16.4.2011
×

Hakkında

Künye

İletişim

 
1 NİSAN 2011

1- Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Tokat Valiliğini ziyaretinde gazetecilerin sorularını cevapladı. Cumhurbaşkanı Gül basın özgürlüğüne ilişkin bir soru üzerine, “Basının saygınlığına halel getirmemek de basın özgürlüğünü başka konulara alet etmemek de basın dünyasının görevi. Dolayısıyla basın dünyasının kendi otokritiğini kendisinin yapması lazım. Kendi etik kurallarını kendisinin geliştirmesi lazım.” dedi.

Cumhurbaşkanı Gül, Başbakan Erdoğan’ın ‘Başkanlık sistemini seçim sonrası referanduma götürmeyi düşünüyorum.’ sözlerini de değerlendirerek, “Konu şu anda Türkiye’nin gündeminde yok. Sayın Başbakan bir konu üzerine düşüncelerini söyledi.” dedi.

2- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Londra dönüşünde uçakta kendisine eşlik eden gazetecilerin sorularını cevaplandırdı. Başbakan Erdoğan, Hâkimler ve Savcılar Yüksek Kurulunun (HSYK), Ergenekon soruşturmasını yürüten savcıları değiştirmesini değerlendirdi. “Süreç bitecek” endişelerinin yersiz olduğunu, bu konudaki yorumların kendisini üzdüğünü belirten Başbakan Erdoğan, Savcı Zekeriya Öz’ün yerine aynı soruşturmaya bakan Fikret Seçen’in geldiğini söyledi. Başbakan Erdoğan ayrıca, 12 Haziran’da yapılacak seçimlere de değinerek, “2002 çıraklık, 2007 kalfalık, şimdi de ustalık dönemimiz olacak.” dedi.

3- CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, gazetelerin ekonomi yazarlarıyla bir araya geldi. Toplantı sonrası gazetecilerin sorularını cevaplayan Kılıçdaroğlu, bir gazetecinin Başbakan Erdoğan’ın “Genel seçimler sonrası başkanlık sistemini referanduma götürebiliriz.” şeklindeki açıklamasını hatırlatması üzerine, “Gündemi değiştirmek için başka bir konu bulamadı Sayın Başbakan herhalde. Başkanlık sistemini tartışmaya açmak istiyor. Türkiye’nin sorunları var, asıl o sorunları çözmek gerekiyor.” dedi. Kılıçdaroğlu ayrıca, “İlk kez kamunun bile yapamadığı bir çalışmayı CHP olarak biz gerçekleştirdik. Doğu ve Güneydoğu’nun büyümesini yüzde 9.5, Türkiye’nin büyümesini yüzde 7 hedefleyerek 2023’e ilişkin sağlıklı, tutarlı bir rapor hazırladık.” dedi.

4- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, Şanlıurfa’da AK Parti İl Başkanlığına giderek, partililer ve milletvekili aday adaylarıyla görüştü. Burada gazetecilere bir açıklama yapan Başbakan Yardımcısı Arınç, “ABD ve Avrupa ile global krizin vurduğu diğer ülkeler borç içinde. İspanya ve Portekiz’de hükümetler düşüyor, maaşlar ödenmiyor, toplu sözleşme yapılamıyor. Komşumuz Yunanistan’ın 1 trilyon dolar dış borcu var. Neredeyse mendil açıp yardım dilenecekler. Fabrikalarda üretim durdu. Fabrikalar satılacak, alıcısı yok. Türkiye ise bu dönemde dünyadaki 5 ülkeden biri, yüzde 9’luk büyüme hızına kavuştu. Bu başarı hepimizin, tüm Türkiye’nin başarısıdır.” dedi.

5- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın İngiltere’ye yaptığı ziyaretin ardından, İngiltere Ticaret ve Yatırım Kurumu (UKTI) bir basın açıklaması yaptı. Açıklamada, Başbakan Erdoğan ile İngiltere Başbakanı David Cameron başkanlığında Türk ve İngiliz üst yöneticilerin (CEO) bir araya geldiği görüşmede, Türkiye ile İngiltere arasında, ticari ve yatırım ilişkilerini artırmak için “CEO Forum” başlatılmasına karar verildiği belirtilerek “Bu forum, Türkiye-İngiltere arasındaki ticareti ve yatırımı daha da artırmayı amaçlıyor, bu da İngiliz ekonomisi için her yıl milyarlar anlamına geliyor.” denildi.

6- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Ali Babacan, Çin’in Nanjing şehrinde düzenlenen G20 toplantısına katıldıktan sonra gittiği başkent Pekin’de, Türk gazetecilerin sorularını cevaplarken, bankacılık sektörünün Türkiye’ye çok büyük maliyetler getirmiş bir sektör olduğunu söyledi. Başbakan Yardımcısı Babacan, görevinden ayrılan İş Bankası Genel Müdürü Ersin Özince’nin, kredi sınırlamalarıyla ilgili sözleri üzerine, “49 tane genel müdür var, bizim her bankanın genel müdürünün söylediklerine tekrar cevap vermemiz, laf yetiştirmemiz gibi bir pozisyonumuz olamaz.” dedi.

7- Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) verilerine göre, bu yılın mart ayında ihracat, 2010 yılının aynı ayına göre yüzde 22,81 artışla 11 milyar 723 milyon dolar oldu. İhracat, yılın ilk 3 ayında yüzde 20,74 artışla 31 milyar 390 milyon dolar seviyesinde gerçekleşti. Son 12 aylık dönemde ise bir önceki döneme göre yüzde 15,15 artışla 119 milyar 368 milyon dolarlık ihracat yapıldı.

8- İstanbul Kültür Sanat Vakfınca (İKSV) düzenlenen “30. İstanbul Film Festivali” törenle açıldı.

9- BM Sözcü Yardımcısı Ferhan Hak, Afganistan’ın kuzeyindeki Mezar-ı Şerif kentinde, ABD’nin Florida eyaletinde 20 Mart’ta Kur’an-ı Kerim’in bir kopyasının yakılmasını protesto edenlerin BM bürosuna saldırdığını, saldırıda 10 kişinin öldüğünü bildirdi.

ABD Başkanı Barack Obama da saldırının ardından yaptığı yazılı açıklamada, saldırıyı kınadı.

10- Fildişi Kıyısı’nda uluslararası toplumun devlet başkanı olarak tanıdığı Alassane Uattara hükümetine bağlı güçlerin, ülkenin en büyük ve en önemli kenti Abidjan’daki devlet televizyonu RTI’yı ele geçirdiği bildirildi.

2 NİSAN 2011

1- Cumhurbaşkanlığı Basın Merkezinden yapılan açıklamaya göre; Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, 6216 sayılı Anayasa Mahkemesinin Kuruluşu ve Yargılama Usulleri Hakkında Kanun’u onaylayarak yayımlanmak üzere Başbakanlığa gönderdi.

2- Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, temaslarda bulunmak üzere gittiği Tokat’tan dönüşünde uçakta Türkiye gazetesine gündemdeki konulara ilişkin açıklamalarda bulundu. BDP’nin sivil itaatsizlik eylemi için “Halk tarafından tasvip edileceğini zannetmiyorum.” diyen Cumhurbaşkanı Gül, Ortadoğu ülkelerinde yaşanan halk hareketlerini ise bu ülkelerin liderlerinin iyi algılaması gerektiğini söyledi. Cumhurbaşkanı Gül ayrıca, “Libya, yeni bir Afganistan olmaz. Muammer Kaddafi’nin daha fazla dayanması mümkün görünmüyor.” dedi.

3- Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, kamu alacaklarının yeniden yapılandırmasına ilişkin düzenlemenin tanıtımı amacıyla Ankara’da bir alışveriş merkezinde vatandaşlarla sohbet etti. Bakan Şimşek, yeniden yapılandırma için bugüne kadar 1 milyon 213 bin kişinin başvuruda bulunduğunu ve yaklaşık 9 milyar liralık yapılandırmaya gidildiğini bildirdi.

4- Sanayi ve Ticaret Bakanı Nihat Ergün, İstanbul’da düzenlenen Sivaslı Sanayici ve İşadamları Derneğinin toplantısında, Merkez Bankasının zorunlu karşılıkları artırarak bankacıların hareket alanını daralttığını söyleyen bankacıların eleştirilerine yanıt verdi. Bakan Ergün, “Finansal istikrar önemli. Bankalar her yere ‘kısa günün kârı’ diyerek fon transferi yapmayacaklar. Bankalar kendi batık şirketlerine, sahip olduğu şirketlere finansman aktarmayacaklar. Kredileri alabildiğine geri dönmeyecek şekilde dağıtmayacaklar. Merkez Bankası, BDDK bunları yakın kontrol altında tutarsa, gelişmelere göre tedbir alırsa, bu hepimiz için iyidir.” dedi.

5- Hükümete, bazı konularda 6 ay süreyle Kanun Hükmünde Kararname (KHK) çıkarma yetkisi veren yasa tasarısı, TBMM Plan ve Bütçe Komisyonunda kabul edildi. Tasarıya göre; Bakanlar Kurulu, mevcut bakanlıkları birleştirebilecek, kaldırabilecek, yeni bakanlıklar kurabilecek. “Ekonomi”, “iç ve dış ticaret”, “gençlik ve spor” ile “aile, özürlüler, çocuklar, kadınlar ve sosyal yardım” konularında 4 bakanlık kurulacak.

6- Tecavüz gerçekleştiren kişiye kimyasal kastrasyon (hadım) tedavisi getiren düzenleme, TBMM Adalet Alt Komisyonunda kabul edildi.

7- MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, seçim çalışmaları kapsamında gittiği Afyonkarahisar’ın Sandıklı ilçesinde yaptığı konuşmada, “Darbeler var olan siyasi kültürü zorlaştırdı. Bütün kazançları sıfırladı. Türk siyasi hayatında var olmuş yönetim kabiliyeti yüksek siyasetçiler zaman zaman siyaset yasağı ile devre dışı bırakıldı, bir fayda olmadı. Demokrasi içerisinde meseleleri çözebilmek bir iktidar değişikliğini gerektiriyorsa, iktidarı değiştirmek lazım. İşte bunun için gün, 12 Haziran günüdür.” dedi.

8- DP Genel Başkanı Namık Kemal Zeybek yaptığı açıklamada, “MHP ile ittifak yaparız, çatı MHP olur.” dedi. MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’den görüşme talebinde bulunduğunu, ancak henüz bir cevap verilmediğini söyleyen Zeybek, “Bir tek şartımız olur, listeler netice alacak şekilde düzenlenmeli.” dedi.

9- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Ali Babacan, G-20 toplantısına katılmak üzere gittiği Çin’de, Türk vatandaşlarıyla bir araya geldi. Başbakan Yardımcısı Babacan, iki ülke dışişleri bakanlarının düzenli aralıklarla bir araya gelip dünya meselelerini istişare edeceklerini ve mümkün olduğu kadar ortak tutum alacaklarını belirterek, “Çin ile Türkiye artık birbirinden mal alıp satan değil, küresel meseleleri istişare eden, iş birliği yapan iki ülke haline geldi.” dedi.

3 NİSAN 2011

1- Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Endonezya ziyareti öncesi Esenboğa Havalimanında yaptığı açıklamada, YGS’deki “gizli şifre” iddialarıyla ilgili olarak, “ÖSYM Başkanı’ndan aldığım bilgiler beni tatmin etti. Öğrencilerimizin güvenle kendilerini ikinci sınava hazırlamaları gerekir.” dedi.

2- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, İstanbul’da 2. Sinoplular Buluşması’nda yaptığı konuşmada, muhalefeti eleştirdi. CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun SSK Genel Müdürlüğü dönemini hatırlatan Başbakan Erdoğan, “Kılıçdaroğlu onu sen düşün, sen daha çırak bile olamadın, olamayacaksın da. Çünkü sana bu ülkede SSK’yı teslim ettiler. 7 yılda devraldığın SSK’yı hep zarar ettirdin.” dedi.

3- CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, İstanbul 1. Bölge Seçim Koordinasyon Merkezinin açılışında yaptığı konuşmada, AK Parti iktidarını eleştirerek, “13 Haziran’da yargıyı tarafsız ve bağımsız kılacağız. Siyasal mahkemelere son vereceğiz. Özel yetkili mahkemeleri tarihe gömeceğiz.” dedi. Kılıçdaroğlu, Türkan Saylan Tıp Merkezi ve Deniz Gezmiş Parkının da açılışını yaptı.

4- Devlet Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış, AK Parti Silivri İlçe Teşkilatının düzenlediği toplantıda yaptığı konuşmada, AB reform sürecinde Silivri’nin çok önemli bir rol oynadığını belirterek, “Yassıada bizim tarihimizde ne kadar kötü bir lekeyse, Silivri de bizim tarihimizde lekelerin temizlendiği bir nokta olarak tarihe geçmiştir.” dedi.

5- Sağlık Bakanı Recep Akdağ, “Kanser Haftası” dolayısıyla düzenlenen sempozyumun ardından gazetecilerin sorularını cevapladı. GATA’da tedavi gören bazı askerlerin bilimsel deneylerde kullanılması iddiaları ile ilgili son durumun sorulması üzerine Bakan Akdağ, “Biz olayın aslı nedir, bu anlamda GATA’dan resmi olarak bilgi istedik. Bu bilgi henüz bize ulaşmış değil. Şu anda kısa zamanda bu bilginin bize ulaştırılmasını bekliyoruz.” dedi.

6- Tarım ve Köyişleri Bakanı Mehdi Eker, Antalya’nın Aksu ilçesinde dolu ve selin etkili olduğu seraları gezerek, Antalya’da dolunun yol açtığı zararın devlet tarafından karşılanacağını açıkladı. 2006 yılında afetlere karşı sigorta yaptırılması konusunda kanun çıkardıklarını ifade eden Bakan Eker, vatandaşların sigorta yaptırmadıkları için zor durumda kaldıklarını belirtti. Bakan Eker, “Zararı inşallah birlikte saracağız. Allah bir daha bu tür afetlerle karşı karşıya bırakmasın.” dedi.

7- Yüksek Seçim Kurulu (YSK), siyasi partilerin sandık görevlilerine getirdiği başörtüsü yasağını kaldırdı.

8- DP Genel Başkanı Namık Kemal Zeybek, Döşemealtı İlçe Başkanlığının düzenlediği “Birlik Şöleni”ne katılmak üzere Antalya’ya gitti. Zeybek düzenlediği basın toplantısında, Başbakan Erdoğan’ın ülkeyi uluslararası sermayenin çıkarları doğrultusunda tehlikeli bir yöne sürüklediğini savunarak, MHP ve diğer bazı partilerle ittifak kurmaya hazır olduklarını belirtti.

9- SP Genel Başkanı Mustafa Kamalak, partisinin Altındağ ilçe kongresinde yaptığı konuşmada, “Maaşlara yüzde 50 zam, doğumdan ölüme kadar herkese sigorta yapılacak, yeşil kart yerine nüfus cüzdanı kullanılacak, üniversite harçları kaldırılacak, esnafa faizsiz kredi, çiftçiye vergisiz mazot verilecek.” dedi.

10- ÖSYM Başkanı Prof. Dr. Ali Demir ÖSYM’de düzenlediği basın toplantısında, Yükseköğretime Geçiş Sınavı (YGS) soru kitapçığındaki şifreleme iddialarına ilişkin, “Sınava giren adaylar bakımından bu şifre tamamen asılsız ve gerçek dışıdır. Şifre yok, bir algoritma var.” dedi. Demir, kitapçıklara şifre konulduğunun ispatlanması durumunda sınavın iptal edileceğini belirterek, “Hiçbir kitapçık bir diğerine benzemiyor. Tüm sorular ve cevap şıklarının yeri farklıdır.” dedi.

11- Almanya’nın Dortmund kentinde sona eren Avrupa Güreş Şampiyonası’nda, Türk Milli Takımı’nda grekoromen stil 60 kiloda mücadele eden Mustafa Sağlam bronz madalya kazandı.

12- Libyalı muhaliflerin sözcüsü Abdül Hafid Goga, NATO uçaklarının Brega kentine saldırıya hazırlanan muhalif güçleri yanlışlıkla bombaladığını, olayda 13 kişinin öldüğünü ve 7 kişinin de yaralandığını duyurdu.

13- Suriye’de geçen hafta istifa eden hükümette Tarım Bakanı olan Adil Safir, Devlet Başkanı Beşar Esad tarafından yeni hükümeti kurmakla görevlendirildi.

4 NİSAN 2011

1- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Türkiye’ye gelen NATO Genel Sekreteri Anders Fogh Rasmussen ile görüştü. BM Genel Kurulunun 1970 ve 1973 sayılı kararları çerçevesinde, ateşkesin teminine yönelik neler yapılabileceğinin ele alındığı görüşmede, Libya halkının iradesine saygıyı öne çıkaran bir çizgi izlenmesi konusunda görüş alışverişi oldu. Görüşmede ayrıca NATO’da yeni komuta yapılanmasıyla ilgili değerlendirme yapıldı. Rasmussen ayrıca, Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu ile bir araya geldi.

2- Bakanlar Kurulu, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında toplandı. Toplantı sonrası, Hükümet Sözcüsü, Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Cemil Çiçek, toplantıya ilişkin açıklamalarda bulundu, gazetecilerin sorularını cevapladı. Başbakan Yardımcısı Çiçek, YGS’de şifreleme iddialarıyla ilgili olarak, ÖSYM Başkanı Prof. Dr. Ali Demir’in açıklamalarının doğru ve yeterli olduğu kanaatini taşıdıklarını bildirdi. Başbakan Yardımcısı Çiçek başka bir soru üzerine, “Biz Libya dâhil olmak üzere bu bölgede meydana gelen gelişmelere göre en kötü senaryodan en iyisine varıncaya kadar her türlü hazırlığı yaptık.” dedi.

3- CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Yönetim Kurulu toplantısına katıldı. Kılıçdaroğlu yaptığı konuşmada, çatı örgütlerinin, meslek kuruluşlarının siyasi partilere eşit mesafede olması lazım. Bizimle aynı dünya görüşünü paylaşmayan sanayicinin de önündeki engelleri kaldırmakta kararlıyız. Çünkü o sanayici kendisi için değil, ülkesi için çalışıyor. Farklı dünya görüşlerine sahip olabiliriz ama bir ortak payda yaratmak zorundayız.” dedi.

Toplantının açılışında konuşan TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu da, “Esasında küreselleşme döneminin, ikinci evresindeyiz diyebiliriz. Biz 90’lardaki ilk evreyi ıskaladık. Bu yüzden 90’ları kayıp bir dönem olarak geçirdik.” dedi.

Hisarcıklıoğlu daha sonra, Ekonomi Gazetecileri Derneğince (EGD) Kocaeli’nde düzenlenen Kartepe Ekonomi Zirvesi’nde, “Değişen Dünyaya Hazırlanalım, 2011’i Reform Yılı Yapalım” başlıklı sunumla Türkiye ekonomisini değerlendirdi. Türkiye’nin 2009’da dünyada en hızlı daralan ilk 10 ülke içine girdiğini, ancak 2010 yılında dünyada en hızlı büyüyen ilk 5 ekonomi içinde yer aldığını ifade etti.

4- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Ali Babacan, açıklanan enflasyon rakamları konusunda yaptığı yazılı açıklamada, gerek kamu maliyesi gerekse para politikasının ekonominin genel dengelerini gözeten anlayışla koordineli olarak uygulanmasının, enflasyon konusunda elde edilen başarıda önemli rol oynadığını belirtti.

5- Resmi temaslar için Endonezya’da bulunan Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Endonezya eski Cumhurbaşkanı Yusuf Habib ile görüştü. Daha sonra kendisine eşlik eden gazetecilerin çeşitli konulardaki sorularını cevaplayan Cumhurbaşkanı Gül bir soru üzerine, Türkiye’nin, toplumsal karmaşanın, belirsizliğin yaşandığı Ortadoğu ve Kuzey Afrika ülkelerine örnek olabilmesi için demokrasi ve insan hakları alanlarında standartlarını yükseltmesi gerekeceğini vurguladı.

6- Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı (AGİT) medya temsilcisi Dunya Mijatoviç, Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu’na bir mektup yazdı. Mektubunda AGİT’in medya özgürlüğüne ilişkin aldığı ve Türkiye’nin de üye ülke olarak uygulamakla yükümlü olduğu kararları hatırlatan Mijatoviç, “AGİT medya temsilciliği olarak, ülkenizde medya özgürlüğüne ilişkin yapılacak reformların hazırlanmasında ve uygulanmasında yardımcı olmaya hazırız.” ifadesini kullandı.

7- Kazakistan’da yapılan cumhurbaşkanlığı seçimlerinde, Cumhurbaşkanı Nursultan Nazarbayev seçime katılanların yüzde 95,5’inin oyunu alarak yeniden cumhurbaşkanı seçildi.

8- BM’den yapılan açıklamada, Demokratik Kongo Cumhuriyeti’nin (DKC) başkenti Kinşasa’da bir BM uçağının havaalanına inmeye çalışırken düşmesi sonucu, uçakta bulunan 33 kişiden 32’sinin öldüğü bildirildi.

9- ABD Başkanı Barack Obama yayımladığı bildiride, 2012 seçimlerinde ikinci dönem başkanlık görevine adaylığını açıkladı.

10- Yemen’in Taiz kentinde güvenlik güçlerinin göstericilere açtığı ateş sonucu 17 kişinin öldüğü bildirildi.

5 NİSAN 2011

1- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, partisinin Meclis grup toplantısında yaptığı konuşmada, AK Partinin 74 milyona eşit mesafede durup aynı dille hitap ederken muhalefetin 3 Kasım’da olduğu gibi “küçük olsun benim olsun” mantığı ile hareket ettiğini vurguladı. Başbakan Erdoğan, CHP, MHP ve BDP’yi eleştirerek, “Hepsi belli bir yere kısılıp kaldılar. Ya etnik bir grubun partisi veya bir bölgenin ya da kumsalların partisi oldular” dedi. Çetelerden medet umanların milletten takdir göremeyeceğini söyleyen Başbakan Erdoğan, “Siz aile sigortasını bir kenara bırakın da kendi arkadaşlarınıza kurduğunuz komploların yıprattığınız aile kurumunun hesabını verin.” dedi.

2- Genelkurmay Başkanlığı sitesinden yaptığı açıklamada, 163 askeri personelin, Balyoz Davası kapsamında tutukluluk hallerinin devam etmesine anlam veremediğini ifade etti. Ayrıca, tutukluluk halinin devamına ilişkin kararın belgelerini de sitesinde yayınladı.

3- CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, partisinin Meclis grup toplantısında yaptığı konuşmada, projeleri karşısında iktidar partisi mensuplarının dilleri ve ayaklarının dolandığını belirterek, “Kimyalarını, ezberlerini bozduk.” dedi.

