11.8.2009
×

Hakkında

Künye

İletişim

1 AĞUSTOS 2009


 1- Yüksek Askeri Şura (YAŞ), Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın başkanlığında toplandı.

 2- Devlet Bakanı Zafer Çağlayan Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) tarafından açıklanan ihracat rakamlarını değerlendirdiği yazılı açıklamada, dünya krizinin en derin etkilerinin yaşandığı günlerden geri dönüşün başladığını belirterek, ihracatın temmuz ayında 8 milyar 893 milyon dolar olarak gerçekleşmesiyle, 2009'un en yüksek rakamına ulaşıldığını ifade etti.

 3- Devlet Bakanı Cevdet Yılmaz Malatya’da gazetecilere yaptığı açıklamada, Malatya’da kurulan Kalkınma Ajansı’nın Elazığ, Tunceli, Bingöl illerini kapsadığını ve hangi il daha fazla proje üretirse o ilin ajanstan daha fazla faydalanacağını söyledi.

 4- Uluslararası Terörizm ve Sınır Aşan Suçlar Araştırma Merkezi (UTSAM) ile Uluslararası Stratejik Araştırmalar Kurumu (USAK) tarafından ortaklaşa düzenlenen ‘Kürt Meselesinin Çözümü: Türkiye Modeline Doğru’ adlı çalıştay, Polis Akademisi’nde başladı. Çalıştaya İçişleri Bakanı Beşir Atalay da katıldı.

 5- MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli partisinin Bursa İl Kongresi’nde yaptığı konuşmada, hükümetin ‘demokratik açılım’ çalışmalarına değinerek, “Demokratikleşme sürecini savunanlar arka planda neyi düşündüklerini açıkça söylemelidirler. Anlaşılıyor ki demokratikleşmeyi sık sık tekrarlayanlar, Türkiye’de kimlik ayrımcılığını körükleyen etnik terörü cesaretlendiren tarihi bir hata işliyorlar” dedi.

 6- TİM Başkanı Mehmet Büyükekşi Denizli’de düzenlediği basın toplantısında, Türkiye’nin 2009 yılı Temmuz ayı ihracatının, geçen yılın aynı dönemine oranla yüzde 27.15’lik düşüşle 8 milyar 893 milyon dolar olarak gerçekleştiğini söyledi.

 7- Danimarka eski Başbakanı Anders Fogh Rasmussen NATO Genel Sekreterliği görevine başlamadan önce ‘Politiken’ gazetesiyle söyleşisinde, “İttifakın operasyonlarının amacı; Afganistan ve Balkanlar’da Müslümanları korumaktır” dedi.
2 AĞUSTOS 2009


 1- Yüksek Askeri Şura (YAŞ), ikinci gününde Genelkurmay Başkanı Orgeneral İlker Başbuğ başkanlığında toplandı. Toplantıda, terfi sırasında bulunan general, amiral ve albayların terfileri ve görev sürelerinin uzatılmasının yanı sıra emeklilik işlemleri ile disiplinsizlik nedeniyle TSK’den ayrılacak personel konuları ele alındı.

 2- MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli partisinin Kocaeli İl Başkanlığı toplantısında, Kürt çalıştayı sonrası yapılan açıklamaları değerlendirerek, yıllardır var olan bölücü terörün Kürt sorununa dönüştürüldüğünü belirterek “Terör örgütü hiçbir zaman ülke yönetiminin muhatabı olamaz, muhatap kabul edilemez” dedi.

 3- Bu yıl dördüncüsü düzenlenen Türkiye Futbol Federasyonu (TFF) Süper Kupa’nın sahibi Beşiktaş’ı 2-0 yenen Fenerbahçe oldu.

 4- Yunanistan Kalkınma Bakanı Kostas Hacıdakis ‘Elefteretopia’ gazetesinde yayımlanan demecinde, ülkesinin Ege Denizi’nde petrol ve doğalgaz araştırma ve çıkarma çalışmaları başlatacağını açıkladı. Türkiye’nin itirazlarının hatırlatıldığı Hacıdakis, Yunanistan’ın egemenlik haklarından ve bu konuda açıkça tavır almaktan hiçbir şekilde vazgeçmeyeceğini söyledi.

 5- NATO Genel Sekreteri Anders Fogh Rasmussen ‘Deutsche Welle’ televizyonuna yaptığı açıklamada, Müslümanlara kendisini daha doğru anlatmaya önem vereceğini vurgulayarak, çok erken bir tarihte de Türkiye’yi ziyaret etmek istediğini söyledi.

 6- Irak Başbakanı Nuri el Maliki, 2006’dan beri ilk kez ülkenin kuzeyine geçerek Kuzey Irak Kürt Yönetimi Başkanı Mesud Barzani ile bir araya geldi. Maliki’nin, Devlet Başkanı Celal Talabani ve Barzani ile yaptığı görüşmenin sonucunda, sorunların çözümü için ortak komisyon kurulması kararlaştırıldı.

 7- Kuzey Irak Kürt Yönetimi Başkanlığı’na yeniden seçilen Mesud Barzani ABD’de yayımlanan ‘Newsweek’ dergisine yaptığı açıklamada, Türkiye’nin Irak’ın bütününde olumlu bir rol oynayabileceğini belirterek “Eğer bu tür bir rol oynamaya hazırlarsa biz de hazırız. Ancak içişlerimize müdahale edilmesini kabul edemeyiz” dedi.

 8- İngiltere Savunma Bakanlığı, Afganistan’a 2 bin asker daha gönderileceğini açıkladı.


3 AĞUSTOS 2009


 1- Babaoğlu ve 1. Ordu Komutanı Orgeneral Ergin Saygun emekliye ayrıldı. Deniz Kuvvetleri Komutanlığı’na Oramiral Eşref Uğur Yiğit, Hava Kuvvetleri Komutanlığı’na Orgeneral Hasan Aksay ve 1. Ordu Komutanlığı’na Orgeneral Hasan Iğsız atandı.

 2- Tarım ve Köyişleri Bakanı Mehdi Eker Radikal gazetesine yaptığı açıklamada, Türkiye’nin iklimi, toprak ve tarım topraklarının topografyası ile ilgili 527 milyon veri kullanılarak hangi bölgede hangi ürünlerin en yüksek verimlilikle üretileceğine dönük olarak yapılan çalışmayla, 30 tarım havzasının tespit edildiğini söyledi.

 3- TÜİK, Temmuz 2009’da TÜFE’nin yüzde 0,25 arttığını, ÜFE’nin ise yüzde 0,71 azaldığını açıkladı.

 4- NATO Genel Sekreteri Anders Fogh Rasmussen düzenlediği ilk basın toplantısında, Türkiye’ye verdikleri taahhütleri yerine getirmeyi umduğunu ve İstanbul İşbirliği Süreci’nin önceliklerinden biri olduğunu söyledi.

 5- İran’da 12 Haziran’da yapılan tartışmalı cumhurbaşkanlığı seçimlerinin ardından resmi görevlendirme yapıldı. Dini lider Ali Hamaney, Mahmud Ahmedinejad’ın ikinci kez Cumhurbaşkanı seçilmesini onayladı.


 
 4 AĞUSTOS 2009


 1- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan TBMM'ye gelişinde gazetecilerin sorularını yanıtladı. DTP'yi PKK ile aynı kefede değerlendirmediğini ve değerlendirmek de istemediğini belirten Başbakan Erdoğan, DTP Genel Başkanı Ahmet Türk ile  yapacağı görüşmeye ilişkin soruya da, “Bir genel başkan olarak, genel başkanlık odamda, DTP Genel Başkanı ile görüşeceğim” dedi.

 2- CHP Genel Başkanı Deniz Baykal partisinin Meclis grup toplantısında yaptığı konuşmada, bir süredir Kürt konusunda bir arayışın, açılımın oluşturulmakta olduğu izlenimi verildiğini, ancak ne yapılmak istendiğine dair somut açıklama yapılmadığını söyledi.

 3- Sanayi ve Ticaret Bakanı Nihat Ergün Kanal 24 televizyonunda yaptığı açıklamada, ''Bütçe açıklarını azaltmıştık, ancak küresel krizin etkisiyle açıklar yükseldi. 2009 yılı bütçesi için 10 milyar lira hesaplanmıştı, fakat 60 milyar liraya yakın bütçe açığıyla karşı karşıya kalacağız” dedi.

 4- Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız Rusya Federasyonu Enerji Bakanı Sergei Ivanovich Shmatko’yu kabulünün ardından düzenlenen basın toplantısında, görüşmede enerji alanında işbirliği yapılabilecek konuların ele alındığını belirterek, Rusya’yla gaz, petrol ve nükleer enerji alanında işbirliğinin geliştirileceğini söyledi. Shmatko da yaptığı konuşmada, enerji alanındaki işbirliğini her alanda geliştirmek istediklerini belirtti.

 5- DTP Genel Başkanı Ahmet Türk, TBMM’de gazetecilerin Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ile yapacağı görüşmede bir proje ortaya koyup koymayacaklarına yönelik sorusu üzerine “72 milyon insanın hassasiyetini göz önünde tutuyoruz. Barışçıl sürecin gelişmesi için nelere dikkat etmemiz gerektiği konusunda, temel meseleler üzerinde düşüncelerimizi ortaya koyacağız, halkın beklentilerini dile getirmeye çalışacağız. Hazır projelerle yola çıkarsak süreci tıkamış oluruz. Bunu başarmanın formüllerini ortaya koymamız lazım” dedi.


                                                                            5 AĞUSTOS 2009

5 AĞUSTOS 2009


 1- AK Parti Antalya Milletvekili Mehmet Ali Şahin, TBMM başkanlığı için gerçekleştirilen üçüncü tur oylamaları sonucu 338 oy alarak TBMM Başkanı seçildi.

 2- Görev süresi 9 Ağustos’ta dolacak olan TBMM Başkanı Köksal Toptan, MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’yi ziyaretinin ardından yaptığı açıklamada, “Türkiye zor bir dönemden geçecektir. Türkiye gibi büyüme iddiası, vizyonu  olan ülkenin her zaman sorunlarla karşılaşmasını doğal karşılamak lazım. Önemli olan bu sorunları aşma iradesinin mevcudiyetidir. Öyle inanıyorum ki TBMM, bu zorlukları aşmada, üzerine düşen bütün görevleri yerine getirecektir. Ve yine her zaman olduğu gibi MHP bu sürece katkılar yapacaktır” dedi.

 3- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan DTP Genel Başkanı Ahmet Türk ile TBMM’de bir görüşme gerçekleştirdi. Görüşmenin ardından açıklama yapan  Türk, diyalog ortamının sağlanmasından dolayı mutlu olduklarını dile getirerek, “Görmek istediğimiz tablo, halkımızın, Türkiye’nin kucaklaştığı süreçtir. Hepimize önemli görev ve sorumluluklar düşüyor. Bu sorumluluk bilinciyle çabalarımızı sürdüreceğiz” dedi.
 Başbakan Erdoğan da yaptığı açıklamada, “Bu toplantı ile geleceğe yönelik umutlarımızın daha da arttığı inancındayım. Zira milletimiz birlik, beraberlik, dayanışma istiyor. Hepimiz bunu istiyoruz ve bütün bunlara yönelik olarak İçişleri Bakanlığımızın koordinasyonunda bir çalışma başlattık” dedi.

 4- CHP Genel Başkanı Deniz Baykal Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın DTP Genel Başkanı Ahmet Türk ile görüşmesini NTV’ye değerlendirdi. Baykal, “Bu konuşma hem Kandil’le, hem de İmralı’yla yapılmış konuşma sayılır. Görüşmenin muhatabı hiç kuşku yok PKK’dır, PKK’nın çeşitli biçimlerde yansımasıdır” dedi.

  5- İran Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinecad, 12 Haziran’daki seçimlerin ardından yemin ederek ikinci dönem cumhurbaşkanlığı görevine başladı.

 
6 AĞUSTOS 2009


 1- Türkiye ile Rusya arasında başta enerji olmak üzere 20 işbirliği protokolü imzalandı. Başbakanlık’ta düzenlenen törende Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ve Rusya Başbakanı Vladimir Putin’in yanı sıra İtalya Başbakanı Silvio Berlusconi de yer aldı. Başbakan Erdoğan yaptığı konuşmada, ikili ilişkilerin her alanında önemli gelişmeler kaydedildiğini belirterek, “Rusya ile karşılıklı güven ve ortak çıkarlar temelinde ilişkilerimizin güçlendirilmesi, dış politikamızın öncelikli hedefleri arasında” dedi. Putin ise  özellikle Güney Akım, Mavi Akım 2 ve Türkiye’de nükleer santrallerin inşasının görüşmedeki önemli konu başlıkları olduğunu söyledi.
 Cumhurbaşkanı Abdullah Gül tarafından da kabul edilen Putin ve Berlusconi daha sonra Türkiye’den ayrıldı.
 Putin’in Türkiye ziyareti dış basında da yankı uyandırdı. CNN, BBC, AP, AFP ve Reuters gibi ajanslar, ziyareti rekabet değil iş birliği şeklinde yorumladı. İngiliz Finansal Times gazetesi, “Rusya ile Türkiye’nin yakınlaşması göz kamaştırıyor” ifadesini kullandı.

