20.9.2010
×

Hakkında

Künye

İletişim

1 EYLÜL 2010   

1- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Kral FM’de katıldığı programda gündem ve referanduma ilişkin açıklamalarda bulundu. Başbakan Erdoğan, Diyarbakır mitinginde diğer illerde verdiği mesajlardan farklı bir mesaj vermeyeceğini belirterek, “Ankara’da ne konuştuysam, Diyarbakır’da da aynısını konuşurum. Tunceli’de genel aftan bahset, İstanbul’a gelince ‘ben onu demek istememiştim’ de, manevra yap. Bizim kitabımızda manevra yok, ilke var. Dil konusu, resmi dil de tek dil. Yoksa herkes anadilini istediği gibi konuşur” dedi.
 
2- CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Adana ve Osmaniye’de partisi tarafından düzenlenen mitinglerde, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ile televizyonda tartışmak istediğini belirterek, “Önce 12 Eylül’de referandumda AK Parti’den hesap soracağız. Sonra genel seçimde halkın iktidarını kuracağız. Çünkü bunlar geldiler, Karun gibi zengin oldular. Şimdi de milletin başına firavun olmak istiyorlar” dedi. Kılıçdaroğlu ayrıca, Kamu Personeli Seçme Sınavı (KPSS) ile ilgili son gelişmeler konusunda Başbakan Erdoğan’ın herhangi bir açıklama yapmamasını da eleştirdi.
 
3- Devlet Bakanı Zafer Çağlayan, İstanbul’da ağustos ayı ihracat rakamlarının açıklandığı toplantıda yaptığı konuşmada, cari açığın herkesin önemle üzerinde durması gereken bir konu olduğunu belirterek, “Bugün için finansmanda bir sıkıntı yok, endişeye mahal yok, sistem kendi kendini finanse ediyor ama üzerinde durup çalışılması gerekiyor. Cari açığı azaltma noktasında zaten bu çalışmaları yapıyoruz” dedi.
 
4- İçişleri Bakanı Beşir Atalay, Kanal 7 televizyonunda gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulundu. Bakan Atalay, BDP’nin Doğu ve Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nde referandumun boykot edilmesi yönündeki çağrısı hakkında, “Bir siyasi partinin vatandaşlara ‘sandığa gitmeyin’ demesi demokrasilerde çok trajik bir olaydır, pek görülmez. Demokrasi demek, vatandaşların sandığa gitmesi demektir” açıklamasını yaptı.
 
5- MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli Erzurum’daki temaslarının ardından basın mensuplarına yaptığı değerlendirmede, referandum öncesinde türban tartışmasının yapılmasının doğru olmadığını, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın devlet sırrı niteliği taşıyan bilgileri açıkladığını belirterek, “Devlet yönetiminde bulunan bir kişi kendi döneminde hiçbir bilgiyi, kamuoyuna görevden ayrıldıktan sonra sunamaz” ifadelerini kullandı.
 
6- Karayolları Genel Müdürlüğü Teşkilat ve Görevleri Hakkında Kanun, Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdi. Yasayla, bölünmüş (duble) yollardaki hız sınırı 90 kilometreden 110 kilometreye çıkarılıyor.
 
7- Dünya Basketbol Şampiyonası’nda Türkiye, Porto Riko’yu 79-77 yenerek grup maçlarını ilk sırada tamamlamayı garantiledi.
 
8- Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, Türkiye Ekonomi Kurumunun, KKTC’nin başkenti Lefkoşa’da düzenlediği konferansta gazetecilere gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulundu. Bakan Şimşek, seçim takviminin işlediği zaman mali disiplinde gevşeme olacağına ilişkin kaygıların yersiz olduğunu, bu yıl için öngördükleri hedefleri tutturacaklarını söyledi.
 
9- ABD Başkanı Barack Obama yaptığı açıklamada, Irak’ta, Amerikan savaş görevinin sona erdiğini duyurarak, “Irak’a özgürlük operasyonu son buldu ve şimdi Irak halkı, ülkelerinin güvenliği konusunda baş sorumluluğa sahip. ABD ve Irak’ın tarihinde bu olağanüstü dönem içinde biz sorumluluğumuzu yerine getirdik” ifadelerini kullandı.
 
10- İsrail-Filistin sorununun çözümüne yönelik olarak başlatılan doğrudan görüşmeler kapsamında İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu ile Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas, New York’ta ABD Başkanı Barack Obama ile ayrı ayrı görüştü. Obama, Mısır Devlet Başkanı Hüsnü Mübarek ve Ürdün Kral’ı Abdullah ile de bir araya geldi.
 
11- Azerbaycan’ın, Ermeni işgali altında bulunan topraklarındaki cephe hattında çıkan çatışmada, 3 Ermeni ve 2 Azeri askerinin öldüğü açıklandı.

 2 EYLÜL 2010 
 
1- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan Ağrı’da düzenlenen mitingde yaptığı konuşmada, terörden, silah tüccarları ve ülkeyi bölmek isteyenlerin kazançlı çıktığını, terörün bu amaçla kullanıldığını belirterek, “Artık bu fesat odaklarının kazanmasını istemiyoruz. Yeter ki gençler ölmesin, anneler ağlamasın, milletimizin birlik, bütünlüğü bozulmasın” ifadelerini kullandı.
Başbakan Erdoğan Ağrı ziyareti sırasında kendisini izleyen basın mensuplarına referandum ve gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulundu. Başbakan Erdoğan, anayasa metninin sivil toplum temsilcileriyle birlikte hazırlandığını ve muhalefetin katkı vermediğini belirterek, “CHP ve MHP yöneticileri, lafta darbelere karşı olduklarını söylüyorlar. ‘Hadi bu darbe anayasasını değiştirelim’ deyince, biri daha kapağını açmadan Anayasa Mahkemesi’ne götüreceğini söyledi, diğeri de ‘kahvelerini içer, giderler’ dedi” değerlendirmesinde bulundu.
Başbakan Erdoğan, Kamu Personeli Seçme Sınavı (KPSS) ile ilgili soruşturmanın sürdürüldüğünü, sınavı kazanmış olanların mağduriyetinin söz konusu olduğunu, YÖK ile yürütülen ortak çalışmanın sonuçlarına göre karar verileceğini de sözlerine ekledi.
 
2- CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, partisi tarafından Mersin ve Adana’da düzenlenen mitinglere katıldı.
Kılıçdaroğlu basın mensuplarına gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulunurken, Cumhurbaşkanı’nın görev süresinin AK Parti içerisinde bir krize neden olacağını ileri sürerek, “Başbakan’ın Cumhurbaşkanlığı hevesi, AK Parti içerisinde büyük kriz yaratacak. Abdullah Gül’den bir an önce kurtulma, 2012’de Köşk’e çıkma ve yarı başkanlık modelini uygulama hevesinde olduğu çok açık ortada” görüşlerini savundu.
 
3- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Ali Babacan İzmir’deki temasları sırasında basın mensuplarına yaptığı açıklamada, vergi ve prim borçlarıyla ilgili olarak yeniden yapılandırma kararı aldıklarını, ancak bunun bir af olmadığını belirterek, “Hem Gelir İdaresi hem de Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından çalışma yapılıyor. Özellikle krizin etkisiyle ödeme sıkıntısı çeken mükellefler için bir yeniden yapılandırma programı olacak, ancak bu bir af değil. Ne olacak? Faizde indirim, taksitlerde kolaylık” dedi.
 
4- Dünya Basketbol Şampiyonası’nda Türkiye, Çin’i 87-40 yenerek grup maçlarını tamamladı. Türkiye, eleme usulü maçların yapılacağı ikinci turda Fransa ile eşleşti.
 
5- Cumhurbaşkanı Abdullah Gül iki günlük resmi ziyaret kapsamında Bosna-Hersek’e gitti.
Cumhurbaşkanı Gül, Bosna-Hersek Cumhurbaşkanlığı Konseyi Başkanı Haris Slaydziç ile görüşmesinin ardından düzenlenen ortak basın toplantısında, Türkiye’nin bir Balkan ülkesi olduğunu belirterek, “Türkiye olarak bizim, herhangi bir ülkenin iç meseleleriyle ilgilenmek gibi bir konumumuz söz konusu olamaz. Bu ülkelerle dayanışma içinde olmamız ve Balkanlar’da bir güven, istikrar ve işbirliği oluşturmak için çaba sarf etmemizin de yanlış anlaşılmaması gerektiğini hatırlatmak isterim” değerlendirmesinde bulundu.
 
6- Merkez Bankası Başkanı Durmuş Yılmaz, KKTC’nin Girne kentinde düzenlenen Uluslararası Ekonomi Konferansı’nda yaptığı konuşmada, küresel krizin henüz sona ermediğini, ancak kendi düşüncesine göre en kötünün geride kaldığını, Türkiye’nin 2001 krizinin ardından çok hırslı bir ekonomik program uyguladığını ve bunun sonucu olarak sağlam bir mali disiplin ve yüksek faiz dışı fazla elde edildiğini, Türkiye’nin uyguladığı bu politikanın bugün Almanya ve İngiltere tarafından savunulduğunu ifade etti.
 
7- Rusya Devlet Başkanı Dimitri Medvedev, Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev’in resmi davetlisi olarak bu ülkeye gitti. İki ülke devlet başkanlarının başta doğalgaz olmak üzere ikili ilişkiler ve bölgesel sorunları değerlendireceği belirtiliyor.
 
8- İsrail-Filistin sorununa çözüm bulunması amacıyla İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu, Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas, Mısır Devlet Başkanı Hüsnü Mübarek, Ürdün Kralı Abdullah ve ABD Dışişleri Bakanı Hillary Clinton, Washington’da bir zirve gerçekleştirdi. Clinton yaptığı konuşmada, tarafları başarısız müzakereleri unutarak anlaşma için taviz vermeye çağırdı. Netanyahu, anlaşma sürecinin zorlu olacağını belirterek, “Gerçek ve kalıcı barışa ancak acı verici tavizler verilerek ulaşılır” dedi. Abbas ise, Batı Şeria’daki Yahudi yerleşim birimlerine son verilmesi gerektiğine dikkat çekti.

3 EYLÜL 2010 
 
1- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan Diyarbakır’da düzenlenen mitingde yaptığı konuşmada, 12 Eylül’de yapılacak referandumun yeni anayasanın kapısını açacağını, konuya ilişkin kapsamlı çalışmanın 2011 seçimlerinden sonra yürütüleceğini belirterek, “Devlet insan için vardır, insan mutlu değilse huzurlu değilse, güvende değilse geride kalan hiçbir şeyin önemi yoktur” dedi. Başbakan Erdoğan ayrıca, BDP’nin referandumu boykot kararını eleştirerek “Biz ‘hayır’ diyene de saygı duyarız ama ‘evet’ diyene de saygı duyulmasını bekleriz” değerlendirmesinde bulundu.
  
2- CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu Kral Radyo’da yayınlanan bir programa katılarak anayasa referandumu ve gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulundu. Kılıçdaroğlu, yargının siyasallaşması durumunda çok ağır bedel ödeneceği uyarısında bulunarak, “Askere karşı çıkacağız diye yargının bağımsızlığını yok etmeyelim. Kim darbe girişimi yaparsa o tankın önüne ilk ben çıkacağım” dedi.
  
3- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç Tarım İl Müdürlüğü ve Özel İdare tarafından yaptırılan tarımsal analiz laboratuvarının açılışını yaptı. Konuşmasında referandum sürecine değinen Başbakan Yardımcısı Arınç, “Nerde bir evet görseler tüyleri kabarıyor. ‘Evet’ de bizim kelimemiz, ‘hayır’ da. Bundan korkmayalım. Bunu da paranoya yapmayalım” dedi.
 
4- Adalet Bakanı Sadullah Ergin düzenlediği basın toplantısında, 2010-2014 yılına ilişkin Adalet Bakanlığı Stratejik Planı’nı açıkladı. Toplantıda gazetecilerin sorularını cevaplayan Bakan Ergin, davaların ve tutukluluk sürelerinin uzamasının sanıkların mağduriyetlerine yol açtığının hatırlatılması üzerine, “Davaların ve tutukluluk sürelerinin uzaması ‘geciken adalet, adalet değildir’ özdeyişini uyandırıyor. Davaların uzaması bizi rahatsız eder, bütün bunları aşabilmek için çalışmalar yapılıyor” dedi.
 
5- Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu Diyarbakır’da yaptığı açıklamada, Türkiye’de gerçekleşecek olan Anadolu Tatbikatı’na İsrail davet edilmediği için ABD’nin de katılmayacağı yönündeki iddiaları reddetti ve hiçbir Amerikalı yetkilinin bu yönde resmi bir açıklama yapmadığını söyledi.
 
6- Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Selçuk Ünal düzenlediği haftalık basın toplantısında, Irak’tan çekilen silahlı malzemenin ve askerin geçişi konusunda ABD’den gelen bir talep olmadığını belirterek, “Talep gelirse değerlendiririz” dedi.
 
7- Maliye Bakanı Mehmet Şimşek Uludağ ve Çamlıbel Elektrik Dağıtım A.Ş.’nin devir sözleşmesi imza töreni sırasında basın mensuplarının sorularını cevaplandırırken, vergi borçlarının yeniden yapılandırılması konusunda henüz tamamlanmış bir çalışmanın olmadığını belirterek “Yapılandırma meselesine üzerinde çalışılabilir bir konu diye bakmak lazım” dedi.
 
8- Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay, İstanbul Aydın Üniversitesinde katıldığı bir programın çıkışında gazetecilerin sorularını cevapladı. Bakan Günay, “Hepimizin ortak arayışı Türkiye’nin bütün tarihsel, kültürel, doğal zenginliklerini korumaya çalışmaktır. Tabi sanatçı arkadaşlarımızın aydınlarımızın bu konulara duyarlılık göstermesi bizi tedirgin etmez tam tersine sevindirir” dedi.
 
9- MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli bir televizyon programında yaptığı konuşmada, “Diyarbakır’a kaos çıkmaması için gitmiyorum. Bir gün Diyarbakır yürüyüşü yaparsam şaşırmayın” ifadelerini kullandı.
  
10- Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) ağustos ayında tüketici fiyatları endeksinin (TÜFE) yüzde 0.40, üretici fiyatları endeksinin (ÜFE) yüzde 1.15 arttığını açıkladı.
 
11- Türkiye Milli Futbol Takımı, Avrupa Şampiyonası elemelerindeki ilk maçında Kazakistan Milli Takımı’nı 3-0 yendi.
 
12- Bosna-Hersek’te bulunan Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, basın mensuplarına gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulundu. Cumhurbaşkanı Gül, AB sürecinin hızlandırılması gerektiğini belirterek, “Hala ticaret kanununu çıkaramadık. Referandumdan sonra bunlar sakin kafayla ele alınmalı” dedi.
 
13- Uluslararası Atom Enerjisi Kurumu (UAEK) Başkanı Yukiya Amano, İsrail’i küresel bir nükleer karşıtı pakta katılmaya ve bütün nükleer tesislerini UAEK’nin teftişine açmaya çağırdı.
 
14- Rusya Devlet Başkanı Dimitri Medvedev, Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev ile başkent Bakü’de görüştü. Medvedev’in ziyareti sırasında iki ülke arasında, Sovyetler Birliği döneminden bu yana sorunlu olan sınırlarla ilgili bir anlaşma imzalandığı açıklandı. Ayrıca, Rusya enerji şirketi Gazprom ve Azerbaycan enerji şirketi SOCAR 2011’de doğalgaz alımını iki kat arttırarak 2 milyar metreküpe ulaştırılmasını öngören anlaşmayı imzaladı.

4 EYLÜL 2010
 
1- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Mersin’de düzenlenen mitingde halka hitaben yaptığı konuşmada, yüksek yargı üyelerinin siyasetle ilgilendiğini belirterek, “Millet iradesi üzerinde kirli oyunlar oynamaktan hiç çekinmiyorlar” dedi. Başbakan Erdoğan, ülke halkının kendilerine güvendiğini, inandığını, desteğini, katkısını esirgemediğini dile getirerek, “Türkiye’yi dünyada saygın bir konuma taşıdık. Türkiye’nin yüzünü yere eğmedik ve asla ülkemize halel getirmedik” ifadelerini kullandı.
 
2- CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu Bolu ve Düzce’de partisi tarafından düzenlenen mitinglerde, anayasa referandumuna ilişkin değerlendirmelerde bulundu. Kılıçdaroğlu, tarımla uğraşanların büyük sıkıntı çektiğini, ticaretle uğraşan kesimin de yaşanan iflaslar nedeniyle icra dairelerinde binlerce dosyasının biriktiğini ileri sürdü.
 
3- MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli Konya’da partisi tarafından düzenlenen mitingde yaptığı konuşmada, anayasa referandumunda hükümetin, TOKİ açılışlarını kullanarak devlet imkânlarından yararlandığını, yapılacak oylamada “gizli gündem” endişesi bulunduğunu, PKK’nın siyasallaştırılmak istendiğini ifade etti.
 
4- Uzlaştırma Kurulu Başkanı Mustafa Kılıçoğlu düzenlendiği basın toplantısında, Türkiye Kamu-Sen’in memur maaş artışıyla ilgili başvurusunu değerlendirdiklerini, 2011 yılı artışlarında ilk altı ay yüzde 6, ikinci altı ay yüzde 6.5 seviyesinde öneride bulunmayı kararlaştırdıklarını bildirdi.
Türkiye Kamu-Sen Başkanı Bircan Akyıldız ise yaptığı açıklamada, Uzlaştırma Kurulu’nun kararına uymayacaklarını belirtti.          
Öte yandan Maliye Bakanı Mehmet Şimşek NTV’de katıldığı programda, memur maaşlarında önümüzdeki yıl yapılacak artışların bütçeye 3.6 milyar lira ek maliyet getireceğini, seyyanen zam ve aile yardımı göz önünde bulundurulduğunda toplam artışın yüzde 13.5 düzeyinde gerçekleşeceğini söyledi.
   
5- Sivas Kongresi’nin 91’nci yıldönümü, Sivas’ta düzenlenen etkinliklerle kutlandı.
 
6- Resmi temaslarda bulunmak üzere Türkiye’ye gelen ABD Genelkurmay Başkanı Oramiral Michael Mullen, ABD’nin Ankara Büyükelçiliğinde düzenlediği basın toplantısında, Irak hükûmeti ile yaptıkları anlaşma çerçevesinde, 2011 sonuna kadar bu ülkede kalan 50 bin askeri de geri çekeceklerini belirterek, “Irak’tan çekilirken ağır ekipman ya da silahların Türkiye toprakları üzerinden geçirilmesi için görüşmeye kesinlikle gelmiş değilim. Operasyon alanlarına ekiplerin giriş ve çıkışında Türkiye’nin altyapısını tabii ki kullanıyoruz ve ona güveniyoruz ama Türkiye toprakları üzerinden silah geçişini asla yapmıyoruz. Gelecekte de yapma niyetimiz yok” ifadelerini kullandı.
 
7- Bosna-Hersek’teki temaslarını sürdüren Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Türkiye İşadamları ve Sanayiciler Konfederasyonu (TUSKON) ve Türkiye İhracatçılar Meclisinin (TİM) ortaklaşa düzenlediği İş Forumu’na, Bosna-Hersek Cumhurbaşkanı Haris Slajdzic ile birlikte katıldı. Cumhurbaşkanı Gül yaptığı konuşmada, iki ülke arasında gerçekleşen ticaret rakamlarının yetersiz olduğunu belirterek, “Türk işadamlarımızın buradaki yatırımları sadece 100 milyon dolar civarında kalmış. Bu rakam çok küçük, bize yakışmıyor. Aslında bu ülkenin potansiyeli düşünüldüğünde eminim ki bunun nedenleri var. Bir tanesi ağır bürokrasi ama daha da önemlisi buradaki fırsatların yeterince bilinmemesi” dedi.
 
8- Güney Kıbrıs’a resmi bir ziyarette bulunan İsrail Dışişleri Bakanı Avigdor Leberman, GKRY Dışişleri Bakanı Markos Kiprianu ile görüşmesinin ardından düzenlenen ortak basın toplantısında, ülkesinin, GKRY ile denizde “münhasır ekonomik bölge”nin sınırlarının tespiti için diyaloga hazır olduğunu bildirdi. Kiprianu da bu konuya iki ülkenin olumlu yaklaştığını ifade ederek, Lieberman ile en kısa zamanda bir anlaşmaya varma konusunda hemfikir olduklarını söyledi.

5 EYLÜL 2010
 
 
1- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, İstanbul Kazlıçeşme’de düzenlenen referandum mitinginde yaptığı konuşmada, bu ülkede artık Alevi-Sünni, Türk-Kürt, Laz-Çerkez ayrımı yapılamayacağını söyleyerek, “Üstünlerin hukukuna değil, hukukun üstünlüğüne gidiyoruz. İzmirli kardeşimin de Diyarbakırlı kardeşimin de hukuku bizim güvencemiz altındadır” dedi.
 
2- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan İslam, Tarih, Sanat ve Kültür Araştırma Merkezinin (IRCICA) Kur’an-ı Kerim’in nüzulünün 1400. yılı sebebiyle düzenlediği konferansta, İslam ülkelerini eleştirerek, “Benim petrolüm var’ diyen ülkeler, İslam dünyası acaba ne yapıyor? Petrolünün kaçta kaçını buraya aktarıyor? Gücenmesinler, darılmasınlar bu petrolü siz bulmadınız, bu bir nimet. Biz bunu saltanatlarımızı ikame etmekte mi kullanacağız? Biz bunu Pakistan’ın düştüğü durumda kullanmayacağız da ne zaman kullanacağız? Onun için görevimiz ağır, sorumluluğumuz büyük” dedi.
İslam Konferansı Teşkilatı (İKT) Genel Sekreteri Ekmeleddin İhsanoğlu da, yükselen İslamafobianın İslam’a ve Müslümanlara karşı duyulan düşmanlığı teşvik ettiğini ifade ederek, “Batı’da bazı kişiler, Kur’an-ı Kerim’in mesajını çarptırarak ve gerçek dışı ifadeyle yansıtarak, onu karalama ve lekeleme gayreti içindedirler. İnanıyorum ki, Kur’an-ı Kerim’i mantık ve bilginin yardımıyla anlamak ve anlatmak, yanlış anlamaları gidermeye yardım edecektir” dedi.
 
3- CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Konya ve Ankara mitinglerinde iletişim özgürlüklerinin bulunmadığını belirterek, “Herkesin cep telefonları dinleniyor. Bunun adı mı demokrasi? Benim özel hayatım kalmadı, bir vatandaş telefonda konuşamıyor. Bana telefon eden diyor ki, acaba telefonum dinleniyor mu? Bu demokrasi mi? Yani anayasa ne diyor; kamu menfaati dolayısıyla artık kimse Danıştay’a başvurmayacak. Yani bizim vergilerimizle kurulan şirketler özelleştirilirse, ilk ihale bitti gitti, ondan sonra bedavaya mı gitti, peşkeş mi çekildi, Danıştay’a başvuramayacaksınız” dedi.
Öte yandan Kılıçdaroğlu, tartışma yaratan afişle ilgili olarak yaptığı açıklamada, “Birileri çıkıp bizim adımıza birilerini üzer ve kırarsa, CHP’nin Genel Başkanı olarak kırılan, üzülen herkesten gönül rahatlığı içerinde özür dilemesini biliriz” dedi.
 
