22.9.2009
×

Hakkında

Künye

İletişim

1 EYLÜL 2009
                                                                                                             
 1- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan TBMM Başkanı Mehmet Ali Şahin’e yaptığı kutlama ziyaretinde gazetecilerin sorularını değerlendirdi. Başbakan Erdoğan, “İsviçre’de imzalanan Türkiye ve Ermenistan iç istişarelerinin başlatılmasına yönelik protokol, atılan ilk adımlardan sadece biri. Söz konusu protokol Parlamento onayı olmadan işlerlik kazanmayacak” dedi. Demokratik açılım sürecini aynı zamanda milli birlik projesinin önemli bir boyutu olarak gördüklerini belirten Başbakan Erdoğan, “Bunun içersinde terör meselesi en önemli konumuz. Bununla ilgili mücadelemiz devam ediyor” dedi.

 2- DTP Genel Başkanı Ahmet Türk Diyarbakır’da düzenlenen ‘Onurlu Bir Barış İçin El Ele’ mitinginde yaptığı konuşmada, “Meclis’e girdiğimizden bu yana barış çabalarını sürdürüyoruz, sürdüreceğiz. Bunu unutmayın ki barışı gündemden kaldıran Kürtler olmayacak. Ancak, DTP’nin katkıları da sınırlıdır ve bir yere kadardır. Öcalan orada ‘barış için katkıya hazırım’ diyor. Kimse ‘bu katkıyı göz önünde tutmam diyemez. Biliyoruz ki anahtar ortada” dedi.

 3- TİM Başkanı Mehmet Büyükekşi ağustos ayı ihracat rakamlarını Hakkari’nin Yüksekova ilçesinde düzenlediği basın toplantısı ile açıkladı. Büyükekşi, Türkiye’nin ağustos ayı ihracatının geçen yılın aynı dönemine oranla yüzde 29.80’lik düşüşle 7 milyar 670 milyon dolar olarak gerçekleştiğini söyledi.

 4- KKTC’de bulunan Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu Ermenistan ile gelinen süreçle ilgili olarak gazetecilerin sorularını yanıtladı. Türk- Ermeni sınırının açılması konusuna değinen Bakan Davutoğlu, “İyi komşuluk ilişkilerinin en önemli unsuru, iki ülkenin birbirlerinin sınırlarını tanımasıdır. Tabii ki bu protokollerde büyükelçilik açtığınızda sınırların tanınması elzem olur” dedi.  Kıbrıs sorununa da değinen Bakan Davutoğlu, Kıbrıs’taki statükonun kalıcı barışa dönüşmesini istediklerini söyledi.

 5- Ermenistan ile Türkiye, İsviçre’nin arabuluculuğu ile vardıkları mutabakat uyarınca ‘Diplomatik İlişkilerin Kurulması’ ve ‘İlişkilerin Geliştirilmesi’ başlıklı iki protokolü paraf etti. Varılan mutabakat uyarınca iç siyasi istişarelere açılacak iki protokolle 16 yıl önce kesilen diplomatik ilişkilerin yeniden tesisi amaçlanıyor.
 Öte yandan Ermenistan Devlet Başkanı Serj Sarkisyan başkent Erivan’da Ermeni diplomatlarla toplantısında, “Türkiye ile yürütülen görüşmelerde hiçbir koşul kabul etmiyoruz. Hele bu koşul Dağlık Karabağ sorununa ait ise hiç görüşmeyiz” dedi.

 6- ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Ian Kelly yaptığı yazılı açıklamada, “ABD, İsviçre’nin de katılımıyla Türkiye ve Ermenistan ikili ilişkilerinin normalleştirilmesinde daha fazla adım atılmasını ortaya koyan ortak mutabakatı memnuniyetle karşılıyor. ABD’nin eskiden beri pozisyonu, normalizasyonun önkoşulsuz ve makul bir zaman dilimi içinde gerçekleştirilmesi olmuştur” denildi.


2 EYLÜL 2009


 1- Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Bilkent Nano Teknoloji Merkezi’ni ziyaretinin ardından gazetecilerin sorularını cevaplandırdı. Cumhurbaşkanı Gül, Türkiye’nin artık bilime yön veren ülke olması gerektiğini belirterek, “Türkiye’nin enerjisini bu yönde harcaması gerektiğine inanıyorum. Türkiye gibi büyük bir ülkenin teknoloji üreten ülke olması gerekir” dedi.

 2- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan Özel Harekat Daire Başkanlığı’nda emniyet mensuplarına verdiği iftar yemeğinin ardından yaptığı konuşmada, DTP’nin ‘PKK ve Abdullah Öcalan’ı muhatap alın’ çağrılarına karşılık olarak, “Milletin tek temsilcisi TBMM’dir. Türkiye Cumhuriyeti hükümetinin teröristlerle masaya oturması ve onları muhatap alması söz konusu olamaz. Bizim muhatabımız 72.5 milyondur” dedi. Başbakan Erdoğan, “Eğer 25 yıl önce bu mesele iyi analiz edilseydi, çözüm bulunsaydı 10 binlerce vatandaşımızı kaybetmemiş olacaktık. Bundan 25 yıl sonra bizden sonra gelecek nesillerin bu konuda eleştiride bulunmasına gönlümüz razı olmaz. Bu sorunu hep birlikte çözeceğiz” dedi.

 3- CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, partisinin MYK toplantısında yaptığı değerlendirmelerde, Ermenistan sınırını açan protokolün ABD’nin isteğiyle imzalandığını öne sürdü.  Baykal, “Eğer bu protokol Meclis’e gelirse  Ermenistan işgal ettiği Azerbaycan topraklarından çekilmediği müddetçe bizim bu protokolü kabul etmemiz, olumlu oy vermemiz mümkün değil” dedi.

 4- Devlet Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış MHP Kütahya Milletvekili Alim Işık’ın soru önergesine verdiği cevapta, uzun yıllar tartışması süren Heybeliada Ruhban Okulu’nun yeniden açılması ile ilgili konunun, Yunanistan tarafından da  Batı Trakya Türkleriyle ilgili çözümle birlikte ele alınmasının olumlu bir adım olacağını söyledi.

 5- Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay gündemdeki konuları Zaman gazetesine değerlendirdi. Bakan Günay, “Bu demokratikleşme süreci büyük bir ihanete, provokasyona uğramazsa halkın istediği bir çizgidir. Türkiye bu süreçten başarıyla çıkacaktır” dedi.

 6- DTP Genel Başkanı Ahmet Türk Diyarbakır D Tipi Cezaevi’ni ziyaretinin ardından gazetecilerin sorularını yanıtladı. Milletvekili Aysel Tuğluk’un “Süreç tıkanırsa ayrılığı konuşabiliriz” sözlerinin hatırlatılması üzerine, “Eğer biz sorumluluğumuzun gereğini yapmazsak, umutları kırarsak çok tehlikeli bir noktaya gidilir. Biz de zaman zaman aynı şeyleri söylüyoruz” dedi.

  7- Mısır’da bulunan Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Cumhurbaşkanı Hüsnü Mübarek tarafından kabul edildi. Dışişleri Bakanı Ahmet Ebul Geyt ile de bir araya gelen Bakan Davutoğlu görüşmenin ardından düzenlenen basın toplantısında, Bağdat ve Şam’da yaptığı görüşmelerden olumlu izlenimlerle ayrıldığını belirterek, her iki tarafın da Türkiye’ye güvendiğini açıkça belirttiğini kaydetti. Geyt ise Türkiye’nin bölgenin bir parçası olması nedeniyle atacağı adımların en tabii hakkı olduğunu belirtti.


3 EYLÜL 2009


 1- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında Başbakanlık’ta düzenlenen Güvenlik Zirvesi’nin ardından yapılan açıklamada, “Toplantıda, iç güvenlik ve asayişin sağlanması için alınmış tedbirler gözden geçirilmiş, terörle mücadelede önümüzdeki dönemde izlenecek politikalar üzerinde durulmuştur” denildi.

 2- Genelkurmay Başkanı Orgeneral İlker Başbuğ şehit ailesi ve yakınlarına Gazi Orduevi’nde verdiği iftar yemeğinde yaptığı konuşmada, dağdaki son terörist etkisiz hale getirilinceye kadar terörle mücadelenin süreceğini söyledi.

 3- Maliye Bakanı Mehmet Şimşek CHP Zonguldak Milletvekili Ali İhsan Köktürk’ün soru önergesine verdiği yanıtta; 18 Kasım 2002- 5 Ağustos 2009 tarihleri arasında Hazine’nin özel mülkiyetinde bulunan taşınmazların satışından 2 milyar 136 milyon 772 bin TL gelir elde edildiğini söyledi.

 4- Sanayi ve Ticaret Bakanı Nihat Ergün Kanal A televizyonunda yaptığı açıklamada, Orta Vadeli Program çalışmalarının tamamlanmak üzere olduğunu belirterek, “2010 bütçesinde bazı tasarruf alanlarını oluşturabilecek bir takım çalışmalar sürdürülüyor” dedi.

 5- Çevre ve Orman Bakanı Veysel Eroğlu, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız,  Irak Su ve Doğal Kaynaklar Bakanı Abdüllatif Jamal Rasheed ve Suriye Sulama Bakanı Nader al Bounni’nin katılımıyla düzenlenen toplantıda, Fırat ve Dicle’den beslenen komşu ülkelerin sıkıntı çekmemesi için enerjiden feragat etmek pahasına Atatürk Barajı’nın boşaltıldığını söyledi. Bakan Eroğlu ayrıca, iki nehir üzerinde ortak ölçüm istasyonları kurulması ve mevcut istasyonların kalibre edilmesi ve iki nehirden bırakılan suyun mevsimlik olarak izlenmesi konusunda mutabakata varıldığını bildirdi.

 6- MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli yaptığı yazılı açıklamada, “AK Parti hükümetinin Ermenistan’la diplomatik ilişki kurulması ve sınırın açılması sürecini başlatması, ilkesiz ve teslimiyetçi dış politika anlayışının yeni bir tezahürüdür” dedi.

 7- TÜİK, Ağustos 2009 itibariyle aylık enflasyonun TÜFE’de yüzde 0.30 gerilerken, ÜFE’de yüzde 0.42 arttığını açıkladı.

  8- Fransa’nın Avrupa İşlerinden Sorumlu Bakanı Pierre Lellouche İspanyol ‘El Pais’ gazetesine verdiği demecinde, “Türkiye, doğu ile batı arasında bir köprü. Bu dost ülkeyle olabilecek tüm ilişkiler yürütülmeli ama katılıma hayır” ifadesini kullandı.


4 EYLÜL 2009


 1- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin düzenlediği iftar yemeğinde yaptığı konuşmada, “Türkiye bölündü, bölünecek diye endişe yaymak bu ülkeye bir fayda sağlamaz. Türkiye kırılgan bir ülke değildir, kendine güvenen ülkelerden biridir. Türkiye kuruluş dönemlerinden devraldığı kaygıları bir kenara bırakmıştır. Cumhuriyetimiz artık güçlenmiştir ve işte Cumhuriyet budur” dedi.

 2- Genelkurmay Başkanlığı İletişim Daire Başkanı Tuğgeneral Metin Gürak haftalık basını bilgilendirme toplantısında, “İrtica İle Mücadele Eylem Planı” haberiyle ilgili soruşturma konusuna değinerek “Türk Silahlı Kuvvetleri, özellikle iddia edilen belgeyi maksatlı olarak üreten ve basın organlarına sızdıran kişilerin tespit edilmelerini ve adalet önüne çıkarılmalarını beklemekte, gelişmeleri yakından takip etmektedir” dedi.
 Öte yandan basını bilgilendirme toplantılarının, bundan sonra Genelkurmay Başkanlığı Genel Sekreteri Tümgeneral Ferit Güler başkanlığında yapılacağı belirtildi.

 3- Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, İstanbul’da Türkiye Genç İşadamları Konfederasyonu ve İstanbul Genç Girişimciler Derneği tarafından düzenlenen iftar yemeğinde, Türkiye’nin Kürt-Türk meselesi olmadığını belirterek, “Ben Kürt kökenliyim. Türk vatandaşı olmaktan gurur duyuyorum. Ben fırsat eşitliğinin en güzel tezahür ettiği örneğim ama tek değilim. Benim gibi binlercesi var” dedi.
 THY’nin Cakarta’ya sefer başlatması sebebiyle düzenlenen törene de katılan Bakan Şimşek, uçuşların iki ülke arasındaki ticaret hacminin artmasına önemli katkı sağlayacağını belirterek, Endonezya’nın THY’nin 119’uncu uçuş hattı olduğunu kaydetti.

 4- Sanayi ve Ticaret Bakanı Nihat Ergün Türkiye gazetesine yaptığı açıklamada,  ekonomik krizin aşılması konusunda dünyada toparlanma yaşandığını, bunun Türkiye’ye de yansımalarının olduğunu söyledi. Sıçramalar yerine istikrarlı gelişmenin önemini vurgulayan Bakan Ergün, gelişmeleri olumlu bulduğunu kaydetti.

 5- Rize, Ardahan, Tokat ve Ordu valiliklerine atama yapıldı. Resmi Gazete’de yayımlanan atama kararlarına göre, Başbakanlık Müsteşar Yardımcısı Seyfullah Hacımüftüoğlu Rize Valisi, Kültür ve Turizm Bakanlığı Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdürü Orhan Düzgün Ordu Valisi oldu. Ardahan Valiliği’ne İçişleri Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Mustafa Tekmen, Tokat Valiliği’ne ise İçişleri Bakanlığı Personel Genel Müdür Yardımcısı Şerif Yılmaz atandı.

 6- Sivas Kongresi’nin 90. yıl dönümü çeşitli etkinliklerle kutlandı. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül yıl dönümü nedeniyle yayımladığı mesajda, bir taraftan büyük bir gurur yaşarken diğer yandan da birlik ve beraberlik içinde, ülkenin her alanda yükselmesi için omuz omuza çalıştıklarını kaydetti.
  Öte yandan TBMM Başkanı Mehmet Ali Şahin ve Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay  törenlere katılmak üzere Sivas’a gitti.

