13.2.2010
×

Hakkında

Künye

İletişim


1 ŞUBAT 2010

 1- Devlet Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış, Kütahya’da Türkiye gazetesine gündeme ilişkin yaptığı açıklamada, EMASYA Protokolü’nün kaldırılmasında sıkıntı olmadığını belirterek “AB standartlarına en çok ordumuz sahip çıkar” dedi. Bakan Bağış ayrıca, AB’nin Türkiye’yi üye yapabilmek için çok uğraşacağını kaydetti.

  2- Türk-İş yönetim kurulu üyeleri, Tekel işçilerinin durumu ile ilgili olarak Devlet Bakanı Hayati Yazıcı, Maliye Bakanı Mehmet Şimşek ve Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Ömer Dinçer’le Başbakanlıkta bir araya geldi. Türk-İş Genel Başkanı Mustafa Kumlu görüşmenin ardından gazetecilere yaptığı açıklamada “Taleplerimiz karşılanmadı. Uzlaşma olmadı” dedi.
 Bakan Yazıcı ise yaptığı açıklamada “Özelleştirme ve iş yerlerinin kapatılması sonucu açıkta kalmış olan çalışanların 4/C kapsamında istihdam edilmelerinin en adil, en doğru yöntem olduğu konusunda karara vardık” dedi. Bakan Şimşek de “Bütün Tekel çalışanlarının hesaplarına kıdem tazminatları aktarıldı. Bana gelen bilgiye göre bir blokaj söz konusu değildir” dedi.

 3- Barış ve Demokrasi Partisi (BDP) 1. Olağanüstü Kongresi’nde genel başkanlığa Selahattin Demirtaş seçildi.

 4- Erzurum’da ihracat rakamlarını açıklayan Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Başkanı Mehmet Büyükekşi, son 12 aylık ihracatın önceki döneme göre yüzde 21.60 azalışla 97 milyar 955 milyon dolar olduğunu söyledi. Büyükekşi, genel olarak bakıldığında hem toplamda, hem de sektörler bazında kıpırdanma ve artışın devam ettiğinin görüldüğünü kaydetti.

 5- Bu yıl 42’ncisi düzenlenen Sinema Yazarları Derneği (SİYAD) Ödülleri’ni kazananlar belli oldu. Reha Erdem’in yönetmenliğini yaptığı “Hayat Var”, “En İyi Film” ve “En İyi Yönetmen” dahil 4 dalda ödüle değer görülürken, Yağmur ve Durul Taylan’ın yönettiği “Vavien” ise “En İyi Senaryo” ve “En İyi Kadın Oyuncu” dahil 5 dalda ödül aldı.

 6- Dünya Bankası Türkiye Direktörü Ulrich Zachau “Küresel Ekonomik Beklentiler 2010” konulu toplantıda yaptığı konuşmada, Türkiye’nin geçen yıl küresel ekonomik krizden reel ekonomi anlamında en fazla etkilenen ülkelerden biri olduğunu, bankacılık sistemini yeniden yapılandırdığı için finansal açıdan ise bir çok ülkeden daha iyi bir konumda olduğunu söyledi.

 7- BM Genel Sekreteri Ban Ki-moon, KKTC’de Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat ve Başbakan Derviş Eroğlu ile bir araya geldi. Daha sonra Ban Ki-moon,  Lefkoşa ara bölgede, Güney Kıbrıs Rum Yönetimi (GKRY) lideri Dimitris Hristofyas ve Cumhurbaşkanı Talat ile hem ayrı ayrı hem de birlikte görüştü. Görüşmeden sonra düzenlenen basın toplantısında okunan ortak açıklamada “İki lider olarak bizler, BM Genel Sekreteri’nin Kıbrıs’ı ziyaretini memnuniyetle karşılıyoruz ve uluslararası camiaya ve BM’ye, Kıbrıs meselesinin kalıcı ve kapsamlı bir şekilde çözülmesi için yapmış oldukları katkılardan dolayı teşekkür ediyoruz” denildi.
 Cumhurbaşkanı Talat da “Ben kendi adıma üzerime düşen sorumluluğu yerine getirmeye sonuna kadar hazırım” dedi. Hristofyas ise bir çözüm için çalıştıklarını ve bunu Kıbrıslı Rumların ve Kıbrıslı Türklerin meşru çıkarlarını göz önünde bulundurarak yaptıklarını, ortak bir çözüm bulmaya çalıştıklarını belirtti.

 8- Rusya Federasyonu ile Gürcistan’dan tek yanlı bağımsızlığını ilan eden Güney Osetya arasında vizesiz geçiş anlaşması imzalandı.

 9- Irak’ın başkenti Bağdat’ta Şii hacılara yönelik düzenlenen intihar saldırısında 54 kişi öldü, 122 kişi yararlandı.

2 ŞUBAT 2010

 1- Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, resmi ziyaret için Türkiye’de bulunan Kosova Cumhurbaşkanı Fatmir Sejdiu ile Çankaya Köşkü’nde görüşmesinin ardından düzenlenen ortak basın toplantısında, gazetecilerin sorularını cevapladı. Cumhurbaşkanı Gül, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın EMASYA Protokolü’nün kaldırılacağını açıklamasıyla ilgili değerlendirmesinin sorulması üzerine “EMASYA, İçişleri Bakanlığı ile Türk Silahlı Kuvvetleri arasında imzalanmış, kendi mantığı ve hukuku olan bir protokoldür. Ben de bugünkü hukuk anlayışımız ve geldiğimiz hukuk standartları çerçevesinde buna gerek olmadığı kanaatindeyim” dedi.

 2- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan partisinin Meclis grup toplantısında yaptığı konuşmada, Tekel işçilerinin eyleminin amacını aştığını belirterek, “Amaç, hak arayışı değil, hükümete karşı aleni bir kampanyaya dönüşmüştür. Pankartlara, sloganlara bakın. Şahsımı, partimi hedef alan edep dışı bir üslup kullanılıyor” dedi. Eylemin ideolojik grupların, aşırı uçların istismarına dönüştüğünü belirten Başbakan Erdoğan, “Oradaki belli bir grup da ne yazık ki bu oyunun içinde, bu tuzağa düşmüş vaziyette. CHP bu işçi kardeşlerimi istismar ediyor. MHP istismar ediyor. Onların döneminde özelleştirme sonucu 14 bin işçi sokağa terk edildi. Geldik, o işçileri 4-C kapsamına biz istihdam ettik” dedi.
 3- CHP Genel Başkanı Deniz Baykal partisinin Meclis grup toplantısında yaptığı konuşmada, Tekel işçilerinin eylemine verdiği desteği yineleyerek, “Bizden önce de 4/C vardı diyor Başbakan. Evet vardı, ama üniversite öğrencileri anket yaparken uygulanırdı bu 4/C. Kazanılmış hakları insanların elinden kendi yanlışların dolayısıyla almaya hakkın var mı? Senin hakkın varsa Tekel işçilerinin de senin karşında durmaya hakkı var” dedi.
 4- Sanayi ve Ticaret Bakanı Nihat Ergün CNBC-e televizyonuna yaptığı açıklamada, pazar günleri alışveriş merkezlerinin açık olacağını, market ve mağazaların pazar günleri 18.00’de kapatılması yönünde bir çalışma yaptıklarını söyledi. Otoparklarla ilgili olarak da Bakan Ergün, bütün alışveriş merkezlerinde otopark mecburiyeti olduğunu, otoparkı olmayan AVM olmayacağını ifade etti.

 5- Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu (TMSF) Başkanlığına, Şakir Ercan Gül atandı. Atama kararı Resmi Gazete’de yayımlandı.

 6- MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli partisinin Meclis grup toplantısında yaptığı konuşmada, 30 Ocak 2010’da, Başbakanlık bünyesinde ‘Kamu Diplomasi Koordinatörlüğü’ kurulduğunu belirterek, 2003 yılında Milli Güvenlik Kurulu bünyesinde olan psikolojik harekat görevinin bu şekilde Başbakanlığa verildiğini belirterek “Bu faaliyetin koordinatörü Başbakanlık Başmüşaviri olacağına göre Başbakan kaynaklı olarak yurt içine yönelik bir psikolojik harekat faaliyeti mi söz konusudur?” dedi.

 7- Tekel işçilerinin 50 günlük eylemlerinde hükümet ile Türk-İş arasında uzlaşma sağlanamayınca eylem kararı alındı. Türk-İş, Hak-İş, DİSK, Memur-Sen, Türkiye Kamu-Sen ve KESK yöneticileri, Türk-İş Genel Merkezi’nde bir araya gelerek daha önce aldıkları eylem kararını değerlendirdi. Türk-İş Genel Başkanı Mustafa Kumlu yaptığı açıklamada, hükümetle aralarındaki görüş farklılığının işçilerin yeniden nasıl istihdam edileceği konusundan kaynaklandığını belirterek, “Üretimden gelen gücü kullanma” eylemini gerekli hazırlıkları yaptıktan sonra 3 Şubat yerine 4 Şubat’ ta yapmayı kararlaştırdıklarını söyledi.

 8- Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı, Barış ve Demokrasi Partisi (BDP) 1. Olağanüstü Kongresi ile ilgili soruşturma başlattı. Soruşturma, “halkı askerlikten soğutmak”, “Siyasi Partiler Kanunu’na aykırılık” ve “suçu ve suçluyu övmek” suçları kapsamında yürütülecek.

9- İstanbul Ticaret Odası (İTO) Yönetim Kurulu Başkanı Murat Yalçıntaş, İTO tarafından ilk defa açıklanan İstanbul Piyasa Güven ve Eğilim İndeksleri’ni açıkladığı toplantıda, Türkiye’nin bir kriz değil ‘küçülme’ yaşadığını belirterek, “Bunları karıştırmamak lazım, reçeteleri çok farklı. Bizde iflas eden banka ya da finans kuruluşu olmadı, bu kriz değil. Krizdeki ülkeler yüzde 2-3 küçülürken biz kriz yaşamamamıza rağmen yüzde 6 küçüldük. Bunun temeli 2007’deki siyasi istikrarsızlık. Çükü biz siyasete o kadar dalmıştık ki gelen tehlikeyi fark edemedik, ekonomik tedbirleri alamadık. Dünyada oluşan talep daralması bize doğrudan ekonominin küçülmesi olarak yansıdı” dedi.

 10- 82. Oscar ödüllerinin adayları açıklandı. “Avatar” ve “The Hurt Locker” filmleri ‘En İyi Film’ ve ‘En İyi Yönetmen’ ödülleri dahil 9 dalda aday gösterildi.

11- Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM), Türkiye’de nüfus cüzdanlarında din ibaresinin yer almasının, Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi’nin din ve vicdan özgürlüğüyle ilgili 9. maddesine aykırı olduğuna hükmetti.
Mahkeme, nüfus cüzdanında Kürtçe karakter kullanılmaması konusunda ise Türkiye’yi haklı buldu.

3 ŞUBAT 2010

 1- Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Çankaya Köşkü’nde üniversite rektörleriyle bir araya geldi. Üniversitelerarası Kurul (ÜAK) Başkanı Prof. Dr. Ali Doğramacı, gazetecilerin görüşme ile ilgili soruları üzerine, ''Görüşmede Sayın Cumhurbaşkanımız, patent konuları, kalitenin artırılması, Türkiye'nin dışarıya açılımında başka ülkelerden öğrencilerin Türkiye'de eğitim görmeleri için imkanlar oluşturulmasının önemini vurguladı.” dedi.

 2- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Uluslararası Stratejik Araştırmalar Kurumunca (USAK) düzenlenen ''Değişen Dengeler ve Türkiye'nin Artan Önemi'' konulu konferansta yaptığı konuşmada, 'demokratik açılım' sürecinin somut adımlarından çok Türkiye'de tartışılamayan, konuşulamayan, dile getirilemeyen konuların artık özgürce gündeme taşınıyor olmasının önemli olduğunu belirterek ''Demokrasinin kendisine zarar vermeden, kurumlarımızı yıpratmadan, topluma korku ve gerilim yaymadan yapılan her tartışma demokrasimizi bir adım daha yukarıya taşıyacak faydalı bir tartışmadır'' dedi.

 3- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, TBMM Genel Kurulunda dün yaşanan kavga ve bu konuda yaşanan gelişmelere ilişkin basın toplantısı düzenledi. Başbakan Yardımcısı Arınç, yaşanan olayların sorumlusunun TBMM’yi yöneten Başkanvekili Güldal Mumcu olduğunu belirterek, Mumcu’nun adil ve tarafsız bir yönetim sergilemediğini, CHP’li gibi hareket ettiğini söyledi.

 4- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Ali Babacan dün, iş dünyası temsilcileri ile görüştü. Toplantıda, IMF ile ilişkiler ve Tekel işçilerinin durumu ele alındı.

5- İçişleri Bakanı Beşir Atalay, ABD’nin Irak’taki kuvvetlerinin komutanı General Ray Odierno’yu makamında kabul etti. Görüşmede, PKK’nın silahsızlandırılması ve Mahmur Kampı’nın kapatılması gibi konular ele alındı.
 
6- Türkiye-Kamu Sen Genel Başkanı Bircan Akyıldız, konfederasyon genel merkezinde düzenlediği basın toplantısında, Türkiye Kamu-Sen olarak sonuna kadar Tekel işçilerinin yanında olduklarını belirtti. Akyıldız, konfederasyonların yarın yapılacak ''Çalışmama hakkını kullanma'' eylemini değerlendirirken, ''Siyasi irade bu fırsatı kaçırmamalıdır. Eylem ciddi bir uyarı niteliği taşımaktadır'' dedi. 

7- TOBB Başkanı Rıfat Hisarcıklıoğlu İstanbul’da MÜSİAD toplantısında yaptığı konuşmada, kaliteli demokrasiden bahsedebilmenin yolunun kayıtlı ekonomiden geçtiğini belirterek, bütün gelişmiş ülkelerde kayıtlı ekonomiyi sistemin desteklediğini söyledi.

8- Karma Ekonomik Toplantılar için Türkiye’ye gelen İran Dışişleri Bakanı Manuçehr  Mutteki, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu ve Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız ile ayrı ayrı bir araya geldi. Bakan Davutoğlu Mutteki ile görüşmesinden sonra düzenlenen ortak basın toplantısında, bölgesel konuları görüştüklerini belirterek, Irak’ta yapılacak seçimlerin yanı sıra Afganistan’daki gelişmeleri ele aldıklarını söyledi.

9- Uluslararası Ceza Mahkemesi’ne (UCM) bağlı temyiz dairesi, mahkemeden, Sudan Devlet Başkanı Ömer El Beşir hakkında soykırım suçlaması getirmeme kararını yeniden gözden geçirmesini istedi.

 10- Yunanistan'da yapılan cumhurbaşkanlığı seçiminde Karolos Papulyas, yeniden cumhurbaşkanı seçildi.

 11- İsrail Savunma Bakanı Ehud Barak, dün Batı Şeria’daki Filistin Yönetimi Başbakanı Selam Fayyad ile görüşmesinin ardından yaptığı açıklamada, “Ülkedeki Filistinlileri izole etmemiz halinde İsrail bir apartheid (ırkçı) devletine dönüşür” dedi.

 12- İran Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinejad, İran'ın uzay ve havacılık alanındaki son projelerinin tanıtım töreninde yaptığı konuşmada, İran'ın bilim ve teknolojide geldiği noktanın önceleri hayal bile edilemediğini belirterek "Bilim ve kültürle sulta düzenini yıkabiliriz. İran'da hiç kimsenin dünyaya hakim olan zulüm düzenini yok etmek için askeri çatışmayla zafere ulaşılacağını düşündüğünü sanmıyorum. Ne buna inanıyoruz, ne de doğru bir yol olarak kabul ediyoruz'' dedi.


                                 4 ŞUBAT 2010

 1- Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, YÖK’ün önerdiği adaylar arasından Kırıkkale Üniversitesi Rektörlüğüne Prof. Dr. Ekrem Yıldız’ı, Abant İzzet Baysal Üniversitesi Rektörlüğüne ise Prof. Dr. Hayri Coşkun’u atadı.
 Cumhurbaşkanı Gül ayrıca, Amme Alacaklarının Tahsil Usulü Hakkında Kanun ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun’u onayladı.

 2- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Yeşilay tarafından düzenlenen “Kapalı Alanlarda Tütün Ürünlerinin Kullanımını Engelleyen Yasanın Kabul Edilişinin İkinci Yıl Dönümü Ödül Töreni”nin ardından gazetecilerin sorularını cevapladı. AK Parti’yi işçi düşmanı olarak gösterme gayretinin Tekel işçileri üzerinden yapıldığını belirten Başbakan Erdoğan, Tekel işçilerinin yarıya yakınının banka hesaplarından parayı çekerek, faiz nema hesaplarına yatırdığını, dünkü eylemde de ülkede hayatı felç edecek olumsuz etkileyecek herhangi bir gelişme yaşanmadığını kaydetti.
 Törene katılan Sağlık Bakanı Recep Akdağ da Türkiye’nin sigara ile mücadelede çok önemli adımlar attığını belirterek, “Sigara, artık Türkiye’de bir statü sembolü değildir” dedi

 3- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç katıldığı bir televizyon programında, Milli Güvenlik Siyaset Belgesi’ndeki  “iç tehdit” bölümüyle ilgili olarak ne gibi bir değişiklik yapılmak istendiğinin sorulması üzerine “Türkiye’deki demokratikleşme değişiyor, insanların öncelikleri değişiyor, zamanında tehlike sayılan konular tehlike olmaktan çıkabiliyor, yerine başka tehlike sanılabilecek şeyler gelebiliyor. Mobil bir hayatın içerisindeyiz ve insanlar değişken. Dolayısıyla böylesine çok hareketli, çok dinamik bir ülkenin içerisinde ülkenin şartlarına göre yeni Milli Güvenlik Siyaset belgelerinin hazırlanması bence çok önemlidir” dedi.

 4- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Ali Babacan, Türkiye Turizm Yatırımcıları Derneğinin “2010 Türkiye Turizminin Ekonomimize Katkısı” konulu toplantısında, 2009’un son çeyreğine ilişkin ihracat rakamları, üretim göstergeleri, kapasite kullanım rakamlarına bakıldığında, 4. çeyreğin Türkiye’de artık toparlanmanın sinyallerinin güçlü bir şekilde alınmaya başlandığı bir dönem olduğunu belirtti.

 5- Adalet Bakanı Sadullah Ergin ve bakanlık üst düzey bürokratları, İstanbul Üniversitesi Baltalimanı Sosyal Tesisleri’nde yazılı ve görsel medya kuruluşlarının temsilcileriyle “Medya Çalıştayı”nda bir araya geldi.  Çalıştayda Basın Kanunu’nda yapılması öngörülen mevzuat değişikliği ve hukuki düzenlemeler birlikte müzakere edildi.
 Son zamanlarda özellikle özel hayatın gizliliği ilkesini zedeleyici yayınlarda artış gözlendiğine dikkat çeken Bakan Ergin, “Basın özgürlüğü olmadan insan haklarından, şeffaflıktan bahsedilemez. Ancak özel hayatın gizliliği de en az basın özgürlüğü kadar önemli ve temel bir insan hakkıdır” dedi.

 6- İçişleri Bakanı Beşir Atalay, Genelkurmay Başkanlığı ile İçişleri Bakanlığı arasında 7 Temmuz 1997 tarihinde imzalanan ve ismi “Genelkurmay Başkanlığı ile İçişleri Bakanlığı Arasında 5442 Sayılı İl İdaresi Kanunu’nun 11/d Maddesi Gereğince Alınması Gereken Müşterek Tedbirlere İlişkin Protokol” olan, ancak kamuoyunda “EMASYA” olarak bilenen protokolün yürürlükten kaldırıldığını kaydetti. Bakan Atalay, bu konuda Genelkurmay Başkanı Orgeneral İlker Başbuğ ile görüşme yaptığını belirterek, “Bunun ortak imza ile yine yürürlükten kaldırılmasını kararlaştırmıştık” dedi.
 Konuyla ilgili Hürriyet gazetesine demeç veren Orgeneral Başbuğ ise “Bizim için kanunlar esastır. EMASYA Protokolü’nün bunun üzerine geçmesi mümkün değildir. Bu protokole aşırı önem verildi, olmadık yerlere çekildi. Gizliliği bu süreci daha da karıştırdı” dedi.

 7- Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, DEİK/Türk-Avrasya İş Konseyleri 7. Diplomatik Misyon Temsilcileri toplantısında, Türkiye’nin komşu ülkelerle son dönemde geliştirdiği ‘sıfır problem’ ve ‘maksimum iş birliği’ ilişkisini Avrasya’ya doğru yayma kararlılığında olduklarını, Avrasya’nın Çin, Hint, Güney Asya ve Avrupa havzaları arasında bulunan son derece önemli bir geçiş alanı olduğunu kaydetti.
Öte yandan Bakan Davutoğlu, Avrupa Konseyi Parlamenterler Meclisi (AKPM) başkanlığına seçilen AK Parti Antalya Milletvekili Mevlüt Çavuşoğlu’nu kabulünde yaptığı açıklamada, Çavuşoğlu’nun daha önce yaptığı çalışmalarla bu görevi hak ettiğini vurgulayarak “Kendisinin TBMM çatısı altında dış politikaya katkıları bu onurlu göreve gelmesine zemin hazırladı. AKPM’de önümüzdeki dönem bir ‘Türk dönemi’ olacak. Kasım ayının ortasında Türkiye, Avrupa Konseyi Bakanlar Komitesi dönem başkanlığını alacak. Ben de dönem başkanlığı görevini yürüteceğim. Bu dönem, Avrupa’da Türkiye’nin etkinliğinin arttığı bir dönem olacak” dedi.
 8- Maliye Bakanı Mehmet Şimşek katıldığı bir televizyon programında, Tekel işçilerinin eylemine ilişkin soruları cevaplandırdı. Tekel işçilerinin 4/C’ye geçmesiyle birlikte sendikaların yıllık 4.9 milyon liralık gelir kaybına uğrayacağını belirten Bakan Şimşek “Biz Tekel işçilerin hepsini memur bile yapsak, yine eylemler devam eder. Çünkü burada, sendikaların büyük kaybı olacak. Hak arama kutsaldır, mukaddestir. Ancak, Tekel işçilerinin eylemi hak aramaktan çıkmıştır. Hükümete karşı komploya dönüşmüştür. Siyasi istikrara tehdit etmeye başlamıştır” dedi.
 9- MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, TBMM Genel Kurulunda yaşanan tartışmalarla ilgili yaptığı yazılı açıklamada “Partimiz, TBMM’de AK Parti grubuna mensup milletvekillerinin MHP grubuna yönelik tehditkar tavırları ve fiziki müdahale arayışlarını şiddetle reddetmekte, kınamaktadır” dedi.

 10- Merkez Bankası tarafından Ocak ayı Fiyat Gelişmeleri ile ilgili yapılan açıklamada, enflasyondaki artışın kamunun fiyat ve vergi ayarlamaları ile enerji fiyatlarındaki gelişmelerden kaynaklandığı belirtilerek, “Tütün ürünlerindeki fiyat artışlarının TÜFE endeksi üzerindeki yansımalarının gün ağırlıklı olarak hesaplanması ve geçtiğimiz yılın düşük bazı nedeniyle yıllık enflasyon şubat ayında da belirgin bir yükseliş sergileyecek” denildi.

 11- Tekel işçilerinin 53 gündür sürdürdüğü eyleme destek vermek amacıyla yurt genelinde bir günlük iş bırakma eylemi düzenlendi.

 12- Türkiye ile ABD arasında terörle mücadeleye yönelik yürütülen çalışmalar çerçevesinde Türkiye’de bulunan ABD’nin Irak’taki kuvvetlerinin komutanı Orgeneral Ray Odierno, Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu ile görüştü. Görüşmede demokratik açılım ve Mahmur Kampı’nın boşaltılması konusu ele alındı.

