13.3.2011
×

Hakkında

Künye

İletişim


MART 2011


1 MART 2011

1- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Almanya’dan dönerken uçakta  gazetecilerin gündeme ilişkin sorularını cevaplandırdı. Başbakan Erdoğan,  yurtdışındaki Türklerin konsolosluklarda oy kullanmasına izin vermeyen  Yüksek Seçim Kurulunu (YSK) eleştirerek, “Merkel, ‘Bizden yana engel  yok.” dedi. Ama bizim YSK ben orada konuşurken karar alıyor. Beni sabote mi  ediyorsunuz?” sözleriyle tepkisini dile getirdi. PKK’nın eylemsizlik kararını  kaldırdığı yönündeki mesajlarını da değerlendiren Başbakan Erdoğan, “Benim  terör örgütü üzerinde söyleyecek lafım hiçbir zaman bir pazarlık mealinde  olmaz. Terör örgütüne karşı devlet şu ana kadar aldığı tedbirler neyse o tedbirleri  alır.” dedi.

Öte yandan Başbakanlık Basın Merkezi internet sitesinden yapılan  açıklamada, İngiltere’de yayımlanan The Daily Telegraph gazetesinin,  Başbakan Erdoğan ve AK Parti hakkında yaptığı asılsız haber nedeniyle bir  özür ve düzeltme yazısı yayımladığı açıklandı.

2- İçişleri Bakanı Beşir Atalay bir grup köy korucusuyla bir araya gelerek,  sorunlarını dinledi. Korucular Bakan Atalay’a özlük haklarına ilişkin sorunlarını  anlattı. Bakan Atalay ise “Uzun süredir gündemimizde köy korucularının ve  muhtarların özlük haklarının düzeltilmesi var. Seçimden sonra bu düzenlemeler  TBMM’ye gönderilecek.” dedi.

3- MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, partisinin İstanbul İl Başkanlığını  ziyaretinde gazetecilere yaptığı açıklamada, ziyaretin sebebinin, oluşturulan  yeni il teşkilatı yapısıyla tanışmak ve seçimle ilgili bir değerlendirme toplantısı  yapmak olduğunu belirtti. Bahçeli, iktidara geldikleri takdirde 2023’e kadar ki  hedeflerinin ne olduğunun sorulması üzerine, 2023’te bölgesel ve süper güç  nitelikli bir lider ülke olmayı amaçladıklarını ifade ederek, “Çalışmalarımızı,  plan ve programlarımızı bu hedefe doğru yönelterek sürdürmekteyiz.” dedi.

4- Türkiye İstatistik Kurumunun (TÜİK) Hanehalkı İşgücü Araştırması,  2010 yılı sonuçlarını açıkladı. Yapılan açıklamaya göre, Türkiye genelinde işsiz  sayısı 2010’da bir önceki yıla göre 425 bin kişi azalarak, 3 milyon 46 bin kişiye  düştü. İşsizlik oranı, geçen yıl bir önceki yıla göre 2,1 puanlık azalışla yüzde  11,9 seviyesinde gerçekleşti.

5- Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) tarafından, Denizli İhracatçılar  Birliğinde düzenlenen toplantıyla, 2011 Şubat ayı ihracat rakamları açıklandı.  Açıklamaya göre, bu yıl şubat ayında ihracat, geçen yılın aynı ayına göre yüzde  24,19 artışla 10 milyar 164 milyon 614 bin dolar olarak gerçekleşti.

Toplantıya katılan Devlet Bakanı Zafer Çağlayan yaptığı konuşmada,  Türkiye’nin 20 binden fazla ürün çeşidiyle 239 gümrük bölgesine ihracat  yaptığını, Denizli’nin de Türkiye ihracatında yüzde 2’ye yakın payla 164  gümrük bölgesine ihracat gerçekleştirdiğini ifade etti. Bakan Çağlayan, şubat  ayında ulaşılan ihracat rakamının 2008’den bu yana ulaşılan en yüksek şubat  rakamı olduğunu, iki aylık ihracatın 20 milyar dolara yakın olmasının orta  vadeli hedefte 127 milyar dolar hedefini çok rahat aşacaklarını söyledi.

TİM Başkanı Mehmet Büyükekşi de yaptığı konuşmada, şubat ayı  ihracatının yüzde 24,19 olduğunu belirterek, “Eğer Orta Doğu’da sorunlu  ülkelere yapılan ihracat da olağan seyirde olsaydı, bu ay ki ihracat artışımız  yüzde 28,5 olacaktı.” dedi.

6- TÜSİAD Başkanı Ümit Boyner, Boğaziçi Üniversitesi ile TÜSİAD’ın  ortak girişimiyle gerçekleştirilen Dış Politika Forumu’nda, son dönemde Arap  dünyasında peş peşe yaşanan halk ayaklanmalarıyla ilgili bazı çevrelerce yapılan  Türkiye’nin bu ülkelere model olabileceği yönündeki yorumları değerlendirdi.  Boyner, Türkiye’nin demokratik değerlere sahip çıkılan, şeffaflaşmış, ekonomik  refah boyutuna erişmiş bir ülke olarak, demokratikleşme yönünde daha önce  attığı adımlarla bölge ülkeleri tarafından izlenen bir ülke olduğunu vurguladı.

7- Almanya’nın Hannover kentinde açılan ve Türkiye’nin bu yıl ortak ülke  olduğu bilgi ve İletişim Teknolojileri Fuarı CeBIT’teki Türk standının açılışını,  Almanya Başbakanı Angela Merkel, Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım ile  Sanayi ve Ticaret Bakanı Nihat Ergün birlikte yaptı.

8- CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, temaslarda bulunmak üzere  gittiği İngiltere’nin başkenti Londra’da Avrupa Reform Merkezinde işadamı,  akademisyen, gazeteci ve yöneticilerle bir araya geldi. Kuzey Afrika ülkelerinde  yaşananları değerlendiren Kılıçdaroğlu, “Halk demokrasi ve özgürlük istiyor.  Halk bunu istiyorsa gelişimini tamamlamış ülkelerin katkı vermesi gerekir.  Hiçbir ülkeye dışarıdan müdahaleyi ilke olarak doğru bulmayız. Ancak  uluslararası camianın duyarlılıklarıyla o ülkelerdeki halkın talepleri örtüşürse  gelişmeler olabilir.” dedi.

Kılıçdaroğlu, London School of Economics’teki konuşmasında ise Kuzey  Afrika’daki ayaklanmaları ‘Sosyal paylaşım ayaklanmaları’ olarak nitelendirdi.

9- Kosova Cumhurbaşkanı Behçet Pacolli, Türkiye’nin Priştine Büyükelçisi  Songül Ozan’la bir araya geldi. Kosova’yı ilk tanıyan ülkelerden birinin Türkiye  olduğunu belirten Pacolli, “Kosova’nın devlet olmasında Türkiye’nin katkısı  çok büyüktür. Büyük bir devlet geleneğine sahip olan Türkiye’nin tecrübelerine  ihtiyacımız var. Türkiye ile başta ekonomi ve ticaret olmak üzere her alandaki  ilişkileri daha da geliştirmek istiyoruz. Türk işadamlarına da Kosova’ya yatırım  yapmaları çağrısında bulunuyorum.” dedi.

10- IMF Başkanı Dominique Strauss-Kahn, Panama’yı ziyareti sırasında  yaptığı açıklamada, petrol fiyatlarının mevcut yüksek seviyede uzun süre  kalması halinde küresel ekonomik büyümenin bundan zarar görebileceği  uyarısında bulundu.

 2 MART 2011

1-Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Türkiye’ye gelen Karadağ  Cumhurbaşkanı Filip Vuyanoviç ile görüşmesinden sonra yaptığı ortak basın  toplantısında, başta ABD olmak üzere Batı’nın önde gelen ülkelerini Orta  Doğu politikalarından dolayı eleştirerek, “Bakarsanız bazı önemli ülkelerin bu  sürecin içerisinde bile nasıl zikzaklar yaptığını fark edeceksiniz. Bu süreçler  başlamadan önce halka karşı olan rejimleri bazen istikrar adına, demokrasiyi  feda ederek nasıl desteklediklerini göreceksiniz.” dedi.

2- TBMM Başkanı Mehmet Ali Şahin parlamentoda gazetecilerin Abdullah  Öcalan’ın ev hapsiyle ilgili sorularını cevapladı. Başkan Şahin, “Türkiye’de  ceza ve tevkif evlerinde hükümlüler ve tutuklular var. Bunlar aynı yasal  statüye sahiptir. İçlerinden birine özel bir muamele yapılamaz. Bu, Anayasanın  eşitlik ilkesine aykırı olur.” dedi. Başkan Şahin, “Terör örgütünün, eylemsizlik  döneminin sona erdiği açıklaması.” ile ilgili soruya da “Bu, Türkiye’nin,  devletin gündemi olamaz. Bir terör örgütünün ne yapacağı, ne karar alacağı  Türkiye’yi ilgilendirmez. Ülkemiz, terörle mücadeleye, geçmişte olduğu gibi  bugün de vatandaşlarımızın güvenliğini sağlamak için her şart altında devam  eder.” dedi.

3- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Cemil Çiçek gazetecilerin  Abdullah Öcalan’ın ev hapsiyle ilgili sorularını cevapladı. Başbakan Yardımcısı  Çiçek, “Kanuni şartlar olmadığı kanaatindeyim. Ev hapsi hangi şartlarda olur,  kanunlarda yazılı. O şartlar yerine gelmediyse zaten yasal şartlar söz konusu  değildir demektedir.” dedi.

4- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, Kanal Türk  televizyonunda yayınlanan “Merkez Siyaset’’ programında, parti olarak  başörtülü milletvekili adayı gösterilmesi konusunda bazı kaygıları, endişeleri  olduğunu söyledi.

5- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Ali Babacan bir televizyon  kanalında katıldığı programda, Rekabet Kurumunun, Türkiye’nin önde gelen  8 banka yöneticisini “maaş ödemelerinde promosyon anlaşması soruşturması”  için savunmaya çağırmasını değerlendirdi. Başbakan Yardımcısı Babacan,  rekabet konusunda bir mevzuat varsa, Türkiye’nin rekabetin gerçek anlamda  çalıştığı bir ülke olması isteniyorsa, bu mevzuata herkesin saygı göstermesi ve  kuralla uyması gerektiğini belirtti.

6- Devlet Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış, Portekiz’in başkenti  Lizbon’a hareketinden önce İstanbul Atatürk Havalimanında düzenlediği  basın toplantısında, Türkiye’nin AB üyelik sürecinin devam ettiğini belirterek,  “Anadolu’da bir tabir var: ‘Papaza kızıp da oruç bozulmaz’ diye. Biz, AB’de  Türkiye üzerinden iç siyaset yapmaya çalışan dar vizyonlu siyasetçilerin  oyununa gelmeyeceğiz.” dedi.

7- Yüksek Seçim Kurulu (YSK) Başkanı Ali Em, YSK’ya gelişinde  gazetecilerin, yurt dışındaki seçmenlerin oy kullanmasına ilişkin YSK kararıyla  ilgili soruları cevapladı. Em, yurt dışında yaşayan vatandaşların hazirandaki  seçimde gümrüklerde oy kullanacaklarını, sandıkta oy kullanma ve elektronik  oylama yöntemleriyle ilgili daha sonraki seçimlere ilişkin alt yapı çalışmalarını  başlattıklarını belirterek, “Yurt dışında kurulacak sandıklar arasındaki bilgisayar  ortamında irtibatın sağlanabilmesi ve mükerrer oy kullanmanın önlenebilmesi  bakımından alt yapı çalışmaları gereklidir.” dedi.

Öte yandan YSK, illerin seçim çevrelerine göre çıkaracakları milletvekili  sayılarını 2010 yılı adrese dayalı nüfus kayıt sistemine göre yeniden belirledi.  Resmi Gazete’de yayımlanan YSK kararlarına göre, Ankara’nın milletvekili  sayısı 3, İstanbul’un 15, İzmir, Bursa, Gaziantep ve Kocaeli’nin ise milletvekili  sayıları ikişer arttı.

8- Adalet Bakanı Sadullah Ergin, TOBB Genel Merkezindeki “Cezaevleri  Okuyor” projesinin tanıtım toplantısında, gazeteci Mustafa Balbay ve Tuncay  Özkan’ın Silivri Cezaevi’nde ayrı hücrelere alınmasına yönelik eleştirileri  cevapladı. Bakan Ergin, “Silivri kampüsü içindeki fiziki imkânlar yetersizdi.  Onun için bir arada bulunmaktaydılar. Yasa, yönetmelik, ayrı barınmalarını  emrediyor.” dedi.

9- İçişleri Bakanı Beşir Atalay, bir haber kanalında gündeme ilişkin soruları  cevapladı. Bakan Atalay, Avrupa’nın en güvenli ülkesinin Türkiye olduğunu  belirterek, “Bu dönemde karanlık işler, faili meçhul yok.” dedi. Bakan Atalay  ayrıca, 2002 yılı aralık ayındaki Hablemitoğlu cinayetinin iktidar olmalarının  ikinci ayında olduğunu ve halen araştırmaya devam ettiklerini söyledi.

10- Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, İstanbul’da gazete ve haber kanalı  temsilcilerine yönelik düzenlediği bilgilendirme toplantısında, Türkiye’nin  Libya’da kıyım ve askeri müdahale dışında bir çözüm arayışında olduğunu ve  Irak’ta yapılan hataların tekrarlanması durumunda Libya’nın da bölüneceğini  söyledi. Bakan Davutoğlu, Türkiye’nin bölgedeki en büyük menfaatinin; halk  nezdindeki itibarı olduğunu ve tahliyeler sırasında gösterilen kurumlar arası  uyumun bu itibarı arttırdığını söyledi.

11- Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, bir televizyon kanalında çeşitli  konulardaki soruları cevapladı. Bakan Şimşek, Torba Yasa’daki yeniden  borç yapılandırma uygulamasından yararlanmak isteyen borçluların 2  Mayıs tarihine kadar yazılı başvuruda bulunmaları gerektiğini belirterek,  “Cumhuriyet tarihinin en büyük barış projesi ve büyük bir fırsat. Hiçbir şekilde  mükelleflerimizi zorlayamayız, ama biz beyaz bir sayfa açmak istiyoruz,  gelsinler, yararlansınlar.” dedi.

12-Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım, Türkel Fuarcılık tarafından  düzenlenen “Eurasia Rail Demiryolu, Hafif Raylı Sistemler ve Lojistik  Fuarı”nda yaptığı konuşmada, “Demiryolları bölgemizde, Avrupa’da, Orta  Asya’da, Uzakdoğu hatta Amerika’da yavaş yavaş geleceğin taşıma sistemi  olarak öncelikli yatırımları hak eden ve hükümetlerin bu yönde ciddi yatırım  yaptıkları bir sektör olmaya başladı.” dedi.

13- Temaslarda bulunmak üzere İngiltere’de bulunan CHP Genel Başkanı  Kemal Kılıçdaroğlu, Oxford Üniversitesinde yaptığı konuşmada, “Türkiye’yi  bir özgürlük ülkesi haline getirebilmek için biz CHP olarak Türkiye’de 4’üncü  büyük devrime imza atmak istiyoruz. Özgürlükçü demokrasiyi biz kuracağız.”  dedi.

Kılıçdaroğlu daha sonra Chatham House adlı düşünce kuruluşunda yaptığı  konuşmanın ardından gazetecilerin sorularını cevapladı. Gazze sorunu ve İsrail- Filistin anlaşmazlığı konusundaki görüşlerinin sorulması üzerine Kılıçdaroğlu,  CHP iktidarda olsaydı İsrail’le ilişkilerin bozulmasına izin vermeyeceklerini  söyledi.

14- AB Komisyonunun Genişlemeden sorumlu Üyesi Stefan Füle’nin  sözcüsü Natasha Butler yaptığı açıklamada, PKK’nın tek taraflı olarak  “eylemsizlik” bitirme kararından derin üzüntü duyduğunu açıkladı.

15- Londra Yüksek Mahkemesi, AK Parti’yi, seçimler için İran’dan  para almakla suçlayan Daily Telegraph gazetesini tazminata mahkûm etti.  Haberlerinin yalan olduğunu itiraf ederek, Başbakan Erdoğan’dan özür dileyen  gazete, kendisine 25 bin sterlin tazminat ödeyecek.

16- Libya lideri Muammer Kaddafi, başkent Trablus’ta bir konferansta  yaptığı konuşmada, “Bir zamanlar İtalyanların kölesi olduğumuz gibi bir kez  daha köle olmamızı mı istiyorlar? Buna asla razı olmayacağız. ABD veya  NATO ülkemize girerse, kanlı bir savaşa gireceğiz ve binlerce Libyalı ölecek.”  dedi.

Öte yandan ABD senatosu, Kaddafi’nin kendisine karşı ayaklanan halkı  sindirmek amacıyla giriştiği saldırıları kınayan bir karar tasarısını kabul etti.  Senato kararda, istifa etmeye çağırdığı Kaddafi’nin şiddeti sona erdirmesini,  Libya halkının demokratik reform isteklerine cevap vermesini ve ülkesinin  barışçıl bir şekilde demokrasiye geçmesini sağlamasını istiyor.

 3 MART 2011

1- Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Mısır’a hareketinden önce Esenboğa  Havalimanında PKK terör örgütü lideri Abdullah Öcalan’ın cezasının  ev hapsine çevrilmesi yönündeki tartışmalara ilişkin, “Mahkeme kararı  kesinleşmiş, cezasını çekmektedir.” dedi. Terörle hiçbir yere gidilemeyeceğini  herkesin gördüğünü vurgulayan Cumhurbaşkanı Gül, bölge halkının da bütün  Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının da teröre ne kadar şiddetle karşı olduğunu  ve terörün ne kadar lanetlendiğini herkesin bildiğini ifade etti.

Cumhurbaşkanı Gül, Mısır’da Devlet Başkanı Hüsnü Mübarek’in  devrilmesinin ardından yönetimi devralan Yüksek Askeri Konsey Başkanı  Mareşal Muhammed Hüseyin Tantavi ile bir araya geldi. Görüşmenin  ardından Türkiye’nin Kahire Büyükelçiliğinde gazetecilere açıklama yapan  Cumhurbaşkanı Gül, görüşmede Mısır’da Türkiye’nin tecrübelerini açık  yüreklilikle paylaşarak, öngörülerini dile getirdiğini belirtti.

2-Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Kamu Düzeni ve Güvenliği  Müsteşarlığının hizmet binasının açılış töreninde yaptığı konuşmada, BDP’yi  eleştirdi. Başbakan Erdoğan, her seçim öncesi terör eylemleriyle siyasi  denklemin şekillendirilmeye çalışıldığını ve siyasetin dizayn edilmesi amacıyla  PKK’nın kullanıldığını ifade ederek, “O kadar ileri gittiler ki, terör örgütüne  ‘Neden eylemsizlik ilan ediyorsunuz? Eylemsizlik hükümetin işine yarar’ diye  akıl verenler dahi çıktı.” dedi.

Öte yandan Başbakan Erdoğan, Slovenya Başbakanı Borut Pahor ile yaptığı  görüşmenin ardından yaptığı açıklamada, “Slovenya, AB ile ilişkilerimizde bizi  bugüne kadar hiç yalnız bırakmayan, desteğini bizlere veren bir ülke.” dedi.

3- İngiltere’nin başkenti Londra’daki temaslarının ardından yurda dönen  CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, İstanbul Atatürk Havalimanında  Ergenekon kapsamında gözaltına alınan gazetecilerle ilgili olarak yaptığı  değerlendirmede, “Artık bu sürecin uzun süre böyle devam etmesi söz konusu  değil. Gözaltına alınarak evlerinde arama yapılan kişiler, araştırmacı gazetecilik  yapan ve bu konuda bütün ince ayrıntılara ulaşıp toplumu aydınlatmaya çalışan  kişiler.” dedi.

4- Devlet Bakanı Zafer Çağlayan, Dış Ticaret Müsteşarlığında Irak  Konut ve İmar Bakanı Muhammed Darraji ile yaptığı görüşmede, Türk  müteahhitlerden oluşan bir konsorsiyumun Irak’ta düzenlenecek olan “New  Sadr City” ihalesi için teklif verdiğini ve şu anda verilen teklifin ihalede fiyat  yönünden birinci sırada olduğunu belirtti. Bakan Çağlayan, “Bu ortak Türk  girişimine, hükümet olarak çok önem veriyor ve destekliyoruz. Konu, Türkiye  ve Irak başbakanlarının bilgileri dahilindedir.” dedi.

5- MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, Genel Merkez’de düzenlenen  Siyaset ve Liderlik Okulu 4’üncü dönem sertifika töreninde, Ergenekon  kapsamında yapılan gözaltılara ilişkin yaptığı değerlendirmede, “Süreç devam  ediyor. Gelişmeleri sabırla takip ediyoruz.” dedi.

6- BDP Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, Hakkâri’nin Yüksekova  ilçesinde düzenlenen mitingde, halkın provokasyonlara gelmemesini ve devlet  yetkililerinin, sorumluları ortaya çıkarmasını istedi. Demirtaş, “PKK’nın  eylemsizliğe son vermesini biz istemedik. Şimdi biz Kürt sorununun çözümü  konusunda AK Partiden somut adım ve açıklamalar bekliyoruz.” dedi.

7- Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), Şubat ayı TÜFE ve ÜFE verilerini  açıkladı. Buna göre enflasyon şubat ayında TÜFE’de bir önceki aya göre  yüzde 0.73 artarken, ÜFE’de artış yüzde 1.72 oldu. Yıllık TÜFE ise Merkez  Bankasının öngörüsünde gerilemeyi sürdürerek, bir önceki aya göre 0.74 puan  azalışla yüzde 4.16 ile 41 yılın en düşük seviyesine geriledi. Yıllık ÜFE ise 0.07  puan artışla 10.87 oldu.

8- Uluslararası Futbol Federasyonları Birliği (FIFA), İsviçre’nin Zürih  kentindeki toplantısında, 2013 yılında düzenlenecek 20 Yaş Altı Dünya  Şampiyonası’nın Türkiye’de yapılmasına karar verdi.

9- Portekiz’in başkenti Lizbon’da bulunan Devlet Bakanı ve Başmüzakereci  Egemen Bağış, “Diario de Noticias” gazetesine verdiği demeçte, Libya’ya  askeri müdahalenin sonuçlarının ölümcül olabileceğini belirterek, öncelikle  tüm diplomatik yolların denenmesi gerektiğini söyledi.

10- NATO Genel Sekreteri Anders Fogh Rasmussen, BM Güvenlik  Konseyinin Libya hakkında aldığı kararın askerî güç kullanılmasını  kapsamadığına dikkat çekerek, “NATO içindeki askerî yetkililer, her türlü  ihtimal için ihtiyat planlamaları yapıyor. NATO’nun Libya’ya hiçbir müdahale  niyetinin bulunmadığını vurgulamak isterim. Fakat bir savunma ittifakı ve  güvenlik örgütü olarak biz her ihtimale karşı ihtiyat planlaması yaparız.” dedi.

11- ABD Başkanı Barack Obama, Meksika Devlet Başkanı Felipe  Calderon ile Beyaz Sarayda düzenlediği basın toplantısında, insani krizin ve  sivillere yönelik şiddetin durdurulması için ülkesinin ve uluslararası toplumun  Libya’ya acil müdahaleye hazır olması gerektiğini bildirdi.

 4 MART 2011

1- Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, İstanbul’da düzenlenen “Dünya Engelliler  Sempozyumu ve Dünya Engelliler Birliği Çalıştayı”nda yaptığı konuşmada,  “Unutmayalım ki engelliler saklanarak, onların engelleri görmezlikten gelinerek,  toplumun içine çıkartmayarak bu meseleleri halledemeyiz. Engellilerin  destekten çok duyarlılığa ihtiyacı olduğu kanaatindeyim. Bu duyarlılığın ve  bilincin olması, birçok problemi çözecektir.” dedi.

2- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Toplu Konut İdaresinin düzenlediği  2011 Konut Kurultayı’nın açılışında yaptığı konuşmada, artık kentsel dönüşüme  önem vereceklerini belirterek, İstanbul’u değiştirmenin şart olduğunu söyledi.  Başbakan Erdoğan, TOKİ’nin yeni hedeflerini 2023 yılı için bir milyon konuta  çıkardıklarını da belirterek, “2008 yılı sonunda, ABD’de mortgage krizi olarak  ortaya çıkan küresel finans krizi tüm dünyayı etkisi altına alırken, Türkiye konut  krizi yaşamamıştır. Küresel finans krizini de TOKİ formülünün de katkısıyla en  az etkiyle atlatabildi.” dedi.

TOKİ Başkanı Erdoğan Bayraktar da, konut sorununu çözmenin kişi  başına gelirin artması, kültür ve yasal düzenlemeler ile ilgili bir konu olduğunu  belirterek, İspanya ve Kore’de 20 yıl önce ciddi gecekondulaşma varken,  kişi başına gelirin 15 bin doların üstüne çıkmasıyla gecekonduda meselenin  halledildiğini söyledi.

Başbakan Erdoğan, İstanbul Adalet Sarayı’nın, Bayındırlık Bakanlığından  Adalet Bakanlığına devir teslim törenindeki konuşmasında da, Ergenekon  operasyonunda gazetecilerin gözaltına alınmasıyla ilgili eleştirilere ilişkin,  “Hiç kimse, yargının tasarrufundan dolayı bize fatura kesmeye, bize çamur  atmaya, bizi hedef tahtasına yerleştirmeye kalkmasın. Ana muhalefet partisini  muhalefet partilerini, özelliklede medyayı son günlerdeki operasyonlar  nedeniyle takındıkları tavırdan dolayı sorumlu davranmaya davet ediyorum.”  dedi.

3- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, onarımı  tamamlanan 19. yüzyıla ait bir vakıf eseri olan Pertevniyal Valide Sultan  Camisi’nin yeniden ibadete açılması dolayısıyla düzenlenen tören sırasında  gazetecilerin sorularını cevapladı. Başbakan Yardımcısı Arınç, gazetecilere  yönelik operasyona ilişkin olarak, “Basın mensupları suçlanıyorlar, gözaltına  alınıyorlar. Bu elbette hoş bir manzara değil. Basın mensuplarının herhangi bir  şekilde gözaltına alınmaları, haklarında takibat yapılması elbette bizleri üzer.”  dedi.

4- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Ali Babacan, Doğal Afet  Sigortalar Kurumunun (DASK) “Şehirler Yarışıyor, Sigortalılar Kazanıyor”  projesinin tanıtım toplantısında, depremler nedeniyle can ve mal kayıplarını  asgariye indirmenin birinci esas olması gerektiğini belirterek, Türkiye’de çok  sayıda ruhsatsız yapı bulunduğunu, binaların deprem yönetmeliğine uygun  yapılanmasının büyük önem taşıdığını ve yerel yönetimlerin bu konuya büyük  ciddiyetle eğilmesinin şart olduğunu kaydetti.

5- Askeri Yüksek İdare Mahkemesi (AYİM), Tümgeneral Gürbüz  Kaya, Jandarma Tümgeneral Halil Helvacıoğlu ve Tuğamiral Abdullah  Gavremoğlu’nun açığa alınma işlemlerinin iptali isteminin reddine karar verdi.

6- Devlet Bakanı Zafer Çağlayan ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek,  Libya’da yaşanan olaylar üzerine mağdur olan yatırımcı işadamlarına yönelik  hükümetin sağlayacağı desteklerle ilgili açıklamalarda bulundu. Bakan Şimşek,  tüm yatırımcılara gerekli kolaylıkları göstereceklerini belirterek, buradaki  şirketleri Vergi Usul Kanunu’nun 13. Maddesi kapsamında değerlendireceklerini  söyledi.

7- Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, Rusya ile Türkiye  arasında 11’inci Karma Ekonomik Komisyon toplantıları için gittiği Rusya’nın  Kazan kentinde gazetecilere yaptığı açıklamada, “Samsun-Ceyhan ham petrol  boru hattı toplantıları en önemli gündem maddelerinden biri. Şu an müzakere  sürecindeyiz. Stratejik olması nedeniyle projeye her türlü desteği vermeye  hazırız.” dedi.

8-MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli yaptığı yazılı açıklamada,  demokrasilerde iktidarların değişeceği yegane meşru vasıta ve zeminin hür ve  serbest seçimler olduğunu belirterek, “12 Haziran Türkiye’nin çok partili siyasi  hayatının en kritik seçimleri olacak. Bilgisayar destekli merkezi seçim kütüğü  sisteminin güvenli olmadığı, oyların sayımı ve sonuçlarını birleştirilmesi  aşamasında sisteme dışarıdan müdahale edilebileceği yolunda ciddi endişeler  özenle değerlendirilmelidir.” dedi.

9-BBP Genel Başkanı Yalçın Topçu, örgütlenme çalışmalarını  tamamladıkları Zonguldak’ın Çaycuma ilçesinde partisinin ilçe başkanlığının  açılış töreninde yaptığı konuşmada, “Memlekette özgürlük yok, refah  seviyemiz de yerlerde sürünüyor.” dedi.

10- TOBB Başkanı Rıfat Hisarcıklıoğlu, İstanbul’da düzenlenen “Yeni  Başlangıçlar İçin Ortaklar-Türkiye Grubu”nun tanıtım toplantısında yaptığı  konuşmada, “Türkiye’nin ihracatının çeşitlenmesi çok iyi ve sağlıklı bir süreç  oldu. Özellikle Orta Doğu’ya, Kuzey Afrika’ya, Orta Asya’ya daha fazla mal  satıyor olmak, Türkiye’nin kendi içindeki gelişen yeni sanayileşen bölgeleri  için büyük fırsatlar sunuyor. Bugün dünyanın en büyük ekonomilerinden biri  olan ABD piyasasında nerdeyse yokuz. Bu proje ile Türkiye-ABD ilişkilerinin  iktisadi ve insani boyutunu geliştirmek için farklı bir yapı kurduk.” dedi.

11- Erzurum 2. Ağır Ceza Mahkemesinde görülen “silahlı terör örgütü’’  davasında, Iğdır Belediye Başkanı Mehmet Nuri Güneş, 8 yıl 9 ay hapis  cezasına çarptırıldı.

12- Paris’te yapılan 31. Avrupa Salon Atletizm Şampiyonası’nda milli  atletler Halil Akkaş ve Mert Girmalegese, erkekler 3000 metrede finale kaldı.

