13.3.2009
×

Hakkında

Künye

İletişim

                                                                                                                                  1    MART 2009

1- Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, YÖK üyeliğine görev süresi dolan Halis Ayhan’ın yerine, Marmara Üniversitesi Hukuk Fakültesi Öğretim Üyesi ve  Türkiye Diyanet Vakfı İslam Araştırmaları Merkezi Başkanı (İSAM) Prof. Dr. Mehmet Akif Aydın’ı atadı.

             2- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan partisinin Kayseri mitinginde yaptığı konuşmada,  Kayseri'deki büyük değişimi ve gelişmeyi her gördüğünde hem Kayseri, hem Türkiye için umutlarının kat kat arttığını ifade etti.

Daha sonra Gaziantep’teki mitinge katılan Başbakan Erdoğan “Türkiye çok kriz gördü. Umutların tükendiği anda neler başarıldı biliyorsunuz. Bu kriz de geçecek, hiç endişe etmeyin. Seçim sonrası yatırımları getirmek için çalışmaya devam edeceğiz ” dedi.

3- CHP Genel Başkanı Deniz Baykal partisinin Adıyaman mitinginde yaptığı konuşmada, Türkiye’de bir yılda 645 bin kişinin işten çıkarıldığını belirterek, yatırımların durduğunu, büyümenin küçülmeye döndüğünü söyledi.

4- MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli partisinin Mersin mitinginde yaptığı konuşmada, AK Parti iktidarında yurttaşların değil yandaşların zenginleştiğini belirterek “Siz fakirleştiniz, onlar zenginleşti. Siz garibanlaştınız, onlar palazlandı. Artık hakkınıza sahip çıkınız” dedi.

5- TBMM Başkanı Köksal Toptan, Katar Şura Meclisi’nin davetlisi olarak başkent Doha’da temaslarda bulunmak üzere Katar’a gitti.

6- Belçika’nın başkenti Brüksel’de 27 ülkenin devlet ve hükümet başkanlarının katıldığı AB zirvesinde, Macaristan Başbakanı Ferenc Gyurcsany’nin Doğu ve Orta Avrupa ülkeleri için IMF’den istediği 190 milyar euroluk destek paketi reddedildi.

Başkanlığını yaptığı zirve sonunda gazetecilere açıklamada bulunan Çek Cumhuriyeti Başbakanı Mirek Topolonek, kriz sürecinde çözüm üretirken AB’yi ‘doğu ve batı’ diye ayırmayacaklarını, her ülkeyi kendi sorunlarına göre tek tek ele alan bir yaklaşım içinde olacaklarını söyledi.            

Zirvede ayrıca, Fransa Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy’nin sunduğu otomotiv endüstrisini kurtarma paketi kabul edildi.

            7- BM, AB, ABD ve Rusya’nın oluşturduğu Ortadoğu Dörtlüsü özel temsilcisi Tony Blair, İsrail’in saldırılarından sonra yeniden yapılandırılma çabalarını görüşmek amacıyla Gazze Şeridi’ni ziyaret etti.

                                                                                                                                                                                                                                                                                                2 MART 2009

            1- Bakanlar Kurulu Başbakan Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında toplandı. Devlet Bakanı, Başbakan Yardımcısı ve Hükümet Sözcüsü Cemil Çiçek toplantının ardından yaptığı açıklamada, kamuda çalışan sözleşmeli personele yönelik kararnamenin gündeme geldiğini, kararname ile sözleşmeli personel çalıştırılmasına ilişkin esaslarda değişiklik yapıldığını söyledi. Başbakan Yardımcısı Çiçek, Milli Eğitim Akademisi kurulmasına yönelik yasa tasarısının da TBMM’ye sevk edildiğini kaydetti.

            2- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan Etimesgut’ta düzenlenen ‘Ankara-İstanbul Otoyolu’ ağaçlandırma töreninde yaptığı konuşmada, çevreyi göz ardı eden bir sanayileşme anlayışında olmadıklarını belirterek, “Çünkü biz bu günden geleceği şekillendirmenin mücadelesini veriyoruz” dedi.  

            3- Yargıtay Başkanı Hasan Gerçeker CNN Türk televizyonunda yaptığı açıklamada, 2009’a geçen yıldan devreden dosya sayısının 700 bini aştığını belirterek, “Dosyalar 5-10 yılda bitirilemeyecek durumda. Vatandaş adalet aramak için yargıya geliyor. Siz ona iş yoğunluğundan dolayı dosyasının zaman aşımına girdiğini söyleyemezsiniz” dedi.

            4- Devlet Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış Azerbaycan’ın Ankara Büyükelçisi Zakir Hasimov’u kabulünde yaptığı açıklamada, Türkiye’nin AB üyeliğinin bütün Türk dünyasını etkileyeceğini söyledi.

            5- Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik Türkiye gazetesine yaptığı açıklamada, ekonomik krizi aşmaya yönelik önlemlerin kademe kademe uygulamaya alındığını belirterek, CHP Genel Başkanı Deniz Baykal’ın ortaya koyduğu önerilerin bir çoğunun zaten uygulanmakta olduğunu söyledi. 

            6- Sanayi ve Ticaret Bakanı Zafer Çağlayan düzenlediği basın toplantısında, 2009 yılının ilk KOSGEB kredi desteği olan ihracatçı KOBİ’lere kullandırılacak 1 milyar dolar tutarındaki cansuyu kredisi desteğine, ilk gün itibariyle 1.734 KOBİ’nin başvurarak, toplam 300 milyon dolar kredi talep edilğini belirtti.

            7- MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli TÜSİAD Başkanı Arzuhan Doğan Yalçındağ ve beraberindeki heyeti kabulünde yaptığı konuşmada, “2001 krizinde 57. Hükümet, şu ana kadar da uygulanan ekonomik programı IMF ile birlikte oluşturdu. Bu program, Türkiye’nin o krizden bir an önce çıkmasında, içerde ve özellikle uluslararası finans kuruluşları nezdinde güvenin oluşmasında yararlı oldu. AK Parti hükümeti de bu son krize kadar bundan faydalandı. Şimdi de IMF ile anlaşma yapılması krizin atlatılmasında yararlı olabilir” dedi. Yalçındağ da Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ile daha önce yaptıkları görüşmede, IMF ile anlaşılamayan noktaları öğrendiklerinde umutlandıklarını belirterek, “Meclis kapandı.  Anlaşma galiba seçimlerden sonraya kalıyor, bu da çok üzücü” dedi.

            8- TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu 10-11 Nisan 2009’da İstanbul’da gerçekleştirilecek olan ‘Dünya Türk Girişimciler Kurultayı’nın tanıtım toplantısında yaptığı konuşmada, AB çapında faal Türk iş adamlarının sayısının 120 bini aştığını söyledi.

            9- TİM Başkanı Mehmet Büyükekşi Bursa’da düzenlediği toplantıda, şubat ayı ihracatının geçen yılın aynı ayına göre yüzde 35’lik düşüşle 6 milyar 866 milyon dolar olduğunu açıkladı.

            10- Dışişleri Bakanı Ali Babacan Mısır’ın Şarm El Şeyh beldesinde düzenlenen ‘Uluslararası Gazze Konferansı’nda yaptığı konuşmada, “Gazze’de büyük bir insanlık trajedisine şahit olduk. Şimdi yaraları sarma zamanı. Filistin meselesinin çözümü için, BM Güvenlik Konseyi kararları çerçevesinde, birbirinin varlığını tanıyan ve yan yana iki devleti temel alan barış süreci yeniden hayata geçirilmeli. Filistinli gruplar uzlaşmalı ve Gazze’ye uygulanan ambargo da sona erdirilmelidir” dedi.

            BM Genel Sekreteri Ban Ki-moon da “Filistin ekonomisini yeniden canlandırmak için buradayız. Sosyal ve ekonomik programları başlatıyoruz” dedi.

            ABD Dışişleri Bakanı Hillary Clinton ise yardım paketlerinin, Gazze Şeridi’nde sağlık ve eğitim olmadan büyüyen çocukların, gelişmiş ülkelerdeki çocuklarla aynı haklara sahip olduğu düşüncesiyle hazırlandığını söyledi.

            11- Tarım ve Köyişleri Bakanı Mehmet Mehdi Eker Malezya’nın başkenti Kuala Lumpur’da gerçekleştirilen ‘D-8 Tarım Bakanları Konferansı’nda yaptığı konuşmada, “D-8 Ülkeleri Tohum Bankası’nın Türkiye’de kurulması D-8 ülkelerinin ortak çıkarını maksimize edecek bir uygulama olacaktır” dedi.

            12- AB Komisyonu Başkan Yardımcısı Günter Verheugen Alman EPD ajansına yaptığı açıklamada, “Türkiye enerji  ve güvenlik açısından Avrupa için kritik öneme sahip. Ancak, Ankara’ya güvenilir bir çizgi sunamadık. Verdiğimiz tutarsız mesajlar AB’nin samimiyetine gölge düşürdü” dedi.

                                                                                                                                   3 MART 2009

  1- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan partisinin Isparta mitinginde yaptığı konuşmada, “780 bin kilometre kare vatan toprağına hizmet götürmenin mücadelesini veriyoruz. 71,5 milyon vatandaşımızın her birinin elinden tutmaya çalışıyoruz. Başımız dik. Farkımız  budur” dedi.

              Başbakan Erdoğan İstanbul’da Zincirlikuyu-Söğütlüçeşme metrobüs hattının açılış töreninde yaptığı konuşmada ise, başarılı işler yaptıkça bir takım çevreler tarafından sürekli eleştiriye maruz bırakıldıklarını söyledi.

              2- CHP Genel Başkanı Deniz Baykal partisinin Meclis grup toplantısında yaptığı konuşmada, ekonomik krizle ilgili alınması gereken tedbirleri açıkladıklarını, ancak Başbakan Recep Tayyip Erdoğan bundan rahatsız olduğunu belirterek, Türkiye’nin bugünkü tablodan çıkışının ancak milletin kararı ve  iradesiyle  sağlanacağını söyledi.

              3- Devlet Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış, özel bir firma tarafından Antalya'nın Serik ilçesine bağlı Belek beldesinde düzenlenen toplantıda yaptığı konuşmada, ''Bütün dünya ekonomik kriz endişesi yaşarken, Avrupa'da bankacılık sektörüne para enjekte etmek zorunda kalmayan tek ülkeyiz. Türkiye'de bankacılık sektörü geçen yıl 12 milyar doların üzerinde net kâr elde etmiştir. Bu da Türkiye'nin ekonomisinin dayanıklı ve  istikrarlı olduğunu göstermiştir” dedi.

            4- MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli partisinin Çorum mitinginde yaptığı konuşmada, “Türkiye karşı karşıya kaldığı siyasi ortamda çok önemli bir seçim yaşayacak. Ne kadar katılım olursa, seçim o kadar anlam kazanır. Katılımın çok olması, milletin iradesini sandığa yansıtacaktır” dedi.

            5- DSP Genel Başkanı Zeki Sezer partisinin Samsun mitinginde yaptığı konuşmada, insanların kılığı, kıyafeti ve inancı üzerinden siyaset yapılıyor olmasının, problemi çözmek yerine üretmek anlamına geleceğini söyledi.

            6- BBP Genel Başkanı Muhsin Yazıcıoğlu partisinin Sivas mitinginde yaptığı konuşmada, ülkenin ihtiyacı olan birlik ve beraberliği sağlamanın yolunun, her alanda adil olmaktan ve adaletli davranmaktan geçtiğini söyledi.

            7- Katar’da bulunan TBMM Başkanı Köksal Toptan başkent Doha’da düzenlediği basın toplantısında, temasları hakkında bilgi verdi. Başkan Toptan, Türkiye ile Katar arasındaki ikili ilişkilerde herhangi bir sıkıntının bulunmadığını belirterek “Türkiye aracılığıyla bölgenin (körfez ülkeleri) AB'ye, AB'nin de bölgeye taşınmasının sağlanması gerekir. Bunun için Türkiye’nin büyük isteği var” dedi

                                                                                                                                                                                                                                                                                 4 MART 2009

            1- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan partisinin İzmir’in Bergama ilçesinde düzenlenen mitinginde, CHP Genel Başkanı Deniz Baykal’ın işsizlik konusundaki eleştirilerini yanıtladı. Başbakan Erdoğan, işsizliğin sadece Türkiye’nin değil ABD ve Avrupa’nın da sorunu olduğunu söyledi.

2- CHP Genel Başkanı Deniz Baykal Yalova’da partisinin belediye başkan adaylarının tanıtıldığı mitingde yaptığı konuşmada, basının özgür olması ve gerçekleri söylemekten korkmaması gerektiğini söyledi. 

3- MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli partisinin Yozgat mitinginde yaptığı konuşmada, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’a milletvekili dokunulmazlıklarını kaldırması çağrısında bulundu.

4- Merkez Bankası Başkanı Durmuş Yılmaz İstanbul Boğaziçi Üniversitesi’nde düzenlenen “Küresel Kriz, Etkileri ve Para Politikası Uygulamaları” konulu toplantıda yaptığı konuşmada, mali krizin reel sektör üzerindeki etkisinin ne kadar süreceğinin tahmin edilememekle birlikte, iktisadi faaliyetteki gerilemenin önümüzdeki dönemde de süreceği ve toparlanmanın uzun zaman alacağının düşünüldüğünü söyledi.

5- TÜSİAD Başkanı Arzuhan Doğan Yalçındağ, beraberindeki heyetle birlikte CHP Genel Başkanı Deniz Baykal’ı ziyaret etmesinin ardından gazetecilerin gündeme ilişkin sorularını yanıtladı. 2009’da ekonomiyi nasıl gördüklerine dair bir soruyu değerlendiren Yalçındağ, yanlış analizler yapıldığını ve bunalımın iyi yönetilemediğini söyledi. Yalçındağ, likiditeyi rahatlatmak için alınacak önlemlerin başında IMF ile anlaşmanın geldiğini de sözlerine ekledi.