5 ŞUBAT 2010

 1- Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, laikliğin Türkiye Cumhuriyeti anayasasına girişinin 73. yıl dönümü dolayısıyla yayımladığı mesajında, laikliğin modern bir devlet olmanın ve siyaset ilişkilerini sağlıklı bir şekilde düzenlemenin en önemli teminatlarından biri olduğunu söyledi. Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ve CHP Genel Başkanı Deniz Baykal da birer mesaj yayımladılar.

 2- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Genel Merkez'de düzenlenen AK Parti Kadın Kolları Eğitim Toplantısı'nda yaptığı konuşmada, gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulundu. Başbakan Erdoğan, ''Salı akşamı TBMM kürsüsünde sergilenen densizlik, Türk siyasi hayatına olduğu kadar MHP'nin tarihine de kara bir leke olarak kazınmıştır ve o leke oradan hiçbir zaman çıkmayacaktır'' dedi.
 Öte yandan Başbakan Erdoğan, ABD Savunma Bakanı Robert Gates'i Başbakanlıkta kabul etti. Görüşmede Gates, ABD'nin terörizmle mücadelede Türkiye'ye istihbarat paylaşımıyla destek verdiğini belirterek, hem istihbarat paylaşımı hem de terörle mücadelede kullanılacak ekipman konusunda daha fazla destek vermek için somut çalışmaların yapıldığını söyledi.

 3- CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, Parti Meclisi (PM) öncesi gazetecilerin sorularını cevapladı. Baykal, ''EMASYA Protokolü’nün kaldırılmasını nasıl değerlendirdiği”nin sorulması üzerine ''Bu protokolün kaldırılmasına yönelik tartışmalar bence ucuz bir siyasal gösteri olmanın ötesinde bir anlam taşımıyor. Bu protokol yeni bir anlayışı devreye sokmuş değildir, var olan anlayışın düzenlemesidir. Kullanımıyla ilgili toplumumuzu tedirgin edecek bir tatbikata rastlamadık. Öyle bir şey yok'' dedi.

 4- Danıştay, Doğan Yayın Holding’in 2004, 2005 ve 2006 yıllarına ait 862.4 milyon liralık ihtiyati haciz işlemlerinin durdurulmasına karar verdi.

 5- Devlet Bakanı Zafer Çağlayan beyaz et sektörü temsilcileri ile düzenlediği toplantıda yaptığı konuşmada, Rusya'nın Türkiye'ye uygulamış olduğu tavuk eti ithalatı yasağını 1 Şubat itibariyle kaldırdığını hatırlatarak, bunun Türkiye ihracatı açısından önemli bir kazanım getireceğini söyledi.
 Bakan Çağlayan ayrıca, CNBC-e televizyonunda soruları yanıtlarken, IMF anlaşmasının artık Türkiye’ye fazla bir şey kazandırmayacağını belirterek, “IMF bizim için olmazsa olmaz değil” dedi.

 6- Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım ''Ağ ve Bilgi Güvenliği Sempozyumu''na gelişinde gazetecilerin sorularını cevapladı. Bakan Yıldırım, ''Karayolları Genel Müdürü’nün İstanbul Boğazı’na yapılacak 3. köprünün güzergahı ile ilgili açıklamaları var. Bu konuda biraz sinyaller verdi. Beykoz-Sarıyer hattı kesinleşti mi'' sorusu üzerine, Çanakkale Köprüsü, 3. Boğaz Köprüsü, İzmit Körfez Geçiş Köprüsü'nün yap-işlet-devret modeliyle yapımının gündemlerinde olduğunu belirtti.

   7- Türk-İş, Hak-İş, DİSK, Memur-Sen, Türkiye Kamu-Sen ve KESK’in Genel Başkan ve yöneticileri KESK Genel Merkezi’nde bir araya geldi. Toplantının ardından altı konfederasyon başkanı adına açıklama yapan Türk-İş Genel Başkanı Mustafa Kumlu, “Başbakan Erdoğan’ın Tekel ile ilgili son noktayı koyduk” yaklaşımın toplumsal vicdanda karşılığının olmadığı tespitinden hareketle sorun çözülmedikçe konunun toplantıya katılan konfederasyonların gündeminde olmaya devam edeceği konusunda görüş birliğine varıldığını bildirdi.
  Öte yandan, Türk-İş Genel Merkezi’nde 3 gündür açlık grevi yapan Tekel işçileri eylemlerini sona erdirdi. İkinci işçi grubu ise dünden itibaren süresiz açlık grevine başladı.

             8- NATO Savunma Bakanları Gayrıresmi Toplantıları, İstanbul Kongre Merkezi’nde başladı.
             NATO Genel Sekreteri Anders Fogh Rasmussen'in başkanlığında ve Milli Savunma Bakanı Vecdi Gönül'ün ev sahipliğinde düzenlenen toplantıda, Afganistan’da savaşan ittifak askerlerinin eksiklerinin giderilmesi için alınacak mali ve askeri önemleler konusunda kararlar alındı. Toplantıda ayrıca, Sırbistan’dan ayrılarak bağımsızlığını ilan eden Kosova’daki NATO gücünün başarılı olduğu ve sayısının 10 binden 4 bine kadar indirilebileceği konusunda görüş birliğine varıldı.  
 Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, toplantı kapsamında düzenlenen ''Kuzey Atlantik Konseyi ve NATO Dışı ISAF Katılımcıları Toplantısı''nda yaptığı konuşmada, Afganistan'ın meselelerinin sadece askeri yollarla çözülemeyeceğini belirterek, ''ISAF ve NATO oraya, Afgan halkının kimliğini, kültürel değerlerini ve geleneklerini değiştirmek için gitmemiştir. Bu gerçek iyi algılanır ve kavranırsa, terörü izole ederek mücadeleyi kazanmak çok daha kolay olur'' dedi.
 NATO Genel Sekreteri Rasmussen de “2010 yılı Afganistan’ın kendi ayakları üzerinde durmaya başladığı, kendi güvenliğini sağladığı ve terörizmin bizleri tehdit edebileceği güvenli bir cennet bulamayacağı bir yıl olacak” dedi. 

 9- Münih Güvenlik Konferansı’na katılmak üzere Almanya’ya giden Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu uçakta Hürriyet gazetesinin sorularını cevapladı. “Bakan Davutoğlu, İsrail ve Suriye masaya oturacaksa arabulucu Türkiye’dir” dedi.
 Bakan Davutoğlu  Münih’te Azerbaycan Devlet Başkanı İlham Aliyev ile bir araya gelerek, Erivan ile normalleşme süreci kapsamında Ermenistan Anayasa Mahkemesi’nin gerekçeli kararı hakkında görüş alışverişinde bulundu. Bakan Davutoğlu, Ermenistan Karabağ’dan çekilmeden sınırı açmayacağını Aliyev’e bir kez daha aktardı.  

 10- Irak'ın Kerbela kentinde yüz binlerce Şii'nin katıldığı Erbain törenlerinin son gününde düzenlenen bombalı saldırıda, 31 kişinin öldüğü, 150 kişinin yaralandığı bildirildi.

6 ŞUBAT 2010

 1- Cumhurbaşkanlığı Basın Merkezinden yapılan yazılı açıklamada, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün Afganistan Cumhurbaşkanı Hamid Karzai ile bir telefon görüşmesi yaptığı bildirildi. Açıklamaya göre, Cumhurbaşkanı Gül’ü telefonla arayan Karzai, ocak ayı sonunda İstanbul’da yapılan Türkiye-Afganistan-Pakistan üçlü zirveler sürecinin dördüncü toplantısı ile “Asya’nın Kalbinde Dostluk ve İşbirliği Zirvesi”ne evsahipliği yaptığı için teşekkür etti. Karzai ayrıca, Cumhurbaşkanı Gül’ün İstanbul’da gerçekleştirilen NATO Savunma Bakanları Gayriresmi Toplantısı’nda yaptığı konuşmadaki Afganistan’a ilişkin ifadelerinden büyük memnuniyet duyduğunu dile getirdi.
Cumhurbaşkanı Gül de görüşmede, Türkiye’nin Afganistan’a yönelik destek ve yardımlarının önümüzdeki dönemde de kararlılıkla sürdürüleceğini belirtti.

 2- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Osmaniye Organize Sanayi Bölgesi’nde yapımı tamamlanan tesislerin açılış töreninde yaptığı konuşmada, “Bizi millete hizmetten alıkoyamayanlar, Ankara’da ürettikleri kirli tahriklerle bizi kendi dipsiz kuyularına çekmeye çalışıyorlar, TBMM’yi çalıştırmamayı, terörize etmeyi, orayı bir gerilim ortamına çekmeyi bunlar muhalefet yapmak zannediyorlar. Aylardır, özellikle 29 Mart seçimlerinden bu yana Meclis çalışmalarını yavaşlatmak için, yasaları engellemek için her türlü tahrike başvuruyorlar. Orada yasalar millet için çıkarılıyor, ülke için çıkarılıyor. O yasaları engelleyerek benim partimi değil, ülkeme, millete hizmeti engelliyorsunuz” dedi.

3- Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Burak Özügergin, ABD’nin Ankara Büyükelçisi James Jeffrey’nin bir Türk gazetesinde yer alan mülakatlarıyla ilgili olarak “Sayın Jeffrey’nin Türk iç siyasi yaşamı hakkında beyanlarda bulunmaktan kaçınması gerekirdi” dedi. Özügergin, Jeffrey’nin, Türkiye’nin iç politikasına yönelik bazı ifadeler sarf ettiğini belirterek, “Diplomatik teamüller uyarınca büyükelçilerin görev yaptıkları ülkelerin iç politikası hakkında yorumlarda bulunmaması beklenir” dedi.

 4- Milli Eğitim Bakanı Nimet Çubukçu Zaman gazetesine verdiği demeçte, dershanelere talebin eninde sonunda biteceğini, SBS sınavının öğrenci üzerindeki etkilerini araştırdıklarını, sonuç olumsuz çıkarsa değiştireceklerini, öğretmenlerin performanslarını ölçeceklerini söyledi.

5- Saadet Partisi (SP) Genel Başkanı Numan Kurtulmuş, çeşitli temaslarda bulunmak için gittiği İzmir’de düzenlediği basın toplantısında, Türkiye’nin fevkalade önemli sıkıntıları bulunduğunu, bu sorunların başında da çözüm üretme yeri olan siyasetin, kavga üretme yerine dönüşmüş olmasının geldiğini söyledi. Ergenekon, ıslak imza, kozmik oda gibi tartışma ve kamplaşmalarla kavga zemini oluşturan bir siyaset tarzının doğru olmadığını belirten Kurtulmuş, “Siyasetin üzerine düşen; darbe tartışmaları üzerinden kamplaşma yaratmak yerine, kimsenin darbeyi düşünmez hale gelmesini sağlamaktır. Bunun yolu da sivil demokratik anayasanın yapılmasıdır” dedi.

6- Diyanet İşleri Başkanı Ali Bardakoğlu, Diyarbakır’da düzenlenen “Din Görevlileri Toplantısı”nda yaptığı konuşmada, İslam coğrafyası olarak bugüne kadar “kadın ve aile” konusunda gereken duyarlılığı gösteremediklerini belirterek, “Kadın ve aile konusunda çok ihmallerimiz oldu. Kadın haklarına önem vermek zorundayız. Kadınlarımız, kızlarımız inciniyorsa, ayrımcılığa maruz kalıyorsa, ilk önce buna din görevlilerinin dur demesi ve sahip çıkması gerekiyor. Toplumların kaderini yeni nesiller belirler” dedi.

7- Basın Konseyi Genel Sekreteri Oktay Huduti İstanbul’da yaptığı yazılı açıklamada, “MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’nin basın özgürlüğünü tehdit edebilecek nitelikteki açıklamalarının kabul edilemez olduğunu, başta siyasetçiler olmak üzere herkesi basın özgürlüğüyle ilgili konularda daha özenli davranmaya davet ettiklerini” bildirdi.

8- Ankara’da temaslarda bulunan ABD Savunma Bakanı Robert Gates, Milli Savunma Bakanı Vecdi Gönül ve Genelkurmay Başkanı Orgeneral İlker Başbuğ’u ziyaret etti. Görüşmelerin ardından gazetecilerin sorularını cevaplandıran Gates, Orgeneral Başbuğ ile görüşmesinin neredeyse tamamının Afganistan ve PKK terör örgütü ile mücadele konularıyla geçtiğini, Afganistan için Türkiye’den yeni asker istemediklerini belirtti. ABD’nin Doğu Avrupa bölgesine kurmak istediği füze savunma sisteminde Türkiye’nin rolünün de görüşmede ele alındığını, iki radarın Türkiye’ye yerleştirilmesinin söz konusu olduğunu ifade eden Gates, PKK terör örgütüyle mücadele konusunda ise “Barzani ile görüşmemizde PKK terör örgütüne şiddete son vermesi yönünde baskı kurmasının önemine işaret ettim” dedi.

9- Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Almanya’nın Münih kentinde düzenlenen 46. Münih Güvenlik Konferansı’na katılan İran Dışişleri Bakanı Manuçehr Mutteki, Uluslararası Atom Enerjisi Kurumu Başkanı Yukiya Amano ve İsveç Dışişleri Bakanı Carl Bildt ile görüştü. Görüşmelerde, ülkeler arası ikili ilişkiler ile İran’ın nükleer silahlanma programının ele alındığı bildirildi.

                                          7 ŞUBAT 2010

 1- Cumhurbaşkanı Abdullah Gül resmi ziyaret için Hindistan’a giderken uçakta gazetecilere gündeme ilişkin açıklamalarda bulundu. “Yeni Anayasa” konusuna da değinen Cumhurbaşkanı Gül, “Türkiye’de daha iyi yeni bir anayasa konusunda mutabakat var. Herkesin bir taslağı var. Temel konularda aralarında bir farklılık yok. Kimse anayasanın temel ilkelerini değiştirmek istemiyor. Metot ve şekilden dolayı yapılamamış vaziyette. Yeni bir anayasa fırsatı kaçtı. Bu Meclis’e yakışırdı, ama olmadı. Şimdi parça parça yapılan değişikle ilgili olarak da bir şey söyleyemem” dedi.

 2- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan İstanbul Ümraniye’de Özel Çamlıca Erdem Hastanesi’nin açılışında yaptığı konuşmada, milletle aynı dili konuşamayanların önlerini kesmek için her türlü tahrike başvurduklarını belirterek “Millete yapılan hizmetleri sindiremeyenler bizim hizmet şevkimizi kırmak için her türlü işin içine giriyor. Geçmişinde Türkiye için hiçbir eseri olmayanlar, bizi de kendi dipsiz kuyularında oyalamak istiyorlar. Bu çirkin tuzaklara düşmeyeceğiz” dedi.
 
 3- Türkiye gazetesine açıklamalarda bulunan Devlet Bakanı Faruk Çelik, Türkiye’nin normalleşmesi için anayasa değişikliğinin şart olduğunu belirterek, herkesin anayasa değişikliğinden yana olduğunu, ancak siyasi kıskançlıklar sebebiyle karşı çıkıldığını söyledi. Bakan Çelik demokratik açılım sonucunda Türkiye’nin bölüneceği iddialarıyla ilgili olarak ise “Konuşan Türkiye bölünmez. Susan Türkiye’den korkacaksınız” değerlendirmesinde bulundu.

 4- Türkiye Değişim Hareketi Genel Başkanı Mustafa Sarıgül, partisinin Maltepe İlçe Merkezi’nin açılışında halka hitaben yaptığı konuşmada “İşi, aşı, özgürlüğü biz sağlayacağız. Toplumdaki kutuplaşmayı sona erdireceğiz. Daha çok üreten, ihraç eden, adil paylaşan yeni bir ekonomik kapı kuracağız. Ulusal meseleleri oy avcılığı yapmadan, toplumsal mutabakatla çözeceğiz” dedi.
 5- Afganistan Devlet Başkanı Hamid Karzai Almanya’nın Münih kentinde düzenlenen 46. Münih Güvenlik Konferansı’nda yaptığı konuşmada, ülkesindeki uluslararası çabalar için teşekkür ederek “Türkiye, Hindistan ve Pakistan’ın çabaları da çok önemli” dedi.
 6- Sanayileşmiş G-7 ülkeleri, geçen ay deprem felaketinin vurduğu Haiti’nin gruba olan borçlarını silmeye karar verdi. Kanada’da düzenlenen G-7 Maliye Bakanları ve Merkez Bankaları Başkanları toplantısında konuşan Kanada Maliye Bakanı Jim Flaherty, G-7 ülkelerinin, bu ülkeye borç veren diğer ülkeler ve kuruluşların da bu borçları unutması gerektiğini düşündüklerini, bunun mümkün olan en kısa sürede olması için çalışacaklarını kaydetti.

 7- İran Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinecad devlet televizyonunda yaptığı konuşmada, ülkesinin Atom Enerjisi Kurumuna, Tahran’daki nükleer araştırma reaktörü için zenginleştirilmiş uranyum üretilmesi üzerinde çalışmaya başlanması talimatı verdiğini söyledi. İran’ın, uranyumu lazer teknolojisi kullanarak zenginleştirme kapasitesine sahip olduğunu kaydeden Ahmedinecad, karşılıklı görüşmeler için “kapıların hala açık” olduğunu söyledi.

 8- Rusya’nın yeni askeri doktrini, Devlet Başkanı Dimitri Medvedev tarafından onaylanarak yayımlandı. Doktrin, başlıca tehdit olarak NATO’nun genişlemesini görürken, Rusya’nın nükleer silahlar kullanabileceği durumların kapsamını genişletiyor.
 Öte yandan Rusya’nın NATO Daimi Temsilcisi Dimitriy Ragozin, Sırbistan’ın NATO’ya girmek istemesi halinde ülkesinin Kosova’nın bağımsızlığı konusundaki tutumunu yeniden gözden geçirmesi gerektiğini belirterek “Eğer Sırbistan NATO’ya girerse o zaman Kosova’dan el çekmesi gerekir. Rusya ise Kosova’nın bağımsızlığı konusunda tutumunu sorgulamak zorunda kalacak. Sırpların yanında olmak istemez” dedi.

8 ŞUBAT 2010

1- TBMM Başkanı Mehmet Ali Şahin, TBMM Başkanvekilleri ve Mecliste grubu bulunan siyasi partilerin grup başkanvekilleri onuruna TBMM Sosyal Tesisi’nde verdiği yemeğin ardından gazetecilere yaptığı açıklamada, “Meclis İçtüzüğü’nün bundan sonra daha titizlikle uygulanacağını tüm milletvekili arkadaşlarımızın bilmelerini istiyorum” dedi.

 2- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Ankara’da yapımı tamamlanan 127 okulun toplu açılış töreninde yaptığı konuşmada, hükümet olarak son 7 yılda demokratikleşme alanında tarihi nitelikte adımlar attıklarını ifade ederek, “Türkiye kazanımlarından asla geriye gidemez. Türkiye demokrasi ve hukuk yolunda katettiği yoldan geriye dönemez. O eski kaos günleri, hukukun, demokrasinin, insan haklarının çiğnendiği o karanlık günler, Türkiye’de tekrar yeşerme imkanı bulamaz” dedi.

 3- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç Hürriyet gazetesine verdiği demeçte, EMASYA Protokolü’nün günün şartları içerisinde demokratik olmayan biçimde 1997 yılında müsteşarlar arasında imzalanmış bir konu olduğunu, ihtiyaç olduğunda veya taraflardan biri ihtiyaç gördüğünde bunu kullanırken itiraz ve eleştirilere yol açtığını belirterek, “Dolayısıyla İçişleri Bakanımızın, Silahlı Kuvvetlerin yetkilisi ile yaptığı çalışmalar sonucunda yürürlükten kalktı” dedi.

 4- Danıştay 8. Dairesi, YÖK’ün üniversiteye girişte farklı katsayı uygulaması öngören 17 Aralık 2009 tarihli kararının yürütmesini oy birliğiyle durdurdu.

5- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Ali Babacan, Başbakanlıkta düzenlediği basın toplantısında, “Reel Ekonomideki Son Gelişmeler ve 2009 Yılı Sonu İtibarıyla Yeni Teşvik Sisteminin Uygulama Sonuçları”nı değerlendirdi. Türkiye ekonomisinde toparlanma eğiliminin güçlenerek devam ettiğini, mali göstergelerin de ekonominin küresel krizden çıkma eğiliminde olduğunu açık bir şekilde gösterdiğini vurgulayan Başbakan Yardımcısı Babacan, iyileşme işaretlerine rağmen küresel risklerin önemini koruduğunu kaydetti. Yeni teşvik sisteminin ilk uygulamalarını da açıklayan Başbakan Yardımcısı Babacan, “22,5 milyar liralık yatırım için 6 ayda 1523 teşvik belgesi verildi. Yatırımlarla 62 bine yakın yeni istihdam sağlanacak” dedi.

 6- Devlet Bakanı Zafer Çağlayan yaptığı yazılı açıklamada, Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından açıklanan sanayi üretimi endeksinin, Türk ekonomisinin ihracata dayalı büyüme ihtiyacında olduğu gerçeğini bir kez daha ortaya koyduğunu belirterek, “Keşke bankalarımız da krizde reel sektöre daha fazla destek olsaydı, o zaman krizden daha hızlı çıkardık” dedi.

 7- İçişleri Bakanı Beşir Atalay, AK Parti Genel Merkezi’nde gazetecilere BDP Genel Merkezi’ne yönelik silahlı saldırıyla ilgili olarak yaptığı açıklamada, “Bununla ilgili olarak 3 kişi gözaltına alındı, arabaları ve arabalarının bagajında silahlarıyla beraber. Sorguları devam ediyor. Zannediyorum konu açıklığa kavuşmuş olacak.” dedi.

 8- Sanayi ve Ticaret Bakanı Nihat Ergün yaptığı yazılı açıklamada, sanayi üretimindeki iyileşmenin 2010 yılında da istikrarlı bir şekilde süreceğini belirterek, “Uluslararası kuruluşların tahminleri, 2010 ve sonrasında Türkiye’nin dünyada en hızlı ve istikrarlı büyüyen ekonomiler arasında yer alacağını teyit ediyor. Açıklanan veriler de bunu destekliyor” dedi.

 9- ÖSYM Başkanı Prof. Dr. Ünal Yarımağan, Danıştay’ın farklı katsayı uygulanmasına ilişkin YÖK kararının yürütmesini durdurmasının ardından gazetecilere yaptığı açıklamada, “Şu anda sınavın ertelenmesi konusunda kesin birşey söyleyemiyorum. Ertelenmesi mutlaka gerekmeyebilir ama gerekebilir de. Gerekmeden de çözüm olabilir, duruma bağlı” dedi.

 10- Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), 2009 yılı Aralık ayı Sanayi Üretim Endeksi sonuçlarını açıkladı. Yapılan açıklamaya göre, Sanayi Üretim Endeksi, 2009 yılı Aralık ayında 2008 yılı Aralık ayına göre yüzde 25,2, bir önceki aya göre ise yüzde 8,7 arttı.

 11- Resmi ziyaret için Hindistan’da bulunan Cumhurbaşkanı Abdullah Gül DEİK/Türk-Hint İş Konseyi tarafından düzenlenen toplantıda yaptığı konuşmada, “Her Türk şirketi yurtdışında Türkiye Cumhuriyeti Devletinin şirketi gibidir. Türkiye Cumhuriyeti olarak arkanızdayız” dedi. 
 TOBB/DEİK Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu da yaptığı konuşmada, Türk girişimcilerin Çin fırsatını kaçırdığını, rekabet gücünü artırmak için Hindistan’ın önümüzdeki dönemin fırsatı olacağını ifade etti.

 12- Devlet Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış, İngiltere’nin başkenti Londra’da düzenlenen “Türkiye’nin Yükselen Network Dünyasındaki Rolü” başlıklı seminerde, Türkiye’nin gerçekleştirilen bir takım reformların ardından Avrupa’nın 6. büyük ekonomisine ve 4. en büyük iş gücüne sahip olduğunu ifade etti. Türkiye’nin zor bir coğrafyada önemli bir rol üstlenmeye çalıştığını belirten Bakan Bağış, Türkiye’nin bir çok anlaşmazlıkta arabuluculuk yapmaya çalışan tek ülke olduğunu söyledi.