 7- NATO’nun, Afganistan’ın kuzeyindeki Kunduz’da Taliban’ın kaçırdığı iddia edilen iki yakıt tankerine düzenlediği hava saldırısında 90 kişi hayatını kaybetti, 12 kişi de yaralandı.  Ölenlerden 40’ının sivil olduğu bildirildi.


5 EYLÜL 2009


 1- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan Kayseri’de katıldığı iftar yemeğinde yaptığı konuşmada, “Bir olacağız, beraber olacağız, diri olacağız. Biz bu vatanı asla böldürmeyiz. Benim için Türküm demek, Kürdüm demek, Lazı da Çerkezi de, Gürcüsü de Abazası da kim varsa hep aynı. Hepsini aynı derecede seviyorum” dedi.

 2- CHP Genel Başkanı Deniz Baykal İzmir Adnan Menderes Hava Limanı’nda düzenlediği basın toplantısında,  “Arkasında kimlerin olduğunu bilmediğimiz, sonunun ne olacağını göremediğimiz bu demokratik açılım sürecinin hiçbir şekilde parçası olmayacağımızı Sayın Başbakan’ın bilgisine sunmak istiyorum. Başbakan yanlış bir yola çıkmıştır. Bu yolculuk içinde Türkiye’ye çok ciddi zararlar vermiştir. Bu yolculuğunda bizi yol arkadaşı olarak yanında bulamayacaktır” dedi.

 3- İngiltere’de bulunan Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Ali Babacan başkent Londra’da düzenlenen G-20 zirvesinde yaptığı konuşmada, küresel krizden çıkarılması gereken dersin, daha çok korumacılık değil, daha çok düzenleme ve gözetim olması gerektiğini söyledi.
 Zirvenin ardından yayımlanan bildiride, “Mali ve para politikaları, genişletilerek çift dip, resesyon riski azalana kadar finansal krize karşı ülkelerin gündeminde kalacak. Finansal piyasalar istikrara kavuşuyor ve global ekonomi iyiye doğru yol alıyor ancak büyüme ve istihdam konusunda temkinli olmaya devam edeceğiz” denildi.

 4- İsveç’te bulunan Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu ‘Dagens Nyheter’ gazetesine verdiği demeçte, Türkiye’nin sessiz devrim niteliğinde çok önemli reformlar yaptığını belirterek, AB’ye girişin hızlandırılmasının Türkiye’ye olduğu kadar AB’ye de sinerji katacağını, Türkiye’nin en dinamik 10 ekonomiden biri olacağını ve AB üyeliği ile Türkiye’nin içinde bulunduğu bölgeye barış ve istikrar geleceğini kaydetti.

 5- Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, THY’nin İstanbul-Cakarta seferlerini başlatması nedeniyle Endonezya’nın başkenti Cakarta’da verilen gala yemeğinde, Türkiye’nin Endonezya ile madencilik, enerji, turizm, savunma sanayi gibi alanlarda işbirliği yapmak istediğini söyledi.


6 EYLÜL 2009


 1- Devlet Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış AK Parti Bursa İl Başkanlığı’nda ‘Demokratik Açılım’ sürecine ilişkin yaptığı açıklamada,  “Ülkede tek bir etnik kesim yok. Farklı kesimlerin farklı problemleri var. Bu açılım, bir siyasi proje değil, milli birlik projesidir. Bu, bir partinin projesi değil, bütün partilerin projesi olsun. Maalesef Türkiye’de kan dökülmesin, huzur olsun ve birlikte yaşayalım diyen partililer, ‘Bizim sizinle yürüyecek yolumuz yok’ dediler. Açılım sürecine karşı olanlar millete ve tarihe sorumlu olacaktır” dedi.

 2- Bölünmüş yol çalışmalarını denetlemek üzere karayoluyla Antalya’ya giden Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım, 2012 yılından sonra Türkiye’nin batıdan doğuya, kuzeyden güneye duble yol ağlarıyla örülmüş olacağını kaydetti.

 3- Azerbaycan’ın Ankara Büyükelçisi Zakir Haşimov Sağlık Mensupları Derneği’nin iftar yemeğinde yaptığı açıklamada, Karabağ meselesi çözülmeden sınır kapısının açılmaması konusunda Türk ve Azeri dışişlerinin mutabık olduğunu söyledi.

 4- Çin’de bulunan Devlet Bakanı Zafer Çağlayan Fındık Tanıtım Grubu’nun çalışmaları hakkında bilgi aldı. Bakan Çağlayan yaptığı açıklamada, “Çin’e ihracat yavaş yavaş artıyor. Çin’deki tüketimi artırmalıyız ki ihracat artsın” dedi.

 5- IMF Başkanı Dominique Strauss-Kahn yaptığı açıklamada, üye ülkelerin katkı vaatlerinin 500 milyar dolara yaklaştığını söyledi.

 6- Yunanistan Başbakanı Kostas Karamanlis, Selanik Uluslararası Ticaret Fuarı’nın açılışında, Yunanistan’ın, Güneydoğu Avrupa ülkelerinin Avrupa-Atlantik yapılanmalarına katılımlarını desteklediğini belirterek, “Bu çerçevede Türkiye ile de iş birliği istiyoruz. Ancak, Ege’deki statü ne tahriklerle, ne de tehditlerle değişmez. Çıkarlarımızı savunmakta kararlıyız. Bu konudaki kırmızı çizgilerimizi net bir biçimde belirledik. Bu çizgileri terk etmeyiz, pazarlık konusu yapmayız, bir adım da geri atmayız” dedi.

7 EYLÜL 2009


 1- Cumhurbaşkanı Abdullah Gül yeni adli yılın başlaması nedeniyle yayımladığı mesajında, demokratik standartları yükseltecek, yargı bağımsızlığını güçlendirecek, yargı hizmetlerinin kaliteli ve etkin şekilde sunulmasını sağlayacak reformların kararlılıkla hayata geçirilmesinin büyük önem arzettiğini söyledi.
 Başbakan Recep Tayyip Erdoğan da mesajında, “Yargı mekanizmaları, hukukun üstünlüğü ve tarafsızlık ilkesine bağlı olarak hızlı ve uyum içinde çalıştıkça, toplumda yargı kurumlarına, dolayısıyla adalete olan güven de güçlenecektir” dedi.

 2- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç Manisa’daki incelemeleri sırasında gazetecilere yaptığı açıklamada, “Demokratik açılım konusunda AK Parti iddialıdır. Bu mesele önemli bir meseledir. 30 yıldan bu yana Türkiye’nin önünü kapatıyor. Türkiye’nin önünü açmaya mecburuz. Önümüz açılırsa dünyada barışı temin etmiş ülke olarak çok daha dikkat çekeceğiz. AB’de işimiz kolaylaşacak” dedi.

 3- Yargıtay Başkanı Hasan Gerçeker yeni adli yılın açılışı nedeniyle Yargıtay’da düzenlenen törende yaptığı konuşmada, “Vatan-millet sevgisi, ilkel, modası geçmiş bir duygu değil, özgürlükçü demokrasinin ve toplumların geleceğinin de vazgeçilmez güvencesidir. Asırlardır birlikte yaşayan, omuz omuza mücadele ederek bir millet oluşturan insanlar aynı duygularla devleti koruyup kollayarak, birlik ve bütünlüğü her şeyin üzerinde tutacaktır” dedi.
 Törene Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ve CHP Genel Başkanı Deniz Baykal’da katıldı.

 4- Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım Marmaray’ın İstanbul Üsküdar İstasyonu’nda gazetecilere yaptığı açıklamada, daha önceden 2010 yılında tamamlanacağı belirtilen Marmaray Projesi’nin 2013 yılında tamamlanacağını söyledi.

 5- DTP Genel Başkanı Ahmet Türk Radikal gazetesine yaptığı açıklamada, terör örgütü PKK’nın demokratik açılım sürecine dahil edilmesi konusunda ısrarını yineleyerek, “DTP illa ki muhataptır ama bu işin içindeki aktörleri görmeden DTP ne yapabilir? Biz, PKK’nın siyasi kanadı değil, Kürt sorununun çözümünü isteyen ve Türkiye’nin bütünlüğü içinde bu sorunun çözümünü esas alan bir mantığa sahibiz” dedi.
 6- Kamu-Sen’den yapılan açıklamada, ağustos ayında çalışan tek kişinin yoksulluk sınırının 1,405,56 TL, açlık sınırının ise  1,075,38 TL olarak tespit edildiği belirtildi.

 7- Endonezya’da bulunan Maliye Bakanı Mehmet Şimşek başkent Cakarta’da gazetecilerin sorularını yanıtladı. Bakan Şimşek, “Son dönemlerde göstergelerde çok ciddi toparlanma, yukarı doğru trend söz konusu. Ancak global ekonominin bu çıkışı güçlü bir şekilde sürdürebilmesine ilişkin ciddi kaygılarım var. Avrupa’nın yapısal sıkıntıları var. Bana göre büyümeye erişim daha uzun zaman alabilir” dedi.

 8- G-20 toplantısı nedeniyle İngiltere’de bulunan Merkez Bankası Başkanı Durmuş Yılmaz başkent Londra’da gazetecilere yaptığı açıklamada, “Türkiye mali disipline sahip kaldığı müddetçe IMF kredisine ihtiyaç duymayacak” dedi.


         

8 EYLÜL 2009


 1- Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, İslam Kalkınma Örgütü (İKÖ) misyon şefleriyle Çankaya Köşkü’nde verdiği iftar yemeğinde bir araya geldi. İKÖ’nün 40. kuruluş yıl dönümünün kutlandığını belirten Cumhurbaşkanı Gül, “Geriye dönüp baktığımızda, insanlığın karşılaştığı sorunların çeşitlendiğini, ihtilafların azalmadığını, tam tersine artarak derinlik kazandığını üzüntüyle görüyoruz. Bu olumsuz gelişmeler, ülkelerimizin uluslararası alanda beraber hareket etmesinin ve aramızdaki dostluk ve kardeşlik bağlarının daha da kuvvetlendirilmesinin önemini bir kez daha teyit etmektedir” dedi.

 2- Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Hakkari ve Siirt’te 7 askerin terör örgütü PKK tarafından şehit edilmesiyle ilgili olarak yayımladığı mesajında, “Kardeşlik ortamını pekiştirmeyi amaçlayan iyi niyetli çabalar sürerken gerçekleşen bu saldırılar hepimizi derinden sarsmıştır. Vatanı korumak, vatandaşlarımızın güvenliğini sağlamak amacıyla görev yapan Mehmetçiklerimize karşı yapılan saldırıları şiddetle telin ediyorum. Birlik ve beraberliğimize yönelik tehditler hiçbir zaman amacına ulaşamayacaktır” dedi.
 Başbakan Recep Tayyip Erdoğan da yaptığı açıklamada, “Askerlerimize sıkılan bu kurşunlar hiçbir zaman bizim 72 milyon vatan evladının birliğine beraberliğine yönelik başlattığımız ve sürdürmekte olduğumuz ‘demokratikleşme sürecini’ engellemeyecektir” dedi.

 3- Devlet Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış Trabzon’da gerçekleştirilen 17. AB Reformları İzleme Grubu toplantısının ardından yaptığı açıklamada, bu toplantıların AB konusunda hükümetin kararlılığını gösterdiğini belirterek, “AB süreci kültürümüze dönme sürecidir. AB kültürü bizim kültürümüzden uzak değil” dedi.

 4- Devlet Bakanı Zafer Çağlayan Hindistan Ticaret ve Sanayi Bakanı Anand Sharma’yı kabulünün ardından yaptığı açıklamada, önümüzdeki 10 yılda Hindistan’da 500 milyar dolarlık alt ve üst yapı inşaatları yapılacağını söyledi. Sharma da, iki ülke işadamlarının 3. ülkelerde ortak yatırım yapması için teşvik verileceğini kaydetti.

 5- Sağlık Bakanı Recep Akdağ Kosova Sağlık Bakanlığı ile ‘Sağlık Alanında İşbirliğine Dair Anlaşma’nın imza töreninin ardından yaptığı açıklamada, domuz gribinin gelecek aylarda bütün dünyada çok hızlı bir yayılma göstereceğini belirterek, buna hazırlıklı olunması gerektiğini söyledi.

 6- Sanayi ve Ticaret Bakanı Nihat Ergün yaptığı yazılı açıklamayla, TÜİK’in Sanayi Üretim Endeksi sonuçlarını değerlendirdi. Ekonomi için en büyük riskin güven ve istikrar ortamının bozulması olduğunu belirten Bakan Ergün “Sanayimizde çarklar, 2009 yılının son çeyreğinden itibaren daha istikrarlı bir şekilde dönmeye başlayacaktır” dedi.

 7- TÜİK, Temmuz ayı sanayi üretiminin önceki yılın aynı ayına göre yüzde 9.2 düşerken Haziran ayına göre yüzde 0.9 arttığını açıkladı.

 8- Hakkari’nin Çukurca ve Siirt’in Eruh ilçelerinde güvenlik güçleri ile PKK’lı teröristler arasında çıkan çatışmada 7 asker şehit oldu.

 9- Yurdun çeşitli yerlerinde etkili olan sağanak yağışın ardından oluşan sel nedeniyle 7 kişi öldü. İstanbul’un bazı ilçelerinde ev ve işyerlerini su bastı. Silivri’de Boğluca Deresi taştı. Park halindeki yaklaşık 300 araç denize sürüklendi.

 10- AB Komisyonu’nun Genişlemeden Sorumlu Üyesi Olli Rehn Kopenhag Üniversitesi’nde yaptığı konuşmada, “Düşünce, konuşma ve basın özgürlüğü AB üyeliği için kaçınılmaz şartlardır. Aynı şey dini özgürlükler, kadın hakları, azınlık hakları ve sendikal haklar için de geçerli” dedi.


