22.6.2010
×

Hakkında

Künye

İletişim

1 HAZİRAN 2010


1- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan partisinin Meclis grup toplantısında, Gazze’ye insani yardım götüren gemilere saldıran İsrail’i eleştirdi. Başbakan Erdoğan, “Kimse Türkiye’nin sabrını test etmeye kalkmasın. Bedeli ağır olur. Türkiye’nin dostluğu ne kadar kıymetliyse düşmanlığı da o kadar şiddetlidir. Türkiye, köksüz bir devlet ya da kabile devleti değildir. Olaylar kara lekedir. İsrail’in kanlı baskını her türlü laneti hak etti. Saldırılara göz yumanlar da suç ortağıdır. Bu saldırılar mutlaka cezalandırılmalıdır. Türkiye işin peşini bırakmayacaktır” dedi.
Öte yandan Başbakanlık Basın Merkezinden yapılan yazılı açıklamaya göre, Başbakan Erdoğan, saldırıyla ilgili olarak ABD Başkanı Barack Obama, İngiltere Başbakanı David Cameron ve İran Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinecad ile telefon görüşmesi gerçekleştirdi.

2- CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu partisinin Meclis grup toplantısında, İsrail’in Gazze’ye insani yardım götüren gemilere saldırısını değerlendirdi. İsrail hangi gerekçeyi gösterirse göstersin, hangi gerekçenin arkasına sığınırsa sığınsın, yapılan eylemin suç olduğunu belirten Kılıçdaroğlu, “Doğrudan doğruya Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarına yapılan bu suçun mutlaka cezalandırılması, Türkiye’nin kırılan onurunun onarılması gerekmektedir” dedi.

3- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, TBMM Genel Kurulu’nda Hatay’ın İskenderun ilçesinde askeri birliğe düzenlenen terör saldırısı ile İsrail’in Gazze’ye insani yardım götüren gemilere yaptığı saldırılar konusunda milletvekillerini bilgilendirdi. Başbakan Yardımcısı Arınç, askeri birliğe roketatar ve uzun namlulu silahlarla bir grup bölücü terör örgütü mensubu tarafından silahlı saldırıda bulunulduğunu, saldırı sonucunda 6 askerin şehit olduğunu söyledi.
Başbakan Yardımcısı Arınç, gemilere, uluslararası sularda tamamen haksız ve hukuksuz bir şekilde saldırıda bulunulduğunu ve masum insanların kanının döküldüğünü belirterek, “Kadınların, çocukların, din adamlarının ve sivillerin bulunduğu gemilere yapılan bu insanlık dışı saldırıyı bir kez daha şiddetle lanetliyoruz” dedi.

4- Maliye Bakanı Mehmet Şimşek Ankara’da katıldığı temel atma töreninde “Biz bir çok yapısal problemi çözme konusunda gerekli adımları attık ama bunların uygulanması çok önemli. Bu dönemde bizim odak noktamız, özel sektör dinamizmini harekete geçirip, bu vasıtayla Türkiye’de daha fazla katma değer yaratmayı hedefliyoruz” dedi.

5- MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli partisinin Meclis grup toplantısında, İsrail’in insani yardım taşıyan ‘Mavi Marmara’ isimli gemiye saldırısını değerlendirirken, “Bu, Türk milletine karşı açık bir düşmanlıktır. Hiçbir özür, bahane, gerekçe olayı örtmeyecek. Türk milleti bu saldırganlığı hesap hanesine mutlaka yazacaktır. Konu, bu aşamadan sonra siyasetin de üstünde milli bir konudur” dedi.

6- Dünya Türk İş Konseyi ve TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, İsrail’in Gazze’ye insani yardım konvoyuna saldırısıyla ilgili yaklaşık 15 bin “Türk diaspora üyesi işadamı ve girişimciye” elektronik mektup gönderdi. DEİK’ten yapılan açıklamada, Hisarcıklıoğlu’nun, ABD’den Vietnam’a, Arjantin’den Avustralya’ya kadar dünyanın dört bir yanından 15 bin diaspora üyesini “esef verici” bu olay karşısında sessiz kalmamaya davet ettiği belirtildi.

7- TİM tarafından mayıs ayı ihracat rakamları açıklandı. Buna göre; mayıs ayında ihracat, 2009 yılının aynı ayına göre yüzde 24,89 artışla 9 milyar 69 milyon dolar seviyesinde gerçekleşti.

8- Devlet Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış resmi ziyaret için bulunduğu İtalya’da, Vatikan Dışişleri Bakanı Başpiskopos Dominique Mamberti ile görüşmesinin ardından yaptığı açıklamada, “Türkiye’nin AB’ye üye olması ne kadar önemliyse, Vatikan’ın da 1,5 milyar Müslüman nüfusa ve dünyada kendini dışlanmış hisseden insana vereceği mesajlar da önemli. Dinler istismar edilmemelidir. Bizler dinlerarası diyalog ve iletişimin artırılması gerektiği kanaatindeyiz” dedi.
Mamberti de yaptığı konuşmada, Türk diplomasisinin hassas bir coğrafyada komşu ülkelerle ilişkiler açısından son yıllarda olumlu ve aktif bir rol oynamasını takdirle karşıladığını ifade etti.

9- Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, ABD’nin başkenti Washington’da yabancı basın mensuplarıyla bir araya geldiği toplantıda, İsrail’in Gazze’ye yardım götüren gemilere saldırısını değerlendirdi. Bakan Davutoğlu, Washington’un olaya ihtiyatlı tepkisinden hayal kırıklığına uğradıklarını belirterek, “Psikolojik olarak bu saldırı Türkiye için 11 Eylül saldırıları gibidir. Çünkü Türk vatandaşları teröristlerin değil, siyasi liderlerinin açık kararıyla bir maksatla bir devletin saldırısına uğramışlardır” dedi.
10- Türkiye’nin talebi üzerine acil olarak ABD’nin New York kentinde toplanan BM Güvenlik Konseyi, İsrail’in Gazze’ye insani yardım malzemesi götüren gemilere saldırısını kınayarak, saldırının tarafsız bir komisyon tarafından soruşturulmasını istedi.

11- Gazze’ye yardım götüren gemilere İsrail saldırısını görüşmek için Türkiye’nin çağrısıyla, Belçika’nın başkenti Brüksel’de toplanan NATO Kuzey Atlantik Konseyi’nin ardından açıklama yapan Genel Sekreteri Anders Fogh Rasmussen, NATO’nun BM ve AB'nin olaylarla ilgili derhal, tarafsız, güvenilir ve şeffaf soruşturma çağrısına katıldığını belirterek,  İsrail tarafından gözaltına alınan sivillerin ve el konulan gemilerin derhal serbest bırakılmasını istedi.

12- Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov ve AB Dış İlişkiler Temsilcisi Catherina Ashton Rusya’nın Rostov kentinde yapılan Rusya-AB zirvesinde yayımladıkları ortak bildiride, İsrail’in Gazze’ye yardım gemilerine düzenlediği saldırılarla ilgili olarak tarafsız soruşturma başlatılması çağrısında bulunarak, “AB ve Rusya, insani yardımla ticari malların akışı ve insanların Gazze’ye ve Gazze’den giriş çıkışı için geçiş noktalarının derhal açılması çağrısında bulunmaktadır” denildi.

 
 
2 HAZİRAN 2010


1- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında, Genelkurmay Başkanı, ilgili bakanlar, kuvvet komutanları, güvenlikle ilgili müsteşar ve bürokratların katıldığı toplantıda, önceki gün İskenderun'da meydana gelen terör saldırısı ve aynı gün Gazze'ye insani yardım götüren gemilere yönelik İsrail askerleri tarafından gerçekleştirilen saldırı değerlendirildi.
Toplantının ardından Başbakanlık Basın Merkezinden yapılan açıklamada, “Terörle çok boyutlu mücadelenin her alanda kararlılıkla sürdürüleceği, terörün istismar ettiği koşulların ortadan kaldırılmasına yönelik çalışmalara hız verileceği kaydedilmiştir. İsrail'in gerçekleştirdiği saldırı sonrasında yaşananlar, son durum ve atılacak adımlar ele alınmıştır. Bu çerçevede yapılan uluslararası girişimler değerlendirilmiştir. Türkiye'nin girişimleriyle olağanüstü toplantıya çağrılan BM Güvenlik Konseyi ve NATO Konseyi İsrail'in saldırısını kınama açıklamaları yapmıştır “ denildi.

2- İçişleri Bakanı Beşir Atalay, e-pasaport uygulamasına geçilmesi nedeniyle düzenlenen tanıtım toplantısında yaptığı konuşmada, pasaportun hem vatandaşlar hem de devlet için bir itibar ve saygınlık konusu olduğunu belirterek, ''Yeni uygulama suç ve terörle mücadelemize ve dolayısıyla iç güvenliğimize de katkı sağlayacaktır'' dedi.

3- Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu İsrail krizini çözmek için yürüttüğü temasların ardından Türkiye’ye dönüşünde Esenboğa Havalimanında düzenlediği basın toplantısında, 32 ülkeden insan hakları savunucusunun Gazze’ye yardım götürürken, uluslararası sularda İsrail tarafından kaçırıldığını, bu kanunsuz devlet uygulamasına BM soruşturması istediklerini belirtti. Soruşturmanın başlaması için BM Genel Sekreteri Ban-Ki moon’la görüşeceğini aktaran Bakan Davutoğlu, ABD yönetiminin soruşturmayı İsrail’in yürütmesi görüşünün sorulması üzerine, “İsrail zanlıdır. Suçlu olan bir ülke hangi hakla suçlarla ilgili soruşturma isteyebilir? İsrail kendi hukuk sistemi içerisinde kendi askerleriyle ilgili bir soruşturma isteyebilir ama biz İsrail’in kanunsuz devlet uygulamasıyla ilgili soruşturma istiyoruz” dedi.

4- TBMM Genel Kurulunda, İsrail'in Gazze'ye yardım götüren gemilere yönelik saldırısını kınayan deklarasyon kabul edildi. Deklarasyonda, İsrail ile siyasi, ekonomik, askeri ilişkilerin gözden geçirilmesi, saldırının araştırılması için uluslararası bir soruşturma komisyonu kurulması, İsrail'in resmen özür dilemesi ve saldırı mağdurlarına tazminat ödemesi istendi.
 
5- Devlet Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış, AB Dönem Başkanı İspanya ile AB Komisyonu tarafından Bosna-Hersek'in başkenti Saraybosna'da düzenlenen ''AB-Batı Balkanlar Konferansı''na katıldı. Toplantının ardından Türk gazetecilere açıklama yapan Bakan Bağış, AB üyesi ülkelerin dışişleri bakanlarının da aralarında bulunduğu 47 ülkeden üst düzey temsilcinin katıldığı konferansta, İsrail'in Gazze'ye yardım götüren gemilere saldırısını gündeme getirdiğini belirterek, ''İnsanlık vicdanını yaralayanlar, insanlığa zulmedenler, sonlarını merak ediyorlarsa, Bosna'da katliam yapanların akıbetlerine baksınlar. Saraybosna'da hala hissedilen hüzün ve umut arayışları Gazze için önemli mesajları adeta haykırmaktadır'' dedi.
 
6- ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Philip Crowley düzenlediği günlük basın  toplantısında, ABD Dışişleri Bakanı Hillary Clinton'ın, Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu  ile planlanandan çok daha uzun süren, çok ayrıntılı ve derinlemesine bir görüşme  yaptığını, görüşmenin ilk bölümünü İsrail'in Gazze'ye yardım götüren gemilere  saldırısı, ikinci bölümünü de İran konusunun oluşturduğunu bildirdi. Crowley, görüşme boyunca hem Clinton hem de Davutoğlu'nun, iki müttefik  olarak burada bulunduklarını ve bölgede önemli hissiyatlara yol açan çok trajik olaylar üzerinde çalışmakta ortak çıkarlarının olduğunu bir çok kez  tekrarladıklarını aktardı.
Öte yandan Beyaz Saray'dan yapılan yazılı açıklamada, ABD Başkanı Barack Obama’nın, telefonla görüştüğü Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'a İsrail ordusunun operasyonu sonucunda meydana gelen can kayıpları ve yaralanmalardan ötürü derin üzüntülerini ilettiği, ayrıca, ''Trajediyi çevreleyen gerçeklerin güvenilir, tarafsız ve şeffaf bir şekilde soruşturulmasına ülkesinin desteğini'' dile getirdiği bildirildi.
 
7- İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu Kudüs’te yaptığı açıklamada, 3 gün önce Gazze'ye yardım götüren gemilere düzenlenen askeri operasyonun haklı olduğunu ileri sürerek,  Gazze'nin  abluka altında kalmasının emniyetleri için şart olduğunu savundu. 
 
8- Afganistan'da kalıcı barışı sağlamak amacıyla her yıl Devlet Başkanı Hamid Karzai tarafından düzenlenen Geleneksel Barış Şurası ''Jirga''nın üç gün sürecek toplantısı başladı. Karzai toplantının açılışında yaptığı konuşmada, “Sevgili Taliban kardeşlerime bir kez daha çağrıda bulunuyorum. Afgan milleti sizin kararlarınızı bekliyor. Afganistan’ı bu ıstıraptan siz kurtaracaksınız. Bu katliamı bitirelim. Ulemaya danışarak bu ülkeyi imar edelim” dedi.
Öte yandan toplantının yapıldığı yerin yakınına intihar saldırısının düzenlendiği bildirildi. 

9- Japonya Başbakanı Yukio Hatoyama istifa ettiğini açıkladı.
 
3 HAZİRAN 2010


1- Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Çorum Valiliğini ziyareti sırasında gazetecilerin İsrail’in, Gazze’ye yardım götüren gemilere saldırısına ilişkin sorularını cevapladı. Cumhurbaşkanı Gül, “Şüphesiz ki Türkiye, kendi vatandaşlarına ve kendi gemisine karşı uluslararası sularda yapılan böyle bir saldırıyı asla affetmeyecektir. Soğukkanlı bir şekilde bunun gereğini muhakkak yapacaktır. İsrail’deki hükümet kendi halkına yük olmaya başlamıştır. Bunu hiçbir zaman unutmayacağız” dedi. Cumhurbaşkanı Gül, Türkiye-İsrail ilişkilerinin seyrinin bundan sonra nasıl olacağına ilişkin soruyu ise, “Bu saatten sonra Türk-İsrail ilişkileri hiçbir zaman eskisi gibi olmaz” diye cevapladı.

2- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Türkiye İhracatçılar Meclisinin (TİM) Genel Kurulu’nda yaptığı konuşmada, “Gazze’de, Kudüs’te, Akdeniz’de bir korsan yaklaşımıyla, kuralsız, hukuksuz şekilde yürütülen şiddet politikalarıyla bütün dünyayı karşısına alan meydan okumalarla hiç kimse bir şey elde edemez” dedi.

3- Yargıtay Cumhuriyet Savcısı ve eski YARSAV Başkanı Ömer Faruk Eminağaoğlu, Yargıtay 4. Ceza Dairesinde yargılandığı “yargı görevi yapanı etkileme” suçundan beraat etti.
 
4- Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Sağlık Bakanı Recep Akdağ ile İsrail’den getirilerek Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde tedavi altına alınan yaralıları ziyaret etti. Bakan Davutoğlu  “Vatandaşlarımızın dönmesiyle birlikte bu davanın peşini bırakmış değiliz. Bütün uluslararası toplum böylesine bir faciayı, katliamı, barbarca saldırıyı gördükten sonra, eğer Gazze’deki abluka devam ederse bu hepimiz için yüz karasıdır” dedi.
Öte yandan Dışişleri Bakanlığından aldığı talimat gereği istişarelerde bulunmak üzere Türkiye’ye gelen Türkiye’nin Tel Aviv Büyükelçisi Oğuz Çelikkol yaptığı açıklamada, otopsiler ve kimliklerin belirlenmesinden sonra ölü sayısıyla ilgili gerekli açıklamaların yapılacağını kaydetti.

5- Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, Avrupa Politika Merkezi (EPC) ve Türkiye İşadamları ve Sanayiciler Konfederasyonunun (TUSKON) ortaklaşa düzenlediği “Küresel Kriz ve Türk Ekonomisi” konulu toplantıda, Türkiye ekonomisindeki iyileşmenin çok hızlı şekilde devam ettiğini belirterek “Ekonomide kriz öncesi duruma dönmek üzereyiz” dedi. Bakan Şimşek, bu yılın ilk çeyreğinde yüzde 12 büyüme beklediğini kaydetti.

6- Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, ABD Enerji Bakanlığı ve Amerikan-Türk Konseyi tarafından İstanbul’da düzenlenen “Enerji Verimliliği Konferansı”nda, dünyanın 2050 yılında 4 kat büyümesinin beklendiğini, enerjiye duyulacak ihtiyacın da önümüzdeki 20 yılda önemli oranda artacağını belirterek  “Hedefimiz 2020 yılına kadar yüzde 30’lar civarında minimum yenilenebilir enerji kaynaklarından üretim yapabileceğimiz bir ülke olmaktır” dedi.

7- Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) verilerine göre mayıs ayında tüketici fiyatları endeksi (TÜFE) yüzde 0.36, üretici fiyatları endeksi (ÜFE) ise yüzde 1.15 geriledi. TÜİK verilerine göre mayıs ayı itibarıyla yıllık enflasyon, TÜFE’de yüzde 9.10, ÜFE’de yüzde 9.21 oldu.

8- Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Başkanı Mehmet Büyükekşi, 17. Olağan Genel Kurul’da 4 yıl daha TİM Başkanlığına seçildi. Büyükekşi yaptığı konuşmada “Büyümeyi ithalatla değil ihracatla sağlamanın bir yolunu bulacağız. İhracatçıların yüzde 68’i önlerindeki temel engelin kur olduğunu ifade ediyor. Talebimiz, rekabetçi bir seviyede öngörülebilir ve istikrarlı bir Türk Lirasıdır” dedi.
 
4 HAZİRAN 2010


1- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Konya’da Dünya Çevre Günü Kutlamaları ve toplu açılışlar dolayısıyla düzenlenen törende yaptığı konuşmada, İsrail saldırılarına değindi. Başbakan Erdoğan, Kudüs'ün kaderinin İstanbul'un kaderinden, Gazze'nin  kaderinin Ankara'nın kaderinden, Ramallah'ın, Refah'ın, Hanyunus'un, Beytüllahim'in kaderinin Konya'nın kaderinden ayrı olmadığını söyledi.

2- Genelkurmay Başkanı Orgeneral İlker Başbuğ, Malatya Valisi Ulvi Saran'ı ziyaretinin ardından gazetecilere açıklamalarda bulundu.  Orgeneral Başbuğ, Malatya'ya, 2. ve 3. Ordu Komutanlıklarının sorumluluk bölgesinde, içinde bulunulan süreçteki terör durumunu değerlendirmek amacıyla geldiklerini belirterek, ''Türk Silahlı Kuvvetleri olarak, terörle mücadeleye kararlılıkla devam  edeceğiz'' dedi.

3- CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu Tekirdağ'ın Çorlu ilçesinde halka hitaben yaptığı konuşmada, Gazze'ye insani yardım yapılması ve ambargonun kaldırılmasının çok önemli olduğunu belirterek, ''Bu bağlamda uluslararası çalışmaların yapılması, oraya yapılacak yardımların daha sağlıklı götürülmesi açısından çok  önemli. Bu konuda da hükümetin girişimlerde bulunmasını isteriz tabii'' dedi.

4- Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısı Abdurrahman Yalçınkaya, ''Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı 18. Onur Günü''nün açılış konuşmasında, hukuk devletinin en önemli unsurlarından birinin  kuvvetler ayrılığı ve yargı bağımsızlığı olduğuna işaret ederek, ''Yasama ve  yürütme organı ile devlet ve toplumda etkili olan sosyal ve ekonomik baskı  grupları karşısında bağımsız olamayan, söz konusu güçlerin doğrudan veya dolaylı  denetimine veya etkisine açık olan yargı bağımsız değildir'' dedi.

5- TBMM İnsan Haklarını İnceleme Komisyonu,  İsrail'in Gazze'ye yardım götüren gemilere saldırısını kınayan mektubu birçok  ülkedeki 75 muadil komisyon ile uluslararası kuruluşlara gönderdi.

6- Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, Belçika Türk İşadamları Derneği'nde (BETİAD) yaptığı konuşmada, anayasa  değişikliğinin Türkiye'yi AB'ye daha da yaklaştırmayı, hak ve özgürlükleri  genişletmeyi ve demokrasiyi güçlendirmeyi hedeflediğini anlatarak, ''Dünya  değişirken statükoyu korumak Türkiye'nin menfaatine değil. Anayasa değişikliği  doğrudan doğruya iş ve aşla ilgili. Türkiye'nin saygınlığı ve istikrarını  doğrudan ilgilendiriyor. İstikrar olmadan faizler düşmez,  yatırım gelmez,  istihdam sağlanamaz ve ekonomi büyümez'' dedi.

7- Türkiye'nin ABD Büyükelçisi Namık Tan gazetecilere yaptığı açıklamada, İsrail'in yardım gemilerine saldırı konusunda özür dilemesi, bağımsız  soruşturmayı kabul etmesi ve Gazze'ye ablukayı kaldırması gerektiğini söyledi.
 