9 ŞUBAT 2010

 1- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan partisinin Meclis grup toplantısında yaptığı konuşmada, Danıştay’ın üniversiteye girişte YÖK’ün belirlediği katsayıları iptal etmesi kararını eleştirerek, “Dünyanın 17. büyük ekonomisi konumuna yükselmiş bir ülkenin meslek liselerini ideolojik bir bakış açısıyla ötelemesini, üvey evlat muamelesi yaparak dışlamasını, bu ülkenin geleceğine vurulmuş acımasız bir darbe olarak görüyorum. Ülkemizin milletvekilleri büyük çabayla gayretle, Avrupa Komisyonu Parlamenterler Meclisine başkan seçilecek, siz hala katsayıyı konuşuyor olacaksınız. Bu ne evrensel hukuk değerleriyle, ne çağdaş normlarla bağdaşır. Bu akla da, mantığa da, vicdana da aykırıdır” dedi.

 2- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan Başbakanlıkta Türkiye-Bosna Hersek-Sırbistan üçlü danışma toplantısı için Türkiye’de bulunan Bosna Hersek Dışişleri Bakanı Sven Alkalaj ve Sırbistan Dışişleri Bakanı Vuk Jeremiç’i kabulünde yaptığı konuşmada, Balkanlar’da uzun yıllara dayanan dostluklarımızın bulunduğunu belirterek, “Bu dostluğun nişanesi olarak bugün burada taçlandırma merasimini Dışişleri Bakanlığında gerçekleştirdik. İnanıyorum ki bundan sonraki süreç, barışa dayalı olarak, bir dostluğa dayalı olarak Balkanlarda çok önemli bir adımın temel taşlarını oluşturacaktır” dedi. Görüşmeye Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu da katıldı.

 3- Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Avrupa Konseyi Genel Sekreteri Thorbjorn Jagland ile görüşmesinin ardından düzenlenen ortak basın toplantısında, Türkiye’nin, Avrupa Konseyinin daha güçlü bir organizasyon olması için çalışacağını belirterek, “Türkiye Cumhuriyeti her zaman Avrupa Konseyinde aktif rolüne devam edecek” dedi. İran’ın nükleer programı ile ilgili olarak bu ülkeye gideceğini ifade eden Bakan Davutoğlu “Dinamik bir süreç var. Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinejad ile Mutteki’nin yaptığı açıklamalar bu yöndeki olumlu girişimlerin sürebileceğini gösterdi. Ortada olumlu bir zemin var” dedi.
 Jagland da yaptığı konuşmada, Türkiye’nin gerek Avrupa için gerekse küresel barış için çok önemli bir aktör olduğunu, görüşmelerinde Avrupa Konseyinin Avrupa yapısı içinde nasıl daha iyi bir aktör olacağını konuştuklarını belirtti.
Öte yandan Bakan Davutoğlu, Bosna-Hersek Dışişleri Bakanı Sven Alkalaj ve Sırbistan Dışişleri Bakanı Vuk Jeremiç’in katılımıyla Ankara’da gerçekleştirilen, Türkiye-Bosna-Hersek-Sırbistan üçlü danışma toplantısının ardından düzenlenen ortak basın toplantısında, Bosna ve Sırbistan arasında diplomatik temas eksikliği olduğuna dikkat çekerek, “Bosna’nın Sırbistan’da temsilcisi yoktu. Bu krizi aşmış bulunuyoruz. Önümüzdeki günlerde Belgrad’da Bosna-Hersek büyükelçisi görev yapacak” dedi.
 Alkalaj da yaptığı konuşmada, bu gelişmeden duyduğu memnuniyeti dile getirerek, “Çözülmeyi bekleyen sorunlar çözülene kadar görüşmeye devam edeceğiz” dedi.

 4- Milli Eğitim Bakanı Nimet Çubukçu AK Parti Meclis grup toplantısı öncesinde gazetecilere yaptığı açıklamada, YÖK’ün farklı katsayı düzenlemesinin yürütmesini durduran Danıştay’a tepki gösterdi. Katsayıyı getiren YÖK’ün, bu kararı kaldırma yetkisinin de olduğuna dikkat çeken Bakan Çubukçu, “Kurula 1999’da yetki kullanılabilir ama bugün kullanılamaz demek, hukuk açısından sorunlu bir yaklaşımdır” dedi.

 5- Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, Almanya’nın Ankara Büyükelçiliği’nde Alman işadamlarıyla görüşmesinin ardından yaptığı açıklamada, Alman yatırımcıların Türkiye’de doğalgaz dağıtım ihaleleri, Afşin-Elbistan elektrik santrali özelleştirmesi ve nükleer işbirliği alanlarındaki yatırımlarla ilgilendiklerini söyledi.

 6- MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli partisinin Meclis grup toplantısında yaptığı konuşmada, partisine yönelik AK Parti saldırılarının temelinde MHP’siz bir siyaset arayışının yattığını belirterek, “Bugün bizi demokrasi karşıtı gibi sunmaya çalışanlar ne tesadüftür ki 28 Şubat denilen dayatmaların doğrudan doğruya ürünü olup, bu kirli dönemin hedeflenen sonucu oluşmuş kadrolarıdır” dedi.

 7- BDP Genel Başkanı Selahattin Demirtaş partisinin Meclis grup toplantısında yaptığı konuşmada, hükümetin açılım çalışmalarının da anayasa çalışmalarına benzediğini belirterek, “Toplum, inşallah AK Parti bizim için bir açılım yapmaz diye dua ediyor. Çünkü felaket getiriyor” dedi. Demirtaş, Alevi Çalıştaylarının da Alevileri sisteme entegre etmeyi amaçlayan “sinsi bir çalışma” olduğunu öne sürdü.

 8- BBP Genel Başkanı Yalçın Topçu, Diyanet İşleri Başkanı Ali Bardakoğlu’nu ziyaretinin ardından gazetecilerin Danıştay’ın katsayı kararı ilgili sorularını cevaplandırdı. “Yarın hukukun vereceği kararlar noktasında afaki bir durumda kalmamak için Meclis’in bunu kökten ele alıp değiştirmesi lazım. Çocuklarımızın geleceği üzerinde Danıştay başka şey söylüyor, o başka şey söylüyor, bu başka şey söylüyor. Bunlar doğru değil. Eğitimde ayrımcılık yapmak kimseye bir şey kazandırmaz. Böyle çağ dışı yaklaşımlarla geldiğimiz nokta ortada” dedi.

 9- SP Genel Başkanı Numan Kurtulmuş yaptığı yazılı açıklamada, Danıştay’ın YÖK’ün üniversiteye girişte farklı katsayı uygulaması öngören kararının yürütmesini durdurmasının, “vahim bir yanlış, büyük bir adaletsizlik” olduğunu, üniversiteye girişte meslek liseleri de dahil tüm lise mezunlarının mağdur olmadan eşitliğini sağlayacak yasal düzenlemelerin acilen yapılması gerektiğini ifade ederek, hükümetin daha fazla kararsız kalmadan, kalıcı ve köklü bir çözüm için adım atması gerektiğini belirtti.

 10- Cumhurbaşkanı Abdullah Gül resmi ziyaret için bulunduğu Hindistan’ın başkenti Yeni Delhi’de gazetecilere yaptığı açıklamada, iç siyasette gerginliğin son bulması ve ülkenin içe kapanma tuzağına düşürülmemesi konusunda uyarıda bulunarak, “Ülkemizin kıymetini hepimizin bilmesi lazım. Bu kadar içe dönük yaşayan bir ülke dışarıda birçok önemli fırsatı kaçırır. Bu kadar içe dönük yaşarsak dışarıdaki yarışı kaybederiz. Bunun yakın tarihimizde birçok örneği var. Dışarıda ülkeler arasında çok ciddi bir yarış var. Her ülke ekonomik, demokratik standartlarını yükseltmeye, halkının hayat standartlarını artırmaya çalışıyor. Bizim de enerjimizi bu yarışa harcamamız lazım” dedi.

11- Resmi ziyaret için Azerbaycan’ın başkenti Bakü’de bulunan İsrail Dışişleri Bakanı Avigdor Lieberman, Lider televizyon kanalına verdiği röportajda, İsrail’in kendi vatandaşlarını korumak için gerçekleştirdiği askeri operasyonların ‘insanlığa karşı suç’ olarak nitelendirilerek İsrail’in her hafta kınanmasının ve bu keskin İsrail karşıtı tutumun her hafta tekrar edilmesinin kabul edilemeyeceğini söyledi. Lieberman, Ankara’nın sık sık eleştirmesine rağmen İsrail’in uzun dönemdir müttefiki olan Türkiye ile bağlarını kuvvetlendirmek için çaba sarf etmeye devam edeceğini belirtti.

 12- İran Atom Enerjisi Kurumu Başkanı Ali Ekber Salihi İran haber ajansına yaptığı açıklamada, az zenginleştirilmiş uranyumu yüksek oranda zenginleştirme faaliyetine laboratuar düzeyinde başladıklarını belirterek, “Tahran reaktörü için ayda 3 ila 5 kilogram yüzde 20 zenginleştirilmiş uranyum yapılacak” dedi. Salihi, söz konusu zenginleştirilmiş uranyumun, nükleer araştırma reaktöründe kullanılacak yakıt plakalarına dönüştürüleceğini söyledi.

10 ŞUBAT 2010

 1- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Ukrayna’da devlet başkanlığı seçimini kazanan Viktor Yanukoviç’i telefonla arayarak tebrik etti. Yanukoviç de görevi devralmasının ardından Türkiye’yle ilişkilerin geliştirilmesine öncelik tanıyacağını bildirdi. Öte yandan Başbakan Erdoğan’ın, Suudi Arabistan Kralı Abdullah ile yaptığı görüşmede, iki liderin bölgesel konular üzerinde görüş alışverişinde bulundukları bildirildi.

 2- CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, Merkez Yönetim Kurulu toplantısında, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün ''siyasi üsluba yönelik uyarıları ve siyasi parti liderleriyle ikili görüşmeler yapabileceğine'' ilişkin sözlerini değerlendirirken, ''Cumhurbaşkanının öncelikle Sayın Başbakan'la görüşmesi lazım. Türkiye'de yaşanan bu gerilimi düşürmek Başbakan’ın ve iktidar partisinin sorumluluğundadır. Başbakan ve iktidar partisi toplumu böyle gerdiği sürece Türkiye'ye huzur gelmez. Biz isteriz ki kavga ortamı ortadan kalksın Türkiye'nin gerçek gündemi, işsizlik, yoksulluk konuşulsun” dedi.

 3- Adalet Bakanı Sadullah Ergin katıldığı bir televizyon programında, Danıştay’ın katsayı kararını değerlendirdi. Bakan Ergin,  idarenin her türlü eylem ve işlemlerinin yargı denetimine tabi olduğunu belirterek, “Yargı organının yapacağı denetim, hukukilik denetimidir. Danıştay’ın son kararları adeta bir yerindelik havası oluşturuyor” dedi.

 4- Türkiye İş Kurumu ile belediyeler arasında imzalanan protokol töreninde gazetecilerin Tekel işçileriyle ilgili sorularını cevaplayan Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Ömer Dinçer, Tekel işçileri için 4-C statüsünde önemli iyileştirmeler yaptıklarını ve 4-C statüsünü imzalayanların sayısının 650’ye çıktığını belirterek, işçilerden işsizlik ödeneğine başvuranların sayısının da 500 olduğunu söyledi.

 5- Yüksek Öğretim Kurulu (YÖK) Yürütme Kurulu, YÖK Başkanı Yusuf Ziya Özcan başkanlığında toplandı. Toplantının ardından yapılan yazılı açıklamada, YÖK Genel Kurulunun yargı kararının gereklerini yerine getirmek amacıyla 17 Aralık 2009'da aldığı katsayı oranına ilişkin karara karşı iptal davası açıldığı ve bu davada Danıştay 8. Dairesi'nin yürütmeyi durdurma kararı verdiği belirtildi. Açıklamada ayrıca, YÖK Genel Kurulunca 21 Temmuz 2009'da yüksek öğretime girişe ilişkin birbirine bağlantılı bir çok unsurdan oluşan yeni bir sistem getirildiği ifade edilerek, ''Önemle belirtmek gerekir ki bu yeni sistemin temel felsefesi aynen korunacaktır'' denildi.

 6- Ankara 11. Ağır Ceza Mahkemesi, Ankara Seferberlik Bölge Başkanlığında hakim tarafından yapılan aramada el konulan 22 belgenin adli emanette tutulmasına, bilgisayar hard diski ile CD'lerin kopyalarının ise Genelkurmay Başkanlığı Adli Müşavirliğinin belirleyeceği bir yerde muhafaza edilmesine karar verdi.

 7- İş adamı Mehmet Emin Karamehmet, Pamukbank'tan kullandırılan bazı kredilere ilişkin yargılandığı İstanbul 8. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen davada, 11 yıl 8 ay hapis ve 471 milyon 950 bin 66 lira adli para cezasına çarptırıldı.

 8- İstanbul Sanayi Odası (İSO) Başkanı Tanıl Küçük, İSO’nun İstanbul Sanayi Forumu 2010 Yılı 1. Meslek Komiteleri Ortak Toplantısı’nda yaptığı konuşmada, “Sanayimiz var gücüyle mücadeleye devam etse de nefesi tıkanmak üzeredir. Türkiye zaman kaybetmeden sanayisine gereken önemi ve desteği vermelidir. Türkiye’yi geleceğe taşıyan lokomotif de yine sanayi olacaktır ancak ne yazık ki lokomotifin gücü de giderek zayıflıyor” dedi.
 Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Ali Babacan da “Sayın Tanıl Küçük makro, mikro hedefler yapılmadı dese de ben bunun doğru bir tespit olduğuna inanmıyorum. Bugün Türkiye’nin gerçekleştirmiş olduğu reformlar pek çok ülkenin örnek aldığı, esinlendiği reformlardır” dedi.

9- Akademisyen ve yazar Prof. Dr. İlhan Arsel, dün ABD’de yaşamını yitirdi.

 10- Hindistan’da bulunan Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Agra kentinde Hindistan ziyaretini izleyen gazetecilere yaptığı açıklamada, anayasa değişikliğiyle ilgili açıklamalarının farklı yönlere çekilmesini çirkin bulduğunu belirterek, “’Temsil bakımından en geniş Meclis. Bu Meclis sivil anayasayı yapabilirdi. Fırsat kaçırıldı’ sözlerim, bir üzüntü belirtisi, bir hayıflanma belirtisiydi” dedi.

 11- Avrupa Parlamentosu (AP) Genel Kurulu, Hollandalı Hıristiyan Demokrat Ria Oomen-Ruijten tarafından kaleme alınan Türkiye karar taslağını kabul etti. Belgede, müzakerelere katkı için Türkiye'den "Ada’daki askerlerini derhal çekmeye başlaması, KKTC'ye yerleşen Türk vatandaşları sorununu çözmesi ve kapalı Maraş bölgesini Rumlara açması" istendi.

12- Afganistan’daki koalisyon güçlerinin çalışmalarına ilişkin Kabil’de Türk gazetecilere açıklamalarda bulunan ISAF’ın ABD’li Komutanı Stanley Mc Chriystal, amaçlarının Afgan halkını korumak ve ülkenin istikrara kavuşmasını sağlamak olduğunu, daha önce hata yaptıklarını, yöntem değiştirmek amacıyla da Türk askerini örnek aldıklarını söyledi.

 13- Yeni Zelanda, aralarında terör örgütü PKK'nın da bulunduğu 4 örgütü terör örgütleri listesine aldı.

 14- ABD Başkanı Barack Obama dün Beyaz Saray’da düzenlediği basın toplantısında, İran’ın nükleer programı konusunda uluslararası norm ve kurallara uymaması durumunda büyük yaptırımlar getirmeye hazırlandıklarını söyledi.

 15- Lübnan Başbakanı Saad Hariri BBC'e yaptığı açıklamada, İsrail'in Ortadoğu'ya yönelik tehdidinin arttığını bildirerek, savaş çıkması durumunda Şii Hizbullah örgütünü destekleyeceklerini açıkladı.

    16- Afganistan’ın kuzeyinde çığ düşmesi sonucu 165 kişinin öldüğü bildirildi.
 
    17- Ermenistan Cumhurbaşkanı Serj Sarkisyan, İngiltere’ye yaptığı ziyaret çerçevesinde Chatham House isimli düşünce kuruluşunda yaptığı konuşmada, Türkiye ile Ermenistan arasında imzalanan protokollerin onay sürecini başlatmak amacıyla parlamentoya sunulması için aynı gün içerisinde talimat vereceğini söyledi. Sarkisyan ayrıca, Türkiye ve Ermenistan arasındaki sınırın açılması durumunda yapılacak törene Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev’i de davet edeceğini bildirdi.


                                                                                                            11 ŞUBAT 2010

 1- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Başbakanlık Konutu’nda AB ülkelerinin büyükelçileriyle öğle yemeğinde bir araya geldi. Konuşmasında Avrupa Parlamentosu’nun yayımladığı Türkiye raporuna tepki gösteren Başbakan Erdoğan, “Türkiye olarak AB’nin küresel ölçekte daha barışçıl, istikrarlı, uyumlu ve refah üreten bir ortamın sağlanmasında üstleneceği role büyük önem atfediyoruz” dedi.
 Başbakan Erdoğan, Türkiye’nin, bütün siyasi engellemelere, bütün motivasyon kırıcı yaklaşımlara rağmen şu anda 12 fasılda müzakereleri açması, birinde ise hem açılış hem de kapanışının gerçekleştirilmiş olmasının, “hükümetin bu hedefe sıkı sıkıya bağlı olmasının bir tezahürü” olduğunu kaydetti.

 2- 24. GAP Yüksek Kurulu, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında toplandı. Başbakanlıkta düzenlenen toplantıya, Devlet Bakanı Cevdet Yılmaz, Tarım ve Köyişleri Bakanı Mehdi Eker, Bayındırlık ve İskan Bakanı Mustafa Demir, Çevre ve Orman Bakanı Veysel Eroğlu ile üst düzey bürokratlar katıldı. Kurulda, GAP Eylem Planı kapsamındaki son gelişmeler değerlendirildi.

 3- Genelkurmay Başkanı Orgeneral İlker Başbuğ, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ile haftalık olağan görüşmesini yapmak üzere Başbakanlıkta bir araya geldi. Öte yandan Orgeneral Başbuğ, Donanma Komutanlığı’nda inceleme ve ziyaretlerde bulunmak üzere Kocaeli’nin Gölcük ilçesine gitti.

 4- Devlet Bakanı Faruk Çelik yaptığı açıklamada,  Sivas’ta Madımak Oteli’nde hayatını kaybeden Alevi vatandaşların ailelerinin, otelin müze olması yönünde görüş beyan ettiğini belirterek, “Biz de onları saygıyla dinledik. Kendi yaptığımız çalışmaları onlarla paylaştık. Verimli bir diyalog ortamı, verimli bir görüşme oldu” dedi.
 5- Dışişleri Bakanlığı, Avrupa Parlamentosu (AP) Genel Kurulu’nda kabul edilen Türkiye’nin İlerleme Raporu’ndaki Kıbrıs ile ilgili bölümlerden dolayı Türkiye’nin hayal kırıklığına uğradığını açıkladı. Açıklamada, “Kıbrıs’ta devam eden kapsamlı müzakereler ve Kıbrıs Türk tarafının yapıcı, çözüme dönük gayretleri adeta hiçe sayılmış ve Kıbrıs meselesinin ortaya çıkmasında sorumluluğu olanlarla ilgili gerçekler görmezden gelinmiştir. AP’nin işlevi, Kıbrıs Rum tarafının sözcüsü gibi davranmak ve tüm mesnetsiz iddia ve taleplerini karşılamak olmaması gerekir” denildi.
 6- Tarım ve Köyişleri Bakanı Mehdi Eker, 2. Tarım Zirvesine gelişinde gazetecilerin sorularını cevapladı. Bakan Eker, et fiyatlarındaki artışa ilişkin yapacakları bir takım çalışmalar bulunduğunu ve şu an için et ithalatını düşünmediklerini bildirdi.
 7- Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Ömer Dinçer, İstanbul Ticaret Odası (İTO) Meclis Toplantısı’nda Danıştay’ın katsayı kararına ilişkin değerlendirmesinde “Tam da ülkede büyük bir mesleksizlik sorunu yaşanıyorken ve gençlerimize ciddi anlamda meslek kazandırmaya yönelik çaba sarf ediliyorken, meslek liselerinin önünün kesiliyor olması aslında bu toplumda hesabı ödenemeyecek bir vebaldir. Sadece Danıştay değil, Danıştay’da bu kararı verenler değil, aynı zamanda meslek liselerinin önünü kesme kararını veren herkesin ve bunu destekleyen herkesin bu vebalin altında kalacağını, tarih önünde bir gün insanlara objektif baktıklarında, ideolojik düşüncelerinden arındırılarak baktıklarında hesap sorulacağını düşünüyorum” dedi.
 8- TGRT Haber TV’de yayınlanan ‘Ankara'nın Gündemi' programına katılan 
Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, enerji piyasasında 'al ya da öde' olarak bilinen kullanılmayan gazın bile ücretinin ödendiği sistemi değiştirmek için çalıştıklarını, bu sistemle geçen sene kullanılmayan gazın ücreti olarak 600 milyon dolar ödendiğini kaydetti. Bakan Yıldız ayrıca, şu anda Türkiye'nin enerji arzında bir sıkıntı olmadığını ancak buna karşılık yatırımlarda rehavete kapılmanın yaşanmayacağını kaydetti.
  9- Merkez Bankası 2009 Aralık ve 2009 yılına ilişkin Türkiye'nin Ödemeler Dengesi verilerine göre,  Türkiye'nin 2009 yılında cari açığı, 2008 yılına göre yüzde 67 oranında düşüş göstererek 41 milyar 947 milyon dolardan 13 milyar 854 milyon dolara geriledi. 2009 aralık ayında cari açık, bir önceki yılın aynı dönemiyle karşılaştırıldığında yüzde 4.5 oranında artarak 3 milyar 78 milyon dolardan 3 milyar 217 milyon dolara yükseldi.
 10- Tekgıda-İş Sendikası, Tekel işçilerinin 9 gündür sürdürdükleri açlık grevinin sonlandırılmasını kararlaştırdı. Türk-iş Genel Başkanı Mustafa Kumlu da yaptığı açıklamada, Tekel işçilerinin durumuyla ilgili olarak Başbakan Erdoğan’la yaptıkları görüşmeden uzlaşma çıkmadığını belirterek “Başbakan, ‘yapabileceğimiz tüm imkanları kullandık zaten 4/C 4/C’likten çıktı, ücretlerini iyileştirdik, süresini uzattık, kıdem tazminatını verdik, yeni haklar getirdik’ dedi. Bunun dışında hükümet olarak yapacakları bir şey olmadığını ifade etti” dedi.

 11- Hindistan’daki resmi ziyaretini sürdüren Cumhurbaşkanı Abdullah Gül Türk gazetecilerle yaptığı sohbet toplantısında, Hindistan’da Türkiye’ye karşı büyük ilgi olduğunu gördüğünü belirterek, ülkede yabancı sermayeye önem verildiğini söyledi. Hindistan’ın yapmayı planladığı yatırımların büyüklüğüne dikkati çeken Cumhurbaşkanı Gül, yakın gelecekte 500 milyar dolarlık yatırımların planlandığını söyledi.
 Cumhurbaşkanı Gül, Türk-Hint İş Forumu’nda yaptığı konuşmada da Türkiye’nin takip ettiği köklü reformlarla kendini ispatladığını belirterek “İki ülke arasındaki potansiyeli değerlendirmek için enerji, inşaat, turizm ve telekomünikasyon alanlarındaki iş birliği toplantılarının başarılı geçtiği bana rapor edildi. Bundan çok memnun oldum” dedi.

