16.4.2010
×

Hakkında

Künye

İletişim

1 NİSAN 2010

 1- TBMM Başkanı Mehmet Ali Şahin, ‘Polis Haftası’ dolayısıyla Emniyet Genel Müdürü Oğuz Kağan Köksal ve beraberindeki heyeti kabulünde, bir soru üzerine anayasa değişikliği teklifinde imzasının olmadığını belirterek “Metin, şu anda Anayasa Komisyonundadır. Kimin imzası var, kimin yok oradan temin edilebilir. Meclis Başkanı olmadan önce değişik toplantılarda yoklama bakımından milletvekilleri o listelere imza atarlardı. Benim imzamın da olduğu listeleri her yerde bulmak mümkün. Onlara dayanarak ‘Meclis Başkanının da metnin altında imzası vardır’ diye iddia etmeyi, biraz ciddiyetten uzak buluyorum” dedi.
 2- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Ankara’da Cer Modern Sanatlar Merkezi’nin açılış töreninin ardından gazetecilerin sorularını cevaplandırdı. CHP’nin, anayasa değişikliğine yönelik teklifte TBMM Başkanı Mehmet Ali Şahin’in de imzasının bulunduğuna yönelik iddiasının sorulması üzerine “Bunlar çok çirkin iddialar” diyen Başbakan Erdoğan, Baykal’ın ‘Adana’da seçim yapalım çağrısı’ üzerine de “Hukuk devleti içinde yasalarımız, eğer bu seçimlerin yapılmasına müsaade ediyorsa biz AK Parti olarak her zaman ‘hodri meydan’ demeye hazırız. Bizim bu noktada hiçbir sıkıntımız yok. Ama bildiğim kadarıyla böyle bir seçim yapılması mümkün değil” dedi.
 Öte yandan Başbakan Erdoğan, İslam Konferansı Örgütü (İKÖ) Genel Sekreteri Ekmeleddin İhsanoğlu'nu kabul etti. AK Parti Genel Merkezi'ndeki kabulde, Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu da hazır bulundu. 
 3-  CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, Parti Meclisi toplantısı öncesinde gazetecilerin sorularını cevaplandırdı. Baykal  “İrtica ile eylem planı” ve “darbe” iddialarıyla gündeme gelen Deniz Kurmay Albay Dursun Çiçek ile görüştüğü yönündeki iddialara ilişkin “Sayın Çiçek ile bir araya gelip, böyle bir görüşme yapmadım. Öyle anlaşılıyor ki karalamayı, ortaya atmayı bir siyasi yöntem olarak kullanmak isteyenler oldukça yaygındır. Bu yöntemi ulu orta kullanmaktadırlar. Bu iddianın benimle ilgili yönü kesinlikle gerçek değildir” dedi.
 4- Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, ABD Temsilciler Meclisindeki Türk Dostluk Grubu üyelerini makamında kabul etti. Görüşmede Ermeni tasarısı, Türkiye’nin Afganistan’a yaptığı katkılar, Bosna-Hersek ile Sırbistan arasındaki arabuluculuk, İsrail ile ilişkiler ve Türkiye-ABD ilişkileri ele alındı.
 5- Kahramanmaraş’ta Devlet Bakanı Zafer Çağlayan’ın da katıldığı basın toplantısında ihracat rakamlarını açıklayan TİM Başkanı Mehmet Büyükekşi, yılın ilk 3 ayında ihracatın 25 milyar 686 milyon 32 bin dolar, son 12 aydaki ihracatın da 101 milyar 777 milyon 88 bin dolar olduğunu açıkladı. TİM verilerine göre mart ayında ihracat, 2009 yılının aynı ayına göre yüzde 34.34 artışla 9 milyar 569 milyon 397 bin dolar olarak gerçekleşti.
 Toplantıda konuşan Bakan Çağlayan da “Bu Türkiye’nin ihracat konusundaki eski günlerine, eski performansına döndüğünün çok net göstergesi” dedi.

 6- Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Pakistan’a gerçekleştirdiği resmi ziyaret kapsamında başkent İslamabad’daki temaslarını tamamlayarak Lahor kentine gitti. Ziyaretini izleyen Türk basın mensuplarıyla sohbet toplantısı düzenleyen Cumhurbaşkanı Gül, anayasa değişikliği tartışmalarıyla ilgili “Şu bir gerçek ki Türkiye’de beğeniriz beğenmeyiz hukuki bir çerçeve var, itiraz mekanizmaları, nihai karar mekanizmaları var. Bunlar neticeye ulaşacaktır. Herkes birbiriyle mücadele edebilir ama önemli olan kırıcı olmamak. Ben bu konuyla ilgili iki temel kuralı söylemiştim. Bunlar: anayasa değişikliğinin kamuoyu vicdanını karşılaması ve AB kriterlerine oturması” dedi.
 Türkiye-Pakistan İş Forumu’na da katılan Cumhurbaşkanı Gül yaptığı konuşmada “Şimdi sıra ekonomik alandaki işbirliğine geldi. Ekonomide arzu ettiğimiz seviyeye ulaşamadığımızı biliyoruz. Bu sevgiye yakışır işbirliğini gerçekleştirmemiz lazım” dedi.

2 NİSAN 2010

 1- Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Pakistan ziyareti dönüşünde Esenboğa Havalimanı'nda gazetecilerin sorularını cevapladı. Bir gazetecinin, ''Anayasa Mahkemesi yedek üyeliğine yaptığı atamanın ardından muhalefetin eleştirileri olduğunu'' hatırlatarak, bu konudaki değerlendirmesini sorması üzerine Cumhurbaşkanı Gül, ''Anayasa Mahkemesinde 9 sene tecrübesi olmuş, hukuk doktorası yapmış, Türkiye'nin her tarafında savcılık yapmış, doğrusu kim ne derse desin ben doğru bir atama yaptığım kanaatindeyim'' dedi.

 2- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, AK Parti MKYK toplantısında yaptığı konuşmada, anayasa değişikliği paketinin Türkiye için büyük bir kazanım olacağını, ancak muhalefetin yanlış bir tutum içine girdiğini belirtti. Uzlaşma istediklerini ve bu yönde çabaladıklarını anlatan Başbakan Erdoğan, muhalefetin daha yolun başında kapıyı kapattığını ifade etti.
 Öte yandan Başbakan Erdoğan, Almanya Yeşiller Partisi Eşbaşkanı Almanya Federal Meclis Üyesi Claudia Roth'u kabul etti. Görüşmenin ardından Milliyet gazetesinin sorularını cevaplayan Roth, anayasa değişiklik teklifi üzerinde konuştuklarını belirterek, “Ona Diyarbakır ve Cizre’de gördüklerimi anlattım.” dedi.

 3- CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, partisinin Van İl Kongresi'ndeki konuşmasında, “Etnik ayrışma dayatması siyasetin özü haline getirilmek isteniyor. İçimizde hepimizin kendi kimliği olabilir. Kendi kimliğimiz dışındakileri yok sayamayız. Siyasetin etnik temel indirilmesini reddediyoruz. Milli kimliğin ayrıştırılmasından kimse kazançlı çıkamaz” dedi.

 4- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Ali Babacan, NTV-CNBC-e’nin sorularını cevapladı. Bakan Babacan, “Bu yıl hedefler tutturulacak diye bir endişemiz yok. Toparlanma ile birlikte 2010’da bütçe hedeflerimizi daha iyi bir noktada bitirme ihtimali var. IMF ile yeni bir stand-by düzenlemesi yok. Gelecek heyetin amacı madde 4’ün gözden geçirmesi. Bunun ötesinde bir plan bugün itibariyle yok” dedi.

 5- Devlet Bakanı Cevdet Yılmaz Zaman gazetesine yaptığı açıklamada, Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeleri kapsayan 450 milyon liralık desteğin kırsal kalkınmaya yönelik projelerde kullandırılacağını söyledi.

 6- Devlet Bakanı Zafer Çağlayan, Türkiye İş Kadınları Derneği (TİKAD) üyeleriyle İstanbul'da bir araya geldi. Bakan Çağlayan yaptığı konuşmada, TİKAD tarafından ortaya konulan yerli malı kullanımını teşvik etmeye yönelik kampanya konusunda, Türkiye'nin son 7 yılda 70 milyar dolarlık yabancı sermaye çektiğini belirterek, ''Türkiye'de üretilen mal ve hizmetlerle'' ilgili olacak bir kampanyayı seve seve yapacaklarını kaydetti.
       
 7- Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, Türkiye’de temaslarda bulunan Suudi Arabistan Maliye Bakanı İbrahim Abdulaziz Al-Assaf ve beraberindeki heyet ile görüştükten sonra yaptığı açıklamada, Suudi Arabistan Kalkınma Fonu'nun Elazığ'da deprem bölgesinde 25 okul yaptıracağını bildirdi.

 8- DP Genel Başkanı Hüsamettin Cindoruk, İzmir’de Buca Spor Kulübü'nün tesislerini ziyaretinde basın mensuplarının sorularını cevapladı. Cindoruk, polisin eylemdeki Tekel işçilerine karşı orantısız güç kullandığını ve bunu doğru bulmadığını belirterek, ''Kendimi coplanmış gibi hissediyorum. Gözüme biber gazı sıkılmış gibi hissediyorum'' dedi.

 9- Basın-Yayın ve Enformasyon Genel Müdürlüğü (BYEGM) ile Çevre ve Orman Bakanlığı Ağaçlandırma ve Erozyon Kontrolü Genel Müdürlüğü, “Her Basın Kartı Mensubunun Bir Ağacı Olsun” projesi başlattı. BYEGM Genel Müdür Vekili Salih Melek projenin imza töreninde yaptığı konuşmada, projenin Ankara başta olmak üzere ilk etapta 10 ilde hayata geçirileceğini belirterek, “Bu projeyle her basın mensubunun bir dikili ağacı olsun. Doğaya, ağaçlandırmaya ve geleceğimizin yavrularına güzel bir Türkiye bırakmaya katkıda bulunsun” dedi.

 10- İstanbul Kültür Sanat Vakfınca (İKSV), düzenlenen 29. Uluslararası İstanbul Film Festivali,  düzenlenen açılış töreniyle başladı.

 11- İKT Genel Sekreteri Ekmeledin İhsanoğlu gazetecilere yaptığı açıklamada, hafta içinde Rusya’da meydana gelen kanlı saldırıları kınadı. İhsanoğlu, “Terörist hareketlerin ne Kafkasya’daki Müslümanlar için ne Rusya’daki  Müslümanlar için bir faydası vardır.” dedi.

 12- ABD'deki düşünce kuruluşu Brookings Enstitüsünde "Türkiye'nin Avrupa Emelleri ve Kıbrıs Çıkmazı" başlıklı konferans veren Uluslararası Kriz Grubunun Türkiye temsilcisi Hugh Pope, Türkiye'nin her geçen yıl daha fazla "Avrupalılaştığını", Batı’ya sırtını çevirdiği yönündeki yorumların "saçma" olduğunu kaydetti. Pope, "Bunu anlamak için sadece ekonomiye bakmanız yeterli. Türkiye'nin ticaretinin yarısı Avrupa ülkeleriyle oluyor. Türkiye'deki yabancı yatırımların yüzde 90'ı da AB'den." dedi.

 13- BM Genel Sekreteri Ban Ki-Mun, Orta Asya ziyareti öncesinde Azerbaycan’ın başkenti Bakü’ya giderek, Azerbaycan Dışişleri Bakanı Elmar Memmedyarov ile görüştü. Görüşmede, Ermenistan-Azerbaycan ve Yukarı Karabağ sorunu ele alındı.

 14- Rusya Başbakanı Vladimir Putin, görüşmelerde bulunmak üzere Venezuela'nın başkenti Karakas'a gitti.

 15- Irak'taki radikal Şii lider Mukteda Sadr'ın hareketi, yeni başbakanı belirlemek için sembolik bir "referandum" düzenledi.

 16- İsrail, savaş uçaklarıyla Gazze Şeridi'ne en az 5 füze fırlatarak Filistin cephane depolarını imha ettiğini bildirdi.

3 NİSAN 2010

 1- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, MÜSİAD’ın Haliç Kongre ve Kültür Merkezinde gerçekleştirilen 19. Olağan Genel Kurul Toplantısında yaptığı konuşmada, yargının anayasa değişikliği paketiyle ilgili eleştirilerine cevap vererek, “Yargı siyasallaşmadı, siyasete soyundu. Bu işi bu kadar çok seviyorsan cübbeni çıkar gel, siyaset meydanına çık” dedi. Başbakan Erdoğan, hiçbir AB üyesi ülkede yargı kurumlarının Türkiye’deki gibi oluşmadığını da belirtti.
 SP Genel Başkanı Numan Kurtulmuş da anayasa değişikliği ile ilgili yaptığı konuşmada, “Eğer parlamentoda bu iş çözülmezse, referanduma gitmesi halinde SP’nin tercihi, oyu, atılan bu olumlu ve ilave demokratikleşme adımını desteklemek yönünde olacaktır” dedi.
 MÜSİAD Genel Başkanı Ömer Cihad Vardan da gerçek demokrasiye sahip olmayan bir Türkiye’nin 2023 yılında ortaya koyduğu ihracat ve büyüme hedeflerini tehlikeye atacağını söyledi.

 2- CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, partisinin Bartın İl Kongresi’nde yaptığı konuşmada, hükümetin hazırladığı anayasa değişikliği ile Anayasa Mahkemesi, yani Yüce Divan’ın yapısını değiştirmek, Türkiye’de mahkemeleri kuran organı, en hassas davalarda mahkemeleri belirleyen HSYK’yı bizzat tayin etmek ve parti kapatmayı kendi anlayışlarına göre tanzim etmek istediklerini belirterek, “Biz bu üç maddeye karşıyız. Bunlar Türkiye’yi çok büyük sıkıntılara sokacaktır. Öbürlerinin bir an önce anayasaya yansımasını istiyorsanız, getir biran önce halledelim” dedi.

 3- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, gazetelerin Ankara temsilcileri ile yaptığı toplantıda, anayasa değişikliği tartışmalarını değerlendirdi. Değişiklik konusunda yüksek yargı arasında da görüş ayrılığı olduğunu belirterek, “Birisi Anayasa Mahkemesine karşı çıkar, kimisi başkasına karşı çıkar. Ama ortak paydaları dikkate aldığımızı söyleyebiliriz. Kendileri de ne yapmak istediğimizi, bunlara niçin ihtiyaç duyduğumuzu bizden çok daha iyi biliyorlar” dedi. Başbakan Yardımcısı Arınç, referanduma gidilmesi durumunda yüzde 60 evet oyu çıkacağını tahmin ettiğini de söyledi.

 4- Devlet Bakanı Zafer Çağlayan, İstanbul Madenler ve Metaller İhracatçılar Birliğinde yaptığı konuşmada, Türkiye’nin toplam dünya ihracatından yüzde 1’e yakın pay aldığını belirterek, “Türkiye, daha fazla ihracat, üretim, yatırım ve istihdam yapmak mecburiyetindedir ve bu işin motoru ihracattır. 2009 yılında, Almanya yüzde 5 küçülürken, Türkiye ihracatçısının başarısıyla yüzde 4,7 küçüldü” dedi.

 5- Maliye Bakanı Şimşek, İstanbul’da gerçekleştirilen MÜSİAD Genel Kurulu öncesi gazetecilere yaptığı açıklamada, stopaj uygulamasına ilişkin Meclise gönderecekleri taslağa göre hisse senetlerinde mevcut durumun devam edeceğini belirterek, “Yani yerli ve yabancı bütün yatırımcılar için sıfır stopaj uygulaması devam edecek” dedi. Bu uygulamanın halen geçerli olduğunu belirten Bakan Şimşek, “Devlet İç Borçlanma Senetlerine gelince; orada yerli ve yabancı ayrımını kaldırıyoruz, sermaye şirketlerine yani buna fonlar da dahil bütün fonlara, bütün sermaye şirketlerine yüzde sıfır stopaj uygulayacağız. Gerçek kişiler için ve diğer kurumlar için ise yüzde 10 stopaj uygulaması devam edecek” dedi.

 6- Çevre ve Orman Bakanı Veysel Eroğlu, Anadolu Ajansı muhabirine verdiği demeçte, Türkiye’nin yıllardır KKTC’ye balon ve tankerlerle su götürdüğünü hatırlatarak, ancak bu sistemle bazı sıkıntıların yaşandığını, bu nedenle Türkiye’den KKTC’ye denizden uzanacak boru hattı konulmasının daha iyi çözüm olarak gündeme geldiğini söyledi.

 7- Ermenistan Cumhurbaşkanı Serj Sarkisyan, Alman “Der Spiegel” dergisine verdiği demeçte, Ankara’nın protokollere meclis onayı için Dağlık Karabağ’da ilerleme şartına atıfla, “Türkiye bizden sürekli taviz vermemizi istiyor. Bu imkansız. En önemli konu, Dağlık Karabağ halkına kendi kaderini kendi tayin etmesi hakkının verilmesi. Maalesef Azerbaycan, sorunu askeri yönden çözmek istiyor gibi görünüyor. Bu da Ermenilerin bölgeden sürülmesine neden olacaktır” dedi.

 8- Almanya Dışişleri Bakanı Guido Westerwelle, “Frankfurter Allgemeine Sonntagszeitung” gazetesine yaptığı açıklamada, Türkiye’nin AB üyeliği perspektifinin ülkedeki değişim ve reform süreci için önemli bir güç teşkil ettiğini, Türkiye’nin şu anda üye olmaya ve AB’nin de yeni üye almaya hazır olmadığını ifade etti. Üyelik müzakereleri boyunca Türkiye’ye adil davranılması gerektiğini belirten Westerwelle, ikili ekonomik ilişkilerin çok yoğun olması nedeni ile Türkiye ile iyi ilişkilerin korunmasının Almanya’nın çıkarına olduğunu söyledi.

 9- Yunanistan Dışişleri Bakan Vekili Dimitris Druças, Atina’da yayımlanan “Real News” gazetesine verdiği demeçte, Türk-Yunan ilişkilerinde, sorunların yanı sıra büyük bir dinamik bulunduğunu belirterek, “1999-2004 yılları arasında uyguladığımız politika ve edindiğimiz deneyimler ışığında Türkiye ile yeni bir yaklaşım ve işbirliği çabası başlatıyoruz. Sayın Davutoğlu’nun daveti üzerine Ankara’ya gerçekleştireceğim ziyaret de bu çabalar çerçevesinde yapılmaktadır. Sayın Erdoğan’ın verdiği olumlu mesajlara inanmak istiyoruz. Söylediklerini gerçekten kastettiğini fiiliyatla gösterme zamanı geldi. Makul bir zaman içerisinde, dikkatli adımlar ve ciddi hazırlıklarla elle tutulur sonuçlar istiyoruz” dedi.


                                                                                 
             4 NİSAN 2010

 1- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, TRT’nin Arapça kanalı TRT El Türkiye’nin açılışı için İstanbul Dolmabahçe Sarayı’nda düzenlenen törende yaptığı konuşmada, İstanbul’un ortak geçmişinin Kahire, Amman, Mekke, Medine, Kudüs ve Gazze’ninkinden ayrı olmadığını belirterek “Yakın tarihte aramıza sınırlar çizilmiş olabilir. Ülkelerimizin arasına mayınlar döşenmiş olabilir. Aramıza görünmez duvarlar çekilmiş olabilir. Biz bunları aşacak güç ve iradeye sahibiz. Kardeşleri birbirinden ayırmaya, aralarına nifak sokmaya, fesat tohumları ekmeye kimsenin gücü yetmemiştir. Türkiye olarak yüzümüz Batı’ya dönük olsa da sırtımız asla Doğu’ya dönük değildir” dedi.   
    Başbakan Yardımcısı Arınç da yaptığı konuşmada “Aynı coğrafyanın, kültürü aynı, tarihi aynı, inancı aynı insanları olarak, birbirimize artık TRT’nin bir kanalından da ulaşabileceğiz. Tarihin kardeş yaptığı insanların birbirlerini bu kanalda bulması bizim için her övgünün üstündedir” dedi.
 Törene TRT Genel Müdürü İbrahim Şahin, Katar Veliaht Prensi Şeyh Tamim Bin Hamad Al-Thami ile çok sayıda davetli katıldı.

 2- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, GAP Havaalanı’nda otomobille yaptığı hız denemesi sonucu, 303 km hıza ulaşarak, “Dünya Görme Engelliler Sürat Rekoru”nu kıran görme engelli sanatçı Metin Şentürk’ü telefonla arayarak, tebriklerini iletti.

 3- CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, partisinin 33. Olağan CHP Samsun İl Kongresi’nde yaptığı konuşmada, önümüzdeki seçimlerin Türkiye için bir yol ayrımı olduğunu söyledi. Seçimlerin, bir yenilenme, bir değişim seçimi olduğunu ifade eden Baykal “Türkiye’nin derlenip toparlanacağı, devletin bütün organlarının, silahlı kuvvetlerinin, yargısının, meclisinin, devletin bütün kurumlarının el ele verdiği, bir bütün olduğu bir seçimdir. Bu seçim CHP’yi çok önemli bir konuma taşıyacaktır” dedi.

 4- SP Genel Başkanı Numan Kurtulmuş partisinin Ankara İl Kongresi’nde gazetecilere yaptığı açıklamada “Saadet Partisi bu anayasa değişikliğine ‘evet’ oyu verecektir” dedi. Kurtulmuş ayrıca, “Hazırlanan anayasa değişiklik paketi eksik, birkaç yıl içerisinde de anayasa tamamen değiştirilebilir. Değişikliklerin TBMM’den ortak bir anlayışla geçmesini umuyoruz. Türkiye’nin anayasa referandumu üzerinden bir kamplaşmaya gitmesine de asla gönlümüz razı olmaz” dedi.

 5- Irak’ta cuma günü bir köyde yapılan baskında 25 kişinin öldürülmesinin ardından başkent Bağdat’ta bomba yüklü araçla düzenlenen saldırılarda 35 kişininöldüğü, 200 kişinin de yaralandığı bildirildi.