4- Yargıtay Başkanı Hasan Gerçeker, idam cezası tartışmalarına ilişkin olarak AA muhabirine yaptığı açıklamada, “AB’ye girme sürecinde olan bir ülke olarak Avrupa İnsan Hakları Mahkemesinin yargı yetkisini kabul etmişiz, Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi’ni kabul etmişiz. Bundan sonra idam cezasının tekrar geri dönmesi bu ortamda mümkün değil.” dedi. Gerçeker, “Elbette çok canice, canavarca ve hunharca işlenen bir takım suçlar insanları üzüyor. Ama bugün çağdaş dünyada, çağdaş ülkelerin hiçbirinde artık ölüm cezası yok. Onun için bunun artık geri dönüşü olmaz derken bunu kastettim.” dedi.

5- Milli Eğitim Bakanı Nimet Çubukçu, TBMM’de gazetecilere yaptığı açıklamada, “YGS’de şifreleme veya birilerinin kayırılmasının söz konusu olmadığını” söyledi. İddialarda bulunanların, mahcup olacakları, utanacakları sonuçlarla da karşılaşabileceklerini kaydeden Bakan Çubukçu, ÖSYM Başkanı Prof. Dr. Ali Demir’in açıklamalarını tatmin edici bulduğunu söyledi.

6- Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, CNN Türk’te yayınlanan “Eğrisi Doğrusu” adlı programda, nükleer santrallerle ilgili soruları cevapladı. Türkiye’de kurulacak nükleer güç santrallerinin riskinin eleştirildiği kadar yüksek olmadığını, ABD’de yapılan sosyolojik bir araştırmaya göre, ABD’de bekârların evlilere göre 6 yıl daha az yaşadıklarının tespit edildiğini belirterek, “Sigara ortalama insan ömrünü 2.3 yıl, yoksulluk 700 gün, alkol 130 gün, kalp 2100 gün öne çekiyor. Nükleer santrallerin ortalama ömür kaybı ise sadece 0.03 gün olarak tespit edilmiş.” dedi.

7- BBP Genel Başkanı Yalçın Topçu, Anadolu Ajansına yaptığı açıklamada, seçim ittifakıyla ilgili, “‘Bölücüler hariç herkesle görüşürüz’ dedik. Milliyetçi demokratik çatı olsun istedik. Kimse ittifak için konuşmaya gelmedi. Milletvekili aday adaylığı için 1200 başvuru yapıldı. Tek başına seçime girecek gibi hareket ediyoruz.” dedi.

8- Basın İlan Kurumu Genel Müdürü Mehmet Atalay, Erzurum’da, yaygın ve yerel basın kuruluşlarının temsilcileriyle bir araya geldi. Atalay burada yaptığı açıklamada, Radyo ve Televizyon Üst Kurulu (RTÜK) ile Basın İlan Kurumunun bir anlaşma yaptığını dile getirerek, “RTÜK ile anlaştık. RTÜK’ün kamu reklamları payını artık biz alacağız. Bunu da yerele dağıtacağız. Kanun teklifi olarak Meclis’e verildi. Seçimden önce çıkmayabilir. Söz konusu çalışma yerel basına çok ciddi bir destek getirecek.” dedi.

9- Resmi ziyaret için Endonezya’da bulunan Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Endonezya Cumhurbaşkanı Susilo Bambang Yudhoyono ile başkent Cakarta’da bir araya geldi. Görüşmenin ardından, Türkiye ile Endonezya arasında diplomatik ve hizmet pasaportlarına vize muafiyeti ve afet yönetimi anlaşmalarıyla, dışişleri bakanlıkları arasında iş birliği öngören mutabakat zaptı imzalandı.

İmza töreninin ardından düzenlenen ortak basın toplantısında, Türkiye ve Endonezya’nın, büyük nüfuslara sahip olmalarını ve demokrasiyle yönetilmelerinin en önemli ortak özellikleri olduğunu belirten Cumhurbaşkanı Gül, Libya’daki gelişmelere ilişkin bir soru üzerine ise ateşkesin sağlanması için Libya’dan Türkiye’ye ziyaretler yapıldığını ve yoğun diplomasi yürütüldüğünü belirterek, “Akdeniz kıyısında kapalı rejimlere artık yer yok. Demokrasi bütün bölgede gerçekleşecektir.” dedi.

Yudhoyono da, ikili ilişkilerde yeni bir dönemin başlayacağını dile getirerek, “Türkiye ile Endonezya arasındaki ilişkileri güçlendirmek için kapsamlı bir ortaklığa gitme mutabakatına vardık. Böylece stratejik işbirliği dönemi başlayacak.” dedi. Yudhoyono Libya’yla ilgili bir soruyu cevaplarken, “Libya’da ateşkes sağlanırsa ve barışı koruma çabasına girilirse, Endonezya böyle bir çabaya katılabilir.” dedi.

10- TBMM Başkanı Mehmet Ali Şahin, Belçika Aktif Dernekler Federasyonunun (FEDACTIO) düzenlediği bir programda Belçikalı Türklere hitaben yaptığı konuşmada, millet iradesinin üzerinde artık hiçbir iradenin olamayacağını belirterek, “Türkiye, artık ‘bir sabah ansızın marşlar çalınır, basar geliriz’ denilen dönemlerden çıkmıştır.” dedi. Konuşmasında AB’yi de eleştiren Başkan Şahin, “AB üyesi kimi ülkeler’in müzakerelerle ilgisi olmayan ve çoğu da iç politikaya dönük nedenlerle birtakım başlıklara ambargo uygulamış olmaları bizim AB müzakerelerinde daha hızlı gitmemize mani oluyor.” dedi.

11- Çeşitli temaslarda bulunmak üzere ABD’nin New York kentinde bulunan Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, BM Genel Sekreteri Ban Ki Mun ile görüştü. Görüşmenin ardından, BM televizyonu ile TRT arasında işbirliği anlaşmasının imza törenine katılan Başbakan Yardımcısı Arınç burada yaptığı açıklamada, Ban Ki Mun’un Türkiye’nin, dünya ve BM için artan önemini vurguladığını belirterek, “Genel sekreter, Türkiye hakkında çok olumlu düşüncelere sahip.” dedi.

TRT Genel Müdürü İbrahim Şahin de, “BM televizyonu ile gerçekleştirdiğimiz bu işbirliği bizim için çok önemli. İki kurum birbirlerinin arşivinden ve görüntü, ses gibi diğer hizmetlerinden de yararlanacak.” dedi.

12- Devlet Bakanı Zafer Çağlayan, Almanya’da Hannover Sanayi Fuarı’nda Türk şirketlerini ziyaret etti. Bakan Çağlayan burada yaptığı açıklamada, Volkswagen’in ortağı olan Aşağı Saksonya Eyaleti Başbakanı ve ekonomi bakanına Volkswagen’in Amarok (pikap) modelini Türkiye’de üretmeleri için teklif götüreceğini belirterek, “Eğer onları ikna edebilirsek, Türkiye’ye gelebilirler. Bunlar ‘Tam teşekküllü olarak Türkiye’de yatırım yapayım’ derse, tahminim 400-500 milyon dolarlık yatırım demektir. İlk etapta yapacağı yatırım mutlaka 150 milyon dolar seviyesinde olabilir.” dedi.

13- Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, resmi temaslarda bulunduğu Bahreyn’den ayrılırken havaalanında gazetecilere yaptığı açıklamada, küçük bir ülke olmasına rağmen Bahreyn’deki krizin diğer ülkelerden farklı olarak ülke içi bir mesele olmaktan çıkıp devletlerarası bir meseleye dönüşme potansiyeli taşıdığını vurguladı. Bölgedeki önemli gelişmeler karşısında Türkiye’nin resmi sivil bütün aktörlerle temas halinde olan ve bu yüzden kimsenin rahatsızlık duymadığı tek ülke olduğunu kaydeden Bakan Davutoğlu, taraflar isterse Bahreyn ve İran dışişleri bakanlarını bir araya getirmek için ev sahipliğine hazır olduğunu dile getirdi.

14- IMF Başkanı Dominique Strauss Kahn, George Washington Üniversitesinde “Küresel Güçlükler, Küresel Çözümler” başlıklı konuşmasında, Avrupa’nın içinde bulunduğu ülke borcu ve büyüme krizine ilişkin “Avrupa’da bazı ülkeler kavşakta, zorlu adımlar attılar ancak daha fazlasının yapılması gerekiyor.” dedi. Strauss Kahn, Avrupa’daki borç krizini çözmek için küçük küçük adımlar atılmasının problemleri alevlendirdiğini, daha kapsamlı bir çözüme ihtiyaç duyulduğunu vurguladı.

15- Fildişi Sahili’nde seçimi kaybetmesine rağmen devlet başkanlığını bırakmayan Laurent Gbagbo, Fransa liderliğindeki BM askeri operasyonuyla devrildi.

6 NİSAN 2011

1- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Ali Babacan, 2. Saraybosna İş Forumu’na katılmak üzere Bosna Hersek’e hareketinden önce Esenboğa Havalimanında düzenlediği basın toplantısında gazetecilerin sorularını cevapladı. Başbakan Yardımcısı Babacan, bankalarla ilişkiler ve bankacılık düzenlemeleriyle ilgili olarak, “Bankalar Birliği önemli bir kurum, bir sivil oluşumdur. Bunun yanında şunu da unutmamak lazım ki, kamu kuruluşlarımızın düzenleme, denetleme yetkisi görevi vardır. Bu bir anayasal görevdir, yasal görevdir. Bankacılıkla ilgili düzenlemeler yapacak kurumlarımız bellidir, kuralı koyan otoritelerimiz vardır. Bankalarımız bu düzenlemelere uymakla mükelleftir.” dedi.

2- Almanya’nın Hannover kentindeki temaslarını tamamlayan Devlet Bakanı Zafer Çağlayan, Türkiye’ye dönüşünde uçakta gazetecilere değerlendirmelerde bulundu. Bakan Çağlayan, Almanya’ya her fuara gelişinde sanayicilerin vize konusundan şikâyet ettiklerini, ancak artık bu işin ahlaki boyutlara kadar gittiğini belirterek, “Vize almak için başvuran Türk işadamlarından evlilik cüzdanı istiyorlar. AB, bu uygulamalarla, dünya ticaretinin bütün kurallarını çiğniyor, bu ticarete teknik engeldir.” dedi.

3- Milli Eğitim Bakanı Nimet Çubukçu, Türk Patent Enstitüsü Sergi Alanı’nda yapılacak “Proje Tabanlı Beceri Yarışması Türkiye Finali” açılış törenine gelişinde gazetecilerin sorularını cevapladı. Bakan Çubukçu, “şifre” iddiaları nedeniyle YGS’nin iptal edilip edilmeyeceği yönündeki bir soru üzerine, “Hiç kimsenin kayırılması, korunması, ayrıcalıklı bir muameleye tabi tutulması mümkün değil. Böyle bir şeyin içerisinde asla olmayız.” dedi.

4- AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Hüseyin Çelik, Genel Merkezde düzenlediği basın toplantısında, gündemdeki konulara değindi. Çelik, “YGS’de şifre” iddialarıyla ilgili olarak, “Bu, bazı muhalefet partileri ve onlar adına kalem oynatan bazı yazarlar tarafından hükümete yönelik bir linç kampanyasına dönüştürülmüştür. Hükümete yönelik, seçimden önce muhalefet adına bir operasyona dönüştürülmüştür.” dedi.

5- Ölçme Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) Başkanı Prof. Dr. Ali Demir, basın kuruluşlarının Ankara temsilcileri ile bir araya geldi. Toplantıda ÖSYM’nin yapısına ve çalışmalarına ilişkin bilgi veren Demir, 27 Mart’ta YGS’ye giren 1 milyon 700 bin adaydan 1 milyon 400 bininin cevap kâğıtlarının okunduğunu ve geçen yıl düzenlenen YGS sonuçları ile karşılaştırıldığını belirterek, YGS’nin iptal edilmesini gerektirecek bir durum olmadığını kaydetti.

6- Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Endonezya Üniversitesi tarafından kendisine fahri doktora unvanı verilmesi töreninde, “İslam Dünyasının Kalbinde Tarihi Dönüşüm” başlıklı bir konuşma yaptı. Cumhurbaşkanı Gül, Kuzey Afrika ve Ortadoğu halklarının kendi geleceklerinin kendi ellerinde olmasına karar verdiğini belirterek, “Tunus’tan Mısır’a, Libya’dan Yemen’e kadar halklar artık seslerini yükseltmekten kaçınmıyor, taleplerini dile getiriyor ve hükümetleri doğru şekilde yönlendiriyor. Sonunda korku gitti.” dedi.

7- Fransız yetkililerle temaslarda bulunmak üzere Fransa’nın başkenti Paris’e giden Devlet Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış, Fransa Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy’nin diplomatik danışmanı olan Büyükelçi Jean-David Levitte ile görüştü. Bakan Bağış görüşmede, Sosyalist senatörlerin, daha önce mecliste kabul edilen yasa teklifini senato gündemine getirmelerinden dolayı Türkiye’nin duyduğu rahatsızlığı dile getirerek, bu yasa teklifinin senatodan geçmesinin Türk ve Fransız ilişkilerine zarar vereceği uyarısında bulundu. Levitte de, Sarkozy’nin daha önce Türk yetkililere belirttiği gibi, bu yasa teklifinin senatodan geçmesine karşı olduğunu hatırlattı.

8- Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Suriye’nin başkenti Şam’da Devlet Başkanı Beşar Esad tarafından kabul edildi. Baş başa ve heyetler arası görüşmelerde, iki ülke ilişkilerinin yanı sıra Arap dünyasında meydana gelen gelişmeler ele alındı. Suriye’de 16 Mart’tan bu yana süren olayların da değerlendirildiği görüşmede, Esad tarafından açıklanan reform kararları da görüşüldü. Bakan Davutoğlu’nun Esad ile yapılan görüşmenin ardından Suriye Dışişleri Bakanı Velid Muallim ile Dışişleri Bakanlığında bir araya geldi. Bakan Davutoğlu’nun ayrıca, Hamas’ın siyasi büro şefi Halid Meşal ile yaptığı görüşmede, El Fetih ve Hamas gruplarının, Filistin’de birliğin sağlanması için birlikte hareket etmeleri konusu değerlendirildi.

9- Uluslararası Basın Enstitüsü (IPI), Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı (AGİT) ile IPI’nın Türkiye Ulusal Komitesinin de içinde yer aldığı Gazetecilere Özgürlük Platformu’nun rakamlarına göre; Türkiye’de 57 gazetecinin cezaevinde olduğu ve bu sayıda tutuklu gazetecinin dünyanın hiçbir yerinde olmadığı açıklandı.

10- İtalya’nın Lampedusa adasına ulaşmaya çalışan kaçak göçmen teknelerinden birinin Akdeniz’de alabora olması sonucu, 20 kişinin öldüğü, 250 kişinin de kayıp olduğu bildirildi.

7 NİSAN 2011

1- Cumhurbaşkanı Abdullah Gül Endonezya’dan dönüşünde, uçakta gazetecilere gündeme ilişkin açıklamalarda bulundu. Cumhurbaşkanı Gül, dış dünyada Türkiye’ye ilginin giderek arttığını vurgulayarak, “Bir ülkeyi güçlü yapan, o ülkenin silahlı kuvvetleri değildir. Bir ülkeyi güçlü yapan, o ülkenin siyasi yapısıdır. Demokrasisi, hukuku olunca ekonomi onun üstüne yükseliyor. Hukukun olduğu yerde ekonomi hızlı yükselir, hukukun olmadığı yerde zenginler yatırımı dışarı yapar.” dedi.

2- TBMM Başkanı Mehmet Ali Şahin, Genelkurmay Başkanlığının, Türk Silahlı Kuvvetlerinin görevli ve emekli bazı personelinin Balyoz davası kapsamında tutukluluk halinin devam etmesine ilişkin açıklamasını değerlendirdi. Başkan Şahin, “Keşke böyle bir açıklama yapılmasaydı. Bu, yargıya bir müdahale olarak değerlendirildi.” dedi.

3- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, AK Parti Genel Merkezinde Libya’daki gelişmelere ilişkin düzenlediği basın toplantısında, Libya’nın toprak bütünlüğünü ve egemenliğini koruyan ve barışçıl değişim sürecini öngören bir yol haritası için çalıştıklarını belirterek, önerdikleri bu yol haritasının ana unsurları konusunda, “Derhal ateşkes sağlanmalı ve Kaddafi’nin askerleri çekilmeli. İnsani yardım akışı sağlayacak güvenli bölgeler oluşturulmalı. Demokratik değişim ve dönüşüm süreci derhal başlatılmalıdır.” dedi. Toplantıya Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu da katıldı.

4- CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, “GenceArtı Projesi” kapsamında Genel Merkez’de düzenlenen etkinlikte, İnternet üzerinden gençlerle buluşarak soruları cevapladı. Kılıçdaroğlu, “Lazca için ne gibi çalışmanız var?” sorusuna karşılık verirken herkesin kendi anadilini öğrenmesini istediklerini belirtti. Kılıçdaroğlu başka bir soru üzerine ise 12 Haziran’da yapılacak genel seçimlerin güvenli bir şekilde yapılabilmesi için bütün tedbirleri aldıklarını kaydetti.

5- Danıştay 5. Dairesi, Sağlık Bakanlığının “Tam Gün Kanunu”yla ilgili işleminin, “Kamuda görevli hekimlerin muayenehane açamayacaklarına” ilişkin bölümünü iptal etti. Böylece, doktorların özel muayenehane açabilmeleri veya özel sağlık kurumu ve kuruluşlarında aynı zamanda çalışabilmelerinin yolu açılmış oldu.

Kararın ardından açıklama yapan Sağlık Bakanı Recep Akdağ, Danıştay 5. Dairesinin kamuda çalışan hekimlerin muayenehane açmasını engelleyen düzenlemenin iptaline yönelik kararına, bir üst mahkemede itiraz edeceklerini bildirdi.

6- Devlet Bakanı Cevdet Yılmaz, son 40 yılın en düşük rakamının çıktığı nisan ayı enflasyon oranlarına yönelik “sepetin içinde İstanbul gibi daha ucuz illere fazla yer verildiği için enflasyon düşük çıkıyor” şeklindeki değerlendirmeler üzerine yaptığı açıklamada, enflasyonun düşük çıkmasının, Türkiye’nin makro ekonomideki başarısını gösterdiğini belirterek, enflasyon rakamlarına en ufak müdahalenin olmadığını söyledi.

7- Başbakanlıkta özürlülük alanında gerçekleştirilecek “Özürlüler Destek Programı’nın (ÖDES)” tanıtımını yapan Devlet Bakanı Selma Aliye Kavaf, özürlülük alanında farkındalığı artıracaklarını belirterek, program kapsamında özürlülükte erken tanı, erken müdahale ve koruyucu hizmetler konusunda toplumun bilgilendirileceğini bildirdi.

8- MHP Genel Başkanı Bahçeli “YGS’de şifre” iddiaları ile ilgili yaptığı yazılı açıklamada, 27 Mart tarihinde yapılan ve sayıları bir milyon yedi yüz bine yaklaşan gencin katıldığı Yükseköğretime Geçiş Sınavı’nda şifreli soru sorulduğuna dönük iddiaların kamuoyuna yansıdığına dikkati çekerek, “Ayyuka çıkan iddiaların soruşturulmasının soğukkanlı, adil, süratli ve eksiksiz bir şekilde yapılması gerekiyor.” dedi.

9- YÖK Başkanı Prof. Dr. Yusuf Ziya Özcan, YGS’deki şifre iddiaları konusunda soruları cevaplandırdı. ÖSYM Başkanı Ali Demir’in YGS’deki şifre iddiaları konusundaki açıklamalarını ikna edici bulduğunu açıklayan Özcan, “YÖK Denetleme Kurulunu görevlendirecek misiniz?” sorusu üzerine ise “Hayır. Bizim öyle bir yetkimiz yok artık. Nasıl karışalım? Mevzuata göre böyle.” dedi.

10- Resmi temaslar için Paris’te bulunan Devlet Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış, İçişleri Bakanı Claude Gueant ile yaptığı görüşmenin ardından Türk basın mensuplarıyla bir araya geldi. Bakan Bağış, “Fransa’da hükümet temsilcileri, Senato’ya getirilen Ermeni yasa teklifine destek vermeyecekleri konusunda bize güvence verdi” dedi.

11- Portekiz, AB’den ‘acil yardım’ talebinde bulundu. Böylece Portekiz, 110 milyar euro alan Yunanistan ve 85 milyar euro alan İrlanda’dan sonra AB’den yardım isteyen üçüncü ülke oldu.

Öte yandan Avrupa Merkez Bankası (ECB), gösterge faiz oranını çeyrek puan (yüzde 0.25) artırarak yüzde 1.25’e çıkardı. Böylece Banka, Mayıs 2009’dan itibaren ilk defa faiz artırmış oldu.

8 NİSAN 2011

1- Devlet Bakanı Cevdet Yılmaz, ABD’nin Ankara Büyükelçisi Francis J. Ricciardone’u makamında kabul etti. Bakan Yılmaz, büyükelçinin Türk- Amerikan ilişkilerine daha çok katkı yapması temennisinde bulundu.

2- Milli Savunma Bakanı Vecdi Gönül, Azerbaycan Savunma Bakanı Korgeneral Sefer Abiyev’i kabul etti. Bakan Gönül, “Tek millet iki devlet” sözünü hatırlatarak, “Azerbaycan topraklarının yüzde 20’si işgal altında. Bunu asla kabul etmeyiz.” dedi.

Abiyev de yaptığı konuşmada, Azerbaycan Silahlı Kuvvetlerinin gerek duyduğu zaman kendi topraklarını özgürleştireceğini belirterek, Ermenistan’ın ön şartsız işgal ettiği toprakları terk etmesini istedi.

3- Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Karadeniz Deniz İşbirliği Görev Grubu’nun (BLACKSEAFOR) kuruluşunun 10. yıldönümü sebebiyle İstanbul’da düzenlenen törende yaptığı konuşmada, bütün kıyı ülkelerinin birbirine çok yakından bağlı olduğunu belirterek, birlikte yaşama ve birbirini anlamayı ortaya çıkarması açısından BLACKSEAFOR’un çok önemli olduğunu vurguladı.

4- Sanayi ve Ticaret Bakanı Nihat Ergün, İstanbul’da düzenlenen Deniz Ticaret Odası Meclis Toplantısı’nda yaptığı konuşmada, yeni hazırladıkları “Gelişen İşletmeler Piyasası KOBİ Destek Programı” ile halka açılan KOBİ’lere 100 bin lira, bağımsız denetim yaptırmak isteyen KOBİ’lere ise 10 bin lira geri ödemesiz destek vereceklerini açıkladı.

