13.2.2011
×

Hakkında

Künye

İletişim

ŞUBAT 2011


1 ŞUBAT 2011

1- TBMM Başkanı Mehmet Ali Şahin, Yargıtay ve Danıştayın daire  sayısını arttıran tasarının görüşmeleri sırasında, CHP’li üyelerin Adalet  Komisyonundan “kurumsal” olarak istifasının Adalet Komisyonu çalışmalarını  etkileyip etkilemeyeceğine ilişkin olarak, CHP Grup Başkanlığının başvurusuna  verdiği yazılı cevapta, “Komisyon çalışması içtüzüğe uygun. Başkanlığımızca  yapılacak herhangi bir işlem bulunmamaktadır.” dedi.

2- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan partisinin Meclis grup toplantısında  yaptığı konuşmada, Mısır ve Tunus’ta meydana gelen olaylarla ilgili  değerlendirmelerde bulundu. Mısır Devlet Başkanı Hüsnü Mübarek’e  “Halktan gelen değişim arzusunu tereddütsüz karşıla” çağrısı yapan Başbakan  Erdoğan, tarihte baskıyla, sindirmeyle, korkutmayla ayakta kalmayı başaran  hiçbir yönetimin olmadığını belirterek, “Tarihin her döneminde er ya da geç  insanlık onuru ve haysiyeti bütün zincirleri kırmış, mazlumun ahı aheste de  olsa çıkmıştır.” dedi.

CHP milletvekillerinin ‘Mahalle mahalle, sokak sokak direnme’ çağrısı  yapmalarını da eleştiren Başbakan Erdoğan, “CHP eskiden beri kendi siyaset  yapamadığı, rakipleriyle baş edemediği için ya birilerini göreve davet eder ya  halkı sokağa davet eder.” dedi. Hiçbir zaman milleti sokağa davet etmediklerini  belirten Başbakan Erdoğan, “Hiçbir zaman sokağa dökülerek, cam çerçeve  indirerek, ‘ordu göreve’ demek suretiyle orduyu kendi görevinin dışında farklı  bir mecraya çekme talihsizliğinde bulunmadık.” dedi.

Öte yandan Başbakan Erdoğan, Kırgızistan’a hareketinden önce Esenboğa  Havalimanında düzenlediği basın toplantısında, başkanlık sistemi ile ilgili  bir soru üzerine “Başkanlık sisteminin daha faydalı neticeler doğuracağına  inanıyorum. Bu benim kanaatim değerlendirmesinde.” bulundu.

3- CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu partisinin Meclis grup  toplantısında yaptığı konuşmada, Tunus ve Mısır’da yaşanan halk isyanları  konusunda “Türkiye Cumhuriyeti modeli Atatürk modelidir. Bu model  özgürlükçü modeldir. Bu modeli Orta Doğu’da da isteriz. Türkiye Cumhuriyeti  öncülüğünde demokrasi o bölgelere de gitsin.” dedi. Kılıçdaroğlu, 8 yıldır  dile getirilen darbe söylentilerine ilişkin değerlendirmelerde de bulunarak,  “Bıktık darbe edebiyatından. Eğer bu ülkede darbe olacaksa o tankın önüne  önce Kemal Kılıçdaroğlu çıkacaktır. Ne darbesi? Milletin gündemini çalmak  istiyorlar.” dedi.

4- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Ali Babacan Capital dergisinde  yayımlanan röportajında, bu yıl küresel ekonomide devam edecek ciddi  sıkıntılar bulunduğunu vurgulayarak “Gördüğümüz en büyük risk, Avrupa’dır.  Avrupada kamu açıkları ve kamu borçları ciddi sıkıntı yaratıyor.” dedi.

Başbakan Yardımcısı Babacan, yüksek düzeylerde olan işsizliğin çözümü  için daha kısa çalışma süresi gerektiğini ifade ederek, “Türkiye’de şu anda  haftalık çalışma süresi 59 saat. Bu, OECD ülkeleri arasındaki en uzun çalışma  süresi anlamına geliyor.” dedi.

5- Anayasa Mahkemesi Başkanı Haşim Kılıç, Mahkeme üyeliğine yeni  seçilen Prof. Dr. Erdal Tercan’ın yemin töreninde yaptığı konuşmada, tıkanmış,  hantal, çağdışı bir yargı ile geleceğe umutla yürüme imkânı kalmadığını ifade etti.  Kılıç, “Yargı organlarına yapılan seçimleri, kimin seçtiği ya da kimin seçildiği  gözetilerek bir yerleri ele geçirme planı olarak nitelemek, demokrasi ahlakı ile  bağdaşmadığı gibi yargı mensuplarına yapılan büyük bir saygısızlıktır.” dedi.

Bu arada Yargıtay Başkanı Hasan Gerçeker, Yargıtaydan ayrılırken  gazetecilerin Anayasa Mahkemesi Başkanı Haşim Kılıç’ın yaptığı konuşmayla  ilgili sorusu üzerine “Herkesin kendi düşüncesidir. Biz de kendi düşüncemizi  söyledik. Hangi düşüncenin daha doğru, daha geçerli olduğunu kamuoyu takdir  edecektir.” dedi.

6- Devlet Bakanı Zafer Çağlayan, Dış Ticaret Müsteşarlığında Mısır  ve Tunus’ta yatırım gerçekleştiren Türk iş adamları ile yaptığı görüşmenin  ardından gazetecilere yaptığı açıklamada, Mısır ve Tunus’taki Türk yatırımcılara  ait fabrikalarda fiziki anlamda herhangi bir zarar ve ziyanın söz konusu  olmadığını bildirdi. Ülkede Türk yatırımlarının yoğunlaştığı bölgelerin Mısır  askeri tarafından korumaya alınması için görüşmeler yaptıklarını ifade eden  Bakan Çağlayan, oluşabilecek muhtemel zararların da karşılanması gerektiğini  aktardı. Bakan Çağlayan, her iki ülkede yatırımları bulunan Türk firmalarının  fabrikalarında geçici olarak üretime ara verdiklerini kaydetti.

7- Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Avustralya Dışişleri Bakanı Kevin  Rudd ile görüşmesinin ardından Bakanlıkta düzenlenen ortak basın toplantısında  yaptığı konuşmada, Türkiye’nin Orta Doğu’da başlayan tepkisel olaylara  karşı ilkesel ve açık bir politika izlediğini belirterek, Mısır’da demokrasiyi ilk  günden itibaren dile getirdiklerini söyledi. Bakan Davutoğlu, “Biz demokratik  değerlere, ayrıca dost ve komşu ülkelerin iç barışına büyük önem veririz. Orada  akacak bir damla kandan bile büyük üzüntü duyarız.” dedi.

Mısır’daki gelişmeleri değerlendiren Rudd da yaptığı konuşmada,  “Türkiye, modern demokrasisi, güçlü ekonomisi ve ekonomik fırsatları ile  Mısır’da ve Orta Doğu’da model olabileceğini gördüğümüz bir ülke. Bu, Mısır  halkına ve Ortadoğu’ya açık bir mesaj.” dedi.

8-Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, İstanbul’da ekonomi basınıyla  düzenlediği sohbet toplantısında, sıcak parayı azaltma, cari açığı düşürme  yönündeki sıkılaştırıcı politika adımlarıyla ilgili bir soru üzerine; Cumhuriyet  tarihinde ilk kez seçim döneminde ekonomiyi yavaşlatma çabasına girdiklerini  belirterek, “Günübirlik piyasa hareketlerine anlamlı bir değişken olarak  bakmayız. Orta ve uzun vadede bakıyoruz. Ama fiyat hareketinin temeli yoksa  o zaman farklı yaklaşırız.” dedi.

9- MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli partisinin Meclis grup toplantısında  yaptığı konuşmada, CHP’nin halka direniş çağrısını eleştirerek, “Türkiye’de  işleyen demokratik bir sistem vardır ve siyasetteki değişimin adresi ve yeri  sandıktan başkası değildir. AK Parti iktidarının gitmesinin tek yolu; demokratik  yollardan geçmektedir ve bu milletimizin tercihiyle hayata geçecektir. Bunun  dışında milletimizi baskıya karşı direnmeye çağırmanın kabul edilemez olduğu  aşikârdır.” dedi.

Başkanlık sistemi tartışmalarını da değerlendiren Bahçeli, Cumhurbaşkanı  Abdullah Gül ile Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın “Başkanlık konusunda  görüntüde ters düşmelerinin” dikkat çekici olduğunu ifade etti.

10- BDPEşbaşkanı SelahattinDemirtaş partisinin Meclis grup toplantısında  yaptığı konuşmada, Orta Doğu’da son günlerde yaşanan gelişmelere karşı  hükümetin tutumunu eleştirerek, “Bir haftadır suskunluğun özel bir nedeni  var. Çünkü kimin kaybedip, kimin kazanacağını görmek istiyor. Şimdi nihayet  gördü ki Mübarek’in koltuğu sallanıyor. Bugün Mısır halkından yana tavır  koydu.” dedi.

11- Yüksek Öğrenim Kurumu (YÖK), Danıştay 8. Dairesinin, 2010  Akademik Personel ve Lisansüstü Eğitimi Giriş Sınavı (ALES) sonbahar  dönemi kılavuzundaki başörtüsüyle ilgili düzenlemelerin yürütmesini durdurma  kararına itiraz etti. YÖK’ün itiraz dilekçesinde, “Bireylerin fiziksel olarak  teşhislerine imkân sağlayan resmi belgelerde yüzün açık olması, kimliğinin  belirlenebilir olması için yeterlidir. Bireyin resmi kimlikleri ile aynı fotoğrafı  vermiş olması fiziksel olarak teşhisini sağlayacaktır.” denildi.

12- TİM Başkanı Mehmet Büyükekşi, 2011 yılı ilk ihracat rakamlarını  Samsun’da düzenlediği basın toplantısıyla açıkladı. Büyükekşi, Türkiye’nin  orta vadede kendi krizini oluşturma ihtimalini ortadan kaldırdığını belirterek,  Merkez Bankasının attığı adımların sanayici ve ihracatçıları çok yakından  ilgilendirdiğini kaydetti. Atılan adımlarla ithalatın önüne geçeceğini belirten  Büyükekşi, “Zorunlu karşılıkların artırılması, iç piyasada patlayan kredi  talebine bir miktar fren etkisi yapacaktır.” dedi.

TİM’in verilerine göre, Ocak ayında ihracat 2010 yılının aynı ayına göre  yüzde 22,67 artışla 9 milyar 655 milyon dolar seviyesinde gerçekleşti.

13- Erzurum’da düzenlenen 25. Dünya Üniversitelerarası Kış Oyunları’nda  artistik patinaj buz dansı kısa dansta Alper Uçar ve partneri Alisa Agafonova  dördüncü oldu. Yarışmada birinciliği Rus Kristina Gorshkova-Vitali Butikov  çifti kazandı.

14- Almanya Dışişleri Bakanı Guido Westerwelle, başkent Berlin’de  Yabancı Gazeteciler Cemiyeti (VAP) üyeleri için düzenlediği toplantıda,  Türkiye’nin AB üyeliğine ilişkin bir soru üzerine, kendi açılarından bakıldığında  Türkiye’de yapılacak henüz çok işin olduğuna inandıklarını belirterek, “Diğer  yandan Türkiye’deki gelişmeler, özellikle son 10 yılda yaşanan nefes kesici bir  başarı hikâyesi.” dedi.

15-IMF Başkanı Dominique Strauss-Kahn Singapur’da yaptığı  konuşmada, gelecek 10 yılda 400 milyon genç insanın küresel istihdam  piyasasına dâhil olacağını, bunun hükümetler için ürkütücü bir sorun olduğunu  söyledi. Yüksek işsizlik ve enflasyonda artışın, korumacılık ve şiddetli sosyal  huzursuzluğun artmasına neden olabileceği uyarısında bulunan Strauss-Kahn,  “Kriz öncesi dönemde görülen küresel dengesizlikler yeniden ortaya çıkıyor.”  dedi.

16- Mısır’da Devlet Başkanı Hüsnü Mübarek’in istifası için başkent  Kahire’deki Tahrir Meydanı’nda düzenlenen protesto gösterisine yaklaşık 2  milyon kişinin katıldığı bildirildi.

Öte yandan Devlet Başkanı Hüsnü Mübarek devlet televizyonunda yaptığı  konuşmada, eylül ayında yapılacak başkanlık seçimlerinde aday olmayacağını  açıkladı.

17- Ürdün’de Kral Abdullah, hükümeti feshederek Başbakan Samir  Rifai’yi görevden aldı. Kral Abdullah, eski Başbakan ve İsrail Büyükelçisi olan  Maruf Bakit’i hükümeti kurması için tekrar görevlendirdi.

 2 ŞUBAT 2011

1- Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Türkiye’ye resmi ziyaret gerçekleştiren  Nijerya Cumhurbaşkanı Goodluck Jonathan ile Çankaya Köşkünde bir araya  geldi. Başbaşa ve heyetlerarası görüşmelerin ardından Türkiye ile Nijerya  hükümetleri arasında savunma, turizm, yükseköğretim, karşılıklı yatırımların  teşviki ve korunması alanlarında 4 anlaşma ile dışişleri bakanlıkları arasında  işbirliği protokolü imzalandı.

Cumhurbaşkanı Gül görüşmeden sonra düzenlenen ortak basın  toplantısında, Mısır’daki gelişmelerle ilgili olarak, “Halkın arzusu ve halkın  özlemleri doğrultusunda bu geçiş döneminin kısa sürmesi çok önemli. Çünkü  Mısır’ın güvenliği, istikrarı, güçlü olması dost ve kardeş bir ülke olarak çok  önemli. Ama şu da bir gerçek; halkın arzuları, talepleri bunlar ne kadar çok  dikkate alınır ve ne kadar süratle hareket edilirse, bu geçiş süreci ne kadar kısa  olursa her şey o kadar iyi olur.” dedi.

2- CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Diplomasi Muhabirleri  Derneği üyeleri ile bir araya geldi. Görüşmede soruları cevaplayan Kılıçdaroğlu,  Fikri Sağlar, Mustafa Sarıgül gibi isimlerin CHP’ye dönmesi ile ilgili bir soru  üzerine, “Sosyal demokrat ve yurtsever kişiler ‘partiye, CHP’ye gelmesin’  diye bir söylem geliştirme lüksümüz yok, eğer sade bir yurttaş gibi çaba  harcayacaksanız, başımızın üzerinde yeriniz var. Ama milletvekili listesinde  olacağım diye gelecekseniz hiç gelmeyin.” dedi.

3- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Ali Babacan, Haber Türk  televizyonunda katıldığı programda, Mısır ve Tunus’ta meydana gelen  olaylarla ilgili değerlendirmede bulunurken, “Burada en akıllı hareket; bir  kaosa, bir istikrarsızlık, ara döneme mahal vermeden, bu ülkelerin bir an önce  kendi kendilerini reforme etmeleri gerekir. Reform ihtiyacı çok ve bunun acil  olarak yapılması gerekiyor pek çok ülkede.” dedi.

Başbakan Yardımcısı Babacan, Merkez Bankası Başkanı Durmuş  Yılmaz’ın görev süresiyle ilgili bir soru üzerine, dünyada önemli sorunların  yaşandığı bir dönemde Merkez Bankasının çok başarılı politikalar ortaya  koyduğunu bildirdi.

4- Devlet Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış, AB Genel Sekreterliği  ile THY arasında iş birliği protokolü imzalanması dolayısıyla düzenlenen  toplantıda yaptığı konuşmada, “Türk Ticaret Kanunu ve Borçlar Kanunu’nun  kabul edilmesiyle Türkiye artık daha küresel standartta bir zihniyete kavuştu.  Biz 60 yıl önce yazılmış kanunlara rağmen Avrupa’nın 6., dünyanın da 15. en  büyük ekonomisine sahip olabilecek potansiyele geldik.” dedi.

5-Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Hollanda Dışişleri Bakanı  Uri Rosenthal ile Türkiye-Hollanda Konferansı dördüncü toplantısı  kapsamında Dışişleri Bakanlığında ortak basın toplantısı düzenledi. Hollanda  Parlamentosunda 5 Türk kökenli milletvekili olduğunu kaydeden Bakan  Davutoğlu, “Ancak, Avrupa’da yükselen ırkçılıktan ciddi şekilde kaygı  duyuyoruz. Birlikte göç ve entegrasyon meselelerini ele almak ve Avrupa’da  yabancı düşmanlığının artmasıyla Avrupa değerlerine zarar vermesinin önüne  geçmesini engellemeliyiz. Oradaki vatandaşlarımızın Türkçe’yi öğrenme  hakları, kültürel haklarını sürdürebilme yönünde yapılabilecek çalışmalar  konusunu kendisiyle son derece samimi bir şekilde ele aldık.” dedi.

6- BBP Genel Başkanı Yalçın Topçu Genel Merkez’de düzenlediği  basın toplantısında, açıklanan Devlet Denetleme Kurulu (DDK) raporuna  ilişkin, “Adli yönden soruşturmayı yürütecek özel yetkili savcı, idari yönden  Başbakanlık Teftiş Kurulu devreye girmelidir.” dedi.

7- RTÜK Başkanı Prof. Dr. Davut Dursun, Kırıkkale Kent Konseyi  tarafından “Kent Buluşmaları’’ kapsamında düzenlenen “Türkiye’de Yayıncılık  Sektörü’’ konulu konferansta yaptığı konuşmada, Türkiye’de yayıncıların  çokluğundan kaynaklanan bir takım problemlerin bulunduğunu belirterek,  “16 yıldan bu yana ihale edilemeyen, yayıncılara verilemeyen, tahsisi  gerçekleştirilemeyen frekansları artık yeni yasayla birlikte tahsis etmek,  yayıncılar adına 10 yıllık süreyle vermek istiyoruz.” dedi.

8- ABD’nin Ankara Büyükelçisi Francis Joseph Ricciardone, ABD’deki  Türk-Amerikan çatı kuruluşları Türk-Amerikan Dernekleri Asamblesi (ATAA),  Türk-Amerikan Dernekleri Federasyonu (TADF) ve Türk-Amerikan İttifakı  (TAA) tarafından, Washington’da onuruna verilen resepsiyonda, Türk basın  mensuplarının sorularını cevapladı. Ricciardone, şimdiki Türkiye ile en son  bıraktığı Türkiye arasında çok farklar bulunduğunu, şimdiki Türkiye’nin birçok  açıdan çok fazla ilerleme kaydetmiş bir ülke olduğunu belirterek, “Daha zengin  bir sivil toplum, Türkiye’nin geleceği ve yönelimi hakkında daha açık bir  tartışma ortamı ve canlı bir medya gördüm.” dedi.

 9- Kırgızistan’a giden Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Başbakan  Almazbek Atambayev ile başbaşa ve heyetlerarası görüşmelerinin ardından  ortak basın toplantısı düzenledi. Başbakan Erdoğan, Kırgızistan ile Türkiye  arasında Yüksek Düzeyli Stratejik İşbirliği Konseyi’ni oluşturma kararı  alındığını bildirdi.

Atambayev ise, iki ülke arasında işbirliğinin geliştirilmesi için çalışmalar  yapılacağını belirterek, Türkiye’nin 10 milyon dolar tutarında hibe desteği  verdiğini, mart ayındaki toplantıda da yeni birhibe daha istediklerini dile  getirdi.

Başbakan Erdoğan ayrıca, temasları çerçevesinde Cumhurbaşkanı Roza  Otunbayeva ile bir araya geldi. Görüşmenin ardından Başbakan Erdoğan’a,  “Danaker Devlet Nişanı” takdim edildi. Başbakan Erdoğan törende yaptığı  konuşmada, “Şundan emin olunuz. 74 milyon Türkiye halkının kalbi,  Kırgızistan’la birlikte atıyor. Kırgızistan’ın bağımsızlığına kavuşmasıyla  biz Türkiye’de tarifsiz bir mutluluk ve heyecan hissettik. Kırgızistan’ın zor  zamanlarında, sizlerle birlikte hüzünlendik ve zorlukları aşmanız için tüm  imkanlarımızı seferber ettik.” dedi.

Başbakan Erdoğan daha sonra, Meclis Başkanı Ahmetbek Keldibekov  ile görüştü. Görüşmenin ardından Kırgızistan Parlamentosu Cogorku  Keneş’te Kırgız milletvekillerine hitap eden Başbakan Erdoğan, “Tarihten  ve birbirimizden aldığımız ilhamla, aydınlık bir geleceği inşa etme güç ve  iradesine sahibiz. Geçmişte yaptık, inanın, yine yapar, güçlü bir Avrasya’yı  yine inşa edebiliriz.” dedi.

Başbakan Erdoğan, Türkiye-Kırgızistan İş Forumu’nda yaptığı konuşmada  da, Kırgızistan’a ziyaretinin, iki ülke ilişkilerinde yeni bir dönemin başlangıcı  olmasını yürekten temenni ettiğini belirterek, Bu yeni süreçte özel sektörün  önünü açacak, yolları temizleyecek, engelleri kaldıracak ve farklı bir işbirliği  sürecini de başlatmış olacağız.” dedi.

Kırgızistan’da Türk Büyükelçiliğinin açılışını yaptıktan sonra  gazetecilerin sorularını cevaplayan Başbakan Erdoğan, Başkanlık sistemine  ilişkin olarak “Ben başkanlık sistemini parlamentoyu dışlayan bir sistem olarak  görmüyorum. Başkanın her dediği olacak diye bir şey yok. Aksine orada ikili bir  parlamento var. Hem temsilciler meclisi hem senatodan geçecek. Çok başlılığı  ortadan kaldırıyor.” dedi. Başbakan Erdoğan, Mısır’daki olaylara ilişkin de,  “Halkın iradesine karşı çıkmak ırmağı tersine çevirmek gibi bir şey. O ırmak  neyi gösteriyorsa er ya da geç o olacak. Mısır’ın içişlerine karışmak gibi bir  niyetimiz yok ama ancak Orta Doğu’yu tribünden izleyecek bir ülke değiliz.”  dedi.

10- Yemen’de görev süresi 2013 yılında dolan Devlet Başkanı Ali  Abdullah Salih, Tunus’ta Devlet Başkanı Zeynelabidin Bin Ali’nin devrilmesine  yol açan ve Mısır’da Hüsnü Mübarek’in istifası için düzenlenen protesto  gösterilerinden sonra parlamento, Şura Konseyi ve ordu mensuplarına yaptığı  konuşmada, 2013’te devlet başkanlığına aday olmayacağını ve yönetimi oğluna  bırakmayacağını bildirdi.

11- Mısır ordu sözcüsü devlet televizyonundan yaptığı açıklamada,  Cumhurbaşkanı Hüsnü Mübarek’in 30 yıldan fazla süren iktidarının sona ermesi  talebiyle yaklaşık 1 haftadan fazla bir süreyle yapılan gösterilerin bitirilmesi  çağrısında bulundu. Çağrının ardından, sokağa çıkma yasağı hafifletildi.

Öte yandan başkent Kahire’de Devlet Başkanı Hüsnü Mübarek yanlısı ve  karşıtı gruplar arasında çatışma çıktı. Olaylarda resmi rakamlara göre, 3 kişi  öldü, 611 kişi yaralandı.

12- Tunus Başbakanı Muhammed Gannuşi özel Hannibal televizyonundaki  konuşmasında, halk ayaklanmasından sonra ülkedeki durumun normale  döndüğünü belirterek, vatandaşlardan işlerine dönmesini ve sabırlı olmasını  istedi.

13- ABD Başkanı Barack Obama, Mısır Devlet Başkanı Hüsnü Mübarek  ile telefonla görüştüğünü belirterek, görüşme sırasında Mübarek’e, “Mısır’da  barışçıl ve sakin bir iktidar değişikliğinin hemen şimdi başlaması gerektiğinin  altını çizdiğini.” açıkladı.

 3 ŞUBAT 2011

1- CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu “TOBB ETÜ Üniversitesinde  düzenlenen “Sosyal Devlette Üniversite Gençliği” konulu toplantıda yaptığı  konuşmada, torba yasa tasarısına karşı düzenlenen gösterilere polisin müdahale  etmesine ilişkin olarak, “Hak arama sürecini baskı ile biber gazı ile durdurmaya  çalışırsanız toplumda patlamaya yol açarsınız.” dedi.

2- Devlet Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış, “Belediyeler AB’ye  Hazırlanıyor” projesinin Gaziantep’teki bilgilendirme toplantısına katıldı.  Bakan Bağış, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun, hükümetin AB  politikasına yönelik eleştirilerini gazeteden okuduğunu belirterek, AB süreciyle  ilgili son iki yılda yapılan çalışmalarının bir dökümünü Kılıçdaroğlu’na  mektupla göndereceğini söyledi.

3- Maliye Bakanı Mehmet Şimşek ile Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı  Taner Yıldız, Özelleştirme İdaresi Başkanlığı, Citi Grup ve Oyak Yatırım’ın  enerji sektörünün geleceği ve elektrik üretim tesislerinin özelleştirilmesiyle  ilgili düzenlediği toplantıya katıldı. Bakan Şimşek, toplantıda “Satıştan önceki  yükümlülüklerle ilgili bir düzenleme olacak mı?” şeklinde sorulan bir soruya,  “Bu konuya çalışıyoruz. Henüz net bir karar alınmış değil.” dedi.

Toplantıda kömür yataklarının özelleştirme kapsamına alınacağını  açıklayan Bakan Yıldız ise, elektrik alım garantisine ilişkin bir soru üzerine,  “Hidroelektrik santrallerinde yatırım maliyeti düşük olduğu için elektrik  alım garantisi verilmeyecek. Hamitabat gibi bazı santrallerde de bu garanti  olmayacak.” dedi.

4- Milli Eğitim Bakanı Nimet Çubukçu, Türkiye Özel Okullar Birliğince  düzenlenen “10. Antalya Sempozyumu”nda bir konuşma yaptı. Bakan Çubukçu,  hükümetin göreve geldiği günden beri özel okulların desteklenmesi konusunda  güçlü bir siyasi irade gösterdiğini belirtti.

5- Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Ömer Dinçer, CHP Genel Başkanı  Kemal Kılıçdaroğlu’nun kendi dönemlerinde 2 milyar lira olan sosyal güvenlik  açığının bugün 28 milyar liraya çıktığına yönelik sözlerine tepki gösterdi.  Bakan Dinçer , Kılıçdaroğlu ile istediği her yerde ve her ortamda tartışmaya  açık olduğunu belirterek Bu konuda Başbakana çağrı yapmasın. Çünkü bu  benim sorumluluğumda.” dedi.

6- Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez gazetecilere yaptığı açıklamada,  başörtüsü üzerinden yapılan tartışmaların sembolik olduğunu belirterek, “Sorun  hem inanç özgürlüğü, hem de bireysel özgürlükler bağlamında ele alınmalı.”  dedi.

7- HAS Parti Genel Başkanı Numan Kurtulmuş, Yenimahalle’de esnaf  ziyaretinde bulundu Kurtulmuş burada yaptığı konuşmada Bugün başkanlık  sistemi kurarsanız, Türkiye’ye demokrasi gelmez, kralları seçimle işbaşına  getirmiş olursunuz dedi

8 -DİSK, KESK, TMMOB ve Türk Tabipler Birliği (TTB) tarafından,  torba yasa tasarısını protesto etmek amacıyla Ankara’da gösteri düzenlendi.  Gösteriye polis müdahale etti. Bazı göstericiler yaralandı.

9- Ankara OSTİM Organize Sanayi Bölgesinde sabah ve akşam saatlerinde,  iki ayrı imalathanede meydana gelen patlamada, 15 kişi hayatını kaybetti, çok  sayıda kişi de yaralandı. Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Devlet Bakanları ve  İçişleri Bakanı Beşir Atalay olay yerinde incelemelerde bulundu. Bakan Atalay,  olayın çıkış sebebine ilişkin bir açıklama için teknik çalışmaların sonucunu  beklemek gerektiğini bildirdi.