 12- Resmi ziyaret için Kazakistan’da bulunan Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu,  Dışişleri Bakanı Kanat Saudabayev ile bir araya geldi. İki bakan, ikili iş birliği ile afet ve istatistik konularında iş birliği anlaşmaları imzaladı. Bakan Davutoğlu, Kazakistan ve Türkiye’nin ortak sınırı bulunmayan ancak birbirine sınır tanımayan dostlukla bağlı iki ülke olduğunu belirterek  “Kazakistan’a her türlü desteği vermeye hazırız” dedi.

12 ŞUBAT 2010

 1- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Show TV’de yayınlanan “Siyaset Meydanı” programına katılarak gündeme ilişkin soruları cevapladı. Seçim nedeniyle popülist politika içerisine girmeyeceklerini, ekonomik istikrardan taviz vermeyeceklerini vurgulayan Başbakan Erdoğan ayrıca, “Türkiye’de kurumların görevleri yasalarla belirlenmiş durumda. Ama yerindelik uygulaması ve yetkisi yürütmenindir. Bu konuda yargı kalkıp da tasarrufta bulunamaz” dedi.

2- CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, Yenimahalle Belediyesince Demetevler’de yaptırılan Gazi Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesinin açılışında yaptığı konuşmada, “Türkiye’nin yeni bir başlangıca ihtiyacı var. Geleceğe olan inancımızı tazeleyeceğiz. Ordu bizim ordumuz. Yargı bizim yargımız. Ordumuza da yargımıza da milletimize sahip çıkacağız” dedi.
Daha sonra gazetecilerin sorularını yanıtlayan Baykal, Genelkurmay Başkanı Orgeneral İlker Başbuğ’un Habertürk gazetesine verdiği röportajdaki “Hukuk devleti içinde kalıyoruz. Birileri gerekeni yapar diye susuyoruz. Sınırı aşarlarsa bildiklerimizi halkla paylaşacağız” sözlerine ilişkin bir soru üzerine, TSK’yı karalama kampanyasına karşı yeni bir tavır takınma ihtiyacı olduğunu belirterek, gerekenin yerine getirilmemesi üzerine Orgeneral Başbuğ’un feryat ettiğini, herkesin bu feryada kulak vermesi gerektiğini söyledi.

3- Deniz Kuvvetleri Komutanı Oramiral Eşref Uğur Yiğit, Hürriyet gazetesine Poyrazköy iddianamesi ve Kafes Planı iddialarıyla ilgili yaptığı açıklamada “Cani mi yetiştiriyoruz? Amirallerimizin yarısı, kuvvetinin yüzde 38’i, 13 bin astsubayın dörtte biri yüksek lisans diplomalı. Gemi ihraç ediyorduk, etmeyelim mi isteniyor? Neden hedef seçildik?” dedi.

4- Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulu (HSYK), 287 hakim ve savcının görev yerini değiştirdi.

5- Yargıtay 8. Ceza Dairesi, Giresun Valisi Mustafa Yaman’ı, Tunceli Valiliği döneminde, valilik imkanlarını bir siyasi partinin seçim propagandasına yardım etmek için kullandığı gerekçesiyle açılan davada, 7,5 ay hapis cezasına mahkum etti.
 Öte yandan Yargıtay 9. Ceza Dairesi, yasadışı Anadolu Federe İslam Devleti/İslami Cemaat ve Cemiyetler Birliği (AFİD/İCCB) yöneticisi Metin Kaplan’a, anayasal düzeni silah zoruyla değiştirmek suçundan verilen müebbet hapis cezasını bozdu. Karar uyarınca Kaplan, 10 yıldan 15 yıla kadar hapis cezası istemiyle yeniden yargılanacak.

6- Devlet Bakanı Zafer Çağlayan, Milli Prodüktivite Merkezinin düzenlediği “ASO 1. OSB Verimliliği Artırma Projesi”nin kapanış konuşmasında, Türkiye’nin 2010’a çok iyi başladığını, ocak ayı ihracatının, 2009 ocak ayı ihracatına göre yüzde 12.2 arttığını belirterek, şubatın ilk 11 gününde gerçekleşen 3 milyar 68 milyon dolarlık ihracatla da Türkiye’nin sanayici ve ihracatçısının yeniden toparlandığını söyledi.

          7- Devlet Bakanı Selma Aliye Kavaf ile Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Ömer Dinçer, bazı temaslarda bulunmak üzere gittikleri Denizli'de, Çivril Sosyal Güvenlik Merkezi'nin açılışını yaptı. Açılış öncesinde gazetecilerin Tekel işçileriyle ilgili sorularını cevaplayan Bakan Dinçer, Tekel işçilerinin hepsinin ay sonuna kadar 4/C statüsüne geçmek için müracaat edeceğini düşündüğünü belirterek, ''Açlık grevini bitiren arkadaşlara teşekkür ediyorum'' dedi.

8- Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay, 14. Doğu Akdeniz Uluslararası Turizm ve Seyahat Fuarı nedeniyle Türkiye’de bulunan Mısır Turizm Bakanı Zoheir Garranah ile birlikte İstanbul’da basın toplantısı düzenledi. Bakan Günay, Türkiye’nin Suriye ve Lübnan ile vizeleri kaldırdığını belirterek, Mısır’a da vizeyi kaldırarak ortak bir destinasyon yaratılabileceğini söyledi.

9- ÖSYM Başkanı Ünal Yarımağan, Yaşar Üniversitesi’nin konuğu olarak gittiği İzmir’de gazetecilerin sorularını cevapladı. Yarımağan, Danıştay’ın, YÖK’ün katsayı farkını ortadan kaldıran kararını iptal etmesine yorum getirmek istemediğini belirterek, öğrencilerin karar yokmuş gibi sınava hazırlanmasını gerektiğini söyledi.

 10- Türk-İş, DİSK, Türkiye-Kamu Sen ve KESK Genel Başkanları Tekel işçilerinin durumunu görüşmek üzere bir araya geldi. Görüşmeden sonra alınan ortak kararları açıklayan Türk-İş Genel Başkanı Mustafa Kumlu, toplantıda Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın 4-C uygulamasından geri adım atılmayacağı yönündeki yaklaşımının değerlendirildiğini ve konfederasyonların 4-C gibi ‘kuralsız, güvencesiz ve hukuka aykırı’ uygulamalar yürürlükten kaldırılıncaya kadar mücadeleye devam edilmesi kararı aldığını söyledi.
Öte yandan Avusturya’nın başkenti Viyana’da faaliyet gösteren sendikacılar, Tekel işçilerine destek vermek için gösteri yaptı.

 11- İstanbul Sanayi Odası (İSO) Başkanı Tanıl Küçük, 2009 yılı ikinci yarısına ait Ekonomik Durum Tespit Anketi sonuçlarını düzenlediği basın toplantısıyla açıkladı. Küçük, sanayicilerin 2009’da krize rağmen imkanlarını zorlayarak verimliliğini artırdığını, üretim ve ihracat mücadelesini sürdürdüğünü söyledi.

12- ‘Dünya Basın Fotoğrafı’ ödülünü, İtalyan fotoğrafçı Pietro Masturzo kazandı.

13- Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, 5 günlük Hindistan ziyaretinin ardından Bangladeş’e giderek başkent Dakka’da Cumhurbaşkanı Muhammed Zillur Rahman ile görüştü. Görüşme öncesi gazetecilere açıklama yapan iki lider, Bangladeş ve Türkiye’nin uzun yıllardır kardeş ve dost ülkeler olduğunu söyledi.

14- Avrupa Merkez Bankası Başkanı Jean Claude Trichet yaptığı açıklamada, Yunanistan’ın çabalarının izlenmesinde ve Avro bölgesinde istikrarın korunmasında gerekli ek önlemlerin alınmasında Avrupa Komisyonu ile ortak çalışacaklarını söyledi.

15- Uruguay’da 1973’teki askeri darbenin önderi, eski diktatör Juan Maria Bordaberry,  30 yıl hapis cezasına çarptırıldı.

13 ŞUBAT 2010

 1- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, resmi ziyaret için Katar’a hareketinden önce İstanbul Atatürk Havalimanında gazetecilerin sorularını cevaplandırdı. “Genelkurmay Başkanı Orgeneral İlker Başbuğ ile Deniz Kuvvetleri Komutanının açıklamaları vardı: ‘Kimsenin ordunun moralini bozmaya hakkı yok’ diye. Bu açıklamaları nasıl değerlendiriyorsunuz?” sorusu üzerine “Medya üzerinden böyle bir tartışmanın, müzakerenin içinde yer almam. Genelkurmay Başkanı ile zaten her hafta olağan toplantılar yapıyorum. Bu konuları gerekirse orada görüşürüz, bu tür spekülasyonlar içinde bir başbakan olarak yer alırsam, bizler bu makamı iyice küçültmüş oluruz. Böyle bir değerlendirme içine girmeyeceğim” dedi. Başbakan Erdoğan, Tekel işçilerine de çağrıda bulunarak, “Sizlere zulmetmedik. Gidin 4/C’yle çalışmak için müracaatınızı yapın” dedi.

 2- Dokuzuncu Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, Ankara’da İstanbul Teknik Üniversiteliler Birliğinde düzenlenen söyleşinin ardından cumhurbaşkanının görev süresiyle ilgili bir soru sorulması üzerine “Sayın Gül’ün cumhurbaşkanı seçildiği zamanki mevzuat ile referanduma sunulan anayasa karşılaştırılmalıdır. Bunların geçerliliği, hangisi ne zamana kadar geçerli, onlara bakılmalıdır. Onlarda eğer bir ihtilaf yoksa 7 seneyse 7 senedir, 5 seneyse 5 senedir” dedi.

 3- CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, sel felaketinin yaşandığı Antalya’nın Serik ilçesinde yaptığı incelemeler sonucunda gazetecilere, Başbakan Erdoğan’ın cumhurbaşkanının görev süresine ilişkin Yüksek Seçim Kurulunun (YSK) karar alacağı yönündeki açıklamalarına değinerek, “YSK, anayasayı yorumlama yetkisine sahip bir organ değildir. Anayasanın bu konuda yoruma da ihtiyacı yoktur. Şu kurullar karar aldı, bu kurullar karar aldı, biz bunu uygulayacağız demek çok büyük yanlış olur. Cumhurbaşkanının görev süresi 5 yıldır, milletvekilinin görev süresi de 4 yıldır” dedi.

 4- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, AK Parti Kocaeli Gençlik Kolları tarafından Gebze’de düzenlenen konferansta yaptığı konuşmada, terör meselesinin Türkiye’nin beynini kemiren, ruhunu sıkıntıya sokan, insanlara gözyaşı döktüren ve hala üzen bir konu olduğunu belirterek, “Dağa çıkışları engelleyecek, dağdan inişleri kolaylaştıracak formülü bulmamız lazım” dedi.

 5- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Ali Babacan Denizli’de düzenlenen 39. Ekonomi Koordinasyon Kurulu toplantısında yaptığı konuşmada, son 7 yılda ekonomide elde ettikleri başarıların, demokratikleşme yolunda reform adımlarını doğrudan etkilediğini belirterek, “Demokratikleşme Türkiye’yi hiçbir zaman kaybettirmedi, tam tersine her zaman kazandırdı” dedi. Bakan Babacan, ekonomi alanında yaptıkları çalışmaların dörtte birini ABD’nin ve İngiltere’nin yapması halinde bugünkü küresel krizle karşı karşıya kalınmayacağını ifade etti.

 6- Devlet Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış, KKTC Dışişleri Bakanı Hüseyin Özgürgün ile İstanbul’da Avrupa Birliği Genel Sekreterliği ofisindeki görüşmesinin ardından yaptığı açıklamada, Avrupa Parlamentosu raporundaki gibi siyasi birtakım söylemler duyduklarını, ancak bunları çok da fazla ciddiye almamak gerektiğini belirterek, “Türkiye, Kıbrıs konusunda haklı davasını aynı kararlılıkla sürdürmeye devam edecektir. Masadan kaçan taraf olmayacağız. Her zaman çözümü desteklemek, müzakereleri yürütmek için iyi niyetle ortaya kararlılığımızı koyacağız. Siyasi eşitliğe dayalı makul bir çözüm için Kıbrıs’taki bütün kesimlerle Türkiye, hep beraber el ele verecektir” dedi.

 7- DSP Genel Başkanı Masum Türker partisinin Keçiören 8. Olağan İlçe Kongresi’nde yaptığı konuşmada, DSP'nin, kurulduğu günden bu yana egemen güçler tarafından hep yok sayıldığını, Bülent Ecevit’in en büyük hayali olan solun tek başına iktidara gelmesinin ise engellendiğini öne sürdü.

 8- TP Genel Başkanı Abdüllatif Şener Balıkesir Sanayici ve İş Adamları Derneği’nce düzenlenen toplantıda yaptığı konuşmada, “Türkiye’de sanayi dibe vurdu. Siyasi yolsuzluklar ülke ekonomisine büyük darbe vurdu. Türkiye’nin çözmesi gereken bir numaralı konu, siyasi yolsuzluklardır. Siyasi yolsuzlukların olduğu ortamda ekonominin küresel rekabet gücü yüksek olamaz” dedi.

 9- Türkiye Gazeteciler Cemiyeti (TGC) Başkanı Orhan Erinç, Nevşehir’de düzenlenen Türkiye Gazeteciler Federasyonu (TGF) 29. Başkanlar Konseyi toplantısında yaptığı konuşmada, “Gazeteciler hakkında soruşturma ve kovuşturma açılmasının en yüksek seviyelere ulaştığı bir dönemden geçiyoruz. Türk Ceza Yasası yapılırken biz 26 maddeye karşı çıkmıştık ve suç tanımlarının yoruma açık olduğundan söz etmiştik. O zaman da bize ‘Uygulamayı görelim, sonra değişiklik yapmak gerekiyorsa yaparız’ denildi ama daha o günden bu günleri görmüştük” dedi.

 10- Kanada’nın Vancouver kentinde düzenlenen 2010 Kış Olimpiyatları yapılan resmi açılış töreninin ardından başladı.

 11- Ermenistan Cumhurbaşkanı Serj Sarkisyan’ın Genel Sekreter Yardımcısı Vigen Sarkisyan, Washington’daki düşünce kuruluşu Uluslararası Stratejik Araştırmalar Merkezindeki (CSIS) konferansta yaptığı konuşmada, Türkiye ile Ermenistan arasındaki protokollerin onayı için önce TBMM’nin kararını bekleyeceklerini, eğer TBMM protokollerden yana tavır ortaya koyarsa, Ermeni Parlamentosunun da buna olumlu karşılık vereceğinden şüphe duymadığını belirtti.
 
 12- Resmi ziyaret için Bangladeş’te bulunan Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Dakka Üniversitesi tarafından verilen fahri doktora unvanı töreninde yaptığı konuşmada, dünyada büyük etkileşimler ve belirsizliklerin yaşandığına işaret ederek, “İnsanoğlu çok gelişme kaydetti. Ancak daha iyi bir dünya için çalışmaya devam etmeliyiz. Türkiye her zaman ve her yerde barış ve istikrar arıyor. Meselelerimizi kazan-kazan formülüne göre geliştiriyoruz. Bu politikayı ilk olarak komşularımıza karşı başlattık. Böyle davranınca iyi seyreden tek bir konunun diğer konuları olumlu yönde etkileyeceğini, herkesin yararına sinerji oluşturacağını biliyoruz” dedi. Törene Bangladeş Cumhurbaşkanı Muhammed Zillur Rahman da katıldı.

 13- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, resmi ziyaret için bulunduğu Katar’da        ABD-İslam Dünyası Forumu’nda yaptığı konuşmada, terörün ve terör örgütlerinin lanetlenmesi ve terörü besleyen şartların ortadan kaldırılması gerektiğini belirterek, “İslam’da esas olan asla ve asla öldürmek değil tam tersine yaşatmaktır. Bu bağlamda bir Müslüman olarak ‘İslami terör’ kavramını reddediyorum. Terörle İslam’ı bir arada görmek bizim kanımıza dokunur” dedi. ''Fok balıklarının avlanması karşısında ayağa kalkan insanlık, fosfor bombalarıyla öldürülen çocukları, vicdanını rahatlatmak amacıyla terörle mücadelenin yan hasarı olarak görürse, bundan tüm insanlığın adalet duygusu, telafisi zor şekilde hasar görür'' dedi.


            14 ŞUBAT 2010

 1- Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Hindistan ve Bangladeş’e gerçekleştirdiği ziyaretlerin ardından Türkiye’ye dönerken, uçakta gazetecilere yaptığı açıklamada, Hindistan’ın da Bangladeş’in de Türkiye’nin açılımları açısından önemli olduğunun altını çizerek, Hindistan’ın ekonomik açıdan çok büyük ülke olduğunu, Bangladeş’te ise tarihi ilişkilerin hatırlandığını ifade etti.

 2- CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, partisinin İstanbul 33. Olağan İl Kongresi’nde gündeme ilişkin açıklamalarda bulundu. Türkiye’nin artık kesin bir karar vermesi gerektiğini belirten Baykal, “Sosyal problemler ve işsizlik daha da derinleşmiştir. Bunları aşmanın gücü ve kudreti, Türkiye’nin elindedir. Önümüzdeki dönem, yeni bir başlangıcın yapılacağı, Türkiye’nin önünün açılacağı bir karar seçimi olacaktır” dedi.
 Kongrede Gürsel Tekin, geçerli oyların tamamını alarak, yeniden İstanbul il başkanlığına seçildi.

 3- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Ali Babacan, TRT1’de katıldığı programda, bugün itibariyle IMF’nin kendileri için birinci derece ilave kredibilite unsuru olmaktan çıktığını belirterek, “Çünkü biz kendi kredibilitemizi artık bir bakıma teşkil etmiş durumdayız” dedi.
 IMF ile bir anlaşma olması halinde, bunun hükümetin kendi programı çerçevesinde olacağını ifade eden Başbakan Yardımcısı Babacan, alınabilecek kredi miktarını da görüşmeler son noktaya gelinceye kadar açıklamayacaklarını kaydetti.

 4- Bursa’da Gençlik Kolları üyeleriyle bir araya gelen Devlet Bakanı Faruk Çelik, demokratikleşme sürecine katkı sağlamak için ordu gibi vazgeçilmez kurumların kendilerini ayıklayarak katkı sağlamaları gerektiğini belirterek “Hukuk devletiyiz. Kurumlarımız var, kurallarımız var. Hukuk devleti içerisinde herkesin yeri belli. Demokratik gelişime herkes katkı sağlasın. Bu bahsettiğimiz kurumlar sıradan kurumlar değil, vazgeçilmez kurumlardır. Gereksiz ağızlarda yıpratılması yanlıştır. Bu kurumların da demokratik ölçüler içerisinde kendisini ayıklayarak bulundukları konumda durmaları, Türkiye’nin geleceği açısından hayati derecede önemlidir. Herkese düşen görev var” dedi.

 5- İçişleri Bakanlığından yapılan açıklamada,  Bakan Beşir Atalay’ın, Kandil Dağı ve Mahmur Kampı’ndan geleceklerle ilgili olarak, kapatılan DTP’nin Genel Başkanı Ahmet Türk’e söylediği iddia edilen ifadelerin gerçek dışı olduğu açıklandı. Bakanlık açıklamasında, “Gelişler sırasında huzur ve güvenliği bozacak bir olaya sebebiyet verilmemesi için Bakan Atalay, Ahmet Türk ile görüşmüştür. Ancak bu görüşmede iddia edildiği gibi Bakan Atalay’ın ‘Hakim ve savcılar ayarlandı, giriş yapacaklar, geldikleri gibi geçecekler’ şeklinde bir ifadesi kesinlikle söz konusu olmamıştır” denildi.

 6- BDP Şırnak Milletvekili Sevahir Bayındır’ın yazılı soru önergesini cevaplandıran Milli Savunma Bakanı Vecdi Gönül, askerlik görevini yapan er ve erbaşlar arasında intihar olaylarının azaldığını bildirdi.

 7- Bahreyn’de bulunan TBMM Başkanı Mehmet Ali Şahin, Bahreyn Veliaht Prensi Salman Bin Hamad Al Khalifa ile görüştü. Filistin’de büyük haksızlıklar yaşandığını belirten Başkan Şahin “Filistin meselesinde barışçı çözüm için iş birliğimiz devam edecek. Türkiye, bu çerçevede elinden gelen çabayı gösteriyor” dedi. Khalifa da bölgede Türkiye’nin çok etkin bir rolü bulunduğunu belirterek, ümitlerinin Türkiye’de olduğunu söyledi.

 8- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan Katar’a gerçekleştirdiği resmi ziyarette, Başbakan ve Dışişleri Bakanı Şeyh Hamad Bin Jassim Bin Jaber Al Thani ile bir araya geldi. Görüşmenin ardından düzenlenen ortak basın toplantısında Ortadoğu ve Filistin meselesi hakkında açıklamalarda bulunan Başbakan Erdoğan, Türk-Katar İş Forumu’na katıldı ve ABD Dışişleri Bakanı Hillary Clinton’la görüştü.
 9- Ukrayna Başbakanı Yulya Timoşenko ‘Ulusa Sesleniş’ konuşmasında, 7 Şubat’taki devlet başkanlığı seçimindeki rakibi Viktor Yanukoviç’in hile yaptığını iddia ederek yargıya başvuracaklarını bildirdi. Ukrayna’da resmi sonuçlara göre Devlet Başkanlığı seçiminin galibi oyların yüzde 48,95’ini alan Yanukoviç oldu. Timoçenko ise oyların yüzde 45.47’sini aldı.


15 ŞUBAT 2010

1- Bakanlar Kurulu, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında toplandı. Hükümet Sözcüsü ve Başbakan Yardımcısı Cemil Çiçek toplantının ardından yaptığı açıklamada, Devlet Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış’ın Bakanlar Kurulu’na, AB’ye üyelik sürecine ilişkin bilgi verdiğini belirterek “2010 yılı içerisinde hem İspanya dönem başkanlığında arkasından da Belçika dönem başkanlığında bu alanda daha hızlı mesafe almak istiyoruz” dedi.  Gazetecilerin sorularını da cevaplayan Başbakan Yardımcısı Çiçek, CHP’nin İçişleri Bakanı Beşir Atalay hakkında vereceği gensoru önergesiyle ilgili olarak “Gensoru önergeleri çok önemlidir. Eğer bu denetim mekanizması içi doldurulmadan gerçekten çok haklı, çok doğru sebeplere dayanmadan verildiği takdirde bu denetim müessesesi de aşınmış olur” dedi.

2- Maliye Bakanı Mehmet Şimşek Zaman gazetesinin düzenlediği Sektörler Buluşması’nda gazetecilerin ve işadamlarının sorularını cevapladı. Bakan Şimşek, sağlanan güven istikrarının devamı halinde bütün sıkıntıların aşılacağını belirterek, hükümet olarak güçlü ve sağlıklı bir büyümeyi hedeflediklerini söyledi.

 3- Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK) Başkanı Tevfik Bilgin, 2009 yılı bankacılık sektörünün faaliyetlerine ilişkin basın toplantısı düzenledi. Bilgin, bankacılık sektörünün 2009 yılında 2008 yılına göre karlılığını yüzde 49 artırarak 20 milyar 75 milyon liraya çıkardığını açıkladı.

 4- Türkiye İstatistik Kurumunun (TÜİK) üçer aylık dönemler itibariyle her ay açıkladığı Hanehalkı İşgücü Araştırması, ''Ekim-Kasım-Aralık 2009'' dönemini kapsayan ''Kasım'' sonuçlarına göre, Türkiye genelinde işsiz sayısı bir önceki yılın aynı dönemine göre 233 bin kişi artarak, 3 milyon 270 bin kişiye yükseldi. İşsizlik oranı ise söz konusu dönemde 0,5 puan arttı ve yüzde 13,1 seviyesinde gerçekleşti.

