19.7.2009
×

Hakkında

Künye

İletişim

 1 TEMMUZ 2009


 1- TBMM Başkanı Köksal Toptan Kanal 24 televizyonunda yayınlanan bir programda yaptığı açıklamada, bütün demokratik toplumlarda farklı düşünmenin mümkün olduğunu belirterek, ''Demokrasilerde ayrı, ekstrem düşünme mümkündür. Bu da demokrasinin olgunlaşmasına katkı bakımından hoş görülen, hatta teşvik edilen yol ve yöntemdir. Bizim toplumumuzda da bir yüzde 5-10’un uç düşüncesine hoşgörüyle bakılması lazım'' dedi.

 2- CHP Genel Başkanı Deniz Baykal partisinin Merkez Yönetim Kurulu toplantısında yaptığı konuşmada, Milli Güvenlik Kurulu (MGK) toplantısı sonunda yayımlanan bildiriyi tatmin edici bulmadığını söyledi.

 3- Milli Savunma Bakanı Vecdi Gönül, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın başkanlığında düzenlenen Savunma Sanayi İcra Komitesi Toplantısı’nın ardından yaptığı açıklamada, toplantıda imalat kararı alınan araçların hemen hemen tamamının yerli firmalara ihale edildiğini belirtti. Bakan Gönül, F-16 modernizasyonu projesinde TUSAŞ-Türk Havacılık ve Uzay Sanayi A.Ş firmasının ana yükleniciliğinde, 1’inci Hava İkmal ve Bakım Merkezi Komutanlığı'nın imkan ve kabiliyetleri de kullanılarak      F-16 uçaklarının modernizasyonu için sözleşme görüşmelerine başlanmasına karar verildiğini söyledi.

 4- Milli Eğitim Bakanlığı, 487 bin 910 kız çocuğun ortaöğretim seviyesinde okullaşmasını sağlamak amacıyla ''Özellikle Kız Çocuklarının Okullaşmasının Artırılması Projesi'' başlattı.
 Milli Eğitim Bakanı Nimet Çubukçu, projenin tanıtımı için düzenlediği basın toplantısında, bilgi odaklı bir ekonomide, kadınların etkin rol alabilmeleri için sadece okur-yazar değil, eğitimin her düzeyinde bulunmaları ve nitelikli bir eğitim almaları gerektiğini belirtti.

 5- Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım İstanbul Beşiktaş'taki Barbaros Anıtı'nda düzenlenen ''Denizcilik ve Kabotaj Bayramı'' kutlamalarının ardından basın mensuplarının sorularını yanıtladı. 3. Boğaziçi Köprüsü projesinin, yap-işlet-devret modeliyle ihale edileceğini belirten Bakan Yıldırım ''Bu köprü, mevcut köprülerimizin üzerinde bir köprü olacak” dedi.

 6- Çevre ve Orman Bakanı Veysel Eroğlu, Ilısu Barajı ve Hidroelektrik Santrali Projesi konusunda düzenlenen bilgilendirme toplantısında, “Türkiye'nin bölgesel bir güç olmasını istemeyen bazı mihraklar, hatta bazı ülkelerin temsilcileri, maalesef bu barajın önüne set çekmek istiyorlar” dedi. Bakan Eroğlu, projenin dış basında siyasi bir malzeme olarak algılanmamasını isteyerek, projeye kredi sağlayan kuruluşlara projeyi yerinde incelemeleri çağrısında bulundu.

 7- Merkez Bankası Başkanı Durmuş Yılmaz İstanbul’da düzenlenen “Kriz Sonrası Küresel Ekonomik Düzen ve Türkiye Ekonomisi Konferansı”nda yaptığı konuşmada, Türkiye ekonomisinde toparlanmanın küresel ekonomiye göre daha erken başlayabileceğini düşündüklerini belirtti. Başkan Yılmaz, “Politika, faizlerdeki indirimler ve alınan mali tedbirler sonrasında yurtiçi talebin göreli olarak istikrar kazanabileceğini ve son çeyrekten itibaren büyümenin pozitif rakamlara geçebileceğini öngörmekteyiz” dedi.

 8- Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) tarafından açıklanan Türkiye’nin 2009 yılı haziran ayı ihracatı, geçen yılın aynı dönemine oranla yüzde 32,78’lik düşüşle 8 milyar 116 milyon dolar oldu. Yılın ilk yarısındaki ihracat ise 43 milyar 873 milyon dolar oldu.

 9- “Türkiye Mevsimi” etkinlikleri, Fransa’nın başkenti Paris’te iki ülkenin kültür bakanlarının katılımıyla başladı. Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay ile Fransa Kültür Bakanı Frederic Mitterrand düzenlenen basın toplantısında, etkinliklerin iki ülke arasındaki ilişkilere büyük katkı yapacağını söylediler. Bakan Günay, iki ülkenin ekonomik alandaki işbirliğine de değinerek “Kültürel ilişkilerin gelişmesi, diğer sorunların da aşılmasını sağlayacak” dedi.


 2 TEMMUZ 2009


 1- TBMM Başkanı Köksal Toptan Kanal A televizyonuna yaptığı açıklamada, askerlerin sivil mahkemelerde yargılanmasıyla ilgili yasa değişikliği konusuna değinerek, “Herkesin dokunulmazlığının olduğu yerde, Türk Silahlı Kuvvetleri gibi çok önemli, günlük siyasetin ve tartışmaların dışında tutulması gereken bir kurumla ilgili hassasiyetlere dikkat etmemiz lazım” dedi. Şu anda darbe tehlikesi var mı? sorusunu da değerlendiren Başkan Toptan, “Türkiye’de darbe olabileceğine ihtimal vermiyorum. Rejimin teminatı hiç şüphesiz ki halktır” dedi.

 2- Devlet Bakanı Zafer Çağlayan, Türkiye İnşaat Sanayicileri İşveren Sendikası (İNTES) ve Dünya gazetesi tarafından düzenlenen “Dünyayı İnşa Edenler Konferansı”nda yaptığı konuşmada, gelecek üç yılda müteahhitlik sektörünün teminat mektubu sorununu çözerek en az 50 milyar dolarlık iş hacmine ulaşmasını hedeflediklerini açıkladı.

 3- Milli Savunma Bakanı Vecdi Gönül “Yeni Tip Denizaltı Projesi” kapsamında altı adet 214 sınıfı denizaltının, Gölcük Tersane Komutanlığı’nda inşasını içeren sözleşmenin imza töreninde yaptığı konuşmada, projenin askeri yeteneklerin artırılmasına ve yerli sanayinin katılımına ilişkin kazanımların yanı sıra Türk ve Alman ilişkilerine katkıda bulunacağını söyledi.

 4- Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım düzenlediği basın toplantısında, dünyanın en büyük 2. asma köprüsünün İzmit’te yaptırılacağını açıkladı.

 5- Çevre ve Orman Bakanı Veysel Eroğlu Bursa’nın Mustafakemalpaşa ilçesindeki Güllüce Sulaması’nın temel atma töreninde yaptığı konuşmada, “2012 eylem planıyla 81 vilayetin 2040 yılına kadar su problemi olmayacak” dedi.

 6- SPK Başkanı Vedat Akgiray bir eğitim kurumu tarafından İstanbul’da düzenlenen Kariyer Zirvesi’nde yaptığı konuşmada, krizin birçok fırsat getirdiğini anlatarak, kriz sonrasına hazırlık yapmanın önemine değindi.

 7- AB Dönem Başkanı İsveç’in Ankara Büyükelçisi Christer Asp Zaman gazetesine verdiği demecinde, “İsveç, Türkiye’nin AB üyeliğini destekliyor. Önemli olan, fasılların açılıp kapanması değil, müzakerelerin devam etmesi. Hükümetten yargı reformunu neticelendirmesini bekliyoruz” dedi.

 8- Rusya’da bulunan Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov ile görüşmesinin ardından yaptığı açıklamada, Rusya’nın Ermeni-Azeri ihtilafındaki çözüm rolünü vurgulayarak, “Kafkasya’nın çok kısa zamanda istikrarlı bir bölge olacağına inanıyoruz” dedi. Lavrov da yaptığı konuşmada, iki ülkenin, bölgesel ve uluslararası birçok konuda yaklaşımlarının örtüştüğünü söyledi.

 9- Rusya, Nabucco’ya alternatif olarak geliştirdiği Güney Akım doğalgaz boru hattına Türkiye’yi de davet etti.
  Rusya Başbakan Yardımcısı Igor Seçin, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız ile başkent Moskova’da görüşmesinin ardından yaptığı açıklamada, “Türk tarafının teklifimize ilgi göstereceğini ve Türkiye ile ortaklık yaparak bu projenin diğerlerinden daha iyi bir alternatif olduğunu gösterebileceğimizi umuyoruz” dedi.
 Bakan Yıldız ise yaptığı açıklamada, her iki projenin de birbirine rakip veya birbirinin alternatifi olmadığını belirterek, “Masadaki bütün teklifleri düşüneceğiz” dedi.

 10- Fransa’da yayımlanan ‘Le Figaro’ gazetesi, Türkiye’nin AB üyeliği konusunun, İsveç ile Fransa arasında ‘hassas bir durum’ meydana getirdiği yorumuna yer verdi.

 11- Uluslararası Af Örgütü, İsrail’in Ocak 2009’da düzenlediği Gazze harekatıyla ilgili raporunu yayınladı. Raporda, hem İsrail hem de Hamas, savaş suçu işlemekle suçlandı.

 12- Uluslararası Atom Enerjisi Kurumu (UAEK) Başkanlığı’na, görev süresi Kasım 2009’da dolacak olan Muhammed el Baradey’in yerine Japon diplomat Yukiya Amano seçildi.

 3 TEMMUZ 2009


  1- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, İstanbul’da Melen İçme Suyu Projesi çerçevesinde yer alan ‘Derbent-Beykoz Şaftı Arası Boğaz Geçiş Tüneli’nde incelemelerde bulunarak, Çevre ve Orman Bakanı Veysel Eroğlu’ndan proje hakkında bilgi aldı.
 Öte yandan İstanbul Üniversitesi tarafından dünya barışına yaptıkları katkılar ve ‘Medeniyetler İttifakı’ çalışmalarından dolayı Başbakan Erdoğan ile İspanya Başbakanı Jose Luis Rodriguez Zapatero’ya “fahri doktora” unvanı verildi.
  Maltepe Üniversitesi’nce de “fahri doktora” unvanı verilen Başbakan Erdoğan konuşmasında, gelecek kuşaklara yaşanabilir bir ülke bırakmanın gayreti içinde olduklarını, gençlerin hedeflerini ve ideallerini hayata geçirebilecekleri bir ülke inşa etmeye çalıştıklarını söyledi.

  2- CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, Bolu’nun Mudurnu ilçesinde düzenlenen İpek Yolu Kültür, Sanat ve Turizm Festivali’nde yaptığı konuşmada, ülkenin son günlerde anlamsız tartışmaların içine sürüklendiğini belirterek, “Devletin kurumlarına hepimizin ihtiyacı var. Hepsi birbirine saygı gösterecek. Hepsi birbirine değer verecek” dedi.

 3- Devlet Bakanı Zafer Çağlayan, Ankara Sanayi Odası Organize Sanayi Eğitim Programı (OSEP) Diploma Ödül Töreni’nin ardından soruları cevaplandırdı. Türkiye’nin geçmişteki sıkıntıları geride bırakarak yavaş yavaş normalleşme sürecine girdiğini belirten Bakan Çağlayan, ihracatta değer bazında, fiyat düşüşlerinden dolayı küçülme olduğunu, ancak miktar bazında 2009 ihracatının 2008’den yüksek olduğunu kaydetti.

 4- Adalet Bakanı Sadullah Ergin CHP İzmir Milletvekili Bülent Baratalı’nın “bir büyük şehirde 25 hakim ve savcının müfettişler tarafından dinlendiği” iddiasına ilişkin soru önergesine verdiği yazılı yanıtta, şimdiye kadar suç şüphelileri ile hakimlik ve savcılık mesleğiyle bağdaşmayacak şekilde görüşme yaptıkları gerekçesiyle, 40 hakim ve savcının dinlenip, haklarında inceleme ve soruşturma yapıldığını, halen dinlenenlerin sayısını ise açıklayamayacağını kaydetti.

 5- Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız bakanlıkta yaptığı basın açıklamasında, Rusya ziyaretini değerlendirdi. Bakan Yıldız, Rusya’nın da içinde bulunduğu ortaklığın tek katılımcı olduğu nükleer santral ihalesinde kararın bakanlığın elinde olduğunu belirterek “Kararı süreç içinde değerlendireceğiz” dedi.

 6- TÜİK verilerine göre yıllık enflasyon, TÜFE’de yüzde 5.73 artarken, ÜFE’de yüzde 1.86’lık gerileme görüldü. Enflasyon, haziran ayında TÜFE’ye göre yüzde 0.11, ÜFE’ye göre de yüzde 0.94 arttı.

 7- TÜSİAD’dan, TBMM’de kabul edilen ve asker kişileri bazı suçlarda sivil yargıya tabi kılan kanun değişikliğine ilişkin yapılan yazılı açıklamada, askeri-sivil yargı ayrımının, demokratikleşme süreci ve AB uyumu kapsamında ele alınması gereken bir konu olduğu kaydedildi.

 8- Romanya Dışişleri Bakanı Cristian Diaconescu’nun resmi davetlisi olarak başkent Bükreş’e giden Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu yaptığı açıklamada,  başta Nabucco olmak üzere bütün enerji projelerinde Romanya ile işbirliği yapmaya hazır olduklarını belirterek “Nabucco, bizim için birinci öncelikli ve stratejik bir projedir. Bu projenin Avrupa enerji sektörüne ciddi katkılar sağlayacağını düşünüyorum” dedi.

 9- AB Komisyonu, doğalgazda AB’nin Rusya’ya bağımlılığını azaltacak Nabucco projesi için 13 Temmuz’da Ankara’da hükümetlerarası anlaşmaya davet edildiklerini duyurdu.

 10- IMF Dış İlişkiler Direktörü Caroline Atkinson ABD’nin başkenti Washington’da IMF merkezinde düzenlediği basın toplantısında, Türkiye-IMF görüşmelerinin devam ettiğini belirterek “Türkiye için gerekli olan ekonomik önlemler konusunda geniş bir uyum bulunduğunu” söyledi.

 11- Ermenistan Dışişleri Bakanı Edvard Nalbandyan başkent Erivan’ı ziyaret eden AGİT Dönem Başkanı Yunanistan’ın Dışişleri Bakanı Dora Bakoyanni ile düzenlediği ortak basın toplantısında, bir soru üzerine “Türkiye ile sınırların koşulsuz olarak açılması yönünde mutabakata vardık” dedi.
 Bakoyanni ise Türkiye ile Ermenistan arasındaki diyaloğu olumlu karşıladığını bildirdi.

4 TEMMUZ 2009


 1- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan AK Parti Sakarya İl Kongresi’nde yaptığı konuşmada, “Devletin bütün kurumları uyum içinde çalışıyor. Hiçbir kurumumuz arasında gerilim yok, çatışma yok. Türkiye’de yasama da yürütme de yargı da tarihinde hiç görülmedik  ölçüde bağımsız bir şekilde görevlerini yapıyorlar” dedi.

 2- CHP Genel Başkanı Deniz Baykal Kars’ta vatandaşlara hitaben yaptığı konuşmada, “Devlet işi gücü bırakmış kendisiyle uğraşıyor. Devlet kurumları birbirine tuzak kuruyor. Birbirinin aleyhinde mücadele ediyor. Devletin bütün organlarına düşen temel görev; vatandaşın meselesini çözmektir. Bu duruma son vermek, dur demek lazım” dedi.
 Baykal dokunulmazlık konusuna da değinerek “Yolsuzluklarla mücadelenin yapılamıyor olmasının altındaki temel nedenlerden biri; milletvekili dokunulmazlığı. Vekilin dokunulmazlığı elbette olacak. Ama hırsızlık yapma özgürlüğü yok. Hırsızlık, yolsuzluk serbest, düşünce suç” dedi.