             5 NİSAN 2010

 1- Bosna Hersek’in başkenti Saraybosna’ya hareketi öncesinde Esenboğa Havalimanı’nda açıklamalarda bulunan Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, “Muhalefetin bazı malum sıkıntıları ve hastalıkları var. O sıkıntıları ve hastalıkları da giderelim istedik. Arkadaşlarımız çok daha fazla bir rakamla, bizzat imzaları toplayarak ve ufak da bir metinde değişiklik yapmak suretiyle gidermiş oldular” dedi.
 Öte yandan Saraybosna’da Boşnak Enstitüsünde bir konuşma yapan Başbakan Erdoğan, bir soru üzerine, yatırımcının gelmesinin önündeki engellerden birinin bürokratik oligarşi olduğunu belirterek, “Biz ülkemizde bürokratik oligarşiden çok çektik. Hala da çekiyoruz. Bürokratik oligarşi bir beladır. Bir ülkenin ayağa kalkmaması için ne gerekiyorsa onu yaparlar. Asla risk almazlar. Olmaması gereken neyse onu gösterirler. Gel bunu çöz, çözmezler” dedi.
 2- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, İstanbul Dolmabahçe’deki Başbakanlık Ofisi’nde RTÜK Başkanı Davut Dursun ile birlikte düzenlediği basın toplantısında, RTÜK ve Yayın Hizmetleri Hakkındaki Kanun tasarısı taslağının Bakanlar Kurulu’nda imzaya açıldığını ve yakında TBMM’ye geleceğini söyledi. Başbakan Yardımcısı Arınç, tasarıda yayın kuruluşlarında yabancı sermaye oranının yüzde 25’ten yüzde 50’ye yükseltildiğini, ayrıca bir yabancı gerçek 3 veya tüzel kişinin iki yayın kuruluşuna doğrudan ortak olabilmesinin öngörüldüğünü kaydetti.
 3- TÜİK verilerine göre; mart ayında tüketici fiyatları endeksi (TÜFE) yüzde 0.58, üretici fiyatları endeksi yüzde 1.94 arttı. TÜİK verilerine göre mart ayı itibariyle yıllık enflasyon TÜFE’de yüzde 9.56, ÜFE’de yüzde 8.58 artarken, üç aylık enflasyon ise TÜFE’de yüzde 3.93, ÜFE’de yüzde 4.24 olarak gerçekleşti. 
 4- TÜSİAD Yönetim Kurulu Başkanı Ümit Boyner, İstanbul’da TÜSİAD’ın düzenlediği ‘En iyi Genç Hukukçu’ ödül töreninde yaptığı konuşmada, ‘Türk adaletine güveniyorum, güvenim sonsuzdur” klişesine toplum vicdanında inandırıcılık kazandırılması gerektiğini söyledi. Hukuk devleti kavramının her şeyden önce hukuka saygı ve hukukun üstünlüğü olarak algılanması gerektiğini ifade eden Boyner, demokrasi ve hukuk devleti ilkeleri tam olarak yerleşmeden ulaşılan refah seviyesinin kalıcı olmasının imkansızlığını vurguladı.

  5- TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, TOBB ve Ekonomi Gazetecileri Derneğinin (EGD) Kocaeli Kartepe'de düzenlediği Ekonomi Zirvesi’nde yaptığı konuşmada, işsizliğin Türkiye’nin ana meselesi olduğuna ve bankaların elindeki likidite fazlalığına dikkat çekerek “Bankaların elinde krediye dönmeye hazır tam 51 milyar TL likidite var. Önümüzdeki dönemde bu  likidite bizim büyümemizi fişekler. Büyümenin motoru olur” dedi.
 6- Belarus’ta başlayan Avrupa Halter Şampiyonası’nda 48 kiloda yarışan milli halterci Nurcan Taylan 3 altın madalya kazandı. Aynı kiloda yarışan Şadiye Okur  2 bronz madalya alırken, Sedat Artuç 139 kilo ile Avrupa ikincisi oldu
 7- IMF, küresel büyümeye ilişkin tahminini revize etti. Ocak ayında yaptığı yıl sonu büyüme tahmini yüzde 3.9 olan kuruluş, küresel ekonomide büyümenin yüzde 4 olacağını bildirdi.
 8- Pakistan’ın kuzeybatı sınır eyaletinin Timergara kentinde, Milli Avami (Halk) Partisi toplantısına düzenlenen intihar saldırısında, 38 kişi öldü, 100 kişi de yaralandı.
 Öte yandan, Pakistan’ın kuzeybatısında bulunan Peşaver kentinde meydana gelen 5 patlamanın ardından, hedefler arasındaki Amerikan Konsolosluğunda hasar meydana geldi.

6 NİSAN 2010

 1- CHP Genel Başkanı Deniz Baykal partisinin Meclis Grup toplantısında yaptığı konuşmada, Türkiye’nin hiçbir zaman bu kadar ağır bir yargı kriziyle karşı karşıya kalmadığını belirterek “Eğer anayasal değişiklikler onların istediği gibi gerçekleşirse adalet tamamen siyasallaşacaktır” dedi.

 2- Dışişleri Bakanlığı, İsrail Dışişleri Bakanı Avigdor Leiberman’ın sözlerine sert bir açıklamayla cevap verdi. Yapılan açıklamada, “Sayın Başbakanımıza yönelik haddini aşan, yakışıksız ve hiçbir gerçekle bağdaşmayan ifadeleri şiddetle kınıyor ve reddediyoruz. İsrail’in bölgede kalıcı barışa gidecek yolun açılmasına hizmet etmeyen faaliyetleri tarafımızdan eleştirilmektedir ve eleştirilmeye devam edilecektir. İsrail’i bu anlamsız ve kabul edilemez yaklaşıma bir an önce son vererek aklıselim ile hareket etmeye davet ediyoruz” denildi.

 3- Maliye Bakanı Mehmet Şimşek Maliye Gelirler Kontrolörleri Vakfı tarafından düzenlenen “Kurumlar Vergisi Beyanı ve Özellikli Durumlar” konulu paneldeki konuşmasının ardından, gazetecilerin ‘Varlık Barışı’ ile ilgili sorularını cevapladı. Bakan Şimşek, “Varlık barışında toplamda 48.1 milyar dolarlık beyan söz konusuydu. Bu beyan üzerinden yaklaşık 1.566 milyon liralık vergi tahakkuku söz konusu. Bunun da yaklaşık bugüne kadar 1.058 milyon lirası tahsil edildi. Dolayısıyla yüzde 67.5’i tahsil edildi” dedi.

 4- MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli partisinin Meclis Gurup toplantısında yaptığı konuşmada, mevcut anayasa değişiklik teklifinin bu haliyle tam bir AK Parti anayasası olduğunu ve değişiklik paketinin hazırlanması sürecinde önerilerinin dikkate alınmadığını belirterek, “AK Parti içinde yandaşların işbirliği ile hazırlanan bir metin son dakika da karşımıza çıkartılmış ve sözde randevu talep edilerek işbirliği adı altında onayımız istenmiştir. Bu yöntem, her şeyden önce anayasanın maksadının ruhuna aykırı olduğu gibi, aynı zamanda milliyetçi hareketin siyasi ahlakına da aykırıdır” dedi.

 5- BDP Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, partisinin Meclis grup toplantısında yaptığı konuşmada, AK Parti’nin ısrarla, sadece kendi parti çıkarları çerçevesinde, yargıyı merkezine alan bir değişiklik paketi getirdiğini, buna rağmen kendilerinin yapıcı muhalefet anlayışıyla hazırladıkları önerilerini hükümete sunduklarını, ancak AK Parti yöneticilerinin bunun ardından çıkıp “Bu güne kadar hiçbir siyasi parti bize öneri sunmadı” diyerek BDP’nin tavrını görmezden geldiğini söyledi.

 6- Anadolu Ajansı Genel Müdürü ve Yönetim Kurulu Başkanı Hilmi Bengi, Anadolu Ajansının 90. Kuruluş Yıldönümü dolayısıyla TBMM’de düzenlenen resepsiyonda yaptığı konuşmada, günün, Anadolu Ajansının gurur günü olduğunu belirterek, “Bir asra on kala beraberiz. Bu mutluluğumuzu paylaştığımız için şükranlarımı sunuyorum” dedi.

 7- İsrail Dışişleri Bakanı Avigdor Leiberman, ülkesinde yayın yapan “Yedioth Aharonoth” gazetesinin internet sitesine yaptığı açıklamada, İran, Türkiye, Filistin ve ABD ile Tel Aviv yönetimi arasındaki krizin sürdüğü bir dönemde iyimser olduğunu belirterek, “Biz Firavun’un üstesinden geldik, bu dönemi de aşarız. Bağımsızlık ve devletin varlığı için savaşanlar baskıyı göğüslemelidir. Bunun alternatifi yok. Başbakan Erdoğan’ın yavaş yavaş (Libya Lideri) Muammer Kaddafi veya (Venezüella Devlet Başkanı) Hugo Chavez’e dönüştüğüne inanıyorum. Bu onun seçimidir. Sorun Türkiye değil, sorun Başbakan Erdoğan.” dedi.

 8- Resmi ziyaret için Bosna Hersek’te bulunan Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Cumhurbaşkanı Haris Sladziç ile birlikte Saraybosna İş Forumu’na katıldı. Sladziç yaptığı konuşmada, Bosna Hersek’in kendi yolunu çizmeye çalıştığını ama sürecin yeteri kadar hızlı olmadığını belirterek, “Yatırımlar güvenli bir ülkeye yapılır. Bosna Hersek güvenli bir ülkedir. Elbette bazı siyasi anlaşmazlıklar mevcut ve bazen çok da ses çıkıyor. Ama genele baktığınızda Bosna Hersek’te iş ortamı ile ilgili iş yapan herkes bu ülkenin artık güvenli ve imkanları olan bir ülke olduğunu söyleyebiliyor” dedi.
 Başbakan Erdoğan da ülkedeki yönetim yapısının, bürokrasinin kararlı şekilde küresel sermayenin istediği ortamı hazırlaması gerektiğini belirterek, “Küresel sermaye bir ülkeye giderken iki sihirli kavrama bakar: Güvenlik ve istikrar. Varsa girer, yoksa çıkar. Bunu kendi ülkemde yaşadım. 2003 öncesinde geriye doğru yılda 1 milyar dolar küresel sermaye gelmişti. Son 7 yılda 85 milyar dolar küresel sermaye geldi. Bunu Bosna Hersek’te de görebiliriz. Kararlı olmak çok önemli” dedi.

 9- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Fransız “Le Figaro” gazetesinde verdiği demeçte, “Fransa ve Almanya, Türkiye’nin AB’ye tam üyeliğine karşı. Bu engeli nasıl aşacaksınız” sorusuna verdiği cevapta, “Fransızlar adaylığımıza şüpheyle yaklaşıyor. Bu fikri değiştirmemiz lazım. Geçmişte Cumhurbaşkanı Chirac ile çalışıyordum ve durum farklıydı. Bugün sadece lider değişti, iktidar partisi aynı. Dolayısıyla bütün bu olup bitenleri anlamakta güçlük çekiyorum. Merkel geçen hafta Türkiye’de idi. 2006’dan bu yana ikinci gelişi. Sayın Sarkozy hala gelmedi. Hep gençliğinde yaptığı bir geziden söz ediyor. Gelip mutlaka bugünkü Türkiye’yi görmeli. Ziyaretinde Sarkozy’ye mutlaka Türkiye’ye gelmesi gerektiğini söyleyeceğim. Türkiye’nin pek çok Avrupa ülkesinden daha gelişmiş olduğunu yerinde görmeli” dedi.

7 NİSAN 2010

 1- CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, partisinin Merkez Yönetim Kurulu toplantısında, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün taslaktaki Anayasa Mahkemesi ile Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulunun yapısına ilişkin maddeler ile siyasi partilerin kapatılmasına ilişkin maddeyi ayırarak referanduma götürmesi halinde diğer maddelerin daha da iyileştirilmesi ve TBMM'den kolaylıkla geçmesi için CHP'nin katkı verebileceğini bildirdi. Bu yaklaşımın Cumhurbaşkanı Gül için de önemli bir fırsat olduğunu ifade eden Baykal, ''Cumhurbaşkanı Gül, böylece Türkiye'deki gerilimi ortadan kaldırmak, huzuru sağlamak için inisiyatif kullanan bir cumhurbaşkanı konumuna gelir. 'AK Parti'nin cumhurbaşkanı olmaktan çıkıp Türkiye'nin cumhurbaşkanı olmak yolunda' önemli bir adım atmış olur.” dedi.

 2- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Ali Babacan, Bloomberg televizyonunda katıldığı canlı yayında, 2009 yılına ilişkin büyüme rakamlarını değerlendirdi. Başbakan Yardımcısı Babacan, 2009 yılı son çeyreğinde yüzde 6 büyüme, yıl genelinde de beklentilerin altında yüzde 4,7 daralma gerçekleşmesinin ''olumlu bir sürpriz'' olarak değerlendirildiğini söyledi.

 3- Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Başkanı Mehmet Büyükekşi, Pozitif Fuarcılık tarafından düzenlenen fuarın açılışında yaptığı konuşmada, Türk sanayisinin geliştiğini ve kaliteli üretim yapıldığını belirterek, üretilen malların ''kalitenin beşiği'' olarak nitelendirilen ülkelere satıldığını vurguladı.

 4- Dünya Bankasınca hazırlanan ''Doğu Avrupa ve Orta Asya'da Enerji Görünümü'' raporu, Dünya Bankası Türkiye Direktörü Ulrich Zachau, TEPAV Direktörü Fatih Özatay ve Dünya Bankası Avrupa ve Orta Asya Bölgesi Enerji ve Altyapı Departmanı Yöneticisi Kari Nyman'ın katıldığı toplantıda tanıtıldı.
        Zachau toplantının açılışında yaptığı konuşmada, Türkiye'nin özellikle enerji politikaları alanında ve enerji sektörüne yaptığı yatırımlar açısından son yıllarda çok önemli adımlar attığını belirterek, ''Türkiye Avrupa ve Orta Asya'daki pek çok ülkeye kıyasla çok iyi durumda. Türkiye bu bölgede yenilenebilir enerji kaynaklarının geliştirilmesi alanında lider durumda. Biz Dünya Bankası olarak Türkiye'nin ulusal enerji stratejisini de destekliyoruz'' dedi.

 5- Resmi ziyaret için Fransa’nın başkenti Paris'te bulunan Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Fransa Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy ile bir araya geldi. Görüşmede, Türkiye ile Fransa arasındaki ilişkiler, Türkiye'nin AB üyelik süreci ile diğer ikili ve bölgesel konular, Orta Doğu’da barış, İran ve Ermenistan’la olan ilişkiler ele alındı.
 Başbakan Erdoğan, görüşmeden önce gazetecilerle düzenlediği sohbet toplantısında, "Bölgesel barış için baş tehdit İsrail'dir. Bir ülke Filistin'de Gazze'de orantısız güce başvuruyorsa, fosfor bombaları kullanıyorsa 'bravo' demeyiz. Nasıl böyle davrandığını sorarız. (Gazze'de) 1500 kişinin öldüğü bir saldırı var ve ortaya sürülen gerekçeleri de yalan" dedi.
 Öte yandan Başbakan Erdoğan, Fransız İşadamları Derneğinde (MEDEF) yaptığı konuşmada, “Fransa, dünyanın en büyük 5., Avrupa'nın en büyük 3. ekonomik gücü. Türkiye, dünyanın en büyük 17., Avrupa'nın 6. büyük ekonomik gücü. Müşterek olarak yapabileceğimiz birçok şey var” dedi.

 6- Dışişleri Bakanlığı Müsteşarı Feridun Sinirlioğlu, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın özel temsilcisi olarak Ermenistan'ın başkenti Erivan'da Ermenistan Cumhurbaşkanı Serj Sarkisyan ve Dışişleri Bakanı Edvard Nalbantyan ile görüşmelerde bulundu. Ermenistan Cumhurbaşkanlığı Basın Dairesinden yapılan açıklamada, Sinirlioğlu,’na “Ermenistan Türkiye’den somut adımlar atılmasını bekliyor. Türkiye, Ermenistan ile ilişkilerini rayına oturtmak istediğini, garantili bir şekilde kanıtlamak istiyorsa, beklenen adımları ön şartsız atmalı” denildiği bildirildi. 

 7- İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu, Başbakanlığının ilk bir yılı içindeki faaliyetlerine ilişkin düzenlediği basın toplantısında, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın Paris'te, Fransız gazetecilerle yaptığı toplantıda, İsrail'i, "bölge barışının baş tehdidi" olarak nitelendirmesiyle ilgili soruya cevap verdi. Netanyahu, Başbakan Erdoğan'ın İsrail'e sözlü saldırılarının İsrail'in Gazze'deki ‘Dökme Kurşun Operasyonu’ sıralarında başladığını belirterek, "Bu üzücü bir gelişmedir. Bunun bölgemizdeki ilişkilerin gelişmesine hizmet edeceğini sanmıyorum. Biz Türkiye ile iyi ilişkiler istiyoruz. Erdoğan'ın, gerçekleri bilmesine rağmen devamlı olarak İsrail'e saldırma yolunu seçmesinden üzgünüz" dedi.

 8- Kırgızistan’da muhalifler, hükümet binasını ve başkanlık sarayını ele geçirdi. Kırgız Devlet Başkanı Kurmanbek Bakıyev ülkeyi terk etti. Geçici hükümet kuruldu. Yeni hükümetin başına Eski Dışişleri Bakanı ve Sosyal Demokrat Parti Milletvekili Roza Otunbeyava getirildi. Kırgızistan Sağlık Bakanlığı, olaylarda 40 kişinin öldüğünü, 400'den fazla kişinin yaralandığını bildirdi.

 9- Tayland'da Başbakan’ın istifası ve erken seçim talebiyle haftalardır gösteri yapan eski başbakan Taksin Şinavatra yanlıları, kısa süreliğine meclis bahçesini işgal etti.

 10- Brezilya'nın Rio eyaletinde şiddetli yağışlarda ölenlerin sayısı 95'e yükseldi.

             8 NİSAN 2010

 1- Genelkurmay Başkanlığı’nın internet sitesinde yapılan açıklamada, “8 Nisan 2010 günü bir gazetede, 5-7 Mart 2003 tarihleri arasında icra edilen 1’inci Ordu Plan Semineri’nin icrasını müteakip hazırlandığı iddia edilen bir belgeye (incelemeye) ilişkin haber yer almıştır. Söz konusu haber gerçeği yansıtmamaktadır” denildi.

 2- Hakimler ve Savcılar Yüksek kurulu Başkan Vekili Kadir Özbek kurul toplantısına gelişinde gazetecilerin sorularını cevapladı. Kurulda yetki kararnamesinin ele alınacağını belirten Özbek bir soru üzerine gündemlerine hala atama kararnamesinin getirilmediğini belirterek “Bekliyoruz” dedi. 
 3- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Cemil Çiçek Reuters ajansına yaptığı açıklamada, bazı Avrupa ülkelerinin, Kıbrıs meselesini Türkiye’nin AB’ye üyeliğini engellemek için kullandığına dikkati çekerek, bu konuda Avrupalıların da etik davranmasının zamanının geldiğini söyledi. Başbakan Yardımcısı Çiçek, “AB’nin bu tutumu, asıl olarak etik dışı ve ahlak dışı, çünkü AB’ye üyelik, Kopenhag siyasi kriterlerine ve o kriterlerin uygulanmasına bağlı” diyerek Türkiye’nin bu kriterleri karşıladığını kaydetti.
 4- Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Yunanistan Dışişleri Bakan Vekili Dimitri Druças’ı kabulünün ardından düzenlenen ortak basın toplantısında, “Çizdiğimiz vizyon karşılıklı tehdit değil, karşılıklı çıkar ve ortak geleceğe dayanıyor. Ortak gelecek için de savunma ihtiyacı olmayacak. Görüş ayrılığı olabilir ama aynı sokağı kullanıyoruz. Önemli olan o sokağı nasıl zenginleştiririz ve güzelleştiririz. Bütçelerimizi silaha değil eğitim ve refaha ayırmalıyız” dedi.
 Ekonomik ve ticari ilişkilerin geliştirilmesini istediklerini belirten Druças da Çinli turistlerin hem Türkiye hem de Yunanistan’ı birlikte ziyaret etmesi için bir turizm paketi üzerinde çalışıldığını, ayrıca vize kolaylığı için AB Komisyonu’na başvuru yaptıklarını kaydetti.
 Öte yandan görüşmede, iki ülke arasında yakın işbirliğini artıracak maddeler arasında, “iki ülkenin bütçelerini silaha değil eğitim ve refaha harcaması” konusunda mutabakata varıldı.
 5- Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Ömer Dinçer, ‘Aktif İstihdam Tedbirleri Projesi’ kapanış toplantısına gelişinde gazetecilerin gündemdeki konulara ilişkin sorularını cevapladı. Bakan Dinçer, prim borçları konusunda, “Hiçbir suretle bunu çok net tekrar söylüyorum, ne af düşünüyoruz ne yapılandırma düşünüyoruz” dedi.
 6- YÖK Genel Kurulu Yusuf Ziya Özcan başkanlığında toplandı. Toplantıda yapılan seçimle, Anayasa Mahkemesi asil üyeliği için Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’e sunulmak üzere 3 aday belirlendi.
 7- Merkez Bankası nisan ayının birinci dönem anketini açıkladı. Buna göre yıl sonu enflasyon beklentisi nisan ayında yüzde 8.24’e yükseldi. Mart ayının ikinci anketinde enflasyon beklentisi yüzde 8.06 olarak açıklanmıştı. Cari açık beklentisi ise 25.4 milyar dolara yükseldi.
 8- TÜİK, 2010 yılı şubat ayı Sanayi Üretim Endeksi sonuçlarını açıkladı. Sanayi üretim endeksi, 2009’un şubat ayına kıyasla 2010 yılı şubat ayında endekste yüzde 18,1 artış meydana geldi. Sanayinin alt sektörleri itibariyle şubat ayında imalat sanayi sektörü endeksi yüzde 20.5, madencilik yüzde 12.25 yükseldi.
 9- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Fransa’nın başkenti Paris’te düzenlenen ‘Paris Buluşması’nda, Avrupa’da yaşayan Türklere hitaben yaptığı konuşmada, Türkiye’nin değişmesini, dönüşmesini, muasır medeniyetler seviyesine çıkmasını istemeyenler tarafından her fırsatta engellendiklerini belirterek, “Çetelerle karışımıza çıktılar, mafya ile hukuk dışı örgütlenmelerle karşımıza çıktılar, hukuku zorlayarak karşımıza çıktılar, hiçbirine boyun eğmedik” dedi.
 Başbakan Erdoğan ayrıca “Şu anda da tarihi nitelikte bir anayasa değişikliğini gerçekleştiriyoruz. Türkiye’yi Avrupa standartlarında bir hukuk sistemine, Avrupa ve modern ülkeler standartlarında bir demokrasiye kavuşturmak için anayasayı değiştiriyoruz. Bunu da gerçekleştirdiğimiz zaman, inanın Türkiye’yi kolay kolay hiç kimse tutamayacak, hiç kimse Türkiye’nin büyümesi önünde engel olamayacak” dedi.
 10- Sanayi ve Ticaret Bakanı Nihat Ergün, Sanayi İzleme Komitesi 3. Toplantısı’na katılmak üzere gittiği Suriye’nin başkenti Şam’da yaptığı açıklamada, esnafın krediye ulaşım imkanlarının geliştirileceğini ve Halk Bankası üzerinden, Esnaf Kefalet Kooperatifleri aracılığıyla kullanılan kredilerin hacminde bir genişleme sağlanacağını belirterek “Esnafın teknolojiye uyumu da önemli” dedi.
 11- ABD Başkanı Barack Obama ve Rusya Devlet Başkanı Dimitriy Medvedev, nükleer silahların azaltılmasını öngören START-2 anlaşmasını Çek Cumhuriyeti’nin başkenti Prag’da imzaladı. Anlaşmayla iki ülke; stratejik nükleer silah başlıklarını üçte birlik, nükleer başlık taşıyan füze, denizaltı ve bombardıman uçaklarının sayısını ise yüzde elliden fazla azaltmayı kabul etti. Yeni anlaşma, iki ülkenin gelecek 7 yıl içinde sahip olabilecekleri nükleer başlık sayısını 1550’ye indirdi.
 12- Kırgızistan’da hükümeti deviren sivil darbenin ardından Kazakistan ve Özbekistan, güvenlik amacıyla Kırgızistan’la sınırını kapattı. Çin, olaylardan kaygı duyduğunu bildirdi. Rusya ise geçici hükümete destek olacağını bildirdi.
 Öte yandan Kırgızistan Devlet Başkanı Kurmanbek Bakiyev, geçici hükümetle görüşmeye hazır olduğunu açıkladı.

