17.7.2010
×

Hakkında

Künye

İletişim

1 TEMMUZ 2010
1- CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Radikal gazetesine hükümetin Alevi açılımı ve 2 Temmuz 1993’te Sivas’ta Madımak Oteli’nde yaşanan katliama ilişkin yaptığı açıklamada, geçmişteki acıların bir daha yaşanmaması için 2 Temmuz’un “aydınlanma günü” olarak kutlanmasını önerdi.
            2- Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, MHP Grup Başkanvekili Mehmet Şandır’ın soru önergesine verdiği cevapta, özelleştirmeler ve 4C’li kamu işçileri hakkında bilgi verdi. Bakan Şimşek, 2002’den bugüne kadar yapılan özelleştirmeler sonucunda 21 bin 975 kamu çalışanına teklifte bulunulduğunu, bunlardan 16 bin 98’inin göreve başladığını belirterek, “İlköğretim mezunu 4C’linin net maaşı 772 TL” dedi.
            3- Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, Çevre ve Orman Bakanı Veysel Eroğlu, Dışişleri, Enerji ve Çevre bakanlıklarının üst düzey yöneticileri, İstanbul’da 20 enerji şirketinin temsilcileriyle bir araya geldi. Bakan Yıldız toplantının ardından düzenlenen basın toplantısında, boğazlardan günde 18 geminin geçtiğini, İstanbul boğazında 90 derecelik görüşler ve iki tabakalı güçlü bir akım olduğunu belirterek, bu akımların trafiği tehlikeli hale getirdiğini söyledi.
Bakan Eroğlu da, tanker taşımacılığının sürdürülebilir olmaktan çıktığını belirterek, “Kaza ve çevresel riskler aşikardır. Artık İstanbul daha fazla risk alamaz” dedi.
            4- SP Genel Başkanı Numan Kurtulmuş Genel Merkez’de düzenlediği basın toplantısında, AK Parti ile seçim ittifakı yapıp yapmayacaklarına dair bir soru üzerine, herhangi bir parti ile seçim koalisyonu yapmalarının söz konusu olmadığını söyledi. 
            5- TİM Başkanı Mehmet Büyükekşi, Kocaeli’de düzenlediği basın toplantısında, haziran ayı ihracat rakamlarını açıkladı. Büyükekşi, haziran ayı ihracatının geçen yılın aynı ayına göre yüzde 13. 2 artışla 9 milyar 173 milyon dolar olduğunu bildirdi.
            6- İstanbul Küçükçekmece 8’inci Asliye Ceza Mahkemesi “Vergi Usul Kanunu”na muhalefet suçundan yargılanan sanıklardan Cem Uzan, Ahmet Yılmaz, Tunç Buruşukoğlu, Hasan Kalafat ve Yusuf Bozan’ı ikişer yıl altışar ay hapis cezasına mahkum etti.
            7- PKK terör örgütü tarafından, Siirt yakınlarındaki askeri üs bölgesine düzenlenen saldırıda, bir üsteğmen, bir uzman çavuş ve üç korucu şehit oldu. 12 terörist öldürüldü.
            8- Van’da 60 sivil toplum örgütünün oluşturduğu “Barış ve Kardeşlik için Toplumsal Mutabakat” hareketi, Kürt sorununun barışçıl yöntemlerle çözümü için silahların susturulmasını istedi.
            9- AB ile üyelik müzakerelerinde “Gıda Güvenliği” başlığı açılması nedeniyle düzenlenen törene katılmak üzere Brüksel’de bulunan Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, İsrail Sanayi ve Ticaret Bakanı Benyamin Ben Eliezer’le bir araya geldi. Görüşmede Eliezer, Bakan Davutoğlu’na, “İlişkilerimiz tamir olsun istiyoruz. Bunu, İsrail siyasetindeki görüş ayrılıklarına karşın istiyoruz. Birlikte bir strateji kurup Gazze’ye yardım konvoyunun başına gelenlerden sonra yaşananları unutabiliriz” dedi.
Bakan Davutoğlu da yardım konvoyunun başına gelenlerin bağımsız bir komisyonca soruşturulmasını, mağdurların tazminat hakkına sahip çıkılmasını, gemilerin serbest bırakılmasını ve Gazze’den ablukanın kaldırılmasını istedi.
            10- Suriye’de beş kentte yapılan operasyonlarda, PKK terör örgütüne üye olduğu belirtilen 400 kişi gözaltına alındı. Suriye, örgüte yardım eden ailelere de sert yaptırım kararı aldı.
            11- Alman Parlamentosundaki cumhurbaşkanlığı seçimini Başbakan Angela Markel’in adayı Christian Wulff kazandı.
            12- İran Dışişleri Bakanı Manuçehr Mutteki BM Güvenlik Konseyinin 15 üyesine gönderdiği mektupta, yaptırımların İran’ın nükleer programını etkilemeyeceğini ve İran’ın barışçıl nükleer programını sürdürme kararlığını artırdığını belirterek, karara “hayır” oyu veren Türkiye ve Brezilya’ya da baskılara direndikleri için teşekkür etti.
            13- İsrail Başbakanı Benyamin Netanyahu yaptığı açıklamada, Filistinlilerin 2006’da kaçırdığı asker Gilad Şalit’in serbest bırakılması için İsrail’deki 1000 Filistinliyi bırakabileceklerini bildirdi.  
            14- ABD Senatosu, Orgeneral David Petraeus’un, Afganistan’daki Amerikan ve NATO Kuvvetleri Komutanlığına atanmasını onayladı. 
2 TEMMUZ 2010
1-Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, İstanbul Valiliğini ziyareti sırasında basın mensuplarının sorularını yanıtladı. Bir gazetecinin, Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu’nun İsrail Sanayi ve Ticaret Bakanı Benyamin Ben Eliezer’le görüşmesini sorması üzerine, ''Dışişleri bakanları, yeri gelirse savaş anında bile görüşürler. Ortada sorun var. Ortadaki sorun da büyük bir sorun, çözülmesi gereken bir sorun. Böyle bir talep olmuş, bu talep karşısında görüşmekte bir mahsur yok. Önemli olan görüşülürken nelerin konuşulduğudur'' dedi.
            Öte yandan Cumhurbaşkanı Gül İngiliz “The Times” gazetesine verdiği demeçte, Türkiye ile ilgili herhangi bir şüpheye neden olmadığını söyleyerek, "Biz Avrupa'nın parçasıyız" dedi.
            2- CHP’den yapılan yazılı açıklamada, Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu ile Genelkurmay Başkanı Orgeneral İlker Başbuğ'un sınır bölgesini ziyareti sırasında, Hakkari-Çukurca'ya geçtiği ve sınırdaki siperlerde incelemelerde bulunduğu bildirildi.
            3- Genelkurmay Başkanlığından yapılan açıklamada, Irak'ın kuzeyinde başta Kandil Dağı ve Hakurk bölgesi olmak üzere tespit edilen bölücü terör örgütüne ait hedeflerin, Türk Hava Kuvvetlerine ait uçaklar tarafından dün gece ateş altına alındığı, icra edilen hava harekatında hedeflerin isabetle vurulduğunun gözlendiği bildirildi.
            4- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Ali Babacan, Kanal 24 televizyonunda katıldığı bir programda, Orta Vadeli Program (OVP) ile ilgili bir soru üzerine, Mali Kural’ın şu an Genel Kurulda olduğunu belirterek, Mali Kural Yasası çıktıktan sonra da OVP'yi güncelleyeceklerini bildirdi.
5- HSYK Başkanvekili Kadir Özbek, YARSAV’ın 4. kuruluş yıl dönümü etkinlikleri kapsamında Barolar Birliğinde düzenlenen, “İnsan Hak ve Özgürlükleri Açısından Yargı Bağımsızlığı ve Yargıç Güvencesi” konulu sempozyumda yaptığı konuşmada, insanları, insan hakları ihlallerinden korumanın, devletin bu konudaki yetkili organları ve en başta yargı organlarının görevi olduğunu belirterek, “Bu durumda yargının elindeki en büyük enstrüman ise hukuki ve demokratik ortamda hazırlanmış kurallardır. Yargı, ödünsüzce kuralları uygulayarak adaleti sağlayacak ve insan haklarının koruyucusu olacaktır. Yargının bunu yaparken adaletsiz davranması ve adil yargılama hakkını ihlal etmesi ise en büyük felakettir” dedi.
            6- Devlet Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış, “Küreselleşen Dünya’da İstanbul Projesi” etkinlikleri kapsamında Bahçeşehir Üniversitesinde düzenlenen “Avrupa-Türkiye Projesi 2030: İlişki Üzerine Düşünceler” panelinde yaptığı konuşmada, AB’nin yükünü taşıyan ülkelerin hem ekonomik boyutuna hem siyasi gücüne hem de askeri boyutlarına bakıldığında, Avrupa’nın karşı karşıya kaldığı sorunların çözümünde Türkiye’nin bugünden rol oynaması gerektiğini kaydetti.
            7- Devlet Bakanı Faruk Çelik, Sivas olaylarının 17. yılında Madımak Oteli önünde düzenlenen anma etkinliğinde yaptığı konuşmada, Anadolu coğrafyasının binlerce yıldır barışın, kardeşliğin, hoşgörünün havzası olduğunu söyledi.
            8- İçişleri Bakanı Beşir Atalay katıldığı bir televizyon programında, terörle mücadele ve demokratik açılım konularındaki soruları yanıtladı. Bakan Atalay, demokratikleşme sürecinin AK Parti hükümetinin kurulduğundan bu yana devam eden bir süreç olduğunu belirtti.
            9- Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, ABD’nin kuruluş yıldönümü vesilesiyle ABD Büyükelçiliğinde düzenlenen resepsiyonda yaptığı konuşmada, Irak’tan Afganistan’a, Ortadoğu barışından NATO’ya kadar ortak bir gündemle çalışma yürüttüklerini dile getirerek, bu nedenle Türk-Amerikan ilişkilerinin sadece ikili ilişki olma niteliğinden çıktığını, çok boyutlu bir perspektife oturduğunu söyledi.
            10- Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım Türk Telekom’un Erzincan’da hizmete giren Bilişim Merkezinin açılış töreninde, yaptığı konuşmada, “Bu millet, Kürdü ile Türkü ile Alevisiyle Sünnisiyle, Çerkezi ile Lazı ile her mezhepten, her meşrepten birdir, beraberdir, iridir, diridir. Bu birliği bozmaya hiç kimsenin gücü yetmeyecektir” dedi.
11- Sanayi ve Ticaret Bakanı Nihat Ergün, “Seramik Sanayi Buluşması”nda gazetecilere yaptığı açıklamada, sivil toplum örgütlerinin kendi alanları dışındaki diğer alanlarda da zaman zaman fikir beyan edeceklerini belirtti.
            12- İstanbul 14. Ağır Ceza Mahkemesi, yasa dışı “Anadolu Federe İslam Devleti/İslami Cemaat ve Cemiyetler Birliği (AFİD/İCCB)” yöneticisi olduğu iddia edilen Metin Kaplan’ı “terör örgütü kurmak ve yönetmek” suçundan 17,5 yıl hapis cezasına çarptırdı.
            13- 2010 Dünya Kupası çeyrek final maçında Uruguay, Gana'yı 4-2, Hollanda, Brezilya’yı 2-1 yenerek yarı finale yükseldi.
14- AK Parti İstanbul Milletvekili Murat Başesgioğlu partisinden istifa etti.
            15- İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu devlet televizyonundaki söyleşisinde, İsrail’in 31 Mayıs’ta Gazze’ye yardım gemilerinden Mavi Marmara’ya düzenlediği saldırıyla ilgili olarak “Askerlerimizin neredeyse bir güruh tarafından katledilmeye çalışıldığı bir durumda İsrail’in özür dilemesi mümkün değildir” dedi.
            16- ABD Başkanı Barack Obama, Kongre tarafından onaylanan İran’a yeni yaptırımlar paketini imzaladı.
            17- Almanya’nın 10’ncu Cumhurbaşkanı Christian Wulff Federal Mecliste (Bundestag) yemin ederek resmen görevine başladı.
            18- Pakistan’ın Lahor kentindeki bir türbeye düzenlenen saldırıda ölenlerin sayısı 42’ye yükseldi.
            19- Meksika’nın ABD sınırına yakın bir bölgede silahlı iki grup arasında çıkan çatışmada 21 kişi öldü.
3 TEMMUZ 2010
            1- CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Trabzon’un Maçka ilçesinde halka hitaben yaptığı konuşmada, Türkiye’yi huzur içinde yaşanan bir ülke haline getirmenin temel amaçları olduğunu, barış ve huzurun teminatının da CHP olduğunu kaydetti. CHP’nin ilkesinin toplumun tüm kesimleriyle beraber yürümek olduğunu belirten Kılıçdaroğlu, “Biz herkesi kucaklayan bir başbakan profili çizeceğiz. Herkesle beraber yola çıkacağız. Trabzonspor’u şampiyon, CHP’yi iktidar yapacağız” dedi.
            2- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Cemil Çiçek, Türkiye’de üretilen ilk hibrit dönüşümlü aracın Ankara’da düzenlenen tanıtım toplantısında, Kılıçdaroğlu’nun sınır bölgesine yaptığı ziyarete ilişkin bir soru üzerine, “Siyasi parti liderlerimizin, mümkünse sizlerin, bu üzücü olayların meydana geldiği bölgeye ziyaret yapmaları, coğrafyayı yakinen görmeleri bence son derece faydalı olur. Bizim insanımız bazen Elmadağ ile Kandil Dağı’nı karıştırıyor. Onun için biraz da bilmeden, tanımadan görüş sarf ediyorlar. Bu da güvenlik güçlerimizin moralini bozuyor. Ümit ediyorum ki, değerlendirmeleri de herhalde gitmeden önceki duruma göre biraz daha farklı olacaktır” dedi.
            3- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Ali Babacan, Türk-İtalyan Dostluk Derneğince İstanbul Lütfi Kırdar Kongre ve Sergi Sarayı’nda düzenlenen “Medya ve Ekonomi Forumu”nda yaptığı konuşmada, genişlemeyi durdurması durumunda AB’nin toplam ekonomisinin, dünya ekonomisi içinde ağırlığının gittikçe azalacağını, genişlemeye devam etmesi durumunda ise dünyadaki etkinliğini, küresel rolünü koruyacağını belirterek, “Türkiye’yi içine alan AB, dünya meselelerine, dış politikaya çok daha dengeli ve meşruiyet zemini çok daha güçlü bakan bir AB olacak” dedi.
            Devlet Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış da yaptığı konuşmada, Türkiye’nin İsrail ile ilgili konumunun çok net olduğunu belirterek, “İsrail ile Türkiye arasındaki ilişkilerin geleceği, İsrail’in adımlarına bağlı olacaktır. Türkiye’nin beklentisi çok açık. Gazze’ye getirilen ambargo bile yasa dışı. Bu konuda getirilmiş bir BM kararı yok. İsraillilerin düşünmesi gerekiyor; Türkiye’yi kaybetmeyi hakikaten göze alabilirler mi? Biz onları kaybetmek istemiyoruz, ama onlar da bizi kaybetmek istiyorlar mı, bunu iyi düşünmeliler” dedi.
            4- Yargıtay Başkanı Hasan Gerçeker, Türkiye Barolar Birliğinde düzenlenen, Özgürlük ve Demokrasi için Avrupalı Yargıçlar ve Savcılar Birliği’nin (MEDEL) Yönetim Kurulu toplantısının açılışında yaptığı konuşmada, Türk yargıçları, hukukçuları, hakim, savcı ve avukatları olarak, yasama ve yürütmenin etkisinden tamamen arınmış, çağdaş demokratik ülkelerde olduğu gibi tam bağımsız bir yargı sistemi oluşturulmasını istediklerini belirtti.
            5- Bayındırlık ve İskan Bakanı Mustafa Demir, MÜSİAD’ın kuruluşunun 20. yıldönümü nedeniyle Denizli’de düzenlenen 70. Genel İdare Kurulu Toplantısı’nda yaptığı konuşmada, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın “Kriz endişe etmeyin bize teğet geçecek” şeklindeki sözleri üzerinden muhalefet başta olmak üzere bir kısım çevrelerin siyaset yapmaya kalktığını, ancak bu ifadeyi eleştirenlerin dahi, batıdaki gelişmeleri gördükçe, “Hakikaten teğet geçmişiz” şeklinde sözleri sarfetmek durumunda kaldıklarını söyledi. MÜSİAD Genel Başkanı Ömer Cihad Vardan da yaptığı konuşmada, Türkiye’nin bir yandan dünyanın başına musallat olan ekonomik krizle, bir yandan da başta terör olmak üzere iç meselelerle uğraşmak zorunda olduğuna işaret ederek, “Ülke olarak belki de sımsıkı, birlik olmamız gereken en önemli günleri yaşıyoruz” dedi.
            6- Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım, Erzincan Belediyesi tarafından yaptırılan belediye sosyal tesislerinin açılışının ardından, 2-5 Temmuz 1993 tarihlerinde Sivas’ta ve Erzincan’ın Kemaliye ilçesine bağlı Başbağlar köyünde yaşanan olaylarla ilgili gazetecilere yaptığı açıklamada, “17 yıl önce Sivas’ta meydana gelen olaylarda vatandaşlarımız hayatlarını kaybetti. 3 gün sonra da Başbağlar köyünde terör saldırısıyla vatandaşlarımız hayatını kaybetti. Ne Başbağlar, ne de Madımak Oteli’nde yaşananlar, milletimizce onaylanan olaylar değildir” dedi.
7- MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, Malatya’nın Darende ilçesinde vatandaşlara hitaben yaptığı konuşmada, son günlerde artan terör olaylarına ve verilen şehitlere dikkati çekerek “Bunun adı bir etnik sorun değildir, bunun adı bir Kürt sorunu değildir, bunun adı demokratik sorun değildir, bunun adı bölücü terör sorunudur. Bölücü terörün sahibi ise PKK’dır. PKK ise Kürtçe konuşan hiçbir insanımızı temsil etmemektedir” dedi.
            8- SP Genel Başkanı Numan Kurtulmuş, “Kongre için Sizi Dinliyoruz” programları çerçevesinde partisi tarafından İstanbul’da düzenlenen toplantıda, Türkiye’de son 8 yılda, siyasetin üslup ve yönteminin, soğuk savaşa dönüştüğünü belirterek, “Siyasi partiler birbirlerinin düşmanı değil, ancak rakibi olabilirler. Gelinen noktada üzülerek söylüyorum ki düşmanlık siyaseti üzerine kurulu açık bir kamplaşma yapılmaktadır” dedi.
            9- Wimbledon Tenis Turnuvası’nda, tek bayanlarda ABD’li Serena Williams, Rus Vera Zvonareva’yı 2-0 yenerek şampiyon oldu.
            10- Demokratik Kongo Cumhuriyeti’nin doğusundaki South Kivu şehrinin Bukavo kasabasında bir petrol tankerinin patlaması sonucu 230 kişinin yanarak öldüğü belirtildi.
            11- Kırgızistan’da referandum yoluyla cumhurbaşkanlığı yetkilerini üstlenen geçici hükümetin Başbakanı Roza Otunbayeva, yemin ederek görevine başladı. Bişkek Konser Salonu’nda düzenlenen törende konuşan Otunbayeva, Kırgızistan halkının, 5 yıl içinde 2 devrim yaşamasından büyük ders alması gerektiğini belirterek, “7 Nisanda kutsal bir hedef için canını veren 86 kahramanın isimlerini asla unutulmayacağız” dedi. Törene Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu da katıldı.
4 TEMMUZ 2010
1- CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Trabzon ve Giresun’dan dönüşünde Esenboğa Havalimanında gazetecilere yaptığı açıklamada, ziyaretlerinde ortaya çıkan tablonun; Türkiye’nin demokrasiye özlem duyduğu, baskı rejiminden kurtulmak istediği ve yoksulluğun Türkiye’nin kaderi olmaktan çıkması gerektiği isteğini gösterdiğini söyledi.
            2- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, Manisa’nın Demirci ilçesine bağlıı Bardakçı köyünde düzenlenen geleneksel hayır yemeğinde yaptığı konuşmada, Türkiye’nin büyümesini, güçlenmesini istemeyenlerin terör belasını ülkenin başına musallat ettiğini belirterek, “30 seneden beri Türkiye’nin başına bela olan terör musibetini, Allah’ın izniyle en kısa sürede çökerteceğiz” dedi.
            3- MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli Malatya’da partisinin bölge istişare toplantısında yaptığı konuşmada, Türkiye’nin siyasal, sosyal ve ekonomik dar boğazın bütün sancılarını yaşamaya başladığını ifade etti.
            4- Şırnak’ta güvenlik güçleriyle PKK’lı teröristler arasında çıkan çatışmada, 2 terörist öldürüldü, 2 korucu ile 2 sivil yaralandı. 
            5- Wimbledon Tenis Turnuvası’nda tek erkeklerde birinciliği Rafael Nadal aldı.
            6- Yazar, felsefeci, eleştirmen ve eğitmen Füsun Akatlı İstanbul’da yaşamını yitirdi.
            7- Ortadoğu’nun en büyük Şii otoritelerinden Lübnanlı Büyük Ayetullah Seyyid Muhammed Fadallah Beyrut’ta yaşamını yitirdi.
            8- Irak Hükümet Sözcüsü Ali Debbağ CNN’e yaptığı açıklamada, Kandil’deki PKK güçlerine karşı Türkiye’nin ABD ve Irak’la ortak operasyon isteğini değerlendirdi. İstihbarat ve bilgi akışının devam ettiğini belirten Debbağ, “Bölgede polis rolü üstlenmeyeceğiz” dedi.
            9- İsrail Sosyal Hizmetler Bakanı İsaac Herzog Milliyet gazetesine, Türkiye ile İsrail ilişkilerini değerlendirdi.
            10- Resmi ziyaret için Kırgızistan’da bulunan Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Cumhurbaşkanı Roza Otunbayeva ile başkent Bişkek’te görüştü. Görüşmede Otunbayeva, Türkiye’nin Kırgızistan’da yaşananlardan etkilenenlere verdiği destek ve yardımlardan dolayı teşekkür etti. Bakan Davutoğlu, görüşmenin ardından Bişkek temasları çerçevesinde, Kırgızistan yönetiminin Birinci Başkan Yardımcısı Almazbek Atambayev ile görüştü. İkilinin yaptığı görüşmenin ardından ortak bir açıklama yapılarak, Türkiye’nin Kırgızistan’a 10 milyon dolar değerinde parasal, 11 milyon dolar değerinde ise Türk İşbirliği ve Kalkınma İdaresi (TİKA) aracılığıyla yürütülecek program çerçevesinde maddi yardım anlaşması imzaladığı belirtildi. Bakan Davutoğlu ve Atambayev görüşme sonunda anlaşmaya varılan ortak protokole imza attı.
            Temaslarının ardından Türkiye’ye dönerken uçakta gazetecilerin sorularını cevaplayan Bakan Davutoğlu, eksen kayması iddialarının sorulması üzerine, “Uluslararası ilişkilerin öznesi olmaya çalışan Türkiye’yi tekrar nesnesi haline getirmeye çalışıyorlar” dedi.
            11- Güney Kıbrıs Rum Yönetimi (GKRY) lideri Dimitris Hristofyas, Rum “Astra” radyosuna yaptığı açıklamada, Rum halkını, iki bölgeli, iki toplumlu federasyonu desteklemeye çağırdı.
