16.5.2010
×

Hakkında

Künye

İletişim

1 MAYIS 2010


1- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, TRT Haber’de gündeme ilişkin açıklamalar yaptı. Anayasa değişikliği ile ilgili TBMM’deki oylamada 367’nin altında kalan maddeler için Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün referanduma giderken bir ayırma kararı vermesinin mümkün olduğunu söyleyen Başbakan Yardımcısı Arınç, CHP Genel Başkanı Deniz Baykal’ın Anayasa Mahkemesi’ne başvuracakları yönündeki açıklamalarını da eleştirerek, “Anayasa Mahkemesi ile bir anlaşmaları olduğunu sanmıyorum. Bu Anayasa Mahkemesi’ne büyük bir saygısızlık olur. Ben bu konuda mahkemenin çok doğru, çok hukuki bir karar vereceğini düşünüyorum” dedi.

2- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Ali Babacan, gazetelerin Ankara temsilcilerinin katıldığı Türkiye ve dünya ekonomisinin durumu ile ilgili bilgilendirme toplantısında, iş dünyasının anayasa değişikliği çalışmalarını olumlu karşıladığını, Türk ekonomisi için tek riskin parti kapatma davası olduğunu söyledi. Ülkelerin kredi notu değişimlerine ilişkin de bilgi veren Başbakan Yardımcısı Babacan, 12 Eylül 2008’den itibaren 36 ülkenin kredi notunun düştüğünü, aynı dönemde 35 adet kredi notu artırımı gerçekleştiğini, arka arkaya not artırımı yapılan tek ülkenin ise Türkiye olduğunu belirtti.

3- Devlet Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış, AB Günü ve Türkiye’nin AB üyeliği ile ilgili Türkiye gazetesine yaptığı açıklamada, Türkiye’nin 1960’lardan bu yana askeri anayasalarla yönetildiğini belirterek, “Askeri anayasalarla yönetilen hiçbir AB üyesi ülke yok. Ben yaptığımız bu anayasa çalışmasını çok önemsiyorum. Çünkü Türkiye, bütün vatandaşlarını kucaklayan sivil bir anayasaya kavuşmadan AB’ye üye olamaz Yapılan anayasa değişikliği Türkiye’yi çok daha şeffaf bir ülke haline getirecek” dedi.

4- Devlet Bakanı Zafer Çağlayan, nisan ayı ihracat rakamlarına ilişkin yaptığı yazılı açıklamada, ihracatın geçen ay 2009 yılının aynı ayına göre yüzde 25,44 oranında arttığını ve yıl sonunda ihracatta 107,5 milyar dolarlık hedefin rahatlıkla aşılacağını ifade etti. 

5- Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, Türkiye Enerji Verimliliği Meclisi ve Enerji Verimliliği Derneğince Kocaeli’de düzenlenen “Türkiye Enerji ve Enerji Verimliliği Ortak Akıl Çalışması”nda yaptığı konuşmada, petrol ve doğal gaz fiyatlarının arttığını belirterek “Türkiye’nin ithalatının yüzde 20 ile 25’ini karşılayan enerji giderlerini azaltmak için hem yenilenebilir hem de yerli kaynaklarımızın artırılmasına dönük yoğun bir çabamız var. Karadeniz’de, Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgelerimizde nerede petrol bulma ümidimiz varsa orada çalışıyoruz. ‘Türkiye’de petrol yok’ cümlesi erken söylenmiştir. Bunun için mutlaka arama faaliyetlerimizi sonlandırmamız ve sonuçlarını değerlendirmiş olmamız gerekiyor” dedi.

6- SP Genel Başkanı Numan Kurtulmuş partisinin Bingöl İl Kongresi’nde yaptığı konuşmada, “Türkiye’de yıllardır devam eden kardeş kavgası ve bu milletin 30 yılına mal olan anlamsız terör meselesinin ortadan kaldırılması için hükümet açılım programı ortaya koymaya gayret etti. Muhalefet partileri, MHP ve CHP de baştan itibaren açılım konusunda hiçbir şeye yardımcı olmayacaklarını ifade ettiler. Her gün tartıştılar, her gün kavga ettiler. Açılım konusunda kör dövüşü yaptılar. Biz de bunun için ‘Gönüllü Birliktelik Projesi’ni başlattık” dedi.

7- Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) tarafından yapılan yazılı açıklamada, nisan ayında ihracat, 2009 yılının aynı ayına göre yüzde 25,44 artışla 9 milyar 436 milyon 676 bin dolar seviyesinde gerçekleşti.
TİM Başkanı Mehmet Büyükekşi, nisan ayı ihracat rakamlarına ilişkin yaptığı yazılı açıklamada, ihracatta üst üste 5 aydır çift haneli büyüme yakalandığına işaret ederek, Merkez Bankasının elindeki tüm araçları kullanarak kur sepetinin rekabetçi seviyede tutunması için vereceği aktif desteği yeniden ivme kazanan ihracatın devamı için son derece hayati gördüklerini bildirdi.

8- ‘1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü’ yurdun çeşitli yerlerinde kutlandı. İstanbul’daki kutlamalar 32 yıl aradan sonra Taksim Meydanı’nda yapıldı. İçişleri Bakanı Beşir Atalay, “Türkiye’de 1 Mayıs sendromu bitti. Bundan sonra 1 Mayıs gündem olmaktan çıkacak” dedi.
İstanbul Valisi Muammer Güler de 1 Mayıs’ın coşku içinde geçtiğini, bundan sonra daha coşkulu kutlanacağını umut ettiğini söyledi.

9- Tunceli’nin Nazimiye ilçesi Sarıyayla Jandarma Karakolu’na teröristlerce düzenlenen saldırıda 4 asker şehit oldu, 7 asker de yaralandı.

10- İngiltere’nin başkenti Londra’da bulunan Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Oxford Üniversitesi St. Antony’s Kolejinde düzenlenen “Değişen Dünyada Türk Dış Politikası” konulu uluslararası konferansta yaptığı konuşmada, Ortadoğu’da istikrar için Kudüs’te barışın sağlanması gerektiğini vurguladı. Bakan Davutoğlu, Türkiye-İsrail ilişkilerindeki gerginliğin de İsrail’in politikalarından kaynaklandığını söyledi. Türkiye-Ermenistan ilişkilerine de değinen Bakan Davutoğlu, Türkiye’nin komşularıyla tarihi bağları olduğunu, Ermenistan ile ilişkilerin normalleştirilmesi konusunda amaçlarının bölgesel barışın tesisi olduğunu kaydetti.

11- Almanya Başbakanı Angela Merkel “Bild am Sonntag” gazetesine yaptığı açıklamada, gelecekte Euro para biriminin istikrarının korunabilmesi için istikrar kriterlerinin daha da sıkılaştırılması gerektiğini belirterek, “Gelecekte son çare olarak sorumluluklarını yerine getirmeyen bir ülkenin en azından geçici bir süre oy hakkı elinden alınmalı. Almanya bunun kaçınılmaz olduğunu düşünüyor” dedi.
 
2 MAYIS 2010


1- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan partisinin Meclis grup toplantısında, CHP Genel Başkanı  Deniz Baykal’ın, kendisini 2. Dünya Savaşı’nda İngiltere Başbakanı olan Winston Churchill’e, iktidarı da Hitler’e benzetmesine atıfta bulunarak, “Eğer CHP lideri, kendisine Churchill’den örnek arıyorsa, Çanakkale Savaşı’na baksın. Churchill o savaşlarda tarihin asla unutmayacağı ağır bir mağlubiyet alıp, sonrasında da İngiltere’de Bahriye Nazırlığı’ndan istifa etmek zorunda kalmıştır. Her yerde başarısız olan bedel öder, çeker gider. Bunun nadir istisnalarından biri CHP’dir, onun genel başkanıdır” dedi.

2- Genelkurmay Başkanı Orgeneral İlker Başbuğ, Kara Harp Okulu 1962 yılı mezunlarıyla birlikte Anıtkabir’e yaptığı ziyaretin ardından karakolların yetersiz olduğuna ilişkin eleştirilere  cevap verdi. Orgeneral Başbuğ, terör bölgesinde binden fazla karakol ve bağımsız görev yapan birliğin varlığına dikkat çekerek “Her biri her halükarda kendi kendine yeterli olmak durumundadır ve öyledir. Bundan kimsenin şüphesi olmasın” dedi.
 
3- Tarım ve Köyişleri Bakanı Mehdi Eker gazetecilere yaptığı açıklamada,  et fiyatları konusunda spekülasyon olduğunu belirterek “Aslında hayvan varlığında sıkıntı yok. Birileri aşırı kar hırsıyla bunu yapmaya çalışıyor. AB ülkelerinden teklifler alınıp salı günü açıklanacak. Büyük bir ihtimalle Güney Amerika ülkeleri, Avustralya, Yeni Zelanda’dan da çarşamba ve perşembe günü sonuçlar alınacak” dedi.

4- TBMM Genel Kurulu’nda, Anayasa değişikliği teklifine ilişkin ikinci tur görüşmelerde, kadın-erkek eşitliğini düzenleyen 1. madde, özel hayatın gizliliği ile ilgili  2. madde, yurt dışına çıkış yasağını düzenleyen 3. madde, istismara ve şiddete karşı çocukları koruyucu tedbirleri düzenleyen 4. madde, sendika kurma hakkı ile ilgili 5. madde ile memurlar ve diğer kamu görevlilerine toplu sözleşme hakkı sağlayacak 6. madde kabul edildi.

5- TOBB Sanayi Odaları Konseyi tarafından yayımlanan ortak bildiride, 2009 yılının son çeyreğinden itibaren ekonomide ve sanayi üretiminde toparlanma sürecinin başladığı belirtilerek, “Büyümenin öncü göstergeleri diyebileceğimiz sanayi üretimi, yeni şirket kuruluşları, yurtiçi siparişler, KDV-ÖTV tahsilatları, elektrik kullanımı ve ihracatta son dönemde ciddi artışlar vardır” denildi.
6- Devlet Bakanı Zafer Çağlayan çeşitli temaslarda bulunmak üzere gittiği Suriye ziyaretinin ardından gazetecilere değerlendirmelerde bulundu. Bakan Çağlayan, Suriye’nin haziran ayında Türkiye’de yapacağı toplantı ile ülkede yatırım yapmak isteyenlere dönük yol haritası çizeceğini  belirterek, Suriye’de inşaat alanında Türk yatırımcılarını bekleyen 750 milyon dolarlık iş olduğunu söyledi.

7- Belçika’nın başkenti Brüksel’de bir araya gelen AB ekonomi ve maliye bakanları, IMF’in de katkısıyla 110 milyar euroya ulaşan Yunanistan’ı kurtarma paketine onay verdi. Yunanistan Başbakanı Yorgo Papandreu, borçlarını ödemek ve bütçe açığını daraltmak için anlaşmaya varıldığını açıklarken, ülkenin iflas etmemesi için her şeyi yaptığını söyledi. Yunanistan Maliye Bakanı Yorgo Papakostandinu da ikramiyelerin düşürülmesi, vergilerin artırılması, kamu çalışanlarının maaşında kesintiye gidilmesi başta olmak üzere, halkın gelirini azaltacak bir dizi tedbiri kamuoyuna açıkladı. 
 
3 MAYIS 2010


1- Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Japonya Prensi Tomohito Mikasa ile birlikte Japonya hükümeti tarafından ilan edilen “2010 Türkiye’de Japon Yılı” çerçevesinde İstanbul Çırağan Sarayı’nda düzenlenen Japon-Türk Dostluğunu Kutlama Töreni’nde yaptığı konuşmada, iki ülke arasındaki ilişkilerin her bakımdan geliştirilmeye ihtiyacı olduğunu belirterek, “Japon firmaların hala Türkiye’yi tam keşfedemediği kanaatindeyim. İki ülke arasında birçok alanda yapılacak daha çok iş vardır. Türkiye, Japon firmalarına çok büyük avantaj da sağlamaktadır” dedi.
Mikasa da yaptığı konuşmada, Türkiye’nin Japonya’ya dostluk gösteren en önemli ülkelerden biri olduğunu belirterek, iki ülke arasındaki ilişkilerin gelişmesini istediğini söyledi.

2- TBMM Genel Kurulunda yapılan anayasa değişikliği 2. tur görüşmelerinde, parti kapatmayı zorlaştıran 8. madde 330 oyun altında kaldığı için reddedildi.
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, TBMM’de gazetecilere konuya ilişkin yaptığı değerlendirmede, anayasa değişikliği paketinin geri çekilmesinin söz konusu olmadığını belirterek “Demokratik parlamenter sistemin bir gereği olan bu neticeyi hayırlı buluyorum. Fakat tabi gönlüm bundan yana değil. Ülkemizin bir kapatılmış siyasi partiler mezarlığı olmasını istemiyoruz. Demokles’in kılıcı devamlı başlarında sallanmasın, hep bunu konuştuk, bunu söyledik ve siyasi geçmişimizin içinde biz bunların bir çoğunu yaşadık, yaşıyoruz. Bu oylamada böyle bir netice çıkmıştır ve sonuna kadar biz yolumuza yine aynı kararlılıkla devam edeceğiz” dedi.

3- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Vakıf Haftası açılışı dolayısıyla TBMM’de düzenlenen törende yaptığı konuşmada, Türkiye’de 1996-2002 yılları arasında sadece 46 tarihi eserin onarımının yapıldığını, 2003-2009 yılları arasında ise yaklaşık 3 bin 400 eserin restorasyonunun tamamlandığını bildirdi. Türkiye’nin tarihiyle yaşadığını belirten Başbakan Erdoğan, “Ağaç kökleriyle yaşar. Kökü olmayan ağaç olmaz. Tarihine sırt dönenler tarih olur” dedi.

4- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Ali Babacan Habertürk televizyonunda güncel ve ekonomik gelişmeleri değerlendirdi. Türkiye ekonomisindeki toparlanma sebebiyle enflasyonun bu yıl yüksek seyredeceğini belirten Başbakan Yardımcısı Babacan, Yunanistan’a mali yardımla ilgili olarak ise “Gündemimizde böyle bir konu yok” dedi.

5- Sanayi ve Ticaret Bakanı Nihat Ergün, TOBB-ETÜ’de düzenlenen AB İş Geliştirme Merkezi (ABİGEM) Uluslararası KOBİ Konferansı’ndan ayrılışı sırasında gazetecilerin TOBB’un 16 iştirakinde Bakanlık müfettişlerinin başlattığı incelemeye ilişkin sorularını yanıtladı. Anonim şirketlerinin denetiminin, Türk Ticaret Kanunu’yla Bakanlığına verilmiş bir görev olduğunu belirten Bakan Ergün, “Denetimlerdeki esas yaklaşım; yönlendirici, eğitici bir denetim olmasıdır” dedi.
TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu da TOBB’un şeffaf bir kuruluş olduğunu belirterek, inceleme başlatılan şirketlerinin büyük çoğunluğunun yönetiminde kamunun bulunduğunu söyledi.

6- Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), nisan ayında tüketici fiyatları endeksinin (TÜFE) yüzde 0,60, üretici fiyatları endeksinin (ÜFE) yüzde 2,35 arttığını açıkladı. TÜİK’e göre, nisan ayı itibariyle yıllık enflasyon TÜFE’de yüzde 10,19, ÜFE’de yüzde 10,42 arttı.

7- SPK Başkanı Vedat Akgiray, İstanbul’da düzenlenen ‘Küresel Kriz Sonrası Sermaye Piyasalarında Yeni Düzen’ başlıklı panelin açılışında yaptığı konuşmada, krizin ikaz sinyallerinin atlatıldığını belirterek, “Borsada fiyat manipülasyonunda asıl sahtekarlık, fiyat çıkarken olur. Ancak bu fiyat düşerken fark edilir ve çok geçtir. Belki de ona benzeyen bir şey bu. Bundan sonra erken uyarılar bu anlamda fevkalade önemli” dedi.

8- MÜSİAD Genel Başkanı Ömer Cihad Vardan, Anadolu Ajansına yaptığı açıklamada, işsizlik rakamlarında bir miktar iyileşmenin olduğunu belirterek, “Hükümet, Ulusal İstihdam Stratejisi geliştirmeli” dedi. İşsizliğin ekonominin anlık seyri karşısında anlık tepki göstermediğine işaret eden Vardar, işsizlik oranlarının 2009’da yüzde 16,1’e yükseldiğini, hükümetin aktif istihdam politikalarıyla bu oranın yüzde 13,5 düzeyine çekildiğini söyledi.

9- Türkiye Gazeteciler Sendikası (TGS), 3 Mayıs Dünya Basın Özgürlüğü Günü nedeniyle yaptığı açıklamada, gazeteciler hakkında açılmış 700 dolayında dava bulunduğunu ve 40 gazetecinin tutuklu olarak yargılandığını belirterek, bunların, demokratik bir toplumun gerekleriyle bağdaşmayan uygulamalar olduğunu bildirdi.

10- İran Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinejad, ABD’nin New York kentinde BM Nükleer Silahların Yayılmasının Önlenmesi Antlaşmasının (NPT) gözden geçirme toplantısında yaptığı konuşmada, İran’ı uluslararası toplumla uzlaşmaya çağıran BM Genel Sekreteri Ban Ki-moon’un sözlerine ilişkin olarak “Genel Sekreter bizden nükleer yakıt tedariki önerisini kabul etmemizi istedi ve topun İran’da olduğunu söyledi. Bu teklif bizim açımızdan kabul edilmiştir, top da diğer taraftadır ve onların bizimle işbirliği yapmaları gerekmektedir” dedi.

11- IMF Başkanı Dominique Strauss-Khan ve AB Komisyonunun Ekonomik ve Parasal İşlerden Sorumlu Üyesi Olli Rehn Brüksel’de yaptıkları ortak açıklamada, IMF ve AB zorlu tasarruf programı ve yardım paketinin Yunanistan’a sorunlarından kurtulması için yardımcı olacağını, ancak bunun yıllar sürebileceği uyarısında bulundu. Khan, IMF Yönetim Kurulu’nun IMF’nin kurtarma paketindeki 30 milyar avro’luk katkısına bu hafta onay vereceğini tahmin ettiğini söyledi.

12- KKTC Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu, BM Genel Sekreteri’nin Kıbrıs Özel Danışmanı Alexander Downer’i makamında kabul etti. Görüşmenin ardından konuşan Eroğlu, müzakerelerin sonsuza kadar devam edemeyeceği konusunda BM ile aynı görüşte olduklarını ve müzakerelerin başlaması konusunda mutabakata vardıklarını belirterek, “Büyük bir ihtimalle 26 Mayıs'ta müzakereler başlayabilir” dedi.
Downer de yaptığı açıklamada, müzakerelerin 26 Mayıs’ta kaldığı yerden devam edeceğini umduğunu belirterek, “Müzakerelerin, 23 Mayıs-1 Temmuz (2008) anlaşmaları, BM Parametreleri ve Güvenlik Konseyi kararları çerçevesinde ilerlemesi konusunda Sayın Eroğlu ile mutabık kaldık. Bundan memnunuz” dedi.

13- Almanya Başbakanı Angela Merkel, bakanlar kurulunun Yunanistan’a yardım yapılmasını kabul etmesinden sonra Dışişleri Bakanı Guido Westerwelle ile birlikte başbakanlıkta düzenlediği basın toplantısında, Yunanistan’a yapılacak yardımın 30 milyarının IMF, 80 milyarının da avro para birimini kullanan ülkelerden sağlanacağını, ülkesinin 23,4 milyar avro ile Yunanistan’a yapılacak yardımların yüzde 28’ini üstlendiğini söyledi.
 
4 MAYIS 2010


1- Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, TUSKON Yönetim Kurulu Başkanı Rızanur Meral ve beraberindeki yönetim kurulu üyelerini kabul etti.

2- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, partisinin Meclis grup toplantısında yaptığı konuşmada, milletin AK Partiyi prangaları kırsın diye iktidara getirdiğini belirterek, “AK Partideki kenetlenmeyi kıskananlar bunu bozmak istiyor. İşte biz bu oyuna rağmen yine tarih yazacağız” dedi. Anayasa değişikliklerine destek olmadıkları için tarihin ve milletin CHP, MHP ve BDP’yi yargılayacağını ifade eden Başbakan Erdoğan, “CHP, bu değişikliğe destek olmayarak hem kendisini hem de milletin kendisine verdiği yetkiyi inkar etmiştir. MHP, bu değişikliğe destek olmayarak, kendisine verilen oylara, millet emanetine ihanet etmiştir. BDP, parti kapatmaların mağduru bir siyasi geleneğin temsilcisi olarak hem kendisini inkar etti hem de kendisine reva görülen haksızlıklara alkış tutmuştur” dedi.

3- CHP Genel Başkanı Deniz Baykal partisinin Meclis grup toplantısında yaptığı konuşmada, anayasa değişikliği paketinden parti kapatmaya ilişkin düzenlemenin düşmesini “TBMM tarihinin en onurlu, en saygın uygulamalarından birisi” olarak değerlendiren Baykal, Anayasa Mahkemesi ve HSYK’ye ilişkin düzenlemelerin de düşmesi durumunda pakete evet oyu kullanarak, kalan maddelerin referanduma gitmesine engel olacaklarını söyledi.

4- Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Irak Ulusal Diyalog Cephesi lideri Salih El Mutlak ile yaptığı görüşmenin ardından düzenlenen ortak basın toplantısında, 7 Mart’ta Irak’ta yapılan genel seçimlerin ardından ortaya çıkan durumu görüştüklerini belirtti. Bakan Davutoğlu, son zamanlarda artan terör olayları ile ilgili olarak da, “Bir kez daha terör olaylarına karşı Türkiye ve Irak olarak birlikte davranma konusunda irade beyanında bulunduk.” dedi.
Mutlak da yaptığı konuşmada, “Irak’ta Türkiye’nin daha fazla aktif olmasını istiyoruz” dedi.

5- Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım, Çankırı’da Yüksek Hızlı Tren Makas Fabrikası kurulması dolayısıyla TCDD Genel Müdürlüğünde düzenlenen törende yaptığı konuşmada, 11 bin kilometre demiryolunun yenilendiğini belirterek, “Bugün Türkiye, Ankara-Eskişehir Yüksek Hızlı Treni’ni hizmete açarak Avrupa’nın 6’ncı, dünyanın 8’inci hızlı trene sahip ülkesi oldu” dedi. Ülkemizin dört bir yanını demiryollarıyla öreceklerini ifade eden Bakan Yıldırım, “Atatürk’ün vasiyetini yerine getirmek de bizim boynumuzun borcudur. Buna kararlıyız, Türkiye bunu yapacak güce sahiptir” dedi.

6- TBMM Genel Kurulunda, anayasa değişikliği teklifinin ikinci tur oylamasında 14,15,16 ve 17. maddeler kabul edildi.