10- Nijerya Cumhurbaşkanı Goodluck Ebele Jonathan, Türkiye ziyaretinin

3. gününde Ankara Eryaman’da yapılan 40 bin konutluk projeyi gezdi.  Jonathan burada verdiği bir demeçte, “TOKİ’yi ülkemize davetetsek gelir mi?  Çünkü konut ihtiyacımız büyük. Böylesi güzel konutları ülkemizde de görmek  istiyoruz.” dedi.  11- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Kırgızistan’ın başkenti Bişkek’te  gazetecilerin sorularını yanıtladı. KKTC’de düzenlenen “Toplumsal Varoluş  Mitingi”nde Türkiye aleyhtarı slogan atılmasını eleştiren Başbakan Erdoğan,  “Yönetimin duyarsızlığı var Cumhurbaşkanından başbakana kadar yönetimin  açık ve net tavır koyması lazım.” dedi.

12- Çevre ve Orman Bakanı Veysel Eroğlu, New York’ta BM Genel  Merkezinde düzenlenen “9. BM Ormancılık Forumu”na katıldı. Bakan  Eroğlu burada yaptığı konuşmada, “2011 Dünya Ormancılık Yılı” nedeniyle

Türkiye’de 480 bin hektar bozuk orman ıslahı, ağaçlandırma ve erozyon kontrol  çalışmalarının yapılacağını belirterek, “Bu çerçevede ülkemiz genelinde bu yıl  300 milyon adet fidan dikilecektir.” dedi.

13-Protesto gösterilerinin devam ettiği Mısır’da Hüsnü Mübarek  yanlıları gazetecilere saldırdı. Çok sayıda gazetecinin yaralandığı ve askerlerin  gazetecileri kışlalara topladığı bildirildi.

 4 ŞUBAT 2011

1- Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Türkiye Yeşilay Cemiyeti Başkanı  Muharrem Balcı’yı Çankaya Köşkünde kabul etti. Cumhurbaşkanı Gül  görüşmede yaptığı konuşmada “Yeşilay’ı öğrencilik yıllarımdan beri tanıyorum.  Ben üniversitede iken etkiliydi ama son günlerde adı eskisi kadar etkili değil.  Türkiye’nin Yeşilay’a ihtiyacı var.” dedi.

2- Genelkurmay Başkanı Orgeneral Işık Koşaner, Pentagon’un Orta  Doğu’dan sorumlu birimi CENTCOM’un Komutanı Orgeneral James Mattis’i  Genelkurmay Karargahında kabul etti. Görüşmede, Mısır Devlet Başkanı  Hüsnü Mübarek’in protesto gösterileri karşısında direnme kararının ele alındığı  bildirildi.

3- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, Almanya’ya  hareketinden önce İstanbul Atatürk Havalimanında yaptığı açıklamada, önemli  toplantılar yapacaklarını, bunlardan birinin de Basın-Yayın ve Enformasyon  Genel Müdürlüğünün bir organizasyonu olan Almanya’da Türkçe yayın yapan  medya kuruluşlarıyla yapılacak toplantı olduğunu belirtti.

Başbakan Yardımcısı Arınç, kendisine yönelik suikast iddiaları ile ilgili bir  soru üzerine, soruşturmayı Ankara Cumhuriyet Başsavcılığının yürüttüğünü,  yargı sürecine kendisinin müdahil olmasının söz konusu olmadığını belirtti.

4-Devlet Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış Şanlıurfa’da  gazetecilerin sorularını cevapladı. Türkiye’nin AB sürecini bloke eden Fransa  Cumhurbaşkanı Nicholas Sarkozy’nin 27-28 Şubat tarihlerinde Türkiye’ye  yapacağı ziyareti değerlendiren Bakan Bağış, “Sayın Sarkozy’nin gelince  görecekleri de vardır. Kendisinin Türkiye ile ilgili demeçlerinden; intibasının  20 yıl önceki Türkiye ile ilgili olduğunu görüyoruz. Bugünkü Türkiye’yi görüp  izlemesinde fayda var.” dedi.

5- Sanayi ve Ticaret Bakanı Nihat Ergün İstanbul Menkul Kıymetler  Borsasında (İMKB) oluşturulan Gelişen İşletmeler Piyasası’nda (GİP) halka  açılan Berkosan hisse senetlerinin işlem görmesi üzerine düzenlenen Gong  Töreni sonrası konuşma yaptı. Bakan Ergün, “KOBİ’lerin halka açılmalarını  teşvik için kayıt ücreti ve Merkezi Kayıt Kuruluşu ücretleri yüzde 10’a çekildi.  Bu tutarı da KOSGEB karşılayacak. Ayrıca İMKB de 3 yıl ücret almayacak.”  dedi.

6- Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Ömer Dinçer özel bir televizyon  kanalında katıldığı programda, muhalefetin torba yasa tasarısının geri çekilerek  komisyonda tekrar görüşülmesi önerisinin hatırlatılması üzerine, “Bu taleplerin  hiçbirisini rasyonel talepler olarak görmüyorum. Sadece siyaseten söylenmiş  ve taktik üzere, kanunun çıkmasını engellemeye yönelik bir tavır olarak  görüyorum.” dedi.

7- Polislerin askerlik görevinden muaf olmasına ilişkin yasa, Meclis  Genel Kurulunda torba yasa tasarısının görüşülmesinden sonra Askerlik  Kanununda değişiklik yapan tasarı ile ele alındı. Muhalefetin de destek verdiği  ve kapsamının genişletilmesini istediği tasarı, yapılan görüşmelerin ardından  kabul edildi.

8-HAS Parti Genel Başkanı Numan Kurtulmuş, Antalya’da yerel  televizyonlarla buluşma toplantısında, torba yasa tasarısını eleştirerek,  emeği değersiz hale getiren düzenlemelerin paketin içerisine atıldığını öne  sürdü. Kurtulmuş, “Bizim hükümetten beklediğimiz; çalışma hayatındaki  düzenlemeler başta olmak üzere, Türkiye’nin demokratikleşmesini daha ileri  medeniyetler seviyesine çıkarmasını sağlayacak yasal düzenlemelerin bir an  evvel yapılmasıdır.” dedi.

9- YÖK Başkanı Yusuf Ziya Özcan hakkında türban serbestisi getirdiği  gerekçesiyle yapılan şikayette Ankara Başsavcılığının verdiği takipsizlik kararı,  Sincan 2. Ağır Caza Mahkemesi tarafından kaldırıldı.

10- Başbakanlık Basın Sözcüsü Kemal Öztürk görevinden istifa etti.

11- IMF Türkiye Temsilcisi Mark Lewis, Türkiye İşadamları ve  Sanayicileri Konfederasyonu (TUSKON) Başkanı Rızanur Meral’i ziyaret  etti. Görüşme sonrası bir açıklama yapan Lewis, “Türkiye için en büyük risk,  içerden değil dışardan gelebilir.” dedi.

12- CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Güvenlik Konferansına  katılmak için gittiği Almanya’nın Münih kentinde gazetecilerin sorularını  yanıtladı. Kılıçdaroğlu, Başkanlık konusunda sorulan bir soru üzerine “Şu  anda Türkiye’de fiili olarak Başkanlık sistemi var. Cumhurbaşkanını belirleyen  parlamentoyu, valileri, komutanları, yargıçları belirleyen aynı kişi.” dedi.

13- Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, resmi ziyaret için gittiği Katar  dönüşü uçakta gazetecilerin soruşlarını yanıtladı. Bakan Davutoğlu, Mısır  halkının demokratik taleplerini desteklediklerini belirterek, “Bugünkü  yönetimle siyasi dönüşüm mümkün değil, mevcut yapı çağdaş taleplere cevap  vermiyor.” dedi.

14- Çevre ve Orman Bakanı Veysel Eroğlu, New York’ta 9. BM Ormancılık  Forumu’nda Bakanlar Deklarasyonu’nun kabul edildiği toplantıya katıldı.  Bakan Eroğlu toplantıda yaptığı konuşmada, Bakanlar Kurulu Deklarasyonu’nu  Türkiye olarak desteklediklerini ve kabulünden memnuniyet duyduklarını  bildirerek, 2013 yılında düzenlenecek 10. BM Ormancılık Forumu’na ev  sahipliği yapmak istediklerini ifade etti.

15- TOBB Başkanı Rıfat Hisarcıklıoğlu, Eurachambres Divanı toplantısına  katılmak üzere gittiği Brüksel’de, Avusturya Ekonomi Odası Başkanı Chirstoph  Leitl ile Avusturya’daki Türk girişimcilere yeni haklar kazandıracak ortak bir  deklarasyona imza attı.

Hisarcıklıoğlu, “Deklarasyonu hayata geçirebilirsek Avrupa’da ilk kez  girişimci Türk vatandaşları, oda seçimlerine girme hakkı elde edebilecek.” dedi.

16- Almanya Başbakanı Angela Merkel ve Fransa Cumhurbaşkanı  Nicolas Sarkozy, AB Liderler Zirvesi çerçevesinde Brüksel’de bir araya geldi.  Sarkozy “Avrupa’nın ve ekonomisinin rekabet gücünü arttırmak istiyoruz  derken, Merkel, “AB olarak birlikte büyümek istediğimizi gösteren açık bir  mesaj göndermek istiyoruz. Ortaya koymak istediğimiz anlaşma, rekabet  gücünün arttırılmasını amaçlıyor. Bu yıl sona ermeden anlaşma konusunda  ciddi olduğumuzu kanıtlayacağız.” dedi.

17- Mısır’ın başkenti Kahire’de protestocu göstericiler, İkinci Gazap  Cuması adını verdikleri günde cuma namazı sonrası toplanarak, Devlet Başkanı  Hüsnü Mübarek’i istifaya davet etti. Göstericiler, Mübarek istifa edene kadar  gösterilerine devam edeceklerini bildirdiler.

 5 ŞUBAT 2011

1- Cumhurbaşkanlığı Basın Merkezinden yapılan yazılı açıklamada,  Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün, laiklik ilkesinin Türkiye Cumhuriyeti  Anayasası’na girişinin 74. yıl dönümü dolayısıyla yaptığı açıklamada, laikliğin,  devletin bütün dinler ve mezhepler ile inanç grupları ve inançsızlar karşısında  tarafsız olmasını ve hepsine saygıyla yaklaşmasını gerektirdiğini bildirdiği  kaydedildi.

2-Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, İstanbul Dolmabahçe’deki  Başbakanlık Çalışma Ofisinde “Cumartesi Anneleri’’ grubunun temsilcilerini  kabul etti.

İnsan Hakları Derneği (İHD) İstanbul Şube Başkanı Abdülbaki Boğa,  gazetecilere görüşmeden önce yaptığı açıklamada, Türkiye’de kayıp ve faili  meçhul cinayetlerin sayısının 17 bin 500 olduğunu öne sürdü.

Öte yandan Beyaz Saray’dan yapılan yazılı açıklamada, ABD Başkanı  Barack Obama’nın Başbakan Erdoğan ile Mısır’daki olayları görüştüğü  belirtilerek, “Başkan Obama ve Başbakan Erdoğan’ın, ABD ve Türkiye’nin  Mısır’daki gelişen olaylar ve iki ülkenin daha kapsamlı ortak gündemleriyle  ilgili olarak yakın istişarelere devam etmede mutabık kaldığı.’’ kaydedildi.

3- İçişleri Bakanı Beşir Atalay, Düzce Emniyet Müdürlüğünde oluşturulan  Kent Güvenlik Yönetim Sistemi’nin (MOBESE) açılış töreninde yaptığı  konuşmada, hükümet olarak güvenlik birimlerinin rahat çalışması için ellerinden  geleni yaptıklarını belirterek, emniyet teşkilatında eski araç kullanılan ve benzin  parası bulunmayan bir dönemden, daha huzurlu bir döneme geçildiğini, 8 yıl  önce sadece İstanbul’da olan MOBESE’nin Türkiye’nin 81 iline yayıldığını  ifade etti.

4-Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Ömer Dinçer, İstanbul’da  Malatyalı İşadamları Derneğinin “Çalışma Yasası’nın İş Yaşamına Etkileri ve  Yeni Değişiklikler” konulu toplantısında yaptığı konuşmada, sendikal hak ve  özgürlüklerle ilgili ciddi problemler olduğunu belirterek, “Hem işverenlerin  hem işçilerin örgütlenmelerini serbest bırakacağımız ve herkesin bu alanda  serbestçe bir araya gelecekleri bir yapının kurulmasına ihtiyaç var.” dedi.

5- Eğitim-İş Sendikası, TBMM’de görüşülen Torba Tasarı’yı protesto  etmek için Ankara’da eylem yaptı.

6- 47. Münih Güvenlik Konferansına katılmak üzere Almanya’da bulunan  CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Türk gazeteciler için düzenlediği  basın toplantısında, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın KKTC ile ilgili olarak  yaptığı son açıklamaları değerlendirdi. Kılıçdaroğlu “Başbakan’ın dış politika  açıklamaları Türkiye’nin çıkarlarıyla bağdaşmıyor.” dedi.

Türkiye’nin Berlin Büyükelçisi Ahmet Acet de toplantının bir bölümüne  katılarak soruları cevapladı. Acet, Türkiye’de seçmen statüsünde bulunan Türk  vatandaşlarının, Almanya’da oy kullanmaları konusunda Alman hükümetinin  olumlu görüş bildirdiğini açıkladı.

7- İngiltere Başbakanı David Cameron, 47. Münih Güvenlik Konferansı’nda  yaptığı konuşmada, İslamiyet ve radikal dincilik arasında kesinlikle büyük bir  fark olduğunu belirterek, Avrupa ülkelerinde cami inşaatlarına karşı çıkanların  din düşmanlığını körüklediğini söyledi.

Konferansa katılan BM Genel Sekreteri Ban Ki-mun da konuşmasında,  Arap dünyasındaki gelişmeleri anlayışla karşıladığını belirterek, bölgede  yaşanan olayların fakirlik, güvensizlik, rüşvet olayları ve demokrasi  eksikliğinden kaynaklandığını söyledi.

ABD Başkanı Barack Obama’nın Mısır’daki krizle ilgili özel temsilcisi  Frank Wisner ise, konferansa, Washington’dan video bağlantısı ile katılarak,  Mısır’daki protesto eylemleri nedeniyle şiddet olaylarının patlak vermesi  riskinin hâlâ bulunmasına karşın, barışçıl çözüm işaretlerinin belirdiğini  söyledi.

Öte yandan Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu konferans çerçevesinde  düzenlenen bir panelde yaptığı konuşmada, günümüzde soğuk savaş döneminden  kalan konvansiyonların anlamını yitirdiğini, soğuk savaş döneminden sonra  kriz bölgelerinde “kaymalar” yaşandığını ve krizlerin daha çok bölgesel hale  geldiğini söyledi.

Bakan Davutoğlu ayrıca, konferans çerçevesinde, ABD Dışişleri Bakanı  Hillary Clinton ile görüştü. Görüşmede, Mısır’daki son gelişmeler, PKK’ya  karşı mücadele ve Irak ile ilgili son gelişmeler ele alındı. Bakan Davutoğlu,  Mısır konusunda, devlet kurumlarına sahip çıkılması, ordu ile halkın karşı  karşıya getirilmemesi ve değişimin hızlı bir şekilde geliştirilmesine yardımcı  olunması gerektiğini söyledi.

8- Mısır Cumhurbaşkanı Hüsnü Mübarek’in partisi Ulusal Demokratik  Partinin üst düzey yönetim kadrosundaki istifaların, Genel Sekreter’in  başkanlığındaki 6 kişilik Yönetim Komitesi’ni kapsadığı bildirildi.

 6 ŞUBAT 2011

1- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ve Suriye Başbakanı Naci Itri’nin  katılımıyla, Hatay’da Türkiye-Suriye sınırında Asi Dostluk Barajı’nın temel  atma töreni gerçekleştirildi. Başbakan Erdoğan törende yaptığı konuşmada,  Türkiye’nin bölgede sadece ve sadece barış, huzur, istikrar, refah ve kalkınma  istediğini belirterek, “Bu bölgedeki tüm ülkeler, tüm halklar, tarih boyunca  olduğu gibi bugün de refahın, huzurun, kardeşliğin, ilim ve hikmetin coğrafyası  olsun. Geçmişte olduğu gibi, gelecekte de dünyanın kutup yıldızı olsun  istiyoruz.” dedi.

Itri de, Dostluk Barajı Projesi’nin iki ülke halklarının ve liderlerinin  ortaya koydukları iradenin yansıması olduğunu vurgulayarak, projenin iki ülke  arasındaki stratejik işbirliğinin bir ürünü olduğunu söyledi. Başbakan Erdoğan,  daha sonra Suriye’nin Halep kentine giderek, Suriye Cumhurbaşkanı Beşşar  Esad ile bir araya geldi. Görüşmeye Itri, Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu ve  Suriye Dışişleri Bakanı Velid Muallim de katıldı. Görüşmede, Mısır ve Lübnan  başta olmak üzere bölgedeki siyasi gelişmeler ele alındı.

Başbakan Erdoğan temaslarını tamamladıktan sonra yurda dönüşünde  Esenboğa Hava Limanında gazetecilerin sorularını cevapladı. Başbakan  Erdoğan, KKTC’deki Türkiye karşıtı eylemler konusunda, “Az önce KKTC  Cumhurbaşkanı ile görüştüm. Bunlar oradaki Güney’le irtibatı olan grubun  yaklaşım tarzları. Gösterilerde Güney Kıbrıs’ın bayrağı var ama KKTC’nin  yok. Oradaki bu harekete bizim de tahammülümüz olamaz.” dedi.

2- Devlet Bakanı Faruk Çelik, Sudan’a giderken uçakta gazetecilere yaptığı  açıklamada, yurtdışında bulunan 2.5 milyon seçmenin, konsolosluklarda oy  kullanması konusunda umutlu olduğunu, Alman Federal İçişleri Bakanlığına  taleplerini ilettiklerini belirterek, Türk konsoloslukları ve elçiliklerde güvenlik  endişesinin olmadığını ve buralarda rahatlıkla oy kullanabileceklerini söyledi.

3- Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Münih Güvenlik Konferansı’na  katılmak için gittiği Almanya’dan dönüşünde uçakta Zaman gazetesine,  Arap ülkelerinde Tunus’la başlayan, Mısır’la devam eden değişim rüzgarını  değerlendirdi. Bakan Davutoğlu, Arap dünyasının kalbi konumundaki  Mısır’daki değişimin bölgede pozitif domino etkisi yapacağını, beklenen  değişimin gerçekleşmemesi durumunda ise değişim rüzgarının kesileceğini  belirtti. Bakan Davutoğlu ayrıca, Mısır konusundaki yaklaşımlarının ABD ile  büyük oranda örtüştüğünü söyledi.

4- HAS Parti Genel Başkanı Numan Kurtulmuş, Antalya’nın Korkuteli  ilçesinde partisinin ilçe teşkilatınca düzenlenen bir etkinlikte yaptığı  konuşmada, iktidar ve muhalefet partilerini eleştirerek, Türkiye’de yeni siyaset  dili, üslubu ve yoluna ihtiyaç duyulduğunu savundu.

5- Almanya’daki temaslarını sürdüren CHP Genel Başkanı Kemal  Kılıçdaroğlu, Alman Yeşiller Partisi Eşbaşkanı Claudia Roth ile görüştü.  Roth görüşmede, “CHP içindeki değişim sonrasında artık Avrupa’daki ve  Türkiye’deki liberallerin CHP’yi anlamaları ve destek vermeleri gerek.” dedi.

6- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, Almanya’nın  Köln kentindeki temasları çerçevesinde, Kuzey Ren Vestfalya’da faaliyet  gösteren Türk sivil toplum kuruluşlarının temsilcileriyle bir araya geldi.  Başbakan Yardımcısı Arınç burada yaptığı konuşmada, Türkiye’nin artık güçlü  bir ülke olduğunu, söylediklerine hiç kimsenin kulaklarını kapatamayacağını  belirterek, “Türkiye, dünya siyasetinde çok etkili bir hale geldi.” dedi.

7- KKTC Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu, Cumhuriyet Meclisinde temsil  edilen siyasi partilerin liderleriyle bir araya geldi. Başbakan İrsen Küçük  toplantının ardından yaptığı açıklamada, “Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın  gündeme getirdiği pankartlar üzerinde Sayın Cumhurbaşkanı da biz de durduk.  Bu pankartları Kıbrıs Türkü’ne şamil tutmamak lazım. Kıbrıs Türkü anavatanına  bağlı ve bu konularda anavatanıyla her zaman işbirliği içerisinde.” dedi.

8- 47. Münih Güvenlik Konferansı sona erdi. Konferansın son panelinde  konuşan Afganistan Dışişleri Bakanı Rengin Dadfar Spanta, bir Türk  katılımcının, Türkiye’nin Afganistan konusundaki çabalarına dikkat çekerek,  bu konudaki bölgesel çabaları nasıl değerlendirdiğini sorması üzerine,  “Türkiye, bölgedeki ülkeler arasında lider rol üstlendi, bunu destekliyoruz.”  dedi.

9- Mısır’da, muhalif gruplar ile iktidar arasındaki görüşmeler başladı.  Tüm siyasi güçlerin davet edildiği ve Cumhurbaşkanı Yardımcısı Ömer  Süleyman tarafından yönlendirilen ulusal diyalog çerçevesindeki müzakerelere,  Müslüman Kardeşler, Liberal Vefd partisi, sol görüşlü Tagammu temsilcileri  ve 25 Ocak’taki isyan hareketini başlatan demokrasi yanlısı grupların seçtiği  bir komisyon ile bağımsız siyasetçiler ve işadamları katıldı. Görüşmelerde  ayrıca laikler, bağımsız hukukçular ile Muhammed El Baradey’nin temsilcileri  de yer aldı.

Görüşmede, anayasa değişikliği için mart ayına kadar bir komitenin  kurulmasında mutabakat sağlandı. Mübarek’in görevi bırakması ve yetkilerini  devretmesi taleplerini reddeden Süleyman, göstericilere baskı uygulanmayacağı,  basına ve internete müdahale edilmeyeceği garantisi verdi.

Bu arada ABD Dışişleri Bakanı Hillary Clinton, Mısır’daki diyaloğa  Müslüman Kardeşler hareketinin katılmasını desteklediğini bildirdi.

10-ABD Başkanı Barack Obama Fox televizyonunda yayınlanan  söyleşisinde, Mısır’da 13. gününü dolduran protesto gösterileriyle ilgili olarak,  Mısır’ın eski haline dönmeyeceğini, değişim zamanı olduğunu kaydetti. Mısır  halkının adil ve özgür seçimler istediğinin açık olduğunu ifade eden Obama,  Mısır’da sadece bir grup olan Müslüman Kardeşler’in çoğunluğun desteğine  sahip olmadığına inandığını bildirdi. Obama, ayrıca Müslüman Kardeşler’in  iyi organize olduklarını ve ideolojilerinde Amerikan karşıtı bazı ifadeler  bulunduğunu belirtti.

11- Tunus’ta eski iktidar partisi RCD’nin tüm faaliyetlerinin askıya  alındığı bildirildi.


7 ŞUBAT 2011

1- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, Almanya’daki  temaslarının ardından yurda dönüşünde, İstanbul Atatürk Havalimanında  düzenlediği basın toplantısında, bir gazetecinin “CHP Genel Başkan Yardımcısı  Süheyl Batum’un Zonguldak Atatürk Düşünce Derneğindeki, Türk Silahlı  Kuvvetleri için söylediği ‘Meğer kağıttan kaplanmış, meğer Amerika içini  oymuş’ yolundaki sözlerini nasıl değerlendiriyorsunuz?’’ sorusu üzerine;  Batum’un sözlerini eleştirerek, “’Kağıttan kaplanmış, içini oymuşlar’ demek,  Türk Silahlı Kuvvetlerine doğrudan hakarettir.” dedi.

2- Doğan TV Holding A.Ş’nin 2006 yılı kurumlar vergisi ile ilgili vergi  dava sonuçlarına yaptığı itiraz, Danıştay tarafından kabul edildi.

3- Genelkurmay Başkanı Orgeneral Işık Koşaner, CHP Genel Başkanı  Kemal Kılıçdaroğlu’nu ziyaret etti.

4- Eskişehir Büyükşehir Belediye Başkanı Yılmaz Büyükerşen, Anadolu  Ajansı muhabirine yaptığı açıklamada, seçmenin eğilimi doğrultusunda  CHP’ye geçmeye karar verdiğini belirterek, bu konuda prosedürün işlemeye  başlayacağını söyledi.

5- AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Hüseyin Çelik, Merkez Yürütme  Kurulu (MYK) toplantısı devam ederken basın mensuplarına açıklamalarda  bulundu. Toplantıda iç ve dış siyasi, sosyal ve ekonomik gelişmelerin ele  alındığını kaydeden Çelik, KKTC Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu’nun,  KKTC’de Türkiye’ye yönelik yapılan eylem konusunda yaptığı açıklamalarla  ilgili olarak, “Sayın Eroğlu’nun, ben şahsen, o çirkin tavırları ve o çirkin  tabloları kınamasını beklerdim. Bu tepki çok cılız bir tepki olmuştur. Tatmin  eden bir tepki olmamıştır.” dedi.

6-Diyarbakır, Batman, Mardin, Şanlıurfa, Elazığ, Siirt, Şırnak ve  Ankara’da yürütülen operasyonlar kapsamında aralarında terör örgütü  Hizbullah’ın üst düzey yöneticilerinin de bulunduğu 26 kişi gözaltına alındı.

7- Dünyaca ünlü İrlandalı Rock gitaristi ve şarkıcı Gary Moore, İspanya’da  yaşamını yitirdi.

8- Mısır’ın Ankara Büyükelçisi Selahaddin Ebul Geyt, Zaman gazetesine  yaptığı açıklamada, “Türkiye’nin ilgisinin anlıyoruz. Ancak kendileri için  neyin iyi olduğuna sadece Mısır halkı karar verebilir. Bunu nasıl ve ne zaman  yapacaklarına karar verecek olan da Mısır halkıdır.” dedi.

9- Sudan Devlet Başkanı Ömer el Beşir, bir kararname yayımlayarak,  Güney Sudan’da kuzeyden ayrılma konusunda yapılan referandumun  sonuçlarını resmen kabul ettiğini duyurdu.

 8 ŞUBAT 2011

1- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan partisinin Meclis grup toplantısında,  CHP Genel Başkan Yardımcısı Süheyl Batum’un Türk Silahlı Kuvvetlerini  (TSK) “kâğıttan kaplan” olarak niteleyen sözlerine tepki göstererek, “TSK’yı  biz herhangi bir ülkenin yönettiği veya içini boşalttığı gibi bir yaklaşıma prim  veremeyiz. Bir karton kutuya benzetme olayına prim veremeyiz. Buna yönelik  adımların da özellikle savcılarımız tarafından atılmasının gereğini özellikle  vurguluyorum.” dedi.

KKTC’de bir mitingde Türkiye’yi hedef alan pankartları da değerlendiren  Başbakan Erdoğan, “Açılan pankartlar Güney Kıbrıs’ın ekmeğine yağ süren  bir mahiyettedir.” dedi. Kıbrıs davasının AK Parti döneminde en güçlü şekilde  savunulduğunu belirterek, “Hiç kimse KKTC üzerinden istismara kalkışmasın.  Kıbrıs millî davamızdır, bu davadan asla vazgeçmeyeceğiz.” dedi.

2- CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu partisinin Meclis grup  toplantısında, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın grup toplantısındaki  sözlerine değinerek, “Sayın Başbakan konuşmasında orduya da değinmiş,  ordumuzu övmüş. Bizi eleştirmiş... Biz sadece orduya değil, devletin bütün  kurumlarına saygılıyız; devleti devlet yapan kurumlara saygılıyız. Ama devleti  devlet yapan kurumlara saygılıysak o saygıyı da çok iyi bilmeliyiz. Herkes,  her siyasetçi bunun gereğini yapmalıdır. Hiç kimse ordu üzerinden siyaset  yapamaz. Bu bize Mustafa Kemal’in verdiği mirastır. Bu mirası herkes özenle  koruyacaktır. Her kurum eleştirilebilir, ordu da eleştirilebilir ama önceki genel  başkanımızın söylediği çok güzel bir söz var: “Orduyu eleştirmek, ancak CHP  Genel Başkanı katında olur.” dedi.

3- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Cemil Çiçek, KKTC’de  Türkiye aleyhine düzenlenen mitinge ilişkin NTV’ye yaptığı açıklamada, “İşin  önündekiler Rumlarla irtibatlı. Buna kimse tepki koymadı. Mitingi devlet  televizyonu BRT naklen yayınladı. Ayrıca orada Türk askerine hakaret edildi  ve sadece Başbakan İrsen Küçük zayıf bir açıklamayla yetindi.” dedi. Başbakan  Yardımcısı Çiçek ayrıca, Başbakan Erdoğan’ın tepkisinin 260 bin KKTC  vatandaşını değil, Türkiye’ye küfredenleri kastettiğini söyledi.

4- Devlet Bakanı Zafer Çağlayan, Diplomasi Muhabirleri Derneği (DMD)  ile düzenlenen toplantıda gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulundu. İran’a  yaptırım kararı alan ABD’nin kararlarının sadece kendisini bağlayacağını,  Türkiye’nin üyesi olduğu BM’nin yaptırım kararına ise uyacağını belirterek,  Türkiye ile İran arasında ebediyete kadar sürecek olan bir komşuluk ilişkisi  bulunduğunu ve Türkiye’nin İran’ın avukatlığını yapmak gibi bir göreve  soyunmadığını söyledi.

Bakan Çağlayan, KKTC ile ilgili son tartışmalar, OSTİM’deki patlamalar  ve Türkiye’nin ABD, İsrail ve Mısır ile ticari ilişkilerine dair değerlendirmelerde  de bulundu.

5- İçişleri Bakanı Beşir Atalay, 95. Dönem Kaymakamlık Kursu kapanış  törenine gelişinde basın mensuplarının sorularını cevaplandırdı. “Polislere  verilen askerlik müjdesini kaymakamlar da bekliyor. Müjdeli haberiniz var  mı?” sorusu üzerine Bakan Atalay, “Kaymakamlarımıza böyle bir müjde  veremiyoruz. Bizim o çalışmamız polislerle ilgiliydi. Her meslek grubu  için nasıl askerlik yapacağı kanunla belirlenebilir. Meclisimizin yetkisinde.  Polislerin diğer mesleklerle mukayese edilmemesi lazım.” dedi.

Bakan Atalay, gazeteci Hrant Dink’in öldürülmesine ilişkin davada  aralarında eski İstanbul Emniyet Müdürü Celalettin Cerrah’ın da bulunduğu  30 kişi hakkında soruşturma başlatılmasıyla ilgili bir soru üzerine de, “Şu anda  idare olarak bize gelen herhangi bir konu yok.” dedi.

6- Çevre ve Orman Bakanı Veysel Eroğlu, Doğal Hayatı Koruma Vakfının  hazırladığı raporda, 40 yılda 2.5 milyon hektarlık sulak alanın yarısının yok  olduğu tespitine yönelik iddiaları eleştirerek, “Tam tersine sulak alanları biz ihya  ettik. 2003 yılından bu yana tek bir sulak alan kurumadı. Aksine birçok sulak  alan yeniden ihya edildi. Mesela Kırşehir Seyfe Gölü, Kayseri Sultansazlığı,  Bafa Gölü, Afyon, Eber Gölü, Beyşehir Gölü’nü biz kurtardık.” dedi.

7- MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli partisinin Meclis grup toplantısında  yaptığı konuşmada, CHP Genel Başkan Yardımcısı Süheyl Batum’un asker için  kullandığı “Koca bir askeri yıktılar, meğer kâğıttan kaplanmış, biz bunu asker  zannetmişiz” sözlerini ‘talihsizlik’ olarak nitelendirdi. Bahçeli, “Tavsiyemiz;  bu CHP’li yöneticinin askerden ne beklediğini açıklıkla ortaya koyması,  demokrasinin ve sandığın erdemine inanmıyorsa bundan sonra siyaset yapıp  yapmama konusunda kendisini bir defa daha gözden geçirmesidir.” dedi.

8- BDP Eşbaşkanı Gülten Kışanak partisinin Meclis grup toplantısında  yaptığı konuşmada, CHP Genel Başkan Yardımcısı Süheyl Batum’un TSK  ile ilgili değerlendirmelerini talihsiz olarak değerlendirerek, “Bu açıklamayı  yapan kişinin kendisini sosyal demokrat diye tanımlayan bir partide bulunması  ve bu partinin açıklamayla ilgili doğru düzgün bir izah getirmemesi ve buna  tavır almaması düşündürücüdür.” dedi

9- Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) 2010 yılı Aralık ayı sanayi üretim  endeksi sonuçlarını açıkladı. Buna göre, sanayi üretimi 2010 yılı Aralık ayında,  bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 16,9, 2010 Kasım ayına göre de yüzde  16,8 oranında arttı.

Sanayi ve Ticaret Bakanı Nihat Ergün konuyla ilgili olarak yaptığı yazılı  açıklamada, endeksin hem aylık hem de yıllık ortalama bazında rekor kırdığını  bildirdi. Mevsim ve takvim etkisinden arındırılmış seride görülen aylık yüzde  5.7’lik değişimin sanayi üretiminde aylık bazda görülen en büyük artışı temsil  ettiğini ifade eden Bakan Ergün, imalat sanayisinde görülen yıllık bazdaki  yüzde 18.9’luk artışın da ayrıca dikkat çektiğini ifade etti.

10- Dış Ekonomik İlişkiler Kurulundan (DEİK) yapılan yazılı açıklamada,  DEİK İcra Kurulu Başkanlığına Rona Yırcalı’nın yeniden seçildiği belirtildi.

11- TÜSİAD Başkanı Ümit Boyner, TÜSİAD’ın yayın organı Görüş  dergisinin şubat sayısında, “Kayıtdışı ekonomi ile ilgili sormadığımız  sorular var” başlıklı makalesinde, kayıtdışı ekonominin farklı türleri  bulunduğunu ve boyutunun tam ölçülemediğini kaydetti. Boyner, devletin ve  hükümetlerin kayıtdışı ile ilgili söylemlerinde herhangi bir eksiklik olduğunun  söylenemeyeceğini belirterek, “Hükümetlerin, kayıtdışı ekonominin varlığı ve  büyüklüğü ile ilgili daha cesur sorular sorması, daha cesur öneriler geliştirmesi  gerekiyor.” dedi.

12- İran Devrim Muhafızları Komutanı Muhammed Ali Caferi düzenlediği  basın toplantısında, sesten 3 kat hızlı ‘Basra Körfezi’ adlı füzenin fırlatıldığını  ve denemenin başarılı olduğunu duyurdu.

 9 ŞUBAT 2011

1- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, İçişleri Bakanı Beşir Atalay ve bazı  emniyet mensuplarını Başbakanlık Yeni Binada kabul etti. Başbakan Erdoğan,  polisleri askerlikten muaf tutan düzenlemenin hayata geçirildiğini hatırlatarak  “Silah taşıyan, belli bir disiplin ve hiyerarşi altında çalışan, bedenini ve  canını ortaya koyan, bütün çalışma hayatı boyunca bu şekilde çalışan polisin  askerlikten muaf olmasını en tabii hak olarak gördük.” dedi.

Başbakan Erdoğan, emniyet teşkilatının statükonun bekçisi değil,  değişimin öncüsü olduğunu belirterek, “Emniyet teşkilatımız totaliter idarenin  değil, ileri demokrasinin savunucusudur. Güvenlik birimlerimiz arasında  bir ayrım yapılmasını, güvenlik birimlerimizin birbirinin altarnatifi gibi  gösterilmesini son derece sakıncalı buluyorum.” dedi.

2- CHPGenel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu Genel Merkez’de gazetecilerin,  seçimde oy hedeflerinin sorulması üzerine, yüzde 40 olduğunu bildirdi.

3- Milli Savunma Bakanı Vecdi Gönül, resmi ziyaret için Türkiye’ye gelen  Estonya Savunma Bakanı Jaak Aasıkvoo ile görüşmesinin ardından “Polislerden  sonra kaymakamların da askerlikten muafiyet istediklerini ve İçişleri Bakanlığı  ile prensipte anlaşıldığı” iddialarının sorulması üzerine, “İçişleri Bakanlığında  herhangi bir çalışma olduğuyla ilgili bize bilgi intikal etmedi. Bizim de bir  çalışmamız yok.” dedi.

4- Terörle Mücadele Koordinasyon Kurulu, İçişleri Bakanı Beşir Atalay  başkanlığında toplandı. Kamu Düzeni ve Güvenliği Müsteşarlığında yapılan  toplantıya katılmadan önce gazetecilerin sorularını cevaplayan Bakan Atalay,  terörle mücadeleye sadece güvenlik boyutuyla bakmadıklarını belirterek,  sosyal, ekonomik, siyasi bütün boyutlarıyla baktıklarını, analiz yapıp politikalar  ürettiklerini söyledi. Bakan Atalay, seçim dönemiyle ilgili çalışmalar üzerinde  durduklarını da belirtti.

5-Tarım ve Köyişleri Bakanı Mehdi Eker, mısır nişastasından elde  edilen ‘fruktoz şurubu’nun kansere yol açtığına ilişkin uluslararası kurumlarca  doğrulanan bir bilgi olmadığını söyledi. Bakan Eker, “Dünya Sağlık Örgütü, BM  Gıda Tarım Teşkilatı, Avrupa Gıda Güvenliği Otoritesi gibi kuruluşlardan ‘kanser  yapar, tavsiye edilmez’ şeklinde bir rapor gelmedi. Her işin lobisi var. Pancarın  da, nişastanın da. İddialar, aralarındaki mücadeleden kaynaklanıyor.” dedi.

6- Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, Türkiye Atom Enerjisi  Kurumu (TAEK) tarafından düzenlenen, “Nükleer Enerjinin Türk-Enerji  Sistemine Girişi” konferansında yaptığı konuşmada, Sinop’ta kurulacak ikinci  nükleer santral konusunda Japonya ile müzakerelerin çok sıkı bir şekilde  sürdürüldüğünü belirterek, “Zannediyorum mart ayı sonunda görüşmelerimiz  belli bir noktaya gelmiş olur.” dedi.

OECD Nükleer Enerji Ajansı Genel Direktörü Luis Echavarri de, Rusya ile  Sinop’ta kurulacak santralle ilgili anlaşmanın çok iyi şartlarda gerçekleştiğini  belirterek, “Türkiye, ekonomisine ciddi bir yük oluşturmadan nükleer enerjinin  bütün faydalarından yararlanacak.” dedi.

7- YÖK Başkanı Prof. Dr. Yusuf Ziya Özcan, Başkent Üniversitesine  el koyma talebinin bulunmadığını söyledi. Basında konuyla ilgili yer alan  haberler üzerine açıklama yapan Özcan, “Borçlarının dikkat çekici miktarda  arttığını biliyoruz. Onun için kendilerini uyardık. Ama öğretim üyelerine para  ödenmemesi gibi çok ciddi problemlerin olduğunu sanmıyorum.” dedi. Vakıf  üniversitelerine zarar gelmesini kesinlikle istemeyeceklerini belirten Özcan,  “El koyma işlemi, hukuki olarak da zor. Bütün mal varlığıyla devredilmesi  kanunlarda var ama pratikte o kadar kolay değil.” dedi.

8- Kültür ve Turizm Bakanlığınca verilen 2010 Kültür ve Sanat Büyük  Ödülü’ne arkeoloji alanında Prof. Dr. Halet Çambel ile Prof. Dr. Nimet Özgüç  layık görüldü. Çambel ve Özgüç ödüllerini, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün  elinden aldı.

Törende konuşan Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay, Türkiye’nin,  insanlığın ilk ayak izlerinden tarihin en büyük imparatorluklarına kadar nice  uygarlığa ev sahipliği yapmış çok özel bir yer olduğunu belirterek, “Bu dünya  parçası, bağrında yaşattığı bütün varlıklarıyla, problemleriyle bizimdir. Bu  vatanın sahip olduğu bütün birikimi, hiçbir ayırım gözetmeksizin bütünüyle  sahiplenerek, geliştirerek geleceğe taşımak da tarih önünde, insanlık önünde  bizim sorumluluğumuzdur.” dedi.

9-Bahreyn Veliaht Prensi Şeyh Salman Bin Hamad Bin İsa Al Khalifa,  TOBB’da düzenlenen toplantıda yaptığı konuşmada, Türkiye’nin son dönemde  yüzünü Doğu’ya dönmesini desteklediğini belirterek, Körfez İşbirliği  Konseyiyle daha yakından çalışılması yönünde çağrıda bulundu. Khalifa,  dünyanın 16’ncı büyük ekonomisi olan Türkiye’nin uluslararası düzeyde  bir ülke olduğunu, son dönemdeki kalkınma ve gelişmesiyle tüm dünyanın  dikkatini çektiğini söyledi.

TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu da Bahreyn’in Körfez bölgesindeki en  stratejik ülkelerin başında geldiğine dikkati çekerek, Türk iş dünyası için büyük  fırsatlar sunduğunu kaydetti. Hisarcıklıoğlu, yaklaşık 900 milyar dolarlık bir  ekonomiyi temsil eden Körfez İşbirliği Konseyinin (KİK) başkanlığını yürüten  Bahreyn’den taleplerinin, Türkiye ile KİK arasındaki serbest ticaret anlaşması  müzakerelerinin sonuca ulaştırılması olduğunu vurguladı.

10- Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Ömer Dinçer, Türkiye-Yeni  Zelanda Karma Ekonomik Komisyonu 8. Dönem Toplantısı’na katılmak  üzere gittiği başkent Wellington’da gazetecilere yaptığı açıklamada, 12 Eylül  döneminde devlete karşı suç işlediği iddiasıyla tutuklanan, ancak daha sonra  beraat edenlerin emekli olmak için tutukluluk sürelerini borçlanabileceğini  bildirdi. Bakan Dinçer, “Şayet o dönemde tutuklu kaldıkları için daha sonra  beraat etmeleri sebebiyle devleti mahkemeye vermişler ve devletten bu sebeple  tazminat almışlarsa tazminat alanlar primlerini kendileri ödeyecek. Ama  tazminat almamışlarsa bunların primini Hazine ödeyecek.” dedi. 

 10 ŞUBAT 2011

1- CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, CHP Gençlik Kollarının  Genel Merkez’de düzenlediği törende yaptığı konuşmada, TBMM’de kabul  edilen Yargıtay ve Danıştay ile ilgili yasanın, yargıyı yürütmenin emrine  verdiğini belirterek “Cumhurbaşkanı Abdullah Gül yasayı onaylamadan önce  bir kez daha düşünmeli.” dedi.

2- Yargıtay Başkanı Hasan Gerçeker, Yargıtaya gelişinde gazetecilerin  sorularını yanıtladı. Gerçeker, yargının siyasallaşmasının, her şeyin bitmesi  demek olduğunu belirterek, “Yargının A’dan Z’ye reforma ihtiyacı var. Günü  kurtarmak için yapılanlar çözüm değil.” dedi.

3- Yargıtay ve Danıştayın daire ve üye sayısını artıran yasa tasarısı,  TBMM Genel Kurulunda kabul edildi. Yasaya, “kişisel kusur, haksız fiil veya  diğer sorumluluk sebeplerine dayanılarak da olsa” hakim ya da savcı aleyhine  tazminat davası açılamayacağı hükmü de konuldu.

4- MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli Ankara’nın Polatlı ilçesinde  gazetecilere yaptığı açıklamada, “CHP Genel Başkan Yardımcısı Süheyl  Batum’un TSK’ya yönelik “kağıttan kaplanmış” ifadeleri nedeniyle hem TSK  hem de milletten özür dilemesi gerektiği kanaatindeyim.” dedi.

5- ÖSYM’yi “Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi” adıyla yeniden  yapılandıran ve imam hatiplere polis olma yolunu açan yasa önerisi, TBMM  Milli Eğitim, Kütür, Gençlik ve Spor Komisyonunda kabul edildi.

6- Türkiye’nin KKTC nezdindeki Büyükelçisi Kaya Türkmen, geçtiğimiz  yıl atandığı görevinden alındı. Türkmen’in yerine Halil İbrahim Akça’nın  büyükelçilik görevine getirileceği bildirildi.

7- Pakistan’ın Mardan kentinde okul üniforması giyen 13 yaşında bir  gencin bir kışlada düzenlediği intihar saldırısında, 31 kişi öldü, 40’dan fazla  kişi de yaralandı.

8- Mısır Devlet Başkanı Hüsnü Mübarek yaptığı açıklamada, eylül ayında  yapılacak seçimlerde bir kez daha aday olmayacağını ancak ülke dışından  dayatmaları kabul etmeyeceğini söyleyerek, eylül ayına kadar aşamalı olarak  geçiş dönemi yaşanacağını ve yeni iktidarın seçimlerle ortaya çıkacağını  söyledi.

Öte yandan ABD Başkanı Barack Obama Michigan’da yaptığı açıklamada,  “Mısır’daki olaylar, bu ülkede tarihin değişmekte olduğunu gösteriyor. Mısırda  demokrasiye düzenli geçişi destekliyoruz.” dedi.

 11 ŞUBAT 2011

1- CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Avrupa Komisyonunun  Genişlemeden Sorumlu Üyesi Stefan Füle ile İstanbul’da bir araya geldi.  Kılıçdaroğlu, görüşmede Yargıtay ve Danıştayın daire ve üye sayısını artıran  değişiklikle ilgili kaygılarını dile getirdiklerini, ayrıca bu süreç içinde AB ile  yapılan görüşmelerinde müzakere sürecinin tıkanmasından duydukları kaygıları  aktardıklarını belirtti.

2- Yargıtay Başkanı Hasan Gerçeker ve Danıştay Başkanı Mustafa Birden,  Çankaya Köşkünde Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ile görüştü.

3- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç yaptığı açıklamada,  TSK’ya “kağıttan kaplan” nitelendirmesi yapan CHP Genel Başkan Yardımcısı  Süheyl Batum’un TCK’nın 301. maddesinden yargılanmamasını istedi.  Başbakan Yardımcısı Arınç “Bunun bedeli siyaseten olmalıdır.” dedi.

4- Devlet Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış, İstanbul’da düzenlenen  “Aday ülkelerde STK’lar” başlıklı kongrede yaptığı konuşmada, Türkiye’nin  AB üyeliği ile ilgili A planı da B planı da tam üyeliktir.” dedi.

5- İstanbul 10. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından, Balyoz Darbe Planı  davası kapsamında, eski Deniz Kuvvetleri Komutanı Oramiral Özden Örnek,  eski Hava Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Halil İbrahim Fırtına ve eski Özel  Kuvvetler Komutanı Korgeneral Engin Alan’ın da aralarında bulunduğu 133  kişi hakkında tutuklama kararı çıkarıldı.

6-TBMM Genel Kurulunda, Torba Tasarı kapsamında öğrencileri  kapsayan maddeler kabul edildi. Düzenlemeyle tarih sınırlaması olmaksızın  bugüne kadar okuldan atılan bütün öğrenciler af kapsamına alındı. Sadece terör  suçundan hüküm giyenler kapsam dışında bırakıldı.

7- Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu resmi ziyaret için gittiği Gürcistan’da  basın mensuplarına yaptığı açıklamada, “Bütün komşularımızla ilişkilerimizi  derinleştirmek, onlarla her açıdan tam bir entegrasyon yaşamak istiyoruz. Bu  anlamda Gürcistan’la çok ciddi mesafe alındı.” dedi.

8- Mısır Devlet Başkanı Hüsnü Mübarek protesto gösterilerinin 18.  gününde görevinden istifa ettiğini açıkladı.

9- ABD Başkanı Barack Obama, Beyaz Sarayda Mısır Devlet Başkanı  Hüsnü Mübarek’in istifasıyla ilgili yaptığı açıklamada, Mısır halkını tebrik etti.  Mısır halkının barışçıl gösterilerle ülkelerini değiştirdiğine değinen Obama,  bunun dünyada da büyük değişimlere yol açacağını söyledi.

 12 ŞUBAT 2011

1- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Sakarya’da toplu açılış töreninde  yaptığı konuşmada, seçim tarihi olan 12 Haziran’ın yaklaştığını, partisinin  seçimlerde ikinci parti olması durumunda genel başkanlığı bırakmaya hazır  olduğunu ifade ederek, “Milletim anamuhalefete sandıkta iktidarı veriyorsa,  hemen görevi vereceğiz. ‘Başarısız olduk’ deriz, çekilirim. Biz koltuklardan  şan, şeref alan bir siyaset anlayışını değil, koltuklara şan ve şeref kazandıran bir  siyaset anlayışını getirdik.” dedi.

Mısır’daki gelişmeleri de değerlendiren Başbakan Erdoğan, “Mısır’da  kaosa, istikrarsızlığa, özellikle de tahriklere müsaade edilmeden, bir an önce adil  ve serbest seçimlere gidilmeli, Mısır’da anayasal demokrasi tesis edilmelidir.  Mısır halkının iradesi, şaibesiz ve şüphesiz bir biçimde sandığa yansımalıdır.”  dedi.

Öte yandan Başbakan Erdoğan, İstanbul Dolmabahçe’deki Başbakanlık  Çalışma Ofisinde Genelkurmay Başkanı Orgeneral Işık Koşaner ile görüştü.

2- Başbakanlık Basın Merkezinden yapılan yazılı açıklamada, “Başbakan  Recep Tayyip Erdoğan ile ABD Başkanı Barack Obama arasında bir telefon  görüşmesi gerçekleşmiştir. Görüşmede başta Mısır olmak üzere, bölgeyle ilgili  sorunlar ele alınarak görüş alışverişinde bulunulmuştur.” denildi.

3- CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Adana’ya hareketinden  önce İstanbul Atatürk Havalimanında “Balyoz Darbe Planı” davasında verilen  tutuklama ve yakalama kararlarına ilişkin yaptığı açıklamada, “Önemli bir  süreç. Hem dikkatle, hem kaygıyla izliyoruz. Gerçekten ciddi bulgular varsa,  bu konuda kamuoyunu tatmin edici açıklama yapılmalı. Takip edeceğiz,  hukuksuzluk varsa kamuoyuyla paylaşacağız. Sonuçta demokrasi ve hukukun  üstünlüğünü istiyoruz. Yargılama süreci objektif olduğu sürece buna saygımız  var.” dedi.

Kılıçdaroğlu, Adana’da partisince düzenlenen “İşsizlik Kader Değil”  mitingine katıldı.

4-Yargıtay Başkanı Hasan Gerçeker, Kadir Has Üniversitesinde  düzenlenen “Spor Hukuku ve Yönetimi Sertifika Programı”ndan önce, sporda  şiddetin önlenmesine yönelik yasa hazırlıklarına ilişkin görüşünün sorulması  üzerine, yasanın çok önemli olduğunu ve şiddeti önleyebileceğini söyledi.  Gerçeker, “Meclisteki görüşmelerde belki bazı düzeltmeler de yapılabilir. Spor  bugün aslında barışın, kardeşliğin simgesi olması gerekirken, şiddet olaylarının  artmış olması hoş bir şey değil. Ama mutlaka önlem almak gerekiyor.” dedi.

5- Tarımve Köyişleri Bakanı Mehdi Eker Dicle Üniversitesinde düzenlenen,  2006-2010 yıllarında Kırsal Kalkınma Yatırımlarının Desteklenmesi Programı  (KKYDP) kapsamında tamamlanan tarımsal sanayi tesislerinin toplu açılışını  yaptı. Açılış töreninde konuşan Bakan Eker, tamamlanan 3.005 tesiste 30 bin  kişiye iş imkânı sağladıklarını ifade ederek, “GAP ve DAP illerine yılların  ihmalini gidermek amacıyla öncelik verdik. 3.005 tesisten 711’ini GAP  illerinde, 390’ını da DAP illerinde uyguladık. Ocak ayı itibariyle projenin 6.  etabına başladık. 2011’den 2015’e kadar bu kapsamda da 1.5 milyar lira hibe  vereceğiz. 3 bin tesisi daha tamamlayacağız.” dedi.

6- MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, Niğde’nin Bor ilçesinde yaptığı  konuşmada, “Türk Silahlı Kuvvetleri arasında darbeciler varsa, onların  ayıklanması doğru olur. Ama darbecilerin yüzünden ordunun varlığı inkâr  edilemez. TSK milletin göz bebeğidir. Milletin ordusudur.” dedi.

Bahçeli, yaz aylarında yapılan seçimlere katılımın az olduğunu belirterek,  “Belli bölgeler yaz tatiline gidiyor, çiftçimiz, köylümüz tarlada oluyor. Okullar  kapanınca seçmen memleketine gidiyor. Bütün bunlar seçimlerin yüksek  katılımla gerçekleşmesine engel oluyor. Seçimlerin 29 Mayıs’ta olması  gerekir.” dedi.

7- HAS Parti Genel Başkanı Numan Kurtulmuş, İzmir’de partisinin  yönetim kurulu üyeleriyle düzenlenen toplantıda, “Balyoz Planı” davasındaki  tutuklamalara ilişkin olarak, hiçbir şekilde askeri yönetim ya da bir darbe  tehdidiyle yaşanmaması gerektiğini söyledi. Kurtulmuş, Türkiye’nin askeri  yönetimlerden çok çektiğini, bu davanın Türkiye’nin daha olgun demokrasiye  geçişi için bir imkân olarak görülmesi gerektiğini, davanın Türkiye’nin en  önemli davalarından biri olduğunu belirtti.

8-Türk-İş Başkanı Mustafa Kumlu, Cumhuriyet gazetesi Ankara  Bürosu’nu ziyaretinde yaptığı açıklamada, özelleştirme ve taşeronlaştırmaların  sendikasızlaştırmaya neden olduğunu, sendikalı işçi sayısının her geçen  gün düştüğünü söyledi. Torba tasarı gündeme geldiğinde Çalışma Bakanına  düzenlemenin Üçlü Danışma Kurulunda görüşülmeden, konuşulmadan Meclise  sevk edildiğini anlattıklarını belirten Kumlu, “Çalışma hayatını ilgilendiren  hususların özellikle Üçlü Danışma Kurulunda, işçi, işveren ve hükümet kanadı  ile görüşülüp mutabakat sağlandıktan sonra Meclise götürülmesinden yana  olduğumuzu söyledik.” dedi.

9- Devlet Bakanı Zafer Çağlayan, Almanya’nın Frankfurt kentinde  düzenlenen Ambiente Fuarı’nda gazetecilere yaptığı açıklamada, Türk  şirketlerinin yurtdışında şirket satın almaları ya da ortak olmaları için yeni bir  teşvik programı çalışmasının sonuna geldiklerini açıkladı. Krizden Avrupa’daki  firmalar gibi etkilenmeyen Türk şirketlerinin bu fırsatı değerlendirmesi  gerektiğini söyleyen Bakan Çağlayan, “Almanya ve Fransa başta olmak üzere,  özellikle otomotiv sektöründe çok önemli firmalar var. Başlattığımız çalışmayla  biz firmalara gerek mevzuat gerek başka konularda destek vereceğiz.” dedi. 

 13 ŞUBAT 2011

1- Türk Ticaret Kanunu ile Türk Ticaret Kanununun Yürürlüğü ve  Uygulama Şekli Hakkında Kanun, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül tarafından  onaylandı.

Öte yandan, Cumhurbaşkanı Gül, Yargıtay ve Danıştayda yeni daireler  kurulmasının yolunu açan yasa tasarısını onayladı. Cumhurbaşkanı Gül, İran’a  hareketinden önce Esenboğa Havalimanında yaptığı açıklamalarda, Yargıtay ve  Danıştayda köklü değişiklikler yapan yasayı, “200 bin dosyanın zaman aşımına  uğrama riski var, diyerek onayladığını, yargının önünde inanılmaz bir yükün  olduğunu, bundan dolayı da adaletin tecellisinin geciktiğini kaydetti.

Ayrıca, İran ziyaretiyle ilgili açıklamalarda bulunan Cumhurbaşkanı  Gül, Türkiye’nin diplomatik alanda bu ülkeye verdiği desteğin, ticari anlamda  karşılığını bulup bulmadığı yönündeki bir soruya, “İran bürokrasisi, ABD  ambargosuna ihtiyaç bırakmıyor. İş yapmak, ticaret anlaşması imzalamak çok  zor. Bunu İranlı muhataplarıma da söyleyeceğim.” dedi.

