28.6.2009
×

Hakkında

Künye

İletişim

                                               1 HAZİRAN 2009

 1- TBMM Başkanı Köksal Toptan Zonguldak Belediyesi’ni ziyaretinde gazetecilerin gündeme ilişkin sorularını değerlendirdi. Mayınlı arazilerin temizlenmesinin 1992 yılından beri gündemde olduğunu belirten Başkan Toptan, terör konusuna da değinerek, terörün bitirilmesi konusunda herkesin sorumluluk duygusuyla hareket etmesi gerektiğini söyledi.

 2- Bakanlar Kurulu Başbakan Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında toplandı. Devlet Bakanı, Başbakan Yardımcısı ve Hükümet Sözcüsü Cemil Çiçek toplantının ardından yaptığı açıklamada,  Tarım ve Köyişleri Bakanlığı’nın adının Tarım ve Gıda Bakanlığı şeklinde değiştirileceğini söyledi. ‘Ulusal Bio Güvenlik Kanun Tasarısı’ taslağının da toplantıda ele alındığını belirten Başbakan Yardımcısı Çiçek, “Bu kanun ile genetiği değiştirilmiş bitkilerin üretimine izin verilmesinin önü açılmış olacak” dedi.

 3- Ekonomi Koordinasyon Kurulu Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Ali Babacan başkanlığında toplandı. Başbakan Yardımcısı Babacan, toplantının ardından TOBB, TÜSİAD, MÜSİAD, TİM ve TİSK temsilcileri ile bir araya geldi.

 4- Devlet Bakanı Zafer Çağlayan “Dünya Ticaret Köprüsü” programı kapsamında düzenlenen ‘İstanbul Dünya Ticaret Bakanları Zirvesi’nde yaptığı konuşmada, “Ülkelerimiz arasındaki ticaret ve yatırımların önündeki engelleri asgari seviyeye indirmek, ticareti kolaylaştırmak ve finansmanı sağlamak amacıyla elimizden gelenin en iyisini yapmalıyız” dedi.

 5- Sağlık Bakanı Recep Akdağ ‘Dünya Sigarasız Günü’ nedeniyle düzenlediği basın toplantısında, kapalı mekanlarda sigara içilmesini yasaklayan kanunla birlikte sigara içme oranının yüzde 33’den yüzde 31’e düştüğünü söyledi. Bakan Akdağ, sigara içme yasağının 19 Temmuz 2009’dan itibaren kahvehane, pastane ve lokanta gibi işletmelerde de uygulanacağını kaydetti.

 6- TİM Başkanı Mehmet Büyükekşi İstanbul’da düzenlediği basın toplantısında, Mayıs 2009’da ihracatın 39.97 gerileyerek 7.4 milyar dolara indiğini söyledi. Bankalara çağrıda bulunan Büyükekşi, reel sektöre kredi kanallarının açılmasını istedi.

 7- ABD’de bulunan Milli Savunma Bakanı Vecdi Gönül başkent Washington’da düzenlenen Amerikan-Türk Konseyi toplantısında, ABD Kongresi’nde Ermeni tezlerine yönelik tasarının kabul edilmemesi için ABD yönetiminin çaba göstermesi çağrısında bulundu.

 8- Türk Federasyonu Kurultayı nedeniyle Hollanda’da bulunan MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli Utrecht şehrinde halka hitaben yaptığı konuşmada, “Vatan ve bayrak orta paydasında bir uzlaşma ve gönül beraberliği başlatmış bulunuyoruz. Bizleri zayıflatan etnik ve mezhep temelindeki ayrımları aşmak zorundayız” dedi.

 9- Irak Cumhurbaşkanı Celal Talabani Irak’ın kuzeyinden petrol ihracatına başlanması nedeniyle Erbil’de düzenlenen törende yaptığı konuşmada, “Biz herkese, Irak’ın birlik ve beraberliği için çalıştığımızı ispatladık. Bunun en belirgin örneği, Kuzey Irak petrolünü Irak boru hattı üzerinden dünyaya göndermemizdir” dedi.

2 HAZİRAN 2009

 1- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan Türkiye İşadamları ve Sanayiciler Konfederasyonu (TUSKON) tarafından İstanbul’da düzenlenen “Türkiye Dünya Ticaret Köprüsü 2009” programının açılışında yaptığı konuşmada, küresel krizin ülkeler ve işletmeler açısından zorlu bir dönemeç olduğunu belirterek “Biz bu sürecin iyi yönetildiği takdirde bir fırsat teşkil edeceğine inanıyoruz. Mesele nerede neyi yapabileceğini bilmekten geçiyor” dedi. Başbakan Erdoğan, krizin başlangıcından itibaren 60’dan fazla tedbir uygulandığını, bunun önemli bir kısmının ihracatı korumaya ve ihracatçıya yönelik olduğunu söyledi.
Devlet Bakanı Zafer Çağlayan da yaptığı konuşmada, gerçekleştirilecek iş birliği ve bağlantıların, önümüzdeki dönemde dünya ekonomisine önemli katkılar sağlayacağını kaydetti.

 2- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan partisinin Meclis grup toplantısında yaptığı konuşmada, TBMM Genel Kurulu’nun gündeminde olan Suriye sınırındaki mayınların temizlenmesiyle ilgili yasa tasarısının, tartışmasız şekilde ülkenin menfaati, milletin çıkarlarıyla örtüşen, Türkiye’ye toprak kazandıracak bir düzenleme olduğunu söyledi.

 3- CHP Genel Başkanı Deniz Baykal partisinin Meclis grup toplantısında yaptığı konuşmada, Suriye sınırındaki mayınlı arazinin temizlenmesi konusunda referandum çağrısında bulunarak “Bunu Meclis’e değil, gelin millete soralım, referanduma gidelim” dedi.

 4- TOKİ Başkanı Erdoğan Bayraktar İstanbul’da düzenlenen 9. Gayrimenkul Zirvesi’nde yaptığı konuşmada, şu ana kadar 360 bin konut inşa ettiklerini ve 140 bin konut daha inşa edeceklerini belirterek, bunun büyük bir kısmının alt gelirli grup ve kentsel dönüşüm projeleri çerçevesinde olacağını söyledi.

 5- DTP Genel Başkanı Ahmet Türk partisinin Meclis grup toplantısında yaptığı konuşmada, Suriye sınırındaki mayınlı arazilerin temizlendikten sonra hak sahiplerine dağıtılması ve yoksul köylüler arasında adil bir şekilde paylaştırılması konusunda muhalefet partileri ile partileri arasında bir konsensüs olduğunu söyledi.
 
 6- ABD’de bulunan Genelkurmay Başkanı Orgeneral İlker Başbuğ Türk-Amerikan İş Konseyi ve Amerikan Türk Konseyi tarafından başkent Washington’da düzenlenen toplantıda yaptığı konuşmada, “Terör örgütü PKK, Irak’ın geleceğinde bir yeri olmayacağını ve amaçlarına silahlı mücadele ile ulaşamayacağını fark etti. Bu nedenle PKK’yı bitirme konusunda özel bir noktaya geldiğimize inanıyoruz” dedi.

 7- ABD’de temaslarda bulunan Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu TRT Türk’te yayınlanan bir programda yaptığı konuşmada, “ABD’nin Türkiye ile transatlantik ilişkilerine dikkat çekmesi, AB ülkelerinin iç işlerine müdahale değildir” dedi. Ortadoğu’nun ABD Başkanı Barack Obama’nın vaat ettiği değişimin test alanı olacağını belirten Bakan Davutoğlu, Rus-Amerikan ilişkilerine de değinerek, bu sürecin Ermeni-Azeri ilişkilerine pozitif katkı yapabileceğini söyledi.

                           3 HAZİRAN 2009

1- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Ankara’da belde belediye başkanlarının katıldığı toplantıda yaptığı konuşmada, TBMM Genel Kurulu’nda Suriye sınırındaki mayınların temizlenmesi ile ilgili yasa görüşülürken muhalefet milletvekillerinin kürsüyü işgal etmelerini eleştirerek, “Bizim bu tasarımızın hiçbir yerinde belirlenmiş, hedeflenmiş, tasarlanmış, bir ülke ya da şirket yoktur. Temenni ederim ki benim ülkemin kuruluşları gelir, bu işi alır” dedi.

2- Danıştay 8. Dairesi, YÖK’ün öğretim üyelerinin kamu ve meslek kuruluşlarında görev almasını üniversite yönetiminin iznine bağlayan genelgesinin yürütmesini durdurdu.

3- Devlet Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış AB Genel Sekreterliği’nde  basın-yayın kuruluşlarının temsilcileriyle bir araya geldi. Türkiye’nin müzakere faslının açılmasına değil, reformlara odaklanması gerektiğini belirten Bakan Bağış, Çek dönem başkanlığı sırasında açılması planlanan iki müzakere başlığından biri olan ‘Sosyal Şart ve İstihdam’ faslının açılmasının önşartı olan sendika reformunun işveren ve işçi kuruluşlarıyla yapılan görüşmeler sonucu beklemeye alındığını söyledi.

4- Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız Kayseri’de oynanan Türk-Azeri dostluk maçı sırasında bir Azeri enerji şirketinin ve aynı zamanda Azerbaycan Futbol Federasyonu Başkanı Rövnag Abdullayev ile bir araya geldi. Bakan Yıldız, Ortadoğu ve Hazar doğalgazını Türkiye üzerinden Avrupa’ya taşıyacak Nabucco Projesi ile ilgili kesin bir anlaşma sağlanamadığını ancak haziran ayı içinde anlaşmayı imzalamak istediklerini söyledi.  

5- ABD’de bulunan Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu başkent Washington’da düzenlenen Amerikan-Türk Konseyi toplantısında yaptığı konuşmada, Başkan Barack Obama’nın Türkiye için ortaya attığı ‘model ortaklık’ kavramının tercih meselesi değil bir gereklilik olduğunu belirterek, iki ülkenin öncelikli dış politika gündeminin örtüştüğünü söyledi.  

6- Yunan Başbakanı Kostas Karamanlis Atina Haber Ajansı’na yaptığı açıklamada, “Türkiye’nin, Avrupa yolunda ilerleyebilmesi için mutabık kalmasının şart olduğu bir AB üyesini (Rumları) tanımadığı sırada, AB geleceğinden söz etmek mümkün değil” dedi.

7- ABD Başkanı Barack Obama Ortadoğu temasları çerçevesinde Suudi Arabistan’ın başkenti Riyad’a gitti.

                 4 HAZİRAN 2009

 1- Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ABD Başkanı Barack Obama’nın Mısır’da gerçekleştirdiği konuşmaya ilişkin olarak Anadolu Ajansı’na yaptığı açıklamada, “Başkan Obama’nın İslam ülkelerinin yurttaşlarının birçoğunun gönlünden geçen duygu ve düşünceleri içtenlikle paylaşması ve bunları ifade etmesi son derece ümit verici. Bölge barışı konularında aldığı pozisyonları da çok isabetli buldum. Dolayısıyla Başkan Obama, bugünkü ifadeleri ve taahhütleriyle İslam ülkeleri bakımından da barış ve istikrar için ortaklık yapılabilir ve yapıcı bir lider olduğunu bir kere daha göstermiş oldu” dedi.

 2- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ‘yeni yatırımları teşvik’ ve ‘istihdam paketini’ düzenlediği basın toplantıyla açıkladı. Dünyanın küresel finans kriziyle başlayıp ekonomik krize dönüşen önemli bir süreçten geçtiğini ve her ülkenin kendine göre tedbirler aldığını belirten Başbakan Erdoğan, kriz ve krizin etkileri geride kaldığında, daha da güçlenmiş, daha sağlıklı bir ekonomiye ve geleceğe doğru ilerlemeye devam edileceğini söyledi.
IMF ile ikili görüşmelerin sürdüğünü belirten Başbakan Erdoğan, “Siyasi noktada öneri taşınırsa ona hiç sıcak bakmayız. IMF ile finans ve ekonomi konuşmalıyız” dedi.
 Başbakan Erdoğan ayrıca, yeni teşviklerinin süresinin dolacağı 2010’da TÜİK’in bütün iller için hazırlayacağı sosyoekonomik gelişmişlik endeksine göre illerin yeniden değerlendirileceğini kaydetti. 

 3- CHP Genel Başkanı Deniz Baykal Aydın’ın Söke ve Koçarlı ilçelerini ziyareti sırasında gazetecilerin gündeme ilişkin sorularını değerlendirdi. Baykal, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün Suriye sınırındaki mayınların temizlenmesini öngören yasayı veto etmesi gerektiğini söyledi.

 4- Devlet Bakanı Faruk Çelik ‘Alevi Çalıştayı’nın 2. gününde yaptığı konuşmada, “Değişik inançları benimseme ve o inanç içerisinde, farklı yorumlarla dini hayatı anlama ve yaşama her insanın doğal ve özgür tercihidir. Devlet, inanç sahiplerine eşit uzaklıkta ve yakınlıkta olmalıdır. Bunun, inanç sahiplerinin azlığı-çokluğu ve yoğunluğuyla bir ilgisi olamaz” dedi. 

 5- Devlet Bakanı Selma Aliye Kavaf Türkiye Kadın Girişimciler Derneği (KAGİDER) tarafından İstanbul’da düzenlenen 1. Uluslararası Kadın Girişimcilik ve Liderlik Zirvesi’nde yaptığı konuşmada, faizi KOSGEB tarafından karşılanan kredi programıyla kadın girişimcilere pozitif ayrımcılık yapılarak 30 bin TL’ye kadar kredi olanağı sağlandığını söyledi.
 Milli Eğitim Bakanı Nimet Çubukçu da yaptığı konuşmada, kadın girişimciliğinin önündeki en büyük engelin eğitimsizlik olduğunu belirterek, yükseköğrenimli kadınların istihdama katılım oranının yüzde 70’lere ulaştığını ifade etti.

 6- Suriye sınırındaki mayınların temizlenmesini öngören yasa tasarısı TBMM Genel Kurulu’nda kabul edildi.

 7- DSP Kurucu Genel Başkanı Rahşan Ecevit ve Ankara Milletvekilleri Emrehan Halıcı ile Mücahit Pehlivan partilerinden  istifa ettiler.

 8- Merkez Bankası Başkanı Durmuş Yılmaz Samsun’da düzenlenen ‘Para Politikaları’ konulu konferansta yaptığı konuşmada, alınan önlemler sonucu, Türkiye’deki finansal koşulların, benzer durumdaki ekonomilere kıyasla son dönemde daha ılımlı bir seyir izlediğini belirterek, “Göstergeler gelecek üç ayda siparişlerde toparlanma ve yılın ikinci çeyreğinde sanayi üretiminin istikrar kazanacağına işaret ediyor” dedi.

 9- TÜSİAD’dan yapılan açıklamada, öğrenci kontenjanları ve bölümler arası geçiş ile ilgili tartışmaların, yüksek öğretimde reform ihtiyacının aciliyetini bir kez daha gündeme getirdiği belirtildi.

 10- Şırnak’ın Bestler Dereler bölgesinde arazi arama tarama faaliyeti yürüten güvenlik güçleri ile teröristler arasında çıkan çatışmada 1 astsubay şehit oldu, 3 asker de yaralandı.

 11- ABD’de bulunan Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu başkent Washington’daki temaslarının ardından gazetecilerin sorularını değerlendirdi. Bakan Davutoğlu, “Biz Güney Kafkasya’da huzurun, barışın, refahın egemen olmasını istiyoruz. Ermenistan ile ilişkilerimizi normalleştirmek istiyoruz. Ama Güney Kafkasya’da kalıcı ve kapsamlı normalleşme için Azeri-Ermeni ihtilafında da gelişmeler olmalı” dedi.
        New York’da düzenlenen BM Güvenlik Konseyi toplantısına da başkanlık eden Bakan Davutoğlu, Türkevi’nde basın toplantısı düzenledi. ABD Başkanı Barack Obama’nın İslam alemine hitabını değerlendiren Bakan Davutoğlu, Obama’nın mesajlarına ilkesel olarak katıldıklarını belirterek, “Ama bunların ötesinde artık başta ABD olmak üzere uluslararası toplumun sorunlar ve özellikle Ortadoğu’da daha aktif biçimde girişimlerde bulunması gerekiyor dedi.