13- “Gazetecilere Özgürlük Platformu’’ öncülüğünce İstanbul Taksim’de  toplanan gazeteciler, Oda TV’de çıkan belgeler üzerine başlayan operasyonda  meslektaşlarının gözaltına alınmalarını protesto etti.

14- ABD’nin Ankara Büyükelçisi Francis Ricciardone, AK Parti Genel  Merkezinde Genel Başkan Yardımcısı Ömer Çelik ile görüşmenin ardından  gazetecilerin sorularını cevapladı. Ricciardone, Türkiye’de siyasi partiler  arasında ilk olarak AK Parti’yi ziyaret ettiğini kaydeden Ricciardone,  ziyaretinin nezaket amaçlı olduğunu ve Çelik ile “her şeyden bahsettiklerini’’  söyledi.

15-İsveç Dışişleri Bakanı Carl Bildt Bilgi Üniversitesinde düzenlenen  konferansta yaptığı konuşmada, Mısır, Tunus ve Libya’da meydana gelen  gelişmeler hakkında değerlendirmelerde bulunarak, Arap dünyasının değişime  ihtiyacı olduğunu, Türkiye’ninArap dünyası için çok iyi bir model olabileceğini,  çünkü Türkiye’nin Müslüman ve sosyal değerleri modern dünyanın değerleriyle  harmanlamayı başardığını söyledi.

16-Tunus’un geçici Başbakanı Beci Kaid Essebsi, Kartaca’daki  Cumhurbaşkanlığı Sarayı’nda gazetecilere yaptığı açıklamada, ilk hedeflerinin  devletin kaybolan itibarını yeniden kazandırmak olduğunu bildirdi.

 5 MART 2011

1- Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Ergenekon operasyonunda gözaltına  alınan gazetecilerle ilgili görüşlerini Zaman gazetesine anlattı. Cumhurbaşkanı  Gül, yargının işine karışmasının söz konusu olamayacağını belirterek,  “Umuyorum ki, ülkemizde hiçbir gazeteci mesleğini başka amaçlar için  kullanmaz. Demokrasiyi de korumak herkesin vazifesi.” dedi.

2-Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Erzincan’da 81 tesisin toplu  açılış töreninde yaptığı konuşmada, Türkiye’nin kalkınması, ilerlemesi ve  büyümesini engellemeye çalışanların olduğunu belirterek, “Hep birlikte Türkiye  Cumhuriyeti vatandaşlığı çatısı altında toplanacağız. 780 bin kilometrekarelik  vatan toprakları için, her şey Türkiye için diyeceğiz. Herkes inancını özgürce  yaşayacak. Çünkü demokratik, laik, sosyal hukuk devletinin gereği budur.”  dedi.

3- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Ali Babacan, Ankara’nın  Kızılcahamam ilçesinde düzenlenen Yatırım Ortamını İyileştirme Koordinasyon  Kurulu (YOİKK) toplantısının açılış konuşmasında, sağlam politikaların  mutlaka devam etmesi gerektiğini ve önceliğin istikrar olduğunu belirterek,  Türkiye’de nisan ayı sonu, mayıs ayı başı gibi bir tarihte G-20 Konferansı  düzenleneceğini, konferansın, Fransa-Türkiye eşbaşkanlığında düzenleneceğini  söyledi.

4- Devlet Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış ASPEN Enstitüsü  tarafından düzenlenen, “AB’nin Ötesindeki Avrupa” konferansının açılış  yemeğinde, gazetecilere son Ergenekon operasyonunda gözaltına alınan  gazetecilerin durumunu değerlendirdi. Bakan Bağış, “Medyada bazı kişiler  gözaltına alındı diye Türkiye yanlış yolda gidiyor algısı ortaya çıkmamalıdır.  Bu durum Türkiye’nin düşmanlarına koz veriyor. Onlar zaten her fırsatı  değerlendiriyor.” dedi.

5-Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu İstanbul’da düzenlenen “Dünya  Engelliler Sempozyumu ve Dünya Engelliler Birliği Çalıştayı”nın ikinci  gününde yaptığı konuşmada, engellilerin ve yakınlarının “insanlık kahramanları”  olduğunu belirterek, “Şahsen bütün imkanlarımızla emrinizdeyim. Ümidimiz  bu alandaki bütün engellerin kalkması.” dedi.

6- Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, Kayseri’de düzenlenen “2’nci Türkiye  Sektörel Muhasebe Uygulamaları Sempozyumu”nda yaptığı konuşmada,  genel seçimlerde Türkiye’nin ekonomik olarak etkilenmeyeceğini belirterek,  “Türkiye’nin temelleri sağlam, bizim seçim ekonomisine ihtiyacımız yok.”  dedi.

7- Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım, Elazığ’da bir çağrı merkezinin  açılışında yaptığı konuşmada, “Özel sektör yatırım yapıyor ve Elazığlılar  hizmet sağlıyor. Doğu ve Güneydoğu’da 1 milyon kişiye iş imkanı açmayı  hedefliyoruz. Bu gün yaklaşık 40 bine ulaştık, hedef 1 milyon. Özel sektör ve  devlet işbirliği ile bu işi başaracağız.” dedi.

8- AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Ömer Çelik, “Türkiye Buluşmaları’’  toplantısı için gittiği Manisa’da, gazetecilerin sorularını cevapladı. Çelik,  “Ergenekon’’ davası kapsamında bazı gazetecilerin gözaltına alınmasına  ilişkin, “Savcının hangi gerekçelerle yaptığını bilmek gerekir. Gazeteci  eğer gazetecilik faaliyetleri sebebiyle baskı altına alınıyorsa, hepimiz, basın  özgürlüğü için haykırırız.” dedi.

9- MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, Adana’nın Karaisalı ilçesinde  yaptığı açıklamada, Ergenekon operasyonunun yargı alanına girdiğini belirterek,  bugün için gündemde tutulan konuların yargıda hızla sonuçlandırılması  gerektiğini, ancak bunlar yapılmayıp, her gün yeni bir olay gelişiyormuş gibi  tutuklamalarla yargının faaliyet alanının genişlediğine dair bir düşüncenin  Türkiye’de yayılmaya çalışıldığını kaydetti.

10- Saadet Partisi’nin yeni Genel Başkanlığına Mustafa Kamalak seçildi.

11- Türkiye İşadamları ve Sanayiciler Konfederasyonu (TUSKON)  Başkanı Rızanur Meral, TUSKON tarafından Mardin’de düzenlenen Turizm  ve Madencilik Yatırım Forumu’nda yaptığı konuşmada, “30 yıldır dünyanın  birçok yerine gidip geliyoruz ama ülkemizin itibarının imajının hiç bu kadar  yüksek olduğu bir dönemi yaşamadık.” dedi.

Vali Hasan Duruer de toplantıda yaptığı konuşmada, Mardin’de  Tarihi Dönüşüm Projesi kapsamında gözü rahatsız eden ne varsa ortadan  kaldıracaklarını belirterek, Mardin’in turizm, tarım, ticaret ve sanayi şehri  olduğunu belirtti.

12- Türkiye Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Orhan Erinç yaptığı yazılı  açıklamada, cezaevlerinde tutuklu bulunan 61 gazetecinin serbest bırakılmasını,  2 bin gazeteci hakkında sürdürülen yargılamaya ve 4 bin gazeteci hakkında  sürdürülen soruşturmaya da son verilmesini istedi.

13- Milli Atlet Halil Akkaş, Fransa’nın başkenti Paris’te düzenlenen 31.  Avrupa Salon Atletizm Şampiyonası’nda 3000 metrede bronz madalya kazandı.

14-TOKİ ile BM İnsan Yerleşimleri Programı, işbirliği yapmaya  dair Niyet Belgesi imzaladı. Belge, Devlet Bakanı Faruk Nafiz Özak’ın da  katılımıyla TOKİ Başkanı Erdoğan Bayraktar ve HABITAT Başkanı Joan Clos  tarafından imzalandı. İşbirliği, toplu konut stratejisi ve politikaların koordine  edilmesi sosyal konut yapımı ile yasal olmayan insan yerleşimi bölgelerinin  ıslah edilmesi için gerekli olan toplu konut programları ile ilgili uzmanlık  bilgilerinin paylaşımını içeriyor.

15- CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu Almanya’nın Bochum  kentinde düzenlenen “CHP ve DİSK Avrupa Gönüllüleri” adlı kuruluşun ev  sahipliğinde düzenlenen “Türkiye’den Göçün 50. Yılında Emek Şenliği”nde  yaptığı konuşmada, Türkiye’de gözaltına alınan gazetecilerin sorumluluğunun  AB’de olduğunu savunarak, “Biz referandum sırasında yargı siyasallaşacak  derken, Brüksel bu reform diyordu.” dedi.

16- Avrupa Konseyi Parlamenter Meclisi (AKPM) Başkanı ve AK Parti  Antalya Milletvekili Mevlüt Çavuşoğlu, partisinin Alanya İlçe Teşkilatı  tarafından verilen kahvaltıya katıldı. Kahvaltının ardından gazetecilerin  sorularını cevaplayan Çavuşoğlu, “Ergenekon’’ soruşturması kapsamındaki  son gözaltılar ve gösterilen tepkilere ilişkin, “Bir an evvel yargılama süreci açık  ve hızlı bir şekilde sonuçlansın. Suçlamalar neyse delillerle ortaya konulsun.”  dedi.

17- BM Güvenlik Konseyi, 15 Şubat’tan itibaren Libya Lideri Muammer  Kaddafi ve destekçilerinin işledikleri ‘insanlık suçlarının’ UCM’nin  soruşturması kapsamına alınmasını oybirliğiyle kabul etti.

18- Filistin Yönetimi Devlet Başkanı Mahmud Abbas, Ramallah’a resmi  ziyarette bulunan Şili Devlet Başkanı Sebastian Pinera ile görüşmesinden sonra  düzenlenen ortak basın toplantısında, “Geçici sınırlarla bir Filistin devletinin  kurulmasına yönelik hiçbir İsrail barış girişimini kabul etmeyiz.” dedi.

19- Suudi Arabistan, ülkede tüm protesto gösterileri ve yürüyüşleri  yasakladı.

 6 MART 2011

1- Cumhurbaşkanı Abdullah Gül Milliyet gazetesine yaptığı açıklamada,  Ergenekon davası kapsamındaki son gözaltıları değerlendirdi. Cumhurbaşkanı  Gül, “Kamu vicdanında kabul görmeyen bazı gelişmeler oluyor. Bu  hal, Türkiye’nin geldiği ve herkes tarafından takdir edilen görüntüsünü  gölgelemektedir. Bundan kaygı duyuyorum. Savcılardan ve mahkemelerden  sorumluluklarını yerine getirirken daha titiz davranmalarını; insanların ve  kurumların onur ve hukuklarının zedelenmesine yol açmayacak şekilde  davranmalarını beklemekteyim.” dedi. TBMM Başkanı Mehmet Ali Şahin  ise “AB ile müzakere sürecinde gazetecilerin tutuklanması sebebiyle  tartışılmasından rahatsızlık duyduğunu” söyledi.

2- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, İzmir’de Ege Sanayici ve İşadamları  Derneğinin toplantısında yaptığı konuşmada, kitlelere ulaşamayan partilerin  mevcut oyunu elde tutmak için korkutma ve tehdidi bir yöntem olarak  kullandıklarını, bu kışkırtıcı ve tahrik edici söylemin birlik ve beraberliğe  hizmet etmeyeceğini vurgulayarak, “Sandıktan çıkacak oy uğruna gençleri  ölüme teşvik etmek, şehit cenazelerinin yolunu gözlemek insanlığa da, vicdana  da sığmaz. Herkes lütfen bu tezgahı sorgulasın.” dedi.

3- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ile CHP Genel Başkanı Kemal  Kılıçdaroğlu, İzmir’de banliyö hattının resmi açılışını birlikte gerçekleştirdi.  Başbakan Erdoğan açılış konuşmasında, hizmette partizanlık yapmadıklarını  belirterek, “İstanbul’a yaptığımız yatırımları aynı oranda Tunceli’ye,  Antalya’ya, Mersin’e, İzmir’e yapıyoruz. Burada CHP’li belediye var diye  böyle bir şey düşünmedik.” dedi.

Kılıçdaroğlu ise, “Ben gazetelerinde özgürce yazan gazetecileri,  kürsülerinde düşüncelerini özgürce açıklayan öğretim üyeleri, sokaklarında  özgürce gösteri yapabilen insanların yaşadığı bir Türkiye istiyorum.” dedi.

4-Danıştay, YÖK’ün, akademisyenlerin izin almadan sivil toplum  örgütlerinde yönetici olmasını yasaklayan genelgesinin yürütmesini durdurdu.

5- Devlet Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış, Ortaköy’deki AB  Genel Sekreterliği Ofisinde İspanyol gazetecilerle bir araya geldi. Bakan Bağış,  AB’nin kamuoyunda ciddi anlamda kredi kaybettiğini belirterek, “AB sürecinde  Türkiye’nin A Planı, tam üyeliktir; şu anda ise B Planını uyguluyoruz.” dedi.

6-Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Alman “Welt am Sonntag”  gazetesine verdiği demeçte, Türkiye’nin, bölgesindeki hiçbir ülkeyle rekabet  etmediğini ve yükselen “ılımlı bir güç” olduğunu belirterek, “Tarihi açıdan  Avrupa’nın bir parçasıyız.” dedi.

7- Tarım ve Köyişleri Bakanı Mehdi Eker, Van’da “Türkiye Buluşmaları”  toplantısında yaptığı açıklamada, 25 Mart’ta, 1 milyar 340 milyon lira tarım  destekleme ödemesi yapacaklarını bildirdi.

8- Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, Sakarya’nın Geyve  ilçesinde düzenlenen doğalgaz “altın kaynak töreni”nde yaptığı konuşmada,  2012 yılının sonuna kadar Türkiye’de bütün şehirlerin doğalgaza kavuşacağını  söyledi.

9- MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, Adana’da halka hitaben yaptığı  konuşmada, Türkiye’de Cumhuriyetin kazanımlarının tahrip edildiğini  belirterek, “MHP, sosyal maliyeti yüksek bir mücadeleden gelmiştir. Henüz  son sözü söylememiştir. Yeri geliyorsa devletin varlığı ve milletin birliği için  son sözü geçmişteki örneğinde olduğu gibi söyleyecektir. Kelleyi koymuşuz  sonuna kadar devam edeceğiz. Birlikte mücadele etmek milli bir görev haline  gelmiştir.” dedi.

10- TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, yarın İstanbul’da düzenlenecek  Asya Pasifik Ticaret ve Sanayi Odaları Konfederasyonunun (CACCI) 25’inci  Zirvesi nedeniyle yaptığı yazılı açıklamada, İstanbul’a gelen işadamlarına  seslenerek, “100 yıl önce Avrupa’nın hasta adamıydık. Bugün en sağlıklı  adamıyız. Türkiye’ye yatırıma gelin, burada Avrupa’ya da açılın. İsterseniz  birlikte de gideriz.” dedi.

11- Milli Atlet Kemal Koyuncu, 31. Avrupa Salon Atletizm  Şampiyonası’nda 1500 metre finalinde Türkiye rekoru kırarak gümüş madalya  kazandı.

12-Pakistan Cumhurbaşkanı Yardımcısı Ali Aghamuhammedi,  Türkiye, İran, Suriye ve Irak’ın ortak vize konusunda anlaştıklarını söyledi.  Aghamuhammedi, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın önerdiği ortak vize  anlaşmasının yürürlüğe girmesiyle turistlerin dört ülkeyi de tek vizeyle ziyaret  edebileceklerini bildirdi.

13- İsrail Dışişleri Bakanı Avigdor Lieberman Rum basınına verdiği  demeçte, Türkiye-İsrail arasındaki ilişkilerin, AK Parti hükümetinin Arap  dünyasına dönüşü nedeniyle gergin olduğunu ileri sürdü. Lieberman, “ilişkilerin  9 Türk’ün öldürülmesiyle sonuçlanan Mavi Marmara olayından sonra da iyice  gerildiğini” kaydetti.

14- Japonya Dışişleri Bakanı Seiji Maehara, yabancı uyruklu bir kişiden  siyasi bağış kabul etmesine ilişkin eleştirilerin ardından istifa kararı aldı.

15-Şili’nin kuzeyinde 6.2 büyüklüğünde deprem meydana geldi.  Depremde can ve mal kaybı olmadı.

16- Libya’da muhaliflerin, Zaviye ve Misrata kentlerinde, Kaddafi’ye  bağlı güçleri yendiği bildirildi. Muhalif Ulusal Libya Konseyi’nin sözcüsü,  Bingazi’de düzenlediği basın toplantısında, bu iki kentin şu anda “kurtarılmış”  olduğunu kaydetti.

17-Yönetim karşıtı protestolara sahne olan Yemen’de muhalefet  gösterilere hız vereceğini duyururken hükümet yanlısı grupların muhaliflere  saldırısı sonucunda 25 kişi yaralandı.

18- Afganistan’ın güneydoğusundaki Paktika vilayetinde yola yerleştirilen  bir bombanın patlaması sonucunda 12 kişi öldü, 5 kişi de yaralandı.

19- Irak’ın güneyinde yola yerleştirilen bir bombanın sivilleri taşıyan bir  otobüsün yakınında patlaması sonucu 6 kişi öldü, 12 kişi de yaralandı.

 7 MART 2011

1- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Türk Metal Sendikası 16. Kadın  Kurultayı’nda yaptığı konuşmada, “İstismarın kötü olduğunu ancak kadın  emeğinin istismarının kötüden de kötü olduğunu, ayrımcılığın kötü olduğunu  ama kadına yönelik ayrımcılığın kötünün de ötesinde insanlık dışı olduğunu  belirtti. Başbakan Erdoğan kadına şiddet konusunda da, “Şiddet dünyanın  neresinde olursa olsun, kime yönelik olursa olsun kötüdür ama kadına  yönelik şiddet vicdansızlıktır, insafsızlıktır, hiç tereddüt etmeden söylüyorum:  alçaklıktır.” dedi.

Başbakan Erdoğan ayrıca, Mersin’in Anamur ilçesinde, KKTC’ye yılda  75 milyon metreküp içme ve sulama suyu temin edecek Alaköprü Barajı’nın  temel atma töreninde yaptığı konuşmada, Kıbrıs’ın güney kesiminde de su  sıkıntısı yaşandığını belirterek, “Bu projenin barışa somut bir katkı olacak  şekilde değerlendirilmesi bizi ayrıca memnun eder. Bu temelin Kıbrıs’ta kalıcı  bir uzlaşmanın da temeline katkı sağlamasını diliyorum’’ diye konuştu.

2- Yargıtay Başkanı Hasan Gerçeker, Yargıtayın 143. kuruluş yıldönümü  etkinliklerinde Ergenekon soruşturması ile ilgili soruları cevaplarken,  soruşturmayı yürüten savcının, tutuklanan gazetecilerle ilgili açıklamasını  olumlu karşıladığını söyledi.

3- Devlet Bakanı Selma Aliye Kavaf, Zaman gazetesine verdiği mülakatta,  siyasetin yaşanılarak öğrenilen bir iş olduğunu belirterek, tecrübe kazanmak ve  kalıcı olabilmek için kadınları teşkilatlarda aktif görev almaya çağırdı.

4- Adalet Bakanı Sadullah Ergin, NTV televizyonuna açıklamalarda  bulundu ve soruları cevapladı. Bakan Ergin, basın yasa tasarısının Başbakanlığa  sevk edildiğini, seçimlerden önce yasalaşmasını hedeflediklerini söyledi.  Bakan Ergin, Ergenekon davası kapsamında bazı gazetecilerin tutuklanmasını  değerlendirirken de, Cumhurbaşkanı Gül’ün sözlerine atıfta bulunarak, “Sadece  gazetecilikten alınsalar basına darbe olurdu. Başka şeylerden alınıyorlarsa  durum farklı. Biraz sabretmek gerek.” dedi.

5- Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Türkiye Odalar ve Borsalar  Birliğinin (TOBB) ev sahipliğinde İstanbul’da düzenlenen Asya Pasifik Ticaret  ve Sanayi Odaları Konfederasyonunun (CACCI) 25. İş Zirvesi kapsamında  gerçekleştirilen çalışma yemeğinde yaptığı konuşmada, başta BM olmak  üzere İkinci Dünya Savaşı’ndan sonra ortaya çıkan yapının artık dünyanın  ihtiyaçlarını karşılayamaz durumda olduğunu belirterek, “Yeni bir BM  anlayışına ihtiyacımız var. Dünyadaki bütün dengeleri yansıtan, sadece İkinci  Dünya Savaşı galiplerini değil, bütün dünyayı temsil eden bir BM misyonunu  harekete geçirmek durumundayız.” dedi.

6- TÜSİAD Yönetim Kurulu Başkanı Ümit Boyner, 8 Mart Kadınlar  Günü kapsamında yaptığı açıklamada, Türkiye’nin erkek bakış açısına  hapsolmayan bir kadın-erkek eşitliği politikasına ihtiyacı olduğunu kaydetti.  Boyner, Türkiye’de kadınların statüsü ile göstergelerin “yüz kızartıcı’’ boyutta  olduğunu, erkek egemen bakışın toplumsal ve siyasal yaşama hakimiyetinin bu  tablonun ortaya çıkmasındaki en derin etken olduğunu belirterek, bu bakışın  kadını aile içindeki geleneksel rolüne hapsetmekte ya da bu rolü dönüştürme  çabalarına duyarsız kalmakta olduğunu bildirdi.

7- CHP İstanbul İl Başkanı Nebil İlseven görevinden ayrıldı.

8- SP Genel Başkanı Mustafa Kamalak, Genel Merkez’de Başkanlık  Divanı üyeleriyle düzenlediği basın toplantısında, Milli Görüş’ün millet için  varolduğunu, Necmettin Erbakan’ın da vasiyetinin bu yönde olduğunu söyledi.

9-‘Ergenekon’’ soruşturması kapsamında son olarak tutuklanan  gazeteciler Ahmet Şık ile Nedim Şener’in de aralarında bulunduğu 6 kişi  Metris Cezaevinden Silivri Ceza İnfaz Kurumları Yerleşkesi’ne gönderildi.

10- Erzurum 1. İdare Mahkemesi, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın  “ucube” diyerek eleştirdiği Kars’taki “insanlık anıtı”nın yıkımına karşı  heykeltıraş Mehmet Aksoy tarafından açılan davada, yürütmeyi durdurma  kararı verdi.

11- Libya lideri Muammer Kaddafi’ye bağlı birliklerin dün yeniden ele  geçirdikleri Bin Cevad’ın doğusuna, petrol kenti Ras Lanuf’a doğru ilerlediği  bildirildi.

Öte yandan BM Genel Sekreteri Ban Ki-mun, Libya’yı ziyaret edeceğini  açıkladı.

Bu arada, Libya’daki karmaşadan etkilenen Mısırlılardan 21.200’ü  Türkiye’nin gönderdiği bir feribot ve firkateyn tarafından Trablus kentinden  alınarak, Mısır’ın İskenderiye Limanı’na getirildi.

12- ABD Başkanı Barack Obama, ziyaret için Washington’da bulunan  Avustralya Başbakanı Julia Gillard ile birlikte Beyaz Sarayda düzenlediği basın  toplantısında, ABD’nin, “kabul edilemez” bir şiddetle karşı karşıya bulunan  Libya halkının yanında olacağını, Washington ile NATO’daki müttefiklerinin,  Libya’daki şiddete askeri bir yanıtı değerlendirdiğini söyledi.

13- Güney Sudan’ın Yukarı Nil eyaletinde, askerlerle milisler arasında  çıkan çatışmalarda, ölenlerin sayısının 72’ye yükseldiği bildirildi.

14- Suriye Cumhurbaşkanı Beşşar Esad, bazı suç türlerini kapsayan kısmi  af çıkarılmasına ilişkin kararnameyi onayladı.

 8 MART 2011

1-Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, 8 Mart Dünya Kadınlar Günü  dolayısıyla İstanbul Menkul Kıymetler Borsasında (İMKB) yaptığı konuşmada,  Türkiye’de de kadınların hayatın her safhasında rol aldıklarını görmekten  mutluluk duyduğunu, her alanda kadınların giderek daha fazla temsil edildiğini  gördüklerini söyledi. Siyasette ise kadın temsilinin biraz noksan olduğuna  dikkat çekerek, “Ümit ediyorum ki giderek daha da çoğalacaktır.” temennisinde  bulundu.

Daha sonra Cumhurbaşkanı Gül, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliğinin  (TOBB) ev sahipliğinde İstanbul’da düzenlenen Asya Pasifik Ticaret ve  Sanayi Odaları Konfederasyonunun (CACCI) 25. İş Zirvesi’nin açılışındaki  konuşmasında, İstanbul’a yatırım yapacak girişimcilerin jeopolitik konumu  sayesinde 3 saatlik mesafede 1.5 milyar insana, 50’den fazla ülkeye ve 25  trilyon dolarlık pazara hitap edebileceğini söyledi.

Öte yandan Cumhurbaşkanı Gül, Türk Hava Yolları Genel Müdürlüğünü  ziyaret ederek THY Yönetim Kurulu üyeleriyle bir araya geldi ve brifing aldı.  Cumhurbaşkanı Gül burada yaptığı açıklamada, THY’nin içeride ve dışarıda  Türkiye’nin simgesi haline geldiğini, dünyanın büyük televizyonlarında ve  dergilerinde THY reklamlarını gördükçe herkesin gurur duyduğunu belirterek,  “Yükselen Türkiye’nin, büyüyen Türkiye’nin en güzel simgelerinden birisi  THY oldu.” dedi.

2- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan partisinin Meclis grup toplantısında  yaptığı konuşmada, bazı gazetecilerin Ergenekon davasından tutuklanmasını  hükümet aleyhine bir kampanyaya çevirenleri eleştirdi. Göz altıların tamamen  yargının tasarrufuyla gerçekleştiğine dikkat çeken Başbakan Erdoğan, “Şu an  cezaevlerinde mesleği gazeteci olarak kayda geçen 27 kişi var. Bunlardan bir  tanesi bile gazetecilik faaliyetinden cezaevinde değil.” dedi.

Bir kısım uluslararası basın kuruluşlarının tutuklamalara yönelik  eleştirilerine de değinen Başbakan Erdoğan, “Yargı bağımsızlığına vurgu yapan  Batılıların, konu Türkiye olunca anlama zorluğu çekmesini de biz yadırgıyoruz.  O ülkelerde basın kuruluşları çetelerin tetikçiliğini yapmıyor, darbelere çanak  tutmuyor. Basın özgürlüğünden istifade edip psikolojik harekâtlar yürütmüyor.”  dedi.

Başbakan Erdoğan, Hatay Havaalanı yeni terminal binası ve toplu açılış  töreninde yaptığı konuşmada ise 8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nü kutladı.  Şiddete maruz kalan her kadının derdinin kendi dertleri olduğunu vurgulayan

Başbakan Erdoğan, “Ayrımcılığı kesin bir şekilde reddediyorsak, kadınlara,  çocuklara yönelik şiddeti de aynı şekilde reddediyor, kadınlara şiddet  uygulanmasını, silah doğrultulmasını insanlık dışı eylem olarak görüyor,  lanetliyoruz.” dedi.

3- CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Mardin’de halka hitaben  yaptığı konuşmada, “İnançlarımızı ve etnik kimliğinizi sömürenlere oy  vermeyin.” dedi. Kılıçdaroğlu, aile sigortasını da anlatırken kadınlara siyasal  hakların verilmesinden sonra ekonomik güvence verilmesinin de önemine  değinerek, “En az 600 lira geliriniz olacak, evinizde huzur olacak. Kadına  şiddeti tarihe gömeceğiz.” dedi.

4- Devlet Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış, İstanbul’da düzenlenen  AB’ye Aday ve Potansiyel Aday Ülke Sayıştayları ve Avrupa Sayıştayı  Başkanları Toplantısı’nda yaptığı konuşmada, AB’yi eleştirerek, “Ne yazık ki  kendimizi şu an, adil bir müzakere süreci içinde hissetmiyoruz. Analizlerimize  göre, siyasi engeller kaldırılırsa Türkiye 16 tane faslı daha açabilecektir. Yani  kendimizi 29 faslı açabilecek yeterli kriter seviyesinde hissediyoruz. Avrupalı  meslektaşlarımız, ‘topun artık Türkiye’nin sahasında olduğunu söylüyor’. Eğer  top artık bizim sahamızdaysa biz artık hızlı oynamak istiyoruz.” dedi.

5-Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu temaslarda bulunmak üzere  Yunanistan’ın başkenti Atina’ya giderken uçakta gazetecilereyaptığı açıklamada,  “Yunanistan’dan herhangi bir tehdit algılamamız yok. Yunanistan’ın da bizden  bir tehdit algılaması içinde olmaması lazım. Geleceği birlikte inşa edeceğimiz  yeni bir paradigmayı kurmaya çalışıyoruz.” dedi.

6- AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Haluk İpek, Yüksek Seçim  Kurulunun (YSK) yurt dışındaki vatandaşların oy kullanması konusundaki  kararının düzeltilmesi için YSK’ya itiraz başvurusunda bulundu.

7- BDP Genel Başkanı Selahattin Demirtaş partisinin Meclis grup  toplantısında yaptığı konuşmada, kadınlara yönelik şiddetin kabul edilemez  olduğunu vurguladı. Demirtaş, Türkiye’ye dönmek isteyen Kürt aydınların  PKK tarafından tehdit edildiği tartışmalarına dikkat çekerek, “Yaşam hakkına  ilişkin tehdit kimden gelirse gelsin kabul etmeyiz.” dedi.

8-SP Genel Başkanı Mustafa Kamalak, Ergenekon soruşturması  çerçevesinde gözaltına alınarak tutuklanan gazetecilerle ilgili tartışmaların  zamansızlığına dikkat çekerek, “Henüz ne ile suçlandıklarını bilmiyoruz.  Devam eden soruşturmayla ilgili savcı ve hâkimleri etkileyecek yorumda  bulunmak doğru değil. Hâkim ve savcılarımızın basın özgürlüğünü ihlal edecek  şekilde talimat ve yönlendirmelerle hareket ettiklerine ihtimal vermiyorum.”  dedi.

