27.4.2009
×

Hakkında

Künye

İletişim

                                                    1 NİSAN 2009

 1- Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Afganistan Devlet Başkanı Hamid Karzai ve Pakistan Devlet Başkanı Ali Asif Zerdari’yi Çankaya Köşkü’nde kabul etti. Cumhurbaşkanı Gül görüşmenin ardından düzenlenen basın toplantısında, 2007 yılında başlatılan üçlü zirve sürecinin üçüncü toplantısının bugün yapıldığını ifade ederek, bölgesel ve uluslararası konularda kapsamlı ve yararlı görüşmelerde bulunduklarını söyledi. Bölgede barış, istikrar ve güvenlik için güçlü işbirliği imkanlarının ele alındığı görüşmelere Başbakan Recep Tayyip Erdoğan da katıldı.

 2- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, G-20 Zirvesi’ne katılmak üzere İngiltere’ye hareketinden önce Esenboğa Hava Limanı’nda gazetecilere yaptığı açıklamada, ''Küresel ekonomide, 2. Dünya Savaşı'ndan bu yana ilk kez daralma görülmüştür. Tüm dünyayı etkisi altına alan krizden, başta ABD olmak üzere, Uzakdoğu ve Avrupa ülkeleri etkilenmiş ve bütün bunlara karşı uluslararası işbirliği içerisinde hareket edilmesi gereği artık ortak bir tavır haline gelmiştir. Hiçbir ülke tek başına alacağı önlemlerle krizin etkisini ulusal planda bertaraf edebilme imkanına sahip değildir. Bu yüzden G-20 Zirvesi'nde oluşturulabilecek ortak hareket planı, dünya ekonomisinin geleceği bakımından önem taşımaktadır” dedi.

 3- TİM Başkanı Mehmet Büyükekşi, Aydın Ticaret Borsası’nda düzenlenen toplantıda, mart ayı ihracatının geçtiğimiz yılın aynı dönemine göre yüzde 35 azalarak 7.1 milyar dolar olduğunu açıkladı. 

 4- TİSK’ten yapılan açıklamada, Türkiye’nin 2008 yılının son çeyreğinde yüzde 6.2 küçüldüğü ve yılı yüzde 1.1’lik bir büyüme oranı ile tamamladığı belirtilerek, kapasite kullanımındaki düşüşün en önemli nedeninin; yüzde 78 oranında iç ve dış talep yetersizliği olduğu kaydedildi.

 5- TOBB Başkanı Rifat Hisarciklioğlu İstanbul Üniversitesi mezunları tarafından düzenlenen İktisatçılar Haftası’nın açılışında yaptığı konuşmada, “Açıklanan küçülme oranları sürpriz değildir. 2009’un ilk çeyreğinde de benzer boyutta küçülme yaşanacaktır. Sanayi üretim hacmimizin dörtte birini kaybetmiş durumdayız” dedi.

 6- Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Fitch’in Avrupa ülkeleri raporunda, Türkiye ve Rusya’da gayrı safi yurtiçi hasılanın 2009’da yüzde 3 daralacağı, uluslararası ticarette meydana gelen daralmadan en az etkilenecek ülkelerin ise Türkiye ve Polonya olmasının beklendiği kaydedildi.

 7- Çek Cumhuriyeti’nde bulunan TÜSİAD Başkanı Arzuhan Doğan Yalçındağ, AB büyükelçilerinin aylık çalışma toplantısının ardından gazetecilerin sorularını cevaplandırdı. Yalçındağ, ''Türkiye’nin bir gün AB'nin tam üyelik sürecine gireceğine ve bu pozisyondan çıkarak tam bir AB üyesi olacağına inanıyoruz. Türkiye'nin de bundan çok faydalanacağını düşünüyoruz'' dedi.


                 2 NİSAN 2009
                                     

 1- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Cemil Çiçek NTV’de yerel seçimlere ilişkin açıklamasında, “Biz bu seçimlerde hizmet esaslı siyaset yaptık. Doğru, yanlış bunu kendi içimizde değerlendireceğiz. Tartışma konusu olan yerler açısından da Başbakanımızın ağzından ‘biz kimlik siyaseti yapmıyoruz’ dedik. Eğer biz Türkiye’de siyasetin merkezine kimlik siyasetini koyacak, bunun üzerinde siyaset yapacaksak bu Türkiye açısından tehlikeli bir noktadır” dedi.

 2- Merkez Bankası Başkanı Durmuş Yılmaz Antalya Ticaret ve Sanayi Odası’nın  düzenlediği ‘Para Politikaları’ konulu konferansta yaptığı konuşmada, döviz piyasasının sağlıklı çalışması için gerekli önlemleri almaya devam edeceklerini söyledi. IMF konusuna da değinen Yılmaz, IMF ile anlaşmanın kısa süre içerisinde yapılması gerektiğini kaydetti.

 3- TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu TOBB-ETÜ bünyesinde kurulan ‘Özel Sektör ve Ekonomik Kalkınma Enstitüsü’nün açılışında yaptığı konuşmada, enstitüde bölgeyi iyi bilen, bölgenin kalkınmasına odaklanacak gençlerin yetiştirilmesinin amaçlandığını söyledi. Açılışa Dışişleri Bakanı Ali Babacan, Afganistan Dışişleri Bakanı Dadfar Spanta ve Pakistan Dışişleri Bakanı Şah Mahmud Kureyşi de katıldı.

 4- TRT’nin Kürtçe ‘Radyo 6’ ve Ermenice ‘Türkiye’nin Sesi Radyosu’ yayına başladı.
 
 5- G-20 Zirvesi nedeniyle İngiltere’de bulunan Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Oxford İslami Etütler Merkezi’nde düzenlenen ‘Medeniyetler İttifakı ve Türkiye’nin Rolü’ başlıklı konferansta yaptığı konuşmada, ‘Demokratik özgürlükler ile başkalarının kültür ve inançlarına saygı sınırları çok daha hassas bir şekilde gözetilmelidir. İslam alemini içeren bu sorumlulukta herkesin azami duyarlılığı göstermesini diliyoruz” dedi.
 Başbakan Erdoğan başkent Londra’da IMF Başkanı Dominique Strauss-Kahn ile de bir araya geldi. Görüşmede, Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Nazım Ekren, Devlet Bakanı Mehmet Şimşek ve IMF Başkan Yardımcısı John Lipsky de yer aldı.

 6- ABD Ulusal Güvenlik Danışmanı James Jones NATO Zirvesi öncesi telekonferans ile gazetecilerin sorularını değerlendirdi. Jones, “Türkiye, olağanüstü önemli bir NATO üyesi. Özellikle bölgesinde oynadığı rol kayda değer. Türkiye, Afganistan ve Pakistan liderlerini buluşturarak, kendi bakış açısını ortaya koyma fırsatı da buluyor. Beraber çalışmayı bekliyoruz” dedi.

 7- ABD Kongresi Türk Dostluk Grubu’nun 29 üyesinin, Başkan Barack Obama’ya bir mektup gönderdiği, Obama’nın Türkiye ziyareti öncesi gönderilen bu mektupta üyelerin; Türkiye ile Ermenistan arasındaki normalleşme sürecine, Türkiye’nin AB ile bütünleşmesine ve PKK terörizmi ile süregelen mücadeleye destek verilmesini istedikleri belirtildi. 

 8- İngiltere’nin başkenti Londra’da gerçekleştirilen G-20 Zirvesi’nin sonuç bildirgesi, İngiltere Başbakanı Gordon Brown tarafından açıklandı. “Küresel sorunlar küresel çözümler gerektirir. Bugün küresel krize karşı dünyanın bir araya geldiği gündür. Sözlerle değil, küresel iyileşme ve reformlar içeren bir planın yanı sıra bir zaman çizelgesiyle bir araya geldik” diyen Brown, liderlerin IMF ve Dünya Bankası’nın kullanımına sunulmak üzere 1 trilyon dolarlık destekte anlaştıklarını belirterek, “G-20 ülkeleri, IMF’ye 750 milyar dolar daha destek verme taahhüdünde bulundu. G-20 ülkeleri, gelecek 2 yılda ticaret finansmanında 250 milyar dolar desteği vaat etti. Tüm bu adımlarla küresel ekonominin daha hızlı büyümesi sağlanacak” dedi.


                                            3 NİSAN 2009
                

1- Cumhurbaşkanı Abdullah Gül Almanya’ya hareketinden önce Esenboğa Hava Limanı’nda gazetecilerin sorularını cevapladı. Cumhurbaşkanı Gül, bir gazetecinin, Danimarka Başbakanı Anders Fogh Rasmussen’in NATO Genel Sekreterliği’ne adaylığı konusundaki görüşlerini sorması üzerine “NATO Genel Sekreteri seçimi konusunda görüşlerimizi daha önce paylaşmıştık. O görüşlere dikkatli şekilde bakılırsa Türkiye’nin ne düşündüğü anlaşılacaktır. Türkiye’nin görüşü tektir. Bizim için önemli olan NATO’nun güçlü olmasıdır” dedi.

2- CHP Genel Başkanı Deniz Baykal CNN Türk televizyonunda gündeme ilişkin soruları yanıtladı. Baykal, “AK Parti’nin yerel seçimlerde aldığı yüzde 38’i başarı olarak görmek mümkün mü” sorusu üzerine “AK Parti’nin büyüsü bozuldu, inişe geçti. Yarın seçim olsa, yerel seçim yenilense bambaşka bir sonuç çıkar” dedi.
Baykal, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın AK Parti’nin Güneydoğu bölgesindeki seçim başarısızlığına ilişkin olarak “Güneydoğu’da demokratik bir ortam yoktu, tehdit vardı” sözlerine ilişkin olarak ise “DTP konusunda bu iktidarın çelişkileri var. Bugün şikayet ettikleri tablonun sorumlusu kendileri” dedi.

3- TÜİK, Mart 2009’da TÜFE’nin yüzde 1.1, ÜFE’nin de yüzde 0.29 arttığını açıkladı. Yıllık enflasyon TÜFE’de yüzde 7.89’a ulaşırken, ÜFE’de ise yüzde 3.46’ya geriledi.
   
4- G-20 Zirvesi nedeniyle İngiltere’de bulunan Başbakan Recep Tayyip Erdoğan başkent Londra’daki Kraliyet Uluslararası İlişkiler Enstitüsü’nde yaptığı “Küresel Kriz ve Türkiye’nin Rolü” konulu konuşmasında, dünyanın eşi ender görülecek bir krizle karşı karşıya olduğunu belirterek, bu krize ‘son yüz yılın en önemli, birinci sırada gelen krizi’ denilebileceğini söyledi.
Başbakan Erdoğan, bir gazetecinin Danimarka Başbakanı Anders Fogh Rasmussen’in NATO Genel Sekreterliği adaylığına ilişkin düşüncelerini sorması üzerine, “NATO barışı güvence altına alma durumunda olan bir kurum. Fakat, ülkemdeki terör örgütü  Danimarka merkezli olarak yayın yapıyor. Rasmussen’den ricada bulundum. ‘Bunu durdurun’ dememize rağmen, bunu durdurmamıştır veya durduramamıştır. Bir karikatür krizi yaşadık. Kendilerine, ülkenizdeki İslam ülkelerinin büyükelçilerini davet edin, onlarla bunu nasıl aşacağınızı konuşun dedik. Olumlu yaklaşılmadı. Bu tür barış sürecine katkısı olamayanlar ile acaba bundan sonra nasıl olacak? Doğrusu benim kişisel kanaatim, olumsuz bakıyorum” dedi.

5- NATO üyesi 28 ülkenin devlet ve hükümet başkanlarını bir araya getiren Strasbourg-Kehl Zirvesi, İttifakın 60. kuruluş yıldönümü çerçevesinde Fransa’da başladı. Toplantıda, NATO Genel Sekreterliği seçiminde anlaşma sağlanamadı.
Strasbourg’da bulunan ABD Başkanı Barack Obama, Fransa Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy ile görüşmesinin ardından düzenlenen basın toplantısında, ABD’nin, Avrupa savunmasının patronu değil, ortağı olmak istediğini belirterek, NATO’nun yakın tarihin en başarılı ittifakı olduğunu söyledi.
Sarkozy ise ülkesinin, ABD’deki yeni yönetimin Afganistan politikasına tam destek verdiğini belirterek, Afganistan ekonomisine desteklerini artıracaklarını ve güvenlik birimlerinin eğitimine katkı sağlayacaklarını söyledi.

                 4 NİSAN 2009
                           

1- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan İstanbul’da bir hastanenin açılış töreninde yaptığı konuşmada, “Halkımızın geleceğe yönelik sağlıkta özgüvenini artıran bu tür adımlar, ülkemizde farklı sektörlerde de kendini göstermektedir, gösterecektir” dedi.

2- CHP Genel Başkanı Deniz Baykal İzmir’de düzenlediği basın toplantısında, 29 Mart yerel seçimlerine ilişkin değerlendirmelerde bulundu. Baykal, “Önümüzdeki dönem İzmir’in bu tarihi tercihleri doğrultusunda, tüm Türkiye şekillenecektir. İzmir şimdiden Antalya’ya örnek olmuştur. İzmir’den başlayan imbat rüzgarının Anadolu’nun içine, derinliklerine giderek güçlü bir biçimde eseceğine inanıyorum” dedi.

3- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Nazım Ekren  ‘İş Dünyası Sivil Toplum Kuruluşları Vizyon Geliştirme ve Bilinçlendirme Projesi Türkiye Sonuç Toplantısı’nda yaptığı konuşmada, “Krize rağmen özellikle son üç ayda reel kesim güven endeksinin az da olsa artış trendine girmesini, özel ve kamu sektörünün iş birliğinin daha da önem kazanacağının sinyali olarak da görmek gerekir” dedi.
 Toplantıya katılan Sanayi ve Ticaret Bakanı Zafer Çağlayan da ÖTV indirimiyle ilgili soruları cevapladı. Bakan Çağlayan, “Otomotivde stokların eritilmesi ve bir yandan da yeniden üretime geçilmesi hedefine ulaşıldı. Otomotiv sektörü büyük ivme kazandı” dedi.

4- Devlet Bakanı Mehmet Şimşek düzenlediği basın toplantısında, IMF ile gelinen nokta ile G-20 Zirvesi sonuçları hakkında değerlendirmelerde bulundu. Servet denetimi ve nereden buldun uygulamasının olmaması konusunda IMF ile anlaştıklarını ancak ilgili cari yılın gelirleri ve giderleri arasında uyum aranacağını belirten Bakan Şimşek, vergi reformu tasarısı ile de çapraz denetimin yasal alt yapısının oluşturulacağını söyledi.
 
5- Sağlık Bakanlığı, işçilerde silikozis hastalığına neden olan kot ve kumaşlara uygulanan püskürtme işleminde kum, silis tozu veya silika kristalleri içeren herhangi bir madde kullanılmasını yasakladı. Yapılan yazılı açıklamada, WHO ve ILO tarafından ortaklaşa yürütülen Küresel Eylem Planı (1995) sonucunda, 2015 yılına kadar hastalığın tüm iş kollarında görülme sıklığının azaltılmasının, 2030 yılında ise dünyadan tamamen yok edilmesinin hedeflendiği kaydedildi.

6- Ankara 9. Ağır Ceza Mahkemesi kapatılan eski Refah Partisi’nin Genel Başkanı  Necmettin Erbakan’ın avukatının “memnu haklarının iadesi”ne ilişkin başvurularını yerinde buldu.  

7- 28. Uluslararası İstanbul Film Festivali’nde ‘Sinema Onur Ödülleri’, yazar Agâh Özgüç, oyuncu Hale Soygazi ve yönetmen Erdoğan Tokatlı’ya verildi.  