5- TÜSİAD Başkanı Ümit Boyner, bazı TÜSİAD üyeleriyle birlikte düzenlediği 2010-2011 faaliyet programına ilişkin düzenlediği basın toplantısında, yaygınlaşan istihdamsız büyümenin tekrarlanma ihtimaline karşı işgücü piyasalarına esneklik sağlamanın tek çare gibi göründüğünü söyledi. Ergenekon davasının hızlandırılması ve yargı odaklarının hak ihlallerine karşı dikkatli olunması gerektiğini belirten Boyner, siyasilerin yargı bağımsızlığını etkileyecek açıklamalardan kaçınmalarını istedi. Boyner ayrıca, kız öğrenciler imam olamadığına göre imam hatiplerin meslek okulu sayılmaması gerektiğini söyledi.

 6- İstanbul Ticaret Odası (İTO) ile İtalya’nın İstanbul Başkonsolosluğu arasında imzalanan “Vize Kolaylaştırma Anlaşması” ile işadamları, İTO’dan alacakları ‘tanıma mektubu’yla beş yıla kadar ‘Schengen vizesi’ alabilecek.

7- Afganistan’ın güneyindeki Helmand vilayetinde NATO ve Afgan kuvvetlerinin yürüttüğü operasyonda, Taliban’ın elindeki Marcah ve Nad Ali bölgelerinin tamamına yakınının ele geçirildiği bildirildi.

8- ABD Dışişleri Bakanı Hillary Clinton, Katar’da Carnegie Mellon Üniversitesi kampüsünde Arap öğrencilere hitaben yaptığı konuşmada, ABD’nin, giderek güçlenen İran Devrim Muhafızları’nın ülkeyi askeri diktatörlüğe götürmeye başladığı görüşünde olduğunu söyledi.

9- Belçika’nın başkenti Brüksel yakınlarındaki Halle kentinde, 2 yolcu treninin çarpışması sonucu 25 kişinin öldüğü bildirildi.


16 ŞUBAT 2010

 1- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan partisinin Meclis grup toplantısında yaptığı konuşmada, CHP Genel Başkanı Deniz Baykal’ın Habur olayıyla ilgili gensoru önergesi vereceğini açıkladığını belirterek, bu konuda İçişleri Bakanı Beşir Atalay ile  kapatılan DTP eski Genel Başkanı Ahmet Türk’ün gerekli açıklamaları yaptığını, Habur’daki uygulamaların tamamen yasalar çerçevesinde yapıldığını, Türkiye’de örneği ilk olan bir uygulama olmadığını söyledi.

 2- CHP Genel Başkanı Deniz Baykal partisinin Meclis grup toplantısında, kapatılan DEP eski Diyarbakır Milletvekili Hatip Dicle’nin PKK terör örgütü elemanlarının Habur’da teslim olmalarıyla ilgili iddialarını değerlendirdiği konuşmada, Dicle’nin iddialarını mahkemedeki ifadesinde de ortaya koyduğunu belirterek, “Bu tanıklık ortaya koyuyor ki bütün Türkiye’yi ayağa kaldıran o Habur girişinin arkasında, gelenlere verilmiş bir teminat vardır. Gelenler cezaevine atılma endişesi olmadan gelmişlerdir” dedi.

 3- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, TBMM’de gazetecilerin, “muhalefet liderlerinin, cumhurbaşkanının görev süresi 5 yılda biter” sözlerini nasıl değerlendirdiği sorusu üzerine, “Sayın Baykal diyor ki ‘Cumhurbaşkanının görev süresi anayasada 5 yıldır, 5 yıl dolduğu zaman, cumhurbaşkanının her şart altında görev süresi biter. Sayın Baykal’a sormak istiyorum: Referandumdan önceki anayasada diyordu ki ‘Cumhurbaşkanı’nın görev süresi 7 yıldır.’ Bu mantığa göre, Sayın Cumhurbaşkanı Sezer’in görev süresinin 14 Mayıs 2007’de bittiğini kabul etmek lazım. Ancak Sayın Sezer, ağustos ayı sonuna kadar cumhurbaşkanlığı görevine devam etti. Dolayısıyla o zaman sesi çıkmayan Sayın Baykal, bu mantıkla görev süresinin 5 yıl olduğunu nasıl söyleyebilir?” dedi.

 4- Devlet Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış, Gaziantep Valisi Süleyman Kamçı’yı ziyaretinde gazetecilere yaptığı açıklamada, Türkiye’ye yakışır, örnek bir anayasa için bütün muhalefet partileri ile çalışmaya hazır olduklarını söyledi.
Daha sonra AMATEM’in açılışına katılan Bakan Bağış burada yaptığı konuşmada, Türkiye’nin önemli bir değişim süreci içinde olduğunu belirterek, “Hiçbir vatandaşımızın etnik kökeni, dini inancı, siyasi tercihi, sorunlarına devletin duyarsız kalması için sebep olamaz. Biz bu ülkede özgürlük istiyoruz derken herkesin özgürce yaşam stiline sahip çıkacağımızı da ilan ediyoruz. Biz milletimizle el ele vererek, bu ülkeyi problemlerini çözerek çok daha aydınlık yarınlara taşımak istiyoruz” dedi.

 5- Sanayi ve Ticaret Bakanı Nihat Ergün, TRT 1’de yayınlanan “Enine Boyuna” adlı programda, Danıştay’ın YÖK’ün katsayı kararını iptal etmesini eleştirerek, “Meslek liselerine 10 yıldır yapılan bu haksızlığın artık sona erdirilmesi lazım. Hukukçular, Danıştay ve diğer kesimler bu çocukları ideolojik tartışmaların gölgesinde bırakmaktan vazgeçmelidir” dedi. Bakan Ergün, kararın Türkiye sanayisine yapılmış bir haksızlık olduğunu da söyledi.

 6- MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli partisinin Meclis grup toplantısında yaptığı konuşmada, AK Parti’nin TBMM’deki siyasal çoğunluğun “sivil siyasetin otokrat arayışlarının” zemini haline geldiğini, AK Partinin “tek parti diktası” veya “Baas rejimi” arayışına girdiğini savundu.

 7- BDP Genel Başkanı Selahattin Demirtaş partisinin Meclis grup toplantısında yaptığı konuşmada, Habur konusunda hakim ve savcıların İçişleri Bakanlığınca daha önceden ayarlandığı yönündeki iddiaların asılsız olduğunu belirterek, “Habur girişiyle ilgili olarak o dönem hiçbir parti yetkilimiz, hiçbir hükümet yetkilisiyle, hakim ve savcılar konusunda, ima düzeyinde dahi bir görüşme yapmamış, bir taahhüt talep etmemiş, herhangi bir taahhüt de almamıştır” dedi.

 8- Erzincan Cumhuriyet Başsavcısı İlhan Cihaner, Erzurum Cumhuriyet Başsavcılığınca başlatılan soruşturma kapsamında gözaltına alınarak Erzurum’a götürüldü.

 9- Fransa Kültür Bakanlığı tarafından, yönetmen Fatih Akın’a, “sanat ve edebiyat şövalyesi ödülü” (Chevalier des Arts et des Lettres) verildi. Uluslararası Berlin Film Festivali için Almanya bulunan Fransa Kültür Bakanı Frederic Mitterrand, Fransız Büyükelçiliğinde düzenlenen törende Fatih Akın’a ödülünü takdim etti.

 10- Devlet Bakanı Zafer Çağlayan, İzmir Ticaret Odası tarafından Yunanistan’ın başkenti Atina’da düzenlenen “Türkiye Ege Kıyıları-Yunanistan Ege Adaları 9. Ekonomi Zirvesi”nin açılışında yaptığı konuşmada, “Türkiye’den Yunanistan’a gelen 225 iş adamı fırsatçılık yapmaya gelmedi. İş adamları Yunanlı dostlarıyla beraber bu krizden çıkış konusunda ellerinden gelen her tür desteği, yardımı vermek, imkanları birlikte kullanmak için geldi. Benzer krizleri biz de yaşadık” dedi.

 11- Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu resmi ziyaret için bulunduğu İran’ın başkenti Tahran’da Dışişleri Bakanı Mahuçehr Mutteki ile görüşmesinin ardından düzenlenen basın toplantısında, Türkiye ve İran arasında sürekli bir istişare konusu olan İran’ın nükleer programı çerçevesindeki son gelişmeleri ele aldıklarını belirterek, “Biz Ortadoğu’nun istikrar bölgesi olmasını istiyoruz. Gerilime karşıyız. İran’ın pozitif katkı yapan bir ülke olacağını düşünüyoruz” dedi.
 Mutteki de yaptığı konuşmada, İran’ın nükleer yakıt üretiminin yasal çerçeveler içerisinde gerçekleştirdiğini söyledi.
 Bakan Davutoğlu daha sonra İran Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinejad tarafından kabul edildi.

12- ABD Dışişleri Bakanı Hillary Clinton, İslam Konferansı Teşkilatı (İKT) Genel Sekreteri Ekmeleddin İhsanoğlu’nu, ABD Başkanı Barak Obama tarafından İKT’ye özel temsilci olarak atanan Rashad Hüseyin’le tanıştırmak üzere İKT’nin Suudi Arabistan’ın Cidde kentinde bulunan merkezinde ziyaret etti.

17 ŞUBAT 2010

 1- Devlet Denetleme Kurulu, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün istemi doğrultusunda RTÜK’te yaptığı inceleme sonucunda, RTÜK’ün reklam payları ve sponsorluk gelirleriyle ilgili konular hakkında saptanan olumsuzlukları içeren raporu Cumhurbaşkanı Gül’e sundu.

 2- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, beraberindeki Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım, Bosna-Hersek Cumhurbaşkanlığı Konseyi Üyesi Haris Slajdziç, milletvekilleri ve iş adamlarından oluşan heyetle Eskişehir'de TUSAŞ Motor Sanayi AŞ'yi (TEI) ziyaret etti. TEI'den yapılan yazılı açıklamada, heyete TEI'nin, Türkiye'de modern bir uçak motor sanayi oluşturulması hedefi doğrultusunda yaptığı çalışmalar ve geleceğe yönelik projeler konusunda brifing verildiği bildirildi.

 3- Maliye Bakanlığı, Ocak 2010 dönemi bütçe uygulama sonuçlarını açıkladı. Buna göre, ocak ayında bütçeden 22 milyar 646 milyon lira harcama yapıldı, bütçe gelirleri de 19 milyar 525 milyon lira oldu. Bütçe, ocak ayında 2 milyar 968 milyon lira faiz dışı fazla verdi.

 4- Sanayi ve Ticaret Bakanı Nihat Ergün, Taşıt Araçları Yan Sanayicileri Derneği’nin (TAYSAD) 32. Olağan Kongresi’nde yaptığı konuşmada, Türkiye’de iş dünyasının en önemli sıkıntılarından birinin, işbirliği ve ortaklık kültürünün yeterince gelişememesi olduğunu söyledi.

 5- TBMM Genel Kurulunda “Kamu Düzenliği ve Güvenliği Müsteşarlığı kurulmasına ilişkin tasarı” kabul edildi.
 Öte yandan TBMM Plan ve Bütçe Komisyonunda “İller Bankası Anonim Şirketi hakkındaki kanun tasarısı”nın 13 maddesi kabul edildi.

 6- CHP Grup Başkanvekili Kemal Anadol, İçişleri Bakanı Beşir Atalay hakkındaki gensoru önergesini TBMM Başkanlığına sunduklarını açıkladı.

 7- BDP Eşbaşkanları  Selahattin Demirtaş ve Gülten Kışanak, MYK üyeleri ile birlikte Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi’ni ziyaret ederek Başkan Osman Baydemir ile görüştü. Görüşmenin ardından gazetecilere açıklamalarda bulunan Demirtaş, PKK lideri Abdullah Öcalan’ın İmralı Cezaevi’nden çıkarılarak ev hapsi verilmesini istedi. Demirtaş ayrıca, Baydemir’e yönelik baskı, karalama ve tehdit kampanyasının sürdürüldüğünü ileri sürdü.

 8- Merkez Bankası Başkanı Durmuş Yılmaz, Adana Sanayi Odası'ndaki, ''2010 Yılı Para ve Kur Politikaları'' konulu sunumu öncesinde yaptığı genel değerlendirmede, Türkiye'deki ekonomik göstergeler ve Merkez Bankası'nın işlevine dikkati çekti. Yılmaz, şubat ve mart ayında TÜFE’nin belirgin şekilde yükseleceğini ve bir müddet hedefin üzerinde kalacağını belirterek, “Enflasyonda hükümetin bütçe açıklarını kapatmak için yaptığı zamlar, işlenmemiş gıdada arz yönlü gelişmeler ve baz etkisinden dolayı ilk yarıda yükseliş olacak. Ancak yılın ikinci yarısından itibaren bunlarda düzelme olacağını düşünüyoruz” dedi.

 9- Sermaye Piyasası Kurulu (SPK) Başkanı Vedat Giray Ekonomi Muhabirleri Derneği üyeleriyle sohbet toplantısı düzenledi. Akgiray bir soru üzerine,              Anayasa Mahkemesi’nin bazı yatırım araçlarında yerli ve yabancılara farklı stopaj uygulamasını iptal ettiğini belirterek, yeni düzenlemede bu ayrımın kalkmasının kesin olduğunu, mevcut durumda yerlilere uygulanan yüzde 10 stopajın herkes için aynı kalmasının makul olacağını söyledi.

 10- Erzurum Cumhuriyet Başsavcılığınca başlatılan soruşturma kapsamında  gözaltına alınan Erzincan Cumhuriyet Başsavcısı İlhan Cihaner, sorgusunun ardından tutuklanması istemiyle mahkemeye sevk edildi. Cihaner, çıkarıldığı Erzurum 2. Ağır Ceza Mahkemesince tutuklandı.
 Adalet Bakanlığından Cihaner’in tutuklanması ile devam eden soruşturmayla ilgili yapılan yazılı açıklamada, yazılı ve görsel basında Erzurum Cumhuriyet Başsavcılığınca yürütülmekte olan bir soruşturma ile ilgili olarak kamuoyunu yanıltıcı ve bilgi kirliliğine neden olabilecek boyutta yayınlar yapıldığı belirtilerek, ''Soruşturma ve yargılamaların mahkemelerin bağımsızlığı ve hakimlik teminatı çerçevesinde sağlıklı bir şekilde yürütülebilmesi için tüm kişi, kurum ve kuruluşlara düşen görevin; yargıyı gereksiz tartışmaların dışında tutmak olduğunu bildirildi.
        Öte yandan Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulu (HSYK), Cihaner’in tutuklanması sürecinde yer alan Erzurum özel yetkili Başsavcıvekili Tarık Gür, Cumhuriyet savcıları Rasim Karakullukçu, Mehmet Yazıcı ve Osman Şanal'ın, CMK'nın 250. maddesi kapsamındaki yetkilerinin kaldırılmasına ve Erzurum Cumhuriyet Başsavcısı Sinan Kuş, Gür, Karakullukçu, Yazıcı ve Şanal ile diğer ilgililer hakkında yasal gereğinin yapılması için suç duyurusunda bulunulmasına karar verdi.
 Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, HSYK kararının ardından Başbakanlıkta Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Cemil Çiçek, Devlet Bakanı Hayati Yazıcı, İçişleri Bakanı Beşir Atalay, Adalet Bakanı Sadullah Ergin, TBMM Anayasa Komisyonu Başkanı Burhan Kuzu, TBMM Adalet Komisyonu Başkanı Ahmet İyimaya, AK Parti Grupbaşkanvekili Bekir Bozdağ ve AK Parti Adana Milletvekili Ömer Çelik ile bir araya geldi.
 Yargıtay Başkanı Hasan Gerçeker, Yargıtay 1. Başkanlık Kurulunun toplantısının ardından yaptığı açıklamada, HSYK'nın Erzincan Cumhuriyet Başsavcısı İlhan Cihaner'in tutuklanmasıyla ilgili aldığı kararı Kurulda görüştüklerini ve oy birliğiyle kararın hukuka uygun olduğu sonucuna vardıklarını bildirdi. Gerçeker, kararın uygulanmasının takipçisi olacaklarını da söyledi.
 Danıştay Başkanı Mustafa Birden yaptığı yazılı açıklamada, Danıştay’ın mahkemelerin bağımsızlığı ve hakimlik teminatı esasları çerçevesinde anayasal bir kurum olarak görevini yürüten HSYK’nın birikimli ve deneyimli yargıçlarına güveninin tam olduğunu bildirdi. Birden, savcıların da yürüttükleri soruşturmalar sırasında yasalara uymak zorunda olduğunu söyledi.
 Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığından yapılan yazılı açıklamada, yargının siyasi güçlerin etkisi altında bulunup bulunmadığının, bireyi kamu gücünden koruyan hukuk kurallarının uygulanıp uygulanmadığının tespiti için Habur, Erzincan ve Erzurum adli yargı çevrelerinde yargıyı yıpratan, yargıya olan güveni sarsan adli tahkikatların incelemeye alındığını bildirdi.
 Adalet Bakanı Sadullah Ergin de Müsteşar Ahmet Kahraman ile Bakanlıkta düzenlediği basın toplantısında, HSYK'nın aldığı kararlara ilişkin basın açıklamasını okudu. Yargıtay ve Danıştay başkanları ile Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığının peşpeşe yaptığı açıklamaların ardından üstlendikleri sorumluluk ve görevleri gereği mevcut gelişmeler karşısında daha fazla sessiz kalınamayacağını belirten Bakan Ergin, kamuoyunu bilgilendirmek için açıklama yapma zarureti doğduğunu kaydetti. Bakan Ergin, Anayasa’nın 159’uncu maddesinde ve 2267 sayılı HSYK Yasası’nın 4’üncü maddesinde HSYK’nın görev ve yetkilerinin açıkça sayıldığını, buna göre HSYK’nın yargısal görevleri bulunmayan idari bir kurul olduğunu belirterek, ''İdari bir kurul olan HSYK'nın bu denetimi yapmaya kalkışması çok açık bir yetki gaspıdır. Anayasa ve yasalara tamamen aykırı bir hukuksuzluktur'' dedi.
 CHP Genel Başkanı Deniz Baykal partisinin MYK toplantısında, Cihaner’in tutuklanmasını eleştirirken, HSYK’nin kararının doğru olduğunu söyledi. Baykal, “Olay vahim bir durum, yargı ayaklar altına alınıyor” dedi.
 DP Genel Başkanı Hüsamettin Cindoruk, Bilkent Üniversitesinde verdiği konferans sonrasında gazetecilerin sorularını cevapladı. Cindoruk, Erzincan Cumhuriyet Başsavcısı Cihaner’in tutuklanmasına ilişkin bir soru üzerine, CMUK’a göre, yargıçlarla ilgili takiplerin Yargıtay’da yapılması gerektiğini belirterek, “Yargıtay Başkanı ve başsavcı da teminatlı değilse, siz Türkiye’de teminat içinde olabilir misiniz?” dedi.

 11- TOBB Başkanı Rıfat Hisarcıklıoğlu Zaman gazetesinin yaptığı röportajda, önümüzdeki 20 yılın en parlak sektörlerden birisinin enerji, diğerinin de perakende olacağına dikkat çekerek, “Tüm eleştirilere rağmen tekstilden vazgeçmemeliyiz. Devlet desteğini  de alarak tekstili sürdürmeliyiz” dedi.

 12- Terör örgütü PKK’nın kent yapılanması KCK’ya yönelik operasyonda gözaltına alınanlardan 39 kişi tutuklandı. Böylece operasyonda tutuklananların sayısı 70’e yükseldi.

 13- Tekel işçileri, Türk-İş Genel Merkezi'nde 13 gündür sürdürdüğü açlık grevine son verdi.

 14- Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, Türkiye-Bahreyn Karma Ekonomik Komisyonu (KEK) 5. dönem toplantısı için gittiği Bahreyn'in başkenti Manama'da,  Maliye Bakanı Şeyh Ahmed ile görüştü. Görüşmede, Türkiye ekonomisi ve küresel ekonomik gelişmeler konusunda görüş alışverişinde bulunuldu. Daha sonra Bahreyn Başbakanı Prens Halife Bin Salman El Halife tarafından kabul edilen Bakan Şimşek, iki ülke arasındaki ticaret ve yatırımın arttırılması için yapılabilecekler konusuna değindi.

 15- BM ve Asya Kalkınma Bankası’nın hazırladığı raporda, Asya’da geçen yıl 17 milyon kişinin uluslararası ekonomik krize bağlı aşırı yoksullar grubuna dahil olduğu, bu yıl içinde bu rakamın 21 milyona yükselmesinin beklendiği bildirildi.

 16- NATO’dan yapılan açıklamada, NATO ve Afgan askerlerinin geçen Cuma Helmand’da başlattıkları operasyonda bugüne kadar, 15 siville 4 askerin yaşamını yitirdiği bildirildi.

 17- ABD Başkanı Barack Obama, Afganistan’daki son durumu ele almak üzere Beyaz Saray’da olağanüstü toplantı yaptı. Toplantıda, ABD ve NATO güçlerinin 15 bin askerle Taliban’ın elindeki Marjah kentine yönelik “müşterek operasyonu”nun geleceğinin yanı sıra bundan sonraki stratejinin ana hatları ele alındı.
 Öte yandan ABD Dışişleri Bakan Yardımcısı William Burns, resmi bir ziyaret için gittiği Suriye’de Devlet Başkanı Beşar Esad tarafından kabul edildi. Yapılan görüşmede Washington ile Şam arasındaki ilişkilerin yanı sıra Ortadoğu barış süreci ele alındı. Türkiye’nin ara buluculuğunda İsrail ile Suriye arasındaki dolaylı görüşmelere değinen Esad, ABD yönetiminden, “Ankara’nın bu rolünü desteklemesini” istedi.

 18- Resmi ziyaret dolayısıyla Meksika'da bulunan ve Meksika Savunma Bakanı Patricia Espinosa ile ortak basın toplantısı düzenleyen Rusya Savunma Bakanı Sergey Lavrov, Latin Amerika'ya silah satışlarında son dönemde ciddi bir artış olduğunu ancak hala ABD'nin gerisinde bulunduklarını açıkladı.

           18 ŞUBAT 2010

 1- Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Tanzanya Cumhurbaşkanı Jakaya Mrisho Kikwete ile Çankaya Köşkü’nde yaptığı görüşmenin ardından basın toplantısı düzenledi. Gazetecilerin yargıda yaşanan krize ilişkin sorularını cevaplandıran Cumhurbaşkanı Gül, yargıyla ilgili yaşanan tartışmaların üzüntü verici olduğunu ifade ederek, “Bunun için yapılması gereken şey de gayet açıktır; çok süratli bir yargı reformu yapmak gerekir” dedi.

 2- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, AK Parti Grup Başkanvekili Bekir Bozdağ ve AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Haluk İpek ile birlikte düzenlediği basın toplantısında, Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulunun (HSYK) Erzurum’da savcıların yetkisini almasını değerlendirdi. Başbakan Yardımcısı Arınç, HSYK’nın hukuk, adalet ve millet adına karar alan yargı mensuplarının bağımsızlığını düşünerek bir karar almadığını belirterek, “Demokrasi ve hukuku zaafa uğratacak, adaletin haysiyetini ve onurunu teslim ettiğimiz hakim ve savcıları baskı altına alacak bir kararın altına düşünülmeden imza atılmıştır” dedi.

 3- Yargıtay Başkanı Hasan Gerçeker, gazetecilere Adalet Bakanı Sadullah Ergin’in dün yaptığı açıklamalara ilişkin yaptığı değerlendirmede  “İhsas-ı reyi (kanaat belirtme) kimseden öğrenecek değiliz. Asıl ihsas-ı reyi Bakan’ın kendisi yapmıştır” dedi. HSYK’nın kararının hukuka uygun olduğunu dile getirdiklerini belirten Gerçeker, “Yasalar apaçık göstermiş, ihsas-ı rey ile hiçbir alakası yok” dedi.

 4- Danıştay İdari Dava Daireleri Kurulu, Yükseköğretim Kurulunun (YÖK) farklı katsayı kararının yürütmesinin durdurulmasına yaptığı itirazı oy çokluğuyla reddetti.
Öte yandan YÖK Genel Kurul Toplantısı’nın ardından yapılan yazılı açıklamada, Antalya’da iki, Ankara’da bir vakıf üniversitesi kurulması talepleri olumlu bulundu. 9 fakülteye de dekan ataması yapıldı.