 3- Devlet Bakanı Mehmet Aydın, Yalova’da AK Parti İl Kongresi öncesi basın mensuplarının sorularını yanıtladı. Bakan Aydın, CHP Genel Başkanı Deniz Baykal’ın son dönemde yaptığı açıklamalara ilişkin “Bizim hükümet olarak görevimiz demokrasinin önündeki engelleri kaldırmak. Bu eleştirilen konuların yurt dışındaki yansımalarına bakın; ‘Türkiye çok büyük bir adım attı’ deniyor. Demokrasi, bir eleştiri yönetimi  ama bu eleştirilerin sağlam bir zemine oturması lazım” dedi.

 4- Devlet Bakanı Selma Aliye Kavaf Malatya’da çeşitli açılışlarda bulunmasının ardından gazetecilerin sorularını cevaplandırdı. Gazetecilerin ekonomik krizle ilgili bir sorusu üzerine Bakan Kavaf, “Küresel   krizden bir miktar etkilendik. Yatırımlarımız da bir miktar etkilendi. Başka yatırımlarımızı küçültebiliriz, erteleyebiliriz, ama insanlarımızın refahına ve huzuruna yönelik sosyal politikalar için böyle bir şey söz konusu değil” dedi.

 5- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Ali Babacan Finlandiya’nın başkenti Helsinki’de “Küresel Krizin Avrupa Boyutu” başlıklı Avrupa İş Dünyası Liderleri toplantısında yaptığı konuşmada, Türkiye’nin 2002 yılından bu yana uyguladığı ihtiyatlı mali politikalar ve önemli yapısal reformların, küresel krizin Türk ekonomisine etkisini en aza indirmesine yardımcı olduğunu söyledi. Başbakan Yardımcısı Babacan, “Avrupa ekonomileri ile karşılaştırıldığında, Türkiye, bütçe açığı ve kamu borç stoku seviyeleri bakımından daha iyi bir durumda olacaktır. Uluslararası kuruluşların tahminleri bu görüşü teyit ediyor” dedi.

 6- Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev, başkent Bakü’de Azerbaycan ve Ermenistan’ın Moskova büyükelçileri ve aydınlarla bir araya geldiği görüşmede, Karabağ ile ilgili meselenin sadece Azerbaycan’ın toprak bütünlüğü ve hudutlarının dokunulmazlığı çerçevesinde ve Yukarı Karabağ’a özerklik statüsü verilerek çözülebileceğini söyledi.


 5 TEMMUZ 2009


 1- Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, çeşitli etkinliklere katılmak üzere Devlet Bakanı Hayati Yazıcı ile birlikte Edirne’ye giderek, Valiliği ziyaret etti ve 648. Tarihi Kırkpınar Yağlı Güreşleri’ni izledi.
 Öte yandan  Cumhurbaşkanı Gül, ABD Başkanı Barack Obama ile bir telefon görüşmesi yaptı. Görüşmede ikili ilişkilere ilaveten bölgesel gelişmelerin de ele alındığı bildirildi.

 2-  Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, AK Parti Trabzon İl Kongresi’nde yaptığı konuşmada, Türkiye’yi ekonomide 26. sıradan aldıklarını, şu anda dünyanın 17. büyük ekonomisine getirdiklerini belirterek, “Avrupa’da 6. sıraya getirdik. Biz geldiğimizde Gayrisafi Yurtiçi Hasılası 230 milyar dolardı, 2008 sonu itibariyle 742 milyar dolara çıktı. İhracatımız, göreve geldiğimizde 36 milyar dolardı. 2008 sonu itibariyle 132 milyar dolara yükseldi” dedi.
 Başbakan Erdoğan, Trabzon Emniyet Müdürlüğü MOBESE mobil ekip araçlarının hizmete girmesi dolayısıyla düzenlenen törenin ardından Trabzon Belediyesi’ni ziyaret etti.

 3- Devlet Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış, Yunanistan Dışişleri Bakanı Dora Bakoyanni’nin, ‘İmerisia’ gazetesinde yer alan Türkiye ile ilgili açıklamalarını değerlendirdi. Bakan Bağış, Bakoyanni’nin, Türkiye’nin AB üyeliği konusunda ‘yükümlülüklerini yerine getirmesi gerektiği’ şeklindeki sözlerine karşılık, Türkiye’nin yükümlülüklerinin bilincinde ve sorumluluğunda bir ülke olduğunu kaydetti.

  4- 648. Tarihi Kırkpınar Yağlı Güreşleri’nde, başpehlivanlığa son iki yılın şampiyonu Recep Kara’yı mağlup eden Antalya Belek Belediyesi güreşçisi Mehmet Yeşilyeşil ulaştı.

 5- İtalya’nın Pescara kentinde yapılan 16. Akdeniz Oyunları’nda Türkiye, 20 altın, 19 gümüş ve 25 bronzla toplamda 63 madalya ile 4. oldu.

 6- İngiltere Dışişleri Bakanı David Miliband Alman ‘Frankfurter Allgemeine Zeitung’ için kaleme aldığı makalede, Türkiye Avrupa için bir tehdit değil, şanstır” dedi.
 7- ABD Başkan Yardımcısı Joe Biden yaptığı açıklamada “İran’ın nükleer tehdidinin ortadan kaldırılması için askeri müdahalenin gerekliliğine inanması halinde İsrail’in yoluna çıkmayız” dedi.

 8- İsrail Başbakanı Benyamin Netenyahu bakanlar kurulu toplantısı öncesi yaptığı açıklamada, hükümetinin ilk 100 günlük döneminde en önemli başarılarından birinin; iki devletli çözüme gerçek bir anlam kazandırmak olduğunu söyledi.

6 TEMMUZ 2009


 1- Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, “5912 sayılı Kat Mülkiyeti Kanununda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun” , “5913 sayılı Yükseköğretim Kurumları Teşkilatı Kanununda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun” ve “5915 sayılı Banka Kartları ve Kredi Kartları Kanununda Değişiklik Yapılması Hakkında Kanun”u onayladı.

 2- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan “Gönül Köprüsü Projesi” kapsamında Ankara’ya gelen öğrencileri kabul etti. Başbakan Erdoğan kabulde yaptığı konuşmada, “Ülkemizin geleceğinde sizler söz sahibi olacaksınız. Bugünün idarecileri olarak bizler siz değerli öğrencilerimize parlak bir gelecek kurmak için gece gündüz çalışıyoruz” dedi.

 3- Ekonomi Koordinasyon Kurulu, Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Ali Babacan başkanlığında toplandı. Yapılan açıklamada, toplantıda, bölgesel ve sektörel teşvik sisteminin uygulanmasına yönelik Bakanlar Kurulu Kararname Taslağı’nın gözden geçirildiği ve nihai hale getirilmesi için ilgili kurumların görevlendirildiği kaydedildi.

 4- Çevre ve Orman Bakanı Veysel Eroğlu İstanbul’da düzenlenen “Uluslararası Küresel Isınma Konferansı’nda yaptığı konuşmada, iklim değişikliğine karşı küresel bir mücadele verilmesi gerektiğini belirterek, “Bilindiği üzere sera gazlarını bugün durdursak bile iklim değişikliği önümüzdeki 20-30 yıl boyunca devam edecektir” dedi.

 5- Merkez Bankası tarafından açıklanan “Haziran Ayı Fiyat Gelişmeleri” raporunda,  enflasyondaki artışın büyük ölçüde işlenmemiş gıda fiyatlarından ve vergi indirimlerinin kısmen geri alınmasından kaynaklandığı belirtilerek, “Bu etkiler arındırıldığında enflasyondaki düşüşün sürdüğü gözlenmektedir” denildi.

 6- Diyanet İşleri Başkanı Ali Bardakoğlu Rus Ortodoks Kilisesi Patriği Krill’i kabulünde yaptığı konuşmada, “Radikal dini anlayışlar dinlerin özüne saygısızlık içerdiği gibi insanların huzurunu tehdit eden çok ciddi olumsuz gelişmelerdir. Siyasi ve uluslararası strateji amaçlı dini yayılmacılık faaliyetleri de netice itibariyle dinleri bir kaos ve gerilim ortamına sevk etmektedir” dedi.
 Krill de yaptığı açıklamada, cemaatlerin yasalara aykırı olmaması, dinler arası düşmanlığı kışkırtmaması ve sosyal yapıyı zedelememesi gerektiğini kaydetti. Ruhban Okulu konusunda bir soruyu yanıtlayan Krill, “Okulun açılabileceğine dair bilgi bize ulaştı. Konuya olumlu bakıyoruz” dedi. Krill, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan tarafından da kabul edildi.

 7- TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu “Kriz Varsa Çare de Var” kampanyasının başlaması nedeniyle Ankara’daki bir alışveriş merkezinde yaptığı açıklamada, Türkiye ve dünyanın en önemli gündeminin ekonomik kriz olduğunu belirterek, “Kriz var deyince tüketmiyoruz, insanlar işsiz kalıyor ve kısır döngüye giriyoruz” dedi.

 8- Şırnak’ın Silopi ilçesinde baraj yolu yapımında çalışan işçileri taşıyan minibüs PKK’lı teröristlerin döşedikleri mayına çarptı. Patlamada 4 işçi öldü. 

 9- Kosova’da bulunan TBMM Başkanı Köksal Toptan Cumhurbaşkanı Fatmir Seydiu ile görüşmesinin ardından düzenlenen basın toplantısında, Türkiye’nin, Kosova’nın bağımsızlığı, toprak bütünlüğü ve siyasi istikrarı konusunda bugüne kadar verdiği desteği bundan sonra da en güçlü şekilde sürdüreceğini söyledi. Seydiu da yaptığı açıklamada, Türkiye’nin Kosova’nın ekonomik ve siyasi istikrarının sağlanması yönünde yaptığı yatırımlardan dolayı müteşekkir olduklarını kaydetti.

 10- 2010 yılında AB Dönem Başkanlığı’nı devralacak olan İspanya Başbakanı Jose Luis Rodriguez Zapatero başkent Madrid’de düzenlenen bir etkinlikte yaptığı konuşmada, “Çok açık bir şekilde Türkiye’nin AB’ye girişinden yanayım” dedi.

 11- Rusya’da bulunan ABD Devlet Başkanı Barack Obama, Devlet Başkanı Dimitri Medvedev ile başkent Moskova’da bir araya geldi. Görüşmelerin ardından Ortak Anlayış Belgesi imzalandı. Belge, nükleer savaş başlıklarının 1500-1675’e, başlıkları taşıyan füzelerin de 500-1000’e indirilmesini kapsıyor.

 12- Sincan Uygur Özerk Bölgesi’nin başkenti Urumçi’de 2 Uygur gencin öldürülmesini protesto edenlere Çin polisinin müdahale etmesiyle başlayan olaylarda 156 kişinin öldüğü belirtildi.


 
7 TEMMUZ 2009


 1- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan Gölbaşı'ndaki Polis Akademisi'nde düzenlenen mezuniyet töreninde yaptığı konuşmada, hiç kimsenin polis, asker ve yargı üzerinden siyaset yapmamasını isteyerek, ''Türkiye ne polis devletidir ne de asker devletidir. Türkiye demokratik, laik, sosyal bir hukuk devletidir. Ve bu ilkelerini yücelterek, geleceğe doğru emin adımlarla ilerlemesine devam edecektir'' dedi.

2- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, İtalya’da yayınlanan ‘Corriere della Sera' gazetesine verdiği demeçte, hükümet tarafından askerlerin sivil mahkemelerde yargılanmasını mümkün kılacak yasal düzenleme yapılmasını iktidar ile ordu arasındaki gerginliğin göstergesi olarak nitelendirilmesine itiraz ederek, "Silahlı Kuvvetler ile zıtlaşmaktan söz edilemez. Askerler de polis ve güvenlik birimleri gibi, bizim toplumumuzun bir parçasıdır. Sivil suçlar işleyen bir askeri sivil bir mahkemede yargılamak başka bir şeydir. Askerleri kendi görevleriyle alakalı bir suçtan dolayı yargılamak isteyen yok" dedi.
Başbakan Erdoğan, 301'inci maddeye ilişkin bir soruya karşılık olarak ise AB’nin istediği değişikliğin yapıldığını ifade ederek, "İtalya, Almanya ve İspanya'daki ceza yasalarını inceledik. Bizdeki 301'inci maddenin, sizdekilerden çok daha iyi olduğunu söyleyebilirim" dedi.

3- Devlet Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış, İstanbul’da medyanın üst düzey yöneticileriyle bir araya geldiği toplantıda yaptığı konuşmada, TBMM'de iktidar ve muhalefetin el ele vererek birtakım kanunları geçirmesi ve uygulamaya koyması halinde AB sürecinin hızlanabileceğini söyledi. Ruhban okulunun açılması konusunun, bir iç mesele olarak görülmesi gerektiğini belirten Bakan Bağış, ''Bunun bir muadili olacaksa Yunanistan, Batı Trakya'da yaşayan ve Yunanistan vatandaşı olan Türklerin sorunlarının çözümüne yönelik eşzamanlı adım atmalıdır'' dedi.

4- Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Burak Özügergin yaptığı açıklamada, Müsteşar Yardımcısı Büyükelçi Ünal Çeviköz'ün Çin Maslahatgüzarını Bakanlığa davet ederek, Sincan Uygur Özerk Bölgesi'nde meydana gelen son gelişmelere ilişkin bir görüşme yaptığını bildirdi. Özügergin, "Görüşmede konuya ilişkin ayrıntılı bilgi alınmış, gelişmelerden dolayı duyduğumuz üzüntü ve kaygı paylaşılmış ve hassasiyetimiz iletilmiştir" dedi.

5- İngiltere’nin başkenti Londra'da düzenlenen ''Doğu Akdeniz'in Saklı Hazineleri'' konulu toplantıya telekonferans sistemiyle katılan Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, Türkiye'nin IMF ile veya IMF'siz, kredibilitesi yüksek ve ülkeyi ileri götürecek bir orta vadeli mali programı ortaya koyacağını belirterek, Türkiye'nin IMF'in katılımı olmasa da yoluna devam edeceğini, ancak IMF'in katılımının sağlanması halinde, yatırımcıların gözünde güvenin bir miktar daha artabileceğini söyledi.

6- Sanayi ve Ticaret Bakanı Nihat Ergün, Kocaeli Üniversitesi’nde katıldığı senato toplantısından sonra yaptığı açıklamada, “Türkiye krizin etkilerini hissettiği dönemi geride bıraktı ve şimdi yeni bir çıkış dönemi başladı” dedi. Bakan Ergün, “Mart ayından itibaren tablo değişmeye başladı. Kapasite kullanım oranları yüzde 60'lardan, yüzde 75'lere çıktı. Sanayi üretim endeksinde, tüketici güven endeksinde de artış var. İhracatımızda artış eğilimi başladı. İhracatımız yüzde 11 oranında artış gösterdi'' dedi.

 7- MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli Çin’in Sincan Uygur Özerk Bölgesi'nde yaşanan olaylara ilişkin yaptığı yazılı açıklamada,  hükümete çağrıda bulunarak, Türk milletini derinden yaralayan bu katliam karşısında Türkiye'ye yakışan kararlı bir tavır ortaya konulmasını istedi.

 8- Türk-İş Başkanı Mustafa Kumlu, DİSK Başkanı Süleyman Çelebi ve Hak-İş Başkanı Salim Uslu, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ü ziyaret ederek Özel İstihdam Büroları Yasası’nı veto etmesini istediler. Görüşmenin ardından açıklama yapan Kumlu, görüşlerini Cumhurbaşkanı Gül ile paylaştıklarını, Cumhurbaşkanı Gül’ün konuyu değerlendireceğini belirtti.

 9- Pop müzik sanatçısı Michael Jackson, Amerika’nın Los Angeles şehrinde 17 bin hayranının katıldığı cenaze töreninin ardından toprağa verildi.