9 EYLÜL 2009


 1- Cumhurbaşkanı Abdullah Gül iş ve meslek örgütlerine verdiği yemekte ‘demokratik açılım’ çalışmalarını değerlendirdi. Cumhurbaşkanı Gül, “Bütün farklılıklarımızı zenginlik olarak görüp; aramızdaki kardeşlik duygularımızı, beraberlik duygularımızı, Türkiye Cumhuriyeti’ne olan aidiyet duygularımızı çok daha güçlendirip, bütün enerjimizi halkımızın mutluluğunu artırmaya harcamamız gerekmektedir” dedi.

 2- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan yaşanılan sel felaketi nedeniyle İstanbul Afet Koordinasyon Merkezi’nde yetkililerden bilgi aldı. Başbakan Erdoğan burada yaptığı açıklamada, “Bu acının tekrar yaşanmasını istemiyorsak dere yataklarında ne varsa kaldırılması gerekir. Binalar mutlaka şehrin dışına taşınacak” dedi.

 3- MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli yaptığı yazılı açıklamada, “Kanlı terör örgütünü ortadan kaldırmadan yapılacak her sözde açılım ve girişim, şiddetin gölgesinde kalmaya ve terör ile yapılan pazarlığın parçası olmaya devam edecektir” dedi.

 4- Van’ın Başkale ilçesinde terör örgütü PKK tarafından döşenen mayının patlaması sonucu 2 asker şehit oldu.

 5- İstanbul’da son 80 yılın en şiddetli yağışlarıyla oluşan sel sonucu 26 kişi hayatını kaybetti, 2 kişi ise kayboldu. Ayamama deresinin taşması sonucu Halkalı ilçesini su bastı.

 6- Arap Birliği ve Türkiye’nin arabuluculuğuyla Mısır’ın başkenti Kahire’de bir araya gelen Irak ve Suriye dışişleri bakanları, diyalog görüşmelerinin sürdürülmesi konusunda anlaşmaya vardı. Görüşmelerde Türkiye’yi temsil eden Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu yaptığı konuşmada, “Ortak risk ve tehditlerden karşılıklı çıkar ve yarara dayalı işbirliği zeminleri yaratmak ve bölgeyi çatışma ve buhranların kısır döngüsünden çıkarıp istikrar ve refah alanına dönüştürmek tüm ülkelerin ortak amacı olmalı” dedi.

 10 EYLÜL 2009


 1- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan İstanbul’da meydana gelen sel felaketiyle ilgili olarak Dolmabahçe’deki Başbakanlık Ofisi’nde bir toplantı gerçekleştirdi. Toplantının ardından helikopterle su baskınına uğrayan bölgeleri inceleyen Başbakan Erdoğan yaptığı açıklamada, sıkıntıların dere yataklarının değiştirilmesi nedeniyle yaşandığını belirterek, “Şimdi bizler ikili görüşmeler suretiyle bu işi çözüp buralardaki yıkımları da gerçekleştireceğiz. Bunun başka çıkışı yok” dedi.

 2- CHP Genel Başkanı Deniz Baykal İstanbul’da meydana gelen sel felaketiyle ilgili incelemelerde bulundu. Baykal yaptığı açıklamada “Bu bir belediyecilik, kentleşme, imar rezaletidir” dedi.

 3- YÖK Başkanı Yusuf Ziya Özcan Genel Kurul toplantısının ardından yaptığı açıklamada, Mardin Artuklu Üniversitesi’nde “Türkiye’de Yaşayan Diller Enstitüsü” adı altında bir enstitü kurulması kararı alındığını belirterek, “Üniversite istediği takdirde bunun altını Kürtçe yüksek lisans, doktora programıyla, isterse Farsça, Arapça, Suryanice gibi programlarla doldurabilecek” dedi.

 4- Merkez Bankası’ndan yapılan açıklamada, ocak-temmuz döneminde cari açığın geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 79.4 azalarak 6 milyar 533 milyon dolara gerilediği belirtildi.

 5- TÜİK, ağustos ayında kapasite kullanım oranının önceki yılın aynı ayına göre 6.5 puan azalarak 69.7 seviyesinde gerçekleştiğini açıkladı.

 6- AB Komisyonu’nun Genişlemeden Sorumlu Üyesi Olli Rehn, Türkiye’nin AB’ye entegrasyon sürecinin devam ettiğini belirterek, AB’nin Türkiye’ye ihtiyacı olduğunu söyledi.

 7- IMF Sözcüsü David Hawley düzenlediği basın toplantısında, Türkiye’ye kredi sağlanması konusunda mümkün olan en kısa sürede anlaşmaya varmak istediklerini söyledi.

 8- Kıbrıs sorununa çözüm bulmak amacıyla düzenlenen müzakerelerin ikinci turu KKTC Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat ve GKRY lideri Dimitris Hristofyas’ın katılımıyla BM kontrolündeki ara bölgede yapıldı. Görüşmede, Yeşilırmak sınır kapısında yaşanan gelişmeler ile ‘federal yürütme’ konusu ele alındı.

 9- Azeri APA ajansı, Karabağ’ın Ağdam şehrinde Ermeni birliğinin saldırısına karşılık veren Azeri birliğinin açtığı ateş sonucu 5 Ermeni askerin öldüğünü açıkladı.

 10- Rusya’da bulunan Venezüela Devlet Başkanı Hugo Chavez, Abhazya ve Güney Osetya’yı resmen tanıdıklarını ilan etti.


11 EYLÜL 2009


 1- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, İstanbul’da gazetecilerin sel felaketine ilişkin sorularını cevapladı. Başbakan Erdoğan, “Burada altını çizerek bir şeyi söylemem lazım; bu felaket üzerinden siyaset yapmak çok yanlış. Ben bu felaket üzerinden siyaset yapacak değilim” dedi.

 2- Genelkurmay Başkanlığı Genel Sekreteri Tümgeneral Ferit Güler haftalık basını bilgilendirme toplantısında, DTP yöneticilerinin, bölücü terör örgütüne yönelik operasyonların durdurulması taleplerinin hatırlatılması üzerine, “Türk Silahlı Kuvvetleri, bölücü terör örgütüyle mücadelesinde, en son terörist etkisiz hale getirilinceye kadar bütün faaliyetlerine planlandığı şekilde devam edecektir” dedi.

 3- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, Dünya  Ehl-i Beyt Vakfı’nın İstanbul’da düzenlediği iftarda, Ergenekon soruşturması kapsamında elde edilen bilgi ve belgelerin Türkiye’deki farklı kesimleri birbirine düşürme planlarını deşifre ettiğini söyledi. Alevilik Çalıştayına da değinen Başbakan Yardımcısı Arınç, ekim ayında 3. Alevi Çalıştayı’nın tertipleneceğini ve kısa zamanda somut sonuçlara ulaşmayı beklediklerini kaydetti.

 4- Devlet Bakanı Selma Aliye Kavaf ‘AB Ülkelerinde Ayrımcılıkla Mücadele Mekanizmaları Çalıştayı’nda yaptığı konuşmada, engellilerin topluma yük değil, katkı veren kişiler haline gelmeleri gerektiğini ve bu alandaki ayrımcılığın azaltılmasını hedeflediklerini bildirdi.

 5- Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, TBMM Başkanı Mehmet Ali Şahin’i ziyaretinin ardından yaptığı açıklamada, Kafkaslardaki gelişmeler, Ermenistan’la olan normalleşme süreci, Karabağ meselesindeki son durum ve Ortadoğu’da gerçekleştirdiği temaslar hakkında Başkan Şahin’e bilgi verdiğini söyledi.

 6- Bayındırlık ve İskan Bakanı Mustafa Demir yaptığı yazılı açıklamada, İstanbul ve Tekirdağ’daki sel felaketinde konut ve iş yerlerinde meydana gelen hasarın devlet tarafından karşılanacağını bildirdi.

 7- Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Ömer Dinçer, Ankara İhlas Medya Grup Başkanlığı’nı ziyaretinde, erişimi kolay kapsamı geniş bir sosyal güvenlik hizmeti hedeflediklerini belirterek, “Bu hedefe ulaşırken, maliyetlerimizi de kontrol etmek zorundayız. Türkiye’nin yüzde 6 küçüldüğü bir dönemde ilaç sektörü yüzde 10 ile 15 arasında büyüdü. Sektörün de artık sorumluluk alması gerekiyor”dedi.Bakan Dinçer, harcamaları kontrol altına almayı hedefleyen uygulamanın 2010 yılı itibariyle 3 milyar TL daha sonraki yıllarda azalan oranda tasarruf sağlayacağını söyledi.

 8- YÖK Başkan Vekili Prof. Dr. İzzet Özgenç yaptığı açıklamada, bir insanın ana dilini öğrenme hakkına sahip olduğunu, ancak Türkçe’den başka hiçbir dilin anadili olarak okutulamayacağı belirterek, kurulma kararı alınan Türkiye’de Yaşayan Diller Enstitüsü’nün, Türkiye’de yaşayan dilleri araştırmaya yönelik olacağını söyledi.

 9- İstanbul Valisi Muammer Güler, İstanbul Valiliği Afet Yönetim Merkezi’nde düzenlediği basın toplantısında, kentteki hava durumu, alınan tedbirler ve yapılan çalışmalar hakkında bilgi verdi. Vali Güler, İstanbul ve ilçelerinde meydana gelen afetin Bayındırlık ve İskan Bakanlığının onayı ile “genel hayata etkili afetler” kapsamında değerlendirilmesinin kararlaştırıldığını belirtti.

 10- Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, Almanya’nın Plön kasabasında düzenlenen Küresel Ekonomi Sempozyumu’nda, ekonomik büyümeye ilişkin soruları cevaplandırdı. Bakan Şimşek, “Türkiye, dünya ekonomilerinin üzerinde bir ekonomik toparlanma yaşıyor. Bu pozitif süreç, önümüzdeki dönemde daha da güçlenecek” dedi.

 11- Slovenya ve Hırvatistan başbakanlarının iki ülke arasındaki 18 yıllık sınır anlaşmazlığını çözüme kavuşturmaları üzerine Slovenya, Hırvatistan’ın AB üyeliğine vetosunu kaldırmaya hazır olduğunu bildirdi.


12 EYLÜL 2009


 1- CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, CNN Türk’te gündeme ilişkin soruları yanıtladı. Hükümetin ‘demokratik açılım’ için kendilerinden destek istemeleri konusuna değinen Baykal, “Yaptıkları yanlış işin sorumluluğunu paylaşmak istiyorlar” dedi.

 2- Danıştay, İzdemir şirketine İzmir Aliağa’da 49 yıllığına termik santral kurma ve elektrik üretme izni veren Enerji Piyasası Düzenleme Kurulu’nun 4 Haziran 2009 tarihli kararının yürütmesini durdurma kararı aldı.

 3- Devlet Bakanı Hayati Yazıcı Gaziantep’te yaptığı açıklamada, 2010 yılına kadar mevcut 18 sınır kapısının tamamını yenileyeceklerini söyledi.

 4- Sakarya Zaferi’nin 88. yıl dönümü Ankara’nın Polatlı ilçesi Duatepe mevkiinde düzenlenen törenle kutlandı. Törene, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Genelkurmay Başkanı Orgeneral İlker Başbuğ ve Milli Savunma Bakanı Vecdi Gönül de katıldı.

 5- İran’da bulunan Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinecad tarafından kabulünün ardından yaptığı açıklamada, işbirliği potansiyelinin oldukça fazla olduğunu belirterek, “İran ile Türkiye ilişkilerinin gelişmesi günümüz şartlarında zaruridir” dedi. Ahmedinecad da yaptığı açıklamada, “İran ve Türkiye’nin gelişmesi, iki ülke halkının, bölgenin ve dünyanın yararınadır” dedi.
 Bakan Davutoğlu Dışişleri Bakanı Manuçehr Muttaki ile görüşmesinin ardından düzenlenen basın toplantısında ise “Özellikle terörle mücadele konusunda önümüzdeki günlerde taşıyacağı önem dolayısıyla güvenlik birimlerimiz arasındaki ilişkilerin daha da yoğunlaşmasına karar verdik. İki ülkenin işbirliği sadece iki ülkeyi bir araya getirmekle kalmayacak, ulaştırma, ekonomi ve enerji alanında Asya ile Avrupa arasındaki en doğrudan koridoru da oluşturacak” dedi.
 Muttaki ise, “Türkiye, bu bölgedeki enerjinin Avrupa’ya transferindeki en ciddi seçeneklerden biridir” dedi.
 
 6- Almanya’da bulunan Maliye Bakanı Mehmet Şimşek Dusseldorf kentinde Türk işadamlarıyla bir araya geldi. Yeni teşvik sistemiyle Türkiye'de yatırım yapılmasını çok daha cazip hale getirdiklerini belirten Bakan Şimşek, ''Yeni teşvik sisteminin amacı, imkanı olanları yatırıma teşvik etmektir'' dedi.


 13 EYLÜL 2009


 1- Cumhurbaşkanı Abdullah Gül Sakarya Zaferi’nin 88. yıl dönümü dolayısıyla yayımladığı mesajda,  İstiklal mücadelesinin en önemli safhalarından birinin Sakarya Zaferi olduğunu belirterek “Bu topraklar büyük zorluklar ve fedakarlıklarla vatan yapılmıştır. Bugün bizlere düşen görev; birlik ve beraberlik içinde bu vatan ve bağımsızlığımız için hangi bedelleri ödediğimizi unutmadan ülkemizi geleceğe taşımaktır. Cumhuriyeti hep birlikte kurduk, yine onu hep birlikte yücelterek muasır medeniyetler seviyesinin üstüne çıkaracağız” dedi.