 5- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Ali Babacan Bireysel Emeklilik Sistemi’nde (BES) 2 milyonuncu katılımcıya ulaşılması sebebiyle düzenlenen toplantıda “Toparlanmada güçlü sinyaller alıyoruz. İşsizlik beklenenin altında. Siparişler artıyor” dedi. BES rakamlarına da değinen Başbakan Yardımcısı Babacan, bu sistem sayesinde uzun vadeli bir tasarrufun söz konusu olduğunu ifade etti.

6- Dışişleri Bakanı Ahmet  Davutoğlu, Burkina Faso Dışişleri Bakanı Bedouma Alain Yoda ile gerçekleştirdiği görüşmenin ardından düzenlenen ortak basın toplantısında, Türkiye’nin bu ülkede büyükelçilik açacağını söyledi. Bakan Davutoğlu, ABD Temsilciler Meclisi’nde mart başında görüşülecek sözde Ermeni Soykırımı Yasa Tasarısı’na ilişkin bir soru üzerine de “Ermenistan ile normalleşme sürecine büyük önem veriyoruz. Temsilciler Meclisi’ndeki bu girişimlerin bütün bu çabalara sekte vuracağına inanıyoruz” dedi.

 7- Edirne 1. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen davada, CHP’li Belediye Başkanı Hamdi Sedefçi ile Belediye Başkan Yardımcısı Nihan Akdere, “İhaleye fesat karıştırma” suçundan 4 yıl 2’şer ay hapis cezasına çarptırıldı.

 8- TÜSİAD Başkanı Ümit Boyner ve beraberindeki heyet Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ı ziyaret etti. Boyner kabulün ardından gazetecilere yaptığı açıklamada, Başbakan Erdoğan’la TÜSİAD’ın 2010-2012 programını paylaştıklarını söyledi.

 9- Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, Bahreyn’in başkenti Manama’da yapılan Türkiye-Bahreyn Karma Ekonomik Komisyonu toplantısındaki konuşmasında, Türkiye’nin, 2010 yılı sonunda, 1 trilyon dolara yaklaşması beklenen gayri safi yurtiçi hasılasıyla (GSYH) dünyanın en büyük 15. ekonomisi olduğunu söyledi. Türkiye’nin küresel krizin olumsuz etkilerinden kurtulup büyüme sürecine girdiğini uluslararası çevrelerin de kabul ettiğini belirten Bakan Şimşek, “Türkiye, kriz döneminde dahi yılda 7.6 milyar dolar yabancı sermaye çekti. Bahreynli yatırımcıları Türkiye’deki özelleştirme projelerine katılmaya davet ediyorum” dedi.

 10- İsveç Dışişleri Bakanı Carl Bildt, Yabancı Gazeteciler Birliği’nde basın mensuplarına yaptığı  açıklamada, parti kapatılması ile ilgili bir soru üzerine “Biz ve AB, parti kapatmayı hoş karşılamıyoruz. Bu konuda Türkiye, AB’den çok eleştiri aldı.” dedi. Sözde Ermeni soykırımıyla ilgili olarak da Bildt, “Parlamentodan geçeceğini zannetmiyorum. Bu konuyu tarihçilerin halletmesi lazım. Ama onlar da anlaşamıyorlar” dedi.

19 ŞUBAT  2010

 1- Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün başkanlığında Çankaya Köşkü'nde yapılan Milli Güvenlik Kurulu (MGK) toplantısı sona erdi. Toplantının ardından yayımlanan bildiride, “Irak'taki son gelişmeler tüm boyutlarıyla ele alınmış, 7 Mart 2010 tarihinde düzenlenecek parlamento seçimlerinin saydam, meşru, demokratik teamüllere uygun, Irak'ın tüm nüfus kesimlerinin geniş katılımına imkan verecek şekilde gerçekleştirilmesinin önem taşıdığı vurgulanmış, ayrıca terörle mücadeleye ilişkin Türkiye-Irak-ABD üçlü mekanizma sürecindeki gelişmeler değerlendirilmiştir” denildi.

 2- Devlet Bakanı Zafer Çağlayan, AB Süreci’nde İhracatçılar Zirvesi’nde yaptığı konuşmada, Türkiye’nin ekonomik ve siyasi istikrarı yakalamasıyla ekonomide ciddi gelişmeler yaşandığını belirterek, bunu bozacak gelişmelere prim verilmemesini istedi.
 Devlet Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış da yaptığı konuşmada, iyi bir demokrasiyle kalkınmanın yaşanacağını anlatarak, “Ekonomiyle birlikte her olumlu gelişme demokrasiyi geliştirdiği gibi aynı şekilde demokrasiyle ilgili düzelme de ekonomik gelişmeyi sağlar.” dedi.
 TİM Başkanı Mehmet Büyükekşi de yaptığı konuşmada, son birkaç yıldır AB üyeliği hedefinin gerek siyasi, gerek toplumsal seviyede gündemin öncelikli maddeleri arasından çıktığını belirterek, “Bu trenin hızlanmasını istiyoruz” dedi.

 3- MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli yaptığı yazılı açıklamada, ''Erzurum'da süren bir soruşturma kapsamında Erzincan'da görevli bir savcının gözaltına alınıp tutuklanmasıyla devam eden hukuki gelişmelere, Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulu kararıyla idari müdahalede bulunulması, önümüzdeki dönemde önemli siyasi ve hukuki sonuçlar doğuracak gelişmeleri başlatmıştır'' dedi. Bahçeli ayrıca, “Ülkemizde yaşanan cepheleşmenin sancıları altında, bin yıllık kardeşliğin sorgulandığı, mülkün temeli olan adalete güvenin sarsıldığı, kurumların kargaşaya sürüklendiği, siyasetin kirlendiği, halkın ise yoksullaştığı gelişmelerle tam bir fetret devri emarelerini göstermeye başlamıştır” dedi.

 4- YÖK Başkanı Yusuf Ziya Özcan, YÖK Yürütme Kurulu Üyeleri Muhittin İmşek ve Berrak Kurtuluş ile birlikte Gaziantep Valisi Süleyman Kamçı’yı ziyaret etti. Yeni sistemle ilgili açıklamalarda bulunan Özcan, “Yapacağımız şey daha basit bir sistem olacak. Katsayı çarpılmayacak, toplanacak. Sistemin üç bileşeni var: Ağırlıklı ortaöğretim puanı, katsayı ve testlerden alınan skorlar. Bunları herkesin anlayacağı basit hale getirmeye çalışacağız. Alanında gidene mesela 10 puan eklenecek, alanında gitmeyene puan eklenmeyecek” dedi.

5- Ankara’da dün 4.1 büyüklüğünde hafif şiddette deprem meydana geldi.

 6- Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Standard and Poor's Türkiye'nin yabancı para cinsinden uzun vadeli kredi notunu ''BB-''den ''BB''ye yükseltti. Standard and Poor's, Türkiye'nin yerel para birimi cinsinden uzun vadeli kredi notunu ise ''BB''ye yükselttiğini, ''B'' olan kısa vadeli notlarını da teyit ettiğini açıkladı.

 7- Güney Kıbrıs Rum Yönetimi Meclisi, olası bir çözüm durumunda Türkiye, Yunanistan ve İngiltere’nin garantörlük hakkını reddeden bildiriyi oybirliğiyle kabul etti.
 
 8- Çin, ABD Başkanı Barack Obama’nın dün Tibet’in ruhani lideri Dalay Lama ile görüşmesini kınadı ve ABD’nin Pekin Büyükelçisi’ni Dışişleri Bakanlığına çağırarak rahatsızlığını dile getirdi.

 9- İran, ''Cameran'' adlı ilk yerli yapım muhribin Basra Körfezi'nde dini lider Ayetullah Ali Hamaney'in huzurunda törenle denize indirildiğini bildirdi.


20 ŞUBAT 2010

1- TBMM Başkanı Mehmet Ali Şahin İstanbul’da düzenlenen Uluslararası Hoca Ahmet Yesevi Sempozyumu’nun açılış töreni öncesinde, yargıda yaşanan gelişmelere ilişkin değerlendirmesinin sorulması üzerine, “Ben yargının işine karışmam. Yargıyı yargıya bırakalım. Yargı, yasal çerçevede görevini yapsın. Biz yargının işine karışmayız, siz de karışmayın” dedi.
Başkan Şahin törende yaptığı konuşmada da, “Hikmet Dersleri ile Hoca Ahmet Yesevi, Anadolu’nun Türk yurdu haline gelmesini sağlayan din ve devlet büyüklerimizin ilham kaynağı olmuştur. ‘Güçlüyken kavga etme, muhtaçken ver’ gibi mesajlarla Türk-İslam medeniyetinin yerleşmesine katkıda bulunmuştur” dedi.

2- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan İstanbul’da TOKİ tarafından yaptırılan 8 köprülü kavşağın açılış töreninde yaptığı konuşmada, yargıda yaşanan gelişmelere değinerek “Anayasa ne diyorsa, yasalar ne diyorsa herkes orada belirlenen tanıma göre görevini bilecek, görevini yapacak” dedi. Danıştay’a yönelik saldırıyı hatırlatan Başbakan Erdoğan, “Saldırı sonrasında olay yerine gidenler, kameraların karşısında hükümeti en ağır şekilde eleştirdiler. Aradan 4 yıl geçti. Şu an o saldırıyı kınayanlar, faturayı bize kesmeye gayret edenler, bu defa da olayın aydınlatılmasını eleştiriyor” dedi. Milletin iradesini yok sayan, milletin tercihini yok sayan her türlü girişim karşısında boyunlarını bükmeden dimdik duracaklarını, milletin emanetine sahip çıkacaklarını ifade etti.
Öte yandan Başbakan Erdoğan, İstanbul Dolmabahçedeki Başbakanlık Çalışma Ofisinde sanatçılarla “demokratik açılım” konusunda görüş alışverişinde bulunmak üzere bir araya geldi. Sanatçıların ait olduğu toplumun aynası olduğunu belirten Başbakan Erdoğan, “Siz değerli sanat insanlarının ülkemizin ve milletimizin her türlü meselesini, sıkıntısını yüreğinizin derinliklerinde hissettiğinize şüphem yok. Bugüne kadar ezgilerinizle kardeşliğimizi pekiştirdiniz, şimdi de yüreğinizi ortaya koyarak bu ülkenin daha aydınlık yarınlara kavuşmasını sağlayacak olan yine sizlersiniz” dedi.

3- CHP Genel Başkanı Deniz Baykal partisinin Bolu İl Kongresi’nde yaptığı konuşmada, Erzincan Cumhuriyet Başsavcısı İlhan Cihaner’in tutuklanmasına tepki göstererek “Böyle şeyler demokrasinin askıya alındığı dönemde olur. Sanki Türkiye’de bir darbe yapıldı, haberimiz yok, darbe doğrultusunda icraatlar başladı. Toplu gözaltına almalar, tutuklamalar, özel adalet dışı yargılama süreçleri, gözaltılar, iftiralar, Türkiye’de yaygınlaştırıldı” dedi.

4- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Cemil Çiçek Kastamonu’da düzenlenen “Türkiye Buluşmaları” konulu toplantıda anayasa değişikliği ile ilgili olarak yaptığı konuşmada, mevcut anayasanın farklı dengelere sahip olduğunu belirterek, “Hak ve özgürlüklerin teminatı konusunda ciddi sıkıntıları olan bir anayasa. O yüzden ne kadar erken değiştirilirse ne kadar değiştirilebilirse bu ülke için o kadar kardır. Biz değişikliği baştan beri savunuyoruz. Zaman geldi yaptık. Ama bugün daha da ihtiyaç haline geldi. Bu anayasa, bu anayasaya göre değişecek. Herkesin bilmesi gereken bu. Kendi temennimize göre değil bu anayasaya göre değiştireceğiz. Böyle bir arayışın çabası içerisindeyiz” dedi.
 
5- Devlet Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış, Ayakkabıcılar Derneğinin tanıtım toplantısında yaptığı konuşmada, demokrasiye yatırım yaptıkça ülkede refahın yakalandığını, demokrasiye hep birlikte sahip çıkılması gerektiğini belirterek, “Birileri demokrasiye zarar vermeye ya da ayar çekmeye kalkışırsa, ekonominin ayarı hepten bozulur. İki de bir seçim istenirse ülkede istikrar kalmaz” dedi. Yargıdaki tartışmalara da değinen Bakan Bağış, “Hukukun üstünlüğü derken adaletin de hiç kimsenin şüphe duymayacağı kadar yerinde olması gerekir. Adaletin olmadığı yerde kalkınma da olmaz. Onun için kalkınma, adalet, demokrasi birbirine bağlantılı” dedi.

6- Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu Sırbistan Dışişleri Bakanı Vuk Jeremiç ile  görüşmesinin ardından düzenlenen ortak basın toplantısında, Balkanlar bölgesinin istikrar ve refah bölgesine dönüşmesi için çabalarının süreceğini belirterek, Bosna-Hersek ile yürütülen süreç için bir defa daha Jeremiç’i tebrik ettiğini söyledi. “Biz bu büyük uzlaşmanın daha büyük adımlarla derinleşerek güçlenmesini istiyoruz” dedi.
Jeremiç de yaptığı konuşmada, gerek Sırbistan’ın gerekse Türkiye’nin vizyonlarının aynı olduğunu, bunun da istikrarlı, barış ve huzur ortamı içinde yaşayan, Avrupa ile bütünleşen bir Balkanlar olduğunu söyledi.

 7- Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım, Sakarya’nın Sapanca ilçesinde Telekomünikasyon İletişimcileri Derneği (TELKODER) tarafından düzenlenen 4. Telekomünikasyon Zirvesi’nin kapanışında yaptığı konuşmada, “Dinleme insanlığın bir sorunu. Etik olmayan, evrensel hukuka uymayan, haberleşme özgürlüğüne aykırı, iğrenç bir şey. Bunu yapmak, insanlıkla bağdaşan bir şey değil. Türkiye’de bu korku yayılmaya çalışılıyor ama vatandaş geçen sene yüzde 24 daha fazla konuşmuş, yüzde 50 daha fazla mesaj göndermiş. Millet inadına konuşuyor. 3-5 tane hak, hukuk tanımayan kendini bilmez için vatandaşın korku yaşamaması lazım. Demokraside bunlar olmaz” dedi.

8- Sanayi ve Ticaret Bakanı Nihat Ergün Kayseri’de gazetecilerin gündeme ilişkin sorularını cevapladı. Bakan Ergün, ‘yargıdaki çekişmelerin ekonomiyi nasıl etkilediği’ sorusu üzerine, ekonomide yatırımın yüzde 60 oranında psikolojiye bağlı olduğunu belirterek “Eğer bir kargaşa, bir belirsizlik dönemi olursa o zaman müteşebbis yavaş hareket eder, tüketenler de tedirgin davranır. Adalet, hukuk dediğimiz şeyin hiçbir zaman sarsılmaması gerekir. Ama bunların hepsinde endişe meydana gelirse ne yatırım yapan rahat yatırım yapar, ne ihracat yapan rahat ihracat yapar. Bu açıdan üretenle tüketenler rahatsız edecek gelişmelerin yaşanmasını istemez” dedi.

9- Tekel işçilerine destek amacıyla Türk-İş, DİSK, KESK ve Türkiye Kamu-Sen tarafından Ankara’da ‘Tekel İşçileriyle Dayanışma ve Yürüyüş Mitingi’ düzenlendi.

10- Almanya’da düzenlenen 60. Berlin Film Festivali’nde “Altın Ayı” ödülüne Türk Yönetmen Semih Kaplanoğlu’nun “Bal” adlı filmi layık görüldü.

 11- Tanzanya Cumhurbaşkanı Jakaya Kikwete, Türkiye İşadamları ve Sanayicileri Konfederasyonu (TUSKON) tarafından İstanbul’da düzenlenen “Türkiye-Tanzanya Ticaret ve Yatırım Forumu”nda yaptığı konuşmada, Türk iş adamlarına yatırım çağrısında bulunarak, “Karpuz üretiminden enerjiye kadar acil yatırıma ihtiyaç var. Gelin yatırım yapın, müşterileriniz sizi Tanzanya’da hazır bekliyor” dedi. Kikwete, Türkiye ve Tanzanya arasındaki vizenin kalkması ile birlikte ticaret hacminin artmasını beklediklerini ifade ederek, “Tanzanya’nın 300 milyon nüfuslu Afrika pazarına açılan bir kapı olduğunu” söyledi.
 Devlet Bakanı Zafer Çağlayan da yaptığı konuşmada, Türkiye ile Tanzanya arasında karşılıklı ticareti geliştirecek bir anlaşma imzaladıklarını belirterek, 5 yıl öncesine kadar Türkiye’den Afrika’ya 5 milyar dolar olan dış ticaret hacminin 16 milyar dolara ulaştığını ifade etti.

 12- KKTC Başbakanı Derviş Eroğlu, İskele Belediyesi Atatürk Kültür Merkezinin açılış töreninde yaptığı konuşmada, Güney Kıbrıs Rum Meclisi’nin, Türkiye'nin etkin ve fiili garantisinin olduğu hiçbir anlaşmayı kabul etmeyecekleri yönünde aldığı karara sert tepki göstererek, müzakerelerin sürdüğü bir dönemde bu kararın müzakereleri baltaladığını belirtti.

                                                                                                             21 ŞUBAT 2010

 1- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, İspanya’ya hareketinden önce İstanbul Atatürk Hava Limanında yaptığı açıklamada, yargı reformunun şu anda Türkiye’deki hem siyasi partilerin, hem de sivil toplum kuruluşlarının beklentisi olduğunu belirterek, “Bu beklentiyi karşılıksız bırakmak istemiyoruz. Arkadaşlarımız bu çalışmaları yapıyorlar. Bu çalışmalardan sonra Meclis gündemine getirmeyi düşünüyorlar” dedi.
   İspanya ziyaretiyle ilgili de bilgi veren Başbakan Erdoğan, “AB’ye müzakere sürecimiz konusunda görüş soracağız. İspanya’nın AB Dönem Başkanlığı’ndan beklentilerimizi dile getireceğiz. Daha önce beklediğimiz fasılların bu dönem açılması konusunu ifade edeceğiz” dedi.
 Başbakan Erdoğan, açıklamalarının ardından beraberindeki 9 bakanla birlikte 2. Türkiye-İspanya Zirvesi’ne katılmak üzere İspanya’ya hareket etti.

 2- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, İstanbul’da AK Parti Genel Merkezi tarafından Haliç Kongre Merkezi’nde düzenlenen “Türkiye Buluşmaları” toplantıları kapsamında “demokratik açılım”la ilgili konuştu. Başsavcı İlhan Cihaner’in tutuklanmasıyla başlayan yargı tartışmalarına da değinen Başbakan Yardımcısı Arınç, HSYK’nın savcıları yetkilendirebileceği gibi, yeri geldiğinde bu yetkileri elinden alabileceğini ancak soruşturma yapmanın HSYK’nın işi olmadığını belirterek “Biz yargımıza sahip çıkacağız. Herkes görevini yapacak” dedi.

 3- Devlet Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış, AB İletişim Stratejisi (ABİS) kapsamında düzenlenen toplantının ardından yaptığı açıklamada, Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay’la birlikte Türkiye’nin AB ülkelerine tanıtım stratejisini konuşmak üzere bir araya geldiklerini belirterek “AB ile ilgili bazı kavramları ve AB’yi vatandaşlara nasıl daha iyi anlatabileceğimizi değerlendirdik ve çalışmalara ilk adımı attık” dedi.

 4- Sanayi ve Ticaret Bakanı Nihat Ergün, Kayseri’de Anadolu Oto Galericiler Sitesi Türkiye Sektör Temsilcileri 1. İstişare toplantısında yaptığı konuşmada, Türkiye’nin 2010’da yeniden büyüme trendine girdiğini ve 2002 yılı sonundan itibaren yaşanan olumlu gelişmelerin toplumun bütün kesimlerine yansıdığını belirterek “2002’de 91 bin otomobil satıldı. Küresel krizin yaşandığı 2009’da ise 370 bin otomobil satıldı. 2008’de bu rakam 306 bin civarındaydı” dedi.
 5- İstanbul’da düzenlenen “Avrasya Boat Show”u gezen Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım, vergiler sebebiyle yabancı bayrak taşıyan teknelerin Türk bayrağı çekmesi için yapılan düzenlemeden 12 binin üzerinde tekne sahibinin yararlandığını söyledi.
 6- AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Hüseyin Çelik yaptığı açıklamada, Kahramanmaraş Milletvekili Avni Doğan’ın yaptığı açıklamalar nedeniyle “uyarıldığını” belirterek, parti olarak kuruldukları günden bu yana “fişlemeye karşı tavır koyduklarını, demokratik bir ülkede kimsenin fişlenmesini doğru bulmadıklarını” kaydetti.

 7- Yüksek Öğretim Kurulu (YÖK) Başkanı Prof. Dr. Yusuf Ziya Özcan, “Türkiye’de Yaşayan Diller Enstitüsünün kurulmasının onaylanmasının ardından YÖK olarak Kürtçe’nin seçmeli bir dersle eğitime başlamasını istedik. Bakalım ne kadar başarılı olacak, kaç öğrenci bu dersi talep edecek” dedi. Kürdoloji bölümünün önümüzdeki sene Artuklu Üniversitesi’nde eğitime başlayacağını belirten Özcan, “Talep olması halinde başka üniversitelerde de açılması konusunda YÖK olarak bu talepleri olumlu karşılayacağız” dedi.

 8- Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı Rıfat Hisarcıklıoğlu Suriye’de Devlet Başkanı Beşar Esad’la yaptığı görüşmenin ardından yaptığı açıklamada, Türk işadamlarının problemlerini dile getirmesinin yanı sıra, otoyol gibi çeşitli ihalelerde Türk işadamlarına ve müteahhitlere öncelik verilmesini istediğini bildirdi. Esad ise “Türk iş adamlarının, Suriye’ye yatırım yaparken önlerine çıkacak her türlü problemin doğrudan kendisine iletilmesini” istediğini belirtti.

                                                                                                            22 ŞUBAT 2010

 1- Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Sinop’ta Vali M. Hakan Güvençer’i ziyaret etti. Cumhurbaşkanı Gül, Bayındırlık ve İskan Bakanı Mustafa Demir ve YÖK Başkanı Prof. Dr. Yusuf Ziya Özcan’ın da bulunduğu ziyarette, Ankara’da devam eden arama ve gözaltılarla ilgili olarak  “Bir şey söylemeyeceğim. Yargı süreci devam ediyor. Herkes kuvvetler ayrılığına dikkat etmeli” dedi.
 Yargı reformuyla ilgili bir soruyu da cevaplayan Cumhurbaşkanı Gül “Bunu yeni bir kutuplaşmaya fırsat vermeden, bu konuları politize etmeden, partizanca bir kutuplaşma vesilesi yapmadan ele almak gerekir. Ama aynı zamanda açıkçası bir yargı reformunun Türkiye için zaten şart olduğuna bütün kurumlarımız ve her kesim inanıyor. Bunun nasıl yapılması meselesinde bir problem var. Bu konuda çok yoğun bir çalışma yapılması kanaatindeyim” dedi.