            12- ABD Dışişleri Bakanı Hillary Clinton, Azerbaycan’ın başkenti Bakü’de Devlet Başkanı İlham Aliyev’le bir araya geldi. Aliyev görüşmeden sonra düzenlenen ortak basın toplantısında, “Karabağ’da çözüm için ABD’nin bizimle ve başkalarıyla yakinen çalışmasını bekliyoruz” dedi. Daha sonra Ermenistan’ın başkenti Erivan’a giden Clinton, Devlet Başkanı Serj Sarkisyan’la görüştü. Clinton görüşmede “Türkiye’yi vaad ettiği adımları atması ve her iki tarafı da normalleşme ve uzlaşma kapılarını açacak fırsatlar bulmaya devam etmeleri için uyarırız” dedi. 
5 TEMMUZ 2010
            1- Genelkurmay Başkanı Orgeneral İlker Başbuğ katıldığı bir televizyon programında gündeme ilişkin açıklamalarda bulundu. “Önümüzdeki süreç, terör eylemleri açısından hassas bir süreç. Herkes dikkatli olmak zorundadır, istihbaratımızdan tutun gerekli tedbirlerin alınmasına kadar. Ümit ediyorum, güven de duyuyorum, aynı hassasiyeti batı bölgelerinde de göstermemiz lazım. Batı bölgelerimiz de hassastır. Önemli olan terör eylemlerinin arttığı süreci, Türkiye olarak hep beraber, tek yumruk halinde, en az zararla atlatmak durumundayız” dedi.
            2- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, Manisa Organize Sanayi Bölgesi Lojistik Merkezi’nde düzenlenen ilk yüklü tren seferinin ardından, basın mensuplarının sorusu üzerine Anayasa Mahkemesinin referandumla ilgili iptal başvurusu konusunda bu hafta içinde karar vermesini beklediklerini belirterek, “Üzerinde çok şeyler söylendi, çok şeyler yazıldı. Bunları tekrarlamayacağım, ama biz Anayasa Mahkemesinin Anayasaya uygun bir karar vereceği beklentisi içerisindeyiz. Umuyorum ki halkımız 12 Eylül’de referandumla karşı karşıya kalacak ve Anayasa değişiklikleri konusunda ‘evet’ ve ‘hayır’ oyunu özgürce kullanacaktır. Anayasa Mahkemesinin usule ve hukuka uygun bir karar vereceğini ve bunun kamuoyunu tatmin edeceğini söyleyebilirim” dedi.
            3- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Ali Babacan gazetecilere yaptığı açıklamada, Türkiye ekonomisinde öngörülenin üzerinde bir ekonomik büyüme hızının yakalandığını ve enflasyonun da düşüş içinde olduğunu belirterek, “TÜİK tarafından açıklanan haziran ayı enflasyon verileri, enflasyondaki düşüş eğiliminin devam ettiğini göstermektedir. Haziran ayında tüketici fiyatları bir önceki aya göre yüzde 0,56 oranında gerilemiş, böylece yıllık tüketici fiyatları enflasyonu mayıs ayındaki yüzde 9,1 oranındaki seviyesinden 0,73 puan düşerek, yüzde 8,37 olarak gerçekleşmiştir. Türkiye ekonomisi 2010 yılında bir yandan güçlü bir iç talep performansı ve öngörülenin üzerinde bir büyüme hızı yakalarken, diğer yandan enflasyon da düşmektedir” dedi.
            4- Devlet Bakanı Faruk Çelik, Erzincan’ın Kemaliye ilçesine bağlı Başbağlar köyünde, 5 Temmuz 1993’te teröristler tarafından katledilen 33 kişi için düzenlenen anma etkinliğindeki yaptığı konuşmada, “Bugün burada büyük bir acıyı paylaşmak ve 33 vatandaşımızın ruhuna fatiha okumak için buradayız” dedi. 3 gün önce de 37 vatandaşı anmak için Sivas’ta olduklarını hatırlatan Bakan Çelik, bu katliamların arka arkaya meydana gelmesinin çok anlamlı ve manidar olduğunu belirterek, “Her iki olay da aynı kanlı ellerin ürünü, aynı senaryonun iki farklı sahnesidir. Farklılıklarımızı istismar etmek suretiyle, toplumumuzun uzuvları arasında nifak tohumları ekmek ve bu suretle bir çatışma ortamı yaratmak amaçlanmıştır. Allah’a çok şükür ki, milletimiz bu kanlı senaryoların parçası olmamıştır” dedi.
            5- Adalet Bakanı Sadullah Ergin, çeşitli açılış ve temel atma törenlerine katılmak üzere gittiği Hatay’da, gazetecilere yaptığı açıklamada, son dönemlerde sıkça tartışılan ve kamuoyunda ‘taş atan çocuklar’ diye bilinen, Terörle Mücadele Kanunu ve Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapan Kanun Tasarısı’nın gündemlerinde bulunduğunu belirterek, “Adı üstünde çocuk bunlar. Onlar, ne olduğunu bilmedikleri, anlamını bile kavrayamadıkları konularda bilinçli olarak öne sürülüp, suça karıştırılıyor. Bu durumdaki çocukları da kapsayan yasa tasarısı Adalet Komisyonumuzdan geçti. Meclis Genel Kurulu gündemine alınmayı bekliyor. Bu tasarının, parlamento tatile girmeden yasalaşması için çaba sarf ediyoruz. Umarım, bu tasarı bir an önce yasalaşsın” dedi.
            6- Tarım ve Köyişleri Bakanı Mehdi Eker gazetecilere yaptığı açıklamada, Türkiye’nin AB’ye üye olması durumunda bazı geleneksel yiyeceklerine yasak geleceği yönündeki tartışmalara değinerek, “Böyle bir yasak yok. AB, ‘kelle-paça mı yiyorsunuz? kokoreç mi yiyorsunuz?’ diye bakmaz” dedi. Bakan Eker, AB’nin kimin ne yediğine değil, nasıl üretildiğine ve nasıl denetlendiğine baktığını söyledi.
            7- Sanayi ve Ticaret Bakanı Nihat Ergün, 50 adet akaryakıt muayene aracının hizmete alınmasıyla ilgili düzenlenen toplantıda yaptığı konuşmada, açıklanan enflasyon rakamlarına değindi. Rakamların Türkiye’nin tek haneli enflasyon rakamı hedefini devam ettirdiğini gösterdiğini söyleyen Bakan Ergin, mevsim ve takvim etkisiyle zaman zaman enflasyonda iki haneli rakamlar görüldüğünde bazı çevrelerin, bir panik havası oluşturmaya çalışmasının anlamı olmadığını belirterek, “Ekonomi çevrelerini, ekonomik rakamlarla ilgili yorumları yaparken panik havası oluşturmaya yönelenlere karşı dikkatli olmaya davet ediyorum” dedi.
            8- Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, bazı açılış ve temel atma törenlerine katılmak üzere gittiği Hatay’da, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Türkiye’nin nükleer santrale ciddi olarak ihtiyacı olduğunu ve ilk nükleer santralin Akkuyu olacağını belirterek “Nükleer güç santrallerinin önemini anlattıkça, halkın bakış açısı da değişti. Daha önce karşı çıkanlar bugün destekleyici konuma geldiler” dedi
            9- YÖK Başkanı Prof. Dr. Yusuf Ziya Özcan, Zonguldak Karaelmas Üniversitesi Çaycuma Kampüsünde yaptırılan Sakine-Şevki Yurtbay Araştırma Merkezi’nin temel atma töreninde yaptığı konuşmada, Türkiye’de ‘Tematik üniversiteler’ dedikleri belli konularda odaklanmış üniversiteler üzerinde çalıştıklarını belirterek, “Kurulacak 7 üniversitenin bu anlamda özelliği, onların sadece lisansüstü eğitim verecek olmalarıdır. Yeni açılan üniversitelerimize öğretim üyesi yetiştirebilmek için böyle bir yola başvurduk.Onların hepsi belirli konularda ve alanlarda sadece lisansüstü ve doktora eğitimi verecekler” dedi.
            10- TÜİK, Haziran ayında tüketici fiyatları endeksinin (TÜFE) yüzde 0,56, üretici fiyatları endeksinin (ÜFE) yüzde 0,50 gerilediğini açıkladı. TÜİK’e göre, haziran ayı itibariyle yıllık enflasyon TÜFE’de yüzde 8,37, ÜFE’de yüzde 7,64 arttı.
            11- İsrail Dışişleri Bakanı Avigdor Lieberman, resmi ziyaret için bulunduğu Letonya’da gazetecilere yaptığı açıklamada, Gazze’ye yardım götüren gemilere baskından sonra özür bekleyen Türkiye’nin talebini karşılamayacaklarını belirterek, “Ülkemin Türkiye’den özür dilemeye niyeti yok. Özür dilemenin, gerçeklere aykırı olduğunu düşünüyoruz” dedi.
            12- Kazakistan Cumhurbaşkanı Nursultan Nazarbayev’in 70. yaş günü ve Astana’nın kuruluş yıldönümü etkinlikleri nedeniyle Kazakistan’da bulunan Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Kırgızistan Cumhurbaşkanı Roza Otunbayeva ile biraraya geldi. Görüşme basına kapalı gerçekleşti.
            13- Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, İngiliz yayın kuruluşu BBC'de yayımlanan "Hardtalk" adlı programdayaptığı açıklamada, Türkiye’nin Avrupa için yük değil, değer olduğunu belirterek, “AB şu anda, Türkiye’ye farklı bir perspektiften bakmak için gerekli olan stratejik vizyondan ve liderlikten yoksun” dedi. Amerikan yatırım bankası Goldman Sachs’ın bir çalışmasından da bahseden Bakan Şimşek, gelişmekte olan pazarlara ilişkin yapılan bu çalışmaya göre Türkiye’nin 2050 yılında, İngiltere ve Rusya’dan sonra, Avrupa’daki en büyük 3’ncü ekonomi ve dünyadaki en büyük 9’ncu ekonomi olarak gösterildiğini söyledi.
6 TEMMUZ 2010
            1- Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, resmi ziyaret için gittiği Kırgızistan’dan dönerken uçakta Reuters ajansına yaptığı açıklamada, İsrail’in Gazze’ye yardım götüren “Mavi Marmara” gemisi baskınından sonra bozulan iki ülke arasındaki ilişkileri onarmasını, bu ülkedeki koalisyon hükümeti içindeki bölünmelerin engellediğini söyledi. Cumhurbaşkanı Gül, Türkiye’nin, İsrail’in müttefiki olan tek Müslüman ülke olduğunu ve bölgede çok fazla dostu olmadığını söyledi.
            2- CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu partisinin Meclis grup toplantısında yaptığı konuşmada, terörle mücadelede AK Parti’nin sınıfta kaldığını iddia ederek, “Türkiye, ne olduğu belli olmayan bir açılım politikasıyla yeni bir siyasal açmazın içine sürüldü. Terörle mücadele ulusal politika olmalı. Diyoruz ki terörle mücadele, ekonomisiyle, siyasetiyle, çözümüyle, psikolojisiyle, sosyal yapısıyla bir bütündür. Bu mücadele ulusal politika çerçevesinde ve toplumsal uzlaşma ile çözülmeli” dedi.
            3- Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, TGRT Haber televizyonunda yayınlanan “Ankara’nın Gündemi” programında, gündeme ilişkin konuları değerlendirdi. “Mavi Marmara” gemisine yapılan saldırının ardından Türkiye’nin baskısı sonucu dünyanın İsrail’i yalnız bıraktığını belirten Bakan Davutoğlu, “Kararımız kesin. Bu saldırının hesabını soracağız” dedi. “Eksen Kayması” iddialarının da art niyetli olduğunu vurgulayan Bakan Davutoğlu, problemin eksen değil, Türkiye’nin yolunu kesmek olduğunu söyledi.
            4- İçişleri Bakanı Beşir Atalay, terör olaylarının medyada yer alış biçimleriyle ilgili olarak medya yöneticileriyle görüş alışverişinde bulunmak için İstanbul’da düzenlenen “Medya Duyarlılığı İstişare Toplantısı”nda yaptığı konuşmada, “Her terör olayının basında bir şekilde haber olması, terör örgütlerinin önemli bir aracıdır. Eminiz ki, hiçbir yayın organımız terör örgütünün propagandasını yapmak için bunu yapmıyor. Bütün ülkelerde terör haberleriyle ilgili çalışmalar olur. Hiçbir yerde bu haberler sonuna kadar verilmez. BM başta olmak üzere bütün uluslararası kurumların bu konuda çalışmaları vardır. Basından da beklediğimiz; terör haberlerinde hassasiyet göstersinler. Terör örgütünün propagandasını kendi elimizle yapmayalım” dedi.
            5- Tarım ve Köyişleri Bakanı Mehdi Eker, gazetelerin Ankara temsilcileriyle görüşmesinde yükselen et fiyatları ve “Gıda Faslı” konusunda açıklamalarda bulundu. Et fiyatlarındaki yükselişin önüne geçmek için kalıcı tedbirler üzerine çalıştıklarını anlatan Bakan Eker, “Türkiye’deki sıkıntı, et kesimlerindeki kayıt dışılıktır. Türkiye’de kayıt dışılık yarı yarıyadır. Her yıl 900 bin ton büyükbaş, 200 bin ton da küçükbaş hayvan kesilmekte. Ancak kayıtlı kesim 450 bin tondur” dedi. Gıda faslı için 3 yıldır sistemli bir şekilde çalıştıklarını belirten Bakan Eker, “Türkiye’de 42 bin civarında gıda işletmesi var. Bunun 37 bini bitkisel ürünlerle ilgili işletmeler ve 33 bini ise AB ile uyumlu” dedi.
            6- Sanayi ve Ticaret Bakanı Nihat Ergün, İstanbul’da düzenlenen “Türkiye Elektrik ve Elektronik Buluşması”nda yaptığı konuşmada, “Elektrik üretim ve dağıtımı başta olmak üzere tüm sektörlerde, Türkiye’de üretilen ürünlerin kullanımının teşviki konusunda, ilgili diğer kurumlarla iş birliği içinde bir çalışma yürütüyoruz” dedi. Son yıllarda, özellikle Uzak Doğu ülkelerinin pazar paylarını sürekli bir şekilde artırmasının, sektör için bir risk oluşturduğunu ifade eden Bakan Ergün, kamu alımlarında yüzde 15 pahalı olsa bile Türkiye’de üretilen ürünlerin tercih edilmesinin Başbakanlık genelgesi ile teşvik edildiğini belirtti.
            7- MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli partisinin Meclis grup toplantısında yaptığı konuşmada, “açılım sürecinin sonunda bölücülüğün azdığı, terörün tırmandığı” noktaya gelindiğini belirterek, “Bir yıllık sancılı geçen süreçte, beklenen iyi şeyler gerçekleşmedi. Aksine milletimizin birliği ve kardeşliğinin bozulması olarak karşımıza çıktı” dedi.
            8- BDP Genel Başkanı Selahattin Demirtaş partisinin Meclis grup toplantısında yaptığı konuşmada, Genelkurmay Başkanı Orgeneral İlker Başbuğ’un BDP’nin milletvekillerine yönelik ‘ya dağa çıkın ya da verdiğiniz Anayasa yeminine sahip çıkın’ sözlerine karşılık “Burası kışla değil, biz de sizin askeriniz değiliz, bize emir veremezsiniz” dedi.
            9- Merkez Bankası tarafından haziran ayı enflasyon verilerinin ardından yayımlanan raporda, temel enflasyon göstergelerinin, orta vadeli hedeflere uyumlu seyrini sürdürdüğü belirtildi. Haziran ayında tüketici fiyatlarının yüzde 0.56 düştüğü ve yıllık enflasyonun yüzde 0.73 puan azalarak yüzde 8.37 seviyesinde gerilediği hatırlatıldı. Raporda, gıda fiyatlarının yıllık artış hızındaki düşüşün devam ettiği, hizmet grubundaki gerilemenin sürdüğü, bu çerçevede temel enflasyon göstergelerinin orta vadeli hedeflere uyumlu seyrini sürdürdüğü belirtildi.
10- Almanya, İngiltere, İspanya, Fransa ve İtalya’nın dışişleri bakanları, İsrail’e Gazze Şeridi’nde uyguladığı politikada değişiklik yapma çağrısında bulundu. İtalya Dışişleri Bakanlığı tarafından yapılan yazılı açıklamada, 5 bakan, “Gazze’deki durumu kalıcı bir biçimde düzene koymak için, BM Güvenlik Konseyinin 1860 sayılı kararıyla da uyum içinde, temel bir siyaset değişikliğinin gerekli olduğunun” altını çizdi. Açıklamada, İsrail hükümeti tarafından ilan edilen önlemlerin en kısa süre içinde uygulanmasının ümit edildiği de vurgulandı.
            11- ABD Başkanı Barack Obama, Washington’ı ziyaret eden İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu ile Beyaz Saray’da biraraya geldi. Görüşmenin ardından düzenlenen ortak basın toplantısında Obama, İsrail’in bazı malzemelerin Gazze’ye girmesine izin verme kararından duyduğu memnuniyeti dile getirerek, bunun “gerçek bir ilerleme” olduğunu belirtti. Obama, ülkesi ile İsrail arasındaki ilişkilerde anlaşmazlıklar yaşandığı yönündeki yorumlara katılmadığını belirterek, İsrail’e verdiği desteğin hiçbir tereddüt içermediğini bildirdi.
            Netanyahu da Filistinliler ile barışı sağlamaya olan bağlılıklarını dile getirerek, ABD ile İsrail arasındaki ilişkilerin bozulduğuna dair haberlerin “tamamen yanlış” olduğunu söyledi.
            12- Resmi bir ziyaret için Çin’de bulunan Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım, Ankara-İstanbul hızlı tren hattının Eskişehir-Köseköy arasındaki bölümünü yapan konsorsiyumun ortağı Çin Demiryolu İnşaat Şirketi’ni (CRCC) ziyaret etti. Bu projenin Türkiye ile Çin arasında demir yolu alanındaki ilk önemli işbirliği olduğunu ifade eden Bakan Yıldırım, hattı 2013’te açmayı hedeflediklerini, bu nedenle buradaki çalışmaların günlük, hatta saatlik düzeyde dikkatli şekilde takip edilmesinin önem taşıdığını belirterek, “Bu projede aksaklık olursa, doğal olarak bundan sonraki projeler de bundan etkilenir” dedi.
7 TEMMUZ 2010
1- Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, D-8 Zirvesi’ne katılmak üzere Nijerya’ya giderken uçakta gazetecilere terörle mücadeleye ilişkin açıklamalarda bulundu. Cumhurbaşkanı Gül, terörle mücadelenin bütün devletin ve milletin meselesi olduğunu belirterek, “Böyle büyük bir meselede ayrım yapılmaz. Terör örgütü Türkiye’nin kararlılığı ve sarsılmaz iradesini bir kez daha görmüştür. Terör örgütü kendisine en çok güç vehmettiği dönemde büyük darbeler aldı ve alacaktır da. Teröre karşı kapsamlı bir mücadele veriliyor. Bunlar zaten son MGK’da çok detaylı konuşuldu” dedi.
            2- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, Bakanlar Kurulu toplantısına ilişkin açıklamalarının ardından gazetecilerin sorularını yanıtladı. Başbakan Yardımcısı Arınç, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ile CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu arasında bir görüşme yapılmasına yönelik olarak, “Bu görüşme yapılmalıdır. Bu görüşmenin nerede yapılacak olmasını da elbette Sayın Başbakanımız bir talep ile kendilerine iletecektir. İnanıyorum ki CHP ile kurumsal bazda bir görüşme önümüzdeki günler içinde olabilir. Sayın Başbakan bu niyetini, bu düşüncesini birkaç gün içinde açıklayacaktır diye ümit ediyorum” dedi.
            3- Anayasa Mahkemesi, 5982 sayılı Türkiye Cumhuriyeti Anayasasının Bazı Maddelerinde Değişiklik Yapılması Hakkında Kanuna ilişkin iptal davasında, Anayasa Mahkemesi ve HSYK ile ilgili bazı maddelerin kısmen iptaline karar verdi. Kısmen iptal edilen maddeler dışında Anayasa paketi referanduma götürülecek.
            Adalet Bakanı Sadullah Ergin, TBMM’de konuya ilişkin gazetecilere yaptığı değerlendirmede, Anayasa Mahkemesinin verdiği kararla, “çoğulcu bir yapıyı iptal edip, çoğunlukçu bir yapıyı öngördüğünü” söyledi.
            4- SP Genel Başkanı Numan Kurtulmuş, partisinin 11 Temmuz’da yapılacak kongresi öncesinde, medya kuruluşlarının Ankara temsilcileri ile bir araya geldi. Kurtulmuş, yaklaşık 8 yıldır iktidar ve muhalefet arasında hoş olmayan bir üslup kullanıldığını vurgulayarak, kamplaşma ve kutuplaşma üzerine siyaset yapılan bir ortamda partisinin farklılığını ortaya koyduğunu ifade etti.
            5- DİSK Genel Başkanı Süleyman Çelebi, TÜSİAD Yönetim Kurulu Başkanı Ümit Boyner’i ziyaret etti. Boyner görüşmeden sonra düzenlenen basın toplantısında, Türkiye’nin gitmesini arzu ettikleri yer, Türkiye’nin sahip olmasını istedikleri, hayal ettikleri vizyon, demokratikleşme standartları, ekonomik standartlar gibi çok çeşitli noktalarda görüş birliğinde olduklarını belirterek, ilerisi için daha detaylı yapacakları çalışmalar olduğu konusunda fikir birliğine vardıklarını ifade etti.
            6- TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, Asya Pasifik Ticaret ve Sanayi Odaları Konfederasyonunun (CACCI), 25. İş Zirvesi’ni İstanbul’da yapma kararına ilişkin değerlendirmesinde, zirvenin önemine işaret ederek, küresel ekonominin yeniden şekillendiği ve Pasifik yüzyılının başladığının konuşulduğu bir dönemde, Rusya’dan Avustralya’ya kadar 27 ülkeyi ve 3 milyondan fazla özel teşebbüsü temsil eden oda ve birliklerin temsilcilerinin Türkiye’de dünya ekonomisinin geleceğini ve bölgesel işbirliklerini değerlendireceklerini ifade etti.
            7- Batman’ın Gercüş ilçesindeki Vergili Jandarma Karakoluna düzenlenen saldırıda bir er şehit oldu, biri teğmenle 2 asker de yaralandı.
            8- 2010 Dünya Kupası yarı final maçında, İspanya, Almanya’yı 1-0 yenerek finale kaldı.
            9- Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım, Çin’deki temasları kapsamında Demiryolu Bakanı Liu Cıcün ile bir görüşme yaptı. Bakan Yıldırım, Liu Cicün’e, “Türkiye ile Çin arasında demiryolu alanındaki işbirliğinin özel bir işbirliği olarak ele alınması ve hükümetler arasında stratejik işbirliğine dönüştürülmesi” çağrısında bulundu. Bu sayede hızlı demiryolu hattının Türkiye’de yaygınlaştırılabileceğini belirten Bakan Yıldırım, işbirliğinin projelerin finans paketiyle birlikte düşünülmesi gerektiğini, böylece daha hızlı yol alabileceklerini vurguladı.
            10- Rusya Dışişleri Bakanlığınca yayımlanan bildiride, ABD Dışişleri Bakanı Hillary Clinton’ın Tiflis ziyaretinde kullandığı, Gürcü topraklarındaki “Rus işgali” ifadesinin “asılsız” olduğu bildirildi. Rusya’nın Gürcistan’da “tek bir askerinin dahi” bulunmadığı, Rus birliklerinin “Abhazya ve Güney Osetya’da bulunduğu” kaydedilen bildiride, Rus askeri birlikleri ve üslerinin, Gürcistan’dan tek yanlı bağımsızlığını ilan eden bu bölgelerde, uluslararası hukuk normlarına tamamen uygun anlaşmalara dayanarak konuşlandığı ifade edildi.