7- Merkez Bankası tarafından yapılan açıklamada, TÜİK tarafından açıklanan nisan ayı enflasyon rakamlarının vergi etkisinden arındırıldığında temel enflasyon eğiliminde bozulma olmadığının görüldüğü ifade edilerek, “Bu çerçevede, geçici unsurların kademeli olarak ortadan kalkmasıyla enflasyonun tekrar düşüş sürecine girmesi beklenmektedir” denildi.

8- TÜSİAD Başkanı Ümit Boyner, Balıkesir’in Bandırma ilçesinde düzenlenen Türk Girişim ve İş Dünyası Konfederasyonu (TÜRKONFED) Başkanlar Konseyi Toplantısı’nda terör olayları ve demokratik açılıma değindi. Boyner, “Bir türlü demokratik düzenlemeleri hayata geçirip problemi çözemeyen hükümetler yüzünden yüreğim kan ağlıyor. Çocuklarımızın eğitimine harcayamadığımız paraların kat ve kat fazlasını onları bizlerden çalan bir şiddet ortamına harcıyoruz” dedi.

9- İspanya Başbakanı Jose Luis Rodriguez Zapatero, başkent Madrid’de düzenlediği basın toplantısında, Yunanistan’ın içinde bulunduğu krizin Avro bölgesi’nin diğer ülkelerine sıçrayacağı iddialarını reddederek, “Piyasaların İspanya’ya saldırması için bir neden yok. İspanya’nın avro bölgesinden 280 milyar euroluk yardım alacağı söylentileri tamamen deli saçması. İspanya’nın borç ödeme gücü güçlü konumda” dedi.
 
5 MAYIS 2010


1- Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Türkiye'ye resmi ziyaret gerçekleştiren Uganda Cumhurbaşkanı Yoweri Kaguta Museveni ile düzenlediği ortak basın toplantısında, Tunceli'nin Nazımiye ilçesi Sarıyayla Karakoluna yönelik terör saldırısıyla ilgili soruyu yanıtladı. Cumhurbaşkanı Gül, ''Terörle mücadele kolay bir iş değil, zor bir iştir ama kararlılıkla devam edilecektir. Her şeyden çıkartılacak dersler, alınacak tedbirler vardır'' dedi.

2- Türkiye’de bulunan Arnavutluk Cumhurbaşkanı Bamir Topi, Türkiye Değişim Hareketi lideri ve Şişli Belediye Başkanı Mustafa Sarıgül'ü ziyaret etti. Topi, daha sonra belediye meclisinde düzenlenen toplantıda yaptığı konuşmada, Türkiye'ye ilk defa 18 yıl önce geldiğini, daha sonra 2008'de Cumhurbaşkanı olarak ziyarette bulunduğunu, bu sıcak ilgiyi her gelişinde hissettiğini söyledi.

3- TBMM Genel Kurulunda, anayasa değişikliği teklifinin 18, 19,20,21,22,23’üncü maddeleri kabul edildi.

4- Sermaye Piyasası Kurulu (SPK) Başkanı Vedat Akgiray, İstanbul’da yarın başlayacak ''Halka Arz Seferberliği-İstanbul Zirvesi'' öncesi SPK, TOBB, İstanbul Menkul Kıymetler Borsası (İMKB), Türkiye Sermaye Piyasası Aracı Kuruluşları Birliği (TSPAKB) ve İstanbul Sanayi Odası (İSO) Başkanları, basın toplantısında bir araya gelerek, halka arz seferberliğine tam destek verdi. Akgiray, halka arzda 40'tan fazla ön başvuru olduğunu belirterek, bu tempoda devamı halinde İMKB'de, kurulduğu ilk 2 yıldan sonraki en çok halka arzın yapıldığı yılın yaşanabileceğini söyledi.
 
5- MÜSİAD Genel Başkanı Ömer Cihad Vardan, MÜSİAD'ın 20. yıldönümü dolayısıyla yaptığı yazılı açıklamada, istihdam kapasitesinin artırılmasına yönelik olarak yeni yatırımların gerçekleştirilmesine katkıda bulunan, genç girişimciye destek veren, faydalı ve sürdürülebilir projeler üretmeye devam eden derneğin, sahip olduğu prensip ve esaslar çerçevesinde birçok ilke imza atmak ve her zaman öncü olmak için çalışmalarını daha da artıracağını bildirdi.       

6- Kamu Emekçileri Sendikaları Konfederasyonu (KESK) Genel Başkanı Sami Evren, İstanbul’da düzenlediği 1 Mayıs değerlendirme toplantısında, Taksim Meydanı'nın 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü kutlamalarına açılmasına ilişkin, ''Toplumsal mücadeleler 'hak verilmez alınır' kavramı üzerinde gelişir. Siz mücadele etmezseniz kimse sizin talebinizi görmez. Dolayısıyla biz mücadele ettik, siyasi iktidar bu talebimizi karşılamak zorunda kaldı'' dedi.

7- BM merkezinde Nükleer Silahların Yayılmasının Önlenmesi Antlaşması'nı (NPT) gözden geçirme toplantılarının açılışına katılmak üzere New York'a giden İran Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinejad, düzenlediği basın toplantısında, bu kapsamda Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ve Brezilya Devlet Başkanı Lula da Silva'nın da İran'a geleceklerini ve kendileriyle  nükleer yakıt değişimi konusunu ele alacaklarını söyledi.

8- AB Komisyonu'nun 2010 Bahar Ekonomik Tahminler Raporu’nda, geçen yılki yüzde 4,7'lik küçülmenin ardından "güçlü toparlanma" sürecine giren Türkiye'nin bu yıl yüzde 4,7 ve gelecek yıl yüzde 4,5 ile Avrupa'nın en hızlı büyüyen ülkesi olacağı ileri sürüldü.

9- Yunanistan'da hükümetin kemer sıkma uygulamalarına karşı düzenlenen ve çatışmaya dönüşen protesto gösterileri sırasında bir bankanın yandığı ve bankadaki 3 kişinin öldüğü belirtildi.
IMF Başkanı Dominique Strauss-Kahn, Fransız gazetesi Le Parisien'e verdiği demeçte, ''Yunanistan iflasın eşiğine gelmiştir'' diyerek, Yunanistan'daki borç krizinin, Avrupa'nın geri kalanına yayılma riski bulunduğunu söyledi. Strauss-Kahn, avro bölgesinden bir tek ülkenin bile avrodan çıkması halinde, bunun avronun sonu olabileceğini de vurguladı.
Avrupa Merkez Bankası Üyesi, Almanya Merkez Bankası (Bundesbank) Başkanı da olan Axel Weber de Alman parlamenterlere yaptığı açıklamada, Yunanistan'ın şu anki çok kırılgan durumda borcunu ödeyememesi durumunun, avro bölgesi ve finansal sistemin istikrarı için önemli bir risk taşıdığını belirterek, Yunanistan için oluşturulan 110 milyar avroluk (147 milyar dolar) yardım paketine Almanya'nın katkısının haklı gerekçeleri olduğunu ifade etti.
 
10- Irak Başbakanı Nuri El Maliki'nin Hukuk Devleti İttifakı'nın, rakip Şii ittifakı ile anlaşma sağladığı bildirildi.
 
6 MAYIS 2010


1- Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Yunus Emre Kültür ve Sanat Haftası etkinliklerine katıldığı Yunus Emre Beldesi’nden Eskişehir’e giderken gazetecilere yaptığı açıklamada, Ankara-Eskişehir arasında hizmet veren Yüksek Hızlı Tren’in gurur duyulacak büyük bir proje olduğunu söyledi. Cumhurbaşkanı Gül Eskişehir Valiliğinde anayasa değişiklik süreci ile ilgili olarak yaptığı açıklamada da “Meclis’teki süreç tamamlanıp bana geldiğinde kararımı vereceğim. Biliyorsunuz bana gelmeyebilir de, dolayısıyla bana geldiğinde değerlendireceğim” dedi.
Cumhurbaşkanı Gül, Eskişehir’de 3. Beyaz Altın Türkiye Girişimcilik Ödülleri törenine de katıldı.

2- CHP Genel Başkanı Deniz Baykal gazetecilere yaptığı açıklamada, referandumun gerçekleşmesi halinde iktidarı çok büyük bir sürpriz beklediğini  belirterek “Şimdi Anayasa Mahkemesi korkusu iktidara hakim olmaya başlamıştır. Anayasa Mahkemesi şu ya da bu şekilde aşılacak olursa halk korkusu egemen olmaya başlayacaktır. Hukuk, halkın oyları, referandum ya da millet bu konuda gerekeni söyleyecektir. Ben her ikisine de tam bir güven içindeyim” dedi.

3- Devlet Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış ile Devlet Bakanı Hayati Yazıcı, TGRT Haber TV’de yayınlanan “Ankara’nın Gündemi” programında gündemi değerlendirdi. Bakan Bağış, anayasa değişiklik maddelerinin her birinin AB sürecinde bir fasıl açmaya bedel olduğunu ve Türkiye’nin 1960 yılından bu yana askeri anayasalarla yönetildiğini belirterek “Askeri anayasalarla asgari demokrasi olur. Asgari demokrasiyle de Türkiye’yi, AB standardına yükseltmek mümkün değil. Bu anayasa değişikliği Türkiye’ye AB kapısını açacak” dedi.
Bakan Yazıcı da anayasa değişikliğinin parlamenter rejimin kurallarına uygun olduğunu söyledi.

4- Tarım ve Köyişleri Bakanı Mehdi Eker yaptığı açıklamada, aşırı yükselen et fiyatlarını kontrol altına almak için Et-Balık Kurumu’nun yapacağı iki et ithalatı ihalesinin serbest rekabet şartları oluşmadığı için şimdilik iptal edildiğini açıkladı. Et fiyatlarının son 10 günde yüzde 25 düştüğünü belirten Bakan Eker, aldıkları kararların olumlu sonuçlarını gördüklerini kaydetti.

5- TBMM Genel Kurulu’nda anayasa değişikliği teklifinin tamamı kabul edildi.  Gazetecilerle sohbet toplantısında bir araya gelen Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, “Kampanyamızı, hazırlıklarımızı başlattık. Millete gideceğiz. Biz 14 Ağustos 2001’de demokrasi için yola çıktık. Şimdi de demokrasi konusunda ya tarih yazacağız. Ya da tarih olacağız” dedi.

6- Sermaye Piyasası Kurulu (SPK) Başkanı Vedat Akgiray, Halka Arz Seferberliği-İstanbul Zirvesi’nde yaptığı konuşmada, dünyada borsaların toplam değerinin gayrisafi hasılaya oranının yüzde 100’ün üstünde, Türkiye’de ise bu oranın yüzde 40’a yakın olduğunu ve bunun dünya ortalamasının çok altında olduğunu belirterek “Ekonomik büyüklüğümüze göre İMKB’nin büyüklüğü çok az” dedi.

7- BDDK’dan yapılan açıklamada, sektörün 2009 yılındaki 20 milyar 182 milyon lira dönem karının, 3 milyar 30 milyon liralık kısmının dağıtılmasına karar verildiği bildirildi. Açıklamada, daha önce alınan kararla, bankaların 2008-2009 karlarının banka bünyesinde tutulmasına karar verildiği hatırlatılarak, 2008’de de karın 2.6 milyar lirasının dağıtıldığı belirtildi.

8- Yunanistan’da hükümetin 30 milyar euroluk tasarruf planı Yunanistan Parlamentosunda onaylandı.

9- Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Moody’s, Yunanistan’daki borç krizinin etkisinin, Portekiz, İtalya, İrlanda ve İngiltere gibi ülkelerdeki bankalara yayılabileceğini bildirdi.
 
 7 MAYIS 2010


1- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, partisinin 2. Gençlik Sempozyumu'nda yaptığı konuşmada, TBMM'deki anayasa değişikliği teklifine ilişkin görüşmelerde BDP'nin tavrını eleştirerek, ''Bunlar partilerinin kapatılmasından rahatsız değil, tam aksine memnunlar. Çünkü oradan nemalanıyorlar. BDP'ye oy verenlerin karşısına nasıl çıkacaklar, onlara bu emaneti yükleyenlere nasıl hesap verecekler? Hangi yüzle, hangi gerekçe ile parti kapatmalardan şikayet edecekler?'' dedi.
Daha sonra İstanbul’a giden Başbakan Erdoğan, gazetecilere CHP Genel Başkanlığından istifa eden Deniz Baykal'ın açıklamalarını değerlendirdi. Başbakan Erdoğan, ''Ana muhalefet liderinin bugün yaptığı açıklamalar en az yaşananlar kadar düzeysiz ve çirkindir. Siyasal karalamaya dönüktür. Bütün bu yaşananların sorumluluğunu siyasi iktidara yüklemeye çalışmak ahlaksız bir iftiradır, büyük bir hezeyandır'' dedi.

2- Yargıtay Başkanı Hasan Gerçeker, Trabzon Cumhuriyet Başsavcısı Gökhan Karaburun'u ziyareti sırasında yaptığı konuşmada, ''Biz toplum için en büyük teminat olan yargı bağımsızlığı için doğru bildiğimiz, doğru olduğuna inandığımız şeyleri söylemeye devam edeceğiz'' dedi.

3- TBMM Genel Kurulunda dün kabul edilen Anayasa’nın Bazı Maddelerinde Değişiklik Yapılmasını Öngören Kanun, onay için Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’e gönderildi.

4- Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı, CHP Genel Başkanı Deniz Baykal'a ait olduğu iddia edilen ve bazı internet sitelerinde yayımlanan görüntülerle ilgili olarak soruşturma başlattı. Ankara 3. Sulh Ceza Mahkemesi, görüntülerle ilgili soruşturmada gizlilik kararı verdi.

5- Hakkari'nin Yüksekova ilçesine bağlı Dağlıca bölgesinde, terör örgütü PKK üyeleri ile güvenlik güçleri arasında çıkan çatışmada, 5 terörist ölü ele geçirildi.

6- Türkiye'nin Moskova Büyükelçisi Halil Akıncı Anadolu Ajansına yaptığı açıklamada,  Türkiye ile Rusya arasında vizesiz dolaşımı öngören anlaşmanın iki ülke yetkili heyetleri arasında parafe edildiğini ve Rusya Devlet Başkanı Dimitri Medvedev'in  11-12 Mayıs’ta Türkiye'ye yapacağı ziyaret sırasında imzalanması halinde yürürlüğe gireceğini söyledi.

7- Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Türkiye’ye gelen İran Dışişleri Bakanı Manuçehr Mutteki ile İstanbul’da bir araya geldi. Bakan Davutoğlu, İran’ın şüpheli bulunan nükleer programıyla ilgili sorunun diplomatik yollarla çözülmesi için çaba gösterdiklerini, Türkiye gibi BM Güvenlik Konseyi’nin geçici üyesi olan Brezilya’nın Devlet Başkanı Luiz Inacio Lula da Silva’nın da aynı amaçla Tahran’a gideceğini söyledi. Bakan Davutoğlu, Türkiye’nin nükleer silahlanmaya karşı ülkelerin barışçıl amaçla nükleer teknolojiyi kullanma hakkına ise saygılı olduğunu ifade etti.
Mutteki ise Türkiye ve İran’ın bölgesel konularda iki temel taş durumundaki ülkeler olduğunu, BM Güvenlik Konseyi üyesi Türkiye’nin aynı zamanda İran’ın komşusu olarak sorunlara yapıcı yaklaştığını söyledi.

8- ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Philip Crowley düzenlediği günlük basın toplantısında, bir gazetecinin ABD’nin BDP heyetiyle Kürt sorunu ve Türkiye’de demokratikleşme üzerine konuşup konuşmadığını sorması üzerine “Siyasi parti ve hareketlerin demokratik sistemde şiddet tehdidiyle aralarına mesafe koymaları ihtiyacı başta olmak üzere pek çok konuyu tartıştık” dedi.

9- Kırgızistan'da geçici hükümet, Türk Silahlı Kuvvetlerinin (TSK) Kırgızistan Silahlı Kuvvetlerine 800 bin dolarlık teknik ve maddi yardımını öngören anlaşmayı onayladı.

10- Portekiz Başbakanı Jose Socrates, AFP'nin Yunanistan'daki ekonomik krizin piyasalara yansımaları ve aralarında Portekiz'in de bulunduğu Avrupa ülkelerindeki kaygılara ilişkin bir sorusu üzerine tüm politikacılar gibi Avrupa ve Avro için kaygılandığını  belirtti.
 
8 MAYIS 2010


1- Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Çırağan Sarayı’nda Suriye Cumhurbaşkanı Beşar Esad ile görüşmesinin ardından düzenledikleri ortak basın toplantısında, bölgenin artık yeni bir savaşı kaldıramayacağını belirterek, “Gazze’de iki sene önce olanlar bardağı taşırmıştır. Bundan sonra yeni bir savaş veya savaşa benzer faaliyetleri bu bölge kaldıramaz. Dünyada artık hiç kimse de bunlara sempatik bakmaz ve duyarsız kalamaz. Bu bakımdan böyle bir şeyi asla ne görmek ne duymak isteriz. Herkesin de ona göre politikalarını tespit etmesi, ayağını denk alması gerekir” dedi.
Görüşmede İsrail ile barış görüşmelerini de ele aldıklarını belirten Esad da, Suriye’nin Türkiye’nin arabuluculuğuna bağlı olduğunu belirterek “İsrail, başarılı bir arabuluculuğa hazır değildir. Çünkü bilindiği üzere başarılı bir arabuluculuk barışı getirir ve barış İsrailliler tarafından istenmemektedir” dedi.

2- TBMM Başkanı Mehmet Ali Şahin, TBMM Mustafa Necati Kültür Evi’ndeki Anneler Günü sergisine gelişinde gazetecilerin referandum süresi ile ilgili sorularını yanıtladı. Referandum süresini 60 güne indiren yasal düzenlemenin yapıldığını ve yürürlüğe girdiğini belirten Başkan Şahin, “Bu tartışmayı gereksiz görüyorum” dedi.

3- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Vakıflar Genel Müdürlüğünce restorasyonları tamamlanan vakıf eserlerinin Yenikapı Mevlevihanesinde düzenlenen toplu açılış töreninde yaptığı konuşmada, anayasa değişikliği çalışmalarıyla birlikte artan terör saldırılarını kınayarak, bu saldırıları, Türkiye’deki iç siyasi gelişmelerle bağlantılı provokatif eylemler olarak gördüğünü söyledi. Anayasa paketine de değinen Başbakan Erdoğan, “Türkiye’nin ilerlemesine, kalkınmasına, demokratik müreffeh ülke olmasına engel olan prangaları kırıp atma adına TBMM üzerine düşen görevi yaptı. Şimdi son sözü millet söyleyecek. Türkiye için bu son derece anlamlı süreci kendi kirli emelleri doğrultusunda yönlendirmek isteyenleri, halka gitmekten korkan, halka korku salmak isteyenleri de millet, sağduyusuyla bir kez daha bertaraf edecektir” dedi.

4- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Ali Babacan, İstanbul’da Türkiye İşadamları ve Sanayiciler Konfederasyonu (TUSKON) Genişletilmiş Yönetim Kurulu toplantısı sonrasında gazetecilere yaptığı açıklamada, toplantıda vergi uygulamaları ve işgüçü piyasasında daha esnek yapıya nasıl ulaşılabileceği konusunu değerlendirdiklerini belirterek, geniş katılımlı bir çalıştay üzerinde durduklarını kaydetti.

5- Yargıtay Başkanı Hasan Gerçeker, Bayburt Yargıtay Hatıra Ormanı’na fidan dikme törenine katıldı. Gerçeker burada yaptığı açıklamada, “Cumhuriyetimizin teminatı yargıdır, adalettir. Yargı, yasama ve yürütme ile uyum içinde çalışarak, bu görevi yerine getirmektedir” dedi.

6- Devlet Bakanı Selma Aliye Kavaf Zaman gazetesine yaptığı açıklamada, TBMM’de kabul edilerek Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’e sunulan anayasa değişikliği paketinin bilhassa kadınlar ve toplumun dezavantajlı kesimleri açısından devrim niteliği taşıdığını, bu düzenlemeler sayesinde demokratik toplum projesine adım adım yaklaşıldığını belirterek, “Değişiklikler önce kadını, çocuğu ve aileyi dolayısıyla sosyal sermayemizi güçlendirme yolunda atılmış çok önemli adımlar içermekte. Yepyeni bir döneme girilmektedir” dedi.

7- Adalet Bakanı Sadullah Ergin, Kamu Hukukçuları Kurultayı’nın açılışında yaptığı konuşmada, hükümetin anayasa değişikliği paketiyle yargıyı ele geçirmeye çalıştığına yönelik eleştirilere tepki gösterdi. Pakette HSYK’nın yapısını yeniden düzenlemeye atıfta bulunan Bakan Ergin, “Yargıyı ele geçirmeye çalışmakla, yargıyı siyasallaştırmaya çalışmakla suçlanan bir hükümet, bir Adalet Bakanı, yargının bağımsızlığı adına elindeki hemen hemen bütün yetkileri Hakimler ve Savcılar Yüksek Kuruluna devretmektedir” dedi.

8- Sanayi ve Ticaret Bakanı Nihat Ergün, Organize Sanayi Bölgeleri Üst Kuruluşu (OSBÜK) tarafından Mardin’de düzenlenen Doğu ve Güneydoğu Anadolu Bölge Toplantısı’nda “Bölgede 16 ilde bulunan 23 OSB’de yüzde 73 doluluk oranı ile yaklaşık 110 bin kişi çalışıyor. Buralarda tam kapasite ile çalışılması durumunda 25 bin vatandaşımız daha iş bulma imkanına sahip olacak” dedi. Bölgedeki OSB’lerin genişlemesine yönelik çalışmaların sürdüğünü belirten Bakan Ergün, 2010 yatırım programına alınan OSB’ler için ayrılan kaynağın yüzde 30’unun bölgeye verildiğini söyledi.

9- MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli yaptığı yazılı açıklamada, Meclis Genel Kurulu’ndaki anayasa değişikliklerinin ‘büyük bir aceleyle müzakere edildiğini, gerek kamuoyu nezdinde gerek yüce Meclis çatısı altında yeterince tartışma ve yoruma fırsat verilmeden çıkarıldığını’ belirterek, değişikliklere ‘evet’ oyu verenler, tarih ve millet önünde vebal altına girmiştir ve bundan sonra yaşanacak gelişmelerin sorumluklarını da bu yanlış tercihleriyle üstleneceklerdir” dedi.