9- Seçimin 12 Haziran 2011’de yapılmasına dair önergenin Meclis’te  kabul edilmesinin ardından anayasa gereği seçime 90 gün kala görevlerinden  ayrılmak zorunda olan İçişleri Bakanı Beşir Atalay, Ulaştırma Bakanı Binali  Yıldırım ve Adalet Bakanı Sadullah Ergin’in yerlerine atamalar yapıldı. İçişleri  Bakanlığına, müsteşar Osman Güneş, Ulaştırma Bakanlığına müsteşar Habib  Soluk, Adalet Bakanlığına da müsteşar Ahmet Kahraman getirildi.

10- Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) Ocak ayı sanayi üretim endeksi  sonuçlarını açıkladı. Buna göre sanayi üretim endeksi, 2011 yılı Ocak ayında,  geçen yılın aynı ayına göre yüzde 18,9 oranında arttı.

Sanayi ve üretim rakamlarını değerlendiren Sanayi ve Ticaret Bakanı  Nihat Ergün, gerek sanayi üretimi gerek kapasite kullanımı gerekse ihracat  rakamlarında 2009’un ortalarından bu yana belirgin bir artış olduğunu belirtti.

İstanbul Sanayi Odası (İSO) Yönetim Kurulu Başkanı Tanıl Küçük de  yaptığı açıklamada, “Ocak ayı sanayi üretimi, iyimser beklentileri destekleyen  ve moralleri yükselten bir tablo ortaya koydu.” dedi.

11- AP Genel Kurulunda 2010 Türkiye İlerleme Raporu müzakereleri  sırasında konuşan AB Genişleme Komiseri Stefan Füle, 12 Eylül’deki anayasa  değişikliğini takdir ettiklerini, Türkiye’nin yeni bir anayasaya ihtiyacı olduğunu  vurguladı.

12-İsrail Savunma Bakanı Ehud Barak, İsrail radyosuna yaptığı  açıklamada, İsrail’in bir an önce bir barış inisiyatifi başlatmasının gerekli  olduğunu belirterek, ülkesinin, Başbakan Benyamin Netanyahu’nun mayıs  ayında ABD’ye yapacağı ziyarete kadar bekleyemeyeceğini söyledi. Barak,  Filistinlilerle İsrail arasında uzlaşmazlığın temel konuları olan bütün nihai  konularda somut müzakerelere geçilmesi veya geçici bir anlaşmaya varılması  için çaba gösterilmesi gerektiğini dile getirdi.

 9 MART 2011

1- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, İskenderun Adliye Sarayı önünde  düzenlenen toplu açılış töreninde yaptığı konuşmada, yaptıkları adalet sarayları  ile bütün hâkimlerin, savcıların, mübaşir, kâtip, kâtibelerin fiziki imkânlarının  yerinde olmasını istediklerini belirterek, “Bu fiziki şartlar içerisinde adalet  dağıtılsın ama geciken adalet olmasın. Çünkü geciken adalet, adalet değildir.  Kararlar süratli verilsin, dosyalar süratli incelensin ve bitirilsin.” dedi.

Başbakan Erdoğan, Hatay’ın Dörtyol ilçesinde bir demir-çelik fabrikasının  açılış töreninde yaptığı konuşmada da, “Geçmişte yapılan sermayeyi renklerine,  milliyetine, coğrafyasına göre bölme yanlışına” kendilerinin son verdiğini ifade  ederek, “Paranın dini, imanı, milleti, vatanı olmaz; para paradır. Para adeta cıva  gibidir, kendisine uygun yer nereyi bulursa para oraya akar.” dedi.

2- Devlet Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış, Türkiye Belediyeler  Birliği ile AB Genel Sekreterliği iş birliğinde Elazığ’da düzenlenen toplantıda  yaptığı konuşmada, AB’nin Türkiye’ye havlu attırmaya çabaladığını söyledi.  Türkiye’nin bu süreçte havlu atmaya hiç niyetinin olmadığını dile getiren  Bakan Bağış, Türkiye’nin AB sürecinde en çok “sabırla” beklemeye ihtiyacı  olduğunu belirterek, “Türkiye yük olmaya değil, yük almaya geliyor.” dedi.

3- Devlet Bakanı Selma Aliye Kavaf, Diyarbakır’da Vali Mustafa Toprak’ı  ziyaretinde bir gazetecinin “kadın ve şiddet” konusundaki sorusu üzerine,  “Türkiye’de insanların yüzde 94’ü televizyon seyrediyor ve yüzde 86’sının tek  eğlence aracı televizyon. Muhtelif kanallardan sürekli pompalanan bir tüketim  alışkanlığı, cinsellik, bunlara erişememe, bunları bastırma ya da erişmek için  kendini zorlamak. Bütün bunlar sonuçta insanı şiddete yönlendirebilir ya da  şiddet çıkaran bir eylem olarak ortaya çıkabilir.” dedi.

4- İçişleri Bakanlığına atanan Osman Güneş ve Ulaştırma Bakanlığına  atanan Habip Soluk Meclis’te ant içerek görevlerine başladı. Bakan Güneş,  yemin ettikten sonra kuliste gazetecilerin sorularını cevapladı. Bir gazetecinin  “İlk icraatınız ne olacak?” sorusuna, “En önemli görevimiz, ülkemizi güvenli  bir ortam içinde seçime götürmektir.” dedi. “Terör örgütünün seçime gidilirken  açıklamaları oluyor. Ne öngörüyorsunuz?” sorusuna ise Bakan Güneş, “Devletin  her türlü şartlara karşı alacağı tedbirler vardır. Ne gerekiyorsa o yapılır.” dedi.

5- Milli Eğitim Bakanı Nimet Çubukçu, Türk girişimciler tarafından  açılan okulların temsilcileri ile Ankara’da düzenlenen toplantıda bir araya  geldi. Bakan Çubukçu burada yaptığı konuşmada, Türk girişimcilerin dünyanın  en ücra köşelerinde açtıkları eğitim kurumları ile Türkçe’nin bir dünya dili  olmasına katkı yaptıklarını, ülkeler ve gençler arasında kültür ve barış köprüleri  kurduklarını belirterek, “Sizleri yürekten destekliyor ve her zaman yanınızda  olduğumuzu bilmenizi istiyorum.” dedi.

6- CHP İstanbul İl Yönetim Kurulu, Nebil İlseven’in istifasıyla boşalan “il  başkanlığı” görevine vekâleten Doç. Dr. Bahri Şahin’in atanmasına karar verdi.

7- MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, parti genel merkezinde “MHP  Çağrı Merkezi”nin açılışı dolayısıyla yaptığı konuşmada, “MHP’ye aday  adaylığı başvurusu süresi 14 Mart 2011 tarihinde başlayacak ve 21 Mart 2011  günü saat 17.00’de sona erecek. Hiçbir siyasi partiyle hiçbir şekilde seçim  ittifakı ve iş birliği yapmayacak olan MHP, bütün seçim çevrelerinde seçimlere  tek başına katılacaktır. Türk milleti 12 Haziran 2011 günü seçim sandığı önüne  geldiğinde, bu karanlık tablonun mimarı olan Başbakan ve AKP’den hesap  soracak.” dedi.

8- TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, Asya Pasifik Ticaret ve Sanayi  Odaları Konfederasyonunun (CACCI) 25. Zirvesinin sonuçları hakkında  açıklamalarda bulundu. Asya Pasifik ülkelerinde önümüzdeki dönemde  maliyetlerin daha da yükseleceğini, bir süre sonra navlun maliyetlerinin  göze batmaya başlayacağını belirterek, “Bu noktada Asya Pasifik ülkeleri  yurt dışında daha fazla yatırım yapmak zorunda kalacaklar. Bizim şimdiden  buradaki varlığımızı güçlendirmemiz lazım.” dedi.

CACCI Başkanı Benedicto Yujuico da yaptığı açıklamada, “Türkiye,  dinamik ve yükselen bir ekonomi. Türkiye kendini güçlendiriyor ve ekonomik  gücünü dünyaya gösteriyor.” dedi. Yujuico, Konferans için Türkiye’ye gelen  üyelerinin üretim, teknoloji, bankacılık, bilgi ve iletişim teknolojileri alanlarında  işbirlikleri oluşturmak üzere yerel işadamlarıyla bir araya gelmekten büyük  memnuniyet duyduklarını söyledi.

9- MÜSİAD Genel Başkanı Ömer Cihad Vardan, İstanbul’da düzenlenen  MÜSİAD Ekonomi Değerlendirme Toplantısı’nda yaptığı konuşmada, bazı Orta  Doğu ülkelerinde yaşanan iç kargaşa nedeniyle müteahhitlerin şantiyelerinde  hasarların oluştuğunu, öte yandan yapılan işlerden dolayı alacaklarının  bulunduğunu ve bu rakamın milyar dolarları geçtiğini belirterek, “Hasarlar ve  maddi kayıplar, kısa vadede halledilemezse firmalar ve çalışanlar açısından  sıkıntılı bir süreç doğabilir. O nedenle bizim arzumuz, alacaklara bir çözümün  getirilmesi.” dedi.

Merkez Bankası Başkanı Durmuş Yılmaz da yaptığı konuşmada,  “Türkiye’nin nereden nereye geldiği açıkça görülüyor. Bu önemli kazanımın  kaybedilmemesi gerekiyor. Seçimle ilgili olarak ‘Acaba mali disiplin bozulur  mu’ sorusunu herkes soruyor, biz bozulmaması gerektiğini söylüyoruz.  Borçların yeniden yapılandırılmasından hükümetin birtakım gelirleri olacak.  Bu gelirlerin kamu borç stokunun düşürülmesinde kullanılmasının orta ve uzun  vadeli ülke çıkarları için daha faydalı olacağını düşünüyoruz.” dedi.

10-Basın Konseyinin internet sitesinde yapılan açıklamada,  Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün, Basın Konseyi Başkanı Orhan Birgit ile  Konsey Yüksek Kurulu üyelerinden oluşan heyeti Çankaya Köşkünde kabul  ettiği bildirildi.

11- Libya lideri Muammer Kaddafi, TRT Türk televizyonuna verdiği  röportajda, Türk işçilerin Libya’dan ayrılmalarını doğru bulmadığını belirterek,  “Hepimiz Osmanlıyız. Türkiye ile tarihi dostluklarımız var. Buradan ayrılan  Türk işçileri için kapımız açık.” dedi. İsyan olaylarından El Kaide ve Usame  bin Ladin’i sorumlu tutan Kaddafi, kendisinin iktidardan uzaklaşması halinde  “Akdeniz korsanların akınına uğrayacak. Barbaros Hayrettin gelecek haraç  kesecek.” değerlendirmesinde bulundu.

12- Devlet Bakanı Zafer Çağlayan, Etiyopya’nın başkenti Addis Ababa’da  düzenlenen Türkiye Etiyopya Ticaret ve Yatırım Forumu’nda yaptığı konuşmada,  ticaret hacminin artırılması ve daha çok Türk iş adamının Etiyopya’da yatırım  yapması için Türk Eximbank’ın 100 milyon dolarlık kredi vereceğini bildirdi.

TİM Başkanı Mehmet Büyükekşi de yaptığı konuşmada, bölgedeki ticari  ilişkilerde özellikle bankacılık sektöründe sorunlar yaşandığına dikkat çekti.  Türk mallarına yüksek gümrük vergisi ve Türkiye’den gelen malların Etiyopya  bayraklı gemilerle taşınması gibi sorunların da aşılması gerektiğini ifade eden  Büyükekşi, bürokratik sorunların aşılması halinde yatırımcı sayısının artacağını  kaydetti.

13- Resmi ziyaret için Yunanistan’da bulunan Dışişleri Bakanı Ahmet  Davutoğlu, Batı Trakya’da Kozlukebir köyünü ziyaret ederek halka hitap  etti. Bakan Davutoğlu, “Türkiye ile Yunanistan arasındaki ilişkiler geliştikçe  kendinizi daha huzurlu hissedeceksiniz. Siz bizim Edirne’den sonra Batı’ya  doğru açılan gönül kapımızsınız. İlişkiler geliştikçe sizin huzurunuz, refahınız  da güçlenecek. Ben buraya ne zaman gelsem kendimi Konya’da gibi  hissediyorum.” dedi.

14- Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay, 45. Uluslararası Turizm  Borsası Fuarı’na katılmak üzere gittiği Almanya’nın başkenti Berlin’de  gazetecilere yaptığı açıklamada, Almanya’dan iadesi istenen “Hattuşaş Sfenksi”  ile ilgili olarak nisan ayı sonuna kadar olumlu bir cevap beklediklerini söyledi.  Bakan Günay, kültürden sorumlu Alman Devlet Bakanı Bernd Neumann ile  konuyu görüştüğünü belirterek, “Hattuşaş Sfenksi”nin Türkiye’ye iade edilmesi  konusuna olumlu bakıyor. Ama nisan ayında son bir görüşme daha yapacağız.”  dedi.

15- Avrupa Parlamentosunun (AP), Türkiye raportörü Ria Oomen Ruijten  tarafından kaleme alınan Türkiye Raporu, Genel Kurul’da oyçokluğuyla kabul  edildi.

Dışişleri Bakanlığından yapılan açıklamada, AP tarafından açıklanan  Türkiye Raporu eleştirilerek, “Müzakere eden aday ülke sıfatıyla Türkiye,  Avrupa halklarının temsilcisi ve AB kamuoylarının sesi olan AP’den  adil ve objektif olmasını ve işlevinin gerektirdiği ciddiyeti sergilemesini  beklemektedir.” denildi.

16- KKTC Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu ve Güney Kıbrıs Rum Yönetimi  lideri Dimitris Hristofyas, Kıbrıs meselesine kapsamlı çözüm bulmayı  hedefleyen müzakereler kapsamında bir araya geldi. Liderler, Lefkoşa ara  bölgede, BM Genel Sekreterinin Kıbrıs Özel Temsilcisi Lisa Buttenheim’in  resmi ikametgâhında sürdürülen görüşmede, “Yönetim ve Güç Paylaşımı”  konusunu ele aldı. Hristofyas görüşmeden sonra yaptığı açıklamada, “Olumlu  ve yeni herhangi bir şey ortaya çıkmadığını” söyledi.

 10 MART 2011

1- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, resmi ziyaret nedeniyle Türkiye’ye  gelen Sırbistan Başbakanı Mirko Cvetkoviç ile görüşmesinin ardından  düzenlenen ortak basın toplantısında gazetecilerin sorularını cevapladı. Avrupa  Parlamentosunun Türkiye hakkında hazırladığı rapora tepki gösteren Başbakan  Erdoğan, “Rapor tamamen sipariş üzerine hazırlanmıştır. Bir defa denge diye  bir şey söz konusu değil. Hazırlayanların da dengeli olduğuna inanmıyorum.”  dedi.

2- CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu Etimesgut’ta CHP Ankara İl  Başkanlığının düzenlediği Aile Sigortası Projesi tanıtım toplantısında yaptığı  konuşmada, “Aile Sigortası projemizle hiçbir ailenin gelirini 600 liranın altına  düşürmemeye çalışacağız.” dedi.

3-Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Ali Babacan, TRT Haber  kanalında katıldığı bir programda, Rekabet Kurulunun, maaş promosyonları  konusunda ‘rekabeti ihlal ettiği’ gerekçesiyle 7 bankaya verdiği 72,3 milyon  liralık cezayı değerlendirdi. Başbakan Yardımcısı Babacan, “Öncelikle  Türkiye’nin bir rekabet mevzuatı var. Bu mevzuatı yer yer yetersiz bir mevzuat  olarak görüyorum. Burada amaç; her sektörde rekabetin iyi işlemesi, firmaların  birbiriyle kıyasıya yarışması. Mevzuata öncelikle herkesin saygı göstermesi  gerekiyor. Kimse burada ayrıcalıklı değil, hiçbir sektör bu mevzuatın dışında  değil.” dedi.

4- Devlet Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış, AB Ombudsmanı  Nikiforos Diamandouros ile AB Genel Sekreterliği İstanbul Ofisinde bir  araya geldi. Bakan Bağış, “Bugüne kadar Avrupa Parlamentosunun Türkiye  raporlarından hiçbiri dengeli olmadığı gibi ne gerçeğe dayalıdır, ne de çok fazla  ciddiye alınması gerekir.” dedi.

5-Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, kamu alacaklarının yeniden  yapılandırılmasına yönelik düzenlemeyle ilgili Anadolu Ajansına yaptığı  açıklamada, ilk 3 günde 101 bin kişinin vergi borcu ile trafik ve diğer para  cezalarının yeniden yapılandırılması için Maliye Bakanlığına başvurduğunu  söyledi. 3 günde ortaya çıkan bu rakamı “memnuniyet verici” olarak nitelendiren  Bakan Şimşek, “Borçlular açısından tarihi bir fırsat. Borçlu mükelleflerimizi,  vatandaşlarımızı bu tarihi fırsattan yararlanmaya çağırıyoruz.” dedi.

6- Milli Eğitim Bakanı Nimet Çubukçu, Bakanlığı ile Intel ve Türkiye  Fütüristler Derneğince yürütülen “Tekno Kadın” projesiyle, kadınlara ileri  düzeyde bilgisayar kullanımı becerisi kazandırılacağını söyledi.

7- Sağlık Bakanı Recep Akdağ katıldığı “Beden Eğitimi Öğretmenleriyle  Sağlığın Geliştirilmesi Çalıştayı”nda gazetecilerin sorularını cevapladı. Bakan  Akdağ, ‘Tam Gün Yasası’ ile ilgili Danıştay İdari Dava Daireleri Kurulunun  kararına ilişkin olarak, “Bunun anlamı şudur: Ne devlet hastanelerimizde ne  de üniversite hastanelerinde çalışan değerli meslektaşlar artık ikili çalışma  yapamayacaklar. Sistem değişmiş oldu.” dedi.

8- AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Hüseyin Çelik, TGRT Haber  televizyonunda katıldığı bir programda, Yüksek Seçim Kurulunun yurt dışında  yaşayan seçmenlerin bulundukları ülkede oy kullanabilmesi konusunda  AK Partinin yaptığı başvuruyu reddetmesinin sorulması üzerine, “Sonuna  kadar direneceğiz. Bütün teklifleri götüreceğiz. YSK bu konuda cesur  davranmamıştır.” dedi.

Çelik, son Ergenekon operasyonunda gazetecilerin tutuklanması ve basın  özgürlüğüne ilişkin getirilen eleştirilere de cevap verdi. Türkiye’de hiçbir  gazetecinin düşüncesini ifade ettiği ve muhalif olduğu için baskıya uğramasına  tahammül edemeyeceklerini ifade eden Çelik, “Eğer AK Parti kendisine  muhalefet edenleri susturmuş olsaydı, içerideki gazetecilere sıra gelmezdi.”  dedi.

9- Devlet Bakanı Zafer Çağlayan, Etiyopya’da Başbakan Meles Zenawi  ile bir araya gelerek, Türk yatırımcıların karşılaştığı sorunlarla ilgili görüş  alışverişinde bulundu. Bakan Çağlayan, Türk işadamlarının özellikle gümrük,  liman ve bankalarda ciddi mağduriyet yaşadıklarını belirterek, Zenawi’den  bunun en aza indirilmesi talebinde bulundu. Zenawi ise işadamlarının yaşadığı  sorunların farkında olduğunu ve bunu çözmek için bir takım çalışmalar  yaptıklarını aktardı.

10- Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu Türkiye’nin Atina Büyükelçiliğinde  İstanbullu Rumlara hitaben yaptığı konuşmada, “Türk Büyükelçiliği  sizin evinizdir. Aslında ben sizin yaşadığınız Palio Faliro semtine gelmek  isterdim ama vakit yoktu. Bir dahaki sefer ben sizin mahallenize geleceğim.  Sizlerin Türkçe’nizi, adaletinizi koruduğunu görmemiz çok güzel. Siz bizim  kültürümüzün bir parçasısınız.” dedi.

11- Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay, Almanya’nın başkenti  Berlin’de düzenlenen Turizm Borsası Fuarı’nda yaptığı konuşmada,  Türkiye’deki turist sayısındaki artıştan istifade ederek abartılı fiyat koymaya  çalışan tesisleri ciddi şekilde cezalandıracaklarını belirterek, “Türkiye’de bu yıl  turist sayısında artış görülüyor. Bu artışı bir fırsata dönüştürmeye kalkışanlara  karşı bakanlık olarak önlem almayı, bugünden önemsememiz gereken  konulardan biri sayıyoruz.” dedi.

12- Fransa, muhalefetin kurduğu Libya Milli Konseyi’ni Libya halkının  meşru temsilcisi olarak tanıdığını ve bu çerçevede Bingazi’ye büyükelçi  göndereceğini açıkladı. Brüksel’de toplanan AB Dışişleri Bakanları adına  konuşan Portekiz Dışişleri Bakanı Luis Amado da Kaddafi rejiminin bittiğini  ilan etti.

 11 MART 2011

1- Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, çeşitli temaslarda bulunmak üzere  Denizli’yi ziyaret etti. Burada basın mensuplarının sorularını cevaplandıran  Cumhurbaşkanı Gül, Avrupa Parlamentosu’nun (AP) son Türkiye raporundaki  Türkiye’deki basın özgürlüğünün yetersiz olduğuna ilişkin kısımları yanlış  bulduğunu, bunların bilgi noksanlığından kaynaklandığını belirterek, “Rapor  okunduğunda Türkiye ile ilgili özellikle köklü reformların da yapıldığını  söylüyor. Yargıda köklü reformların yapıldığını, anayasa değişikliğinin önemli  olduğunu, Türk ekonomisinin nasıl ileri gittiğini, bunları da söylüyor.” dedi.

2- TBMM Başkanı Mehmet Ali Şahin, Karabük’ün Eskipazar ilçesinde  kaymakamlık ziyaretinde gazetecilerin sorularını cevapladı. Başkan Şahin,  AP’nin son Türkiye raporuyla ilgili olarak kulaktan dolma bilgilerle hazırlanmış  olduğunu düşündüğünü belirterek, “AB yetkilileri bizi zaman zaman özellikle  yargı alanıyla ilgili müzakere süreçlerinde hep uyarma ihtiyacını duymuşlardır.  Şimdi bir yargısal faaliyetten dolayı yargı dışındaki kurumları suçlayan böyle  bir karar tasarısını çelişki olarak değerlendiriyorum.” dedi.

3- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, AK Parti Genel Merkezinde “Vizyon  2023” konulu “3. Gençlik Sempozyumu”nda yaptığı konuşmada, gençlerin  siyasete girmeleri konusunda çağrı yaparak, “Hiç kimsenin gençler üzerinden,  gençleri istismar ederek siyaset yapmasını istemiyoruz. Siyasetin tek limanı  ahlaktır. Siyaset, ahlaksızlık üzerine yürütülemez, ahlaksızlığa kılıf olarak  örtülemez.” dedi.

Öte yandan Başbakan Erdoğan, ABD’nin yeni Ankara Büyükelçisi Francis  Ricciardone’yi Başbakanlıkta kabul etti. Görüşmenin ardından bir açıklama  yapan Ricciardone, “Samimi, gayet dostça görüşmemiz oldu. Ticaret ve  yatırımın artırılmasını, eğitim değişimini, halktan halka iletişimimizi konuştuk.  Her şeyden bahsettik, aynı sayfadayız.” dedi.

4-CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Türkiye Gazeteciler  Federasyonunun (TGF) “Anadolu Medyası Liderlerle Buluşuyor’’ konulu  toplantısındaki konuşmasında, medya üzerinde baskı olduğunu savunarak,  “Eğer yaygın basında bu kadar baskı varsa, herhalde yereldeki baskının çok  daha fazla olduğunu sizler benden daha iyi biliyorsunuz.” dedi.

5- Devlet Bakanı Faruk Çelik, Türkiye Diyanet Vakfı İslam Araştırmaları  Vakfı ve Muslim World Leagua tarafından İstanbul’da düzenlenen “Uluslararası  Kur’an Sünnet ve Modern Bilimler Sempozyumu”nun açılışında yaptığı  konuşmada, İslam ve kutsal kitap Kur’an-ı Kerim’in ilim adamlarına büyük  değer verdiğini belirterek, Kur’an-ı Kerim’in bilenlerle bilmeyenlerin hiçbir  şekilde eşit tutulamayacağını ve Allah’tan hakkıyla ancak alimlerin korkacağını  bildirdiğini ifade etti.

6- Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Türkiye ile BM Kalkınma Programı  (UNDP) arasındaki Stratejik Çerçeve Anlaşması’nın imzalanmasından sonra  UNDP Başkanı Helen Clark ile birlikte düzenlenen ortak basın toplantısında,  Japonya’da büyük bir felaketle karşı karşıya kalındığını, Dışişleri Bakanlığı  olarak ilk andan itibaren gelişmeleri yakından takip ettiklerini, kendilerine  ulaşan bilgilere göre, Japonya’daki depremde Tokyo Büyükelçiliğinde hasar  meydana gelmediğini, ülkedeki Türk vatandaşları arasında da can kaybı ya da  yaralanma olmadığını bildirdi.

7- Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, Türkiye Petrolleri  Anonim Ortaklığı (TPAO) ile Ukrayna Milli Petrol ve Gaz Şirketi Naftogaz  arasında Karadeniz’de petrol arama ve üretimi yapılması konusunda kurulan  çalışma grubunun üçüncü toplantı tutanaklarının imza töreninde, Sinop’ta  kurulması planlanan ikinci nükleer santral için Japonya ile görüşmelerin devam  ettiğini, bugün de teknik heyetlerin görüşeceğini belirterek, “Japonya’nın  deprem kuşağında olmasından dolayı bu konuda hassasiyetleri çok daha  yüksek. Bu depremin de ciddi bir sınama olduğu kanaatindeyim.” dedi.

8- Türkiye Partisi Genel Başkanı Abdüllatif Şener ve beraberindeki heyet,  SP Genel Merkezine giderek, Genel Başkanlığa seçilen Mustafa Kamalak’a,  “taziye ve tebrik’’ ziyaretinde bulundu. Şener, bir gazetecinin SP, Demokrat  Parti ve Türkiye Partisi arasında devam eden ittifak görüşmelerine ilişkin  sorusuna, “Biz Türkiye Partisi olarak, SP’nin çatı olması gerektiği konusundaki  kanaatimizi ifade ediyoruz.” dedi.

9- Japonya’da 8.9 büyüklüğünde deprem oldu. Deprem sonrasında  meydana gelen 4 metre büyüklüğündeki tsunaminin yıkıcı etkileri oldu.

10- AB devlet ve hükümet başkanları, Libya gündemiyle düzenlenen  olağanüstü zirvede, Muammer Kaddafi’yi çekilmeye zorlayacak yöntemleri  belirlemek üzere toplandı.

Liderlerin onayına sunulan karar taslağında, “Libya lideri Albay  Kaddafi’nin derhal iktidarı bırakması ve Libya’nın hızla, düzenli şekilde  demokrasiye geçişi başlatması” istenerek, AB’nin anayasal devlet ve hukukun  üstünlüğünün inşasına yardım için Libya makamlarıyla işbirliğine girmeye  hazır olduğu belirtildi.

 12 MART 2011

1- TBMM Başkanı Mehmet Ali Şahin, Karabük’ün Yenice ilçesinde  yapımı tamamlanan hükümet konağının açılış töreninde yaptığı konuşmada,  “Türkiye maalesef demokrasinin zaman zaman inkıtaya uğraması, Meclisin  kapatılması, ara dönem hükümetleri sebebiyle çok zaman, emek ve ivme  kaybetti.” dedi.

2- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, İstiklal Marşı’nın kabulünün 90. yıl  dönümü dolayısıyla yayımladığı mesajda, Cumhuriyet’in kuruluşunun 100.  yılını kutlamaya hazırlanan Türk milletinin, istikbal mücadelesini, bundan  önce olduğu gibi bundan sonra da İstiklal Marşı eşliğinde yürüteceğini ifade  etti.

3-CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, partisince düzenlenen  genişletilmiş il başkanları toplantısındaki konuşmasında, “Askerlik süresini 9  aya indireceğiz, aşamalı olarak 6 aya kadar indireceğiz, daha küçük ama daha  profesyonel olacak. Çocuğunuz üniversitede okurken yaz tatillerinde gidecek  askerliğini yapacak, mezun olunca da askerliği bitmiş olacak.” dedi.

4-Manisa’nın Saruhanlı ilçesine bağlı Gökçeköy beldesinde toplu  açılış törenine katılan Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç,  gazetecilerin sorularını cevapladı. Başbakan Yardımcısı Arınç, “Ergenekon’’  davası sanığı bazı tutukluların CHP ve MHP’den milletvekili adayı  gösterileceği yönündeki açıklamalara ilişkin, “Tahliye talepleri reddedilen pek  çok kişinin sadece içeriden kurtulması, kurtarılması amacına yönelik böyle bir  siyasi operasyon yapılırsa bu, o partiler için de eksiklik olur. Onların bu tavrı  karşısında milletimiz sandıkta hak ettikleri cevabı verir.” dedi.

5- Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, AK Parti Gençlik Kolları  Başkanlığı tarafından düzenlenen “3. Gençlik Sempozyumu’’nda Türkiye’nin  enerji politikası konusunda bilgi verdi. Bakan Yıldız, 24 saat kesintisiz enerji  için, her türlü kaynağı değerlendirmek durumunda olduklarını belirterek,  nükleer santral yapımının, Türkiye’yi sadece enerji değil, sanayi alanında da  büyüteceğini belirtti.

6- MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, İzmir’in Tire ilçesinde halka  seslendi. Siyasi iktidarın gücüne rağmen 8 yılda toplumun genelini refaha  kavuşturamadığını, belli bir kesim dışında herkesin sıkıntılı olduğunu kaydeden  Bahçeli, hükümetin yandaş medyayı kullanarak pembe tablo çizdiğini, sorunları  anlatanlara, eleştirenlere karşı acımasızca davrandığını ileri sürdü.

7- SP Genel Başkanı Mustafa Kamalak, genel idare kurulu üyeleri, il  başkanları, ilçe başkanları ve çok sayıda partilinin katılımı ile düzenlenen  toplantıda yaptığı konuşmada, iktidar olmaları halinde, işçiye, memura,  emekliye ve tüm emekçilere en az yüzde 50 zam verileceğini söyledi.

8- HAS Parti Genel Başkanı Numan Kurtulmuş, partisinin gençlik kolları  tarafından Eskişehir’de düzenlenen toplantıda, “AB, NATO, IMF, DünyaTicaret Örgütü Has Parti’ye   emir veremez. Dışarıdan esen rüzgarlar rotamızı  değiştiremez.” dedi.

