11.8.2010
×

Hakkında

Künye

İletişim

01 AĞUSTOS 2010


 1- Yüksek Askeri Şura (YAŞ), Başbakan Recep  Tayyip Erdoğan'ın başkanlığında toplandı. Toplantıda, terfi sırasında bulunan general, amiral ve albayların bir üst  rütbeye yükseltilmesi, general ve amirallerin görev sürelerinin uzatılması ve  emeklilik işlemleri ele alınacak.

 2- CHP Genel Başkanı  Kemal Kılıçdaroğlu, Rize’de düzenlenen mitingde yaptığı  konuşmada, anayasa değişiklik paketinde dokunulmazlıkların kaldırılmasına ilişkin  herhangi bir düzenleme olmamasını da eleştirerek, CHP iktidarında  dokunulmazlıkların kalkacağını söyledi.
 
 3- Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, Gaziantep'in Araban ilçesinde düzenlenen AK Parti İl Danışma  Meclisi toplantısında yaptığı konuşmada, Türkiye'nin yalnızca Avrupa'da değil neredeyse  dünyada büyüme rekoru kırdığını, dünyada birinci çeyrekte en fazla büyüyen üçüncü  ülke olduğunu söyledi.
 
 4- MHP Genel  Başkanı Devlet Bahçeli, partisinin Aydın’da düzenlendiği, ''Ülken için Bir Hayır  Yeter'' adlı mitingde yaptığı konuşmada, ''AKP her anlamda teslim olmuştur, Irak'ta aşiret  reislerine, dağlarda teröristlere, Kıbrıs'ta Rumlara, tarihte Ermenilere, sokakta  bölücülere teslim olmuştur. Sıra Türkiye'yi teslim etmeye gelmiştir'' dedi.
 
 5- Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Başkanı Mehmet Büyükekşi, İzmir’de düzenlenen toplantıda, temmuz ayı ihracat rakamlarını açıkladı. Büyükekşi, temmuz ayında geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 5,97 artış  9 milyar 417 milyon dolarlık ihracat yapıldığını söyledi. Yılın ilk 7 ayındaki  ihracat geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 13,14 artışla 64 milyar 239 milyon  dolara yükseldiğini belirten Büyükekşi, 12 aylık ihracatın 109 milyar 596 milyon  dolar olduğunu bildirdi. 

 6- Batman’da Hasankeyf karayolundaki TPAO kuyularına saldıran PKK’lı teröristler, güvenlik görevlilerini etkisiz hale getirdikten sonra işçilerin kaldığı konteyneri ateşe verdi. Teröristler bölgeden ayrılırken stabilize yola mayın döşedi.  Mayınların patlaması sonucu bölgeye incelemeye giden 4 kişi yaşamını yitirdi.

 7- Milli atlet Alemitu Bekele, İspanya'nın Barcelona kentinde devam eden  20. Avrupa Atletizm Şampiyonası'nda bayanlar 5000 metrede Avrupa şampiyonu olurken, Elvan Abeylegesse de yarışı 2. tamamladı.

 8- Türkiye Cumhuriyeti ile Uluslararası İmar ve  Kalkınma Bankası (Dünya Bankası) arasında imzalanan Garanti Anlaşması, bugünkü  Resmi Gazete'de yayımlandı.
 Anlaşmaya göre, ''İkinci Küçük ve Orta Ölçekli İşletmelerin Finansmana  Erişimi Projesi'' için, Türkiye Kalkınma Bankası'na 100 milyon dolar, Ziraat  Bankası'na ve Vakıfbank'a 200'er milyon dolar tutarında kredi sağlanacak.

 9- Filistinli Başmüzakereci Saib Erekat,  İsrail ordu radyosuna yaptığı açıklamada, Filistin yönetiminin ABD Başkanı Barack Obama hükümetine, tüm önemli konuları  içeren geniş kapsamlı bir barış planı sunduğunu, önerinin İsrail ile çatışmayı sonlandıracak ve aynı  zamanda tüm Filistin taleplerini çözebilecek bugüne kadarki en iyi öneri olduğunu  söyledi.

 10- Pakistan'ın kuzeybatısını vuran muson  yağmurlarının neden olduğu sellerde 1300 kişinin öldüğü bildirildi.
                                                                   

   02 AĞUSTOS 2010 


 1- CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu Ardahan, Kars ve Erzurum’da partisi tarafından düzenlenen Anayasa referandumu mitinglerine katılarak halka seslendi. Kılıçdaroğlu, milletvekili dokunulmazlıklarının kaldırılması durumunda referandumda “evet” oyu kullanabileceklerini belirterek, “AK Parti’nin halka hesap vermesinin ilk ayağı, ilk durağı 12 Eylül. Dert yaratan, sorun yaratan hükümet bu. 12 Eylül’de ‘hayır’ deyin, milletin yakasından bir an önce düşerler” dedi.

 2- Sanayi ve Ticaret Bakanı Nihat Ergün yaptığı açıklamada, piyasa denetim ve gözetim faaliyetleri sonucunda kanserojen madde özelliği taşıyan 77 ürünün piyasadan çekildiğini bildirdi. Bakan Ergün, bundan sonra piyasa denetim ve gözetimiyle ilgili sonuçların, bakanlığın internet sitesinde her ay periyodik olarak kamuoyuna duyurulacağını da sözlerine ekledi.

 3- MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli Manisa’da gündeme ilişkin olarak basın mensuplarına yaptığı değerlendirmede, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ile eski Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Büyükanıt arasında İstanbul Dolmabahçe Sarayı’nda yapılan gizli görüşmenin bir an önce açıklığa kavuşturulması gerektiğini belirterek, “Siyasi hayata girmiş bu görüşme açıklanmalıdır. İkinci olarak Sayın Arınç’a yönelik suikast hazırlığı ve kozmik alanda ne tür sonuçlara ulaşıldığı açıklanmalıdır. Üçüncüsü olarak açılım projesinin hangi aşamada olduğunun bir an önce kamuoyuna duyurulmasını istiyoruz” dedi.

 4- BDP Genel Başkanı Selahattin Demirtaş Van ve Ağrı’da yaptığı açıklamalarda, Anayasa referandumunda boykot çağrısını yineleyerek, “Başbakan Erdoğan halkımızın taleplerini kabul etmezse, halkımız da onu kabul etmeyecektir” dedi. Demirtaş ayrıca, Başbakan Yardımcısı ve Devlet Bakanı Cemil Çiçek’in, Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Baydemir’e yönelik açıklamalarını da eleştirerek, “Sayın Baydemir demokratik özerkliği savunduğu için kıyametleri kopartıyorlar. Bizim belediye başkanımız ciddi bir öneri yaptı. Ya siz? Eğer burada birinin organı yer değiştirmişse o da sizin Rize Belediye Başkanınızdır” dedi.

 5- Siirt’in Eruh İlçesi Emniyet Amirliğine teröristler tarafından düzenlenen roketatarlı saldırıda, 1 Özel Harekât polisi şehit olurken, 3 polis memuru da yaralandı.

 6- ABD Genelkurmay Başkanı Michael Mullen bir televizyon programında yaptığı açıklamada, ülkesinin İran’a yönelik askeri yaptırım uygulamasına ilişkin planları bulunduğunu, ancak askeri harekât seçeneğinin iyi bir fikir olmadığını belirterek, “Umarım uluslararası toplumun diplomatik çabaları ve yaptırım kararları İran’ı nükleer faaliyetlerinden vazgeçirir” dedi. 
 Öte yandan İran Devlet Başkanı Mahmud Ahmedinejad, ABD Başkanı Barack Obama ile “küresel konularla” ilgili olarak “yüz yüze” görüşmeye hazır olduğunu açıkladı.

 7- İsrail tarafından, Gazze Şeridi’ne insani yardım götüren filoya 31 Mayıs’ta düzenlenen saldırıya ilişkin olarak BM tarafından açılması öngörülen soruşturmaya İsrail’in onay verdiği açıklandı. İsrail Hükümet Sözcüsü Merk Regev, Başbakan Binyamin Netanyahu’nun kararı BM Genel Sekreteri Ban Ki-Mun’a bildirdiğini ifade ederek, “Gerçeklerin bizim yanımızda olduğundan eminiz. Güvenilir, nesnel bir heyet olacağı konusunda bir sorun olduğunu düşünmüyoruz” değerlendirmesinde bulundu.
 Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, BM Soruşturma Komisyonu’nun, uluslararası hukukun üstünlüğünü teyit edeceğini açıklarken, Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan yazılı açıklamada, “Türkiye’nin, İsrail’den özür ve tazminat talebinin devam ettiği” belirtildi.
 
 8- Hollanda’nın, NATO bünyesindeki Uluslararası Güvenlik ve Destek Gücünde (ISAF) bulunan yaklaşık 2 bin kişilik askeri gücünü ABD ve Avustralya birliklerine devrederek bu ülkeden ayrıldığı açıklandı.  


03 AĞUSTOS 2010 

 1- CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu Erzurum ve Bayburt’ta partisi tarafından düzenlenen mitinglere katıldı. Kılıçdaroğlu basın mensuplarının gündeme ilişkin soruları üzerine yaptığı değerlendirmede, Kara Kuvvetleri Komutanı olması beklenirken hakkında soruşturma başlatılan 1. Ordu Komutanı Orgeneral Hasan Iğsız konusunda, “Öteden beri askerlerin terfilerinde ve emeklilik sistemlerinde teamülleri var. Kurumları kurum yapan da bu teamülleridir. Buna siyasilerin çok fazla müdahale etmemesi lazım” açıklamasında bulundu. Kılıçdaroğl, referandum sürecinde terör eylemlerinin arttığı yönündeki soruları üzerine, açılım politikası sonucu böyle bir durumun oluştuğunu ileri sürerek, “Eğer bunun sorumlusu aranmak isteniyorsa hükümetin dönüp kendine bakması gerekir. Kendi uygulamaya koyduğu politikaların açmazlarını görmesi lazım” dedi.

 2- Yüksek Seçim Kurulu (YSK) Başkanı Ali Em Ankara’da düzenlendiği basın toplantısında, Anayasa referandumuna ilişkin açıklamalarda bulundu. Em, oy verme işleminin gümrük kapılarında başladığına işaret ederek, 12 Eylül’deki referandumda 49 milyon 446 bin 269 seçmenin,  151 bin 546 sandıkta oy kullanacağını, 1 milyon 61 bin 137 kişinin de oy sandıklarında görev yapacağını bildirdi.

 3- MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli Manisa ve Uşak’ta yaptığı açıklamalarda, 12 Eylül’deki referanduma halkın yüksek katılımını beklediklerini belirterek, “Bu Anayasa’daki birinci tuzak, PKK’nın siyasallaşması, demokratik açılımın ülkeyi bölmeye götürecek tehlikeyi taşımasıdır” dedi.

 4- Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) Temmuz 2010 dönemine ilişkin enflasyon rakamlarını açıkladı. Buna göre, fiyat artışları dönem içerisinde yüzde 0.48 düşüşle yıllık bazda yüzde 7.58’e geriledi. Üretici Fiyat Endeksi (ÜFE) de yüzde 0.16 oranında düşerek yıllık yüzde 8.24 olarak gerçekleşti.

 5- Ordu’nun Akkuş ilçesi kırsalında devriye görevi sürdüren jandarma trafik ekibine yapılan silahlı saldırıda 1 Uzman Çavuş şehit olurken, 2 asker de yaralandı.
 Öte yandan Siirt’in Eruh ilçesinde bir polis memurunun şehit edildiği PKK saldırısıyla ilgili olarak yürütülen soruşturma kapsamında BDP Belediye Başkanı Melih Oktay’ın da aralarında bulunduğu 22 kişinin gözaltına alındığı bildirildi.

 6- İsrail Başbakan Yardımcısı Dan Meridor İsrail Radyosuna yaptığı açıklamada,  ülkesinin BM soruşturmasında işbirliği yapma kararının bir zamanlar yakın müttefik olduğu Türkiye ile ilişkilerini geliştirmeye yardımcı olacağını umduğunu söyledi.
 Öte yandan İsrail-Lübnan sınırında iki ülke askerleri arasında çıkan çatışmada, 2 Lübnan askeri ile 1 İsrailli yarbayın öldüğü, 5 Lübnanlı ile 1 İsrail askerinin yaralandığı bildirildi. 

 7- İran Dışişleri Bakanı Manuçehr Mutteki yaptığı açıklamada, ABD Genelkurmay Başkanı Oramiral Michael Mullen’in, ABD’nin İran’a karşı bir saldırı planı bulunduğu şeklindeki açıklamasına tepki göstererek, “İran’a saldırı durumunda kaderleri, Irak ve Afganistan’daki acınası kaderlerinden daha kötü olacak” değerlendirmesinde bulundu.

 8- ABD Başkanı Barack Obama, Atlanta’da Engelli Amerikalı Gaziler kuruluşunda yaptığı açıklamada, Irak’taki Amerikan muharip askerlerinin daha önce kararlaştırıldığı gibi ay sonuna kadar bu ülkeden ayrılacağını söyledi.
 Öte yandan Irak’ın Kut kentinde bomba yüklü bir araçla eşzamanlı düzenlenen saldırıda 30 kişinin öldüğü, 80 kişinin de yaralandığı açıklandı. Ayrıca yasaklanan Baas partisinin üst düzey eski yöneticilerinden Mezban Hider Hadi’nin de idama mahkum edildiği bildirildi.

 9- Rusya Devlet Başkanı Dimitry Medvedev, ülkesinde 2012 yılında yapılacak devlet başkanlığı seçimlerinde aday olmayacağını açıkladı.
 
 10- Pakistan’ın Karaçi kentinde suikast sonucu bir milletvekilinin ölmesinin ardından başlayan terör olaylarında 40 kişinin hayatını kaybettiği açıklandı.

04 AĞUSTOS 2010

 1- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, aralarında oyuncu Lale Mansur ile Demokrat Yargı Derneği Başkanı Osman Can’ın da bulunduğu ‘Çocuklar için Adalet Çağrıcıları Platformu” üyelerini kabul ederek bir süre görüştü. Adalet Bakanı Sadullah Ergin ve AK Parti Grup Başkanvekili Bekir Bozdağ’ın da bulunduğu görüşmede, kamuoyunda ‘taş atan çocuklar yasası’ olarak bilinen Terörle Mücadele Yasası’nın Bazı Maddelerinde Değişiklik Öngören Yasa’nın ele alındığı, platform üyelerinin yasanın çıkarılmasından dolayı memnuniyetlerini ilettikleri açıklandı.

2- Yüksek Askeri Şura’nın (YAŞ) 4. Gün toplantıları sonrası Türk Silahlı Kuvvetleri’ndeki (TSK) atama ve terfilerin Cumhurbaşkanlığı tarafından onaylandığı açıklandı. Genelkurmay Başkanlığından yapılan açıklamaya göre, Genelkurmay Başkanlığı ve Kara Kuvvetleri Komutanlığına herhangi bir atama yapılmazken, Jandarma Genel Komutanlığına Orgeneral Necdet Özel getirildi.
 Adalet Bakanı Sadullah Ergin Kanal A televizyonunda katıldığı programda, KKK’ya en kısa sürede atama yapılacağını belirterek, “Kendi mecrasında akıp giden bir süreç. YAŞ heyet halinde yapılan bir çalışma. Şûra, kuruluş yasasına göre de personel yasasına göre de birkaç çeşit karar alabilen bir heyet” ifadelerini kullandı.
CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu Parti Meclisi (PM) toplantısı sonrasında basın mensuplarına yaptığı açıklamada, askerin mümkün olduğu kadar siyasetin dışında tutulması gerektiğini belirterek, “Eğer teamüllerin içine girerseniz, müdahale ederseniz onu siyasetin içine çekmiş olursunuz. Bu nedenle politikacıların, Sayın Başbakan’ın, Sayın Cumhurbaşkanı’nın bu konuda daha dikkatli üslup kullanmaları, teamüllere müdahale etmemeleri gerekir” dedi.

 3- Yüksek Seçim Kurulu (YSK), Hak-İş Konfederasyonu tarafından 12 Eylül Anayasa referandumu konusunda hazırlanan afişlerin yasaklanmasını kararlaştırdı.

 4- Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu’nun, İsrail ile Lübnan arasında sınırda meydana gelen ve 4 kişinin ölümüyle sonuçlanan olayların ardından Lübnan Başbakanı Saad Hariri ve ABD Dışişleri Bakanı Hillary Clinton ile telefon görüşmesi gerçekleştirdiği bildirildi.

 5- Tarım ve Köyişleri Bakanı Mehdi Eker, Devlet Bakanı Zafer Çağlayan’ın da katıldığı, tarım sektöründe faaliyet gösteren ihracatçı birlikleriyle Ankara’da yapılan toplantı sonrası açıklamasında, temmuz ayı enflasyon kalemleri içerisinde en yüksek artışın kaydedildiği et fiyatlarının Ramazan ayı öncesinde kontrol altına alınacağını, bu konuda her türlü seçeneği değerlendirdiklerini belirterek, “Eğer arzda bir problem varsa veya spekülasyon varsa ki biz spekülasyon olduğuna inanıyoruz, ithalat kararı aldık” dedi.

 6- CHP Parti Meclisi, boş bulunan Merkez Yürütme Kurulu (MYK) üyeliğine eski İstanbul İl Başkanı Gürsel Tekin’in getirilmesini kararlaştırdı. Ayrıca Ankara Milletvekili Eşref Erdem kesin ihraç istemiyle Yüksek Disiplin Kuruluna sevk edildi.

 7- BDP Genel Başkanı Selahattin Demirtaş Ağrı’da yaptığı açıklamada, Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Baydemir hakkında İçişleri Bakanlığı tarafından soruşturma açılmasını eleştirerek, “Demokratik özerklik partimizin Türkiye için çözüm önerisidir. Demokratik özerklik bu ülkenin demokrasiye giden aydınlık yoludur. Hayata geçecektir. Türkiye’de kurulacak özerk bölgelerle herkes kendi diliyle, inancı ve birlikteliğiyle yaşacaktır” sözlerini savundu.

 9- THY Genel Müdürü Temel Kotil, İstanbul’da Turkish Do&Co İkram Hizmetlerinin ev sahipliğinde 20’nin üzerinde yatırımcı şirketin analistleri ile düzenlenen toplantı sonrası basın mensuplarına yaptığı açıklamada, Türkiye’nin yolcu ağırlık merkezi olarak çok iyi bir yerde bulunduğunu belirterek, dünyadaki toplam transit uçuşların yüzde 66’sının Avrupa-Asya koridorundan geçtiğini, THY’nin de bu pazarın peşinde olduğunu söyledi.

 8- Türk-İş’e bağlı 12 sendika temsilcisinin İstanbul’da yaptığı toplantıda, 12 Eylül tarihinde yapılacak Anayasa referandumunda “hayır” oyu kullanılmasının kararlaştırıldığı açıklandı.

 9- Balyoz Güvenlik Harekât Planı davası kapsamında hakkındaki yakalama emri nedeniyle Afyon’da gözaltına alınan emekli Albay Ahmet Şentürk tutuklandı.
 
 10- Fenerbahçe Futbol Takımı Avrupa Şampiyonlar Ligi Ön Eleme Turu’nda İsviçre’nin Young Boys Takımı’na 1-0 yenilerek elendi.

 11- ABD Başkanı Barack Obama tarafından Ankara Büyükelçiliğine aday gösterilen Francis Joseph Ricciardone ve Bağdat Büyükelçiliğine aday gösterilen James Jeffrey’in Senato Dış İlişkiler Komitesi tarafından onaylandığı, Bakü Büyükelçiliğine aday gösterilen Matthew Bryza’nın, Ermeni lobisinin sert muhalefeti nedeniyle “beklemeye” alındığı açıklandı.

 12- İsrail Savunma Bakanı Ehud Barak İsrail Radyosunda yayınlanan söyleşisinde, MİT Müsteşarlığına atanan Hakan Fidan ile ilgili yaptığı değerlendirmelerin ülkesini rahatsız eden konulardan oluştuğunu, olayı büyütmek gibi bir niyetleri olmadığını, Türkiye’nin de benzer bir tutum izlemesini umduğunu söyledi.

 
 05 AĞUSTOS 2010  


 1- Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Işık Koşaner ile Çankaya Köşkünde bir görüşme gerçekleştirdi.

 2- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan Denizli ve Aydın’da düzenlenen mitinglerde halka hitap etti. Başbakan Erdoğan, 27 Mayıs askeri müdahalesi öncesinde bazı çevreler tarafından uygulanmaya çalışılan senaryoların bugün de devreye sokulmaya çalışıldığını belirterek, “Ben Yüce Divan ile korkmam. Biz bu yola beyaz gömleğimizi giyerek çıktık, bunu böyle bilin. Biz bu yola başımızı koyduk. Hak dedik, hukuk dedik, demokrasi dedik, özgürlükler dedik” dedi. Başbakan Erdoğan ayrıca, Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) ile herhangi bir sorun yaşanmadığını dile getirerek, “Ana muhalefet partisi genel başkanı, 27 Nisan süreciyle ilgili mahkemeye gideceklerini söyledi. CHP 27 Nisan Bildirisi sırasındaki durumundan dolayı kendisi hakkında suç duyurusunda bulunacak mı? Her satırına imza atanlar hakkında suç duyurusunda bulunacak mı? Ergenekon avukatlığına savunanlar hakkında suç duyurusunda bulunacak mı? Biz gereken cevabı 28 Nisan’da verdik. Biz şu ana kadar anayasa ve kanunlar ne gerektirdiyse onu yaptık” dedi.

 3- CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Genel Merkez’de parti içi eğitim toplantısı sonrası basın mensuplarına yaptığı açıklamada, son yapılan YAŞ toplantıları ve alınan kararları değerlendirdi. Kılıçdaroğlu, kamuoyunda bir krizin varlığı yönünde görüş oluştuğu, bunun da ülkenin iyi yönetilmediği anlamını taşıdığını ileri sürerek, “Ülke iyi yönetilmiyor. Ülkede sorun var. Sorunlar iyi yönetilmiyor. Bu kadar krizin derinleştiği bir ortamı ‘hiçbir sorun yoktur’ diye adlandırıyorsak bu da doğru değildir” dedi.

 4- Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, Trabzon’da, Akocak Hidroelektrik Santrali’nin (HES) açılışında yaptığı konuşmada, elektrik tüketiminin sürekli artış gösterdiğini, temmuz ayındaki rakamların bir önceki yıla göre yüzde 13.5 fazla olduğunu, HES tesislerine karşı kamuoyunda oluşan tepkinin doğru olmadığını belirterek, “Karşı çıkanların hangi gerekçeyle hareket ettiğini çok iyi kurgulamak lazım. Bütün sivil toplum örgütleri bir araya gelerek birbirini ikna etsin” ifadelerini kullandı.