10- Türkiye Değişim Hareketi lideri Şişli Belediye Başkanı Mustafa Sarıgül, Şişli Belediyesinde düzenlediği basın toplantısında, CHP Genel Başkanı Deniz Baykal’a suikast düzenleteceğine dönük iddiaları ‘iftira’ olarak niteledi. Amacın, gündemi değiştirmek ve hedef saptırmak olduğunu ifade eden Sarıgül, “Bu iddia son derece gülünç ve iftiradır. Bir suikast girişimi varsa bunu sonuna kadar kınıyorum ve sorumluların bir an evvel ortaya çıkarılmasını arzu ediyorum” dedi. Sarıgül, iddialarla ilgili hukuki mücadele başlatacağını söyledi.

11- Rusya Enerji Bakanı Sergey Şmatko Cihan Haber Ajansı’na yaptığı açıklamada, nükleer santral konusunda genel anlamda mutabakat sağlandığını belirterek, Medvedev’in Türkiye ziyaretinde anlaşmanın imzalanması için çalıştıklarını söyledi. Şmatko, “Şu an tüm anlaşmazlıklar sona erdi. Santralin inşaatı başlayacak. Rus tarafı bunun finansını sağlama yükümlülüğünü kendi üzerine alıyor. Ancak anlaşmanın Türkiye parlamentosunda da onaylanması gerekiyor” dedi.
 
9 MAYIS 2010

 
1- Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ile Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Suriye Cumhurbaşkanı Beşar Esad, Katar Emiri Şeyh Hamad Bin Halifa El Tani, İran Meclis Başkanı Ali Laricani ve Irak Hükümet Sözcüsü Ali El Debbağ ile İstanbul’da bir araya geldi. Görüşmelerde Orta Doğu’da barış konusu ele alındı.
Öte yandan Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu düzenlediği basın toplantısında, Türkiye, Suriye ve Katar heyetlerinin gerçekleştirdikleri üçlü zirveye ilişkin, üç liderin Gazze’deki insanlık trajedisine kayıtsız kalınmaması konusunda çağrıda bulunduklarını belirterek “Doğu Kudüs’ün tarihi ve dini kimliğinin korunmasını engelleyecek şekilde faaliyetlerin durdurulması yönündeki kararlılıklarını bir defa daha teyit etmişlerdir” dedi. İran’ın nükleer programına da değinen Bakan Davutoğlu, “Katar ve Suriye, Türkiye’nin bu konudaki diplomatik çabalarına destek verdiklerini açıkladı” dedi.

2- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Cemil Çiçek, Kanal 7 televizyonunda yaptığı açıklamada, anayasa değişikliğinin referanduma gitmesi gerektiğini belirterek, “Millete götürmek için kim ayak diriyorsa bu, o kurumun itibar kaybına sebebiyet verir” dedi.

3- Ankara’da düzenlenen “9 Mayıs Avrupa Günü” etkinliklerine katılan Devlet Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış, “AB süreci, topyekün ele alınması gereken bir süreç. Yerel yönetimi ile merkezi yönetimi ile sivil toplum kuruluşlarıyla, akademisyenleriyle, sanatçısıyla, gazetecisiyle, muhabiriyle, yöneticisiyle, hepimizin sahip çıkması gereken bir süreç. Hep beraber o standartları yakalayacağız. Bugün ortaya koyduğumuz kararlılığı ortaya koyduğumuz zaman, AB sürecinin, Türkiye’nin hak ettiği noktaya varacağına hiç endişe duymuyorum” dedi.

4- IMF, Yunanistan ekonomisinin kurtarılması için 30 milyar dolarlık acil yardım planını, AB’nin 110 milyar dolarlık yardım planı çerçevesinde onayladı. IMF’den yapılan açıklamada, Yunanistan’a yardım paketinin üç yıllık borç teminatıyla “stand-by” ilkesince IMF’nin özel oturumunda kararlaştırıldığı bildirildi.

5- İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu Bakanlar Kurulunda yaptığı açıklamada, “Uzak mesafeden barış olmaz” diyerek, Filistinlilerle başlaması beklenen dolaylı görüşmelerin tarafları doğrudan görüşmelere götürmesi gerektiğini söyledi.
Öte yandan Filistin ve İsrail arasında dolaylı barış görüşmelerini başlatmak üzere, bölgede temaslarda bulunan ABD Orta Doğu Temsilcisi George Mitchell’in, Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas ile Ramallah’ta yaptığı görüşmenin ardından Filistinli Başmüzakereci Saib Erekat yaptığı açıklamada, yaklaşık bir buçuk yıldır kesilmiş bulunan barış görüşmelerinin, “yakınlaşma” adı altında yeniden başladığını söyledi.
 
 10 MAYIS 2010


1- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, İstanbul’da düzenlenen İslam Konferansı Örgütü Parlamento Birliği (İKÖPAB) Genişletilmiş 2. İcra Komitesi Toplantısı’nın açılışında yaptığı konuşmada, Kudüs'ü yakmaya ve yok etmeye çalışanların oradaki kardeşlik ve dayanışma ruhunu, oradaki kutsiyeti ve bereketi asla yok edemeyeceklerini ifade ederek, ''Kudüs'e yönelik her türlü saldırı, her türlü tehdit, her türlü karanlık senaryo, ruhlarıyla, bedenleriyle, dualarıyla, ve elbette ki insani tepkileriyle karşılarında Müslümanları, İslam dünyasını bulacaktır'' dedi.
TBMM Başkanı Mehmet Ali Şahin de Orta Doğu barış sürecinin önündeki en büyük engelin İsrail'in Kudüs'e yönelik sorumsuz tavırları olduğunu belirterek, ''İsrail-Filistin ihtilafının gerçekçi, adil ve kalıcı bir çözüme kavuşturulabilmesi, bu durumun çekirdeğindeki Kudüs meselesinin barışçıl bir şekilde çözümüne bağlıdır'' dedi.

2- CHP Genel Başkanı Deniz Baykal Genel Merkez’de düzenlediği basın toplantısında, kendisine ait olduğu iddia edilen ve bazı internet sitelerinde yayımlanan görüntülerle ilgili olarak açıklamalarda bulundu. Baykal, ''Bu bir kaset olayı değildir, bir komplodur. Komplo, hukuk dışı, ahlak dışı bir tertip demektir. Bu komployu gerçekleştirenler, bunu sapık oldukları için ya da ticari kazanç sağlamak için veya şantaj yapmak için düzenlememişler, siyaset yapmak için düzenlemişlerdir. Ahlaklarına, vicdanlarına uygun bir siyaset. Bu tablo karşısında bana da bir görev düştüğünün farkındayım. Bu kara kampanyaya teslim olmayacağım. Bu hukuksuz ve ahlaksız komplo nedeniyle kimsenin beni sorgulamasına izin vermeyeceğim. Eğer bunun bir bedeli varsa ve bu bedel CHP Genel Başkanlığından ayrılmaksa o bedeli de ödemeye hazırım. Benim CHP Genel Başkanlığından istifa etmem hiçbir şekilde bu komploya teslim olmak ya da kaçmak anlamına gelmez. Tam tersine bu bir meydan okumadır. Bu anlayışla bugün CHP Genel Başkanlığından istifa ediyorum'' dedi.  

3- Danıştay Başkanı Mustafa Birden, Danıştay’ın kuruluşunun 142. yıl dönümü, “Danıştay ve İdari Yargı Günü” töreninde yaptığı konuşmada, ''Görevini yerine getiren yargı yerlerini suçlayan, halka şikayet eden beyan ve açıklamalar, başta yargı mensupları olmak üzere toplumda hayal kırıklığı yaratmakta, gerginliklere davetiye çıkarmaktadır. Yargı kararlarına yönelik haksız ve ölçüsüz yüklenmelerin temelinde yargıyı kendi faaliyetine engel bir organmış gibi görme mantığı yatmakta, bu durum yargı kararlarının yüzeysel bilgilere dayalı olarak haksız bir şekilde eleştirilmesi sonucunu doğurmaktadır” dedi.

4- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Ali Babacan başkanlığında toplanan Ekonomi Koordinasyon Kurulu (EKK) toplantısı sona erdi.
Hazine Müsteşarlığından yapılan açıklamada, Devlet Bakanı Zafer Çağlayan, Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, Sanayi ve Ticaret Bakanı Nihat Ergün ile Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Ömer Dinçer'in katıldığı toplantıda, ''Mali Kural Kanun Tasarısı Taslağı''nın ele alındığı ve son şekli verildiği bildirildi.

5- Sanayi ve Ticaret Bakanı Nihat Ergün, NTV'de katıldığı bir programda, mart ayı sanayi üretim verilerini değerlendirdi. Bakan Ergün, mart ayı sanayi üretim rakamlarına ilişkin soruyu yanıtlarken mart ayından itibaren bütün göstergelerin yukarı istikamette ilerleme eğiliminde olduğunu belirterek, 2009 yılı mart ayında Türkiye'nin ekonomik krizden etkilenme sürecinin bir noktada dip yaptığını ve ondan sonra bir yükseliş trendinin başladığını kaydetti.

6- TÜSİAD Yönetim Kurulu, CHP Genel Başkanı Deniz Baykal'ın istifa etmesinin ardından yaptığı yazılı açıklamada, Baykal'a yönelik çirkin saldırının, uzun süredir devam eden özel hayatın mahremiyetine yönelik mütecaviz atmosferin kaygı verici bir boyuta ulaştığının göstergesi olduğu belirtildi.

7- Mart ayı sanayi üretim rakamlarına ilişkin yazılı bir açıklama yapan İstanbul Sanayi Odası (İSO) Yönetim Kurulu Başkanı Tanıl Küçük, sanayi üretiminde yüksek oranlı artışlar sevindirici olsa da, esasen geçen yılki kayıpların telafi edildiği gerçeğinin gözden kaçmaması, ilave üretim aşamasına geçişin hedeflenmesi gerektiğini bildirdi. Küçük, sanayi üretiminde yılın ilk 3 ayında yüksek oranlı artışlar elde edildiğine işaret etti.

8- İslam Konferansı Örgütü Genel Sekreteri Ekmeleddin İhsanoğlu, Türkiye gazetesinin sorularını cevaplandırdı. İhsanoğlu, İslam ülkelerinin bilimsel araştırmalara bütçelerinin yüzde 1 oranında katkı yapması için karar çıkarttığını belirterek, “Bilimde sıçrama yapabiliriz” dedi.

9- Türkiye-AB Ortaklık Konseyi'nin 48'inci toplantısı Belçika’nın başkenti Brüksel'de, Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Devlet Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış, AB Dönem Başkanı İspanya’nın Dışişleri Bakanı Miguel Angel Moratinos ve AB Genişleme Komiseri Stefan Füle'nin katılımıyla yapıldı. Moratinos toplantının ardından düzenlenen basın toplantısında, İspanya'nın dönem başkanlığı süresinde Türkiye'nin katılım müzakerelerini ilerletme kararlılığını vurgulayarak, bu konuda sadece kendi çabalarının yeterli olmadığını, Türkiye'nin reformlarını sürdürmesine ve diğer AB üyelerinin onayına ihtiyaç duyduklarını anlattı. Bakan Davutoğlu da AB ile bir an evvel vize muafiyeti çalışmalarına başlanmasını istedi.
Öte yandan Atina'da yayımlanan Ta Nea gazetesine demeç veren Bakan Bağış, Türk-Yunan ilişkileri, silahlanma, Türkiye'nin AB süreci ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın Atina ziyaretine değindi. Bakan Bağış,  ''Silahlanma için diğer müttefiklerimiz kadar harcama yapmalıyız, karşılıklı kısıtlama yönünde ilerlemeliyiz, bence bunu başarabiliriz'' dedi.

10- AB ülkeleri Maliye Bakanları, avro bölgesinde zorda kalan ekonomilere destek sağlamayı amaçlayan avro koruma paketinin 750 milyar avroya çıkarılması konusunda anlaştı. AB dönem başkanı İspanya’nın Ekonomi Bakanı Elena Salgado, Brüksel'de AB ülkeleri ekonomi bakanlarının katılımıyla yapılan toplantıdan sonra yaptığı açıklamada, koruma paketinin 750 milyar avroya çıkarılması konusunda anlaşma sağlandığını belirtti.

11- Ekonomik İşbirliği ve Kalkınma Örgütü (OECD), İsrail, Estonya ve Slovenya'nın üyeliğini kabul etti.

12- ABD Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Philip Crowley, İsrail ve Filistinlilerin yakınlaşma görüşmelerinin ilk turunu tamamladıklarını belirterek, İsrail'in daha önce de görüşmeleri sekteye uğratan Doğu Kudüs'teki Yahudi yerleşimlerinden Ramat Şlomo'daki inşaatı iki yıl süreyle durdurma sözü verdiğini duyurdu.

13- Irak'ın değişik şehirlerinde güvenlik güçlerini ve sivilleri hedef alan saldırılarda 102 kişi öldü, 200'den fazla kişi yaralandı.
 
 11 MAYIS 2010


1- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, KKTC Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu ile Başbakanlık Resmi Konutunda görüştü. Görüşmede, KKTC seçimleri nedeniyle ara verilen Kıbrıs’taki müzakereler konusunda bir durum değerlendirmesi yapıldığı belirtildi.

2- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Cemil Çiçek, İstanbul Atatürk Havalimanında düzenlediği basın toplantısında, istifa eden CHP Genel Başkanı Deniz Baykal’ı arayarak kaset olayıyla ilgili üzüntüsünü dile getirdiğini ifade etti. Özel hayatın gizliliğinin ihlalinin 2005’te yapılan Ceza Kanunu’nda suç haline getirildiğini belirterek, “Özel hayatın gizliliğine müdahale suç kabul edilmiştir. Geçtiğimiz günlerde özel hayatın gizliliğine müdahalede verilecek cezaların arttırılmasına dair bir taslak hazırlamıştık” dedi.

3- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Ali Babacan, Mali Kural Kanun Taslağı hakkında Hazine Müsteşarlığında düzenlediği basın toplantısında, mali kuralla birlikte Türkiye’de yeni bir dönemin başlayacağını belirterek “Burada amaç; kamu mali politikalarına uzun vadeli öngörülebilirlik getirmek. Şimdiye kadar bizim 3 yıllık program perspektifimiz vardı. Orta Vadeli Program ve Orta Vadeli Mali Plan hazırlıyorduk. Artık Türkiye sadece orta vadeyle yetinmeyecek, uzun vadeye bakacak” dedi.

4- Anayasa Mahkemesi Başkanı Haşim Kılıç, Anayasa Mahkemesi asıl üyeliğine seçilen Nuri Necipoğlu’nun ant içme töreninde yaptığı konuşmada, ant içme töreninin anayasaya sadakat görevini simgelediğinin kuşkusuz olduğunu belirterek, “Anayasa Mahkemesi üyelerinin kendisine emanet edilen anayasanın temel ilkelerinin doğal yapısını bozmadan öngörülen amaca uygun yorum ve düşünceleriyle sürdüreceği görev anlayışı, koruyacağı anayasal değerlerin güvencesi olacaktır. Zira, anayasada olmayanı yorum yoluyla eklemek ya da olanı göz ardı etmek, yapılan yemini anlamsız kılacaktır” dedi.
Törene Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ve Yargıtay Başkanı Hasan Gerçeker de katıldı.

5- Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, Mali Suçları Araştırma Kurulu (MASAK) ve Türkiye Bankalar Birliği tarafından İstanbul’da düzenlenen “Türk Bankacılık Sektöründe Suç Gelirlerinin Aklanması ve Terörün Finansmanı ile Mücadele” konulu panelde, terör finansmanına bulaşanların mal varlıklarının dondurulması ve buna ilişkin mekanizmanın daha iyi şekilde oturtulması gerektiğini belirterek, “İnşallah önümüzdeki dönemde buna ilişkin yasa taslağı tamamlanır ve böylece Türkiye uluslararası tanımlar konusunda eksikliğini giderir” dedi.

6- Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, resmi ziyaret için Türkiye’ye gelen Rusya Federasyonu Başbakan Yardımcısı İgor Seçin’le Esenboğa Havalimanında basın toplantısı düzenledi. Rusya ile Türkiye arasında nükleer santral yapımına dönük bir anlaşma imzalanıp imzalanmayacağına ilişkin bir soru üzerine Bakan Yıldız, “Somut, sonuç odaklı çalışmalarımız sürüyor, inşallah iki tarafın olumlu yaklaşımıyla bir anlaşma imzalanacak, şimdiden bütün detayları vermemiz doğru olmamız, fakat herhangi bir olumsuzluk, sıkıntı yok” dedi. Seçin de yaptığı konuşmada, Gazprom’un Türkiye’ye sattığı gazın daha makul seviyeye getirilmesi konusunda Türk tarafıyla birkaç alanda çalışmaların devam ettiğini belirtti.
Öte yandan Devlet Bakanı Zafer Çağlayan da Seçin’i makamında kabul etti. Görüşmenin ardından gazetecilere açıklama yapan Bakan Çağlayan, Türkiye ile Rusya arasında vizenin kaldırılması konusunun, iki ülke arasında “çok önemli bir kilometre taşı” olduğunu söyledi. Bakan Çağlayan, Seçin tarafından iki ülke arasında ortak bir banka kurulması önerisinde bulunulduğunu da kaydetti. Seçin de yaptığı konuşmada, iki ülke arasındaki ticareti 100 milyar dolara çıkarma hedefinin ulaşılabilir olduğunu söyledi.

7- CHP Parti Meclisi toplanarak, genel başkanlıktan istifa eden Deniz Baykal’ın yerine tüzük gereği en kıdemli Genel Başkan Yardımcısı Cevdet Selvi’yi kurultaya kadar Genel Başkanvekili seçti.

8- MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, CHP Genel Başkanı Deniz Baykal’ın istifasıyla ilgili olarak yaptığı yazılı açıklamada, Türk siyasetinin, kaset savaşlarının ortasına düşmesinin, çapsız ve ahlaksız gelişmelerin odağına gerilemesinin hiç kimseye bir şey kazandırmayacağını belirterek “MHP, son olayla birlikte ortaya çıkan bireysel hak ve özgürlük alanlarını doğrudan ihlal eden, bu ve benzeri kanunsuz girişimlerin ve arkasındaki mihrakların tespitini ve gerçeklerin gün ışığına çıkarılmasını hükümetten acil olarak beklemektedir” dedi.

9- SP Genel Başkanı Numan Kurtulmuş, İngiltere’den Müslüman liderlerin yer aldığı heyeti Genel Merkez’de kabul etti. Görüşmenin ardından gazetecilerin sorularını cevaplayan Kurtulmuş, Deniz Baykal’ın CHP Genel Başkanlığından istifa etmesi konusundaki görüşlerinin sorulması üzerine, “Böyle bir atmosferde komploydu, gerçekti, değildi, bu tartışmalara girmeden bu tartışmaların içerisine kendisini ve partisini sokmadan istifa etmek erdemini göstermiş olması Türkiye siyaseti açısından son derece olumlu ve sorumlu bir davranıştır” dedi.

10- BBP Genel Başkanı Yalçın Topçu gazetecilere yaptığı açıklamada, Deniz Baykal’ın CHP Genel Başkanlığından istifasına ilişkin olarak, “Deniz Baykal gibi tecrübeli bir siyaset ve devlet adamının siyasi komplo ile tasfiye ediliyormuş gibi görünmesinden üzüntü duyuyorum” dedi.

11- SPK Başkanı Vedat Akgiray, Uluslararası Menkul Kıymet Birlikleri Konseyi (ICSA) Genel Kurulu tarafından İstanbul’da düzenlenen “Kriz Sonrası Küresel Finans Sektörü Düzenlemeleri” konulu konferansta, yeni düzenleme sisteminin reel ekonomiye eskiden olduğundan daha iyi kulak vermesi gerektiğini, çünkü sorunların reel ekonomide başladığını, piyasa parametreleri ve fiyatların kendileri için önemli göstergeler olması gerektiğini belirtti.
Türkiye Bankalar Birliği (TBB) Başkanı Ersin Özince de yaptığı konuşmada, bankacılık sektörünün ilk çeyrek performansı ile ilgili, “Sektörün karını yadırgamayalım. Bilakis memnuniyet duyalım, destekleyelim” dedi.

12- TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, Türk Standartları Enstitüsünün (TSE) 49. Seçimsiz Olağan Genel Kurulu’nda, özellikle son dönemde Türkiye’deki gelişmelere de bakıldığında tekrar ekonominin hızla ayağa kalktığını gördüklerini belirterek, “İlk birinci çeyrek itibariyle herhalde Türkiye’deki büyüme tekrar 2002-2003-2004’de görmüş olduğumuz çift haneli bir büyümeye doğru gidecek ki yüzde 12, 13 civarında bir büyüme çıkacağını tahmin ediyoruz” dedi.

13- Devlet Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış, Brüksel’de düzenlenen Dünya Ekonomik Forumu toplantısında yaptığı konuşmada, dünyada yeni kutuplaşmaların engellenmesi için Türkiye’nin AB üyesi olması gerektiğini söyledi. Bakan Bağış, küresel ekonomik kriz nedeniyle birçok üyesi borç krizine giren ve işsizlik oranları yükselen AB’nin, genişlemeyi “günah keçisi” olarak görmemesi gerektiğini, Türkiye’nin AB’ye yük olmaya değil, AB’den yük almaya geldiğini belirtti.

14- İngiltere’de 13 yıldır iktidarda olan ve geçen hafta yapılan genel seçimde partisi ikinci sırada çıkan Gordon Brown, İşçi Partisi liderliğinden ve başbakanlıktan istifa etti.
 
 12 MAYIS 2010


1- Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, 'Türkiye Cumhuriyeti Anayasasının Bazı Maddelerinde Değişiklik Yapılması Hakkında Kanun'u onayladı. Cumhurbaşkanlığı Basın Merkezinden yapılan açıklamaya göre, Cumhurbaşkanı Gül, 5982 sayılı Kanunu, Anayasanın 175. maddesinin dördüncü fıkrası uyarınca halkoyuna sunulmak üzere yayımlanması için Başbakanlığa gönderdi.

2- Sanayi ve Ticaret Bakanı Nihat Ergün, bakanlığının ev sahipliğinde Antalya'da düzenlenecek olan ''16. Dünya Verimlilik Kongresi ve 2010 Avrupa Verimlilik Konferansı''nın tanıtım toplantısında yaptığı konuşmada, mali disiplini sağlamayan, kamu açıklarını kontrol altında tutmayan, kaynakları verimli kullanmayan ülkelerin, gelecekte de bu gibi sorunlarla karşı karşıya kalacaklarını belirterek, ''Biz bu küresel krize 2000'lerin başındaki mali yapımız ve finans sektörümüzle girseydik, bugün durumumuz Yunanistan'dan da kötü olurdu'' dedi.