            TÜSİAD heyeti Cumhurbaşkanı Abdullah Gül tarafından da kabul edildi. Görüşmenin ardından TÜSİAD’dan yapılan yazılı açıklamada, “TÜSİAD’ın krize yönelik tespit ve önerilerinin, Cumhurbaşkanı Gül’ün değerlendirmeleriyle büyük ölçüde paralellik arz ettiğinin anlaşıldığı” belirtildi.

6- Yeşilçam Sinema Ödülleri, İstanbul’da düzenlenen törenle sahiplerini buldu. “Üç Maymun” filmi ile  Nuri Bilge Ceylan “En İyi Film” ve “En İyi Yönetmen” ödüllerini alırken, Gökhan Tiryaki “En İyi Görüntü Yönetmeni”, Hatice Aslan ise “En İyi Kadın Oyuncu” ödüllerini kazandı.

7- İstanbul-Amsterdam seferini yaparken düşen THY’nin Tekirdağ isimli yolcu uçağıyla ilgili ön inceleme sonuçları, Hollanda’nın Lahey kentinde düzenlenen basın toplantısında açıklandı. Açıklamada, uçağın irtifa göstergesindeki arıza ve pilotaj hatasının kazaya sebep olduğu iddia edildi.

8- IMF Başkanı Dominique Strauss-Kahn ABD’nin başkenti Washington’da Brookings Institution adlı düşünce kuruluşunda yaptığı konuşmada, “Küresel finansal krizin üçüncü dalgası gelişmiş ekonomileri ve ardından gelişmekte olan ülkeleri vurduktan sonra, şimdi dünyanın en yoksul  ve en savunmasız ülkelerini vuruyor” dedi.

9- Uluslararası Ceza Mahkemesi (UCM), Darfur’da savaş suçu işlemekle suçlanan Sudan Devlet Başkanı Ömer Hasan el Beşir için tutuklama kararı çıkarttı. 

10- ABD Dışişleri Bakanı Hillary Clinton Ortadoğu temasları çerçevesinde  Ramallah’ta Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas ve Başbakan Selam Feyyad ile bir araya geldi. Clinton, Batı Şeria’da Hamas’ın İsrail’i tanıması gerektiğini, aksi takdirde Hamas’ın katılacağı bir Filistin hükümetiyle çalışmayacaklarını söyledi. 

                                                                                                                                     5 MART 2009

            1- Artvin’in Hopa ilçesinde modernize edilen Sarp Sınır Kapısı Tesisleri, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ve Gürcistan Devlet Başkanı Mikhail Saakaşvili’nin katıldığı törenle açıldı. Başbakan Erdoğan törende yaptığı konuşmada, “Halklarımızı 70 yıl birbirinden ayıran sınır, Gürcistan’ın bağımsızlığına kavuşmasının ardından insanlarımızın kucaklaştığı dostluk köprüsü haline geldi” dedi. 

Başbakan Erdoğan Artvin’de halka hitaben yaptığı konuşmada ise muhalefetin her fırsatta iftira atarak karalama kampanyasını devam ettirdiğini belirterek, “Onlar iftira siyaseti, biz hizmet siyaseti yapıyoruz” dedi.

            2- Anayasa Mahkemesi, Türk Ceza Kanunu’ndaki kaçak Kuran kursu açanlara yönelik ceza indirimi ile buraların kapatılmasını engelleyen düzenlemelerin iptal istemini reddetti.

            3- Devlet Bakanı Mehmet Şimşek AK Parti Gaziantep İl Başkanlığı toplantısında yaptığı konuşmada, faizlerin ve enflasyonun düştüğünü ve sanayide az da olsa büyüme kaydedildiğini, belirli sektörlerdeki işçi çıkarmalarına karşı ise tedbir almaya devam ettiklerini söyledi.

            4- Devlet Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış Tekirdağ’ın Marmara Ereğlisi ilçesinde yaptırılan Anadolu Lisesi’nin açılışında yaptığı konuşmada, Türkiye’nin İslam ülkeleri için ilham kaynağı olabileceğini belirterek, “Ülkemiz, itibarı dünya tarafından tescil edilen ve alkışlanan bir ülke haline geldi” dedi.

            5- Maliye Bakanı Kemal Unakıtan ABD’de by-pass ameliyatı olmasının ardından yurda döndü. Bakan Unakıtan İstanbul Atatürk Hava Limanı’nda düzenlediği basın toplantısında, Türk ekonomisinin dünya ekonomisi ile sıkı sıkıya bağlı olduğunu, dünya ekonomisinde yaşananların en fazla gelişmiş ülkeleri etkilediğini, Türkiye’nin etkilenmesinin onların yanında çok daha az olduğunu söyledi.

            6- Sanayi ve Ticaret Bakanı Zafer Çağlayan Kırıkkale’nin Hasandede kasabasındaki bir fabrikanın açılış töreninde yaptığı konuşmada, Türkiye’nin, bütçe disiplini ve bankacılık sistemiyle krizden en az etkilenen ülke olduğunu söyledi.

            7- MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli Afyonkarahisar’da halka hitaben yaptığı konuşmada, “Hükümet gerilim stratejisi uygulayarak, ayırımcılık, kutuplaşma, kavga ve çatışmayla oy oranını pekiştirmeye gayret gösteriyor” dedi.

            8- DSP Genel Başkanı Zeki Sezer İzmir Çiğli’de halka hitaben yaptığı konuşmada, “CHP Genel Başkanı Deniz Baykal müzmin muhalefeti ile AK Parti’yi ayakta tutuyor. Siyasetin zamanla üslubu yerle bir oldu. Çünkü onlarda çözüm, proje, vizyon yok” dedi.

            9- TİM Başkanı Mehmet Büyükekşi İstanbul’da düzenlenen “2. Ulusal Mobilya Tasarım Yarışması” ödül töreninde yaptığı konuşmada, “Mobilya sektörünün dünyada markalaşması için tasarım ve Ar-Ge’ye çok büyük önem verilmesi gerekiyor. Ekonomik krizin biteceğinden hareketle, bu yolda krizi fırsata çevirelim” dedi.

            10- ABD’de bulunan Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Nazım Ekren başkent Washington’daki Stratejik ve Uluslararası Etüdler Merkezi’nde (CSIS) yaptığı konuşmada, “IMF ile ilişkilerde gelinen nokta, yapısal reformlarla kısa vadeli konjonktürel yaklaşımların uygun bir harmonizasyonunu sağlamaktır. Bu noktada çok ciddi bir görüş ayrılığı söz konusu değildir” dedi.

            11- Belçika’da bulunan Dışişleri Bakanı Ali Babacan başkent Brüksel’de düzenlenen NATO dışişleri bakanları toplantısında, Uluslararası Ceza Mahkemesi’nin (UCM) Sudan Devlet Başkanı Ömer el Beşir hakkında verdiği tutuklama kararına ilişkin olarak yaptığı konuşmada, “Sudan’da yönetimin artısı, eksisi, hatası, kusuru vardır. Bunlar ayrıca tartışılabilir. Ama Sudan’da gerçekten çözüm istiyorsak, birlik beraberlik istiyorsak, bunu ancak yönetimle konuşarak yapmamız lazım. Başka türlü çözüm görmüyoruz” dedi.

                                                                                                                                    6 MART 2009

1- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan partisinin Şanlıurfa mitinginde yaptığı konuşmada,  eski iktidarların yıllarca problemleri sakladığını öne sürerek “Kimseye tepeden bakmadık. Dün halkın yarasına merhem olamayanlar halkçılık yapıyor. Millet adına eseri bulunmayanlar milliyetçilik yapıyor. Vatandaş o yılları çok iyi biliyor” dedi.

2- Genelkurmay İletişim Daire Başkanı Tuğgeneral Metin Gürak haftalık basın toplantısında, güvenlik güçlerince icra edilen operasyonlar neticesinde, bölücü terör örgütü içerisinde liderlik mücadelesi ve iç çatışmaların arttığı yönünde bilgiler alındığını ve son operasyonlarda terör örgütünün 375 kayıp verdiğini açıkladı. Tuğgeneral Gürak bir soru üzerine, bedelli askerlikle ilgili bir çalışma olmadığını söyledi.

3- CHP Genel Başkanı Deniz Baykal partisinin Burdur mitinginde yaptığı konuşmada “Boş sözlerin anlamı yok. Siyaset, vatandaşın derdine çözüm bulma sanatıdır, koltuk kavgası değil. Yapılması gereken iş çok açık” dedi.

4- Devlet Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış  “AB Sürecinde Sivil Toplumla Diyalog” adı altında düzenlenen toplantıda, sivil toplum konusuna çok önem verdiklerini, sivil toplumun işleyişine yönelik yasal çerçevenin, Türkiye’de son dönemde en çok demokratikleştirilen alanlardan biri olduğunu söyledi.

5- MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli partisinin Sakarya mitinginde yaptığı konuşmada, mevcut siyasetin gerilime hizmet ettiğini ve Türkiye’nin 36 etnik unsura bölünmek istendiğini belirterek “Türkiye bölünmek isteniyor. Hangi kökenden olursa olsun, bin yıllık kardeşliğimizi kimse yıkamaz” dedi.

6- KKTC Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat Güney Kıbrıs Rum Yönetimi (GKRY) lideri Dimitris Hristofyas’la sürdürdükleri müzakere süreci hakkında bilgi vermek üzere dış haberler editörleriyle İstanbul’da düzenlenen toplantıda, Kıbrıs sorununun çözümü için yürütülen kapsamlı müzakereler çerçevesinde hedeflerinin 2009 sonuna kadar referanduma gitmek olduğunu söyledi.

7- Kırgızistan Parlamentosu, ülkedeki Amerikan askeri hava üssünün kapatılması yönünde geçen ay aldığı kararın ardından, Afganistan'daki operasyonlara katılan 11 ülke ile ayrı ayrı yapılmış olan anlaşmaları da iptal etti.

8- Uluslararası Ceza Mahkemesi’nin (UCM), Sudan Devlet Başkanı Ömer el Beşir hakkında tutuklama kararı çıkartmasının ardından, Sudan’ın 10’dan fazla yardım kuruluşunu sınır dışı etmesi yönündeki kararı üzerine, BM İnsan Hakları Komisyonu, bu adımın temel insan hakları ihmali ve muhtemel savaş suçu oluşturup oluşturmadığının araştırılacağını duyurdu.

7 MART 2009

               1- ABD Dışişleri Bakanı Hillary Clinton, Ortadoğu ve Avrupa'daki temaslarının ardından, çalışma ziyaretinde bulunmak üzere Türkiye’ye geldi. Bakan Clinton ilk olarak Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ile Başbakanlık Resmi Konutu'nda görüştü. Görüşmeye Dışişleri Bakanı Ali Babacan da katıldı. Başbakanlık Basın Merkezi’nin İnternet sitesinde yer alan açıklamada, dost ve müttefik iki ülke arasındaki ikili ilişkilerin yanı sıra başta Filistin sorunu, Irak, Afganistan ve terörle mücadele konuları olmak üzere önemli bölgesel ve küresel sorunların ayrıntılı olarak ele alındığı bildirildi.

               Bakan Clinton, Bakan Babacan ile düzenlediği ortak basın toplantısında, Türkiye'ye yeniden gelmekten çok mutlu olduğunu belirterek, "Ülkelerimiz arası ilişkiler bir ittifak, ortaklık ve dostluk ilişkisidir. Zorlukları aşmak için omuz omuza durduk" dedi. Bakan Babacan da görüşmede, Türkiye ile ABD arasında teröre karşı mücadeledeki çok iyi giden işbirliklerini bundan sonra da aynı kararlılıkla devam ettirecekleri konusunu karşılıklı teyit ettiklerini söyledi.

               Bakan Clinton, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül tarafından da kabul edildi.

            2- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan partisinin Hatay mitinginde yaptığı konuşmada, ''Hepimiz Türkiye Cumhuriyeti'nin birinci sınıf vatandaşlarıyız. Bu özgür ülkede herkes kendi kimliğini, kendi inancını dilediği gibi tanımlayabilir, dilediği gibi yaşayabilir. Siz-biz ayrımı olmadan hepimiz bu ülkede ev sahibiyiz'' dedi.

               Başbakan Erdoğan partisinin Adana mitinginde yaptığı konuşmada ise  ''2006'da Bakü-Tiflis-Ceyhan boru hattının açılışını yaptık. Bu hat, dünya üzerinde doğu-batı enerji koridorunun en önemli parçası. 22 Haziran 2008'de günde 1 milyon varil kapasiteye ulaştık. Şimdi kapasiteyi önce 1,2 milyon varile, ardından 1,6 milyon varile çıkaracağız. Türkiye bu hattan tam 319 milyon dolar gelir elde etti. Adana ve Ceyhan dünyanın en önemli enerji merkezlerinden biri haline geldi, daha da gelecek” dedi.

           3- CHP Genel Başkanı Deniz Baykal partisinin Malatya mitinginde yaptığı konuşmada, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’a seslenerek “Sadece ikimizin dokunulmazlığını kaldıralım” dedi. Ekonomi konusuna da değinen Baykal, ''Cari açık, hükümet iktidara geldiği zaman 500 milyon dolardı. 2008 yılında bu açık 69 kat artarak 41,4 milyar dolara yükseldi” dedi.

4- Devlet Bakanı Mehmet Şimşek Gaziantep’te Eruhlular Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği’ni ziyaretinde yaptığı konuşmada, işsizlik sorununu köklü bir biçimde çözmek için meslek edindirmek, eğitimi iyileştirmek, iş gücü piyasasını daha esnek hale getirmek, istihdam üzerindeki yükleri daha da azaltmak gerektiğini kaydetti.

5- Adalet Bakanı Mehmet Ali Şahin Hürriyet gazetesine yaptığı açıklamada,  “Bir kişinin telefonu ancak yargı kararıyla dinlenebilir. Diğer dinlemeler yasa dışıdır ve müeyyideleri de bellidir. Bu müeyyideleri hayata geçirecek olan da Cumhuriyet savcılardır. Bu konuda Cumhuriyet savcıları talimat almak zorunda değiller. Bakan olarak benim yetkim yok” dedi. 