 10- Kosova’da temaslarda bulunan TBMM Başkanı Köksal Toptan Mamuşa’yı ziyaretinde yaptığı konuşmada, Balkanların, Türkiye için çok önemli olduğunu ve 500 yıllık geçmişe dayanan tarihi, kültürel birlikteliği bulunduğunu söyledi. Başkan Toptan, ''Kosova'daki soydaşlarımız, içinde bulundukları toplumla uyum içinde yaşarken, kendi içlerinde de birlik ve bütünlüğünü korumalıdır'' dedi.

 11- Suriye Dışişleri Bakanı Velid Muallim, Almanya Dışişleri Bakanı Frank-Walter Steinmeier ile başkent Şam’da düzenledikleri basın toplantısında, “İsrail ile doğrudan görüşmelerin başlatılması yerine, Türkiye arabuluculuğunda yürütülen dolaylı görüşmelerin başlatılmasının en iyi yol olduğunu düşünüyoruz” dedi.

 12- Rusya'yı ziyaret eden ABD Başkanı Barack Obama üniversite öğrencilerine hitaben yaptığı konuşmada, nükleer silahların yayılmasını durdurma ve İran ile Kuzey Kore'nin bu silahları geliştirmesini engelleme çabalarında Rusya'nın ABD'ye katılmasını isteyerek, böylece Washington yönetiminin Avrupa'da füze savar sistem konuşlandırmasına daha fazla gerek kalmayacağını kaydetti.

8 TEMMUZ 2009


 1- Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, askere sivil yargı yolunu açan düzenlemeyi de içeren “5918 sayılı Türk Ceza Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun”u onayladı.
 Cumhurbaşkanlığı Basın Merkezi’nden yapılan açıklamada, “AB Komisyonu tarafından yayımlanan Katılım Ortaklığı Belgesi’nde yer verilen ve kısa vadeli öncelikler arasında bulunması sebebiyle 2009 sonuna kadar gerçekleştirilmesinde yarar görülen ‘Askeri mahkemelerin yetkisinin askeri personelin askerlikle ilgili görevlerine hasredilmesi’ maddesi gereğince bu düzenlemenin yapıldığı anlaşılmaktadır. Bu düzenlemenin uygulanmasında askerlik hizmeti bakımından disipline ve hukuki güvencelere ilişkin olarak ortaya çıkması muhtemel tereddütleri giderecek yasal düzenlemelerin de yapılmasında fayda görülmektedir. Sayın Cumhurbaşkanımız belirtilen hususlarda gerekli yasal düzenlemenin ivedilikle yapılmasının uygun olacağını belirtmişlerdir” denildi.

 2- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan “Türkiye-Körfez İşbirliği Konseyi Yüksek Düzeyde Stratejik Diyalogu 1. Dışişleri Bakanları Toplantısı” nedeniyle İstanbul’da bulunan bakanlarla Çalışma Ofisi’nde bir araya geldi. Görüşme öncesinde gazetecilere Çin’in Sincan-Uygur Özerk Bölgesi’nde meydana gelen olaylarla ilgili açıklamada bulunan Başbakan Erdoğan, “Vahşet boyutuna ulaşan olayların son bulması, sağduyunun hakim olması, sorumluların hesap vermesi gerekir” dedi. 
 Öte yandan, Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada, “5 Temmuz’da Sincan-Uygur Özerk Bölgesi’nin başkenti Urumçi’de meydana gelen olaylar ülkemizde ve kamuoyunda derin bir üzüntü ve endişe yaratmıştır. Türk halkı, akrabalık bağları bulunan Uygur halkına kendini çok yakın hissetmekte, onların acılarını paylaşmaktadır” denildi.

 3- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Ali Babacan ‘TOBB Müşterek Toplantısı’nda yaptığı konuşmada, özel istihdam büroları uygulamasının tüm gelişmiş ve gelişmekte olan ülkelerde uygulanan bir yöntem olduğunu belirterek, “AB müktesebatında zaten bizden beklenen ve olması gereken bir durum” dedi.

 4- Devlet Bakanı Faruk Çelik İstanbul’da düzenlenen İkinci Alevi Çalıştayı’nda yaptığı konuşmada, “Alevi-Bektaşi sorununa çözümler üretmek, siyaset kurumunun görevleri arasındadır. Konu istismar edilmeyecek kadar hassas, çözümsüz bırakılmayacak kadar da hayatidir” dedi.

 5- Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu İstanbul’da düzenlenen Türkiye-Körfez İşbirliği Konseyi Stratejik Diyalog 1. Dışişleri Bakanları Toplantısı’nda yaptığı konuşmada, Körfez ülkeleriyle ticaret hacminin 2002’den bu yana 8 kat artarak 16.6 milyar dolara çıktığını belirterek, “Savunma sanayi, turizm ve ulaşım alanlarında önemli adımlar atmayı amaçlıyoruz” dedi.

 6- TÜİK, 2009 Mayıs Ayı Sanayi Üretim Endeksi’nin geçen yılın aynı ayına göre yüzde 17.4 azaldığını açıkladı.
 Devlet Bakanı Zafer Çağlayan konuya ilişkin olarak gazetecilere yaptığı değerlendirmede, “ABD’de ve AB’de sanayi üretimi 17 aydır düşüyor. Japonya’da da 14 ay düştü, son 3 aydır yükselişe geçti. Türkiye’de 10 aylık düşüşten sonra 3 aydır yükseliyor. Ama Türkiye’nin son 3 ayda gerçekleştirdiği yükseliş, sanayi üretim performansı bakımından Japonya, ABD ve AB’den daha iyi” dedi.
 Sanayi ve Ticaret Bakanı Nihat Ergün de yaptığı açıklamada, “Sanayi üretimi mayıs ayında geçen yıla göre 17.4 azalırken, önceki aya göre yüzde 5 arttı. Türkiye krizden çıkışta yol almaya başlamıştır. Son rakamlar çarkların dönmeye başladığını göstermektedir” dedi.

 7- Çevre ve Orman Bakanı Veysel Eroğlu Anadolu Ajansı’na yaptığı açıklamada, Ilısu Projesi kanalıyla bölgedeki vatandaşların hayat standardının yükseltilmesi sağlanarak, o bölgedeki binlerce insana iş temin edileceğini söyledi.

 8- Horizon-1 adlı Türk bandıralı kuru yük gemisi, 23 mürettebatıyla birlikte Aden Körfezi’nde Somalili korsanlar kaçırıldı.

 9- İtalya’nın L’Aquila kentinde başlayan G-8 Zirvesi çerçevesinde yayınlanan analizde, Türkiye’nin G-8 açısından, Brezilya, Meksika, Çin, Hindistan, Güney Afrika gibi ülkelerle birlikte bölgesel gücü kabul edilmiş ülkeler arasında yer aldığı kaydedildi.

 10- IMF tarafından yayımlanan ‘Dünya Ekonomik Görünüm Raporu’nun temmuz ayı güncellemesinde, “Küresel ekonomi, İkinci Dünya Savaşı sonrası dönemden bu yana görülmemiş bir daralmadan çıkmaya başlıyor, fakat iyileşmenin ağır bir şekilde gerçekleşmesi bekleniyor” denildi.
 9 TEMMUZ 2009


 1- Cumhurbaşkanlığı Basın Merkezi’nden yapılan açıklamada, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün,  “kiralık işçi” uygulamasını getiren ve “özel istihdam büroları”nı düzenleyen 5920 sayılı Kanun’u, “işçinin emeğinin istismar edileceği, insan onuruna yakışmayan durumların ortaya çıkacağı ve çalışma barışını bozacağı” gerekçesiyle tekrar görüşülmesi için TBMM’ye  gönderdiği ifade edildi.

 2- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan G-8 Zirvesi’ne katılmak için İtalya’ya hareketinden önce Atatürk Havalimanı Devlet Konukevi’nde gündeme ilişkin açıklamalarda bulundu.
 Başbakan Erdoğan Heybeliada Ruhban Okulu’nun açılması ile ilgili basında yer alan haberlere ilişkin bir soru üzerine kendilerine bir teklif gelmediğini ve talepte bulunulmadığını belirterek, “Gelirse değerlendireceğiz” dedi.  Başbakan Erdoğan, Somali’de korsanlarca kaçırılan Horizon 1 adlı gemiye ilişkin olarak da bir pazarlığın söz konusu olmadığını ve konuyla ilgili Ulaştırma Bakanlığı ve TSK’nın çalışmalarını yürüttüğünü belirtti.
 Başbakan Erdoğan ayrıca başvurması durumunda ABD’de sürgünde yaşayan Dünya Uygur Kongresi lideri Rabia Kadir’e vize verileceğini ifade etti.

 3- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç İstanbul’da düzenlenen “İletişim Türkiye’09” zirvesinin ardından gazetecilerin gündeme ilişkin sorularını yanıtladı. Başbakan Yardımcısı Arınç, askere sivil mahkemede yargılanma yolunu açan yasada ek düzenlemelere ihtiyaç duyulması halinde, hükümetin konuyu yeni yasama dönemi başladıktan sonra gündeme  alarak parlamentoya sevk edebileceğini söyledi.

 4- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Ali Babacan Türkiye Esnaf  ve Sanatkârları Konfederasyonu’nu (TESK) ziyaretinde yaptığı açıklamada, Türkiye’nin 2010 yılında krizden en hızlı çıkacak ülkelerin başında gösterildiğini belirterek, alınan önlemlerle piyasalardaki dalgalanmaların azaldığını, tüketici ve yatırımcı güveninde sınırlı da olsa iyileşme olduğunu söyledi.

 5- Tarım ve Köyişleri Bakanı Mehdi Eker düzenlediği basın toplantısı ile tarım sektörüne verilecek yeni teşvik sistemini açıkladı. 2010 yılından itibaren uygulamaya geçecek olan yeni tarım teşvik sistemi ile iklim, toprak, topografya ve arazi sınıfları dikkate alınarak 30 havza belirlendiğini anlatan Bakan Eker, bu yöntem ile arz açığı olan ürünlerin üretiminin artırılacağını, kamunun finansman yükünün azalacağını ve  üretim planlaması yapılabileceğini dile getirdi.
 
 6- İstanbul Şişli Belediye Başkanı Mustafa Sarıgül düzenlediği basın toplantısında, 21 belediye meclis üyesi ile birlikte Demokratik Sol Parti’den istifa ettiğini açıkladı. Sarıgül, temellerini attığı “Türkiye Değişim Hareketi” partisinin yurttaşların beklentilerini karşılamayı hedeflediğini söyledi.

 7- Çin Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Kin Gang düzenlediği basın toplantısında, Türkiye’nin Çin’in Sincan Uygur Özerk Bölgesi’nde meydana gelen olayları BM Güvenlik Konseyi gündemine getirme uyarısına ilişkin yaptığı açıklamada, konunun BM’de ele alınmasına gerek olmadığını ve bunun kendi içişleri olduğunu dile getirdi.

 8- Merkezi Brüksel’de bulunan Amerikan düşünce kuruluşu Uluslararası Kriz Grubu’nun (ICG) “Irak ve Kürtler” başlıklı raporunda, Irak’ın kuzeyindeki bölgesel yönetimin, komşularına ve Bağdat yönetimine karşı ABD’nin koruyuculuğunu kaybetme ihtimali karşısında tek gerçekçi alternatif olan Türkiye’ye yöneldiği belirtildi.

 9- Irak’ta Türkmenlerin çoğunlukta olduğu Telafer’de peş peşe düzenlenen iki intihar saldırısında 34 kişi hayatını kaybetti.

 10- İtalya’nın L’Aquila kentinde düzenlenen G-8 zirvesinin ikinci gününde, zirveye ’Gelişmekte olan güçler’ G-5 olarak adlandırılan Brezilya, Çin, Hindistan, Meksika ve Güney Afrika’nın yanı sıra Mısır’da  katıldı. Zirvede, küresel kriz, kalkınma yardımları, uluslararası ticaret ve korumacılık gibi konular ele alındı.
G-8 dönem başkanı İtalya’nın Başbakanı Silvio Berluscani Ortadoğu sorunun çözümü için liderler arasında mutabakat sağlandığını, özel sektörün de katılımıyla Filistin’e yapılacak yardımların koordinasyonunu sağlayacak bir komite oluşturulacağını belirtti. Berlusconi, bu planla, Filistinlilerin ekonomik düzeyini İsrail’in düzeyine yakınlaştırmayı amaçladıklarını dile getirdi.


10 TEMMUZ 2009


  1- Cumhurbaşkanı Abdullah Gül Ostim Organize Sanayi Bölgesi’nde gazetecilere yaptığı açıklamada, Uygur Türklerinin yaşadığı Çin’in Sincan Özerk Bölgesi’nde yaşananlarla ilgili olarak, “Çin yetkilileri olup bitenleri açık ve objektif şekilde değerlendirecektir. Çin gibi büyük bir devlete de yakışan budur” dedi.
  Öte yandan Cumhurbaşkanı Gül, SPK Başkanı Vedat Akgiray’ı Çankaya Köşkü’nde kabul ederek, bir süre görüştü.

 2- TBMM Başkanı Köksal Toptan, resmi ziyaret nedeniyle Türkiye’ye gelen Nijerya Temsilciler Meclisi Başkanı Dimeji Bankole ile görüşmesinde, gazetecilerin Sincan Uygur Özerk Bölgesi’nde yaşananlarla ilgili değerlendirmesini sorması üzerine; bölgede yaşanan olaylar ve iddialarla ilgili olarak Çin Halk Cumhuriyeti’nin süratle dünya kamuoyunu tatmin edecek açıklama yapmasını beklediklerini söyledi.

 3- CHP Genel Başkanı Deniz Baykal Sakarya’nın Sapanca ilçesinde parti temsilcileriyle bir araya geldi. Gazetecilerin sorularını yanıtlayan Baykal, askere sivil yargı yolunu açan düzenlemenin Anayasa Mahkemesi’ne götürülmesiyle ilgili pazartesi günü Genel Merkez’de yapılacak toplantıda karar alacaklarını belirtti. Baykal daha sonra, Balıkesir’in Bandırma ilçesine giderek  halka hitaben bir konuşma yaptı.

 4- Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Burak Özügergin, Uluslararası Kriz Grubu’nun raporundaki Kuzey Irak Kürt yönetiminin Musul vilayeti olarak Türkiye’ye bağlanma isteğiyle ilgili yaptığı değerlendirmede, “Türkiye’nin sınırları belli. Bu tür tartışmalara kulak asmak doğru değil. Irak’ın toprak bütünlüğüne ve birlikteliğine verdiğimiz önemi her zaman vurguladık” dedi.
 Öte yandan Dışişleri Bakanlığı, Filistin’in Ankara Büyükelçisi Nabil Maruf’un bakanlığa davet edilerek, kendisinden, Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas’ın 8-9 Temmuz tarihlerinde GKRY’ye yaptığı ziyaret sırasında Kıbrıs sorunuyla ilgili olarak yaptığı ileri sürülen beyanlar konusunda bilgi istendiğini açıkladı. Açıklamada, “Büyükelçi Maruf’un, Abbas’ın kesinlikle böyle bir açıklamada bulunmadığını aktardığı” kaydedildi.

 5- Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, Türkiye’de bulunan Azerbaycan Devlet Petrol Şirketi  Başkanı Rövnag Abdullayev ile birlikte basın toplantısı düzenledi. Bakan Yıldız, 6 ay içinde Nabucco Projesi’ni destekleme anlaşması olarak yorumlanabilecek detaylı bir anlaşmanın daha yapılacağını bildirdi. Bakan Yıldız ayrıca, hattın uzunluğunun en fazla Türkiye’de bulunduğunu belirterek, hem vergi paylaşımı hem işletme giderleri hem de yatırım tutarlarıyla alakalı en fazla yatırımın döneceği yerin Türkiye olacağını kaydetti.

 6- MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli partisinin Sakarya 9. Olağan İl Kongresi’nde yaptığı konuşmada, Türkiye’nin iyi yönetilmediğini, suni gündemlerle oyalandığını söyledi.