9 NİSAN 2010

 1- Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Anayasa Mahkemesi asıl üyeliğine, Yükseköğretim Genel Kurulunca gösterilen üç aday arasından, Sakarya Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Engin Yıldırım'ı seçti.

 2- Başbakan Erdoğan, İstanbul Tuzla'da inşa edilen yeni tip karakol botunun denize indirilmesi dolayısıyla düzenlenen törende yaptığı konuşmada, ''Ülkelerin tek tek barış ve huzur içinde olmasının yeterli olmayacağını, bölgesel ve hatta küresel bir barışın topyekun insanlığın yararına olacağını savunuyor, adaletli bir yaklaşımla bu tezimizin arkasında duruyoruz. Çünkü biliyoruz ki barışı yaşatmanın yolu uluslararası iş birliğinden geçiyor” dedi.

 3- Genelkurmay Başkanı Orgeneral İlker Başbuğ, Genelkurmay Başkanlığı tarafından Bandırma'daki 6. Ana Jet Üs Komutanlığına düzenlenen basın turuna katılarak, incelemelerde bulundu. Orgeneral Başbuğ, Türk halkının Türk Silahlı Kuvvetlerine (TSK) güveninin tam olduğunu söyledi.
       
 4- Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısı Abdurrahman Yalçınkaya, Yargıtay Cumhuriyet Savcısı Baki Çoban'ın yaş haddinden emekli olması dolayısıyla düzenlenen törende yaptığı konuşmada, hükümetin hazırladığı anayasa paketini eleştirerek, yapılacak değişiklikte, Anayasa Mahkemesi ile Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulu'na üye belirlemek için Yargıtay ve Danıştay’da yapılacak seçimlerde her üyenin sadece bir adaya oy verebilmesi kuralının öngörüldüğünü belirterek, bu durumun ''çoğulcu ve katılımcı demokrasiye aykırı ve Yargıtay ve Danıştay Büyük Genel Kurulunun iradelerinin sayısal çoğunluğa yansımasını engelleyici'' olduğunu savundu.

 5- Anayasa değişiklik teklifinin askeri mahkemelerin görev alanını düzenleyen 16. maddesi TBMM Anayasa Komisyonunda değiştirilerek kabul edildi. Değişiklikle, askeri mahkemelerin görev alanı teklife göre genişletildi.

 6- Milli Eğitim Bakanı Nimet Çubukçu, Koç Topluluğu tarafından 2006 yılında Milli Eğitim Bakanlığı iş birliğiyle hayata geçirilen ''Meslek Lisesi Memleket Meselesi''  projesinde bugüne kadar yürütülen çalışmalar ve 2010 hedeflerinin paylaşıldığı toplantıda yaptığı konuşmada, “Meslek lisesi tartışmalarını özellikle bir meslek grubuna, bir kesime yönelik engelleyici tutum olarak algıladığımız sürece, mesleki ortaöğretim içerisindeki payı yüzde 8'lerde olan bir okul hedef alınarak belirlenen bu sistemin sürdürülebilir bir politika olmadığının bir an önce farkına varmamız gerekiyor. Bu doğru bir sistem değil, bu Türkiye'nin önünü tıkayan bir sistem'' dedi.
       
 7- Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Konya’da yapılan Reform İzleme Grubu'nun (RİG) 20. toplantısının ardından düzenlenen basın toplantısında, TBMM'de görüşülen anayasa reform paketinin, Türkiye'nin demokratik standardını yükseltecek, vatandaşların hak ve özgürlüklerini gerçekleştirecek ve dünyanın her yerinde savunulabilecek bir çerçeve sunduğunu kaydetti.
 İçişleri Bakanı Beşir Atalay da basın toplantısında yeni pasaportlarla ilgili bir soru üzerine, AK Parti hükümeti olarak amaçlarının Türk vatandaşlarını çağdaş standartlara kavuşturmak olduğunu belirterek, biyometrik pasaportlarla ilgili yeni düzenlemeye ilişkin bilgi verdi.
 Bakan Davutoğlu ayrıca, sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri ile bir araya geldi. Toplantıda Türk ekonomisindeki gelişmeleri anlatan Bakan Davutoğlu, dış politika alanında da önemli atılımlar yaptıklarını ifade etti.
        Öte yandan Bakan Davutoğlu ile Devlet Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış, Kazakistan’ın fahri konsolosluğunun açılışını yaptı.

  8- Anayasa Platformu Girişim Grubu, TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, TESK Başkanı Bendevi Palandöken, TÜRK-İŞ Başkanı Mustafa Kumlu, HAK-İŞ Başkanı Salim Uslu, TİSK Başkanı Bülent Pirler, TZOB Yönetim Kurulu üyesi Nuri Sorman ile Türkiye Ekonomi Politikaları Araştırma Vakfı (TEPAV) İcra Direktörü Güven Sak'ın katılımıyla TOBB Ekonomi ve Teknoloji Üniversitesinde toplantı düzenledi. Toplantıda Girişim Grubunun ortak açıklamasını okuyan Hisarcıklıoğlu, toplumsal mutabakatın ancak tartışma yoluyla elde edilebileceğini, bundan rahatsızlık duyulmaması gerektiğini ifade ederek, ''Herkes aynı düşünmek durumunda değil, farklı düşünecek. En sonunda irade TBMM'nin. Eğer TBMM'nin iradesi yetersiz kalırsa, sonunda halk var. Demokrasiye inanıyorsanız, en büyük irade halkın iradesi. Halk ne diyorsa hepimiz ona teslim olmak durumundayız'' dedi.

 9- Kırgızistan'da 7 Nisan günü iktidarın devrilmesinin ardından kurulan geçici hükümetin Ekonomi ve Maliyeden Sorumlu Başbakan Yardımcısı Almazbek Atambayev, Rusya yönetimiyle görüşmek üzere başkent Moskova'ya gitti.

 10- Pakistan'ın kuzey batısındaki Peşaver'de teröristler 3 okula bombalı saldırı düzenledi.

 11- Bangladeş Yüksek Mahkemesi, kadının başörtüsü takmaya zorlanamayacağına hükmetti.

10 NİSAN 2010

 1- Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Çankaya Köşkü’nde İslam Konferansı Teşkilatının (İKT) New York’taki BM temsilciliğince düzenlenen ziyareti kapsamında Türkiye’ye gelen bazı Amerikalı gazetecileri kabul ederek sorularını cevapladı. Amerikalı bir gazetecinin, Türkiye’nin İsrail ile yaşadığı problemlerin ardından özellikle ABD medyasında Türkiye aleyhinde çeşitli yayınların arttığının gözlendiğini ifade etmesi üzerine Cumhurbaşkanı Gül, bu tür yayınları kendilerinin de fark ettiğini; ancak bu ülkelerde Türkiye’nin çok güçlü dostları olduğunu, Türkiye ile ilgili olumlu kanaatleri olan yazarların da bulunduğunu belirtti. ABD Başkanı Obama’ya ilişkin bir soru üzerine de, Orta Doğu’da Obama ile ilgili beklentilerin çok yüksek olduğunu belirterek, “Ancak hiç kuşkusuz Orta Doğu’daki barış süreci sadece Başkan Obama’nın ve ABD’nin omuzlarına bırakılamaz. Bu sürece Orta Doğu ülkelerinin, özellikle de İsrail’in yapıcı katkılar sağlaması gerekir” dedi.

 2- Cumhurbaşkanı Abdullah Gül yaptığı yazılı açıklamada, uçak kazasında hayatını kaybeden Polonya Devlet Başkanı Lech Kaczynski’nin yokluğunun her zaman hissedileceğini, Türk halkının kendisini daima sevgi, saygı ve Türkiye’ye beslediği güzel duygularla hatırlayacağını belirtti.

 3- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, İstanbul’da düzenlenen Esnaf ve Sanatkarlar Değişim Dönüşüm Destek Strateji Belgesi ve Eylem Planı (ESDEP) tanıtım toplantısında yaptığı konuşmada, bugüne kadar esnafla ilgili yapılan ilk ve en kapsamlı çalışmaya imza attıklarını belirtti. Küresel krizi en az zararla atlattıklarını, 2010 ve 2011 yıllarında dünyanın en hızlı büyüyen ülkeleri arasında yer alacaklarını belirten Başbakan Erdoğan “Ekonomiyi, göstergelerden, grafiklerden, dijital ekranlardan değil sokaktan, çarşıdan, pazardan ekonomik gelişmelerin insanımıza yansımasından takip ediyoruz” dedi.
 Polonya Devlet Başkanı Lech Kaczynski ve beraberindeki heyeti taşıyan uçağın Rusya’da düşmesinden duyduğu üzüntüyü de ifade eden Başbakan Erdoğan, Polonya Cumhuriyeti’ne ve halkına, Rusya Federasyonu ve halkına başsağlığı dileyerek “Temenni ederiz ki bir kaza olarak gerçekleşmiştir. Geçmiş olsun dileğimi şahsım ve Türk milleti adına ifade etmek istiyorum” dedi.
Toplantıya; Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Ali Babacan, Devlet Bakanları Zafer Çağlayan, Cevdet Yılmaz, Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Ömer Dinçer ile Sanayi ve Ticaret Bakanı Nihat Ergün de katıldı.

 4- Genelkurmay Başkanı Orgeneral İlker Başbuğ, Genelkurmay Karargahında Mareşal Fevzi Çakmak’ın 60’ıncı ölüm yıldönümü münasebetiyle düzenlenen törende yaptığı konuşmada, “Türk Silahlı Kuvvetlerinin moralini ve birliğini hiç kimse bozamaz” dedi. Fevzi Çakmak’ın Osmanlı’nın son Türkiye’nin ilk savunma bakanı ve genelkurmay başkanı olduğuna dikkat çeken Orgeneral Başbuğ, Mustafa Kemal Atatürk, İsmet İnönü ve Kazım Karabekir’in Kurtuluş Savaşı’nın bütün askeri hazırlığında ve yürütülmesinde birlikte çalıştıklarına dikkat çekerek, bu kadronun bir araya gelebilmiş olmasının Türk milleti için büyük bir şans olduğunu söyledi.

 5- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, İzmir Gazeteciler Cemiyeti ve Türkiye Gazeteciler Federasyonu Başkanı Atilla Sertel ve yönetimini ziyaretinin ardından yaptığı açıklamada, CHP Genel Başkanı Deniz Baykal’ın, anayasa paketi hakkında Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’e söylediği “AK Parti’nin Cumhurbaşkanı olmadığını göstermiş olursun” sözlerini anımsatarak, “Sayın Gül, bizim gördüğümüz kadarıyla AK Parti’nin Cumhurbaşkanı olmadı, Türk halkının sevdiği bir Cumhurbaşkanı oldu” dedi.

 6- İçişleri Bakanı Beşir Atalay, Emniyet Teşkilatının 165. Kuruluş Yıldönümü nedeniyle düzenlenen törende yaptığı konuşmada, “Hiçbir güvenlik gerekçesiyle hukukun dışına çıkılamaz, bunu Polis Teşkilatı mensuplarımıza tekrar hatırlatıyorum. Türkiye bir hukuk devletidir, dolayısıyla her eylemimizle, işlemimiz hukukun içinde olacaktır ve insan hakları daima gözetilecektir” dedi.

 7- DSP Genel Başkanı Masum Türker partisinin Adana İl Kongresi’nde yaptığı konuşmada, AK Partinin tam demokrasiyi sağlamak için anayasa değişikliği istemediğini iddia ederek, “Yapılan değişikliğin amacı; ileride yapılacak rejim değişikliğine zemin hazırlamak için siyasal yapıyı değiştirmektir” dedi.

 8- Türk-İş Genel Başkanı Mustafa Kumlu, Türkiye Şeker Sanayi İşçileri Sendikasının (Şeker-İş) Ankara’da düzenlenen 19. Olağan Genel Kurulu’nda yaptığı konuşmada, Türkiye’nin 1 Mayıs’ın Taksim Meydanı’nda kutlanması tartışmalarından bıktığını ifade ederek,” Bu tartışmaların geride bırakılmasının tek yolu, İstanbul kutlamalarının Taksim’de yapılmasıdır” dedi.

 9- Polonya Devlet Başkanı Lech Kaczynski ve beraberindeki üst düzey yetkilileri taşıyan uçak, Rusya’nın Smolensk Havalimanına yaklaşırken düştü. Uçakta bulunan 97 kişinin öldüğü bildirildi.

 10- İngiltere Dışişleri Bakanı David Miliband, “İngiltere ve Türkiye: Derinleşen Ortaklık” başlıklı makalesinde, genel seçime hazırlanan, milletvekili olduğu İşçi Partisinin, “Türkiye’nin AB üyeliğinin, İngiltere’nin, Avrupa’nın ve tüm dünyanın geleceğinde barış ve refah için gerekli ve önemli olduğuna inandığını” söyledi. Miliband, ülkesinin Türk halkıyla uzun yıllara dayanan ekonomik, siyasi ve kültürel bağlara sahip olduğunu belirterek, “İngiltere’de yaşayan güçlü bir Türk toplumu var ve bugün Türkiye ile İngiltere iki önemli uluslararası ortak. İlişkilerimizi uluslararası konularda ve küresel zorluklara karşı derinleştirmeye kararlıyız” dedi.

 11- Tayland’ın başkenti Bangkok’ta, güvenlik güçlerinin gösteri yapan devrik başbakan Taksin Şinavatra yanlısı “Kırmızı Gömlekliler”e müdahalesi sırasında çıkan çatışmada 15 kişi öldüğü, 650’den fazla kişinin de yaralandığı bildirildi.

           11 NİSAN 2010
 1- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, ABD Başkanı Barack Obama’nın ev sahipliğini yapacağı “Nükleer Güvenlik Zirvesi’ne katılmak için  başkent Washington’a giderken uçakta gazetecilerin sorularını cevaplandırdı. Başbakan Erdoğan, CHP’nin anayasa paketi ile ilgili teklifinin hatırlatılması üzerine, “Yasalara uygun olan her türlü kolaylaştırıcı yaklaşıma varız. 367’yi aşarsa paket zaten yasalaşır. Oylamada eğer 330-367 arasında bir rakamda kalınırsa da referandum yolu açılır. Cumhurbaşkanı burada nasıl bir takdir kullanır bilmiyorum. Ancak bu teklifin yasal zemini var mı bilmiyoruz” dedi.
 2- MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli partisinin bazı il teşkilatlarının da katıldığı istişare toplantısında, anayasanın başkalarına saygı gösteren bir anlayışla, toplumun tamamını dinleyen geniş bir görüşle, azami uzlaşma kanallarının arayışı ile yapılması gerektiğini belirterek “Beklentilerimizin hiçbiri karşımızda yoktur, uyarı ve önerilerimiz karşılık, muhatap bulamamıştır. Anayasa değişince Türkiye zenginleşecek, milletimiz fukaralıktan kurtulacak, terör bitecek midir? Bunların cevabı hayırdır. Yoksulluğa ve yokluğa hayır diyeceğiz” dedi.
 3- Yunanistan Başbakanı ve Dışişleri Bakanı Yorgo Papandreu, “Euro Bölgesine üye ülkelerin Yunanistan’a yardım mekanizması oluşturma kararından sonra, ülkesinin içinde bulunduğu mali krizi IMF’ye ihtiyaç duymadan aşabileceğine inandığını” bildirdi.
 4- Kırgızistan’daki yeni yönetim, ABD’nin Afganistan’daki terörle mücadelede önemli bir ikmal üssü olarak kullandığı Manas havaalanıyla ilgili eski anlaşmalara sadık kalacağını açıkladı. Öte yandan Kırgızistan Devlet Başkanı Kurmanbek Bakiyev istifa etmeyeceğini bildirdi.
 5- Pakistan ordusundan yapılan açıklamada, son 24 saat içinde Afganistan sınırında bulunan Hayber bölgesinde 45 militanın öldürüldüğü bildirildi.
 6- İran Savunma Bakanı Ahmed Vahidi, “Mirsad” adlı orta menzilli hava savunma sistemlerinin seri üretimine başlandığını ve ilk partinin silahlı kuvvetlerin hizmetine verilmeye hazır olduğunu söyledi. Vahidi, alçak ve orta irtifadaki modern savaş uçaklarının bu sistemlerle rahatlıkla imha edilebileceğini belirtti.

12 NİSAN 2010

 1- CHP Genel Başkanı Deniz Baykal Genel Merkez’de düzenlediği basın toplantısında, anayasa değişikliği paketinden, partilerin kapatılması, Anayasa Mahkemesi ve HSYK’nin yapısıyla ilgili maddelerin çıkarılması durumunda destek verecekleri önerisini yineleyerek, “AK Parti iktidarı bu üç öneriyi askıya alsın. Bu maddeleri önümüzdeki seçim sonrasında kamuoyumuzun da içine sindireceği biçimde iyi niyetle ele alalım. ‘Ben yaptım oldu’ anlayışıyla, çok büyük olasılıkla Anayasa Mahkemesi tarafından iptal edilecek üç maddelik öneriyi ısrarla Türkiye’ye dayatmanın bir anlamı yoktur” dedi.

 2- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, Avrupa Konseyi Parlamenterler Meclisi Başkanı (AKPM) ve AK Parti Antalya Milletvekili Mevlüt Çavuşoğlu’nu TBMM’deki makamında ziyaret etti. Görüşme öncesinde gazetecilerin sorularını cevaplayan Başbakan Yardımcısı Arınç, CHP Genel Başkanı Deniz Baykal’ın, anayasa değişikliği paketindeki üç maddesinin çıkartılması önerisinin sorulması üzerine, “Vatandaşlarımızın kafalarının karıştırıldığını düşünüyorum. Bir defa 30 maddelik bir anayasa değişikliği paketimiz var, görüşülmesine de devam ediliyor. Sayın Baykal, bu işin başından bu yana anayasa değişikliğinin fevkalade çirkin, yakışıksız, kötü bir iş olduğunu söyledi, maddeleri birbirinden ayırmadı. ‘Rejim yıkılacak’ dedi, ‘Cumhuriyet’in adı değişecek' dedi, aklına gelen her şeyi söyledi. Şimdi Komisyon’da görüşülmeye başlayınca tamamen bir manevra yaptı ve taktik değiştirdi” dedi.

 3- Yargıtay Başkanı Hasan Gerçeker, Danıştay Başkanı Mustafa Birden ve Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulu Başkanvekili Kadir Özbek, Ankara Adliyesi’nde hakim ve savcılarla yapılan toplantıda anayasa değişiklik paketine ilişkin görüşlerini açıkladı.
 Gerçeker yaptığı konuşmada, anayasa paketi ile yargı bağımsızlığının yok edildiğini, yargının altyapı sorunları çözülmeden üstyapı sorunlarının çözülmesinin mümkün olmadığını belirtti.
 Birden de bütün hakim ve savcıların kenetlenmesini isteyerek, “Yargının sorunları dile getirildiği zaman, siyaset yapmak mı oluyor?” dedi.
 Özbek ise “Biz açıklamalar yaptığımız zaman ‘siyaset yapıyorlar’ diyorlar. Bizden sonraki hakim ve savcıların, yargı bağımsızlığını şemsiye gibi taşıyarak görev yapmasını istiyoruz” dedi.

 4- Devlet Bakanı Zafer Çağlayan, müteahhitlik, mühendislik ve mimarlık sektörü ile inşaat malzemesi üreticileri ve ihracatçıların temsilcilerinin katılımı ile Dış Ticaret Müsteşarlığında düzenlenen toplantıda yaptığı konuşmada, Kırgızistan’daki olaylar nedeniyle Türk işadamlarının sahip olduğu işyerlerinde de ciddi tahribat ve yağmalamalar yaşandığını, ancak zarara ilişkin kesin durumun henüz belli olmadığını belirterek, “Konu ile ilgili olarak ticaret müşavirimizle görüştük. Dün, ülkede yatırımı ve işleri olan Türk işadamları ile bir toplantı yapacaktı. Bu konuda, son durum konusunda bugün bana bilgi verecek. Yurtdışında yatırım yapan iş adamlarımızı sahipsiz bırakmayız” dedi.

 5- Devlet Bakanı Faruk Çelik “Kadına Yönelik Şiddetin Önlenmesinde Din Görevlilerin Katkısının Sağlanması Projesi” protokolünün imza töreninde yaptığı konuşmada “Kadına yönelik şiddetin önlenmesinde ciddi mevzuat değişiklikleri yapılmıştır. Ancak ‘toplumda farkındalık oluşturmaya yönelik adımlar’ atılmadan bu çok önem arz etmez. Din görevlileri bu konuda önemli katkılar sağlayacaklardır” dedi.
 Devlet Bakanı Selma Aliye Kavaf da yaptığı konuşmada, temel insan haklarının ve özgürlüklerinin ihlali olan kadına yönelik şiddetin, toplumsal bir sorun olduğunu söyledi. Yasa çıkarmanın tek başına yeterli olmadığına dikkati çeken Bakan Kavaf, yasayı hayata geçirecek mekanizmaların toplumun bütün kesimleri tarafından desteklenmesinin önemli olduğunu belirtti.

 6- Sanayi ve Ticaret Bakanı Nihat Ergün, CNBC-e televizyonunun yayınına katılarak, Esnaf ve Sanatkarlar Değişim, Dönüşüm, Destek Strateji Belgesi ve Eylem Planına ilişkin soruları cevapladı. Eylem Planının uygulanacağı 2 yıl için ilgili kurumların 2 milyar liralık harcama yapmasının öngörüldüğünü belirten Bakan Ergün, KOSGEB ve Kalkınma Ajanslarının 2 yıl boyunca yoğun bir işbirliği içinde çalışacağını ifade ederek, “Strateji kapsamında kümelenme ve ortaklık faaliyetlerine ağırlık verilecek. TOKİ’nin imkanlarından yararlanılarak ihtisaslaşmış küçük sanayi siteleri kurulacak” dedi.

 7- SP Genel Başkanı Numan Kurtulmuş partisinin İstanbul İl Başkanlığı’nda yaptığı konuşmada, anayasa değişikliği konusunda değerlendirme yapan yüksek yargı mensuplarını eleştirerek, “Türkiye’de yüksek yargı kuruluşları ve mensupları sanki her birisi siyasi şahsiyetmiş gibi siyasete konu olan anayasal değişiklikler konusunda görüşlerini ifade ediyorlar” dedi.

