16.5.2009
×

Hakkında

Künye

İletişim

                                                    1 MAYIS 2009

  1- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Dışişleri Konutu’nda Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’le görüşerek Bakanlar Kurulu listesini sundu. 
  Buna göre; Nazım Ekren, Murat Başesgioğlu, Kürşad Tüzmen, Mustafa Sait Yazıcıoğlu, Mehmet Ali Şahin, Kemal Unakıtan, Hüseyin Çelik ve Hilmi Güler kabine dışında kalırken, Ali Babacan Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcılığına, Hayati Yazıcı, Faruk Çelik, Faruk Nafiz Özak ve Zafer Çağlayan Devlet Bakanlığına, Mehmet Şimşek Maliye Bakanlığına, Nimet Çubukçu Milli Eğitim Bakanlığına getirildi. Bülent Arınç, Cevdet Yılmaz, Selma Aliye Kavaf, Sadullah Ergin, Ahmet Davutoğlu, Mustafa Demir, Ömer Dinçer, Nihat Ergün ve Taner Yıldız ise kabineye yeni giren bakanlar oldu. 
  Başbakan Erdoğan görüşmenin ardından düzenlediği basın toplantısında, kabine dışı kalan bakanlarla ilgili ‘Hatalı ya da yanlış yaptılar’ gibi yorumların yapılmamasını isteyerek “Hepsi ile beraber yola çıktık. Ellerinden gelen gayreti gösterdiler. Bundan sonra da aynı şekilde verilecek görev ne olursa olsun aynı heyecanla bunu ortaya koyacaklardır. Fakat iş hayatında olduğu gibi zaman zaman bu tür değişimlerin yeni heyecanlar getirdiğini düşünüyorum. Böyle bir değişikliğe inandığımız için bu değişikliği yaptık” dedi.

2- CHP Genel Başkanı Deniz Baykal Habertürk televizyonuna yaptığı açıklamada, yeni kabineyle AK Parti’nin ideolojik özü ve çekirdek kadrosunu ortaya koyduğunu söyledi. Baykal anayasa değişikliği konusunda ise “Onların yanlışlarına katkı vermemeye çalışacağız. Onları kendi kaderleriyle baş başa bırakacağız” dedi.

3- İzmir’de gazetecilerin sorularını yanıtlayan Milli Savunma Bakanı Vecdi Gönül, kısa dönem askerliğin kaldırılıp kaldırılmayacağı yönündeki bir soru üzerine, askerliğin yapılış şekliyle ilgili düzenlemenin yürütüldüğünü söyledi.

4- TİM Başkanı Mehmet Büyükekşi, Antalya’da Kürşat Tüzmen’in de katılımıyla düzenlediği basın toplantısında Nisan ayı ihracat rakamlarını açıkladı. Büyükekşi burada yaptığı konuşmada, “Kriz bitene kadar firmalarımızı ayakta tutabilecek tedbirleri alırsak, kriz bittiğinde büyük avantaja sahip olacağız” dedi.
Devlet Bakanı Kürşad Tüzmen de yaptığı konuşmada, Türkiye’nin ilk defa cari işlemler fazlası verdiğini belirterek, “Açıklanan veriler krizin en kötü zamanlarının geride kaldığı işaretini veriyor. Avrupa ekonomisi de krizin dip noktasından yukarı doğru yükselişe geçti” dedi.

5- Türkiye’de bulunan Iraklı Şii lider Mukteda El Sadr, önce Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ve daha sonra da Cumhurbaşkanı Abdullah Gül tarafından kabul edildi.

6- Güney Avustralya Parlamentosu’nun alt kanadında, sözde Ermeni soykırımı karar tasarısı oy birliğiyle kabul edildi. Tasarıda ayrıca, Pontus soykırımı ve diğer Hıristiyan azınlıklara yönelik soykırım iddialarına da yer verildi.

7- BM İnsani İlişkiler Koordinasyon Ofisi’nin raporuna göre; Doğu Kudüs’te yaşayan en az 60 bin Filistinlinin evlerinin İsrail tarafından yıkılma tehdidiyle karşı karşıya bulunduğu belirtilerek, İsrail’e yıkımları durdurma çağrısı yapıldı.

                                                                                                                        2 MAYIS 2009

             1- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan TOBB’un 64. Olağan Seçimli Genel Kurulu'nda yaptığı konuşmada, istişare, diyalog ve müzakere gibi kavramlara verdikleri önemi dile getirerek, ''Sosyal taraflar, meslek kuruluşları, konunun muhatapları ile her zaman birlikte olmaya, istişare etmeye, meseleleri uzlaşı zemininde ele almaya gayret gösterdik'' dedi.
 CHP Genel Başkanı Deniz Baykal da yaptığı konuşmada, Türkiye’nin çok ciddi bir bütçe açığı ile karşı karşıya kaldığını ve bu yıl için öngörülen açığa, yılın ilk üç ayında ulaşıldığını söyledi.
 Yapılan oylamada Rifat Hisarcıklıoğlu yeniden TOBB Başkanlığı’na  seçildi. 

2- Devlet Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış, İstanbul’da gerçekleştirilen Radikal-EDAM Gazeteciler Toplantısı’nda yaptığı konuşmada,  Avrupa gündeminin temel sorunlarından birçoğunun çözüme kavuşturulmasında Türkiye’nin katkıda bulunabileceği, Türkiye’nin gündemindeki sorunların da, aynı şekilde AB vasıtasıyla çözülebileceğini söyledi.

3- Dışişleri Bakanlığı’na atanan Ahmet Davutoğlu, görev devir-teslim töreninde yaptığı konuşmada, “Artık Ortadoğu, Kafkasya, AB, Avrupa konularında Türk vizyonu vardır. Türkiye sadece krizlere tepki veren bir ülke değil, krizleri olmadan fark edebilen, etrafında düzen kurucu bir ülkedir” dedi.  

           4- Türkiye Gazeteciler Cemiyeti’den ‘3 Mayıs Dünya Basın Özgürlüğü Günü’ nedeniyle yapılan yazılı açıklamada, basın özgürlüğünün sadece gazeteciler için değil, bilgilenme ve gerçekleri öğrenme haklarını kullanabilmeleri açısından halk için de vazgeçilmez özgürlüklerin başında yer aldığı, ancak bu hakkın uluslararası anlamda var olduğunu söylemenin olanaksız olduğu kaydedildi.

           5- ABD’de faaliyet gösteren Freedom House (Özgürlük Evi) adlı sivil toplum kuruluşunun yayımladığı “2009 Basın Özgürlüğü” raporunda, Türkiye 101’inci sırada “kısmen özgür” ülkeler arasında gösterildi. 


                                                                                                                        3 MAYIS 2009
                               
1- Almanya’nın İstanbul Başkonsolosluğu’nda düzenlenen “Avrupa Edebiyatı Türkiye’de-Türk Edebiyatı Avrupa’da” adlı projenin tanıtım toplantısına katılan TBMM Başkanı Köksal Toptan, gazetecilerin Bakanlar Kurulu’ndaki değişikliğe ilişkin soruları üzerine “Siyasette zaman zaman değişiklikler heyecan getirir, yeni bir başlangıç sağlar. Başarısız olanlar gitti, başarılı olanlar geldi’ şeklinde bir düşünce içine girmek yanlış olur. Sayın Başbakan böyle bir değişikliği uygun bulmuştur. Hayırlı olmasını diliyorum” dedi.

2- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, İstanbul’da düzenlenen ‘2009 Dünya Mücevher Kongresi’nin açılışında yaptığı konuşmada, Türkiye ekonomisinin son 100 yılın en büyük finansal krizine karşı sağlam bir duruş sergilediğini belirterek “Demokratik yapımızla, güçlenen ekonomimizle, bölgesel ve küresel barışa yaptığımız katkılarla Türkiye’yi bölgenin istikrar umudu haline getirmenin gayreti içindeyiz” dedi.
  Başbakan Erdoğan, restorasyonu yaptırılarak hizmete sunulan bir otelin açılışında yaptığı konuşmada ise, İstanbul’un kültür değerleriyle ve kongre merkezleriyle dünyanın sayılı kentleri arasında yer aldığını belirterek, eylül ayında yapılacak uluslararası IMF toplantısıyla da kentin kendini göstereceğini söyledi.
 
  3- CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, Zonguldak’ın Gökçebey Belediyesi’ni ziyaretinin ardından halka hitaben yaptığı konuşmada “Yerel seçim tercihinin, bir belediye başkanı tercihi olmanın ötesinde, memleketin nasıl yönetilmesi gerektiğine yönelik bir anlayışı da ortaya koyduğuna inanıyorum” dedi.

  4- MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, “3 Mayıs Milliyetçiler Günü” dolayısıyla yaptığı yazılı açıklamada, 1944’te yaşananların; baskı, şiddet, kovuşturma ve haksızlıkların bile, milli bir hedefi kendileri için pusula yapmış olanları inançlarından asla vazgeçiremediğini, işkence ve zulümlerin bir işe yaramadığını ispat ettiğini kaydetti.

 5- İstanbul 1. İdare Mahkemesi, Mimarlar Odası İstanbul Büyükkent Şubesi’nin açtığı davada, Ankara’dan İstanbul’a taşınacak Merkez Bankası için seçilen Ataşehir’de yapılan imar planı değişikliğinin yürütmesini durdurdu.

6- Nepal hükümeti, emirlerine karşı gelmekle suçladığı Genelkurmay Başkanı Roop Mangud Katval’ı görevden aldı.


       
                                                   4 MAYIS 2009

 1- Bakanlar Kurulu Başbakan Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında toplandı. Devlet Bakanı, Başbakan Yardımcısı ve Hükümet Sözcüsü Cemil Çiçek toplantının ardından yaptığı açıklamada, terörle mücadele birimlerinin uygulamalarına yardımcı olmak açısından İçişleri Bakanlığı bünyesinde Terörle Mücadele Müsteşarlığı kurulmasına ilişkin kanun tasarısının imzaya açıldığını söyledi. Sınır ticaretinin canlandırılmasına  yönelik bir kararnamenin yürürlüğe gireceğini belirten Başbakan Yardımcısı Çiçek, kararnameyle sınır illerinde sınır ticaretiyle ilgili her bir kişi ve şirket tarafından ayda 50 bin dolar karşılığı Türk Lirası değerinde eşya ithal edebilmesinin öngörüldüğünü söyledi. Anayasa değişikliği konusuna da değinen Başbakan Yardımcısı Çiçek, toplumdan gelen değişiklik taleplerini siyasetin görmezden gelemeyeceğini belirterek, “Bir değişiklik yapılacaksa yapmalıyız, askıda tutmanın anlamı yok” dedi.

 2- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ‘Vakıflar Haftası’ nedeniyle Anadolu Gösteri Merkezi’nde düzenlenen törende yaptığı konuşmada,  “Tarihi mirasa sahip çıkamayanlar, tarihlerini bilmeyenler, öğrenmeyenler asla gelecek inşa edemezler, geleceği tasarlayamazlar” dedi.

 3- Emniyet Genel Müdürü Oğuz Kağan Köksal ‘Karayolu Trafik Güvenliği Haftası’ nedeniyle düzenlenen törende yaptığı konuşmada, yılda 4 bin kişinin trafik kazalarında hayatını kaybettiğini belirterek, kazaların azalması için toplumsal duyarlılığın artırılması gerektiğini söyledi.

 4- Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada, “10 Şubat 2009 tarihinde kabul edilen hükümet tezkeresini takiben, TCG Giresun firkateynimiz münhasıran deniz haydutluğu/korsanlık eylemleriyle mücadele maksadıyla ABD öncülüğünde tesis edilen ve CTF-151 olarak adlandırılan Birleşik Görev Gücü bünyesinde Aden Körfezi’nde konuşlandırılmıştır. CTF-151 tarafından icra edilen harekata halihazırda Türkiye, ABD, Singapur ve Kore Cumhuriyeti’nden tefrik edilen 6 gemi destek sağlamaktadır” denildi.

 5- TÜİK Nisan 2009’da TÜFE’nin yüzde 0.02, ÜFE’nin ise yüzde 0.65 arttığını açıkladı. Yıllık bazda ÜFE yüzde -0.35 olurken, martta yüzde 7.89 olan yıllık TÜFE de yüzde 6.13 oldu.

 6- Mardin’in Mazıdağı ilçesi Bilge köyünde bir düğün evine yapılan saldırıda 44 kişi öldü.

 7- KKTC Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat 19 Nisan’da yapılan seçimlerde hükümeti kurma görevini üstlenen UBP Genel Başkanı Derviş Eroğlu’nun Bakanlar Kurulu listesini onayladı.

 8- AB Komisyonu’nun Ekonomik ve Finansal İşler Direktörlüğü 2009 için yayımladığı ilk tahmin raporunda, Türkiye’de GSYİH’nın bu yıl sabit fiyatlarla yüzde 3.7 küçüleceği, 2010’da ise yüzde 2.2 büyüyeceği öngörüsünde bulundu.

 9- ABD Tarım Bakanlığı’nın hazırladığı raporda, Türkiye’deki pamuk üretiminin 2009 yılında 400 bin tona düşeceği belirtildi.

 10- WHO Başkanı Margaret Chan, H1N1 virüsü (domuz gribi) gerileme evresine girse bile, ikinci bir dalganın mümkün olabileceği uyarısında bulundu.


    5 MAYIS 2009

1- TBMM Başkanı Köksal Toptan Norveç’e hareketinden önce İstanbul Atatürk Hava Limanı'nda yaptığı açıklamada, Mardin'deki silahlı 44 kişinin hayatını kaybetmesinden büyük üzüntü duyduğunu belirterek, ''Bu tür katliamları yapanlar adalet karşısında hak ettikleri cezayı bulacaklardır'' dedi.

2- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, partisinin Meclis grup toplantısında, Mardin'de 44 kişinin hayatını kaybetmesine yol açan silahlı saldırıya değinerek, ''Savunmasız, masum insanları katletmek, kelimelerle ifade edilemeyecek kadar menfurdur, insanlık dışıdır'' dedi. Ekonomik gelişmeleri de değerlendiren Başbakan Erdoğan, hükümetin, kurumlar ve reel sektör ile ekonomik küresel krizi en az zararla geride bırakmak için uyum içinde çalıştığını belirterek, Türkiye'nin şu an itibariyle, krizin etkileri konusunda diğer ülkelere oranla daha iyi bir yerde olduğunu söyledi.

3- CHP Genel Başkanı Deniz Baykal Cumhurbaşkanı Abdullah Gül tarafından  Çankaya Köşkü’nde kabulünün ardından yaptığı açıklamada, görüşmede, Anayasa değişikliği, Türkiye-Ermenistan sınırının açılması, Türkiye-Ermenistan-Azerbaycan ilişkileri ve terör konusunun ele alındığını söyledi.

 4- CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, partisinin Meclis grup toplantısında yaptığı konuşmada, Mardin’de 44 kişinin hayatını kaybetmesine yol açan silahlı saldırıyla ilgili olarak “Ne olursa olsun anlamak mümkün değil. Mardin, barış sevgi ve uyumun en güzel örneklerinden birisi. Olayın iç yüzünün bir an önce ortaya çıkarılması gerekiyor” dedi. Baykal ayrıca küresel ekonomik krize ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

 5- Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Dışişleri Bakanlığı’nın 89. kuruluş yıl dönümü etkinlikleri çerçevesinde Dışişleri Şehitliği’nde düzenlenen törende yaptığı konuşmada, “Bu ülkenin onuru, milletimizin bekası ve devlete hizmet yolunda şehit verdiğimiz aziz kardeşlerimizi anmak üzere bir araya geldik. Onlarla ilgili olarak ne kadar minnet duysak, ne kadar şükran ifade etsek yetersizdir” dedi.

6- MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, partisinin Meclis grup toplantısında yaptığı konuşmada, Türkiye’nin üniter yapısı ve milli devlet niteliğine halel getirecek, Türkiye’yi ABD ve AB’nin dayatmaları karşısında noter haline dönüştürecek, milli birlik, resmi dil ve eğitim gibi konularda anayasal çerçeveyi sulandıracak değişiklikleri tartıştırmayacaklarını söyledi.

 7- Merkez Bankası’nın nisan ayı fiyat gelişmeleri raporunda, enflasyonun kısa vadede düşüş trendini sürdürmesinin ve yıl sonunda da enflasyonun hedefin altında gerçekleşmesinin beklendiği belirtildi.

 8- AB Komisyonu’nun Genişlemeden Sorumlu Üyesi Olli Rehn yaptığı yazılı açıklamada, Mardin’deki silahlı saldırı nedeniyle derin şok ve üzüntü yaşadığını bildirdi. Rehn saldırıda ölenlerin yakınlarına başsağlığı dileyerek katillerin en kısa zamanda adalete teslim edileceğine inandığını söyledi.

        6 MAYIS 2009

          1-Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, TBMM’de grubu bulunan siyasi parti liderleriyle yaptığı görüşmeler çerçevesinde MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’yi Çankaya Köşkü’nde kabul etti.
 