Mısır’da yaşananları da değerlendiren Cumhurbaşkanı Gül, bu ülkede  halkın onurunun zedelendiğini ve öfkesinin sindirildiğini, başkaldırının da  bununla ilgili olduğunu söyledi.

2- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Ordu Dernekler Platformu’nca  İstanbul Bağcılar’da düzenlenen “3. Ordulular Sevgi Şöleni”nde, Mısır’da  gelinen noktanın, yaşananlar karşısında sessiz kalanlara, statükoyu savunanlara  ve demokrasiyi kendileri için hak, başkaları için lütuf görenlere ders olmasını  diledi. Başbakan Erdoğan, “Mısır’da kaybeden statüko, kazanan değişimdir.  Mısır’da kaybeden baskı, kazanan demokrasidir. Mısırda kaybeden korku,  kazanan cesarettir. Mısır’da karamsarlık kaybetmiş, umut kazanmıştır.” dedi.

Konuşmasında ayrıca, Ordu ve Karadeniz Bölgesi ile Türkiye geneli  icraatlarını anlatan Başbakan Erdoğan, “Bizim siyasetimizde korku yok,  korkutmak yok. Bizim siyasetimizde dedikoduyla, sanal korkularla, sanal  tehditlerle ayakta kalma çabası yok. Başkalarının yaşam tarzlarına müdahale,  yasaklama, kısıtlama yok. Bizim siyasetimizde istismar yok, kutsal değerleri,  hassasiyetleri siyasete alet etmek yok. Bizim siyasetimizde karnından  konuşmak, çark etmek, nabza göre şerbet vermek yok”. dedi.

Öte yandan Başbakan Erdoğan, Ahmet Kabaklı’nın ölümünün 10. yıl  dönümü anma programı çerçevesinde, restorasyonu tamamlanan Türk Edebiyatı  Vakfı ve Edebiyatı Kıraathanesinin açılışında yaptığı konuşmada, Türkiye  içinde vakıf eserlerini ayağa kaldırdıklarını, soydaşlar ve akraba topluluklarla  daha yoğun iletişim kurduklarını kaydetti.

3- CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, TRT 1’deki “Politik Açılım”  programında gazetecilerin sorularını yanıtladı. Balyoz davasında hukukun  gereğinin yapılması gerektiğini ama tutuklamaların yanlış olduğunu söyleyen  Kılıçdaroğlu, “Biz ‘yargılanmasın’ demiyoruz. Yargılanma olmalı ama tutuksuz  yargılanmalıdır.” dedi.

Ayrıca Kılıçdaroğlu, Süheyl Batum’un TSK’yı eleştiren sözleri için “Her  kurum eleştirilir, ordu da eleştirilir. Ama eleştiri yaparken, ‘ABD geldi, içini  oydu’ demek, doğru değil” değerlendirmesinde bulundu.

4- Devlet Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış AK Parti Beşiktaş  ilçe binasında yaptığı konuşmada, Mısır’da Devlet Başkanı Hüsnü Mübarek’in  istifası için “Dün Mısır ‘mübarek’ bir sabaha uyandı” diyerek demokratikleşme  vurgusu yaptı. Kıbrıs ve ordu konusuna da değinen Bakan Bağış, Kıbrıs’ı  Mısır’a benzetmenin hata olduğunu söyledi. Bakan Bağış, Balyoz davası  tutuklamalarıyla ilgili olarak da “yanlış işler yapan varsa yargılanır.” dedi.

5- Devlet Bakanı Zafer Çağlayan Türkiye gazetesine yaptığı açıklamada,  ABD’ye olan ihracatı artırmak için eyalet bazlı hareket edeceklerini belirterek,  bunun için Los Angeles limanında bir antrepo kiralayacaklarını söyledi.  Bakan Çağlayan, Türkiye’nin ihracatının önünü açmak üzere Dış Ticaret  Müsteşarlığının 73 ülkenin ihracatını mercek altına aldığını belirterek, “İhracat  rekorlarına rağmen dünya toplam ticaretinden aldığımız pay çok komik. Şimdi  bunu artırmanın yollarını arıyoruz.” dedi.

6-İçişleri Bakanı Beşir Atalay, Kanal 7 televizyonunda gündeme  ilişkin soruları yanıtladı. Bakan Atalay, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan  ile Genelkurmay Başkanı Orgeneral Işık Koşaner arasındaki görüşmelerin  normal karşılanması gerektiğini belirterek, “Ortada bir durum var, aileler  var, onlarla Genelkurmay Başkanının görüşmesi var. Bütün bu gelişmelerden  bilgisi olması, yapılacakları öğrenmesi, gerekirse talimat vermesi zaten onun  görevinin içinde.” dedi.

7- Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, MÜSİAD Ankara Şubesi 18. Olağan  Genel Kurulu toplantısında yaptığı konuşmada, Torba Yasa konusunda Bakanlık  çalışanlarını uyardı. Bakan Şimşek, mükelleflerin kendi rızaları dışında matrah  artırımına zorlanamayacağını belirterek, bu tür davranış içerisine girenlerin  cezalandırılacağını söyledi.

Toplantıya katılan Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız ise son 9  yılda oluşan siyasi istikrarın bütün sektörleri motive edici olduğunu belirterek,  “Şu anda siyasi istikrar açısından bir kısım çalkantılar içerisinde olan Tunus ve  Mısır gibi ülkelerin enerji ile alakalı master planını Türkiye olarak hazırlıyoruz.”  dedi.

8- Suudi Arabistan’da bulunan Sanayi ve Ticaret Bakanı Nihat Ergün,  Cidde’de Suudi ve Türk işadamlarıyla bir araya geldi. Burada toplam sermayeleri  300 milyar doları bulan 50’ye yakın işadamına hitap eden Bakan Ergün,  “Orta vadede 20 milyar dolarlık bir dış ticaret hacminin yakalanabileceğine  inanıyorum.” dedi.

9- Bazı sendikalar ile muhalefet partilerinin tepki gösterdiği “Torba Yasa”,  TBMM’de kabul edildi.

10- HAS Parti Genel Başkanı Numan Kurtulmuş, partisinin Genişletilmiş  İl ve İlçe Başkanları Toplantısı’nda yaptığı konuşmada, “Artık bu memlekette  hiçbir şekilde ihtilal olmayacak, ihtilal yapılamayacaktır.” dedi.

11- Irak’ın Samarra kenti yakınlarında Şiileri hedef alan intihar saldırısında,  ölenlerin sayısının 48’e yükseldiği bildirildi.

12- Nijerya’nın güneyindeki Delta bölgesinde, Devlet Başkanı Goodluck  Jonathan’ın seçim mitinginde çıkan izdihamda 11 kişi hayatını kaybetti.

13- Mısır’da devrik lider Hüsnü Mübarek’ten görevi devralan Yüksek  Askeri Konsey, demokrasi yanlılarının talepleri doğrultusunda mevcut  anayasa ve parlamentoyu askıya aldı. Konsey, sadece 6 ay boyunca yönetimde  kalacağını, 6 ay sonraki devlet başkanlığı ve parlamento seçimleriyle birlikte  yönetimin sivil idareye devredileceğini açıkladı.

14- Tunus’ta Devlet Başkanı Zeynelabidin Binali’nin ülkeden kaçmasına  yol açan halk isyanının ardından Dışişleri Bakanlığına getirilen Ahmed Uniyis  istifa etti.

 14 ŞUBAT 2011

1- Bakanlar Kurulu, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında  toplandı. Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Cemil Çiçek toplantının  ardından yaptığı açıklamada, gazetecilerin KKTC’deki mitingle ilgili soruları  üzerine, “KKTC’ye Türkiye’nin en büyük destek programının AK Parti  iktidarında gerçekleştiğini belirterek, “Bizden evvel genellikle KKTC’ye  yapılan katkı azami 200 milyon dolar civarındadır. Şimdi 600 milyon dolar  civarında Türkiye yıllık katkı vermektedir.” dedi. Başbakan Yardımcısı Çiçek,  KKTC’nin bütçe açığının Türkiye’nin katkılarına rağmen kapanmadığını  ifade ederek, “Kıbrıs’ta hantal işleyen bir devlet yapısı var. Eğer gönderilen  kaynakların tamamı cari harcamalara, maaşlara gidiyorsa para kalmaz.” dedi.

2- CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Zaman gazetesine seçim  çalışmalarını anlattı. Sol ve sağ kavramlarını ekonomik düşünce olarak niteleyen  ve bunların inançlarla ilgili olmadığını ifade eden Kılıçdaroğlu, “Bizim mevcut  algıyı değiştirmemiz, vatandaşa samimi olduğumuzu anlatmamız lazım.”  dedi

3- Yargıtay ile Danıştayda daire ve üye sayısını artıran 6110 sayılı Kanun,  Resmî Gazetede yayımlanarak yürürlüğe girdi. Yasayla, Yargıtayın 32 olan  daire sayısı 38’e, üye sayısı ise 250’den 387’ye çıkarıldı.

Yargıtaya gelişinde konu ile ilgili gazetecilerin sorularını cevaplayan  Yargıtay Başkanı Hasan Gerçeker, kimi kaygılarını yetkili makamlara  ilettiklerini belirterek, “Bundan sonra biz işimize bakacağız.” dedi.

Danıştay Başkanı Mustafa Birden de yapılan değişikliği uygulamak üzere  Danıştay Başkanlar Kurulunu topladı. Birden, daire sayısının artırılmasının  iş yükünü azaltmayacağı düşüncesini taşıdığını belirterek, “Artık söylenecek  bir şey yok. Bundan sonra bizim yapacağımız, kanunu uygulamak. Kanunun  uygulanması ile ilgili konuları görüşmek üzere arkadaşlarımızı topluyoruz.”  dedi.

4- Afşin-Elbistan Termik Santrali’nde 10 Şubat’ta meydana gelen göçükte  kaybolan 9 kişiyi arama çalışmaları devam ediyor. Sahada incelemelerde  bulunan Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, çalışmalara ilişkin  yetkililerden bilgi aldı. 50 milyon metreküplük toprak kaymasının literatürde  görülmediğini belirten Bakan Yıldız, kurtarma çalışmalarında önceliklerinin 9  kişiye ulaşmak olduğunu ifade etti.

5- İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı ve BM Kentler ve Yerel  Yönetimler Örgütü (UCLG) Başkanı Kadir Topbaş, BM Genel Sekreteri Ban  Ki-mun’la kentlerin sorunlarını görüştü.

BM Sözcülüğü tarafından yapılan açıklamada, görüşmede BM Binyıl  Kalkınma Hedefleri’ne ulaşmada, yerel yönetimlerin çabalarının önemi  üzerinde durulduğu belirtildi.

6- MHP Grup Başkan Vekili Mehmet Şandır TBMM’de düzenlediği basın  toplantısında, gazetecilerin gündeme ilişkin sorularını cevapladı. Türkiye’de  bir yargı reformu yapılmasının şart olduğunu kaydeden Şandır, Yargıtay ve  Danıştayda yapılan düzenlemeler konusunda ise, “İki başkanlığın iş yükü  geçici görevlendirmelerle aşılabilirdi. Daha sonra da kapsamlı bir yargı reformu  yapılabilirdi.” dedi.

7- HAS Parti Genel Başkanı Numan Kurtulmuş, İstanbul Beykoz’da  esnaf ziyareti sırasında gazetecilerin sorularını cevapladı. Kurtulmuş, “Balyoz”  davasının Türkiye’nin en önemli davalarından birisi olduğunu belirterek,  “İnşallah sonuna kadar, perdenin arkasında kimler varsa, esas komuta  merkezinde kimler varsa onların hepsi ortaya çıkarılır. Bu gereklidir.” dedi.

8- İngiliz Film ve Televizyon Sanatları Akademisi (BAFTA) ödülleri  açıklandı. “The King’s Speech” filmi, “En İyi Film”, “En İyi Erkek Oyuncu”  ve “En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu” kategorileri de dahil 7 dalda ödül aldı. “En  İyi Yönetmen” ödülünü ise “Social Network” (Sosyal Ağ) filminin yönetmeni  David Fincher aldı. “Black Swan” (Siyah Kuğu) filmi ise “En İyi Kadın  Oyuncu” ödülünü aldı.

9-Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, İran’da Cumhurbaşkanı Mahmud  Ahmedinejad ile bir araya geldi. İslam dünyasının çok önemli ve köklü bir  değişim geçirdiğini kaydeden Cumhurbaşkanı Gül, gelişmelerin sürpriz  olmadığını belirterek, “Liderlerin önderlik yapamadığı durumda, halk önderlik  yapıyor.” dedi.

Ahmedinejad da, iki ülke ilişkilerinin “derin, kalıcı ve kardeşçe” olduğunu  belirterek, dış ticaret hacminin geçtiğimiz yıl 10 milyar doları aştığını,  hedeflerinin bu rakamı beş yıl içerisinde 30 milyar dolara çıkartmak olduğunu  açıkladı.

10- Filistin’de erken seçim kararı alan hükümet istifa etti. Başbakan  Selam Feyyad istifa mektubunu sunduğu Devlet Bakanı Mahmud Abbas’tan  yeni hükümeti kurma görevini aldı.

11- Yemen’de rejim değişikliği ve 32 yıldır iktidarda olan Devlet Başkanı  Ali Abdullah Salih’in istifası talebiyle yapılan gösterilerde 17 kişi yaralandı.

12-Bahreyn’de muhalefetin çağrısıyla ilan edilen hükümet karşıtı  gösteriler çerçevesinde “Öfke Günü” eylemleri öncesinde, Karzakan, Diraz ve  Nevidrat köylerinde polisle bazı protestocular arasında çatışma çıktığı, en az 14  göstericinin yaralandığı bildirildi.

 15 ŞUBAT 2011

1- TBMM Başkanı Mehmet Ali Şahin, Mecliste gazetecilerin “Balyoz  Planı” davası kapsamında bazı emekli ve muvazzaf subayların tutuklanmasına  ilişkin sorularını cevaplandırdı. Kuvvetler ayrılığı ilkesi gereği yargının verdiği  kararla ilgili bir değerlendirme yapamayacağını belirten Başkan Şahin, “Türk  yargı sistemi içerisinde hâkim ve savcıların yasal çerçevede yürüttükleri  işlemlerdir.” dedi. Bir gazetecinin “Oda TV’deki aramalar ile ilgili sorusu  üzerine de “O da yargısal bir faaliyettir. Cumhuriyet Başsavcılığının girişimiyle  başlatılmış bir soruşturma. Dolayısıyla yargı görevini yapacak, yasama görevini  yapacak, hükümet görevini yapacak. Bu, demokratik olmanın bir gereğidir.”  dedi.

2- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan partisinin Meclis grup toplantısında,  Balyoz davası tutuklamaları konusunda yaptığı konuşmada, “Bu yargı süreci  sonucu ne olursa olsun TSK’yı daha da güçlendirecek bir süreçtir.” dedi. Aksi  ispatlanmadığı sürece herkesin masum olduğunu belirten Başbakan Erdoğan,  “Gözaltına alındığı, sorgulandığı, tutuklandığı, yargılandığı için hiç kimse  suçlu kabul edilemez. Hakkında kesin hüküm bulunmadıkça hiç kimseye suçlu  gözüyle bakılamaz. Ancak ak ile karanın ortaya çıkması, sürecin hassasiyetle  ilerlemesi, kamuoyunu tatmin edecek kararların verilebilmesi için herkesin bu  noktada yargıya ve yargı süreçlerine saygı duyması şart. Bu konuda duyarlı  hassas olunması herkes için geçerli.” dedi.

3- CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu partisinin Meclis grup  toplantısında, darbe soruşturmalarında yargıya yapılan müdahalelere dikkat  çekerek, “Kimse soruşturma açma demiyor ama sen aynı olay dolayısıyla yan  yana bile gelmeyen insanları aynı potanın içine koyup biz bunları nasıl aynı  potada eritiriz ve hepsine baskı uygularız anlayışıyla çıkarsan olmaz.” dedi.

Gözaltına alınan gazeteci Soner Yalçın’a da destek veren Kılıçdaroğlu,  Ergenekon üyeliği suçlamalarıyla ilgili olarak “3 yıldır devam ediyor ama  istediğiniz zaman üye olabiliyorsunuz. Nerede bu örgüt, gideceğim üye  olacağım!” dedi.

4- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, Vietnam Ulusal  Meclisi Başkan Vekili Nguyan Duc Kien ile Başbakanlıkta bir araya geldi.  Başbakan Yardımcısı Arınç görüşme öncesi yaptığı açıklamada, “Türkiye ile  Vietnam arasındaki siyasi ve ekonomik ilişkiler, son yıllarda büyük bir gelişme  gösterdi.” dedi.

Kien de yaptığı açıklamada, özellikle 20. yüzyılın başlarında Türkiye’de  demokrasinin kurulmasından çok etkilendiklerini ve her fırsatta bundan  bahsettiklerini belirterek, “İki ülke arasındaki ekonomik işbirliğinin hızla  gelişiyor olmasından büyük gurur duyuyorum.” dedi.

5- Yargıtay Başkanı Hasan Gerçeker, Anayasa Mahkemesi Başkanı Haşim  Kılıç’ın yargıdaki iş yükü tartışmalarına yönelik “Yüksek yargı bugüne dek  uyumaktan başka bir şey yapmadı” açıklamaları üzerine Anadolu Ajansına  (AA) yaptığı açıklamada, yüksek yargıyla ilgili düzenlemeyi CHP’nin  Anayasa Mahkemesine götüreceğini anımsatarak “Önüne gidecek konuda  neden konuşuyor” diye sordu. Gerçeker, bir yüksek yargı başkanına böyle bir  açıklama yapmanın yakışmayacağını belirterek, “İş yükümüzü biliyorlar, elini  vicdanına koysun.” dedi.

Danıştay Başkanı Mustafa Birden de AA’ya yaptığı açıklamada, özellikle  kamuoyunda yanlış empoze edilen bir konuyu açıklamak istediğini belirterek,  anayasaya göre Anayasa Mahkemesi, Yargıtay ve Danıştayın birbirlerine eşit  seviyede kurumlar olduğunu belirterek, “Bugüne kadar kendi başkanı olduğum  yüksek mahkeme dışında hiçbir yüksek mahkemenin çalışmalarıyla ilgili  konuşma yapmadım. Böyle bir konuşma doğru da olmaz, şık da olmaz. Herkes  kendi görevini yaparsa, başkalarının görev alanlarına bu konuda yeterli bilgisi  olmadan müdahale etmezse sorun olmaz.” dedi.

6- Hâkimler ve Savcılar Yüksek Kurulu (HSYK) tarafından yapılan  yazılı açıklamada, Balyoz davasının görüldüğü İstanbul Özel Yetkili 10. Ağır  Ceza Mahkemesindeki heyet değişikliğinin Balyoz davasıyla ilgisi olmadığı,  mahkemenin önceki başkanının irtikâp ve rüşvet iddiaları nedeniyle başka  yerde görevlendirildiği bildirildi.

7- Devlet Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış Kanal 24 televizyonunda  katıldığı bir programda, KKTC ile ilgili son dönemdeki gelişmeleri  değerlendirdi. Bakan Bağış, “Türkiye için yavru vatan, her türlü zorlu şartta  koruyup kolladığımız bir yerdir. Bazen arada, aile içi serzenişler olabilir, biz  bunların hepsini aşarız. Kıbrıslı kardeşlerimiz de çok iyi biliyor ki Türkiye’nin  oradaki güvencesi, çabaları olmasa Allah korusun, Rum boyunduruğu altına  girerler. Orada bizim çok ciddi stratejik hassasiyetlerimiz var.” dedi.

8-Devlet Bakanı Zafer Çağlayan, Karsan’ın Bursa Akçalar’daki  fabrikasını ziyaret etti. Bakan Çağlayan, Karsan firmasının New York için  hazırladığı taksi projesiyle ilgili yaptığı açıklamada, “Aslında New York halkı  kararını vermiştir. Kim ne yapıyorsa yapsın şunu bilin ki bu otomobil New  York’a girmiştir, Amerika’ya girmiştir.” dedi. Karsan’a yönelik New York’ta  yapılan protesto eylemleri konusunda da değerlendirmelerde bulunan Bakan  Çağlayan, “Bundan prim amaç edinenlerin bu hevesleri kursağında kalacak”  diyerek, Bakanlık olarak Karsan’a New York ihalesinde her türlü desteği  vereceklerini vurguladı.

9- Milli Savunma Bakanı Vecdi Gönül AK Parti Meclis grup toplantısında,  gazetecilerin “Balyoz Planı” davası kapsamında muvazzaf subayların  tutuklanmalarına ilişkin sorularını yanıtladı. Bakan Gönül, memuriyette açığa  almanın bir tedbir olduğunu ifade ederek, “Tevkif edilince zaten delillerin  karartılması söz konusu olmaz.” dedi. Bakan Gönül, muvazzaf generallerin  tahliye taleplerinin kabul görmesi durumunda ise açığa alınabileceklerini işaret  ederek, “TSK Personel Kanunu’nun 65. maddesi durumu düzenlemiş. Kanun  ne diyorsa o.” dedi.

10- Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, ocak ayı merkezi yönetim bütçe  uygulama sonuçlarıyla ilgili olarak AA muhabirine yaptığı değerlendirmede,  son 21 yıllık süreçte, bütçenin ocak ayında ikinci kez fazla verdiğini söyledi.  Bakan Şimşek, “Popülizm yapmıyoruz. Seçim yılı da olsa mali disipline devam  ediyoruz. Bütçe sonuçları da bunu gösteriyor. Böylece 1990’dan bugüne kadar  geçen 21 yıllık süreçte, 2006’dan sonra ilk defa bu yılın ocak ayında bütçe fazla  vermiştir.” dedi.

11- Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım ile Bayındırlık ve İskan Bakanı  Mustafa Demir, Samsun’un Alaçam ilçesinde Ondokuz Mayıs Üniversitesi  Alaçam Meslek Yüksekokulunun açılışını yaptı. Bakan Yıldırım açılışta yaptığı  konuşmada, ülke genelinde 13 bin 600 kilometre bölünmüş yol yaptıklarını  belirterek, “Şimdi artık zaman, Türkiye’yi 2023’e hazırlamaktır. Bunun  hedeflerinin çalışmasını yaptık. Bundan sonra hedefimiz demiryollarıdır.  Demiryolları bu ülkenin tarihidir, kültürüdür, bağımsızlığının, istikbalinin  sembolüdür. Demiryollarını da geliştiriyoruz. İlk defa Türkiye’ye yüksek hızlı  treni biz getirdik.” dedi.

12- Sanayi ve Ticaret Bakanı Nihat Ergün, TÜSİAD tarafından İstanbul’da  düzenlenen “Yeni Türk Ticaret Kanunu: Sorumluluklarınızı Biliyor musunuz?”  konulu seminerde, yeni Türk Ticaret Kanunu’nun şirketlere kurumsallık,  şeffaflık ve kayıt dışılığın önlenmesi açısından önemli katkılar sağlayacağını  belirterek, “Yeni kanunla mevcut denetim kurulu yapısı terk edilmiş, o şirketin  muhasebe müdüründen, personel müdüründen, hatta çaycısından denetim  kurulu üyesi atama dönemi sona ermiştir.” dedi. Bakan Ergün, yeni kanunla  birlikte SPK’dan izin almadan yurt dışında bir anonim şirket kurmak ya da  sermaye arttırarak halktan para toplamalarının yasaklandığını da hatırlattı.

TÜSİAD Başkanı Ümit Boyner de paketinin yasalaşmış olmasını son  derece önemli bulduklarını belirterek, “Bu yapı ile şirketlere uluslararası  piyasalarda güven artacak ve küresel rekabete uyumu sağlanacak. Başarıda  sürekliliğin anahtarı da işte burada. TÜSİAD olarak yasanın özüne sadık  kalınması yönünde desteklerimizi sürdüreceğiz.” dedi.

13- Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, toprak kayması  sonucu 9 kişinin göçük altında olduğu Afşin Elbistan Termik Santralı kömür  sahasındaki incelemelerine devam etti. Bakan Yıldız, “Büyük bir heyelan riski  hâlâ devam ediyor. Zemindeki suyun yükselmesi ve toprak teması arttıkça, bu  risk daha da artıyor. Bizim şu anda bütün derdimiz, bu 9 kardeşimizi toprak  altından çıkarabilmek. Bunu da en az riskle, en az hasarla yapmaya çalışacağız.  Bu çalışmaları yaparken, başka can kayıplarına neden olmamamız lazım.” dedi.

14- Radyo ve Televizyonların Kuruluş ve Yayın Hizmetleri Hakkındaki  Kanun Tasarısı, TBMM Genel Kurulunda kabul edilerek yasalaştı.

15-MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli partisinin Meclis grup  toplantısında, Balyoz darbe planı kapsamında 163 subayın tutuklanmasını  değerlendirerek, “AK Parti anlayışına ve darbecilere tamamen karşıyız.” dedi.  Bahçeli, kim olursa olsun kurumlardaki yasa dışı her türlü gayretin ortaya  çıkarılması gerektiğini belirterek, “TSK içinde darbe emeli taşıyanlara asla yer  verilmemesini istiyoruz. Ne var ki TSK’nın bütünüyle darbeci gösterilmesine,  incitilmesine, yıpratılmasına da şiddetle karşı çıkıyoruz ve bu amaçta olanlara  her şart altında mücadele etmekte kararlıyız.” dedi.

16- HAS Parti Genel Başkanı Numan Kurtulmuş, Türkiye gazetesine  gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulundu. Türkiye’deki siyasetin mutlaka  yeniden formatlanması gerektiğini belirten Kurtulmuş, “Türk siyaseti  1970’lerden kalma dili kullanıyor. Partiler bunu bilinçli yapıyor. Birisi darbe  ile insanları korkuturken, diğeri ‘darbeseverlik’ yapıyor. Sağcılık-solculuk,  Kürtlük-Türklük, Alevilik-Sünnilik, şeriatçılık-laiklik gibi karşıtlık üzerine  kurulan siyaset halkı bölüyor. Siyasetin yöntemi kavga üzerine kurulmuş,  muhtevası da boş. Ekonomiden tutun, Türkiye ve İslam dünyasındaki bütün  gelişmelere kadar kimsenin pek projesi yok.” dedi.

17-BDP Eşbaşkanı Selahattin Demirtaş partisinin Meclis grup  toplantısında, Balyoz tutuklamaları ve yargıyla ilgili tartışmalara dikkat  çekerek, yaşananları “Kemalist elitler yargıdan tasfiye olurken, dinci, siyasal  İslamcı elitlerin yargıya egemen olması” olarak nitelendirdi. Demirtaş “Darbe  iddiasıyla tutuklananlar suçlu mu değil mi, tarafsız yargı olmadığı için  bilemeyiz. Ama darbeyle hesaplaşma olmayacak. Ortada hegemonya çatışması  var.” dedi.

18- Merkez Bankası Para Politikası Kurulu (PPK) şubat ayı toplantısında,  politika faizi olan bir hafta vadeli repo ihale faizini piyasa beklentileri  doğrultusunda yüzde 6.25’te sabit tuttu. Kurul, yüzde 1.50 olan gecelik  borçlanma faizi ile yüzde 9 olan borç verme faiz oranında da değişikliğe  gitmedi.

19- Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), Hanehalkı İşgücü Araştırması,  “2010 Kasım Dönemi Sonuçlarını (Ekim, Kasım, Aralık 2010)” açıkladı.  Buna göre, Türkiye’de 2010 Kasım döneminde işsizlik oranı, bir önceki yılın  aynı dönemine göre 2,1 puan gerileyerek, yüzde 11,0 oldu. İşsizlik oranı 2009  Kasım döneminde yüzde 13,1 seviyesinde idi.

TÜSİAD tarafından düzenlenen seminer sonrası gazetecilere, işsizlik  rakamlarını değerlendiren Sanayi ve Ticaret Bakanı Nihat Ergün, istihdamın  kriz öncesindeki yüzde 10 seviyesinin yakalanabileceğini belirterek, “Bu  trendin bu şekilde devam etmesi halinde Türkiye, işsizlik rakamlarını 2011  yılında yüzde 10’lar seviyesine çekebilecek. Belki bunların altına çekebilecek  bir performansı gösterme imkânına sahiptir.” dedi.