 7- İstanbul 2010 Avrupa Kültür Başkenti Ajansı Yürütme Kurulu Başkanı Şekib Avdagiç düzenlediği basın toplantısında, bugüne kadar Ajans’a toplam 1990 adet proje başvurusu iletildiğini, bunlardan 281’inin kabul edildiğini belirterek “İstanbul 2010 Avrupa Kültür Başkenti çalışmalarında bugüne kadar 60 proje tamamlandı. Ajans çalışmaları kesintisiz devam ediyor. Amacımız, İstanbul’a 2010 Avrupa Kültür Başkenti sürecinde kalıcı ve sürdürebilir eserler bırakmak. Bu noktada her kesimin desteğine ihtiyaç duyuyoruz” dedi.

 8- İtalya’nın L’Aquila kentindeki G-8 Zirvesi’ne katılan Başbakan Recep Tayip Erdoğan, ABD Başkanı Barack Obama, İtalya Başbakanı Silvio Berlusconi, Libya lideri Muammer Kaddafi ile görüştü, AB ve IMF yetkilileriyle de müzakerelerde bulundu.
 Başbakan Erdoğan yurda dönüşünde Esenboğa Hava Limanı’nda gazetecilerin sorularını cevaplandırdı. Başbakan Erdoğan Çin’in Sincan Uygur Özerk Bölgesi’ndeki olaylarla ilgili olarak, “Çin’deki bu olay adeta bir soykırımdır. Bunu daha farklı bir şekilde yorumlamanın bir anlamı yok” dedi.

 9- Devlet Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış, Hırvatistan’ın Dubrovnik kentinde düzenlenen “Hırvatistan 2009 Zirvesi: Avrupa Stratejik Zorunluluğu: Enerji, Yatırım ve Kalkınma” başlıklı konferansta, genişlemenin güvenilirliğini kaybettiğini ve bunu geri getirmenin ortak sorumlulukları olduğunu belirterek “Eğer AB kendi bölgesinde bile düzgün faaliyet gösteremezse, ondan küresel bir oyuncu olmasını nasıl bekleyebiliriz?” dedi.

 10- İtalya’nın L’Aquila kentindeki G-8 Zirvesi’nde gıda güvenliği, açlık, yoksulluk ve tarımsal kalkınma konuları ele alındı. G-8 ülkelerinin liderleri, zirvenin sonunda yoksul ülkelere 20 milyar dolarlık yardım sözü verdiler.

 11- Çin’in Sincan Uygur Özerk Bölgesi’nde çıkan olaylarda ölü sayısının 184’e yükseldiği bildirildi.

 12- Afganistan’ın orta kesiminde uluslararası güç askerleriyle Taliban militanları arasında süren çatışmalarda 22 Taliban mensubunun öldüğü bildirildi.
 Öte yandan Pakistan savaş uçaklarının Afganistan sınırı yakınında düzenledikleri operasyonda da 24 Taliban militanının öldüğü bildirildi.

11 TEMMUZ 2009


 1- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan AK Parti Erzurum 3. Olağan İl Kongresi’nde yaptığı konuşmada Irak, Filistin ve son olarak Sincan Uygur Özerk Bölgesi’nde yaşanan katliamlara seyirci kalmadıklarını ifade etti. Ankara’daki Çin Büyükelçiliği Maslahatgüzarı’nı Dışişleri Bakanlığı’na çağırarak Türkiye’nin kaygılarını dile getirdiklerini söyleyen Başbakan Erdoğan yine G-8 Zirvesi’nde de konuyu gündeme getirdiklerini kaydetti. Çin hükümetine tepkilerini yineleyen Başbakan Erdoğan, bölgede asimilasyon politikası yürütüldüğünü söyledi.

 2- CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, Ankara’da katıldığı belde etkinliklerinde gazetecilerin sorularını yanıtladı. Baykal yargı reformuyla ile ilgili bir soru üzerine, konuyu Anayasa Mahkemesi’ne götüreceklerini söyledi.

 3- MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli partisinin Adana İl Kongresi’nde yaptığı konuşmada, AK Parti’nin ülkede kurumlar ve partiler arası gerginlik yaratarak rant sağladığını söyledi. AK Parti’nin son seçimlerdeki oy kaybına değinen Bahçeli,  gelecek seçimlerde AK Parti’nin ortadan kalkacağını dile getirdi.

 4- TBMM İnsan Haklarını İnceleme Komisyonu Başkanı Zafer Üskül tarafından yapılan yazılı açıklamada, Sincan Uygur Özerk Bölgesi’nin Türkiye ve Çin arasında dostluk köprüsü olduğu belirtilerek, “Çin’in gerginliğin azaltılması ve olaylara sebebiyet verenlerin en kısa zamanda tespit edilerek adalet önüne çıkarılmasına ilişkin gerekli adımları atmasını bekliyoruz. Olayların takibinde açıklık ve temel insan hakları çerçevesinde hareket edileceği, sivil halkın güvenliğinin ön planda tutulacağına inanıyoruz” denildi.

 5- TBMM Anayasa Komisyonu Başkanı Burhan Kuzu, İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi mezuniyet töreninde gazetecilerin sorularını yanıtladı. Başkan Kuzu, askerlerin sivil mahkemede yargılanması ile ilgili yasaya ek olarak yapılacak düzenleme konusunda “İki değişiklik olabilir: Ya Anayasa Mahkemesi’nin Yüce Divan’da yargılama şeklinde bir değişiklik olabilir ya da Genelkurmay Başkanı ve kuvvet komutanlarının doğrudan bir soruşturmaya tabi olmaması için bir onay sistemi düşünülebilir. Genelkurmay Başkanı için Cumhurbaşkanı’nın onaylaması, kuvvet komutanları için ise Başbakan’ın onaylaması ya da tamamı için Başbakan’ın onayı gibi bir formül düşünülüyor” dedi.

 6- IMF’nin son hazırladığı analize göre, Türkiye’nin daha önce gerçekleştirdiği reformlar sonucunda, ekonomik şoklara karşı daha esnek bir yapıya kavuştuğu, Türkiye’nin öneminin her geçen gün arttığı  ve      G-20’nin en önemli üyelerinden birisi olduğu vurgulandı.

 7- ABD Başkanı Barack Obama Batı Afrika ülkesi Gana’ya giderek, Devlet Başkanı John Atta Mills ile görüştü. Başkan Obama Gana Parlamentosu’na hitaben yaptığı konuşmada ise Afrika’yı dünyanın temel bir parçası olarak gördüğünü belirterek, “Otokrasi yerine demokrasiyi seçen Ganalıları kutluyorum” dedi. Afrikalıların diktatörlere değil güçlü kurumlara ihtiyacı olduğunu söyleyen Obama, “Tarih, darbe yapanların ya da anayasayı değiştirenlerin yanında değil” dedi.

 8- Bosna Hersek’in Srebrenitsa kentinde 11 Temmuz 1995 tarihinde gerçekleşen katliamın 14. yıldönümü dolayısıyla düzenlenen anma törenine binlerce kişi katılırken, Sırbistan Başbakanı Mirko Cvetkoviç yaptığı konuşmada “Srebrenitsa katliamının sorumlularının yargılanmasının, bölgede uzlaşmanın sağlanması için vazgeçilmez koşul olduğunu” belirterek “Bu suçu işleyenleri yargılamak, Srebrenitsa kurbanlarına karşı borcumuzdur” dedi. 


12 TEMMUZ 2009


  1- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, AK Parti Antalya 3. Olağan İl Kongresi’nde yaptığı konuşmada, milli iradeden, hukuktan, demokrasiden, şeffaflıktan ve temiz yönetimden asla taviz vermeyeceklerini bildirdi.
 Türkiye’nin bölgesinde dost kazanan bir ülke olduğunu söyleyen Başbakan Erdoğan, “Küresel barışa katkı sağlamaya çalışıyoruz. Sincan Uygur Özerk Bölgesi’ndeki Urumçi kentinde 150’den fazla kişi katledildi. Orada yaşayan Uygur Türkleri bizim kardeşlerimizdir. Dünyanın neresinde birileri mazlumiyet yaşarsa dinine, milliyetine bakmadan sadece insan olduğu için biz tepkimizi dile getiriyoruz. Adalet çağrısı yapıyoruz. Burada çıkan olaylar karşısında da sessiz kalmamız asla söz konusu olamaz” dedi.

 2- CHP Genel Başkanı Deniz Baykal Sivas’ın Zara ilçesinde halka hitaben yaptığı konuşmada, ülke ekonomisinin tıkandığını ve küçülmeye başladığını belirterek, işsizlik rekoru kırıldığını ve her dört fabrikadan birinin kapandığını söyledi.

 3- 16. Reform İzleme Grubu (RİG) toplantısı için Adalet Bakanı Sadullah Ergin ve Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu ile birlikte Hatay’a giden Devlet Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış burada yaptığı konuşmada, “Türkiye, dış politikada oyunun parçası değil, oyunu kuran ülkelerden biri haline geldi” dedi.

 4- Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu’nun Çin Dışişleri Bakanı Yang Jiechi ile telefonla görüştüğü, görüşmede Sincan Uygur Özerk Bölgesi’ndeki gelişmelerin detaylı şekilde ele alındığı, Türkiye’nin hassasiyetinin ve beklentilerinin açık bir şekilde aktarıldığı bildirildi.

 5- Dışişleri Bakanlığı tarafından yapılan  açıklamada,  Dünya Uygur Kongresi Başkanı Rabia Kadir’in Türkiye’ye gelerek Yalova’da bir konuşma yaptığına ilişkin yapılan haberler yalanlandı.

 6- AB Komisyonunun Genişlemeden Sorumlu Üyesi Olli Rehn “Midyat’ta bulunan Mor Gabriel Manastırı”na açılan davalarla ilgili yazılı soru önergesini yanıtlarken yaptığı açıklamada, AB yolundaki Türkiye’nin azınlıkların haklarını koruması gerektiğini kaydetti.

 7- Somali’nin başkenti Mogadişu’da hükümete bağlı güçlerle El Şebab örgütü militanları arasında çıkan çatışmalarda 43 militan, 3 asker öldü.
13 TEMMUZ 2009


 1- Cumhurbaşkanı Abdullah Gül  KKTC Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat’ı Çankaya Köşkü'nde kabul etti. Cumhurbaşkanı Gül düzenlenen ortak basın toplantısında, nihai hedefin, Kıbrıs'ta kapsamlı bir çözüm çerçevesi içinde kalıcı barışın gelmesi olduğunu belirterek, ''Amaç, bu müzakerelerin sonucunda liderlerin bir neticeye varmaları ve kapsamlı bir çözümün ortaya çıkması, bu kapsamlı çözüm çerçevesi içerisinde de bu sene sonunda bir referandumun yapılmasıdır'' dedi.
  Cumhurbaşkanı Talat da yaptığı konuşmada, hedeflerinin yıl sonuna kadar Kıbrıs sorununun çözüme kavuşması olduğunu belirterek "Sonuçta anlaşmaya varabilmek için Kıbrıs Rum tarafının da bizimle işbirliği yapması lazım " dedi.

 2- TBMM Başkanı Köksal Toptan, 23. Dönem 3. Yasama Yılı'nın kapanışı nedeniyle TBMM'de düzenlediği basın toplantısında, Anayasa değişikliği ile ilgili olarak, “Başta siyasetin kendi işleyiş biçimi olmak üzere karar alma ve seçim sürecinde, demokratik yöntem ve anlayışlar daha etkin bir şekilde hayata geçirilmelidir. Bu anlamda parça parça iyileştirmeler yapılmaktansa bütüncül bir yaklaşımla ruhu demokratik ve sivil olan bir Anayasa değişikliğinin zamanı gelmiş ve geçmektedir'' dedi.
 Türk Silahlı Kuvvetlerinin zamanın koşullarına uygun yapısal dönüşümleri gerçekleştiren en aktif kurumlardan biri olduğunu belirten Başkan Toptan, Türkiye’nin demokrasisi kökleşmiş, yüzünü batıya dönmüş bir ülke olduğunu, milletin de demokrasi kültürünün tadını almış bireyler olarak bundan asla geri dönmeyeceğini belirtti.

 3- TBMM Başkanı Köksal Toptan TBMM’de düzenlenen 2009 Yılı Üstün Hizmet Ödül Töreni'nde yaptığı konuşmada, milli iradenin yaşam bulduğu TBMM'nin milletten aldığı büyük sorumluluğun bilinciyle, yardım ve hizmet faaliyetleri içerisinde olan vatandaşları desteklediğini belirterek, ''Milletimize hizmet için servetlerini, kazançlarını harcayan siz değerli insanlara bu ödülleri gururla ve onurla veriyoruz'' dedi. Başkan Toptan konuşmasının ardından, Başkanlık Divanı’nın değerlendirmesi sonucunda ödüle değer görülen 6’sı dernek ve vakıf, 62’si sivil toplum ve şahıs olmak üzere toplam 68 Üstün Hizmet Ödülü verdi.

 4- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan Nabucco Doğalgaz Boru Hattı Projesi Hükümetlerarası Anlaşması İmza Töreni'nde yaptığı konuşmada, Türkiye'nin, başta Ortadoğu ve Hazar Havzası olmak üzere dünyanın ispatlanmış doğalgaz rezervlerinin yaklaşık üçte ikisinin bulunduğu bir bölgede yer aldığını belirterek ''Ülkemiz, kaynak ülkelerle tüketici pazarları arasında tabii bir köprü, bir geçiş noktası konumunda bulunuyor. Türkiye şu an itibarı ile AB’nin enerji politikasında önemli bir ortaktır. Sadece enerji noktasından bakıldığında bile Türkiye'nin AB üyesi olması gerektiği net bir şekilde ortaya çıkacaktır” dedi.
 Devlet Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış da törenin ardından gazetecilere yaptığı açıklamada, Nabucco projesinin AB ile müzakerelerde Türkiye'nin gücüne güç katacağını belirterek, projenin sadece bir doğalgaz boru hattı projesi olmadığını, bugüne kadar gerçekleştirilmiş en kapsamlı barış ve istikrar projelerinden biri olduğu ifade etti.
 Törene katılan Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız ise bugünün,  AB ile ilişkilerin farklı bir noktada olduğunu göstermesi bakımından önemli bir gün olduğunu belirtti.

 5- CHP Genel Başkanı Deniz Baykal Genel Merkez'de partisinin olağanüstü grup toplantısında yaptığı konuşmada, iktidarın, askere sivil yargı yolunu açan yasal düzenlemeyle, hukukun üstünlüğünü, demokratikleşmeyi, sivil rejimi kökleştirmeyi gerekçe olarak gösterdiğini ifade ederek, bunun gerçeği yansıtmadığını belirtti.
 Öte yandan CHP, askere sivil yargı yolunu açan yasanın ilgili hükmünün iptali ve yürürlüğünün durdurulması istemiyle Anayasa Mahkemesi’nde dava açtı.

 6- TBMM İnsan Haklarını İnceleme Komisyonu, Sincan Uygur Özerk Bölgesi'ndeki olayları değerlendirmek amacıyla olağanüstü toplandı. Toplantının ardından gazetecilere açıklama yapan Komisyon Başkanı Zafer Üskül, ''Şu anda orada adil yargılanma hakkı çok büyük önem taşıyor. Bütün beklentimiz, gözaltındaki kişilerle ilgili adil yargılama yapılması. Bölgede yaşananlarla ilgili şeffaflığın sağlanması çok önemli. Bölgenin ziyarete açılması ve elbette gözaltındakilerin idam edilmemesi önemli. Gelişmeleri izleyeceğiz, ilgililerle görüşeceğiz. Ağustosta konuyu yeniden değerlendireceğiz'' dedi.

 7- Nabucco Doğalgaz Boru Hattı Projesi Hükümetlerarası Anlaşması, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, AB Komisyonu Başkanı Jose Manuel Barroso, Romanya Başbakanı Emil Boc, Avusturya Başbakanı Werner Faymann, Macaristan Başbakanı Gordon Bajnai, Bulgaristan Başbakanı Sergei Stanishey ile Gürcistan Cumhurbaşkanı Mihail Saakaşvili’nin katılımıyla Ankara’da imzalandı. İmza törenine Irak Başbakanı Nuri El-Maliki, Azerbaycan Sanayi ve Enerji Bakanı Natık Aliyev, Suriye Petrol Bakanı Sufian Al-Allao, Mısır Petrol Bakanı Amin Sameh Samir Fahmey, Almanya Federal Ekonomi Bakanlığı Devlet Sekreteri Jochen Homann, ABD Avrasya Enerji Özel Temsilcisi Büyükelçi Richard Morningstar ve AB Dönem Başkanlığı İsveç Temsilcisi Mikael Eriksson da katıldı.