3- CHP Parti Sözcüsü ve Genel Saymanı Mustafa Özyürek MYK toplantısının ardından gazetecilere yaptığı açıklamada, CHP'nin, yarından itibaren Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün onayladığı anayasa paketinin iptali ve yürürlüğünün durdurulması için Anayasa Mahkemesine başvuracağını belirterek, ''Takdir, Yüce Mahkemenindir. Hukuka, Anayasaya aykırı olan bu düzenlemenin Yüce Mahkeme tarafından en iyi şekilde değerlendirileceğine inanıyoruz'' dedi.

4- Hazine Müsteşarı İbrahim Çanakçı, ekonomi muhabirlerine Mali Kural Yasa Tasarısı Taslağı'na ilişkin bilgi verdi. Çanakcı, Taslağın Başbakanlığa sunulduğunu belirterek, Mali Kural formülünün zımmi olarak borç hedefini de içerdiğini, 5-10 yıllık bir dönemde borç stokunun yüzde 30'lara ineceğini, uzun vadede ise yüzde 15'lere gerileyeceğini söyledi.
 
5- İstanbul Valisi Muammer Güler, Kamu Düzeni ve Güvenliği Müsteşarlığı’na atandı.

6- Türkiye’de bulunan Rusya Devlet Başkanı Dimitri Medvedev, Çankaya Köşkü'nde Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ile bir araya geldi. Cumhurbaşkanı Gül, başbaşa ve heyetler arası görüşmelerin ardından düzenlenen ortak basın toplantısında, görüşmede ikili ilişkileri gözden geçirdiklerini belirterek, “Vizelerin kaldırılması hem Türk hem Rus halkı için çok memnuniyet vericidir. İlk faydayı da turistler görecektir. Nakliyeciler, şoförler de göreceklerdir ama bu turistler için büyük bir avantajdır” dedi. Medvedev de Türkiye ile Rusya arasında turistik vizenin kaldırılmasına ilişkin anlaşmanın her şeyden önce milyonlarca insanın hayatını kolaylaştıracağını söyledi. 
Medvedev daha sonra Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ile bir araya geldi. Görüşmenin ardından ''Akkuyu Sahasında Nükleer Güç Santralinin Tesisine ve İşletimine Dair İşbirliği Anlaşması'' imzalandı. Anlaşmaya Türkiye adına Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, Rusya adına Başbakan Yardımcısı Igor Seçin imza koydu. Türkiye ile Rusya arasında vize muafiyeti öngören ''Türkiye Cumhuriyeti Vatandaşları ile Rusya Federasyonu Vatandaşlarının Karşılıklı Seyahatlerine İlişkin Usullere Dair Anlaşma'' da Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu ile Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov tarafından imzalandı.
Başbakan Erdoğan düzenlenen ortak basın toplantısında, Medvedev ile çok verimli görüşmeler gerçekleştiğini belirterek, bugün iki ülke arasında toplamda 17 anlaşmanın imzalandığını belirtti. Medvedev de, Türkiye ile Rusya'nın sözde değil, gerçek birer stratejik partner olduğunu belirterek, Mavi Akım, Güney Akım projeleri üzerinde de çalıştıklarını, bu projelerin iki ülkenin enerji güvenliğini sağladığını ve yeni enerji koridorlarının açılmasına fırsat verdiğini söyledi. Medvedev ayrıca, Samsun-Ceyhan Ham Boru Hattı projesinin de önemli olduğunu, bunu geliştirme konusunda mutabakata varıldığını, Ceyhan'da bir rafineri kurulması konusunu da ele aldıklarını söyledi.

7- Türkiye’ye gelen IMF Türkiye Masası Şefi Rachel Van Elkan başkanlığındaki IMF heyeti, İstanbul’da 4. madde konsültasyon süreci kapsamında, MÜSİAD Yönetim Kurulu Başkanı Ömer Vardan ile bir araya geldi. Görüşmede Mali Kural ve Türk ekonomisine etkisi başta olmak üzere çeşitli konular ele alındı.

8- 63. Cannes Film Festivali başladı.

9- İngiltere'de hükümetin kurulmasının ardından ilk kez Başbakan ve Muhafazakar Parti lideri David Cameron ve koalisyon ortağı Başbakan Yardımcısı ve Liberal Demokrat Parti lideri Nick Clegg ortak basın toplantısı düzenlediler. Cameron, 65 yıldan bu yana ülkede ilk koalisyon hükümetini kurduklarını, daha güçlü bir toplum için birlikte çalışacaklarını belirtti.
 
10- Libya'nın Trablusgarb havaalanında Libya Havayollarına ait bir uçağın düştüğü, kaza sonucu 104 kişinin öldüğü, yalnızca bir çocuğun kurtulduğu açıklandı.

11- İspanya Başbakanı Jose Luis Rodriguez Zapatero parlamentoda yaptığı açıklamada, İspanya'nın bütçe açığı hedefini AB standartlarına uygun hale getirme planı kapsamında bu yıl kamu harcamalarını 6 milyar avro kısacağını söyledi. Bu yıl ayrıca kamuda çalışanların sayısının 13 bin kişi azaltılacağını kaydeden Zapatero, bölgesel hükümetlerden, bütçelerinde 1,2 milyar avro tasarruf yapmalarının isteneceğini, kabinenin kesintileri ve 2011 bütçe harcamasını cuma günü oylayacağını bildirdi.
 
12- ABD Başkanı Barack Obama, Beyaz Saray’da Afganistan Devlet Başkanı Hamid Karzai ile bir araya geldi. Obama, daha sonra düzenlenen ortak basın toplantısında, Taliban militanlarının güçlenme eğilimlerinin tersine dönmeye başladığını söyledi. Afganistan'daki sivil ölümleri konusunda "sorumlu olduğunu" bildiren Obama, sivillerin öldürülmesini engellemek için ABD'nin mümkün olan her şeyi yaptığını söyledi.

13- Çin'in Shaanxi bölgesindeki Hanzhong kentinde  bir kişi bir okula düzenlediği saldırıda 7 çocuğu ve 1 öğretmeni bıçaklayarak öldürdü, 20 çocuğu yaraladı.

14- Japonya'yı ziyaret eden İsrail Dışişleri Bakanı Avigdor Lieberman başkent Tokyo'da gazetecilere yaptığı açıklamada, Bangkok'da ele geçirilen silah yüklü Kuzey Kore uçağının, Hamas ve Hizbullah örgütlerine gittiğini ileri sürerek, Kuzey Kore, Suriye ve İran'ın yeni bir ''şer ekseni'' olarak işbirliği yaptığını, dünya güvenliğine en büyük tehdidi oluşturduklarını, çünkü toplu imha silahlarına sahip olduklarını iddia etti.

15- Kazakistan Cumhurbaşkanı Nursultan Nazarbayev'e "Milletin Lideri" statüsü verilmesi için gündeme getirilen anayasa değişikliği teklifi oybirliği ile kabul edildi.
 
13 MAYIS 2010


1- Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu Haber Türk televizyonunda yaptığı açıklamada,  Türkiye ile Rusya arasında vizenin kaldırılmasının devrim niteliğinde bir adım olduğunu belirterek, bu yaz içinde Rus turistlerin vizesiz olarak Türkiye’ye gelebileceğini, aynı şekilde Türklerin de Rusya’ya gidebileceğini söyledi.

2- Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, İstanbul’da yapılan Karadeniz 2. Petrol ve Gaz Zirvesi öncesinde gazetecilerin sorularını cevaplandırdı. Bakan Yıldız, Türkiye ile Rusya arasında stratejik iş birliğini destekleyecek birçok anlaşma yapıldığını, anlaşmalardan birinin de nükleer santral kurulmasına ilişkin olduğunu belirterek “Bir kısım engellerin çıkmış olması, inişli çıkışlı yolun zaman zaman sekteye uğruyormuş gibi olması sizi yanıltmasın. Bu hedefe koşacak ve bunu gerçekleştirecek siyasi irade Türkiye’de mevcut” dedi.

3- Sanayi ve Ticaret Bakanı Nihat Ergün, Meslekte Birlik Grubu tarafından düzenlenen  ‘İstanbul Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler Odası (İSMMMO) Yönetimine Yürüyüş Gecesi’ toplantısında yaptığı konuşmada, bakanlık olarak ‘Girişimci Bilgi Sistemi’ adı altında çok önemli bir proje üzerinde çalıştıklarını, bu projeyle, sanayi ve hizmet sektöründe faaliyet gösteren bütün gerçek ve tüzel kişilerin, Dış Ticaret, Gümrük, Maliye, SGK gibi farklı kamu kurumları tarafından toplanan verilerin tek çatı altında birleşeceğini söyledi.
Toplantıya katılan Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Ömer Dinçer ise, kayıtdışı ekonomi ve kayıtdışı istihdamla ilgili birtakım tedbirler almak üzere hazırlık yaptıklarını belirterek, bunlardan birisinin de çalışma hayatının esnekleştirilmesi olduğunu ifade etti.

4- TÜSİAD Yönetim Kurulu Başkanı Ümit Boyner, Türkiye Kadın Girişimciler Derneği'nin (KAGİDER) Kadın Gelişim Merkezi'nde düzenlenen Mayıs ayı toplantısında yaptığı konuşmada, Türkiye’de sivilleşme ve demokratikleşmeyle başlayan bir güç kavgası olduğunu belirterek, “Ancak ciddi bir kutuplaşma olduğunu ben görmüyorum” dedi. Boyner ayrıca, Deniz Baykal’ın CHP Genel Başkanlığından istifasına giden yolda yaşananları çok önemli bir hukuk ihlali olarak algıladıklarını da belirtti.

5- Suriye Cumhurbaşkanı Beşar Esad, İspanya Dışişleri Bakanı Miguel Moratinos’u kabul etti.  Görüşmede, Esad’ın AB’ye, Orta Doğu barış sürecinde Türkiye’nin aracı rolünü destekleme çağrısında bulunduğu bildirildi.

6- Kenya’da şiddetli yağışlar sonucu 77 kişinin öldüğü, 10 bin kişinin de evini terk etmek zorunda kaldığı bildirildi.
 
14 MAYIS 2010


1- Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Aydın Valiliğini ziyaretinde gazetecilerin sorularını cevaplandırdı. Cumhurbaşkanı Gül, anayasa değişikliğinin iptali istemiyle Anayasa Mahkemesine başvurulmasına ilişkin bir soru üzerine ''Bu hukuki anlamda bir haktır. Böyle bir hakkın kullanılmasına kimse bir şey söyleyemez'' dedi.

2- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Yunanistan'a gitmeden önce Esenboğa Havalimanında açıklamalarda bulundu ve soruları yanıtladı. Başbakan Erdoğan, CHP Genel Başkanı Deniz Baykal’ın olduğu iddia edilen görüntülerle ilgili bir soruya verdiği cevapta, ''Eşlerine ihanet edenleri biz hiç bir zaman bu toplumun içinde kalkıp da mağdur olarak göremeyiz, mağdur olarak da kimseye gösteremeyiz, böyle bir gayretin içinde olamayız'' dedi.

3- Genelkurmay Başkanlığı İletişim Daire Başkanı Tuğgeneral Metin Gürak basın bilgilendirme toplantısında, terör örgütünün özellikle Karadeniz Bölgesi'nde yaptığı eylemlerin sebebinin güvenlik güçlerinin Irak sınırında oluşturduğu sıklet merkezini zayıflatmak, Güneydoğu Anadolu Bölgesi'nde teröristler üzerindeki baskıyı azaltmak ve güvenlik güçlerinin diğer bölgelere ilave kuvvet, istihbarat gayreti ve zaman ayırmasını sağlamak olduğunun düşünüldüğünü bildirdi.

4- CHP Genel Başkanlığı’ndan istifa eden Deniz Baykal, CHP Grup Başkanvekili Kemal Kılıçdaroğlu ile yaptığı görüşmenin ardından Cumhuriyet gazetesine açıklamalarda bulundu. Yeni lideri kurultayın seçeceğini belirten Baykal, “Partiyi bir iç çalkantıya sürüklemeden, çizgisini, değerlerini, yapısını sahiplenerek bir çözümün ortaya çıkması hepimizi mutlu eder, buna sahip çıkarım” dedi.
Öte yandan CHP, TBMM'de kabul edilen anayasa değişikliği paketinin bazı maddelerinin iptali amacıyla Anayasa Mahkemesine başvurdu.

5- Yargıtay Başkanı Hasan Gerçeker, Adana Barosunun düzenlediği ''Boşanma Hukuku ve Mal Rejimi'' konferansı öncesinde, bir gazetecinin ''Anayasanın referandum tarihinin 12 Eylül'e denk geldiğine'' dikkat çekmesi üzerine, Anayasa değişikliğine ilişkin sürecin devam ettiğini belirterek, ''Demokratik sistem işliyor, bundan herkesin mutlu ve memnun olması gerek'' dedi.

6- Danıştay üyeliğine, Denizcilik Müsteşarlığı Müsteşar Yardımcısı Mehmet Solgun'un seçilmesine ilişkin karar Resmi Gazete'de yayımlandı.
 
7- 13. Uçan Süpürge Uluslararası Kadın Filmleri Festivali sona erdi. Festivalde, ''Uluslararası Film Eleştirmenleri Birliği (FIPRESCI) Ödülü''nü Ursula Meier'in yönettiği ''Yuva'' filmi alırken, ''Genç Cadı Ödülü''ne ''Bornova Bornova'' filmindeki oyunculuğuyla Damla Sönmez layık görüldü.
 
8- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, resmi ziyaret nedeniyle gittiği Yunanistan’da  Cumhurbaşkanı Karolos Papulyas tarafından kabul edildi. Papulyas görüşmede, Türkiye ve Yunanistan'ın dost ülkeler olduğunu ve iyi komşuluk ilişkileri olan iki ülke olmaya devam edeceklerini söyledi. Başbakan Erdoğan da Türkiye ve Yunanistan'ın komşuluk ilişkilerinin farklı bir noktada olduğunu belirterek, beraberinde 10 bakan ve çok sayıda iş adamı ile Yunanistan'a geldiğini dile getirdi.
Başbakan Erdoğan daha sonra Yunanistan Başbakanı Yorgo Papandreu ile bir araya geldi. Papandreu görüşmeden sonra yaptığı basın açıklamasında, görüşmelerin alışılagelmişin dışında olduğunu vurgulayarak, “Bu buluşma tarihi olarak anılacak. İlişkilerin ilerlemesi yolunda her iki tarafın da iradesi var. Bugün imzaladığımız 21 mutabakatın temeli 1999-2004 yılları arasında atılmıştır. Bugüne kadar Türk-Yunan işbirliğini geliştirmek istiyorduk. Bu buluşmamızda alışılmışın dışına çıkarak bunu gerçekleştirdik” dedi. Papandreu ayrıca, iki ülkenin imzaladığı protokolle yeşil pasaport sahibi Türk vatandaşlarına vizenin kaldırıldığını açıkladı. Başbakan Erdoğan da, “Tarihe kayıt düşerek, yüksek düzeyde işbirliği anlaşmasını imzaladık. İki ülke için yeni bir dönemeçteyiz. Tarih yazıcılar yeniden barış ve huzur destanı yazmalılar” dedi.
Başbakan Erdoğan görüşmesinin ardından Yunanistan Parlamentosu Başkanı Silikos Petsalnikos ile bir araya geldi. Petsalnikos, Yunanistan'ın 2 bin 500 yıl önce doğan demokrasinin beşiği olduğunu belirterek, bu ziyaretin iki ülke ilişkilerinin gelişmesine katkı sağlayacağını söyledi. Başbakan Erdoğan da siyasi, askeri, ticari ve kültürel alanlarda görüşme yapma imkanı bulacaklarını dile getirdi.
Başbakan Erdoğan ayrıca, Türkiye-Yunanistan Yüksek Düzeyli İşbirliği Konseyi Toplantısı'nın açılışında yaptığı konuşmada, ''Şu anda tarihi bir anı tespit ediyoruz. Tarihi bir an diyorum, zira biraz sonra 22 anlaşmayı imzalayacağız. Bu tabii çok çok önemli bir adım oluyor gerek Yunanistan açısından, gerek Türkiye açısından. Bizim Cumhuriyet tarihimizdeki Yunanistan-Türkiye arasındaki anlaşma sayısına baktığımız zaman neredeyse o sayıya yaklaşıyoruz” dedi.

9- İngiltere'de 65 yıl aradan sonra Muhafazakar Parti ile Liberal Demokrat Parti arasında kurulan ilk koalisyon hükümetinin, Türkiye'nin AB'ye tam üyeliğine yönelik destek politikasını sürdüreceği bildirildi.

10- ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Philip Crowley gazetecilerle sohbet toplantısında, ABD Dışişleri Bakanı Hillary Clinton'ın Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu ile yaptığı telefon görüşmesinde, "İran'ın diyalog konusundaki ciddiyet eksikliğinin, bu ülkeye daha fazla baskının uygulanmasına dönük çabaları yoğunlaştırmalarını gerekli kıldığını" vurguladığını bildirdi.  Bu sürecin içinde yer alan Türkiye, Brezilya ve diğerleriyle çok sayıda görüşme yaptıklarını ifade eden Crowley, Clinton'ın Davutoğlu'nu yaptırımlar konusunda ikna edip etmediğine dair bir soru üzerine de, "Clinton'ın ille de onları ikna etmeye niyetlendiğinden emin değilim. Sonuçta kararı, kendi çıkarları ve uluslararası yükümlülüklerini temel alarak Türkiye'nin kendisi verecek" dedi.

11- Afganistan’daki Amerikan ve NATO kuvvetlerinin komutanı General Stanley McChrystal, Afganistan’da ilerleme kaydetmelerine rağmen savaşı henüz kimsenin kaybetmediğini söyledi.

12- Tayland'ın başkenti Bangkok'ta ordunun, kendilerine yeni gösteri alanı oluşturmak için bir araya gelen hükümet karşıtı protestoculara müdahalesinde 1 kişi öldü, 13 kişi yaralandı.

13- Rusya’yı ziyaret eden Brezilya Devlet Başkanı Luiz Inacio Lula da Silva, Rusya Devlet Başkanı Dimitri Medvedev ile bir araya geldi. Lula da Silva, Medvedev ile İran'ın "nükleer enerji sorununu" ele aldı. Silva, ABD ve Batılı ülkeler ile Tahran hükümetinin yeniden müzakere masasına oturacağı hususunda iyimser olduğunu belirtti. Medvedev ise, İran'ın "nükleer masaya" yeniden oturmasını ummadığını söyledi.
 
15 MAYIS 2010


1- Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, İstanbul’da düzenlenen Irak-Türkiye Uluslararası Enerji ve Ticaret Arenası’nın açılışında yaptığı konuşmada, ilk 4 ayda bütçe performansının iyi olduğunu ancak bu konuda rehavete kapılmayacaklarını ifade ederek, “Gelirler, aldığımız tedbirler ve ekonomideki toparlanma sayesinde hızlı bir şekilde artıyor. Dolayısıyla bütçe performansı oldukça iyi, hedeflerimizin ötesinde ama biz yine temkinliyiz. Tabii ki bu yıl bütçe disiplinini oturtma konusunda, geçen yıl yaşadığımız şok sonrası hedeflerimizi tutturma konusunda çok kararlıyız. Çünkü bu Türkiye için, faizlerin düşük düzeyde seyretmesi için çok önemli” dedi.

2- Sanayi ve Ticaret Bakanı Nihat Ergün Tokat’ta katıldığı temel atma töreninde yaptığı konuşmada, Türkiye’nin küresel krizden güçlenerek çıktığını belirterek, “Yunanistan’da ve İspanya’da acı reçeteler hazırlanırken, biz de böyle olumsuz bir tablo ortaya çıkmamıştır. İktidarımız süresince uyguladığımız akılcı ekonomik politikalar sayesinde küresel krizin yükü milletimizin omzuna yüklenmemiştir” dedi.

3- Türkiye Genç İşadamları Konfederasyonu (TÜGİK) Genel Başkanı Erkan Güral düzenlediği basın toplantısında, TÜGİK olarak toplumsal sorumluluk çerçevesinde “TÜGİK İstihdamı Artırma Projesi”ni hayata geçirmek için çalışma yaptıklarını belirterek, TÜGİK üyelerinin ilave istihdamla 26 bin kişiyi daha işe alacaklarını açıkladı. 

4- Resmi ziyaret için Yunanistan’da bulunan Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, başkent Atina’da Yunan medyasının temsilcileriyle bir araya geldi. Başbakan Erdoğan daha sonra aralarında iki Türk kökenli milletvekilinin de bulunduğu Türk toplumu temsilcileriyle bir araya geldi.
Başbakan Erdoğan, Yunanistan ziyareti dönüşünde uçakta gazetecilere yaptığı açıklamada, istifa eden CHP eski Genel Başkanı Deniz Baykal’ın gizli kaset iddiasıyla ilgili iktidarı suçlamasını eleştirerek “Ben gerekli kurumlara talimat verip ‘incelensin’ dedim. Savcı ne yapar bilemem. Kamuya yansıyanları suç kabul edip, soruşturma başlatabilir. Ankara Başsavcısı başlattı. Bundan sonra benim yapabileceğim bir şey yok” dedi.
Yurda dönüşte, Manisa Organize Sanayi Bölgesinde lojistik merkeziyle 18 sanayi tesisinin açılışı, 9 sanayi tesisinin de temelinin atılması için düzenlenen törene katılan Başbakan Erdoğan, Manisa’daki yatırımlarda 2 bin 332 vatandaşın istihdam edileceğini belirterek, “Buradan kriz tellallarına, felaket tellallarına, karamsarlara, kötümserlere, Türkiye’nin ufkunu sisli ve puslu göstermeye çalışanlara bir çağrıda bulunuyorum: Krizin nasıl teğet geçtiğini görmek istiyorsanız Manisa’ya gelin. Türkiye’nin küresel krizi nasıl atlattığını görmek istiyorsanız Manisa’ya gelin” dedi.

5- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Ali Babacan, Yunanistan’ın başkenti Atina’da Anadolu Ajansının mali kural uygulamasına ilişkin sorularını cevapladı. Mali kuralın orta vadeli program (OVP) ve orta vadeli mali planın (OVMP) 15 Haziran’da açıklanmasıyla fiilen uygulamaya başlanmış olacağını bildiren Başbakan Yardımcısı Babacan, mali kuralın Türkiye’yi diğer ülkelerden ayırabilecek önemli bir düzenleme olduğunu, denetlenmesinin Sayıştay tarafından gerçekleştirileceğini kaydetti.

