13.3.2010
×

Hakkında

Künye

İletişim

1 MART 2010

 1- TBMM Başkanı Mehmet Ali Şahin, Mecliste gazetecilerin gündeme ilişkin sorularını cevapladı. Başbakan Erdoğan’ın “Anayasa değişikliği paketinin mart ayının sonuna kadar Meclise gönderileceği” yönündeki sözlerinin sorulması üzerine Başkan Şahin, “Türk demokrasisini daha da geliştirecek ve halkımızın ekonomik, sosyal yaşamına katkılar sağlayacak her teşebbüsten büyük memnuniyet duyarım. Düşünülen anayasa değişikliği bunları sağlayacaksa ki sağlayacağını umut ediyorum, tabi ben de Meclis Başkanı olarak böyle bir teklifin Başkanlığımıza verilmesini özlemle bekliyorum” dedi.

 2- Bakanlar Kurulu, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında toplandı. Devlet Bakanı, Başbakan Yardımcısı ve Hükümet Sözcüsü Cemil Çiçek toplantıdan sonra yaptığı açıklamada, kısa çalışma ödeneği ile ilgili sürenin 6 ay daha uzatıldığını belirterek, “2009 yılında bu kısa çalışma imkanından faydalanan kişi sayısı 192 bin 162’dir ve ödenen para da yaklaşık 163 milyon TL’dir. 2010 yılı Şubat ayı sonu itibariyle yararlanan kişi sayısı yaklaşık 203 bin olmuştur. Dolayısıyla artışı da dikkate alarak bu imkandan istifadeyi altı ay daha uzatmış oluyoruz” dedi.
Daha sonra gazetecilerin sorularını cevaplayan Başbakan Yardımcısı Çiçek, “ABD’de 4 Mart’ta görüşülecek sözde Ermeni soykırımı iddialarının” sorulması üzerine, “Türkiye ile ABD, iki önemli müttefik ülkedir. Bu türlü bir tasarı, Türk-ABD ilişkilerine, kabulü halinde önemli zarar verir. Özellikle hem Türkiye’nin hem de ABD’nin bölgede yüklendikleri sorumluluklar ve bunun karşılıklı olarak getirdiği yükümlükler dikkate alındığında, bu türlü sözde bir kısım tasarıların meclislerden karara bağlanmış olmasını biz baştan beri doğru bulmuyoruz. Bunun Türk-ABD ilişkilerini büyük ölçüde etkileyebileceğini düşünüyoruz” dedi.

3- Danıştay 12. Dairesi, 4 Şubat 2010 tarihli Bakanlar Kurulu kararının, Tekel işçilerinin de aralarında bulunduğu geçici personelin 4/C’ye geçiş için 30 günlük süre içinde ilgili kurumlara başvurmasını öngören hükmünün yürütmesini durdurdu.

 4- Dışişleri Bakanlığından yapılan açıklamada, sözde Ermeni soykırım tasarısının ABD Temsilciler Meclisinin Dış İlişkiler Meclisinde görüşülecek olmasına tepki gösterilerek “Asılsız soykırım iddialarına destek veren karar tasarısının ABD Temsilciler Meclisi Dış İlişkiler Komitesinin 4 Mart tarihli gündemine alınmasını esefle karşıladık. Bunu da muhtelif düzeylerde ve makamlarda bulunan Amerikalı yetkililere bildirdik” denildi.

 5- TİM Başkanı Mehmet Büyükekşi, şubat ayı ihracat rakamlarını, Ordu’da düzenlediği basın toplantısıyla açıkladı. Buna göre, şubat ayında ihracat, 2009 yılının aynı ayına göre yüzde 20,34 artışla 8 milyar 227 milyon dolar seviyesinde gerçekleşti.

6- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, resmi ziyaret için bulunduğu Suriye’nin başkenti Şam’da TRT Türk televizyonuna yaptığı açıklamada, çatışma, kavga ve anlaşmazlık haberlerinin ajite edildiğini belirterek, “Türkiye’de bir kurumlararası çatışmadan, büyük önlenemez krizden söz etmek mümkün değildir. Kurumlar kendi görev ve yetkilerinin dışında bir güç, bir fonksiyon elde etmek istiyorlar. Bu, eğer bir sivil hükümetle kendi kurumları arasındaki ilişkileri tanzim etme noktasında bir sıkıntı oluyorsa, bir anlaşmazlık oluyorsa bu elbette yine anayasa ve kanunlar içerisinde çözümlenecektir. Yani bu durum, sonu mutlaka bir çatışma ile bitecek bir kavga, anlaşmazlık değil sadece yetki ve sorumlulukların nerede durup nerede başlayacağı konusudur” dedi.

2 MART 2010

 1- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan partisinin Meclis grup toplantısında yaptığı konuşmada, Ergenekon ve Balyoz soruşturmalarının siyasi intikam olarak değerlendirilmesine tepki göstererek, “Bugün yaşananlar bir siyasi intikam değil tam tersine millet iradesinden, Parlamento’dan, demokratik düzenden ve hukuk sisteminden intikam almak isteyenlerin, hukuk önünde hesap vermesidir” dedi. Türkiye’de yaşananın, normalleşme, kurumların görevlerini yapması, demokrasinin güçlenmesi, kirli senaryoların deşifre edilmesi ve bunlardan hukuk önünde hesap sorulması olduğunu belirterek, “Yaşananların sözde değil, özde hayata geçirilmesidir” dedi.
Başbakan Erdoğan ayrıca, Tarım Bakanlığının Yenimahalle kampüsündeki, “Türkiye Tohum Gen Bankası”nın açılışında yaptığı konuşmada, bu bankanın 250 bin gen saklama kapasitesi ile ABD ve Çin’den sonra dünyanın en büyük üçüncü gen bankası olma özelliğini taşıdığını söyledi. Geçen hafta Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ve Genelkurmay Başkanı Orgeneral İlker Başbuğ’la birlikte gerçekleştirdiği zirve hakkında da farklı yorumlar yapıldığını belirten Başbakan Erdoğan, “Kurumlararası kavgadan, çatışmadan bahsedenler, normal bir görüşmeye, normal bir diyaloga bile tahammül edemiyor” dedi.

 2- CHP Genel Başkanı Deniz Baykal partisinin Meclis grup toplantısında yaptığı konuşmada, “Türkiye’de bir darbe girişimini önlemek için askerler tutuklanmıyor. Darbe ihtimali olmadığı için askerler tutuklanıyor. Çok büyük hukuk cinayetleri işleniyor. Bunlara karşı toplum olarak gereken tepkiyi göstermeliyiz. Sadece belli özelliği olan insanlarla ilgili değil, haksızlığa maruz kaldığı anlaşılan herkese ilgi göstermeliyiz” dedi.

 3- Anayasa Mahkemesi Başkanı Haşim Kılıç Hürriyet gazetesine verdiği demeçte, “Ben de, Cumhurbaşkanı, Başbakan ve Genelkurmay Başkanı da bulunduğu makamın milletin güveni ve emaneti ile kendinde bulunduğunu asla unutmamalı. Ben yaptım oldu, ben söylediysem daha ötesi yoktur gibi yaklaşımlarla hiçbir olaya yaklaşmamamız lazım. Bunlar sadece ortamı geriyor” dedi. Türkiye’de son dönemlerde anayasa değişiklik girişimlerinin birçok gerginliğe neden olduğunu belirten Kılıç, “Ülkenin ciddi anayasal reforma ihtiyacı yok mu? Var. Ama bunu tam uzlaşma ile sağlanması gerekir. Yoksa, tüm değişiklik girişimleri ve zorlamalar bize geliyor. Korkum, bu yargı reformu ve anayasa değişikliğinin de bize geleceği yönünde” dedi.

 4- MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli partisinin Meclis grup toplantısında yaptığı konuşmada, AK Partinin 7 yıl bekledikten sonra anayasa değişikliği için yeniden girişimlerde bulunduğunu belirterek, yeni anayasanın 24. dönem TBMM’sinin iradesine bırakılması gerektiğini, bunun dışındaki görüşleri dikkate almayacaklarını ifade etti.

 5- BDP Genel Başkanı Selahattin Demirtaş partisinin Meclis grup toplantısında yaptığı konuşmada, “anayasa değişikliği paketi”nin halkın beklentilerini karşılaması gerektiğini ve AK Parti iktidarını güçlendirecek bir değişikliğe destek vermeyeceklerini belirterek, “Asgari demokrasi beklentilerimizin karşılanmaması halinde bize gelmeyin” dedi.

6- Türkiye İstatistik Kurumunun (TÜİK), Hanehalkı İşgücü Araştırması 2009 yıllık sonuçlarına göre, Türkiye genelinde işsiz sayısı 2008 yılına göre 860 bin kişi artarak, 3 milyon 471 bin kişiye yükseldi. İşsizlik oranı da 2008’e göre yüzde 3 artışla yüzde 14 seviyesinde gerçekleşti.

 7- Devlet Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış, AB Genel Sekreterliğinde Çek Cumhuriyeti’nin Ankara Büyükelçisi Eva Filipi’yi kabulünde yaptığı açıklamada, ABD Temsilciler Meclisinde 4 Mart’ta gündeme gelecek sözde Ermeni soykırımı tasarısıyla ilgili olarak, ABD’nin “böyle bir tarihi hatayı çok uzatmaması” konusunda hassasiyet göstereceğine inandığını söyledi. Siyasilerin görevinin geçmişi değil geleceği belirlemek olduğunu belirten Bakan Bağış, “Siyasiler tarihçilerin görevine soyunmaya ve tarihi kendi kafalarına göre siyasi istismar çabalarının neticesinde yeniden yazmaya kalkarlarsa, bunun insanlığa çok ciddi zararları olur” dedi.

8- Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu resmi ziyaret için Mısır’a giderken uçakta gazetecilere yaptığı açıklamada, ABD’de Ermeni tasarısını Temsilciler Meclisi Dış İlişkiler Komitesinden geçirip Türkiye’ye baskı kurma planları yapanlar olabileceğini belirterek, “Ama Türkiye-ABD ilişkilerinin doğası bu gelişmeleri kaldırmaz” dedi. Bakan Davutoğlu, Türkiye’nin Orta Doğu’da denge sağlayıcı ve etkin bir ülke olmasının nedeninin demokratikleşme ve ekonomik güç olduğunu söyledi.


3 MART 2010

 1- Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, CHP Genel Başkanı Deniz Baykal'ı Çankaya Köşkü’nde kabul etti. CHP Genel Merkezi'nden yapılan yazılı açıklamada, ''Genel Başkan Deniz Baykal, anayasa değişikliği ve yargı reformuna yönelik düzenlemeler hakkındaki düşüncelerini ayrıntılı olarak Sayın Cumhurbaşkanı Gül'e ifade etmiştir'' denildi.
Cumhurbaşkanı Gül ayrıca, ABD Başkanı Barack Obama'yı telefonla arayarak, 1915 olaylarına ilişkin Ermeni iddialarını içeren tasarının kabul edilmesinin Türkiye ile Ermenistan arasındaki normalleşme çabalarına da olumsuz etkide bulunacağını ifade etti.
Öte yandan Cumhurbaşkanı Gül, Kamu Düzeni ve Güvenliği Müsteşarlığı kurulmasına ilişkin yasayı onayladı.

 2- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Diyanet İşleri Başkanlığının kuruluş yıl dönümü ve 2010 Kuran Yılı etkinlikleri açılış töreninde yaptığı konuşmada, ''Eğer Kuran bir kesim tarafından hayat veren kitap olarak algılanıyor diğer bir kesim tarafından bunun tam tersi bir şekilde algılanıyorsa, burada biz Müslümanları ilgilendiren çok ciddi bir mesele olduğu kaçınılmaz bir gerçektir'' dedi.
       
 3- CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, partisinin Merkez Yönetim Kurulu toplantısında, anayasa değişikliği ve referandum konularında açıklamalarda bulundu.  Baykal, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın “anayasa değişikliği için düğmeye bastığını” ve değişikliği Türkiye'ye kabul ettirmeye çalıştığını belirterek,  bu ortamda değişikliğin gündeme gelmesine kesinlikle karşı oldukları görüşünü savundu.

 4- Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, Maliye Bakanlığında ''Elektronik Fatura Projesi''nin kamuoyuna tanıtımı için düzenlediği basın toplantısının ardından gazetecilerin sorularını yanıtladı. Bir gazetecinin, ''Türkiye, haziranda bir referanduma gidecek olursa, bu ekonomiyi nasıl etkiler?'' şeklindeki sorusu üzerine Bakan Şimşek, referandumunun çok maliyetli bir süreç olmadığını, bu anlamda bir sıkıntı olmayacağını söyledi.

5- Anayasa değişikliklerini halkoylamasına sunma süresini 120 günden 60 güne indiren yasa teklifi, TBMM Genel Kurulunda kabul edildi.

 6- Türk-İş Genel Başkanı Mustafa Kumlu, Anadolu Ajansına yaptığı açıklamada, gelinen noktada kazananın Tekel işçileri olduğunu, bu mücadeleden herkesin alması gereken dersler bulunduğunu belirterek, ''Hükümet de bu eylemden payına düşen dersi almalıdır. Hükümet, 4-C ve benzeri güvencesiz istihdam uygulamalarını Türkiye gündeminden çıkarmalıdır'' dedi.

 7- Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Mısır’ın başkenti Kahire’de yapılan Arap Birliği toplantısında yaptığı konuşmada, Filistin’de uzlaşıya varılması için maksimum çaba gösterilmesi gerektiğini belirterek, İsrail’in Kudüs’ün statüsü ve demografisini değiştirmeye yönelik uygulamalarını durdurmak için çabaların artırılması gerektiğini söyledi.
 Bakan Davutoğlu toplantı çerçevesinde, Filistin Devlet Başkanı Mahmut Abbas ile bir araya geldi. Görüşmede, bölgesel sorunlar ele alındı.
 Toplantıda bulunan Filistinli Başmüzakereci Saib Erekat gazetecilere yaptığı açıklamada, Arap Birliği dışişleri bakanlarının, ABD'nin dolaylı görüşme önerisine destek verdiğini, görüşmelerin başarısız olması halinde Arap Birliği bakanlarının temmuz ayında yeniden toplanacağını söyledi.

8- ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Philip Crowley, Dışişleri Bakanlığında düzenlediği günlük basın toplantısında, ABD’nin 1915 olaylarının soykırım olarak kabul edilmesini öngören tasarıya ilişkin tutumunun sorulması üzerine, Türkiye ile Ermenistan arasında 90 yıl önce neler olduğuna dair ortak bir anlayışın olmadığına işaret ederek, ''Ancak her iki ülke liderlerinin attığı cesaretli adımlara değer veriyoruz ve iki ülkeyi, geçmişe bakmaya değil ileri doğru hareket etmeleri yolunda desteklemeye devam ediyoruz'' dedi.
       
 9- AB Komisyonu Başkanı Jose Manuel Barroso Brüksel’de düzenlediği basın toplantısında, küresel kriz öncesi verilerine göre 500 milyonluk AB'de 80 milyon kişinin yoksulluk riski altında bulunduğunu belirterek, krizde daha da kötüleşen bu rakamı hızla indirmenin üye devletler kadar AB'nin de sorumluluğu olduğunu söyledi. Barroso, küresel krizde bankaları kurtarmak için acil önlemler alınırken halkın yoksul kesimi için hiç bir şey yapılmamasını kabul edemeyeceğini vurguladı.

 10- Yunanistan Başbakanı ve Dışişleri Bakanı Yorgo Papandreu başkanlığında yapılan kabine toplantısı sonrasında açıklamada bulunan Hükümet Sözcüsü Yorgo  Petalotis, ülkenin bütçe açığının kapatılması yönünde hazırlanan ekonomik istikrar ve kalkınma paketine yeni önlemler eklendiğini açıkladı. Petalotis, alınan önlemleri, kamu çalışanlarının maaşlarında kesinti, KDV'nin yüzde 21'e yükseltilmesi, ödeneklerde yüzde 12 kesinti, emekli maaşlarının 2010 yılı süresince dondurulması, akaryakıt fiyatlarında 3 ila 8 cent arası zam, alkollü içeceklerde yüzde 20, sigara fiyatlarında ise yüzde 65 oranında ek vergi uygulanması ve tutarı 35 bin avroyu aşan araba ve yat alımlarını da içeren lüks harcamalara özel ek vergi konulması olarak sıraladı.

 11- Ukrayna'da, Başbakan Yuliya Timoşenko hükümeti, parlamentoda yapılan güven oylamasında düştü.

 12- Irak’ta Divala eyaletinin Bakuba kentinde meydana gelen üç eşgüdümlü intihar saldırılarında 33 kişinin öldüğü, 55 kişinin de yaralandığı bildirildi.

4 MART 2010

 1- Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, anayasa değişikliği ve yargı reformu konusunda görüş alışverişinde bulunmak üzere MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli ve BDP Genel Başkanı Selahattin Demirtaş’ı Çankaya Köşkü’nde kabul etti.

 2- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan 2009 Türk Patent Ödülleri Töreni’nde, anayasa değişikliği çalışmalarına ilişkin olarak yaptığı açıklamada, “Bu Meclisle olmaz diyenler, kendi kendilerini inkar ediyorlar, onlara milletin verdiği yetkiyi inkar ediyorlar, milletten aldıkları emaneti inkar ediyorlar, siyasi sistemi inkar ediyorlar. Siyasetçi, siyasi sistemi inkar ediyor. Değişimi, dönüşümü, reformları, demokratikleşmeyi sırf bu hükümet yapıyor, bu hükümet istiyor diye karşı çıkmak büyük bir samimiyetsizliktir” dedi.
Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç da ödül töreni sonrasında gazetecilere yaptığı açıklamada, CHP’nin seçimle, referandumla arasının iyi olmadığını belirterek “60 yıldır seçimlerden başarıyla çıkmadı. Sayın Baykal’lı seçimlerin en büyük oy oranı yüzde 20. Onlar için büyük başarı kabul ediliyor” dedi.
 
 3- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Cemil Çiçek TGRT Haber TV’de yayınlanan “Ankara’nın Gündemi” programında, anayasanın değişmesi için birçok sebep sayılabileceğini belirterek “Bu anayasa, problemlerin kaynağı olmaya devam edecektir. Ne kadar erken değişirse, ne kadarı değişecekse problemler de o kadar erken çözülecektir” dedi. Anayasa değişikliğinin toplumsal talep olduğuna dikkat çeken Başbakan Yardımcısı  Çiçek, “Muhalefet uzlaşmaya yanaşmıyor. Herkesin olup biteni samimiyetle görmesi lazım” dedi.

 4- Devlet Bakanı Zafer Çağlayan gazetecilere yaptığı açıklamada, stratejik hedeflerinin Türkiye’nin dünya mal ticaretinden aldığı yüzde 0.8’lik payı artırmak olduğunu, bunun için çalışmaları artırarak 2015 yılında Türkiye’nin dünya ticaretinden aldığı payı yüzde 1’e, ihracatı 170 milyara çıkarmayı, 2023 yılında da 500 milyar dolara ulaşmayı hedeflediklerini söyledi. Bakan Çağlayan ayrıca, ihracat ve ithalat verilerinin detaylı inceleneceği 33 ülkeyi kapsayan ‘Ülke Masaları’ uygulaması başlatacaklarını, her masanın uzmanının ayrı olacağını, o masalardaki ülkelerin hangisinin hangi ürünleri ithal ettiğini bütün detaylarıyla izleyeceklerini söyledi.
 5- Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, Türk Patent Enstitüsünün (TPE) 2009 ödülleri dağıtım töreni öncesinde, Gaziantep ürünlerinin sergilendiği standı gezerken, gazetecilerin sorularını cevapladı. Bakan Şimşek enflasyonla ilgili bir soru üzerine, krizde ücretlinin, emeklinin enflasyona ezdirilmediğini belirterek “Çekirdek enflasyon yüzde 4. Temelde bir enflasyon problemiyle karşı karşıya değiliz. Ancak geçici faktörlerden gerek gıda gerekse bir takım fiyat düzenlemelerinden kaynaklanan artış söz konusu” dedi.
 6- Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Ömer Dinçer gazetecilere yaptığı açıklamada,  ilaç sektöründe kayıt dışılığın ve yolsuzluğun son bulmasını amaçlayan ‘Karekod’ ilaç takip sistemine geçen eczanelere teşvik için bir ay erken ödeme yapacaklarını, sisteme geçmemiş olan eczanelere ise 16 Mayıs’tan sonra ödeme yapmayacaklarını açıkladı. Bakan Dinçer, şu an itibariyle 4 bin 490 eczanenin ‘Karekod’ sistemini kullanarak ilaç sattığını, 7 bin 900 eczanenin ise uygulamaya geçmek üzere şifre aldığını belirtti.

 7- TBMM Genel Kurulunda, Hazar Bölgesi ve Orta Doğu doğalgazının, boru hattı ile Avrupa’ya taşınmasını öngören Nabucco Projesinin kabul edilmesine ilişkin tasarı kabul edildi. Yasaya göre, Nabucco Projesi ile Türkiye’nin doğu ve güney sınırlarından temin edilecek doğalgazın sırasıyla Türkiye, Bulgaristan, Romanya, ve Macaristan üzerinden Avusturya’ya kadar aktarılması için boru hattı döşenecek.
 Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız tasarının kabul edilmesinin ardından yaptığı konuşmada, boru hattının büyük bölümünün Türkiye’den geçmesi sebebiyle Türkiye’nin bazı avantajlar elde edeceğini vurgulayarak “Boru hattından geçecek gaz için alacağımız vergi farklı olacak. Yüzde 16.6’lık verginin anlaşmaya katılan ülkeler arasında eşit paylaşması istenirken, geldiğimiz noktada vergimiz yüzde 61 civarında yüksek olacak. BOTAŞ da ayrıca işlet ücreti alacak. 6 ortaklı anlaşmada, olabildiğince Türkiye’nin çıkarları doğrultusunda davrandık” dedi.

 8- Kamu Hastane Birlikleri Kanunu Tasarısı’nın 9 maddesi, TBMM Plan ve Bütçe Komisyonunda kabul edildi. Tasarının kabul edilen maddelerine göre, Bakanlar Kurulunun belirleyeceği illerde, ikinci ve üçüncü basamak sağlık hizmetlerinin etkin şekilde sunulmasını sağlamak amacıyla kamu hastane birlikleri kurulacak. Bakanlığa bağlı ikinci ve üçüncü basamak sağlık kurumları, yapılacak değerlendirme sonuçlarına göre Bakanlığın teklifi ve Bakanlar Kurulu kararıyla, kamu tüzel kişiliğinde, Bakanlığın ilgili kuruluşu statüsünde birliğe dönüştürülecek.

 9- YÖK Başkanı Prof. Dr. Yusuf Ziya Özcan gazetecilere yaptığı açıklamada,  Danıştay’ın katsayı konusundaki gerekçeli kararının yayınlanmasıyla ilgili olarak “Zannediyorum aralığı az buldular. ‘6. madde içinde mevzuatta buna imkan sağlayan bir durum yok’ dediler. Zaten 6. maddeyi öyle bir mevzuata uygunluk yoksa çıkartabiliriz. Israr etmeye gerek yok. İşin sürüncemede kalmasını da istemiyoruz, o bakımdan ısrarcı değiliz. Bakalım, komisyon ne diyecek? Onlar bize birkaç formülle gelecekler, biz de onlardan bir tanesini kabul ederiz” dedi.

 10- ABD Temsilciler Meclisi Dış İlişkiler Komitesi, Ermeni iddialarının tanınmasına ilişkin tasarıyı 22’ye karşı 23 oyla kabul etti.
 Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Ermeni iddialarını içeren tasarının kabul edilmesinin ardından yaptığı açıklamada “Bu kararı makul bulmuyorum ve esefle karşılıyorum. Kararın Türk halkı nezdinde hiçbir itibarı bulunmamaktadır. Tarihsel gerçeklikten uzak bu tek yanlı metnin ABD Temsilciler Meclisi Dış İlişkiler Komitesi tarafından kabul edilmesi, Türkiye-ABD ilişkilerine yakışan bir tutum olmamıştır. Bu gelişme, Güney Kafkasya’da barış ve istikrar tesisi; halklar arasında kalıcı dostane ilişkiler kurulması doğrultusunda yürütülmekte olan çabalara zarar verecektir. Siyasi çıkarlar gözetilerek alınmış olan böyle bir kararı tarihe ve tarih bilimine karşı haksızlık olarak telakki ediyorum. Bu oylamanın her alanda neden olabileceği olumsuz sonuçların sorumlusu Türkiye olmayacaktır” dedi.
 Devlet Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış da yazılı bir açıklama yaparak kararın esefle karşılandığını belirtti.
 Öte yandan Başbakanlık tarafından yapılan açıklamada, kabul edilen tasarının üzüntüyle karşılandığı belirtilerek, Washington Büyükelçisi Namık Tan’ın bu gelişme çerçevesinde istişareler için Ankara’ya çağrıldığı kaydedildi.
  