8- Fransa’nın Strazburg kentinde gerçekleştirilen NATO Zirvesi'nde Danimarka Başbakanı Anders Fogh Rasmussen NATO Genel Sekreterliği’ne seçildi. Türkiye, Rasmussen’in Genel Sekreterliği’ne itiraz etti. ABD Başkanı Barack Obama’nın garantörlüğünde Türkiye’ye bir paket sunulması ile itiraz sorunu çözüldü. Türkiye, NATO Genel Sekreteri Yardımcısı, Silahsızlanmadan Sorumlu NATO Sekreteri Yardımcı Vekili ve NATO’nun Afganistan Özel Temsilcisi’nin bir Türk olmasını içeren paketi kabul etti. Pakette; AB’nin Türkiye’ye Gümrük Birliği ek protokolü uyarınca limanlarını Rumlara açması mühletinin bir yıl ertelenmesi, Danimarka’nın Roj TV yayımlarını kesmeyi gündemine alması ve Rasmussen’in 6 Nisan’da İstanbul’da düzenlenecek olan Medeniyetler İttifakı Forumu’na katılıp Danimarka basınında çıkan Hz. Muhammed karikatürleri sebebiyle özür dilemesi de yer alıyor.

9- Arnavutluk ve Hırvatistan’ın da katılımıyla NATO’ya üye devlet sayısı 28’e yükseldi.


                         5 NİSAN 2009
                                  
  1- ‘Türkiye-İspanya Hükümetlerarası Birinci Zirvesi’ İstanbul’da yapıldı. Ekonomik ve siyasi ilişkileri geliştirmek için çeşitli anlaşma ve mutabakatlar imzalanan zirvede, iki ülke arasında dış ticaret hacmi için hedef 10 milyar euro olarak açıklandı.
   Medeniyetler İttifakı İkinci Yıllık Forumu’na katılmak üzere İstanbul’a gelen İspanya Başbakanı Jose Luis Rodriguez Zapatero, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ile Dolmabahçe’deki Başbakanlık Çalışma Ofisi’nde bir araya geldi. Başbakan Erdoğan düzenlenen basın toplantısında, “Zapatero’nun ülkemizin AB üyelik sürecine verdiği desteği bir kez daha vurgulamasından memnuniyet duyduğumu ifade etmek isterim. AB ile ilişkilerimizin her kritik dönemecinde, Başbakan olduğum günden bu yana sürekli yanımızda oldu, desteğini bizden yana ortaya koydu” dedi.
Toplantıya katılmak üzere, Slovenya Cumhurbaşkanı Danilo Turk, BM Genel Sekreteri Ban Ki-moon ve Bulgaristan Cumhurbaşkanı Georgi Pirvanov da İstanbul’a geldi.

  2- İKÖ Genel Sekreteri Ekmeleddin İhsanoğlu Türkiye gazetesine yaptığı açıklamada, Batı ile İslam dünyası arasındaki gerginliğin giderilmesinde ABD’nin daha aktif rol almasını istediklerini, Medeniyetler İttifakı projesine destek verdiklerini ve amaçlarının dünya barışını sağlamak olduğunu söyledi.

  3- Adana’da itirazlar sebebiyle kesin sonucun alınması geciken Büyükşehir Belediye Başkanlığını, MHP adayı Aytaç Durak kazandı.

 4- Litvanya’nın başkenti Vilnius’ta yapılan Avrupa Grekoromen Güreş Şampiyonası’nda 84 kiloda Nazmi Avluca gümüş madalya kazandı.
 Romanya’nın başkenti Bükreş’te yapılan 88. Erkekler ve 22. Bayanlar Avrupa Halter Şampiyonası’nda ise 56 kiloda Sedat Artuç koparmada 110 kiloyla gümüş madalya kazandı.

5- Çek Cumhuriyeti’nin başkenti Prag’da düzenlenen ABD-AB Zirvesi’ne katılan ABD Başkanı Barack Obama, Batı’nın İslam ülkeleriyle daha yakın ilişkiler ve iş birliği arayışında olması gerektiğini belirterek “Türkiye’nin AB’ye alınması, İslam dünyası için olumlu bir sinyal olur” dedi.
Fransa Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy ise TF1 kanalına yaptığı açıklamada, “Obama ile dirsek dirseğe çalışıyorum, ama AB konusu söz konusu olduğunda buna karar vermek AB üyelerine düşer” dedi. Türkiye’nin üyeliğine hep karşı çıktığını ve bu tavrını sürdürdüğünü dile getiren Sarkozy, “AB üyesi ülkelerin büyük bir çoğunluğunun da Fransa’nın tavrı çizgisinde olduğunu sanıyorum. Türkiye çok büyük bir ülke, hem Avrupa’nın, hem de ABD’nin müttefiki. İmtiyazlı bir ortak olarak kalmalıdır, tavrım değişmedi” dedi.

6- OECD’nin ‘Bir Bakışta Bölgeler Raporu’nda, Türkiye’nin, bölgeler arasındaki büyüme farklılıkları açısından OECD ülkeleri arasında birinci sırada olduğu, 1995-2005 döneminde Türkiye’de azgelişmiş ve gelişmiş bölgeler arasında ölçülen GSYİH’nin büyüme farkının da yüzde 8 büyüme ve yüzde 8 küçülme arasında değiştiği belirtildi.

7- Kuzey Kore, uluslararası kamuoyunun karşı çıkmasına rağmen fırlatma rampasına yerleştirilen roketi ateşledi. Japonya Başbakanlık Bürosu’ndan yapılan açıklamada “Kuzey Kore tarafından fırlatılan uzun menzilli füzenin Japonya’nın üzerinden geçerek Büyük Okyanus’a doğru gittiği” belirtildi.
Füze denemesi ABD, İngiltere Almanya ve Fransa tarafından kınandı. ABD Başkanı Barack Obama “Kuzey Kore’nin balistik füze teknolojisi geliştirmesi, Kuzeydoğu Asya bölgesi için uluslararası barış ve güvenliğe yönelik bir tehdit oluşturmaktadır” dedi.

8- Danimarka Başbakanı Anders Fogh Rasmussen, NATO Genel Sekreterliği görevini üstlenmek üzere başbakanlıktan istifa etti.

                                                                                                                       6 NİSAN 2009

                                 
 1- Resmi ziyaret amacıyla Türkiye’ye gelen ABD Başkanı Barack Obama, Anıtkabir ziyaretinin ardından Çankaya Köşkü’nde Cumhurbaşkanı Abdullah Gül tarafından kabul edildi. Obama görüşmenin ardından düzenlenen ortak basın toplantısında “Büyük bir Hıristiyan nüfusa sahip olmamıza rağmen kendimizi Hıristiyan veya Yahudi bir nüfus olarak görmüyoruz. Kendimizi vatandaşların oluşturduğu ve ideallerin birbirine bağladığı bir ulus olarak görüyoruz. Her iki ülkede de görmekte olduğumuz laik bir ülke vaadinin, inanç özgürlüğüne, hukukun üstünlüğüne saygı gösterme vaatlerinin sürdürülüyor olmasıdır. Bunları uluslararası sahnede devam ettireceğiz” dedi. Obama ayrıca, daha güçlü ilişkilerin kurulmasının, Türkiye ile ABD’nin bir model ortaklık oluşturmasıyla mümkün olabileceğini söyledi.
  Cumhurbaşkanı Gül de yaptığı açıklamada, ikili ilişkilerde geçmiş dönemde bazı sıkıntıların yaşandığını belirterek, “Bu da sizden önceki dönemin kararlarının tek yanlı olması ve bunu diğerlerine empoze etmeye kalkışmasından kaynaklandı. Ancak sizin herkesle açık şekilde konuşacağınızı, el uzatacağınızı söylemeniz, dünyada yeni bir umut oldu” dedi.
 TBMM Başkanı Köksal Toptan’ı da ziyaret eden Obama, CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli ve DTP Genel Başkanı Ahmet Türk’le de bir araya geldi.
 TBMM Genel Kurulu’nda da bir konuşma yapan Obama, “21. yüzyılın güçlükleriyle başa çıkabilmek için tamamen birleşmiş, özgür ve bağımsız bir Avrupa’yı hedefliyoruz. ABD, Türkiye’nin AB üyeliğini şiddetle desteklemektedir” dedi. 1915 yılında yaşanan  olayların da gündeme gelmesi gerektiğini belirten Obama, bunun Ermeniler ve Türklerin birlikte çözeceği bir sorun olduğunu, iki ülke liderlerinin attıkları cesur adımları gördüklerini ve ABD’nin bu anlamda ilişkilerin normalleşmesini desteklediğini söyledi. Irak, Türkiye ve ABD’nin ortak bir terörizm tehdidiyle karşı karşıya kalmalarının söz konusu olduğunu belirten Obama, “ABD Başkanı ve NATO müttefiki sıfatıyla ne PKK’yı ne de hiçbir terörist örgütü desteklemiyorum. İşbirliğine yönelik bağların kurulması, bunun Irak hükümeti, Irak’ın Kürt liderleri ve Türkiye arasında sağlanması son derece önemli” dedi.
 TBMM’deki konuşmasının ardından Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ı ziyaret eden Obama yaptığı açıklamada, Türkiye’nin ABD’nin kritik bir stratejik ortağı olduğunu düşündüğünü belirterek, “Sadece terörle mücadele değil, Türkiye ile olan ortaklığımızın ve bunun sonucundaki çalışmalarımızı heyecanla bekliyorum. Cumhurbaşkanı Gül ve Başbakan Erdoğan’ın bu süreçte çok iyi birer ortak olacağından eminim” dedi. Başbakan Erdoğan da bölgesel konular, enerji konusu ve NATO’daki son gelişmeleri değerlendirdiklerini belirterek “İnanıyorum ki teröre karşı ortak mücadelemiz bundan sonra da aynı kararlılık ve dayanışma içerisinde devam edecek” dedi.
 Ankara ziyaretini tamamlayarak İstanbul’a giden Obama, Başbakan Erdoğan’ın Dolmabahçe Sarayı’nda onuruna verdiği resepsiyona katıldı.
  Obama’nın Türkiye ziyareti yabancı basında da yer aldı. Reuters ajansı, “Obama, 1915 olayları konusunda görüşlerine sahip çıktı ancak soykırım kelimesini kullanmadı” ifadesine yer verirken AP ajansı, “Obama, ilk kez bir İslam ülkesine ziyaretinde ABD’nin ‘İslam’la savaşta olmadığını bildirdi’ denildi.

 2- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan İstanbul’da düzenlenen Medeniyetler İttifakı 2. Forumu’nda yaptığı konuşmada, “İttifak 4 yılda, kapsamlı nitelik kazanarak kurumsallaşmış ve alanında en somut yaklaşımlar ortaya koyan, çözüm üreten bir yapı halini almıştır. Aşırı akımlar ve radikalleşmeyi besleyen unsurları daha iyi görebilmeli ve bunları ortadan kaldırmak için gerekenleri çekinmeden yerine getirebilmeliyiz. Kutuplaşmanın temel sembolü haline gelen, biz ve onlar anlayışını ortadan kaldırabilecek adımlar üzerinde düşünmeliyiz” dedi.
BM Genel Sekreteri Ban Ki-moon da yaptığı konuşmada, “Genellikle BM yangınlara, yangın ortaya çıktıktan sonra müdahale edebiliyor. Medeniyetler İttifakı ile kıvılcımları, yangın ortaya çıkmadan bastırabiliriz” dedi.

 3- Yargıtay Başkanı Hasan Gerçeker Gazi Üniversitesi ve İstanbul Üniversitesi tarafından düzenlenen bir sempozyumda yaptığı konuşmada, Türk yargısının büyük sorunlarla karşı karşıya olduğunu belirterek, “Maalesef yargı bağımsızlığını daha ileriye götürmek yerine, geriye götürecek birtakım öneriler gündeme getirilmeye çalışılmaktadır” dedi.

 4- Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Hilmi Güler İstanbul’daki Uluslararası Hidrojen Enerjisi Teknolojisi Merkezi projelerinin tanıtım toplantısında yaptığı konuşmada, projelerin çevreci uygulamaların en güzel örnekleri olduğunu belirterek, bu projeyle Türkiye’de hidrojen dönemini başlatacaklarını söyledi.

 5- TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu Ekonomi Gazetecileri Derneği’nin İstanbul toplantısında yaptığı konuşmada, Türkiye’nin ekonomik krizden az hasarla çıkmak için iç talebi canlandırması gerektiğini söyledi. Bankalardan şikayetçi olduklarını da belirten Hisarcıklıoğlu, “Bize verdikleri krediler 14 milyar lira azalmış. Devlete borç vermek için kestiler. Bankaların menkul kıymetler portföyü 31 milyar lira artmış. Her sektör zarar ederken kâr patlaması yaşıyorlar” dedi.

 6- AB Komisyonu Sözcüsü Christianne Hohmann yaptığı açıklamada, “NATO ve AB, iki farklı yapı ve kurumdur. Bu konular birbirine bağlanamaz. Yani, Türkiye’nin AB’ye katılım süreci, Türkiye’nin NATO’daki kararıyla bağlantılı değildir” dedi.
 AB Komisyonu’nun Genişlemeden sorumlu Üyesi Olli Rehn, 4 Nisan’daki NATO Zirvesi’nde Danimarka Başbakanı Anders Fogh Rasmussen’in NATO Genel Sekreterliği’ne atanmasına ilişkin müzakerelerin sürdüğü saatlerde Finlandiya televizyonu YLE’ye yaptığı açıklamada, “Türkiye’nin Avrupa’da geniş destek alan Rasmussen’i yeni NATO Genel Sekreteri olarak atanması konusunda desteklemeyerek hata yaptığını söylemeliyim” demişti.

 7- Panarmenian ajansının haberinde, Ermenistan Dışişleri Bakanı Edvard Nalbantyan’ın, Türkiye ile ilişkilerin normalleştirilmesi için ön şart ileri sürülmesi halinde Erivan ile Ankara arasındaki diyalog sürecinin bozulacağını  söylediği belirtildi.

 8- Kazakistan’da bulunan İran Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinecad, ABD Başkanı Barack Obama’nın Türkiye ziyareti sırasında İran’a verdiği mesajla ilgili olarak gazetecilere yaptığı açıklamada, “Politikalardaki değişiklikler hızlı bir şekilde olmalı. ABD’nin politikalarında temel ve gerçek değişikliğe gitmesini olumlu karşılarız” dedi.

 9- İtalya’da, merkez üssü 13. yüzyıldan kalma Rönesans şehri L’Aquila olan 5.8 şiddetinde deprem meydana geldi. Depremde en az 157 kişinin öldüğü, 2100 kişinin de yaralandığı belirtildi.

                                                                                                                        7 NİSAN 2009
 
    1- Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, İstanbul’da düzenlenen Medeniyetler İttifakı İkinci Yıllık Forumu kapsamında, Finlandiya Cumhurbaşkanı Tarja Halonen, Kazakistan Senato Başkanı Kasım Jomart Tokayev ve Arap Birliği Genel Sekreteri Amr Musa ile bir dizi görüşmelerde bulundu.

 2- CHP Genel Başkanı Deniz Baykal partisinin Meclis grup toplantısında yaptığı konuşmada, CHP’nin seçimlerden güçlenmiş bir parti olarak çıktığını söyledi.
 
 3- MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli partisinin Meclis grup toplantısında yaptığı  konuşmada, “MHP olarak çatışma ve gerilim siyasetine olan mesafemiz ile samimi ikazlarımız toplumsal yapıda karşılık bulmaya başlamış, yerel zeminde oy oranımız artmıştır” dedi.

 4- ABD Başkanı Barack Obama İstanbul’da ‘Tophane-i Amire’yi ziyareti sırasında  üniversite öğrencileri ile bir araya geldi. Obama, bir öğrencinin “Irak’ın kuzeyinde bir Kürt devletine izin verir misiniz?”  sorusuna  verdiği cevapta, “Türkiye’nin toprak bütünlüğüyle ilgili çok net açığız. Türkiye bizim müttefikimiz ve NATO’nun bir parçası. Türkiye’nin parçalara bölünmesine sebep olabilecek herhangi bir şeye karşı oluruz” dedi.
  Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, İstanbul’da Ayasofya Müzesi ve Sultanahmet Camisi'ni ziyaret eden Obama'yı uğurlamasının ardından yaptığı açıklamada, Obama’nın Türkiye’den mutlu ayrıldığını belirterek, “Türkiye-ABD arasındaki ilişkiler konusunda yeni bir dönemin, çok daha farklı sürecin başladığına inanıyorum” dedi.

 5- Azerbaycan Devlet Başkanı İlham Aliyev ‘Güvenlik Şurası’nda yaptığı konuşmada, Türkiye  ile Ermenistan arasında diplomatik ilişkilerin normalleştirilmesi ve sınırların açılması amacıyla yürütülen görüşmelerden rahatsız olduklarını söyledi.