 2- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, Bilecik’in Söğüt ilçesinde düzenlenen 728. Ertuğrul Gazi’yi Anma ve Söğüt Şenlikleri’nde yaptığı açıklamada, terörle mücadelede başarılı olmak için teröre yol açan sebeplerin ortadan kaldırılması gerektiğini söyledi.

 3- İran’da bulunan Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Ulusal Yüksek Güvenlik Konseyi Genel Sekreteri ve Nükleer Başmüzakereci Said Celili ile yaptığı görüşmede, İran’ın yeni nükleer öneri paketinin, önemli dünya meseleleri hakkında müzakereler için iyi bir zemin olduğunu belirterek, İran ile Batı arasındaki müzakerelere ev sahipliği yapmaya hazır olduklarını söyledi.

 4- Afganistan ordu sözcüsü Binbaşı Abdülbeşir Gori, Amerikan askerlerinin pusuya düşürülerek öldürülmesinin ardından NATO koalisyon güçlerinin Afganistan’ın batısındaki Ferah’ta düzenlediği hava saldırılarında 50 civarında Taliban militanının öldürüldüğünü kaydetti.

 14 EYLÜL 2009

 
 1- Bakanlar Kurulu Başbakan Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında toplandı. Devlet Bakanı, Başbakan Yardımcısı ve Hükümet Sözcüsü Cemil Çiçek toplantının ardından yaptığı açıklamada, İstanbul, Tekirdağ ve diğer bazı illerde yaşanan sel felaketiyle ilgili çalışmaların devam ettiğini, henüz tüm yerleşim merkezlerinde kesin hasar tespitlerinin yapılamadığını, tespitler yapıldıktan sonra başta kamu alacakları olmak üzere ne gibi kolaylıklar sağlanacağını ortaya koyacaklarını söyledi.
 Demokratik açılımla ilgili olarak TBMM’de yapılacak kapalı oturuma ilişkin MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’nin eleştirilerine de atıfta bulunan Başbakan Yardımcısı Çiçek, “Kapalı oturumda daha soğukkanlı, daha derli toplu konuşmanın avantajları var. Yoksa bir çekincemiz olduğundan, milletimizden herhangi bir şeyi sakladığımızdan dolayı değildir. Gerekiyorsa biz bu oturumu açık da yaparız, bunda hiç tereddüt yok” dedi.

 2- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan AK Parti tarafından yabancı misyon şeflerine verilen iftar yemeğinde yaptığı konuşmada, Doğan Yayın Grubu’na kesilen vergi cezasına ilişkin açıklamalarda bulundu. Özgür basını susturmak gibi bir niyetleri olmadığını belirten Başbakan Erdoğan, “Devletin kurumlarının, kendine has yapmış olduğu rutin çalışmaları, basın özgürlüğü ile karıştırmak doğru değil” dedi.  Demokratik açılım konusuna da değinen Başbakan Erdoğan, “Son derece hassas bir süreçten geçiyoruz. Bedeli her ne olursa olsun bu süreci nihayete erdirmek bizim asli görevimizdir. Bu proje siyaset üstü bir projedir. Bu sürece tüm dünya ülkelerinin destek vermesini arzu ediyoruz. Türkiye’nin terör sorunundan kurtulması, tüm bölgeye yarar sağlayacaktır” dedi.

 3- ABD’den 8 milyar dolar değerinde Patriot füze sistemi alınacağı yönünde çıkan haberlerin ardından Milli Savunma Bakanlığı Genel Sekreterliği’nden yapılan açıklamada, “Teklif değerlendirme sürecinin tamamlanması sonrası projeye ilişkin nihai kararın Savunma Sanayi İcra Komitesi tarafından verileceği belirtilerek, proje için 1.2 milyar dolarlık bütçe ayrıldığı kaydedildi.

 4- Sanayi ve Ticaret Bakanı Nihat Ergün İstanbul Ticaret Odası Başkanı Murat Yalçıntaş’ın sel nedeniyle oluşan zarara ilişkin rapor sunduğu kabulün ardından yaptığı açıklamada, “Eğer afet kapsamında bir değerlendirme yapacaksak, buradaki sanayicimizin ve tüccarımızın mevcut vergi borçlarının, sigorta primlerinin ertelenmesi, yeni kredi imkanlarının ortaya çıkması gibi bazı tabloları değerlendirme imkanımız olacaktır” dedi.

 5- MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli yaptığı yazılı açıklamada, AK Parti’nin demokratik açılımla ilgili olarak TBMM’de kapalı oturum yapılmasında ısrar etmesi halinde, oturum sonrası ne cereyan ettiğini Türk milletine bizzat açıklayacaklarını söyledi.

 6- DTP Genel Başkanı Ahmet Türk MÜSİAD ve DİSK’i ziyaret etti. Türk, MÜSİAD ziyaretinde yaptığı açıklamada, yıllardan beri yaşanan acıların sona ermesi için bir ‘demokratik açılım’ süreci başlatıldığını belirterek, hedeflerinin halkların sevgiyle kucaklaşabileceği bir ortamı yakalamak olduğunu söyledi. Türk, DİSK ziyaretinde de “Kürt sorununu halka Kürtlerin özgürleşmesi olarak değil, Türkiye’nin özgürleşmesi olarak anlatmalıyız” dedi.

 7- İstanbul Valisi Muammer Güler İstanbul’da meydana gelen sel felaketiyle ilgili raporu düzenlediği basın toplantısında açıkladı. Vali Güler, 3 bin 401 binanın selden etkilendiğini belirterek, “60 bina yıkıldı. 74 binada ağır hasar, 225 binada az hasar meydana geldiği tespit edildi” dedi.

 8- MÜSİAD Başkanı Ömer Cihad Vardan gazetecilere yaptığı açıklamada, Merkez Bankası faizleri düşürdüğü sürece bankaların buna paralel olarak faizlerde indirim yapması gerektiğini belirterek, “Ama halen aradaki farkın fazla olduğunu düşünüyoruz” dedi.

 9- Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad başkent Şam’da Türk gazetecileri kabul etti. Gazetecilerin sorularını değerlendiren Esad, terörist avlamakla terör sorununun çözülemeyeceğini belirterek, “Devlet olarak terörü bırakanı kucakladık, yine kucaklayacağız ve affedeceğiz. Devlet affeder” dedi.

 10- Kommersant gazetesi, Rusya Başbakanı Vladimir Putin’in Rus ve Batılı aydınlardan oluşan Valday Düşünce Kulübü üyeleriyle gerçekleştirdiği bir toplantıda, Türkiye’nin, Batı Avrupa’ya yönelik doğalgaz naklinde Ukrayna’nın yerini alarak ‘ana transit ülke’ haline gelebileceğini söylediği haberine yer verdi.

 11- ABD Başkanı Barack Obama finans merkezi Wall Street’te yaptığı konuşmada, finans sektöründe artan istikrarın, işlerin normale döndüğünü gösterdiğini belirterek, “Normale dönüş beraberinde kendine beğenmişliği getirmemeli. Finans sektöründe bazılarının geçmişten ders almadığını görüyoruz” dedi.


 15 EYLÜL 2009


 1- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan Kültür ve Turizm Bakanlığı Güzel Sanatlar Genel Müdürlüğü’nce Ankara Modern Sanatlar Merkezi’nde düzenlenen etkinlikte yaptığı konuşmada, bu merkezin daha önceden atölye olarak kullanıldığını ve vagonların bakımlarının yapıldığını belirterek, mekanın yılbaşından itibaren bir sanat ve kültür merkezi olarak halka hizmet vereceğini kaydetti.

 2- Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, DSP Genel Başkanı Masum Türker ve SP Genel Başkanı Numan Kurtulmuş’u ziyaret ederek dış politika gündemine ilişkin bilgi verdi.

 3- TÜİK, haziran ayında işsiz sayısının geçen yılın aynı dönemine göre 972 bin kişi artarak, 3 milyon 269 bin kişiye yükseldiğini, işsizlik oranının ise 3.6 puanlık artışla yüzde 13 seviyesinde gerçekleştiğini açıkladı.

 4- ABD’nin Ankara Büyükelçisi James Jeffrey, TBMM Başkanı Mehmet Ali Şahin tarafından kabulünün ardından gazetecilerin sorularını yanıtladı. Türkiye-Ermenistan ilişkileri konusunu değerlendiren James, “Biz bütün Kafkasya’da barış ve istikrar istiyoruz. Mesela Minsk Grubu’nda çok önemli rol oynuyoruz. Özellikle Ermenistan ile Türkiye arasındaki süreci destekliyoruz” dedi.

 5- Almanya’da bulunan Devlet Bakanı Zafer Çağlayan ile Sanayi ve Ticaret Bakanı Nihat Ergün Frankfurt Otomobil Fuarı’nda incelemelerde bulundu. Bakan Çağlayan yaptığı açıklamada, 2011 yılında Türkiye’de üretilmeye başlayacak olan elektrikli otomobillerin İsrail ve Danimarka’ya ihraç edileceğini söyledi.

 6- ABD’de bulunan TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu başkent Washington’daki Stratejik ve Uluslararası Çalışmalar Merkezi’nde yaptığı konuşmada, “Geleceği göremiyoruz. IMF bile tahminlerini birkaç kez değiştirdi. Fon akışı için uluslararası kurumların rol oynaması, ulusal ekonomiler için canlandırma paketleri uygulanması ve güvenin inşa edilmesi gerekiyor” dedi.

 7- Kredi değerlendirme kuruluşu Fitch yayınladığı yıllık değerlendirme raporunda, Türk bankalarının ekonomideki büyük daralmaya rağmen yüksek karlılık gösterdiklerini ve karlarını ellerinde tutarak sermaye yeterlilik rasyolarını artırdıklarını açıkladı.

16 EYLÜL 2009


 1- Cumhurbaşkanı Abdullah Gül çalışma ziyareti için Türkiye’de bulunan Filipinler Cumhurbaşkanı Gloria Macapagal Arroyo ile bir araya geldi. Görüşme basına kapalı gerçekleştirildi.

 2- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad ile İstanbul’daki Çalışma Ofisi’nde bir araya geldi. Görüşmenin ardından Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu ve Suriye Dışişleri Bakanı Velid Muallim ‘Yüksek Düzeyli Stratejik İşbirliği Konseyi Anlaşması’nı imzaladı.
 Başbakan Erdoğan partisinin İstanbul İl Başkanlığı’nca Esad onuruna verilen iftar yemeğinde yaptığı konuşmada, imzalanan anlaşmaya değinerek “Tarih, Türkiye ve Suriye’yi dost yaptı ve bugün büyük bir adım attık. Vizeleri kaldırdık. Bu bayramda sınırdan rahatlıkla geçebileceğiz” dedi.
 
 3- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Ali Babacan düzenlediği basın toplantısında, 2010-2012 Orta Vadeli Ekonomik Programı açıkladı. Başbakan Yardımcısı Babacan, KDV, kurumlar ve gelir vergilerinde artış öngörmediklerini ancak maktu vergilerin enflasyon oranına göre güncellenebileceğini söyledi.

 4- Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu ‘Ermenistan Açılımı’ konusunda siyasi partileri bilgilendirme turu çerçevesinde BBP ve DP’yi ziyaret etti. Bakan Davutoğlu DP Genel Başkanı Hüsamettin Cindoruk ile görüşmesinin ardından yaptığı açıklamada, özellikle Kafkasya, Türkiye-Ermenistan ilişkilerinin normalleşmesi, Azerbaycan-Ermenistan ilişkileri ve Karabağ sorunu gibi konularda görüş alışverişinde bulunduklarını söyledi.
 Cindoruk da yaptığı açıklamada, “Biz, Türkiye-Ermenistan ilişkilerini ikili ilişki olarak görmüyoruz. Ermenistan ile ilişkiler üçlü ilişkilerdir. Mutlaka bu üçlünün içerisinde taraf olarak Azerbaycan’ın da bulunması gerekir. Azerbaycan ile ilişkilerimizde çok duyarlı olmalıyız. Bu duyarlılığın tam anlamıyla uygulanmadığını söylemek istiyorum” dedi.

 5- Türkiye Bankalar Birliği Başkanı Ersin Özince gazetecilere yaptığı  açıklamada, kriz dönemi ve sonrasında reel sektörde kârlılıklar düşerken, bankaların çok fazla kâr ettikleri yönündeki eleştirilere katılmadığını, bankacılık sektörünün kredi mevduat oranlarını bütün dönemlerin en yüksek seviyesine çıkardığını, milyonlarca vatandaşa ve yüz binlerce küçük işletmeye kredi verdiğini söyledi.

17 EYLÜL 2009


 1- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan İstanbul Kongre Merkezi’nin açılış töreninin adından gazetecilerin sorularını değerlendirdi. Orta Vadeli Program’ın IMF’siz senaryoya göre hazırlandığını belirten Başbakan Erdoğan, “Bastonla yürüme niyetinde değiliz. Ekonomimizi sağlam ayaklar üzerinde yürütelim istiyoruz ve hazırlıklarımızı da buna göre yapıyoruz” dedi.

 2- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan gazete ve televizyonların genel yayın yönetmenleri ve köşe yazarlarına İstanbul’daki Çalışma Ofisi’nde verdiği iftar yemeğinde demokratik açılım konusunda değerlendirmelerde bulundu. Başbakan Erdoğan sürecin kısa, orta ve uzun vadeli adımları olacağını kaydetti.

 3- Devlet Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış, Avrupa Komisyonu Adalet, Özgürlük ve Güvenlik Genel Müdürü Jonathan Faull’u AB Genel Sekreterliği’nde kabul etti. Bakan Bağış yaptığı açıklamada, “Türkiye AB nezdindeki sorumluluklarının bilincindedir fakat aynı kararlılığı ve bilinci AB makamlarından ve AB üyesi ülkelerden de beklemektedir” dedi. Faul da yaptığı açıklamada, göç, sığınma, vize ve sınırlar gibi acil müdahale bekleyen konu başlıkları alanında birlikte çalışarak başarıya ulaşabileceklerini söyledi.