 11- İtalya, Hollanda ve Almanya’nın ardından Belçika da AB’nin terör örgütü listesinde yer alan PKK’ya karşı geniş çaplı bir operasyon başlattı. Operasyonlarda Roj TV ve Mezopotamya Radyo kapatılırken, aralarında PKK Kongra-Gel Başkanı Zübeyir Aydar ve Remzi Kartal’ın da bulunduğu 30 kişi gözaltına alındı.
 
 12- KKTC Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat ile Güney Kıbrıs Rum Yönetimi lideri Dimirtis Hristofyas, Kıbrıs meselesine kapsamlı çözüm bulmak için BM Genel Sekreterinin Kıbrıs Özel Temsilcisi Taye Brook Zerihoun’un Lefkoşa ara bölgede bulunan resmi ikametgahında 69. defa bir araya geldi.

5 MART 2010

1- Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Akademi Ödülleri Töreni öncesi gazetecilerin, ABD Temsilciler Meclisi Dış İlişkiler Komitesinde 1915 olaylarına ilişkin Ermeni iddialarına yönelik karar tasarısına ilişkin bir soru üzerine, tasarının kabul edilmesinin Türk halkı adına hiçbir itibarının olmadığını söyledi. Cumhurbaşkanı Gül, “3-5 oy için müttefikleri olan bir ülkenin aleyhine oy kullandılar. Türkiye tehdit ile hiçbir zaman inanmadığı şeyleri kabul etmez” dedi.
Öte yandan Azerbaycan Cumhurbaşkanı Haydar Aliyev, Cumhurbaşkanı Gül’ü telefonla arayarak, kararın adaletsizlik olduğunu belirterek, kınadığını aktardı.

 2- CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, Star Ana Haber Bülteni'ne katılarak gündemle ilgili soruları yanıtladı. Baykal, ABD Temsilciler Meclisi Dış İlişkiler Komisyonunun Ermeni tasarısı oylamasıyla ilgili olarak, ''Bu haksızlık karşısında Türkiye, öncelikle Ermenistan ile imzalanan protokolü yürürlükten çıkarmalıdır. Protokol TBMM'den geri çekilmelidir'' dedi.

3- Yargıtay Başkanı Hasan Gerçeker, YARSAV’ın Noterler Birliği’nde düzenlediği “Bağımsız Yargı ve Anayasal Düzenlemeler” konulu panelin açılışında yaptığı konuşmada, yargı bağımsızlığının daha da güçlendirilmesi için yargı üzerindeki idari vesayetin kaldırılmasını sürekli dile getirdiklerini belirterek, “Şimdi görüyoruz ki yapılmak istenilen düzenlemelerle yürütme, yargıyı daha da kuşatma altına almak istemektedir” dedi.

4- Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu düzenlediği basın toplantısında, ABD Temsilciler Meclisi Dış İlişkiler Komitesinde 1915 olaylarına ilişkin Ermeni iddialarına yönelik karar tasarısına ilişkin değerlendirmelerde bulundu. Bakan Davutoğlu, tasarının kabul edilmesinin, ABD yönetiminin konuya ilişkin yeterince ağırlık koymadığını gösterdiğini söyledi. ABD Temsilciler Meclisine seslenen Bakan Davutoğlu, “Yaptığınız her müdahale, Türkiye-Ermenistan ilişkilerinin normalleşmesinin önüne engel çıkartmaktadır. Gayri ciddi şekilde aldığınız her karar, Türklerle Ermenilerin tarihi barışını engellemektedir” dedi.
 Bakan Davutoğlu, daha sonra AB Dönem Başkanı İspanya tarafından 5-6 Mart tarihlerinde Cordoba şehrinde düzenlenecek "Gymnich" tipi Gayriresmi AB Dışişleri Bakanları Toplantısı kapsamındaki temasları için İspanya’ya giderken uçakta, gazetecilere gündeme ilişkin açıklamalarda bulundu.

 5- Adalet Bakanı Sadullah Ergin, CNN Türk televizyonunda katıldığı bir programda, gündemdeki konulara ilişkin açıklamalarda bulundu. Bakan Ergin, anayasa değişikliği paketinde parti kapatmalara ilişkin düzenleme, Anayasa Mahkemesi’nin görev tanımı ve yapısıyla, Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulu’nun (HSYK) yapısı, Yüksek Askeri Şura ve HSKY kararlarına karşı yargı yolunun açılması konularının yer alacağını açıkladı.

 6- MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli yaptığı yazılı açıklamada, ABD Temsilciler Meclisi Dış İlişkiler Komitesinde Ermeni iddialarına ilişkin tasarının kabul edilmesiyle ilgili olarak, “MHP, bu küstah kararı reddetmekte ve ABD'nin soykırımla ilgili aradığı acı örnekleri bulması için kendi tarihine bakmasını önermektedir'' dedi. Bahçeli, hükümetin uluslararası ilişkilerde ''teslimiyetçi ve pısırık'' siyaset izlediğini iddia ederek, bu siyasetin Türkiye'yi her gün yeni bir batağa sürüklediğini savundu.
 
 7- MÜSİAD Yönetim Kurulu tarafından yapılan yazılı açıklamada, ABD Temsilciler Meclisi Dış İlişkiler Komitesince alınan kararın ''son derece talihsiz bir karar'' olduğu ve gerçeklerle asla bağdaşmadığı bildirildi.
 TOBB tarafından konuyla ilgili olarak yapılan yazılı açıklamada da  trajikomik oylama sürecinin  ''tarihi olayların siyasallaştırılmasının bir sonucu'' olarak görüldüğü belirtildi.

 8- Ümit Boyner başkanlığındaki TÜSİAD heyeti, KKTC’nin başkenti Lefkoşa’da  Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat'la bir araya geldi. Boyner, 15 yıldır AB için çalıştıklarını belirterek ''Kıbrıs konusu da bizim için göz ardı edilebilecek bir mesele olmadı hiç bir zaman. Yaptığımız bir çok çalışmada, Kıbrıs'taki siyasi çözümsüzlüğün ekonomik çözümsüzlüğü de birlikte getirdiğini görüyoruz, yaptığımız raporlar bunu çok net ortaya koyuyor'' dedi.

9- AİHM, KKTC’de mülkiyet sorunlarını ele almak için kurulu olan tanzim komisyonlarının “etkin bir iç hukuk” yolu olduğuna hükmetti.

10- Belçika’da düzenlenen PKK operasyonunda gözaltına alınan 20 kişiden 8’i tutuklandı.

 11- Ermenistan Dışişleri Bakanı Edvard Nalbantyan, ABD Dış ilişkiler Komitesinin 1915 olaylarıyla ilgili kararları nedeniyle “büyük minnettarlık duyduklarını” açıkladı. Nalbantyan imzalanan protokollerin kasıtlı olarak TBMM’de onaylanmadığını ileri sürdü.
       
 12- ABD Dışişleri Bakanı Hillary Clinton, Kosta Rika'nın başkenti San Jose'de, Dışişleri Bakanı Bruno Stagno Ugarte ile düzenlenen ortak basın toplantısında, ABD Temsilciler Meclisi Dışişleri Komitesindeki Ermeni tasarısı oylamasıyla ilgili bir soru üzerine, Kongre'nin 1915 olaylarına dair Ermeni iddialarını içeren tasarı üzerinde bir tesirde bulunmayacağına ve bulunmaması gerektiğine inandıklarını belirterek, ilgili tüm taraflara bunu açıkça dile getirdiklerini söyledi.

6 MART 2010

 1- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Türkiye İş Adamları ve Sanayicileri Konfederasyonunun (TUSKON) İstanbul’da düzenlenen Genel Kurulunda yaptığı konuşmada, Yargıtay Başkanı Hasan Gerçeker’in ‘yapılan düzenlemelerle yargı kuşatılmaya çalışılıyor’ şeklindeki açıklamalarına değinerek, “Bir defa ne yasal uygulamalarla ne de filli uygulamalarla bu mümkün değil. Ancak şunu çok rahat söyleyebilirim; Türkiye’de yasama da yürütme de yargı tarafından kuşatılmıştır. Eğer yasama organı 411 ile bir karar çıkartıyor da bu 411 yok sayılıyorsa yargı tarafından siz bu ülkede yasama veya yürütmenin yargıyı kuşatmaya çalıştığından bahsedemezsiniz” dedi. ABD Temsilciler Meclisi, Dış İlişkiler Komitesinden geçen Ermeni tasarısına da değinen Başbakan Erdoğan, bu kararın ülkelerin karşılıklı ilişkilerine, menfaatlerine ve gelecek vizyonuna çok büyük zarar vereceğini belirtti.
 TUSKON Başkanı Rızanur Meral de yaptığı konuşmada, anayasa değişikliği konusunda hükümete destek verdiklerini belirterek, “Dışa kapalı, korumacı ekonomik sisteme göre hazırlanmış mevcut anayasamız, günümüz Türkiye’sinin ihtiyaçlarına cevap veremez niteliktedir” dedi.

 2- CHP Genel Başkanı Deniz Baykal partisinin Malatya İl Kongresi’nde yaptığı konuşmada, hükümetin yargı reformundan önce dokunulmazlıkları kaldırması gerektiğini belirterek, “İktidardayken kendine yönelik saldırıları dokunulmazlık zırhıyla engelliyor. Yarın muhalefete düşünce, yargının başına yandaş kadroları geçirmemişse hesap vermek zorundadır” dedi. ABD Temsilciler Meclisi, Dış İlişkiler Komitesinden geçen Ermeni tasarısına da değinen Baykal, “Ermeni açılımı da Kürt açılımı da bitmiştir” dedi.

 3- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç Manisa’da katıldığı bir açılış töreninde, sözde Ermeni soykırımı iddialarını içeren teklifin ABD Temsilciler Meclisi Dış İlişkiler Komitesinde kabul edilmesine ilişkin gazetecilere yaptığı açıklamada, “Bu Türkiye için çok şey ifade etmiyor, dünyanın sonu değil” dedi. Tasarının kabulüne karşı Türkiye’nin tepkisinin neler olacağını da değerlendiren Başbakan Yardımcısı Arınç, “Karşılığında, ‘ABD’ye gitmeyelim, sırtımızı dönelim, elini sıkmayalım’ demek, küsmek, gücenmek dünya politikasında geçerli şeyler değil. Bu işin ne kadar yanlış, haksız olduğunu söyleyeceğiz ama sırtımızı dönmek ‘seni dinlemiyorum’ demek yanlış” dedi.

 4- Sanayi ve Ticaret Bakanı Nihat Ergün Kocaeli’nde Tüm Sanayici ve İş Adamları Derneğinin açılış töreninde yaptığı konuşmada, üreterek ülke ekonomisine katkı sağlayan herkese destek vermeye hazır olduklarını belirterek, “Sadece çalışarak ve üreterek dünyaya bir şeyler satabiliriz. İş adamları dünyanın neresine giderse gitsin yanlarında olacağız” dedi.

 5- DSP Genel Başkanı Masum Türker partisinin Adıyaman İl Kongresi’nde yaptığı konuşmada, AK Parti iktidarı döneminde gündeme gelecek bir yargı reformunun “kadrolaşmak, belli insanları töhmet altında tutmak, belli insanları yok etmek” anlamına geleceğini iddia ederek, “Biz böyle bir değişime aracı olmayız” dedi. Türker, seçim barajının kaldırılması ya da düşürülmesi gerektiğini de söyledi.

 6- İspanya’nın Cordoba kentinde düzenlenen Gayriresmi AB Dışişleri Bakanları Toplantısı’na katılan Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, gazetecilere yaptığı açıklamada, Orta Doğu’daki sorunları ele aldıklarını, diyalog kapısının açılabilmesi için Türkiye’nin elinden geleni yapacağını belirtti. Avrupa İnsan Hakları Mahkemesinin (AHİM) KKTC’deki Taşınmaz Mal Komisyonu ile ilgili vermiş olduğu karar hakkında da değerlendirmede bulunan Bakan Davutoğlu, “Tarihi bir karardır, bunun çok iyi anlaşılması lazım” dedi.

      7 MART 2010
 1- Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, “Dünya Kadınlar Günü” dolayısıyla yayımladığı mesajda, Türkiye gibi modern ve çağdaş bir ülkede kadına şiddetin kabul edilmesinin mümkün olmadığını belirterek “Bunlar yalnız kadınların değil hepimizin toplumsal problemidir. El birliğiyle bu sıkıntıların tamamen ortadan kaldırılması için var gücümüzle çalışıyoruz” dedi.
 TBMM Başkanı Mehmet Ali Şahin de mesajında, kadın haklarının geliştirilmesi, şiddet, töre ve namus cinayetleri gibi birçok alanda yaşanan problemin ortak bir anlayışla çözülmesi gerektiğini belirtti.
 2- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, “Dünya Kadınlar Günü” dolayısıyla Şanlıurfa’da “GAP ve Kadının Güçlendirilmesi Paneli”nde yaptığı konuşmada,  terör örgütüne katılımı annelerin önleyebileceğini belirterek, “Lütfen evlatlarınızın dağlara birer terörist olarak çıkmasına engel olun” çağrısında bulundu. Konuşmasında muhalefeti de eleştiren Başbakan Erdoğan, yargı reformunda kararlı olduklarını ve muhalefetin hukukun üstünlüğüne inanmadığını belirterek “Biz hukuk devleti anlayışını daha da yükselteceğiz inşallah, bize milletimiz yeter” dedi.
 3- CHP Genel Başkanı Deniz Baykal partisinin Kırşehir İl Kongresi’nde yaptığı konuşmada, “Türkiye’de siyaseti orduya yerleştirme konusunda bir çabanın yürütülmekte olduğunu belirterek, “Biz diyoruz ki siyaset camiye, kışlaya, mahkemeye girmesin. Kışlada disiplin, itaat, görev esas. Kışlaya siyaset sokarsak memleketin çıkarını kim koruyacak? Neye döner? Balkan savaşına döner. Allah bir daha o Balkan günlerini yaşatmasın. Kışlaya siyaseti soktuğunda kimseye hayır gelmez, memlekete hayır gelmez” dedi.
 4- Devlet Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış, Kanal 7 televizyonunda katıldığı bir programda gündeme ilişkin açıklamalarda bulundu. Bakan Bağış, ABD Temsilciler Meclisi Dış İlişkiler Komitesinde kabul edilen 1915 olaylarına ilişkin yasa tasarısına ilişkin olarak “Komedi tiyatrosu oynamamış olsalardı, bu tasarı reddedilecekti” dedi.
 Avrupa’da terör örgütü PKK’ya yönelik operasyonları da değerlendiren Bakan Bağış, bunun, terör örgütünün bitirilmesine yönelik iyi bir başlangıç olduğunu, artık kimsenin şehit cenazesi görmek istemediğini, ülke içindeki birlik ve beraberlikle problemlerin çözülebileceğini belirtti.
 5- Sağlık Bakanı Recep Akdağ, MÜSİAD’ın Samsun’da yapılan Genel İdare Kurulu toplantısında ülkeye yatırımın artmasının tek yolunun ‘güven ve istikrar’ olduğunu söyledi. Türkiye’de yargı reformu yapılması gerektiğini ifade eden Bakan Akdağ, “Evet, hukuk üstündür ama hukuk, demokrasi ile yönetilen bir ülkenin yargıçlar ülkesi olması anlamına gelmez” dedi.
 6- Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Almanya Dışişleri Bakanı Guido Westerwelle ve Saksonya Eyaleti Başbakanı Stanislaw Tillich ile birlikte Dresden kentindeki “Türckische Cammer” (Türk Odası) adlı Osmanlı sergisinin resmi açılışını yaptı.
 7- AİHM’nin KKTC’deki eski taşınmaz malları için Türkiye aleyhine başvuruda bulunan ve pilot dava niteliği taşıyan 8 Kıbrıslı Rum’un başvurusunu reddederek, KKTC Taşınmaz Mal Komisyonunu yasal iç hukuki organı olarak tanımasının ardından, Güney Kıbrıs Rum Yönetimi Hükümet Sözcüsü Stefanos Stefanu, Rum göçmenlere, “komisyona başvuruda bulunmayın” çağrısı yaptı ve AİHM’nin kararını “kabul edilemez” olarak değerlendirdi.
 8- Afganistan’da Taliban ile şiddetli çatışmalar yaşayan Hizb-i-İslami örgütüne mensup 100 kadar militanın hükümet güçlerine sığındığı bildirildi. Eski başbakanlardan Gülbeddin Hikmetyar’ın lideri olduğu Hizb-i-İslami (İslam Partisi) ile eski müttefiki Taliban arasında 5-6 köyün hakimiyeti konusunda çıkan anlaşmazlık üzerine başlayan çatışmalarda şimdiye kadar 79 kişinin öldüğü bildirildi.
 9- Nijerya’nın güneyinde Hıristiyanlarla Müslümanlar arasındaki çatışmalarda 200’den fazla kişinin öldüğü bildirildi.

8 MART 2010

 1- Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, anayasa değişikliklerinin halkoylamasına sunulma süresini  120 günden 60 güne indiren yasayı onayladı.

 2- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, AK Parti Kadın Kolları’nın düzenlediği “Uluslararası Kadın Hakları Zirvesi”nde yaptığı konuşmada, zirveyi düzenleyenlere ve katılımcılara teşekkür ederek başarılı bir sonuç bildirgesiyle tamamlanmasını dilediğini söyledi. Tüm dünya kadınlarının 8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nü kutlayan, temel hak ve kazanımların gelişmesi yolunda hayırlara vesile olması dileğinde bulunan Başbakan Erdoğan, dünyanın her gün biraz daha küçüldüğünü ve küreselleştiğini, bilim, teknoloji ve sermayenin dolaşımında, hak ve özgürlüklerin gelişiminde baş döndüren bir değişime şahit olunduğunu söyledi.
 Öte yandan Başbakan Erdoğan, Elazığ’da dün meydana gelen 6.0 büyüklüğündeki depremi değerlendirerek, “Şüphesiz ki bu bölgenin  yerel mimari anlayışı kerpiç yapılanmadır. Bu kerpiç yapılanmanın bedeli ağır olmuştur.” dedi.

 3- CHP Genel Başkanı Deniz Baykal yayımladığı mesajda, ''Dünya Emekçi Kadınlar Günü'nü bu yıl Tekel işçisi kadınlara ithaf ediyor ve Tekel İşçisi Kadınlar Günü olarak kutluyoruz'' dedi.

 4- DP Genel Başkanı Hüsamettin Cindoruk, partisinin İstanbul İl Başkanlığı’nca “8 Mart Dünya Kadınlar Günü” nedeniyle düzenlenen “Türkiye’de Kadının Yeri” konulu panelde yaptığı konuşmada, demokrasinin bir adalet rejimi olduğunu belirterek, TSK içinde yanlış yapanlara yargı yolunun açık olduğunu, ancak yargı yoluyla TSK’ya hakaret edilmesini kabul etmeyeceklerini söyledi.

 5- Elazığ’ın Karakoçan ilçesinde 6.0 büyüklüğünde deprem meydana geldi. Erzincan, Tunceli, Malatya, Bingöl, Erzurum ve Diyarbakır’da hissedilen depremde 3’ü çocuk 51 kişi yaşamını yitirdi. 70’den fazla kişi de yaralandı.
 Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Cemil Çiçek, Devlet Bakanı Cevdet Yılmaz, Bayındırlık ve İskan Bakanı Mustafa Demir, Sağlık Bakanı Recep Akdağ ve bölge milletvekilleriyle bölgeyi ziyaretinin ardından gazetecilere açıklamalarda bulundu. Başbakan Yardımcısı Çiçek, devletin tüm olanaklarını seferber ettiklerini anlatarak, “Depremin ardından tüm imkanlarımızla buradayız. Olup bitenler karşısında ne yapmamız gerekiyorsa onu yapmaya çalışıyoruz. Ufak tefek imkansızlıklar varsa bunlar imkansızlıklardan değil telaştan” dedi.

 6- İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, Eminönü eski belediye binasının Şerefiye Sarnıcı üzerindeki ek binasının yıkım töreninde gazetecilerin Elazığ’da meydan gelen depreme ilişkin soruları üzerine, Boğaziçi Üniversitesi ile ortak yaptıkları bir araştırmadan bahsederek, “Yaptığımız çalışmada olası bir depremde 30 bin insanın hayatını kaybetmesi, 50 bin binanın ise yıkılması senaryosu var. Temennimiz böyle bir şeyin olmaması. Ancak tedbir almazsanız istediğiniz kadar dua temennisinde bulunun. O nedenle önceden tedbir almak gerekir” dedi.

  7- TÜİK, 2010 Sanayi Üretim Endeksi sonuçlarını açıkladı. Aylık Sanayi üretim endeksi ocak ayında son 8 ayın ardından 100 binin altına inerek 99.2 düzeyinde gerçekleşti.

 8- Hakkari’nin Şemdinli ilçesine bağlı Derecik beldesi Koçyiğit bölgesinde, güvenlik güçlerinin arama-tarama faaliyetleri sırasında terör örgütü PKK üyeleri tarafından önceden araziye döşenen mayın patladı. Patlamada, 1 asker şehit olurken, 3 asker de yaralandı.

 9-  BM Türkiye Temsilciliğinin 8 Mart Dünya Kadınlar Günü dolayısıyla yaptığı açıklamada, Türkiye'de kadınların yüzde 42'sinin eşlerinden fiziksel ve cinsel şiddet gördüğü ve 35 milyonluk kadın nüfusuna karşın sadece 52 sığınma evinin bulunduğu, Türkiye'de kadınlara yönelik sosyal ve ekonomik engellerden kaynaklanan olumsuz ön yargıların yaygınlığı nedeniyle kadınların iş gücü piyasasına girerken ve bu piyasada tutunurken ciddi zorluklarla karşılaştığı belirtildi.
 Öte yandan BM’nin Kadınlar Günü dolayısıyla açıklanan “Asya-Pasifik İnsani Kalkınma Raporu’na göre, cinsiyet ayrımcılığının en yaygın olduğu kıtada, 2007 yılında 97 milyon kadın, cinsiyete dayalı kürtaj yüzünden ya da cinsiyetlerinden ötürü yetersiz beslendikleri ve sağlık hizmetlerine ulaşamadıkları için kayboldu.

 10- 82. Oscar Akademi ödülleri açıklandı. ''The Hurt Locker'', ''en İyi film'' ödülünü kazanırken,  Kathryn Bigelow da ''The Hurt Locker'' ile ''en iyi yönetmen'' ödülüne layık görüldü.  Bigelow'un filmi, ''en iyi kurgu'', ''en iyi özgün senaryo'', ''en iyi ses kurgusu'' ve ''en iyi ses miksajı'' ödüllerini de aldı. ''En iyi erkek oyuncu'' ödülünü Jeff Bridges, ''Crazy Heart'' filmindeki rolüyle kazandı. ''The Blind Side'' filmiyle ''en iyi kadın oyuncu'' ödülünü Sandra Bullock alırken, yönetmen James Cameron'un ''Avatar'' filmi ise ''en iyi görüntü yönetmenliği'', ''en iyi sanat yönetmenliği'' ve ''en iyi görsel efekt'' ödüllerini aldı.

 11- İspanya'nın 17 özerk yönetiminden biri olan Katalonya Parlamentosu, 1915 olaylarına ilişkin Ermeni iddialarını tanıyan bir karar aldı.

 12- AB Komisyonunun Parasal ve Ekonomik İşlerden Sorumlu Üyesi Olli Rehn’in Sözcüsü Amadeu Altafaj Tardio, ‘Financial Times Deutschland’ gazetesine verdiği demeçte, Yunanistan’daki borç krizinin ekonomik politikaların daha iyi koordine edilmesine ihtiyacı olduğunu gösterdiğini belirterek, euro kullanan 16 ülke arasında “Avrupa IMF”si kurulmasının değerlendirildiğini duyurdu.
 Almanya Başbakanı Angela Merkel de yaptığı açıklamada, Avrupa’nın kendi içinde bir mekanizma oluşturması fikrini güzel ve ilginç olarak değerlendirerek, bunun AB’yi kuran anlaşmalarda değişiklik gerektirdiğini belirtti.

 13- IMF Başkanı Dominique Strauss-Kahn, Kenya'nın başkenti Nairobi'de Reuters ile yaptığı söyleşide, Yunanistan'ın borç sorununun muhtemelen diğer avro bölgesi ülkelerine yayılmayacağını söyledi. ''Yunanistan ile bir sorunumuz var. Bugüne kadar İspanya ile bir sorunumuz olmadı'' diyen Strauss-Kahn, hiç kimsenin yarın sabah ne olacağını bilmediğini, ancak sorunun Portekiz ve İspanya'ya da yayılacağını düşünmek için bir neden olmadığını kaydetti.
 Öte yandan Fransa Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy, başkent Paris’te Yunanistan Başbakanı Yorgo Papandreu ile görüştü. Sarkozy, Avrupa’nın en büyük ekonomilerinin, borç krizi yaşayan ve bu krizle 16 üyesi bulunan Avro bölgesi için de tehlike oluşturan Yunanistan’ın arkasında olduğunu söyledi.

 14- Pakistan’ın Pencap eyaletinin başkenti Lahor’da düzenlenen bombalı saldırıda, 13 kişinin öldüğü bildirildi.