   12- Mısır’ın başkenti Kahire’de İslam dünyasına seslenen ABD Başkanı Barack Obama, Müslümanlarla ABD arasında karşılıklı saygı ve ortak çıkarlara dayanan yeni bir başlangıç için Kahire’ye geldiğini belirterek, “Müslümanlara karşı önyargıyı yıkmalıyız. Terörle de ortak mücadele etmeliyiz” dedi.
 
 13- ‘Uluslararası Ekonomi Forumu’ nedeniyle Rusya’nın St. Petersburg kentinde bulunan Azerbaycan Devlet Başkanı İlham Aliyev ile Ermenistan Devlet Başkanı Serj Sarkisyan, AGİT Minsk Gurubu’nun ABD’li Rus ve Fransız eşbaşkanları Matt Mryza, Bennar Fassie ve Yuri Merzlyakov aracılığıyla bir araya geldi.  

                   5 HAZİRAN 2009

1- İçişleri Bakanı Beşir Atalay, Eskişehir Polis Meslek Eğitim Merkezi’nde düzenlenen mezuniyet töreninde yaptığı konuşmada, şu anda üniversite mezunu olarak alınan 15 bin 522 polisin teşkilatta görev yaptığını belirterek, temmuz ayında üniversite mezunu 10 bin polis adayı alacaklarını söyledi. 

2- Adalet Bakanı Sadullah Ergin ''Türkiye'de Model Cezaevi Uygulamalarının Yaygınlaştırılması ve Cezaevi Reformunun Desteklenmesi Projesi'' açılış toplantısında, proje kapsamında, 16 bin 837 kişilik personel ihtiyaçlarının giderilmesi için ilk aşamada 6 bin sözleşmeli personel alınacağını, bu konuda son aşamaya gelen çalışmaların birkaç ay içerisinde tamamlanacağını bildirdi.

3- Çevre ve Orman Bakanı Veysel Eroğlu “5 Haziran Dünya Çevre Günü ve Çevre Haftası” etkinlikleri için İstanbul Sütlüce Kongre ve Kültür Merkezi’nde düzenlenen törende, çevre bilincinin arttırılması için herkesin üzerine düşeni yapması gerektiğini, bu anlamda medyaya da  büyük görevler düştüğünü söyledi.

4- Devlet Bakanı Zafer Çağlayan’ın katılımıyla yapılan Türk Girişim ve İş Dünyası Konfederasyonu (TÜRKONFED) Başkanlar Konseyi toplantısında konuşan TÜSİAD Başkanı Arzuhan Doğan Yalçındağ  “Teşvikler çok iyi. Ancak paketle artması muhtemel bütçe açıklarının yönetimi en önemli sorun olarak karşımızda duruyor” dedi.

5- DSP İzmir Milletvekili Recai Birgün partisinden istifa etti. DSP’nin milletvekili sayısı 8’e düşerken, bağımsızların sayısı da 9’a yükseldi.

6- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Moldova’nın başkenti Kişinev’de düzenlenen Güneydoğu Avrupa Ülkeleri İşbirliği Süreci (GDAÜ) Devlet ve Hükümet Başkanları Zirvesi’nin açılışında yaptığı konuşmada, Balkanlar’daki istikrarın Avrupa’nın huzuru ve güvenliği için şart olduğunu söyledi. Başbakan Erdoğan konuşmaların ardından düzenlenen törenle GDAÜ Dönem Başkanlığı görevini Moldova’dan devraldı.

7- ABD Genelkurmay Başkanı Oramiral Mike Mullen’ın davetlisi olarak başkent Washington’da bulunan Genelkurmay Başkanı Orgeneral İlker Başbuğ, Türkiye’nin Washington Büyükelçiliği’nde düzenlediği basın toplantısında, son günlerde yaşanan mayın tartışmalarıyla ilgili olarak, Suriye sınırındaki mayınları NATO İkmal ve Bakım Teşkilatı-NAMSA’nın temizlemesinin uygun olacağını söyledi.
Orgeneral Başbuğ, Kuzey Irak’ta terör örgütünün karmaşa içinde olduğuna da dikkat çekerek “Orada PKK’nın ortadan kaldırılması, merkezi Irak hükümetinin görevi. ABD’nin bu konuda sağladığı desteğe teşekkür borçluyuz ama yeterli görmüyoruz. Bu fırsatın kaçırılmaması lazım” dedi.

8- Almanya’da bulunan ABD Başkanı Barack Obama, Başbakan Angela Merkel ile görüşmesinin ardından düzenlenen basın toplantısında, Ortadoğu’da silahlanma yarışını önlemek için her türlü çabayı harcamaları gerektiğini söyledi.

9- Rusya Devlet Başkanı Dimitriy Medvedev, Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev ve Ermenistan Cumhurbaşkanı Serj Sarkisyan’la St. Petersburg şehrinde bir araya geldi. Medvedev’in sözcüsü Natalya Timokova yaptığı açıklamada, üç liderin Yukarı Karabağ probleminin çözümü dahil olmak üzere Kafkaslar’daki durumu ele aldıklarını söyledi.


                           6 HAZİRAN 2009

 1- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan Kütahya’da düzenlenen AK Parti İl Kongresi’nde yaptığı konuşmada, Suriye sınırındaki mayınların temizlenmesiyle ilgili yasanın görüşmeleri sırasında muhalefet partilerinin İsrail konusunda doğruları anlatmadığını belirterek, “Bu ülkenin başbakanının duruşunu İsrail de, Batı da çok iyi bilir” dedi.

 2- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan 7. Uluslararası Türkçe Olimpiyatları Finali ve Ödül Töreni’nde yaptığı konuşmada, yönetici ve öğretmenlere teşekkür ederek, “Bu kardeşlerimi Osmanlının akıncıları olarak görüyorum” dedi.

 3- CHP Genel Başkanı Deniz Baykal Niğde’nin Bor ilçesinde halka hitaben yaptığı konuşmada, Ermenistan sınır kapısının açılmasına yönelik tartışmalarla ilgili olarak  “Can dostumuz Azerbaycan’ı küstürmek üzereydik. AK Parti iktidarı bazı ticari kaygılarla sınırı açacağını ifade etti. Ancak CHP görevini yaptı ve kamuoyu tepki gösterdi. Bu tepki karşısında bu yanlıştan vazgeçtiler” dedi.

 4- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç Ankara’da düzenlenen Ege İlleri Tanıtım Sergisi’ni ziyaretinde gazetecilerin sorularını değerlendirdi. Deniz Feneri e.V. soruşturmasıyla AK Parti arasında bağlantı kurulamayacağını belirten Başbakan Yardımcısı Arınç, “AK Parti Türkiye dışında hiçbir kurum ve kuruluştan bir kuruş para temin etmez ve etmemiştir” dedi.
Başbakan Yardımcısı Arınç, konuyla ilgisi olduğu gerekçesiyle mal varlığına tedbir konulan RTÜK Başkanı Zahid Akman hakkında ise, “Bugün gelişen durum karşısında bir an önce kendisine yakışanı yapması lazım” dedi.

 5- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Ali Babacan “Kriz Varsa Çare de Var”’ kampanyasının üçüncü aşamasının başlangıcı dolayısıyla düzenlenen basın toplantısında, bundan sonraki dönemde siyasi istikrar ve makro ekonomik istikrarı daha da çok güçlendirerek güven tesis etmeyi amaçladıklarını söyledi.
 TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu da yaptığı konuşmada, Türkiye’nin yeniden yüksek büyüme sürecine geçişinin, şimdiye kadar açıklanan vergi ve teşvik önlemlerinin ardından bir mali programla sağlanabileceğini belirtti.

 6- Devlet Bakanı Zafer Çağlayan gazetecilere yaptığı açıklamada, yurtdışına gitmiş firmaların tekrar Türkiye’ye dönmeleri konusundaki proje çalışmalarının devam ettiğini söyledi.

 7- Devlet Bakanı Faruk Çelik TBMM’de gazetecilere yaptığı açıklamada, sadece ekonomide değil, dini eğitim konusunda da kayıt dışılığın olmaması gerektiğini belirterek, “Kayıt dışılık, ehil olmayan insanların; ehliyetliymiş gibi çocukları istismar etmeleri, yönlendirmeleridir” dedi.

 8- DTP Genel Başkanı Ahmet Türk ‘Türkiye Barış Meclisi’ tarafından İstanbul’da düzenlenen “Çözüm için Diyalog” başlıklı konferansta yaptığı konuşmada, Genelkurmay Başkanı Orgeneral İlker Başbuğ’un ABD ziyaretinde yaptığı “Üniter devlet prensipleri Türkiye’nin çivisidir. Oynatırsanız bakın Yugoslavya örneği var” şeklindeki konuşmasına atıfta bulunarak, “Kürtlerle Türklerin ilişkileri Yugoslavya gibi değildir. Hak ve özgürlükler noktasındadır. Kimlikler, haklar ve özgürlükler bağlamındadır” dedi.

 9- MÜSİAD Başkanı Ömer Cihad Vardan İstanbul’da düzenlenen ‘Tüketim ve Değerler Sempozyumu’nda yaptığı konuşmada, dünyadaki alternatif ekonomik yapılanma çalışmalarının krizle birlikte hız kazandığını belirterek, krizin çok önemli bir değişim ve dönüşüm fırsatı yarattığını söyledi.

 10- ABD’de bulunan Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu Dışişleri Bakanı Hillary Clinton ile görüşmesinin ardından düzenlenen basın toplantısında, ABD ile daha geniş kapsamlı bir ikili ilişki üzerinde anlaştıklarını, bunun yalnızca güvenlik değil, ekonomi ve enerji güvenliği alanlarını da kapsadığını söyledi.
 Clinton da “Birlikte yapacak çok işimiz var. Türkiye, ABD ve tüm küresel toplum kesinlikle bir dizi güçlükle karşı karşıya. Hem Türkiye hem de ABD olarak, oynayacak benzersiz rollere sahibiz” dedi.

 11- Normandiya çıkarmasının 65. yıl dönümü törenleri nedeniyle Fransa’nın Caen kentinde bulunan ABD Devlet Başkanı Barack Obama düzenlediği basın toplantısında, Türkiye’nin önemli bir NATO müttefiki olduğunu belirterek, “AB üyeliğinin önemli olduğunu daha önce de söylemiştim” dedi.
 Toplantıya katılan Fransa Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy ise Türkiye’nin AB ile bütünleşmesini desteklediğini, ancak bu amacın gerçekleşeceği yöntem konusunda Obama ile farklı düşündüğünü söyledi.

 12- AB Komisyonu Başkan Yardımcısı Günther Verheugen Alman ‘Hamburger Abendblatt’ gazetesine verdiği demeçte, Türkiye’nin üyelik müzakerelerinin tam üyelik hedefiyle sürdürüldüğünü belirterek, “Türkiye’nin günün birinde AB’ye üye olacağını düşünüyorum, ancak bu düşündüğümden uzun sürebilir. Müzakere sürecinin 2015 yılında sona ereceği umudunu artık taşımıyorum” dedi. 

 13- Malezya Kralı Mizan Zeynel Abidin düzenlenen bir törenle İKÖ Başkanı Ekmeleddin İhsanoğlu’na ‘Tan Sri’ unvanı verdi. En büyük 2. sivil unvan olan Tan Sri, Malezya halkına çok önemli katkılar yapmış şahsiyetlere veriliyor.

                                                                                                        7 HAZİRAN 2009

1- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, AK Parti Kayseri İl Kongresi’nde yaptığı konuşmada, muhalefetin Almanya’daki Deniz Feneri soruşturmasıyla ilgili iddiaları üzerine  “Alnımız ak, vicdanımız rahat. Bize kimse leke süremez” dedi.
Başbakan Erdoğan daha sonra AK Parti Kadın Kolları Başkanlığı tarafından Kayseri Kent Ormanı’nda düzenlenen “Bir Milyon Kadın, Bir Milyon Fidan” kampanyasının açılış törenine katıldı.
2- CHP Genel Başkanı Deniz Baykal yaptığı yazılı açıklamada “Hükümet, RTÜK Başkanı Zahid Akman’ın istifasını gerçekten istese, bugüne kadar onların her istediğini yapan, hiçbir isteklerini geri çevirmeyen AK Parti kontenjanından seçilen RTÜK üyeleri bu isteği de geri çevirmez” dedi.
3- İçişleri Bakanı Beşir Atalay, AK Parti Kadın Kolları tarafından “Dünya Çevre Günü” sebebiyle düzenlenen şenlikte, sanayileşmenin çevreye yaptığı tahribatın sonradan fark edildiğini ancak Türkiye’de bu konuda bilincin hızla geliştiğini söyledi.

4- SHP Kurultayı’nda genel başkanlığa Hüseyin Ergün seçildi. 

5- 4 Haziran’da başlayan Avrupa Parlamentosu (AP) seçimleri sona erdi.  AB üyesi 27 ülkede 375 milyondan fazla seçmen, beş yıllığına 736 parlamenteri belirlemek için oy kullandı.

6- İsrail Savunma Bakanlığı, geçen yılın sonunda El Halil’de, yerleşimcilerle Filistinliler arasında meydana gelen şiddet olayları sırasında mülkleri zarar gören Filistinlilere tazminat ödemeyi kararlaştırdı.

                                                         8 HAZİRAN 2009

 1- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan Atv televizyonunda yayınlanan “Başbakan’la Gündem” adlı programda gazetecilerin gündeme ilişkin sorularını değerlendirdi. Küresel ekonomik krizin etkilerinin en az düzeyde hissedilmesi için seferberlik ilan edeceklerini belirten Başbakan Erdoğan, yılın son çeyreğinde ekonomide canlanmanın başlayacağını söyledi. DTP ile görüşme konusuna da değinen Başbakan Erdoğan, “Randevu vermeyi düşündüğümün hemen ertesinde 10 askerimiz şehit oldu” dedi. 

 2- Başbakanlık Basın-Yayın ve Enformasyon Genel Müdürlüğü’nün (BYEGM) 89. kuruluş yıl dönümü etkinlikleri kapsamında, Anadolu Basınını Özendirme Yarışması ödül töreni ve 89. Yılda Basın-Yayın Fotoğraf Sergisi’nin açılışı, Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç’ın katılımıyla BYEGM Sanat Galerisi’nde gerçekleştirildi.  Başbakan Yardımcısı Arınç törende yaptığı konuşmada, hükümetin göreve geldiği günden beri yerel medyaya büyük önem verdiğini belirterek, Türk Dilli Haber Ajansları Birliği’nin web sayfasının Türk lehçelerinin buluşma yeri olacağını söyledi.
 BYEGM Genel Müdür Vekili Salih Melek de yaptığı konuşmada, ulusal ve uluslararası medyaya olduğu gibi yerel medyaya yönelik hizmetlerin artarak devam edeceğini kaydetti.

 3- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Ali Babacan NTV televizyonuna yaptığı açıklamada, ÖTV ve KDV indirimlerinin sonuçları üzerinde çalıştıklarını belirterek, “İndirim bazı ürünlerde devam edebilir. Bazılarında tamamen kesilebilir ya da süre olarak değişikliğe gidilebilir” dedi. Sanayi üretim rakamlarıyla ilgili kötüye gidişin yavaşladığını belirten Başbakan Yardımcısı Babacan, hem dünyada hem de Türkiye’de düzelmeyle ilgili küçük sinyaller görüldüğünü söyledi.

 4- Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım Osmaniye’de gazetecilere yaptığı açıklamada, 2008 yılında iç ve dış hatlarda 79 milyon kişinin hava yolunu tercih ettiğini söyledi.

 5- Sanayi ve Ticaret Bakanı Nihat Ergün yazılı açıklamasında, “Sanayi üretimindeki iyileşmenin önümüzdeki birkaç aylık çıkışla desteklenmesi halinde ekonomideki toparlanma süreci de daha istikrarlı bir zemine kavuşmuş olacaktır” dedi.

 6- BDDK Başkanı Tevfik Bilgin Reuters ajansına verdiği demeçte, bankacılık sektörünün bu yılın ilk dört ayında net karının geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 30 oranında arttığını söyledi.

 7- TÜİK, 2009 yılı Nisan ayı Sanayi Üretim Endeksi sonuçlarını açıkladı. Buna göre, sanayi üretimi bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 18.5 düşüş gösterdi.