8 TEMMUZ 2010
1- TBMM Başkanı Mehmet Ali Şahin yaptığı yazılı açıklamada, Anayasa Mahkemesinin kararını eleştirdi. Başkan Şahin, “Bu yetki gaspı, siyaset kurumunun ve parlamentonun itibarını zedeleyecek ve demokraside zafiyet sorunu yaratacaktır” dedi.
            2- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan haftalık olağan görüşme kapsamında Genelkurmay Başkanı Orgeneral İlker Başbuğ ile bir araya geldi. Görüşmede, terörle mücadeledeki son gelişmeler ele alındı.
            3- CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, partisinin il başkanları toplantısı öncesinde yaptığı konuşmada, Anayasa Mahkemesinin verdiği kararın geçmişteki kararlarının izdüşümü olduğunu, Yüksek Mahkemenin geçmişteki içtihatlarına bağlı kalarak bir karar verdiğini belirterek, kararın CHP’nin tavırlarında bir değişikliğe yol açmadığını söyledi. Kılıçdaroğlu, yargının siyasallaşmasının toplumun ayrışmasına neden olacağını savundu.
            4- Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulu (HSYK) Başkanvekili Kadir Özbek, Anayasa Mahkemesinin kısmi iptal kararı ile yaptığı değerlendirmede, “İptal ediliyor izlenimi vererek iptal edilmemiş gibi bir tavır ortaya çıkmıştır. Hükümet kanadının saygıdeğer mensuplarının yüzleri gülüyordu. Ben “devletin çatısı çöker” derken kuvvetler ayrılığı ve hukuk devleti ilkelerini kastetmiştim. O konudaki endişelerimiz devam ediyor” dedi.
            5- Sanayi ve Ticaret Bakanı Nihat Ergün, İran Cumhurbaşkanı Özel Temsilcisi Ali Aga Muhammedi’yi kabul etti. Görüşmede, Türkiye ile İran arasında daha önce kurulma çalışmaları başlatılan Ortak Sanayi Bölgesi’ne ilişkin değerlendirmeler yapıldı. Bakan Ergün, bölge için 4 yer üzerinde durduklarını söyledi.
            6- MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, Anayasa Mahkemesinin Anayasa değişiklik paketindeki kısmi iptal kararının ardından yaptığı yazılı açıklamada, “Toplumsal mutabakatı olmayan, uzlaşma ile yapılmayan Anayasa değişikliği konusundaki tavrımız bellidir” dedi.
            7- SP Başkanı Numan Kurtulmuş, Anayasa değişikliği için yapılacak referandumda partisinin evet oyu vereceğini açıkladı.
8- Merkez Bankası Başkanı Durmuş Yılmaz, İstanbul’da “Para Politikaları” konulu konferansta son dönem gelişmelerine değindi. Yılmaz, son dönemde dünya ekonomilerinde büyümede yavaşlama gözlendiğine dikkat çekerek, “Krizin başlangıcı olarak kabul edilen Lehman Brothers’ın batışı sonrası yaşanan sürecin yeniden yaşanmaya başlandığını söyledi. Yılmaz ayrıca, son dönemde dünya ekonomilerinin genelinde büyümede yavaşlamanın gözlendiğine işaret etti.
            9- MÜSİAD Yönetim Kurulundan yapılan açıklamada, Anayasa Mahkemesinin Meclis tarafından kabul edilen Anayasa değişiklik paketinin iptali istemiyle açılan davayı şekil yönünden inceleyerek reddettiği, bu kararın yerinde olduğu belirtilerek, “Mahkeme, Anayasa değişikliklerini esastan inceleme yetkisi olmamasına rağmen kuvvetler ayrılığı prensibine aykırı olarak bazı maddeleri reddetti” dedi.
            10- D-8 Devlet ve Hükümet Başkanları Zirvesi Nijerya’nın başkenti Abuja’da başladı. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül zirvenin açılışında yaptığı konuşmada, küresel ekonomik krizin D-8 ve benzeri örgütlerin kurulmasındaki akılcılığı ortaya koyduğuna dikkat çekerek, kriz sırasından gelişmekte olan ülkelerin gösterdiği büyüme performansının dünya ekonomisini çöküşten kurtardığını söyledi.
            Nijerya Cumhurbaşkanı Goodluck Jonathan da açılışta yaptığı konuşmada, kuruluş toplantısının yapıldığı İstanbul’da üye ülkelerin karşılıklı bağları güçlendirme ve oluşumdan en iyi sonuçları almak için söz verdiklerini söyledi.
            Abuja’da gazetecilerin sorularını cevaplayan Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Çiçek, Anayasa Mahkemesinin kararını son derece olumlu bulduğunu söyledi.
            11- Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, İngiltere’nin başkenti Londra’da İngiltere Dışişleri Bakanı William Hague ile bir araya geldi. Baş başa ve heyetler arası görüşmelerin ardından iki bakan ortak basın toplantısı düzenledi. Toplantıda, Türkiye ile ilişkilere önem verdiklerini belirten Hague, “Türkiye’nin Doğu ve Batı’nın buluştuğu eşsiz bir yer olduğunu düşünüyoruz. Türkiye Doğu ve Batı arasında bir tercihle karşı karşıya değil. Türkiye hem Doğu hem de Batı’da” dedi.
Bakan Davutoğlu da, PKK ile mücadele konusunda müttefiklerden dayanışma beklediğini kaydederek, terör örgütünün Avrupa’da lojistik geçmişi olduğunu, dolayısıyla işbirliğine ihtiyaç bulunduğunu söyledi. Bakan Davutoğlu ayrıca, “İsrail’le diplomatik ilişkilerin kesilip kesilmeyeceği” yönündeki soru üzerine, “İsrail’den ya özür dilemesini ve suçu kabul etmesini ya da uluslararası soruşturmayı kabul etmesini bekliyoruz. Bu adil ve haklı bir talep. Bu iki seçeneğe uymazlarsa Türkiye sivillerin haklarını korumak için her türlü tedbiri alma hakkına sahiptir” dedi.
            12- IMF Dünya Ekonomik Görünüm Raporu’nda, gelişmekte olan ülkelerin küresel ekonomiyi yönlendirmeye ve gelişmiş ekonomilerden daha hızlı büyümeye devam etmelerinin beklendiği belirtildi. Raporda ayrıca, gelecek yıl için büyüme beklentisinin yüzde 4.3 olduğu bildirildi.
            13- ABD Başkanı Barack Obama, “Corriera Della Sera” gazetesindeki söyleşisinde, Türkiye’nin stratejik ülke olarak son derece önemli bir ülke olduğunu vurgulayarak, “Türkiye tam üye olarak Avrupa’da yer almalıdır” dedi.
            14- İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu, CNN’e yaptığı açıklamada, “Mavi Marmara” gemisine yapılan saldırıya ilişkin sorumluluğun Gazze’ye yardım götüren gönüllülere ait olduğunu savundu. Gazze’ye giden gemileri muhtemel silah girişinden kaygı duydukları için denetlediklerini belirten Netanyahu, İsrail askerlerine direnen grubun hiçbir güvenlik kontrolünden geçmeden gemiye bindiğini iddia etti.
            15- Yunanistan’da işçiler genel grev yaparak, Emeklilik Reform Tasarısı’nı protesto etti.
9 TEMMUZ 2010
1-CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Genel Merkez’de düzenlenen CHP İl Başkanları Toplantısı öncesinde, ülke gündemindeki konulara ilişkin değerlendirmelerde bulundu. Parti olarak hak ve özgürlüklerin genişletildiği bir demokrasi istediklerini ifade eden Kılıçdaroğlu, 12 Eylül Anayasası’nın bir uzantısı olarak gördükleri Anayasa değişikliğine referandumda “hayır” oyu vereceklerini bildirdi.
2-İçişleri Bakanı Beşir Atalay İstanbul’da katıldığı bir etkinlikte gazetecilerin sorularını yanıtladı. Bakan Atalay, Anayasa Mahkemesinin kısmi iptal kararına ilişkin, “Bu paket bir demokrasi paketi. Böyle bir paketle şu anda referanduma gittiğimiz için çok memnunum. Türkiye, farklı bir Türkiye olacak. Bu gelen değişiklikler, Anayasa’nın özündeki bütün antidemokratik unsurları adeta temizliyor. Yahut birçoğunu temizliyor. Referanduma götürdüğümüz bu paket, çok değerli bir hukuk paketi, çok değerli bir demokrasi paketi. Türkiye bu paket yasalaştıktan sonra Anayasa’ya girdikten sonra farklı bir Türkiye olacak, ona inanıyorum” dedi.
            3- Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, bazı ziyaretlerde bulunmak için gittiği Konya’da Bosna-Hersek Fahri Konsolosluğunun açılışına katıldı. Daha sonra soruları yanıtlayan Bakan Davutoğlu, PKK terör örgütü ile mücadelede üçlü mekanizmanın çalışmasına ilişkin, gerek Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın Toronto’da ABD Başkanı Barack Obama ile yaptığı görüşmede, gerekse daha sonra kendilerinin yürüttüğü temaslarda üçlü mekanizmanın ABD ile ilgili koordinasyon ayağında bir kez daha birlikte çalışma iradesinin ortaya çıktığını ve bunun teyit edildiğini söyledi.
            Öte yandan Bakan Davutoğlu, İngiliz “Financial Times” gazetesine verdiği demeçte, Türkiye-İsrail ilişkilerinin kritik bir aşamada olduğunu belirterek “Gelecek haftalarda ve aylarda olacaklar İsrail’in tavrına bağlı” dedi.
            4- BDP Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, Batman’da partisince düzenlenen Genişletilmiş İl Başkanları Toplantısında yaptığı konuşmada, 3 yıldır seçim barajının yüzde 3’e indirilmesine yönelik parlamentoya sundukları kanun teklifinin bütün ısrarlarına rağmen gündeme alınmadığını söyledi.
            5- Moğolistan hükümetinin davetlisi olarak başkent Ulan Bator’a giden TBMM Başkanı Mehmet Ali Şahin ve beraberindeki heyet, Moğolistan Parlamento Başkanı Damdin Demberel ile görüştü. Şahin ile Demberel görüşmede, Parlamentolararası İşbirliği Protokolü’nü imzaladıktan sonra ortak basın toplantısı düzenlediler. Başkan Şahin, Moğolistan’da çok güçlü ve farklı siyasi görüşlerin kendilerini ifade edebildiği bir parlamento bulunduğunu belirterek, “Demokratik ülkelerde parlamentolar, demokrasinin gelişmesine katkı sağlarlar. Parlamentoda çıkaracağınız önemli yasalar hem Moğolistan’ın dünyaya açılmasını sağlayacak hem de Moğol halkına refah ve mutluluk getirecektir” dedi.
            Demberel de konuşmasında, TBMM Başkanı Şahin’in ziyaretinin zamanında ve yerinde olduğunu belirterek, “Bu, iki ülke arasında kurulan diplomatik ilişkilerden sonra yapılan Meclis Başkanı düzeyinde ilk ziyarettir. İlişkilerimizin sadece diplomatik alanla sınırlandırılmasını istemiyoruz” dedi.
            6- Avrupa Konseyi İşkence ve Kötü Muameleyi Önleme Komitesi, terör örgütü başı Abdullah Öcalan’ın mahkumiyet koşullarının uluslararası standartlara uygun olduğunu ve tecrit iddialarının geçerli olmadığını açıkladı.
            7- Pakistan’ın Afganistan sınırındaki aşiret bölgesinde düzenlenen intihar saldırısında, 65 kişinin hayatını kaybettiği bildirildi.
            8- ABD’de temaslarını sürdüren Devlet Bakanı Zafer Çağlayan, Anadolu Ajansına yaptığı açıklamada, 80’den fazla ülkede 170 milyar dolarlık iş hacmine sahip inşaat sektörünün ABD’de varlığı bulunmadığını ifade ederek, “ABD’de tek bir inşaat firmamız var. Sektörü ABD’ye açacağız” dedi.
10 TEMMUZ 2010
            1- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Bosna-Hersek’e hareketinden önce Esenboğa Havalimanında gazetecilerin sorularını yanıtladı. Başbakan Erdoğan, Anayasa Mahkemesinin açıklamış olduğu kararla ilgili düşüncesinin sorulması üzerine, “Teknik açıdan istediğimiz neticeleri vermiş olmamasına rağmen, referandumda amaçladığımız hedefi toparlayan, kapsayan bir pakettir ve inanıyorum ki bir darbe anayasasının ‘ancak bu kadar düzeltilebilir’ denileceği bir neticeyle halkımızın huzuruna gideceğiz” dedi. Halktan bu noktada bekledikleri olumlu yaklaşımı alacaklarını ifade eden Başbakan Erdoğan, “Sivilleşme sürecinin bana göre, güç kazandığı bir dönem olacaktır. Bu güç kazanmaya da halkımız ‘Evet’ demek suretiyle, inşallah farklı bir imkan hazırlayacaktır” dedi.
            2- CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Balıkesir’in Ayvalık ilçesinde halka hitaben yaptığı konuşmada, toplumun her kesimine demokrasi ve özgürlük istediklerini söyledi. Kılıçdaroğlu, “Hiçbir zaman uzaktan kumanda edilen bir iktidar olmayacağız. Bizim en büyük güvencemiz, halktır. Halkımız sandığa sahip çıkmalı. Sandıkta bir halk devrimini hep beraber gerçekleştireceğiz. Demokrasi, hak ve özgürlükler için hep beraber referandumda ‘hayır’ oyu kullanacağız” dedi.
            3- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, Kanal 24’te yayınlanan ‘Hafta Sonu Moderatörü’ programında gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulundu. Anayasa Mahkemesinin verdiği karar ile referandum yolunu açtığını, bir-iki maddedeki bir-iki fıkrayı çıkardığını, geriye kalanı halk oylamasına götürdüğünü söyledi. Başbakan Yardımcısı Arınç, terörle ilgili olarak da “Bizim coğrafyamızdan da destek alması mümkün, çok uzaklardan da bu mümkün. Çünkü Türkiye’nin güçsüzleşmesini, Türkiye’nin kendi iç sorunları ile meşgul olmasını, Türkiye’nin global güç haline gelmesini istemeyen çok uzaklarda da ülkeler olabilir” dedi.
            4- Adalet Bakanı Sadullah Ergin Zaman gazetesine verdiği röportajda, halkoylamasına sunulan referandum paketinin devrim niteliğinde yenilikler getirdiğini söyledi. Anayasa değişikliği paketinin muhatabının artık siyasi partiler değil, halk olduğunu belirten Bakan Ergin, referandumun yapılacağı 12 Eylül tarihinin ‘demokrasi açısından milat’ olacağını ifade etti.
            5- Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Konya’nın Güneysınır ilçesinde vatandaşlara yaptığı konuşmada, 12 Eylül’de yapılacak anayasa referandumuna değinerek, özellikle Anayasa Mahkemesinin kararının ve bu süreçte yaşananların referandumu daha da önemli kıldığını söyledi. Bakan Davutoğlu, “Bu referanduma ‘evet’ demek, bu ülkede nihai otoritenin, nihai kanun koyucunun TBMM olduğuna ‘evet’ demektir. Bu referanduma ‘evet’ demek, bu ülkenin geleceğini, bu ülkenin toplumundaki bütün ana unsurları belirleyen anayasasının bundan önce olduğu gibi değil, bundan sonra ancak ve ancak bu milletin temsilcileri tarafından yapılabileceğine ‘evet’ demektir” dedi.
            6- Sanayi ve Ticaret Bakanı Nihat Ergün, Zonguldak Valisi Erdal Ata’yı ziyaretinde bir gazetecinin referanduma ilişkin sorusu üzerine, insan hakları ve özgürlükler alanında, iyi hukuk devleti gibi konularda, yüksek yargıda ve siyasi anlamda sorunlar yaşandığını söyledi. Söz konusu sorunların Türkiye’nin ayağındaki prangalar olduğunu belirten Bakan Ergün, “Nasıl 30 yıl önce 12 Eylül tarihi bir dönüm noktası olduysa,  bu 12 Eylül’de de eminim bir başka dönüm noktası olacak. Türkiye’yi ileri götürecek Anayasaya geçmiş olacağız. 12 Eylül’de yapılacak referandum, Türkiye’deki demokrasiyi hak ve özgürlükler alanına, hukuk devletini çok ileri noktalara getirecek bir referandumdur. Bu, Türkiye’nin ekonomik gelişmesinde son derece hızlandıracak bir alt yapı oluşturacak” dedi.
            7- Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, Kayseri’de partisinin il başkanlığında gazetecilere yaptığı açıklamada, Türkiye siyaset tarihinde 5 temel referandum yapıldığını anımsatarak, yapılan referandumların her birinin siyaset tarihine yön verecek yanları olduğunu belirterek “12 Eylüldeki referandumun şu ana kadar yapılanlardan çok farklı yönleri var. Toplumumuzu bir üst kategoriye taşıyacak, daha düzgün, daha demokratik ve daha katılımcı bir yanı mevcut” dedi.
            8- BDP Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, Ağrı’da partisinin il teşkilatınca düzenlenen toplantıda yaptığı konuşmada, referanduma BDP olarak katılmayacaklarını söyledi. 12 Eylül’de sandık başına gitmeyeceklerini, oy kullanmayarak rejimin boykot edileceğini herkese göstermek istediklerini belirten Demirtaş, boykotçuların kullanmadığı oyların, ‘evet’ ve ‘hayır’ oylarından daha fazla olacağını söyledi.
            9- ABD Başkanı Barack Obama’nın, Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas ile telefon görüşmesi yaptığı bildirildi. Beyaz Saray’dan yapılan açıklamaya göre, Obama görüşmede, “Abbas’ın Filistin halkı adına gösterdiği liderliğe ve barışa olan bağlılığına güçlü desteğini” ifade etti. Görüşmede “sorunu sona erdiren ve İsrail ile yan yana barış ve güvenlik içinde bağımsız ve yaşayabilir bir Filistin devletini tesis eden bir anlaşmaya varılması için, yakın vadede doğrudan görüşmelere geçilmesinin yollarının da gözden geçirildiği” belirtildi.
            10- Devlet Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış, resmi ziyaret için bulunduğu Hırvatistan’da AA muhabirine yaptığı açıklamada, Türkiye'nin AB sürecinin 51 yıllık bir süreç olduğunu vurgulayarak, “AB liderlerinin Türkiye hakkındaki söylemlerinde de pozitiflik var. Ancak son birkaç yıl içerisinde Türkiye'nin bir fasıl açmak için ortaya koyduğu enerji ile diğer ülkelerin adaylık sürecinde 4-5 fasıl açtıkları da bir gerçek. Gerçekten de Türkiye'ye karşı hiçbir ülkeye gösterilmeyen dirençler ortaya koymaya çalışanlar, ek talepler isteyenler Türkiye'deki hevesi de bir parça etkiliyor'' dedi.
11 TEMMUZ 2010
            1- CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Balıkesir’de yaptığı mitingde, “Buraya adaletten kaçanların partisini şikayet etmeye geldim. Sekiz yıldır bir karabasan gibi oldular. ‘12 Eylül Anayasası’nı ortadan kaldıracağız’ diyorlar. 12 Eylül Anayasası’nın getirdiği dokunulmazlığı kaldırıyor musunuz?” dedi.
            2- Cumhuriyet gazetesinin gündemdeki konulara ilişkin sorularını yanıtlayan Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, Kemal Kılıçdaroğlu’nun liderliğe gelişiyle CHP’nin hız kazanarak, çekim merkezi haline geldiğinin AK Parti’de de hissedildiğini belirtti. Liderlerin referandumu güven oylamasına dönüştürmesinin AK Parti’ye üçüncü dönem iktidarını getireceğini ileri süren Başbakan Yardımcısı Arınç, “hayır” kampanyası yapacak CHP ile MHP genel başkanlarının sonuç ortaya çıktığında liderliklerinin tartışmaya açılabileceği değerlendirmesinde  bulundu.
            3- Tarım ve Köyişleri Bakanı Mehdi Eker, çeşitli açılışlara katılmak üzere gittiği Diyarbakır’da gazetecilerin referandumla ilgili sorularını cevapladı. Bakan Eker, “Anayasa oylamasında Mecliste oy kullanmayıp milletvekillerinin iradesine ipotek koyanlar, hangi demokrasiden bahsedebilir?” dedi.
            Öte yandan Bakan Eker, MHP Kütahya Milletvekili Alim Işık’ın yazılı soru önergesine verdiği cevapta, “2014 yılına kadar zeytin üretim alanı 1 milyon hektara çıkarılacak. Zeytinyağı üretimi de yılda 130 bin tondan, 750 bin tona ulaşacak” dedi.
            4- SP 4. Olağanüstü Kongresi’nde genel başkanlığa Numan Kurtulmuş yeniden seçildi. Kurtulmuş yaptığı konuşmada, herkesin görüşlerinden istifade etmeye devam edeceğini belirterek, “Kongreden iktidara yürüyüş mücadelemiz başlamıştır” dedi.
            5- Türkiye Partisi Genel Başkanı Abdüllatif Şener, bazı festival ve şenliklere katılmak üzere gittiği Sivas’ın Yıldızeli ilçesinde, basın mensuplarına Anayasa Mahkemesi değişikliğine ilişkin görüşlerini anlattı. Şener, vatandaşların bu değişikliğe ‘evet’ ya da ‘hayır’ diyeceklerini ifade ederek kamuoyunda bu konunun bir ayrışmaya, kavgaya dönüştüğünü” söyledi.
6- Afganistan’ın üç farklı yerinde meydana gelen saldırılarda 34 kişinin öldüğü bildirildi.
            7- Devlet Opera ve Balesi Genel Müdürlüğü ve İstanbul 2010 Avrupa Kültür Başkenti Ajansı işbirliğiyle bu yıl ikinci kez düzenlenen, “İstanbul Uluslararası Bale Yarışması”, sona erdi. Yarışmada, 12 bin 500 Avro’luk büyük ödül (Grand Prix) Fransız yarışmacı Maxime Quiroga’nın oldu.
            8- Fransa'nın Avignon şehrinde her yıl düzenlenenAvrupa’nın önde gelen tiyatro şenliklerinden Avignon Festivali, açılışını Christoph Marthaler’in yönettiği “Papperlapapp” oyunu ile yaptı.
            9- İspanya, Güney Afrika’daki 2010 FIFA Dünya Kupası finalinde Hollanda’yı 1-0 yenerek dünya şampiyonu oldu.
            10- Almanya Dışişleri Bakanı Guido Westerwelle, “Die Zeit” gazetesine verdiği mülakatta, “Biz Almanlar dış politika ve ekonomi alanında Türkiye ile çok daha yakından ilgilenmeliyiz. Bunu Almanya’da çok güçlü bir Türk toplumu olduğu için de yapmalıyız” dedi.
            11- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Sırbistan’ın başkenti Belgrad’da Srebrenitsa Soykırımı’nın 15. yıldönümü anma törenlerinde yaptığı konuşmada, Lahey’deki eski Yugoslavya Uluslararası Savaş Suçları Mahkemesinin Srebrenitsa’daki katliamı ‘soykırım’ olarak kabul ettiğini belirterek “Srebrenitsa’yı unutmayacağız” dedi.
            12- Japonya’da parlamentonun üst kanadı senatonun üyelerinin yarısını yenilemek için dün yapılan seçimde, iktidardaki merkez sol koalisyon hükümeti senatoda elinde tuttuğu çoğunluğu kaybetti.