 15- İsrail Savunma Bakanı Ehud Barak, Batı Şeria’daki bir Yahudi yerleşim biriminde 112 konutun daha yapımına onay verdi.

 16- Nijerya’nın orta kesiminde Hıristiyan çoğunluk ile Müslüman azınlık arasında yaşanan çatışmalarda, 500’den fazla kişinin ölüğü bildirildi.

 17- İngiltere Dışişleri Bakanı David Miliband, ülkede kasım ayından bu yana devam eden, Irak Savaşı dönemi ile sonrasındaki politikaların masaya yatırıldığı "Irak Soruşturması" kapsamında, soruşturmayı yapan heyetin sorularını yanıtladı. Miliband, "Irak'ı sömürgeleştirmek için bu ülkeye gitmediklerini" belirterek, Irak Savaşı’ndan çıkarılması gereken dersler olduğunu, ancak bunun ülkesinin demokrasi yönündeki teşvik edici adımlarını engellememesi gerektiğini söyledi.


9 MART 2010

 1- CHP Genel Başkanı Deniz Baykal partisinin Meclis grup toplantısında yaptığı konuşmada, ABD Temsilciler Meclisi Dış İlişkiler Komitesinden geçen Ermeni tasarısına ilişkin olarak, “Son tasarı 1915 olayları için karar alınmasını istemiyor. 1915-1923 arası yaşanan olaylarla ilgili. Hedef sadece Osmanlı değil. Türkiye Cumhuriyeti dönemi, Atatürk dönemi de Ermeni ithamlarının hedefi haline getirilmek isteniyor” dedi. Baykal, Ermenistan’la imzalanan protokollerin de derhal Meclis gündeminden çekilmesini istedi.

 2- Milli Eğitim Bakanı Nimet Çubukçu, Ankara’da Keçiören Lisesi Spor Salonu ve Çok Amaçlı Salonu’nun açılış töreninden önce gazetecilerin sözleşmeli öğretmenlerin kadroya alınmasına ilişkin sorusu üzerine, Maliye Bakanlığı ile görüşmelerin sürdüğünü belirterek, “70 bin sözleşmeli öğretmenin kadroya geçirilmesi konusundaki hazırlıklar belli bir aşamaya geldi. Düzenlemeye ilişkin taslağı Maliye Bakanlığına gönderdik. Bundan sonraki aşamada Maliye Bakanlığı gerekli çalışmaları yapacak, görüşlerini bildirecek. Nihayete erdikten sonra iş artık Başbakanlığa bir kanun tasarısı olarak sevk edilecek ve Mecliste görüşülecek” dedi.

 3- Sağlık Bakanı Recep Akdağ düzenlediği basın toplantısında, domuz gribinde ilk dalganın atlatıldığını, sonbaharda ikinci bir dalganın yaşanıp yaşanmayacağı konusunda ise henüz netlik olmadığını belirterek, “Ancak çok büyük bir dalga beklemiyoruz” dedi. Bakan Akdağ, salgına karşı 43 milyon domuz aşısı sipariş edildiğini, teslim alınan aşılardan 10 milyonunun ise firmalara geri verileceğini, 2-3 milyon aşının ise stok olarak elde tutulacağını belirtti.

 4- MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli partisinin Meclis grup toplantısında yaptığı konuşmada, CHP Genel Başkan Yardımcısı Kemal Kılıçdaroğlu’nun ‘genel af’ değerlendirmesine tepki göstererek, “Bu, PKK terör örgütünün talebidir. AB dayatmasıdır” dedi. Bahçeli, ABD Meclisinde sözde Ermeni soykırımı konusunda alınan kararın ardından hükümetin bazı adımlar atması gerektiğini belirterek, “İncirlik üssünün kullanımı konusunda yeni bir düzenlemeye gidiniz, ABD’ye yapacağınız ziyareti iptal ediniz” dedi.

 5- YÖK Başkanı Yusuf Ziya Özcan, resmi ziyaret için Türkiye’de bulunan Suudi Arabistan Yükseköğretim Bakanı Khaled Al-Anqari ile görüşmesinin ardından yaptığı açıklamada “İlahiyat fakültelerimizde Arapça öğrenme işini Suudi Arabistan’dan temin edeceğimiz öğretmenlerle veya oraya yollayacağımız öğrenciler yoluyla halletmeyi düşünüyoruz. Bunun yanında öğrenci ve öğretim üyesi değişimlerini de başlatacağız” dedi.

 6- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Suudi Arabistan’ın başkenti Riyad’da Kral Faysal Vakfı tarafından verilen “Kral Faysal Uluslararası Ödülü”nü aldı. Başbakan Erdoğan düzenlenen törende yaptığı konuşmada, bugün yeryüzünde yaşanan sorunların bir çoğunun temelinde adalet eksikliği ve mahrumiyetinin yattığını belirterek, “Orta Doğu’nun bir kan ve gözyaşı coğrafyası olarak anılması her birimizin vicdanını sızlatıyor. Bizim barış, uzlaşma, diyalog ve adalet çağrılarımız çok geniş bir coğrafyada yankı buluyor. Bu mücadelede tek başımıza olmadığımızı görmek, yalnız olmadığımızı hissetmek, cesaretimizi arttırıyor. Uluslararası Kral Faysal Ödülü işte bu mücadelemizi destekleyen, teşvik eden, bize güç veren son derece anlamlı bir katkı olmuştur” dedi.
 Öte yandan Başbakan Erdoğan, Kraliyet Misafir Sarayı’nda yapılan toplantıda yaptığı konuşmada, ''Tüm Orta Doğu bölgesinin nükleer silahlardan arındırılmış bir bölge haline getirilmesini istiyoruz'' dedi. Toplantının ardından gazetecilerin sorularını yanıtlayan Başbakan Erdoğan bir soru üzerine “Ermeni tasarısıyla ilgili net mesaj almadan Washington Büyükelçisi Namık Tan’ı ABD’ye göndermeyeceğiz” dedi.


 7- KKTC Başbakanı Derviş Eroğlu, İstanbul’da TÜSİAD Başkanı Ümit Boyner’le görüşmesinin ardından yaptığı açıklamada, KKTC ekonomisinin güçlenmesine Türkiye’nin ve Türkiye’den giden yatırımcıların etkisine dikkat çekerek, “Bu etki arttıkça ve KKTC ekonomisi güçlendikçe, müzakere masasında elimizin daha da güçleneceğine inanıyorum” dedi. Kıbrıs konusunda ortaya çıkan anlaşma metinlerinin, hep raflarda kaldığını, çünkü Rum kesiminin her zaman reddeden taraf olduğunu, Rum kesiminin Kıbrıs’ta anlaşma olmadan AB’ye alınmasının, uzlaşmazlığını daha fazla artırdığını anlattı.
 Boyner de yaptığı konuşmada, bugün hem KKTC hem de Türkiye'nin AB sürecindeki konumuyla ilgili fikir alışverişi yaptıklarını, Kıbrıs konusunda çözüm sürecinin devamının, Türkiye’nin AB süreci için önemli ve Kıbrıs’ta siyasi çözüme yaklaşmanın, Kıbrıs ekonomisi için gerekli olduğu düşüncesiyle, KKTC ve Türkiye’nin, yapıcı ve menfaatlerini önde tutan plan dahilinde hareket etmesi gerektiğini söyledi.

  8- IMF Başkanı Strauss-Kahn, Güney Afrika’nın Johannesburg Üniversitesinde öğrencilere yaptığı konuşmada, dünyanın bir sonraki ekonomik krize hazırlanmaya ihtiyacı olduğunu söyledi. Strauss-Kahn, ekonomik toparlanmanın, liderlerin sıkılaştırma ve finans piyasalarının düzenlenmesi gibi reformların sürdürülmesi konusunda üzerinde daha az baskı hissetmesi anlamına gelebileceği endişesini belirterek, “Gelecekte yaşanılacak krizin zamanını ve doğasını tahmin edemem. Ancak krizin geleceğinden eminim” dedi.

9- ABD Dışişleri Bakanı Hillary Clinton, resmi ziyaret için Washington’da bulunan Yunanistan Başbakanı Yorgo Papandreu ile görüşmesinin ardından düzenlenen ortak basın toplantısında, görüşmede Papandreu’nun ülkesinin Türkiye ile ilişkilerini güçlendirme çabalarını ele aldıklarını belirtti.
Papandreu da Türk-Yunan ilişkileri ve Kıbrıs’ın, eski düşmanların da en iyi birer ortak olabileceklerini dünyaya gösteren, barış ve istikrarın bir modeli olmasını arzuladıklarını söyledi.

10 MART 2010

 1- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Türkiye-Kore İş Forumu çerçevesinde Türkiye ile Güney Kore arasında Sinop'ta nükleer enerji santrali kurulmasına ilişkin işbirliği protokolünün imza töreninde yaptığı konuşmada, Kore’nin Türkiye’deki doğrudan yatırımlarının 500 milyon dolar seviyesinde kalmasını şu anda yeterli görmediklerini belirterek,”Koreli yatırımcıların daha çok yatırım yapmasını bekliyoruz” dedi. Gazetecilerin sorularını da cevaplayan Başbakan Erdoğan, Türkiye’nin artık kendi ayakları üzerinde durabilen bir ülke olduğunu belirterek, IMF ile yeni stand by anlaşmasına gerek kalmadığını söyledi.
 Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız da yaptığı konuşmada, “Bizim 2020 yılına kadar en az yüzde 10’lar seviyesinde bir nükleer güç santralini yakalamış olmamız lazım. En az 8-10 bin megavatlık bir nükleer güç santralinin Türkiye’de kurulmasını istiyoruz. Bu hedefe ulaşmak için de hem Rusya’yla gerçekleştirilecek Akkuyu’nun hem de Sinop’un eş zamanlı olarak çalışmalara başlaması lazım” dedi.
 Kore Bilgi Ekonomisi Bakan Yardımcısı Young Hak Kim de Kore’de kamuya ait elektrik üretim firması KEPCO’nun son 30 senede nükleer santraller konusunda uzmanlaştığını söyledi.
 Öte yandan Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Ali Babacan, Forumdan çıkışta gazetecilerin IMF'ye ilişkin sorularını cevapladı. Başbakan Yardımcısı Babacan, mayısa kadar programla ilgili olarak IMF ile herhangi bir görüşme olmayacağını bildirerek, ''4. madde gözden geçirmesi çalışmalarından sonra IMF ile nasıl bir çerçeve yürütüleceğini o günkü şartlara göre karar vereceğiz'' dedi.

 2-  CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, Kanal D haber bülteninin gündeme ilişkin sorularını yanıtladı. Baykal, hükümetin yapmaya çalıştığı anayasa değişikliğini, içeriği ve yöntemi bakımından doğru bulmadıklarını belirtti.

 3- DSP Genel Başkanı Masum Türker, CHP Genel Başkanı Deniz Baykal'ı Genel Merkez’de ziyaret etti. Türkiye'de kutuplaşmanın ağır bastığı bir dönemde yalnız belli bir siyasal düşüncenin dayattığı değil, toplumun bütününü kavrayan bir demokratikleşme konusunda DSP'nin parlamentoya sunduğu yasa teklifleri hakkında bilgi verdiklerini ve katkı istediklerini anlatan Türker, bu kapsamda geniş tabanlı bir mutabakat aradıklarını ve diğer siyasi partilerle de görüşmeyi planladıklarını kaydetti.

 4- Eski Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Ziya Halis, SHP Genel Başkanı Hüseyin Ergün, Alevi Bektaşi Federasyonu Genel Başkanı Ali Balkız, Yeni Sol Hareketi temsilcisi Saruhan Oluç, Eğitim-Sen Genel Başkanı Zübeyde Kılıç, Pir Sultan Abdal Kültür Dernekleri Genel Başkanı Fevzi Gümüş, KESK Yönetim Kurulu Üyesi Adnan Gölpunar ve Dr.Servet Demir ile yaptığı basın toplantısında, oluşturdukları siyasi hareketin Eşitlik ve Demokrasi Partisi (EDP) adıyla 14 Mart’ta Türkiye'nin siyasi hayatına katılacağını belirtti.
       
 5- Dünya Kitle Araştırma Vakfı tarafından gerçekleştirilen “21. Ankara Uluslararası Film Festivali” törenle başladı.

 6- Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay, Almanya'nın başkenti Berlin'de yapılan ve Türkiye'nin bu yıl konuk ülke olduğu 44. Uluslararası Turizm Borsası Fuarı’nın açılışı dolayısıyla yapılan basın toplantısında, Türkiye'nin dünyanın en önemli turizm fuarlarından birinde temsil edildiğini belirterek, "Umarım bu harmana uygun bir hasat yaparız" dedi.

 7- Yunanistan Başbakanı Yorgo Papandreu, Washington'daki temasları çerçevesinde ABD Başkanı Barack Obama ve aralarında Temsilciler Meclisi Başkanı Nancy Pelosi'nin de yer aldığı bazı Kongre üyeleriyle bir araya geldi. Obama ile düzenlenen görüşmenin ardından gazetecilere açıklamalarda bulunan Papandreu, görüşmede Obama'ya, ülkesinin, bütçe açığını azaltma ve ekonomisini reformdan geçirme yolunda attığı adımlara ilişkin bilgi verdiğini kaydederek, Washington'a yardım aramak için gelmediğini de sözlerine ekledi.

 8- Fransa Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy, Ermenistan Cumhurbaşkanı Serj Sarkisyan ile Cumhurbaşkanlığı Sarayında yapılan çalışma yemeğinde bir araya geldi. Görüşmede, Almanya ve Fransa'nın tarihi uzlaşmasını örnek gösteren Sarkozy, ''Ermenistan ve Azerbaycan’ın, barış için risk almaları gerektiğini belirterek, uzun süren bu anlaşmazlığı sona erdirmek için daha fazla çaba göstermelerini istedi.
       
 9- Afganistan'da bulunan İran Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinejad, Afganistan Devlet Başkanı Hamid Karzai ile düzenlediği ortak basın toplantısında, ABD Savunma Bakanı Robert Gates'e seslenerek "Memleketinizden 12 bin kilometre uzakta, dünyanın diğer ucundasınız. Burada ne arıyorsunuz? Teröristleri yakalamak için mi buradasınız? Başka bir amaçla buradaysanız, bunu itiraf etme cesaretiniz olmalı" dedi. Ahmedinejad, ABD'yi Taliban'a ve El Kaide'ye para vermek, istihbarat desteği sağlamakla da suçladı.

 10- Filistin Yönetimi Devlet Başkanı Mahmud Abbas, Ramallah'ta başkanlık karargahı Mukata'da ABD Başkan Yardımcısı Joe Biden ile görüşmesi sonrası düzenlenen ortak basın toplantısında, İsrail hükümetinin son iki gündür Batı Şeria ve Kudüs'te binlerce yeni konut inşası için aldığı kararların, iki taraf arasında dolaylı görüşmelerin başlatılmasına yönelik çabalara ciddi bir darbe olduğunu ve karşılıklı güveni yok ettiğini söyledi.

 11- Mısır'ın en yüksek dini otoritesi El Ezher Şeyhi Muhammed Seyyid Tantavi, Suudi Arabistan ziyareti sırasında yaşamını yitirdi.

                                                                                                                     11 MART 2010
 1- Isparta Valiliği’ni ziyaret eden Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, bir gazetecinin, ABD Temsilciler Meclisinin sözde Ermeni soykırımı yasa tasarısını kabul etmesi ile ilgili sorusu üzerine, “Bu kararların Türk halkı nezdinde hiçbir itibarı yoktur. Hepsi çok yanlıştır ve tarih bilimine çok büyük haksızlıktır” dedi. Cumhurbaşkanı Gül, “anayasa değişikliğine dair ümitli misiniz?” sorusuna ise “Meclis her zaman gündemine hakim olur. Eğer böyle bir irade ortaya çıkarsa, her şey olabilir” cevabını verdi.
  Eğirdir ilçesinde de vatandaşlarla bir araya gelen Cumhurbaşkanı Gül burada yaptığı konuşmada, Türkiye’nin ileri gittiğini, bundan kimsenin şüphesi olmaması gerektiğini belirterek, “10-20 yıl önceki haliyle kıyaslandığında çok büyük değişiklikler gözlemleniyor. Zaman zaman bazı problemler olsa da bunların tümü aşılacak, geride kalacak şeylerdir” dedi.

 2- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, deprem felaketinin yaşandığı Elazığ’da incelemelerde bulundu. Başbakan Erdoğan Kovancılar ilçesine bağlı Okçular köyü başta olmak üzere, hasar gören bölgeleri ziyareti sırasında yaptığı açıklamada,  Ramazan ayına kadar yıkılan evlerin yerine yenilerinin inşa edileceğini söyledi.
 Öte yandan Ankara’da yapımı tamamlanan sağlık tesislerinin toplu açılış törenine katılan Başbakan Erdoğan, sağlık göstergeleri konusunda geçmişle kıyaslanmayacak ilerlemeler kaydettiklerini belirterek, hastaneleri birleştirdiklerini, bebek ölüm oranlarını düşürdüklerini, hastalıklarla mücadelede önemli mesafe kat ettiklerini, 112 Acil servis hizmetlerini yaygın ve ücretsiz hale getirdiklerini kaydetti.
 3- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, Türkiye’de yaşayan azınlıkların ruhani liderleri ve cemaat vakıflarının başkanları ile İstanbul’da Başbakanlığın Dolmabahçe Ofisi'nde bir araya geldi. Başbakan Yardımcısı Arınç “Bizler farklı kültür, farklı gelenek, farklı inançlarımızla bu topraklarda yetişen 7 renkli bir gül gibiyiz. Dolayısıyla birbirimizin problemlerine samimi bir şekilde yaklaşmak ve onları çözmek için gayret göstermek zorundayız. 72.5 milyon vatandaşımızın her biri bu ülkenin asli unsurudur, egemenidir, birinci sınıf vatandaşıdır. Bunun dışında bir yaklaşımı asla ve asla kabul etmiyoruz” dedi.
 4- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Ali Babacan İstanbul’da MÜSİAD 10. Ekonomi Başarı Ödülleri toplantısında yaptığı konuşmada, dünyanın yeni yeni konuşmaya başladığı reformları Türkiye’nin tamamladığını ve bu sayede krizden yara almadan çıktığını söyledi. 
 MÜSİAD Genel Başkanı Ömer Cihad Vardan da Türkiye’nin geçmiş yıllardaki büyüme trendini yakalaması için tıkır tıkır çalışan demokrasinin şart olduğunu söyledi.
 5- Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım, Antalya’da düzenlenen Uluslararası         e-devlet Konferansı’nda yaptığı konuşmada, Türkiye’nin bilgi teknolojisinde emin adımlarla ilerlemesi için 2013 yılında 55 milyon vatandaşın bilgisayar okur yazarı olması gerektiğini söyledi. E-devlet kapısının önemine değinen Bakan Yıldırım, “Vatandaşın her ortamda cep telefonu, bilgisayar ile ofis ve evden 24 saat bu hizmetlere ulaşması lazım” dedi.
 6- İstanbul’da 3. Güneş Enerjisi ve Teknolojileri Fuarı’nın açılışını gerçekleştiren Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, güneş enerjisini Türkiye’de görmek istediklerini ve bunda da kararlı olduklarını söyledi. Bakan Yıldız, güneş enerjisiyle ilgili yatırımlarda özel sektörün önünü açmak istediklerini de kaydetti.
 7- TBMM Genel Kurulunda, Sebze ve Meyveler ile Yeterli Arz ve Talep Derinliği Bulunan Diğer Malların Ticaretinin Düzenlenmesi Hakkında Kanun Tasarısı kabul edildi.
 8- Karikatürist Turhan Selçuk İstanbul'da yaşamını yitirdi.
 9- İsveç Parlamentosunda, 1915 olaylarına ilişkin Ermeni iddialarının tanınmasını öngören karar tasarısı, 1 oy farkla kabul edildi. Oylamada 130 milletvekili aleyhte, 131 milletvekili lehte oy kullandı.
 Öte yandan  Türkiye’nin İsveç Büyükelçisi Zergun Korutürk Ankara’ya çağırıldı. Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, 17 Mart’ta bu ülkeye yapacağı ziyaretini iptal etti. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül de yaptığı açıklamada, “Bu kararların nasıl alındığını biz çok iyi biliriz. Bizim nezdimizde hiçbir itibarı yok” dedi.

 10- ABD Dışişleri Bakanlığının yayımladığı “2009 İnsan Hakları Raporu”nda Türkiye; işkence, yargı bağımsızlığı, kadın ve azınlık hakları, basın, ifade ve dini özgürlükler konusunda eleştirildi.
 Raporda, Avrupa ülkelerine de “Müslümanların ayrımcılığa uğraması” nedeniyle eleştiriler getirildi.

12 MART 2010

 1- Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, temaslarda bulunmak üzere gittiği Burdur’da Vali İbrahim Özçimen’le görüştü. Cumhurbaşkanı Gül, Belediye Başkanı Sebahattin Akkaya’yı ziyareti öncesinde, Belediye binasının önünde halka hitaben yaptığı konuşmada, bugünün Burdur için değil Türkiye için de çok önemli bir gün olduğunu, İstiklal Marşı şairi Mehmet Akif Ersoy'un Burdur milletvekilliği yaptığını belirterek 'Sizin milletvekilinizdi ve İstiklal Marşımızın kabulünün yıl dönümü, böyle bir günde gelmeyi ve sizlerle beraber olmayı tercih ettim'' dedi.

 2- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, çeşitli açılışlara katılmak üzere gittiği Kocaeli’nde gazetecilerin gündeme ilişkin sorularını yanıtladı. İsveç Parlamentosunda dün alınan soykırım kararına değinen Başbakan Erdoğan, bu kararın son derece olumlu seyreden Türkiye-İsveç ilişkilerine gölge düşürdüğünü söyledi. “Yargı kuşatıldı” açıklamalarını da eleştiren Başbakan Erdoğan, “Hiç kimseyi, hiçbir şeyi kuşatmamız mümkün değil. Yargı bağımlı mı? Ben merak ediyorum, nereye bağımlı acaba? Eğer yürütmeye bağımlı olduğunu düşünüyorsa çıksın ispat etsin. Yargı bağımsız ama tarafsız değil” dedi.

 3- CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, CNN Türk televizyonunda yayınlanan “Ankara Kulisi” adlı programa katılarak soruları cevapladı. Baykal, TSK’ya ait mühimmat taşıyan kamyonun durdurulmasıyla ilgili bir soru üzerine, “Bu ihbarı yapanın sevkıyatı ayrıntılarıyla bildiğinin anlaşıldığını, bu ayrıntıları bilen birinin bunun rutin bir uygulama olduğunu da bilmesi gerektiğini belirterek, “Ya bunu bilerek bunu bir gündem belirlemek üzere TSK’ya karşı kampanyanın bir parçası olarak kullanmayı amaçlıyor ya da başka bir hesabı var.  Bunun ortaya çıkması lazım. Bugüne kadar pek çok yanlış ihbar ortaya çıktı. Amerika’dan da ihbar yapıldı. Böyle bir faaliyetin, sistematik bir şekilde kurumsal olarak iktidarın himayesi ve desteği olmadan götürülmesi mümkün mü?” sözlerini savundu.

 4- Yargıtay Başkanı Hasan Gerçeker Ankara Barosu tarafından düzenlenen 2. Uluslararası Spor Hukuku Kurultayı’nda yaptığı konuşmada, yargı alanına ilişkin çeşitli değerlendirmelerde bulundu. Türk yargısının bugün birçok sorunla uğraştığını belirten Gerçeker, anayasamızın temel ilkeleri, her erkin diğer erkin anayasa ile kendisine verilmiş olan görev ve sorumluluğuna saygı duymasını gerektirir. Bunları yapmazsak ülkemizi güzel günlere götüremeyiz. Hoşgörüsüz, kavgalı bir toplumdan çıkmamız gerekiyor.” dedi.

 5- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Ali Babacan, Ekonomi Muhabirleri Derneği (EMD) tarafından düzenlenen “Orta Doğu ve Doğu Akdeniz Ülkeleri Ekonomi Basını Forumu”nda yaptığı konuşmada, IMF ile ilişkilere ilişkin bir soru üzerine, Türkiye'nin daha önce IMF'deki kotasının arttığını, bundan sonra da bir hisse artışı olacağını belirtti. IMF ile stand-by anlaşmasının gerçekleştirilememesi konusunda, IMF ile bazı küçük noktalarda bazı ayrılıkların olduğunu, ancak ileri sürüldüğü gibi Mali Kural'da veya Orta Vadeli Program'da bir görüş ayrılığının bulunmadığını, aksine tam bir mutabakat olduğunu vurgulayan Başbakan Yardımcısı Babacan, ''IMF ile ayrılık, gelecek ile ilgili projeksiyonlar konusunda bakış açımızdaki farklılıktan kaynaklandı''  dedi.

 6- İçişleri Bakanı Beşir Atalay, Abant Platformu’nun düzenlediği “Yeni bir Toplumsal Mutabakat için Demokratikleşme” konulu toplantının açılışında yaptığı konuşmada, dar kapsamlı anayasa çalışmalarının devam ettiğini ve yapılan çalışmaların gelecek günlerde  Mecliste gündeme getirileceğini söyledi.