8- Irak'ın kuzeyindeki bölgesel yönetimin lideri  Mesud Barzani, BDP Genel Başkanı Selahattin Demirtaş ve beraberindeki heyetle bir araya geldi. Demirtaş, hem Türkiye'nin komşularıyla barışçıl ilişkiler geliştirmesinden hem de Irak'ın kuzeyindeki bölgesel yönetimle diplomatik,  ekonomik, kültürel, sosyal ilişkilerin geliştirilmesinden memnuniyet duyduklarını  Barzani'ye ifade ettiklerini kaydetti.

9- ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Philip  Crowley düzenlediği günlük basın  toplantısında,  İsrail'in Gazze'ye giden yardım gemilerine saldırısına ilişkin soruları cevapladı. Crowley, bir soru üzerine, "İsrail'in Gazze'ye giden yardım gemilerine saldırısından önce ABD'nin, Türk hükümetini olası bir çatışmaya dair bilgilendirdiğini belirtti.
 
10- ABD Başkanı Barack Obama, CNN televizyonunun sorularını yanıtlarken, İsrail'in Gazze'ye yardım götüren gemilere saldırısıyla ilgili olarak, "Gereksiz can  kayıpları oldu,  dolayısıyla tüm yaşananların etkili biçimde soruşturulması çağrısında bulunuyoruz. İsraillilerin de uluslararası standartlara uyan bir soruşturmayı kabul edeceğini düşünüyorum, çünkü onlar da bu durumun İsrail'in  uzun vadeli güvenliği için iyi bir şey olmadığının farkında" dedi.

11- Japonya'da Maliye Bakanı Naoto Kan, iktidardaki Demokratik Partinin liderliğine getirilmesinin ardından başbakan  seçildi.

12- Bangladeş'in başkenti Dakka'da elektrik trafosunda meydana gelen patlamanın ardından çıkan yangında 116 kişi öldü.
 
5 HAZİRAN 2010


1- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, ‘Demokratik Açılım’ı anlatmak için spor adamlarıyla İstanbul Dolmabahçe’deki Başbakanlık Çalışma Ofisi’nde bir araya geldi. Türkiye’nin, çözüme en fazla yaklaştığı anda terör örgütünün saldırılarını yoğunlaştırdığına dikkat çeken Başbakan Erdoğan, “Bu son kanlı eylemler aslında terör örgütünün nasıl bir taşeronluk, nasıl bir figüranlık üstlendiğini açıkça bir kez daha ortaya koymuştur. Türkiye’nin her alanda büyüdüğü, her alanda geliştiği, umutlarının arttığı, uluslararası itibarının güçlendiği bir süreçte, kardeşliğin pekiştiği, birlik ve beraberliğin perçinlendiği bir süreçte ne yazık ki bunlar tırmanmaya başlamıştır. Bu kanlı eylemler ne Türkiye’yi ne de Milli Birlik ve Kardeşlik Projesi’ni asla ve asla yolundan alıkoyamayacaktır” dedi.

2- CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Trakya ziyareti kapsamında Tekirdağ’ın Şarköy ilçesinde yaptığı konuşmada, iktidara koşacaklarını, çünkü Türkiye’nin temiz siyasetten yana özleminin olduğunu söyledi. Haktan, adaletten yana düzen kuracaklarını belirten Kılıçdaroğlu, “Bu düzeni yıkmak emeklilerin elinde. Türkiye’de 8,5 milyon emekli var. Eşleriyle beraber 13-14 milyon eder. Emekliler şahlanırsa, hak ararsa ‘Ben bu ülkede ikinci sınıf vatandaş değilim’ derse, AK Parti’ye sandığı mezar edecektir” dedi.

3- Yargıtay Başkanı Hasan Gerçeker, Ankara’nın Beypazarı ilçesinde düzenlenen “Tarihi Evler, El Sanatları, Havuç ve Güveç Festivali”nde yaptığı konuşmada, vatandaşlardan yargıya sahip çıkmalarını isteyerek, “Bugün adalet bir toplumdaki en büyük değerdir. Bu değeri gerçekleştirecek olan da yargıdır. Bir haksızlığa uğradığımızda, bir anlaşmazlığa düştüğümüzde başvuracağımız merci yargıdır. Bu nedenle yargının tarafsızlığı, bağımsızlığı çok önemlidir. Tarafsız ve bağımsız olan yargı adaletin en büyük güvencesidir” dedi.

4- Adalet Bakanı Sadullah Ergin, CHP Zonguldak Milletvekili Ali İhsan Köktürk’ün Ergenekon davası ve AİHM’in Türkiye raporuna ilişkin soru önergesini cevaplandırdı. ‘Ergenekon soruşturmasının uzun sürdüğü’ yönündeki eleştirilere katılmadığını belirten Bakan Ergin, Türkiye ve dünyada terör soruşturmalarının birçoğunun uzun sürdüğünü ifade ederek, “Ergenekon davasına ilişkin soruşturma Türkiye ve dünya standartlarının çok altında bir sürede bitirilerek kamu davası açıldı ve şüphelilerin mahkeme önünde yargılanmaları sağlandı” dedi.

5- TÜSİAD Başkanı Ümit Boyner, Kuzey Irak Bölgesel Yönetimi lideri Mesut Barzani ve beraberindeki heyetle İstanbul’da bir araya geldi. Boyner, görüşmenin ardından yaptığı açıklamada, “İlişkilerimizi bir üst düzeye taşımak üzere Irak Çalışma Grubu’nu da tekrar devreye sokarak, hızlı bir şekilde ticari ve yatırım ilişkilerimizi ilerletmek üzere çalışmaya başlayacağız” dedi.
Kuzey Irak Yerel Yönetimi Sanayi ve Ticaret Bakanı Sinan Çelebi de bir süre önce Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın Irak Başbakanı ile ticari anlamda 48 protokol imzaladığını, bunları hayata geçirmeye başladıklarını belirterek, “Bugün Irak ile Türkiye arasında 6 milyar dolar civarında bir ticaret hacmi var. Alınan karara göre bunu 20 milyar dolara çıkarmak gerekir” dedi.

6- BM Genel Sekreteri Ban Ki-moon, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ı telefonla arayarak BM tarafından İsrail’in Gazze’ye yardım götüren gemilere saldırısına ilişkin olarak, Türkiye’nin uluslararası araştırma komisyonu talebinin kabul edildiğini bildirdi.

7- Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, resmi ziyaret için bulunduğu Hollanda’nın başkenti Amsterdam’da Türk ve Hollandalı işadamlarına yaptığı konuşmada, “Benim olsun, küçük olsun yaklaşımını terkedin. Ortak iş yapın ama bu şekilde daha büyük bir pastaya sahip olun. İşe başlarken iyi bir kurgu yapın. Alanınızı iyi belirleyin. İş modelinizi sık sık stres testinden geçirin. Katma değeri yüksek ürünlere yönelin. Marka yaratın. Ayağınızı da yorganınıza göre uzatın” dedi.
 
6 HAZİRAN 2010


1- Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, İstanbul’da Kuzey Irak Bölgesel Yönetimi Lideri Mesut Barzani ile  Tarabya Köşkü’nde görüştü.
 
2- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Bursa’da gerçekleştirilen toplu açılış ve TOKİ anahtar teslim töreninde yaptığı konuşmada “Türkiye, İsrail hükümetiyle problem yaşadı. Biz zulme, haksızlığa, hukuksuzluğa, adaletsizliğe, korsanlığa, devlet terörüne itiraz ediyoruz. Orta Doğu’da, Kafkasya’da, Orta Asya’da, Balkanlar’da adaleti, hakkı, hukuku, demokrasiyi, insan haklarını tesis etmekten başka gayemiz yok” dedi.  Konuşmasında ayrıca, terörün beslendiği zemini ortadan kaldırmaya çalıştıklarını belirten Başbakan Erdoğan, terör örgütünün, Kürt vatandaşların temsilcisi olamayacağını kaydetti.

3- CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Edirne’nin Keşan ilçesinde iş adamlarıyla bir araya geldi. Kılıçdaroğlu, “Üretim, bizim temel meselemizdir. Kendimizin üretmesi gerekeni, neden başkalarından satın alıyoruz” dedi. Daha sonra Keşan’dan Çanakkale’ye giderek halka hitap eden Kılıçdaroğlu, hükümete “Çiftçiye, esnafa da bir açılım yapın” çağrısında bulundu.

4- Çocukların bilim ve teknolojiye ilgisini teşvik için Türk Patent Enstitüsü (TPE) ve Milli Eğitim Bakanlığı işbirliği ile açılan ‘Şimdi Düşünme Zamanı’ adlı sergiyi gezen  Sanayi ve Ticaret Bakanı Nihat Ergün, küçük ve orta ölçekli işletmelerde çalışan üniversite mezunu nitelikli personelin maaşının yüzde 70’inin devlet tarafından karşılanacağını açıkladı.

5- Tarım ve Köyişleri Bakanı Mehdi Eker, Amasya’nın Suluova ilçesindeki besi organize sanayi bölgesinde inceleme yaptı. Besicilerin talep ve dileklerini dinleyip, hükümetin hayvancılık politikasını anlatan Bakan Eker, “İthale dayalı bir sektör kalkınmasını değil, yerli üretimin azami düzeye çıkarılmasını, Türkiye’deki üretimin ve üreticilerin güçlenerek kalkınmasını sağlamayı hedefliyoruz” dedi.

6- Genel Başkan Ömer Cihad Vardan başkanlığındaki MÜSİAD heyeti, ABD’de sürdürdüğü çalışmalar kapsamında BM Türkiye Daimi Temsilcisi Büyükelçi Ertuğrul Apakan’ı ziyaret etti. Büyükelçi Apakan, geçen hafta İsrail’in saldırısı sonucunda Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu’nun girişimleriyle BM’nin acil toplanması ve yaşanan gelişmeler hakkında MÜSİAD heyetini bilgilendirdi.

7- İsrail Bakanlar Kurulu toplantısında, “Mavi Marmara” gemisine yapılan operasyondan sonraki gelişmeler değerlendirildi. Sosyal Güvenlik Bakanı Yitzak Herzog, İsrail’in Gazze yardım filosuna yönelik tavrından dolayı dünya çapında yükselen eleştirilere duyarsız kalamayacağını, bundan sonra hem ablukayı kaldırmaları, hem de Gazze’ye silah kaçakçılığını önleme yollarını bulmaları gerektiğini belirtti. Maliye Bakanı Yuval Steinitz ise, Türkiye ile giderek kötüleşen ilişkilere atıfta bulunarak, “Durumu büyük bir endişeyle takip ediyorum. Umarım, ilişkilerimizi geliştirme imkanı bulabiliriz” dedi.
 
7 HAZİRAN 2010


1- Cumhurbaşkanı Abdullah Gül İstanbul’da yarın başlayacak Asya'da İşbirliği ve Güven Artırıcı Önlemler Konferansı (AİGK/CICA) 3. Devlet ve Hükümet Başkanları zirvesi öncesinde, Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas’ın yanı sıra Azerbaycan Devlet Başkanı İlham Aliyev, Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad, İran Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinejad’la görüştü. Görüşme öncesinde, Bakan  Davutoğlu ile Filistin Dışişleri Bakanı Riyad El Maliki, Türkiye ve Filistin arasında ortak komite kurulmasına ilişkin anlaşma imzaladı.
Cumhurbaşkanı Gül Ahmedinejad’la görüşmesinde, Türkiye ve Brezilya’yla uranyum takası anlaşmasının uluslararası gerilimi bitirmediğini, İran’ın ‘müzakereye hazırız’ açıklaması yapması gerektiğini söyledi.

2- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan Asya'da İşbirliği ve Güven Artırıcı Önlemler Konferansı (AİGK/CICA) 3. Devlet ve Hükümet Başkanları zirvesi öncesinde, Azerbaycan Devlet Başkanı İlham Aliyev ile bir araya geldi.
Görüşmenin ardından Enerji ve Tabi Kaynaklar Bakanlığı ile Azerbaycan Cumhuriyeti Sanayi ve Enerji Bakanlığı arasında,  Azerbaycan Cumhuriyeti'nden Türkiye Cumhuriyeti'ne doğalgaz satışı ve taşınmasına ilişkin deklarasyon, Azerbaycan Cumhuriyeti'ne ait doğalgazın Türkiye'ye ve Türkiye üzerinden Avrupa'ya satışı ve taşınmasına  ilişkin mutabakat zaptı ile BOTAŞ ile SOCAR arasında doğalgaz satışı ve  taşınmasına ilişkin mutabakat zaptı imzalandı.
Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner  Yıldız, Türkiye'nin ve Avrupa ülkelerinin arz güvenliğinin karşılanmasıyla  beraber Nabucco gibi projelere kaynak oluşturmak açısından da Azeri gazının son  derece önemli bir kaynak olduğunu ve bunun önünün imzalanan anlaşma ile  açıldığını bildirdi.
Öte yandan Başbakan Erdoğan, Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad, Irak  Cumhurbaşkanı Yardımcısı Tarık Haşimi, Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas, Kazakistan Cumhurbaşkanı Nursultan Nazarbayev ile bir araya geldi.
Başbakan Erdoğan, Esad’la görüşmesinin ardından düzenlediği ortak basın toplantısında, İsrail  askerlerinin Gazze'ye yardım götüren gemideki gönüllülere saldırısıyla ilgili  olarak, ''Türkiye dışından 32 ülke halkını da ilgilendiren bu konuyla alakalı olarak bütün dünya kamuoyunda büyük infial yaratan bu korkunç olayı bir kez daha  şiddetle lanetledik' dedi.
3- Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Asya'da İşbirliği ve Güven Artırıcı Önlemler Konferansı (AİGK/CICA) 3. Devlet ve Hükümet Başkanları zirvesi öncesinde düzenlenen “Avrasya'da Ekonomik ve Güvenlik İşbirliği” toplantısının açılışında yaptığı konuşmada, terörizmin insanlığın ortak düşmanı olduğuna dikkat çekerek, terörizmle etkin bir şekilde  mücadelenin sadece güç kullanılarak olamayacağını, örgütlerin finansal  kaynaklarının da kurutulması gerektiğini kaydetti.
Bakan Davutoğlu ayrıca, Afganistan Dışişleri Bakanı Zalmay Resul ve Pakistan Dışişleri Bakanı Şah Mahmud Kureyşi ile Türkiye-Afganistan-Pakistan üçlü toplantısında bir araya geldi. Bakan Davutoğlu, üçlü mekanizmanın işadamları ayağını oluşturan İstanbul Forumu toplantısının Kabil’de yapılmasını istediklerini söyledi.

4- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, Basın-Yayın ve Enformasyon Genel Müdürlüğünün 90. kuruluş yıl dönümü dolayısıyla ''Basın-Yayın Hatıra Ormanı”na ağaç dikim törenin ardından gazetecilerin sorularını cevapladı. Başbakan Yardımcısı Arınç bir gazetecinin ''İsrail'in bir misilleme gemi göndermesi gündemde” şeklindeki bir ifadesi üzerine, “İsrail şu anda kara propaganda peşinde. Bütün haberleri propagandaya yöneliktir, kendi suçluluğunu örtbas etmeye yöneliktir, dünya kamuoyunun  dikkatini başka yerlere çekmeye yöneliktir'' dedi.
 
5- Mısır'ın Şarm El Şeyh kentinde Devlet Başkanı Hüsnü Mübarek ile  görüştükten sonra açıklama yapan ABD Başkan Yardımcısı Joe Biden, ABD'nin, Mısır ve diğer ortaklarıyla  Gazze'deki insani, ekonomik, güvenlik ve siyasi durumla nasıl ilgileneceğine dair  yakın danışmalarda bulunduğunu ifade etti.

6- Macaristan Ekonomi Bakanı Gyorgy Matolcsy CNBC televizyonuna yaptığı açıklamada, geçen hafta hükümetin iletişiminde hata olduğunu belirterek, ''Ancak Macaristan'ın Yunanistan olmadığı  aşikar. Bu yıl yüzde 3,8 olan bütçe açığı hedefimize bağlı kalacağız. IMF, AB ve  Macar hükümeti bu konuda anlaştı, bu konuda şüphe yok, bu rakama bağlı  kalacağız'' dedi.

7- Almanya Başbakanı Angela Merkel, kabinenin tasarruf paketi ile ilgili olarak  Başbakan  Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Guido Westerwelle ile birlikte düzenlediği basın  toplantısında, ülkenin mali geleceğinin sağlam bir şekilde ayakta kalabilmesi için 2014 yılına kadar yaklaşık  80 milyar avro tasarruf yapılacağını söyledi.
8- İngiltere Başbakanı David Cameron düzenlediği basın toplantısında, bütçe  açığının giderilmesi için kamu harcamalarında yapılacak ağır kesintinin ülkedeki  hayatı değiştireceğini ve her bireyi etkileyeceğini söyledi.
 
8 HAZİRAN 2010


1- Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, İstanbul’da düzenlenen Asya'da İşbirliği ve Güven Artırıcı Önlemler Konferansı (AİGK/CICA) 3. Devlet ve Hükümet Başkanları Zirvesi’nin açılışında, yanlış anlamaların ortaya çıkmasının, sorunların çatışmalara dönüşmesinin önlenmesinin en etkin yollarından birinin diyalog olduğunu belirterek, ''Bu anlayışla CICA dönem başkanlığımızda Asya'da işbirliğine dayalı diyalog ve güven ortamını oluşturabilmek için çaba  sarf etmeyi öngördük'' dedi.
Cumhurbaşkanı Gül, Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu ile birlikte zirvenin ardından Çırağan Sarayı’nda basın toplantısı düzenledi. Zirvenin kapanış oturumunun yapıldığını ve Türkiye'nin AİGK'nin dönem başkanlığını üstlendiğini belirten Cumhurbaşkanı Gül, Gazze’ye insani yardım taşıyan Türk gemisine yapılan İsrail saldırısı ve öldürülen Türklerle ilgili olarak, bir üye hariç bütün üye ülkelerin hepsinin bununla ilgili hissiyatlarını, kınamalarını ve düşüncelerini açık bir şekilde ifade ettiklerini söyledi.

2- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Asya’da İşbirliği ve Güven Artırıcı Önlemler Konferansı’na (AİGK-CICA) katılmak üzere İstanbul’da bulunan Rusya Federasyonu Başbakanı Vladimir Putin ile Çırağan Sarayı’nda yaptığı görüşmenin ardından düzenlediği ortak basın toplantısında, ikili ilişkileri daha da geliştirecek olan iki anlaşmanın imzalandığını ve bundan da büyük memnuniyet duyduğunu ifade ederek, “Eminim ki Türkiye ile Rusya’nın güçlenen ilişkileri, Kafkaslar başta olmak üzere tüm bölgemizde barışa, ekonomik gelişmeye ve istikrara büyük bir katkı sağlayacaktır” dedi. İsrail’in Gazze’ye insani yardım götüren konvoya düzenlediği saldırıya da değinen Başbakan Erdoğan, “Yükselen ses daha adil ve daha özgür bir dünya isteyen vicdanların sesi olacaktır” dedi.
Putin de yaptığı konuşmada, İsrail’in saldırısı konusunda Türk yönetimi ve Türk halkının hissiyatını iyi anladığını söyleyerek, “Bu saldırı maalesef tarafsız sularda gerçekleştirildi ve bu sularda olması özel bir kaygı yaratıyor. Dolayısıyla konunun özenle takip edilmesi gerekiyor” dedi.
Görüşmeden sonra Türkiye Atom Enerjisi Kurumu (TAEK) ve Rusya Federal Çevre, Endüstri ve Nükleer Denetleme Servisi arasında işbirliği anlaşması, Başbakan Erdoğan ve Putin’in nezaretinde imzalandı. Anlaşmaya, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız ile Rusya Federasyonu Başbakan Yardımcısı İgor Seçin imza koydu. Anlaşma ile nükleer tesis ve faaliyetlere lisans verilmesine ilişkin bilgi ve tecrübe değişimi öngörülüyor.
3- CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu partisinin Meclis grup toplantısında yaptığı konuşmada, İsrail’in Gazze’ye insani yardım götüren gemilere saldırısı ve sonrasındaki gelişmelere ilişkin araştırma önergesi vereceklerini bildirdi. Gazze’ye insani yardım götüren gemilerde, 32 ülke vatandaşı bulunduğunu, Türkiye’nin tepkisini gösterdiğini belirterek, “Peki 31 ülkede ne oldu?” diye sordu. Herkesin olayları takip ettiğini belirten Kılıçdaroğlu, BM İnsan Hakları Konseyi’nden sonuç çıkmadığını, NATO’nun bu süreci kınamadığını, AB’nin geçiştirdiğini ifade etti.

4- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, Basın-Yayın ve Enformasyon Genel Müdürlüğünün 90. kuruluş yıldönümü dolayısıyla “1920’den Günümüze Basın Yayın” sergisinin TBMM’deki açılışında gazetecilerin soruları üzerine Anayasa Mahkemesinin kararını değerlendirdi. Yüksek Mahkeme’nin Anayasa değişikliğine ilişkin kanunu, şekil bakımından inceleyebileceğini, kesinlikle esasa girmeyeceğini ifade eden Başbakan Yardımcısı Arınç, “Anayasa değişikliğini öngören, 12 Eylül’de referanduma götürülecek konuda bir referandum olmadan, milletin evet oylarıyla kabul edilmeden, bu konuda Anayasa Mahkemesinin bir karar vermesinin mümkün olmadığını söylüyorum. Şekil bakımından inceleme yapabileceğini, şeklen noksanlık yoksa bu müracaatı reddedeceğini düşünüyorum” dedi.

5- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Ali Babacan, Ulusal İstihdam Strateji Belgesi (UİS) taslağının görüşüldüğü Ekonomik Koordinasyon Kurulu (EKK) toplantısında yaptığı konuşmada, diğer ülkelerdeki gelişmelerle kıyaslandığında, Türkiye’deki istihdam piyasasındaki canlanmanın hızlandığını, işsizlik oranındaki gerilemenin belirgin bir seyir izlediğini belirterek, “Sanayideki, ihracattaki, hizmetler sektöründeki canlanmanın devam etmesiyle artık daha fazla vatandaşımızın iş sahibi olacağı bir döneme girmiş bulunuyoruz” dedi.

6- Anayasa Mahkemesi, 5982 sayılı Türkiye Cumhuriyeti Anayasası’nın Bazı Maddelerinde Değişiklik Yapılması Hakkındaki Kanun’un iptaline ilişkin davanın “şekil yönünden incelenmesine” karar verdi.

7- Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım, TCDD’nin işlettiği Bandırma Limanı’nın işletme hakkı devrine ilişkin imtiyaz sözleşmesinin imza töreninin ardından gazetecilerin sorularını cevapladı. Ulaştırma Bakanı olarak erişimi engellenen “youtube” internet sitesinin yetkilileriyle görüştüklerini, sitenin engellenmesine neden olan “Atatürk’e hakaret” konusunun ortadan kaldırılması için çaba gösterdiklerini söyledi. “google”a erişimdeki yavaşlamanın bakanlıkla ilgisi olmadığını belirten Bakan Yıldırım, “Firma, youtube için engellenmiş IP’leri bilerek google için kullanıyor” dedi.

8- MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli partisinin Meclis grup toplantısında, Gazze krizinden sonra yaşananları değerlendirdi. Dünyada ezilen, horlanan ve zulmedilen Müslümanların yalnızca Gazze’de olmadığını belirten Bahçeli, “Irak’ta yıllardır süren kanlı oyunlara göz yumanların, Türkmenlerin ezilip horlanmalarına aldırmayanların, Mehmetçiklere bir cenaze merasimini bile çok görenlerin yalnızca Gazze üzerinden Müslümanlara, Orta Doğu ölümleri üzerinden şehitlere sahip çıkmaya çalışmaları tam bir aldatmadır” dedi.

9- SP Genel Başkanı Numan Kurtulmuş, İsrail’in düzenlediği saldırıda yaralananları tedavi gördükleri Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde ziyaret etti. İsrail’in saldırıda özel kurşunlar kullandığını iddia eden Kurtulmuş, “Adli Tıbbın raporu da ortada, Adli Tıp Kurumunun başındaki değerli arkadaşımız, ‘hiç böyle kurşun görmedik’ diyor. Ortada bir insanlık suçu var ve korkarız ki İsrail bütün bu delilleri ortadan kaldıracak, karartacaktır” dedi.

10- Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) 2010 yılı nisan ayı sanayi üretim endeksi sonuçlarını açıkladı. Sanayi üretim endeksi, nisan ayında bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 17 arttı, bir önceki aya göre yüzde 2,3 geriledi.

11- İstanbul Küçükçekmece’de polis servis aracına düzenlenen bombalı saldırıda 15 polis memuru yaralandı.

12- Uluslararası Atom Enerjisi Kurumu (UAEK) Başkanı Yukiya Amano, Avusturya’nın başkenti Viyana’da katıldığı bir toplantının ardından, İsrail’in nükleer programına ilişkin gelecek aralık ayında bir rapor hazırlayacağını açıkladı. Nükleer Silahların Yayılmasını Önleme Anlaşması (NPT) ile Güvence Denetimi (Safeguard) Anlaşması’na taraf olmayan İsrail’de denetim yapılamadığına işaret eden Amano, “Geçen yıl eylül ayında yapılan genel kurul toplantısının ardından yönetim kurulu üyesi 35 ülkeye mektup yazarak İsrail’in nükleer programına ilişkin görüş istediğini ve bugüne kadar üye ülkelerden 17’sinden cevap aldığını” söyledi. 
 
9 HAZİRAN 2010


1- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, İstanbul'da gerçekleştirilen, Devlet Planlama Teşkilatı (DPT),  BM Kalkınma Programı (UNDP) ve BM Avrupa Ekonomik Komisyonu (UNECE) ortaklığıyla düzenlenen ''Binyıl Kalkınma Hedefleri Bölgesel Konferansı''nda yaptığı konuşmada, İsrail'in Gazze'ye yardım götüren gemilere  saldırısına değindi. Başbakan Erdoğan ''31 Mayıs’ta Akdeniz'de uluslararası hukuk adına çok büyük bir ihlal yaşanmıştır. Uluslararası sularda gerçekleşen ve tamamen hukuksuz olan bu saldırı karşısında bir kez daha  sessiz kalmak, bu saldırıyı daha öncekiler gibi bir kez daha görmezlikten gelmek,  insanlık vicdanında yeni bir yara açacaktır'' dedi.

2- Milli Eğitim Bakanı Nimet Çubukçu, İstanbul’da bir anaokulu, 14 ilköğretim okulu ve 5 lisenin ortaklaşa düzenlediği ''Özel Ermeni Azınlık Okulları Yıl Sonu Etkinlik  Programı''nın açılışında yaptığı konuşmada, Lozan  Antlaşması hükümleri çerçevesinde güvence altına alınan azınlık okullarının, eğitim ve öğretim görevlerini eksiksiz olarak yerine getirerek Türkiye'ye çok  önemli katkılar yaptıklarını söyledi.
 
3- BDP Genel Başkanı Selahattin Demirtaş Milliyet gazetesinin sorularını cevapladı. Demirtaş bir soru üzerine, “PKK’nın yeniden çatışma kararı alması önlenebilirdi. Çünkü PKK, 10 yıldır uyuyan bir devdir. Hükümet onu uyandırmaya çalışıyor. Her gün ölüm olabilir, tedbir alınmıyorsa bu bir savaş kararıdır” dedi.

4- BM Güvenlik Konseyi, İran'a nükleer programı nedeniyle yeni ve sıkı  yaptırımlar getiren karar tasarısını 12 evet, 2 hayır ve 1 çekimser oyla kabul  etti. Türkiye ve Brezilya oylamada “hayır” oyu kullanırken, Lübnan “çekimser” oy kullandı.
Kanal 24 televizyonunda konuya ilişkin soruları yanıtlayan Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, BM Güvenlik Konseyinin İran'ın nükleer faaliyetlerine yönelik aldığı yaptırım kararlarıyla ilgili olarak, Türkiye'nin konuya ilkesel bir tutum içinde yaklaştığını, bölgesinde nükleer silah istemediğini, ancak barışçıl amaçlarla  kullanılacak bir nükleer enerjiye de herkesin hakkı olduğunu savunduğunu ifade  etti.
Devlet Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış da NTV televizyonuna yaptığı açıklamada, “Bu oylamada Türkiye’nin hayır oyu vermesi, Brezilya ile hareket etmesi, Türkiye’nin barıştan ve diplomasiden yana tavır koyduğunun en güzel ispatıdır. Bu, Türkiye’nin ne ekseninin ne de yönünün değiştiği anlamına gelmemektedir. Bu yöndeki iddialar uydurmadır” dedi.

5- İran Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinejad, ziyaret ettiği Tacikistan'ın başkenti Duşanbe'de gazetecilere yaptığı açıklamada, BM Güvenlik Konseyi'nin İran’a yönelik kabul ettiği yeni yaptırım kararının hiçbir değer taşımadığını ve kullanılmış bir mendil gibi çöp kutusuna atılması  gerektiğini söyledi.
 
6- Küba Devlet Başkanı Fidel Castro internette yayımlanan yazısında, İsrail hükümetinin İran'a nükleer saldırı düzenleyeceğinden endişe ettiğini söyledi.

7- ABD Başkanı Barack Obama, Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas ile görüşmesinden sonra yaptığı açıklamada, Orta Doğu'daki durumun "sürdürülemez" olduğunu belirterek, İsraillilerle Filistinliler görüşmelere bağlılıklarını gösterirlerse gelecek aylarda gerçek bir ilerleme kaydedileceğini söyledi. Obama ayrıca, Gazze'deki durumun "kabul edilemez" olduğunu belirterek, Filistinlere 400 milyon dolar sivil yardım sözü verdi.

8- ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Philip  Crowley günlük basın toplantısında bir soru üzerine, İran'a yaptırımların etkisi ve kararın zamanlaması konusunda Türkiye ve  Brezilya'nın farklı bakış açısına sahip olmasına saygı duyduklarını, ancak İran'ın, uluslararası yükümlülüklerine uymasını sağlama noktasındaki ABD'nin stratejik amaçları hakkında uluslararası toplumda fikir  birliği bulunduğuna emin olduklarını bildirdi.

9- ABD Savunma Bakanı Robert Gates İngiltere'nin başkenti Londra'da gazetecilere yaptığı açıklamada, AB’nin Türkiye’nin üyeliği konusundaki isteksizliğinin Türkiye’yi Batı’dan uzaklaştırıp Doğu’ya yaklaştırdığını savundu.

10- Hollanda'da yapılan erken genel  seçimlerde, partisi büyük oy kaybına uğrayan üçlü koalisyon hükümetinin büyük ortağı Hıristiyan Demokrat Parti'nin (CDA) lideri ve Başbakan Jan Peter Balkenende, seçim yenilgisinin sorumluluğunun kendisinde olduğunu  bildirerek, parti liderliğinden ve milletvekilliğinden çekildiğini açıkladı. 
 
10 HAZİRAN 2010


1- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, İstanbul’da gerçekleştirilen Türk-Arap İşbirliği Forumu (TAF) Dışişleri Bakanları 3. Toplantısı ile TAF Ekonomi Forumu 5. Toplantısı’nın ortak açılışında yaptığı konuşmada, İran’a yaptırım kararı ile ilgili BM’deki oylamada Türkiye’nin barış için attığı imzanın arkasında durduğunu belirterek “Biz ‘hayır’ dememiş olsaydık, bu onursuz bir davranış olurdu. Tarih bizi affetmezdi. Gelecek kuşaklar bizi affetmezdi” dedi.
Başbakan Erdoğan Türkiye Yatırım Danışma Konseyi toplantısında yaptığı konuşmada da Türkiye’nin büyük bir değişim sürecinden geçtiğini belirterek, “Dış politikadaki aktif tavrımız, Türkiye’nin dış ticaretine, turizmine, uluslararası yatırımlara olumlu yansıyor. Bu şekilde devam etmeye, Türkiye’yi büyütmeye, mevcut sorunları da tek tek aşarak Türkiye’yi dünyanın en büyük 10 ekonomisi arasına yükseltme hedefimize kararlılıkla ilerleyeceğiz” dedi.
Öte yandan TAF 3. Dışişleri Bakanları Toplantısı sonunda yayımlanan bildiride, yardım gemisine saldırı sebebiyle İsrail güçlü bir şekilde kınanarak, bu olayın soruşturulması için bir “uluslararası bağımsız komisyonun kurulması” ve “Gazze’ye ambargonun kaldırılması” çağrısında bulunuldu.

2- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Ali Babacan, 6. Türkiye Yatırım Danışma Konseyi Toplantısı’nda yaptığı konuşmada, “Türkiye, bu masada konuşulan 21 başlıktaki 500 eylemi gerçekleştirdi” dedi.
Toplantıya Devlet Bakanları Zafer Çağlayan ve Cevdet Yılmaz’ın yanı sıra IMF Başkanı Dominique Strauss-Kahn, Dünya Bankası Başkan Yardımcısı Philippe Le Houerou ve Avrupa Yatırım Bankası Başkanı Philippe Maystadt da katıldı.

3- Devlet Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış KKTC’ye hareketinden önce İstanbul Atatürk Havalimanında düzenlediği basın toplantısında, İsrailli sivillerin gemilerle Kıbrıs’a gitme girişimlerine ilişkin olarak “Gelecekleri varsa görecekleri de var. Kuzey Kıbrıs’ta liman ücretini öderler, kullanırlar, bir yandan Rum kesiminin koyduğu ambargoyu kaldırmış olurlar” dedi.

4- YÖK Başkanı Prof. Dr. Yusuf Ziya Özcan, YÖK Genel Kurulu toplantısının ardından yaptığı açıklamada, üniversitelerin kontenjanlarının gelecek yıl için yüzde 5 oranında artırılmasını planladıklarını söyledi.

5- TOBB Yönetim Kurulu Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, İstanbul’da düzenlenen Türk-Arap İşbirliği Forumu’nda yaptığı konuşmada,  Türkiye ve Arap dünyası arasında ortak bir takas bankası kurulması tavsiyesinde bulunarak, “Böylece Türk ve Arap iş aleminin, yabancı bankalara bağımlılığını azaltabiliriz” dedi.
Arap Birliği Genel Sekreteri Amr Musa ise Arap ülkeleriyle Türkiye’nin 2008 yılında ticaret hacminin 40 milyar dolara ulaştığını, ancak bunun yeterli olmadığını söyledi.  Merkez Bankası Başkanı Durmuş Yılmaz da “Türkiye bankaları, finansal durumu iyi olduğu için iş birliğine büyük katkı yapabilir. Nitekim bankalarımız bölgedeki kalkınma potansiyelini gözönüne alarak gözlerini bu alana çevirmişlerdir” dedi.
Forumun ardından Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu tarafından açıklanan deklarasyonda, Türkiye, Suriye, Lübnan ve Ürdün’ün serbest ticaret ve serbest dolaşım konusunda iş birliği kararı aldığı belirtildi.

6- MÜSİAD Yönetim Kurulu tarafından yapılan açıklamada, BM Güvenlik Konseyinde nükleer program sebebiyle İran’a yaptırımların artırılmasının, öncelikle Türkiye’yi ve Türkiye’nin bölge barışı için yaptığı çalışmaları olumsuz yönde etkilediği bildirildi.

7- Jandarma Genel Komutanlığına ait “Skorsky” tipi askeri helikopter, Tokat merkeze bağlı Gökdere Şehitler Yaylası bölgesinde düştü. Kazada 3 rütbeli personel şehit oldu.

8- Lübnan Başbakanı Saad Hariri, İstanbul’da TAF Ekonomi Forumu’nun ortak açılışında yaptığı konuşmada, Türkiye ile Arap ülkelerinin bütüncül bir ekonomik yapı kurabileceğini belirterek, bu ortaklığın Arap ülkeleri ve Türkiye’nin bölgedeki meydan okumalara karşı, uluslararası alanda ekonomik ve siyasi platformlarda gücünü artıracağını kaydetti.
Hariri, Türkiye-Lübnan ilişkileri hakkında yaptığı açıklamada ise iki ülke arasında vizenin kaldırılmasıyla Türk vatandaşlarının Lübnan’a gelişlerinde 4 kat artış olduğunu belirtti.

9- İran’ın Uluslararası Atom Enerjisi Kurumu’ndaki (UAEK) temsilcisi Ali Asker Sultaniye, Viyana’da devam eden UAEK Olağan Genel Kurul toplantısından sonra düzenlediği basın toplantısında, BM Güvenlik Konseyinde yaptırımların kabul edilmesinin ardından İran’ın uranyum zenginleştirme faaliyetlerinin kesintisiz olarak devam edeceğini açıkladı.

10- Hollanda’da yapılan erken genel seçimlerde hiçbir parti tek başına hükümeti kurabilecek çoğunluğu sağlayamadığı için seçimden koalisyon çıktı. Parlamentonun Temsilciler Meclisi kanadının 150 üyesini belirleyen seçimlerde 31 milletvekili çıkaran Liberal Parti birinci parti oldu. Türk kökenli 11 adaydan 5’inin milletvekilliği de kesinleşti.

11- Afganistan’ın Kandahar şehrinde bir düğün töreninde meydana gelen patlamada 40 kişi öldü, 70’den fazla kişi yaralandı. İçişleri Bakanlığı, düğüne katılanların arasına giren intihar bombacısının, üzerindeki bombayı infilak ettirdiğini açıkladı.
 
11 HAZİRAN 2010


1- Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, İstanbul’da Paris Boğaziçi Enstitüsünün düzenlediği yemekte yaptığı konuşmada, Türk dış politikasının ana eğiliminin, temel stratejisinin, devlet politikasının AB ve Avrupa ile bütünleşmek olduğunu vurgulayarak, ''Yarım asrı aşkın süredir bu hedefimizden en ufak bir sapma söz konusu değildir. Son dönemde AB'ye tam üyelik  istikametinde çok daha süratli bir şekilde yol aldığımız da bir gerçektir''  dedi.
Cumhurbaşkanı Gül ayrıca, Medya Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Salih  Memecan ile görüşmesinin ardından yaptığı açıklamada, medyada teknolojik gelişmeler kadar içeriğe de önem verilmesi gerektiğini söyledi. 
Öte yandan Cumhurbaşkanı Gül Fransız “Le Monde” gazetesine verdiği röportajda, “İsrail affedilmek için yaptıklarını telafi edecek adımlar atmalıdır. Öncelikle özür dilemelidir. Eğer İsrail hatalarını telafi etme yönünde hareket etmezse diplomatik ilişkileri durdurabiliriz. Ayrıca bağımsız soruşturma da yapılmalı” dedi. 

2- CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu Türk-İş Genel Başkanı Mustafa Kumlu ve beraberindeki heyeti kabulünde, ''AK Parti ile Batı arasında ciddi bir güven bunalımının doğduğuna tanık oluyoruz. Bu güven bunalımının sürmesi, ileride Türkiye'nin dış politikasına zarar verebilir''  dedi.

3- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, KKTC Meclis Başkanı Hasan Bozer’i kabulünde, KKTC'ye ambargonun kaldırılması konusunda AB'nin ummadıkları kadar ağır davrandığını belirterek, ''Türkiye bunu AB  platformlarında hep gündeme getiriyor. Ben önümüzdeki günlerin bu konuda olumlu açılımlara sebebiyet vereceğini düşünüyorum'' dedi.
Görüşmenin ardından gazetecilerin sorularını cevaplayan Başbakan Yardımcısı Arınç, BM Güvenlik  Konseyinde İran'a yaptırıma ilişkin oylamada Türkiye'nin hayır oyu kullanması konusundaki eleştiriler hatırlatılarak, ''Türkiye bölgedeki yerini yeniden mi gözden geçiriyor, bu eleştirileri nasıl değerlendiriyorsunuz, bir eksen kayması  mevcut mu?'' sorusu üzerine, 'Türkiye'nin önceki tavrının çok doğru, çok  yerinde çok faydalı olduğunu düşünenlerin Türkiye'nin kırmızı oy vermesi konusunda şaşırmaması gerekir. Bu, ilkeli duruşun bir neticesidir ve sanıyorum  bundan dolayı da Türkiye ile ABD arasındaki ilişkiler hiç bir şekilde olumsuz  etkilenmeyecektir'' dedi.
4- Maliye Bakanı Mehmet Şimşek Türk-Arap Ekonomi Forumu’nun kapanış oturumunda, bazı Arap  ülkelerinde çok büyük sermaye ihracatı yapıldığını belirterek, ''Bu paranın hemen  bu bölgede tekrar kullanılması önemli. Suriye, Lübnan, Mısır, Türkiye fark etmez.  Önemli olan bu paranın bu bölgede kalması'' dedi.
  
5- Milli Eğitim Bakanı Nimet Çubukçu Fener Rum azınlık okullarının yıl sonu etkinliğinde yaptığı konuşmada,  azınlık  okullarında okuyan öğrencilerin ve çocukların her anlamda sorunsuz, nitelikli bir  ortamda eğitim görmelerinin son derece önemli olduğunu belirterek, ''Çünkü biliyoruz ki burada yetişen gençler, Türkiye'deki hangi okulda olursa olsun, Türkiye Cumhuriyeti'nin geleceği açısından iyi eğitim almış birer birey olarak,  bizlere muhakkak katkı sağlayacaklardır'' dedi.

6- Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız AK Parti Ankara İl Başkanlığında partili ilçe başkanları,  ilçe belediye başkanları ve teşkilat yöneticileri ile bir araya geldi. Toplantıdan önce gazetecilerin sorularını cevaplayan Bakan Yıldız, ''Türkiye'nin eksen kayması ile ilgili herhangi bir gündemi yoktur, herhangi bir  hedefi yoktur'' dedi.

7- Hakkari'nin Şemdinli ilçesinde teröristler  tarafından güvenlik güçlerine açılan ateş sonucu 1 astsubay şehit oldu, 1 subay  yaralandı.

8- ABD Savunma Bakanı Robert Gates, NATO Savunma Bakanları Toplantısı’nın ardından gazetecilere yaptığı açıklamada, İran'a yeni yaptırımlar için BM Güvenlik Konseyindeki oylamada, Türkiye'nin "hayır" oyu  kullanmasının kendisinde hayal kırıklığı yarattığını söyledi.
Öte yandan ABD, Rusya'nın İran'a yeni BM yaptırım kararının ardından S-300 füzelerinin teslimatını dondurmasını memnuniyetle  karşıladığını açıkladı.
 