 4- Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu İstanbul’da düzenlenen Türkiye-Irak Yüksek Düzeyli Stratejik İşbirliği Konseyi 1. Bakanlar Toplantısı’nda yaptığı konuşmada, Türkiye’nin Irak’ın yeniden imarında başrolü oynayacağını ve bu iş için 25 milyon dolar yatıracağını söyledi.
 Dışişleri Bakanı Hoşyar Zebari de Türkiye olmadan demokrasi ve refaha kavuşamayacaklarını kaydetti.

 5- YÖK Başkanı Yusuf Ziya Özcan Üniversitelerarası Kurul (ÜAK) toplantısının ardından gazetecilerin sorularını yanıtladı. Özcan demokratik açılım çalışmaları çerçevesinde İçişleri Bakanı Beşir Atalay’dan zaman istediklerini söyledi.

 6- Merkez Bankası Para Politikası Kurulu, Durmuş Yılmaz başkanlığında toplandı. Toplantının ardından yapılan açıklamada, “Son dönemde açıklanan veriler, kurulun iktisadi faaliyette gözlenmekte olan toparlanmanın yavaş ve kademeli olacağına ilişkin görüşünü teyit etmiştir” denildi.

 7- TÜİK, 2008 yılı Hane Halkı Bütçe Araştırması sonuçlarına göre; hane halkı başına aylık ortalama tüketim harcamasının 2008’de yüzde 19.2 artarak bin 626 TL’ye yükseldiği açıklandı.

 8- Uluslararası Yatırımcılar Derneği (YASED), BM Ticaret ve Kalkınma Örgütü (UNCTAD) tarafından hazırlanan 2009 Dünya Yatırım Raporu’nu açıkladı. Türkiye çektiği 18 milyar dolarlık yatırım ile en çok yatırım çeken ülkeler arasında 5 basamak çıkarak 20. sıraya yükseldi.

 9- Türkiye’de bulunan Filipinler Cumhurbaşkanı Gloria Arroya, İKÖ Genel Sekreteri Ekmeleddin İhsanoğlu ile İstanbul’da bir araya geldi. Görüşmede İKÖ’nün arabuluculuğunda Filipinler hükümetiyle Moro Müslümanları arasında sürdürülen barış görüşmeleri ele alındı.

 10- Romanya’da bulunan Devlet Bakanı Zafer Çağlayan gazetecilere yaptığı açıklamada, Dış Ticaret Müsteşarlığı’nın bundan sonra stratejilerini ülke masaları, ülke stratejileri, ülke uzmanları üzerinde yoğunlaştırdığını belirterek, her ülkeyi tek tek analiz ettiklerini söyledi.

 11- AB Terörle Mücadele Koordinatörü Gilles de Kerchove Avrupa Politika Merkezi’nde düzenlenen bir panelde yaptığı konuşmada, AB’nin PKK ile mücadelede Türkiye’ye yardım etmesi gerektiğini söyledi.

 12- IMF Türkiye Heyeti Başkanı Rachel Van Elkan yaptığı yazılı açıklamada, Türkiye’nin orta vadeli planını memnuniyetle karşıladıklarını belirterek, “Yetkililerin kamu borç yükünün kontrol edilmesi hedefini karşılamak üzere, ana harcama baskılarına yönelecek politikalar dahil, destekleyici önlemler ve yapısal reformların kabulü gerekli olacaktır” dedi.


18 EYLÜL 2009


 1- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan AK Parti İstanbul il Başkanlığı’nda düzenlenen  Genişletilmiş İl Başkanları Toplantısı’nda, demokratik açılım konusuna değinerek, “Terör sebebiyle Türkiye’de yaklaşık 30 yıldır anneler ağladı. Ülkenin kazanımları ve enerjisi heba olup gitti. Birileri bu meseleyi görmek de, çözmek de istemedi. Biz, bunu görüyoruz ve mesele üzerinde çalışıyoruz Demokratik açılım ve milli birlik projesi ile bütün meseleleri aşacağız. Bu yoldan dönmeyeceğiz” dedi.
 
 2- Genelkurmay Başkanlığı İletişim Daire Başkanı Tuğgeneral Metin Gürak haftalık bilgilendirme toplantısında, Türkiye’nin tedarik etmeyi planladığı Uzun Menzilli Bölge Hava ve Füze Savunma Sistemi Projesi’nin, ABD’nin Polonya ve Çek Cumhuriyeti’ne yerleştirmeyi düşündüğü Füze Kalkanı Projesi’yle hiçbir ilgisi olmadığını söyledi.

 3- Devlet Bakanı Selma Aliye Kavaf, İstanbul Darülaceze’de barınan yaşlılarla bir araya geldi. Bakan Kavaf, onların ömürlerini huzurlu, gönül sükuneti ve derinliği içerisinde geçirmelerini sağlamanın devletin görevi olduğunu belirterek, hükümet olarak bu gereği yerine getirme gayreti içinde olduklarını söyledi.

 4- İstanbul Çırağan Sarayı’nda gerçekleştirilen Türkiye-Irak Stratejik İşbirliği Konseyi Bakanlar Toplantısı sona erdi. Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu düzenlediği basın toplantısında, 40’ı aşkın konuda anlaşma, mutabakat zaptı ve protokol imzalanmasına karar verildiğini bildirdi. 
 Irak Dışişleri Bakanı Hoşyar Zebari de “Terörle mücadele başta olmak üzere iki ülkeyi ilgilendiren önemli konular ele alındı. El ele verip çalışmak suretiyle halklarımızın beklentilerine karşılık vereceğiz. Irak hükümeti elinden gelen çabayı göstermektedir” dedi.

 5- MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli yaptığı yazılı açıklamada, Türkiye’nin bir yıla yakın süredir derin ve uzun bir ekonomik krizin etkisi altında olduğunu belirterek, ”Durum ciddidir ve Türkiye’nin en önemli sorunlarının başında gelen ekonomik buhran, telafi edilemeyecek aşamaya gelmiştir” dedi.

 6- İngiltere’de bulunan Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Ali Babacan ‘The Ekonomist’ dergisi tarafından düzenlenen zirvede yaptığı konuşmada, Türkiye’nin son yıllarda gerçekleştirdiği reformlarla krize hazırlıksız yakalanmadığını söyledi.  IMF ile şu anda yeni bir anlaşma için görüşmelerin sürdüğünü de belirten Başbakan Yardımcısı Babacan, ancak bu anlaşma yapılamazsa da dünyanın sonunun olmadığını vurguladı.

 7- Maliye Bakanı Mehmet Şimşek yap-işlet-devret modeliyle gerçekleştirilecek hızlı tren ve demiryolu projeleri için Çin’in başkenti Pekin’de temaslarda bulundu. Eskişehir-İstanbul hızlı tren projesini üstlenen şirketin düzenlediği programa katılan Bakan Şimşek “Türkiye bu tür projelere hız vermeli. Bunlar bir ülkenin prestij projeleridir” dedi.

 8- Irak’ın Erbil kentinde bulunan DTP Genel Başkanı Ahmet Türk yaptığı açıklamada, Kürt sorununu diyalogla çözmek istediklerini belirterek “Bizim amacımız halkların kardeşliği temelinde çözümdür. Kürtlerin üzerindeki baskılar ancak demokrasi ile çözülür” dedi.

 9- S&P, Türkiye’nin kredi notu görünümünü negatiften durağana yükseltti. Moody’s de ülke görünümünü ‘durağan’dan ‘olumluya’ yükselterek, “Türkiye ekonomisi şoklara karşı artan bir dirençlilik ve esneklik gösterdi” açıklamasını yaptı.

 10- Irak Bölgesel Kürt Yönetimi Başkanı Mesud Barzani ile Erbil kentinde bir araya gelen ABD Başkan Yardımcısı Joe Biden, bölgesel yönetim ve Bağdat arasında petrol ve toprak paylaşımı konusunda yaşanan anlaşmazlığın çözümüne ilişkin olarak, karşılıklı iyi niyet ve istek bulunduğuna inandığını belirtti.

19 EYLÜL 2009


 1- Cumhurbaşkanı Abdullah Gül Ramazan Bayramı dolayısıyla yayımladığı mesajında, “Bizler bin yıldır bu topraklar üzerindeyiz. Bu süreç içinde ortak sevinçler, acılar yaşadık. Büyük güçlüklerin üzerinden hep birlikte geldik. Engin birikimimizle, zengin bir tarihsel ve kültürel miras oluşturduk. Bu miras içinde farklılıkların bulunması tabiidir. Bunlar Anadolu kültürü içinde yoğrularak zenginleşti ve bugünlere geldi. Farklılıklarımız, kültürel çeşitliliğimiz ortak mirasımızı oluşturan zenginliğimizdir. Sahip olduğumuz bu birikimi en iyi şekilde koruyacağız. Güzel yarınların temellerini hep birlikte atacağız. Ayrılığı değil, birliği ve sevgiyi yaşatacağız. Toplumumuzu kuşatan ortak değerlerimize sahip çıkacağız” dedi.
 TBMM Başkanı Mehmet Ali Şahin de mesajında, “Farklılıklarımızı çatışma ve kavga nedeni olarak değil zenginlik kaynağı olarak görmeli ve toplumsal uzlaşmamızı artırmaya gayret etmeliyiz” dedi.
 Başbakan Recep Tayyip Erdoğan da mesajında, “Savaş, çatışma ve yıkımlara karşı her zamankinden daha çok duyarlı olacak, barış ve adaletin bayrağını daha da yükselteceğiz. Kadim kardeşliğimizi güçlendirerek yaşatacak, hiç kimsenin birliğimizi, beraberliğimizi bozmasına fırsat vermeyeceğiz” dedi.

 2- Sanayi ve Ticaret Bakanı Nihat Ergün gazetecilere yaptığı açıklamada, mayıs ayında yapılan düzenlemeyle daha önce sadece imalat sektörüne yönelik olan KOSGEB destek ve hizmetlerini ticaret ve hizmet sektöründe faaliyet gösteren KOBİ'leri de kapsayacak şekilde genişlettiklerini belirterek, bu işletmelere ilişkin sektörel ve bölgesel önceliklerin gelişen şartlara göre Bakanlar Kurulu kararı ile  belirleneceğini söyledi.
 
 3- IMF Başkanı Dominique Strauss-Kahn Washington’daki IMF Genel Merkezi’nde gazetecilere yaptığı açıklamada, G-20’nin bir üyesi olarak Türkiye’nin, dünyadaki en büyük ekonomilerden biri olduğunu belirterek, “Türkiye hızlı bir biçimde gelişmiş ve güçlü bir ekonomi olacak. Tabii ki bunun için atılması gereken adımlar var ve ben hükümetin bu konuda ne yapılması gerektiğini bildiğini düşünüyorum. Türk ekonomisinin geleceğine güvenim tam” dedi.
 
 4- Irak Hükümet Sözcüsü Ali Debbağ yaptığı açıklamada, Irak yönetiminin 19 Ağustos’ta yaşanan saldırıdan Suriye’yi sorumlu tutmasının ardından Türkiye’nin arabuluculuğunda İstanbul’da bir araya gelen tarafların ilerleme sağlayamadığını belirterek, New York’ta yeni bir toplantı yapılacağını söyledi.

20 EYLÜL 2009
 

 1- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan AK Parti İstanbul İl Başkanlığı’nca düzenlenen bayramlaşma töreninde yaptığı konuşmada, demokratik açılım konusunda muhatabın illegal örgüt ve bireyler olamayacağını belirterek, hiç kimsenin AK Parti’ye bölücü damgasını yakıştıramayacağını vurguladı. 

 2- CHP Genel Başkanı Deniz Baykal gazetecilere yaptığı açıklamada, Türkiye’nin terör dolayısıyla çok büyük acılar yaşamaya devam ettiğini belirterek “Milli birliğimizi korumanın gereklerini unutmamamız lazım. Sadece birlik, beraberlik konuşmaları yaparak bu iş olmaz. Birliğimizi, bütünlüğümüzü bozmaya yönelik faaliyetlere karşı kararlı bir duruş sergilememiz gerekir” dedi.

 3- Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız Kayseri’de
İHA’ya yaptığı açıklamada, Rusya Başbakanı Vladimir Putin’in, ‘Avrupa’ya gaz sevkiyatında transit ülke olarak Ukrayna’yı pas geçerek Türkiye’yi transit ülke olarak düşünebiliriz’ şeklindeki açıklamasının çok iyi okunması gerektiğini belirterek “İsteseler de istemeseler de Türkiye çok güvenilir bir enerji koridoru ülkesi haline geliyor” dedi.

 4- Fransa’da devam eden “Türkiye Mevsimi” kapsamında düzenlenen “Ramazan Geceleri” etkinlikleri sona erdi. Etkinliklere, Devlet Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış, Paris Belediye Başkanı Bertrand Delaone ile birlikte katıldı.

 5- Yunanistan’daki ana muhalefet partisi PASOK’un lideri Yorgo Papandreu Reuters’a verdiği demeçte, 4 Ekim’de yapılacak genel seçimlerde iktidara gelmeleri halinde Türkiye ile ilişkileri iyileştirmeye çalışacaklarını söyledi. Papandreu, Türkiye-Yunanistan ilişkilerinde son yıllarda problemlerin ortaya çıktığını, bu zorlukların Türkiye’nin AB’ye üyelik şansını etkileyebileceğini kaydetti.

 6- Polonya Dışişleri Bakanı Radoslaw Sikorski TVN24’e yaptığı açıklamada, ABD’nin füze kalkanı projesinden vazgeçmesine ilişkin olarak “Bu karar ve alınış biçimi, herkesin, ABD için Polonya’nın bölgesel ortaktan başka bir şey olmadığını anlamasına imkân sağladı” ifadesini kullandı.

 7- Yemen’in Saada bölgesinde güvenlik kuvvetleriyle Şii isyancılar arasında çıkan çatışmalarda 140’tan fazla Şii isyancının öldürüldüğü bildirildi.