 7- Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay düzenlediği basın toplantısında, son günlerde basın organlarında yer alan Ankara Devlet Resim ve Heykel Müzesindeki soygunu değerlendirdi. Müzenin 1980’de açıldığını anlatan Bakan Günay, 12 Eylül 1980’den önce, 1980 yılının başında, Başbakanlık talimatı doğrultusunda çeşitli kurumlardaki sergi ve koleksiyonların devredildiğini belirterek “Ancak ne yazık ki bunların bir kısmının devir işlemleri gerçekleşmemiş, bir kısım eserler eksik gelmiş, gelenlerin bir kısmı düzgün bir şekilde kayda geçmemiş, bir kısmının yerine de röprodüksiyonları gelmiş” dedi.
 
 8- Yüksek Seçim Kurulunun (YSK), Türkiye İstatistik Kurumunun ‘Adrese Dayalı Nüfus Sistemi 2009 Nüfus Sayımı’ sonuçlarına göre, milletvekillerinin illere dağılımını yeniden düzenleyen kararı Resmi Gazete’de yayımlandı.

 9- Gayriresmi dışişleri bakanları toplantısı için Finlandiya'nın Lapland bölgesinde bulunan Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, İsveç Parlamentosunda Ermeni tasarısının görüşülüp bir oy farkla kabul edilmesinin ardından İsveç Dışişleri Bakanı Carl Bildt ile bir araya geldi. Bakan Davutoğlu görüşmenin ardından yaptığı açıklamada, "Bu karar bizim açımızdan büyük bir hatadır, prensip olarak kabul etmemiz mümkün değildir" dedi. Parlamentoların tarihi olaylarla ilgili bu tür kararlar almasını kabul edemeyeceklerini belirten Bakan Davutoğlu, "Eğer parlamentolar böyle bir şey yapmaya kalkarsa, siyasi olduğu kadar entelektüel olarak da bir kaos ortaya çıkar. Tarihin bu şekilde siyasileştirilmesi, toplumlarımız için büyük sorunlara neden olur” dedi.

 10- İsveç Parlamentosunda, 1915 olaylarına ilişkin Ermeni iddialarının tanınmasını öngören tasarının bir oy farkla kabul edilmesinden sonra İsveç'in Ankara Büyükelçisi Christer Asp, Dışişleri Bakanlığına çağrıldı. Büyükelçi Asp, Bakanlıktan çıkışında yaptığı açıklamada, görüşmede dünkü karara ilişkin İsveç hükümetinin tutumunu anlattığını söyleyerek, demokratik kurumların kendi kararlarını kendilerinin aldığını, ancak hükümet olarak şimdiye kadar izledikleri politikanın değişmediğini kaydetti.
 Tasarının kabul edilmesinin ardından Ankara’ya çağrılan Türkiye’nin İsveç Büyükelçisi Zergün Korutürk de istişarelerde bulunmak üzere Türkiye’ye döndü. Korutürk İsveç’in seçim atmosferine girdiğini belirterek, “Bunun çok büyük bir hata olduğunun bilincindeyseler bunu telafi edecek yöntemleri de bulmaları da lazım” dedi.

 11- Pakistan’ın Lahor kentinde meydana gelen iki intihar saldırısında, 48 kişinin öldüğü, 100 kişinin de yaralandığı bildirildi.

13 MART 2010

 1- Genelkurmay Başkanı Orgeneral İlker Başbuğ, Atatürk’ün Harbiye’ye öğrenci olarak girişinin 111. yıl dönümü dolayısıyla Kara Harp Okulunda düzenlenen törende yaptığı konuşmada, görevde başarılı olmanın birinci şartının, sağlamlık olduğunu belirterek, “Harbiyeliler; sağlam olmak demek, özellikle zor şartlarda bir olmak, bütün olmak, tek yumruk olmak demektir. TSK’da silah arkadaşlığı; kederde ve kıvançta aynı duyguları paylaşmak, ortak olmak demektir” dedi.

2- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Cemil Çiçek, Bingöl’de AK Partinin düzenlediği “Türkiye Buluşmaları” konferansının ardından gazetecilerin İsveç Parlamentosunda 1915 olaylarına ilişkin alınan kararın sorulması üzerine, “Bizim tarihimizle bir sıkıntımız yok. Tarihimizle her zaman yüzleşmeye hazırız” dedi. Günümüz dünyasında böyle “izansız, hasmane, barış sürecine katkı vermek yerine barış sürecini tıkayan, normalleşmeyi engelleyen” tasarıların çok doğru olmadığını belirten Başbakan Yardımcısı Çiçek, “Bize düşen, olup biteni soğukkanlı bir şekilde düşünmektir. Tepkisel yaklaşımlar her zaman doğru sonuç çıkarmaz” dedi.

 3- Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, Afyonkarahisar’da gazetecilere yaptığı açıklamada, “Türkiye, petrol kuyuları ve doğal kaynaklar açısından komşularına oranla çok fazla zengin olan bir ülke değil. Biz ekmeğimizi taştan çıkaran bir ülkeyiz” dedi. İstihdamın büyük bir kısmını sağlaması nedeniyle KOBİ’lerin Türkiye için çok önemli olduğunu, bütçenin sağlam temellere oturtulması halinde KOBİ’lere kalıcı destek sağlayabileceklerini belirten Bakan Şimşek, AK Parti iktidarının stratejisinin et ve hayvancılık sektörünü çok daha fazla desteklemek olduğunu da ifade etti.

 4- Sağlık Bakanı Recep Akdağ, Ankara’nın Kızılcahamam ilçesinde Sağlık Bakanlığı ile Sağlık-Sen tarafından düzenlenen, sağlık çalışanlarının güvenliği, sağlıkta şiddet, performans sistemi ve sağlıkta farklı istihdam modellerinin tartışıldığı “Sağlık Çalışanlarının Sorunları ve Çözüm Sempozyumu”nda yaptığı konuşmada, sözleşmeli personelin hakları konusunda yaşanan eksiklikleri gidereceklerini belirterek, mevcut kazanımları koruyarak tüm sözleşmeli personeli tek çatı altında toplama çalışmalarının bulunduğunu ifade etti.

 5- Sanayi ve Ticaret Bakanı Nihat Ergün gazetecilere yaptığı açıklamada, 50’den fazla istihdam sağlama şartının bulunması nedeniyle Ar-Ge Merkezi kurmayan küçük ve orta boy işletmelerin birleşerek, ortak merkezler oluşturabilmesi ile ilgili bir düzenlemeyi hayata geçireceklerini belirterek, “Kamu kaynaklarından     Ar-Ge ve inovasyon faaliyetlerine ayırdığımız pay günden güne artış gösteriyor. Halen yüzde 1 olan milli gelir içerisindeki Ar-Ge harcamaları payını 2013 yılında yüzde 2’ye çıkarmayı düşünüyoruz” dedi. 

 6- İsveç Başbakanı Fredrick Reinfeldt, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ı telefonla arayarak, İsveç Parlamentosunda kabul edilen Ermeni tasarısıyla ilgili alınan karara ilişkin üzüntülerini bildirdi. Hükümet olarak kesinlikle paylaşmadıkları bu kararın, hiçbir yaptırım gücü olmayan, tümüyle iç politika hesaplarından kaynaklanan bir girişim olduğunu ifade etti.
Başbakan Erdoğan da cehalet ve önyargıdan beslenen bu tür politik girişimlerin hem tarihi ve bilimsel araştırmalara, hem de Türkiye’nin bölge barışı adına sürdürdüğü iyi niyetli ve çok yönlü çabalara sekte vuracağını, İsveç Parlamentosunun bir oy farkla da olsa böyle bir kararı alabilmiş olmasından duyulan hayal kırıklığını belirtti.

 7- Resmi ziyaret için Finlandiya’nın Lapland bölgesinde bulunan Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu yabancı gazetecilere yaptığı açıklamada, İsveç Parlamentosunda kabul edilen Ermeni tasarısıyla ilgili olarak, “Bu kararın maksadı Türkiye üzerinde baskı kurmaksa eğer, kimse baskı kuramaz” dedi.


14 MART 2010

 1- Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, resmi ziyarette bulunmak üzere bakanlar, milletvekilleri, bilim adamları, gazeteciler ve iş adamı heyetiyle, Kongo Demokratik Cumhuriyeti ve Kamerun’a hareketinden önce İstanbul Atatürk Havalimanında yaptığı basın toplantısında, “Afrika ülkeleri ile 2003 yılında 5 milyar dolar olan ticaret hacmi, küresel krize rağmen 2009 yılı sonunda 15 milyar dolara çıktı. Hedef, kısa zamanda ticaret hacmini 30 milyar dolara çıkartmak” dedi.
 Kongo Demokratik Cumhuriyeti’nin başkenti Kinşasa’da Türk iş adamlarıyla ziyaretini değerlendiren Cumhurbaşkanı Gül, “Kıtada sömürge geçmişi olmayan bir ülke olduğu için Afrika ülkeleri ve halkları Türkiye’ye büyük bir samimiyet ve yakınlık beslemektedir” dedi.
 2- Hacettepe Üniversitesinde düzenlenen Tıp Bayramı etkinliğine katılan TBMM Başkanı Mehmet Ali Şahin, bir soru üzerine CHP’li Milletvekili Ahmet Ersin’in ‘Erzincan Ergenekon’ davasının gizli tanığı Munzur ile görüştüğü iddialarıyla ilgili Meclis Başkanlığına bir dosyanın gelmediğini, böyle bir dosyanın gelmesi halinde ise Anayasa Komisyonuna sevk edeceğini kaydetti.
 3- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, İstanbul’da gerçekleştirilen “Roman Buluşması” çalıştayında, Türkiye’nin dört bir yanından gelen Roman vatandaşlarla bir araya geldi. Başbakan Erdoğan, “Bizim ülkemiz, bizim topraklarımız, bizim medeniyetimiz, kaynağını ve ilhamını sevgiden alır, hoşgörüden alır. Bu topraklarda hoş görülmeyen yegane şey, hoşgörüsüzlüktür. Bu ülkenin her bir vatandaşı birinci sınıf vatandaştır. Bu ülkede hiç kimse hiç kimseye buçuk muamelesi yapamaz” dedi.

 4- Genelkurmay Başkanı Orgeneral İlker Başbuğ dün Milliyet gazetesine darbe iddialarıyla ilgili değerlendirmelerde bulundu. Balyoz iddialarını değerlendiren Orgeneral Başbuğ,  “1. Ordu plan semineri kapsamındaki gelişmelerle özellikle iddia edilen belge konusuna ilişkin gelişmelerin arka arkaya gelmesi zamanlama olarak tamamen tesadüftür. Yani bu, iki olay arasında özellikle ikili ilişki kurulması doğru değildir. Olay ciddidir ve bugüne kadar belki yaşanan olayların Türk Silahlı Kuvvetleri üzerindeki etkisi açısından en önemlilerinden birisidir. Ve en ciddilerinden birisidir” dedi.

 5- CHP Genel Başkanı Deniz Baykal partisinin Erzurum İl Kongresi’nde yaptığı konuşmada, “Siyaset camiye girerse, hem cami hem de siyaset bozulur. Cami; tartışma yeri değil inanç, ibadet ve iman yeridir. Siyaseti kışlaya da sokmayacaksınız. Oraya siyaset sokarsak memleketin çıkarını kim koruyacak? Siyasetin mahkemede de yeri yok. Hakim kendi siyasi anlayışına göre karar versin, sanık kendi siyasetine göre destek arasın, böyle bir şey olur mu?” dedi.

 6- Devlet Bakanı Cevdet Yılmaz Bingöl’de gazetecilerle yaptığı toplantıda, bir gazetecinin ‘taş atan çocukların yargılanmasını nasıl değerlendiriyorsunuz?’ sorusu üzerine, “Ben bunlar için, ‘taş atan çocuklar’ değil ‘suça itilen, istismar edilen çocuklar’ demeyi tercih ediyorum. Basından da bunu rica ediyorum. Burada önemli olan ailelerle birlikte polisimizle, eğitim kurumlarımızla, diğer kurumlarla çocuklarımıza sahip çıkmaktır” dedi.
 7- İçişleri Bakanı Beşir Atalay AK Parti Genel Merkezi’nin düzenlediği “Türkiye Buluşmaları” adlı programda yaptığı konuşmada, Türkiye’nin demokrasi açığını kapatmayı misyon edindiklerini vurgulayarak “Türkiye aydınlanıyor, Türkiye normalleşiyor. Türkiye gerçek demokratik bir ülke haline geliyor. Biz bu konuda kararlı bir şekilde yolumuza devam ediyoruz” dedi. 
 8- Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım CHP Antalya Milletvekili Tayfur Süner’in yazılı soru önergesine verdiği cevapta, sivil havacılıkta son yıllarda yaşanan hızlı gelişmeler sebebiyle pilot sıkıntısı yaşandığı ve pilotların baskı altında hayatlarını riske ederek uçuş yapmaya zorlandıkları iddialarının doğru olmadığına, sektörde yabancı pilotların da görev yapmalarına izin verildiğine dikkat çekerek, “Pilot sıkıntısı yaşanmamaktadır” dedi.

 9- İslam Konferansı Teşkilatı (İKT) Genel Sekreteri Ekmeleddin İhsanoğlu, Suudi Arabistan’ın Cidde şehrindeki İKT Genel Merkezi’nde düzenlenen toplantıda yaptığı konuşmada “Tarihi şehir etrafında bir sur kuruldu. Kudüs’te yaşayan 250 bin kişinin, Müslüman ve Hıristiyanların şehir dışına çıkmaları ve Kudüslü olma haklarını kaybetmeleri için her türlü yol aranıyor. Herhangi bir maksatla Kudüs dışına çıkanlar bir daha gelme fırsatı bulamıyor. Ve bu arada Doğu Kudüs’te Yahudi yerleşim merkezleri inşa ediliyor. 176 bin dönümlük Kudüs şehri yavaş yavaş Yahudileştiriliyor” dedi.
 Öte yandan CNN’e konuşan ABD Başkanı Barack Obama’nın danışmanlarından David Axelrod, İsrail’in Doğu Kudüs’te yeni konut yapacak olmasını, “ABD’ye hakaret” olarak nitelendirerek, bu açıklamanın, Orta Doğu barış sürecini tehlikeye atacağı uyarısında bulundu.

 10- ABD Savunma Bakanı Robert Gates ‘El Arabiya’ televizyonuna verdiği röportajda, “1915 olaylarına dair Ermeni iddialarını içeren tasarıyı Temsilciler Meclisinin sadece bir komitesi oyladı. Tasarıyı bir hata olarak görüyoruz. Türkiye ve Ermenistan, aralarında bir uzlaşıya doğru ilerleme sağlıyorlar. Protokoller de bu çizgi doğrultusunda hazırlandı. Kullanılması gereken sürecin bu olduğunu düşünüyoruz. Bu tür bir tasarı, Türk-Amerikan ilişkilerine çok zarar verebilir. Kongre ve Temsilciler Meclisinin bu tasarıyı daha ileriye götürmeyeceğini umuyoruz” dedi.
                                 15 MART 2010
 1- Genelkurmay Başkanı Orgeneral İlker Başbuğ, Küresel Terörizm ve Uluslararası İş Birliği Sempozyumu’nda yaptığı açılış konuşmasında, terörizmin küreselleşmesinin, sınır aşan niteliğinin ülkelerin iş birliğini zorunlu kıldığını belirterek, “Terörizm; kaynağı, amacı her ne olursa olsun hiçbir şekilde meşruluğu olmayan, insanlık dışı eylemlerin bütünüdür. Terör karşısında boyun eğmemeliyiz. Acımızı yüreğimize gömmeli, mücadelemize kararlılıkla devam etmeliyiz” dedi. Sempozyuma İsrail Genelkurmay Başkanı Gabi Aşkenazi de katıldı. 
 Öte yandan Sempozyum için Merkez Orduevi’nde verilen resepsiyonda gazetecilerin sorularını cevaplandıran Orgeneral Başbuğ, “Devlet kurumları arasında anlaşmazlıkların olup olmadığının” sorulması üzerine “Devlet adamları ilişkilerini kopartmazlar. Biz de devlet adamıyız. Problem olsa bile bunlar zaman zaman tamir edilebilir” dedi.

 2- Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu Bakanlık konutunda, AB Komisyonunun genişleme ve komşuluk politikasından sorumlu üyesi Stefan Füle ile görüşmesinin ardından düzenlenen ortak basın toplantısında, gerek Ankara protokolü, gerek Katma Protokol, gerekse Gümrük Birliği ve bu hukuki zemin üzerindeki çalışmaların Türkiye’ye de aynı Batı Balkanlar’daki gibi, onlardan daha öncelikli olarak bir vize muafiyeti yaklaşımı benimsenmesini gerekli kıldığını söyledi.
 Vize muafiyeti konusuna ilişkin soruyu cevaplayan Füle ise Türkiye ve AB için önemli olan bu konuyu da ele aldıklarını belirterek, yasa dışı göçle ilgili olarak ilerleme kaydedilmesi durumunda, bundan sonraki aşamalarda vize konusunda kolaylaştırıcı çalışmalara geçilebileceğini kaydetti.

 3- Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) verilerine göre, Aralık 2009’da istihdam edilenlerin sayısı 985 bin kişi artarak 21 milyon 451 bin kişiye yükseldi. Genç nüfustaki işsizlik oranı Aralık 2008’deki yüzde 26 seviyesinden yüzde 24.1’e gerilerken, tarım dışı işsizlik oranı da yüzde 16.6 olarak gerçekleşti. İşsizlik oranı, Aralık 2009 döneminde yüzde 14.3 seviyesinde olan piyasa beklentilerinin altında, yüzde 13.5 olarak gerçekleşti.

 4- Kongo Demokratik Cumhuriyeti’nde bulunan Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Cumhurbaşkanı Joseph Kabila ile görüştü Cumhurbaşkanı Gül ayrıca, Senato Başkanı Kengo Wa Dondo ve Meclis Başkanı Broshabe Evariste ile parlamento binasında bir araya geldi.
 Temaslarını izleyen gazetecilerle sohbet toplantısı yapan Cumhurbaşkanı Gül, Afrika ülkelerinin Türkiye’ye büyük ilgi gösterdiğini ve güven duyduğunu, bunun altında da Türkiye’nin sömürgeci olmamasının yattığını kaydetti. Cumhurbaşkanı Gül gazetecilerin “Ergenekon ve Balyoz gibi önemli davalar var. Hadiseleri olağanüstü buluyor musunuz?” şeklindeki sorusuna da “Türkiye şeffaflaşıyor. İlk defa bütün bunlar normalleşme süreci diyen benim. İlk defa Türkiye şeffaflaşıyor diyen benim. Tabi ki bunların içinde hukuk devletine yakışmayan şeyler var. Bunlarla ilgili de savcılar, mahkemeler, mevcut hukuk bunlara bakıyor” dedi.

 5- Fransa’da yapılan mahalli seçimlerde, muhalefetteki Sosyalist Parti oyların yaklaşık yüzde 30’unu kazanırken, Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy’nin merkez sağ partisi yüzde 27 oranında oy aldı.


16 MART 2010

 1- CHP Genel Başkanı Deniz Baykal partisinin Meclis grup toplantısında yaptığı konuşmada, “Bizim askere saygımız vardır, ama biz diyoruz ki herkes kendi işini yapacaktır. Asker askerliğini, siyasetçi siyasetçiliğini yapacaktır. Bu ilke etrafında daima tavır takındık” dedi. Baykal, Türkiye’de siyaset-ordu ilişkilerinin engebeli bir geçmişi olduğunu, 12 Mart ve 12 Eylül’de askeri darbelerin yaşandığını, bu olayların Türkiye için çok ciddi ders çıkartılması gereken laboratuarlar olduğunu ifade etti.

 2- MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli partisinin Meclis grup toplantısında, MHP’li Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Aytaç Durak ile MHP’li Belediye Meclis üyesi Mustafa Tuncel arasındaki rüşvet iddialarına değinerek, “Çok uzun yıllardan beri Adana Büyükşehir Belediyesi bünyesinde beraber görev yapan bu şahısların birbirleri hakkında isnat ettikleri suçlar, MHP’nin asla kabul edemeyeceği ve göz yummayacağı ahlaki alanlardır. Bugüne kadar toplumun en hassas olduğu ahlaki konularda zafiyet gösterenlerin MHP’de barınmaları ve sığınmaları söz konusu olmamıştır. Bize herhangi bir şekilde disiplin soruşturmasına sebebiyet verdirmeden Sayın Büyükşehir Belediye Başkanı ve Belediye Meclis üyesi partimizden istifa etmelidir” dedi.

 3- DSP Genel Başkanı Masum Türker, Seçim ve Siyasi Partiler yasaları hakkında, partisince hazırlanan yasa değişiklik tekliflerine destek amacıyla başlattığı liderler turu kapsamında, MHP Genel Merkezinde, Genel Başkan Devlet Bahçeli’yi ziyaret etti. Ziyaretin ardından bir açıklama yapan Türker, “Bizim görüşlerimiz; barajın düşürülmesi, ön seçim ve kadın kotası olarak artık değerlendirilmeden kadın erkek eşitliğini esas alan bir yaklaşımla, bu konuda verdiğimiz tekliflere destek almak, ayrıca anayasa değişikliğiyle ilgili değiştirilmesi gerektiğini düşündüğümüz maddeler konusunda bilgi vermekti” dedi.

 4- TÜSİAD Yönetim Kurulu Başkanı Ümit Boyner, AB Komisyonunun Genişleme ve Komşuluk Politikasından Sorumlu Komiseri Stefan Füle’nin ziyaretinin ardından gazetecilerin sorularını cevaplandırdı. TÜSİAD’ın ABD gezisini ertelemesine ilişkin bir soru üzerine, ABD ziyaretini seçildikleri günlerde planladıklarını ve yapılan programda Ermenistan konusunun da yer aldığını, ancak esas konunun bu olmadığını belirterek, “ABD seyahatimiz üzerinde çalışmaya başladık. Ama tarih kesinleşmedi. Gidebileceğimiz en kısa zamanda gideceğiz” dedi.

 5- Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, resmi ziyaret gerçekleştirdiği Kamerun’da, Cumhurbaşkanı Paul Biya ile bir araya geldi. Görüşmesinin ardından iki ülke heyetlerinin katılımıyla Türkiye ile Kamerun arasında resmi pasaportlara karşılıklı vize muafiyeti getiren anlaşma ile tarım alanında teknik, bilimsel ve ekonomik iş birliğini öngören protokol imzalandı.

 6- Resmi ziyaret için İngiltere’de bulunan Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Başbakan Gordon Brown ile Başbakanlıkta bir araya geldi. Görüşmenin ardından düzenlenen ortak basın toplantısında konuşan Brown, Türkiye’nin AB üyelik sürecine destek vermeye devam ettiğini belirterek, Türkiye’nin AB’ye katılmasının ekonomik, kültürel ve siyasi anlamda AB’nin daha güçlü olması için önemli olduğunu ifade etti.
 Başbakan Erdoğan da yaptığı konuşmada, Türkiye ile Ermenistan arasındaki ilişkilere değinerek, “Diaspora’nın kontrolünden, ipoteğinden Ermenistan’ın kurtarılması lazım. Burada da Minsk Üçlüsü’nün üzerinde çok önemli bir görev var. Bu önemli görevi Minsk Üçlüsü’nün başarması lazım. Bu başarıldığı anda zaten bütün sorunlar kendiliğinden ortadan kalkacaktır” dedi.
Başbakan Erdoğan ayrıca, BBC Türkçe servisine verdiği röportajda, “Eğer Ermenistan’ı seven ülkeler varsa, başta Amerika, Fransa, Rusya olmak üzere, bir defa Ermenistan’ı diasporanın ipoteğinden kurtarmaları gerekir” dedi. Ermeni tasarılarının birçok ülkede kabul edildiğinin hatırlatılması üzerine Başbakan Erdoğan, “Bunların hiçbirisi bizi ilgilendirmez. Bunların hiçbirisinin Ermenistan-Türkiye arasında bir yeri yok. Bunlar kendi kendilerine rol çalıyorlar” dedi.
Öte yandan İngiltere Adalet Bakanı Jack Straw, Londra’da düzenlenen Türkiye-İngiltere İş Forumunda yaptığı konuşmada, İngiltere Parlamentosunun alt kanadı olan Avam Kamarasında 1915 olaylarına ilişkin Ermeni iddialarının tanınmasını öngören tasarının geçmeyeceğini belirterek, “Tasarının yasalaşma ihtimali sıfırdır. Bu konuda herkese güvence veriyorum” dedi. Toplantıya, Başbakan Erdoğan, Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Cemil Çiçek, Devlet Bakanı Zafer Çağlayan, Devlet Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış ile Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu da katıldı.
Bakan Bağış, İngiltere’nin AB İşlerinden Sorumlu Dışişleri Bakan Yardımcısı Chris Bryant ile görüşmesinden önce gazetecilere yaptığı açıklamada, Türkiye’nin AB üyeliğinin sadece kendisi için değil, AB için de son derece önemli olduğunu ve bunun Avrupa tarafından yeni fark edilmeye başlandığını belirterek, “Türkiye’nin üyeliğiyle ilgili bazı olumsuz söylemleri dile getirenler bile, 12 faslın açılışında Türkiye’ye destek verdiler. Bundan sonra da destek vereceklerine inanıyorum. Eninde sonunda Türkiye, AB’nin en saygın üyelerinden biri olacaktır” dedi.