6- Yunanistan Başbakanı ve Dışişleri Bakanı Yorgo Papandreu, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’a Atina ziyaretinde eşlik eden Türk medya temsilcileri ile yaptığı sohbet toplantısında, iki ülke arasında Başbakan Erdoğan’ın ziyareti sırasında imzalanan belgelerin “derinliği olan anlaşmalar olduklarını ve yeni bir başlangıç” teşkil ettiklerini kaydetti. Dışişleri Bakanı olarak edindiği tecrübe çerçevesinde, söz konusu anlaşmaların daha zor konuların ele alınabilmesinin yolunu açacağını söyleyebileceğini ifade eden Papandreu, “Gerek Yunanistan’da gerekse Türkiye’de ikili ilişkilerin geliştirilmesi için siyasi iradenin bulunduğuna inandığını” bildirdi.

7- Avrupa Merkez Bankası Başkanı Jean-Claude Trichet, Almanya’da yayımlanan Der Spiegel dergisine yaptığı açıklamada, Avrupa ekonomisinin 2. Dünya Savaşından, hatta 1. Dünya Savaşından bu yana en derin ekonomik krizi yaşadığını belirterek, ekonomik krizin başladığı 2008 yılından bu yana çok dramatik anlar yaşadıklarını ve yaşamaya devam ettiklerini kaydetti.

8- Sudan ordusu, Darfur bölgesinde hükümet güçleri ve militanlar arasında çıkan çatışmada 108 militanın öldürüldüğünü açıkladı.
 
16 MAYIS 2010


1- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, İzmir’in Bayındır ilçesinde yapımı tamamlanan projelerin ortak açılışı dolayısıyla düzenlenen törende yaptığı konuşmada, Türkiye’nin hızlı şekilde büyüdüğünü belirterek, “Türkiye ekonomisiyle, dış politikasıyla, uluslararası etkinliğiyle büyüyor. Bugün her yerde Türkiye konuşuluyor. Bize yakışan işte budur” dedi. Başbakan Erdoğan, anayasa değişikliği konusunda da TBMM’nin bir tarih yazarak, 1982 Anayasası’ndaki en kapsamlı değişiklikleri gerçekleştirdiğini belirtti. 
Öte yandan Başbakan Erdoğan, İran uranyumunun Türkiye üzerinden takasına ilişkin anlaşma için İran’a hareketinden önce İzmir Adnan Menderes Havalimanında düzenlediği basın toplantısında, konuya ilişkin bir soruya, “İran’la en üst düzeyde temaslarımız oldu. Bunun ardından takas ile ilgili süreci başlatma fırsatı bulacağız” dedi. 

2- Uranyum takasına ilişkin görüşmelerde bulunmak üzere İran'a giden Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, İran Dışişleri Bakanı Menuçehr  Mutteki ve Brezilya Dışişleri Bakanı Celso Amorim ile görüştü.
Görüşmelerde, uranyum takası konusunda üç ülkenin ortak formülünde mutabakat sağlandı.

3- Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız Yunanistan’ın başkenti Atina’da Anadolu Ajansının nükleer santral inşaatları konusundaki sorularını yanıtladı. Bakan Yıldız yaptığı açıklamada, şartların uygun olması halinde Güney Kore ile nükleer santral anlaşmasını imzalayacaklarını belirterek “Türkiye’nin gündeminde şu aşamada 2 nükleer santral yapımı bulunmakta. Türkiye en az 8-10 bin megavatlık bir nükleer güç santral kurulmasını amaçlıyor. Bunun için de hem Akkuyu hem de Sinop’un devreye alınması gerekiyor” dedi.

4- ABD Hazine Bakanı Timothy Geithner, Avrupa’nın içinde bulunduğu borç problemi ile mücadele konusunda kapasitesinin olduğunu belirterek, Avrupa’nın bunu aşacağına inandığını belirtti. Avrupa’nın borç problemini çözmek amacıyla geçen hafta yürürlüğe konulan yaklaşık 1 trilyon dolar değerindeki kurtarma paketini çok önemli bir adım olarak niteleyen Geithner, Avrupa’nın içinde bulunduğu ekonomik durumun ABD ekonomisinin büyümesine sekte vuramayacağını ifade etti.
5- Tayland'ın başkenti Bangkok'ta ordunun hükümet karşıtı protestoculara müdahalesi sonucu çıkan çatışmalarda, son üç günde ölenlerin sayısının 25'e yükselmesiyle bölgedeki kadın ve çocukların tahliye  edilmesine karar verildi.
 
6- Sudan’ın Darfur bölgesinde, hükümet güçleri ve isyancı Adalet ve Eşitlik Hareketi militanları arasındaki çatışmada ölü sayısı 160’a yükseldi. Polis, militanların ticari bir konvoyu koruyan güvenlik güçlerine ateş açmasının ardından başlayan çatışmada ölenlerin 33’ünün güvenlik görevlisi olduğunu açıkladı.
 
17 MAYIS 2010


1- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Ali Babacan, IMF Türkiye Masası Şefi Rachel Van Elkan başkanlığındaki IMF heyetini makamında kabul etti.

2- Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım, Eğitimde Bilişim Kültürü Oluşumu (EBİKO) tarafından düzenlenen 6. Uluslararası Bilişim Olimpiyatı ödül töreninin açılışında yaptığı konuşmada, bölünmüş yollarla ülkenin önünü açtıklarını, bilişim otoyollarını açarak bilgi toplumu hedeflerine doğru hızla ilerlediklerini belirterek, ''Bütün bunları yaparken bir de baktık ki, adaletin yolları tıkalı kalmış. Şimdi sıra adaletin yollarını açmakta. Bunu da milletimiz açacak, sizler açacaksınız'' dedi.
 
3- CHP Grup Başkanvekilli Kemal Kılıçdaroğlu, Genel Merkez’de düzenlediği basın toplantısında, Grup Başkanvekilliğinden istifa ederek, 22-23 Mayıs 2010 tarihlerinde gerçekleştirilecek olağan genel kurultayda, CHP Genel Başkanlığına aday olacağını bildirdi.
Öte yandan Kılıçdaroğlu Cumhuriyet gazetesine yaptığı açıklamada, seçilmesi durumunda hedefinin ilk seçimde yüzde 40 oyla partiyi iktidara taşımak olduğunu söyledi.

4- DP Genel Başkanı Hüsamettin Cindoruk, Cumhuriyet gazetesine gündeme ilişkin açıklamalarda bulundu. Cindoruk, AK Parti’nin demokrasiye savaş açtığını, Türkiye’nin çok tehlikeli bir yola sürüklendiğini ileri sürdü. 

5- IMF Türkiye Masası Şefi Rachel Van Elkan, TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu'nu makamında ziyaret ederek bir süre görüştü. Görüşme sonrasında gazetecilere açıklama yapan Hisarcıklıoğlu, görüşmede IMF ile Türkiye ekonomisindeki gelişmeleri değerlendirdiklerini, Türkiye'nin 2001 krizi sonrasında gösterdiği performansın bölge ve Türkiye açısından aldığı sonucun ne kadar iyi olduğunu anlattıklarını kaydetti.

6- Zonguldak’ın Gedik beldesinde Türkiye Taş Kömürü Kurumu’na ait maden ocağında meydana gelen patlamada, 30 işçi 540 metre derinlikte mahsur kalırken, 11 işçi yararlı olarak kurtarıldı.
 
7- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, İran Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinejad ve Brezilya Devlet Başkanı Luiz Inacio Lula da Silva, İran ile Batılı ülkeler arasında uranyum takasını öngören ve üzerinde mutabakat sağlanan ortak formülü ele almak üzere bir araya geldi. Toplantının ardından uranyum takasının mutabakat metni, Başbakan Erdoğan, Lula ve Ahmedinejad’ın da hazır bulunduğu törenle Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, İran Dışişleri Bakanı Manuçehr Mutteki ve Breziya Dışişleri Bakanı Celso Amorim tarafından imzalandı. Buna göre, Viyana Grubu’nun olumlu yanıt vermesi halinde İran, yüzde 3.5 oranında zenginleştirilmiş 1200 kilo uranyumu yüzde 20 oranında zenginleştirilmiş 120 kilo yakıtla İstanbul’da değiştirecek.
Anlaşmalarından ardından ABD, AB, BM ve Rusya yaptıkları ayrı ayrı açıklamalarda, mutabakatın İran’a yönelik kaygıların tümüyle giderilmesi için yeterli olmadığını bildirdi.
Ukrayna’ya resmi ziyaretine başlayan Rusya Devlet Başkanı Dimitri Medvedev burada yaptığı açıklamada, üçlü belgenin, "uluslararası kaygıların tümünü gidermede yetersiz kalabileceğini ancak sağlanan bu mutabakatın memnuniyet verici olduğunu” belirtti.
ABD ise, İran, Türkiye ve Brezilya arasındaki uranyum takası bildirisinin "olumlu bir adım olduğunu", ancak hala ciddi kaygıların kaldığını açıkladı.
Öte yandan İran’dan Azerbaycan’a geçen Başbakan Erdoğan başkent Bakü’de Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev ile görüştü. Başbakan Erdoğan, baş başa ve heyetlerarası görüşmelerin ardından düzenlenen ortak basın toplantısında, ziyarette çok verimli görüşmeler yaptıklarını belirterek, ''Bugün Sayın Cumhurbaşkanı ile yaptığımız görüşmede attığımız en önemli adımlardan bir tanesi, Yüksek Düzeyli Stratejik İşbirliği Konseyi'nin kurulması konusunda aldığımız karardır. Bu çok kapsamlı, kuşatıcı olacağı için de Türkiye-Azerbaycan arasında geleceği kuşatan en önemli adım olacaktır'' dedi.
Aliyev de Karabağ sorunun çözümüne ilişkin, "Ermenistan yenilenmiş Madrid kriterlerini kabul eder ve Azerbaycan topraklarından işgalci güçlerini çıkarma sürecini başlatırsa Azerbaycan, Ermenistan'la bütün sınırlarını açacak" dedi.
Başbakan Erdoğan daha sonra Gürcistan’a giderek bir otelin açılışına katıldı.

8- BM tarafından hazırlanan bir raporda, 2009'da en fazla Pakistan'da insanların yer değiştirmek zorunda kaldığı, bu ülkede geçen yıl yasa dışı örgütlerin eylemleri ve ordunun operasyonları nedeniyle 3 milyon kişinin evlerini terk ettiği belirtildi.
 
 18 MAYIS 2010


1- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, NTV’ye yaptığı açıklamada, Kemal Kılıçdaroğlu’nun CHP genel başkanlığına adaylığının beklenen bir gelişme olduğunu belirterek, “Doğru zamanda çok doğru bir karar verdi ve bunun neticesini de görecek ve genel başkan olacak” dedi.

2- Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu İstanbul’da düzenlediği basın toplantısında, İran’la imzalanan uranyum takası anlaşmasını değerlendirdi. Anlaşmanın uluslararası toplumun taleplerini karşıladığını ve BM metnine dönüştürüleceğini belirten Bakan Davutoğlu, İran’la imzalanan uranyum takası anlaşmasının virgülüne kadar müzakere edilen ve titizlikle yazılan bir metin olduğunu belirterek, bu metni herkesin dikkatle okuması ve metnin unsurlarına doğru bakılması gerektiğini söyledi.

3- Tarım ve Köyişleri Bakanı Mehdi Eker, ÇAYKUR Genel Müdürlüğünde düzenlenen toplantıda, ÇAYKUR’un bu yıl uygulayacağı yaş çay alım fiyatının 2009 yılına göre yüzde 12,3 artışla, 88,5 kuruş taban fiyat, 11,5 kuruş da destekleme primi olmak üzere 1 lira olacağını belirtti. Bu rakamın 65 cente karşılık geldiğini ifade eden Bakan Eker “Hükümete geldiğimizde yaş çay fiyatı 22 cent 32 kuruştu. Bunu bugün itibariyle yaklaşık 3 kat artırmış olduk” dedi.

4- CHP Genel Merkezi’nin çağrısıyla Ankara’da toplanan 81 il başkanından 77’si, Kemal Kılıçdaroğlu’nun genel başkan adaylığını desteklediklerini açıkladılar.

5- BDP Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, Meclis grup toplantısı çıkışında gazetecilerin Kemal Kılıçdaroğlu’nun CHP Genel Başkanlığı’na aday olmasına ilişkin sorularını yanıtladı. Demirtaş, Kılıçdaroğlu’nu değerlendirecek olanın kendileri değil CHP delegeleri olduğunu belirterek, “Kendisi adaylığını açıklamış durumda. Başka adaylar çıkar mı çıkmaz mı bu konuda CHP ne karar verir, onlar CHP’nin iç meselesidir. Anamuhalefet partisinin genel başkanının kimin olacağı önemlidir. Ama umut ediyoruz ve diliyoruz ki, artık CHP’de genel başkan olacak kişiler, kaseti olmayan kişiler olsun” dedi.

6- Türk-İş Yönetim Kurulu, Zonguldak’taki Türkiye Taş Kömürü Kurumu’na (TTK) bağlı Karadon Müessese Müdürlüğü maden ocağındaki patlamaya ilişkin yaptığı yazılı açıklamada, Türkiye’nin madenlerde iş sağlığı ve güvenliğini düzenleyen 176 sayılı ILO sözleşmesini bir an önce imzalaması ve gündemde olan İş Sağlığı ve Güvenliği Yasası’nın da bir an önce çıkarılması gerektiğini belirtti.

7- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, resmi ziyaret için bulunduğu İspanya’nın başkenti Madrid’de, Madrid Avrupa Üniversitesinin Medeniyetler İttifakı’na katkılarından dolayı verdiği fahri doktora unvanı töreninde yaptığı konuşmada, “50 yıldır Türkiye, AB kapısında bekletilmektedir. Neden? Yanıt alamıyoruz. AB şunu diyebilir, şöyle ya da böyle, ‘sizi kabul etmiyoruz’, bunu takdir ederiz. Ama hem ‘sizsiz olmaz’ hem de ‘sizinle olmaz’ derseniz bu dürüstlük olmaz ahde vefaya ters düşer” dedi.
Daha sonra düzenlediği basın toplantısında, İran ile Batılı ülkeler arasında yaşanan nükleer enerji krizini değerlendiren Başbakan Erdoğan, “İnsani amaçlı olarak her ülke uranyum zenginleştirmesi yapabilir. Ama kitle imha silahı olarak, atom bombası üretme amacıyla bunu kullanamaz. Biz bölgede böyle bir şey istemiyoruz. Ama bugün nükleer güvenlik konusunda ‘biz belirleyiciyiz’ diyenlere bakınca burada BM Güvenlik Konseyi’nin 5 daimi üyesini ve Almanya’yı görüyoruz. Ama sizin hepinizde bu var. Nükleer silah varken siz ‘başkasında olmasın’ dediğinizde inandırıcılığı olmuyor. Eğer burada üstünlüğün hukukunu oluşturacaksak insan olarak utanmalıyız ama hukukun üstünlüğünü oluşturacaksak yaradılışımızın gereğini yapacağız” dedi.

8- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Ali Babacan, Belçika’nın başkenti Brüksel’de düzenlenen, AB Ekonomi ve Maliye Bakanları (ECOFIN) ile Aday Ülkeler arasında diyalog toplantısına katıldı. Başbakan Yardımcısı Babacan daha sonra düzenlediği basın toplantısında, AB sürecinin en başından itibaren Türkiye’nin, “Yük olmaya değil yük almaya geliyorum” dediğini hatırlatarak 5-10 sene sonra her şeyin farklılaşacağını, AB yerinde sayarken Türkiye’nin ileri gideceğini belirterek, “2009 eylülünde 3 yıllık programı açıkladık. Bunu İspanya, Portekiz şimdi yapmaya çalışıyor. Biz AB ülkelerinin 1 adım önündeydik. Geçen hafta açıkladığımız mali kuralla, 5 adım önüne geçtik” dedi.

9- Afganistan’ın başkenti Kabil’de düzenlenen intihar saldırısında, en az 20 kişinin hayatını kaybettiği açıklandı.
 
19 MAYIS 2010


1- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Zonguldak Karadon maden ocağında incelemelerde bulunarak, yetkililerden bilgi aldı. Başbakan Erdoğan burada yaptığı konuşmada, grizu patlaması sonucu yaşanan göçük nedeniyle mahsur kalan işçilerin yakınlarının sıkıntıları olduğunu belirterek, ''Lütfen tahriklere gelmeyin, bakın az önce bir tanesi kalktı, hakaret etti. Araştırdık ki buranın insanı değil. Emniyet teşkilatı bütün tespiti yaptı, işi gücü bu tür provokatörlük yapmak olan birisi'' dedi.
Öte yandan ABD Başkanı Barack Obama, Başbakan Erdoğan ile yaptığı telefon görüşmesinde, Başbakan Erdoğan ve Brezilya Cumhurbaşkanı Luiz Inacio Lula da Silva’nın sorunun diplomatik yoldan çözümü için gösterdiği çabaları takdirle karşıladığını belirterek, ''5 yıldır sizinle gerçek dostluk içinde işbirliği yaptık. Şahsınızın hem ülkenizde, hem de uluslararası alanda gösterdiği liderliği memnuniyetle izliyorum. Sizin bu süreci diplomatik yoldan çözme isteğinizi de çok iyi anlıyorum. Bu süreç içinde sizinle ortak çalışmalara devam edeceğiz. Sorunun diplomasi ve varılan anlaşmalar çerçevesinde çözülmesini umut ediyoruz, aksi takdirde BM Güvenlik Konseyinin İran konusunda alacağı kararları uygulamaya kararlıyız'' dedi.
Başbakan Erdoğan ayrıca Rusya Federasyonu Başbakanı Vladimir Putin ile yaptığı görüşmede, Türkiye'nin İran'ın nükleer programına ilişkin sorunun başından itibaren diyalog ve diplomasi yoluyla çözülmesi gerektiğini savunduğunu belirterek, "Tüm muhataplarımıza da bu yolu telkin ettik. Tahran'da Türkiye, Brezilya ve İran arasında sonuçlandırılan ortak bildiri, diyalog ve diplomasinin zaferidir. Bu, kararlılıkla yürütülen zor bir sürecin sonucudur'' dedi.
 
2- Genelkurmay Başkanı Orgeneral İlker Başbuğ, Genelkurmay Başkanlığı Karargahı'nda düzenlenen ''Atatürk’ü Özel Anma Töreni'' kapsamında, ''Doğumunun 129. Yıl Dönümünde Asker ve Devlet Adamı Atatürk'' konulu panelde yaptığı konuşmada, Türkiye Cumhuriyeti’nin doğuşu ve gelişiminin “bir devrim ve mucize” olduğunu vurgulayarak, bu devrimi gerçekleştiren Mustafa Kemal Atatürk’ün çok büyük asker ve siyaset adamı olduğunu kaydetti.     
 
3- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Ali Babacan, küresel gelişmeler, Avrupa'daki son gelişmeler ve Türk bankacılık sektörüyle ilgili üzerinde çalışılması gereken konuları değerlendirmek üzere Bankalar Birliği Yönetim Kurulu Başkan ve üyeleriyle bir araya geldi. Başbakan Yardımcısı Babacan toplantının açılışında yaptığı konuşmada, Türk bankacılık sisteminin aktif toplamının 2008 sonunda 732 milyarken 2010 Mart sonu itibariyle 860 milyar liraya çıktığını bildirdi.

4- Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu İran, İngiltere ve Brezilya Dışişleri bakanlarıyla görüştü. Bakan Davutoğlu, İran Dışişleri Bakanı Manuçehr Mutteki ile yaptığı görüşmede, ortak bildirinin heba olmaması için İran yönetimini uyararak “Anlaşma metnine uyun. Türkiye’de takası kabul ettiğinizi Uluslararası Atom Enerjisi Kurumu’nda bir haftalık sürenin dolmasını beklemeden resmi bir yazıyla iletin. Psikolojik açıdan önemli bir noktadayız. Kışkırtıcı ve sert söylemlerden kaçının. Bu söylemler yakalanan havayı bozuyor” dedi.
Bakan Davutoğlu ayrıca dün NTV’ye yaptığı açıklamada, İran’ın Türkiye ve Brezilya ile imzaladığı ortak bildiri ile ilgili Batı’dan gelen tepkileri doğal karşıladığını ve gelecek günlerde İran’a yaptırım uygulanmasını mümkün görmediğini söyledi.

5- BDP Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, İçişleri Bakanı Beşir Atalay ile görüştü. Görüşmede, Türkiye'de yaşanan son siyasi gelişmeler, Güneydoğu'daki gerilim ve öğrenci olaylarıyla ilgili yaşanan sürecin konuşulduğu belirtildi.

6- 19 Mayıs Atatürk'ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı, tüm yurtta, dış temsilciliklerde ve KKTC'de törenlerle kutlandı.

7- BM Genel Sekreteri Ban Ki-moon Türkiye’ye yapacağı ziyaret öncesinde Hürriyet gazetesine yaptığı açıklamada “Türkiye’nin bölgede ve yerküre düzeyinde giderek yayılan rolünden çok memnunum. 2008’de Suriye ile İsrail arasında, Güney Kafkaslar’da G-20 üyeliğinde, finans kurumları ile işbirliği, uluslararası toplantı ve konferanslara ev sahipliği etmesi herkesin dikkatini üstüne çekiyor” dedi.

8- NATO'nun Afganistan'daki en büyük üslerinden olan Bagram'a silahlı gruplar tarafından düzenlenen saldırıda, saldırganlardan 7'sinin öldüğü, 5 yabancı askerin de yaralandığı bildirildi.

9- İslam Konferansı Teşkilatı (İKT) Dışişleri Bakanları toplantısı için Tacikistan'ın başkenti Duşanbe'de bulunan İran Dışişleri Bakanı Manuçehr Mutteki, gazetecilerin BM Güvenlik Konseyi'nin 5 daimi üyesi ve Almanya'nın İran'a yeni yaptırımlar uygulanmasını öngören bir karar tasarısı metni üzerinde anlaştıkları yolundaki soru üzerine, "Ciddiye almayın" dedi.

10- ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Philip Crowley günlük basın toplantısında bir soru üzerine, ABD Dışişleri Bakanı Hillary Clinton'ın BM Güvenlik Konseyi'nin 5 daimi üyesi ve Almanya'nın yeni yaptırımları içeren BM Güvenlik Konseyi karar tasarısı üzerinde anlaşmaya vardıklarını açıklamasının, Türk yetkililerce sürpriz olarak karşılanmaması gerektiğini söyledi.
 
11- Fransa'da Bakanlar Kurulu, peçeli çarşafın kamuya açık yerlerde tamamen yasaklanmasına ilişkin yasa tasarısını kabul etti.

12- Almanya Başbakanı Angela Merkel, Federal Mecliste yaptığı hükümet açıklamasında, avro para biriminin kullanıldığı ülkelerin kader birliği yaptığını ve buradaki durumun "Avrupa fikrinin" korunması olduğunu belirterek, Avrupa'nın 50 yıldan fazla bir süreden bu yana en önemli sınavla karşı karşıya bulunduğunu söyledi.