 8- BDP Genel Başkanı Selahattin Demirtaş Milliyet gazetesine verdiği röportajda, “Cumhurbaşkanı geçen yıl ‘iyi şeyler olacak’ dedi, ancak hükümet onun hakkını verecek politikaları üretmedi. Devlet bir bütün olarak aslında çözüme daha yakın fakat AK Parti bu cesaretten yoksun duruşu nedeniyle süreci tıkıyor” dedi.

 9- DP Genel Başkanı Hüsamettin Cindoruk, CHP Genel Başkanı Deniz Baykal’ın anayasa değişikliği teklifiyle ilgili önerisi konusunda yaptığı yazılı açıklamada, “Daha önce Sayın Erdoğan’ın Başbakan olmasını, anayasaya ve yasalara aykırı Meclis kararı ile CHP sağlamış idi. Şimdi de demokrasiye ve anayasaya, teklif aşamasından bu yana aykırı olduğunu söylediği Başbakanlık direktifini meşru hale getirme girişimine onay vermektedir” dedi.

 10- DİSK Genel Başkanı Süleyman Çelebi, Düzce Valisi Bülent Kılınç’ı makamında ziyaret ettikten sonra çıkışta gazetecilere yaptığı açıklamada, 1 Mayıs İşçi Bayramı’nın Taksim’de kutlanılması kararı aldıklarını belirterek, “DİSK olarak uzun yıllardır Taksim irademiz belli ve bu irademizin arkasında hep durduk. Bu yıl da 1 Mayıs’ı etkin bir şekilde bütün emekçilerin katılımıyla kutlamak konusunda bir mutabakat sağladık” dedi.

 11- AK Parti Ankara Milletvekili Mehmet Zekai Özcan, TBMM’de düzenlediği basın toplantısında, partisinden istifa ettiğini açıkladı.

 12- ABD’nin Ankara Büyükelçiliğinden yapılan yazılı açıklamada, Türkiye, ABD ve Irak arasındaki üçlü güvenlik komite toplantılarının beşincisinde görüş birliğine varıldığı belirtildi. Yapılan açıklamada “Katılımcılar Üçlü Güvenlik Komitesi çalışmaları hakkında yararlı görüş alışverişinde bulundular ve PKK’ya karşı mücadele konusunda bağlılıklarını yinelediler.” denildi.

 13- Dünya Bankası Türkiye Direktörü Ulrich Zachau, gazetecilerin Türkiye ekonomisindeki 2010 yılı beklentilerine ilişkin sorularını cevapladı. 2010 yılında ekonomik büyümenin yüzde 5 veya daha yüksek olabileceğini belirten Zachau, “Öncü göstergeler halihazırda, 2010 yılının ilk üç ayında ekonomik düzelmenin sürdüğünü gösteriyor” dedi. Orta Vadeli Program ve Mali Planın sağlam olduğunu belirten Zachau, 2009’un son üç ayında büyümenin beklenenden fazla olmasının önemine dikkat çekti.

 14- Resmi ziyaret için Umman’a giden Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, uçakta gazetecilere yaptığı açıklamada, “Cumhurbaşkanı olarak tarafsızlığımı muhafaza etmek, dikkatli davranmak zorundayım. Ama aynı zamanda ülke yararına olan konularda katkı da yapmak zorundayım. Bu çerçevede yargı reformu ve yeni anayasanın gerekli olduğunu söyledim. Yine parti liderlerinin, askeri Yargıtay dahil bütün yargı üyelerini davet ettim, konu ile ilgili düşüncelerini dinledim, sonra bütün bu izlenimlerini hükümete aktardım ve anayasa değişikliği taslağı hazırlanırken bu hususların dikkate alınmasını söyledim. Hazırlanan taslağı incelediğim zaman, HSYK üyelerinin meclis tarafından seçilmesi, Anayasa Mahkemesi’nin üye seçiminde Cumhurbaşkanı’nın yetkisinin azaltılması gibi birçok önemli hususta uyarılarımızın büyük çoğunluğunun dikkate alındığını da gördüm” dedi.
 CHP Genel Başkanı Deniz Baykal’ın kendisine yaptığı teklifi de değerlendiren Cumhurbaşkanı Gül “Artık bu noktadan sonra benim müdahil olmam, devreye girmem, konumuma uygun olmaz. Ben yasa yapıcı da değilim, siyasi aktör de” dedi.

 15- Nükleer Güvenlik Zirvesi için ABD’nin başkenti Washington’da bulunan Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, George Mason Üniversitesi bünyesinde Ali Vural Ak Küresel İslam Araştırmaları Merkezi’nin açılışında yaptığı konuşmada, “Birçok kötü örnekten yola çıkarak, bütün bir inanç grubunu, bir dinin ve medeniyetin bütün mensuplarını yargılamak, yaftalamak, yanlıştır. İslami terör olamaz” dedi. İran’ın nükleer programına da değinen Başbakan Erdoğan, Türkiye’nin bölgesinde hiçbir ülkede nükleer silah istemediğini belirterek, “Biz nükleer silahların dünyada yayılmasına karşıyız ve ülkesinde nükleer silah olanların da bir takvim içinde bu silahlardan ülkelerini arındırmalarını istiyoruz” dedi.
 Başbakan Erdoğan ayrıca, Nükleer Güvenlik Zirvesi için ABD’nin başkenti Washington’da bulunan Ermenistan Cumhurbaşkanı Serj Sarkisyan ile bir araya geldi.

 16- IMF Başkanı Dominique Strauss-Kahn, Avusturya’da yayımlanan “Profil” dergisine yaptığı açıklamada, finansal krizin bitmiş olabileceğini, ancak ekonomik etkisinin sürdüğünü belirtti. Avrupa’nın ortak bir ekonomi politikasına ihtiyacı olduğunu ifade eden Kahn, Yunanistan’ın borç stoklarını ele almasının tek yolunun deflasyon olduğunu, bunun da Avrupa Komisyonu tarafından önerilen çözüm olduğunu belirtti.

 17- Avrupa Merkez Bankası (AMB) Başkanı Jean-Claude Trichet, Almanya’nın Frankfurt şehrinde yaptığı açıklamada, Avrupalı devlet başkanlarıyla geçen ay varılan anlaşmanın hayata geçirmesi kararının çok olumlu olduğunu söyledi. Trichet, Yunanistan’a kamu açığını azaltmaya yönelik tedbir programına devam etmeye çağrısında bulunurken, AMB olarak IMF ile iletişim halinde olduklarını da ifade etti.

 18- Yunanistan Başbakanı Yorgos Papandreu Güney Kıbrıs’ta Rum Yönetimi Lideri Dimitris Hristofyas ile görüşmesinin ardından ortak basın toplantısı düzenlendi.
 Hristofyas yaptığı konuşmada, KKTC seçimlerini kim kazanırsa kazansın çözüm müzakerelerini kaldığı yerden sürdürmeye kararlı olduğunu belirtti. Hristofyas, seçimleri Derviş Eroğlu’nun kazanması olasılığıyla ilgili bir soruya, “Müzakerelerin baştan başlaması mümkün değildir. 18 aydan bu yana sürdürdüğümüz müzakerelerde, arzu ettiğimiz kadar olmasa bile, oldukça büyük ilerleme kaydedildi. Bunları sil baştan yapamayız” dedi. Papandreu da yaptığı konuşmada, “Müzakerelerin sıfırdan başlatılma olasılığının AB tarafından da kabul görmeyeceğini” söyledi.

 
13 NİSAN 2010

 1- Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, Bakanlığında düzenlediği “Makro Ekonomik Gelişmeler ve 2010 Yılı İlk Çeyrek Bütçe Gerçekleşmeleri” konulu basın toplantısında, vergi gelirlerinin bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 34 artarak 14,5 milyar lira olarak gerçekleştiğini belirterek, “Harcamaları kontrol altına almış durumdayız. Vergi tahsilatındaki artış ile gelirimiz hedeflerin üstünde arttı ve bütçe artış performansına yansıdı” dedi. Faiz oranlarındaki düşüşle birlikte 2010 yılı içinde 15 milyar TL tasarruf sağlamayı beklediklerini söyleyen Bakan Şimşek, söz konusu kaynağı eğitim, sağlık ve altyapı yatırımlarında kullanacaklarını belirtti.

 2- İstanbul Valisi Muammer Güler, 1 Mayıs kutlamalarının Taksim Meydanı’nda yapılması için ortak başvuru yapan sendikacılar ile Valilik binasında düzenlenen toplantı sonunda yaptığı açıklamada, 1 Mayıs’ın barış ve huzur içerisinde, demokratik bir olgunlukla kutlanması için bir mutabakata vardıklarını belirterek, “1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü’nde miting alanı olmamasına rağmen Taksim alanı, bayram kutlaması için İşçi ve Memur Sendikaları Konfederasyonu’na tahsis edilecektir” dedi.
 Türk-İş Başkanı Mustafa Kumlu, “1 Mayıs’ın Taksim’de bayram olarak kutlanmasında Sayın Başbakan’ın, İçişleri Bakanı’nın, Sayın Valimizin, Emniyet Müdürümüzün göstermiş olduğu anlayışa teşekkür ediyorum” dedi.
 Hak-İş Başkanı Salim Uslu, “Herhangi bir gölge düşmeden sadece işçi ve memurların mümkünse eşleriyle ve çocuklarıyla kutladıkları bir bayram gününde sadece coşkularımızı ortaklaştırmak değil, geleceğimizi, umutlarımızı ortaklaştırmak ve sorunlarımızı ifade etmek açısından önemli bir fırsat olduğunu düşünüyorum” dedi.
 DİSK Başkanı Süleyman Çelebi, “Dünyaya örnek bir 1 Mayıs’ı kutlamak istiyoruz. Başka görüntülerin değil, işçilerin işsizlik, yoksulluk, demokrasi sorununun, sendikal hak ve özgürlüklerin öne çıktığı bir 1 Mayıs’ı kutlamak istiyoruz” dedi.
 Memur-Sen Başkanı Ahmet Gündoğdu da “Yapay gündemlerle çok enerji ve vakit kaybettik. Biz ezberi bozmuş olduk” dedi.
 Kamu-Sen Başkanı Bircan Akyıldız ise“1 Mayıs’ın bu yıl ülkemizde sosyal dayanışma ve dengenin sağlanması konusunda iyi bir başlangıç olmasını ümit ediyorum” dedi.
 KESK Başkanı Sami Evren de “Bugün bir yasak kalktı. 32 yıl sonra Taksim Meydanı’nda emekçiler taleplerini, demokratik haklarını özgürce, barış içinde dile getirecekler” dedi.

 3- Aytaç Durak’ın, İçişleri Bakanlığınca görevinden uzaklaştırılmasının ardından toplanan Adana Büyükşehir Belediye Meclisi, belediye başkan vekilini seçmek üzere yaptığı dördüncü oturumda başkan vekilliğine kurayla AK Parti’nin adayı Yüreğir Belediye Başkanı Mahmut Çelikcan’ı seçti.

 4- Türkiye Odalar ve Borsalar Birliğinden (TOBB) yapılan açıklamada, TOBB Yönetim Kurulu Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu’nun, Katar temasları çerçevesinde, İslam Ticaret ve Sanayi Odası'nın 2012 yılındaki genel Türkiye ev sahipliğinde İstanbul’da yapılması önerisinin kabul edildiği bildirildi.

 5- Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, resmi ziyaret için bulunduğu Umman’da             Türk-Umman İş Forumu’nda yaptığı konuşmada, ilişkilerin ekonomi, güvenlik, kültür, eğitim, turizm alanlarında da geliştirilmesini arzu ettiklerini, savunma alanında da işbirliği imkanları bulunduğunu belirterek, “Türkiye’nin NATO üyesi bir ülke olduğunu düşünürseniz TSK’nın eminim ki gücü ve büyüklüğüyle sizler de övünüyorsunuzdur. Türkler gibi Türkiye’deki savunma sanayinin ne kadar geliştiğini tahmin edebilirsiniz. Özellikle zırhlı araçlarda ve sürat botlarında çok iddialıyız” dedi.

 6- ABD Başkanı Barack Obama, başkent Washington’da düzenlenen Nükleer Güvenlik Zirvesi’nde yaptığı konuşmada, Soğuk Savaş sonrası dünyada ülkelerin nükleer silah kullanarak birbirleriyle savaşa tutuşma riskinin düştüğünü, ancak nükleer saldırı riskinin arttığını belirtti. El Kaide terör şebekesinin nükleer silah geliştirmek için gerekli malzemeleri elde etmeye çalıştığını, bunu başaramazlarsa bile nükleer bomba kullanacaklarının kesin olduğunu belirten Obama, bunun bütün dünya için bir felaket olacağını, dünyadaki istikrar ve barışın ağır darbe alacağını ifade ederek, “Nükleer terörizm tehlikesi bütün dünya güvenliğine, hepimizin ortak güvenliğine karşı en büyük tehlikelerden biridir” dedi.
 Zirvede konuşan Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ise, “Yeni tehditler, yeni yaklaşımları beraberinde getirmelidir. Bugün, güncellenmiş ve eş güdüm sağlanmış bir mukabele yöntemine ihtiyaç vardır” dedi. Nükleer silahları kullanma riskinin ancak nükleer silahların yayılmasının önlenmesiyle azaltılabileceğini belirten Başbakan Erdoğan, “Nükleer silahlar, kitle imha silahları, uluslararası terörizm gibi konularda, ortak ve kararlı bir hareket tarzı ortaya konmadığı sürece, medeniyetler arasındaki uçurum daha da derinleşecek ve telafisi zor husumetler ortaya çıkacaktır” dedi. Başbakan Erdoğan, Türkiye’nin nükleer programlara ilişkin meselelerin ‘ancak diyalog, angajman ve diplomasi yoluyla çözülebileceği’ tezini de tekrarladı.
 Öte yandan Başbakan Erdoğan, Obama ile bir araya geldi. Başbakan Erdoğan’ın Obama’ya Türkiye’nin Kafkasya ve Orta Doğu’da barışın tesisi için yaptığı çalışmaları aktardığı görüşmede, ABD Dışişleri Bakanı Hillary Clinton ve Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu’nun Kafkasya bölgesiyle ilgili sürdürdükleri çalışmaların devamı için mutabakata varıldı. Başbakan Erdoğan’ın ayrıca, Obama’ya İran’ın nükleer programı konusundaki görüşlerini de ilettiği bildirildi.
 Başbakan Erdoğan, ABD’de yayın yapan CNN televizyonuna verdiği röportajda ise Obama’nın 24 Nisan açıklamasında 1915 olayları için “soykırım” ifadesinin kullanmayacağından emin olduğunu belirterek, “Benim beklentim bu yönde, çünkü bugüne kadar hiçbir Amerikan lideri bu kelimeyi kullanmadı ve Başkan Obama’nın da kullanmayacağına inanıyorum” dedi. İran’ın nükleer programı konusuna da değinen Başbakan Erdoğan, “Bu ülkenin nükleer faaliyetlerinden kaynaklanan soruna diplomatik çözüm bulunmasını istiyoruz. Diplomatik çözüm için buradayım” dedi.

 7- CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, Belçika’nın başkenti Brüksel’de gerçekleştirilen Avrupa Parlamentosu Sosyalist Demokratların grup toplantısında yaptığı konuşmada, CHP olarak herkesten daha çok AB taraftarı olduklarını, daha çok demokrasi ve özgürlük istediklerini söyledi.

14 NİSAN 2010


 1- TBMM Başkanı Mehmet Ali Şahin, Diyanet İşleri Başkanlığınca, ''2010 Kur'an Yılı'' etkinlikleri kapsamında ''O'nun Hayatı Kur'an'dı'' başlığıyla düzenlenen ''Kutlu Doğum Haftası''nın açılışında yaptığı konuşmada,  Hz. Muhammed'in, ''bütün zamanların en kutlu habercisi'' olduğunu belirterek, ''O, insana birliği, güzelliği, sevgiyi, iyiliği ve doğruyu gerçek anlamda öğreten öğretmendir. Barışı, dostluğu arayanlara en güzel kılavuzdur'' dedi.
 CHP Genel Başkanı Deniz Baykal da yaptığı konuşmada ''İslam'ın toplumsal hedefinin adaletli ve ahlaklı bir düzeni kurmak ve toplumu gerçekleştirmek olduğunu'' söyledi.

 2- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, ABD dönüşü uçakta gazetecilerin çeşitli konulardaki sorularını cevapladı. Anayasa değişikliğine ilişkin bir soru üzerine, CHP’nin ilk olarak 3 maddeyi tekliften ayırmayı önerdiğini, sonra bunun 3 konuyla ilgili 11 maddeye ulaştığını ama halkı yanıltamayacaklarını söyleyen Başbakan Erdoğan ayrıca, ABD Başkanı Barack Obama ile İran ve Ermenistan konularını değerlendirdiklerini belirti.

 3- CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, Brüksel dönüşü İstanbul Atatürk Havalimanında yaptığı açıklamada, anayasa değişikliği paketindeki 3 maddeye ilişkin hukuki ve siyasi her türlü olanağı kullanmanın kendilerinin görevi olduğunu söyledi.  Baykal, anayasa değişikliği paketine ilişkin getirdikleri öneri konusunda, ''Sükunetle bir değerlendirme yapılsın. Umut ederim pazartesi gününe kadar bu değerlendirme yapılır ve iş birliği şansı varsa pazartesi günü bunu kullanmak mümkün olabilir'' dedi.
 
 4- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Ali Babacan, İstanbul’da düzenlenen Active Academy'nin düzenlediği Sermaye Piyasaları Zirvesi'nde, Türkiye'nin, sermaye piyasaları konusunda pek çok ekonomik göstergesindeki genel iyileşmeye ve 2002'den 2010'a kadar katedilen mesafeye karşın sermaye piyasaları konusunda adeta yerinde sayan bir ülke konumunda olduğunu kaydetti.
 Sermaye Piyasası Piyasası Kurulu Başkanı Vedat Akgiray da tüm kulüp taraftarların sermaye piyasasında yatırımcı olması durumunda piyasanın ikiye, üçe katlanacağını söyledi.

 5- Sanayi ve Ticaret Bakanı Nihat Ergün, Sanayi ve Ticaret Bakanlığı tarafından hazırlanan Makine Sanayi Sektör Strateji Belgesi'ne son şeklinin verileceği ''Türkiye Makine Sanayi Buluşması''nın açılış konuşmasında, ''Eximbank'ın ihracatçılarımıza kullandırdığı orta ve uzun vadeli kredileri 2010 yılında 10 kat arttırarak 150 milyon dolardan 1 milyar 450 milyon dolara çıkardık. Ülke alıcı kredilerini de 27 milyon dolardan 1 milyar dolara yükselttik'' dedi.

 6- DP Genel Başkanı Hüsamettin Cindoruk, Anadolu Ajansına yaptığı açıklamada, gündemdeki konulara ilişkin değerlendirmelerde bulundu. Cindoruk, CHP'nin anayasa değişikliği konusundaki tutumunu eleştirerek, ''Sayın Baykal bugün durduk yerde hükümete destek veriyor, Başbakan'ın ortaya koyduğu anayasaya. Anayasa gibi bir konuda yanlış bir duruş sergilediysen o da senin ayıbın. Samimi değilsin'' dedi.
       
 7- Merkez Bankası tarafından açıklanan ''Para Politikası Çıkış Stratejisi”ne göre, Merkez Bankası’nın döviz depo piyasasında ilan ettiği döviz depo borç verme faiz oranlarını, küresel faiz oranlarındaki gelişmelere bağlı olarak artırılabileceği bildirildi.

 8- Resmi ziyaret nedeniyle Umman’da bulunan Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Umman'da yerleşik Türk toplumu temsilcileri ile bir araya geldi. Cumhurbaşkanı Gül, Umman ile tarihi olarak var olan dostluk ve kardeşlik bağlarının, bu ülkedeki Türkler ve Türk şirketlerinin daha çok faaliyet göstermeleri ve yapılan ziyaretlerle karşılıklı taçlandığını söyledi.
       
 9- Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu ABD’nin başkenti Washington’da Nükleer Güvenlik Zirvesi sırasında, ABD Dışişleri Bakanı Hillary Clinton ile Ermenistan Dışişleri Bakanı Eduard Nalbantyan’la ikili temaslarda bulundu. Bakan Davutoğlu görüşmelerde, Ermenistan meselesinin Türk-Amerikan ilişkilerine gölge düşürmesine mani olunması gerektiğini belirterek, çözüm için Azerbaycan’ın sürece dahil edilmesi gerektiğini söyledi.

 10- Hırvatistan Devlet Başkanı İvo Josipoviç, Bosna Parlamentosu için yaptığı açıklamada, ülkesinin 1990'lı yıllarda Bosna'daki yıkıma karışmasından dolayı özür diledi.

 11- Çin'in kuzeybatısındaki Çinghay eyaletinde meydana gelen 7,1 büyüklüğünde depremde, 400 kişi öldü, 10 bin kişi de yaralandı.

 12- Hindistan'ın doğusundaki Batı Bengal eyaletini vuran kasırgada 68 kişi öldü.
         

                        15 NİSAN 2010
 1- Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Kırgızistan Geçici Hükümetinin Başbakan Yardımcısı Almazbek Atambayev’i kabul etti. Atambayev, Kırgızistan’daki son duruma ilişkin bilgi verirken, Cumhurbaşkanı Gül de problemlerin gerilimlere mahal verilmeden, diyalogla çözülmesini istedi. Basın toplantısı düzenleyen Atambayev, başkanlık sistemine son vererek, parlamenter sisteme geçeceklerini söyledi. Bu arada Devrik Devlet Başkanı Kurmanbek Bakiyev ülkeyi terk ederek Kazakistan’a geçti.
 Öte yandan Cumhurbaşkanı Gül, Umman dönüşü uçakta gazetecilere yaptığı açıklamada, Türkiye’nin geldiği noktayı görmek isteyenlerin son 10 yıla bakmasının yeterli olacağını ve Türkiye’nin siyasi tartışmalarla enerjisini boşa harcadığını belirterek, “Bu gereksiz tartışmalara enerji harcamasaydık ilerleme çok daha hızlı olurdu” dedi.

 2- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, Kanal A televizyonunda yayınlanan "Görüş Farkı" programında yaptığı açıklamada, Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulu (HSYK) Başkanvekili Kadir Özbek’in, “Pakistan’da anayasa değişikliği üzerine yüksek yargı mensuplarının istifa ettiği” örneğini vermesini eleştirerek, “Pakistan’daki yüksek yargıçların soylu davranışlarını Türkiye’de biz geçmişte görmedik. Mesela yasama organına karşı ‘yaptığın yanlıştır, bu yanlışlığa tepki olarak ben istifa ediyorum’ dese, bu tebrik edilecek bir davranış olur” dedi.
 Anayasa değişikliği konusunda Anayasa Mahkemesinin haklı olarak sustuğunu, Yargıtay, Danıştay başkanları ve HSYK Başkanvekilinin "Hiç durmadan, bir taraftan da YARSAV'ın desteğini alarak, her gün bir siyasetçi gibi konuşmalar yaptıklarını" söyleyen Başbakan Yardımcısı Arınç, yargıda 28 Şubat özlemi duyanlar olduğunu öne sürdü.