2- CHP Genel Başkanı Deniz Baykal Tekirdağ Belediyesi’ni ziyareti sırasında halka hitaben yaptığı konuşmada, ‘Deniz Feneri’ konusunun Almanya’da mahkeme edildiğini ancak Türkiye’de bu olayın üzerine gidilmediğini kaydetti.

           3- Devlet Bakanı Zafer Çağlayan İstanbul’da düzenlenen 32. Uluslararası Yapı Fuarı ile Aymod 2009 Fuarı’nın açılışında yaptığı konuşmada, ihracatta pazar çeşitlemesi ve yeni pazar arayışlarının devam ettiğini belirterek, “Komşu ve yakın çevre ülkeleriyle ihracat önceki dönemlere göre ortalama 6 kat arttı. Yeni yapılan Afrika açılımı da olumlu sonuçlar veriyor” dedi. 

4- Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız TPAO’da düzenlediği basın toplantısında, Azerbaycan ile gazın fiyatı, miktarı ve Türkiye üzerinden başka ülkelere pazarlanması olmak üzere üç konuda görüşmelerin devam ettiğini söyledi. 

           5- Lübnan’da bulunan Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç başkent Beyrut'ta Başbakan Fuad Sinyora ile görüşmesinin ardından düzenlenen basın toplantısında, "Türkiye, Lübnan'ın güvenilir bir dostudur. Lübnan'ın ulusal birliğine ve iç barışının sağlanmasına büyük önem veriyoruz. Lübnan halkı çok acılar çekti. Biz bunların sona ermesini ve huzur içinde yaşanmasını arzu ediyoruz" dedi. Sinyora da yaptığı açıklamada, "Türkiye ile Lübnan arasında dostluk ve kardeşlik uzun süredir devam etmektedir. Lübnan Türkiye ile ilişkilerini güçlendirmek ve ilerletmek istiyor" dedi.

             6- İngiltere’de bulunan Devlet Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış,  Dışişleri Bakanı David Miliband ile görüşmesinin ardından Londra Büyükelçiliği’nde düzenlediği basın toplantısında, Kıbrıs konusunun milli bir dava olduğunu vurgulayarak, “Miliband ile bu konuda hemfikiriz” dedi. 

             7- KKTC’de bulunan Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat ile görüşmesinin ardından düzenlenen basın toplantısında, Türkiye’nin bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da KKTC’ye ve Kıbrıs Türk halkına her türlü desteği vereceğini belirterek, “Müzakere sürecini olumsuz etkileyecek her türlü adımdan herkesin kaçınması lazım. Ümit ederiz ki, çok kısa süre de bu müzakereler iki kesimlilik, siyasi eşitlik ve tarafların güvenliklerini teminat altına alan bir yapı içinde bir neticeye ulaşacaktır ve sadece Kıbrıs meselesi değil, Doğu Akdeniz’de de bir barış ve refah bölgesi havzasını birlikte oluşturacağız” dedi. Cumhurbaşkanı Talat ise, Kıbrıs Türk halkı adına yürüttükleri müzakerelerde KKTC olarak bütün gayreti ortaya koyarak çalıştıklarını söyledi.     


                                                             7 MAYIS 2009


 1- Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, TBMM'de grubu bulunan siyasi parti liderleriyle yaptığı görüşmeler çerçevesinde DTP Genel Başkanı Ahmet Türk'ü Çankaya Köşkü’nde kabul etti.
 Türk, kabulün ardından gazetecilere yaptığı açıklamada, Anayasa değişikliği, terörle mücadele ve dış politika gibi konuları ele aldıklarını söyledi. Anayasa değişikliği konusunda sorunların demokratik yollardan çözümüne ilişkin düşüncelerini Cumhurbaşkanı Gül’e aktardığını belirten Türk, “Hepimizin umudu Türkiye'nin daha demokratik ve çağdaş bir ülke olmasıdır'' dedi.
       
 2- Cumhurbaşkanı Abdullah Gül Doğu Ortaklığı ve Güney Koridoru Zirvesi’ne katılmak üzere Çek Cumhuriyeti’ne hareketinden önce Esenboğa Hava Limanı’nda yaptığı açıklamada, “Çek Cumhuriyeti 2009'un başından bu yana enerji alanında aktif, etkin ve yapıcı bir dönem başkanlığı sergilemiş, enerji arzı alanında yaşanılan sorunlara çözüm bulunması ve enerji projelerinin hayata geçirilmesi bağlamında önemli girişimlerde bulunmuştur. Prag'da düzenlenecek zirve bunun en iyi göstergesidir” dedi.  TBMM’de grubu bulunan siyasi parti liderleriyle yaptığı görüşmelerin Anayasa değişikliği odaklı olmadığını ve görüşmelerde koruculuk sisteminin ele alınmadığını belirten Cumhurbaşkanı Gül, “Koruculuk sistemi büyük bir sistem. Aksaklıklar varsa gözden geçirilebilir” dedi.
 
 3- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan Ankara Büyükşehir Belediye Başkanlığı’nın yeni hizmet binasının açılış töreninde yaptığı konuşmada, yeni hizmet binasıyla başkente yakışır şekilde belediyecilik hizmeti verileceğini belirterek, rotalarının daha güzel bir Türkiye için çalışmak olduğunu söyledi. Ergenekon soruşturmasına da değinen Başbakan Erdoğan, bazı parti liderlerinin bütün uyarıları ve ricalarına rağmen, devam etmekte olan yargı süreciyle ilgili hem siyaseti, hem de yargıyı tahkir eden yaklaşımlarını sürdürdüğünü kaydetti.

 4- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan Yunus Emre Vakfı hizmet binasının açılış töreninde yaptığı konuşmada, vakfın Türkiye ve Türk kültürünün dünyaya tanıtımı noktasında bir sıçrama teşkil edeceğine inandığını söyledi.

5- 9. Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel İstanbul’da düzenlenen 12. Avrasya Ekonomi Zirvesi’nde yaptığı konuşmada, yaşanan ekonomik krizin çaresinin bulunacağını ancak başka krizler olmaması için dünyanın yeni bir mimariye ihtiyaç duyduğunu belirterek, “Neme lazım dediğimiz yerde, bilin ki dünya küçülmüştür” dedi.

 6- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Cemil Çiçek Ankara Büyükşehir Belediye Başkanlığı yeni hizmet binasının açılışının ardından gazetecilerin sorularını cevaplandırdı. Başbakan Yardımcısı Çiçek, Mardin’in Mazıdağı ilçesi Bilge köyünde yaşanan katliamın ardından yeniden tartışılmaya başlanan koruculuk sistemine tepkisel yaklaşımların bazı sakıncaları da beraberinde getireceğini söyledi.

 7- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç NTV televizyonunda katıldığı bir programda, geçmişte Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) ile ilgili açıklamalarının Milli Güvenlik Kurulu (MGK) üyeliğinde sorun yaratıp yaratmayacağı şeklinde bir soruya istinaden yaptığı açıklamada, “Asil ve şerefli kuruma hiçbir zaman karşıtlığım olmadı. MGK’da nasıl konuşulacağını, nasıl davranılacağını çok iyi biliyorum” dedi. Başbakan Yardımcısı Arınç bir soruyu da, “Bugün benim kimliğim muhafazakar, demokrat kimliktir. Geçmişte Milli Görüş’te siyaset yapmış olmamın bir eksiklik olduğuna inanmıyorum” şeklinde cevapladı.

 8- Yargıtay Başkanı Hasan Gerçeker İstanbul Üniversitesi’nde düzenlenen “Türkiye’nin Anayasa Gündemi” konulu sempozyumda yaptığı konuşmada, Anayasa değişikliğine karşı olmadıklarını belirterek, “Ancak bu değişiklikler Türkiye Cumhuriyeti’nin güvencesi olan temel ilkelerini belirleyen değiştirilemez hükümlerini zedeleyecek, zafiyete uğratacak nitelikte olmamalıdır” dedi.
 TBMM Anayasa Komisyonu Başkanı Burhan Kuzu da yaptığı konuşmada, “Yeni Anayasa, en geniş toplumsal katılımla hazırlanmalıdır” dedi.

 9- Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Burak Özügergin haftalık basın toplantısında yaptığı açıklamada, BM Irak Özel Temsilcisi Stephan de Mistura’nın Kerkük ve diğer tartışmalı bölgelerle ilgili raporunun olumlu bulunduğunu söyledi.

 10- Uçucu Maddelerin Zararlarından İnsan Sağlığının Korunmasına Dair Kanun TBMM Genel Kurulu’nda kabul edildi.  Buna göre, bağımlılığa yol açabilecek türde kırtasiye malzemesi satanlar 6 aydan 1 yıla kadar hapis cezası alabilecek.

 11- Ankara Büyükşehir Belediyesi, Avrupa Konseyi Parlamenterler Meclisi (AKPM) tarafından kentsel, çevresel, sosyal, kültürel ve uluslararası ilişkilerde dünyada örnek çalışmalar yapan kentler ve belediyelere verilen Avrupa Ödülü’ne layık görüldü.

 12- TÜİK Başkan Vekili Ömer Toprak 18. İstatistik Araştırma Sempozyumu’nda yaptığı konuşmada, istatistiklerin kalitesi ve güvenilirliği ile ilgili birçok eleştiri aldıklarını belirterek, kuruma yöneltilen bazı eleştirilerin manipülasyon iması içerdiğini söyledi.

 13- İstanbul 2010 Avrupa Kültür Başkenti Ajansı’ndan yapılan yazılı açıklamada, UNESCO Dünya Mirasını Koruma Merkezi heyetinin İstanbul 2010 çalışmalarını olumlu bulduğu belirtildi.

           14- Cumhurbaşkanı Abdullah Gül Doğu Ortaklığı ve Güney Koridoru Zirvesi’ne katılmak üzere Çek Cumhuriyeti’ne giderken uçakta gazetecilere yaptığı açıklamada, 2009 yılının Kafkasya ve Kürt sorununun çözümü için bir fırsat olduğunu söyledi. Prag’a ulaşan Cumhurbaşkanı Gül, Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev ve Ermenistan Cumhurbaşkanı Serj Sarkisyan ile ayrı ayrı bir araya geldi.

 15- TUSKON tarafından 1-7 Haziran tarihlerinde İstanbul’da düzenlenecek “Türkiye-Dünya Ticaret Köprüsü-2009” konferansı, ABD’nin New York şehrindeki BM binasında verilen resepsiyonla tanıtıldı. Türkiye’nin BM Daimi Temsilcisi Büyükelçi Baki İlkin yaptığı konuşmada, dünyada pek çok ülkeyle son derece iyi ekonomik ilişkileri bulunan Türkiye’nin, bunu daha da artırmak istediğini söyledi. TUSKON Başkanı Rıza Nur Meral de, konferansın kendi türünde dünyadaki en büyük organizasyon olduğunu kaydetti.

 16- Çek Cumhuriyeti’nde bulunan Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev ile Ermenistan Cumhurbaşkanı Serj Sarkisyan ABD’nin Prag Büyükelçiliği’nde bir araya geldi. AGİT bünyesinde Yukarı Karabağ sorununun çözümü amacıyla kurulan Minsk Grubu, “Sorunun çözüm yöntemleri üzerinde mutabakat sağlandığını, ayrıntılarının daha sonraki görüşmelerde belirleneceğini” açıkladı.

                      8 MAYIS 2009

  1- TBMM Başkanı Köksal Toptan, Marmara Grubu Vakfı’nın İstanbul’da düzenlediği 12. Avrasya Ekonomi Zirvesi’nde yaptığı konuşmada, Karabağ meselesinin bütün Avrasya bölgesini ilgilendiren bir konu olduğunu belirterek,  “Azerbaycan’ın işgal edilmiş Yukarı Karabağ topraklarında, yerlerinden edilen bir milyonu aşkın Azeri’nin yaşadığı acıyı yürekten paylaşan Türkiye’nin bu konudaki yaklaşımı bellidir. İki ülke arasındaki dostluk ve kardeşlik bağları o kadar güçlüdür ki kimse bu ilişkileri zedeleyemez” dedi.
2- Genelkurmay Başkanlığı İletişim Daire Başkanı Tuğgeneral Metin Gürak haftalık basın toplantısında bir soru üzerine, Mardin’deki saldırı ile koruculuk arasında bağ kurulmasının yanlış olduğunu kaydetti.
 3- CHP Genel Başkanı Deniz Baykal Milas Belediyesi’ni ziyaretinin ardından halka hitaben yaptığı konuşmada, AK Parti’nin millet desteği azaldıkça ömrünü uzatmak için anayasa değişikliği gibi arayışlara girdiğini belirterek “Parlamentoda rahatım, yargıda değilim diyor. Bu, ülkenin başına büyük işler açacak bir arayıştır. Buna izin vermeyeceğiz” dedi.

4- Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu ile Devlet Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış, ‘Avrupa Günü’ nedeniyle AB ülkelerinin Ankara Büyükelçileri ile bir araya geldi. Bakan Davutoğlu yaptığı açıklamada “Biz siyasi iktidar olarak kesin bir şekilde 2013’te kutlayacağımız Avrupa Günü’nü, bir aday ülke olarak kutlamak istemiyoruz” diyerek, bu konuda gerekli her şeyi yapacaklarını kaydetti.

  5- Sağlık Bakanı Recep Akdağ Türkiye gazetesine yaptığı açıklamada, dünyayı tehdit eden domuz gribi virüsünün Türkiye’ye gelmemesi için büyük çaba gösterdiklerini belirterek, bugüne kadar bir vaka görülmemesine rağmen yeni bir salgın planı hazırladıklarını kaydetti.

6- AB Güney Koridoru Enerji Zirvesi için Çek Cumhuriyeti’nin başkenti Prag’da bulunan Cumhurbaşkanı Abdullah Gül düzenlediği basın toplantısında, Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev ile Ermenistan Cumhurbaşkanı Serj Sarkisyan’ın Minsk grubu toplantısında bir araya geldiğini, görüşmede olumlu gelişmeler yaşandığı ve bazı mesafelerin alındığına dair intiba edindiklerini belirterek, “Ümit ederim bu fırsatlar kaçırılmaz, herkes elinden gelen her türlü katkıyı sağlar ve her cephede, Kafkasların tamamında pozitif gelişmeler söz konusu olur” dedi.
 7- AB Komisyonu’nun Genişlemeden Sorumlu Üyesi Olli Rehn Europe’s World dergisindeki makalesinde, AB açısından Türkiye’nin öneminin sadece istikrar ve güvenlik ile ekonomi ve enerji arzı güvenliğine yapacağı katkıyla sınırlı olmadığını belirterek, Türkiyeli bir AB’nin  ‘büyük medeniyetlerin köprüsü’ haline gelebileceğini kaydetti.
 8- Papa 16. Benediktus, Ortadoğu temaslarının ilk durağı olan Ürdün’de yaptığı açıklamada, Katolik kilisesinin Ortadoğu barış sürecinde rol oynayabileceğini söyledi. Ürdün Kralı Abdullah ise Papa’dan Hıristiyanlarla Müslümanlar arasında yeni bir diyalog başlatmasını istedi.

                                                                                                                        9 MAYIS 2009

1- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, TRT Türk’te gündemdeki konularla ilgili soruları yanıtladı. Başbakan Erdoğan, IMF ile anlaşma sağlanması ile ilgili olarak “Menfaatlerimiz neyi gerektiriyorsa buna bakacağız. Türkiye ekonomide ayakları üzerinde duran bir ülke. Biz IMF’nin ortağıyız. Ortağı olan bir ülkeye kriz döneminde destek olması gereken bir kuruluşun zorluklar çıkarması bizi üzüyor” dedi. Başbakan Erdoğan Ermenistan ile ilişkiler konusunda ise, ortak sınır kapısının açılmasının ön koşulu olarak Ermenistan’ın Dağlık Karabağ’dan çekilmesi gerektiğini söyledi. 

2- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, AK Parti Afyonkarahisar İl Kongresi’nde yaptığı konuşmada, yıllık enflasyonun yüzde 6’ya indiğini, ihracatın da yeniden toparlandığını ve 100 milyar doları aşacağını söyledi. Anayasa değişikliği konusuna da değinen Başbakan Erdoğan, CHP’nin anayasa değişikliği konusunda uzlaşmaz bir tavır içinde olduğunu belirterek, “Gelin hukukun önünü açalım, demokrasinin standardını yükseltelim, ortak çözümler arayalım. 6.5 yıldır bu çağrımıza yanıt alamadığımız gibi, engellemelerle karşılaşıyoruz” dedi.

          3- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Çatalca Rüzgar Enerjisi Santrali’nin açılışında yaptığı konuşmada, krizi fırsata dönüştürmek gerektiğini ancak buna bürokratik oligarşinin ve finans sektörünün engel olduğunu söyledi. Finans sektörünün, girişimciden ve vatandaştan aldığı parayı girişimciye, KOBİ'ye yüksek faizlerle verdiğini vurgulayan Başbakan Erdoğan bu konuda asıl tepki vermesi gerekenin TOBB olduğunu kaydetti.

4- CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, Antalya’da düzenlenen Yerel Yönetimler Toplantısı’nda yaptığı konuşmada, milletvekili dokunulmazlığının adaletin önünde bir engel olduğunu söyledi. Türkiye’de ciddi bir hukuk sorunu olduğu  belirten Baykal, “Bugün hukuk konusunda tehlikeli ayrışma yaşanmaktadır” dedi.

5- İçişleri Bakanı Beşir Atalay, İstanbul Atatürk Hava Limanı’nda gazetecilerin sorularını cevaplandırdı. Mardin’in Bilge köyünde meydana gelen saldırının ardından gündeme gelen ‘koruculuğun kaldırılması’ tartışmaları ile ilgili olarak, “Koruculuk bir ihtiyaçtan doğmuştur. Özellikle bölgedeki köylerin korunması yönünde ciddi katkısı olmuştur. Koruculuğun eleştirilecek, tartışılacak, yeniden düzenlenmesi gereken boyutları olabilir. Nitekim 2007’de Köy Kanunu’nda belli değişiklikler yapılmıştı. Ama koruculuğun kaldırılması yolunda çalışma yok” dedi.

6- Sanayi ve Ticaret Bakanı Nihat Ergün Karabük’te gazetecilere yaptığı açıklamada, il bazında yapılan teşviklerin bundan böyle bölgesel ve sektörel teşvik olarak gerçekleştirileceğini söyledi.

7- DTP Genel Başkanı Ahmet Türk Mardin’in Bilge köyündeki temasları sırasında gazetecilere, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün “Türkiye’nin en önemli meselesi, Kürt meselesidir ve mutlaka halledilmesi lazımdır” sözlerini değerlendirdi. Türk, “Bugün herkes bu işin diyalog, uzlaşı, ortak akılla çözülmesi konusunda mesajlar veriyor. PKK’nın olabildiğince uzlaşı, diyalogla bu sorunun çözülmesi ve tamamen demokratik siyasetin işlemesi ve silahların tamamen gündemden çıkması için verdiği mesajlar önemlidir. Mesajlara baktığımızda Türkiye’nin bütünlüğüne zarar vermeden, farklılıkları zenginlik sayan bir mantığın egemen olmasıyla sorunun çözülebileceği görülüyor” diyor. 

8- İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu, “Golan’da kalmak, Suriye ile olası bir askeri çatışmada İsrail açısından stratejik avantajlar sağlayacaktır” ve “İran nükleer bir güce dönüşürse, bütün Arap ülkelerini müttefik olmaya zorlar; İsrail’i yok etmek isteyen  İran rejimi, Arap ülkelerinin İsrail’le ilişkilerini normalleştirmesine müsaade etmez” şeklinde açıklamada bulundu.

                              10 MAYIS 2009
  1-  Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Danıştay’ın 141. kuruluş yıl dönümü sebebiyle yayımladığı mesajında, “Danıştay, hukuk devleti ilkesinin hayata geçirilmesinde ve özellikle temel hak ve hürriyetlerin güvence altına alınarak hukukun üstünlüğünün sağlanmasında önemli bir konuma sahiptir. Çağdaş dünyadaki yerimizi sağlamlaştırmak amacıyla yapılacak reformlarla ülkemizde hukukun üstünlüğünün daha da güçlendirilmesi gerekmektedir” dedi.
  2- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, AK Parti Malatya İl Kongresi’nde yaptığı konuşmada, “Her gün kendimizi tazeliyoruz. Ülke meselelerini yeni baştan ele alıyor, değişim siyasetine hız veriyoruz. Türkiye’yi kuşatan, kucaklayan bütün evrensel değerleri paylaşan, milletin hukukuna sahip çıkan bir partiyiz. Muhafazakar demokrat kimliğimizle 71.5 milyon vatandaşımızın hiçbirini ötekinden ayırmaksızın milleti bir bütün olarak sarıp sarmalayan bir siyasi hareketiz” dedi.

   3- Danıştay Başkanı Mustafa Birden, Danıştay’ın 141. kuruluş yıl dönümü  dolayısıyla düzenlenen törende yaptığı konuşmada, cumhurbaşkanının yargıyla ilgili görev ve yetkilerinin sınırlandırılması gerektiğini belirterek “Bu bağlamda Anayasa’nın 104. maddesinin yeniden düzenlenmesi gerekir” dedi.
 Törene, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül de katıldı.
 4- Fransa Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy Alman ‘Bild am Sonntag’ gazetesine verdiği demeçte, sınırsız bir şekilde genişleyemeyeceklerini belirterek, “Türkiye’ye de AB üyeliği konusunda boş vaatlerde bulunmaktan vazgeçmeliyiz. Bunun yerine, birlikte nasıl büyük ortak bir ekonomik alan oluşturabiliriz bunu düşünmemiz lazım” dedi.
 5- Pakistan ordu sözcülüğünden yapılan açıklamada, Svat vadisi ile çevresindeki bölgelerde son 24 saatte en az 200 militanın öldürüldüğü duyuruldu. Hükümetin bölgedeki sokağa çıkma yasağı uygulamasını geçici olarak kaldırması üzerine 100 binden fazla sivilin bölgeden kaçtığı açıklandı.


                    11 MAYIS 2009

 1- Bakanlar Kurulu Başbakan Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında toplandı. Devlet Bakanı, Başbakan Yardımcısı ve Hükümet Sözcüsü Cemil Çiçek toplantının ardından yaptığı açıklamada, AB Genel Sekreterliği’nin teşkilat yapısını düzenleyen yasa tasarısının imzaya açıldığını söyledi. Koruculuk sistemine de değinen Başbakan Yardımcısı Çiçek, “Sistemin ihtiyaçtan doğduğunu ve bu ihtiyacın halen devam ettiğini düşünüyoruz” dedi. Toplumun her kesiminin Anayasa değişikliği istediğini belirten Başbakan Yardımcısı Çiçek, katılımcı bir anlayışla her türlü uzlaşmaya hazır olduklarını da söyledi.

 2- CHP Genel Başkanı Deniz Baykal Radikal gazetesine yaptığı açıklamada, “Kürt sorununun çözümü için tarihi bir fırsat var. Bu fırsat kaçırılmamalı” diyen Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ve “Kürt sorununda açılımlar olabilir” mesajını veren Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın sözlerine açıklık getirmesi gerektiğini söyledi.

 3- Ekonomi Koordinasyon Kurulu Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Ali Babacan başkanlığında toplandı. Toplantının ardından yapılan açıklamada, “Toplantıda, krize ilişkin son gelişmeler ana hatlarıyla değerlendirilmiştir. Krizin etkilerini sınırlandırmak amacıyla ihtiyaç duyulabilecek yeni düzenlemelerle ülkemize uzun dönemli rekabet gücü sağlayacak yapısal adımlar ele alınmıştır” denildi.

 4- Devlet Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış AK Parti Siirt İl Kongresi’nde yaptığı konuşmada, Anayasa değişikliği için, Şubat ayında Brüksel’de demokratikleşme, insan hakları, bireysel hak ve özgürlüklerin genişletilmesine yönelik her türlü girişime destek vereceklerini ilan eden CHP Genel Başkanı Deniz Baykal için bir fırsat olduğunu söyledi.

 5- Devlet Bakanı Selma Aliye Kavaf ‘Engelliler Haftası’ nedeniyle engelli vatandaşlardan oluşan bir heyeti kabulünde yaptığı konuşmada, Türkiye nüfusunun yüzde 12.29’unun engellilerden oluştuğunu belirterek, aileleriyle birlikte değerlendirildiğinde yaklaşık 30 milyon kişinin engellilik olgusundan etkilendiğini söyledi.

 6- İçişleri Bakanı Beşir Atalay yeni kurulan ‘Kamu Düzeni ve Güvenliği Müsteşarlığı’nın tanıtımı için düzenlediği basın toplantısında, Kürt sorununun çözümü için şartların uygun olduğunu ve bu konuda başlatılan çalışmaların devam ettiğini söyledi.

 7- Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım ‘5. Uluslararası Bilişim Olimpiyatı’ ödül töreninde yaptığı konuşmada, Türkiye’nin dünya internet istatistiklerinde en başta gelen 20 ülke arasında 12. sırada yer aldığını söyledi.

 8- Sanayi ve Ticaret Bakanı Nihat Ergün yaptığı yazılı açıklamada, kapasite kullanım oranlarındaki iyileşmenin, sanayi üretimindeki artış eğiliminin ciddi göstergesi olduğunu belirterek, sanayi üretimindeki iyileşme sürecinin önümüzdeki aylarda da devam edeceğini söyledi.

 9- TÜİK, 2008 Nisan ayında yüzde 81.7 olan kapasite kullanım oranının 2009 Nisan ayında yüzde 66.8 olarak hesaplandığını açıkladı. Bu oran Mart 2009’da 64.7 düzeyindeydi.

 10- TİM Başkanı Mehmet Büyükekşi gazetecilere yaptığı açıklamada, Gümrük Birliği’nin işleyişinden kaynaklanan sorunların başında AB’nin üçüncü ülkelerle imzaladığı serbest ticaret anlaşmalarının geldiğini söyledi.

 11- Türkiye’de bulunan Portekiz Cumhurbaşkanı Anibal Cavacu Silva Ankara Sheraton Oteli’nde Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ile bir araya geldi.

 12- Ürdün Kralı Abdullah İngiliz gazetesi The Times’a yaptığı açıklamada, Ortadoğu’da barış sağlanamaması halinde İsrail ile Arap ya da Müslümanlar arasında 12-18 ay içinde savaş çıkacağı uyarısında bulundu.

 13- Almanya Başbakanı Angela Merkel, ''Almanya-Fransa Buluşması'' adı altında başkent Berlin'deki Potsdamer Platz meydanında düzenlenen bir etkinliğe Fransa Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy ve Avrupa Parlamentosu Başkanı Hans-Gert Pöttering ile birlikte katıldı. Almanya Başbakanı Merkel, Türkiye'nin AB üyeliğine karşı olduklarını ve ''imtiyazlı ortaklık''tan yana olduklarını yineledi. Merkel, AB'nin sürekli bir şekilde genişlemesinin ancak bu arada hareket kabiliyetini yitirmesinin anlamsız olduğunu söyledi.
       

12 MAYIS 2009

 1- Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Portekiz Cumhurbaşkanı Anibal Cavaco Silva’yı Çankaya Köşkü’nde kabulünün ardından düzenlenen basın toplantısında, Silva’yı Türkiye’de konuk etmekten memnuniyet duyduğunu belirterek, Türkiye ile Portekiz’in aralarında sorun bulunmayan iki müttefik ülke olduğunu ifade etti. Cumhurbaşkanı Gül “Portekiz, Türkiye’yi AB konularında güçlü bir şekilde destekleyen  ülkedir” dedi.
 Silva da yaptığı konuşmada, ülkesinin Türkiye'nin AB üyeliğine verdiği desteği vurgulayarak, “Gelecekte hedefleri yakalamak ve dış politikayla güvenliği güçlendirmek için Türkiye önemlidir. AB'nin Türkiye'ye ihtiyacı var” dedi.

 2- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, “7. Avrasya İslam Şurası”nda yaptığı konuşmada, hoşgörü, cömertlik, samimiyet ve tevazuyla bütün insanlığa yaklaşmayı emreden İslam’ın tam tersi bir imajla anıldığını belirterek, barış dini olan İslam ile terörün yan yana getirilmesinden duyduğu rahatsızlığı dile getirdi. Başbakan Erdoğan, İslamofobinin bir insanlık suçu olduğunu da ifade etti.
Diyanet İşleri Başkanı Ali Bardakoğlu da, İslam dünyasının ilk yıllarda sahip olduğu bilgi gücünü kaybetme sebeplerine ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

 3- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, resmi ziyarette bulunmak üzere Azerbaycan’a hareketinden önce Atatürk Hava Limanı’nda düzenlediği basın toplantısında, Azerbaycan ziyaretinin son dönemde kamuoyunu meşgul eden yanlış anlama ve algılamaların giderilmesine vesile olacağını umduğunu söyledi. Nabucco Projesi konusunda Türkiye’nin geri adım attığı, taleplerinden vazgeçtiği ve taviz verdiği haberlerinin anımsatılması üzerine ise, “Nabucco konusunda Türkiye işin başında neredeyse bugün de oradadır. Hiçbir değişiklik söz konusu değildir” dedi.

4- CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, partisinin Meclis grup toplantısında yaptığı konuşmada, milletvekilleri ve cumhurbaşkanının görev süresinin uzatılması ile Anayasa Mahkemesi’nin yapısının değiştirilmesine yönelik olarak yapılacak değişikliğe karşı olacaklarını açıkladı. 

 5- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Cemil Çiçek, TBMM Genel Kurulu’nda telefon dinleme şikayetleriyle ilgili soruları yanıtladı. Herhangi bir mahkemeden alınmış genel bir kararla tüm Türkiye'yi dinleme imkanı olmadığını belirten Başbakan Yardımcısı Çiçek, Ceza Muhakemeleri Kanunu’nda, hangi suçlar ve hangi şartlar altında dinleme yapılacağının belli olduğunu, mahkeme kararına dayanmadan yapılan dinlemelerin kanunsuz sayılacağını söyledi.

 6- Sağlık Bakanı Recep Akdağ, İçişleri Bakanı Beşir Atalay ile 81 il valisinin katılımıyla gerçekleştirilen Genel Halk Sağlığı Toplantısı’nda yaptığı konuşmada, Türkiye’de domuz gribi vakasının bulunmadığını, virüsün tespiti halinde, bunun hem WHO hem de kamuoyu ile paylaşılacağını söyledi.

 7- DTP Genel Başkanı Ahmet Türk, Meclis grup toplantısında yaptığı konuşmada, partisinin anayasa değişikliğine ilişkin tavrını açıkladı. Türk, dar kapsamlı kısmi bir anayasa değişikliği istemediklerini söyledi.

 8- TÜSİAD’ın Konjonktür Değerlendirme Raporu’nda ekonomi yılın son çeyreğinde büyümeye geçse de toparlanmanın yavaş olacağı belirtildi. Raporda, ekonominin ilk çeyrekte yüzde 13, yılın tamamında ise yüzde 4,1 daralacağı tahmin edildi.

 9- Türkiye’yi Eurovision Şarkı Yarışması’nda temsil eden Hadise, yarı finali aşarak 16 Mayıs’ta Moskova’da yapılacak finale katılmaya hak kazandı.

10- ABD’de bulunan Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, BM Genel Sekreteri Ban  Ki-moon ile görüşmesinin ardından gazetecilere temaslarını değerlendirdi. “Kıbrıs, Ortadoğu, Afganistan, Pakistan, Kafkasya konularındaki son gelişmeleri gözden geçirdik. Türkiye artık tek bir konuya odaklanmış ve diğer konuları ihmal edebilen bir ülke değil” dedi.

13 MAYIS 2009

 1- Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ve Portekiz Cumhurbaşkanı Anibal Cavaco Silva İstanbul’daki “Lizbon - Bir Başka Şehirden Hatıralar” adlı serginin açılışını gerçekleştirdi. Cumhurbaşkanı Gül yaptığı konuşmada, ''Eminim ki sizin bu ziyaretinizle bu sergi, Türkiye ile Portekiz'i birbirine daha çok yakınlaştıracak ve daha çok dayanışma içinde olacağız. Bundan büyük memnuniyet duyuyorum'' dedi.

2- TBMM Başkanı Köksal Toptan Zaman gazetesine yaptığı açıklamada, Türkiye’yi daha demokrat, özgürlükçü kılacak yeni bir anayasaya ihtiyaç duyulduğunu ve bunun için şartların uygun olduğunu söyledi. Ergenekon davasında yargıya müdahale edilmemesini, herkesin davaya olumlu katkı yapması gerektiğini belirten  Başkan Toptan, terörle mücadele konusunda da DTP’ ye, “Silahlı eyleme engel olacak adım atın” çağrısında bulundu.

 3- CHP Genel Başkanı Deniz Baykal partisinin MYK toplantısında yaptığı konuşmada, Türkiye’nin Ermenistan sınırının ancak Ermenistan’ın işgal ettiği Azerbaycan topraklarından çıkması halinde açılabileceğini söyledi. Anayasa değişikliği konusuna da değinen Baykal, değişikliğin kapsamı ve niteliği konusunda somut bir açıklama yapılmamasına karşın, Hükümet'in değişikliğin gerekliliğini vurgulayarak bu yönde bir kamuoyu oluşturmaya çalıştığını kaydetti.

 4- Devlet Bakanı Mehmet Aydın, İstanbul Üniversitesi ve Atatürk Araştırma Merkezi işbirliğiyle düzenlenen ''Atatürk ve Döneminden Medeniyete Bakışlar'' konulu panelin açılışında yaptığı konuşmada, ''Demokrasi ile tedbirleri mi alacağız, yoksa demokrasiye rağmen mi tedbirleri alacağız? Bence zoru denemek zorundayız. Demokrasiye rağmen değil, demokratik açılım ile birlikte güvenlik tedbirini almamız lazım. Açılımın önünü tıkarsak, oradan da bir güvenlik sorunu çıkar” dedi.