7- ABD Dışişleri Bakan Yardımcısı James Steinberg, başkent Washington’da düzenlenen bir konferansta yaptığı konuşmada, 1915 olaylarının soykırım olarak nitelendiği tasarının Temsilciler Meclisi Dış İlişkiler Komitesinden geçmesinin ardından Türkiye’nin Washington Büyükelçisi Namık Tan’ın Ankara’ya çağrılmasından üzüntü duyduğunu belirterek, Başkan Barack Obama yönetiminin Türkiye ile ilişkilere büyük önem verdiğini ifade etti.


17 MART 2010

 1- Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Kamerun’un başkenti Yaounde’deki Türk Büyükelçiliğinin açılışında yaptığı konuşmada, Türkiye ile Kamerun arasındaki işbirliğinin en önemli ayaklarından birini eğitimin oluşturduğunu anlatarak, 2003'ten bu yana faaliyet gösteren Türk-Kamerun Lisesi öğrencilerinin iki ülke arasında ''gönüllü elçi'' olacağını kaydetti.
 Öte yandan Cumhurbaşkanı Gül, Çanakkale Zaferi’nin 95. yıldönümü nedeniyle yayımladığı mesajda, “Milletimizin birlik ve beraberlik ruhuyla yazdığı bu destan, tarihe olduğu gibi gönüllere de yazılmıştır. Çanakkale savaşlarının en önemli sonuçlarından biri de şüphesiz Cumhuriyetimizin kurucusu Mustafa Kemal’in liderlik yeteneği ve dehasıyla tarih sahnesine çıkması olmuştur.” dedi.
 TBMM Başkanı Mehmet Ali Şahin, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ve CHP Genel Başkanı Deniz Baykal da birer mesaj yayımladılar.

 2- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Başbakanlıkta anayasa değişikliklerine son şeklini vermek üzere, Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcıları Cemil Çiçek, Bülent Arınç, Devlet Bakanı Hayati Yazıcı, İçişleri Bakanı Beşir Atalay, Adalet Bakanı Sadullah Ergin, AK Parti Grup Başkanvekili Bekir Bozdağ, AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Haluk İpek, TBMM Adalet Komisyonu Başkanı ve AK Parti Ankara Milletvekili Ahmet İyimaya, TBMM Anayasa Komisyonu Başkanı ve AK Parti İstanbul Milletvekili Burhan Kuzu, AK Parti Adana Milletvekili Ömer Çelik ile bir araya geldi.
 Öte yandan Başbakan Erdoğan, DSP Genel Başkanı Masum Türker'i kabul etti. Türker görüşmeden sonra yaptığı açıklamada, seçim yasaları, Siyasi Partiler Kanunu ve anayasada değişiklik yapılmasına ilişkin görüşlerini aktardıklarını ifade etti.

 3- CHP Genel Başkanı Deniz Baykal partisinin MYK toplantısında, gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulundu. Baykal, anayasa değişikliği konusunda AK Parti’nin tavrını dikkatle izlediklerini ve anayasa paketi konusunda tavırlarının net olduğunu belirterek, “Bu paket, yargı bağımsızlığını ortadan kaldırmaya, hukuk devletini yok etmeye dönük bir pakettir” dedi.

 4- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Ali Babacan CNN Türk televizyonunda, IMF ile ilişkiler olmak üzere ekonomideki son gelişmeleri değerlendirdi. Küresel krizle birlikte iki yıldan bu yana IMF ile yeni bir program yapılıp yapılmayacağı konusunda müzakereler yaptıklarını anlatan Başbakan Yardımcısı Babacan, IMF ile neden yeni bir anlaşma yapılmadığı konusunda “Türkiye’nin bu yıl yüzde 3.5’in üzerinde büyümesi halinde, burada artan gelirin nereye dağıtılacağı gibi konularda anlaşamadık” dedi.

 5- YÖK Başkanı Yusuf Ziya Özcan başkanlığında toplanan YÖK Genel Kurul toplantısı sona erdi. Toplantının ardından yapılan yazılı açıklamada, ''Alan içi ve alan dışına uygulanacak 0.03'lük fark, AOBP'si düşük öğrencide 3 puan, yüksek olan öğrencide 15 puan etkileyecektir'' denildi.

 6- Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Aytaç Durak MHP’den istifa etti.

 7- Devlet Bakanı Zafer Çağlayan, Türkiye-İngiltere İş Forumu Toplantısının açılışında yaptığı konuşmada, Türkiye ve İngiltere arasındaki dış ticaret hacminin 2-3 yıl içinde 20 milyar doların üzerine çıkabilecek kapasitede bulunduğunu söyledi.

 8- ABD Başkan Barack Obama'nın Şam Büyükelçiliği için aday gösterdiği Robert Ford, atamasının onay sürecinde Senato Dış İlişkiler Komitesinde,       Türkiye-Suriye ilişkilerine dair bir soru üzerine, Türkiye ile Suriye'nin bölgedeki ortak çıkarlarının, İran ile olanlardan çok daha fazla olduğunu söyledi.

 9- Uluslararası Af Örgütü, AB üyelerini, yasaklanan işkence aletleri ticaretini yasal boşluklardan faydalanarak devam ettirmekle suçladı.

 10- IMF Başkanı Dominique Strauss-Kahn, Avrupa Parlamentosunda yaptığı konuşmada, geçen yılki resesyondan sonra küresel ekonomide bu yıl yüzde 4 oranında büyüme beklendiğini ifade ederek, ''Düzelme, beklenenden daha iyi gibi görünüyor'' dedi. Mali düzenlemeler konusunda daha fazla birlik çağrısında bulunan Strauss-Kahn, büyük ülkelerin uluslararası mali sistemlerinin yeniden oluşturulması ve daha iyi düzenlenmesi için birlikte çalışmak konusunda istekli davranmadığını kaydetti.

 11- ABD Dışişleri Bakanlığının Avrupa ve Avrasya’dan sorumlu Bakan Yardımcısı Philip Gordon, Sabancı Üniversitesi ile Brookings Enstitüsünün işbirliğiyle Washington’da bu yıl 6'ncısı düzenlenen "Sabancı Konferans Serisi"nde,         Türkiye-ABD ilişkileri, Ermeni tasarısı, İran, laiklik, basın özgürlüğü, Ergenekon soruşturması gibi konuları değerlendirdi. Gordon, ABD Kongresinin Ermeni soykırım savlarına yönelik tasarıyla ilgili başka bir adım atmasının Ermenistan ile Türkiye arasındaki normalleşme sürecini olumsuz etkileyeceğini belirterek, ABD yönetiminin tasarıya ilişkin görüşlerini Kongre üyelerine aktardığını ifade etti.

 12- Yunanistan’da kamu çalışanları, hükümetin bütçe açığının kapatılması çalışmaları çerçevesinde uygulamaya koyduğu ekonomik önlemleri protesto için gösteri düzenledi.  
 Öte yandan Almanya Başbakanı Angela Merkel, Federal Meclis'te (Bundestag) bütçe konusunda düzenlenen oturumda yaptığı hükümet açıklamasında, avro bölgesi ülkelerinin Yunanistan'a yardım etme konusunda acele karar vermemesi gerektiğini, bunun uzun vadede sorunların çözümüne yardımcı olmayacağını ve avroyu daha da zayıflatacağını belirtti.

                      18 MART 2010

1- Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Demokratik Kongo Cumhuriyeti ve Kamerun’u kapsayan dört günlük Afrika ziyareti dönüşünde, uçakta gazetecilere gündeme ilişkin açıklamalarda bulundu. Bir soru üzerine Cumhurbaşkanı Gül, 1915 olaylarının “Ermeni soykırımı” olarak tanınmasına ilişkin karar tasarısının ABD Temsilciler Meclisi Dış İlişkiler Komisyonundaki oylamasının hemen öncesinde ABD Başkanı Barack Obama ile yaptığı telefon görüşmesini hatırlatarak, “Bir defa konuştuk. Bundan sonra konuşmam. Çok detaylı konuştuk, anlattık, biliyorlar. Bu konuda söyleyeceğimizi söyledik, yapacağımızı yaptık. Bundan sonrası onlara kalmış bir şey” dedi.
Öte yandan Cumhurbaşkanı Gül, KKTC Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat ile bir araya geldi. Baş başa ve heyetlerarası görüşmelerde, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi Taşınmaz Mal Komisyonu’nun Ada’daki problemlerle ilgili iç hukuk yolunun izlenmesini kabul etmesinin önemi üzerinde durulduğu, Cumhurbaşkanı Talat’ın ayrıca, Ada’da yürütülen müzakere süreci hakkında bilgi verdiği bildirildi.

2- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Çanakkale 18 Mart Stadı’nda düzenlenen 18 Mart Şehitleri Anma Günü ve Çanakkale Deniz Zaferi’nin 95. yıl dönümü kutlamalarına katıldı. Törende konuşan Başbakan Erdoğan, 1915 olaylarına ilişkin Ermeni iddiaları ile ilgili olarak, “Bu ülkenin Mehmetçiği nasıl tarihe sığmayacak kadar büyükse, bu ülkenin tarihi de parlamentolarca çarpıtılamayacak kadar temizdir, azizdir, şanlıdır, güneş gibi parlak bir hakikattir” dedi.

3- TRT’nin yeni kanalı TRT HABER düzenlenen törenle yayın hayatına başladı. Törende konuşan Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, gelecek dönemde 2 büyük uluslararası projeye daha imza atacaklarını belirterek “Bunlardan birisi TRT Arapça kanalı, diğeri İngilizce yayın yapacak bir başka kanal. Bunları tamamladığımızda TRT, dünyanın en büyük medya gruplarıyla rekabet edebilecek, aynı zamanda dünyanın en büyük medya güçlerinden birisi olacaktır. Bu bir dünya devleti olan Türkiye’nin gücü ve büyüklüğüdür”  dedi.
Kanal sayısının 12’ye çıktığını hatırlatan TRT Genel Müdürü İbrahim Şahin de TRT Haber kanalının da bu kanallar arasında gözde olacağını belirtti.

 4- Anayasa Mahkemesi, Bolu 1. Asliye Hukuk Mahkemesi ve Malkara Asliye Hukuk Mahkemesinin başvurusu üzerine, mahkemelerde davayı kazanan kişilere karar ve ilam vermek için harç ödemesi uygulamasını iptal etti.

5- Adalet Bakanı Sadullah Ergin, “polise taş atan” çocuklarla ilgili yasa tasarısı hakkında komisyon üyelerine bilgi verdi. Yapılacak düzenlemeyle, Terörle Mücadele Kanunu (TMK) kapsamında yargılanan çocukların ceza almaları durumunda aldıkları cezanın yarısı oranında artırıma gidilmesinin önüne geçileceğini ve tasarının TMK, Ceza Usul Kanunu ve bazı kanunlarda değişiklik öngördüğünü hatırlatan Bakan Ergin, çocukların TMK’da sayılan fiil ve eylemlerden dolayı özel yetkili ağır ceza mahkemelerinde değil, çocuk ağır ceza mahkemelerinde yargılanmasını hedeflediklerini kaydetti.
 
6- Biyogüvenlik Kanunu Tasarısı, TBMM Genel Kurulunda kabul edilerek yasalaştı.

7- TBMM Plan ve Bütçe Komisyonunda, kamu hastane birliklerinin özerkleştirilmesi yasa tasarısı kabul edildi.
 8- Yeni katsayı oranlarını, alanını tercih edecek öğrenciler için 0.15, alanı dışında tercih yapacak adaylar için 0.12 olarak belirleyen YÖK, gerekçeli kararını açıkladı. Kararda, “Yeni düzenlemeyle oluşan 0.03 puanlık katsayı farkıyla AOBP en düşük olan öğrenciler arasında alan farkından dolayı 3 puanlık, AOBP en yüksek olan öğrenciler arasında alan farkından dolayı 15 puanlık bir fark doğmuştur. Bu oran mevcut yeni sistemin bütünlüğünü bozmayacak ölçme ve değerlendirme ilkelerine uygundur. Yeni oranlar eski sistemde olduğu gibi farklı alana yönelmek isteyen öğrencilerin geleceğini belirleme hakkını kullanmalarını imkansızlaştıran değil, yargı kararları doğrultusunda oldukça zorlaştırıcı etkiye sahip olan bir orandır” denildi.
 9- Yunanistan Başbakanı Yorgo Papandreu Belçika’nın başkenti Brüksel’de Avrupa parlamenterlerine yönelik konuşmasında, ülkenin içinde bulunduğu ekonomik krizden kurtuluşunda Türkiye’nin çok önemli olduğunu belirterek “En önemli gider kalemlerimizden biri askeri harcamalar. Bu anlamda Türkiye ile ilişkilerimiz çok önemli. Türkiye ile yakınlaşırsak askeri harcamaların oranı azalır” dedi.
 10- İsrail, Doğu Kudüs’te yeni yerleşim yerlerinin açılması konusunda geri adım atmayacağını açıkladı. AB Dış İlişkiler Yüksek Temsilcisi Catherine Ashton ile görüşen İsrail Dışişleri Bakanı Avigdor Lieberman, “Yahudilerin Doğu Kudüs’te inşaat yapmasını engelleme talebi kesinlikle akılcı değildir. Bu talebin, uluslararası toplum için İsrail’i suçlamak, baskı uygulamak ve akılcı olmayan şeyler istemek için bir fırsat olduğunu düşünüyorum” dedi.
 11- ABD Başkanı Barack Obama, Amerikan Fox televizyonuna yaptığı açıklamada, İsrail’in yeni yerleşim birimleri projesinin kötü bir karar olduğunu, ancak ABD-İsrail arasında kriz olmadığını belirterek “Yakın müttefik olmaya devam edeceğiz” dedi.
 Obama, İran’ın nükleer çalışmalarıyla ilgili olarak da İran’ın Orta Doğu’da silahlanma yarışını tetikleyeceğini, bunun da ülkesinin ulusal güvenlik çıkarlarını tehdit edeceğini belirterek, ABD’nin İran’a “sert yaptırımlar” uygulayacağını kaydetti.


19 MART 2010

 1- Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, İngiltere'nin önde gelen düşünce kuruluşu Chatham House tarafından verilen, "2010 Chatham House ödülüne" layık görüldü.

 2- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, partisinin genişletilmiş il başkanları toplantısında, gündemdeki konulara ilişkin değerlendirmelerde bulundu. Vatandaş olmalarına karşın Romanların yıllardır vatandaşlık hukukundan yararlanamadıklarını belirten Başbakan Erdoğan, “Özür dilenmesi gereken varsa benim Roman vatandaşlarımdır. Ben onlardan devlet adına özür diliyorum” dedi.
 Başbakan Erdoğan ayrıca, anayasa değişikliğine ilişkin paketi bugün muhalefet partilerine göndereceklerini açıklayarak, “Milli iradenin temsilcisi olan TBMM bu değişikliği yapacak, bu reformları gerçekleştirecek güce, iradeye, yetkiye sahiptir. Ben muhalefetin sağduyulu davranacağına, aklıselim ile hareket edeceğine inanıyorum, en azından inanmak istiyorum” dedi.

 3- Danıştay Başkanı Mustafa Birden, Seçilmişleri ve Atanmışları İzleme Derneği'nin Gazi Üniversitesinde düzenlediği ''Türkiye'de Yılın Adamları ve Kuruluşları'' ödül töreni öncesinde gazetecilerin sorularını cevapladı. Birden, anayasa değişikliği paketinde yer alan HSYK'nın yapısına ilişkin düzenlemeyle ilgili olarak, ''Gerek alt mahkemelerde gerekse üst mahkemelerde ayrışıklık varmış gibi gösterilmesi, HSYK'nın kamuoyuna şikayet edilmesi, yüksek yargının bazı kararlarının eleştiri sınırlarını aşarak kamuoyuna yansıtılması işte bu hazırlıkların ön hazırlığıydı'' dedi.

 4- Devlet Bakanı Selma Aliye Kavaf, CHP Zonguldak Milletvekili Ali ihsan Köktürk'ün soru önergesine verdiği cevapta, şubat ayı itibariyle zorunlu eğitim çağında olup ilköğretime kaydı olmayan 89 bin 350 kız çocuğu bulunduğunu ifade etti. Kavaf, 2009-2010 öğretim yılı verilerine göre ilköğretimde net okullaşma oranının toplamda yüzde 98,17, erkek çocuklarda yüzde 98,47, kız çocuklarda ise yüzde 95,97 olarak gerçekleştiğini kaydetti.

 5- Devlet Bakanı Zafer Çağlayan, Kore Cumhuriyeti Ticaret Bakanı Kim Jong-Hoon ve beraberindeki heyetle görüştü. Bakan Çağlayan görüşmenin ardından yaptığı konuşmada, iki ülke arasındaki ticaret hacminin 3,3 milyar dolar olduğunu belirterek, ikili ticaret hacminin dengeli olarak, daha fazla geliştirilmesi için görüş alış verişinde bulunduklarını söyledi.

 6- Sanayi ve Ticaret Bakanı Nihat Ergün, İstanbul Üniversitesi Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Kulübü'nün düzenlediği, ''2. Ulusal Çalışma Ekonomisi ve Yönetim Kongresi''nin açılışında, Türkiye ekonomisinin, gerçekleştirilen yapısal reformlar ve siyasi istikrar sayesinde 2003-2008 arasında ortalama yüzde 6 büyüme kaydettiğini ve bu dönemde üst üste 27 çeyrek büyüyerek bir rekor kırdığını belirterek, 2009 yılının ilk üç çeyreğinde küresel ekonomik krizin gölgesinde küçülme yaşandıysa da son çeyreğinden itibaren bulutların dağılmaya başladığını söyledi.

 7- Karikatürist Bülent Düzgit İstanbul'da yaşamını yitirdi.

 8- Dışişleri Bakanı Nikolay Mladenov’un daveti üzerine iki günlük resmi ziyaret için Bulgaristan’da bulunan Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, temasları çerçevesinde, Bulgaristan Müslümanları Başmüftülüğünü ziyaret etti. Daha sonra Başbakanlık Binasına geçen Bakan Davutoğlu, Bulgaristan Başbakanı Boris Borisov ile bir araya geldi. Mladenov ile Türkiye’nin Sofya Büyükelçisi Mehmet Gücük’ün de hazır bulunduğu görüşmede, iki ülke arasındaki ilişkiler değerlendirildi.

 9- Rusya, ABD, BM ve AB'den oluşan Orta Doğu Dörtlüsü, bugün Moskova'da yaptığı toplantıda, İsrail'e, yeni yerleşim yerleri inşa edilmesiyle ilgili tüm planlarını dondurması çağrısında bulundu ve İsrail'in Doğu Kudüs'te yeni yerleşim yeri inşa etme planını kınadı.
       
 10- AB Komisyonunun ekonomik ve parasal işlerden sorumlu Üyesi Olli Rehn, Belçika’nın başkenti Brüksel’de gazetecilere yaptığı açıklamada, Yunanistan'a verilecek koordineli ve koşullu destek için daha detaylı kararlar alınmasının önem taşıdığını söyledi.

 11- Yunanistan Başbakanı ve Dışişleri Bakanı Yorgo Papandreu, Halkidiki Yarımadası'nda düzenlenen 34. Panhelenik İşçi Sendikaları Federasyonu (GSEE) olağan toplantısında yaptığı konuşmada, ''Ülkeye ve halka karşı aldığı yükümlülüğün; ekonomik krizden çıkılması ve 'güvenli sularda seyredilmesi' olduğunu'' söyledi. Ekonominin negatif sonuçlarının görülmesiyle birlikte acil kararlar alınması gerektiğini bildiren Papandreu, ''Bu ülkede herhangi bir hükümetin aldığı en zor kararları biz almak zorunda kaldık, nitekim 'düğümün tarağa ulaştığı' yerdeydik. Tüm dürüstlüğümüzle Yunan halkına hangi noktada bulunduğumuzu anlattık, bir adım sonra borç alamayacaktık'' dedi.

20 MART 2010

 1- Başbakan Recep Erdoğan, İstanbul Dolmabahçe’deki Çalışma Ofisinde sinema ve tiyatro sanatçılarıyla buluşmasında yaptığı konuşmada, “Bu ülkede yaşayan her bir vatandaşımız etnik kökeni, inancı, dini, dili her ne olursa olsun, bizim birinci sınıf vatandaşımızdır. Onlara karşı herhangi bir ayrımcılığı, farklı uygulamayı, tehdidi kabul etmemiz, buna tahammül etmemiz asla ve asla mümkün değildir” dedi.  
  Sanatçılar olmazsa sürecin eksik kalacağını belirten Başbakan Erdoğan, “Eserleriniz, sağır duvarları aşamadı. Bizim hedefimiz bu eserleri ortaya çıkarmak. Bu ülkenin otoriteleri Yılmaz Güneyin filmlerine kulak verseydi bugün her şey çok farklı olurdu” dedi.

 2- CHP Genel Başkanı Deniz Baykal Esenboğa Havalimanında gazetecilere yaptığı açıklamada, AK Parti hükümetinin hafta başında siyasi partilere sunmayı planladığı anayasa değişikliği paketini “tertip” olarak nitelendirerek “Tarafsız bir cumhurbaşkanı, bir siyasi partinin tertibine alet olmaz” dedi.

 3- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Ali Babacan Zaman gazetesine yaptığı açıklamada, reform konusunda yargı ve muhalefetin tavrını eleştirerek, “Meclis’te reformlar engelleniyor. Azınlığın çoğunluğu engellediği bir mekanizma var” dedi. Siyasi ortam ve ekonomi açısından kapatma davası iddialarının artık gündemden düşmesini isteyen  Başbakan Yardımcısı Babacan, demokrasilerde, partilerin kapatılmaması konusunda herkesin hemfikir olduğunu söyledi. Başbakan Yardımcısı Babacan, IMF ile anlaşma yapılmamasını da Türkiye’nin kendi ayakları üzerinde durmasına bağladı.

 4- Devlet Bakanı Zafer Çağlayan, Türkiye İşadamları ve Sanayiciler Konfederasyonunun (TUSKON) İstanbul’da düzenlenen yönetim kurulu toplantısında, küresel krizin ardından dünyanın artık ‘kurtlar sofrasına’ döndüğünü, ekonomilerdeki daralmalardan dolayı dünya pazarlarına açılmanın şart olduğunu söyledi. Türk ihracatçılarının ihtiyaç duyduğu malların tespit edileceğini belirten Bakan Çağlayan, yatırım ve teşviklerin de bu alanlara göre belirleneceğini ifade etti.

 5- Milli Eğitim Bakanı Nimet Çubukçu İstanbul Zübeyde Hanım Öğretmenevinde düzenlenen programda yaptığı konuşmada, katsayı engelinin mesleki eğitimi olumsuz yönde etkilediğini belirterek, “Katsayı engeli mesleki eğitimde olumsuz bir bariyerdir. Bu düzenlemeler söz konusu olduğu zaman bir gencin hayallerinin önüne set çekmek, bir ülkenin geleceğine set çekmektir” dedi.

 6- Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Ömer Dinçer, İstanbul Sanayi Forumu 2010 yılı 2. Meslek Komiteleri Ortak Toplantısı çıkışında, gazetecilerin emekliler arasındaki maaş farkının Anayasa Mahkemesine iletilmesine ilişkin sorusuna verdiği cevapta “Karar, kurumumuzun aleyhine olursa bu ülkeye bir maliyeti olacak. Bizim tahminimize göre böyle bir değişikliğin yapılıyor olması, geçmişe yönelik bir takım ödemeler söz konusu olursa 8 milyar liraya yakın ek yük getirecek bir taleptir. Yargının vereceği karar bizim uygulayacağımız karar olur” dedi.

 7- Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, Fransa’nın başkenti Paris’te Türk iş adamları ile bir araya geldiği toplantıda, krizden çıkış tarihinin belli olup olmadığının sorulması üzerine, aslında krizde dip noktanın geçen senenin ilk çeyreği olduğunu ve pozitife dönüşün ise geçen yılın dördüncü çeyreğinden itibaren başladığını söyledi.   
  Bakan Şimşek, Türkiye’de krizden çıkış ve büyümenin hızlı bir şekilde devam ettiğini belirterek, “Dünyada ikinci bir dip (kriz) yaşansa dahi ki bu düşük bir ihtimal, makro ekonomik göstergeler açısından Türkiye göreceli olarak başka ülkelere oranla çok daha iyi bir performans gösterir” dedi.