 6- OECD Başkanı Angel Gurria, Filipinler, Uruguay, Kosta Rika ve Malezya’yı OECD standartlarına göre bilgi değişimine uyacakları konusunda tam bir taahhütte bulunduklarından ve uluslararası yetkililerle işbirliği yapmayı kabul etmelerinden sonra OECD’nin kara listesinden çıkardıklarını söyledi.
 


                8 NİSAN 2009

           
1- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, AK Parti İstanbul İl Başkanlığı’nda gazetecilerin çeşitli konulardaki sorularını cevapladı. Başbakan Erdoğan, “AB sürecine yönelik olarak Sendikalar Kanunu ve Toplu Sözleşme Kanunu’nu bir an önce Meclisten çıkaralım istiyoruz” dedi.

           2- Devlet Bakanı Mehmet Şimşek, Anadolu Aslanları İşadamları Derneği’nin  İstanbul’da düzenlenen toplantısında ''Küresel Kriz ve Türkiye Ekonomisi'' konulu konuşmasında, 2008 yılının ikinci çeyreğinden itibaren kamu harcamalarında ciddi bir artış sağladıklarını ve ekonomik krize karşı çok erken önlem almaya başladıklarını söyledi.
Bakan Şimşek TGRT Haber televizyonunda katıldığı bir programda da IMF ile anlaşmanın Türkiye’deki dış kaynak ve döviz likiditesi kaygılarını azaltacağını belirterek, özel sektörün likidite endişesinin azalmasıyla üretim ve yatırımın canlanacağını kaydetti. 

 3- DSP Genel Başkanı Zeki Sezer düzenlediği basın toplantısında, 29 Mart yerel seçimlerinde elde ettiği sonuç üzerine istifa etme kararı aldığını açıkladı.

 4- TÜİK, Şubat 2009’da sanayi üretiminin yüzde 23.7 oranında azaldığını açıkladı.

 5- İSO Başkanı Tanıl Küçük, 2009 Şubat ayı sanayi üretim rakamlarına ilişkin olarak yaptığı yazılı açıklamada, sanayi üretiminin 2008 Ağustos ayından itibaren aralıksız olarak ve giderek artan oranlarda düşmekte olduğunu kaydetti.

 6- Macaristan, Estonya ve Slovenya’nın Ortak Vize Temsilciliği Merkezi,  Macaristan’ın İstanbul Konsolosluğu’nda açıldı.  Macaristan Dışişleri Bakanı Kinga Göncz açılış töreninde yaptığı konuşmada, Avrupa’ya seyahat edecek Türk vatandaşlarının artık Ankara’ya gitmesine gerek kalmadığını söyledi.

 7- Türkiye ziyaretinin ardından Irak’a giden ABD Başkanı Barack Obama, Devlet Başkanı Celal Talabani, Başbakan Nuri el Maliki ve Kürt yönetimi lideri Mesud Barzani  ile bir araya geldi.

                              9 NİSAN 2009

                       
 1- Cumhurbaşkanı Abdullah Gül İngiltere’de yayınlanan ‘Financial Times’ gazetesine verdiği demeçte, eski Danimarka Başbakanı Anders Fogh Rasmussen’in NATO Genel Sekreterliği’ne atanması sırasında Türkiye’nin itirazına çeşitli çevrelerden gelen yorumları değerlendirdi. Seçim sürecinde mantıklı bir tavır sergilediklerini belirten Cumhurbaşkanı Gül, Avrupa ülkelerinden gelen yorumları Avrupa ruhuna uygun bulmadığını söyledi.

 2- Devlet Bakanı Mehmet Şimşek MÜSİAD’ın İstanbul’da düzenlediği ‘Ekonomi Basını Başarı Ödülleri’ töreninde “Ekonomik krizle ilgili olarak dünyada hafif bir normalleşme süreci başlarsa ki sinyallerini alıyoruz, Türkiye’deki toparlanma süreci hızlı olur” dedi.
MÜSİAD Başkanı Ömer Cihad Vardan da konuşmasında, seçimin bittiğini ve şimdi hizmet yapma zamanı olduğunu belirterek, “Türk halkı siyasi istikrarı bozacak sonucun oluşmasına müsaade etmedi, ancak yapısal değişim  yönündeki beklentilerini sandığa yansıttı” dedi.

 3- Devlet Bakanı Kürşad Tüzmen İstanbul’da Uluslararası Nakliyeciler Derneği Genel Kurulu’nda yaptığı konuşmada, lojistik sektörünün rekabet avantajı sağlayan tek sektör olduğunu belirterek, “Lojistik maliyetleri, her bir ürünün fiyatında ortalama yüzde 20 paya sahip. Bunu akıllı kullanarak maliyetleri aşağı çekmek mümkün” dedi.

 4- Devlet Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış “Türkiye’de Çeviri Eşgüdüm Biriminin Kapasitesinin Güçlendirilmesi için Teknik Yardım Projesi” toplantısında “Biz bir yandan Gümrük Birliği ve AB üyesi ülkelerde yaşayan vatandaşlarımızla, diğer yandan uluslararası örgütlerde giderek artan aktif varlığımızla, AB kurumları içindeki yerimizi çoktan aldık. Türkiye’nin Avrupalı kimliğini kimse sorgulamaya açmasın” dedi.

 5- Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Hilmi Güler Türkiye Atom Enerjisi Kurumu’nun (TAEK) Ankara Sarayköy Nükleer Araştırma ve Eğitim Merkezi’nde yaptığı açıklamada, Türkiye’nin nükleer tarım teknolojisiyle milli tohumları üreten birkaç ülkeden biri durumuna geldiğini söyledi.

 6- Sanayi ve Ticaret Bakanı Zafer Çağlayan Kocaeli’de Taşıt Araçları Yan Sanayicileri Derneği Genel Kurulu’nda yaptığı konuşmada, şubat ayında sanayi üretiminde meydana gelen yüzde 23.7’lik düşüşün, temmuz ve ağustos aylarında pozitif değerlere ulaşacağını söyledi.

 7- Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik gazetecilere yaptığı açıklamada, 1 Mayıs’ın bayram ve tatil günü olması ile ilgili yasa tasarısının Bakanlar Kurulu’nda imzaya açıldığını söyledi.

 8- Dünya Ekonomik Forumu’nun (WEF) yayınladığı ‘Küresel Bilgi Teknolojisi 2008-2009 Raporu’nda Türkiye, basın özgürlüğü alanında 134 ülke içerisinde 106’ncı sırada yer aldı.


                            10 NİSAN 2009

 1- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan Hatay’da halka hitaben yaptığı konuşmada, yerel seçimlerde genel itibarıyla bekledikleri oyu alamadıklarını belirterek “Ama son 30 yıl içerisinde 6,5 yıl üst üste açık ara önde olan bir başka birinci parti yoktur. Biz halkımızın dediğini gayet iyi anlıyoruz” dedi.

2- CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, Adana ve Mersin’de seçimi kazanan CHP’li belediyeleri ziyaret etti. Adana’nın merkez ilçesi Çukurova’da halka hitap eden Baykal, yerel seçimlerden sonra Türkiye’de bir devrin kapandığını belirterek, “Türkiye’de değişim başlamıştır. Biz de yeni bir parti olacağız. Yeni siyasetin yükselen yıldızı CHP’dir” dedi.

3- Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu ve Dış Ticaret Müsteşarlığı işbirliğiyle  düzenlenen ve 80 ülkeden 2 bini aşkın girişimcinin katıldığı ‘Dünya Türk Girişimciler Kurultayı’ İstanbul’da toplandı. Devlet Bakanı Kürşad Tüzmen burada yaptığı konuşmada, kurultayın güçlü bir Türk diasporası kurulmasının önünü açacağını söyledi.

 4- Adli Tıp Kurumu Başkanlığı’na İstanbul Üniversitesi Adli Tıp Öğretim Üyesi Doç. Dr. Cengiz Haluk İnce atandı. Karar, Resmi Gazete’de yayımlandı.

5- TBMM Başkanı Köksal Toptan beraberindeki parlamento heyetiyle  Saraybosna Üniversitesi’ni ziyaret etti. Rektör Prof. Dr. Nevzat Kor okulun faaliyetleri hakkında bilgi vererek, üniversitedeki öğrencilerin yüzde 60-65’inin Türkiye’den geldiğini, YÖK tarafından denkliklerinin kabul edildiğini açıkladı.

6- Ermenistan Cumhurbaşkanı Serj Sarkisyan Rus ‘Vesti’ kanalına yaptığı açıklamada, “Ermenistan ve Türkiye, müzakereleri son aşamasına yaklaşıyor” diyerek, iki ülke ulusal futbol takımlarının 7 Ekim’de karşılaşması öncesinde sınırın açılacağını umduğunu belirtti.

 7- Cezayir’de devlet başkanlığı seçimini Abdülaziz Buteflika üçüncü kez kazandı.

 8- Bolivya Devlet Başkanı Evo Morales, erteleme taktikleriyle seçimlerin zamanında yapılmasını engellemeye çalışmakla suçladığı muhalefeti protesto için açlık grevine başladı. 

      
                             11 NİSAN 2009

1- Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Danıştay üyeliğine, Devlet Malzeme Ofisi Genel Müdürü ve Yönetim Kurulu Başkanı İlyas Arlı’yı atadı.

2- CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, partisinin Meclis grup toplantısı öncesi düzenlediği basın toplantısında, Türkiye’nin Ermenistan ile yaptığı gizli görüşmeler sonrasında sınırın açılacağının ciddi şekilde konuşulmaya başlandığını belirterek,  “Sınırın kapatılması işgale tepkiydi, sınırın açılması ancak işgal sona erdirilirse olur. Azerbaycan’ı kimse kırmamalı” dedi.

3- DSP Genel Başkanı Zeki Sezer, partisinin il ve belediye başkanları toplantısında istifasını açıkladı. Sezer, “Her konuşmamda başarılı olamayanların bulundukları kurumun da ülkenin de önünü tıkamaması gerektiğini söyledim. Bugün genel başkanlıktan istifa ediyorum” dedi. 

            4- Şırnak'ta PKK terör örgütü ve güvenlik güçleri arasında çıkan çatışmada 2 güvenlik görevlisi şehit olurken,  7 terörist ölü olarak ele geçirildi.

5- Azerbaycan’ın İstanbul Başkonsolosu Sayyad Adiloğlu Salahlı Cumhuriyet gazetesine yaptığı açıklamada, Ermenistan ile Türkiye arasındaki gelişmelere ilişkin olarak, “Biz bir millet iki devletsek, meydana gelen olaylar ekonomik ve siyasi çıkarlarımıza darbe vurursa biz buna kayıtsız kalamayız. Hele de kardeş dediğimiz Türkiye’den böyle bir girişim olunca biz daha çok sarsılırız” dedi.   

 
                                         12 NİSAN 2009

1- Türk Silahlı Kuvvetleri, Tunceli’de PKK’lı teröristleri etkisiz hale getirmek için 3 bin askerin katılımıyla geniş kapsamlı “Bahar Operasyonu” başlattı.

2- DSP Genel Sekreteri Süleyman Yağız, Zeki Sezer’in istifasıyla boşalan Genel Başkanlık görevini, olağanüstü kurultaya kadar eski milletvekili Saffet Başaran’ın yürüteceğini söyledi.

3- SP Genel Başkanı Numan Kurtulmuş İstanbul’da partisinin genişletilmiş divan toplantısında yaptığı konuşmada, partisinde genel başkan ya da liderlik sorunu bulunmadığını belirterek “Sayın Necmettin Erbakan’ın da böyle bir amacı yoktur. Kendisinin değerli fikirlerinden her zaman yararlanacağız” dedi.

4- DİSK Genel Başkanı Süleyman Çelebi yeni sendikalar yasa tasarısına ilişkin Cumhuriyet gazetesine yaptığı açıklamada, yeni yasanın ILO sözleşmesinin kriterlerine uygun olarak hazırlanmasını istediklerini belirterek, Türkiye’de 28 iş kolu olduğunu ve bu sayının 18’e düşürülmesini, güçlü sendikacılığın önünün açılmasını istediklerini kaydetti.

5- İtalya’da meydana gelen depremin ardından arama kurtarma çalışmalarına son verilirken, ölü sayısı 294’e yükseldi.

6- Tayland’da dün hükümet karşıtı protestocuların Asya Zirvesi’nin yapılacağı binayı basması ve zirvenin iptal edilmesinin ardından olağanüstü hal ilan edildi. Başbakan Abhisit Vejjajiva, zirvenin iptal edilmesine ve hükümetin küçük düşmesine neden olan protestoculara karşı yasal işlem başlatılacağını bildirdi.

                13 NİSAN 2009
                     
 1- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Nazım Ekren, Devlet Bakanı Mehmet Şimşek ve Maliye Bakanı Kemal Unakıtan düzenledikleri basın toplantısında, küresel ekonomik kriz nedeniyle yenilenen hedeflerini açıkladı.
2009 yılında Türkiye ekonomisinin yüzde 3.6 daralacağının hedeflendiği belirten Başbakan Yardımcısı Ekren, bu daralmada özel yatırım ve özel tüketim harcamalarındaki  gerilemenin belirleyici olacağını, 2010 yılından itibaren ise küresel şartların düzelmeye başlamasıyla birlikte ekonominin toparlanma süreceğine gireceğini söyledi.
Bakan Şimşek de yaptığı açıklamada, IMF ile görüşmelere yeniden başlama süresi konusunda bir tarih olmadığını belirterek, “Ancak çok uzak değil” dedi.

            2- Devlet Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış Today’s Zaman gazetesine yaptığı açıklamada, Türkiye'nin AB üyeliğine karşı olanların sayısının az olduğunu ve bu muhaliflerin entegrasyonu engelleme çabalarının, sadece tarihin dipnotları olacağını söyledi.

 3- DSP’de, yerel seçimlerde CHP İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Kemal Kılıçdaroğlu’nu destekledikleri gerekçesiyle Disiplin Kurulu’na sevk edilen 5 milletvekilinden İstanbul Milletvekili Ahmet Tan partiden ihraç edildi. Diğer milletvekilleri ise uyarı cezası aldı.

 4- Ergenekon Soruşturması kapsamında 18 ilde 83 noktada eşzamanlı olarak gerçekleştirilen operasyonlarda yaklaşık 60 kişi gözaltına alındı.

 5- TÜSİAD’ın hazırladığı “İttifakın Yeniden Yapılandırılması: Türkiye-ABD İlişkilerinde Yeni Dönem Türkiye Perspektifi” başlıklı rapor, ABD’nin başkenti Washington’daki Brookings Enstitüsü’nde  tanıtıldı. Türkiye’nin ABD’ye yatırımlarıyla ilgili özel bir birim kurması önerilen raporda, ABD’nin Türk şirketleriyle ortak girişimleri desteklemesi istendi. 

                             14 NİSAN 2009
     
 1- Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Bahreyn’e hareketinden önce Esenboğa Hava Limanı’nda gazetecilerin gündeme ilişkin sorularını yanıtladı. Başbakan Erdoğan “Türkiye donmuş sorunların çözülmesini istiyor. Ermenistan’la aramazdaki meseleler konuşulurken diğer yandan da Azerbaycan ile Ermenistan arasındaki sorunların çözümü için çaba sarf ediliyor. Bölgede hiç görülmediği kadar hareketlilik söz konusudur” dedi.

 2- TBMM Başkanı Köksal Toptan Ankara Halide Edip Adıvar İlköğretim Okulu’nda düzenlenen şiir dinletisi etkiliğinde, Ergenekon soruşturması konusuna değinerek “Yargıya güvenilmesi gerekir. Elbette gözaltına alınanlar toplumun çok yakından tanıdığı bildiği isimler olunca ilgi de haklı olarak çoğalıyor. Ama olay bir yargı süreci içerdiği için, şu aşamada yapılabilecek fazla bir yorum olduğu kanaatinde değilim” dedi.

 3- Genelkurmay Başkanı Orgeneral İlker Başbuğ Harp Akademileri Komutanlığı’nda yaptığı ‘Yıllık Değerlendirme’ konuşmasında, Türk Silahlı Kuvvetleri’nin (TSK) yapılan anketlerde her zaman en güvenilir kurum olarak başta yer almasına karşın onun itibarını sarsmayı amaçlayan önyargılı yaklaşımlar bulunduğunu belirterek, “Demokratlık kisvesi altında TSK’yı yıpratmak amacıyla sistematik muhalefet yapılması her şeyden önce demokrasimizi geliştirmeyecektir” dedi.
  