13- Tayland'ın başkenti Bangkok'ta hükümet karşıtı gösteriler düzenleyen muhaliflere karşı ordu birliklerinin düzenlediği operasyonda, biri İtalyan fotoğrafçı 7 kişi öldü, 60 kişi de yaralandı.
 
20 MAYIS 2010


1- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Kosova Başbakanı Haşim Taçi’yi Başbakanlık’ta kabul etti. Görüşmelerin ardından düzenlenen ortak basın toplantısında gündeme ilişkin soruları yanıtlayan Başbakan Erdoğan “İran’la yapılan protokol aslında bir diplomasi zaferidir. Zorlu bir süreçti ama bu zorlu sürecin sonunda buna ulaşıldı” dedi.
 
2- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Ali Babacan, “Küresel Kriz, Yeniden Yapılanma, Ulusal Dönüşüm” temasıyla düzenlenen Forum İstanbul 2010’un açılışında yaptığı konuşmada, birçok ülkede kamu borç stokunun arttığını belirterek, Türkiye’nin böyle bir sıkıntısının olmamasının avantaj olduğunu söyledi. Başbakan Yardımcısı Babacan ayrıca, avro bölgesi için daha somut bir çerçeveye oturmuş ve gerekli yaptırımların da beraberinde düzenlendiği bir maliye politikasının mutlaka olması gerektiğini söyledi.

3- Yargıtay 9. Ceza Dairesi, Batman ve Adana’da 1993-2001’de 32 kişiyi öldürdükleri gerekçesiyle yargılanan 8 sanıktan 6’sına verilen ağırlaştırılmış müebbet cezasını onadı. İki sanığa verilen cezayı ise, eylem tarihinde 18 yaşından küçük oldukları için indirim uygulanmadığı gerekçesiyle bozdu.

4- CHP eski Genel Başkanı Deniz Baykal yaptığı yazılı açıklamada, partisinin haftasonu yapılacak kurultayında adaylığının söz konusu olmadığını bildirdi.

5- Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, Lübnan’ın başkenti Beyrut’ta düzenlenen Arap Ekonomik Forumu’nda, “Kriz Sonrası Dönemde Ekonomik Canlanmayı Sağlayan Ekonomik Politikalar” konulu panelde yaptığı konuşmada, Türkiye’nin son dönemlerde uygulamaya koyduğu reformlar ve aldığı tedbirlerle ilgili değerlendirmelerde bulundu. Bakan Şimşek, Türkiye’nin son krize karşı tedbir alan ilk ülkelerden biri olduğunu belirterek “Kriz dönemi olsun, olmasın her dönem Mali Kural’ı koymak ve uygulamak bir ülkenin orta vadeli başarısında ve kredibilitesinde çok önemli” dedi.
Bakan Şimşek ayrıca, Lübnan Maliye Bakanı Raya El Hassan ile görüştü.

6- İran Meclis Başkan Vekili Muhammed Rıza Bahüner Mehr haber ajansına yaptığı açıklamada, BM Güvenlik Konseyi’nin 5 daimi üyesi ve Almanya’nın yeni bir yaptırım kararı alması halinde Tahran’da Türkiye ve Brezilya’nın yoğun çabaları sonucu imzalanan uranyum takasına ilişkin anlaşmanın iptal olacağını bildirdi.
 
21 MAYIS 2010


1- Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, BM İstanbul-Somali Konferansı nedeniyle İstanbul’da bulunan BM Genel Sekreteri Ban Ki-moon'u Huber Köşkü'nde kabul etti.  
Öte yandan Ban Ki-moon, Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu ile görüştü. İran ile uranyum takası konusunda varılan anlaşma ve Irak konusunun da ele alındığı görüşmede, son dönemde artan şiddet olaylarına dikkat çekilerek, Irak'ta bir an önce istikrarın sağlanması gerektiği vurgulandı. Görüşmede ayrıca Kıbrıs'ta çözüm sürecine destek konusu ile izolasyonların kaldırılması da konuşuldu.
Ban Ki-moon, Türkiye'nin, İran'ın nükleer programıyla ilgili krizin barışçıl yollarla çözümü için "önemli bir girişimde bulunduğunu" belirterek, Türkiye ve BM'nin diyalog ve barış için birlikte çalışmaya devam etmesinin önemli olduğunu söyledi. Ban Ki-moon ayrıca, Boğaziçi Üniversitesi’nde konferans verdi.  
 
2- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, AK Parti Genişletilmiş İl Başkanları Toplantısı'nda, CHP Genel Başkanı Deniz Baykal'ın istifasıyla sonuçlanan gelişmelerle ilgili olarak, ''Bu konuyla ilgili olarak eğer bir sorumlu arıyorlarsa AK Parti'ye değil, önce kendilerine baksınlar. Bu kirli tezgahın sorumlularını AK Parti iktidarında değil, gitsinler avukatlığını yaptıkları çetelerin, mafyaların, karanlık örgütlenmelerin içinde arasınlar'' dedi.
Öte yandan Başbakanlık Basın Merkezi'nden yapılan açıklamada, ''Başbakan Erdoğan, ABD Başkanı Barack Obama'nın 20 Nisan’da gönderdiği mektuba verdiği cevapta, İran'ın nükleer programı konusunda geçtiğimiz hafta Tahran'da yapılan anlaşmanın detaylarına ilişkin bilgi aktarmıştır. Deklarasyonun İran'ın nükleer programına ilişkin dosyayı kapatmadığını ancak sorunun diplomasi yoluyla çözümü için önemli bir kapı araladığını vurgulayan Başbakan Erdoğan, Türkiye'nin sorunun çözümü için gayretlerini devam ettireceğini ve konunun takipçisi olacağını ifade etmiştir“ denildi.
 
3- Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Forum İstanbul 2010 etkinliğinde yaptığı konuşmada, nükleer programı şüpheli bulunan İran’a yaptırım uygulanması için ABD’nin BM Güvenlik Konseyi’nde yürüttüğü girişimlere atıfta bulunarak, “Eğer İran ile bir sorun bizi etkiliyorsa, bu sorunda söz söyleme hakkına sahibiz. Herhangi bir karar alınıp bizim o kararın sıradan uygulayıcıları konumunda görülmemiz mümkün değil” dedi.
Bakan Davutoğlu daha sonra Avrupa-Akdeniz Asamblesi (AAPA) Siyasi Komitesi Toplantısı’nın “Türk Dış Politikası” başlıklı oturumunda yaptığı konuşmada, Kıbrıs Rum kesiminden bir parlamenterin AB’nin isteğine rağmen limanları açmamasına değinmesi üzerine, 2004 yılında dönemin Genel Sekreteri Kofi Annan’ın adıyla anılan barış planına Kıbrıslı Türklerin halkoylamasında “evet” dediğini belirterek, “Kıbrıslı Rumlar da bu plana evet demiş olsalardı bugün ne Kıbrıs bölünmüş ne sınır ne liman kapatılırdı” dedi.

4- Sanayi ve Ticaret Bakanı Nihat Ergün, bakanlıkta düzenlediği basın toplantısında, KOSGEB'in KOBİ'lere yönelik hazırladığı Yeni Destek Paketini anlattı. Bakan Ergün, KOBİ Proje Destek Programıyla işletmelere 150 bin lira üst limitli kredi desteği vereceklerini, yeni destek paketinde, KOBİ Proje Destek Programı, Ar-Ge, İnovasyon ve Endüstriyel Uygulama, Tematik Proje, İşbirliği-Güçbirliği, Girişimcilik Destek Programı ve Genel Destek Programı'nın yer aldığını bildirdi.

5- Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, Türkiye Taş Kömürü (TTK) Karadon Müessese Müdürlüğü maden ocağında meydana gelen grizu faciasıyla ilgili yaptığı açıklamada, ''Eğer birisi gaz maskesini almamışsa bu işçi kardeşimiz olabilir. İşveren; özel sektör olabilir, bunun denetlenmesi konusundaki TTK yetkilisi kimse bedelini öder'' dedi.
 
6- Sermaye Piyasası Kurulu Vedat Akgiray Forum İstanbul 2010’da yaptığı konuşmada, önümüzdeki yıllarda finans piyasalarında epey değişmiş, reforma uğramış, daha etkin ve hedefe kilitlenmiş yeni uluslararası regülasyon sistemi görüleceğini söyledi.

7- Alaattin Çakıcı, İstanbul 6. Ağır Ceza Mahkemesince, ''Türk Ticaret Bankası ihalesine fesat karıştırdığı'' ve ''cürüm işlemek için teşekkül oluşturduğu'' gerekçeleriyle, 1 yıl 3 ay 25 gün hapis cezasına çarptırıldı.

8- Kosova Başbakanı Haşim Daçi Sabah gazetesine açıklamalarda bulundu. Daçi, Kosova’nın bağımsızlığının bir başarı hikayesi olduğunu belirterek, Türkiye’nin ve özellikle Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın bu konudaki kişisel desteğinden dolayı minnettar olduğunu söyledi.

9- Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, Arap Ekonomi Forumu nedeniyle Lübnan’ın başkenti Beyrut’ta Anadolu Ajansı’nın sorularını cevapladı. Bakan Şimşek, vergi kanunlarında değişiklik öngören torba yasa tasarısına önümüzdeki hafta son şeklini vereceklerini bildirdi.

10- İspanya'nın başkenti Madrid'deki Barajas havaalanında, iki kişinin öldüğü bombalı saldırı düzenleyen 3 ETA üyesi, 1040'ar yıl hapis cezasına çarptırıldı.
 
22 MAYIS 2010


1- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, TOBB’un 65. Genel Kurulu’nun açılışında yaptığı konuşmada, Türkiye ekonomisiyle ilgili yapılan karamsar yorumlara tepki göstererek, “Sizler, karamsar analizlere, felaket tellallarına kulak asmayıp işlerinizi yaptınız. Bugün de işimize bakacağız. Bu senaryolar toplumda da karşılığını bulmayacak” dedi.
Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Ali Babacan da yaptığı konuşmada, istihdam sorununu kimsenin tek başına çözemeyeceğini belirterek, “Bunu ne kamu tek başına çözebilir, ne özel sektör. Kamu ile özel sektörün beraberce çalışarak ve bu sorumluluğu paylaşarak çözmesi lazım” dedi.
MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli de yaptığı konuşmada, “Dünyanın büyük ekonomileri arasında sayılmak elbette önemlidir. Ancak dünyanın 17’nci büyük ekonomisi olduğumuzu sürekli olarak dillendirmekle ülkemizin gelişmişlik düzeyine çıktığını da söyleyemeyiz. Öncelikli olan, sıralamada kaçıncı olduğumuzdan ziyade; yoksulluğun, işsizliğin ve çaresizliğin üstesinden nasıl geldiğimiz ve geleceğimiz meselesidir” dedi.
TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu da ekonomide dünya ile rekabet için, dünya standartlarını benimsedikleri gibi demokraside de dünya standardına ulaşmaları gerektiğini belirterek, “Bu anlamda sadece siyaseten değil, ekonomik ve toplumsal olarak da yeni ve çağdaş bir Anayasa’ya ihtiyaç duyuyoruz” dedi.

2- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, BM İstanbul-Somali Konferansı’na katılan ülke liderleri ve heyetler onuruna verdiği yemekte yaptığı konuşmada, Somali halkının somut desteğe ihtiyacı olduğunu belirterek, “Bu kardeş kavgasına bir an önce son verilmelidir” dedi.
Öte yandan Başbakanlık Basın Merkezi’nden yapılan açıklamada, Başbakan Erdoğan’ın BM Güvenlik Konseyi daimi ve geçici üyeleri, Türkiye’ye komşu ülkeler ile bölge ülkelerine İran’ın nükleer programıyla ilgili gönderdiği mektupta, Türkiye’nin nükleer silahlara ilkesel olarak karşı çıktığını, bölgenin bu tür silahlardan tamamen temizlenmesi gerektiğini, diplomasi ve müzakere masasının halen en etkili yol olduğunu ve Türkiye’nin sağduyu politikalarına devam edeceğini ifade ettiği kaydedildi.

3- CHP’nin 33. Olağan Genel Kurultayı’nda, 1249 delegeden 1189’unun oyunu alan Kemal Kılıçdaroğlu CHP Genel Başkanı oldu. Kılıçdaroğlu seçilmesinin ardından yaptığı konuşmada, “Çok ağır bir görevi üstlendiğimin farkındayım. Mustafa Kemal’in, İnönü’nün, Ecevit’in, Baykal’ın koltuğuna oturacağım. Siyasi çalışmaları tüm yurda yayacağız. İktidar koşusunu başlatıyoruz” dedi.

4- Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, İstanbul’da düzenlenen BM İstanbul-Somali Konferansı’nda yaptığı konuşmada, Somali’de barış ve istikrarın sağlanması için tüm ülkelerin desteğinin önemli olduğunu belirterek, “Barışı koruma girişimlerinde, insani yardım konularında ara vermeksizin gayretlerimizi sürdürmekteyiz. Ancak bölgedeki çatışmaların bir an önce sona erdirilmesi gerekmektedir. Ülkedeki meşru güçler, problem olan çevrelerin baskısı karşısında sağlam durmayı başarmıştır. Bu da güvenlik güçlerinin ve federal hükümetlerin başarıya ulaşması umutlarını arttırmaktadır” dedi.

5- Sağlık Bakanı Recep Akdağ, Afyonkarahisar Valisi Haluk İmga’yı ziyareti sırasında gazetecilere yaptığı açıklamada, “Temmuz ayında muayenehane işi tamamen bitecek. Vatandaşlarımız muayenehaneye gitmeyecekler. Üniversite hastanelerinde de hoca parası ya da döner sermaye parası gibi bir takım uygulamalar tamamen tarihe karışacak” dedi.

6- BM Genel Sekreteri Ban Ki Moon, İstanbul’da düzenlenen BM İstanbul-Somali Konferansı’nın ardından gazetecilere yaptığı açıklamada, Türkiye’nin hem bölgesel, hem de küresel ilişkilerde giderek artan ve etkin rolünden memnuniyet duyduğunu söyledi. Moon, Kıbrıs’ta kendi sekreterliği içinde bir anlaşmaya varılmasını umduklarını da belirtti.

7- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, resmi ziyaret için bulunduğu KKTC’nin başkenti Lefkoşa’da KKTC Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu tarafından kabul edildi. Kabulde konuşan Başbakan Yardımcısı Arınç, Kıbrıs sorununa çözüm bulunması için yürütülen müzakerelerde yıl sonundan önce bir anlaşma bulunması umudunu ifade ederek, gözetilecek tek konunun Kıbrıs Türk halkının milli çıkarları olduğunu, Türkiye hükümeti ve parlamentosunun gereken her türlü desteği vereceğini söyledi.
Eroğlu da Türkiye ile birlikte yürüttükleri davanın müzakere masasında en iyi şekilde, halkın da onay vereceği bir anlaşmayla sonuçlandırılması için uğraşlarını sürdüreceklerini kaydetti.

8- İsrail ablukası altındaki Gazze’ye insani yardım götüren ‘Mavi Marmara’ adlı yolcu gemisi İstanbul Sarayburnu’ndan yola çıktı.

9- Güney Kıbrıs Rum Yönetimi (GKRY) Sözcüsü Stefanos Stefanu Rum radyosuna yaptığı açıklamada, Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu’nun, KKTC’nin 3 limanının açılmasına karşılık, Türkiye’nin tüm limanlarının Rumlara açılması önerisinin “kabul edilmesinin söz konusu olmadığını” açıkladı. Stefanu, taahhütlerini yerine getirmede Türkiye’nin AB’ye karşı yükümlü olduğunu iddia etti.

10- ABD Hazine Bakanı Timothy Geithner Çin haber ajansı Şinhua’ya verdiği demeçte, küresel ekonominin, Avrupa’daki borç krizinin oluşturduğu sorunların üstesinden gelebileceğini belirterek “Avrupa’da şimdi bazı güçlüklerin olduğunu görüyoruz. Ancak, bu güçlüklerin üstesinden gelmek için daha güçlü bir konumda olduğumuzu düşünüyorum” dedi.

11- Hindistan’ın Mangalore havaalanında yoğun yağış nedeniyle yere çarpan Air India Express havayolu şirketine ait uçakta bulunan 159 kişinin öldüğü, 7 kişinin ise kurtulduğu bildirildi.

 
23 MAYIS 2010

 
1- Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Cumhurbaşkanı Nursultan Nazarbayev’in davetlisi olarak Kazakistan’a giderken uçakta gazetecilerin sorularını cevaplandırdı. Cumhurbaşkanı Gül, İran, Brezilya ve Türkiye arasında imzalanan anlaşmaya ABD’nin tepki göstermesinin sorulması üzerine “Türkiye’nin milli çıkarları önemli. Irak Savaşı’nın Türkiye’ye nelere mal olduğunu biliyoruz. Türkiye kendini göstermek mi istiyor diyenler var. Bu doğru değil. Türkiye milli çıkarlarını gözetiyor. Verdikleri tepki bence ABD’nin iç politikalarıyla da ilgili. Bu anlaşma, güven arttırıcı bir adım” dedi.
Cumhurbaşkanı Gül, Kemal Kılıçdaroğlu’nun CHP Genel Başkanlığına seçilmesiyle ilgili bir soru üzerine ise “Kendisini tebrik ettik. Genel başkan değişikliği hem parti için hem de Türk siyaseti için önemlidir” dedi.

2- Bolu’nun Göynük ilçesinde düzenlenen 23. Akşemseddin Hazretlerini Anma Günü’ne katılan TBMM Başkanı Mehmet Ali Şahin yaptığı konuşmada “Gönülleri sözlerimizle, davranışlarımızla ve icraatlarımızla fethediyoruz” dedi.

3- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Ali Babacan, Anadolu Ajansı’nın işsizlik ve istihdama ilişkin sorularını yanıtladı. Başbakan Yardımcısı Babacan, son verilere göre Türkiye'de istihdamdaki toparlanmanın beklenenden hızlı olduğunu söyledi. Türkiye’de genellikle ocak ayından şubata kadar işsizlikte artış olurken bu yıl düşme görüldüğünü ifade eden Başbakan Yardımcısı Babacan, “Mevsimsel etkilerden arındırılmış işsizlik oranı yüzde 12.7 seviyesinde bulunuyor” dedi.

4- Milli Savunma Bakanı Vecdi Gönül, İzmir Adnan Menderes Havalimanı’nda gazetecilere yaptığı açıklamada, son günlerde Yunanistan ile yaşanan sıcak ilişkilerin ekonomiye yansımalarının olumlu olacağını belirterek “Yunanistan ile aldığımız güven verici tedbirler karşılıklı savunma harcamalarının düşürülmesini de sağladı. Biz hükümet olarak 7 buçuk sene evvel göreve başladığımız zaman Türkiye’nin savunma harcamaları milli gelirin yüzde 5.5’i idi şimdi yüzde 2’si. Bu zaman zarfında savunma bütçesine ayırdığımız miktar 40 milyar liradan 15 milyar liraya düştü ve 25 milyar lira kar ettik. Ümit ederim Yunanlılar da aynı uygulamayı yaparlar” dedi.
5- Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, İstanbul’da düzenlenen BM İstanbul-Somali Konferansı kapsamında Türkiye’de bulunan BM Genel Sekreteri Ban Ki Moon ve diğer katılımcılarla bir araya geldi.  Öte yandan Bakan Davutoğlu, İran’ın Uluslararası Atom Enerjisi Kurumu’na göndereceği mektupla ilgili, İran Dışişleri Bakanı Manuçehr Mutteki ve Uluslararası Atom Enerjisi Kurumu (UAEK) Direktörü Yukiya Amano ile  telefonla görüştü. Bakan Davutoğlu’nun görüşmelerde, sürecin vakit kaybetmeden ilerlemesi için gerekenlerin yapılmasını istediği kaydedildi.
 
24 MAYIS 2010


1- Başbakanlık Basın Merkezi’nden yapılan açıklamada, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın, Fransa Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy ile telefon görüşmesi yaptığı, görüşmede İran’ın Uluslararası Atom Enerjisi Ajansı’na (UAEA) resmi kanallarla mutabakatını bildirerek “Bu noktada Viyana Grubu’nun cevabı çok ciddi önem taşımaktadır. BM Güvenlik Konseyi daimi üyesi ve Viyana grubu mensubu olarak Fransa’nın bu mutabakatın uygulanması için desteğini bekliyoruz” dediği bildirildi.
 
2- CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu Genel Merkez’de yaptığı konuşmada, “Hiçbir ayrım yapmaksızın bütün yurttaşlarımıza gideceğiz. İnançları ve etnik kimliği ne olursa olsun, bütün yurttaşlarımızın görüşleri başımızın üzerindedir” dedi.

3- Devlet Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış, İçişleri Bakanlığı ile İngiltere’nin Ankara Büyükelçiliğinin ortaklaşa organize ettiği “İçişleri Bakanlığı Personelinin AB Fonlarının Etkin Kullanımında Desteklenmesi Projesi” seminerinde yaptığı konuşmada, Türkiye’nin AB üyeliğinin sadece Ankara’da, hükümet tarafından gösterilen çabalarla yerine getirilecek bir süreç olmadığını belirterek, “Bu heyecanı Ankara’nın dışına taşımamız gerekiyor” dedi.
İçişleri Bakanı Beşir Atalay da toplantının açılışında yaptığı konuşmada, işkence ve kötü muamele gibi suçlamalar ve Türkiye'nin bu konularla uluslararası alanda gündeme gelmesi döneminin bittiğini belirterek, “Şu anda kötü muamele, işkence gibi konularla ilgili açılan dava sayısı bir elin parmağı kadar sınırlı. Türkiye bu lekeden kurtulmuştur” dedi.

4- Adalet Bakanı Sadullah Ergin, BDP Şırnak Milletvekili Hasip Kaplan’ın hakim ve savcıların dinlenmesine ilişkin yazılı soru önergesine verdiği cevapta, hiçbir hakim ve cumhuriyet savcısı hakkında ortam dinlenmesi yapılmadığını ve buna ilişkin kaydın bulunmadığını bildirdi.

5- Maliye Bakanı Mehmet Şimşek Anadolu Ajansı’na yaptığı açıklamada, Arap Ekonomik Forumu nedeniyle Lübnan’ın başkenti Beyrut’ta Kuveyt Başbakan Yardımcısı Ahmet El Fahd El Cabir El Sabah ile görüştüğünü belirterek, “Ülkelerindeki 24 milyar dolarlık altyapı işinde bizim müteahhitlerimizi görmek istediklerini söyledi” dedi.

6- Merkez Bankası tarafından yapılan açıklamada, imalat sanayi genelinde kapasite kullanım oranı mayıs ayında, geçen yılın aynı ayına göre 9,2 puan artarak, yüzde 73,4 oldu.