 5- Devlet Bakanı Cevdet Yılmaz Zaman gazetesine yaptığı açıklamada, yılın ilk çeyreğinde yüzde 11.7’yi bulan büyüme oranının dünyanın çektiğini belirterek,  “Bunun arkasında siyasi istikrar var. Eğer krizde bir koalisyon hükümeti olsaydı, 2001’den daha fazla felaket yaşanırdı” dedi.

 6- MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli Samsun’da yaptığı açıklamada, Yüksek Askeri Şura’nın (YAŞ) son toplantısına ilişkin değerlendirmelerde bulunarak, “YAŞ toplantıları bu sene bir başka anlam yüklenerek iktidar ile TSK’nın savaşı haline dönüştürülmüş. Bazı yandaş gazeteler Başbakan kazandı diyor, öbürü ise Silahlı Kuvvetler yerinde durdu diyor, şimdi ne demek bu? Silahlı Kuvvetler’le iktidar karşı karşıya gelir, savaş hali ilan ederlerse bu ülkenin hali nereye gider? Bunu hiç düşünen yok mu?” ifadelerini kullandı.
 
 7- Diyarbakır 4. Ağır Ceza Mahkemesinde, terör örgütü PKK’nın kent yapılanması KCK’yi oluşturdukları gerekçesiyle tutuklanan 186 kişinin yargılanmasına başlandı. Mahkeme 7 aydır tutuklu bulunan sanıklardan 35’inin tahliyesine karar verdi.

 8- Türkiye Gazeteciler Cemiyetinden (TGC) yapılan yazılı açıklamada, Ceza Muhakemeleri Kanunu’nda (CMK) yapılan değişiklikle gazetecilere 2 yıla kadar verilen hapis cezalarında “hükmün açıklanmasının geri bırakılması” kuralının uygulanmasının sanığın uygulamayı kabul etmesine bağlı hale getirildiği ve sanıkların Yargıtay’a başvuru hakkının tanındığı belirtildi.

 9- Ağrı’nın Doğubeyazıt ilçesi dağlık bölgesinde teröristlerle çıkan çatışmada, 1 askerin şehit olduğu açıklandı. Diyarbakır’ın Dicle ve Van’ın Çaldıran ilçelerinde de düzenlenen operasyonlar sırasında 1 asker ve 2 polis yaralanırken, çatışmalarda 6 teröristin de etkisiz hale getirildiği bildirildi.

 10- UEFA Avrupa Ligi maçlarında rakiplerini yenen Galatasaray ve Beşiktaş takımları bir üst tura yükseldi.

 11- Maliye Bakanı Mehmet Şimşek resmi bir ziyaret kapsamında bulunduğu Danimarka’nın Helsinki kentinde düzenlediği basın toplantısında, Mali Kural Yasa Tasarısı’nın yasalaşmasının TBMM’nin kararı olacağını ve bu konuda gün ve tarih verilemeyeceğini belirterek, “Biz zaten adı konmamış bir mali kuralı uyguluyoruz. Mali Kural’ın, Ekim ayında Meclis’te kabul edilip edilmemesi büyük bir fark yaratmayacak” dedi.
 
 12- Afganistan’da ABD askeri birlikleri tarafından Kandahar eyaletinin Pancavi Bölgesi’nde düzenlenen operasyonlar sırasında iki ayrı hava saldırısında, en az 43 sivilin öldüğü açıklandı.

 13- Kırgızistan’ın başkenti Bişkek’te yeniden gösterilerin başladığı bildirildi.


06 AĞUSTOS 2010

 1- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, partisince Eskişehir’de düzenlenen mitingde yaptığı konuşmada, 12 Eylül’deki anayasa değişikliği ile Türkiye’nin daha da büyüyeceğini belirterek, “Bu anayasa değişikliği bir AK Parti projesi değil, millet projesidir. 12 Eylül’de partilere değil, kendimize, geleceğimize oy vereceğiz” dedi. 12 Eylül’de Türkiye’nin bir zihniyet değişimini gerçekleştireceğini belirten Başbakan Erdoğan, “Demokrasiye, AB standartlarına, evrensel hukuk normlarına daha da yakınlaşacak. Türkiye bu anayasa değişikliği ile farklı bir sürece girecek” dedi.

 2- Başbakanlık Basın Merkezinden yapılan açıklamada, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın bugün ABD Başkanı Barack Obama ile bir telefon görüşmesi gerçekleştirdiği, görüşmede başta Irak olmak üzere bölgedeki gelişmeler hakkında karşılıklı görüş alışverişinde bulunulduğu bildirildi. Açıklamada ayrıca, Başbakan Erdoğan’ın, Rusya Federasyonu Başbakanı Vladimir Putin ile yaptığı telefon görüşmesinde Rusya’da çıkan orman yangınlarından duyduğu üzüntüyü dile getirerek, Türkiye’nin başta yangın söndürme uçakları olmak üzere diğer yardım malzemeleri konusunda Rusya’dan gelecek talepleri karşılamaya hazır olduğunu belirttiği kaydedildi.

 3- CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Cumhuriyet gazetesine verdiği röportajda, YAŞ’ta yaşanan krizle ilgili olarak, “Başbakan aynı YÖK gibi kendisine bağlı bir ordu istiyor. Bunun için yargıyı dahi kullanıyor. Yaşananlar AKP’nin kendi ordusunu dizayn etme arzusunun bir sonucu” sözlerini ileri sürdü.

 4- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, Karabük’de anayasa referandumuna yönelik düzenlenen toplantıda yaptığı konuşmada, “Dünyanın hiçbir demokratik ülkesinde silahlı kuvvetler görevini bırakıp sivil halkı yönetmeye kalkmaz. Kalkarsa ‘görevine bak’ derler. Türkiye’de de artık bu oluyor, bundan sonra da bu olacak” dedi.

 5- Devlet Bakanı Zafer Çağlayan, İstanbul’da elektronik üreticisi Foxconn’un Avrupa Serbest Bölgesinde (ASB) HP için masa üstü bilgisayar üretimini gerçekleştireceği anlaşmanın imzalandığı törende yaptığı konuşmada, Türkiye’ye yatırım yapmak için ciddi gayret sarf eden birçok ülke ve Türkiye’yi kendisine hizmet ve üretim üssü haline getirmek isteyen çok ciddi yabancı kuruluşlar bulunduğunu belirterek, “Foxconn, HP, bunların Türkiye’ye, Avrupa Serbest Bölgesi’ne gelmesi, burada yatırım yapması bana göre Türkiye açısından bir işaret fişeğidir. Bunu diğerleri takip edecek, başka yolları yok” dedi.

 6- İçişleri Bakanı Beşir Atalay, Diyarbakır Valiliğinde referandum ve seçim güvenliği ile ilgili gazetecilere yaptığı açıklamada, “Vatandaşların korkusuzca, tehdit ve baskılara maruz kalmadan gidip oy kullanmaları için her türlü önlem alınacaktır. Vatandaşın sandığa gidip hür iradesini yansıtmasını istiyoruz. Hiç kimse özgür iradeye ipotek koymaya kalkmasın, demokrasinin özü budur. Herkesin kararına saygı duyuyoruz” dedi.

 7- Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, Trabzon’da basın mensuplarının sorularını yanıtladı. Bir gazetecinin İran’ın Türkiye’den işlenmiş petrol ürünleri aldığını, BM’nin de İran’a yönelik yatırımları bulunduğunu belirtmesi üzerine, BM kararlarının Türkiye’yi bağladığını, ancak enerji başlıklarıyla alakalı BM Güvenlik Konseyinin şu anda bir kararının bulunmadığını ve özel sektörün de bu konudaki ticaretinin sürdüğünü söyledi.

8- MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, partisince Kırıkkale’de düzenlenen mitingde yaptığı konuşmada, 1982’de yapılan anayasa üzerinde 17 defa değişiklik yapıldığını, bu anayasanın 83 maddesinin AK Parti hükümeti öncesinde değiştirildiğini hatırlattı. MHP olarak anayasa değişikliğinin ülke için önemli olduğunu, bunun meclis başkanının başkanlığında kurulacak bir anayasa değişikliği uzlaşma komisyonunca yapılması gerektiğini ifade eden Bahçeli, Anayasa değişikliği konusunda MHP’nin tavrının belli olduğunu ve 12 Eylül’deki referandumda “hayır” oyunu vereceğini, anayasa değişikliğine “hayır” demeyi milli bir sorumluluk ve görev olarak kabul ettiklerini söyledi.

 9- İstanbul 11. Ağır Ceza Mahkemesi, “Balyoz Harekat Planı” davası kapsamında 101 emekli asker ve muvazzaf haklarında çıkartılan yakalama emri kararının kaldırılmasına karar verdi.

 10- DİSK Genel Başkanı Süleyman Çelebi, CHP İzmir İl Başkanı Rıfat Nalbantoğlu’na gerçekleştirdiği ziyaret sırasında, anayasa değişikliklerine ilişkin yaptığı açıklamada, 12 Eylül’de yapılacak anayasa değişikliği referandumu öncesi iktidarın yürüttüğü kampanyada halkın doğru bilgilendirilmediğini ileri sürerek, halktan anayasa değişikliğine “hayır” oyu vermelerini istedi.

 11- BM’nin Cenevre’deki sözcüsü Elena Ponomerava düzenlediği basın toplantısında yaptığı açıklamada, Pakistan’ı vuran sel felaketinden 4,5 milyon kişinin etkilendiğini bildirdi. BM Mülteciler Yüksek Komiserliği sözcüsü Melissa Fleming de, ülkede sel felaketinden etkilenenlerin önemli miktarda yardıma gereksinimleri bulunduğunu belirterek, “Pakistan’da muson yağmurları sürüyor ve duracak gibi görünmüyor” dedi.

 12- Hindistan’ın Cammu Keşmir eyaletinde etkili olan şiddetli yağışların yol açtığı sellerde 103 kişinin hayatını kaybettiği bildirildi.

 13- Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in, sıcaklık ve yangınlar nedeniyle rekoltenin düşmesi üzerine ülkenin tarım ürünleri ihracatını 15 Ağustos’tan yıl sonuna kadar yasakladığını duyurdu.

 14- İngiliz Petrol Şirketi BP, Amerikan tarihinin en büyük petrol kirliliğine yol açan Meksika Körfezi’ndeki kuyuyu çimentolama işlemini bitirdi.


7 AĞUSTOS 2010

 1- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan Isparta ve Antalya’da partisince düzenlenen mitinglerde, referandumda “evet” oyu istedi. İlk olarak Isparta’da halka seslenen Başbakan Erdoğan “Ne zaman Türkiye atılıma geçtiyse o zaman kirli oyunlar devreye sokuldu. Ne zaman Türkiye ekonomisi şaha kalktıysa o zaman kirli senaryolar devreye sokuldu. Ne zaman demokrasi güç kazandıysa o zaman kirli tezgahlar piyasaya çıktı. Bir yandan taşeron terör örgütü kirli kanlı eylemlere girişirken, öbür yandan illerde, ilçelerde birtakım kirli provokasyonlar yapılıyor” dedi.

 2- CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu Yozgat Cumhuriyet Meydanı’nda düzenlenen mitingde yaptığı konuşmada “Ben memur Kemalim, işçi Kemalim, emekli Kemalim, bunları bana herkes söyleyebilir. Ama hiç kimse bana kalpazan Kemal demedi, değil mi? Veya hiç kimse ihracatçı milletvekili demedi” dedi. Kılıçdaroğlu, Sorgun ilçesi Bahadın beldesinde düzenlenen Kültür Festivali’nin açılışında yaptığı konuşmada da Türkiye’nin sorunlarını aşacağına inandığını belirterek, vatandaşların Türkiye’nin geleceği için 12 Eylül’de yapılacak referandumda “hayır” oyu vermelerini istedi.

 3- Devlet Bakanı Faruk Çelik Koop-İş Sendikası’nın 17. Olağan Genel Kurulu’nda yaptığı konuşmada, Anayasa değişiklik paketindeki düzenlemeler hakkında bilgi verdi. Bakan Çelik, Anayasa Mahkemesi ve HSYK’nın daha demokratik bir yapıya kavuşacağını, memurların toplu görüşmeden toplu sözleşmeye geçeceğini, grevde mali ağırlığın sendikalara yüklenmeyeceğini kaydetti.

 4- “Doğu Karadeniz Turizm Master Planı” kapsamında düzenlen “Doğu Karadeniz Turizm Odaklı Kalkınma Planı” toplantısı Rize’nin İkizdere ilçesinde başladı. Toplantıya Devlet Bakanları Hayati Yazıcı ve Faruk Nafiz Özak, Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay, Bayındırlık ve İskan Bakanı Mustafa Demir  ile bölge illerinin milletvekilleri ve valileri katıldı. Toplantıda bir konuşma yapan Bakan Demir, son dönemde Ortadoğu’dan bölgeye turist gelmeye başladığını, master planlarının buna göre yapılması gerektiğini söyledi.

 5- MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, toplu açılış törenine katılmak üzere gittiği Konya’nın Ereğli ilçesinde vatandaşa seslendi. Referandumda ‘hayır’ oyu kullanacakların potansiyel darbeci olarak nitelendirildiğini iddia eden Bahçeli, “Böyle davranarak Anayasal hakkı olan oy hakkını ‘hayır’ yönünde kullanacakların aklına, ‘Eğer hayır dersem yarın savcı hakkımda darbecilikten suç duyurusunda bulunur mu?’ korkusunu salıyorlar. Korku imparatorluğu oluşturmak istiyorlar” dedi.

 6- Türkiye İşadamları ve Sanayiciler Konfederasyonu (TUSKON) 8. Başkanlar Kurulu toplantısı TUSKON’a bağlı 7 federasyon ve 150 dernek başkanının katılımıyla gerçekleştirildi. Toplantıya katılan Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Ali Babacan, kur rejimini asla tartışmaya açmayacaklarını vurgulayarak  “Kur rejimini asla sorgulatmayız, İleride olur da birileri vazgeçiyoruz der, o zaman Türkiye ekonomisinin istikrarından korkun. Bugün kur rejimini değiştirmeye kalktığınızda faizler de alıp başını gider” dedi.

 7- KKTC Maliye Bakanı Ersin Tatar, Türkiye gazetesini ziyaret ederek Kıbrıs ekonomisi ve siyasetini değerlendirdi. Türkiye ve KKTC’nin birbirinden ayrılmaz iki ülke olduğunu belirten Bakan Tatar, göreve geldiklerinden bu yana önemli ekonomik işlere imza attıklarını ve bunda Türkiye’nin desteği ve deneyiminden faydalandıklarını belirterek, “Bizi Türkiye’den emir alıyor diye eleştiriyorlar. Bizim Türkiye ile mükemmel bir iş birliğimiz var ve bu devam edecek” dedi.

 8- Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Yunanistan Dışişleri Bakan Vekili Dimitris Druças’ın daveti üzerine gittiği Rodos’tan İstanköy’e geçti. Ada’daki Türk aileleriyle bir araya gelen Bakan Davutoğlu, bazı dernekleri ziyaret ettikten sonra Türkiye’ye döndü.

 9- BM Genel Sekreteri Ban Ki-mun, İsrail’in “Mavi Marmara” baskınını soruşturacak kurula Türkiye’den Dışişleri Bakanlığı eski Müsteşarı ve Uluslararası Stratejik Araştırmalar Kurumu (USAK) Başkanı Özdem Sanberk’i tayin etti. Yeni Zelanda’nın eski Başbakanı Geoffrey Palmer’ın başkanlık edeceği, yardımcılığını görevini Juan Manuel Santos’a devredecek Kolombiya Devlet Başkanı Alvaro Uribe’nin üstleneceği kurulda, İsrail’i de eski dışişleri yetkilisi Joseph Ciechanover temsil edecek.

 10- Çin’in güneyinde ve kuzeydoğusunda etkili olan sellerden 200 milyon kişi etkilendi. Çin Sivil İşler Bakanlığı, sellerde ölenlerin sayısının 1454’ü bulduğunu, 669 kişinin kayıp olduğunu açıkladı. Sellerin yol açtığı doğrudan ekonomik kaybın ise 39 milyar dolara ulaştığı bildirildi.
 Bu arada Hindistan’ın Keşmir eyaletinde şiddetli yağışların yol açtığı sel felaketinde ölenlerin sayısı da 130’a yükseldi.

08 AĞUSTOS 2010
 
 1- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, AK Parti tarafından Afyonkarahisar ve İzmir’de düzenlenen Anayasa referandumu mitinglerine katılarak halka seslendi. Başbakan Erdoğan, son dönemde terör saldırılarının artmasının tesadüf olmadığını belirterek, “Türkiye ne zaman atılıma geçtiyse, terör örgütü eylemlerini artırdı. Ekonomi ne zaman şaha kalktıysa, bunu geri döndürmek için kirli senaryolar yazıldı. Bugün de aynısını yapıyor” dedi.

 2- Genelkurmay Başkanlığı’na Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Işık Koşaner’in atanmasına ilişkin kararname Cumhurbaşkanı Abdullah Gül tarafından onaylanarak, Resmi Gazete’de yayımlandı. Aynı kararnamede; Kara Kuvvetleri Komutanlığı’na Orgeneral Erdal Ceylanoğlu, 1. Ordu Komutanlığı’na Orgeneral Hayri Kıvrıkoğlu, 2. Ordu Komutanlığı’na Orgeneral Servet Yörük, 3. Ordu Komutanlığı’na Orgeneral Yalçın Ataman, Ege Ordu Komutanlığı’na ise Orgeneral Nusret Taşdeler atandı.

 3- CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaoroğlu partisi tarafından Sivas ve Erzincan’da düzenlenen Anayasa referandumu mitinglerine katılarak halka seslendi. Kılıçdaroğlu, Başbakan Yardımcısı ve Devlet Bakanı Bülent Arınç’a suikast yapılacağı yönünde iddiada bulunularak gündemin uzun süre meşgul edildiğini, kozmik odaya girildiğini ancak herhangi bir sonucun elde edilemediğini dile getirerek, “AK Parti kriz yaratıyor. O krizin arkasına geniş kitleleri sürüklüyor. Kendi medyasıyla hep beraber bunu yapıyor. Ondan sonra geriye dönüyor. O krizden besleniyor” dedi.

 4- Milli Eğitim Bakanı Nimet Çubukçu Bitlis’teki temasları sırasında yaptığı açıklamada, meslek liselerinin sanayiciye ara eleman yetiştirmek için kurulmadığını belirterek, “Ben sanayici için çalışmıyorum. Görevim sanayiye ara eleman yetiştirmek değil” dedi.

 5- MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli partisi tarafından Kırşehir’de düzenlenen Anayasa referandumu mitingine katılarak halka seslendi. Bahçeli konuşmasında, referandumda ‘hayır” oyu verilmesi çağrısında bulunarak, hükümetin hesap vermekten kurtulmak için Anayasa Mahkemesinin yapısını değiştirmeye, Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulunu kuşatmaya gayret gösterdiğini ileri sürdü.

 6- Nusaybin’de PKK’lı teröristler tarafından araziye döşenen mayının uzaktan patlatılması sonucu 3 uzman çavuş hayatını kaybetti.

 7- Demokratik Toplum Kongresi, kapatılan DTP’nin eski Genel Başkanı Ahmet Türk’ün başkanlığında Diyarbakır’da yapıldı. Kongre sonucunda alınan kararları açıklayan Türk, demokratik özerkliğin ilanı için çabaların sürdürüleceğini bildirdi.

 8- Osmaniye’de 15 yaşındaki ehliyetsiz bir sürücünün kullandığı kamyonetin, bir TIR’a çarpması sonucu 5 kişi yaşamını yitirirken 2 kişi de yaralandı.

 9- A Milli Basketbol Takımı İstanbul’da düzenlenen turnuvada Sırbistan’a 83-70 yenildi. 

 10- Rusya Devlet Başkanı Dimitry Medvedev, Gürcistan ile yaşanan savaşın ikinci yıldönümünde Abhazya Özerk Bölgesi’ne resmi bir ziyaret gerçekleştirdi. Medvedev yaptığı açıklamada, bağımsızlığını ilan eden Abhazya ile kapsamlı ilişkiler geliştirmek istediklerini bildirdi.

 11- ABD Dışişleri Bakanı Hillary Clinton New York Times gazetesinde yayımlanan mülakatında, İran’ın nükleer programıyla ilgili krizi çözmek amacıyla bu ülkeyle diyaloga açık olduklarını bildirdi.

 12- Irak’ta Amerikan güçlerinin, tüm muharip görevlerini Irak güvenlik güçlerine devretmelerinin ardından gelen saldırılarda yaklaşık 55 kişinin öldüğü, 200’e yakın kişinin de yaralandığı bildirildi.

 13- Uzakdoğu Asya’da devam eden şiddetli yağışlar sonucunda, Pakistan’da 1600 kişi yaşamını yitirirken, 13 milyona yakın kişi evsiz kaldı, Hindistan’da ölü sayısının 137 olduğu, Çin’de ise yağışların etkisiyle görülen toprak kaymalarında 127 kişinin öldüğü açıklandı. Pakistan’ın NATO’da yardım talebinde bulunduğu, Fransa’nın bu ülkeye yaptığı yardım miktarını 1.05 milyon Avro’ya çıkardığı belirtildi.


09 AĞUSTOS 2010  

 1- Bakanlar Kurulu, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında toplandı.
 Hükümet Sözcüsü, Başbakan Yardımcısı ve Devlet Bakanı Cemil Çiçek toplantı sonrası basın mensuplarına yaptığı açıklamada, Türkiye’nin terörün her türlüsüyle mücadele ettiğini anımsatarak, “Profesyonelleşme, özel birliklerin bu manada teşkili üzerinde durduğumuz bir konudur. Yasal bir düzenleme gerekiyorsa, bunu da en kısa sürede yapmaya çalışacağız” dedi.
 
 2- CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu Konya’da yaptığı açıklamada, bölgenin geçim kaynağının tarım olduğunu, son 3 yıldır buğday fiyatında artış olmadığına dikkat çekerek, “Mazotun, ilacın fiyatı artarken buğday fiyatları niye artmadı? O zaman kişi başına düşen gelir 2 bin 500 dolardan, 10 bin dolara nasıl çıktı? Buğday üreticisinin geliri artmıyor. Bu 10 bin dolar kimin geliridir? Kim kazandı? Onu sormamızın zamanı değil mi? Onu soracağız. Söz veriyoruz” dedi. Kılıçdaroğlu ayrıca, Anayasa referandumu ile siyasi iktidarların hesap verebilirlikten kendisini kurtarmasının yolunun açıldığını ileri sürdü.