  2- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç NTV televizyonuna yaptığı açıklamada, hükümetin Kürt meselesinin çözümüne yönelik başlattığı ‘demokratik açılım’ın AK Parti için siyasi riskler taşıdığını söyledi. Bu riskleri üstlendiklerini belirten Başbakan Yardımcısı Arınç “CHP ve MHP’nin de tek amacı; iktidarı bu projeyle başarısız kılmak” dedi.

 3- Sanayi ve Ticaret Bakanı Nihat Ergün MÜSİAD tarafından İstanbul’da düzenlenen “Türkiye’nin Sanayi Politikası ve Yeni Teşvik Sistemi” konulu toplantıda, yatırımcılar için en uygun zeminin Türkiye olmasını istediklerini belirterek, “Yeni teşvik sistemiyle birlikte yatırımlarda hareketlilik başladı. Bu teşvik kriz sonrasını da şekillendiriyor” dedi.

 4- Başbakanlık Basın-Yayın ve Enformasyon Genel Müdür Vekili Salih Melek Sayıştay Başkanı Recai Akyel’i ziyaretinde gazetecilere yaptığı açıklamada, ülkemizdeki yerel ve yabancı medyanın çalışmalarına ve ülkemizin tanıtımına katkıda bulunduklarını belirterek, bütün kurumlarla işbirliğine hazır olduklarını söyledi.
 
 5- UEFA Avrupa Ligi 3. ön eleme turunda, Galatasaray ve Fenerbahçe rakiplerini eleyerek play-off turuna yükseldi.
7 AĞUSTOS 2009


 1- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Milli Güvenlik Kurulu (MGK) üyesi bakanlarla bir araya geldi. Toplantıya, Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcıları Bülent Arınç, Cemil Çiçek ve Ali Babacan ile İçişleri Bakanı Beşir Atalay, Adalet Bakanı Sadullah Ergin, Milli Savunma Bakanı Vecdi Gönül  ve Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu katıldı. Ana gündem maddesini terörle mücadelenin oluşturduğu toplantıda, demokratik  açılım da ele alındı.
 Öte yandan Başbakan Erdoğan, Irak Hizb-i İslam Partisi Genel Sekreteri Usame Tıkrıti’yi Başbakanlık’ta kabul etti.
 
 2- Yüksek Askeri Şura (YAŞ) ve sonrasında taktik ve stratejik komutanlıklara yapılan atamalar belli oldu. Bu yıl Şura kararı ile 14 olan orgeneral sayısı değişmezken, Genelkurmay Başkanlığı’ndaki  ana birim başkanlıklarının sayısı 8’den 9’a yükseltildi.

 3- Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, Anadolu Ajansı muhabirinin Rusya ile Türkiye arasında enerji alanında imzalanan protokollere ilişkin sorularını yanıtladı. Bakan Yıldız, iki ülke arasında nükleer santral ihalesine dönük karşılıklı müzakerelerin sürdüğünü belirterek, ihaleye dönük fiyatın makul bir seviyede olması gerektiğini kaydetti.

 4- Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün TBMM’ye geri gönderdiği özel istihdam büroları ile ilgili yasa, Plan ve Bütçe Komisyonu’nda kabul edildi.
 Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım Komisyon’da yaptığı açıklamada, yasayla GAP, DAP ve KOP projelerine İşsizlik Fonu’nun nema gelirlerinden kaynak aktarılacağını söyledi.

 5- ABD Başkanı Barack Obama’nın terörle mücadeleden sorumlu danışmanı John Brennan,  Stratejik ve Uluslararası Araştırmalar Merkezi’nde ABD’nin terörizmle mücadele yöntemlerine yönelik olarak yaptığı konuşmada, yeni yönetimin terörle savaş terimini kullanmayacağını belirterek, Obama yönetiminin açık politikasının “El Kaide ve ortaklarını dağıtmak, parçalamak ve yenmek” olduğunu söyledi.

 6- Irak’ın başkenti Bağdat’ta, Şii hacılara yönelik düzenlenen saldırılarda 7 kişi öldü, 23 kişi de yaralandı. Musul’da ise bir Şii camisinden çıkanları hedef alan saldırıda 30 kişi öldü.


8 AĞUSTOS 2009


 1- Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Bitlis'in düşman işgalinden kurtuluşunun 93. yıl dönümü töreninde yaptığı konuşmada, “Ülkemizin, tarihimizin güzelliklerine sahip çıkacağız. Kardeşliğimizi, birliğimizi, beraberliğimizi pekiştireceğiz. Farklı fikirler olabilir. Ülkemizi daha ileriye götürmek için fikirleri yarıştırabiliriz. Ama bunların asla ayrılık gibi, tefrika gibi ve bir çatışma gibi olmaması gerekir” dedi.

 2- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç Bursa Polisevi’nde gazetecilerin ‘demokratik açılım’ konusundaki sorularını cevaplandırdı. Başbakan Yardımcısı Arınç, “İçişleri Bakanı bu projeden doğrudan sorumlu bakan. Başbakan’ın talimatıyla hem parlamento içinde bulunan partilerle hem de yüzde 1’in üzerinde oy almış siyasi partilerin genel başkanlarıyla görüşecek. Bu, Türkiye’nin bütünleşmesi, sorunları çözmesi, kardeşliğin yeniden duygu olarak yeşermesi için gerekli bir projedir. AK Parti iktidarı böyle bir projeyi hayata geçirmekle aslında risk almaktadır, ama bu iş için bu riske de değer, biz bunu böyle görüyoruz” dedi.

 3- Türkiye Barolar Birliği (TBB) Başkanı Özdemir Özok 40. kuruluş yıl dönümü dolayısıyla yaptığı yazılı açıklamada, “Siyasi iktidarın, erkler ayrılığı ilkesindeki dengeleri bozan ve toplumda yargıya güven duygusunu sarsan müdahaleleri son bulmalı, herkes için huzur ve refahın, eşitliğin, mutluluğun kaynağı hukuk, bütün kuralları ile uygulanmalıdır” dedi.

 4- Hatay’da devriye görevi yapan askeri birliğe PKK terör örgütünün açtığı ateş sonucu bir asker şehit oldu.

 5- ABD’nin Avrasya Enerji Temsilcisi Büyükelçi Richard Morningstar Amerika’nın Sesi radyosuna yaptığı açıklamada, “Avrupa’nın enerji güvenliği açısından güzergahlarının çeşitlendirilmesi önemli. Güney Akım’da iş birliği Türkiye ve Rusya’yı ilgilendiriyor. Ancak Türkiye’nin enerji iş birliği alanında liderlik etmesi gerektiğini düşünüyoruz” dedi.


9 AĞUSTOS 2009


 1- TBMM Başkanı seçilen Mehmet Ali Şahin, TBMM’de düzenlenen devir teslim töreniyle görevi Köksal Toptan’dan devraldı. Başkan Şahin, gazetecilere anayasa değişikliği tartışmalarına ilişkin yaptığı değerlendirmede, anayasa değişikliğinin bu konuda kafa yoran herkesin mutlaka yapalım dediği bir konu olduğunu söyledi.

 2- CHP Genel Başkanı Deniz Baykal Kayseri’nin Dadaloğlu beldesinde düzenlenen 11. Uluslararası Kültür ve Sanat Şenlikleri’nde yaptığı konuşmada, hükümetin demokratik açılımına yönelik olarak, “Bizim etnik kimliğimiz; Türk milli kimliği içinde herkesin yer almasına yönelik bir davettir, bir çağrıdır, bir el uzatmadır” dedi.

 3- Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Konya’nın Taşkent ilçesinde katıldığı bir televizyon programında gündeme ilişkin soruları yanıtladı. Bakan Davutoğlu, hükümetin ‘demokratik açılım’ çalışmalarına ilişkin olarak “Bu çalışma, sadece bir gruba yönelik değil. Tarihi bir bütünleşme hareketi. Temelinde de kardeşlik duygusu yatıyor” dedi.

 4- MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli partisinin Antalya İl Kongresi’nde ‘demokratik açılım’a ilişkin yaptığı değerlendirmede, “Bugün demokratikleşme adı altında Türkiye’de ayrışma, ayrışmayla beraber çatışma ve çatışmanın tabii sonucu olarak da bölünme senaryoları uygulanmaya çalışılıyor” dedi.

 5- Türkiye Kamu-Sen’den yapılan yazılı açıklamada, konfederasyonun yoksulluk sınırı araştırmasında, çalışan tek kişinin yoksulluk sınırının temmuz ayında 1.400.- TL olarak hesaplandığı belirtildi.

 6- Morakat kasırgası Tayvan’da 1 kişinin ölümüne, 30 kişinin de kaybolmasına yol açarken, Çin’in doğusunda kasırganın yaklaşması nedeniyle 1 milyon kişi tahliye edildi.


10 AĞUSTOS 2009


 1- Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Anafartalar Zaferi’nin 94. yıl dönümü nedeniyle yayımladığı mesajda, Çanakkale Savaşları’nın sadece Türk tarihi değil, dünya tarihlerinin de dönüm noktalarından biri olduğunu belirterek, “Cumhuriyetimizin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk, Çanakkale’deki başarısıyla büyük bir komutan ve lider olarak tarih sahnesindeki yerini almış ve milletimizin geleceğine damgasını vurmuştur” dedi.
 
 2- TBMM Başkanı Mehmet Ali Şahin Antalya’da gazetecilerin sorularını yanıtladı. ‘Demokratik açılım’ konusuna değinen Başkan Şahin, “Türkiye demokrasisini daha da güçlendirmelidir. Temel hak ve özgürlük alanındaki sınırları daha da güçlendirmelidir” dedi.

 3- Bakanlar Kurulu Başbakan Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında toplandı. Devlet Bakanı, Başbakan Yardımcısı ve Hükümet Sözcüsü Cemil Çiçek toplantının ardından yaptığı açıklamada, toplantıda ‘demokratik açılım’ın ele alındığını belirterek, “Bu sorunu çözmek zorundayız. Bu sorun AK Parti’nin sorunu değil. Sorunu birlikte çözeceğiz. Türkiye üniter bir devlettir. Çözüm üniter devlet içinde bulunacaktır” dedi. Harç konusuna da değinen Başbakan Yardımcısı Çiçek,  üniversite öğrencilerinden alınan harç miktarının yüzde 8 oranında artırıldığını söyledi.

 4- CHP Genel Başkanı Deniz Baykal Milliyet gazetesine verdiği demecinde, “Devleti etnik dillerde ders verme sorumluluğuna çekmek, hangi gerekçeyle açıklanırsa açıklansın, gerçekte toplumu ayrıştırma, milleti bölme sürecinin ilk adımını oluşturur” dedi.

 5- Sanayi ve Ticaret Bakanı Nihat Ergün yaptığı yazılı açıklamada, sanayi üretim endeksi rakamlarını değerlendirdi. Haziran ayı sanayi üretim endeksinin, geçen yılın aynı ayına göre yüzde 9,7 azalma gösterirken, bir önceki aya göre yüzde 7,3 oranında artış kaydettiğini belirten Bakan Ergün, sanayi üretim endeksinde mart ayı itibariyle başlayan toparlanmanın Nisan ayında 97,4'e, Mayıs ayında 102,3'e, Haziran ayında da 109,9'a ulaşarak devam ettiğinin görüldüğünü kaydetti.

 6- Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız TPAO’da düzenlediği basın toplantısında, nükleer santral ihalesine dönük sürecin devam ettiğini belirterek, konunun son bir ay içerisinde karara bağlanması gerektiğini söyledi.

 7- Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay bakanlığının çalışmalarıyla ilgili olarak Zaman gazetesinin sorularını değerlendirdi. Bakan Günay, turizmde KDV artışının yeniden gözden geçirileceğini söyledi.

 8- Merkez Bankası, cari açığın Haziran 2009’da yüzde 65 düşüşle 1.9 milyar dolar, Ocak-Haziran 2009 döneminde ise yüzde 75.7 azalışla 6.7 milyar dolar olarak gerçekleştiğini açıkladı.

 9- TÜİK, 2009 Haziran ayı Aylık Sanayi Üretim Endeksi’nin geçen yılın aynı ayına göre yüzde 9.7 azalırken, bir önceki aya göre 7.3 arttığını açıkladı.

 10- Venezuela Devlet Başkanı Hugo Chavez, Kolombiya askerlerinin sınır ihlali yaptığını belirterek, ordusuna ‘savaşa hazır olunması’ emrini verdi.