 8- MÜSİAD Başkanı Ömer Cihat Vardan 2009 Yılı Türkiye Raporu’nu açıkladığı basın toplantısında, ekonomik krizden çıkış için; yol haritası çizilmesi, cari açık için uzun vadeli strateji geliştirilmesi, verimlilik ve AR-GE’ye önem verilmesi, mali disiplinin muhafaza edilmesi, KOBİ’lere desteğin artırılması ve mikro reformlara öncelik verilmesi gerektiğini söyledi.

 9- Türkiye Barolar Birliği Başkanı Özdemir Özok Cumhuriyet gazetesine yaptığı açıklamada, sade yurttaştan en sorumlu kamu görevlisine kadar dinlenme kuşkusunu taşıyan bir toplumda hukuk devletinden söz edilemeyeceğini söyledi.

 10- Avrupa Yatırım Bankası, Hazine Müsteşarlığı, Halkbank, Vakıfbank, Türk Sınai Kalkınma Bankası ve Türkiye Kalkınma Bankası ile 885 milyon euroluk kredi anlaşması imzaladı.

 11- Görev süresi 1 Ağustos’ta dolacak olan NATO Genel Sekreteri Jaap de Hoop Scheffer veda ziyaretleri kapsamında Türkiye’ye geldi. Scheffer, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan tarafından kabul edilmesinin ardından yaptığı açıklamada, yeni strateji planı çerçevesinde oluşturulması düşünülen ‘Akil Adamlar Grubu’nda Türkiye’nin de temsil edilmesini istediklerini söyledi.
 Scheffer, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ve Genelkurmay Başkanı Orgeneral İlker Başbuğ ile de bir araya geldi.

 12- Gürcistan’da bulunan Ermenistan Dışişleri Bakanı Edvard Nalbantyan, Dışişleri Bakanı Grigol Vaşadze ile görüşmesinin ardından gazetecilere yaptığı açıklamada, Türkiye-Ermenistan ilişkilerinin artık farklı bir düzleme geçtiğini belirterek, “Top bugün Türkiye’nin elindedir” dedi.

9 HAZİRAN 2009

 1- Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Çankaya Köşkü’nde gerçekleştirilen ‘Mimar Sinan’ etkinliğinin ardından düzenlenen resepsiyonda, gazetecilerin sorularını cevaplandırdı. AP seçimleri ve Fransa Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy’nin Türkiye aleyhtarı tavrı konusunu değerlendiren Cumhurbaşkanı Gül, “Konjonktür budur. Siyasetçiler konuşur, bunlar uzun vadeli işlerdir. Bunlara takılmamak, Türkiye’yi ileri taşımak gerekir. Müzakere sürecinden sonra o gün geldiğinde Türkiye ve AB gerekli kararı verir” dedi.

2- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan partisinin Meclis grup toplantısında yaptığı konuşmada, Türkiye'nin AB üyeliği yolunda üzerine düşeni yaptığını belirterek, ''Çalışmalarımıza kararlılıkla devam ederken, AB'nin de taahhütlerine sadık kalmasını bekliyoruz'' dedi.
Küresel finans kriziyle başlayan ve ekonomik krize dönüşen sürecin Türkiye'den kaynaklanmadığını belirten Başbakan Erdoğan, ''Tedbiri elden bırakmadık, bırakmıyoruz. Her şeyden önce gelişmeleri çok yakından izlemeye, tedbirleri almaya devam ediyoruz” dedi.

 3- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan Atv televizyonunda yayınlanan “Başbakan’la Gündem” adlı programda, AP seçimlerini de değerlendirdi. Başbakan Erdoğan, “AP seçimlerinde üzüldüğümüz nokta bir ayrımcılığın, yabancı düşmanlığının yapılmış olmasıdır” dedi.

 4- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Ankara Sanayi Odası 1. Organize Sanayi Bölgesi'ndeki 23 fabrikanın açılış töreninde yaptığı konuşmada, bütün dünyanın küresel kriz ile sarsıldığı bir dönemde Türkiye'de yatırımların hız kesmeden sürdüğünü görmenin, memnuniyetlerini daha da artırdığını belirterek, ''Krizi bir fırsat bilerek, bunu gayri insani yöntemlerle kişisel ranta dönüştürmeye çalışanlar, kriz sonrasında bu yöntemlerinin bedelini mutlaka ödeyecektir'' dedi.

5- CHP Genel Başkanı Deniz Baykal partisinin Meclis grup toplantısında yaptığı konuşmada, Avrupa Parlamentosu (AP) seçimlerinde Türkiye düşmanlığının siyasi malzeme yapıldığını belirterek, seçimlerin sadece Türkiye için değil, Avrupa açısından da endişe verici olduğunu söyledi. Baykal, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'dan, IMF'nin, Türkiye'den hangi siyasi taleplerde bulunduğunu açıklaması gerektiğini de kaydetti.

 6- Devlet Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış, AB Komisyonu ve AB Genel Sekreterliği işbirliğiyle düzenlenen "Yolsuzlukla Mücadele ve Yolsuzluğu Önleme Yöntemleri" konulu seminerde yaptığı konuşmada, yolsuzluğun sadece Türkiye’nin değil, bütün dünyanın meselesi olduğunu belirterek, Türkiye'de 120'nin üzerinde kurumun yolsuzlukla mücadeleyle sorumlu olduğunu söyledi.

 7- Devlet Bakanı Cevdet Yılmaz Ekonomi Muhabirleri Derneği tarafından düzenlenen bir toplantıda yaptığı konuşmada, her yıl mayıs ayında yayımlanması gereken Orta Vadeli Program’ın takviminde gecikme yaşandığını belirterek, planı açıklamak için bazı konuların netleşmesini beklediklerini, bunun içinde IMF ile ilişkilerin de yer aldığını vurguladı.

8- MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli partisinin Meclis grup toplantısında yaptığı konuşmada, “Suriye sınırındaki mayınların temizlenmesiyle ilgili yasanın Cumhurbaşkanı Abdullah Gül tarafından iade edilmemesi halinde Anayasa Mahkemesi kararını beklemekten başka bir demokratik çare kalmayacaktır” dedi.

 9- Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı, Sincan 1. Ağır Ceza Mahkemesi’nin Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün ‘kayıp trilyon’ davasında yargılanması gerektiği yönündeki kararının, kanun yararına bozulması istemiyle Adalet Bakanlığı’na başvuruda bulundu.

 10- TÜSİAD Başkanı Arzuhan Doğan Yalçındağ İstanbul’da düzenlenen 1. Uluslararası İnşaatta Kalite Zirvesi’nde yaptığı konuşmada, Türkiye’nin etkisini hissettiği küresel mali kriz bağlamında işsizlik sorununun yapısal bir soruna dönüşmek üzere olduğunu, hükümetin açıkladığı yatırım ve istihdam teşvik paketinin aktif iş gücü politikalarıyla bu sorunu sınırlamasını ümit ettiklerini söyledi.

 11- Pakistan’ın başkenti İslamabad’da temaslarda bulunan Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, kendisini kabul eden Pakistan Başbakanı Yusuf Rıza Gilani’ye Türkiye’nin Pakistan’a insani yardımları çerçevesinde 10 milyon dolarlık nakdi yardım çekini sundu.

12-  AİHM, aile içi şiddet davasında Türkiye'yi haksız bularak 36 bin 500 Avro tazminat ödemeye mahkum etti.

 13- AB Komisyonu’nun Genişlemeden Sorumlu Üyesi Olli Rehn, Belçika’nın başkenti Brüksel’de gazetecilere yaptığı açıklamada, Türkiye’nin parti kapatmayla ilgili anayasal reformları Venedik Kriterleri doğrultusunda yıl sonuna kadar gerçekleştirmesi gerektiğini söyledi.


                         10 HAZİRAN 2009


 1- Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Singapur Cumhurbaşkanı Sellapar Ramanathan’ı Çankaya Köşkü’nde kabulünün ardından düzenlenen basın toplantısında, bu ziyaretin iki ülke ilişkilerinde yeni bir sayfa açacağını belirterek, görüşmede üçüncü ülkelerde ortak iş yapma fırsatlarının ele alındığını söyledi. Ramanathan da yaptığı açıklamada, Türkiye’nin son dönemde önemli bir yatırım ve cazibe merkezi haline geldiğini kaydetti.

 2- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç Türk Parlamenterler Birliği’nin TBMM’de düzenlenen Genel Kurulu’nda yaptığı konuşmada, siyasetin yıpratıcı bir meslek, siyasetçilerin de korunmasız olduklarını belirterek, “Siyasetçinin onurunu korumak, hepimizin görevi. Meclis’in itibarı da siyasetçinin itibarı da bizim hukukumuzu gözetmemize bağlı” dedi.

 3- Danıştay 8. Dairesi, Türk Tabipler Birliği’nin açtığı davada, YÖK’ün kadrosu yetersiz fakültelere öğretim elemanı gönderilmesine olanak sağlayan kararının yürütmesini durdurdu.

 4- Devlet Bakanı Zafer Çağlayan ‘Ulusal Kümelenme Politikasının Geliştirilmesi Projesi’nin kapanış etkinliğinde yaptığı konuşmada, Türkiye ekonomisini ihracatçı bir ekonomi haline getirmek için tasarruf etme, yeni pazarlar bulma ve rekabet gücünü artırma politikası izleyeceklerini söyledi.

 5- Devlet Bakanı Faruk Çelik gazetecilere yaptığı açıklamada, Alevi çalıştaylarının diyalog açısından önemine değinerek, “Alevi açılımını sürdüreceğiz. Çalıştayların ikincisini akademisyenlerle, sonra siyasiler ve gazetecilerle sürdüreceğiz” dedi.

 6- Sanayi ve Ticaret Bakanı Nihat Ergün gazetecilere yaptığı açıklamada, “2009 Mayıs ayı üretim miktarı bir önceki aya göre yüzde 7.6, satış miktarı da yüzde 6.4 oranında artış göstermiştir. Kapasite kullanım oranlarındaki bu iyileşme, sanayi üretimindeki artış eğiliminin de bir göstergesidir” dedi.

 7- TÜİK, 2009 Mayıs ayında imalat sanayinde kapasite kullanım oranının geçen yılın aynı ayına göre 12 puan azalırken, bir önceki aya göre 3.6 puan artarak yüzde 70.4 olarak gerçekleştiğini açıkladı.

 8- Türkiye Gazeteciler Cemiyeti (TGC)  Başkanı Orhan Erinç TGC’nin 63. kuruluş yıl dönümü nedeniyle İstanbul’da düzenlenen törende yaptığı konuşmada, “Dileğimiz; AB kriterlerine uyan bir yasaya kavuşmak ve hapiste gazeteci olmamasını sağlayacak yasalar yapılmasıdır” dedi.

 9- Tatil için Türkiye’de bulunan Irak Cumhurbaşkanı Yardımcısı Tarık el Haşimi, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan tarafından ayrı ayrı kabul edildi.

 10- Sırbistan’da bulunan Genelkurmay Başkanı Orgeneral İlker Başbuğ başkent Belgrad’da gerçekleştirilen “Balkan Ülkeleri Genelkurmay Başkanları Toplantısı”nın ardından düzenlediği basın toplantısında, “Hangi ülkenin terörizmden ne kadar etkilendiği önemli olmayabilir, ancak, herhangi bir ülkenin günün birinde terörizm tehdidi ile karşılaşmayacağını net olarak söylemek mümkün değildir. Dolayısıyla küresel terörizme karşı ilk sırada Balkan ülkeleri ortak mücadele vermelidir” dedi.

 11- Pakistan’da bulunan Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Devlet Başkanı Asıf Ali Zerdari tarafından kabulünün ardından yaptığı açıklamada, Türkiye’nin Pakistan’a yardıma hazır olduğunu ve desteğini sürdüreceğini söyledi.

 12- GKRY Sanayi Bakanı Antonis Paschalides, 2010 yılının başından itibaren Doğu Akdeniz’de petrol aramak amacıyla yabancı şirketlere ikinci lisansları vermeye başlayacaklarını açıkladı.

                                   11 HAZİRAN 2009

 1- Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, 5901 sayılı Türk Vatandaşlığı Kanunu’nu onayladı. Buna göre Türk vatandaşlığı, soy bağı veya doğum yeri esasına göre doğumla  kendiliğinden kazanılacak.

 2- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan NTV televizyonunda yayınlanan bir programda, gündeme ilişkin soruları değerlendirdi. Başbakan Erdoğan Türkiye’nin menfaatlerine ters bir şey olduğu sürece IMF ile anlaşma imzalamayacaklarını söyledi. Avrupa ülkelerinde de aile içi şiddet olduğunu ve AİHM’in Türkiye ile ilgili kararlarını uygun bulmadığını belirten Başbakan Erdoğan, ‘Eve Dönüş Yasası’ konusuna da değinerek, yasanın önünün DTP tarafından kesildiğini kaydetti.

 3- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan KKTC Başbakanı Derviş Eroğlu’nu kabulünün ardından yaptığı açıklamada, Kıbrıs’ta iki devletli çözümden yana olduklarını belirterek, “Kimse çözümü BM dışında aramasın. Türkiye’nin etkin ve fiili garantisi devam edecek” dedi.
Eroğlu da yaptığı açıklamada, Türkiye’nin etkin ve fiili garantisinin olmayacağı bir anlaşmaya evet diyemeyeceklerini söyledi.

 4- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Ali Babacan Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu (DEİK) tarafından İstanbul’da düzenlenen Türk-Arap Ekonomi Forumu’nda yaptığı konuşmada, Türkiye’nin borcunun milli gelire oranının bir çok gelişmiş ülkeye göre daha az seviyede olmasının krizden çıkış konusunda Türkiye’yi daha avantajlı bir konuma getireceğini belirterek, “Kriz bittiğinde Türkiye, en az borçlu ülkelerden biri olacak” dedi.
 Maliye Bakanı Mehmet Şimşek de yaptığı konuşmada, “Küresel kriz her ne kadar kötüleşme oranı yavaşlamış ve iyileşme işaretleri görülse bile henüz sürdürülebilir toparlanmanın başlangıcından uzak görünüyoruz” dedi.
 TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu da yaptığı konuşmada, Türkiye’nin Arap dünyası ile ticari ilişkilerinin pozitif seyrine rağmen yatırım ilişkilerinde bir duraksama gördüklerini söyledi.

 5- Anayasa Mahkemesi, Siyasi Partiler Yasası’nın 104/2. fıkrasındaki ‘ihtara uymayan partiye Hazine yardımından kesme cezası verilmesi için Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı’nca dava açılabileceği’ hükmünü iptal etti.

 6- Devlet Bakanı Zafer Çağlayan İstanbul İhracatçı Birlikleri tarafından düzenlenen 2008 Yılı En Başarılı İhracatçılar Ödül Töreni’nde yaptığı konuşmada, “Kriz var diye yılmayacağız. Bu ay itibariyle Çin, Brezilya, Şili, İran, Irak, Cezayir gibi çok sayıda ülkeye ticaret heyetleriyle gideceğiz. İhracatı geliştirmek için daha çok çalışacağız” dedi.

 7- Devlet Bakanı Cevdet Yılmaz Mersin’de düzenlediği basın toplantısında, reel sektöre yönelik yeni desteklerin daha çok imalat sektörüne verileceğini belirterek, otomotivde hurda indiriminin de değerlendirildiğini söyledi.

 8- Milli Eğitim Bakanı Nimet Çubukçu düzenlediği basın toplantısında, zorunlu eğitimin 9 yıla çıkarılmasıyla ilgili uygulamanın pilot olarak seçilen 32 ilde başlayacağını, 1 yıl sonra da tüm illerin bu kapsama girmiş olacağını söyledi.

 9- Sanayi ve Ticaret Bakanı Nihat Ergün 78. İzmir Uluslararası Fuarı’nın tanıtım resepsiyonunda yaptığı açıklamada, daha önce başlamış ancak bitirilememiş yatırımların da teşvikten faydalanabilmesi için hazırlık yapıldığını belirtti.

 10- Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız Elektrik Dağıtım Şirketleri Bilgilendirme Toplantısı öncesi gazetecilere yaptığı açıklamada, enerjide asıl amacın, Türkiye’nin arz güvenliğiyle alakalı, önümüzdeki dönemde büyüme hızına da denk gelecek premier enerji kaynaklarına ulaşılması olduğunu kaydetti.