4- AK Parti Genel Başkan Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Hüseyin Çelik, partisinin halk oylaması kampanyasının mali boyutuna yönelik, partinin resmi internet sitesinden yaptığı açıklamasında, “AK Parti, tüm afiş, broşür, kitap ve benzeri dokümanlarla ilgili harcamalarla, ilan tahtası kiraları ve gazetelere verdiği tüm ilanların bedellerini kendi bütçesinden faturalandırılmaktadır” dedi.
 
5- Devlet Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış Zaman gazetesine yaptığı açıklamada, Patrik Bartholomeos ile gizli anlaşma iddiasını yalanladı. Hükümetin daha özgür, çağdaş, demokratik ve şeffaf bir hayat için adımlar attığını vurgulayan Bakan Bağış, “Türkiye-Yunanistan ilişkilerinin gelişmekte olduğu bir dönemde basının bunu desteklemek yerine şüphe doğurucu haberler yapmasını da manidar bulduğunu” sözlerine ekledi.
 
6- Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay, “1400. Yılında Kuran-ı Kerim” sergisinin açılışına katıldı. Serginin açılışında konuşan Bakan Günay, serginin ülkenin güzelliklerinin anlaşılmasına ve şuur aydınlanmasına vesile olacağına inandığını söyledi.
 
7- BDP Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, Milliyet gazetesinin sorularını cevapladı. Referandum ile ilgili bir soru üzerine Demirtaş, “referandumun ertesi günü olan 13 Eylül sabahından 20 Eylül’e kadar evetçi, hayırcı, boykotçu herkesin birleşip ateşkesin uzaması için çalışması gerektiğini” söyledi.
 
8- 2010 Dünya Basketbol Şampiyonası eleme maçında, Türkiye Fransa’yı 95-77 yenerek çeyrek finale yükseldi.
 
9- Voleybolda A Ulusal Erkek Takımı, 2011 Avrupa Şampiyonası Elemeleri 3. Tur ilk maçında Yunanistan’ı 3-1 yendi.
 
10- İspanya’nın kuzeyiyle, Fransa’nın güneybatısında bağımsızlık için 40 yıldır mücadele eden ayrılıkçı Bask örgütü ETA, ateşkes ilan etti.
 
11- Guatemala’da şiddetli yağışların yol açtığı toprak kaymasında, 22 kişi hayatını kaybetti.
 
12- Rusya Federasyonu’na bağlı Dağıstan Cumhuriyeti’nde, bir askeri birliğe yönelik bomba yüklü araçla düzenlenen intihar saldırısında 5 kişi öldü, 39 kişi yaralandı.
 
13- Irak’ın başkenti Bağdat’ta eski savunma bakanlığı olan bir askeri merkeze bomba yüklü araçla düzenlenen intihar saldırında 12 kişi öldü, 29 kişi yaralandı.

6 EYLÜL 2010
 
 
1- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, AK Partinin Şanlıurfa’da düzenlenen mitinginde, “Aldanan olmadık, aldatan da olmadık. Milletin arzularını görmezden gelenlerden, millete kulağını tıkayanlardan olmadık. Milletin değerlerini, inancını ayaklar altında çiğneyenlerden asla olmadık. Çünkü biz, milletimizle varız'' dedi.
  
2- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu'nu Başbakanlıkta kabul etti. Hisarcıklıoğlu kabulde, Başbakan Erdoğan'a üyelerinden ilk etapta Pakistan’a yardım için toplanan 7 milyon liralık çeki takdim etti. Başbakan Erdoğan kabulde yaptığı konuşmada, ''Halk oylamasından hemen sonra ben de geniş bir teknik ekiple, hayırseverlerle Pakistan'a gitmeyi planlıyorum. Allah nasip ederse halk oylamasından sonra geniş bir ekiple inşallah Rifat Bey’i de yanımıza alır, Pakistan'a gideriz'' dedi.
  
3- CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, partisinin Manisa’daki mitinginde halka hitap etti. Kılıçdaroğlu, vatandaşın desteğiyle ''yalana ve talana” son vereceklerini belirterek, ''Destek verirseniz inşallah, bir daha Manisa'ya başbakan olarak geleceğiz ve Manisa'nın tarihini değiştireceğiz'' dedi.
 
4- Yargıtay Başkanı Hasan Gerçeker, adli yıl açılışında Yargıtayda düzenlenen törende yaptığı konuşmada, ''Yeni düzenlemede Anayasa Mahkemesinin mevcut üye sayısının çoğaltılması yerindeyse de üyelerinin tamamının yürütmenin başı olan cumhurbaşkanı ve parlamentonun salt çoğunluğuyla seçilmesi, beraberinde büyük ölçüde siyasallaşma eleştirilerini getirecektir'' dedi.
Öte yandan Başbakan Erdoğan, 2010–2011 adli yıl açılışı nedeniyle Yargıtay Başkanı Hasan Gerçeker'e gönderdiği kutlama mesajında, ''Bir hukuk devletinin bütün kurumlarıyla var olması ve yaşatılması, öncelikle adil ve tarafsız bir yargı sistemiyle mümkündür. Demokratik, laik, sosyal bir hukuk devleti olan Türkiye Cumhuriyeti'ni de ancak böyle bir yargı sistemiyle yaşatabilir ve geleceğe taşıyabiliriz'' dedi.
 
5- Yüksek Seçim Kurulu (YSK) Başkanı Ali Em, Radikal gazetesinde yayımlanan “Bilgisayar Destekli Merkezi Seçmen Kütüğü Sistemi (SEÇSİZ) alarm veriyor, YSK sessiz” başlıklı haber için “Sessiz olur muyuz hiç? Teknik ekibimizin hazırladığı raporu açıkladık. Orada bütün soruların cevapları var. Seçim sonuçları bilgisayara girilmeden önce sandık kurulları tarafından, siyasi parti temsilcilerinin ve isteyen seçmenin gözü önünde maddi kanıt olarak düşünülen kağıt tutanaklara işleniyor. Bilgisayar ortamına girilen veriler, bu tutanaktaki verilerden oluşuyor. Ve YSK portal sayfasından şeffaf bir biçimde ilan ediliyor” dedi.
 
6- Milli Savunma Bakanı Vecdi Gönül, İzmir’de Ege Sanayicileri ve İşadamları Derneğini ziyaretinde gazetecilerin sorularını cevapladı. Bakan Gönül, bir gazetecinin ''tek tip askerlik'' konusundaki sorusu üzerine, ''Tek tip askerlik konusunda epeydir çalışılıyor. Uzun boylu çalışma yapıldı. Genelkurmayda bu çalışma belli yere geldi. Bakanlar Kuruluna tasarı olarak gelmedi. Bakanlık görüşü alınacak ve Bakanlar Kuruluna sunulacak'' dedi. Bedelli askerlikle ilgili soruya karşılık ise Bakan Gönül, ''Hiç ümit yok. Gündemde yok, en azından bugün için'' dedi.
 
7- MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, TV 8’de referanduma ilişkin açıklamalarda bulundu. Bahçeli, “Ülkücülerden evet diyecekler var. Nasıl değerlendiriyorsunuz?” sorusunu, “Başbakan Erdoğan bizim oylarımızı devşirme girişiminden vazgeçsin. Başbakan’ın Ülkü Ocakları'nın kurucu Genel Başkanı Ramiz Ongun’la bir temas hali olmuşsa biz buna saygı duyarız. MHP’yi bağlamaz” dedi.
 
8- Zaman gazetesine konuşan SP Genel Başkanı Numan Kurtulmuş, milletin referandumda artık ülkenin sahibinin kendisi olacağını haykıracağını söyledi. Kurtulmuş, askere gerek kalmadan, milletin kendi anayasasını hazırlayabileceğini göstermek için referandumda “evet” denmesi gerektiğini söyledi.
 
9- DSP Genel Başkanı Masum Türker, Eskişehir’de düzenlenen mitingde yaptığı konuşmada, Türkiye'de yaşanan anayasa değişikliği tartışmalarının özünden giderek uzaklaştığını belirterek, söz konusu değişikliğin ülkeye neler getireceğinin yeterince tartışılmadığını ileri sürdü.
 
10- DİSK Başkanı Süleyman Çelebi, Hak-İş Başkanı Salim Uslu’nun kendileri hakkında söylediği sözleri eleştirerek, “AK Parti ile birlikte varolanlar AK Parti ile gitme telaşı içerisindeler. İktidarın baskıya, tehdide, yalana dayalı referandum kampanyası, yandaşlarının da düzeyini belirledi” dedi.
 
11- BDP Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, TRT'de yayınlanan halk oylaması propaganda konuşmasında, anayasa değişikliğine ilişkin halk oylamasıyla ilgili, yeni anayasa talebinin unutulmamasını sağlayacak en etkili gücün, boykot kararı olacağını söyledi. Demirtaş, bütün toplumsal kesimlerin iradeleri yok sayılarak yapılan anayasaların meşruiyeti olmadığını ifade etti.
 
12- ABD’nin Ankara Büyükelçisi James Jeffrey, Cumhuriyet gazetesinin, PKK-Irak, Türkiye-Irak ilişkileri konusundaki sorularını cevapladı. Jeffrey, PKK’nın silahsızlandırılması gerektiğine inandıklarını söyledi.
 
13- Liderliğini yaptığı ‘Evimiz’ partisinin konferansında konuşan İsrail Dışişleri Bakanı Avigdor Lieberman, çatışmanın sona erdirilip İsrail’in bir Yahudi devleti olduğunun Filistin tarafından tanınmasını kapsayan barış anlaşmasının önemli ödünler verilse bile ulaşılamaz olduğunu belirterek, “Ne gelecek yıl ne de gelecek kuşaklar için barış mümkün değil” dedi.
 
14- Lübnan Başbakanı Saad Hariri, ‘Eşşark El Avsat’ gazetesine verdiği demeçte, babası eski Başbakan Refik Hariri'ye 2005'de düzenlenen suikastla ilgili Suriye'yi suçlamak konusunda "hata yapıldığını" söyledi.

7 EYLÜL 2010
 
 
1- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, partisince Bursa’da düzenlenen mitingde, Bursa’da yeni bir yolculuğa başladıklarını, bu yolculuğun aydınlık, büyük, itibarlı Türkiye yolculuğu olduğunu belirterek, “13 Eylül’de çetelerin üstün olduğu bir Türkiye değil, yasaların, hukukun üstün olduğu bir Türkiye olacak. Milleti hor görenlerin değil, milletin egemen olduğu bir Türkiye olacak. Statükodan, vesayetten arınmış bir Türkiye olacak. Üstünlerin hukukunun değil, hukukun üstünlüğünün egemen olduğu bir Türkiye olacak. Kardeşliğini pekiştirmiş, geleceğe güvenle bakan bir Türkiye olacak. Darbe anayasasından biraz daha arınmış bir Türkiye olacak. Daha demokratik, daha da özgür olacak. 13 Eylül’de AK Parti kazanmayacak, Türkiye kazanacak” dedi.
Öte yandan Beyaz TV kanalında soruları cevaplayan Başbakan Erdoğan, “Çeteler sizden ne istiyor?” sorusu üzerine, “Bütün nemaları gitti. Atamalar, her şey onlar tarafından yapılıyor. Bunlar meydana çıktıkça gardlar düşüyor. Şu anda iktidar ciddi manada el değiştiriyor, şu anda iktidara millet geliyor. Bu ülkede medya, mafya, çeteler iktidar tayini yapıyor muydu? Yapıyordu. Bizim bu ülkede bürokratik oligarşiyle çok büyük bir savaşımız oldu, hala da oluyor ve şu anda bu anayasa değişikliğinin vuracağı darbenin en büyük uzantısı, bürokratik oligarşidir” dedi.
 
2- CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, partisinin Antalya’da düzenlediği mitingde yaptığı konuşmada, AK Partinin hazırladığı anayasa değişikliğiyle “Recep Bey demokrasisi” kurulmak istendiğini belirterek, “Eğer bu anayasa değişikliği kabul görürse Türkiye’de yolsuzluklar meşrulaşacak, ihale yöntemi ile yolsuzluk yapanlar artık anayasanın güvencesi altında olacaklar” dedi.
Ayrıca NTV’de soruları yanıtlayan Kılıçdaroğlu, afiş tartışmaları ile ilgili olarak Avcılar Belediye Başkanı Mustafa Değirmenci’yi disipline sevk edeceklerini söyledi. Kılıçdaroğlu, Değirmenci’yle telefonda görüştüğünü belirterek “Rahibe afişi diye bir şey yok, kadınların rahibe gibi giyinmesine karşı olduklarını anlatan bir afiş, ben daha önce ‘özür dilemesini biliriz’ diye açıklama yaptım. Disipline sevk edeceğiz” dedi.
 
3- Devlet Bakanları Zafer Çağlayan ve Faruk Çelik ile Devlet Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış, OYAK Renault Bursa fabrikasını ziyaret etti. Ziyaretin ardından gazetecilere açıklama yapan Bakan Çağlayan, “Elektrikli araç üretimi konusunda devlet desteği gerekiyor. Bu konuyla ilgili Ekonomik Koordinasyon Kuruluyla görüştük, görüşmeye de devam edeceğiz. Dünyanın bütün gelişmiş ülkeleri, elektrikli otomobil üretimine çeşitli destekler veriyorlar. Vergisel veya otomobilin satışında otomobil başına verilen destekler var. Biz de hangi modeli nasıl uygulayacağımızı, ülkemize getirisinin ne olacağını birlikte inceleyeceğiz” dedi.
 
4- Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, Reuters Haber Ajansına yaptığı açıklamada, yargının son yıllarda aldığı kararlarla bir çok konuda hızlarını kestiğini, 12 Eylül’de oylaması yapılacak anayasa değişiklik paketinde yerindelik denetimi düzenlemesinin ekonomi için son derece kritik olduğunu söyledi. Hükümetin birçok girişiminin ya önünün tıkandığını ya da geciktirildiğini belirten Bakan Şimşek, yerindelik denetiminin kaldırılmasının, yargı denetiminin kaldırılması anlamına gelmediğini ifade ederek, “Aslında bu anayasa paketi yargı denetiminin alanını genişletiyor. Mesela bakanın memura disiplin, kınama cezası vermesine, HSYK’nın kararlarına ve YAŞ kararlarına karşı mahkeme yolunu açıyoruz” dedi.
 
5- Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım, TGRT Haber kanalında yaptığı açıklamada, anayasa paketine karşı çıkan muhalefetin önyargılı davrandığını belirti. Bakan Yıldırım, hayır kampanyası yürütenlerin imtiyazını kaybetmemek için bağırdıklarını ifade ederek, “Diyorlar ki Türkiye’nin kendine özgü şartları var, böylesi bir değişiklik için henüz erken. Bakın bu anlayış vatandaşı tehlikeli gören, çobanın oyu ile profesörün oyu aynı mı olacak diyenlerin anlayışıdır” dedi.
 
6- Sanayi ve Ticaret Bakanı Nihat Ergün CNN Türk televizyonuna yaptığı açıklamada, yılın ilk yarısında yüzde 10’lar düzeyinde çift haneli bir büyümeyi yakalayacaklarını gördüklerini belirterek, “Yüzde 10’lar civarında bir büyüme ilk yarıda olduğunda tabii ki üçüncü ve dördüncü çeyrekte baz etkisi de azalacağından çift haneli çeyrek büyümeler olmayacak. Ama yılı topladığımız zaman da yüzde 6 veya 6’nın biraz üzerinde bir büyümeyi Türkiye ekonomisi gerçekleştirmiş olacak” dedi.
 
7- BBP Genel Başkanı Yalçın Topçu, partisi tarafından Kahramanmaraş’ta düzenlenen mitingde, CHP’nin İstanbul Avcılar’daki afiş skandalını değerlendirdi. Topçu yaptığı konuşmada, “Millet değerleri ile bu kadar düşman olmak doğru değil” dedi.
 
8- ÖSYM Başkanı Prof. Ünal Yarımağan, Ankara’da gazetecilere yaptığı açıklamada, şu anda 11 Nisan 2010’da yapılan üniversiteye giriş sınavlarının ilk basamağı olan YGS’nin iptal edilmesini gerektirecek hiçbir bulguya rastlanmadığını bildirdi. Yarımağan, Eskişehir Emniyet Müdürlüğünün YGS’de kopya çekileceğine ilişkin ÖSYM’ye yazı yazıldığı iddiaları üzerine Adana, Ankara ve Eskişehir emniyet müdürlüklerinden yazı geldiğini doğruladı. Yarımağan, sınavla ilgili suçlarda son yıllarda artış olduğunu belirterek, “Bunda teknolojik gelişmelerin de etkisi var” dedi.
 
9- Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) 2010 yılı Temmuz ayı sanayi üretim endeksi sonuçlarını açıkladı. Buna göre; sanayi üretim endeksi temmuz ayında geçen yılın aynı ayına göre yüzde 8,6 arttı. Endeks bir önceki aya göre ise yüzde 0,3 geriledi.
 
10- TİM Başkanı Mehmet Büyükekşi, Dolmabahçe’deki Başbakanlık çalışma ofisinde Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ile görüştü. Görüşmenin ardından basın mensuplarına açıklamada bulunan Büyükekşi, halk oylamasının partiler üstü bir konu olduğunu belirterek, anayasa değişikliğine verdikleri desteği yineledi.
 
11- Tunceli’de güvenlik güçleri ile teröristler arasında çıkan çatışmada, 1 uzman çavuş şehit oldu. Hakkari’nin merkez ilçesi dağlık arazi kesiminde, güvenlik güçleri ile terör örgütü PKK üyeleri arasında çıkan çatışmada da 9 terörist etkisiz hale getirildi.
Öte yandan, Irak’ın kuzeyinde bulunan terör örgütünün barınma yerlerinden kaçan 13 terörist Şırnak’ta güvenlik güçlerine teslim oldu.
 
12- A Milli Futbol Takımı, 2012 Avrupa Futbol Şampiyonası Elemeleri (A) Grubu’ndaki 2’nci maçında Belçika’yı 3-2 yendi.
 
13- Rusya Başbakanı Vladimir Putin, Soçi’de uluslararası düşünce kuruluşu Vayday tarafından düzenlenen toplantıda, İstanbul ve Çanakkale boğazlarının yükünü hafifletmesi beklenen Samsun-Ceyhan petrol boru hattı projesi konusunda anlaşmanın sağlandığını, Rus şirketlerin de projeye katılacağını söyledi. Putin, “Bu projenin verimli olduğunu düşünüyorum. Türkiye ile bu projeyi tamamlamak için yeterli zemin var. Başarılı olacağımızı düşünüyorum” dedi.
 
 
8 EYLÜL 2010   
 
 
1- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan NTV televizyonunda katıldığı programda, 12 Eylül’de yapılacak anayasa değişikliği referandumuna ilişkin değerlendirmelerde bulundu. Başbakan Erdoğan, oylamada ‘hayır’ oyu vereceklerin darbe anayasasını savunduklarını ve BDP’nin boykot kararının milli iradeye ipotek koyma anlamına geldiğini belirterek, “Bana göre darbe anayasasını savunduklarına göre darbecidirler, bu darbeci zihniyeti desteklediklerini savunuyorum. Normal zamanda ne söyleniyordu: ‘biz darbe zihniyetine karşıyız, bu darbe anayasasının değişmesi gerekir’ diyorlardı. Bunu savunanlar nasıl oluyor da kalkıp darbe zihniyetinin ortaya koyduğu bir anayasayı destekliyorlar?” ifadelerini kullandı.
Başbakan Erdoğan ayrıca ‘Mali Kural’ ile ilgili olarak görüş ayrılıkları bulunduğunu ve son sözü kendisinin söyleyeceğini belirterek, “Burada oranlar noktasında bir sıkıntı var. Çünkü biz IMF’den zaten sıyrıldık, IMF’den sıyrılmışken kendi içimizde IMF oluşturmamızın bir anlamı yok” dedi.
 
2- CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, NTV televizyonunda katıldığı programda gündeme ilişkin değerlendirmeler yaptı. Kılıçdaroğlu, referandum sürecinde Başbakan Erdoğan ile arasında meydana gelen polemikleri unutmaya hazır olduğunu belirterek, “Hayır çıkarsa Başbakan yeni bir anayasa için mutlaka gelecek ama evet çıkarsa gelmeyecektir. Hayır çıkarsa AK Parti, CHP, MHP, BDP, dışarıdaki partiler ve sivil toplumun katılabileceği ortak bir anayasayı kendi ellerimizde yaratabileceğiz. Yeter ki bütün vatandaşların kabul edeceği, üzerinde uzlaşabileceği bir anayasa yapalım” dedi.
 
3- MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli partisi tarafından Trabzon’da düzenlenen mitingde yaptığı konuşmada, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın Diyarbakır’da yaptığı açıklamaları eleştirerek, farklı illerde farklı değerlendirmeler yaptığını ileri sürdü. Bahçeli, “Halkoylamasını önemseyin. Önünüzde önemli engeller yok ise mutlaka sandığa giderek oylarınızı kullanmalısınız. Bu ülke sizindir. Karar sizindir” değerlendirmesinde bulundu.
 
4- Refik Saydam Hıfzıssıha Merkezi Başkanı Mustafa Ertek Sağlık Bakanlığı Bilim Kurulu üyelerinin de yer aldığı basın toplantısında, bir süre önce Manisa’da meydana gelen ölümlerle ilgili olarak yapılan tahlillerin ardından şüpheli ölümlerin üçünde Batı Nil Virüsü’nün tespit edildiğini belirterek, virüse karşı geliştirilmiş herhangi bir aşı bulunmadığını, sivrisinek ile mücadelenin virüsten korunmanın temelini oluşturduğunu ve sonbahar ile birlikte Türkiye’de herhangi bir salgın durumunun söz konusu olmadığını söyledi.
 
5- İstanbul’da devam eden 16’ncı Dünya Basketbol Şampiyo-nası’nda Türkiye, çeyrek final maçında Slovenya’yı 95-68 mağlup ederek yarı finale yükseldi.
 
6- Rusya’nın başkenti Moskova’da devam eden Dünya Grekoromen Güreş Şampiyonası’nda 74 kiloda Selçuk Çebi, Ermenistan’dan Arsen Julfalakyan’ı 2-1 yenerek dünya şampiyonu oldu.
 
7- ABD Dışişleri Bakanı Hillary Clinton başkent Washington’da yaptığı açıklamada, 11 Eylül saldırılarının yıldönümünde Florida’da bir rahip tarafından yapılacağı duyurulan ‘Kur’an yakma eylemini’ eleştirerek, dini özgürlüklere toleransın ABD’nin kuruluşuna kadar uzandığını, bu eylemi “saygısızca ve utanç verici” bulduğunu söyledi.

9 EYLÜL 2010
 
 
1- TBMM Başkanı Mehmet Ali Şahin, Antalya’nın Alanya ilçesinde gazetecilerin bayramını kutladı. Başkan Şahin, bir gazetecinin dokunulmazlıkların kaldırılması ile ilgili tartışmaları hatırlatması üzerine “Dokunulmazlıkların kaldırılmasının doğru olmadığını düşünüyorum. Aksi halde parlamenter demokrasi bundan zarar görür. Ancak dokunulmazlıkların sınırlandırılması görüşülebilir, tartışılabilir” dedi.
 
2- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan İstanbul’un Sultanbeyli ilçesinde halka hitaben yaptığı konuşmada, anayasa değişikliğinde üstünlerin hukukundan, hukukun üstünlüğüne geçişin var olduğunu ileri sürerek, referandumda “evet” oyu kullanılması çağrısında bulundu.
 
3- CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, CHP’nin 87. kuruluş yıldönümü nedeniyle Anıtkabir’i ziyaret etti. Kılıçdaroğlu, daha sonra TSK Rehabilitasyon Merkezini ziyaret ederek gazilerle bayramlaştı.
 
4- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç Yalova’da yaptığı açıklamada, sandıktan, seçmenden umudunu kesip askere ya da yüksek yargıya umut bağlayabilenlerin olabileceğini belirterek “Eğer varsa bilsin ki artık bütün siyasi partiler, halka güvenmedikten, halkla birlikte olmadıktan sonra iktidara gelmek mümkün değildir. Artık güvendiğiniz dağlara kar yağdı” dedi.
 
5- MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli Genel Merkez’de partililerle bayramlaştıktan sonra yaptığı açıklamada, bayram sonrasında yapılacak halkoylamasının siyasi tarihte farklı bir önemi olacağını vurgulayarak “Sayımlara hile katabilecek her davranışa karşı uyanık olmakta yarar var” dedi.
 
6- Yunanistan’ın yeni Dışişleri Bakanı Dimitri Druças, Kıbrıs Rum Kesimi’ni ziyaret etti. Druças, GKRY lideri Dimitris Hriftosyas ile görüşmesinin ardından yaptığı açıklamada, Hristofyas’ın, “Maraş’ın Rumlara verilmesi” önerisinin ciddiyetle değerlendirilmesini isteyerek “Bu, Türkiye’nin tıkanan müzakere sürecini açabilir” dedi.
 
7- ABD Dışişleri Bakanı Hillary Clinton başkent Washington’daki düşünce kuruluşu Dış İlişkiler Konseyinde, ABD’nin dış politikasına yönelik yaptığı konuşmada, İran’ın askeri bir diktatörlüğe doğru gittiğini belirterek, İran’daki muhalif gruplara çeşitli araçlarla destek sağladıklarını söyledi.
 
8- Rusya’nın güneyindeki Kuzey Osetya bölgesinde bomba yüklü araçla düzenlenen intihar saldırısında, 15 kişi hayatını kaybetti, 133 kişi de yaralandı.

10 EYLÜL 2010  
 
 
1- Cumhurbaşkanı Abdullah Gül İstanbul’da basın mensuplarının soruları üzerine yaptığı değerlendirmede, anayasa referandumunda herkesi görevini yapmaya davet ederek, “Herkesin bu hakkını kullanması çok önemli. Bütün vatandaşlarımızın Doğu’da, Batı’da, her tarafta bu görevini yapması lâzım. İnşallah memleketimiz için hayırlı olur” ifadelerini kullandı.
 
2- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan atv televizyonunda katıldığı programda, basın mensuplarının gündem ve anayasa referandumuna ilişkin sorularını cevaplandırdı. Başbakan Erdoğan, Türkiye’de sermayenin ciddi bir değişim içerisinde olduğunu belirterek, “Bu bizim için çok önemli bir güven kaynağı. Bu da belki onları rahatsız ediyor, bilemem. Ama biz isteriz ki niçin İstanbul sermayesi, Anadolu sermayesi ile iç içe olmasın. Burada yayılmayı başarabilirsek bundan kazançlı çıkan Türkiye olacaktır” açıklamasını yaptı.
Başbakan Erdoğan CNN Türk televizyonundaki mülakatında ise yeni Anayasa’da Yüksek Öğretim Kurumu (YÖK) ile ilgili düzenlemelere de yer verebileceklerini belirterek, “Ben YÖK’ün mevcut sisteminin kaldırılmasından yanayım. Niçin üniversiteler kendi öğrenci alımlarını yapmasın? Niçin böyle merkeziyetçi bir sistem? Kaldıralım bu sistemi. Oturalım bunun üzerinde konuşalım. Devlet üniversitelerinin bir kısmı bu işi kendi içinde merkezi sistem yapabilir mi, bunu da değerlendirelim” dedi.
 
3- CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, 12 Eylül anayasa referandumu çerçevesinde partisi tarafından İstanbul’da düzenlenen çeşitli etkinliklerde yaptığı açıklamada, dinin siyasete alet edilmesinin yanlış olduğunu vurgulayarak, “Siyasetin konusu yoksulluktur, açlıktır, bir tek çocuğun bile yatağa aç girmemesidir, onurlu bir Türkiye yaratmaktır, vatandaşın hak ve özgürlüklerini genişletmektir” değerlendirmesinde bulundu.
 
4- Askeri Yargıtay, Ankara Zir Vadisi’nde bulunan mühimmatla ilgili olarak 4 yıl hapis cezasına çarptırılan ve Türk Silahlı Kuvvetleri’nden (TSK) ihraç edilen Yarbay Mustafa Dönmez hakkındaki kararı “usule aykırılık ve noksan soruşturma” nedeniyle bozdu.
 
5- İçişleri Bakanı Beşir Atalay yaptığı açıklamada, güvenlik birimlerinin referandum oylamasında herhangi bir sorun yaşanmaması amacıyla bütün önlemleri aldığını, bu kararların içerisinde vatandaşlara herhangi bir baskı yapılmaması konusunun da bulunduğunu bildirdi.
 
6- Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu ile ABD Dışişleri Bakanı Hillary Clinton yaptıkları telefon görüşmesinde, Orta Doğu’da barış ve istikrarın tesisi, Irak, Afganistan ve İran konusundaki gelişmeler ile ikili ilişkileri değerlendirdikleri açıklandı.
 
7- Sanayi ve Ticaret Bakanı Nihat Ergün Kocaeli’deki temasları sırasında yaptığı açıklamada, elektrikli otomobiller için sektör temsilcilerini Ekonomik Koordinasyon Kuruluna (EKK) davet edeceklerini belirterek, “Otomotiv Strateji Belgesi’ne son şeklini vereceğiz” dedi.
 
8- MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli İstanbul’da partisi tarafından düzenlenen bir etkinlikte yaptığı konuşmada, 12 Eylül’de oya sunulacak anayasa değişikliği paketinin gizli bir gündemi olduğu iddiasında bulunarak, “Bu gizli gündemden birincisi, PKK açılımının önünü açmaktır. İkincisi ise yolsuzluk ve hırsızlıkların hesabının sorulmayacağı bir yargı sistemi yaratmaktır” dedi.
 
9- BDP tarafından Bursa’da düzenlenen mitingde, Diyarbakır Milletvekili Akın Birdal’a saldırıda bulunuldu. Saldırganın güvenlik güçleri tarafından etkisiz hale getirilerek, gözaltına alındığı açıklandı.
 
10- Almanya’da, ‘Almanya Kendini Yok Ediyor” adlı kitabı ile gündeme gelen ve Müslümanlara ve Türklere yönelik ağır eleştiriler içeren değerlendirmelerde bulunan Merkez Bankası Yönetim Kurulu Üyesi Thilo Sarrazin’in istifa ettiği açıklandı.
 
11- Rusya Devlet Başkanı Dimitri Medvedev Moskova’da yaptığı açıklamada, parlamenter sistemin ülkesi için büyük risk taşıdığını, bu nedenle başkanlık sisteminin devam etmesi gerektiğini bildirdi.
 
12- Sırbistan’ın, BM Genel Kurulunda, Kosova ile diyalogu içeren bir tasarıyı kabul ettiği açıklandı.

11 EYLÜL 2010
 
 
1- 67. Uluslararası Venedik Film Festivali’nde En İyi Film Ödülü, Sofia Coppola’nın yönettiği “Somewhere” (Bir Yerde) filmine verildi. En İyi Yönetmen ödülüne Alex de la Iglesia, En İyi Erkek Oyuncu ödülüne Vincent Gallo, En İyi Kadın Oyuncu ödülüne ise Ariane Labed değer bulundu.
 
2- A Milli Basketbol Takımı, 2010 Dünya Basketbol Şampiyonası yarı final maçında Sırbistan’ı 83-82 yenerek finale yükseldi.
 
3- AB Dışişleri Bakanları Gayriresmi Toplantısı, Belçika’nın başkenti Brüksel’de yapıldı. Toplantıda, AB ile Türkiye arasında “stratejik diyaloğu” geliştirme kararı alındı. Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu ile AB Dış Politika Yüksek Temsilcisi Catherine Ashton arasında yürütülen görüşmelerde, her iki tarafın da istemesi ile şekillenen ve tüm üyelerle paylaşılan konsept, Ankara ile Brüksel arasındaki mevcut mekanizmaların güçlendirilmesi temeline dayanıyor.
Konuyla ilgili bir açıklama yapan Bakan Davutoğlu, üzerinde durulan konseptin üyelik sürecine gölge düşürmeyeceğini belirterek, “Brezilya, Rusya ve Çin gibi ülkeler için kullanılan ‘stratejik ortak’ ifadesinin bizim için kullanılmasını doğru görmeyiz. Kimse bunu imtiyazlı ortaklığa giden bir kapı olarak göremez. Stratejik diyalogun artırılması için müzakere sürecine de ivme kazandırılmalı” dedi.
Finlandiya Dışişleri Bakanı Alexander Stubb da, Türkiye’nin dış politika alanında dünya çapında ilk beşte yer aldığını belirterek, “Türkiye’nin bugün uluslararası arenada üyelerimizin her birinden ya da toplamından daha etkili olduğu söylenebilir” dedi.
İsveç Dışişleri Bakanı Carl Bildt de, üyeliğe soğuk bakan ülkelerin bile Türkiye’nin stratejik önemini eskisine oranla daha iyi anladığını belirterek, “Bazı ülkelerin siyasi gerekçelerle üyelik sürecini bloke etmeleri kabul edilemez” dedi.
İngiltere Dışişleri Bakanı William Haguc de, “Dünya çapında Türkiye’yle stratejik temelde çalıştığımızı hayal edin. Bu çok güçlü bir kombinasyon olur” dedi.
Almanya Dışişleri Bakanı Guido Westerwelle ise, “Avrupalılar olarak Türkiye’nin yönünün Batı olarak kalmasını ve kendisine yeni yön tayin etmemesini sağlamak hepimizin yararına olur” dedi.
 
4- ABD Başkanı Barack Obama, dört yolcu uçağını kaçıran teröristlerin yaklaşık 3 bin kişinin ölümüne sebep olduğu 11 Eylül 2001’deki saldırıların kurbanlarını anmak için Pentagon’da düzenlenen törene katıldı. Amerikan halkından diğer dini inançlara saygı göstermelerini isteyen Obama, “Birbirimize düşmemeyi temin etmek zorundayız” dedi. Obama, daha sonra Beyaz Saray’da düzenlediği basın toplantısında, “ABD ekonomisinin resesyondan çıkarak yeniden büyümeye başlamasına rağmen, ilerlemenin acı verici biçimde yavaş olduğunu” söyledi. Obama, ekonomide henüz istenilen aşamaya varmadıklarını, bunun insanların hüsrana uğradığı ve kızgın oldukları anlamına geldiğini belirtti.

12 EYLÜL 2010
 
 
1- Anayasa değişikliği ile ilgili yapılan referandumda, sandıktan yüzde 58 ‘evet’ yüzde 42 ‘hayır’ oyu çıktı.
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, AK Parti İstanbul İl Merkezinde referandum sonuçlarını değerlendirdi. Başbakan Erdoğan, referandumda ‘evet’ diyenin de ‘hayır’ diyenin de kazandığını söyledi. Konuşmasında anayasa değişikliğinin bir AK Parti projesi olmadığını ve sonucun herhangi bir partiye verilmiş güvenoyu olmadığını vurgulayan Başbakan Erdoğan, Türkiye’de hukukun üstünlüğünün egemen olacağı bir döneme girileceğini öne sürerek, “Yargıyı ideolojik bataktan kurtaracak, küçük bir grubun kontrolündeki kapalı devre işleyişi, katılımlı bir demokrasiyle değiştiriyoruz” dedi.
 
2- CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu halkoylamasının ardından yaptığı açıklamada, CHP olarak yargı üzerindeki baskılar karşısında ayakta durmaya devam edeceklerini belirterek, “Referandum, iki kutuplu bir siyasete hizmet ediyor. Kutuplaşmadan kurtulmadan demokrasi sağlıklı olamaz. Halk iradesine saygı gösteriyoruz. CHP olarak bu bakış açısıyla siyasi mücadelemize daha büyük bir heyecanla devam edeceğiz. Evet ya da hayır diyen, şu ya da bu nedenle sandığa gidemeyen vatandaşlara saygılarımı sunarım” dedi.
 
3- Devlet Bakanı Zafer Çağlayan gazetecilere yaptığı açıklamada, referandumla Türkiye’de yeni bir sayfanın açılacağını dile getirerek, “Demokratik standartlar, ekonomiye büyük kazanım sağlayacaktır” dedi.
 
4- MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, referandum sonuçların netleşmesinin ardından yaptığı yazılı açıklamada, sonuca herkesin saygı göstermek durumunda bulunduğunu kaydetti. Türkiye’nin karanlık bir döneme girdiğini belirten Bahçeli, “Başbakan Erdoğan’a uyarımız ve çağrımız; anayasa referandumu sonuçlarından cesaret alarak, PKK açılımını ilerletmeye çalışmasının altından kalkamayacağı sonuçlar doğuracağını bir an önce anlaması ve en erken tarihte genel seçime giderek, Türk milletinin hakemliğine başvurulmasına karşı direnmekten vazgeçmesidir” dedi.
 
5- TÜSİAD, Anayasa’nın 26’ncı maddesinin değiştirilmesine ilişkin referandumun sonuçlarıyla ilgili açıklamasında, “Seçmen değişiklik paketine ‘evet’ demiştir. Seçmen ve toplum iradesini yansıtan referandumun sonucu saygıyla karşılanmalı. Hedef, bir arada, özgürce yaşama irademizin ifadesi ve gerçek bir toplum sözleşmesi niteliğinde hazırlanacak bir 21’inci yüzyıl Anayasası olmalı” görüşünü dile getirdi.
 
6- Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği (MÜSİAD) Genel Başkanı Cihad Vardan, “Türk halkı önüne getirilen sandıklarda her zaman sağduyusunu yansıtmış ve ülke geleceğinin ihtiyacı olan kararları verme konusunda yanılmamıştır” dedi.
 
7- Siirt’in Eruh ilçesine bağlı Çırpılı köyü kırsal kesiminde terör örgütü PKK üyelerince döşenen mayının patlaması sonucu 1 er şehit oldu.
 
8- İstanbul İkitelli ile Altınşehir arasındaki TEM yan yolda, yolcu minibüsü ile yakıt tankerinin çarpışması sonucu meydana gelen kazada 11 kişi öldü, 14 kişi yaralandı.
 
9- 2010 Dünya Basketbol Şampiyonası’nda finalde ABD’ye 64-81 yenilen Türkiye dünya ikincisi oldu ve gümüş madalya kazandı.
 
10- Milli Erkek Voleybol Takımı, 2011 Avrupa Şampiyonası elemeleri 3’ncü tur rövanş maçında Yunanistan’ı 3-2 yenerek finallere katılmaya hak kazandı.
 
11- Yunanistan Başbakanı Yorgo Papandreu Selanik’te düzenlediği basın toplantısında, savunma harcamalarında önemli kısıtlamalara gitmelerinin Türkiye’nin tavrına bağlı olduğunu kaydedip, “Savunma giderlerimizi azaltmamız, kıta sahanlığı gibi konuların çözüm bulup bulmayacağıyla ilgili. Ben çözülebileceklerini sanıyorum. Bu nedenle girişimler üstleniyor, istikşafigörüşmeler yapıyoruz. Önemli gelişmeler için ümitliyiz” dedi.
 
12- AB Komisyonunun Genişlemeden Sorumlu Üyesi Stefan Füle yazılı bir açıklama yaparak, referandum sonuçlarından memnun olduğunu kaydetti. Sürecin başlangıcından beri paketin doğru yönde atılmış bir adım olduğunu vurguladıklarını hatırlatan Füle, kabul edilen paketin Türkiye’nin AB üyeliği yolunda bazı sorunlara cevap teşkil edeceğini vurguladı.
 
 13- GKRY Dışişleri Bakanı Markos Kiprianu, AB’nin 2004’te hazırladığı ama Rumların bloke etmesi sebebiyle hayata geçiremediği Kuzey Kıbrıs ile doğrudan ticaret tüzüğünün onaylanması durumunda, Türkiye’nin AB katılım sürecini bloke etmekten başka çarelerinin kalmayacağını söyledi.
 
14- İtalya Başbakanı Silvio Berlusconi, 31 Mayıs’ta İsrail askerlerinin baskınına uğrayan Gazze’ye yardım filosunu “provokasyon” olarak niteledi ve “İsraillilere her zaman yanınızdayım” mesajı gönderdi.

13 EYLÜL 2010
 
 
1- Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, İtalyan ‘La Repubblica’ gazetesine verdiği özel demeçte, Anayasa’nın bazı maddelerinde değişiklikler öngören pakete halk oylamasında çoğunluk tarafından "evet" denilmesine ilişkin "Ortaya çıkan tercihi kabullenmek lazım. Ben öteden beri Türkiye'de anayasanın siviller tarafından hazırlanması gerektiğini söyledim. Hep bunun savunucusu oldum. Yeni bir anayasa ihtiyacının, öteden beri önemli ve ülke gündeminde baş sırada olmasının nedeni de budur" değerlendirmesinde bulundu.
 
2- TBMM Başkanı Mehmet Ali Şahin, Sakarya Zaferi'nin 89. yıl dönümü kutlamaları kapsamında Duatepe'de yapılan törenin ardından gazetecilerin sorularını yanıtladı. Halk oylamasının sonuçlarına ilişkin görüşlerinin sorulması üzerine Başkan Şahin, ''Değişiklikleri yapmak önemli ancak ondan daha önemlisi, değişiklikleri başarı ile hayata geçirebilmektir, ülke ve insanımız için başarı ile uygulayabilmektir'' dedi.
  
3- CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu Show TV’de referanduma ilişkin soruları cevapladı. Kılıçdaroğlu referandumda oy kullanamamasıyla ilgili, “Dünyada hangi sağlıklı demokraside, her gün kamuoyunun önünde olan bir adam nüfus kayıtlarından silinir? Kim talimat verdi de CHP Genel Başkanının adresinin sorguladınız?” dedi.
 
4- Yüksek Seçim Kurulu, halkoylaması geçici sonuçlarını açıkladı. Buna göre, gümrük ve cezaevleri dahil 52 milyon 51 bin 828 kayıtlı seçmenden 38 milyon 369 bin 253'ü sandık başına giderek oy kullanırken, katılım oranı yüzde 73,7 olarak hesaplandı.
Oy kullanan seçmenlerden 21 milyon 788 bin 911'i (yüzde 57,88) ''evet'', 15 milyon 854 bin 379'u ise (yüzde 42,12) ''hayır'' yönünde oy kullanırken, 725 bin 963'ünün oyu, çeşitli sebeplerden dolayı geçersiz sayıldı.
Halkoylamasına en çok katılım yüzde 89,30 ile Burdur'da, en az katılım ise 9,05 ile Hakkari'de gerçekleşti. En çok ''evet'' diyen il yüzde 95.75 ile Ağrı olurken, en çok ''hayır'' yüzde 81,02 ile Tunceli'de çıktı.
 
5- Hükümet Sözcüsü, Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Cemil Çiçek, Bakanlar Kurulunun ardından yaptığı açıklamada, referandum sonuçlarını değerlendirdi. Anayasa paketinin halk oylamasında çıkan sonuca bakıldığında, bu süreçte kazananın milletin kendisi olduğunu, bunu böyle kabul etmek gerektiğini belirterek, ''Kazanan demokrasidir'' dedi.
 
6- Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulu (HSYK) Başkan Vekili Kadir Özbek, HSYK girişinde gazetecilerin soruları cevapladı. Özbek, referandum sonuçlarını nasıl değerlendirdiğinin sorulması üzerine, yüzde 58'lik bir oranla ''evet'' sonucu çıkmasını beklemediklerini belirterek ''Bundan sonra halkımızın çoğunluğunun tercihi bu yönde olduğuna göre fazla söyleyebilecek bir şeyimiz de kalmadı demektir'' dedi.
  
7- İçişleri Bakanı Beşir Atalay gazetecilere yaptığı açıklamada, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun referandumda oy kullanamamasıyla ilgili Emniyet'e yönelik iddialarına ilişkin olarak, burada polisin ''hiçbir günahı'' olmadığını belirterek, CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu'nun İstanbul Kağıthane'de gösterdiği adreste zaten hiç oturmadığını söyledi.
 
8- Sanayi ve Ticaret Bakanı Nihat Ergün referandum sonuçlarını Zaman gazetesine değerlendirdi. Bakan Ergün, siyasi risklerin daha da azalacağını, Türkiye’nin kredi notuna olumlu etkisi olacağını belirterek, “Bu sonuç, bizim güvenle yatırım yapılabilir ülkeler seviyesine ulaşmamızda da ciddi manada katkılar sağlayacaktır.” dedi.
 
9- Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Baydemir gazetecilere yaptığı açıklamada, referandumun sonucunun hükümete, muhalefete, kamu otoritelerine ve kendilerine büyük ödevler çıkardığını belirterek, “Bu itibarla bir kez daha çağrım var: Türkiye'nin ülkücülerine, açık ve net bir çağrım var, kardeşleşme çağrım var, Kemalistlere, dindar Müslümanlara, cemaatlere, aydınlara, yazarlara, akademisyenlere, kanaat oluşturuculara. Kardeşlik tek taraflı olmuyor, buna bir yanıt verilmesi lazım. Benim iddiam o ki, gelin bir kez daha, halkımızın bize vermiş olduğu bu fırsatı kaçırmayalım” dedi.
 
10- Referandum sonuçlarını Zaman gazetesine değerlendiren SP Genel Başkanı Numan Kurtulmuş, yalnız anayasanın değil bütün hukuk metinlerinin demokratikleştirilmesi için yeniden düzenlenmesi gerektiğini söyledi.
 
11- BBP Genel Başkanı Yalçın Topçu, referandum sonuçlarıyla ilgili olarak Genel Merkezde düzenlediği basın toplantısında, millet iradesinin statükonun iktidarını delmeye karar verdiğini ve bunu referandum sonuçlarıyla haykırdığını söyledi.
 
12- Avrupa Parlamentosu (AP) Başkanı Jerzy Buzek, Brüksel’de yaptığı açıklamada, AB üyelik sürecinde Türkiye'nin yerine getirmesi beklenen birçok reformu içeren anayasa paketinin kabul edilmesiyle önemli bir ileri adım atıldığını belirterek "Fakat daha fazlasına ihtiyaç var. Anayasa değişikliklerinin uygulamaya girmesiyle daha fazla ve derin reformlar sivil topluma, farklı siyasi partilere ve etnik azınlıklara genişçe danışılarak hayata geçirilmeli" dedi.
  
13- ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Philip Crowley düzenlenen basın toplantısında, referandum sonucuyla ilgili soruları yanıtladı. Crowley, ''Türk halkının tercihidir. Demokratik kurumların sivil kontrolünün daha iyi sağlanmasına yönelik çok güçlü, kararlı bir oy sonucu çıktı'' dedi. Referandumun yargı sisteminde önemli değişiklikler getireceğine yönelik bir soru üzerine ''bunun Türk halkının tercihi olduğunu'' ifade eden Crowley, ''Demokratik kurumların sivil kontrolünün daha iyi sağlanmasına yönelik çok güçlü, kararlı bir oy sonucu çıktı. Biz Türk halkının kararına saygı duyuyoruz'' dedi.
 
14- Venezuela'da, içinde 47 kişi bulunan bir uçağın kalkıştan kısa bir süre sonra düştüğü ve ilk belirlemelere göre 23 kişinin kurtulduğu belirtildi.

14 EYLÜL 2010
 
 
1- Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, İstanbul’da Tarabya Köşkünde A Milli Basketbol Takımı ile Türkiye Basketbol Federasyonu Başkanı Turgay Demirel ve yöneticilerini kabul etti. Kabulün ardından konuşan Cumhurbaşkanı Gül, A Milli Basketbol Takımı’nın başarısından dolayı gerçekten çok mutlu olduklarını ifade ederek, başta Federasyon Başkanı Turgay Demirel ve Federasyon üyeleri ile Koç Tanjeviç ve basketbolcuları ayrı ayrı tebrik ettiğini söyledi. Cumhurbaşkanı Gül, “Türkiye’ye tarifi mümkün olmayan çok büyük mutluluk yaşattılar. Spordaki başarılar sadece spor camiasıyla kalmıyor, Türkiye’ye çok büyük bir şan ve güç katıyor” dedi.
 
2- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Aydın Menderes’i ziyaretinin ardından basın mensuplarının referandum sonuçlarıyla ilgili sorusu üzerine, referandumun, daha ileri bir demokrasi için önemli bir adım olduğunu belirterek “Hukukun üstünlüğü için önemli bir adımdı. 27 Mayıs’la, 12 Eylül’le, 28 Şubat’la malum bir yüzleşme idi” dedi. Halkın yüzde 58 ile bu noktada kendilerine bir görev yüklediğini belirten Başbakan Erdoğan, bu görevin gereğini süratle yerine getireceklerini, sorumluluklarının çok daha arttığını bildirdi. Ziyarete Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Cemil Çiçek ve Devlet Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış da katıldı.
 
3- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Ali Babacan, TÜİK’in, Türkiye ekonomisinin, 2010 yılının ikinci çeyreğinde yüzde 10,3 oranında büyüdüğü açıklamasına ilişkin yaptığı yazılı açıklamada, “2010 yılı ikinci çeyreğinde Türkiye, Çin ile aynı oranda büyüme kaydederek G-20 ülkeleri arasında en hızlı büyüyen ülke olmuştur” dedi. Yılın ilk yarısında yakalanan büyümenin yüzde 11’i bulduğunu belirten Başbakan Yardımcısı Babacan, “Bu oran, Türkiye ekonomisinin küresel krizden çıkış sürecinde dünyada en hızlı büyüyen ekonomilerden birisi olduğunu ortaya koymaktadır” dedi.
 
4- Devlet Bakanı Zafer Çağlayan, Kanada Tarım ve Gıda Bakanı Garry Ritz ile görüşmesinin ardından gazetecilerin büyümeyle ilgili sorusu üzerine, yıl sonunda rahatlıkla yüzde 6’lık büyüme rakamının yakalanacağını, Türkiye’nin krizin yaralarını sardığını ve çok süratli bir şekilde yeni döneme girmek için yoğun çaba gösterdiğini söyledi. Bakan Çağlayan, GSYH’de tarihte ilk defa cari fiyatlarla 1 trilyon doların üzerine çıkıldığına dikkat çekerek “İhracat, Türkiye ekonomisinin lokomotifi oldu. Eğer Türkiye’nin büyük ticaret partnerleri ve ihracatının yüzde 50’sini yaptığı Avrupa pazarlarında ekonomik yavaşlama normale dönmüş olsaydı, büyüme çok daha fazla olabilirdi” dedi.
 
5- Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu referandum sonuçlarıyla ilgili olarak yaptığı yazılı açıklamada, ‘evet’ sonucunun çıkmasının Türkiye’nin dış dünyadaki imajına olumlu etki sağlayacağını belirterek, “Anayasa değişiklikleri, bir yandan halkımıza yaşamın birçok alanında Avrupa ölçütlerine uygun standartların sunulmasını sağlarken, öte yandan Türkiye’nin hak ettiği daha çağdaş ve daha gelişmiş bir demokrasiye doğru ilerlemekte olduğunu göstermesi bakımından, dış dünyadaki imajımıza da olumlu etki sağlayacaktır. Hükümetimiz, halkımızdan aldığı bu güçlü destekle, Türkiye’nin reform ve dönüşüm sürecini ülkemizi her alanda layık olduğu en yüksek standartlara ulaştırana değin sürdürecektir” dedi.
 
6- Sanayi ve Ticaret Bakanı Nihat Ergün katıldığı bir televizyon programında, Türkiye’nin büyüme rakamları ve referandum sonrası ekonomik gelişmeler konusunda değerlendirmelerde bulundu. Bakan Ergün, Türkiye ekonomisinin, 2010’un tamamında yüzde 6’nın da üzerinde yüzde 7’ler seviyesinde büyüme gösterebileceğini belirterek, “Türkiye, krizin etkilerini üzerinden çok hızlı şekilde atıyor. Bu da ülkenin dinamiklerinin ne kadar güçlü olduğunu ortaya koyuyor. İçeride de büyük bir canlanmanın var olduğunu görüyoruz. Önümüzdeki süreçte Türkiye’nin kredi notu daha da yükselecek” dedi.
 
7- CHP MYK Üyesi Gürsel Tekin, Genel Başkan Yardımcılığı görevine getirildi. Tekin’in sivil toplum, meslek odaları ve halkla ilişkilerden sorumlu olacağı açıklandı.
 
8- YÖK Başkanı Prof. Dr. Yusuf Ziya Özcan, Başkent Öğretmenevinde katıldığı programın çıkışında, gazetecilerin “KPSS’de kopya iddiaları” ile ilgili soruları üzerine, konunun savcılık tarafından soruşturulduğunu belirterek, “Denetleme Kurulumuz ikinci raporunu bitirdi. Onu da inceliyoruz, ondan da savcılığı haberdar ettik. Savcılık da araştırmalarını bizim raporun çerçevesinde yürütüyor. Bazen iki grup, savcılıkla denetleme kurulu beraber çalışıyorlar. Soruşturma hakkında bir şey söylemem maalesef mümkün değil” dedi.
 
9- Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), Türkiye ekonomisinin yılın ikinci çeyreğinde yüzde 10,3 büyüdüğünü açıkladı. 6 aylık dönemde ise büyüme yüzde 11 olarak hesaplandı.
 
10- Diyarbakır 5. Ağır Ceza Mahkemesi, Güneydoğu Gazeteciler Cemiyetinde 4 Mart 2007’de terör örgütü PKK lideri Abdullah Öcalan’ın zehirlendiği iddialarıyla ilgili açıklama yaptıkları için “terör örgütünün veya amacının propagandasını yapma” suçundan 3 yıla kadar hapis cezası istemiyle yargılanan kapatılan DTP’li 54 belediye başkanı hakkında beraat kararı verdi.
 
11- TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, TÜİK tarafından yayımlanan ekonomik büyüme rakamları ile ilgili olarak yaptığı yazılı açıklamada, bu yılın ikinci çeyreğindeki milli gelirin, 2008’in ikinci çeyreğini geçtiğini, böylece küresel krizin olumsuz etkisinin geride bırakıldığının teyit edildiğini belirterek, hemen tüm sektörlerin kriz öncesi üretim seviyesini yakaladığını belirtti.
TÜSİAD da yaptığı yazılı açıklamada, büyümenin bu denli güçlü olmasında baz etkisinin yanı sıra, iç talebin canlılığı ve özel sektörün yatırım harcamalarında ve sanayi katma değerinde görülen hızlı artısın etkili olduğu değerlendirmesini yaparken üçüncü ve dördüncü çeyrekte baz etkisinin azalması ile tek haneli büyüme beklediğini açıkladı.
 
12- UEFA Şampiyonlar Ligi C Grubu’nda mücadele eden temsilcimiz Bursa Spor, sahasında Valencia’ya 4-0 yenildi.
 
13- Resmi ziyaret için Belçika’da bulunan İçişleri Bakanı Beşir Atalay, Türkiye’nin Brüksel Büyükelçiliğinde düzenlediği basın toplantısında, anayasa değişikliklerinin, halk oylamasıyla kabul edilmesi dolayısıyla AB sürecinde çok olumlu bir atmosfer yakalandığını belirterek “Anayasanın tamamının, en geniş mutabakatla ve bütün toplum kesimlerini içine alacak şekilde uzun bir süreçte, sıfırdan yapılması yönünde kararlıyız” dedi. Dokunulmazlıkların yeni anayasada olup olmayacağı sorusu üzerine de Bakan Atalay, “Bu pakette olmayan epey husus var. Bu paketteki birkaç madde sivil toplum kuruluşlarının talepleridir. Dolayısıyla YÖK konusudur, dokunulmazlık konusudur, yeni anayasada tabii ki olacak” dedi.
 
14- Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM), uğradığı saldırıda hayatını kaybeden gazeteci Hrant Dink’in ailesinin yaptığı başvuruda, Türkiye’yi suçlu buldu. Karar gereği Türkiye, Dink’in yakınlarına mahkeme masrafları da içinde olmak üzere 133 bin euro ödeyecek.
 
15- KKTC Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu Brüksel temaslarıyla ilgili düzenlediği basın toplantısında, Kıbrıs meselesi çözülmeden Yunanistan’ı ve Rum kesimini üyeliğe kabul eden AB’nin, bu davranışıyla çözümsüzlüğü teşvik ettiğini belirtti. AB’nin bu hatasını telafi etmesi ve Kıbrıslı Türklere verdiği sözleri tutması için KKTC’ye ambargoları kaldırması ve doğrudan ticareti başlatması gerektiğini vurgulayan Eroğlu, bu adımların atılmaması halinde Kıbrıs’ta çözüm istediğini her fırsatta tekrarlayan AB’nin samimiyet testini kaybetmiş olacağını belirtti.
 
16- İsrail ve Filistin arasındaki doğrudan görüşmelerin ikinci turu, Mısır’ın Şarm El Şeyh kentinde başladı. İsrail Başbakanı Benyamin Netanyahu ile Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas, ABD Dışişleri Bakanı Hillary Clinton’ın başkanlığında buluştu. Görüşmenin ardından ABD Başkanı Barack Obama’nın Ortadoğu özel temsilcisi George Mitchell yaptığı açıklamada, görüşmelerden sonra sürecin olumlu bir şekilde ilerlediğini, amacın iki devletli çözüme ulaşmak olduğunu belirtti.

15 EYLÜL 2010  
 
 
1- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, “Türk Dili Konuşan Ülkeler Devlet Başkanları 10. Zirvesi” nedeniyle İstanbul’a gelen Azerbaycan Devlet Başkanı Haydar Aliyev ile görüştü. Görüşme sonrası iki ülke arasında “Yüksek Düzeyli İş birliği Anlaşması” imzalandı.
Başbakan Erdoğan ayrıca, Aliyev ile birlikte zirveye katılacak olan Kazakistan Devlet Başkanı Nursultan Nazarbayev, Türkmenistan Devlet Başkanı Gurbanguli Birdimuhammedov ve Kırgızistan Devlet Başkanı Rosa Otunbayeva’ya Çırağan Sarayında bir akşam yemeği verdi.
 
2- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Ali Babacan, Türkiye’de bulunan Ekonomik İşbirliği ve Kalkınma Örgütü (OECD) Genel Sekreteri Angel Gurria ile görüştü. Başbakan Yardımcısı Babacan görüşme sonrası düzenlenen ortak basın toplantısında, Mali Kural’a ilişkin değerlendirmenin Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’da olduğunu belirterek, mali disiplinden taviz verilmeden ve seçim ekonomisi uygulanmadan bütçe gerçekleşmesinin sağlanacağını kaydetti.
Gurria ise Türkiye’nin krizden çok başarılı bir çıkış gösterdiğini ve kriz döneminde başarılı olamayan ülkeler arasında bir istisna oluşturduğunu vurgulayarak, “Makroekonomik hassasiyet alanlarını azaltmak lazım” değerlendirmesinde bulundu.
 
3- Milli Savunma Bakanı Vecdi Gönül, Maldivler Savunma ve Ulusal Güvenlik Bakanı Ameen Faisal ile görüşmesi sırasında gazetecilerin sorularını cevapladı. Bakan Gönül gazetecilerin ‘tek tip askerlik’ konusundki sorusu üzerine, Bakanlar Kurulu düzeyinde değerlendirilecek herhangi bir tasarı bulunmadığını belirterek, “Konu, nihai bir kanun tasarısı haline gelmediği için bir şey söylemek yanlış olur” dedi.
 
4- Milli Eğitim Bakanlığından yapılan yazılı açıklamada, BDP Genel Başkanı Selahattin Demirtaş’ın ‘anadilde eğitim talebiyle ilköğretim eğitiminin 5 gün boykot edileceği” yönündeki açıklaması eleştirilerek, çocuklarını okula göndermeyen veliler hakkında yasal işlem yapılacağı duyuruldu. Açıklamada ayrıca, Hakkari’nin merkez, Yüksekova ve Şemdinli ilçeleri ile Şırnak’ın Cizre ilçesi ve Van’da YİBO öğrenci pansiyonları ile ilköğretim ve ortaöğretim okullarına yönelik bombalı ve molotoflu saldırıların meydana geldiği bilgisi yer aldı.
  
5- Kırklareli Valisi Cengiz Aydoğdu’nun merkeze alınmasına ilişkin kararname Resmi Gazete’de yayımlandı. Buna göre Aydoğdu’nun yerine Elazığ Valisi Muammer Muşmal atanırken, Elazığ Valiliğine de Muammer Erol getirildi.
 
6- Türkiye İstatistik Kurumundan (TÜİK) yapılan yazılı açıklamada, işsizlik oranı haziran ayında geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 2.5 oranında düşerek yüzde 10.5 olarak gerçekleşti.
 
7- Açık Toplum Vakfı ve British Council iş birliği ile oluşturulan, başkanlığını Finlandiya eski Devlet Başkanı Martti Ahtisari’nin yaptığı, İspanya eski Dışişleri Bakanı Marcellino Oreja Aguirre ve Avusturya eski Dışişleri Bakanlığı Müsteşarı Albert Rohan’ın da aralarında bulunduğu Bağımsız Türkiye Komisyonu (BTK) heyeti, Diyarbakır’da temaslarda bulundu. Heyet, Vali Mustafa Toprak, Belediye Başkanı Osman Baydemir, Demokratik Toplum Kongresi (DTK) eşbaşkanları Ahmet Türk ve Aysel Tuğluk ile görüştü.
 
8- AB temsilcileriyle görüşmelerde bulunmak üzere Belçika’nın başkenti Brüksel’de bulunan CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, basın mensuplarına yapacağı görüşmelere ilişkin değerlendirmelerde bulundu. Kılıçdaroğlu, referandum kampanyası sırasında AB yetkililerine yönelik bazı açıklamalarının hatırlatılması üzerine, AB yetkililerinin Türkiye’ye ve CHP’ye karşı tespitlerde bulunmadan önce kendilerinin de görüşünün alınması gerektiğini ifade ederek, “Bizim Türkiye olarak Avrupa’nın etik değerlerine duyduğumuz saygı, onların gelişmiş demokrasilerine duyduğumuz saygının gereği olarak AB’ye üye olmak istiyoruz. Etik değerlere aykırı her davranışı, doğal olarak eleştirme hakkımız var” dedi.
 
9- Fransa Devlet Başkanı Nicolas Sarkozy başkent Paris’te yaptığı açıklamada, Roman kökenlilerin Fransa’dan sınır dışı edilmesine yönelik AB tarafından yapılan sert açıklamalara tepki göstererek, AB kuralları ve Fransa kanunlarının uygulanmaya çalışıldığını, göçmenleri ilgili ülkelerin kabul edebileceğini bildirdi.

16 EYLÜL 2010
 
 
1- Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, eski Finlandiya Cumhurbaşkanı ve Bağımsız Türkiye Komisyonu Başkanı Martti Ahtisaari ile Çırağan Sarayında görüşmesi sırasında basın mensuplarının Hakkari'deki terör eylemiyle ilgili sorularını yanıtladı. Cumhurbaşkanı Gül, ''Mayın kullanarak sivil insanlara baskı yapmak, onları tehdit etmek, sindirmek için bir şekilde onlara karşı terör kullanmak... Bunu şiddetle telin ediyorum'' dedi.
Öte yandan Ahtisaari başkanlığındaki heyet daha sonra Başbakan Erdoğan ile bir araya geldi.
 
2- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, İstanbul Ticaret Odasının (İTO) Meclis toplantısı ve “Başarılı KOBİ Yarışması”nın ödül töreninde yaptığı konuşmada, Hakkari’de sivillere yönelik saldırıya değinerek, “Bu teröristleri, milletçe lanetliyoruz. Terör şüphesiz ki belli bir bedeli ödettiriyor ama bu bedel de karşılıksız kalmayacak'' dedi. Başbakan Erdoğan ayrıca, İstanbul Dolmabahçe’deki Başbakanlık Ofisinde terör örgütü PKK’nın 20 Eylül’de sona erecek eylemsizlik ve okullara boykot kararının değerlendirildiği toplantıya katıldı.
 
3- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Ali Babacan BDDK’nın 10. kuruluş yıl dönümü nedeniyle düzenlenen konferansta yaptığı konuşmada, son dönemde faizlerin düşmesiyle beraber bankaların özellikle işlem ücreti adı altında vatandaşlardan yüksek rakamlar talep etmeye başladıklarını belirterek “Bu konuda düzenleme, ne gerekiyorsa bunun da yapılması gerektiğini düşünüyorum” dedi.
 
4- Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, CNN Türk'te "Eğrisi Doğrusu" programına katılarak, eski Finlandiya Cumhurbaşkanı Martti Ahtisaari başkanlığındaki heyetin Türkiye ziyareti temaslarına ilişkin görüşlerini aktardı. Bakan Davutoğlu, heyetin Türkiye ziyareti ve temaslarına özel bir anlam yüklemenin doğru olmadığını belirterek, "Milli egemenliği güçlü olan, demokratik kurumları yerleşmiş olan bir ülkeyiz. Bizim iç meselelerimiz için arabuluculuk gibi bir kuruma hiçbir zaman ihtiyacımız olmadı, olamaz. Bunu kabul etmemiz de söz konusu olamaz" dedi.
  
5- Maliye Bakanı Mehmet Şimşek Anadolu Ajansına yaptığı açıklamada, vergi borçlarıyla ilgili düzenlemeyi bir an önce çıkaracaklarını belirterek “Ama bu, kesinlikle bir af değil. Sadece vergi borçları yapılandırılarak, mükellefe taksit ve faizde kolaylık sağlanacak” dedi.
 
6- Hakkari’nin Durankaya beldesinden yolcu taşıyan minibüsün yola döşenmiş mayına çarpması sonucu 9 kişi yaşamını yitirdi, 4 kişi de yaralandı.
CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, sivillere yönelik saldırıyı kınadıklarını belirtti. BDP lideri Selahattin Demirtaş ise patlamayı ‘provokasyon’ olarak nitelendirdi.
 
7- Türkiye, Azerbaycan, Kazakistan ve Kırgızistan, İstanbul’da “Türkçe Konuşan Ülkeler İş birliği Konseyi”ni resmen kurdu. Özbekistan ve Türkmenistan, Konsey’de yer almadı. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül açılış konuşmasında “Kardeş halklarımız ve ülkelerimiz arasında ortak dil, din, tarih, kültür ve değere dayanan bağlar çok güçlüdür. Bu temel üzerine kurulan ilişkilerimizin yelpazesi de tabiatıyla çok geniştir” dedi.
 
8- İran Cumhurbaşkanı Birinci Yardımcısı Muhammed Rıza Rahimi, Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu (DEİK) tarafından İstanbul’da düzenlenen “Türk-İran İş Forumu”nda yaptığı konuşmada “Bugünkü dünyada Türkiye kadar iyi bir dostumuz yoktur” diyerek, ticari ilişkileri geliştirmek istediklerini söyledi.
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan da yaptığı konuşmada, tercihli ticaret anlaşması hayata geçirildiğinde 5 yılda İran’la rahatlıkla 30 milyar dolarlık ticaret hacmine ulaşılabileceğini kaydetti.
 
9- CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Belçika’nın başkenti Brüksel’de AB Komisyonunun Genişlemeden Sorumlu Üyesi Stefan Füle ile görüştü. Kılıçdaroğlu görüşmenin ardından düzenlenen ortak basın toplantısında “Yargı Bağımsızlığı konusundaki duyarlılığımızı aktardık. Aynı duyarlılıkları paylaştıklarını ifade ettiler” dedi. Füle de “Kılıçdaroğlu’na yasal düzenlemelerin yapıldığı süreci izleyeceğimize dair güvence verdik” dedi.
Daha sonra Avrupa Politika Merkezinde yapılan toplantıda konuşan Kılıçdaroğlu, Türkiye’yi AB’ye sosyal demokratların taşıyacağını ve AB’yi araçsal görmediklerini söyledi.             Kılıçdaroğlu ayrıca, Avrupa Sosyalist Partisi (PES) Başkanı Paul Nyrup Rasmussen’le bir araya geldi.

17 EYLÜL 2010
 
 
1- Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, BM Genel Kurulu toplantılarına katılmak üzere New York’a hareketinden önce İstanbul Atatürk Havalimanında yaptığı açıklamada, terör örgütünün sicilinin benzer olaylarla dolu olduğunu belirterek, “Sivillerden gelecek tepkiden utanır, korkarlarsa o zaman kabul etmezler ‘Devlet yaptı’ derler. Dolayısıyla şunu bir kez daha tekrarlayalım: Mayınlar dünyada ordulara bile yasaklanmıştır” dedi.
 
2- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, 27 Mayıs 1960 askeri darbesinin ardından idam edilen eski Başbakan Adnan Menderes’in ölüm yıl dönümü nedeniyle İstanbul’daki Anıt Mezar’da düzenlenen anma törenine katıldı. Başbakan Erdoğan burada yaptığı açıklamada, Menderes’in demokrasi şehidi olduğunu belirterek, “Menderes’i idam etmekle milletin kendi iradesine sahip çıkma mücadelesinin önünün kesilebileceğini zannedenler, yaşadıklarından maalesef ders almadılar, ders alamıyorlar” dedi.
 
3- CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Belçika’nın başkenti Brüksel’de AB yetkilileriyle gerçekleştirdiği temasların ardından Türkiye’ye dönüşünde Esenboğa Havalimanında gazetecilere yaptığı açıklamada, görüşmelerin olumlu geçtiğini ve Kıbrıs konusundaki düşüncelerini de aktardıklarını belirterek, “Türk tarafı üzerindeki ambargonun kaldırılmasını, o bölgenin de AB’nin bir parçası olarak standardının yükseltilmesini ısrarla dile getirdik” dedi. Kılıçdaroğlu ayrıca, Türkiye’de etnik kimliğin bölünmeye gittiği uyarısında bulunarak, “İnancı ve etnik kimliği siyasete sokanlardan kurtulmalıyız” ifadelerini kullandı.
 
4- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Cemil Çiçek basın mensuplarıyla düzenlediği toplantıda, yeni anayasa oluşturulması konusunda kendilerinin hazır olduğunu belirterek, siyasi partiler ve sivil toplum kuruluşları başta olmak üzere ilgili kamu kurum ve kuruluşlarının da çalışma yapmasını istedi.
 
5- İçişleri Bakanı Beşir Atalay “22’nci Reform İzleme Grubu Toplantısı” sonrasında yaptığı açıklamada, Hakkari’de 9 kişinin ölümüyle sonuçlanan patlamayla ilgili elde edilen bilgilerin, saldırının terör örgütü tarafından gerçekleştirildiğine işaret ettiğini belirtti.
 
6- Sanayi ve Ticaret Bakanı Nihat Ergün yaptığı açıklamada, esnaf ve sanatkârların, kamuya vergi, sigorta, Bağ-Kur borcu bulunanların borçlarının yeniden yapılandırılması konusunda çerçevenin ekim ayı içerisinde hızlı bir şekilde çıkacağını ve uygulamaya geçileceğini söyledi.
 
7- Merkez Bankası Başkanı Durmuş Yılmaz, Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) tarafından düzenlenen İhracatçı Birlikleri Genişletilmiş Başkanlar Kurulu Toplantısı’nda yaptığı konuşmada, Türkiye’nin reel kur dengesinin gelişmekte olan ülkeler karşısında istikrarlı bir seyir göstermesinin Türkiye’nin dış ticarette rekabet gücünün korunmasına destek verdiğini belirterek, “Biz, ihracatçının söylediğini veri olarak kabul ediyoruz. Bizim çalışmalarımız da bunu teyit ediyor. Geldiğimiz nokta itibariyle Türkiye fiyat istikrarından henüz uzak bir noktadadır” dedi.
 
8- Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Merkezinden (ÖSYM) yapılan yazılı açıklamada, Kamu Personeli Seçme Sınavı (KPSS) ile ilgili olarak gündeme gelen iddialar ve Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından yürütülen soruşturma kapsamında, elde edilen veriler üzerine Eğitim Bilimleri Testi’nin iptal edildiği duyuruldu. Soruşturma kapsamında 8 ilde 36 kişinin gözaltına alındığı da bildirildi.
 
9- BDP Genel Başkanı Selahattin Demirtaş ise Van’da Hakkari’de 9 kişinin ölümüyle sonuçlanan patlamayla ilgili yaptığı değerlendirmede, saldırının provokasyon olduğunu ileri sürerek, “Eylemi PKK yaptı diyen Hükümet büyük yanılgı içindedir. PKK yaptığı eylemleri iyi de olsa kötü de olsa üstlenmiştir” ifadelerini kullandı.
 
10- Antalya’da devam eden Dünya Halter Şampiyonası’nda Nurcan Taylan 3 altın madalya alırken, Sibel Özkan 2 gümüş, 1 bronz madalya kazandı.
 
11- Boğaziçi Üniversitesi Kandilli Rasathanesi ve Deprem Araştırma Enstitüsünden yapılan açıklamada, Adıyaman’da Richter ölçeğine göre 4.8 şiddetinde bir deprem meydana geldiği bildirildi.
 
12- Rusya tarafından “terörizmle ilgisi bulunduğu” gerekçesiyle suçlanan, İngiltere’de siyasi sığınma hakkı bulunan ve Avrupa’da sürgünde yaşayan Çeçen Lider Ahmet Zakayev’in Polonya’da gözaltına alındığı açıklandı.
 
13- Yunanistan Maliye Bakanı Yorgo Papakonstantinu “Financial Times” gazetesine verdiği mülakatta, ülkesinin kamu borcunu ödeyememesi durumunda, yatırımcıların ellerindeki Portekiz ve İrlanda tahvillerini satmaya başlayacağını kaydetti. Papakonstantinu, Yunanistan’ın borcunu yapılandırmak zorunda kalacağı fikrine de karşı çıkarak, “Biz batarsak Euro bölgesi de batar” dedi.

18 EYLÜL 2010
 
 
1- Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, 65. Dönem BM Genel Kurulu genel görüşmelerine katılmak ve çeşitli temaslarda bulunmak üzere ABD’nin New York kentine giderken uçakta gazetecilerle sohbet etti. Cumhurbaşkanı Gül, Kürt sorunu konusunda, çözüm açısından TBMM’nin önemine dikkat çekerek, “Bugünkü TBMM, en çok saygı gösterilmesi gereken Meclis’tir. Bu Meclis aranır. Çok önemli siyasi akımlar bu Meclis’te temsil ediliyor. Düşünün ki bunlardan biri yarın Meclis dışında olsa noksanlık olur. Gerçek ne ise ülkenin gerçeği ne ise Meclis’te temsil edilebilmeli” dedi.
  
2- CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Ankara'nın Kalecik ilçesinde düzenlenen 6’ncı Uluslararası Kalecik Karası Festivali'nin açılışında yaptığı konuşmada, ''Toplumsal uzlaşmayı, toplumsal desteği sağlayarak terör olayını aşarız. Aşmak durumundayız, çözmek durumundayız'' dedi.
  
3- Maliye Bakanı Mehmet Şimşek İstanbul’da düzenlenen ''2’nci Balkanlar ve Ortadoğu Ülkeleri Denetim ve Muhasebe Tarihi Konferansı''nda yaptığı konuşmada, dünyada ulus devletler halinde yaşanmasına karşın ekonomilerin birbirlerine kuvvetle bağlı olduğunu söyledi. Bakan Şimşek, global ekonomik krizin en kötü döneminin atlatıldığını da belirterek ''Türkiye'de haneler, gelir erozyonuna uğramadı. Haneler aslında kendi finansal servetlerini artırdı, servetlerinde aşınma olmadı'' dedi.
  
4- Sanayi ve Ticaret Bakanı Nihat Ergün, otomotiv sektöründeki gelişmelerle ilgili Anadolu Ajansının sorularını yanıtladı. Bakan Ergün, Türkiye'deki otomotiv üreticilerinin İran'daki pazarın farkında olduklarını ve İran'ın otomotiv iç pazarının Türkiye'dekinden bugün itibariyle daha canlı ve geniş olduğunu belirterek, bunun için Türkiye'deki otomotiv yan sanayi ile ana sanayiden bazı firmaların İran'daki otomotiv sektörü ile bazı temaslarda bulunmak istediklerini ifade etti.
 
5- YÖK Başkanı Prof. Dr. Yusuf Ziya Özcan, beraberinde YÖK Denetleme Kurulu Üyesi Muhittin Şimşek ile birlikte Gaziantep'in Nizip ilçesinde bulunan Zeugma Antik Kenti'ni ziyareti sırasında gazetecilerin KPSS soruşturmasıyla ilgili sorularını yanıtladı. KPSS'de hiç bir değişiklik olmayacağını, KPSS'nin sadece eğitim bilimleri sınavının iptal edildiğini belirten Özcan, “ÖSYM'ye yeni bir şekil vermeyi düşünüyoruz. O süreç içerisinde nerelerden sızma olduğu ve açılan deliklerin kapanabilmesi için elimizden geleni yapacağız'' dedi.
 
6- Türkiye Kamu-Sen ve KESK, anayasa değişikliğinin ardından toplu sözleşme sürecinde kurulacak Kamu Görevlileri Hakem Kurulunun bağımsız ve tarafsız nitelik taşıması gerektiğini vurgulayarak, kurulun Asgari Ücret Tespit Komisyonuna benzememesi gerektiğini belirtti.
Türkiye Kamu-Sen Genel Başkanı Bircan Akyıldız, Anadolu Ajansına yaptığı açıklamada, referandumun ardından 4688 sayılı Kamu Görevlileri Sendikaları Kanunu'nda ciddi bir takım değişiklikler yapılmadan toplu sözleşme hakkının kullanılmasının mümkün olmadığını söyledi.
 
7- Akdamar Kilisesi'nde yapılacak ayin için Van'a giden Ermeni Patrik Vekili Aram Ateşyan, Vali Münir Karaloğlu'nu makamında ziyaret etti. Karaloğlu yaptığı açıklamada ''Ayinin, bundan sonraki ilişkiler açısından da milat olabilecek bir gün olması arzusundayız. İki halk arasında, iki ülke arasında yeni bir sayfa açılsın diye arzu ediyoruz'' dedi.
  
8- Açık Toplum Vakfı ve British Council işbirliği ile Türkiye'nin AB üyelik sürecine destek vermek amacıyla kurulan, kamuoyunda ''Akil Adamlar'' olarak da bilinen Bağımsız Türkiye Komisyonu, Diyarbakır ve İstanbul'daki ziyaretlerini tamamladı.
Komisyon Başkanı ve Finlandiya eski Cumhurbaşkanı Martti Ahtisaari düzenlenen basın toplantısında, Türkiye'nin AB üyelik sürecinde diğer devletlerle aynı muameleyi görmesini talep ettiklerini belirterek ''AB sürecinde çok profesyonel davranan Türkiye, attığı adımlarla ekonomisini çoğu AB ülkesinden iyi duruma getirmiştir'' dedi.
Öte yandan Zaman gazetesine konuşan Ahtisaari, Türkiye’nin Batı’ya sırtını döndüğü iddialarını doğru bulmadığını, Ankara’nın bölgesindeki sorunlarla ilgilenmesinin sağduyunun gereği olduğunu belirterek, “Burayı ben yönetiyor olsaydım aynı şeyi yapardım” dedi. Ahtisaari, terör örgütü PKK konusunda da ''Otuz yıldır dağda olanlarla  demokrasiyi konuşmak kolay değildir ancak Türkiye'nin attığı adımlar önemlidir'' dedi.
 
9- Bu yıl 6’ncısı düzenlenen Türk-Yunan Medya Konferansı İzmir’de başladı. Etkinliğin ilk oturumunda ''Türk-Yunan İlişkilerinin İyileştirilmesinde Medyanın Rolü'' konusu ele alındı. Oturumun açılış konuşmasını yapan Türkiye Gazeteciler Cemiyeti (TGC) Başkanı Orhan Erinç, toplantının Türk-Yunan Gazeteciler Birliğinin oluşumuna zemin hazırlamasının hedeflendiğini belirterek, Türk-Yunan gazetecilerin şiddetin özendirilmesine karşı çıkan yayınlarının yanı sıra dil, din ve siyasal düşünce ayrımı yapılmasına yönelik çalışmalarda birlikte hareket etme kararlılığında olduğunu söyledi.
 
10- Yunanistan'ın Selanik kentindeki Türk Başkonsolosluğuna molotofkokteyli saldırı düzenlendi.
 
11- Afganistan'ın kuzeyinde, Taliban militanlarının bir seçim merkezinin yakınında düzenlediği saldırıda,1 Afgan askeriyle hükümet yanlısı 6 milis öldü.

19 EYLÜL 2010
 
 
1- TBMM Başkanı Mehmet Ali Şahin, Keçiören’de Eskipazarlılar Kültür Turizm ve Dayanışma Derneğinin açılış töreninde gazetecilerin ‘BDP’nin anadilde eğitimi desteklemek amacıyla eğitimi boykot kararına’ ilişkin sorusuna, “Hiç kimse çocuklarımızı siyasi amaçları için kullanmasın” dedi.
Başkan Şahin, kopya iddiaları sebebiyle KPSS’nin Eğitim Bilimleri Testi’nin iptal edilmesi ile ilgili soru üzerine ise “Bu sınavın iptaline neden olanlar bana göre büyük bir insanlık suçu işlemişlerdir” dedi.
 
2- Başbakanlık Resmi Konutunda “Terör ve Güvenlik Zirvesi” gerçekleştirildi. Başbakanlık tarafından yapılan yazılı açıklamada, “Toplantıda, terörle mücadeledeki son gelişmeler ele alınmış olup, ülkemizin iç ve dış güvenlik konuları ayrıntılı olarak değerlendirilmiştir” denildi.
 
3- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, 729. Ertuğrul Gazi’yi Anma ve Söğüt Şenlikleri’nde yaptığı konuşmada “Özellikle milletimizi birbirine düşürmek isteyen, terörden, kandan medet umanlar, şunu iyi bilmelidir: Bizim mayamızı Ertuğrul Gazi, Murad Hüdavendigar, Fatih Sultan Mehmet, Hacı Bektaş-ı Veli kardı. Bu büyük millete karşı hiçbir hainlik para etmez. Karılan harç öylesine sağlamdır. Kimse bu milletten zerre kopartamaz” dedi.
Şenliklere Devlet Bakanı Faruk Çelik, MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli ve BBP Genel Başkanı Yalçın Topçu da katıldı.
 
4- Adalet Bakanı Sadullah Ergin Kanal 7’de yayınlanan ‘Başkent Kulisi’ programında, BDP Genel Başkanı Selahattin Demirtaş ve partili yöneticiler ile yapacakları görüşme hakkında bilgi verdi. Bakan Ergin, “Görüşme talepleri neyi içeriyordu onu bilemiyoruz, geldiklerinde anlaşılacaktır. Parlamento’da siyaset yapan bir siyasi partinin bizden randevu talep ettikten sonra bizim onu karşılamamamız gibi bir yaklaşım olmaz” dedi.
 
5- İçişleri Bakanı Beşir Atalay, ‘Gaziler Haftası’ etkinliklerine katılmak üzere gittiği Gaziantep’te, Hakkari’deki katliamla ilgili bir soru üzerine yaptığı açıklamada, saldırının terör örgütü PKK tarafından düzenlendiğine ilişkin kanaatlerinin pekiştiğini ifade etti.
 
6- Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Ömer Dinçer yaptığı açıklamada, anayasa değişikliklerini yasalara yansıtmak için hazırlıklara başladıklarını belirterek, “İşçilerimiz dayanışma grevi, siyasi amaçlı grev ve benzerlerini yapabilecek. Bunun önündeki engel kalkmış oldu” dedi.
 
7- ÖSYM tarafında gerçekleştirilen çeşitli sınavlarda, organize kopya iddiasıyla yakalanan 58 kişiden 4’ü tutuklandı.
 
8- Karayip’te yapılan Dünya Kadınlar Boks Şampiyonası’nda Gülsüm Tatar dünya şampiyonu oldu.
 
9- Dünya Halter Şampiyonası’nda Erol Bilgin, bir gümüş, bir bronz madalya kazanarak dünya ikincisi oldu.
 
10- Van’da bulunan Akdamar Kilisesi’nde 95 yıl aradan sonra ilk ayin yapıldı. Ayine Almanya’nın Ankara Büyükelçisi Eckart Cuntz, Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdürü Osman Murat Süslü, Van Belediye Başkanı Bekir Kaya, Gevaş Kaymakamı Yusuf Güni, Gevaş Belediye Başkanı Nazmi Sezer, Ermeni cemaati üyeleri ile Avrupa’nın çeşitli ülkeleri ile ABD’den gelen devlet temsilcileri katıldı.
 
11- Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, BM Genel Kurulu 65. dönem toplantıları için gittiği ABD’nin New York kentinde basın mensuplarıyla yapmış olduğu sohbet toplantısında, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında yapılan terör zirvesini değerlendirdi. Cumhurbaşkanı Gül, “Olaylar oldu, teyakkuz halinde bulunmak, her devletin görevidir. Bugünler önemli. Önemli bir periyottan geçiyoruz” dedi. Cumhurbaşkanı Gül, New York’ta ilk temasını BM Genel Sekreteri Ban Ki-moon ile yaptı.
 
12- CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Almanya’nın başkenti Berlin’de açıklamalarda bulundu. Parti tüzüğünde değişiklik yapılması gerektiğini belirten Kılıçdaroğlu, “Tüzüğe gelene kadar, önce yapılacak işler var. Partide dönüşüm için bazı konuları görüyorum. Bu konularda çalışacağız ama bazıları seçim sonrasına kalabilir” dedi.
 
13- Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız ile Irak Petrol Bakanı Hüseyin el Şehristani tarafından başkent Bağdat’ta, Kerkük-Yumurtalık Ham Petrol Boru Hattı Anlaşması imzalandı. Bakan Yıldız yaptığı açıklamada, hattın yalnızca ekonomik ve ticari değil, aynı zamanda Irak ve Türkiye arasında normalleşen Irak süreci içinde dostluk hattı olduğunu söyledi.
 
14- Irak’ın başkenti Bağdat’ta çifte bombalı saldırı düzenlendi. Saldırılarda 29 kişi öldü, 111 kişi yaralandı.
 
15- İsrail Dışişleri Bakanı Avigdor Lieberman, 26 Eylül’de süresi dolacak olan Batı Şeria’daki Yahudi yerleşimlerinde inşaat yasağını uzatmalarının ihtimal dışı olduğunu söyledi. “Filistinlilerin İsrail’i Yahudi devleti olarak tanımayı reddetmeleri ışığında müzakere masasındaki temel meselelerinden biri İsrail vatandaşlığı olmalı” diyen Lieberman, ‘sadık olmayan’ Arapların İsrail vatandaşlığından çıkarılıp Filistin vatandaşlığına geçmesini istedi.

 20 EYLÜL 2010
 
 
1- Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Ömer Dinçer, Anadolu Ajansına yaptığı açıklamada, sigorta prim borçlarına yönelik çalışmaya ilişkin, prim affı ya da önceki yıllarda ele alınmış türden bir yeniden yapılandırma düşünmediklerini vurgulayarak, ''Enflasyon düştü, faiz oranları düştü. Primlerin tecil faizleri veya gecikme cezaları oldukça yüksek kaldı. Primlerin gecikme faizlerini güncel şartlara uygun hale getirmek ve düşürmek istiyoruz'' dedi.
 
2- Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, Türkiye Petrolleri Anonim Ortaklığı (TPAO) ile ABD petrol şirketi Chevron arasında Karadeniz Ortak İşletme Anlaşması’nın imza töreninde yaptığı konuşmada, anlaşma çerçevesinde TPAO ve Chevron'un kademeli olarak operatörlük üstleneceğini bildirdi. Bakan Yıldız, ''Karadeniz'de petrol çıkabilir, çıkmayabilir de. Çıkmaması durumunda arama faaliyetlerinden kesinlikle vazgeçmeyeceğiz” dedi.
  
3- Merkez Bankası Başkanı Durmuş Yılmaz, Kahramanmaraş Ticaret ve Sanayi Odasında (KMTSO) düzenlenen “Para Politikaları” konulu konferansta yaptığı konuşmada, uluslararası gelişmelere bağlı olarak likidite koşullarının iyileşmesi ve yurt içine sermaye akışının güçlü seyretmesi durumunda bankanın rezerv birikimini gerek döviz alım ihaleleriyle gerekse diğer yöntemlerle güçlendirmeye devam edeceklerini belirterek, ''Dolayısıyla rezervimiz artabilir. Umarım piyasalar beni yalanlar, uzun vadede biz rezervlerimizi artırsak bile kurun istenilen seviyeye gelmesinin garantisi yoktur'' dedi.
  
4- 2 gün önce İzmir’de başlayan “Türk-Yunan Medya Konferansı” sona erdi. Konferansta, “Türk-Yunan Gazetecileri Birliği” kurulmasına karar verildi. Buna göre, 4 Türk, 4 Yunan olmak üzere 8 kişi seçilecek. Bu geçici yönetim kurulu 6 ay sonra yapılması düşünülen genel kurul için çalışacak.
 
5- Doğan TV Holding'e tebliğ edilen 1 milyar 47 milyon liralık vergi/ceza kararının yürütmesinin durdurulması talebinin Danıştay tarafından kabul edildiği bildirildi.
 
6- Terör örgütü PKK, 20 Eylül’e kadar silah bırakma kararını yeni bir açıklama yapıncaya kadar uzattığını duyurdu.
  
7- Dünya Halter Şampiyonası'nda bayanlar 63 kiloda mücadele eden Sibel Şimşek, koparmada gümüş madalya aldı. Çinli Xiaofang Ouyang 112 kilo kaldırarak altın, Güney Koreli Soo Kyung Kim de 107 kilo ile bronz madalya kazandı.
 
8- 2015 yılına kadar dünyada yoksulluk ve açlıkla mücadele, temel eğitim ve cinsel eşitlik gibi Binyıl Kalkınma Hedefleri'ne ulaşılmasında gelinen noktayı değerlendirme amacı taşıyan "BM Binyıl Kalkınma Hedefleri Zirvesi", ABD’nin New York kentinde başladı.
140'a yakın ülkenin devlet ve hükümet başkanlarının katıldığı zirvenin açılışına, Türkiye adına Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün yanısıra Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Ali Babacan, Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Çevre ve Orman Bakanı Veysel Eroğlu, Türkiye'nin BM Daimi Temsilcisi Büyükelçi Ertuğrul Apakan ve Dışişleri Bakanlığı Müsteşarı Feridun Sinirlioğlu katıldı.
BM Genel Sekreteri Ban Ki-moon zirvenin açılışında yaptığı konuşmada, 2000 yılında, BM Binyıl Kalkınma Hedefleri’ni belirleyen uluslararası toplumun, 2015 yılına kadar "açlık, yoksullukla mücadele, evrensel eğitim hakkı, cinsel eşitlik ve kadınların toplumda güçlendirilmesi, çocuk ölümlerinin azaltılması, anne sağlığının korunması, hastalıklarla mücadele, çevresel sürdürülebilirlik ve kalkınma için küresel ortaklık yaratma" yolunda çok önemli 8 önemli hedef belirlediğini söyledi.
Cumhurbaşkanı Gül, New York'ta Türkevi'nde düzenlediği basın toplantısında, bir gazetecinin, "İsrail'in baskından dolayı özür dilemesinin yeterli olup olmadığını" sorması üzerine, “Mavi Marmara” baskını nedeniyle İsrail'in özür dilemesi durumunda, "Tamam biz unuttuk, ölen öldü, kalan sağlar bizimdir" diye bir anlayışın söz konusu olmadığını kaydetti.
 
9- Almanya'nın başkenti Berlin'de bulunan CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Alman Sosyal Demokrat Parti (SPD) üyesi ve AP Sosyalist Grubu Başkanı Martin Schulz ile bir araya geldi.
Kılıçdaroğlu, görüşmenin ardından, Schulz ile çok olumlu bir görüşme yaptıklarını belirterek, "Bundan sonra iki ülkenin sosyal demokrat partileri olarak bir araya gelerek daha iyi bir iş birliği gerçekleştireceğiz. Türkiye'nin sorunlarını ve AB'nin sorunlarını görüştük. Görüşlerimizi birbirimize aktardık. Görüşmeden son derece memnunum" dedi.
 
10- Belçika’nın başkenti Brüksel’de AB Tarım Bakanları Toplantısı’na katılan Tarım ve Köyişleri Bakanı Mehdi Eker, “piyasaya virüslü et sürüldü” iddialarına dair soruları cevapladı. Bakan Eker, kamuoyuna yansıyan iddialarla ilgili yasal çerçeveler içerisinde her türlü tedbiri aldıklarını söyledi.
 