9- Bulgaristan Başbakanı Boyko Borisov, Sofya'daki İspanya Büyükelçiliği rezidansında AB ülkeleri büyükelçileri ile bir araya gelerek, Burgaz–Dedeağaç boru hattı projesine katılmaktan kesin olarak vazgeçtiklerini, Rus Akomeksportstroy Şirketi tarafından kurulması planlanan  Belene Atom Santralı projesini de rafa kaldırdığını bildirdi.

10- İran Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinejad,  Şanghay'da EXPO 2010 Dünya Fuarı'nda İran pavyonunda yaptığı konuşmada, ABD gibi bazı ülkelerin davranışlarının çok  adaletsiz olduğunu belirterek, nükleer güce sahip ülkeler, başkalarının barışçıl amaçlı nükleer enerjiyi bile kullanmasına izin vermezken, bu ülkelerden  bazılarının geçmişte atom bombaları kullandıklarını kaydetti.

11- Kırgızistan'ın güneyindeki Oş kentinde, dün başlayan etnik şiddet olaylarında 46 kişi öldü, 650 kişi yaralandı.
 
12- Japonya Başbakanı Naoto Kan, göreve geldikten sonra ilk kez parlamentoda yaptığı konuşmada, ülkesinin acilen, artan kamu borç yükünün üstesinden gelmesi gerektiğini belirterek, aksi halde  Yunanistan'dan kaynaklı Avro Bölgesi'ndeki sorun gibi finansal sıkıntıyla karşı  karşıya kalınabileceğini söyledi. 

 
12 HAZİRAN 2010


1- Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Fatih Üniversitesi’nde katıldığı mezuniyet töreninin ardından basın mensuplarının sorularını cevapladı. Cumhurbaşkanı Gül, “Türk-İsrail ilişkileri eskisi gibi olur mu?” sorusuna, “Önce yapılması gerekenler yapılsın. BM Genel Sekreterinin kurduğu bir araştırma komitesi var. Dolayısıyla önce bu kurulun iyi bir araştırma yapması, her şeyi toparlaması ve ona göre raporunu hazırlamasına baştan fırsat vermek gerekir. Buna fırsat verilmezse İsrail’in ‘ben kendim bu araştırmaya yapacağım’ demesi çok gülünç bir durum olur” dedi.

2- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan Trabzon’daki toplu açılış ve TOKİ anahtar teslim töreninde yaptığı konuşmada, “Türkiye ne zaman büyük bir ülke olma yolunda kararlılıkla ilerlemeye başladıysa bazı kirli eller devreye girdi” dedi. Yürütülen kampanyanın asla ve asla bir tesadüf olmadığını belirten Başbakan Erdoğan, “Bu kampanya, Türkiye’ye ve hükümetimize yönelik uluslararası bir kampanyanın, bir kara propagandanın Türkiye içindeki uzantısıdır” dedi.
Başbakan Erdoğan, Karadeniz Teknik Üniversitesi’nde (KTÜ) düzenlenen törende, fahri doktora unvanı takdim edilmesinin ardından yaptığı konuşmada da, ‘Türkiye Batı’dan kopuyor, Türkiye yönünü Arap ülkelerine döndü’ diye yaygara koparan içerideki bazı kesimlerin, İsrail basını ile aynı şeyi söylediklerini belirterek, “Talimatı aynı yerden alıyorlar” dedi.

3- CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu Tokat’ın Turhal ilçesinde halka hitaben yaptığı konuşmada, geçmiş dönemlerde CHP’ye kızıp oy vermeyenlere seslenerek, iktidara gelmek için partili olan olmayan herkesin oyunu beklediklerini söyledi.

4- Devlet Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış, Chatham House isimli düşünce kuruluşu tarafından İstanbul’da düzenlenen “Türkiye Projesi” kapsamındaki ilk toplantıda yaptığı konuşmada, Avrupa bütünleşmesine ve dünya barışına en büyük katkıyı, Türkiye’nin AB üyeliğinin yapacağını belirterek, “Türkiye, Avrupa’nın dış politikası ve güvenliğinde, enerji ihtiyacının karşılanmasında, yasa dışı göç ve terörizm ile mücadelesinde, sosyal dinamizmin arttırılmasında ekonomisi, jeopolitiği, genç ve dinamik demografisiyle belirleyici bir ülke konumunda” dedi.

5- Devlet Bakanı Zafer Çağlayan Türkiye’nin ekseninin kaydığı, Doğu’ya döndüğü şeklindeki değerlendirmelere ilişkin yaptığı yazılı açıklamada, Türkiye’nin ekseninde kayma olmadığını, Türkiye’nin Doğu ile Batı arasında tarihi, kültürel bağları ve lojistik imkanları sayesinde sahip olduğu konumunu en iyi şekilde değerlendirerek, dünya ekonomisinin yeni oluşan dengelerine hızla adapte olduğunu ifade etti.

6- Adalet Bakanı Sadullah Ergin Kahramanmaraş’ın Elbistan ilçesinde düzenlenen “Türkiye Buluşuyor” adlı konferansta yaptığı konuşmada, Türkiye’nin 2003’ten itibaren siyasi istikrarı sağladığını belirtti. Bakan Ergin ayrıca, anayasa değişikliği için 12 Eylül’de yapılacak halk oylamasında vatandaşların ‘evet’ oyu kullanmasını isteyerek, referandumun 10 tane genel seçimden daha önemli olduğunu belirtti.

7- İçişleri Bakanı Beşir Atalay, Ankara’da düzenlenen “25. Yılında Türkiye’de Büyükşehir Yönetimi Ulusal Kongresi”nden ayrılırken son dönemde artan terör olaylarına ilişkin gazetecilere yaptığı açıklamada, terörle mücadelenin bütün boyutlarıyla iç ve dışta en etkili şekilde devam ettiğini belirterek, “İstediğimiz şu: Türkiye olarak, terör olmasın, şiddet olmasın, kardeşlik olsun, hoşgörü olsun ama sonuna kadar özgürlük olsun, herkes siyaset yapsın” dedi.

8- Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım Kars Havaalanındaki yeni iç ve dış hatlar terminal binasının temel atma töreninin ardından gazetecilere yaptığı açıklamada, “google” arama motoruna ilişkin son gelişmeleri değerlendirdi. Türkiye’de erişimi engellenen “youtube” adlı sitenin sahibi olan google yetkililerinin haftaya Türkiye’ye geleceğini söyleyen Bakan Yıldırım, “Hiç kimse, ‘Ben büyük firmayım. Türkiye’nin kanunları beni bağlamaz. Türk halkı zaten bana mahkum’ diyemez” dedi.

9- Sanayi ve Ticaret Bakanı Nihat Ergün, İstanbul Esenler Kültür Merkezi’nde düzenlenen “Türkiye Buluşmaları” toplantısında yaptığı konuşmada, anayasa değişikliği paketini ‘yargıyı ele geçiriyorlar’ diyerek eleştirenlere atıfta bulunarak, “Deniliyor ki bu değişikliklerle AK Parti yargıyı ele geçirmeye çalışıyor. Yargıyı ele geçirmeye çalışanların kimler olduğunu gazete sayfalarından çarşaf çarşaf okuduk. Türkiye’de bir telefonla istenilen adam hakkında istenilen karar aldırılmaya çalışılan bir atmosferden söz ediliyor” dedi.

10- MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli partisinin Bolu İl Başkanlığını ziyaretinin ardından gazetecilere yaptığı açıklamada, “Açılım gündeme geldiği andan itibaren terörde bir tırmanış kendini gösterdi. TSK’nın lojmanına kadar saldırı düzenleyebilmek, ‘ben terörist olarak istediğim zaman olay çıkartırım’ anlamına gelir. Bu yüzden güç birliği yapılıp terörü bitirmek gerekir” dedi.

11- KKTC Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu Bahçeşehir Üniversitesi’nde gazetecilere yaptığı açıklamada, Kıbrıs müzakerelerinin geleceği ve Annan Planı hakkında açıklamalarda bulundu. Eroğlu “Annan Planı Kıbrıs Türk halkını zaman içinde eritecek bir plandı” dedi.

12- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Cemil Çiçek, Avusturya’nın başkenti Viyana’da Türk dernek yöneticileri ve iş adamlarıyla yaptığı toplantıda, Türkiye’deki terör olaylarına değinerek, “PKK denilen belanın arkasında büyük dış güçler var. Türkiye’nin birliğini ve beraberliğini bozabilmek için insan aklının alamayacağı tüm melaneti yapan birçok ülkenin, PKK denilen belanın arkasında olduğunu biliyoruz. Türkiye de devlet olarak bu ülkelere karşı gerekenleri yapıyor” dedi.

13- ABD Dışişleri Bakanlığının Avrupa ve Avrasya İşlerinden Sorumlu Bakan Yardımcısı Philip Gordon BBC televizyonuna yaptığı açıklamada, İran’a yaptırımlar konusunda olduğu gibi Türkiye ile fikir ayrılığına düştükleri zamanlar bulunduğunu, ancak aralarındaki ortak birçok çıkardan yararlanmakta kararlı olduklarını ve bütün alanlarda birlikte çalışmaya devam edeceklerini ifade ederek, Türkiye ile ABD’nin stratejik ortaklığının süreceğini söyledi.
 
13 HAZİRAN 2010


1- Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, KKTC Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu’nun katılımıyla, İstanbul’da yapılan 4. Geleneksel Kayserililer Toplantısı’nda, Kıbrıs’ta son seçimlere kadar aleyhte bir propaganda yürütüldüğünü ancak KKTC’nin seçimler ile kendisini ispatladığını belirterek, “Demokrasinin düzgün bir şekilde işlediğini dünyaya gösterdiler” dedi.
Öte yandan Cumhurbaşkanı Gül, Güney Kore Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Lee Myung-bak’ın resmi davetlisi olarak başkent Seul’e hareketinden önce İstanbul Atatürk Havalimanında düzenlediği basın toplantısında, heyette Kore gazilerinin de yer aldığını belirterek, “Bu ziyaretimizin, BM bayrağı altında binlerce askerimizin omuz omuza mücadele verdiği Kore Savaşı’nın 60. yıl dönümüne rastlaması da ayrı bir mana ve önem taşıyor. 1950-71 yılları arasında 55 bin Türk askeri Kore’ye gitmiştir. Orada bizim 741 savaş alanında 741 şehidimiz ve 150’ye yakın kayıp askerimiz vardır” dedi.

2- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan AK Parti Rize Danışma Meclisi toplantısında Gazze meselesine ilişkin yaptığı konuşmada, “Dün Gürcistan, Irak, Darfur için nasıl sesimizi yükselttiysek, bugün de Filistin için aynısını yapıyoruz. Herkes Gazze’ye sırtını dönebilir. Ama Türkiye dönemez” dedi.
Rize’deki programını tamamlayıp Trabzon’a giden Başbakan Erdoğan, Akçaabat’ta düzenlenen toplu açılış törenine katıldı.

3- Amasya’da temaslarda bulunan CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu yaptığı açıklamada “Halkın çıkarlarını korumak için siyasete girdik, yedi göbeğimizi araştırıyorlar. Etnik kimliğin, dini inançların siyasete malzeme yapılmaması gerekiyor. Bizim anlayışımızda siyasetten zenginleşmek de yok” dedi.

4- Devlet Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış TGRT Haber TV’de yayınlanan “Baş Başa” programında eksen kayması eleştirileriyle ilgili olarak yaptığı açıklamada, “Türkiye komşularıyla, Türk cumhuriyetleriyle, bütün İslam ülkeleriyle, tarihte beraber olduğu ülkelerle güçlü bir şekilde ilişkilerini devam ettirecektir. Bunlar hiçbir zaman tezat olarak görülmeyecektir” dedi.

5- MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli Kocaeli’nin Körfez ilçesinde yapılan 5. Körfez Yayla Şenlikleri’nde yaptığı konuşmada, “Bugün Türkiye’nin temel meselesi işsizliktir, geçim darlığıdır, gelir dağılımındaki adaletsizlikten dolayı ortaya çıkan yaşam standartlarındaki aşırı farklılıktır” dedi. Bahçeli ayrıca, anayasa değişikliğiyle ilgili halk oylamasında “hayır” oylarının iktidarın uyarılması için milletin elindeki bir koz olduğunu belirtti.

6- Türkiye Barolar Birliğinin (TBB) 11. Olağanüstü Genel Kurulu’nda, TBB Başkanlığına avukat Vedat Ahsen Coşar seçildi.

7- ABD Dışişleri Bakanı Hillary Clinton yaptığı yazılı açıklamada, İran’ı uluslararası yükümlülüklerini yerine getirmeye çağırarak, siyasi mahkumlar ile 1 yıla yakındır İran’da tutulan 3 Amerikalıyı serbest bırakmasını istedi.

8- İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu, İsrail donanmasının Gazze yardım gemilerine düzenlediği ve 9 Türk vatandaşının ölümüne yol açan saldırıyla ilgili kurulacak soruşturma komisyonuna İsrail Adalet Yüksek Mahkemesinin emekli yargıçlarından Yaakov Tirkel’in başkanlık edeceğini belirterek, ABD Başkanı Barack Obama’yı da bu konudaki planlarıyla ilgili bilgilendirdiğini söyledi.

9- Kırgızistan’ın güneyinde Kırgızlar ile Özbekler arasında devam eden çatışmalarda ölü sayısının 113’ü bulduğu bildirildi. 
 
14 HAZİRAN 2010


1- Bakanlar Kurulu Başbakan Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında toplandı. Hükümet Sözcüsü, Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Cemil Çiçek toplantının ardından İsrail’in yardım gemilerine saldırısıyla ilgili yaptığı açıklamada,  “Tek yanlı olarak İsrail’in kurduğu komisyon bizi tatmin etmez. Komisyonun tarafsız olması lazım ve herkesin BM Genel Sekreteri’nin kurmuş olduğu bu komisyonda ne düşüncesi varsa, ne delili varsa ortaya koyması lazım. İsrail’in bu teklifi kabul etmemesi durumunda alınacak tedbirleri görüştük” dedi.
 
2- Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Senegal Dışişleri Bakanı Madicke Niang’ı kabulü sonrasında gazetecilerin gündeme ilişkin sorularını cevaplandırdı. Bakan Davutoğlu, İsrail’in Türk gemilerine saldırısını Telaviv Yönetimi’nin uluslararası komisyonu kabul etmeden tek taraflı araştıracağı açıklamalarına ilişkin olarak, BM formülü altında tarafsız bir komisyonun kurulmasının takipçisi olacaklarını kaydetti.
Öte yandan, Dışişleri Bakanlığı, İsrail’in Türk gemilerine saldırısını sadece İsrail vatandaşı üyelerin oluşturduğu bir komisyonun soruşturacağı açıklamalarını kınadı.

3- Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, Kamu Taşınmazlarının Yatırımlara Tahsisi Paneli’nde yaptığı konuşmada, memurlara yapılacak bir puanlık artışın maliyetinin yaklaşık 780 milyon lira olduğunu belirterek “Biz memurumuzu, emeklimizi, işçimizi, enflasyona ezdirmeyeceğiz dedik. 2002’den bu yana reel bazda baktığınız zaman memurlarımıza, asgari ücretlimize, emeklilere çok ciddi reel maaş artışlarının olduğunu göreceksiniz”  dedi.

4- DSHP Genel Başkanı Rahşan Ecevit, DSHP Kurucular Kurulu’nun partiyi kapatma kararı aldığını bildirdi.

5- Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, resmi ziyaret amacıyla ve Kore Savaşı’nın 60. yıl dönümü çerçevesinde Güney Kore’ye giderken, uçakta gazetecilerle sohbet etti. Eksen kayması tartışmalarına değinen Cumhurbaşkanı Gül “Türkiye’yi mukayese ederken, 25 sene geriye gidip şu anki duruma bakacaksın. Demokrasi, standartlar, hukuk nasıl oldu, kime yaklaştı? AB’ye daha mı yaklaşıyor, bunlara bakarak konuşmak lazım” dedi.

6- AB Genişleme Sözcüsü Angelo Filote İHA’ya yaptığı açıklamada, Türkiye’nin bölgesinde aktif olmasıyla AB’ye tam üyelik hedefinde ilerlemesi arasında hiçbir çelişki görmediklerini belirterek “Türkiye’nin ‘komşularıyla sıfır problem’ politikası bizim için de çok önemlidir ve bölgesel iş birlikleri de aynı şekilde önem taşır. Çünkü o bölgede istikrar sağlandığı takdirde bu, AB’nin de istikrarına katkı yapar” dedi.

7- AB Dışişleri Yüksek Temsilcisi Catherine Ashton, İran’ın nükleer başmüzakerecisi Said Celili’ye mektup göndererek, “nükleer silahlar konusunu” tartışmayı teklif etti. Ashton, İran’a karşı ikili yaklaşım uyguladıklarını, bir taraftan yaptırım uygulamaya devam ederken diğer yandan açık diyalog için elini uzatmayı sürdürdüklerini söyledi.

8- Beyaz Saray Sözcüsü Robert Gibbs, İsrail’in “Mavi Marmara” gemisine saldırısıyla ilgili olarak kendi iç soruşturma komisyonunu kuracağı açıklamasını “ileriye yönelik önemli bir adım” olarak nitelendirdi. İsrail’in, diğer bütün ülkeler için olduğu gibi, kendi ulusal güvenliğini ilgilendiren olaylarla ilgili bir soruşturmayı üstlenmesine izin verilmesi gerektiğine inandıklarını belirten Gibbs, İsrail’in, uluslararası standartları karşılayan bir askeri adalet sistemine sahip olduğunu kaydetti.

9- Belçika’da yapılan erken genel seçimlerde, Yeni Flaman İttifakı (N-VA), nüfusun yüzde 60’ının yaşadığı Flaman bölgesinde oyların yüzde 30’a yakınını aldı. Seçimlerde, ikisi Flaman ve biri Valon bölgesinden 3 Türk de parlamentoya seçildi.
 
15 HAZİRAN 2010


1- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan AK Parti Meclis grup toplantısında, PKK’nın kanlı eylemlerinin demokratikleşmenin önünü kesmeyi hedeflediğini belirterek “Terör örgütü bugün açık bir şekilde çözümsüzlüğün, statükonun, kirli oyunların parçasıdır. Teröre göz yuman, sessiz kalan, terörden nemalanan, terörden siyasi fayda sağlamaya çalışanlar en az teröristler kadar terörün bu kanlı yüzüne ortaktırlar. Şunu da söylüyorum: Onlara destek verenler de ortaktır” dedi.

2- CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu partisinin Meclis grup toplantısında, AK Parti’nin emeklileri 2. sınıf yurttaş konumuna soktuğunu ve çıkarılan bir yasayla, emeklilere milli gelir artışından pay verilmeyeceği düzenlemesinin getirildiğini belirterek “Emeklilere sesleniyorum; biz size sahip çıktık ama sizin önemli bir kitleniz de gidip AK Parti’ye sahip çıktı. Eğer önümüzdeki seçimlerde, emekliler yine gider AK Parti’ye oy verirlerse, iki elimiz emeklilerin yakasında olacak” dedi.

3- Devlet Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış, “AB’ye Katılım Müzakereleri: Bugün ve Yarın” konulu toplantı ve panelin açılışında yaptığı konuşmada, Türk dış politikasının ekseninin kaydığı iddialarının doğru olmadığını ifade ederek, “Türk milletinin rotası bin yıldır değişmemiştir, bu rotayı değiştirmeye ne kimsenin niyeti vardır, ne de değiştirmeye kimsenin gücü yeter” dedi.

4- Devlet Bakanı Cevdet Yılmaz, Kastamonu Ilgaz'da yapılan Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) Yöneticileri İstişare ve Değerlendirme Toplantısı'nda yaptığı açıklamada, geçen yılın aynı dönemine göre istihdamın 1 milyon 593 bin kişi artarak 21 milyon 741 bin kişiye yükseldiğini belirterek “Bütün dünyada küresel krizin yaşandığı bir dönemde muazzam bir istihdam artışı sağladığımızı söyleyebilirim” dedi.

5- MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli partisinin Meclis grup toplantısında, Kırgızistan'da meydana gelen olaylara ilişkin yaptığı açıklamada, “Yardıma muhtaçlar yalnızca Gazze’deki Müslümanlar değildir. Şehitler yalnızca Filistin’de bulunmamaktadır. Türk dünyasındaki din kardeşlerimiz de yardım beklemektedir” dedi.

6- Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) verilerine göre, Türkiye genelinde işsiz sayısı, şubat-mart-nisan 2010 aylarını kapsayan dönemde, geçen yılın aynı dönemine göre 338 bin kişi azalarak, 3 milyon 438 bin kişiye geriledi. İşsizlik oranı da mart ayında bir önceki yılın aynı ayına göre 2.1 puan azalarak yüzde 13.7 seviyesinde gerçekleşti.

7- Edirne Belediye Başkanı Hamdi Sedefçi, CHP’den istifa etti. Sedefçi, yargıda aklanıncaya kadar CHP üyeliğinin askıya alınması için başvuruda bulunacağını bildirdi.

8- Resmi ziyaret nedeniyle Güney Kore’de bulunan Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’e Hankuk Üniversitesi tarafından uluslararası ilişkilerdeki aktif rolü ve Türkiye-Kore ilişkilerinin gelişmesine katkısı dolayısıyla fahri doktora unvanı verildi. Türkiye-Güney Kore İş Forumu’na da katılan Cumhurbaşkanı Gül, nükleer enerjinin Türkiye için kaçınılmaz olduğunu belirterek, Sinop’ta kurulacak nükleer santral için Güney Kore ile iş birliğine çok önem verdiklerini söyledi.
Öte yandan heyetlerarası yapılan görüşmelerde, Nükleer Enerji Alanında İşbirliği Mutabakat Muhtırası, Gümrük Konularında İşbirliği ve Karşılıklı Yardım Anlaşması ile 2010-2012 Yıllarında Kültürel Değişim Programına ilişkin anlaşma imzalandı.
 