 11- YÖK Başkanı Yusuf Ziya Özcan Genel Kurul toplantısının ardından yaptığı açıklamada, Ortadoğu ülkeleriyle temas halinde olduklarını belirterek, Türkiye’deki üniversitelerin bu ülkelerdeki üniversitelerle işbirliği yapmaları amacıyla zemin oluşturmaya çalıştıklarını söyledi.

 12- DİSK Genel Başkanı Süleyman Çelebi İsviçre’nin Cenevre kentinde düzenlenen BM Uluslararası Çalışma Örgütü (İLO) toplantısına katılmasının ardından yaptığı yazılı açıklamada, Türkiye’nin bir kez daha temel sendikal hakları ihlal ettiği, yasa ve uygulama düzeyinde sözleşmelerine uymadığı için ILO’nun Aplikasyon Komitesi’nin gündemine alındığını kaydetti.

 13- Türkiye Bankalar Birliği’nin ‘Tüketici Kredileri Mart 2009’ raporunda, Ocak-Mart döneminde, kanuni takipteki kredilerin, geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 112 oranında artarak 763 milyon liraya yükseldiği belirtildi.

 14- Tatil için Türkiye’de bulunan Irak Cumhurbaşkanı Yardımcısı Tarık el Haşimi, TRT-Türk televizyonunda yaptığı açıklamada, Irak’taki Kürt liderlerin PKK’ya silah bırakma çağrısı yapacakları konusunda kendisine söz verdiklerini belirterek, “PKK’lılara iki seçenek kalıyor; ya silah bırakacaklar ya da Irak’ı terk edecekler. Çünkü PKK, Türkiye’nin canını yaktığı gibi Irak’a da zarar veriyor” dedi.

 15- Pakistan’da bulunan Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Şah Mansur mülteci kampını  ziyaret ederek burada bulunanlara yardım malzemeleri dağıttı.

 16- AB Komisyonu’nun Genişlemeden Sorumlu Üyesi Olli Rehn, Avrupa Ekonomik ve Sosyal Komitesi’nin (EESC) Brüksel’de düzenlediği konferansta yaptığı konuşmada, Ortadoğu’daki konumu sebebiyle Türkiye’nin çok önemli bir ülke olduğunu söyledi.

 17- BM Dünya Sağlık Örgütü (WHO), domuz gribi hastalığına yol açan H1N1 virüsü vaka sayısındaki artış sebebiyle, 41 yıl aradan sonra ilk kez küresel salgın alarmı ilan etti.

                                                                                                       12 HAZİRAN 2009

1- Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Amasya Tamimi’nin yayınlanışının 90. yıl dönümü nedeniyle Amasya’da düzenlenen “Uluslararası Atatürk Kültür ve Sanat Haftası” etkinliklerine katıldı. Amasya Valiliği’ni ziyaret eden Cumhurbaşkanı Gül, kalkınmadaki en önemli faktörün eğitim olduğunu kaydetti.

  2- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, AK Parti Kadın ve Gençlik Kolları tarafından Altınpark’ta düzenlenen ‘Yerel Yönetimler Konferansı’nda, AK Parti’nin temsilcilerinin kendi kişisel çıkarlarının mücadelesini veren temsilciler olmadığını ve olmayacağını belirterek, “AK Parti’yi asılsız iddia ve ithamlarıyla, güya millet nezdinde yıpratacakları vehmine kapılanlar var. Onlara bir defa daha sesleniyorum, bu partinin adı da aktır, alnı da aktır” dedi.

3- Genelkurmay İletişim Daire Başkanı Tuğgeneral Metin Gürak haftalık basın bilgilendirme toplantısında gazetecilerin sorusu üzerine; Genelkurmay Harekat Başkanlığı’nın “irtica ile mücadele eylem planı” hazırladığına dair Taraf gazetesinde yer alan haberle ilgili olarak, “Konunun tüm yönleriyle incelenmesi için Genelkurmay Askeri Savcılığı’na derhal soruşturma emri verildi” dedi.

4- CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, NTV’de yaptığı açıklamada, teröre karşı net tavır alınması gerektiğini, ancak DTP’nin bu konuda ciddi bir açmazın içinde olduğunu belirterek “DTP ile siyasi bir görüşmenin temel şartları var; bunun başında terör karşısında net tavır takınmak geliyor” dedi.

5- Devlet Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış, MÜSİAD tarafından düzenlenen toplantıda “AB süreci Türkiye için yeni değil, 45 yılda yapılamayanı 2 yılda gerçekleştirdik. Eskiden olduğu gibi devleti çetelerin yönetmesini isteyenler, her şeyin şeffaflaşmasını istemeyenler, demokrasiye karşı olanlar var. Onların AB sürecini kabullenmesi kolay değil” dedi.
Öte yandan Bakan Bağış ‘Le Monde’ gazetesine verdiği demeçte, Türkiye’nin “imtiyazlı ortaklık” önerisini hiçbir zaman kabul etmeyeceklerini belirterek, “AB’ye ya tam üye olur, ya da hiç olmayız” dedi.

6- Milli Eğitim Bakanı Nimet Çubukçu TÜRKKONUT Emel Önal İlköğretim Okulu’nda düzenlenen karne dağıtım töreninde yaptığı konuşmada, eğitimde feda edilecek tek bir fert bile olmadığını ve  öğretmenlerin, her çocuğun farklı özelliklere sahip olduğu bilinci ile gösterdiği çabanın her türlü takdir ve değerin üstünde olduğunu söyledi.

7- Sanayi ve Ticaret Bakanı Nihat Ergün düzenlediği basın toplantısında, vergi indirimlerinin devam edip etmeyeceğine ilişkin bir soru üzerine, bazı sektörlerde vergi indiriminin tamamen kaldırılması, bazılarında sürdürülmesi, bazılarında da indirimin azaltılarak devam ettirilmesi üzerinde durduklarını açıkladı.
8- 5901 sayılı ‘Türk Vatandaşlığı Kanunu’ Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdi. Kanuna göre, askerlik yapmamak Türk vatandaşlığının kaybedilmesine sebep olamayacak.
9- Valiler Kararnamesi Resmi Gazete’de yayımlandı. Konuya ilişkin Bakanlar Kurulu kararına göre; 8 ilin valisi merkeze alınırken, İstanbul Emniyet Müdürü Celalettin Cerrah, Osmaniye Valiliği’ne atandı.

10- KKTC Başbakanı Derviş Eroğlu Türkiye Ekonomi Politikaları Araştırma Vakfı (TEPAV) tarafından TOBB’da düzenlenen toplantıda yaptığı konuşmada, Kıbrıs’ta anlaşma konusunda düşündükleri gerçeklerin göz ardı edilmemesi halinde ‘bir 30 yıl daha beklemeyeceklerini’ belirterek, “Türk halkı da artık bu müzakerelerden usanmıştır” dedi.

11- KKTC’de bulunan TBMM Başkanı Köksal Toptan Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat’la görüşmesinin ardından yaptığı açıklamada, Ada’da barışın sağlanması konusunda Avrupa’nın da sorumlukları olduğunu belirterek, “Öncelikle Türklere yönelik tecrit son bulmalı“ dedi. Cumhurbaşkanı Talat ise Kıbrıs’ta adil ve kalıcı bir barışa müzakere yoluyla varılacağını, bu sene içerisinde çözümü görmek istediklerini kaydetti.

12- Afganistan’da bulunan Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu Belh Valisi Ata Muhammed Nur ile görüşmesinin ardından yaptığı açıklamada, Türkiye’nin Afganistan’ın yanında olmaya devam edeceğini söyledi. Bakan Davutoğlu Cevizcan’da Vali Haşim Zari ile de bir araya geldi.

13- Yunanistan Dışişleri Bakanı Dora Bakoyanni, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın dün bir televizyon kanalına yaptığı açıklamada, Yunanistan’ın Ruhban Okulu konusundaki tutumuna değinerek ”Onlar da Trakya’daki Türkler konusunda adım atmalı” ifadesine ilişkin yaptığı yazılı açıklamada, “Bu iki konu birbirleri ile kıyaslanamaz ve mütekabiliyet uygulanamaz. Onun için karıştırılmamalı” dedi.
  14- İran’da 10. Cumhurbaşkanını belirlemek için seçim yapıldı. Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinecad ile birlikte 4 adayın yarıştığı seçimde 46.2 milyon seçmen oy kullandı.      
                                               

               13 HAZİRAN 2009

1-  Başbakan Recep Tayyip Erdoğan AK Parti Kars İl Kongresi’nde yaptığı konuşmada, “AK Parti iktidarı laikliğin, hukukun, sosyal devletin olduğu kadar demokrasinin de teminatıdır. Hükümet olarak 6.5 yıl boyunca Türkiye’nin demokratik, laik, sosyal bir hukuk devletini tam manasıyla yapabilmenin gayreti içinde olduk. Bize emanet edilen yetkiyi, hukuk dışı yollardan gasp etmek isteyenlere asla müsamaha göstermedik. Aynı kararlılıkla, hukuku savunmaya, laikliği muhafazaya, din ve vicdanı savunmaya devam edeceğiz” dedi.

 2- Sanayi ve Ticaret Bakanı Nihat Ergün Konya Organize Sanayi Bölgesi Genel Kurulu toplantısında ''Kriz sonrası için mutlaka ülkemizi dünyanın en avantajlı ülkesi hale getirmemiz lazımdı. Yatırımcıları çekecek bir cazibe oluşturmak gerekiyordu. Biz teşvik sistemiyle bu cazibeyi oluşturmaya çalıştık. Bu sistemden Türkiye maksimum düzeyde genel olarak yararlanacaktır. Bu 2010 yılı sonuna kadar devam edecek bir promosyon dönemidir. Yurt içi ve dışında ne kadar yatırımcıyı yatırıma teşvik edebilirsek bu bizim için avantaj olacaktır'' dedi.

 3- DTP Genel Başkanı Ahmet Türk partisinin Diyarbakır İl Kongresi’nde yaptığı konuşmada, “Endişelerimizi artıran hükümetin kararsız duruşudur. Kürt sorununun çözümü konusunda çok da umut verici gelişmelerden bahsedemeyiz. Ancak gündeme tam anlamıyla oturduğu bir süreçteyiz” dedi.

 4-  Afganistan’da bulunan Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Dışişleri Bakanı Dadfar Spanta ile görüşmesinin ardından düzenlenen basın toplantısında,  Türkiye'nin uluslararası forumlarda Afganistan'ın sesi olmaya devam edeceğini belirterek, bütün uluslararası kuruluşlarda Afganistan'ın Türkiye'den talep ettiği her şeyi yerine getirmeye hazır olduklarını kaydetti. Spanta ise iki ülke arasında kurulmasına karar verilen stratejik diyalog ve işbirliği mekanizmasına değinerek, bu çerçevede işbirliğinin yoğunlaşması gerektiğini dile getirdi.

                  14 HAZİRAN 2009
1- Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Jandarma Teşkilatı’nın 170. kuruluş yıl dönümü nedeniyle Jandarma Genel Komutanı Orgeneral Atilla Işık’a gönderdiği mesajda, güvenlik güçlerinin, devletin sarsılmaz iradesi, milletin güven ve desteği ile teröre karşı topyekun bir mücadele yürüttüğünü bildirdi.
TBMM Başkanı Köksal Toptan ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan da birer mesaj gönderdi.
2- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, AK Parti Şanlıurfa İl Kongresi’nde yaptığı konuşmada, 29 Mart seçimlerinden zaferle çıktıkları halde kendi muhasebelerini yaptıklarını ancak CHP Genel Başkanı Deniz Baykal’ın her seçimde geride kalmasına rağmen muhasebesini yapmadığını ve milletin verdiği mesajı doğru okumaya çalışmadığını söyledi.
3- Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım gazetecilere yaptığı açıklamada, Türkiye’nin yarım asırdan beri gündeminde olan hızlı tren işletmeciliğini düşünceden fiiliyata geçirdiklerini söyledi. Ankara-Eskişehir arasında Yüksek Hızlı Tren seferlerinin 13 Mart 2009 tarihinde başladığını vurgulayan Bakan Yıldırım, “O günden bugüne kadarki 89 günlük süre boyunca 210 bin yolcumuz hızlı tren ile seyahat etti” dedi.
4- Adana’da düzenlenen Uluslararası 16. Altın Koza Film Festivali’nde, Uzun Metrajlı Ulusal Film Yarışması’nda “En İyi Film Ödülü”nü, “Köprüdekiler” ve “11’e 10 kala” filmleri paylaştı. “Uzak İhtimal” filminin yönetmeni Mahmut Fazıl Coşkun’a “En İyi Yönetmen”, filmin oyuncuları Nadir Sarıcabak’a “En İyi Erkek Oyuncu”, Görkem Yeltan’a ise “En İyi Kadın Oyuncu” ödülü verildi.
5- İran’da, Mahmud Ahmedinecad’ın bir dönem daha cumhurbaşkanı seçildiğinin açıklanmasıyla birlikte, seçimi kaybeden Mir Hüseyin Musavi’nin binlerce taraftarı sokaklara dökülerek polisle çatıştı.
Fransa ve Almanya yaptıkları açıklamada, iki gündür şiddetin hüküm sürdüğü İran’daki durumdan “çok endişe” duyduklarını kaydetti. Bu arada, Ahmedinecad, nükleer politikalarında herhangi bir değişiklik olmayacağını, konuyla ilgili ABD Başkanı Barack Obama’yla görüşmeye hazır olduğunu söyledi. Öte yandan Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Ahmedinecad’ı telefonla arayarak tebrik etti.
6- İsrail Başbakanı Benjamin Netanyahu Ortadoğu barışıyla ilgili görüşlerini anlattığı dış politikaya ilişkin konuşmasında, silahtan arındırılmış bir Filistin devletini kabul edeceklerini, Filistinlilerin de İsrail'i Yahudi devleti olarak tanıması gerektiğini söyledi.
7- Belarus Devlet Başkanı Aleksandır Lukaşenko, Rusya’nın bazı ürünlere getirdiği yasağı protesto amacıyla, başkent Moskova’da başlayan bölgesel zirveye katılmayacağını açıkladı.
    8- Venezüella’nın, ABD’nin “demokratik ilkelere uymadığı” gerekçesiyle Nikaragua’ya yardımı kesme kararının ardından, bu ülkeye 50 milyon dolar yardım yapacağı açıklandı.


           15 HAZİRAN 2009

 1- Bakanlar Kurulu Başbakan Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında toplandı. Devlet Bakanı, Başbakan Yardımcısı ve Hükümet Sözcüsü Cemil Çiçek toplantının ardından yaptığı açıklamada, kısa çalışma ödeneği uygulamasında başvuru süresinin 6 ay daha uzatılmasına karar verildiğini söyledi. 12 Haziran 2009 tarihli Taraf gazetesinde yayınlanan “İrtica ile Mücadele Eylem Planı” adlı belgenin Genelkurmay Başkanlığı Bilgi Destek Dairesi tarafından hazırlandığı iddialarını da değerlendiren Başbakan Yardımcısı Çiçek, “Kim tarafından ve nerede hazırlanırsa hazırlansın; bu yöndeki çalışma, gayret ve oluşumlar, yasa dışıdır, hukuk dışıdır, demokrasi dışıdır. Bu işin önünde, arkasında, içinde kimler varsa bunun ortaya çıkarılması gerekmektedir” dedi.
Başbakan Yardımcısı Çiçek, Silah Kanunu Tasarısı  ile Sebze ve Meyve Ticareti’nin Düzenlemesi Hakkında Kanun Tasarısı’nın da kurulda ele alındığını kaydetti.

 2- Genelkurmay Başkanlığı Askeri Savcılığı’ndan yapılan yazılı açıklamada, 12 Haziran 2009 tarihli Taraf gazetesinde yayınlanan “İrtica ile Mücadele Eylem Planı” adlı belgenin Genelkurmay Başkanlığı’nın herhangi bir biriminde hazırlanmadığına ilişkin kanaate varıldığı belirtildi. Soruşturmanın sürdüğü belirtilen açıklamada, kriminal inceleme için Taraf gazetesi ve İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı’na yapılan başvurunun yanıtının beklendiği kaydedildi.
 Genelkurmay Başkanlığı’ndan yapılan açıklamada ise, “Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK), demokrasi ve hukuk devleti ilkeleriyle bağdaşmayan davranış ve düşüncelere sahip personeli barındırmaz” denildi. Soruşturma emrinin derhal verildiği belirtilen açıklamada, “Konunun yargıya taşınmasının önem ve nedenlerinin pek anlaşılamadığı gözleniyor. Konuyu yargıya taşımanın, ‘olayın kabul edildiği’ şeklinde yorumlanması hukukun temel ilkelerine saygısızlıktır. Belgenin doğruluğu ispat edilirse, sorumluların yargıda cezalandırılacağına güvenimiz tam. TSK konunun en yakın takipçisi olacak. Sahteyse TSK, bunun kimler tarafından ne amaçla hazırlandığının da sonuna kadar takipçisi olacak” denildi.