 8- Rusya Devlet Başkanı Dimitri Medvedev Amerikan CNN televizyonuna yaptığı açıklamada, İsrail Devlet Başkanı Şimon Peres’in İran’a saldırma planları olmadığı konusunda kendisine güvence verdiğini söyledi. Medvedev, İran’a bir saldırı durumunda bunu kabul edemeyeceklerini de bildirdi.
        

21 EYLÜL 2009


 1- Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ‘BM Barış Günü’ nedeniyle yayımladığı mesajında, “Dünyanın pek çok bölgesinde sıcak çatışmalar halen sürmektedir. Bu bölgelerden bazıları Türkiye’nin yanı başındadır. Bütün bu olumsuzluklardan en fazla zarar gören kesim ise maalesef sivil halktır” dedi.

 2- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan BM Genel Kurulu ile G-20 zirvesine katılmak üzere ABD’ye hareketinden önce İstanbul Atatürk Hava Limanı’nda düzenlediği basın toplantısında, gazetecilerin sorularını yanıtladı. Demokratik açılımı toplumsal mutabakatla gerçekleştirmek istediklerini belirten Başbakan Erdoğan, “Mutabakatın içinde yer almak istemeyenler kusura bakmasın. Biz yolumuza devam etmek zorundayız. Engelleri aşa aşa arzulanan noktaya  gideceğiz” dedi.

 3- Genelkurmay Başkanı Orgeneral İlker Başbuğ Mardin’in Nusaybin ilçesindeki Sınırtepe Karakolu’nda incelemeleri sırasında yaptığı açıklamada, halkın terör ve siyaset ağalarından kurtarılması gerektiğini söyledi. Silahla, kanla bir yere varılamayacağını belirten Orgeneral Başbuğ, “Tek çıkar yol, bölücü terör örgütünün silahlarını bırakmasıdır” dedi.

 4- Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız Kayseri Hacılar Belediyesi’ni ziyaretinde yaptığı açıklamada, Türkiye’de yaklaşık 13 bin megavatlık harekete geçirilebilir rüzgar enerjisi olduğunu belirterek, bunun 3-4 yıl içerisinde ekonomiye kazandırılacağını söyledi.

 5- Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay gazetecilere yaptığı açıklamada, Avrupa’da Türk kültürüyle ilgili ‘Turkish lokum, kırmızı fes, dansöz, bıyıklı ve şalvarlı erkekler’ gibi yanlış bir imaj olduğunu ve bunun bir dönem reklam filmlerinde de kullanıldığını belirterek, yeni reklamlarla bu imajı değiştirmeye çalıştıklarını söyledi.

 6- MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli Genel Merkez’de yaptığı açıklamada, “MHP, demokratik açılım projesi adı altında Türkiye’nin bölünmesine çaba gösteren unsurlarla, demokrasi içerisinde, yasa ve Anayasa çerçevesinde mücadelesini sürdürecek” dedi.

 7- Dünya Bankası Başkanı Robert Zoellick İngiltere’de yayınlanan ‘Financal Times’ gazetesine verdiği demeçte, mali piyasalarda istikrar ve dünya ekonomisinde büyüme sağlanmasının iklimin korunması ve yoksullukla mücadeleye karşı yapılacak kalkınma yardımlarına bağlı olduğunu söyledi.


22 EYLÜL 2009


 1- Genelkurmay Başkanı Orgeneral İlker Başbuğ, Mardin’in Nusaybin ilçesi  Sınırtepe Karakolu’nu ziyareti ve bölgedeki temaslarının ardından gazetecilerin sorularını cevaplandırdı. Orgeneral Başbuğ, demokratik açılım tartışmalarının halkın bir bölümünde tedirginlik yarattığını belirtti. Suriye Devlet Başkanı Beşer Esad’ın “Silahlarını bırakıp gelirlerse PKK militanlarını affederiz” söylemini olumlu bulduğunu da kaydeden Orgeneral Başbuğ, “Irak’ın kuzeyindeki PKK terör örgütü varlığının çözülmesi lazım” dedi.

 2- Sanayi ve Ticaret Bakanı Nihat Ergün gazetecilere yaptığı açıklamada, tüketicilerin önemli bir bölümünün GSM operatörleri üzerinden alınan hizmetlerin maliyeti hakkında bilgi sahibi olmadığını belirterek, “Bu hizmetleri tüketiciyi yanıltacak şekilde sunanlar, yanılttıkları her bir tüketici için en az 200 lira para cezasına çarptırılacaklar. Yüz binlerce tüketici olduğu düşünülürse 100 milyonlara varan cezalarla karşı karşıya kalabilirler” dedi.

 3- Çevre ve Orman Bakanı Veysel Eroğlu Afyonkarahisar'ın Şuhut ilçesinde düzenlenen bayramlaşma töreninde yaptığı konuşmada, Türkiye'nin yaşanan küresel ekonomik krizi yıl sonuna kadar atlatacağına inandığını belirterek, yatırımların daha da artacağını söyledi. Demokratik açılım konusuna da değinen Bakan Eroğlu, “Bu proje milli birlik, beraberlik, kardeşlik projesidir. Bunu başka yönlere çekmek vatana ihanetlik olur. Biz, tek bayrak, tek vatan, tek millet diyoruz. Başka bir şey demiyoruz” dedi.

 4- İstanbul Teknik Üniversitesi’nden yapılan yazılı açıklamada, Uçak ve Uzay Bilimleri Fakültesi tarafından Türkiye'de üretilen ilk uydu olan İTÜpSAT1’in, 23 Eylül’de Hindistan'dan uzaya fırlatılacağı bildirildi. Küp uydunun Türkiye saatiyle 09.16'da Hindistan Uzay Araştırmaları Kurumu (ISRO) tarafından PSLV C-14 roketi ile yerden 720 kilometre yüksekteki yörüngesine yerleştirileceği, küp uydu sayesinde dünyanın kıtasal ölçüde fotoğraflarının çekilebileceği ifade edildi.

5- Türkiye Bankalar Birliği Başkanı Ersin Özince Anadolu Ajansı muhabirine verdiği demeçte, Türk bankalarının aldığı sendikasyon kredilerinde sıkıntı yaşanmadığını söyledi. Orta Vadeli Program’ın özel sektör açısından gerçekçi ve net hedefler içerdiğini kaydeden Özince, IMF ile anlaşma konusuna da değinerek, Türkiye'nin her koşulda dış finansman sağlayabilen güçlü bir ülke olduğunu söyledi.

6- Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Suudi Arabistan Kralı Abdullah’ın resmi davetlisi olarak Kral Abdullah Bilim ve Teknik Üniversitesi'nin açılışına katılmak üzere Suudi Arabistan'a gitti.

7- BM Genel Kurulu ve G-20 zirvesi toplantılarına katılmak için ABD’de bulunan Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, BM'deki etkinliklerin ardından New York'da gazetecilerin sorularını yanıtladı. Başbakan Erdoğan “demokratik açılım” konusunda TBMM'de yapılacak oturumun açık olarak yapılacağını söyledi.

23 EYLÜL 2009


 1- Cumhurbaşkanı Abdullah Gül Suudi Arabistan’ın Cidde kentinde “Kral Abdullah Bilim ve Teknoloji Üniversitesi”nin açılış törenine katıldı. Cumhurbaşkanı Gül, El Hamra Sarayı’nda Türk Konseyi Batı bölge temsilcileri ve Türk işadamları ile bir araya geldi.

 2- ABD’de bulunan Başbakan Recep Tayyip Erdoğan New York’taki Levin Enstitüsü’nde yaptığı konuşmada, 11 Eylül saldırılarının ardından dünyada daha fazla kutuplaşmaya yol açacak söylemin hakim olduğunun görüldüğünü belirterek, “Ayrıştırmak, farklılaştırmak, bölmek, parçalamak, yıkmak kolay olandır. Zor olan ama aynı zamanda olması gereken evrensel ve insani olan, yapmaktır, inşa etmektir, bir arada tutmaktır” dedi.

 3- ABD’de bulunan Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Ali Babacan  New York’ta düzenlenen ‘Uluslararası Ekonomik İttifak Küresel Yatırım Sempozyumu’nda yaptığı konuşmada, Türkiye’nin 2002-2007 yılları arasında ekonomik alanda pek çok yapısal reform yaptığını ve bunun olumlu sonuçlarını aldığını, ancak küresel ekonomik krizin etkisiyle 2008 yılının sonunda ekonomik büyümenin azaldığını, 2010 yılının ilk çeyreğinde yeniden artı büyümeye geçilmesinin beklendiğini söyledi.

 4- ABD Başkanı Barack Obama New York’ta BM Genel Kurulu’nda yaptığı konuşmada, “ABD’yi dünyada tek başına hareket ettiği için suçlayanlar, şimdi bir kenarda durup sorunları ABD’nin tek başına çözmesini bekleyemez. Sözde ve eylemde dünyayla yeni bir beraberlik dönemi arıyoruz. Şimdi küresel sorunlara karşı hepimizin sorumluluğu paylaşma zamanı” dedi.

 5- ABD’de bulunan Libya Devlet Başkanı Muammer Kaddafi ilk kez katıldığı BM Genel Kurulu’nda yaptığı konuşmada, BM’de tüm üyeler için demokrasi ve eşitlik temelinde reform istediğini söyledi. Güvenlik Konseyi’nin 1945’ten bu yana 65 savaşı engelleyemediğini belirten Kaddafi, “Güvenlik Konseyi terör ve yaptırımlardan başka bir şey getirmedi. Buna ‘terör konseyi’ denilmeli” dedi.

 6- BM Genel Kurulu dolayısıyla ABD’de bulunan İran Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinecad gazetecilere verdiği demecinde, ABD Başkanı Barack Obama’nın Afganistan, Irak ve Ortadoğu politikasında büyük değişiklikler yapması halinde İran’ın dostluğunu kazanacağını kaydetti. Ahmedinecad ayrıca “Nükleer silahların tehdit ve güvensizlik kaynağı olduğuna inanıyoruz. Tam nükleer silahsızlandırma için küresel istek lazım” dedi.

24 EYLÜL 2009


 1- TBMM Başkanı Mehmet Ali Şahin Isparta’da düzenlenen Uluslararası Davraz Kongresi’nin açılış konuşmasında, “Bizim bazı sokaklarımızda havra, cami ve kilise yan yanadır. Biz dünyada barıştan yana bir anlayış içinde yolumuza devam ediyoruz” dedi.

 2- CHP Genel Başkanı Deniz Baykal AB’ye üye ülkelerin Ankara büyükelçileriyle AB Dönem Başkanı İsveç’in Ankara Büyükelçisi Christer Asp’ın evsahipliğinde bir araya geldi. Baykal burada yaptığı açıklamada, “Türkiye ile AB arasındaki ilişkiler resetlenmeli. Müslüman, demokratik ve laik bir Türkiye’yi kabullendiğinizde bu resetlenme başlar” dedi.

 3- Milli Eğitim Bakanı Nimet Çubukçu 2009-2010 eğitim-öğretim yılının başlaması nedeniyle İstanbul Beşiktaş İsmail Tarman İlköğretim Okulu’nda düzenlenen törende yaptığı konuşmada, ayrımcılığın olmadığı, kadın ve erkek eşitliğinin sağlandığı toplumların diğer toplumlara göre daha fazla geliştiğini söyledi.

 4- TÜSİAD Başkanı Arzuhan Doğan Yalçındağ ABD’nin Pittsburg kentinde düzenlenecek olan G-20 zirvesi öncesi Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’a küresel ekonomiye ilişkin görüşlerini konu alan bir mektup gönderdi. Krizin ardından piyasada güveni tesis etmenin önemine değinilen mektupta, ekonomiyi yeniden yapılandırma teşebbüslerine ve finansal piyasaya yönelik reformlara devam edilmesi gerektiği belirtildi.

 5- Artvin’in Borçka ilçesinde etkili olan sağanak yağış nedeniyle meydana gelen sel ve heyelanda 4 kişi hayatını kaybetti.

 6- ABD’de bulunan Başbakan Recep Tayyip Erdoğan New York’ta düzenlenen BM Güvenlik Konseyi toplantısında yaptığı konuşmada, “Biz, kitle imha silahlarına sahip olmanın bu çağda hiçbir ülkeye ilave güvenlik sağlamadığı görüşündeyiz. Bilakis bölgesel güvenlik ve istikrara zarar veriyor. Özellikle Ortadoğu’da olmak üzere kitle imha silahlarından arındırılmış bölgeler tesisini destekliyoruz” dedi.
 Güvenlik Konseyi’ne tarihinde ilk kez ABD Başkanı sıfatıyla başkanlık eden Barack Obama da yaptığı konuşmada, “Soğuk Savaş sırasında nükleer bir kabustan son anda kurtulmuş olmamıza rağmen, şu an yeni bir strateji ve yaklaşım gerektiren daha zorlu bir uranyum zenginleştirme faaliyetiyle karşı karşıyayız” dedi.
 BM Genel Kurulu’na da katılan Başbakan Erdoğan burada yaptığı konuşmada, Kıbrıs sorununa acilen çözüm bulunamazsa KKTC’nin uluslararası alandaki statüsünün normalleştirilmesinin ertelenemeyecek zorunluluk haline geleceğini söyledi. Herkesi kucaklayan, adil, paylaşımcı, farklılıkları zenginlik olarak gören ve güven esasına dayalı bir küresel düzene ihtiyaç bulunduğunu, risk ve tehdit algısına dayalı bir dünya tasavvurundan, güven ve dayanışma esasına dayalı bir küresel düzene geçişin artık herkes için zaruret haline geldiğini belirten Başbakan Erdoğan, bunun için yeni bir liderlik anlayışına da ihtiyaç olduğunu kaydetti.
 Princeton Üniversitesi’nde de bir konferans veren Başbakan Erdoğan, Ermenistan ile ilişkilerin normalleşmesi süreci, AB ile ilişkiler ve demokratik açılım konusunda değerlendirmelerde bulundu.