 3- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Ali Babacan, CNN Türk televizyonuna yaptığı açıklamada,  Aralık 2008 ile Aralık 2009 kıyaslandığında, bu sürede istihdamda yaklaşık 1 milyon kişilik artış olduğunu ifade etti. IMF’den kaynak kullanma ihtiyaçlarının bulunmadığını da vurgulayan Başbakan Yardımcısı Babacan, krizde kredi notu 2 kademe birden artan tek ülke olan Türkiye’nin kredi notunun bulunması gereken noktada yer almadığını kaydetti.
 AB ülkelerindeki ekonomik kriz ve bunun Türkiye’ye yansımalarını da değerlendiren Başbakan Yardımcısı Babacan, Yunanistan’ın ekonomik krizde henüz dibi görmediğini, euro bölgesi ülkelerinin bütçe açıkları ve borç stoklarının yüksek seviyede bulunduğunu belirtti.

 4- TBMM Genel Kurulunda, 6 yeni vakıf üniversitesi kurulmasına ilişkin kanun tasarısı kabul edildi. Kanuna göre, İstanbul’da “Fatih Sultan Mehmet”, “Sabahattin Zaimoğlu”, “Ön Asya”, “Süleyman Şah” ve “Bezm-i Alem”, Samsun’da ise “Canik Başarı” vakıf üniversiteleri kurulacak.

 5- YÖK Başkanı Yusuf Ziya Özcan, YÖK’te düzenlenen toplantıda, üniversiteye imtihansız girişe ilişkin açıklamalarda bulundu.  Özcan, imtihansız giriş çalışmalarıyla ilgili olarak “Türkiye’nin en sonunda gitmesi gereken sistem bu. Bazı bölümlere giriş ÖSS ile değil ama elini kolunu sallayan da giremeyecek” dedi. Özcan ayrıca, YÖK Genel Kurulu’nun katsayı konusunda son aldığı kararla ilgili Danıştay’a iki dava açıldığını belirterek, “Bu itirazlar oldukça önceden yapıldı, ama bunu ne Danıştay’dan duydunuz, ne de bizden. İki kurum da kendilerine yakışır şekilde, bu ayın 11’inde yapılan YGS imtihanı öncesinde kamuoyundan gizli tuttular ki bu, öğrencilerimizin morali için son derece önemliydi” dedi.

 6- Merkez Bankası Başkanı Durmuş Yılmaz, Malatya İnönü Üniversitesi Kongre ve Kültür Merkezinde düzenlenen 'Turgut Özal Uluslararası Ekonomi ve Siyaset Kongresi'nde yaptığı konuşmada, krizin dip noktasının geride kaldığını belirterek, enflasyonun 2011’in ilk aylarında normal seviyesine düşeceğini bildirdi. Sabit kur yerine değişken kur politikası izleyen ülkelerin krizden daha az etkilendiğini ifade eden Yılmaz, enflasyonun da 2011’in ilk yarısından itibaren normal seviyesine düşeceğini söyledi.

 7- Türkiye İstatistik Kurumunun (TÜİK) Hanehalkı İşgücü Araştırması’nın 2010 Ocak Dönemi Sonuçları’na göre; genç nüfusta işsizlik oranı yüzde 25.9 olarak açıklandı. Türkiye’de ocak ayında istihdam, bir önceki yılın aynı ayına göre 1 milyon 289 bin kişi artarak, 21 milyon 162 bin kişi oldu. Türkiye genelinde işsiz sayısı da ocak ayında 2009’un aynı ayına göre 59 bin kişi azalarak, 3 milyon 591 bin kişiye geriledi. İşsizlik oranı 1 puanlık azalışla yüzde 14.5 seviyesinde gerçekleşti.
 8- Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’ne (TOBB) bağlı oda ve borsa başkanlarıyla meclis başkanları, istihdam problemini görüşmek üzere bir araya geldi. Toplantının ardından okunan sonuç bildirgesinde, “Devletten tek isteğimiz; rakiplerimizle şartlarımızın eşitlenmesi. İşsizlik problemi ortak akılla çözülebilir. İşçi ile işvereni karşı karşıya getirerek, iş barışını bozacak söylemlerden kaçınılmasını bekliyoruz” denildi.
 9- Siyasi sığınma talebinde bulunduğu Fransa'da yaşayan Cem Uzan, İstanbul 7. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen davada,  “Suç işlemek amacıyla örgüt kurmak ve yönetmek”, “Resmi belgede sahtecilik” ve “Nitelikli dolandırıcılık” suçlarından toplam 23 yıl hapis ve 33 bin 750 TL adli para cezasına mahkum edildi.

 10- İtalya Kadın Erkek Fırsat Eşitliği Bakanı Maria Rosaria Carfagna, Devlet Bakanı Selma Aliye Kavaf ve TBMM Kadın Erkek Fırsat Eşitliği Komisyonu Başkanı Güldal Akşit’le birlikte, "2010 Türkiye'de İtalya" etkinlikleri çerçevesinde, İtalyan Kültür Merkezi tarafından düzenlenen  “Fırsat ve Cinsiyet Eşitliği: İtalya ve Türkiye’nin Deneyimleri” konferansının açılışına katıldı.
 Carfagna burada yaptığı konuşmada, medyanın kadınların toplumdaki imajını yükseltmesi ve olumlu modellerin medyada yer alması gerektiğini belirterek, bu şekilde kadının toplum içindeki saygınlığının artmasının sağlanabileceğini kaydetti. Bakan Kavaf da kadın erkek eşitliği konusunun ilgili bütün kurum ve kuruluşlar tarafından sahiplenilmesi gerektiğini söyledi.

 11- Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, ABD’nin başkenti Washington’daki temasları çerçevesinde, Ottawa ve Washington büyükelçileri ile Toronto, Houston, Los Angeles, New York, Chicago ve yeni açılacak Boston başkonsoloslarıyla toplantı yaptı. Ermenistan’la ilişkileri değerlendiren Bakan Davutoğlu, özellikle belirli bir tarafta yer almayan Ermenilere yönelinmesini, üniversitelerde verdikleri konferansları artırmalarını, konu üzerinde çalışan akademisyenlerin de karşıtlarıyla temas kurması gerektiğini vurguladı.
 Bakan Davutoğlu, temasları kapsamında, ABD’li meslektaşı Hillary Clinton ile de görüştü. Görüşmede Orta Doğu ve Ermeni meselesi ele alındı.
 12- ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Philip Crowley, Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu’nun, Tahran’daki nükleer araştırma reaktörü için uranyum takası anlaşması konusunda İran’ı daha esnek gördüğü yönündeki sözleri hakkında yaptığı açıklamada “İran ile bizden daha iyi ilişkilere sahip ülkeler varsa ve bu ülkeler İran’ı yönelimini değiştirmede ikna edebilirse, bu adımı memnuniyetle karşılarız. Türkiye’nin de bu yöndeki çabaları olumlu olabilir” dedi.
 13- IMF’nın hazırladığı Dünya Ekonomik Görünümü raporundaki değerlendirmeye göre, ekonominin önündeki en önemli sıkıntının işsizlik olduğu vurgulanarak, gelişmiş ülkelerde, istihdamda bu yıl görülecek olan toparlanmaya rağmen, işsizliğin 2011’de yüksek seyretmeye devam edeceği bildirildi. Dünya ekonomisinin, İkinci Dünya Savaşı’ndan sonraki en derin resesyondan çıkmaya başladığının belirtildiği raporda, toparlanmanın her bölgede farklı olduğu kaydedildi.
 14- ABD Merkez Bankasının (FED) hazırladığı “Bej Kitap” adlı raporda, ABD’de ekonomideki toparlanmanın yaygınlaştığı, ancak istihdam oluşturmadaki zayıflığın sürdüğü bildirildi. Raporda, harcamaları ulusal ekonomik faaliyetlerin yüzde 70’ini oluşturan tüketicilerin toparlanmanın devamında üzerlerine düşeni yapmaya devam ettiği belirtildi.
16 NİSAN 2010

 1- Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Estonya Cumhurbaşkanı Toomas Hendrik Ilves'le Çankaya Köşkü'ndeki görüşmesinin ardından düzenlenen ortak basın toplantısında, gazetecilerin sorularını cevapladı. Bir gazetecinin, “TBMM Genel Kurulu'nda görüşülecek, Anayasa'nın bazı maddelerinin değiştirilmesine yönelik değişiklik paketi konusunda siyasi partiler arasında uzlaşma olmadığını” hatırlatması üzerine Cumhurbaşkanı Gül, çoğulcu demokrasilerde anayasa değişiklikleri ve kanunların çıkışının her zaman büyük konsensüsle olmadığını belirterek, ''Ümit ediyorum ki daha çok iş birliği, daha çok istişare ve neticede fikirlerin daha çok birleştiği bir süreç gerçekleşir'' dedi.
       
 2- CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, anayasa tartışmalarıyla ilgili olarak, anayasa değişikliği ile ilgili süreçte, zihinlerin karartılmak istendiğini, sistematik bir kamuflaj çabası olduğunu ileri sürdü. 6 Nisan’da tarihsel bir öneri yaptıklarını belirten Baykal, “Pazartesi gününe kadar her an ‘gelin ayıralım bu paketleri’ denilmesine açığız, biz hazırız” dedi.

 3- Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, İstanbul’da Ak Yatırım tarafından düzenlenen ''3. Türkiye Yatırım Konferansı''nın kapanışında yaptığı konuşmada, Türkiye ekonomisinin son dönemde kuvvetli bir toparlanma yaşamakta olduğunu belirterek, önümüzdeki birkaç sene içinde özelleştirme gelirlerinin 10 milyar liranın üzerinde olacağını öngördüklerini bildirdi.

 4- Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Ömer Dinçer, Türkiye Kadın Girişimciler Derneği'nin (KAGİDER) yürüttüğü ''Çalışmak İstiyoruz'' kampanyası kapsamında Kadın Gelişim Merkezi'nde düzenlenen toplantıda yaptığı konuşmada, Türkiye'de ekonomik büyüme için hukuki zeminin bulunduğunu, ancak yatırım ortamının iyileştirilmesiyle ilgili konularda özelikle yabancıların Türkiye'ye yatırım yapmalarını sağlayacak güven ve istikrar ortamını korumaya da ihtiyaç olduğunu bildirdi.
       
 5- Diyanet İşleri Başkanı Ali Bardakoğlu, Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Kongre Merkezi'nde düzenlenen ''Kuran ve Evrensel Mesajı'' konulu sempozyumda yaptığı konuşmada, ''Batı ülkelerindeki karikatür krizleri ve İslam ile ilgili incitici sözler, bizim kendi dünyamızda bir başka olumlu sonuca yol açtı. Peygamber efendimizi ne kadar çok sevdiğimizi bir kez daha fark ettik'' dedi.

 6- MÜSİAD Genel Başkanı Ömer Cihad Vardan, Zaman gazetesine yaptığı açıklamada, yargının ekonominin önünü tıkadığını belirterek, “Yüksek yargı organları yeniden düzenlenmeli” dedi.

 7- Avrupa'daki gazeteci sendikalarının üyesi olduğu Avrupa Gazeteciler Federasyonu (EFJ) Genel Kurulu’, Türkiye Gazeteciler Sendikası’nın (TGS) ev sahipliğinde İstanbul'da toplandı. Üç yılda bir yapılan ve bu yıl ''Sendikal Bakışlar: Avrupa'da Gazetecilik ve Basın Özgürlüğü'' temasıyla toplanan genel kurulun açılışında konuşan TGS Genel Başkanı Ercan İpekçi, ''AİHM kararları çerçevesinde, insanlığın evrensel kabul görmüş değerleri, temel insan hakları, demokratik hukuk devleti ilkeleri dikkate alındığında Türkiye'de basın ve ifade özgürlüğü yoktur'' dedi.  

 8- Çin Komünist Partisi Merkez Komite Politbüro Daimi Üyesi Li Changchun başkanlığındaki Çin Heyeti, Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Ali Babacan'ı makamında ziyaret etti. Başbakan Yardımcısı Babacan yaptığı konuşmada, Li Changchun başkanlığındaki Çin Heyeti'ninin Türkiye ziyaretinin, iki ülke arasındaki ekonomik, siyasi ve kültürel ilişkilerin ilerlemesi açısından çok önemli olduğunu söyledi. Heyetlerarası görüşmelerden sonra, iki ülke arasında, “karşılıklı olarak kültür merkezlerinin kurulmasına imkan veren kültür mutabakat zaptı”  imzalandı.
       
 9- İtalya Fırsat Eşitliği Bakanı Maria Rosaria Carfagna, TÜSİAD Yönetim Kurulu Başkanı Ümit Boyner'i ziyaret etti. Görüşmenin ardından gazetecilere açıklama yapan Carfagna, son derece iyi ilişkiler içinde bulunan İtalya ve Türkiye'nin bakanlığı hususunda da ortak çalışmalar yapabilmesi ve bu yöndeki ilişkileri de ileri götürebilmesi yolunda bir imkan açıldığı görüşünü dile getirerek, kadının hak ettiği yere ulaşılması için gerekli iki türlü girişimden birinin yasama yolu, diğerinin ise dün katıldığı etkinlikte olduğu gibi kamuoyunda farkındalık yaratılması olduğunu ifade etti.

 10- ABD’nin başkenti Washington’da düzenlenen Nükleer Güvenlik Zirvesi’nin ardından Brezilya’ya giden Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, ilk olarak Devlet Başkanı Lula De Silva tarafından kabul edildi. Daha sonra Brezilya Dışişleri Bakanı Celso Amorim ile görüşen Bakan Davutoğlu, görüşmenin ardından düzenlenen basın toplantısında, Türkiye ile Brezilya'nın İran'ın nükleer programı konusunda benzer görüşlere sahip olduğunu ve çalışmaya devam edeceklerini bildirdi.

 11- Kırgızistan'ın devrik Devlet Başkanı Kurmanbek Bakiyev’in istifa ettiği bildirildi.


17 NİSAN 2010

 1- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, demokratik açılım çalışmaları kapsamında İstanbul Dolmabahçe’deki Çalışma Ofisinde yazarlarla bir araya geldiği toplantıda yaptığı konuşmada, demokratik açılım projesiyle Türkiye’nin birliğine ve kardeşliğine yeni bir pencere açtıklarını, yıllardır acısını, sızısını hissettikleri meseleleri artık çözmek istediklerini vurgulayarak, bugüne kadar yaptıkları çalışmalarla buna zemin hazırladıklarını söyledi. Farklı, bugünkünden çok daha demokratik, çok daha müreffeh bir Türkiye’ye inandıklarını belirten Başbakan Erdoğan, 7,5 yıldır bunun mücadelesini verdiklerini belirterek, “Türkü, Kürdü, Lazı, Çerkezi, Arabı, Romanı, Alevisi, Sünnisi, Müslümanı, Hırıstiyanı, Yahudisi ile hep birlikte tarihten silinemeyecek hikayeler yazdık” dedi.

 2- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Antalya Havalimanı İç Hatlar Terminali ve Antalya-Kemer-Tekirova Bölünmüş Yolu Tüneller Bölgesi ortak açılış töreninde yaptığı konuşmada, iç hatlar terminalinin yapımında hiç kamu kaynağı kullanılmadığını, devletin kasasından bir kuruş para eksilmediğini, aksine devletin çok büyük kazanımlar elde ettiğini belirterek, “Buna ‘kaynakların çeşitlendirilmesi’ denir. Hani diyorlar ya kaynak nerede? Kaynak Türkiye. İlla devletin kasasında paranın olması şart değil, dünya ekonomisinde kaynaklar çeşitlendirilerek üretimler yapılıyor.” dedi.
 Öte yandan Başbakan Erdoğan, Kanal 24 televizyonunda anayasa değişikliği ile ilgili bir soru üzerine, taslağın, ana muhalefet partisine ve diğer partilere götürüldüğünü hatırlatarak, “Ana muhalefet partisi daha taslak kendilerine ulaşmadan hemen Anayasa Mahkemesine götüreceklerini ifade ettiler” dedi.

 3- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, Kanal 24 televizyonunda anayasa değişikliği ile ilgili soruları cevaplandırdı. Anayasa değişikliği ile ilgili olarak CHP Genel Başkanı Deniz Baykal’ın kendilerine teminat vermeleri durumunda anlaşabileceklerini söyleyen Başbakan Yardımcısı Arınç, “Sayın Baykal çıkıp ‘24’üne ben de oy vereceğim. 3’üne ben oy vermeyebilirim. Ama ben halkın referandumda vereceği karara saygılıyım. Anayasa Mahkemesine müracaat etmeyeceğim’ derse ben şahsım adına bundan çok memnun olurum ve bu durum müzakere kapısını aralayabilir” dedi.

 4- Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Ömer Dinçer, Türkiye Metal Sanayicileri Sendikasının İstanbul’da düzenlenen 41. Olağan Genel Kurulu’nda yaptığı konuşmada, “Tüm Avrupa ülkeleri içerisinde kriz sebebiyle alınmış tedbirler içerisinde özellikle kısa çalışma programlarını en etkin uygulayan ülke Türkiye oldu. Kısa çalışma ödeneği geçtiğimiz yıl 192 bin insanımız için ödendi. Bu sene ile birlikte yaklaşık 205 bin kişinin ücretini ödedik. Bu etkin bir şekilde uygulanmıştır ve 2010 sonuna kadar uygulanmaya devam edecektir” dedi.

 5- Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, Okan Üniversitesi tarafından düzenlenen “Dünyada ve Türkiye’de Temiz Enerji” konulu konferansın ardından gazetecilere yaptığı açıklamada, hidroelektrik santraller (HES) konusunda bir netleşmeye gitmeleri gerektiğini belirterek, “Gerçek yatırımcının daha fazla önü açılacak ama spekülatif yatırımcının önü daha fazla kapanacak. Bundan sonra çantacıların işi o kadar kolay olmayacak” dedi.

 6- BDP Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, partisinin Diyarbakır İl Örgütü   1. Olağanüstü Kongresi’nde yaptığı konuşmada, AK Parti’nin anayasa değişikliği paketine destek vermeyeceklerini yineleyerek, “Bizim halkımızın kendini içinde görmediği anayasaya ‘evet’ deme zorunluluğu yoktur” dedi. Demirtaş, önerileri dikkate alınmazsa, referandumda sandığa gitmeme çağrısı yaptı.

 7- SP Genel Başkanı Numan Kurtulmuş, Tes-İş Genel Merkezinde düzenlenen, partisinin İl Başkanları ve İl Müfettişleri Toplantısı’nda yaptığı konuşmada, anayasa değişikliğinin referanduma gitmesi durumunda ‘evet’ oyu kullanacaklarını tekrarlayarak, AK Parti’ye “oluşabilecek Anayasa Mahkemesi iptalleri konusunda hazırlıklı olması” tavsiyesinde bulundu.

 8- Türkiye Değişim Hareketi Partisi Başkanı Mustafa Sarıgül, Muş’ta gazetecilere yaptığı açıklamada, Türkiye’de ilk defa bir siyasi hareketin gönüllerde kurulduğunu söyledi. Anayasa değişikliğini de değerlendiren Sarıgül, “Anayasa değişikliği paketi geri çekilmelidir” dedi. Daha sonra Bingöl’e giden Sarıgül halka hitaben yaptığı konuşmada, “Türkiye Değişim Hareketi olarak silahların sesini değil, tarladaki motorun sesini duymak istiyoruz. Fabrikadaki makinenin sesini duymak istiyoruz. Bomba getiren uçaklar değil, turist getiren uçaklar insin istiyoruz. Toprağında, köyünde, herkes huzurlu olsun istiyoruz” dedi.

 9- 29. Uluslararası İstanbul Film Festivali yapılan ödül töreni ile sona erdi. Törende, “Altın Lale Yılın En İyi Türk Filmi'' ödülünü Yağmur Taylan ve Durul Taylan’ın “Vavien” adlı filmi kazandı. “Altın Lale Yılın En İyi Yönetmen” ödülü, “Min Dit” (Ben Gördüm) filminin yönetmeni Miraz Bezar’a verilirken, “En İyi Kadın Oyuncu” ödülü “Min Dit” filmindeki rolüyle Şenay Orak’a, “En İyi Erkek Oyuncu” ödülü ise “Beş Şehir” filmindeki rolüyle Tansu Biçer’e takdim edildi.

 10- İran Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinecad, başkent Tahran’da düzenlenen “Nükleer Silahların Yayılmasının Önlenmesi ve İmhası Konferansında” yaptığı konuşmada, nükleer silah üreten ve tekelci siyaset uygulayan ülkelerin dünyadaki emniyetsizliğin ve nükleer silahların yayılmasının asıl sorumluları olduğunu söyledi. ABD başta olmak üzere nükleer silaha sahip olan ülkeler, adil ve yeni bir anlaşmanın hayata geçirilmesindeki en büyük engel olduğunu belirten Ahmedinecad, “Nükleer silah üreten ve kullanan ABD, diğerlerini suçlama hakkına sahip değildir. Onlar bilsin ki, atom bombalarına güvenme dönemi sona ermiştir” dedi.

 11- Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, resmi ziyaret için bulunduğu Brezilya’da gazetecilere yaptığı açıklamada, İran’la ilgili süreçten yaptırıma mahal bırakmaksızın çıkmanın yollarını açmak istediklerini söyledi. Türkiye’nin İran’ın komşusu ve böyle bir paketin bedelini belki en fazla ödeyecek ülkelerden biri olduğunu belirterek, “Peşinen teyit vermemiz söz konusu olamaz. Bizim öncelikli olarak tabloyu görebilmemiz lazım. Bütün çabaların tüketilmesi lazım. Daha bu çabalar tüketilmedi. Biz Irak’a yönelik ambargolardan nasıl muzdarip olduğumuzu biliyoruz. Bu tecrübeyi yaşadıktan sonra, İran konusunda veya başka herhangi bir komşumuz konusundaki yaptırım paketinin dış politikamızla uyumlu olmayacağı açık” dedi.