 3- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Ali Babacan Başbakanlık Merkez Binası’nda düzenlediği basın toplantısında, kredi kartlarının borcu borçla çevirme ve borcu öteleme aracı değil, bir nakit kullanım ve ödeme aracı olduğunu belirterek, “31 Mayıs 2009 tarihi itibariyle ödeme ihtarı çekilmiş, icra takibi başlatılmış ya da bankalarca takibe alınmış kredi kartı borçları için yeni bir ödeme planı uygulanacak” dedi.

 4- Çevre ve Orman Bakanı Veysel Eroğlu Türkiye gazetesine yaptığı açıklamada, AB normları çerçevesinde yeni yapılan fabrika ve tesislerin çevreye uyumlu olduğunu, eski tesislere de eksikliklerini gidermesi için süre verdiklerini söyledi.

 5- TÜİK Mart 2009 döneminde işsiz sayısının geçen yılın aynı dönemine göre 1 milyon 244 bin kişi artarak 3 milyon 776 bin kişiye yükseldiğini, işsizlik oranının ise 4.8 puan artarak 15.8 olarak gerçekleştiğini açıkladı.

 6- Türkmenistan’da bulunan Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay, Devlet Başkanı Gurbenguli Berdimuhammedov ile birlikte Hazar Denizi kıyısında yer alan Awaza bölgesinde Türk firmaları tarafından inşa edilen otellerin açılışını gerçekleştirdi.

 7- IMF Başkanı Dominique Strauss-Kahn, küresel krizin en kötüsünün henüz sona ermediğini, ancak dünyanın resesyondan yavaşça çıkmaya başladığına dair emareler olduğunu söyledi.

 8- İran’ın başkenti Tahran’da Gönüllü Milis Teşkilatı’nın binasına saldıran göstericilere açılan ateşte 1 kişi öldü.

 16 HAZİRAN 2009

 1- Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, ‘Türkiye Cumhuriyeti Devleti ile Suriye Arap Cumhuriyeti Devleti Arasındaki Kara Sınırı Boyunca Yapılacak Mayın Temizleme Faaliyetleri ile İhale İşlemleri Hakkında Kanunu’ onayladı.

 2- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan partisinin Meclis grup toplantısında yaptığı konuşmada, Taraf gazetesinde yayınlanan “İrtica ile Mücadele Eylem Planı” iddialarının çok vahim olduğunu söyledi. AK Parti'nin; demokrasiye gönül vermiş, halkın iradesi ve tercihinin her şeyin üzerinde olduğuna bütün kalbiyle inanmış bir parti olduğunu kaydeden Başbakan Erdoğan, ekonomik konulara da değinerek, bir süredir ekonomik göstergelere ilişkin sevindirici gelişmelere şahit olduklarını  söyledi.

 3- CHP Genel Başkanı Deniz Baykal partisinin Meclis grup toplantısında yaptığı konuşmada, Taraf gazetesinde yayınlanan “İrtica ile Mücadele Eylem Planı” haberiyle ilgili şüphelerin derhal giderilmesi gerektiğini belirterek, ''Belgenin altındaki imzanın doğru olup olmadığı, nereden çıktığı, kimin hazırladığı derhal tespit edilmelidir. Türkiye rahatlatılmalıdır'' dedi.

 4- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Ali Babacan Euromoney Türkiye Finans ve Yatırım Forumu’nda yaptığı konuşmada, küresel krize, bütün ekonomilerin ortak hareket alanı yakalaması ile hep beraber bir çözüm bulunabileceğini, bu sistemin dışında kalacak ülkelerin ise ileride problem yaşayabileceklerini söyledi.

 5- Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız Gürcistan Enerji Bakanı Alexander Khetaguri’yi kabulünün ardından yaptığı açıklamada, iki ülke arasındaki mevcut hatların genişletilmesi, kapasitelerinin artırılması, iş adamlarının karşılıklı işbirliği içinde bulunabilmesi konularını ele aldıklarını belirterek, Türkiye ile Gürcistan arasında yeni enerji hattının inşa edilmesiyle ilgili çalışmanın da devam ettiğini kaydetti.

 6- MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli partisinin Meclis grup toplantısında yaptığı konuşmada, Genelkurmay Başkanlığı’na bağlı bir birim tarafından “İrtica ile Mücadele Eylem Planı” başlığı ile hazırlandığı iddia edilen belgede hükümete yönelik demokrasi dışı müdahale arayışının açıkça görüldüğünü belirterek, “İddialar Türk Silahlı Kuvvetleri’ni zan ve töhmet altında bırakacak kadar ağır ve ciddidir.  Genelkurmay Askeri Savcılığı’nın vakit kaybetmeden soruşturma başlatmış olması da son derece önemlidir” dedi.

 7- AK Parti Genel Sekreteri İdris Naim Şahin ve AK Parti Grup Başkan Vekili Bekir Bozdağ Genelkurmay Harekat Daire Başkanlığı’nda hazırlandığı iddia edilen “İrtica ile Mücadele Eylem Planı” ile ilgili olarak Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’na suç duyurusunda bulundu.

 8- Almanya’da bulunan Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu Dışişleri Bakanı Frank-Walter Steinmeier ile görüşmesinin ardından düzenlenen basın toplantısında, Türkiye’nin AB üyeliğine ilgisinin kesinlikle azalmadığını ve Türkiye’nin tam üyelik dışında hiçbir alternatif tanımadığını kaydetti.
 Steinmeier de yaptığı konuşmada, Türkiye’nin AB müzakere sürecinin ucu açık olsa da hedefin tam üyelik olduğunu söyledi.


                        17 HAZİRAN 2009

 1- Bilim ve Teknoloji Yüksek Kurulu, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında toplandı. Başbakan Erdoğan yaptığı konuşmada, kriz ortamını sürdürülebilir gelişimin planlanması için bir fırsat olarak gördüklerini belirterek, “Sürdürülebilir ekonomik gelişim için Ar-Ge ve yenilik çalışmalarının sonuçlarına her zamankinden daha fazla ihtiyacımız var” dedi.
Toplantının ardından gazetecilerin sorularını yanıtlayan Başbakan Erdoğan, bir gazetede yer alan ‘İrtica ile Mücadele Eylem Planı’ adlı belgeyle ilgili olarak AK Parti tarafından yapılan suç duyurusu konusuna değinerek, “İktidar partisi olarak bize yönelik adım karşısında tabii ki sessiz kalamayız. Ama bu girişim asla ülkemizde kurumların birbiriyle çatıştırılması değil, sadece olayın içerisindeki bireylerin kimler olduğunu tespit için yapılan bir girişimdir” dedi.

 2- Deniz Kuvvetleri Komutanı Oramiral Metin Ataç Bahçeşehir Üniversitesi’nin İstanbul’da düzenlediği “Yeni Belgeler ve Bulgular Işığında Akdeniz’de Türkler” adlı sempozyumda yaptığı konuşmada, “Deniz Kuvvetleri Komutanlığı olarak özellikle üniversitelerimizin, deniz tarihiyle ilgili araştırmalara yön vermesini, teşvik etmesini ve bilinmeyenleri ortaya çıkarmasını istiyoruz” dedi.

 3- CHP Genel Başkanı Deniz Baykal partisinin MYK toplantısında yaptığı konuşmada, bir gazetede yer alan ‘İrtica ile Mücadele Eylem Planı’ adlı belgenin sahte çıkması durumunda bu tür belgelere dayandırılan Ergenekon iddianamesinin çökeceğini söyledi. Baykal, “Herkes biliyor ki sorunları darbeyle çözmek mümkün değil. Bu belgeyle, darbeyle elde edebileceğinizden daha ileri sonuç elde edebiliyorsunuz. İnsanların aklına, vicdanına nüfuz edip ona yön veriyorsunuz” dedi.

 4- Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Burak Özügergin, Rumların BM’de dağıttığı ve Türkiye’nin Kıbrıs’ın hava sahasını ve deniz yetki alanlarını ihlal ettiği ileri sürülen mektupla ilgili olarak yaptığı açıklamada, Türkiye’nin Doğu Akdeniz’deki belirli alanlarda meşru hakları ve çıkarları bulunduğunu, bu alanlarda izni dışında icra edilmeye kalkışılabilecek faaliyetlere karşı gerekli tedbirleri almasının tabii olduğunu kaydetti.

 5- Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım Erzincan’da düzenlenen ‘Girişimcilik, Kurumsallaşma ve Markalaşma Stratejileri Paneli’nde yaptığı konuşmada, bankaların küresel mali kriz yaşanırken birinci çeyrekte 15 milyar TL kar açıkladıklarını belirterek, “Biz onlardan böyle bir kar beklemiyoruz. Üretime, ticarete ve ihracata destek olsunlar. Milleti bu krizden kurtarmada onların da bir katkısı olsun” dedi.

 6- Kredi Garanti Fonu’na Hazine desteği sağlayan yasa tasarısı TBMM Genel Kurulu’nda kabul edildi.

 7- Merkez Bankası Başkanı Durmuş Yılmaz Ankara Sanayi Odası Meclis toplantısında yaptığı konuşmada, ekonomik verilerde iyileşme görüldüğünü, ancak bu iyileşmenin artıya geçiş değil kötüleşmenin hızının azalması şeklinde olduğunu söyledi.

 8- ‘1. Uluslararası Gazze’nin Yeniden İmarı Konferansı’ nedeniyle İstanbul’da bir araya gelen iş adamları ve sivil toplum kuruluşu temsilcileri Gazze için hazırlanan projeleri değerlendirdi.

 9- Bosna Hersek’te bulunan Devlet Bakanı Faruk Çelik Konjiç şehrindeki tarihi Osmanlı köprüsünün TİKA tarafından yaptırılan restorasyonunun tamamlanması nedeniyle düzenlenen törende yaptığı konuşmada, “Geçmişte ve bugün inşa edilen köprüler sadece mesafeleri, coğrafyaları birleştirmemiş, halkları, onların gönüllerini ve kültürlerini kaynaştırıp yeni bir medeniyet inşasının yolunu açmıştır” dedi.

 10- Almanya’da bulunan Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu Berlin’de gazetecilere yaptığı açıklamada, gerçekleştirdiği görüşmelerde iki ülke arasında terör, ekonomik iş birliği ve vize problemi gibi çok önemli konuları ele aldıklarını belirterek, “Ancak 3 milyon vatandaşımızın yaşadığı bir ülkede Türk lisesinin olmayışı büyük eksiklik” dedi.

 11- ABD Dışişleri Bakan Yardımcısı Phil Gordon Temsilciler Meclisi Dış İlişkiler  Avrupa Alt Komitesi’nde yaptığı konuşmada, Türkiye’nin Kıbrıs sorununun çözülmesinden çıkar elde edeceğini belirterek, “Türkiye de herkes gibi bir çözüm için bazı ödünler vererek anlaşma sağlamalı” dedi.

 
                 

                        18 HAZİRAN 2009

 1- TBMM Başkanı Köksal Toptan TV8 televizyonunun gündeme ilişkin sorularını değerlendirdi. Taraf gazetesinde yayınlanan “İrtica ile Mücadele Eylem Planı” adlı belge konusuna değinen Başkan Toptan, “Belgenin doğru ya da yanlış olduğunun tartışılıyor olması; siyasi partilerin, Genelkurmay Başkanlığı’nın, hükümetin böyle bir ihtimale karşı aynı safta yer almaları, demokrasinin vardığı olgunluğu ifade etmesi bakımından gurur vericidir” dedi.

 2- TBMM Başkanı Köksal Toptan Suudi Arabistan Şura Meclisi Başkanı Abdullah bin Muhammed bin İbrahim el Şeyh’i TBMM’de kabul etti.

 3- Devlet Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış AB Genel Sekreterliği’nde düzenlenen “Kadın ve AB Süreci” konulu toplantıda yaptığı konuşmada, aile içi şiddete karşı tedbir almayıp kadınlara yönelik ayrımcılık yaptığı gerekçesiyle AİHM tarafından Türkiye’ye verilen cezanın haksız olduğunu söyledi.
 Milli Eğitim Bakanı Nimet Çubukçu da yaptığı konuşmada, Türkiye’nin AB’ye üyelik yolundaki en önemli konulardan birisinin kadın ve aile olduğunu belirtti.

 4- Milli Savunma Bakanı Vecdi Gönül TÜBİTAK Gebze Yerleşkesi Teknoloji Serbest Bölgesi’ndeki Türkiye Teknoloji Merkezi’nin açılış töreninde yaptığı konuşmada, savunma sanayine yönelik temel hedefin, sektörü yurtiçi çözümler sunabilecek ve uluslararası alanda rekabet edebilecek şekilde yapılandırmak olduğunu söyledi.

 5- Sanayi ve Ticaret Bakanı Nihat Ergün NTV televizyonunda yaptığı açıklamada, bazı sektörlerde uygulanan vergi indirimlerine devam kararının kalıcı olmadığını belirterek, “Bu, ekonomik krizin içinde iç tüketimi canlandırarak sektörlere destek vermektir ve tüketiciyi bu konuda teşvik etmek amacına dönüktür” dedi.
   
 6- Türkiye İhracat Meclisi (TİM) ve İhracatçı Birlikleri’nin kuruluş, işleyiş ve görevlerini yeniden düzenleyen yasa TBMM Genel Kurulu’nda kabul edildi.

 7- Aydın’ın Çine ilçesinde çıkan orman yangınına müdahale eden söndürme helikopteri, Milas’taki Geyik Barajı’ndan su alırken düştü. 3 Ukrayna’lı pilot kurtarılırken, 1 Türk pilot ile 1 orman memuru kayboldu.

 8- Dünya Bankası Başkan Yardımcısı Ngozi Okonjo-Iweala TÜSİAD’ın Muğla’nın Bodrum ilçesinde düzenlenen Yüksek İstişare Kurulu toplantısında yaptığı konuşmada, 2001 krizi sonrasında hayata geçirilen reformlar sayesinde Türkiye’nin küresel ekonomik krizi son derece metanetli karşıladığını söyledi.

 9- İngiliz The Guardian gazetesi, 2010 yılında Avrupa’da ekonomisi normale dönen ve kalkınmaya başlayacak olan ilk ülkenin Türkiye olabileceği haberine yer verdi.

                 19 HAZİRAN 2009

1- TRT Türk’te gündeme ilişkin soruları cevaplandıran TBMM Başkanı Köksal Toptan, Genelkurmay Başkanlığı’nda hazırlandığı iddia edilen “İrtica ile Mücadele Eylem Planı” için, belge üzerinde çalışmaların sürdüğünü ve savcıların gereğini yapacağını ifade ederek “Belge gerçekse de tanzim edilmişse de bunu vahim buluyorum. Ancak bizi memnun eden şey; toplumun bütün kesimlerinin böyle bir gelişme karşısında sergilediği duruştur” dedi.

2- Kapıkule Sınır Kapısı Tesisleri ve Hamzabeyli Sınır Kapısı’nın açılışını yapmak üzere Edirne’ye giden Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Valiliği ziyaret etti. Burada gazetecilerin sorularını cevaplandıran Başbakan Erdoğan, RTÜK Başkanı Zahid Akman hakkındaki iddialarla ilgili olarak, “Partimiz işin içine çekilerek yıpratılmaya çalışılıyor. Yargı sürecinin tamamlanması beklenmeli” dedi.

3- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, Bolu Abant’ta gerçekleştirilen Abant Platformu’nun “Demokratikleşme: 12 Eylül’den AB’ye Siyasi Partiler” konulu ikinci toplantısının açılışında, irticayla mücadele ve darbe planı iddiaları hakkında, “Bu, halkın seçimine ve demokrasiye ihanettir” dedi.