9- Kırgızistan’ın güneyinde Kırgızlar ve Özbekler arasındaki çatışmalarda ölü sayısının 171’e ulaştığı, yaralı sayısının ise 180 olduğu bildirildi.
BM Temsilcisi Navi Pillay, şiddet olaylarının koordineli 5 saldırıyla başlayarak etnik çatışma biçimine dönüştüğünü söyledi.
 
16 HAZİRAN 2010


1- Genelkurmay Başkanlığı, Şırnak'ın Uludere ilçesinin güneyinde, Türkiye-Irak sınırındaki üs bölgesine teröristler tarafından  saldırı teşebbüsünde bulunulduğunu, sıcak temas sağlanan ve Kuzey Irak bölgesine kaçan teröristlerle, yaklaşık 2-3 kilometre derinlikteki çatışmalar neticesinde 4  teröristin etkisiz hale getirildiğini bildirdi.

2- Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, ABD, İngiltere, Almanya ve Fransa'nın Ankara büyükelçileriyle görüşerek, İran'ın  nükleer enerji dosyası ve İsrail'in Gazze'ye yardım götüren gemilerine  saldırısını ele aldı.
 
3- Adalet Bakanı Sadullah Ergin, TBMM Adalet Komisyonunda görüşülen ''Bazı Kanunlarda Değişiklik  Yapılmasına Dair Kanun Teklifi'' üzerinde milletvekillerinin soru ve  eleştirilerini cevapladı. Bakan Ergin, cezaevlerinde 2 bin 506 çocuğun bulunduğunu, bunlardan  206'sının Terörle Mücadele Yasası kapsamında hürriyeti bağlayıcı cezadan olduğunu  bildirdi.
 
4- Cumhurbaşkanı  Abdullah Gül, Güney Kore'nin başkenti Seul'deki temaslarını tamamlayarak Busan kentine geçti. Burada, Kore Savaşı anısına BM tarafından  yaptırılan BM Anıtsal Mezarlığı'ndaki Türk şehitliğini ziyaret eden Cumhurbaşkanı Gül, Türkiye'nin, Kore'de savaşan askerleri sayesinde onuru ve gururunun bütün dünyada çok güçlü olduğunu söyledi.
 
5- ABD Başkanı Barack Obama ülke televizyonlarında da yayınlanan ''Ulusa Sesleniş'' konuşmasında, Meksika  Körfezi'nde British Petrol'ün (BP) anlaşmalı olduğu petrol platformunun 20  Nisan’da infilak etmesinden sonra 1500 metre deniz dibinde petrol akmaya  başlamasıyla meydana gelen büyük çaplı çevre kirliliğiyle ilgili olarak ''BP'nin,  düşüncesizliğinin cezasını çekmesi gerektiğini'' söyledi.

6- İran Meclisi, nükleer enerji  faaliyetlerine devam etmeyi öngören kanun tasarısını kabul etti.

7- Fransa'nın güneydoğusunda aşırı yağışların yol  açtığı sellerde 15 kişinin öldüğü bildirildi.
 
17 HAZİRAN 2010


1- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Ali Babacan, Arap Bankalar Birliği, Türkiye Bankalar Birliği (TBB), Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK) ile Merkez Bankası iş birliğiyle düzenlenen “Krizden Mali İstikrara” konulu Uluslararası Arap Bankacılık Zirvesi’nde, Türkiye ile Arap ülkeleri arasındaki ilişkilerin potansiyelinin çok büyük olduğunu belirterek, “Zemin hazır, bütün malzemeler hazır. Geriye siyasi irade kalıyor” dedi.
Arap Bankalar Birliği Başkanı Adnan Ahmad Yousif ise Arap bankalarının kriz içinde duraksadığını ancak yeniden gelişeceğine inandığını belirterek, “Bu sırada bir stratejik ortağı da yanına almıştır ve o da Türkiye’dir” dedi.
Zirve sırasında gazetecilerin sorularını cevaplayan BDDK Başkanı Tevfik Bilgin, “Türkiye’de sermaye yeterliliği, genç nüfus var, potansiyel çok yüksek, OECD ülkeleri arasında bankacılığına tek kuruş yatırmamış ülke. Bu kulübe girmek de biraz maliyetli olmalı. Herkes girmemeli. Her şartı inceledikten sonra biraz da para yatırmak lazım” dedi.
 
2- Yargıtay 11. Ceza Dairesi, Ankara Cumhuriyet Başsavcılığının, “Kayıp Trilyon” davasıyla ilgili olarak Cumhurbaşkanı Abdullah Gül hakkında vermiş olduğu “kovuşturma yapılmasına yer olmadığına” ilişkin kararını kaldıran Sincan 1. Ağır Ceza Mahkemesi’nin kararını oy birliği ile “kanun yararına” bozdu.

3- Sanayi ve Ticaret Bakanı Nihat Ergün Kocaeli’de düzenlediği basın toplantısında “Türkiye artık farklı bir ligde oynayacaksa, dünyanın ilk büyük 10 ekonomisinden birisi olacaksa bazı sektörlerde ileri gitmesi gerekiyor. Bu sektörlerden biri de bilişim” dedi. Bakan Ergün, Türkiye’yi bilişim üssü haline getirecek Bilişim Vadisi Projesi’nin Kocaeli’de hayata geçirileceğini söyledi.

4- Cumhurbaşkanının halk tarafından seçilmesini düzenleyen kanun tasarısı, TBMM Anayasa Komisyonu’nda kabul edildi.

5- CHP İstanbul İl Başkanlığı’na atanan CHP Merkez Yürütme Kurulu (MYK) üyesi Berhan Şimşek, görevi CHP Parti Meclisi (PM) Üyesi ve CHP İstanbul eski İl Başkanı Gürsel Tekin’den devraldı.

6- Avrupa Parlamentosu’nda (AP) hazırlanan karar tasarısında, İsrail’in, Gazze’ye insani yardım götüren gemilere düzenlediği saldırı “uluslararası hukuk ihlali” olarak değerlendirildi ve saldırıyla ilgili uluslararası tarafsız bir soruşturmanın açılması istenerek AB ülkelerinin bu konuda gerekli katkıyı vermeleri çağrısı yapıldı. Tasarıda, İsrail’den, insani faciaya ve bölgenin radikalleşmesine yol açan Gazze ablukasını derhal kaldırması da istendi. Tasarıda ayrıca, “AP, Türkiye hükümetinin Filistin halkının üzerindeki yükün hafifletilmesi ve Orta Doğu barış sürecine katkı için diplomatik ve siyasi çaba göstermesini teşvik eder” ifadesi kullanıldı.
Öte yandan İsrail kabinesinden yapılan açıklamada, sivillere yönelik daha fazla mal girişine izin verilmesinin kabul edildiği, sivil projeler için uluslararası denetim altında inşaat malzemesinin de girişine izin verildiği belirtildi.

7- AB devlet ve hükümet başkanları, Brüksel’de başlayan zirvede ekonomi yönetiminde AB’nin rolünü artırmak konusunda uzlaşarak, ekonomik politikaların koordinasyonunu acilen güçlendirmeye ihtiyaç olduğunu vurguladı. Kararlarda, AB’nin üye ülkelerin ekonomileri üzerinde daha kapsamlı gözetimde bulunması ve Maastricht ekonomi kriterlerini ihlal edenlere daha güçlü yaptırımlar uygulaması talep edildi.
Almanya Başbakanı Angela Merkel zirve sonunda yaptığı açıklamada, tüm AB üyelerinin mali sektörde şeffaflığı artırma ve bankaların stres testi sonuçlarını gelecek ay yayımlama konusunda anlaştığını belirterek, AB’nin piyasalardan “tam şeffaflık istediğini” çok açıklıkla ifade ettiğini kaydetti.
Öte yandan zirvede, AB’ye 2004 yılında katılan eski Doğu Bloku ülkelerinden Estonya’nın 2011 yılı başında avro bölgesinin 17’nci üyesi olmasına onay verildi.

8- ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Philip Crowley düzenlediği günlük basın toplantısında, bir gazetecinin ‘son sınır ötesi operasyonda ABD’nin Türkiye ile ne düzeyde işbirliği yaptığı ve iki ülke arasındaki istihbarat paylaşımının devam edip etmediğine’ ilişkin sorusunu cevaplandırdı. Crowley, “Türkiye’nin, her ülke gibi terör örgütlerine karşı kendisini savunma hakkı var. Bunun nasıl gittiğine bağlı olarak Türkiye ile birlikte çalışmaya devam edeceğiz” dedi.
 
9- ABD Hazine Bakanı Timothy Geithner Beyaz Saray’da düzenlediği basın toplantısında, İran’a uygulanan yaptırımları, nükleer programıyla bağlantılı oldukları gerekçesiyle çok sayıda şirket ve bireyi kapsayacak şekilde genişlettiklerini, yeni yaptırımların, İran’ın nükleer programını geliştirmesine yardım edenleri hedef aldığını bildirdi.
 
18 HAZİRAN 2010


1- Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, KKTC Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu’nu Çankaya Köşkü’nde kabulünün ardından düzenlenen ortak basın toplantısında, Eroğlu'nun müzakerelere devam edip masada olacağını ifade ettiğini belirtti. Eroğlu da seçim sürecinde, müzakereleri koparacağı yönünde suçlamalarla karşı karşıya kaldığını belirterek, seçildikten sonra ilk işinin müzakereleri  bırakıldığı yerden başlatmak olduğunu söyledi.

2- Başbakan Recep  Tayyip Erdoğan, AK Parti Genel Merkezi'nde gerçekleştirilen Genişletilmiş İl Başkanları Toplantısı'nda yaptığı konuşmada ''Şunu çok net olarak görüyoruz ki terör örgütü geçmiş dönemlerde  olduğu gibi yine kirli oyunların içine girmiştir. Yeni bir ihale almıştır, şu  anda bunun gereğini yerine getirmektedir'' dedi.

3- Genelkurmay Başkanlığı Karargahı’nda yapılan basın bilgilendirme  toplantısında konuşan Genelkurmay İç Güvenlik Harekat Dairesi Başkanı Tümgeneral Fahri Kır, terör örgütünün son 4 ayda yapılan operasyonlar  çerçevesinde verdiği kayıp sayısının en az 130 olduğunun anlaşıldığını bildirdi.
 
4- CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Yenimahalle Belediyesince yaptırılan bir ticaret ve kültür merkezinin açılış töreninden önce gazetecilerin sorularını cevapladı. Kılıçdaroğlu, Kandil Dağı ve Mahmur Kampı’ndan gelen PKK’lıların tutuklanmasından sonra Kürt açılımının sona erdiğine yönelik iddiaların sorulması üzerine, bu sorunun muhatabının Başbakan olduğunu belirterek, “Neden gelirken Pişmanlık Yasası’ndan yararlanmadıklarını söyledikleri halde hiçbir işlem yapılmadı. Aradan belli bir süre geçtikten sonra mı akılları başlarına geldi? Zamana ve zemine göre politika oluşturmaya çalıştılar” dedi.

5- Yargıtay 11. Ceza Dairesi, Erzincan Cumhuriyet Başsavcısı İlhan Cihaner'in ''görevi kötüye kullanma,  evrakta sahtecilik ve imar kirliliğine neden olmak'' suçlamasıyla yargılandığı davada, tahliyesine karar verdi. Daire, Erzurum 2. Ağır Ceza Mahkemesindeki ''Ergenekon terör örgütüne üye olmak'' suçlamasıyla yargılanan tutuklu 10 sanığın da tahliyesine hükmetti.
Öte yandan İstanbul 9. Ağır Ceza Mahkemesi, ''Balyoz'' soruşturması kapsamında  tutuklu olan  eski 1. Ordu Komutanı emekli Orgeneral Çetin Doğan ve emekli  Korgeneral Engin Alan'ın da aralarında bulunduğu 14 kişinin tahliyesine karar  verdi.

6- Devlet Bakanı Faruk Çelik gazetecilerin, ''terör örgütü PKK'nın, Kandil ve Mahmur kamplarından gelen gruptaki 10 kişinin tutuklanmasının, demokratik açılım  sürecini etkileyip etkilemediği'' yönündeki sorularını cevapladı. Bakan Çelik, yaşanan bazı  hadiselerin ardından demokratik açılımın durduğuna ilişkin değerlendirme  yapılmasının doğru olmadığını, bu  sürecin devam edeceğini söyledi.

7- BDP Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, Habur’dan giriş yapan PKKlı’ların 8 ay sonra tutuklanmasına ilişkin gazetecilerin sorularını cevapladı. Demirtaş, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın BDP’yi ve PKK’yı hedef haline getirerek açılımın yarattığı olumlu havayı kendine çevirmek istediğini savundu.

8- Nobel Edebiyat Ödülü sahibi Portekizli yazar Jose Saramago hayatını kaybetti.

9- Enerji ve  Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, Rusya'nın Davos'a alternatif olarak düzenlediği St. Petersburg Uluslararası Ekonomik Forumu için gittiği Rusya'da Türkiye'den gelen gazetecilerin sorularını cevapladı. Bakan Yıldız, AB'nin, İran'ın enerji sektörüne yönelik  yaptırımları daha da sıkılaştırma planının Türkiye'den daha çok AB ülkelerini  olumsuz yönde etkileyeceğini söyledi.
 
10- TÜSİAD Başkanı Ümit Boyner, ABD'nin başkenti Washington'daki temasları çerçevesinde Dışişleri  Bakanı Hillary Clinton ve ABD Dışişleri Bakanlığının Avrupa ve Avrasya işlerinden  sorumlu Bakan yardımcısı Philip Gordon'un yanı sıra bazı Türkiye uzmanlarıyla bir araya geldi.
Boyner ve beraberindeki heyet temaslarının ardından düzenledikleri basın toplantısında, İsrail'in Gazze'ye giden gemilere saldırması ile BM Güvenlik Konseyinde İran'a yönelik yeni yaptırımlara Türkiye'nin "hayır" oyu vermesi konusunun tamamen iç içe geçmiş göründüğünü belirterek, "Türk-Amerikan ilişkileri açısından çok iyi bir dönem yaşadığımız söylenemez, hassas ve zor bir dönemden geçiyoruz" dedi.

11- Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu  Standart&Poors (SP), İngiliz petrol şirketi British Petrolium'un (BP) ''AA-'' olan uzun vadeli kredi notunu ''A''ya indirdi. Görünümünü ise negatif izlemeye  aldı.
12- Kırgızistan'daki geçici hükümetin Başbakanı Roza Otunbayeva, Rusya'da yayımlanan Kommersant gazetesine yaptığı açıklamada, ülkenin güneyinde çıkan etnik çatışmalarda ölenlerin sayısının 2  bine yaklaşmış olabileceğini söyledi.
 
13- ABD'nin Utah eyaletinde 25 yıldır ölüm cezasına mahkum olan bir hükümlü, kurşuna dizilerek idam  edildi.

14- Finlandiya Başbakanı Matti Vanhanen'in istifasını Devlet Başkanı Tarja Halonen'e sunduğu bildirildi.
 
19 HAZİRAN 2010


1- Hakkari’nin Şemdinli ilçesinde Irak sınırındaki Gediktepe mevkisinde bulunan sınır bölüğüne teröristlerce düzenlenen saldırıda, 9 asker şehit oldu, 14 asker yaralandı. Saldırının ardından başlayan operasyonda da mayın patlaması sonucu 2 asker şehit oldu, 2 asker de yaralandı.
Cumhurbaşkanı Abdullah Gül terör saldırısıyla ilgili yaptığı yazılı açıklamada, 11 askerin şehit olmasını büyük bir üzüntü ve nefretle karşıladığını açıkladı.
Karabük’ün Ovacık ilçesinde incelemelerde bulunan TBMM Başkanı Mehmet Ali Şahin gazetecilere yaptığı açıklamada, terör örgütünün arkasında artık kimlerinin bulunduğunun apaçık ortada olduğunu belirterek “Birtakım dış güçlerin taşeronluğunu yapmaktadırlar. Asla amacına ulaşamayacaklardır” dedi.
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Genelkurmay Başkanı Orgeneral İlker Başbuğ’a gönderdiği taziye mesajında “Bu tür hain saldırılar mücadeledeki kararlılığımızı asla etkilemeyecektir” dedi.
MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli yaptığı yazılı açıklamada, “Bölgede olağanüstü hal ilan edilmeli, terör saldırılarının kaynaklandığı bölgeye geniş kara harekatı yapılmalı, Kandil, terör karargahı olmaktan kalıcı bir şekilde çıkarılmalıdır“ dedi.
CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ise “Siyasi irade maalesef terörle mücadeleyi zaafa uğratmıştır” dedi.

2- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Cemil Çiçek, AK Parti Balıkesir İl ve Edremit İlçe Teşkilatları’nın istişare toplantısında, Avrupa ülkelerinin terör örgütü PKK’yı himaye ettiğini belirterek, “Bu alçaklar topluluğu, uluslararası terörün menfaatlerini temsil ediyor. Bugüne kadar bir tek teröristi iade etmediler. Yaptıkları şey himaye etmek. Silah vermek, mühimmat vermek” dedi.

3- Devlet Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış, beraberindeki AB üyesi 15 ülkenin büyükelçisiyle Van’a giderek, Ticaret ve Sanayi Odası’ndaki AB Bilgi Merkezi’ndeki toplantıya katıldı. Bakan Bağış, Şemdinli’deki terör saldırısına ilişkin “Birilerinin devlet ve milletin kucaklaşmasını istemediğinden artık şüphemiz kalmadı. Bu saldırılar hiç kimseye, hiçbir şekilde, hiçbir şey kazandırmaz” dedi.
Saldırı olayı üzerine Bakan Bağış ve beraberindeki büyükelçiler Van’daki programlarını iptal ederek şehitleri uğurlama törenine katılacaklarını açıkladı.

4- Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım, bakanlığı tarafından inşa edilen Balıkesir Körfez Havaalanı Pist ve Terminalinin açılış töreninde yaptığı konuşmada, bugün sadece Edremit’te, Körfez’de değil, Şırnak’ta da Yüksekova’da da havaalanı inşa edildiğini belirterek, “Teröre inat ülkemizin kalkınması yurdun dört bir köşesinde devam ediyor ve devam edecek” dedi.

5- BM Genel Sekreteri Ban Ki-moon BM’de düzenlediği basın toplantısında, İsrail’in Gazze’ye yardım götüren gemilere saldırısıyla ilgili olarak, Tel Aviv yönetiminin oluşturduğu soruşturma ekibinin uluslararası güvenirliğinin olmayacağını söyledi. Tarafsız komisyonu kurma teklifinin hala masada olduğunu söyleyen Ban Ki-moon, bu konuda üçüncü bir tarafın himayesinde, Türkiye ve İsrail’in aktif olarak sürece katılabileceklerini kaydetti.
 
20 HAZİRAN 2010


1- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Van’da şehit askerler için düzenlenen törenin ardından, beraberinde Genelkurmay Başkanı Orgeneral İlker Başbuğ ve bakanlarla teröristlerin baskınına uğrayan Şemdinli Tekeli Bölgesindeki Tabur Komutanlığını ziyaret etti.
Van’daki törende bir konuşma yapan Başbakan Erdoğan “Acımız çok büyük, hüznümüz dağlar kadar ama boynumuzu bükmüyoruz, bükmeyeceğiz. Kor ateş de olsa hüznümüzü yüreğimize gömecek, gözyaşımızı içimize akıtacak, hainleri sevindirmeyeceğiz. Buradan çok net bir biçimde ifade ediyorum, kazanamayacaklar. Hiçbir şey elde edemeyecekler. Kendi karanlıklarında eriyip gidecek, kendi bataklıklarında kuruyacak, kendi kanlarında boğulacaklardır. Bu tür kanlı saldırılar, ülkemizin, milletimizin istikametini değiştiremeyecek, Türkiye’yi büyüme ve güçlü, itibarlı bir devlet olma hedefinden bir milim dahi uzaklaştıramayacaktır” dedi.
Şemdinli’de açıklamalarda bulunan Orgeneral Başbuğ, bazı basın organlarında baskını gerçekleştiren terörist sayısının 250 civarında olduğu bilgisine yer verildiğini, ancak bu rakamın doğru olmadığını, 57 kişilik bir saldırı grubunun bölgeye geldiğini, 23 kişilik terörist grubun da saldırıyı gerçekleştirdiğini söyledi.

2- BBP Genel Başkanı Yalçın Topçu partisinin Mersin İl Kongresi’nde, terörle mücadele konusunda yaptığı konuşmada “Ulaşamadık dediğiniz karakolları lağvedin, yerine mobil ekipler kurun. Terör yok edilinceye kadar Gabar’da bir tampon bölge oluşturun. Ortak tavır refleksi sağlayın. İdamı yeniden getirin. Eşkıya ile kendi anlayacağı dille konuşursan zaten susar” dedi.