                                             18 NİSAN 2010

 1- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, ATV’de gazetecilerin gündeme ilişkin sorularını cevaplandırdı. Başbakan Erdoğan, başkanlık sistemine olumlu baktığını belirterek “Sistemin rahat çalışması, verimli, seri neticeler alınması noktasında ben bu olaya sıcak bakıyorum. Bunun çok değişik formülleri var” dedi. Başbakan Erdoğan ayrıca, cumhurbaşkanının halk tarafından seçilmesini başkanlık sistemine geçilmesinin bir aşaması olarak gördüğünü  kaydetti.
 Öte yandan anayasa değişikliği konusunda CHP’den gelen üç maddelik teklifin konu başlığı olup geçici maddelerle birlikte 14 maddeyi kapsadığını vurgulayan Başbakan Erdoğan, “Şimdi köprünün altından çok sular aktı. Kimin ne dediği belli değil. Grup başkanvekilleri farklı, kendileri farklı konuşuyor. CHP’nin girişimi ‘sulandırma ve şark kurnazlığı’. Madem ki ‘halka götürelim’ diyorlar, halka götürme noktasında da tasarrufu Sayın Cumhurbaşkanımıza bırakalım.” dedi.  Başbakan Erdoğan ayrıca, paketin referanduma fırsat vermeyecek şekilde Meclis’ten 367’yi alarak geçeceğine inandığını söyledi.
 2- Genelkurmay Başkanlığı’nın internet sitesinde yapılan açıklamada, NATO Daimi Deniz Görev Grubu emrinde görev yapan TCG Gelibolu firkateyninin takibi sonucu, 13 deniz haydudunun etkisiz hale getirildiği bildirildi.
 3- CHP Genel Başkanı Deniz Baykal Cumhuriyet gazetesine anayasa değişiklik paketine ilişkin açıklamalarda bulundu. Genel kurulda yapılacak oylamada CHP’nin pakete karşı çıkacağını belirten Baykal, AK Parti’den fire çıkıp çıkmayacağı sorusuna “AK Parti içinden sağduyulu milletvekillerinin çıkacağını umut ediyoruz” dedi.
 4- Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım, Üsküdar Kız Kulesi’ndeki şantiyede gerçekleştirilen törende, Marmaray projesinde Üsküdar İstasyonu’ndan gelen Yavuz Selim Tüneli ile deniz dibindeki batırma tüpünü birleştirdiklerini kaydetti. Bakan Yıldırım, “Yavuz Tüneli’nin yanındaki ikizi olan Atatürk Tüneli’nin de yapımına başlandı. 3 ay içinde o da denizdeki batırma tünelle birleştirilecek. Toplamda 13.6 kilometre olan kara ve denizaltı tünellerinin yüzde 50’sini tamamladık. 2011 yılının ilk aylarında Üsküdar’dan girip Yenikapı’dan çıkabileceğiz” dedi. Bakan Yıldırım ayrıca, 29 Ekim 2013 tarihinde projenin tamamlanacağını söyledi.

 5- Azerbaycan’ın başkenti Bakü’de düzenlenen Avrupa Güreş Şampiyonası’nda 84 kiloda Nazmi Avluca ve 120 kiloda Rıza Kayaalp altın madalya kazanırken 96 kiloda Cenk İldem bronz madalya kazandı.

 6- KKTC’de yapılan cumhurbaşkanlığı seçimini Başbakan ve Ulusal Birlik Partisi’nin (UBP) adayı Derviş Eroğlu, oyların yüzde 50.38’ini alarak kazandı. KKTC Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat oyların 42.85’ini aldı. Eroğlu yaptığı açıklamada, Güney Kıbrıs Rum Yönetimi lideri Dimitris Hristofyas’la Kıbrıs meselesini çözeceğine inandığını söyledi.
 Öte yandan GKRY hükümet sözcüsü Stefanos Stefanu, Eroğlu’nun açıklamaları ve görüşleri gözönüne alındığında, seçilmesinin olumsuz bir gelişme olduğunu söyledi.

19 NİSAN 2010

 1- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, partisinin Meclis grup toplantısında yaptığı konuşmada, yazıldığı günden beri 1982 Anayasası’nın tartışma konusu olduğunu belirterek, Türkiye’nin hala arzu ettiği anayasaya kavuşamadığını söyledi. AK Parti’nin hiçbir zaman uzlaşmadan kaçmadığını, uzlaşmadan kaçan tarafın muhalefet olduğunu belirten Başbakan Erdoğan, CHP’nin yargı üzerinden yasamayı etkisiz kılmaya çalıştığını söyledi.

 2- CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, Haber Türk televizyonunun canlı yayınına katılarak gündemdeki konulara ilişkin soruları cevapladı. Baykal, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın başkanlık sistemiyle ilgili açıklamalarının sorulması üzerine, “Anlaşılıyor ki Başbakanın kafasında, bir süre sonra fırsat bulursa bambaşka bununla çelişkili bir başka modeli Türkiye’ye dayatma düşüncesi var. Türkiye’nin yargısına da ordusuna da bürokrasisine de sivil toplum kuruluşlarına da, TOBB’a da hakim olmak istiyor. Başkanlık sisteminin de kendisine bu imkanı getireceğini zannediyor” dedi.
       
 3- Yargıtay Başkanı Hasan Gerçeker, İstanbul Kültür Üniversitesi Hukuk Fakültesinde düzenlenen ''Çocuk ve Hukuk'' konulu kollokyumun açılışının ardından, gazetecilerin soruları cevapladı. Gerçeker, bir gazetecinin, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın başkanlık sistemiyle ilgili görüşlerini sorması üzerine, ''O çok önemli bir konu. Böyle ayaküstü değerlendirilecek bir konu değil. Onları çok iyi tartışıp değerlendirmek gerekiyor. Dünyanın birçok ülkesinde başkanlık sistemi var. Demokrasinin dışında olan bir sistem değil ama bu söylediğim gibi çok acele değerlendirilecek bir konu değil. Çok iyi düşünülmesi gerekiyor.'' dedi.

 4-  Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, temaslarda bulunmak üzere gittiği Azerbaycan’da Dışişleri Bakanı Elmar Memmedyarov’la bir araya geldi. Görüşmenin ardından düzenlenen ortak basın toplantısında konuşan Bakan Davutoğlu, iki ülkenin de ilişkilerinin normalleştiği, bütün sınırların açıldığı, karşılıklı olarak güvenin sağlandığı yeni bir dönemi başlatmak istediğini söyledi.

 5- KKTC’de dün yapılan cumhurbaşkanlığı seçimini kazanan Derviş Eroğlu NTV’ye yaptığı açıklamada, uluslararası basında çıkan çözüm karşıtı yorumların aksine müzakere masasından kalkacağı yönündeki endişelerin yersiz olduğunu belirterek, Rum lider Hristofyas artık Kıbrıslı Türklerin haklarını tanıyarak bir çözüme varabileceğini anlamalıdır” dedi.
 Eroğlu ayrıca Milliyet gazetesine verdiği röportajda, seçimlerin dünyaya KKTC diye bir devlet olduğunu gösterdiğini söyledi.
 Öte yandan AB Komisyonu da seçiminin ardından yaptığı açıklamada, Kıbrıs'taki kapsamlı çözüm müzakerelerinde Eroğlu'nu desteklemeye hazır olduğunu bildirdi.
       
 6- ABD Dışişleri Bakanı Hillary Clinton ‘Financial Times’ gazetesine verdiği mülakatta, Türkiye’nin, nükleer programla ilgili olarak İran’la görüşmelerinden yana olduklarını belirterek, İran’a mümkün olan en kısa süre içinde yeni yaptırımların uygulanması gerektiğini bildirdi.

 7- Irak Başbakanı Nuri El Maliki yaptığı açıklamada, Iraklı bir istihbarat timinin, El Kaide'nin lideri Ebu Eyüp El Masri'nin yanı sıra El Kaide ile bağlantılı Irak İslam Devleti örgütünün liderlerinden olduğu söylenen Ebu Ömer El Bağdadi'yi de öldürdüğünü bildirdi.

 8- Kırgızistan'ın devrik Devlet Başkanı Kurmanbek Bakiyev'in, ülkesindeki ayaklanma ve iktidar değişikliğinden sonra gittiği Kazakistan'dan ayrıldığı bildirildi.


20 NİSAN 2010

 1- CHP Genel Başkanı Deniz Baykal partisinin Meclis grup toplantısında yaptığı konuşmada, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın başkanlık sistemi ile ilgili yaptığı açıklamaları eleştirerek, “Başkanlık rüyasını gönlünde yaşattığını görüyoruz. Ama önümüzdeki seçim sonrasında, bu başbakanlık döneminin hesabını veren insan konumunda olacaktır” dedi.

 2- Devlet Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış Cumhuriyet gazetesine verdiği röportajda, KKTC’de yapılan cumhurbaşkanlığı seçimlerini Derviş Eroğlu’nun kazanmasında Avrupa Birliği’nin Kıbrıs Türklerine yönelik olumsuz politikalarının etkili olduğunu söyledi. Eroğlu’nun cumhurbaşkanlığının Türkiye’nin AB sürecini etkilemeyeceğine inandığını da belirten Bakan Bağış, “Avrupa Parlamentosu’nda KKTC ile doğrudan ticaret yönetmeliğinin onaylanması yönünde bir gelişme var. Eğer kabul edilirse biz de Rumlara limanlarımızı açarız ve Türkiye’nin AB sürecinin önü açılır” dedi.

 3- Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, Dünya Bankasının Türkiye’ye ilişkin “Kayıt dışılık: Nedenler, Sonuçlar, Politikalar” başlıklı raporunun  tanıtım toplantısının açılışında yaptığı konuşmada, kayıt dışılığın Türkiye açısından artık yarınlara taşınması imkansız bir yük haline geldiğini söyledi. “Türkiye’de vergiler çok yüksek, vergi yükü çok fazla” argümanının doğru olmadığını ifade eden Bakan Şimşek, “Türkiye, yüzde 24,5’luk vergi yüküyle 30 OECD ülkesi arasında 29’uncu sıradadır. En düşük vergi yüküne sahip bir ülkedir. Kurumlar ve gelir vergisinde de OECD’nin en düşük ülkelerinden birisiyiz” dedi.
 Dünya Bankası Türkiye Direktörü Ulrich Zachau da, Türkiye’de kayıt dışılığın yaygın nitelikte olmakla birlikte, aynı gelir düzeyine sahip ülkelerle benzer durumda olduğunu söyledi. Zachau, Türkiye’nin canlı ekonomisini kayıt altına alarak çok daha fazla kazanç sağlayabileceğini de belirtti.

 4- Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay Sabah gazetesine yaptığı açıklamada, İzlanda’da patlayan yanardağın Avrupa’daki hava trafiğini altüst ederken, Türkiye’nin Ege ve Güney sahillerinde tatil yapan 20 bin kişinin ülkelerine dönmesini engellediğini söyledi.

 5- Anayasa değişikliği teklifinin 1, 2 ve 3’üncü maddeleri, birinci tur görüşmelerinde TBMM Genel Kurulu’nda kabul edildi.

 6- Merkez Bankası Başkanı Durmuş Yılmaz, Bankanın 78. Olağan Genel Kurulu Toplantısı’nda yaptığı konuşmada, yapısal reformlarla güçlendirilmiş mali disiplinin sağlanması ve sürdürülmesi durumunda yeni kredi notu artırımlarının gelebileceğini söyledi. Küresel ekonomide 2009 yılının son çeyreğinden itibaren krizin geride kaldığı ve toparlanma sürecine girildiği yönündeki algılamaların küresel risk iştahındaki artış eğiliminin devam etmesini sağladığını belirten Yılmaz, 2009 sonu itibarıyla döviz rezervinin 69,6 milyar dolar düzeyinde olduğunu, para ve kredi piyasalarındaki normalleşme ile birlikte, kriz sürecinde alınan önlemleri aşamalı olarak geri çekeceklerini söyledi.

 7- Türkiye’de bulunan Irak Cumhurbaşkanı Yardımcısı Tarık El Haşimi, Türkiye gazetesine yaptığı açıklamada, PKK terör örgütünün, Türkiye’den önce Irak için bir tehdit olduğunu belirtti. Teröre karşı mücadelede Türkiye’nin yanında yer aldıklarını söyleyen Haşimi, bunun sadece Türkiye ya da Irak’a karşı bir tehdit olmadığını, bölge istikrarına karşı bir tehdit olduğunu ifade etti.

 8- TOBB, DEİK, Türk-Lübnan İş Konseyi, Beyrut Sanayi ve Ticaret Odası, Lübnan Sanayiciler Derneği ve Arap Bankalar Birliği işbirliğinde düzenlenen Türk-Lübnan Ekonomi Formu Lübnan’ın başkenti Beyrut’ta başladı. Foruma katılan Lübnan Maliye Bakanı Raya al Hassan yaptığı konuşmada, Lübnan’da savaşlar nedeniyle büyük ölçüde tahrip olan su, kanalizasyon, elektrik, telekomünikasyon ve yol alt yapısının yenilenmesi için bu yıl ve gelecek yıl ihaleler açılacağını, bu ihalelere Türk firmalarının girmesini istediklerini söyledi.

 9- İsrail Savunma Bakanı Ehud Barak, İsrail radyosuna yaptığı açıklamada, “Filistinliler kendi devletlerini istiyorlar; hoşlansanız da hoşlanmasanız da kendi kendilerini yönetmelerine izin vermekten başka çıkar yol yok. Dünya, İsrail’in bir başka halkı on yıllarca daha yönetmesini istemiyor” dedi.

 10- Güney Kıbrıs Rum Yönetimi Lideri Dimitris Hristofyas, KKTC’deki seçimlerden sonra, BM Genel Sekreteri Ban Ki-Mun ve Güvenlik Konseyi’nin 5 daimi üyesi ülkenin liderlerine ve AB yetkililerine gönderdiği mektupta, müzakerelerin kaldığı yerden devamını istedi.

 11- Resmi temaslar için İran’da bulunan Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, İran Dışişleri Bakanı Manuçehr Muttaki ile görüştü. Görüşmenin ardından düzenlenen basın toplantısında konuşan Bakan Davutoğlu, BM Güvenlik Konseyi üyesi olan Türkiye’nin, Konseyin gündemindeki her konuda doğrudan, özel bir sorumluluğu bulunduğunu, özellikle İran’la ilgili konuların Türkiye’yi daha fazla alakadar ettiğini belirterek, “Türkiye, barışçı amaçlı nükleer teknoloji elde etmenin her ülkenin hakkı olduğunu vurgulamıştır. Ancak insanlığın geleceğini tehdit eden nükleer silahlara, nerede olursa olsun herkesin karşı çıkması gerekir” dedi.
 Muttaki de, görüşmelerde iki ülke ilişkilerinin yanı sıra bölgesel ve uluslararası konuları da ele aldıklarını belirtti.
 Daha sonra Bakan Davutoğlu, İran Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinejad ile görüştü.


21 NİSAN 2010

 
 1- Danıştay 8. Dairesi, YÖK'ün 17 Mart 2010 tarihinde aldığı yeni katsayı kararının iptali ve yürütmesinin durdurulması istemini reddetti.

 2- TBMM Genel Kurulu’nda, anayasa değişikliği teklifinin 11. maddesi kabul edildi. Bu maddeye göre, TBMM'nin Başkanlık Divanına ilk seçilenlerin görev süresi 2 yıl olacak. İkinci devre için seçilenlerin görev süresi ise o yasama döneminin sonuna kadar devam edecek.

 3- Hakkari'nin Şemdinli ilçesine bağlı Irak sınırındaki Tekeli bölgesinde mayın patlaması sonucu bir asker şehit oldu, bir asker de yaralandı.

 4- Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, AB Dönem Başkanı İspanya’nın Dışişleri Bakanı Miguel Angel Moratinos ve Sırbistan Dışişleri Bakanı Vuk Jeremiç ile Belgrad’da bir araya geldi. Görüşmede, Balkan ülkelerinin AB’ye katılımları ile Kosova’nın bağımsız devlet olarak haziran ayında Saraybosna’da düzenlenecek olan Balkan ülkeleri zirvesine katılımı ele alındı. Görüşmeden sonra düzenlenen ortak basın toplantısında  Bakan Davutoğlu, “Avrupa barış, refah, istikrar ver küresel gücün olduğu bir kıtadır ve balkanlarda güvenlik, barış, karşılıklı saygı ve refahın olduğu AB’nin bir bölgesidir.” dedi.
 Daha sonra Brüksel’e giden Bakan Davutoğlu, AB Komisyonunun Genişleme ve Komşuluk Politikasından Sorumlu Üyesi Stefan Füle ile görüşmesinin ardından düzenlenen basın toplantısında, Füle ile Türkiye'nin vize serbestliği, geri kabul anlaşması ve biyometrik pasaportlara geçiş konularını da ele aldıklarını belirtti.
       
 5- Bolivya Cumhurbaşkanı Evo Morales, Cochabamba kentinde düzenlenen iklim Değişikliği ve Yeryüzü Ana Hakları Dünya Konferansı’nda yaptığı konuşmada, sanayileşmiş ülkelerin er veya geç bir uluslararası iklim mahkemesinin kurulmasını kabul edeceklerini söyledi.

 6- Ülkesini terk ederek önce Kazakistan'a, daha sonra da Belarus'a giden Kırgızistan'ın devrik lideri Kurmanbek Bakiyev, hala ülkenin devlet başkanı olduğunu savunarak, dünya liderlerinden geçici hükümeti tanımamalarını istedi.

 7- Cezayir, Mali, Moritanya ve Nijer, El Kaide'nin bölgede oluşturduğu tehdide karşı mücadelenin koordinasyonu için ortak komuta merkezi oluşturma kararı aldı. Komite’nin merkezi, Cezayir'deki Tamanrasset'te bulunacak. Ortak komuta merkeziyle terörizm, kaçırma ve kaçakçılığa karşı işbirliğini artırma ve ortak operasyonlar yapma amacı güdülüyor.

   
22 NİSAN 2010
 1- Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Anayasa Mahkemesi Asıl Üyeliğine, Askeri Yargıtay Genel Kurulunca gösterilen üç aday arasından Askeri Yargıtay Üyesi Hakim Kıdemli Albay Nuri Necipoğlu’nu getirdi.

 2- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Yeni Zelanda Başbakanı John Key’le görüşmesinin ardından düzenlenen ortak basın toplantısında, bir gazetecinin Ermenistan’ın protokol sürecini durdurduğuna ilişkin sorusu üzerine “Onay sürecini nasıl yönetecekleri kendilerinin takdiridir. Protokollerin onay sürecine ilişkin bizim tutumumuz belli, onay sürecinin nasıl ilerletilebileceği ve bölgede kapsamlı barış hedefine nasıl ulaşılabileceği tüm ilgili taraflara açıklıkla izah edilmiştir. Buradaki kararlılığımız da aynı şekilde devam etmektedir” dedi.
 Öte yandan geçtiğimiz aylarda çıkarılan bir yasayla protokollerden imza çekme yetkisi verilen Ermenistan Cumhurbaşkanı Serj Sarkisyan ‘Ulusa Sesleniş’ konuşmasında, süreci dondurduklarını ancak terk etmediklerini belirterek “Türkiye’de uygun bir ortamın oluştuğuna ve Ankara’da normalleşme sürecine yeniden dahil olmaya hazır bir liderlik olduğuna ikna olduğumuz zaman, süreci ileri taşımayı düşünmeliyiz” dedi.

 3- Anayasa Mahkemesi Başkanı Haşim Kılıç, 48. kuruluş yıl dönümü ve yeni üyelerin yemin etmesi sebebiyle düzenlenen törende, toplumun, haksızlıklara karşı tek sığınak olarak gördüğü yargının; aldığı kararın zamanı, sürati, etkisi ve hakimin tarafsızlığı konularında kendini doğrudan ilgili gördüğünü, şikayet ve mutsuzluklarını da bunlar üzerinde yoğunlaştırdığını belirterek “Yargının bağımsızlığı, tarafsızlığı, adil yargılanma ve problemlerle dolu işleyişiyle ilgili konularda toplumun çok ciddi endişesi ve şikayeti vardır” dedi.
 Törene, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, CHP Genel Başkanı Deniz  Baykal, Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcıları Cemil Çiçek ile Bülent Arınç da katıldı.

 4- AB Türkiye Delegasyonu Başkanı Büyükelçi Marc Pierini Antakya Ticaret ve Sanayi Odasında (ATSO) organize edilen "AB Bilgi Noktası"nın açılışı öncesi düzenlenen toplantıda yaptığı konuşmada, Türkiye’nin AB’ye katılım müzakereleriyle ilgili fasılların üçte birlik kısmını tamamladığını, zorlu teknik konuların kaldığını belirterek “Biz, Türkiye’nin siyasi ve teknik kriterlerle uyumunu değerlendiriyoruz. Bunun için Türkiye teknik konulara önem vermeli” dedi.

23 NİSAN 2010

 1- Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı kutlamaları kapsamında, Milli Eğitim Bakanı Nimet Çubukçu ve beraberindeki öğrencileri kabul etti.

 2- TBMM Başkanı Mehmet Ali Şahin, 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı dolayısıyla verdiği resepsiyonda, gazetecilerin sorularını cevapladı. Başkan Şahin, ''Başkanlık sisteminin olumlu yanının olumsuz yanına galebe çalacağını düşünüyorum ama olumsuz yanları da olabilir, bunu bir tarafa atmayalım'' dedi.
 Başkan Şahin ayrıca, son günlerde yaşanan yumruklu saldırılarla ilgili olarak, “Siyaset görevini yerine getiren değerli insanlara karşı son günlerde yönelen yumruklar ya da kaba kuvvet, asla sorunların çözüm yöntemi olamaz” dedi.

 3- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, TBMM Genel Kurulunda 23 Nisan özel oturumunda yaptığı konuşmada, “Milletin meclisini anayasa yapmak konusunda aciz, yetersiz ve yetkisiz görenler, TBMM ile birlikte milleti ve millet iradesini inkar ettiklerini görmek ve anlamak zorundadırlar” dedi.
 CHP Genel Başkanı Deniz Baykal da eğer bir ülkede bir parlamento çoğunluğunun, yasama, yürütme, basın, televizyonlar ve şirketler ve holdingleri vesayet altına alması için bir lidere teslim etmişse, duvarlarda “Egemenlik kayıtsız şartsız milletindir” yazmasının bir anlam taşımayacağını söyledi.
 MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli de Türkiye’nin çok dilli, çok ortaklı bir federal devlet yapılanmasına ve çözülmeye doğru sürüklendiğini söyledi.
 Öte yandan Başbakan Erdoğan, Genelkurmay Başkanı Orgeneral İlker Başbuğ ile görüştü. Görüşmeden sonra yapılan açıklamada, Başbakan Erdoğan ve Başbuğ’un başta terörle mücadele olmak üzere, çeşitli güvenlik sorunları ve bedelli askerlik konusunu ele aldıkları belirtildi. 

 4- DP Genel Başkanı Hüsamettin Cindoruk, AA muhabirine yaptığı açıklamada, anayasa değişikliği ve başkanlık sistemine ilişkin değerlendirmelerde bulundu. Cindoruk, ''Bugünkü iktidar, darbeleri önlemek için yanlış enstrümanlar kullanıyor, yargıyı kullanıyor, generallerle savaşa girişiyor, Türkiye'yi gerginleştiriyor. Şahsi inisiyatifler kullanarak demokrasilerde sonuç almak mümkün değildir'' dedi.
               
 5- 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı bütün yurtta, KKTC başta olmak üzere Türk Cumhuriyetlerinde ve dış temsilciliklerimizde törenlerle kutlandı.

 6- Kars'ta terör örgütü PKK'nın şehir yapılanması KCK'ya yönelik operasyonda 7 kişi gözaltına alındı.