5- Temaslarda bulunmak üzere ABD’ye giden Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, başkent Washington’daki Türk Büyükelçiliğinde düzenlediği basın toplantısında, gündemdeki “başkanlık sistemi” tartışmalarına ilişkin, “Altyapısı olması gereken ve Türkiye’de uzun deneyimlerden sonra niçin böyle bir sistem arayışına girdiğimizi hem hukuken hem siyaseten izah etmeyi gerektiren bir düşüncedir.” dedi.

6- Devlet Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış, resmi bir ziyaret için gittiği Hollanda’da basın mensuplarına verdiği demeçte, “Buradaki farklı derneklerimizde vatandaşlarımızla birkaç toplantıda bir araya gelmeye çalışacağız. Onlar için birtakım özel mesajlarımız var.” dedi.

7- Suriye Devlet Başkanı Başer Esad’ın kabinenin feshi ve iki valinin görevden alınması dâhil çeşitli ödünler vermesine rağmen ülkenin çeşitli kentlerinde protesto gösterileri devam etti. Ulusal İnsan Hakları Örgütü Başkanı Ammar Kureybi gösterilerde 20 kişinin öldüğünü duyurdu.

8- Irak’ın Diyala vilayetinde bulunan İran rejimine muhalif, Halkın Mücahitleri Örgütüne ait Eşref kampına, Irak askeri güçlerinin düzenlediği saldırıda; 28 kişinin öldüğü, 325 kişinin de yaralandığı bildirildi.

09 NİSAN 2011

1- Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Kayseri’de Yumula Barajı ile Devlet Su İşleri Genel Müdürlüğüne ait 10 tesisin temel atma töreninde yaptığı konuşmada, Türkiye’nin dört bir yanında gerçekten çok güzel projeler gerçekleştirildiğini belirterek, “Zaten devlet hizmeti, kamu hizmetleri de budur. Her bakanlık kendi alanında yaptığı hizmetlerle vatandaşın ve ülkenin ihtiyacını karşılıyor. Ayrıca bu büyük barajlar eskiden yılları alırdı. Artık, bu barajlar çok süratli bir şekilde yapılıp bitirilince, acaba bunlar küçük baraj mı diye insanın sorası geliyor ama rakamlara baktığımızda yapılan projelerin ne kadar büyük olduğunu hep beraber görüyoruz, yaşıyoruz. Bunlar işte büyüyen Türkiye’nin, güçlü Türkiye’nin en güzel işaretleridir.” dedi.

Cumhurbaşkanı Gül, Kayseri Adalet Sarayı binasının temel atma töreninde yaptığı konuşmada ise, Türkiye’nin, demokrasi ve siyasi standartları anlamına gelen hukuk standartlarını güçlü hale getirme, derinleştirme ve bunu en gelişmiş demokrasilerle, en kalkınmış ülkelerle mukayese edilebilir hale getirme görevini başarıyla yerine getirmesinin gerektiğini ifade etti.

2- Devlet Bakanı Hayati Yazıcı, Zaman gazetesine gündemdeki konulara ilişkin açıklamalarda bulundu. Bakan Yazıcı, CHP’nin, Ergenekon davasından tutuklu bulunan Mehmet Haberal ve Mustafa Balbay’ı, MHP’nin ise emekli Korgeneral Engin Alan’ı aday göstermesinin hukuki kaos yaratacağını söyledi.

3- Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, İzmir’de konsolos ve fahri konsoloslarla yaptığı toplantının ardından İzmir Valisi Cahit Kıraç’ı ziyaret etti. Bakan Davutoğlu görüşmenin ardından yaptığı açıklamada, artık diplomasinin sadece Ankara ile sınırlı kalmayacağını, bir dünya merkezi olan İstanbul’un zaten bir süredir böyle bir rol üstlendiğini, diplomasi merkezlerini Türkiye sathına yaymak istediklerini, İzmir’de ve Antalya’da diplomatik temsilcilikler açılmasına karar verdiklerini kaydetti. Bakan Davutoğlu ayrıca, Libya’dan Türk vatandaşların ve yaralıların “olağanüstü başarılı operasyonlarla” Türkiye’ye getirildiklerini belirterek, “Libya’dan yapılan son tahliye operasyonu Türkiye’nin kudretli ve şefkatli elini tüm dünyaya bir kez daha göstermiştir.” dedi.

4- Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, İstanbul’da Koç Üniversitesinin ev sahipliğinde Fordham Üniversitesi tarafından düzenlenen, “Jeopolitiğin İş Dünyası Üzerindeki Etkileri” başlıklı uluslararası konferans kapsamında yaptığı “Türkiye Ekonomisine Genel Bakış” konulu konuşmasında, Türkiye’nin AB ile uzun süren bir aşk hikâyesi olduğunu belirterek, “Onlar bizi 40 yıl kadar antrede tuttular. Ondan sonra masaya davet ettiler. Masada da işler çok yavaş yürüyor. AB çok isteksiz bir ortak olarak hareket ediyor.” dedi.

5- Tarım ve Köyişleri Bakanı Mehdi Eker, Adana’da düzenlenen Tarım-Gıda Politikaları ve Gıda Sektörüne Yansımaları Toplantısı’ndaki konuşmasında, üretimden gıda güvenliğine, sanayiden toprak bölünmelerine kadar pek çok alanda tarım sektörünü daha sıkı kontrol altına almak için Tarım ve Gıda Bakanlığı kurmaya hazırlandıklarını, yeni dönemdeki ilk işlerinin bu olduğunu söyledi.

6- MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli yaptığı yazılı açıklamada, “Anlaşıldığı kadarıyla AKP, 12 Haziran seçimlerinden galibiyetle ayrılması halinde peşmerge kalıntısı ve bölücü çevrelerle birlikte el ele verecek ve Türkiye Cumhuriyeti’nin içten ve dıştan çökmesine zemin hazırlayacaktır.” görüşünü ileri sürdü.

7- HAS Parti Genel Başkanı Numan Kurtulmuş, partisinin İstanbul İl Başkanlığınca düzenlenen Genişletilmiş İl Divanı Toplantısı’nda yaptığı konuşmada, sadece anayasayı değil, tüm anti demokratik yasaları değiştirmeye kendilerini adadıklarını belirterek, “Çünkü 12 Eylül ile hesaplaşabilmek, Kenan Paşa’yı Marmaris’teki evinden alıp mahkemenin karşısına çıkarmak değildir, 12 Eylül’ün anayasasını çöp tenekesine atmaktır.” dedi.

8- Türkiye İşadamları ve Sanayiciler Konfederasyonu (TUSKON) Başkanı Rızanur Meral, Zaman gazetesine, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ile gittiği Endonezya iş gezisini değerlendirdi. Meral, Türkiye ile Endonezya’nın G-20’de yer alan iki güçlü ekonomi olduğuna dikkat çekerek, Türkiye’nin 2023 yılında 545 milyar dolarlık ihracat hedefini yakalaması için Endonezya gibi ülkelerle olan işbirliklerinin geliştirilmesi gerektiğini ifade etti.

9- ABD’nin Ankara Büyükelçisi Francis J. Riciardone Milliyet gazetesiyle yaptığı söyleşide, Türkiye-ABD ilişkilerini ve gündemdeki konuları değerlendirdi.

10- Devlet Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış, Hollanda’nın başkenti Amsterdam’da Missing Star gösterisi etkinliğinin açılışını yaptı. Program sonunda Cihan Haber Ajansına açıklamada bulunan Bakan Bağış, Amsterdam’da Türkiye’yi tanıtan çok anlamlı bir etkinliğe ev sahipliği yaptıklarını belirterek, “Gerçekten kültür platformunda, Türk sineması ile Türk dansı ile Türk Müziği ile Türkiye’nin Avrupa’daki kimliğini, Avrupa’daki müttefiklerimize dostlarımıza anlatmaya çalışıyoruz.” dedi.

11- IMF Başkanı Dominique Strauss-Kahn, düzenlediği basın toplantısında, kuruluşun, Portekizli yetkililerden finansal yardım talebi aldığını belirterek, Portekiz’in finansal istikrarını ve büyümeyi sağlamaya katkıda bulunmak üzere AB ile birlikte çaba göstermeye hazır olduklarını dile getirdi.

12- ABD Başkanı Barack Obama yaptığı açıklamada, Suriye hükümeti tarafından barışçıl protestoculara karşı uygulanan şiddeti kınayarak, “Aynı zamanda protestocuların da her tür şiddetini kınıyorum.” dedi.

13- Iraklı Şii lider Mukteda El Sadr, Amerikan kuvvetlerinin belirlenen tarihte ülkeden çekilmemesi halinde faaliyetini dondurmuş olduğu Mehdi ordusunu aktif hale getirerek, silahlı direnişe tekrar başlama tehdidinde bulundu.

10 NİSAN 2011

1- Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Türk Polis Teşkilatının kuruluşunun 166’ncı yıldönümü nedeniyle Kayseri Polisevinde verilen resepsiyona katıldı. Polis teşkilatının, ülke içerisinde kanunları, nizamları ve kuralları korumakla sorumlu olduğunu belirten Cumhurbaşkanı Gül, “Silahlı kuvvetlerimiz, yurdu dışarıya karşı, düşmana karşı korumakta ne kadar büyük bir sorumluluk üstleniyorsa polis teşkilatımız, emniyet teşkilatımız da ülke içerisinde aynı derecede sorumluluklar üstlenmektedir. Bu uğurda çok önemli mesafeler kat edildi.” dedi.

2- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Cemil Çiçek, Beyaz TV’de yayınlanan “Beyaz Koltuk” programında gazetecilerin sorularını cevapladı. BDP’nin 12 Haziran’da yapılacak milletvekili seçiminde destekleyecekleri aday listelerinde, bazı KCK davası tutuklularının da bulunduğunun belirtilmesi üzerine Başbakan Yardımcısı Çiçek, “Bu konuda milletin takdirini esas alıyoruz. Yasalara uygun olmak kaydıyla herkes istediği kişiyi koyar, onu bizim tayin, takdir etmemiz doğru olmaz.” dedi.

3- Devlet Bakanı Cevdet Yılmaz, Anadolu Ajansına yaptığı açıklamada, Türkiye’nin gayri safi yurtiçi hâsılasının (GSYİH) geçen yıl tarihinde ilk kez 1 trilyon lirayı aşarak 1,1 trilyon liraya ulaştığını, 2023 yılında 2 trilyon dolar hedeflendiğini söyledi.

4- Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Mısır’daki temasları sonrasında Türk gazetecilere yaptığı açıklamada, görüşmeler sırasında bölgesel meseleler, değişimin muhtemel etkileri ve yol haritası gibi konuları ele aldıklarını belirterek, “Mısır’la hemen hemen tüm bölgesel sorunlara aynı perspektiften bakıyoruz.” dedi. Bakan Davutoğlu, Libya ile ilgili olarak da, ‘akan kanın bir an önce durması, silahlı güçlerin çekilmesi, insani yardımların kesintisiz sürmesi ve siyasi değişimin başlaması gerektiğini’ söyledi.

5- Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, Japonya’da yayınlanan Nihon Keizai Shimbun gazetesine verdiği demeçte, Sinop’ta nükleer santral inşasına yönelik Japonya ile müzakerelerin, Fukushima Daiichi santralindeki kazanın kontrol altına alınmasına yönelik faaliyetlerin son derece yoğun olmasından dolayı kesintiye uğradığını belirtti. Bakan Yıldız, Karadeniz’de petrol bulunduğu yönünde çıkan haberlere ilişkin de Karadeniz’de bir yerde değil, 5-6 yerde birden aramaların devam ettiğini söyledi.

6- HAS Parti Genel Başkanı Numan Kurtulmuş, partisinin Ankara İl Başkanlığı Binasının açılışında yaptığı konuşmada, Türk siyasetini yeniden şekillendireceklerini söyleyerek, “HAS Parti, Türk siyasetini her yerde formatlıyor; sadece formatlamıyor, eski siyaseti de süpürüp bir kenara atıyor.” dedi.

7- DP Genel Başkanı Namık Kemal Zeybek, Genel Merkeze gelişinde yaptığı açıklamada, “milli duruş sahibi partilere” yönelik, DP çatısı altında seçim ittifakı yapma çağrısını tekrarladı. MHP’ye yaptıkları teklifin karşılık bulmadığını söyleyen Zeybek, Meclis dışındaki partilerle yapılacak ittifakın DP çatısı altında olması halinde başarıya ulaşacağını düşündüklerini, ittifak çağrısını ise “milli mutabakat” için yaptıklarını vurguladı. Ayrıca DP ile Bağımsız Türkiye Partisi (BTP), DP çatısı altında seçim ittifakında anlaştı.

8- SP Genel Başkanı Mustafa Kamalak, Genel Merkez’deki GİK toplantısı öncesinde seçim ittifakına yönelik bir soru üzerine, “Bir ordu başka bir güce bel bağlasa zafere ulaşamaz. Bu nedenle biz teşkilat olarak seçime hazırız.” dedi.

9- Gürcistan’ın ayrılıkçı bölgesi Abhazya’nın lideri Sergey Bagapş, Cihan Haber Ajansına yaptığı açıklamada, Türkiye’ye Rus pasaportuyla giriş yaptığını belirterek, Ankara’nın dış politikasını övdü. Bagapş, “Türkiye bölgede bütün taraflarla iyi ilişkileri olan büyük bir ülke. Bu sorunun çözümünde de aktif rol oynayabilir.” dedi.

10- NATO Genel Sekreteri Anders Fogh Rasmussen, Alman Der Spiegel dergisine verdiği demeçte, “Libya’ya kara birlikleri göndermeden savaşın kazanılıp kazanılamayacağı” sorusuna, “Bu sorunun samimi yanıtı, çatışmaya askeri çözüm olmadığıdır. Siyasi bir çözüme ihtiyacımız var, bu da bu yönde çalışacak Libya halkının işidir.” dedi.

11- Suriye’nin güneyinde bulunan Dera’da güvenlik güçlerinin, hükümet karşıtı protestolarda göstericilere ateş açması sonucu 26 kişinin hayatını kaybettiği bildirildi.

12- Gazze’de 3 günde 19 kişinin ölümüne yol açan çatışmalar, BM temsilcisinin girişimleri sonucu durdu. İsrail ve Gazze’deki Filistinli gruplar ateşkes konusunda anlaştı.

11 NİSAN 2011

1- CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Cumhuriyet gazetesine milletvekili aday listesini değerlendirdi. Kılıçdaroğlu, tasfiye amaçlamadıklarını belirterek, “Yeni genç kadrolara yer verilmesi gerekiyordu. Değişim, yenilenme zamanı gelmişti. Dinamizme ihtiyacımız vardı.” dedi. Kadınlara da seslenen Kılıçdaroğlu, “Kadın devrimini yaşatacağız. Seçilecek yerlerden 38 kadın adayı var.” dedi.

2- Sanayi ve Ticaret Bakanı Nihat Ergün, Milli Eğitim Şura Salonunda düzenlenen “Düş Çizgisi 7. Uluslararası Tasarım Olimpiyatları” ödül töreninde yaptığı konuşmada, bilim ve teknolojinin, iki ucu keskin bir bıçak gibi olduğunu belirterek, “Teknoloji üretirken de tüketirken de çok dikkatli olmamız gerekiyor. Bilimin ve teknolojinin bütün insanlığa hizmet eden bir yapı kazanması için, bugünün gençlerine büyük görevler düşüyor.” dedi.

3- MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, seçim süreci hakkında yaptığı yazılı açıklamada, 12 Haziran 2011 tarihinde yapılacak 24. Dönem Milletvekili Genel Seçimlerinde MHP’yi temsil edecek adayların listesinin Yüksek Seçim Kuruluna verildiğini belirterek, “Yoğun başvurular ve kısıtlı imkânlar nedeniyle, milletvekili aday listelerinin belirlenmesinde bazı tercih ve seçimler yapılması ve zor kararlar alınması kaçınılmaz olmuştur. Milletvekili adaylarımız, teşkilatımız ve üyelerimiz arasında yapılan geniş çaplı eğilim ve kanaat yoklaması niteliğindeki çalışmalar ışığında merkez yoklaması usulüyle belirlenmiştir. Aday listelerinde yer alamayan veya arzu ettikleri yerlerde bulunmayan tüm arkadaşlarımızın, bu durumu takdir edeceklerine ve anlayışla karşılayacaklarına inanıyorum.” dedi.

4- Türkiye-Polonya arasında 2009’da imzalanan işbirliği anlaşmasına istinaden 1. Dönem Düzenli İstişare Toplantısı, Dış Ticaret Müsteşarlığında yapıldı. Toplantıya ilişkin mutabakat zaptı da Devlet Bakanı Zafer Çağlayan ile Polonya Cumhuriyeti Başbakan Yardımcısı ve Ekonomi Bakanı Waldemar Pawlak tarafından imzalandı. Toplantı öncesi iki bakan, bir süre baş başa görüştü. İki ülke arasındaki ticaret hacminin 6 milyar dolara çıkarılmasının hedeflendiğini belirten Bakan Çağlayan, Türkiye’nin 1 Mart’tan itibaren Polonyalı işadamlarına vize kolaylığı sağladığını belirterek, Polonya’dan da benzer bir tutum beklediklerini söyledi. Pawlak da, bu toplantının ilkinin 4 ay önce İstanbul’da yapıldığını belirterek, iki ülke iş adamlarının sık sık bir araya geldiğini söyledi.

Bakan Çağlayan, istişare toplantısında yaptığı açıklamada ise, 2009 yılında imzalanan işbirliği deklarasyonunun, 600 yıllık geçmişi bulunan Türkiye- Polonya ilişkilerinin gelişmesini hızlandıracağını belirtti.

5- Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Macaristan, Katar, Almanya ve İran’ı kapsayan gezilerine çıktı. Bakan Davutoğlu Macaristan’ın başkenti Budapeşte’ye giderken uçakta, başta Libya olmak üzere Arap dünyasındaki olaylarla ilgili olarak yaptığı açıklamada, “Bir hafta önce Misrata’da Akdeniz’in en kapsamlı insani kurtarma operasyonunu yaptık. Nihayetinde savaş olan bir şehre, dev bir geminizi yanaştırıyorsunuz. Limanda tek bir teknik eleman yok. Ama kaptanlarımız cesur ve yetenekli. Gemi yanaştı, ambulanslar çıkıp bırakın hastaneleri, evlerden teker teker insan topladı.” dedi.

6- Avrupa Halter Şampiyonası Rusya’ya bağlı Tataristan Özerk Cumhuriyetinin başkenti Kazan’da başladı. Şampiyonanın ilk gününde podyuma çıkan Türk Milli Takımı sporcularından bayanlar 48 kiloda Nurcan Taylan koparmadaki 90 kiloluk kaldırışıyla altın madalya kazanırken, aynı sıklette Nurdan Karagöz de 80 kilo ile Avrupa üçüncüsü oldu.

7- Pakistan Cumhurbaşkanı Asıf Ali Zerdari, Zaman gazetesine verdiği röportajda, Türkiye’nin demokrasi açısından katettiği mesafeyi ve ekonomik başarısını takdir ettiğini belirterek, Ankara’nın bölgede oynadığı stratejik rolün çok önemli olduğunu söyledi.

8- IMF, 2011 Dünya Ekonomik Görünüm (DEG) Raporu’nun birinci ve ikinci bölümünü yayımlandı. Rapora göre, küresel ekonomi bu yıl yüzde 4,4, 2012 yılında ise yüzde 4,5 büyüyecek. Türkiye’nin gayri safi yurtiçi hâsılası (GSYH) bu yıl yüzde 4,6, gelecek yıl ise yüzde 4,5 büyüme kaydedecek.

9- Afrika Birliği heyetinin başkanı Güney Afrika Devlet Başkanı Jacob Zuma, Trablusgarp’ta yaptığı açıklamada, Libya Lideri Muammer Kaddafi’nin sundukları yol haritasını kabul ettiğini söyledi.

10- Fildişi Kıyısı’nda devlet başkanlığını bırakmayan Laurent Gbagbo’nun atadığı Gençlik ve İstihdamdan sorumlu Bakan Charles Ble Goude, France 24 televizyonuna yaptığı açıklamada, BM ve Fransa’nın son bombardımanında Gbagbo’nun konutunun kısmen yıkıldığını söyledi.

12 NİSAN 2011

1- Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Türkiye Müteahhitler Birliğinin Ankara’da düzenlenen 30. Olağan Genel Kurulunda yaptığı konuşmada, müteahhitlik sektörüne destek amacıyla Türkiye ile Ortadoğu ülkelerinin ortak bir banka kurmasını teklif etti. Suudi Arabistan başta olmak üzere birçok ülke kralı ile bu konuda görüşmeler yaptığını kaydeden Cumhurbaşkanı Gül, müteahhitlik sektörünün teminat mektubu probleminin bu yolla çözülebileceğini belirterek, “Türkiye ve Ortadoğu’nun, ortak büyük bir banka kurmaları yönünde bir çalışmayı teşvik ediyorum. Bu bankadan alacağınız mektuplar bütün Ortadoğu bölgesindeki taahhütlerinizde, projelerinizde yeterli olsun. Ümit ediyorum ki bunu gerçekleştireceğiz.” dedi.

Devlet Bakanı Zafer Çağlayan da yaptığı konuşmada, Libya’da iş yapan müteahhitlerin istedikleri takdirde, günü gelmiş kredilerini ve anapara ödemelerini birer yıl erteleme imkânına sahip olacaklarını söyledi. Bakan Çağlayan, Ortadoğu ve Kuzey Afrika’da iş yapan müteahhitler için gerekli tedbirlerin alındığını belirtti.

2- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Fransa’ya hareketinden önce Esenboğa Havalimanında gazetecilerin sorularını cevaplandırdı. CHP ve BDP’nin Ergenekon ve KCK davalarında tutuklu bazı isimleri listelerinde aday göstermelerini nasıl değerlendirdiğinin sorulması üzerine, “Bu konuyu milletim nasıl değerlendirecek? Ben bunu çok merak ediyorum. Şu anda bu insanlar hangi davadan tutuklu ortada. Dokunulmazlık için bu kadar konuşan CHP’nin tavrı, BDP’nin tavrı da ortada. ‘Dokunulmazlık kaldırılsın’ diye bu kadar konuştular. Şimdi dokunulmazlık zırhına kimlerin müracaat ettiği de ortada.” dedi.

Öte yandan Başbakan Erdoğan, Avrupa Konseyi Parlamenterler Meclisi 2011 Genel Kuruluna katılmak için gittiği Fransa’nın Strasbourg kentinde “Vatandaş Buluşması”na katıldı. Başbakan Erdoğan burada yaptığı konuşmada, hiçbir Türk vatandaşının kendisini, ezik, ötelenmiş, itilmiş hissetmeyeceğini dile getirerek, “Sizlerden kimliğinizi, pasaportunuzu gururla göstermenizi istiyorum. Gururla, göğsünüzü gere gere ‘Ben Türkiye Cumhuriyeti vatandaşıyım’ demenizi istiyorum. Büyük bir ülkenin, bir medeniyetin mensupları olarak başı dik, alnı ak olarak bulunduğunuz her yerde öz güvenle kendinizi ifade etmenizi istiyorum.” dedi.

3- CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, partisinin Ankara İl Başkanlığı Seçim Koordinasyon Merkezinin açılışında gazetecilere yaptığı açıklamada, milletvekili aday listelerinde daha fazla kadın ve gence yer verdiklerini söyleyerek, “Hem değişim deyip hem eski yapıyı koruyacaksınız, bu doğru değil.” dedi. Balbay ve Haberal’ın tutuklu oldukları için değil, düşünceleri ve kalemleriyle ülkeye hizmet eden isimler olduğu için aday yapıldığını belirten Kılıçdaroğlu, aday gösterilmeyenlerin tepkilerine ilişkin olarak da “Ufak tefek aksaklıklar olur ama bunlar 1-2 hafta içinde geçer.” dedi.

4- Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, makamında Irak Elektrik Bakanı Raad Shallel El Ani ile görüştü. Görüşmenin ardından düzenlenen ortak basın toplantısında konuşan Bakan Yıldız, Irak’ın acil elektrik ihtiyacının karşılanması konusunu ele aldıklarını belirterek, “Özellikle bizde bulunan mobil santrallerin orada yer alabilmesi teknik açıdan ne kadar mümkündür, bunları görüştük. Suriye üzerinden elektrik verilebilmesini görüştük ve aynı şekilde gerek özel sektör eliyle, gerek kamu eliyle neler yapılabileceğini konuştuk.” dedi.

El Ani de Irak’ın, elektrik ihtiyacının karşılanmasına yönelik biri doğrudan Irak’a, biri de Suriye üzerinden iki iletim hattı üzerinde durduklarını belirterek, Irak’ta yazların çok sıcak geçtiğini ve bu iki iletim hattının da bu yaz döneminden önce faaliyete geçmesini umduklarını belirtti.

5- Merkez Bankası Başkanı Durmuş Yılmaz, Merkez Bankasının 79. Hesap Dönemi Olağan Genel Kurul toplantısında yaptığı konuşmada, cari açıkta artış eğiliminin devam edeceğini, munzam karşılıkları artırmak suretiyle alınan tedbirlerin krediler üzerinde etkisinin ikinci çeyrekte hissedileceğini söyledi. Küresel ekonomideki toparlanmanın emtia fiyatlarına yansıdığını, bunun da fiyat artışını hızlandırdığını söyleyen Yılmaz, orta ve uzun vadede enflasyon beklentilerinin hedeflerle uyumlu olacağını, istihdamdaki artışın, önümüzdeki dönemde de süreceğini ifade etti.

6- TÜSİAD Başkanı Ümit Boyner, Ekonomist Dergisi’nin Yılın İş İnsanları Araştırması Ödül Töreni’nin ardından soruları cevapladı. Sundukları Anayasa Raporu’nun ardından anayasadan çok TÜSİAD’ın tartışıldığını belirten Boyner, “Seçim öncesinde siyasi partilerin biraz olsun anayasa konusunu tartışma gündemlerine almalarını isterdik. Ancak olmadı.” dedi. Türkiye’nin özellikle seçim sonrasında ne olursa olsun anayasa sürecine gireceğini kaydeden Boyner “Ya anayasada birtakım değişiklikler yapılacak ya da yeni bir anayasa hazırlanacak. Şu ana kadar siyasi partilerden bu konuda bir şey duymadık.” dedi.

7- Rusya’ya bağlı Tataristan Özerk Cumhuriyeti’nin başkenti Kazan’da düzenlenen Avrupa Halter Şampiyonası’nda Aylin Daşdelen koparma, silkme ve toplamda 3 altın madalya kazandı. 62 kilo erkekler müsabakasında Bünyamin Sezer, şampiyonayı 2 altın 1 bronz madalya ile tamamladı.

8- Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Avrupa Konseyi Parlamenterler Meclisi (AKPM) Genel Kurulunda dönem başkanı olarak Türkiye’nin yürüttüğü faaliyetler konusunda bilgi verdi ve AKPM üyesi parlamenterlerin sorularını cevapladı. Bakan Davutoğlu, AKPM üyesi bir parlamenterin, “Türkiye, bölgede Sünni İslam’ın lideri mi olmak istiyor?” şeklindeki sorusu üzerine, Türkiye’nin dini konularda mezhebe dayalı bir politika izlemediğini ve bu konularda ne korumaya ne de kışkırtmaya yönelik bir politika uyguladığını kaydederek, “Biz sadece bölgesel ve küresel barışa katkıda bulunmak istiyoruz.” dedi.

9- İslam Konferansı Teşkilatı (İKT) Genel Sekreteri Ekmeleddin İhsanoğlu, ABD-İslam Dünyası Forumu kapsamında ABD’nin başkenti Washington’da, Anadolu Ajansının güncel konulara ilişkin sorularını cevapladı. İhsanoğlu, Ortadoğu’da son dönemde “naklen ihtilal yaşandığını” belirterek, “Arap dünyası, şimdiye kadar tarihi bağlamın dışında yaşıyordu. İslam dünyasının Arap kısmındaki bu büyük ayaklanma hareketi, İslam dünyasının dinamizmini artıracaktır.” dedi.

İhsanoğlu daha sonra ABD Başkanı Barack Obama ile görüştü.

10- Merkezi Cenevre’de bulunan Uluslararası Göç Örgütü sözcüsü Jumbe Omari Jumbe düzenlediği basın toplantısında, Libya’nın liman kenti Misrata’da mahsur kalan binlerce göçmen işçiyi tahliye etmek üzere kiraladıkları bin yolcu kapasiteli bir feribotun İtalya’nın güneyindeki Brindisi’den hareket ettiğini bildirdi.

Libya Dışişleri Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada ise, Kaddafi’ye bağlı güçlerin ablukası altında bulunan Misrata kentine gidecek herhangi bir yabancı delegasyona karşı çıkılacağı duyuruldu.

İngiltere Dışişleri Bakanı William Hague, Lüksemburg’daki AB dışişleri bakanları toplantısında yaptığı açıklamada, NATO’yu Libya’daki sivil halkı korumak için çabalarını yoğunlaştırmaya çağırarak, diğer ülkeleri de ellerindeki imkânları bunun için kullanmaya davet etti.

Fransa Dışişleri Bakanı Alain Juppe de yaptığı açıklamada, NATO’nun Libya lideri Muammer Kaddafi’nin silahlarını etkisiz hale getirmek ve sivil halkı korumak konusunda üzerine düşenleri tam olarak yapmadığını söyledi.

11- Belarus’un başkenti Minsk’te metro istasyonuna düzenlenen bombalı saldırı sonucunda, 12 kişi öldü, 150’den fazla kişi de yaralandı.

13 NİSAN 2011

1- Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Pakistan Cumhurbaşkanı Asıf Ali Zerdari’yle Çankaya Köşkünde bir araya geldi. Görüşmesinin ardından düzenlenen ortak basın toplantısında konuşan Zerdari, 21. yüzyılın Asya’nın yüzyılı olduğunu, Türkiye ve Pakistan’ın da bu yüzyıldaki fırsatlardan yararlanacağını söyledi. Afganistan’daki duruma da değinen Zerdari, “Afganistan’da barışa götürecek her türlü yolu destekliyoruz. Diyalog her aşamada bizim tarafımızdan desteklenecek. Karzai’nin getireceği diyaloga dönük her türlü projeyi destekleyeceğiz.” dedi.

Cumhurbaşkanı Gül de yaptığı konuşmada, Türkiye’nin çok geniş bir çerçeve içerisinde Afganistan konusuyla ilgilendiğini belirterek, “Barışa katkı yapabileceğimiz, kalıcı barışı sağlayabileceğimiz her türlü faaliyetin içerisinde olacağız ve olmaya da devam edeceğiz.” dedi.

2- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, NTV’de gündeme ilişkin soruları cevapladı. “Seçim bölgeniz neden Manisa değil de Bursa olarak belirlendi?” sorusu üzerine, Başbakan’ın farklı yerlerden aday gösterimi konusunu çok geniş olarak düşündüğünü, bu konuda istişareler yaptığını belirterek “Bursa’dan aday olmamın, AK Partinin seçim sonuçları üzerinde olumlu etkisi olacağını söyledi. Ben düşüncelerimi ifade ettim. Ama sonunda Sayın Başbakan beni ikna etti.” dedi.

3- Devlet Bakanı Zafer Çağlayan, MÜSİAD tarafından İstanbul’da düzenlenen 11. Ekonomi Basını Başarı ödülleri töreninde yaptığı konuşmada, bu yıl için Türkiye’nin yüzde 6 büyümesini beklediklerini söyledi. Kuzey Afrika ülkelerinde durumun kısa sürede düzelmesini dilediğini, ancak olaylar sürerken çalışmaya devam ettiklerini, ihracat odaklı üretim için sektörleri masaya yatırdıklarını ifade eden Bakan Çağlayan, “İthal hammaddeyi yoğun kullanan sektörler olarak belirlenen otomotivde çalışma başlattık. Bunu demirçelik, makine, kimya, tekstil ve tarımla sürdüreceğiz. Böyle giderse 2008’deki 132 milyar dolarlık ihracat rekorunu aşarız.” dedi.

MÜSİAD Genel Başkanı Ömer Cihad Vardan da, Türkiye’nin 2011 performansı üzerinde önemli etkisi olabilecek iki konunun seçimler ve yakın coğrafyadaki gelişmeler olduğunu belirterek, “Eğer sürdürülebilir büyümeyi sağlamak istiyorsak yatırımların, yurt içi ve dışı satışların devamı şart. Bunun için piyasalarda oluşan güven ve istikrar ortamının devamı esastır. Biz de seçimlerden istikrarın devam etmesini sağlayacak sonuç ümit ediyoruz.” dedi.

4- Milli Savunma Bakanı Vecdi Gönül, Konya Valisi Aydın Nezih Doğan’ı makamında ziyaret etti. Burada basın mensuplarının sorularını cevaplandıran Bakan Gönül, “Demokratik ülkelerde askerlerin konuşması olağan karşılanmamaktadır. Türkiye’de de askerlerin bazı konularda açıklama yapmalarının önlenmesi için atmayı düşündüğünüz bir adım var mı?” sorusu üzerine, “Bugün bu şekilde uygulanmaya imkân veriyor. Hukuki düzeni değiştirirseniz hiç şüpheniz olmasın ki askerlerimiz hukuka fevkalade bağlıdırlar. Belki hukuka bağlılık bakımından Türkiye’nin en seçkin kuruluşudur. Düzen değişirse elbette asker uyar. Bu uygulama bu hukuk düzeninden kaynaklanmaktadır.” dedi.

5- Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, “Türkiye’de Yeni Ticaret Kanunu Işığında Ticaret Hayatının Gelecek Düzeni ve Maliye-İş Dünyası İlişkilerinde Şeffaflaşma” konulu 104’üncü Bab-ı Âli toplantısında yaptığı konuşmada, AK Partinin sınırlı da olsa bir sosyal güvenlik reformu gerçekleştirdiğini söyledi. Emekli olduktan sonra işe başlayanlardan bir kesinti yapıldığını, ana muhalefetin “Biz o kesintiyi kaldıracağız” dediğini ifade eden Bakan Şimşek, “Hâlbuki gençlerin istihdamının teşviki, erken emekli olunmaması için o kesintiler kullanılıyor. Eski popülist yaklaşımlarla bu kazanımlar heba olur. Çok şükür bu yarışta yokuz. Ülkenin uzun vadeli geleceğini, kısa vadeli siyasi parti menfaatinin çok önünde değerlendiriyoruz.” dedi.

6- Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, Denizli’de doğalgaz kombine çevrim elektrik santralinin temel atma töreninde yaptığı konuşmada, Türkiye’nin enerji ihtiyacını, öncelikle yerli ve yenilenebilir enerji kaynakları daha sonra da doğalgaz ve nükleer gibi temel enerji kaynaklarından karşılamayı uygun gördüklerini belirterek, “3 bin 500 megavatlık üretime yatırım yapıldı. Yalnızca 2010 yılında 16 milyar dolarlık elektrik dağıtım hizmetlerin özelleştirme yatırımı oluşturuldu.” dedi. Bakan Yıldız, dünyanın temiz enerji kaynaklarına ihtiyacı olduğunu belirterek, “Nükleer güç santrali bir kısım risklerine rağmen hala temiz enerji kaynaklarından bir tanesidir.” dedi.

7- Türkiye İstatistik Kurumunun (TÜİK) aralarında Şevket Dağ, Nurullah Berk, Vecihi Bereketoğlu gibi önemli ressamların eserlerinin bulunduğu koleksiyonu, Kültür ve Turizm Bakanlığına devredildi. Konuya ilişkin protokol, Devlet Bakanı Cevdet Yılmaz, Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay, TÜİK Başkan Vekili Ömer Toprak, Kültür Bakanlığı Güzel Sanatlar Genel Müdür Vekili Ömer Bozoğlu tarafından TÜİK binasında imzalandı. Bakan Günay törende yaptığı konuşmada, Resim Heykel Müzesinden çalınan eserlerin toparlaması noktasında çalıştıklarını belirterek, “Müzenin kuruluş aşamasından itibaren uzun yıllar yönetimde bulunmuş, bakanlıkta, üst düzeyde bulunmuş bazı kişilerin, kamunun çeşitli birimlerine çeşitli saiklerle bu eserleri dağıttığına dair resmiyete kavuşmuş bilgiler var.” dedi.

8- HAS Parti Genel Başkanı Numan Kurtulmuş, parti genel merkezinde düzenlediği basın toplantısında, CHP ve MHP’nin, yargı önüne çıkartılmış insanlara milletvekili aday listelerinde yer vererek onları yargıdan kaçırmaya çalıştığını söyledi.

9- İSO Yönetim Kurulu Başkanı Tanıl Küçük, İstanbul’da düzenlenen 14. Avrasya Ekonomi Zirvesi’nde yaptığı konuşmada, Avrasya pazarları için tarihi İpek Yolu’nun yeniden canlandırılması gerektiğini söyledi. Küçük, 25 milyon kilometrekarelik bir alana yayılan Avrasya’da, 400 milyona yaklaşan nüfus, 4 trilyon dolara yakın toplam milli gelir ve 1 trilyon doların üzerinde dış ticaret hacminin söz konusu olduğuna dikkat çekti.

TİM Başkanı Mehmet Büyükekşi de, Türkiye’nin 2023 yılında 500 milyar dolar ihracat yapmasını amaçladıklarını ve bunun için çalıştıklarını anlattı. Bu amaçla TİM olarak bir strateji hazırladıklarını bildiren Büyükekşi, “Bu hedefe ulaşmak için Türkiye’de sektörleri dönüştüreceğiz. Ar-Ge ve inovasyona yöneleceğiz. Mevcut pazarlarımızda payımızı artırıp hedef pazarlarda yerimizi alacağız.” dedi.

İTO Başkanı Murat Yalçıntaş ise, Türkiye’nin son yıllarda yakaladığı başarılı büyüme rakamlarına dikkat çekerek, “Bunun en önemli sebebi, reform ve demokratik standartların yükseltilmesidir.” dedi.

10- 14. Avrasya Ekonomi Zirvesi dolayısıyla İstanbul’da bulunan Arnavutluk Cumhurbaşkanı Bamir Topi, Bayrampaşa Belediyesini ziyaret ederek ilçe belediye meclisinde bir konuşma yaptı. Topi, içinde bulunulan modern çağda iki ülke arasındaki dostluğun çok yüksek düzeyde olduğunu, iki ülke ilişkilerinde Bayrampaşa’nın farklı bir yer tuttuğunu kaydetti. Topi ayrıca, NATO’da Arnavutluk’un en büyük destekçisinin Türkiye olduğunu vurguladı.

11- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Strasbourg’da Avrupa Konseyi Parlamenterler Meclisi (AKPM) Genel Kurulunda yaptığı konuşmada, Avrupa içinde yükselen ırkçılığa dikkat çekerek, “Avrupa içinde kutuplaşma giderek şiddetlenmektedir. Popülizm uğruna, oy alabilmek ve seçilebilmek hırsıyla, en temel insani değerlerin, en temel hakların, özgürlüklerin baskı altına alınması, sadece o ülkenin halkına değil, tüm bir Avrupa’ya, bu geniş coğrafyaya yapılmış en büyük haksızlık ve kötülük olacaktır.” dedi. Son haftalarda basın üzerinde, ifade özgürlüğü üzerinde baskı, yasaklama olduğuna dair iddialar olduğunu belirten Başbakan Erdoğan, “Şu kadarını söylemeliyim ki 8 yıl öncesine kadar, demokrasi dışı odaklardan, çetelerden ve mafyadan talimat alarak manşet atan, yazı yazan bazı basın-yayın organları, bugün tamamen özgür ve serbest biçimde yayınlarını sürdürmektedir.” dedi.

AKPM’de yaptığı konuşmanın ardından Türk gazetecilerle bir araya gelen Başbakan Erdoğan, bir süre önce Balyoz davasından tutuklu askerlerle ilgili açıklama yapan TSK’yi eleştirdi.

12- Libya Temas Grubu, Katar’ın başkenti Doha’da toplandı. Toplantıda, Türkiye’nin yol haritasını anlatan Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Türkiye’nin tutumu ve pozisyonunun çok açık ve net olduğunu belirterek, “Sivillere yönelik saldırılar durmalı ve gerçek bir ateşkes sağlanmalı. Sonra da siyasi süreç devreye sokulmalı. Bu konudaki yoğun çabamız sürüyor.” dedi. Toplantıdan sonra yayınlanan sonuç bildirgesinde Muammer Kaddafi’ye iktidarı bırakma çağrısında bulunuldu. Bildirgede sivillere karşı yapılan saldırıların sona erdirilmesi ve Kaddafi’ye bağlı güçlerin bütün şehirlerden çekilmesi istendi.

13- ABD Dışişleri Bakanı Hillary Clinton, başkent Washington’da ABDİslam Dünyası Forumu kapsamında düzenlenen panelde yaptığı konuşmada, Arap dünyasındaki devrimlerin, daha fazla demokrasi ve ekonomik fırsat taleplerinin liderlerce yerine getirilmemesi halinde, sadece “çöldeki bir serap” olarak hatırlanabileceği uyarısında bulundu.

14- Mısır Başsavcısı, devrik Cumhurbaşkanı Hüsnü Mübarek’in, yolsuzluk ve hükümet karşıtı gösterilerde şiddet uygulanması konularında yürütülen soruşturma çerçevesinde l5 gün süreyle gözaltında tutulacağını söyledi.

14 NİSAN 2011

1- Cumhurbaşkanlığı Basın Merkezinden yapılan yazılı açıklamada, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün, Danıştay Üyeliği’ne, Anayasa’nın 155. ve Danıştay Kanunu’nun 8 ve 9. maddeleri gereğince Maliye Bakanlığı Bütçe ve Mali Kontrol eski Genel Müdürü Hasan Gül’ü seçtiği bildirildi. Öte yandan Cumhurbaşkanı Gül, Yüzüncü Yıl Üniversitesi Rektörlüğüne Prof. Dr. Peyami Battal’ı atadı.

2- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Pakistan Cumhurbaşkanı Asıf Ali Zerdari ile çalışma yemeğinde bir araya geldi. Başbakanlık Resmi Konutundaki görüşmede, Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Cemil Çiçek, Devlet Bakanı Mehmet Aydın ve Milli Savunma Bakanı Vecdi Gönül de bulundu. Zirvede ikili ilişkiler, Ortadoğu ve Kuzey Afrika’daki olaylar ele alındı.

Öte yandan Başbakan Erdoğan, Diyanet İşleri Başkanlığınca, Kutlu Doğum Haftası dolayısıyla düzenlenen “Hazreti Peygamber ve Merhamet Eğitimi” konulu etkinlikte yaptığı konuşmada, İslam coğrafyasındaki acıların İslamiyet’ten uzaklaşmaktan kaynaklandığını söyledi. Gecede bir konuşma yapan CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu da, İslam’ın barış dini olduğunu söyledi.

3- Hâkimler ve Savcılar Yüksek Kurulu (HSYK), Şemdinli iddianamesinde, eski Genelkurmay Başkanı emekli Orgeneral Yaşar Büyükanıt’ın ismine yer vermesinin ardından meslekten ihraç edilen savcı Ferhat Sarıkaya’nın yapılan anayasa değişikliği kapsamında görevine dönme talebini yerinde buldu. HSYK, eski Erzincan Cumhuriyet Başsavcısı İlhan Cihaner ile ilgili soruşturma başlatan ve ardından özel yetkisi alınan Savcı Osman Şanal’a da özel yetkilerinin geri verilmesi kararını verdi.

4- Ana hedefi yerli otomobil üretimi olan “Türkiye Otomotiv Sektörü Strateji Belgesi ve Eylem Planı” açıklandı. Sanayi ve Ticaret Bakanı Nihat Ergün toplantıda yaptığı konuşmada, “Bursa, Yalova, Kocaeli, Sakarya havzası neden ABD’nin otomotiv üssü Detroit gibi olmasın?” dedi. Bakan Ergün, yerli üretimin önemine dikkat çekerek, “Otomotiv sektörü ihracatçı olma özelliğini kaybetme riskiyle karşı karşıya. ‘2008’de 5, 2009’da ise 3.5 milyar dolar fazla veren sektör, 2010’da 373 milyon dolar dış ticaret fazlası veren bir sektöre dönüşüyor. Bu bir risk, tehdit değil mi? Bunu görmezden gelemeyiz.” dedi.

5- Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, İstanbul’da katıldığı bir toplantıda, “Enerji konusu bir kısım tehditleri, fırsatları ve alışkanlıkları olan bir sektör. Titizlikle çalışmak ve gayret etmek gerekiyor. Uluslararası ilişkilerden arındırılmayacak kadar önemli milli bir mesele.” dedi. Hükümet olarak enerji sektöründeki sıkıntıyı miras bırakmamak için çalıştıklarını belirten Bakan Yıldız, “Hem büyümeyi karşılayabilecek seviyeyi yakalamak açısından, hem de gelişen, büyüyen Türkiye’nin ihtiyaçlarını karşılayabilmek için enerji üretimini arttırmak zorundayız.” dedi.

6- Merkez Bankası Başkanlığına Erdem Başçı atandı. Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Ali Babacan tarafından hazırlanan kararname, Bakanlar Kurulunda imzalanarak Cumhurbaşkanlığı Köşküne gönderildi.