 8- Devlet Bakanı Zafer Çağlayan Senegal'in başkenti Dakar'da, Ticaret Bakanı Amadou Niang ile görüşmesinin ardından yaptığı açıklamada, Senegal ile gerek eğitim alanında, gerek ekonomi, gerekse üçüncü ülkelere karşı ilişkilerde işbirliği yapmak istediklerini bildirerek, ''Bölgesinde model olarak ilerleyen Türkiye, Senegal'le her türlü işbirliğine hazır'' dedi. Niang da, Türk firmalarıyla ara mallar, enerji ve özellikle rüzgar enerjisi alanında iş birliği yapabileceklerini belirtti.
 Bakan Çağlayan ve beraberindeki heyet daha sonra temaslarda bulunmak üzere Brezilya’ya hareket etti.

 9- Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım, THY’nin İstanbul-Toronto uçuşlarının başlaması nedeniyle Kanada’nın Toronto şehrinde gazetecilerle düzenlediği sohbet toplantısında bir soru üzerine, “İstanbul Boğazı'na yapılacak 3. köprü ve otoyolun İstanbul'un akciğerlerine zarar vermemesi için büyük çaba harcıyoruz. Bazı bölgeleri viyadük ve tünellerle geçeceğiz. Bu ay sonuna kadar 3. köprünün nereden geçtiği, hangi ilçe belediyesi sınırları içinde olduğu planlara işlenecek” dedi.

14 TEMMUZ 2009


 1- TBMM Başkanı Köksal Toptan, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ı Başbakanlık Merkez Bina'da ziyaret etti.

 2- Bakanlar Kurulu Başbakan Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında toplandı. Devlet Bakanı, Başbakan Yardımcısı ve Hükümet Sözcüsü Cemil Çiçek toplantının ardından yaptığı açıklamada, toplantıda iNabucco Projesi'nin ele alındığını söyledi. Proje'nin, Türkiye'nin güvenlik katsayısının yüksek olduğunun çok açık ve net göstergesi olduğunu belirten Başbakan Yardımsısı Çiçek, ''Eğer bu ülkede huzur olmasaydı, istikrar olmasaydı, Türkiye'nin geleceğine olan güven söz konusu olmasaydı böylesine önemli bir projenin gerçekleşme imkanı da olmayacaktı'' dedi.
 Kıbrıs sorununun çözümüne ilişkin değerlendirmede de bulunan  Başbakan Yardımcısı Çiçek, “'2009 yılı sonuna kadar kalıcı bir çözüm bulunamaz ise bunun sorumlusu Türkiye ve KKTC değildir'' dedi.

 3- Yargıtay Başkanı Hasan Gerçeker Ankara Barosu'nun 85. kuruluş yıl dönümü dolayısıyla Türkiye Barolar Birliği'nde verilen resepsiyonda, gazetecilerin gündeme ilişkin sorularını yanıtladı. Gerçeker ''Askerlerin sivil mahkemelerde yargılanmasını sağlayan düzenlemenin Anayasa'nın 145. maddesine aykırı olduğu söyleniyor. Siz nasıl değerlendiriyorsunuz'' sorusuna ''Biçimsel olarak baktığımız zaman bir aykırılık olmadığını kimse söyleyemez ama Anayasa Mahkemesi nasıl değerlendirir, onu bilemiyorum” dedi.

 4- Adalet Bakanı Sadullah Ergin Türkiye Noterler Birliği Kongre Salonu'nda yapılan 7. dönem adli yargı hakim ve savcı adaylarının kura çekme töreninde yaptığı konuşmada “Demokratik hukuk devletinde bağımsız ve tarafsız yargı, devletin ve toplumun güvencesidir. Devlete olan güvenin temel kaynağını yargı oluşturur” dedi. Bakan Ergin, vatandaşların yargıya ve devlete var olan güvenlerini devam ettirmenin de adil ve hızlı bir yargılama ile mümkün olduğunu vurguladı.

 5- Tarım ve Köyişleri Bakanı Mehdi Eker, Bakanlar Kurulu'nda kabul edilen fındık üretim alanlarının daraltılması, arz-talep dengesinin sağlanmasına yönelik 2009-2012 yılları arasında uygulanacak fındık stratejisini açıkladı. Bakan Eker, TMO'nun bu yıldan itibaren fındık alımı yapmayacağını ve strateji çerçevesinde ruhsatlı 406 bin hektar alan dışında fındık üretiminin desteklenmeyeceğini belirterek “3 yıl sonra ruhsatsız alanlarda fındık üretimine izin verilmeyecek” dedi.

 6- Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, Suriye Petrol ve Mineral Kaynaklar Bakanı Süfyan El Allao ile yaptığı görüşmenin ardından düzenlenen ortak basın toplantısında, elektrik satışı, Suriye'ye su verilmesi ve doğalgaz satışı konusunda görüştüklerini belirtti.  Bakan Yıldız, 1 milyar metreküp gazın 4-5 yıllık anlaşmayla Suriye’ye verileceğini, elektrikte de 400 megavatlık gücün Suriye’ye aktarılması konusunda görüş birliğine vardıklarını söyledi.
 El Allao da “Gaz ve elektrik alımıyla Suriye ile Türkiye arasındaki ilişkinin iki taraflı gelişmesini istiyoruz” dedi.

  7- Başbakanlık Basın-Yayın ve Enformasyon Genel Müdürlüğü(BYEGM) Sergi Salonu’nda, Federal Almanya Cumhuriyeti Ankara Büyükelçiliği, Devlet Demiryolları Genel Müdürlüğü (TCDD) ve BYEGM tarafından ortaklaşa düzenlenen “Hicaz ve Bağdat Demiryollarının 100. Yılı” adlı fotoğraf sergisinin açılışında konuşan BYEGM Genel Müdürü Salih Melek, “Atalarımızın insana verdiği değeri gözler önüne seren 100 yıl evvelki bu hizmet, insan sevgisinin, halkın ülkesi için her şeyi yapabileceğinin, yetişmiş insan gücünün her şeyin üstünde olduğunun göstergesi olarak karşımıza çıkmaktadır. Fotoğrafların diliyle tarih, bugün burada kültüre ve sanata ışık tutmaktadır” dedi.

  8- KKTC Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'la Başbakanlık Merkez Bina’da görüştü. Görüşmenin ardından basına açıklama yapılmadı.

 9- Afganistan’da ISAF’ta görev yapan Türk Birliği’nin komutanı Kurmay Albay Faruk Sungur, Mezarı Şerif’teki birliği ziyareti dönüşünde geçirdiği trafik kazası sonucu şehit oldu.

 10- Türkiye-Şili Serbest Ticaret Anlaşması (STA), Şili’nin başkenti Santiago’da Devlet Başkanı Michelle Bachelet Jeria’nın da katıldığı törenle, Devlet Bakanı Zafer Çağlayan ile Şili Dışişleri Bakanı Mariano Fernandez tarafından imzalandı. Törende konuşan Jeria, Türkiye'nin hem bulunduğu coğrafi konum hem de ekonomik gelişim açısından çok önemli bir potansiyele sahip olduğunu belirtti.
 Törenden sonra düzenlenen basın toplantısında konuşan Bakan Çağlayan, anlaşmanın, Türkiye'nin Amerika kıtasında yaptığı ilk anlaşma olduğunu, anlaşmayla ticarete konu mal ve hizmetler kapsamının genişleyeceğini, özellikle enerji, savunma sanayi, inşaat ve turizm alanında çok önemli gelişmeler olacağını, ticaret hacminin en az ikiye katlanacağını kaydetti. 
 Fernandez de yaptığı konuşmada, imzalanan STA'nın kendileri için çok önemli olduğunu, son anlaşmayla dünya ticaretinin yüzde 85'inin yapıldığı ülkelere ulaşabileceklerini söyledi.

 11- Resmi ziyaret için İngiltere’nin başkenti Londra’da bulunan Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev düşünce kuruluşu Chatham House’a yaptığı açıklamada, Türkiye ile Ermenistan arasındaki yakınlaşmaya değinerek Ermeni sorununun Türkiye ile aralarındaki ilişkileri etkilemeyeceğini ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın Karabağ sorunu çözülmeden Ermenistan sınırının açılmayacağı yönündeki sözlerinin kendilerini rahatlattığını belirtti.

 12- Avrupa Parlamentosu Başkanlığı’na Polonya milletvekili Jerzy Buzek seçildi.


15 TEMMUZ 2009


 1- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, MGK üyesi Devlet Bakanı ve Başbakan yardımcıları Cemil Çiçek ve Ali Babacan, Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, İçişleri Bakanı Beşir Atalay ve Adalet Bakanı Sadullah Ergin ile Başbakanlık Resmi Konutu’nda bir toplantı yaptı.
 Toplantı sonrası açıklama yapan Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Cemil Çiçek, “Toplantının gündemi, tümüyle güvenlik ve özellikle de terör konusudur. Son MGK’da yapılan değerlendirmeler ışığında bugün bir değerlendirme yaptık” dedi. Bakan Çiçek, Yargıtay Başkanı Hasan Gerçeker’in askere sivil yargı yolunun açılmasına ilişkin ‘Biçimsel olarak anayasaya aykırıdır’ sözleriyle ilgili olarak da, “Bir kanunun anayasaya aykırılığının tespit edileceği yer, Yargıtay değil. Yargılama sürecine yargının kendisinin müdahale etmemesi lazım. Bir yasa anayasaya aykırı ise bunu belirleyecek olan Anayasa Mahkemesi’dir” dedi.

 2- Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Burak Özügergin haftalık basın toplantısında, “Biz Çinli yetkililere bölgede birlik, düzen, sükunet ve uyumu yani istikrarı sağlamalarını beklediğimizi hep söyledik. Türkiye olarak da her türlü yardıma  hazır olduğumuzu ilettik. Çok üzücü olaylardan sonra yavaş yavaş nispi bir istikrarın yerleştiğini duyuyoruz” dedi.

 3- Maliye Bakanlığı’nın ocak-haziran dönemine ilişkin Bütçe Gerçekleşme Raporu’na göre bütçe 23 milyar 205 milyon TL açık verdi. Ocak-Haziran döneminde bütçe giderleri 24.1 artarken, gelirleri ise yüzde 0.9 azaldı.

 4- Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Mısır Cumhurbaşkanı Hüsnü Mübarek’in davetlisi olarak Mısır’ın Şarm El Şeyh kentinde düzenlenen ‘Bağlantısızlar Hareketi Zirvesi’ne katıldı. Cumhurbaşkanı Gül zirvede, birçok konuk devlet ve hükümet başkanlarıyla ikili görüşmelerde bulundu.

 5- İran’dan Ermenistan’a hareket eden yolcu uçağı havalandıktan kısa bir süre sonra düştü. Kazada 168 kişi hayatını kaybetti.


16 TEMMUZ 2009


 1- Yargıtay Başkanı Hasan Gerçeker, askere sivil yargı yolunun açılmasına ilişkin ‘Biçimsel olarak anayasaya aykırıdır’ sözleriyle ilgili eleştiriler üzerine yaptığı açıklamada,  “Bu tür düzenlemeler usulüne uygun olarak, anayasa değişikliğiyle birlikte yapılsaydı bu tartışmalar ortaya çıkmazdı, bu sıkıntılar olmazdı. Biz ‘askeri yargı alanında değişiklik yapılmasın’ demiyoruz. Bunlar yapılsın ama bütünlük içinde yapılsın, bu tür tartışmalara zemin hazırlamasın. Demokrasi kurallarına uygun görmediğim bir konuyu elbette ki gündeme getirmek zorundayım. Bu benim hem sorumluluğum hem de yetkim dahilinde” dedi.

 2- Milli Eğitim Bakanı Nimet Çubukçu Başkent Öğretmenevi’nde düzenlenen ‘Ders Kitaplarında Toplumsal Cinsiyet Ayrımcılığı’ konulu çalıştayda yaptığı konuşmada, cinsiyetçi bakış açısının eğitimde de bulunduğunu söyledi. Bakan Çubukçu, “Cinsiyet eşitliği başta zihinlerimizde daha sonra da toplumsal önyargıların yıkılmasıyla gerçekten hayatımıza yansıyacaktır” dedi.

 3- Sağlık Bakanı Recep Akdağ, 19 Temmuzda yürürlüğe girecek olan sigara yasağına ilişkin esnaf ve küçük işletmelerin sorunlarını dinlemek üzere, TESK Genel Başkanı Bendevi Palandöken'i ziyaret etti. Ziyaretin ardından gazetecilere açıklamada bulunan Bakan Akdağ, TESK'in, 19 Temmuz'da başlayacak sigara yasağının süresinin ''kahve, lokanta ve turizm işletmeleri için bir orta yol bulununcaya kadar'' uzatılmasına ilişkin talebine sıcak bakmadıklarını söyledi. Bakan Akdağ, bunun mümkün olmadığını belirterek “Vatandaşlarımız bu uygulamadan çok fayda görecek. Ben esnafın işinin azalmayacağını tam tersine artacağını düşünüyorum. Bu uygulamadan zarar görecek tek sektör var; o da sigara firmalarıdır” dedi.

 4- ‘Yatırımlarda Devlet Yardımları Hakkında Karar’ Resmi Gazete’de yayımlandı. Karar ile yeni teşvik sisteminde 31 Aralık 2010 yılına kadar ve sonrasında verilecek olan destek tutarları belirlendi.

 5- DP Genel Başkanı Hüsamettin Cindoruk Ankara’nın Polatlı ilçesindeki incelemeleri sırasında gazetecilerin sorularını cevaplandırdı. Cindoruk, “askere sivil yargı yolunu açan yasa” ile ilgili olarak, bu değişikliğin kurumlar arası tartışmaları çoğaltacağını söyledi. Cindoruk, parça parça bir anayasayı tartışmak yerine hukuka uygun yeni bir anayasa yapılması gerektiğini ifade etti.

 6- YÖK üyesi Bülent Serim görevinden istifa etti.

 7- Devlet Bakanı Zafer Çağlayan Şili’nin başkenti Santiago’da, Enerji Bakanı Marcello Ramos Tokman ile görüşmesinin ardından yaptığı açıklamada, iki ülke arasındaki işbirliği imkanları konusunda görüş alışverişinde bulunduklarını söyledi. Şili ile yenilenebilir enerji alanında işbirliği için mutabakat sağladıklarını ifade eden Bakan Çağlayan, müşterek petrol arama konusunda da iş birliği imkanlarını görüştüklerini söyledi. Tokman ise “İki ülkenin hedefleri benzer. Benzer olan hedefler için yapılacak politikaların belirlenmesi çok önemli” dedi.

 8- Dünya Uygur Kongresi Başkanı Rabia Kadir, Amerika’nın Sesi ve TGRT Haber TV ortak yayınına katılarak, bölgede yaşanan gelişmeleri anlattı. Kadir,  olayları ‘soykırım’ olarak niteleyen Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’a ve Türk halkına destekleri için teşekkür etti.

 9- Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Moody’s’in Türkiye analizinde, enflasyonun yüzde 7.5 hedefinin altında kalmaya devam edeceği, Merkez Bankası’nın enflasyonun hedefin altında gerçekleşmesinin maliyetini artırmamak için faiz oranlarını indirmeye devam edeceği kaydedildi.

 10- Amerikan uzay mekiği ‘Endeavour’ Florida eyaletindeki Kennedy uzay merkezinden başarıyla fırlatıldı. Yedi astronottan oluşan mürettebatın görev yaptığı mekik, uzayda 16 gün kalacak ve Japonya’nın yer yörüngesinde yapımı süren Uluslararası Uzay İstasyonu’nda Kibo (Ümit) laboratuarının üçüncü ve son bölmesini monte edecek, UUİ’nin güneş paneli akülerini de yenileyecek.