6- Sanayi ve Ticaret Bakanı Zafer Çağlayan Kızılcahamam’da düzenlenen “Küresel Finansal Krizin Türkiye’ye Etkileri Çerçevesinde KOBİ’lere Sağlanan ve Sağlanması Gereken Destekler” konulu seminerde yaptığı konuşmada, ABD Merkez Bankası ve Avrupa Merkez Bankası’nın para bastığını belirterek, “Biz ne dolar ne euro basabiliriz. Eğer bütçemizin gevşetilmesi gerekiyorsa gün bugündür. KOBİ’lerimizin üzerindeki yüklerin azaltılması noktasında destekler verilecekse o gün bugündür” dedi.

7- MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli partisinin Manisa mitinginde yaptığı konuşmada, “Mahalli seçimler, ülkemizin ekonomik, sosyal ve siyasi yönden çok tehlikeli olduğu bir dönemde gerçekleşecektir. Bu seçimler AK Parti zihniyetine uyarı vermelidir” dedi.

8- ABD’de bulunan Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Nazım Ekren  IMF Başkanı Dominique Strauss-Kahn ve Dünya Bankası Başkanı Robert Zoellick ile görüşmesinin ardından düzenlediği basın toplantısında, IMF ile ilişkiler konusunda iki tarafın da anlaşmayı istediğini söyledi. Krize karşı talep artırıcı ve kamu altyapısına yönelik harcamalar için geçen yılın ikinci yarısından itibaren toplam 27 milyar TL’nin ayrıldığını belirten Başbakan Yardımcısı Ekren, ihtiyaç olması halinde yeni tedbirler de alınabileceğini kaydetti.

                          8 MART 2009

1- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan partisinin Mersin mitinginde yaptığı konuşmada “Bu ülkeyi Türk’ü, Laz’ı, Çerkez’i ile birlikte omuz omuza mücadele ederek kurduk. İstikbali de birlikte inşa edeceğiz” dedi.

Başbakan Erdoğan Antalya mitinginde ise Antalya’yı adeta sıfırdan devraldıklarını ve beş sene gibi bir sürede bir dünya kenti haline getirdiklerini söyledi.

2- CHP Genel Başkanı Deniz Baykal partisinin Kırşehir mitinginde yaptığı konuşmada “Bu gidiş iyi bir gidiş değildir. Bu gidişe ‘dur’ demek lazımdır. Bunlara ‘dur’ diyecek milletten başka kimse kalmamıştır” dedi. Baykal konuşmasında ayrıca, bazı şehirlerde yapılan sosyal yardımları eleştirdi.

3- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Hayati Yazıcı, MÜSİAD’ın Hatay’ın İskenderun ilçesinde düzenlediği Genel İdare Kurulu toplantısında, seçimlerden sonra çıkarılacak bir yasayla gümrüklerde yaşanan problemleri büyük oranda çözeceklerini söyledi.

4- Mardin’de incelemelerde bulunan Devlet Bakanı Mehmet Şimşek sanayici ve işadamlarıyla bir araya geldiği toplantıda, krizin merkezi olan ABD’nin trilyonlarca dolar kaybettiğini, Türkiye’nin ise güçlü yapısı sebebiyle krizde sağlam durduğunu belirtti.

5- Devlet Bakanı Nimet Çubukçu ‘8 Mart Dünya Kadınlar Günü’ dolayısıyla Ordu’da düzenlenen etkinlikte yaptığı açıklamada, hükümet olarak engelli politikalarının ‘yardımdan önce hak eksenli’ olarak devam ettiğini belirterek, hedeflerinin engellilerin fark edilmesi olduğunu söyledi.

6- Dışişleri Bakanı Ali Babacan NTV televizyonuna yaptığı açıklamada, Türkiye-ABD ilişkilerinin Başkan Barack Obama ile yeni bir döneme girdiğini belirterek, Obama’nın Türkiye’ye ‘Medeniyetler İttifakı’ toplantısı odaklı değil, ikili ziyaret için geleceğini kaydetti.

7- MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli partisinin Aydın mitinginde yaptığı konuşmada, ülkede 5 milyon 650 bin işsiz bulunduğunu, yoksulluk sınırının 2.241.- TL’ye çıktığını, büyük küçük bir çok işletme ve işyerinin eleman çıkarttığını belirterek, iktidarı eleştirdi.

8- Milli Atlet Alemitu Bekele Degfa, İtalya’nın Torino kentinde düzenlenen 30. Avrupa Salon Atletizm Şampiyonası’nda bayanlar 3 bin metrede Avrupa şampiyonu oldu.

9- Irak’ın başkenti Bağdat’ta düzenlenen intihar saldırısında, 8’i  polis 28 kişi öldü, 57 kişi de yaralandı.

Öte yandan Irak Hükümet Sözcüsü Ali el Debbağ yaptığı açıklamada, 12 bin ABD askerinin Eylül ayı sonuna kadar çekilmesi konusunda ABD ile anlaşmaya vardıklarını duyurdu.

10- Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas, Hamas’la ulusal birlik hükümeti kurmaya kararlı olduklarını söyledi. Abbas, ay sonundan itibaren geçerli olmak üzere istifasını sunan Başbakan Selam Feyyad’dan yeni hükümetle görüşmeler sonuçlanıncaya kadar görevde kalmasını istedi. Feyyad da yaptığı açıklamada, Filistin’de ulusal birlik hükümeti kurulacağından emin olduğunu, Hamas’la yürütülen görüşmelerin başarıya ulaşacağını söyledi.

11- ABD Başkanı Barack Obama ABD’de yayınlanan New York Times gazetesiyle yaptığı söyleşide, Irak’ta El Kaide’nin ılımlı unsurlarıyla yaptıkları işbirliğinin işe yaradığını belirterek, Afganistan’da da yönetim ve yabancı askeri güçlere karşı savaşan Taliban örgütü içindeki ılımlı unsurlarla işbirliği yapılabileceğini açıkladı.

                                                                                                                                   9 MART 2009

            1- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan Pursaklar Aile Yaşam Merkezi’nin açılışında yaptığı konuşmada, Ankara trafiğinin katlı köprülü kavşaklarla rahatladığını, toplu taşıma ve metro alanında yapılan çalışmaların da göz önünde olduğunu söyledi.

            2- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan Aydın’da halka hitaben yaptığı konuşmada, Türkiye’nin demokrasi için çok bedel ödediğini, milletin hür iradesiyle seçilmiş Başbakan Adnan Menderes ve bakanlarının idam sehpasına çıkarıldığını belirterek, “O zihniyet hala var, hala bedel ödetmeye çalışıyorlar” dedi.

Aydın’dan İzmir’e geçerek toplu açılış törenine katılan Başbakan Erdoğan burada yaptığı konuşmada ise, “6,5 yıl önce hükümeti devraldığımızda hizmet üretmeye başladık. Ayırımcılığa müsaade etmedik. Ülkenin her köşesine hizmet götürdük” dedi.

            3- CHP Genel Başkanı Deniz Baykal Giresun’da halka hitaben yaptığı konuşmada, “Tüm devlet görevlileri, yetkilileri; siyaset sürekli değişir. Bugünkü tablo yarını tutmaz. Milletin ne yapacağı belli olmaz. Keser döner sap döner, devir döner hesap döner” dedi.

            4- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Hayati Yazıcı CHP Gaziantep Milletvekili Akif Ekici’nin soru önergesine verdiği yanıtta, hükümetin yoksul öğrencilerin ihtiyaçlarını karşılamak amacıyla yaptığı nakit yardımından yararlanan öğrenci sayısının 1 milyon 951 bin 420 olduğunu açıkladı.

            5- Devlet Bakanı Murat Başesgioğlu İtalya’da gerçekleştirilen 30. Avrupa Salon Atletizm Şampiyonası’nda altın madalya kazanan Alemitu Bekele Degfa’nın yurda dönüşünde İstanbul Atatürk Hava Limanı’nda düzenlenen törende yaptığı konuşmada, olimpiyat ve şampiyonalarda alınan madalyaların Türk atletizmi açısından çok sevindirici olduğunu belirterek, bunların devamının geleceğini, ancak sporculara sahip çıkarak onlara gerekli imkanın sağlanması gerektiğini söyledi.

            6- TÜİK, Ocak 2009 Sanayi Üretim Endeksi’nin geçen yılın aynı ayına göre yüzde 21,3 azaldığını açıkladı.

            7- İran’da bulunan Dışişleri Bakanı Ali Babacan başkent Tahran’da düzenlenen Ekonomik İşbirliği Teşkilatı (EİT) toplantısında yaptığı konuşmada, “Doğu ile Batı’yı bağlayan jeo-stratejik konumdaki EİT, 8 milyon metre karelik alanda 400 milyonluk nüfusuyla önemli ekonomik güç. Türkiye, EİT ülkeleri arasında tüm ticari engellerin kaldırılmasıyla 2015’e dek serbest ticaret bölgesi kurulmasını istiyor” dedi.

            8- Almanya Başbakanı Angela Merkel, başkent Berlin’de ‘AB Proje Günü’ kapsamında Lise-Meitner-Schule adlı okulu ziyareti sırasında öğrencilerin sorularını yanıtladı. AB ile Türkiye arasındaki üyelik müzakerelerinin sürdüğünü belirten Merkel, “Bu müzakereler sonucunda günün birinde üyelik konusunda karar verilecek. Ancak henüz bu aşamaya gelmedik. Bence, Türkiye’yi sıkı bir şekilde Avrupa’ya bağlamamız lazım” dedi.

            9- Dünya Bankası Başkanı Robert Zoellick gazetecilere yaptığı açıklamada, “Gelişmekte olan ülkelerde insanlara zarar veren bu büyüyen krize zamanında müdahale etmeliyiz. Bu küresel kriz, küresel çözüm gerektiriyor'' dedi.

                                                                                                                       10 MART 2009

               1- Cumhurbaşkanı Abdullah Gül İran’a hareketinden önce Esenboğa Hava Limanı’nda gazetecilere yaptığı açıklamada, “ABD’de iş başına gelen yeni yönetimin verdiği mesajlarla, dünyaya bakışının değiştiği anlaşılıyor. Ayrıca böyle bir yeni dönem ortaya çıkarken de herkesin hazırlıklı olması, dünya barışı ve istikrarı açısından önemlidir.  ABD Başkanı Barack Obama’nın Nisan 2009’da Türkiye’ye yapacağı ziyaret, hem ABD hem bizim açımızdan önemlidir. Dünyanın birçok meseleleriyle ABD nasıl ilgileniyorsa,  Türkiye de aynı şekilde ilgilenmektedir” dedi.

              2- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan Kahramanmaraş’ın Elbistan ilçesinde halka hitaben yaptığı konuşmada, halka efendi değil hizmetkar olmak için yola çıktıklarını ve aynı düşünce ile yola devam ettiklerini söyledi.

            Başbakan Erdoğan Malatya mitinginde ise, “Sayın Baykal, Sayın Bahçeli buraya kaç defa geldi? Belki uğramış olabilirler. Bunlar Sivas’tan öteye geçemezler. Bunlar benim milletimle beraber olamazlar” dedi.

             3- CHP Genel Başkanı Deniz Baykal Genel Merkez’de düzenlediği basın toplantısında, Türkiye’nin sanayi üretiminin Ocak 2009’da geçen yılın aynı ayına göre yüzde 21.3 oranında azaldığını belirterek, “Türkiye, dünyada krizi en ağır yaşayan ülkelerin en üst sırasındadır. Ama bu kriz iktidar tarafından yeterince anlaşılamamıştır” dedi.

            4- Devlet Bakanı Kürşad Tüzmen Mersin’de yaptığı açıklamada, dolardaki 1.60-1.80 ve 1.80-2.00 aralığının normal olduğunu belirterek, “Dışarıda talep daralmasaydı, ihracatımızda yükselme olacaktı. Bu durumda panik yapmadan, soğukkanlı bir şekilde beklemek gerekir” dedi.

            5- Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Hilmi Güler Ordu’da yaptığı açıklamada, rüzgar, güneş ve jeotermal enerjiye önem verdiklerini belirterek, tarımsal atık envanterini çıkardıklarını, bunların en fazla bulunduğu yerlere santrallerin kurulmasına yönelik çalışmaların devam ettiğini söyledi.

            6- Sanayi ve Ticaret Bakanı Zafer Çağlayan CNN Türk televizyonda yaptığı açıklamada, küresel ekonomik krizden çıkmak için tüketimin mutlak artırılması gerektiğini ve bütçede yapılması gerekli revizyonlar bulunduğunu belirterek, açıklanan büyüme rakamlarının ve vergi hedeflerinin tutmayacağını kaydetti.

            7- MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli partisinin Osmaniye mitinginde yaptığı konuşmada, “29 Mart 2009 seçimleri önceki seçimlerden çok farklı anlamlar taşımaktadır.  Hangi partiden olursa olsun oy verme çağına gelen herkesin sandık başına giderek yüksek katılımı sağlaması gerekir. Seçimler vatandaşlar için tarihi bir fırsattır” dedi.

            8- TÜİK, Şubat 2009’da kapasite kullanım oranının geçen yılın aynı ayına göre 15.5 puan azalarak yüzde 63.8 olarak gerçekleştiğini açıkladı.

                                                                                                                       11 MART 2009

              1- TBMM Başkanı Köksal Toptan, Atatürk Kültür Merkezi'nde düzenlenen ''Başkentte Kastamonu Günleri'' etkinliğinin açılışında yaptığı konuşmada, bu etkinliğin artık geleneksel hale geldiğini ve bu tür etkinliklerin Türkiye'nin farklı özellik taşıyan tarihi ve kültürel güzelliklerinin diğer illerde tanıtılmasını sağladığını söyledi. Başkan Toptan, ABD Başkanı Barack Obama'nın Türkiye'ye yapacağı ziyaretle ilgili olarak da, ''Ümit ediyorum ki bu ziyaretin yansımaları bundan sonra bölgemize huzur ve barış şeklinde olacaktır'' dedi.