3- Sanayi ve Ticaret Bakanı Nihat Ergün, Hollanda’da Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu (DEİK) ve Hollanda Türk İşadamları Derneği’nin (HOTİAD) düzenlediği “Dünya Türk İş Konseyi Avrupa Türk Girişimciler Toplantısı”nda, Türkiye’de finans sektörünün harekete geçtiğini dolayısıyla araç kredilerinin de artmaya başladığını belirterek, otomotivde yeni  vergi indirimine, yeni bir tedbire gerek olmadığını bildirdi.

4- İsrail’in BM Büyükelçisi Gabriela Şalev istifa etti.

5- Kırgızistan’ın güneyindeki Oş eyaletinde 11 Haziran gecesi çatışmaların patlak vermesi üzerine ilan edilen olağanüstü hal, 25 Haziran’a kadar uzatıldı.
 
21 HAZİRAN 2010


1- Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün başkanlığında Çankaya Köşkü'nde gerçekleştirilen Güvenlik Zirvesi başladı.
Toplantıya Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Devlet Bakanı ve Başbakan  Yardımcısı Cemil Çiçek, Milli Savunma Bakanı Vecdi Gönül, İçişleri Bakanı Beşir  Atalay, Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Işık Koşaner, Jandarma Genel Komutanı Orgeneral Atilla Işık ve MİT Müsteşarı Hakan Fidan katıldı.
Zirve'nin ardından yapılan açıklamada, ''Teröre karşı  yürütülen mücadele kapsamlı şekilde değerlendirilmiş, son gelişmelerin ışığında  kısa ve orta vadeli ilave tedbirler alınması kararlaştırılmıştır. Bu bağlamda  istihbarat ve bölgede görev yapan personel yapısının gözden geçirilmesi  hususunun üzerinde durulmuştur'' denildi.

2- Genelkurmay Başkanı  Orgeneral İlker Başbuğ, Çanakkale'de düzenlenen İpek Yolu-2010 General/Amiral Semineri'nin açılışında yaptığı konuşmada, ''1915'te Türk tarihinin şahit olduğu kahramanlık  destanlarından bir tanesi de bir gün önce Gediktepe Sınır Karakolu'nda  yazılmıştır'' dedi.

3- CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu partisince Adıyaman'da düzenlenen mitingde vatandaşlara hitaben yaptığı konuşmada, 35 yıldır devam eden terörü ancak CHP'nin bitirebileceğini  belirterek, ''35 yıldır terörü silahla susturmaya çalıştılar. Akıl yok, mantık  yok bunlarda. Kan, kanla yıkamakla temizlenmez, böyle bir anlayış olmaz. Huzuru  ve barışı sağlamak için, toplumsal barışı sağlamak için önce aklımızı ve  mantığımızı kullanacağız. Biz birilerinin reçetesine değil, halkın reçetesine  başvuracağız'' dedi.

4- Hükümet Sözcüsü, Devlet Bakanı ve Başbakan  Yardımcısı Cemil Çiçek, Bakanlar Kurulu toplantısından sonra yaptığı açıklamada, terörle mücadele konusuna değinerek, ''Milletimiz şundan emin  olmalıdır ki böylesine bir bela karşısında Türk Silahlı Kuvvetleri gibi ve Türk güvenlik güçleri gibi güçler olmasaydı terörde bu kadar başarı elde edilemezdi'' dedi.

5- MHP'den yapılan yazılı açıklamada, MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli'nin  Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ile görüşmesinde, ''Bugün gelinen aşamada, maruz  kaldığımız tehdit ve tehlike günü birlik ve geçici tedbirlerle geçiştirilmeyecek  kadar büyük ve hayati derecede önemlidir. Artık yıllardır ülkemize musallat olan bu beladan kurtulmanın zamanı gelmiştir. Tek çözüm PKK terör örgütünün tam olarak  yok edilmesi veya ele geçirilmesidir'' değerlendirmesinde bulunduğu bildirildi.
 
6- BDP Genel Başkan Yardımcısı Gültan Kışanak,  Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ile yaptığı görüşme sonrasında, basın mensuplarının sorularını cevapladı. Kışanak, Cumhurbaşkanı Gül ile görüşmeyi parti olarak takdirle  karşıladıklarını belirterek, ''Zor dönemeçten geçtiğimiz bu günlerde sıkıntılarımız, kaygılarımız, üzüntülerimiz var. Bunları birbirimizle paylaştık''  dedi.
   
7- TÜSİAD Başkanı Ümit Boyner, TÜSİAD ve Türk Girişim ve İş Dünyası Konfederasyonu (TÜRKONFED) tarafından Trabzon'da düzenlenen ''Bölgesel Kalkınma ve İş Dünyasının Rolü'' konulu toplantının açılışında yaptığı konuşmada, ''Terör bugün itibariyle Türkiye'nin yeniden en önemli gündem maddesi haline gelmiştir.  Bugün burada terörü artık lanetlemek, şiddeti kınamakla yetinemeyeceğim. Zaten sorunun artacağının önceden bilinmesinden, demokratikleşmeyi istemeyen gizli güçlerin varlığından, iç ve dış dengede hükümetin ayar problemlerinden, hiçbir  fikrimiz olamayan istihbarat zafiyetinden, silahlı kuvvetlerin terörle  mücadeledeki deneyiminden, Pensilvanya'dan terörle mücadele yorumu bekleyenlerden, sürekli İmralı referansı vermekten kendini kurtaramayan partiden,  henüz adımları somutlaşmadan yok olmaya yüz tutmuş açılımlardan da sadece  bahsedemeyeceğim'' dedi.

8- Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Başkanı Mehmet Büyükekşi, Çin'in esnek kur rejimine geçmesi ve bunun Türkiye'ye etkilerine ilişkin yaptığı yazılı açıklamada, Çin Yuanı'nın değerlenmesi halinde Türkiye'nin bundan ciddi  avantaj elde edebileceğini bildirdi.

9- Cumhuriyet Gazetesi imtiyaz sahibi ve başyazarı İlhan Selçuk, İstanbul’da yaşamını yitirdi.

10- ABD Büyükelçiliği, Hakkari'nin Şemdinli  ilçesindeki terörist saldırıda hayatını kaybeden askerler için yayımladığı  taziye mesajında, Türkiye ile istihbarat paylaşımının düzeyinde değişiklik  olmadığını duyurdu. Açıklamada, ABD'nin, PKK'yı bir terörist örgüt olarak kabul ettiği hatırlatılarak, "PKK, hem Türkiye hem de ABD'nin ortak düşmanıdır. Türk  müttefiklerimizin bu terörist tehdidi yok etmek yolundaki çabalarını aktif bir  şekilde desteklemekteyiz" denildi.
11- Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Kazakistan’ın başkenti Astana’da Dışişleri Bakanı Kanat Saudabayev ile görüştü. Bakan Davutoğlu görüşmeden sonra gazetecilere yaptığı açıklamada, Kırgızistan'da 27 Haziran’da yapılacak anayasa referandumuna müteakip  Türkiye ve Kazakistan'ın ortak bir eylem planı üzerinde anlaşmaya vardığını  söyledi.
Kazakistan Cumhurbaşkanı Nursultan Nazarbayev ile görüşmesinin ardından  Astana Havaalanında gazetecilerin sorularını yanıtlayan Bakan Davutoğlu,  Türkiye'nin ilk olarak Kırgızistan'daki Celalabad ve Oş şehirlerinden Türk  vatandaşlarını tahliye ettiğini, tahliyenin ardından ikinci hamle olarak  güvenlik, ekonomik ve diplomatik temsilcilerden oluşan bir heyetin Bişkek'e  gittiğini ve temaslarını tamamlayarak geri döndüğünü, üçüncü hamle olarak, Özbekistan ile temasa geçtiklerini anlattı.

12- AB’nin Genişlemeden Sorumlu Üyesi Stefan Füle'nin Sözcüsü Angela Filote,  terör örgütü PKK'nın saldırılara yeniden başlayacağını açıklamasının çok üzüntü verici olduğunu belirterek, "AB terör örgütleri listesindeki PKK'nın cana mal olan tüm saldırılarını şiddetle kınıyoruz" dedi.

13- İngiliz Financial Times gazetesinde yer alan bir habere göre, Brezilya Dışişleri Bakanı Celso Amorim, "ABD'nin, Türkiye ve Brezilya'nın İran ile imzaladığı uranyum takası anlaşmasını  reddetmesinin ardından, ülkesinin İran'ın nükleer programına ilişkin ihtilafta  artık rol oynamak istemediğini" söyledi.

14- İran, Uluslararası Atom Enerjisi Kurumu’ndaki (UAEK) iki müfettişin ülkeye girmesine izin vermeyeceğini açıkladı.

15- Çin'de bir kömür madeninde meydana gelen patlamada, 46 işçinin öldüğü bildirildi.
 
22 HAZİRAN 2010


1- Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, İstanbul’da Güneydoğu Avrupa İşbirliği Süreci (GDAÜ) Devlet/Hükümet Başkanları Zirvesi ile 8. Güneydoğu Avrupa Kültürel Koridorları Devlet/Hükümet Başkanları Zirvesi kapsamında, AB Komisyonu’nun Genişleme ve Komşuluk Politikasından Sorumlu Üyesi Stefan Füle'yi Çırağan Sarayı’nda kabul etti.
Cumhurbaşkanı Gül, genişlemenin, Avrupa'nın stratejik bir meselesi olarak çok önemli  olduğunu belirterek, Türkiye bakımından da AB üyeliğinin devlet  politikası ve stratejik hedef olduğunu, toplumun tüm kesimlerinin bunda mutabık  kaldığını söyledi. Görüşmeden sonra gazetecilerin son  günlerde artan terör olaylarına ilişkin sorularını cevaplayan Cumhurbaşkanı Gül, terörle mücadelenin uzun soluklu bir mücadele olduğunu belirterek, ''Burada devletimizin kararlılığı çok açıktır. Bundan hiç kimsenin şüphesi olmasın'' dedi.
Cumhurbaşkanı Gül ayrıca, siyasi parti genel başkanlarına daveti çerçevesinde CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ile Huber Köşkü’nde bir araya geldi. Kılıçdaroğlu görüşmede, terör  konusunda aklı ve mantığı öne alan politikalar oluşturmak gerektiğini belirterek, ''Terörü önlemede askeri ve güvenlik önlemlerinin yanında ekonomik, sosyal,  kültürel ve psikolojik önlemlerin alınması lazım'' dedi.
 
2- Başbakan Recep Tayyip  Erdoğan, partisinin TBMM grup toplantısında yaptığı konuşmada, muhalefet partilerinin terörle mücadele konusundaki eleştirilerine cevap verdi. Başbakan Erdoğan, açılımdan vazgeçmenin de açılımın karşısında durmanın da bu ülkeye, bu ülkenin evlatlarına, bu ülkenin gençlerine, çocuklarına ihanet olacağını  belirterek, ''Biz bu ihanetin içinde olmayacağız''dedi.

3- Devlet Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış, AB Komisyonu’nun Genişleme ve  Komşuluk Politikasından Sorumlu Üyesi Stefan Füle ile birlikte Türkiye ve Avrupa'dan köşe yazarları ve basın mensupları  ile bir araya geldi. Bakan Bağış, terörle mücadele konusunda AB ülkelerinin attığı adımları memnuniyetle  karşıladıklarını, ancak adımların daha ciddi atılması gerektiğini belirterek, “Terör örgütünün liderleri ve sempatizanları, AB'deki demokratik boşluklar ve iyi niyeti kötüye kullanıp, hala bazı ülkelerde kalabiliyor'' dedi.

4- Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, İstanbul’da Güneydoğu Avrupa İşbirliği Süreci (GDAÜ) Zirvesi öncesinde, Sırbistan Dışişleri Bakanı Vuk Yeremiç ile Bosna Hersek Dışişleri Bakanı Sven Alkalaj ile bir araya geldi. Bakan Davutoğlu görüşmenin ardından düzenlenen ortak toplantısından sonra gazetecilerin sorularını cevapladı. Bakan Davutoğlu, terör söz  konusu olduğunda herhangi bir ikinci kaygı olmaksızın terörden muzdarip olan  bütün ülkelerin tam bir dayanışma içerisinde olmasını beklediklerini kaydetti.

5- MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli partisinin Meclis grup toplantısında yaptığı konuşmada, ''AK Parti küresel  siyasi taşerondur. PKK küresel silahlı taşerondur. Her iki taşeron, aynı  merkezden ama ayrı ayrı kanallardan ülkemizi yıkmak için küresel pazarlık usulü  ile yıkım ihalesini almışlar ve işe çoktan koyulmuşlardır'' dedi.

6- SP Genel Başkanı Numan Kurtulmuş, İstanbul Halkalı'daki terör saldırısına ilişkin yaptığı yazılı açıklamada, terörü önleme konusunda bütün siyasi partiler, sivil ve askeri bürokrasi, ilgili  kurum ve kuruluşların tek vücut olması gerektiğini bildirdi.
 
7- BBP Genel Başkanı Yalçın Topçu yaptığı yazılı açıklamada, bütün  partilerin terörün yok edilmesine karşı bir ve beraber olması ve terör üzerinden siyaset yapılmaması gerektiğini bildirdi.

8- Türkiye Değişim Hareketi (TDH) lideri Mustafa Sarıgül düzenlediği basın toplantısında, Türkiye'nin içinde  bulunduğu koşulları dikkate alarak, ülke siyasetine yardımcı olmak üzere, bu aşamada parti kurmayacaklarını belirterek, Kemal Kılıçdaroğlu'nun genel  başkanlığındaki CHP'ye destek vereceklerini bildirdi.

9- TÜSİAD Başkanı Ümit Boyner, TÜSİAD'ın hazırladığı ''Fikri Haklar Sözlüğü''nün tanıtım toplantısında yaptığı konuşmada, Dünya Ekonomik Forumu tarafından her sene  yayımlanan Rekabet Edebilirlik Raporu'na göre, Türkiye'nin fikri haklar alanında 133 ülke arasında 105. sırada olduğunu belirterek, yabancı firmaların, haklarını korumak amacıyla fikri hakların yeterince korunmadığı ülkelere hem  teknolojilerini transfer etmediklerini hem de yatırım yapmayı tercih  etmediklerini bildirdi.
Boyner ayrıca, son günlerde artan terör olaylarına değinerek, yeni bir terör olayıyla güne başlamanın herkesin en  büyük korkusu haline geldiğini söyledi.
10- TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, İstanbul’da İktisadi Kalkınma Vakfı Genel Kurulu'nda yaptığı konuşmada, terör saldırılarına değinerek, ''Bu noktada buradan iki çağrım olacak: Birincisi, bütün siyasilere çağrı yapmak istiyorum. Ne olur teröre karşı ortak tavır alın. Gün bir ve beraber olma  günüdür. Dayanışma günüdür. Teröre karşı birlikte olmak zorundayız. İkinci çağrım  da AB ülkelerine yönelik olacak. AB üyesi ülkelerin büyükelçilerinin Van'da şehit cenaze törenine katılarak göstermiş oldukları  dayanışmayı bundan sonra artırarak devam ettirmelerini bekliyoruz.''

11- İstanbul 11. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen davada, terör örgütü THKP/C Dev-Sol adına emekli Orgeneral Adnan Ersöz ve emekli Oramiral Kemal Kayacan'ın öldürülmesi olaylarının da aralarında bulunduğu 69 eylemden sorumlu tutulan 25 sanıktan 2'si  ağırlaştırılmış müebbet, 12'si de müebbet hapis cezasına çarptırıldı.
Öte yandan İstanbul 9. Ağır Ceza Mahkemesi nöbetçi hakimliği, ''Balyoz Planı'' iddiaları soruşturması kapsamında tutuklu olan eski Milli Güvenlik Kurulu (MGK) Genel Sekreteri emekli Orgeneral Şükrü Sarıışık'ın da aralarında bulunduğu 12 kişinin tahliyesini kararlaştırdı.

12- İstanbul’un Halkalı semtinde askeri personeli taşıyan servis otobüsüne PKK tarafından düzenlenen bombalı saldırı sonucu biri lise öğrencisi 4’ü asker 5 kişi öldü.
Öte yandan Gümüşhane'nin Kelkit ilçesi kırsalında  güvenlik güçleri ile teröristler arasında çıkan çatışmada, 2 terörist etkisiz hale  getirildi, 1 terörist yaralı yakalandı. 

13- Devlet Bakanı Zafer Çağlayan, Belçika’nın başkenti Brüksel’de AB  Komisyonu'nun Dış Ticaretten Sorumlu Üyesi Karel de Gucht'la bir araya geldi. Görüşmede, Türkiye ile AB arasındaki Gümrük Birliği Anlaşması’ndan  kaynaklanan sorunlar ve Türk işadamlarının vize sorunu ele alındı.

14- Irak'ın kuzeyindeki bölgesel yönetim tarafından yapılan açıklamada, "Kürdistan Bölgesi Başkanlığı olarak PKK'nın Şemdinli bölgesinde gerçekleştirdiği son saldırıyı şiddetle  kınadığımızı açık ve net olarak ifade ederiz. Bu tür eylem ve hareketler hiçbir  surette Kürt davasına hizmet etmemekte, tersine bu davanın barışçıl biçimde çözümüne yönelik çabaları akamete uğratmaktadır" denildi.

15- İslam Konferansı Teşkilatı (İKT) Genel Sekreteri Ekmeleddin İhsanoğlu, Çin hükümetinin resmi davetlisi olarak Çinli Müslümanların yaşadığı Hui Özerk Bölgesi ile Sincan Uygur Özerk Bölgesi’nin merkezi Urumçi'de ve ardından Kaşgar kentinde temaslarda bulundu. Sincan Uygur Özerk Bölgesi Valisi Nur Bekri, İhsanoğlu ile görüşmesinde, Sincan'ın ekonomik kalkınması, bölgede yaşayan etnik  topluluklar ve geleceğe yönelik planları hakkında bilgi verdi. İhsanoğlu ise Pekin'de çok önemli üst düzey görüşmelerde bulunduğunu, özellikle 2015 yılından itibaren Sincan Uygur Özerk Bölgesi’nin kalkınmasında çok  önemli adımların atılacağını ve kendisine bu yönde resmi yetkililer tarafından  bilgi verildiğini kaydetti.

16- Irak Başbakanı Nuri El Maliki, Başbakanlıkta düzenlediği basın toplantısında, komşu ülkelerin  Irak sınırlarını ihlal etmesi karşısında Irak hükümetinin tutumunun ne olduğu yönündeki soru üzerine, Irak toprakları kullanılarak komşu ülkelere saldırı düzenlenmesinin kendileri için  büyük sorun olduğunu bildirerek, ''Bu sorunun tedaviye ihtiyacı var. Bunun tek tedavisi komşu ülkelerin güvenliğini hedef alan teröristlerin üstesinden  gelmektir'' dedi.

17- ABD Yüksek Mahkemesi, ABD Dışişleri Bakanlığının "terör örgütü" ilan ettiği gruplara tavsiye ya da  eğitim verilmesi dahil olmak üzere, para yardımı, teknik uzmanlık, yasal tavsiye gibi unsurları içeren "maddi destek" sunulmasını suç sayan Terörle Mücadele Yasası’nı onayladı.

18- Japonya Başbakanı Naoto Kan yaptığı açıklamada, mali reformun en  öncelikli konuları olduğunu bu çerçevede halen yüzde 5 olan satış vergilerini iki katına çıkarmayı planladıklarını bildirdi.
 
19- Çin'in güneyindeki 10 bölgede etkili olan yoğun yağışın yol açtığı sellerde, 175 kişinin öldüğü ve 107 kişinin  kaybolduğu bildirildi.

20- Kongo'nun güneyinde, bir yolcu treninin  raydan çıkması sonucu 60 kişi öldü.
 
23 HAZİRAN 2010


1- Güneydoğu Avrupa İşbirliği Süreci (GDAÜ) Devlet ve Hükümet Başkanları Zirvesi, İstanbul’da başladı. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül toplantının açılışında yaptığı konuşmada, Balkanlar'ın,  Avrupa'nın tarihi, coğrafi ve kültürel yönden ayrılmaz bir parçası olduğunu belirterek, ''Bizler, paylaşılan değerler temelinde geliştirmekte kararlı  olduğumuz bu ortaklığı AB üyeliğiyle taçlandırmak hususunda azimliyiz'' dedi. Cumhurbaşkanı Gül ayrıca, bugün dünyanın karşı karşıya kaldığı en büyük tehditlerden birinin  terör olduğuna işaret ederek, ''Bu asimetrik tehdit karşısında bütün ülkelerin tavizsiz şekilde iş birliği ve dayanışma içinde olması, uluslararası camianın yekvücut olarak teröre  karşı durması gerektiğine inanıyorum'' dedi.

2- TBMM Başkanı Mehmet Ali Şahin, İstanbul’da düzenlenen ''Bab-ı Ali Toplantıları''nda, ''Egemenliğin Kaynağı ve Kullanımı'' konulu konuşmasında,  anayasa  değişikliğiyle ilgili iptal başvurusuna ilişkin ''Umuyorum ve diliyorum ki,  2008'de ortaya konan hatadan dönülür, yasama organının anayasa ile çizilen sınırlarına girilmez, anayasa değişikliğiyle ilgili Meclisin egemenlik hakkı  ihlal edilmez'' dedi.

3- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Güneydoğu Avrupa İşbirliği Süreci (GDAÜ) Devlet ve Hükümet  Başkanları Zirvesi'ne katılan heyet başkanlarıyla Çırağan Sarayı’nda bir araya geldi. Başbakan Erdoğan yaptığı konuşmada, terör örgütünün Türkiye'ye zarar verdiği kadar, Türkiye'deki masum sivilleri ve güvenlik güçlerini hedef aldığı kadar, Balkan ülkelerine, Avrupa ülkelerine,  burada yaşayan halklara da çok ciddi şekilde bir tehdit arz ettiğini belirterek, ''Bazı Avrupa ülkeleri uzun zaman terörle mücadelede Türkiye'ye gereken desteği vermediler. Yaşanan bunca acıya rağmen, sivillere ve güvenlik güçlerine yönelik çok kanlı saldırılara rağmen bugün hala terör örgütünün finansal desteğini  kesmeyen, terör örgütünün faaliyetlerine ve propagandasına göz yuman, suçluları  iade etmeyen, suçla mücadele etmeyen ülkeler bulunuyor'' dedi.
Öte yandan Başbakan Erdoğan zirve çerçevesinde, Yunanistan Başbakanı ve Dışişleri Bakanı Yorgo Papandreu ile görüştü. Görüşmede, AB  ülkelerine girişte Türk vatandaşlarına vize muafiyeti uygulamasının gündeme geldiği bildirildi. Başbakan Erdoğan ayrıca, AB Komisyonunun Genişleme ve Komşuluk Politikasından Sorumlu Üyesi Stefan Füle ve Sırbistan Cumhurbaşkanı Boris  Tadiç ile görüştü.

4- Devlet Bakanı Zafer Çağlayan MÜSİAD Genel Başkanı Ömer Cihad Vardan ve Yönetim Kurulu üyelerini kabulünde yaptığı konuşmada, ihracatın Orta Vadeli Program'da verilen  107 milyar doları aşacağını söyledi.

5- Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Güneydoğu Avrupa İşbirliği Süreci (GDAÜ) Devlet ve Hükümet Başkanları Zirvesi kapsamında AB Komisyonunun Genişleme ve Komşuluk  Politikasından Sorumlu Üyesi Stefan Füle ile bir araya geldi.
Bakan Davutoğlu, görüşme öncesinde gazetecilere yaptığı açıklamada, görüşmede Türkiye'nin AB entegrasyon süreci ve müzakere sürecindeki son gelişmeleri ele alacaklarını ifade etti.

6- İçişleri Bakanı Beşir Atalay, RTÜK tarafından düzenlenen ''Medya Duyarlılığı  İstişare Toplantısı''nın ardından yaptığı açıklamada, hükümet olarak medyanın,  terör konusundaki yayın politikasını bir kez daha gözden geçirmesini, bu konuda  daha duyarlı olmasını, iyi niyetli de olsa, istemeden de olsa terör örgütünün  amacına hizmet eden yayınlar yapmamasını arzu ettiklerini söyledi.

7- SP  Genel Başkanı Numan Kurtulmuş Genel Merkez’de düzenlediği basın toplantısında terör konusuna ilişkin değerlendirmelerde bulundu. Kurtulmuş, başkalarının istihbaratıyla terörist avına çıkılamayacağını söyledi.
 
8- DP Genel Başkanı Hüsametin  Cindoruk Genel Merkez’de düzenlediği basın toplantısında, Türkiye'nin ''zor ve acı'' günler geçirdiğini, terör olaylarının son günlerde arttığını belirterek ''Türkiye yas  çadırı haline geldi'' dedi.
 
9- TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı, Milli Eğitim Bakanlığı ve TOBB Ekonomi ve Teknoloji Üniversitesi'nin (ETÜ) işbirliğiyle gerçekleştirilecek, ''Uzmanlaşmış Meslek Edindirme Merkezleri Projesi''nin imza töreninde, Türkiye'nin en önemli sorununun hem işsizlik hem de mesleksizlik olduğunu söyledi. Kahvehaneler işsiz doluyken iş adamlarının çalıştıracak nitelikli eleman aradıklarını belirten Hisarcıklıoğlu, bu sorunun şirketler açısından önemli rekabet kayıplarına yol açtığını ifade  etti.

10- Türkiye İhracatçılar  Meclisi (TİM) Başkanı Mehmet Büyükekşi, Anadolu Ajansı’na yaptığı açıklamada, Avrupa'da yaşanan krizin, ihracatçıları  kısa ve orta vadeye dönük olarak endişelendirdiğini belirterek, talep daralması ve dolar-avro paritesinin ihracatı olumsuz etkileyeceğini söyledi.
  
11- ABD'nin Ankara Büyükelçisi James Jeffrey, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nu Genel Merkez’de ziyaret etti. Jeffrey görüşmenin ardından gazetecilere yaptığı açıklamada Kılıçdaroğlu'na nezaket ziyaretinde bulunduğunu belirterek, ''Özellikle son zamanlardaki PKK saldırıları hakkında görüştük. Ben ABD'nin pozisyonunu açıkladım. PKK ortak düşmanımız. ABD olarak her  türlü desteği veriyoruz, vereceğiz. Bu çok acılı bir konu, yakından izliyoruz ve  Türkiye'nin yanındayız.'' dedi.

12- İspanya'nın 6 ay süren, 1 Temmuz’da Belçika'ya devredilecek AB dönem başkanlığı, Mecliste yapılan görüşmelerde ele alındı. Başbakan Jose Luis Rodriguez Zapatero, dönem başkanlıklarıyla ilgili yaptığı değerlendirmede, Türkiye'nin AB ile tam üyelik  müzakerelerinde gelecek hafta yeni bir başlığın açılabileceğini söyledi.
Öte yandan İspanya Senatosu, burka ve  peçe gibi giysilerle kamusal alanlara girişlerin yasaklanmasını öngören bir  teklifi kabul etti.

13- İran Atom Enerjisi Kurumu Başkanı Ali Ekber Salihi, İranlı Öğrenciler Haber Ajansına (ISNA) verdiği demeçte, İran'ın 17 kilogram yüzde 20  zenginleştirilmiş uranyum elde ettiğini bildirdi.
 
24 HAZİRAN 2010


1- İstanbul’da Harp Akademileri Komutanlığında, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül başkanlığında gerçekleştirilen Milli Güvenlik Kurulu (MGK) toplantısında, ülke güvenliğini ilgilendiren iç ve dış gelişmelerin detaylı bir şekilde ele alındığı belirtildi. MGK bildirisinde, “Bu bağlamda, terör örgütü ve yandaşlarının ülkemizin birlik, beraberlik ve bölünmez bütünlüğünü hedef alan menfur saldırılarının devletimizin ve milletimizin kararlılığı karşısında hiçbir zaman amacına ulaşamayacağı konusundaki kat’i inanç ile bu alandaki mücadeleye bu tehdit bertaraf edilene kadar taviz verilmeksizin devam edileceği hususundaki irade teyit edilmiştir” denildi.
Öte yandan Cumhurbaşkanı Gül, Harp Akademileri Komutanlığı’nda verdiği konferansta “Demokrasiler, teröristlerin istismar edeceği alanları yok eder, terörü izole eder, böylece mücadele kolaylaşır. Türkiye’de terörü tehdit olmaktan çıkarmak için ne gerekirse yapılacağını, hem dünya hem terör örgütü bilmelidir”

2- CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, İspanya’nın Ankara Büyükelçiliği rezidansında AB ülkelerinin büyükelçileri ile bir araya geldi. Toplantının ardından açıklamalarda bulunan Kılıçdaroğlu, “Görüşmede Türkiye’nin AB üyelik süreci ve terör konusu gündeme geldi. Dışarıda teröre finans sağlayan yasa dışı olayların daha sağlıklı izlenmesi gerektiğini söyledim. Bu arada mayın kullanmanın bütün uygar ülkelerde suç olduğunu, Türkiye’nin de uluslararası anlaşmalara imza attığını, ama terör örgütünün mayın kullandığını, bu mayını sağlayan ülkelerin de kendilerini sorgulaması gerektiğini ifade ettim” dedi.

3- Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu bakanlığı himayesinde, İstanbul 2010 Avrupa Kültür Başkenti Ajansı desteğiyle Bayrampaşa Belediyesince düzenlenen “Balkan Belediyeleri İşbirliği ve Dayanışma Forumu” açılış töreninde, tarih boyunca acı hatıralarla yaşayan Balkanların yeniden inşası için çalıştıklarını söyledi.

4- Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, MÜSİAD Genel Başkanı Ömer Cihad Vardan ve yönetim kurulu üyelerini kabul etti. Kabulde Vardan, Bakan Yıldız’a MÜSİAD tarafından hazırlanan 2010 Türkiye Ekonomisi Raporu’nu sundu. Vardan, “Gelişen konjonktürü, dünyanın durumunu, Türkiye’nin dünya içindeki pozisyonunu inceleyerek, önümüzdeki günlerin neler getireceğini belirlemeye çalışıyoruz” dedi.
MÜSİAD heyeti ayrıca TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu’nu ziyaret etti. Hisarcıklıoğlu kabulde yaptığı konuşmada “Güçlü ekonomi için kaliteli demokrasi gerekiyor” dedi.

5- Lübnan’da BM bünyesindeki Türk askerinin görev süresinin, 5 Eylül 2010 tarihinden itibaren 1 yıl daha uzatılması için Hükümete izin verilmesini öngören Başbakanlık Tezkeresi, TBMM Genel Kurulunda kabul edildi.  

6- TÜSİAD Yüksek İstişare Konseyi (YİK) Başkanı Mustafa Koç, terör, demokratik açılım, eksen kayması tartışmaları ve ekonomi gündeminin değerlendirildiği TÜSİAD toplantısında, terörün ülkede demokrasiyi ve ekonomik istikrarı tehdit ettiğini söyledi. TÜSİAD Yönetim Kurulu Başkanı Ümit Boyner de Türk siyasetinin en büyük zaaflarından birisinin kritik dönemlerde diyalog kapılarının kapalı tutulması olduğunu belirterek, mutabakatın şart olduğunu kaydetti.
 
7- Avustralya’da iktidardaki İşçi Parti’sinde yapılan parti içi oylama sonucunda, parti başkanlığına ve ülkenin ilk kadın başbakanlığına Julia Gillard seçildi.
 
25 HAZİRAN 2010


1- Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, TÜSİAD, TOBB, MÜSİAD, Türk-İş, DİSK, Hak-İş, ve KESK’in de aralarında bulunduğu 17 sivil toplum kuruluşunun temsilcisiyle İstanbul’da bir araya geldi. Cumhurbaşkanı Gül, “Terörle ve terör örgütüyle Kürt sorununu ayrıştırmalıyız” dedi.

2- TBMM Başkanı Mehmet Ali Şahin Milliyet gazetesine verdiği demeçte, terör konusuna siyasetüstü bir bakış gerektiğini söyledi. Geçmişte çok temenni edildiği halde liderlerin bir araya gelmediğini belirten Başkan Şahin, “Şimdi olsa güzel olur. Kimse rahatsızlık duymaz. Ben de kamuoyu da büyük memnuniyet duyarız. Terör örgütünün de geriletir” dedi. 

3- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Kanada'da düzenlenecek G-20 Zirvesine katılmak üzere İstanbul'dan Toronto'ya hareketi öncesinde İstanbul Atatürk Havalimanında düzenlediği basın toplantısında, 'silahların gölgesinde demokratik açılım süreci yürütülemez' denirken kimin silah bırakmasının istendiğinin çok önemli olduğunu belirterek, ''Burada güvenlik  güçlerinin silah bırakması mı isteniyor, yoksa terör örgütünün silah bırakması mı isteniyor? Güvenlik gücünün silah bırakması bir defa hiçbir zaman mümkün değil''  dedi.

4- Genelkurmay Başkanlığı Genel Sekreteri  Tümgeneral Ferit Güler, Genelkurmay Başkanlığı Karargahı’nda yapılan basın  bilgilendirme toplantısında, Gediktepe olayı sonrasında gündeme gelen hudut  birliklerinin de profesyonel askerlerden oluşturulması kapsamında bir ön çalışma başlatıldığını bildirdi.
 
5- CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Antalya'nın Serik ilçesinde halka hitaben yaptığı konuşmada, Serik’in Antalya'nın en çok şehit veren ilçesi olduğuna dikkat çekerek  ''Hiçbir zaman ve hiçbir ortamda teröre destek vermeyeceğiz, teröre destek verenleri lanetleyeceğiz. Teröre karşı mücadelemizi sonuna kadar yapacağız''  dedi.

6- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Ali Babacan, Milliyet gazetesinin G-20 zirvesi, dünya ve Türkiye ekonomisine ilişkin sorularını cevapladı.
 
7- Adalet Bakanı Sadullah Ergin, Abant Platformu'nun bu yılki ''Vesayet ve Demokrasi'' konulu toplantısında, son günlerde yaşanan terör olaylarından duyduğu üzüntüyü dile getirerek, bu sorunun çözümü için hükümet olarak var güçleriyle çalışacaklarını söyledi.
 
8- Tarım ve Köyişleri Bakanı Mehdi Eker, AB’nin desteklediği Tarım ve Kırsal Kalkınma  Destekleme Kurumu'nun (TKDK) Diyarbakır Tanıtım Toplantısı'nda yaptığı konuşmada, Diyarbakır, Batman, Siirt Kırsal Kalkınma Projesi kapsamında 500 köye 50 milyon dolar harcanacağını söyledi. Bakan Eker, proje kapsamında hayvancılık, meyvecilik, işleme paketleme, depolama gibi  tesislere hibe desteği verdiklerini söyledi.

9- Sanayi ve Ticaret Bakanı Nihat Ergün, Teknogirişim Sermayesi Desteği Tanıtım Toplantısı’nda yaptığı konuşmada, geçmişte Türkiye'nin kaynaklarının çarçur edildiğini, hırsıza, uğursuza,  hortumcuya yolsuzluk yapanlara milyarlar kaptırıldığını belirterek, ''Bu  projelerin her biri beklenen başarıyı göstermeyebilir, ancak biz devlet olarak  şimdiden bu parayı gençlerimize helal ettik'' dedi.

10- Merkez Bankası Başkanı Durmuş Yılmaz, TBMM Plan ve Bütçe Komisyonunda, Türkiye ekonomisinde yaşanan  son gelişmeleri içeren bir sunum yaptı. Yılmaz, 2010 yıl  sonu itibarıyla yıllık enflasyonun yüzde 6,5'lik hedefin üzerinde, 2011 ve 2012  yıllarında ise sırasıyla yüzde 5,5 ve yüzde 5 hedefleri ile uyumlu düzeyde gerçekleşmesinin beklendiğini bildirdi.
 
11- AB dönem başkanlığını temmuz başında  İspanya'dan devralmaya hazırlanan Belçika’nın dönem başkanlığının program ve önceliklerini tanıtmak için basın toplantısı  düzenleyen Başbakan Yves Leterme, Dışişleri Bakanı Steven Vanackere ve AB işlerinden sorumlu Devlet Bakanı Olivier Chastel, gerekli kriterleri karşılaması  koşuluyla Türkiye'nin AB katılım müzakerelerini ilerletme kararlılığını  vurguladı.
 
12- ABD Kongresi, 1929 yılından bu yana en kapsamlı değişim olarak tanımlanan Finans Reformu’nu onayladı. ABD Başkanı Barack Obama, tasarının kabul edilmesinin ardından yaptığı açıklamada, “Tasarının çoğunluğu tam istediğimiz gibi onaylandı. Gelecekte olabilecek krizlere önlem alındı. Büyük buhrandan beri alınan en sıkı tedbirler” dedi.
Öte yandan kongre, İran’ın enerji ve bankacılık sektörlerini hedef alan ve İran’la iş yapan diğer ülke şirketlerinin de zor durumda bırakabilecek yeni ve tek taraflı yaptırımları da onayladı.  
 
26 HAZİRAN 2010


1- CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Antalya'nın Elmalı ilçesine bağlı Tekke köyünde düzenlenen 5. Uluslararası 26. Ulusal Abdal Musa Anma Etkinlikleri'ne yaptığı konuşmada insanı, doğayı, güzellikleri sevdiklerini, inançlara ve  etnik kimliklere saygılı olduklarını belirtti.
 
2- Devlet Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış, AB Genel Sekreterliğinin (ABGS) Antalya’da düzenlediği "Medya Mensupları için AB Semineri"nin açılışında yaptığı konuşmada, Türkiye'nin Batı'ya dönük rotasını değiştirmeye kimsenin gücünün yetmeyeceğini söyledi.
 
3- Devlet Bakanı Zafer Çağlayan, Anadolu Ajansına yaptığı açıklamada, ihracatçıların yaşadığı sorunları belirleyip bunlar üzerinde politikalar tespit ettiklerini belirterek, çok kısa süre içinde bu tespitleri Ekonomik Koordinasyon Kuruluna (EKK) götürerek ilgili bakanlarla konuşacaklarını  bildirdi.
  
4- MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, Çatalhöyük Kültür Şenlikleri ve toplu açılış törenlerine katılmak için gittiği Konya'nın Çumra ilçesinde yaptığı konuşmada, ''MHP'nin  kazanmış olduğu belediyelere çok aşırı derecede bir baskı uygulanmaktadır. Kaynakların zamanında belediyelere ulaştırılmadığını ve başarısız olabilmeleri için her yola başvurulduğunu görüyor, hissediyor ve biliyoruz'' dedi.
 
5- SP Genel Başkanı Numan Kurtulmuş Genel Merkez’de düzenlenen İl Başkanları ve İl Müfettişleri Toplantısı’nda yaptığı konuşmada, Anayasa Mahkemesinin, verdiği kararlarla Türkiye'nin hukuk sisteminde yeni bir  dönemi başlattığını savunarak, ''Anayasa Mahkemesi, 12 Eylül ihtilalinin kaldırdığı senatoyu fiilen ihdas etmiştir. Anayasa Mahkemesi, Parlamentonun  üstünde bir senato konumundadır'' dedi.

6- Diyanet İşleri Başkanı Ali  Bardakoğlu, bir dergi tarafından düzenlenen ''Kur'an ve Bilimsel Hakikatler'' konulu uluslararası sempozyumunun açılışında yaptığı konuşmada, Kur'an-ı Kerim'in, İslam medeniyetinin adeta temelini oluşturduğunu  belirterek, ''Kur'an-ı Kerim, kainatın sahibinin bize uzattığı bir kurtuluş  halkasıdır'' dedi.
 
7- Almanya Başbakanı Angela Merkel, Kanada'da düzenlenen G-8 Zirvesi sırasında gazetecilere yaptığı açıklamada, Avrupalı liderlerin, ekonomik büyümenin nasıl canlandırılacağına  ilişkin ABD ile birlikte hareket ettiğini kaydetti.

8- ABD'nin Avrupa ve Avrasya işlerinden  sorumlu Dışişleri Bakan Yardımcısı Philip Gordon, Associated Press haber ajansına verdiği özel mülakatta, Türkiye'nin Batı’ya bağlılığını  göstermesi gerektiğini söyledi.
 
9- Kanada’daki gelişmiş ve gelişmekte olan ülkelerin katıldığı G-20 zirvesinden önce toplanan G-8 zirvesi sona erdi. Toplantının ardından yayımlanan sonuç bildirgesinde, Güney Kore savaş gemisini torpido ile batırdığı iddia edilen Kuzey Kore uyarıldı. İran’a “Fikir özgürlüğünü serbest bırakın” çağrısında bulunuldu. Ayrıca, İsrail’in Gazze’ye yardım götüren Mavi Marmara gemisine yönelik saldırısını esefle karşıladıkları belirtilirken, Tel Aviv’in olayı soruşturmak için komisyon kurması memnuniyetle karşılandı.
Öte yandan ABD Başkanı Barack Obama ve İngiltere Başbakanı David Cameron, G-8 zirvesinden sonra yaptıkları görüşmede, Afganistan'daki savaşta ilerleme kaydedilmesinin  gereğini vurguladı.
 
27 HAZİRAN 2010


1- CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Ayaş’ta düzenlenen Dut Festivali’nde gazetecilerin sınır karakollarını ziyaret edeceğine ilişkin haberle ilgili soruları üzerine, Gediktepe’ye gitmek istediğini ve bu konuda görüşmelerin devam ettiğini söyledi.

2- Devlet Bakanı Faruk Çelik, Bursa’nın Yıldırım ilçesinde muhtarların problemlerini dinleyerek, gazetecilerin sorularını cevapladı. Bakan Çelik, “Bazı açıklamalar yapıldı. BDP ile bu işin çözülemeyeceği, terör örgütü PKK’nın elebaşı Abdullah Öcalan’ın dikkate alınarak çözülmesi gerektiği yolunda söylemlerde bulunuldu. Muhatap alınması isteniyor. Bu konuda neler düşünüyorsunuz?” sorusu üzerine, Türkiye’nin köklü bir ülke ve güçlü bir devlet olduğunu belirterek, terör örgütüyle görüşülmesi diye bir şeyin söz konusu olamayacağını söyledi.

3- Sanayi ve Ticaret Bakanı Nihat Ergün Kocaeli'nin Gebze ilçesinde düzenlenen "Anayasa Değişiklik Paketine Evet Demek için 40 Neden" konulu seminerde yaptığı konuşmada,  Türkiye’nin 2023’de ekonomi olarak dünyanın ilk 10 ülkesi arasına girmeyi hedeflediğini belirterek, siyasi ve ekonomik gücü artan bir Türkiye’nin hep beraber inşa edilmesi gerektiğini kaydetti.

4- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, G-20 zirvesi için gittiği Kanada’nın Toronto kentinde düzenlediği basın toplantısında, çeşitli konulardaki soruları cevapladı. Başbakan Erdoğan bir gazetecinin “Üçlü mekanizmanın işlevine” ilişkin bir sorusu üzerine “Bu işin psikolojik, sosyolojik, güvenlik gibi birçok boyutu var. Üçlü mekanizma bunların çalışmasını yürütüyor. Kuzey Irak’ta egemen bir yapı yok. Bölücü terör örgütü burada belli bir bölgeyi adeta konuşlanmış yönetiyor. NATO ülkesi olarak Afganistan’daki birlikteliğimiz gibi burada da iş birliğimizi kararlılıkla sürdürmemiz lazım. Üçlü mekanizma bütün bunlara dayalı olarak atılmış adımlardır” dedi.
Başbakan Erdoğan temasları çerçevesinde ABD Başkanı Barack Obama ile bir araya geldi. Görüşmede, Gazze yardım filosuna İsrail’in yaptığı saldırı ve ardından gelişen olaylar ele alındı.

5- Kırgızistan’da seçmenin yüzde 65’inin katıldığı anayasa referandumunda, yüzde 90 oranında “evet” oyu kullanıldı. Seçim merkezlerinin dörtte birinden alınan ve “kesin sonuca” işaret eden hesaba göre, referandumla ülkenin kalıcı hükümeti için sonbaharda genel seçim yolu teminat altına alındı.

6- Suriye Cumhurbaşkanı Beşar Esad SANA haber ajansına verdiği demeçte, Türkiye’nin 60 yıl boyunca hiçbir zaman İsrail’in düşmanı olmadığını, ancak buna rağmen İsrail’in hain ellerinin Türk vatandaşlarına uzandığını belirterek, son gemi saldırısının bunun bir ispatı olduğunu söyledi.
 
28 HAZİRAN 2010


1- TBMM Başkanı Mehmet Ali Şahin, Slovenya Ulusal Meclisi Başkanı Pavel Gantar ile görüştü. Görüşmenin ardından gerçekleştirilen heyetlerarası görüşmelerde konuşan Başkan Şahin, Slovenya'nın 'başta Bosna Hersek'teki nazik durum olmak üzere diğer Balkanlar'la ilgili sorunların çözümü konusunda barışçı ve aktif pozisyonunu Türkiye'nin takdirle  karşıladığını söyledi.
Görüşme öncesinde gazetecilerin sorularını yanıtlayan Başkan Şahin, ''Sizin bir çağrınız olmuştu.  Bu çerçevede Kılıçdaroğlu'nun Başbakanla görüşme için olumlu yanıt  vermesini nasıl değerlendiriyorsunuz?'' sorusu üzerine, siyasi  partilerin genel başkanlarının bir araya gelme çağrısının, sadece Başbakan Erdoğan ve Kılıçdaroğlu'nun görüşmesi talebinden ibaret olmadığını, tüm siyasi parti genel başkanlarına yönelik olduğunu  belirterek, ''Gerçekleşirse çok iyi olur'' dedi.
 
2- Genelkurmay Başkanı Orgeneral İlker Başbuğ, Türkiye’de bulunan Pakistan Genelkurmay Başkanı Tarık Macid'i kabulünde, iki ülke arasında tarihi geçmişe dayanan çok sıcak ilişkilerin olduğunu belirterek, ''Bu ilişkileri sadece karşılıklı çıkar çerçevesinde izah etmek oldukça  zordur. Hiçbir maddi çıkarın söz konusu olmadığı durumlarda dahi bu iki ulusun asil evlatları birbirlerine yardım elini uzatmada tereddüt göstermemişlerdir. Askeri şahsiyetlerin bu ilişkilerin gelişmesine katkısı büyük olmuştur.” dedi. 

3- Devlet Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış, Alman "Frankfurter Allgemeine Zeitung" gazetesine verdiği demeçte, “Türkiye'nin AB üyeliğinin 50 yıl sonra mı gerçekleşeceği” şeklindeki bir soruya  karşılık, AB üyelik müzakereleri tamamlandığında Türkiye'nin 50 yıl öncesinde olduğundan  çok daha farklı bir ülke olacağı cevabını verdi.
 
4- Devlet Bakanı Hayati Yazıcı OHAL, terör saldırıları ve anayasa değişikliğine ilişkin Zaman gazetesine açıklamalarda bulundu. Bakan Yazıcı, Türkiye’deki demokratikleşme sürecinin terör olayları ile kesintiye uğratılmak istendiğini söyledi.

5- Milli Eğitim Bakanı Nimet Çubukçu, düzenlediği basın toplantısında, Seviye Belirleme Sınavı’nın (SBS) 6 ve 7. sınıflarda kademeli olarak kaldırıldığını, sınavın sadece 8. sınıfta  gerçekleştirileceğini bildirdi.
6- Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım, İnterpromedya Araştırma Hizmetleri'nin yaptığı ''Bilişim 500'' araştırmasının ödül töreninde yaptığı konuşmada, Youtube internet sitesine erişimin engellenmesi konusundaki tartışmalara değinerek, ''Herkes bu ülkenin hukukuna uymak mecburiyetinde. Kimsenin özgürlüğüyle,  internetiyle alışverişiyle işimiz yok. Türkiye bir hukuk devletidir. Hukukun gücü  herkesi bağlamalıdır'' dedi.
 
7- Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), EUROSTAT ve OECD işbirliğiyle yürütülen Satınalma Gücü Paritesi çalışmaları çerçevesinde ''Avrupa Karşılaştırma Programı''na katılan 37 ülke için ''Gıda, İçki, Tütün'' ve alt gruplarına ilişkin 2009 yılı karşılaştırmalı fiyat düzeyi endekslerini açıkladı. Buna göre, Türkiye'de gıda ve alkolsüz içecekler AB ortalamasına kıyasla yüzde  23 daha ucuz. Türkiye'yi yine AB'ye göre yüzde 23 daha ucuz olan Bosna-Hersek ve  yüzde 25 daha ucuz olan Çek Cumhuriyeti takip ediyor.

8- Diyarbakır'da 99 sivil toplum kuruluşu,  yaşanan son olaylara ilişkin ortak basın açıklaması yaptı. Diyarbakır Ticaret ve Sanayi Odası (DTSO) Başkanı Galip Ensarioğlu, ''Kürt sorununun, Cumhuriyet'in kuruluşundan bugüne Türkiye'nin temel sorunu olduğunu'' savunarak, demokrasi dışı yöntemlerin çözüm  aracı olarak kullanılmasının, büyük acıların yanında ekonomik, siyasal ve sosyal  krizlere de neden olduğunu ifade etti.

9- Hatay'ın Hassa ilçesinde güvenlik güçlerinin, kekik toplayan köylüleri terörist zannederek ateş açması sonucu 2 kişi öldü, 1 kişi yaralandı.

10- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, G-20 zirvesi için gittiği Kanada'nın Toronto kentinde basın toplantısı düzenledi ve çeşitli konulardaki soruları cevapladı. Başbakan Erdoğan, ABD Başkanı Obama ile görüşmelerini anlatırken, ''Öncelikle Sayın Obama ile Türkiye-ABD ilişkilerini model ortaklık çerçevesi içerisinde görüşme imkanımız olduğu gibi, gerek İran'ın nükleer programı gerek Irak gerek Ortadoğu bunun yanı sıra tabii uluslararası sularda  cereyan eden malum olay sebebiyle bir görüş alışverişinde bulunduk” dedi.
Temaslarının ardından yurda dönen Başbakan Erdoğan, Esenboğa Havalimanındaki açıklamalarının ardından gazetecilerin sorularını cevapladı. Terörle mücadele konusunun kendileri için milli bir konu olduğuna işaret eden Başbakan Erdoğan, ''Ben  Sayın Kılıçdaroğlu ile görüşürüm, Sayın Bahçeli ile de görüşürüm, diğerleriyle de görüşürüm. Yeter ki burada ortak, samimi bir konsensüs oluşsun ve oturalım ortak kanaatleri birlikte paylaşalım'' dedi.
 
11- Kanada'nın Toronto kentinde düzenlenen G-20 zirvesinde, bütçe açığının indirilmesi, bankacılık sistemlerinin daha güvenli hale getirilmesi ve bankalara  yeni vergiler getirilmesi konusunda üye ülkelere hareket alanı bırakma kararları alındı. Ayrıca, G-20 ülkelerinin, bütçe açıklarının 2013 yılına kadar yarı yarıya indirilmesi taahhüdünde bulunuldu. Zirvede, küresel krizden çıkış usullerinde ise tam bir mutabakat sağlanamadı.
IMF Başkanı Dominique Strauss-Kahn, G-20 zirvesinin kapanışının ardından düzenlediği basın  toplantısında, G-20 ülkelerinin 2013 yılına kadar bütçe açıklarını yarı yarıya azaltma hedefinden  öte, bu ülkelerin borçlarını düşürmek için hayata geçirdikleri önlemlerin daha  önemli olduğunu söyledi.
ABD Başkanı Barack Obama da, zirvenin kapanışında yaptığı açıklamada, zirvede G-20 ülkelerinin bütçe açıklarının yarıya indirilmesine dair ortaya koyulan hedefi memnuniyetle karşıladığını, ancak kısa vadede mali güçleri  yetebilen ülkelerde teşvik ödeneklerinin sürdürülmesinin önemli olduğunu  belirtti.
 
12- İran Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinejad, Tahran'da gazetecilere yaptığı açıklamada, Uluslararası Atom Enerjisi Kurumunun (UAEK) himayesinde  Fransa, ABD ve Rusya ile yapılacak görüşmeleri  birkaç hafta erteleme kararının amacının, "Batı’yı başka uluslarla diyalog kurma teamülünü ve nezaket öğretmek için cezalandırmak" olduğunu söyledi. Ahmedinejad ayrıca, görüşmelere Brezilya ve Türkiye'nin de dahil  edilmesi gerektiğini ifade etti.
 
13- KKTC Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu, Newyork’ta BM Genel Sekreteri Ban Ki-moon ile görüşmesinin ardından BM'de gazetecilere açıklamalarda bulundu ve soruları cevapladı. Eroğlu bir soru üzerine, Kıbrıs Türk tarafı olarak istediklerinin Kıbrıs'ta  yıl sonuna kadar bir anlaşmaya varmak, soruna bir çözüm bulmak olduğunu söyledi.

14- Rusya Devlet Başkanı Dimitri Medvedev, G-20 zirvesi dolayısıyla bulunduğu Kanada'da düzenlediği basın toplantısında, Amerikan Merkezi Haberalma Teşkilatı'nın (CIA) Başkanı Leon Panetta'nın dün yaptığı açıklama hakkında değerlendirmelerde bulundu. Medvedev, ''Bu açıklamalar doğrulanmalıdır ama bu tür haberler, uluslararası toplum İran'ın nükleer programının şeffaf olduğunu bilmediği sürece, her zaman  endişe vericidir'' dedi.
 
15- İspanya Anayasa Mahkemesi, yaklaşık dört yıl  önce yürürlüğe giren Katalonya özerk yönetiminin yeni statüsünün, anayasaya  uygun olduğuna karar verdi.

16- İngiltere, AB dışından ülkeye gelecek göçmen  işçi sayısına sınırlama getirdi. İçişleri Bakanı Theresa May'in açıkladığı yeni düzenlemeye göre, ilk etapta 1 Nisan 2011'e kadar geçici bir uygulamayla göçmen işçi sayısı 24 bin 100  kişiye düşürülecek.
 
29 HAZİRAN 2010


1- Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, resmi ziyaret için Türkiye’de bulunan Endonezya Cumhurbaşkanı Susılo Bambangu Yudhoyono ile Çankaya Köşkü’nde görüşmesinin ardından düzenlenen ortak basın toplantısında, Türkiye ile Endonezya’nın uluslararası ilişkilerde yakın bir çalışma içinde bulunduklarını belirterek, “Bu ilişkilerimizin, turizm ve diğer her şeye yansımasını çok arzu ediyoruz. Zaten iki ülke vatandaşlarına sınırda vize verilmesi kabul edilmiştir. Bugün yaptığımız görüşmelerde, tamamen vizelerin kaldırılmasıyla ilgili çalışmaları başlatma konusunda da  bir mutabakata vardık” dedi.
Yudhoyono da yaptığı konuşmada, Endonezya ile Türkiye arasında “yeni bir işbirliği ve dostluk sayfası açmak istediklerini” söyledi.

2- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, partisinin Meclis grup toplantısında yaptığı konuşmada, terörle mücadelenin milli bir mesele olduğunu belirterek, “Terörle mücadelede yegane sorumluluk hükümete ait değildir” dedi. Başbakan Erdoğan, son yaşanan terör olaylarıyla birlikte “milli birlik ve kardeşlik projesi”ne ilişkin yoğun bir tartışmanın yürütüldüğüne şahit olduklarını belirterek, projenin “hız kestiği, yavaşladığı, heyecanının kaybolduğu, hatta açılımın kapandığı” gibi tamamen “haksız ve bilgi eksikliğinden kaynaklandığına inandığı bir yaklaşımın sergilendiğini” söyledi.
Öte yandan Başbakan Erdoğan ABD’nin PBS televizyonuna katıldığı bir programda soruları cevapladı. İran’la ilgili bir soru üzerine, Türkiye'nin İran ile uzun bir sınıra sahip olduğuna dikkat çekerek “BM Güvenlik Konseyi daimi üyeleri içinde böyle bir sınırı olan başka ülke yok. Biz bu komşu ülkeyle bağlarımızı kesip atamayız” dedi.

3- CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, partisinin Meclis grup toplantısında yaptığı konuşmada, Diyarbakır’da çok sayıda sivil toplum kuruluşu tarafından yapılan açıklamaya büyük oranda katıldıklarını ifade ederek, ”Terör örgütü PKK’nın silah bırakması için yapılan çağrıya destek veriyoruz. Silahların olduğu yerde sorunların çözülemeyeceği açıktır. Terör örgütünün koşulsuz silah bırakması lazım” dedi.

4- Sanayi ve Ticaret Bakanı Nihat Ergün, Ankara’da Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birlik Başkanları Tanışma ve İstişare Toplantısı’na katıldı. Nisan ayında açıklanan Esnaf ve Sanatkarlar Değişim, Dönüşüm, Destek Strateji Belgesi-Eylem Planı ve uygulama süreci hakkında bilgi veren Bakan Ergün, “Esnaf ve sanatkarımızın çok dağınık bir örgütlenme yapısı var. 3 bin 200 odada örgütlenmiş esnaf sanatkarımız ve 400’den fazla meslek kolu sayılıyor. Bu kadar meslek kolu tanımlamasıyla ve 3 binden fazla esnaf odasıyla, yani böyle salkım saçak bir örgütlenme yapısıyla esnafı güçlendiremeyiz” dedi.

5- Devlet Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış, resmi ziyaret için bulunduğu Romanya’nın başkenti Bükreş’te Türk İşadamları Derneği (TİAD) üyeleriyle görüşmesinde AB süreciyle ilgili yaptığı açıklamada, “Biz bu işe odaklanırken aslında bütün çabamızı Avrupa için değil, kendimiz için gösteriyoruz. Başmüzakereci olduğum halde bu sürecin sonunda AB üyesi olmuşuz olmamışız umurumda bile değil. Biz bu standartları başkaları için değil, kendimiz için yakalamamız lazım” dedi.
 
30 HAZİRAN 2010


1- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, televizyonlarda yayınlanan ''Ulusa Sesleniş'' konuşmasında, ''Biz terörün sonunu getirecek olanın daha fazla demokrasi, daha  fazla adalet, daha hakça bir paylaşım, daha dengeli, daha yaygın bir kalkınma  olduğuna inanıyoruz'' dedi. Başbakan Erdoğan ayrıca, yıllarca bölgede olağanüstü hal uygulandığını, yasaklarla, kısıtlamalarla, tecritle ne  terörün gerilediğini, ne kayıpların azaldığını, aksine bölgede hem gerilimin, hem yoksulluğun, hem adaletsizliğin arttığını, hem de şartların teröre çok daha elverişli hale geldiğini belirtti.

2- CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu Radikal gazetesinin sorularını cevapladı. Kılıçdaroğlu “Başörtülüler üniversiteye gidebilecek mi?” sorusu üzerine “Herkesin okumasına olanak sağlayacağız. Bu konuda kimsenin endişesi olmasın. Toplumsal desteği yaratacağız, bu sorunu çözeceğiz” dedi.

3- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Cemil Çiçek, İnsani Değerler Derneğinin düzenlediği toplantıya gelişinde gazetecilerin sorularını cevapladı. Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın Türkiye-Irak-ABD arasındaki üçlü mekanizmanın işlevinin ''istihbarattan öteye gitmesi gerektiği'' yönündeki sözlerinin hatırlatılması ve bu konudaki görüşlerinin sorulması üzerine Başbakan Yardımcısı Çiçek, ''Üçlü Mekanizma'' kapsamında istihbari bilgi alışverişinin çeşitli şekillerde sürdüğünü belirterek, ''Türkiye daha ötesini istiyor. Şimdi geldiğimiz nokta daha ötesinin yapılmasıdır. Belli bir çalışma da var. Ümidimiz bu çalışmanın sonucunun eyleme dökülmesidir'' dedi.
 
4- Milli Savunma Bakanı Vecdi Gönül, Kamerun Cumhuriyeti Savunma Bakanı Edgar Alain Mebe Ngo ile bir araya geldi. Bakan Gönül kabülde gazetecilerin profesyonel askerliğe geçiş konusundaki soruları üzerine, ''Genelkurmay inceleme yapıyor, biz de yapıyoruz.  Bunun ne şekle geleceği, bu teknik çalışmadan sonra ortaya çıkacak'' dedi.

5- ASO Meclis Toplantısında konuşan Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner  Yıldız, küresel ekonomik krize değinirken, siyasi istikrarın da etkisiyle Türkiye'nin söz konusu krizden en az etkilenen ülkeler arasında yer aldığını söyledi.
6- Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), Türkiye  ekonomisinin bu yılın birinci çeyreğinde yüzde 11,7 büyüdüğünü  açıkladı. Buna göre, üretim yöntemiyle hesaplanan GSYH tahmininde, 2010 yılı birinci üç aylık döneminde bir önceki yılın aynı dönemine göre cari fiyatlarla GSYH, yüzde 16'lık artışla 243 milyar 258 milyon lira oldu. Sabit fiyatlarla ise  bu dönemde ekonomi yüzde 11,7 büyümeyle 23 milyar 350 milyon lira olarak  belirlendi.

7- TBMM Başkanı Mehmet  Ali Şahin, Suriye’nin başkenti Şam’da düzenlenen İslam Konferansı Örgütü Parlamento Birliği'nin (İKÖPAB), Gazze'ye uygulanan ambargonun kaldırılmasına yönelik olağanüstü toplantısında yaptığı konuşmada, Orta Doğu'daki sorunların temelinde yatan Arap-İsrail ihtilafının adil, yaşayabilir ve kapsamlı bir çözüme kavuşturulmasının zamanının geldiğini  söyledi.
 
8- "AB Gıda Güvenliği, Veterinerlik ve Bitki Sağlığı" faslı, Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Devlet Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış ile Tarım ve Köyişleri Bakanı Mehdi Eker'in katılımıyla Brüksel’de AB Konseyinde düzenlenen Hükümetlerarası Konferans’la müzakerelere açıldı.
Açılışın ardından  düzenlenen ortak basın toplantısında konuşan Bakan Davutoğlu, oldukça  kapsamlı reformlar gerektiren gıda güvenliği, veterinerlik ve bitki sağlığı  faslını açarak AB üyelik yolunda Türkiye'nin "her türlü teknik engeli  aşabileceğini ispatladıklarını, sorunun siyasi engeller olduğunu" söyledi.
Bakan Bağış da, Türkiye'yi AB üyeliğine almanın maliyetini hesap edenlerin, Türkiye'yi dışarda  bırakmanın AB'ye maliyetini de düşünmeye başlaması gerektiğini söyledi.

9- Devlet  Bakanı Zafer Çağlayan, Irak temasları sırasında gazetecilere, Türkiye'nin ihracatındaki artışın, birinci çeyrek büyümesinin ve dış ticaret verilerinin son  derece önemli gelişmeler olduğunu anlattı. Bakan Çağlayan, haziran ayı ihracat rakamlarının mayıs ayına yakın, 9  milyar doların üzerinde olacağını bildirdi.

10- TÜSİAD Başkanı Ümit Boyner, Avrupa İş Zirvesi'ne katılmak için gittiği Brüksel'de AB Konseyi Başkanı Herman Van Rompuy'la bir araya geldi. Boyner, Türkiye'de anayasa referandumu sürecinin artık  başladığını söyledi.

11- ABD Başkanı Barack Obama yaptığı açıklamada, iş dünyasında bazı olumlu eğilimler olduğunu, ancak yurt dışındaki ekonomik sıkıntıların ABD ekonomisini etkilediğini  belirtti.
 
12- Filipinler'de devlet başkanlığı seçimlerini kazanan Benigno Aquino III, yemin ederek görevine başladı.
 

A PHP Error was encountered

Severity: Notice

Message: Undefined index: query

Filename: libraries/Functions.php(679) : eval()'d code

Line Number: 106