20- ABD’nin Ankara Büyükelçisi Francis Ricciardone verdiği tanışma  resepsiyonu sırasında gazetecilerle Türkiye gündemi üzerine sohbet etti.  Ricciardone, Balyoz, Ergenekon ve diğer soruşturmalarla bağlantıları  olmadığını belirterek, “Sağlıklı bir tartışma olarak değerlendiriyorum. Ama  yanıtını tabii ki biz bilemeyiz. Türk halkı bilecek. Bunu da özgür basın ve  demokratik süreç içinde yapacak.” dedi. Oda TV soruşturmasına da değinen  Ricciardone, “Henüz isnat edilen suçlama yok sanırım. Türk halkı da bizim gibi  özgür bir basına sahip olmayı talep eder ve bekler. Bu, eleştirel ve muhalif bir  basın olsa bile. Gazeteci tutuklamayı anlamıyoruz.” dedi.

21- Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, İran’daki resmî temasları kapsamında  dini lider Ayetullah Ali Hamaney ile görüştü. İran Cumhurbaşkanı Mahmud  Ahmedinecad’ın da katıldığı görüşmede, “Türkiye ve İran, Müslüman, dost  ve kardeş iki ülkedir” diyen Hamaney, Türkiye İslam dünyasına ne kadar  yaklaşırsa, bunun hem kendi yararına, hem de İslam dünyasının faydasına  olacağını söyledi. Cumhurbaşkanı Gül de yaptığı konuşmada, Ahmedinejad ile  iki ülke ticaretini ve ilişkilerini artırma yönünde çok faydalı temaslar yaptığını  söyledi.

Öte yandan Cumhurbaşkanı Gül, ziyaretini izleyen gazetecilerle  düzenlediği toplantıda, Türkiye’nin kendi inisiyatifi ve dinamikleri ile  demokrasisini geliştirdiğini ve hukuk standartlarının yükseldiğini belirterek,  “Türkiye kendi yasaklarını, kendi tabularını kendi eliyle kaldırıyor.” dedi.

Bu arada Ahmedinejad, Dış Ekonomik İlişkiler Kurulunun (DEİK)  düzenlediği İran-Türkiye İş Forumu’nda yaptığı konuşmada, Marksizm’in  çökmesinin ardından Kapitalizm’in de çıkmaza girdiğini; adalet ve insani  değerlere dayalı yeni bir sisteme duyulan ihtiyacı Türkiye ve İran’ın  geliştirebileceğini söyledi.

22- ABD Dışişleri Bakanı Hillary Clinton, İran’ın başkenti Tahran’da  gösteri düzenleyen muhaliflerin Mısır’da talep edilenlerle aynı özgürlükleri  hak ettiklerini belirterek, “Caddelerde gösteri düzenleyenlerin istekleri oldukça  açık ve doğrudan destekliyoruz.” dedi.

Avrupa Parlamentosu (AP) Başkanı Jerzy Buzek de “İran halkı,  Tunusluların ve Mısırlıların mücadele ettikleri özgürlüğün aynısını istiyor.”  ifadesini kullandı.

Öte yandan İran Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Ramin Mihmanperest  “Amerikalıların bölgedeki değişiklikler nedeniyle kafaları karışık. Bu  değişiklikler, Siyonist rejimi destekleyen egemen kuvvetlerin çıkarlarına önemli  darbe vurdu. Bu tip yorumlar yaparak, bunu bilmiyorlarmış gibi görünüyorlar.”  dedi. 

 16 ŞUBAT 2011

1- Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, resmi ziyaret için gittiği İran’dan  dönüşünde Esenboğa Havalimanında gazetecilerin sorularını yanıtladı.  Cumhurbaşkanı Gül, Ergenekon soruşturması kapsamında yapılan  tutuklamalarla ilgili olarak “Mahkeme safahatı devam ediyor. Bu safahat  sırasında bizim herhangi bir şey söylememiz mümkün olmaz. Bu konularla ilgili  benim daha önceki açıklamalarım da şu: Bunların süratli olması, tutukluluk  sürelerinin uzamaması, bunların bir cezaya dönüşmemesi. Ama onun ötesinde  mahkemeye de karışmam.” dedi.

İran’ın dini lideri Ayetullah Ali Hamaney ile görüşmesi hakkında  gazetecilere bilgi veren Cumhurbaşkanı Gül, son dönemde yaşanan halk  hareketleri konusunda halk içindeki görüşlerin yönetimlere yansıması  gerektiğini vurguladığını, Hamaney’in de bu görüşlere katıldığını söyledi.

2- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, yeni atanan kaymakamları kabulünde,  bazı kamu görevlilerinin atandıkları yerde etliye-sütlüye dokunmadan, idare-i  maslahatla, hiçbir risk almadan, hiçbir konuda elini taşın altına koymadan görev  süresini tamamlamayı bir başarı addettiğini belirterek, “Böyle kaymakamlık  olmaz, böyle idarecilik olmaz.” dedi.

Başbakan Erdoğan, kaymakamlara tavsiyede bulunarak, “Görev  yapacağınız ilçelerde asla ve asla uzak-yakın, küçük-büyük, gelişmiş-geri  kalmış ayrımı yapmaksızın sizlerden buralarda çok farklı bir performans ortaya  koymanızı rica ediyorum.” dedi.

3-CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, İstanbul Beşiktaş’taki  Mustafa Kemal Merkezinde (MKM) düzenlediği basın toplantısında, yoksul  ailelere yönelik “Aile Sigortası” projesini açıkladı. Kılıçdaroğlu, “Bizim  projemiz kapsamında bütçeye gelen yük sadece 7 milyar lira. 4 milyar TL  zaten harcanıyor. 7 milyar ilave ettiğimizde yaklaşık 12 milyar TL civarında bir  rakam tutuyor. Bu da bütün kamu harcamalarının yüzde 1,7’sini tutuyor.” dedi.

Ayrıca Kılıçdaroğlu, Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) İhracatçı Birlikleri  Genişletilmiş Başkanlar Kurulu toplantısında yapmış olduğu konuşmada,  hükümetin ekonomi politikalarını eleştirdi.

4- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, Ankara’da  düzenlenen, “Tohum ve Doğal Hayat” konulu panelde gazetecilerin sorularını  cevaplandırdı. CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun Ergenekon için,  “Nerede bu örgüt, gideceğim ben de üye olacağım” şeklindeki açıklamalarını  eleştirerek, bunun ‘çok talihsiz bir açıklama’ olduğunu ve yargıya müdahale  niteliği taşıdığını savundu. Başbakan Yardımcısı Arınç, “Bir siyasetçi bunları  söylememeli. Davası devam eden, hatta bazıları soruşturma evresinde olan bir  konu hakkında, öyle bir örgüt varsa onu aklamaya yönelik beyanlardır. Yargıya  müdahaledir ve adli görevlerini yapanları etkilemeye teşebbüstür.” dedi.

5- Devlet Bakanı Faruk Çelik, Hürriyet gazetesine yaptığı açıklamalarda,  TSK başta olmak üzere kurumların Soğuk Savaş sonrası döneme hızlı bir  adaptasyon ihtiyacı olduğunu savundu. Bakan Çelik, “TSK, içindeki, varsa  çürükleri ki muhtemelen vardır, ayıklamalı.” dedi.

Son tutuklamalara yönelik eleştiriler için de Bakan Çelik, “Eğer yargı  yanlış yapmışsa yine yargı düzeltmeli.” dedi.

6- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Cemil Çiçek yaptığuı konuşmada  Yüksek Hızlı Tren Garı’nın açılışını yapmak üzere gittiği Polatlı’da “Türkiye  2023’te doğudan-batıya, kuzeyden-güneye hızlı tren ağlarıyla örülmüş olacak.  Değişime sırt çeviren ülkeler, küme düşme ile karşı karşıya. Ama Türkiye’nin  şampiyonluk hedefi var. Türkiye çok doğru bir yolda yürüyor.” dedi.

Açılışa katılan Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım ise, ülkeyi demiryolları  ağlarıyla örecek önemli hatlar Polatlı’dan geçecek. Demiryollarında yüzde yüz  dışa bağımlıydık. Bugün yüksek hızlı demiryolu raylarını yapan bir Türkiye  var. Yurt dışına ray ihraç ediyoruz.” dedi.

7- Devlet Bakanı Hayati Yazıcı, Zaman gazetesine yaptığı konuşmada,  yargı kararlarına karşı herkesi saygılı olmaya davet etti. Bakan Yazıcı, “Eğer  yanlış bir şey olursa biz buna karşı dururuz. Ama şu anda bu işlem (tutuklamalar)  yanlıştır demek için bir sebep ortada yok. Bu konuları serinkanlı olarak takip  etmek ve beklemek lazım.” dedi.

8- AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Hüseyin Çelik, Genel Merkez’de  basın mensuplarına açıklamalarda bulundu. ABD’nin Ankara Büyükelçisi  Francis Joseph Ricciardone’nin açıklamalarını değerlendiren Çelik, “Elbette  büyükelçiler bizim içişlerimize karışamazlar, bizim iç politikamıza dizayn  edemezler. Bu konuda kendilerine biçilmiş olan bir alan vardır, çizilmiş olan  bir sınır vardır.” dedi.

Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç da Büyükelçi  Ricciardone’nin sözleri üzerine yaptığı açıklamada, “Benimle olan  görüşmesinde Türkiye’nin demokratikleşmesi konusunda atılan adımları  övgüyle karşıladıklarını ifade etmişti. Şüphesiz gazetedeki, televizyonlardaki  yayınlardan etkilenmiş olabilir. Biz gazetecilerin kendi sahalarında ve  alanlarında yaptığı işlerden dolayı kesinlikle suçlanmamalarını, cezaevine  girmemelerini, haklarında dava açılmamasını arzu ediyoruz.” dedi.

9- Tarım ve Köyişleri Bakanı Mehdi Eker, Türkiye Tohumcular Birliği  tarafından düzenlenen “Tohum ve Doğal Hayat” konulu panelde yaptığı  konuşmada, “Tohum konusunda uzman olmayanların konuşması, enformasyon  kirliliğine sebep oluyor ve toplum, yediğiyle içtiğiyle problemli hale getirilmek  isteniyor. Türkiye, gıda üretimi ve denetiminde; Dünya Sağlık Örgütü, BM  Tarım ve Gıda Örgütü ve AB Tarım ve Gıda Dairesi standartları ne ise bu  standartları uyguluyor. Vatandaşlar gönül rahatlığı içinde olsun.” dedi.

10- Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, Bakanlıktaki makamında Bloomberg  HT’nin sorularını yanıtladı. 2011 için güçlü hedefler koyduklarını hatırlatarak,  “Ocak ayında 1 milyar lira bütçe fazlası verdik. Yıl sonu için koyduğumuz  hedefleri tutturacağız.” dedi. Önceki kısa dönemli hükümetlerin, uzun vadeli  plan ve strateji yapmadığını ve popülizmi tercih ettiğini kaydeden Bakan  Şimşek, “Siyasi istikrar, son 8-9 yıllık başarıda çok önemli bir unsur oldu. Bizim  yaptıklarımız kadar hayallerimiz de çok güçlü. Şimdiden 2023 yılını tasavvur  ediyor, o hedeflere ulaşmak için yasal ve kurumsal altyapıyı oluşturuyoruz.  Popülizm tuzağına düşmeyeceğiz.” dedi.

11- THY Euroleague TOP 16 H Grubu’nda Fenerbahçe Ülker, Zalgiris  Kaunas’a 85-84 yenildi.

12-ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Philip Crowley, ABD’nin  Ankara Büyükelçisi Francis Joseph Riciardone’nin basın özgürlüğüyle ilgili  açıklamalarının arkasında olduklarını söyledi.

13- Muammer Kaddafi’ye muhalefetin en güçlü olduğu Bingazi’de bir  insan hakları eylemcisinin tutuklanmasını protesto eden Libyalılar, polis ve  hükümet yanlılarıyla çatıştı. 10’u polis 38 kişi yaralandı.

14- İsrail Savunma Bakanı Ehud Barak, “ülkesinin 2006’daki gibi  Lübnan’a yeniden girebileceğini” söyledi.

 17 ŞUBAT 2011

1- CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, işsiz gençlerin mücadelesine  destek vermek için 7 bölge ve 30 ilde yürütülecek olan “Genceartı” projesinin  tanıtımında gazetecilerin sorularını yanıtladı. Kılıçdaroğlu, ABD’nin Ankara  Büyükelçisi Francis Joseph Ricciardone’nin Türkiye’de basının ifade  özgürlüğüne ilişkin kaygılarını dile getirmesine ilişkin olarak “AKP’yi AKP  yapan kim? Başbakan daha seçilmeden gidip kiminle görüştü?” ifadesini  kullandı.

2- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Cemil Çiçek Türkiye’ye  gelen KKTC Başbakanı İrsen Küçük’le görüştü. Başbakan Yardımcısı Çiçek  yaptığı açıklamada, KKTC tarafından 5-6 gün sonra bir açıklama gelmesinin  kendilerini üzdüğünü belirterek. “Türkiye’ye yönelik hakaretlere karşılık bir  şeylerin denmesi gerekirdi.” dedi.

3- Anayasa Mahkemesi, kamuoyunda “Bayburt Yasası” olarak adlandırılan  milletvekili seçim yasasının milletvekili dağılımını düzenleyen fıkrasında  yapılan değişikliği iptal etti. Kararla birlikte Bayburt, Tunceli, Ardahan, Kilis  ve Gümüşhane’nin milletvekili sayısı bire düşecek, milletvekili dağılımı da  nüfusa göre yapılacak.

4- İçişleri Bakanı Beşir Atalay, ABD’nin Ankara Büyükelçisi Francis  Joseph Ricciardone ve ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Philip Crowley’in  Türkiye’deki basın özgürlüğüne ilişkin değerlendirmesine cevap verdi. Bakan  Atalay, Türkiye’nin bu konuda ABD’den bile daha ileride olduğunu söyledi.

Öte yandan Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu da Nepal’in başkenti  Katmandu’da konuya ilişkin yaptığı açıklamada, gazetecilerin tutuklanmasının  basın özgürlüğü konusu olarak değerlendirilmemesini istedi.

5- Maliye Bakanı Mehmet Şimşek gazetecilere yaptığı açıklamada, “Torba  Yasa”nın Meclis’te görüşülmesi uzun sürdüğü için emeklilere maaş farklarının  ödenmesinin geciktiğini belirterek “Onların hakkı, hukuku korunacak.  Emeklilerimize farklar toplu olarak ödenecek.” dedi.

6- Milli Eğitim Bakanı Nimet Çubukçu’nun da katıldığı YÖK Genel  Kurulu toplantısında “eğitim fakültelerinin açılması, azaltılması, veya  kontenjan verilmemesi gereken programlara yönelik Talim Terbiye Kurulu ile  birlikte çalışma başlatılması ve eğitim fakültelerinde program yeterliliklerinin  gözden geçirilmesi” kararları alındı.

7- Sözleşmeli er ve erbaş istihdamına ilişkin yasa tasarısı, TBMM Milli  Savunma Komisyonunda kabul edildi.

8- ABD’nin Ankara Büyükelçisi Francis Joesph Ricciardone, İstanbul’da  Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu (DEİK) Türk-Amerikan İş Konseyinin (TAİK)  onuruna verdiği yemekte gazetecilerin sorularını yanıtladı. Ricciardone, “Bir  yanda gazeteciler gözaltına alınıyor, bir yanda basın özgürlüğü deniyor. Biz  anlamıyoruz” sözlerini belli bir davaya ilişkin söylemediğini belirterek.  “Türkiye’de tuhaf şeylerin yaşandığı zamanlar oluyor. Anlamaya çalışıyoruz  dedim çünkü gerçekten anlamıyoruz.” dedi.

9- IMF, Türkiye ile 11 Şubat’ta tamamlanan ikinci izleme görüşmelerinin  ardından yayımladığı açıklamada, Türkiye’nin cari açığının giderek büyüdüğü  ve nakit akışının tersine dönebileceği uyarısında bulundu.

10- Bahreyn’in başkenti Manama’daki İnci Meydanında toplanan muhalif  göstericilere polisin müdahalesi sonucu 4 kişi hayatını kaybetti, 100 kişi de  yaralandı.

 18 ŞUBAT 2011

1- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, AK Parti Genişletilmiş İl Başkanları  toplantısında yaptığı konuşmada, “sivil dikta faşizmi, sansür” gibi kavramları  ortaya atanları kastederek, “Bu yaygarayı yapanlar aslında darbecilerin  işbirlikçileridir. Onların özlemi; ileri demokrasi değil, vesayet özlemidir.” dedi.

2- Genelkurmay Başkanı Orgeneral Işık Koşaner ve kuvvet komutanları  Balyoz davasında tutuklanarak Hasdal Askeri Cezaevine konulan 24’ü general,  102 subayı ziyaret etti.

3-CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, çeşitli temaslarda  bulunmak üzere gittiği Düzce’de Adalet Bakanı’nın kendisinin telefonlarının  dinlenmesinde herhangi bir incelemeye gerek olmadığına ilişkin sözlerini  değerlendirdi. Kılıçdaroğlu, “Benim bir gazeteci arkadaşla yaptığım telefon  konuşması hiç ilgisi olmamasına karşın yasaya aykırı bir şekilde dava  dosyasına konuldu. Adalet Bakanı neden gereğini yapmadı? Adalet Bakanının

o savcı hakkında soruşturma açması gerekir. Eğer savcıyı korursa savcı her  türlü yasadışı işlemi yapabilir.” dedi.  4- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Cemil Çiçek, ABD Büyükelçisi  Francis Joseph Ricciardone’nun Türkiye’de basın özgürlüğüne yönelik sözleri  nedeniyle kendisine randevu verilmeyeceğine ilişkin iddiaların doğru olmadığını  belirtti. Başbakan Yardımcısı Çiçek “Ben dahil hiç kimseyle randevuya ilişkin  bir sıkıntı falan söz konusu değil. Hepimizin yoğun bir gündemi var, mesele  zamanlama meselesi.” dedi.

5- Milli Savunma Bakanı Vecdi Gönül, AK Parti Genişletilmiş İl  Başkanları Toplantısı için Genel Merkez’e gelişinde, “darbe emrine itaat  edenlerin yargılanmayacağı” şeklinde bir çalışma yapıldığı iddiaları üzerine  yaptığı açıklamada “ Böyle bir düzenleme içinde değiliz.” dedi.

6- İçişleri Bakanı Beşir Atalay, AK Parti Genişletilmiş İl Başkanları  Toplantısı’na gelişinde gazetecilerin sorularını yanıtladı. Bakan Atalay,  CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ve diğer partililerin telefonlarının  dinlendikleri iddialarına ilişkin olarak, hukuk dışı iş yapanların cezasını  bulacağını belirterek, “Türkiye bir hukuk devleti. Bütün bu işlemlerin nasıl  olacağı yasalarımızda yazılı. Yargı kararı olmadan, o tür dinleme gibi şeyler  katiyen olamaz.” dedi.

7- Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, Gelir İdaresi Başkanlığının merkez  ve taşra yöneticileriyle Antalya’da bir toplantı düzenledi. Burada basın  mensuplarına demeç veren Bakan Şimşek, bundan sonra 1 yıl içinde tebliğ  edilmeyen cezanın ceza olmaktan çıkacağını ve yeni düzenlemede güncelleme  yapılarak ana paranın alınacağını belirterek. “Burada yapılan af değil, bir  kolaylıktır. Sadece çiftçilerimize elektrik faizi konusunda bir af söz konusu.”  dedi.

8- Gazeteci yazar Soner Yalçın ile sahibi olduğu İnternet haber portali Oda  TV çalışanları Barış Pehlivan ve Barış Terkoğlu, Ergenekon davası kapsamında  tutuklandılar.

9- Devlet Bakanı Zafer Çağlayan temaslarda bulunmak üzere gittiği  Brüksel’de basın mensuplarına verdiği demeçte, küresel ekonomik koşulların  daha iyiye götürülmesinin ancak korumacı yaklaşımlardan kaçınarak, uluslar  arası alanda işbirliğini arttırarak ve ticaretin önündeki engelleri kaldırarak  mümkün kılınabileceğini söyledi.

10- Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu temaslarda bulunmak üzere gittiği  Hindistan’ın başkenti Yeni Delhi’de basın mensuplarına verdiği demeçte,  herkesin küresel zenginliklerden yararlanma hakkına sahip olduğunu belirterek,  “En az gelişmiş ülkeler, küresel yapının en zayıf halkaları. Bu ülkelerin sosyal ve  ekonomik kalkınması ile sürdürülebilir gelişmesinin sağlanması için muhakkak  yeni bir küresel vizyonla ortaya çıkmalıyız.” dedi

11- Avrupa Konseyi Parlamenterler Meclisi (AKPM) Başkanı Mevlüt  Çavuşoğlu İngiltere’de London School Economics’te (LSE) Avrupa Enstitü  bünyesindeki Çağdaş Türk Çalışmaları Kürsüsünce düzenlenen konferansta  konuştu. Çavuşoğlu, Türkiye’deki ifade ve basın özgürlüğüne ilişkin bir soru  üzerine, geçen 8 yılda Türkiye’nin özellikle ifade özgürlüğü konusunda büyük  bir ilerleme kaydettiğini belirterek, “Kimsenin ifade özgürlüğünden dolayı  cezaevinde olduğunu söyleyemezsiniz.” dedi.

12- Libya’nın başkenti Trablus’ta Kaddafi yanlısı gösteriler sürerken,  el Bayda kentinin muhaliflerin eline geçtiği ve olaylarda 41 kişinin öldüğü  bildirildi.

13- Bahreyn’de hükümet karşıtı gösteriler sırasında hayatını kaybeden 4  kişinin cenazesi sırasında İnci Meydanı’na girmek isteyen göstericiler üzerine  ateş açıldığı ve 20 kişinin yaralandığı bildirildi.

14- Mısır’da Hüsnü Mübarek yönetiminin devrilmesinden sonra, muhalif  Müslüman Kardeşler Örgütü liderlerinden Şeyh Kardavi’nin Katar’dan Mısır’a  giriş yaptığı bildirildi.

 19 ŞUBAT 2011

1- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Türkiye Taksiciler Vakfı ve İstanbul  Taksiciler Esnaf Odasının (İTEO) toplantısında yaptığı konuşmada, taksicilerin  yaşadığı sorunlar ve yeni düzenlemelere değinerek, ‘korsan taşımacılığı’  kabullenmenin mümkün olmadığını belirterek, “Korsan taksi demiyorum.  Korsan taşımacılığı kabullenmemiz mümkün değil. Bu hakkın gaspıdır.” dedi.  Başbakan Erdoğan, taksici esnafından çeşitli ricalarda bulunarak, “İstanbul çok  turist çekiyor. İstanbul’un daha fazla turist çekebilmesi sizin elinizde. İstanbul’a  gelen misafirlere, ilk karşılaştıkları kişiler olarak Türk misafirperverliğini  gösterin.” dedi.

Öte yandan Başbakan Erdoğan, KKTC Başbakanı İrsen Küçük ile  Başbakanlık Konutunda görüştü. Kuzey Kıbrıs’ta alınan ekonomik önlemlerin  “alınması gerektiği” üzerinde duran Başbakan Erdoğan, uygulanan ekonomik  politikadan “geri adım atılmamasını” isteyerek, “Biz de bu süreçlerden  geçtik. Attığımız adımların arkasında olmalısınız. Tepkilere rağmen cesaretle,  yılmadan adımlar atılmalı.” dedi.

2- CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Ahmet Taner Kışlalı Spor  Salonunda düzenlenen Köy ve Mahalle Muhtarları İstişare Toplantısı’nda, CHP  iktidarında muhtarların sosyal güvenlik payının devlet tarafından ödeneceği  sözü vererek, “Demokrasi önce muhtarlıkta başlar. Vatandaşlar doğrudan  gider, muhtara oyunu verir. Siyasetçilerin hazırladıkları listelere oy vermek  gibi değildir. Muhtar, halkın iradesiyle geliyorsa birilerinin önünde ceket  iliklemeyecek. Kendi sorunlarınızı anlatırken aranızda bölünmeyin. Siyasetin  önüne güç birliği ile çıkın.” dedi.

Ayrıca Kılıçdaroğlu, Başbakan Erdoğan’ın “Ergenekon’u arıyorsan  Danıştaya, Sivas’a bak” sözlerine ilişkin olarak “Sayın Başbakan’ın sözünü  tuttum, Sivas davasına baktım, karşıma Hayati Yazıcı çıktı.” dedi.

Öte yandan ‘Siyasette Başarı Stratejisi Çalışması’na katılmak üzere gittiği  Van’da gazetecilerin sorularını yanıtlayan Kılıçdaroğlu, “Demokrasilerde  haksızlığa karşı eylemler olabilir. Yürüyüşler, protestolar olabilir, bunları doğal  karşılamamız gerekiyor. Hukuksuzluğun olduğu her yere zaten milletvekili  arkadaşlarımız gidiyorlar, davaları izliyorlar.” dedi.

3- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Ali Babacan, G-20 toplantısı  için Fransa’nın başkenti Paris’e giderken gazetecilerin sorularını yanıtladı.  Başbakan Yardımcısı Babacan, akaryakıtta ÖTV indiriminin söz konusu  olmayacağını belirterek, “İndirdiğimiz vergiden çok daha fazlası yüksek faiz  olarak vatandaşa döner. Bütçe açık verir, bedelini vatandaş öder.” dedi.

Ayrıca Başbakan Yardımcısı Babacan, yaklaşan seçim için değerlendirmeler  de bulunarak, “Allah göstermesin, bir koalisyon hükümeti gözükürse, temel  göstergeler bozulur. Ne yapacağı belli olmayan bir koalisyon hükümeti temel  göstergeleri bozar.” dedi.

4- Devlet Bakanı Zafer Çağlayan’a Brüksel’de, Crans Montana Forumu  tarafından ‘Türkiye’nin dış ticaretinde sağlanan olağanüstü dinamizm’nedeniyle  ‘Prix de la Fondation’ ödülü verildi. Bakan Çağlayan ödül töreninde yaptığı  konuşmada, bu ödülün, dış ticaretten sorumlu bakan olarak görev yaptığı iki yıl  boyunca gerçekleştirilen çalışmaların ve elde edilen sonuçların takdir edildiğini  göstermesi açısından çok kıymetli olduğunu söyledi.

Ayrıca Bakan Çağlayan, Libya ile yoğun temas içinde olduğunu söyleyerek,  karmaşanın bir an önce bitip normal yaşama dönülmesini ve buradaki Türklerin  can ve mal güvenliklerinin sağlanmasını ümit ettiklerini söyledi.

Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu ise gelişmelerle ilgili olarak, “Libya’da  çok yoğun bir vatandaş kitlemiz var. Onların güvenliği ve Türkiye’ye intikali  konusunda gerekli çalışmaları başlattık.” dedi.

5- Devlet Bakanı Hayati Yazıcı, Anadolu Ajansı muhabirinin sorularını  yanıtladı. CHPGenel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun sözlerini eleştiren Bakan  Yazıcı, “Savunmayı ayıplamak hiç kimsenin hakkı ve haddi değil. Bir avukatın  bir sanığı savunması ayrıdır, o olayı övmesi, o olayın vuku bulmasından haz  duyup duymaması ayrı bir konudur. Hiç kimse, Sivas’ta gerçekleşmiş o vahim  olayı övemez. Hepimiz lanetledik, lanetliyoruz.” dedi.

6- Devlet Bakanı Faruk Nafiz Özak ile Bayındırlık ve İskan Bakanı  Mustafa Demir, Ankara’da 5’incisi gerçekleştirilen ‘Her Yönüyle Trabzon  Etkinlikleri’nin açılışına katıldı. Açılışta Bakan Özak, “Trabzon’umuzun  eksiği, kültür merkezi. İnşallah TOKİ’yle yapmış olduğu takasla, çok büyük  bir kültür merkezi yapabilirsek Trabzonlular özledikleri sanat yuvasına  kavuşabilir. Trabzon’la ilgili çok sayıda kitap bastırıyoruz. Trabzon’umuzun  kültürel tarihini ortaya çıkartmak istiyoruz.” dedi.