 3- Başbakan Yardımcısı ve Devlet Bakanı Cemil Çiçek Ankara Gölbaşı’nda yaptığı açıklamada, son Yüksek Askeri Şura (YAŞ) toplantılarına ilişkin sürecin olması gerektiği gibi sonuçlandığını belirterek, “Eğer her şeyin hesabını ben veriyorsam, son sözü de benim söylemem demokrasinin özünde vardır. İngiltere, Fransa veya Almanya’da günlerce süren bir tartışmaya hiçbir zaman şahit olmazsınız. Çünkü iş kendi rayında devam eder gider. Neden, çünkü orada demokrasi kökleşmiştir” dedi.

 4- Başbakan Yardımcısı ve Devlet Bakanı Hayati Yazıcı Rize’de yaptığı açıklamada, Anayasa değişikliklerine ilişkin Meclis’te konsensüs yapılmadığı yönündeki eleştiriler hakkında, “Konsensüsün toplumla yapılması lazım. Bizim toplumun her kesimiyle konsensümüz var” dedi. Yazıcı, Anayasa referandumuna terör örgütünün ‘hayır” dediğini hatırlatarak, halkın ‘evet’ oyu kullanmasını istedi.

 5- Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, Güney Kore’nin Ankara Büyükelçisi Jae Hyun Bae ile görüşmesinin ardından yaptığı açıklamada, Sinop’a kurulacak nükleer santral görüşmelerinde ay sonuna kadar temel prensipler konusunda bir uzlaşma sağlanacağını umduğunu belirterek, “Bu konuda anlaşamazsak detay konulara girme imkânımız azalır. Ama ben Güney Kore ile yapacağımız görüşmelerden son derece ümitliyim. Karşılıklı anlayışla bu konuyu çözebileceğimize ve iyi bir nokta yakalayabileceğimize inanıyorum” dedi.

 6- CHP Ankara Milletvekili Eşref Erdem partisinden istifa ettiğini açıkladı.

 7- BDP Genel Başkanı Selahattin Demirtaş partisinin Diyarbakır’daki MKYK Toplantısı sonrasında yaptığı açıklamada, devleti, hükümeti ve PKK’yı karşılıklı silahları susturmaya çağırdı. Demirtaş, devletin çözümsüzlükte ısrar ettiğini ileri sürerek, “Asıl beklentimiz operasyonlara son verildiğini görmektir” dedi.

 8- Fatih Cumhuriyet Başsavcılığı, İstanbul Emniyet Müdürlüğü Güvenlik Şube Müdürlüğü’nün başvurusu üzerine, “Islak İmza” kitabı nedeniyle Gazeteci-Yazar Zübeyir Kındıra hakkında “adil yargılamayı etkileme” iddiasıyla inceleme başlattı.

 9- Yargıçlar ve Savcılar Birliği (YARSAV) Başkanı Emine Ülker Tarhan Ankara’da düzenlendiği basın toplantısında, darbe dönemlerinde rastlanabilir şekilde YARSAV’ın kapatılmasına yönelik girişimlerle karşılaştıklarını ileri sürdü.

 10- İstanbul Emniyet Müdürlüğü tarafından sürdürülen operasyonlar kapsamında 15’i polis olmak üzere 32 kişi “rüşvet ve yolsuzluk” yaptıkları gerekçesiyle gözaltına alındı.

 11- Batman’ın Beşiri kırsalında güvenlik operasyonları sırasında çıkan çatışmada 5 PKK’lı terörist ölü olarak ele geçirilirken, 2 uzman erbaşın yaralandığı bildirildi.

 12- Diyarbakır Emniyet Müdürlüğü tarafından Ergani’de sürdürülen operasyon sırasında bölgede sansasyonel eylem hazırlığında bulunan terör örgütüne ait 64 kilo patlayıcının ele geçirildiği açıklandı.

 13- Boğaziçi Elektrik Dağıtım Şirketi’nin özelleştirilmesine yönelik İstanbul’da yapılan ihaleyi, 2 milyar 990 milyon dolarlık teklifi ile İş-Kaya MMEKA şirketi kazandı. Gediz Bölgesi ihalesini de aynı konsorsiyum 1.9 milyar dolarlık teklifi ile aldı.

 14- Türkiye İstatistik Kurumu’ndan (TÜİK) yapılan yazılı açıklamada, Haziran ayı sanayi üretimi endeksi bir önceki yıla göre yüzde 10.2 artarak 120.6 oldu. Endeks aylık bazda ise yüzde 2.2 oranında artış gösterdi.
 Sanayi ve Ticaret Bakanı Nihat Ergün konuya ilişkin yaptığı açıklamada, “Ekonomimizin öncü göstergeleri, iktisadi faaliyetteki toparlanmanın yılın ikinci çeyreğinde de devam edeceğine ve ikinci çeyrekte de ilk çeyrek kadar olmasa da yüksek oranlı milli gelir büyümesi yaşanacağına işaret ediyor” değerlendirmesinde bulundu.

 15- İsrail’de, Gazze’ye yardım götüren Mavi Marmara gemisine yönelik operasyona ilişkin kurulan iç komisyonda ifade veren Başbakan Binyamin Netanyahu, Mayıs ayı boyunca, gemilerin rotası üzerinde bulunan ve yardım gönüllülerinin vatandaşı oldukları Türkiye başta olmak üzere Mısır, Yunanistan, İngiltere, İrlanda gibi ülkelerle sürekli temas kurduklarını, ancak diplomatik çabalarının sonuçsuz kaldığını belirterek, “Görülüyor ki Türkiye, Türk eylemcilerle İsrail arasındaki olası bir çatışmayı kendi çıkarlarına aykırı bir şey olarak görmedi” dedi.


10 AĞUSTOS 2010  

 1- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, AK Parti tarafından Rize’de düzenlenen Anayasa referandumu mitinginde yaptığı konuşmada, muhalefet partilerini eleştirerek, “Türkiye’nin kalkınması yolunda bizi çeşitli uygulamalarla, hukuku kullanarak, yasaları, Anayasayı engelleyerek üzerimize geldiler. Şimdi bize ‘bak çok ileri gidiyorsun, Adnan Menderes’in akıbetini biliyorsun, senin de sonun böyle olur’ diyorlar. Bu tehditlerin bizim kitabımızda yeri yok. Biz beyaz kefenimizi alarak yola çıktık” dedi.

 2- CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, partisi tarafından Konya’da düzenlenen Anayasa referandumu mitingine katıldı. Kılıçdaroğlu yaptığı konuşmada, milletvekili dokunulmazlıklarının kaldırılmamasını eleştirerek, “12 Eylül’de demokrasi geliyormuş. Hangi demokrasi? Siz telefonlarınız dinleniyor diye korkmuyor musunuz? Bu nasıl demokrasi? Böyle demokrasi olur mu?” dedi.

 3- Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Türkiye’ye resmi bir ziyaret düzenleyen AB Dönem Başkanı Belçika Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Steven Vanackere ile Ankara’da görüştü. Düzenlenen ortak basın toplantısında Bakan Davutoğlu, AB-Türkiye ilişkilerinde ortaklık değil, tam üyelik için bir hazırlık olduğunu, Türkiye’nin bölgesel konular ile AB stratejik hedefini “birbirini ikame eden değil, bütünleyen yaklaşımlar olarak gördüğünü” belirtti. Vanackere ise terörle mücadelenin sadece askeri, istihbarat, hukukla değil aynı zamanda siyasi alanda da yürütülmesi gerektiğini kaydetti.
 Gazetecilerin sorularını cevaplayan Bakan Davutoğlu, BM tarafından İsrail’in Gazze’ye yardım götüren konvoya saldırısını soruşturmak için oluşturulan Komisyon’un konuyu tarafsız bir şekilde detaylarıyla inceleyeceğini belirterek, İsrail’in yaptığının sorumluluğunu üstlenmesi gerektiğini söyledi.

 4- Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, Ankara Ostim Organize Sanayi Bölgesi Sanayici ve İşadamı Yöneticileri Derneği Başkanı Özcan Ülgener başkanlığındaki heyeti kabulü sonrası basın mensuplarına yaptığı açıklamada, enerji sektöründeki gelişmelerin değerlendirildiğini, ekonomik kriz nedeniyle düşen doğalgaz kullanımının ardından İran’a 600 milyon dolar ödeme yapıldığını, önümüzdeki 5 yıl içerisinde bu miktarın kullanılabileceğini belirterek, “Yani bu parasını ödediğimiz ve almadığımız gaz, boşa giden bir gaz değildir. Türkiye’nin büyümesine bağlı olarak doğalgaz tüketiminin artması halinde, ki biz buna inanıyoruz, daha fazla elektrik ihtiyacımız olacak ve biz bu gazı inşallah ileride kullanacağız” dedi.

 5- Türkiye Gazeteciler Cemiyeti (TGC) üyesi, Sürekli Basın Kartı sahibi Gazeteci Nuri Kolkır Aydın’da hayatını kaybetti.

 6- Gazze Şeridi’ne yardım götüren gemilere düzenlenen operasyonlar nedeniyle BM tarafından başlatılan soruşturma kapsamında oluşturulan Komisyon, Genel Sekreter Ban Ki Mun’un da katıldığı bir törenle New York’ta basına tanıtıldı. Mun sorular üzerine, heyetin iki ülke yetkilileriyle işbirliği halinde, olayın nasıl meydana geldiğini inceleyerek, benzer olayların tekrarlanmaması için eylül ayı ortasına kadar öneriler sunacağını bildirdi.
 İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu’nun Sözcüsü Nir Hefetz, ülkesinin, askerlerini sorgulamak isteyen herhangi bir heyete katılmayacağını açıkladı.
 Öte yandan 9 kişinin yaşamını yitirdiği baskın konusunda İsrail tarafından yürütülen iç soruşturma kapsamında görüşüne başvurulan Savunma Bakanı Ehud Barak, gemilere komandoları gönderme kararını savunarak, “Her can kaybından üzüntü duyuyoruz ama farklı davransaydık daha fazla can kaybederdik” görüşlerini dile getirdi. Barak ayrıca, yardım filosunun engellenmesi için Ordu’ya verilen emirlerin arkasında olduğunu belirterek, “Benim komutam altında meydana gelen her şeyin sorumluluğunu üstleniyorum” dedi.

 7- KKTC Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu ile Güney Kıbrıs Rum Yönetimi Lideri Dimitris Hristofyas, Lefkoşa’daki ara bölgede bir görüşme gerçekleştirdi. BM Genel Sekreteri’nin Kıbrıs Özel Danışmanı Alexander Downer görüşme sonrası yaptığı açıklamada, iki liderin 31 Ağustos’ta tekrar bir araya gelerek görüşmelere devam edeceklerini duyurdu.
 Eroğlu da, sürdürülen müzakerelerin eylül ayından itibaren yoğunlaştırılmasını kararlaştırdıklarını bildirdi.

 8- Kırgızistan’da parlamento seçimlerinin 10 Ekim’de yapılacağı açıklandı.

 9- Japonya Başbakanı Naoto Kan, uzun yıllar süren Japon sömürge yönetimi nedeniyle Güney Kore’den resmen özür dilediklerini açıkladı.

 10- Lübnan’daki Hizbullah örgütünün Genel Sekreteri Hasan Nasrallah basın mensuplarıyla video konferans yoluyla düzenlediği toplantıda, eski Başbakan Refik Hariri’ye yönelik suikastta İsrail’in sorumluluğuna ilişkin belgelerin bulunduğu video görüntülerini açıkladı. Nasrallah, İsrail’in Hariri suikastını kullandığını ileri sürerek, “İsrail şu anda bile başta Başbakan Saad Hariri olmak üzere, ülkenin diğer önemli siyasi figürlerini de öldürmek için planlar yapmaktadır” görüşlerini savundu.


                                                                            11 AĞUSTOS 2010  

 1- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Rize’de Kon TV televizyonunda yer alan “Anadolu Soruyor” adlı televizyon programına katılarak gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulundu. Başbakan Erdoğan, YAŞ atamalarına ilişkin olarak, “Teamüller başka, yasalar başka şeydir. Türk Silahlı Kuvvetleri’ni (TSK) teamüllerle yönetemeyiz. TSK’nın şaibesiz bir şekilde geleceğe yürümesi gerekir. Spekülasyonlara fırsat vermememiz gerekir” dedi.
 Öte yandan Başbakan Erdoğan Rize’deki incelemeleri sırasında Güneysu’da kurulan HES tesislerinin açılışına da katılarak, bir konuşma yaptı. Başbakan Erdoğan, bazı çevreci grupların doğayı koruma adı altında elektrik üretimine karşı çıktıklarını, toplumu yanlış bilgilerle yanılttıklarını vurgulayarak, “Çıkardığımız yasa ile sadece ve sadece suların kullanım hakkı devrediliyor. Ama bu devredilirken biz ülke olarak millet adına istifade ediyoruz. Tek bir akarsuyun bile satılması söz konusu olamaz” dedi.

 2- CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu Aksaray’da yaptığı açıklamada, çiftçinin hayatından memnun olmadığını belirterek, “Rakam aldım, bu rakamların hiç birisi politik değil. Gübreye bugüne kadar yüzde 400 zam geldi. Mazota yüzde 200 zam geldi. Bu sürede şeker pancarının fiyatına baktık 90 bin liradan 110-115 bin liraya çıktı. Yani artış yüzde 30. Bunun insafla ilgisi varsa hiç ses çıkarmayacağım ama bu insafsızlıksa sizin vicdanınıza teslim ediyorum” dedi.

 3- Devlet Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış, resmi bir ziyaret kapsamında Türkiye’de bulunan Belçika Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Steven Vanackere ile görüştü. Vanackere, görüşme sonrası düzenledikleri ortak basın toplantısında, AB ile ilişkiler konusunda değerlendirmelerde bulunduklarını belirtti.

 4- Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Ömer Dinçer Ankara’da yaptığı açıklamada, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın SSK’dan emekli olduğunu, ancak milletvekili seçilmesinin ardından Emekli Sandığı ile ilişkilendirildiğini belirterek, “Milletvekillerin emekliliklerinin Emekli Sandığı ile ilişkilendirilmeleri ayrı bir husustur. Emekli Sandığından milletvekili ve bakanların maaş almaları, onların memur oldukları anlamına gelmez” dedi.

 5- Sanayi ve Ticaret Bakanı Nihat Ergün, ekonomi muhabirleriyle düzenlediği toplantıda, Mali Kural konusundaki tasarının parlamentoya gelme sürecinin biraz ani olduğunu ve Bakanlar Kurulunda Mali Kural formülünün biraz daha tartışılmasının daha doğru olacağı konusunda bir görüşün ortaya çıktığını bildirdi. Bakan Ergün, “Biz mümkün olduğunca bütçe disiplinine uyan bir iktidarız. Sadece ekonomik kriz zamanında bütçe açıkları ve vergi tahsilatı açısından negatif bir sapmadan söz edilebilir. Buna karşılık genel bütçe performansında 7-8 yıl boyunca pozitif sapmalar oldu” dedi.
 Öte yandan TÜSİAD Yönetim Kurulundan yapılan yazılı açıklamada, hükümetin, Mali Kural uygulaması yönündeki tercihinin gerek küresel krizle mücadele sürecinin başarısı, gerek iş ve yatırım ortamının kalitesi, gerekse de maliye politikasının bütünlüğü ve öngörülebilirliği açısından önemli bir girişim olduğu vurgulandı.

 6- İstanbul 10. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından “Balyoz Davası” kapsamında tutuklanan Emekli Albay Ahmet Şentürk, avukatlarının yaptığı itiraz üzerine tahliye edildi.  
 7- Merkez Bankası Başkanlığından yapılan yazılı açıklamada, cari açığın haziran ayında geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 51.5 artışla, 3.337 milyar dolar olarak gerçekleştiği, yılın ilk yarısında ise geçen yılın aynı dönemine göre yaklaşık yüzde 180 artarak 20.743 milyar dolarlık bir gerçekleşme kaydedildiği belirtildi.

 8- Avrupa Şampiyonası elemeleri kapsamında Türkiye Kadın Milli Basketbol Takımı, Macaristan’ı 62-54 yenerek üçüncü galibiyetini aldı.

 9- A Milli Futbol Takımı, İstanbul’da Romanya ile yaptığı hazırlık maçını 2-0 kazandı.

 10- Gazze’ye yardım götürmekte olan filoya düzenlenen operasyon ve 9 kişinin hayatını kaybetmesi ile ilgili olarak İsrail tarafından oluşturulan İç Komisyon’a bilgi veren Genelkurmay Başkanı Gabi Eşkenazi, Mavi Marmara gemisinde öldürülen kişilere çok yakından ateş edildiği suçlamalarını reddederek, “Askerlerimiz, gerekli olan kişiye ateş açıp, gerekli olmayan kişiye ateş açmamıştır. Operasyon ölçülü ve haklıdır” değerlendirmesinde bulundu. Eşkenazi, Türkiye’nin, İsrail’in düşmanı olmadığını ve gelecekte asla düşman olmamasını umduğunu açıklayarak, “Mevcut krize rağmen Türkiye ile askeri bağlantılarımız var” dedi.

 11- Rusya Hava Kuvvetleri Komutanı General Aleksander Zelin yaptığı açıklamada, Gürcistan’dan ayrılarak bağımsızlıklarını ilan eden Abhazya ve Güney Osetya’ya hava savunma sistemleri yerleştirdiklerini, bu iki cumhuriyetin hava sahasını ihlal edecek tüm uçakların düşürüleceğini ifade etti.
Abhazya’ya S-300 füzelerinin yerleştirilmesi açıklaması üzerine Gürcistan Başbakan Yardımcısı Temur Yakobaşvili AFP’ye yaptığı değerlendirmede, bölgeye füze konuşlandırılmasının sadece ülkesini değil NATO’yu da kaygılandırması gerektiğini söyledi.

12- Venezuella Devlet Başkanı Hugo Chavez ile Kolombiya Devlet Başkanı Juan Manuel Santos, Kolombiya’nın Santa Marta kentinde yaptıkları görüşmenin ardından, bir süredir kesik olan diplomatik ilişkilerin yeniden başlatılmasını kararlaştırdıkları açıklandı.

12 AĞUSTOS 2010  


1- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Ankara’daki yabancı misyon şefliklerinin katılımıyla düzenlenen iftar yemeğinde yaptığı konuşmada, yüzü Batı’ya dönük olan Türkiye’nin sırtını Doğu’ya dönmesinin istendiğini, ancak buna kimsenin hakkı olmadığını belirterek, “Türkiye, tüm ülkelere ulaşacaktır, bundan kimsenin rahatsız olmaması lazım. Biz bir dünya devletiyiz, biz bir ‘kabile’ devleti değiliz. Tek yönlü değil, kapsayıcı bir dış politika yürütüyoruz” dedi. Başbakan Erdoğan, henüz yerine getirilmeyen taleplerin geçerliliğini koruduğunu ifade ederek, “İsrail hatasını kabul etmeli, özür dilemeli ve tazminat ödemelidir. Bu şartların karşılanması için konunun takipçisi olmayı sürdüreceğiz” dedi.

2- Bir süre önce emeklilik talebinde bulunan Jandarma Genel Komutanı Orgeneral Atilla Işık görevini Orgeneral Necdet Özel’e devretti. 

3- CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu Nevşehir’de yaptığı açıklamada, Hâkimler ve Savcılar Yüksek Kurulunda (HSYK) atamalar konusunda ciddi bir kriz yaşanmayacağını belirterek, “Uzun süredir boş olan Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı koltuğuna atama yapılmasını bekliyorum. Hükümetin kendi adamlarını getirme çabası olabilir. Bu noktada tartışma yapılabilir. Bu normaldir. Ancak her tartışmayı kriz diye nitelemek doğru değildir” değerlendirmesinde bulundu. Kılıçdaroğlu basın mensuplarının terör olaylarının artmasında referandum ve açılımın etkisi olup olmadığı yönündeki soruları üzerine de, “Terör olayları referandumdan bağımsız düşünülmelidir. Terörün artmasının en önemli nedenlerinden biri açılım politikasıdır” görüşünü ifade etti.

4- Başbakan Yardımcısı ve Devlet Bakanı Bülent Arınç NTV televizyonunda katıldığı bir programda yaptığı açıklamada, Ergenekon davası kapsamında tutuklu bulunan gazetecilerle ilgili olarak, tutukluluklarına yönelik itirazların “haklı olduğunu” vurgulayarak, “Bence bu feryada kulak vermek lazım. Bu feryada kulak verecek olan; bir, yargının kendisidir, ikincisi, yargıyı yanlı, taraflı kararlar vermeye yönlendiren bir güçtür” dedi.

5- Devlet Bakanı Zafer Çağlayan Ankara’nın Çubuk ilçesinde yaptığı açıklamada, Mali Kural Yasası’nın gecikmesi nedeniyle hükümete yönelik yapılan eleştirilerin haksız olduğunu belirterek, Türkiye’de mali kuralın yasal olarak uygulaması olmaksızın pratikte başarılı bir şekilde uygulandığını, Türkiye’nin iç ve dış borç ödemelerinde son derece önemli başarı kaydettiğini söyledi. 

6- Bağımsız Ankara Milletvekili Zekai Özcan, MHP’ye katıldı.

7- Diyarbakır Emniyet Müdürlüğü tarafından sürdürülen operasyonu kapsamında ABD’li serbest gazeteci Jake Hess, PKK’nın gizli şehir yapılanması Kürdistan Topluluklar Birliği Türkiye Meclisi (KCK/TM) sanıklarıyla işbirliği yaparak, bölge illeri hakkında topladığı bilgileri Amerika’da bulunan bazı makamlara servis ettiği iddiasıyla gözaltına alındı.

8- TÜSİAD tarafından yapılan yazılı açıklamada, Yüksek Askeri Şûra (YAŞ) toplantısı sonrası yaşanan “demokratikleşme” tartışmalarıyla ilgili olarak, “YAŞ’ta siyasi otoritenin zaten kendi tasarrufunda bulunan tercihlerini, adalet mekanizması üzerinden dayattığı görüntüsü ülkemizde giderek belirginleşen güçler çekişmesi krizine yeni bir ivme kazandırılmıştır” değerlendirmesine yer verildi.

9- Türkiye’nin Selanik Başkonsolosluğuna molotof kokteyli saldırı düzenlendiği, olayda herhangi bir yaralanma veya maddi hasarın meydana gelmediği bildirildi.
Yunanistan Dışişleri Bakan Vekili Dimitris Druçaş olay üzerine Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu’nu telefonla arayarak duyulan üzüntüyü iletti.