           4- CHP Genel Başkanı Deniz Baykal partisinin Meclis grup toplantısında Ergenekon soruşturmasında son göz altılara değinerek, “Bu uygulamalar, hiç şüphe yok bir darbedir. Darbe, sadece tankla, topla, silahla, üniformayla yapılmaz. Bu bir AK Parti darbesidir. Ama daha da acısı bir savcılık darbesidir” dedi.

           5- MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli partisinin TBMM grup toplantısında “Herkes adalete güvenmeli ve hukuki süreçlerin sonuçlarını soğukkanlılıkla beklemelidir. Ancak, bu süreçlerin zamana yayılarak sürekli gündemde tutulmaması, adil yargılama ilkesine uygun olarak bir an önce tamamlanması da toplumsal güven ve huzur açısından büyük önem taşımaktadır. Beklentimiz, suç ve suçluyu tasnif ederken masum olabilecek insanların haysiyetlerini incitecek davranışlardan uzak durulması, adli uygulamaların elbette ki hukuka uygun ve ancak insani ölçüleri de dikkate almasıdır” dedi.

          6- DTP Genel Başkanı Ahmet Türk partisinin Meclis grup toplantısında yaptığı konuşmada, DTP genel başkan yardımcılarının gözaltına alındığı operasyon emrini Başbakanın verdiğini belirterek, “Operasyonlar DTP’nin seçim başarısına tahammülsüzlüğün açık göstergesidir. Bedeli ne olursa olsun, büyük mücadelemizi sürdürmeye devam edeceğiz” dedi.

          7- ABD’de bulunan TÜSİAD Başkanı Arzuhan Doğan Yalçındağ başkent Washington'daki Brookings Institution’da düzenlenen "Türk-Amerikan ilişkileri" raporunun tanıtıldığı toplantıda "Hükümetin gerçeklerle yüzleşmekte isteksiz davranması ve yerel seçimler yüzünden, ekonomik program oluşmasına ilişkin ciddi çabalar ertelendi. Bu arada sınai üretim düştü ve işsizlik yüksek seviyelere tırmandı. Şimdi hükümetin, IMF ile üç yıllık bir anlaşma imzalamasını bekliyoruz" dedi.

                                   
 
                             15 NİSAN 2009


 1- TBMM Başkanı Köksal Toptan Azerbaycan’dan gelen bir grup kadın milletvekilini kabul etti. Görüşmede milletvekilleri, Türkiye-Ermenistan sınır kapısının açılacağına yönelik söylemlerden duydukları kaygıyı dile getirdi. Türkiye-Ermenistan ilişkilerindeki normalleşme çabalarının zaman zaman yanlış anlaşıldığını belirten Başkan Toptan, “1 milyon Karabağlı yerlerinden edilerek, hayatta kalmaya çalışacak, biz Ermenistan sınır kapısını açacağız, böyle bir şey olmaz” dedi.

 2- CHP Genel Başkanı Deniz Baykal partisinin MYK toplantısında yaptığı konuşmada, “Ergenekon davası hukuki değil siyasidir. Bu dava AK Parti karşıtlarını korkutma ve sindirme davasıdır. Buna karşı hep beraber mücadele etmeliyiz. AB büyükelçilerine davadaki haksızlıkları anlatacağız” dedi.

 3- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Nazım Ekren GAP Yüksek İstişare Toplantısı dolayısıyla bulunduğu Şanlıurfa’da gazetecilere yaptığı açıklamada, genel bir teşvik sistemi yerine, bölgesel ve sektörel teşvik sistemine ilişkin çalışmaların tamamlandığını söyledi.

 4- Adalet Bakanı Mehmet Ali Şahin İstanbul’da Aydın Üniversitesi’nin düzenlediği ‘1. Uluslararası Müzakereci Demokrasi Sempozyumu’nun ardından gazetecilerin Ergenekon soruşturmasına yönelik sorularını değerlendirdi. Hukuk devleti olan Türkiye’de kuvvetler ayrılığı ilkesinin esas alındığını belirten Bakan Şahin, yürütme, yasama ve yargının ayrı ayrı erkler olduğunu söyledi.

 5- Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik Türkiye gazetesine yaptığı açıklamada, küresel ekonomik krizin sebep olduğu işsizliğin etkilerini azaltmak için mesleki eğitime ağırlık vereceklerini belirterek, 150 bin kişiyi mesleki eğitimden geçirmeyi hedeflediklerini söyledi.

 6- Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay İzmir Ticaret Odası’nda düzenlenen bir toplantıda, turizm sezonunu uzatmak için okulların 24 Eylül tarihinde açılacağını söyledi. AB müktesebatı çerçevesinde alkollü içkilerde bazı vergilerin kaldırıldığını ve azaltıldığını da belirten Bakan Günay, “Düzenlenen kampanya ile iç turizme erken rezervasyon yaptıranlar, yabancı turistlerin yararlandığı olanaklardan hatta daha fazlasından yararlandırılacak” dedi.

 7- TÜİK, Hanehalkı İşgücü Anketi 2009 Ocak sonuçlarına göre işsiz sayısının geçen yılın aynı dönemine göre 1 milyon 59 bin kişi artarak 3 milyon 650 bin kişiye, işsizlik oranının ise yüzde 11.5’dan yüzde 15.5’e yükseldiğini açıkladı.

 8- DİSK, KESK, TMMOB, TBB, sendika ve meslek örgütleri 1 Mayıs’ı Taksim’de kutlamaya kararlı olduklarını açıkladı.

 9- Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı, “DTP Genel Başkanı Ahmet Türk ile Diyarbakır Milletvekili Selahattin Demirtaş’ın TBMM’de 24 Şubat 2009’daki grup toplantısında Kürtçe konuşarak, Siyasi Partiler Yasası’nı ihlal ettikleri” iddiasıyla yapılan suç ihbarı üzerine başlatılan soruşturmada takipsizlik kararı verdi.

 10- Balıkesir 9. Ana Jet Üssü’nden havalanan F-16 uçağı Bursa’nın Mustafakemalpaşa ilçesi yakınlarında düştü. Kazada Pilot Üsteğmen Fatih Korçam şehit oldu.

 11- Medeniyetler İttifakı İkinci Forumu dolayısıyla İstanbul’da bulunan Suriye Dışişleri Bakanı Velid Muallim Cumhuriyet gazetesine yaptığı açıklamada, ABD Başkanı Barack Obama’nın verdiği mesajları olumlu bulduğunu belirterek, “Bu gündemin pratiğe nasıl aktarılacağını, İsrail’deki sağcı hükümetle ilişkilerin nasıl olacağını görmek gerekir” dedi.

 12- ABD’nin Ankara Büyükelçisi James Franklin Jeffrey İstanbul’da 13 ülkeden yaklaşık 700 öğrencinin katılımıyla gerçekleştirilen Uluslararası Model BM Konferansı’nda yaptığı konuşmada, “Önümüzdeki 60-70 yıl boyunca dış politikada karşımıza çıkacak en önemli konu, dünya kaynakları olacak” dedi.

 13- Bahreyn’de bulunan Cumhurbaşkanı Abdullah Gül Ulusal Meclis’te yaptığı konuşmada, ABD Başkanı Barack Obama’nın Türkiye ziyaretinde verdiği mesajların, dünyada bir iyimserlik havası estirdiğini belirterek, “Bu çerçevede Arap ve İslam dünyasının kendi tezlerini bölünmeden seslendirmesinin tam zamanıdır” dedi.
 Türk-Bahreyn İş Konseyi toplantısına da katılan Cumhurbaşkanı Gül,  iki ülke arasında gerçekleştirilen ziyaretlerin siyaset ve güvenlik alanlarının yanı sıra ekonomik konuları da kapsadığını belirterek, ekonomik ilişkilerin geliştirilmesinde özel sektöre de büyük görevler düştüğünü söyledi.

 14- Bulgaristan’da bulunan Devlet Bakanı Kürşad Tüzmen, ‘Türkiye-Bulgaristan Ticari Ekonomik İşbirliği Semineri’nde yaptığı konuşmada, iki ülkenin ticaret hacminin daha da artırılması için, ticarete ve transit geçen Türk TIR’larına çıkarılan engellerin bir an önce kaldırılması gerektiğini söyledi.

 15- Irak Cumhurbaşkanı Yardımcısı Tarık el-Haşimi El-Hurra televizyonuna yaptığı açıklamada, PKK’nın Irak ve Türkiye’nin çıkarlarına zarar verdiğini belirterek, “Ya PKK işini bitirmeliyiz ya da Türkiye’nin bölgede askeri üs kurmasına izin verip dağların temizlenmesine fırsat tanımalıyız” dedi.

 16- Rusya Devlet Başkanı Dmitriy Medvedev ‘Novaya’ gazetesine verdiği demecinde, Rus halkının yaşam düzeyinin yükselmesi karşılığında demokrasiden vazgeçmeye hazır olduğu görüşüne katılmadığını söyledi.

               16 NİSAN 2009

                             
 1- Cumhurbaşkanı Abdullah Gül Azerbaycan’dan gelen bir grup kadın milletvekilini kabul etti. Görüşmede milletvekilleri, Türkiye-Ermenistan sınır kapısının açılacağına yönelik söylemlerden duydukları kaygıyı dile getirdi. Cumhurbaşkanı Gül yaptığı açıklamada, Türkiye ve Azerbaycan’ın merhum Cumhurbaşkanı Haydar Aliyev’in de dediği gibi “Bir millet, iki devlet” olduğunu hatırlatarak, “Azeri kardeşlerimiz rahat olsun. Bizim isteklerimiz yerine getirilmeden sınır kapısı açılmayacak” dedi.

 2- Adalet Bakanı Mehmet Ali Şahin TBMM’de gazetecilerin sorularını yanıtladı. Bakan Şahin, TCK’nın etkin pişmanlıkla ilgili maddesinin hala yürürlükte olduğunu belirterek, mevcut kanunda yeni bir düzenlemenin şu an için gündemlerinde bulunmadığını söyledi.

 3- Tarım ve Köyişleri Bakanı Mehmet Mehdi Eker 1. Kütahya Tarım, Hayvancılık, Seracılık ve Süt Endüstrisi Fuarı’nın açılışında yaptığı konuşmada, “Destek ve teşvik vermek suretiyle fazla sütün sanayici tarafından süt tozuna çevrilmesini teşvik ediyoruz. Başlangıç için 30 milyon lira kaynak ayrıldı” dedi.

 4- Sanayi ve Ticaret Bakanı Zafer Çağlayan Bitkisel Yağ Sanayicileri Derneği Genel Kurulu’nda yaptığı konuşmada, gerek IMF, gerek diğer uluslararası kuruluşlardan sağlanacak kaynakların öncelikle KOBİ ve sanayicilere aktarılacağını söyledi.

 5- Merkez Bankası Para Politikası Kurulu, Durmuş Yılmaz başkanlığında toplandı. Toplantının ardından yapılan açıklamada, “Uluslararası kredi piyasalarındaki sorunlar devam etmekte, küresel ekonomiye ilişkin göstergelerde henüz somut bir iyileşme gözlenmemektedir. Bu çerçevede iktisadi faaliyetteki toparlanmanın zaman alacağı ve enflasyon üzerindeki aşağı yönlü baskıların süreceği düşünülmektedir” denildi.

 6- Merkez Bankası ve TÜİK, Tüketici Güven Endeksi’nin mart ayında, bir önceki aya göre yüzde 1.04 oranında artarak  74.77’ye ulaştığını açıkladı.

 7- Ermenistan’da bulunan Dışişleri Bakanı Ali Babacan başkent Erivan’da düzenlenen Karadeniz Ekonomik İşbirliği (KEİ) Dışişleri Bakanları toplantısında yaptığı konuşmada, KEİ’nin bölgedeki en kapsayıcı ve istikrarlı ekonomik işbirliği örgütü olduğunu belirterek, işbirliğinin geliştirilmesi gerektiğini söyledi.
 Bakan Babacan, Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov ve Azerbaycan Dışişleri Bakan Yardımcısı Mahmud Mammad Guliyev ile de ikili görüşmeler yaptı.

 8- ABD’de bulunan KKTC Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat, Dışişleri Bakanı Hillary Clinton ile görüşmesinin ardından düzenlediği basın toplantısında, gerek ülkede, gerekse ülke dışında meydana gelebilecek değişikliklerin, Kıbrıs’ı etkileyebileceğini ifade ettiklerini belirterek, 2009 sonuna kadar çözüm taleplerini ve sebeplerini de Clinton’a ilettiklerini söyledi.

 
                                                                                                            17 NİSAN 2009

1- TBMM Başkanı Köksal Toptan, gazetecilerin Ergenekon soruşturmasına ilişkin sorularını yanıtladı. Başkan Toptan, Ergenekon soruşturmasıyla ilgili savcıların yöntemini eleştirerek “Çok rahat ulaşılabilecek, rahat ifadesi alınabilecek kişilerle ilgili daha farklı yöntemler uygulanabilirdi” dedi.

2- CHP Genel Başkanı Deniz Baykal İzmir’in Selçuk ilçesi ve Aydın’da belediyeleri ziyaret etti. Ergenekon soruşturmasını eleştiren Baykal  “Ergenekon’a yayın yasağı yok. Deniz Feneri’ne var” dedi.

3- Genelkurmay Başkanlığı’nın internet sitesinde, Genelkurmay Başkanı Orgeneral İlker Başbuğ’un İstanbul’daki konuşmasında yer verdiği, Atatürk’ün “Türk Milleti” tanımına ilişkin yorumlar hakkında, bu tanımdan ‘Türkiyelilik’ gibi tanımlara ulaşılabileceğini düşünmek ve bu şekilde değerlendirmeler yapmanın konuyu saptırmak anlamına geleceği belirtilerek “Ulus-devlet yapısı içinde, bu şekildeki düşüncelerin yeri olamaz” denildi.

4- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Nazım Ekren bir televizyon programında yaptığı açıklamada, işsizlikle ilgili ikinci bir paket düşündüklerini belirterek “Bu paketin 3 bileşeni olacağını varsayıyoruz. Bunlardan bir tanesi; işten çıkarmalardan dolayı işsiz kalan  vatandaşlarımıza işsizlik ödeneğinden yararlanma imkanlarını esnetebiliriz. Hem miktar hem de yararlanabilecekler bakımından esneklik getirebiliriz” dedi.

5- TÜSİAD tarafından Ergenekon soruşturması ile ilgili yapılan açıklamada,  “Soruşturma müddetince yaşanan olayların, toplumda soruşturmaya yönelik belli bir şüphe uyandırdığını ve bu şüphenin en başta yargı erkinin saygınlığını aşındırabileceğini düşünüyoruz” denildi.

6- Ergenekon soruşturması kapsamında mahkemeye sevk edilen ve aralarında Başkent Üniversitesi Rektörü Mehmet Haberal’ın da bulunduğu 8 kişi, çıkarıldıkları nöbetçi mahkeme tarafından tutuklandı.

7- Türkiye’nin çeşitli illerinde “terör örgütü PKK’nın şehir yapılanmasına” yönelik olduğu gerekçesiyle bir çok kentte düzenlenen operasyonlarda, aralarında DTP İstanbul İl Başkanı Halil Aksoy’un da bulunduğu çok sayıda kişi gözaltına alındı.

8- ABD ziyaretinin ardından İstanbul’a dönen KKTC Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat, ABD Dışişleri Bakanı Hillary Clinton ile yaptığı görüşmenin son derece yararlı olduğunu belirterek, “Kıbrıs Türk tarafı olarak bütün dünyaya kanıtladığımız Kıbrıs meselesindeki çözüm duruşumuzu, ABD’nin gördüğünü ve bunu takdir ettiğini bir kere daha görmüş olduk” dedi.

9- Rusya’da, Devlet Başkanı Dmitri Medvedev ile görüşen Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev, Rusya-Azerbaycan gaz işbirliğinde yeterli gelişme sağlandığını söyledi.