Toplantıya bakanların yanı sıra Ankara Valisi Alaaddin Yüksel, Trabzon  Valisi Recep Kızılcık, Trabzon Belediye Başkanı Orhan Fevzi Gümrükçüoğlu,  TOKİ Başkanı Erdoğan Bayraktar ile milletvekilleri ve diğer yetkililer katıldı.

7- Milli Eğitim Bakanı Nimet Çubukçu, MEB Şura Salonu’nda düzenlenen  Eğitim-Bir-Sen’in 4. Olağan Genel Kurulunda yaptığı konuşmada, “Sloganla  değil, fikir ve icraatla gündeme gelen bir sendikacılık anlayışı benimsenmelidir.  Problemin parçası değil, çözümün parçası olun.” dedi.

Ayrıca Bakan Çubukçu, öğretmenlerin maddi ve manevi refah  seviyelerinin yükseltilmesi için bütün imkanları seferber ettiklerini belirterek,  “Sistemdeki her 3 öğretmenden 1’i AK Parti hükümetleri zamanında atanmıştır.”  dedi.

8- Çevre ve Orman Bakanı Veysel Eroğlu ile Tarım ve Köyişleri Bakanı  Mehdi Eker, Diyarbakır’da 57 bin hektar tarım arazisini suyla buluşturacak olan  Kralkızı-Dicle Cazibe Sulaması 2.3 ve 4. Kısım Ana kanalları ile Pamukçay  Barajı’nın temel atma törenine katıldılar.

Bakan Eroğlu, Pamukçay Barajı ile üç sulama kanalı projesinin Diyarbakır  ovasına hayat vereceğini belirterek, “İnşallah yaptığımız diğer yatırımlarla  Diyarbakır beş yıldızlı bir kent haline gelecek.” dedi.

Bakan Eker ise GAP Eylem Planı çerçevesinde öngörülen yatırımların  birer birer hayata geçirildiğini, Diyarbakır’ın umuda yolculuk yaptığını söyledi.

9- Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, Antalya Beldibi’nde düzenlenen  Maliye Çalışanları Toplantısı’nda, mükelleflerin, beyannamelerin elektronik  ortamda gönderilmesini teminen meslek gruplarıyla aracılık sözleşmesi  düzenlemiş olmasının, beyannamelerin kanuni süresinde verilmesi ile ilgili  yükümlülüklerinin yerine getirilmiş olduğu anlamına gelmeyeceğine dikkat  çekerek, mükellefleri, “beyannamelerinin kanuni sürede elektronik ortamda  verilip verilmediğini titizlikle takip etmeleri” konusunda uyardı.

10- Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, Gürcistan’da 4 yılda  tamamlanacak olan 3 HES projesinin imza protokol töreninde “Gürcistan  ve diğer komşularımızla enerji sektöründe ve enerji alanında çok farklı  işbirliklerimiz var. Artık tamamen pazarı genişleyen ve liberalleşen bir enerji  sektöründeyiz. Gürcistan’ın ve Türkiye’nin zaman zaman karşılıklı elektrik  ihtiyaçları oluyor. Bunlar karşılanıyor. O yüzden bu tür yatırımcılarımızı hem  yurt içinde hem yurt dışında destekliyoruz.” dedi.

11- Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay, Boğaziçi Üniversiteliler  Derneğinin 7’nci Olağan Genel Kurulunda yaptığı konuşmada, “Geldiğimiz  noktada Türkiye’de nicelik olarak doygunluk var, bundan sonra nitelik olarak  gelişmeliyiz.” dedi.

12- MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, Mersin’de bazı açılış ve temel  atma etkinliklerinde yaptığı konuşmada, 2011’in millet için önemli bir dönüm  yılı olacağını ve tek başına iktidar olmak istediklerini belirterek, “Türkiye’nin  gerçekleri göz ardı ediliyor. Yaklaşan seçimleri, zorluklardan çıkmak için iyi  değerlendirmemiz gerekir. Sorunların çözümü biziz. Tecrübe, deneyim ve  programlarımızla iktidara hazırız. Tek eksiğimiz, yeterli oyu alabilecek millet  desteğidir.” dedi.

13- HAS Parti Genel Başkanı Numan Kurtulmuş, İstanbul’da partisinin  bazı ilçe şubelerinin açılışında yapmış olduğu konuşmada, “Türkiye’de ciddi  şekilde yargı gücü vardır. Bir ülke adalet sarayları ile övünmez. Bu kadar büyük  bir çarpıklık olmaz. Yargının Türkiye’nin sistemine müdahale etmesini ortadan  kaldıracak düzenlemeler yapılmalı, halkın ihtiyaçlarını karşılayamayan yasalar  değiştirilmelidir.” dedi.

14- Türkiye Barolar Birliği (TBB) Başkanı Vedat Ahsen Coşar, TBB ve  Çankırı Barosu işbirliğinde Atatürk Kültür ve Sanat Merkezinde düzenlenen  “Yeni Türk Borçlar Kanunu Tanıtım Toplantısı”nda yaptığı konuşmada,  yargının en büyük sorunlarından birinin çift başlı yargı sistemi olduğunu, eğer  askeriyede bir yargı organı olması gerekiyor ise bu yargı organlarının sadece  sivil mahkemelere yardımcı olması için kurulabileceğini söyledi.

15-Belarus’un başkenti Minsk’te başlayan Grekoromen Dünya  Kupası’nda B Grubu’nda yer alan Türkiye, 4 müsabakadan ikisini kazanarak  final şansını yitirdi.

16- Türkiye’nin Lefkoşa Büyükelçisi Kaya Türkmen’in merkeze çekilmesi  ve yerine Lefkoşa Büyükelçiliği Uzman Müşaviri Halil İbrahim Akça’nın  atanmasına ilişkin Bakanlar Kurulu kararı Resmi Gazete’de yayımlandı.

17- Yunanistan Başbakanı Yorgo Papandreu, Batı Trakya’ya tarihi bir  ziyaret gerçekleştirerek, Türk azınlık için bir dizi vaatte bulundu. Papandreu’ya  göre ehliyet sınavı Türkçe de yapılabilecek, vatandaşa hizmet eden merkezlere  Türkçe bilen eleman alınacak.

18- Mısırlı muhalif isimlerden Uluslararası Atom Enerjisi Kurumu  eski Başkanı Muhammed el Baradey Zaman gazetesine yaptığı açıklamada,  Müslüman Kardeşler Örgütü’nü radikal bir örgüt olarak görmediğini, ülkede  demokratik kurumlar olmadan yapılacak seçimlerin ancak iktidarın işine  yarayacağını kaydetti.

19- G-20 Maliye Bakanları ve Merkez Bankaları Başkanları Toplantısı,  Fransa’nın başkenti Paris’te başladı. Dünyanın önde gelen 20 ekonomisine  sahip ülkelerinin temsil edildiği toplantıda, küresel ekonomik dengesizliklerin  takibinde kullanılacak göstergeler üzerinde uzlaşma sağlandı.

20- Libya’da baş gösteren olaylarda can kaybı 100’e yaklaştı, Türklere ait  işyerleri ve şantiyeleri basan göstericiler milyonlarca dolarlık eşyayı yağmaladı.

21- İsrail’in Doğu Kudüs ve Batı Şeria’daki yerleşimlerinin durdurulması  için BM Güvenlik Konseyinden çıkarılmaya çalışılan karar tasarısı, ABD  vetosuna takıldı. 15 üyeli Konsey’de oylamaya sunulan karar tasarısı, 14  ülkenin “evet” oyuna karşılık, 5 daimi üyeden biri olan ABD’nin “hayır” oyu  nedeniyle kabul edilemedi.

 20 ŞUBAT 2011

1-Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, İstanbul Başakşehir’de bir  alışveriş merkezinin açılış töreninde yaptığı konuşmada, istikrardan ve güven  ortamından taviz vermeyeceklerini belirterek “112 gün sonra sandık, milletin  önüne gelecek. Milletim yine hür iradesiyle, vicdanıyla kararını verecek. Bu  aziz millet ne derse, işte o olacak.” dedi.

Ayrıca Türkiye’yi Mısır ve Tunus’a benzetmeye çalışanları eleştiren  Başbakan Erdoğan, “8 yıl boyunca ‘demokrasilerde söz de, karar da  milletindir, millet getirir, millet götürür’ dedik. Korkudan bahsedenlere, bizi  korku imparatorluğu kurmakla itham edenlere söylüyorum: Demokrasiye  inanıyorsanız, millete güveniyorsanız, hepsinden de önemlisi kendinize  güveniyorsanız, sandık 12 Haziran’da.” dedi.

Öte yandan Başbakan Erdoğan, Dolmabahçe’deki Başbakanlık Çalışma  Ofisi’nde hayvan hakları konusunda kendisinden destek isteyen Hayvan Hakları  Federasyonu (HAYTAP) Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Kemal Şenpolat ve  bir grup hayvan sever sanatçılarla bir araya geldi.

Daha sonra Uluslararası Asya-Anadolu Beyin Cerrahi Dostluk Kongresi  yemeğine katılan Başbakan Erdoğan, 2017’de yapılacak Dünya Beyin Cerrahisi  Kongresi için İstanbul’un tercih edilmesini gönülden arzuladıklarını belirterek,  “Hükümet olarak, İstanbul Büyükşehir Belediyesi olarak bu noktada Harbiye  Kongre Merkezinin ücretsiz tahsisi noktasında bizler üzerimize düşeni yerine  getireceğiz.” dedi.

2- CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, “Siyasette Başarı Stratejisi”  çalışması için gittiği Van’da açıklamalarda bulundu. Ana dilde öğretime sıcak  baktıklarını, ancak ana dilde eğitimin bugün için çözülebilecek bir problem  olduğuna inanmadıklarını söyleyen Kılıçdaroğlu, “Ekonomik meseleler, sosyal  problemler, faili meçhuller, geçmişle hesaplaşma, kadın ve kadınlara yönelik  şiddet, din konusu, idari reform gibi konular görüşüldü. Yoksulluk ağırlıklı  olarak ele alındı. Seçim barajının yüzde 5’e düşürülmesi görüşüldü. Haksız  gözaltı ve tutuklamalar, gündemdeki konular görüşüldü.” dedi.

3-Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Cemil Çiçek, Hürriyet  gazetesinin sorularını yanıtladı. Başbakan Yardımcısı Çiçek, “Balyoz Darbe  Planı” davasında tutuklanan subayların, komutanlar tarafından ziyaret  edilmesini eleştirenlere ilişkin, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Işık Koşaner  ve beraberindeki bazı kuvvet komutanlarının, 30 civarındaki general ve amiral  olmak üzere 100’den fazla subayın tutuklu bulunduğu Hasdal Cezaevini  ziyaretlerinin bir meslek dayanışması çerçevesinde görülmesi gerektiğini ve  gayet doğal olduğunu söyledi.

4- Devlet Bakanı Faruk Çelik, Bursa’da bir spor kompleksi ve parkının  açılışında yaptığı konuşmada, Türkiye’de soğuk savaş dönemine takılı kalan  kurum ve kuruluşların, bugünü anlamakta zorlandığını belirterek, “Milletin  güvenliğini sağlayacak olan polis teşkilatıdır. Milletin sınırını koruyacak olan  da ordudur. Yeni konsept budur. Bu konuda siyasetçi, asker, polis ve milletimiz,  bu yeni sürece adapte olmalı. Eski alışkanlıklarımızı siyasetçi ve asker olarak  da yeni döneme taşımamalıyız. Bu soğuk savaş sonrası sürece adapte olmada,  kurumlar ve kuruluşlarımızın şahsen zorlandıklarını görüyorum.” dedi.

5- Tarım ve Köyişleri Bakanı Mehdi Eker, Adana’da Çiftçiler Birliğinde  yaptığı açıklamada, bu yıl çiftçiye 6 milyar 244 milyon lira destekleme ödemesi  yapacaklarını belirterek, “Haziran ayına kadar bunun yüzde 90’ın üzerindeki  kısmını ödemiş olacağız.” dedi.

6- Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, Anadolu Ajansının sorularını yanıtladı.  Bakanlar Kurulunun, elektrikli binek otomobilleri normal otomobillerde olduğu  gibi sahip olduğu kilovat gücüne göre 3 ayrı kategoride vergilendirebileceğini  söyleyen Bakan Şimşek, “Bu da kısa süre içinde tamamlanacak.” dedi.  Elektrikli otomobillerde Motorlu Taşıtlar Vergisi uygulaması konusunda ise  henüz verilmiş bir karar olmadığını belirten Bakan Şimşek, ‘kazan kazan’  benzetmesi yaptığı Torba Yasa’yla ilgili olarak da, “Kurulacak stantlarda bizzat  ben de yeni düzenlemeyi tanıtacağım. Yeniden yapılandırmada vatandaş da  kazanacak, devlet de kazanacak.” dedi.

7- Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız Konya’da, gazetecilere  Torba Yasa’yı değerlendirdi. Bakan Yıldız, “Bu yasada çiftçilerimizin uzun  yıllardır sıkıntı çektiği tarımsal sulama borçları yeniden yapılandırılıyor. Bu  düzenlemeyle biriken borçların faizleri silinecek, asıl borç 60 ay taksitlere  bölünebilecek. Bu sayede çiftçilerimiz kamuya olan sulama borçlarını rahatlıkla  ödeyebilecek. Çiftçilerimiz mutlaka geriye dönük borçlarını ödesinler ve bu  yükten kurtulsunlar.” dedi.

8- Çevre ve Orman Bakanı Veysel Eroğlu, Atatürk Barajı’ndan Suruç  Ovası’na su aktaracak olan Suruç Tüneli inşaatında incelemelerde bulundu.  Bakan Eroğlu, “Önceden bu tünelleri yabancılar açıyordu, artık kendi  müteahhitlerimiz açıyor. Türk müteahhitleri dünyada ABD’yi de geçerek  Çin’den sonra ikinci sırada yer alıyor. Bu hızla Çin’i de geçeceklerini  düşünüyorum.” dedi.

9- Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım, Marmara Grubu Stratejik ve Sosyal  Araştırmalar Vakfınca düzenlenen toplantıda yaptığı konuşmada, Türkiye’yi  bilgi toplumuna dönüştürmek için çalıştıklarını belirterek, “Gençler internet  üzerinden örgütlenebiliyor, işte bu sanal gücün önünde kimse duramıyor.  İnternetin gelişimi demek, şeffaflığın, demokrasinin gelişmesi demektir.” dedi.

10- MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, Mersin’in Bozyazı ilçesinde  gazetecilerin sorularını yanıtladı. Tutuklanan bazı komutan eşlerinin Anıtkabir’i  ziyaret etmesine ilişkin soru üzerine Bahçeli, “Demokrasinin daha iyi işler hale  gelmesi için darbe zihniyetinin toplumdan uzaklaşması gerek. Bununla ilgili  bir iddia şu an var. Dava başlamıştır, yargı sürecini saygı ile beklemek gerekir.  TSK mensuplarından tutuklananlar olmuştur. Ancak bunların ailelerinin  eylemvari davranışlarını tasvip etmiyorum. Herkes gibi asker aileleri de sabırla  beklemelidir.” dedi.

11- HAS Parti Genel Başkanı Numan Kurtulmuş, partisinin İstanbul  Gençlik Kolları tarafından düzenlenen programda, gençlerin siyasetten uzak  tutulduğunu belirterek, “Milletin doğru bir siyaset yapmasını önlemenin  en temel yollarından biri, insanları yan yana getirmeyecek bir siyaset tarzı  benimsemektir. Ne yazık ki hep kimlikler üzerinden siyaset yapıldı. 12 Eylül  darbesinden sonra özellikle gençler hiçbir şekilde karışmasın diye siyaset kötü  hale getirilmiştir.” dedi.

12- BBP Genel Başkanı Yalçın Topçu, partisinin Eskişehir il teşkilatının  6. Olağan Genel Kurulunda yaptığı konuşmada, “Bu ülkede kendini milli  iradenin üstünde tutan ne kadar silahlı, silahsız güç varsa hepsi adaletin önüne  çıkarılmalıdır.” dedi.  13- Libya’nın Bingazi kentinde yaşayan Türklerden 287’si gönderilen  tahliye uçağıyla İstanbul’a getirildi.

14- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, Kamboçya’da  Türk müteşebbislerce faaliyete geçirilen Zaman Üniversitesinin açılış töreninde  yaptığı konuşmada, Türk eğitimcilerin, siyasetçilerden onlarca yıl önce  dünyanın uçsuz bucaksız noktalarına dağıldıklarını belirterek, güçlü ve modern  altyapısıyla iyi bir başlangıç yapan Zaman Üniversitesinin de kısa zamanda  kendinden başarılarla söz ettireceğine olan inancını dile getirdi.

Başbakan Yardımcısı Arınç ayrıca, Kamboçya’daki Ölüm Tarlaları ile S21  Hapishanesi’nde incelemelerde bulundu.

15- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Ali Babacan, G-20 zirvesi için  gittiği Fransa’dan dönüşünde yaptığı açıklamada, Türkiye’ye yatırımcı ilgisinin  fazla olduğunu belirterek, “Medya ile ilgilenen çok. Gayrimenkule, turizme ilgi  var. ‘Ortadoğu sermayesi, Ortadoğu sermayesi’ deriz ya. Adı vardı ama miktarı  yoktu. Şimdi son zamanlarda Körfez’den ciddi bir yöneliş var. Dünyanın her  yerinde Türkiye takip ediliyor.” dedi.

Başbakan Yardımcısı Babacan ekonomiye ilişkin yaptığı açıklamada,  Amerikan yönetiminin bütçe açıklarını azaltma niyeti olduğunu söyleyerek,  “Bütçe açığı yüzde 10’a çıktı. ABD Merkez Bankası (FED) Başkanı Ben  Bernanke ile de görüştük. Bizim 2009’da aldığımız tedbirleri alıyorlar.” dedi.

16- Devlet Bakanı Zafer Çağlayan, Brüksel’de gazetecilere yaptığı  açıklamada, petrol karşılığı konut teklifinin anlaşması için müteahhitler, inşaat  malzemesi üreticileri ve mühendislerle birlikte Venezuela’ya gideceklerini  söyledi. Yapacakları ziyarette iki ülke arasında ortak bir çalışma grubu  kurulacağını söyleyen Bakan Çağlayan, “Birkaç finansman modeli var, bunlar  üzerinde çalışıyoruz.” dedi.

17-İslam Konferansı Teşkilatı (İKT) Genel Sekreteri Ekmeleddin  İhsanoğlu, ABD’nin Filistin topraklarında Yahudi yerleşimlerini kınayan BM  Güvenlik Konseyi karar tasarısını veto etmesini kınadı.

18- Afganistan’ın doğusundaki Kunar vilayeti Valisi Fazlullah Vahidi,  NATO ve Afgan güçlerinin, Gazi Abad bölgesinde dört gündür düzenledikleri  kara ve hava saldırılarında, aralarında kadın ve çocukların da bulunduğu 64  sivili öldürdüğünü söyledi.

19- Libya Lideri Muammer Kaddafi’nin iktidarı bırakması için başlayan  gösterilerin altıncı gününde ölü sayısının 200’ü geçtiği bildirildi.

 21 ŞUBAT 2011

1- Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Deniz Ticaret Odasının Olağanüstü  Meclis Toplantısı’na katıldıktan sonra basın mensuplarının çeşitli konulardaki  sorularını cevapladı. Cumhurbaşkanı Gül, bir soru üzerine “Libya’da olanları  yakından, kaygıyla takip ediyoruz. Çünkü can kaybının olması gerçekten  çok üzücü. O bakımdan herhangi bir kardeş kanı dökülmeden bu meselelerin  hallolması gerekir ve tabii ki bütün yöneticilerin de halklarının arzularına,  dileklerine kulak vermeleri gerekir.” dedi.

2- CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, TMMOB ve birliğe bağlı  meslek odaları başkanlarıyla bir araya geldi. Kılıçdaroğlu, Başbakan Erdoğan  başta olmak üzere AK Parti yöneticilerinin, CHP’nin “aile sigortası” projesine  şiddetle karşı çıktığını belirterek, “Çünkü yoksulları kendi arka bahçeleri haline  getirmek istiyorlar.” dedi.

3- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Cemil Çiçek, Genelkurmay  Başkanlığı, Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu ve Milli İstihbarat Teşkilatı  yetkilileri başta olmak üzere birçok kurumun katılımıyla acil bir toplantı yapıldı.  Toplantının ilk bölümünde, Libya’daki Türk vatandaşların tahliyesi ele alındı,  ikinci bölümünde ise Orta Doğu’da başlayan demokrasi talepleri görüşüldü.

Öte yandan, Başbakan Erdogan, Libya lideri Muammer Kaddafi’yi  arayarak, oradaki işçilerin ailelerinin endişe içinde bulunduğunu belirtti ve  tahliyeleri için kolaylık istedi

4-Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Ali Babacan, ekonomi  muhabirleriyle düzenlediği basın toplantısında, farklı hesap yöntemleri  kullanarak 2000 ve 2001 krizlerinin maliyetini çıkardıklarını söyledi. Başbakan  Yardımcısı Babacan, ihraç edilen senetlerin toplam ödemelerinin bugüne  enflasyonla getirilmiş halinin 251 milyar 563 milyon lira olduğunu bildirdi.

5- Devlet Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış, Antakya’da yapılan  Türkiye-AB Karma Parlamento Komisyonu 66. Toplantısı’nda yaptığı  konuşmada, “AB sürecinde masadan kalkan taraf Türkiye olmayacak. Fişi  çeken biz olmayacağız.” dedi. Toplantıya Bakan Bağış’ın yanı sıra Adalet  Bakanı Sadullah Ergin, Devlet Bakanı Cevdet Yılmaz, AB Türkiye Delegasyonu  Başkanı Marc Pierini, 31 Türk milletvekili, 49 Avrupalı milletvekili ve 69  bürokrat katıldı.

6- Devlet Bakanı Zafer Çağlayan, Dışişleri Bakanlığı, Türkiye Müteahhitler  Birliği (TMB), Türkiye İnşaat İşverenleri Sendikası (INTES), Dış Ekonomik  İlişkiler Kurulu ve Libya’da iş yapan Türk müteahhitlik firmalarının katılımıyla  “Libya Değerlendirme Toplantısı.” dedi.yaptı. Toplantının açılışında bir  konuşma yapan Bakan Çağlayan, Libya’daki Türk vatandaşlarının Türkiye’ye  dönme isteklerinin başında yaşam koşullarının zorlaşmasının geldiğini söyledi.  Bakan Çağlayan ayrıca, Dış Tîcaret Müsteşarlığı bünyesinde durum izleme  masası, Dışişleri Bakanlığı bünyesinde ise kriz masası kurulduğunu anlattı.

7- İstanbul Ticaret Üniversitesi tarafından düzenlenen “10. Yılında 2001  Ekonomik Krizi: Sebepler ve Sonuçlar” konulu panelde konuşan Maliye Bakanı  Mehmet Şimşek, toplumun popülist siyasi yaklaşımlara prim vermeyeceğini  belirterek, “Çünkü biz bütçe yaparken ana muhalefet liderinin belli taahhütlerini  topladık ki 100 milyar lirayı aşıyordu. Bunun anlamı, milli gelirin yüzde 10’u  açık demek, bunun faiz yansımasını hiç dikkate almadık.” dedi.

8- AB’nin Genişlemeden Sorumlu Üyesi Stefan Füle’nin sözcüsü Natasha  Büler Milliyet gazetesine yaptığı açıklamada, Türkiye’de gazetecilere açılan  davalara ve basına siyasi baskı iddialarına dikkat çekerek “Gelişmeleri yakından  izliyoruz. Bizim için de endişe kaynağı olmayı sürdüren bu konuyu sadece  raporlarımızda yazmıyoruz. Türk yetkililerle her görüşmemizde de gündeme  getiriyoruz.” dedi.

9-Türkiye İşadamları ve Sanayiciler Konfederasyonu (TUSKON),  Kamboçya’nın başkenti Pohn’da İş Forumu düzenledi. Devlet Bakanı ve  Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç burada yaptığı konuşmada, “Dostane  ilişkiler içinde bulunan ülkelerimizin bugün ulaştıkları işbirliği seviyesini  göstermek açısından, ziyaretimiz büyük önem arz etmektedir.” dedi.

10- Tunus’a giderken uçakta konuşan Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu,  ülkede siyasi partilerin henüz oluşmadığına işaret ederek, “Toplumsal  hareketlere öncülük eden kesimler tecrübeli siyasetçiler değil, Twitter kullanan  gençler, İnternetle harekete geçiyorlar. Siyasi örgütle değil. Bunlara partileşme  süreci lazım.” dedi.

Bakan Davutoğlu Tunus’ta, Başbakan Muhammed Gannuşi ve Avrupa  Konseyi Genel Sekreteri Thorbjom Jagland ile görüşmesinden sonra yaptığı  açıklamada, görüşmelerin çok yapıcı geçtiğini, Tunus’taki gelişmeleri her  yönüyle ele aldıklarını kaydetti.

 Öte yandan Tunus’ta, Muldi Kefi yeni dışişleri bakanı olarak atandı.

11- Finlandiya Dışişleri Bakanı Aleksander Stubb, AB Dışişleri Bakanları  Toplantısı’nda basına yaptığı açıklamada, Libya’da Kaddafi ve yakınlarıyla  hükümet yetkililerine “seyahat yasağı ve nokta ekonomik yaptırımlar”  uygulanmasını önerdi.

Çek Cumhuriyeti Dışişleri Bakanı Karel Schvvarzenberg ise Kaddafi’nin  liderliğinin Libya için önemli olduğunu ifade ederek, “Eğer Kaddafi devrilirse  dünyada daha büyük felaketler olur.” dedi.

12- Yemen’de ülkeyi 32 yıldır yöneten Ali Abdullah Salih, görevinden  ayrılması için artarak devam eden gösterilere rağmen koltuğunu bir sonraki  seçime kadar bırakmayacağını açıkladı.

13- Sudan’da 1989 yılından bu yana devlet başkanlığını yürüten Ömer el  Beşir, bir sonraki seçimlerde aday olmayacağını açıkladı.

14- Yunanistan’da çalışma şartlarını ve hükümetin ücret politikasını  protesto eden toplu taşıma araçları çalışanları, iş durdurma eylemine başladı.

15-Libya’da isyan Trablus kentine sıçrayınca ordu, halkı savaş  uçaklarıyla bombaladı. “Vur” emrine uymayan iki albay jetle Malta’ya kaçtı.  Savaş uçaklarının bir çok bölgeyi bombaladığı, açılan ateş sonucu çok sayıda  göstericinin yaşamını yitirdiği bildirildi.

İsveç Dışişleri Bakanı Carl Bildt, şiddet olaylarının artmasından endişe  duyduğunu belirtti. İtalya Dışişleri Bakanı Franco Frattini de Libya’nın  bölünerek bir kısmında “İslam Emirliği” kurulması ihtimalini ‘tehlikeli’  bulduğunu söyledi. Başbakan Silvio Berlusconi ise Libya’da sivillere şiddetin  ‘kabul edilemez’ olduğunu belirtti.

Öte yandan Arap Birliği Genel Sekreteri Amr Musa, Libya’daki  gelişmelerden ötürü derin bir kaygı içinde olduklarını belirterek, şiddetin derhal  durdurulması için diyalog çağrısı yaptı.

 22 ŞUBAT 2011

1- Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Mersin’de Vali Hasan Güzeloğlu’nu  makamında ziyareti sırasında gazetecilere yaptığı açıklamada, Orta Doğu’da  yaşanan gelişmeleri yakından takip ettiklerinin altını çizerek, “Orta Doğu  büyük ve derin bir değişim yaşıyor. Buna bağlı olarak taşlar da zamanla yerine  oturacaktır. Bunlar olurken can kayıplarının yaşanmaması çok önemli.” dedi.  Olaylar başlamadan önce ‘nerede ne olabilir’ diye çalışmalarda bulunulduğunu  ifade eden Cumhurbaşkanı Gül, “Libya’da bir takım problem ve sıkıntılar  olabileceği öngörülüyordu ve bu sebeple de gerekli tedbirler önceden alınmıştı.  Oradaki vatandaşlarımızın sağ salim Türkiye’ye ulaştırılması hepimizin birinci  önceliğidir.” dedi.