17 TEMMUZ 2009
 

 1- Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Türkiye’ye çalışma ziyareti gerçekleştiren Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas’ı Çankaya Köşkü’nde kabul etti. Cumhurbaşkanı Gül görüşmenin ardından düzenlenen basın toplantısında, bölgede önemli gelişmelerin yaşandığı bir dönemde ikili ilişkiler ve barış süreci ile ilgili istişarede bulunduklarını belirterek “Ortadoğu’da yerleşim yerleri, arazi istimlakları, Doğu Kudüs’ün statüsünü değiştirmeye yönelik çabalar ve tahliye uygulamaları barış sürecini zorlaştırıyor” dedi.
 Devlet Başkanı Abbas da Ada’yla ilgili Rum tezlerine destek verdiği yönündeki iddiaların hatırlatılması üzerine “Böyle bir şey vaki olmamıştır, bu asılsızdır. Kendimize ait meselemiz var, üstelik zor ve çetrefilli bir problem. Bu sebeple, bu tür meselelere görüşmelerimizde değinmeyiz” dedi.

 2- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, AK Parti Konya İl Kongresi’nde yaptığı konuşmada, AK Parti’nin iktidara geldiği günden beri dimdik ayakta durup aralıksız çalıştığını, muhalefetin ise sadece laf ürettiğini söyledi.
 Konya-Ankara arası Yüksek Hızlı Tren Projesi’nin ilk ray kaynağının yapılması törenine de katılan Başbakan Erdoğan, “2010 yılı sonu itibariyle aksilik olmazsa Konya-Ankara arasında hızlı tren hattını işletmeye almış olacağız” dedi.
 Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım da hükümetin demiryollarına 6 yılda 7 milyar TL kaynak aktardığını belirterek, “Demiryollarını dışa bağımlılıktan kurtarmayı amaçladık. Bu doğrultuda rayların Türkiye’de üretilmesi yönünde çalışmalar yaptık. Kapanma noktasına gelen Kardemir, artık hızlı tren rayı yapar hale geldi” dedi.

 3- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Cemil Çiçek, CNN Türk’te yayınlanan “Eğrisi Doğrusu” programında, Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulu’nun (HSYK) bir idari organ olduğunu, yargı organı olmadığını belirterek, “Yargıya müdahale anlamına gelebilecek her türlü icraattan kaçınmaları gerekir” dedi.

 4- Anayasa Mahkemesi, Ergenekon savcıları tarafından soruşturma sırasında örgüt üyelerine bilgi aktarmakla suçlanan Başkan Vekili Osman Paksüt hakkında soruşturma açılmasına yer olmadığına karar verdi.
 5- Devlet Bakanı Zafer Çağlayan, Brezilya Enerji Bakanı Edson Lobao’yu kabulünde yaptığı açıklamada, enerji alanındaki potansiyel konuları ele aldıklarını, gerek Petrobras’la, gerek biyoyakıtta iş birliğinin önemli olacağını söyledi.

  6- RTÜK Başkanlığı’na Prof. Dr. Davut Dursun seçildi. Dursun, seçimin ardından düzenlenen basın toplantısında “Önümüzdeki dönemde öncelikli konumuz; RTÜK yasasının, AB ve Avrupa Parlamentosu’nun yayınladığı görsel, işitsel medya direktifi çerçevesi içinde uyumlaştırılması olacak” dedi.

18 TEMMUZ 2009


 1- Cumhurbaşkanı Abdullah Gül boşalan YÖK üyeliklerine, Boğaziçi Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ayşe Soysal ile İstanbul Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Yunus Söylet’i seçti.

 2- Devlet Bakanı Zafer Çağlayan düzenlediği basın toplantısında, Şili ve Brezilya temaslarını değerlendirdi. Merkez Bankası’nın faiz oranlarını düşürmeye devam etmesi gerektiğini ifade eden Bakan Çağlayan, “Bankaların, normal firmalara, KOBİ’lere yüzde 20 faizle kredi kullandırmasını anlamak mümkün değil. Bankacılık siteminin bu konuyu tekrar gözden geçirmesinde fayda olacağı kanaatindeyim” dedi.

 3- Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu TRT 1 televizyonunda yayınlanan bir programda yaptığı açıklamada, Türkiye’nin Kafkasya’da yaşayan bütün etnik gruplarla ilişkisi bulunduğunu ve ilkesel olarak hiçbir yerde etnik veya mezhepsel çatışmayı desteklemeyeceğini söyledi. Kıbrıs görüşmelerine de değinen Bakan Davutoğlu, KKTC üzerinde uygulanan haksız ambargoların sürmesi durumunda “Ya karşılıklı müzakerelerle bu statüko değişir ya da alternatif yolları hep beraber düşünmek zorunda kalırız” dedi.

 4- Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay, Balıkesir’in Erdek ilçesinde devam eden arkeolojik kazı incelemeleri sırasında gazetecilere yaptığı açıklamada, Türk turizminin krize rağmen geçen yıl 20 milyar doların üzerinde gelir elde ettiğini belirterek, ''Akdeniz bölgesindeki ülkeler arasında krize rağmen iyi durumdayız. Ama sektörü destekleyecek bazı önlemler almamız gerekiyor” dedi.

 5- DP Genel Başkanı Hüsamettin Cindoruk DP Ankara İl Binası’nın açılış töreninde yaptığı konuşmada, “Bu ülkede demokrasinin ve siyasetin istikrara ihtiyacı var. İstikrar sağlanmaya çalışılırken tüm düşüncelere, herkesin görüşüne başvurulmalıdır” dedi.

 6- BDDK Başkanı Tevfik Bilgin Malatya’da düzenlenen “Global Ekonomik Kriz ve Türk Piyasasına Yansımaları” konulu konferansta yaptığı konuşmada, Türk bankalarının sermaye yapısının güçlü olmasının krizin daha fazla derinleşmesine engel olduğunu söyledi.  Bilgin, “Türkiye’nin % 80’inini temsil eden bankalar kötü duruma düşerse bu herkesi olumsuz etkiler” dedi.

 19 TEMMUZ 2009


 1- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, AK Parti Ankara 3. Olağan İl Kongresi’nde yaptığı konuşmada, Ankara ile millet arasındaki duvarları yıkıp kaldırdıklarını ve AK Parti’nin, insan odaklı bir siyaseti benimsediğini belirterek,  ‘yegane karar merci Meclis’tir anlayışı içinde hareket ettiklerini söyledi.

 2- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, Balıkesir’in Edremit ilçesine bağlı Güre beldesinde yaptığı açıklamada,  RTÜK başkanlığına seçilen Prof. Dr. Davut Dursun’la ilgili eleştiriler hakkında, “Bu eleştirileri çok haksız buluyorum. Dursun, çok önemli bir ilim adamıdır. Üniversitede ders vermektedir ve bir köşede fikirlerini özgürce yazmaktadır. Sadece birkaç cümleyi alarak buradan tehlike üretmeye çalışanlar, çok yanlış bir iş yaparlar” dedi.
 Başbakan Yardımcısı  Arınç, AK Parti Manisa İl Kongresi’nde yaptığı konuşmada ise partililere kendi kişisel hırsları doğrultusunda hareket etmemeleri tavsiyesinde bulundu.

 3- Irak Başbakan Yardımcısı Rafi el İsavi resmi temaslarda bulunmak üzere Türkiye’ye geldi.

 4- KKTC Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat, ‘20 Temmuz Barış ve Özgürlük Bayramı’ sebebiyle Bayrak Radyo Televizyonu’ndan (BRT) yaptığı açıklamada, gelecek güvencesi için, muhtemel bir barış antlaşmasında Türkiye Cumhuriyeti’nin garantörlüğünü tartışma konusu yaptırmayacaklarını belirterek “Türkiye’nin güvencesi bizim için kaçınılmazdır” dedi.
 Cumhurbaşkanı Talat, kutlamalara katılmak üzere KKTC’ye giden  Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Cemil Çiçek ve beraberindeki heyeti kabul etti. Yıl sonuna kadar olumlu bir sonuca varılmasını umut ettiklerini kaydeden Başbakan Yardımcısı Çiçek, “Bu müzakerelerin, kalıcı, hakkaniyete uygun, kardeşlerimizin hak ve hukukunu gözeten bir sonuca varması hepimizin arzusudur” dedi.
 Öte yandan Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Kıbrıs Barış Harekatı’nın 35. yıl dönümü ile Barış ve Özgürlük Bayramı dolayısıyla yayımladığı mesajda, Kıbrıs’ta 1974 öncesindeki sıkıntılı günlerin bir daha yaşanmasına müsaade edilmeyeceğini belirterek “Güney Kıbrıs’ın, Kıbrıs Türk halkını tahakküm altına alma çabaları asla sonuç vermeyecektir. KKTC bugün diplomaside de ekonomide de geçmişten farklı bir konuma sahiptir. KKTC, gelecekte yeni nesillerle daha da güçlenerek, Doğu Akdeniz’de barışın sembolü olmaya devam edecektir” dedi.

 5- ABD Dışişleri Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Matthew Bryza, Atina’da yayımlanan ‘Ethnos’ gazetesine verdiği demeçte, Kıbrıs meselesinde çözüme ulaşılamazsa AB’nin de zarar görebileceğini söyledi.

 6- Çin’in Sincan Uygur Özerk Bölgesi’ndeki çatışmalar devam ediyor. Urumçi kentinde yaşanan olaylarda Çin polisinin 12 Uygur’u daha öldürdüğü bildirildi.

 7- İsrail Başbakanı Benyamin Netenyahu, ABD’nin Doğu Kudüs’teki bir otelin inşasının durdurulması çağrısı üzerine yaptığı açıklamada, İsrail’in Kudüs üzerindeki egemenliğinin, ABD talepleri ne olursa olsun tartışma konusu olamayacağını söyledi.

 8- ABD Savunma Bakanı Robert Gates ‘Los Angeles Times’ gazetesine yaptığı açıklamada, Afganistan’da gelecek yaza kadar ilerleme kaydetmeleri gerektiğini, aksi takdirde Amerikan halkının uzun bir Afganistan savaşını desteklemeyeceğini söyledi.


 
20 TEMMUZ 2009


 1- Cumhurbaşkanı Abdullah  Gül Kıbrıs Barış Harekatı'nın 35. yıl dönümü dolayısıyla, KKTC Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat'a gönderdiği mesajda, “Türkiye'nin etkin ve fiili garantisi, varılacak çözümle sağlanacak barış ve istikrarın vazgeçilmez unsuru olacaktır. Müzakerelerin ilanihaye devam edemeyeceğini, Kıbrıs Türkü'nün sabırlı ve iyi niyetli çabalarının karşılıksız bırakılması ve sürecin bir kez daha akamete uğratılması durumunda, çözümsüzlüğün bedelinin Kıbrıs Türkü'ne ödetilemeyeceğini herkesin bilmesi gerekir” dedi.

 2- AK Parti MKYK, Genel Başkan ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında toplandı. Toplantının ardından yapılan yazılı açıklamada, Genel Başkan ve Başbakan Erdoğan'ın Türkiye, Avusturya, Almanya, Romanya, Bulgaristan ve Macaristan arasında imzalanan Nabucco Projesi'nin önemine değindiği belirtilerek, bu projenin, Türkiye'nin güvenilir ortak profilini güçlendireceğine atıfta bulunduğu kaydedildi.
 Açıklamada, Başbakan Erdoğan'ın, yurt içi ve yurt dışında gerçekleştirilen faaliyetler ile önümüzdeki günlere ilişkin program ve temasları konusunda MKYK üyelerine bilgi verdiği de ifade edildi.

 3- CHP Genel Başkanı Deniz Baykal Antalya ziyareti dönüşü uçakta gazetecilere yaptığı açıklamada, TBMM Başkanlığı seçiminde Köksal Toptan’ı desteklediklerini söyledi. Turizmde büyük bir kriz yaşandığını belirten Baykal, hükümetin turizm sektörüne yönelik  KDV oranlarını yüzde 8’den 18’e yükseltmesinin de krizi büyüttüğünü kaydetti.

 4- Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu düzenlediği basın toplantısında, terörle mücadele ve Kürt meselesi konusunda işleyen bir süreç olduğunu belirterek, “Türkiye geçmişte sıcak takip yaptı, kara harekâtı yaptı. Ama artık kapsamlı çözüm yollarına ihtiyaç var” dedi. AB ve Kıbrıs’tan sonra dış politikada ikinci çalışma alanının Türkiye- ABD ilişkileri olduğunu belirten Bakan Davutoğlu ABD’deki yeni yönetimle birlikte Türkiye-ABD ilişkilerinin çok olumlu bir seviyeye geldiğini dile getirdi.
 
 5- 20 Temmuz Kıbrıs Barış Harekâtı’nın 35. yıl dönümü, KKTC’de gerçekleştirilen törenlerle kutlandı. Törene katılan Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Cemil Çiçek konuşmasında, ilgili bütün tarafların Kıbrıs Türk tarafının yaptığı gibi yapıcı bir anlayışla hareket etmesi halinde, Kıbrıs’ta 2009 yılı sonuna kadar kapsamlı çözüme ulaşılmasının mümkün olduğunu düşündüklerini kaydetti.

 6- İtalya’da bulunan Sanayi ve Ticaret Bakanı Nihat Ergün ile Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız Milano’da düzenlenen “Akdeniz İçin Ekonomik ve Mali Forum” toplantısı öncesinde Türk iş adamlarıyla bir araya geldiler. Türk işadamlarından, İtalya’daki sorunları hakkında bilgi alan Bakan Ergün, Türk müteşebbislerin yabancı ülkelerdeki varlığının önemine işaret ederek, “Küreselleşme fırsatlarını iyi değerlendirmek için küresel ölçekte işletmelerimizin, iş adamlarımızın olması lazım” dedi.

21 TEMMUZ 2009


 1- Devlet Bakanı Zafer Çağlayan, Makedonya Devlet Bakanı Hadi Nezir’i kabulünde yaptığı konuşmada, iki ülke arasında işbirliğinin geliştirilmesine büyük önem verdiklerini ve bu yöndeki temaslarına devam edeceklerini söyledi. Nezir de yaptığı konuşmada, iki ülke arasında işbirliğinin geliştirilmesi çalışmaları kapsamında Türkiye'de Ekonomi İş Forumu düzenlemek istediklerini kaydetti.

 2- Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulu (HSYK), 1332 hakim ve savcının yer değişikliği kararnamesini imzaladı.

 3- Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu Türkiye-Irak Yüksek Düzeyli Stratejik İşbirliği Konseyi toplantısının ardından yaptığı açıklamada, Türkiye ile Irak arasında yapılması planlanan işbirliği konseyi için hazırlık toplantısı yaptıklarını kaydetti.

 4- Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, Türkiye-Rusya Karma Ekonomik Komisyon toplantısı nedeniyle Türkiye'de bulunan Rusya Başbakan Yardımcısı Igor Sechin’i kabulünün ardından yaptığı açıklamada, iki ülke arasında enerjiden, altyapıya, ulaştırmadan, turizme varıncaya kadar bir çok işbirliği alanının mevcut olduğunu söyledi.
 Sechin de yaptığı konuşmada, iki ülke arasındaki ekonomik ve ticari ilişkilerin hacminin oldukça büyük olduğunu belirtti ve  Nabucco Projesine ilişkin olarak, her türlü projeyi desteklediklerini ifade etti.

 5- YÖK Genel Kurulu Prof. Dr. Yusuf Ziya Özcan başkanlığında toplandı. Toplantının ardından yapılan yazılı açıklamada, 2010 yılından itibaren uygulamaya konulacak iki aşamalı üniversiteye giriş sisteminde yerleştirme puanlarının hesaplanmasında, ağırlıklı ortaöğretim başarı puanlarının 0.15 katsayısı ile çarpılmasına karar verildiği belirtildi. Adaylardan öğretmen lisesi, imam hatip lisesi veya meslek lisesi mezunu olanların kendi alanlarındaki programları tercih etmeleri halinde ağırlıklı ortaöğretim başarı puanlarının 0.06 ek katsayı ile çarpımı sonucunda bulunan değer puana eklenecek.