12 TEMMUZ 2010
1- Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Çankaya Köşkünde Zambiya Cumhurbaşkanı Rupiah Bwezani Banda ile bir araya geldi. Cumhurbaşkanı Gül görüşmede, Doğu ve Güney Afrika Ortak Pazarı Genel Sekreterliği’nin Zambiya’da bulunduğunu belirterek, bölgenin 700 milyar dolarlık gayri safi milli hasılaya sahip olduğuna dikkat çekti.
            2- Yargıtay Başkanı Hasan Gerçeker, Yargıtay’a gelişinde gazetecilerin Anayasa Mahkemesinin Anayasa değişikliğine ilişkin kısmi iptal kararına ilişkin sorularını cevapladı. Gerçeker, “Hukukun üstünlüğüne, hukuk devleti ilkelerine, yargı bağımsızlığına, kuvvetler ayrılığı ilkelerine aykırı, Anayasa Mahkemesi ve HSYK ile ilgili maddelerin tümünün iptali gerekir” dedi.
            3- Adalet Bakanı Sadullah Ergin TRT’ye yaptığı açıklamada, hazırladıkları Anayasa değişikliği paketinin özellikle hukuk ve yargı alanında evrensel hukukla buluşma konusunda önemli adımlar atılmasını sağlayan düzenlemeler içerdiğini söyledi.
            4- Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, ‘Hazine taşınmazlarının yatırımlara tahsisi ve kamuya ait tesislerin satılarak ekonomiye kazandırılması’ konulu toplantıda yaptığı konuşmada, AK Parti hükümetinin sosyal devlet anlayışını çok iyi devreye soktuğunu belirterek, yoksullukla mücadele anlamında önemli mesafe katedildiğini söyledi.
            5- RTÜK Başkanı Davut Dursun, Medya Derneği tarafından düzenlenen programda radyocularla buluşarak yeni RTÜK yasa tasarısına ilişkin bilgi verdi. Dursun, yeni tasarının çok önemli olduğunu belirterek, ölçümlerin nasıl yapılacağına bir otoritenin karar vermesi gerektiğini, ölçümleri yine özel bir firmanın yapabileceğini, reytingler için kendilerinin de içinde bulunduğu bir denetim mekanizmasının gerekli olduğunu söyledi.
            6- Sermaye Piyasası Kurulu Başkanı Vedat Akgiray, Reysaş GYO ve Garanti Bankasının MSCI Türkiye Endeksi’nin İMKB’deki gong töreninde gazetecilere yaptığı açıklamada, ‘sığ’ diye tabir edilen halka açıklık oranı veya değeri çok düşük olan hisse senetlerinde, genellikle küçük yatırımcıların çok ciddi tutarda zarar etmesine neden olan spekülatif fiyat şişirmeleri olabildiğini belirterek, “10-15 gün sonra bu işler yapılamaz hale gelecek, bir karar alacağız” dedi.
            7- Türkiye Gazeteciler Cemiyeti (TGC) ödüllerini kazananlar belli oldu. Radikal gazetesi muhabiri İsmail Saymaz, Ekspres dergisinden İrfan Aktan ve Azadiya Welat’tan Vedat Kurşun ödüle layık görüldü.
            8- Almanya’nın Hessen Eyaleti Başbakan Yardımcısı ve Avrupa Entegrasyon Bakanı Jörg Uwe Hahn, Bursa Valisi Şahabettin Harput’u ziyaret etti. Planladıkları işbirliğine ilişkin bilgi veren Hessen, üniversiteler arasında değişim programı, dernekler arasında diyalogların geliştirilmesi ve ekonomik ilişkilerin derinleştirilmesi için çalışmalar yapacaklarını söyledi.
Harput da, Almanya ve Türkiye arasında güçlü ilişkiler bulunduğunu kaydetti.
            9- İsrail ordusu, “Mavi Marmara” gemisine düzenlediği ve 9 Türk’ün hayatını kaybettiği baskınla ilgili ilk soruşturma raporunu açıkladı. Raporda, “Operasyonel anlamda ve istihbarat bağlamında bazı yanlışlıklar yapıldığı ancak İsrail askerlerinin de kendilerini korudukları savunuldu.
            10- Srebrenitsa katliamının 15. yıldönümü töreni nedeniyle Sırbistan’da bulunan Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, başkent Belgrad’da Başbakan Mikro Cvetkoviç ile bir araya geldi. Görüşmede, siyasi, askeri, ekonomik, kültürel ilişkilerin geliştirilmesi yolları ele alındı. Görüşmelerin ardından iki ülke arasında vizelerin kaldırılması, iyi niyet ve müteahhitlik hizmetlerini içeren altı anlaşma imzalandı. Başbakan Erdoğan düzenlenen ortak basın toplantısında, Sırbistan’ın ortak tarih ve kültürün paylaşıldığı, önemli bir komşu olduğunu belirterek, “Paylaştığımız ortak hedef, Balkanlar’ın barış ve istikrarına da katkı yapacak. Türkiye, Sırbistan’ı Balkanlar’ın önde gelen aktörü olarak görüyor” dedi.
            Başbakan Erdoğan ayrıca, Sırbistan Cumhurbaşkanı Boris Tadiç ile yaptıkları bir açılışın ardından gazetecilere yaptığı açıklamada, referandumda halkın anayasa değişikliklerine evet diyeceğine inandıklarını belirterek, pakete ilişkin 40 maddelik bilgilendirici bir kitap hazırladıklarını, bunu gazete haberleriyle de zenginleştirdiklerini bildirdi.
            11- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’la birlikte Sırbistan’da bulunan Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, ABD Dışişleri Bakanı Hillary Clinton ile telefon görüşmesi yaptı. Görüşmede, terörle mücadele konusundaki işbirliğinin yanı sıra İran’ın nükleer programı ile ilgili atılacak adımlar ve izlenecek diplomatik süreç ele alındı.
            12- IMF Başkanı Dominique Straus-Kahn Güney Kore’de katıldığı bir konferansta yaptığı konuşmada, Asya’nın küresel ekonomi için bir güç kaynağı olduğunu, ancak artan sermaye girişi nedeniyle izlenen politikalar konusunda bazı sıkıntılarla karşı karşıya olduğunu söyledi.
            13- Rusya Devlet Başkanı Dmitri Medvedev başkent Moskova’da diplomatlara hitaben yaptığı konuşmada, İran’ın nükleer silah yapma kapasitesine ulaşmak üzere olduğunu ileri sürdü.
            14- Uganda’nın başkenti Kampala’da Dünya Kupası’nın finalinin izlendiği bir bar ve restorana düzenlenen eş zamanlı iki bombalı saldırıda, 74 kişi öldü, 65 kişi yaralandı.
13 TEMMUZ 2010
            1- TBMM Başkanı Mehmet Ali Şahin, MÜSİAD Genel Başkanı Ömer Cihad Vardan ve beraberindeki heyeti Mecliste kabulünde yaptığı konuşmada, MÜSİAD’ın ortaya koyduğu ekonomik değerin 35 milyar doları aştığını, istihdamda da 1 milyonun geçildiğini ifade ederek, “Bu sizin sadece sivil toplum örgütü alanında değil, istihdamda da ne kadar gayretli olduğunuzu gösteriyor” dedi.
            Vardan da yaptığı konuşmada, Türkiye’nin yılın ilk çeyreğinde gerçekleştirdiği büyümeyle, küresel krizden olumsuz etkilenen bir çok ülkeden pozitif olarak ayrıştığını söyledi. Referandum sonucunun memlekete hayırlı olmasını da dileyen Vardan, TBMM Başkanı Şahin’e hazırladıkları ekonomik raporu sundu.
2- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan AK Parti Meclis grup toplantısında yaptığı konuşmada, bazı kesimlerin referandumdan sonra erken seçim beklediğini belirterek, “Kimse erken seçim beklemesin. Bizim kitabımızda bu yok” ifadesini kullandı. Daha önce 16 ayda bir iktidar değiştiğini anlatan Başbakan Erdoğan, “Dört yılda seçimimizi yapacağız. Türkiye bu takvim üzerinde çalışmalarını yürütecektir.Yatırımcı da şunu bilecek: Dört yılda bir seçim olur, bundan önce seçim bu ülkede olmaz. Ona göre yatırımını yapacak” dedi. Anayasa değişikliğine ilişkin referandumda “Halkın, evet oyuyla darbe anayasasını tarihe gömeceğine inandığını” belirten Başbakan Erdoğan, 81 vilayeti dolaşarak anayasa değişikliğini halka anlatacaklarını bildirdi.
3- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, terörle mücadele konusunda görüşlerini almak için DSP Genel Başkanı Masum Türker ile DSP Genel Merkezi’nde bir araya geldi. Görüşmenin ardından bir açıklama yapan Türker, terörün tek başına bir partinin çözebileceği bir olay olmadığını ifade ederek, “O nedenle Sayın Başbakan’ın siyasi parti liderleriyle özellikle kendisi dışında olan bütün muhalefet partileriyle görüşmesini doğru buluyoruz” dedi.
Başbakan Erdoğan da terörün azaltılması için sınır birliklerinde özel eğitimli askerlerin görevlendirileceğini, bunların 5-10 yıl bölgede görev yapacağını söyledi. Teknik istihbarat konusunda eksiklerinin olmadığını da belirten Başbakan Erdoğan, insani istihbarata da ağırlık vereceklerini bildirdi.
            4- CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, partisinin Meclis grup toplantısında, referandumda “hayır” diyeceklerini belirterek ”Vatandaşımız bilinçli, sandığa gitmeli, eğriyi doğruyu ölçmeli ve ona göre oyunu kullanmalı. Bu hükümet özgürlükleri getiren, hakları genişleten bir hükümet değildir. 12 Eylül Anayasası’na nasıl ‘hayır’ diyorsak, sivil dikta anayasasına da aynı gerekçelerle ‘hayır’ demeliyiz” dedi.
            5- Yargıtay Başkanı Hasan Gerçeker Cumhuriyet gazetesine verdiği röportajda, 12 Eylül Anayasası’nın ve HSYK’nın bugünkü yapısının değişmesini kendilerinin de istediğini belirterek, “Ama tam tersi yapılıyor. 12 Eylül’den daha geriye götüren bir düzenleme söz konusu. Yargı bağımsızlığına en büyük darbe. Adalet Bakanı hiçbir ülkede olmadığı kadar güçlü konuma gelecek” dedi.
            6- Devlet Bakanı Zafer Çağlayan, İstanbul’da düzenlenen Türkiye-Filistin İş Forumu’nda, Filistin Ulusal Ekonomi Bakanı Abu Libdeh ile görüşmesinin ardından gerçekleştirilen ortak basın toplantısında, Batı Şeria’da sanayi bölgesi kurulması çalışmasının TOBB tarafından devam ettirildiğini belirterek, “İsrail’in her türlü engellemesine rağmen bu sanayi bölgesi mutlaka orada yapılacaktır, yapılması gerekiyor” dedi. Bakan Çağlayan ayrıca, “İnşallah Ramallah’a da bir Ticaret Müşavirliği ofisi açacağız” dedi.
Libdeh de yaptığı konuşmada, Filistin’den Türkiye’ye 75 iş adamı ve iş kadınıyla geldiklerini belirterek, “Temennimiz, Türk şirketlerinin direkt olarak Filistinli iş adamlarına distribütörlük vermeleri. İsrail bize yılda 3 milyar dolarlık mal satıyor. Gelin bu malları sizden alalım, İsrail mallarını boykot etmeye hazırız” dedi.
            7- İçişleri Bakanı Beşir Atalay, Emniyet Genel Müdürlüğü Özel Harekat Daire Başkanlığının, Gölbaşı’ndaki Polis Akademisi’nde düzenlenen 38. dönem temel özel harekat kursu mezuniyet töreninde yaptığı konuşmada, bakanlık olarak polis teşkilatında profesyonelleşmeye büyük önem verdiklerini anlattı. Gelişen ve değişen şartlara göre özel durumlar için nitelikli birimler oluşturmayı bu dönemde daha da önemli gördüklerini belirten Bakan Atalay, “Özel Harekat Dairesi de bu birimlerin başında geliyor. Bu birimimiz günün gelişen ve değişen şartlarına göre zaman içinde çok çeşitli görevler üstleniyor” dedi.
            8- Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Devlet Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış, AB Dışişleri Yüksek Temsilcisi Catherine Ashton ve AB Genişleme Komiseri Stefan Füle’nin katılımıyla Çırağan Sarayı’nda düzenlenen “Türkiye-AB Bakanlar Düzeyinde Siyasi Diyalog Toplantısı” gerçekleştirildi. Toplantıda konuşan Bakan Davutoğlu, “Lizbon anlaşmasının ardından AB kurumsal yapılaşma içine girdi. Kurumsal yapı içerisinde Türkiye ile AB arasında siyasal diyalog mekanizması geliştirildi. Daha kapsamlı iş birliği konusunda karar aldık. Biz Türkiye’nin İran, Irak, Kafkasya’daki politikalarının aslında AB politikalarıyla birebir uyumlu olduğu kararına vardık” dedi. “Mavi Marmara” gemisine yönelik saldırıya ilişkin İsrail’in hazırladığı rapora da değinen Bakan Davutoğlu, “Hatalı olduklarını onlar da kabul ediyorlar. Hatalıysalar gereğini yapmalılar. Bu bir hata değil, bir suçtur” dedi.
            Bakan Bağış da “Türkiye çok hızlı büyüyen bir ekonomiye sahip. AB küresel bir aktör olmak istiyorsa Türkiye’yi bir an önce üye yapmalıdır. Her ülkenin dönem başkanlığı sırasında bir faslın açılması düşündürücü. 18 faslın siyasi engele takılması Türkiye için kabul edilemez” dedi..
            Ashton da son zamanlarda artan terör olaylarına değinerek, “Terör saldırılarını şiddetle kınıyorum. AB’de, terör örgütünün fon oluşturması, eğitim faaliyetleri göstermesiyle ilgili gerekli işlemler yapılmalı ve terör örgütünün bu faaliyetleri temizlenmelidir” dedi,
Fule ise “AB üyesi ülkelerin Türkiye’nin AB’ye girmesine olan inancı devam etmektedir. Katılım müzakere hızından kimse hoşnut değil, daha da hızlandırılmalıdır. Anayasa değişikliğini destekliyoruz” dedi.
            9- Tarım ve Köyişleri Bakanı Mehdi Eker gazetecilere gündeme ilişkin yaptığı açıklamada, demokratikleşme alanında her adım attıklarında terör örgütü PKK’nın azdığını belirterek, hükümet olarak bu kışkırtmalara boyun eğmeden açılıma devam edeceklerini söyledi. PKK terör örgütünün 24 saat Kürtçe yayın yapan TRT Şeş’de program yapan sanatçıları bile tehdit ettiğini belirten Bakan Eker, “İstismar alanları ortadan kalktığı için PKK adeta çıldırıyor” dedi. BDP’nin hükümete yönelik sürekli ‘Öcalan’ı muhatap alın’ çağrısı yaptığını da ifade eden Bakan Eker, “Öcalan’ı muhatap alın demek ucubeliktir” dedi.
            10- Sanayi ve Ticaret Bakanı Nihat Ergün gazetecilere yaptığı açıklamada, Organize Sanayi Bölgeleri’nde (OSB) yatırım yapanlar için bedelsiz arsa tahsisi uygulamasına yeniden başlanacağını açıkladı. Teşvik Kanunu kapsamında, 54 ildeki OSB’lerde yatırımcılara bedelsiz arsa tahsisinin 6 Şubat 2010’da sona erdiğini hatırlatan Bakan Ergün, istihdamı artırmak amacıyla uygulanacak ikinci teşvik planı için önümüzdeki hafta konunun parlamentoya geleceğini söyledi. OSB’leri ‘Ar-Ge ve ihracat üssü’ haline getirmenin en önemli hedefleri olduğunu da belirten Bakan Ergün, yeni düzenlemede yer alacak teşvikli illerin hangilerinin olacağının Bakanlar Kurulu kararıyla belirleneceğini söyledi.
11- MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, partisinin referandumda izleyeceği yol haritasını Ankara Anadolu Gösteri Merkezi’nde düzenlediği toplantı ile açıkladı. Bahçeli, MHP’nin “Anayasa değişikliğinin dışarıdan sipariş edildiği için, millete dayatıldığı ve milleti kutuplaşmaya götürdüğü için” hayır oyu vereceğini belirterek, “Elbette 12 Eylül ile hesaplaşacağız ancak bunun yöntemi farklı olacak. Biz, başkaları günübirlik çıkarların peşinde koşuyor diye, ucuz hesaplaşmaların tuzağına takılıyor diye, küresel bir sarmalın dibine çekiliyor diye, başımıza gelecek felaketleri öngöremiyor diye ve sırf siyaset olsun diye, ülkemizin geleceğini ateşe atamayız” dedi.
12- SP Genel Başkanı Numan Kurtulmuş Genel Merkez’de düzenlediği basın toplantısında, partisinin 11 Temmuz’da gerçekleştirdiği Olağanüstü Kongre’yi değerlendirdi. “Kongrede çift liste olduğundan, her çift listede kongrede görülen durumlar yaşanmıştır ancak iki farklı genel başkan adayının yarıştığı bir liste yoktu” diyen Kurtulmuş, “Kongreyle birlikte Saadet Partisi’nde bir yenilenme ve gençleşme sağlandı. Artık kongre geride kaldı. Partili bir kişiyi bile kaybetme lüksümüz yok. Kimseye küskün değilim” dedi.
            13- BBP Genel Başkanı Yalçın Topçu Zaman gazetesine yaptığı açıklamada, referandumda Anayasa değişikliğine destek vereceklerini ifade ederek, partisinin referandum stratejileri hakkında sloganlarının “24 saat kesintisiz demokrasi için yetmez ama evet” şeklinde olacağını açıkladı. Topçu, referandumun siyasi tartışmalara hapsedilmemesi gerektiğini, Anayasa değişikliğini AK Parti’nin değil, milletin ve ülkenin meselesi gördüklerini belirterek, çalışmalarını bu doğrultuda sürdüreceklerini bildirdi.
            14- BDP Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, partisinin Meclis grup toplantısında, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın ‘terörden nemalanıyorlar’ sözlerine tepki göstererek, 20 yıllık bir gelenekten geldiklerini, işkenceler gördüklerini ve ağır bedeller ödediklerini ifade etti. 12 Eylül’de yapılacak referandumu boykot edeceklerini tekrarlayan Demirtaş, “AK Parti ilk kez boykotun soğuk yüzüyle karşılaşacak. Bir iktidar halkı tarafından sandıkta nasıl reddedildiğini görecek” dedi.
            15- SPK Başkanı Vedat Akgiray, Ankara’da SPK ile Azerbaycan Cumhuriyeti Menkul Kıymetler Devlet Komitesi arasında iş birliği mutabakatı imza töreninde yaptığı konuşmada, bu yıl başlatılan halka arz seferberliği sayesinde 13 şirketin borsaya geldiğini, ilk 6 ayda 30 bin yerli yatırımcının borsaya girdiğini belirterek, “Yıl sonuna kadar halka açılan şirket sayısının 30-40’a ulaşmasını öngörüyoruz. Yatırımcı sayısını da 1 milyondan 2 milyona çıkarmayı hedefliyoruz” dedi. Akgiray gerçekleştirilen anlaşma ile ilgili yaptığı konuşmada da, “Paranın globalleştiği dünyada, ülkeler ve bölgeler arası iş birliği büyük önem taşıyor. Şimdiye kadar 26 ülkenin menkul kıymet düzenleme kurumuyla iş birliği yaptık” dedi.
            16- TÜSİAD Başkanı Ümit Boyner Milliyet gazetesine verdiği röportajda, Anayasa Mahkemesinin müdahalesine rağmen Anayasa değişikliği paketindeki sorunlu kısımların pakette kaldığını belirterek, “Cumhurbaşkanının yetkilerinin artması, siyasallaşması, Adalet Bakanı’nın HSYK’da olması, bu açılardan değişiklik yok” dedi. Boyner ayrıca, referandumda “evet” de “hayır” da çıksa gündemin “yeni anayasa” olacağını söyledi.
            17- ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Philip Crowley başkent Washington’da yaptığı açıklamada, ABD Dışişleri Bakanı Hillary Clinton’un, Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu ile telefonda görüştüğünü, görüşmede İran dahil olmak üzere birçok konunun ele alındığını bildirdi. Clinton’ın, ABD’nin yabancı terör örgütü olarak ilan edilen PKK terör örgütü konusunda yardımcı olma taahhüdünü tekrarladığını belirten Crowley, “Türkiye, ABD ve Irak’ın ortak düşmanı olmayı sürdüren PKK, bölgenin istikrarına tehdit oluşturuyor” dedi.
14 TEMMUZ 2010
            1- Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Marmara Üniversitesi Rektörlüğü’ne Prof. Dr. Zafer Gül’ü atadı.
            2- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, terörle mücadele konusunda görüşlerini almak için SP Genel Başkanı Numan Kurtulmuş’u ziyaret etti. Kurtulmuş görüşmenin ardından teröre karşı alınması gereken tedbirlere ilişkin yaptığı açıklamada, terörün sadece sonuçları itibariyle değil öncelikli olarak gerekçeleri ortadan kaldırılarak ele alınması gerektiğini söyledi.
            Başbakan Erdoğan daha sonra BBP Genel Başkanı Yalçın Topçu’yu ziyaret etti. Topçu, daha önce Cumhurbaşkanı Gül’e verdikleri terörle mücadele için hazırladıkları 50 sayfalık raporun 13 sayfalık özetini Başbakan Erdoğan’a verdi. Başbakan Erdoğan da, terörle mücadele için özel birlikler oluşturulacağını söyledi.
            Başbakan Erdoğan ayrıca, TÜSİAD Başkanı Ümit Boyner’le bir araya geldi. Görüşmenin ardından açıklamalarda bulunan Boyner, Başbakan Erdoğan ile gündemdeki gelişmelere ilişkin değerlendirmelerde bulunduklarını, dış politika konusunda özellikle son dönemde artan eksen kayması tartışmalarına da değindiklerini belirterek, Türkiye’nin yüzünün AB’ye dönük olduğunu vurguladı.
            3- Devlet Bakanı Zafer Çağlayan, 2009 yılında en fazla ihracat yapan şirketlerin ödül töreninde yaptığı konuşmada, geçen yıl Türkiye’nin ihracatının 100 milyar doların üzerinde gerçekleştiğini belirterek, böylelikle Türkiye’nin 100 milyar doların üzerinde ihracat yapan 32 ülkeden biri olduğunu ve devler liginde kalmayı başardığını kaydetti.
            4- Milli Savunma Bakanı Vecdi Gönül, resmi ziyaret için Türkiye’ye gelen Pakistan Savunma Bakanı Ahmad Mukhtar’la bir araya geldi. Bakan Gönül, dost ve kardeş ülke Pakistan’la olan ilişkilerin en üst seviyede bulunduğunu belirterek, F-16 modernizasyonu ve insansız hava uçaklarının üretimine ilişkin projelerde ortak çalışmayı ümit ediyoruz” dedi.
            Daha sonra gazetecilerin sorularını cevaplayan Bakan Gönül, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın terörle mücadeleye ilişkin olarak parti liderleriyle yaptığı görüşmelerde detaylarını açıkladığını belirterek, profesyonel askerlikle ilgili konunun askeri yönünün Genelkurmay Başkanlığı, hukuki yönünün de Milli Savunma Bakanlığı tarafından çalışıldığını söyledi.
            5- Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, “Özel Sektör ve Etik Arenası”nın açılışında yaptığı konuşmada, Türkiye’nin en büyük zenginliğini beşeri sermayenin oluşturduğunu söyledi.