13 AĞUSTOS 2010

 1- Cumhurbaşkanı Abdullah Gül İstanbul’da 56 ilden 261 şehit yakını ve gaziye Dolmabahçe Sarayı’nda iftar verdi. Cumhurbaşkanı Gül yaptığı konuşmada, “Sizler, en değerli evlatlarınızı kaybettiğinizde kimseye fırsat vermediniz, ‘vatan sağ olsun’ dediniz, gözünüzün yaşını içinize akıttınız. Başımızın üstünde hepinizin yeri var. Şehitlerine, gazilerine sahip çıkmayan milletin geleceği de olmaz. Onun için biz şehitlerimize, gazilerimize daima sahip çıkacağız ve onları baş tacı edeceğiz” dedi.
 
 2- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Erzurum İstasyon Meydanı’nda halka hitaben yaptığı konuşmada  “Her evet demokrasiye davettir, unutmayın her evet adalete davettir. Her evet, özgürlüğe davettir” dedi. Başbakan Erdoğan konuşmasında ayrıca “CHP Genel Başkanı aynaya bakmıyor. Kendisine yoldaşı olan o malum medyanın sayfalarından bakıyor. MHP de maalesef CHP’nin vagonu haline getirildi” dedi.

 3- Genelkurmay Başkanı Orgeneral İlker Başbuğ’a Genelkurmay Başkanlığı Karargahı Şeref Salonu’nda düzenlenen törenle, Kore Cumhuriyeti’nin Ankara Büyükelçisi Jae Hyun Bae tarafından “Kore Cumhuriyeti Tongil Liyakat Madalyası ve Şeref Beratı” verildi.
 Bae törende yaptığı konuşmada, iki ülke arasındaki askeri işbirliğinde temel rolü üstlenen Orgeneral Başbuğ’a, Kore Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı adına Tongil Liyakat Madalyası’nı vermekten dolayı büyük şeref duyduğunu söyledi.
 Orgeneral Başbuğ da yaptığı konuşmada, “Aramızda kan kardeşliği bağı bulunan Kore Cumhuriyeti’nin Tongil Liyakat Madalyası ile onurlandırılmak, şahsım ve Türk Silahlı Kuvvetleri için büyük bir ayrıcalık ve mutluluk kaynağıdır” dedi.

 4- Devlet Bakanı Zafer Çağlayan, AK Parti İzmir il teşkilatını ziyareti sırasında yaptığı açıklamada “Artık Türkiye’de darbelerin yapılamayacağı, demokratik standartların en iyi şekilde oturacağı, siyasi partilerin gelip gitmesine ve siyasi partilerin tercih edilmesine yüce milletin karar vereceği bir sistem içinde yola devam edeceğimiz bir yapıyla karşılaşmış oluruz. Ümit ediyorum ki 12 Eylül 2010 Türkiye’de demokrasi standartlarının yeniden yapılanmasının miladı olur” dedi.
 5- MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli yaptığı yazılı açıklamada, İnegöl ve Dörtyol’daki olaylarla ilgili oluşturulan inceleme komisyonunun raporunu tamamladığını belirterek, “Yapılan inceleme göstermiştir ki, İnegöl ve Dörtyol’daki toplumsal olayların hiçbir aşamasında, karmaşık mesajlarla üzerinde kuşku uyandırılmaya çalışılan MHP’nin hiçbir mensubunun dahli ve sorumluluğu yoktur. Partimiz, tahrikler ne kadar ağır olursa olsun kardeşliğimize zarar verecek girişimlerin karşısında olacaktır” dedi.
 6- ABD Dışişleri Bakanlığında Türkiye siyasetinin ele alındığı bir toplantı düzenlendi. ABD Dışişleri Bakanı Hillary Clinton’ın başkanlık ettiği toplantıya, ABD Dışişleri Bakan Yardımcısı Jack Lew, bakanlığın siyaset planlama direktörü Anne-Marie Slaughter, Avrupa ve Avrasya işlerinden sorumlu müsteşar yardımcısı Philip Gordon ile diğer yetkililer katıldı.
 Bakanlık sözcüsü Mark Toner, ABD’nin dış politikası açısından büyük önem taşıyan belirli konularda bakanlık içinde her zaman toplantılar yaptıklarını, Türkiye hakkındaki toplantının da bunlardan birini oluşturduğunu belirterek “Bu Türkiye üzerine bir kerelik yapılan bir toplantı değil” dedi. Toner, terör örgütü PKK ile ilgili bir soru üzerine ise PKK’nın Türkiye ile ortak düşmanları olduğunu kaydetti.

 7- Kırgızistan Cumhurbaşkanı Roza Otunbayeva, devrik lider Askar Akayev’in dokunulmazlığını kaldırdı. Akayev’in iktidarı döneminde Kırgız topraklarını Çin ve Kazakistan’a verdiği, anayasayı kendisi ve ailesinin çıkarlarına yönelik kullandığı, ülkedeki madenleri yabancılara işlettirdiği için dokunulmazlığının kaldırıldığı kaydedildi.

 8- Pakistan’da  temmuz ayı sonlarında başlayan muson yağmurlarının yol açtığı sel ve toprak kaymalarında son 15 günde 1600’den fazla kişinin hayatını kaybettiği açıklandı.

14 AĞUSTOS 2010

 1- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, partisince Sakarya’da düzenlenen mitingde yaptığı konuşmada, “Hukuk sistemini birilerinin arka bahçesi olmaktan çıkarıyoruz. 12 Eylül Türkiye için milat olacak. Gelin hep birlikte ‘evet’ diyelim, bembeyaz yeni bir sayfa açalım. Unutmayalım her ‘evet’ demokrasiye davettir” dedi. Değişiklikle fişlemeye son verdiklerini belirten Başbakan Erdoğan, artık namaz kıldı, ya da eşi örtülü olduğu için kimse hakkında kayıt tutulamayacağını söyledi.

 2- CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Zonguldak’ta düzenlenen mitingde yaptığı konuşmada, güçlü bir adaleti korumak için anayasa değişikliğine ‘hayır’ diyeceklerini belirten Kılıçdaroğlu, vatandaşlardan bu yönde oy kullanmalarını istedi. Kılıçdaroğlu, “Adliyelerde ‘adalet mülkün temelidir’ yazar. Adalet insan vicdanının temelidir. Adaleti korumak hepimizin görevidir. Adaletin olmadığı yerde her türlü adaletsizliği görebilirsiniz. O yüzden adalet önemlidir. O yüzden ‘hayır’ önemlidir” dedi.

 3- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, Hürriyet gazetesine verdiği röportajda, “Bu referandumdan farklı ‘evet’ çıkar. En başında yüzde 60 ‘evet’ çıkacağını söylemiştim. Bu 60 olur, 58 olur. Yine de sonuçta ne olursa olsun yüzde 60 diyecek bir potansiyel Türkiye’de var. Muhalefet bu demokrasi adına yapılan Anayasa değişikliğini bir güven oyu gibi kullanıyor. Tüm muhalefet AK Parti’ye karşı tek başına mücadele veriyor ve ‘hayır’ çıkarttırmaya uğraşıyor. Yani sonuçta öyle bir hava doğdu ki ‘evet’ çıkarsa bunun sahibi AK Parti olacaktır. Evet doğrudur. Farklı ‘evet’ çıkması bize moral dopingi olacaktır. ‘evet’ çıkarsa bize yazar ama ‘hayır’ çıkarsa bunu kendi aralarında paylaşırlar” dedi.
 
 4- Devlet Bakanı Mehmet Aydın, Muğla’nın Yatağan ilçesinde anayasa değişikliği konusunda vatandaşlara bilgi verdi. Muhalefet liderlerinin eleştirilerini haksız bulduğunu ifade eden Bakan Aydın, “Anayasa değişikliği TBMM’nin işidir. TBMM’den çıkar anayasa değişikliği ya da yeni bir anayasa yapılacaksa onun merci kaynağı yine TBMM’dir. Muhalefette olsun, iktidarda olsun mevcut 550 milletvekili halkın iradesini temsil ediyor. Sizin oy verdiğiniz insanlar sizin iradenizi, sizin mührünüzü TBMM’de temsil ediyor. Dolayısıyla TBMM anayasa değişikliğini yapar, anayasayı yapar. Bunun anlamı, onlar sizin vekilleriniz olduğu için millet anayasa değişikliğini yapar. Referandum dediğimiz şeyde buna karar verecek olan da millettir” dedi.

 5- Devlet Bakanı Zafer Çağlayan, MÜSİAD’ın İstanbul’da düzenlediği iftar yemeğinde yaptığı konuşmada, referandum sonunda yapılacak anayasa değişikliğinin Türk demokrasisinin standartlarını yükselteceğini belirterek, “1982 Anayasası artık Türkiye’ye dar geliyor. 1982’de Türkiye’nin ihracatı 2,9 milyar dolar iken 2009’da 102 milyar dolara çıktı. O dönem kişi başı milli gelir bin 500 dolar iken bugün krize rağmen 8 bin 500 dolar seviyesinde. 1 milyar dolar için IMF kapılarında bekliyorduk şu an yeni bir anlaşmayı ve krediyi reddediyoruz. Bu anayasa paketi ile her şey daha iyi olacak” dedi.
 MÜSİAD Genel Başkanı Ömer Cihad Vardan da yaptığı konuşmada, anayasa değişikliğinin insan temel hak ve hürriyetlerini geliştirmesi ve çoğulcu demokrasi konusunda Türkiye’ye önemli fırsatlar sunduğunu söyledi.

 6- Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, resmi ziyaret amacıyla Ankara’da bulunan Meksika Dışişleri Bakanı Patricia Espinosa ile birlikte Çankaya Belediyesince yaptırılan Meksika Parkının açılışını yaptı. Burada konuşan Bakanı Davutoğlu, coğrafi uzaklığa rağmen Meksika ile Türkiye arasında büyük benzerlikler bulunduğunu ifade ederek, “Bugün açılışını yaptığımız bu park Türk halkının dost ve kardeş Meksika halkına bir armağanıdır” dedi.
 Espinosa da yaptığı konuşmada, “Üst düzey görüşmelerde her iki  ülke arasında ekonomik, kültürel ve akademik alanda yapılabilecek çok sayıda işbirliği alanı olduğu konusunda hemfikir olduk” dedi.

 7- Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, Nevşehir Valiliğini ziyaretinde gazetecilere yaptığı açıklamada, Türkiye’nin enerji yapılanmasının ‘Çarşı her şeye karşı’ mantığıyla gerçekleştirilemeyeceğini söyledi. Elektrik dağıtımında trafoları, direkleri satmadıklarını belirten Bakan Yıldız, “Bunların hepsi kamuda kalacak. Bu sadece elektrik dağıtım işinin özel sektörce yapılmasıdır” dedi.

 8- Saadet Partisi Genel Başkanı Numan Kurtulmuş, İstanbul Atatürk Havalimanında basın mensuplarına yaptığı açıklamada, “Gergin bir kongreden sonra yapılacak olağanüstü bir kongrenin partimize yarar sağlamayacağı kanaatindeydik. Bu kanaat, il başkanları ve genel idare kurulu üyelerinin büyük çoğunluğu tarafından da ortaya kondu. Saadet Partisi vaktinde kongresini yapacaktır. Hayatının bir gününü dahi bu harekete veren herkesle yolumuza devam ederiz. İhtiraslı olan böler, iddiası olan bütünleştirir. 11 Temmuz’dan bu yana olan olayların hepsinin üzerine sünger çektik” dedi.

 9- BBP Genel Başkanı Yalçın Topçu, Emekli Bir-Sen Genel Başkanı İsrafil Odabaşı’nı parti genel merkezinde kabulünde yaptığı konuşmada, Türkiye’de yaklaşık 9 milyon 250 bin emekli olduğunu söyledi. Her platformda emeklilerin sorunlarını dile getirdiklerini belirten Topçu, banka promosyonlarının tamamının kamu çalışanlarının yanı sıra emeklilere de ödenmesine yönelik bir düzenleme yapılmasını isteyerek, “Emekliler ekmek büfelerinden aylık almıyor, bankalardan alıyor. Promosyonların emeklilere ödenmemesi eşitlik ilkesine aykırı” dedi.

 10- Türkiye’nin İtalya’dan iadesini istediği, terör örgütü PKK’nın üst düzey isimlerinden Nizamettin Toğuç, gözetim altında olma koşuluyla serbest bırakıldı.

 11- ABD Başkanı Barack Obama, Ramazan ayı nedeniyle Beyaz Saray’da verdiği iftar yemeğinde yaptığı konuşmada, 11 Eylül saldırılarında yıkılan İkiz Kuleler’in yakınına cami inşa edilmesi projesine destek verdi. “Cordoba Evi” adı verilen ve ülkede yoğun tartışmalara neden olan İslam Kültür Merkezi ve cami inşası projesiyle ilgili açıklamalarda bulunan Obama, “Bir vatandaş ve başkan olarak, Müslümanların da bu ülkedeki herkes gibi, dinlerinin gerektirdiği ibadetleri yerine getirmede aynı hakka sahip olduğunu düşünüyorum. Burası Amerika ve dini özgürlüklere olan bağlılığımız sarsılmaz” dedi.

15 AĞUSTOS 2010 

1- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan Gaziantep’te düzenlenen mitingde yaptığı konuşmada, 12 Eylül Anayasa oylamasında CHP, MHP ve BDP içinde sağduyulu seslerin çıktığını ve bu insanların partiden ihraç edilmeyi göze alarak “evet” dediğini belirterek, “Her gelişmeye, dönüşüme karşı çıkanlar buna da karşı çıkıyorlar. Ama onlar yerinde sayar. Türkiye’nin kalkınmasını engellemek için her türlü yola başvurdular” dedi.

2- CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu partisi tarafından Kastamonu ve Sinop’ta düzenlenen mitinglere katılarak, birer konuşma yaptı. Kılıçdaroğlu, yargının siyasallaşmasının kötü sonuçlar doğuracağını, Türkiye’nin bu konuda acı örnekler yaşadığını, Anayasa değişikliği paketinin işçinin, memurun, esnafın derdini çözmediğini ifade ederek, “Bu değişiklik dokunulmazlıkların arkasına saklanan, ihaleye fesat karıştıran, milleti değil kendi cebini düşünenlerin derdini çözüyor” dedi.

3- Devlet Bakanı Hayati Yazıcı, memurlara yapılacak zam konusunda görüşmek üzere memur konfederasyonları temsilcileriyle Ankara’da bir araya geldi. Bakan Yazıcı yaptığı açıklamada, KESK’in toplu görüşmelerin referandumdan sonra toplu sözleşme olarak devam etmesi önerisi için 18 Ağustos’ta yeniden görüşülebileceğini, ‘bu sene toplu görüşme değil toplu sözleşmeyle çalışanların mali ve sosyal hakları belirlensin, görüşmelere ekim veya kasım ayında toplu sözleşme olarak devam edilsin’ önerisinin incelemeye değer olduğunu belirterek, “Bu konuyu karara bağlarsak bu mutabakat zaptı olacak. Hukuki bir engel varsa 4688 sayılı Kamu Görevlileri Sendikaları Kanunu’nun içeriğine bağlı olarak devam edeceğiz” dedi.

4- Dışişleri Bakanlığından yapılan yazılı açıklamada, bazı basın yayın organlarında bir süre önce öldürülen AGOS Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Hrant Dink’in Avrupa İnsan Hakları Mahkemesinde (AİHM) görülen davasına ilişkin Türkiye tarafından yapılan savunmaya ilişkin yer alan bilgilerin gerçekleri yansıtmadığı, suikastın herhangi bir şekilde mazur gösterilmesinin düşünülmesinin söz konusu olamayacağı ifade edildi.

5- Trabzon’daki Sümela Manastırı’nda “Aziz Meryem Günü” nedeniyle Fener Rum Patriği Bartholomeos’un yönettiği ve dünyanın çeşitli yerlerinden gelen Ortodoksların katıldığı bir ayin düzenlendi. 
Yunanistan Başbakanı Yorgo Papandreu Paros Adası’nda yaptığı açıklamada, ayine izin verilmesini çok olumlu karşıladığını belirterek, “Yaklaşık 90 yıllık bir aradan sonra Sümela’da düzenlenen ayin son derece önemli ve tarihi bir olaydır. Bu önemli olayın, Türk ve Yunan halkları arasında arzu edilen işbirliği, barış ve dostluk bağlarını pekiştirecek kadar önemli bir temel oluşturmasını diliyorum” dedi.


16 AĞUSTOS 2010  


1- Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev’in resmi davetlisi olarak bu ülkeye gitti.
Cumhurbaşkanı Gül uçakta basın mensuplarına yaptığı değerlendirmede, Türkiye’nin en önemli meselesinin terör olduğunu, devletin bu konudaki anlayışının geliştiğini, mücadelede terörün tamamen bitirilmesi için her yolun deneneceğini belirterek, “Devlet terörle masaya oturmaz, pazarlık yapmaz ama kurumları vardır” dedi. Cumhurbaşkanı Gül, cumhurbaşkanlığının görev süresi konusunda bir belirsizlik yaşandığını, bunun bir an önce giderilmesi gerektiğini, AGOS gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Hrant Dink’in gerekli güvenlik tedbirlerinin alınmaması nedeniyle hayatını kaybettiğini ifade etti.
Cumhurbaşkanı Gül, Aliyev ile görüşmelerinin ardından düzenlenen ortak basın toplantısında, görüşmelerde Kafkasya’nın istikrarı ve güvenliği konusunda neler yapılması gerektiği konusunda değerlendirmelerde bulunduklarını vurgulayarak, “Dağlık Karabağ sorununun çözümü, Azerbaycan’ın işgal altındaki topraklarındaki işgalin sona ermesi, bütün bunları Azerbaycan’ın toprak bütünlüğü çerçevesi içerisinde görüştük. Kısa süre içinde bu sorunun çözümünün gerekli olduğuna inanıyoruz” açıklamasında bulundu.

2- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Haber Türk TV’deki bir programa katılarak gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulundu. Başbakan Erdoğan, 27 Mayıs ve 12 Eylül darbelerinin sorulacak hesabı varsa bunun mutlaka sorulması gerektiğini ifade ederek, “Geleceğe yönelik böyle tabloları bir daha yaşamak istemiyoruz. Kimse darbeleri meşru göstermesin. Ordumuz hepimizin ordusu. Bunun üzerinden farklı bir tasarrufta bulunulması diye bir şey yok” dedi. Başbakan Erdoğan, 2011 yılında yapılacak milletvekili seçiminin ardından daha geniş kapsamlı anayasa değişikliklerine gidileceğini de sözlerine ekledi.

3- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı Rıfat Hisarcıklıoğlu başkanlığındaki heyeti kabul ederek bir süre görüştü.
Devlet Bakanları Ali Babacan ve Zafer Çağlayan ile Sanayi ve Ticaret Bakanı Nihat Ergün’ün de katıldığı görüşme sonrası basın mensuplarına açıklamalarda bulunan Hisarcıklıoğlu, ekonomi ağırlıklı değerlendirmelerde bulunduklarını, referandumun Türkiye’ye yakışır, Türkiye’yi hedeflerine taşıyacak yeni bir anayasa oluşturulması için bir başlangıç olacağını düşündüğünü, referandum sürecinin siyasallaştırılmasının kendilerini rahatsız ettiğini ifade etti.

4- Devlet Bakanı Zafer Çağlayan Ankara’da yaptığı açıklamada, işsizlik rakamlarının düşerek tek haneye ineceğini ifade ederek, “Rakamların düşmesinde Türkiye ekonomisinin düzelmesindeki gelişmelerin yanı sıra ocak-mayıs arasında ihracatımızda meydana gelen artışın büyük payı bulunmaktadır” dedi.
 
6- CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu Nevşehir’in Hacıbektaş ilçesinde düzenlenen Hacı Bektaş Veli’yi anma töreninde yaptığı konuşmada, farklı düşüncelerin zenginlik oluşturduğunu belirterek, “Farklı düşüncelere saygı göstermek ve hoş görmek Hacıbektaş felsefesinin bir gereğidir” dedi.
Devlet Bakanı Faruk Çelik de yaptığı konuşmada, Alevi vatandaşlarımızın sorunlarının çözümünde sona yaklaşıldığını belirterek, “Cemevlerinin statüsü çözülecektir. Ayırım yapmadan, sorunları hep birlikte çözeceğiz” dedi.
Törene ayrıca Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım ile Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay da katıldı.

7- ABD’de Beyaz Saray Sözcü Yardımcısı Bill Burton düzenlediği basın toplantısında, İngiliz Financial Times gazetesinde çıkan ve Türkiye’ye ültimatom verildiğini ileri süren haber/yorumun gerçeği yansıtmadığını, Başkan Barack Obama ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan arasında gerçekleşen telefon görüşmesinde İran ve Gazze’ye yardım götüren Mavi Marmara gemisine İsrail tarafından düzenlenen operasyon konularının ele alındığını belirterek, “Türklerle bir diyalog mevcuttur, ancak bu türden bir ültimatom verilmemiştir” dedi.

8- İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu resmi bir ziyaret kapsamında Yunanistan’ın başkenti Atina’ya gitti.

9- Pakistan’da yaşanan sel felaketinin ardından incelemelerde bulunmak üzere bu ülkeye giden BM Genel Sekreteri Ban Ki Moon, böylesine bir yıkıma ve acıya daha önce şahit olmadığını, uluslararası toplumun Pakistan’a daha fazla yardım etmesi gerektiğini duyurdu. Öte yandan yaklaşık 1500 kişinin yaşamını yitirdiği sellerde 6 milyon kişinin evsiz kaldığı, salgın hastalık riskinin giderek arttığı bildirildi.


17 AĞUSTOS 2010  

1- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan Çorum’da düzenlenen mitingde yaptığı konuşmada, geçmişte Kahramanmaraş, Sivas, Gazi Mahallesi ve Çorum’da çeşitli olayların yaşandığı, Danıştay saldırısı, faili meçhul cinayetler, kirli suikastlar gerçekleştirildiği, bunların hepsinin kışkırtma denemeleri olduğunu belirterek, bugün de benzer girişimlerin görüldüğünü, yaşananlara sivil toplum kuruluşlarının sessiz kalmaması gerektiğini belirterek, “Buradan odalara, borsalara sesleniyorum. Sizi anayasal bir kurum haline getirme gayreti içindeki anayasal değişikliğe ‘evet’lerinizle katılmazsanız, sizi tarih affetmez” dedi. 

2- CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu partisi tarafından Muğla ve Aydın’da düzenlenen mitinglere katılarak, Anayasa referandumu konusunda değerlendirmelerde bulundu. Kılıçdaroğlu, demokrasinin ve özgürlüklerin geliştirilmesini istediklerini belirterek, “Bu coğrafyada barış içinde yaşamak istiyoruz. Biz dayatma istemiyoruz” dedi.

3- Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu Kahramanmaraş’ta yaptığı açıklamada, İngiliz Financial Times gazetesinde Türkiye-ABD ilişkilerine yönelik yayımlanan yorumun gerçeği yansıtmadığını, iki ülkenin stratejik müttefik olduğunu belirterek, “Hiçbir ülke Türkiye’ye uyarı mahiyetinde konuşamaz” dedi.
Bakan Davutoğlu Milliyet gazetesinde yayımlanan röportajında ise AGOS gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Hrant Dink’in Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’ndeki (AİHM) davasına Türkiye tarafından gönderilen savunmanın rahatsızlık yarattığını belirterek, “Bu savunmalara imza atmak ağır geliyor” değerlendirmesinde bulundu.

4- Maliye Bakanı Mehmet Şimşek Ankara’da yaptığı açıklamada, demokrasisi gelişmemiş, hukuk sistemi iyi işlemeyen ekonomilerin büyümesinin mümkün olmadığını belirterek, kişi başına düşen milli gelirin artmasının buna bağlı olduğunu söyledi.

5- Sanayi ve Ticaret Bakanı Nihat Ergün KOSGEB Çağrı Merkezinin açılışında yaptığı açıklamada, global krizin yaşandığı dönemde üretim, ihracat ve istihdamda bir miktar kayıp kaydedildiğini ifade ederek, “Ama dikkat ederseniz hem üretim kaybımızı hem ihracat hem de istihdam kaybımızı telafi etmeye başladık. İşsizlik rakamları haziran, temmuz ve ağustos ayları geldiğinde bunun yüzde 10’lar seviyesine, belki de daha aşağılara inebileceğini göreceğiz” dedi.

6- Tarım ve Köyişleri Bakanı Mehdi Eker Diyarbakır’da yaptığı açıklamada, Toprak Mahsulleri Ofisi (TMO) stoklarında 2.2 milyon ton buğday bulunduğunu, Türkiye genelinde ve dünyada Rusya’nın aldığı buğday ihracatı yasağının tartışıldığını belirterek, kimsenin endişeye kapılmasına gerek olmadığını bildirdi.

7- Türkiye Sanayici ve İşadamları Derneğinden (TÜSİAD) yapılan yazılı açıklamada, kuruluşun, halkoyuna sunulacak anayasa değişiklik teklifinin hazırlanış yöntemi, halkoyuna sunuluş biçimi ve içeriği hakkındaki görüşleri konusunda kamuoyunun daha önce bilgilendirildiği belirtilerek, “TÜSİAD, tüm bu süreç boyunca, halkoylamasının sonucunun evet veya hayır olarak çıkmasının Türkiye’nin yeni bir anayasa duyduğu ihtiyacı ortadan kaldırmayacağını savunmuştur. Anayasa, birlikte yaşamayı sağlayan toplumsal sözleşmedir” denildi.

8- Azerbaycan’daki temaslarını sürdüren Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Azerbaycan Başbakanı Artur Rasizade ile görüşmesinin ardından Türk firmalar tarafından yapımı gerçekleştirilen bazı tesislerin açılış törenlerine katıldı. Cumhurbaşkanı Gül temasları sırasında basın mensuplarına yaptığı açıklamada, 12 Eylül’de yapılacak anayasa referandumu konusunda parti liderlerinin paketin içeriği konusunda halka bilgi vermeleri gerektiğini, referandumun seçim ortamına dönüştürülmesinin doğru olmadığını söyledi. Basın mensuplarının Türkiye-İsrail ilişkileri konusundaki soruları üzerine Cumhurbaşkanı Gül, “Maalesef İsrail ile Türkiye’nin birbirine benzeyen ortak yanı, iç siyaset. İç siyasetteki dengeler gerçeği gölgeliyor. Türkiye’nin dostluğu ve yakınlığını takdir edemedikleri için onlara şaşıyorum” karşılığını verdi.

9- Türkiye’nin Tel Aviv Büyükelçiliğinde, sığınma talebinde bulunan bir kişi rehin alma girişiminde bulunması üzerine vurularak etkisiz hale getirildi.
Dışişleri Bakanlığından olay üzerine yapılan yazılı açıklamada da Filistin uyruklu kişinin muavin konsolosu rehin alma girişiminin engellendiği belirtildi.

10- Irak’ın başkenti Bağdat’ta askere alımların yapıldığı bir kayıt bürosuna yönelik düzenlenen bombalı saldırıda 60 kişinin öldüğü, yaralıların sayısının 120’yi geçtiği açıklandı.
Öte yandan El Irakiye Listesi Lideri İyad Allavi ile Başbakan Nuri El Maliki’nin Hukuk Devleti İttifakı arasında sürdürülen yeni hükümetin oluşturulması müzakerelerinin anlaşmazlık üzerine kesildiği bildirildi.


                                                                   18 AĞUSTOS 2010 

 1- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan Kocaeli’nde düzenlenen mitingde yaptığı konuşmada, referandumda anayasa değişikliği ile birlikte çocukların da geleceğinin oylanacağını belirterek, “12 Eylül kapsamlı değişimin ilk adımı olacak. Ülke de milletim de kazanacak. 2011 genel seçimlerinde daha güçlü geleceğiz. Demokrasi, hukuk, adalet, sosyal devlet adına yeni bir başlangıç olacak” dedi.

 2- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Cemil Çiçek, Anadolu Ajansına verdiği demeçte, demokrasiden yana talepleri olanların öncelikle silahlarından vazgeçmesi gerektiğini, PKK’nın eylemsizlik kararının “Türkiye’de yeteri kadar hak ve özgürlük olmadığını” ileri sürerek bunu istismar ettiğini belirterek, “Kan dökmeye, insan öldürmeye, eylem koymaya devam ediyorlar” değerlendirmesinde bulundu.  

 3- Adalet Bakanlığından yapılan yazılı açıklamada, hâkim ve savcıların atama işlemlerine yönelik Hâkimler ve Savcılar Yüksek Kurulunda (HSYK) yürütülen çalışmalar sırasında Kurul üyeleri tarafından İstanbul, Erzurum ve Diyarbakır başta olmak üzere özel yetkili mahkemeler ve savcılıkların yapısını tamamen değiştirmeye dönük öneriler getirildiği ifade edilerek, “Yargı bağımsızlığı ve tabii hâkim ilkesini ihlal etmeyecek şekilde hazırlanacak yeni çalışmayı HSKY’nin önüne getirmek üzere kararname taslaklarının karara bağlanmayan bölümleri geri çekilmiştir” denildi.
 HSYK Başkan Vekili Kadir Özbek toplantı sonrası yaptığı açıklamada, Bakanlığın kararnameyi geri çekmesinin hukuki sonuçlar doğuracağını kaydetti.

 4- BDP Genel Başkanı Selahattin Demirtaş Diyarbakır’da yaptığı açıklamada, terör örgütü PKK’nın eylemsizlik kararının kendilerini sevindirdiğini belirterek, “Hükümetten taleplerimiz var. Yani PKK eylemsizlik kararı aldı diye biz boykot çalışmalarımızdan vazgeçmeyiz. Hükümet taleplerimizi karşılamaya yönelik ciddi adımlar atarsa müzakere süreci başlar, biz de yeni anayasayı destekleriz” dedi.

 5- ÖSYM Başkanı Prof. Dr. Ünal Yarımağan düzenlediği basın toplantısında, Kamu Personeli Seçme Sınavı’na ilişkin basında yer alan bazı iddialar üzerine araştırma başlatıldığını, tüm soruları doğru cevaplayanların sayısının fazlalığının, soruların önceden çalındığı gibi bir sonucu doğurmadığını, ancak yine de konunun tüm detaylarıyla değerlendirildiğini bildirdi.

 6- Memur maaşlarının belirlenmesi çalışmalarında ikinci toplantı Devlet Bakanı Hayati Yazıcı başkanlığında Ankara’da yapıldı. Toplantıya, kamu işveren kurulu üyeleri, Memur-Sen Genel Başkanı Ahmet Gündoğdu, Türkiye Kamu-Sen Genel Başkanı Bircan Akyıldız, KESK Başkanı Sami Evren, yetkili sendikaların genel başkanları, sendika uzmanları ve bürokratlar katıldı. “Toplugörüşmenin referandum sonrası toplusözleşme olarak devam etmesi” önerisinin kurul üyelerince kabul edilmediği açıklandı.
 Devlet Bakanı Yazıcı basın mensuplarına yaptığı açıklamada, sendikalar tarafından getirilen toplu sözleşmeye geçiş teklifinin kabul edilmesinin hukuken mümkün olmadığını belirtti.

 7- Türkiye Gazeteciler Cemiyeti (TGC), Türkiye Gazeteciler Sendikası (TGS), Türkiye Gazeteciler Federasyonu (TGF), Basın Konseyi, Çağdaş Gazeteciler Derneği (ÇGD) ve Basın Enstitüsü Derneği, tutuklu gazetecilerin serbest bırakılması talebini içeren Ortak Bildiri yayımladı. İstanbul’da düzenlenen basın toplantısında konuşan TGC Başkanı Orhan Erinç, cezaevlerinde çok sayıda gazeteci ve basın çalışanının haklarında hüküm verilmemiş olmasına karşın tutuklu olarak yargılandığını belirterek, “700’den fazla ceza ve tazminat davası ise mahkemelerde görülüyor” dedi.

 8- Irak Dışişleri Bakanı Hoşyar Zebari, İtalya’da yayımlanan Corriere Della Sera gazetesine verdiği mülakatta, ABD askerlerinin çekilmesiyle birlikte Irak’ta büyük bir iktidar boşluğunun oluştuğunu, bunun sorumluluğunun ABD Başkanı Barack Obama’ya ait olduğunu, komşu ülkelerin iç siyasete müdahale ettiğini ileri sürerek, “Amerikalılar gidiyor, İranlılar, Türkler, Suriyeliler ve de başkaları geliyor. İstikrarı bozucu müdahaleler çoğalıyor ve komşularımızın her biri söz sahibi olma uğraşında. Bu bizim geleceğimiz açısından dev bir sorun” ifadelerini kullandı.

 9- ABD Başkanı Barack Obama Seattle’da yaptığı açıklamada, ülke ekonomisinin resesyondan (durgunluk) tamamen çıkmasının birkaç yıl süreceğini, işlerini kaybeden 8 milyon işsize iş bulmanın zaman alacağını bildirdi.

 10- Rusya Devlet Başkanı Dimitry Medvedev, Afganistan Devlet Başkanı Hamid Karzai, Pakistan Devlet Başkanı Asıf Ali Zerdari ve Tacikistan Devlet Başkanı İmamali Rahman, Rusya’nın Soçi kentinde dörtlü bir zirve gerçekleştirdi. Toplantıda; Afganistan ve Pakistan’da güvenlik ve istikrarın tesis edilmesinin yolları, terör ve uyuşturucu kaçakçılığı ile ortak mücadele konularının ele alındığı açıklandı. 


                                                                                19 AĞUSTOS 2010  


 1- Milli Güvenlik Kurulu (MGK) Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün başkanlığında İstanbul’da toplandı.
 Toplantı sonrası yapılan yazılı açıklamada, “Ülkemizin birliğini, bölünmez bütünlüğünü, insanımızın yaşama hakkını ve milletimizin huzurunu hedef alan bölücü terör örgütü ve yandaşlarına karşı halkımızın da desteğiyle çok yönlü olarak yürütülen mücadeleye taviz verilmeksizin devam edileceği hususundaki kararlılık, bir kere daha teyit edilmiştir” denildi.

 2- Hâkimler ve Savcılar Yüksek Kurulu (HSYK) Başkanvekili Kadir Özbek basın mensuplarına yaptığı açıklamada, bir takım hâkim ve savcıların görevden alınmasına ilişkin Kurul kararı bulunmadığını belirterek, “Kararname taslağı, kararname imzalandıktan sonra kararname adını alır. Taslak artık Kurulun gündemine alındıktan sonra Kurulun malıdır, o gündemin bir maddesidir. Gündemden çıkarılması ancak Kurulun vereceği kararla olur” dedi.

 3- Maliye Bakanı Mehmet Şimşek İstanbul’da yaptığı açıklamada, 12 Eylül Anayasa referandumunda iş dünyasının, Türkiye’nin gelecek bir konuya kayıtsız kalamayacağını ifade ederek, Anayasa metninin kabul görmesi durumunda, iş, aş ve üretimin önünün açılacağını, reform paketinin ülke yararına olacağını vurguladı.

 4- Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım, İstanbul’da Ar-Ge Merkezi’nin açılışında yaptığı açıklamada, Ar-Ge yatırımlarına Gayrısafi Milli Hasıla’nın binde 7’sinden daha az bir kaynak ayrıldığını belirterek, “Bu payı 2023’te yüzde 2.5’e çıkarmak istiyoruz. Bunu başarırsak ciddi mesafe kat etmiş olacağız. Ar-Ge’ye ayrılan bu payın en az yarısının bilgi iletişim teknolojilerine tahsis edilmesi gerekiyor” dedi.

 5- MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli Bartın’da yaptığı açıklamada, Anayasa referandumunda ‘evet’ demenin ülkeyi karanlığa sürüklemekten öteye götürmeyeceğini ileri sürerek, değişiklikte birinci gündemin “PKK açılımı ve yıkım projesinin anayasal zeminini atmak” olduğunu ifade etti. Bahçeli ayrıca, PKK’nın ateşkes kararıyla ABD’nin Irak’tan asker çekme takviminin aynı döneme denk geldiğini, ABD silahlarının ne kadarının Irak’ta ne kadarının Kandil’de bırakılacağının da tartışma konusu olduğunu bildirdi.

 6- BDP Genel Başkanı Selahattin Demirtaş Diyarbakır’da yaptığı açıklamada, Anayasa referandumunda ‘boykot’ kararından parti olarak vazgeçmenin gündemlerinde olmadığını belirterek, “Operasyonlar durmadan, tutuklu Kürt siyasetçiler serbest bırakılmadan ve Kürt halkının onuru kabul edilmedikçe, yapacakları hiçbir şeye katılmayacağız” dedi.

 7- UEFA Avrupa Ligi play-off turu ilk maçlarında Galatasaray, İstanbul’da Ukrayna’nın Kapaty Lviv Takımı ile 2-2 berabere kalırken, Fenerbahçe, Yunanistan’ın PAOK, Trabzonspor, İngiltere’nin Liverpool Takımı’na aynı sonuçla 1-0 yenildi. 

20 AĞUSTOS 2010

 1- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, partisince Kahramanmaraş’ta düzenlenen mitingde yaptığı konuşmada, Terör örgütünün eylemlerini durdurduğunu açıklamasının hükümetleriyle ilişkilendirilmek istendiğini belirterek, “Bu alçakça bir iftiradır” dedi. Başbakan Erdoğan, “AK Parti hükümetinin herhangi bir terör örgütüyle masaya oturması, pazarlık yapması asla söz konusu değildir. Bundan sonra da olmayacak. Referandum sürecini etkilemeye yönelik uydurulmuş yalanlardır” dedi. Başbakan Erdoğan, “Terör örgütü elebaşılarının beyanlarını hakikat kabul etmek ne kadar vahimse, böyle bir milli meseleyi kampanya malzemesi haline getirip istismar etmek de o kadar vahimdir. Gelin bu iftiracılara karşı hep birlikte‘evet’ diyerek onlara gereken dersi verelim” dedi.

 2- CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Afyonkarahisar’da yaptığı konuşmada, AK Partinin referandumda ‘evet’ oyunu garantilemek için terör örgütü ile pazarlık süreci başlattığını iddia ederek, “AKP, PKK’yı artık terör örgütü olarak görmemeye başladı. Bu da pazarlığın somut göstergesidir. AK Parti ‘evet’ oyunu garantiye almak için pazarlık süreci başlattı. Terör örgütünden yapılan açıklamalar da pazarlığa geçildiğini gösteriyor” dedi.

 3- Devlet Bakanı Zafer Çağlayan, Ankara’nın Ayaş ilçesinde halka hitaben yaptığı konuşmada, Türkiye’nin birlik ve beraberlik içinde olmasına büyük önem verdiklerini ifade ederek, “Türkiye Cumhuriyeti hükümeti asla benim Mehmetçiğime kurşun sıkan alçaklarla masaya oturmaz. Sonuna kadar mücadele edecektir” dedi. Bakan Çağlayan, PKK terör örgütünün 20 Eylül’e kadar silah bıraktığını açıklamasının ardından terör örgütü lideri Murat Karayılan’ın ‘devletle anlaşmaya vardık’ sözlerini de değerlendirerek, “Bizimle seçim meydanlarında mücadele edemeyenler bu tür yalanlar, iftiralarla karalama yapıyor” dedi

 4- Adalet Bakanı Sadullah Ergin, TRT Haber’de gündeme ilişkin yaptığı açıklamada, 2010 Yaz Kararnamesi’yle ilgili olarak, “Burada alınmış olan ilke kararlarına aykırı olarak bir yer değişikliği talebi var ve bu talepler özel yetkili mahkemelerin kompozisyonunu, yapısını komplo değiştirmeye yönelik talepler. Biz bunları doğru bulmadığımızı ifade ettik” dedi. “Yaz Kararnamesi”nin geri çekilmesine yönelik bir soru üzerine Bakan Ergin, son taslağın tamamen HSYK’nın belirlediği ilkeler çerçevesinde hazırlandığını belirterek, “Kararname çalışmaları yapılıyor, görüşmeler bitiyor. En son gün imza atılıp kararname bağlanıp yayımlanacağı esnada, son anda kurul üyelerinin cebinden, çantasından çıkarttığı talepler geliyor. Kurul üyeleri, kararname taslağına ilave taleplerde bulunabilirler ama bunun mutat olan yolu, hazırlık esnasında bunların bildirilmesidir. Gündeme getirilen talepler, mutat talepler, normal talepler değil” dedi.

 5- Maliye Bakanı Mehmet Simsek, Gaziantep’te gazetecilere yaptığı açıklamada, geçen yıl, krizin en yoğun şekilde hissedildiği dönemde kendilerine haksızlık yapıldığını belirterek “Geçen sene bu vakitlerde bize büyük haksızlık yaptılar, ‘Türkiye, dünyada bu krizden en fazla etkilenen ülke, sabaha çıkmaz’ dediler. Şimdi dönüp utanmaları lazım. Dünyada krizden en fazla etkilenen ülke nasıl oluyor da büyüme rekoru kırıyor, istihdam rekoru kırıyor, not artışı rekoru kırıyor?” dedi. Anayasa değişiklik paketinin esnafın emeklinin, işsizin problemini çözdüğünü belirten Bakan Şimşek, dünyada hak ve özgürlüklerini artırmadan, demokrasisini yüksek düzeylere çıkarmadan, iyi işleyen bir hukuk sistemini kurmadan zenginleşen hiçbir ülke olmadığını vurguladı.

 6- Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, AK Parti Kayseri İl Başkanlığında düzenlediği basın toplantısında, hükümetin terör örgütü PKK ile görüşme yapmadığını, bu konudaki iddiaların asılsız olduğunu belirterek “Devlet terörle pazarlık yapmaz. Şu anda hükümetiz ve hükümetimiz PKK ile terörle hiçbir zaman pazarlık masasına oturmaz. Böyle bir şey söz konusu değil. Ama terörün bitmesi için ne gerekiyorsa biz onu yapacağız” dedi. Bakan Yıldız, referandumla ilgili olarak da, “Halkımızın tercihlerine müdahale etmemiz söz konusu olamaz. Biz ‘evet' demenin yararlarını, çocuklarımızın geleceği ile ilgili konuları aktarıyoruz, Türkiye’nin istikrarıyla ilgili, geleceğiyle ilgili, bu ülkeye yapacağı katkıları anlatmaya çalışıyoruz” dedi.

 7- MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, Bartın’da yaptığı konuşmada, bütün siyasi partilerin anayasa değişikliği arzuladığını, ancak AK Partinin anlaşmadan kaçtığını söyledi. Bahçeli, “Geniş bir değişiklik arzusu oluştuğu ortamda siyasi iktidar, mecliste bulunan çoğunluğunu da dikkate alarak bütün siyasi partilerden uzlaşma zemini arayıp bir anayasa değişikliğini gerçekleştirmiş olsaydı, ülkeye çok büyük hizmet sunmuş olurdu. Ancak, AK Parti bundan kaçınmıştır. Uzlaşmayı kabul etmemiştir. Diğer siyasi partilerin varlığını kabul etmemiştir. Bu anayasa Türkiye’nin anayasası değildir, Recep Tayyip Erdoğan’ın anayasasıdır” dedi.

 8- Saadet Partisi Genel Başkanı Numan Kurtulmuş, Ankara’da katıldığı iftar yemeğinde yaptığı konuşmada, partisinin referanduma yönelik, “şimdilik evet” parolasıyla çalışma yürüttüğünü ifade etti. Bu ülkenin sahibinin Türkiye’de yaşayan millet olduğuna dikkati çeken Kurtulmuş, “73 milyon, bu ülkenin sahibidir ve kendi anayasasını yapmak zorundadır. Bu millet, kendi anayasasını yapacak kudrettedir. Biz Saadet Partisi olarak eksikliklerine rağmen bu Anayasa’ya ‘evet’ diyoruz” dedi.

 9- BDP Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, 12 Eylül’de yapılacak referandumu boykot çalışmaları kapsamında Şırnak’ta yaptığı konuşmada, demokratik bir Anayasa için halkın sandığa gitmemesi çağrısında bulundu. Demirtaş daha sonra partililerle birlikte Habur yolunda bulunan kimsesizler mezarlığına giderek, mezarlıkta Başbakan Erdoğan’a, “Geçmişinle yüzleşmek istiyorsan ve Kürt sorununu çözmek istiyorsan buyur gel. Gel bu toplu katliamları deşifre et” dedi.

 10- DSP Genel Başkanı Masum Türker, İzmir programı kapsamında Bornova’da partililerle yaptığı konuşmada, anayasa değişikliği paketindeki bazı önemli maddelerin kendi görüşlerini yansıttığını, ancak buna rağmen pakete ‘hayır’ diyeceklerini açıkladı. Türker, “Yargının yeniden yapılandırılmasına ilişkin maddeler paketin içinde zehir” dedi.

 11- Sermaye Piyasası Kurulu (SPK) Başkanı Vedat Akgiray, SPK’nın 2009 yılı faaliyet raporunun önsözünde yer alan açıklamasında, Mevcut Sermaye Piyasası Kanunu’nun kilit noktalarında yapılan önemli değişiklikler ile Sermaye Piyasası Kurulunun hızlı ve caydırıcı kararlar alabilen bir kurum haline geleceğini vurgulayan Akgiray, “Küresel finansal krizden etkilenen ülkelerdeki piyasa gözetim sistemlerinin yeterli olmamasının krizin ana derslerinden biri olduğu düşünüldüğünde; başta manipülasyon ve içerden öğrenenlerin ticareti olmak üzere piyasa suçları ile mücadele konusunda bütün dünyaya örnek olabilecek bir gözetim sistemi ülkemizde kurulmuştur. Bunun, sermaye piyasamız için ayrı bir güven ve gurur kaynağı olduğunu düşünmekteyiz” dedi.