11- İspanya'nın kuzeydoğusundaki Bask Özerk Yönetimi’nde iktidarda olan Bask Sosyalist Partisi (PSE) ile hükümete dışarıdan destek veren muhafazakar görüşlü Halk Partisi (PP), 5 Eylül'de ateşkes ilan eden ETA'ya karşı "sıfır tolerans gösterileceğini" açıkladı.
Öte yandan, İspanya'daki merkez hükümetin sözcüsü ve Başbakan Yardımcısı Maria Terese Fernandez de la Vega da ETA'nın uluslararası arabulucuya hazır olmasını açıklamasıyla ilgili İspanyol gazetecilerin yönelttiği bir soru üzerine, "ETA'nın yeni hiçbirşey söylemediğini ve bu yüzden yorum yapmaya gerek olmadığını" kaydetti.
 
12- İran Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinejad, Amerikan ABD televizyonunda yayınlanan "This Week" programında yaptığı açıklamada, ülkesine yönelik uluslararası yaptırımların hiçbir etkisi olmadığını söyledi.
 
13- Tayvan'da meydana gelen Fanapi tayfununda 107 kişinin yaralandığı ve tayfunun Çin'e yöneldiği belirtildi.
 
14- Hindistan'ın kuzey bölgelerini hafta sonu vuran muson yağmurları ve toprak kaymalarında 47 kişi öldü.

21 EYLÜL 2010
 
 
1- TBMM Başkanı Mehmet Ali Şahin İstanbul’da katıldığı bir toplantının çıkışında gazetecilere yaptığı açıklamada, KPSS sınavının bir an önce yeniden yapılması gerektiğini belirterek, “Bu sınava girmiş ve kendilerinin bir kusuru olmadığı halde sınavları iptal edilmiş 280 bin öğretmen adayının biraz mağdur olduğunu düşünüyoruz. Bir an önce bu sınav yeniden yapılsın ve mümkünse harç parası alınmasın” dedi.
 
2- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, Manisa’dan sel felaketi yaşayan Pakistan’a 440 ton yardım malzemesi gönderilmesi töreninde yaptığı konuşmada, Türkiye’nin sel felaketinin yaşandığı Pakistan’a yapılan yardımlar konusunda dünyada birinci sırada yer aldığını belirterek, “Amacımız, Türkiye’nin Pakistan’da kalıcı konutlar inşa etmesini sağlamaktır. Pakistanlılar da gözlerini Türkiye’ye çevirdi ve gelecek yardımları bekliyorlar” dedi.
 
3- Devlet Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış, İstanbul’da Amerikan İş Adamları Derneği tarafından Topkapı Sarayında verilen öğle yemeğinde yaptığı konuşmada, Türkiye’nin şu anda dünyanın büyüyen 3. büyük ekonomisi olduğunu, ekonomik büyümenin 2010’un ilk çeyreğinde yüzde 11.8, ikinci çeyreğinde ise 10.8 olduğunu ifade etti. Bakan Bağış, Türkiye’nin çevresindeki ülkelerin geçen yıl ve bu yıl ekonomik krizden etkilenirken Türkiye’nin büyümeye devam ettiğini ve edeceğini belirterek, “Şu anda Türkiye’de yatırım yapmanın tam zamanıdır. Türkiye doğru bir yolda. Şimdi ki soru, kimin bundan fayda sağlayacağı. Türkçe’de de yer alan bir deyimle ‘erken kalkan yol alır’. Bu nedenle, şu anda yatırım yapacak olanlar, daha sonra yatırım yapacaklara göre daha şanslı olacaklardır” dedi.
 
4- Devlet Bakanı Zafer Çağlayan, Elazığ’da TÜSİAD tarafından düzenlenen “Bölgesel Kalkınma ve İş Dünyasının Rolü” toplantısında yaptığı konuşmada Doğu Anadolu ve Güneydoğu Anadolu’nun vizyonlarının artık değiştiğini ifade ederek, bu toplantıya katılmasının bir lütuf değil, görev olduğunu söyledi. Bakan Çağlayan, “Elazığ, terörü iline sokmamış gakgoşlarımızın şehridir. Doğu’nun merkezi halindedir. Siyasetçilerin ‘Seni Doğu’ya sürgün ederiz’ sözü bizim lügatimizde yoktur. Buralar sürgün yeri olmaktan çıktı. Bizim gayemiz Batı’da ne varsa Doğu’da da o olsun. Kuzey’de ne varsa Güney’de de o olsun” dedi.
TÜSİAD Yönetim Kurulu Başkanı Ümit Boyner de yaptığı konuşmada, terör ve güvenlik meselesinin çok önemli bir problem olduğunu, yatırımların önünde de ciddi engel oluşturduğunu belirterek, “Bu bölge bugünlere kadar çok çeşitli sıkıntılar yaşadıysa bunun en başında devletin vatandaşına, vatandaşın devlete bakışında bir problem aramak lazım. Bugün,‘evet’ diyen de ‘hayır’ diyen de mevcut anayasanın değişmesini istiyor. Yeni anayasa ile Kürt meselesi çözüme kavuşup, buraların gerçek potansiyeli ortaya çıkmalı” dedi.
 
5- Sağlık Bakanı Recep Akdağ, GlaxoSmithKlnine (GSK) ve Hacettepe Üniversitesi (HÜ) Teknokent A.Ş. işbirliğiyle kurulan “GSK Aşı Klinik Araştırma Merkezi”nin açılışlında yaptığı konuşmada, “Türkiye’de aşı üretmeye başladık. 5’li aşıyı dolum şeklinde bir firma ile birlikte üretmeye başladık. Önümüzde zatürree aşısı, grip aşısı için dünyada bu işi iyi yapan firmalarla görüşerek, ihaleler yaparak Türkiye’de üretilmesi projeleri var” dedi.
 
6- Sanayi ve Ticaret Bakanı Nihat Ergün, Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeleri Geliştirme ve Destekleme İdare Başkanlığı (KOSGEB), tarafından İstanbul’da düzenlenen “Güneydoğu Avrupa Ülkeleri’nde Kadın Girişimciliğin Geliştirilmesi Forumu”nda yaptığı konuşmada, ülkelerin gelişmesi için reel sektörün ve girişimciliğin güçlendirilmesi gerektiğini belirterek, girişimciliği arttırmak için özellikle kadın ve gençlere ayrı bir parantez açmak gerektiğini anlattı. Bakan Ergün, toplumun yarısını kadınlar oluştururken, aynı ağırlığın sağlanamadığı bir ekonominin, tek kanatlı bir şekilde uçamayacağını ifade etti.
 
7- Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız gazetecilere yaptığı açıklamada, Türkiye Petrolleri Anonim Ortaklığının (TPAO) 2011’de halka arz edilebilmesi için hazırlık yaptıklarını belirterek “Bununla alakalı gerek teşkilat kanununda, gerekse petrol kanununda bir kısım mevzuatla alakalı hazırlıklarımız var. Bunu tabi ki kamuoyu ve TBMM Genel Kurulu gündemine getireceğiz” dedi.
 
8- Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay, Antalya’nın Demre ilçesinde, antik Andriake liman kentini gezisi sırasında, gazetecilerin İzmir’in Bergama ilçesindeki Allianoi Antik Kenti’ne ilişkin tartışmaları hatırlatması üzerine, Allianoi konusunda bilimsel kurulların çok uzun süreden beri, çok dikkatli incelemeler yaptıklarını belirterek, “Orada 15 yıl önce ihale edilmiş bir baraj var. Çevre halkının su tutulması ihtiyacı var. Basında haberler gördüm ‘üzerleri çimentoyla kapatıldı’ diye. Bildiğim kadarıyla Horasan harcı kullanılıyor. Yapılara zarar vermeyecek maddeler kullanılması konusunda dikkatli davranıyorlar. Allianoi, zaten uzunca bir süredir toprak altında idi. Sondaj kazıları sırasında ortaya çıktı” dedi.
 
9- MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli Genel Merkez’de bazı gazetecilerle düzenlediği toplantıda, 12 Eylül’de yapılan referandumun sonuçlarını değerlendirdi. Bahçeli, MHP’nin büyük oranda bir oy kaybına uğradığı kanaatinde olmadığını belirterek, “Bazı yerlerde oyları tam tersi yazdılar” dedi. Bahçeli, başbakanın ‘evet’ oyu verenleri saydığını ve teşekkür sıralaması yaptığını da ifade ederek, “Öncülüğünü AK Parti’nin oluşturduğu, SP, BBP, HAK-Par, diğer partiler ve sivil toplum kuruluşlarıyla Sınırlı Sorumlu AK Parti Siyasi Yapı Kooperatifi kurulmuş oldu. Teşekkürün özü budur” dedi.
 
10- SP Genel Başkanı Numan Kurtulmuş yaptığı yazılı açıklamada, referandumda ‘evet’ oyu verdikleri için kendilerini “AK Parti Siyasi Yapı Kooperatifi”ne ortak olmakla suçlayan MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’ye cevap verdi. Kurtulmuş, “SP’nin referandumdaki tavrı, Sayın Bahçeli’nin iddia ettiği gibi SP ve AK Parti arasında bir iş birliği değil, 1982 Anayasası ile birlikte millet egemenliğine karşı oluşturulan bürokratik oligarşiyi yıkma adına ortaya konmuş ilkeli bir duruştur” dedi.
 
11- MÜSİAD Genel Başkanı Ömer Cihad Vardan, 6-10 Ekim 2010 tarihleri arasında İstanbul’da düzenlenecek olan 13. MÜSİAD Fuarı ve 14. Uluslararası İş Forumu (IBF)Kongresi’yle ilgili yaptığı tanıtım toplantısında, IBF Kongresi’ni bu yıl Haliç Kongre Merkezi’ne aldıklarını, fuarın ise yine CNR’da gerçekleştirileceğini belirterek, “Bu iki faaliyet de İslam dünyasındaki en büyük ticari ve entelektüel organizasyonu temsil ediyor” dedi. Vardan, organizasyona Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın da katılacağını, ayrıca bazı ülkelerin yetkilileriyle ikili anlaşmalar imzalayıp, ticareti artırmaya çalışacaklarını vurguladı.
 
12- Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) Başkanı Prof. Dr. Ünal Yarımağan başkanlıktan istifa etti.
 
13- BM Genel Kurulu toplantısı için ABD’nin New York kentinde bulunan Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ‘Wall Street Journal’ gazetesi ve AP ajansına, İsrail ve İran’la ilgili değerlendirmelerde bulundu. İsrail’in Gazze’ye insani yardım götüren Özgürlük Filosu’na saldırıp “Mavi Marmara” gemisinde dokuz Türk’ü öldürmesiyle ilgili olarak “Göz ardı edebileceğimiz bir şey değil” diyen Cumhurbaşkanı Gül, İsrail’in baskını uluslararası hukuka göre ele alması gerektiğini, ancak ondan sonra ilişkilerin normalleşmesinden söz edilebileceğini belirtti. Türkiye’nin nükleer silahların yayılmasını önlemeye kararlı olduğu ve İran’ın nükleer programına diplomatik çözüm için bastırdığını da aktaran Cumhurbaşkanı Gül, Türkiye’nin, İran’ın nükleer silah üretmesini engelleyecek bir anlaşmaya ulaşma çabasında, ABD ve diğerleriyle görünen ve görünmeyen çok etkin işbirliği içinde olduğunu da vurguladı. Cumhurbaşkanı Gül, Türkiye’nin İran’a yönelik BM yaptırımlarına uyacağını da ifade etti.
 
14- CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Brüksel ve Almanya’daki temaslarının ardından Türkiye’ye hareketi öncesinde düzenlediği basın toplantısında, “Türkiye’nin özlediği ve hak ettiği daha demokratik hak ve özgürlükleri genişleten bir anayasaya neden ihtiyaç duyduğumuzu anlatabilmek için Brüksel ve Almanya’ya geldik” dedi. Kılıçdaroğlu, Batı’da CHP adına oluşan olumsuz yargıyı değiştirmek istediklerini bu konuda ise yolun henüz başında olduklarını da ifade etti.
 
15- TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, Avrupa Türkiye Merkezi (TR Plus) tarafından Brüksel’de düzenlenen “Türk Ekonomisi: Mücadeleler ve Beklentiler” başlıklı panelde yaptığı konuşmada, AB üyesi olmazsa Türkiye’nin depresyona girmeyeceğini belirterek, “Türkiye, AB standartlarını işler hale getirme hedefinde. Bu çerçevede AB üyesi olmamak Türkiye için mesele değil” dedi.
 
16- Uluslararası Atom Enerjisi Kurumunun (UAEK) Viyana’da başlayan yıllık genel kurul toplantılarına katılan İsrail Atom Enerjisi Kurumu Başkanı Şaul Çorev, İsrail’in Nükleer Silahların Yayılmasının Engellenmesi Anlaşması’na (NPT) taraf olmasının kendi çıkarlarına aykırı olacağını söyleyip, Arap ülkelerinin önergesiyle İsrail’i NPT’yi imzalamaya çağıran UAEK’yı yetkilerini aşmakla suçladı. Çorev, “İsrail, UAEK üyelerinden ulusal çıkarları gereği NPTyi imzalamayan tek ülke değil. Ancak bu konuda ayrım görüp, ulusal çıkarlarına aykırı davranması için baskı yapılan tek ülke” dedi.
 
17- Dünya Ticaret Örgütü yaptığı yazılı açıklamada, 2010 yılı için dünya ticareti büyüme tahminini yüzde 10’dan yüzde 13,5’e yükseltti. Açıklamada, 2010 yılında dünya ticaretinin beklenen büyümeyi göstermesi durumunda bunun 1950’den bu yana tutulan verilerin gösterdiği en büyük büyüme olacağına işaret edildi.
 
18- Özbekistan Cumhurbaşkanı İslam Kerimov, New York’ta devam eden BM Genel Kurulunda yaptığı konuşmada, Orta Asya’nın en büyük çevre felaketine yol açan Aral Gölü’nün kurumasının önlenmesinde uluslararası kamuoyundan yardım istedi. Kerimov, gölün bir insan ömrü kadar bir süre içinde güzel bir denizden, kurumaya mahkum gölete dönüştüğünü, son 40 yılda Aral Gölü hacminin yedi kat, su miktarının ise 13 kat azaldığını kaydederek, bölgedeki bitki ve hayvan dünyasının tamamen yok olduğunu belirtti.
 
19- Irak Kürdistan Yurtseverler Birliği (IKYB) Siyasi Büro Sözcüsü Azad Cundiyani, Süleymaniye’de yayımlanan “Kürdistani Nwe” gazetesine yaptığı açıklamada, terör örgütü PKK’nın eylemsizlik kararını uzatmasının ve silah bırakmasının hem Kürtler, hem de örgüt için en doğru karar olduğuna dikkat çekti. Cundiyani, “Aksi halde Türk ordusunun önü açılır, eli güçlenir” dedi.
 
20- Afganistan’ın güneyinde NATO’ya ait bir askeri helikopter düştü. Helikopterde bulunan 9 NATO askerinin öldüğü bildirildi.

22 EYLÜL 2010  
 
 
1- Devlet Bakanı Zafer Çağlayan, Amerikan Şirketler Derneği (ABFT) tarafından İstanbul’da düzenlenen “İnovasyona Dayalı Büyüme Stratejileri” başlıklı konferansta yaptığı konuşmada, terörizm konusunda Türkiye’nin ABD’nin hassasiyetine tamamen katıldığını, ancak bunun sınırlarının iyi belirlenmesi gerektiğini ve legal ticaretin finansmanının engellenmemesi gerektiğini belirterek “2009 yılında 68 milyar dolar ithalat yapan İran’a Türkiye’nin ihracatı sadece 2 milyar dolar. Peki geri kalan 66 milyar dolar nereden yapılıyor? Amerikan şirketleri, Avrupalı şirketler yapıyor. Türkiye’nin ne bankacılık sisteminde ne mal ticaretinde hiçbir şekilde ambargoyu delme gibi bir çabası yoktur” dedi.
 
2- Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) Başkanlığına İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) Tekstil Mühendisliği Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ali Demir vekaleten atandı.
 
3- İstanbul Özel Yetkili Cumhuriyet Savcılığı, 8’nci Cumhurbaşkanı Turgut Özal’a yönelik olarak 1988 yılında düzenlenen suikasta ilişkin, oğlu Ahmet Özal ve Milli Güvenlik Kurulu (MGK) eski Genel Sekreteri Emekli Orgeneral Sabri Yirmibeşoğlu’nun basında yer alan açıklamaları üzerine soruşturma başlattı.
 
4- Ankara 10’ncu Sulh Mahkemesi, olağanüstü kongre toplanmasına ilişkin başvuruyu işleme koymadığı gerekçesiyle açılan davada, SP yönetiminin kayyuma devredilmesini kararlaştırdı. Mahkeme, Mustafa Kamalak, Hasan Bitmez ve Şerafettin Kılıç’ı kayyum olarak atadı.
 
5- Edirne 2’nci Ağır Ceza Mahkemesi, “ihaleye fesat karıştırmak” iddiasıyla yargılanan Edirne Belediye Başkanı Hamdi Sedefçi ve 5 belediye çalışanı hakkında, yeterli delil bulunmadığı gerekçesiyle beraat kararı verdi.
 
6- BM Genel Kurul Toplantıları nedeniyle New York’ta bulunan Cumhurbaşkanı Abdullah Gül bir televizyon kanalında katıldığı mülakatta, İran’a yönelik BM yaptırımlarının Türkiye’yi de bağladığını, Türkiye’nin yaptırımları uyguladığını belirterek, “Eğer İran, nükleer silaha sahip oluyorsa bu bizim için ABD için olduğundan çok daha fazla tehlikeli, çünkü nükleer silaha sahip bir komşu ülke görmeyi hiçbir zaman istemeyiz” dedi.
Cumhurbaşkanı Gül ile birlikte toplantılara iştirak eden Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Ali Babacan da Türk basın mensuplarıyla düzenlediği sohbet toplantısında, görüşmeler ve son ekonomik gelişmeler hakkında değerlendirmelerde bulundu. Başbakan Yardımcısı Babacan, Türkiye’nin ilk 6 ayda iki haneli büyümeyi, içerdeki yatırım ve tüketim sayesinde yakaladığını, dış ticaretin büyümeye etkisinin negatif seyrettiğini belirterek, “Türkiye’de güçlü yönetim ve referandum sonucu, güven veriyor” dedi.
 
7- Midilli İstinaf Mahkemesi, insan ticaretinde bulunduğu gerekçesiyle Cengiz Uğur adlı bir Türk vatandaşını 8 kez müebbet hapis ve 2.5 milyon avro para cezasına çarptırdı.
 
8- ABD Başkanı Barack Obama tarafından Bakü Büyükelçiliğine aday gösterilen ve Ermeni Lobisi tarafından tepkiyle karşılanan Matthew Bryza’nın atanmasına ilişkin karar Senato Dış İlişkiler Komitesinde onaylandı.
 
9- İran’da, İran-Irak Savaşı’nın yıldönümü nedeniyle düzenlenen bir askeri törene yönelik düzenlenen saldırıda 11 kişinin öldüğü, 35 kişinin de yaralandığı açıklandı.
 
10- Rusya Genelkurmay Başkanı Nikolay Makarov başkent Moskova’da yaptığı açıklamada, BM Güvenlik Konseyi yaptırımları çerçevesine girdiği için İran’a S-300 füzeleri satmayacaklarını duyurdu.

23 EYLÜL 2010
 
 
1- Cumhurbaşkanı Vekili, TBMM Başkanı Mehmet Ali Şahin Afyonkarahisar’da “Bütçe Sürecinde Parlamentoların Değişen Rolü: İKÖBAP ve AB Üyesi Ülke Deneyimleri Uluslararası Sempozyumu”nun açılışının ardından gazetecilerin sorularını yanıtladı. Başkan Şahin bir soru üzerine, “Siyasi parti grupları anayasa değişikliğiyle ilgili uzlaşma komisyonu kurmak isterse ya da böyle bir izlenim edinirsem gruplara yazı yazarak komisyon kurulmasına öncülük edebilirim” dedi.
 
2- Yüksek Seçim Kurulu (YSK), anayasa değişikliğine ilişkin halk oylamasının resmi sonuçlarını açıkladı. Buna göre, referandumda geçerli oyların yüzde 57.88’i “evet”, yüzde 42.12’si ise “hayır” çıktı.
 
3- Tarım ve Köyişleri Bakanı Mehdi Eker, Gölbaşı’nda “Koyun ve Keçi Vebası Aşılama ve Küpeleme Kampanyası”nın açılışında gazetecilerin sorularını yanıtladı. Bakan Eker, bazı firmaların ürettiği hazır et ürünlerinde, ‘salmonella’ ve ‘listeria’ bakterilerinin tespit edilmesi konusunda bakanlığın yapılması gerekenleri yaptığını, bugüne kadar gazetelerde yer alan bilgilerin tamamını da bakanlığın ortaya çıkardığını ileri sürdü.
 
4- Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay, İstanbul’un Tophane semtini ziyaret ederek, esnafla bir araya geldi. Tophane’de sezon açılışlarını yapan sanat galerine yönelik saldırıyı kınadığını belirten Bakan Günay, mahallelinin işyerlerine sahip çıkmasını gerektiğini söyledi.
 
5- BDP eşbaşkanları Selahattin Demirtaş ve Gülten Kışanak ile Şırnak Milletvekili Hasip Kaplan, Kürt sorununa çözüm için taleplerini iletmek üzere, hükümet adına Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Cemil Çiçek ve Adalet Bakanı Sadullah Ergin ile Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın TBMM’deki makamında görüştü. Demirtaş görüşme sonrası yaptığı açıklamada, hükümetle BDP arasında uzlaşma sağlanmasının sorunların çözümü anlamına gelmeyeceğini belirterek, görüşmede yeni anayasa talebi ile kanın durması için rol almaya hazır olduklarını söyledi.
 
6- BM Genel Kurul toplantıları için New York’ta bulunan Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ABD Başkanı Barack Obama, Yunanistan Başbakanı Yorgo Papandreu, KKTC Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu, Arap Birliği Genel Sekreteri Amr Musa ve İran Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinejad ile ayrı ayrı görüştü.
BM Genel Kurulu genel görüşmelerinin açılışında bir konuşma yapan Cumhurbaşkanı Gül, İran’ın nükleer programına ilişkin sorunun barışçıl yollardan çözülmesi gerektiğini vurguladı. İsrail’in “Mavi Marmara” baskınına da değinen Cumhurbaşkanı Gül, saldırıyı “uluslararası hukukun açık bir ihlali“ diye niteledi.
 
7- Gazze’ye yardım götüren filoya yönelik baskınla ilgili BM İnsan Hakları Konseyi raporu yayımlandı. Konseyin atadığı 3 uzman, İsrail komandolarının yardım gemilerini 31 Mayıs’taki kanlı baskınla alıkoymasını, sivillerin kasten öldürülmesi ve işkenceye uğraması suçlarını düzenleyen Cenevre Sözleşmesi maddesi kapsamında değerlendirdi.
İsrail Dışişleri Bakanlığı, konseyin henüz soruşturma yürütülmeden İsrail’i kınadığını belirterek, rapordaki ifadelerin şaşırtıcı olmadığını kaydetti.
Balkan Liderleri Zirvesi nedeniyle New York’ta bulunan Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu ise sağlam delillere dayanan ve tarafsızca kaleme alınan raporu takdirle karşıladıkları söyledi.
 