11 AĞUSTOS 2009


 1- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan partisinin Meclis grup toplantısında yaptığı konuşmada, ‘demokratik açılım’ girişimleri konusunda, “Sorunu bu hale getiren anlayışlardan medet beklemiyoruz ama diyoruz ki engel olmayın. Bu barış ve bütünleşme projesine, bu milli birlik ve bütünlük projesine kapılarınızı kapatmayın. Gelin bu çalışmayı hep birlikte gerçekleştirelim” dedi.
 İçişleri Bakanı Beşir Atalay'ın koordinasyonunda sürecin devam ettiğini belirten Başbakan Erdoğan, “Bir paketten bahsetmiyoruz. Bu bir süreç, süreci devam ettirirken de ‘parlamento içi, parlamento dışı siyasi parti liderleriyle görüşmeler yapalım. Akademisyenlerle, bu ülkenin çeşitli aydınlarıyla, çeşitli medya mensuplarıyla, sivil toplum örgütleriyle görüşmeler yapılsın’ diyoruz. Ama bakıyorsunuz ''Ana muhalefet ile diğer muhalefet partisine mektup gidiyor ve anında ret cevabı geliyor'' dedi.

 2- CHP Genel Başkanı Deniz Baykal partisinin Meclis grup toplantısında yaptığı konuşmada, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın ‘demokratik açılım’ çalışmalarını ‘bir süreç‘ diye tanımladığını belirterek, “O süreç nereye varacak? Hükümetin bir an önce ne yapmak istediğine karar vermesi ve bunu ortaya koyması lazımdır” dedi.

 3- İçişleri Bakanı Beşir Atalay, ‘demokratik açılım’ çalışmaları kapsamında DSP Genel Başkanı Masum Türker'i ziyaretinin ardından yaptığı açıklamada, çalışmada en önemli hedeflerinin; katılımı mümkün olduğunca artırıp, projeyi geniş mutabakata dayalı yürütmek olduğunu belirterek, ''Bu açıdan bu ziyaretleri önemli görüyorum'' dedi.
 Türker de yaptığı açıklamada, “Bakan Atalay'a, demokratikleşmeyle ilgili açılım ile terör olgusunu birbirinden ayırt etmeleri gerektiğini önerdik, böylesi bir yaklaşımın terörden ayrı ele alınması gerektiğini söyledik'' dedi.

 4- Sanayi ve Ticaret Bakanı Nihat Ergün, temmuz ayı kapasite kullanım oranlarına ilişkin yaptığı yazılı açıklamada, ''Kapasite kullanımındaki 0.4 puanlık düşüş, mevsimsel etkilerden kaynaklanıyor. Önümüzdeki aylarda Türkiye, kriz öncesi dönemdeki kapasite kullanım oranlarına, üretim miktarına ve ihracat rakamına mutlaka ulaşacaktır'' dedi.

 5- Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, KKTC Enerji ve Ekonomi Bakanı Sumat Atun'u kabulünün ardından yaptığı açıklamada, Kıbrıs’ın elektrikte enterkonnekte sisteme dahil olması için bir çalışma yapılacağını, Kıbrıs’ı bu anlamda kuzey-güney ayrımı yapmaksızın bir bütün olarak gördüklerini, Kıbrıs’ın elektrikte Türkiye ile enterkonnekte sisteme dahil olmasının ardından elektrik satışının gündeme gelebileceğini söyledi.

 6- MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli düzenlediği basın toplantısında, hükümetin ‘demokratik açılım’ konusunda başlattığı süreci eleştirerek “Uyarmayı görev addediyorum; girdiğiniz yol tehlikelerle doludur. Ulaşılacak sonuç, Anayasamızın değişmeyecek maddelerini değiştirmeye yöneliktir. Bunu yapmaya yeltenenlere Yüce Divan yolu açılmıştır” dedi.

 7- TÜİK, temmuz ayında imalat sanayisinde kapasite kullanım oranının, geçen yılın aynı ayına göre 7,7 puan azalarak yüzde 72,3 seviyesinde gerçekleştiğini açıkladı.

 8- Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Devlet Bakanı Zafer Çağlayan'la birlikte  Irak'a hareketinden önce Esenboğa Hava Limanı'nda gazetecilerin sorularını yanıtladı. Bakan Davutoğlu, ziyaretin ana perspektifinin, Yüksek Düzeyli Stratejik İşbirliği Konseyi’nin çalışmalarını yürütmek olduğunu belirterek, ‘demokratik açılım’ konusunun ise Türkiye'nin iç meselesi olduğunu söyledi.
 Bakan Davutoğlu, başkent Bağdat’ta Dışişleri Bakanı Hoşyar Zebari ile görüşmesinin ardından yaptığı açıklamada ise Irak'ı sadece dost ve komşu bir ülke olarak değil, aynı zamanda karşılıklı entegre olunması gereken büyük bir ortak olarak gördüklerini belirterek, Mezopotamya bölgesini tekrar dünyanın yükselen yıldızı yapmak için sınırsız işbirliği teklif ettiklerini söyledi. Bakan Çağlayan da Irak ile olan ticaretin her geçen gün arttığını belirterek, bu yılki ticaret hacminin geçen yıla kıyasla yüzde 58 artarak geliştiğini kaydetti.
 Zebari de yaptığı konuşmada, ''PKK'nın sebep olduğu gerginlikten sonra iyi ilişkiler kurduk. Görüşmelerimizde iki ülke arasındaki siyasi ve ekonomik ilişkilerin yanı sıra su sorununu da ele aldık” dedi.

                                                                                           12 AĞUSTOS 2009

12 AĞUSTOS 2009


 1- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan AK Parti Rize İl Danışma Toplantısı’nda yaptığı konuşmada, CHP Genel Başkanı Deniz Baykal ve MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’nin ‘demokratik açılım’ konusundaki eleştirilerini değerlendirdi. Başbakan Erdoğan, “Biz bölgesel, etnik, dinsel milliyetçilik yapmayacağız dedik. Bu demokratik açılımı gerçekleştirelim, Güneydoğu ve Doğu’ya çok farklı yatırımlar gelecek. Türk, Kürt, Laz, Abaza bizim zenginliğimizdir. Herkes kendi etnik kimliğiyle övünebilir” dedi.

 2- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç Malatya ziyareti sırasında bir gazetecinin, “CHP ve MHP, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın DTP Genel Başkanı Ahmet Türk ile doğrudan görüşmesine karşılık, kendileri ile görüşme talebinin İçişleri Bakanı Beşir Atalay’dan gelmesine de tepkili gözüküyor” şeklindeki ifadesine karşılık yaptığı açıklamada, “Hükümetimizi temsilen Bakan Atalay’ın bu konu ile görevlendirilmesi çok doğru. DTP ile AK Parti Genel Başkanı sıfatı ile bir araya geldi. Başbakan Erdoğan’ın siyasi partileri bizzat ziyaret etmesi söz konusu olabilir. Ancak, bu konuda partilerin tavrına bakmak lazım” dedi.

 3- Devlet Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış İstanbul Büyükşehir Belediyesi’ni ziyaretinde yaptığı açıklamada, Türkiye’de kan dökülmesini istemeyen, huzur ve barış isteyen herkesin fikirleriyle ‘demokratik açılım’a katkıda bulunabileceğini söyledi.

 4- Devlet Bakanı Zafer Çağlayan Libya Kamu İşleri Bakanı Matuk Muhammed Matuk ve beraberindeki heyeti kabulünün ardından yaptığı açıklamada, Eylül 2009 itibariyle Libya ile Serbest Ticaret Anlaşması’nın gerçekleştirilmiş olacağını söyledi.

 5- Devlet Bakanı Cevdet Yılmaz TBMM’de gazetecilere yaptığı açıklamada, İşsizlik Sigortası Fonu’nun nema gelirlerinden 4/3’lük bölümünün bütçeye gelir olarak aktarılacağını ve bunun da GAP, DAP ve diğer bölgesel projelerde kullanılacağını belirterek, “Bölgenin sorununu çözmek için kültürel ve sosyal düzenlemelerden daha önemlisi, alınacak ekonomik tedbirlerdir” dedi.

 6- İçişleri Bakanı Beşir Atalay, ‘demokratik açılım’ çalışması çerçevesinde, DP Genel Başkanı Hüsamettin Cindoruk ve BBP Genel Başkanı Yalçın Topçu’yu ziyaretinin ardından TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu ile bir araya geldi. Bakan Atalay yaptığı açıklamada, konunun siyasi polemiklere feda edilemeyecek kadar önemli olduğunu belirterek  “Gelin el ele verelim, bu sorunu çözelim” dedi.

 7- ÖSS 2009 yılı yerleştirme sonuçları açıklandı. Tercih formu gönderen 958 bin 628 adaydan 528 bin 728’i üniversiteye yerleştirildi. 88 bin 571 kontenjan boş kaldı. Okul birincisi 7 bin 755 adaydan bin 468’i ise herhangi bir bölüme yerleşemedi.

 8- SHÇEK Genel Müdürü İsmail Barış gazetecilere yaptığı açıklamada, Türkiye genelinde bulunan  54 kadın sığınma evinde 18 yılda yaklaşık 10 bin kadın ve 7 bin çocuğa hizmet verildiğini söyledi.

 9- Türk-İş Genel Başkanı Mustafa Kumlu gazetecilere yaptığı açıklamada, İşsizlik Sigortası Fonu’nun nemasının dörtte üçünün altyapı yatırımlarında kullanılmak üzere bütçeye aktarılmasını öngören yasanın Cumhurbaşkanı Abdullah Gül tarafından TBMM’ye geri gönderilmesini beklediklerini kaydetti.

 10- DİSK Genel Başkanı Süleyman Çelebi yaptığı yazılı açıklamada, “Türkiye’de son yıllarda ekonomi ile sosyal yapı arasındaki ilişki kopartılmıştır. Örneğin 2002-2007 yılları arasında sanayi üretimi yılda ortalama yüzde 8 oranında artmış ama bu genişlemeye uygun bir istihdam artışı olmamıştır. Yine aynı dönemde milli gelir yılda ortalama yüzde 7 oranında artmış ama ücretler reel olarak gerilemiştir” dedi.

 11- İsrail Dışişleri Bakan Yardımcısı Danny Ayalon Reuters ajansına verdiği demeçte, Suriye ile Türkiye arabulucuğunda yapılan dolaylı barış görüşmelerine tekrar başlanmayacağını belirterek, “Türkiye’nin çabalarına büyük saygımız var. Türkler yüzünden olmasa da bu süreç başarıya ulaşmadı” dedi.

 12- Avrupa Komisyonu’nun yayınladığı “Avrupa’da Orman Yangınları 2008” raporunda, “NASA’nın MODIS uydu görüntüleme sistemiyle elde edilen verilere göre; Türkiye, 50 hektardan fazla alandaki yangınlardan en şiddetli etkilenen ülke. Türkiye’deki en büyük yangınlar güneyde meydana geliyor” ifadesi kullanıldı.

 13- UNICEF tarafından açıklanan bir raporda, 4 milyon nüfuslu Orta Afrika Cumhuriyeti’nde beş yaşın altında yaklaşık 700 bin çocuğun açlık çektiği belirtildi.

 14- Rusya, Abhazya’daki askeri üslerini güçlendirmek için gelecek yıl yaklaşık 500 milyon dolarlık harcama yapacağını açıkladı.


 


13 AĞUSTOS 2009


 1- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan Artvin’in Arhavi ilçesindeki temaslarının ardından Rize’nin Fındıklı ilçesinde düzenlenen toplu açılış törenine katıldı. Başbakan Erdoğan burada yaptığı konuşmada, “’Demokratik Açılım’ sürecini başlattık ve bunu hızla devam ettiriyoruz. Çünkü benim ülkemde Türk, Kürt, Laz, Abhaz, Gürcü bu ayırım olmayacak” dedi. Hamidiye ve Çayeli ilçesinde düzenlenen toplu açılış törenlerine de katılan Başbakan Erdoğan yaptığı konuşmada “Demokratik açılımın hedefi; 71 milyon vatan evladının birbirini sevmesidir” dedi.

 2- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Ali Babacan Konya’da düzenlenen Ekonomi Koordinasyon Kurulu toplantısında yaptığı konuşmada, pek çok ülke küresel krizi aşmaya çalışırken Türkiye’nin bu darboğazdan çok daha güçlü bir şekilde çıkacağını söyledi.
 Devlet Bakanı Cevdet Yılmaz da yaptığı konuşmada, yeni istihdam paketinde 200 bin kişiye 2 yıl içerisinde mesleki eğitim verileceğini söyledi.
 TÜSİAD Başkanı Arzuhan Doğan Yalçındağ ise yaptığı konuşmada, “Bizim iş adamları olarak beklentimiz; güven, istikrar ve öngörüdür. Bu öngörüyü sağlamak adına hazırlanan orta vadeli ekonomik programı bekliyoruz” dedi.

 3- İçişleri Bakanı Beşir Atalay ‘demokratik açılım’ çalışmaları kapsamında DTP Genel Merkezi’ni ziyaret etti. Genel Başkan Ahmet Türk ile bir araya gelen Bakan Atalay yaptığı açıklamada, “Her kesimin katılımıyla kardeşlik ve huzur ortamımızı artıralım istiyoruz. Kendimize güvenelim, biz bu meseleyi çözeriz” dedi.
 Bakan Atalay, Türkiye Barolar Birliği Başkanı Özdemir Özok, Türk-İş Genel Başkanı Mustafa Kumlu ve Hak-İş Genel Başkanı Salim Uslu’yu da ziyaret etti. Ziyaretlere AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Abdülkadir Aksu ve Grup Başkan Vekili Bekir Bozdağ da katıldı.