9- Seçim çalışmaları kapsamında İzmir’e giden DP Genel Başkanı Namık  Kemal Zeybek, Adnan Menderes Havalimanında basın toplantısı düzenledi.  Zeybek, “İttifak talepleri oldu, değerlendiriyoruz, görüşmeler devam ediyor.  Ama çatı Demokrat Partidir. Başka çatı söz konusu değildir.” dedi.

10- 9. Filmmor Kadın Filmleri Festivali, İstanbul’da başladı.

11- Ukrayna Başbakanı Mykola Azarov, başkent Kiev’de Türkiye  gazetesine açıklamalarda bulundu. Azarov, 10 yıldır ekonomik reformları  ve modernizasyonu başarı ile uygulayan Türkiye ile geniş kapsamlı işbirliği  yapmak istediklerini söyledi.

12- Japonya’da dün meydana gelen 8,9 büyüklüğünde deprem ve  tsunaminin ardından şimdiye kadar 784 kişinin kayıp olduğunun tespit edildiği,  yaralı sayısının ise 1128 olduğu bildirildi.

Japonya Başbakanı Naoto Kan, düzenlenen basın toplantısında, ülkeyi  vuran deprem ve tsunaminin “eşi benzeri görülmemiş bir ulusal felaket’’  olduğunu belirterek, “Net önlemler alarak hiç kimsenin sağlık sorunu  yaşamaması için elimizden geleni yapacağız.” dedi.

13- Libya’da Muammer Kaddafi’ye bağlı güçlerin, muhalif güçlerinin  önemli direniş noktalarından Raslanuf ile Brega’yı ele geçirdiği belirtildi.

14- İtalya Başbakanı Silvio Berlusconi dün Brüksel’deki zirve sonrasında  düzenlediği basın toplantısında, “Kaddafi, uluslararası toplumun ve İtalya’nın  muhatabı değildir. Uluslararası Ceza Mahkemesine gönderilmesi gerektiği  söylendiği andan itibaren Kaddafi asla iktidarı bırakmaz. Aynı nedenden dolayı  sürgün de imkansız.” dedi.

15- İtalya’da Bakanlar Kurulunun kısa bir süre önce kabul edip meclise  gönderdiği adli alanda anayasa değişikliğini öngören kanun teklifi, binlerce  kişi tarafından protesto edildi.

 13 MART 2011

1- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, Samsun’da TRT  Haber’in canlı yayınına katılarak soruları cevapladı. Gazetecilik kimliğinin  hiç kimseye suç işleme imtiyazı vermeyeceğini söyleyen Başbakan Yardımcısı  Arınç, “Bizim çocuklarımıza, torunlarımıza, milletimize bırakacağımız en  büyük miras; Türkiye’yi darbelerden, muhtıralardan, cuntaların tasarrufundan  kurtarmaktır.” dedi.

Başbakan Yardımcısı Arınç ayrıca, bir temel atma töreninde yaptığı  konuşmada da, projenin Karadeniz Bölgesi’ndeki komşu ülkeleri de kente  çekecek bir proje olduğunu belirterek, “50 ülkeyle vize kaldırıldı. Türkiye’nin  bu ve benzer yeni yatırımlarla komşu ülkelerin ticaret merkezi olmasını  hedefliyoruz. Türkiye’nin sokakları bu projelerle dolacak.” dedi.

Öte yandan AK Parti İl Başkanlığınca düzenlenen ‘Türkiye Buluşmaları’  toplantısında partililere seslenen Başbakan Yardımcısı Arınç, CHP Genel  Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun askerlikle ilgili sözlerini eleştirerek, “Şimdi  bir de yaz tatillerinde askerlik modası çıkardılar. Yaz tatillerinde çocuklarımız  harçlık çıkarmak için staj yaparlar, staj yapar gibi askerlik yapacaklar. Hava,  su vaat etmediğine şükretmek lazım. SGK’yı batırdığın gibi, ülkeyi de  batıracaksın.” dedi.

2- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Ali Babacan, Edirne’de  “Türkiye Buluşmaları” toplantısında yaptığı konuşmada, Türkiye’nin, reformlar  sayesinde son yaşanan krizi en az etkiyle atlattığını belirterek, “2000-2001  döneminde gerçekleştirilen borçlanmayı, 2010 yılında bitirdik.” dedi.

3- Devlet Bakanı Faruk Çelik, Bursa’da Yeşil Bursam Derneğinde yaptığı  açıklamada, CHP’nin askerlikle ilgili vaatlerini eleştirerek, “Bunları, ‘bedelini  düşünmeden, bedelsiz, desteksiz atmalar’ diye değerlendiriyorum. Bunlar son  3 ayda artacak. Ama vatandaşlar, bu tür ifadelere itibar etmeyecektir. Ülke  yönetimi ciddiyet ister, her alanda hesabı kitabı gerektirir.” dedi.

4- Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, Kayseri Genç Sanayici  ve İşadamları Derneğince Kayseri’de düzenlenen “İş Dünyasının 2023  Vizyonu” toplantısında yaptığı konuşmada, “Türkiye, yurt içinde siyasi ve  ekonomik istikrarıyla, yurt dışında da itibarı ile büyüyecektir ve cazibe merkezi  haline gelecektir.” dedi.

Ayrıca Bakan Yıldız, Fukushima Daiichi nükleer reaktöründeki  gelişmeleri izlemek amacıyla Türkiye Atom Enerjisi Kurumunda (TAEK)  oluşturulan kriz masasını ziyaretinde yaptığı açıklamada, Japonya’daki nükleer  santralde meydana gelen sızıntının, Türkiye’de kurulacak santrali olumsuz  etkilemeyeceğini açıkladı.

5-Cumhurbaşkanı Abdullah Gül tarafından onaylanan Valiler  Kararnamesiyle Kırklareli, Mardin, Giresun, Çanakkale, Yalova ve Kilis’e vali  atandı, bir vali de merkeze alındı.

6-MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, İzmir’in bazı ilçelerinde  partilileriyle bir araya gelerek halka seslendi. İktidarın yanlış bir yolda  olduğunu dile getiren Bahçeli, “Bu iktidar ülkeyi yönetememektedir. Çiftçimiz,  memurumuz perişandır. Türkiye çok ciddi bir bölünme tehdidiyle karşı  karşıyadır. Güneydoğu’nun 2-3 ilçesinde, ne kaymakam ne vali var. Sadece  emniyet gücü sabahtan akşama PKK teröristiyle boğuşup durmaktadır. Hâlâ  demokratik açılım zırvasıyla milleti oyalıyor. Böyle bir anlayıştan kurtulma  zamanı gelmiştir.” dedi.

7- BDP Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, Güneydoğu Gazeteciler  Cemiyetinde düzenlediği basın toplantısında, “Nevruz, Nevruz Meydanı olarak  bilinen alanlarda kutlanacak. Türkiye genelinde resmi olarak kutlayacağımız  126 merkezde de Nevruz’un barış içerisinde herhangi bir sorun, müdahale,  taşkınlık yaşanmadan gerçekleşmesi için gayret içerisinde olacağız.” dedi.

8- BBP Genel Başkanı Yalçın Topçu, Düzce İl Kongresinde yaptığı  konuşmada, “İktidara geldiğimizde öncelikli işimiz anayasa olacak. Artık  Türkiye anayasalı değil, anayasal hukuk devleti olacak. Yeni anayasa ile birlikte  milletin hak ve özgürlükleri teminat altına alınacak. Başını örten de açan da her  yere girip çıkabilecek.” dedi.

9- Basın-Yayın ve Enformasyon Genel Müdürü Murat Karakaya, BasınYayın  ve Enformasyon Genel Müdürlüğü (BYEGM) tarafından düzenlenen,  “Atatürk ve Çanakkale Fotoğraf” sergisinin açılışında yaptığı konuşmada, genç  ve zengin bir fotoğraf arşivlerinin olduğunu belirterek, serginin üniversiteler,  kamu kurum ve kuruluşları vasıtasıyla da vatandaşlarla buluşacağını bildirdi.

10- Gazetecilere Özgürlük Platformu, İstanbul’da, tutuklanan gazetecilerin  bir an önce özgürlüklerine kavuşması için yürüyüş düzenledi. Yürüyüşe CHPİstanbul İl Örgütü ile   çok sayıda sivil toplum örgütü de destek verdi.

11- AB Ombudsmanı Nikiforos Diamandouros, İstanbul’da Zaman  gazetesinin sorularını cevapladı. Ombudsmanlık müessesesinin mevcut  mahkemelerin yükünü azaltacak bir alternatif olduğunu söyledi. Türk  sisteminde bir baş ombudsman ve 5 ile 10 arası yardımcı önerildiğinin altını  çizen Diamandouros, “Avrupa’da sadece 5 ülkede birden fazla ombudsman var.  Türkiye büyük bir ülke, o nedenle 5 iyi bir sayı ancak 10 bence çok fazla. 10  tane, 11 tane ombudsman seçilmesi Meclis’te pazarlıklara yol açabilir ki, bu  kesinlikle bu sistemin ruhuna aykırı.” dedi.

12- Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Katar’da 6. El Cezire Yıllık  Forumu’nun “Arap Dünyasında Değişim Rüzgarları” başlıklı oturumunda  yaptığı konuşmada, Orta Doğu’da yaşanan değişimin sosyal bir zaruret  olduğunu, kimsenin değişime direnerek Soğuk Savaş terminolojisini ayakta  tutmaya çalışmaması gerektiğini belirterek, “Hiçbir lider, sonsuza kadar  iktidarda kalacağını düşünmesin.” dedi.

Mısır’daki isyanda Mısır ordusunun halkı karşısına almayarak önemli bir  şey yaptığını belirten Bakan Davutoğlu, “Dünyanın en güçlü ordusu, siyasete  karışmayan ordudur.” dedi.

13- Yeşiller üyesi ve Fransa milletvekili Helene Flautre, Brüksel’de  yaptığı açıklamada, Türkiye’nin üyelik müzakerelerinde Birliğin yapıcı bir  şekilde davrandığını belirterek, “Türkiye’ye müzakere sürecinde yeni fasıllar  açılmasına anlamsız bir şekilde engeller çıkarıldı.” dedi.

14-KKTC’de yasaklı Maraş bölgesine izinsiz giren 4 Avrupalı  parlamenterle Kıbrıslı bir rahibin de aralarında bulunduğu 11 kişi gözaltına  alındı.

15-ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Philip Crowley, Wikileaks  belgelerini sızdırmakla suçlanan ve Virginia eyaletindeki bir askeri üste tutuklu  olan Amerikalı asker Bradley Manning’e yapılan muameleyi eleştiren sözleri  sebebiyle istifa etti.

16- Japonya’da deprem ve tsunami felaketinin ardından önceki gün bir  nükleer santralde meydana gelen patlamada 1 kişi öldü, 11 kişi yaralandı.  Ülkenin kuzeydoğusundaki Fukuşima nükleer elektrik santralının başka bir  ünitesinde ikinci bir patlama olabileceği uyarısı yapıldı ve acil durum ilan  edildi.

17- İsrail, Batı Şeria’da meydana gelen tahrik etmeye yönelik saldırının  ardından Batı Şeria’da Yahudiler için yüzlerce yeni yerleşim yerleri inşa etme  kararı aldı.

18- Yemen’de rejim karşıtı göstericilerle güvenlik güçleri arasında çıkan  çatışmalar sonucunda, Aden’de 7, Sana’da 1 kişi hayatını kaybetti.

 14 MART 2011

1- Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Hırvatistan Cumhurbaşkanı Ivo Josipovic  ile Çankaya Köşkündeki başbaşa ve heyetlerarası görüşmelerin ardından ortak  basın toplantısı düzenledi. Cumhurbaşkanı Gül, Libya’ya uluslararası müdahale  konusundaki düşüncelerinin sorulması üzerine, Libya’da yaşananları kaygıyla  takip ettiklerini ve bir nevi iç savaş yaşandığına dikkati çekerek “NATO’nun  Libya’ya doğrudan müdahalesi söz konusu olamaz. Zaten Libya halkı, hükümet,  muhalefet yabancı ülke askerlerini istemiyor. Ancak BM kararıyla uluslararası  hukuk, meşruiyet çerçevesinde ne yapılacaksa yapılır kanaatindeyiz.” dedi.

2- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, İstanbul Üniversitesi ve Türkiye  Gelecek Araştırmaları Vakfı (TÜGAV) ve Başbakanlık Kamu Diplomasisi  Koordinatörlüğüne İstanbul Kongre Merkezinde düzenlenen “Değişim  Liderleri Zirvesi’’nin açılışında yaptığı konuşmada, “Türkiye, mevcut  rejimiyle, demokrasi tecrübesiyle, bugün ulaştığı ileri demokratik standartlarla,  değişimi yöneten iradesiyle, İslam ile demokrasinin yan yana olabileceğini  tüm dünyaya başarılı şekilde göstermiştir.” dedi. Başbakan Erdoğan Libya  konusunda da, dışarıdan müdahalelerin, özellikle askeri yöntemlerin çözüme  katkı sağlamadığını, sorunu derinleştirdiğini gördük.” dedi.

Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Ali Babacan da zirvede yaptığı  konuşmada, Türkiye’nin artık Avrupa ekonomisine katkıda bulunacak bir  ülke olarak değerlendirildiğini belirterek, “Uzun vadeli bir vizyonumuz olur  ve değerlerin gücüne inanırsak, Türkiye’nin üyeliği, AB’nin kuruluşu kadar  önemli bir barış projesi olacaktır.” dedi.

Zirvenin “Türkiye’nin Yeni Rolü ve Bölgesindeki Etkileri” başlıklı  ilk oturumda konuşan Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu ise, Orta Doğu ve  Kuzey Afrika’da yaşanan halk ayaklanmalarının tarihin doğal seyri içerisinde  görülmesi gerektiğine dikkat çekerek, bu değişim süreci için geç bile kalındığını  ifade etti.

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız da, “Yeni Bir Bakış Açısı  ile Kalkınma’’ oturumunda yaptığı konuşmada, gelişmiş ülkelerle gelişmekte  olan ülkeler, hatta az gelişmiş ülkeler arasındaki farkı kaldırabilecek en önemli  sermaye transferlerinin enerji sektöründe yaşandığını bildirdi.

3-CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, medya kuruluşlarının  Ankara temsilcileriyle bir araya geldi. Partisinin sivil toplum kuruluşlarına  ilişkin raporu açıklayan Kılıçdaroğlu, CHP’nin bugüne kadar varolan “güçlü  devlet, zayıf sivil toplum” anlayışını değiştirmeyi amaçladığını anlatarak, sivil  toplumun demokrasinin olmazsa olmazı olduğunu vurguladı.

4- Devlet Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış, İtalyan Heyeti Başkanı  Sergio de Gregorio başkanlığındaki NATO Parlamenter Asamblesi heyetine  verdiği yemekte, Avrupa’nın karşı karşıya kaldığı sorunlarda Türkiye’nin  AB üyeliğinin çözüm için önemli olduğunu belirterek, Avrupa’da ekonomik  zorluklar yaşanırken geçen yıl Türkiye’nin yüzde 8,5 dolayında ekonomik  büyüme gerçekleştirdiğini, Avrupa enerji krizi yaşarken enerji kaynaklarının  yüzde 70’inin Türkiye’nin çevresinde bulunduğunu kaydetti.

5- TRT’nin ve Türkiye’nin ilk haber spikerlerinden, usta sunucu, yazar,  eğitmen Jülide Gülizar, Ankara’da hayatını kaybetti.

6- Ukrayna Başbakanı Mikola Azarov, İstanbul’da Türk-Ukrayna İş  Konseyi toplantısında yaptığı konuşmada, işadamlarını Ukrayna’ya yatırıma  davet ederek, “Ukrayna yatırıma açıktır. Büyük projelere katılımınız için  devlet desteğini garanti ediyoruz.” dedi.

7- Türkiye-Katar Karma Ekonomik Komisyon (KEK) toplantılarına  ilişkin Mutabakat Zaptı, Maliye Bakanı Mehmet Şimşek ile Katar İş ve Ticaret  Bakanı Şeyh Bin Abdülaziz Bin Cessim Bin Hamid El Tani arasında Doha’da  imzalandı. Mutabakat Zaptı uyarınca Türkiye Petrolleri Anonim Ortaklığı  (TPAO) ile Katar Gaz, Katar’da ortak arama ve üretim faaliyeti için çalışma  yapacak.

Burada ikili temasları çerçevesinde Katar İş ve Ticaret Bakanı El Tani  ile bir süre görüşen Bakan Şimşek, Katar Yatırım İdaresi Başkanı Hüseyin  El Abdullah’ı da ziyaret etti. Bakan Şimşek ayrıca, gazetecilerin sorularını  yanıtlarken, Türkiye’nin petrolün yüzde 95’ini, doğalgazın ise tamamına yakın  bölümünü ithal ettiğini, petrol fiyatlarındaki artışın tüm dünyayı olduğu gibi  Türkiye’yi de olumsuz etkilediğini söyledi.

8- Libya lideri Muammer Kaddafi’ye bağlı güçlerin, muhaliflerin elindeki  Ecdebiye kentine hava saldırısı düzenlediği bildirildi.

9- BM Güvenlik Konseyinin Libya’da uçuş yasağı bölgesi oluşturulması  konusunu ele aldığı toplantıdan sonuç çıkmadı.

10- G-8 Dışişleri Bakanları, Libya’daki son gelişmeleri görüşmek  üzere Paris’te bir araya geldi. Görüşmede, Orta Doğu’daki son gelişmeler ve  Japonya’daki deprem ele alındı.

11- Suudi Arabistan ordusundan 1000 kadar askerin Şiilerin çoğunlukta  olduğu Bahreyn’e girdiği iddia edildi.

Suudi Arabistan, Suudi askerlerinin Bahreyn’e girmesiyle ilgili olarak “bu  ülkedeki güvenlik tehdidine’’ karşılık verildiğini bildirdi.

 15 MART 2011

1- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, partisinin Meclis grup toplantısında  Ergenekon soruşturması çerçevesinde yapılan Oda TV operasyonunu  değerlendirdi. Uluslararası basını, uluslararası çevreleri, Türkiye’de yaşanan  hadiselere daha objektif ve daha tutarlı değerlendirmeye, gelişmeleri daha  yakından takip etmeye davet eden Başbakan Erdoğan, “Türkiye’de gazeteci  kisvesi altında on yıllardır ne tür kirli senaryoların uygulandığını, medyanın  nasıl müdahalelere çanak tuttuğunu, medyanın terör örgütlerinin değirmenine  nasıl su taşıdıklarını görmelerini istiyoruz.” dedi.

Başbakan Erdoğan, Rusya’ya hareketinden önce Esenboğa Havalimanında  yaptığı açıklamanın ardından basın mensuplarının sorularını cevapladı. Suudi  Arabistan askerlerinin Bahreyn’e girmesiyle ilgili soru üzerine de, “Tabii şu  anda arzu edilmeyen gelişmeler var. Bizim temel ilkemizde şu yatıyor: Biz yeni  Kerbelalar yaşamak istemiyoruz. Kerbela’yı Şii mensubu kardeşlerim de çok  iyi bilirler, biz de çok iyi biliriz.” dedi.

2- CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, partisinin Meclis grup  toplantısında yaptığı konuşmada, Ergenekon soruşturması kapsamında  gazetecilerin gözaltına alınmasını eleştirdi. AK Parti iktidarında, medyanın  rahat nefes alma şansı bulunmadığını öne süren Kılıçdaroğlu, kendileri iktidara  geldiklerinde ise darbecilerden hesap soracaklarını söyledi. Askerlik süresini  önce 9, sonra 6 aya indireceğini belirten Kılıçdaroğlu, CHP iktidarı döneminde  mazotun 1,5 liraya ineceğini, taşeron işçiliğin tarihe gömüleceğini söyledi.

3- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, İstanbul Kongre  Merkezinde düzenlenen Değişim Liderleri Zirvesi’nde “Birbirimize İhtiyacımız  var: Politik ve Ekonomik İşbirliği” başlıklı oturumda yaptığı konuşmada,  “Yunanistan ile iyi ilişkilerimiz, bütün sorunları çözecek bir noktaya doğru  ilerliyor. Sadece iç politikadaki bazı tartışmalar nedeniyle belki bu geldiğimiz  nokta rahatlıkla ifade edilmiyor.” dedi.

Devlet Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış da, “Küresel Değişimler  ve Yeni Dengeler” başlıklı oturumda yaptığı konuşmada, Türkiye’nin dünyada  takip edilen bir ülke konumunda bulunduğunu kaydederek, dünyanın önde  gelen yatırım analistlerinin yatırım için en doğru adreslerin Brezilya, Rusya,  Hindistan, Çin ve Türkiye olarak saydığını dile getirdi. AB’yi de eleştiren  Bakan Bağış, “Dar vizyonlu, değişime direnen zihniyetler, Berlin’de yıkılan  duvarları kendi mahallelerinde, AB üyesi ülkelerin göbeğinde yeniden inşa  etme noktasına geldiklerinin farkında bile değiller.” dedi.

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız ise zirvede, Türkiye  gazetesinin standını ziyaretinde yaptığı açıklamada, gelişmiş ülkelerle  gelişmekte olan ülkeler, hatta az gelişmiş ülkeler arasındaki farkı kaldırabilecek  en önemli sermaye transferlerinin enerji sektöründe yaşandığını bildirdi. Mersin  Akkuyu ve Sinop’ta yapılacak nükleer santrallerin üçüncü jenerasyon olacağını  belirten Bakan Yıldız, “Güvenliğin ön planda tutulduğu bir sistem kurulması  için karar verildi. Muhakkak güvenlikle ilgili çok önemli bir müzakere süreci  olacaktır.” dedi.

Irak Cumhurbaşkanı Yardımcısı Tarık El Haşimi de yaptığı konuşmada,  Orta Doğu’da ortaya çıkan sorunların, gerçek güvenliğin elde edilmesi için  aşılması gerektiğini belirterek, “Nükleer cephelerin yaratılması, bir ülkenin  ordusuyla diğer ülkeleri tehdit etmeye ve nükleer hedeflerine ulaşmaya  çalışması hiçbir zaman barış getirmeyecektir. Nükleer enerjinin askeri anlamda  kullanılmasına kesinlikle karşıyız.” dedi.

4-Danıştay’dan yapılan yazılı açıklamada, Danıştay 14. Daire  Başkanlığına, Danıştay Genel Kurulunca 6. Daire Üyesi Levent Artuk’un  seçildiği belirtildi.

5- Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, ilk 2 aylık Merkezi Yönetim Bütçe  Uygulama Sonuçları’nı Anadolu Ajansına değerlendirdi. Bakan Şimşek, Ocak  ayında 1 milyar 5 milyon lira fazla veren bütçenin, Şubat ayını da 988 milyon  69 bin liralık fazla ile kapattığını söyledi. Bütçenin geçen yılın Ocak ayında 3  milyar 121 milyon lira, Şubat ayında ise 2 milyar 271 milyon lira açık verdiğine  dikkati çeken Bakan Şimşek, “Bu yıl ise ilk 2 ayda 1 milyar 993 milyon 299  bin liralık bir bütçe fazlasına ulaşılmıştır. 1970-2011 dönemini kapsayan son 41  yıllık süreçte, bütçenin Ocak ve Şubat aylarını fazla vererek kapattığı yıl sayısı  ikidir. Önce 1983 yılında, sonra da bu yıl hem Ocak, hem de Şubat aylarında  bütçe fazlası elde edilmiştir.” dedi.

6- Diyarbakır yatırım ve istihdam programını Ankara’da gazetecilere  anlatan Sanayi ve Ticaret Bakanı Nihat Ergün, başta Diyarbakır Organize  Sanayi Bölgesi’nin genişletileceğini, arıtma tesisinin ihalesinin bu yıl içinde  yapılacağını ve OSB’ye demiryoluyla ulaşmak ve üretimi bu vasıtayla  liman ve diğer noktalara taşıma imkânı getirileceğini söyledi. Bakan Ergün,  Diyarbakır’daki TEKEL binalarının ‘Tekstilkent’e dönüştürülmesi talebi  olduğunu belirterek, bu konuya olumlu yaklaştıklarını söyledi.

7- MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, 12 Haziran 2011 tarihinde  yapılacak genel seçim öncesinde parti teşkilatına genelge gönderdi. Bahçeli,  “İktidar partisinin, oy havzasını genişletmek amacıyla, özellikle MHP üzerinde  yeni oyunlar oynayacağı ve tezgâhlar tertipleyeceği anlaşılmaktadır.” iddiasında  bulundu.

8- HAS Parti Genel Başkanı Numan Kurtulmuş, çeşitli temaslarda  bulunmak için gittiği Burdur’da gazetecilere yaptığı açıklamada, seçimlerde  herhangi bir parti ile ittifak yaparak girecekleri yönündeki söylentilerin doğru  olmadığını belirterek, HAS Parti, AK Parti iktidarının tek alternatifidir ve  bundan sonra Türkiye’nin iktidar merkezidir. Onun için eğitimden enerjiye  kadar, sağlıktan sosyal güvenceye kadar bütün alanlarda alternatif hükümet  programı hazırlıyoruz.” dedi.

9-Merkez Bankası Başkanı Durmuş Yılmaz, ABD’de yayımlanan  Wall Street Journal gazetesine verdiği röportajda, “Japonya’daki depremin,  yükselmekte olan pazarlara, büyük orandaki kısa vadeli yatırım girişlerini  azaltarak yararının olabileceğini”, ayrıca “depremin ardından Japonya’nın  hissedeceği yeniden yapılanma ihtiyacının da uzun dönemde Japon ekonomisini  canlandıracağına inandığını” söyledi.

10- Türkiye İstatistik Kurumunun (TÜİK) Hanehalkı İşgücü Araştırması,  “2010 Aralık Dönemi Sonuçları” açıklandı. Buna göre, Türkiye’de 2010 Aralık  döneminde işsizlik oranı, bir önceki yılın aynı dönemine göre 2,1 puan düşerek,  yüzde 11,4 oldu. 2009 Aralık ayında 3 milyon 361 bin kişi olan işsiz sayısı ise  2010’un aynı döneminde 2 milyon 929 bin kişi oldu.

11- Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Afyon Kocatepe Üniversitesi  Rektörlüğüne Prof. Dr. Mustafa Solak’ı, Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi  Rektörlüğüne Prof. Dr. Sedat Laçiner’i, Dumlupınar Üniversitesi Rektörlüğüne  Prof. Dr. Ahmet Karaaslan’ı atadı.

12- Resmi ziyaret için İstanbul’da bulunan Kosova Cumhurbaşkanı  Haşim Taci, Zaman gazetesine verdiği röportajda, Sırbistan ile ülkesi  arasında düzelmeye başlayan ilişkilerde Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın  arabuluculuğunu beklediklerini söyledi.

13- Rusya’da resmi temaslarda bulunan Başbakan Recep Tayyip Erdoğan,  Rusya Devlet Başkanı Dimitriy Medvedev ile çalışma yemeğinde bir araya  geldi.

Başbakan Erdoğan, Rus İtar-Tass ajansına verdiği özel röportajda,  Türkiye ile Rusya arasında vize uygulamasının kaldırılması önünde bazı  küçük sorunların kaldığını belirterek, “Vatandaşlarımız için her türlü vize  kısıtlamalarını kaldırmak istiyoruz.” dedi.

Daha sonra Uluslararası Ticaret Merkezinde gerçekleştirilen Türk-Rus İş  Forumu toplantısının kapanış oturumunda konuşan Başbakan Erdoğan, Türkiye- Rusya ilişkileri, ekonomik, siyasi, askeri ve kültürel alanlarda çeşitlenerek  geleceğe doğru emin adımlarla ilerleyeceğini belirterek, ikili ticaret hacminin  ulusal paralar ile yapılmaya başlanmasını son derece memnuniyet verici bir  gelişme olarak değerlendirdiğini söyledi.

14- Türkiye İşadamları ve Sanayiciler Konfederasyonu (TUSKON)  ile ABD’deki düşünce kuruluşu Center for American Progress tarafından  Washington’da ortaklaşa düzenlenen “Türk-Amerikan Ekonomik İlişkilerini  Güçlendirmek” başlıklı etkinlikte konuşan ABD Ticaret Bakanı Gary Locke,  Türkiye ile ABD arasında “zaten güçlü olan bağları daha da derinleştirmeye  yardım etmek için çok daha fazlasını yapmak gerektiğini” belirterek, ABD  hükümetine bağlı Ticaretin Teşviki Koordinasyon Komitesi’nin, Türkiye’yi  “öncelikli pazar” olarak tanımladığını ve Amerikan petrol-gaz ve yenilenebilir  enerji şirketleri olmak üzere iki ticari misyon heyetini bu yıl Türkiye’ye  göndermeyi planladıklarını” söyledi.

TUSKON Başkanı Rızanur Meral de konuşmasında, Türkiye ile ABD  arasındaki ilişkiyi değerlendirerek, “Amerika ile biz sınır paylaşmıyoruz. Ancak  eskiye olan bağlarımız birbirimizi daha iyi anlamayı gerektiriyor. Türkiye  gelecek 10 yılda enerji alanında 150 milyar dolar yatırım yapacak. Buraya  gelmeden önce Etiyopya’daydık, orada da enerji projeleri hayat geçiriliyor.  Bunlarda Türkiye ve Amerika birlikte hareket edebilirdi.” dedi.

15- Bahreyn Kralı Hamad Bin İsa El Halife’nin ülkede 3 aylık olağanüstü  hal ilan ettiği bildirildi.

Öte yandan İran Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Ramin Mihmanperest,  haftalık olağan basın toplantısında, “Yabancı güçlerin Bahreyn’deki varlığı  ve bu ülkenin içişlerine karışması kabul edilemez. Bu durum, sorunu daha da  karmaşık ve zor hale getirecek.” dedi.

16- Libya lideri Muammer Kaddafi, İtalya’da yayımlanan İl Giornale  gazetesine verdiği röportajda, çatışmaların sona ermesi taleplerini reddederek,  “Savaşacağız ve kazanacağız. Ancak bu şekilde Libya halkını birleştirebiliriz.”  dedi. Kaddafi, Batı’yı da uyararak, “Batı, Libya’yı vurmaya kalkışırsa El Kaide  ile ittifaka gider, cihat ilan ederim.” dedi.

17- Almanya Başbakanı Angela Merkel, Berlin’de Çevre Bakanı Norbert  Röttgen, Ekonomi Bakanı Rainer Brüderle ve 17 nükleer santralin bulunduğu  eyaletlerin başbakanlarıyla bir toplantı yaptı. Toplantıda, Almanya’da, 1980  yılından önce kurulan 7 nükleer santralin güvenlik incelemeleri için geçici bir  süre kapatılması kararı alındığı bildirildi.