  4- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Ali Babacan TÜSİAD’ın Muğla’nın Bodrum ilçesinde düzenlenen Yüksek İstişare Toplantısı’nda, korumacılığın ciddi tehlike olduğunu belirterek “Biz asla o tuzağa düşmeyeceğiz” dedi. Toplantıya katılan IMF 1. Başkan Yardımcısı John Lipsky de Türkiye’nin hem bölgesinde, hem dünyada öneminin artacağını belirtti. TÜSİAD Başkanı Arzuhan Yalçındağ ise “Türkiye, bölgesel güç ve küresel oyuncu olmaya aday. Bu potansiyeli de var” dedi.
Toplantının ardından Lipsky ile görüşen Başbakan Yardımcısı Babacan yaptığı değerlendirmede, “Küresel krizi ve Türkiye’ye etkilerini ele aldık, bundan sonraki süreçte ne yapılması gerektiği ile ilgili görüş alışverişinde bulunduk” dedi. Lipsky ise, verimli bir görüşme gerçekleştirdiklerini söyledi.

5- İçişleri Bakanı Beşir Atalay, Emniyet Genel Müdürü Oğuz Kağan Köksal ile Polis Akademisi’nde incelemelerde bulundu. Bakan Atalay burada yaptığı konuşmada, hükümetleri döneminde 6 aylık eğitimden sonra polislik mesleğine başlayan 20 bin üniversite mezununu polis meslek okullarında yetiştirdiklerini belirterek, 10 bin üniversite mezununun daha bu okullara alınacağını bildirdi.

6- ABD’nin Ankara Büyükelçisi James Jeffrey NTV’de yaptığı açıklamada, Irak’taki ABD askerlerinin çekilmesi sırasında Türk limanlarının ya da askeri üslerinin kullanılması konusunda Türk yetkililerle teknik müzakerelere başladıklarını kaydetti.

7- Arnavutluk’ta bulunan Genelkurmay Başkanı Orgeneral İlker Başbuğ, Cumhurbaşkanı Bamir Topi tarafından “Altın Kartal Madalyası” ile onurlandırıldı. Cumhurbaşkanı Topi, TSK’nın Arnavutluk ordusunun modernizasyonunda ve ülkenin NATO’ya üye olmasında büyük destek verdiğini söyledi. Orgeneral Başbuğ da Topi’ye teşekkür ederek “Bu madalya, iki ülke arasındaki ilişkilerin daha yüksek seviyeye ulaşması çabalarını teşvik edecektir” dedi.

8- Belçika’nın başkenti Brüksel’de yapılan AB Zirvesi’nde, Avrupa Komisyonu Başkanı Jose Manuel Barraso’nun görevini 5 yıl daha sürdürmesi konusunda uzlaşmaya varıldı.

  9- Somali’de korsanlarla mücadele edecek ikinci Türk firkateyni TCG Gediz, Gölcük’ten uğurlandı.

                        20 HAZİRAN 2009

 1- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan AK Parti İzmir İl Kongresi’nde yaptığı konuşmada, “Bu ülkede artık kimse arkasına çeteleri alarak, mafyayı alarak, hukuk dışı güçleri alarak siyaset üretemez, siyaseti yönlendiremez. TBMM’yi millet iradesi dışında hiçbir güç yönlendiremez” dedi.

 2- Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım Ordu Valiliği’ni ziyaretinin ardından gazetecilere yaptığı açıklamada, “Bundan sonraki öncelikli hedefimiz; Karadeniz’i Akdeniz’e bağlayacak kuzey-güney koridorlarını açmak” dedi.
 Bakan Yıldırım Sabah gazetesine yaptığı açıklamada ise, İstanbul-İzmir arası seyahat süresini 3.5 saate düşürecek 6 milyar dolarlık mega projenin en önemli unsurlarından birinin 3 bin metrelik asma köprü olduğunu söyledi.

 3- Sanayi ve Ticaret Bakanı Nihat Ergün İzmit’te bir mobilya mağazasının açılış töreninde yaptığı konuşmada, “Aldığımız tedbirler, ÖTV, KDV indirimleri ve şimdi teşvik sistemi tam zamanında yapılmış olan işler olarak ekonomimizin canlanmasında, üretimin, istihdamın, yatırımın artmasında katkı sağladı” dedi.

 4- Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay Gaziantep’te gazetecilere yaptığı açıklamada, yasakçı, baskıcı, ayrımcı ve inkarcı dönemlerin geride kaldığına işaret ederek, Türkiye’nin özgürlükçü bir çağın eşiğinde olduğunu söyledi.

 5- Tunceli’nin Çıralı köyü yakınlarında güvenlik güçleri ile terör örgütü arasında çıkan çatışmada 1 er şehit oldu.

 6- BM Gıda ve Tarım Teşkilatı’ndan yapılan açıklamada, dünyada yaşanan finansal krizin geçen yıla göre 100 milyon insanın daha aç yaşamasına neden olduğu belirtildi.

 7- Irak’ın Kerkük şehri yakınlarındaki Türkmen kasabası Taze Hurmatı’da bomba yüklü bir kamyonun patlaması sonucu 70 kişi öldü.

                                                                                                       21 HAZİRAN 2009

1- 732. Türk Dil Bayramı törenlerine katılmak üzere Karaman’a giden Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Belediye Başkanlığı’nı ziyaretinde Taraf gazetesinde yayınlanan belgeyle ilgili değerlendirmesinin sorulması üzerine, “Konuyla ilgili hukuki süreç işliyor. Türkiye şeffaf bir ülkedir. Bu şeffaflık içinde bir yanlış varsa hukuk yoluyla ortaya çıkar ve gereği yapılır” dedi.

2- CHP Genel Başkanı Deniz Baykal Antalya’nın Elmalı ilçesine bağlı Teke köyünde düzenlenen 25. Abdal Musa anma törenlerinde, partisinin verdiği kanun teklifinin kabul edilmesi halinde Alevilerin yaşadığı sorunların bir günde çözüleceğini söyledi.

  3- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Cemil Çiçek AK Parti Kahramanmaraş 3. İl Kongresi’nde yaptığı konuşmada Türkiye’de demokrasinin standardını yükseltmeye gayret ettiklerini belirterek “Demokrasiden şaşmak yok, demokrasiyi askıya almak yok. Antidemokratik yollardan iktidar değiştirme yok” dedi.

4- İçişleri Bakanı Beşir Atalay Antalya’da Belediye Başkanları Eğitim Semineri’nin açılışının ardından gazetecilerin sorularını yanıtladı. Bakan Atalay, güvenlik kamerası olmayan nezarethane kalmayacağını belirterek “Polisin tutum ve davranışının da değiştiğini göreceksiniz. Gözaltına almalar polis merkezlerinde olduğu için, oraya geldiği andan çıkana kadar kayıt altında olmasını istiyoruz” dedi.

 5- DTP Genel Başkanı Ahmet Türk partisinin Adana İl Kongresi’nde yaptığı konuşmada, Kürt sorununun şiddet ve silahla çözülemeyeceği konusunda önemli bir inanç olduğunu ve PKK’nın silahları gömmeye hazır olduğunu ileri sürdü.

 6- ÖDP Kongresi’nde genel başkanlığa Alper Taş getirildi.

7- İran devlet televizyonu, başkent Tahran’da seçim sonuçlarına itiraz için yapılan gösterilerde belli noktalardan halka ve güvenlik güçlerine rastgele ateş açıldığını, olaylarda 13 kişinin hayatını kaybettiğini, 100 kişinin de yaralandığını duyurdu. Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinecad, eylemlerin önemsiz olduğunu ifade etti.
Öte yandan İran, AB ülkelerinin Tahran Büyükelçilerini Dışişleri Bakanlığı’na çağırarak, ülkelerinin “içişlerine müdahalesini” protesto etti.

        22 HAZİRAN 2009
              

 1- Cumhurbaşkanı Abdullah Gül Foto Muhabirleri Derneği’nin kuruluş yıl dönümü  töreninde yaptığı konuşmada, özgür basının bir ülkeyi şeffaf hale getirdiğini ve demokrasinin yerleşmesine büyük katkı sağladığını belirterek, “Basın özgürlüğü bir ülkede yoksa, birçok şey de noksandır. Bir ülkede doğrular, yanlışlar rahatça yazılamıyorsa, o ülkede yanlış yapma meyli daha çok olur” dedi.

 2- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan AB büyükelçileriyle Başbakanlık Resmi Konutu’nda bir araya geldi. Başbakan Erdoğan burada yaptığı konuşmada, Türkiye’nin AB’ye tam üyeliği dışındaki alternatifleri kabul etmeyeceklerini belirterek, “Özellikle Alman ve Fransız büyükelçilerine ifade etmek isterim ki imtiyazlı ortaklık ne AB müktesebatında ne de bizim kitabımızda yer almaktadır” dedi.

 3- Genelkurmay Başkanı Orgeneral İlker Başbuğ İstanbul’da düzenlenen “İpek Yolu 2009 General/Amiral Semineri”nde yaptığı konuşmada, “Terörizme karşı mücadeledeki hedefimiz; teröristlerin ve destekçilerinin başarı ve umudunu ortadan kaldırmaktır. Bu sebeple, terörist örgütün dağılışına ve silahları bırakışına kadar mücadele etmeye son derece kararlıyız” dedi.

 4- Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu BAE Dışişleri Bakanı Şeyh Abdullah bin Zayid Al Nahayan’ı kabulünün ardından gazetecilerin sorularını yanıtladı. Bakan Davutoğlu, İran’ın istikrarının Türkiye ve bölge için büyük önem taşıdığını belirterek, “İran’daki gelişmelerin, İran’ın iç mekanizmaları içinde, en sıhhatli bir biçimde neticeye ulaştırılacağını ümit ediyoruz. Biz bu çerçevede İran’ın, son derece dinamik ve siyasi katılımı yüksek bir seçim gerçekleştirmiş olmasının son gelişmelerle gölgelenmemesini istiyoruz” dedi.

 5- Milli Eğitim Bakanı Nimet Çubukçu Kız Teknik Öğretim Genel Müdürlüğü tarafından düzenlenen ‘Geleneksel Folklorik Kitre Bebek Yarışması’ ödül töreninde yaptığı konuşmada, kaybolan değerlerin gün yüzüne çıkarılması konusunda mesleki ve teknik eğitim kurumlarına önemli görevler düştüğünü söyledi.

 6- Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız Irak Elektik Bakanı Kerim Vahid Hasan’ı kabulünün ardından gazetecilerin sorularını yanıtladı. Bakan Yıldız, “Irak’a verilecek su ile ilgili daha önce yapılan anlaşma doğrultusunda günlük bazda 400 ile 600-650 metreküp/saniye, aylık bazda ise 500 metreküp/saniyenin altına düşmemesi kaydıyla bir mutabakat oluşturduk” dedi.

 7- TÜİK, “Üç Aylık Ticaret-Hizmet Göstergeleri”ne göre ticaret ve hizmette cironun geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 9, bir önceki döneme göre ise yüzde 21.3 azaldığını açıkladı.

 8- TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu “Kriz Varsa Çare de Var” kampanyasının 4. haftası nedeniyle İstanbul’da düzenlenen toplantıda yaptığı konuşmada, “Geçtiğimiz bir ay içerisinde krizden çıkışa yönelik çözüm arayışları hızlanmış, ekonomi bütün Türkiye’nin meselesi haline gelmiştir” dedi.
 
 9- MÜSİAD Başkanı Ömer Cihad Vardan yaptığı yazılı açıklamada, “ÖTV ve KDV indirimlerinin revize edilerek 30 Eylül 2009’a kadar devamı yönünde alınan karar, piyasalarda oluşan iyimser havanın devamı açısından isabetli olmuştur” dedi.

 10- İzmir’in Foça ilçesinde meydana gelen orman yangınında 150 hektardan fazla alanın yandığı belirtildi.

 11- Avrupa Merkez Bankası Başkanı Jean-Claude Trichet ‘Europe 1’ radyosuna yaptığı açıklamada, krizle mücadele için borca giren hükümetlerin daha çok borçlanamayacaklarını ve bütçe açıklarını hizaya sokmaları gerektiğini söyledi.

 12- Rusya’da bulunan TBMM Başkanı Köksal Toptan Şair Nazım Hikmet’in başkent Moskova’daki mezarını ziyareti sırasında yaptığı açıklamada, “Kurtuluş Savaşımızı Nazım kadar güzel anlatan, vatan hasretini onun gibi anlatan başka bir şairimiz yok. Mezarının burada kalması, Türkiye ile Rusya arasında kültürel köprü rolü oynaması açısından önemli” dedi.

 13- İsveç Dışişleri Bakanı Carl Bildt Belçika’nın başkenti Brüksel’de gazetecilere yaptığı açıklamada, “Zorluklar ne olursa olsun Türkiye ile müzakereler hızla devam edecek” dedi.

23 HAZİRAN 2009

 1- Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, İçişleri Bakanı Beşir Atalay ile yeni görevlerine atanan valileri Çankaya Köşkü’ndeki kabulünde yaptığı konuşmada, devletin birer temsilcisi olan valilerin görev yapacakları illerde, uyumu, koordinasyonu sağlamaları, güvenlik ile asayişe önem vermeleri ve yeniliklere önderlik yapmaları gerektiğini söyledi.

 2- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, İçişleri Bakanı Beşir Atalay ile yeni görevlerine atanan valileri kabulünde yaptığı konuşmada, 6,5 yılda devlet-millet kaynaşmasının sağlanmasında valilerin çok büyük katkılarının olduğunu söyledi.

 3- CHP Genel Başkanı Deniz Baykal partisinin Meclis grup toplantısında yaptığı konuşmada, Genelkurmay Harekat Daire Başkanlığı’nda hazırlandığı iddia edilen “İrtica ile Mücadele Eylem Planı” adlı belgeyle ilgili tartışmalardan bir sonuç alınamadığını söyledi. 12 Eylül darbesi konusuna da değinen Baykal, “Hükümet, 12 Eylül’le hesaplaşmayı uygun buluyorsa gereğini yapar. Anayasa’nın geçici 15. maddesi var. Eğer ihtiyacın varsa getirirsin değiştiririz” dedi.

 4- Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, Antalya’nın Belek ilçesinde düzenlenen Belediye Başkanları Eğitim Semineri'nde yaptığı konuşmada, 2008 yılı sonu itibariyle, milli gelirin yaklaşık yüzde 5'ini kullanmakta olan yerel idarelerin, üçüncü kişilere, Hazineye veya yurt dışına olan borçlarının milli gelirin yüzde 4,67'sine ulaştığını söyledi.

 5- MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli partisinin Meclis grup toplantısında yaptığı konuşmada, “İrtica ile Mücadele Eylem Planı” belgesiyle ilgili tartışmalara değindi. Demokrasi üzerinde tehdit oluşturan zihniyetleri sadece siyaset dışında aramamak gerektiğini belirten Bahçeli, demokrasiyi yaşatmanın yolunun sadece dış müdahale kanallarını kapatmaktan değil, diğer siyasal görüşleri dinlemeyi öğrenmiş, farklı düşüncelere saygı gösteren, demokratik zihniyet dönüşümünü sağlamaktan geçtiğini söyledi.

 6- DTP Genel Başkanı Ahmet Türk partisinin Meclis grup toplantısında yaptığı konuşmada, “İrtica ile Mücadele Eylem Planı” belgesi konusundaki tartışmaların “vesayet rejimini meşrulaştırma” amacı taşıdığını söyledi.

 7- İran’da seçim sonuçlarına yapılan itirazı değerlendiren Anayasayı Koruyucular Konseyi, büyük bir usulsüzlük tespit edilmediği gerekçesiyle, muhalefet partilerinin iptal talebini reddetti.


           24 HAZİRAN 2009

 1- Genelkurmay Başkanlığı Askeri Savcılığı’ndan yapılan açıklamada, Taraf gazetesinde yayınlanan “İrtica ile Mücadele Eylem Planı” adlı belgenin Genelkurmay Başkanlığı Karargahı’nda düzenlenmediği, böyle bir belgeyle ilgili olarak gerek elektronik ortamda, gerekse yazılı kayıtlarda herhangi bilgi, belge, emir veya emareye rastlanılmadığı belirtilerek, söz konusu belgenin Türk Silahlı Kuvvetleri’ni hedef alıp almadığı ve kimler tarafından ne amaçla üretildiğinin tespiti için soruşturma dosyasının bir suretinin İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı’na gönderilmesine karar verildiği kaydedildi.