                      21 MART 2010
 1- Altınpark’ta düzenlenen Nevruz kutlamalarına katılan Cumhurbaşkanı Abdullah Gül “Nevruz nasıl baharı müjdeliyorsa ben de karşılıklı saygının, sevginin, dayanışmanın ve çok daha güzel bir Türkiye’nin müjdecisi olmasını temenni ediyorum” dedi. Nevruz’un sadece Türkiye’de kutlanmadığını belirten Cumhurbaşkanı Gül “Irak, İran, Türkiye Cumhuriyetleri ve birçok ülkede kutlanıyor” dedi.
2- Genelkurmay Başkanı Orgeneral İlker Başbuğ, Vatan gazetesine verdiği röportajda, gündeme ilişkin açıklamalarda bulundu. Orgeneral Başbuğ, Erzincan davasının sanığı 3'üncü Ordu Komutanı Saldıray Berk'e niçin destek verdiklerine ilişkin bir soru üzerine, Berk hakkındaki iddiaların 61 sayfalık iddianamede yalnızca 1 sayfa tuttuğunu belirterek, Ordu Komutanı hakkındaki 3 iddianın da doğru olmadığını anlattı.
 3- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Ali Babacan, Kanal 7 televizyonunda katıldığı bir programda ekonomideki gelişmeleri değerlendirdi. 2010 yılında 2009’a göre daha fazla iş imkanı olacağını ve Türkiye’de her kriz döneminde iş gücüne katılım oranının arttığını belirten Başbakan Yardımcısı Babacan “2008 yılı aralık ayında toplam istihdam sayısı 20 milyon 466 bin seviyesindeydi. 2009 aralık ayında bu rakam 21 milyon 452 bin kişiye yükseldi. 1 milyona yakın kişi işe girmiş. Bu önemli bir rakam” dedi.
 4- Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım dün Ankara Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsünde düzenlenen “Türkiye’de Ulaşım Politikaları Semineri”nde yaptığı konuşmada, Karadeniz Sahil Yolu ile ilgili olarak “Yanlış bir projeydi ama yapmak zorundaydık. 700 trilyonun üzerinde bir meblağ harcanmıştı. Bitirilmesi gerekiyordu” dedi.
 5- Sanayi ve Ticaret Bakanı Nihat Ergün Bolu’da Karadeniz Döküm Fabrikasının açılışında yaptığı konuşmada, hükümet olarak insanlara iş ve aş kapısı olacak yatırımlara bugüne kadar ellerinden gelen desteği verdiklerini, bundan sonra da vermeye devam edeceklerini söyledi. Son günlerde ekonomide, bütçe sonuçlarında, sanayi üretiminde ve ihracatta yaşanan gelişmelerin, Türkiye’nin krizi geride bıraktığını bir kere daha teyit ettiğini belirten Bakan Ergün, dünya ekonomi çevrelerinin de kriz sonrası dönemde Türkiye’nin dünyanın en hızlı büyüyen ekonomilerinden biri olacağını ifade ettiklerini kaydetti.
 6- Kültür ve Turizm Bakanlığı, Ankara Valiliği ile Türk Kültür ve Sanatları Ortak Yönetimi işbirliğinde Gençlik Parkı’nda düzenlenen Nevruz kutlamasına katılan Devlet Bakanı Faruk Çelik, Nevruz’un baharın geldiği gece ve gündüzün eşitlendiği gün olduğunu belirterek, Balkanlar’da ve Orta Doğu’da da aynı heyecanla kutlandığını söyledi. Bakan Çelik ayrıca, Türk cumhuriyetlerinden gelen misafirlerini Başbakanlıkta kabul etti.
 7- İslam Konferansı Teşkilatı (İKT) tarafından Türkiye ve Mısır’ın eş başkanlığında Mısır’da düzenlenen Uluslararası Darfur Donörler Konferansı’na katılımcı ülkeler, 850 milyon dolar yardımda bulunacaklarını açıkladı.
 Konferansa katılan Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Türkiye’nin bugüne kadar Darfur’a 150 milyon dolar katkıda bulunduğunu ve bundan sonra da 70 milyon dolar destekte bulunacağını söyledi. İKT Genel Sekreteri Ekmeleddin İhsanoğlu da “Darfur için hedefimiz 2 milyar dolarlık Kalkınma Bankası kurmak. Bunun yüzde 10’unu Katar yatırıyor” dedi.
 8- ABD’nin Atina Büyükelçisi Daniel Speckhard ‘Proto Thema’ gazetesine verdiği demeçte, Yunanistan’ın, “Türkiye’nin komşularıyla olan problemleri çözme konusundaki iyi niyetine inanması gerektiğini” söyledi. Speckhard, Başbakan Erdoğan’ın, komşularıyla olan engellerin ve tahriklerin ortadan kaldırılmasına yönelik arzularına ve önceliklerine destek verilmesi gerektiğini belirtti.
 9- Fransa’da bölgesel seçimlerin ikinci turu sonunda, Sosyalist Parti ve müttefiklerinin oluşturduğu sol partiler listesi oyların yüzde 53.7’sini alırken, Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy’nin Halk Hareketi Birliği ve müttefiklerinin oluşturduğu muhafazakar liste yüzde 35.2’de kaldı. Aşırı sağcı Ulusal Cephe ise oyların yüzde 10’unu aldı.
22 MART 2010

 1- Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, İrlanda’da yayımlanan ‘Irish Times’ gazetesine verdiği röportajda, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın, Türkiye’deki kaçak Ermenilerle ilgili söylediklerinin medya tarafından yanlış yansıtıldığını belirterek, “İnsanları sınır dışı edeceğimizi söylemek istemedi. Kimseye karşı öfkemiz ve düşmanlığımız olmadığını anlatmak istedi. Türkiye’deki yasadışı göçmenleri sınır dışı etmek gibi bir politikamız olsaydı bunu yıllar önce yapacağımızın altını çizmeye çalıştı” dedi.

 2- TBMM Başkanı Mehmet Ali Şahin, Mecliste anayasa değişiklik paketi ile ilgili olarak gazetecilere yaptığı açıklamada, seçim sonrası kurulacak Meclisin anayasa yapması fikrine karşı çıktığını belirterek, “Bu Meclis anayasa değişikliği yapmaya müstahaktır” dedi. Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın, anayasa değişikliği paketinin mart sonunda Meclise gelebileceği yönündeki açıklamasının hatırlatılması üzerine Başkan Şahin, “Türkiye’de demokratik standartları yükseltecekse, halkımızın sosyal ve ekonomik gelişmesini sağlayacaksa, kimden gelirse gelsin her türlü kanun teklifi ve tasarısı beni memnun eder” dedi.

 3- CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, Mecliste anayasa değişikliği taslağına ilişkin olarak gazetecilere yaptığı açıklamada, “Bu anayasa değişikliğine AK Parti’nin korkuları yön vermektedir. AK Parti projesi olan bu girişim, Türkiye Cumhuriyeti Anayasasını AKP’lileştirme girişimidir” dedi.

 4- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Cemil Çiçek, Adalet Bakanı Sadullah Ergin ve AK Parti Grup Başkanvekili Bekir Bozdağ, TBMM’de düzenledikleri basın toplantısı ile 26 maddelik anayasa değişikliği paketini açıkladı.   
  Başbakan Yardımcısı Çiçek, anayasa değişikliğinin hükümet meselesi olmadığını, bunu yapacak tek mercinin TBMM olduğunu belirterek, “Türkiye’nin değiştirilemeyen bir anayasa ile yoluna devam etmesi mümkün gözükmüyor. Bu değişikliklerin hedefi; halk egemenliğini her alanda tesis etmek ve halkın iktidarını güçlendirmektir. Değişikliği hazırlarken yüzde yüz kendi düşüncemiz yerine, bugüne kadar sarfedilen görüşleri dikkate alarak bir uzlaşı metni ortaya koymaya çalıştık” dedi.

 5- Yargıtay Başkanı Hasan Gerçeker, anayasa değişiklik taslağı konusunda, Yargıtay’da düzenlediği basın toplantısında, düzenlemelerin mutlaka yargı bağımsızlığını güçlendirici, kuvvetler ayrılığı ilkesine uygun düzenlemeler olmasını istediklerini belirterek, “Ama bugün taslak metine baktığımızda, değiştirilmek istenen anayasa maddelerine baktığımızda bizim bu isteğimizin aksine yargı bağımsızlığını daha da geri götüren, kuvvetler ayrılığı ilkesine tamamen aykırı olan bir takım düzenlemeler yapıldığını görüyoruz. Şunu çok açıklıkla belirtmek istiyorum; yargı ile ilgili düzenlemeler anayasaya aykırı düzenlemelerdir” dedi.

 6- Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulu Başkanvekili Kadir Özbek, HSYK çıkışında gazetecilere anayasa değişiklik taslağı ile ilgili olarak yaptığı açıklamada, “Elimizdeki metin, yargının sorunlarına cevap verecek nitelikte bir metin değil. Niye yapıldığı, neden yapıldığı ve nasıl bir ortamda hangi düşüncelerle yapıldığı konusunda bizim bir takım tereddütlerimiz var. Bunları zaman zaman da ifade ettik ancak kesinlikle vatandaşın beklediği, vatandaşın lehine olabilecek bir çözüm olduğunu düşünmüyoruz” dedi.

 7- Adalet Bakanı Sadullah Ergin, TRT Haber kanalında yayınlanan “Çıkış Yolu” adlı programda, anayasa değişikliği paketine ilişkin açıklamalarda bulundu, Anayasa Mahkemesi ve HSYK’daki değişikliklere ilişkin eleştirilere karşılık, AB ülkelerinden örnekler veren Bakan Ergin, Rusya hariç tüm gelişmiş ülkelerde Anayasa Mahkemesi’ne parlamentonun üye seçtiğini, HSYK’da da benzer bir durumun olduğunu ifade etti.

 8- Çevre ve Orman Bakanı Veysel Eroğlu, Afyonkarahisar’da düzenlenen “Dünya Su Günü” etkinliklerinde yaptığı konuşmada, suyun hayati bir önem taşıdığını, Türkiye’de baraj ve göletlerin yapılmasının bir zaruret olduğunu belirterek, “Türkiye’de yağışlar bölgelere ve mevsimlere göre farklılık göstermektedir. Kışın biriktirdiğiniz suyu yazın veremezseniz, ne şehirlere, ne sulamaya, ne de sanayiye su verebilirsiniz. Baraj ve göletlere karşı çıkmak çılgınlıktır” dedi.

 9- DSP Genel Başkanı Masum Türker gazetecilere anayasa değişiklik taslağı ile ilgili olarak yaptığı açıklamada, “Teklif, 12 Eylül’ün izlerini silmek bakımından yeterli değil. Anayasa değişiklik metninin hazırlanmasında muhakkak uzlaşma toplantılarının yapılması gerekir. Türkiye’de seçim barajını düşürmediğiniz sürece Türkiye’yi yine belirli bir ölçüde bir iki partiye mahkum ediyorsunuz” dedi.

 10- BDP Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi tarafından düzenlenen “Yerel Yönetimler Akademisi”nin açılışında yaptığı konuşmada, BDP’li belediyelerin demokratik, şeffaf, eşitlikçi, cinsiyet özgürlükçü yönetim anlayışıyla bir model yarattığını, Türkiye’nin, Avrupa Yerel Yönetimler Özerklik Şartını kabul etmesi gerektiğini belirtti.

 11- Memur-Sen Genel Başkanı Ahmet Gündoğdu, hükümetin gündeme taşıdığı anayasa değişikliği paketiyle ilgili olarak gazetecilere yaptığı açıklamada, kamu çalışanlarına toplusözleşme hakkı vermesi nedeniyle desteklediklerini, ancak diğer taleplerinden de vazgeçmediklerini bildirdi. Gündoğdu, pakette kamu görevlilerine grev hakkı verilmemesi ve siyaset yasağının kaldırılmamasının bir eksiklik olduğunu ifade etti.

 12- Ermenistan Cumhurbaşkanı Serj Sarkisyan, resmi ziyaret için bulunduğu Suriye’nin başkenti Şam’da, Devlet Başkanı Beşar Esad ile görüşmesinin ardından düzenlenen ortak basın toplantısında, Ermenistan’ın Kafkasya’da barış ve istikrarın sağlanması yönünde çaba sarf ettiğini belirterek, “Biz, komşumuz Türkiye ile ilişkilerimizi geliştirmek istiyoruz. Attığımız adımlar bu çabalarımızın en önemli göstergesidir” dedi.
 Esad da yaptığı konuşmada, Türkiye ve Ermenistan ilişkilerinin normalleştirilmesi sürecinde Suriye’nin rol almaya hazır olduğunu bildirdi.

 13- Ekonomik İşbirliği ve Kalkınma Örgütü (OECD) Genel Sekreteri Angel Gurria, Yunanistan’da yayımlanan ‘Kathimerini’ gazetesine verdiği demeçte, borç krizinin üstesinden gelmesinde IMF ve AB’nin ortak desteğinin Yunanistan için en iyi yol olacağını belirterek, “Avrupa, istikrar programını sunduktan sonra Yunanistan’a güçlü destek önermeli. Piyasalar bu mesajı alacak, Yunanistan borçlanma maliyetini düşürecek ve aldığı önlemleri ve reformları uygulamak için harekete geçecek” dedi.

 14- ABD Dışişleri Bakanı Hillary Clinton, Washington’da Amerika-İsrail Halkla İlişkiler Komitesinin düzenlediği toplantıda yaptığı konuşmada, İsrail’in Arap komşuları ve Filistinlilerle yaşadığı anlaşmazlığın bölgedeki tüm halklar için refah ve fırsatların önünde bir engel olduğunu belirterek, “Ayrıca, İsrail’in güvenli ve demokratik bir Yahudi ülkesi olarak uzun vadeli geleceğini de tehdit ediyor” dedi


23 MART 2010

 1- Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, İrlanda Cumhurbaşkanı Mary Mc Aleese ile Çankaya Köşkü’nde görüşmesinden sonra düzenlenen ortak basın toplantısında, İrlanda’nın AB üyeliğine verdiği destekten ötürü McAleese’ye teşekkür etti. McAleese de İrlanda’nın Türkiye’nin AB’ye tam üyeliğini hep desteklediğini söyledi.          
  Gazetecilerin anayasa değişikliğine ilişkin sorularını da cevaplayan Cumhurbaşkanı Gül, “Anayasa değişikliği yapmak TBMM’nin uhdesinde olan bir şey. Önceki gün ilk taslaklar ortaya çıktı. Ama dünkü görüşmelerden sonra belki bunlar değişebilir. Komisyona gidecektir. Komisyonda muhakkak ki bunların üzerinde çalışılacaktır. Neticede nihai metin ne olacaktır bunu bilmiyoruz. Demokratik süreç içerisinde bunlar hep bir çalışmanın neticesinde netleşecek ve ortaya çıkacak olan nihai şekil çok önemlidir” dedi.

 2- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan partisinin Meclis grup toplantısında, anayasa değişikliği taslağının üçü geçici olmak üzere 26 maddeden oluştuğunu söyledi. Taslağın içeriği hakkında bilgi veren Başbakan Erdoğan, taslağa göre, geçici 15. maddenin anayasadan çıkarıldığını hatırlattı. Taslağın içerdiği düzenlemelerde, Türkiye Cumhuriyeti Anayasası’nın gelişmiş, modern bir ülke anayasası olma yolunda yeniden ele alındığını belirten Başbakan Erdoğan ayrıca, muhalefetin sudan bahanelerle anayasa değişikliğine karşı çıktığını söyledi.

 3- CHP Genel Başkanı Deniz Baykal Meclis grup toplantısında, anayasa değişiklik taslağına ilişkin değerlendirmelerde bulundu. Anayasa değişiklik taslağını, ''Halk desteğini kaybetmiş bir parlamento ve partinin, kendi ihtiyaçları doğrultusunda Türkiye'ye dayatmaya çalıştığı bir taslak'' şeklinde nitelendiren Baykal, ''12 Eylül Anayasası gitsin, yerine AKP Anayasası gelsin diye bir anlayışı hiçbir şekilde kabul etmiyoruz. Bu bir AKP Anayasasıdır'' dedi.

 4- Danıştay Başkanı Mustafa Birden, Danıştay Başkanlar Kurulu'nun toplantısının ardından Başkanlar Kurulu üyeleri ile düzenlediği basın toplantısında, tam bağımsız bir yargının tesisi için görüş ve önerilerini milletle paylaşmaktan geri durmayacaklarını belirtti. Birden, anayasa değişikliği paketi ile ilgili ''Sadece bugünün değil, gelecek nesillerin hukukunu da etkileyecek söz konusu anayasa değişikliği, hazırlanış yöntemi ve zamanlaması itibarıyla toplumsal uzlaşı ve beklentileri karşılamamakta, yargı bağımsızlığını mevcut durumdan daha geriye götürmektedir'' dedi.
       
 5- Yargıtay Başkanı Hasan Gerçeker, Yargıtay'dan ayrılırken gazetecilerin sorularını cevapladı. Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın partisinin grup toplantısında yaptığı konuşmada, 1. sınıf hakimlerin Hakimler ve Savcılar Yüksek Kuruluna seçim yapmasına ilişkin, ''Yargının hazımsızlık problemi olduğunu'' söylediği anımsatılarak, ''Yargıda böyle bir problemin olup olmadığının'' sorulması üzerine '''Yargı bağımsızlığı dışında bir sıkıntımız, derdimiz yok bizim'' dedi.

 6- Yargıtay Onursal Başsavcısı Sabih Kanadoğlu, AK Parti’nin anayasa değişikliği paketini değerlendirdi. Kanadoğlu, “Demokratik partilerin hiçbirinde iktidar partisinin ve yürütmenin başı olan kişinin hazırladığı veya onay verdiği bir metin görülmeden ve içeriği bilinmeden gerekli 184 milletvekilinin imzası toplanabiliyorsa bu işte bir yanlışlık vardır ve rejimin demokratik olduğu ileri sürülemez” dedi.

 7- Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulu seçilmiş üyeleri adına yapılan yazılı açıklamada, Adalet Bakanlığı Müsteşarı ve Kurul Üyesi Ahmet Kahraman'ın ''toplantıyı terk etmesi üzerine kurul toplantısının yapılamadığı'' bildirildi.

 8- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Cemil Çiçek, Adalet Bakanı Sadullah Ergin ve TBMM Adalet Komisyonu Başkanı Ahmet İyimaya, anayasa değişikliği paketi ziyaretleri kapsamında TOBB, TİSK, Hak-İş, TESK ve Memur-Sen’i ziyaret etti. Heyet adına TOBB Başkanı Rıfat Hisarciklioğlu’nu ziyaretin ardından açıklama yapan Başbakan Yardımcısı Çiçek, “Gerçekten uzlaşma arıyoruz. Bundan hiç kimsenin tereddüdü olmasın. ‘Uzlaşmıyoruz. Biz bu işte yokuz’ diyenlerin bile son ana kadar kapılarını çalmaya, fikirlerini almaya hazırız” dedi. Hisarciklioğlu da “Önemli olan sürecin sonuna kadar uzlaşma yollarını aramaktır. Milletin iradesinin temsil edildiği Meclis’te uzlaşmayla ve ortak zeminde buluşarak ilerleme sağlanacağına inanıyoruz” dedi.

 9- Adalet Bakanı Sadullah Ergin TGRT Haber TV’de yayınlanan “Ankara’nın Gündemi” başlıklı programda, anayasa değişikliği paketiyle ilgili açıklamalarda bulundu. Bakan Ergin, değişikliklerin altında yatan amacın; demokratik standartları yükseltmek ve AB’yle müzakere sürecindeki yükümlülüklerin yerine getirilmesi olduğunu söyledi. HSYK’nın yeni yapısında Yargıtay ve Danıştay’dan az sayıda üye alınmasıyla ilgili eleştirileri de değerlendiren Bakan Ergin, “Bütün AB raporlarında eleştiri var bu konuda. Yargıtay ve Danıştay, HSYK’yı seçiyor, HSYK da Danıştay ve Yargıtay üyelerini. Türk yargısı bunlardan ibaret değil. AB tavsiye kararında, çoğunluğun kürsü hakimlerinden oluşması gerektiğine yönelik tespitler var” dedi.

 10- MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli partisinin grup toplantısında yaptığı konuşmada, AK Parti ile BDP'nin ortaklık yaparak anayasa değişikliğini referanduma götürecek sayısal çoğunluğa ulaşabileceklerini ifade ederek, ''Ne var ki, referandum seçeneği yasal olmakla beraber üzerinde kumar oynanacak düello alanı da değildir'' dedi. Bahçeli, ''Gelin inadınızdan vazgeçin. Değişiklikleri bir uzlaşma komisyonu kurup ayrıntılarıyla görüşelim, mutabık kaldıklarımızı milletimize duyuralım ve ilk genel seçimde milletin iradesine teslim edelim'' önerisinde bulundu.
 
 11- BDP Genel Başkanı Selahattin Demirtaş partisinin Meclis grup toplantısında, AK Parti’nin hazırladığı anayasa değişikliğine ilişkin partisinin tavrını açıklayarak, bugüne kadar darbe anayasasının değiştirilmesi gerektiğini savunduklarını, toplumun yüzde 80’inin de yeni bir anayasa istediğini belirterek, AK Parti’nin tümden bir anayasa değişikliği yerine yama anayasa ile halkın karşısına çıkmasının “geri duruş, toplumun gerisine düşme” anlamına geldiğini söyledi.

 12- DİSK Genel Başkanı Süleyman Çelebi, Gaziantep Organize Sanayi Bölgesi'nde yer alan Çemen Tekstil Fabrikası'nda 71 gündür devam eden işçi grevine destek vermek amacıyla, DİSK Başkanlar Kurulu üyeleri ile birlikte işçileri ziyareti sırasında yaptığı konuşmada, hükümetin anayasa değişikliği çalışmalarını eleştirdi. Çelebi "Anayasa değişikliği önemli değil. Anayasanın gereklerini yerine getirmek, onu uygulamak onun gereğine sahip çıkmak gerekiyor. Yoksa anayasa değişikliklerini yaparsın ama anayasayı kendine göre kullanırsan, `Bir defa anayasayı çiğnemekle bir şey olmaz' diyebiliyorsan bu değişiklik hiçbir şey ifade etmez" dedi.

 13- Libananco şirketinin, devlet tarafından el konulan Çukurova Elektrik (ÇEAŞ) ve Kepez Elektrik hisselerinde zarara uğradığı gerekçesiyle Türkiye Cumhuriyeti hakkında açtığı 10 milyar dolar tutarındaki tahkim davası Paris'te görüşülmeye başladı. Dünya Bankası binasındaki duruşmada, Uluslararası Yatırım Anlaşmazlıkları Çözüm Merkezi, tarafları dinledikten sonra, davanın ''esastan görüşülüp görüşmeyeceğini'' karara bağlayacak. Duruşmaya, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı'ndan da bir heyet katıldı.

14- 3. Yeşilçam Sinema Ödülleri sahiplerini buldu. En iyi yönetmen ödülünü “Hayat Var” filmiyle Reha Erdem alırken, in iyi film ödülü, “Nefes: Vatan Sağolsun” filmiyle Levent Semerci’nin oldu. En iyi erkek oyuncu ödülüne “Başka Dilde Aşk” filmindeki rolüyle Mert Fırat, En iyi kadın oyuncu ödülüne ise “Vavien” filmiyle Binnur Kaya layık görüldü.

 15- AB ve Belçikalı yetkililerle temaslarda bulunmak için Brüksel'e giden Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Ali Babacan, Türk gazetecilerle  düzenlediği sohbet toplantısında, AB’nin Türkiye'ye dönüp ''kişi başına düşen milli geliriniz çok düşük, çok fakirsiniz, o yüzden sizi üye alamıyoruz. Bizim dengelerimizi bozacaksınız' deme gibi bir argümanının ortadan kalktığını belirterek, 'Çünkü dedikleri anda, 'Bulgaristan ve Romanya'yı ne yapacaksınız? Onların üyelikleri ne olacak' diye bizim sorma hakkımız var'' dedi.

 16- Almanya Başbakanı Angela Merkel, Berlin'de Avrupa Parlamentosu Başkanı Jerzy Buzek ile görüşmesinin ardından yaptığı açıklamada, AB Zirvesi'nde Yunanistan'a ''acil yardımı'' konuşmaya ihtiyaç olmadığını çünkü Yunanistan'ın para istemediğini söyledi.
       
 17- ABD Başkanı Barack Obama, Temsilciler Meclisinin önceki gün kabul ettiği sağlık reformu yasasını imzaladı.

 18- İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu, Washington’da Amerikan-İsrail Halkla İlişkiler Komitesinin (AIPAC) toplantısında yaptığı konuşmada, "Yahudi halkı Kudüs'ü 3 bin yıl önce inşa ediyordu, bugün de inşa ediyor. Kudüs, bir yerleşim yeri değil, o bizim başkentimiz" dedi.

24 MART 2010

 1- Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Başbakanlık Basın-Yayın ve Enformasyon Genel Müdür Vekili Salih Melek başkanlığındaki Basın Kartı Komisyonu üyelerini Çankaya Köşkü'nde kabulünde yaptığı açıklamada, demokrasinin katılımcı hale gelmesinde ve şeffaflıkta medyanın üstlendiği rolün giderek artacağını söyledi. Basın Kartı Komisyonu çalışmaları hakkında bilgi veren Melek de yılda en az üç kez toplanan 13 kişilik komisyonun ''ilk kez'' ve ''sürekli'' olmak üzere iki kategorideki başvuruları değerlendirdiğini belirterek, 2010'un ilk toplantısında 241 ilk, 128 sürekli olmak üzere toplam 369 başvurunun müzakereye alındığını kaydetti.
       