7- MÜSİAD Genel Başkanı Ömer Cihad Vardan, İstanbul’da düzenlenen toplantıyla “2010 Türkiye Ekonomi Raporu”nu açıkladı. Vardan toplantıda yaptığı konuşmada, sivil anayasaya acilen ihtiyaç olduğunu söyledi. Küresel krizin ikinci dalgasının Avrupa kıtasından gelme ihtimaline de dikkat çeken Vardan, “Krize neden olan sisteme  henüz istenen düzeyde dokunulmuş değildir. Dünya 10-15 yıl daha geniş bir kriz dalgası üzerinde hareket edecek” dedi.

8- TÜSİAD ile Türkiye Girişim ve İş Dünyası Konfederasyonu (TÜRKONFED) tarafından Gaziantep’te düzenlenen ‘Bölgesel Kalkınma ve İş Dünyasının Rolü’ seminerinde konuşan TÜSİAD Başkanı Ümit Boyner, Kemal Kılıçdaroğlu’nun Genel Başkan seçildiği CHP kurultayı için, “Siyasi atmosferde önemli bir dalga ve heyecan yaratan bir gelişme” dedi. Boyner, siyasi partiler için kurultayların, kongrelerin bir yenilenme yeni bir heyecan yaratma ve birkaç adım geri atıp ileriye daha sağlıklı bakabilmenin fırsatlarını yarattığını ifade etti.

9- İTO Yönetim Kurulu Başkanı Murat Yalçıntaş yaptığı yazılı açıklamada, Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Ali Babacan’ın “İstihdamdaki toparlanmanın beklenenden hızlı gerçekleştiği” yönündeki açıklamasının memnuniyet verici olduğunu belirterek, “İşsizliğin düşüş eğiliminde olması geçmişte hayata geçirilen düzenlemelerin meyvelerinin alındığını gösteriyor. İstihdamın yapısında son dönemde yaşanan değişimi bizzat görüyoruz. İstihdam, sanayiden hizmet sektörüne doğru kayıyor. Ulusal İstihdam Strateji Belgesi’nde de belirtildiği gibi yapılacak yeni çalışmaların buna odaklanması çok yerinde olacaktır” dedi.

10- Türkiye ile Suudi Arabistan arasında “Askeri Alanda Eğitim, Teknik ve Bilimsel İşbirliği Çerçeve Anlaşması” imzalandı. Genelkurmay Başkanlığı’nda düzenlenen imza töreninde konuşan Genelkurmay Başkanı Orgeneral İlker Başbuğ, “Anlaşmanın Orta Doğu bölgesinde barışa ve istikrara katkı sağlayacağına inanıyorum. Bu çerçeve anlaşması aynı zamanda kardeşlik, karşılıklı anlayış ve işbirliğine dayalı dostane ilişkilerimizin daha da geliştirilmesini sağlayacaktır” dedi.
Suudi Arabistan Savunma ve Havacılık Bakan Yardımcısı Prens Khalid Bin Sultan Bin Abdülaziz Al Saud da iki ülke arasındaki derin kardeşlik bağlarının ortak çalışmaları artırmak için itici ve önemli bir güç oluşturduğunu söyledi.

11- Dünya Bankası Türkiye Direktörü Ulrich Zachau, Türkiye’de küresel mali krizin ve ekonomik resesyonun etkilerinden sonra, imalat sanayi üretimindeki kapasite kullanımının her ay tutarlı bir şekilde arttığını ve artık tekrar kriz öncesi düzeylere yaklaştığını belirterek, “İhracattaki toparlanmanın da beklediklerinden biraz daha hızlı olduğunu” söyledi.

12- Kazakistan Cumhurbaşkanı Nursultan Nazarbayev’in daveti üzerine Kazakistan’da bulunan Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Türkistan’a geçerek Ahmet Yesevi Uluslararası Kazak-Türk Üniversitesi’ni ziyaret etti. Cumhurbaşkanı Gül ve Nazarbayev yayımladıkları ortak metinde, Kazakistan ile Türkiye halklarının bugünkü sarsılmaz dostluğunun, barış ve huzur içinde yaşamasının, kardeş ülkeler arasındaki işbirliğinin doğal bir devamı olarak Türkistan şehrindeki Ahmet Yesevi Uluslararası Türk Kazak Üniversitesi Yerleşkesi’nde tıp fakültesi eğitim binası, kütüphane ve öğrenci yatakhanesi yeni binalarının temellerinin atıldığı belirtildi.

13- İran, Türkiye ve Brezilya aracılığıyla vardığı, sahip olduğu düşük düzeyde zenginleştirilmiş uranyum takası anlaşmasına ilişkin mektubu Uluslararası Atom Enerjisi Kurumu’na sundu.


 
 25 MAYIS 2010


1- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan partisinin Meclis grup toplantısında yaptığı konuşmada, Kemal Kılıçdaroğlu’nun CHP Genel Başkanlığı’na seçilmesini değerlendirerek, “Anamuhalefet partisinin değişim sloganı ile girdiği kurultay, statükoyu daha da güçlendiren, ülkenin temel meselelerini teğet geçen, çetelere daha güçlü bir şekilde sahip çıkan bir neticeyle sona erdi. VTR’sinde, malum Ergenekon olayının olduğu bir kongreden bu ülkeye ne gelir soruyorum” dedi.

2- CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, grizu patlaması sonucu 30 madencinin hayatını kaybettiği Zonguldak’taki Karadon işletmesini ziyaret etti. Kılıçdaroğlu burada yaptığı açıklamada, “Hiçbir önlem almadan, gerekli çabaları göstermeden yer altına, madenlere işçileri indireceksiniz, ondan sonra hiçbir önlem almadığınız için patlamalar olacak ve siz bunu ‘kader’ olarak algılayacaksınız. Bu doğru bir olay değil” dedi.

3- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Ali Babacan, TÜSİAD-Koç Üniversitesi Ekonomik Araştırma Forumu (EAF) tarafından düzenlenen “İktisadi Dalgalanmalar ve Küresel Kriz” konulu konferansta, Türkiye’de istihdamda neredeyse her ay sürekli bir düzelme görülmesinin önemli bir gelişme olduğunu belirterek, “Ulusal istihdam stratejisi belgesi üzerinde çalışıyoruz. Haziran ayındaki Ekonomi Koordinasyon Kurulu (EKK) toplantısında bu belgenin son taslağını ele alacağız. Toplantıya TÜSİAD, TOBB gibi iş dünyası temsilcileri de katılacak. İstihdam meselesine ilk defa bu kadar uzun vadeli bakılıyor” dedi.
TÜSİAD Yönetim Kurulu Başkanı Ümit Boyner de yaptığı konuşmada, “TÜSİAD olarak istihdamla ilgili bütün rasyonel, gerçekçi çalışmalara destek vermeyi arzu ederiz” dedi.

4- Devlet Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış, Avrupa Konseyi Parlamenter Meclisi (AKPM) Başkanı Mevlüt Çavuşoğlu ve Başkan Yardımcısı Fransız senatör Jean-Claude Mignon’u Başbakanlıkta kabul etti. Mignon burada yaptığı konuşmada, Çavuşoğlu’nun yardımcısı olarak çalışmaktan onur duyduğunu belirterek, onun Avrupa Konseyi gibi çok köklü bir kuruma seçilen ilk Türk olduğuna dikkat çekti.

5- Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, BM tarafından İstanbul’da düzenlenen “İşgalin Sona Erdirilmesi ve Filistin Devleti’nin Kurulması” temasının ele alındığı “BM İsrail-Filistin Barış Sürecine Destek Uluslararası Toplantısı”nın açılışında yaptığı konuşmada, “Filistin Devleti’nin yarı devlet, yarı topluluk durumunda kalmaması gerekiyor. Bu statüko devam edemez. Bir Filistin devleti olmalıdır. Bu devletin güçlü bir ekonomisi, bölgesel bütünlüğü ve toprak bütünlüğü sürekli olmalıdır” dedi.

6- İçişleri Bakanı Beşir Atalay, İstanbul’da düzenlenen Türkiye-AB Karma Parlamento Komisyonu 64. Toplantısı’nın açılışında yaptığı konuşmada, Türkiye'nin AB yolunda zorlu bir müzakere süreci yaşadığını belirterek, “Katılım müzakerelerinin zorluğuna rağmen, hükümetin kararlılığı, başta demokratikleşme alanında olmak üzere ülkemize önemli kazanımlar sağlamıştır” dedi.

7- Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, “Kamu Kesiminde Performans Yönetimi” konulu uluslararası konferansın ardından gazetecilere yaptığı açıklamada, işsizliğin köklü çözümünün borç maliyetlerinin düşük tutulmasıyla mümkün olduğunu belirterek, amaçlarının istikrarı korumak olduğunu, bunu zedeleyecek vergi inisiyatifleri almayı düşünmediklerini söyledi.

8- Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız Güney Afrika Mineral Kaynaklar Bakanı Susan Shabangu’yu kabulünün ardından yaptığı açıklamada, Azerbaycan’la gaz anlaşması görüşmelerinde birkaç teknik problem bulunduğunu belirterek, “Bunları ortadan kaldırırsak anlaşmayı yapmamak için herhangi bir mani yok” dedi. İran’daki nükleer yakıt takasıyla ilgili Türkiye’nin üzerine düşen görevi fazlasıyla yaptığını belirten Bakan Yıldız, “Yakıtın depolanmasıyla alakalı Çekmece’deki merkez hazır bulunmaktadır. Bu konuda Türkiye’nin hiçbir teknik problemi yok” dedi.

9- MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli partisinin Meclis grup toplantısında yaptığı konuşmada, Anayasa Mahkemesinin anayasa değişikliği paketini iptal etmesi halinde, bunun AK Parti’nin işine yarayacağını ve genel seçimleri etkileyeceğini belirtti.

10- Milli İstihbarat Teşkilatı (MİT) Müsteşarlığı görevine MİT Müsteşar Yardımcısı Dr. Hakan Fidan atandı.

11- Alanya’dan Pamukkale’ye giden turistleri taşıyan tur otobüsü, Antalya’nın Aksu Köprüsü’nden kurumuş çay yatağına uçması sonucu 15 kişi öldü, 26 turist de yaralandı.

12- Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, resmi ziyaret için bulunduğu Kazakistan’ın başkenti Astana’da, TİM ve TUSKON organizatörlüğünde gerçekleştirilen Kazak-Türk İş Formu sonrası gazetecilere yaptığı açıklamada, siyasi partileri barıştırmanın cumhurbaşkanı’nın görevi olmadığını belirterek, “Cumhurbaşkanı’nın Anayasa’daki görevi belli, devlet arasındaki uyumu sağlamak” dedi.

13- Çin’i ziyaret eden ABD Dışişleri Bakanı Hillary Clinton, İran’ın Türkiye ve Brezilya ile uranyum takası konusunda vardığı anlaşmaya dair Uluslararası Atom Enerjisi Kurumuna (UAEK) sunulan uranyum takası planının, “yaptırımlardan kaçma taktiği” olduğunu söyledi.
 
26 MAYIS 2010


1- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, resmi ziyaret nedeniyle Brezilya’ya giderken uçakta gazetecilerin sorularını yanıtladı. Başbakan Erdoğan, ''Bugün kadın istihdamıyla ilgili güzel bir genelge yayımladınız. İstihdam konusunda hükümet atağa geçti. Neler yapacaksınız?'' sorusuna ''İşverenleri bizim sahiplendiğimiz kadar onların da yanlarında çalıştırdıklarının hakkını vermeleri lazım'' dedi.
 
2- CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu Radikal gazetesine yaptığı açıklamada, Türkiye’deki askeri vesayetin değil sivil vesayetin korkuttuğunu, bununla beraber askeri harcamaların da saydam olması gerektiğini söyledi.
Kılıçdaroğlu ayrıca Milliyet gazetesine verdiği söyleşide, “Kürt sözcüğünü kullanmak maharetse kullanırız. Kürt demedim ama Türk veya Çerkez de demedim. Etnik kimlik ve inançlar siyasetin merkezinde olmamalı. Bu yüzden kimse ötekileştirilmemeli” dedi.
 
3- Yargıtay Başkanı Hasan Gerçeker, İstanbul Kültür Üniversitesi'nde düzenlenen ''Dünyada ve Türkiye'de Ceza Hukuku ve Reformları Kongresi''nin açılışında yaptığı konuşmada, anayasa değişikliğine ilişkin, ''Ne yazık ki ilgili yasal düzenlemeler bizim görüşlerimiz doğrultusunda olmadı. Her zaman eleştirdiğimiz, yargı bağımsızlığını geriye götürdüğünü söylediğimiz 12 Eylül Anayasası’nın da gerisinde düzenlemeler yapıldı'' dedi.
Adalet Bakanı Sadullah Ergin de Türkiye'nin, son yedi yıllık dönemde tarihi bir hukuk reformu sürecinden geçtiğini ifade ederek, ''Yıllar sonra tarihçiler, bu reform sürecini ve içinde bulunduğumuz dönemi değerlendirirken ülkemizin Cumhuriyetin kuruluşundan sonra ikinci hukuk ve adalet devrimini bu dönemde gerçekleştirdiği yönünde tarihe not düşecektir'' dedi.

4- DP Genel Başkanı Hüsamettin Cindoruk ve BCP Genel Başkanı Mümtaz Soysal, BCP Genel Merkezinde ortak basın toplantısı düzenledi.  Cindoruk, anayasa değişikliğinin halka daha iyi anlatılması ve referandumda ''hayır'' oyu verilmesi için ''Aynı cumhuriyetçi ilkelere sahip partilerce'' ortak çalışma yapılması çağrısında bulundu. Anayasa değişikliği için yapılacak halk oylaması konusunda ''tedirgin'' olduklarını belirten Cindoruk, yapılan anayasa değişikliğinin sadece mevcut anayasaya değil demokrasiye de aykırı olduğunu ileri sürdü.
5- Merkez Bankası tarafından yılda iki kez hazırlanan Finansal İstikrar Raporu'nun ilki yayımlandı. Raporda Türkiye ekonomisinin başta küresel krizin yarattığı ciddi dış talep daralması olmak üzere, içeride yatırımlardaki düşüş ve hane halkının tüketim harcamalarını kısmasıyla 2009 yılında önemli ölçüde küçüldüğü, son dönemlerde hane halkının kredili mevduat hesabı kullanımının arttığı ve buna bağlı olarak bu hesapların kredilendirilen tutarının da yükseldiğini belirterek, ''Bu tür hesapların faiz oranlarının tüketici kredisi faizlerinden oldukça yüksek olduğu dikkate alındığında, bireylerin kısa süreli nakit ihtiyaçları dışında yüksek faizli kredili mevduat hesaplarını kullanmamaya özen göstermeleri gerektiği hatırlatılmalıdır'' dedi.

6- Türk-İş, DİSK, Kamu-Sen ve KESK'in, çalışma yaşamındaki sorunlar ve Tekel işçilerinin durumuna dikkat çekmek amacıyla kararlaştırdığı ''üretimden gelen gücün kullanılacağı genel eylem'' başladı. Türk-İş, DİSK ve Türkiye Kamu-Sen üyeleri ise bazı iş yerlerinde mesai saatinin başlangıcında kararı hayata geçirdi. Üç konfederasyon eylemi, gün içinde en az bir saat uygulayacak.

7- KKTC Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu ile Güney Kıbrıs Rum Yönetimi lideri Dimitris Hristofyas'ın Kıbrıs müzakereleri çerçevesinde yaptığı ilk görüşme sona erdi. BM Genel Sekreteri'nin Kıbrıs Özel Danışmanı Alexander Downer, liderlerin mülkiyet konusunu ele aldığını ve bu başlık üzerindeki görüşmelere devam edeceğini söyledi. Downer, mülkiyet konusunda daha önce taraflar arasında varılan uzlaşıyı liderlerin yeniden teyit ettiğini kaydetti.

8- Belçika’nın başkenti Brüksel'de AB Komisyonu Başkanı Jose Manuel Barroso ile görüşen Ermenistan Cumhurbaşkanı Serj Sarkisyan, düzenlenen ortak basın toplantısında, Yukarı Karabağ'daki sözde seçimleri tanımayan AB'yi ve Türkiye’yi eleştirdi. Sarkisyan, "Ermenistan, meşru Yukarı Karabağ hükümetinin katılımıyla (Azerbaycan'la Minsk Grubu önderliğindeki) müzakerelerde nitelikli yeni bir evreye geçilebileceğini düşünüyor. Geçen pazar günü parlamento seçimlerinde birçok ülkeden davet edilen çok sayıda gözlemci, seçimlerin olumlu şekilde gerçekleştirildiği sonucuna vardı. Bu sayede Yukarı Karabağ halkı, tüm komşularıyla medeni ilişkiler geliştirebilecek demokratik modern devletini kurmuş oldu" dedi.

9- İran Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinejad, yurt gezileri kapsamında gittiği Kirman eyaletinde, 5 artı 1 ülkelerinin İran'a yönelik yeni yaptırım karar taslağı üzerinde anlaşmalarına değindi. Ahmedinejad, Rusya'nın olası yeni yaptırım kararını desteklemesini eleştirerek, "Rus liderleri, İran halkının onları da tarihi düşmanlar listesine almasına izin vermemeli" dedi.
Öte yandan Rusya’nın Dış Politika Danışmanı Sergey Prihodko yaptığı yazılı açıklamada, Rusya'nın ne Amerika ne de İran yanlısı olduğunu ve Moskova'nın politikasının ulusal çıkarlar tarafından yönlendirildiğini belirterek "Bugüne kadar hiç kimse siyasi demagojilerle otoritesini koruyamadı" dedi.
 
27 MAYIS 2010


1- Anayasa Mahkemesi Başkanı Haşim Kılıç, Türk Parlamenterler Birliği’nin Meclis’te düzenlediği Parlamenterler Onur Günü’ne katıldı. Kılıç, gazetecilerin, “CHP’nin Anayasa değişikliği iptal başvurusunun referandumdan önce karara bağlanıp bağlanmayacağı tartışılıyor, bu konuda bir şey söyler misiniz” sorusuna “Ona önümüzdeki hafta toplanıp kurul olarak karar vereceğiz. Daha henüz karar vermedik” dedi.

2- Devlet Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış yaptığı yazılı açıklamada “27 Mayıs 1960 darbesi, sadece Türkiye’nin demokratikleşme sürecine değil, Avrupa ile bütünleşme sürecine de ağır bir darbe indirmiştir. Türkiye’nin AB’ye girme çabalarının bu kadar uzamasında, Türkiye Cumhuriyeti anayasalarının askeri nitelikli olmasının yattığı açıktır. Milletimizin referandumda anayasa değişiklik paketini onaylamasıyla birlikte hedefe bir adım daha yaklaşmış olacağız” dedi.

3- Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Burak Özügergin düzenlediği basın toplantısında,  İspanya’nın AB dönem başkanlığında haziran ayında yapılacak Hükümetlerarası Konferans’ta en az bir faslın açılması yönünde çalışmaların sürdüğünü belirtti. Özügergin, söz konusu konferansta herhangi bir fasıl açılamayabileceği yönündeki değerlendirmelerin hatırlatılması üzerine, “Böyle bir beklenti içinde değiliz. AB Genel Sekreterliği, Dışişleri Bakanlığı ve diğer kurumlar dahil yoğun bir çalışma içindeyiz” dedi.

4- Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Ömer Dinçer Uluslararası Kadın Girişimcilik ve Liderlik Zirvesi’nde “Kadın istihdam eden işverenlere yönelik yeni bir teşvik düzenlemesi planlıyoruz” dedi. Türkiye’deki kadının iş gücüne katılım oranının 2009’da yüzde 26 olduğunu ifade eden Bakan Dinçer, bu oranla Türkiye’nin Orta Doğu ülkeleriyle aynı grupta yer alırken, Güney Avrupa ve Latin Amerika ülkelerinin oldukça gerisinde bulunduğunu kaydetti.

5- TBMM Plan ve Bütçe Komisyonunda, tasarının, 2010 yılı içinde Diyanet İşleri Başkanlığına açıktan 5 bin atama yapılabilmesine imkan sağlayan hükmün de içinde bulunduğu madde kabul edildi. Devlet Bakanı Faruk Çelik yaptığı açıklamada, kadrosuz cami sayısının 12 bin olduğunu ve kadro ihtiyacının karşılanmasının önem arz ettiğini söyledi.

6- DSP Genel Başkanı Masum Türker, TGRT Haber TV’de “Ankara’nın Gündemi” programında yaptığı açıklamada, parti olarak 2011 seçimlerine tek başına gireceklerini söyledi.

7- TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, Asya Pasifik Ticaret ve Sanayi Odaları Konfederasyonu Başkanı Harvey Chang ve beraberindeki heyet ile yaptığı görüşmede, TOBB olarak Türk özel sektörünün dünyaya açılmasını ve küresel ekonomiye entegre olmasını hedeflediklerini söyledi.

8- Resmi ziyaret nedeniyle Brezilya’da bulunan Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Devlet Başkanı Luiz Inacio Lula da Silva ile görüştü. Başbakan Erdoğan görüşmelerin ardından düzenlenen ortak basın toplantısında, gerçekleştirdiği resmi ziyaretle birlikte, Türkiye ile Brezilya arasındaki ilişkileri stratejik ortaklık boyutuna taşımayı hedeflediklerini söyledi. Başbakan Erdoğan ayrıca, siyasi alanda özellikle son olarak İran’ın nükleer programı ile ilgili attıkları adımın, “gerçekten çok anlamlı bir adım” olduğunu kaydetti.
Türkiye ile Brezilya arasında yapılan heyetler arası görüşmelerde Çifte Vergilendirmenin Önlenmesi Anlaşması, Gümrük Alanında İşbirliği Anlaşması, Stratejik Eylem Planı Ortaklığı Belgesi, Brezilya ve Türkiye Petrol Şirketleri Tarafından Ortaklaşa İmzalanan Mutabakat Muhtırası, Brezilya Standart Kurumu ile TSE Arasında Mutabakat Anlaşması, Tarım Alanında İşbirliğine İlişkin Mutabakat Muhtırası imzalandı.
Başbakan Erdoğan, Sao Paulo Sanayi Federasyonu merkezinde düzenlenen Türkiye-Brezilya İş Forumu’na da katıldı.

9- Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, Kuveyt’te Türkiye ile Kuveyt arasındaki Karma Ekonomik Komisyon (KEK) toplantılarının açılışında yaptığı konuşmada, KEK toplantıları çerçevesinde imzalanacak anlaşmaların, bu ilişkilerin çerçevesini daha da güçlendireceğini belirtti.
Görüşmelerin ardından iki ülke arasında Yenilenen Yatırımların Karşılıklı Teşviki ve Korunması Anlaşması imzalandı. Anlaşmayı Bakan Şimşek ile Kuveyt Ticaret ve Sanayi Bakanı El Harun imzaladı. Bakan Şimşek ayrıca, Kuveyt Yatırım İdaresi Başkanı Bader Muhammed El Saad ile görüştü.