 7- ABD’de bulunan Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Ali Babacan New York’ta TRT 2 televizyonuna yaptığı açıklamada, yurtdışından sağlanacak kaynakların Türkiye’nin büyümesine olumlu etkisi olacağını belirterek, IMF’den alınacak kredi ile iç piyasadan borçlanma ihtiyacının azalacağını söyledi.

 8- Çin’de bulunan Devlet Bakanı Zafer Çağlayan Şanghay kentinde işadamları ile birlikte düzenlediği bilgilendirme toplantısında, Çin ile Türkiye arasında kısa süre öncesine kadar donan ekonomik ilişkilerin yeniden ısınmaya başladığını söyledi.

 9- ABD’de bulunan Rusya Devlet Başkanı Dimitri Medvedev Başkan Barack Obama ile görüşmesinin ardından yaptığı açıklamada, İran’ın nükleer programıyla uluslararası topluma meydan okuması halinde bu ülkeye yönelik yaptırımların kaçınılmaz olabileceğini söyledi.

25 EYLÜL 2009

 
 1- CHP Genel Başkanı Deniz Baykal Denizli’nin Çivril ilçesinde düzenlenen 15. Elma ve Kültür Festivali’nde halka hitaben yaptığı konuşmada, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın demokratik açılım konusunda hala net bir açıklama yapmadığını belirterek, Başbakan Erdoğan’ın Kürt açılımı diye yola çıktığını ancak daha sonra bunu Gürcü, Çerkez, Arap, Alevi açılımına çevirdiğini söyledi.

 2- Sanayi ve Ticaret Bakanı Nihat Ergün Van Valiliği’ni ziyaretinde yaptığı açıklamada, vergi indirimiyle ilgili kararı önümüzdeki hafta Ekonomik Koordinasyon Kurulu (EKK) toplantısında vereceklerini söyledi.

 3- Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız düzenlediği basın toplantısında, nükleer enerji santrallerinin Türkiye’ye kazandırılmasıyla ilgili kararlılığın devam ettiğini belirterek “Nükleer santral ihalesi bir yarışma süreci. Kasım ayının ortalarında sonuca ulaşırız” dedi. Bakan Yıldız, ihale sürecini Rusya ile görüşerek 2 ay uzattıklarını, 20-24 Kasım tarihine kadar bu konuda sonuca varmış olacaklarını kaydetti.

 4- Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay, Ankara’da Atatürk Kültür Merkezi (AKM) için yeni bir düzenleme yapmayı düşündüklerini ve bu konuda çalışmalara başladıklarını belirterek, Türkiye Uygarlıklar Müzesi’ni AKM alanına kuracaklarını bildirdi.

 5- G-20 Zirvesi’ne katılmak üzere ABD’de bulunan Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Pittsburgh kentinde gazetecilerin sorularını cevapladı. Bir soru üzerine, Irak’a bir ziyaret gerçekleştireceğini bildiren Başbakan Erdoğan  “Ekim veya kasım ayı başında İran’a da ziyaretimiz olabilir” dedi.

 6- ABD’de bulunan Devlet Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış, Harvard Üniversitesi’nde “Kazan-Kazan İlişkisi: Türkiye ve AB” başlıklı bir konferans verdi. AB’nin, tarihin en önemli barış projelerinden biri olduğunu ancak henüz tamamlanmayan bu sürecin Türkiye’nin üyeliğiyle tamamlanacağına inandığını vurgulayan Bakan Bağış, Türkiye’yi AB arzusundan vazgeçirmeye yönelik hem iç hem dışta çıkarılan zorluklara rağmen pes etmeyeceklerini, bu yolda kararlı ve sabırlı olduklarını belirtti.

 7- ABD’nin Pittsburgh şehrinde gerçekleştirilen G-20 Zirvesi’nde hazırlanan sonuç bildirisi taslağında, 1930’lardaki Büyük Buhran’dan sonraki en büyük ekonomik krize yol açan sebepler arasında yer alan dengesizliklerin giderilmesi için reformlar yapılması konusunda mutabakata varıldığı bildirildi.

 26 EYLÜL 2009


 1- Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ‘Dil Bayramı’ dolayısıyla yayımladığı mesajında “Dünyanın birçok ülkesinde olduğu gibi Türkiye’de de azımsanmayacak bir dil zenginliği vardır. Bunların hepsi Türkiye’nin kültür mirasıdır, zenginliğidir. Türkiye yıllardır ihmal ettiği zenginliğine sahip çıkmalıdır” dedi.

 2- CHP Genel Başkanı Deniz Baykal Ankara’nın Kalecik ilçesinde düzenlenen 5. Uluslararası Kalecik Karası Festivali’nde yaptığı konuşmada, Dil Bayramı’na değinerek Türkçe’nin bu ülkenin en büyük değeri olduğunu söyledi. Baykal, “Bir kişinin etnik kimliği farklı olabilir ama hepimiz ortak dilin etrafında birlik ve beraberlik kurmalıyız. Devletin görevi, resmi dilini herkese öğretmek, güçlenmesine yardımcı olmaktır. Devlet bir başka dili kabul ederek, ‘anadil’ diyerek devletin resmi diline rakip gösterme adına gayret gösterme konumunda değildir, olmamalıdır” dedi.

 3- Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay ‘27 Eylül Dünya Turizm Günü’ dolayısıyla yayımladığı mesajında, turizmin, farklı dilleri, inançları ve kültürleri birleştiren, bu sayede toplumlar arasında sosyal ve kültürel ilişkilerin zenginleşmesini sağlayan en önemli araçlardan biri olduğunu kaydetti.

 4- MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli ‘Dil Bayramı’ dolayısıyla yayımladığı mesajında, “İkinci dil isteyenlerin milletimizi ayırmak ve etnik gruplaşmaların önünü açmak üzere tezgahladığı tehlikelerle dolu sürecin önce dilimizi zayıflatmak, arkasından milletimizi oluşturan fertler arasında kuşku ve güvensizliği yaymak gibi bir amacı olduğu anlaşılmaktadır. Alfabeye yeni harflerin girmesi tartışmalarıyla, Anayasa’da teminat altına alınmasına rağmen eğitim ve öğretimde Türkçe’den başka dillerin kullanılmaya başlanması, Türk dilinin zayıflatılma sürecini hızlandıracaktır” dedi.

 5- Dil Bayramı dolayısıyla düzenlenen Uluslararası Türk Dili Araştırmalarında Yeni Arayışlar: Yurtdışındaki Enstitü ve Bölüm Başkanları Çalıştay’ı  Türk Dil Kurumu (TDK) Konferans Salonu’nda gerçekleştirildi.
 6- Osmanlı Devleti’nin son veliahtı Ertuğrul Osman Osmanoğlu Sultanahmet Camii’nde düzenlenen törenin ardından Sultan II. Mahmut Türbesi Haziresi’nde toprağa verildi.

 7- ABD’de bulunan Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, G-20 zirvesi kapsamında  Pittsburgh kentinde düzenlenen bir toplantıda ‘Küresel Ekonomik Canlanma’ başlıklı konuşmasında, finansal piyasaların önemli ölçüde istikrara kavuştuğunu ve reel sektörde toparlanmanın başladığını söyledi. Krizin etkilerinin tam anlamıyla geçtiğini söylemenin mümkün olmadığını belirten Başbakan Erdoğan, “Başta enerji olmak üzere emtia fiyatları yükselişe geçmiş durumdadır. Kriz öncesi dengesizliklerin önemli sebeplerinden biri bu olmuştur. Bu durum, devam ermekte olan küresel dengesizliklerin giderilmesi sürecini sekteye uğratacaktır” dedi.
 
 8- Çin’de bulunan Devlet Bakanı Zafer Çağlayan Pekin Ticaret Merkezi’nin açılış törenine katıldı. Bakan Çağlayan yaptığı açıklamada, “Bu ofis, ihracatçılarımızın Çin’de yapacakları ihracatta pusula olacak” dedi.

 9-  İKÖ Genel Sekreteri Ekmeleddin İhsanoğlu İKÖ’nün 40. kuruluş yıl dönümü nedeniyle ABD’nin New York kentinde düzenlenen resepsiyonda yaptığı konuşmada, İKÖ’nün dünyadaki 1.5 milyar Müslüman’ın sesi olduğunu söyledi.
 Resepsiyona katılan KKTC Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat da gazetecilere yaptığı açıklamada, “Kıbrıs’ta iki toplumlu, iki halkın siyasi eşitliğine dayalı, iki kurucu devletin olacağı hususunda anlaştık. Ancak GKRY lideri Dimitris Hristofyas  Genel Kurul’da yaptığı konuşmada, federasyonun üniter devletin evrimi yoluyla gerçekleşeceğini, ayrıca varılacak olan anlaşma ile bir federasyon kurulacağını ve o federasyonun iki otonom bölgesi olacağını söyledi. Otonom bölgeden bahsetmek iki kurucu devleti ve mevcut Kıbrıslı Türklerin iradesini küçük görüyor ve küçük düşürmeye çalışıyor demektir, bunu kabul etmemiz mümkün değildir” dedi.

27 EYLÜL 2009


 1- Cumhurbaşkanı Abdullah Gül Preveze Deniz Zaferi’nin 471. yıl dönümü ve Deniz Kuvvetleri Günü sebebiyle yayımladığı mesajda, Barbaros Hayrettin Paşa liderliğinde kazanılan Preveze Deniz Zaferi’nin, Türk donanmasının gücünü bütün dünyaya ispat ettiğini belirterek, “Deniz Kuvvetleri’nin benimsediği temel değerler ışığında, bugüne kadar olduğu gibi gelecekte de üstleneceği bütün görevleri başarıyla icra edeceğine inanıyorum” dedi.

 2- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç Manisa’nın Kırkağaç ilçesine bağlı Alifakı köyünde 13. defa düzenlenen Dede Hayrı yemeği etkinliğinde yaptığı konuşmada, kardeşlik, dostluk ve kadirşinaslığın bir göstergesi olan bu geleneğin yüzyıllar boyu devam etmesi gerektiğini ifade etti.

 3- İçişleri Bakanı Beşir Atalay, TRT-1’de yayınlanan ‘Politik Açılım’ programında gazetecilerin sorularını cevapladı. CHP Genel Başkanı Deniz Baykal’ın çalışmaya ilişkin “rotası belli olmayan gemi” ifadesini kullandığının hatırlatılması üzerine Bakan Atalay, “Geminin rotası çok belli. Belli olmayan nedir ki? Bu çalışmanın iki amacı var; biri terörü şiddeti önlemek, ikincisi Türkiye’nin demokrasi çerçevesini geliştirmek, standardını yükseltmek, derinleştirmek. Biz ziyaret ettiğimiz her siyasi partiyle, her sivil toplum örgütüyle bunları görüştük” dedi.

 4- Çevre ve Orman Bakanı Veysel Eroğlu, Devlet Bakanı Cevdet Yılmaz ile birlikte Bingöl Belediyesi’ni ziyaretinde gazetecilere demokratik açılım süreciyle ilgili açıklamalarda bulundu. Bakan Eroğlu, yanlış algılanan projenin büyük bir açılım ve 72 milyonun kardeşlik projesi olduğunu söyledi.

 5- Türkiye Gazeteciler Federasyonu 6. Olağan Genel Kurulu’nda yapılan genel başkanlık seçimini, İzmir Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Atilla Sertel kazandı.

 6-Danimarka’nın Herning kentinde düzenlenen Dünya Güreş Şampiyonası’nda Nazmi Avluca ve Selçuk Çebi altın madalya, Rıza Kayaalp ise bronz madalya kazandı.

 7- ABD’de bulunan Başbakan Recep Tayyip Erdoğan Türkiye’ye hareketinden önce New York’taki temaslarına ilişkin olarak düzenlediği basın toplantısında, ABD medyasında gündemde olan ‘İran’ın nükleer tesislerine saldırı’ haberleriyle ilgili olarak “Biz böyle bir şeyi bölgede temenni etmeyiz, bu çok yanlış bir şey olur” dedi.
 Gazetecilerin demokratik açılımla ilgili sorularını da cevaplayan Başbakan Erdoğan, “Bu sadece Kürt kökenli vatandaşların sorunlarını kapsayan bir açılım değil. Şu anda Alevi çalıştayları yapıyoruz, aynı şekilde Ermenistan’la ilişkilerimiz bu konunun içinde, azınlıklarla ilgili konular bunun içinde. İşsizlik bunun içinde. Birçok sorun alanlarını burada tespit ediyoruz ve bunların üzerinde çalışarak bunları minimize etmenin gayreti içinde olacağız. Bu şekilde de halkımıza bu süreci mal etmeye gayret edeceğiz. Şu anda yaptırdığımız kamuoyu yoklamalarında halkımızın ilgisi gayet iyi” dedi.
 Temaslarının ardından yurda dönen Başbakan Erdoğan, İstanbul Atatürk Hava Limanı’nda düzenlediği basın toplantısında, 32 hükümet ve devlet başkanıyla ikili görüşmeler yaptığını belirterek, “Gerek BM Genel Kurulu gerekse G-20 Zirvesi’nde ülkemizin görüşlerini en iyi şekilde dünya liderlerine ve bütün dünyaya duyurma fırsatımız oldu” dedi. Başbakan Erdoğan, Başkan Barack Obama ile yaptığı görüşmede de ağırlıklı olarak bölgesel sorunları görüştüğünü söyledi.

 8- 64. Dönem BM Genel Kurulu çalışmaları kapsamında BM’de temaslarını sürdüren Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu ABD, Brezilya ve Hollanda’nın öncülüğünde  düzenlenen ‘kız çocuklarına karşı şiddeti önleme’ konulu toplantıda, Türkiye’nin çocukların haklarını da koruyanlar dahil olmak üzere bütün temel uluslararası insan hakları sözleşmelerine taraf olduğunu vurguladı.