               2- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan partisinin Ordu mitinginde yaptığı konuşmada, IMF anlaşmasının Türkiye’nin menfaatine olması halinde imzalanacağını söyledi. Ekonomik kriz konusuna da değinen Başbakan Erdoğan, “Bakan arkadaşlarımızla, bürokratlarımızla tam bir uyum içinde gelişmeleri takip ediyoruz, alınması gereken kararları alıyor, atılması gereken adımları atıyoruz” dedi.

               3- CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, Kızılay Sakarya Caddesi’ndeki yürüyüşü sırasında gazetecilerin sorularını yanıtladı. AK Parti’nin siyaset anlayışını eleştiren Baykal, “Biz siyaseti belli bir noktada bulunmak için değil, Türkiye'yi belli bir noktada ilerletebilmek için yapıyoruz. Siyaset iktidarda da yapılır, muhalefette de yapılır. İktidar da saygın bir görevdir, muhalefet de saygın bir görevdir. Bu anlayışta olanlar için halka en etkin şekilde hizmet etmek temel anlayıştır” dedi.

               4- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Nazım Ekren NTV televizyonunda katıldığı bir programda gündeme ilişkin soruları yanıtladı. ''Gündeminizde yeni bir paket var mı?'' sorusunu değerlendiren Başbakan Yardımcısı Ekren, önümüzdeki dönemde ortaya çıkan verilere, bilgilere, gelişmelere bağlı olarak yeni inisiyatifler kullanacaklarını, ''paket olarak adlandırılan bu manzumeler demetinin de bunlardan bir tanesi'' olduğunu söyledi.

               5- ABD’nin Ankara Büyükelçisi James Jeffery Radikal gazetesine yaptığı açıklamada, ABD Başkanı Barack Obama döneminde Türkiye’ye ilişkin politikalarının bazı yönlerinde değişikliğe gidildiğini belirterek, “Obama yönetimi Türkiye’ye olağandışı ilgi gösteriyor” dedi.

               6- Ekonomik İşbirliği Teşkilatı (EİT) toplantısına katılmak üzere İran’da bulunan Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, başkent Tahran'da, Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinejad ve dini lider Ayetullah Ali Hamaney ile ayrı ayrı bir araya geldi.

               Görüşmelerin ardından gazetecilerin sorularını yanıtlayan Cumhurbaşkanı Gül, ''Türkiye ile İran çok köklü tarihi ve medeniyeti olan, her bakımdan güçlü iki ülkedir'' dedi. İran tarafıyla görüşmelerde ikili ilişkilerin gözden geçirildiğini ve hedeflerin yenilendiğini belirten Cumhurbaşkanı Gül, iki ülke ticaret hacminin 20 milyar dolar düzeyine çıkarılması için karşılıklı olarak kolaylık gösterileceğini söyledi. Yeni ABD yönetiminin öncekinin tersine farklı bir yöntem izlediğini vurgulayan Cumhurbaşkanı Gül, ''Yeni yönetim, çok taraflı olacağını, herkesi dinleyeceğini ve problemli konularda diyalog kuracaklarını açıkça ortaya koyan bir yönetim'' dedi.

             Ahmedinejad ise EİT toplantısının ardından, Türkiye’nin İran ile ABD arasında arabuluculuğuna ilişkin olarak yaptığı açıklamada, böyle bir aracılığa ihtiyaçları olmadığını belirterek  “Adalet ve saygı olduğu sürece dünyada mesele kalmaz” dedi.

               7- Türkiye İşadamları ve Sanayiciler Konfederasyonu (TUSKON) Başkanı Rızanur Meral ABD’deki düşünce kuruluşu Woodrow Wilson Center’da düzenlenen bir oturumda, Amerikan Kongresi’ndeki  Ermeni tasarısı ile ilgili olarak yaptığı açıklamada, “Eğer bu tasarı geçmezse Türk-Ermeni ilişkileri çok yakında, çok hızlı bir şekilde gelişebilir. Amerikalı dostlarımıza çok ihtiyatlı davranmalarını tavsiye ediyoruz” dedi.

               8- Fransa Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy askeri akademi Ecole Militaire’deki konferansta, Fransa’nın 43 yıl önce Cumhurbaşkanı General Charles de Gaulle döneminde çıktığı NATO’nun askeri kanadına geri döneceklerini açıkladı. 

                                                                                                                                  12 MART 2009

            1- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan AK Parti’nin Niğde mitinginde yaptığı konuşmada, ülkenin gerçek sahibinin halk olduğunu belirterek, “Bütün karanlık işler artık gün yüzüne çıkıyor. Biz çetelerle mücadele etmeye devam edeceğiz. Varsın ana muhalefet partisi ve yandaş medyası bunların avukatlığına soyunsun. Biz var gücümüzle Türkiye’yi karanlıktan aydınlığa taşımaya devam edeceğiz” dedi.

            2- CHP Genel Başkanı Deniz Baykal partisinin Muğla mitinginde yaptığı konuşmada, 2011 genel seçimlerinde iktidara geleceklerini söyledi. 

            3- Devlet Bakanı Mehmet Şimşek CNN Türk televizyonunda yayınlanan bir programda yaptığı açıklamada, iç talebi canlandırmaya ve bankaların kredi vermesini kolaylaştırmaya yönelik tedbirlerin yakında açıklanacağını söyledi.

            4- Sanayi ve Ticaret Bakanı Zafer Çağlayan Muş Valiliği’ni ziyaretinde yaptığı açıklamada, yeni teşvik sisteminden Muş ve bölgedeki illerin yararlanacağını belirterek, bunun Muş’a yeni bir sanayi hamlesi getireceğini söyledi.

            5- MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli partisinin Kars mitinginde yaptığı konuşmada, önümüzdeki yerel seçimlerin çok önemli olduğunu belirterek, “Sandıktan çıkan oylar geleceği belirleyecek” dedi.

            6- Diyanet İşleri Başkanı Ali Bardakoğlu Zaman gazetesine yaptığı açıklamada, şimdiye kadar tutuklu ve hükümlüler dahil toplumun diğer kesimlerine ulaşmada bazı ihmalkarlıklar yaşandığını, bu kapsamda irşat faaliyetlerini artırmaya yönelik proje başlattıklarını söyledi.

            7- TCG Giresun Firkateyni’ni Aden Körfezi’nde ziyaret eden Deniz Kuvvetleri Komutanı Oramiral Metin Ataç, bölgede geçtiğimiz yıldan bu yana üçü Türkiye’ye bağlı 46 geminin kaçırıldığını belirterek, “Deniz haydutlarının faaliyetleri Türkiye’nin de milli menfaatlerine zarar veriyor” dedi.

8- Devlet Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış, Türkiye’nin Prag Büyükelçiliği’nde Türk ve Çek iş adamlarının bir araya geldiği toplantıda yaptığı konuşmada, günümüzde ülkeler arasındaki ekonomik ilişkilerin siyasi ilişkileri belirlediğini söyledi.

            9- Avrupa Parlamentosu (AP) Genel Kurulu, Türkiye raporunu, siyasi grupların değişiklik önergelerinin oylamasının ardından kabul etti.

            10- İngiltere’de bulunan Irak’taki Kürt Bölgesel Yönetimi Başkanı Mesut Barzani Finansal Times’e verdiği mülakatında, “Biz Kerkük’ün Kürdistan’ın parçası olduğunu söylüyoruz. Irak’taki diğer gruplar Kürtlerin bundan vazgeçmesi gerektiğini düşünüyorsa, bu hiçbir zaman olmayacak” dedi.

            11- ABD Savunma Bakanı Robert Gates PBS televizyonuna yaptığı açıklamada, Amerikan istihbarat ajanslarının Irak’ta kitle imha silahlarının varlığı konusundaki hatalarından sonra ABD’nin önleyici savaş konusunda çok daha ihtiyatlı olacağını söyledi.

                                                                                                            13  MART 2009

1- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan Ankara-Eskişehir hızlı treninin hizmete girmesi nedeniyle Eskişehir’de düzenlenen törende yaptığı konuşmada, geçmiş hükümetlerin demiryollarına hiçbir katkıda bulunmadığını ve tek bir kilometre demiryolu döşenmediğini belirterek, son olarak 40 yıl önce Van’a demiryolu yapıldığını söyledi. Konuşmasında, hükümetin küresel ekonomik krize yönelik aldığı tedbirleri içeren 4. paketi de açıklayan Başbakan Erdoğan, iç piyasayı canlandırmak için beyaz eşya ve otomotivde ÖTV, konutta KDV oranlarında indirime gideceklerini kaydetti.

Başbakan Erdoğan, Eskişehir Girişimci Sanayiciler ve İşadamları Derneği tarafından düzenlenen 2. Beyaz Altın ödül töreninde yaptığı konuşmada ise, IMF ile müzakerelerin sürdüğünü belirterek “En son IMF’den öneri paketi geldi. Bunu da  değerlendirip nihai halini vereceğiz. Şunu tüm samimiyetimle söylüyorum; ne olursa olsun, IMF ile biz bu işi ertelemenin gayreti içinde değiliz” dedi.

2- Genelkurmay İletişim Daire Başkanı Tuğgeneral Metin Gürak haftalık basın bilgilendirme toplantısında, Türk savaş uçaklarının Irak’ın kuzeyindeki Zap/Avaşin bölgesinde teröristlere yönelik 12 Mart günü operasyon yaptığını bildirdi. Son bir haftalık dönemde toplamda 18 iç güvenlik olayı meydana geldiğini kaydeden Tuğgeneral Gürak, 7 teröristin etkisiz hale getirildiğini kaydetti.

3- CHP Denizli Milletvekili Ali Rıza Ertemur’un TBMM’ye verdiği soru önergesini yanıtlayan Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik, AK Parti hükümetlerinin iktidarı döneminde atanan 529 yöneticiden 5 il, 55 de ilçe milli eğitim müdürünün din kültürü ve ahlak bilgisi öğretmeni olduğunu açıkladı.

4- MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli partisinin Erzurum mitinginde yaptığı konuşmada, “Türkiye’de olaylar oluyor; sosyal ve ekonomik olayları, dünü ve bugünüyle çok yönlü değerlendirerek oyunuzu kullanın. Bunu yaptığınız takdirde, seçim sonuçları Türkiye’nin geleceğini olumlu etkileyecektir” dedi.

5- SP Genel Başkanı Numan Kurtulmuş partisinin Van mitinginde yaptığı konuşmada, Ergenekon soruşturmasının önemli bir mesele olduğunu belirterek “Bu meselenin sonuna kadar takipçisi olacağız” dedi. 

6- Üniversitelerarası Kurul (ÜAK), Prof. Dr. İsa Eşme’den boşalan YÖK üyeliğine Prof. Dr. Sait Bilgiç’i seçti.

7- Merkezi Belçika’da bulunan Uluslararası Kriz Grubu’nun (ICG) yayınladığı raporda, ABD Başkanı Barack Obama’nın Afganistan’da istikrarı sağlamak için Taliban içindeki ılımlı kesimlerle uzlaşma fikrinin büyük dikkat gerektirdiği vurgulandı.

   14 MART 2009

1- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan İstanbul’da açılışlarda bulunduktan sonra partisinin Yalova ve Bursa mitingine katıldı. Başbakan Erdoğan Bursa mitinginde yaptığı konuşmada, “Otomotiv sektöründe, beyaz eşya ve elektronikte ÖTV’yi üç ay süreyle indiriyoruz. Konutta KDV’yi yüzde 18’den 8’e çekiyoruz. KOBİ’lerimize, ihracatçılarımıza yeni kolaylıklar getiriyoruz. Krizi ülkemizden uzak tutmak için her türlü tedbiri almaya devam edeceğiz” dedi.

2- CHP Genel Başkanı Deniz Baykal partisinin Mardin mitinginde yaptığı konuşmada, ekonomik krize yönelik olarak önerdikleri bazı uygulamaların hükümetçe gerçekleştirilmeye başlandığını ancak geç kalındığını söyledi.

3- Yargıtay Başkanı Hasan Gerçeker, Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde  düzenlenen ‘14 Mart Tıp Bayramı’ etkinliği öncesi gazetecilerin sorularını yanıtladı. Gerçeker, “Anayasa değişiklikleriyle ilgili değişikliklerin, mutlaka yargı bağımsızlığını güçlendirici yönde olması gerektiğine inanıyoruz” dedi.

4- TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu İstanbul’da düzenlenen “G-20 Londra Zirvesi’ne Doğru: Global Ekonomik Büyüme’nin Canlandırılması” başlıklı toplantıda yaptığı konuşmada, “Bu krizin etkisini azaltmanın yolu; iç pazarımızı canlı tutmak,  üretimimizi devam ettirebilmek. Bu krizden çıkış noktasındaki en büyük avantaj, 700 milyar dolarlık GSMH’nin yüzde 70’inin iç tüketimden kaynaklanmasıdır” dedi. 

5- Avrupa Konseyi’nin “Türkiye’de siyasi partilerin kapatılması” başlıklı raporunda, kapatma davalarının Avrupa ülkelerindeki istisnai uygulamaların tersine, ‘sistematik ve düzenli’ bir şekilde açıldığı, Anayasa’nın siyasi partilerle ilgili hükümleri içeren 68. ve 69. maddelerinin Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi ve Venedik Kriterleri’yle uyumlu olmadığı belirtildi.

             6- İngiltere'de gerçekleştirilen G-20 Maliye Bakanları toplantısında alınan kararları açıklayan İngiltere Maliye Bakanı Alastair Darling, küresel büyümeyi canlandırmak, borçlanmayı desteklemek ve küresel finansal sistemi güçlendirmek için daha ileri adımlar atılmasında anlaştıklarını, finansal sistemdeki sorunlarla mücadele ederek, finansal kurumların tekrar borç verir hale gelmesinin öncelikleri olduğunu söyledi.