 6- TÜİK, Satın Alma Gücü Paritesi’ne (SAP) göre 2008 yılına ilişkin ''Tüketim Mal ve Hizmetleri'' verilerini açıkladı. Türkiye, SAP çalışmaları çerçevesinde Avrupa Karşılaştırma Programı’na katılan 37 ülke arasında, tüketim mal ve hizmetleri karşılaştırmalı fiyat düzeyi endeksi sıralamasında 25’inci oldu.

 7- Dünya Uygur Kongresi Başkanı Rabia Kadir ABD’nin başkenti Washington’da düzenlediği basın toplantısında, Türkiye’nin Çin’in Sincan Uygur Özerk Bölgesi’nde yaşanan olaylara ilişkin tutumundan çok memnun olduklarını belirterek Türkiye’ye teşekkür etti.

 8- Ermenistan Dışişleri Bakanı Edvard Nalbantyan başkent Erivan’da AB heyetiyle görüşmesinin ardından düzenlenen basın toplantısında, ''Türkiye ile ilişkilerin düzelme şansı hala var. İlişkilerin normalleşmesi bölgenin refahını olumlu yönde etkileyecek, Azerbaycan da bu bölgenin bir parçasıdır'' dedi.

 9- Güney Kıbrıs Rum Yönetimi (GKRY) lideri Dimitris Hristofyas gazetecilere yaptığı açıklamada, Kıbrıs Türk tarafının, çözüm sonrasında oluşacak devletin şekline ilişkin görüşlerinin Kıbrıs Rum tarafınınkinden taban tabana zıt olduğunu söyledi.

22 TEMMUZ 2009


 1- Cumhurbaşkanı Abdullah Gül Erzurum’da düzenlenen İkinci Doğu Anadolu Kalkınma ve İşbirliği Toplantısı’nda yaptığı konuşmada, “Türkiye olarak enerjimizi, zaman kaybettiren konulara harcamamamız gerekir. Büyük ülkelerin daima farklılıkları vardır. Farklılıklarımızdan şüphelenmeye başlarsak, enerjimiz boşa gider. Bütün enerjimizi halkımızın refahını, mutluğunu artırmaya harcamamız lazım” dedi. Cumhurbaşkanı Gül, ayrıca  bölgelerarası farklılıkların giderilmesi için işadamlarına Doğu Anadolu’da yatırım yapmaları çağrısında bulundu.

 2- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan Suriye’ye hareketinden önce Esenboğa Hava Limanı’nda gazetecilerin sorularını cevaplandırdı. Kürt sorunun çözümüne yönelik kapsamlı çalışmaları olduğunu belirten Başbakan Erdoğan bu çerçevede TRT Şeş’in yayına başladığını ve üniversitelerde Kürt Dili ve Edebiyatı bölümleri açıldığını söyledi. Bu konuda İçişleri Bakanlığı’nı görevlendirdiklerini söyleyen Başbakan Erdoğan yapılan çalışmaların değerlendirileceğini ve söylem birliği içerisinde kamuya açıklanacağını ifade etti. Başbakan Erdoğan,  YÖK’ün üniversiteye girişte meslek liselerine yönelik katsayıyı kaldırmasına ilişkin bir soru üzerine ise “Eğitim özgürlüğüne yönelik bir haksızlık giderilmiştir” dedi.

 3- Devlet Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış İstanbul’da Beşiktaş Kaymakamlığı’nı ziyaretinde yaptığı açıklamada, “AB, Türkiye’de daha geniş kapsamlı bir yargı reformunun gerekliliğini sürekli dile getiriyor. Onun için yargının her aşamasında reform gerekiyor. Ayrıca AB ilerleme raporlarında da bu konu gündeme getiriliyor” dedi.

 4- Devlet Bakanı Zafer Çağlayan ‘İSO 500 Büyük Sanayi Kuruluşu’ araştırma sonuçlarının açıklandığı toplantıda yaptığı açıklamada, ihracattaki gelişmelerin olumlu göründüğünü belirterek, Türkiye’nin, son üç ayda geriye dönüş ve tekrar büyümeye başlayan bir trend içinde olduğunu söyledi.

 5- Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız TÜSİAD’ı ziyaretinin ardından yaptığı açıklamada, enerji üretim şirketlerinin özelleştirilmesi, doğalgaz piyasasının liberalleştirilmesi, yenilenebilir  enerji yasasının çıkarılma süreci, enerji piyasasındaki yatırımlar gibi bir çok konuda görüş alışverişinde bulunduklarını söyledi.
 6- İSO Başkanı Tanıl Küçük “Türkiye’nin En Büyük Sanayi Kuruluşu 2008” araştırmasının sonuçlarını açıkladığı basın toplantısında, küresel mali krizin tüm ülkeler gibi Türkiye’yi de olumsuz etkilediği, ancak Türkiye ekonomisindeki etkilenmenin mali sektörden çok reel sektör boyutunda ortaya çıktığını kaydetti.

  7- Suriye’de bulunan Başbakan Recep Tayyip Erdoğan Devlet Başkanı Beşar Esad ile görüşmesinin ardından Halep Üniversitesi’nde kendisine fahri doktora unvanı verilmesi nedeniyle düzenlenen törene katıldı. Başbakan Erdoğan burada yaptığı konuşmada, 1950-1960 yılları arasında Türkiye ile Suriye sınırı arasına döşenen mayınların bulunduğunu, bu mayınların Suriye tarafından temizlendiğini, Türkiye'nin de temizlemek için yasa çıkarttığını söyledi. Ortadoğu'nun hassas bir bölge olduğunu belirten Başbakan Erdoğan, Türkiye'nin bu hassas bölgede her zaman olumlu bir rol oynama gayreti içerisinde olduğunu kaydetti.


 23 TEMMUZ 2009


 1- Cumhurbaşkanı Abdullah Gül Erzurum Kongresi’nin 90. yılı kutlamaları nedeniyle Erzurum’da düzenlenen törende yaptığı konuşmada, 90 yıl önce gerçekleştirilen kahramanlıkları bir kez daha hatırladıklarını belirterek, “Bunun anlamını bilelim ve vatanımızı sevelim” dedi.

 2- CHP Genel Başkanı Deniz Baykal Genel Merkez’de düzenlediği basın toplantısında, hükümetin başlattığı ‘demokratik açılım’ ile ilgili değerlendirmelerde bulundu. Baykal, “Terörün kesin, net, inandırıcı bir şekilde ortadan kalkacağını görmeden hiçbir biçimde bir temasa, müzakereye, ilişkiye sakın girmeyin” dedi.

 3- Anayasa Mahkemesi, Suriye sınırındaki mayınların temizlenmesi ile ilgili yasanın yürürlüğünü kısmen durdurdu. Gerekçe, mayınların temizlenmesi karşılığında temizleme işlemini yapan firmanın o bölgede tarımsal faaliyetlerde bulunması ve bu bölgeye komşu kamu arazilerinin aynı firmaya verilmesini içeren maddeleri kapsıyor.
 Maliye Bakanlığı’ndan konuya ilişkin olarak yapılan açıklamada, söz konusu kanunun temel amacının Ottowa Sözleşmesi gereğince Türkiye’deki mayınların temizlenmesi ve aynı zamanda temizlenen alanlardaki verimli tarım arazilerinin ekonomiye kazandırılması olduğu belirtilerek, “Anayasa Mahkemesi tarafından söz konusu karar göz önünde bulundurularak, kanunun uygulanmasını sağlamak üzere gerekli işlemler devam ettirilecektir” denildi.

 4- Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulu (HSYK), 87 kişilik idari yargı kararnamesini karara bağladı.

 5- Maliye Bakanı Mehmet Şimşek Gaziantep Sanayi Odası toplantısında yaptığı konuşmada, Türkiye’de büyümenin özel sektör liderliğinde gerçekleştiğini belirterek, “Son 5-6 yıldır büyümenin motoru, vatandaşın tüketimi ve özel sektör yatırımıdır” dedi.

 6- DP Genel Başkanı Hüsamettin Cindoruk ile ANAP Genel Başkanı Salih Uzun ANAP Genel Merkezi’nde düzenledikleri ortak basın toplantısında, “26 yıllık ayrılığa son veriyoruz” sloganı çerçevesinde, iki parti arasında bütünleşme konusunda uzlaşma sağlandığını açıkladılar.


24 TEMMUZ 2009


 1- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, AK Parti Genel Merkezi’nde milletvekilleriyle düzenlediği istişare toplantısında, son günlerde kamuoyunda tartışma konusu olan ‘demokratik açılımı’ değerlendirerek, bu konuda ciddi bir çalışma yapıldığını kaydetti.

 2- Genelkurmay Başkanlığı İletişim Daire Başkanı Tuğgeneral Metin Gürak haftalık basın toplantısında, Aden Körfezi’nde NATO komutasında görev yapan TCG Gediz Firkateyni tarafından korsanlık faaliyeti yapacağı tespit edilen bir haydut teknesine düzenlenen harekatta 5 kişinin etkisiz hale getirildiğini bildirdi.

 3- CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, “CHP olarak, milletvekili arkadaşlarımız bugün görev yapmakta olan Sayın Köksal Toptan’ın önümüzdeki dönemde de Meclis Başkanı olarak seçilmesine anlayışla yaklaşmaktadırlar. Bunu, aldığım bir temel izlenim olarak sizlere ifade edebilirim” dedi.

 4- Milli Eğitim Bakanı Nimet Çubukçu gazetecilere yaptığı açıklamada, üniversiteye girişteki katsayı değişikliğinin ülkeye ve ortaöğretime çok önemli katkılar sağlayacağına inandığını, düzenlemenin Anayasa’ya aykırı bir yönü bulunmadığını kaydetti.

 5- TÜBİTAK 2009 yılı ödüllerini kazananlar belli oldu. Bilim Ödülü’ne Prof. Dr. Engin Umut Akaya, Özel Ödülü’ne de Dr. Taner Yıldırım layık görüldü.

 6- NATO Avrupa Müttefik Kuvvetler (SACEUR) Komutanı Oramiral James G. Stavridis, Genelkurmay Başkanı Orgeneral İlker Başbuğ’u ziyaret etti. Görüşmede, NATO ve TSK ile ABD Silahlı Kuvvetleri’ni ilgilendiren konuların ele alındığı bildirildi.

 7- KKTC Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat İstanbul’da düzenlediği basın toplantısında, hedeflerinin yıl sonunda veya 2010 yılı başlarında Kıbrıs sorununu çözmek ve referanduma gitmek olduğunu belirterek “Çözümden umutluyum” dedi.

25 TEMMUZ 2009


 1- Devlet Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış Van Valiliği’ni ziyaretinin ardından yaptığı açıklamada, Türkiye’nin, AB sürecinde çok önemli bir değişim geçirdiğini, devletin ortaya koyduğu yetkinin yerine bireyin haklarının konuşulduğu bir döneme geçildiğini belirterek, “AB sürecinde Türkiye her konuda kendi iç dinamiklerini yeniliyor. Demokratik ve kültürel haklarda Avrupa standartlarında olduğumuz bir dönem içindeyiz. Hukukun daha fazla genişlediği bir ortamı birlikte yaratabileceğimiz bir dönemdeyiz'' dedi.
 
 2- Milli Eğitim Bakanı Nimet Çubukçu Vakıf Üniversiteleri Birliği tarafından İstanbul’da düzenlenen ‘Türkiye'de Yüksek Öğretimin Sorunları’ konulu çalıştayda yaptığı konuşmada, ''Üniversitelerin toplumun beklentilerini karşılayabilmeleri için bilimsel olarak özgür, idari olarak özerk, finansal olarak daha fazla kaynak aktarılan, kendi kaynağını üretebilen bir yapıya sahip olmaları gerekiyor'' dedi.

 3- Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız Balıkesir’in Bandırma ilçesindeki incelemeleri sırasında gazetecilere yaptığı açıklamada, Türkiye’nin enerji ihtiyacını karşılamak için çalışmalar yapmak zorunda olduklarını belirterek, Kyoto Protokolü çerçevesinde hem çevre faktörlerini ön plana almayı, hem de enerjisiz kalmamayı hedeflediklerini söyledi.

 4- MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli partisinin Konya İl Kongresi'nde yaptığı konuşmada, gündemdeki ‘Kürt Açılımı’na sert tepki göstererek, “Cumhurbaşkanının, Başbakanın, ana muhalefetin ve İmralı canisinin böyle bir eksende buluşması büyük bir talihsizliktir” dedi.

 5- Karadağ’da bulunan Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, başkent Podgorica'da Dışişleri Bakanı Milan Roçen ile görüşmesinin ardından düzenlenen basın toplantısında, “Balkanları krizle, gerilimle, savaşla anılan bölge olmaktan çıkarıp, barış, istikrar ve refahla anılan bölge haline getirmeye kararlıyız. Onun için de Karadağ'ın NATO üyeliğine destek vereceğiz dedi.
 Roçen de yaptığı konuşmada, Türkiye'nin Karadağ'ı ilk tanıyan ülkelerden biri olduğunu, ekonomik, ticari ve kültürel alanda birlikte hareket ederek, ilişkilerini daha da güçlendireceklerini söyledi.
 
 6- İKÖ, Sincan Uygur Özerk Bölgesi’nde yaşanan olayları incelemek üzere Çinli yetkililerden izin aldı.
   

26 TEMMUZ 2009


 1- Devlet Bakanı Cevdet Yılmaz kalkınma ajansları ile ilgili yaptığı yazılı açıklamada, Türkiye genelinde 26 kalkınma ajansının kurulduğunu belirterek, bütün bölgelerde sosyo-ekonomik kalkınma girişimlerini başlatacaklarını söyledi.

 2- Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay, Ankara’daki Roma Antik Tiyatrosu kazı alanındaki incelemeleri sırasında gazetecilerin son günlerde yargı tartışmalarıyla ilgili soruları üzerine, “Akay Kavşağı’nın kapatılması ve İstanbul AKM’nin yenilenmesi gibi projelerde yargının verdiği kararları anlamak mümkün değil” dedi.

 3- MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli partisinin Mersin İl Kongresi’ndeki konuşmasında, Türkiye’nin sürekli bir gerginlik ortamında bulunduğunu ve bu kavga gürültü içerisinde asıl sorunların gözlerden saklandığını kaydetti.

 4- DP Genel Başkanı Hüsamettin Cindoruk yaptığı yazılı açıklamada, TBMM Başkanlığı için aday gösterme sürecinin, AK Parti’de anayasaya ve içtüzüğe aykırı geliştiğini belirterek, “Anayasa Mahkemesi bu seçimi ya da adaylığı iptal edebilir. Bu sonuç ise bir yasama organına yakışmaz” dedi.

 5- Yunanistan Dışişleri Bakanı Dora Bakoyanni ‘Elefterotipia’ gazetesine yaptığı açıklamada, Türkiye’nin Avrupalılaşma yolunda zor ve ağır bir dönemden geçtiğini belirterek, “Tüm bunları anlayışla karşılıyorum. Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın çabalarını da anlıyorum. Türkiye anlaşmaları uygulamak zorundadır. Türkiye, aralık ayında tüm AB ülkeleri tarafından denetlenecektir” dedi.


27 TEMMUZ 2009


 1- Cumhurbaşkanı Abdullah Gül Kayseri Organize Sanayi Bölgesi’ni ziyaretinde gazetecilerin gündeme ilişkin sorularını değerlendirdi. Bir gazetecinin, Kürt sorunuyla ilgili olarak ''Türkiye'de güzel şeyler olacak dediniz, oluyor mu?'' şeklindeki sorusunu yanıtlayan Cumhurbaşkanı Gül, “Meselelerimizi çözmek ne kadar çok bizim inisiyatifimizde gerçekleşirse, o kadar çok doğru olur. Türkiye'nin demokratik standartları toplu şekilde yükseltilince, problemler otomatik olarak zaten çözülecektir. Önemli olan Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olan herkesin doğudan batıya, kuzeyden güneye herkesin bu ülkeye olan aidiyetini pekiştirmek, herkesi kendi ülkesinde mutlu mesut yapmaktır” dedi.