Sermaye Piyasası Kurulu (SPK) Başkanı Vedat Akgiray da “Toplumun kabul ettiği sınırlar içinde etik davranışın bir ödülü olmasını garanti altına alan bir regülatör çerçevesi çizilmesi gerekiyor” dedi.
            6- Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Ömer Dinçer başkanlığında Başbakanlıkta gerçekleştirilen Üçlü Danışma Toplantısı’na, Türk-İş Genel Başkanı Mustafa Kumlu, Hak-İş Genel Başkanı Sami Uslu, DİSK Genel Başkanı Süleyman Çelebi, TİSK Yönetim Kurulu Başkanı Tuğrul Kudatgobilik ile bakanlık bürokratları katıldı. Toplantının ardından gazetecilere açıklamalarda bulunan Bakan Dinçer, özellikle maden ocaklarında ve tersanelerde yaşanan kazaların ardından gündeme gelen iş güvenliği konusunun ülkenin en önemli sorunlarından biri olduğunu ifade etti.
            7- Cumhurbaşkanı Abdullah Gül Slovenya’ya giderken uçakta gazetecilerin sorularını cevapladı. Yargı reformuna ihtiyaç olduğunu belirten Cumhurbaşkanı Gül, “Tamamen yeni ve önyargılardan uzak bir anayasa yapılması daha iyi olurdu” dedi.
            8- Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Portekiz’in başkenti Lizbon’da Dışişleri Bakanı Luis Amado ile bir araya geldi. Görüşmede, hizmet ve hususi pasaport hamillerine uygulanan vizelerin kaldırılmasına ilişkin anlaşma imzalandı. Bakan Davutoğlu görüşmeden sonra düzenlenen ortak basın toplantısında, Portekiz ile ilişkilerin her alanda mükemmel olduğunu kaydetti.
            9- NATO, Afganistan’daki Uluslararası Güvenlik Destek Gücü (ISAF) kapsamında 1 Kasım 2009’dan beri Kabil Bölge Komutanlığını yürüten Türkiye’den, 1 Kasım’da süresi dolacak bu görevi 1 yıl daha sürdürmesini istedi.
            10- AB Dışişleri Bakanı Catherine Ashton, İranlı baş nükleer müzakereci Said Celili’ye mektup göndererek, İran’ın diyaloğu yeniden başlatmak istediklerinden duyduğu memnuniyeti belirterek “Birlikte zaman ve yer belirleyelim” çağrısı yaptı.
15 TEMMUZ 2010
            1- ‘TBMM 2010 Üstün Hizmet Ödülleri’ni almaya hak kazanan 75 kişi ve kuruluşa, TBMM’de düzenlenen törenle ödülleri verildi. Ödüllerin ilk defa 5 yıl önce Meclisin kuruluşunun 85. yıldönümünde verildiğini hatırlatan Cumhurbaşkanı Vekili ve TBMM Başkanı Mehmet Ali Şahin, eğitim ve sosyal alanda hizmette bulunanlara verilen ödüllerin, hem millet adına teşekkür etmek, hem de örnek olması açısından teşvik anlamına geldiğini kaydetti.
            2- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ile Genelkurmay Başkanı Orgeneral İlker Başbuğ haftalık olağan görüşmesini gerçekleştirdi. Başbakanlık Merkez Bina’da gerçekleşen görüşmede “Profesyonel Ordu” konusu ile Başbakan Erdoğan’ın muhalefet liderlerine yaptığı ziyaretlerde sunulan öneriler ele alındı.
            3- Terörle mücadele başta olmak üzere gündeme ilişkin konularda muhalefet partilerinin genel başkanlarıyla bir araya gelen Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ile Kılıçdaroğlu’nun TBMM’deki makamında görüştü. Görüşmede Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Cemil Çiçek ve İçişleri Bakanı Beşir Atalay ile CHP Genel Sekreteri Önder Sav ve Grup Başkanvekili Kemal Anadol da hazır bulundu.
            Başbakan Erdoğan görüşmenin ardından Meclisten ayrılırken “Bundan sonra muhalefetle yine bir araya gelir misiniz?” sorusuna “Arzu ederim. Tabi sürekli benim davetim değil, isterim ki onlar da ‘şu konuyu görüşmek üzere bir araya gelsek’ desin. Sadece ana muhalefet değil, muhalefetle de sürekli bir araya gelerek ülkenin geleceğine yönelik bir ortak aklı oluşturmakta her zaman için fayda var” cevabını verdi.
            Basın toplantısı düzenleyen Kılıçdaroğlu da “Hükümetin bu konudaki politikasını görmeden olayı tartışmak istemiyoruz. Belki bu görüşmelerden sonra yeni bir yol haritası çizilecektir. Eğer o yol haritasının belirlenmesi öncesinde tekrar görüşmeyi uygun görürlerse, elbette görüşürüz. Terörle mücadelede ortak bir politikanın izlenmesini savunan, öngören bir siyasi yaklaşıma sahibiz” dedi.
            4- Sanayi ve Ticaret Bakanı Nihat Ergün, Tekirdağ’da KOSGEB’in Uygulamalı Kadın Girişimcilik Eğitim Programı’na katılan kadınlara sertifikalarını verdi. Konuşmasında, kadınların daha fazla girişimci olmalarını isteyen Bakan Ergün, “Türkiye ekonomisi yüzde 6’nın üzerinde sürekli ve istikrarlı bir büyüme trendi gösterdi. İşsizlik rakamlarını yüzde 10’un da altına çekebileceğimiz noktaya doğru ilerliyoruz” dedi.
            5- Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, TGRT Haber TV’de yayınlanan “Ankara’nın Gündemi” programında, nükleer santrallerin Türk sanayisine sınıf atlatacağını söyledi. Bakan Yıldız, Avrupa’nın elektrik ihtiyacının yüzde 70’ini nükleer enerjiden sağladığı, Türkiye’nin de 2023 yılına kadar enerji ihtiyacının en az yüzde 10’unun nükleerden karşılanması gerektiğini vurguladı.
            6- Türkiye ile Rusya Arasında Akkuyu’da Nükleer Güç Santralinin Tesisine ve İşletimine Dair İşbirliğine İlişkin Anlaşmayı Onaylayan Kanun Tasarısı, TBMM Genel Kurulunda kabul edilerek yasalaştı. 12 Mayısta imzalanan anlaşmaya göre; iki ülke; nükleer güç santralinin tasarımı, inşası, santralin güvenilir şekilde işletilmesi, santralde üretilen elektriğin alım-satımı gibi konularda iş birliği yapacak. Anlaşmadaki taraflar; Rusya adına Rusya Federasyonu Devlet Atom Enerjisi Kuruluşu (Rosatom), Türk tarafı adına Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı olacak.
            Gazetecilerin konuyla ilgili sorularını cevaplandıran Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, Türkiye sınırları içerisinde nükleer tesise lisans verme hakkının, sadece Türkiye Atom Enerjisi Kurumuna ait olduğunu, herhangi bir kuruma, ülkeye devredilmediğini söyledi.
7- Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) verilerine göre nisan ayında işsizlik oranı, geçen yılın aynı ayına göre 2.9 puan azalarak yüzde 12 olarak gerçekleşti. TÜİK’in mart-nisan-mayıs 2010 verilerine göre, Türkiye genelinde işsiz sayısı bir önceki yılın aynı dönemine göre 547 bin kişi azalarak 3 milyon 71 bin kişiye geriledi. İstihdam edilenlerin sayısı da önceki yılın aynı ayına göre 1 milyon 803 bin kişi artarak 22 milyon 501 bin kişiye ulaştı.
            8- RTÜK’ün, Televizyon Yayıncıları Derneği (TVYD) ile başlattığı süreç sonucunda, tüm ulusal kanalların mutabakatıyla terör ve olağanüstü durumlarda uyulacak haber ilkeleri belirlendi. RTÜK Başkanı Davut Dursun yaptığı açıklamada, “Terör haberleri konusunda ortak ilkeler belirlenmesi, medya tarafından bugüne kadar teröre karşı alınmış en kararlı tavırdır” değerlendirmesinde bulundu.
            9- Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Slovenya Üniversitesi Rehabilitasyon Enstitüsü’nü ziyaret etti. Slovenya Cumhurbaşkanı Danilo Türk’ün de eşlik ettiği ziyaret sırasında yetkililerden bilgi alan Cumhurbaşkanı Gül, burada tedavi gören Gazzeli çocukların tedavisine katkılarından dolayı Cumhurbaşkanı Türk’e teşekkür etti.
            10- Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM), PKK terör örgütü elebaşı Abdullah Öcalan’ın avukatlarının Avrupa Konseyi Bakanlar Komitesine, Öcalan’ın Türkiye’de yargılanma sürecine ilişkin dosyayı 2005 yılında kapatmasına ilişkin yaptığı başvuruyu reddetti. Gerekçeli kararda, yeniden yargılama prosedürünün, Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi’nde yer alan adil yargılanma hakkı kapsamına girmediğine hükmedildi.
            Öte yandan Avrupa Konseyinin İşkenceyi Önleme Komitesi de yayımladığı bir raporda, Öcalan’ın tutukluluk şartlarının Avrupa standartlarında olduğunu belirtti.
            11- Beyaz Saray Sözcüsü Robert Gibbs Beyaz Saray’da düzenlediği günlük basın toplantısında, “ABD Başkanı Barack Obama, Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu’nun, İsrail’in yardım gemilerine baskını yüzünden bu ülkeyle ilişkileri kesebileceklerine dair açıklamasından ne kadar endişe duyuyor?” şeklindeki bir soru üzerine “Başkan Obama, sadece bizim ilişkilerimizde değil, Türkiye ve İsrail’in dünya genelindeki ilişkilerinde de gelişme kaydetmeye devam edilmesi için, en son G-20 zirvesinde olmak üzere, Türk hükümetiyle son haftalarda birçok kez görüştü” dedi.
            12- İngiliz British Petrolium (BP) şirketi, ABD’nin Meksika Körfezi’nde 20 Nisan’dan beri günde 100 bin varile kadar hampetrol akıtan kuyunun ilk defa püskürmeyi kestiğini, son deneyin başarılı işaret verdiğini açıkladı.
16 TEMMUZ 2010
            1- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, AK Parti Genişletilmiş İl Başkanları Toplantısı’nda yaptığı konuşmada, “terörle mücadele için oluşturulacak yeni yapının ‘özel ordu’ olmayacağını” söyledi. Yeni yapılanmayı ‘özel hudut birlikleri’ diye niteleyen Başbakan Erdoğan, “Mevcut bünye içinde, farklı statüde, beş yıl veya daha uzun süre görev yapacak uzmanlaşmış personel olacak. Özel ordu kurmuyoruz” dedi.
2- TUSAŞ-TAİ tarafından tasarlanan ve “Anka” adı verilen insansız hava aracı, törenle basına tanıtıldı. Törene Genelkurmay Başkanı Orgeneral İlker Başbuğ, Milli Savunma Bakanı Vecdi Gönül ve kuvvet komutanları katıldı. Bakan Gönül, Anka’yı, Türk savunma sanayinin dünya çapında başarısı olarak niteleyerek, “TSK için insansız hava aracı sistemlerinin ne kadar hayati bir unsur olduğu bilinciyle mevcut sanayi ve teknoloji alt yapımızı bugün belirli bir noktaya getirmiş bulunuyoruz” dedi.
            Öte yandan, Bakan Gönül, Radikal gazetesine yaptığı açıklamada “Sınıra özel maaşlı askerler, sadece sınır bölgelerinde ve beş yıl görev yapacak, gönüllü olacak, görev sonu ilişiği kesilecek” dedi.
            3- CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Eskişehir’de düzenlenen mitingde yaptığı konuşmada “12 Eylül’de birinci şamarı, seçimde de ikinci şamarı indirin” diye seslendi.
4- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Cemil Çiçek, Habertürk’e yaptığı açıklamada, PKK terör örgütü ele başı Abdullah Öcalan’ın sabah kalkıp İmralı adasının etrafını dolaşmadığını, ıslık çalıp ağaç gölgesinde oturmadığını, diğer F Tipi cezaevindeki mahkumlara ne uygulanıyorsa Öcalan’a da aynısının uygulandığını belirterek “Vatandaşlarımız şundan emin olsunlar; F tipi cezaevindeki bir hükümlü hangi şartlarda bu hükmü infaz ediliyorsa, İmralı’dakinin durumu da aynıdır” dedi.
            5- Anayasa Mahkemesi, Tam Gün Yasası’nı iptal etti. Mahkeme öğretim üyesi hekimlerin özel muayenehane hakkını iade etti. Hekimler, üniversitedeki görevlerini aksatmadan özel muayenehanelerini açabilecek.
            6- Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu gazetecilere yaptığı açıklamada, “Ermenistan’la ilişkilerin normal bir zemine kavuşturulması amacıyla başlatılan normalleşme süreci, sadece bir komşu ülkeyle mevcut problemleri ortadan kaldırmayı değil, aynı zamanda Güney Kafkasya’da sürdürülebilir bir barış ortamının oluşturulmasını kolaylaştırmayı da hedefliyor” dedi.
            7- Dışişleri Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada, NATO Genel Sekreteri Anders Fogh Rasmussen’in, Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu’na Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün Dış Politika Danışmanı Büyükelçi Hüseyin Diriöz’ün savunma politikası ve planlamasından sorumlu genel sekreter yardımcılığı görevine seçildiğini bildirdiği açıklandı.
8- Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, KKTC Maliye Bakanı Ersin Tatar’la makamında görüştü. Görüşme sonrasında gazetecilerin Mali Kural’la ilgili sorularını cevaplayan Bakan Şimşek, “Tasarının bu Meclis dönemine, en azından temmuz sonuna kadar yetişemeyeceğini belirterek, her halükarda Orta Vadeli Program, Orta Vadeli Plan çerçevesinde yaptığımız taahhütler çerçevesinde 2011 bütçesini hazırlayacağız” dedi.
            9- Tarım ve Köyişleri Bakanı Mehdi Eker, gazetecilerin sorularını cevapladı. Bakan Eker, “Çeşitli afetlerde ürünleri zarar gören çiftçiye destek ve kolaylıkların sağlanacağını” söyleyerek, tarım sigortasının da yaygınlaştırılması gerektiğini ifade etti.
            10- MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, bazı açılış ve ziyaretlerde bulunmak üzere dün gittiği Aksaray’da, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın CHP ile yaptığı görüşmeye ilişkin yaptığı değerlendirmede “İki partinin genel başkanının hangi samimiyet içerisinde yaptıkları belli olmayan bir görüşme durumudur. Bana göre; okyanus ötesi senaristlerin Türkiye’de bir AKP-CHP koalisyonunu oluşturabilmek için bir başlangıç adımı olarak görüyorum” dedi.
            11- SP Genel Başkanı Numan Kurtulmuş, Kongre sürecindeki tartışmaları gazetecilere değerlendirdi. Kurtulmuş, “Bu bir tasfiye kongresi değil, takviye kongresidir. Özellikle televizyon karşısında, medya karşısında maksadını aşan sözleri söylememeye davet ediyorum. Siyasette çok tecrübeli olmak, bu tür durumlarda bazen insanların maksadını aşan sözleri söylemesine mani olmuyor” dedi.
            12- BBP Genel Başkanı Yalçın Topçu gazetecilere referandumla ilgili yaptığı açıklamada, “Referandumda ‘hayır’ oyu vermenin bir anlamı yok. Anayasa değişikliği, sivil bir adım. Statükoya karşı bir delik açıyor, cuntaya karşı bir gedik oluşturmuş. Bu nedenle ‘evet’ diyeceğiz” dedi.
            13- İran’ın güneydoğusundaki Sistan-Belucistan eyaletinin Zahedan kentindeki bir Şii camisinin yakınında düzenlenen çifte intihar saldırısı sonucu 28 kişi hayatını kaybetti.
            14- Irak’ın kuzeyindeki Süleymaniye kentinde bir otelde çıkan yangın sonucu 40 kişi öldü, 23 kişi yaralandı.
            15- Elvan Abeylegesse, Fransa’nın başkenti Paris’te düzenlenen Diamond Leaque’de 5000 metre kadınlar yarışında 3. oldu.
            16- Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad bir grup gazeteciye verdiği mülakatta, Türkiye’nin İsrail’le arabulucu rolünün öldüğüne dair sözleri reddederek “Türkiye’den daha başarılı bir arabulucu çıkmadı. Batı, Türkiye’den iyi rol oynayamaz” dedi.
            17- Irak Dışişleri Bakanı Hoşyar Zebari, Amerika’nın Sesi Radyosu’nun Kürtçe yayın bölümünün sorularını cevapladı. Zebari, Türkiye’nin iadesini istediği PKK’lıların çoğunun hükümetlerinin kontrolü dışındaki bölgelerde olduğunu söyledi.
            18- Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Fitch’in Gelişmekte olan Avrupa Ekonomilerinden Sorumlu Başkanı Edward Parker, Mali Kural Yasası’nın ertelenmesinin, Türkiye’nin notunu etkilemeyeceğini söyledi. Parker, Mali Kural’la, derecelendirme arasında doğrudan bir bağ olmadığını ifade ederek, “Fitch için mali sonuçlar ve çıktılar, mali kurallardan daha önemlidir” dedi.
            19- Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı (AGİT) gayri resmi dışişleri bakanları toplantısı, Kazakistan’ın Almatı kentinde başladı. Toplantıda, Türkiye’yi Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu temsil edecek.
17 TEMMUZ 2010
1- TBMM Başkanı Mehmet Ali Şahin, “Avrupa’daki Türk Gençliği Kendi Kültürü ve Tarihiyle Buluşuyor” projesi kapsamında, yaklaşık 350 Türk gencini TBMM’de kabulünde yaptığı konuşmada, gençlerden bulundukları ülkelerin dillerini iyi öğrenmelerini ancak anadillerini de ihmal etmemelerini istedi. Daha sonra gazetecilerin sorularını cevaplandıran Başkan Şahin, bir soru üzerine “Ordu içinde PKK’lıların bulunduğu” iddiasının çok ciddi olduğunu ifade ederek, “Genelkurmay Başkanlığı, mutlaka bu iddiayla ilgili kendi içinde inceleme, değerlendirme, soruşturma yapacaktır” dedi.
            2- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, İstanbul’da Dolmabahçe-Bomonti arasındaki karayolu tünelinin açılış töreninde, milletin her zaman değişimden yana olduğunu belirterek, “Sizler statükocu anlayıştan rahatsız oldunuz. Onları tarihin tozlu sayfalarına siz mahkum ettiniz. Statüko bu milletin ufkuna dar gelir, durağanlık bizim milletimize göre değildir. Onun için sürekli değişeceğiz” diye konuştu. Başbakan Erdoğan, 12 Eylül referandumunda değişim, demokrasi, özgürlükler, ülke ve milletin kazanacağını, kaybedenlerin ise darbeciler, çeteler ve hukuk dışı örgütlenmeler olacağını belirterek, “Kaybedenler, değişime direnen ve bu ülkeyi olduğu yerde saymaya mahkum etmek isteyenler olacak” dedi.
            3- CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu, Anayasa Mahkemesi tarafından kısmen iptal edilen Tamgün Yasası’nın yeniden düzenlenmesi durumunda destek verebileceklerini söyledi. Kılıçdaroğlu, Bursa’da gazetecilere yaptığı açıklamada, “Meşru iktidar hukuk dışı yollara başvurarak, halkın yararına gibi göstererek düzenleme yapamaz. Tamgün Yasası’nın hukuk içinde düzenlenmesini istiyoruz. Taleplerimizi ilettik, büyük bölümünü kabul etmediler. Anayasa Mahkemesi’ni dikkate alarak yeni bir düzenleme getirirlerse destek oluruz” dedi.
            4- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, CNN Türk televizyonunda gündeme ilişkin yaptığı açıklamada, referandumdan ‘evet’ oyu çıkacağını belirterek, Türkiye’de yeni bir dönemin başlayacağını ifade etti. “Evet çıkması diğer partileri nasıl etkiler?” sorusu üzerine ise Başbakan Yardımcısı Arınç, “Bir genel başkan, bütün tabanına ‘hayır diyeceksin’ diyecek, tabanı onu dinlemeyecek, yüzde 25’i ‘evet’ oyu kullanacak. Onun, genel başkanlığından şüphe edilir ve sorgulanır, eski gücünü muhafaza edemez” dedi.
            5- Sağlık Bakanı Recep Akdağ, Anayasa Mahkemesinin Tam Gün Yasası ile ilgili kısmi iptal kararı konusunda CNN Türk televizyonuna yaptığı açıklamada, “CHP, bugün muayenehanesi olan 4 bin 500 tuzu kuru doktorun yanında duruyor. Vatandaşın burada ne çile çektiğinin ana muhalefet partisi CHP için belli ki hiçbir kıymeti yok” dedi. Söz konusu karara göre; Sağlık Bakanlığında çalışan hekimlerin, doğrudan iş yeri hekimliği yapamayacaklarını belirten Bakan Akdağ, “ülkede muayenehanelere gidip rahatça para öderiz” diyebileceklerin oranının düşük olduğunu söyledi.
            6- Tarım ve Köyişleri Bakanı Mehdi Eker Van’da gazetecilere yaptığı açıklamada, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun terörün çözümü için Başbakan Erdoğan ile görüşmesinde gündeme getirdiği Et ve Balık Kurumunun (EBK) canlandırılması ve mayınlı arazilerin topraksız köylüye dağıtılması tekliflerini değerlendirdi. Bakan Eker, Et ve Balık Kurumunun 1992 yılında DYP-SHP hükümeti döneminde özelleştirildiğini ve 28 kombinanın kapatıldığını, AK Parti hükümetinin 2005 yılında kurumu özelleştirme kapsamından çıkardığını ve 70 trilyon harcayarak canlandırdığını söyledi. Mayınlı arazilerin topraksız köylüye dağıtılması teklifinin ise 1970 model bir anlayışın devamı olduğunu belirten Bakan Eker “Bunların verilmesi hiçbir meseleyi çözmez” dedi.
            7- MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, Kastamonu’nun Küre ilçesinde incelemelerde bulundu. Gazetecilerin sorularını cevaplandıran Bahçeli, Başbakan Erdoğan’ın “MHP terörden nemalanıyor” sözlerinin hatırlatılması üzerine, “Sayın Başbakan bu cümlesiyle terörün ne olduğunu, ne zamandan bu yana Türkiye’de yaşandığını, teröre kaynaklık eden konuların ne olduğunu bilmeyen talihsiz bir başbakan olarak Türk siyasi hayatındaki yerini almıştır” dedi.
            8- DSP Genel Başkanı Masum Türker Eskişehir Büyükşehir Belediye Başkanı Yılmaz Büyükerşen’i ziyaretinin ardından gazetecilere yaptığı açıklamada, terörle mücadelenin artık profesyonelce yapılması gerektiğini, kurulması planlanan özel birliklerin çok iyi eğitimden geçirilerek TSK‘ya bağlı olması gerektiğini söyledi.
            9- Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas, Ürdün’de yayınlanan “El Ghad” gazetesine yaptığı açıklamada, 1967 sınırlarının kurulacak Filistin devleti için esas olacağı şartının İsrail tarafından kabul edilmesi halinde, doğrudan görüşmelere hazır olduğunu söyledi. Abbas, İsrail’in kurulacak bu Filistin devletine uluslararası güçlerin yerleştirilmesini de kabul etmesi gerektiğini belirtti.
10- Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı (AGİT) gayri resmi dışişleri bakanları toplantısı için Kazakistan’ın Almatı şehrinde bulunan Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Ermenistan’la sınırların açılacağına dair basında yer alan haberlerin gerçeği yansıtmadığını belirterek, “Sınırların açılması diye bir şey söz konusu değil, böyle bir şey asla gündemimizde yok” dedi. Bakan Davutoğlu, Azerbaycan ve Ermenistan dışişleri bakanları arasında yapılan Yukarı Karabağ’la ilgili görüşme konusunda ise, “Yeni bir ivme kazanılmıştır, görüşmeler bu çerçevede sürecektir, konu bugünün meselesi değil, yıllar öncesine dayanan bir sorun, ben sonunda çözüm yakalanacağına inanıyorum” dedi.
11- Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, Azerbaycan’a bağlı Nahçıvan Özerk Cumhuriyeti’nde düzenlenen Azeri gazının Türkiye üzerinden Nahçıvan’a iletilmesi için yapılan imza töreninde yaptığı konuşmada, “SOCAR ile önemli görüşmeler gerçekleştirdik. Bu görüşmeler sonucunda Nahçıvan’a Türkiye üzerinden doğalgaz boru hattı kurulması konusunda bir beyannameyi imzalamış bulunuyoruz” dedi. Bakan Yıldız, karayolu ve elektriğin ardından inşa edilecek doğalgaz boru hattının Türkiye ile Nahçıvan arasındaki köklü ilişkileri daha da güçlendireceğini söyledi.
Anlaşmaya, BOTAŞ Genel Müdürü Fazıl Şenel ile Azerbaycan Devlet Petrol Şirketi SOCAR Başkanı Rövnag Abdullayev imza koydular.
18 TEMMUZ 2010
            1- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, İstanbul Dolmabahçe’deki Başbakanlık çalışma ofisinde “demokratik açılım” süreci kapsamında, kadın örgütlerinin temsilcileriyle bir araya geldi. Başbakan Erdoğan açılımın durduğu, içinin boş olduğu gibi yorumların gerçeği yansıtmadığını belirterek, “Psikolojik bariyerler kaldırılmış, çözüm iradesi ortaya konmuş, çözümün mümkün olduğu anlaşılmıştır. Demokratikleşmeden kimse korkmamalıdır” dedi.
            2- CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu Bursa’nın Mudanya ilçesinde halka hitaben yaptığı konuşmada, “Biz tek başımıza iktidara gelirsek bir dokunulmazlıkları, iki YÖK’ü kaldıracağız. Üç, kurumlarda yolsuzluk yapan kişileri yargılayacağız. Anayasa’nın 100’üncü maddesini değiştireceğiz. Öyle bir düzenleme getireceğiz ki Türkiye bir daha telekulak hükümeti olmayacak” dedi.
            3- Almanya BaşbakanıAngela Merkel’le Kazakistan’ın başkenti Astana’da ortak basın toplantısı düzenleyen Kazakistan Cumhurbaşkanı Nursultan Nazarbayev, Orta Asya ve Hazar enerji kaynaklarının Türkiye üzerinden Avrupa’ya ulaştırılmasını öngören Nabucco doğalgaz boru hattı projesine dahil olmaya hazır olduklarını söyledi.
            4- İsrail’in Gazze’ye yarım götüren “Mavi Marmara” gemisine yönelik saldırısının ardından ilk kez Gazze Şeridi’ni ziyaret eden AB Dışişleri Yüksek Temsilcisi Catherine Ashton yaptığı basın toplantısında, İsrail hükümetine Gazze ablukasını tamamen kaldırması çağrısı yaptı. 
            5- Irak’ın başkenti Bağdat’ta düzenlenen intihar eyleminde 43 kişi hayatını kaybetti, 40 kişi de yaralandı.
            6- ABD’nin 4 eyaletini kapsayan resmi temaslarına başlayan Devlet Bakanı Zafer Çağlayan, gazetecilerin sorularını cevapladı. Bakan Çağlayan, “ziyaretin zamanlamasının ABD ile soğukluk yaşandığı döneme denk gelmesinin ne kadar doğru olduğuna” ilişkin bir soru üzerine, “Bana göre olması gereken bir zaman. ABD ile bizim siyasi, askeri ortaklığımız var ama ekonomik ortaklığımız yoktu. Bizde ne olduğunu bilmiyorlar. ABD’lilerin bizi tanıması lazım” dedi.
7- IMF ve AB, Macaristan’ı 2008 yılında küresel krizden korumak için oluşturulan fon programının gözden geçirilmesi görüşmelerini, hükümetten bütçe açığını azaltma hedeflerini tutturmak için önlemler almasını isteyerek askıya aldığı bildirildi.
8- Mısır Devlet Başkanı Hüsnü Mübarek, İsrail-Filistin dolaylı görüşmeleri çerçevesinde İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu ile bir araya geldi.
19 TEMMUZ 2010
            1- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’a, Dünya Sağlık Örgütü tarafından ‘Küresel Sigara ile Mücadele Yılı 2010 Özel Ödülü’, İstanbul’da düzenlenen bir törenle verildi. Başbakan Erdoğan tören sırasında yaptığı konuşmada, ödül sayesinde Türkiye’nin tütünle mücadelesindeki şevk ve heyecanının daha da artacağını, vatandaşların sigara yasağının uygulanması konusunda %90’a varan bir hassasiyet gösterdiğinin yapılan çalışmalarla ortaya çıkarıldığını, yasağın özgürlüklerin kısıtlanması anlamına gelmediğini söyledi.
            2- CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu Yalova’da partisi tarafından düzenlenen mitingde yaptığı konuşmada, Anayasa değişikliğinin halka yanlış anlatıldığını belirterek, yargının bağımsız ve tarafsız olması gerektiğini söyledi.
            3- Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Suriye’nin başkenti Şam’a hareketinden önce İstanbul Atatürk Havalimanında yaptığı açıklamada, teröre karşı verilen mücadelede müttefik ülkelerden tam bir dayanışma beklediklerini, bunun gecikmeksizin gösterilmesi gerektiğini bildirdi.
            4- Adalet Bakanı Sadullah Ergin, Bakanlar Kurulu Toplantısı sonrasında basın mensuplarının sorularını cevaplandırırken, sınır birlikleri oluşturulmasıyla ilgili çalışmalar kapsamında yasal düzenleme ihtiyacı olması durumunda yeni yasama yılının beklenmeyeceğini, TBMM’nin tatilde yasayı çıkarmak için toplanabileceğini söyledi.
            5- ÖSYM Başkanı Ünal Yarımağan düzenlediği basın toplantısında, 2010 ÖSYS Yüksek Öğretim Programları ve Kontenjanları Kılavuzu’nda yer alan “2009 ÖSYS En Küçük Puan ve Başarı Sıraları” bilgilerinde, 49 programda yanlışlık yapıldığını, düzeltilmiş kılavuzun iki gün içerisinde yeniden yayınlanacağını açıkladı.
            6- DİSK Başkanı Süleyman Çelebi düzenlediği basın toplantısında, 12 Eylül 1980 Anayasası’nda yürütmenin yargı üzerindeki etkinliğinin bir hukuk devletine göre çok fazla olduğunu, yapılacak referandumda oylanan yeni anayasanın bu sakıncaların gidermediğini belirterek, oylamada ‘hayır’ oyu vereceklerini açıkladı.
            7- İstanbul 10. Ağır Ceza Mahkemesi, Balyoz Eylem Planı İddianamesi’ni kabul etti. İddianame kapsamında, Emekli Orgeneral Çetin Doğan, Emekli Orgeneral İbrahim Fırtına, Emekli Oramiral Özden Örnek’in de aralarında bulunduğu 196 askeri personel “şüpheli” olarak yer alıyor.
            8- Ermenistan’ın başkenti Erivan’da düzenlenen “7. Erivan Uluslararası Altın Kayısı Film Festivali”nde yönetmenliğini Reha Erdem’in yaptığı ‘Kosmos’ filmi, büyük ödül “Altın Kayısı”nın sahibi oldu.
            9- Hindistan’ın Bengal Eyaleti Kalküta kentinde meydana gelen hızlı tren kazasında 61 kişinin öldüğü, 125 kişinin de yaralandığı açıklandı.
            10- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Cemil Çiçek, KKTC’nin başkenti Lefkoşa’da Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu ile görüştü. Görüşme sonrasında, Türkiye’den KKTC’ye borularla su taşınmasını öngören “KKTC’nin Su İhtiyacının Karşılanmasına İlişkin Hükümetler Arası Çerçeve Anlaşması” imzalandı. Başbakan Yardımcısı Çiçek imza töreninde yaptığı konuşmada, anlaşmanın Ada’da barışın tesis edilmesine büyük katkı sağlayacağını söyledi.
            11- Resmi ziyaret için Nahçıvan Özerk Cumhuriyeti’nde bulunan Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız gazetecilere yaptığı açıklamada, yenilenebilir enerji kaynaklarının üretimi konusunda yatırımcıların maliyetlerdeki iyileşmeleri dikkate alması gerektiğini söyledi. Nükleer enerji üretiminde Rusya ile anlaşma imzalandığını, Sinop Enerji Santrali’nin kurulumu konusunda Güney Korelilerle görüşmelerin sürdürüldüğünü belirtti. Ziyaret sırasında Türkiye-Nahçıvan Doğalgaz Şebekesi’nin 200 km.lik hattının birleştirilmesine yönelik anlaşma da imzalandı.
            12- Pakistan’ı ziyaret eden ABD Dışişleri Bakanı Hillary Clinton, Devlet Başkanı Asıf Ali Zerdari ile görüşmesinden sonra yaptığı açıklamada, ülkesinin, Pakistan’daki enerji ve su sektörlerine ilişkin projelerde kullanılmak üzere 500 milyon dolarlık bir ön yardım paketinin oluşturulduğunu söyledi.
20 TEMMUZ 2010
            1- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan partisinin Meclis grup toplantısında yaptığı konuşmada, 12 Eylül’de sağdan ve soldan çok sayıda insanın suçsuz yere darağacına götürüldüğünü belirterek “Tam 30 yıl sonra yine bir 12 Eylül günü bu işkencelerle hesaplaşacağız. Demokrasi dışı uygulamaların tarih olması için milletim evet diyecek” ifadesini kullandı. Anayasa değişiklik paketinin AK Parti projesi olduğu iddialarına tepki gösteren Başbakan Erdoğan, “Bu paket, bir Türkiye projesidir. Anayasa değişikliği, statükonun kırılması için tarihi bir adımdır. Milletimiz, referandumda hükümetin icraatlarını değil kendi geleceğini oylayacaktır” dedi.
            2- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, TOBB Ekonomi ve Teknoloji Üniversitesinde gerçekleştirilen “Uzmanlaşmış Meslek Edindirme Merkezleri Projesi” tanıtım toplantısında yaptığı konuşmada, Türkiye’nin krizden diğer ülkelere göre çok geç etkilenip daha erken çıkmaya başladığını belirterek, “Aldığımız tedbirler sayesinde işsizlikteki artış, ABD ve Avrupa’ya nazaran oldukça sınırlı kaldı” dedi. Hükümetin göreve geldiğinde işsizliğin yüzde 10.3 olduğunu,dünyanın en büyük ülkelerinin işsizlikle boğuştuğunu ifade eden Başbakan Erdoğan, kendilerine düşenin işsizliği asgari seviyeye indirmek olduğunu söyledi.
            TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu da yaptığı konuşmada, istihdam sorununun altında yatan en önemli nedenlerden birinin mesleksizlik olduğunu belirterek, iş dünyasının ihtiyaç duyduğu becerilerin, iş arayanlarda bulunmadığını söyledi. Hisarcıklıoğlu, 5 yıl sürecek Beceri-2010 Projesi sonunda 1 milyon kişinin beceri kazanması ve iş bulmasının hedeflendiğini ifade etti.
            3- MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli partisinin Meclis grup toplantısında yaptığı konuşmada, özel hudut birliklerinin, terörizmle mücadeleyi oyalamaya yönelik bir taktik olduğunu söyledi. Bahçeli, “Biz şayet can kayıplarımızı önleyecekse, alınacak her yasal tedbirin arkasında oluruz. Ancak bu tedbir, kalıcı ve köklü değil tali bir tedbirdir. Terörizmi tamamen ortadan kaldırmaya değil, terörizmle mücadeleyi oyalamaya yönelik bir taktiktir” dedi.
            4- SPK Başkanı Vedat Akgiray İMKB’de yaptığı konuşmada, halka arzların bütün hızıyla sürdüğünü belirterek, “Bu operasyonların faydasını birkaç sene içerisinde göreceğiz. Özellikle referandumdan sonra hareketli bir döneme girilecek” dedi. Akgiray, bu senenin ilk üç çeyreği sonunda halka arz edilecek şirket sayısının 20’yi geçeceğini düşündüğünü söyledi.
            5- Genelkurmay Askeri Mahkemesi, “İrticayla Mücadele Eylem Planı”yla ilgili Albay Dursun Çiçek hakkında açılan davayı reddetti. Aynı suçtan İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesinde daha önce açılmış bir dava olduğunu vurgulayan mahkeme, bir kişinin aynı eylemden iki ayrı mahkemede yargılanamayacağını bildirdi.
            6- Hakkari’nin Çukurca ilçesinde PKK terör örgütü üyelerince, askeri birliğe yapılan saldırıda 6 asker şehit oldu, 9 asker de yaralandı. Van’ın Gürpınar ilçesi kırsalındaki operasyonda da 1 asker şehit oldu.
7- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Cemil Çiçek, KKTC’nin başkenti Lefkoşa’da düzenlenen “20 Temmuz Barış Harekatı ve Özgürlük Bayramı”nın 36’ncı yıl dönümü kutlamaları kapsamında yaptığı konuşmada, “Kıbrıs’ı AB’nin ön şartı olarak önümüze koyanlara demek istiyoruz ki, eğer Türkiye Cumhuriyeti’ne ‘ya Kıbrıs ya AB, bu ikisinden birini seçeceksiniz’ diyorlarsa Türkiye’nin her zaman tercihi Kıbrıs’tır” dedi.        Törene KKTC Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu, ve CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu da katıldı.
8- Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Afganistan’da düzenlenen Kabil Uluslararası Konferansı’ndayaptığı konuşmada, Afgan halkının gururu, barışçıl gelenekleri ve eşsiz kültürlerine saygı duyduklarını, amaçlarının bu ülkenin gerçek barış ve istikrara kavuşması olduğunu belirtip “Afganistan, Afganlılara aittir” dedi. Afgan hükümetinin sunduğu barış ve yeniden bütünleşme planına Afgan halkının kimlik ve kültürüne saygı duyarak destek verilmesi gerektiğini vurgulayan Bakan Davutoğlu,Türkiye’nin Afganistan’a ihtiyaç duyduğu sürece destek olmaya devam edeceğini, 18 Eylül‘deki genel seçim sürecine destek çerçevesinde de BM’ye iki milyon dolar katkıda bulunacağını söyledi.
21 TEMMUZ 2010
            1- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Ahmet Gündoğdu başkanlığındaki Memur-Sen heyetini kabul ederek, bir süre görüştü. Görüşmede, memur ve emeklilerin haklarının düzenlenmesi ele alındı.
            2- CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu Radikal gazetesine yaptığı açıklamada, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın 12 Eylül askeri darbesi ile hesaplaşma konusunda samimiyetini göstermek istiyorsa TSK İç Hizmet Kanunu’nun 35. maddesini değiştirmesi gerektiğini ileri sürdü.
            3- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, AK Parti MKYK Toplantısı öncesi basın mensuplarına yaptığı açıklamada, 12 Eylül’den etkilenmeyen tek partinin CHP olduğunu belirterek, “Hiçbir CHP’li, 27 Mayıs’la ilgili olumsuz tek cümle konuşamaz. Çünkü, 27 Mayıs’ın doğrudan şeriki (ortağı) olan CHP’nin, o darbedeki rolünü herkes çok iyi bilir” dedi.
            4- Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Ömer Dinçer, Ulaştırma Bakanlığı ile Sosyal Güvenlik Kurumundaki basılı bilgi ve belgenin e-devlet hizmetlerinde kullanılabilmesine ilişkin işbirliği protokolünün imzası sırasında yaptığı açıklamada, emeklilik işlemlerinde e-devlet uygulamalarının kullanılacağını, böylece işlem süresinin 3 güne ineceğini söyledi.
            Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım da imza törenindeki konuşmasında, projeyi 1.5 yıl içinde bitirmeyi taahhüt ettiklerini belirtti.
            5- Sanayi ve Ticaret Bakanı Nihat Ergün, Bursa’daki Tofaş fabrikalarında üretilen araçların tanıtımı konusunda düzenlenen törene katıldı. Bakan Ergün burada yaptığı açıklamada, dünyanın en kusursuz otomobillerinin Türkiye’de üretildiğini belirterek, “Ancak artık bize özgü yeni modeller üretmeliyiz. Elektrikli otomobilde dünyada ilk akla gelen neden Bursa olmasın?” dedi.
            6- Terörle Mücadele Kanunu’nun Bazı Maddelerinde Değişiklik Öngören Tasarı, TBMM Genel Kurulu’nda kabul edildi. Yasa ile İnfaz Hakimliği Kanunu’nda da değişiklik yapıldı.
            7- MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli yaptığı yazılı açıklamada, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ı eleştirerek, Türkiye’yi etnik temelde bölmeyi amaçlayan PKK açılımının ve AK Parti’nin 8 yıllık yıkım dönemindeki yolsuzlukların hesabının yargı önünde görüleceği siyasi mahşer gününün yakın olduğunu ileri sürdü.
            8- İsrail Başbakanlığı bünyesindeki Terörle Mücadele Birimi’nden yapılan açıklamada, bir süre önce İsrail vatandaşlarının Türkiye’ye seyahatlerine yönelik uyarının kaldırıldığı bildirildi.
            9- Terör örgütü PKK’nın Avrupa’daki üst düzey yöneticileri arasında bulunan ve kırmızı bültenle aranan Nizamettin Toğuç’un, İtalya Genel Soruşturma ve Özel Harekât Birimi DIGOS tarafından düzenlenen bir operasyonla yakalandığı açıklandı.
            10- Resmi ziyaret için Mısır’ın başkenti Kahire’de bulunan Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Mısır Devlet Başkanı Hüsnü Mübarek ile birlikte, Mısır Harp Akademisi’nde düzenlenen mezuniyet törenine katıldı.
            11- Uluslararası Kabil Konferansı’na katılan Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Mezar-ı Şerif’te TİKA tarafından yaptırılan hastaneyi ziyaret etti. Bakan Davutoğlu burada yaptığı açıklamada, Afgan halkı ve hükümeti talep ettiği müddetçe Türkiye’nin bu ülkeye yardımlarının süreceğini söyledi.
            12- Fransa Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkoy, Almanya Maliye Bakanı Wolfganan Schaeuble ile görüşmesinin ardından yaptığı açıklamada, Almanya ve Fransa’nın mali sistemlerini düzenlemek için birlikte çalışacaklarını belirtti.
            13- Resmi bir ziyaret kapsamında Güney Kore’nin başkenti Seul’de bulunan ABD Dışişleri Bakanı Hillary Clinton ve Savunma Bakanı Robert Gates yaptıkları açıklamada, Kuzey Kore’ye yönelik yeni yaptırımlar uygulayacaklarını, bu ülkenin silah alışverişini engellemeyi hedeflediklerini bildirdi.
22 TEMMUZ 2010
            1- TBMM Başkanı Mehmet Ali Şahin, Japonya Parlamentosu Temsilciler Meclisi Başkanı Takahiro Yokomichi ile görüşmesinin ardından basın mensuplarına yaptığı açıklamada, TSK İç Hizmet Kanunu’nun 35. maddesinin değiştirilmesinin olumlu sonuç doğuracağını belirterek, “Şu ana kadar değiştirilmemiş olmasını bir eksiklik olarak görürüm. Türkiye’de millet iradesini savunmak ve millet iradesinin yansıdığı parlamentonun hukukunu korumak, herkesin görevidir” dedi.
            2- Harp Akademileri Komutanlığı 2009-2010 Eğitim ve Öğretim Yılı Mezuniyet Töreni, İstanbul’da, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, TBMM Başkanı Mehmet Ali Şahin, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Genelkurmay Başkanı Orgeneral İlker Başbuğ ve Milli Savunma Bakanı Vecdi Gönül’ün katılımıyla gerçekleştirildi. Törende 31’i misafir, 196 mezuna diplomaları verildi.
            3- Danıştay 5. Dairesi, Sağlık Bakanlığının kamudaki doktorların 30 Temmuz 2010’dan sonra kamu dışında çalışmalarına izin verilmeyeceğine ilişkin kararının yürütmesini durdurdu.
            4- Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, ABD Eximbank ile bakanlığının Enerji İşleri Genel Müdürlüğü arasında imzalanan, “Türkiye’deki yenilenebilir enerji kaynakları ve enerji verimliliği projelerine kredi sağlanması” konusundaki Mutabakat Zaptı hakkında basın mensuplarına bilgi verirken, ABD Eximbank’ın anlaşma kapsamında Türkiye’ye 1 milyar dolar kredi tahsis edeceğini belirterek, “Rüzgar, güneş, jeotermal gibi bütün yenilenebilir enerji yatırımlarında bu kaynak kullanılabilecektir” dedi.
            5- Merkez Bankası Başkanı Durmuş Yılmaz, Konya Ticaret Odası ve Karatay Üniversitesi tarafından düzenlenen konferansta yaptığı konuşmada, Türkiye’nin krize karşı direncini artıran faktörlerden birinin “dalgalı kur rejimi” olduğunu belirterek, 2001 yılından bu yana gerçekleştirdiği yapısal dönüşüm ve politika uygulamaları sayesinde, geçmişte yaşanan krizlerin aksine küresel krize önemli bir direnç göstermeyi başardığını duyurdu.
            6- BM’ye bağlı Uluslararası Adalet Divanı, Kosova’nın 2008 yılında tek taraflı ilan ettiği Sırbistan’dan ayrılma kararının meşru olduğuna hükmetti.
            Sırbistan Dışişleri Bakanı Vuk Yeremiç, mahkemenin kararından önceki açıklamasında, “Kararın tek taraflı ayrılığı desteklemesi halinde, tüm dünyadaki sınırları tehlikeye atabileceği” uyarısı yaptı.
23 TEMMUZ 2010
            1- Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, İstanbul’da gazetecilerin TSK İç Hizmet Yasası’nın 35. maddesine ilişkin sorularını cevapladı. Cumhurbaşkanı Gül, “35. maddeyi okursanız, bu madde içinde herhangi bir şekilde Meclis dışı kimseye bir görev verme falan söz konusu değildir. Ancak bu madde istismar ediliyor. Onun için bu maddenin Meclis’te elbirliği içerisinde Meclis açılınca ele alınması lazım. Madem ana muhalefet partisi, iktidar partisi ve diğer partiler hep bu görüşteler, yanlış anlamaları düzeltmek için herhangi bir şekilde ileride istismara fırsat vermemek için bunun tekrar yazılması ve düzeltilmesi kanaatindeyim. Meclis açılınca bunu elbirliğiyle hep beraber yapabilirler” dedi.
            2- TBMM Başkanı Mehmet Ali Şahin, 24 Temmuz Basın Bayramı nedeniyle Basın İlan Kurumunu ziyaretinde gazetecilerin sorularını cevapladı. Başkan Şahin, basın mensuplarından tarafsızlığa dikkat etmelerini ve özel hayata girmemelerini istedi.