 4- Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay, Aydın’daki incelemelerinin ardından Kültür Merkezi’nin açılış törenine katıldı. Bakan Günay burada yaptığı konuşmada, Türkiye’nin terör problemini çözüme kavuşturması durumunda, şu anda dünyanın 17. büyük ekonomisiyken ilk 10’a girmeyi başarabileceğini söyledi.

 5- İstanbul Ticaret Odası(İTO) Başkanı Murat Yalçıntaş Meclis toplantısında yaptığı konuşmada, ekonomik programın vadesini tamamladığını belirterek, en kısa zamanda büyüme odaklı yeni bir ekonomik programın hazırlanması gerektiğini söyledi.

 6- İstanbul Sanayi Odası(İSO) Başkanı Tanıl Küçük, Ekonomik Durum Tespit Anketi’nin sonuçlarını açıkladığı basın toplantısında, 2009’un ikinci yarısı için, üretim, iç satış, dış satış, yeni siparişler ve istihdam olmak üzere beş temel göstergenin birinci yarıya göre daha iyimser olduğunu söyledi.

 7- Almanya’nın Ankara Büyükelçisi Eckard Cuntz hükümetin ‘demokratik açılım’ çalışmaları konusunda gazetecilere yaptığı değerlendirmede, “Türkiye’de olup bitenler, diğer ülkelerden ziyade Almanya’yı daha çok ilgilendiriyor. Türkiye’yi daha güçlü kılan her şey bizim açımızdan da olumlu karşılanmaktadır” dedi.

 8- IMF Türkiye Temsilcisi Hossein Samiei Reuters ajansına yaptığı açıklamada, Hazine’nin iç ve dış tahvil ihraçlarına gelen yüksek talebin devamı halinde IMF’den finansman ihtiyacının azalacağını söyledi.

 14 AĞUSTOS 2009


 1- Karabük’ü ziyaret eden TBMM Başkanı Mehmet Ali Şahin, Vali Nurullah Çakır ve Belediye Başkanı Rafet Vergili’yle görüştü. Kürt sorunu ile ilgili değerlendirmelerde bulunan Meclis Başkanı Şahin, Türkiye’nin her türlü sorununun çözüm zemininin TBMM olduğunu vurguladı.

 2- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan AK Parti il başkanları toplantısında, ‘demokratik açılım’a ilişkin değerlendirmeler yaptı. Başbakan Erdoğan, bedeli ne olursa olsun Kürt sorununu çözüme kavuşturacaklarını belirterek, “Bu meseleyi çözmenin tam zamanı, tam zemini” dedi.

 3- Devlet Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış TOBB, Kayseri Sanayi Odası, AB Genel Sekreterliği ve Türkiye Ekonomi Politikaları Araştırma Vakfı’nın (TEPAV)  katkılarıyla Kayseri’de düzenlenen “Ortak Geleceğimiz AB” konulu panelin açılışında yaptığı konuşmada, iktidar olarak önemli reformlar gerçekleştirdiklerini belirterek “Bu sayede Avrupa’nın önünde bahane bırakmadık” dedi.

 4- DTP Genel Başkanı Ahmet Türk yaptığı açıklamada, Kürt sorununun çözümünde terör örgütü başı Abdullah Öcalan’ın da taraflardan biri olduğunu, PKK üzerinde önemli bir etkinliğinin bulunduğunu belirtti.

 5- Tayvan’da Morakat tayfununun yol açtığı sel ve toprak kaymalarında ölenlerin sayısı 500’e çıktı.

 6- IMF Güvernörler Kurulu, Fon’a üye ülkelerin döviz rezervlerini desteklemek amacıyla küresel ekonomik sisteme 250 milyar dolar eşdeğerli ‘özel çekme hakkı tahsisatı yapılması’ kararını onayladı.

 7- ABD Savunma Bakanı Robert Gates, Genelkurmay Başkan Yardımcısı Orgeneral James Cartwrigt ile düzenlediği basın toplantısında, ABD güçlerinin Afganistan’da ne kadar süre kalacağını bir gizem olarak tanımlayarak, ekonomik kalkınma ve kurumların inşasının on yıllar alacağını söyledi.


15 AĞUSTOS 2009


 1- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, İstanbul Büyükada’da düzenlenen ve dini cemaat temsilcileri, işadamları ve gazetecilerin katıldığı toplantıda yaptığı konuşmada, “Şu anda demokratik açılımın mücadelesini veriyoruz. Bu sorunu aşmaya mecburuz. Bizim birliğe beraberliğe ihtiyacımız var” dedi. Etnik ve dinsel milliyetçiliğe karşı olduklarını belirten Başbakan Erdoğan, “Uygulamada eksiklikler yok mu? Var. İşte bunları da yine hep beraber verilecek mücadeleyle aşacağız ve demokratik açılım birçok şeyi değiştirecek” dedi.
 Fener Rum Patriği Bartolomeos da Başbakan Erdoğan’ın kendisiyle birlikte Büyükada Yetimhanesi ve Aya Yorgi Kuduna Manastırı’nı ziyaret etmesi ile ilgili olarak Atina Haber Ajansı’na yaptığı açıklamada, “Başbakan Erdoğan bize büyük şeref verdi. Taleplerimizi büyük dikkatle dinledi. Çok ümitlendik, iyimseriz “dedi.

 2- CHP Genel Başkanı Deniz Baykal İstanbul Çatalca Belediyesi’ni ziyareti sırasında halka hitaben yaptığı konuşmada, “Bizim bir tek milli kimliğimiz var: Kökümüz ne olursa olsun, hepimiz Türk milletinin parçasıyız. Bunu kaldırmanıza izin vermeyeceğiz. Türkiye’de devletin kökeni Türk milletidir” dedi.

 3- Devlet Bakanı Cevdet Yılmaz AK Parti Bitlis İl Teşkilatı’nda düzenlenen toplantıda yaptığı açıklamada, dünyanın ve Türkiye’nin küresel ekonomik krizden çıkacağına inandığını belirterek, “İlk çeyrekte çok büyük küçülme vardı. İkinci çeyrekte bu azalacak, pozitif rakamlara geçeceğiz. 2010’da da yine büyüme trendi başlayacak. Bu badireden de daha güçlenmiş ve hızlı şekilde çıkacağız. Yeter ki birliğimizi, beraberliğimizi, siyasi istikrarımızı ve gücümüzü koruyalım” dedi.

 4- Hükümet ile memur sendikalarının 2010 yılı toplu görüşmeleri, Devlet Bakanı Hayati Yazıcı’nın başkanlığında başladı. Bakan Yazıcı görüşmelerin açılış konuşmasında, “Kamu çalışanlarının sorunlarının tespiti ve çözümü için tek platform elbette ki bu masa değil. Bu masanın ağırlıklı gündemi; mali haklardır. Kamu çalışanlarının sorunlarını ve taleplerini yılın tamamında katılımcı yönetim anlayışı ile değerlendirmek, gerektiğinde birlikte çalışarak çözüme giden yola ulaşmak temel hedefimizdir” dedi.

 5- MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli partisinin Erzurum İl Kongresi’nde yaptığı konuşmada, “PKK terör örgütü, 25 yılda başaramadığını, siyasallaşarak bugünkü AK Parti iktidarıyla başarmaktadır" dedi. Hükümetin ‘demokratik açılım’ çalışmalarını eleştiren Bahçeli, Türkiye'nin bir etnik bölünme ile karşıya karşıya olduğunu vurguladı.

 6- DP Genel Başkanı Hüsamettin Cindoruk İstanbul’da düzenlediği basın toplantısında, ‘demokratik açılım’ konusuna değinerek, “Hükümetin ciddi bir projesi var, ama projeyi anlamak da anlatmak da mümkün değil. Siyaset ve devlet hayatı kesinlik ister. Kesin bir proje varsa ortaya konulmalıdır” dedi.

16 AĞUSTOS 2009


 1- Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Hacı Bektaş Veli anma törenleri dolayısıyla yayımladığı mesajda, “Hacı Bektaş Veli, Anadolu’da birliğin gerçekleşmesine büyük katkı sağlamıştır. Bugün aziz milletimiz, kardeşlik içerisinde herkesin eşit vatandaş olduğu bir Türkiye’yi hep birlikte inşa etmektedir.Tek vücut olarak hareket etmemiz durumunda, problemlerimizi rahatlıkla çözeriz” dedi.

 2- CHP Genel Başkanı Deniz Baykal Isparta’nın Yenişarbademli ilçesinde düzenlenen Pınargözü Kültür Şenlikleri’nde yaptığı konuşmada, “Bu milletin birliği, hukuku, huzuru yanındayız. Bölmek isteyenlerin oyununa gelmeyiz. Ülkeyi bölmeye kalkanlarla mücadele etmek boynumuzun borcu” dedi.

 3- İçişleri Bakanı Beşir Atalay, ‘demokratik açılım’ çalışmaları kapsamında çeşitli illerdeki şehit ve gazi aileleri derneklerinin temsilcileriyle iki farklı toplantıda bir araya geldi. Bakan Atalay yaptığı açıklamada, şehit ailelerinin sorunları ve hassasiyetlerine saygı duyduğunu söyledi.

 4- Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım Türkiye gazetesine yaptığı açıklamada, Türkiye’de kamu ve özel sektöre ait 45 yat limanının bağlama kapasitesinin 14 bin civarında olduğunu, bu kapasitenin yeni projelerle 25 bin 500’e çıkarılacağını açıkladı.

 5- MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli partisinin İzmir İl Kongresi’nde yaptığı konuşmada, demokratik açılımın AB, ABD, PKK ve yandaşı milletvekilleri ile Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın birbiriyle örtüşen isteklerinden oluşan bir talepler paketi olduğunu söyledi.

 6- Türkiye’nin ilk kadın mimarlarından Mualla Eyüpoğlu Anhegger İstanbul’da yaşamını yitirdi.

17 AĞUSTOS 2009


 1- Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Katar Emiri Şeyh Hamad Bin Halife Al Thani ile İstanbul’da bir araya geldi. Cumhurbaşkanı Gül görüşmenin ardından düzenlenen basın toplantısında, görüşmelerde ikili ilişkilerin yanı sıra enerji konusunun da ele alındığını belirterek, “Yapılacak gaz boru hatları, depolama tesisleri ve rafinerileri konusu ile Türkiye’nin sıvılaştırılmış doğalgaz (LNG) ihtiyacının karşılanması konularında görüş alışverişinde bulunduk. Bu ziyarette zaten mükemmel olan ilişkilerimizin daha da ileri bir seviyeye taşındığını ifade etmek isterim” dedi.
 Al Thani ise, “Katar’dan Türkiye’ye uzanacak bir boru hattının gerçekleşmesini umuyoruz” dedi.

 2- Ekonomi Koordinasyon Kurulu Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Ali Babacan başkanlığında Hazine Müsteşarlığı Binası’nda toplandı. Toplantının ardından yapılan açıklamada, “Toplantıda, Türkiye İhracatçılar Meclisi tarafından ihracattaki son dönem gelişmelere ilişkin sunum yapıldığı, toplantıya katılan diğer ilgili kuruluş temsilcilerinin de gündemdeki konulara ilişkin değerlendirmede bulundukları” belirtildi.

 3- Devlet Bakanı Mehmet Aydın 17 Ağustos 1999 depreminin 10. yıl dönümü nedeniyle İstanbul Teknik Üniversitesi’nde düzenlenen toplantıda yaptığı konuşmada, “Deprem konusunda alınması gereken önlemlerin alınmadığını görüyoruz” dedi.
 Paris Yer Fiziği Enstitüsü Başkanı ve Marmara Deniz Araştırmaları Koordinatörü Rolando Armijo da yaptığı konuşmada, Marmara Denizi’nde İstanbul’a en yakın 70 kilometre uzunluğundaki fayın kırılacağını söyledi.

 4- İçişleri Bakanı Beşir Atalay SP Genel Başkanı Numan Kurtulmuş’u ziyaretinin ardından gazetecilerin ‘demokratik açılım’ konusundaki sorularını değerlendirdi. Bakan Atalay, sürecin hassasiyet taşıdığını belirterek, “Bu devletin projesidir ve kendi rayında yürümektedir. Muhatap millettir. Herkes bu süreçle ilgili önleyici, provokatif  düşünce ve tavırlardan kaçınmalıdır” dedi.

 5- TÜİK, Hanehalkı İşgücü Anketi Mayıs 2009 sonuçlarına göre, işsiz sayısının geçen yılın aynı dönemine göre 1 milyon 179 bin kişi artarak 3 milyon 382 bin kişiye yükseldiğini ve nisan ayında yüzde 14.9 olan işsizlik oranının, mayıs ayında 13.6’ya gerilediğini açıkladı.
 