 2- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, CNN Türk’te katıldığı bir programda “Balyoz Planı” iddialarına ilişkin soruşturma kapsamında yapılan operasyonları değerlendirdi. Başbakan Yardımcısı Arınç “Ben bugün yapılan bu gözaltıları ve arkasından gelecek olan hukuk sürecini Türkiye’nin iyi takip etmesi gerektiğini düşünüyorum” dedi.
 3- Yargıtay Başkanı Hasan Gerçeker, Yargıtay 17. Hukuk Dairesi Üyesi Aytaç Malkoç’un emekliye ayrılması sebebiyle Yargıtay’da düzenlenen törende yaptığı konuşmada “Hukuk devleti, hukukun üstünlüğü ilkelerinin gereği olan kuvvetler ayrılığı, yargı bağımsızlığı varsa siyasetin de yargının işine karışmaması gerekir” dedi.
 4- BYEGM Genel Müdürü Salih Melek, BYEGM’nin katkılarıyla, Turizm Çevre ve Kent Gazetecileri Derneği (TURÇEV) ile Kültür ve Turizm Bakanlığı işbirliğinde Antalya’da düzenlenen “Uluslararası Medya ve Turizm Sempozyumu”nda yaptığı konuşmada, Türkiye’nin artan gücünün turizmin yükselmesine neden olduğunu belirterek “Dünya medyasını yakından takip ediyoruz” dedi.
  5- Ergenekon savcılarınca başlatılan “Balyoz Güvenlik Harekat Planı” soruşturması kapsamında, İstanbul, Ankara, İzmir ve Bursa’da 20 ayrı adrese eşzamanlı operasyonlar düzenlendi. 17 emekli general, 4 muvazzaf amiral, 27 subay ve 1 astsubay olmak üzere 49 kişi gözaltına alındı.

 6- Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı ve Avrupa Ticaret ve Sanayi Odaları Birliği (Eurochambres) Başkan Yardımcısı Rifat Hisarcıklıoğlu, İstanbul’da düzenlenen Eurochambres Ortak Üyeler Komitesi Toplantısı’nın açılışında yaptığı konuşmada, “Ekonomik Kriz, Lizbon Antlaşması ve Avrupa Birliği’nin Genişleme Süreci’’ konusunu toplantının ana teması olarak belirlediklerini kaydetti.
 Toplantıya katılan Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Ali Babacan da Avrupa’da finansal anlamda sıkıntı içine girmiş ülkelere uyarıda bulunarak, alınacak tedbirlerin hemen uygulamaya konulması gerektiğini söyledi.
 Toplantıda konuşan Avrupa Parlamentosu Üyesi Marietje Schaake, Türkiye’nin AB üyeliğine destek verdiklerini belirtti. Eurochambres Başkanı Alessandro Barberis de bütün ülkeler arasında ilişkileri güçlendirmeye çalıştıklarını söyledi.

 7- AB Komisyonu’nun Genişlemeden sorumlu Üyesi Stefan Füle, Türkiye-AB Karma Parlamento Komisyonu toplantısında, AB’nin Türkiye’ye ve Türk halkına verdiği sözlere bağlı kalma taahhüdünde bulunarak, “Türkiye’de geçen yıl birçok önemli reform hayata geçirildi. Bunlardan bazılarına birkaç yıl önce neredeyse hiç ihtimal verilmiyordu. Sivil asker ilişkilerinde dönüm noktası olan EMASYA protokolünün iptali buna bariz bir örnek” dedi. Füle ayrıca, demokratik açılımı desteklemeye devam edeceklerini bildirdi.

 8- AB Dönem Başkanlığını 1 Ocak 2010’da devralan İspanya’ya ziyaret gerçekleştiren Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, ziyaret kapsamında “Nueva Economia Forumu” tarafından düzenlenen toplantıda, “İspanya’nın dönem başkanlığını üstlenmiş olmasından büyük heyecan duyuyorum. İspanya’ya görevinde başarılar diliyorum. Bizim AB için hedefimiz açıktır:Tam üyelik. Beklentimiz AB’nin yükümlülüklerine sadık kalmasıdır” dedi.
  Başbakan Erdoğan, Kraliyet Sarayı’nda İspanya Kralı Juan Carlos ile görüşmesinin ardından Sevilla’ya giderek “Medeniyetler İttifakı projesinin harekete geçirilmesinde üstlendiği önemli rolü” sebebiyle Sevilla NODO Vakfı tarafından layık görüldüğü ödülü aldı.
 Öte yandan başkent Madrid’deki ikinci hükümetlerarası Türkiye-İspanya Zirvesi çerçevesinde bir araya gelen Başbakan Erdoğan, İspanya Başbakanı Jose Luis Rodriguez Zapatero ile ortak basın toplantısı düzenledi. Başbakan Erdoğan bir gazetecinin, yargı reformuyla ilgili bir sorusu üzerine “Bizler, iktidar partisi olarak çalışmamızı şu anda sürdürüyoruz. Bu çalışmamızı bir noktaya kavuşturduktan sonra, tüm muhalefet partileriyle konuşup ortak bir yol arayacağız. Müzakerede bize katkı verirler veya vermezler, vermemeleri halinde de bizler bunu parlamentoya götürme düşüncesindeyiz. Parlamentoya gidildikten sonra eğer referandum için yeterli sayıyı alamazsak halka gideriz. Ve inanıyorum ki halkımız şu anda yargı reformu konusunda bizimle aynı düşüncede. Aynı şekilde tüm sivil toplum örgütleri de bu beklentinin içerisinde. Referandumdan da bu konuda beklentilere cevap verecek bir neticenin çıkacağına inanıyorum” dedi.
  Başbakan Erdoğan, İspanyol ‘El Pais’ gazetesi ile yaptığı mülakatta ise İsrail’in İran’a yönelik muhtemel bir saldırısının bölge için felaket olacağını belirterek “Tahmin edilemeyecek sonuçlara yol açar” uyarısında bulundu.
 9- KKTC Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat, Güney Kıbrıs Rum Yönetimi (GKRY) Meclisinin, Kıbrıs’ta garantiler ve garantörlük haklarının kabul edilemeyeceği yönünde oy birliğiyle aldığı kararı, görüşme sürecini sabote etmeye yönelik, GKRY lideri Dimitris Hristofyas’ın da katıldığı bir provokasyon olarak niteledi. Cumhurbaşkanı Talat, KKTC Cumhuriyet Meclisinde de doğal olarak karşı bir karar alınması konusunda bir çalışma olduğunu belirtti.
 10- Afganistan’ın güneyindeki Uruzgan vilayetinde, NATO güçlerinin bir saldırıya gitmelerinden şüphe ettiği araç konvoyuna düzenlediği hava saldırısında, 33 sivilin öldürülmesinin ardından Afganistan'daki NATO ve Amerikan kuvvetlerinin komutanı General Stanley McChrystal, “hata” için özür diledi.
23 ŞUBAT 2010

 1- Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Yargıtay Başkanı Hasan Gerçeker ve Danıştay Başkanı Mustafa Birden’i Çankaya Köşkü’nde ayrı ayrı kabul etti. Toplantının ardından Yargıtay’a girişinde gazetecilerin görüşmeye ilişkin sorularını yanıtlayan Gerçeker, gündemde yargı reformu konusunun bulunduğunu, görüşmede Cumhurbaşkanı Gül’ün yargı reformu ile ilgili görüşlerini aldığını söyledi.

 2- Genelkurmay Başkanlığı internet sitesinde yapılan açıklamada, “İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığınca yürütülmekte olan bir soruşturma kapsamında ortaya çıkan ciddi durumu değerlendirmek üzere, bugün Genelkurmay Başkanlığı Karargahı’nda, Türk Silahlı Kuvvetlerinde görevli bütün orgeneraller ve oramirallerin katılımı ile bir toplantı icra edilmiştir” denildi.

 3- CHP Genel Başkanı Deniz Baykal partisinin Meclis grup toplantısında yaptığı konuşmada, “Balyoz Güvenlik Harekatı Planı” iddialarına ilişkin yürütülen soruşturmayla ilgili olarak, “Bu olayların arkasında hukuk duyarlılığı yok. Bu hukuk süreci değil, siyasal hesaplaşma sürecidir” dedi. Baykal, kuvvet komutanlarının gözaltına alınmasını da değerlendirerek, faşizmden demokrasiye geçen ülkelerde, bu çapta bir tasfiye, sindirme operasyonu gerçekleşmediğini belirtti.

 4- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Cemil Çiçek, TBMM’de gazetecilere yaptığı açıklamada, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın yurtdışında olması nedeniyle vekalet görevinin kendisinde olduğunu belirterek, “Dün bir gazetede de gündeme gelen ‘işaret ve parola’ konusu olmak üzere, bir değerlendirme yapma ihtiyacı çerçevesinde Genelkurmay Başkanlığı ile görüşme yapılmıştır. Bunun dışındaki tüm bilgiler yakıştırmadır ve doğru değildir” dedi.

 5- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Ali Babacan İstanbul’da gazetecilere yaptığı açıklamada, Türkiye’nin kriz öncesi attığı adımlarla ekonomisinin gayet iyi gittiğini ve Orta Vadeli Plan’ın önümüzdeki yıl yürürlüğe gireceğini belirterek, “Şimdi bu plan üzerindeki dört parametreyi netleştirmeye çalışıyoruz. Bunun için uzmanlar çalışmalarını sürdürüyor” dedi. Türkiye’nin kredi notu ve IMF anlaşmasına da değinen Başbakan Yardımcısı Babacan, “Şu anda bizim notumuz, ekonomik parametrelerimizin çok daha iyi olduğu bazı ülkelerin altında. Demek ki ne yaptığımızı görmek istiyorlar. IMF konusunda ise elimiz güçlü. Acelemiz yok. Anlaşmak zorunda değiliz. 31 Aralık 2009’da masada olan her şey değişti” dedi.

 6- Sanayi ve Ticaret Bakanı Nihat Ergün yaptığı yazılı açıklamada, dün Merkez Bankası tarafından açıklanan 2010 Şubat ayı kapasite kullanım oranını değerlendirdi. Ekonomik parametrelerdeki istikrarlı gidişatın, küresel krizin üzerindeki etkilerinin aşama aşama geride bırakıldığını gözler önüne serdiğini belirterek, “Kapasite kullanım oranlarına baktığımızda geçen yılın aynı ayına göre bütün mal gruplarında artış oldu. Ekonomik toparlanma paralelinde ve baz etkisi sebebiyle kapasite kullanım oranlarındaki iyileşmenin önümüzdeki aylarda da devam etmesini bekliyoruz” dedi.

 7- MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli partisinin Meclis grup toplantısında yaptığı konuşmada, Türkiye’de son dönemlerde yaşanan sorunların, devletin bekasını etkileyecek, rejimin güvenliğini zedeleyecek boyutta olduğunu iddia ederek, Cumhurbaşkanı, TBMM Başkanı, Başbakan, Genelkurmay Başkanının da aralarında bulunduğu diğer kurum yöneticilerinin katılımıyla “devlet zirvesi” düzenlenmesi gerektiğini söyledi. Türkiye’nin bu yükü taşımaya artık tahammülünün kalmadığını da belirten Bahçeli, “Tek çare, seçime giderek milletin hakemliğine başvurmaktır” dedi.

 8- BDP Genel Başkan Yardımcısı Gülten Kışanak partisinin Meclis grup toplantısında yaptığı konuşmada, yaşanan yargı krizinin odağında darbe anayasasının bulunduğunu belirterek, “Eğer şimdi samimi olarak yargının siyasallaşmasından şikayet eden varsa, bunu değiştirmek isteyen varsa biz her zaman destek vermeye hazırız. Ancak şunu çok açık olarak ifade ediyoruz ki bu darbe anayasasını tamamen değiştirmeyi, sivil, demokratik, özgürlükçü ve çoğulcu bir anayasa yapmayı hedeflemeyen bir yargı reformu olamaz” dedi.

9- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, resmi ziyaret için bulunduğu İspanya’nın Cordoba kentinde temaslarına ilişkin gazetecilere yaptığı açıklamada, İspanya ile işadamları, akademisyenler ve sanatçılara beş yıllık çok girişli vize verilmesiyle ilgili mutabakata varıldığını belirterek, ''Bizim için çok çok önemli olan vize konusunda özellikle işadamlarımıza beş yıl içinde çok girişli vize konusunda aramızda mutabakat sağladık. Sadece işadamlarımız değil, akademisyenlerimiz ve sanatçılarımız da istifade edecek. Ayrıca Erasmus ile ilgili öğrencilerimizin de istifade etme imkanı olacak” dedi.

 10- Avrupa Parlamentosu (AP) Türkiye Raportörü Ria Oomen-Ruijten, Brüksel’de düzenlenen Türkiye-AB Karma Parlamento Komisyonu toplantısında yaptığı konuşmada, Türkiye’nin yargı reformu stratejisini bir an önce uygulaması gerektiğini belirterek, “Bir başsavcı tutuklanıyor, hemen ardından bu kararı alan savcı ya da hakimlerin yetkileri elinden alınıyor. Bu iyi bir görüntü değil. Yargıda bazı şeyler tarafsızlık açısından yolunda gitmiyor. Dolayısıyla burada TBMM öyle bir yasal zemin oluşturmalı ki yargı kararları tartışılmasın. Bunun için yeni bir anayasa gerekiyor, bunu istiyoruz. Yasalar yeterince açık ve net olursa yargı tarafsız davranır ve yargının vermiş olduğu kararlar tartışılmaz” dedi.

 11- ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Philip Crowley başkent Washington’da düzenlediği basın toplantısında, Türkiye’deki “Balyoz darbe planı iddiaları”na ilişkin aralarında eski kuvvet komutanlarının da bulunduğu son gözaltıları değerlendirirken, “Türkiye’deki siyasetin ve toplumun gelişimi içinde bu konular yeni değil. Spesifik bir endişemiz olduğunu düşünmüyorum. Atılan tüm adımlar Türk yasalarıyla uyumlu ve şeffaf olmalı” dedi.


24 ŞUBAT 2010

 1- Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Anayasa Mahkemesi Başkanı Haşim Kılıç ve Adalet Bakanı Sadullah Ergin’i Çankaya Köşkü’nde kabul etti. Bakan Ergin görüşmede, yargı reformu stratejisi belgesini anlatarak, AB ülkelerindeki uygulamalardan örnekler verdi. 

2- CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, partisinin MYK toplantısında komutanların gözaltına alınması ve sonrasındaki gelişmeleri değerlendirdi. Baykal, “Yaşanan süreci çok iyi takip etmemiz gerekiyor. Gerginlik had safhada. Bu süreci bu noktaya getiren iktidar. Bu süreçte ne yapacakları belli olmaz. Her an erken seçim kararı alabilirler” dedi.
Öte yandan Cumhuriyet gazetesine yaptığı açıklamada, Türkiye’de rejimi değiştirme ve dönüştürme mücadelesi yapıldığını ileri süren Baykal, mayıs ayında yapılacak kurultayda yönetimde gençleşme ve değişim yaşanacağını söyledi.

 3- Danıştay Başkanı Mustafa Birden, ''Yüksek Yargı Kurumlarının Avrupa Standartları Bakımından Rollerinin Güçlendirilmesi Ortak Projesi Toplantısı''na gelişinde gazetecilerin sorularını cevapladı. Birden, dün Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ile gerçekleştirdikleri görüşmeye ilişkin soru üzerine, yargı reformu strateji taslağıyla ilgili görüşlerini ilettiklerini bildirdi.
Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısı Abdurrahman Yalçınkaya da konferans sonrasında gazetecilerin sorularını cevapladı. Yalçınkaya, AK Parti hakkında kapatma davası hazırlığı yapıldığı iddialarına ilişkin “İnceleme ve soruşturma farklıdır, soruşturma aşamasına geçildiği söylenemez” dedi.

 4- Alevi açılımı çalışmaları kapsamında Sivas’a giden Devlet Bakanı Faruk Çelik, kentteki sivil toplum kuruluşları, siyasi parti temsilcileri ve kanaat önderleriyle görüştükten sonra yaptığı açıklamada, 35 aydının can verdiği Madımak Oteli’nin kamulaştırılacağını açıkladı.

 5- Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, Marmara Üniversitesi Maliye Araştırma ve Uygulama Merkezinin düzenlediği ''Global Krizin Türk Kamu Maliyesine Yansımaları'' konulu toplantıda yaptığı konuşmada,  kriz döneminde Türkiye'nin istihdam yarattığını ancak işgücüne katılım çok fazla olduğu için bu dönemde işsizliğin yükseldiğini kaydetti.

 6- Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım, Ankara Sanayi Odasında (ASO) gerçekleştirilen ASO Meclisi, 1. Organize Sanayi Bölgesi, 2. ve 3. Organize Sanayi Bölgesi Müteşebbis Heyetleri Müşterek Toplantısı’nda yaptığı konuşmada, 2008 yılında başlayan finansal krizin, özellikle üretim ve taşımacılık sektörlerini etkilediğini ifade etti. Bakan Yıldırım ayrıca “Bana göre fiilen demiryolu yok. Yüzde 94'ü tek hat, yüzde 83'ü sinyalsiz, yüzde 82'si elektriksiz ve yüzde 70'i de 50 yıldır bakılmamış yollarımız var'' dedi.
       
 7- MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, partisinin Merkez Yönetim Kurulu toplantısının ardından yaptığı yazılı açıklamada, ''Türkiye'nin yakın tarihinin en sancılı dönemlerinden birini yaşadığını, milletin birliği, devletin bütünlüğü, toplumun huzur ve güvenliği ile demokratik rejimin geleceğinin ağır tehditler altında var olma mücadelesi verdiğini'' savundu. Bahçeli, MHP'nin erken genel seçim önerisindeki ısrarını tekrarladığını bildirerek, ''Bütün şiddetiyle hissedilen siyasal, sosyal, ekonomik ve kültürel bunalımdan kurtulmanın, çatışmadan, kavgadan uzak bir yeni dönemin kapılarının açılmasının yegane yolu, seçime başvurmak ve tek seçeneği, millet iradesinin acilen tazelenmesidir'' dedi.

 8- TÜSİAD Başkanı Ümit Boyner ve beraberindeki heyet, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç ve CHP Genel Başkanı Deniz Baykal ile ayrı ayrı görüştü. Başbakan Yardımcısı Arınç görüşmede, TÜSİAD’ın Türkiye’de ses getiren, dikkatle izlenen, sözlerine güvenilen, itibarlı bir kuruluş olduğunu belirterek, “Şüphesiz geçmişten bu yana bu dönemde de bu itibarlı kuruluşun Türkiye’nin tüm meseleleri konusunda çok özenli çalışmalar yapacağına inanıyorum” dedi.

 9- Yargıçlar ve Savcılar Birliği (YARSAV) Yönetim Kurulundan yapılan açıklamada, uzun zamandır yargıya karşı planlı, kapsamlı ve dozu artan yıpratma, kuşatma ve egemen olma çabalarının sürdüğü savunuldu.

 10- G-9 Gazeteci Meslek Örgütleri Platformu ve Türkiye Gazeteciler Sendikası (TGS), basın mensuplarının kişisel telefon ve elektronik postalarının dinleme ve izlemeye tabi olup olmadığının öğrenilmesi için “Dinliyor musunuz?” başlıklı kampanya başlattı.

 11- Ankara 21. Asliye Ceza Mahkemesi, RTÜK Başkanı Davut Dursun ve eski Başkanı Zahid Akman’ı ''görevi kötüye kullandıkları'' gerekçesiyle, 2 yıl 6'şar ay hapis cezasına çarptırdı.

 12- “Balyoz Harekat Planı” soruşturması kapsamında, eski Kuzey Deniz Saha Komutanı emekli Koramiral Feyyaz Öğütçü ile birlikte 12 subay tutuklandı.

 13- Uluslararası Sendikalar Konfederasyonu (ITUC) ve Avrupa Sendikalar Konfederasyonu (ETUC), Tekel işçilerinin taleplerinin kabul edilmesi için Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'a mektup gönderdi.

    14- Balıkesir’in Dursunbey ilçesindeki maden ocağında dün meydana gelen patlamada, 13 işçi yaşamını yitirdi, 18 madenci de yaralandı.

 15- KKTC Cumhuriyet Meclisi Genel Kurulu, Kıbrıs sorununun çözümünde garantilerin vazgeçilmezliğini vurgulayan kararı oy birliği ile kabul etti.

 16- Ermenistan Meclisinin uluslararası anlaşmalara ilişkin yasaya “anlaşmaların yürürlüğe girmeden iptali”ne olanak sağlayan düzenlenmenin eklenmesi önerisini kabul ettiği bildirildi. Tasarının Meclise sunulması sırasında konuşan Ermenistan Dışişleri Bakanı Edvard Nalbantyan, Türkiye ile Ermenistan arasında geçen yıl imzalanan protokollerinin onaylanma sürecini durdurabilecekleri gibi lağvedebileceklerini söyledi.

 17- Latin Amerika ve Karayip ülkeleri, Meksika’nın Cancun kentinde dün sona eren zirvede, ABD ve Kanada’yı kapsamayan yeni bir bölgesel birlik kurma kararı aldı. Yeni birliğin, son 50 yıldır bölgesel konularla ilgilenen temel kurum olan, ancak bazı ülkelerin ABD’nin çıkarlarını savunmakla eleştirdiği Amerika Birleşik Devletleri Örgütü’ne (OAS) alternatif olarak kurulması planlanıyor.

 18- Sudan Hükümeti ile Darfur’un en güçlü isyancı grubu arasında imzalanan ateşkes anlaşması yürürlüğe girdi.

                                                                                                            25 ŞUBAT 2010

 1- Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün başkanlığında, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ve Genelkurmay Başkanı Orgeneral İlker Başbuğ’un katılımıyla Çankaya Köşkü’nde üçlü zirve gerçekleştirildi.
 Zirve sonrasında Çankaya Köşkü’nden yapılan yazılı açıklamada “Görüşmede son günlerde kamuoyunda tartışılan konular ayrıntılı bir biçimde ele alınmıştır. Bu bağlamda gündemdeki meselelerin anayasal düzen ve kanunlarımız çerçevesinde çözüme kavuşturulacağından vatandaşlarımızın emin olmaları ve bu süreçte kurumlarımızın yıpranmaması için herkesin sorumluluk bilinciyle hareket etmesi gerektiği hususları vurgulanmıştır” denildi.

 2- Çankaya Köşkü’nde gerçekleştirilen zirvenin ardından TBMM’de gazetecilerin sorularını cevaplandıran Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, yargı reformu çerçevesinde bir anayasa değişikliğinin olup olmayacağıyla ilgili bir soruya, “Bizi izlemeye devam edin. Çalışmalarımız devam ediyor” cevabını verdi. Başbakan Erdoğan erken seçim tartışmalarıyla ilgili olarak da “AK Parti iktidarının gündeminde kesinlikle bir erken seçim yoktur. Bunu herkes böyle bile.Türkiye’de seçimler artık zamanında yapılacak. Tartışmalar ekonomiyi olumsuz etkiliyor. Ben bunları ülkeye ve millete haksızlık olarak görüyorum” dedi.
 Öte yandan Başbakan Erdoğan, Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Cemil Çiçek ve İçişleri Bakanı Beşir Atalay ile Başbakanlıkta görüştü. Başbakan Erdoğan, daha sonra Adalet Bakanı Sadullah Ergin ve Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Ömer Dinçer ile ayrı ayrı görüştü.

 3- Adalet Bakanı Sadullah Ergin, “Demokratikleşme Sürecinde Hukukun Üstünlüğü ve Yargı” konulu konferansın açılışında yaptığı konuşmada “Tarafsız olmak yerine, sınırsız bir iktidar sahibi olarak ‘aktif, şekillendirici ve yönetime hukuk üstü müdahalelerde bulunan bağımsız bir yargı’, bağımlı bir yargıdan daha kötü sonuçlar doğurabilir. Hepsinden önemlisi; hukukun üstünlüğü, hukukçunun üstünlüğü anlamına gelmemektedir. Üstün hukuk kuralları herkes için bağlayıcıdır” dedi.
 4- Maliye Bakanı Mehmet Şimşek 21. Vergi Haftası etkinlikleri çerçevesinde bazı şirketleri ve vergi dairelerini ziyaretinde yaptığı açıklamada, geçmişten kalan borç yükü bulunduğunu, bunun faiz yükü olduğunu belirterek, “Ama biz kararlıyız, inşallah bütçe disiplinini geçmişte olduğu gibi devam ettireceğiz, kamu borç yükünü milli gelire oran olarak aşağıya çekeceğiz” dedi.
 5- TBMM Genel Kurulunda CHP’nin, kapatılan DTP ile teröristler için Habur pazarlığı yaptığı iddiasıyla İçişleri Bakanı Beşir Atalay hakkında verdiği gensoru önergesi reddedildi.
 6- Toplu Konut İdaresi Başkanlığına (TOKİ) ait arazi ve arsalara, emlak vergisi muafiyeti getirilmesini öngören yasa tasarısı, TBMM Genel Kurulunda kabul edilerek yasalaştı.