 12- Özelleştirme İdaresi Başkan Vekili Ahmet Aksu, Anadolu Ajansına yaptığı açıklamada, elektrik üretim özelleştirmelerine başlayacaklarını bu ay sonunda veya eylül başında Hamitabat termik santralinde ihale ilanına çıkacaklarını bildirdi. Aksu, elektrik üretim özelleştirmelerinde, öncelikli 4 termik tesisin portföy gruplarından ayrı olarak özelleştirilmesi çalışmalarını sürdürdüklerini bildirdi.

 13- İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi, İkinci Ergenekon davası kapsamında AK Parti hakkındaki kapatma davası dosyasının ve eklerinin Anayasa Mahkemesinden istenmesine karar verdi.

 14- Devlet Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış, Pakistan’da meydana gelen sel felaketinin ardından BM Genel Kurulunda düzenlenen Pakistan’a yardım konulu üst düzey toplantıda yaptığı konuşmada, felaketlerin sosyal ve siyasi ayaklanmaya yol açabileceğini dile getirdi. Güvenlik sıkıntılarının ortaya çıkabileceğini de sözlerine ekleyen Bakan Bağış, “Izdırabı bir an önce dindirmek hepimizin ortak sorumluluğudur” diye konuştu. Bakan Bağış, Türkiye’nin sel felaketi yaşayan Pakistan’a uluslararası toplum tarafından yapılan insani yardım çabalarının en ön saflarında yer alacağını söyledi.

 15- Türkiye’nin kırmızı bültenle aradığı terör örgütü PKK üyesi Ali Örgen, İtalya’nın güneyindeki Taranto kentinde yakalanarak gözaltına alındı.

 16- ABD Dışişleri Bakanı Hillary Clinton, ABD’nin Ortadoğu Temsilcisi George Mitchell ile Dışişleri Bakanlığında düzenlediği basın toplantısında, İsrail ile Filistin arasındaki doğrudan görüşmelerin 2 Eylül’de Washington’da başlayacağını açıkladı. Clinton, İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu ile Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas’ı görüşmeleri başlatmak için Washington’a çağırdığını ve “nihai statülerle” ilgili tüm sorunları bir yıl içinde çözmeyi hedeflediklerini kaydetti. Tüm taraflara ilerleme sağlanması ve ABD’nin çabalarını engellememe çağrısı da yapan Clinton, “Görüşmeler önkoşulsuz, iyi niyet içinde ve başarılı olacağına inanarak yapılmalı” dedi.

 17- İran Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinejad, Yomiuri Shimbun adlı Japon gazetesinde yayımlanan röportajında, ülkesinin, Batılı güçlerle nükleer yakıt değişimini görüşmeye hazır olduğunu açıkladı. Ahmedinejad, İran’ın, ağustos sonu veya eylül başı, BM Güvenlik Konseyinin beş daimi üyesi (ABD, Britanya, Fransa, Rusya, Çin) ve Almanya’nın oluşturduğu altılı grup ile İran’daki tıbbi araştırma reaktörüne yakıt temini konusunda görüşmelere yeniden başlayabileceğini belirtti.

 18- Ermenistan Cumhurbaşkanı Serj Sarkisyan, resmi bir ziyaret için Erivan’da bulunan Rusya Devlet Başkanı Dimitriy Medvedev ile bir araya gelerek iki ülke arasındaki nükleer enerji santrali inşaatı ile Rus askerlerinin 2044 yılına kadar Ermenistan’da kalmasına imkan sağlayan anlaşmayı imzaladı. İmza töreninin ardından konuşan Sarkisyan, Moskova’nın varılan anlaşma çerçevesinde Ermenistan’ın güvenliğini sağlama ve Ermeni ordusuna modern silahlar verme taahhüdünde bulunduğunu söyledi.
 Medvedev de yaptığı konuşmada, Rusya’nın Dağlık Karabağ sorununun çözüm sürecine yardımcı olmak için arabulucu misyonunu sürdürmeye hazır olduğunu belirterek, “Ermenistan ile Azerbaycan arasındaki ikili temaslar ve Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı (AGİT) Minsk grubu çerçevesinde, tarafların karşılıklı kabul edebileceği bir çözümün bulunmasını istiyoruz” dedi.

21 AĞUSTOS 2010

1- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan Kayseri’de düzenlenen mitingde yaptığı konuşmada, hükümet yetkililerinin PKK ile görüştüğü yönündeki iddiaları reddederek, “Bizim PKK ile 4 kez birlikte oturduğumuzu söyleyenlerle hesaplaşacağız. Eğer bu iddianızı ispatlamazsanız müfterisiniz” dedi.

2- Genelkurmay Başkanlığından yapılan yazılı açıklamada, Hakkâri’nin Çukurca ilçesinde Hantepe Üs Bölgesi’ne yapılan saldırıyla ilgili olarak bazı basın-yayın organlarında yer alan görüntü ve haberlerin gerçeği yansıtmadığı belirtilerek, “Olayın cereyan şeklinden de görüleceği gibi, medyaya yansıyan görüntüler, çatışmanın başlamasından sonraki sürece aittir ve çatışma süresince de ilgili komutanlıklar alınması gereken tedbirleri almış veya almaya çalışmışlardır” denildi.

3- CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu Isparta ve Burdur’da partisi tarafından düzenlenen mitinglerde yaptığı konuşmalarda, hükümeti ve Başbakan Erdoğan’ı eleştirerek, 12 Eylül’de yapılacak Anayasa referandumunda halkı ‘hayır’ oyu vermeye çağırdı.

4- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Cemil Çiçek CNN Türk TV’de yayınlanan mülakatında gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulundu. Bakan Çiçek, BDP tarafından gündeme getirilen “demokratik özerklik” talepleriyle ilgili olarak, “Demokratik özerklik denilen şey, Türkiye’de Kuzey Irak’taki yapıya benzer bir yapı oluşturmaktır. Ama şimdi bu telaffuz edilmiyor. Bu riskli bulunuyor. Konjonktürün buna müsait olmadığı ifade ediliyor” yorumunda bulundu.

5- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Ali Babacan Muğla’da yaptığı açıklamada, yılın son çeyreğinde “milli gelir”in kriz öncesi döneme ulaşacağını vurgulayarak, “Yani toplam milli gelir açısından dipten tekrar kriz öncesi döneme çıkmış olacağız” dedi.

6- MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli Cumhuriyet gazetesine verdiği mülakatta, gündem ve 12 Eylül’de yapılacak Anayasa referandumuna ilişkin değerlendirmelerde bulundu. Bahçeli, terör örgütünün, Türkiye’de etnik temelde bir bölünmeyi ve bu bölünmenin sonucunda da bir Kürdistan devletini kurmayı amaçladığını ifade etti. Bahçeli, halkın güvenmediği için referandumda kullanacağı oy konusunda bilgi vermekten kaçındığını, memur ve sendikalara ‘evet’ oyu kullanılması yönünde baskı yapıldığını da sözlerine ekledi.

7- BDP Genel Başkanı Selahattin Demirtaş Şırnak’ta yaptığı açıklamada, Van’da 2 PKK’lının öldürülmesiyle ilgili olarak hükümetin açıklama yapmasını isteyerek, “Eylem yapmayacağını ilan etmiş bir örgüte karşı, harekete karşı ve onun üyelerine karşı operasyon yapmak açıkça provokasyondur” dedi.

8- Hakkâri’nin Şemdinli ilçesinde güvenlik güçleriyle teröristler arasında çıkan çatışmada, 1 askerin şehit olduğu açıklandı. 

9- İran’ın, ABD, BM ve AB’nin yaptırımlarına rağmen, Rusya tarafından yapımı gerçekleştirilen ve Buşehr kentinde kurulan ilk nükleer santrale yakıt yüklenmeye başladığı açıklandı. İran Atom Enerjisi Kurumu Başkanı Ali Ekber Salihi, Rusya Atom Enerjisi Ajansı (Rosatom) Başkanı Sergey Kriyenko’nun da katıldığı törende yaptığı konuşmada, santrale yakıt verilmesinin İran’ın nükleer programının barışçıl olduğunun göstergesi olduğunu belirterek, “Buşehr, İran halkının amacına ulaşmasında sabır ve direnişin bir sembolüdür” açıklamasında bulundu.


                                                          22 AĞUSTOS 2010  

1- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan Samsun’da düzenlenen mitingde yaptığı konuşmada, milletten aldıkları yetkiyi yine millete vereceklerini ifade ederek, “Biz hesabını bir kısım medyaya verenlerden değiliz. Biz, hesabını tuzu kuru kaymak tabakalara verenlerden değiliz. Biz, hesabını millete tepeden bakan seçkinlere verenlerden değiliz. Bizim bir Allah’a bir de millete hesabımız var” dedi. Başbakan Erdoğan, terör örgütü PKK ile pazarlık yapıldığı iddialarına tepki göstererek, “CHP Genel Başkanı, MHP Genel Başkanı, BDP, Kandil’in tellallığını yapıyorlar. Başbakan’ın açıklamalarına inanmıyorlar. Milli Güvenlik Kurulunun açıklamalarına inanmıyorlar. Ama bunlar Kandil’den gelen hezeyanlara sımsıkı sarılıyorlar” dedi.  

2- CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu İstanbul’da partisi tarafından düzenlenen mitingde yaptığı konuşmada, Anayasa değişiklik paketinde toplumun geniş kesimlerini ilgilendiren konularda göstermelik maddelere yer verildiğini, grev hakkı olmayan bir toplusözleşmenin uluslararası sözleşmelere uygun olmadığını ileri sürerek, Başbakan Erdoğan ile televizyonlarda değişikliklerin neler içerdiğini tartışmak üzere açık oturuma hazır olduğunu bildirdi. Kılıçdaroğlu, “12 Eylül’de hayır diyelim ki Türkiye özgür ve bağımsız olsun. Alın teri karşılığını bulsun. Özgür bir toplumu beraber kuralım” dedi.

3- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Kanal 24’te katıldığı programda, vatandaşların Anayasa değişikliğini içeren pakette neler olduğunu yeterince bilmediğini belirterek, “Şimdi bir başka konu üzerinden, bir terör örgütünün üst düzey yöneticisinin akıl almaz, insafsız, ahlaksızca söylediği bir iddia, yalan üzerinden gidiliyor. Eğer siz gündeminizi örgüte tayin ettiriyorsanız, o zaman siyaset kurumu ne işe yarar? Türkiye’nin gündemini şu an terör örgütü tayin ediyor gibi bir hal var” dedi.

4- BDP Genel Başkanı Selahattin Demirtaş Şanlıurfa’da yaptığı açıklamada, referandumda ‘evet’ diyecekleri yönündeki söylentilerin gerçeği yansıtmadığını, yüzde 10’luk seçim barajının kaldırılması gerektiğini belirterek, “Kalıcı barış için gerekirse PKK ile de görüşülmelidir” dedi.

5- Yalova Valisi Yusuf Erbay’ın merkez valiliğine atanmasına ilişkin karar Resmi Gazete’de yayımlandı. Erbay’ın yerine Gölcük Kaymakamı Dursun Ali Şahin, Yalova Valiliğine atandı.

6- İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu Yunanistan’da yayımlanan To Vima gazetesine verdiği demeçte, Türkiye ile İsrail arasındaki gerginliğin Ankara’nın seçimi olduğunu ileri sürerek, “İlişkilerdeki gerginlik bizim seçimimiz değil. Her şey Davos’ta 2009 yılının ocak ayında başladı. Ankara’nın apaçık bir şekilde ilişkilerimizde gerginliği ateşleme politikası vardı. Türkiye eğer ılımlılık yolunu izlemeye karar verirse memnunlukla karşılanacaktır” dedi.
Öte yandan İsrail Genelkurmay Başkanlığına Yoav Galant’ın atanmasına ilişkin kararnamenin Savunma Bakanı Ehud Barak tarafından onaylandığı bildirildi.

7- İran’da, Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinejad’ın da yer aldığı bir törenle “Kerrar” adı verilen ilk uzun menzilli insansız savaş uçağının tanıtımının yapıldığı açıklandı. Ahmemedinejad yaptığı konuşmada, “Kerrar’ın, İran’ın düşmanları için ölüm elçisi olduğunu” ileri sürdü.

8- Avustralya’da yapılan erken genel seçimlerde hiçbir partinin tek başına iktidara gelecek çoğunluğu elde edemediği açıklandı. Oylamada İşçi Partisi 70, Liberal Parti öncülüğündeki koalisyon 71 sandalyeye sahip oldu.

9- Şiddetli yağışların yol açtığı seller nedeniyle Çin’in Kuzey Doğusu ile Kuzey Kore’de yaklaşık 130 bin kişinin güvenli bölgelere tahliye edildiği açıklandı.

                                                       
23 AĞUSTOS 2010  

1- Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Rusya Devlet Başkanı Dimitry Medvedev ile bir telefon görüşmesi yaptı. Görüşmede, ikili ilişkilerin yanı sıra Güney Kafkasya ve diğer bölgesel konularda değerlendirmelerde bulunulduğu belirtildi.
Cumhurbaşkanlığı Basın Merkezi’nden yapılan açıklamada, Türk tarihi açısından önem taşıyan illerdeki tarihi dokunun korunması için Cumhurbaşkanlığı tarafından bir çalışma başlatıldığı, bu kapsamda, Ahlat, Adilcevaz, Tatvan, Malazgirt ve Erciş’in Cumhurbaşkanlığı himayesine alındığı bildirildi.

2- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Van’ın Beşyol ilçesinde düzenlenen mitingde yaptığı konuşmada, Türkiye’de yaklaşık 30 yıldır terör eylemlerinin yaşandığını, masum insanlara kurşun sıkıldığını, gençlerin kandırılarak dağlara çıkarıldığını belirterek, “30 yıldır kim kazandı? Bu ülke kazanmadı, tersine sadece maddi boyutunu söylüyorum, 450 milyar dolar kaynağını kaybetti. Bu ülkenin insanları kazanmadı, tersine 40 binden fazla vatandaşını toprağa verdi. Terör işsizlik getirdi, yoksulluk getirdi, acı getirdi. Ama bu kanlı süreçten rant sağlayanlar oldu. Silah tüccarları bu kanlı süreçte kazanç sağladı” dedi.
Başbakan Erdoğan ayrıca, Show TV’de katıldığı bir programda gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulundu. Başbakan Erdoğan, terör örgütü PKK’nın eylemsizlik kararı çerçevesinde yapılan yorumlara ilişkin bir soru üzerine, “Burada bir şeyi birbirine karıştırmayalım. Biz siyasi iradeyiz, siyasi iktidarız. Biz iktidar olarak, siyasi hükümet olarak hiçbir zaman bir terör örgütüyle veya temsilcileriyle masaya oturup görüşme yapmayız. Şu veya bu şekilde çeşitli kurumlarıyla bu tür bazı münasebetler gerekirse devlet onu kendisi yapar” görüşlerini dile getirdi. 

3- Genelkurmay Başkanı Orgeneral İlker Başbuğ, 30 Ağustos tarihinde emekliye ayrılması nedeniyle, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ve TBMM Başkanı Mehmet Ali Şahin’in ziyaret ederek, bir süre görüştü.

4- Yüksek Askeri Şura (YAŞ) kararı sonrası emekliye ayrılan 1. Ordu Komutanı Orgeneral Hasan Iğsız görevini, İstanbul’da düzenlenen törenle Orgeneral Hayri Kıvrıkoğlu’na devretti. Törene Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Işık Koşaner de katıldı.

5- CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Haber Türk TV’de katıldığı bir programda gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulundu. Kılıçdaroğlu, Türk Silahlı Kuvvetleri içerisinde de AK Parti’ye yakın yapılanma olduğunu, özel bilgilerin Başbakan’a iletildiğini, bu sayede yargı desteğiyle ordunun yeniden dizayn edildiğini ileri sürdü. Kılıçdaroğlu, CHP’nin askerle yakın ilişki içinde olduğu yönünde iddiaların bulunduğu sorusu üzerine, “Askerle sıkı bağlantı kurmamız falan tamamen hayal ürünü, hangi askerle nerede hangi sıkı ilişkiyi kurmuşuz biz? Böyle bir şey yok. Genelkurmay Başkanı ile bir kez sınır boylarını gezdik o kadar, ilişki budur” dedi.
Öte yandan Alman Der Spiegel dergisine mülakat veren Kılıçdaroğlu, “Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın çeşitli konulardaki çıkışlarının Türkiye için sorun yarattığını” savundu.

6- Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, İsrail’in Gazze’ye yardım götüren gemilere yönelik düzenlediği operasyon ile ilgili BM İnsan Hakları Konseyinin açtığı soruşturma çerçevesinde oluşturulan Uluslararası Veri Toplama Misyonu Heyeti Üyesi Sir Desmond de Silva’yı kabul ederek bir süre görüştü.

7- MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, Ankara’da partisi tarafından düzenlenen bir etkinlikte yaptığı konuşmada, Anayasa değişikliğinin iki amacı bulunduğunu, birincisinin PKK’nın siyasallaştırılmasına siyasi zemin hazırlanması, ikincisinin de bugünkü iktidarın Yüce Divan’dan kurtarılması çabaları olduğunu ileri sürerek, “Devlet İmralı ile diyalog kurdu” ifadelerini kullandı. Bahçeli, Başbakan Erdoğan’ın bu diyalogu açıklamaması durumunda, MHP’nin bu süreci açıklayacağını ve sorumlularından hesap soracağını da sözlerine ekledi. 

8- Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı, Kamu Personeli Seçme Sınavı’nda usulsüzlük yapıldığı yönünde basın organlarında çıkan haberler üzerine soruşturma başlattı.

9- İsrail Dışişleri Bakanı Avigdor Lieberman, Rus Reka Radyosuna verdiği demeçte, ülkesinin son dönemde Güney Kıbrıs ve Yunanistan gibi bölge ülkeleriyle ‘yakın’ bağlar geliştirdiğini belirterek, “Türkiye ile ilişkilerimizdeki görülen bozulmaya rağmen başka seçeneklerimiz var” ifadelerini kullandı.

10- Afganistan’daki ABD ve NATO birliklerine komuta görevini yürüten Amerikalı General David Petraeus, BBC’ye verdiği demeçte, ABD Başkanı Barack Obama’nın Afganistan’dan çekilme kararının erken olduğunu, Taliban Hareketi’nin, ülkenin güneyindeki ve Kabil civarındaki direnişinin geriletildiğini, buna rağmen militanların tutundukları bölgelerdeki etkinliğinin kırılmasının kolay olmadığını bildirdi.

11- İran Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinejad El Cezire televizyonuna verdiği demeçte, hem ABD’nin hem de İsrail’in askeri yönden İran’a karşı koymak için çok zayıf olduğunu savunarak, “Irak’ta küçük bir orduya yenilen bir ordunun, İran ordusu gibi büyük ve gelişmiş bir orduyla savaşa girebileceğine inanmıyorum” dedi.

12- Filipinler’de rehin alınan bir yolcu otobüsüne güvenlik birimleri tarafından düzenlenen operasyonda 8 kişinin yaşamını yitirdiği bildirildi.


24 AĞUSTOS 2010  

1- Cumhurbaşkanı Abdullah Gül İstanbul Sarıyer Çayırbaşı Karayolu tünel inşaatında incelemelerde bulundu. Cumhurbaşkanı Gül gazetecilerin gündeme ilişkin soruları üzerine, Türkiye’nin önceliğinin terör olduğunu, TSK, Emniyet ve İstihbarat’ın bu konuda sorumlulukları bulunduğunu belirterek, “Hepsi bütün gücüyle terörü bitirmek, yeni şehitler vermemek için görevlidir. Terörle sadece silahla mücadele edilmez. Bütün imkânlar seferber edilerek mücadele yapılır. Yeri geldiğinde diplomasi, yerine geldiğinde TSK devreye girer” değerlendirmesinde bulundu.

2- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan Sivas’ta düzenlenen mitingde yaptığı konuşmada, hükümeti baskı yapmakla suçlayan muhalefet partilerini eleştirerek, “Bizi baskı yapmakla suçlayanlar, asıl baskıyı yapıyorlar. CHP’nin, MHP’nin, BDP’nin halk oylaması kampanyaları birbirini aratmıyor” dedi. Başbakan Erdoğan ayrıca CHP’nin yargıyı siyasallaştırdığını belirterek, “Yargının, CHP’nin nasıl arka bahçesi haline geldiğinden hiç söz etmiyorlar. Bunu ben yaşadım. Bana cezayı kesen Yargıtay’daki üst dairenin mensuplarının, daha sonra CHP’nin üst kurullarında nasıl yer aldıklarını çok iyi biliyoruz” dedi.

3- CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu partisi tarafından Van mitingine katılmak üzere bu kente giderken basın mensuplarına yaptığı açıklamada, devlet ile bürokrasinin hükümetten bağımsız hareket etmediğini, yetki verilmesi durumunda çeşitli kişilerle görüşme yaptıklarını ve hazırladıkları raporları hükmete verdiklerini, BDP tarafından gündeme getirilen demokratik özerklik konusunda sessiz kalınamayacağını vurgulayarak, “Bir Başbakan böyle bir öneri karşısında suskun kalamaz. Suskun kalması, bu öneriyi benimsediği anlamına gelir. CHP olarak bölgenin sorunlarına ilişkin bir komisyon kurduk” dedi.

4- Devlet Bakanı Zafer Çağlayan Ankara’da yaptığı açıklamada, kurun ithalatı artırıcı etkisi bulunduğunu ifade ederek, “Ciddi manada ithalatı etkileyen, ithalatı azdıran bir yapıya dönüştü. Özellikle avronun, doların değer kaybetmesi, Türkiye’deki maliyetleri sanal şekilde yükseltip, dışarıdakilerin daha ucuz hale gelmesini sağlıyor” yorumunda bulundu.

5- Milli Savunma Bakanı Vecdi Gönül Sabah gazetesine verdiği demeçte, terörle mücadele kapsamında kurulması düşünülen profesyonel sınır birliklerine ilişkin çalışmanın başlatıldığını belirterek, “Hukuki altyapı da dâhil geniş kapsamlı bir çalışma yapılıyor. Bu çalışma, komuta kademesi değiştikten sonra sonuçlandırılacak. Yapısı gibi ayrıntılar o zaman paylaşılacak” dedi.

6- Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım, Ankara’da 32 banliyö treninin hizmete girmesi nedeniyle düzenlenen törende yaptığı konuşmada, geçmişte ihmal edilen demiryollarına büyük önem verdiklerini belirterek, “Türkiye Cumhuriyeti tarihinin son 60 yılında ilk defa yatırım ödeneği, demiryollarına karayollarından daha fazla konuldu” dedi.

7- Sağlık Bakanlığından yapılan yazılı açıklamada, Manisa’da 12 Ağustos tarihinden itibaren ateş, trombositopeni (kan pıhtılaşmasında görevli hücrelerin azalması), bilinç değişikliği ve döküntü şikâyetiyle başvuran 16 hastadan 6’sının yaşamını yitirdiği bildirildi. Açıklamada, “Yunanistan’ın kuzeyinde sivrisineklerle bulaşan ve Batı Nil Ateşi adı verilen viral enfeksiyon vakaları ile Manisa’daki vakaların herhangi bir benzerlik gösterip göstermediği uluslararası sağlık kuruluşları ile işbirliği içinde ayrıca araştırılmaktadır” denildi.

8- Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) Başkanı Prof. Dr. Ünal Yarımağan Anadolu Ajansına yaptığı açıklamada, KPSS’de usulsüzlük yapıldığı yönündeki iddiaları değerlendirirken, yüksek puan alan adayların bilgilerinin araştırıldığını, soruları hazırlayanlarla görüşüldüğünü belirterek, “Benim yapabileceğim başka bir şey yok. Biz elimizdeki belgeleri inceleyebiliriz ancak. Onun ötesinde, zaten bir olay olsa bütün sınav salonlarında tutanaklar tutuluyor. Bizdeki bilgilerde bir anormallik yok” dedi.
Öte yandan Yüksek Öğretim Kurumu (YÖK) Başkanı Prof. Dr. Yusuf Ziya Özcan Sabah gazetesine konuya ilişkin olarak yaptığı açıklamada, KPSS için çok kapsamlı araştırma başlattıklarını, Cumhurbaşkanlığı, Başbakanlık, Emniyet Genel Müdürlüğü istihbarat birimleri ve bilişim uzmanlarının konuyu araştırdıklarını vurgulayarak, “En küçük bir ihmal görmemiz durumunda sınavı iptal ederiz” dedi.

9- İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından başlatılan İnternet Andıcı Soruşturması kapsamında, 30 Ağustos tarihi itibariyle emekli olması nedeniyle 1. Ordu Komutanlığı’ndan ayrılan Orgeneral Hasan Iğsız, Başsavcı Vekili Turan Çolakkadı ve Savcı Zekeriya Öz’e ifade verdi.

10- ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Philip Crowley düzenlediği basın toplantısında, İran’ın savunma sanayini güçlendirmesinin kendilerini ve komşularını ilgilendirdiğini, bu nedenle bölgedeki diğer ülkelerle işbirliğini artırdıklarını, nükleer programıyla ilgili soru işaretlerine cevap vermesi için İran’la diyaloga hala açık olduklarını bildirdi.

12- BM İnsan Hakları Konseyi bünyesinde İsrail’in Gazze’ye yardım filosuna yönelik operasyonunu soruşturmak üzere oluşturulan Komisyon üyelerinden Juan Carlos Monge yaptığı açıklamada, Türkiye ve Ürdün’de görgü tanıkları ve hükûmet yetkilileriyle görüştüklerini, ancak İsrail’in görüşme tekliflerini reddettiğini duyurdu.

13- Sudan’ın başkenti Mogadişu’da bir otele teröristler tarafından düzenlenen saldırıda, aralarında 6 milletvekilinin de bulunduğu 33 kişinin öldüğü açıklandı.

14- Çin’in kuzeydoğusunda Henan Havayollarına ait yolcu uçağının iniş sırasında düşmesi sonucu 43 kişinin öldüğü, 53 kişinin de yaralandığı duyuruldu.


25 AĞUSTOS 2010

1- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Tokat’ta halka hitaben yaptığı konuşmada, Anayasa değişikliğinin Türkiye’yi topyekûn kucaklayan, Türkiye’nin tamamına hitap eden ve Türkiye meselelerine çözüm getiren bir metin olduğunu aktararak, “Türkiye büyük bir coşkuyla ‘ileri demokrasiye evet’ diyor, Türkiye büyük bir heyecanla ‘özgürlüklere evet’ diyor, Türkiye gür bir sedayla büyük Türkiye’ye, itibarlı Türkiye’ye ‘evet’ diyor” açıklamasında bulundu. Başbakan Erdoğan ayrıca, 1 Eylül 2010 tarihi itibariyle Halk Bankasının esnaf ve sanatkarlara uyguladığı faiz oranının yüzde 13’ten yüzde 10’a indirileceğini de bildirdi.

2- Genelkurmay Başkanlığına atanan Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Işık Koşaner görevini düzenlenen bir törenle Orgeneral Erdal Ceylanoğlu’na devretti. Törene Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Genelkurmay Başkanı Orgeneral İlker Başbuğ ve Milli Savunma Bakanı Vecdi Gönül de katıldı.
Törende konuşan Orgeneral Koşaner, komanda tugaylarının tamamen profesyonelleşmesine ilişkin projenin tamamlandığını belirterek, “Bir an önce ‘tek tip’ askerlik uygulamasına geçilerek vatan hizmetinin herkes için eşit şartlarda yapılması önem arz etmektedir” dedi. Orgeneral Koşaner, terörle mücadelede görev ve sorumluluğun İçişleri Bakanlığında olduğunu, Kara Kuvvetleri Komutanlığının doğrudan bir sorumluluğu bulunmadığını dile getirerek, “Her olayda, sadece duyumlara dayanarak ve Silahlı Kuvvetlerimizi hedef alarak yapılan mesnetsiz suçlamalar ve iftiralar esef ve üzüntüyle izlenmektedir” dedi.

3- CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu Elazığ, Bingöl ve Tunceli’de partisi tarafından düzenlenen mitinglere katılarak halka hitap etti. Kılıçdaroğlu, toplumsal mutabakatın sağlanması durumunda genel af çıkarılabileceğini, silahların sustuğu bir düzen için ülkeyi dolaştığını belirterek, “Bu coğrafyada çok sayıda faili meçhul cinayet işlendi. Ancak bunların soruşturulması, Meclis’e getirmemize rağmen mümkün olmadı. Türkiye’de hiçbir faili meçhul cinayet örtülü kalmamalı” ifadelerini kullandı. 

4- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Ali Babacan NTV’de katıldığı programda gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulundu. Bakan Babacan, Anayasa referandumunun kabul edilmesi durumunda Türk ekonomisinin bundan olumlu etkileneceğini, halk oylaması sürecinde mali disiplinin korunmasına yönelik tedbirler alınması nedeniyle kamu harcamalarında bir artışın söz konusu olmadığını, Anayasa paketinin demokrasinin kalitesinin yükseltilmesi açısından da önem taşıdığını vurguladı.

5- Adalet Bakanı Sadullah Ergin NTV’ye verdiği demeçte, devletin güvenlik ve istihbarat birimlerinin terörle mücadele kapsamında çeşitli hükümlü ve tutuklularla görüştüğünü, bu kapsamda terörist başı ile de görüşüldüğünü belirterek, “Bu devletin terörle mücadele konusunda ihtiyaç duyduğu argümanları kullanmasıdır” dedi.

6- MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli CNN Türk televizyonunda katıldığı programda gündeme ilişkin değerlendirmeler yaptı. Bahçeli, Başbakan Yardımcılığı döneminde terörist başının yargılanmasının ardından idam edilmesi gerektiğini savunduğunu, ancak ulusal çıkarlar doğrultusunda bu kararın alınmadığını belirterek, “Bu konuyu 7 saat 23 dakika tartıştık. Ben hep idamın infazını istedim. Buna karşı AİHM’nin kararının beklenmesi gerektiği savunuldu. Bu karar beklenmeden infaz olursa Türkiye’nin sıkıntıya düşeceği belirtildi. AİHM kararı belli oluncaya kadar da Meclis idam cezasını kaldırdı” dedi.

7- BDP Genel Başkanı Selahattin Demirtaş Cumhuriyet gazetesine verdiği demeçte, terörün sonlandırılması çabalarında Öcalan ile diyalog kurulmasını sürekli gündeme getirdiklerini, son gelinen noktada devletin diyalog çabalarını gizli sürdürdüğünün ortaya çıktığını dile getirdi. Demirtaş, ‘demokratik özerklik’ konusunda da, “Demokratik özerkliğin iki ayağı var, bunlardan birisi sivil toplum örgütlenmesidir. Diğeri de Anayasa’da demokratik özerkliğin kabulüdür ki bunun yaşama geçirilmesi Anayasa değişikliğine bağlıdır” dedi.

8- Türkiye İş Bankası Genel Müdürü Ersin Özince Anadolu Ajansına verdiği mülakatta, bankacılık ve ekonomi gündemine ilişkin değerlendirmelerde bulundu. Özince, halkın demokratik tercihleri doğrultusunda oluşacak yönetimlerin hiçbir risk taşımayacağını belirterek, “Şu anda ben iktisadi açısından Türkiye’nin göreceli bir iyi yönetim dönemi yaşadığını düşünüyorum. Ama bu demek değildir ki bu performansı başkası gösteremez. Ben artık Türkiye’nin belli bir olgunluğa geldiğini düşünüyorum” ifadelerini kullandı.

9- Irak’ta 7 ayrı kentte polis güçlerine karşı düzenlenen bombalı saldırılarda, 62 kişinin öldüğü, 250 kişinin de yaralandığı açıklandı.
Öte yandan Irakiye Partisi Lideri İyad Allavi’nin Danışmanı Muhammed Hurşit yaptığı açıklamada, parti içerisindeki Sünni grupların, Allavi’nin Başbakan olmaması durumunda yeniden silahlanabileceği uyarısında bulundu.

10- ABD Savunma Bakanı Yardımcısı William J. Lynn, Washington Post gazetesinde yer alan açıklamasında, yabancı bir istihbarat kurumunun 2008 yılında Ortadoğu’daki bir ABD üssünde bulunan bir bilgisayara yerleştirdiği taşınabilir bellek üzerinden gizli belgelere ulaştığını duyurdu.


26 AĞUSTOS 2010  

1- Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Araştırma Merkezi Ekopolitik Danışmanı Prof. Dr. Vamık Volkan başkanlığındaki Ekopolitik Düşünce Kuruluşu üyelerini İstanbul Tarabya Köşkünde kabul ederek bir süre görüştü.

2- Cumhurbaşkanlığı Basın Merkezinden yapılan yazılı açıklamada, Devlet Denetleme Kurulu’nun (DDK), Kamu Personeli Seçme Sınavı’nda usulsüzlük yapıldığı yönündeki iddiaların araştırılması için çalışma başlattığı bildirildi.
YÖK Başkanı Yusuf Ziya Özcan da konuya ilişkin yaptığı açıklamada, KPSS’de kopya çekildiğine dair iddialarla ilgili yürütülen incelemenin 31 Ağustos’ta yapılacak öğretmen atamalarını etkilemeyeceğini bildirdi.

3- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, TGRT TV’de katıldığı bir programda, Anayasa referandumu ve gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulundu. Başbakan Erdoğan, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu tarafından gündeme getirilen af tartışması ile ilgili olarak, “Genel af yetkin var mı? Bu şehitlerimizin anneleri, babaları, kardeşlerinin feryadını kulak arkası edebilir misin? Böyle bir hakkı ben kendimde göremiyorum” görüşlerini dile getirdi.

4- 30 Ağustos tarihi itibariyle emekliye ayrılacak olan Genelkurmay Başkanı Orgeneral İlker Başbuğ, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’na bir veda ziyaretinde bulundu.

5- CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu Show TV’de katıldığı bir programda gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulundu. Kılıçdaroğlu, Doğu ve Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nde düzenledikleri mitinglerde hiçbir partinin cesaret edemeyeceği mesajlar verdiklerini ifade ederek, “Bu ülkede özgürce her şeyi tartışalım ama bunun toplum katında yer bulabilmesi için PKK’nın silah bırakması lazım. Silahla olmayacağı 30 yıldır görüldü. Silahları koşulsuz bıraksa, bütün yurttaşlar bir araya gelse, tartışılsa, akıl mantığı egemen kılınsa, toplumsal barışın koşulu oluşursa o zaman biz genel affa da evet deriz” dedi.

6- Askeri Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı, Şırnak’ın Cizre ilçesinde 1990’lı yılların başında yaşanan faili meçhul cinayetlerle ilgili görülen, eski Kayseri İl Jandarma Komutanı Albay Cemal Temizöz ile ilgili dava dosyasının “olumlu görev uyuşmazlığı için gereken sürenin aşıldığı” gerekçesiyle Uyuşmazlık Mahkemesine gönderilmemesi yönünde görüş bildirdi. Davaya, Diyarbakır 6. Ağır Ceza Mahkemesinde devam edilecek.

7- Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu Konya’da yaptığı açıklamada, NATO tatbikatı kapsamında Ermenistan sınırının geçici olarak açılacağı yönündeki iddiaların doğru olmadığını bildirdi.

8- MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli Balıkesir’de yaptığı açıklamada, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu tarafından gündeme getirilen af önerisine tepki göstererek, “Böyle bir ortamda genel aftan bahsetmek bir gaflettir. Barajın aşağı çekilmesi ikinci bir gaflettir. Çünkü bunlar Demokratik Toplum Partisi’nin kongrede aldığı yedi karardan ikisidir. Bugünkü iktidardan kurtulma projesini hayata geçirirken onlara kepçe ile yardımcı olabilecek bir siyasi hataya düşülmemelidir” dedi.

9- BDP Genel Başkanı Selahattin Demirtaş Mardin’de yaptığı açıklamada, Türkiye’nin demokratik özerklik ile yönetileceğini ileri sürerek, “Bundan kimsenin kuşkusu olmasın. Bölge parlamentolarımız da olacak, kent meclislerimiz de. Ve bölge halkı kendi kendini yönetecek” dedi. Demirtaş, Anayasa referandumunda ‘evet’ oyu kullanmalarının ancak taleplerinin yerine getirilmesi durumunda mümkün olabileceğini, bu kapsamda seçim barajının da düşürülmesi için Meclisin toplanması gerektiğini ileri sürdü.

10- Türk Hava Yolları (THY) Genel Müdürü Temel Kotil, Çanakkale Ticaret ve Sanayi Odası tarafından düzenlenen “Bir Milli Markayı Yönetmek” başlıklı konferansta yaptığı konuşmada, sisteme 24 yurtdışı uçuş noktası daha ekleyerek, bu sayıyı 94’e yükselteceklerini belirterek, “Şu anda yurtdışı Türk pazarının yüzde 60’ı bizde ama bunu yükseltmek istiyoruz. Yeni 90 uçak siparişi verdik. Bunlardan 12’si Boeing 777 modeli” açıklamasında bulundu.

11- Büyük Taarruz’un 88. yıl dönümü nedeniyle Çevre ve Orman Bakanı Veysel Eroğlu’nun da katıldığı “Zafer Yürüyüşü” Afyonkarahisar’da yapıldı.     

12- Rize’de aşırı yağışın neden olduğu selde 5 kişinin yaşamını yitirdiği, 7 kişinin yaralandığı, su baskını nedeniyle 50 evin tahliye edildiği, büyük çapta maddi zarar meydana geldiği bildirildi.

13- UEFA Avrupa Ligi eleme maçlarında deplasmanda Finlandiya’nın HJK Helsinki Takımı’nı 4-0 yenen Beşiktaş Futbol Takımı bir üst tura yükseldi. Diğer maçlarda Fenerbahçe, Yunanistan’ın PAOK Takımı ile 1-1, Galatasaray Ukrayna’nın Karpty Lviv Takımı ile 1-1 berabere ve Trabzonspor, İngiltere’nin Liverpool Takımı’na 2-1 yenilerek elendi.

14- Avrupa Parlamentosu (AP) Sosyalist Grup Başkanı Martin Schulz yaptığı açıklamada, Fransa’nın, roman kökenli kişilerin sınır dışı edilmesi kararını “korkunç” bir yöntem olarak nitelendirerek, Avrupa Birliği’nin bu ülkeyi Birliğin serbest dolaşım ilkesini ihlal ettiği gerekçesiyle kınaması gerektiğini bildirdi.


15- Kürdistan Demokrat Partisi (KDP) Başkan Yardımcısı ve Kuzey Irak Bölgesel Kürt Yönetimi eski Başbakanı Neçirvan Barzani yaptığı açıklamada, Türkiye’de, Kürt sorununun barışçıl yollarla çözümü için çaba harcayacaklarını duyurdu.

16- Girit Adası yakınlarında Yunan Hava Kuvvetlerine ait 2 F-16 tipi savaş uçağının çarpışarak düştüğü açıklandı.

17- İran Atom Enerjisi Kurumu Başkanı Ali Ekber Salihi, Rusya’ya, faaliyete geçmek üzere olan Buşehr Nükleer Santralı ve ileride yapılacak tesislere nükleer yakıt sağlamak amacıyla ortak çalışma önerisinde bulunduklarını açıkladı.


27 AĞUSTOS 2010

 1- Genelkurmay Başkanlığı görevini devralan Orgeneral Işık Koşaner, Genelkurmay Karargahındaki devir teslim töreninde yaptığı konuşmasında, bölücü terör örgütünün hak ve özgürlüklerin arkasına sığınarak taleplerini her geçen gün bir adım öteye götürdüğünü belirterek, amaçlarının ulus devlet ve üniter devlet yapısını ortadan kaldırmak olduğunu söyledi.

 3- CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Tunceli’deki konuşmasında dile getirdiği genel af önerisini Cumhuriyet gazetesine anlattı. Kılıçdaroğlu, “Af konusunun toplumsal barışa katkı yapabilmesi için önce şu koşulların yerine gelmesi gerekir: PKK koşulsuz silah bırakmalı, sonrasında af çıkabilmesi için toplumsal mutabakat sağlanmalıdır. Bu noktada tüm siyasi partilerin önemi büyük” dedi.

 4- Danıştay Başkanı Mustafa Birden, Anadolu Ajansına yaptığı yazılı açıklamada, yüz yılı aşan  onurlu bir geçmişe sahip Danıştayın, Cumhuriyetin ve hukuk devletinin temel  güvencelerinden biri olduğunu anımsatarak, Danıştaya yönelik eleştiri ve  değerlendirmelerde yargı yerini ve onun mensuplarını zan altında bırakıcı  açıklamalardan özenle kaçınılması gerektiğini vurguladı.
 Adalet Bakanlığından yapılan açıklamada ise, ''Nasıl ki, yasama ve yürütme kendisine yöneltilen tenkit ve eleştirileri  olgunlukla karşılayıp, demokrasinin bir gereği olarak kabul ediyor ise yargı da  kararlarına karşı yöneltilen eleştirileri aynı olgunlukla karşılayıp, bunu öz  eleştiri için bir fırsat olarak değerlendirmeli, evrensel ve ideal hukuka  ulaşmada bir araç olarak kullanmalıdır. Aksi düşünce, hakimleri kutsamak ve yargı  kararlarını da dogma olarak kabul etmektir. Bunun sonucu da, yargıçlar devletidir. 

 5- Devlet Bakanı Zafer Çağlayan, Dış Ticaret Müsteşarlığında düzenlenen ''Ülke Masaları  Stratejisi'' toplantısına katıldı. Bakan Çağlayan, burada yaptığı konuşmada, Türkiye'nin  ihracat potansiyeli bulunan ülkelerin tek tek ele alınarak analiz edildiği ''ülke  masaları çalışması'' kapsamına, o ülkelerde önemli ölçüde iş yapan birer  ihracatçının da koordinatör olarak dahil edildiğini bildirdi.
 
 6- Devlet Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış, İzmir programı kapsamında Ege TV ve Kanal 35 televizyonlarını ziyaret etti. Ziyaretin ardından, İzmir Sağırları Koruma ve Kalkındırma Derneğinde engelli vatandaşlarla bir araya geldi. Başmüzakereci Bağış burada yaptığı konuşmada, darbe anayasalarıyla AB'ye üye olabilen bir ülke olmadığını, İspanya, Portekiz ve Yunanistan'ın bunu denediğini, anayasadaki değişikliklerle süreçlerini  hızlandırdıklarını söyledi.
 
 7- MHP Genel  Başkanı Devlet Bahçeli, partisinin Bursa İl Teşkilatınca düzenlenen iftar yemeğinin ardından Ankara'ya dönüşünde, Anadolu Ajansının gündeme ilişkin sorularını cevapladı.. Bahçeli, referandum çalışmalarıyla ilgili bir soru üzerine, ''Vatandaş halk oylamasına karşı çok duyarlı ve  duyarlılığı giderek artıyor. Halkımızın genel eğilimi zannediyorum son hafta  içerisinde netleşecek gibi gözüküyor'' dedi.

 8- Rize'nin merkeze bağlı Gündoğdu beldesinde sağanak sonucu oluşan heyelanda 12 kişi yaşamını yitirdi.

 9- Suriye’nin Ankara Büyükelçisi Nidal Kabalan, gazetecilere yaptığı açıklamada, Ziraat Bankası ile ortak banka kurma çalışmaları bulunduğunu, kurulacak bankanın sermayesine ilişkin küçük teknik bir pürüzün de giderildiğini söyledi.

 10- Bosna-Hersek Üçlü Devlet Başkanlığı Konseyi Başkanı Haris Silayciç, Anadolu Ajansına verdiği demeçte, ülkesinin içinde bulunduğu durum, Türkiye'nin Balkanlar ve Bosna-Hersek'te barış adına yürüttüğü politika  ve Bosna Sırp Cumhuriyeti ile yaşadıkları sorunlara ilişkin soruları yanıtladı. Silayciç, Türkiye'nin Balkanlar'da  yürüttüğü politikayı ''çok olumlu'' bulduğunu belirterek, ''Avrupa'da birçok  kişinin de Türkiye'nin Balkanlar'da, Güneydoğu Avrupa'daki yeni rolü hakkında çok pozitif düşüncelere sahip olduğunu biliyorum'' dedi.

 11- BM Irk Ayrımcılığının Ortadan Kaldırılması  Komitesi, İran'ın ülkede yaşayan Arap, Azeri, Kürt ve Beluciler gibi azınlıkları  korumak için daha çok çaba sarf etmesi gerektiğini bildirdi.

 12- Yunanistan Dışişleri Bakanı Dimitris Drucaş, başkent Atina’da yaptığı açıklamada, Türkiye’nin ilişkilerde olumlu mesajlar verip olumlu hareketlerde bulunduğunu belirterek, Atina’nın Ege karasularını 12 mile çıkarmasını savaş nedeni sayma (casus belli) kararının iptalinin olumlu bir adım olacağını söyledi.