 2- Devlet Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış Elazığ Belediye Başkanlığı’nı ziyaretinin ardından yaptığı açıklamada, “Biz yaptığımız hiçbir reformu Avrupalılar mutlu olsun diye yapmıyoruz. Bizim insanımız mutlu olsun, bizim insanımız daha çağdaş standartlarda yaşasın, daha fazla demokrasiye sahip olsun, ifade özgürlüğü daha güçlü olsun, insan hakları daha yerinde olsun diye yapıyoruz” dedi.

 3- Çevre ve Orman Bakanı Veysel Eroğlu, Gelibolu Yarımadası Tarihi Milli Parkı Kabatepe Tanıtım Merkezi Fikir Projesi yarışmasının ödül töreni ve sergi açılışında yaptığı konuşmada, yangınla mücadelede dünyanın en ileri teknolojisini kurduklarını belirterek, ''Binden fazla kara ekibi var. Havadan mücadele için 40 tane uçak ve helikopterimiz var. Geçmişte yangına müdahale süresi 45 dakikaydı ama biz bu süreyi 15 dakikaya indirdik. Bazı hassas bölgelere kamera takip sistemi kurduk” dedi.

 4- RTÜK, Basın-Yayın ve Enformasyon Genel Müdürlüğü, TRT, Gazeteciler Cemiyeti ve Anadolu Ajansı temsilcilerinden oluşan 8 kişilik Türk basın heyeti, Çin’in Sincan Uygur Özerk Bölgesi'nde yaşananları yerinde görmek için başkent Urumçi'ye gitti. Türk heyeti ile görüşen Urumçi Belediye Başkanı Jerla İsamudin, 5 Temmuz’da yaşanan olaylar sırasında 197 kişinin öldüğünü, 1720 kişinin yaralandığını söyledi.

 5- Kuzey Irak’ta yapılan eşzamanlı başkanlık ve parlamento seçimlerini mevcut başkan Mesut Barzani ve iktidardaki KDP-KYP koalisyonu kazandı.
28 TEMMUZ 2009


 1- Cumhurbaşkanı Abdullah Gül Kayseri Büyükşehir Belediyesi’ni ziyaretinde yaptığı açıklamada, “Her fikrin rahatlıkla konuşulduğu, tartışıldığı ama sonunda herkesin ortak bir noktada buluştuğu bir ülkede yaşıyoruz. Biraz Türkiye dışına çıkınca, Türkiye'nin nasıl muhteşem bir ülke olduğunu görüyorsunuz. 10-15 sene geriye gittiğinizde bugünkü haliyle kıyasladığınızda Türkiye'nin nasıl geliştiğini görüyorsunuz. 10 sene sonrasının Türkiye'si çok daha gelişmiş ve çok daha büyümüş olacak” dedi.
 
 2- Türkiye, Irak ve ABD arasında, terör örgütü PKK'ya karşı iş birliğinin geliştirilmesi amacıyla kurulan üçlü mekanizmanın bakanlar düzeyindeki üçüncü toplantısı, Dışişleri Bakanlığı’nda yapıldı. Toplantıya İçişleri Bakanı Beşir Atalay, Irak’ın Ulusal Güvenlikten Sorumlu Devlet Bakanı Şirvan El Vaili, Irak'taki Çokuluslu Gücün Komutan Yardımcısı Tümgeneral Steven Hummer katıldı.
 Bakan Atalay toplantının ardından yaptığı açıklamada, Irak ve ABD'nin terörle mücadele alanındaki işbirliğini geliştirme konusundaki kararlılıklarını görmekten mutluluk duyduklarını belirterek ''Türkiye'ye dönük Irak topraklarındaki terör faaliyetlerinin tamamı toplantının konusudur. Üçlü mekanizmanın oluşturulmasının nedeni de bu tehlikenin önlenmesidir'' dedi. El Vaili de yaptığı konuşmada, Türkiye güvenliğine tehlike teşkil edecek herhangi bir unsurun kendilerini huzursuz ettiğini belirterek, iş birliğinin PKK terör örgütünün varlığı sona erinceye kadar devam edeceğini söyledi.

 3- Dışişleri Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada, Türkiye'nin, Irak'ın toprak bütünlüğünü ve siyasal birliğini zedeleyici ve istikrarını bozucu bir faaliyeti desteklediğinin söz konusu dahi edilmesinin kabulünün hiçbir biçimde mümkün olmadığı ifade edildi.

 4- Bayındırlık ve İskan Bakanı Mustafa Demir, aşırı yağışlar nedeniyle bir haftada ikinci kez sel felaketine uğrayan Giresun’da incelemelerde bulundu. Bakan Demir yaptığı açıklamada, “Giresun, 7269 sayılı yasaya istinaden, afet bölgesi ilan edildi” dedi.

 5- TÜSİAD tarafından yayımlanan ‘Konjonktür Değerlendirme Raporu’nda 2009 yılında ekonominin yüzde 5,2 daralacağı tahminine yer verildi.
 6- Ermenistan Cumhurbaşkanı Serj Sarkisyan, başkent Erivan’da Sırbistan Devlet Başkanı Boris Tadiç ile birlikte düzenlediği basın toplantısında, sınır açılmadığı sürece, Türkiye'nin 2010 Dünya Kupası Eleme Grubu'nda Ermenistan ile yapacağı maçı izlemeye gitmeyeceğini açıkladı. Sarkisyan, “Türkiye'yi, eğer sınırlar açılırsa veya Ermenistan'a karşı ablukaya son verilmesinin eşiğine gelirsek ziyaret edeceğim” dedi.

29 TEMMUZ 2009


 1- İçişleri Bakanı Beşir Atalay düzenlediği basın toplantısında, “Kürt meselesinin” çözümünde atılacak demokratikleşme adımlarına bütün toplum kesimlerinin destek vermesi gerektiğini belirterek, “Kürt meselesi olarak adlandırılan meselenin, vatandaşlarımızın demokratik haklarının genişletilmesi ve pekiştirilmesiyle, nerede yaşarsa yaşasın her vatandaşımızın kendisini devletin eşit ve hür ferdi olarak hissetmesini sağlamakla çözülebileceğine inanıyoruz” dedi.

 2- Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Bosna-Hersek Dışişleri Bakanı Sven Alkalaj’ı kabulünün ardından düzenlenen basın toplantısında, Türkiye'nin Bosna-Hersek'in geleceğiyle yakından ilgilendiğini Bosna-Hersek'in AB ve NATO zeminlerinde bütünleşmesinin, Türkiye ve Bosna-Hersek'in istikrarı açısından önemli olduğunu ifade etti.

 3- Sanayi ve Ticaret Bakanı Nihat Ergün TÜSİAD Başkanı Arzuhan Doğan Yalçındağ’ı kabulünde yaptığı açıklamada, Türkiye'nin kalkınmasını özel sektör eliyle gerçekleştireceğini, özel sektörün Türkiye ekonomisindeki yerinin vazgeçilmez olduğunu söyledi. 

 4- DTP Genel Başkanı Ahmet Türk, TÜSİAD Başkanı Arzuhan Doğan Yalçındağ ve beraberindeki heyetin ziyaretinde yaptığı konuşmada, hükümetin demokratik açılımla ilgili çalışmalarının hızlı ve zamana yaymadan ortaya konulmasını isteyerek, kendilerinin barışa ve demokratik çözüme destek vermeye hazır olduklarını belirtti.

 5- Merkez Bankası Başkanı Durmuş Yılmaz, ‘Enflasyon Raporu’nun tanıtımı için düzenlediği basın toplantısında, kriz sonrası toparlanmanın yavaş ve kademeli olacağını belirterek, “İstihdam artışıyla birlikte iç talepte yaşanılan sıkıntının aşıldığı söylenebilir” dedi. Enflasyon tahminlerini de açıklayan Başkan Yılmaz, 2009 sonu enflasyonunun yüzde 70 ihtimalle, orta noktası 5,9 olmak üzere yüzde 4,9-6,9 aralığında olacağını, 2010 yılı enflasyonunun da orta noktası yüzde 5,3 olmak üzere yüzde 3,7- 6,9 aralığında olmasını tahmin ettiklerini belirtti.

 6- Dünya Uygur Kongresi Başkanı Rabia Kadir Japonya’nın başkenti Tokyo’da düzenlediği basın toplantısında, Çin’in Uygur Özerk Bölgesi’nde 5 Temmuz’da başlayan olayların ardından 10 bine yakın Uygur’un ortadan kaybolduğunu belirterek, uluslararası toplumdan Urumçi’ye bağımsız bir araştırma heyeti gönderilmesini istedi.

30 TEMMUZ 2009


 1- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan televizyonlarda yayınlanan “Ulusa Sesleniş” konuşmasında, Türkiye’nin global krizin etkilerinden her geçen gün adım adım uzaklaşacağına inandığını ifade ederek, “Sıkıntılarımız elbette tümüyle ortadan kalkmamıştır ama gördük ki en olumsuz şartlarda bile ayakta kalmayı, hızımız azalsa bile ilerleme irademizi kaybetmemeyi artık biliyoruz” dedi.

 2- Tarım ve Köyişleri Bakanı Mehdi Eker Türkiye Tohum Gen Bankası’nın temel atma töreninde yaptığı konuşmada, 250 bin örnek kapasiteli, dünyanın 3. büyük gen tohum  bankası olacak ve 2009 Aralık ayında tamamlanması planlanan proje ile Türkiye’nin tarım alanındaki potansiyelini harekete geçirmeyi amaçladıklarını söyledi.

 3- Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Ömer Dinçer düzenlediği basın toplantısında, “Bürokrasinin Azaltılması İşlemlerinin Birleştirilmesi Çalışmaları ve Kamu Hizmetlerinin Sunumunda Uygulanacak Usul ve Esaslara İlişkin Yönetmelik’le ilgili değerlendirmelerde bulundu. Bakan Dinçer, 421 değişik belgenin işlemden kaldırıldığını belirterek, 215 hizmette de noter onayından vazgeçildiğini söyledi.

 4- Sanayi ve Ticaret Bakanı Nihat Ergün düzenlediği basın toplantısında, bakanlığınca yürütülen toplam büyüklüğü 186.9 milyon euro olan ‘Bölgesel Rekabet Edebilirlik Operasyonel Programı’yla ilgili bilgi verdi. Bakan Ergün, AB fonlarından faydalanmayı sağlayacak projelerle doğrudan 10 bin, dolaylı olarak 50 bin kişiye istihdam sağlanacağını söyledi.

 5- MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli yaptığı yazılı açıklamada, hükümetin Kürt açılımına ilişkin değerlendirmelerde bulundu. Bahçeli, “Türkiye’nin milli varlığını hedef alan etnik bölücülük gündemi, AK Parti hükümeti eliyle adım adım ilerlemektedir. Terörle mücadele iradesi olmayan Başbakan, bölücü taleplerin taşeronluğunu yaparak teröre teslim olma hazırlığındadır” dedi.

 6- Başbakanlık Basın-Yayın ve Enformasyon Genel Müdür Vekili Salih Melek yaptığı yazılı açıklamada, bu yıl Türkiye’nin tanıtımının 11 dilde yapılacağını söyledi. Genel Müdürlüğün tanıtım ve medya üzerine çalışmalar yaptığını ve her gün 16 dilde bütün dünyayı takip ettiğini belirten Melek, ”Uluslararası 20 haber ajansı, yabancı gazete, radyo, televizyon yayınları ile web sayfaları izleniyor” dedi.

 7- Avrupa Ligi 3. Eleme Turu’nda Galatasaray, İsrail deplasmanında Maccabi Netanya’yı 4-1, Fenerbahçe de İstanbul’da Macar Honved’i 5-1 yendi.

 8- Lübnan’da bulunan Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu başkent Beyrut’ta Meclis Başkanı Nebih Berri, Dışişleri Bakanı Fevzi Salluh, hükümeti kurmakla görevlendirilen Gelecek Hareketi’nin lideri Saad Hariri ve Hizbullah’ın Parlamento Grubu Başkanı Muhammed Raad ile ayrı ayrı bir araya gelerek, seçimlerden sonraki durum hakkında görüş alışverişinde bulundu.

 9- NATO, Soğuk Savaş döneminde Sovyet tehdidine karşı Türkiye, Belçika, Hollanda, Almanya ve İtalya'ya yerleştirildiği iddia edilen nükleer silahları sahiplenmedi. NATO Sözcüsü James Appathurai düzenlediği basın toplantısında, Belçika Senatosu’na sunulan yasa tasarısına karşı “NATO’nun hiçbir nükleer silahı yok. Nükleer silahlar üye devletlerin kendilerine ait” dedi.

 10- Nijerya’da şeriat isyanı başlatan ‘Batılı Eğitim Haram’ hareketinin camisine ordu tarafından düzenlenen baskında 200 kişi öldü.

31 TEMMUZ 2009


 1- Genelkurmay Başkanı Orgeneral İlker Başbuğ KKTC Silahlı Kuvvetler Günü dolayısıyla verilen resepsiyonda yaptığı açıklamada, 1974’te Kıbrıs Harekatı’nın başarılı olmasında en önemli etkenlerden birinin, dönemin Başbakanı Bülent Ecevit ile Genelkurmay Başkanı Orgeneral Semih Sancar arasındaki uyum ve işbirliği olduğunu söyledi. Orgeneral Başbuğ, “O sırada siyasal otoriteyle askeri makamlar arasındaki uyum ve işbirliği mükemmeldi” dedi.

 2- Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım Kırıkkale’de yapılacak monoblok tren tekeri üretimiyle ilgili protokolün MKEK Sosyal Tesisi’nde düzenlenen imza töreninde yaptığı konuşmada, monoblok teker üretimiyle 100 milyon euroluk tasarruf sağlanacağını söyledi.

 3- Tarım ve Köyişleri Bakanı Mehdi Eker, CHP İzmir Milletvekili Abdülrezzak Erten’in soru önergesine verdiği yanıtta, Çiftçi Kayıt Sistemi’ne dahil olan çiftçilere 2005-2009 döneminde 1 milyar 550 milyon lira kimyevi gübre destekleme, 2003-2009 döneminde ise 2 milyar 463 milyon lira mazot destekleme ödemesi yapıldığını söyledi.

 4- Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay Turistik Otelciler, İşletmeciler ve Yatırımcılar Birliği (TUROB) tarafından İstanbul’da düzenlenen bir toplantıda yaptığı konuşmada, 1 milyon doların üzerinde döviz getiren turizmcilerin ihracatçı kapsamına alınmasıyla ilgili yasa tasarısını Bakanlar Kurulu’na sunduğunu söyledi.

 5- TÜİK, 2009 Mayıs ayı ‘Takvim Etkisinden Arındırılmış Aylık Sanayi Üretim Endeksi’nin bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 13.1 azalarak 105.5’e gerilediğini, ayrıca 2009 Ocak-Haziran döneminde ihracatın yüzde 30.6 azalarak 47 milyar 746 milyon dolara, ithalatın yüzde 41.1 azalarak 62 milyar 325 milyon dolara, dış ticaret açığının ise yüzde 60.7 azalarak 14 milyar 579 milyon dolara gerilediğini açıkladı.

 6- Türk-İş’ten kuruluşunun 57. yıl dönümü nedeniyle yapılan yazılı açıklamada, “Türk-İş, kurulduğu günden bu yana, temsil ettiği kesimin ve emeği ile geçinen herkesin hak ve özgürlüklerini koruma ve geliştirme mücadelesi vermiştir. Tabanında her türlü eğilimi barındıran Türk-İş, hükümetler ve siyasi partilere karşı bağımsızlığı ilke edinmiş, hükümetlerin çalışanlar lehine attığı her adım desteklenirken aleyhte tüm adımlara karşı çıkılmıştır” denildi.
 
  7- IMF’nin hazırladığı raporda, ekonomik kriz nedeniyle zengin ülkelerde finansal sektöre hükümetler tarafından sağlanan desteğin 9.2 trilyon dolar, gelişmekte olan ülkelerde ise bu rakamın 1.6 trilyon dolar olduğu belirtildi.
 

A PHP Error was encountered

Severity: Notice

Message: Undefined index: query

Filename: libraries/Functions.php(679) : eval()'d code

Line Number: 106