5- Devlet Bakanı Hayati Yazıcı, İstanbul Üniversitesi İktisat Kulübü tarafından düzenlenen ''İstanbul 2010 Avrupa Kültür Başkenti ve Turizm Ekonomisi'' konulu toplantının açılışında yaptığı konuşmada, Topkapı Sarayı Müzesi, İstanbul Arkeoloji Müzeleri, Aya İrini Müzesi, Darphane-i Amire gibi kurumların ve işleyişlerinin dünya standartlarına kavuşturulmasına yönelik çalışmaların devam ettiğini söyledi.

6- Devlet Bakanı Selma Aliye Kavaf, bir saldırı sonucu 44 kişinin öldüğü Mardin’in Mazıdağı ilçesine bağlı Bilge köyünü ziyaretinde yaptığı açıklamada, “Saldırıya uğrayanların ihtiyaçlarını karşılamak ve güven içinde yaşamalarını sağlamak için kurumlarımızla gerekeni yapmaktayız” dedi.

 7- Tarım ve Köyişleri Bakanı Mehmet Mehdi Eker, “Global Gıda Güvenliği AB ve Türkiye Uygulamaları'' konulu konferansta yaptığı konuşmada, sebze meyve üretiminde kullanılan kimyasal ilaçların olumsuz etkisini bertaraf etmek amacıyla bir dizi düzenleme yaptıklarını belirterek, 74 civarında aktif kimyasal maddenin uygulamasına son verildiğini, bitkisel üretimde kullanılan kimyasal maddelerin reçeteyle satılması uygulamasına geçildiğini söyledi.

 8- YÖK Başkanı Yusuf Ziya Özcan Karabük Üniversitesinde düzenlenen “5. Uluslararası İleri Teknoloji Sempozyumu”nda yaptığı konuşmada, öğretim üyelerine yönelik performansa dayalı ödüllendirme sistemi üzerinde çalıştıklarını bildirdi. Gazetecilerin sorularını değerlendiren Özcan, gelen talep üzerine İstanbul Üniversitesi’nde Kürt Dili Araştırma Merkezi kurulmasına onay verdiklerini söyledi.

9- Azerbaycan’da bulunan Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, başkent Bakü’de  Cumhurbaşkanı İlham Aliyev’le bir araya geldi. Başbakan Erdoğan görüşmenin ardından düzenlenen basın toplantısında, “Azerbaycan'ın özellikle Yukarı Karabağ konusundaki hassasiyeti, bizim hassasiyetimizdir. Yukarı Karabağ konusu üzerinde bugüne kadar yapılmış olan bazı spekülasyonları Türkiye olarak, hükümet olarak kabul etmemiz mümkün değil. Bugüne kadar nasıl kabul edilmediyse, bugün de kabul edilemez, bundan sonra da asla kabul edilmeyecektir” dedi. Aliyev de, Başbakan Erdoğan’ın Yukarı Karabağ sorunu çözülmeden Türkiye’nin Ermenistan sınırını açmayacağına dair verdiği güvence için teşekkür ederek, bu konuda hiçbir şüpheye yer kalmadığını söyledi.

                    14 MAYIS 2009

 1- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Ali Babacan KOSGEB Genel Kurulu’nun açılışında yaptığı konuşmada, KOSGEB’in son yapılan kanun değişikliğiyle hedef kitlesindeki işletme sayısının 300 binden, 2.3 milyona çıktığını ve buna göre alt yapının hazırlandığını belirterek, ekonominin omurgası olan KOBİ’lere gereken desteğin sağlanacağını söyledi.

 2- Tarım ve Köyişleri Bakanı Mehmet Mehdi Eker, 2009 yılı yaş çay alım fiyatını, 79 kuruş, destekleme primi de 11.5 kuruş olmak üzere 90.5 kuruş olarak açıkladı.
 
 3- Merkez Bankası Para Politikası Kurulu Durmuş Yılmaz başkanlığında toplandı. Toplantının ardından yapılan açıklamada, dış talebin zayıf seyrini sürdürdüğü ve yurtiçi yatırım talebinin gerilediği belirtilerek, “Bu çerçevede iktisadi faaliyetteki toparlanmanın ve istihdam koşullarındaki iyileşmenin zaman alacağı, dolayısıyla enflasyon üzerindeki aşağı yönlü baskıların süreceği” kaydedildi.

 4- TİM Başkanı Mehmet Büyükekşi İstanbul Deri Moda Fuarı’nın açılışında yaptığı konuşmada, 1 milyar doların üzerinde ihracat yapan il sayısının 11’e çıktığını belirterek, “Hedefimiz bütün illeri ihracatçı yapmak” dedi.

 5- Mardin’in Nusaybin ilçesinde 12 Mayıs günü PKK’lı teröristlerce döşenen mayının patlaması sonucu yaralanan er Yusuf Polat tedavi gördüğü hastanede şehit oldu.

 6- Merkezi Viyana’da bulunan Uluslararası Narkotik Kontrol Kurulu Başkanlığı’na Prof. Dr. Sevil Atasoy seçildi. Atasoy 2005 yılından bu yana kurul üyesiydi.

 7- Türkiye’de bulunan Portekiz Cumhurbaşkanı Anibal Cavaco Silva, İstanbul’da düzenlenen ‘Türk-Portekiz İş Forumu’nda yaptığı konuşmada, iki ülke arasındaki ticari ilişkilerin bazı olumlu gelişmelere karşın olması gereken düzeyin çok altında kaldığını söyledi.
 TÜSİAD Başkanı Arzuhan Doğan Yalçındağ da yaptığı konuşmada, yılın ikinci çeyreğinde ekonomik krizin etkilerinin daha da azalacağını söyledi.

 8- Avrupa Konseyi Parlamenterler Meclisi’nin İstanbul’da düzenlediği ‘Kadın ve Erkek Eşitliği Komisyonu Toplantısı’nda konuşan Raportör John Austin, “Namus cinayetleri sadece Türkiye’nin sorunu değil. Benim ülkem İngiltere ile Almanya ve Belçika’ da da namus cinayetleri var. Bu sorun dünyanın sorunu” dedi.

 9- Polonya’da bulunan Başbakan Recep Tayyip Erdoğan Başbakan Donald Tusk ile görüşmesinin ardından düzenlenen basın toplantısında, “Fransa Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy ve Almanya Başbakanı Angela Merkel’in Türkiye’nin AB üyeliği konusundaki açıklamalarını talihsizlik olarak yorumladığını belirterek, “İkili ve baş başa görüşmelerde ne konuşuyorsak, onun arkasında durulmasının gereğine inanan bir insanım” dedi.

 10- İsveç’in başkenti Stockholm’de bulunan Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, AB Komisyonu’nun Genişlemeden Sorumlu Üyesi Olli Rehn ile bir araya geldi. Bakan Davutoğlu görüşmenin ardından yaptığı açıklamada, Türkiye’nin AB ile yürütülen üyelik müzakerelerinde tek hedefinin bulunduğunu belirterek, “Ya tam üye olacağız ya da  üye olmayacağız” dedi. Rehn de yaptığı açıklamada, Türkiye’nin AB üyeliğinin bölgede istikrar ve barışın sağlanmasına yardımcı olacağını söyledi.

 11- IMF’nin Avrupa Bölgesel Ekonomik Görünüm Raporu’nda, “Krizin artışında merkezi bir rol oynayan bankacılık sektörü, iyileşmede hızın anahtarını da elinde bulunduruyor” denildi. 2008’de yüksek cari işlemler açığı sıralamasında Türkiye’nin, Çek Cumhuriyeti ve Polonya’dan sonra yükselen Avrupa ekonomileri arasında ‘en az cari açık veren’ ülkeler arasında yer aldığı da belirtildi.


15 MAYIS 2009

 1- Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, resmi ziyarette bulunmak üzere Suriye’ye hareketinden önce Esenboğa Hava Limanı’nda düzenlediği basın toplantısında, gazetecilerin gündeme ilişkin sorularını yanıtladı. Köylerin Kürtçe adlarının geri verilmesi konusuna değinen Cumhurbaşkanı Gül, “İyi niyetli çalışmalar var. Ümit ediyorum ki bunların hepsi iyi bir şekilde neticelenir. Kendi sorunlarımızı kendimiz konuşup, kendimiz tartışacağız ve kendi inisiyatifimizle nihayete eriştireceğiz” dedi.

 2- TBMM Başkanı Köksal Toptan TBMM’de gazetecilerin gündeme ilişkin sorularını yanıtladı. Başkan Toptan, DTP'li milletvekillerinin savunmalarının istenmesi ile ilgili olarak bu konuda hukuki inceleme yaptırdığını söyledi.

 3- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Cemil Çiçek Anadolu Ajansı’na verdiği demeçte, Anayasa değişikliği çalışmalarına herkesin katkı sağlaması gerektiğini belirterek, ''Uzlaşarak, anlaşarak, en başta ana muhalefet partisi, Meclis’te grubu bulunan partiler, meslek, sivil toplum örgütleri dahil herkesle 5 madde dışında bu anayasanın geri kalan tüm maddelerini değiştirebiliriz'' dedi.
 
 4- Devlet Bakanı Selma Aliye Kavaf İstanbul’da düzenlenen Avrupa Konseyi Parlamenterler Meclisi (AKPM) Kadın ve Erkek Fırsat Eşitliği Komisyonu toplantısında yaptığı konuşmada, kadına yönelik şiddetin günümüz dünyasının bir an önce çözülmesi gereken en önemli sorunu olduğunu ve bu sorunu ortadan kaldırmanın, ancak toplumun tüm kesimlerinin ortaklaşa yer aldığı kolektif bir mücadele ile mümkün olacağını söyledi. 
  Milli Eğitim Bakanı Nimet Çubukçu da yaptığı konuşmada, kız çocukları ve engelli çocukların toplumsal hayata tam ve eşit katılımı sağlanmadıkça, Türkiye'nin gerçek anlamda demokratik bir ülke olamayacağının farkında olduklarını belirtti.

 5- Sanayi ve Ticaret Bakanı Nihat Ergün, İTO’yu ziyaretinin ardından gazetecilerin sorularını yanıtladı. Bakan Ergün, işsizlik rakamlarına ilişkin bir soru üzerine, geçen ağustos ayından bu yana küresel mali krizin bütün dünya ekonomilerinde olumsuz etkileri olduğunu, bunun nispeten Türkiye'yi de etkilediğini ancak Türkiye'den daha yüksek işsizlik rakamına ulaşan ülkeler ile üretim kaybına uğrayan ülkeler bulunduğunu kaydetti.

 6- Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, Antalya’da düzenlenen Avrupa Gaz Birliği Genel Kurulu’nda, gazetecilerle Türkiye’nin enerji politikaları ve bakanlığının çalışmaları ilgili bir sohbet toplantısı gerçekleştirdi. Bakan Yıldız, Azerbaycan’ın Türkiye’ye verdiği doğalgaz için, iki ülke arasında yapılan anlaşmalar çerçevesinde fiyatların aşırı düşüş göstermesi durumunda yeniden revize edileceğine dair bir madde olduğunu ve görüşmelerin devam ettiğini belirtti.

 7- TÜİK, 2009 yılı şubat ayında işsizlik oranının bir önceki yılın aynı dönemine göre 4,2 puan artarak yüzde 16,1'e yükseldiğini açıkladı.

 8- Diyanet İşleri Başkanı Ali Bardakoğlu, İstanbul’da sona eren 7. Avrasya İslam Şurası’nı değerlendirdi. Bardakoğlu, İslam’ın her türlü şiddete, aşırılığa, hoşgörüsüzlüğe karşı olduğunu belirterek, “İslamofobiyi dünya barışının önünde en büyük engel olarak görüyoruz” dedi.

 9- Türkiye’de bulunan Portekiz Cumhurbaşkanı Anibal Cavaco Silva Milliyet gazetesine verdiği demeçte, Türkiye’nin AB’ye getireceği siyasi ve ekonomik katkılardan söz ederek, Türkiye’nin de bu üyelik sayesinde zaten güçlü olan uluslararası konumunun daha da güçleneceğini belirtti.

 10- Suriye’de bulunan Cumhurbaşkanı Abdullah Gül Devlet Başkanı Beşar Esad’la görüşmesinin ardından düzenlenen basın toplantısında, 2003’ten bu yana iki ülke arasındaki ilişkilerde örnek bir ilerleme sağlandığını belirterek, “Suriye, Türkiye için Ortadoğu’ya açılan; Türkiye, Suriye için Avrupa’ya açılan kapıdır” dedi. Cumhurbaşkanı Gül, görüşmede Irak’ın toprak bütünlüğünün ve siyasi birliğinin sağlanması ile  Filistin meselesini de ele aldıklarını söyledi. Esad da yaptığı açıklamada, “Türkiye geçtiğimiz yıllar içerisinde ilişkilerimizin gelişmesinde katkıları bulunmuş ve komşu ülkeler arasında arzu edilen işbirliğini gerçekleştirmiştir. Türkiye, sadece bölge meselelerine değil, Ortadoğu’daki sorunlara ilişkin de tavır koymuştur” dedi.

 11- Polonya’da bulunan Başbakan Recep Tayyip Erdoğan Gdansk Üniversitesi’nde düzenlenen konferansta yaptığı konuşmada, Ergenekon soruşturması ile ilgili süreci yargının başlattığını, kendilerinin de “Ergenekonla ilgili ismi geçenlerin yakalanarak teslim edilmesi” talimatını verdiğini söyledi. Başbakan Erdoğan “TSK’nın hükümete olan etkisinin AB’ye girme noktasında azalması gerekir. Bu konuda ne düşünüyorsunuz?” sorusuna ise, TSK’nın Anayasal sınırlar içinde kalarak görev yaptığını belirterek, “Bunun Türkiye’nin dışında başka şekilde anlatılması ve anlaşılmasını anlamakta zorlanıyorum” dedi.
 
 12- Devlet Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış, İspanyol gazetesi ‘El Pais'e verdiği demecinde, Almanya Başbakanı Angela Merkel ile Fransa Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy'nin, Türkiye'nin AB üyeliği meselesini gerçekte iç politikaları için kullandıklarını ve Türkiye'nin AB süreciyle ilgili "hiçbir kapsamı olmayan, sanal bir fikre" sahip olduklarını ifade etti.

 13- Ermenistan Cumhurbaşkanı Serj Sarkisyan İngiltere’nin Güney Kafkasya Özel Temsilcisi Brian Fall ile yaptığı görüşmede, Karabağ sorununa çözüm bulma çalışmalarına ilişkin olarak “Türkiye, sorunun çözümüne yardımcı olmak istiyorsa sürece karışmaktan kaçınmalı” dedi.

                                                                                                                      16 MAYIS 2009

 1- Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Konya Valiliği’ni ziyaretinde gazetecilerin AB ile ilgili soruları üzerine, “AB, Türkiye’nin 50 yıldır parametrelerinden biridir. Bizim için AB önemlidir. Türkiye’nin bu yönde reform ve çalışmaları devam edecek. Biz üzerimize düşeni yapmaya devam edeceğiz ve gelecekte daha hızlı işleyen bir süreç olacağına inanıyoruz” dedi.

 2- Sanayi ve Ticaret Bakanı Nihat Ergün Kocaeli Valiliği’ni ziyaretinde gazetecilere yaptığı açıklamada, işsizlik rakamlarında kasım, aralık, ocak aylarındaki hızlı artışın şubat ayından itibaren yavaşladığını belirterek, “Mart ve nisanda işsizlik artışındaki yavaşlayan hız, yataya geçecek ve işsizlik oranlarında azalmayı nisandan itibaren yaşabileceğimizi görüyoruz” dedi.

 3- DP 5. Olağanüstü Büyük Kongre’sinde yapılan seçimde genel başkanlığa  Hüsamettin Cindoruk  seçildi.

 4- Siirt’in Eruh ilçesinde güvenlik güçleri ile teröristler arasında çıkan çatışmada 7 PKK’lı terörist ölü olarak ele geçirildi. 
  
 5- Suriye’de bulunan Cumhurbaşkanı Abdullah Gül başkent Şam'da  düzenlenen Türkiye-Suriye İş Forumu'nda yaptığı konuşmada, Türkiye ve Suriye ilişkilerinde son 6-7 yılda büyük mesafe kat edildiğini belirterek, ''Bu kadar birbirine yakın iki ülkenin ilişkilerinin çok daha ileride olması gerekir. Sınırsız bir işbirliği gerçekleştirebiliriz. Bunun için siyasi irademiz var'' dedi.
 Devlet Başkanı Beşar Esad da yaptığı konuşmada, Türkiye ile Suriye arasında imzalanan serbest ticaret anlaşmasıyla ekonomik ilişkilerin daha da güçleneceğini belirterek, ''Ekonomik ilişkilerin daha geniş alana yayılmasını istiyoruz'' dedi.