                                                                                                             15 MART 2009

1- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan partisinin İzmir mitinginde yaptığı konuşmada, “Birileri çıkıyor: ‘Diyarbakır bizim kalemizdir’diyor, birileri çıkıyor ‘İzmir bizim kalemizdir‘ diyor. Demokraside demir perdeler, kaleler olmaz. Hiçbir partinin kentleri kalesi olarak görmemesi gerekir. Türkiye’yi bir bütün olarak savunamıyorlar. Biz bütün vatan topraklarına adil hizmet götürmenin mücadelesini veriyoruz. Çünkü AK Parti bir bölge partisi değildir” dedi.

Öte yandan Başbakan Erdoğan Balıkesir mitinginde yaptığı konuşmada, gelecek nesillere tertemiz bir ülke bırakmak için çetelerin üzerine sonuna kadar gideceklerini, kimsenin yargıya baskı yapmaması gerektiğini söyledi.

2- CHP Genel Başkanı Deniz Baykal partisinin Hatay ve Mersin mitinglerine katıldı. Baykal Hatay mitinginde yaptığı konuşmada, AK Parti’nin ekonomi politikalarını eleştirerek, Cumhuriyet hükümetlerinin tamamının 220 milyar dolar borç yapmasına karşın AK Parti’nin 7 yılda 280 milyar dolar borç yaptığını ve geçen yıl ekonomik kriz nedeniyle 1 milyon kişinin işsiz kaldığını söyledi.

3- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Cemil Çiçek, Ankara’nın Mamak ilçesindeki Kentsel Dönüşüm Projesi’nin temel atma töreninde yaptığı konuşmada, “Sandığın başına gideceksiniz, tartacaksınız, düşüneceksiniz, laf yapanla iş yapan arasındaki farkı kendiniz belirleyeceksiniz” dedi.

4- Bakanlar Kurulu’nun “evlat edinme” ile ilgili hazırladığı tüzük, Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdi. Buna göre; evlat edinmede aracılık faaliyetleri Sosyal Hizmetler ve Çocuk Esirgeme Kurumu Genel Müdürlüğü’ne bırakılırken, evlat edinmek isteyen ve evli olmayan vatandaşların 30 yaşını doldurmaları gerekecek.

5- MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli partisinin İstanbul Çağlayan Meydanı’nda düzenlediği mitingde yaptığı konuşmada, yerel seçimler öncesi İstanbul’da sadece iki partinin öne çıkarılmasını eleştirerek “MHP tahminlerinizin ötesinde bir sonuç alacaktır” dedi.

6- Bulgaristan’da düzenlenen  Uluslararası Sofya Film Festivali’nde Özcan Alper ‘Sonbahar’ filmiyle ‘En İyi Yönetmen’, Hüseyin Karabey ise ‘Benim Marlon ve Brandom’ filmiyle ‘En İyi Balkan Filmi’ ödülünü kazandı.

7- Bolivya’da, hükümet referandumla onaylanan yeni anayasa kapsamında, yerli halka toprak dağıtımını başlattı. Devlet Başkanı Evo Morales yaptığı açıklamada, hükümetin el koyduğu büyük toprak sahiplerine ait arazilerin halka dağıtılmasının, ülkede topraklar üzerindeki tekeli kırmayı amaçladığını kaydetti.

16 MART 2009

1- ‘5. Dünya Su Forumu’ İstanbul Sütlüce Kültür Merkezi’nde başladı.  Cumhurbaşkanı Abdullah Gül forumda yaptığı konuşmada, “Su yalnızca hayat değil, aynı zamanda medeniyettir ve gerekli tedbirler alınmadığı takdirde Türkiye’nin de 2010’dan sonra su bakımından yoksulluk sınırının altına düşebileceğini hesaplamaktayız” dedi.

 Dünya Su Konseyi Başkanı Loic Faiuchon ise konuşmasında, “Kolay su döneminin geride kaldığını kabul etmemiz gerekir. Suya karşı işlenen saldırıların, iklim değişikliklerinin su kaynaklarının azalmasının sebebi biziz. Çok önemli bir meydan okuma ve ikilemle karşı karşıyayız: Suyu kullanmak ve suyu korumak” dedi.

          2- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan Kırklareli’nde düzenlenen seçim mitinginde yaptığı konuşmada, “İdeolojik siyaset peşinde değiliz. Kimlik siyaseti peşinde değiliz. Birleştirme, kaynaştırma, bütünleştirme siyaseti yapıyoruz” dedi.

           Başbakan Erdoğan Tekirdağ’da düzenlenen mitingde ise, ''Bu ülkeyi dünyanın ilk 10 büyük ekonomisi arasında görmek istiyoruz. 1 trilyon dolar GSYİH istiyoruz. 500 milyar dolar ihracat istiyoruz. Bunu da başaracağız'' dedi.

3- CHP Genel Başkanı Deniz Baykal partisinin Kars mitinginde yaptığı konuşmada, Deniz Feneri yolsuzluğuna değinerek, “Eskiden yolsuzluk kişisel olaydı. Şimdi teşkilatlı, örgütlü, şirketleşmiş, dernekleşmiş. Tek başına değil, cemaat halinde yapılıyor” dedi.

 Ankara’ya dönüşünde gazetecilerin sorularını yanıtlayan Baykal, bir soru üzerine, “Yeni Amerikan yönetimi, dünya ile ilişkilerine yeni bir anlayışla yaklaşmak istiyor. Uzlaşmacı, diğer ülkelerin dediklerini önemseyen, işbirliği vaat eden bu yaklaşımı diğer ülkeler için de Türkiye için de olumlu görüyoruz. Bu çerçevede Rusya ve İsrail, Filistin, Irak, İran başta olmak üzere Ortadoğu meseleleri, enerji meseleleri büyük önem taşıyor” dedi.

4- Devlet Bakanı Mehmet Şimşek Diyarbakır’daki programı sırasında gazetecilerin son açıklanan işsizlik verileriyle ilgili sorularını yanıtladı. İşsizlerin yüzde 60’ının lise altı eğitime sahip olduğunu ve lise altı eğitimle dünya ile rekabet etmek veya mevcut küresel şartlarda iş bulmanın çok zor olduğunu belirten Bakan Şimşek, konuya üç aşamalı bir çözüm hazırladıklarını; birinci planlarının eğitime daha fazla kaynak ayırmak olduğunu, ikinci olarak orta vadede bölgesel kalkınma projeleri hazırlayacaklarını ve kısa dönemli olarak uygulan planlarının ise İş-Kur’un illerdeki nitelikli eleman açığına göre kurslar açması ve kursiyerlerin sosyal güvenlik primlerinin ödenmesi olduğunu söyledi.

5- Devlet Bakanı Murat Başesgioğlu Kastamonu’da gazetecilerin sorularını cevaplandırdı. 27-28 Haziran’da KPSS sınavının yapılacağını açıklayan Bakan Başesgioğlu bu yıl 100 bin civarında personel alımının gerçekleştirileceğini bildirdi.

6- Devlet Bakanı Kürşad Tüzmen Mersin’de gerçekleştirilen açılış törenlerinde yaptığı konuşmada, krizin yavaş yavaş sonuna gelindiğini, 2010 yılının ortalarında krizin geride bırakılacağını ve yeniden ihracatta rekorların kırılacağı bir döneme girileceğini söyledi.

          7- Dışişleri Bakanı Ali Babacan Kanal 24 televizyonunda katıldığı bir programda gündeme ilişkin  soruları değerlendirdi. Bakan Babacan, ABD'nin Irak'tan askerlerini çekerken Türkiye'ye genel anlamda ihtiyaç duyabileceğini aylar önce Ankara'ya bildirdiğini kaydetti.

8- Sanayi ve Ticaret Bakanı Zafer Çağlayan Karabük Ticaret ve Sanayi Odası’nı ziyaretinde yaptığı açıklamada, otomotiv sektörünün Türkiye’nin yüz akı olduğunu ve yeni ekonomik paketin iç piyasayı hareketlendireceğini söyledi. Krizin daim olacağını düşünmediklerini belirten Bakan Çağlayan, “Kaynak Kullanım Destek Fonu’nun (KKDF) düşmesi ile birlikte tüketim daha da ucuzlayacak. Özellikle kredi kartlarındaki harcamaların maliyetleri düşecek. Bunlar da vatandaşlara yansıyacak” dedi.

9- TÜİK, Tüketici Güven Endeksi’nin şubat ayında bir önceki aya göre yüzde 3.42 artarak 74.01’e ulaştığını, Aralık 2008’e dair işsizlik oranının ise 13.6 olarak tespit edildiğini açıkladı. 

10- ABD Merkez Bankası (FED) Başkanı Ben Bernanke CBC TV kanalında yaptığı açıklamada, yaşanmakta olan resesyonun 2009 yılı sonu itibariyle bitebileceğini ve 2010 yılının ekonomik büyümenin tekrar başlayabileceği bir yıl olabileceğini söyledi.

                                                                                                                                  17 MART 2009

            1- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan partisinin Denizli mitinginde yaptığı konuşmada, AK Parti’nin kirlenmiş siyaseti temize çektiğini belirterek, “Çözüm üretmeyen, ülkeyi kirleten hükümetlerin dönemlerini geride bıraktık” dedi.

            Başbakan Erdoğan Ankara’nın Beypazarı ilçesindeki Soda Külü Üretim Tesisi’nin açılışında yaptığı konuşmada ise, Türkiye’ye özel sektör ve devlet işbirliği ile sabit sermaye yatırımı 250 milyon dolar olan bir tesis kazandırdıklarını söyledi.

            2- CHP Genel Başkanı Deniz Baykal partisinin Niğde mitinginde yaptığı konuşmada, “Demokratik rejimlerde hükümetler bazen hata yapar. Eğer halk, böyle yapanlara oyunu verirse işte o zaman demokrasi çıkmaza girer. Yanlıştan hesap sorulmazsa o zaman en büyük yanlış yapılmış olur” dedi.

            3- Devlet Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış ‘Kriz ve Rekabet Politikası’ konulu panelde yaptığı konuşmada, dünyada devletçiliğin sadece yoksulluğun paylaşılmasını sağladığını belirterek, “Devletçilik refah sağlamamıştır. Piyasa ekonomisinden vazgeçmek bir ihtimal bile değildir” dedi.

            4- Dışişleri Bakanı Ali Babacan, TGRT Haber televizyonunda ABD Başkanı Barack Obama’nın Türkiye’ye yapacağı ziyareti değerlendirdi. Bakan Babacan, “Böyle bir dönemde Türkiye’nin Ortadoğu’ya bakışı ABD açısından önemli görülüyor. Onlar bizimle yakın çalışmak istediklerini açık seçik ifade ettiler” dedi.

            5- Çevre ve Orman Bakanı Veysel Eroğlu ‘5. Dünya Su Forumu’ kapsamında İstanbul Sütlüce Kongre ve Kültür Merkezi’nde düzenlediği basın toplantısında, suyun satılacağına, özelleştirileceğine yönelik yanlış yorumlar yapıldığını belirterek, “Biz hidroelektrik santrallerinde boşa akan suları değerlendirmek için ‘özel sektör de devreye girsin’ dedik. Suyun satılması söz konusu değil. Su devlete aittir, ancak suyun değerlendirilmesi söz konusu olabilir” dedi.

            6- MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli Hürriyet gazetesine yaptığı açıklamada, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın gündeme getirdiği Anayasa değişikliğini, seçim öncesi bir girişim olarak değerlendirdi.

            7- MÜSİAD Başkanı Ömer Cihad Vardan İstanbul’da düzenlenen ‘Teknik Tekstilin Türkiye’deki Uygulama Alanları, Yeni Açılımlar ve Fırsatlar’ konulu panelde yaptığı konuşmada, “Daralan piyasalarda fason ağırlıklı üretimi bir kenara bırakıp, ileri teknoloji ile yüksek katma değerli ürünlerin oluşturulmasına özen göstermeliyiz” dedi.                                                 

            8- Hava Kuvvetleri Komutanlığı’na ait F-4 eğitim uçağı Konya’nın Altınekin ilçesi yakınlarında  düştü. Kazada 1 pilot şehit olurken, 1 pilot da yaralandı.

            9- ‘5. Dünya Su Forumu’ nedeniyle İstanbul’da bulunan Irak Devlet Başkanı Celal Talabani Sabah gazetesine verdiği demecinde, tarihi bir fırsat yakalandığını belirterek, “Nisan’da tüm Kürt grupları PKK’ya silah bırakması için çağrı yapacak. Bana göre akılcı davranıp kabul edecekler” dedi.

            Talabani, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül tarafından da kabul edildi.

            10- İran’da bir kişiye, terör örgütü PKK'nın İran'daki uzantısı olarak bilinenPJAK’a yardım ettiği gerekçesiyle idam cezası verilmesiyle, ülkede PJAK ve PKK davalarından idam cezası alanların sayısı 15’e yükseldi.        

            11- Rusya Devlet Başkanı Dimitri Medvedev, Rus Silahlı Kuvvetleri’nin uluslararası terörizm ve NATO’nun genişlemesine karşılık verebilmesi için modernize edilmesi gerektiğini söyledi.  

                                                                                                                       18 MART 2009

               1- Çanakkale Deniz Zaferi’nin 94. yıl dönümü, tüm yurtta çeşitli etkinliklerle kutlandı. Çanakkale’de Şehitler Abidesi’ndeki törenlere Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ve Genelkurmay Başkanı Orgeneral İlker Başbuğ da katıldı. Başbakan  Erdoğan törende yaptığı konuşmada, Çanakkale Deniz Zaferi'nin, ‘tarihte unutulmaz iz bırakan bir zafer ve Anadolu topraklarının şahit olduğu en büyük kahramanlıklardan biri’ olduğunu belirterek, ''Bu millet, geçmişte hiçbir millete boyun eğmemiştir, bugün de eğmeyecektir. Bu millet geçmişte bağımsız ve hür olmuştur, ilelebet bağımsız ve hür olacaktır'' dedi.