            3- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Yalova’da Karbon Elyaf Üretim Tesisinin açılışında yaptığı konuşmada, “Karbon elyaf, çelikten 3 kat daha kuvvetli, 4-5 kat daha hafif. Uzay ve havacılık sektöründe, rüzgar enerjisinde ve inşaat sektöründe, hemen hemen her alanda artık karbon elyaf kullanılmaya başlandı. Fatih Sultan Mehmet Köprüsü’nün halatlarının çelik değil, karbon elyaf olduğunu hatırlatırım. Dünyanın geleceğine yön verecek böyle önemli bir sektörde Türkiye’yi görmekten ayrıca memnuniyet ve heyecan duyuyoruz” dedi.
Başbakan Erdoğan, daha sonra başka bir açılış töreninde yaptığı konuşmada, muhalefet partilerine seslenerek, “Madem 12 Eylül’ün acısını yaşadığınızı, bedelini ödediğinizi söylüyorsunuz, neden 12 Eylül öncesi meydanları kan gölüne çeviren çetelerle, hukuk dışı örgütlenmelerle, onların uzantılarıyla mücadeleyi bugün desteklemiyorsunuz? Neden o çetelerin avukatlığını yapıyorsunuz?” dedi.
4- Devlet Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış, Fatih Belediye Başkanı Mustafa Demir’i ziyaretinde, “Anayasa değişiklik paketinin Türkiye’nin AB süreci için dönüm noktası olduğunu belirterek, “13 Eylül’den sonra AB sürecimiz hızlanacaktır” dedi.
5- İçişleri Bakanı Beşir Atalay, Terörle Mücadele Koordinasyon Kurulu toplantısında yaptığı konuşmada, ilk toplantıyla Terörle Mücadele Müsteşarlığının kurumsal bazda başlamış olacağını belirterek, “Daha analizci, daha derinlemesine bakışla ve çok boyutlu bakışla terörle mücadele stratejilerinin geliştirilmesinde hükümete yardımcı olacak, tekliflerde bulunacak” dedi.
6- Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, Uluslararası Enerji Ajansı Türkiye Enerji İncelemesi Tanıtım Toplantısı öncesi basın mensuplarının sorularını yanıtladı. Bakan Yıldız, “Nükleer santralle ilgili Rusya ile yapılan anlaşmayı CHP’nin, Anayasa Mahkemesine götüreceğini zannetmiyorum” dedi.
7- TBMM Genel Kurulunda, ağırlıklı olarak vergi konusunda düzenlemeler içeren “torba tasarı” kabul edildi.
8- İstanbul 10. Ağır Ceza Mahkemesi, Balyoz Darbe Planı davası kapsamında, aralarında eski kuvvet komutanları emekli Oramiral Özden Örnek ve emekli Orgeneral İbrahim Fırtına’nın da olduğu 196 sanıktan 102’si hakkında yakalama kararı verdi.
9- İran Petrol Bakanlığı, Türkiye’den “Som Petrol” adlı şirketle 1 milyar avroluk boru hattı anlaşması imzaladıklarını duyurdu.
10- ABD’nin Houston şehrinde temaslarını sürdüren Devlet Bakanı Zafer Çağlayan düzenlediği basın toplantısında, Türkiye’nin Ar-Ge teşviklerinin dünyada eşi olmadığını belirterek, “Yatırım Destek Ajansı iyi bir road show yapmalı. Bunu dört koldan tüm dünyaya duyurmamız lazım” dedi.
            11- Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Vietnam’ın başkenti Hanoi’de Güneydoğu Asya Ülkeleri Birliği (ASEAN) ile ‘Dostluk ve İşbirliği Anlaşması’nı imzaladı. Böylece Türkiye, ASEAN ile işbirliği anlaşması yapan 17. ülke oldu.
            Temaslarını tamamlayıp yurda dönen Bakan Davutoğlu, gazetecilerin sorularını cevapladı. Gazze’ye yardım götüren gemilerin iadesine ilişkin sorular üzerine Bakan Davutoğlu, “Bu, İsrail’in yapması gereken bir şeydi zaten. İsrail’in atması gereken belli adımlar vardı, bu da onlardan biriydi. Umarız ki diğer gerekenler de yapılır. Birkaç gün içinde teknik hazırlıkların tamamlanarak, gemilerin gelme sürecinin tamamlanmasını bekliyoruz” dedi.
            12- Venezuella Devlet Başkanı Hugo Chavez, Kolombiya Devrimci Silahlı Güçleri (FARC) gerillalarını beslemekle suçladığı Kolombiya Hükümeti ile tüm ilişkilerini kestiğini söyledi.
24 TEMMUZ 2010
            1- Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, kamuoyunda “taş atan çocuklar” olarak da bilinen çocukları da kapsayan, 6008 sayılı “Terörle Mücadele Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun”u onayladı.
            Cumhurbaşkanı Gül ayrıca, YÖK üyeliğine Prof. Dr. Harun Cansız’ın seçilmesini onayladı.
            2- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Bingöl ve Elazığ’da düzenlenen mitingde yaptığı konuşmada, kendilerine verilen yetkiyle Anayasa’da en köklü, en kapsamlı değişikliği 14 gün gece-gündüz demeden çalışarak Meclis’ten geçirdiklerini belirterek, artık sözün de, kararın da milletin olduğunu söyledi. Başbakan Erdoğan, Anayasa değişikliğine destek vermeyen muhalefeti de eleştirerek, “Millet 12 Eylül’de bunları sandığa ‘evet’ ile gömecek” dedi.
            3- CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu Malatya’da yaptığı konuşmada, anayasa değişikliğine değinerek dokunulmazlıkların kaldırılmadığı bir anayasa değişikliğine ‘evet’ demeyeceklerini belirtti.
            4- Devlet Bakanı Zafer Çağlayan, ABD dönüşü Atatürk Havalimanı’nda gazetecilere yaptığı açıklamada, 4 eyalette yaptıkları temasların çok verimli geçtiğini belirtti. ABD’nin en önde gelen büyük firmalarıyla görüştüklerini ifade eden Bakan Çağlayan, “Seyahatimizin asıl amacı farkındalık oluşturmak ve Türkiye’deki yatırım imkanlarını anlatmaktı. Bu çerçevede başarılı bir seyahat olduğu kanaatindeyim” dedi.
            5- Devlet Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış, Türkiye Ermenileri Patriği Mesrob Mutafyan’ı İstanbul Kumkapı’daki Ermeni Patrikhanesi’nde ziyaretinden önce yaptığı açıklamada, 12 Eylül’de tarihin tekerrür edeceğini belirterek, “Türkiye’de demokrasinin, istikrarın, refahın, bireysel özgürlüklerin ve kalkınmanın önünün açıldığı bir tarih olacaktır” dedi. 12 Eylül’ün Türkiye’nin AB sürecinde de çok önemli bir dönüm noktası olacağını  ifade eden Bakan Bağış, “Askeri anayasalarla, AB üyesi olan hiçbir ülke yok” dedi.
            6- Sağlık Bakanı Recep Akdağ, Nevşehir’de Anayasa Mahkemesi ve Danıştay tarafından bir kısmı iptal edilen Tam Gün Yasası hakkında gelinen durumu değerlendirdi. Anayasa Mahkemesi ve Danıştay’a tepki gösteren Bakan Akdağ, hukukun ufak bir azınlığın haklarını gözeterek halkın yararına olmayan kararlar almaması gerektiğini belirterek, “Önce Anayasa Mahkemesi, ardından Danıştay paketin önemli bir kısmını anamuhalefet partisinin başvurusu üzerine iptal etti. Paketle sağlık alanında önemli kazanımlar sağlayacaktık. Biz yüzde yüz başarı beklerken yüksek mahkemelerin iptalleri sonrasında yüzde 50-60 veya 70’lere indi” dedi.
            7- Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım, Erzincan’da katıldığı bir açılış töreninde yaptığı konuşmada, yeni anayasa isteyenlerin, şimdi anayasa referandumunu boykot etmek istediklerine dikkat çekerek, “Ne yaparlarsa yapsınlar, Türkiye’nin çağdaş uygarlık yürüyüşünü durduramayacaklar. Türk milletinin basireti, Türk milletinin feraseti sizin yanlış hesaplarınızı tersine döndürecektir” dedi.
            8- Sanayi ve Ticaret Bakanı Nihat Ergün, Trabzon Valisi Recep Kızılcık’ı ziyaretinde yaptığı konuşmada, Türkiye’nin 12 Eylül referandumu ile üzerindeki çok önemli yükleri bırakacağını belirterek, “O gün, Türkiye’nin hızını kesen, Türkiye’yi yavaşlatan çok önemli unsurlar bir kenara konulmuş ve Türkiye daha hukuka uygun, demokratik hak ve özgürlük alanlarını daha çok genişletmiş bir ülke haline gelebilecektir” dedi.
            9- Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız Türkiye gazetesine yaptığı açıklamada, İstanbul’da yaşayanları büyük oranda tehdit eden tanker trafiğine tek çözümün, petrol boru hatları olduğunu belirtti. Bakan Yıldız, Boğazlardaki tanker tehdidini Meksika’daki çevre felaketinden sonra daha fazla önemsediklerini söyledi.
            10- MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, Düzce’nin Gümüşova ilçesinde vatandaşlara yaptığı konuşmada, anayasa değişikliğinin başbakanı Yüce Divan’a gitmekten kurtarmak için kurulmuş bir tuzak olduğunu savunarak, “Bu anaysa değişikliği AK Parti anayasasıdır. Anayasa Mahkemesiyle Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulunda kendine yandaş insanlar toplayarak, sermayede kurduğu tahakkümü yargıda kurmaya çalışan bir anlayıştır” dedi.
            11- SP Genel Başkanı Numan Kurtulmuş, Sabah Gazetesine verdiği röportajda, “Biz topyekun bir anayasa değişikliği yapılmasını isterdik aslında. Ama bu haliyle bile Anayasa Mahkemesinin yapısında, bireysel özgürlükte, sendikal haklarla ilgili bir takım alanlarda ileri adımlar içerdiği için biz bu anayasa teklifine ‘evet’ diyeceğimizi söyledik” dedi.
            12- ÖSYM Başkanı Prof. Dr. Ünal Yarımağan, İstanbul’da Okan Üniversitesi’nde düzenlenen “2010 ÖSYM Yükseköğretim Programları ve Kontenjanları” ile ilgili bilgilendirme toplantısında yaptığı konuşmada, üniversiteye yerleşmede bu yıl geçiş senesi olduğunu belirterek, “Alan dışı yerleştirmelerin artmasını bekliyoruz” dedi.
            13- Basın İlan Kurumu Genel Müdürü Mehmet Atalay, basında sansürün kaldırılmasının 102. yıl dönümü sebebiyle Genel Müdürlüğünce düzenlenen “Bab-ı Ali Yaşıyor, Bayramını Kutluyor” kutlama etkinliğinde yaptığı konuşmada, “Her geçen gün büyüyen, gelişen, kentsel dönüşümde önemli adımlar atan İstanbul’umuz, Bab-ı Ali’yi yaşatırsa inanıyorum sadece Türkiye Cumhuriyeti’nde değil, bütün dünyaya önemli hizmet etmiş olur” dedi.
            14- Memur-Sen Genel Başkanı Ahmet Gündoğdu, Memur-Sen Konya İl Temsilciliği tarafından düzenlenen toplantıda,12 Eylül’deki referandumun “Egemenlik Kayıtsız Şartsız Milletindir” sözünü hazmedemeyenlerle hesaplaşma günü olduğunu belirterek, referandumda sendika olarak ‘evet’ oyu vereceklerini söyledi.
            15- TÜBİTAK’ın 2010 Yılı Bilim, Özel, Hizmet ve Teşvik Ödüllerini kazananlar açıklandı. TÜBİTAK’tan yapılan açıklamada, Bilim Ödülü’ne Prof. Dr. Seza Özen’in layık görüldüğü bildirildi.
25 TEMMUZ 2010
1- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Adıyaman ve Malatya’da düzenlediği mitinglerde; CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu’nun söylediklerini yatsıya kalmadan düzelttiğini belirterek “medyanın üfürmesi ile şişen yelken açık denizde alabora olup gider, yani manşetle gelenler manşetle giderler. Kendi arkadaşlarına, kendi dostlarına, kendi liderlerine ihanet edenler başka ihanetlerin mağduru olurlar” dedi.
2- CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Kayseri’nin Tomarza ilçesi Dadaloğlu beldesinde düzenlenen Dadaloğlu Şenlikleri’nde yaptığı konuşmada  
“Dadaloğlu birliktir, beraberliktir. Birliğimizin bozulmaması gerekiyor. Eğer birliğimizi bozarsak, birilerinin tuzağına düşeriz. 21. yüzyılda hukuk devletinde birliğin temeli anayasadır. Eğer birliğimizi referanduma koyarsak, işte orada en büyük hatayı yapıyoruz demektir. Dadaloğlu dayatmaya karşıydı. Topluma dayatılan Anayasa değişikliğine ’hayır’ deyin” dedi.
3- Devlet Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış, AK Parti Beşiktaş İlçe Yönetimi tarafından düzenlenen toplantıda, darbe anayasasıyla hiçbir ülkenin AB’ye üye olamadığını belirterek, geçmişte Türkiye’nin Kürt,Türk, Sünni, dindar, Atatürkçü şeklinde ayrım yapılarak korkularla yönetildiğini belirterek “12 Eylül’de devleti çetelerin yönetmesini arzu edenlere ‘hayır’ diyeceğiz” dedi.
4- Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Brezilya Dışişleri Bakanı Celso Amorim ve İran Dışişleri Bakan Manuçehr Muttaki ile İstanbul’da düzenlediği toplantının ardından yaptığı açıklamada, ABD, Fransa, Rusya ve Uluslararası Atom Enerjisi Kurumunun (UAEK) oluşturduğu Viyana Grubunun geçen ay gönderdiği mektuba İran’ın yanıtını UAEK’ya ileteceğini belirterek, İran’ın takas için teknik görüşmelere hazır olduğunu bildirdi.
Amorim de yaptığı konuşmada, İran’ın görüşmelerde esneklik göstermesini ve nükleer programının askeri amaçlı olmadığına dair garanti sunmasını talep etti.
5- Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız Ankara’da yaptığı açıklamada TPAO’nun İran’ın Güney Pars Doğalgaz Sahası’nda doğalgaz çıkarmak için yürüttüğü müzakerelerde hiçbir konuda mutabakat sağlayamadıklarını belirterek, “Türkiye olarak iki tarafın da çıkarlarına uygun iş yapmayı planladık ama her şartta mutabık kalamadık .Güney Pars Doğalgaz Sahası projesi bitti” dedi.
6- MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli Bursa’nın İznik İlçesinde yaptığı konuşmada hükümeti terörü siyasallaştırmak ve teşvik etmekle suçlayarak, iktidarın yandaş ve yoldaşlarıyla yargı kurmak için ülkede, yargı yürütme ve yasama arasında gerginlikler yarattığını savundu.
            7- DİSK tarafından yapılan açıklamada, 2010 Nisan ayı için açıklanan istihdam verilerine göre, kayıt dışı istihdam edilenlerin sayısının önceki yılın aynı dönemine göre 905 bin kişi artarak, 9 milyon 747 bine ulaştığı belirtildi.
            8- Türkiye Gazeteciler Cemiyeti’nin düzenlediği 24 Temmuz Geleneksel Gazeteciler Günü, Dolmabahçe Sarayında düzenlenen bir törenle kutlandı.Törende konuşan TGC Başkanı Orhan Erinç, 45 gazetecinin, gazetecilik faaliyetlerinin örgüt suçu olduğu iddiasıyla tutuklu olarak yargılandığını belirterek, “Türk Ceza Yasası’nın çeşitli maddelerinden haklarında açılmış 700 davada meslektaşlarımız hapis ve tazminat tehdidi altında yargılanmaktadır” dedi. Konuşmanın ardından düzenlenen ödül töreninde TGC 2010 Basın Özgürlüğü Ödülleri sahiplerine verildi.
9- Avrupa Bayanlar Voleybol Ligi yarı final maçında Bulgaristan’a yenilerek final şansını yitiren Bayan Milli Voleybol Takımımız , İsrail’i 3-0 yenerek Avrupa Ligi üçüncüsü oldu.
            10- ABD’ye yaptığı resmi ziyareti tamamlayan Devlet Bakanı Zafer Çağlayan, aralarında, TİM Başkanı Mehmet Büyükekşi ve MÜSİAD Genel Başkanı Ömer Cihad Vardan’ın da bulunduğu heyetle Türkiye’ye dönüşünde uçakta gazetecilere açıklamada bulundu. Bakan Çağlayan, 2040’lı yıllarda dünyanın önde gelen avcı uçağı olarak tasarlanıp 9 ülkenin kullanacağı F35’in motorlarının Eskişehir’deki fabrikalarda Kale Kalıp tarafından üretileceğini açıkladı.
            Vardan da yaptığı açıklamada, “ABD devasa bir pazara sahip. Buraya ihracatın arttırılması konusunda üzerimize düşeni yapacağız” dedi.
26 TEMMUZ 2010
1- Genelkurmay Başkanı Orgeneral İlker Başbuğ, Başbakanlık Konutu’nda Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’la görüştü.
2- CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, partisi tarafından Giresun’da düzenlenen mitingde yaptığı konuşmada, Anayasa referandumu ile ilgili değerlendirmelerde bulundu. Kılıçdaroğlu AK Parti iktidarının uyguladığı “fındık politikasını” da eleştirdi.
3- Devlet Bakanı ve AB Başmüzakerecisi Egemen Bağış, Türkiye’nin AB’ye üyelik sürecinde gerçekleştirdiği reformların uygulamalarını gündeme getirmek ve izlemek amacıyla kurulan Reform İzleme Grubu (RİG) 21. Toplantısı’nda yaptığı konuşmada, Heybeliada Ruhban Okulu’nun açılmasına ilişkin çalışmalar konusunda, Türkiye’nin öncelikle hiçbir vatandaşını ‘müslim, gayrimüslim’ diye ayırmadığına işaret ederek, “Büyükada’daki yetimhaneyle ilgili olumlu gelişmeler var” dedi.
İçişleri Bakanı Beşir Atalay da toplantının ardından gazetecilere yaptığı açıklamada, farklı inanç gruplarına mensup vatandaşların temel sorunlarının çözümüne ilişkin 13 Mayıs 2010’da bir Başbakanlık Genelgesi’nin yayımlandığını hatırlatarak, “Hükümetimizin her vatandaşımızın tam ve eşit haklardan yararlanmaları yönündeki iradesi bir kez daha vurgulanmıştır” dedi.
Bakan Atalay ayrıca, Bursa’nın İnegöl ilçesinde meydana gelen olaylara ilişkin de mülkiye ve emniyet müfettişlerinden oluşan bir ekibin yanı sıra istihbarat birimlerinin de içinde olduğu ayrı bir ekibin olayların soruşturulması için bölgeye gönderildiğini belirterek, konunun siyasi mecraya taşınmamasını istedi.
4- Maliye Bakanı Mehmet Şimşek Financial Times gazetesine verdiği demeçte, Birleşmiş Milletler (BM)’in İran’a yönelik aldığı yaptırım kararına Türkiye’nin uyacağını ancak diğer ülkelerin daha fazla yaptırım isteklerine uymak gibi bir zorunluluğun olmadığını söyledi.
5- Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB)’nden yapılan yazılı açıklamada, Başkan Rifat Hisarcıkoğlu’nun 24-25 Temmuz tarihlerinde gerçekleştirdiği KKTC temasları hakkında bilgi verildi. Açıklamada Hisarcoklıoğlu’nun, “KKTC’de ekonomik reformları gerçekleştirmenin tam zamanı ve ülkelerin kalkınmasında yabancı sermayenin önemli olduğunu söylediği” belirtildi.  
6- Hatay’ın Dörtyol ilçesinde devriye görevi yapan polis otosuna teröristler tarafından yapılan saldırıda 4 polis memuru şehit oldu.
7- AB Dışişleri Bakanlarının, Brüksel’de yapılan toplantısında, İran’a karşı enerji sektörünü hedef alan yaptırım kararı alındığı açıklandı.  
AB’nin Dışişleri Yüksek Temsilcisi Catherine Ashton toplantıya ilişkin değerlendirmesinde, her şeye rağmen hedeflerinin İranlı liderleri masaya döndürmeye ikna etmek olduğunu belirterek, “Yaptırımlar kendi içinde bir amaç değildir. Hedefimiz İran’ı masaya oturtarak bu sorunu çözmekti. Hedefimiz şu an da budur ve bundan sonra da böyle olacaktır. Sivil nükleer program tabiatında bize güven verecek bir çözüm istiyoruz” dedi.
Ashton ayrıca, Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu ile telefon görüşmesi yaptığını belirterek, “Türkiye ve AB’nin dış politika konusunda işbirliği içerisinde hareket etmesi bizim için önemli. Ama İran’ın masaya getirilmesi konusunda yakın işbirliği içerisindeyiz. Davutoğlu benim gönderdiğim mesajları İranlılara iletecek” dedi.
İran Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinecad ise İngilizce yayın yapan Presse TV’deki konuşmasında, “İran milletine karşı yaptırım kararı alanlar, İran’ın buna sert bir şekilde cevap vereceğini bilmeli” ifadelerini kullandı.
8- Irak’ın başkenti Bağdat’ta El Arabiya televizyonuna yönelik düzenlenen intihar saldırısında 6 kişinin öldüğü bildirildi.
9- Afganistan’da meydana gelen roket saldırısında, 52 sivilin öldüğü açıklandı.
27 TEMMUZ 2010
            1- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, resmi ziyaret için Türkiye’de bulunan İngiltere Başbakanı David Cameron ile görüşmesinin ardından düzenlenen ortak basın toplantısında, Türkiye ile İngiltere arasındaki ilişkilere değinerek, “Sürekli olarak tırmanan bu ilişkiler dizisi içerisinde aramızdaki ilişkiler altın çağını yaşamaktadır” dedi. İki ülkenin uluslararası kurum ve kuruluşlarda birlikteliğinin devam ettiğini belirten Başbakan Erdoğan, “AB sürecinde İngiltere’nin bize olan desteği, başından itibaren kararlı duruşları hakikaten şükran gerektirir, her türlü takdirin üstündedir” dedi.
            Cameron da yaptığı konuşmada, “Türkiye’nin, kampın bekçiliğini yaparken çadırın içinde olmamaktan memnun olmadığını biliyorum” dedi. Cameron, Türkiye ile İngiltere’nin, Ortadoğu ve İran başta olmak üzere her konuda birlikte çalışabileceğini belirterek, Türkiye’nin, Doğu ile Batı arasında tercih yapmayıp ikisini de tercih etmesini çok doğru bulduklarını söyledi.
            2- İçişleri Bakanı Beşir Atalay, Hatay’ın Dörtyol ilçesinde şehit olan 4 polis memuru için Adana Valiliği’nde düzenlenen cenaze töreninde yaptığı konuşmada, terörle mücadelede ilgili kurumların daha fazla çaba göstermesini isteyerek, “Buradan ifade ediyorum. Çevre illerimizin valileri burada, bölge komutanlarımızın hepsi burada, emniyet burada. Bu Amanosları temizleyin diyorum. Ne yaparsanız yapın. Amanosları temizleyin” dedi. Bakan Atalay, şehit cenazelerinde bunları söylemek istemediğini, ancak, kimi provokatörlerin ve kışkırtıcıların da fırsatları iyi kullandıklarını belirterek, “Dün İnegöl’de, akşam da o acılı ortamda Dörtyol’da, vatandaşlarımızı tahrik eden, birbirine karşı kışkırtanlar, bunun karşılıksız kalacağını düşünmesin” dedi.