 6- Rusya’da bulunan Başbakan Recep Tayyip Erdoğan Başbakan Vladimir Putin ile Riviera Sarayı'nda bir araya geldi. Başbakan Erdoğan yaptığı konuşmada, Rusya ile ticari ilişkilerin çeşitli alanlarda büyüyerek devam ettiğini belirterek, Karadeniz’e kıyısı olan iki ülkenin halkları arasında kaynaşmanın sağlanması için turizmin önemine dikkat çekti. 
 Putin de konuşmasında, iki ülke arasındaki ilişkinin tam bir işbirliği içinde geliştiğini belirterek, ''Rusya, Türkiye'nin bir numaralı ticaret ortağı. İkili ticaret hacmimiz 35 milyar dolara ulaştı. Türkiye de Rusya'nın en önemli ticaret ortaklarından biridir'' dedi.

 7- Rusya’nın başkenti Moskova’da düzenlenen 54. Eurovision Şarkı Yarışması’nda Türkiye’yi temsil eden Hadise, ‘Düm tek tek’ isimli parçasıyla 25 ülke arasında 177 puanla 4. oldu. Birinciliği ise Norveç aldı. 


                            17 MAYIS 2009
               
1- TBMM Başkanı Köksal Toptan İstanbul’da ‘Milli Mücadele’nin başlamasının 90. yıl dönümü dolayısıyla temsili ‘Ankara’ isimli gemiyle Samsun’a hareketinden önce  gazetecilere açıklamalarda bulundu. Başkan Toptan, DTP’li 5 milletvekilinin süren davalarıyla ilgili savunmalarının alınması konusunda ortamı gerginleştirmenin kimseye yararı olmayacağını söyledi.
  2- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan AK Parti Bursa İl Kongresi’nde, istismar siyasetine sarılanların, milletin duygularını politik çıkarları için kullanmaya çalışanların kaybetmeye mahkum olduklarını belirterek, “Tarihi fırsatları değerlendirmeyenler, millet ve tarih nazarında mahkum olurlar. Bizim kompleksimiz, ön yargımız yok. Türkiye’nin ilerlemesi önünde ciddi bir engel varsa, onları çözüme bağlayıp yürüyüşümüze devam edelim” dedi.
  Başbakan Erdoğan İstanbul’da düzenlenen AK Parti  Gençlik Şöleni’nde yaptığı konuşmada da “Artık dünyanın gerçekleriyle aracısız yüzleşen, bilgiye kolay erişen gençlere kimse kül yutturamaz ve kimse bu gençliği provoke edemez” dedi.
Öte yandan Başbakan Erdoğan, İstanbul’da İslam Sanat ve Kültür Araştırma Merkezi  Kütüphanesi’nin açılışına katıldı. Başbakan Erdoğan, geçmişle geleceğin bu kütüphanede buluşturulduğunu, dünyada eşine az rastlanır bir bilgi hazinesi ve tarih mirasının burada korunduğunu söyledi.
İKÖ Genel Sekreteri Ekmeleddin İhsanoğlu da kütüphanedeki eserlerin medeniyetler arası barışa hizmet edeceğini söyledi.
Açılışa BAE Kültür Bakanı Abdurrahman Al Uveys de katıldı.
3- Danıştay 5. Daire Başkanı Salih Er, Danıştay 2. Dairesi Üyesi Mustafa Yücel Özbilgin’in hayatını kaybettiği, Mustafa Birden ve 3 üyenin yaralandığı saldırının 3. yıl dönümü sebebiyle düzenlenen toplantıda yaptığı konuşmada, Danıştay saldırısının arkasında kim olduğunun aydınlığa kavuşturulması gerektiğini söyledi.
  4- Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, AK Parti Amasya İl Kongresi’nde yaptığı konuşmada, “İllerin rekabet ve sektörel gücünü ön plana çıkartan yeni bir teşvik sistemini getiriyoruz. Önümüzdeki dönemde bölgesel kalkınmışlığı sağlayacağız. İllerin zenginliklerini, rekabet gücünü ön plana çıkaran modelle yola devam edeceğiz” dedi.
5- DSP Olağanüstü Kurultayı’nda genel başkanlığa Masum Türker seçildi.
6- Atatürkçü Düşünce Derneği’nin Ankara Tandoğan Meydanı’nda düzenlediği ‘Cumhuriyet Mitingi’ne çok sayıda vatandaş katıldı.
7- Suriye’de bulunan Cumhurbaşkanı Abdullah Gül gazetecilere yaptığı açıklamada, Güneydoğu meselesinde çözümün demokrasinin standartlarını yükseltmekten geçtiğini belirterek, “Devletin kurumları arasında ortak anlayış var, ben çok ümitliyim. Türkiye kendi problemini çözmek için kapsamlı çalışmalar yapıyor” dedi.
  Devlet Başkanı Beşar Esad da Türk gazetecileri kabulünde yaptığı açıklamada, Ortadoğu’daki problemlerin aşılmasında Türkiye’nin varlığının çok önemli olduğunu belirterek “Türkiye’nin bölgedeki rolü bakımından rakibi yoktur. Suriye-İsrail barışında, Irak ve Lübnan meseleleri konusunda Türkiye her zaman önemli roller oynamıştır” dedi.
8- Irak Başbakanı Nuri el Maliki Kerbela kentinde yaptığı açıklamada, Türkiye ile aralarındaki işbirliği ve anlayış sonucunda PKK terör örgütünün eylemlerini durduracak  ve bu örgütü bitirecek yolları bulacaklarını söyledi.
9- Ermenistan Dışişleri Bakanı Edvard Nalbandyan Kafkaslarda güvenliğe ilişkin olarak başkent Erivan’da düzenlen bir konferansta yaptığı konuşmada, “Ermenistan ile Türkiye arasında sınırın açılmasının bölgenin güvenlik ve istikrarı için temel ve olumlu etkilerinin farkındayız” dedi.
  Ermenistan Cumhurbaşkanı Serj Sarkisyan ise Türkiye ile ilişkileri önkoşul olmadan normalleştirmek istediklerini belirterek, Türkiye’nin Karabağ sürecine karışma çabalarının olumsuz etkileri olabileceğini söyledi. 
10- Arap Birliği Genel Sekreteri Amr Musa Dünya Ekonomik Forumu toplantılarına katılmak üzere gittiği Ürdün’de yaptığı açıklamada “Gerçek nükleer tehlike İran’dan değil, İsrail’den geliyor” dedi.
11- 25 yıldır hükümetle isyancı Tamil gerillaları  arasında iç savaşın hüküm sürdüğü Sri Lanka’da isyancılar silah bıraktıklarını açıkladılar. Böylece, Tamil gerillalarının denetimindeki bölge ilk kez hükümetin eline geçti.
12- Kuveyt’te yapılan milletvekili seçimlerinde kadınlar ilk kez parlamentoya girdi. Seçimlere katılan 16 kadın adaydan 4’ü milletvekili seçildi.
                                    


               18 MAYIS 2009
                                 
 1- Cumhurbaşkanı Abdullah Gül 19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı nedeniyle yayımladığı mesajında, “Türkiye, Cumhuriyet’in ilanının ardından çağını aşan bir vizyonla, ufkun ötesini gören bir anlayışla her alanda büyük hamleler gerçekleştirmiştir. Bugün bu reformist yaklaşımın, toplumsal hayatın bütün alanlarında devam ettiğini görmekten de ayrıca memnuniyet duyuyorum” dedi.
 Gün nedeniyle, TBMM Başkanı Köksal Toptan, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, CHP Genel Başkanı Deniz Baykal ve MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli de birer mesaj yayımladı.

 2- Sincan 1. Ağır Ceza Mahkemesi, Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’nın ‘Kayıp Trilyon Davası’ ile ilgili olarak, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül hakkında vermiş olduğu “kovuşturma yapılmasına yer olmadığına” ilişkin kararını kaldırdı.
 Cumhurbaşkanlığı Basın Merkezi’nden yapılan açıklamada, “Anılan karara konu olan fiil ile ilgili olarak, kapatılan bir siyasi partinin yöneticileri hakkında 1998 yılında dava açılmıştır. Sayın Cumhurbaşkanımız hakkında o tarihte milletvekili dokunulmazlığı sebebiyle ceza davası açılmamış, kendisinin ısrarla dokunulmazlığının kaldırılması ve yargılanması talebine rağmen dokunulmazlığı da kaldırılmamıştır. Partide dış ilişkilerden sorumlu genel başkan yardımcısı olan ve parasal konularda hiçbir hak, yetki ve sorumluluğu bulunmayan Sayın Cumhurbaşkanımızın, sanığı olmadığı ve yargılanmadığı bir davadan dolayı bazı çevrelerce şüpheli gibi gösterilmeye çalışılması iyi niyetle bağdaştırılmamaktadır. Kaldı ki,  Anayasaya göre Cumhurbaşkanlarının “vatana ihanet” dışında herhangi bir suçlama ile yargılanması mümkün bulunmamaktadır” denildi.

 3- Bakanlar Kurulu Başbakan Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında toplandı. Devlet Bakanı, Başbakan Yardımcısı ve Hükümet Sözcüsü Cemil Çiçek toplantının ardından yaptığı açıklamada, KOBİ’lere kaynak sağlamak amacıyla Kredi Garanti Fonu’na 1 milyar TL’ye kadar nakit kaynak aktarmayı sağlayacak yasal düzenlemenin imzaya açıldığını söyledi. Belediyelerin, başlamış yatırımları sürdürebilmesi için haziran-eylül ayları arasında İller Bankası hisselerinden herhangi bir kesinti yapılmayacağını belirten Başbakan Yardımcısı Çiçek, kat mülkiyetine geçişi kolaylaştıracak, vatandaşların şikayetlerini azaltacak ve vergi kayıplarını önleyecek bir düzenlemenin de yapılacağını kaydetti. 

 4- CHP Genel Başkanı Deniz Baykal CNN Türk televizyonunda yayınlanan bir programda yaptığı açıklamada, Ergenekon davasının arkasında Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın bulunduğunu ileri sürerek “Dava bir büyük planın, senaryonun parçası olarak yaratıldı. Siyasi olduğuna samimiyetle inanıyorum” dedi.

 5- Bayındırlık ve İskan Bakanlığı Müsteşarı Sabri Özkan Erbakan Antalya’nın Kemer ilçesinde düzenlenen il müdürleri toplantısında yaptığı konuşmada, ruhsatsız bina oranının İstanbul’da yüzde 85, Ankara’da yüzde 45 ve İzmir’de de yüzde 60 olduğunu söyledi.

 6- TÜİK, Tüketici Güven Endeksi’nin Nisan 2009’da bir önceki aya göre yüzde 8 artarak 80.75 düzeyine çıktığını açıkladı.

 7- EPDK Başkanı Hasan Köktaş Antalya’da Hürriyet gazetesine yaptığı açıklamada, küresel krizden en az etkilenen sektörün enerji sektörü olduğunu belirterek, “Enerji sektöründe 6.6 milyar dolarlık birleşme ve devralma oldu. 2009’un ilk üç ayında  yaklaşık 2 milyar dolar yabancı sermaye girişi var. Bunun 1.2 milyar doları enerji sektörüne ait” dedi.

 8- Ankara 11. Ağır Ceza Mahkemesi, Danıştay 2. Dairesi üyelerine ve Cumhuriyet gazetesine yönelik saldırılarla ilgili davanın, Ergenekon davası ile birleştirilmesine ve dava dosyasının İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi’ne gönderilmesine karar verdi.

 9- Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği Genel Başkanı Prof. Dr. Türkan Saylan İstanbul’da yaşamını yitirdi.

 10- KKTC’de 19 Nisan’da yapılan erken genel seçimleri kazanan Derviş Eroğlu başkanlığındaki Ulusal Birlik Partisi hükümeti, Cumhuriyet Meclisi’nden güvenoyu aldı.

 11- Merkezi ABD’de bulunan Uluslararası Finansman Enstitüsü (İİF) yayınladığı “Yükselen Avrupa: Bölgesel Değerlendirmesi” başlıklı raporunda, Türkiye’nin yılın ilk çeyreğinde yüzde 9-10, 2009’un tamamında ise yüzde 7.5 küçülme yaşayacağı öngörüldü.
              
 12- Almanya Federal İdare Mahkemesi, terör örgütü PKK’nın yayın organı Roj TV hakkında İçişleri Bakanlığı tarafından konulan yayın yasağını durdurdu.

 13- Sri Lanka’da 37 yıldır bağımsızlık mücadelesi veren ancak orduyla çatışmaları durdurduğunu açıklayan Tamil gerillalarının lideri Velupillai Prabhakaran’ın öldürüldüğü bildirildi.

  19 MAYIS 2009

 1- Cumhurbaşkanı Abdullah Gül 19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı etkinlikleri çerçevesinde 81 il ve KKTC’den gelen gençleri Çankaya Köşkü’nde kabul etti.

            2- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan 19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı nedeniyle 81 il ve KKTC’den gelen gençleri Başbakanlık Yeni Bina’da kabul etti. Başbakan Erdoğan kabulde yaptığı konuşmada, gençlerin önünün açılması gerektiğini belirterek, ''Partimizin tüzüğüne göre arka arkaya 3 dönem milletvekilliği yapabilirsiniz. Sonra bırakmak durumundasınız. Benim bu dönemden sonra bir dönem daha hakkım var. Ondan sonra bırakmak durumundayım” dedi.
 
 3- Danıştay İdari Dava Daireleri Kurulu, “Ceza Muhakemesi Kanunu’nda öngörülen Telekomünikasyon Yoluyla Yapılan İletişimin Denetlenmesi, Gizli Soruşturmacı ve Teknik Araçlarla İzleme Tedbirlerinin Uygulanmasına İlişkin Yönetmelik”in bazı hükümlerinin yürütmesinin durdurulması talebinin kısmen kabulüne ilişkin olarak Adalet Bakanlığı’nın yaptığı itirazı reddetti.

4- Milli Eğitim Bakanı Nimet Çubukçu 19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı nedeniyle 19 Mayıs Stadyumu’nda yaptığı konuşmada, inançla, azimle, umutla çalışarak gelecek kuşaklara aydınlık bir gelecek ve değerli bir miras bırakan Atatürk'ün ve onun kuşağının tutuşturduğu meşalenin, elden ele taşınarak bugünlere geldiğini söyledi.

 5- Merkez Bankası Başkanı Durmuş Yılmaz Türkiye Finans Yöneticileri Vakfı’nın İstanbul’da düzenlediği “Küresel Mali Kriz ve Merkez Bankası” konulu toplantıdaki konuşmasında, Türkiye ekonomisinde toparlanmanın küresel ekonomiye göre daha erken başlayacağını ve yılın son çeyreğinden itibaren iç talepteki canlanmanın etkisiyle büyümenin pozitif olabileceğini söyledi.

 6- 19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı tüm yurtta, dış temsilciliklerde ve KKTC’de törenlerle kutlandı.

 7- AB Ortaklık Konseyi toplantısı nedeniyle Belçika’da bulunan Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu ile Devlet Bakanı ve Başmüzakereci Eğemen Bağış başkent Brüksel’de gazetecilere açıklamalarda bulundu. Bakan Davutoğlu yaptığı açıklamada, “Tam üyelik dışında alternatiflerin gündeme getirilmesi, hiçbir faydası olmayan zihni egzersizdir. Kıbrıs konusu ve Fransa’nın karşı çıkması sebebiyle zorluk çekilen fasıllar başta olmak üzere, bütün sürecin teknik ve stratejik olarak ilerlemesine büyük önem veriyoruz” dedi.
 Bakan Bağış da konuşmasında, AB reformlarına ivme katmaya devam edeceklerini belirterek, “Siyasi irade konusunda sıkıntı yok” dedi.

 8- AB Dönem Başkanı Çek Cumhuriyeti’nin Dışişleri Bakanı Jan Kohout ve AB Komisyonu’nun Genişlemeden Sorumlu Üyesi Olli Rhen, son dönemde yapılan “imtiyazlı ortaklık” açıklamalarına atıfta bulunarak, Türkiye için çizilen yolun 2004 ve 2005 yıllarında oybirliği ile belirlendiğini ve bu tarihlerde belirlenen hedefler doğrultusunda ilişkilerin sürdüğünü ifade etti.

 9- Uluslararası Kalkınma Yönetimi Enstitüsü (IMD) tarafından açıklanan küresel rekabet gücü sıralamasında, Türkiye 2009 yılında bir basamak yükselerek 47’nci sıraya yerleşti.


 20 MAYIS 2009

          1- Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Slovenya Cumhurbaşkanı Danilo Turk’u Çankaya Köşkü’nde kabulünün ardından düzenlenen basın toplantısında, görüşmelerde ikili ilişkileri gözden geçirdiklerini belirterek, iki ülke arasındaki siyasi ve ekonomik ilişkilerden memnun olduklarını söyledi. Turk ise, Türkiye’nin AB üyeliğine ‘tam destek’ verdiklerini kaydetti.
  
2- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, ‘5. İstanbul Ev Tekstili Fuarı’nın  açılışında yaptığı konuşmada, tekstil sektörünü rahatlatacak önlemleri aldıklarını ve almaya da devam edeceklerini söyledi. 
 
3- CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, 32. Uluslararası Karadeniz Giresun Aksu Festivali’nin açılış töreninde yaptığı konuşmada, Giresun’da OR-Gİ havaalanının bir an önce devreye girmesi ve fındığın hak ettiği yere gelmesi gerektiğini söyledi.

4- Maliye Bakanı Mehmet Şimşek TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’nda yaptığı konuşmada, IMF olsa da olmasa da Türkiye’nin kapsamlı bir ekonomik programla yoluna devam etmesi gerektiğini belirterek, “Hiçbir şekilde krizi küçümsemiyoruz. Reel sektörü etkilemeye devam ediyor. Kalıcı tedbirlerde kararlıyız” dedi.     

          5- Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Ömer Dinçer, işçi ve işveren temsilcilerinin yer aldığı Üçlü Danışma Kurulu toplantısı öncesi yaptığı açıklamada,  “Çalışma barışını güvence altına almak en önemli misyonumuz. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı daima istihdamdan, üretimden, işçi ve işverenden yana olacaktır” dedi.

6- MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, Mersin’in Silifke ilçesinde düzenlenen “36.Uluslararası Silifke Kültür Haftası” etkinliklerinin açılışında yaptığı konuşmada, Türk insanının atasına, vatanına, mazisine ve her türlü değerine duyduğu bağlılık ve inançların bazı mihraklar tarafından basite alınmaya çalışıldığını söyledi.

7- TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, Ulusal Gençlik Parlamentosu üyelerine İstanbul’da verilen resepsiyonda yaptığı sunumda, “Türkiye yüzde 7 büyürse, ancak 2038’de kişi başına milli gelir açısından AB ülkeleri ile eşit duruma gelecektir” dedi. 

8- Türkiye’de bulunan Brezilya Cumhurbaşkanı Luiz Inacio Lula Da Silva Başbakan Recep Tayyip Erdoğan tarafından İstanbul’da Çırağan Sarayı’nda kabul edildi.

 9- IMF’nin hazırladığı Ortadoğu ve Orta Asya Raporu’nda “Küresel yavaşlama daha uzun sürebilir ve beklenenden şiddetli olabilir. Ülke yetkilileri bu beklemedik duruma hazırlıklı olmalı” değerlendirmesinde bulundu.

10- Hindistan açıklarında 151 gün mahsur kalan Panama bandıralı 19 tonluk yük gemisindeki 18 Türk ve 6 Azeri denizcinin kurtarıldığı bildirildi. 


                                                                                                               21 MAYIS 2009
                                         21 MAYIS 2009

 1- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan Kızılay’ın ‘Toplum Liderlerini Teşkilatlandırma Projesi’ kapsamında İstanbul Sancaktepe’de düzenlediği deprem tatbikatında yaptığı konuşmada, depremlerde insan kaybının artışına sebep olan en önemli unsurun, kaçak yapılaşma olduğunu belirterek, “Valiliklerimiz ve belediyelerimiz kaçak yapılaşmayı önlemek için çalışmalarını bütün hızıyla sürdürecek” dedi.

 2- 9. Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel DP Genel Başkanı Hüsamettin Cindoruk’u kabulünde yaptığı açıklamada, 29 Mart yerel seçimlerinden sonra yeni bir siyasi konjonktür oluştuğunu belirterek, “Sayın Cindoruk merkezdeki dağılmışlığı ortadan kaldırma görevi üstlendi” dedi.

 3- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç Haber Türk televizyonunda yayınlanan bir programda, RTÜK Başkanı Zahid Akman tebrik ziyaretine geldiğinde kendisine, “Halk nazarında RTÜK Başkanı ile ilgili olarak Deniz Feneri bağlantısı artık kurumları yıpratır hale gelmiştir. Ben sizin görevinizden ayrılmanızı istiyorum” dediğini, Akman’ın da, “Ben de aynı kanaatteyim. Görev sürem bittiğinde tekrar aday olmayacağım ve başkanlıktan ayrılacağım” dediğini söyledi.

 4- Devlet Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış “Yurtdışındaki Türkler: 50. Yılında Göç ve Uyum Sempozyumu”nda yaptığı konuşmada, “Benim en büyük endişem, iç siyasete yönelik istismar cümlelerinin, siyasetçiler tarafından ortaya atılan iddiaların kendi ülkeleri içinde ayrımcılığa yol açmasıdır. AB, ayrımcılığın yeşereceği, turfanda ayrımcılığın serpileceği bir sera olmamalıdır” dedi.
 Devlet Bakanı Faruk Çelik de yaptığı konuşmada, Türklerin yönetime katılma mekanizmalarında etkin roller üstlenerek, ülkelerin demokratik gelişimlerine de katkı sağlamalarına ihtiyaç olduğunu söyledi.

 5- Devlet Bakanı Zafer Çağlayan Ekonomi Gazetecileri Derneği tarafından İstanbul’da düzenlenen bir etkinlikte yaptığı konuşmada, küresel krizin Türkiye’yi etkilemeye devam ettiğini belirterek, işletmelerin, sanayicinin ve KOBİ’lerin korunması ve krizi en az zararla atlatması konusunda, bugüne kadar 55 adet tedbir aldıklarını söyledi.

 6- Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu KKTC Dışişleri Bakanı Hüseyin Özgürgün’ü kabulünün ardından yaptığı açıklamada, Kıbrıs’ta müzakerelerin açık uçlu olmaması gerektiğini belirterek, 2009 sonundan da önce çözüm istediklerini, ama çözüm için iki kesim, iki devlet anlayışının zorunlu olduğunu söyledi.

 7- Maliye Bakanı Mehmet Şimşek TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’nda yaptığı konuşmada, IMF’ye milli gelirin yüzde 1’ini kapsayan yaklaşık 10 milyar dolarlık bir tedbir programı sunduklarını söyledi.
Öte yandan Bakan Şimşek İstanbul’da düzenlenen Türk-Brezilya İş Forumu’nda yaptığı konuşmada ise Türkiye’nin Latin Amerika’daki en büyük partnerinin Brezilya olmasına karşın ticaret hacminin çok düşük düzeyde olduğunu belirterek, ikili yatırımların gelişmesini beklediklerini söyledi.
 Brezilya Kalkınma, Sanayi ve Dış Ticaret Bakanı Miguel Jorge de yaptığı konuşmada, dünyanın en büyük 5. ülkesi olarak Türkiye’nin önemli ticaret ortağı olmaya hazır olduklarını söyledi.
 Foruma Brezilya Cumhurbaşkanı Luiz Inacio Lula Silva da katıldı.
 
 8- Bayındırlık ve İskan Bakanı Mustafa Demir MÜSİAD Başkanı Ömer Cihat Vardan’ı kabulünün ardından yaptığı açıklamada, imar affı konusunun geçmişte çok tartışıldığını ve hala belli derecelerde tartışılmaya devam edildiğini belirterek, “Kalitesiz yapı anlamında bir af söz konusu olamaz” dedi.

          9- Sanayi ve Ticaret Bakanı Nihat Ergün TRT Türk televizyonunda yaptığı açıklamada, teşvikleri bölgesel ve sektörel olarak yeniden düzenleyen yeni teşvik sisteminin 2 hafta içinde geliştirilmiş olacağını kaydetti. Yüzde 5 gibi işsizlik oranının kabul edilebilir olduğunu belirten Bakan Ergün, ancak bu oranın yüzde 9’lar civarında seyrettiğini ifade etti.

           10- Slovenya Cumhurbaşkanı Danilo Türk İstanbul’da düzenlenen Türk-Sloven İş Forumu’nda yaptığı konuşmada, Slovenya’nın Türkiye’nin AB’ye tam üyeliğinin en kuvvetli, sürekli ve kararlı destekleyicilerinden biri olacağını kaydetti. Türkiye’nin turizmde süper güç olduğunu ifade eden Türk, gereksiz kotaların kaldırılması gerektiğini söyledi.


22 MAYIS 2009

1- Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Brezilya Cumhurbaşkanı Luiz Inacio Lula Da Silva’yı Çankaya Köşkü’nde kabulünün ardından düzenlenen basın toplantısında, Karadeniz’de ortak petrol arama konusunda varılan anlaşmaya dikkat çekti ve ön incelemelerden ümit verici sonuçlar alındığını söyledi.
Lula Da Silva da konuşmasında, küresel ekonomik krizin pek çok ülkenin kendi idari yöntemini sorgulamasına ve yeni ortaklıklar keşfetmeye çalışmasına neden olduğunu vurguladı.

 2- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, bir otomotiv firmasının Kuzey Amerika'ya ihracatının başlaması dolayısıyla Kocaeli’deki fabrikada düzenlenen törende yaptığı konuşmada, küresel ekonomik krizin er ya da geç yerini normalleşmeye terk edeceğini belirterek, “Tüm dünyada taşlar yerinden oynuyor, dengeler değişiyor, ekonomik aktörler kendilerini gözden geçiriyor. Yarın krizi arkamızda bıraktığımızda hem üretime hem ihracata kaldığımız yerden farklı bir şekilde devam edeceğiz” dedi.

3- CHP Genel Başkanı Deniz Baykal partisinin MYK toplantısında yaptığı konuşmada, terörle bir yere varılamayacağının artık anlaşıldığını, onun için çözüme daha yakın olunduğunu vurgulayarak, ''Herkes terörden uzak durmalıdır. Bu dönemde bir hata yapmazsak sorunu el birliğiyle çözebiliriz'' dedi.

4- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç Manisa'nın Gördes ilçesinde Gördes-İzmir İçme Suyu İsale Hattı'nın temel atma töreninde, dünyanın ekonomik krizden kavrulduğu bir zamanda, Türkiye'nin, alınan tedbirlerle asgari ölçüde zarar gördüğünü belirterek, ''Şu anda da rahatlama hissediyoruz. Yıl sonuna kadar bunun etkisinden tamamen kurtulacağız'' dedi.

5- Devlet Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış “Reform İzleme Grubu” toplantısında yaptığı konuşmada, AB sürecinin yavaşladığı iddialarının geçersizliğine vurgu yaparak “4,5-5 aylık sürede yapılan reformlar, AB sürecinin yavaşlamadığını tam aksine çok ciddi bir kararlılıkla hızlandığını göstermektedir” dedi.
 Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu da reformları yapmış, güçlenmiş, toplumsal mutabakatı pekişmiş, anayasada reform sürecini tamamlamış bir Türkiye’nin, sadece AB ile ilişkilerde değil, bütün dünyada saygın bir nitelik kazanacağını söyledi.
 İçişleri Bakanı Beşir Atalay ise fasıllarla ilgili teknik müzakerelerde durgunluk varmış gibi görünse de, bütün mekanizmalar ve sağlam bir iradeyle AB sürecine devam edildiğini söyledi.
 Adalet Bakanı Sadullah Ergin de  Bakanlığının bütün imkanlarını seferber ederek AB sürecine bir ivme kazandıracağını belirtti.

6- İçişleri Bakanı Beşir Atalay, NTV televizyonunda terör örgütü PKK’nın tasfiyesi ve Kürt sorununa ilişkin soruları yanıtladı. Irak'ın kuzeyindeki PKK kamplarına dönük adımlar atılabileceğini belirten Bakan Atalay, ''af'' olarak bir kavram ifade etmek istemediklerini, ihtiyaç duyuldukça çözümle ilgili değişik düzenlemelerin yapılacağını söyledi.

7- Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, DTP Genel Başkanı Ahmet Türk ile DSP Genel Başkanı Masum Türker’i ziyaret ederek dış politika konularında görüş alışverişinde bulundu. Bakan Davutoğlu DSP ile görüşmesi sonrası yaptığı açıklamada, görüşmelerde AB konusunun gündeme geldiğini belirterek, AB'nin sadece politika alanı olmayıp Türkiye'nin reform sürecinin omurgası olduğunu kaydetti.

8- TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, Hak-İş, Türk-İş, TESK, TİSK, Kamu-Sen, TİM, TÜSİAD ve MÜSİAD'ın bir araya gelerek başlattığı ''Kriz varsa çare de var'' kampanyasına ilişkin olarak düzenlediği basın toplantısında, uzun zamandır üzerinde çalıştıkları bu kampanya için yola çıkarken dünya ekonomisinin gelişim süreci ile küresel krizi ve Türkiye ekonomisini analiz ettiklerini, mevcut krizin nedenlerini anlayarak etkilerini azaltmaya dönük bir strateji ortaya koyduklarını, hazırladıkları projelerin tümünün bu strateji doğrultusunda hayata geçirileceğini söyledi.

 9- BM Genel Sekreteri Ban Ki-moon, Kıbrıs sorununun çözümü için liderlere ‘elinizi çabuk tutun’ çağrısında bulundu.


                             23 MAYIS 2009

1- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan AK Parti Düzce İl Kongresi’nde yaptığı konuşmada, Türkiye-Suriye sınırındaki mayınların temizlenmesine ilişkin tasarının görüşülmesi sırasında muhalefetin “Bölgeyi İsrail’e vereceksiniz” şeklinde eleştiride bulunduğunu belirterek, “Bu ülkenin yönetimleri, konunun güvenliği noktasında samimi davranmadığı takdirde bunun güvenlik mekanizmaları vardır” dedi.
Geçmişte farklı etnik kimlikte olanların ülkeden kovulduğunu da dile getiren  Başbakan Erdoğan, “Acaba kazandık mı? Aklı selimle bunlar düşünülmedi. Bu aslında faşizan bir yaklaşımın neticesiydi” dedi.

2- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Cemil Çiçek Ankara’nın Bala ilçesinde bir açılışta yaptığı konuşmada, dünyanın dengesini bozan 16 karışık bölgenin 13’ünün Türkiye’nin etrafında bulunduğunu söyledi. 2009 yılının köklü sorunlar açısından önemli fırsatları ortaya koyduğuna inandığını belirten Başbakan Yardımcısı Çiçek, “Birbirimizi vatana ihanetle suçlayarak çözüm yolu bulamayız. Ülkemizi seviyorsak ve sorunların uzun süre Türkiye’nin gündeminde kalmasını istemiyorsak herkes iyi niyetle buna katkı sağlamalı” dedi.

          3- Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız ‘Mimar ve Mühendisler Grubu’ tarafından İstanbul’da düzenlenen toplantıda yaptığı konuşmada, yapılacak yatırımlarda petrol ve doğal gazda yurt dışı bağımlılığı azaltacak, aynı zamanda büyüme hızı hedefini şaşırtmayacak ana hedefin ortaya konması gerektiğini söyledi.

4- DTP Genel Başkanı Ahmet Türk partisinin Van mitinginde yaptığı konuşmada,  “Türkiye’de Kürt sorununun barış ve demokratik projelerle çözümünü isteyen çok büyük ciddi bir anlayışın olduğuna yürekten inanıyoruz. ‘Gelin birlikte ortak akılla, diyalogla Kürt sorununu çözelim, silahları bu ülkenin gündeminden kaldıralım’ diyoruz” dedi.

5- Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad başkent Şam’da gerçekleştirilen İKÖ Dışişleri Bakanları toplantısında yaptığı konuşmada, ‘dinimizi ve bölgemizi kendi ellerimizle koruyalım’ çağrısında bulunarak, İKÖ’ye üye 57 ülkenin kendi vizyonunu, planlarını oluşturabilecek kapasiteye sahip olduğunu söyledi.

6- Almanya’da yapılan cumhurbaşkanı seçimini son 5 yıldır bu görevi gören Horst Köhler kazandı.