8- İran Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinejad Amerikan televizyon kanalı CNN’de yayınlanan röportajda, ”çocuk ve kadın katili” dediği İsrail Başbakanı Binyamin Netenyahu’nun yargı önüne çıkarılması gerektiğini söyledi.

24 EYLÜL 2010
 
 
1- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan AK Parti Genişletilmiş İl Başkanları toplantısında yaptığı konuşmada, “Akan kanı durdurmak, yeni bir anayasa yapmak, kangren olmuş sorunları çözmek için her zaman açığız. Fakat bizim terör örgütüyle görüşme fantezimiz yok” dedi. Başbakan Erdoğan yaptığı konuşmada ayrıca, “Anadilde eğitimi konuşanlara sesleniyorum: Nerede isterseniz kurs açabilir, dilinizi öğretebilirsiniz. Ama bizden resmi olarak anadilde eğitim beklemeyin. Türkiye’nin resmi dili Türkçe’dir” dedi.
 
2- CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu Hürriyet gazetesine verdiği demeçte, yeni anayasa hazırlanması konusunda genel seçimin beklenmeden çalışma başlatılabileceğini, bu konuda diğer siyasi partilerle de görüşmeye hazır olduklarını belirtti.
 
3- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Ali Babacan özel bir televizyon kanalında katıldığı bir programda gündeme ilişkin soruları değerlendirdi. Başbakan Yardımcısı Babacan ”Şu anda kısa vadeli kaynakların Türkiye’ye girdiğini görüyoruz. Dünyada olup bitenle alakalı ama bizim de tabii Türkiye için de neler yapmamız gerektiğini tekrar gözden geçirmemiz gerekecek” dedi.
 
4- İçişleri Bakanı Beşir Atalay, Almanya İçişleri Bakanı Thomas de Maiziere ile bir araya geldi. Toplantının ardından düzenlenen ortak basın toplantısında konuşan Bakan Atalay, “Terörle mücadelenin olmazsa olmazı, uluslararası işbirliğidir. Bölücü terör örgütü değişik Avrupa ülkelerinden finans temin ediyor ya da sivil toplum kuruluşu olarak faaliyet gösteriyor. PKK sadece Türkiye için değil Avrupa için de sorun üreten bir örgüt haline geliyor” dedi.
Maiziere ise temaslarının ardından Almanya’nın Ankara Büyükelçiliğinde düzenlediği basın toplantısında, Diyanet İşleri Başkanı Ali Bardakoğlu ve Fener Rum Patriği Bartholomeos ile görüştüğünü anımsatarak, Ruhban Okulunun açılmasından umutlu olduğunu söyledi.
 
5- Sanayi ve Ticaret Bakanı Nihat Ergün, KOSGEB’in düzenlediği “KOBİ Stratejisi ve Eylem Planı Ortak Akıl Çalıştayı Taslak Programı”nda yaptığı konuşmada, “KOBİ’lerin halka açılmasını sağlayacak ve bankalara olan bağımlılığı azaltacak bir düzenleme için çalışıyoruz” dedi.
 
6- Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulu (HSYK) üyeliği için yapılacak seçimlerde uygulanacak esaslara ilişkin genelge, Resmi Gazete’de yayımlandı.
 
7- ÖSYM’den yapılan yazılı açıklamada, kopya skandalı nedeniyle iptal edilen Kamu Personeli Seçme Sınavı (KPSS) Lisans Eğitimi Sınavı’nın 31 Ekim 2010 tarihinde yapılacağı bildirildi. Açıklamada, Kurum tarafından yapılacak diğer sınavların tarihleri de yer aldı.
 
8- Gazetecilere Özgürlük Platformu, Türkiye Gazeteciler Cemiyetinde Orhan Erinç başkanlığında toplandı. Toplantının ardından yapılan açıklamada, Türkiye’de basına yönelik ağır bir baskı ortamı yaratıldığına ve Ergenekon soruşturması kapsamında birçok gazetecinin adil yargılanma hakkından mahrum edildiğine dikkat çekildi.
 
9- Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, ABD’nin New York kentinde BM Güvenlik Konseyi Başkanı olarak yayımladığı bildiride “Güvenlik Konseyi, sivillerin korunmasına olan güçlü desteğini yineler ve silahlı çatışmalarda kadın ve çocuklar başta olmak üzere sivillerin korunmasının, çatışmaların çözümüne yönelik kapsamlı stratejilerin önemli bir unsuru bulunduğunu teyit eder” sözlerine yer verdi.
 
10- Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu ABD’nin New York kentinde gazetecilere verdiği demeçte, İran konusunda ABD ile yaşanan anlaşmazlıkla ilgili bir soru üzerine, Türkiye’nin artık tek merkezden yönetilen bir ülke olmadığını söyleyerek “Biz iki kötü niyete karşıyız. Bir, İran’ın nükleer silahlara sahip olmasına, iki İran’ı gerekçe göstererek yükselen ülkelerin nükleer enerjiye ulaşımını engelleme girişimine” dedi.
 
11- Fransa Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy, aralarında Türk Başkan Yardımcısı Haydar Demiryürek’in de bulunduğu Fransız İslam Konseyi yönetimiyle çalışma yemeğinde bir araya geldi. Sarkozy, yıl sonuna kadar Türkiye’yi ziyaret edeceğini bildirerek, Türkiye’nin AB’ye girmesi konusundaki fikirlerinin değişmediğini belirtti ve Rusya-Türkiye-AB aksının kurulması ve üç büyük gücün işbirliği yapmasını daha doğru bulduğunu söyledi.
 
12- Güney Kıbrıs Rum Yönetimi (GKRY) Ticaret Bakanı Andonis Paşalidis, Lübnan Ticaret Bakanı Muhammet Safati ile görüştükten sonra yaptığı açıklamada “Akdeniz’de münhasır ekonomik alan sınırları belirleme talebimizi Lübnan Hükümeti onayladı ve Meclis’e gönderdi” dedi.

25 EYLÜL 2010
 
 
1- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, İstanbul Dolmabahçe Başbakanlık Çalışma Ofisinde, medya kuruluşlarının yönetici ve temsilcilerini kabul etti. Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcıları Cemil Çiçek ve Bülent Arınç ile İçişleri Bakanı Beşir Atalay’ın da bulunduğu toplantıda konuşan Başbakan Erdoğan, 12 Eylül referandumunda çıkan sonucun Türkiye haritasını farklı renklere boyadığına, farklı kutuplara savurduğuna inanmadığını belirterek, “ABD’de başkanlık seçimlerinde Türkiye’dekine benzer bir tablo oluşmasına rağmen hiç kimse çıkıp da ABD’nin bölündüğünü, karpuz gibi ikiye ayrıldığını, kutuplaştığını ifade etmiyor. Neticeyi çok küçük oy yüzdeleri belirlediği halde kimse kazanan iradeyi küçümsemiyor” dedi.
Başbakan Erdoğan ayrıca, medyanın, acı gerçekleri gösteren, yapıcı eleştiride bulanan ve bir yol gösteren ayna olmasını istediklerini vurgulayarak, “Zaman zaman sert eleştirilerimiz, polemiklerimiz, öfkelendiğimiz zamanlar oldu. Bunlar medyaya yönelik bir sindirme ya da baskı niyetiyle değil, haksız eleştiriye, iftiraya yönelik bir isyanın tezahürüydü. Medya bizden eleştirilere tahammül beklediği kadar, kendisi de eleştiriye karşı tahammül içinde olmalı” ifadelerini kullandı.
 
2- Devlet Bakanı Zafer Çağlayan, Avrasya Sanayici ve İşadamları Derneği (ASİAD) tarafından İstanbul’da düzenlenen toplantıda yaptığı konuşmada, Merkez Bankası Para Politikası Kurulunun, Türkiye’yi faiz konusunda iyi yönetmediğini söyleyerek, Türkiye’nin dünyanın en yüksek faiz veren ülkelerinden biri olduğunu kaydetti.  
 
3- Maliye Bakanı Mehmet Şimşek Gaziantep’teki temasları sırasında yaptığı açıklamada, vergi borçlarının yapılandırılması konusunda, “Mükelleflerimizi bir kez daha uyarıyorum, hiçbir şekilde bir af beklentisine girmesinler, cari yükümlülüklerini yerine getirmede rehavet içine girmesinler. Biz, bunun reel değerini azaltmayacak bir formülle taksitlendirmede ve faiz yükünü bir miktar aşağı çekmede kolaylık sağlamayı düşünüyoruz” dedi.
 
4- MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli yaptığı yazılı açıklamada, AK Parti ile BDP yetkilileri arasında yapılan görüşmeyi eleştirerek, “Bu görüşme, PKK’nın taleplerinin yeni anayasa ile karşılanacağının somut bir işaretidir. PKK açılımını ilerletmeye kararlı görünen ve 12 Eylül anayasa referandumu sonuçlarından cesaret alan Başbakan Erdoğan, Türkiye’yi çok tehlikeli sonuçları olacak karanlık bir sürece sürüklemektedir” değerlendirmesinde bulundu.
 
5- 17’nci Uluslararası Adana Altın Koza Film Festivali sona erdi. Festival kapsamında düzenlenen yarışmada, Semih Kaplanoğlu’nun yönettiği “Bal” en iyi film ödülüne değer görüldü. Festival’de Selim Demirdelen “Kavşak” ve Levent Semerci “Nefes” filmleriyle “En İyi Yönetmen”, Sezin Akbaşoğulları ve Nergis Öztürk “En İyi Kadın Oyuncu”, Tansu Biçer de “En İyi Erkek Oyuncu” ödülünü aldı.
 
6- BM Genel Kurul toplantıları nedeniyle bulunduğu New York’ta temaslarını sürdüren Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Columbia Üniversitesinde düzenlenen “Liderler Forumu”nda yaptığı konuşmada, 1980 askeri darbesinin ardından 30 yıl sonra Türkiye’nin önemli anayasal değişiklikleri kabul ettiğini, sonucun entelektüellerden AB Komisyonuna, hukukçulardan dünya liderlerine kadar pek çok kişi tarafından takdir edildiğini belirterek, “Bu referandumdan sonra siyasi partiler arasında yeni bir anayasa yapılması yönünde büyüyen bir görüş birliği olduğunu görmekten memnunum” değerlendirmesinde bulundu.
 
7- BM Genel Kurul toplantıları kapsamında New York’ta bulunan İran Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinejad düzenlediği basın toplantısında, nükleer yakıt üreten ülkeler tarafından ülkesindeki tıbbi araştırmalar için nükleer yakıt gönderilmesi durumunda uranyum zenginleştirme programını sona erdirebileceklerini açıkladı.
 
8- Filistin’de rakip gruplar Hamas ve El Fetih temsilcilerinin Suriye’nin başkenti Şam’da bir araya gelerek, uzlaşma sağlanması yönünde ilk kararı aldığı bildirildi.

26 EYLÜL 2010
 
 
1- Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, New York’taki temasları sırasında CNN International’da yayınlanan ‘GPS’ programında gazetecilerin sorularını cevaplandırdı. İsrail Cumhurbaşkanı Şimon Peres’in kendisinden Türk tarafından özür dilemesinin istendiği ve bunu kabul etmediği için Cumhurbaşkanı Gül’le görüşemediklerini söylediğinin belirtilmesi üzerine, Cumhurbaşkanı Gül, “Hayır, bunlar doğru değil, Sayın Peres’le dostuz, birbirimizi eskiden beri tanıyoruz ama bu sefer bu tür bir randevu yoktu” dedi.
ABD temaslarını tamamlayıp yurda dönen ve bir basın toplantısı düzenleyen Cumhurbaşkanı Gül, “Topraklarımız üzerinde hiçbir illegal ve terörist faaliyete müsaade etmedik, etmeyeceğiz. Bu bakımdan terör örgütü bunu eğer anlamışsa bu iyi bir gelişmedir” dedi.
 
2- Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ‘Dil Bayramı’ nedeniyle yayımladığı mesajında, “Birlik ve beraberliğimizin temeli olan Türkçe’miz, aynı zamanda milletimizin özünü, gelenek ve göreneklerini, duygu ve düşüncelerini, tarihten gelen birikimlerini, değerlerini yansıtan bir aynadır. Son yıllarda dil bilinci konusunda gelişen, kamuoyu duyarlılığı ve Türkçe’ye olan ilgi memnuniyet vericidir” dedi.
Ayrıca Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ve MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli de birer mesaj yayımladılar.
 
3- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, İstanbul’da yenilenen Pera Palas Oteli’nin açılışında yaptığı konuşmada, “Mustafa Kemal Atatürk’ün Kurtuluş Savaşı çalışmalarını burada yaptığı ve sonra istikametini belirlediği yer diyebileceğimiz bir otel” dedi.
 
4- CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu Vatan gazetesine yaptığı açıklamada, tüzük çalışmalarına ilişkin olarak seçim sonrasına tarih vererek “Seçim öncesine çok zor. Parti içi demokratikleşme sorunumuz var, doğrudur. Önümüzdeki kurultayda tüzük değişecek, daha sağlıklı bir yapılanma modelini ortaya çıkartacağız” dedi.
 
5- Devlet Bakanı Mehmet Aydın, 78’nci Dil Bayramı kutlamaları çerçevesinde “2’nci Uluslararası Türk Dili Araştırmalarında Yeni Arayışlar, Yurtdışındaki Enstitü ve Bölüm Başkanları Çalıştayı”nın açılış konuşmasında “Tarihe bakış farklı olacak, dile bakış farklı olacak ama bunlar kavga konusu olmayacak. Dilde ve tarihte, akademik kavga olur” dedi.
 
6- Tarım ve Köyişleri Bakanı Mehdi Eker, 9’ncu Damızlık İnek Yarışması’nı izlemek üzere gittiği Burdur’da açıklamalarda bulundu. Bakan Eker, “Biz geldiğimizden beri 50’den fazla büyükbaş hayvanı bulunan 14 bin yeni işletme kurulmuş. Çok büyüyüp piyasayı istismar etmek isteyenler olabilir, oldu da. Ama onlara karşı elbirliğiyle mücadele edip fırsat vermeyeceğiz. Kimse bu memleketin diğer tüketicilerini istismar etmeye kalkmasın” dedi.
 
7- MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, il başkanları ve merkez yönetim toplantılarında yeni yol haritasını belirledi. Bahçeli, “Genel seçim kampanyasını 1 Ekim itibariyle başlatacaklarını” açıkladı.
 
8- SP Genel Başkanı Numan Kurtulmuş, gazetecilere yaptığı açıklamada, yargı kararıyla olağanüstü kongre için partiye kayyum atanması sonrası parti içinde yaptıkları görüşmelerin beklediklerinden daha iyi geçtiğini söyledi.
Öte yandan SP’nin 74 belediye başkanından 67’si, Kurtulmuş’a destek açıklaması yaptı.
 
9- Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, New York’taki Türkevi’nde Ürdün Dışişleri Bakanı Nasır Cevde, Suriye Dışişleri Bakanı Velid Muallim ve Lübnan Dışişleri Bakanı Ali Eşşami ile dörtlü toplantı yaptı.
Bakan Davutoğlu yaptığı açıklamada “İlk toplantımızı 10 Haziran’da İstanbul’da Türk-Arap İş birliği Forumu Dışişleri Bakanları toplantısı sırasında yapmış ve Türkiye, Suriye, Ürdün ve Lübnan arasında Yüksek Düzeyli Dörtlü İş birliği Konseyi kurmayı ve serbest ticaret ile serbest vize bölgesi oluşturulmasına karar verdiğimizi açıklamıştık. Bu ikinci toplantıda son aylarda bu konuda kaydedilen gelişmeleri gözden geçirdik ve gelecek aylar için eylem planının ne olması gerektiğini görüştük” dedi.
 
10- İçişleri Bakanı Beşir Atalay, terörle mücadele çalışmaları kapsamında Kuzey Irak Bölgesel Kürt Yönetimi Başkanı Mesud Barzani ile görüştü. Görüşmenin ana konusunu, terör örgütü PKK’nın yurt dışı desteğinin ortadan kaldırılması oluşturdu.
 
11- Belçika’nın başkenti Brüksel’de Türk mahallesi olarak bilinen Schaerbeek semtinde patlama meydana geldi. Patlamada 2 kişi hayatını kaybetti.
 
12- KKTC Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu, New York’ta BM Genel Sekreteri Ban Ki-moon ile görüştü. Basına bilgi veren Eroğlu, yıl sonuna kadar müzakerelerin sonuçlanması yönündeki isteklerini ilettiklerini, bu çerçevede Kıbrıs müzakerelerinin sürecine dair bir takvim belirlenmesini talep ettiklerini söyledi.
 
13- İsrail’in Gazze’ye uyguladığı ambargoyu delmeyi amaçlayan, Yahudi aktivistlerin bulunduğu gemi, KKTC’nin Gazimagosa limanından Gazze’ye hareket etti.

27 EYLÜL 2010
 
 
1- Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Merkez Bankasının ev sahipliğinde İstanbul’da gerçekleştirilen Küresel Ekonomi Sempozyumu'nun açılışında yaptığı konuşmada, iklim değişikliği, ekonomik krizler, doğal kaynakların tükenişi, terör ve diğer önemli küresel sorunların farklı platformlarda uzun yıllardır tartışıldığını belirterek, ancak Küresel Ekonomi Sempozyumu'nun özellikle çözüm odaklı olması itibarıyla umut verici ve dikkate değer bir platform olma özelliği taşıdığını, bu nedenle İstanbul'da yapılacak tartışmaların yeni ufuklar açan projelere dönüşmesini ümit ettiğini söyledi.
 
2- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ile CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, TESK Genel Kurulu öncesi bir araya geldi. Görüşmede, yeni anayasa, başörtüsü ve dokunulmazlık konularının ele alındığı bildirildi. Görüşmede Başbakan Erdoğan, Kılıçdaroğlu’na başörtüsü meselesi konusunda, “Bugünden tezi yok komisyonu kuralım, çalışmaya başlayalım” dedi.
Başbakan Erdoğan TESK Genel Kurulunda yaptığı konuşmada da, gelecek dönemde mali disiplinden taviz vermeyeceklerini ve seçim ekonomisine tevessül etmeyeceklerini belirterek, “Bol keseden dağıtarak, popülizm yaparak, yapılmayacak işleri söyleyerek, milleti kandırma dönemi tarih oldu” dedi. Kılıçdaroğlu ise Başbakan Erdoğan’ın konuşmasında para basmayı kendi iktidarlarının bitirdiğini söylediğini belirterek “Bunun yasasını çıkartan, Sayın Ecevit’in başbakanlık yaptığı hükümettir” dedi. Kılıçdaroğlu ayrıca, esnafların korunmasının anayasada dahi yer alan bir hüküm olduğunu belirterek “Ben de söz veriyorum. Siyasi iktidar, esnaf ve sanatkarlar için olumlu hangi havayı getiriyorsa bu genel kurulda söz veriyorum, onu destekleyeceğiz” dedi.
 
3- Bakanlar Kurulu, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında toplandı. Toplantıda, İçişleri Bakanı Beşir Atalay Erbil ziyareti ile ilgili kabine üyelerini bilgilendirdi. Ayrıca, referandumda kabul edilen anayasa değişikliklerine ilişkin çıkartılacak uyum yasaları ile ekonomideki son gelişmeler ve Türkiye’nin AB üyelik sürecine ilişkin çalışmalar ele alındı.
Toplantıya ilişkin açıklamalarının ardından gazetecilerin sorularını yanıtlayan Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Cemil Çiçek, terör meselesinin ülke meselesi olduğunu ifade ederek, “Hepimizin ittifak etmesi gereken husus şu: Artık günümüz dünyasında problemlerin çözümü için şiddete, teröre başvurmak ilkelliktir, iptidai bir yöntemdir. Herkes de bundan vazgeçmelidir. Çocukları öldürerek, kadınları kurşuna dizerek, yaşlıları katlederek bir yere varılmaz” dedi.
 
4- Yüksek Seçim Kurulu (YSK) Başkanı Ali Em, gazetecilerin sorularını yanıtladı. Em, Hakimler ve Savcılar Yüksek Kuruluna üye seçimleri sürecindeki propaganda yasağıyla ilgili olarak, ''Propaganda yasağını biz koymadık. 'Propaganda yasaktır' şeklinde anayasanın geçici 19’ncu maddesinde var. Oradaki hükmü genelgeye yansıttık'' dedi.
  
5- Sanayi ve Ticaret Bakanı Nihat Ergün, Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu (TESK) 18'inci Olağan Genel Kurulunda yaptığı konuşmada, vergi, SSK ve Bağ-Kur primleri gibi kamu alacaklarının yeniden yapılandırılmasına ilişkin açıklamalarda bulundu. Bakan Ergün, yeni yapılandırma çerçevesinde, ana paranın makul oranda enflasyonla irtibatlandırılacağını belirterek, daha sonra uygun bir şekilde tasniflendirileceğini söyledi.
 
6- Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım, İzmit Körfez geçişiyle bağlantı yolları dahil olmak üzere Gebze-Orhangazi-İzmir otoyoluna ilişkin sözleşmenin imza töreninin açılışında yaptığı konuşmada, projenin kamu, özel sektör ortaklığıyla yapıldığını, Türkiye Cumhuriyeti tarihinde yap-işlet-devret modeliyle bir seferde yapılan en büyük proje olduğunu belirterek, proje ile aynı zamanda hem Türkiye'nin AB altyapısına entegrasyonunu sağlayacağını hem de yapım süresince çok ciddi bir istihdam ve iç pazarda hareketlenmeye de vesile olacağını ifade etti
 
7- Bazı temaslarda bulunmak için Ankara'dan İstanbul'a giden SP Genel Başkanı Numan Kurtulmuş, İstanbul Atatürk Havalimanında basın mensuplarının sorularını cevaplandırdı. Kurtulmuş bir gazetecinin, ''Kritik süreçten geçiyorsunuz. Yeni parti çalışmaları olduğu söyleniyor. Ne diyorsunuz?'' sorusu üzerine, ''Ben bir şey söylemeyeceğim. Bugün de zaten İstanbul'da, yakın arkadaşlarımızla sivil toplum kuruluşlarıyla, bizlere bu süreçte destek veren arkadaşlarımızla görüşeceğiz'' dedi.
 
8- TÜSİAD Başkanı Ümit Boyner, Bursa Sanayi ve İşadamları Derneğince düzenlenen toplantıda yaptığı konuşmada, Türkiye’nin 2001 krizinden çok büyük derslerle çıktığını ve Merkez Bankasının bağımız hale getirilmesi, mali disiplinin neredeyse vazgeçilmez bir hedef olarak ele alınması gibi önemli yapısal reformlar gerçekleştirildiğini söyledi.
9- İSO Başkanı Tanıl Küçük, İSO Meclis üyeleri ve ekonomi gazetecileriyle birlikte düzenlediği Karadeniz programında, gazetecilerin sorularını cevapladı. Küçük, “Hükümetin ekonomi performansını takdirde belki biraz hasis davranmış olabiliriz. İlk çeyrek büyümede bir öncekinin yaralarını saramamıştık. İkinci çeyrekteki büyüme oranları bir anlamda yaraların sarıldığını gösteriyor” dedi.
 
10- Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, New York'ta Türkevi'nde, devam eden 65’nci dönem BM Genel Kurulu genel görüşmeleri kapsamında Türkiye'nin temaslarıyla ilgili bilgi verdi ve soruları yanıtladı. 2020 yılına girmeden Türkiye'nin ikinci kez BM Güvenlik Konseyi üyeliği için adaylığını koyacağını belirten Bakan Davutoğlu, Gazze'ye yardım götüren gemilere İsrail'in yaptığı saldırıyla ilgili olarak ise ''BM İnsan Hakları Konseyi raporu da ortadayken, ortada hiçbir problem yokmuş gibi Türkiye-İsrail ilişkilerinin düzeleceğini beklemek doğru olmaz'' dedi.
 
11- Çin ve Rusya, Rusya Devlet Başkanı Dimitri Medvedev'in Pekin ziyareti sırasında enerji iş birliğini desteklemek için kömür, doğal gaz, nükleer enerji ve yenilenebilir enerji alanında işbirliği anlaşmaları imzaladı.
 
12- İsrail, BM İnsan Hakları Konseyine "saplantı derecesinde taraflı" olduğu iddiasıyla, 2008-2009 Gazze saldırısıyla ilgili soruşturmaya son vermesi çağrısında bulundu.
 
13- İran, Rusya'nın uzun menzilli hava savunma sistemi S-300'lerin satışına ilişkin anlaşmayı tek taraflı iptal etmesinin bu ülkenin güvenirliğini zedelediğini belirtti.
 
14- Venezüella’da dün yapılan genel seçimleri 12 yıldır iktidarda olan Hugo Chavez’in Sosyalist Birlik Partisi (PSUV) kazandı. 160 vekilli mecliste PSUV, 62 vekil çıkardı. Sağcı muhalefetin birleştiği Demokratik Birlik Masası (MUD) da en az 62 vekil çıkardı.

28 EYLÜL 2010
 
 
1- TBMM Başkanı Mehmet Ali Şahin, Makedonya Meclis Başkanı Trajko Veljanoski ile yaptığı görüşmenin ardından, yeni anayasa görüşmeleri ve uzlaşma komisyonu kurulması çağrılarına ilişkin olarak, Türkiye’nin 2011’in şubat ve mart aylarından itibaren bir seçim havasına gireceğini ve zamanın çok daraldığını belirterek “Eğer gruplarımızdan, gerçekten yeni bir anayasa değişikliği ile ilgili ‘biz çalışmaya hazırız, TBMM Başkanının inisiyatifiyle bir uzlaşma komisyonu kurulması gerekir’ şeklinde bir mesaj alırsam tabi ki bu konuda adım atabilirim” dedi.
 
2- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, İstanbul’da düzenlenen Global Ekonomi Sempozyumu’nun Çırağan Sarayında verilen gala yemeğinde yaptığı konuşmada, yaşanılan küresel krizden alınması gereken çok önemli dersler olduğunu belirterek, “Eğer krizden çıkan mesajları iyi okuyamazsak, daha büyük ve daha fazla tahrip edici krizlere kapıyı aralık bırakmış oluruz. Bu küresel krizi aşmak şu anda tüm dünya ülkeleri için büyük bir aciliyet arz ediyor. Ama, küresel krizi aşmak kadar, tekrar etmemesi için önlemleri almak da en az o kadar önem ve aciliyet arz ediyor” dedi.
 
3- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Ali Babacan, İstanbul’da Global Ekonomik Sempozyumu kapsamında düzenlenen “Geleceği Anlamak: Bizi Bekleyen Sorunlar Neler?” konulu oturumda yaptığı konuşmada, büyük kamu borçlarının çok yüksek olduğunu belirterek, “Sadece büyük dünya savaşları sırasında böyle borçluluk olurdu” dedi. Bir çok ülkenin finans sektörünün henüz toparlanamadığını, normale dönüşün çok uzun süreceğini söyleyen Başbakan Yardımcısı Babacan, “Yoksulluk çok ciddi bir sıkıntı. Dünyada 1 milyardan fazla aç insan var. Ayrıca çevre ve küresel ısınma da çok ciddi problemler” dedi.
 
4- Yargıtay Ceza Genel Kurulu (YCGK) Erzincan Başsavcısı İlhan Cihaner ile Kara Kuvvetleri Komutanlığı Eğitim ve Doktrin Komutanı Orgeneral Saldıray Berk’in de sanık olarak yargılandığı davada, görevli mahkemenin Yargıtay 11’nci Ceza Dairesi olduğuna oy çokluğuyla karar verdi.
 
5- Adalet Bakanı Sadullah Ergin, “Türk Denetimli Serbestlik Hizmetlerinde Çocuklar ve Mağdurlarla İlgili Çalıştırmaların Geliştirilmesi AB Eşleştirmesi Projesi” kapanış töreninin ardından gazetecilerin “HSYK seçimlerine ilişkin hakim ve savcılara getirilen konunun Yüksek Seçim Kurulunun (YSK) inisiyatifinde olduğunu belirterek, “YSK, farklı bir değerlendirme yapar mı bilemiyorum. Yaparsa da iyi olur. Biz de bunu, rahatlatıcı buluruz” dedi.
 
6- Milli Savunma Bakanı Vecdi Gönül, Irak Milli Savunma Bakanı Muhammed Casim el Mafraci ve beraberindeki heyet ile makamında görüşmesinin ardından bir gazetecinin “tek tip askerlik” ile ilgili çalışmalar konusundaki sorusu üzerine, bu konuyla ilgili Genelkurmay tarafından yapılan teknik çalışmaların tamamlanıp Başbakanlığa iletildiğini belirterek “İnisiyatif, Başbakanlıkta” dedi. Bakan Gönül, bedelli askerlik uygulamasının ise gündemde olmadığını ifade etti.
 
7- İçişleri Bakanı Beşir Atalay, Irak’taki Amerikan Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Lloyd Austin ile görüşmesinin ardından, Kuzey Irak’ta Mesud Barzani ile yaptığı görüşmeye ilişkin basına yansıyan bilgilerle ilgili olarak gazetecilere yaptığı açıklamada, “Bunlar basının yorumları. Öcalan’la görüştük diye ifademiz yok. Eğer bir tutanak falan varsa o da yanlış” dedi. Bakan Atalay ayrıca, anayasa değişiklik maddelerinin yürürlüğe girmesiyle birlikte yaptıkları değerlendirmeler sonucunda yargı kararı taşımayan yurtdışı çıkış yasaklarını iptal ettiklerini belirterek, “Bu durumda olan 528 vatandaşımız bugünden itibaren pasaportlarını alabilirler, yurtdışına da çıkabilirler” dedi.
 
8- Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, Uluslararası Yatırımcılar Derneğinde (YASED) yaptığı konuşmada, halk oyuna sunulan anayasa değişikliği referandumunun başarılı bir şekilde atlatılmış olmasının Türkiye’nin önünü açacağını belirterek, “Türkiye ikinci çıkış dönemine başlamıştır. Krize rağmen hemen hemen bütün kazanımlarını korumayı başarmıştır. İşsizlikte kriz öncesi duruma göre çok önemli bir geçiş yaşamıştır. Büyümede aynı şekilde, 2008 yılında toplam Gayri Safi Yurt İçi Hasılası (GSYH) 731 milyar dolardı. Bu yıl ona çok yaklaşacağız. Son 60 yıllın en büyük krizine rağmen Türkiye, çok hızlı bir şekilde kriz öncesi zirve noktasına bir çok anlamda döndü” dedi.
 
9- SP Genel Başkanı Numan Kurtulmuş, SP Kurucular Kurulu toplantısına girerken bir gazetecinin sorusu üzerine, yaptıkları istişare toplantılarında herkesin görüşünü almaya gayret gösterdiklerini belirterek, “Herkesin görüşünü almaya gayret ediyoruz. STK’lardan çok güzel tavsiyeler aldık. Parti dışındaki insanların bize dışardan bakış açıları önemli. Onları da alıyoruz. Herkes büyük bir coşkuyla duygularını ve fikirlerini bizimle paylaşıyor. Sonu hayırlı olacak inşallah” dedi.
 
10- BDDK Başkanı Tevfik Bilgin, İstanbul Finans Zirvesi’nde yaptığı konuşmada, finansal krizin sebebinin merkez bankaları olduğunu belirterek, “Merkez bankalarına finansal istikrar konusunda daha fazla bilinç ve sorumluluk düşmekte. Dünyada hiçbir kurum, kendi devleti ve halkından bağımsız değildir, sadece özerktir. Ülke çıkarları, kurumların bağımsızlığına feda edilemeyecek kadar değerlidir” dedi.
Merkez Bankası Başkanı Durmuş Yılmaz da yaptığı konuşmada, Bilgin’in koordinasyon konusundaki eleştirilerine hak verdiğini belirterek, “Bilgin’in bu sözlerini olumlu karşılıyoruz. Koordinasyonun daha çok gelişmesi için üzerimize düşeni yaparız” dedi.
 
11- Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK) Başkanı Hasan Köktaş, kurum merkezinde enerji muhabirleriyle yaptığı toplantıda, rüzgarda lisanslandırma çalışmalarının başladığını belirterek, şu ana kadar toplam 917 megavat (mw) gücünde yatırım miktarı 2,5 milyar TL. olan 16 projeye uygun bulma kararı verildiğini açıkladı.
 
12- İstanbul Nöbetçi 14’ncü Ağır Ceza Mahkemesi, “Devrimci Karargah Örgütü”ne yönelik operasyonlar kapsamında gözaltına alınarak adliyeye sevk edilen Emniyet Müdürü Hanefi Avcı’nın tutuklanmasına karar verdi.
 
13- CHP İstanbul Milletvekili İlhan Kesici partisinden istifa etti.

29 EYLÜL 2010
 
 
1- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan Marmara Üniversitesinin 2010-2011 Akademik Yılı Açılış Töreni’nde yaptığı konuşmasında, inanç özgürlüğüne, eğitim özgürlüğüne bu denli müdahil olmanın anlamı bulunmadığını belirterek, “Bu ülkede hangi düşüncede, hangi inançta olursa olsun, ne taraftan olursa olsun, şu mahalle baskısı adını verdikleri şeyleri ortadan kaldıralım. Herkes hür olsun, rahat olsun” dedi. Başbakan Erdoğan ayrıca, kendilerini sorguladıklarını ve özeleştiri yaptıklarını ifade ederek, aynı sorgulamayı, aynı özeleştiriyi muhalefetin, medyanın, üniversitelerin ve sivil toplum kuruluşlarının da yapmasını beklediklerini vurguladı.
 
2- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan İstanbul’da başlayan “2’nci Karadeniz Enerji ve Ekonomi Forumu”nun açılışında yaptığı konuşmada, Türkiye’nin AB üyeliğini tartışma konusu yapanların, yeni şartlar sürüp engeller çıkaranların vizyonlarının olmadığını ve Türkiye’nin AB üyeliği konusunda çok geç kalındığını vurgulayarak, “Enerji ile ilgili her şeyi halletmiş bir ülke olan Türkiye’nin enerji faslını açmakta tereddüt edenler, bu faslı Türkiye’ye tehdit olarak kullanıyorlar. Şık değil” değerlendirmesinde bulundu. Başbakan Erdoğan, ülkelerin anlaşmaya vardıkları Nabucco Projesi’nin uygulanmasını beklediklerini de sözlerine ekledi.
 
3- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç İzmir’de yaptığı açıklamada, yargının kendi içerisindeki olumsuzlukları temizlemesi gerektiğini belirterek, “Eğer yüksek yargı sadece bağımsızlığı arzu ediyor, ‘Biz ne yaparsak doğrudur, kendi içimizde yanlış yapanlar da olsa onları biz bağışlarız’ diye düşünüyorsa, ben şahsen çok üzülürüm. Böyle bir yüksek yargının ayakta kalması ilelebet mümkün olmaz. Süratle kendilerini temizlemeli, yenilemeli, denetlenebilir olmalı ve suç teşkil eden bu tür eylemler karşısında gereğini süratle yapmalıdır” dedi.
 
4- Referandumun ardından yeniden yapılandırılacak olan Hâkimler ve Savcılar Yüksek Kurulu (HSYK) üyeliği için üyelik başvuruları başladı. Adalet Bakanı Sadullah Ergin konuya ilişkin olarak Ankara Sanayi Odası (ASO) Meclis Toplantısı sonrası gazetecilere yaptığı değerlendirmede, HSYK’nın yeni yapısını düzenleyen taslağa son şekli verilmeden Anayasa Mahkemesi, Yargıtay, Danıştay, Sayıştay, YSK, Türkiye Adalet Akademisi, Türkiye Barolar Birliği ve Türkiye Noterler Birliğine gönderildiğini, tasarı ile yargı bağımsızlığı ve Kurulun özerkliğinin güçlendirildiğini belirterek, ilgili kurumlardan görüşlerin 10 gün içerisinde gelmesini beklediklerini söyledi.
 
5- AK Parti Genel Başkan Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Hüseyin Çelik, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın da katıldığı AK Parti MKYK toplantısı sonrası yaptığı açıklamada, “tek tip askerlik” uygulamasının Başbakanlığa gelir gelmez yasal altyapısının netleştirilip çıkarılacağı yönündeki algının yanlış olduğunu, bu sistemin bazı noktalarda hakkaniyete aykırı olduğunu belirterek, “Ben ve hükümetim uygulamaya sıcak bakmıyor. Doktora yapmış kişi ile ilkokul mezununa aynı süre askerlik yaptırmak bana doğru gelmiyor” dedi. Çelik, bedelli askerlik ve profesyonel askerlik gibi alternatiflerin ise değerlendirilebileceğini kaydetti.
 
6- İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı, 8’nci Cumhurbaşkanı Turgut Özal’ın ölümüne ilişkin başlattığı soruşturma dosyasını, olay yerinin Ankara olması nedeniyle Ankara Cumhuriyet Başsavcılığına gönderdi.
 
7- Avrupa Şampiyonlar Ligi’nde mücadele eden Bursaspor Futbol Takımı, İskoçya’nın Glasgow Rangers takımı ile yaptığı maçı 1-0 kaybetti.
 
8- Radyo ve Televizyon Üst Kurulu (RTÜK) Üyesi Mehmet Dadak, geçirdiği kalp krizi sonucu yaşamını yitirdi.
 
9- Devlet Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış Belçika’nın başkenti Brüksel’de, Avrupa Parlamentosu (AP) Sosyalist Grubu Lideri Martin Schulz ile görüştü. Bakan Bağış görüşme sonrası basın mensuplarına yaptığı açıklamada, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun AB üyeliğine verdiği destek konusundaki samimiyetine inandığını belirterek, Meclis’te üyelik süreci konusunda bekleyen kanunlarda iktidar ile muhalefetin el ele verebileceğini, Türkiye’nin böyle bir morale ihtiyacı bulunduğunu ifade etti.
 
10- Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Boston’daki Harvard Üniversitesinde verdiği konferansta, soğuk savaşın sona ermesiyle “tarihin sona erdiğine” yönelik iddiaların tersine “tarihin asıl şimdi başladığını”, ancak soğuk savaşın sona ermesiyle tarihin normalleşmesinin mümkün olabileceğini, dünyanın pek çok bölgesinde o dönem donmuş olan itilafların yeniden ortaya çıktığını ifade ederek, “Bu sorunların çözümünde yeni bir küresel siyasi düzene ihtiyaç var, bu düzenin dışlayıcı değil herkesi kapsayıcı, şeffaf ve adil olması gerekir” değerlendirmesinde bulundu.
Bakan Davutoğlu, Ermenistan’la ilişkilere ilişkin bir soru üzerine de “Biz Türkiye-Ermenistan ilişkilerinin dünyanın her yerinde, sadece Türkiye ve Ermenistan arasında değil, Boston’da, California’da, Arjantin’de, Paris’te, nerede Türk ve Ermeniler beraber yaşıyorsa orada normalleşmesini istiyoruz” karşılığını verdi.
 
11- Belçika’nın başkenti Brüksel’de AB yetkilileriyle temaslarda bulunan Sanayi ve Ticaret Bakanı Nihat Ergün, Avrupa Parlamentosunda düzenlenen “Küresel Krizden Çıkışta KOBİ’ler” başlıklı toplantıda yaptığı konuşmada, Türk mallarının Avrupa’ya girişinde çeşitli engellerle karşılaşıldığını, bu sorunu AB temsilcilerine ilettiğini belirterek, “Malların ve işadamlarının serbestçe dolaşamadığı bir ortamda rekabetten ve adaletten söz edilemez, bu haksızlıktır. Yunanistan ve Bulgaristan gibi ülkelerde taşımacılık engeliyle karşılaşıyoruz” dedi.
 
12- ABD Temsilciler Meclisi, Türkiye’yi Kuzey Kıbrıs’ta dini özgürlükler ve tarihi eserlerin korunması konusunda eleştiren bir karar tasarısını kabul etti. Tasarıda, “20 Temmuz 1974’ten bu yana Türk Ordusu’nun Kıbrıs’ın kuzeyini yasadışı bir biçimde işgal etmeyi sürdürdüğü” ifadeleri de yer aldı.
 
13- BM İnsan Hakları Konseyi, İsrail’in Gazze’ye yardım taşıyan “Mavi Marmara” gemisine yaptığı baskınla ilgili soruşturma raporunu onaylayan bir tasarıyı kabul etti. Konseyin Cenevre’de yapılan toplantısında karar, 1’e karşı 30 ülkenin oyu ile kabul edildi. ABD karara ret oyu kullanırken, çoğunluğunu AB üyesi ülkelerin oluşturduğu 15 ülke de çekimser oyu verdi.

30 EYLÜL 2010
 
 
1- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Işık Koşaner ile Genelkurmay Karargahında görüştü. Orgeneral Koşaner görüşmenin ardından Çankaya Köşkünde Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ile haftalık olağan görüşme için bir araya geldi. Cumhurbaşkanı Gül, daha sonra Başbakan Erdoğan ile haftalık görüşmesini gerçekleştirdi.
 
2- Adalet Bakanı Sadullah Ergin, Şaşmaz Açık Cezaevinde tutuklu ve hükümlülerin yaptığı ürünlerin satış mağazasının açılışında, gazetecilerin sorularını yanıtladı. Bakan Ergin, Adalet Bakanlığı müfettişlerinin hakim ve savcılarla ilgili dinleme isteme yetkisine ilişkin olarak “Müfettişler, soruşturmalarında doğrudan dinleme yapamayacak, mahkemeden karar çıkması gerekecek” dedi.
 
3- İçişleri Bakanı Beşir Atalay Geçitli Jandarma Karakolunu ve Geçitli köyünü ziyaret etti. Bakan Atalay, daha sonra Hakkari’nin Çukurca ilçesinde Hükümet Konağı ve AK Parti Çukurca İlçe Başkanlığını ziyareti sırasında yaptığı açıklamada “AK Parti, Türkiye’nin kardeşliğinin çimentosudur. CHP, Türkiye’de şu anda yaşadığımız toplumsal sorunların temelidir. Bu sorunlar biterse bu partiler de biter. MHP ve BDP de böyledir” dedi.
 
4- Dışişleri Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada “Mavi Marmara” saldırısını incelemek üzere BM İnsan Hakları Konseyince kurulan Veri Toplama Heyeti’nin raporunun izlenmesi yönündeki tasarıya AB ülkelerinin “çekimser”, ABD’nin de “olumsuz” oy kullanmasının yarattığı hayal kırıklığı vurgulandı.
Bakanlık tarafından yapılan bir diğer açıklamada ise ABD Temsilciler Meclisinde “Türk işgali altındaki Kuzey Kıbrıs’ta dini yerlerin ve eserlerin korunması ile dini özgürlüklere saygı” başlıklı tasarının kabul edilmesine tepki gösterilerek, tasarıda sadece Rum tarafının iddialarının dikkate alındığı kaydedildi.
 
5- YÖK Başkanı Yusuf Ziya Özcan Nevşehir Üniversitesinin akademik yıl açılış töreninde yaptığı konuşmada, Türkiye’nin ABD ve İsrail’den domates ve buğday tohumu ithal ettiğini belirterek “Böyle şeylerle zamanla bir milleti yok edebilirsiniz. Öyle bir şeyler yerleştirirler ki 20 yıl içerisinde o tohumdan yiyen insanlar ölür” dedi.
6- Askeri Yüksek İdare Mahkemesi (AYİM), Balyoz sanıkları arasında yer alan ve YAŞ’taki terfi kararları Mili Savunma Bakanı tarafından imzalanmayarak yargı süreci bitene kadar süresiz izne çıkarılan Tümgeneral Halil Helvacıoğlu, Tümgeneral Gürbüz Kaya ve Tuğamiral Abdullah Gavremoğlu’nun terfilerinin onaylanmaması nedeniyle açılan davada, oybirliği ile yürütmeyi durdurma kararı verdi.
 
7- TÜSİAD Yönetim Kurulu Başkanı Ümit Boyner, TÜSİAD tarafından hazırlanan “Türkiye için e-Devlet Yönetim Modeline Doğru: Mevcut Durum Değerlendirmesi ve Öneriler” raporunun tanıtım toplantısında “BM e-Devlet hazırlık indeksinde, Türkiye 2003’teki 0.506 seviyesinden 2010’da 0.478’e gerilemiştir. Ülkemiz 2003 yılında 49. sıradayken 2010 da 69. sırada yer almıştır” dedi.
 
8- Türkiye Gazeteciler Cemiyetinin (TGC) düzenlediği 3’ncü Babıali Şenliği İstanbul Sultanahmet Parkı’ndaki anfitiyatroda düzenlenen törenle başladı. Şenliğin açılışında konuşan Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, gazetecilerin cezaevine girmemesi gerektiğini belirterek “Yanlış da yapsalar bu yanlışlarının karşılığını suç unsuru tamam olduğu zaman gerekli para cezasına dönüştürecek bir cezayla karşılanmalıdır” dedi.
 
9- Avrupa Parlamentosu Sosyalist Grup Başkanı Martin Schulz Devlet Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış’la yaptığı görüşmenin ardından Cumhuriyet gazetesine verdiği mülakatta, Türkiye’deki son gelişmeleri dikkatle izlediklerini belirterek “Bu hükümetin iki ayrı yüzü var. Ülkede reform için büyük çaba verildiğini görüyorum. Ama ülkenin bazı bölümlerinde, polisin, ordunun içinde sorunlar olduğunu da görüyorum” dedi.
 
10- Hindistan’da Allahabad Yüksek Mahkemesi, Müslümanlarla Hindular arasında kanlı çatışmalara neden olan Ayodhya kentindeki tartışmalı kutsal alanın iki taraf arasında bölünmesine karar verdi. Mahkeme, Müslümanların alanın üçte birini almasına, kalanın da iki Hindu grubu arasında paylaşılmasına hükmetti.. 
 

A PHP Error was encountered

Severity: Notice

Message: Undefined index: query

Filename: libraries/Functions.php(679) : eval()'d code

Line Number: 106