            3- Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım, Giresun Valisi Mustafa Yaman’ı ziyaretinde yaptığı açıklamada, anayasa değişikliğinin Türkiye’de sivilleşmeyi, daha özgür bir toplum yapısını, bireysel ve kurumsal özgürlükleri, katılımcılığı ve nihayet Türkiye’nin gerçek anlamda hukuk devleti olmasının önündeki engelleri tek tek kaldıracak bir değişiklik olduğunu ifade ederek, “12 Eylül geleneğini artık bir daha geri gelmemek üzere bu ülkenin gündeminden kaldıracak bir değişikliktir” dedi.
            4- Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, Ankara Sanayi Odası (ASO)’nda yapılan Türk-Türkmen İş Konseyi Toplantısının ardından gazetecilerin sorularını cevaplandırdı. Bakan Yıldız, Türkmenistan’la vize muafiyetinin bugün söz konusu olmadığını ancak, vizenin kolaylaştırılması konusunda görüşmeler yapıldığını bildirdi. Bakan Yıldız, Türkmenistan Devlet Başkanı Kurbankulu Bedrimuhammedov’un Nabucco’ya Türkmenistan’ın katkı koyabileceğini söylediğini hatırlatarak, “Nabucco’ya Türkmen gazının girmesi konusunda görüşmelerimiz devam ediyor. Hazar üzerinden gelebilecek böyle bir gazın hangi miktarda ve nasıl olacağıyla alakalı görüşmelerimiz devam ediyor” dedi.
            5- MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, yaptığı yazılı açıklamada, Hatay’ın Dörtyol ilçesinde polise yönelik terör saldırısında dört kişinin şehit olmasının, Türkiye’yi “haklı bir infiale sevk ettiğini” ve saldırıyı nefretle kınadığını belirterek, “Türk milletini etnik temelde ayrıştırma amacını güden ihanet cephesi bütün unsurlarıyla ortaya çıkmıştır. Türk milleti bu tuzağa düşmeyecek, birlik ve beraberliğine, bin yıllık kardeşliğine sahip çıkacak, bu ihanet cephesine geçit vermeyecektir” dedi.
            6- Merkez Bankası Başkanı Durmuş Yılmaz düzenlediği basın toplantısında, son dönemde ihracatçıların sıcak para girişiyle TL’nin aşırı değerlenmesine karşı önlem için önerdiği Tobin Vergisi uygulamasının fayda sağlamayacağını düşündüklerini, Banka’nın kur hedefinin bulunmadığını, arz-talep koşulları oluştuğunda döviz alımı yapılabileceğini belirterek, yıllık enflasyon hedefinin 0,9 puan düşürerek yüzde 7,5’e çektiklerini açıkladı.
            7- İran Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinejad, Press TV’ye verdiği röportajda, ülkesinin nükleer müzakerelere eylül ayında yeniden başlamaya hazır olduğunu, Türkiye ile Brezilya’nın da görüşmelerde yer almasını istediğini sözlerine ekledi.
            8- Almanya Dışişleri Bakanı Guido Westerwelle, Bild gazetesine verdiği röportajda, Türkiye’nin AB’ye üyeliği konusunda, bugün karar alınması durumunda Türkiye’nin üye olmaya ve AB’nin de yeni üye almaya hazır olmadığını belirterek, “Ancak Türkiye’nin Avrupa’ya doğru yönelmesinde büyük çıkarımız var. Avrupa’nın tarafında duran bir Türkiye istiyorum. Sadece ekonomik nedenlerden dolayı değil” değerlendirmesinde bulundu.
            9- Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, resmi ziyaret için bulunduğu Suriye’de Halep Ticaret ve Sanayi Odası üyesi işadamlarıyla görüşmesinde yaptığı konuşmada, Türkiye ve Suriye ile ilişkilerin her alanda mükemmel düzeyde olduğunu belirterek, “Serbest Ticaret Anlaşması var, vizeler kalktı, ilişkiler çok iyi düzeyde. Artık işadamlarımızın birbiriyle yakın bir diyaloga girmesi lazım” dedi.
28 TEMMUZ 2010
1- TBMM Başkanı Mehmet Ali Şahin yaptığı açıklamada, Hatay ve İnegöl’de yaşanan gerginlik nedeniyle sağduyu çağrısında bulundu ve Türkiye de iç huzuru bozmaya çalışanların başarıya ulaşamayacaklarını söyledi.
2- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan Kütahya’da halka hitaben yaptığı konuşmada “Halkoylaması öncesi terör örgütü kaos oluşturarak bir kez daha iç siyaseti etkilemeye uğraşıyor” dedi.
3- CHP genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, CHP Kadın Kolları İl Başkanları toplantısında yaptığı konuşmada, CHP’nin oylarında anlamlı bir artış olmazsa genel başkanlık görevini bırakacağını açıkladı.
4- Devlet Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış, Kocaeli Ticaret Odası’na yaptığı ziyarette, sivil anayasayla birlikte AB’ ye üyelik sürecinin hızlanacağını belirtti.
5- İçişleri Bakanı Beşir Atalay, Bursa’nın İnegöl ilçesinde meydana gelen olaylar nedeniyle Emniyet Genel Müdürü Oğuz Kağan Köksal’la birlikte kente giderek incelemelerde bulundu. Bakan Atalay burada yaptığı açıklamada, “Olayların kesinlikle siyasi veya ideolojik bir yanı yok, tamamen spontanedir. Maalesef, sporla ilgili amigolar grubunun burada önemli rolü olmuş” dedi.
6- Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Almanya Dışişleri Bakanı Guido Westerwelle ile İstanbul’da görüştü. Görüşmenin ardından düzenlenen ortak basın toplantısında bir açıklama yapan Westerwelle, “Türkiye’nin AB’ye yönelmesi sadece Almanya için değil, AB için de büyük bir öneme sahip” dedi.
7- MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, İSO Meclis toplantısında yaptığı konuşmada, İnegöl ve Dörtyol’da yaşanan olayların provokasyon olduğunu belirterek, çatışma ve gerilim dolu bir süreçte anayasa değişiklikleriyle ilgili 12 Eylül’de yapılacak referandumun tehlikeli sonuçlara yol açabileceğini söyledi.
8- BDP Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, Diyarbakır’da yaptığı açıklamada, Hatay’ın Dörtyol ilçesine giderek incelemelerde bulunacaklarını belirterek, ortada bir Kürt-Türk çatışması olmadığını, Kürtlere saldırıda bulunulduğunu ileri sürdü.
9- İspanya’nın Barselona kentinde düzenlenen 20. Avrupa Atletizm Şampiyonası’nda Türk sporcu Elvan Abeylegesse birinciliği elde ederek altın madalya kazandı.
29 TEMMUZ 2010
1- Genelkurmay Başkanı Orgeneral İlker Başbuğ, Başbakanlık Merkez Bina’da Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’la bir araya geldi.
2- CHP Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Best FM’de yayımlanan “Hadi Özışık’la Konuşan Türkiye” programında güncel siyasi gelişmelere ilişkin değerlendirmelerde bulundu. Yaşar Büyükanıt ile Başbakan Erdoğan’ın 2007 seçimleri öncesi anlaştığını iddia eden CHP lideri Kılıçdaroğlu, “Bu görüşme gizini hala koruyor. Devletin kayıtlarında olmayan bir görüşme bu. Biz görüşmeyi yargıya taşıyacağız. Büyükanıt bu görüşmeyle ilgili olarak hesap verecek” dedi.
3- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, Habertürk televizyonunda katıldığı bir programda gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulundu. Dörtyol ve İnegöl’deki olaylarda insanların birtakım tahrikler sonucu hem kişilere hem de mala zarar vermelerinin üzücü olduğunu, olayların tahrik sonucu meydana geldiğini, bazı mesajların atıldığını, provokatör denilebilecek kişilerin herkesin hassasiyet duyacağı sloganlar attığını söyleyen Başbakan Yardımcısı Arınç, “Türk-Kürt çatışması şeklinde veya dışarıdan gelenler-yerliler çekişmesi adı altında bir kamuflajla, ambalajla hadiselere adeta meşruiyet süsü vermek istiyorlar” dedi. Başbakan Yardımcısı Arınç, Yüksek Askeri Şura (YAŞ)’nın pazar günü başlayacak toplantısı hakkında ise “Sanıyorum şura bu konuda hukuka uygun karar verecektir, güvenimi muhafaza ediyorum” diye konuştu.
4- Milli Savunma Bakanı Vecdi Gönül, İzmir’de Anayasa paketindeki yüksek yargıyla ilgili düzenlemeleri vatandaşlara anlattı. Bakan Gönül, “Ülkenin menfaatleriyle ilgili kararları hesap vereceklerin alması lazım, bundan dolayı anayasa değişikliği yapılıyor” dedi.
5- İçişleri Bakanı Beşir Atalay, 81 il valiliğine Referandum Güvenliği Genelgesi gönderdi. Genelgede; yoğun güvenlik önlemleri alınması istenirken, referandum öncesi, sırası ve sonrasında alınacak güvenlik tedbirleri konusunda mülki idari amirleri bilgilendirildi.
6- Yüksek Öğretim Kurumu (YÖK) Başkanı Prof. Dr. Yusuf Ziya Özcan, YÖK Genel Kurul toplantısı sonrasında basın mensuplarına yaptığı açıklamada, 2010 ÖSYS Kılavuzu’nda gerçekleşen hatalar konusunun da değerlendirildiğini, ÖSYM Başkanı Ünal Yarımağan’a yönelik eleştirilerin haksız olduğunu belirterek, “Yeni bir sistem, ufak tefek hatalar olur” dedi.
7- Merkez Bankası Başkanı Durmuş Yılmaz, İstanbul’da gazetecilerin sorularını cevaplarken, G-20 ülkelerinin itibarı zedelenen kredi derecelendirme kuruluşlarını masaya yatırdığını belirterek, “Bu kuruluşların karşılaştığı ciddi ahlaki sorunlar var. Ancak kaldırılmalarını çözüm olarak görmüyorum. Ahlaki zaafı azaltılmış hale getirilmelidir” dedi.
8- TRT Genel Müdürü İbrahim Şahin, Yüksek Seçim Kurulu (YSK)’nun referandum ile ilgili yanlı yayın yaptıkları hakkında yaptığı açıklamada, programlarında kesinlikle referandumda ‘evet’ ya da ‘hayır’ propagandasının yapılamayacağının belirterek, “Hiç kimse tarafsızlığımıza gölge düşürecek iftiralarda bulunmasın. İlk kez seçimden geçmiyoruz, alnımız ak” dedi.
9- Resmi ziyaret kapsamında Azerbaycan’ın başkenti Bakü’de bulunan Devlet Bakanı Zafer Çağlayan, Azerbaycan-Türkiye İş Forumu’na katılarak, bir konuşma yaptı. Bakan Çağlayan, iki ülke arasında gerçekleşen 2,2 milyar dolarlık ticaret hacmini 5 milyar dolar seviyesine ulaştırmayı istediklerini, bunun için serbest ticaret anlaşmasının şart olduğunu söyledi.
Bakan Çağlayan basın mensuplarına gündeme ilişkin değerlendirme yaparken, son dönemde Türkiye’de eksen tartışmalarının yaşandığını, böyle bir durumun söz konusu olmadığını belirterek, “Eksen kayması değil, yörünge genişlemesi var. Malımı her ülkeye satarım” dedi.
10- Resmi bir ziyaret kapsamında Şam’da bulunan Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, Suriye Ulaştırma Bakanı Yarob Bedr ile görüştü. İki bakan ayrıca Türk ve Suriyeli bankacılarla bir araya gelerek, işbirliği konularını değerlendirdi. Bakan Şimşek burada yaptığı açıklamada,”Türk bankacılık sektörü son yıllarda çok büyük ilerlemeler kaydetti. Bu deneyimi kardeş ülke Suriye ile paylaşmaya hazırız” dedi.
11- İçişleri Bakanlığı Müsteşarı Osman Güneş, İran’ın başkenti Tahran’da düzenlenen PKK zirvesinde, Türkiye ve İran’ın PKK ve uzantısı PJAK konusunda ortak mücadele ve anlık istihbarat paylaşımında somut adımlar atması kararlaştırıldı.
12- Amerika Temsilciler Meclisi’nin Dış İlişkiler Komitesi’nde yapılan, “Türkiye’nin Yeni Dış Politika Yönü” başlıklı toplantıda, Türk-Amerikan ilişkilerinin değerlendirildiği açıklandı.
13- Yunanistan Dışişleri Bakan Yardımcısı Dimitris Druças, AB’nin girişimiyle Kosova ve Sırbistan arasında yapılması öngörülen görüşmelerde, Yunanistan’ın arabuluculuk yapacağını açıkladı.
14- Pakistan’da bir yolcu uçağının düşmesi sonucu 152 kişinin yaşamını yitirdiği açıklandı.
Ayrıca, ülkenin kuzeybatıdaki Hayber-Paktunva eyaletinde etkili olan yağışlar nedeniyle de 78 kişinin öldüğü bildirildi.
30 TEMMUZ 2010
            1- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan Balıkesir’de düzenlenen mitingde yaptığı konuşmada, İnegöl ve Dörtyol’da yaşanan toplumsal gerginliğin, referandum öncesi provokasyon olduğunu belirterek, “Yaşananlar sinsi bir planın devreye konulmaya çalışıldığını gösteriyor. Muhalefet partileri de sinsi bir şekilde bunu fırsat olarak kullanıyor” dedi. Başbakan Erdoğan, terörün önlenmesi konusunda her türlü tedbiri aldıklarını vurgulayarak, “Bizim iktidardan çekilmemizle terör sona erecekse, çekiliriz” ifadelerini kullandı.
            2- CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu Gaziantep ve Kahramanmaraş’ta partisi tarafından düzenlenen mitinglerde yaptığı konuşmalarda, referandumda oylanacak anayasa değişikliğinin işsizlik başta olmak üzere sosyal sorunlara çözüm olamayacağını ileri sürerek, “Referandumda evet çıkması hükümete, hayır çıkması bize destek anlamına gelmez. Darbelerden en çok CHP darbe yedi” dedi.
            3- Türkiye-Suriye İş Forumu Devlet Bakanı Zafer Çağlayan ve Suriye Ekonomi ve Ticaret Bakanı Lamia Asi başkanlığında İstanbul’da yapıldı.
Görüşmeler sonrasında açıklama yapan Bakan Çağlayan, aralarında Ziraat Bankası, Akbank, Kuveyt Türk ve İş Bankası’nın da bulunduğu dört bankanın bu ülkede faaliyette bulunmak için harekete geçtiğini, İş Bankası’nın, Bankacılık Denetleme ve Düzenleme Kurulu’ndan Şam’da şube açılması konusunda izin aldığını bildirdi.
            4- Milli Savunma Bakanı Vecdi Gönül, Zaman gazetesine yaptığı açıklamada, haklarında yakalama kararı bulunan Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) personelinin durumlarıyla ilgili kararı Yüksek Askeri Şura (YAŞ)’nın vereceğini söyledi. Bakan Gönül, dosyanın tekamül etmediğini, bakanlık olarak önlerinde yapacak herhangi bir işlemin bulunmadığını da sözlerine ekledi.  
            5- Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Bardakoğlu Hürriyet gazetesine yaptığı açıklamada, Anayasa referandumu kapsamında, Ramazan ayının da başlaması nedeniyle siyasi partilerin ibadet yerlerinde politika yapmamasını istedi. Bardakoğlu, “Hiç kimse siyasi tartışmaları dini zemine ve cami içine taşımaya çalışmasın. Buna karşı son derece özenli tavır sergiliyoruz. Sergilemeye de devam edeceğiz” dedi.
            6- Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), 2010 Haziran ayı dış ticaret istatistiklerini açıkladı. Buna göre; ilk altı aylık ihracat geçen yıla göre yüzde 14.9 artarak, 54 milyar 822 milyon dolar, ithalat da yüzde 33.6 artarak 83 milyar dolar oldu.
            7- İstanbul 10. Ağır Ceza Mahkemesi, “Balyoz Güvenlik Harekât Planı” davası kapsamında yakalama kararı verilen şüphelilerin “kararın kaldırılması” yönünde yaptığı itirazları reddederek, talepleri bir üst mahkeme olan 11. Ağır Ceza Mahkemesi’ne gönderdi.
            8- Sincan 1. Ağır Ceza Mahkemesi, Sultan Atıcı isimli bir vatandaşın, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün eşi Hayrünisa Gül ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın eşi Emine Erdoğan’ın Çankaya Köşkü’ne girmesiyle “Türkiye Anayasası’na, Türk Ceza Kanunu’na, İnkılap Kanunlarına ve Anayasa Mahkemesi kararlarına aykırı hareket ettikleri” iddiasıyla yaptığı başvuruyu reddetti.
            9- BM Eğitim, Bilim ve Kültür Kurumu (UNESCO)’nun, tarihi alanların tehlike altında olduğu iddiasıyla İstanbul’un Dünya Miras Listesi’nden çıkarılması yönündeki talepleri oybirliğiyle reddettiği açıklandı.
            10- ABD’nin Los Angeles kentinde, Osmanlı İmparatorluğu döneminde 1915 yılında mülklerine el konulduğunu ileri süren Ermeni kökenli kişilerin talebiyle, Türkiye Devleti, Merkez Bankası ve Ziraat Bankası’na karşı tazminat davası açtığı bildirildi.
            11- Suriye Devlet Başkanı Beşşar Esad, Suudi Arabistan Kralı Abdullah ve Lübnan Cumhurbaşkanı Mişel Süleyman, Beyrut’ta bir araya geldi. Zirvede bölgesel konuların ele alındığı belirtildi.
            12- Pakistan’da 3 gündür devam eden şiddetli yağışlarda ölenlerin sayısının 430’a ulaştığı bildirildi.
            13- Rusya’da aşırı sıcaklar nedeniyle meydana gelen orman yangınlarında 23 kişinin öldüğü, pek çok bölgede riskin devam ettiği açıklandı.
31 TEMMUZ 2010
            1- Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Genelkurmay Başkanı Orgeneral İlker Başbuğ’u kabul etti. Çankaya Köşkü’ndeki kabul yaklaşık 1,5 saat sürdü.
2- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Hatay’da düzenlenen mitingde yaptığı konuşmada, son zamanlarda tırmanan terör olaylarına değinerek, “Terör örgütü vuruyor. Eşzamanlı olarak muhalefet partileri de Ankara’dan taarruza geçiyor” dedi. Anayasa değişikliğine de değinen Başbakan Erdoğan, “CHP, MHP, BDP, YARSAV, terör örgütü hepsi bir araya toplanmışlar, kime karşı, milletin anayasasına evet diyenlere karşı. Soruyorum size, bu ittifaktan Türkiye menfaat sağlayabilir mi? Bunlar, memleketin hiçbir meselesinde bir araya gelmezler, ama bugün bu değişikliğe karşı çıkıyor, şerde ittifak ediyorlar” dedi.
3- CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Kahramanmaraş’ta yaptığı konuşmada, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın “eğer terör bizim iktidardan çekilmemizle bitiyorsa çekiliriz” sözüne değinerek, “Başbakan kendisine gerekçe göstermek için ‘1984’den beri terör var’ diyor. Yani ‘bundan sonra da terör olabilir’ diyor. Sen orada niye oturuyorsun? Sen açılım politikasıyla bu ülkeyi bölmedin mi? Nedir bu açılım politikası? Sen bir açılım politikası yaptın, ülkeyi ikiye böldün. Ülkede kardeş kavgası yarattın. Bunun hesabını sormayıp da ne yapacağız?” dedi.
4- Devlet Bakanı Zafer Çağlayan, Türkiye, Suriye, Ürdün ve Lübnan arasında Yüksek Düzeyli Dörtlü İşbirliği Konseyi kurulması ve bu ülkeler arasında serbest ticaret ve dolaşım alanı oluşturulması konuları kapsamında İstanbul’da düzenlenen dörtlü toplantının açılışında yaptığı konuşmada, “Ekonomilerimizin daha ileri entegrasyonunu sağlayacağımızı ve bugüne kadar atılan adımları hızlandıracağımızı ümit ediyoruz” dedi.
5- Devlet Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış, Zaman Gazetesine verdiği mülakatta, “Asgari demokrasilerde AB’ye üye olunamıyor. Bunu ilk deneyen biz değiliz, bizden önce de İspanya, Yunanistan ve Portekiz askeri anayasalarıyla AB’ye başvurdular. Ne zaman ki anayasalarını değiştirip sivil anayasaya geçtiler ondan sonra üyelik süreçleri hızlandı” dedi. Bakan Bağış, son dönemde artan terör olaylarının da referandum süreciyle ilgili olduğuna inandığını söyledi.
6- İçişleri Bakanlığı’na ait Emniyet Müdürleri Kararnamesi Resmi Gazete’de yayımlandı. Buna göre; Van Emniyet Müdürü Şükrü Rafet Mert ile birlikte 9 emniyet müdürü merkeze atanırken, 21 emniyet müdürünün de görev yerleri değişti.  
7- BDP Eşbaşkanı Gülten Kışanak yaptığı açıklamada, CHP’nin TSK İç Hizmet Yasası’nın 35. maddesinin değiştirilmesini içeren önerisine destek verdiklerini belirterek, “TBMM olağanüstü toplansın, CHP’nin hem barajın düşürülmesi hem de 35. madde teklifleri görüşülsün” dedi.
8- Merkez Bankası Başkanı Durmuş Yılmaz, Akdeniz Turistik Otelciler ve İşletmeciler Birliği (AKTOB)’nce Antalya’da düzenlenen “Türkiye Turizm Ekonomisi ve Para Politikaları” konulu toplantıda yaptığı konuşmada, Küresel ekonomideki gelişmelerin finans akımları yoluyla Türkiye’yi etkileme ihtimalinin mevcut olduğunu belirterek, “Bizim öngörümüz yılsonu itibarıyla ekonomimizin kriz öncesi seviyesine ulaşacağıdır” dedi. Gelişmiş ekonomilerle kıyaslandığında gelişmekte olan ekonomilerde daha belirgin bir canlanma yaşandığına işaret eden Yılmaz, “Türkiye gerek 2009 yılının dördüncü çeyreğinde gerekse 2010 yılının ilk çeyreğinde yüksek olarak büyüyen ülkeler arasında yer almıştır. Türkiye’nin 2010 yılında da hızla büyüyen ekonomiler arasında yer alması beklenmektedir” dedi.
9- IMF, Türkiye ile Program sonrası İzleme ve 2010 Yılı 4’üncü Madde Konsültasyon Raporu yayınladı. Raporda; Mali Kural hazırlığının memnuniyetle karşılandığı belirtilirken, “Fon mali kuralın 2011 bütçe hazırlıklarının temelini oluşturacağını ummaktadır. Bu bakımdan taslağın hızlı bir şekilde onaylanmasını beklemekte, üzerindeki gecikmenin kısa süreli olacağını ummaktadır” değerlendirmesi yer aldı.
10- İspanya’nın Barcelona kentinde düzenlenen 20. Avrupa Atletizm Şampiyonası’nda bayanlar 100 metre engelli finalinde Nevin Yanıt Avrupa Şampiyonu oldu.
11- Venezüella Devlet Başkanı Hugo Chavez, Kolombiya sınırına hava ve piyade birlikleri konuşlandırdıklarını açıkladı.
12- Fransa Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy, yaptığı açıklamada, polisle göçmenler arasındaki şiddet olaylarını eleştirerek, “Uygulamalar entegrasyon ve Fransız toplumuna uyum siyasetimizin başarısızlığını kanıtladı, her alanda gerekli önlemler alınacaktır” dedi.

A PHP Error was encountered

Severity: Notice

Message: Undefined index: query

Filename: libraries/Functions.php(679) : eval()'d code

Line Number: 106