                       24 MAYIS 2009
1- Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Dış Politika Danışmanlığı’na Ortadoğu Dairesi Genel Müdürü Büyükelçi Hüseyin Diriöz’ü getirdi.
  2- Devlet Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış, İstanbul’da AK Parti Beylikdüzü Kongresi’nde yaptığı konuşmada “Türkiye içinde kimileri, o eski bulanık günlere, çetelerin devleti yönettiği günlere dönmek isteyebilir ama Türk milleti onlara izin vermeyecek, AK Parti onlara izin vermeyecek” dedi.
3- Adalet Bakanı Sadullah Ergin, AK Parti İl Kongresi’ne katılmak üzere gittiği Kilis’te gazetecilere yaptığı açıklamada, “Kara mayınlarının temizlenmesi konusunda yapılan Ottowa Anlaşması’nda Türkiye’nin imzası da var. Dolayısıyla bunları temizlemek zorundayız. Son sözü söyleyecek olan TBMM’dir, oradan çıkacak karara hepimiz saygı duyacağız” dedi.
4- Tarım ve Köyişleri Bakanı Mehmet Mehdi Eker, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’e Suriye- Türkiye sınırındaki mayınlı arazilerin temizlenmesiyle ilgili bilgi verdi.  Bakan Eker, mayınlı alanın devlet tarafından temizlenmesinin bütçeye ağır yük getireceğini belirterek,  işlemin özel bir firmaya yaptırılmasına karar verildiğini söyledi. Bakan Eker ayrıca, söz konusu arazilerin Yap-İşlet-Devret modeli ile tarıma kazandırılacağını belirtti.
5- Suriye’de bulunan Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu başkent Şam’da, Irak Dışişleri Bakanı Hoşyar Zebari ile görüşmesinin ardından yaptığı açıklamada, “Su meselesini konuştuk. Gerek Irak’ta, gerekse Suriye’deki çiftçilerin beklentileri, bizler için de aynı derecede önemlidir” dedi. Zebari de, “Türkiye su konusunda önemli bir karar aldı. Fırat nehrinden önümüzdeki günlerde gelecek büyük miktarda su, Irak ve Suriye’nin ihtiyacını karşılayacaktır” dedi.
Bu arada Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad, Bakan Davutoğlu’nu kabul etti. Görüşmede bölgesel meseleler ele alındı.
6- 4. Olağanüstü Kongre’de BBP Genel Başkanlığına Yalçın Topçu seçildi.
 7- 62. Cannes Film Festivali’nde ‘Altın Palmiye’ ödülünü, Avusturyalı Michael Haneke’nin “Le Ruban Blanc” isimli filmi kazandı. Fransız Jacques Audiard da “Un Prophete” isimli filmiyle büyük ödüle layık görüldü. ‘En iyi yönetmen’ ödülünü Brillante Mendoza, ‘en iyi kadın oyuncu’ ödülünü Charlotte Gainsbourg, ‘en iyi erkek oyuncu’ ödülünü ise Christoph Waltz kazandı.


                25 MAYIS 2009
           
 1- Cumhurbaşkanı Abdullah Gül Massachusetts Institute Of Technology (MIT) ‘Yenilik ve Küresel Liderlik Programı’ kursiyerlerini Çankaya Köşkü’ndeki kabulünde yaptığı konuşmada, Türkiye’nin AB ile tam üyelik müzakerelerine başlamasının ön koşulu olan siyasi kriterleri yerine getirdiğini belirterek, “AB süreci Türkiye için büyük önem taşıyor. Bu süreç Türkiye için bir transformasyon ve standartları en üst noktaya taşıma sürecidir” dedi.

 2- Bakanlar Kurulu Başbakan Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında toplandı. Devlet Bakanı, Başbakan Yardımcısı ve Hükümet Sözcüsü Cemil Çiçek toplantının ardından yaptığı açıklamada, toplantıda AB ile yürütülen müzakerelerin ele alındığını  söyledi. Başbakan Yardımcısı Çiçek, Adalet Bakanlığı tarafından ‘Yargı Reformu Stratejisi’ çalışmalarının hızlandırılması yönünde karar aldıklarını da kaydetti.

 3- Ekonomi Koordinasyon Kurulu Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Ali Babacan başkanlığında toplandı. Toplantıda, istihdamdaki gelişmeler ile yeni yatırım teşvik sistemine ilişkin çalışmalar değerlendirildi.

 4- Türkiye’nin 61’nci partisi ‘Türkiye Partisi’ adı altında kuruldu. Genel Başkan Abdüllatif Şener düzenlediği basın toplantısında,  partisinin kuruluş gerekçelerini açıkladı.

 5- Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım, Bakü-Tiflis-Kars Demiryolu Projesi kapsamında hazırlanan bir protokolün Muğla’nın Bodrum ilçesinde düzenlenen imza töreninde yaptığı konuşmada, projenin planlanan biçimde sürdüğü konusunda mutabakat sağlandığını belirterek, değişiklikler ve kontrolle ilgili ana anlaşmanın bir parçası olarak protokol yapıldığını söyledi.

 6- Merkez Bankası, Reel Kesim Güven Endeksi’nin mayıs ayında bir önceki aya göre 11.8 puan artarak 96.9 seviyesinde gerçekleştiğini açıkladı.

 7- Kızılay Genel Başkanı Tekin Küçükali Erzincan’da yaptığı açıklamada, Kızılay’ın sağlık sektöründen çekildiğini açıkladı.

 8- WHO, domuz gribine sebep olan H1H1 virüsüne yakalananların sayısının 46 ülkede 12 bini geçtiğini, ölü sayısının da 91 olduğunu açıkladı.

 9- Kuzey Kore’nin resmi haber ajansı KCNA, Kuzey Kore’nin nükleer deneme yaptığını açıkladı. Açıklamada, “Ülkemiz, kendini savunmada nükleer enerjinin güçlendirilmesi için başarılı bir yer altı nükleer denemesi yapmıştır” denildi.
 Deneme, BM, AB, ABD, Rusya, İngiltere ve Fransa tarafından tepkiyle karşıladı.  ABD Başkanı Barack Obama, “Uluslararası topluma meydan okuyorlar. Bu tutum, gerilimi artırıyor ve bölgedeki istikrarı baltalıyor” dedi.

26 MAYIS 2009

 1- Cumhurbaşkanı Abdullah Gül Kırgızistan’a hareketinden önce Esenboğa Hava Limanı’nda gazetecilerin sorularını cevapladı. Cumhurbaşkanı Gül, “DTP milletvekillerinin ifade verip vermeyeceğine ilişkin tartışmaların” hatırlatılması üzerine, “Konuyla ilgili TBMM’nin çalışması var. Konunun suhulet içerisinde mevcut hukukumuzu dikkate alarak halledilmesi gerektiğine inanıyorum” dedi.
Suriye sınırındaki mayınlı arazilerin temizlenmesi konusuna da değinen Cumhurbaşkanı Gül, “Türk Devleti kendi ulusal çıkarlarının aleyhine bir şey yapar mı? Soğuk savaş dönemleri bitti, Türkiye’nin mayınlardan arınması gerekir” dedi.

 2- CHP Genel Başkanı Deniz Baykal partisinin Meclis grup toplantısında yaptığı konuşmada, Suriye sınırındaki mayınlı arazinin temizlemesine ilişkin yasa tasarısının geri çekilmesi gerektiğini belirterek, “Kamuoyunu tatmin edecek, parlamentonun vicdanını rahatlatacak ve Genelkurmay’ın bu konuda düşüncelerini değerlendirecek ciddi bir çalışma yapılmalı” dedi.

 3- Devlet Bakanı ve Başmüzakereci Eğemen Bağış Zaman gazetesine verdiği demeçte, AB yetkililerinin ‘önce anayasa değişikliği’ dediğine dikkat çekerek “Bu anayasa ile Türkiye’nin AB’ye girmesi söz konusu olamaz” dedi.

 4- İçişleri Bakanı Beşir Atalay Vilayetler Hizmet Birliği toplantısında yaptığı konuşmada, yerel yönetim reformuna büyük önem verdiklerini belirterek, merkezi yönetimden yerel yönetimlere yetki aktarımında bulunduklarını söyledi.

 5- Milli Eğitim Bakanı Nimet Çubukçu Sabah gazetesine yaptığı açıklamada, 2009-2010 eğitim döneminde 30 ilde pilot olarak uygulamaya girecek “Zorunlu Ana Okulları Projesi” ile sekiz derslikli okullarda ana sınıfı açılacağını belirterek, “Ana sınıflarında ikili öğretime geçilecek ve kapatılan köy okullarının ana sınıfı açılacak” dedi.

 6- Sağlık Bakanı Recep Akdağ, Bursa Şevket Yılmaz Devlet Hastanesi’nde çıkan yangınla ilgili olarak yaptığı açıklamada, konuya ilişkin incelemenin 10 kişilik uzman ekip tarafından yapıldığını belirterek, 8 kişinin hayatını kaybettiği yangında ihmali bulunanların gereken cezayı alacağını söyledi.

 7- MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli partisinin Meclis grup toplantısında yaptığı konuşmada, son dönemde tartışılan ‘Kürt açılımı’ söylemleri ile ‘mayın tasarısını’ eleştirerek, mayın temizlenmesine değil, mayın temizlenmesi ile işletme işinin tek bir elden yaptırılması ve bu işin yabancılara havale edilmesine karşı olduklarını kaydetti.

 8- DTP Genel Başkanı Ahmet Türk partisinin Meclis grup toplantısında yaptığı konuşmada, mayından temizlenecek toprakların ilk sahiplerine ve mayından zarar görmüş yurttaşların ailelerine, geri kalanın da topraksız köylülere verilmesini istedi.

 9- Ankara 11. Ağır Ceza Mahkemesi, ifade vermeleri için davetiye gönderilen ancak duruşmalara katılmayan DTP Genel Başkanı Ahmet Türk, Milletvekilleri Emine Ayna ile Selahattin Demirtaş’ın ifadesinin alınması için Meclis’in yanıtının alınmasına karar vererek, duruşmayı 29 Eylül’e erteledi.

 10- Bursa’daki Şevket Yılmaz Devlet Hastanesi’nde çıkan yangın sonucu yoğun bakımda yatan 8 hasta hayatını kaybetti.

 11- Makedonya’da bulunan Devlet Bakanı Zafer Çağlayan gazetecilere yaptığı açıklamada, ihracatta 2009 yılı hedefi olan 104 milyar dolara ulaşabilmek için, komşu ülkeler, Güney Amerika ülkeleri ve kapalı ekonomilerin geçerli olduğu ülkelerin pazarlarına girmeyi planladıklarını söyledi.

 12- Azerbaycan’da bulunan Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu başkent Bakü’de Dışişleri Bakanı Elmar Memmedyarov ile görüşmesinin ardından düzenlenen basın toplantısında, Ermeni işgali altındaki Yukarı Karabağ sorununa değinerek “Azerbaycan’ın istikrarı, esenliği, geleceği ve toprak bütünlüğü bizim için esastır” dedi. Bakan Davutoğlu, hiç kimsenin Türkiye’nin Azerbaycan ile ilgili hassasiyeti hususunda herhangi bir şüphe taşımaması gerektiğini söyledi.

                                                                                                                      27 MAYIS 2009

1- Deniz Kuvvetleri Komutanlığı’nın ‘Denizkurdu 2009 Tatbikatı’ Muğla’nın Marmaris ilçesinde başladı. Tatbikata gözlemci olarak Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Genelkurmay Başkanı Orgeneral İlker Başbuğ ve Milli Savunma Bakanı Vecdi Gönül katıldı.

2- CHP Genel Başkanı Deniz Baykal Şanlıurfa’nın Halfeti ilçesinde yaptığı konuşmada, “Artık terörle siyaset yapma döneminin sonuna gelinmiştir. Bu gerçeği herkes kabul etsin. Silah ve şiddetten vazgeçmek taraflardan birinin lütfu değil mecburiyettir” dedi.

3- Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız Irak’a hareketinden önce Atatürk Hava Limanı’nda gazetecilerin Türkiye-Suriye sınırındaki mayınlı bölge ile ilgili sorularını yanıtladı. Bakan Yıldız, mayınlı arazinin devlete ait olduğunu, burada petrol çıkarıldığını ve petrol arama çalışmalarının devam ettiğini söyledi.

4- Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay, ‘Kuvay-i Milliye ve Milli Mücadele’nin  90. yılı etkinliklerine ilişkin olarak düzenlenen basın toplantısında, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın “Farklı etnik kimlikte olanlar ülkemizden kovuldu. Bu aslında faşizan bir yaklaşımın neticesiydi” sözleriyle ilgili olarak “Milletlerin tarihinde çok sevindirici olaylar olduğu gibi zaman zaman acı verici olaylar da vardır. Büyük milletler odur ki yaptıkları iyi ve kötü her şeyle hesaplaşabilirler ve geleceğe o hesaplaşma çerçevesinde güvenle bakabilirler. Sayın Başbakan, bir büyük devlet olmanın, bir büyük millet olmanın özgüveni ile bir açıklama yaptı” dedi. 

           5- Dışişleri Bakanı Ahmed Davutoğlu İngiltere Dışişleri Bakanı Davit Miliband'ı kabulünün ardından yaptığı açıklamada, Miliband ile Kıbrıs'ın geleceği konusundaki vizyonlarının örtüştüğünü belirterek, bu vizyonun, hem Kıbrıs'taki taraflara barış, güvenlik ve refah, hem Doğu Akdeniz'e barış, güvenlik ve istikrar getiren, hem de AB içinde Türkiye ve Türkiye'ye dost ülkeler arasındaki ortak dayanışmayı güçlendiren bir vizyon olduğunu kaydetti. Miliband, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ve Devlet Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış tarafından da kabul edildi.
 Miliband Reuters’e yaptığı özel açıklamada da İngiltere’nin, Türkiye’nin AB üyeliğini destekleme konusundaki stratejik kararının doğruluğuna her zamankinden daha çok inanmakta olduğunu belirterek, Türkiye’nin üyeliğinin Birliğe dinamizm getireceğini, enerji sorunlarını çözeceğini ve Batı ile İslam dünyası arasında yakın bağlar kuracağını kaydetti.

          6- Kırgızistan’da bulunan Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Cumhurbaşkanı Kurmanbek Bakiyev ile görüşmesinin ardından düzenlenen basın toplantısında, ikili ve çok taraflı ilişkilerde ortak çalışma azmi içinde olduklarını belirterek, ”Özellikle Afganistan’ın  istikrarına çok önem verdiğimizi ve bu konuda her türlü yardımı yapmamız gerektiği kanaatini paylaştık'' dedi. Bakiyev de yaptığı konuşmada, ikili ilişkilerin yanı sıra Afganistan başta olmak üzere birçok bölgesel ve uluslararası konuda hemfikir olduklarını belirterek, imzalanan belgelerin iş birliğinin verimli bir örneği olduğunu söyledi.
 
         7- İKÖ Genel Sekreteri Ekmeleddin İhsanoğlu İstanbul’da düzenlenen “Türkiye-Asya Kongresi”nde yaptığı konuşmada, “Silahsızlanma ve ekonomik refahın yükseltilmesi için bir eylem planı hazırladık. Nükleer silahlardan arındırılmış bir bölge sağlamaya çalışıyoruz” dedi.


                                 

                              28 MAYIS 2009

 1- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan Türkiye Belediyeler Birliği toplantısında yaptığı konuşmada, Suriye sınırında tarıma açılması düşünülen mayınlı arazilerin temizlenmesi konusu ile ilgili bütün istişareleri, müzakereleri "A'dan Z'ye yaptıklarını" ve yapmaya devam ettiklerini belirterek “Vatanı sevmek vatanseverlikse, biz kimseden daha az vatansever değiliz. Vatansever olanların ülkemizi nereye getirdiklerini geçmişte gördük” dedi.

 2- Genelkurmay Başkanlığı’ndan yapılan açıklamada, “Irak’ın kuzeyinde bulunan Avaşin-Basyan bölgesinde sınıra yakın noktada tespit edilen PKK’lı kalabalık terörist grup Türk Hava Kuvvetleri uçaklarınca vurulmuştur. Harekatta her zaman olduğu gibi sadece terör örgütü hedef alınmış, sivil halkın olumsuz etkilenmemesi için gerekli hassasiyet gösterilmiştir” denildi.

 3- CHP Genel Başkanı Deniz Baykal Mardin’in Tilkitepe mevkiindeki sınır bölgesinde incelemelerde bulundu. Baykal yaptığı açıklamada, “Mayınların yabancı bir firma tarafından temizlemesi ve bu toprakların kullanım hakkının kiralanması kabul edilemez. Biz, mayınların temizlenmesine değil bu iş için seçilen yönteme karşıyız” dedi.
 PKK’nın silah bırakması ve af tartışmalarına da değinen Baykal, “Silah bırakmak lafla olmaz. Zaten Kandil’de bırakma değil, susturmadan söz ediyor. Türkiye, bu aldatmacaya düşmemeli” dedi.

 4- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Ali Babacan Türkiye Bankalar Birliği’nin İstanbul’da düzenlenen Genel Kurul toplantısında yaptığı konuşmada, “2008 son çeyreği itibariyle kredi dönüşlerinde yaşanan problemler, risk yönetimi ve karlılık açısından önümüzdeki dönemde bankaları bazı zorlukların beklediğini işaret ediyor” dedi.
 BDDK Başkanı Tevfik Bilgin de yaptığı konuşmada, 2009 sonunda bankacılık sektöründe takipteki kredi oranının en kötü senaryolarda 7-8 düzeyinde olmasının beklendiğini söyledi.

 5- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Ali Babacan “Forum İstanbul” kapsamında düzenlenen ‘Dünya Finansal ve Ekonomik Krizden 2023 Türkiyesine’ başlıklı  toplantıda yaptığı konuşmada, ekonomide canlanma işaretleri görüldüğünü belirterek, “2023’te Türkiye’nin dünyanın ilk 10 ülkesi arasına girmesi hayal değil, gerçekçi bir hedef” dedi.
 Brooking Enstitüsü Başkan Yardımcısı Kemal Derviş da yaptığı konuşmada, dünyada dış ticarete yönelik büyüme modellerinin cazibesini kaybettiğini ve  iç talebe dönük bir büyüme sürecine girilmeye başlandığını söyledi.