 6- TÜİK ve Merkez Bankası, 2009 Temmuz ayı Tüketici Güven Endeksi’nin yüzde 3.4 azalışla  82.37 seviyesinde gerçekleştiğini açıkladı.

18 AĞUSTOS 2009


 1- Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Dışişleri Bakanlığı Müsteşarı Ertuğrul Apakan’ın BM Daimi Temsilciliği görevine atanması nedeniyle düzenlenen resepsiyonun ardından gazetecilerin ‘demokratik açılım’ konusundaki sorularını yanıtladı. Cumhurbaşkanı Gül, “Yapılan çalışmalar neticesinde Türkiye’nin üniter yapısının daha güçlü hale gelmesi gerekir, ileride herhangi bir tehdit olmaması gerekir. Çünkü birliğimiz ve beraberliğimiz her şeyin önünde gelir, ama tüm bunları yaparken de medeni, büyük, güçlü bir ülkenin özgüveni içerisinde hareket etmek gerekir” dedi.

 2- Ekonomi Koordinasyon Kurulu Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Ali Babacan başkanlığında Şanlıurfa’da toplandı. Başbakan Yardımcısı Babacan toplantıda yaptığı konuşmada, GAP yatırımlarının büyük kısmının 2012 sonunda tamamlanmasını amaçladıklarını belirerek, yatırım için 15 milyar TL ilave kaynak tahsis edildiğini söyledi.

 3- İçişleri Bakanı Beşir Atalay ‘demokratik açılım’ çalışmaları kapsamında TÜSİAD ve DİSK’i ziyaret etti. Bakan Atalay, DİSK’i ziyaretinin ardından gazetecilere yaptığı açıklamada, “Bu sadece AK Parti’nin, sadece hükümetin meselesi değil. Bütün siyasi partiler, bütün kurumlar, bütün bireyler ve basınımızla paylaşarak ortak çaba sarf ederek, bu sürecin önündeki engelleri, önleyici provokatif yaklaşımları giderebiliriz” dedi.

 4- TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu İstanbul’da düzenlenen Türk-Katar İş Konseyi toplantısında yaptığı konuşmada, dünyanın en başarılı 225 müteahhitlik firması içinde 23 Türk firmasının bulunduğunu belirterek, “Müteahhitlerimizin özellikle katma değeri yoğun projelerde Katar’a hizmette hazır olduğunu vurgulamak istiyorum” dedi.
 Toplantıya, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ve Katar Emiri Şeyh Hamad Bin Halife Al Thani de katıldı.

 5- Gürcistan, Sovyetler Birliği’nin dağılmasından sonra kurulan Bağımsız Devletler Topluluğu’ndan (BDT) resmen ayrıldı. Gürcistan’ın ayrılmasıyla BDT’ye üye sayısı 11’e indi.

19 AĞUSTOS 2009


 1- TBMM Başkanı Mehmet Ali Şahin İstanbul Valiliği’ni ziyaretinde, ‘demokratik açılım’ konusunda TBMM’ye görev düşüp düşmeyeceği yönündeki bir soruya karşılık olarak, “Türkiye’nin var olan ve ileride karşımıza çıkacak bütün meselelerinin çözüm zemini TBMM’dir. Bu bağlamda Meclisimize bir görev düştüğünde Meclisimiz bunu en iyi şekilde yerine getirecektir” dedi.

 2- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan Aydın’daki temasları sırasında ‘demokratik açılım’ ile ilgili değerlendirmede bulundu. Türkiye’nin belli bölgelerinde yatırımlar devam ederken Doğu, Güneydoğu bölgelerinde ise istikrarın, güvenin olmayışı nedeniyle girişimcilerin yatırımda bulunmadığını belirten Başbakan Erdoğan, “Para, istikrar ve güvenin olduğu yere gelir. Bundan sonraki süreçte de durmayacağız ve bunu artırarak devam ettireceğiz. Ama birbirimizi seveceğiz.  İstikrar, güven, huzur ve barış ortamı ekonominin en temel ihtiyaçları arasındadır. Bölgesel, etnik, dinsel milliyetçilik yapmayacağız. Biz Türkiye vatandaşlığı ile bütünleşeceğiz” dedi.
 
 3- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç Antalya’daki temasları sırasında ‘demokratik açılım’ konusunda yaptığı değerlendirmede, ''Bu AK Parti'nin kendi projesi değil. Bu Türkiye'deki olumsuzlukların, Türkiye'yi gerileten, birtakım toplumsal barışı bozan olumsuzluklarının önlenmesine dair; ismine de 'demokratik açılım' dediğimiz, toplumun birbirini kucaklayabileceği, terörün sona ereceği, kardeş kavgasına yol açmayacak, herkesin birbirini değerleriyle kabul edeceği, farklılıkların zenginlik olarak algılandığı, bin yıllık topraklar üzerinde kardeşçe yaşamış, aynı kaderi paylaşmış insanların birbirlerine düşman edilmesinin önüne geçileceği bir proje. Bunu söylerken bile heyecanlanmamak ve karşı olmak mümkün değil'' dedi.

          4- Devlet Bakanı Hayati Yazıcı düzenlediği basın toplantısında, Rusya'nın, gümrüklerde Türk mallarına yönelik tam kontrol içeren 13 Ağustos 2008 tarihli genelgeyi iptal ettiğini Gümrük Müsteşarlığı'na bildirdiğini söyledi.

 5- Hükümet ile memur sendikaları arasında yürütülen toplu görüşmelerin ikinci turu Devlet Bakanı Hayati Yazıcı’nın başkanlığında yapıldı.
 Kamu-Sen Genel Başkanı Bircan Akyıldız geçen yıl mutabakat metninde yer alan konuların hayata geçirilmemesinden duydukları rahatsızlığı ifade ederek, hükümetin mutabakat metnine ilişkin hukuki sorumluluğunu yerine getirmesi gerektiğini kaydetti.   

          6- Devlet Bakanı Faruk Çelik Ankara’da üçüncüsü düzenlenen Alevi Çalıştayı’nın açılış konuşmasında, “Yaptığımız her çalıştay, ortak aklı oluşturmak suretiyle toplumsal sahiplenmeyi artırmakta, çözüme giden yolu daha da kısaltmaktadır” dedi.

 7- Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız Antalya’da gazetecilere yaptığı açıklamada, bir yıldır devam eden ihale sürecinde nükleer santral yarışmasında teklif edilen tek fiyattan hoşnut olmadığını, fakat bunun Türkiye’nin nükleer santral konusundaki kararlılığını etkilememesi gerektiğini söyledi.

 8- DP Genel Başkanı Hüsamettin Cindoruk,  Anavatan Partisi Genel Başkanı Salih Uzun ile DP Genel Merkezi’nde düzenlediği basın toplantısında, “Ülkede kalıcı bir barış ve toplumsal uzlaşmanın sağlanabilmesi için, 25 yıldan beri süregelen bölücü terörün sona erdirilip akan kanın durdurulması için, her türlü samimi katkıyı vermeye hazırız” dedi.


20 AĞUSTOS 2009


 1- Milli Güvenlik Kurulu (MGK) Cumhurbaşkanı Abdullah Gül başkanlığında Çankaya Köşkü’nde toplandı. MGK Genel Sekreterliği’nden yapılan açıklamada, toplantıda Türkiye'nin güvenliğini yakından ilgilendiren önemli iç ve dış gelişmelerin gözden geçirildiği belirtilerek, ''Bu bağlamda, Kurul'un önceki toplantılarında yapılan değerlendirmelerin de ışığında; devletimizin ülkesi ve milletiyle bölünmez bütünlüğünü pekiştirmek, kişilerin ve toplumun refah, huzur ve mutluluğunu sağlamak üzere, İçişleri Bakanlığı eş güdümünde yapılan çalışmalar hakkında Kurul'a bilgi sunulmuş ve çalışmaların devamı tavsiye edilmiştir” denildi.

 2- Kamu İşveren Kurulu ile memur sendikaları arasındaki toplu görüşmelerin 3. turu başladı. Devlet Bakanı Hayati Yazıcı başkanlığında gerçekleşen toplantıda 11 hizmet kolundaki problemler ele alındı.

 3- MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli yaptığı yazılı açıklamada, hükümetin ‘demokratik açılım’ konusundaki çalışmalarını eleştirdi. Bahçeli, “Yürütülen; yıllardır PKK adı altında terörle sonuç almaya çalışan ihanet odaklarının sahiplendiği bütün emellerin, şimdi hükümet eliyle ve silahsız olarak sürdürülmesine yönelik bir yıkım projesidir” dedi.

 4- YÖK Başkanı Yusuf Ziya Özcan Burdur Mehmet Akif Üniversitesi’ni ziyaretinde bir gazetecinin sorusu üzerine yaptığı açıklamada, Kürtçe eğitimle ilgili olarak Mardin Artuklu Üniversitesi’nden bir talep geldiğini belirterek, “Kürtçe eğitim konusunda istenilenden fazlasını bile verebiliriz. Bizden bölüm istediler, isterlerse enstitü de verebiliriz” dedi.

 5- Irak İçişleri Bakanlığı, başkent Bağdat'ta bomba yüklü araçlar ve havan toplarıyla Dışişleri Bakanlığı ve Maliye Bakanlığının da aralarında bulunduğu yerlere eş zamanlı düzenlenen saldırılarda 101 kişinin öldüğünü, 563 kişinin yaralandığını açıkladı.

 6- Kuzey Irak’ta ilk kez halk oyu ile seçilerek Bölgesel Kürt Yönetimi Başkanlığı’na yeniden getirilen Irak Kürdistan Demokrat Partisi lideri Mesut Barzani yemin ederek görevine başladı. Barzani törende yaptığı konuşmada, Kürt yönetiminin komşu ülkelerle ilişkilerinin iyi düzeyde olduğunu belirterek, Türkiye’deki çatışmalı ortamı önlemek için kaydedilen gelişmelerden memnun olduklarını söyledi.
21 AĞUSTOS 2009


 1- TBMM Başkanı Mehmet Ali Şahin, Beşiktaş Başkanı Yıldırım Demirören ve beraberindeki heyeti kabulünde gazetecilerin sorularını yanıtladı. Başkan Şahin, yapılan ‘demokratik açılım’ tartışmalarını, Türkiye’nin önünü açıcı çalışmalar olarak gördüğünü söyledi.

 2- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan İstanbul’da gazetecilere yaptığı açıklamada, ‘demokratik açılım’ çalışmalarına ilişkin olarak “Siyasi iktidar olarak her tür sorunun üzerine gitmek durumundasınız. Bu olayı bir terör sorunu olarak ele almayı önemsiyorum. Çünkü ülkemizde bizim için şu andaki sıkıntı, terör noktasındadır” dedi.

 3- İçişleri Bakanı Beşir Atalay, TESK, Memur-Sen, KESK ve Kamu-Sen’i ziyaret etti. Esnaf ve sanatkar kesimin bütün toplumlarda ana gövde ve orta sınıf olduğunu vurgulayan Bakan Atalay, bu kesimin desteğinin önemli olduğunu kaydetti.

 4- MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli yaptığı yazılı açıklamada, 20 Ağustos 2009 tarihindeki MGK toplantısından sonra yapılan basın bildirisinin milletin kaygılarını daha da derinleştirdiğini söyledi. Bahçeli, hükümetin Kürt açılımı ile ilgili çalışmalarına devam etmesi tavsiyesinde bulunulan MGK bildirisini benimseyerek, devlet görüşü olarak yorumlamalarının mümkün olmadığını bildirdi.

 5- ABD Başkanı Barack Obama ramazan ayının başlangıcına yönelik yayımladığı video mesajında “Bugün dünyadaki 1.5 milyar Müslüman’a katılarak ramazanın başlangıcını selamlamak ve size kutsal bir ay dilemek istiyorum” dedi.

 6- ABD’de federal temyiz mahkemesi, 1915 olaylarında ölen Ermenilerin yakınlarına hayat sigortası kapsamında tazminat ödenmesi yönündeki eyalet yasasını, ABD dış politikasına karıştığı için iptal etti.

22 AĞUSTOS 2009


 1- İçişleri Bakanı Beşir Atalay ‘demokratik açılım’ çalışmaları kapsamında Türk Ocakları Genel Merkezi’ni ziyaret etti. Bakan Atalay ziyaretin ardından yaptığı açıklamada, her kuruluşun konu ile ilgili çalışmaları olduğunu ve bu süreçte büyük bir mesafe alındığını söyledi.

 2- Tarım ve Köyişleri Bakanı Mehdi Eker Diyarbakır’da gazetecilere ‘demokratik açılım’ konusunda değerlendirmelerde bulundu. ‘Demokratik açılım’la ilgili çalışmaların karşılığının alınmaya başlandığını belirten Bakan Eker, toplumda bir umut dalgası oluştuğunu söyledi.

 3- AK Parti Grup Başkan Vekili Bekir Bozdağ gazetecilere yaptığı açıklamada, “MGK’da kurumsal mutabakat sağlandı. Sırada toplumsal mutabakat ayağı var. O süreç sağlıklı gidiyor” dedi. Bozdağ, MGK bildirisinin bu çalışmaların, bir devlet politikası olduğunu gösterdiğini söyledi.