               2- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan TGRT Haber TV’de yayınlanan ‘Ankara’nın Gündemi’ programında, gündeme ilişkin soruları yanıtladı. ‘Nereden Buldun’ yasasını kendilerinin kaldırdığını belirten Başbakan Erdoğan, “Kayıt dışını kayıt altına almanın farklı yolları var. Bunun çalışmalarını yapıyoruz. Varlık Barışı'nı çıkardık. Bu kanun ile şu anda 12 milyar 600 milyon TL geldi” dedi. Başbakan Erdoğan, Türkiye'nin ihracatta ulaştığı rakamlardan geriye düşmemesi için yeni pazar arayışlarına devam edeceklerini de söyledi.

               3- CHP Genel Başkanı Deniz Baykal partisinin Uşak mitinginde yaptığı konuşmada, Uşak'ın Milli Mücadele’nin en önemli cephelerinden biri olduğunu ve Uşaklıların tıpkı Milli Mücadele döneminde olduğu gibi her zaman vatanına sahip çıkacağına inandığını belirterek, bugünün, aynı zamanda 18 Mart Çanakkale Zaferi'nin 94. yıl dönümü olması nedeniyle de ayrı bir önem taşıdığını söyledi. Baykal ayrıca, tekstil ve deri sanayinin dövizle alınan borç yüzünden battığını söyledi.

               4- Dışişleri Bakanı Ali Babacan, Filipinler Dışişleri Bakanı Alberto Romulo’yu kabulünün ardından düzenlenen basın toplantısında, Türkiye'nin Filipinler ile gelişen diyalog ve işbirliğinin sadece iki ülke yararına olmakla kalmayıp, bölgelerinde ve uluslararası düzeyde barış, istikrar ve refaha katkıda bulunmak açısından özel anlam taşıdığını söyledi. Romulo da iki ülkenin derin ilişkiler içinde olduğunu, bu ilişkilerin yıllar içinde dinamik bir ortaklığa dönüştüğünü söyledi.

               5- Dışişleri Bakanı Ali Babacan, TGRT Haber TV'nin sorularını yanıtladı. Yeni yönetimle birlikte ABD dış politikasında yeni bir dönemin başladığına dikkat çeken Bakan Babacan, ABD ile Türkiye'nin dış politika gündeminin tam anlamıyla örtüştüğünü belirterek, Pakistan, Afganistan, Ortadoğu, Kafkaslar, İran gibi konulara Türkiye'nin çok yakın olduğunu ve bu dönemde Türkiye'nin bu bölgelere bakış açısının ABD tarafından önemli görüldüğünü söyledi.

  6- Devlet Bakanı Mehmet Şimşek, Eskişehir’de Sanayici ve İşadamları Derneği`nce (ESİAD)düzenlenen “Küresel Mali Kriz ve Türkiye Ekonomisi” konulu konferansta yaptığı konuşmada, kriz nedeniyle işini kaybedenlerin sayısının 150-200 bin civarında olduğunu belirterek, işsizlik oranındaki artışa neden olarak kriz ortamında insanların daha çok iş aramasını ve kadınların da işgücüne katılım oranının artmasını gösterdi.

               7- MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli partisinin Nevşehir mitinginde yaptığı konuşmada, yerel seçimlerin sosyal, siyasi ve ekonomik yönden gergin bir ortamda gerçekleşeceğini, bu bakımdan bu seçimleri, bütün siyasi partilerin önemsemesi ve zor şartlar altında da olsa, sandığa gidilerek yüksek bir katılım ile millet iradesinin ortaya konulması gerektiğini söyledi.

               8- TÜSİAD Başkanı Arzuhan Doğan Yalçındağ G-20 zirvesi öncesi İngiltere’de düzenlenen iş zirvesinin ardından yaptığı açıklamada, “Tüm ülkeler bu krizden çıkmanın yolunun içe kapanmak değil, işbirliğini devam ettirmek olduğunu düşünüyor. İş dünyası liderleri, korumacılıktan ve içe kapanmaktan endişe duyuyor. Birçok finansal sektör bankalarını kurtarmak için devlet yardımı aldı. Dolayısıyla, liberal ekonomi mi, karma ekonomi mi, nereye gidiliyor? endişeleri oluştu” dedi. 

 9- Fransa Parlamentosu, 43 yıl aradan sonra NATO’nun askeri kanadına dönme kararını onayladı. Savunma Bakanı Herve Morin yaptığı açıklamada, ABD’nin tersine NATO’nun küresel güç olmasını istemediklerini, ayrıca Avrupa güvenliğinin yeniden inşasında Rusya’nın söz sahibi olması gerektiğini söyledi. 

10- Suriye Devlet Başkanı Beşşar Esad İtalyan ‘La Repubblica’ gazetesine verdiği demeçte, ABD Başkanı Barack Obama’nın, Irak’tan çekilme, barış isteği ve Guantanamo’nun kapatılmasıyla sözünün eri olacağını gösterdiğini söyledi. Batı ile İran arasında uzlaşmaya yardımcı olmak istediğini vurgulayan Esad, Obama
 yönetimi ile bölgeye barış getirilmesinde ABD’nin önemli bir rol üstlenebileceğini belirterek, Türkiye ve Fransa gibi ülkelerin bölgedeki diplomatik rollerine güven duymasına rağmen, ''İsrail'e, sadece Washington'ın baskıda bulunabileceğini'' öne sürdü.

                                                                                                                                  19 MART 2009

            1- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan partisinin Kütahya mitinginde yaptığı konuşmada, işadamlarına ‘işçi çıkarmayın’ çağrısında bulundu. 6 ay süreyle ücretin yarısını ödeyeceklerini açıkladıklarını belirten Başbakan Erdoğan, “Buna uyanlar var, uymayanlar var. Tabii uymayanlar bunun hesabını, faturasını ödeyecekler. Bunu da yakın takibe alıyoruz. Bu ülkede dar zamanda el ele vermeyenler, bunun bedelini ödeyecek” dedi.

            2- CHP Genel Başkanı Deniz Baykal partisinin Manisa mitinginde yaptığı konuşmada, Türkiye’nin Yunanistan’dan pamuk ithal ettiğini belirterek, “Yunan çiftçi zenginleşiyor, Yunan ekonomisi güçleniyor. Pamuğu ekemeyen Anadolu’da çiftçi perişan oluyor, pamuğu ithal eden Türkiye ekonomisi zarar görüyor” dedi.

           3- Devlet Bakanı Mehmet Şimşek Isparta Valiliği’ni ziyareti sırasında  gazetecilere yaptığı açıklamada, daha akılcı ve rasyonel bir teşvik modeli hazırladıklarını belirterek, “Seçimden sonra bölgesel, sektörel ve proje bazlı teşvik modeli uygulanacak, büyük yatırımlar için de ayrı bir teşvik modeli sunulacak'' dedi.

            4- Sanayi ve Ticaret Bakanı Zafer Çağlayan bir otomobil firmasının Adapazarı tesislerinde gazetecilere yaptığı açıklamada, otomobil stoklarının azaldığını ve ÖTV indiriminde tanınan 3 aylık sürenin uzatılmayacağını söyledi.

            5- MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli partisinin Karabük mitinginde, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın bir konuşmasında, “CHP Genel Başkanı Deniz Baykal ile Bahçeli ruh ikizidir” dediğini belirterek, “Ben bu ülkenin insanıyım. Bu ülkenin insanlarının kurduğu her partinin lideriyle, her partiye oy verenle ruh ikizi olmaktan şeref duyarım” dedi.

            6- DSP Genel Başkanı Zeki Sezer partisinin Van mitinginde yaptığı konuşmada, DSP’nin Türkiye’de yaşayan herkesi eşit gören bir parti olduğunu söyledi.

            7- Merkez Bankası Para Politikası Kurulu, Durmuş Yılmaz başkanlığında toplandı. Toplantının ardından yapılan açıklamada, uluslararası kredi piyasalarındaki sorunların devam ettiği, büyümeye ilişkin tahminlerin aşağı yönlü güncellendiği ve iktisadi faaliyetteki toparlanmanın zaman alacağı kaydedildi.

            8- AB Komisyonu Başkanı Jose Manuel Barroso Belçika’nın başkenti Brüksel’de gerçekleştirilecek olan AB zirvesi öncesinde  yaptığı açıklamada, AB’nin 2008 ve 2010 için öngördüğü 400 milyar euroluk teşvik paketinin uygulanması gerektiğini söyledi.

            Çek Cumhuriyeti Başbakanı Mirek Topolanek de yeni teşvik paketini ‘zehirli düşünce’ olarak nitelendirdi.

            Almanya Başbakanı Angela Merkel ise küresel krize karşı alınan mevcut önlemlerin sonuçlarının beklenmesi gerektiğini belirterek “Vaat yarışına girmek, durumu sakinleştirmeyecek” dedi.

                                                                                                                                   20 MART 2009

1- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan AK Parti Konya ve Karaman mitinglerine katıldı. Karaman mitinginde çiftçilerin Ziraat Bankası’ndan aldığı kredilerin vadesinin 18 aydan 24 aya çıkarıldığını, çiftçinin gelişmesi için hükümet olarak her şeyi yaptıklarını ve yapacaklarını söyleyen Başbakan Erdoğan, Konya mitinginde ise düzeysiz siyasete asla prim vermediklerini belirterek “Nezaketten taviz vermedik, hakaret etmedik. İşte onun için karşınıza alnımız ak, başımız dik çıkıyoruz” dedi.

 2- Genelkurmay İletişim Daire Başkanı Tuğgeneral Metin Gürak haftalık basın bilgilendirme toplantısında, Nevruz kutlamaları için gerekli tedbirlerin alındığını belirterek “Biz herkesin sağduyulu ve sorumluluk içinde hareket etmesini bekleriz” dedi.

3- CHP Genel Başkanı Deniz Baykal partisinin Kırklareli mitinginde yaptığı konuşmada, Trakya’da sanayinin iflas ettiğini ve binlerce kişinin işsiz kaldığını belirterek, 280 milyar dolar ek borç yapan hükümetin bunları lükse, gösterişe harcadığını söyledi.

4- Dışişleri Bakanı Ali Babacan Sırbistan Dışişleri Bakanı Vuk Jeremiç’i kabulünün ardından düzenlenen basın toplantısında, Erbil’de yapılması planlanan Kürt Konferansı’na ilişkin soruları yanıtladı. Bakan Babacan, arzu edilen hedefleri ortaya koyan bir konferans olduktan sonra Türkiye’nin bir itirazı olmayacağını söyledi.

5- MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli partisinin Bilecik’in Söğüt ilçesinde düzenlenen mitinginde yaptığı konuşmada, Türkiye’nin çok önemli bir dönemden geçtiğini, esnafın, çiftçinin, emeklinin durumunun kötü olduğunu belirterek, 117 bin esnafın geçen yıl dükkanını kapattığını, 10 bininin de meslek değiştirdiğini söyledi.

6- DSP Genel Başkanı Zeki Sezer partisinin Bartın mitinginde yaptığı konuşmada, “Bu millet 29 Mart seçimlerinde CHP’ye de AK Parti’ye de dur diyecek” dedi. 

7- ABD Başkanı Barack Obama ‘Nevruz Bayramı’ dolayısıyla yayımlanan çağrısında “Washington yönetimi olarak İran ile her alanda diplomasi taraftarı olduklarını söyledi. ABD’nin İran’ın “ülkeler topluluğunda” hak ettiği yeri almasını istediğini belirten Obama, İran’ın bu toplulukta yerini alması için gerçek yükümlülükleri olduğunu, buraya terör ve silahlarla giremeyeceğini, barışçıl hareketlerle bunun mümkün olabileceğini kaydetti.

                                                                                                                                  21 MART 2009

              1- Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Balkanlar, Kafkasya ve Orta Asya’da yayın yapacak olan ‘TRT Avaz’ kanalının yayına başlaması nedeniyle düzenlene törende yaptığı açıklamada, televizyonculuğun gelişmesinin Türkiye’de şeffaflığı arttırdığını ve demokrasinin gelişmesine, kökleşmesine katkıda bulunduğunu belirterek, “TRT Avaz, birbirine hislerle bağlı olan bütün bu geniş coğrafyayı çok daha birbirine bağlayacak, ortak dili çok daha geçerli hale getirecek ve hepimizin birbirimizle iletişimini kolaylaştıracak” dedi.

             Törene, TBMM Başkanı Köksal Toptan ve Devlet Bakanı Mehmet Aydın katıldı.

               2- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, partisinin Elazığ mitinginde yaptığı konuşmada, milliyetçiliğin istismarını yapmadıklarını, somut adımlarla dostluk ve kardeşliği perçinlediklerini söyledi.  Moğolistan'daki Orhun anıtlarını dünya mirasına yeniden kazandırdıklarını belirten Başbakan Erdoğan, Bosna Hersek'te köprü ve Kudüs'te Mescid-i Aksa'nın restorasyonlarını yaptıklarını, Çanakkale'de şehitlerin hatırasına ve Kudüs'teki Yusufiye şehitliğine de sahip çıktıklarını kaydetti.

               Başbakan Erdoğan, partisince Sincan'da düzenlenen mitingde yaptığı konuşmada ise, yerel seçimde, yöneticilerin kim olacağına değil, aynı zamanda ülkenin gidişatının ne yöne olacağına oy verileceğini söyledi.

               3- CHP Başkanı Deniz Baykal, partisinin Ankara Tandoğan Meydanı'nda düzenlenen mitinginde yaptığı konuşmada, Ankara'nın yalnızca bir il değil, bir tarih, kültür, medeniyet, çağdaş devletin nasıl kurulduğunu gösteren bir simge, Cumhuriyet’in kendisi olduğunu söyledi.

   4- Devlet Bakanı Mehmet Şimşek Gaziantep Serbest Bölgesi Genel Kurulu’nda yaptığı ‘Türkiye Ekonomisi ve Küresel Kriz’ konulu sunumda, yaşanan krizin devletlerin bilançolarında büyük tahribat yarattığını belirterek, “Dünya toparlanacaksa beraber toparlanacak. Bir daha böyle bir krizin yaşanmaması için yapılması gereken düzenlemeler çok önemli. Türkiye bankacılık krizini 2001 yılında yaşadığı için düzenleme ve denetleme anlamında oldukça sıkı kurallara sahip” dedi.