                18 NİSAN 2009
                     
 1- CHP Genel Başkanı Deniz Baykal Genel Merkez’de düzenlenen toplantıda 29 Mart seçim sonuçlarını değerlendirdi. Baykal, “Seçimde ortaya çıkan tablo, Türkiye’de yeni bir siyasi dönemin açıldığını ortaya koymuştur. Sosyal demokrat belediyecilik, şeffaf saydam bir belediyecilik olmak durumundadır. Belediyeciliği kapalı kapılar arkasında sürdürülen bir faaliyet olmaktan çıkarmalıyız” dedi.

 2- Devlet Bakanı Egemen Bağış İstanbul’da Venedik Sarayı’nda düzenlenen Türkiye-İtalya Medya ve Ekonomik Forumu’nda yaptığı konuşmada, Türkiye’nin AB müzakereleri sürecinden asla vazgeçmeyeceğini belirterek, şu ana kadar 33 faslın 10’unun açılmış olduğunu ve ancak birinin kapatılabildiğini söyledi.
 Foruma katılan Devlet Bakanı Mehmet Şimşek ise  yaptığı konuşmada, “Küresel krizle ilgili olarak çok uzun bir süredir panik seviyesinde riskten uzaklaşma söz konusu iken, son 1-2 aydır hafif de olsa bir toparlanma var gibi. Ama  krizden çıkıyoruz demek için çok erken” dedi.

 3- TCDD Genel Müdürü Süleyman Karaman Trabzon Sanayici ve İşadamları Derneği’nde yaptığı açıklamada, en önemli hedeflerinin Karadeniz Bölgesi’ni GAP ve Ortadoğu’ya bağlamak olduğunu söyledi.

 4- Tarım ve Köyişleri Bakanı Mehmet Mehdi Eker Antalya’da düzenlenen Dünya Bakliyat Konfederasyonu Toplantısı’nda yaptığı konuşmada, “Kırsal kalkınma faaliyetlerini destekliyoruz. Bununla ilgili olarak 59 projeye destek verdik. 2008 yılında ülkenin genel ekonomik büyümesinin yüzde 1.2 olmasına karşın tarımdaki büyümenin 4.2 olması, Türkiye’nin genel ekonomik seviyesini olumlu etkiledi” dedi.

 5- Cem Vakfı Başkanı Prof. Dr. İzzettin Doğan, Vakıf tarafından düzenlenen ‘Tarihten Bugüne Alevilik Sempozyumu’nda yaptığı konuşmada, “Alevi’nin Sünni’yi, Sünni’nin de Alevi’yi anlaması gerektiğini belirterek, “Aleviliğin dışlanması ülke güvenliğini tehdit eder” dedi.
 Sempozyuma MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli de katıldı.

 6- Bulgaristan’daki temaslarını tamamlayan Devlet Bakanı Kürşad Tüzmen yurda dönerken uçakta gazetecilere yaptığı açıklamada, “Bulgaristan-Türkiye hattı enerji konusunda önemli. Türkiye, Afrika gazını hidrokarbon kaynaklarını Avrupa’ya taşırken Bulgaristan’ı kullanmak ve kara ulaşımında uygulanan kotaların kaldırılmasını ister” dedi.

 7- BM Genel Sekreteri’nin Kıbrıs Özel Danışmanı Alexander Dewner Kıbrıs TV’de yayınlanan bir programda, müzakere masasındaki Türk ve Rum liderlerin karşı karşıya kaldığı ve cevap bulması gereken önemli sorunlardan birinin mülkiyet konusu olduğunu söyledi.
 

                                          19 NİSAN 2009

1- Adalet Bakanı Mehmet Ali Şahin, MHP Mersin Milletvekili Behiç Çelik’in soru önergesine verdiği yanıtta “Ermenilerden özür diliyoruz“ kampanyası başlatanların AB’den para aldığı iddiasına ilişkin herhangi bir soruşturma olmadığını söyledi.

 2- Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay, Ergenekon soruşturmasında son gözaltılarla ilgili yaptığı yazılı açıklamada “Soruşturmanın asıl hedefinin; ülkemizde demokrasiye karşı kurulan tuzaklar, Türkiye’yi yeniden bir askeri müdahale ortamına sürüklemek için yapılan provakosyanlar, bu amaca yönelik terör eylemleri ve hatta cinayetler olduğu asla unutulmamalı” dedi.

3- 45. Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Turu’nda, Güney Afrikalı Daryl Imprey şampiyon oldu.

4- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan Almanya’nın Hannover kentinde Türk sivil toplum örgütü temsilcileriyle bir araya geldi. Almanya’da yaşayan Türklerin Alman vatandaşı olmaları konusunda çekinmemelerini isteyen Başbakan Erdoğan, “Alman vatandaşlığına geçmekte tereddüt etmeyin. Vatandaşlık almanın hakların teşkilini garanti edeceğini unutmayın” dedi.

5- KKTC’de yapılan erken genel seçimlerde, yüzde 44.01 oy alan Derviş Eroğlu liderliğindeki Ulusal Birlik Partisi tek başına hükümet kurmaya hak kazandı. Eroğlu, AB’ye karşı olmadıklarını ve Rum kesimi ile yürütülen müzakerelerin devamından yana olduklarını açıkladı.

6- AB’nin 2009 yılına ait “Terörizm Durum ve Eğilimler Raporu-TESAT” yayımlandı. Raporda, terör örgütü PKK’nın eylemlerinin düşük öneme sahip olduğu ve terörist saldırı sayılmadığı belirtildi.

7- Irak Devlet Başkanı Celal Talabani yaptığı açıklamada, “PKK’nın silah bırakması bu örgütün teslim olacağı anlamına gelmez, siyasi sürecin başlaması anlamına gelir. Eğer PKK silahla devam edecekse bunu gidip kendi ülkelerinin topraklarında yapsınlar” dedi.

 8- Afganistan Devlet Başkanı Hamid Karzai, ülkedeki ABD ve NATO komutanından, uluslararası güçlerin neden olduğu sivil kayıplar konusunda açıklama talep etti.

9- ABD ve İsrail, Cenevre’de yapılacak olan BM’nin Irkçılıkla Mücadele Konferansı’nı, sonuç bildirisi taslağında İsrail’e yönelik eleştiriler yer aldığı gerekçesiyle boykot edeceklerini açıkladılar.

               20 NİSAN 2009
                              20 NİSAN 2009

 1- Cumhurbaşkanı Abdullah Gül 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı nedeniyle Türkiye’ye gelen 59 ülke temsilcisini Çankaya Köşkü’nde kabul etti. Cumhurbaşkanı Gül kabulde yaptığı konuşmada, 23 Nisan’ın sadece Türk çocuklarının değil, bütün dünya çocuklarının da bayramı olduğunu belirterek, “Atatürk’ün büyük vizyonu sadece Türkiye’ye bağımsızlık kazandıran değil, aynı zamanda çocukları, gelecek nesilleri ve dünya çocuklarını düşünen yapıya sahip olduğunu da göstermektedir” dedi.
 Heyet, TBMM Başkanı Köksal Toptan ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan tarafından da kabul edildi. 

 2- Bakanlar Kurulu Başbakan Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında toplandı. Devlet Bakanı, Başbakan Yardımcısı ve Hükümet Sözcüsü Cemil Çiçek toplantının ardından gazetecilerin sorularını değerlendirdi. Başbakan Yardımcısı Çiçek, “Kuvvetler ayrılığı gereği herkes kendi işini yapacak. Sıfatınız ve konumuz ne olursa olsun bu kurallara uyma konusunda kimsenin bir imtiyazı, bir ayrıcalığı yoktur” dedi.
KKTC’de yapılan genel seçimlere de değinen Başbakan Yardımcısı Çiçek, “Bu seçimler demokrasinin ne kadar kurumsallaştığını, standardının yüksek olduğunu, bütün dünyaya ispat etmiştir” dedi. 
Ermenistan ile gelinen noktanın yanlış anlaşıldığını da ifade eden Başbakan Yardımcısı Çiçek, Ermenistan veya başka bir ülkeyle temaslarda Azerbaycan’ı üzecek adım atmanın ve Yukarı Karabağ sorunu çözülmeden Ermenistan ile iyi komşuluk ilişkilerinin tesis edilmesinin mümkün olamayacağını söyledi.
 Merkez Bankası Başkanı Durmuş Yılmaz da toplantıda yaptığı sunumda, “2009’da kamu kesimi borçlanma gereksiniminin belirgin olarak yükselmesi, para politikası kararlarının iktisadi faaliyet üzerindeki olumlu etkilerini zayıflatabilir” dedi.

 3- Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay İstanbul’un ‘Sur-u Sultani’ olarak bilinen, Topkapı Sarayı, Gülhane Parkı ve Sirkeci Garı’nı da içine alan tarihi yarımadada yapılacak düzenlemeleri Milliyet gazetesine değerlendirdi. Bakan Günay, Ara İrini ve Ayasofya’da  gelişigüzel sergi ve konser yapılmasına izin vermeyeceklerini söyledi.

 4- Fransa Dışişleri Bakanı Bernard Kouchner RTL radyosuna yaptığı açıklamada, “Türkiye’nin AB üyeliğine karşı değilim. Ancak, Ankara’nın NATO Zirvesi’ndeki tavrından sonra bunu artık daha fazla sorguluyorum” dedi.

 5- KKTC’de genel seçimi kazanan UBP Genel Başkanı Derviş Eroğlu Milliyet gazetesine verdiği demeçte, Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat’ın Güney Kıbrıs Rum Ymentimi (GKRY) ile müzakere sürecine devam edeceğini, ancak Rum tarafına mahkum olacak bir adım atılmayacağını söyledi.
 Cumhurbaşkanı Talat da gazetecilere yaptığı açıklamada, UBP’nin kuracağı hükümetin, halkın çözüm vizyonunu sürdürmesi halinde bir sorun yaşamayacağını kaydetti.

 6- OECD Genel Sekreteri Angel Gurria Çin’de yaptığı açıklamada, hükümetlerin ekonominin canlanması için hazırladığı trilyonlarca dolarlık teşvik paketlerinin işlemeye başladığını, ancak dünya ekonomisinin 80 yılda gördüğü en kötü durgunluk döneminden çıkması için daha fazlasını yapmaları gerektiğini söyledi.

21 NİSAN 2009

 1- Cumhurbaşkanı Abdullah Gül Lübnan Cumhurbaşkanı Mişel Süleyman’ı Çankaya Köşkü’nde kabulünün ardından düzenlenen basın toplantısında, Türkiye’nin Lübnan’a sivil ve askeri katkılarının devam ettiğini, eğitim ve sağlık sektöründe de yardımların yoğunlaştırıldığını söyledi. 7 Haziran’da yapılacak seçimler için gözlemci gönderileceğini de açıklayan Cumhurbaşkanı Gül, Filistin sorunu ve bölge konuları üzerinde görüş alışverişinde bulunduklarını kaydetti.
 Süleyman da görüşmede, Filistin halkının topraklarına dönme gibi meşru haklarının göz ardı edilmemesi konusunda fikir beyan ettiğini söyledi. Süleyman bir soru üzerine, "Mısır ile Hizbullah arasındaki bu anlaşmazlık konusunda bir çözüme varılması hepimizin hedefidir. Bölgenin bütün ülkelerinin hedefi müşterektir. Mısır'da güvenliğin sağlanması için konuları mantık çerçevesinde çözmemiz ve sükuneti sağlamamız gerekir" dedi.
 Süleyman, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’la da bir araya geldi.

2- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, İsveç Başbakanı Fredrik Reinfeldt’i kabulünün ardından düzenlenen basın toplantısında, 30 yıl aradan sonra İsveç’i ziyaret eden ilk “Türkiye Cumhuriyeti Başbakanı’ olduğunu anımsatarak Reinfeldt’in iade-i ziyaretinin anlamlı olduğunu söyledi. Bir gazetecinin sorusunu yanıtlayan Başbakan Erdoğan, Anayasa değişikliği konusunda bir hazırlıklarının bulunduğunu ve bunu TBMM'ye sunacaklarını söyledi. Reinfeldt da “Türkiye, Avrupa’ya aittir. Avrupa içinde önemli bir ülkedir” ifadelerini kullanarak, Türkiye’nin stratejik önemde olduğunu kaydetti.
Reinfeldt, Konya’nın Kulu ilçesini de ziyaret etti.

3- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan AK Parti Meclis grup toplantısında yaptığı konuşmada, 23 Nisan tarihinin ülke ve millet için son derece önemli olduğunu belirterek, milli egemenlik kavramını hala içine sindirmeyi kabullenemeyen, değersizleştirmek ya da aşındırmak isteyen yaklaşımların olduğunu söyledi.
Ermenistan ile ilgili temasları da değerlendiren Başbakan Erdoğan, AK Parti’nin Azerbaycan’a bakışının belli olduğunu, bunu istismar etmeye yeltenmenin çirkin bir davranış olduğunu ifade etti. KKTC’deki seçimler konusuna da değinen Başbakan Erdoğan, seçimlerin Ada’da çözümün sağlanmasına yönelik sürece destek olmasını temenni ettiklerini kaydetti.

 4- CHP Genel Başkanı Deniz Baykal partisinin Meclis grup toplantısında yaptığı konuşmada, “Ergenekon Türkiye’yi tutsak almak için planlanmıştır, ama inşallah tarihteki Ergenekon efsanesinde olduğu gibi Ergenokon Türkiye’nin çıkış yolu olacaktır. Umutsuzluktan, karanlıktan, baskıdan, zulümden çıkış noktası olacaktır” dedi.

 5- Devlet Bakanı Kürşad Tüzmen, Mardin’de düzenlenen Türk Girişim ve İş Dünyası Konfederasyonu toplantısında yaptığı konuşmada, Doğu ve Güneydoğu Anadolu Bölgeleri’nde yer alan sınır illerinden vergi alınmaması gerektiğini söyledi. Ekonomik kriz nedeniyle Türkiye'nin son 3 aylık ihracatında yüzde 32 azalma olduğunu ifade eden Bakan Tüzmen, buna karşın Doğu ve Güneydoğu bölgelerinde ihracat artışı olduğunu kaydetti.
 TÜSİAD Başkanı Arzuhan Doğan Yalçındağ da, “İstihdama yönelik alınan bir dizi önlemin yanı sıra yeni politikalar geliştirmek gerekli. Aksi takdirde işsizlik daha da katılaşacak ve mücadele zorlaşacak” dedi.

 6- Maliye Bakanı Kemal Unakıtan, Finlandiya Başbakan Yardımcısı ve Maliye Bakanı Jykri Katainen ve beraberindeki heyetle yaptığı görüşmenin ardından gazetecilerin sorularını yanıtladı. Bakan Unakıtan, TÜSİAD'ın vergi denetimlerinin siyasallaştığı yönündeki iddialarına ilişkin bir soru üzerine bu tür suçlamaların zaman zaman yapıldığını, ancak Maliye Bakanlığı'nın politik düşüncelerle hareket etmediğini ve etmeyeceğini söyledi.

7- Çevre ve Orman Bakanı Veysel Eroğlu Antalya’da gerçekleştirilen Hükümetler Arası İklim Değişikliği Paneli (IPPC) öncesinde düzenlediği basın toplantısında, iklim değişikliğiyle mücadele çalışmaları çerçevesinde hidrojenin, büyük şehirlerde toplu taşımalarda kullanılması için ciddi bir çalışma olduğunu belirterek, uygulamanın İstanbul'da başlatılacağını belirtti. Bakan Eroğlu panelde yaptığı konuşmada ise, IPPC 4. değerlendirme raporunda da belirtildiği üzere, Türkiye’nin iklim değişikliğinden en fazla etkilenecek Akdeniz Havzası’nda yer aldığını söyledi.
 Panel Başkanı Rajendra Pachuari da yaptığı konuşmada “Sera gazı emisyonlarının sınırlandırılması için teknolojiden ve onun uygulamalarından daha fazlası lazım” dedi.

 8- MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli partisinin Meclis grup toplantısında yaptığı konuşmada, kuruluşunun 89. yıl dönümünü kutlayacak olan TBMM’nin “demokrasinin, milli devletin ve geleceğin en büyük güvencesi” olduğunu söyledi.
 KKTC’deki seçim sonuçlarını da değerlendiren Bahçeli, seçimlerin Kıbrıslı Türkler için demokrasi ve siyasi olgunluk sınavı olduğunu belirtti.