 4- MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli gazetecilere yaptığı açıklamada, “Hükümetin terörle mücadele iradesi ve siyasetinde çok vahim bir sapma ve kayma yaşandığı, bölücü emellerin şekillendirdiği bir teslimiyet sürecinin başlatılmasının amaçlandığı görülmektedir. Herkes ve her kurum, şimdi tarih ve millet önünde sorumluluklarıyla baş başadır. MHP, Türkiye’nin milli birliğini ve kardeşliğini bedeli ne olursa olsun sonuna kadar korumaya azimli ve kararlıdır. Nihai hükmü elbette tarih ve büyük Türk milleti verecektir” dedi.


23 AĞUSTOS 2009


 1- Devlet Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış İstanbul’da Birlik Vakfı’nın düzenlediği iftar yemeğinde, ‘demokratik açılım’ çalışmalarıyla ilgili değerlendirmelerde bulundu. Bakan Bağış, sorunların kardeşlik, birlik, beraberlik standartları içinde çözülmesi gerektiğini belirterek “Bu açılım sayesinde artık terör belası bitecek. İnsanlar arasında kamplaşmalar sona erecek” dedi.

 2- Adalet Bakanı Sadullah Ergin CHP Denizli Milletvekili Ali Rıza Ertemür’ün soru önergesine verdiği yanıtta, 2002-2007 yılları arasında 12 bin 599 çocuğun suç işleyerek cezaevine düştüğünü kaydetti.

 3- Almanya’nın başkenti Berlin’de yapılan 12. Dünya Atletizm Şampiyonası’nda, milli atlet Karin Melis Mey uzun atlama dalında bronz madalya kazanarak dünya 3’üncüsü oldu.

 4- Yönetmen, yapımcı ve senarist Yücel Çakmaklı İstanbul’da hayatını kaybetti.

 5- Yunanistan’ın başkenti Atina yakınlarında dün başlayan yangın hala kontrol altına alınamadı. Yangında 160 bin dönüm ormanlık ve ekili arazi yandı, yüzlerce ev de hasar gördü. Türkiye gönderdiği 1 uçakla söndürme çalışmalarına destek veriyor.

 6- Irak Dışişleri Bakanı Hoşyar Zebari, başkent Bağdat’ta 101 kişinin ölümü, 500’den fazla kişinin da yaralanmasına yol açan saldırılarda Irak güvenlik güçlerinin rolü olabileceğini belirterek, saldırılarla ilgili olarak 11 Iraklı güvenlik görevlisinin gözaltına alındığı açıklandı.

 7- İran’da, terör örgütü PKK’nın uzantısı PJAK ve diğer terör gruplarına yönelik operasyonlarda 26 terörist öldürüldü.


24 AĞUSTOS 2009


 1- Bakanlar Kurulu Başbakan Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında toplandı. Devlet Bakanı, Başbakan Yardımcısı ve Hükümet Sözcüsü Cemil Çiçek toplantının ardından yaptığı açıklamada, ‘demokratik açılım’ çalışmaları konusuna değinerek, “Biz konuyu önemine binaen olabildiğince hassas götürmeye, herkesin fikrini, katkısını almaya gayret ediyoruz. Bizim düşünmediğimiz, söylemediğimiz ve muhatap olmadığımız bir kısım görüşler sanki bizim tarafımızdan söylenmişçesine kamuoyuna yanlış bilgi aktarılıyor. Kamuoyu ise bizim ne söylediğimizi biliyor” dedi.
 Yargı Reformu Strateji Taslağı’nın da Kurul’da ele alındığını belirten Başbakan Yardımcısı Çiçek, reformun esas amacının; yargının bağımsızlığını, tarafsızlığını ve etkinliğini artırmak olduğunu söyledi.

 2- CHP Genel Başkanı Deniz Baykal düzenlendiği basın toplantısında, Türkiye’nin Irak, Lübnan ve Yugoslavya gibi etnik kimliklere bölünmek istendiğini belirterek, “Irak’ta askeri müdahale yapıldı ama bugün Irak paramparçadır, etnik kimlikler ortaya çıkmaktadır. Nasıl bir araya gelecekler belli değil. Türkiye’de etnik kimliklerin kurcalanması son derece tehlikelidir” dedi.

 3- Çevre ve Orman Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada, 23 Ağustos günü 17 ilde çıkan orman yangınlarında toplam 903 hektar alanın zarar gördüğü belirtildi. Açıklamada 7 yangının aynı anda başlamasına da dikkat çekildi.

 4- ABD’nin Ankara Büyükelçiliği’nden yapılan açıklamada, hükümetin ‘demokratik açılım’ konusundaki çalışmalarının ‘Amerikan Planı’ olduğu şeklinde söylentilere atıfta bulunularak, “Türkiye’nin demokratikleşmesini destekliyoruz ancak, bu plan bir Türk planıdır. Bu, Türkiye tarafından çözümlenmesi gereken ve çözümlenmekte olan bir iç meseledir” denildi.

 5- ABD Genelkurmay Başkanı Oramiral Mike Mullen CNN televizyonuna yaptığı açıklamada, Afganistan’daki Taliban direnişinin taktik anlamında gittikçe geliştiğini söyledi.

25 AĞUSTOS 2009


 1- Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, şehit aileleri ve gazilere Çankaya Köşkü’nde verdiği iftar yemeğinde yaptığı konuşmada, “Bütün arzumuz; sizlere yenileri eklenmesin, yeni acılar duyulmasın. Bunun için hepimiz, herkes çok büyük gayret içerisinde. Bugünlerde kafa karıştırıcı bazı şeyler var, sizler de eminim ki görüyorsunuz, dinliyorsunuz, inanın bunların bazılarına ben de çok üzülüyorum, ama devletinizden emin olun. Devletiniz hiçbir zaman yanlış bir iş yapmaz. Hele şehitlerimizin acısını, gazilerimizin fedakarlığını asla unutmaz” dedi.

 2- Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ‘Zafer Haftası’ nedeniyle yayımladığı mesajında, “Bizler, geçmişte elde edilen zaferleri ekonomide, teknolojide, bilimde ve diğer alanlardaki başarılarla taçlandıracağız” dedi.
 TBMM Başkanı Mehmet Ali Şahin de mesajında, “Bağımsızlığımızın kilometre taşları olan zaferlere ulaşmamızı sağlayan; Atatürk’ün önderliğindeki ordumuz ve milletiyle bütünleşen TBMM’dir” dedi.
 Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ise mesajında, birlik ve beraberliğini her şeyin üstünde tutarak bunun için büyük mücadeleler veren aziz milletin, ebediyen bu topraklarda hür yaşamaya devam edeceğini söyledi.
 Genelkurmay Başkanı Orgeneral İlker Başbuğ da mesajında, “Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) Anayasa’nın 3. maddesinde de belirtildiği şekilde; Türkiye Cumhuriyeti’nin ulus-devlet ve üniter-devlet yapısının korunmasında taraftır ve taraf olmaya da devam edecektir. Ülkelerin ve milletlerin bütünlüğünün korunmasının bir bedeli vardır. TSK, bu bedelle kendisine düşen tarihi görev ve sorumlulukların bilinci içerisindedir” dedi.
 MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli yayımladığı mesajda, “Türkiye bölgedeki milli varlığına ve bekasına yönelik risklerle karşı karşıyadır. Türk milletinin kendisine dayatılan esaret ve yıkım sürecini büyük bir uyanışla elinin tersiyle iteceğinden kuşkumuz yoktur. Bundan 90 yıl önce dönemin küresel güçleri olan emperyalist devletlerin Türklüğe biçtiği geleceği reddeden milletimiz bu dayatmayı da reddedecektir” dedi.

 3- TBMM Başkanı Mehmet Ali Şahin, ‘demokratik açılım’ konusundaki tartışmalara ilişkin olarak Zaman gazetesine yaptığı değerlendirmede, Meclis’te yaşanan yüksek tansiyonun sokağa daha farklı yansıyacağını belirterek, “Sorunları, karşılıklı fikir alışverişi şeklinde çözmeyi tercih etmeli, birbirimizi acımasızca eleştirmekten uzak kalmalıyız” dedi.

 4- Hava Kuvvetleri Komutanlığı’nı emekli olan Orgeneral Aydoğan Babaoğlu’dan devralan Orgeneral Hasan Aksay devir teslim töreninde yaptığı konuşmada, “Türk Silahlı Kuvvetleri 1984 yılından  bu yana yasaları hiçe sayarak dağa çıkan kanlı terör örgütüne karşı silahlı mücadelesini tavizsiz ve artan şiddetle devam ettirmektedir. Hava Kuvvetleri olarak, bu mücadeledeki başarılı hava operasyonlarımız eskiden olduğu gibi kararlılıkla ve son terörist ortadan kalkıncaya kadar sürecektir” dedi.
 Törene, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, TBMM Başkanı Mehmet Ali Şahin, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ve Genelkurmay Başkanı Orgeneral İlker Başbuğ katıldı.

 5- Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu İstanbul’da düzenlenen Demokratik Pakistan’ın Dostları Grubu toplantısında yaptığı konuşmada, “Bizim görevimiz; iş birliğimizi ve yardımlarımızı Pakistan hükümetine sunmak ve Pakistan’ın potansiyeline ve geleceğine destek vermektir” dedi.
 Pakistan Dışişleri Bakanı Makhdoom Shah Mahmood da yaptığı konuşmada, “Bizim ülkemiz birlik ve dayanışma içindedir. Teröre karşı savaşmaya kararlıyız” dedi.

 6- TİM Başkanı Mehmet Büyükekşi düzenlediği basın toplantısında, Türk parasının tekrar değer kazanmasının ihracatçıları rahatsız ettiğini belirterek, ihracatçıların geçmiş yıllarda da bunun acısını çektiğini söyledi.

 7- Filistin Başbakanı Selam Feyyad İngiliz ‘Financial Times’ gazetesine verdiği mülakatta, duraksayan barış görüşmelerinin sonucunu beklemeden, 2011’de bir Filistin devleti kurmak için çalışmalara başlayacaklarını söyledi.


26 AĞUSTOS 2009


 1- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan Türkiye Harp Malulü Gaziler, Şehit Dul ve Yetimleri Derneği Yönetim Kurulu’nu kabulünde ‘demokratik açılım’ konusunda yaptığı konuşmada, “Tüm mesele duygusallıktan uzak, milletimizin birlik ve beraberliğini hedefleyerek, her zaman söylediğimiz gibi tek millet, tek bayrak, tek vatan, tek devlet anlayışı içinde bu süreci sürdürmemiz. Üniter yapımız üzerinde herhangi bir spekülasyona müsaade etmek asla mümkün değil. Çünkü bu üniter yapının oluşabilmesi için yıllar yılı verilmiş olan bir mücadele var. Bu uğurda 24 yılı aşalım ta Kurtuluş Savaşı’na varan bu işin bir kaynağı var, bir bedeli var” dedi.

 2- Genelkurmay Başkanı Orgeneral İlker Başbuğ, Deniz Kuvvetleri Komutanlığı’nın emekli olan Oramiral Metin Ataç’tan Oramiral Uğur Yiğit’e devredilmesi töreninin ardından gazetecilere yaptığı açıklamada, temmuz ayı içinde 14 teröristin teslim olduğunu bunların 10’unun çıkarıldıkları mahkemece serbest bırakıldıklarını belirterek, “Biz diyoruz ki; gelin, teslim olun, Türk adaletine güvenin” dedi.
 Başbakan Recep Tayyip Erdoğan da yaptığı açıklamada, “Bazıları ‘demokratik açılım’ sürecini endişe verecek şekilde göstermek istiyor. Oysa korkulacak bir şey yok. Bu konuda hassasiyet var. Teslim olunursa bırakılır mı, bırakılmaz mı diye. Demek ki bırakılıyor” dedi.

 3- CHP Genel Başkanı Deniz Baykal partisinin MYK toplantısında yaptığı değerlendirmede, “Milli Güvenlik Kurulu (MGK) bildirisi yayınlandığında askerler de hükümetin ‘demokratik açılım’ konusundaki görüşünü benimsiyor gibi sunulmuştu. Genelkurmay Başkanı’nın 30 Ağustos açıklaması, askerlerin böyle bir planın parçası olmadıklarını ortaya koydu. AK Parti ciddi bir siyasal bedel ödemeye başladı” dedi.

 4- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Ali Babacan ‘Alın, Verin, Ekonomiye Can Verin’ isimli kampanyanın tanıtım toplantısında yaptığı konuşmada, “Nasıl enflasyonu tek haneye indirdiysek faizlerin de kalıcı olarak tek hanede kalması bizim en büyük arzu ve hedefimiz” dedi.
 IMF anlaşmasına ilişkin bir soruyu değerlendiren Başbakan Yardımcısı Babacan, “Biz kendi orta vadeli programımızı ortaya koyacağız. Daha sonra bu orta vadeli çalışmaya uluslararası kuruluşlar destek vermeye karar verirlerse, bu kuruluşların desteğini de almayı arzu ederiz” dedi.
 5- Adalet Bakanı Sadullah Ergin gazetelerin Ankara temsilcileri ile düzenlediği değerlendirme toplantısında, Yargı Reformu Stratejisi ve Eylem Planı kapsamında HSYK’nın yeniden yapılandırılacağını söyledi. Bakan Ergin, “Yargı reformu stratejisi günlük sıkıntıların çözümü için başlatılmış bir çalışma değil, 2006’dan itibaren AB’ye uyum sürecinde gelinen noktayı ifade ediyor” dedi.