  5- Dışişleri Bakanı Ali Babacan ATV televizyonunda katıldığı bir programda gündemdeki konulara ilişkin soruları cevaplandırdı. ABD Başkanı Barack Obama’nın ziyaretinin, Amerikan yönetiminin dış politikasını yeniden gözden geçirdiği bir döneme denk geldiğini belirten Bakan Babacan, böyle bir dönemde Türkiye’nin özellikle dış politika ağırlıklı olarak ilgilendiği konular ile ABD’nin yeni yönetiminin gündeminde ön sıralarda olan konularda büyük örtüşme olduğunu kaydetti.

  6- Sanayi ve Ticaret Bakanı Zafer Çağlayan, ‘Esnaf ve Sanatkarlar Meslek Kuruluşları Akil Toplantısı’nda yaptığı konuşmada, krizden en az zararla çıkmak için alınan tedbirlerin etkisinin görülmeye başladığını ve Türkiye’de son derece kuvvetli bir iç pazar bulunduğunu belirterek, birçok otomotiv firmasının Türkiye’de yatırım yapmayı planladığını kaydetti.

AK Parti’nin Etlik semti seçim bürosunun açılışında gazetecilerin sorularını yanıtlayan Bakan Çağlayan, 5. tedbir paketinde yapmayı planladıkları çalışmaların, finans ilişkilerinin yeniden kurulması, borçların yeniden kurulması, borçların yeniden yapılandırılması ve yenide can suyu desteğinin verilmesi olduğunu söyledi.

7- Çevre ve Orman Bakanı Veysel Eroğlu, İstanbul’da düzenlenen  ''Enerji İçin Su, Su için Enerji'' konulu toplantıda yaptığı konuşmada, suyun gıda ve enerji üretiminde önemli rol oynadığını, tabii çevrenin bütünlük ve sürdürülebilirliğini ve hayat kalitesini belirlediğini, aynı zamanda toplumsal ve ekonomik gelişimde de merkezi bir işlev gördüğünü söyledi.

   8- Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay Atatürk Kültür Merkezi alanında düzenlenen ‘Nevruz’ kutlamalarında yaptığı konuşmada, “Nevruz, Türk topluluklarında yaşayanların yüreklerinde hissettikleri bayramdır ama onlara özgü değildir. Nevruz’u Acemler de Kürtler de Araplar da kutlar” dedi.

               9- MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli partisinin Isparta’da düzenlenen mitinginde, Türkiye'nin karşı karşıya bulunduğu ekonomik, siyasi sorunların derinleştiğini, kökleştiğini ve bir bunalımın eşiğine gelindiğini, bu yüzden seçimlerin mahalli olmanın ötesinde, milletin geleceğiyle ilgili yeni bir yol haritasının çizileceğini söyledi.

               Bahçeli, Antalya mitinginde ise, yoksullara yardım edilmesi amacıyla kurulan Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı'nın istismar edildiğini ileri sürdü.

          10- TOBB’dan yapılan yazılı açıklamada, küresel krizin aşılması için, reel ekonomiye ve mutlaka da küçük ölçekli şirketlere rol vermek ve harekete geçirmek  gerektiği belirtildi.

11- ABD’nin Afganistan ve Pakistan özel temsilcisi Richard Holbrooke, Brüksel Forumu’nda yaptığı konuşmada, Türkiye’nin, Afganistan’da büyük faktör olduğunu belirterek, bunun Afganistan’ın etnik yapısından ve Türkiye’nin  Kabil yönetimi üzerindeki etkisinden kaynaklandığını söyledi.

                                                                                                                                   22 MART 2009

1- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan partisinin İstanbul Kazlıçeşme’de düzenlenen mitinginde, AK Parti’nin var gücüyle Türkiye’yi geleceğe taşıdığını belirterek “Devletle milletin kucaklaşması bazılarını rahatsız ediyor. Halkım; 29 Mart’ta çamur ve iftira siyasetine değil; hizmet edene oy verecek. Çünkü belediyecilik bizim işimiz” dedi.

Öte yandan Başbakan Erdoğan Amerikan CNN televizyonuna verdiği demeçte, ABD askerlerinin Irak’tan çıkışını olumlu bulduklarını bildirdi. Başbakan Erdoğan, ABD’nin izin istemesi durumunda, Irak’tan çekilecek ABD askerlerinin Türk topraklarını kullanmasını değerlendirebileceklerini ancak ABD yönetiminden bu konuda resmi bir istek gelmediğini kaydetti.

2- CHP Genel Başkanı Deniz Baykal partisinin İstanbul Çağlayan Meydanı’ndaki  mitinginde yaptığı konuşmada, “Hükümetin kullandığı borç miktarı, gelmiş geçmiş bütün hükümetlerin ortak kullandığı borçtan daha fazla. Kriz yüzünden fabrikalar kapanıyor, insanlar işsiz kalıyor. Gelin 29 Mart’ta her şeye yeniden başlayalım. Daha aydınlık günlere hep birlikte yürüyelim” dedi.

3- Adalet Bakanı Mehmet Ali Şahin, Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel ile birlikte esnafı ziyaret ederek sorunlarını dinledi. Bakan Şahin bir soru üzerine, emekli maaşlarının halen çalışan kişilerden toplanan primlerle ödendiğini, ancak bu paralar yetmediği için her yıl bütçeden Sosyal Güvenlik Kurumu’na 25 milyon TL aktarmak zorunda kaldıklarını söyledi.

            4- Dışişleri Bakanı Ali Babacan Habertürk televizyonunda katıldığı bir programda, dış politika ve gündeme ilişkin soruları yanıtladı. Bakan Babacan, ABD Başkanı Barack Obama’nın Türkiye ziyaretine ilişkin olarak “ABD, Türkiye’yi ‘Ilımlı İslam’ için model ülke olarak görmekten vazgeçiyor’ yorumları yapıldığının hatırlatılması üzerine, ‘Ilımlı İslam’ gibi tabirlerin, Türkiye ya da başka ülkelere etiket yapıştırmaya çalışan kişilerin uydurduğu tabirlerden olduğunu belirterek “İslam’ın şöylesi böylesi olmaz, İslam tektir” dedi.

5- İstanbul’da düzenlenen ‘5. Dünya Su Forumu’ sona erdi. Forum kapsamında gerçekleştirilen Bakanlar Konferansı’nın sonunda açıklanan bildirgede, sınır aşan suların ortak kullanımı, su ve alt yapı hizmetlerinde fiyatlandırma, enerji, yer altı ve yer üstü sularının kirletilmesiyle doğal afetlere hazırlık konularına yer verildi.

Konferansın kapanış töreninde konuşan Çevre ve Orman Bakanı Veysel Eroğlu, Paris’te yapılan ön hazırlık toplantısında Bakanlar bildirgesinin taslak metninin hazırlanarak bakanlara sunulduğunu belirtti.

6- MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli partisinin Adana mitinginde yaptığı konuşmada “Ülkemizin karşı karşıya bulunduğu iç ve dış tehditler, yoğun sosyal, ekonomik ve siyasi krizler, bu seçimlerde farklılığı sağlıyor. Onun için bu seçimler yerel seçimler olmaktan çıkıyor. Milletimizin geleceğinin yol haritasının da kilometre taşını oluşturuyor. O bakımdan bu seçimi millet olarak önemsemeliyiz” dedi.

7- SP Genel Başkanı Numan Kurtulmuş partisinin İstanbul Çağlayan Meydanı’ndaki mitinginde yaptığı konuşmada, “SP yerli ve milli bir partidir. Dünyada ne olduğunu bilir ama asla dışardan esen rüzgarlara göre rotasını, yönünü ve istikametini değiştirmez” dedi. 

8- 20. Ankara Uluslararası Film Festivali’nde, Özcan Alper’in “Sonbahar” filmi, “En İyi Film”, “En İyi Yönetmen” ve “Sinema Yazarları Derneği En İyi Film” kategorilerinin de aralarında bulunduğu 7 dalda ödül kazandı.

9- Dünya Bankası Başkanı Robert Zoellick Brüksel Forumu’nda yaptığı konuşmada, 2009’u çok tehlikeli bir yıl olarak nitelendirerek “Belirsizlik çok büyük ve daha gelişmekte olan ülkeler krizi hissetmeye başlamadılar bile” dedi.

10- Venezüella’da hükümetin, ulaşım sektörünün devlet denetimi altına alınmasını öngören ve Meclis’te de onaylanan kararı uyarınca, 4 eyaletteki liman ve havaalanlarında askeri birlikler konuşlandırıldı.

                                                                                                                                 23 MART 2009

            1- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan partisinin Bolu ve Düzce’de düzenlenen mitinglerine katıldı. Başbakan Erdoğan Bolu mitinginde yaptığı konuşmada, Cumhuriyet tarihinde görülmemiş yatırımları 6.5 yıla sığdırdıklarını belirterek, “Bu ülkenin, bu milletin başını öne eğmedik, eğdirmedik. Ekonomisini, demokrasisini daha iyi noktalara taşıdık. Haksızlık karşısında susmadık. Zalimlere karşı sessiz kalmadık, mazlumun yanında, haklının yanında, onurumuzla, şerefimizle dimdik durduk” dedi. 

            2- CHP Genel Başkanı Deniz Baykal partisinin Bilecik mitinginde yaptığı konuşmada, AK Parti hükümetinin çalışmalarını eleştirerek, Türkiye'de gidişatın iyi olmadığını, İnsanların borç batağında olduğunu, çiftçilerin durumunun zorda olduğunu vurguladı.

            3- Devlet Bakanı Mehmet Şimşek Zaman gazetesine yaptığı açıklamada, dünya genelinde alınan tedbirlerin uygulanmaya başladığını ve krizin bitişiyle ilgili kesin bir tarih vermenin zor olduğunu belirterek, “Toparlanma 2010 yılında başlar. G-20 zirvesi sonucunda çok daha somut tedbirler alınırsa daha erken başlayabilir” dedi.

            4- Sanayi ve Ticaret Bakanı Zafer Çağlayan Uşak Ticaret ve Sanayi Odası tarafından düzenlenen bir toplantıda, ekonomik gelişmeler, küresel mali kriz ve krize karşı alınan tedbirler konusunda değerlendirmelerde bulundu. Bakan Çağlayan, ÖTV indirimiyle öncelikle krizin psikolojik baskısını azalttıklarını söyledi.

            5- MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli partisinin Konya mitinginde yaptığı konuşmada, yaşanan siyasi, ekonomik ve sosyal krizlerin yerel seçimlere daha fazla önem ve anlam yüklediğini söyledi.

            6- DSP Genel Başkanı Zeki Sezer partisinin İzmir mitinginde yaptığı konuşmada, medyanın seçimi AK Parti ve CHP arasında geçiyor gibi göstermeye çalıştığını belirterek, “29 Mart günü herkes ne kadar yanıldığının farkına varacak” dedi.

            7- Türk-İş Genel Başkanı Mustafa Kumlu Kayseri’de gazetecilere yaptığı açıklamada, “İşsizlik sorununun önümüzdeki aylarda daha da derinleşeceği anlaşılmaktadır. Gün, hükümetin işsizliği önleyecek önlemler için en radikal kararlar alması gerektiği gündür” dedi.

            8- Irak’a resmi ziyarette bulunan Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, başkent Bağdat’ta Cumhurbaşkanı Celal Talabani ile bir araya geldi. Cumhurbaşkanı Gül görüşmenin ardından düzenlenen basın toplantısında, görüşmede ekonomi alanındaki işbirliğinin çatısını, çerçevesini ve altyapısını oluşturduklarını söyledi. Cumhurbaşkanı Gül, terörle mücadele konusunda Kuzey Irak Bölgesel Yönetimi’nden ne beklendiğinin sorulması üzerine “Terörü yok etmek için kapsamlı bir çalışma yapmak gerekiyor. Burada herkese iş düşüyor. Şüphesiz ki terörün önde gelenlerinin bulunduğu yerde sorumlu olanlara çok daha fazla iş düşüyor” dedi.

Talabani de yaptığı açıklamada, “Bizim önerimiz şu; PKK ya silahlı mücadeleyi bıraksın ya da ülkemizi terk etsin. Biz ilkini temenni ediyoruz, yani silah bıraksınlar. Terör herkese zarar veriyor” dedi.

            Cumhurbaşkanı Gül, Başbakan Nuri El Maliki ile de bir araya geldi.

            9- ABD’de yayımlanan ‘Wall Street Journal’ gazetesi, Türkiye’nin bölgedeki aracı rolünün çok önemli olduğu, ancak resesyonun Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın, halen yurt içinde ve Ortadoğu’da yüksek olan saygınlığına zarar vermesi riskinin bulunduğu yorumuna yer verdi.

            10- Güney Kıbrıs Rum Yönetimi (GKRY) lideri Dimitris Hristofyas Rum Çevreciler ve Ekologlar Hareketi Kurultayı’nda yaptığı konuşmada, Kıbrıs sorununda 5 yıldır var olan çıkmazı aşmaya çalıştıklarını belirterek, “Kıbrıs sorunu çözülemezse, Türkiye’yi suçlu taraf göstereceğiz” dedi.

            11- IMF, geçtiğimiz hafta yayınladığı raporunda yer alan ‘küresel ekonomik kriz nedeniyle Bağımsız Devletler Topluluğu ile Türkiye’deki bankalarda sermaye açığı olacağı’ uyarısı ifadesinden Türkiye’yi çıkardı.

            12- ABD Başkanı Barack Obama Amerikan CBS televizyonuna yaptığı açıklamada, tek başına askeri gücün, Afganistan’da, Taliban ve El Kaide’nin yenilgiye uğratılmasının da aralarında bulunduğu hedeflerine ulaşmada yeterli olmayacağını söyledi.

                                                                                                                                 24 MART 2009

            1- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan partisinin Zonguldak mitinginde yaptığı konuşmada, Yüksek Seçim Kurulu’nun (YSK) sandık kurullarında görev alanların türban takmasını yasaklayan kararını değerlendirdi. Başbakan Erdoğan, “Sandık kurulunun olduğu yer kamusal  alanmış. Böyle kamusal alan mı olur? Oraya gelenler devletin memuru değil, siyasi parti temsilcileri” dedi.