18-Japonya Başbakanı Naoto Kan, televizyondan halka hitaben  yaptığı konuşmada, deprem ve tsunamiden zarar gören Fukuşima 1 nükleer  santralinin 4 numaralı reaktöründe yangın çıktığını ve radyasyon oranının  tehlikeli bir şekilde arttığını duyurdu. Kan, “Santrale 20-30 kilometre yakın  mesafede bulanan vatandaşlarımızdan bulundukları ev veya işyerinden dışarıya  çıkmamalarını rica ediyorum.” dedi.

 16 MART 2011

1- TBMM Başkanı Mehmet Ali Şahin, Atatürk Kültür Merkezinde  düzenlenen “Başkentte Kastamonu Günleri” dolayısıyla kurulan stantları  gezerken gazetecilerin CHP’nin bedelli askerlikle ilgili düzenlemeler getiren  yasa teklifiyle ilgili sorularını cevapladı. Başkan Şahin, “TBMM 4 yıla yakın bir  süredir açıktı. CHP’nin bu konuda gerçekten böylesine ciddi bir düşüncesi var  idiyse bunu daha önce getirmesi daha şık olurdu diye düşünüyorum. Hükümet  de “biz destek vermeyeceğiz” dediğine göre bunun niçin verildiği hususunun  değerlendirilmesini kamuoyunun takdirine bırakıyorum.” dedi.

Öte yandan Milli Savunma Bakanı Vecdi Gönül, Suriye Savunma Bakanı  Korgeneral Ali Muhammed Habib Mahmut’u kabulünde, basın mensuplarının  sorularını cevapladı. CHP’nin bedelli askerlikle ilgili yasa teklifi ve bu konuda  Bakanlığı tarafından herhangi bir hazırlık yapılıp yapılmadığına ilişkin sorusu  üzerine, mevcut kanunun maddelerini defaatle izah ettiğini ifade eden Bakan  Gönül, “Her yeni teklif, Meclis İçtüzüğü’ne göre elbette değerlendirilecektir.”  dedi.

2- CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ‘Turkish Policy’ dergisine  verdiği röportajda, “CHP’nin okullarda zorunlu din derslerine ilişkin tutumu,  zorunlu din dersinin kaldırılması gerektiği yönündedir. Diyanet İşleri Başkanlığı  gerekli bir kurumdur. Anca halihazır konumuyla böyle bir kuruluştan beklenen  görevi karşılayamamakta. Şimdiki halde ancak alanındaki temel görev ve  işlevleri yerine getirmekte. Diyanet İşleri Başkanlığı reforma tabi tutulmalıdır.”  dedi.

3-Devlet Bakanı Hayati Yazıcı gazetecilere yaptığı açıklamada,  Türkiye’de eşi vefat etmiş yaklaşık 150 bin civarında kadının, sosyal güvencesi  olmadığına dikkat çekerek, “Şimdi çalışma yapıyoruz. Bu kadınlara devlet  olarak yardım yapacağız. Proje kapsamında asgari ücretin üçte biri olan 250  lira nakit ödeme yapacağız. Boşanmış kadınları bundan ayrı tutuyoruz. Çünkü  onların nafaka gibi gelirleri oluyor. Projeyi önce Başbakana, ardından Ekonomi  Koordinasyon Kuruluna sunacağız.” dedi. CHP’nin aile sigortası projesinin  uygulanmasının mümkün olmadığına işaret eden Bakan Yazıcı, “Ayda 1200  lirayı ne ile verecek?” dedi.

4- Devlet Bakanı Selma Aliye Kavaf, Başbakanlık Toplantı Salonunda  gerçekleştirilen Özürlüler Yüksek Kurulu Toplantısı’nın açılışında yaptığı  konuşmada, 12 Haziran’daki milletvekili seçimlerinde, engellilerin rahat  oy kullanması için düzenlemeler yaptıklarını belirterek, “Engelliler için  özellikle çok katlı binaların giriş katlarında rahat oy kullanabilecekleri alanlar  oluşturulacak.” dedi.

5- Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, İngiliz Guardian gazetesinde  yayımlanan makalesinde, Orta Doğu ve Kuzey Afrika’daki olaylarla ilgili  “Şimdi tarihi doğal akışına bırakmanın zamanı” ifadesini kullandı. Arap  dünyasında yaşanan bütün devrimleri gecikmiş süreçler olarak gördüğünü  belirten Bakan Davutoğlu, “Bazıları Arap toplumlarının demokrasiye layık  olmadıklarını söyledi. Kendi demokrasileriyle gurur duyan bazı ülkeler, Orta  Doğu’daki demokrasinin tehdit oluşturacağında ısrar ettiler. Demokrasi iyi bir  şey ve halk bunu hak ediyor. Sıradan bir Türk, sıradan bir Arap ve sıradan bir  Tunuslu tarihi değiştirebilir.” dedi.

6- Türkiye’deki gecekondu dönüşüm projelerini yerinde incelemek için  Ankara’ya gelen Kolombiya Altyapı ve Ulaştırma Bakan Yardımcısı Maria  Constanza Garcia Botero, TOKİ Başkan Vekili Ahmet Haluk Karabel ile görüştü.  Güney Amerika ülkelerinin en büyük sorunlarından birisinin gecekondular ve  çarpık yapılaşma olduğunu ifade eden Botero, TOKİ’nin gecekondu dönüşümü  konusundaki tecrübesinden yararlanmak istediklerini açıkladı.

7- Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB), KOBİ’leri Geliştirme ve  Destekleme Ajansı (KOSGEB), Türkiye Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeler,  Serbest Meslek Mensupları ve Yöneticiler Vakfı (TOSYÖV) ve İstanbul  Ticaret Odası (İTO) işbirliğiyle İTO Meclis Salonunda düzenlenen 7. KOBİ  Zirvesi’nin açılışında konuşan İTO Başkanı Murat Yalçıntaş, Türkiye’deki  KOBİ’lerin probleminin uzun süre ayakta kalamamak ve kurumsallaşamamak  olduğunu belirterek, “Yeni Türk Ticaret Kanunu (TTK) bu anlamda KOBİ’ler  için önemli fırsatlar sunacak.” dedi.

TOSYÖV Başkanı Yalçın Sönmez de KOBİ’lerin yeni pazarlarda etkinlik  kazanmasının önemine işaret ederek, 2010 yılında bunun mümkün olduğunun  görüldüğünü, klasik pazarlara ihracat yüzde 10-12 artarken, alternatif yeni  pazarlara ihracatın yüzde 30 ila 300 arasında artış gösterdiğini ifade etti.

KOSGEB Başkanı Mustafa Kaplan da istihdamın yüzde 78’inin,  katma değerin yüzde 55’inin, ihracatın yüzde 59,8’inin KOBİ’ler tarafından  gerçekleştirildiğine işaret etti. Kaplan ayrıca, ARGE, inovasyon ve endüstriyel  uygulama destek programı kapsamında iki aşamalı olarak 1 milyon liraya  kadar destek verildiğini ve 5-6 ay içinde alınan 786 başvurudan 441’inin kabul  edildiğini söyledi.

8- Türkiye ile Rusya arasında Geri Kabul Anlaşması ile iki ülke  vatandaşlarının karşılıklı seyahatlerine ilişkin anlaşmanın yürürlüğe girmesiyle  ilgili nota teatisi, Moskova’da yapıldı. Yapılan nota teatisine, Rusya adına  Dışişleri Bakanı Sergei Lavrov, Türkiye adına Dışişleri Bakanı Ahmet  Davutoğlu imza koydu. Türkiye ile Rusya arasında yapılan nota teatisi ile iki  ülke arasında vizesiz seyahatler 30 gün sonra başlayacak.

9- Resmi temaslar için Rusya’da bulunan Başbakan Recep Tayyip  Erdoğan, Kremlin Sarayında üst düzey İstişare Konseyi toplantısına katıldıktan  sonra Rusya Devlet Başkanı Dimitriy Medvedev ile ortak basın toplantısı  düzenledi. Nükleer enerjiyle ilgili yer planlamasının ve nükleer enerji santralinin  projelendirilmesinin çok büyük önem arz ettiğini ifade eden Başbakan Erdoğan,  “Akkuyu’da atılacak olan adım, inanıyorum ki dünyaya örnek bir yatırım teşkil  edecektir.” dedi. Başbakan Erdoğan, Moskova Devlet Diplomasi Enstitüsünde  yaptığı konuşmada, küresel bir soruna dönüşen teröre karşı ancak küresel ölçekli  bir mücadeleyle başarı sağlanabileceğini belirterek, “Teröristin kimliği sadece  teröristtir. Teröristin, terör örgütlerinin başına Hıristiyan, Musevi, Müslüman,  sağcı, solcu gibi sıfatların konulması son derece yanıltıcıdır.” dedi.

10- ABD Dışişleri Bakanı Hillary Clinton, resmi temaslarda bulunmak için  gittiği Mısır’da Cumhurbaşkanı Hüsnü Mübarek’i deviren halk ayaklanmasının  merkezi Tahrir Meydanını gezdi. Clinton burada yaptığı açıklamada, meydanın,  insanın cesaretini, özgürlük, insan hakları ve demokrasi arzusunu hatırlattığını  belirterek, tüm bunların gerçekleştiği yeri görmenin heyecan verici olduğunu  söyledi.

 17 MART 2011

1- CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Kadir Has Üniversitesinde  CHP İstanbul İl Başkanlığı ve DİSK tarafından düzenlenen “Sosyal  Demokrasi’nin Sosyal’i Nedir” konulu konferansta, “Yeni Cumhuriyet Halk  Partisi olarak alın terinden yana, yoksulluktan yana tavrımızı koyacağız.” dedi.  Kılıçdaroğlu, aile sigortası konusunda yapılan eleştirilere tepki göstererek  “Avrupa’da uygulanıyor da hayalci değil, biz yapacağımız zaman mı hayalci  oluyoruz?.” dedi.

2-Rusya Federasyonu’na bağlı Tataristan Özerk Cumhuriyeti’nin  başkenti Kazan’da temaslarda bulunan Başbakan Recep Tayyip Erdoğan,  Kazan Privoljskiy Federal Üniversitesinde yaptığı konuşmada, “Türkiye’nin,  merkezinde bulunduğu coğrafya içinde, barıştan, demokrasiden ve hukuktan  başka hiçbir gayesi yoktur. Nüfuz mücadelesi içinde değiliz; farklı niyetlerin,  farklı gayelerin içinde değiliz.” dedi.

Başbakan Erdoğan, temaslarını tamamlayarak yurda döndü. Esenboğa  Havalimanında gazetecilerin sorularını cevaplayan Başbakan Erdoğan, CHP’nin  bedelli askerlik teklifi için, “Neresi proje? Böyle proje mi olur? Kiminle  oturulmuş, ne konuşulmuş, ne yapılmış. Böyle ayaküstü projeler konuşulmaz.  Parası olan var, parası olmayan var. Bunu adalet terazisine koymak lazım.  Gerçekten böyle bir konu eşitlik bağlamında çözülecekse ben bunu referanduma  bile götürmenin sorumluluğunu alırım. Bizim şu anda gündemimizde böyle bir  şey yok. Bunu ancak seçimden sonra referanduma taşıyabiliriz.” dedi.

Öte yandan Başbakan Erdoğan, Suudi Arabistan Dışişleri Bakanı Prens  Saud El Faysal’ı kabul etti. Başbakanlık Resmi Konutundaki kabulde, Dışişleri  Bakanı Ahmet Davutoğlu da hazır bulundu.

3-Libya’da Kaddafi rejimine bağlı güçlerin Bingazi’ye başlattıkları  ilerleyişi durdurmaya çalışan Ecdebiye’deki muhaliflerle Kaddafi’nin askerleri  arasındaki çatışmalarda 30 muhalif, Misrata kentindeki çatışmalarda ise 18  muhalif öldü. İsyancıların kurduğu Geçici Ulusal Konsey’den Celal el Gallal,  eğer dış müdahale olmazsa kentte katliam yaşanacağını söyledi. Kaddafi  rejimiyle bağlarını koparan Libya’nın BM daimi temsilcisi İbrahim Debbaşi  de, “Uluslararası toplum harekete geçmezse önümüzdeki saatlerde gerçek bir  soykırımla karşı karşıya kalacağız.” dedi.

Kaddafi ise Bingazi’deki halka seslenerek, kente gireceklerini ve karşı  gelenlere acımayacaklarını söyledi.

Öte yandan İKÖ, acil toplantı yapma kararı aldı. BM Güvenlik Konseyi  ise Libya hava sahasında uçuşa yasak bölge oluşturulması planını da içeren  teklifi görüşmek üzere toplandı. BM, Libya’da uçuş yasağı kararını 5’e karşı  10 oyla kabul etti.

NATO Genel Sekreteri Anders Fogh Rasmussen de yaptığı açıklamada,  zamanın hızla ilerlediğini, ancak Libya’ya müdahale için çok geç olduğunu  düşünmediğini ifade ederek, çoğunluğun BM Güvenlik Konseyi kararına  bağlı kalacağını belirtti. Rasmussen, zayıflayan Libya rejimi, kendi halkına  saldırmaya devam ederse uluslararası toplum ve BM’nin birlikte güçlü biçimde  Libya halkının arkasında duracağını düşündüğünü kaydetti.

4- Tunus’u ziyaret eden ABD Dışişleri Bakanı Hillary Clinton, Tunus’ta  ekonomik ve siyasi reformların yapılması çağrısında bulundu. Clinton,  “Ekonomik kalkınma için bir plana ihtiyacımız var. Tunus halkı bunu hak  ediyor.” dedi. Tunus’un şu anda insani ihtiyaçları olduğunu bildiklerini dile  getiren Clinton, ABD’nin hem Tunus içinde hem de sınırdaki insani ihtiyaçların  karşılanmasına yardım edeceğinden şüphe duyulmamasını istedi.

5- Amerikan insansız hava aracının Pakistan’ın kuzeybatısındaki aşiretler  bölgesinde düzenlediği saldırıda, aralarından sivillerin ve polislerin de  bulunduğu 35 kişi öldü.

 18 MART 2011

1-Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, ziyaret için gittiği Kırıkkale’de  gazetecilerin Türkiye’ye nükleer santral kurulmasıyla ilgili sorularına cevap  verdi. Cumhurbaşkanı Gül, “ Bu konuda siyah-beyaz gibi hareket etmek yanlış.  Bunları ciddi analiz ederek, gerçek bilim adamlarının ve dünyadaki uygulamaların  ışığında bu konuda karar vermek gerekir. Türkiye enerjiyi dışarıdan ithal eden;  petrol ve gaz bakımından bağımlı olan bir ülke. Kalkınmanın, refahın önemli  dinamosu enerjidir. Alternatif enerji kaynaklarının da bu ihtiyacın ne kadarını  karşılayıp karşılayamayacağı ortada.” dedi.

2- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan 18 Mart Çanakkale Deniz Zaferi  ve Şehitleri Anma Günü dolayısıyla Gelibolu Yarımadası’nda düzenlenen  törende, Libya’da ateşkesin derhal yürürlüğe sokulması gerektiğini belirterek,  “Libya’da 1973 sayılı BM Güvenlik Konseyi kararı doğrultusunda ateşkesin  Libya tarafından açıklandığını öğrendim. Ateşkesin derhal yürürlüğe girmesini,  sivil halka karşı güç kullanımına derhal son verilmesini istiyoruz. Türkiye her  zaman mazlumun ve halkın yanında olmuştur ve olmaya da devam edecektir.  Türkiye, hukukun, demokrasinin, insan haklarının tarafıdır ve bunun da  böyle bilinmesini özellikle burada ifade ediyorum. Libya’da, BM Güvenlik  Konseyinin 1973 sayılı kararı hemen şimdi uygulamaya konulmalı ve hemen  ateşkes sağlanmalıdır.” dedi.

3- CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Balıkesir’in Havran ilçesinde,  Çanakkale Zaferi’nin kahramanlarından Seyit Onbaşı için düzenlenen mevlitte  halka hitaben yaptığı konuşmada “Yüzde 10 seçim barajını aşamayacak  olmasına rağmen inandığı partiye oy veren ya da sırf baraj nedeniyle istediği  partiye oy veremeyen, baraj nedeniyle sandığa gitmeyen seçmenlerimiz bu  sefer CHP’ye oy versin. Oy verin ki barajı düşürelim, oy verin ki bir sonraki  seçimlerde istediğiniz partiye gönül rahatlığıyla oy verebilin.” dedi.

4- Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulu (HSYK), idari hakim ve savcıların  atamasına ilişkin kararname yayımladı. Kararnameye göre, 76 idari hakim ve  savcının görev yeri değiştirildi.

5- Devlet Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış, AB’ye vizesiz giriş  ile ilgili olarak Türkiye Gazetesi’nin sorularını cevapladı. Bakan Bağış, AB’ye  vizesiz seyahat için çalıştıklarını belirterek, “Beklentimiz vize muafiyeti  çıkmasıydı. Bunun yerine Türkiye ile vize diyalogunu başlatma kararını aldılar.  Vatandaşlarımızın AB ülkelerine vizesiz gidebilmesi için çalışmalarımızı  sürdürüyoruz. Türkiye, AB’nin kapısında yalvaracak bir ülke değil.” dedi.

6- Devlet Bakanı Hayati Yazıcı CNN Türk’te katıldığı bir televizyon  programında, “Japonya’dan ithal edilen ürünlerin daha yoğun bir radyoaktif  denetime tabi tutulması ve diğer ülkelerden gelen ürünlerin gümrük işlemlerinin  aksatılmaması için belirli gümrük kapılarından girişi sağlanacak. Uygulama 11  Mart 2011 tarihinden sonra Japonya’dan çıkmış ürünleri kapsayacak.” dedi.

7- Devlet Bakanı Selma Aliye Kavaf Sakarya’nın Akyazı ilçesinde  “Toplumda Ailenin Yeri ve Önemi” konulu toplantıda, son günlerde basında  sıkça öldürülen kadınlar ve kadınla beraber şiddet kavramının gündeme geldiğini  belirterek, “Hiç kimseye zarar gelmemesi bizim en büyük hedefimizdir.” dedi.

8- Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Türkiye’ye gelen Libya’nın Bingazi  kentinde muhaliflerin kurduğu geçici konseyin dış ilişkiler ve uluslararası  temas grubu üyesi Nasır El Mani ile görüştü. Başbaşa ve heyetler arasında  yapılan görüşmelerde, Libya’da akan kanın durdurulması ve ateşkes kararının  uygulanması konusunda görüş alışverişinde bulunuldu. Bakan Davutoğlu,  BM’nin son kararının gerek Libya gerek bölge için hayırlı olmasını dileyerek,  “Sivil katliamların, kayıpların bir an önce sona ermesi yönünde atılacak her  adımı olumlu telakki ederiz.” dedi.

Bakan Davutoğlu, El Cezire televizyonuna Libya konusunda yaptığı  açıklamada ise artık bölgeden feryatların yükselmesini istemediklerini  söyleyerek, “Bu konuda herkesi sorumlu olmaya davet ediyoruz. Bu çerçevede  atılması gereken adımları atacağız.” dedi.

9- Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız Rusya ziyareti dönüşü  Hürriyet gazetesine verdiği demeçte, “Japonya vesilesiyle dünyada nükleer  santral kapatılacaksa Ermenistan’ın Metsamor nükleer santralinden başlanması  gerektiğini söylüyoruz. Biz eski teknolojiyle kurulan o santralin orada  bulunmasından rahatsızız. Bununla alakalı mutlaka bir şey yapılması lazım.  Uluslararası Atom Enerjisi Kurumuna başvurduk. Çok ciddi etkileri olur bizim  için. Çernobil’i hatırlayın, ilk 4 gün Finlandiya tarafına rüzgâr esti, 6’ncı gün  Türkiye tarafına esti.” dedi.

Bakan Yıldız ayrıca, CNN Türk televizyonunun sorularını cevapladı. 2  nükleer santralin Sinop’ta ve Mersin’de yapılacağını, 3. nükleer santrale ise  yer arandığını belirterek, “Üçüncü santral Marmara Bölgesi’ne mi yapılacak?”  sorusu üzerine, “Teknik doneler izin verirse bunun Marmara’sı, Doğu  Anadolu’su yok.” dedi.

10-TÜSİAD Başkanı Ümit Boyner, Koç Üniversitesi tarafından  düzenlenen “Reel Döviz Kuru ve Reel Ekonomi” konulu konferansta yaptığı  konuşmada, Japonya’da deprem sonrası yaşanan nükleer felaketin aslında  Türkiye gibi deprem kuşağında olan ülkeler için bir çeşit uyandırma telefonu  gibi olduğunu söyledi.

11- DİSK, KESK, Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği (TMMOB)  ve Türk Tabipleri Birliği (TTB), hükümet politikalarını protesto etti.

12- Terör örgütü PKK’ya yönelik operasyonlarda, Bingöl kırsalında 4  PKK’lı öldürüldü.

13- 16. Türkiye-Almanya Film Festivali’nin açılışında, yönetmen Fatih  Akın’a onur ödülü verildi.

14- ABD Başkanı Barack Obama Beyaz Saray’da yaptığı konuşmada,  Libya lideri Muammer Kaddafi’nin BM Güvenlik Konseyinin kararına boyun  eğmemesi durumunda askeri operasyon düzenleneceği uyarısında bulundu.

İngiltere Başbakanı David Cameron, İngiliz parlamentosunun alt kanadı  olan Avam Kamarasında yaptığı konuşmada, BM Güvenlik Konseyinin  Libya’ya uçuş yasağı kararının uygulanması için bölgeye askeri uçaklar  göndereceklerini söyledi.

Katar, Libya’da “sivilleri korumak için uluslararası çaba”nın içinde yer  alabileceğini bildirdi.

Norveç, Libya’ya yönelik uluslararası askeri operasyona katılacağını  bildirdi.

Uluslararası Ceza Mahkemesi (UCM) Başsavcısı Luis Moreno-Ocampo,  Muammer Kaddafi’yi, Bingazi’de sivillere saldırı düzenleme tehdidini yerine  getirmesi halinde savaş suçu işlemiş olacağı yolunda uyardı.

Libya Dışişleri Bakanı Musa Kusa, düzenlediği basın toplantısında, derhal  ateşkes ilan ederek, her türlü askeri operasyonu durdurma kararı aldıklarını  belirtti. Kusa kararın, BM’nin Libya hava sahasını uçuşa yasak bölge ilan  etmesinin ardından sivilleri korumak amacıyla alındığını açıkladı.

Kaddafi, BM Güvenlik Konseyinin Libya’da uçuşa yasak bölge  uygulanmasına yetki veren kararıyla ilgili oylamadan önce Portekiz’in RTP  televizyonuna yaptığı açıklamada, “Eğer dünya delirirse biz de deliririz.  Misillemede bulunuruz. Hayatlarını cehenneme çeviririz. Bu ne ırkçılık ve  nefret, bu ne delilik.” dedi.

15- Yemen’de Cumhurbaşkanı Ali Abdullah Salih’in 32 yıllık iktidarının  sona ermesi için yapılan gösterilerde 46 kişi hayatını kaybetti.

Yemen Devlet Başkanı Salih, Ulusal Savunma Konseyinin ülkede  olağanüstü hal ilan ettiğini ve alınan kararla silah taşınmasının yasaklandığını  bildirdi.

16-Suudi Arabistan Kralı Abdullah televizyonda yayınlanan  konuşmasında, halkına para ve reform taahhüdünde bulundu. Ardından haber  spikeri, asgari ücret artışı, nakit para ödülleri ile yolsuzlukla mücadeleye ilişkin  bir dizi kraliyet kararnamesini okudu.

17- Bosna Hersek devletini oluşturan 2 entiteden biri olan Bosna Hersek  Federasyonu’nda seçimlerden 5 ay sonra hükümet kuruldu.

 19 MART 2011

1- TBMM Başkanı Mehmet Ali Şahin, Antalya’nın Demre ilçesinde  hükümet konağı, polis merkezi, Köşkerler Köprüsü ve Beymelek Hal  Kompleksi’nin açılış töreninde yaptığı konuşmada, ülkelerin başarılarının insani  gelişmişlik düzeyiyle ölçüldüğünü belirterek, “Ne demek insani gelişmişlik?  Birincisi, işleyen bir demokrasidir. Millet iradesinin dışında başka iradelerin  hükmünün geçmediği bir demokrasidir. Sadece milletin dediğinin olduğu ve  olacağı bir idare şeklidir. Hamdolsun Türk demokrasisi düne göre bugün daha  ileride bir demokrasidir ve daha güçlü bir demokrasidir.” dedi.

2- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın “İş yerlerinde Psikolojik Tacizin  (Mobbing) Önlenmesi” başlıklı genelgesi Resmi Gazetede yayımlandı.  Başbakan Erdoğan genelgede, kasıtlı ve sistematik olarak belirli bir süre  çalışanın aşağılanması, küçümsenmesi, dışlanması, kişiliğinin ve saygınlığının  zedelenmesi, kötü muameleye tabi tutulması, yıldırılması ve benzeri şekillerde  ortaya çıkan psikolojik tacizin önlenmesinin, gerek iş sağlığı ve güvenliği  gerekse çalışma barışının geliştirilmesi açısından çok önemli olduğunu belirtti.

3-CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Gebze’de düzenlenen  “Taşeronlaşmaya Dur De” mitinginde yaptığı konuşmada, Gebze’nin, CHP’nin  en az oy aldığı ilçelerden biri olduğuna dikkat çekerek, kabahatin kendilerinde  olduğunu, Gebze’ye gelmediklerini, Gebzeliyle tokalaşmadıklarını, sohbet  etmediklerini, “arkadaş sizin ne derdiniz var?” demediklerini söyledi. Projelerini  açıklayınca AK Partinin ezberinin bozulduğunu savunan Kılıçdaroğlu, “Daha  açıklayacak projelerimiz var. Diyoruz ki, ‘İktidar olduğumuzda bunları  yapacağız.’ ‘Halkın partisiyiz’ diyeceğiz.” dedi.

4- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, Aydın ve  Denizli’yi kapsayan iki günlük programı kapsamında AK Parti Aydın İl Teşkilatı  tarafından düzenlenen milletvekili aday adayları tanıtım toplantısına katıldı.  Ülke genelinde AK Partiden aday adayı olan kişi sayısının 6 bine ulaştığını  açıklayan Başbakan Yardımcısı Arınç, AK Partiye çok büyük bir ilginin  bulunduğunu belirterek, aday adaylarıyla ilgili ellerinde doneler bulunduğunu,  teşkilatın kanaatlerinin değerlendirileceğini, mülakatlar ve anket yapılarak bir  karara varılacağını söyledi.

5- Devlet Bakanı Zafer Çağlayan düzenlediği basın toplantısında, gümrük  kapılarında Japonya’dan gelen ürünlere yönelik radyasyon kontrolü yapılacağını  bildirdi. Ayrıca Bakan Çağlayan, bu ülkede meydana gelen depremin ardından  Türk vatandaşlarının ülkeye dönüşünde fırsatçılık yapıldığına yönelik iddiaları  inceleyeceğini belirterek, “Hiç kimse kendisine buradan fırsatçılık çıkarmasın.  Japonya’daki olay sonrasında THY’nin hata yapacağını zannetmiyorum.  Türkiye’ye gelmek isteyen vatandaşlarımız rahatça gelebilirler.” dedi.

6- Sağlık Bakanı Recep Akdağ, Kocaeli Valisi Ercan Topaca’yı ziyaretinde  gazetecilere yaptığı açıklamada, Türkiye’de sağlık alanında 8 yıldır önemli  gelişmeler olduğunu, dönüşüm programıyla yeni bir sistem geliştirdiklerini  söyledi. Bakan Akdağ, Japonya’daki nükleer felaketle havaya yayılan  radyasyonun Türkiye’yi etkileme ihtimalinin olmadığını, uzmanlarla sürekli  durum değerlendirmesi yaptıklarını belirterek, “Japonya’da yaşayan Türk  vatandaşları için Dünya Sağlık Örgütü ile irtibat halindeyiz. Riskli bir durumda  gerekli çalışmaları yapacağız.” dedi.

7- MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, Bursa’nın Mustafakemalpaşa  ilçesinde halka hitap etti. Bahçeli, seçim çalışmalarının karşılıklı saygı  içinde olması gerektiğini söyleyerek, “Geçmiş dönemlerde yaşanan  darbeleri unutmamalıyız. Bunu bir daha yaşamak istemiyorsak siyaseti  zenginleştirmeliyiz, olgunlaştırmalıyız, güzelleştirmeliyiz. Problemleri  çözen bir sanat haline getirmeliyiz. Önümüzdeki seçimleri de bu yaklaşımla  ele almakta yarar var. Çok uyanık ve tutarlı olmalıyız. Sandığa gitmeyi  başarmalıyız. Bu iktidar yıpranmıştır. Öyleyse yeni bir iktidara ihtiyaç vardır.  Bu iktidar Milliyetçi Hareket olmalıdır.” dedi.

8- HAS Parti Genel Başkanı Numan Kurtulmuş, Kocaeli’nin Gebze  ilçesinde sivil toplum kuruluşlarının temsilcileriyle bir araya geldi. Kurtulmuş,  “Hiçbir partiyi düşmanımız olarak görmüyor, rakibimiz olarak görüyoruz.  Ekonomide, Kürt meselesinde, anayasa değişiklikleri meselesinde sadece  eleştiri yapmıyor, nasıl yapacağımızı projeyle halka takdim ediyoruz. Bizim  lügatimizde ayırım yoktur. Demokrasiyi sadece bir oy verme işi olmaktan  çıkarıp, milletin, yönetim ve karar sürecine ortak olduğu bir Türkiye oluşturmaya  çalışıyoruz.” dedi.

9- Alperen Ocakları Yalova Şubesi tarafından hazırlanan “Çanakkale  Zaferi Fotoğraf Sergisi”nin açılışını yapan BBP Genel Başkanı Yalçın Topçu,  “Hep beraber bir bir kapıları çalacağız ve her evden oy isteyeceğiz. Emin olun  ki her evde BBP’ye verilecek bir oy var.” dedi.