 2- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Ufuk Üniversitesi Rıdvan Ege Hastanesinin açılışında yaptığı konuşmada, anayasada planlanan değişiklikler konusunda  ''Bizim hiçbir ön yargımız yok, hiçbir ön kabulümüz yok. Beraber olalım istiyoruz. Hafta sonuna kadar bekleyeceğiz. Desteklerini, katkılarını sunmadıkları takdirde parlamentoya sunacağız ve ondan sonra da söz ve kararın sahibi olan milletimize gideceğiz'' dedi.
        Başbakan Erdoğan ayrıca, Kuzey Irak Yerel Yönetimi Sanayi ve Ticaret Bakanı Sinan Çelebi'yi kabul etti. Çelebi, Yerel Kürt Yönetimi ile Türkiye’nin görüşmesinden çok memnun olduklarını söyledi.

 3- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, anayasa değişikliği taslağı hakkında bilgi vermek üzere, beraberinde TBMM Anayasa Komisyonu Başkanı Ahmet İyimaya ve AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Haluk İpek ile    Kamu-Sen, KESK, Türk-iş, Türkiye Barolar Birliği ve Türkiye Noterler Birliği'ni ayrı ayrı ziyaret etti.
 Başbakan Yardımcısı Arınç, Kamu-Sen Başkanı Bircan Akyıldız’ı ziyaretinin ardından yaptığı açıklamada, Akyıldız ve arkadaşlarının konuya olumlu baktıklarını belirterek, “Eleştirilerini dikkate alacağız, bundan yararlanacağız” dedi.
 Başbakan Yardımcısı Arınç, daha sonra beraberindeki heyetle KESK’i ziyaret etti.  Ziyaretin ardından açıklama yapan KESK Başkanı Sami Evren, şu ana kadar 1982 Anayasası’nın 81 maddesinin değişmesine karşın ruhunun değişmediğini belirterek, “Devlet yurttaşlar arasında ayrım yapmamalıdır. Dine, ırka dayalı bir devlet anlayışı olmamalıdır” dedi. Türk-İş’i de ziyaret eden Başbakan Yardımcısı Arınç, gazetecilerin sorularını cevapladı. Siyasi partiler ve çeşitli kurumlara sunulan paketin bir taslak olduğunu belirten Başbakan Yardımcısı Arınç, bunu olgunlaştırmak, katkı sağlamak, eleştiri ve önerileri almak için taslağı sunduklarını ifade etti.
 Öte yandan Türkiye Barolar Birliği Başkan Yardımcısı Berra Besler, Başbakan Yardımcısı Arınç başkanlığındaki heyetin ziyaretinin ardından yaptığı açıklamada, “Bugün için ortaya konan anayasa değişikliği taslağı, güçler arası dengeleri daha da bozacak nitelikte görülüyor” dedi.

 4- Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulu (HSYK) Başkanvekili Kadir Özbek, anayasa değişikliği paketiyle ilgili olarak kurulun seçilmiş üyeleriyle birlikte açıklama yaptı. Özbek, HSYK'nın yapısı ve çalışma esaslarının kuvvetler ayrılığı ilkesi gözetilerek düzenlenmesi gerektiğini belirterek, ''Aksine yaklaşımlar, hukukun genel ilkelerine, anayasanın temel felsefesine ve Türkiye Cumhuriyeti'nin niteliklerini belirleyen 2. maddesine aykırılık oluşturacağı gibi anayasanın egemenlik hakkının kullanılmasını düzenleyen 6 ve 9. maddeleriyle de açık bir çelişki yaratmaktadır'' dedi.

 5- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcı Cemil Çiçek, Adalet Bakanı Sadullah Ergin, AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Hüseyin Çelik ve AK Parti Grup Başkanvekili Bekir Bozdağ ile gazete ve televizyon temsilcilerine anayasa değişikliği hakkında bilgi verdi. Türkiye’nin anayasa sorunu yaşayan G-20 içindeki tek ülke olduğunu ifade eden Başbakan Yardımcısı Çiçek, “Bu Meclis, bu değişikliği yapacak hem anayasal yetkiye hem de liyakate, ehliyete sahiptir. İmkan varken bunu 2-3 sene sonraya bırakmak yanlıştır. Mazeretler öne sürenler olabilir” dedi.
 Bakan Ergin de yaptığı açıklamada, tartışmaların Hakimler Savcılar Yüksek Kurulunun ve Anayasa Mahkemesi’nin yapısını değiştiren ve parti kapatmalara ilişkin maddelerde yoğunlaştığını belirterek “HSYK’nın mevcut yapısıyla öngörülen model arasında yargı bağımsızlığını geriye götüren bir tane husus söylerseniz özür dileyeceğim'' dedi.

 6- TBMM Genel Kurulunda, Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığı kurulmasını öngören kanun tasarısı kabul edildi.

 7- TOBB, TİSK, Türk-İş, Hak-İş, Kamu-Sen, TESK ve TZOB tarafından yapılan ortak yazılı basın açıklamasında, anayasa değişikliği paketiyle gündeme getirilen önerilerin geniş mutabakatla çözülmesini bekledikleri, ancak yapılacak değişikliklerin önemli olmakla birlikte yeni anayasa ihtiyacını tam olarak karşılamadığının bilincinde oldukları bildirildi. Açıklamada, demokratik, laik, sosyal hukuk devleti yapısının korunduğu, hak ve özgürlükleri esas alan, hukukun üstünlüğü temeline oturan, değişime açık, toplumun değerleriyle bütünleşmiş ve uzlaştırıcı yeni bir anayasanın hazırlanması ve hayata geçirilmesinin beklendiği, bunun için çalışmaların süreceği de kaydedildi.

 8- ABD Başkanı Barack Obama, Washington'da temaslarda bulunan İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu ile Beyaz Saray'da bir araya geldi. Netanyahu'nun görüşmesinden bir gün sonra Beyaz Saray tarafından yapılan açıklamada, ABD yetkililerinin, İsrail'in Doğu Kudüs'te yeni Yahudi yerleşim birimleri inşa planının "açıklığa kavuşturulması" arayışında olduğu belirtildi.

 9- Çin'i ziyaret eden Afganistan Devlet Başkanı Hamid Karzai, başkent Pekin'de Çin Cumhurbaşkanı Hu Cintao ile görüştü. Görüşmeden sonra iki taraf arasında ekonomik ve teknolojik yardım, Afganistan'ın Çin'e ihraç ettiği ürünlere gümrük indirimi ve personel eğitimi konulu üç anlaşma imzalandı.

                                                        25 MART 2010
 1- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Cemil Çiçek, Adalet Bakanı Sadullah Ergin ve AK Parti Grup Başkanvekili Bekir Bozdağ, Türkiye İşadamları ve Sanayiciler Konfederasyonu (TUSKON) ile TÜSİAD’ı ziyaret ederek, anayasa değişikliği paketi hakkında bilgi verdi. Başbakan Yardımcısı Çiçek, anayasa değişikliğinin artık bir toplumsal talep haline geldiğini, sadece akademisyenlerin veya entelektüel çevrelerin tartıştığı konu olmaktan çıktığını söyledi.
 TÜSİAD Başkanı Ümit Boyner de “Temel hak ve özgürlükler konusunda çok noktada aynı yerde olmamıza rağmen özellikle kuvvetler ayrılığı konusunda görüş ayrılıklarımız var. Bu konudaki fikirlerimizi  kendilerine ilettik” dedi.

 2- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, anayasa değişikliği paketi konusunda Saadet Partisi Genel Başkanı Numan Kurtulmuş’u ziyaret etti. Kamuoyu yoklamalarının, referanduma gidilmesi halinde CHP seçmeninin yüzde 40’ından, MHP seçmeninin ise yüzde 50’sinden fazlasının anayasa değişikliğine “evet” oyu kullanacağını gösterdiğini belirten Başbakan Yardımcısı Arınç, “Elimizde 10’lara yakın anket var. Hepsi de bugün halk tabanında bu tekliflere sıcak bakan müthiş bir potansiyel olduğunu gösteriyor” dedi.
 3- Milli Savunma Bakanı Vecdi Gönül TBMM’de yaptığı açıklamada, TUSAŞ-Türk Havacılık ve Uzay Sanayii A.Ş. tesislerinde üretilen ilk büyük yerli insansız hava aracının 1 Nisan’da imalattan çıkacağını, testlerin uygun gitmesi halinde uçağın sonbaharda uçurulabileceğini söyledi. Bakan Gönül, söz konusu aracın büyük olduğunu, havada daha çok kaldığını, daha yüksek mesafeye çıkabildiğini ve daha uzun mesafeye gidebildiğini bildirdi.
 4- Milli Eğitim Bakanı Nimet Çubukçu ‘Aile Eğitimi Kampanyası’ toplantısında yaptığı konuşmada, kaçak göçmenlerin çocuklarının eğitim alabilmeleri için çalışma yapıldığını, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın bu konuda talimatı olduğunu ancak sürecin çok zor olduğunu kaydetti. Türkiye’de bulunanların azınlık okullarına devam edebilmesinin Lozan Antlaşması kapsamında değerlendirildiğini belirten Bakan Çubukçu, bu çerçevede yapılan yasal düzenlemelere göre azınlık okullarına devam edecek çocuklarda, Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı ve o azınlığa mensup olma şartının arandığını bildirdi.
 5- Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Ömer Dinçer gazetecilere yaptığı açıklamada, sigorta prim borçlarına uygulanan gecikme faizinin düşürülmesi için Maliye Bakanlığı ile yürüttükleri ortak çalışmanın bir hafta içinde tamamlanacağını ve şu anda yüzde 3 olan sigorta prim borcuna yönelik gecikme faizi oranını yüzde 1.5 veya 2’ye indireceklerini söyledi. Bakan Dinçer, geçmişteki düzenlemeler kapsamında sigorta prim borcunu yeniden yapılandırıp, ödeyemediği için sistem dışında kalanlara yönelik olarak da 2010 primlerini düzenli ödemek şartıyla yeni bir takvim hazırlanacağını söyledi.
 6- TBMM Anayasa Komisyonunda, seçim kanunlarında değişiklik öngören yasa teklifi kabul edildi.
 7- TBMM İçişleri Komisyonunda, romanların sınır dışı edilmesiyle ilgili ayırımcılık içeren hüküm yasadan çıkarıldı. Devlet Bakanı Faruk Çelik, “Yaptığımız çalışmalar ülke birliğine önemli katkılar sağlayacaktır” dedi.
 8- Ekonomik İşbirliği ve Kalkınma Örgütü (OECD) tarafından yayınlanan raporda, Türkiye’de uluslararası ticarette yolsuzluğa karşı alınan çaba ve tedbirlerin ‘memnunluk verici’ olduğu bildirildi.
 9- İsveç Türk Gençlik Federasyonu’nu ziyaret eden İsveç Dışişleri Bakanı Carl Bildt, İsveç Parlamentosu’nun 11 Mart’ta aldığı Ermeni kararı sonrasında hükümetin görüşünün değişmediğini, verilecek önergeyle konunun parlamentoda yeniden tartışılabileceğini söyledi. 100 yıl önce yaşananlarla ilgili siyasi kararlar almanın doğru olmadığını vurgulayan Bildt, 1915’i değil, Türkiye’nin AB’ye tam üye olması için 2015’i düşündüğünü söyledi.

26 MART 2010

 1- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Avrupa Sanayicileri Yuvarlak Masası (ERT) üyeleriyle bir araya geldi. Başbakan Erdoğan burada yaptığı konuşmada, ''Toplam 26 maddeden oluşan anayasa değişikliği paketimizle birlikte ülkemizin yeni şartlarına uyum sağlayacak, milletimizin talep ve beklentilerini yerine getirecek AB sürecimizi de ileriye taşıyacak olan bir sürecin içindeyiz'' dedi.
 Başbakan Erdoğan ayrıca, Ermeni Cemaati Başkanı Bedros Şirinoğlu ve Surp Pırgiç Ermeni Hastanesi Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Herman Balyon'u Başbakanlık Resmi Konutu’nda kabul etti. Görüşmenin ardından bir açıklama yapan Şirinoğlu, görüşmede cemaatin sorunlarını ele aldıklarını söyledi.
 Başbakan Erdoğan daha sonra, Arap Birliği Zirvesi’ne katılmak üzere Libya'ya hareketinden önce Esenboğa Havalimanında yaptığı açıklamanın ardından gazetecilerin sorularını cevapladı. Başbakan Erdoğan, Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulu'nun, Adalet Bakanlığı Müsteşarı Ahmet Kahraman hakkında suç duyurusunda bulunmasıyla ilgili olarak, ''Sayın Müsteşarın çok sevdiği, uzun yıllar beraber olduğu bir arkadaşının babasının cenazesine gitmesi neticesinde toplantıya katılmamasını fırsata dönüştürmek ne kadar yakışık alır, bunu halkıma bırakıyorum'' dedi.
        
 2- Devlet Bakanı Zafer Çağlayan, Devlet Bakanı Selma Aliye Kavaf ile Denizli Tekstil ve Konfeksiyon İhracatçıları Birliğinin (DETKİB) düzenlediği ''İhracat Değerlendirme Toplantısı”nda yaptığı konuşmada, bankacılık sektörüyle reel sektörün aynı gemide yer aldığını, ancak bankacılık sektörünün kriz zamanlarında gerekli desteği sağlamadığını belirtti.

 3- Adalet Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada, Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulunun çalışmalarının Adalet Bakanı ve Müsteşarı tarafından engellendiği yönündeki iddiaların gerçek dışı olduğu belirtilerek, ''Üyeler, yasaların Bakanlığa verdiği bir yetkiyi hukuk dışına çıkarak kullanmak istemişler ve anayasa değişiklik teklifinin kamuoyuna açıklanması üzerine bir çatışma ortamı oluşturma gayretine girişmişlerdir'' dedi.

 4- DSP Genel Başkanı Masum Türker, İstanbul’da Marmara Üniversitesi Rektörlüğünde düzenlenen ''Türkiye 1. Muhasebe Uzmanlığı Kongresi'' öncesinde anayasa değişikliği çalışmaları hakkında Anadolu Ajansına yaptığı açıklamada, toplumsal sözleşme olarak kabul edilen anayasanın mükemmelliği açısından öncelikle seçim yasalarında değişiklik yapılması ve seçim barajının düşürülmesi gerektiğini söyledi.

 5- Anayasa Kadın Platformunu oluşturan 77 sivil toplum örgütü adına yapılan yazılı açıklamada, Türkiye'de kutuplaşmanın keskinleştiği, insanları bir arada tutan ortak noktaların giderek azaldığı ifade edilerek, ''Anayasanın, bu toplumda yaşayan herkesin 'Bu benim anayasam' diyebileceği bir barış anayasası olmasını istiyoruz'' denildi.

 6- Devlet Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış, Brüksel'de AB yetkilileriyle temaslarının ardından düzenlediği basın toplantısında, Almanya Başbakanı Angela Merkel'in "imtiyazlı ortaklık" önerisini değerlendirirken, 110 bin sayfalık AB müktesebatında "imtiyazlı ortaklık" diye bir madde bulunmadığını belirterek, AB üyesi ülkelerin yeni bir üyelik statüsü kararı almaları ve bazı üyelerin bu yeni statüye geçmeleri halinde, "Türkiye'nin de böyle bir şeyi değerlendirebileceğini" söyledi.

 7- Resmi ziyaret nedeniyle Makedonya’da bulunan Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Dışişleri Bakanı Antonio Miloşoski ve Parlamento Başkanı Trayko Velyanovski ile görüştü. Bakan Davutoğlu Miloşoski ile görüşmesinden sonra düzenlenen ortak basın toplantısında, uyumlu etnik çeşitliliği ve çok kültürlü yapısıyla Makedonya’nın Balkanlar’da örnek teşkil ettiğini belirterek “Makedonya’nın bir başarı öyküsü olarak daha da güçlenerek etkisini artırmasını istiyoruz” dedi.

 8- AB Parlamentosu Karma Parlamento Komisyonu Eşbaşkanı Helen Flautre, Türkiye’deki anayasa değişikliği tasarısına ilişkin yaptığı yazılı açıklamada, anayasanın değiştirilme girişimlerini memnuniyetle karşıladığını ve desteklediğini belirtti. Flautre ayrıca, HSYK’da Adalet Bakanı ve müsteşarının bulunmasının kuvvetler ayrılığı prensibine zarar vereceğini belirterek, hükümeti tasarıdaki ilgili maddeyi geri çekmeye çağırdı.

 9- BM İnsan Hakları Konseyi, "İslam korkusunu" kınayan bir karar tasarısını kabul etti.

 10- Arap Birliği Dışişleri Bakanlarının Libya’nın Sirte kentinde yaptığı ve yarın başlayacak Arap Birliği zirvesine hazırlık niteliğindeki toplantısında, Kudüs’teki Filistinlilere 500 milyon dolar yardım verilmesi konusunda anlaşma sağlandı.

 11- Irak'ta 7 Mart'ta yapılan genel seçimleri İyad Allavi'nin kazandığı açıklandı.


27 MART 2010

 1- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, resmi ziyaret nedeniyle Libya’ya giderken uçakta, gazetecilerin güncel konulardaki sorularını cevapladı. Başbakan Erdoğan, anayasa değişikliği tasarısına ilişkin bir soru üzerine ”Muhalefet partileri anayasa değişikliği paketine gizli oylamada oy vererek, referanduma gerek bırakmadan anayasa değişikliğini sağlarlarsa, referandumla vakit kaybetmemiş oluruz. Vekillerin nefis muhasebesi bu ülkenin kaderini etkileyecek” dedi.

 2- TBMM Başkanı Mehmet Ali Şahin, Fas'a yaptığı resmi ziyaretin ardından Türkiye'ye dönüşünde Esenboğa Havalimanında gazetecilerin sorularını cevapladı. Başkan Şahin, bir gazetecinin, CHP'nin anayasa değişikliğini hukuka aykırı bulduğunu ve Genel Kurulda oylamaya açılmamasını istediğinin hatırlatılması üzerine, Meclis Başkanlığının kanun tasarı ve teklifleriyle ilgili görevinin iç tüzükte belli olduğunu ve sadece şekil açısından Kanunlar ve Kararlar Genel Müdürlüğü uzmanlarının bir inceleme yapabileceğini söyledi.

 3- CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, Siirt'e hareketinden önce Esenboğa Havalimanında gazetecilerin çeşitli konulardaki sorularını cevapladı. AK Parti’nin anayasa değişikliği yasa tasarısını eleştiren Baykal “Bir siyasi partinin anayasanın değiştirilmesi teklif dahi edilmeyecek maddelerini ihlale teşebbüs etmesi uygun bir şey değildir. Çok tehlikeli bir oyun oynanmaktadır. Bu anayasa değişikliği gerçekleşmeyecek. Açık ihlal var” dedi.

 4- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Ali Babacan, AK Parti Yerel Yönetimler Başkanlığı tarafından organize edilen ''Yerel Yönetimler Sempozyumu”nda yaptığı konuşmada, küresel ekonomik kriz ve Türkiye ekonomisi ile belediyelerin borç ve alacakları konusunda değerlendirmelerde bulundu. Başbakan Yardımcısı Babacan, belediyelerin borç ve alacaklarının sıfırlandırılması diye bir uygulamanın kesinlikle olmadığını ve hangi belediyenin borcu varsa o borcun mutlaka ödeneceğini bildirdi.
 İçişleri Bakanı Beşir Atalay da açılışta yaptığı konuşmada, İçişleri Bakanlığı Teftiş Kurulunun önüne gelen en yaygın sorunun, imar değişikliği ile ilgili konular olduğunu ifade ederek, “Bir dönemde 800 defa imar değişikliğine giden belediyeler var. Sürekli değişen bir imar planlaması şaibe getiriyor. Bunu şeffaf yapın. Gerekçesini açıklayın. Vatandaşa duyurun. Yerel basınla paylaşın. Kapalı yönü kalmasın. Kapalı yapılıyorsa her imar değişikliği şaibe demektir. İmar ve ihale konusunda şeffaf ve tutarlı olalım. Gerekçelerini herkes bilsin'' dedi.

 5- Devlet Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış, Adalet Bakanı Sadullah Ergin, AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Hüseyin Çelik ve AK Parti Grup Başkanvekili Bekir Bozdağ, anayasa değişikliği paketi hakkında İstanbul'da temsilciliği bulunan yabancı basın kuruluşlarının temsilcilerine bilgi verdi. Bakan Bağış, anayasada yapılacak değişikliklerin her birisinin AB müzakere sürecinde en azından bir fasıl açmak kadar önemli olduğunu bildirdi.

 6- MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, partisinin Şanlıurfa’da ''Bin Yıllık Kardeşliği Yaşa ve Yaşat'' sloganıyla düzenlediği mitinginde yaptığı konuşmada, anayasa paketini ve açılım sürecini eleştirdi. Bahçeli, anayasa için uzlaşma komisyonu önerisini savunarak “Anayasa üzerinde kutuplar, mahkemeler üzerinden cepheler oluşturuldu. Anayasa değişince Urfalı’nın cebine para mı girecek?” dedi.

 7- Bağımsız Cumhuriyet Partisi (BCP) Genel Başkanı Mümtaz Soysal, parti genel merkezinde düzenlediği basın toplantısında, anayasa değişikliği paketi ile ilgili olarak ''Partilerce ve kamuoyunca benimsenebilecek en doğru tutumun; ortaya konan paketteki aldatıcılığa kapılmamak ve tartışmaları yargı bağımsızlığıyla sınırlamak olduğuna inanmaktayız'' dedi.
       
 8- Türkiye Barolar Birliği Başkan Yardımcısı Berra Besler, TBB Yönetim Kurulu üyeleri ile düzenlediği basın toplantısında, TBB Yönetim Kurulunun anayasa değişiklik paketine ilişkin oy birliğiyle oluşturulan görüşlerini açıkladı. Besler, hazırlanan paket doğrultusunda anayasa değişikliğinin gerçekleşmesi halinde ''yargı bağımsızlığı'' ve ''tarafsızlığının'' daha da tehlikeye itileceğini savunarak, ''Değişiklik taslağının yargıya ilişkin içeriği 'siyasal yargıya' geçişin hukuki alt yapısının oluşturulmakta olduğu kuşkularına haklılık kazandırmaktadır'' dedi.

 9- Yönetmen Yeşim Ustaoğlu, ABD’de düzenlenen 9. Boston Türk Film ve Müzik Festivali’nde ''Türk Sinemasında Mükemmellik Ödülü”nü aldı.

 10- Arap Birliği Genel Sekreteri Amr Musa, Libya’nın Sirte kentinde başlayan 32. Arap Birliği Zirvesi’nde yaptığı konuşmada, Filistin ile İsrail arasındaki barış sürecinin çökebileceği uyarısında bulunarak, “İsrail ile yüzleşme zamanıdır. Alternatif planlarımız olmalı. Çünkü bu durum bir dönüm noktasına geldi. Ucu açık barış sürecini kabul ettik ama bu zaman kaybıyla sonuçlandı, hiç bir şey elde edemedik ve İsrail’in 20 yıldır politikasını uygulamasına izin verdik.” dedi.
 Zirveye gözlemci olarak katılan Başbakan Recep Tayyip Erdoğan da bölgedeki en can alıcı sorunun Filistin sorunu olduğunu belirterek, “İsrail İçişleri Bakanı’nın Kudüs’ü başkent olarak ilan etmesi aslında bir çılgınlıktır” dedi.
 Filistin Yönetimi Başkanı Mahmut Abbas ise Batı Şeria ve Doğu Kudüs’teki Yahudi yerleşimi inşaatları durdurulmadan İsrail ile anlaşma imzalamayacaklarını bildirdi.

 11- Belçika'nın başkenti Brüksel'de yapılan bir güvenlik forumunda konuşan NATO Genel Sekreteri Anders Fogh Rasmussen, Avrupa'nın savunma kapasitesini genişletememesi durumunda "kağıttan kaplan" olarak kalmaya devam edeceğini söyledi.

 12- Irak seçimlerini kazanan eski Başbakan İyad Allavi, başkent Bağdat'ta Irakiye koalisyonunun merkezinde düzenlediği basın toplantısında, çoğunluk hükümeti yerine, geniş ulusal katılımlı bir hükümet kurmaya çalışacaklarını söyledi.