 13- ABD Dışişleri Bakanı Hillary Clinton, Kıbrıs Rum kesiminde yapılan 23. Dış Rumlar Konferansı  çerçevesinde başlayan ''Kıbrıs Mücadelesi Dünya Koordinasyon Komitesi'' (PSEKA) toplantısına gönderdiği mesajda, ''uluslararası unsurların, Kıbrıs  sorununun çözümü yönünde harcanmakta olan sonu gelmez çabalardan duyduğu  yorgunluğa'' işaret ederek, BM Genel Sekreteri'nin iyi niyet göreviyle iki  lider arasında yapılan doğrudan müzakerelerin ''Kıbrıs'ta barışın sağlanması için  tek yol olduğunu'' da vurguladı.

 14- Japonya Başbakanı Naoto Kan, düzenlediği basın toplantısında, kurlardaki hareketleri yakından  izlemeye devam ettiklerini belirterek, güçlenen Yen ve zayıflayan denizaşırı piyasaların yarattığı tehlikeler nedeniyle ekonomide büyümenin desteklenmesine  yönelik stratejilerini öne çektiklerini ifade etti.


                                28 AĞUSTOS 2010

 1- Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Kayseri’de İç Anadolu Bölge Kan Merkezinin açılışında yaptığı konuşmada, Kızılayın sadece Türkiye’de değil, dünyanın dört bir yanına hizmet götürdüğünü belirterek  “Bütün vatandaşlarımızın Kızılayı desteklemeleri, yardımcı olmaları çok büyük bir görev olacaktır” dedi. Pakistan‘da yaşanan sel felaketine de dikkat çeken Cumhurbaşkanı Gül, Türk halkının yardımseverliğinin takdirle karşılandığını belirterek, “Vaktinde Pakistan’dan, Balkan Harbi’nde, İstiklal Harbi’nde Türkiye’ye çok büyük yardımlar gelmiştir. Türkiye’yi ve Türkleri bu kadar candan seven çok nadir milletler vardır. Bunlardan biri gerçekten Pakistanlılardır. Bugün karşı karşıya kaldıkları afette sizlerin yaptığı katkı, oralarda ayrı yankı yapmaktadır” dedi.

 2- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan partisince Konya Hükümet Meydanı’nda düzenlenen mitingde, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun “genel af çıkaracağız” yönündeki sözlerine ilişkin “Tunceli’ye gidiyor anamuhalefet partisinin Genel Başkanı, diyor ki ‘Genel af çıkaracağız’. Bir defa anamuhalefetin Genel Başkanı sen genel af çıkarma yetkisini nereden aldın? Sana bu yetkiyi kim verdi?” dedi.
 Öte yandan Kanal 24 TV’de yayınlanan “Gündem Özel” programında gazetecilerin sorularını cevaplayan Başbakan Erdoğan, muhalefetin “anayasa değişikliğinin grev hakkı getirmediği” eleştirisiyle ilgili olarak “12 Eylül’den sonra bir araya gelelim, memur ve işçi sendikalarını birleştirelim. Çalışanlar çatısı altında. Böylece sendika kirliliğini ortadan kaldıralım. İmkanlar altlarından gidecek diye kabul etmeyenler var. Memurla ayrı işçiyle ayrı oturuyoruz masaya. Devlet olarak enerji kaybına uğruyoruz. Anayasa değişikliğini süratle yapalım, Batı şartlarında sendikacılığı Türkiye’de oturtalım” dedi.

 3- CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu Kayseri Cumhuriyet Meydanı’nda halka hitaben yaptığı konuşmada “Kayseri bir dönem Anadolu kaplanlarının at koşturduğu yerdi. Şimdi Kayseri’de esnaf nefes alamıyor. Temel attıkları fabrikaların çoğu kapalı, şimdi milletten oy istiyorlar. Size niye oy verelim esnafı siftahsız bıraktığınız için mi?” dedi.

 4- Adalet Bakanı Sadullah Ergin, Hatay’da vatandaşlarla sohbet toplantısı sırasında yaptığı açıklamada “Ahmet Necdet Sezer, Süleyman Demirel, rahmetli Turgut Özal seçilirken 367’yi aradınız mı? Aramadılar, peki Abdullah Gül’de niye aradınız? Hukuku eğdiler, büktüler.12 Eylül’de, vatandaşa hak verelim mi vermeyelim mi, bunu oylayacağız. Daha geniş hak ve hürriyet istiyorsak ‘evet’ diyeceğiz” dedi.

 5- MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli partisince Sivas’ta düzenlenen mitingde yaptığı konuşmada “MHP anayasa değişikliğinin ötesinde 21. yüzyılı daha anlamlı kılabilmek, 21. yüzyıla daha fazla bir misyon ve vizyon yükleyebilmek, toplumumuzun beklentilerine, toplum dinamiklerine cevap verebilecek bir anayasa değişikliğinden yana olmuştur” dedi.

 6- SP Genel Başkanı Numan Kurtulmuş bazı gazete, dergi ve internet sitelerinden 60 yazar ve yöneticiyle bir araya geldi. Kurtulmuş burada yaptığı konuşmada, partisinin son günlerde yaşadığı sıkıntıların referandumda “evet” oyu kullanacak olmalarından kaynaklandığını belirterek “Kararımız, bazı kesimleri rahatsız etti” dedi. Kurtulmuş, anayasada yapılan değişiklerin yetersiz olmasına rağmen geçmişe göre çok daha ileri bir düzeyde olması sebebiyle “evet” diyeceklerini açıkladı.

 7- Anayasa değişikliği referandumu ile ilgili olarak DP Genel Merkezinin aldığı karara uymayarak “evet” oyu vereceğini açıklayan DP eski genel başkanı Süleyman Soylu partisinden ihraç edildi.


 

29 AĞUSTOS 2010
 
1- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Sincan’da düzenlenen mitingde yaptığı konuşmada, genel af tartışmalarına değindi. Başbakan Erdoğan, “Sayın Kılıçdaroğlu, Tunceli’de ‘genel af’ dedi. Ama Kayseri’de ‘ben öyle demek istemedim’ dedi. Yani 24 saatte ne oldu? Bir genel affa biz yöneticilerin hakkı var mı? Her hangi birimizin babası, kardeşi, evladı öldürülse devlet kalksa bunu bizim müsaademiz, iznimiz olmadan affetse buna ‘evet’ der misiniz? İşte gerçek ‘hayır’ budur. Sayın Kılıçdaroğlu yanlış kapı çaldın. Tunceli’de bunu söyleyerek ‘oralardan oy toplarım’ diye rüşveti kelam ettin” dedi. Başbakan Erdoğan, MHP lideri Devlet Bahçeli’yi ise “Sen, Öcalan’ı idamdan kurtaranların içindesin” diyerek eleştirdi.
 
 2- Genelkurmay Başkanı Işık Koşaner, 30 Ağustos Zafer Bayramı nedeniyle yayımladığı mesajda, “Cumhuriyetimizin üniter devlet, ulus devlet ve laik devlet yapısıyla Atatürkçü düşünce sisteminin rehberliğinde güvence altına alınan ilerleyişimiz duraksamadan devam edecektir” dedi.

3- Hükümetle memur konfederasyonları arasında 15 Ağustos’ta başlayan toplu görüşmeler tamamlandı. Buna göre, 2010’da memura yüzde 4+4 zam, 80 TL ek ödeme, eş için 20+20 aile yardımı ödeneği ve sendika üyesi memurlara 3 ayda bir 45 TL zam verilmesi konularında mutabakat sağlandı. Devlet Bakanı Hayati Yazıcı, 9. dönem toplu görüşmelerin ardından Başbakanlık Merkez Bina’da açıklama yaptı. Yazıcı, “Bu sene yaptığımız zamla 1300 TL olan en düşük memur maaşı, 2011 yılı Temmuz ayı itibarıyla aile yardımıyla birlikte 1534 TL olacak. Aradaki fark net 234 TL ve oransal karşılığı yüzde 18. Bu zam fevkalade zam” dedi.

4- MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, Tokat Cumhuriyet Meydanı’nda düzenlediği mitingde yaptığı konuşmada, Başbakan Erdoğan’ın devletin olanaklarıyla düzenlediği mitinglerde pembe tablolar çizdiğini ifade etti. Bahçeli, “12 Eylül Pazar günü çok büyük bir engeliniz yoksa mutlaka sandığa gitmelisiniz ve orada yüksek bir katılımla tercihinizi ortaya koyarak bu halkoylaması üzerinde daha sonra yapılabilecek tartışmalara da fırsat verdirmeyecek bir şekilde sonuçlanmasına gayret göstermelisiniz” dedi.

5- Diyarbakır Valisi Mustafa Toprak, Diyarbakır’da 65 kilo plastik patlayıcı bulunmasıyla ilgili yaptığı açıklamada, patlayıcı maddenin, terör örgütü PKK tarafından büyük kentlerde sansasyonel eylemler için kullanılmak üzere hazırlandığını söyledi.

 6- A Milli Basketbol Takımı, Dünya Şampiyonası maçında Rusya’yı 65-56 yendi.

7- Gazeteci Kemal Moralı, yaşamını yitirdi.

 8- İran Cumhurbaşkanı yardımcılarından ve Kültür Mirası, Turizm ve El Sanatları Kurumu Başkanı Hamid Baghaey düzenlediği basın toplantısında, “Basın yayın organları, Türkiye ve Ermenistan gibi bazı ülkeler arasındaki hukuki ihtilaflar konusunda görüş beyan ettiğimizi, tavır takındığımız ve özel bir tahlilde bulunduğumuzu telakki ettiler ancak biz bu konuyu tekzip ediyoruz” diye konuştu.

 9- Rusya’nın Dağıstan, İnguşetya ve Çeçenistan cumhuriyetlerinin yer aldığı Kuzey Kafkasya bölgesindeki saldırılarda, 22 kişi hayatını kaybetti.


                                                                    30 AĞUSTOS 2010 

1- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, sel felaketinin yaşandığı Rize’de incelemelerde bulundu. Başbakan Erdoğan olaydan zarar gören vatandaşların yaralarının en kısa sürede sarılacağını, evsiz yurttaşlara TOKİ tarafından konut yapılacağını, çarpık yapılaşmanın sorunları beraberinde getirdiğini belirterek, “Artık herkes her önüne geldiği gibi inşaat, ev ve bina yapmasın. Kamu görevlileri siyasi hesap gütmeden bunları önlemeli. Bu gibi yerlerde belediyeler, köylerde de valilikler bu sorumluluğu almalı. Vatandaşlarımdan bu kurallara uymasını istiyorum” dedi.

2- Genelkurmay Başkanlığından yapılan yazılı açıklamada, bazı gazetelerde yer alan ve yasadışı dinleme yapıldığına dair iddiaların bulunduğu haberler üzerine idari soruşturma başlatıldığı bildirildi.

3- Milli Savunma Bakanı Vecdi Gönül Ankara’da yaptığı açıklamada, bedelli askerlikle ilgili yapılan herhangi bir çalışmanın bulunmadığını, tek tip askerlik uygulamasıyla ilgili hazırlıkların Genelkurmay Başkanlığı tarafından sürdürüldüğünü söyledi.

4- MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli yaptığı yazılı açıklamada, bir gazetede koalisyon ortağı oldukları 57. Hükûmet döneminde Irak’ın kuzeyindeki bölgesel yönetimin lideri Mesut Barzani’ye silah ve para yardımı yapıldığı yönündeki iddiaları yalanlayarak, “PKK’nın en büyük Türkiye’ye her fırsatta dil uzatma cüretini gösteren Barzani hakkında bugüne kadar söylediklerimizin arkasındayız ve bu peşmerge reisi hakkındaki kanaatlerimiz hiçbir şekilde değişmemiştir” dedi.

5- Yüksek Öğretim Kurumu (YÖK) Denetleme Kurulu, KPSS sınavında soruların çalındığı ve kopya çekildiği yönündeki iddialar üzerine başlatılan soruşturmayı sonuçlandırarak, 3 bin 227 kişi hakkında işlem yapılmasını kararlaştırdı.
Milli Eğitim Bakanlığından yapılan yazılı açıklamada da YÖK Denetleme Kurulunun görüşü doğrultusunda, 30 bin öğretmenin atamasını öngören işlemin ertelendiği duyuruldu.

6- Özel Yetkili Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı, Eskişehir Emniyet Müdürlüğü görevinden alınan Hanefi Avcı’nın, “Haliç’te Yaşayan Simonlar Dün Devlet Bugün Cemaat” adlı kitabı nedeniyle ifadesine başvurdu. Başsavcılığın, söz konusu kitapta yer alan iddialar üzerine başlattığı soruşturma kapsamında Avcı’nın ifadesini aldığı belirtildi.

7- TÜSİAD Başkanı Ümit Boyner NTV’de katıldığı bir programda ekonomi gündemine ilişkin değerlendirmelerde bulundu. Boyner, TÜSİAD’ın bir sivil toplum kuruluşu olduğunu belirterek, “Hiçbir vesayet altında karar vermeyiz. Üyelerimize de böyle bir şeyi telkin etmeyiz” dedi.  

8- 30 Ağustos Zafer Bayramı yurt genelinde düzenlenen etkinliklerle kutlandı.
Ankara’da yapılan resmi kutlamalara; Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, TBMM Başkanı Mehmet Ali Şahin, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Işık Koşaner, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Milli Savunma Bakanı Vecdi Gönül ve diğer protokol yetkilileri katıldı.

9- Afganistan Devlet Başkanı Hamid Karzai, Kabil’de, Almanya Federal Parlamentosu Başkanı Norbert Lammert’i kabulü sırasında yaptığı açıklamada, ABD ve NATO güçlerinin ülkede 8 yıldır sürdürdüğü terörle mücadelenin “Afgan köylerinde sivillerin ölümüne yol açmaktan başka bir şeye yaramadığını” ileri sürdü.


31 AĞUSTOS 2010  

1- TBMM Başkanı Mehmet Ali Şahin Hürriyet gazetesine yaptığı açıklamada, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün görev süresinin Anayasal bir sorun olduğunu, 5 veya 7 yıllık sürenin muallakta kalan bölümünün çözümünün TBMM tarafından sağlanacağını belirterek, “Yapılan Anayasa değişikliğinde ilgili maddeye 5 yıl ya da 7 yıl olduğu konusunda açık bir hüküm konulmadığı için bugüne kadar çözümsüz kalmıştır. Yeni dönemde önceliklerimizden biri, yeni madde koyarak durumu netleştirmek olacaktır” dedi.
Öte yandan 30 Ağustos itibariyle görevine başlayan Genelkurmay Başkanı Orgeneral Işık Koşaner, Başkan Şahin’e bir nezaket ziyaretinde bulundu.

2- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Tekirdağ-Muratlı Demiryolu Hattı’nın açılış töreninde yaptığı açıklamada, lojistik istasyonları, şehir içi banliyö hatları, yol yenilenmeleri ve diğer modernizasyonlarla cumhuriyet tarihinin ikinci büyük demiryolu hamlesini adeta adım adım hayata geçirdiklerini belirterek, “Türkiye’de 40 yıl sonra demiryolu hattına bağlanan tek il merkezi Tekirdağ oldu. Bu hat, Tekirdağ’ı özellikle Türkiye’nin kalkınma hamlesinin en önemli aktörlerinden birisine dönüştürdü” dedi.

3- CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu Flash TV’de katıldığı programda gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulundu. Kılıçdaroğlu, BDP’nin referandumda boykot kararını hükümet ile bir “pazarlık” konusu haline getirdiğini ileri sürerek, “Boykot kararını neden vermiş olduklarını anlamış değilim. Ödün bekliyorlar. AK Parti ödün verse ‘evet’ diyecekler. İmralı ile görüşmeler yapıldı. Hemen çarpıttılar ‘devlet görüştü’ diyorlar. Başbakan’ın emriyle bürokratlar görüştü. Başbakan’ın danışmanı söyledi bunu. O görüşmenin içeriğinden de Başbakan’ın haberi var. Yol haritasını verdi zaten. Devlet görüştü diyorsun. Hangi bürokrat buna cesaret edebilir?” ifadelerini kullandı.

4- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç Mardin’de yaptığı açıklamada, AK Partinin iktidara geldiği 2002 yılından bu yana bir dizi darbe teşebbüsüyle karşılaştığını belirterek, “Bize kuyular kazıldıkça millet bizi iktidara getirdi. Topla tüfekle bizi yıkamadılar. Bize gece yarısı muhtırası verildi. Korkacağımızı sandılar. Sabah cevabını verdik. Yerlerine oturdular. Asker, siyasetçi gibi her gün konuşmaz” dedi.

5- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Ali Babacan Bloomberg TV’de gündeme ilişkin değerlendirmeler yaparken, kur rejimi değişikliğinin uzun yıllara dayanan birikimi yok edeceğini ve bunun bir felaket olacağını, kurların vergi oranları gibi sık sık tartışılmaması gerektiğini kaydetti. Bakan Babacan, Halk Bankası tarafından başlatılan son faiz indiriminin kurumun kendi tasarrufundaki bir uygulama olduğunu da sözlerine ekledi.

6- Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu NTV’de katıldığı programda gündemi ve dış politikaya ilişkin gelişmeleri değerlendirdi. Bakan Davutoğlu, Yeni Milli Güvenlik Siyaset Belgesi’nde, Yunanistan’ın kara sularını genişletmesinin ‘savaş nedeni’ sayılmaktan vazgeçilmesiyle ilgili olarak, yeni yaklaşımda ‘tehdit’ten ziyade ‘vizyon’ kavramının öne çıktığını belirterek, “Karşılıklı olumlu adımlarla iki ülkenin birbirini tehdit ya da savaş sebebi görmesi şeklindeki tutumlarda değişiklik beklenir, ama Milli Güvenlik Siyaset Belgesi ile ilgisi olmayan konular bunlar. Genelkurmay ile hükûmet arasında görüş ayrılığı yok” ifadelerini kullandı. Bakan Davutoğlu ayrıca, İsrail’in, Gazze’ye Özgürlük Filosu’na yönelik operasyonun ardından Türkiye’nin yedi talebinden beşini karşıladığını da sözlerine ekledi.

7- Tarım ve Köyişleri Bakanı Mehdi Eker Diyarbakır’da yerel basın temsilcileriyle yaptığı görüşmede gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulundu. Bakan Eker, Güneydoğu’daki bazı illerde zor kullanarak vatandaşı sandık başına gitmekten men etmeye kalkışmanın eşkıyalık olduğunu belirterek, referandumda ‘hayır’ demenin Türkiye’nin mevcut antidemokratik Anayasa ile yola devam etmesini istemek anlamına geldiğini dile getirdi.

8- Çevre ve Orman Bakanı Veysel Eroğlu İzmir’de yaptığı açıklamada, Bergama ilçesinde bulunan Yortanlı Barajı suları altında kalma tehlikesi bulunan Alliaoni Antik Kenti ile ilgili bazı sanatçıların başlattığı eylemin yanlış olduğunu, bölgenin de Alliaoni olmadığını belirtti.

9- MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli partisi tarafından Erzurum’da düzenlenen mitingde yaptığı konuşmada, hükümeti eleştirerek, “Bu değişiklik paketi milletin Anayasası değildir. Bu anayasa AK Partinin Anayasasıdır” dedi.

10- Sağlık Bakanlığı Bilim Komisyonu, Türkiye’de ilk kez bir Kırım Kongo Kanamalı Ateşi (KKKA) hastasında uygulanıp başarı elde edilen, çift filtrasyon yönteminin, belirlenecek kriterlere göre seçilecek hasta grubunda uygulanmasına karar verdi.

11- Yüksek Öğretim Kurumu (YÖK) Başkanı Prof. Dr. Yusuf Ziya Özcan yaptığı açıklamada, Kamu Personeli Seçme Sınavı (KPSS) hakkında yürütülen soruşturmanın derinleştirildiğini, olayların kaynağı olduğu iddia edilen Eğitim Bilimleri Testi’nin yanı sıra Genel Yetenek-Genel Kültür Testi’nin de incelemeye alındığını bildirdi.

12- İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesinde görülmekte olan “İrtica ile Mücadele Eylem Planı” davasında tutuklu bulunan Ulusal Kanal İstihbarat Şefi Ufuk Akkaya tahliye edildi.

13- Türkiye’de yapılan Dünya Basketbol Şampiyonası grup elemelerinde Türkiye, Ankara’da yapılan maçta Yunanistan’ı 76-65 mağlup ederek üçüncü galibiyetini aldı. 
Karşılaşmayı Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu ile birlikte izleyen Yunanistan Dışişleri Bakan Vekili Dimitris Druçaş yaptığı açıklamada, iki ülke arasındaki yakınlaşmanın ‘imaj yaratma’ amaçlı olmadığını belirterek, “Atina’nın dış politikadaki başlıca hedeflerinden biri Türkiye ile yakınlaşma ve yakın işbirliğidir” değerlendirmesinde bulundu.

14- Resmi bir ziyaret kapsamında Türkmenistan’ın başkenti Aşkabat’ta bulunan Devlet Bakanı Zafer Çağlayan temasları sırasında basın mensuplarına yaptığı değerlendirmede, bu ülkede inşaat sektörünün yüzde 90’ının Türk müteahhitler tarafından gerçekleştirildiğini belirterek, “Bir ülke inşaat yatırımlarının yüzde 90’ını Türkiye’ye veriyorsa, Türkiye’ye karşı ciddi manada iyi niyet vardır” açıklamasında bulundu.

15- Fransa Mülteciler ve Vatansızlar Kurumu Ofisi’nin (OFPRA), Türkiye’yi mülteci başvurularında ‘güvenli ülkeler’ listesinden çıkardığı açıklandı.

16- Danimarka Adalet Bakanlığı, 5 yıllık bir soruşturma sonucunda Devlet Savcısı Jörgen Steen Sörensen’in talebi üzerine Roj TV hakkında Terörle Mücadele Yasası’ndan dava açılmasına karar verdi.

17- İsrail ile Filistin arasında doğrudan görüşmelerin başlamasına kısa bir süre kala Batı Şeria’da 4 İsraillinin öldürüldüğü saldırıyı Hamas’ın üstlendiği açıklandı.
İsrail Savunma Bakanı Ehud Barak konuya ilişkin yaptığı açıklamada, saldırının barış girişimlerini sabote etmeye yönelik bir eylem olduğunu bildirdi.
 

A PHP Error was encountered

Severity: Notice

Message: Undefined index: query

Filename: libraries/Functions.php(679) : eval()'d code

Line Number: 106