 2- Danıştay 8. Dairesi, tıp fakülteleri  bünyesindeki ‘tıp eğitimi anabilim dallarının’ kapatılmasına ve Sağlık Bilimleri Enstitüsü bünyesinde ‘tıp eğitimi anabilim dalı’ açılmasına ilişkin YÖK Genel Kurulu kararının yürütmesini durdurdu.

 3- Devlet Bakanı Cevdet Yılmaz Ankara Sanayi Odası Meclis toplantısında yaptığı konuşmada, hükümetin istihdamı teşvik paketinin kamuya yük getirmeyecek şekilde formüle edildiğini söyledi. Bakan Yılmaz, “Büyüme nasıl özel sektör dinamizmi ile olduysa, krizden çıkış da özel sektör desteğiyle olacak” dedi.

 4- Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Burak Özügergin, İran’da 12 Haziran 2009 tarihinde gerçekleştirilen cumhurbaşkanlığı seçimlerinin ardından başlayan gösterilere değinerek, “İran’ın mevcut hak arama yollarını açık tutarak, tartışmalara çözüm bulma yeteneğine sahip olduğuna inanıyoruz” dedi.
 Öte yandan İran İstihbarat Bakanı Gulam Hüseyin Muhsini Ejei Fars ajansına yaptığı açıklamada,  istikrarsızlaştırma ve kargaşa çıkarmak isteyen grupların ABD ve İngiltere ile bağlantıları olduğunun ortaya çıkarıldığını iddia etti.

 5- Maliye Bakanı Mehmet Şimşek MHP İstanbul Milletvekili Ümit Şafak’ın soru önergesine verdiği yanıtta, “Varlık Barışı” uygulaması kapsamında bu güne kadar 8 bin 669 kişinin 14 milyar 832 milyon 166 bin TL bildirimde bulunduğunu kaydetti.

 6- Sanayi ve Ticaret Bakanı Nihat Ergün İzmir’de yaptırılan Bilim ve Teknoloji Kulübü’nün açılışında yaptığı konuşmada, uygulamaya değer, gerçekleşmesi mümkün projeleri sonuna kadar destekleyeceklerini söyledi.

 7- Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay CNN-Türk televizyonunda İstanbul’un UNESCO Dünya Kültür Mirası Listesi’nden çıkarılması riskine ilişkin olarak yaptığı açıklamada, “İstanbul listeden çıkmayacak. Yalnız bu listeden ‘tehlike altındaki dünya mirası’ listesine alınma ihtimali var” dedi.
 
 8- Resmi ziyaret kapsamında Çin’de bulunan Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, TRT Türk televizyonunun Pekin Bürosu’nu ziyaretinde yaptığı açıklamada, “Nasıl Latin Amerika, Afrika gibi bize uzak olan bölgelerle yakından ilgileniyorsak, Asya’nın bu tarafıyla da yakın ilişki içinde olmak istiyoruz. Bunu AB ile ABD ile ilişkilerin alternatifi gibi görmemek gerekir. Sadece bir istikametle ilgilenen ülkeler zayıf ülkelerdir” dedi.  
  Ziyarete DTP Diyarbakır Milletvekili Selahattin Demirtaş da eşlik ediyor.

 9- OECD, Türkiye’nin dış koşullardaki düzelmeye ve para politikasıyla mali politikadaki gevşemeye bağlı olarak 2010 yılında tekrar büyümeye geçmesinin beklendiğini açıkladı.

 10- Merrill Lynch’ın hazırladığı Dünya Varlık Raporu’nda, kriz yüzünden dünyada 1 milyon doları aşan gelire sahip varlıklı kişi sayısının yüzde 29 azalma ile 8,6 milyona, Türkiye’de ise yüzde 30 azalma ile 33 bin 700’e gerilediği belirtildi.

 11- Mısır’da bulunan Rusya Devlet Başkanı Dimitriy Medvedev başkent Kahire’deki Arap Birliği Merkezi’ni ziyaretinde yaptığı açıklamada, Arap dünyasına dışarıdan demokrasi dayatılmasının ve yabancı müdahalesinin kabul edilemez olduğunu söyledi.


                        25 HAZİRAN 2009

 1- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan Arnavutluk’a hareketinden önce Esenboğa Hava Limanı’nda yaptığı açıklamada, Taraf gazetesinde yayınlanan “İrtica ile Mücadele Eylem Planı” adlı belgeye ilişkin olarak; demokrasiyi zayıflatma niyeti içerisindeki bu olayla, sivil, asker, iktidar ve muhalefetten her kesimin ortak mücadele etmesi gerektiğini söyledi. CHP Genel Başkanı Deniz Baykal’ın 12 Eylül dönemine yargı yolunu açacak Anayasa’nın geçici 15. maddesinin kaldırılması önerisine atıfta bulunan Başbakan Erdoğan, “Grup başkan vekilleri bir araya gelir konuşurlar, böyle bir adım atılacaksa atarız. Ciddi yaklaşımlar bekliyoruz” dedi.
  CHP Genel Başkanı Deniz Baykal da düzenlediği basın toplantısında, “İktidarın darbeyle hesaplaşmak gibi bir niyeti varsa ve önünde hangi engel bulunuyorsa, o engelin aşılması için yardımcı olacağımızı söylüyorum. Başbakan samimi ise biz varız” dedi.
 
 2- Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay gazetecilere yaptığı açıklamada, alkollü içkilere getirilen reklam kısıtlamaları konusuna değinerek, “Aşırı bir kısıtlama getirilmesini doğru bulmuyorum. Hele Türkiye’nin kendisine özgü içkilerinin üretilmesini kısıtlayacak bir boyuta taşımasını da doğru bulmam” dedi.

 3- TBMM Genel Kurulu’nda Sayıştay Başkanlığı’na Tokat Valisi Recai Akyel seçildi.

 4- DTP Genel Başkanı Ahmet Türk AB ülkelerinin Ankara büyükelçilerine verdiği davette yaptığı konuşmada, “Sorunların üniter yapı, Türkiye’nin bütünlüğü içinde çözülmesini istiyoruz. Bugün hiçbirimiz Irak’taki bir Kürdistan devleti içinde yaşamak istemiyoruz” dedi.

 5- Çin’de bulunan Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Cumhurbaşkanı Hu Jintao ile görüşmesinin ardından düzenlediği basın toplantısında, iki ülke arasındaki ticaret hacminde Türkiye aleyhine olan 15.5 milyar dolarlık açığın kapatılması için Çin ve Türk işadamlarının karşılıklı yatırımlarının artırılması gerektiğini söyledi.

 6- Arnavutluk’ta bulunan Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Başbakan Sali Berişa ile birlikte Arnavutluk’u Dures Limanı’na bağlayacak olan ve yapımını bir Türk ve ABD firmasının gerçekleştirdiği Reşen-Kalimaş Otoyolu’nun açılışını yaptı. Başbakan Erdoğan buradaki konuşmasında, “Bu otoyol sadece ülkeleri, şehirleri değil gönüllerimizi de birbirine bağlayacak ve halklarımızı yakınlaştıracak. Bu otoyol Kosova’nın kalkınmasına da ivme kazandıracak” dedi.
Başbakan Berişa da yaptığı konuşmada, tarihi bir gün yaşadıklarını belirterek, bu otoyol sayesinde Kosova’daki Arnavutlara daha yakın olabileceklerini söyledi.

 7- OECD Bakanlar Konseyi toplantısı nedeniyle Fransa’da bulunan Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Ali Babacan başkent Paris’te gazetecilere yaptığı açıklamada, “Türkiye, hayata geçirilen tedbirler, destekleyici para politikası ve kredi kanallarının işliyor olması sayesinde ekonomik krizi güçlü bir şekilde atlatacak” dedi.

 8- Belçika’da bulunan Devlet Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış Avrupa Politika Merkezi’nde yaptığı konuşmada, AB’nin Türkiye’nin üyeliği konusunda alacağı kararla dünyada 1.5 milyar Müslüman’a vereceği mesajı belirleyeceğini söyledi.

 9- İKÖ Genel Sekreteri Ekmeleddin İhsanoğlu Brüksel’de düzenlenen bir forumda yaptığı konuşmada, AB liderlerinden Türkiye’nin üyeliği konusunda vizyonlu davranarak, birliğin uzun vadeli çıkarlarını kendi kısa vadeli siyasi çıkarlarının üzerinde tutmaları gerektiğini söyledi.

 10- GKRY Lideri Dimitris Hristofyas’ı ziyaret eden AB Komisyonu Başkanı Jose Manuel Barroso Rum Meclisi’nde yaptığı konuşmada, aralık ayına kadar Türkiye’nin liman ve havaalanlarını Rumlara açmaması halinde AB yolunda bir ilerleme olmayacağını söyledi.
 Barroso, KKTC Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat’la da bir araya geldi.

 11- İsveç Başbakanı Fredrik Reinfeldt AP ajansına yaptığı açıklamada, Türkiye ile müzakerelerin Avrupa için önemli olmasına rağmen, Türkiye’nin AB üyeliğinin, 27 üyeli birlik içerisinde üzerinde en çok anlaşmazlık bulunan konular arasında yer aldığını söyledi.
                  26 HAZİRAN 2009

  1- Genelkurmay Başkanı Orgeneral İlker Başbuğ düzenlediği basın toplantısında, Türk Silahlı Kuvvetleri’nin (TSK) demokrasi ve hukuk devleti ilkelerine bağlı ve saygılı olduğunu, Taraf gazetesinde yayımlanan “İrtica ile Mücadele Eylem Planı”nın bu haliyle belge değil, bir kağıt parçası olduğunu belirterek, “Asıl hedefin fitne çıkarmak” olduğunu söyledi.
2- İtalya’nın Pescara kentinde başlayan 16. Akdeniz Oyunları’nda, grekoromen güreşte 74 kiloda Şeref Tüfenk altın madalya kazandı. Halterde, 62 kiloda Erol Bilgin koparma ve silkmede altın madalya kazanırken, koparmada oyunlar rekorunu kırdı.
  3- Çin’deki temaslarını sürdüren Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, başkent Pekin’de Devlet Bakanı Zafer Çağlayan ve TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu ile birlikte Türkiye-Çin İş Forumu’na katıldı. Cumhurbaşkanı Gül yaptığı konuşmada, Çin Devlet Başkanı Hu Jintao ile yaptığı görüşmede, ikili ilişkileri ileriye taşıma konusundaki kararlılıklarını bir defa daha ortaya koyduklarını belirterek, iki ülke arasındaki mesafe uzak görünse de ilişkilerin gayet iyi olduğunu söyledi.

4-  Belçika’da bulunan Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, başkent Brüksel’de düzenlenen Crans Montana Forumu’nda, “Türkiye’nin Avrupa Geleceği” konulu yaptığı konuşmada, Genelkurmay Başkanı Orgeneral İlker Başbuğ’un son günlerde gündeme gelen iddialarla ilgili değerlendirmelerine ilişkin olarak, “Buradan bir cevap vermeyi uygun görmüyorum. Ama her söylenene saygı duymak zorundayım” dedi.
Başbakan Erdoğan, “imtiyazlı ortaklık” tartışmalarıyla ilgili olarak da “AB müktesebatında böyle bir ortaklık şekli söz konusu değil. Bizim ortaklığımız tamamen tam üyeliktir, bunun için çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Bunun dışında herhangi bir ortaklık şeklini kabul etmemiz mümkün değil” dedi.
Foruma katılan Devlet Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış da “Türkiye, ortak problemleri çözmede Avrupa’ya yardım etmek istiyor. Tam üyelik dışında daha az ya da çok bir şey istemiyoruz” dedi.
Başbakan Erdoğan, AB Komisyonu’nun Genişlemeden Sorumlu Üyesi Olli Rehn, Belçika Prensi Lorenz ve AB Komisyonu Başkanı Jose Manuel Barosso ile de bir araya geldi.
5-  Belçika’da bulunan  Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, AB Komisyonu’nun Genişlemeden Sorumlu Üyesi Olli Rehn ile bir araya geldi. Ortak basın toplantısında konuşan Rehn, gündemdeki belge meselesiyle ilgili endişe duyup duymadığının sorulması üzerine “Türk iç politikasındaki gelişmeleri yakından takip ediyoruz. Bu konu Türkiye’nin iç meselesidir ve bizim tek arzumuz, şeffaflık içinde çözülmesidir” dedi.
6- Çevre ve Orman Bakanı Veysel Eroğlu, bu yıl ilk mezunlarını veren Uluslararası Saraybosna Üniversitesi’nin mezuniyet törenine katıldı ve bir öğrenci yurdunun açılışını gerçekleştirdi. Boşnakların geçmişte çok büyük zulüm gördüğünü, genç insanların hayatlarını kaybettiğini ifade eden Bakan Eroğlu, “Burada hepimizin yüreğini yakan hadiseler yaşandı” dedi.

7- Aden Körfezi’nde deniz haydutlarıyla mücadele edip görevini tamamlayan TCG Giresun firkateyni 4.5 ayın ardından yurda döndü.
8-  ABD’li pop şarkıcısı Michael Jackson hayatını kaybetti.
9- KKTC Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat ve GKRY lideri Dimitris Hristofyas, 34. defa bir araya geldi. Görüşmenin ardından açıklama yapan BM Genel Sekreteri’nin Kıbrıs Özel Temsilcisi Taye Brook Zerihoun, tarafların KKTC ile GKRY arasında 7. sınır kapısı olacak Yeşilırmak kapısının açılmasıyla ilgili kurallarda uzlaştıklarını ve geçişlerde vatandaşlara BM Barış Gücü’nün eşlik edeceğini duyurdu.

                                    27 HAZİRAN 2009  
 1- TBMM Başkanı Köksal Toptan 25. Uluslararası Mengen Aşçılık ve Turizm Festivali’ne katıldı. Burada gazetecilerin sorularını cevaplandıran Başkan Köksal gündemdeki darbe tartışmaları ile ilgili olarak, yapılan tartışmaların, Türkiye’nin gelmiş olduğu demokratik düzeyi ifade etmesi bakımından değerlendirilmesi gerektiğini belirterek, ”Herkesin birleşmiş olduğu nokta darbe karşıtlığı. Ben olaya bu açıdan bakıyorum. Siyaset kurumu, TSK, hükümet, parlamento aynı safta bulunuyor. O saf demokrasi safı. Şimdi Türkiye buraya geldikten sonra Türkiye’nin geleceğinden korkmamak lazım” dedi. 

2- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın İstanbul AK Parti İstanbul 3. Olağan İl Kongresi’nde yaptığı konuşmada, Türkiye’de kurumlar arasında güvenin tam olduğunu belirterek, “Kimse askerin arkasına saklanarak siyaset yapmasın. Kimse güzide kurumlarımızı yıpratarak netice alabileceğini düşünmesin. Demokratik rejime karşı girişimler nasıl çağ dışıysa, hak hukuk dışıysa, darbe söylentileri yayarak siyaseti tesir altına almaya çalışmak da o kadar çağdışıdır” dedi.
Kongre’de AK Parti İstanbul İl Başkanı Aziz Babuşçu yeniden başkan seçildi.

3- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, İstanbul Emniyet Müdürlüğü Polis Eğitim ve Kongre Merkezi’nin açılışında yaptığı konuşmada, “Emniyet teşkilatımız hem demokrasinin hem hukuk sisteminin hem de daha genel anlamda rejimin sarsılmaz bir güvencesi, adeta bir sigortasıdır” dedi.

4- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan İspanya’da yayınlanan ABC gazetesine  verdiği demecinde, “Darbeler dönemi geçti. Sivil otorite güçlü ve inanıyorum ki, bu tip darbeci söylemler gelecekte olmayacak. Darbelerin ardından çok uzun zaman geçti ve ana muhalefet partisi darbecilerin yargılanmasını öneriyor” dedi. 

5- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Cemil Çiçek AK Parti Kastamonu İl Başkanlığı’nın 3. Olağan Kongresi’nde yaptığı konuşmada, “Türkiye’de iktidarlar millet eliyle kurulacak, millet eliyle değiştirilecektir. Bunun dışındaki her yol Türkiye’yi geri götürür, Türkiye’yi sıkıntıya sokar. Türkiye’nin anayasası var. Hükümet, parlamento ve yargının görev, sorumluluk ve yetkileri belli. Bunların üçü uyum içerisinde birbirleriyle çalışacak, çalışmak mecburiyetinde, kim çalışmazsa sorumluluk ona ait olur” dedi.  