                                                                                                               28 MART 2010
 1- 470. Uluslararası Mesir Festivali için Manisa’ya giden Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç ile birlikte vatandaşlara mesir macunu dağıttı. Valiliği de ziyaret eden Cumhurbaşkanı Gül yaptığı açıklamada “Şehzadeler şehrinde olmaktan büyük mutluluk duyuyorum” dedi.
 2- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, AK Parti Genel Merkezi’ndeki anayasa değişikliği tasarısıyla ilgili yapılan çalışmalara katıldı. Toplantıya, Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Cemil Çiçek, Devlet Bakanı Hayati Yazıcı ve İçişleri Bakanı Beşir Atalay da katıldı.
 Öte yandan Başbakan Erdoğan Alman ‘Der Spiegel’ dergisinde yayımlanan mülakatta, Türkiye’nin Osmanlı devletinin kalıntıları üzerine kurulduğunu ve hiçbir halkın kendi kökenini inkar edemeyeceğini belirterek “Eğer tarihi araştırmalardan sonra ciddi bir şeyler ortaya çıkarsa tarihimizle yüzleşmeye hazırız. Ancak Ermenilerin de tarihleriyle yüzleşmeye hazır olması çok önemli” dedi.
 3- CHP Genel Başkanı Deniz Baykal Bursa İl Kongresi’nde yaptığı konuşmada,  2011 yılında yapılacak olan seçimlerin diğer seçimlerden farkı olacağını belirterek “Önümüzdeki seçim, Türkiye’de bir iktidar değişikliğinin hayata geçirileceği, ortaya konulacağı bir seçim olacaktır. Gelişmeler bunu göstermektedir” dedi.
 4- Devlet Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış, İzmir Ticaret Odasında çeşitli üniversitelerin uluslararası ilişkiler bölümlerinde okuyan öğrencilerle bir araya geldi. Bakan Bağış, “İş dünyasının anayasa değişikliğiyle ilgili muhalefetten daha heyecanlı olması, herkesi düşündüren bir süreç olmalıdır” dedi. Bakan Bağış ayrıca, muhalefet partilerine sorulduğunda anayasadan memnun olduklarını söylemediklerini, ancak değiştirme tavsiyesi götürüldüğünde iş birliği konusunda sıkıntı yaşadıklarını söyledi.
 5- Adalet Bakanı Sadullah Ergin, AK Parti Genel Merkezi’ndeki anayasa değişikliği çalışmalarıyla ilgili toplantının ardından yaptığı açıklamada, anayasa değişiklik tasarısına eklemeler olabileceğini söyledi. Bakan Ergin, “HSYK’nın yapısında değişiklik gündemde mi?” sorusunu da “Bütün paketleri gözden geçirdik” diye cevapladı.
 6- Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, Gaziantep savunmasının önemli isimlerinden Şahinbey’in şehit edilişinin 90’ıncı yıl dönümünde düzenlenen anma töreninde, ekonomiye ilişkin değerlendirmelerde bulundu. Faizlerin tek hanede olduğunu ve önceki gün 9’un altına indiğini vurgulayan Bakan Şimşek “İnşallah bu düşük faiz ortamı, dünyadaki toparlanma, teşvikte ortaya koyduğumuz yeni vizyon ve artan yatırımlarla önümüzdeki dönemde istihdam da yaz aylarından itibaren hızla artacak ve Türkiye’de işsizlik tekrar ciddi bir şekilde aşağı gelecek diye ümit ediyoruz” dedi.
 7- Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Aytaç Durak, hakkındaki yolsuzluk iddiaları sebebiyle İçişleri Bakanlığı tarafından açığa alındı. İçişleri Bakanı Beşir Atalay, Durak hakkında süreci, hukukun belirleyeceğini belirterek “O konuda sürecin nasıl işleyeceğine hukuk karar verir. Bir şey anlatmam gerekmiyor” dedi.
 8- İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu, Gazze Şeridi’nde meydana gelen ve 2 İsrail askerinin ölümüne yol açan saldırı ile ilgili olarak “İsrail’in misillemesi ağır olacak. Hamas’ın ve Gazze’deki diğer terör örgütlerinin, eylemlerinden sorumlu olduklarını bilmeleri gerekir” dedi.
  İsrail Maliye Bakanı Yuval Steinitz ise İsrail radyosuna yaptığı açıklamada “İsrail’in er veya geç Hamas rejimini bertaraf etmek durumunda kalacağını ve bunun için yeniden Gazze Şeridi’ne girmek durumunda kalabileceğini” ifade etti.

 9- ABD Başkanı Barack Obama Afganistan’ın başkenti Kabil’de Devlet Başkanı Hamid Karzai ile görüştü. Obama görüşmede yaptığı açıklamada, Afganistan’ın ‘militanlara yönelik askeri mücadelede’ gelişme kaydettiğini belirterek, ülkedeki hizmetlerde de gelişme olduğunu söyledi.

29 MART 2010

 1- Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, anayasa değişikliği çalışmalarıyla ilgili 'Çankaya Sofrası'nda hukukçu ve siyaset bilimcilerle bir araya geldi.
 Öte yandan Cumhurbaşkanlığı Basın Merkezinden yapılan açıklamaya göre, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Afganistan Cumhurbaşkanı Hamid Karzai ile telefonla görüştü. İkili ve bölgesel konulardaki gelişmelerin ele alındığı görüşmede Cumhurbaşkanı Gül, Türkiye'nin Afganistan'a her konuda destek sağlamaya devam edeceğini ifade etti.

 2- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, “Yerel Yönetimler Sempozyumu”nda yaptığı konuşmada, anayasa değişikliği ile ilgili değerlendirmelerde bulundu. Başbakan Erdoğan, anayasa değişikliği çalışmalarıyla ilgili muhalefetin ''ipe un serdiğini'' belirterek, “Birisi diyor ki, 'Getirin görelim, ama bugün yapmayalım, seçimden sonra yapalım' veya 'Meclise seçimden sonra getirelim' diyor, bir diğeri, 'Hayır bunları tek tek oylayalım' diyor. Bir defa referandum mantığına ters, böyle bir şey olmaz. Milletin vekilleri zaten bunu tek tek oyluyor, Parlamento'da bütün değerlendirmesini yapıyor, milletin huzuruna bunu hazır olarak getiriyor, ön çalışma bu Parlamento'da bitiyor, bittikten sonra da bunu adeta bir hap gibi, tablet gibi sunuyor” dedi. 
 Başbakan Erdoğan daha sonra resmi ziyaret için Türkiye’ye gelen Almanya Başbakanı Angela Merkel ile bir araya geldi. Başbakan Erdoğan görüşmenin ardından yaptığı açıklamada, Türkiye’nin Türk-Alman ilişkilerinin köklü tarihinden güç alarak eğitim alanında çalışmalar yaptığını, bu çerçevede Türk-Alman Üniversitesi’nin kurulmasına ilişkin yasanın bugün TBMM’den geçeceğini söyledi. Merkel ise üniversite açılmasından memnuniyet duyduğunu, asıl konunun Almanya’da Almanca bilmeyen kişi kalmaması olduğunu belirterek, “Bizim hedefimiz asimilasyon değil. Ama 3. ve 4. kuşak Almanya’da yaşayanların toplumsal yaşama katılmasını istiyoruz. Gelecek kuşaklarda da insanların işçi olarak değil işadamı, öğretmen, bilim adamı olarak çalışmalarını istiyoruz” dedi.
 Merkel ayrıca, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ve Devlet Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış ile görüştü.

 3- Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Burak Özügergin bir soruya verdiği yazılı cevapta, Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu ile ABD Dışişleri Bakanı Hillary Clinton'ın telefonla görüştüğünü ve Amerikan tarafının talebi üzerine yapılan görüşmenin ana gündemini ABD Temsilciler Meclisi Dış İlişkiler Komitesinde kabul edilen 1915 olaylarına ilişkin kararın oluşturduğunu söyledi. Özügergin, Bakan Davutoğlu'nun, ABD Temsilciler Meclisi Dış İlişkiler Komitesinde kabul edilen karar sonrasında, Türk kamuoyunda oluşan derin hayal kırıklığının ve gösterilen tepkinin nedenlerini açık dille muhatabına aktardığını belirtti.

 4- DİSK tarafından yapılan araştırmada, küresel ekonomik krizin de olumsuz yansımalarıyla işsizliğin, Türkiye'de işini kaybedenlerin aileleriyle birlikte Yunanistan nüfusuna yakın sayıda kişiyi etkilediği belirtildi.

 5- TÜSİAD Yönetim Kurulu Başkanı Ümit Boyner,   2004 yılında yayınına ara veren TÜSİAD'ın Görüş dergisinin yeni sayısına yazdığı makalede, Türkiye'nin, bir genel seçimi daha yüzde 10 barajı ve ''sadece genel merkezlerin iradesine bağlı bir aday belirleme yöntemi'' ile geçirmemesi gerektiğini bildirdi.

 6- ATV-Sabah medya grubundaki işçiler, İstanbul’da sendikalaşma istemi nedeniyle başlattıkları eylemlerinin 180’inci gününde 180 dakikalık oturma eylemi düzenledi. Türkiye Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Orhan Erinç yaptığı açıklamada, ifade özgürlüğünün önündeki engellerin sadece hukuk ve yasalar alanında olmadığını belirterek, Türkiye'de gazetecilerin örgütlenmesi önünde de büyük engellerin bulunduğunu söyledi.

 7- Rusya'nın başkenti Moskova'da metro istasyonlarında meydana gelen patlamalarda ilk belirlemelere göre, 38 kişinin öldüğü, 33 kişinin de yaralandığı bildirildi.
 Rusya Devlet Başkanı Dimitriy Medvedev, terör saldırılarının ardından yaptığı açıklamada,  Rusya'nın "taviz vermeden teröristlerin kökünü kazıyacağını" ifade ederek, ülke genelinde güvenlik önlemlerinin artırılmasını istedi ve polis operasyonları sırasında insan haklarına saygı gösterilmesi gerektiğini söyledi.


                      30 MART 2010

 1- Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Pakistan Cumhurbaşkanı Asıf Ali Zerdari’nin resmi davetlisi olarak Pakistan’a hareketinden önce Esenboğa Havalimanında gazetecilere açıklamalarda bulundu. Cumhurbaşkanı Gül, anayasa taslağında askerlere yönelik son değişikliklerle ilgili olarak “Hazırlanan ilk taslağın muhakkak ki üzerinde çalışılıp görüşler alınarak, son şekli verilecektir. Dolayısıyla bu tip değişikliklerin hepsi mümkündür. Yüce Meclis’in uhdesindedir bunlar. Bunun için de tabi ki dikkat ve özen gösterilmelidir” dedi.
  
 2- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ve Almanya Başbakanı Angela Merkel, İstanbul’da düzenlenen Türk-Alman İş Forumu’na katıldı. Konuşmasında vize konusundaki gelişmelere de değinen Başbakan Erdoğan, “İtalya ve İspanya ile bir anlaşma yaptık. Bu da 5 yıllık çok giriş-çıkışlı vize. Temenni ederim ki Almanya ile de böyle bir vize kararını hep birlikte alırız” dedi. Merkel ise “İş adamları, öğrenciler ve sanatçılar için uzun süreli vize verilmesi düşünülebilir” dedi.
 Merkel ayrıca, Özel Alman Lisesi’nde Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu ile birlikte konferans verdi.
 3- CHP Genel Başkanı Deniz Baykal partisinin Meclis grup toplantısında, anayasa değişikliği teklifiyle ilgili olarak, “Bu değişiklikler, Türkiye’nin devletin kuruluşundan bu yana geliştirip ortaya koyduğu temel, bağımsız yargı, hukukun üstünlüğü anlayışını tahrip etmeye yönelik, hukuku siyasetin emrine almaya yönelik yeni bir zihniyetin ortaya konulması anlamına gelmektedir. Yapılmakta olan anayasa değişikliğinin özü budur” dedi.
 4- AK Parti Grup Başkanvekili Bekir Bozdağ, anayasa değişikliği teklifini AK Parti’li 215 milletvekilinin imzasıyla TBMM Başkanı Mehmet Ali Şahin’e sundu.

 5- MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli partisinin Meclis grup toplantısında, anayasa gibi ciddi bir meselenin ucuz siyaset malzemesi yapıldığını ve yeni bir istismar alanı oluşturma çabasına girildiğini belirterek, MHP’nin, AK Parti’nin hazırladığı anayasa değişikliği teklifine “esas” ve “usul”den kapalı olduğunu bildirdi.

 6- TOBB öncülüğünde İstanbul’da bir araya gelen TÜSİAD, TİM, TESK, TİSK, MÜSİAD, İTO, İSO, TUSKON, TBB, bir ay içinde bir çalıştay düzenlenmesi ve çıkacak sonuca göre hareket edilmesi kararı aldı. Toplantıdan sonra bir açıklama yapan TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, “Üç saatlik toplantıda çözüm olmaz. Ama birlik sağladık”  dedi.

 7- Hakkari’nin Çukurca ilçesi kırsalında bir mayının patlatılması sonucu 3 asker şehit olurken, 2 asker de yaralandı.

 8- İsveç Parlamentosunda, 1915 olaylarına ilişkin Ermeni iddialarının tanınmasını öngören karar tasarısının kabul edilmesinin ardından Türkiye’ye dönen Stockholm Büyükelçisi Zergün Korutürk tekrar İsveç’e gitti. İstanbul Atatürk Havalimanında gazetecilerin soruları cevaplayan Korutürk, “Geri çağırılma maksadına ulaşmıştır” dedi. Korutürk, İsveç anayasasının dış politika görevini hükümete bıraktığını ve dolayısıyla bu kararın tavsiye niteliğinde olduğunu vurguladı.

 9- KKTC Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat ve Güney Kıbrıs Rum Yönetimi lideri Dimitris Hristofyas, Kıbrıs müzakereleri çerçevesinde, BM Genel Sekreteri’nin Kıbrıs Özel Temsilcisi Taye Brook Zerihoun’un Lefkoşa ara bölgedeki resmi ikametgahında dün 71. defa bir araya geldi.

 10- ABD Dışişleri Bakan Yardımcısı James Steinberg, Washington’daki basın toplantısında ‘Amerikan tarafının Ermeni tasarısı konusundaki tutumu ve Türk-Amerikan ilişkilerine dair’ bir soruyu cevapladı. Steinberg, Büyükelçi Namık Tan’ı tekrar Washington’da görmeyi arzu ettiklerini daha önce de dile getirdiğini kaydetti.
 Bakan Davutoğlu ile Clinton arasındaki telefon görüşmesini de hatırlatan Steinberg, ABD’nin, ortakları arasında en yakın diyaloglarından birinin Türkiye ile olduğunu vurgulayarak, söz konusu telefon görüşmesinin de bu diyaloğun sürdürülmesi açısından önemli fırsat oluşturduğunu belirtti.
 11- AB dönem başkanı İspanya’nın AB ile ilişkilerden sorumlu Devlet Sekreteri Diego Lopez Garrido, başkanlık dönemlerinde Türkiye ile yeni fasılları müzakereye açmayı hedeflediklerini belirterek “Türkiye ile müzakerelerde, eğitim ve gıda güvenliği başlıklarının açılması büyük ihtimal dahilinde” dedi. Garrido, “Türkiye’nin, protokolün Kıbrıs Rum kesimi ile ilgili olan maddesini yerine getirmesi, AB ile müzakerelerde daha hızlı ilerlemeler kaydedilmesini sağlayacaktır” dedi.
 12- Rusya’nın başkenti Moskova’da metro istasyonlarında meydana gelen patlamalarda ölü sayısı 39’a yükselirken, yaralı sayısının da 71 olduğu bildirildi. Ülkede bir günlük yas ilan edilirken, Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, intihar saldırılarının organize edilmesine  Afganistan-Pakistan sınırındaki militanların yardım etmiş olabileceğini ileri sürdü.

 13- Hollanda’da temyiz mahkemesi, “Bosna’nın Srebreniça kasabasındaki katliam kurbanlarının ailelerinin BM’ye dava açamayacağı“ yolundaki Lahey Bölge Mahkemesi’nin kararını onadı. Mahkeme gerekçe olarak, “BM’nin uluslararası sözleşmelere göre yargılamadan muaf olmasını” gösterdi.


31 MART 2010

 1- TBMM Başkanı ve Cumhurbaşkanı Vekili Mehmet Ali Şahin, TBMM        4. Spor Oyunları açılış törenine gelişinde, bir gazetecinin ''CHP, anayasa değişikliği teklifini TBMM Anayasa Komisyonuna sevk etmeniz içtüzüğe aykırı olduğu için Anayasa Mahkemesi’ne gideceğini söylüyor. Bunu nasıl değerlendiriyorsunuz?'' sorusu üzerine, TBMM Başkanlığının, verilen tasarı ve teklifleri sadece şekil bakımından incelemekle görevli olduğunu belirterek, ''Anayasa değişikliği teklifi uzmanlarımızca da incelenmiş, içtüzüğümüze aykırı herhangi bir durum tespit edilememiştir, ben de incelememi tamamladım. Ve bugün bütün bu iddiaları inceleyecek ve karar verecek olan Meclisimizin en yetkin ihtisas komisyonlarından biri olan Anayasa Komisyonuna havale ettim'' dedi.

 2- CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, Ankara Sanayi Odasının (ASO) mart ayı Meclis toplantısında yaptığı konuşmada, anayasa değişikliği çalışmalarını değerlendirdi. Anayasa değişikliğinin ülkenin gerçek gündemi olmadığını belirten Baykal, “Ben Anadolu’yu geziyorum. Gittiğim hiçbir yerde ‘ne olacak bu anayasa meselesi’ diyene rastlamadım. Anayasa değişikliğinin içinde sanayici yok, çiftçi yok, esnaf yok, işadamı yok, vatandaş yok, millet yok ama ülkenin bir numaralı meselesi” dedi.

 3- Bakanlar Kurulu, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında toplandı. Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı, Hükümet Sözcüsü Cemil Çiçek toplantının ardından yaptığı açıklamada, bazı kanun tasarılarını imzaya açtıklarını belirterek, bunlardan bir tanesinin polis meslek eğitimine alınacak yüksek öğretim mezunları yaş sınırının 28'den 29'a, askerliğini yapmış olanlarda da 29'dan 30'a yükseltilmesi ve 20 bin polis memuru kadrosunun ihdas edilmesi olduğunu söyledi.   
  Başbakan Yardımcısı Çiçek ayrıca, üzerinde durdukları bir başka kanun tasarısının da Anayasa Mahkemesi’nin verdiği iptal kararının gereği olarak Askeri Mahkemeler Kuruluş ve Yargılama Usulü Hakkındaki Kanun Tasarısı olduğunu ifade etti.

 4- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Ali Babacan, büyüme rakamlarını değerlendirdiği açıklamasında, bugün açıklanan Gayri Safi Yurtiçi Hasıla (GSYH) verilerinin, 2009 yılı son çeyreğinde ve yıl bütünündeki beklentilere göre çok daha olumlu gerçekleştiğini söyledi. Uygun hava koşullarının da etkisiyle tarım sektöründe yıl bütününde üretimin arttığını ve sektörün yüzde 3,6 oranında büyüdüğünü anlatan Başbakan Yardımcısı Babacan, ancak dış talep gelişmelerinden olumsuz etkilen sanayi sektörünün son çeyrekte kaydedilen yüzde 11,4 oranındaki büyümeye rağmen yıl bütününde yüzde 6,9 oranında daraldığını, 2009 yılının tamamında hizmetler sektöründeki daralmanın ise yüzde 4,6 olduğunu söyledi.

 5- Türkiye Partisi Genel Başkanı Abdüllatif Şener, 2009 yılı son çeyrek büyüme rakamları ile Türkiye ekonomisinin durumu hakkında parti genel merkezinde basın toplantısı düzenledi. 'Son seçimlerden bugüne kadar bu iktidar, Türkiye'yi büyütmemiş, küçültmüştür, milli geliri azaltmak suretiyle ülkeyi yoksullaştırmıştır'' dedi.

 6- Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu (TMSF) Başkanı Şakir Ercan medya mensuplarıyla tanışmak amacıyla bir araya geldiği toplantıda, TMSF’nin faaliyetlerine ilişkin açıklamalarda bulundu ve soruları cevapladı. Ercan ''Bizimle masaya oturup konuşan, borcun ödenmesi noktasında fikri olan her türlü yaklaşıma sıcak bakıyoruz'' dedi.

 7- Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu (BDDK) Başkanı Tevfik Bilgin, Selçuk Üniversitesi Sosyal Bilimler Meslek Yüksekokulu ve Genç Finansçılar Öğrenci Topluluğu tarafından Süleyman Demirel Kültür Merkezi'nde düzenlenen, ''Türk Bankacılık Sektörü Mevcut Durum ve Beklentiler'' konulu konferansta, 2 milyon 282 bin kredi kartı müşterisinin takipte olduğunu bildirdi.

 8- MÜSİAD Genel Başkanı Ahmet Cihad Vardan, Zaman gazetesine gündeme ilişkin açıklamalarda bulundu.
       
 9- YARSAV Başkanı Emine Ülker Tarhan, anayasa değişiklik paketiyle ilgili Danıştay Başkanı Mustafa Birden'i ziyaret etti. Ziyaretin ardından Danıştay’dan ayrılırken gazetecilere açıklama yapan Tarhan, anayasa değişiklik paketinin yargı bağımsızlığına vurulacak çok ağır bir darbe olduğunu savunarak, görüşlerini iletmek üzere TBMM'de grubu bulunan partilerle ve yüksek yargı organları başkanlarıyla görüşeceklerini kaydetti.
 Tarhan daha sonra Anayasa Mahkemesi Başkanı Haşim Kılıç'ı ziyaret etti. Ziyaretin ardından gazetecilere açıklama yapan Tarhan, görüşmede ''yargı bağımsızlığına uzlaşma kültürünün sağlayacağı katkının'' da ele alındığını belirterek, görüşmenin gayet olumlu geçtiğini kaydetti.
       
 10- Balyoz Soruşturması kapsamında eski Kuzeydeniz Saha Komutanı emekli Koramiral Feyyaz Öğütçü’nün de aralarında bulunduğu 9 asker tahliye edildi.

 11- İstanbul 2. Asliye Ceza Mahkemesindeki duruşmada, Sincan 1. Ağır Ceza Mahkemesi hakimi Osman Kaçmaz'a ''basın yoluyla hakaret ettiği'' iddiasıyla yargılanan gazeteci Nazlı Ilıcak, 11 ay 20 günlük hapis cezasına çarptırıldı, ancak hükmün açıklanması geri bırakıldı.

 12- Pakistan’da bulunan Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Cumhurbaşkanı Asıf Ali Zerdari ile görüştü. Görüşmede, iki ülke arasında mutabakat zaptları imzalandı. Baş başa ve heyetlerarası görüşmelerin ardından düzenlenen ortak basın toplantısında Cumhurbaşkanı Gül, Türkiye'nin, Pakistan'ın huzuruna ve istikrarına büyük önem verdiğini belirterek, ''Bu itibarla demokrasinin kuvvetlenmesi, milli birlik ve bütünlüğün muhafazası, terörizm ve aşırı akımlarla mücadele edilmesi yönünde sarf ettiğiniz çabaları kararlılıkla destekliyoruz ve takdir ediyoruz'' dedi. 
 Görüşmelerde iki ülkenin stratejik ortaklık, siyasi ve ekonomik işbirliğinin geliştirilmesi konularında ortak anlayış içerisinde olduğunun görüldüğünü kaydeden Zerdari, ekonomi, ticaret, yatırım, tarım, alt yapı gelişimi, endüstri, kültür, savunma ve halklar arasında ilişkilerin geliştirilmesi gibi alanların üzerinde önemle durulduğunu vurguladı.

 13- Avrupa Parlamentosu (AP) Bütçe Kontrol Komisyonu 2008 bütçesinin kapanış oturumunda, AB Komisyonuna “yardımların aday ülkeler üye olacakmış gibi planlanmaması, özel üyelik çerçevesinde değerlendirilmesi” için çağrıda bulunuldu. 

 14- BM Güvenlik Konseyinin 5 daimi üyesi ve Almanya, İran’a yeni yaptırımlar üzerinde mutabakata vardı.

 15- ABD Başkanı Barack Obama, Washington'u ziyaret eden Fransa Cumhurbaşkanı Nicholas Sarkozy ile Beyaz Saray'da bir araya geldi. Görüşmenin ardından düzenlenen ortak basın toplantısında Obama, ABD'nin, "nükleer programıyla ilgili BM kararlarına meydan okuduğu" için İran'ın cezalandırılması konusunda uluslararası ortaklarıyla birlikte sıkı biçimde çalıştığını, bu ülkeye sağlam yaptırımlar konusunda bir yıl öncesine göre çok daha güçlü pozisyonda olduklarını ifade etti.
 Sarkozy de Obama'nın İran'a dair sözlerine destek vererek "İran konusunda karar almanın zamanının geldiğini" belirtti.

 16- Rusya'nın Dağıstan Cumhuriyeti'nde düzenlenen intihar saldırısında 12 kişinin öldüğü bildirildi. Rusya Başbakanı Vladimir Putin, Moskova metrosundaki ve Dağıstan'daki saldırıları aynı grubun organize etmiş olabileceğini söyledi. Rusya Devlet Başkanı Dimitriy Medvedev de yaptığı açıklamada, saldırıların aynı zincirin halkaları olduğunu öne sürdü.

 17- Sırbistan Meclisi, Bosna Savaşı’nda Srebreniça'da Sırpların yaptığı katliamı kınadı.

A PHP Error was encountered

Severity: Notice

Message: Undefined index: query

Filename: libraries/Functions.php(679) : eval()'d code

Line Number: 106