paranın yüz katından da fazladır. Tütmeyen bacaların ve soğuk evlerin içindeki çocukların acısını hissetmedikçe Allah bize bunun hesabını sorar.” dedi.
8- BM Tazminat Komisyonu tarafından yapılan açıklamada, Irak’ın, 1990 yılında Kuveyt’i işgali sırasında zarar görenlere 1 milyar dolardan fazla tazminat ödemesini onayladığı bildirildi. Açıklamada, Irak’ın Petrol Fonu’ndan sağlanacak söz konusu paranın, Kuveyt’te bulunan beş şirkete, dört kamu ve uluslararası kuruluşa verileceği kaydedildi.
9- Güney Kıbrıs Rum Kesimi’nde iki hafta önce Limasol yakınlarındaki deniz üssünde meydana gelen patlama, hükümetin istifasını getirdi. 3.5 milyar dolarlık ekonomik zarar ve KKTC’den elektrik almak zorunda kalınması sonucunda GKRY lideri Dimitris Hristofyas’ın 11 bakanlı kabinesi istifa etti. Öte yandan kredi derecelendirme kuruluşu Moody’s, Güney Kıbrıs Rum Kesimi’nin notunu iki kademe düşürüp A2’den Baa1’e çekti.
10- AB’nin Yunanistan için hazırlanan ikinci kurtarma paketinde borçlarını yeniden yapılandırmasının ülke için “tercihli iflas” olacağını belirten S
            P, Yunanistan’ın “CCC” olan kredi notunu iki kademe birden düşürerek “CC”ye indirdiğini açıkladı. Açıklamada, Yunanistan’ın kredi notu görünümünün ise “negatif” olduğu belirtildi.
29 TEMMUZ 2011
1- Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Yüksek Askerî Şûra (YAŞ) öncesinde Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ve Genelkurmay Başkanı Orgeneral Işık Koşaner’le görüştü. Cumhurbaşkanı Gül yaptığı açıklamada “Yapılan görüşmelerde bu konuyla ilgili bilgilendirmeler yapıldı. Yaklaşan YAŞ’la ilgili değerlendirmeler. Ümit ediyorum ki, her şey en güzel şekilde neticelenecektir. Nihayetinde ben Cumhurbaşkanı olarak bazı şeylere imza atıyorum. Neye imza attığımı bilirim. Kimse gözü kapalı imza atmaz bir şeye.” dedi. Görüşmenin ardından Genelkurmay Başkanı Orgeneral Işık Koşaner ile kara, deniz ve hava kuvvetleri komutanları emekliliklerini istedi. Orgeneral Koşaner yayınladığı veda mesajında, “Şartlar ne olursa olsun TSK’nın kahraman mensuplarının kutsal görevlerinde bundan önce olduğu gibi, bundan sonra da üstün disiplin, cesaret ve fedakârlıkla başarıya ulaşacaklarına olan kesin inancımı bir kez daha güvenle ifade ederken, TSK’nın tüm mensuplarına sağlık ve esenlikler dilerim.” dedi.
Genelkurmay Başkanı ile kuvvet komutanlarının görevi bırakmasının ardından Jandarma Genel Komutanı Orgeneral Necdet Özel, Başbakan Erdoğan’la bir görüşme yapmasının ardından Çankaya Köşküne çıktı. Başbakan Erdoğan’ın da katılımıyla üçlü bir zirve gerçekleştirildi. Öte yandan Orgeneral Özel’in, Kara Kuvvetleri Komutanlığına atanmasına ilişkin karar, Resmi Gazete’de yayımlandı. Başbakanlık tarafından yapılan açıklamada, Kara Kuvvetleri Komutanlığına atanan Orgeneral Özel’e Genelkurmay Başkan Vekilliği görevinin de verildiği açıklandı.
Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım konuya ilişkin yaptığı açıklamada “Emeklilik tek taraflı bir irade beyanıdır. Bunun değerlendirilecek bir yanı yok. Devlette işler kalmaz, devlette süreklilik esastır. Mahkeme kadıya mülk değildir. Hiçbirimiz ilânihaye bir görevde kalacağız diye bir şey yok.” dedi. MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli ise “Bu olağandışı gelişmenin ciddi bir devlet krizine kapı araladığı gün gibi ortadadır. Esasen siyasi iktidarın yargının AKP’lileştirilmesinden sonra gözünü Türk Silahlı Kuvvetlerine diktiği ve bundan kaynaklanan gerilimlerin önlenemez ve yönetilemez bir aşamaya geldiği anlaşılmaktadır.”dedi.
Avrupa Parlamentosu Türkiye Raportörü Ria Oomen-Ruijten de Genelkurmay Başkanı Orgeneral Işık Koşaner ile kuvvet komutanlarının emekliliklerini istemelerine ilişkin yaptığı değerlendirmede, “Türkiye’de demokrasi güçleniyor.” dedi.
Öte yandan, ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Mark Toner, konunun Türkiye’nin iç meselesi olduğunu söyledi.
2- Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ, askerliğin kısaltılması ile ilgili yeni dönemde gereken adımların atılacağını açıklayarak, “Genelkurmay ve Milli Savunma Bakanlığı askerlikle ilgili TSK’nın yapısını farklı bir şekilde değiştirmek için değerlendirme çalışması başlamıştı. Bu çalışma devam ediyor. Seçim döneminde bu çalışmalara ara verilmişti. Şimdi kaldığı yerden çalışma devam ediyor ama detaylara sahip olmadığım için bilgi veremiyorum.” dedi.
3- Adalet Bakanı Sadullah Ergin, Alman Yeşiller Partisi Eşbaşkanı Claudia Roth’un Silivri’de tutuklu bulunan gazeteci Ahmet Şık’ı ziyaretine izin verilmemesini değerlendirdi. Hiçbir ülkede isteyenin elini kolunu sallayarak istediği yeri ziyaret edemeyeceğini belirten Bakan Ergin, “Sayın Roth’un şahsına özel bir uygulama söz konusu olmamıştır. Belki çok az bekleyebilseydi bu görüşmeyi yapabilecekti.” dedi. Roth ise, “Cezaevinde 2 saat bekledim. Daha ne kadar bekleseydim. Bir hafta mı? Bir ay mı? Bir yıl mı? Milletvekillerine böyle davranılmaz.” dedi.
4- Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Şahin’i makamında ziyaret etti. Aile yapısının korunması amacıyla ortak hareket edeceklerini anlatan Bakan Şahin, “Çok güzel törelerimiz var ama sürekli şiddetle birlikte anılıyor. İkimizin yapacağı çok ciddi işbirlikleri mevcut.” dedi. Bakan Günay ise, “Sayın Bakandan ne öneri gelirse yardımcı olmaya hazırız.” dedi.
5- İnternet andıcı iddianamesi İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesince kabul edildi. İddianamede eski Birinci Ordu Komutanı Emekli Orgeneral Hasan Iğsız ve Ege Ordu Komutanı Orgeneral Nusret Taşdeler de yer alıyor.
6- KKTC Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu ile Güney Kıbrıs Rum Yönetimi (GKRY) lideri Dimitris Hristofyas, yoğunlaştırılmış müzakerelerin ikinci görüşmesi için BM Genel Sekreterinin Kıbrıs Özel Temsilcisi Lisa Buttenheim’in ara bölgedeki ikametgâhında “Yönetim ve Güç Paylaşımı” konularını görüşmek için buluştu.
Öte yandan ABD Başkanı Barack Obama, KKTC Cumhurbaşkanı Eroğlu’na bir mektup göndererek ABD’nin bağımsızlığının 235’inci yıl dönümü dolayısıyla kendisine gönderdiği kutlama mesajına teşekkür etti. Obama mesajında, Amerikalıların bağımsızlık gününde, ABD’nin üzerine kurulduğu demokrasi ve özgürlük ideallerinin hatırlanmakta olduğunu ifade etti.