6- DTP Genel Başkanı Ahmet Türk ‘Demokrasi için Birlik Konferansı’nın açılış konuşmasında yaptığı konuşmada, Türkiye için statükoculuğun aşılması konusunda mücadele verilmesi gerektiğini söyledi. 12 Eylül darbecilerinin yargılanması ile ilgili konuya da değinen Türk,  “Demokratik bir Türkiye istiyorsak geçmişin yargılanması lazım” dedi.

7- Çin’de bulunan Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’e Şian Kuzeybatı Üniversitesi  tarafından fahri doktora beratı verildi. Burada öğrencilere seslenen Cumhurbaşkanı Gül, Türkiye’nin son yıllarda büyük bir ekonomik gelişme gösterdiğini belirterek, “Türkiye güçlü ekonomisiyle, demokratik ve laik yapısıyla bölgesinde güvenlik ve istikrarı temin eden bir dış politika yürütmektedir” dedi. Türk dış politikasının önceliğinin AB üyeliği olduğunu dile getiren Cumhurbaşkanı Gül, “Türkiye Avrupa’nın bir parçasıdır ama bundan da daha fazlasıdır. İkinci önceliğimiz Balkanlar’dan Orta Doğu ve Orta Asya’ya kadar uzanan bir barış ve refah bölgesi oluşturulmasına katkıda bulunmaktır. Çünkü biz aynı zamanda Doğu’ya aitiz” dedi.

                                                                                                      28 HAZİRAN 2009
1- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, AK Parti Kocaeli İl Kongresi’nde yaptığı konuşmada, çetelerle mücadeleye kararlılıkla devam edeceklerini vurgulayarak “Aynı kararlılıkla, aynı dürüstlükle yolumuza devam ediyoruz. Bizi bundan alıkoymak, vazgeçirmek isteyenlere karşı dik bir duruş sergiledik, bundan sonra da aynı tutarlı duruşu sergilemeye devam edeceğiz. Çocuklarımız var, gençlerimiz var. Yarın onlar soracaklar ‘Bize nasıl bir ülke teslim ettiniz diye” dedi.
2- CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, Kafkasör Şenlikleri için gittiği Artvin’de gazetecilere yaptığı açıklamada, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın Ergenekon için ‘terör örgütü’ ifadesini kullanmasının yanlış olduğunu söyledi.
3- Devlet Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış, AK Parti Çorum İl Kongresi’nde yaptığı konuşmada, hükümet olarak demokrasiden hiç taviz vermediklerini, bundan sonra da vermeyeceklerini belirterek, “Daha fazla demokrasi, daha fazla risk demekse bu riski üstlenmeye hazırız” dedi.
Bakan  Bağış, Atina’da yayımlanan ‘Kathimerini’ gazetesine verdiği demeçte ise “Heybeliada Ruhban Okulu’nun, Ortodoks Türk vatandaşlarının ihtiyaçları olan hizmetleri sunabilmek için açılması gerektiğine inanıyorum. Bu bizim iç meselemiz. Batı Trakya Türk azınlığının problemleri de Yunanistan’ın iç meselesi. İç problemlerimizi çözmeye bakmalıyız ve bunu aynı zamanda yapmalıyız” dedi.
4- Devlet Bakanı Selma Aliye Kavaf, Bursa Valisi Şahabettin Harput’u ziyareti sırasında gazetecilere yaptığı açıklamada, yetiştirme yurtlarındaki koğuş sisteminin sağlıklı olmadığını vurgulayarak, çocukların altışar veya sekizer kişilik evlere taşındığını belirtti.
5- Bayındırlık ve İskan Bakanı Mustafa Demir, AK Parti Mersin İl Kongresi’nde yaptığı konuşmada “TÜRKSAT  4A’nın hazırlanması için çalışmalar sürüyor. 3-4 yıllık zaman dilimi içinde Türkiye, kendi yaptığı uyduyu fırlatacak” dedi.
6- Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım Erzincan Hava Alanı yeni iç ve dış hatlar terminalinin temel atma töreninde yaptığı konuşmada, yap-işlet-devret modeli sayesinde hem havaalanı yaptırdıklarını, hem istihdam sağladıklarını, hem de devlete para kazandırdıklarını söyledi.
7- Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Çin’in Shenzhen şehrinde Türk vatandaşları ve iş adamlarıyla bir araya geldi. Shenzhen’e 200 kilometre mesafedeki Guangzhou’ya konsolosluk açılacağını belirten Cumhurbaşkanı Gül,  Çinli yetkililere THY’nin bu şehre her gün sefer yapması talebini ilettiklerini ve bunun olumlu karşılandığını söyledi. Türkiye’de de yatırımları bulunan ve bazı GSM operatörlerinin 3G ihalelerini alan özel bir şirketin merkezini de ziyaret eden Cumhurbaşkanı Gül, şirket yetkililerinden bu teknoloji hakkında bilgi aldı.
8- Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı (AGİT) gayri resmi Dışişleri Bakanları Toplantısı Yunanistan’ın Korfu adasında yapıldı. Türkiye’yi Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu’nun temsil ettiği toplantıya ev sahipliği yapan AGİT Dönem Başkanı, Yunanistan Dışişleri Bakanı Dora Bakoyanni, mevcut ekonomik krizin uluslararası güvenlik için en ciddi ve en acil tehlike olduğunu ifade etti.
Bakan Davutoğlu, toplantıya katılan dışişleri bakanları ve temsilcilerle çok sayıda ikili temasta bulundu. Görüşmelerde Türkiye’nin AB süreci, Kıbrıs konusu, İran’daki durum ve Kafkaslardaki gelişmeler ele alındı.

9- AB Ortak Dış Politika ve Güvenlik Yüksek Temsilcisi Javier Solana, AB dışişleri bakanlarının İran ile ilgili yapacağı toplantıdan önceki açıklamasında, AB’nin İran’ın içişlerine karışmak istemediğini, ancak ülkede tartışmalı cumhurbaşkanlığı seçiminden sonra göstericilerin tutuklanmasını ve güvenlik güçlerinin tutumunu eleştirmeyi sürdüreceğini kaydetti. Solana, AB’nin İran’ın nükleer programıyla ilgili görüşmeleri yeniden başlatmaya istekli olduğunu söyledi.
 10- Pakistan’ın kuzeybatısında Afganistan sınırı yakınlarında, Şiilerle Sünniler arasında yaşanan çatışmalarda 33 kişinin hayatını kaybettiği bildirildi. Çatışmaların, askeri operasyonlardan kaçan Taliban milislerinin bölgeye girmeleri üzerine çıktığı kaydedildi.
11- Orta Amerika ülkesi Honduras’ta Devlet Başkanı Manuel Zelaya, askerler tarafından tutuklanarak, sınır dışı edildi. ABD Başkanı Barack Obama, Devlet Başkanı Zelaya’nın tutuklanmasından derin endişe duyduğunu açıkladı. Venezüella Devlet Başkanı Hugo Chavez ve Bolivya Devlet Başkanı Evo Morales de Honduras’taki darbeyi kınadı.

          29 HAZİRAN 2009

 1- Bakanlar Kurulu Başbakan Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında toplandı. Devlet Bakanı, Başbakan Yardımcısı ve Hükümet Sözcüsü Cemil Çiçek toplantının ardından yaptığı açıklamada, bürokrasinin azaltılması ve işlemlerin basitleştirilmesi başlığı altında 170 yönetmelikte değişiklik yapıldığını belirterek, 420 belgenin işlemden kaldırıldığını, 215 hizmette de noter onayına gerek olmayacağını söyledi. Askerlerin sivil yargıda yargılanmasını öngören düzenlemeyle ilgili soruyu yanıtlayan Başbakan Yardımcısı Çiçek, “Yasa yeterli çoğunlukla TBMM’den geçti. Hatta tartışılan madde açısında bakarsanız, herkesin mutabakatıyla geçmiştir” dedi.

 2- Milli Eğitim Bakanı Nimet Çubukçu “Okul Kıyafetlerini Değerlendirme Çalıştayı”nın açılışında yaptığı konuşmada, gelen talep ve şikayetler nedeniyle öğrenci kıyafetlerinde yeni bir şekillendirmeye ihtiyaç olduğunun ortaya çıktığını belirterek, öğrencilerin kıyafetlere ilişkin duygu ve düşüncelerinin de önemsenmesi gerektiğini söyledi.

 3- Sağlık Bakanlığı tarafından hazırlanan “Ekmek İsrafı Raporu”nda, her yıl üretilen ortalama 44 milyar ekmeğin 4 milyar adedinin israf edildiği belirtildi.

 4- Türk-İş tarafından Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’e gönderilen mektupta, “İş Kanunu, İşsizlik Sigortası Kanunu ve Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanunu’nda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanunu”nun tekrar görüşülmek üzere TBMM’ye iade edilmesi istendi.

 5- Çin ziyaretinin son gününde Sincan-Uygur Özerk Bölgesi’ni ve Sincan Üniversitesi’ni ziyaret eden Cumhurbaşkanı Abdullah Gül yaptığı açıklamada, “Sincan-Uygur Özerk Bölgesi, Türkiye ve Çin’i birbirine bağlayan unsurlardan biridir. Uygurlar, Çin’le ilişkilerimizin çok daha ileri boyutlara taşınmasına katkı sağlayacak” dedi.  Ziyaretin ardından Çin’den ayrılan Cumhurbaşkanı Gül uçakta gazetecilerin sorularını yanıtladı. 12 Eylül darbesini yapanların yargılanması ile ilgili tartışmaları değerlendiren Cumhurbaşkanı Gül, “Hukuki meseleleri, ilgili organlara bırakmamız lazım. Yarın Türkiye için daha da önemli konuşacağımız başka konular var. Türk Silahlı Kuvvetleri demokrasiye ve hukukun üstünlüğüne bağlıdır. AB ile müzakere eden bir ülke olarak yapacağımız çok şeyler var. Enerjimizi kalkınmaya, halkın hayat kalitesinin çok daha yüksek düzeye taşınmasına harcamalıyız” dedi.  

 6- Endonezya’da bulunan Devlet Bakanı Zafer Çağlayan Endonezya-Türkiye İş Forumu’nda yaptığı konuşmada, Türkiye’nin komşu ve çevre ülkeler ile Asya Pasifik bölgesine büyük önem verdiğini belirterek, Anadolu’nun bir enerji köprüsü konumunda olduğunu, bu çerçevede önümüzdeki yıllarda toplam 128 milyar dolarlık enerji yatırımı yapılacağını kaydetti. Halkın Refahı Bakanı Abdurizal Bahri de yaptığı konuşmada, Türk iş adamlarını Endonezya’ya yatırım yapmaya davet etti.

 7- Almanya’da bulunan Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik Türk sivil toplum kuruluşları temsilcileri ile Köln Başkonsolosluğu’nda bir araya geldi. Bakan Çelik burada yaptığı açıklamada, elçiliklerle ortak çalışma içerisinde faaliyet göstermek üzere “Yurtdışındaki Türkler Başkanlığı” adı altında bir kurum kurulacağını belirterek, “Bu kurum spesifik olaylara odaklanacak. Başkanı, altında daire başkanlıkları ve ülke masaları olacak, istatistikler çıkaracak, projeler geliştirecek” dedi.

 8- UNESCO’nun İspanya’da düzenlenen değerlendirme toplantısında, Dünya Kültür Mirası Listesi’nden çıkarılıp çıkarılmamasıyla ilgili olarak İstanbul’a üçüncü kez ek süre verildi.                                                                                                        


          30 HAZİRAN 2009

 1- Milli Güvenlik Kurulu (MGK) Cumhurbaşkanı Abdullah Gül başkanlığında Çankaya Köşkü’nde toplandı. MGK Genel Sekreterliği’nden yapılan yazılı açıklamada, “Toplantıda, ülke güvenliğini etkileyen iç ve dış gelişmelerin kapsamlı bir değerlendirmesi yapılmış; ülkemizin bütünlüğünü ve milletimizin birliğini ve huzurunu bozmaya yönelik her türlü faaliyete karşı yürütülen mücadelenin, halkımızın güven ve desteği ile sürdürüleceği belirtilmiştir. Ayrıca devletimizin kurumlarını yıpratmaya yönelik beyan ve yayınlara ilişkin tepki ve düşünceler dile getirilmiş, bu tür faaliyetlerin ülkemize bir fayda sağlamayacağı teyit edilmiştir” denildi.

 2- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, televizyonlarda yayınlanan “Ulusa Sesleniş” konuşmasında, Türkiye’nin sadece ekonomide değil, her alanda değişim hedeflerini yakalamaya kararlılıkla devam ettiğini belirterek, “Hedeflerimizin en önemli olanlarından biri AB tam üyeliğidir. Müzakere sürecinin herhangi bir safhasında bu hedefler dışında bir hedefin ortaya konmasını kabul edemeyiz” dedi.
 Konuşmasında, global krizin dünyadaki etkilerinin hafiflemeye başladığını belirten Başbakan Erdoğan, dünyanın saygın otoriteleri tarafından krizden en hızlı ve en hafif hasarla çıkacak az sayıdaki ülke arasında Türkiye’nin gösterildiğini söyledi.
 
 3- CHP Genel Başkanı Deniz Baykal partisinin Meclis grup toplantısında, TÜİK verilerini değerlendirdi. Baykal, ”Türkiye’de kalkınma, büyüme konusu artık gündemden düştü. Bu kaygı verici bir manzara. Bu küçülme oranı çok yüksek bir orandır. Bu oran, 2001 yılında yaşanan daralmadan daha yüksek” dedi.

 4- Milli Eğitim Bakanı Nimet Çubukçu  “Avrupa Bilgi Yarışması”nda dereceye giren okullara ödül töreninde yaptığı konuşmada, “Hiç kuşkusuz AB ile bütünleşmek, Türkiye’nin en büyük toplumsal projesidir. Ülkemiz için AB süreci; daha iyi eğitim, daha iyi sağlık, daha şeffaf ve demokratik bir toplum gibi hedeflerimize ulaşmak için işbirliği platformudur” dedi. 

 5- Sanayi ve Ticaret Bakanı Nihat Ergün, İstanbul Ticaret Odası Meclis Toplantısı’nda yaptığı konuşmada, Türkiye'nin küresel ekonomilere entegre bir ülke olması sebebiyle krizlerden etkilenmesinin kaçınılmaz olduğunu söyledi. Kapasite kullanımı, güven endeksi, ciro endeksi gibi bazı kriterlerin pozitif yönde geliştiğine dikkat çeken Bakan Ergün, dış talepte beklenen canlılığın da yakalanmasıyla  2009’un son çeyreği ile 2010’un ilk çeyreğinin çok daha iyi olacağını kaydetti.

 6- TÜİK, 2009 yılı ilk çeyreğine ilişkin (GSYH) gerçekleşmelerini açıkladı. Buna göre, 2009 yılının birinci üç aylık döneminde bir önceki yılın aynı dönemine göre sabit fiyatlarla GSYH yüzde 13.8’lik azalışla 21 milyar 145 milyon TL oldu. Türkiye böylelikle, 2009’u ilk çeyreğinde 1945’teki yüzde 15.3’lük daralmanın ardından en yüksek küçülmeyi yaşadı.
 
 7- Belçika’da bulunan Devlet Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış,   başkent Brüksel’de düzenlenen basın toplantısında, AB’den teknik olarak açılmaya hazır fasılları siyasi nedenlerle engellememesi ve tarama sonu raporu hala yayınlanmayan dokuz faslın bir an önce sonuçlandırılmasını beklediklerini söyledi. 

 8- Irak’taki Amerikan askerleri iki ülke arasında imzalanan güvenlik anlaşması gereği Mart 2003’te işgal ettikleri Irak’taki kent ve kasabalardan çekilerek kontrolü Irak güvenlik güçlerine teslim etti.

 9- Kosova, IMF ve Dünya Bankası ile üyelik anlaşması imzaladı.

 10- Yemen Havayolları’na ait Airbus 310 tipi yolcu uçağı Hint Okyanusu’ndaki Komor Adaları yakınında düştü. Kazada 152 kişi hayatını kaybetti.
 

A PHP Error was encountered

Severity: Notice

Message: Undefined index: query

Filename: libraries/Functions.php(679) : eval()'d code

Line Number: 106