10- Irak Cumhurbaşkanı Yardımcısı Tarık Haşimi, taziye ziyaretinde  bulunmak üzere SP Genel Merkezine geldi. Ziyarette Genel Başkan Mustafa  Kamalak, Fatih Erbakan ile bazı partililer de hazır bulundu. Erbakan’ı vefat  etmeden önce ziyaret etmek istediklerini ancak yetişemediklerini belirten  Haşimi, “Onu kaybeden sadece sizler değilsiniz, bizler de Erbakan’ı kaybettik.”  dedi.

11- Resmi temaslar için Türkiye’de bulunan Tunus Kalkınma Bakanı  ve Demokratik Parti Başkanı Ahmed Necib Çebi, Türkiye gazetesine verdiği  röportajda, Arap devletlerinde meydana gelen olayları iyi okumak gerektiğini  belirterek, “Üniversite mezunu olmasına rağmen gençler iş bulamıyordu.  Zenginlikler hep bir zümrenin elindeydi. Bu adaletsiz yapıya duyulan öfke bu  hareketleri ateşledi.”dedi.

12-Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Suudi Arabistan’ın başkenti  Cidde’de Ziraat Bankası şubesinin açılış törenine katıldı. Başbakan Erdoğan,  törende yaptığı konuşmada, Ziraat Bankası’nın yüzde 100 Türk sermayeli bir  banka olduğunu ve Suudi Arabistan’da şube açmasının büyük önem taşıdığını  söyledi. Ziraat Bankası’nın AK Parti hükümeti öncesinde zarar ettiğini belirten  Başbakan Erdoğan, bankanın 8 yıldır kâra geçtiğini, her geçen gün büyüdüğünü  ve şu anda Türkiye’nin bir numaralı bankası olduğunu söyledi.

13- Devlet Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış, ABD’nin New  Jersey eyaletinde “Amerika Müslümanları Ticaret Odası” ile merhum  İmam W.D. Muhammed’in liderliğindeki “Kuzey Doğu Bölgesi Müslüman  Topluluğu” tarafından kendi onuruna düzenlenen yemeğe katıldı ve topluluk  üyelerinden ödül aldı. Bakan Bağış burada yaptığı konuşmada, Libya’da akan  kanın durması için Türkiye’nin elinden geleni yaptığını belirterek “Orta Doğu  ve Kuzey Afrika’da sadece Müslümanların değil, kimsenin kanının akmasını  istemiyoruz. Bu sebeple Libya’da ateşkes istedik.” dedi.

14- KKTC Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu, Kıbrıs Türk Sanayi Odasında  yaptığı konuşmada, Kıbrıs meselesine çözüm bulmak için devam eden  müzakerelerde “anlaşmadan bugün için uzakta olduklarını”, ancak görüşmelerin  sonsuza kadar devam etmesinin mümkün olmadığını belirterek, Kıbrıs Türk  halkının bir anlaşma istediğini, fakat Rum tarafında yapılan bir ankette yüzde  78’lik bir kesimin anlaşmaya inanmadığının ortaya çıktığını söyledi.

15- ABD Dışişleri Bakanı Hillary Clinton ve İngiltere Dışişleri Bakanı  William Hague, Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu’nu arayarak, Paris’te  düzenlenen toplantı hakkında bilgi verdi.

16- Fransa’nın başkenti Paris’te 22 ülkenin katılımıyla yapılan zirvede,  Libya’ya askeri müdahale kararı alındı. 20 uçağın katıldığı ilk harekâtta,  Bingazi’de Kaddafi güçlerinin 4 tankı vuruldu. ABD savaş gemilerinden atılan  Tomahawk füzeleriyle de hava savunma sistemleri hedef alındı.

 20 MART 2011

1-Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, “Nevruz Bayramı” nedeniyle  yayımladığı mesajında, “Etnik kökeni, dili, inancı ve siyasi görüşü ne olursa  olsun herkes, bu ülkenin ayrılmaz ve eşit vatandaşlarıdır. Bütün renkleri ve  dokularıyla, bütün zenginlikleriyle bu memleket hepimizindir.” dedi.

Ayrıca TBMM Başkanı Mehmet Ali Şahin, Başbakan Recep Tayyip  Erdoğan, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, MHP Genel Başkanı Devlet  Bahçeli, DSP Genel Başkanı Masum Türker de Nevruz Bayramı nedeniyle  birer mesaj yayımladılar.

2- CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Karadeniz Ereğli Cem ve  Kültür Merkezinin açılışında yaptığı konuşmada, “Cemevleri ibadet yeri  sayılacaksa Mecliste teklifimiz var, eğer destek verilirse sorun çözülür.” dedi.

Ayrıca anadilde öğrenime ilişkin bir soru üzerine Kılıçdaroğlu, “Eğitim  dili Türkçe’dir. Herkes anadilini öğrenmeli. Yasak da getiremezsin. Anasının  dili neyse onu öğrenir. Bizim bir eğitim dilimiz var. Uluslaşma sürecini yeni  yaşıyoruz. Türkçe bizim ses bayrağımızdır. Türkçe yazılan kitapla biz Nobel  Edebiyat Ödülü aldık.” dedi. Daha sonra Kılıçdaroğlu, BM kararıyla Libya’ya  yapılan müdahaleye ilişkin, “Eğer baskı varsa, BM karar aldıysa baskıyı  kaldırma girişimi meşruiyet kazanmıştır.” dedi.

3- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, Denizli’de sivil  toplum kuruluşu temsilcileriyle bir araya geldikten sonra gazetecilerin Libya’ya  yönelik uluslararası operasyona ilişkin soruları cevapladı. Başbakan Yardımcısı  Arınç, “Türkiye’nin operasyonlara katılma durumu yok. Operasyonlar an be an  takip ediliyor. Dışişleri Bakanlığımız bu konuda kriz masası oluşturdu.” dedi.

4- Tarım ve Köyişleri Bakanlığı, koruma altında olmayan yabancı meyve  ve asma çeşitlerinin Türkiye’de bir defaya mahsus ücretsiz olarak tescil  edilmesini onayladı.

5- MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, Bursa ve ilçelerini kapsayan  gezisinde gazetecilerin sorularını cevapladı. BM kararıyla koalisyon güçlerinin  Libya’ya müdahalesi ve bunun Türkiye’ye yansımasına ilişkin soru üzerine,  BM’nin üzerine düşen görevi yerine getirmesi gerektiğini belirterek, “Ancak  bunları gerekçe göstererek bir ülkeye işgal gücü gönderecek konuma  gelinmemelidir. Bunun bir örneği Irak’ta yaşanmıştır. Her ülkede bir toplumsal  gerginlik olduğunda ABD’nin yönlendirmesi ve öncülüğünde ‘oraya demokrasi  ve insan hakları götürüyoruz’ gerekçesiyle, bir işgal gücü gönderilmesi, 21.  yüzyılda önemli gelişmelerin kaynağını besleyen bir durum olabilir. Buraya  karşı dikkatli olunmasında yarar var diye düşünüyoruz.” dedi.

6- DP Genel Başkanı Namık Kemal Zeybek, İstanbul İl Başkanlığının  düzenlediği Seçime Hazırlık Toplantısı’nda yaptığı konuşmada, iktidara  geldiklerinde zorunlu askere alma sistemini kaldıracaklarını, ordunun  meslekten, savaşçılardan oluşacağını belirterek, orta direği yeniden inşa  edeceklerini, tarım üreticisini yeniden ortaya çıkaracaklarını söyledi.

7- BDP Eşbaşkanı Selahattin Demirtaş, İstanbul Kazlıçeşme Meydanı’nda  gerçekleştirilen Nevruz kutlamalarında yaptığı konuşmada, “2012’de Kürt  sorunu kalmayacaktır. Bu Nevruz özgürlük ve çözüm Nevruzudur.” dedi.

8- HAS Parti Genel Başkanı Numan Kurtulmuş, partisinin Balgat’taki  yeni genel merkez binasının açılışında yaptığı konuşmada, Türkiye siyasetine 4  temel noktada yenilik getireceklerini belirterek, “Siyasi üslubu değiştireceğiz.”  dedi. Kurtulmuş, Libya’ya diplomasi ve barış için fırsat verilmesi gerektiğini  belirterek, “Libya halkı, ne Kaddafi’nin barbarlığını ne de NATO’nun  saldırganlığını hak etmedi.” dedi.

9- Voleybol Bayanlar Avrupa Şampiyonlar Ligi finalinde Vakıfbank  Güneş Sigorta Türk Telekom takımı, Azeri Rabıta Baku takımını 3-0 yenerek  şampiyon oldu.

10- Türkiye, NATO’nun Libya’ya yönelik askeri operasyon planlarının  gözden geçirilmesini ve uçuşa yasak bölge alanının daraltılmasını talep etti.

11- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Suudi Arabistan’da 11’incisi  düzenlenen Cidde Ekonomik Forumu’nda yaptığı konuşmada, Libya’ya  ilişkin soruları cevapladı. Başbakan Erdoğan, “Türkiye olarak, kendi istikrar  ve huzurumuz kadar, bölgenin istikrar ve huzurunu da önemsiyoruz. Libya  kan ağlarken, Libya gözyaşı dökerken, biz elimiz kolumuz bağlı oturup  seyredemeyiz. Bölgemizdeki her ülkenin toprak bütünlüğüne, bağımsızlığına  saygılıyız. Hiçbir ülkenin içişlerine karışmadık ve asla da karışmayız. Hiçbir  ülke üzerinde gizli hesaplarımız, gizli niyetlerimiz olamaz.” dedi.

12- Yunanistan Dışişleri Bakanı Dimitris Druças, Atina’da yayımlanan  Kathimerini gazetesine verdiği demeçte, “Türkiye ile Yunanistan arasında  sürdürülen istikşafi görüşmelerin çerçevesinin ‘deniz hukuku’ olduğunu ve  Türkiye’nin bu uluslararası gerçeğe uyması gerektiğini” savundu.

13- Libya’ya askeri operasyon başlatan Batılı koalisyon güçlerinin  bombardımanı devam ederken, Libya hükümeti ‘tüm askerlere ateşkes’ emri  verdi.

Öte yandan Arap Birliği Genel Sekreteri Amr Musa gazetecilere yaptığı  açıklamada, Batılı ülkelerin Libya’ya yönelik operasyonunu, amacının dışına  çıktığı gerekçesiyle eleştirdi.

14- Suriye’de güneybatıdaki Dera Vilayeti’nde göstericilerin, iktidardaki  Baas Partisi’nin merkezi ve adalet sarayının bir kısmını yaktığı bildirildi.

 21 MART 2011

1- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Suudi Arabistan’ın Mekke kentinde,  Ümmü’l-Kurra Üniversitesince kendisine İslam’a katkılarından dolayı fahri  doktora unvanı verilmesi için düzenlenen törende yaptığı konuşmada, “Gençler  artık daha fazla sorguluyor, daha fazla değişim arzuluyor. Liderler de bu  değişimi görerek, gençlerin değişim arzularına cevap üretmek zorundalar.”  dedi.

Başbakan Erdoğan temaslarını tamamlayarak yurda döndü.

Öte yandan Libya’daki gelişmelerin değerlendirileceği toplantı, Başbakan  Recep Tayyip Erdoğan’ın başkanlığında başladı. Toplantıya, Dışişleri Bakanı  Ahmet Davutoğlu, Devlet Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış, Milli  Savunma Bakanı Vecdi Gönül, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Işık Koşaner  ve MİT Müsteşarı Hakan Fidan da katıldı.

Başbakan Erdoğan daha sonra, İmedya TV’nin 107’uncu kuruluş yıl  dönümü ve 2010 yılı “Ekonominin Yıldızları’’ ödül törenine katılarak bir  konuşma yaptı. Başbakan Erdoğan konuşmasında, “Dünyadaki uluslararası  finans krizi bizi teğet geçecek’’dediğinde birilerinin dalga geçmeye başladığını  ifade ederek, “Sonra ‘Başbakan haklı çıktı’ demeye başladılar, böyle yazdılar.  Çünkü yere sağlam basıyorduk ve inanarak, bilerek yolumuza devam  ediyorduk.” dedi.

Başbakan Erdoğan, ABD Başkanı Barack Obama ile de bir telefon  görüşmesi yaptı. Görüşmede, Libya ile ilgili gelişmelerin ele alındığı, iki liderin  görüş alışverişinde bulunduğu belirtildi.

2- ABD Büyükelçisi Francis J. Ricciardone, CHP Genel Başkanı Kemal  Kılıçdaroğlu’nu CHP Genel Merkezinde ziyaret etti. Ricciardone, görüşmenin  ardından yaptığı açıklamada, Kılıçdaroğlu ile her konudan bahsettiklerini  belirterek, “Güzel bir fikir alışverişi oldu. CHP’den önemli ve yüksek  düzeyli bir heyet ABD’ye gelecek. Çok önemli programları var. ABD’de  Türkiye ve demokrasisi hakkında büyük bir ilgi var. Türkiye’nin başarılarına  ilgimiz var. Önümüzdeki seçimlerle çok ilgileniyoruz. Biz parti konusunda  tamamen tarafsızız. Herhangi bir partiyi desteklemiyoruz. Ama Türkiye’yi  destekliyoruz.” dedi.

3- Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Türk-Amerikan İş Konseyi üyelerini  kabulünden önce basın mensuplarına yaptığı açıklamada, başta Libya olmak  üzere bölgedeki gelişmelere ilişkin çalışmalar hakkında bilgi verdi. Bakan  Davutoğlu, Libya için koalisyonun oluşturulması konusunda, “Her şeyden  önce böyle bir koalisyonun oluşması için uluslararası hukukta prosedür vardır.  Biz bu prosedüre yeterince uyulduğu kanaatinde değiliz. BM denetiminde  olması gereken ve mutlaka BM temel ilkeleri çerçevesinde ve katılıma açık  olması gereken bir operasyonun belli ülkelerin seçilmesi suretiyle bir toplantı  neticesinde yapılmasını uygun görmediğimizi de bildirdik. Bir karar alındı  ve operasyon başlatıldı. Bu operasyon sürürken de bütün taraflara, sorumlu  davranmaları ve insan kayıplarına yol açılmaması, Libya halkının barış ve  esenliğinin korunması yönünde her türlü telkinde bulunduk.” dedi.

4- Sanayi ve Ticaret Bakanı Nihat Ergün, Tüketici Haftası kapsamında

14. Geleneksel Tüketicileri Ödül Töreni’nde yaptığı konuşmada, dizi  yönetmenleriyle görüşülerek, çok izlenen diziler aracılığıyla tüketici hakları  ve e-devlet uygulamalarından yararlanma konusunda vatandaşlarının bilinç ve  duyarlılıklarının arttırılması gerektiğini bildirdi.  5-NATO Konseyi Toplantısı’nda, Libya’da uçuşa yasak bölge  uygulamasında NATO’nun oynayacağı rol konusunda uzlaşma sağlanamadı.  NATO Sözcüsü Oana Lungescu, üye ülkelerin daimi temsilcilerinden oluşan  NATO Konseyinin, Libya’ya silah ambargosunun denetlenmesi konusundaki  harekat planını onayladığını bildirdi. Lungescu, BM Güvenlik Konseyinin  aldığı uçuşa yasak bölge kararının icra edilmesi konusundaki planın tartışılmaya  devam edileceğini açıkladı.

6- AB Dışişleri Bakanları, Libya’ya yeni yaptırımlar uygulanması  konusunda anlaştı ve bu ülkeye insani yardım sağlamaya hazır olduklarını  açıkladılar.

Almanya’nın Dışişleri Bakanı Guido Westerwelle toplantı öncesinde  yaptığı açıklamada, “Riskleri hesaplayarak Alman askerleriyle katılmamaya  karar verdik. Müdahalenin daha üçüncü gününde Arap Birliğinin bu müdahaleyi  eleştirmesi bence iyi nedenlerimizin olduğunu gösteriyor.” dedi.

İtalya Dışişleri Bakanı Franco Frattini de, toplantının ardından yaptığı  açıklamada, Libya operasyonunun NATO komutasına devredilmemesi  halinde “İtalya’nın üslerin (uluslararası koalisyonca) kullanımını yeniden  değerlendireceğini” belirtti.

7- Rusya Başbakanı Vladimir Putin, Rusya’nın Uzak Doğu bölgesindeki  Votkinsk’te balistik füze fabrikasında çalışan işçilerle konuşması sırasında  yaptığı açıklamada, BM Güvenlik Konseyinin Libya’ya askeri müdahaleyi  destekleyen kararının “Orta Çağ’daki Haçlı Seferleri çağrısına benzediğini”  söyledi.

Kremlin’de gazetecilerle konuşan Rusya Devlet Başkanı Dimitriy  Medvedev de, Putin’in sözlerini eleştirerek, Libya’ya yönelik operasyonla  ilgili olarak medeniyetler çatışmasına yol açabilecek, “Haçlı seferi” şeklinde  değerlendirmelerin yapılmaması gerektiğini söyledi.

8-ABD liderliğindeki koalisyon güçlerinin, Libya’nın doğusunda  stratejik önemdeki Ecdebiye kenti çevresindeki Muammer Kaddafi güçlerini  sabah saatlerine kadar bombaladığı bildirildi.

9- Yemen’de, dün rejime bağlı aşiretler ve askeri birliklerle kuzeydeki Şii  direnişçiler arasındaki çatışmalarda, 20 kişinin öldüğü bildirildi.

10- Bahreyn Kralı Hamid Bin İsa El Halife, resmi BNA ajansında  yayımlanan açıklamasında, krallığına karşı dışarıdan yönetilen bir planın  önüne geçildiğini belirterek, ülkesinde haftalardır süren protestolardan sonra  artan huzursuzluğun sona erdirilmesine yardım etmek için komşu ülkelerden  gelen askerlere teşekkür etti.

 22 MART 2011

1- Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Türkiye İhracatçılar Meclisinde (TİM)  yapılan meclis toplantısında yaptığı konuşmada, “Türkiye’de belki ilk defa  sivillerin, bilim adamlarının, herkesin kafa kafaya vererek toplumu yeni bir  döneme taşıyacak anayasa yapmak imkânı vardır. Bunu kaçırmamak gerekir.  Eğer usul ve metodoloji yanlışına düşmeden yapılırsa, bunun başarılı olacağına  inanıyorum. Bu fırsat inşallah kaçmayacaktır.” dedi.

Öte yandan Cumhurbaşkanı Gül, TÜSİAD’ın 40. kuruluş yıl dönümü  dolayısıyla düzenlenen yemekte yaptığı konuşmada, TÜSİAD’ın kurulduğu  günden bu yana sivil toplum örgütü olarak Türkiye’ye örnek olduğunu, diğer  birçok örgütün TÜSİAD’ı örnek aldığını belirterek, “Sizin çok takdir ettiğim  ve paylaşmak istediğim hususunuz; çok katılımcı, demokratik bir şekilde  çalıştınız. Yeri geldiğinde doğru bildiklerinizi gayet cesur bir şekilde de  önerdiniz, tekliflerinizi yaptınız. Bütün bunları yaparken de sadece üyelerinizin  çıkarlarını, menfaatlerini düşünen değil, dernek olmanın ötesinde Türkiye’nin  önemli meselelerinde, konularında fikir beyan eden ve onları yeri geldiğinde  söyleme cesaretini gösteren bir kuruluş da oldunuz.” dedi.

2- TBMM Başkanı Mehmet Ali Şahin, BM Genel Kurulunda düzenlenecek  Nevruz kutlamalarına katılmak üzere New York’a hareketinden önce İstanbul  Atatürk Havalimanında düzenlediği basın toplantısının ardından gazetecilerin  sorularını cevapladı. Başkan Şahin, Nevruz kutlamalarındaki milletvekillerinin  tavırlarına ilişkin soru üzerine, “Maalesef son derece üzüntü verici iki davranış.  TBMM’nin hiçbir üyesi, bu tür davranışta bulunamaz, bulunmamalıdır.” dedi.  Elinde taş bulunan milletvekilinin aynı zamanda bir siyasi partinin grup başkan  vekili olduğunu anımsatan Başkan Şahin, “Milletvekillerinin, özellikle grup  başkanvekilliği gibi bir sıfatı taşıyan kişinin çok sorumlu davranması ve örnek  olması gerekir. Bu son derece yadırganan iki davranışı, inanıyorum ki halkımız  değerlendirecektir.” dedi.

3- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, partisinin Meclis grup toplantısında  yaptığı konuşmada, Libya’daki gelişmeleri değerlendirerek, “Türkiye’nin  asla ve asla Libya halkına silah doğrultan taraf olmayacağını” belirterek,  “Bölgemizde bir tarih yazılıyor. Türkiye, bölgede tarihe not düşüyor. Herkesin  bu anlayışla hareket etmesini, küçük hesapların peşine takılmak yerine,  sorumlulukla olaylara bakmasını rica ediyorum.” dedi.

Öte yandan Beyaz Saray’dan yapılan yazılı açıklamada, ABD Başkanı  Barack Obama ile Başbakan Erdoğan’ın telefonla yaptıkları görüşmede, iki  liderin Libya’daki durumu ve Güvenlik Konseyinin kararlarının bütünüyle  uygulanmasına destek verdikleri belirtilerek, “Liderler BM kararlarının  uygulanması için Arap ülkelerinin de dâhil olduğu ulusal katkılara dayalı ve  maksimum etkinliği sağlamak için NATO’nun çokuluslu komutası ve kontrol  yetenekleriyle mümkün kılınan, geniş tabanlı uluslararası bir çabaya ihtiyaç  duyulduğu konusunda anlaştılar” denildi.

4- CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, partisinin Meclis grup  toplantısında yaptığı konuşmada, Libya konusunda hükümete öneride  bulunarak, “Türkiye giderek yalnızlaşıyor. Arap Birliği ve Afrika Ligi ile  doğrudan temasa geçen Batı, Türkiye’yi by-pass etti.” dedi.

Kılıçdaroğlu, BM’nin 1973 sayılı kararı doğrultusunda başlatılan  operasyonun Libya’nın işgaliyle sonuçlanacak her türlü boyutuna karşı  çıkılması gerektiğini belirterek, “NATO’nun askeri operasyona dâhil olmasına  izin vermemeli. Libya’ya yönelik bir siyasi diyalog mekanizması oluşturulmalı.  Hükümet özellikle Arap Ligi, İKÖ ve AB ile temasları arttırarak iç çatışmaların  önüne geçmeli. Siyasi seviyede Libya özel temsilcisi atamalı. Libya halkına  yardım eli uzatmalı.” dedi.

5- Devlet Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış, TOBB tarafından  Ankara’da düzenlenen “Türkiye’de Sonuç Odaklı İzleme Sisteminin Kurulması  Projesi Tanıtım Toplantısı”nda yaptığı konuşmada, Fransa Cumhurbaşkanı  Nicolas Sarkozy’yi eleştirerek, AB ülkesi liderlerinden bir tanesinin kendi  seçim kampanyasını başlatmak üzere bir toplantı düzenlediğini ifade etti. Bakan  Bağış, “Bu toplantı ile uluslararası mevzuata aykırı bir şekilde başka bir ülkeyle  ilgili süreç başlatmaya çalışıyor. Uçaklar gönderiyor, hava saldırısı düzenliyor.  NATO toplanmadan bir BM kararını kendi kafasına göre yorumlayarak bunu  gerçekleştirebiliyor. AB’de farklı söylemler itibar görüyor.” dedi.

6- Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, resmi ziyaret için Türkiye’ye  gelen Bahreyn Dışişleri Bakanı Şeyh Halit Bin Ahmet Bin Muhammed El  Halife ile düzenlediği ortak basın toplantısında, reform sürecinin, sivil halk  zarar görmeden barışçıl şekilde tamamlanması gerektiğini belirterek, “Bir an  önce Bahreyn’deki siyasi reform süreci derinleştirilsin. Sivil halkın korunması  için güvenlik güçleri ve sivil halk karşı karşıya gelmesin. Yaşananlar Sünni

Şii mezhep çatışmasına dönüşmesin. Bahreyn’deki bu gelişmelerin Körfez  Bölgesini olumsuz etkilememesi büyük önem taşımaktadır. Alınan güvenlik  gücü tedbirinin geçici olması gerektiğini düşünüyor ve en kısa zamanda ihtiyaç  hissedilmemesini ümit ediyoruz.” dedi.

Muhammed El Halife ise “Toplumun farklı kesimlerinin katılımıyla bir  siyasi irade konusunda çalışmaya devam edeceğiz. Körfez İşbirliği Konseyinin  yardımlarıyla içerideki güven ve istikrarı sağlamaya başladık. Bu sivil halka  karşı bir müdahale değildi. Güvenliği sağlamada ortak uygulama yok, her  ülkenin farklı çalışma şartları var. Ortak bir şey tesis edebilirsek bu kadar silah  alınmasına da gerek kalmayacak.” dedi.

7- Sanayi ve Ticaret Bakanı Nihat Ergün, esnaf ve sanatkârların kredi  kefalet kooperatiflerine olan borçlarının yeniden yapılandırılmasına ilişkin  olarak bakanlıkta düzenlediği basın toplantısında, yapılan düzenleme ile birlikte  kredi borcu 2011 yılından önce kooperatif takibine intikal eden ortakların 15  Nisan 2011 tarihine kadar başvurmaları halinde bu yeniden yapılandırmadan  faydalanacaklarını belirtti.

8- Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay, bakanlığı tarafından, Türk  edebiyatının duayenlerinden Prof. Dr. Abdülkadir Karahan’ın ölümünün 10. yılı  dolayısıyla hazırlanan “Abdülkadir Karahan” adlı kitabın tanıtımında yaptığı  konuşmada, önemli bir edebiyat ve fikir adamı olan Abdülkadir Hoca’nın  anılmayı, genç kuşaklar tarafından bilinmeyi hak eden bir isim olduğunu  söyledi.

9- MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli yaptığı yazılı açıklamada, polise  tokat atan BDP’li Sebahat Tuncel’i eleştirerek “Görevini yapan Türk polisine  tokat atmaya cüret eden, çürümüş ve kokuşmuş şahsiyetlerin kirli yüzlerine  milletimiz Nevruz vesilesiyle bir kez daha şahit olmuştur. MHP bu fiile hiçbir  güvenlik mensubumuzun layık olmadığına ve kendilerine uzanan ellerin mutlaka  kırılıp atılması gerektiğine yürekten inanmaktadır.” ifadelerini kullandı.

10- TÜSİAD Yönetim Kurulu Başkanı Ümit Boyner, TÜSİAD Yüksek  İstişare Konseyi (YİK) toplantısının açılışında yaptığı konuşmada, anayasa  metnine gidecek sürecin ilk adımını atmayı istediklerini vurgulayarak, bu  kapsamda Türkiye’yi böldüğünü düşündükleri konuları geniş bir platformda  tartışmayı amaçladıklarını belirtti.

Türkiye’nin bir demokrasi açığı bulunduğunu, bunun giderilmesi için  kapsamlı demokratikleşme girişimi bağlamında, birey odaklı, ayrıcalıklara yer  vermeyen, çoğulcu ve parlamenter sistemi esas alan yeni anayasa yapılması  gereğini uzun zamandır dile getirdiklerini anlatan Boyner, yeni anayasanın, her  şeyden önce, vatandaşların farklılıklarıyla bir arada yaşama iradesini temsil  eden toplum sözleşmesi olması gerektiğini vurguladı.

11- AK Parti Elazığ Milletvekili Hamza Yanılmaz vefat etti. Yanılmaz’ın  vefatı ile AK Partinin Meclis’teki milletvekili sayısı ise 333’e düştü.

12-Eski İsrail Cumhurbaşkanı Moşe Katsav, hakkında kesinleşen iki  ayrı tecavüz ve cinsel taciz suçları sebebiyle 7 yıl hapis cezasına çarptırıldı.  Mahkeme, Katsav’ın 2 yıl şartlı hapis cezasının yanı sıra tazminat ödemesine  de hükmetti. Katsav, İsrail tarihinde cezaevine giren ilk cumhurbaşkanı olacak.

 23 MART 2011

1- Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, bir grup işadamı grubuyla Gana’ya  giderken uçakta açıklamalarda bulundu. Cumhurbaşkanı Gül, Libya Lideri  Muammer Kaddafi’ye çağrıda bulunarak “Halkını ve vatanını seviyorsan  daha fazla zarar vermeden görevi bir an önce bırak. Kendi ülkenin başkaları  tarafından talan edilmesine fırsat verme.” dedi.

2- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan Başbakanlıkta, Bahreyn Dışişleri  Bakanı Şeyh Al-Khalifa ve Birleşik Arap Emirlikleri Dışişleri Bakanı Şeyh  Abdullah bin Zayed Al-Nahyan’ı ayrı ayrı kabul etti. Görüşmede, Libya’daki  gelişmeler ele alındı.

Toplantıya Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu da katıldı.

3- CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Ekonomi Gazetecileri Derneği  (EGD) üyeleriyle bir araya gelerek, partisinin ekonomi raporuna ilişkin bilgiler  verdi. Ekonomi programında yıllık yüzde 7, Doğu ve Güneydoğu bölgesinde  ise yüzde 9.5 büyüme hızı öngördüklerini açıklayan Kılıçdaroğlu, “Kişi başına  geliri de 31 bin 500 dolara çıkarmayı hedefledik.” dedi.

4- Yargıtay Başkanı Hasan Gerçeker, Yargıtayda “Yüksek Mahkemelerde  Mahkeme Yönetimi ve İş Yükünün Azaltılması” konulu konferansta yaptığı  konuşmada, sadece Yargıtaydaki daire ve üye sayısını arttırmanın ağır iş  yükünün çözümünde kalıcı bir önlem olmayacağını belirterek, “Yargıtaya  temyiz incelemesine gelen dosya sayısı sınırlandırılmadıkça yeni kurulan  daireler de çaresiz kalacaktır. Bu sorunun kalıcı şekilde çözüme kavuşabilmesi,  bölge adliye mahkemelerinin bir an önce faaliyete geçirilmesiyle mümkündür.”  dedi.

5- Devlet Bakanı Zafer Çağlayan, TOBB, TÜSİAD, TİM, MÜSİAD,  TUSKON ve diğer katılımcılarla birlikte düzenlediği basın toplantısında,  “Girdi Tedarik Stratejisi’’ni (GİTES) açıkladı. Bakan Çağlayan, Kuzey  Afrika’da yaşanan iç karışıklıklar sebebi ile petrol fiyatlarının artmaya devam  edeceğini belirterek, “Bu durum Türkiye’nin ithalatına 10 milyar dolar ek yük  getirecektir.” dedi.

6- Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Birleşik Arap Emirlikleri Dışişleri  Bakanı Şeyh Abdullah bin Zayid el Nahyan ile yaptığı görüşmenin ardından  düzenlediği basın toplantısında, Libya’ya düzenlenen operasyonun komuta  ve kontrol sisteminin tamamıyla NATO tarafından üstlenilmesi gerektiğini  belirterek, “Bazı yetkililerce son derece yanlış bir şekilde kullanılan ‘Haçlı’  kavramları gibi kavramlarla yürütülen bir operasyonun sorumluluğunu  paylaşmamız mümkün değildir.” dedi.

Bakan Davutoğlu, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ile Libya’da  yaşanan gelişmeler konusunda yaptığı bilgilendirme toplantısında da, “Bir  kara operasyonu gündemde değil, zaten BM kararında da yok. Böyle bir şeyin  olması için Güvenlik Konseyinin tekrar toplanıp ayrı bir karar alması gerekir.  Biz buna karşıyız.” dedi.

7- Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, İstanbul Sanayi Odasının (İSO)  Meclis Toplantısı’nda yaptığı konuşmada, Türkiye’nin daha demokratik, daha  istikrarlı, temel hak ve özgürlüklerin geniş yaşandığı bir bölgede, dolayısıyla  refah düzeyinin sürekli arttığı bir bölgede yaşamayı tercih ettiğini kaydetti.

Bakan Şimşek, Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu (DEİK) tarafından  düzenlenen Lüksemburg İş ve Yatırım Semineri’nin açılışındaki konuşmasında  da Lüksemburg’un bir finans merkezi oluşturduğunu, Türkiye’nin de İstanbul’u  finans merkezi haline getirmek istediğini belirtti.

8- Sanayi ve Ticaret Bakanı Nihat Ergün, Rekabet Kurumunun 14. yılı  kapsamında düzenlenen “Türkiye Ekonomisi için Mikro Reformlar ve Rekabet  Politikası’’ konulu sempozyumun açılışında, küçük üreticileri, tedarikçileri  koruyacak adımlar atmanın gerekliliğine işaret ederek, bunu dikkate alarak  hazırladıkları Alışveriş Merkezleri, Büyük Mağazalar ve Zincir Mağazalar  Kanunu Tasarısı Taslağı’nda, KOBİ’ler ile küçük tedarikçilerin, büyük  ölçekli perakendeci işletmelerin suiistimallerine karşı korunmasına yönelik  düzenlemeler bulunduğunu söyledi.

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız da açılışta yaptığı  konuşmada, Türkiye’de bir ulusal tarife olmasına rağmen, toplam elektrik  tüketicilerinin yüzde 18’inin ortalama yüzde 22 civarında daha ucuz elektrik  kullandığını belirterek, “Genelde sanayicilerimiz, haklı olarak kullandıkları  ucuz elektriği çok fazla ifade etmezler ama şu anda ucuz kullanıyorlar.  Hedefimiz daha da ucuzlatılması ile ilgili yapılacak işlemlerdir. Bunun tek  yolu; arz ile alakalı piyasa oyuncularını artırmak ve büyüyen talebi daha  fazlasıyla karşılamak. Bunu yaptığımız takdirde ki şimdi yaptığımız işlem  budur, rahatlıkla rekabet edebilir ve yıpratıcı bir rekabet içinde olmaksızın bu  sağlanabilir.” dedi.

9- MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli yaptığı yazılı açıklamada, Fransa  öncülüğünde başlayan Libya’ya yönelik askeri müdahale konusunda AK  Parti hükümetini “çelişkili davranmakla” suçlayarak, “Hükümet gelişmeler  karşısında tavrını belirleyememekte, sürekli yalpalamakta, pusulasız bir  şekilde savrulmakta ve sürüklenmektedir. Nerede durduğu, neyi savunduğu  anlaşılamamaktadır.” dedi.

10- BDP ile Demokratik Toplum Kongresi (DTK), AK Parti hükümetinin  8 yılda Kürt sorununun çözümü için sayısız fırsatı, siyasi çıkarları uğruna heba  ettiğini öne sürerek “sivil itaatsizlik” eylemleri başlatma kararı aldıklarını  açıkladı.

11- Merkez Bankasından yapılan yazılı açıklamada, Para Politikası  Kurulunda, TL zorunlu karşılık oranlarının 2 ile 5 puan arasında artırıldığı  bildirildi.

12- Amerikalı sinema oyuncusu Elizabeth Taylor, Los Angeles’ta yaşamını  yitirdi.

13- Suriye’nin güneyindeki Dera kentinde, polisin hükümet karşıtı  göstericilere ateş açması sonucu, 15 kişi öldü.

14- Libya’da muhaliflerin bir geçici hükümet kurduğu, başına da askeri  ve dış ilişkilerden sorumlu kriz komitesinin başındaki Mahmud Cebril’i atadığı  bildirildi.

Öte yandan ABD Başkanı Barack Obama, CNN televizyonuna yaptığı  konuşmada, Libya Lideri Muammer Kaddafi’yi iktidardan uzaklaştırmak için  ABD’nin, askeri seçenek dışında, başka seçenekleri de olduğunu söyledi.

15- Yemen Meclisi, Devlet Başkanı Ali Abdullah Salih’in isteğiyle  görüştüğü olağanüstü hal yasa tasarısını onayladı.

16- Bahreyn’de ulusal hava yolu şirketi Gulf Air, ülkedeki yönetim karşıtı  protestoların bastırılmasına yönelik eleştiriler getiren İran, Irak,ve Lübnan’a  seferlerini durdurma kararı aldı.

17- Almanya, Akdeniz’deki Alman deniz kuvvetlerine bağlı gemi ve  askerlerin NATO komutasından çekildiğini açıkladı.

 24 MART 2011

1- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, TBMM Kadın Erkek Fırsat Eşitliği  Komisyonu ve BM Kalkınma Programı’nın ortaklığında düzenlenen, “Daha  Eşit Bir Dünya için Eşitlik Komisyonlarının Rolü” temalı Uluslararası  Toplumsal Cinsiyet Eşitliği Buluşması’nda yaptığı konuşmada, dünyanın her  yerinde kadınların savaşın, terörün, törenin, istismarın, tacizlerin, şiddetin  doğrudan mağduru olduklarını ifade ederek, “Yoksulluk, eğitimsizlik, çarpık  şehirleşme, göç, herkesten önce kadın ruhunu tahrip ediyor. Çocukları  kucaklarında katledilen, bebekleri mama bulamayan, eşlerini gözlerinin önünde  kaybeden kadınlar, sadece biricik varlıklarını değil, aynı zamanda geleceklerini  kaybediyorlar.” dedi.

2- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, 2023 ihracat stratejisinin açıklandığı  toplantıda yaptığı açıklamada, yerli otomobil konusunda birilerinin çomak  soktuğunu belirterek, “Yerli uçak ürettiğimizde de aynısı yapılmıştı.” dedi.

Devlet Bakanı Zafer Çağlayan ve Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM)  Başkanı Mehmet Büyükekşi’nin de katıldığı toplantının açılışında konuşan  Başbakan Erdoğan, 2023’te 500 milyar dolar ihracatın bile aşılabileceğini  söyledi.

3- Genelkurmay Başkanı Orgeneral Işık Koşaner, NATO Avrupa Müttefik  Kuvvetler Başkomutanı (SACEUR) Oramiral James Stavridis ile görüştü.  Görüşmede, Libya’daki son gelişmelere ve NATO’nun Libya’ya müdahalesine  ilişkin değerlendirmeler yapıldı.

4-Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, DP Genel Başkanı Namık  Kemal Zeybek, SP Genel Başkanı Mustafa Kamalak ve DSP Genel Başkanı  Masum Türker’i ziyaret ederek Libya konusunda bilgilendirdi. Görüşmelerde  hükümetin Libya konusundaki görüşlerini paylaştığını belirten Bakan  Davutoğlu, Türkiye’nin bölgedeki etkinliği ve geleceği anlamında olağanüstü  bir dönemden geçildiğini belirterek “Bu bizim için Türkiye’nin geleceğini  ilgilendiren milli bir meseledir. Hepimizin anlaması gereken, üzerinde mutabık  kalması gereken bir süreç bu.” dedi.

Görüşmelerin ardından açıklama yapan Zeybek, Türkiye’nin batılı  güçlerin çıkarlarına alet olmaması gerektiğini belirterek, “Haçlı seferi gibi  sözler karşısında gereken duyarlılık gösterilmeli. Türkiye, bölgedeki itibarını  ve gücünü bölgede yaşayan halklar için değerlendirmelidir.” dedi.

Türker ise Bakan Davutoğlu’nun kendisine “İzmir’in NATO’nun komuta  merkezi” olacağını söylediğini belirterek, NATO komuta merkezi için İtalya  ve Türkiye’nin öne çıktığını ancak İzmir’in daha güvenli görüldüğünü bildirdi.

5- Türkiye, 29 Mart’ta Londra’da yapılacak ve askeri operasyonlara son  şeklinin verileceği ‘Libya Konferansı’na davet edildi. Daveti İngiltere Dışişleri  Bakanı William Hague’un yaptığı, Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu’nun da  NATO ve Arap Birliğinin zirveye katılması şartıyla kabul ettiği bildirildi.

Öte yandan Bakan Davutoğlu, ABD, İngiltere ve Fransa dışişleri bakanları  ile telekonferans yöntemiyle görüştüklerini belirterek, “En kısa zamanda Paris  toplantısı sonrası oluşan koalisyon, bu misyonu bırakıp, bütünüyle operasyonu  tek bir komuta kontrol sistemi altında NATO’ya devredecek. Dolayısıyla  Türkiye’nin bu konudaki kaygıları, talepleri kabul gördü.” dedi.

6- Milli Eğitim Bakanı Nimet Çubukçu “Her Çocuk Başarır” projesinin  tanıtım toplantısında, Türkiye’de yabancı dil öğretilmesinde bir problem  olduğunu, ‘Yabancı Dil Öğretiminin Geliştirilmesi Projesi’nin yepyeni bir soluk  getireceğini ve proje kapsamında yabancı İngilizce öğretmeni getirilmesine  “ithal öğretmen” vurgusu yapılmasının son derece yanlış olduğunu belirterek  “Birçok ülkede ana dili İngilizce olan öğretmenler bu dili öğretiyor. Türk  öğretmenlerden daha fazla ücret almayacaklar.” dedi.

7-NATO deniz gücünde TSK’nın görev almasına ilişkin Başbakanlık  tezkeresi, TBMM Genel Kurulunda yapılan kapalı oturumda kabul edildi.  Tezkereye MHP ve CHP destek verirken, BDP karşı oy kullandı.

Tezkereyle birlikte, Libya’da istikrar ve güvenliğin sağlanmasına  yönelik uluslararası çabalara çok boyutlu katkıda bulunmak üzere TSK’nın bu  ülkeye gönderilmesi konusunda hükümete bir yıllık yetki verildi. Tezkerenin  gerekçesinde, “Ülkemizin bölgeyle, siyasi, ekonomik, ticari, tarihi ve kültürel  ilişkileri çerçevesinde BMGK kararlarının uygulanmasına askeri katkı vermesi  ulusal çıkarlarımızın da bir gereğidir” denildi.

8- Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Gana’ya gerçekleştirdiği resmi ziyaret  kapsamında parlamentoya hitaben yaptığı konuşmada, Türkiye’den bu ülkeye  cumhurbaşkanı seviyesindeki ilk ziyareti gerçekleştirmekten onur ve mutluluk  duyduğunu vurgulayarak “Afrika’nın, Afrika halklarının mutluluğu, huzuru ve  refahı için fırsatlar kıtasına dönüşmesini arzu ediyoruz.” dedi.

9- Libya’da Muammer Kaddafi’ye bağlı tanklar Misrata kentine girdi.  Kaddafi güçlerinin Misrata’ya düzenlediği saldırılarda 109 kişinin öldüğü,  1300 kişinin yaralandığı bildirildi. Libya hükümeti de, koalisyon güçlerinin beş  gündür hava saldırılarında ölen sivillerin sayısının yaklaşık 100’ü bulduğunu  açıkladı. Libya devlet televizyonu, koalisyon güçlerinin hava saldırısında  başkent Trablus ile Tacura kentlerinde yerleşim yerleri ile askeri bölgelerin  hedef alındığını bildirdi.

Öte yandan Fransız savaş uçağı, Libya hava sahasında ilan edilen uçuşa  yasak bölgeyi ihlal eden Libya savaş uçağını düşürdü.

10- Fransa Dışişleri Bakanı Alain Juppe, koalisyon güçlerinin Muammer  Kaddafi birliklerini yok etmesinin aylar değil, günler veya haftalar süreceğini  söyledi. Juppe, “Libya’ya yönelik operasyonun, Suriye ve Suudi Arabistan  da aralarında olmak üzere diktatörlükle yönetilen ülkeler için uyarı anlamına  gelmesini umut ettiğini” ifade etti.

 25 MART 2011

1- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, İstanbul’da gazetecilerin, Libya  operasyonuna ilişkin sorularını cevapladı. Başbakan Erdoğan, Paris’in devre  dışı kalmaya başladığını, NATO’nun görevi devralmak üzere olduğunu  belirterek, “Paris’in devre dışı kalmasını özellikle Libya’daki bu süreç için çok  olumlu görüyorum.” dedi. Başbakan Erdoğan, Kaddafi ile operasyon sonrasında  görüşmediğini dile getirerek, NATO komuta merkezinin İzmir’de olup  olmayacağına ilişkin soruyu da, “Böyle kesinleşen bir bilgi bana ulaşmadı.”  dedi.

2- CHPGenel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, İstanbul’da bir grup gazeteciyle  bir araya gelerek partisinin “Gençlik Raporu”nu açıkladı. Amaçlarının renkli  ve çoksesli bir gençlik için gerekli şartları yaratmak olduğunu söyleyen  Kılıçdaroğlu, “CHP’nin gençlik politikaları her şeyden önce gençlerimizi  güçlendirecek. Daha çok hak, daha çok olanak ve daha etkin katılım, işte bizim  güçten kastımız budur. Bu doğrultuda gençlerin haklarını anayasal garantiler  altına alacağız. Gençlerin tüm seviyedeki karar alma mekanizmalarına  katılımları için gereken tüm adımları atacağız.” dedi.

3- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Cemil Çiçek, Cumhuriyet  gazetesi Ankara Bürosu’nu ziyaret ederek bazı değerlendirmelerde bulundu.  Bakan Çiçek, Ergenekon davasından tutuklanan gazeteci Ahmet Şık’ın  “İmamın Ordusu” adlı basılmamış kitabına suç unsuru sayılarak el konulması  ve kopyalarının imhası için, “Devam eden yargılama ile ilgili değerlendirme  yapmam mümkün değil ama olay kitapla ilgiliyse kabul edilemez. Bizde  savcılar tek başına işlem yapamaz. Ola ki savcı yanlış yapmışsa bunun itiraz  yolları var.” dedi.

4- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, Samanyolu  Haber televizyonunda soruları cevapladı. “CHP Milletvekili İsa Gök bir takım  ithamlarda hatta iftiralarda bulundu. Fethullah Gülen’in bir çete lideri gibi  hareket ederek, tutuklamaları, gözaltıları yaptırdığını iddia etti. Bununla ilgili  ne düşünüyorsunuz? sorusu üzerine Başbakan Yardımcısı Arınç, “Fethullah  Gülen hoca efendiye çamur atmak, onu suçlamak, onun aleyhinde konuşmak,  onu çeteci olmakla itham etmek en basit tabiriyle densizliktir. Başka hiçbir şey  değil.” dedi.

5-Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Ali Babacan, Eskişehir  Girişimci Sanayiciler ve İşadamları Derneğinin (EGSİAD) 9. Genel Kurul  toplantısında yaptığı konuşmada, “Önümüzde dar dolambaçlı yollar var.  Bu yolda hızlı gidersek sonuçları belli. Biraz emniyetli gitmeye ihtiyaç var.  Önümüzdeki dönem kolay olmayacak. Türkiye’deki kredi hacmi 390 milyar  TL mertebesinden 540 milyar liraya çıktı. Sadece tüketici kredileri 43 milyar  lira arttı. 2010 yılından herkes mutlu. Ancak 2011 ve sonraki birkaç yıl risklerin  olduğu bir dönem.” dedi.

6- Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, BBP lideri Yalçın Topçu’ya Libya  konusunda bilgi verdi. Bakan Davutoğlu, “Son derece kapsamlı, çok faydalı  bilgi alışverişinde bulunduk.” dedi.

7- Merkez Bankası Başkanı Durmuş Yılmaz, Ankara Sanayi Odası (ASO)  gündem toplantısında yaptığı konuşmada, söz konusu politika tedbirlerinin  ikinci çeyrekten itibaren yurtiçi talebi ve kredi kullanımını yavaşlatacağını  düşündüklerini belirterek, “Kredi hacminin milli gelire oranı yüzde 12 ile  yüksek bir seviyeye çıktı, buna çok dikkat edilmeli. Tedbirler yeterli olmazsa  Hazine ve hükümet de destek vermeli.” dedi.

8- Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Türkiye İşadamları ve Sanayicileri  Konfederasyonu (TUSKON) ve Türkiye İhracatçılar Meclisinin (TİM)  Gabon’da düzenledikleri iş forumunda yaptığı konuşmada, “Bizde bir söz var:  ‘Şeker ve un varsa helva yapılır’diye. Petrolünüz, madenleriniz ve ormanlarınız,  insan kaynağınız var. Bütün bunları bir araya getirerek, helva yapmak mümkün.  Tecrübelerimizi paylaşalım. Türkiye’nin Afrika ülkeleriyle ilişkilerdeki  yaklaşımı, kazan-kazan anlayışıdır. Sadece bir tarafın kazandığı ilişkilerin hem  ahlaki hem sağlıklı hem de sürekli olamayacağına inanıyoruz.” dedi. Ayrıca,  Cumhurbaşkanı Gül, Türkiye’nin yıl sonuna kadar burada büyükelçilik açacağı  müjdesini de verdi.

Daha sonra Cumhurbaşkanı Gül, Gabon’daki ilk ve tek Türk yatırımı olan  Türk okuluna yaptığı ziyarette, bir ülkede yapılabilecek en güzel yatırımın  eğitim olduğuna dikkat çekerek, açtıkları okulla burada Türkiye’yi en iyi  şekilde temsil eden öğretmenlere ve okul idarecilerine, okulun açılmasını  sağlayan işadamlarına ve öncülük edenlere teşekkür etti.

Öte yandan Cumhurbaşkanı Gül, Gabon Cumhurbaşkanı Al Bongo  Ondimba ile düzenlediği ortak basın toplantısında, “Şahsi kanaatim; Libya  liderinin hemen değişime müsaade etmesi, görevden çekilmesi ve Libya’nın  altyapısının daha fazla tahrip edilmesine fırsat vermemesidir.” dedi.

9- TBMM Başkanı Mehmet Ali Şahin, ABD’de Türk Kültür Merkezi  (TCC) ile Türk-Amerikan Federasyonları Asamblesi’nin ortaklaşa düzenlediği  dostluk yemeğinde yaptığı konuşmada, “ABD ile ilişkilerimiz, dış politikamız  içinde önemli bir yer tutmaktadır. Türkiye ve ABD arasındaki ilişkiler, kısa  zamanda gelişmiş, çeşitlenmiş ve bugün ABD Başkanı Obama’nın da ifade  ettiği gibi “model ortaklık” seviyesine ulaşmıştır.” dedi.

10- NATO sözcüleri, Libya’da uçuşa yasak bölgeyi denetleyecek hava  harekatının komuta merkezinin İzmir’deki NATO hava üssü olacağını bildirdi.

Birleşik Arap Emirlikleri (BAE), koalisyon güçlerinin operasyonlarına 6  F-16 ve 6 Mirage olmak üzere 12 uçakla katkı sağlayacağını açıkladı.

11- Ürdün’ün başkenti Amman’da, seçim yasası ve anayasanın  değiştirilmesi için gösteri yapan gençlerin iktidar yandaşlarının saldırısına  uğradığı, olaylarda 57 protestocunun yaralandığı bildirildi.

 26 MART 2011

1- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, İstanbul’da Birleşmiş Markalar  Derneğinin “Türkiye’nin Markaları Türkiye’nin Çocuklarını Giydiriyor”  kampanyasının plaket töreninde yaptığı konuşmada, kampanya kapsamında  100 bin çocuğun giydirildiğini söyledi.

2- CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Arı Hareketi’nin yayın organı  Turkish Policy Quarterly Dergisi’ne yapmış olduğu açıklamada, AB ve ABD  ile ilişkiler başta olmak üzere hükümetin dış politikasını eleştirdi. Kılıçdaroğlu,  “AK Parti hükümetinin izlediği ‘komşularla sıfır sorun’ politikasının başarısız  olduğunu, hatta birçok durumda ters teptiğini düşünüyorum. İleride daha  vahim sonuçlar da beklenebilecek olmakla birlikte, bu başarısızlığın bedellerini  şimdiden görmek mümkün.” dedi.

3- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Ali Babacan, Bahçeşehir  Üniversitesinde düzenlenen “2023 Türkiye’nin 100. Yıl Vizyonu-G10 Hedefi”  konferansının açılışında yaptığı konuşmada, “YÖK’ün çok ciddi şekilde  reforme edilmesi gerektiğini düşünüyorum. Hatta kalsın mı kalmasın mı, bu  bile tartışılabilir.” dedi.

4- Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Türk Ocakları İstanbul Şubesi  tarafından düzenlenen “Büyük Türkiye’ye Doğru” sempozyumunda yaptığı  konuşmada, “2015, Ermeni meselesi başta olmak üzere bizimle tarihi  hesaplaşma yapmak isteyenlerle yüzleşme yılımız olacaktır.” dedi. Bakan  Davutoğlu, Libya’ya düzenlenen operasyonla ilgili de, “Tesadüf değil,  Trablusgarp harbinin yüzüncü yılında Libya meselesinin yine en merkezinde  en önemli aktör olarak Libya’daki kardeşlerimizin yanındayız.” dedi.

Bakan Davutoğlu daha sonra, Wilton Park adlı düşünce kuruluşu  tarafından düzenlenen “Günümüz Dünyasında Türkiye’nin Açılım Politikaları”  konferansında, Orta Doğu’da politik değişiklik ve dönüşüm zamanının geldiğini  dile getirdi.

5-Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, AK Parti Yerel Yönetimler  Başkanlığı tarafından düzenlenen “2. Yerel Yönetimler Sempozyumu”nda  yaptığı konuşmada, hükümetleri döneminde belediyeler arasında siyasi  ayrım yapmadıklarını belirterek, “Bütün belediyelere, kanun çerçevesinde  birtakım kriterlere göre hak ettikleri kaynağı zamanında ve hiçbir parti ayrımı  gözetmeden aktarıyoruz.” dedi.

6-Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay, “İstanbul Shopping  Fest”in basın toplantısında yaptığı konuşmada, “Biz bir yandan İstanbul’a  dünya çapında modern, yüksek nitelikli alışveriş merkezleri getirirken bir  yandan Kapalıçarşı’yı elden geçirmeye, belki de dünyanın en eski alışveriş  merkezlerinden birisi olan bu merkezleri de canlandırmaya çalışıyoruz.” dedi.

7- MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, partisince Kütahya’da düzenlenen  mitingde yaptığı konuşmada, BDP’nin “sivil itaatsizlik” adı altında düzenlediği  eylemleri eleştirerek, “Terör faaliyetlerini yeni bir oyunla Türkiye’nin  gündemine taşıyorlar.” dedi. Bahçeli ayrıca, TÜSİAD’ın demokratik ve sivil  anayasa konusunda ileri adımlar öngören önerisini eleştirdi.

8- HAS Parti Genel Başkanı Numan Kurtulmuş, Konya il ve Çumra  ile Beyşehir ilçe teşkilatlarının açılışında yaptığı konuşmada, CHP’nin “aile  sigortası” projesini, bir sene önce kendilerinin “vatandaşlık maaşı” olarak  gündeme getirdiklerini söyledi.

9- Devlet Bakanı ve Başmüzekereci Egemen Bağış, Makedonya ziyareti  sırasında Anadolu Ajansına yaptığı açıklamada, Türkiye’nin Libya konusunda  “U dönüşü” yapmadığını belirterek, “Biz Libya’ya oldubittiyi engelledik.”  dedi.

10- ABD Başkanı Barack Obama haftalık radyo konuşmasında, ABD’nin  dünyanın herhangi bir yerinde kriz olduğunda müdahale etmemesi gerektiğini  ve edemeyeceğini belirterek, “Ancak şuna kesin olarak inanıyorum ki,  masum insanlar zulme uğradığında, Kaddafi gibi biri tüm bölgeyi istikrarsız  hale sokabilecek bir katliam tehdidinde bulunduğunda ve uluslararası toplum  binlerce hayatı kurtarmak için bir araya gelme hazırlığı yaptığında, harekete  geçmek bizim ulusal çıkarımızadır. Bu bizim sorumluluğumuzdur. Şu anda  böyle bir zamandayız.” dedi.

11- Yemen Devlet Başkanı Ali Abdullah Salih devlet televizyonundan  yayınlanan konuşmasında, akan kanı durdurmak için iktidarı bırakmaya hazır  olduğunu, ancak iktidarı sadece “güvenli ellere” teslim edeceğini söyledi.

 27 MART 2011

1- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Adana’da 75 tesisin toplu açılış  töreninde yaptığı konuşmada, BDP’yi eleştirdi. Partinin, birilerinin tahriklerine  başvurarak, milleti galeyana getirerek oy avcılığının peşine düştüğünü belirten  Başbakan Erdoğan, “İşte Doğu’da, Güneydoğu’da görüyorsunuz 4 yıl beklediler,  şimdi seçime haftalar kala ellerine taş alarak, polisin üzerine yürüyerek, gençleri  tahrik ederek, seçim sürecini etkileme gayreti içine girdiler.” dedi.

Başbakan Erdoğan, Kahramanmaraş’ta yapılan Hacınınoğlu Hidroelektrik  Santrali’nin açılışında yaptığı konuşmada ise, lisans, devir, özelleştirme ve diğer  çalışmalarla enerji sektörüne gerçekten büyük bir dinamizm kazandırdıklarını  vurgulayarak, “Kamuya ait 17 termik ve 28 hidroelektrik üretim tesisinin  özelleştirme sürecini bu yıl tamamlayacağız.” dedi.

2-CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, milletvekilleri aday  adaylarıyla Ankara Anadolu Gösteri ve Kongre Merkezinde bir araya geldi.  Kılıçdaroğlu, milletvekilliği aday listesi açıklandıktan sonra partide kavga  yaşanmaması uyarısında bulundu.

3-Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Cemil Çiçek, Kanal 7  televizyonunda “Başkent Kulisi” programında soruları cevapladı. Ergenekon  davası kapsamında tutuklanan gazeteci Ahmet Şık’a ilişkin bir soru üzerine  Başbakan Yardımcısı Çiçek, savcılığın bir kitap sebebiyle böyle bir işlemi  yapmayacağını vurgulayarak, “Mutlaka devlet düzenine karşı silahlı eylemlerle  ilgili bir husus olmalı ya da bu hususla irtibatı olduğu kabul edilmeli ki bununla  ilgili iş ve işlem yapılsın.” dedi.

4- Devlet Bakanı Mehmet Aydın, AK Parti Kırşehir İl Başkanlığınca  düzenlenen “İl Danışma Meclisi” toplantısında, AK Partinin hem muhafazakar  hem de reformcu bir parti olduğunu belirterek, “Dün ihtilal yapanlar bile,  yapalım diye düşünenler bile, artık Türkiye’de ihtilal olmaz diyorlar.” dedi.

5- Devlet Bakanı Selma Aliye Kavaf Cumhuriyet gazetesine verdiği  demeçte, “Siyaset teşkilatlarda öğreniliyor. Benim önerim; kadınlar teşkilatta  görev almaya talip olsunlar. Ama kadınlar siyasetin kendilerine doğrudan altın  tepside sunulmasını istiyor.” dedi.

6- MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, Uşak’ta partililerle bir araya geldi.  Bahçeli, projelerinin hazırlıklarını tamamladıklarını belirterek, “Tek eksiğimiz  vatandaşların MHP’ye vereceği destektir. Bu seçimde bunu başaracağımız  inancındayım.” dedi.

7- HAS Parti Genel Başkanı Numan Kurtulmuş, partisinin Ankara İl  Gençlik Kolları’nca düzenlenen toplantıda yaptığı konuşmada, Libya’da  yaşananların, dünyanın kaynaklarını sömüren Batı medeniyetinin eseri  olduğunu belirterek, “Libya’daki olaylar sanmayın ki Kaddafi ile ilgili.” dedi.

8- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, “2. Uluslararası  Nevruz Şenliği”ne katılmak üzere gittiği İran’ın başkenti Tahran’da gazetecilere  yaptığı açıklamada, temasları hakkında bilgi verdi. Başbakan Yardımcısı Arınç,  dünya Nevruz kutlamalarının gelecek yıl Türkiye’de yapılmasını teklif ettiğini,  İran Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinecad’ın bu teklife sıcak baktığını  söyledi.

9- Devlet Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış, Brüksel’de Alman  Marshall Forumu’nun düzenlediği panelde, Türkiye’de son zamanlarda yaşanan  gelişmeler ile ilgili bir konuşma yaptı. Bakan Bağış, “Mesleği ne olursa olsun  herhangi bir insanın eğer bir suç örgütüne karıştığını, günahsız insanların  hayatına sebep olabilecek girişimler içerisinde bulunduğunu görürsek onların  karşısında da en dik, en güçlü olarak yine biz dururuz.” dedi.

10- Suriye’nin Lazkiye kentinde çıkan çatışmalarda, son iki günde 12  kişinin hayatını kaybettiği bildirildi.

11- İsrail, Gazze Şeridi’ne hava saldırısı düzenledi. Saldırıda, 2 Filistinli  hayatını kaybetti.

 28 MART 2011

1- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Irak’a hareketinden önce Esenboğa  Havalimanında açıklamalarda bulundu ve gazetecilerin sorularını cevapladı.  Başbakan Erdoğan, “Libya’ya koalisyon güçlerinin bombardımanı devam  ediyor. Yarın Londra’da önemli bir konferans gerçekleşecek. Türkiye’nin tavrı  ne olacak?’’ sorusu üzerine, Türkiye’nin NATO içinde 3 göreve ‘evet’ dediğini,  bunların, Bingazi Havalimanının insani yardımların dağıtımıyla ilgili olarak  Türkiye tarafından teslim alınması, hava sahasının kontrolüyle ilgili görev  ve Girit Adası ile Bingazi arasındaki koridorda Türk deniz kuvvetlerinin yer  alması olduğunu kaydetti.

2- CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, TESK Genel Merkezini  ziyaret ederek Genel Başkan Bendevi Palandöken ile bir araya geldi. Görüşme  sonrası basın mensuplarına açıklamalarda bulunan Kılıçdaroğlu, esnaf ve  sanatkarların problemlerini bildiğini, sağlıklı çalışan sisteminin yok edilmesinin  doğru olmadığını söyledi.

3- Yüksek Seçim Kurulu (YSK), seçim döneminde yaygın düzeyde yayın  yapacak özel televizyon ve radyoları belirledi.

4- Merkez Bankası Başkanı Durmuş Yılmaz, Merkez Bankasının ev  sahipliğinde İstanbul’da düzenlenen “Enhancing Shamgen Banking: Türkiye,  Suriye, Lübnan ve Ürdün’’başlıklı konferansta “Türkiye Bankalar Birliği, Suriye  Merkez Bankası, Lübnan Bankalar Birliği ve Ürdün Bankalar Birliği arasında  bir bölgesel bankacılık işbirliği anlaşması imzalanacaktır. Söz konusu anlaşma  ile 4 ülke bankacılık sistemleri arasında bir işbirliği köprüsü oluşturulması ve  bankalar arasındaki iletişim kanallarının geliştirilmesi amaçlanmaktadır. Böyle  bir anlaşma neticesinde bankalarımız arasında oluşacak işbirliği ile bu ülkeler  arasındaki sınır ötesi ticaret ve yatırımlar da desteklenmiş ve kolaylaştırılmış  olacaktır.’’ dedi.

Arap Bankalar Birliği Başkanı Adnan Yusuf da, bölge ülkeleri arasında  büyüme potansiyeli bulunduğunu, birlikte çalışmaları halinde bu olanaklardan  yararlanabileceklerini söyledi. Yusuf, gazetecilerin sorusu üzerine, bölgeden  bazı bankaların Türkiye’de banka arayışında olduğunu belirterek, Al Rajah  Bank, Qatar National ve Abu Dabi İslamic Bank’ın konuya ilişkin çalışmaları  bulunduğunu bildirdi.

5- Türkiye Gazeteciler Cemiyeti (TGC) Başkanı Orhan Erinç, TGC’nin  bu yıl 51’incisini düzenlediği “2010 Türkiye Gazetecilik Başarı Ödülleri’’  töreninde yaptığı konuşmada, Türk basınının, bugüne kadar benzeri görülmemiş  bir süreçten geçtiğini savunarak, “Gazetecilik faaliyetlerinin suç sayılması  döneminde, henüz düşünce aşamasında olan, tamamlanmamış, kitaplaşmamış  yazıların suç sayılması bir yana, el konulanların dışındaki örneklerinin silinerek,  imha edilmesi ifade özgürlüğü konusunda varılan noktanın vahametini ortaya  koymaktadır’’ dedi.

6- Türkiye Sinema ve Audiovisuel Kültür Vakfı (TÜRSAK), Beyoğlu  Belediyesi işbirliğiyle ve Kültür ve Turizm Bakanlığının desteğiyle düzenlenen  “4. Yeşilçam Ödülleri’’ sahiplerini buldu.

7- SP Genel Başkanı Mustafa Kamalak, İstanbul’da Eyüp Gençlik  Kollarınca düzenlenen gençlik şöleninde yaptığı konuşmada, hükümetin  yürüttüğü politikaları eleştirdi. Kamalak, 12 Haziran’da yapılacak genel  seçimlerde iktidar olmaları halinde işçiye, memura ve emekliye yüzde 50 zam  yapacaklarını söyledi.

8-BBP Genel Başkanı Yalçın Topçu, partisinin genel merkezinde  düzenlediği basın toplantısında, ahlaki, ekonomik ve bölücü teröre bulaşanlar  için idamın geri getirilmesini istedi.

9- BDP Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, Siirt Belediyesi önünde  toplanan bir grup BDP’li ile birlikte Güres Caddesi’nden geçerek Kasaplar  deresine kadar yürüdü. Demirtaş burada yaptığı konuşmada, Başbakan Recep  Tayyip Erdoğan’ın, “ana dilde eğitim, seçim barajı, siyasi tutukluların serbest  bırakılması, operasyonların durdurulması’’ taleplerini kabul etmeleri halinde  seçime girmeyeceklerini söyledi.

10- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Irak’ın başkenti Bağdat’ta Irak  Başbakanı Nuri El Maliki ile başbaşa ve heyetler arası yaptığı görüşmenin  ardından ortak bir basın toplantısı düzenledi. Başbakan Erdoğan, Maliki ile teröre  yönelik ortak mücadelede 3’lü mekanizma çerçevesinde güvenlik işbirliğinin  daha da ileri taşınması konusunu kapsamlı şekilde değerlendirdiklerini belirterek,  “Memnuniyetle söylemek isterim ki; bu konulardaki değerlendirmelerimizin  örtüşmesi gerçekten daha ileri mesafeye taşınması hususunda her iki ülkenin  hükümetinde irade mevcut.” dedi.

Ziyaretin her iki ülkenin siyasi iradeleri tarafından konulan hedeflere  ulaşma yolunda atılan bir adım olduğunu belirten Maliki de, iki ülke arasındaki  ilişkilerin geliştirilmesinin tek yönlü olmadığını vurguladı.

11- NATO Sözcüsü Oana Lungescu düzenlediği basın toplantısında,  uluslararası koalisyonun Libya operasyonunun NATO komutasına geçiş  sürecinin başladığını belirterek, NATO’ya geçişin “kademeli olacağını ve  birkaç gün alacağını’’ belirtti.

Öte yandan Libya hükümet sözcüsü Musa İbrahim, NATO’yu sivil halka  “terör saçmak”la, ülkeyi zayıf ve küçük düşürmeye yönelik küresel plan  çerçevesinde vatandaşlarını öldürmekle suçladı.

12-Suriye Devlet Başkanı Yardımcısı Faruk El Şara, El Menar  televizyonuna yaptığı açıklamada, Devlet Bakanı Beşar Esad’ın tüm Suriyelileri  mutlu edecek kararları açıklayacağını belirtti.

13- Yemen’de bir mühimmat fabrikasında meydana gelen patlamada, 110  kişinin öldüğü bildirildi.

 29 MART 2011

1- Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, resmi ziyaret nedeniyle Türkiye’ye gelen  Finlandiya Cumhurbaşkanı Tarja Halonen ile Çankaya Köşkünde baş başa  ve heyetlerarası görüşmenin ardından düzenlediği ortak basın toplantısında,  Türkiye’nin AB adaylığının 1999 yılında Helsinki’de gerçekleştiğini ve o  dönemde Halonen’in Finlandiya Başbakanı olduğunu belirterek, “Finlandiya  bize AB üyeliği konusunda hep destek verdi ve inanıyoruz ki bundan sonra da  destek verecek.” dedi. Halonen de, Türkiye’nin AB sürecinde hep “üyeliğin  ne zaman olacağının” konuşulduğunu belirterek, “Düğünden çok bahsetmeyin,  evlilikten bahsedin.” dedi.

Açıklamalarının ardından gazetecilerin sorularını cevaplayan  Cumhurbaşkanı Gül, bir gazetecinin, Ahmet Şık’ın kitap taslağının  toplatılmasıyla ilgili, “Bütün bunlar herhalde o gazeteciler ve bahsedilen  kitaplar için en büyük PR çalışmaları olmuş oldu. Ama savcıların bazen  önlerinde ne yazıyorsa onunla hareket etme gibi bir durumları vardır. Savcıların  siyasi değerlendirme yapma durumları bazen olmuyor. Herhalde 10 bin satacak  kitabı şimdi yüzbinlerce sattıracaklar.” dedi.

2- CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, partisinin Meclis grup  toplantısında yaptığı konuşmada, hükümete bazı konularda 6 ay süreyle  KHK çıkarma yetkisi veren yasa tasarısını eleştirdi. Kılıçdaroğlu, hükümete  Kanun Hükmünde Kararname (KHK) çıkarma izni vermenin, “parlamentoyu  tasfiye anlayışının, muhalefete tahammül edememenin bir sonucu olduğunu’’  savunarak, “Parlamentoyu tatil etmeyelim, Haziranın 1’ine kadar çalışalım,  neyi getireceksen getir’’ çağrısında bulundu.

3- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Cemil Çiçek, hükümete KHK  çıkarma yetkisi veren yasa tasarısıyla ilgili soruları cevapladı. Başbakan  Yardımcısı Çiçek, parlamenter sistemde başbakanlığın koordinatör bir makam  olduğunu, her türlü devlet hizmetinin icracı bakanlıklar eliyle yürütüldüğünü  belirterek, düzenlemeyle, yeni dönemde devlet bakanlıklarını büyük  ölçüde ortadan kaldırmayı, bunun yerine dört icracı bakanlık kurulmasının  düşünüldüğünü söyledi.

4- Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, 35 ülkenin dışişleri bakanlarıyla çok  sayıda ülkeden yetkililerin Libya’nın geleceğini konuşacağı toplantıya katılmak  üzere Londra’ya giderken beraberindeki gazetecilere yaptığı açıklamada, Libya  lideri Muammer Kaddafi’ye bağlı güçlerin sivillere saldırısını durdurmasını  sağlamak ve ateşkes uygulanması için NATO’nun gücünü kullanması  gerektiğini belirtti.

5- Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız Zaman gazetesine  verdiği mülakatta, Türkiye ile Rusya’nın ilk doğalgaz anlaşmasını 1986’da  yaptığını, anlaşmanın 25 yıl süreli olduğunu ve yıllık 6 milyar metreküp gaz  alımını içerdiğini belirterek, biten sözleşmeyi bundan sonra özel şirketlerin  yenilemesinden yana olduklarını söyledi.

6- DSP Genel Başkanı Masum Türker, DSP ve BCP’nin seçim işbirliği  konusunda uzlaşmaya varması dolayısıyla DSP Genel Merkezinde düzenlenen  basın toplantısında, 12 Haziran’da yapılacak genel seçimler için SP, DP,  İP, BTP, Hak ve Özgürlükler Partisi (HAKPAR), Yurt Partisi (YP) ve Genç  Parti’ye (GP) işbirliği çağrısında bulundu.

7- BDP Eşbaşkanı Gültan Kışanak partisinin Meclis grup toplantısında  yaptığı konuşmada, Başbakan Erdoğan’ın Irak ziyaretini değerlendirdi. Kışanak,  Türkiye’nin, Irak ile ilişki kurmasını ve bunu geliştirmesini önemsediklerini,  bu kapsamda söz konusu ziyaretin önemli olduğunu belirterek, “Ancak, eğer  Başbakan, Türkiye’deki Kürt sorununu çözmek için Bağdat ve Erbil’e gidiyorsa  boşuna yoruluyor.” dedi.

8- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Irak ziyaretinin ikinci durağı olan  Necef’te Şii dini lider Büyük Ayetullah Ali Sistani ile görüştü. Başbakan  Erdoğan, daha sonra Erbil’e giderek, uluslararası havalimanının resmi açılış  törenine katıldı. Irak’ın kuzeyindeki Bölgesel Yönetimin Başkanı Mesut  Barzani açılışta yaptığı konuşmada, ziyaretten duyduğu memnuniyeti dile  getirerek, “Sayın Erdoğan’ın bugün Irak’a gelişi tarihi günlerden biridir.  Bu sizin cesaretli kararlarınızdan biridir. Bu gelişiniz Kürdistan ve Türkiye  arasında köprü olacak. Siz çok önemli kararlar verdiniz. Biz bütün Orta Doğu  ve dünya olarak attığınız bu adımları çok önemli buluyoruz. Sorunların çözümü  için önemli adımlar atıyorsunuz. Umarım yeni adımlar için bu bir başlangıç  olacak. Özellikle Kürdistan halkı için önemlidir ve iyi olacağına inanıyorum.’’  dedi.

Başbakan Erdoğan açılışın ardından Barzani ile bir süre görüştü.

9-İngiltere’nin başkenti Londra’da düzenlenen Uluslararası Libya  Konferansı, 40’a yakın dışişleri bakanı ile çok sayıda uluslararası kuruluştan  yetkililerin katılımıyla yapıldı.

Toplantı sonrasında basın toplantısı düzenleyen Dışişleri Bakanı Ahmet  Davutoğlu, kurulması kararlaştırılan temas grubunun içinde, Türkiye’nin de  yer alacağını bildirdi. Temas grubunun temel görevinin; geçiş sürecinin Libya  halkınca sağlıklı bir şekilde yürütülebilmesine yardım etmek olduğunu belirten  Bakan Davutoğlu, Libya’daki uluslararası koalisyonun komuta ve kontrolünün  NATO’da olacağını ifade etti.

Toplantı hakkında bilgi veren İngiltere Dışişleri Bakanı William Hague  ise, Libya’daki Kaddafi rejimine daha fazla yaptırımı düşünme konusunda  diplomatların karar aldığını bildirdi.

NATO Genel Sekreteri Anders Fogh Rasmussen, NATO’nun halkları  silahlandırmak için Libya’da olmadığını kaydetti.

Fransa Dışişleri Bakanı Alain Juppe ise Libyalı muhaliflere askeri yardım  meselesini müttefikleriyle görüşmeye hazır olduklarını açıkladı.

Katar Başbakanı Şeyh Hamad Bin Cassim El Tani, Kaddafi’nin gitmek  için birkaç günü kalmış olabileceğini söyledi.

İslam Konferansı Teşkilatı (İKT) Genel Sekreteri Ekmeleddin İhsanoğlu  da toplantıda, uluslararası toplumu, Libya’nın birliği, bütünlüğü ve siyasi  bağımsızlığının korunmasına bağlı kalmaya çağırdı.

10- ABD temaslarını sürdüren CHP heyeti, “Washington Institute”  adlı düşünce kuruluşunun toplantısına katıldı. Heyete başkanlık eden CHP  Genel Başkan Yardımcısı Osman Korutürk yaptığı konuşmada, hükümetin  dış politikasını eleştirerek, İsrail’le ilişkileri onarmanın yollarını bulması  gerektiğini savundu.

11- ABD Başkanı Barack Obama, başkent Washington’daki Ulusal  Savunma Üniversitesinde halka hitaben yaptığı konuşmada, ABD’nin, Irak’ta  düştüğü hataya düşmemesi gerektiğini belirterek, “Eğer Irak örneğinde olduğu  gibi, Libya lideri Muammer Kaddafi’yi askeri yolla devirmeye kalkarsak,  uluslararası koalisyon paramparça olur.” dedi.

12- Suriye Devlet Başkanı Beşşar Esad, hükümetin istifasını kabul etti.  Esad’ın, istifa eden hükümetin başındaki Naci Itri’yi geçici başbakan olarak  görevlendirdiği bildirildi.

13- Yemen’in güneyindeki mühimmat fabrikasında meydana gelen  patlamada, ölü sayısı 150’ye çıktı.

 30 MART 2011

1- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, 2 günlük Irak ziyaretinden dönerken  uçakta gazetecilere temaslarını değerlendirdi. Başbakan Erdoğan, Kuzey Irak’a  yönelik politika değişiminin kolay gerçekleşmediğini, bir Türk Başbakanının  Erbil’i ziyaret etmesinin vaktinin gelmiş olduğunu belirterek, zorluklara rağmen  aşamalı bir politika izlediklerini ve sabır gösterdiklerini ifade etti. Başbakan  Erdoğan, görüşmelerde Barzani’nin, Türkiye’nin istikrarı ve başarısının  kendilerini çok olumlu etkilediğini söylediğini kaydetti.

2- HSYK Birinci Dairesinin ‘Adli Yargı Kararnamesi’ yayınlandı. 128  hakim ve savcının görev yerini değiştiren kararname ile İstanbul Cumhuriyet  Başsavcı Vekili Turan Çolakkadı, İstanbul Cumhuriyet Başsavcısı oldu. Özel  yetkili İstanbul Cumhuriyet Savcıları Zekeriya Öz ve Fikret Seçen ise İstanbul  Başsavcı Vekilliğine getirildi.

3- Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Reuters haber ajansına verdiği  demeçte, Orta Doğu’da yeni bir dönemin başladığını belirterek, değişimi  kucaklamanın da, bunu yapmamaları halinde bertaraf olma riskiyle karşı  karşıya kalmanın da bu ülkelerin liderlerinin elinde olduğunu söyledi.

4-Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay, Fatih Üniversitesi  Kütüphanesinin yeni binasının açılışında yaptığı konuşmada, Türkiye’nin  çok zengin yazma eserler koleksiyonu bulunduğunu, ancak yazma eserlerin  önceki yıllarda tıpkı öteki eserler gibi kaderine terk edildiğini ifade ederek,  “Türkiye’de bir Yazma Eserler Başkanlığı kurduk.” dedi.

5- TBMM Genel Kurulunda, anayasa değişikliği çerçevesinde Anayasa  Mahkemesinin yeniden yapılandırılmasını öngören kanun tasarısı, kabul  edilerek yasalaştı.

Kanuna göre, Anayasa Mahkemesi, Genel Kurul ve iki bölüm olarak  çalışacak. Genel Kurul, genel olarak halen Anayasa Mahkemesinin baktığı  konuları görüşecek. Bölümler ise anayasa değişikliği ile getirilen “bireysel  başvuruları’’ karara bağlayacak.

6- TBMM Genel Kurulunda, Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapan Kanun  Teklifi kabul edildi. Kanun, küçük sanayi sitelerinin desteklenmesi amacıyla  verilen kredilerden kaynaklanan borçlarını ödeyemeyen girişimcilere ödeme  kolaylığı sağlıyor; kooperatifler aracılığıyla kullandırılan kredilerden hemen  ödenmesi gerekenler için enflasyon oranında güncelleme yapılarak, yeniden  yapılandırma imkanı getiriyor.

7- CHP Genel Başkan Yardımcıları Osman Korutürk, Gülsün Bilgehan,  Umut Oran ve Faik Öztrak ile Genel Başkan Danışmanı ve Parti Meclisi üyesi  Faruk Loğoğlu’dan oluşan heyet, Washington’daki temaslarına ilişkin basın  toplantısı düzenledi.

Korutürk temaslarında, “en fazla, Türkiye’nin demokrasisinin geriye  gittiği yolundaki algılama olduğunu” görmenin dikkatlerini çektiğini belirterek,  “Görüşmelerimizde, Orta Doğu’daki halk hareketleri konusunda Türkiye’nin  biraz daha lider rolü oynaması bekleniyormuş ama o rolün oynandığı  görülmemiş izlenimini aldık. Türkiye’nin bu olayların gerisinde kaldığı  izlenimini edindik.” dedi.

8- Türkiye-AB Karma Parlamento Komisyonu Üyesi İngiliz Liberal  Andrew Duff, Brüksel’de Avrupa Parlamentosunda (AP) Türkiye Dostları  Grubu ve Türkiye İşadamları ve Sanayiciler Konfederasyonu’nun (TUSKON)  ortaklaşa düzenlediği, “Türkiye ve AB arasında Kalıpları Yıkmak ve Köprü  Kurmak’’ konulu panelin açılış konuşmasında, Başbakan Erdoğan’ı “ikinci  Atatürk’’ olarak gördüğünü belirterek, “Atatürk gibi Erdoğan’ın da kendine  güveni ve cesareti var. Erdoğan her ne kadar Kemalist olmasa da Türk devletini  ateşli savunuyor. Önceliklerinde Kıbrıs, AB üyeliğinden daha ileri sırada’’  değerlendirmesinde bulundu.

9- Suriye Devlet Başkanı Beşşar Esad parlamentoda yaptığı konuşmada,  Dera kentinde yaşanan gösterilere değinerek, Suriye’nin “büyük bir  komplo” ile karşı karşıya olduğunu, Suriye’nin Arap dünyasında olanlardan  etkilenmemesinin söz konusu olmadığını, protestoların “ulusu için bir test”  olduğunu belirterek, bölgedeki gelişmelerden etkilendiklerini ve reformları  desteklediklerini ifade etti.

10- Libya lideri Muammer Kaddafi rejimine bağlı güçlerin, petrol kenti  Ras Lanuf’u geri aldığı bildirildi.

ABD Başkanı Barack Obama, Amerikan kanalı NBC’ye yaptığı  açıklamada, Kaddafi’nin kendisine yapılan askeri ve siyasi baskılara “er veya  geç” boyun eğeceğini ve iktidarı terk etmek zorunda kalacağını ifade etti.

11- Resmi bir ziyaret için Arnavutluk’un başkenti Tiran’da bulunan AB  Komisyonunun genişleme ve komşuluk politikasından sorumlu üyesi Stefan  Füle düzenlediği basın toplantısında, Arnavutluk’taki siyasi gelişmeleri ve 8  Mayıs’ta yapılacak yerel seçim sürecini değerlendirdi. Ülkede yaşanan siyasi  krizin bir an önce çözüme kavuşması gerektiğini ifade eden Füle, “Siyasi kriz  bütünleşme sürecini engelliyor. Siyasi partiler bu krizde büyük sorumluluk  taşıyorlar. Sorumluluklarını yerine getirmek ve ülkenin çıkarları doğrultusunda  hareket etmek zorundalar.” dedi.

12- İki günlük Portekiz ziyaretine başlayan Brezilya Devlet Başkanı Dilma  Roussef, Portekiz’e yardıma hazır olduklarını belirterek, “Portekiz Brezilya’ya  yardım ettiği gibi Brezilya da Portekiz’e yardım edebilir.” dedi.

13- Fransa’da Katolik, Protestan, Ortodoks, Müslüman, Musevi, Budist  dinlerinin temsilcileri ortak yayımladıkları bildiride, gelecek yıl düzenlenecek  cumhurbaşkanlığı seçim kampanyasında, laiklik konusunun tartışmaya  açılmasını istemediklerini açıkladılar.

14- Uganda Devlet Başkanı Yaveri Museveni’nin basın sözcüsü Tamale  Mirundi, Associated Press ajansına verdiği demeçte, Batılı ve diğer ülkelerin  Libya liderinin sürgüne gönderilmesi çağrısının ardından, sığınma talebinde  bulunması halinde Kaddafi’nin ülkelerinde memnuniyetle karşılanacağını  söyledi.

 31 MART 2011

1- Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, ‘Diyabeti Durduralım Projesi’nin tanıtım  toplantısı sonrasında gazetecilerin gündeme ilişkin sorularını cevaplandırdı.  Cumhurbaşkanı Gül “Savcı Zekeriya Öz’ün terfi ettirilip Başsavcı Vekili  olarak atanmasının, Ergenekon davasının seyrini nasıl etkileyeceği” sorusuna,  “Devletin işinde devamlılık vardır. Bu, kişilere göre olmaz. Aynı ciddiyetle  devam edeceğinden tereddüdüm yok” dedi.

2- CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Genel Merkez’deki seçim  stratejileri ve sandık eğitimi konulu toplantı öncesi gazetecilerin sorularını  cevapladı. Kılıçdaroğlu, HSYK Kararnamesi ile yapılan değişikliklere ilişkin,  “Başsavcı değişmedi, başsavcı Sayın Erdoğan’dır. ‘Ben bu davanın savcısıyım’demişti. Zekeriya   Öz orada terfi ettirildi, yerine bir başka Zekeriya Öz getirilecek  ne fark eder?” dedi.

Öte yandan Kılıçdaroğlu, Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez’i  ziyaret ederek bir süre görüştü.

3- Anayasa Mahkemesi Başkanı Haşim Kılıç, Anayasa Mahkemesine  Bireysel Başvuru Konferansı’nda yaptığı konuşmada, 12 Eylül 2010’da yapılan  referandum sonucu Anayasa Mahkemesine bireysel başvuru hakkı tanındığını  hatırlatarak “Anayasa Mahkemesi yüksek yargı organlarının üzerinde süper  mahkeme şeklinde bir görev icra etmeyecektir, bir itiraz mercii değildir, bir  istinaf mercii değildir ve bu, anayasada çok açık bir şekilde belirtilmiştir”.”  dedi.

4- Yargıtay Başkanı Hasan Gerçeker, Yargıtay ve Danıştay üyeliklerine  seçilenler için düzenlenen mazbata töreninde gazetecilerin sorularını  cevaplandırdı. İdam cezasının tekrar gündeme getirilmesi tartışmalarını  değerlendiren Gerçeker, “Çağdaş ülkelerde böyle bir şey yok, geri dönüşü  olamaz”.” dedi.

5- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, BYEGM ve  Şanlıurfa Valiliği işbirliğiyle Şanlıurfa’da düzenlenen 20. Yerel Medya  Eğitim Semineri’ne katıldı. Başbakan Yardımcısı Arınç, HSYK’nın atama  kararnamesiyle ilgili yaptığı değerlendirmede “HSYK’nın tasarrufunu anlayışla  ve saygıyla karşılamak, onun yetkisi dahilinde görmek gerekir.” dedi.

6- Devlet Bakanı Faruk Çelik, İstanbul Dolmabahçe’de Başbakanlık  Çalışma Ofisi’nde yaptığı basın toplantısında, ‘Alevi Çalıştayları Nihai  Raporu’nu açıkladı. Bakan Çelik, Alevi vatandaşların ihtiyaçlarına cevap  verecek, sivil bir yapılanmayı esas alan ve gerçekleri de göz önünde bulunduran  formül üzerindeki çalışmalarını şekillendirdiklerini belirterek, bu çalışmanın,  Alevi paydaşların bir vakıf bünyesinde toplanarak faaliyet göstermesini esas  aldığını kaydetti.

7- Adalet Bakanı Ahmet Kahraman, Yargıtay ve Danıştaya yeni atanan  üyelerin cüppe giyme töreninde gazetecilerin, HSYK’nın atama kararnamesiyle  ilgili sorularını cevaplandırdı. Bakan Kahraman, HSYK’nın rutin bir işlem  gerçekleştirdiğini belirterek, “Bu bir nöbet değişimi.” dedi. Bakan Kahraman,  Zekeriya Öz’ün başka bir göreve atanmasında son tutuklamaların etkili  olmadığını da belirtti.

8- İzmir’de temaslarda bulunan Milli Savunma Bakanı Vecdi Gönül  yaptığı açıklamada “İzmir’deki hava kontrol merkezi üs değildir, bir karar  mekanizmasıdır. İzmir, herhangi bir ülkenin veya NATO’nun hava üssü  durumunda değildir. Bundan sonra da olmayacaktır.” dedi.

9- İçişleri Bakanı Osman Güneş “Seçim Güvenliği Bölge Toplantısı”nda  yaptığı konuşmada, “Bugüne kadar olduğu gibi 12 Haziran seçimleri de huzur  içinde, güvenlik içinde gerçekleştirilecektir” dedi.

10- Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay, Anadolu’dan yasa dışı  yollarla Sırbistan’a götürülen 1865 ve İngiltere’ye götürülen 17 eserin  Türkiye’ye iadesi dolayısıyla, Kültür ve Turizm Bakanlığı Opera binasında  düzenlenen törende “Yurt dışına kaçırılan eserlerin geri dönüşünü sağlamak için  arkadaşlarımızla birlikte yoğun çaba sarf ediyoruz.” dedi. Boğazköy sfenksi  için de harekete geçtiklerini söyleyen Bakan Günay, “18 Nisan’da Alman  yetkililerle görüşeceğiz, Boğazköy de topraklarına yeniden dönecek” dedi.

11- “Yargıyı hızlandırmak” için bazı kanunlarda değişiklik öngören tasarı,  TBMM Genel Kurulunda kabul edilerek, yasalaştı. Kanuna göre, birçok fiil  mahkemeye gitmeden para cezasının konusu olacak.

12- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın Irak ziyaretine ilişkin yazılı  açıklamada bulunan MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, Başbakan  Erdoğan’ın Erbil ziyaretiyle Mesud Barzani’nin itibarlı dostu olduğunu bir  defa daha gösterdiğini ifade ederek, “Barzani’ye meşruiyet kazandırmış ve  Irak’ın kuzeyinde bağımsız Kürt devleti kurulmasına zımnen icazet verecek  davranışlar içine girmiştir” iddiasında bulundu.

13- Resmi ziyaret nedeniyle İngiltere’de bulunan Başbakan Recep Tayyip  Erdoğan, İngiltere Kraliçesi 2. Elizabeth tarafından kabul edildi. Başbakan  Erdoğan, İngiltere Başbakanı David Cameron ile de bir araya geldi.

Başbakan Erdoğan görüşmenin ardından düzenlenen ortak basın  toplantısında, gündemdeki en önemli konunun Libya olduğunu belirterek  “Temennimiz odur ki Libya halkının talepleri doğrultusunda bir netice alalım  ve Libya’da bir an önce barışı, demokratik hak ve özgürlükleri temin edelim.  NATO çok önemli bir sınav veriyor. Libya’daki NATO müdahalesi bana göre  bir Afganistan gibi olmasın.” dedi. Cameron da, Libya halkının ihtiyaçlarını  karşılamak için, Ankara’da ortak insani yardım birimi kurmaya karar  verdiklerini açıkladı.

Başbakan Erdoğan, Bloomberg TV’ye verdiği mülakatta da 12 Haziran  genel seçimleri, anayasa değişikliği, başkanlık sistemi ve yeni bakanlar  kuruluna ilişkin önemli açıklamalarda bulundu. Başbakan Erdoğan, uzun  süredir gündemde olan başkanlık sisteminin 12 Haziran seçimlerinden sonra  referanduma sunulabileceğini söyledi. Başbakan Erdoğan ayrıca, Bloomberg  TV’nin organize ettiği toplantıda iş adamlarına hitap etti.

14-NATO, Libya’daki askeri operasyonu devraldı. NATO Genel  Sekreteri Anders Fogh Rasmussen Brüksel’de yaptığı açıklamada, NATO’nun  Libya operasyonunun; uçuşa yasak bölge, silah ambargosunun denetlenmesi  ve Kaddafi’ye bağlı güçlerin sivillere saldırılarının önlenmesi konularını  kapsadığını söyledi.

15- Kuveyt’te, milletvekillerinin El Sabah ailesine mensup 3 bakan  hakkında soruşturma talebinin ardından kabinenin istifasını sunduğu bildirildi.

 

A PHP Error was encountered

Severity: Notice

Message: Undefined index: query

Filename: libraries/Functions.php(679) : eval()'d code

Line Number: 106