2-Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Malezya Başbakanı Necip  Abdülrezzak ile Başbakanlık Merkez Binada görüşmesinin ardından düzenlenen  ortak basın toplantısında, iki ülke arasında vizelerin kaldırılmasına yönelik  karar aldıklarını belirterek, “Daha önce bizim aramızda, 90 günlük sınırlı bir  vize muafiyeti söz konusuydu. Ama şimdi aramızda vizelerin kaldırılması  kararına vardık. Arkadaşlar çalışmalarını tamamlayacaklar. Böylece bundan  böyle vatandaşlarımızın karşılıklı olarak Malezya’ya, Malezya’dan da Türkiye  ye gelme imkânı doğacak.” dedi.

Başbakan Erdoğan partisinin Meclis grup toplantısında ise “Demokratik  taleplerini dile getirenlere karşı insaf dışı müdahalelerin yapılması, şiddet  sarmalını büyütür.” diyerek, “Libya’da bulunan Türklerin hayatları ve hakları  kardeş Libya halkına emanettir. Yönetimin veya göstericilerin bu hassasiyetimizi  çok iyi anlamalarını, azami özen göstermelerini bekliyoruz.” dedi.

3- CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu partisinin Meclis grup  toplantısında, Van’daki temasları hakkında bilgi verdi. “Bizi nasıl görüyorlar,  niye oy alamıyoruz, oradaki algımız ne bunları dinledik” diyen Kılıçdaroğlu,  “Arada sağırlar diyalogu oluşmuş. Biz bir şey söylemişiz, oraya anlatamamışız.  Onlar bir şey söylemişler biz duymamışız. Bir araya gelip birbirimizi dinlemeyi  öğrendik.” dedi. “Biz olaya Doğu ve Güneydoğu sorunu olarak bakıyoruz”  diyen Kılıçdaroğlu, “Kürt sorunu da bunun bir parçası. Çünkü olay sadece Kürt  sorunu olayı değil. İşin içinde ekonomik, sosyal sorunlar var, faili meçhuller  var, mütedeyyin insanlar ve bunların kaygıları ve beklentileri var. Olay bizim  düşündüğümüz gibi bir 3. yol olayıdır. Biz o bölgeye 3. yol olarak gideceğiz.  Van’da elimizi uzattık, havada kalmadı.” dedi.

4- Libya’daki gelişmelerle ilgili bilgi vermek için Meclis’te grubu  bulunan partileri ziyaret eden Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Cemil  Çiçek, Libya’da yaşanan kriz sebebiyle 15 ülkenin, vatandaşlarının tahliyesi  için Türkiye’den yardım istediğini kaydetti. Başbakan Yardımcısı Çiçek,  “Özellikle Çin, Türkiye üzerinden tahliye talep ediyor. Çünkü onlar da uçak  gönderemiyor. Aralarında, ABD, Çin ve İngiltere’nin yanı sıra bazı Avrupa  ülkeleri de bizden yardım istedi.” dedi. Başbakan Yardımcısı Çiçek ayrıca,  Libya’da muhatap bulmakta zorluk yaşadıklarını belirterek, “Her bilgi yarım  saat içerisinde eskiyor. Sürekli formül arıyoruz.” dedi.

5- Devlet Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış, Türkiye Belediyeler  Birliği tarafından Hatay’da düzenlenen “Belediyeler AB’ye Hazırlanıyor  Projesi Bilgilendirme Toplantısı”nda, Türkiye’de demokratikleşme alanında  önemli adımlar atıldığını söyleyerek, “Darbeler, insan hakları ihlalleri,  darağacında sallandırılan gencecik fidanlar, Türkiye’nin AB standartlarına  ulaşmasını engelleyen duvarları olmuş. Bugün artık Türkiye’de çok farklı  bir dönemi yaşıyoruz.” dedi. Bakan Bağış, “50 yıl önce darbeler sonrası  başbakanların, bakanların idam edildiği bir ülkede, 10 yıl önce bir belediye  başkanının ders kitaplarındaki bir şiiri okuduğu için hapsedildiği bir ülkede,  bugün AB ülkelerinden gelen parlamenterlerin takdir ettiği bir yargı reformunu  gerçekleştiriyoruz.” dedi.

Yargı alanındaki düzenlemelere değinen Adalet Bakanı Sadullah Ergin  de “Uzun süren yargılamaların bitebilmesi için, açılan bir davanın 5-10 sene  adliyede kalmaması için çok önemli adımlar atıldı, atılıyor. Umut ediyorum  ki orta vadede bu beklentiler karşılanmış olacak ve artık birkaç yıl sonra  Türkiye’de yargılama süreleri oldukça aşağılara çekilmiş olacak.” dedi.

6- İçişleri Bakanı Beşir Atalay, Malezya İçişleri Bakanı Hishammuddin  Hüseyin ile Gölbaşı’ndaki Polis Akademisinde incelemelerde bulundu.  Bakan Atalay burada yaptığı konuşmada, haziran ayı içerisinde genel seçim  yapılacağını hatırlatarak, “Biliyorsunuz İçişleri bakanları, seçimlerden üç ay  önce görevlerinden ayrılırlar. Ben de iki hafta sonra bakanlıktan ayrılacağım.”  dedi. Bulunduğu dönem içerisinde polis eğitimine özel bir önem verdiğine  değinen Bakan Atalay, “Polis eğitimi benim için çok önemliydi. Polisin eğitimi  iki noktada; insan hakları ve hukukun içinde olma ile yeni teknolojiye uyum.  Bu ikisi çok önemli. Türk Polis Teşkilatının toplumumuzda imajı şu anda çok  yükseldi. Ondan çok memnunum.” dedi.

7- Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Lüksemburg Dışişleri Bakanı  Jean Asselborn ile düzenlediği ortak basın toplantısında, bir gazetecinin Orta  Doğu’da yaşanan gelişmeler hakkındaki yorumlarını sorması üzerine, Arap  dünyasında tarihi bir dönüşüm yaşandığını kaydederek, Libya’da yaşananları  yakından izlediklerini ve Türkiye’nin bölgede yaşanan olaylar karşısındaki  tutumunun net olduğunu söyledi. Güvenlik ve özgürlük arasında bir denge  olması gerektiğini anlatan Bakan Davutoğlu, “Biz güvenlik için özgürlüğü ya  da özgürlük için güvenliği feda etmemeliyiz. Bölgedeki bütün insanlar özgürlük  istiyor. Daha fazla şeffaflık ve iyi yönetim istiyorlar. Biz bu dönüşümün barışçıl  olmasını ve güvenliği tehdit etmemesini arzu ediyoruz ve bu sürecin sonunda  bütün bu dost ülkelerin daha güçlü olmasını ümit ediyoruz.” dedi.

8- Tarım ve Köyişleri Bakanı Mehdi Eker, Bakanlığında düzenlediği basın  toplantısında, 2011 tarım destekleriyle ilgili kararnamenin Bakanlar Kurulunda  imzalandığını açıkladı. Daha önce 6 milyar lira olarak açıklanan 2011 yılı  tarımsal destekleri içinde 1.2 milyar liranın hayvancılık sektörüne ayrıldığını  hatırlatan Bakan Eker, süt ve et üretimiyle ilgili besicilere daha fazla destek  sağlamak amacıyla hayvancılık sektörüne yönelik destek tutarının 440 milyon  lira artırıldığını da kaydetti.

9- Üniversitelerde girişimciliğin ders olarak okutulması amacıyla YÖK  ile KOSGEB arasında işbirliği protokolü imzalandı. Protokole; Sanayi ve  Ticaret Bakanı Nihat Ergün, KOSGEB Başkanı Mustafa Kaplan ve YÖK  Başkanı Yusuf Ziya Özcan imza koydu. İmza töreninde konuşan Bakan Ergün,  müfredatına girişimcilik dersi koyan üniversitelerin öğrencileri arasında ödüllü  İş Planı Yarışması düzenleyeceklerini açıkladı. Bakan Ergün, yarışmada ilk üçe  giren öğrencilerin mezun olduktan sonra 24 ay içinde işlerini kurmaları halinde  birinciye 15 bin, ikinciye 10 bin, üçüncüye de 5 bin lira para ödülü verileceğini  kaydetti.

KOSGEB olarak başlattıkları 6 yeni programda en önemli kaldıracın  üniversiteler olduğuna işaret eden Kaplan, şu ana kadar 33 üniversiteyle  işbirliği yaptıklarını, 26 yeni üniversiteyle yeni işbirliği imkânı doğacak  çalışma başlattıklarını ifade etti.

Özcan da, “Üniversiteler, ekonomilerin ve ülkelerin kalkınması için en  önemli itici güçtür. Üniversite olmadan, üniversitelerde yapılan çalışmalar  olmadan ülkelerin kalkınması mümkün olmayacaktır. Bilgi temelli ekonomi  dedikleri budur. Dünyanın iyi ekonomilerine baktığınızda çok iyi bilgi  sistemleri, üniversiteleri olduğunu herkes görür. Onun için bugün burada  imzalanacak olan protokolün bu açıdan çok büyük bir önemi vardır.” dedi.

10-BDP Eşbaşkanı Selahattin Demirtaş partisinin Meclis grup  toplantısında yaptığı konuşmada, Orta Doğu ve Kuzey Afrika’daki gelişmelere  dikkat çekerek, Türkiye’nin de bundan etkilendiğini kaydetti. Gerek AK  Partinin, gerekse muhalefetin halkı yoksul, işsiz bırakarak “isyan sınırında”  tutma taktiği izlediğini belirten Demirtaş, “Artık halklar en baskıcı dikta  rejimlerini devirebilir, bu duygu Türkiye’de de canlanmıştır. Halk artık AKP’ye  muhtaç olmadığını anlamıştır.” dedi.

11- TÜSİAD ve Endeavor (Etkin Girişimci Destekleme) Derneği iş  birliğiyle İstanbul’da gerçekleştirilen “İyi Girişim Zirvesi”nde konuşan TÜSİAD  Başkanı Ümit Boyner, Orta Doğu ve son olarak Libya’da yaşanan olaylarla ilgili  olarak “Herkesin önceliği Libya’daki vatandaşlarımız. Önceliğimiz, onların bir  an evvel güvenliğe kavuşması, güvenli bir şekilde Türkiye’ye dönmeleri.” dedi.  Türkiye’nin etrafındaki gelişmelerin ‘olması gerektiği için’ ortaya çıktığını  belirten Boyner, “Dünyanın gittiği yer, daha fazla demokrasinin talep edildiği,  gelir dağılımında daha adil, daha kitlelere yayılmış bir nokta ihtiyacını ortaya  koyuyor” görüşünü dile getirdi.

12- Basın İlan Kurumu Genel Müdürü Mehmet Atalay, Antalya’da  düzenledikleri “Türk Basını Reklamcısıyla Buluşuyor-Geleceğin Medyasına  Hazırlık” toplantısında yaptığı konuşmada, Bayram gazetesinin çıkarılması  yönünde çalışma başlattıklarını belirterek, “Gazeteciler bundan sonra bayramda  tatil yapacaklar. Bayram gazetesi çıkacak. Çalışmak isteyenler buyursun  çalışsın. Hiç değilse gazetecinin iki bayram tatili olsun.” dedi.

13- Almanya Cumhurbaşkanı Christian Wulff, İran’daki iki Alman  gazetecinin serbest bırakılmasını sağlayan Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’e  teşekkür mektubu gönderdi. Wulff, mektupta “İki Alman gazeteciyi kurtararak  Almanya’ya çok büyük bir dostluk yardımında bulundunuz. Bir gün Türkiye’nin  yardıma ihtiyacı olursa ben de elimden geleni yapmaya hazırım. Dostluk  yardımınız için size müteşekkirim.” dedi.

 14- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, Vietnam’a  yaptığı ziyaret kapsamında, Türkiye-Vietnam Ticaret ve Yatırım Forumu’nda  iş adamlarına hitaben yaptığı konuşmada, Türk iş adamlarının Vietnam’da iş  yapmaya yönlendirildiğini ifade etti. İki ülke arasındaki ithalat ve ihracatın  dengesiz olduğunu ve bu durumu dengeleme noktasında iş adamlarına büyük  iş düştüğünü vurgulayan Başbakan Yardımcısı Arınç, “Türkiye ve Vietnam  birbirinden uzak olsa da dostane ilişkilerle birbirine bağlılar.” dedi.

15- KKTC Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu, KKTC Din Görevlileri Sendikası  (Din-Gör-Sen) Başkanı Mehmet Dere’yi kabulünde yaptığı konuşmada,  2 Mart’ta KKTC’de yapılacak mitingin ülkede tedirginlik oluşturduğunu  belirterek, temennilerinin; mitingi düzenleyenlerin sorumluluklarının bilincinde  gerekli tedbirleri alarak, Türkiye ve KKTC halklarını rahatsız edecek olayların  yaşanmasına engel olmaları yönünde olduğunu söyledi.

16- BM Genel Sekreteri Ban Ki-mun yaptığı yazılı açıklamada, Libya  lideri Muammer Kaddafi’ye bağlı güvenlik güçlerinin savaş uçakları ve  helikopterlerle halka ateş açması karşısında “utanç” duyduğunu belirterek,  Kaddafi’yi bu şiddet olaylarına “hemen” son vermeye çağırdı.

Filipinler’de bulunan İslam Konferansı Teşkilatı (İKT) Genel Sekreteri  Ekmeleddin İhsanoğlu da “Sivillere karşı kullanılan bu aşırı güç nedeniyle  halka yönelik bir katliam var. Bu, bütün insani ve İslami değerlere ters düşen  bir insanlık dramıdır.” dedi.

ABD Dışişleri Bakanı Hillary Clinton yaptığı yazılı açıklamada,  Libya’daki gelişmelerden dolayı endişe duyduğunu, “ülkedeki kan gölünün  kabul edilemez olduğunu ve bitmesi gerektiğini” bildirdi.

Öte yandan Kaddafi, isyanın başladığı günden bu yana ikinci kez  kameraların önüne geçerek, isyan eden protestoculara meydan okudu ve “Şehit  olurum, istifa etmem. Arkamda Libya halkıyla kanımın son damlasına kadar  savaşacağım, henüz güç kullanmadım ama gerekirse kullanırım.” dedi.

17- Yeni Zelanda’nın Christchurh kentinde 6,3 büyüklüğünde deprem  meydana geldi. Başbakan John Key yaptığı açıklamada, depremde ölenlerin  sayısının 65 olduğunu, bu sayının artabileceğini belirtti.

 23 ŞUBAT 2011

1- Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu Libya’da yaşanan olaylar nedeniyle  kurulan kriz merkezinde düzenlediği basın toplantısında, Libya’da yaklaşık  25 bin civarında Türk vatandaşı olduğunu belirterek, Türkiye Cumhuriyeti  tarihinin en geniş kapsamlı tahliye çalışmasını yürüttüklerini söyledi.

2- Maliye Bakanı Mehmet Şimşek ASO Meclis Toplantısı’nda yaptığı  konuşmada, Libya’daki müteahhitlerin sıkıntılarına duyarsız kalınamayacağını,  incelemeler yapıldıktan sonra zararların karşılanabileceğini söyledi.

3- Milli Eğitim Bakanı Nimet Çubukçu Uzaktan Eğitim Koordinasyon  Merkezi ve Alo Eğitim Hattı’nın tanıtım toplantısında yaptığı konuşmada,  açıköğretim hizmetlerinin harçlarının yüzde 50 oranında indirildiğini  açıklayarak, eğitim almamış yada yarıda bırakmış kadın, erkek, engellileri  uygulamadan yararlanmaya davet etti.

4- Sağlık Bakanı Recep Akdağ, TÜSİAD’ın düzenlediği Türkiye’nin  AB’ye Üyelik Sürecinde Sağlıkta İnovasyon Rapor Tanıtım Toplantısı’nda  yaptığı açıklamada Türkiye’de bir kızamık salgını olmadığını ancak oluşmaması  için gerekli tedbirleri almak zorunda olduklarını söyledi.

5- İstifa çağrılarını reddeden Libya lideri Muammer Kaddafi’ye bağlı  güçlerin kilit bölgelerde kontrolü yitirdiği, öte yandan şiddet olaylarında  yaşamını yitirenlerin sayısının bine ulaştığı öne sürüldü.

Bu arada BM Güvenlik Konseyinden yapılan açıklamada, Libya’daki  şiddet olayları, barışçı bir biçimde gösteri yapan sivillere karşı güç kullanımı  ve yüzlerce sivilin öldürülmesi kınandı.

6- İran’ı ülkesindeki ayrılıkçı silahlı gruplara silah tedarik etmekle  suçlayan Senegal, Tahran yönetimi ile olan diplomatik ilişkilerini kestiğini  bildirdi.

 24 ŞUBAT 2011

1- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında Başbakanlık Resmi  Konutunda Libya’daki gelişmeler konusunda değerlendirme toplantısı yapıldı.  Genelkurmay Başkanı Orgeneral Işık Koşaner ile ilgili bakan ve bürokratlar  katıldığı toplantıda, Libya’da başlayan halk hareketinin ardından yaşanan  gelişmeler ve ülkede bulunan Türk vatandaşlarının tahliyesiyle ilgili konular  ele alındı.

Öte yandan Cumhurbaşkanı Abdullah Gül başkanlığında toplanan Milli  Güvenlik Kurulunda da, Tunus, Mısır ve Libya’daki gelişmeler ve bunların  bölgesel yansımaları değerlendirildi.

2- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Atv’de yayınlanan “Gündem Özel”  adlı programda gazetecilerin sorularını cevapladı. Başbakan Erdoğan, CHP  Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun vaat ettiği “aile sigortası” konusunda  ne düşündüğünün sorulması üzerine “Biz hiçbir zaman vatandaşımızı aldatan  olmayacağız. Her haneye aylık 600 liralık maddi yardım yaparsak bunun bütçeye  getireceği yük 1 milyar civarında. Yıllık maliyeti 24 milyar lira civarında. Şimdi  sadece bu, vereceğiniz sözde aile sigortası konusundaki ücret. Bizim toplam  yatırımımızın rakamı bu. Böyle bir şeye inanmak mümkün mü?”.” dedi.

Başbakan Erdoğan “Cumhuriyet Bayramı’nda Cumhurbaşkanının verdiği  resepsiyona katılmayan Genelkurmay’ın tam kadro Balyoz sanıklarını ziyarete  gitmesini nasıl değerlendiriyorsunuz?” sorusu üzerine ise “Hasdal, Adalet  Bakanlığına bağlı bir cezaevi değil. Gidişleri konusunda bilgim var. Psikolojik  olarak gitmeleri gerektiğini düşünüyorum. Açıkçası bu ziyareti ben normal  karşıladım ve insanı bir durum olarak görüyorum.” dedi.

3- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Fransız Haber Ajansı AFP’ye verdiği  demeçte, Fransa Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy’nin Türkiye’ye “resmi  ziyaret” yerine sadece G-20 ülkelerinin başkanı olarak 5-6 saatlik günübirlik  ziyaretine tepki göstererek, bu şekilde yapılan bir ziyaretin yakışıksız olduğunu  söyledi. Başbakan Erdoğan, “Fransa Cumhuriyeti’nin cumhurbaşkanı olarak  ağırlamak isterdik ama bugün Fransa’nın cumhurbaşkanı olarak değil, G-20’nin  başkanı olarak geliyor. Bu ziyaretin Fransa ve Türkiye arasındaki dostluğun  yüksekliğinde olmadığını düşünüyorum. Türkiye ve Fransız-Türk ilişkileri  bundan daha fazlasını hak ediyor.” dedi.

4- Milli dalgıç Şahika Ercümen, Avusturya’nın Weissensee Gölü’nde  buzun altından 110 metrelik mesafeyi geçerek buzaltı yatay dalış rekoru kırdı.  Ercümen, bu başarısıyla Guinnes Rekorlar Kitabı’na girmeye hak kazandı.

5- KKTC Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu, İstanbul’da Ekonomi Gazetecileri  Derneği üyeleriyle bir araya geldi. Eroğlu, BM Genel Sekreteri’nin başkanlığında  bir kararın verilmesi gerektiğini belirterek, “Rumların düşüncesine göre biz 30  yıl daha masadayız. Kıbrıs Türk halkının ve anavatanın 30 yıl daha beklemeye  tahammülü yoktur. Eğer bu masada Genel Sekreterin başkanlığında bir karar  verilecekse verilsin, verilmeyecekse de verilmesin. Herkes yolunu görür.” dedi.  Kıbrıs’taki mitinglerde açılan pankartlara da değinen Eroğlu, halkın içinde  bazılarının Türkiye’den gelenlere karşı tepkisi olabileceğini, bunun Türkiye  içinde de olabileceğini söyledi.

6- AB İçişleri Bakanları, Brüksel’de yaptıkları toplantıda, Türkiye ile  müzakereleri geçen ay tamamlanan geri kabul anlaşmasına onay vererek  Ankara’yla vize diyaloğu başlatma kararı aldı. AB Komiseri Cecilia Malmström,  karşı taraftan davet gelmesi halinde Ankara’yı ziyaret ederek görüşmeleri  başlatmak istediğini dile getirdi.

Öte yandan, Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, AB ile vize muafiyeti  hedefine dönük müzakere süreci başlatılmaksızın geri kabul anlaşmasını hayata  geçirme sürecinin başlatılmasının mümkün olmadığını söyledi.

7- NATO Genel Sekreteri Anders Fogh Rasmussen, ittifakın Libya’ya  herhangi bir müdahale planı olmadığını söyledi. Beyaz Saray Sözcüsü Jay  Carney ise Libya’daki şiddetin durdurulmasına yönelik “askerî yollar da dahil  olmak üzere tüm seçeneklerin masada olduğunu” bildirdi.

 25 ŞUBAT 2011

1-Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, G-20 Dönem Başkanı sıfatıyla  Türkiye’ye gelen Fransa Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy’yi Çankaya  Köşkünde kabul etti. Cumhurbaşkanı Gül, Türkiye’nin AB’ye tam üyelik  sürecine ilişkin verilen sözlerin tutulmasını isteyerek, “Beklentimiz; ahde vefa  ilişkisi çerçevesi içerisinde AB’nin bize verdiği sözlerin arkasında durması ve  müzakere sürecini başarı ile tamamlamamıza fırsat verilmesidir..” dedi.

Sarkozy ise görüşme sonrası basın mensuplarının sorularına yanıt verdi.  Türk halkını ve Türkiye’yi çok iyi tanıdığını belirten Sarkozy, “Tek bir Türk  bile dışardan birilerinin kendi ülkesinin geleceğini belirlemesini kabul etmez”  şeklinde konuştu.

2- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Fransa Cumhurbaşkanı Nicolas  Sarkozy’yi Başbakanlıkta kabul etti. Görüşme sonrası yapılan açıklamada,  G-20 konularının konuşulduğu, AB ile ilgili herhangi bir konuşma olmadığı  bildirildi.

3- Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulu (HSYK), yasa değişikliğiyle üye  sayıları arttırılan Yargıtaya 160, Danıştaya ise 51 yeni üye atadı.

4-Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, elektrikli otomobillerin motor  gücüne göre yüzde 3, yüzde 7 ve yüzde 15 olmak üzere 3 ayrı kategoride  vergilendirileceğini bildirdi. Maliye Bakanlığı tarafından hazırlanan ve ÖTV  oranlarını belirleyen kararname taslağının, Bakanlar Kurulunda imzaya  açılacağı bildirildi.

5- Milli Eğitim Bakanı Nimet Çubukçu İstanbul Büyükçekmece’de tekstil  üzerine eğitim verecek bir meslek lisesinin açılışında yaptığı konuşmada, 2023  yılında ilk 10 ekonomi arasında olmayı hedeflediklerini belirterek, “Bu okuldan  yetişecek olan öğrenciler, bu hedefi yakalamada etkin rol oynayacaktır.” dedi.

6- Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım Adapazarı’nda katıldığı temel atma  töreninde, Libya’daki Türklerin tahliyesine ilişkin değerlendirmelerde bulundu.  Bakan Yıldırım, “Bir kez daha memleketimizle, Türkiye Cumhuriyeti ile gurur  duyun. Dünyanın en güzel, en başarılı taşıma ve vatandaşlarına sahip çıkma  işini Türkiye yaptı.” dedi.

7- Çevre ve Orman Bakanı Veysel Eroğlu, bir dizi açılış ve incelemelerde  bulunmak üzere gittiği Konya’da, Bakanlığının Konya yatırımlarını  değerlendirdi. 2011 yılını Konya’nın yatırım yılı ilan ettiklerini belirten Bakan  Eroğlu, “2011 yılında bakanlık olarak özellikle Konya’nın sulama projeleri  ve ağaçlandırma çalışmaları için 201 milyon lira bütçe ayırdık. Bu gerçekten  inanılmaz bir rakam.” dedi.

8-Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu çalışma ziyareti için gittiği  Birleşik Arap Emirliklerinde, Dışişleri Bakanı Şeyh Abdullah Bin Zayid  El Nahyan’la Türkiye’nin yeni büyükelçiliğinin açılışını yaptı. Türkiye ve  Birleşik Arap Emirlikleri’nin Libya halkına insani yardım sağlanması için  birlikte çalışacaklarını bildiren Bakan Davutoğlu, “Oradaki kardeşlerimize  ulaşmak için organize bir şekilde çalışacağız ve ihtiyaç duydukları her şeyi  hazırlayacağız.” dedi.

9- Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay temaslarda bulunmak için  gittiği Bosna Hersek’in başkenti Saraybosna’da basın mensuplarına yaptığı  açıklamada, “Haksız biçimde götürülmüş arkeolojik eserler varsa onları geri  getirmek, bizim şu anda gündemimizin birinci meselesidir. Bu konuda şimdiye  kadar ne söylemişsek onun gereğini yapacağız.” dedi.

10- ABD Başkanı Barack Obama, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ı  telefonla arayarak Libya’da meydana gelen olayları istişare etti. Beyaz  Saraydan yapılan yazılı açıklamada, iki liderin Libya’daki gelişmelerden endişe  duyduklarını ve uluslararası toplumun atabileceği uygun ve etkili adımları  müzakere ettikleri bildirildi.

11- Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, AB’yi ziyareti sırasında  Belçika’nın başkenti Brüksel’de düzenlediği basın toplantısında, ‘Kuzey  Afrika’daki demokrasi hareketlerinin Kafkasya’ya sıçrayıp sıçramayacağına’  ilişkin bir soruya, Filistin’i emsal göstererek, “Avrupalı dostlarımız Filistin  Yönetimi için seçim çağrıları yaptılar. Bu çok güzel bir hareketti. Sonra  seçimi Hamas kazandı. Ardından Hamas’ı terör örgütü ilan ettiler ve onunla  mücadeleye giriştiler.” dedi.

12- Almanya hükümet sözcüsü Steffen Siebert, Almanya Başbakanı  Angela Merkel’in İsrail Başbakanı Benyamin Netanyahu’yla bir telefon  görüşmesi yaptığını, görüşmede Merkel’in İsrail’in Filistinlilerle yakınlaşma  süreci içine girmesini istediğini belirterek, İsrail’in böyle bir yakınlaşma  çabasına girmemesi durumunda Arap ülkelerindeki karışıklık sebebiyle büyük  bir fırsatın kaçırılmış olacağına inandığını söylediğini bildirdi.

13-Irak’ta halk, hayat şartlarını protesto etmek için ülkenin birçok  kentinde gösteri düzenledi. Göstericilerle polis arasında çatışmaların yaşandığı  bildirilirken olaylarda 6 kişinin öldüğü duyuruldu. Olayların ardından Basra  Valisi görevinden istifa etti.

14- Ürdün, Yemen ve Bahreyn’de yönetim karşıtı göstericiler, protesto  eylemlerine devam ettiler. Yemen’de güvenlik güçleriyle çatışan göstericilerden  üçü yaralandı.

 26 ŞUBAT 2011

1- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, İstanbul’da temelleri 2004 yılında  atılan ve yapımı devam eden Marmaray inşaatında incelemelerde bulunarak  çalışmalar hakkında bilgi aldı. Başbakan Erdoğan, daha sonra Kazlıçeşme  ile Göztepe arasındaki seyahat süresini 15 dakikaya indirecek olan ‘İstanbul  Boğazı Karayolu Geçiş Projesi’nin temelini attı.