 7- KKTC’de, 18 Nisan Pazar günü yapılan cumhurbaşkanı seçimini kazanan Derviş Eroğlu, Cumhuriyet Meclisi'nde yemin etmesinin ardından görevini KKTC'nin 2. Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat'tan devraldı.

 8- ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Philip Crowley, ABD Dışişleri Bakanlığında düzenlediği günlük basın toplantısında, Ermenistan Cumhurbaşkanı Serj Sarkisyan'ın Türkiye-Ermenistan protokollerinin onaylanmasının askıya alındığı açıklamasına şaşırmadıklarını söyledi.
       
 9- Estonya’nın başkenti Tallin’de yapılan NATO Dışişleri Bakanları Zirvesi sona erdi. Aralarında Türkiye’yi temsilen Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu’nun da bulunduğu NATO Dışişleri Bakanları, Afganistan’da kontrolün Afgan askeri ve sivil güçlerine devretmelerini öngören planı onayladı. Toplantıda ayrıca, Bosna Hersek’in NATO Üyelik Eylem Planı’na (MAP) dahil edilmesi kararlaştırılırken, Avrupa’daki Amerikan nükleer silahlarının geleceği de konuşuldu.
 NATO Genel Sekreteri Anders Fogh Ramussen, 2011 yılında hızlanması beklenen, kontrolün Afgan güçlerine geçişi süreciyle birlikte Afganistan'ın istikrarı ve direnişle mücadelede NATO'nun aktif rolden destekleyici role kayacağını, fakat bunun "alelacele çıkış" anlamına gelmediğini söyledi.
 Öte yandan Bakan Davutoğlu Estonya’dan yurda dönüşünde uçakta gazetecilerin, Ermenistan’ın protokolleri onay sürecini dondurma kararına ilişkin olarak, “Tek taraflı alınan bir karar. Kendi süreçleriyle ilgili bir durum.” dedi.

 10- Meis Adası'nı ziyaret eden Yunanistan Başbakanı ve Dışişleri Bakanı Yorgo Papandreu, AB-IMF destek mekanizmasının uygulamaya alınması için başvuruda bulunulması kararı alındığını açıkladı.

 11- ABD’nin, yörüngede kalış süresi daha uzun, dünyaya döndükten sonra yeni bir uçuşa daha ucuza ve daha kısa sürede hazırlanabilecek olan yeni tip uzay mekiği  "X-37B Yörünge Test Aracı" uzaya fırlatıldı.

 12- Irak'ın başkenti Bağdat'ta Şiileri hedef alan yedi ayrı bombalı saldırıda, ölü sayısı 67'e yükseldi.

 13- Hükümet karşıtı gösterilerin sürdüğü Tayland'ın başkenti Bangkok'ta protestocuların toplandığı bir sokağın yakınlarında meydana gelen patlamalarda 31 kişinin öldüğü, 70 kişinin de yaralandığı bildirildi.

24 NİSAN 2010

 1- Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Bosna-Hersek Cumhurbaşkanı Haris Sladziç ve Sırbistan Cumhurbaşkanı Boris Tadiç’in katılımıyla “Üçlü Balkan Zirvesi” İstanbul’da gerçekleştirildi.
 Sırbistan Cumhurbaşkanı Boris Tadiç, görüşmelerin ardından yapılan ortak basın toplantısında, “Sırbistan, Bosna Hersek’in egemenliğini ve bağımsızlığını destekliyor ve bunu istiyor. Sırbistan, Bosna Hersek’in istikrarını bozmak konusunda hiçbir zaman yanlış adım atmayacak” dedi.
 Bosna-Hersek Cumhurbaşkanı Haris Sladziç de görüşmede Tadiç’in kendilerine Bosna-Hersek’in birliği bozacak adımlar atmayacaklarını söylemesinin kendileri için çok önemli olduğunu ifade etti.
 Cumhurbaşkanı Gül ise 1993’teki savaştan sonra iki ülkenin devlet başkanı düzeyinde ilk defa bir araya geldiklerini belirterek, zirvenin tarihi bir adım olduğunu söyledi.
 Toplantıya, Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Sırbistan Dışişleri Bakanı Vuk Jeremiç ile Bosna Hersek Dışişleri Bakanı Sven Alkalaj da katıldı.

 2- Anayasa değişikliği teklifinin 12 ve 13’üncü maddeleri, birinci tur görüşmelerinde TBMM Genel Kurulu’nda kabul edildi.

 3- CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, Kadıköy Belediyesi Meclis Binası’nın açılışının ardından gazetecilere yaptığı açıklamada, bedelli askerlik konusunun Türk siyasetinin klasik bir istismar konusu olarak uzun bir süredir kullanıldığını ifade ederek, “Bu konunun seçim öncelerinde bir destek umuduyla gündeme getirilmesi sonra da gerçekleştirilememesi, aslında Türkiye’de çok ciddi yaralar açmaktadır” dedi. MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’nin cezaevindeki çocuklara yönelik af önerisiyle ilgili görüşlerinin hatırlatılması üzerine de Baykal, çocukların uluslararası anlaşmalara uygun olarak, çocuk mahkemelerinde yargılanması ve cezalarını onlar için özel olarak yapılmış ıslahevlerinde geçirmesi için gerekli düzenlemelerin sonuçlandırılması gerektiğini ifade etti.

 4- Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, resmi ziyaret için Türkiye’de bulunan Brezilya Dışişleri Bakanı Celso Amarim ile İstanbul’da görüşmesinin ardından düzenledikleri ortak basın toplantısında, Türkiye ile Brezilya arasındaki ilişkilerin önemli bir gelişme katettiğini belirterek, “Son dönemde çok somut olarak da İran’ın nükleer programıyla ilgili gelişmelerde Brezilya ile Türkiye arasında çok yakın istişare kanadı oluştu ve konunun barışçıl yönde çözülmesi doğrultusunda bu istişare kanalının önemli etkileri oldu” dedi.
 Amarim de yaptığı konuşmada, Türkiye ve Brezilya olarak, İran’ın nükleer programı konusunda güçlü ve barışçıl çözümler üzerinde konuştuklarını belirtti.

 5- Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım, Türkiye gazetesine verdiği röportajda, AK Parti hükümeti döneminde Türkiye’nin önemli bir değişim süreci yaşadığını belirterek, “Bunu okuyanlar var, okuyamayanlar var. Her şeyi millet istediği için yapıyoruz, sesine kulak veriyoruz” dedi. 2002 yılına kadar ülke genelinde toplam 6 bin 101 km bölünmüş yol mevcut iken, 2003-2009 döneminde toplam 11 bin 373 km yeni yol yaparak, bölünmüş yol ağını 17 bin 474 km çıkardıklarını belirten Bakan Yıldırım, Cumhuriyet’in 100’üncü yılına kadar 6 bin 796 km hızlı tren hattını da tamamlayacaklarını söyledi.

 6- Tarım ve Köy İşleri Bakanı Mehdi Eker, TBMM’de gazetecilere yaptığı açıklamada, et ithalatı için pazar araştırması yaptıklarını belirterek, çalışmayı 1 hafta içinde sonuçlandıracaklarını söyledi.

 7- MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’dan Ermenistan ile normalleşmeyi içeren protokolleri TBMM’den geri çekmesini istedi. Bahçeli yaptığı yazılı açıklamada, Türkiye’nin, uluslararası ilişkilerde hassas ve sancılı bir döneme girdiğini belirterek, “Başbakan ve hükümetinin, ABD’nin ağır baskıları altında protokolleri hala kurtarmaya çalışması sürece kefil olma arayışı son derece endişe vericidir” dedi.

 8- TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, Kuşadası Ticaret Odası’nın yeni hizmet binasının açılış töreninde yaptığı konuşmada, Türkiye’nin en büyük sorununun işsizlik olduğunu, bu sorunun, ekonomik büyüme sağlanmadan çözülemeyeceğini belirterek, “Türkiye’de, 2002-2007 arasında ekonomi yüzde 49 büyüdü. Bu büyüme sırasında özel sektör olarak 3 milyon 200 bin kişi istihdam ettik. Büyümek demek zenginlik demektir. 2007 yılındaysa işin tadı kaçtı. Kendi içimizde kavgaya başladık. Dünyada daha kriz yokken, bizde düşüş başladı. Biz 2007’de ikaz ettik, ‘İşin bereketi kaçıyor’ diyerek uyardık. Ama maalesef bizi kimse dinlemedi. Siyasi kavga ortamı yaratarak bu ülkenin geleceğiyle oynadılar. 3 yıl kaybedildi” dedi.

 9- ABD Başkanı Barack Obama, 1915 olayları ile ilgili yayımladığı açıklamada, “gerçeklerin tam, samimi ve adil bir şekilde ortaya çıkarılmasının herkesin yararına olduğunu” belirterek, “Meds Yeghern (büyük felaket) Ermeni halkının tarihinde yıkıcı bir bölüm ve onun anısını, öldürülenlerin onurlandırılması adına canlı tutmalıyız ve böylece geçmişin ağır yanlışlarını tekrarlamayız” ifadesini kullandı.
 Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, TBMM’de gazetecilerin Obama’nın açıklamasına ilişkin sorularını cevapladı. Başbakan Erdoğan, Obama’nın 24 Nisan için soykırım ifadesini kullanmamasının Türkiye’nin yürüttüğü diplomatik çabaların sonucu olduğunu belirterek, “Bazı muhaliflerin bu konuyla alakalı beklentileri çok farklıydı. Bu beklentilere sayın Obama bizim hassasiyetimizi de gayet iyi bildiği için o istikamette bir açıklama yapmadı. Ve bu açıklama, şu andaki ABD yönetiminin bu konudaki bakışını ne kadar hassasiyet içinde kaleme aldığını göstermektedir” dedi.
 Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu ise Anadolu Ajansına yaptığı açıklamada, “Sayın Obama’nın açıklamasını doğru bulmuyoruz, kabul edilebilir değildir” dedi. Türk-Amerikan ilişkilerinin artık bu tür ipoteklerden kurtarılması gerektiğini belirten Bakan Davutoğlu, “Eğer hepimiz insani gerekçelerle duyduğumuz acıları paylaşacaksak o zaman bizim acılarımıza da saygı bekleriz” dedi.

 10- ABD’nin başkenti Washington’da bir araya gelen G-20 ülkelerinin maliye bakanları ve merkez bankası başkanları, dünya ekonomisinin, yıllardan beri görülen en kötü resesyondan, beklenenden daha hızlı şekilde toparlanmakta olduğunu bildirdi. Toplantıda Türkiye’yi Hazine Müsteşarı İbrahim Halil Çanakçı ve Merkez Bankası Başkanı Durmuş Yılmaz temsil etti.

 11- AB Komisyonu Başkanı Jose Manuel Barroso, Portekiz’in başkenti Lizbon’da gazetecilere yaptığı açıklamada, “Portekiz’in durumunun ciddi olduğunu düşünüyorum ancak, birçok nedenle Yunanistan’dan farklı. Portekiz, sorumluluklarıyla yüzleşmeli ve önlemleri kararlılıkla uygulamalı” dedi.

 12- KKTC Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu, BM Genel Sekreteri Ban Ki-Mun’a bir mektup göndererek, başlatılan müzakere sürecine devam etmeye hazır olduğunu bildirdi. Eroğlu mektubunda, “İki bölgelilik, iki halkın siyasi eşitliği, iki kurucu devletin eşit statüsü ve çözümün yeni bir ortaklık yaratacağı gibi temel BM parametreleri, herhangi bir çözüm çabasının temel taşları olmayı sürdürmelidir” denildi.

 13- Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas, El Fetih Devrim Konseyi’nin Ramallah’ta düzenlenen toplantısında yaptığı konuşmada, bir süre önce İsrail’de yayımlanan ve İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu’nun Batı Şeria’da geçici sınırlarla bir Filistin devletini kabul edebileceği yolundaki haberlere karşı, İsraillilere, “Geçici sınırlarla bir devleti unutun” dedi ve Filistinlilerin ancak 1967 sınırlarıyla kurulacak bir devlet istediğini söyledi.

                                                         25 NİSAN 2010
 1- CHP  Genel Başkanı Deniz Baykal, İstanbul’da Kartal Belediyesi Tapu Dağıtım Töreni ve Gazanfer Özcan Sahnesi’nin açılışında yaptığı konuşmada, anayasa değişikliğinin ortak bir anlayışla olması gerektiğini belirterek “Bir partinin kendi için, kendi mutfağında, sadece kendine göre bir anayasa değişikliğini millete dayatması doğru değil. Bu yapılırsa huzur ve barış sağlanamaz” dedi.
 2- Adalet Bakanı Sadullah Ergin Kanal 7 televizyonunda yayınlanan 'Başkent Kulisi' programında gündeme ilişkin soruları cevaplandırdı. Bakan Ergin, CHP’nin ‘anayasa teklifini ayırıp, bazı maddelerin referandumsuz yürürlüğe konulması, sadece uzlaşılamayanların referanduma götürülmesi’ teklifiyle ilgili olarak yaptığı açıklamada, “Paketin tamamı 367’nin üzerinde oy alırsa, bazı maddeler birlikte bazı maddeler de ayrı onaylanırsa böyle bir ayırma mümkün olabilir” dedi.
 3- Tarım ve Köyişleri Bakanı Mehdi Eker yaptığı açıklamada, çiftçilere yapılacak 508 milyon liralık destekleme primi ödemelerinin bugünden itibaren banka şubelerine gönderileceğini, çiftçilerin 29 Nisan’dan itibaren destek primlerini alabileceğini belirterek, 508 milyon liralık kaynağın, 350 milyon lirasının hayvancılık, 150 milyon lirasının hububat ve bakliyat desteği olacağını kaydetti.
 4- MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, ABD Başkanı Barack Obama’nın 1915 olaylarıyla ilgili konuşmasına ilişkin yaptığı  yazılı açıklamada,  “Obama, ABD başkanları tarafından Türk milletine saygısızlığın ve iftiranın açıkça ilanı anlamına gelen sözde Ermeni soykırım iddialarına ilişkin açıklamasını bu yıl da yapmıştır. ABD Başkanı mesajında, 1915 olayları ile ilgili olarak geçen seneki kavramlarını kullanmış, soykırım kelimesinin İngilizcesi yerine Ermenice bir tanım olan ‘Büyük felaket’ tanımını tekrarlamıştır. Bu açıklama ile ABD Başkanı’nın ecdadımızı soykırımcı olarak suçlamayı sürdürdüğü ve Türk milletine yönelik olumsuz bakışını devam ettirdiği anlaşılmaktadır. Kelimelerle oynaması bu durumu değiştirmemekte, Türk milletine yönelik suçlamalarında ısrarlı olduğu bir defa daha ortaya çıkmaktadır” dedi.
 5- Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu Anadolu Ajansına yaptığı açıklamada,  her olayda sadece siyasetçileri suçlu görmenin, insafsızlık olacağını belirterek “Herkes, başkalarından önce kendi hatalarını görmeli” dedi. Hisarcıklıoğlu, TOBB olarak gelecek vizyonlarının güçlü ekonomi ve kaliteli demokrasi olduğunu söyledi.
 6- Türkiye Barolar Birliği Başkanı Özdemir Özok, ABD’de hayatını kaybetti.
 7- Türkiye’nin Washington Büyükelçisi Namık Tan, ABD Başkanı Barack Obama’nın konuşmasında “soykırım” ifadesini kullanmadığını vurgulayarak, başka bir ülkenin herhangi bir ülke hakkında böylesine bir karar almasını “en başından beri reddettiklerini” kaydetti. Böyle bir iftirayı asla kabul etmeyeceklerini ifade eden Tan, “Obama ne söylerse söylesin, bizim kabulümüz olmayacaktır, çünkü bilimsel bir yanı yoktur, tamamen siyasi bir söylemdir bu” dedi.
 8- ABD Hazine Bakanı Timothy Geithner, Atina yönetiminin borçlarını ödemesine yardımcı olacak kurtarma paketini şekillendirmek için Yunanistan Maliye Bakanı George Papaconstantinou, IMF Başkanı Dominique Strauss Kahn ve AB’den üst düzey yetkililerle görüştü. Geithner görüşmede, “Güçlü ekonomik reformlar ve sağlam finansal desteği uygulamaya koymak için hızlı hareket edilmeli” dedi.
 Öte yandan, Almanya Maliye Bakanı Wolfgang Schaeuble, “Yunanistan AB yardımı almadan önce yeni tedbirleri almayı kabul etmeli. Aksi halde destek tehlikeye girer” dedi.
 9- Avusturya’da yapılan cumhurbaşkanlığı seçiminde Heinz Fischer, oyların yüzde 78,9’unu alarak ikinci defa cumhurbaşkanı seçildi.

                                    26 NİSAN 2010
 1- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Meclis'te gazetecilerin gündemdeki konulara ilişkin sorularını cevapladı. Başbakan Erdoğan, Adalet Bakanı Sadullah Ergin’i eleştiren CHP Genel Başkanı Deniz Baykal’ın sözleriyle ilgili olarak “Karşımızda uzlaşmaz bir grup var. Uzlaşma ihtimalini de görmüyorum. Çünkü biz başından itibaren ‘uzlaşalım, değişiklikleri beraber yapalım’ dedik. Ana muhalefet partisi, ‘bu parlamento anayasa yapamaz’ diye çok çirkin bir yaklaşımla ve siyaset kurumunu inkar dercesine geldi. Son olarak bakanımıza yaklaşımı da çok çirkin. Onun kullandığı ifadeleri kullanmaya bizim edebimiz adabımız müsaade etmez” dedi.

 2- CHP Genel Başkanı Deniz Baykal yaptığı yazılı açıklamada,  anayasa değişikliği teklifiyle ilgili olarak, “Adalet Bakanı Sadullah Ergin’in ‘CHP, paketi Anayasa Mahkemesine götürmezse, hala uzlaşma ihtimali var’ sözlerini büyük bir üzüntüyle karşılıyor ve kınıyorum. Bir Adalet Bakanı böyle bir teklifi yüzü kızarmadan nasıl yapabilir? Hukuk, pazarlık konusu yapılır mı? Bu bir ahlaksız tekliftir. Bu ayıplı, yüz kızartıcı teklifi dikkate alamayız” dedi.

 3- Devlet Bakanı Zafer Çağlayan yaptığı yazılı açıklamada, Et ve Balık Kurumuna (EBK) canlı hayvan ve et ithalatı yapma yetkisi verildiğini bildirdi.
 Öte yandan TBMM’de gazetecilerin sorularını cevaplayan Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, et ithalatı ile Türkiye’de fiyatların balanse edileceğini ve fiyatların istedikleri yere çekileceğine inandığını söyledi. Başbakan Erdoğan, et ithalatının ağırlıklı olarak AB üyesi ülkelerden olacağını, karkas ve canlı hayvan olarak ithalat yapılacağını, karkas ithalatında kesimin de EBK tarafından kontrol edileceğini ifade etti.

  4- Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, TBMM Genel Kurulunda Türkiye-Ermenistan ilişkileri konusunda yaptığı konuşmada, Türkiye ile Ermenistan arasındaki ilişkilerin normalleştirilmesi için kararlı olduklarını, Kafkasya’da da statükonun devam etmesini istemediklerini  kaydetti.
 5- Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay, ‘Dünya Fikri Mülkiyet Günü’ dolayısıyla Sinema ve Telif Hakları Genel Müdürlüğünde düzenlenen toplantıda.yaptığı açıklamada, korsanla mücadele konusunda tüketicilere de yaptırım getirilmesi gerektiğini belirterek, “Bir tezgahta 20 TL’ye olan bir ürün 2 TL’ye satılabiliyor bunun bir fikri çalıntı ürün olduğu belli. İnsanlar ellerini kollarını sallayarak o ürünü alabiliyorlar. Çalıntı ürün almanın ceza yasasında karşılığı var. Bu, önümüzdeki süreçte tartışmaya açılacak” dedi.
 6- TBMM Genel Kurulunda, Anayasa’nın Bazı Maddelerinin Değiştirilmesi Hakkında Kanun Teklifi’nin 19. maddesi kabul edildi. Buna göre, Meclis Başkanı, Genelkurmay Başkanı, kuvvet komutanları ile Jandarma Genel Komutanı da görevleriyle ilgili suçlardan dolayı Yüce Divan sıfatıyla Anayasa Mahkemesinde yargılanacak. Herkes, Anayasal hak ve özgürlüklerden birinin kamu gücü tarafından ihlal edildiği iddiasıyla ve kanun yollarının tüketilmiş olması şartıyla Anayasa Mahkemesine başvurabilecek.
 Genel Kurulda ayrıca, teklifin 20 ve 21. maddeleri de görüşülerek kabul edildi.  20. maddeye göre, Anayasa Mahkemesi iki bölüm ve Genel Kurul halinde çalışacak.

 7- MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, 23 Nisan’da gündeme getirdiği “çocuk suçlulara af teklifi”ne ilişkin yaptığı yazılı açıklamada “Suçlu çocukların tamamının salıverilmesinden ziyade, suça maruz kalanları da incitmeden bu çocukları topluma kazandırmalıyız. Kamuoyunda ‘taş atan çocuklar’ olarak tanımlananlar dışında da bir vesile ile suça karışmış ve kimsenin adını bile anmadığı, haklarını savunamadığı çok sayıda suç evladımızı da göz ardı edemeyiz” dedi.

 8- Valilikte basın mensuplarının 1 Mayıs’a ilişkin sorularını cevaplayan İstanbul Valisi Muammer Güler, alınacak tedbirlere dair İl Güvenlik Kurulu’nun toplanacağını belirterek “Yeterli derecede güvenlik alınacak. Önemli olan emek gününün emekçiler tarafından şenlik havasında kutlanması” dedi. Taksim’in 1 Mayıs kutlamalarına açılmasının, demokratik açılımın parçası olduğu yönündeki sözlerinin hatırlatılması üzerine Güler, “Öyle bir ifadem oldu. Demokratik açılım demek, çeşitli alanlarda özgürlüklerin artması anlamına geliyor. Özgürlüklerin her alanda arttığını görüyoruz” dedi.
 Öte yandan Avustralya Genel Valisi Quentin Bryce İstanbul Valisi Muammer Güler’i ziyaret etti. Bryce yaptığı açıklamada,  Avustralya halkı ve Avustralya’da yaşayan 60 bin Türk’ün selamını getirdiğini belirterek “Türk hükümetinin, Gelibolu’daki anma törenlerine gösterdiği ilgiye teşekkür ediyorum” dedi.
 9- Bosna Hersek Genelkurmay Başkanı Korgeneral Mladin Miloyciç, Genelkurmay Başkanı Orgeneral İlker Başbuğ’u ziyaret etti.
 
27 NİSAN 2010

 
 1- CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, partisinin Meclis grup toplantısında yaptığı konuşmada, AK Parti’nin anayasa görüşmelerinde TBMM’nin vakarına, onuruna, şerefine uygun düşmeyen bir müzakere biçimini parlamentoya dayattığını iddia ederek “Birinci tur bitmeden bu anayasa projesi siyaseten çökmüştür” dedi. İtiraz ettikleri üç maddenin anayasaya aykırı olduğunu tekrarlayan Baykal, “2. Dünya Savaşı’nda Churchill, Hitler’e karşı, ‘Dağda, derede, denizde, ovada, sonuna kadar mücadele edeceğiz’ demişti. Biz de bu üç maddeye karşı, parlamentoda, referandumda, Anayasa Mahkemesinde sonuna kadar mücadele edeceğiz” dedi.