10- KKTC’de Ulusal Birlik Partisi (UBP) Genel Başkanı İrsen Küçük’ün kurduğu azınlık hükümeti, Cumhuriyet Meclisinde güvenoyu aldı.
11- IMF Başkanı Dominique Strauss-Kahn, doların uluslararası sistemde ana referans para birimi olarak uzun bir geleceği olduğunu belirterek “Tıpkı ABD’nin egemen ekonomi olması gibi dolar da ana rolü oynayacak, diğer para birimleri de yavaş yavaş büyüyebilir” dedi.
 
28 MAYIS 2010


1- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan Ulusa Sesleniş konuşmasında, “Biz Türkiye olarak, 'Irak'tan bize ne' diyemeyiz. İran'ın meselelerine bigane kalamayız. Suriye, Yunanistan, Bulgaristan, Romanya, Rusya, Gürcistan'ın sorunları çok tabii olarak bizi de etkiler. Karabağ kan ağlarken biz gülemeyiz, Filistin gözyaşı dökerken biz sevinemeyiz. Ortadoğu'nun, Balkanların, Kafkasya'nın kaderi bizim kaderimizle ortak çizilmiştir. Biz onların kaderini bizimkinden, bizim kaderimizi onlarınkinden koparıp alamayız. Bütün bu coğrafyayla bizim tarihi, kültürel, akrabalık bağlarımız var. Her şeyden öte, bölgedeki bir sorun içinde olalım ya da olmayalım, doğrudan bizi etkiliyor, bizim ekonomimizi etkiliyor” dedi.

2- Dünya Türk İş Konseyi (DTİK) Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu düzenlediği  basın toplantısında, TOBB, Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu (DEİK) ve Dünya Türk İş konseyi (DTİK) olarak Türkiye'de ve yurt dışında hayata geçirdikleri proje ve faaliyetlerle ilgili bilgi verdi. Hisarcıklıoğlu, yurt dışındaki Türk iş adamlarını ''cesaret çiçekleri'' olarak tanımlayarak, ''Kayaların arasındaki çatlaklarda biten çiçekler gibi risk alarak zorluklara rağmen uzaklarda olmayı başardılar. Artık DTİK olarak bu girişimcilerimizi yurt dışında birbirinden pay kapmaya değil, güç birliğine yönlendireceğiz'' dedi.
 
3- ''Susurluk'' davasında çarptırıldığı 3 yıl 1 ay 15 günlük hapis cezasını tamamlayan Haluk Kırcı, cezaevinden tahliye edildi.

4- Brezilya’daki temaslarını sürdüren Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Rio De Janerio kentinde yapılan Medeniyetler İttifakı Üçüncü Forumu'nda yaptığı konuşmada, İran'ın nükleer programına ilişkin yaptıkları anlaşmayı yeterli bulmayan ABD ve Batılı ülkeleri eleştirerek “İnsanlık tarihi sadece bir kesimin yürüyüşü, sadece bir topluluğun hikayesi değildir. İran’da bir nükleer silahın olmasına yönelik konuşulanlara baktığımızda ya da olmamasını isteyenlere baktığımızda hepsinde nükleer silahlar var. Bu konuda anlaşanlar kendi ülkelerinden nükleer silahları kaldırsınlar.” dedi.

5- OECD toplantısına katılmak üzere Fransa’da bulunan Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Ali Babacan, Reuters İnsider televizyonuna yaptığı açıklamada, Avrupa’daki iyimser senaryo altında Türkiye’deki büyümenin OECD tahminlerinde olduğu gibi bu yıl yüzde 6.8, 2011’de 4.5 olabileceğini söyledi.
Öte yandan uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Moody’s, Mali Kural’ın parlamentoda onaylanmasının ardından Türkiye’nin kredi notunun arttırılabileceğini açıkladı.
 
6- Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM) Kıbrıslı Rumların eski evlerine ilişkin konut hakkının Türkiye tarafından ihlal edildiği iddiasıyla açtığı davayı sonuca bağladı ve Rum göçmen çocuklarından, KKTC'de 1974 öncesi bulunan, ''ebeveynlerinin mülklerini talep etme hakkını'' ortadan kaldırdı.

7- ABD Dışişleri Bakanı Hillary Clinton düşünce kuruluşu Brookings Enstitüsü'nde yaptığı konuşmada, kendisine yöneltilen bir soruya, diğer alanlarda ikili ilişkiler iyi olsa da ABD ve Brezilya'nın İran'ın nükleer sorununa yaklaşımı konusunda "ciddi görüş ayrılığı" içinde olduğunu söyledi.
Clinton, Brezilya gibi ülkelerin, İran'ın nükleer programı konusunda diplomatik çözüm bulunmasına yardım etmesinin, dünyayı daha tehlikeli hale getirdiğini belirterek, "İran'a zaman kazandırmanın, İran'ın nükleer programını konusunda uluslararası birlikten kaçınmasına olanak tanımanın, dünyayı daha az değil daha fazla tehlikeli hale getireceğini düşünüyoruz" dedi.

8- Pakistan'ın başkenti Lahor'da iki camiye yönelik düzenlenen saldırılarda, ilk belirlemelere göre 70 kişinin öldüğü, 100'den fazla kişinin yaralandığı bildirildi.

9- Hindistan'ın Batı Bengal eyaletinde demiryoluna bomba yerleştirilmesi nedeniyle bir hızlı trenin raydan çıkması sonucu 71 kişinin öldüğü, 120'den fazla kişinin de  yaralandığı açıklandı.
 
29 MAYIS 2010


1- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, Alanya Siyaset Akademisi Koordinatörlüğünce düzenlenen AK Parti Siyaset Akademisi Sertifika Töreni’nde, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun Başbakan Recep Tayyip Erdoğan hakkında söylediği sözleri eleştirerek, “Birisi geçenlerde ‘Recep Bey ekonomi bilmiyor’ diyor. Dünyadan habersiz bir konuşma bu. Bunu Yunanistan’da söylerseniz, başınıza taş yağar, İspanya’da bunu konuşursanız suratınıza tokat vururlar. 1 trilyon borçla Avrupa’dan para dilenen, maaş ödeyemez noktaya gelen, eksi 10’lara imza atan, hatta 3, 5 ay sonrasını göremeyen bir ülke yanı başınızda dururken, tıkır tıkır maaş ödeyen, artışlar yapan, reel sektöre 4 yılda 40 milyarlık katkı sağlayan, Türkiye’yi çok güzel destekleyen bir yönetime ‘Bunlar ekonomi bilmiyor’ demek cehaletin ifadesidir” dedi.

2- Adalet Bakanı Sadullah Ergin, Kırşehir’in Kaman ilçesinde 12 Eylül tarihinde yapılacak anayasa değişikliği referandumuna ilişkin yaptığı değerlendirmede “Anayasa değişikliği paketinin içinde halkın hak, hukuk ve özgürlüklerini arttıran düzenlemeler var. Ama kimi anayasa değişikliği karşıtı insanlar, HSYK ile ilgili düzenlemelerin siyasallaştırıldığı yönünde eleştiriler yapmaktadır. Bunlar doğru değildir. Hükümet halkın daha demokratik ve özgür olması için uğraşmaktadır. 12 Eylül’de çıkan bugünkü geçici 15’inci madde ile 12 Eylül’ü yapanlardan hesap soramıyorduk. Anayasa’da yapılacak olan değişiklikle 12 Eylül’ü yapanlardan hesap soracağız” dedi.

3- Sanayi ve Ticaret Bakanı Nihat Ergün, bakanlığı ile Orta Anadolu Makine ve Aksamları İhracatçıları Birliği’nin (OAİB) Gaziantep’te düzenledikleri “Türk Makine Sanayi ve Kamu Alımları Paneli”nde, Türkiye’nin makine ihracatının arttığını ama 10 milyar dolarlık makine dış ticaret açığını bulunduğunu belirterek, “İtalya 50 milyar dolar fazla veriyor. Bunu kabul etmemiz mümkün değil. Ancak kalite kaygısıyla yapılan ithalatı makul karşılamıyoruz. Zira Türk makineleri tıkır tıkır işlemektedir. Eskiden kalan alışkanlıklarla, dışarıya kapalı yaklaşımlarla ve kendi kabuğumuza çekilerek, bu ülkede güçlü sanayi kurmamız mümkün değil” dedi.

4- Sağlık Bakanı Recep Akdağ, Gaziantep Büyükşehir Belediyesi’ni ziyaretinde yaptığı açıklamada, Tam Gün Yasası’nın ve üniversite hocalarıyla ilgili hükümlerin iptali için Anayasa Mahkemesine CHP adına başvuran kişinin Kemal Kılıçdaroğlu olduğunu, bu durumun vatandaşın ciddi mağduriyetine neden olacağını belirterek “CHP’nin yeni başkanı ‘halkçı’ söylemleriyle yola çıktı. Fakat halkı ilgilendiren Tam Gün Yasası’nın iptalini istiyor. Eğer başkan gerçekten halkçıysa ilk icraat olarak mahkemeye yapılan başvuruyu geri çeksin” dedi.

5- Şırnak’ta yol emniyetini sağlayan askeri time PKK terör örgütünce açılan ateş sonucu iki asker ve bir korucu şehit düştü. Siirt’teki PKK terör örgütü saldırısında da üç korucu şehit oldu.

6- Norveç’in başkenti Oslo’da yapılan 55. Eurovision Şarkı Yarışması finalinde Türkiye’yi temsil eden Manga grubu “We Could Be The Same” adlı parçasıyla 2. oldu. Yarışmada birinciliği “Satellite” adlı şarkısıyla Almanya’dan Lena Meyer kazandı.

7- Resmi ziyaret için Brezilya’da bulunan Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, gazetecilerin İran’la imzalanan nükleer takas anlaşmasıyla ilgili olarak ABD Dışişleri Bakanı Hillary Clinton’ın, ‘bu adımlar dünyayı tehlikeye sokacak adımlar’ dediğini hatırlatması üzerine, “Bizim attığımız adım dünyayı tehlikeye sokmak için atılan adımlar değil. Tam aksine dünyayı tehlikeye sokma girişimlerini engellemeye yönelik bir adımdır. Açık ve net söylüyorum; bu konuda konuşanlara dikkat ederseniz, hepsi de dünyanın sayısal olarak da nükleer silahlarını bulunduran ülkeler. Diğer taraftan şu anda İran’da nükleer silah yok. Uluslararası Atom Enerjisi Ajansına üye oluğu halde, NPT kurallarını kabul etmeyen bir başka ülkeye aynı şekilde böyle bir yaklaşımı göstermiyorsun ama İran’la ilgili dünyayı ayağa kaldırıyorsun. Ben bunu adil, dürüst, samimi bir yaklaşım olarak görmüyorum” dedi.

8- Resmi ziyaret için Mısır’da bulunan Genelkurmay Başkanı Orgeneral İlker Başbuğ, Mısır Cumhurbaşkanı Hüsnü Mübarek ile görüştü.

9- Devlet Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış, Almanya’ya giderken uçakta gazetecilere yaptığı açıklamada, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun sadece işsizlik ve yolsuzluk edebiyatı yaptığını belirterek, “Türkiye şu anda Avrupa’daki pek çok ülkeden daha az işsizi olan bir ülke. Türkiye’de her alanda ilerleme var” dedi. Kılıçdaroğlu’nun bir AB vizyonu da bulunmadığını ifade eden Bakan Bağış, “Ümit ederim AB yolundaki değişikliklere destek verir” dedi.
 
30 MAYIS 2010


1- CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu Çorum’un Sungurlu ilçesinde halka hitaben yaptığı konuşmada, halkın gücünün her şeye yeteceğini belirterek “Siz yeter ki kararlı, dik ve onurlu durun. Hep beraber gideceğiz, haramilerin iktidarını al aşağı edeceğiz. İktidar koşusunu başlatıyoruz. Karanlıkları aydınlığa çıkarana kadar yolculuğumuz devam edecek” dedi.

2- İçişleri Bakanı Beşir Atalay gazetecilere yaptığı açıklamada “18 yaşın altındaki bütün çocukların Çocuk Mahkemesinde yargılanması ile ilgili tasarımızı kasım ayında Meclis’e gönderdik. İnşallah parlamento tatile girmeden bu yasalaşacak” dedi.

3- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın Arjantin ziyaretinin iptal edilmesiyle ilgili Dışişleri Bakanlığından yapılan açıklamada “Arjantin ziyaretinin iptalinin gerekçesi; Buenos Aires’de Jorge Newbury parkında açılması öngörülen Atatürk Anıtı için daha önce verilen yazılı iznin, Türkiye’ye hasım Ermeni çevrelerin girişimleri sonucu iptal edilmesidir” denildi.

4- SP Genel Başkanı Numan Kurtulmuş, Türkiye’de milletin önünü açacak her türlü gelişmeye evet diyeceklerini, bu kapsamda anayasa değişiklik paketine de “evet” diyeceklerini ancak paketin güven oylamasına dönüştürülmemesi gerektiğini kaydetti. Kurtulmuş, “AK Parti bunu kendisini oylatma referandumuna dönüştürürse, o zaman kaybeder. Örneği de 1987 referandumudur. Özal, bütün siyasetçiler karşısında olmasına rağmen yüzde 49 gibi bir oy almıştı. Ancak, ANAP’ın sonunun başlangıcıydı. AK Parti de güven oymamasına dönüştürse bu AK Parti’nin sonunun başlangıcı olur” dedi.

5- İngiliz petrol şirketi BP, Meksika Körfezi’nde büyük bir çevre kirliliğine yol açan petrol kuyusunun çamur ve çimentoyla kapatılması girişiminin başarısızlıkla sonuçlandığını bildirdi. Sızıntının durmamasının çok üzücü olduğunu belirten ABD Başkanı Barack Obama, sızıntının durması için en yoğun çabanın gösterilmeye devam edileceğini kaydetti.
 
31 MAYIS 2010


1- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, Başbakanlık’ta düzenlediği basın toplantısında, İsrail'in yardım gemilerine yönelik operasyonu ve İskenderun'daki terör saldırısına ilişkin açıklamalarda bulundu, gazetecilerin sorularını yanıtladı. Başbakan Yardımcısı Arınç, İskenderun'da meydana gelen terör saldırısında 7 askerin şehit olduğunu belirterek, ''Bu insanlık dışı saldırıyı gerçekleştiren terör örgütünü lanetliyoruz. Teröristlerin yakalanması için operasyonlar sürmektedir. Demokratik gelişmelerin ve ekonomik kalkınmanın hız kazandığı her dönemde ortaya konan bu kirli oyunlar kesinlikle amacına ulaşamayacaktır'' dedi.
Başbakan Yardımcısı Arınç ayrıca, İsrail'in Gazze'ye yardım götüren gemilere yaptığı saldırıyı değerlendirirken, ''Gazze'de masum sivillerin hayatına kast eden İsrail'in bu saldırısının cevapsız kalmayacağı, Türkiye'den ve uluslararası toplumdan gereken yanıtı alacağı şüphesizdir'' dedi.
       
2- Merkez Bankası, Para Politikası Kurulu'nun 18 Mayıs tarihinde yaptığı toplantıya ilişkin ''Toplantı Özeti”ni yayımladı. Raporda, iç talepteki istikrarlı toparlanmaya rağmen dış talebin henüz yeterince güç kazanmadığına dikkat çekilerek, bu çerçevede küresel ekonomiye ilişkin belirsizlikler nedeniyle politika faiz oranlarının bir süre daha mevcut düzeylerde tutulması ve uzun süre düşük düzeylerde seyretmesi gerekebileceğini teyit edildi.
       
3- TÜİK’in açıkladığı dış ticaret verilerine göre, Türkiye'nin ihracatı nisan ayında, geçen yılın aynı ayına göre yüzde 25,2 artarak, 9 milyar 466 milyon dolar oldu. İthalat da yüzde 47,4 oranında artarak, 14 milyar 922 milyon dolar olarak gerçekleşti. Dış ticaret açığı ise yüzde 113,2 oranında artarak, 2 milyar 559 milyon dolardan 5 milyar 456 milyon dolara yükseldi.
       
4- İskenderun Deniz Kuvvetleri Komutanlığına bağlı İkmal Destek Komutanlığı askerlerini nöbet değişimi için görev yerlerine götüren askeri araca roketatar ve uzun namlulu silahlarla yapılan saldırıda 6 er şehit oldu, 7 er yaralandı.
Cumhurbaşkanı Abdullah Gül saldırının ardından yaptığı açıklamada, Türkiye'nin terörle mücadelesini en güçlü şekilde, topyekun bir anlayışla sürdüreceğini, terör tehdidini bütünüyle ortadan kaldıracağını belirterek, ''Bu çirkin saldırılar, devletimizin ve milletimizin iradesi ve kararlılığı karşısında hiçbir zaman amacına ulaşamayacaktır'' dedi.
Genelkurmay Başkanı Orgeneral İlker Başbuğ da, İsrail'in Gazze'ye yardım götüren gemilere saldırısı ve İskenderun'daki terörist saldırı nedeniyle Mısır gezisini yarıda keserek yurda döndü. Orgeneral Başbuğ, saldırının terör örgütü PKK’nın sözde Amanoslar Saha Sorumlusu’na bağlı bir grup tarafından yapıldığını bildirdi.

5- İsrail, ''Rotamız Filistin Yükümüz İnsani Yardım'' kampanyası kapsamında Gazze'ye insani yardım malzemesi götüren 6 gemilik filoya operasyon düzenledi. İlk belirlemelere göre 2 kişinin öldüğü, yaklaşık 30 kişinin yaralandığı bildirildi.
Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, saldırıya ilişkin yaptığı açıklamada, ''Gazze'ye insani yardım malzemesi taşıyan ve Türkiye dahil 32 ülkenin sivil toplum kuruluşları mensuplarından oluşan yardım konvoyuna İsrail askeri kuvvetleri tarafından güç kullanılmasını şiddetle kınıyorum'' dedi.
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan da Şili’de yaptığı açıklamada, İsrail saldırısının gerekçesi ne olursa oldun hukuka aykırı olduğunu, İsrail hükümetinin barış istemediğinin bir kez daha altını çizdiğini belirterek, “İnsanlık dışı devlet terörü karşısında sessiz kalmayız” dedi.
CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaraoğlu, MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli ve diğer partiler de saldırıyı kınadılar.
Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan yazılı açıklamada, Gazze halkına insani yardım ulaştırmak arzusunu taşıyan ve aralarında yaşlı, kadın ve çocukların da bulunduğu çok sayıda ülkeden sivillere karşı İsrail Savunma Kuvvetleri tarafından güç kullanıldığı belirtilerek, "Elde edilen ilk bilgilere göre en az iki kişinin hayatını kaybetmiş ve 30’dan fazla kişinin yaralanmış olmasını en ağır şekilde protesto ediyoruz" denildi. Açıklamada ayrıca, "İsrail masum sivilleri hedef alarak, insan hayatını ve barışçı girişimleri hiçe saydığını açık bir biçimde bir kez daha göstermiştir. İsrail'in bu insanlık dışı uygulamalarını şiddetle kınıyoruz. Açık denizlerde gerçekleşmiş, uluslararası hukukun ağır bir ihlalini teşkil eden bu müessif olay ilişkilerimizde telafisi mümkün olmayan sonuçlar doğurabilecektir" dedi.
Türkiye'nin talebiyle olağanüstü toplanan BM Güvenlik Konseyi'nde konuşma yapan Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, saldırının ardından uluslararası toplumdan, saldırıda ölen ve yaralananların ailelerinden özür dilemesi gerektiğini belirtti. Bakan Davutoğlu, İsrail'in kabul edilemez bu hareketinin ardından uluslararası bir soruşturma açılması, gemilerin derhal serbest bırakılarak Gazze'ye taşıdıkları yardımları ulaştırmalarına izin verilmesi ve İsrail'in Gazze'deki ablukaya son verilmesi gerektiğini söyledi.
Öte yandan Türkiye, İsrail'in Ankara Büyükelçisi Gaby Levi'ye, Gazze'ye insani yardım taşıyan gemilerin alıkonulmasıyla ilgili protestosunu ileterek, bu saldırının kabulünün söz konusu olmadığını bildirdi. Ayrıca, İsrail'deki Büyükelçisi Oğuz Çelikkol'u geri çekmeye karar verdi. Çelikkol, İsrail Dışişleri Bakanlığı Müsteşarı Yossi Gal ile yaptığı görüşmede, olayın uluslararası sularda meydana geldiğini belirterek, Türkiye'nin tepkisini iletti.
İsrail Dışişleri Bakan Yardımcısı Dani Ayalon düzenlediği basın toplantısında, gemidekilere Gazze'ye getirmeyi planladıkları insani yardımı Gazze'ye ulaştırmayı teklif ettiklerini, ancak bu tekliflerinin kabul edilmediğini ifade etti. Ayalon, olayın Türkiye ya da başka bir ülkeyle olan ikili ilişkilerle ilgisi bulunmadığını belirterek, filoyu organize eden örgütün özel bir örgüt ve İslami unsurlarla bağlantılı olduğunu ve "tamamıyla provokasyon amacı taşıdığını" öne sürdü.
İsrail Savunma Bakanı Ehud Barak da, Tel Aviv'de düzenlediği basın toplantısında, olayda filonun organizatörlerinin sorumlu olduğunu savundu.
AB Dışişleri Yüksek Temsilcisi Catherine Ashton, İsrail makamlarından saldırıyla ilgili eksiksiz bir soruşturma açmalarını istediklerini söyledi.
Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas, Filistin televizyonuna yaptığı açıklamada, saldırıyı kınayarak, bu saldırıyı bir katliam olarak kabul ettiklerini söyledi ve Filistin topraklarının tamamında üç günlük yas ilan etti.
Uluslararası Ceza Mahkemesi ile ilgili bir toplantı için Uganda'nın başkenti Kampala'da bulunan BM Genel Sekreteri Ban Ki-moon, saldırıda insanların öldürülmesini kınadığını belirterek, olayla ilgili kapsamlı bir soruşturmanın yaşamsal önemde olduğunu ifade etti.
ABD Başkanı Barack Obama İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu'yla yaptığı telefon görüşmesinde, saldırıyla ilgili tüm gerçeklerin mümkün olduğu kadar erken öğrenilmesinin önemli olduğunu söyledi.
 

A PHP Error was encountered

Severity: Notice

Message: Undefined index: query

Filename: libraries/Functions.php(679) : eval()'d code

Line Number: 106