 9- Irak Cumhurbaşkanı Celal Talabani New York’ta düzenlediği basın toplantısında, Türkiye ve Arap Birliği Genel Sekreteri Amr Musa’nın arabuluculuk yaptığı Irak-Suriye görüşmelerinin sürmesi gerektiğini belirterek, görüşmelerden sonuç alınması beklentisinde olduklarını ifade etti.
 Bu arada Talabani, İran’a yönelik olarak “İsrail veya başka bir devletten” gelebilecek herhangi bir saldırıda Irak hava sahasının kullanılmasına izin vermeyeceklerini belirterek, İran’a karşı kararlaştırılabilecek yeni BM yaptırımlarının  işe yaramayacağını ileri sürdü.

 10- Venezuela’da bulunan Libya lideri Muammer Kaddafi ile Devlet Başkanı Hugo Chavez, 30 kadar Afrika ve Güney Amerika liderine çağrıda bulunarak, iki kıtanın yeni bir küresel güç haline getirilmesi hedefiyle kıtalararası güçlü ittifak kurulmasını istediler.
 
 11- Filipinler’i etkisi altına alan Ketsana tropik fırtınasının sebep olduğu sel felaketinde 73 kişi hayatını kaybetti.


28 EYLÜL 2009


 1- Cumhurbaşkanı Abdullah Gül İstanbul Üniversitesi’nin 2009-2010 akademik yılı açılış töreninde yaptığı konuşmada, “Üniversitelerimizin Türkiye’ye her bakımdan önderlik etmesini, lokomotif olmasını, uzun vadede önünü açmasını bekliyoruz. Ancak, üniversitelerin tavsiyelerinin dikkate alınabilmesi için üniversitelerin günlük çekişmelerin üzerinde meselelere bakabilmeleri, büyük resmi görebilmeleri ve üst perdeden bu tavsiyeleri etkin bir şekilde yapabilmeleri gerekir” dedi.

 2- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan İstanbul’da düzenlenen 10. Ulaştırma Şurası’nda yaptığı konuşmada,  önümüzdeki 25 yıl içinde yaklaşık 350 milyar dolarlık ulaştırma ve haberleşme alt yapı yatırımı yapmayı planladıklarını belirterek, “Türkiye çok hızlı değişiyor. Dünyada barış ve istikrara katkı sağlamak için değişiyor. AB’ye yeni vizyonlar kazandırmak için değişiyor” dedi.
 Başbakan Erdoğan Mehmet Akif Ersoy Göğüs Kalp ve Damar Cerrahisi Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nin açılışına da katıldı.

 3- Devlet Bakanı Zafer Çağlayan İstanbul’da düzenlenen Türkiye-Brezilya Yatırım ve İş Forumu’nda yaptığı konuşmada, “Türkiye’nin ve Brezilya’nın lojistik ve coğrafi avantajları var. Petrobras ile TPAO, Karadeniz’de doğal gaz ve petrol araması yapıyor. Doğalgaz ve petrol çıkması konusunda ümitli olduğumuzu belirtmek isterim” dedi. Brezilya Kalkınma, Sanayi ve Dış Ticaret Bakan Yardımcısı Ivan Ramalho da kriz dönemine ilişkin olarak, “Önce para birimlerini değiştirdik. Vergi ve kredi faizlerini indirdik. Ardından asgari ücreti yükselterek enflasyonu yendik. 1.5 trilyon dolar gelirle onuncu büyük ülke olduk” dedi.

 4- İtalya’da bulunan Milli Savunma Bakanı Vecdi Gönül, bir İtalyan firması tarafından üretilen T-129 taarruz helikopterinin Milano’da düzenlenen test uçuşuna katıldı. Bakan Gönül burada yaptığı açıklamada, “Bu helikopterler Türk Silahlı Kuvvetleri’nin göz bebeği olacak” dedi.

 5- ABD’de bulunan Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu Dışişleri Bakanı Hillary Clinton tarafından kabul edildi. Clinton kabul öncesinde yaptığı açıklamada, “Görüşmemiz, enerji, AB-Türkiye ilişkileri, Ermenistan, Afganistan, İran ve Ortadoğu’yu kapsıyor. Davutoğlu’na, Türk hükümetinin Ermenistan ile normalleşme çabaları konusunda gösterdiği güçlü tavrından dolayı teşekkür ederim” dedi. Bakan Davutoğlu da yaptığı açıklamada, ABD ile ilişkileri geliştirmeye devam edeceklerini söyledi.
 Clinton ayrıca, Ermenistan Dışişleri Bakanı Eduard Nalbantyan’ı da kabul etti.

 6- Almanya’da yapılan genel seçim sonuçlarına göre; Başbakan Angela Merkel’in liderliğindeki Birlik Partileri CDU/CSU yüzde 33.8, SPD yüzde 23, FDP 14.6, Sol Parti yüzde 11.9 ve Yeşiller Partisi yüzde 10.7 oy aldı.Seçimde 5 Türk de milletvekilliği kazandı.

29 EYLÜL 2009


 1- Bakanlar Kurulu Başbakan Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında toplandı. Devlet Bakanı, Başbakan Yardımcısı ve Hükümet Sözcüsü Cemil Çiçek toplantının ardından yaptığı açıklamada, sınır ötesi operasyonlara izin veren tezkerenin süresinin 1 yıl daha uzatıldığını söyledi. Başbakan Yardımcısı Çiçek, terör suçlarıyla ilgisi olan 18 yaşından küçük çocukların çocuk mahkemelerinde yargılanmalarını ve çocuklar lehine alternatif ceza tedbirleri öngören düzenlemelerin Bakanlar Kurulu'nda karara bağlandığını da kaydetti.

 2- Anayasa Mahkemesi Başkanı Haşim Kılıç Ufuk Üniversitesi’nin 2009-2010 akademik yılı açılış töreninde yaptığı konuşmada, yargı mensuplarının her türlü ideolojik kuşatmadan arınarak karar vermesi gerektiğini söyledi. Çağdaş ve özgürlükçü anayasanın şart olduğunu ifade eden Başkan Kılıç, hesap vermeyen bir yargının sınır tanımazlığının felaketlerin en büyüğü olacağını kaydetti.

 3- Devlet Bakanı Faruk Çelik, Umman Diyanet İşleri ve Evkaf Bakanı Şeyh Abdullah bin Mohamed Al-Salim ile makamında yaptığı görüşmenin ardından, gazetecilerin Alevi çalıştaylarıyla ilgili sorularını cevaplandırdı. Bakan Çelik, çalıştaylara katılan ve görüş beyan eden herkesin düşünce ve ifadelerinin tutanaklara geçtiğini, bunların kitapçık haline getirilerek ilgili kesimlere dağıtılacağını belirtti.

 4- Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay, Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdürlüğü’nde düzenlediği basın toplantısında, gazetecilerin sorularını yanıtladı. 12 Eylül askeri müdahalesini yapanların yargılanmasını engelleyen Anayasa'nın geçici 15. maddesinin kaldırılması tartışmalarına değinen Bakan Günay, “Türkiye o şansı ne yazık ki kullanmadı. Türkiye bunları yapmazken, Şili, Arjantin, Yunanistan yaptı. Yunanistan'ın darbecileri onlarca yıl hapislerde yattılar. Türkiye ne yazık ki bu hesaplaşmalarını yapamadığı için demokrasisini kurmakta, kurumsallaşmakta, kurumsallaştırmakta gecikti” dedi.

 5- MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli düzenlediği basın toplantısında, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın ‘demokratik açılım’ için çalışma başlattıklarını söylemesinin üzerinden 68 gün geçtiğini ve bu sürecin toplumu tedirgin ve huzursuz ettiğini belirterek, terör ve etnik bölücülükle mücadelenin hükümetin anayasal görevi olduğunu söyledi.
 6- Türk-İş, DİSK, KESK, TMMOB ve TTB, IMF ve Dünya Bankası’nın İstanbul'da yapılacak yıllık toplantısı kapsamındaki etkinliklere ilişkin daveti geri çevirdi. Türk-İş Genel Başkanı Mustafa Kumlu gazetecilere yaptığı açıklamada, IMF ve Dünya Bankası’nın savunduğu ve empoze ettiği politikaların emeğiyle geçinenlerin, dar ve sabit gelirlilerin aleyhine olduğunu söyledi.

 7- Ankara 11. Ağır Ceza Mahkemesi, DTP Grup Başkan Vekili ve Diyarbakır Milletvekili Selahattin Demirtaş ile Genel Başkan Yardımcısı ve Mardin Milletvekili Emine Ayna'nın, talimatla ifadelerinin alınması için polis zoruyla mahkemeye getirilmesine karar verdi.

 8- Belçika’da bulunan Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, Belçika Ekonomi Bakanlığı ile Belçika'daki Türk Özel Sektör Derneği ve Türkiye Yatırım Destek ve Tanıtım Ajansı tarafından düzenlenen Türkiye ve Belçika - İş ve Yatırım İmkanları Toplantısı’nda yaptığı konuşmada, dünyanın küresel krizden çıkmaya başladığını ve her şeyin yavaş yavaş normale dönmekte olduğunu söyledi. İki ülkenin her alanda işbirliği yapabileceğini belirten Bakan Şimşek, bu işbirliğinin iki ülkeyi diğer pazarlarda da güçlü hale getireceğini, Türkiye ile Belçika'nın bu kapsamda Orta Asya, Ortadoğu, Kafkaslar hatta Avrupa'nın geri kalmış ülkelerinde güçlerini birleştirebileceğini söyledi.

 9- Gine'de güvenlik güçlerinin muhalefetin protesto gösterisine müdahalesi sonucu çıkan olaylarda 128 kişinin öldüğü bildirildi.


30 EYLÜL 2009


 1- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan televizyonlarda yayınlanan ‘Ulusa Sesleniş’ konuşmasında gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulundu. Başbakan Erdoğan, “Demokratik açılımdan maksadımız; belli bir konuyu değil, bu ülkenin insanlarının zihinlerinde ve vicdanlarında yer eden ne kadar meselemiz, sorun alanlarımız varsa hepsini tartışmaya açmak, bir ortak kanaate ulaşmak ve bunların her biri için çare neyse bulup hayata geçirmektir” dedi.

 2- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan İzmir’de Dokuz Eylül Üniversitesi’nin 2009-2010 akademik yılı açılış töreninde yaptığı konuşmada, “Türkiye’de hâlâ bugün bile modern yaşamın kesintiye uğrayacağı, insan hak ve özgürlüklerinin geri alınacağı, insanların yaşamlarına müdahale edileceği korku ve tedirginliğinin bulunması son derece abesle iştigaldir. AB ile ilişkileri geliştiren, insan hakları konusunda bu kadar hassas olan iktidardan demokrasi ve hukuk dışı girişimler beklenemez. Türkiye’nin geldiği bu seviyeden sonra demokrasiden, hukuktan, sosyal devlet ilkesinden dönüş söz konusu olamaz” dedi.

 3- CHP Genel Başkanı Deniz Baykal MYK toplantısında yaptığı konuşmada, TBMM’de bir uzlaşma sağlanırsa Cumhurbaşkanının Parlamento tarafından  seçilmesine yönelik sisteme yeniden dönülmesine yönelik düzenlemeye destek vereceklerini söyledi.
 
 4- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Ali Babacan düzenlediği basın toplantısında, İstanbul Kongre Merkezi’nde düzenlenecek olan IMF-Dünya Bankası yıllık toplantılarında Türkiye-IMF ilişkilerinden söz edilmeyeceğini söyledi.

 5- Devlet Bakanı Faruk Çelik 4. Alevi Çalıştayı’nın açılış konuşmasında, “Biz uzun zamandan beri başka hiçbir iradenin etki ya da telkinine bağlı olmaksızın, vatandaşlarımızın sorunlarını tespit etme ve giderme konusunda etkin bir planlamanın içinde çalışmalarımızı sürdürmekteyiz. Alevi Çalıştayı da bu iradenin ürünü olarak gerçekleştirilmektedir. Meseleleri çözmek, anlamak ve üstesinden gelmek istiyoruz” dedi.

 6- Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu ABD ziyareti dönüşünde düzenlediği basın toplantısında, Ermenistan’la 10 Ekim’de Zürih’te protokol imzalanacağını belirterek, sınırın açılması konusunu da sürece bırakmak gerektiğini söyledi. Ayrıca, İran’a yaptırımlara Türkiye’nin karşı olduğunu belirten Bakan Davutoğlu, bunun bölgeyi  olumsuz etkileyeceğini ve yaptırımlardan en fazla Türkiye’nin etkileneceğini kaydetti.

 7- İstanbul Sanayi Odası (İSO) Başkanı Tanıl Küçük Meclis toplantısında yaptığı konuşmada, büyüme verilerinin alınan tedbirlerin işe yaradığını ortaya koyduğunu belirterek, “ÖTV ve KDV indirimi uygulaması, tüm sektörleri kapsayacak şekilde genişletilerek mutlaka devam etmelidir” dedi.

 8- Maliye Bakanı Mehmet Şimşek Lüksemburg Ticaret Odası ve DEİK tarafından Lüksemburg’da düzenlenen ‘Ekonomik Forum’da yaptığı açıklamada, önümüzdeki dönemde dünyadaki normalleşmeyle birlikte ekonomideki toparlanmanın Türkiye’de de devam etmesini beklediklerini söyledi.

 9- Güney Pasifik’teki ada devletleri açıklarında meydana gelen 8.3 büyüklüğündeki deprem ve tsunami sonucu Samoa adasında 100 kişi hayatını kaybetti. Endonezya’nın Sumatra adasındaki 7.6 büyüklüğündeki depremde ise 75 kişi hayatını kaybetti.

A PHP Error was encountered

Severity: Notice

Message: Undefined index: query

Filename: libraries/Functions.php(679) : eval()'d code

Line Number: 106