 2- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Ali Babacan, Kanal 24 televizyonuna yaptığı açıklamada, gelir ve kurumlar vergisi gibi doğrudan vergilerin milli gelire oranının oldukça düşük kaldığını, özellikle beyana tabi mükelleflerin “çok az” vergi ödediğini belirterek, “Sorunun kaynağına indiğimizde insanların kazandıklarından ödemediklerini ve bu sebeple de devletin harcarken bunu telafi edici vergiler koymak durumunda kaldığını görüyoruz” dedi.

 3- Devlet Bakanı Zafer Çağlayan, Mısır Ticaret ve Sanayi Bakanı Raşid Muhammed Raşid ile görüşmesinin ardından gazetecilere, Dış Ticaret Müsteşarlığının et ithalatına izin vermesi konusunu değerlendirdi. Sadece Et ve Balık Kurumundan talep geldiğini, hangi ülkeden ne kadar alım yapılacağına Tarım ve Köy İşleri Bakanlığının karar vereceğini söyleyen Bakan Çağlayan, “Dünyanın en pahalı etini insanımıza yedirme kimsenin hakkı yok. Bu konuda üretici kayba uğramaz. Biz spekülatif fiyatların önüne geçmek istiyoruz. Özel sektör talep ederse onların taleplerini de değerlendiririz” dedi.

 4- Devlet Bakanı Hayati Yazıcı, Devlet Personel Başkanlığının (DPB) 50. Kuruluş Yıldönümü nedeni ile düzenlenen “Personel Yöneticilerinin Bilgilendirilmesi Semineri”nin açılışında yaptığı konuşmada, 657 sayılı Devlet Memurları Kanunu’nda değişiklik yapan 26 maddelik bir yasa tasarısının, Bakanlar Kurulunda imzalandığını ve anayasa değişikliklerinden sonra Meclise sunulacağını bildirdi.

 5- Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Dışişleri Bakanlığı konutunda Gürcistan Dışişleri Bakanı Grigol Vaşadze ile görüşmesinin ardından düzenlenen ortak basın toplantısında, Kafkasya istikrar ve işbirliği Platformu’nu gündeme getirdiklerini belirterek, “Bu platformla Kafkasya’yı yeni bir istikrar, refah ve güvenlik alanına dönüştürmeyi amaçlıyoruz” dedi.
 Vaşadze de Türkiye’nin Gürcistan’ın toprak bütünlüğüne tam destek verdiğini belirterek, “Türkiye Gürcistan’ı Avrupa'ya bağlayan bir köprüdür” dedi.

 6- Tarım ve Köyişleri Bakanı Mehdi Eker, Zaman gazetesine yaptığı açıklamada, et ithalatının etten daha çok canlı hayvan olacağını, karkas getirilmesi durumunda ise Türkiye’den uzmanların gideceğini ve kesime nezaret edeceğini belirterek, “Türkiye’deki vatandaşların arzusu doğrultusunda bir kesim şekliyle, sağlıklı, hijyenik ve vatandaşlarımızın inançlarına, kültürüne uygun bir kesim tarzıyla orada kestirip getiririz. Et gelirse böyle gelir, bu konuda çok hassasız” dedi.

 7- Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, Ankara’da düzenlenen “2010 Türkiye Enerji Zirvesi”nin açılışında yaptığı konuşmada, “Global krizin etkisiyle düşen tüketim eğrisi, 2010 yılının nisan ayında aynen 2008 yılının nisan ayındaki rakamlarını yakalamıştır. Buna, enerjide tüketim eğrisinin büyümesiyle alakalı iki yıllık bir kesinti diyebiliriz. Ama bu durumun, ne kamuoyunu ne de özel sektörü rehavete itmemesi lazım” dedi.
 EPDK Başkanı Hasan Köktaş da önümüzdeki haftalarda ardı ardına enerji şirketlerinin borsada halka arz işlemlerinin gerçekleştirileceğini belirterek, “Bu işlemler sadece yatırımların finansmanı açısından önemli değildir. Ayrıca, yerli enerji şirketlerimizin dünya çapındaki rakipleri ile benzer profesyonellik ve şeffaflık içinde yönetilmesi açısından da son derece önemlidir” dedi.

 8- TBMM Genel Kurulu’nda, anayasa değişikliği teklifinin 23 ve 24’üncü maddeleri kabul edildi.

 9- BDP Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, partisinin Meclis grup toplantısında yaptığı konuşmada, Türkiye yeni bir anayasaya kavuşuncaya kadar demokratik muhalefetlerini sürdüreceklerini belirterek, “AK Parti’nin, bu anayasa değişikliği ile birlikte toplumun, yeni anayasa beklentisini törpülemek şeklindeki duygusunun halka yayılmasına izin vermeyeceğiz” dedi. Anayasa değişikliği paketinin siyasi partilerin kapatılması ile ilgili maddesine partisinin milletvekillerinin kısmen destek verdiğini söyleyen Demirtaş, ancak teklifin tümüne ilişkin tutumlarında herhangi bir değişiklik olmadığını ifade etti.

 10- DİSK Genel Başkanı Süleyman Çelebi, İstanbul’da basın mensuplarına yaptığı açıklamada, Taksim’deki 1 Mayıs kutlamalarına katılacak herkesin aranarak alana alınacağını, bu konuda engel çıkaran hiç kimseyi alkışlamayacaklarını belirterek, “Şimdi hiç kimsenin mazereti yok, hiç kimsenin oraya katılması konusunda engel yok. Orada çizilen kurallar belli” dedi.

 11- ABD Başkanı Barack Obama, başkent Washington’da düzenlenen Girişimcilik Zirvesi’nde yaptığı konuşmada, ABD ile Müslüman dünyası arasındaki girişimcilerin, birbirlerinden bir şeyler öğrenmek için karşılıklı ziyaretler yapacağını ifade etti. Teknoloji alanında kadın çalışanların staj ve profesyonel gelişim amacıyla ABD’ye geleceğini, bilim alanında da değişim programları hazırladıklarını belirten Obama, “Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın bir sonraki Girişimcilik Zirvesi’ne gelecek yıl Türkiye’de ev sahipliği yapmayı kabul ettiğini açıklamaktan memnuniyet duyuyorum. Başbakan Erdoğan’a, Türk halkına ve Türkiye’deki özel sektör liderlerine, bu hafta ortaya attığımız ivmenin sürdürülmesine yardımlarından dolayı teşekkür ediyorum” dedi.

 12- Uluslararası Kredi Derecelendirme Kuruluşu Standard and Poor’s (S&P), Yunanistan’ın uzun vadeli kredi notunu ‘BBB’ den ‘BB’ye üç kademe indirerek, yatırım yapılamaz seviyeye çekti. S&P yaptığı açıklamada, ülkenin kısa vadeli kredi notunu ise ‘A-2’den ‘B’ seviyesine indirdiğini ve not görünümünü negatif izlemeye aldığını belirtti.

13- Ukrayna Parlamentosu, Sivastopol kentindeki Rus Karadeniz Donanma üssünün süresini 2042’ye kadar uzatan anlaşmayı onayladı.


28 NİSAN  2010


 1- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, TGRT Haber'de yayınlanan ''Ankara'nın Gündemi'' programına katılarak, soruları cevapladı.  Başbakan Erdoğan, ''CHP Genel Başkanı Deniz Baykal'ın, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül onayladıktan sonra anayasa değişikliklerini Anayasa Mahkemesine götürecekleri'' yönündeki açıklamasının anımsatılması ve bu konuda AK Parti'nin ne yapmayı düşündüğünün sorulması üzerine, “Ana muhalefet partisi liderinin tüm bu müzakerelerden sonra Anayasa Mahkemesine gitme olayı, artık bizim tespit ettiğimiz bir CHP klasiği oldu. Adeta Anayasa Mahkemesi 'ana muhalefet mahkemesi' haline dönüştü, bu duruma getirdiler. Sürekli bakıyorsunuz hangi yasa çıkarılsa hemen gittikleri yer burası. Ben bunların üzerinde durup zaman kaybedecek değilim.'' dedi.

 2- CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, partisinin Merkez Yönetim Kurulu toplantısında, anayasa değişikliği paketini değerlendirdi. Baykal, anayasa değişikliklerinin kabul edilmesi halinde Anayasa Mahkemesine başvuracaklarını açıkladı.

 3- Milli Savunma Bakanı Vecdi Gönül, Brezilya Savunma Bakanı Nelson Jobim ve beraberindeki heyeti makamında kabul etti. Bakan Gönül, bir gazetecinin, ''Tek tip askerlikte gelinen noktaya ilişkin'' sorusuna, ''Genelkurmay'da çalışma var, ama henüz kanunlaşma aşamasına gelmedi''  dedi.

 4- TBMM Genel Kurulu’nda görülen anayasa değişiklik teklifi görüşmelerinin 1. turu tamamlandı. Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Cemil Çiçek, anayasa değişikliği teklifinin 2. tur görüşmelerinden önce çağrıda bulunarak, ''Bir katkı olacaksa bundan memnuniyet duyarız'' dedi.

 5- Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Türkiye’ye gelen Bosna Hersek Dışişleri Bakanı Sven Alkalaj ve Hırvatistan Dışişleri Bakanı Gordan Jandrokoviç ile Türkiye-Bosna Hersek-Hırvatistan Dışişleri Bakanları Üçlü Danışma Mekanizması çerçevesinde bir araya geldi. Üç bakan, gelecekte Sırpların da yer alacağı buluşmaya evet derken, dört ayaklı bir eylem planını kabul etti. Üçlü mekanizma çerçevesinde bakanların 3 ayda bir buluşmaları, Bosna-Hersek’in NATO üyeliğine destek, Bosna-Hersek’teki kurucu halklar arasında ilişkilerin geliştirilmesi ve Bosna-Hersek’in yeniden inşası konusunda uzlaşma sağlandı.
 Bakan Davutoğlu, görüşmeden sonra düzenlenen ortak basın toplantısında, Dışişleri Bakanlığı Müsteşarı Feridun Sinirlioğlu'nun Erbil'deki temasları hakkındaki soruyu cevapladı. Sinirlioğlu'nun Erbil'e dün bir ziyaret yaptığını ve burada Mesut Barzani ile görüştüğünü hatırlatan Bakan Davutoğlu, Türkiye'nin Irak'ta devam eden son derece tutarlı bir dış politikası olduğunu belirterek, "Irak'ta hangi etnik ve mezhebi kökenden olursa olsun bütün gruplarla yakın ilişki içinde olmak ve bütün bu gruplara Irak'ın geleceğini inşa etmek bağlamında, aynı güçlü mesajı vermek noktasında Türkiye'nin yoğun temasları bulunmaktadır" dedi.

 6- Türkiye Gazeteciler Cemiyeti (TGC) Başkanı Orhan Erinç, TGC'nin 43. Olağan Genel Kurulu’nun açılışında yaptığı konuşmada, geçen 3 yılın basın dünyası için zorlu bir dönem olduğunu, yasama, yürütme ve yargı erkleri arasında başlayan gerginlik ile iktidar ve muhalefet partileri arasında süregelen çekişmenin, halkın yansız, doğru bilgilenme hakkı için haber uğraşı veren gazetecileri de bir biçimde etkilememesinin olanaksız olduğunu kaydetti.

 7- 6-7 Nisan ve sonrasında Kırgızistan'da yaşanan gelişmelere ilişkin basın toplantısı düzenleyen Kırgızistan'ın Ankara Büyükelçiliği Maslahatgüzarı Jıldız Uzakova, ülkesinde 27 Haziran’da anayasa referandumu, 10 Ekim’de ise parlamento seçimleri yapılacağını söyledi.

 8- Avrupa Merkez Bankası ve IMF Başkanları, Yunanistan'a yardım kararının aciliyet gerektirdiğini bildirdiler.
 IMF Başkanı Dominique Strauss-Kahn, Almanya'daki temaslarının ardından düzenlenen basın toplantısında, Atina ile görüşmeler tamamlanıncaya kadar herhangi bir rakamın telaffuz edilemeyeceğini belirterek, ''Üzerinde anlaşılıncaya kadar herhangi bir ayrıntı vermek mümkün değil'' dedi.
              Avrupa Merkez Bankası Başkanı Jean-Claude Trichet da Yunanistan ile ilgili görüşmelerin birkaç gün içinde tamamlanması gerektiğini ifade ederek, bu konuda çok hızlı karar verilmesine ihtiyaç olduğunu, özellikle Alman Parlamentosu'nun yardım konusunda hızlı hareket etmesinin hayati önemi bulunduğunu söyledi.

 9- Irak eski Başbakanı ve genel seçimlerin galibi İyad Allavi, bir Irak televizyonuna yaptığı açıklamada, geçici hükümet kurulması çağrısında bulundu.

        29 NİSAN 2010
  1- Milli Güvenlik Kurulu (MGK), Çankaya Köşkü’nde toplandı. Toplantının ardından yayımlanan bildiride, toplantıda, bazı ülkelerce 1915 olaylarıyla ilgili yapılan açıklamalar ve Türkiye’nin bu konudaki girişimlerinin değerlendirildiği belirtilerek, “Türk ve Ermeni uluslarının ortak tarihlerinin ancak gerçekliği tartışılmayacak kanıt ve belgeler temelinde, önyargılardan arındırılmış olarak, tarafsız ve bilimsel bir yaklaşımla değerlendirilebileceğinin altı çizilmiştir” denildi. Bildiride ayrıca, terörle mücadelenin kararlılıkla sürdürüleceği vurgulandı.
  Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, toplantının ardından Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Genelkurmay Başkanı Orgeneral İlker Başbuğ ve MGK üyesi bazı bakanlarla görüştü.
 2- Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Burak Özügergin Bakanlıktaki basın toplantısında, Yunanistan’daki krize Türk Dışişleri Bakanlığının bakış açısının sorulması üzerine “Biz ekonomik bakımdan zayıf Yunanistan istemiyoruz. Komşuluk ilişkileri değişti. Komşunuzda çıkan yangın sizi daha yakından etkileyebiliyor” dedi.
 3- Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım, İstanbul'a yapılması planlanan 3. köprünün güzergahıyla ilgili düzenlediği basın toplantısında, 3. Boğaz Köprüsü geçişinin de dahil olduğu Kuzey Marmara Otoyolu Projesi’nin Garipçe ve Poyrazköy mevkiinden geçeceğini bildirdi. Bakan Yıldırım, Kuzey Marmara Otoyolu’nun maliyetinin 3. Boğaz Köprüsü ve kamulaştırma bedeli dahil 6 milyar dolar civarında olacağını söyledi.
 4- Tarım ve Köyişleri Bakanı Mehdi Eker yaptığı açıklamada,  kırmızı et konusunda, fiyatların düşmeye başladığını belirterek, bunun hem toptan kesimlere, hem de perakendeye yansıdığını söyledi. Piyasayı Et Balık Kurumunun (EBK) speküle ettiğine dair haberlerin hatırlatılması üzerine de Bakan Eker, “EBK ile ilgili de birtakım tedbirler aldık. Kendine çeki düzen verecek. Herkes kendine çeki düzen verecek” dedi.
 5- Merkez Bankası'nın 2010 yılının ilk çeyreğine ilişkin ''Enflasyon Raporu”nun tanıtımı amacıyla basın toplantısı düzenleyen Merkez Bankası Başkanı Durmuş Yılmaz, 2010 yılı enflasyonunun, orta noktası yüzde 8.4 olmak üzere, yüzde 7.2 ile yüzde 9.6 aralığında olmasını öngördüklerini belirterek, enflasyon hedefini 1.5 puan artırdıklarını söyledi. Yılmaz, faizlerin ise Orta Vadeli Plan’ın uygulanması durumunda yaklaşık üç yıl tek hanede kalacağını ifade etti.
 6- YÖK Genel Kurulu, Yusuf Ziya Özcan başkanlığında toplandı. Toplantının ardından yapılan açıklamada, İstanbul Bilim Üniversitesi Vakfı Mütevelli Heyeti tarafından rektör adayı olarak YÖK’e önerilen Prof. Dr. Hasan Hakan Berkkan ile ilgili olumlu görüş bildirilmesine karar verildiği belirtildi. 10-11 Haziran 2010 tarihlerinde üniversitelerde rektör adayı belirleme seçimlerinin yapılacağı belirtilen açıklamada, devlet üniversitelerindeki 14 fakülteye de  dekan atamasının yapıldığı bildirildi.
 7- Devlet Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış Avrupa Parlamentosu’nda düzenlenen “AB Sürecinde Türk Kadını” konulu panelde yaptığı konuşmada, “Türkiye’nin Başmüzakerecisi olarak (AB üyelik yolunda) hissettiğim en büyük sorunun ne olduğu hep sorulur. Benim de cevabım her zaman aynıdır. En büyük sorunumuz ön yargılardır. Biz zihinleri ve gönülleri kazanmadan istediğimiz kadar fasıl açalım, AB sürecinde çok önemli başarı kaydedemeyiz” dedi.
 8- Avrupa Merkez Bankası (AMB) Başkanı Jean-Claude Trichet, Almanya’nın Münih kentinde düzenlenen Ekonomi Zirvesi’nde yaptığı konuşmada, Avro Bölgesi’nin, Yunanistan’daki borç krizinin birlikteki diğer ülkelere yayılma riskini önlemek için bu ülkeye destek vermesi gerektiğini söyledi. Trichet, Avro Bölgesi’nin sorunun yayılmasının önüne geçmek için harekete geçmeye ihtiyacı olduğunu kaydetti.
30 NİSAN 2010

 1- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, televizyonlarda yayımlanan Ulusa Sesleniş konuşmasında,1915 olaylarına ilişkin Ermeni iddialarıyla ilgili, ''24 Nisanda Sayın Obama bizim hassasiyetlerimizi belli ölçüde dikkate almakla birlikte yine de ülkemiz açısından, milletimiz açısından kabul edilmesi mümkün olmayan iddiaları dile getirmiştir'' dedi.

 2- Tarım ve Köyişleri Bakanı Mehdi Eker, Türkiye Perakendeciler Federasyonu (TPF) ve Marketing Management Institute (MMI) Türkiye tarafından bu yıl ikincisi gerçekleştirilen ''Yerel Zincirler Buluşuyor Konferansı''nda yaptığı konuşmada, Türkiye'nin hayvancılık alanında geçen zamanda çok büyük mesafe katettiğini belirterek, işletme sayısının 18 bin 500'e ulaştığını, büyükbaş hayvan sayısında da artış olduğunu kaydetti.
       
 3- Merkez Bankası'ndan yapılan açıklamaya göre, Merkez Bankası Başkanı Durmuş Yılmaz ve Başkan Yardımcısı Erdem Başçı imzalarını taşıyan mektup, hükümet adına Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Ali Babacan'a gönderildi.
        Açıklamada, Merkez Bankası'nın 2006 yılı başından bu yana enflasyon hedeflemesi rejimi uyguladığı hatırlatılarak, bu rejim çerçevesinde Merkez Bankası'nın, temel amacı olan fiyat istikrarı konusundaki gelişmeler ile bu amaç doğrultusunda uygulanan politikalara ilişkin kamuoyuna hesap verme yükümlülüğü taşıdığı belirtildi.

 4- ÖSYM Başkanı Prof. Dr. Ünal Yarımağan, YGS sonuçlarıyla ilgili bilgi vermek için basın toplantısı düzenledi. Yarımağan, Yükseköğretim Geçiş Sınavı (YGS) sonuçlarına göre, sınavda 180 ve üzeri puan alan 1 milyon 233 bin 580 kişinin ikinci aşama sınav olan Lisans Yerleştirme Sınavı'na (LYS) girmeye hak kazandığını bildirdi.

 5- Türkiye İstatistik Kurumunun (TÜİK) açıkladığı dış ticaret verilerine göre, martta dış ticaret açığı yüzde 112,5 oranında artarak, 2 milyar 367 milyon dolardan 5 milyar 32 milyon dolara ulaştı.Türkiye'nin ihracatı mart ayında, geçen yılın aynı ayına göre yüzde 22,4 oranında artarak 9 milyar 985 milyon dolar oldu. İthalat ise yüzde 42,7 oranında artarak, 15 milyar 17 milyon dolar olarak gerçekleşti.
       
 6- Devlet Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış, Alman Deutsche Welle (DW) radyosunun Türkçe servisine verdiği demeçte, Almanya Başbakanı Angela Merkel'in Türkiye'ye önerdiği ayrıcalıklı ortaklığın, ancak Türkiye ile Almanya arasında olabileceğini söyledi.

 7- Türkiye Gazeteciler Cemiyetinin (TGC) 43. Olağan Genel Kurulunda yeniden başkanlığa seçilen Orhan Erinç, ''TGC üyelerinin her zaman gazeteciliğin bağımsız ve bağlantısız sürdürülmesi görüşüne sahip çıktığını ve sağduyulu bir yaklaşım sergilediğini'' belirtti.

 8- Bağımsız film festivallerinden biri olan Tribeca Film Festivali'nde, Almanya'da yaşayan Türk asıllı oyuncu Sibel Kekilli "en iyi kadın oyuncu", Kekilli'nin başrol oynadığı "When We Leave-Die Fremde" "en iyi film" ve yönetmen Ferzan Özpetek'in "Serseri Mayınlar" filmi de "özel juri ödülünü" aldı.

 9- Temaslarda bulunmak ve The Ekonomist Dergisi'nin düzenlediği konferansa katılmak üzere Yunanistan'ın başkenti Atina'ya giden Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Ali Babacan, Yunanistan Ekonomi, Rekabet ve Denizcilik Bakanı Luka Katseli, Maliye Bakanı Yorgo Papakostandinu ve Yunanistan Başbakanı ve Dışişleri Bakanı Yorgo Papandreu ile görüştü. Görüşmelerin ardından Türkiye'nin Atina Büyükelçiliği'nde, Atina'da görevli Türk basın mensuplarıyla bir araya gelen Başbakan Yardımcısı Babacan, Türkiye’nin 2001 krizinden edindiği tecrübeleri istendiği takdirde paylaşmaya hazır olduğunu belirterek, “Yunanistan ile her alanda ilişkilerimizi geliştirmek istiyoruz. Yakınlaşma sürecinin ortaklık sürecine dönüşmesini istiyoruz” dedi.

 10- Avrupa Konseyi Parlamenterler Meclisi (AKPM) Genel Kurulu, ''Bulgaristan'daki izleme süreci sonrası diyalog'' başlıklı rapor ve buna bağlı karar tasarısını oylayarak kabul etti. Kabul edilen kararda, Sofya yönetiminden, Türk azınlığın sorunlarını giderici somut önlem alması istendi.


 
 

A PHP Error was encountered

Severity: Notice

Message: Undefined index: query

Filename: libraries/Functions.php(679) : eval()'d code

Line Number: 106