7- Polonya Cumhurbaşkanı Lech Kaczynksi ile 95 üst düzey yetkilinin hayatını kaybettiği 2010’daki uçak kazasına ilişkin Polonyalı yetkililerce hazırlanan resmî rapor açıklandı. Rusya’nın kazaya pilot hatasının neden olduğuna ilişkin Polonyalı yetkilileri suçlayan raporunun ardından yayınlanan raporda, “Rus hava kontrol görevlilerinin pilotlara yanlış iniş talimatlar verdiği” belirtildi.
8- Demokratik Kongo Cumhuriyeti’nin kuzey batısında, iki geminin çarpıştığı kazada, 105 kişinin kıyıya çıkmayı başardığı, ancak 100’den fazla kişinin kayıp olduğu bildirildi.
30 TEMMUZ 2011
1- Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, İstanbul’a hareketinden önce, Esenboğa Havalimanında gazetecilerin YAŞ toplantısı öncesinde Genelkurmay Başkanı Orgeneral Işık Koşaner ve üç kuvvet komutanının emekliliğini istemesine ilişkin sorularını cevapladı. Cumhurbaşkanı Gül, “Bu yaşananlar kendi çapında olağanüstü bir durumdur ama her şey kendi mecrasına kendi yörüngesine girmiştir. Normal prosedürler işleyecek. Herhangi bir kriz söz konusu değildir. Koşaner değerli bir komutandır, devam etmesini isterdik ama kararına saygı duyduk. Diğer komutanların zaten emeklilik süreleri gelmişti. Yeni komuta heyetinde olan kişiler bu Askeri Şurayı yönetecek. Başbakan Askeri Şura’nın Başkanı olacak.” dedi.
2- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan Ulusa Sesleniş konuşmasında, “Altını çizerek söylüyorum: Geçmişte yapılan hataların tekrarlanmasına izin vermeyeceğiz; demokrasi, özgürlük, güvenlik dengesinden asla ve asla taviz vermeyeceğiz. Terörden medet umanlar, kardeşliği hedef alanlar hiçbir şekilde netice alamayacaklarını bilmelidirler.” dedi.
Başbakan Erdoğan ayrıca, yeni anayasanın uzlaşma metni olacağını, Türkiye’nin yere sağlam bastığını ve bu gelecek krizin teğet bile geçmeyeceğini, işsizliğin düşüş kaydettiğini söyledi.
3- Şair ve siyaset adamı Kemal Burkay, 31 yıldır yaşadığı İsveç’ten Türkiye’ye döndü.
4- İşlem İşbirliği Teşkilatı (İKT) Genel Sekreteri Ekmeleddin İhsanoğlu, Zaman gazetesine yaptığı açıklamada, Norveç’te aşırı sağcı Anders Behring Breivik’in 77 kişiyi katletmesi olayının bir istisna olmadığını, bunun bir buz dağının sadece görünen yüzü olduğunu söyledi.
31 TEMMUZ 2011
1- CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Ramazan ayı dolayısıyla yayımladığı mesajda, tüm vatandaşların ve İslam dünyasının Ramazan ayını kutladı.
2- Avrupa Birliği Bakanı Egemen Bağış, İstanbul’da AK Parti Çekmeköy İlçe Gençlik Kolları 1. Olağan Kongresi’nde yaptığı konuşmada, 4 komutanın emekliliğini istemesine değinerek, “Türkiye normalleşiyor.” dedi.
3- 17. Saraybosna Film Festivali’nde “Sarabosna’nın Kalbi” ödülünü, Avusturyalı yönetmen Karl Marcovics’in “Atmen” (Nefes Almak) filmi aldı.
4- Portekiz’de yapılan 23 Yaş Altı Gençler Pist Bisikleti Avrupa Şampiyonası’nda Türk sporcu Ahmet Örken 6 disiplinden oluşan Omnium branşında birinci gelerek Avrupa Şampiyonu oldu. 5- Türkiye’nin ilk opera sanatçılarından Mesude Çağlayan, Ankara’da hayatını kaybetti.
6- Suriye ordusu, Hama kentinde muhaliflere yönelik başlattığı operasyonda, 95 kişinin öldüğü, 200’den fazla kişinin yaralandığı bildirildi.


A PHP Error was encountered

Severity: Notice

Message: Undefined index: query

Filename: libraries/Functions.php(679) : eval()'d code

Line Number: 106