7- TOBB ve Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu (DEİK) Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, DEİK Türk-İsveç İş Konseyi’nde, İsveç Ticaret Bakanı Ewa Björling ve diğer iş adamlarıyla bir araya geldi. Japonya’da Toyota’nın CEO’sunun, ‘27 ülkede imalat yapıyoruz ama sadece Türkiye’de sıfır üretim hatası var’ dediğini hatırlatan Hisarcıklıoğlu “Hyundai’nin CEO’su ‘Dünyada sıfır üretim hatası olan tek ülke Türkiye’ dedi. Makedonya’da “Made in Turkey” olan Renault’lar “Made in France” olanlardan daha pahalı. Gelin Türkiye’de yatırım yapın Volvo’yu İsveç’ten daha iyi ve ucuza üretiriz.” dedi.

8- Ekonomik İşbirliği ve Kalkınma Teşkilatı (OECD) “Bir Bakışta Toplum” raporunu açıkladı. Rapora göre; OECD ülkeleri arasında en düşük istihdam oranına sahip ülke olarak gösterilen Türkiye, gelir eşitsizliğinde ise Şili ve Meksika’nın ardından üçüncü sırada yer aldı. Raporda, OECD bölgesinde ortalama yoksul nüfus oranı yüzde 11.1’i bulurken, Türkiye’de bu oran yüzde 17 oldu.

9- NATO üyesi ülkelerin dışişleri bakanları, Libya’yı görüşmek üzere Almanya’nın başkenti Berlin’de bir araya geldi. 28 NATO üyesi ülkenin dışişleri bakanlarının yanı sıra ISAF Harekâtı’na katkıda bulunan NATO dışı ülkelerin de katıldığı toplantıda, Türkiye’yi Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu temsil ediyor.

Toplantı öncesi Almanya Başbakanı Angela Merkel’le bir araya gelen ABD Dışişleri Bakanı Hillary Clinton, müttefiklerin ‘Libya’da Kaddafi rejiminin sona erdirilmesi’ hedefini paylaştığını belirterek, “Bu hedefi yerine getirmek için birçok farklı yolu deniyoruz. Kaddafi, bizim kararlılığımızı test ediyor. Kaddafi rejiminin yalnızlığını artırmak için baskımız sürüyor.” dedi. NATO Genel Sekreteri Anders Fogh Rasmussen ise “Libya’da siyasi bir çözüm için Trablus ile temasların sürdürülmesi gerekiyor.” dedi.

Öte yandan Libya’da muhaliflerden Türkiye’ye ara buluculuk teklifi geldi. Libya Temas Grubu’nun Katar’ın başkenti Doha’daki toplantısına katılan muhaliflerin sözcüsü Mahmud Awad Şamam, “Türkiye’nin Libya’da barışçı bir geçiş için inisiyatif almasına olumlu bakıyoruz. Ancak Kaddafi mutlaka gitmeli.” dedi.

10- Sudan’da, petrol bölgesi Güney Kordofan’da milislerin 350 evi yakıp, 17 kişiyi öldürdüğü bildirildi.

11- Suriye’de siyasi reform isteyen üniversite öğrencileri, ülkenin ikinci büyük kenti Halep’te sokaklara döküldü. Polisin güç kullandığı gösterilerde bazı öğrencilerin tutuklandığı açıklandı.

15 NİSAN 2011

1- Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Türk Hava Kuvvetlerinin kuruluşunun 100. yıldönümü nedeniyle düzenlenen törende yaptığı konuşmada, “Türkiye bölgesinde istikrar yayan bir jeneratör haline geldi. Yeri geldiğinde diplomatlarımız, yeri geldiğinde Kızılay, yeri geldiğinde F 16’larımız görevlerini başarıyla yerine getirmişlerdir.” dedi.

2- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesinde Libya’dan gelen yaralıları ziyaret etti. Başbakan Erdoğan burada yaptığı açıklamada, “Dışişleri Bakanları toplantısında çıkan kararlar istikametinde, tabi ki NATO bundan sonraki süreci çok daha hassasiyetle, çok daha farklı bir şekilde işletecektir.” dedi. Başbakan Erdoğan, Libya’nın Afganistan ve Irak gibi olmasını istemediğini belirterek, “Libya için barış ve kardeşliğin yeniden oluşmasını istiyoruz.” dedi.

3- CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, partisinin İstanbul Dikilitaş’taki Seçim Koordinasyon Merkezinin açılış töreninin ardından yaptığı basın toplantısında, YGS sınavındaki şifre iddialarına yönelik olarak, “Kamuoyunu yanıltanların aynı görevde bulunmaları ahlaki değil. Ahlakın gereğini yapsınlar. İstifa etsinler.” dedi.

4- Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, “Makroekonomik Gelişmeler ve 2011 İlk Çeyrek Bütçe Görüşmeleri” konulu basın toplantısında, mart ayında bütçe açığının bir önceki yılın aynı ayına göre sadece yüzde 2.8 artarak 6.1 milyar lira olduğunu belirtti. Bakan Şimşek, enflasyonun ise bu dönemde yüzde 4 olduğunu yani reel olarak bütçe artışı değil azalışı yaşandığını belirterek, yine aynı dönemde faiz dışı fazlanın 2.7 kat artarak 2.1 milyar lira olduğunu söyledi.

5- TÜSİAD Yönetim Kurulu Başkanı Ümit Boyner, Türkiye Girişimci ve İş Dünyası Konfederasyonları Federasyonunun Antalya’da düzenlenen toplantısında yaptığı konuşmada, “Türkiye’nin krizden çıkışta, büyümede ve kendine yeni ticaret ve yatırım pazarları açmada neredeyse gıpta edilen bir ülke haline geldiğini biliyoruz.” dedi.

6- KKTC Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu ve Kıbrıs Rum Yönetimi Lideri Dimitris Hristofyas, BM Genel Sekreterinin Kıbrıs Özel Temsilcisi Lisa Buttenheim’ın ikametgâhında bir araya geldi. Kıbrıs sorununa çözüm bulmak için sürdürülen müzakereler kapsamında yapılan toplantıda, bazı konularda uzlaşmaya varıldığı bildirildi. Varılan uzlaşma çerçevesinde her iki tarafın üçüncü ülkelerle yaptıkları uluslararası anlaşmaların, çözüm anlaşmasına ters olmadığı sürece yeni ortaklığa taşınacağı bildirildi.

7- Suriye Devlet Televizyonu, Cumhurbaşkanı Beşar Esad’ın hükümet karşıtı gösterilerde gözaltına alınan yüzlerce eylemcinin serbest bırakılması emrini verdiğini duyurdu. Sadece vatana ve vatandaşına karşı suç işlemiş kişilerin cezaevinde tutulacağı belirtildi.

8- Macaristan Parlamentosu Türk-Macar Dostluk Grubu Başkanı ve Parlamentonun üçüncü büyük grubu sosyalist Jobbik Partisi Milletvekili Tamas Hegedus, Ermenistan’ın Azerbaycan işgalini sonlandırması için Meclise karar tasarısı sunduklarını belirterek, KKTC’ye uluslararası toplum tarafından uygulanan ambargonun kaldırılması için de bir başka karar tasarısı hazırlayacaklarını açıkladı.

16 NİSAN 2011

1- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Memur Sendikaları Konfederasyonu nun (MEMUR-SEN) 4. Olağan Genel Kurulunda yaptığı konuşmada, sözleşmeli personelin sorunlarına yönelik çalışma yapıldığını belirterek, “İnşallah sözleşmelilerle ilgili kadro yolunu açmış olacağız.” dedi. Başbakan Erdoğan, Türkiye’nin, ‘seçkinlerin, imtiyazlıların, çetelerin, mafyanın, hukuk dışı örgütlenmelerin egemen olduğu, siyasete yön verdiği bir ülke olmayacağını’ belirterek, “Gücünü milletten değil çetelerden alanların, mafyadan alanların kimlere hizmet ettiğini, kimlere bedel ödediğini işte şu anda, o aday listelerinde açık ve net olarak görüyorsunuz.” dedi.

Başbakan Erdoğan, partisinin genel merkezinde, 12 Haziran 2011 tarihinde yapılacak genel seçim için hazırlanan seçim beyannamesini açıkladı. Kaynağı belli olmayan hiçbir projeye yer vermediklerini, sağlam ve gerçekleştirilebilir projeler ürettiklerini belirten Başbakan Erdoğan “Hedefler net olarak konulmuş, bu hedeflere ne şekilde ve hangi takvimle ulaşılacağı net olarak ifade edilmiştir. Beyannamenin hazırlanmasında ‘popülizm’den büyük bir hassasiyetle sakınılmıştır.” dedi.

2- CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, partisinin Sultanbeyli il başkanlığınca düzenlenen toplantıda yaptığı konuşmada, 2B olarak adlandırılan orman vasfını yitirmiş arazilerle ilgili hazırladıkları “2B Barış Projesi”ni açıkladı. Kılıçdaroğlu, 2B arazilerinin büyükşehir belediyesi veya belediye sınırları içinde başka bir konutu olmayan hak sahiplerine ve esnafın kullandığı işyerleri için emlak vergisi değeri, diğer yerler için de rayiç bedel üzerinden satılacağını söyledi. Orman köylülerine ise 2B arazilerinin bedelsiz bir şekilde devredileceğini ifade eden Kılıçdaroğlu, devlet tarafından yurttaşa satılmış ama daha sonra 2B arazisi olduğu anlaşıldığı için tapuları iptal edilmiş vatandaşlara yerlerinin bedelsiz bir şekilde devredileceğini kaydetti.

3- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, Bursa’nın İnegöl ilçesinde AK Parti İlçe Başkanlığı Binası önünde halka hitaben yaptığı konuşmada, Bursa’dan aday gösterilmenin sevincini yaşadığını ifade ederek, “Önce şaşırdım, sonra büyük bir gurur ve şeref duydum.” dedi. Darbelerin konuşulmadığı bir ülkede yaşamayı herkesin hayal ettiğini belirten Başbakan Yardımcısı Arınç, “Beni dövecekse millet dövsün. Milletten gelecek her şeye saygımız var.” dedi.

4- Türkiye ile İran sınırındaki Kapıköy/Razi Kara Gümrük Kapısı’nın transit ulaşıma açılışını Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu ve İran Dışişleri Bakanı Ali Ekber Salihi yaptı. Açılış töreninde konuşan Bakan Davutoğlu, tarihi bir gün yaşandığını ifade ederek, sınır kapısının açılması konusunun Başbakan Erdoğan ve İran Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinejad arasındaki her görüşmede gündeme geldiğini belirterek, “Liderlerimizin talimatlarıyla bugün bu rüyamızın hayata geçirilmesinin mutluluğunu yaşıyoruz.” dedi. Salihi ise dünya üzerinde Türkiye ile İran kadar kültürel ırk, dil ve renk bakımından birbirine yakın başka iki ülkenin olmadığını ifade etti. İki ülke yetkililerine düşenin bu kültürel zenginlikleri ileriye götürmek olduğunu ifade eden Salihi “Bugün iki ülke arasında açtığımız sınır kapısı kültürel ve ticareti artırmaya bir vesiledir. Liderlerimizin belirlediği iki ülke arasındaki 30 milyar dolar hacmine ulaşmak için bir vesile olacak.” dedi.

5- İstanbul Kültür Sanat Vakfı tarafından düzenlenen 30. İstanbul Film Festivali’nin Altın Lale ödülleri Lütfi Kırdar Uluslararası Kongre ve Sergi Sarayındaki kapanış töreninde sahiplerini buldu. “Altın Lale Uluslararası Yarışma” ödülü bu yıl, Mısırlı yönetmen Ahmad Abdalla’nın “Mikrofon” adlı filmine verildi. “Altın Lale Yılın En İyi Türk Filmi” ödülüne ise Tayfun Pirselimoğlu’nun “Saç” filmi değer görüldü.

6- IMF-Dünya Bankası bahar toplantıları kapsamında, G-20 ülkeleri maliye bakanları ve merkez bankaları başkanları toplantısı, ABD’nin başkenti Washington’da yapıldı. Toplantıda Türkiye’yi, Hazine Müsteşarı İbrahim Çanakçı ve Merkez Bankası Başkan Yardımcısı İbrahim Turhan temsil etti. Toplantının ardından yayımlanan sonuç bildirisine göre, G-20 ülkeleri, 2007- 2009 finansal krizinin tekrarını önlemeye dönük planın parçası olarak ülkelerin ekonomi politikalarının, küresel ekonomiye getirdiği potansiyel riskleri ölçecek bir “çerçeve” üzerinde anlaşma sağladı.

17 NİSAN 2011

1- TBMM Başkanı Mehmet Ali Şahin, Karabük’te seçim çalışmalarına başladı. Esentepe Öğretmenevinde köy ve mahalle muhtarlarının katıldığı kahvaltıda konuşan Başkan Şahin, “9 yıl iktidarda olan bir partinin gücünü koruyor olması, AK Partinin iyi şeyler yaptığının işaretidir.” dedi.

2- CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Şanlıurfa’nın Kısas beldesinde düzenlenen Kısas 8. Aşure ve Kültür Etkinliği’nde yaptığı konuşmada, “Bizim inancımızda düşünmek kutsaldır. Düşüneceğiz, düşüncesinden dolayı birini hapse atmak suçtur, günahtır. İnsanlar, düşündükleri için hapse atılıyor, hâlbuki insanlar düşündükleri için ödüllendirilmelidir. Düşünürken, inançlarımıza saygı gösterirken etnik kimliklerimize de saygı göstermeliyiz. Arap’ımız var, Kürt’ümüz var, Laz’ımız var, Çerkez’imiz var.” dedi.

3- Devlet Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış, Kanal 7’de yayınlanan “Başkent Kulisi” programına katılarak, çeşitli konulara ilişkin soruları yanıtladı. Bakan Bağış, seçimlerde kendi rekorlarını kırmaya çalışacaklarını belirterek, “İki muhalefet partisi de maalesef bazı derin örgütlerin paravanı olduklarını listeleri ile ortaya koydular.” dedi.

4- Sanayi ve Ticaret Bakanı Nihat Ergün, Anadolu Ajansına yaptığı açıklamada, “Garanti Belgesi Uygulama Esaslarına Dair Yönetmelik” ile “Sanayi Mallarının Satış Sonrası Hizmetleri Hakkında Yönetmelik”in bazı maddelerinde değişiklik çalışması yaptıklarını söyledi. Bakan Ergün, “Yönetmelik eki listesinde bulunmamasına karşın, firmaların başvuruları üzerine onaylanan ihtiyari garanti belgesi başvuruları, bu yönetmelik değişikliği tarihinden itibaren alınmayacak.” dedi.

5- Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay, 35. Turizm Haftası açılışını İzmir Arkeoloji Müzesi Müdürlüğünde gerçekleştirdi. Bakan Günay, kendisinin tiyatrolara karşı duyarsız olmakla eleştirildiğini belirterek, “Benim görev yaptığım dönemde, 55 yılda açılan tiyatro sayısından fazla tiyatro açıldı.” dedi.

6- HAS Parti Genel Başkanı Numan Kurtulmuş düzenlediği basın toplantısında, seçim beyannamesini açıklayarak milletvekilleri adaylarını tanıttı. Kurtulmuş, iktidara gelmeleri halinde, “zorunlu askerliği 3 aya indirecekleri, vatandaşların kanun teklifi vermesini sağlayacakları, Kuran kurslarındaki yaş sınırını kaldıracakları, ‘din dersi’ni seçmeli, din kültürü dersini ise müfredatı değiştirilerek zorunlu ders yapacakları, Türkiye’ye nükleer santral kurmayacakları” vaatlerinde bulundu.

7- SP Genel Başkanı Mustafa Kamalak, partisinin İstanbul milletvekili adaylarını tanıttı. Kamalak, Çanakkale’de şehitlerin mezar taşlarının okunamadığına dikkat çekerek, “Gelecek nesil okuyacaktır. Eğitimin her aşamasında, ilkokul birinci sınıftan üniversite son sınıfa kadar Osmanlıca, seçilmiş ders olacaktır.” dedi.

8- MÜSİAD’ın 20. Olağan Genel Kurul toplantısında, Ömer Cihad Vardan oyların tamamını alarak 4. kez başkan seçildi.

9- Avrupa Halter Şampiyonası’nda Ümmühan Uçar 3, Bünyamin Sudaş 1 bronz madalya kazandı.

10- Yemenli muhalif liderler, Devlet Başkanı Ali Abdullah Salih’in görevden ayrılması için başlatılacak resmi görüşmelerden önce şartlarını bildirmek üzere, Körfez Ülkeleri dışişleri bakanlarıyla Suudi Arabistan’ın başkenti Riyad’da bir araya geldi. Yemen muhalefetinin başkanı Yasin Numan yaptığı açıklamada, Körfez İşbirliği Konseyinin girişimiyle ilgili olarak kendi görüşlerini sunacaklarını söyledi.

11- Afganistan’daki Uluslararası Güvenlik ve Destek Gücünün (ISAF) komutasını yürüten NATO tarafından yapılan açıklamada, ülkenin güneyinde ve doğusundaki düzenlenen saldırılarda, 8 NATO askerinin hayatını kaybettiği bildirildi.

18 NİSAN 2011

1- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, AK Parti Milletvekili Adayları Tanıtım toplantısında yaptığı konuşmada, “Buradan, MHP’ye, CHP’ye soruyorum; siz, milletin iradesini mi temsil ediyorsunuz, Silivri’nin iradesini mi? Siz, milletin iradesini mi temsil ediyorsunuz, yoksa çetelerin, mafyanın, cuntanın iradesini mi? Siz gücünüzü milletten mi alıyorsunuz, yoksa çetelerden, mafyadan, karanlık örgütlerden mi?” dedi.

2- CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, TMMOB Harita ve Kadastro Mühendisleri Odasınca düzenlenen 13. Türkiye Harita Bilimsel ve Teknik Kurultayı’nın açılışında yaptığı konuşmada, CHP iktidarında, Siyasi Partiler Yasası’nın mutlaka değiştirileceğini belirterek, “Bu yasayla Türkiye’de demokrasi olmaz; birbirimizi kandırmayalım. Demokrasi, yurttaşın doğrudan kendi milletvekilini seçme hakkına kavuştuğu gün gerçekleşir.” dedi.

3- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Ali Babacan, Kanal 24 televizyonunda katıldığı bir programda, soruları cevapladı. Başbakan Yardımcısı Babacan, Erdem Başçı’nın 5 yıl süreyle Merkez Bankası Başkanı olarak görev yapacağını belirterek, “Merkez Bankası, fiyat istikrarını sağlamak için uygulayacağı para politikasını ve kullanacağı para politikası araçlarını kendisi belirlemeye devam edecek. Burada önemli olan bağımsızlığı doğru bir çerçeveye oturtmak.” dedi.

4- Yüksek Seçim Kurulu (YSK), aralarında Hatip Dicle, Leyla Zana, Sebahat Tuncel ve Gültan Kışanak’ın da bulunduğu 12 bağımsız milletvekili adayının adaylığını, milletvekili seçilme yeterliliğini etkileyecek eski mahkûmiyetleri bulunduğu gerekçesiyle iptal etti.

5- Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu Norveç Dışişleri Bakanı Jonas Gahr Store ile yaptığı görüşmenin ardından düzenlenen ortak basın toplantısında, Libya’da önceliklerinin, insani durumun düzeltilmesi, sivillere saldırıların engellenmesi ve kalıcı çözüm oluşturulması olduğunu hatırlatarak, NATO’nun operasyonlarının kararlı bir şekilde sürdürülmesi görüşünü beyan ettiklerini kaydetti.

6- Fransa Senatosu Hukuk İşleri Komisyonu, 4 Mayıs’taki genel kurul gündemine alınan 1915 olaylarına ilişkin Ermeni iddialarını reddedenlerin cezalandırılmasını öngören yasa teklifi aleyhinde görüş bildirdi.

7- Macaristan Parlamentosu, yeni anayasayı iktidardaki Fidesz-KDNP partisinin oylarıyla kabul etti.

8- Finlandiya’da yapılan genel seçimleri önceki hükümet ittifakında yer alan muhafazakârlar kazandı.

9- Nijerya’da Devlet Başkanı Goodluck Jonathan’ın, cumartesi günü yapılan devlet başkanlığı seçimini kazandığı bildirildi.

19 NİSAN 2011

1- TBMM Başkanı Mehmet Ali Şahin, Yüksek Seçim Kurulunun (YSK) bazı bağımsız milletvekili adaylarının başvurusunu iptal etmesine ilişkin TBMM’de, gazetecilerin sorularını cevapladı. Başkan Şahin, Türkiye’de her türlü sorunun tek çözüm yerinin parlamento olduğunu belirterek, “Bu karar, parlamentonun bu misyonunu zayıflatan bir karardır. Bu karar mevcut yasalar içinde belki bir yere oturtulabilir ama ülkenin demokratik vicdanının kabul edebileceği bir karar değildir. Bu konuda serinkanlı olmaya, Türkiye’nin geleceğini düşünmeye, ülkenin daha demokratik bir noktaya ulaşması konusunda sabırlı olmaya ihtiyacımız olduğunu düşünüyorum.” dedi. CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, CHP Merkez Yürütme Kurulu (MYK) olağanüstü toplantısının ardından düzenlediği basın toplantısında, YSK’nın 12 bağımsız milletvekili adayıyla ilgili iptal kararına ilişkin olarak, TBMM Genel Kuruluna, olağanüstü toplantı çağrısı yaptı. Kılıçdaroğlu, “Gelinen bu noktada iyi niyetle ve demokratik temsil kurallarına uygun hareket edilerek, seçim takvimi aksatılmadan meseleye çözüm bulunabilir. CHP olarak bu sebeple Meclis’in olağanüstü toplanmasını ve seçim barajını düşürmek de dâhil alınması gereken tedbirlerin zaman geçirmeden alınmasını teklif ediyoruz.” diye konuştu.

YSK Başkanı Ali Em ise iptal kararı ile ilgili olarak gazetecilerin sorusu üzerine, “İtiraz süresi var. Eksik belgeler gelirse değerlendiririz. Karar siyasi değil, gerekçeleri var.” dedi.

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, Anadolu Gösteri Merkezindeki MHP’nin milletvekili adaylarını tanıtım toplantısının ardından, gazetecilerin sorularını cevapladı, YSK’nın 12 bağımsız milletvekili adayının adaylıklarını iptal kararını değerlendiren Bahçeli, “Yargıya saygı duyulmalıdır. Alınan karar herkes tarafından kabul edilmelidir.” dedi.

BDP eski Eş Başkanı Selahattin Demirtaş, Diyarbakır’da gazetecilere yaptığı açıklamada, YSK’nın kararını eleştirerek “Bölgedeki diğer partilerin adaylarına sesleniyorum: Eğer gerçekten demokrasiden yanalar ise gerçekten de onurlu bir duruşa sahip oldukları gibi bir iddiaları varsa, kendileri istifa etsinler aday olmasınlar. Özellikle AK Partinin adaylarına sesleniyoruz. Seçimlerden çekilin. Sizlerde bu oyuna alet olmayın.” dedi. Demirtaş, seçime katılıp katılmayacakları konusunu halka sorduktan sonra kararlaştıracaklarını söyledi.