 9- TÜİK, Yaşam Memnuniyeti Araştırması sonuçlarını açıkladı. Buna göre, 2008 yılında hane halklarının yüzde 14.6’sı ayni ya da nakdi yardım aldı. Yardımlar hane halkının yüzde 59.4’üne akraba, komşu ve benzeri yakınlar, yüzde 29.8’ine Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Teşvik Fonu ve yüzde 21.4’üne de belediyeler tarafından sağladı.

 10- Diyarbakır 4. Ağır Ceza Mahkemesi, Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Baydemir ve Batman Belediye Başkanı Necdet Atay’ı, terör örgütü PKK’lılardan “gerilla” diye söz ettikleri gerekçesiyle 10’ar ay hapisle cezalandırdı.

 11- Türkiye-AB Troykası Dışişleri Bakanları Toplantısı, Çek Cumhuriyeti'nin başkenti Prag'da başladı. Türkiye’yi Dışişleri Bakanı Ali Babacan ile Devlet Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış’ın temsil ettiği toplantının ardından düzenlenen basın toplantısında konuşan AB Komisyonu’nun Genişlemeden Sorumlu Üyesi Olli Rehn, Türkiye’nin AB’ye katılım sürecini desteklediklerini söyledi.

                22 NİSAN 2009

                          
 1- Cumhurbaşkanı Abdullah Gül 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı dolayısıyla yayımladığı mesajında, “Dünyada yaşanan gelişmelerden kaynaklanan bazı sıkıntılar ortaya çıksa da inancım şudur ki; Türkiye tüm problemlere hep birlikte göğüs gererek, küresel bir güç olma yolunda kararlılıkla ilerleyecektir” dedi.
 TBMM Başkanı Köksal Toptan da mesajında, “TBMM, 89 yıl önce bugün açılarak, milli mücadelemizi başarıya ulaştırmış ve milletimizin başının eğdirilmeyeceğini bir defa daha bütün dünyaya göstermiştir” dedi.
 Gün nedeniyle Başbakan Recep Tayyip Erdoğan da bir mesaj yayımladı.

 2- TBMM Başkanı Köksal Toptan Ankara Altındağ İlköğretim Okulu’nu ziyareti sırasında gazetecilere yaptığı açıklamada, sivil toplum kuruluşlarının anayasa değişikliği konusunda önerileri olduğunu belirterek, “Bir uzlaşma komisyonu, toplumun bu kesimlerini dinlemek suretiyle bir çalışma yaparsa Türkiye’nin ihtiyacı olan önemli bir anayasa değişikliği gerçekleşebilir” dedi.

 3- Anayasa Mahkemesi Başkanı Haşim Kılıç başkanlığındaki heyet 47. kuruluş yıl dönümü nedeniyle Anıtkabir’i ziyaret etti. Başkan Kılıç Anıtkabir Özel Defteri’ne, “Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin bölünmez bütünlüğü ile vatandaşların hak ve özgürlüklerinin güvencesi olmaya devam edeceğiz” yazdı.

 4- Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan yazılı açıklamada, “Türkiye ile Ermenistan, İsviçre arabuluculuğunda, ikili ilişkilerini normalleştirmek, karşılıklı saygı çerçevesinde geliştirmek ve bu suretle tüm bölgede barış, güvenlik ve istikrarı ileri götürmek amacıyla yoğun çaba göstermektedirler. İki taraf, bu süreçte somut ilerleme ve karşılıklı anlayış sağlamış ve ikili ilişkilerinin her iki tarafı da tatmin edecek şekilde normalizasyonu için kapsamlı bir çerçeve üzerinde mutabık kalmışlardır. Bu çerçevede, bir yol haritası belirlenmiştir” denildi.
 
 5- Milli Savunma Bakanı Vecdi Gönül, özel bir firma tarafından üretilecek 1859 araçlık  ‘Taktik Tekerlekli Araçlar Projesi’nin İzmir’de düzenlenen imza töreninde yaptığı konuşmada, proje ile TSK’nın modernizasyonunun hedeflendiğini belirterek, araçların üretiminde yerli katkının yüzde 70’lerde olacağını ve bunun yüzde 25’inin KOBİ’lere iş payı olarak verileceğini söyledi.

 6- Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik TBMM’de gazetecilere yaptığı açıklamada, istihdama katkı amacıyla geçici iş yaratma, mesleki eğitim ve işsizlik ödeneğine hak kazananların işini kaybetmeleri halinde primlerinin İŞKUR tarafından ödenmesini içeren bir çalışma yaptıklarını söyledi.

           7- 1 Mayıs'ın ‘Emek ve Dayanışma Günü’ adıyla tatil edilmesini öngören kanun tasarısı TBMM Genel Kurulu’nda kabul edildi.
      
 8- DTP milletvekilleri, birçok ilde parti yöneticilerine yapılan operasyonları TBMM Genel Kurulu’nda oturma eylemi yaparak protesto etti. Eyleme ÖDP İstanbul Milletvekili Ufuk Uras da destek verdi.

 9- TİM Başkanı Mehmet Büyükekşi İstanbul’da düzenlediği basın toplantısında, “Cumhuriyetimizin 100’üncü yılına denk gelen 2023’te 500 milyar dolarlık ihracat hedefi için yeni bir yol haritası çıkaracağız” dedi.

 10- Fransa’nın başkenti Paris’te bulunan Devlet Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış düzenlediği basın toplantısında, Türkiye’nin AB’ye üyelik sürecinde zamanın Türkiye’nin lehine işlediğini söyledi.

 11- IMF’nin yayımladığı ‘Dünyanın Ekonomik Görünümü Raporu’nda, Türkiye için 2009 yılında ekonominin yüzde 5.1 küçüleceği öngörüsünde bulunuldu.

 12- ABD Dışişleri Bakanı Hillary Clinton Temsilciler Meclisi Dış İlişkiler Komitesi’nde yaptığı konuşmada, Türkiye ve Ermenistan liderlerinin, paylaşılan acılı geçmiş ile uzlaşma yönünde adımlar attığını belirterek, ilişkilerin normalleşmesi, sınırın açılması yönündeki adımların, trajik tarihle yüzleşmede daha iyi bir ortam yaratacağına inandığını söyledi.

 13- BM, Kerkük konusunda hazırladığı raporu Irak yönetimine sundu. BM’den yapılan açıklamada, bir yılda hazırlanan ve Irak yönetimi için bağlayıcı olmayan raporda, bölgedeki sorunun çözülmesi için dört ayrı seçenek önerildiği belirtildi.

                23 NİSAN 2009
  
                                         
 1- Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı nedeniyle Çankaya İlköğretim Okulu’nda düzenlenen törenin ardından, il ve il dışındaki okullardan gelen 340 öğrenciyi Çankaya Köşkü’nde kabul etti. 

 2- TBMM Başkanı Köksal Toptan 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı nedeniyle 1. TBMM binasında düzenlenen törende yaptığı konuşmada, Atatürk’ün bütün farklılıkları bağımsızlık ve vatanın kurtuluşu için buluşturmayı başardığını belirterek, “Bu başarının sırrı; özgürlük sevdalısı milletimizin tek vücut haline getirilmesi ve milli iradeyi, demokratik olgunluk içinde yaşatabilmesinde saklıdır. Farklılıklara rağmen, vatan söz konusu olduğunda yaşanan kenetlenme ve dayanışma hepimiz için örnek alınmalıdır” dedi.

 3- TBMM Genel Kurulu 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı nedeniyle özel gündemle toplandı.
 TBMM Başkanı Köksal Toptan yaptığı konuşmada, “Meclisimiz, 89 yıl önce olduğu gibi bugün de demokrasimizin kalbi, milletimizin ümit kaynağıdır. Cumhuriyetimizin, demokrasimizin, devletimizin ve millet olarak geleceğimizin en büyük güvencesidir” dedi.
 Başbakan Recep Tayyip Erdoğan yaptığı konuşmada, “Her türlü hukuk dışı teşebbüs, karanlık girişim, TBMM’yi ve demokrasiyi hedef alan her türlü yer altı örgütlenmesi, demokrasi ve hukuk çerçevesinde mutlaka bertaraf edilecektir. Bugün aydınlık bir Türkiye için ter dökmeyenler, cesaret sergilemeyenler, yarın çocuklarımızın  yüzüne bakmakta zorlanırlar” dedi.
 CHP Genel Başkanı Deniz Baykal yaptığı konuşmada, “Milli egemenliğin demokrasiye dönüşebilmesi için bağımsız, güçlü bir yargıya ve hukukun üstünlüğüne ihtiyacı vardır. Yoksa milli egemenlik ve milli irade anlayışı bir liderin hegemonyasına dönüşebilir” dedi.
 MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli yaptığı konuşmada, “Asla hak etmediğimiz insanlık dışı iftiraların, yüzleşme adı altında canlı tutulmaya çalışılması dikkat etmemiz gereken konu olarak tekrar karşımızdadır. Buna fırsat tanımamız ve bu dayatmaları kabul etmemiz asla mümkün değildir” dedi.
 DTP Genel Başkanı Ahmet Türk de konuşmasında, “Yeni bir anayasa ile katılımcı demokratik sistemi oturtmuş bir Türkiye’de ne Kürt sorunu, ne düşünce ve inanç sorunu, ne de gelir adaletsizliği sorunu kalır” dedi.
 
 4- Danıştay 10. Dairesi, 2008 yılı Sosyal Güvenlik Kurumu Sağlık Uygulama Tebliği’nin ayakta tedavide hekim ve diş hekimi muayenesi için özel sağlık kurumlarına başvuran hastalardan ‘katılım payı’ alınmasına ilişkin kısmının yürütmesini durdurdu.

 5- Sanayi ve Ticaret Bakanı Zafer Çağlayan gazetecilere yaptığı açıklamada, Küçük ve Orta Ölçekli Sanayi Geliştirme ve Destekleme Başkanlığı kurulması hakkındaki kanun ile, sadece sanayicilerin değil, bakkal, manav gibi hizmet esnafının da KOSGEB desteklerinden yararlanabileceğini söyledi.

 6- Hak-İş Genel Başkanı Salim Uslu Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Nazım Ekren’e bir mektup göndererek, İşsizlik Sigortası Fonu kaynaklarının amacı dışında kullanılmasına karşı olduklarını bildirdi.

 7- 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı bütün yurtta, KKTC başta olmak üzere Türk Cumhuriyetlerinde ve dış temsilciliklerimizde törenlerle kutlandı.

 8- UEFA Başkanı Michel Platini 20 Mayıs’ta İstanbul’da oynanacak final maçı öncesi UEFA Kupası’nın teslim töreninde yaptığı konuşmada, UEFA Kupası finalinin futbol tutkunu bir ülkede yapılacağını belirterek, “Fantastik bir final olacağını eminim” dedi.  Törene Devlet Bakanı Murat Başesgioğlu da katıldı.

 9- Türk işadamları ile birlikte Libya’da bulunan Devlet Bakanı Kürşad Tüzmen gazetecilere yaptığı açıklamada, Türkiye ile Libya arasındaki teminat mektubu probleminde önemli bir ilerleme kaydettiklerini söyledi.

 10- Türkmenistan’da bulunan Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Hilmi Güler başkent Aşkabat’ta başlayan “Güvenilir ve İstikrarlı Enerjinin Sürdürülebilir Kalkınma ve Uluslararası İşbirliğindeki Rolü” konulu konferansta yaptığı konuşmada, dünya petrol ve doğalgaz kaynaklarının yüzde 70’inin Türkiye’nin çevresindeki ülkelerde bulunduğunu belirterek, “Samsun-Ceyhan boru hattı projesini güçlü biçimde destekliyoruz” dedi.

 11- AB Komisyonu’nun Genişlemeden Sorumlu Üyesi Olli Rehn ile Dış İlişkilerden Sorumlu Üyesi Benita Ferrero-Waldner tarafından yapılan ortak açıklamada, “Türkiye ve Ermenistan arasındaki ilişkilerin normalleştirilmesi yolunda ilerleme sağlanmasını memnuniyetle karşılıyoruz. AB Komisyonu, Türkiye-Ermenistan sınırının açılması dahil her 2 ülkenin ikili ilişkileri normalleştirmeye yönelik diplomatik çabalarını desteklemektedir” denildi.

 12- Güney Kıbrıs Rum Yönetimi (GKRY) lideri Dimitris Hristofyas Yunanistan Başbakanı Kostas Karamanlis ile yaptığı basın toplantısında, Türkiye’nin Rum Kesimi karşısında AB yükümlülüklerini yerine getirmese bile üyelik müzakerelerine karşı veto kullanmayacaklarını açıkladı. 

 13- ABD Temsilciler Meclisi Başkanı Nancy Pelosi Ermeni lobisinin ABD Kongresi’nde düzenlediği toplantıda yaptığı konuşmada, ABD’nin Ermeni soykırımını tanıma zamanının çoktan geldiğini söyledi.

                             24 NİSAN 2009

                   
1- Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Enerji Zirvesi nedeniyle Bulgaristan’a hareketinden önce Esenboğa Hava Limanı’nda gazetecilerin sorularını yanıtladı. Cumhurbaşkanı Gül,  Türkiye- Ermenistan arasında yürütülen görüşmelere ilişkin bir soru üzerine, Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev’le bu konuda bir çok kez konuştuklarını belirterek “İkimizin de anlayışı şu: yapılan çalışmalar her iki ülkenin çıkarına yapılan çalışmalardır. O açıdan herhangi bir sorun yok” dedi.

2- Anayasa Mahkemesi Başkanı Haşim Kılıç kuruluş yıldönümü ve yeni hizmet binasının açılış töreninde yaptığı konuşmada, demokratik anayasaların en önemli işlevinin, siyasi iktidarı etkili bir şekilde sınırlandırmak suretiyle bireyin hak ve özgürlüklerini korumak olduğunu söyledi. Ergenekon soruşturmasıyla yeniden gündeme gelen yargıyı yönlendirme çabalarına da dikkat çeken Başkan Kılıç, “Yargı kararı olmadan suçlu ilan edilen insanların onurları yok edilmektedir. Bu bir insanlık suçudur” dedi.
Törene katılan Başbakan Erdoğan da yaptığı konuşmada, Anayasa Mahkemesi’nden siyasi partilere, Yargıtay ve sivil toplum örgütlerine varıncaya kadar geniş bir toplumsal kesimde acil bir anayasal düzenleme ve anayasal alanda yenilenme, güncellenme taleplerinin doğduğunu belirterek “Mevcut yapının değiştirilmesinin, en başta Anayasa Mahkemesi açısından olumlu sonuçlar doğuracağı çeşitli vesilelerle ifade edilmektedir” dedi.
Törene, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ve yüksek yargı organları başkan ve temsilcileri katıldı.

3- Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik TBMM Genel Kurulu’nda Türkiye Öğrenci Meclisi’nin açılışında yaptığı konuşmada, dünyada ekonomik kriz, Türkiye’de işsizlik sorunu yaşandığını vurgulayarak, gençlerin karamsarlığa kapılmamalarını, Türkiye’de genç nüfusun harekete geçmesi halinde hiçbir gücün Türkiye’nin karşısında duramayacağını ifade etti.

4- Çanakkale Kara Savaşları’nın 94. yıl dönümü nedeniyle Gelibolu Yarımadası’nda törenler düzenlendi. İkinci Kolordu Komutanlığı’nın ev sahipliğinde gerçekleştirilen törene katılan Avustralya Dışişleri Bakanı Stephen Smith, Gelibolu’nun, Avustralya ve Yeni Zelanda için kalıcı ve güçlü bir sembol olduğunu belirtti.

5- Azerbaycan Savunma Bakanı Korgeneral Sefer Abeyev, Milli Savunma Bakanı Vecdi Gönül’ü ziyaret etti. Abeyev daha sonra Genelkurmay Başkanı Orgeneral İlker Başbuğ, TBMM Başkanı Köksal Toptan ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ile görüştü.

6- ABD Başkanı Barack Obama, Ermenilerin soykırım savlarının yıldönümü olarak kabul edilen 24 Nisan dolayısıyla yayımladığı yazılı açıklamada, soykırım ifadesini kullanmadan 1915 olaylarını ‘Büyük Felaket’ olarak tanımladı.