 6- Sanayi ve Ticaret Bakanı Nihat Ergün AK Parti Genel Merkezi’nde bazı gazetelerin Parlamento muhabirlerine ‘demokratik açılım’ konusunda tespit ve önerilerini anlattı. Kürt meselesinin ortaya çıkmasında yanlış politika ve tercihlerin sebep olduğunu belirten Bakan Ergün “Şimdi bu yanlış politika ve tercihlerin maliyetlerini taşıyoruz. Terörün maliyetini hesap etmek çok zor. Ama bazı adımları atmanın bir maliyeti olmaz. İnsanda yara açan en büyük problemler, etnik ve dini açıdan yaşanan meselelerdir” dedi.

 7- Irak Devlet Başkanı Celal Talabani Reuters ajansına verdiği demeçte, ‘demokratik açılım’ çalışmalarına atıfta bulunarak, “Bu, Türkiye’de ileri doğru büyük bir adımdır. Kürtler bunu desteklemeli, bundan memnun olmalı ve bu politikaların sonunda başarılı olması için ellerinden gelenin en iyisini yapmalı” dedi.

 8- NATO Genel Sekreteri Anders Fogh Rasmussen, Belçika’nın başkenti Brüksel’de gazetecilerin sorularını yanıtladı. Türkiye ve Yunanistan’a ziyaret gerçekleştirecek olan Rasmussen, iki ülke arasındaki gerilimin NATO’nun Afganistan ve Afrika’daki çabalarını olumsuz etkilediğini, bu nedenle görüşmelerde bu sorunu ve AB konusunu ele alacağını söyledi.

 9- Bosna Savaşı’nda soykırım işlediği suçlamasıyla yargılanan Bosnalı Sırplar’ın eski lideri Radovan Karadziç AFP ajansına yaptığı açıklamada, “Bosna Savaşı, bazı ülkelerin emperyalist hedeflerine ulaşmak ve kendi askeri ittifaklarını hayata geçirmek için küçük bir halkı nasıl suiistimal edebildiklerinin göstergesidir” dedi.

27 AĞUSTOS 2009


 1- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan televizyonlardan yayınlanan ‘Ulusa Sesleniş’ konuşmasında, son haftalarda ‘terör sorunu ve demokratik açılım’ çalışmalarının Türkiye gündeminde önemli yer tuttuğunu belirterek, “Şunu herkesin çok iyi bilmesi gerekiyor: Bizim bu açılımdan muradımız; bu ülkede yaşayan herkesin ama herkesin kendini özgürce ifade edebileceği demokratik ortamı tesis edebilmektir. Önceliğimiz; yediden yetmişe bütün insanlarımıza ve bir uçtan bir uca ülkemizin her bir köşesine esenlik getirebilmektir” dedi.

 2- Genelkurmay Başkanı Orgeneral İlker Başbuğ kuvvet komutanları ile birlikte ‘Büyük Taarruz’un 87. yıl dönümü nedeniyle Afyonkarahisar’da düzenlenen etkinliklere katıldı. Orgeneral Başbuğ Çiğiltepe Şehitliği’nde yaptığı konuşmada, Türk milletinin birlik ve beraberliği için şehitleri örnek göstererek, “İşte Türkiye bu. Daha fazla bir şey söylemeye gerek var mı? 87 yıl önce şehit oldular. Burada yan yana, kucak kucağa beraber yatıyorlar. Hepimiz kardeşiz, bunu bozmak isteyenlere imkan sağlamamalıyız” dedi.

 3- Adalet Bakanı Sadullah Ergin NTV televizyonunda bakanlık çalışmalarına ilişkin değerlendirmelerde bulundu. Bakan Ergin, Ergenekon davasında basına bilgi sızdırıldığı ve mahremiyetlerin çiğnendiğine dair şikayetlere ilişkin 3 bin 882 soruşturma yapıldığını kaydetti. Suça bulaşmamış PKK’lıların dağdan indirilmesini kolaylaştıracak bir düzenlemenin gündeme gelip gelmeyeceği ile ilgili bir soruyu da yanıtlayan Bakan Ergin, sürecin adının ‘Kürt açılımı’ değil, ‘demokratik açılım’ olduğunu söyledi.

 4- Sağlık Bakanı Recep Akdağ gazetecilere yaptığı açıklamada, özel hastaneleri sınıflandırmak için yeni bir çalışma başlatıldığını, bu çerçevede tıpkı oteller gibi özel hastanelere de verdikleri hizmete bağlı olarak yıldız verileceğini kaydetti.

 5- Sanayi ve Ticaret Bakanı Nihat Ergün Anadolu İşadamları Derneği tarafından İstanbul’da düzenlenen bir toplantıda yaptığı konuşmada, temel amaçlarının ülkenin her yerine hizmet götürmek olduğunu belirterek, “Hem toplumsal bütünlük içerisinde hem de toprak bütünlüğü içerisinde her türlü problemin çözümü vardır” dedi.
 
 6- BDDK Başkanı Tevfik Bilgin Reuters’e yaptığı açıklamada, pazar payını ölçüsüzce büyüten, müşterilerine reklamlarında duyurmadığı yeni masraflar çıkartan bankaları uyararak, “Konut kredilerinde sektörün çok üzerinde takipte kredisi olan bankaların geçici de olsa işlem yapma yetkisini alabiliriz” dedi.

 7- TÜİK, Konut Satış İstatistikleri 2009 Yılı 2. Dönem verilerine göre, konut satışlarının bir önceki çeyreğe göre yüzde 78.89, geçen yılın aynı dönemine göre ise yüzde 72.2 artış gösterdiğini açıkladı.

 8- EPDK, akaryakıtta iki ay önce başlatılan tavan fiyat uygulamasını ‘en yakın erişebilir serbest piyasa fiyatlarının oluşumu ile Türkiye piyasasındaki fiyat oluşumunun aynı seviyelerde gerçekleştiği’ gerekçesiyle sonlandırdı.

 9- İstanbul Haydarpaşa seferini yapan Cumhuriyet Ekspresi, Bilecik’in Bozüyük ilçesi yakınlarında, duble yol inşaatında çalışırken demiryoluna düşen vince çarptı. Kazada 5 kişi öldü, 21 kişi yaralandı.

 10- Yunanistan ziyaretini tamamlayarak Türkiye’ye gelen NATO Genel Sekreteri Anders Fogh Rasmussen, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ile bir araya geldi. Rasmussen ile birlikte AK Parti Ankara İl Başkanlığı’nın düzenlediği iftar yemeğine katılan Başbakan Erdoğan yaptığı konuşmada, Müslümanların bütün peygamberleri dininin bir gereği olarak sevdiğini ve onların varlığına iman ettiğini belirterek, “Dolayısıyla bizim peygamberimizin de o semavi dinlerin gerçek mensupları tarafından kabulü zaten inançları gereğidir. Eğer bunu yapamıyorlarsa cehaletlerindendir. Bir dinin bütün mensuplarını terörist olarak görmek, meşru göstermek en hafif ifadeyle bir insanlık suçudur” dedi.
 Rasmussen de yaptığı konuşmada, “Buradaki mevcudiyetimi çok açık ve net bir şekilde, dünyanın en büyük dinlerinden biri olan İslamiyet’e karşı kişisel saygım olarak ifade etmek istiyorum” dedi.

 11- KKTC’de bulunan TBMM Başkanı Mehmet Ali Şahin Girne Boğaz Şehitliği’ni ziyareti sırasında bir gazetecinin, “Siyasetin tansiyonu yüksek. Üniter yapı da tartışılıyor. Bunu nasıl değerlendiriyorsunuz? sorusu üzerine, “Üniter yapının tartışılmasını abesle iştigal olarak değerlendiriyorum. Bunlarla vakit kaybetmemeliyiz” dedi. Başkan Şahin KKTC Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat ile de bir araya geldi.
 12- IMF Birinci Başkan Yardımcısı John Lipsky gazetecilere yaptığı açıklamada, İkinci Dünya Savaşı’ndan sonraki en sert küresel ekonomik çöküşe karşı parasal ve mali önlemlerle yeni inisiyatifler alındığını söyledi.


28 AĞUSTOS 2009


 1- Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Türkmenistan Devlet Başkanı Gurbangulu Bedrimuhamedov ile Antalya’da düzenlenen turizm bilgilendirme toplantısına katıldı. Cumhurbaşkanı Gül toplantıda yaptığı konuşmada, “Türkmenistan’ın Hazar Denizi kıyısındaki Avaza bölgesinin dünyanın en önemli turizm bölgelerinden birisi olmasını arzuluyoruz” dedi.
 
 2- TBMM Başkanı Mehmet Ali Şahin, Türkiye Basketbol Federasyonu Başkanı Turgay Demirel ve milli takım oyuncularını kabulünün ardından gazetecilerin sorularını yanıtladı. Başkan Şahin, ‘demokratik açılım’la ilgili olarak TBMM Başkanlığı’na olağanüstü toplantı için bir başvuru yapılmadığını, gizli oturum konusunun da gündemde olmadığını bildirdi.

 3- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, İstanbul’da Milli Eğitim Bakanlığı ile İstanbul Menkul Kıymetler Borsası Başkanlığı arasında yeni eğitim kurumlarının yapılması için düzenlenen 5. protokolün imza töreni öncesi gazetecilerin sorularını yanıtladı. Başbakan Erdoğan, İçişleri Bakanı Beşir Atalay’ın ‘demokratik açılım’ çalışmalarıyla ilgili sürecin ayrıntılarını 31 Ağustos 2009’da düzenleyeceği basın toplantısıyla açıklayacağını bildirdi.

 4- Genelkurmay Başkanı Orgeneral İlker Başbuğ, Türk Silahlı Kuvvetleri Şeref ve TSK Üstün Hizmet Madalyası Tevdi Töreni’nde yaptığı konuşmada, içinde bulunulan Zafer Haftası’nda Büyük Zafer’in 87. yıl dönümünün coşkuyla kutlandığını belirterek, Büyük Taarruz’un, Büyük Zafer’in Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluşu ve gelişimine yol açan devrimin başlangıcı olduğunu söyledi.

 5- CHP Genel Başkanı Deniz Baykal aralarında 78. İzmir Enternasyonal Fuarı’nın açılışının da olduğu bir dizi etkinliğe katılmak için gittiği İzmir’de, “Anaların gözyaşının dinmesini istiyoruz” söyleminin, terör örgütü PKK silahlı mücadeleye devam ettiği sürece geçerli olmayacağını belirterek, çözüm için PKK’nın silahlı mücadeleyi bırakmasının dışında başka bir yöntemi kabul etmediklerini vurguladı.

 6- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Ali Babacan MÜSİAD tarafından verilen iftar yemeğinde yaptığı açıklamada, Türkiye ekonomisinin, bu yıl sonu itibariyle resesyondan çıkmasını beklediklerini kaydetti.

 7- Sanayi ve Ticaret Bakanı Nihat Ergün, 78. İzmir Enternasyonal Fuarı’nın onur konuğu Etiyopya Ticaret ve Endüstri Bakanı Girma Birru ile İzmir’de düzenlediği basın toplantısında, hükümet olarak yatırım ortamının iyileştirilmesi için çok önemli düzenlemeleri hayata geçirdiklerini belirterek, Türkiye’nin artık yatırımcılar için bir altın kapı haline geldiğini söyledi.

 8- DP Genel Başkanı Hüsamettin Cindoruk ve Anavatan Partisi Genel Başkanı Salih Uzun düzenledikleri ortak basın toplantısında, ‘demokratik açılım’ı değerlendirdi. Cindoruk, demokrasinin kabul etmeyeceği bir açılımı kabul etmelerinin mümkün olmadığını belirtirken, Uzun da Türkiye’de acilen siyasi iklim değişikliğine ihtiyaç olduğunu söyledi.

 9- Görevi devralmasının ardından ittifak üyesi ülkelere düzenlediği tanışma ziyareti kapsamında Türkiye’de bulunan NATO Genel Sekreteri Anders Fogh Rasmussen düzenlediği basın toplantısında, “Afgan ordusunu ve güvenlik güçlerini eğitmeye önem veriyoruz. Türkiye’den de Afganistan’daki eğitim misyonuna katkılarını sağlamasını rica ediyoruz” dedi.
 Rasmussen daha sonra, Genelkurmay Başkanı Orgeneral İlker Başbuğ, Milli Savunma Bakanı Vecdi Gönül ve Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu ile görüşmelerde bulundu. 