 6- Devlet Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış 115 ülkeden 700 öğrencinin katılımıyla Ankara’nın Kızılcahamam ilçesinde düzenlenen ‘Uluslararası Türkçe Olimpiyatları’nın açılış töreninde yaptığı konuşmada, “Türkiye’nin AB Güvenlik Konseyi’ne girişi için rekor oy alabiliyorsak, dünyanın dört bir yanındaki çelişkilerde arabuluculuk ve barış rolü üstlenebiliyorsak, AB sürecinde müzakereleri yürütebiliyorsak bundan bu salondaki  inancın büyük rolü var” dedi.

 7- Milli Savunma Bakanı Vecdi Gönül TBMM Genel Kurulu’nda yaptığı açıklamada, Suriye sınırındaki mayınların temizlenmesiyle ilgili olarak Genelkurmay Başkanlığı’nın isteği doğrultusunda mayın temizleme şirketleriyle görüştüklerini belirterek, “Davet üzerine 14 şirket müracaat etti. 700 milyon dolar ile 3.5 milyar dolar arasında bir tablo çıktı. Bütçeden böyle bir ödenek koymamız mümkün değil” dedi.

 8- DTP Genel Başkanı Ahmet Türk Hakkari’nin Çukurca ilçesinde 6 askerin şehit edilmesinin ardından yaptığı açıklamada, “Ülkemizin uzun yıllar yaşadığı bu acılara bir yenisinin eklenmiş olması hepimizi derin bir üzüntüye boğmuştur. Bu saatten sonra her kim ki demokratik bir çözümden yana ise ve her kim ki silahsız bir çözüm arzuluyorsa mutlaka ama mutlaka elini tetikten çekmelidir” dedi.

 9- YÖK Genel Kurulu Yusuf Ziya Özcan başkanlığında toplandı. Yapılan açıklamada, devlet üniversitelerinin kontenjanlarının yüzde 15 artırılarak 534 bine, vakıf üniversitelerinin kontenjanının yüzde 20 artırılarak 84 bine çıkarıldığı ve Marmara Üniversitesi’nin bölünme talebinin onaylandığı belirtildi.

 10- Hakkari’nin Çukurca ilçesinde askeri birliğin geçişi sırasında terör örgütü PKK tarafından döşenen mayının uzaktan kumanda ile patlatılması sonucu 6 asker şehit oldu.
Öte yandan örgütten kaçan 5 PKK’lı terörist Şırnak’ın Silopi ilçesinde güvenlik güçlerine teslim oldu.

 11- Kırgızistan’da bulunan Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Parlamento’da yaptığı konuşmada, “AB müzakerelerini sürdüren, NATO üyesi Türkiye ile Bağımsız Devletler Topluluğu ve Şangay İş Birliği Örgütü üyesi Kırgızistan, Avrupa ile Asya’nın bütünleşmesinde öncü rol oynayabilir” dedi.
 Cumhurbaşkanı Gül Hakkari’nin Çukurca ilçesinde 6 askerin şehit edilmesinin ardından yayımladığı mesajda ise, “Mayın, terörün en kalleş yöntemidir ve uluslararası toplum tarafından da yasaklanan bir silah türüdür. Bir diğer üzücü yanı da kendi meselelerimizi çözme konusunda herkesin iyi niyetli yoğunlaştığı bir dönemde karşılaşılan bu terör olayları, standartlarımızın yükseltilmesinin önünde en büyük engeldir. Bu terörün şiddetle kınanması gerekir” dedi.

 12- Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım Almanya’nın Leipzig kentinde düzenlenen ‘Uluslararası Ulaştırma Forumu’nda yaptığı konuşmada, taşımacılık sektörünün ayakta kalma mücadelesi verdiğini belirterek, dünya ülkelerinin ticarette aşırı kapalı korumacılık politikalarından uzak durması gerektiğini söyledi.

 13- KKTC Dışişleri Bakanı Hüseyin Özgürgün, ABD’nin Güney Kıbrıs Rum Yönetimi (GKRY) Büyükelçisi Frank Urbancic’in, bir Amerikan şirketinin Kıbrıs’ın güneybatı kıyılarında doğalgaz ve petrol arayacağını duyurmasının ardından yaptığı açıklamada, bu girişimin Kıbrıs müzakerelerini temelden sarsacak bir potansiyele sahip olduğunu söyledi.

 14- İsveç Dışişleri Bakanı Carl Bildt bir televizyon programında yaptığı açıklamada, “İsveç, Ermeni soykırımını tanımıyor” dedi.
                    
                      29 MAYIS 2009

1- TBMM Başkanı Köksal Toptan, İstanbul’da Bahçeşehir Üniversitesi’nce düzenlenen ‘11. Global Liderlik Forumu’nun açılış törenine katıldı. Burada DTP’lilerin ifade vermesi konusundaki soruları cevaplandıran Başkan Toptan “Temkinli davranmaları, tahriklerden kaçınmaları lazım. Herkesin üstüne düşen görevi yapması ile sorun çözülebilir. Suç işleyen milletvekillerinin davaları dönem sonuna bırakılmakta. Ancak dava konusu suçlar seçimden önce işlendiyse, anayasa gereği dava açılıyor. Bunu birbirinden iyi ayırmak gerekiyor” dedi.
2- CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, Show TV’de katıldığı ‘Siyaset Meydanı’ programında yaptığı açıklamada, mayınların temizlenmesine değil, toprak kullanım hakkının verilmesine karşı olduklarını belirterek “Elbette orası mayından arındırılacak ama toprak verilerek değil. Bu coğrafyayı bir tarım cenneti haline dönüştürmek için Türkiye bir fırsat yaratmalıdır. Gerekirse kaynak aktarmalıdır” dedi.
3-  Devlet Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış, Forum İstanbul’un “Küresel Kriz ve AB” başlıklı oturumda yaptığı konuşmada, “Türkiye Avrupa’nın dördüncü en büyük iş gücüne sahip. Ekonomik olarak da Türkiye’nin istikrarlı yapıda bulunması bu dönemde çok önemli. Bankalarımızın, finans piyasamızın istikrarı bakımından da Avrupa standartlarının çok üzerinde olduğumuz ortada” dedi.
Devlet Bakanı Zafer Çağlayan da, global ekonomik krizin hafif atlatılması için yoğun gayret gösterildiğini belirterek “Türkiye krizden ciddi manada fırsat yakalayarak çıkacaktır” dedi.
4- Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Burak Özügergin GKRY basınında ABD kaynaklarına atfen “bir Amerikan şirketinin Kıbrıs adasının güneybatısında doğalgaz ve petrol çalışmaları başlatacağı” yolunda çıkan haberlere ilişkin sorulara verdiği yazılı yanıtta, GKRY’nin petrol ve doğalgaz araştırmalarıyla ilgili faaliyetlerinin Ada’da iki taraf arasında yürütülen kapsamlı müzakere süreciyle bağdaşmadığını ve gerginlik yaratıcı eylemlerden kaçınılması gerektiğini belirtti.
 5- Maliye Bakanı Şimşek, Hesap Uzmanları Kurulu’nun 64. kuruluş yıldönümü etkinlikleri çerçevesinde düzenlenen “Küresel Kriz Ortamında Para ve Maliye Politikalarında Uyum Sorunu” konulu toplantıda bir soruyu cevaplandırırken, ‘Varlık Barışı’ uygulamasında uzatma çalışmalarının devam ettiğini bildirdi.

6- Denizlispor’u deplasmanda 2-1 yenen Beşiktaş futbol takımı, 2008-09 Süper Lig şampiyonu oldu.

7- Resmi ziyaret nedeniyle Tacikistan’da bulunan  Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Cumhurbaşkanı İmamali Rahman’la Milli Saray’da bir araya geldi. Görüşmeden sonra açıklamada bulunan Cumhurbaşkanı Gül, görüşmelerin dostane ve yapıcı bir havada geçtiğini belirterek “Gerek Türkiye’nin gerek Tacikistan’ın gündeminde önemli bir yer tutan terörizm, aşırı akımlar, yasa dışı göç, uyuşturucu ve silah kaçakçılığı, örgütlü suçlarla mücadele, kitle imha silahlarının yayılmasının önlenmesi konularındaki kararlılığımızı ve ortak tavrımızı, bir defa daha ifade ettik” dedi.

8- WHO’dan yapılan açıklamada, dünyada görülen domuz gribi vakasının 15 bin 510, ülke sayısının 53 ve ölüm sayısının ise 99 olduğu bildirildi.

 9- ABD Başkanı Barack Obama, Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas ile Beyaz Saray’da görüşmesinin ardından düzenlenen basın toplantısında, bir Filistin devleti kurulmasının İsrail’in güvenliği için en iyi yol olacağını söyledi. Obama, İsrail’e Yahudi yerleşim birimleri inşasını durdurma çağrısını da yineledi.


                                                        
                                                                                                                      30 MAYIS 2009

1- Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Tacikistan ziyareti dönüşünde uçakta gazetecilerin sorularını yanıtladı. Terörün olduğu yerde demokratik açılımların standartlarını yükseltmenin zor olduğunu dile getiren Cumhurbaşkanı Gül, bu konuda başarılı olmak için şiddet ve terörü herkesin kınaması gerektiğini kaydetti.

2- TBMM Başkanı Köksal Toptan Samsun’da düzenlenen Havza Mitingi’nin 90. yıldönümü kutlamalarında yaptığı konuşmada, “Bizi ayakta tutan, büyük bir millet olmamızı sağlayan şey; tarihin çetin sınavlarından geçen birlik ve beraberlik, bağımsızlık ruhumuzdur. Bu ruhu ve tarih şuurunu taze tuttuğumuz sürece aşamayacağımız engel, çözemeyeceğimiz sorun yoktur” dedi.

3- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan AK Parti İl Kongresi nedeniyle bulunduğu Bingöl’de halka hitaben yaptığı konuşmada, “Terörle, şiddetle, öldürmekle hiçbir davaya hizmet edilemez, hiçbir meşru hedefe ulaşılamaz. Terör insanlığın da, hukukun da, demokrasinin de, kardeşliğin de düşmanıdır” dedi.  Kürt sorununu çözmekte sihirli bir formül bulunmadığını ancak hükümette çözme iradesi olduğunu belirten Başbakan Erdoğan,  “Kanı durdurmak, bölgeyi istikrara kavuşturmak konusunda kararlıyız” dedi.

4- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan televizyonlarda yayımlanan “Ulusa Sesleniş” konuşmasında, ekonomik göstergelerde sevindiren iyileşmeler yaşanmaya başladığını, krizi tümüyle aşmanın tek yolunun hedeflere odaklanmak ve yaşanan olumsuzluklara takılmadan yola devam etmek olduğunu ifade etti. Hükümetin başarılı stratejileri neticesinde, Türkiye’nin kaynak ve güzergâh çeşitlendirilmesi yoluyla enerji güvenliğinin sağlanmasında önemli bir role sahip olduğunu belirten Başbakan Erdoğan, devam eden gaz ve boru hatları projelerinin tamamlanmasıyla Türkiye’nin Norveç, Rusya ve Cezayir’den sonra Avrupa’ya gaz sağlayan en büyük dördüncü arter olacağını söyledi.

5- SP Genel Başkanı Numan Kurtulmuş İstanbul’da düzenlenen il başkanları toplantısında, sadece Suriye sınırındaki değil, tüm sınırlardaki mayınların temizlenmesi ve arazilerin de köylülere dağıtılması gerektiğini ifade etti.

6- ABD Savunma Bakanı Robert Gates Singapur’da düzenlenen bölgesel güvenlik toplantısında, “Kuzey Kore’yi nükleer silah sahibi bir devlet olarak kabul etmeyeceğiz” dedi. Nükleer denemenin Asya’da silahlanma yarışı başlatabileceği uyarısında bulunan Gates, Kuzey Kore’yi uluslararası toplumdan dışlanmış fakir bir ülke olarak kalmakla, yeni bir başlangıç yapma arasında seçim yapmaya davet etti. 

                                                                                                                      31 MAYIS 2009

1- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, AK Parti Gaziantep İl Kongresi’nde yaptığı konuşmada, dünyanın ekonomik krizle karşı karşıya olduğunu, bu krizin Türkiye’yi de etkilediğini, ancak bu etkiyi en az zararla atlatmaya çalıştıklarını kaydetti. IMF ile görüşmelerin neredeyse bir yıldır sürdüğünü belirten Başbakan Erdoğan, “Ne zaman bizim taleplerimiz, isteklerimiz kabul edilirse, o zaman IMF ile anlaşma imzalanır, kabul edilmezse imzalanmaz” dedi.

  2- CHP Genel Başkanı Deniz Baykal Çorum’da düzenlenen Dedesli Ovası Türkmen Şenliği’nde gazetecilere yaptığı açıklamada, milletvekili dokunulmazlığının kaldırılması gerektiğini belirterek, “Bir insan dokunulmazlığa niçin ihtiyaç duyar? Yaptığın bir yanlış varsa hesabını ver. Hesabını veremeyeceğin bir yanlışın varsa dokunulmazlığın arkasına saklanıp ‘ülkeyi yönetiyorum’ deme” dedi.

3- Erzurum’da yapımı tamamlanan Kent Güvenlik Denetim Sistemi (MOBESE) Merkezi, İçişleri Bakanı Beşir Atalay, Devlet Bakanı Faruk Nafiz Özak ve Sağlık Bakanı Recep Akdağ’ın katıldığı törenle hizmete açıldı.
Bakan Atalay törende yaptığı konuşmada, göreve geldiğinde sadece İstanbul’da MOBESE sisteminin olduğunu belirterek “2008’de verdiğimiz talimatın ardından 70 civarında ilimizde sistem çalışmaya başladı. MOBESE önleyici bir güvenlik sistemidir. Bazı suç türleri neredeyse tarihe gömülüyor gibi kayboldu” dedi.

 4- Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu ABD’ye hareketinden önce İstanbul Atatürk Hava Limanı’nda yaptığı açıklamada, Türkiye’nin haziran ayı ile birlikte BM Güvenlik Konseyi Dönem Başkanlığı’nı üstleneceğini hatırlatarak, “Bu son derece önemli ve büyük bir sorumluluk. Türkiye bir aylık dönemde aktif bir dönem başkanlığı yapmak kararlılığındadır” dedi.

  5- Milli Eğitim Bakanı Nimet Çubukçu, AK Parti Seyhan İlçe Kongresi’nde yaptığı konuşmada, son yıllarda önemli reformlara imza atıldığını belirterek “Toplumun en mağdur ve sosyal desteğe ihtiyaç duyan kesimleri, 2002’den bu yana sosyal hizmet kavramıyla tanıştı. Engelliler, bu toplumun eşit ve onurlu bireyi olarak hizmet gördü” dedi.

  6- ABD ve Hollanda’dan gelen 2 Türk vatandaşında domuz gribine rastlanmasının ardından açıklama yapan Sağlık Bakanı Recep Akdağ, hastaların izole edilerek gözlem altında tutulduklarını, hastaların temas ettiği kişiler ile aynı uçakta bulunan yolcuların da izlemeye alındığını söyledi.

    7- MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, Hollanda Türk Federasyonu Kurultayı’nda yaptığı konuşmada, Avrupa’daki Türklerden, bir yandan bulundukları ülkelerin toplumuyla birlikte barış içinde yaşarken, diğer yandan milli değerlerle ve Türkiye’yle olan bağlarını canlı tutmalarını isteyerek “Sizinle tanışan, sizinle hayatı ve iş yerini paylaşan Avrupalılar da Türk milletine ve İslam dinine olan olumsuz kanaatlerini mutlaka değiştirecektir” dedi.

8- AP Başkanı Hans-Gert Pöttering Yunanistan’da yayımlanan ‘Elefterotipia’ gazetesindeki demecinde, AP’de büyük çoğunluğun, Türkiye’nin kriterleri yerine getirmesi durumunda tam üyeliğinden yana olduğunu belirterek “Ben şahsen aynı fikirde değilim. Avrupa, Türkiye ile özel bir ilişki oluşturmalı. Avrupa’nın, Türkiye’nin tam üyeliğine dayanamayacağına inanıyorum” dedi.

9- Fransa Cumhurbaşkanı Nicholas Sarkozy ve Almanya Başbakanı Angela Merkel, 4 Haziran’da başlayacak AP seçimleri öncesinde, Fransız ve Alman gazetelerinde yayımlanan ortak bir metin kalem aldılar. AB’nin genişlemesine değinilen metinde “AB’nin sınırlara ihtiyacı var. Sınırsız genişleme mümkün değil” denildi.

  10- Yunanistan Dışişleri Bakanı Dora Bakoyanni, ‘Adesmeftos’ gazetesindeki demecinde, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın azınlıklarla ilgili açıklamalarının, “Yunanistan tarafından memnunlukla karşılanan cesur açıklamalar” olduğunu kaydetti.

A PHP Error was encountered

Severity: Notice

Message: Undefined index: query

Filename: libraries/Functions.php(679) : eval()'d code

Line Number: 106