7- NATO, Uluslararası Af Örgütü’nün 1999’da Sırbistan televizyonunun bombalanması olayını üstlenmesi yönündeki talebini reddetti. Örgüt yayımladığı bildiride, 16 sivilin ölümüne neden olan NATO bombardımanını “savaş suçu” olarak nitelendirdi.
 
                25 NİSAN 2009
                                    
 1- Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, 1 Mayıs’ın “Emek ve Dayanışma Günü” adıyla tatil edilmesini öngören kanunu onayladı.

 2- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan İstanbul’un Eyüp ilçesine bağlı Göktürk beldesinde yapımı tamamlanan ‘Odayeri Çöp Gazından Elektrik Enerjisi Üretim Tesisi’nin açılış töreninde yaptığı konuşmada, “Biz çevreci bir iktidarız. Bizden önceki iktidarlar Kyoto Protokolü’nü imzalamamışlardı. Biz o cesareti gösterip imzayı attık” dedi.

 3- ABD Başkanı Barack Obama’nın 1915 olaylarıyla ilgili olarak “Büyük Felaket” nitelemesinin ardından; Enerji Zirvesi nedeniyle Bulgaristan’da bulunan Cumhurbaşkanı Abdullah Gül,  “1915 yılında yüz binlerce Türk ve Müslüman hayatını kaybetti. Dolayısıyla hayatını kaybeden herkesin acısının paylaşılması gerekir” dedi.
 Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, “Tarihi araştırmak, tarihçilerin işidir. Normalleşme sürecini gölgede bırakacak açıklamalardan kaçınmak lazım. Hiçbir siyasetçinin verdiği söz veya geleceğine yönelik yatırım için ülkelerarası barışı gölgeleyecek açıklamalar yapmaması gerekir” dedi.
 CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, “Obama soykırım dememiştir ama Ermenistan ve Ermeni diasporasının terminolojisiyle, Ermenice bu iddiaları yerine getirmiştir” dedi.   MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, Obama’nın Ermenice soykırım yerine geçen ‘Büyük Felaket’ ifadesini kullanarak, 1915 olaylarını Ermenistan gibi ‘soykırım’ olarak gördüğünü açıkça ortaya koyduğunu söyledi.
 Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada da, “Daha önceki yıllarda olduğu gibi ABD Başkanı Barack Obama da ‘Ermeni Anma Günü’ vesilesiyle yazılı bir açıklama yapmıştır. Söz konusu açıklamada yer alan bazı ifadeleri  ve 1915 olaylarıyla ilgili tarih yorumunu kabul etmemiz mümkün değildir” denildi.

 4- Çanakkale Savaşları’nı Anma ve Kara Zaferi’nin 94. yıl dönümü etkinlikleri çerçevesinde Genelkurmay Başkanlığı ve YÖK Ulusal Öğrenci Konseyi’nin işbirliğiyle düzenlenen “Ata’nın İzinde 57. Alay Yürüyüşü” Birinci Ordu Komutanı Orgeneral Ergin Saygun’un katılımıyla gerçekleşti.
 Öte yandan Gelibolu Yarımadası Tarihi Milli Parkı’nda sabah saatlerinde şafak ayini ile başlayan Anzak törenleri, Avustralya ve Yeni Zelanda anıtında gerçekleştirilen törenlerle sona erdi.

 5- IMF ve Dünya Bankası toplantıları nedeniyle ABD’de bulunan Devlet Bakanı Mehmet Şimşek başkent Washington’da düzenlenen Rumi Forum’un ardından gazetecilerin sorularını yanıtladı. Türkiye’nin küresel krize karşı tedbirler aldığını belirten Bakan Şimşek, “Ekonomik toparlanma yalnızca Türkiye’nin değil, tüm dünya ülkelerinin aldığı tedbirlerle sağlanır” dedi. Bakan Şimşek ayrıca, IMF ile 3 yıllık bir stand-by programı üzerinde çalışmaların devam ettiğini de kaydetti.

 6- ABD’de bulunan G-7 ülkeleri Maliye Bakanları, başkent Washington’da bir araya geldi. Yapılan ortak açıklamada, en önemli amaçlarının her ülkede bankaların tekrar borç vermeye başlaması olduğu belirtilerek, “İş imkanları ile büyümeyi yeniden tesis etmek ve bu büyüklükteki bir krizin tekrarlanmaması için ortak hareket etmeyi taahhüt ediyoruz” denildi.


                                                                                                            26 NİSAN 2009

1- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, AK Parti 50. Genişletilmiş İl Başkanları Toplantısı’nda yaptığı konuşmada, hükümet olarak sandıktan çıkan bütün başkanlara eşit mesafede olduklarını belirterek “Başkanların temel görevleri; adaleti sağlamak ve insanların hayat standardını yükseltmektir” dedi.

2- TBMM Başkanı Köksal Toptan, İstanbul’da Dolmabahçe Sarayı Sanat Galerisi’ndeki bir serginin açılışında, ABD Başkanı Barack Obama’nın 1915 olaylarıyla ilgili ‘büyük felaket’ sözlerini eleştirerek “Bu tür açıklamalar, Türkiye ile Ermenistan arasında gerçekleştirilmeye çalışılan normalleşme sürecine ciddi şekilde olumsuz etki yapar” dedi.

3- Resmi ziyaret nedeniyle Türkiye’ye gelen ABD Genelkurmay Başkanı Oramiral Michael Mullen, Genelkurmay Başkanı Orgeneral İlker Başbuğ ve Genelkurmay İkinci Başkanı Orgeneral Hasan Iğsız’la bir araya geldi. Ziyarette, terörle mücadelede iş birliği ile Irak ve Afganistan konuları ele alındı.

4- Adalet Bakanı Mehmet Ali Şahin, AK Parti 50. Genişletilmiş İl Başkanları Toplantısı’nda bir gazetecinin, “telefon dinlemelerle ilgili ciddi bir endişe var” sözleri üzerine “70 milyon değil, 70 bin vatandaşımızın telefonlarının dinlendiğini biliyoruz. Bunun 12 bin 800’ü ise herhangi bir suç unsuruna rastlanmadığı için imha edilmiştir. Bunların tamamı Cumhuriyet savcılarının talebi üzerine yargı kararıyla yapılan dinlemelerdir. Bunun dışında herhangi bir dinleme yasal olarak mümkün değildir. Bunların delil olma durumu da söz konusu değildir” dedi.

5- Sanayi ve Ticaret Bakanı Zafer Çağlayan, MHP Kütahya Milletvekili Alim Işık’ın yazılı soru önergesine verdiği yanıtta,  küresel ekonomik krizin Türkiye’deki etkilerini azaltmak için bugüne kadar 53 tedbir alarak uygulamaya koyduklarını bildirdi. Bakan Çağlayan, krizle birlikte finansa erişimde sıkıntı yaşandığını, reel sektörün ve dış ticaretin olumsuz etkilendiğini, büyümenin aşağı doğru revize edildiğini söyledi.

6- Meksika Sağlık Bakanı Jose Angel Cordova, ülkede 13 Nisan’dan beri domuz gribinden öldüğü sanılan kişi sayısının 86 olduğunu açıkladı. Domuz gribi sebebiyle başkent Meksiko’da okul, müze, kütüphane ve devlet tiyatroları kapatıldı. Vaka sayısı 20’ye yükselen ABD’de olağanüstü hal ilan edildi. Virüs Kanada, İskoçya, Yeni Zelanda ve İspanya’da da görüldü.

7- İran Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinejad Amerikan ABC televizyonuna yaptığı açıklamada, ABD ile önkoşulsuz görüşmelere hazır olmadıklarını belirterek “Görüşmelerin iyi belirlenmiş bir çerçevesi olmalı. Gündem net olmalı” dedi.

8- ABD Dışişleri Bakanı Hillary Clinton, Lübnan’da Devlet Başkanı Mişel Süleyman ile görüşmesinin ardından yaptığı açıklamada, Suriye ile varılacak anlaşma uğruna Lübnan’ı gözden çıkarmayacaklarını, haziran ayında sandık başına gidecek olan Lübnan halkının, dış müdahaleler olmadan tercihini yapabilmesi gerektiğini söyledi.


                            27 NİSAN 2009

 1- Cumhurbaşkanı Abdullah Gül Yeni Zelanda Genel Valisi Sir Anand Satyanand’ı Çankaya Köşkü’nde kabul etti. Cumhurbaşkanı Gül kabulün ardından düzenlenen basın toplantısında, “Ulusların ilk kez savaş meydanlarında tanışmalarının ileride dostluğun temelini oluşturabileceklerinin tarihteki ilk ve tek örneği, Çanakkale Savaşları’dır” dedi. Satyanand da yaptığı konuşmada, Yeni Zelanda-Türkiye ilişkilerinin son derece sağlam temeller üzerinde yükseldiğini söyledi.

 2- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan İstanbul’da düzenlenen 9. IDEF Uluslararası Savunma Sanayi Fuarı’nın açılışında yaptığı konuşmada, “NATO üyeliğinde 57. yılına ulaşan Türkiye, içinde bulunduğumuz coğrafyada bir istikrar unsuru olarak yer almakta ve uluslararası toplumun huzur ve refahına çok önemli katkılar sağlamaktadır” dedi.
 Açılışa Genelkurmay Başkanı Orgeneral İlker Başbuğ ve Milli Savunma Bakanı Vecdi Gönül de katıldı.

 3- Türkiye ile Kuveyt arasında askeri alanda iş birliğine dair mutabakat muhtırası, Genelkurmay Başkanı Orgeneral İlker Başbuğ ile Kuveyt Genelkurmay Başkanı Korgeneral Fahd Alameer tarafından İstanbul’da imzalandı.

 4- Devlet Bakanı Kürşad Tüzmen Türk-İran İş Forumu’nda yaptığı konuşmada, İran’la önümüzdeki 5 yılda 20 milyar dolar ticaret hacmine ulaşma hedeflerinin olduğunu ve  iki ülke arasındaki ticaretin ulusal para birimiyle yapılması gerektiğini söyledi. Mirkazımi de, lira ve riyal ile ticarette batıdaki sorunlardan korunulabileceğine işaret ederek, demir yolları, gemicilik ve ortak araştırma projelerinin oluşturulabileceğini söyledi.
 Forumda,  iki ülke arasında ‘Tercihli Tarife Protokolü Anlaşması’ imzalandı. 

 5- Sağlık Bakanlığı Temel Sağlık Hizmetleri Genel Müdürü Seracettin Çom gazetecilere yaptığı açıklamada, Meksika’da ortaya çıkan domuz gribine yönelik tedbirler çerçevesinde, uluslararası hava trafiğine açık olan Ankara ve İstanbul’daki havalimanlarına giriş çıkışlarda sağlık kontrolü uygulaması başlattıklarını söyledi.
 Öte yandan Dünya Bankası, griple mücadele için Meksika’ya 25 milyon dolar kredi açtı.

 6- TBMM Anayasa Komisyonu Başkanı Burhan Kuzu Türkiye gazetesine yaptığı açıklamada, “Anayasa değişikliğini referanduma götürecek çoğunluğumuz var. Ancak ekonomik kriz olduğu için buna sıcak bakmıyoruz” dedi.

 7- Emniyet güçleri İstanbul’da 60’a yakın ev ve işyerine sabaha karşı baskın düzenlendi. Bostancı’da bir hücre evine düzenlenen baskında bir emniyet amiri ile bir sivil öldü, bir kameraman ve 7 polis de yaralandı. 6 saat süren çatışmada 1 terörist ölü olarak ele geçirildi.

 8- Türkiye’de bulunan BAE Federal Ulusal Konseyi Başkanı Abdülaziz Abdullah El Ghurair, Maliye Bakanı Kemal Unakıtan tarafından kabulünün ardından yaptığı açıklamada, Türkiye’de birçok alanda yatırım düşündüklerini belirterek, bunların başında tarım, turizm ve gayrimenkulun geldiğini söyledi.

 9- IMF ve Dünya Bankası toplantıları nedeniyle ABD’de bulunan Devlet Bakanı Mehmet Şimşek başkent Washington’daki Brookings Enstitüsü’nde yaptığı konuşmada, “IMF’ye AB’ye katılım öncesi plana göre yenilenmiş makro hedefleri ve mali çerçeveyi de içine alan kapsamlı bir program sunduk. Buna önemli yapısal reformları da ekledik. Şimdi karşı taraftan yanıt bekliyoruz” dedi.

 10- Dünya Bankası’nın Avrupa ve Orta Asya’dan Sorumlu Başkan Yardımcısı Shigeo Katsu ABD’nin başkenti Washington’da gazetecilere yaptığı açıklamada, Türkiye’nin, mevcut küresel krizi fırsat bilerek, bazı yapısal reformları gerçekleştirmesi  halinde çok güçlü bir ekonomi haline geleceğini söyledi.


28 NİSAN 2009

 1- Milli Güvenlik Kurulu (MGK) Cumhurbaşkanı Abdullah Gül başkanlığında Çankaya Köşkü’nde toplandı. MGK Genel Sekreterliği’nden yapılan açıklamada, ''Toplantıda, ülke güvenliğini etkileyen iç ve dış gelişmeler ele alınmış, terörle çok yönlü mücadelenin demokrasi ve hukukun üstünlüğü ilkeleri temelinde sürdürüleceği vurgulanmıştır. Irak ile ilişkilerimiz ve bu çerçevede Irak'tan kaynaklanan terör ile mücadelede gelinen aşama bütün boyutlarıyla değerlendirilmiştir. Ülkemizin enerji arzı güvenliği, siyasi, stratejik ve diplomatik veçheleriyle ele alınmıştır. Afganistan'da yürütülmekte olan Uluslararası Güvenlik Yardım Kuvveti Harekatına yapılabilecek ilave katkılar görüşülmüştür” denildi.
 
 2- CHP Genel Başkanı Deniz Baykal partisinin Meclis grup toplantısında yaptığı konuşmada, ABD Başkanı Barack Obama’nın 24 Nisan mesajında 1915 olaylarını ‘büyük felaket’ olarak nitelendirdiğini belirterek, “Bu açıklama yapılmış ancak Ermenistan’la ilişkilerimiz düzelmemiştir ama Azerbaycan ile ilişkimiz bozulmaya başlamıştır” dedi.

          3- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Cemil Çiçek İsrail’in Milli Günü nedeniyle düzenlenen resepsiyonda, gazetecilerin Anayasa değişikliği ile ilgili sorularını değerlendirdi. Anayasa değişikliği meselesinin bir Meclis aritmetiği meselesi olmadığına ilişkin en az 20-25 defa açıklama yaptığını belirten  Başbakan Yardımcısı Çiçek,   geniş bir mutabakatla değişikliğin yapılmış olmasının anayasaları daha uzun ömürlü ve kalıcı kılacağını söyledi.
  
4- Tarım ve Köyişleri Bakanı Mehmet Mehdi Eker, gazetecilere yaptığı açıklamada, Rusya ile yaş sebze meyve ihracatı konusunda ek memorandum imzalandığını belirterek, bundan sonra ihracatta bir sorun yaşanması durumunda, ülkeye değil, hata yapan firmaya yaptırım uygulanacağını söyledi.

5- Sanayi ve Ticaret Bakanı Zafer Çağlayan Bursa’da düzenlenen Türkiye Sanayisine Sektörel Bakış: Otomotiv Sanayi Konferansı’nda yaptığı konuşmada, ÖTV indirimi ve kısa çalışma ödeneği gibi önlemlerin kriz sürecinde, sektöre önemli katkılar sağladığını söyledi.
 TÜSİAD Başkanı Arzuhan Doğan Yalçındağ da yaptığı konuşmada,  “Dünya  krizi aştıktan sonra canlı ve acımasız bir rekabet Türkiye’yi bekliyor olacak. Verimliliği arttıracak reformlara devam etmeliyiz. Kriz ortamından çıkmak için IMF destekli bir makro-ekonomik program yapılmalı” dedi.

 6- Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Hilmi Güler Harp Akademileri Komutanlığı tarafından İstanbul’da düzenlenen “Enerji Güvenliğinde Ortak Çözüm Arayışları” konulu sempozyumda, enerjinin dış politika şemsiyesinin alt birimi iken bu gün o şemsiyenin üstünde bir oluşum oluşturduğunu ve ekonomiyi yönlendiren dominant bir vasıf kazandığını söyledi. Türkiye'nin Nabucco Projesi’yle yeni bir stratejik yolculuğa çıktığını belirten Bakan Güler, ''Nabucco Projesi mutlaka bitecek. Zamana karşı yarış içindeyiz” dedi.