Başbakan Erdoğan, Sanayi ve Ticaret Bakanlığı tarafından yürütülen ve  5746 sayılı Kanun kapsamında Ar-Ge merkezi kuran 87 firmaya belge vermek  üzere düzenlenen törende ise Türkiye’de Ar-Ge’ye ayrılan payı yüzde 0,48’den  yüzde 0,85’e kadar yükselttiklerini belirterek, “Hedefimiz yüzde 2. Bu hedefe  ulaşmak için yoğun bir gayretin içindeyiz.” dedi. Ekonomide kendilerine  çok yüksek hedefler belirlediklerini ifade eden Başbakan Erdoğan, “2023  yılına kadar, Türkiye’nin milli gelirini 2 trilyon dolara ulaştıracak ve böylece  dünyanın en büyük 10 ekonomisi arasına gireceğiz. Hedefimiz bu. Bunu hep  beraber gerçekleştireceğiz.” dedi.

Bu arada Başbakan Erdoğan, “Kafkas İslam Ordusu” belgeselinin TRT  Radyo Evi’ndeki galasında yaptığı konuşmada, “Türkiye tarihi okunmadan Orta  Doğu’nun, Balkanlar’ın, Kafkasya’nın tarihi asla yazılamaz. Buralarda yaşanan  olaylar da anlaşılamaz. Aynı şekilde, dünyada hiçbir uzmanın, araştırmacının,  gazetecinin, bölgedeki olayları bizim kadar anlama, analiz etme, değerlendirme  imkânı da yoktur.” dedi.

Öte yandan Başbakan Erdoğan, Alman “Rheinische Post” gazetesine  verdiği demeçte, “Üyelik sürecinin şu ana kadarki gidişatı bir ayırımcılık  intibası oluşturuyor. Bazen, hiçbir AB perspektifi olmayan ülkelerle bile bir  tutuluyoruz. Bunun en iyi örneğini vize politikasında görüyoruz. AB ülkeleri  Türk vatandaşları için sıkı vize kuralları uygularken, henüz üye adayı statüsüne  bile sahip olmayan bazı Balkan ülkelerinin vatandaşları vizeden muaf  tutuluyor.” dedi.

2- CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, İzmir’in Ödemiş ilçesinde  düzenlenen “Tarım Mitingi”nde yaptığı konuşmada, hükümetin çiftçi, emekli,  esnaf dostu olmadığını öne sürerek “Emekli ikinci sınıf olmayı hak ediyor mu?  O zaman hep beraber 12 Haziran’da sandığa gideceğiz. Emekliler söz veriyor  mu? Çiftçi kardeşim mazottan rahatsızsın. Recep bey ne demişti seçimden  önce, ‘Mazottaki ÖTV’yi kaldıracağız’. Kaldırdı mı, kaldırmadığını ben de  biliyorum, mazot oldu 3.5 lira. İşçi Kemal’in sözü, emekli Kemal’in sözü;  mazotu yarıya indireceğiz 1.5 lira yapacağız. Biliyorum Recep Bey bunu  duyunca yine diyecek ki ‘parayı nereden bulacaksın?’ Hiç meraklanmayın. Biz  para nasıl toplanır, kimden toplanır, halka nasıl dağıtılır onu biliriz.” dedi.

3- Aydın’ın Sultanhisar ilçesindeki “Dora 1 ve Dora 2” jeotermal  sahalarında incelemelerde bulunan Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, Orta  Doğu ülkelerinde yönetimlere karşı başlayan ayaklanmaya ilişkin yaptığı  değerlendirmede “Bunu da kolay atlatırız.” dedi.

Konuşmasında, Türkiye’nin enerji potansiyelinin çok yüksek olduğunu  ancak kaynakların az kullanıldığını ifade eden Bakan Şimşek, “Enerjide  kendimize yeter olsak cari açık diye bir şey olmaz. Enerjide dışa bağımlılığı  azaltmak için çok yoğun çaba gösteriyoruz. Rüzgar ve güneş enerjisi haritasını  ilk defa bu dönem belirledik. Bizim petrol kaynaklarımız az. Doğalgazı ithal  ediyoruz. Son dönemde jeotermal kaynaklarımızı sera alanında da kullanmaya  başladık.” dedi.

4- Mersin’in Mut ilçesinde yapımı tamamlanan adliye sarayının açılışına  katılan Adalet Bakanı Sadullah Ergin, Yargıtay ve Danıştaydaki atamaların  Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulu (HSYK) tarafından demokratik bir  yöntemle yapıldığını söyledi. “Türk yargısının sıkıntıları çözülsün diye tüm  imkânları seferber ettik” diyen Bakan Ergin, Başbakanlık için hazırlanan eski  Emekli Sandığı binasının Yargıtayın hizmetine tahsis edildiğini ifade etti.

5- Milli Eğitim Bakanlığının Özel Okullar Çerçeve Yönetmeliği, Resmi  Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdi. Buna göre; okul öncesi eğitimde 20,  ilköğretim ve ortaöğretimde 30, fen liseleri ile sosyal bilimler, sağlık meslek  ve benzeri liselerle dengi resmi okulların mevzuatında belirtilen sayıdan fazla  olmayacak şekilde sınıf mevcutları yeniden düzenlendi.

6- MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, Aydın’ın Buharkent ilçesinde  gazetecilerin sorularını cevapladı. Bahçeli, MHP’nin seçimlerde “baraj altında  kalma ihtimalinin bulunduğu” iddiasına ilişkin, “Baraj konusu vesaire gibi  polemikler içine MHP’nin girmeye ihtiyacı yoktur. Bu tür değerlendirmeleri  yapanlara 12 Haziran’a kadar sabırlı olmalarını, millet iradesinin ortaya  çıkışıyla gerçek kanaatlerine kavuşmalarını temenni ediyorum.” dedi.

7- Fransa’nın başkenti Paris’te düzenlenen 36. Cesar sinema ödülleri  töreninde, yönetmen Xavier Beauvois’ın “Des Hommes et des Dieux” isimli  eseri, en iyi film ödülünü aldı. Roman Polanski, en iyi yönetmen ödülünü  alırken, Cesar şeref ödülü ise ABD’li yönetmen Quentin Tarantino’ya verildi.

8- Yeni Zelanda’nın ikinci büyük kenti Christchurch’te salı günü meydana  gelen 6.3 büyüklüğündeki depremde ölenlerin sayısının 145’e çıktığı, 200’den  fazla kişinin ise hâlâ enkaz altında olduğu bildirildi.

9- Kuveyt Emiri Şeyh Sabah El-Ahmad El-Jaber El-Sabah’ın davetlisi  olarak Kuveyt’te bulunan Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Kuveyt’in  bağımsızlığının 50. yıl dönümü kutlamalarına katıldı. Cumhurbaşkanı Gül  törenden önce, İspanya Kralı Juan Carlos, İngiltere eski Başbakanı Tony Blair,  Irak Cumhurbaşkanı Celal Talabani, Romanya Cumhurbaşkanı Traian Basescu,  Butan Kralı Jigme Khesar Namgyel Wangchuck, Almanya Cumhurbaşkanı  Christian Wullf, Pakistan Cumhurbaşkanı Asif Ali Zerdari, Suriye lideri Beşar  Esad ve Romanya Cumhurbaşkanı Traian Basescu ile ikili görüşmede bulundu.

10- Libya’da 42 yıllık “tek adam” yönetimine karşı ayaklanan muhalifler,  başkent Trablus ve Sirte şehri dışında kontrolü ele geçirdi. Kaddafi karşıtı  gösterilerin başladığı Bingazi’de, muhaliflerden oluşan bir hükümet kuruldu.  Yabancı petrol şirketlerine ve Kaddafi’ye mesaj gönderen koalisyon hükümeti,  tek bir ulustan yana olduklarını vurguladı. Koalisyon hükümeti adına konuşan  Yargıç Cemal Binnur, petrol anlaşmalarının meşruiyetini kabul ettiklerini de  ilan etti. 

 27 ŞUBAT 2011

1- TBMM Başkanı Mehmet Ali Şahin, Ankara Atatürk Kültür Merkezinde  düzenlenen “Rize Tanıtım, Turizm ve Çay Fuarı”nda, 28 Şubat süreciyle  ilgili değerlendirmelerde bulundu. Başkan Şahin, “Halkın seçtikleri, halkın  seçtiklerinin seçtikleri, eğer milli iradeye bağlı kalırlar ve o irade istikametinde  dirayetle bir yönetim sergilerlerse 28 Şubat’lar olmaz, şimdi olduğu gibi.” dedi.

2- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Haliç Kongre Merkezinde 1. Türkiye  Çocuk Hakları Kongresi’nde yaptığı konuşmada, “Hayat sadece dersten,  sınavdan, test sorularından ibaret değil. Oyun oynamak sizin hakkınız. Lütfen  oyundan uzak kalmayın.” dedi.

Başbakan Erdoğan Almanya’ya hareketinden önce İstanbul Atatürk  Havalimanında yaptığı basın toplantısında ise “AB sürecine yönelik biz  özellikle AB müktesebatına uyulmasından öte bir şey istemiyoruz. Diğer  ülkelere ne uygulandıysa Türkiye’ye de bunun uygulanmasını istiyoruz.” dedi.

Almanya’da “Düsseldorf Buluşması” konulu toplantıda Türk vatandaşlara  seslenen Başbakan Erdoğan, 8 yıldır Türkiye’de demokratik standartları en  yükseğe çekmeye çalıştıklarını belirterek, “Geçmişte yaşanan baskılar ve  ifade özgürlüğünde yaşanan sıkıntılar sebebiyle Avrupa’ya göç etmek zorunda  kalan sanatçılarımızı, yazarlarımızı da bu vesileyle Türkiye’ye dönmeye davet  ediyorum. Zorunlu olarak buralarda kalan, toprağının, vatanının hasretini çeken  sanatçı ve yazarlarımızı, Türkiye’nin değişimine Türkiye’de katkı vermeye  çağırıyorum. Kapının artık onlar için ardına kadar açık olduğunu hatırlatmak  istiyorum.” dedi.

3- CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Cumhuriyet gazetesinin  sorularını yanıtladı. 28 Şubat MGK bildirisinin 14. yılına ilişkin  değerlendirmelerde bulundu. Kılıçdaroğlu, “28 Şubat dönemi, siyasetin  devleti yönetme direncini ve gücünü kaybettiği tarihtir. Ben 28 Şubat’ı darbe  olarak görmüyorum. Siz siyasetçi olarak gidip birilerine teslim oluyorsunuz.  28 Şubat siyasetçinin teslim olduğu gündür, tarihtir. Siyaset, direnme gücünü  kaybetmiştir.” dedi.

Ayrıca Kılıçdaroğlu, Eskişehir’de partisine katılım töreninde yaptığı  konuşmada, “Geçmişte ANAP’a, DP’ye, hatta AKP’ye oy vermiş tüm  yurttaşlarımızı halkın iktidarı için CHP çatısına çağırıyorum. Bizim artık  bölünme lüksümüz yoktur. Beraber olacağız. Oy alamadıysak bunun suçlusu  halk değil, biziz”.” dedi.

4- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Cemil Çiçek, AK Parti  Burdur İl Başkanlığının düzenlediği “Türkiye Buluşmaları” toplantısında  yaptığı konuşmada, AK Partinin, ülkenin istikrara kavuşmasında ve  demokratikleşmesinde yeni bir sayfa açtığını dile getirerek, “Hâlâ, ‘Devlet  elden gidiyor, rejim elden gidiyor’ diye bezirganlık yapanlar, korku salanlar  varsa şunu bilmelidir; benim milletim Allah’tan başka kimseden korkmaz.  Bundan sonra iktidarlar seçimle gelecek, seçimle gidecek. Herkes kendi işine  bakacak.” dedi.

5-Devlet Bakanı Selma Aliye Kavaf, Haliç Kongre Merkezi’nde  düzenlenen 1. Türkiye Çocuk Hakları Kongresi’nin kapanışında yaptığı  konuşmada, kongreye katılan çocukların yarının Türkiye’sini kuracağını  belirterek, “İnanıyorum ki onlar barışın, sevginin ve adaletin daha fazla hakim  olduğu bir dünyayı kurmakta bizden daha başarılı olacaklar. Bugün bize düşen  sorumluluk ise onların her yönden sağlıklı, kendi ayakları üzerinde durabilen  bireyler olarak yetişmelerini sağlamaktır.” dedi.

6-Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım, Mersin’in Erdemli ilçesinde  yaptığı konuşmada, “Akdeniz Sahil Yolu Projesi” ile Mersin’i Antalya’ya  bağlayacaklarını, projede sona gelindiğini söyledi. Bakan Yıldırım, “Bu  sahil yolunun ne kadar büyük bir çile olduğunu en iyi siz bilirsiniz. 24 tane  viyadük ve tünel yaparak, Toroslar’ı dize getirerek Mersin’i Alanya’ya daha da  yaklaştırıyoruz. 237 kilometrelik bu yolun çoğu gitti azı kaldı. 160 kilometresi  bitti. Kalanını da 2012’ye kadar bitireceğiz.” dedi.

Öte yandan Bakan Yıldırım, İzmir Cumhuriyet Meydanı’nda İzmirİstanbul  Otoyolu İzmir ayağının temel atma töreninde yaptığı konuşmada,  otoyolun temelinin 28 Ekim 2010’da Gebze’de atılmasından sonra İzmirlilerin,  “İzmir 5 sene daha mı bekleyecek?” kaygısı içine düştüğünü belirterek, “O  sese Başbakanımız kulak verdi, bugün İzmir’den de temel atıyoruz. İzmir ve  İzmirliler buna layık.” dedi.

7- Maliye Bakanı Mehmet Şimşek haftalık “Real News” gazetesine  verdiği demeçte, hem Yunanistan’ın çabalarına destek verdi, hem de yapılması  gerekenler konusunda uyarılarda bulundu. Bakan Şimşek, “Yunanistan’da daha  çok reform ve katı şekilde kamu harcamalarının düzenlenmesi gerekir. Ayrıca  köklü reformlar şart.” dedi.

8- Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, Kayseri’de partililerle  bir araya geldiği toplantıda gazetecilerin sorularını yanıtladı. Libya ve diğer  Akdeniz ülkelerinde yaşanan gelişmeler sonrasında artan petrol fiyatlarının  spekülatif olduğunu ifade eden Bakan Yıldız, “Çünkü Libya’da üretilen petrol,  üretimi kısıtlanan petrol miktarı dünyada tüketilen petrolün yüzde 1’inin daha  altındadır. Arzı yüzde 1’in altında olan kalemin fiyatının yüzde 10 zamla fiyatı  tetiklemesini bir spekülasyon olarak görüyorum.” dedi.

Daha sonra Bakan Yıldız, Enerjisa’nın Çanakkale’de yaptığı 30 megavatlık  rüzgar santralinin açılışı sonrası gazetecilerin sorularını yanıtladı. Doğalgaz  dağıtıcılarının zam talebine cevap veren Bakan Yıldız, “Halkın cebinden olmaz,  hala kâr marjınız var.” dedi.

9- MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli partisinin Aydın’da merkez ilçe  hizmet binasının açılışında yaptığı konuşmada, “MHP’ye gönül verenler çok  özel durumu olmazsa, mutlaka sandığa gidecek. Oyunuzu kullandıktan sonra  sandığa sahip olacaksınız. Çünkü sandıkta kaybolan oy, gelecek dönemde de  kaybolmaya aday oy olarak görülüyor.” dedi.

10- Eski Başbakanlardan Saadet Partisi Genel Başkanı Necmettin Erbakan  Ankara’da yaşamını yitirdi.

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, TBMM Başkanı Mehmet Ali Şahin,  Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Işık  Koşaner, Devlet Bakanları ve parti liderleri birer başsağlığı mesajı yayımladılar.

11- Avrupa Komisyonunun Genişlemeden Sorumlu Üyesi Stefan Füle  yaptığı açıklamada, Türkiye’deki seçimlerin AB sürecine zarar vermesinden  kaygılandığını söyledi.

12-BM Güvenlik Konseyi (BMGK), Libya’da Muammer Kaddafi  rejimine yönelik yaptırım kararı aldı.

13- Beyaz Saray’dan yapılan açıklamaya göre, ABD Başkanı Barack  Obama’nın Almanya Başbakanı Angela Merkel’le yaptığı telefon görüşmesinde,  “Bir liderin iktidarda kalmasının tek yolu; kendi halkına karşı şiddet kullanması  olduğu zaman, o kişi meşruiyetini yitirmiş demektir ve hemen ayrılarak ülkesi  için doğru olanı yapmalıdır” dediği kaydedildi.

Açıklamada, Obama ile Merkel’in Libya halkının taleplerini destekledikleri  ve Kaddafi yönetiminin “sorumlu tutulması gerektiği” konusunda mutabık  kaldıkları da kaydedildi.

14- Libya’da isyancıların kontrolü altındaki doğu bölgelerinde, geçici  hükümet kurulduğu ve hükümete başkanlık etmek üzere, eski Adalet Bakanı  Mustafa Ebud Celil’in atandığı bildirildi.

15- Tunus Başbakanı Muhammed Gannuşi istifa ettiğini açıkladı.

16- Umman’ın Sohar kentinde siyasi reform talebiyle yapılan gösteriye,  polisin müdahalesi sonucu 2 kişi hayatını kaybetti.

 28 ŞUBAT 2011

1- TBMM Başkanı Mehmet Ali Şahin, Kenya Ulusal Meclis Başkanı  Kenneth Marende ile görüşmesi sırasında gazetecilerin 28 Şubat süreciyle  ilgili sorularını cevapladı. Başkan Şahin, “Millet iradesine bağlı kalındığı, bu  istikamette dirayetle bir yönetim sergilendiği takdirde buna benzer olaylarla  Türkiye bir daha karşılaşmaz.” dedi.

2-CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, İngiltere’nin başkenti  Londra’ya hareketinden önce İstanbul Atatürk Havalimanında gazetecilere  yaptığı açıklamada, Gebze’deki taşeronlaşma mitinginin ardından geniş katılımlı  bir demokrasi ve özgürlük mitingi düzenleyeceklerini açıkladı. Değişimin  adresinin CHP, statükonun adresinin AKP olduğunu belirten Kılıçdaroğlu  “Medyasını, yargısını ve iş dünyasını yaratan AKP, başka kurumları da ele  geçirerek statükoyu pekiştirme derdinde.” dedi.

3- Yargıtay Başkanı Hasan Gerçeker, yeni atanan 160 Yargıtay üyesi için  Yargıtayda yapılan törende yaptığı konuşmada, yeni seçilen üyelerin bir kısmını  yakından tanıdığını, tanımadığı üyelerle de tanışma fırsatı bulacağını söyledi.  Yargıtayın çok önemli sorunlarla karşı karşıya olduğunu ifade eden Gerçeker,  bu sorunları çözmek için ellerinden geleni yapacaklarını belirtti.

4- Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, BM İnsan Hakları Konseyi  toplantısına katılmak üzere İsviçre’nin Cenevre kentine gidişi öncesinde  Esenboğa Hava Limanında basın toplantısı düzenledi. Bakan Davutoğlu,  Trablus ve Bingazi havaalanında tahliye edilecek Türk vatandaşı kalmadığını  belirterek, 577’si yabancı olmak üzere 17.734 kişinin Libya’dan tahliye  edildiğini, kendisini güvende hisseden ve Libya’dan ayrılmak istemeyen  vatandaşların ise bu ülkede kaldığını bildirdi. Artık sırada Libya’nın istikrarı ve  yeniden tesisi olduğunu kaydeden Bakan Davutoğlu, BM Güvenlik Konseyinin  aldığı yaptırım kararlarının Libya halkını etkilememesi için çalıştıklarını anlattı.

Cenevre’de BM İnsan Haklan Konseyi toplantısına katılan Bakan  Davutoğlu, ABD Dışişleri Bakanı Hillary Clinton, İran Dışişleri Bakanı  Ali Ekber Salihi, AB Dış Politika Yüksek Temsilcisi Catherine Ashton ile  görüşerek, “Kaddafi yönetimine baskı uygularken Libya halkının geleceğini  göz ardı etmeyin.” dedi.

5- Sanayi ve Ticaret Bakanı Nihat Ergün düzenlediği basın toplantısında,  2001 krizini değerlendirdi. Daha çok siyasî sonuçlarıyla gündeme gelen 28  Şubat sürecinin, 2001 kriziyle gün yüzüne çıkan ekonomik sonuçlarının ise  göz ardı edildiğini belirten Bakan Ergün, “Suni bir iktidar yapısı oluşturuldu.  28 Şubat, Türkiye’nin en büyük bankacılık soygununa göz yumulmasına fırsat  verilmesi olayıdır. Bu ortam, 2001 krizinin de zeminini oluşturmuştur.” dedi.

6- Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) ve Gümrük Müsteşarlığı işbirliğiyle  oluşturulan 2011 yılı Ocak ayı dış ticaret verileri açıklandı. Buna göre, bu yılın  Ocak ayında bir önceki yılın aynı ayına göre ihracat yüzde 22,1 oranında artarak  9 milyar 561 milyon dolar, ithalat ise yüzde 44,3 artarak 16 milyar 873 milyon  dolar olarak gerçekleşti. Aynı dönemde dış ticaret açığı yüzde 89,4 artışla, 3  milyar 860 milyon dolardan 7 milyar 312 milyon dolara yükseldi.

7- Terör örgütü PKK, 13 Ağustos’tan bu yana devam eden eylemsizlik  kararını sona erdirdiğini açıkladı.

BDP Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, partisinin Diyarbakır’da  gerçekleştirilen MYK toplantısının ardından basın toplantısı düzenledi. Terör  örgütü PKK’nın kararını değerlendiren Demirtaş, süreci belirleyecek olanın  hükümet olduğunu ileri sürdü. Başbakan Erdoğan’ın bu konuda ne düşündüğünü  derhal açıklaması gerektiğini savunan Demirtaş, “Bölge şu anda barut fıçısıdır.  Patlama noktasına gelmiş, kimse bunun farkında değil. Bu insanları yıllarca  oyalayarak, hakaret ederek, kandırarak “açılım yapıyorum” diyemezsiniz. Bu  insanlar bir gün bir yerde kesintisiz isyana başlarsa kimse bunu durduramaz.  Böyle bir patlama noktası biz görüyoruz. Ama bu nasıl bir toplumsal etki  yaratır? Doğruysa biz kaygıyla izliyoruz.” dedi.

8- Amerikan Akademi Ödülleri (Oscar) Los Angeles kentinde düzenlenen  törenle sahiplerini buldu. Tom Hooper imzalı İngiliz draması “The King’s  Speech/Zoraki Kral” En İyi Film, En İyi Yönetmen, En İyi Erkek Oyuncu, En  İyi Özgün Senaryo ödüllerini aldı. Natalie Portman da “Siyah Kuğu” filmindeki  rolüyle En İyi Kadın Oyuncu ödülünü kazandı.

9-Lefkoşa Rum Ortodoks Kilisesi Başpiskoposu II. Hrisostomos,  Milliyet’e verdiği demeçte, “Kıbrıslı Türkler ve Rumlar olarak anavatanları  tarafından rahat bırakıldıkları takdirde çözümün daha kolay olacağını” ileri sürdü. Rum tarafında artan ırkçılık faaliyetlerini desteklemediğini de belirten  Hrisostomos, ırkçılıkla suçlanan ELAM örgütünün “sadece yabancılar gitsin”  düşüncesine katılmadığını savundu.

10- Almanya’da temaslarda bulunan Başbakan Recep Tayyip Erdoğan,  Başbakan Angela Merkel ve eski Başbakan Gerhard Schröder’le görüştü.  Başbakan Erdoğan ve Merkel, Hannover kentinde gerçekleştirilen CeBIT  Bilişim Fuarı’nı birlikte açtı. Başbakan Erdoğan, Türkiye’nin ‘ortak ülke’olarak  katıldığı fuarda bulunmaktan büyük memnuniyet duyduğunu ifade ederek, “Şu  anda ihracatımızın içinde ileri teknoloji ürünlerinin payı yüzde 5. Kısa bir süre  içinde bu payı yüzde 20 seviyesine çıkarmayı hedefliyoruz.” dedi. Merkel ise  Almanca’yı iyi konuşan göçmenlerin toplumsal yaşama katılabileceğini, bunun  kendileri için önemli olduğunu kaydetti.

Ayrıca Türk-Alman Ticaret ve Sanayi Odasınca düzenlenen Türk Alman  Ekonomi Kongresi’nde konuşan Başbakan Erdoğan, kendilerine “NATO  Libya’ya müdahale etmeli midir” sorusu yöneltildiğini belirterek “Böyle  saçmalık olabilir mi? NATO’nun Libya’da ne işi var?.” dedi.

Öte yandan Sanayi ve Ticaret Bakanı Nihat Ergün de yaptığı konuşmada,  bu buluşmaların iş adamlarının yakınlaşmasına, ön yargıların aşılmasına, fırsat  ve işbirliği alanlarının keşfedilmesine vesile olduğunu söyledi.

11- Fransa Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy yaptığı açıklamada, Arap  ülkelerindeki ayaklanmadan hareketle hükümette yenilemeye gittiğini duyurdu.  Fransa Dışişleri Bakanı Michele AlliotMarie istifa etti. AlliotMarie’nin  yerine Alain Juppé getirildi. İktidar partisi UMP’nin Senato grup başkanı  Gérard Longuet ise Savunma Bakanı oldu. Sarkozy, İçişleri Bakanı Brice  Hortefeux’yü hükümetten çekip cumhurbaşkanlığı özel danışmanlığına atadı.  Cumhurbaşkanlığı Genel Sekreteri Claude Guéant ise İçişleri Bakanlığına  getirildi.

12- Libya lideri Muammer Kaddafi’ye uluslararası toplumdan “istifa et”  baskıları sürüyor.

Cenevre’de dün gerçekleşen BM İnsan Hakları Konseyi toplantısında  konuşan Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, Libya’da sivillere yönelik  şiddetin bir an önce son bulmasını istedi.

ABD Dışişleri Bakanı Hillary Clinton da yaptığı açıklamada, Kaddafi  karşıtlarına her türlü yardıma hazır olduklarını bildirdi.

BM İnsan Hakları Yüksek Komiseri Navi Pillay ise tüm ülkelere Arap  dünyasındaki halk ayaklanmalarını desteklemesi çağrısı yaptı.

AB ülkeleri Kaddafi yönetimine yönelik aralarında silah ambargosu ve  seyahat yasağı da bulunan yaptırımları onayladı. İngiltere ve Kanada, Kaddafi  ile ailesinin mal varlığını dondurdu ve Kaddafi’yi istifaya davet etti.

Fransa Başbakanı François Fillon RTL televizyonuna verdiği demeçte,  muhaliflerin kontrolündeki Bingazi’ye büyük çaplı yardım göndereceklerini  açıkladı.

Öte yandan ABD, Libya hava sahasının uçuşa yasak bölge ilan  edilmesine yönelik görüşmeler yürütürken bölgedeki ABD güçlerinin yeniden  konumlandırıldığı bildirildi.

Sırbistan televizyonuna konuşan Libya Devlet Başkanı Muammer Kaddafiise “Ülkedeki huzursuzluk   ve kargaşadan El Kaide örgütüyle yabancılar  sorumlu.” dedi. Kaddafi, Amerikan ABC, İngiliz BBC televizyonları ile Times  gazetesine yaptığı açıklamada ise “Halkım bana tapıyor. Beni korumak için  ölebilir.” dedi. Öte yandan Kaddafi, Dış İstihbarat Servisi Başkanı Buzaid  Dorda’yı ülkenin doğusunun kontrolünü elinde tutan isyancılarla görüşmek  üzere temsilci olarak atadı. Kaddafi’nin oğlu Seyifülislam Kaddafi ise Amerikan  ABC televizyonuna verdiği demeçte, sivillerin bombalandığı yönündeki  haberlerin gerçeği yansıtmadığını, sadece cephaneliklerin hedef alındığını  söyledi.

Libya’dan tahliyeler sürerken BM yetkilileri, son bir haftada ülkeden  kaçanların sayısının 100 bini bulduğunu duyurdu.

A PHP Error was encountered

Severity: Notice

Message: Undefined index: query

Filename: libraries/Functions.php(679) : eval()'d code

Line Number: 106