29 AĞUSTOS 2009


 1- Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ‘30 Ağustos Zafer Bayramı’ nedeniyle yayımladığı mesajında, “Bin yıldır bu topraklarda barış içinde yaşayan bir milletiz. Bundan sonra da kimse bu birlikteliğe zarar veremeyecektir. Yeter ki kendimize güvenmeye devam edelim” dedi.
 TBMM Başkanı Mehmet Ali Şahin mesajında, “Demokrasimizi güçlendirmek, özgürlüklerimizi geliştirmek hepimizin ortak sorumluluğudur. Milletimizin ortak değerleri, Cumhuriyetimizin nitelik ve hedefleri etrafında kenetlenerek aşamayacağımız engel, çözemeyeceğimiz sorun yoktur” dedi.
 Başbakan Recep Tayyip Erdoğan mesajında, “İmkansızlıklar içerisinde büyük fedakarlıklarla kazanılan bu zaferin verdiği güç ve cesaretle, demokratik, laik ve sosyal hukuk devleti olan Cumhuriyetimizi koruyarak, Türkiye’yi muasır medeniyetler seviyesinin ötesine taşıma hedefimizi mutlaka gerçekleştireceğiz” dedi.
 Genelkurmay Başkanı Orgeneral İlker Başbuğ mesajında, “Cumhuriyete, onun temel niteliklerine, yurdumuzun bölünmez bütünlüğüne ve ulusumuzun birliğine kasteden çabaları sonuçsuz bırakmak için mücadelemizi sürdürerek emanetinize sahip çıkmaya devam edeceğiz” dedi.
 CHP Genel Başkanı Deniz Baykal da mesajında, “Özgürlüğün, laik Cumhuriyet’in, demokrasi ve sosyal hukuk devletinin müjdecisi olan 30 Ağustos, ümmetten millete giden uzun ve sorunlarla dolu yolun inançla, kararlılıkla aşıldığı gündür” dedi.
 
 2- CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, Devlet Bakanı Hayati Yazıcı’nın “Resmi dil tartışmasız Türkçe’dir. Ama Kürtçe eğitim de olabilir. Üniter yapıya zarar vermez”  şeklindeki açıklamasına ilişkin yaptığı değerlendirmede, “Okullarda çocuklara öğretilecek dili ayrıştırmaya yöneliyorlar. Bu yapılırsa, millet anlayışımızı kaybetmeye başlarız. Tek millet artık iki millet olmaya başlar” dedi.

 3- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç gazetelerin Ankara temsilcileriyle Basın-Yayın ve Enformasyon Genel Müdürlüğü’nde verilen iftar yemeğinde bir araya geldi. Başbakan Yardımcısı Arınç, ‘demokratik açılım’ ile ilgili olarak muhalefetten destek beklediklerini, DTP’nin de bu süreçte dışlanmaması gerektiğini ifade etti.

 4- MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli  ‘Çözülen Ülke Türkiye ve Ülkümüz’ konulu konferansta yaptığı konuşmada, ‘demokratik açılım’ sürecine ilişkin değerlendirmede bulundu. Bahçeli, “Ülkücülük ve milliyetçilik sokak hareketi değildir. Türkiye devleti ve milleti güçlüdür. Başımızdaki her belayı def edecek imkanları vardır. Yeter ki bu gücü kararlılıkla harekete geçirecek, kullanabilecek bir siyasal iktidar işbaşında olsun. Ancak bozguncuların da bilmesini istediğim şudur: Yeri gelirse, can feda olsun, Anadolu yeniden fethedilir” dedi.

 5- Çin’de bulunan Devlet Bakanı Zafer Çağlayan Dışişleri Bakan Yardımcısı Zai Jun’la görüşmesinin ardından yaptığı açıklamada, dünyanın ikinci büyük ihracatçısı olan Çin’i her zaman fırsat olarak gördüklerini belirterek, dünyanın 15. büyük ekonomisi olan Türkiye’nin 2.2 trilyonluk Çin pazarından sadece 1.5 milyar dolar almasının nedenlerini araştırdıklarını söyledi.

 6- Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu Blend Ekonomik Forumu’na katılmak için Slovenya’ya giderken uçakta gazetecilerin sorularını yanıtladı. Bakan Davutoğlu “Türk dış politikasının argümanları o kadar güçlü ki kimse terör örgütü yüzünden Türkiye’yi karşısına alacak durumda değil. İçerde toplumsal mutabakat sağlanırsa dış politika araçları olarak yapılabilecekler var” dedi.

30 AĞUSTOS 2009


 1- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, yeniden düzenlenen Gençlik Parkı’nın açılış töreninde yaptığı konuşmada, ‘demokratik açılım’ çalışmalara değinerek, 25 yıldır devam eden kardeş kavgasına artık bir son vermek, Türkiye’yi huzura ve esenliğe kavuşturmak için yeni bir adım attıklarını kaydetti.

 2- Genelkurmay Başkanı Orgeneral İlker Başbuğ, 30 Ağustos Zafer Bayramı’nın 87. yıl dönümü ve Türk Silahlı Kuvvetleri Günü sebebiyle Anıtkabir’i ziyaret ederek, Anıtkabir özel defterine “Gücünü milletinden, ışığını sizden, cesaretini tarihten, kuvvetini damarlarındaki asil kandan alan Türk ordusu her zaman nöbette ve görevinin başındadır” mesajını yazdı.
 Öte yandan Zafer Bayramı’nın 87. yıl dönümü ve Türk Silahlı Kuvvetleri Günü sebebiyle Orgeneral Başbuğ, Merkez Orduevi’nde bir resepsiyon verdi.
 Resepsiyona katılan Başbakan Recep Tayyip Erdoğan gazetecilerin “Açılım sürecinde 4 şehit verildi. Ne yapılması gerekiyor” şeklindeki soruları üzerine  “Saldırılar, açılıma devam etme kararlılığımızı engelleyemeyecektir. Terörle mücadele kararlılıkla devam edecek” dedi.
 CHP Genel Başkanı Deniz Baykal ise ‘Başbakan Erdoğan’ın demokratik açılım için randevu talebinin gündeme gelip gelmediğine’ ilişkin bir soruya “Başbakanı reddetmek istemem ama Türkiye’ye zarar vereceğini net bir şekilde bildiğim bir şeyi de kabul etmem” dedi.

 3- Kara Harp Okulu 160. dönem mezunları düzenlenen törenle diplomalarını aldı. Törene, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, TBMM Başkanı Mehmet Ali Şahin, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Genelkurmay Başkanı İlker Başbuğ ve çok sayıda davetli katıldı.

 4- MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli ‘30 Ağustos Zafer Bayramı’ nedeniyle yayımladığı mesajda, dün topraklarını parselleyerek Türk milletini yok etmek isteyenlerin emelleriyle bugün milletin birliği ve kardeşliğini bozmaya uğraşanların amaçları üst üste örtüşse de bu hain girişimlerden asla sonuç alınamayacağını söyledi.

 5- 30 Ağustos Zafer Bayramı’nın 87. yıl dönümü yurt genelinde, KKTC’de ve dış temsilciliklerde törenlerle kutlandı.
 6- Hakkari’nin Şemdinli ilçesinde operasyona giden askeri birliğe düzenlenen bombalı saldırı sonucu bir astsubay ve 3 uzman çavuş şehit oldu.

 7- Çin’de bulunan Devlet Bakanı Zafer Çağlayan, Dışişleri Bakanı Yang Jiechi ile bir araya geldi. Bakan Çağlayan Urumçi’de yaşanan olayların ardından Çin’in özel daveti üzerine bu ziyareti yaptığını belirterek, Doğu Türkistan olaylarının çözümü için sorumluların yargılanması konusunda gerekenin yapılması gerektiğini vurguladı.

 8- Slovenya’da bulunan Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Ulusal Meclis Başkanı Pavel Gantar ile bir araya geldi. Gantar, Türkiye’nin AB üyeliğinin birliği daha da güçlendireceğini söyledi. Bakan Davutoğlu, daha sonra Cumhurbaşkanı Danilo Türk tarafından kabul edildi. Görüşmenin ardından açıklama yapan Bakan Davutoğlu “Görüşmede ikili ilişkileri gözden geçirdik. Türkiye’nin AB üyeliği ve müzakere sürecine destek isteğimizi dile getirdik. O da bu desteğin süreceğini beyan etti” dedi.

 9- Japonya’da yapılan genel seçimlerde ülkeyi 54 yıldır yöneten Liberal Demokrat Parti ağır bir yenilgiye uğrarken, muhalefetteki Japon Demokrat Partisi seçimleri büyük farkla kazandı.


31 AĞUSTOS 2009


 1- İçişleri Bakanı Beşir Atalay düzenlediği basın toplantısında ‘demokratik açılım’ konusunda bilgi verdi. Anayasa değişikliğinin gündemde yer almadığını, affı da hiç zikretmediklerini belirten Bakan Atalay, “Meclis açılacak ve biz demokratik açılım konusundaki çalışmalarımızı, değerlendirmelerimizi ilk orada açıklayacağız. Açılımın sonunda terör bitecek ve Türkiye huzura kavuşacak” dedi.
 Bakan Atalay’ın basın toplantısını Diyarbakır’da izleyen DTP Genel Başkanı Ahmet Türk yaptığı açıklamada, her türlü çalışma ve çabaya büyük bir ciddiyet ile baktıklarını belirterek, “Bu çalışma ve çabalara katkı sunmak isteriz. Mevcut Anayasa ile bırakın Kürt sorununu çözmeyi, demokratik açılım yapma şansı bile yoktur” dedi.

 2- Sanayi ve Ticaret Bakanı Nihat Ergün gazetecilere yaptığı açıklamada, otomotiv sektöründe uygulanan ÖTV ve KDV indirimlerinin yastık altında saklanan paraların piyasaya çıkmasını sağladığını söyledi.

 3- Basın-Yayın ve Enformasyon Genel Müdür Vekili Salih Melek yaptığı yazılı açıklamada, Türkiye’de 2000’li yılların başında 30-40 arasında yerleşik yabancı medya mensubu olduğunu ancak şu anda 250 yabancı basın mensubunun her gün 400 civarında gazete, televizyon, radyo, haber ajansı ile internet sitesine haber ve görüntü geçtiğini kaydetti.

 4- TÜİK, Temmuz 2009’da ihracatın geçen yılın aynı ayına göre yüzde 28.3 azalarak, 9 milyar 34 milyon dolar olarak gerçekleştiğini, dış ticaret açığının ise yüzde 57.3 oranında azalarak 7 milyar 962 milyon dolardan 3 milyar 398 milyon dolara düştüğünü, ayrıca Haziran 2009’da sanayi üretiminin bir önceki aya göre yüzde 0.4 oranında azaldığını açıkladı.

 5- Bağımsız Kamu Görevlileri Sendikaları Konfederasyonu (BASK) Genel Başkanı Resul Akay yaptığı yazılı açıklamada, Uzlaşma Kurulu’na giden memur konfederasyonlarına Uzlaşma Kurulu’nu bırakıp, alanlara çıkma çağrısı yaptı.

 6- Çin ziyaretini sürdüren Devlet Bakanı Zafer Çağlayan, Ticaret Bakanı Chen Deming ile görüşmesinin ardından yaptığı açıklamada, Çinli müteahhitlerin İstanbul’a yapılacak üçüncü köprü ihalesine Türk firmalarıyla ortaklık kurarak katılmalarını talep ettiklerini söyledi. Bakan Çağlayan, Çin Eximbank’ın ihracatçılara verilmek üzere 500 milyon dolarlık kredi sağladığını da kaydetti.

 7- Resmi ziyaret nedeniyle Irak’a giden Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Cumhurbaşkanı Celal Talabani ve Başbakan Nuri el Maliki ile bir araya geldi. Dışişleri Bakanı Hoşyar Zebari ile de görüşen Bakan Davutoğlu düzenlenen basın toplantısında, Türkiye olarak Irak ile Suriye arasındaki sorunların çözümüne yardımcı olduklarını belirterek, “Yaptığımız arabuluculuk değil” dedi. Zebari de yaptığı konuşmada, “Suriye’den isteğimiz bazı şahısların iade edilmesidir. Büyükelçilerimizi karşılıklı olarak geri çekmedik sadece istişarede bulunduk” dedi.

 8- Iraklı Şiilerin en büyük siyasi örgütü Irak İslami Yüksek Konseyi’nin geçen hafta ölen lideri Abdülaziz el Hekim’in yerine oğlu Ammar el Hekim seçildi.

 9- Rusya Başbakanı Vladimir Putin Polonya’da yayınlanan ‘Wyborcza’ gazetesine verdiği demecinde, “Hitler ile Stalin arasında yapılan gizli pazarlıklar sonucunda 1939 yılında imzalanan ve Polonya’nın Almanya ile SSCB arasında paylaşılmasını öngören Molotov-Ribentrop anlaşması ahlak dışı ve yüz karasıdır. Polonya halkına özür borçluyuz” dedi.
 

A PHP Error was encountered

Severity: Notice

Message: Undefined index: query

Filename: libraries/Functions.php(679) : eval()'d code

Line Number: 106