 7- MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli partisinin Meclis grup toplantısında yaptığı konuşmada, ABD Başkanı Barack Obama’nın sözde Ermeni soykırım iddiaları ile ilgili yaptığı “büyük felaket” tanımının Ermeni literatüründe, Nazilerin Yahudi soykırımını anlatan “holokost” sözcüğünün karşılığı olduğunu ileri sürdü.

 8- DTP Genel Başkanı Ahmet Türk partisinin Meclis grup toplantısında, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’dan randevu isteyerek, “Gelin konuşalım, Kürt sorunu nasıl çözülür, tartışalım. Parlamentonun rüştünü ispatlaması için imkan yaratalım” dedi.

 9- DİSK, KESK, TTB ve TMMOB heyetleri Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ve TBMM Başkanı Köksal Toptan tarafından kabul edildi. Kabulde, sendikaların 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü’nü Taksim’de kutlama talebinde bulundukları belirtildi.

 10- İstanbul Bayrampaşa Cezaevi’nde 2000’de düzenlenen ‘Hayata Dönüş Operasyonu’nun ardından 167 tutuklu ve hükümlü hakkında açılan dava, zaman aşımı nedeniyle düştü.

 11- ABD’de bulunan Devlet Bakanı Mehmet Şimşek, Türk Amerikan İş Geliştirme Konseyi tarafından New York’ta düzenlenen toplantıda yaptığı konuşmada, dünyada kredi mekanizmasının etkin bir şekilde çalışmadığına işaret ederek, bunun Türkiye gibi yükselen pazarları etkilediğini, bu yüzden IMF, Dünya Bankası ya da bölgesel bankaların, dünyadaki büyümenin motoru olan Türkiye gibi ülkeleri daha fazla desteklemeleri gerektiğini söyledi.

 12- Belçika’da bulunan Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev başkent Brüksel’de AB Komisyonu Başkanı Jose Manuel Barroso ile görüşmesinin ardından düzenlenen basın toplantısında, “Türkiye ile Ermenistan arasında üzerinde anlaşıldığı söylenen yol haritasında çeşitli çelişkiler var. Karabağ sorunu, iki taraf arasında oluşturulan yol haritası ile bağlantılı mı değimli sorusuna cevap arıyoruz” dedi.


                29 NİSAN 2009
                               
 
 1- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan AK Parti Genel Merkezi’nde düzenlenen ilçe belediye başkanları toplantısında, 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü’nü kutlamak için İstanbul’daki Taksim Meydanı’nda ısrar eden sendikaları provokasyon konusunda uyararak, “Biz artık 1 Mayıs’larda kardeşlik ve dayanışma görüntülerine şahit olmak istiyoruz” dedi.
Diyarbakır’da mayın patlaması sonucu 9 askerin şehit edilmesine de değinen Başbakan Erdoğan, “Terörle olan mücadelemiz şüphesiz ki sonuna kadar devam edecek. Bu olay nedeniyle üzüntümüz büyük. Neyin nelerle ilintili olduğu, bağlı olduğu hepsi gün be gün, gün yüzüne çıkıyor” dedi.

2- Genelkurmay Başkanı Orgeneral İlker Başbuğ Genelkurmay Başkanlığı’nda düzenlediği iletişim toplantısında, İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı’nın yürüttüğü soruşturma kapsamında bugüne kadar bulunan 45 adet silahın hiçbirinin TSK’daki envantere kayıtlı olmadığını söyledi. Bedelli askerlik konusuna değinen Orgeneral Başbuğ, terör devam ettiği müddetçe bu konuya herkesin doğru bakması gerektiğini belirterek, her gün şehitler veren bir ülkede parayla askerliğin vatandaşlara izah edilemeyeceğini kaydetti. Orgeneral Başbuğ ayrıca  “TBMM’de yer alan bir grup, siyasi parti olarak gözüküyor. Bu siyasi parti, terör örgütüyle olan ilişkisini, terör örgütüne bakışını açıklığa kavuşturmadan bizim onlarla aynı ortamda olmamız söz konusu değil” dedi.

 3- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Nazım Ekren Bursa’da düzenlenen 1. Uludağ Ekonomi Zirvesi’nde yaptığı konuşmada, bölgesel ve proje bazındaki yeni teşvik sistemiyle, reel sektörün ölçek, finansman sıkıntısı ve stratejik vizyonunu yeniden şekillendirecek bir şirket yapılandırma süreci başlatmak istediklerini söyledi.

 4- Bayındırlık ve İskan Bakanı Faruk Nafız Özak MHP Kütahya Milletvekili Alim Işık’ın soru önergesine verdiği cevapta, “1999’dan bu yana toplam 95 bin 910 yabancı, toplam 86 bin 149 adet ve 63 milyon metrekareye ulaşan büyüklükte taşınmaz satın aldı. Bu satışlardan 2008 sonu itibariyle 2 milyar 370 milyon 800 bin liralık gelir elde edildi” dedi.

 5- Sanayi ve Ticaret Bakanı Zafer Çağlayan ‘Krizden Çıkışta KOBİ Finans Sektörü İşbirliği Paneli’nde yaptığı konuşmada, faizlerin tek haneli rakamlara indiği bir ortamda bankaların indirimi mevduat faizleri ile sınırlı tuttuğunu, ancak yüzde 20-25 gibi oranlara kadar çıkan kredi faizlerine yansıtılmadığını söyledi.

 6- Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay, TÜRSAB, TÜROFED ve THY işbirliğiyle düzenlenen Erken Rezervasyon Kampanyası’nın İstanbul’da düzenlenen tanıtım  toplantısında,  hedeflerinin iç turizmi canlandırmak olduğunu belirterek, “Türk insanının tatil bilincini geliştirmeyi ve bu kriz ortamında ekonomiye katkı sağlamayı amaçlıyoruz” dedi.

 7- DTP Genel Başkanı Ahmet Türk Diyarbakır’ın Lice ilçesi kırsalında mayın patlaması sonucu 9 askerin şehit olmasıyla ilgili olarak yaptığı açıklamada, insan hayatını hedef alan hiçbir şiddeti tasvip etmediklerini belirterek, “Ülkenin sorunlarının bedeli gençlerimize ve çocuklarımıza ödetilmemelidir. Her zamankinden daha fazla demokratik siyaseti öne çıkarma ve siyasete fırsat tanıma sorumluluğu ile karşı karşıyayız” dedi.

 8- ATO Başkanı Sinan Aygün düzenlediği basın toplantısında, hem KOBİ’lere yeni teknolojileri öğretecek, hem de işsiz gençlere KOBİ’lerde iş imkanı sağlayacak bir proje başlattıklarını söyledi.

 9- Diyarbakır’ın Lice ilçesi kırsalında PKK’lı teröristlerin yola döşedikleri mayının patlaması sonucu 2’si uzman çavuş 9 asker ve Hakkari’nin Şemdinli ilçesinde teröristlerin açtığı ateş sonucu 1 asker şehit oldu.

 10- Eski Adalet Bakanı Hikmet Sami Türk’e Ankara’daki özel bir üniversitede bir canlı bomba tarafından saldırı girişiminde bulunuldu. Türk, saldırıdan yara almadan kurtulurken, üniversitede eylem hazırlığında olan ikinci canlı bomba da otobüs terminalinde yakalandı.

  11- Cumhurbaşkanı Abdullah Gül Çek Cumhuriyeti’ne hareketinden önce Esenboğa Hava Limanı’nda gazetecilerin sorularını yanıtladı. Cumhurbaşkanı Gül, “Türkiye ile Azerbaycan ilişkileri herhangi bir iki ülke ilişkilerinin çok ötesindedir. Biz tek millet, iki devletiz” dedi.
Cumhurbaşkanı Gül başkent Prag’da Cumhurbaşkanı Vaclav Klaus ile görüşmesinin ardından düzenlenen basın toplantısında, “Türkiye ile Ermenistan arasındaki normalleşme çalışmaları herhangi bir şekilde Azerbaycan’ın aleyhine çalışmalar değildir” dedi.
           Temsilciler Meclisi Başkanı Miloslav Vlcek ile de bir araya gelen Cumhurbaşkanı Gül’e, Prag Belediye Başkanı Pavel Bem tarafından kentin altın anahtarı verildi.

 13- KKTC Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat, AB Adalet Divanı’nın (ABAD) Kıbrıslı Rum Meletis Apostolides’in KKTC’de bulunan arsası üzerine ev yapan İngiliz çift hakkında Güney Kıbrıs’taki Rum mahkemesinin aldığı kararı, AB ülkelerinin uygulayabileceğine hükmetmesine tepki gösterdi. Cumhurbaşkanı Talat, Orams davasındaki hukuki sürece son noktayı koyacak İngiliz İstinaf Mahkemesi’nin, ABAD gibi Kıbrıs’taki gerçekleri dikkate almayarak bir karar vermesi durumunda, müzakere sürecinin bir daha düzeltilemeyecek şekilde  zedeleneceğini söyledi.

 14- Belçika’da bulunan Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev başkent Brüksel’de Avrupa Politika Merkezi’nde yaptığı konuşmada, Şahdeniz projesinden Türkiye’nin aldığı doğalgazın fiyatının piyasa fiyatı ve sözleşme yükümlülükleri esas alınarak yeniden belirlenmesi gerektiğini söyledi.

                                                                                                         30 NİSAN 2009

                                       
 1- TBMM Başkanı Köksal Toptan Hak-İş Başkanı Salim Uslu’yu kabulünde yaptığı açıklamada, “Biz artık Türkiye olarak, toplum olarak 1 Mayıs denilince akla Taksim veya İstanbul’un ara sokaklarında çatışma gelsin istemiyoruz. 1 Mayıs 2009 bunun için başlangıç olacak” dedi.

 2- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan televizyonlarda yayınlanan “Ulusa Sesleniş” konuşmasında, “Hükümet olarak kriz emarelerinin belirdiği ilk günlerden bu yana gelişmeleri dikkatle izledik, tedbirleri günü gününe aldık, krizi, hem mali hem de psikolojik boyutuyla en iyi şekilde yönetmeye çalıştık. Türkiye, dünya ekonomi otoritelerine göre de krizden en az hasarla çıkabilecek nadir ülkelerden biridir” dedi.
Konuşmasında, Ermenistan ile ilişkiler nedeniyle Türkiye ile Azerbaycan halkı arasındaki ilişkiyi zedelemeye yönelik bazı girişimler olduğunu da belirten Başbakan Erdoğan, “Türkiye Cumhuriyeti’nin Azerbaycan’a, Azerbaycan Hükümeti’ne ve halkına zarar verecek bir girişimin içinde olması mümkün değildir” dedi.

 3- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü nedeniyle yayınladığı mesajında, “Hükümet olarak işçi, memur ve emekçi vatandaşlarımızın sorunlarına çözüm bulmaya, şimdiye kadar olduğu gibi bundan sonra da devam edeceğiz. Emek ve Dayanışma Günü olarak ilan ettiğimiz 1 Mayıs’ın dostluk ve dayanışma havasında, huzur içerisinde geçeceğine inanıyoruz. Bütün zorlukları aşmak ve daha güzel günlere ulaşmak için hepimiz ortak bir duyguda buluşmak, bir ve beraber olmak zorundayız” dedi.

 4- Danıştay İdari Davalar Genel Kurulu, Milli Eğitim Bakanlığı’nın Özel Eğitim Kurumları Yönetmeliği’nde, özel eğitim kurumlarında ‘Atatürk Köşesi’ oluşturulması zorunluluğunu kaldıran düzenlemesinin yürütmesinin durdurulmasına yapılan itirazı reddetti.

 5- Devlet Bakanı Kürşad Tüzmen CNN Türk televizyonuna yaptığı açıklamada, ithalatla ihracatın neredeyse birbirini dengeler hale geldiğini ve ithalattaki düşüşün yüzde 50’lere ulaştığını belirterek, “İlk defa Türkiye, cari işlemler fazlası vereceği bir döneme giriyor” dedi.

 6- Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım, Üçüncü Nesil Mobil İletişim Sistemleri’ne (3G) ilişkin imtiyaz sözleşmelerinin imza töreninde yaptığı konuşmada, 3G ile birçok firmaya iş imkanı sağlanacağını söyledi.

 7- Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik Hak-İş Başkanı Salim Uslu’yu kabulünde yaptığı açıklamada, ekonomik krizin faturasını bir kesime ödetmek gibi bir yaklaşımın söz konusu olmadığını belirterek, devletin imkanları ölçüsünde tüm çalışanlara yönelik bir değerlendirmenin yapılacağını söyledi.

 8- Sanayi ve Ticaret Bakanı Zafer Çağlayan Ankara Sanayi Odası (ASO) Meclis toplantısında yaptığı konuşmada, küresel ekonomik kriz için alınan tedbirlerin etkisini gösterdiğini belirterek, “Artık bundan daha kötüye gidiş olmayacak. Bana göre kriz artık dip yaptı” dedi.

           9- Merkez Bankası Başkanı Durmuş Yılmaz Enflasyon Raporu’nu düzenlediği basın toplantısıyla açıkladı. Yılmaz, güncellenen tahminlerine göre, enflasyonun yüzde 70 olasılıkla; 2009 yılı sonunda orta noktası 6,0 olmak üzere yüzde 4,8 ile 7,2 aralığında, 2010 yılı sonunda ise orta noktası yüzde 5,3 olmak üzere yüzde 3,5 ile 7,1 arasında gerçekleşeceğinin tahmin edildiğini söyledi. Yılmaz, 2011 yılı sonunda ise enflasyonun yüzde 4,9 oranında düşeceğini öngördüklerini kaydetti.

 10- TÜİK, 2008 yılı Küresel Yetişkin Tütün Araştırması sonuçlarına göre, Türkiye genelinde sigara içme oranının kentlerde yüzde 33, kırsal kesimde yüzde 27.2 olduğunu açıkladı.

 11-  Çek Cumhuriyeti’nde bulunan Cumhurbaşkanı Abdullah Gül başkent Prag’da 2. Dünya Savaşı sırasında hayatını kaybeden askerler anısına inşa edilen Meçhul Asker Anıtı’nı ziyaret etti. Türk-Çek İş Konseyi toplantısına da katılan Cumhurbaşkanı Gül burada yaptığı konuşmada, Çek Cumhuriyeti’nin Türkiye’nin AB üyeliğine verdiği destekten memnuniyet duyduğunu söyledi. Cumhurbaşkanı Vaclav Klaus da yaptığı konuşmada, “Türkiye’nin AB üyeliğine tam destek vererek AB’ye girmenizi çok bencilce istiyoruz. Çünkü bu AB’yi ve AB ekonomisini güçlendirecektir” dedi.

 12- WHO, Meksika’da ortaya çıktıktan sonra çok sayıda ülkede de görülen domuz gribiyle ilgili alarm seviyesini, 6 dereceli sıralamada 4’ten 5’e yükseltti ve domuz gribi terimini “H1N1 grip A” olarak değiştirdi.
WHO Sözcüsü Dick Thompson Cenevre’de yaptığı açıklamada, isim değişikliği kararının, tarım sektörü ve BM Gıda Örgütü’nün ‘domuz gribi’ teriminin tüketicileri yanıltacağı ve ülkelerin gereksiz yere domuzları ithaf edilmesi talimatı vereceği kaygısını açıklamasından sonra alındığını söyledi.

 13- Dünyanın çeşitli ülkelerinde 200 farklı sivil toplum örgütü IMF Başkanı Dominique Strauss-Kahn’a gönderdikleri mektupta, IMF’nin anlaşma imzaladığı ülkelerde ücret sınırlaması istemekten vazgeçmesini talep etti. Kahn da mektuba verdiği yanıtta; “Anlaştığımız ülkelerde maaşları sınırlamıyoruz, düşük gelirli ülkelerde sosyal harcamaları korumak ya da artırmak için çalışıyoruz” dedi.

A PHP Error was encountered

Severity: Notice

Message: Undefined index: query

Filename: libraries/Functions.php(679) : eval()'d code

Line Number: 106