HAS Parti Genel Başkanı Numan Kurtulmuş da, “12 Haziran seçimleri, YSK’nın bu kararı ile demokratik meşruiyetini bütünüyle kaybetme noktasına gelmiştir. AK Parti ve CHP’ye önemli bir görev düşüyor, vakit geçmeden Meclis’i toparlamalılar.” dedi.

2- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Ali Babacan, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliğinde (TOBB) düzenlenen TOBB Yüksek Koordinasyon Kurulu toplantısının ardından bir gazetecinin Finansal İstikrar Komitesi kurulmasına ilişkin sorusu üzerine, bakanlıkları yeniden yapılandırılması çerçevesinde yetki kanununu Meclis’in kabul ettiğini hatırlattı. Başbakan Yardımcısı Babacan, bu kanunun yakında Cumhurbaşkanının onayına sunulacağını, söz konusu kanun kesinleştikten sonra buna istinaden kanun hükmünde kararname düzenlenmesinin ve alternatiflerin gündemde olacağını söyledi.

3- Sağlık Bakanı Recep Akdağ, milletvekili adaylarının tanıtımı için gittiği Erzurum’da 19-20 Nisan tarihinde iş bırakma kararı alan hekimlerle ilgili açıklamalarda bulundu. Bakan Akdağ, “Doktorlarımızın sağlık hizmetini sıkıntıya uğratacak bir faaliyet içerisinde olabileceklerine asla inanmıyorum. Eyleme katılanlar, küçük marjinal gruplar.” dedi.

4- TİM Başkanı Mehmet Büyükekşi, İstanbul’da düzenlenen “2023: 500 Milyar Dolar İhracat Hedefi Stratejik Planı” toplantısında yaptığı konuşmada, 2011 yılı için yüzde 12 ihracat artışı hedeflediklerini, ancak ilk üç aylık verilerin yılsonunda yüzde 20’lik bir artışın yaşanacağını gösterdiğini söyledi. Büyükekşi, böylece rekor yılı olan 2008’deki 132 milyar dolarlık ihracat rakamını aşacaklarını kaydetti.

5- Diyarbakır’ın Bismil ilçesinde, YSK’nın 12 bağımsız adayın başvurusunu iptal etmesini protesto için yapılan izinsiz gösteri sırasında çıkan olaylarda 1 kişi öldü, 2 kişi de yaralandı.

6- Devlet Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış, Türkiye-AB Ortaklık Konseyinin 49. toplantısı için gittiği Brüksel’de, Türk kökenli üniversite öğrencilerine hitap etti. Gençlerden demokrasiye sahip çıkarak Türkiye’deki seçimlerde oy kullanmalarını isteyen Bakan Bağış, konsolosluklarda oy kullanılamadığının hatırlatılması üzerine “Maalesef Türkiye’de YSK var. Aldıkları kararla Türkiye’de demokrasiye zulüm yapma konusunda ne kadar arzulu olduklarını bir kez daha gördük. Beğenmesek de maalesef saygı duymak zorundayız. Anayasamız onu gerektiriyor.” dedi.

Öte yandan Bakan Bağış ve Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Konsey toplantısının ardından, AB Komisyonunun Genişleme ve Komşuluk Politikasından Sorumlu Üyesi Stefen Füle ve Dönem Başkanı Macaristan’ın Başbakanı Jaros Mortanyi ile ortak basın toplantısı düzenledi. Bakan Bağış, Türkiye’nin reform performansına bakıldığında 29 faslın müzakerelere açılmasının gerektiğini, fakat şu anda 13’ünün açılabildiğini vurguladı. Vize konusunda hassasiyetlerinin en üst noktada olduğunu ifade eden Bakan Bağış, “T.C vatandaşlarının kendilerini en az Avrupalı hissettikleri an, vize kuyruklarında beklemek zorunda kaldıkları andır.” dedi.

Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu ise, Türkiye’ye karşı uygulanan haksız ve sağlam temellere dayanmayan vize uygulamalarını kabul etmenin mümkün olmadığını söyledi.

AB Komisyonunun Genişlemeden Sorumlu Üyesi Stefan Füle de, AB’nin vize diyalogunu başlatmak için Geri Kabul Anlaşması’nın imzalanarak onaylanmasını önerdiğini hatırlatarak, bu süreçte, Türk vatandaşlarının Schengen bölgesine daha kolay seyahat edecekleri bir formülü ortaya koymak için büyük gayret sarf ettiklerini dile getirdi.

7- Devlet Bakanı Zafer Çağlayan, Yeni Delhi’de düzenlenen Türk-Hindistan İş Forumu’nun açılışında yaptığı konuşmada, Hindistan’ın önümüzdeki dönemde altyapı ve yol harcamaları için şimdilik 500 milyar dolarlık bir pay ayırdığını belirterek, Türk müteahhitlerini bu pastadan pay almaya çağırdı. Hindistan’ın dörtte üçünün bu yapılanmaya ihtiyacı olduğunu bildiren Bakan Çağlayan, Türk müteahhitlerin Ortadoğu’dan Kafkasya’ya kadar önemli projeler gerçekleştirdiğini, bunu Hindistan’da da yapabileceklerini söyledi.

8- BM Çocuklara Yardım Fonu (UNICEF), Yemen’de son iki aydır devam eden yönetim karşıtı protestolarda en az 26 çocuğun öldüğünü bildirdi. Toplamda 125’den fazla göstericinin öldüğünü belirten UNICEF sözcüsü Marixie Mercado, çocukların çoğunun gerçek mermiler yüzünden yaşamını yitirdiğini kaydetti.

9- Suriye hükümeti 1963’ten bu yana uygulanan olağanüstü hali (OHAL) kaldıran yasa tasarısını onayladı.

10- İtalya Dışişleri Bakanı Franco Frattini, Libyalı muhaliflerin kurduğu Ulusal Konseyin Başkanı Mustafa Abdulcelil ile başkent Roma’da bir araya geldi. Frattini, 2 Mayıs’ta Roma’da yapılacak Temas Grubu toplantısında, Libyalı muhaliflerin kontrol ettiği alanlardan dünya piyasasına petrol satılması için gereken yolların tartışılacağını kaydetti.

20 NİSAN 2011

1- Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Yüksek Seçim Kurulunun BDP destekli bağımsız adayları vetosuyla doğan krizi çözmek amacıyla, TBMM Başkanı Mehmet Ali Şahin’le bir araya geldi.

Cumhurbaşkanlığı Basın Başdanışmanı Ahmet Sever yaptığı açıklamada, Cumhurbaşkanı Gül’ün, YSK’nın bazı bağımsız milletvekilleri adaylıklarını iptal etmesiyle ortaya çıkan sorunun aşılması için herkesi yapıcı olmaya, her türlü hukuki ve siyasi çabayı harcamaya davet ettiğini, seçimlerin tartışma ve polemik konusu yapılmamasının önemini vurguladığını ve herkesin hassasiyet göstermesi gerektiğini söylediğini aktardı. Başkan Şahin de gazetecilerin soruları üzerine, “Cumhurbaşkanımız 12 Haziran’da yapılacak seçimlerin her türlü tartışmadan uzak bir ortamda yapılmasını arzu ediyorlar. Bu konudaki düşüncelerini benimle paylaştılar.” dedi.

Öte yandan Cumhurbaşkanı Gül, 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı nedeniyle Türkiye’ye gelen 36 ülkenin çocuklarını Çankaya Köşkünde kabul etti.

2- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Başbakanlık Merkez Binada 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı nedeniyle Türkiye’ye gelen 36 ülkenin çocuklarını kabul etti. Başbakan Erdoğan, “Sizler bizim de dünyamızın da yarınlarısınız. Ülkenize döndüğünüzde ‘Savaşlar olmasın, insanlar birbiriyle çatışmasın, tüm düşmanlıklar artık bitsin, çocuklar ağlamasın, çocuklar ölmesin’ diyeceksiniz. Sizlerin bu çağrınızı dünyadaki tüm büyükler duyacaktır.” dedi.

3- CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, İstanbul’da gazete ve televizyonların ekonomi müdürleri ile bir araya gelerek, partisinin yeni ekonomi stratejisini anlattı. Kılıçdaroğlu, Yüksek Seçim Kurulu (YSK) kararının ardından TBMM’yi olağanüstü toplantıya çağırdığını da hatırlatarak, CHP ve BDP’li vekillerin Meclis’i toplantıya çağırmak için yeterli sayı olan 110’u geçmesine rağmen öncelikle iktidar kanadının ‘evet’ demesi gerektiğini söyledi.

4- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, Kanal 24 televizyonunda yayınlanan “Açık Görüş” programında soruları yanıtladı. Başbakan Yardımcısı Arınç, YSK’nın kararıyla ilgili, “Bunlara hiç gerek kalmadan YSK, gerçekten demokrasinin sınırlarını alabildiğine geniş tutarak, alabildiğince özgürlükçü bir yaklaşımda, daha liberal bir yorumda bulunabilirdi.” dedi.

5- Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Türkiye’ye gelen Romanya Dışişleri Bakanı Teodor Baconschi ile görüşmesi sonrasında yaptığı açıklamada, AB’nin Türk vatandaşlarına vize konusunda uyguladığı haksız muameleye son vermesi gerektiğini söyledi.

6- Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, Anadolu Ajansına açıklamada, KDV iadelerinde özel esaslara göre takip sistemini yeniden düzenleyen tebliğ ile naylon faturacıların affedilmesinin kesinlikle söz konusu olmadığını söyledi. Bakan Şimşek, “Naylon fatura düzenleyenler hiçbir şekilde bu haktan yararlanamayacak. Biz yeni düzenlemeyle naylon faturaları bilmeden kullanan mükellefler lehine bir kolaylık sağlıyoruz. Naylon fatura düzenleyenler bundan sonra da özel esaslara tabi olmaya devam edecek.” dedi.

7- MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli yaptığı yazılı açıklamada, anayasa ve kanunların açık hükümleri ortadayken, anayasal kurumları hedef alarak PKK maşalarının ve Türk polisine tokat atmaya yeltenenlerin sözde demokratik haklarının avukatlığını yapmalarının her yönüyle ibret ve esef verici olduğunu kaydetti. Bahçeli, Parlamentoyu olağanüstü toplantıya çağıran CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nu da fırsatçılık ve sahte demokrasi havariliğine soyunmakla suçladı.

8- BDP’den yapılan yazılı açıklamada, BDP Eşbaşkanı Selahattin Demirtaş’ın, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ile Çankaya Köşkündeki randevuya gitmeyeceği açıklandı. Görüşmenin Diyarbakır’ın Bismil ilçesinde çıkan olaylar nedeniyle iptal edildiği belirtildi.

Öte yandan Demirtaş Bismil’de bir açıklama yaparak, Cumhurbaşkanı Gül’le görüşmek üzere Çankaya Köşküne gitmemesinin bir tepki veya tavır olmadığını belirterek, “Burada olmamız gerektiği için görüşmeyi yapamadık. Sayın Cumhurbaşkanımızla isterse günde 10 kez görüşürüm. İktidar seçim derdine düştü, Sayın Cumhurbaşkanı da ülkenin derdine düşmeli.” dedi.

9- BBP Genel Başkanı Yalçın Topçu, yaptığı yazılı açıklamada, “Siyasette hamaset dönemi bitmiştir. Biz bu inançla yola çıktık. Biz 2 yıldır projelerimizi hazırlıyoruz.” dedi.

10- Türkiye Bankalar Birliği (TBB) Başkanlığına, Halk Bankası Genel Müdürü Hüseyin Aydın seçildi.

11- Beşiktaş, Türkiye Ziraat Kupasında Gaziantepspor’la Kamil Ocak Stadında 2-2 berabere kalarak finale yükseldi.

12- Genelkurmay Başkanı Orgeneral Işık Koşaner’in davetlisi olarak Türkiye’ye gelen Hindistan Genelkurmay Başkanı ve Hava Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Pradeep Vasant Naik, Zaman gazetesine yaptığı açıklamada “Tecrübelerimiz bize gösteriyor ki askeri makamlar arasındaki temaslar, halklar ve ülkeler arasındaki temasları kolaylaştırıcı bir rol oynuyor. Bu bence yakınlaşmak için en güzel yol.” dedi.

13- Resmi temaslar için Hindistan’ın başkenti Yeni Delhi’de bulunan Devlet Bakanı Zafer Çağlayan, Hindistan’da 90 milyar dolar ciroya sahip 9 şirket CEO’suyla bir araya geldi. Türkiye’nin yatırım ortamını, yabancı yatırımcıya sağlanan teşvikleri anlatan Bakan Çağlayan, “Türkiye yabancı yatırımcılara AB, Ortadoğu, Orta Asya, Kafkaslar ve Kuzey Afrika pazarlarına ulaşım noktasında fırsatlar sunuyor. Yatırım yapan kârlı çıkar.” dedi.

14- Nijerya’da meydana gelen şiddet olaylarında en az 200 kişinin hayatını kaybettiği bildirildi.

15- Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas, Filistin’de yayınlanan El Ayyam gazetesine yaptığı açıklamada, bağımsızlığını ilan ettikleri an 150’ye yakın ülkenin kendilerini tanıyacağını açıkladı. Abbas, İsrail’in geçici sınır formülünü de kabul etmediklerini belirtti.

21 NİSAN 2011

1- Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Çankaya Köşkünde Yeni Zelanda Büyükelçisini kabulünün ardından gazetecilerin, YSK’nın kararı sonrası Doğu ve Güneydoğu’da yaşananlarla ilgili sorularını cevapladı. Cumhurbaşkanı Gül, “Hiç kimsenin şiddete başvurmaması lazım. Şiddetle Türkiye’de hiçbir şey hallolmaz. Kim şiddete başvurursa kaybeder. Halk bunu asla tasvip etmez. Onun için herkes kanunlar ve nizamlar çerçevesinde hareket etmelidir.” dedi.

2- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Ali Babacan, Forum İstanbul 2011’in açılışına katıldı. Başbakan Yardımcısı Babacan burada yaptığı konuşmada, milli gelirle birlikte asgari ücretin de artacağına dikkat çekerek, “Milli gelir 10 bin dolardan 25 bin dolara giderken asgari ücretin de nereden nereye gideceğini iyi hesap edip, ilerideki işçilik maliyetlerini de düşünüp ona göre yatırımlarınızı yapın.” uyarısında bulundu. Başbakan Yardımcısı Babacan, daha sonra Ayakkabı Moda Fuarı’nın açılışına katıldı.

3- Yüksek Seçim Kurulu (YSK), 12 bağımsız milletvekili adayı için verdiği “seçime giremezler” kararıyla ilgili yaptığı toplantı sonucunda, Hatip Dicle, Leyla Zana, Ertuğrul Kürkçü, Gültan Kışanak, Salih Yıldız ve Sebahat Tuncel’in seçime girebileceğine karar verdi. YSK, sadece İsa Gürbüz’ü veto etti. Abdullah Kızılay ve Nezir Sincan’ın ise durumlarının incelenmeye devam edildiği açıklandı.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, OSTİM OSİAD Başkanlığı ve Türkiye İşveren Sendikaları Konfederasyonunu (TİSK) ziyareti sırasında, YSK’nın bazı bağımsız milletvekili adaylarını veto etmesinin ardından yaşanan tartışmalarla ilgili olarak, “Meselenin çözülmesi güzel bir olay. Problemin çözülmesine kim katkı verdiyse hepsine teşekkür ediyoruz.” dedi. 4- Kırıkkale’nin ilçelerini ziyaret eden MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, Karakeçeli’de yaptığı konuşmada, “Terörizmle Türkiye’yi tehdit altına alan bir avuç çapulcuya Türkiye teslim edilemez. Türkiye, anarşik ortama sürüklenmeye çalışılsa da seçime gidilmelidir.” dedi. Bahçeli, yaşananlara bir cevap vermek gerektiğini belirterek, bunun meydanlarda değil, millet iradesinin tecelli ettiği sandıkta olması gerektiğini kaydetti.

5- Merkez Bankası Başkanı Erdem Başçı başkanlığında toplanan Merkez Bankası Para Politikası Kurulu, (PPK) yabancı para ve Türk Lirası zorunlu karşılık oranlarını kısa vadeli yükümlülükler için artırma kararı aldı. Düzenlemeye göre, vadesiz, ihbarlı mevduatlar ve özel cari hesaplar için oran yüzde 15’den yüzde 16’ya, 1 aya kadar vadeli mevduatlar/katılma hesapları (1 ay dâhil) için de yüzde 15’ten yüzde 16’ya yükseltildi. Düzenleme, 29 Nisan 2011 tarihli yükümlülük cetvelinden itibaren geçerli olacak.

6- MÜSİAD Genel Merkezini ziyaret ederek Genel Başkan Ömer Cihad Vardan ile görüşen ABD’nin Türkiye Büyükelçisi Francis J. Ricciardone, MÜSİAD ve KOBİ’lerin Türkiye’nin büyümesine büyük katkı sağladığını söyledi. Yeni bağlantılar kurmanın tam zamanı olduğunu vurgulayan Ricciardone, kendilerinin de bu konuda üzerlerine düşeni yapmaya hazır olduklarını kaydetti. Vardan da, Büyükelçi Ricciardone’ye MÜSİAD hakkında genel bilgi verdi.

7- Devlet Bakanı Zafer Çağlayan, Hint ve Türk iş adamlarıyla yaptığı toplantı ve görüşmelerin ardından gazetecilerle sohbet etti. Hindistan-Türkiye İş Forumu çerçevesinde 75 Hintli firma temsilcisiyle 250’ye yakın iş görüşmesi gerçekleştirildiğini ifade ederek, dünyanın sayılı Hintli şirketlerinin Türkiye’ye enerji, madencilik ve havaalanı inşası ile işletmeci sektörlerinde yatırım yapmak istediğini ifade etti.

22 NİSAN 2011

1- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, bazı temaslarda bulunmak ve toplu açılış törenlerine katılmak üzere gittiği Bayburt ve Gümüşhane’de halka hitap etti. Başbakan Erdoğan, Bayburt’ta yaptığı konuşmada, YSK’nın bağımsız adaylarla ilgili verdiği karardan sonra Doğu ve Güneydoğu’da yeniden bayat bir oyun oynandığını belirterek, milletin bu kirli oyunları çok iyi görmesi gerektiğini söyledi.

2- CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Genel Merkezde partisinin 2011 Seçim Bildirgesini açıkladı. Kılıçdaroğlu, “Bize diyorlardı ya, “Kaynak nereden bulacaksınız; diye, 15 ay süren askerliği 9 aya indirdiğimizde, 9 ay süren askerliği de aşamalı olarak 6 aya indirdiğimizde ortaya çıkan tasarrufu düşünün. Bu tasarruf üretime gidecektir. Bu tasarruf istihdama gidecektir. Bu tasarruf aile sigortasına gidecektir. Bu tasarruf Türkiye’de fabrikaların bacalarının tütmesine yol açacaktır.” dedi.

3- TOBB, TÜSİAD, TİSK, TESK, MÜSİAD, DİSK, Türk-İş, Hak-İş’in aralarında bulunduğu çeşitli sivil toplum kuruluşların oluşturduğu “Türkiye AB Katılım Süreci İçin Sivil Toplum Girişimi Platformu”, İstanbul’da gerçekleştirilen toplantının ardından ortak bir basın açıklaması yaptı. TOBB Başkanı Rıfat Hisarcıklıoğlu tarafından okunan ortak açıklamada, “Türkiye’nin AB’ye katılım sürecinin bir tıkanma noktasına geldiği, bu gidişatın önüne geçilmemesinin yaratacağı sonuçlardan endişe duyulduğu” belirtildi.

4- İsrail’in başkenti Tel Aviv’de aralarında entelektüel, akademisyen ve sanatçıların bulunduğu 21 kişilik grup, bağımsız Filistin devletinin kurulmasına destek veren bir bildiri açıkladı.

23 NİSAN 2011

1- Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Çankaya Köşkünde 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı dolayısıyla Ankara’ya gelen şehit çocuklarından oluşan heyeti kabul etti. Cumhurbaşkanı Gül, öğretmen ve öğrencilere, “Sadece Türk çocuklarının, sadece bizim çocuklarımızın mutlu olması yetmez. Dünyadaki bütün çocukların mutlu olması, huzurlu olması, barış içerisinde olması, korkulardan uzak olması gerekir. İşte biz şimdi onlar için uğraşıyoruz. Böyle bir Türkiye’yi oluşturalım diye uğraşıyoruz. O zaman ancak işin tadı olur.” dedi.

2- TBMM Başkanı Mehmet Ali Şahin başkanlığında devlet erkânı, 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı kutlamaları çerçevesinde Anıtkabir’i ziyaret etti. Törene Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, kabine üyeleri, milletvekilleri ve askeri yetkililer katıldı.

3- TBMM’nin açılışının 91. yılı ve 23 Nisan Milli Egemenlik ve Çocuk Bayramı nedeniyle Meclis özel gündemle toplandı. TBMM Başkanı Mehmet Ali Şahin, 1. Meclis binasında düzenlenen törende yaptığı konuşmada, o kahramanlara layık olmak için gayret gösterilmesi çağrısında bulundu. Başkan Şahin, “Bunu yapmanın yolu gerginlikler değil, birbirimizin görüşlerine katılmasak da saygı duyabilmek, diyalog ve uzlaşmayla demokrasimize hep beraber sahip çıkabilmektir.” dedi.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan da, “Milli iradeye yönelik müdahaleler kadar, milli egemenliği vesayet altına almak, vesayet altında tutmak, milli iradeyi hukuk dışı örgütlenmelere havale etmek de aynı şekilde 23 Nisan ruhuna ve Cumhuriyet ideallerine aykırıdır.” dedi.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ise, “Bu Meclis’te toplumun her rengi, her kesimi temsil edilmeli diyoruz. Çok seslilik zaaf değil, güçtür diyoruz. Seçim barajları kalksın, millet kendi vekilini kendisi seçsin istiyoruz.” dedi.

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli de, “TBMM, ayrılmak için bir araya gelenlerin dönemsel ve anlık ittifakıyla hayata geçmemiştir. Farklılıklara dayalı bir millet yapısının oluşması için kurulmamıştır. Millet egemenliğinin sulandırılması ve etnik kimliklerin demokrasi eliyle teşvik edilmesi için ise hiç ortaya çıkmamıştır.” dedi.

4- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, 23 Nisan nedeniyle Başbakanlıkta çocukları kabulünün ardından Başbakanlık muhabirlerinin sorularını yanıtladı. Başbakan Erdoğan, YSK’nın bağımsız adaylarla ilgili kararı konusundaki eleştirilerin hatırlatılması üzerine, “Dikkat edilirse AK Partinin bütün teşkilatları orada bombalanıyor. AK Partinin teşkilatlarına yoğun bir şekilde molotofkokteyli atılıyor. Tamamen bir yıldırma politikası, bir tahrik politikası var. Ama biz bunların tabii hiçbirine gelmeyeceğiz. Sabırla, kararlı bir şekilde oradaki mücadelemizi sürdüreceğiz.” dedi.

5- CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu düzenlediği basın toplantısında, “Çocuk Raporu”nu ve çocuklara yönelik projelerini kamuoyuna açıkladı. Kılıçdaroğlu, “Şu anda, kamu kaynaklarının sadece yüzde 6.5’i 0-6 yaş arası çocuklara ayrılıyor. 44 yaş üzerindeki yurttaşımıza, bir çocuğumuza ayırdığımızın ortalama iki buçuk katı kaynak ayırıyoruz. Çocuklara her gruptan daha çok kaynak ayrılacak.” dedi.

6- Anayasa Mahkemesi Başkanı Haşim Kılıç, TBMM Başkanı Mehmet Ali Şahin’in verdiği 23 Nisan resepsiyonunda gazetecilerin sorularını yanıtladı. YSK kararlarının da yargıya açık olması gerektiğini belirten Kılıç, “YSK mahkeme olarak kabul edilmeli ve kararlarına karşı yapılacak başvuruların Anayasa Mahkemesince incelenmesinin yerinde olacağını düşünüyorum.” dedi.

7- Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, Bilkent Üniversitesinin düzenlediği ‘2. Liderlik Forumu’na katılarak, öğrencilerin nükleer santralle ilgili sorularını yanıtladı. “Nükleerin Türkiye’ye tehlike getireceğini düşünmüyor musunuz?” soru üzerine, nükleerin sadece elektrik teminini içermediğini, sanayileşme açısından da çok ciddi bir sınıf atlama aracı olduğunu kaydeden Bakan Yıldız, “Dünyada 442 tane nükleer santral var. Bunların gücü 7 Türkiye büyüklüğünü besler. Bunlar dünyadan kaldırılmadığı müddetçe bizim nükleer santralden vazgeçmemiz Türkiye’ye ihanet anlamına gelir.” dedi.

8- 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çoçuk Bayramı tüm yurtta çoşkuyla kutlandı.

9- ABD Başkanı Barack Obama, 1915 olayları ile ilgili yayımladığı açıklamada, “Büyük felaketin dehşetini hatırlarken acı çekenlerin hatıralarını onurlandırırken ve Ermenistan halkı için dostluğumuz ve derin saygımızın sözünü verirken, kalplerimiz ve dualarımız her yerdeki Ermenilerle birlikte.” dedi.

10- Suriye’de cuma günü gerçekleştirilen gösterilerde ölenler için düzenlenen cenaze törenlerinde çıkan olaylarda, güvenlik güçlerinin kalabalık üzerine açtığı ateş sonucu en az 75 kişinin öldüğü bildirildi.

24 NİSAN 2011

1- TBMM Başkanı Mehmet Ali Şahin, TBMM’de düzenlenen 8. Dönem Türkiye Öğrenci Meclisinde yaptığı konuşmada, demokrasinin önemine vurgu yaparak, “Demokrasi ve özgürlükler Meclisimizle birlikte gelişmiş, ülkemiz demokrasiyle çağdaş ve güçlü ülkelerden biri haline gelmiştir.” dedi.

2- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, seçim çalışmaları nedeniyle İstanbul’un çeşitli ilçelerinde halka hitap etti. Başbakan Erdoğan, yeni eğitim öğretim döneminde öğrencilere ‘e-kitap’ vereceklerini belirterek, “e-kitap’a geçiyoruz. Bu işin ihalesini gerçekleştiriyoruz. İnşallah 4 yıllık sürede 81 ilde tüm öğrencilerimiz ‘e-kitap’la tanışacak.” dedi. Başbakan Erdoğan ayrıca 2B konusunda CHP’nin, hükümetin önünü kestiğini belirterek, “Şimdi sıkılmadan diyorlar ki ‘2B’yi biz çözeriz’. Dürüst olun, her şey ortada. Anayasa Mahkemesine bu işi götürmek suretiyle önümüzü kestiniz. Şimdi farklı şeyler uydurmak suretiyle ‘bedava vereceğiz, rayiç bedel üzerinden vereceğiz’ diyorsunuz. Dürüst ol, kimin alanını kime bedava veriyorsun?” dedi.

3- CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu Samsun’da halka hitaben yaptığı konuşmada, “Yoksulluğu teşhir etmeyeceğiz. İntibak yasasını çıkaracağız. Toplanan vergi parasının son kuruşuna kadar hesabını vereceğiz. Bize oy versin vermesin bütün gençlere iş bulmak boynumuzun borcu olacak. Bütün taşeron işçilere kadrolarını vereceğiz.” dedi.

Daha sonra Batman’a geçen Kılıçdaroğlu, burada PKK’nın ‘Kürdistan Topluluklar Birliği (KCK) yapılanmasına yönelik yürütülen soruşturmayı eleştirerek, “Bu halk belediye başkanı seçecek, sen gelip onu içeriye atacaksın. Bu mu demokrasi? Bizimle aynı düşünmeyenlere saygı göstermeliyiz.” dedi.

4- Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Yeni Zelanda Dışişleri Bakanı Murnay McCully ile Çanakkale’de yapılan ikili görüşmesinden önce gazetecilerin sorularını cevapladı. Bakan Davutoğlu, ABD Başkanı Barack Obama’nın Ermeniler tarafından 1915 olaylarının yıldönümü olarak kabul edilen 24 Nisan günü ile ilgili konuşmasına tepki gösterdi. Bakan Davutoğlu, ABD Başkanı’nın açıklamasını TBMM’nin açılış gününde yapmasını eleştirerek, “Sayın Obama’nın açıklaması tek yanlı, tarihin tek bir perspektifinden yorumlanmasına dayalı bir açıklama.” dedi.

5- Sanayi ve Ticaret Bakanı Nihat Ergün, Kanal 7 televizyonunda gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulundu. Bakan Ergün, Yüksek Seçim Kurulunun (YSK), bazı milletvekili adaylıklarının iptali kararı konusunda, eldeki metinlere bakış açısı, olayı yorumlama kabiliyeti son derece zayıf olan bir kurumla, yapıyla karşı karşıya bulunulduğunu ifade etti.

6- MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, partisinin İzmir milletvekili adaylarını tanıtma toplantısında yaptığı konuşmada, 9 yıllık AK Parti iktidarında milletin ağır ekonomik ve sosyal sorunlarla karşı karşıya kaldığını, “kriz, kargaşa, kaos, kavga, korku, kutuplaşma ve karanlıklardan oluşan 7 K’nın her yanı sardığını”, bu dönemde yalan ve riyakarlıkta sınır tanınmadığını, istismar edilmedik değerin bırakılmadığını ileri sürdü.

7- BBP Genel Başkanı Yalçın Topçu, Tes-İş Sendikası Konferans Salonunda düzenlenen toplantıda, partisinin seçim beyannamesini açıklayarak, milletvekillerini tanıttı. Topçu, seçim barajı uygulamasına son vereceklerini ve partilerin aldığı devlet yardımını kaldıracaklarını söyledi.

8- 47. Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Turu İstanbul etabıyla başladı. İtalyan sporcu Andrea Guardini 2:35:54’lük derecesiyle ilk parkuru kazandı.

9- Rusya, Kalinin Nükleer Santralini (KAES) Türk gazetecilere tanıttı. 27 yıldır faaliyetteki Kalinin Nükleer Santralinde bugüne kadar hiç arıza yaşanmadığını belirten işletmesi şirket, Akkuyu’ya yapılacak reaktörlerin “matruşka” modeli, birbirinin içine geçen 4 aşamalı bir koruma sistemine sahip olacağını açıkladı.

10- Güney Sudan’da, askerler ve isyancılar arasında çıkan çatışmalarda isyancılardan 55 kişinin öldüğü bildirildi.

11- Pakistan hükümetinden yapılan açıklamada, Afganistan’daki ABD ve NATO birliklerine yakıt ve malzeme taşıyan araçların sınırdan geçişinin üç gün süreyle durdurulduğu bildirildi.

25 NİSAN 2011

1- Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Sırbistan’a hareketi öncesi Esenboğa Havalimanında açıklamalarda bulundu ve gazetecilerin sorularını cevapladı. Cumhurbaşkanı Gül, ÖSYM’nin yaptığı bazı sınavlara ilişkin iddialar konusunda, “Bu gelişmeler hepimizi çok üzüyor. Ama gerçekten böyle bir durum var mı, yok mu bunu yargı süreci belirleyecektir.” dedi.

2- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, ABD Başkanı Barack Obama ile telefonda görüştü. Görüşmede başta Suriye ve Libya konuları olmak üzere bölgesel gelişmeler konusunda görüş alışverişinde bulunuldu.

3- CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, partisince Zonguldak’ta düzenlenen mitingde yaptığı konuşmada, partisinin Zonguldak milletvekili adayı, “Ergenekon” davası tutuklu sanıklarından Mehmet Haberal’la ilgili, “İster çıksın, ister çıkmasın, Haberal bizim onurumuzdur. Zonguldak’ın onurudur, Türkiye’nin onurudur.” dedi.

4- Bursa Gazeteciler Cemiyetini (BGC) ziyaret eden Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, basın mensuplarının sorularını cevaplandırdı. Başbakan Yardımcısı Arınç, Akademik Personel ve Lisansüstü Eğitimi Giriş Sınavı’ndaki (ALES) baskı hataları iddialarıyla ilgili “Bir ALES sınavını organize eden kuruluşun yeteri sayıda yedek soru kitapçığı göndermemesi veya istenildiği zaman hemen karşılanamaması çok büyük eksikliktir.” dedi.

5- Anayasa Mahkemesi Başkanı Haşim Kılıç, Anayasa Mahkemesinin kuruluşunun 49. yıl dönümü dolayısıyla düzenlenen törende yaptığı konuşmada, toplumun son yıllarda siyasi, ekonomik, sosyal ve demokratik alanlarda kaydettiği gelişmelerin ülkeyi koruma ve kollama konusunda olağanüstü kurtarıcılara yönelik çağrı dönemini kapattığını söyledi.

6- Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, 1. Ticaret Müşavirleri Konferansı’nda yaptığı konuşmada, “eksen kayması” iddialarına değinerek, Türkiye’ye karşı “hiçbir ahlaki temeli kalmamış” vize uygulamasını sürdürmede gösterdikleri inatla AB’nin değer ekseninin kaydığını söyledi.

7- Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, İsviçre enerji şirketi EGL’nin Demirören Grubu ve BOTAŞ’la yaptığı anlaşmaların imza töreninde yaptığı konuşmada, BOTAŞ ile EGL arasında imzalanan mutabakat zaptının bir çerçeve anlaşma olduğunu belirterek, doğu ve güneyden girebilecek gaz kaynaklarının, Yunanistan ve Bulgaristan üzerinden Avrupa’ya aktarılmasıyla ilgili temel prensipleri içerdiğini söyledi.

8- Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, seçim bölgesi Batman’a giderek Vali Ahmet Turhan ile birlikte kahvaltıda gazetecilerle bir araya geldi. Bakan Şimşek, CHP’nin seçim vaatlerini eleştirerek, “CHP’nin vaatlerinin yıllık değeri 180 milyar TL’yi bulacak. Türkiye’nin bu seneki bütçe açığı 33 milyar. Demek ki bu açığı altıya katlayacaklar.” dedi.

9- İstanbul Valisi Hüseyin Avni Mutlu, İstanbul Valiliğinde, 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü’ne ilişkin düzenlenen toplantıdan sonra yaptığı açıklamada, toplantıyı sivil toplum kuruluşları, sendika genel başkanları, diğer yetkililer ve emniyet görevlilerinin de iştirakiyle yaptıklarını, Emek ve Dayanışma Günü kutlamalarının, Taksim meydanında yapılması hususunda işbirliği içerisinde bulunmayı kararlaştırdıklarını söyledi.

10- Libya lideri Muammer Kaddafi’nin başkent Trablus’taki Bab ül- Aziziye karargâhının NATO uçakları tarafından vurulduğu bildirildi.

11- Suriye’de rejim karşıtı gösterilerinin başladığı Dera kentinde güvenlik güçlerinin gösteriye müdahale ettiği, ağır silahlarla yapılan müdahalede en az 25 kişinin öldüğü bildirildi.

26 NİSAN 2011

1- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Kırgızistan Başbakanı Almazbek Atambayev ile görüşmesinin ardından düzenlenen ortak basın toplantısında, Suriye’deki gelişmelerle ilgili olarak Beşar Esad’a rahatsızlıklarını net bir şekilde ifade ettiklerini, “Otoriter, totaliter ve dayatmacı bir yapının olmasını arzu etmediklerini” belirterek, “Tabii OHAL’in kaldırılması güzel bir başlangıç ama yeterli değil. Suriye’de atılması gereken daha çok adımlar var. Bu kararları da kendisiyle daha önce paylaşmıştık. Hatta özel temsilcimi göndermiştim. Şimdi tekrar kendilerine yine özel temsilcilerimi göndereceğim. Kendileriyle orada görüşmeleri olacak.” dedi.

2- Bakanlar Kurulu, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında toplandı. Hükümet Sözcüsü, Devlet Bakam ve Başbakan Yardımcısı Cemil Çiçek, toplantı sonrası basın mensuplarına yaptığı açıklamada, kamuda görev alacaklar konusunda yaş sınırıyla ilgili kısıtlamaları kaldıracaklarını bildirdi. Başbakan Yardımcısı Çiçek, “Yönetmeliklerden kaynaklanan kısıtlamalar varsa yönetmelikler süratle değiştirilecek, diğer şartları taşıyanlar kamuda görev alabileceklerdir. O da olmazsa Meclis’te meseleyi çözeriz.” dedi.

3- CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Konya’nın ilçelerinde sürdürdüğü seçim mitinglerinde, her yoksul aileye en az 600 TL verilmesini öngören Aile Sigortası Projesi’ni anlattı. İktidar olmaları halinde yoksulluğu bitirme sözü veren Kılıçdaroğlu, “Bu memlekette çocuklar yatağa aç giriyorlar. Aile Sigortası ile yoksulluğu bitireceğiz. Parayı nereden bulacaksın diyorlar. Allah’ın izni ile Başbakanlık koltuğuna oturduğumuz zaman para nasıl bulunurmuş göstereceğiz.” dedi.

4- Yargıtay Başkanı Hasan Gerçeker Anadolu Ajansına yaptığı açıklamada, Anayasa Mahkemesinin kuruluş yıl dönümü törenini boykot ya da protesto etmesinin söz konusu olamayacağını belirterek, “Ben temsil ettiğim kurumun saygınlığını ve onurunu korumak zorundayım. Yapılan ağır ve haksız eleştirilere karşı burada fedakârca çalışan arkadaşlarımızın hakkını korumak zorundayım.” dedi.

5- HSYK, eski Van Cumhuriyet Savcısı Ferhat Sarıkaya’nın yeniden mesleğe kabul edilmesine karar verdi. Kurul, Sarıkaya’nın geçmişteki tüm sicil ve haklarını da gözden geçirerek, yeniden mesleğe ilişkin intibaklarını yaptı. Öte yandan, 12 Eylül darbecilerinin yargılanması için iddianame hazırlayan eski savcı Sacit Kayasu’nun meslekten men cezasının kaldırılmasına karar verildi.

6- YSK Başkanı Ali Em, seçimlerde yurtiçi seçmen sayısının 50 milyon 189 bin 930, yurtdışı seçmen sayısının ise 2 milyon 568 bin 977 olarak belirlendiğini ifade etti. YSK üyeleriyle birlikte düzenlediği basın toplantısında seçime 15 siyasi partinin katılacağını, toplam aday sayısının 7 bin 492 olduğunu söyleyen Em, yurt genelindeki bağımsız milletvekili sayısının da 203 olduğunu bildirdi. Em, seçimlerde 199 bin 207 sandık kurulacağını, bir sandıkta 300 seçmenin oy kullanacağını ifade etti.

7- Devlet Bakanı Faruk Çelik, seçim çalışmaları için bulunduğu Şanlıurfa’nın Harran ilçesinde halka hitaben yaptığı konuşmada, “Anayasa değişikliğinde yüzde 95 oy verdiniz. Bu sıradan bir oy değil, yüksek bir oran. Ben inanıyorum ki 12 Haziran’da da üzerinize düşeni yapacaksınız.” dedi. Bakan Çelik, daha yapacakları çok şey olduğunu belirterek, “Hele hele bu bereketli coğrafyada ve Şanlıurfa’da çok şey yapacağız.” dedi.

8- Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesinin (AİHM) geleceğine ilişkin İzmir’de düzenlenen Üst Düzeyli Konferans kapsamında Avrupa Konseyi Genel Sekreteri Thorbjorn Jagland ve AİHM Başkanı Jean-Paul Costa ile ortak basın toplantısı düzenledi. Üye ülkeler arasında ortak bir deklarasyon üzerinde mutabakata varıldığını ve ‘İzmir Bildirisi’nin imzalanacağını söyledi. AİHM’nin değişen şartlara uyumunu sağlamak için ciddi reforma ihtiyaç bulunduğunu belirten Bakan Davutoğlu, “Türkiye olarak dönem başkanlığımızda AB’nin Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi’ne taraf olması sürecini tamamlamayı veya ileri bir aşamaya getirmeyi planlıyoruz.” dedi.

Jagland da, Türkiye’nin dönem başkanlığında önceden verilen sözleri yerine getirmesini ve AİHM reformunun öncelikler arasına alınmasından duyduğu memnuniyeti dile getirdi. Konsey olarak mahkemenin reformu ve daha etkin bir hale getirilmesinin yollarını aradıklarını belirtti. Costa da, İzmir konferansında imzalanacak İzmir bildirisi’nin AİHM’nin reform sürecini kuvvetlendireceğini söyledi. AİHM’de reform yapmanın kaçınılmaz olduğunu dile getiren Costa, AİHM’ye başvurularda harç alınması yönündeki tartışmalara sıcak bakmadıklarını sözlerine ekledi.

9- Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Avustralya’da yayımlanan The Sydney Morning Herald gazetesine verdiği demeçte, Taliban’a İstanbul’da ofis açma izni verilmesinin düşünüldüğünü belirterek, “Bu büronun Taliban’a savaşı sona erdirecek görüşmelerde kullanabilecekleri bir karargâh olmasını diliyoruz.” dedi. Bakan Davutoğlu, Afganistan Devlet Başkanı Hamid Karzai’nin de bu fikre sıcak baktığını söyledi.

10- MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, Nevşehir’in Ürgüp ilçesinde partililere yaptığı konuşmada, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ı anayasayı nasıl değiştireceğini anlatmaya çağırdı. Vatandaşın da ona göre tavrını alması gerektiğini savunan Bahçeli, “Sayın Başbakan, Meclis’te 367 çoğunluğunu sağlayarak referandumsuz anayasayı değiştirmek istediklerini söylüyor. Ancak nasıl değişiklik yapacaklarını, ne gibi değişiklikler olacağını söylemiyor. Sayın Başbakan, nasıl bir anayasa değişikliği yapacağını anlat.” dedi.

11- HAS Parti Genel Başkanı Numan Kurtulmuş, partisinin İstanbul İl Başkanlığında, basın mensuplarının sorularını cevapladı. CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun Zonguldak’taki mitinginde Başbakan’a yönelik yarım bıraktığı sözlerinin hatırlatılması üzerine, Türkiye’nin kahve üslubu ile yönetilemeyeceğini ifade eden Kurtulmuş, “Allah aşkına bırakın şu kahve lafını. Kahve üslubu ile Türkiye yönetilmez. Varsa projeniz söyleyin.” dedi.

12- BBP Genel Başkanı Yalçın Topçu, BBP’nin Ankara milletvekili adaylarını tanıtım töreninde yaptığı konuşmada, ÖSYM’nin yaptığı sınavların şaibe içerdiğini ve millet vicdanında şüphe uyandırdığını, YGS’nin iptali için imza kampanyası başlatacaklarını söyledi. Topçu, “Bu olay, şüyuu vukuundan beter (dedikodusunun yapılması, gerçekleşmesinden daha kötü) oldu. Sayın Başbakan ÖSYM Başkanını derhal görevden almalı. Halkın devlete güveni zedelendi.” dedi.

13- Merkez Bankası tarafından düzenlenen nisan ayı “imalat sanayinde kapasite kullanım oranı” sonuçları açıklandı. Buna göre; nisan ayında, geçen yılın aynı ayına göre 2,2 puan, bir önceki aya göre ise 1,7 puan artarak, yüzde 74,9 seviyesinde gerçekleşti.

Konuya ilişkin değerlendirmede bulunan Sanayi ve Ticaret Bakanı Nihat Ergün, 2011’in ilk 4 ayında görülen kapasite kullanım oranı artışlarının sanayi kesimindeki güçlü büyüme ile istihdam genişlemesinin devam edeceğinin sinyalini verdiğine dikkat çekerek, “Önümüzde seçim olmasına rağmen, ekonominin seçimden etkilenmemesi, zaten Türkiye’nin nereden nereye geldiğini, fazla söze gerek kalmadan, açıkça gösterdi.” dedi.

14- TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, İstanbul’da “‘Türkiye 25 Projesi”nin tanıtım toplantısında, Türkiye’nin en hızlı büyüyen 25 şirketini belirleyerek girişimciliğin gelişmesini destekleyeceklerini söyledi. TOBB olarak Anadolu çapında genç ve kadın girişimci kurulları kurduklarını, kurulların 78 ilde 3 binden fazla girişimciyi bir araya getirdiğini söyleyen Hisarcıklıoğlu, “Hızlı büyüyen girişimcileri dünyaya tanıtmak için “Allworld Türkiye 25” yarışmasına başladık. Türkiye 25’e, en az 10 kişiyi istihdam eden, 2008’de en az 100 bin, 2010’da ise 500 bin dolar ciro düzeyine ulaşan tüm özel şirketlerimiz başvurabilir. Başarılı girişimcilerimiz Harward Üniversitesinde liderlik eğitimi alacak.” dedi.

15- Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Türkiye, Bosna Hersek ve Sırbistan arasındaki üçlü zirve için Belgrad’a giderken uçakta gazetecilere gündeme ilişkin açıklamalar yaptı. Türkiye’nin, değişim talebine öncülük etme noktasında örnek teşkil ettiğini söyleyen Cumhurbaşkanı Gül, Suriye’deki gelişmelerin sorulması üzerine, “Gelinen durum bizi kaygılandırıyor. Kardeş kanı dökülmesinden üzüntü duyuyoruz. Bunun durmasını istiyoruz. Keşke bu noktaya gelinmeseydi. Yapılacak iş, Suriye halkının meşru ve haklı talepleri çerçevesinde reformları elbirliğiyle hızlandırmak.” dedi.