 7- Balyoz planı iddialarına ilişkin soruşturma kapsamında gözaltına alınan eski Hava Kuvvetleri Komutanı emekli Orgeneral Halil İbrahim Fırtına, eski Deniz Kuvvetleri Komutanı emekli Oramiral Özden Örnek ve eski 1. Ordu Komutanı emekli Orgeneral Ergin Saygun savcılık sorgularının ardından serbest bırakıldı.

 8- Ümit Boyner başkanlığındaki TÜSİAD heyeti, TBMM Başkanı Mehmet Ali Şahin, Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Ali Babacan ile Sanayi Bakanı Nihat Ergün’ü ziyaret etti. Başkan Şahin TÜSİAD’dan ülkenin şimdiye kadar olduğu gibi, bundan sonra da demokratikleşme çabalarına katkıda bulunmasını beklediklerini söyledi. Bakan Ergün de global krizde panik havasına girmeyen iş dünyası sayesinde bu sürecin başarıyla atlatıldığını söyledi.
 Boyner ise yeni yönetim kurulu olarak TÜSİAD’ın hazırladığı 2010-2011 programını hem hükümetle hem de muhalefet partileriyle paylaşmak için Ankara’da çeşitli ziyaretlerde bulunduklarını söyledi.

 9- YÖK’ün kurucu başkanı ve Bilkent Üniversitesi kurucusu Prof. Dr. İhsan Doğramacı vefat etti.

 10- Dünya Bankası (DB) Türkiye Direktörü Ulrich Zachau, 4. Risk Yönetim Zirvesi’nin açılışında yaptığı konuşmada, Türkiye’nin önündeki en büyük zorlukların yavaş küresel büyüme, yüksek işsizlik, daha düşük uluslararası sermaye akışı ve daha yüksek kamu borcu olarak sıralayarak “Kısa vadede riskleri yöneterek kendinizi farklılaştırın, hedeflerinize ulaşarak güven oluşturun, orta vadede daha fazla istihdam sağlayacak sağlıklı ve esnek iş ortamı tesis edin. Türkiye’nin genç nüfusunu, eğitimi kullanarak fırsata dönüştürün” dedi.
 11- Litvanya’da temaslarda bulunan Devlet Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış, Avrupa’daki İslam fobisiyle ilgili bir soru üzerine, Avrupa’nın Türklerin inancından korkmasının yersiz olduğunu söyledi. Bakan Bağış, bir soru üzerine de Türkiye’deki son iç gelişmelerin dost ve müttefik ülkelerin gündeminde bulunmadığını kaydetti.
 12- Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Ukrayna’nın başkenti Kiev’de Ermenistan Cumhurbaşkanı Serj Sarkisyan ile görüştü. Görüşmede, Kafkasya’da kapsamlı barış konusu ele alınırken, protokol sürecine bağlılık teyit edildi. Bakan Davutoğlu, Sarkisyan ile toplantı marjında kapsamlı bir görüşme yaptıklarını söyleyerek, Kafkasya’daki gelişmeleri, Türkiye-Ermenistan ilişkilerinin normalleşmesini açık yüreklilikle ve dostane bir ortamda gözden geçirme imkanı bulduklarını kaydetti.
 13- Almanya Federal İdare Mahkemesi, Almanya İçişleri Bakanlığı tarafından yayınları yasaklanan Roj TV’nin şimdilik yayın yapmasına izin verdi. Mahkeme, yasağın Avrupa hukukuna uygun olup olmadığının araştırılması için davanın Adalet Divanı’na sevk edildiğini bildirdi. Kararda, televizyon kanalının Danimarka tarafından kontrol edilmesi gerektiği görüşüne de yer verildi.
 14- Azerbaycan Savunma Bakanı Sefer Abiyev, Ermenistan’ın Dağlık Karabağ’dan çekilmemesi halinde “büyük bir savaş” başlatacağını belirterek, “Problemin diplomasiyle çözülmesi için 15 yıl bekledik. Azerbaycan bu problemin barışçıl yollarla çözülmesi için bir 15 yıl daha beklemeyecek” dedi.
 15- Ukrayna’da devlet başkanı seçimini kazanan Viktor Yanukoviç parlamentoda yemin ederek cumhurbaşkanlığı görevini Viktor Yuşenko’dan devraldı. Yemin törenine Türkiye’yi temsilen Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu katıldı. Öte yandan Bakan Davutoğlu, törenin ardından ABD Ulusal Güvenlik Danışmanı James Jones ve İsviçre Dışişleri Bakanı Micheline Calmy-Rey ile bir araya geldi. Görüşmelerde İran ve Ermenistan konuları ele alındı.
26 ŞUBAT 2010

 1- Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, İvedik Organize Sanayi Bölgesi’nde sektör temsilcileri ve işadamlarıyla bir araya geldi. Cumhurbaşkanı Gül burada yaptığı konuşmada, Türkiye’nin inanılmaz bir değişim yaşadığını belirterek, “Türkiye’nin geleceği gerçekten çok parlak, bundan hiç şüpheniz olmasın. Bugün yaşanan olaylar, dün de açıkladık, anayasalarımız, kanunlarımız ortada. Bunların çerçevesi içinde her şey neticeye ulaşacaktır” dedi.
 Cumhurbaşkanı Gül ayrıca Çankaya Köşkü’nde Hürriyet gazetesine verdiği söyleşide, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ve Genelkurmay Başkanı İlker Başbuğ ile yaptıkları üçlü görüşmeden memnun kaldığını belirterek, “Vatandaşlarımız şunu bilmeli ki toplantıda her şey açık seçik, güven duygusuyla konuşulmuştur, paylaşılmıştır” dedi.

 2- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, AK Parti Genişletilmiş İl Başkanları Toplantısı'nda gündemdeki konulara ilişkin açıklamalarda bulundu. 4/C kapsamında çalışmaya devam etmek isteyen işçiler için sözleşme imzalama süresinin salı akşamı dolacağını hatırlatan Başbakan Erdoğan, şu ana kadar üç bine yakın işçinin sözleşme imzaladığını, kalanların da bir an önce imza atmalarını ve kendilerine sunulan imkandan faydalanmaları çağrısında bulundu. Üçlü zirveyle ilgili olarak bazı köşe yazarlarının çok çirkin yorumlar yaptığını ileri süren Başbakan Erdoğan, gazete sahiplerine seslenerek “Yazı yazanın maaşını sen veriyorsun. Kusura bakma kardeşim bizim dükkanda sana yer yok dersin” dedi.
Başbakan Erdoğan ayrıca televizyonlardan yayınlanan “Ulusa Sesleniş” konuşmasında, hedeflerinin Cumhuriyet’in 100. yıldönümü olan 2023 yılında Türkiye’yi dünyanın en gelişmiş on ülkesinden biri haline getirmek olduğunu söyledi. Açılım tartışmalarına da değinen Başbakan Erdoğan, “Ses sanatçılarımızla bir araya gelerek ülkemizin meselelerine bakış açılarını, öneri ve beklentilerini kendilerinden dinledim” dedi.

3- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Cemil Çiçek, Stratejik Düşünce Enstitüsü tarafından düzenlenen “Demokratikleşme Sürecinde Hukukun Üstünlüğü ve Yargı” konferansından ayrılırken gazetecilerin sorularını cevapladı. Başbakan Yardımcısı Çiçek, Anayasa değişikliğinin bu yasama dönemine yetişip yetişmeyeceği konusundaki tartışmaların hatırlatılması üzerine, “Bu iş, bu çapta bir sorun haline geldiyse ne kadar erken çözerseniz o kadar ülke bundan faydalanmış olur” dedi.

 4- Adalet Bakanı Sadullah Ergin, Danıştay Başkanı Mustafa Birden, Yargıtay Başkanı Hasan Gerçeker ve Anayasa Mahkemesi Başkanı Haşim Kılıç ile ayrı ayrı görüştü. Bakan Ergin görüşmelerin ardından gazetecilere yaptığı açıklamada, yargı organlarına yaptığı ziyaretlerde, yargı reformuna ilişkin yapılan çalışmaların içeriğiyle ilgili bilgi sunduğunu söyledi.

 5- Ankara Valisi Kemal Önal Valilikte düzenlendiği basın toplantısında, Ankara İl Özel İdaresinin 2009 ve 2010 yıllarına ait yatırım çalışmaları hakkında bilgi verdi. Önal, özellikle son yıllarda Ankara İl Özel İdaresince kırsal altyapı ve üst yapı yatırımlarında geçmiş yıllarla mukayese edilmeyecek çalışmalar yürütüldüğünü belirterek, ''Geçen yıl bütçenin yaklaşık yüzde 69'u doğrudan yatırım giderlerine harcanmıştır'' dedi.

 6- Emniyet Genel Müdürü Oğuz Kağan Köksal, Bursa Polis Koleji'ni ziyaretinde gazetecilerin sorularını cevapladı. Köksal bir gazetecinin, ''İstanbul Emniyet Müdürü Hüseyin Çapkın'ın 'İçimizdeki çürükleri temizliyoruz' açıklamasını nasıl buldunuz?'' yönündeki sorusu üzerine, ''Tabi ifade doğru ama biz 210 bin kişilik bir teşkilatız. Elbette gönlümüz ister ki hepsi de temiz olsun. Ama insanın bulunduğu yerlerde fireler olur. Bizim teşkilatımızda 'herkes iyidir, kötü yoktur' demek kendi kendimizi kandırmak olur'' dedi.

7- “Balyoz planı” iddiaları kapsamında aralarında Konya İl Jandarma Alay Komutanı Albay Hüseyin Özçoban’ın da bulunduğu 17 muvazzaf subay ve astsubay ile 1 emekli asker gözaltına alındı.

 8- MÜSİAD Yönetim Kurulu tarafından yapılan yazılı açıklamada, bir süreden beri Türkiye'de yaşanan ve vatandaşları tedirgin eden gelişmelerin, acilen bir yargı reformu yapılması zorunluluğunu gözler önüne serdiği bildirildi.
       
 9- Türkiye Gazeteciler Cemiyetinden (TGC) yapılan açıklamada, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın AK Parti Genişletilmiş İl Başkanları toplantısında köşe yazarlarına yönelik sözleri eleştirildi. Açıklamada, ''Köşe yazarlarını hizaya getirmek amacıyla onları patronlarına şikayet etmek ne yazık ki siyasetçilerin iktidarlarında çokça denedikleri, ancak sonuçta başaramadıkları bir 'tek parti yönetimi' hevesidir. Türkiye'nin demokratik açılım sloganını ortaya atan Başbakan Erdoğan'dan TGC olarak beklentimiz, ülkede düşünce ve ifade özgürlüğünün önündeki engelleri kaldırması, halkın doğru ve tarafsız bilgi edinme hakkı olan basın özgürlüğüne sahip çıkmasıdır. Umuyoruz ki Sayın Başbakan, basının özgür olmadığı bir Türkiye düşlemiyor. Ve yine umuyoruz ki Sayın Erdoğan, eleştirilmenin demokrasilerin olmazsa olmazı olduğunun ayırdındadır'' denildi.

 10- Uluslararası Çalışma Örgütü (ILO), Tekel işçileriyle ilgili olarak ''ILO sözleşmelerinin ihlal edildiği'' gerekçesiyle yapılan başvuru üzerine Türkiye'den açıklama istedi.

 11- ABD Dışişleri Bakanı Hillary Clinton, Temsilciler Meclisi Dışişleri Komitesinin "Diplomasi ve Kalkınma Üzerinden Güvenliği Artırmak: 2011 Mali Yılı Uluslararası İlişkiler Bütçesi", Temsilciler Meclisi Tahsisler Komitesi Dışişleri, Dış Operasyonlar ve İlgili Programlar Alt Komitesi'nin de "2011 Mali Yılında Dışişleri Bakanlığı için Bütçe Talebi" konulu oturumlarında soruları cevapladı. Clinton, Cumhuriyetçi milletvekili John Boozman’ın sorusu üzerine, Türk ve Ermeni halklarının, geçmişleriyle ilgili gerçeklerini, ilerlemeye dönük çabalarının bir parçası olarak kendilerinin ele alması gerektiğini belirterek, "Bu ruhla Türkiye ve Ermenistan'a çabalarında yardım etmek için çok sıkı çalışıyoruz, bu çabalara olan desteğimizi sürdürmeyi ve hiçbir şekilde başka yönlere çekilmemesini arzu ediyoruz " dedi.
       
12- Pasifik Okyanusu’nda 7.3 büyüklüğünde bir deprem meydana geldi.

            13- Libya Devlet Başkanı Muammer Kaddafi, yeni minare inşasına yasak getiren İsviçre'ye karşı cihat ilan etti.

             14- Afganistan'ın başkenti Kabil'in merkezinde düzenlenen intihar saldırılarının sorumluluğunu Taliban üstlendi. Saldırılarda ölü sayısının ise 10'a yükseldiği belirtildi.

27 ŞUBAT 2010

 1- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Anadolu Aslanları İşadamları Derneğinin (ASKON) İstanbul’da düzenlediği 6. Genel Kurul Toplantısı’nda yaptığı konuşmada, Balyoz operasyonu kapsamında yaşanan gözaltı ve tutuklamalara değinerek, “Son günlerde yaşanan gelişmeler, gerilimin adı olarak değerlendiriliyorsa biz buna çok üzülürüz. Bir şeyler ortaya çıkıyor, kurumlar kendi içinde adeta temizliğe tutuluyorsa bundan kimsenin rahatsız olmaması gerekir” dedi. Kuvvetler ayrılığı prensibinin uygulanmadığını belirten Başbakan Erdoğan, yargının yürütmeye müdahale ettiğini ifade etti.

 2- CHP Genel Başkanı Deniz Baykal partisinin Adana İl Kongresi’nde yaptığı konuşmada, Türkiye’de adalet ve hukukun tahrip edildiğini, AK Parti’nin uygulamaya çalıştığı açılımların hepsinin iflasla sonuçlandığını belirterek, “Yargının zirvesini ele geçirmek için referanduma gitmek istiyorlar. O referandumda millet hesap soracaktır” dedi.

 3- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Cemil Çiçek, İstanbul’da düzenlediği basın toplantısında, artık 1982 şartlarının kalmadığını ve 1982 Anayasası’nın son kullanma tarihinin geçtiğini belirterek, “Bu anayasa, günümüzde karşılaşılan her türlü problemin en önemli kaynağı haline gelmiştir” dedi.

 4- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, resmi ziyaret için Suriye’ye hareketinden önce İstanbul Atatürk Havalimanında gazetecilerin Başbakan Erdoğan’ın basınla ilgili sözlerinin sorulması üzerine, “Bir kısım gazetecilerimiz, köşe yazarlarımız gerginlik ve kriz üzerine yazınca ekonomi olumsuz etkileniyor. Hepimiz görebiliyoruz ki borsadaki inişler yüzde 6.5 seviyesine vardı. Zaten çok kritik olan ekonomik dengelerin, felaket tellallığı sayılabilecek yazılar, çiziler, yorumlar sebebiyle ekonominin zarar görmesi ihtimali sayın Başbakan’ı da şahsen beni de fevkalade üzüyor ve endişeye sevk ediyor. Yani bu basın özgürlüğüne bir darbe veya müdahale olarak yorumlanmamalı” dedi.

 5- Danıştay Başkanı Mustafa Birden özel bir anaokulunun açılış töreninde gazetecilerin sorularını cevapladı. Birden, Adalet Bakanı Sadullah Ergin’le dün  yaptığı görüşmenin sorulması üzerine, Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulunun oluşumu konusunda Adalet Bakanlığı ile görüş ayrılıklarının sürdüğünü, Bakan Ergin’le yaptıkları görüşmede yargı reformu ile ilgili görüşlerini ifade ettiklerini belirtti.

 6- Devlet Bakanı Selma Aliye Kavaf, Bahçelievler İş Adamları Derneği (BİŞAD) İş Kadınları Komisyonunca İstanbul’da düzenlenen ‘Türkiye’de Kadın Girişimciliği’ konulu toplantının ardından katılımcıların sorularını cevapladı. Dizilerdeki erotik sahnelerle ilgili bakanlığın yapacağı çalışmaların sorulması üzerine, “Dizilerdeki hem muhafazakar aile yapımıza, hem de değerler sistemimizin erozyona uğraması noktasında sıkıntı yaratan görüntülerle ilgili olarak bir ‘Ebeveyn İzleme Kurulu’ oluşturulması konusunda değerlendirme yapmak üzere önümüzdeki günlerde RTÜK başkanımızla bir araya geleceğiz. Yazılı olarak da daha önce başvurduk. Böyle bir şey olabilir” dedi.

 7- İçişleri Bakanı Beşir Atalay, çeşitli temaslarda bulunmak için gittiği Çorum’da gazetecilere yaptığı açıklamada, güvenlik adına vatandaşların özgürlüğünü kısıtlamadıklarını belirterek, “Terör dahil hiçbir güvenlik olayını, vatandaşımızın temel haklarını kısıtlamak için bahane olarak kullanmayacağız. Demokrasiyi, hukuku, insan haklarını asla güvenliğe, teröre feda etmeyeceğiz” dedi.

 8- Sanayi ve Ticaret Bakanı Nihat Ergün Antalya Ticaret ve Sanayi Odasını ziyaretinde yaptığı konuşmada, alışveriş merkezleri konusunda bazı esnafın sıkıntılarını dile getirdiğini belirterek, “Esnafımız ekonominin önemli bir parçasıdır. Bu kuruluşların yapısal dönüşümlerini sağlayacak, sahip oldukları avantajları daha etkili şekilde kullanmalarına imkan verecek strateji belgesi hazırladık. Son şeklini verdikten sonra kamuoyuna açıklayacağız” dedi.

 9- DSP Genel Başkanı Masum Türker, Türk Demokrasi Vakfının  düzenlediği “Siyasi Partiler ve Seçim Kanununda Değişiklik Önerileri” konulu konferansta yaptığı konuşmada, anayasa değişikliğinin AK Parti ile gerçekleştirilmesinin zor olduğunu belirterek, “Siyasi Partiler Kanunu’nda değişiklik yapılmasında ortak mutabakat sağlanırsa biz de parti olarak AK Parti hükümetine anayasa değişikliği için ortak bir tasarı hazırlanmasında yardımcı olabiliriz” dedi.

 10- Şili’de meydana gelen 8.8 büyüklüğündeki depremde ilk belirlemelere göre 214 kişi öldü.

11- Resmi ziyaret için İsviçre’nin Zürih kentinde bulunan Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, bu ülkede faaliyet gösteren Türk işadamlarına yaptığı konuşmada, “Ekonomik İşbirliği ve Kalkınma Teşkilatı raporlarına göre, Türkiye 2010’da dünyada en hızlı büyüyecek ikinci ülke olacak. 2011-2017 döneminde de Türkiye ortalama yüzde 6 büyüyecek. Siyasi istikrarı ve toplumsal barışı zedeleyecek şoklar yaşanmazsa Türkiye, bu yıl çok rahat bir şekilde Avrupa’nın 4-5 katı büyüyecek” dedi.

 12- Yunanistan Savunma Bakanı Evengelos Venizelos, başkent Atina’da düzenlenen “21. Yüzyılda Türkiye ve Yunanistan” konferansında yaptığı konuşmada, Türkiye ile Yunanistan’ın savunma harcamalarını kısarak, aralarında ekonomi ve kalkınma konusunda başka tip ilişkiler oluşturmaları gerektiğini, krizle mücadele eden iki komşu olarak silahlanma kısır döngüsünden çıkmaları gerektiğini, Yunanistan’daki krizin Türkiye’yi de etkilediğini belirtti.

 13- Resmi ziyaret için ABD’de bulunan İsrail Savunma Bakanı Ehud Barak, Washington Enstitüsünde yaptığı konuşmada, Ankara’da konuşulan her şeyin hoşuna gitmediğini, ama söylenen her şeyi yargılarının büyük köşetaşı haline getirmek gerektiğini belirterek, “Türkiye’de yeni bir rakip yaratmaya ihtiyacımız olmadığına inanıyorum. Ortaklığımızı besleyip sınırlarını da bilerek, ortak olmamız daha iyi” dedi.

                                                                                                            28 ŞUBAT 2010

 1- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, 19. AB Reform İzleme Grubu Toplantısı’nın ardından yaptığı açıklamada, yeni anayasa değişikliği paketinin en kısa zamanda, farklı alanlarda yasa değişikliklerini içeren bir reform paketinin de mart ayı sonuna kadar TBMM’ye sunulacağını söyledi.
 Öte yandan  Başbakan Erdoğan, Genelkurmay Başkanı Orgeneral İlker Başbuğ ile Yeni Başbakanlık binasında görüştü. Toplantının ardından yapılan açıklamada, görüşmenin, “kış tatbikatı” sebebiyle yapıldığı bildirildi.

 2- Reform İzleme Grubu’nun (RİG) 19. toplantısı, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Adalet Bakanı Sadullah Ergin ve İçişleri Bakanı Beşir Atalay’ın katılımıyla, Devlet Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış’ın ev sahipliğinde gerçekleştirildi. Yeni Başbakanlıkta düzenlenen toplantının açılışında konuşan Bakan Bağış, daha önceki toplantıları Hatay ve Trabzon’da yaptıklarını, bu seferkinin de İstanbul’da planlandığını ancak Prof. Dr. İhsan Doğramacı için düzenlenecek olan devlet töreni sebebiyle Ankara’ya alındığını belirtti.

 3- CHP Genel Başkanı Deniz Baykal partisinin Ankara İl Kongresi’nde yaptığı konuşmada, bugün gelinen noktada bu parlamento ile bugünkü siyasi şartlarda herhangi bir anayasa değişikliğinin veya yeniden anayasa yapmanın temel bir yanlış olduğunu söyledi.

 4- Devlet Bakanı Cevdet Yılmaz, AK Parti Malatya İl Başkanlığı Genişletilmiş İl Divan Kurulu Toplantısı’nda, gazetecilerin 28 Şubat’ın yıl dönümüyle ilgili sorularını cevaplandırdı. Bakan Yılmaz, bin yıl sürecek denen şeyin 10 yılda unutulduğunu, Türkiye’nin artık geçmişine değil geleceğe bakması gerektiğini söyledi.

 5- Fransa’nın “Cesar” sinema ödülleri sahiplerini buldu. Jacques Audiard’ın “Peygamber” adlı filmi, başta ‘En İyi Film’, ‘En İyi Yönetmen’ ve ‘En İyi Erkek Oyuncu’ olmak üzere bir çok dalda ödüle layık görüldü.

 6- Şili’de meydana gelen 8.8 büyüklüğündeki depremde, hayatını kaybedenlerin sayısının 708’i bulduğunu bildirdi. 
 
 7- Avrupa’da etkili olan Sintia fırtınasında, 52 kişi hayatını kaybetti.

 8- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, Suriye’de Devlet Başkanı Beşar Esad ve Halk Meclisi Başkanı Mahmud Abraş’la görüşmesinin ardından yaptığı açıklamada, Suriye’de Türkiye’ye karşı, Devlet Başkanı Esad’dan sokaktaki vatandaşa kadar büyük bir dostluk ve kardeşlik olduğunu belirtti.

 9- TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, TOBB’un Macaristan’ın başkenti Budapeşte’de düzenlediği seminerde yaptığı konuşmada “Mevcut şartlarda 2010’da yüzde 4-4.5 aralığında bir büyüme bekleniyor. Yapısal reformlar gerçekleştirilip güvenin tesis edilmesi halinde yüzde 7’nin üzerinde bir büyüme hayal değil. İşgücüne yeni girenlere istihdam sağlamak için yüzde 7 büyüme hedefi koymamız gerekiyor” dedi.

A PHP Error was encountered

Severity: Notice

Message: Undefined index: query

Filename: libraries/Functions.php(679) : eval()'d code

Line Number: 106