Cumhurbaşkanı Gül, Sırbistan Cumhurbaşkanı Boris Tadic ve Bosna Hersek Cumhurbaşkanlığı Konseyi Başkanı Nebojsa Radmanoviç ile görüşmesinin ardından düzenlenen basın toplantısında yaptığı konuşmada, amaçlarının, bir zamanlar husumetlerin hâkim olduğu Balkan topraklarını dayanışma alanı ve her alanda güçlü bir işbirliği alanına çevirmek olduğunu belirterek, “Bizim bütün arzumuz Balkanların 3 ülkesi olarak aramızdaki işbirliğini, dayanışmayı güçlendirmek, problemlerin çözümüne yardımcı olmak, her ülkenin içişlerine karışmadan egemenliğine, toprak bütünlüğüne saygı göstermek.” dedi.

16- İtalya Başbakanı Silvio Berlusconi ve Fransa Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy, Libya’daki ayaklanmaların neden olduğu göçmen krizini görüşmek üzere Roma’da buluştu. İki lider, krize çözüm bulmak için diğer AB ülkelerinden yardım istedi.

Öte yandan, Uluslararası Göç Örgütünün sözcüsü Jean Philippe Chauzy ise göç baskısının Avrupa değil, Kuzey Afrikalıların üzerinde olduğunu belirtti. İtalya’nın Lampedusa adasına sadece 28 bin kişinin gittiğini vurgulayan Chauzy, 600 binden fazla kişinin komşu Tunus, Mısır, Çad ve Mali’ye geçtiğini söyledi.

27 NİSAN 2011

1- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan İstanbul Kongre Merkezindeki toplantıda, kamuoyunda “çılgın proje” olarak adlandırılan “İstanbul Hazır: Hedef 2023” projesini açıkladı. Başbakan Erdoğan, İstanbul’da iki yarımada ve bir adanın oluşacağını belirterek, “İstanbul’un Avrupa yakasında, şehrin batısında, Karadeniz ile Marmara Denizi’nin arasına, yaklaşık 45-50 km uzunluğunda bir kanal yapıyoruz. İstanbul’umuza Kanal İstanbul’u kazandırıyoruz.” dedi. Başbakan Erdoğan ayrıca, kaynak konusunda bir sıkıntı olmadığını ve projenin tamamıyla milli kaynaklardan karşılanacağını kaydetti.

2- CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu Edirne’de, Belediye Başkanı Hamdi Sedefçi’yi ziyareti sırasında gazetecilerin Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın “Kanal İstanbul” olarak adlandırdığı proje ile ilgili sorusu üzerine, “Bu yeni bir proje mi? Osmanlıdan bu tarafa düşünülen bir olay. Ama bizim projelerimizle AKP’nin projelerini kıyaslayın. Bizim projelerimizin özünde insan var. İnsanın mutluluğu var. Onların da ‘yandaşlarımızı nasıl zengin ederim’ diye projeleri var.” dedi.

3- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Ali Babacan ve Kırgızistan Başbakanı Almazbek Atambayev, Türk İşadamları ve Sanayicileri Konfederasyonunun (TUSKON) düzenlediği “Türkiye-Kırgızistan Ticaret ve Yatırım Forumu”nda bir araya geldi.

Atambayev, Kırgızistan’da çok fazla yatırım imkânı olduğuna dikkat çekerek haziran ayında Çin ile bir anlaşma imzalayacaklarını, Çin’den Kırgızistan’a ve Türkiye’ye uzanan bir demiryolu yapılmasının planlandığını aktardı.

4- Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, İstanbul’da düzenlenen “6. Türk- Arap Forumu”nda gazetecilerin Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın açıkladığı “Kanal İstanbul” projesi ile ilgili sorularını cevapladı. Bakan Şimşek, projenin maliyetiyle ilgili bir soru üzerine, “Mevcut Boğaz’ı zamanında, yapılaşma sırasında vizyoner bir şekilde yapsaydık bugün sadece İstanbul’a 40-50 milyon turist çekmemiz, buradan 20-30 milyar dolar turizm geliri elde etmemiz mümkündü. Siz maliyet boyutuyla işe yaklaştınız, ben ise potansiyel olarak, Türk turizmine, ekonomisine ve İstanbul’a yapacağı katkıdan hemen bir hayal kurmaya başladım, ikinci bir Boğaz’ın nasıl olabileceğiyle ilgili... Onun için maliyetler çok önemli değil. Zaten muhtemelen özel sektör yapacak.” dedi.

5- Milli Eğitim Bakanı Nimet Çubukçu İstanbul’da düzenlenen “Geleneksel Halk Eğitim Merkezleri Festivali”nin açılışına katıldı. Halk eğitim merkezlerinin, örgün öğretimin dışında kalan nüfusa hizmet verdiğini belirten Bakan Çubukçu, “Milyonlarca insanımız halk eğitim merkezlerinden yararlanıyor. Bu merkezlerimiz, kişisel gelişime çok büyük katkı sağlıyorlar. Halk eğitim merkezleri sadece bir dikiş kursu olmaktan çıkalı çok zaman oldu. Bu merkezlerimiz, bilgi ve çağın ihtiyaçlarına uygun eğitimler veren, hayat boyu öğrenme merkezlerine dönüştü.” dedi.

6- Kültür ve Turizm Bakanlığı Kütüphaneler ve Yayımlar Genel Müdürlüğü tarafından hazırlanan ‘’Türkiye’nin Okuma Kültürü Haritası’’ sonuçları, Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay’ın da katıldığı basın toplantısıyla açıklandı. Bakan Günay, “Rakamlar, Türkiye’de kitap okuma konusunda önceki yıllara göre bir iyileşme olduğunu gösteriyor. Artık kitap, günlük hayatımıza girdi.” dedi.

7- MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli Bolu’da düzenlenen mitingde yaptığı konuşmada, Türkiye’nin en büyük sorununun işsizlik olduğunu, işsizliğin toplumun huzurunu ve ailenin yapısını bozduğunu söyledi. Öte yandan MHP Genel Merkezinden yapılan yazılı açıklamada, MHP Genel Başkan Yardımcıları Recai Yıldırım ile Metin Çobanoğlu’nun hem milletvekilliği adaylığından, hem de Genel Merkezdeki görevlerinden istifa ettikleri bildirildi.

8- Rusya Federasyonu Başbakanı Vladimir Putin, Danimarka ziyareti sırasında düzenlediği basın toplantısında, NATO’nun Libya’ya müdahalesini eleştirerek, Libya’nın Afrika’nın en büyük petrol üreticisi ve dördüncü büyük doğalgaz üreticisi olduğunu, bu durumun, Libya’ya müdahalenin gerekçesi konusunda fikir verdiğini dile getirdi.

9- Afganistan’da Kabil Havaalanında, Afgan hava kuvvetlerinde görevli bir pilotla NATO askerleri arasında çıkan silahlı çatışma sırasında, 6 NATO askerinin öldüğü bildirildi.

28 NİSAN 2011

1- Cumhurbaşkanı Abdullah Gül başkanlığında Çankaya Köşkünde yapılan Milli Güvenlik Kurulu (MGK) toplantısında seçim güvenliği ile Suriye ve Ortadoğu’daki gelişmeler ele alındı. MGK bildirisinde, 12 Haziran’da yapılacak milletvekili genel seçiminin herhangi bir güvenlik problemi yaşanmadan gerçekleştirilebilmesi için, bugüne kadar alınan ve alınması öngörülen güvenlik tedbirlerinin etraflı değerlendirmesinin yapıldığı belirtilerek, “Terör örgütü ve yandaşlarının halkımızın demokratik tercihlerini serbestçe ortaya koyabilmelerini engellemeyi amaçlayan teşebbüslerin, güvenlik güçlerimizce alınacak tedbirler ile ülkesine ve demokrasiye içtenlikle bağlı halkımızın sağduyulu yaklaşımı sayesinde başarıya ulaşamayacağına olan inanç teyit edilmiştir.” denildi.

2- CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Balıkesir mitinginde halka hitaben yaptığı konuşmada, “Biz çılgın projelerin değil, ayağı yere basan projelerin peşindeyiz. Bizim projemiz, çöpten kâğıt toplayan çocukları oralardan kurtarıp okula göndermektir. Onlara anneleriyle, babalarıyla huzur içinde yaşadığı, ekonomik güvenceye sahip bir ortam hazırlamaktır. Çünkü onlar bizim geleceğimiz. İşçisine, çiftçisine, memuruna, emeklisine hizmet veren bir siyaset anlayışı ile geliyoruz. Size hesap vereceğiz.” dedi.

3- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Ali Babacan, TGRT Haber TV’de yayınlanan “Ankara’nın Gündemi” programına katılarak seçim beyannameleri, konulan hedefler, ekonomik politikalar ve Kanal İstanbul projesi hakkında değerlendirmelerde bulundu. Başbakan Yardımcısı Babacan, “Kanal İstanbul, Türkiye için çok kapsamlı, İstanbul için de gerçek anlamda bir vizyon projesi.” dedi.

4- Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısı Abdurrahman Yalçınkaya’nın görev süresinin 21 Mayıs 2011’de sona erecek olması sebebiyle Yargıtay Büyük Genel Kurulunda yapılan aday belirleme seçiminde, Yargıtay 6. Ceza Dairesi Üyesi Hasan Erbil en yüksek oyu aldı.

5- İzmir’de temaslarda bulunan Milli Eğitim Bakanı Nimet Çubukçu, “YGS’de şifre” iddiaları ve İzmir’de ALES’in yenilenmesiyle ilgili gazetecilere yaptığı açıklamada, “Bu sorulara ilişkin Meclis’te hem gündem dışı bilgilendirme yaptım, hem basına yeteri kadar açıklama yaptım. ÖSYM, bağımsız bir kurum. Konuya ilişkin açıklamaları ÖSYM yapıyor.” dedi.

Fatih Projesi hakkında da bilgi veren Bakan Çubukçu, “Proje, Türkiye’deki bütün okullarda bilişim altyapısının sağlanması, e-kitap uygulaması, öğretmenlerin hizmet içi eğitimi, akıllı tahta gibi birçok alanda eğitimde fırsat eşitliği sağlayacak. İnşallah en kısa sürede ihalesi yapılacak. Proje, önümüzdeki eğitim öğretim yılından itibaren ilk olarak ortaöğretimden başlayarak bütün Türkiye’ye yayılacak.” dedi.

6- Merkez Bankası Başkanı Erdem Başçı, yılın ikinci enflasyon raporunu açıkladı. Petrol ve diğer ithalat fiyatlarındaki artışın enflasyon tahminini yarım puan artırıcı yönde etkilediğini ve yıl sonu enflasyon tahmininin 1 puan artırarak, yüzde 6.9’a çıkarttıklarını belirten Başçı, “Enflasyon 2011 yılı sonunda orta noktası yüzde 6.9 (önceki 5.9) olmak üzere yüzde 5.6 ile yüzde 8.2 aralığında, 2012 yılı sonunda orta noktası yüzde 5.2 (önceki 5.1) olmak üzere yüzde 3.4 ile yüzde 7 aralığında olacak. Enflasyon orta vadede yüzde 5 civarında istikrar kazanacak. Süregelen parasal sıkılaştırmanın etkisi 2. çeyrekten itibaren belirginleşecek, gerekirse ilave tedbirler alacağız.” dedi.

7- Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas’ın El Fetih örgütü ile Gazze Şeridi’nde iktidarı elinde tutan Hamas, geçici hükümet kurma konusunda anlaşmaya vardı. Türkiye’nin arabuluculuğu ve Mısır’ın da desteğiyle sürdürülen görüşmeler sonunda El Fetih ile Hamas yetkilileri 1 yıl içinde ortak seçime gitme hususunda mutabakata vardı. Gizli görüşmeler sonucunda yapılan anlaşma, Hamas ve El Fetih yetkililerinin Mısır’ın başkenti Kahire’de düzenledikleri basın toplantısında açıklandı.

İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu, “Filistin Yönetimi, İsrail’le barış ve Hamas’la barış arasında bir seçim yapmalı.” dedi.

ABD yönetimi ise Hamas’ın terör örgütü olduğuna dikkat çekerek, barış yapılması için uygun bir taraf olmadığını belirtti.

29 NİSAN 2011

1- Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Zanzibar Cumhurbaşkanı Ali Muhammed Şeyn ile Çankaya Köşkünde bir araya geldi. Öte yandan resmi temaslarda bulunmak üzere Avusturya’ya gidecek olan Cumhurbaşkanı Gül, ziyaret öncesi Avusturyalı basın mensuplarına verdiği demeçte, “Avusturya’da 200 bin Türk yaşıyor, bunun 100 bini Avusturya vatandaşı. Ben Avusturya’da yaşayan Türklerin, Türkçe ve Almanca olmak üzere iki anadili olması ve iki dile de iyi hakim olması gerektiği görüşündeyim. Ben Türklerin Avusturya’ya entegre olmasını istiyorum.” dedi.

2- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Tüm Sanayici ve İş Adamları Derneğinin (TÜMSİAD) 4. Olağan Genel Kurul Toplantısına katıldı. Burada bir konuşma yapan Başbakan Erdoğan, muhalefetin Kanal İstanbul Projesine olan eleştirilerine değinerek, “Bu proje su gibi temiz, deniz kadar berrak, sonsuz ufuklar kadar açık ve aydınlık bir proje olacak.” dedi.

3- CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Tekirdağ’da partisinin düzenlediği mitingde yaptığı konuşmada, Deniz Feneri ve YGS savcılarının iktidar tarafından baskı altında tutulduklarını belirtirken, savcıları da gizliliği ihlal etmek ve dava açmamakla suçladı.

4- Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Konya’nın Karapınar ilçesinde gazetecilerin sorularını cevapladı. Suriye’de gelişen olaylarla ilgili bir soruya cevap veren Bakan Davutoğlu, “Bizim iki hedefimiz var; aynı anda gerçekleştirileceğini düşündüğümüz. Birincisi siyasi, sosyal, ekonomik ve güvenlik reformlarının gerçekleştirilmesi. İkincisi de Suriye halkının yaşadığı acıların tekrar etmemesi.” dedi.

5- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Ali Babacan, Dış Ekonomik İlişkiler Kurulunun (DEİK) İstanbul’da düzenlediği “İstanbul Finans Merkezi Konferansı”nın açılışında bir konuşma yaptı. Başbakan Yardımcısı Babacan, Avrupa’da birçok ülkenin yeni tedbirlerinin vergi artışı olacağına dikkat çekerek, “Türkiye’nin bütçe açığı zaten kontrollü. Kamu borç stokumuz düşük seviyede. Dolayısıyla bizim yıllarca vergi artırma gibi bir mecburiyetimiz olmayacak. Çünkü ihtiyacımız yok, kamu dengelerimiz sağlam.” dedi.

6- Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, Devlet Bakanı Faruk Nafız Özak ile Batman’da 15 bin seyirci kapasiteli stad yapımı için protokol imzaladı. Batman’ın bundan sonra sporda da adını duyuracağını belirten Bakan Şimşek, yeni stadın çok modern bir dizayna sahip olacağını belirtti.

7- MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, Adana Milletvekili Recai Yıldırım ve Kırşehir Milletvekili Metin Çobanoğlu’nun genel başkan yardımcılığı ve milletvekili adaylığından çekilmeleriyle sonuçlanan kaset skandalını, Türkiye’nin karşılaştığı en büyük siyasi travmalardan biri olarak yorumladı. Bahçeli, “Kurulan rezil tuzağın aydınlanması, gerçeklerin ve hazırlayıcıların ortaya çıkarılması için iktidarın mutlak kamu gücünü harekete geçirmesi ve suçluları yakalaması gerekmektedir.” dedi.

8- Hak-İş Başkanı Mahmut Arslan, İşçi Bayramı’nın uzun yıllar kavga ve gerilim sebebi olduğunu belirterek, “1 Mayıs’ın tatil edilmesi büyük bir adımdı. Bu adım gerginliği ciddi bir şekilde düşürdü.” dedi.

9- TÜSİAD Yönetim Kurulu Başkanı Ümit Boyner, 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü’nün kalkınma hedefine dayanışma unsurunun değerini vurgulaması açısından önem taşıdığını belirtti.

10- Libya’da Kaddafi güçleriyle muhaliflerin, daha önce ele geçirdikleri sınırdaki kilit bölgenin kontrolünü kaybetmelerinin ardından Tunus’un Dehiba kasabasına geçtikleri ve Kaddafi’ye bağlı birliklerin de peşlerine düştükleri bildirildi.

11- İngiltere Kraliçesi 2. Elizabeth’in torunu ve tahtının 2. sıradaki varisi Prens William ile Catherine Middleton, Londra’da bulunan Westminster Kilisesinde evlendi. Töreni 8 bin kişilik basın mensubu takip etti.

30 NİSAN 2011

1- Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığına, Yargıtay 6. Ceza Dairesi Üyesi Hasan Erbil’i seçti.

2- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Muş’ta düzenlenen mitingde vatandaşlara hitaben yaptığı konuşmada, “Kardeşi kardeşe düşürenlerle, ülkeyi bölmeye çalışanlarla bir yerlere varamayız, bölücü terör örgütü ile ülkeyi ayağa kaldıramayız. Bu topraklar, bizim. Ayırım yok, bölücülük yok. Et ile tırnak gibiyiz. Kim kardeşlerin arasına fitne tohumları ekmek istiyorsa, kendisine, milletine ihanet ediyordur. Bu bölgenin acısı, her zaman bizim derdimiz oldu. Silahlar konuştukça, dağlarda gençler yere düştükçe, ciğerimiz yandı. İşte bu acıyı dindirmenin mücadelesini veriyoruz.” dedi.

3- CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu Hatay’da düzenlenen mitingde yaptığı konuşmada, “’Her üniversiteyi bitiren iş bulacak diye bir şey yok’ diyen bir kişi 21. yüzyılda Türkiye Cumhuriyeti’nde başbakanlık koltuğunda oturuyor. 2,5 aylık bir bebek, annesinin kucağında açlıktan ölüyorsa bu ayıp kime aittir? Bu ayıbı defterden sileceğiz. Yoksulluğun tarihe gömüldüğü bir Türkiye oluşturacağız.” dedi.

4- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Cemil Çiçek, “çılgın proje” olarak dile getirilen Kanal İstanbul’la ilgili eleştirilere cevap verdi. Projenin Montrö Boğazlar Anlaşması’na uygun olduğunu vurgulayan Başbakan Yardımcısı Çiçek, “İstanbul, Türkiye’ye aittir. Bu konuda tasarrufta bulunacaklar, bu topraklarda yaşayan millettir.” dedi. Muhalefetin yersiz eleştirilerde bulunarak projeye yönelik heyecanı köreltmeye çalıştığını belirten Başbakan Yardımcısı Çiçek, “Milletin geleceğe güvenine gölge düşürmeyin.” dedi.

5- Abant Platformu’nun Bolu Abant’ta düzenlediği “Yeni Dönem Yeni Anayasa” konulu toplantısı başladı. Toplantının açılışında konuşan Devlet Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış, Türkiye’nin 1982 Anayasası’ndan kurtulması gerektiğini söyleyerek, “İleri demokrasiye yakışacak, birey hak ve özgürlüklerini temel alan, kapsayıcı, özgürlükçü sivil bir anayasaya ihtiyaç var.” dedi. CHP’nin, Ergenekon sanıklarını milletvekili adayı olarak göstermesini de eleştiren Bakan Bağış, “Onların çılgın projesi de ‘Tünel Ergenekon’ olsa gerek. CHP, Cumhuriyet Çark Partisi’ne dönüştü. Her attığı adımdan ertesi gün geri dönmeye başlıyor. Bir gün ‘genel af’ diyor sonra ‘olmuyormuş’ diyor.” dedi.

6- Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, seçim çalışmaları için gittiği Konya’nın Kulu ilçesinde gazetecilerin sorularını yanıtladı. Bakan Davutoğlu, dün akşam Dışişleri Konutunda yapılan Suriye toplantısının sorulması üzerine, toplantıda Suriye’de ve bölgedeki gelişmeleri değerlendirdiklerini kaydetti. Suriye vatandaşlarının Türkiye’ye geçme talepleri doğrultusunda bir koordinasyon toplantısı yaptıklarını söyleyen Bakan Davutoğlu, “Komşu ülkelerdeki bütün halklar, bütün topluluklar bizim kardeşimizdir. Onların herhangi bir insani ihtiyacı söz konusu olduğunda bizim buna mesafe koymamız söz konusu olamaz” dedi.

7- Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, TÜSİAD tarafından düzenlenen CEO Forumu toplantısında açıklamalarda bulundu. Bakan Şimşek yaptığı konuşmada, yeniden yapılandırmada 40 milyar liranın üzerinde borcun taksitlendirildiğini belirterek, “Bu, bir kerelik bir gelirdir. Bunu mümkün olduğunca borç azaltmada kullanmak istiyoruz. Kısmen, şartlara bağlı olarak, altyapıya aktarabiliriz.” dedi.

TÜSİAD Başkanı Ümit Boyner ise yaptığı konuşmada, “Kamu disiplinine gösterilen özen, bizlerin Yunanistan, İspanya, hatta ABD ve Japonya gibi acı tecrübe yaşamamızı önledi.” dedi.

8- Sanayi ve Ticaret Bakanı Nihat Ergün Ford Otosan fabrikasını ziyaret etti. Bakan Ergün, “2023’ün Türkiyesi, otomobil üretimini arttıran dünyada önemli otomobil merkezlerinden biri olacak. Türkiye’de herkes ileriye bakıyor. Bugün insansız hava aracımızı yaptık. 2023’te kendi sivil uçağını, savaş uçağını yapan, uydusunu fırlatan ülke olacağız.” dedi.

9- “Subay ve Astsubay Atama Yönetmeliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik” Resmi Gazetede yayımlanarak yürürlüğe girdi. Buna göre; Türk Silahlı Kuvvetlerinden ayırma kararı sebebiyle ilişiği kesildikten sonra mahkeme kararıyla göreve iade edilen subay ve astsubaylar, yeni garnizonlara 30 Eylül tarihinden sonra katılıyor ve 31 Aralık tarihi itibarıyla hizmet süresini tamamlıyorsa, o yılın atama planına dâhil olacak.

10- MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, Yozgat’ta halka hitaben yaptığı konuşmada, hükümete seslenerek “Televizyonlarda kalkıp nutuk atmanın gereği yok. 9 yıldır iktidardasınız, işi bulmuşsanız, aşı bulmuşsanız, yoksulluğu gidermişseniz helal olsun, yolunuza devam edin. Ama bunlar olmuyorsa artık edebinizle iktidardan çekilmeyi de bilin.” dedi.

A PHP Error was encountered

Severity: Notice

Message: Undefined index: query

Filename: libraries/Functions.php(679) : eval()'d code

Line Number: 106