            Başbakan Erdoğan Bartın’da yaptığı konuşmada ise, “AK Parti hükümeti ve belediyeleri bu ülkeye hizmet vermiyorsa oy vermeyin. Ama veriyorsa, onu da güçlendirin” dedi.

            2- CHP Genel Başkanı Deniz Baykal partisinin Denizli mitinginde yaptığı konuşmada, toprağı çökerterek, tarımı ihmal ederek, çiftçiyi yok sayarak kalkınma olamayacağını söyledi.

            Baykal, Aydın mitinginde yaptığı konuşmada ise, “CHP iktidara gelince yolsuzlukların hepsinin hesabını soracağız” dedi.

            3- Devlet Bakanı Mehmet Şimşek Gaziantep’te Sabah gazetesine verdiği demecinde, “IMF her gelişinde daha düşük büyüme tahminiyle masaya oturuyor. Ocak’ta faiz dışı fazla (FDF) ve açılacak pakete karşılık ek tedbir için neredeyse anlaşıldı. Ancak tahmin değişikliği için yeniden görüşülecek” dedi.

            4- Maliye Bakanı Kemal Unakıtan Eskişehir’de gazetecilere yaptığı açıklamada, işsizliğe çözüm bulacak önlemler üzerinde çalıştıklarını belirterek, konuyla ilgili yeni açılımların Başbakan Recep Tayyip Erdoğan tarafından yapılacağını söyledi.

            5- Sanayi ve Ticaret Bakanı Zafer Çağlayan Otomotiv Distribütörleri Derneği’nin İstanbul’da düzenlenen Genel Kurulu’nda yaptığı konuşmada, ÖTV indirimiyle birlikte piyasaların yeni bir ivme kazandığını belirterek, “Türkiye diğer ülkelerden çok farklı. Biz bu krizden en az etkilenen ülkeler arasındayız. Türkiye gelecekte çok önemli bir yatırım üssü olacak” dedi. 

            6- MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli partisinin Elazığ mitinginde yaptığı konuşmada, küresel ekonomik krizin Türkiye’yi kuşattığını belirterek, “Bu krizi asla hafife almamak gerekir” dedi.

            7- BBP Genel Başkanı Muhsin Yazıcıoğlu seçim çalışmaları için bulunduğu Sivas’ta gazetecilere yaptığı açıklamada, “PKK’nın silah bırakması karşılığında Türkiye’nin herhangi bir devletle, herhangi bir örgütle bir pazarlığa oturması, Türkiye için çok büyük bir zafiyet doğurur” dedi.

            8- SP Genel Başkanı Numan Kurtulmuş partisinin Adana mitinginde yaptığı konuşmada, AK Parti ile CHP arasındaki söz düellosunun millete hiçbir faydasının olmayacağını söyledi.

            9- Irak’ta bulunan Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Kuzey Irak'taki bölgesel yönetimin başbakanı Neçirvan Barzani’yle yaptığı görüşmede, PKK kamplarından duyduğu rahatsızlığı dile getirerek, “PKK unsuru ortadan kalktıktan sonra ilişkilerimizde sınır kalmayacak” dedi. Barzani de yaptığı açıklamada, bu görüşmenin ilişkilerin güçlendirilmesi açısından büyük bir adım olduğunu belirterek, “Biz Türkiye ile iyi ilişkiler kurmak istiyoruz. Aynı zamanda Türkiye’nin endişelerini de çok iyi anlıyoruz” dedi.  

             Cumhurbaşkanı Gül, Irak ziyaretinin ardından yurda dönüşünde Esenboğa Hava Limanı’nda düzenlenen basın toplantısında, terörle mücadele konusunda gerçekleştirilen görüşmelerde olumlu gelişmeler beklediklerini söyledi.

            10- IMF Başkanı Dominique Strauss-Kahn gazetecilere yaptığı açıklamada, küresel krizi çözme konusunda ülkelerin işbirliği içinde hareket etmemeleri halinde mevcut krizin sosyal bir krizde dönüşebileceğini söyledi.

            11- Uluslararası Af Örgütü, 2007 yılında 1252 kişi idam edilirken, 2008 yılında bu rakamın 2390’a yükseldiğini açıkladı.

            12- ABD Başkanı Barack Obama Alman ‘Die Welt’ gazetesine verdiği demecinde, “Bu kriz, Amerikan ekonomisinin dünya ekonomisiyle ne kadar bağlantılı olduğunu da gösterdi. G-20 ülkelerinin de tekrar böyle bir krizin yaşanmaması için cesur, geniş çaplı ve koordineli önlemler almaları gerekiyor” dedi.

            13- AB Dönem Başkanı Çek Cumhuriyeti’nin Başbakanı Mirek Topolanek’in hükümeti güven oyu alamadı. AB Komisyonu, Çek Cumhuriyeti’nin Dönem Başkanlığı görevini tam olarak yerine getireceği konusunda güveninin tam olduğunu açıkladı. Topolanek de hükümetin düşmesinin kısa vadede Dönem Başkanlığı üzerinde etki yapmayacağını söyledi.

                                                                                                                                 25 MART 2009

               1- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan partisinin Çankırı mitinginde yaptığı konuşmada, geçici vergi indirimleri paketini açıkladı. AK Parti'nin Türkiye'ye istikrar kazandırdığını belirten Başbakan Erdoğan, ''İstikrar olmasa küresel sermaye, Türkiye'ye gelmez'' dedi.

               Başbakan Erdoğan Tokat mitinginde yaptığı konuşmada ise, “Türkiye'nin 780 bin kilometrekaresi vatan toprağıdır dedik. Hepsine hizmeti eşit götüreceğiz dedik. Alevisiyle, Sünnisiyle bu ülkede ayrılığa gayrılığa yer yok. Bir olacağız, iri olacağız, diri olacağız” dedi.

               2- CHP Genel Başkanı Deniz Baykal seçim çalışmaları nedeniyle Ankara’nın ilçelerini gezdi. Demetevler’de gazetecilerin sorularını cevaplandıran Deniz Baykal  ‘Ergenekon Soruşturması’ kapsamında hazırlanan ikinci iddianamede ‘kendisinin CHP'nin başından indirilmek istenmesine yönelik iddialar’ bulunduğunu belirterek, “Ergenekon diye tanımlanan bir örgütün CHP’deki gelişmelerde bir unsur olduğuna dair hiçbir bilgim, görgüm, izlenimim yoktur” dedi.

3- MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli partisinin Erzincan mitinginde yaptığı konuşmada, ekonomik krizin hafife alınacak tarafının olmadığını belirterek, “İşsizliğe çare bulmak lazım. Türkiye kredi kartı faciasıyla karşı karşıya kalabilir. Esnaf işyerlerini kapatıyor. Çiftçinin problemlerini çözmek lazım. Kriz için ciddi tedbirlerle ciddi paketlerle gelirseniz, her türlü tedbirin alınmasında 69 milletvekiliyle yanınızda olacağız” dedi.

4- ‘Ergenekon Soruşturması’na yönelik olarak İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından hazırlanan ikinci iddianame, İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından kabul edildi.

5- İSO Başkanı Tanıl Küçük Meclis toplantısında yaptığı konuşmada, “Beşinci ekonomik önlem paketinin dördüncü pakette olduğu gibi ticaret ağırlıklı olduğunu görüyoruz. Oysa, bizim beklentimiz bu paketin sanayi üretim ağırlıklı olmasıydı” dedi.

6- BBP Genel Başkanı Muhsin Yazcıoğlu ve beraberinde beş kişiyi taşıyan helikopter Kahramanmaraş’ta düştü. Arama çalışmalarına devam ediliyor. 

            7- Kuzey Irak'taki bölgesel yönetimin başbakanı Neçirvan Barzani, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ile başkent Bağdat’ta görüşmesinin ardından Erbil’e geçerek bir basın toplantısı düzenledi. Barzani, PKK ile tek başlarına mücadele etmelerinin söz konusu olmadığını, Kürt yönetiminin yanı sıra ABD ve Türkiye’nin de ortak hareket edeceklerini söyledi. Barzani, Cumhurbaşkanı Gül ile yaptığı görüşmenin çok önemli olduğunu vurgularken “Bu görüşme, iki taraf arasındaki ilişkileri güçlendirmek için çok büyük bir adımdı” dedi.

                                                                                                                                  26 MART 2009

            1- Kahramanmaraş’a giden Başbakan Recep Tayyip Erdoğan BBP Genel Başkanı Muhsin Yazıcıoğlu’nu taşıyan helikopterin düştüğü yeri tespit etmek için Göksun ilçesinde düzenlenen brifinge katıldı. Brifingin ardından Hükümet Konağı’na geçen Başbakan Erdoğan gazetecilere yaptığı açıklamada, “Yazıcıoğlu ve beraberindeki 5 kişiyi taşıyan helikopteri arama çalışmaları, olayın duyulmasından başlayarak gece boyunca ve şu anda devletin tüm imkanlarıyla sürdürülmektedir” dedi.

            2- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Nazım Ekren, TGRT Haber televizyonunda ekonomik kriz, alınan tedbirler ve sonuçlarını değerlendirdi. Başbakan Yardımcısı Ekren, tüketici güven endekslerindeki yükselmenin, tedbir paketlerine olumlu yaklaşıldığının göstergesi olduğunu belirterek, güven ve istikrar bozulmadıkça halkın harcama yapmaya devam edeceğini söyledi.

            3- “Türkiye Enerji Verimliliği Meclisi”,  Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Hilmi Güler başkanlığında kuruldu. Bakan Güler sivil toplum kuruluşlarının katılımıyla kurulan meclisin imza töreninde yaptığı konuşmada, enerjide yüzde 25 tasarruf potansiyelinin mümkün olduğunu, bu kapsamda ilk etapta 23 ilde 2,8 milyon verimli lamba dağıtıldığını, 30 ilde 2 milyon lamba dağıtımının da nisan ayında gerçekleştirileceğini kaydetti.

            4- Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik Bursa’da gazetecilere yaptığı açıklamada, “Bugün talep daralmasından kaynaklanan krizde, işsizlik ve istihdam azalışıyla karşı karşıyayız. Talep daralması var diye onu da iç politika malzemesi yapmak hiç doğru değil” dedi.

            5- Türk-İş, Mart 2009 döneminde dört kişilik bir ailenin açlık sınırını 745.- TL, yoksulluk sınırını ise 2.426.- TL olarak belirledi.

            6- Resmi ziyaret amacıyla Belçika’da bulunan Cumhurbaşkanı Abdullah Gül başkent Brüksel’de AB Komisyonu Başkanı Jose Manuel Barroso ile görüşmesinin ardından düzenlenen ortak basın toplantısında, “Müzakere süreci tam üyelik hedefine yönelik olarak devam ediyor. Bu süreçte 30’un üzerinde kanun çıkarılmış ve süreç  güçlenmiştir. Ümit ediyorum ki ziyaretim AB içerisinde herkes açısından yeni bir ivmeye sebebiyet verecektir” dedi. Barroso da yaptığı konuşmada, “AB ile Türkiye arasındaki ilişkiler çok önemli. 10 fırsat açıldı, müzakere süreci devam ediyor” dedi.  

            Avrupa İş Dünyası Zirvesi’ne de katılan Cumhurbaşkanı Gül burada yaptığı konuşmada, AB’nin ekonomik durgunluk, işsizlik, yaşlanan nüfus, yasa dışı göç, terörizm, enerji güvenliği ve iklim değişikliği gibi en önemli sorunlara Türkiye’yi de içine alarak çok daha etkili çözüm üretebileceğini söyledi.

            7- Irak Milli Güvenlik Bakanı Şirvan El Vaili, terör örgütü PKK militanlarının, Irak ve Bölgesel Kürt Yönetimi denetimindeki topraklardan çıkartılması sürecinin fiilen başlatıldığını söyledi.

            8- BM Genel Sekreteri Ban Ki-Moon, G-20 ülkelerinin liderlerine mektup göndererek, gelişmekte olan ülkeler için 1 trilyon dolarlık teşvik paketi hazırlamalarını rica etti.

            27 MART 2009

1- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan NTV’de katıldığı programda, gazetecilerin gündeme ilişkin sorularını yanıtladı. 25 Mart’ta meydana gelen, BBP Genel Başkanı Muhsin Yazıcıoğlu’nun da içinde bulunduğu helikopter kazasının duyulmasından sonra bir bilgi kirliliği yaşandığını belirten Başbakan Erdoğan, enkazın yanlış noktalarda arandığı iddiasının doğru olmadığını, enkazın belirlenen koordinatlar içinde bulunduğunu ve çalışmalar kapsamında imkanların maksimum seviyede seferber edildiğini söyledi.

Başbakan Erdoğan, alınacak yeni ekonomik tedbirlere ilişkin olarak da “Krizi en az olumsuz etkiyle atlatacak ülkeyiz. Zaten gelişmeler de bunu gösteriyor” dedi. KDV ve ÖTV indirimlerinden sonra ekonomide bir canlanma görüldüğünü belirten Başbakan Erdoğan, 3 aylık sürenin sonunda sürenin yeniden uzatılabileceğini söyledi.

2- Genelkurmay İletişim Daire Başkanı Tuğgeneral Metin Gürak haftalık basın bilgilendirme toplantısında, BBP Genel Başkanı Muhsin Yazıcıoğlu ve beraberinde 5 kişiyi taşıyan helikopterin düştüğü bilgisinin kendilerine ulaşmasının ardından 15 dakika içerisinde bölgeye helikopter gönderildiğini ve helikopterin bulunması için TSK olarak bütün imkanların seferber edildiğini belirterek, bölgeye gönderilen uçak ve helikopterlerin olumsuz hava şartlarına rağmen görev yaptığını, hava araçlarının sadece yakıt ikmali yapmak için bölgeden ayrıldıklarını, bölgede TSK’ya ait 7 adet hava aracı ve bin 707 TSK personelinin bulunduğunu söyledi.

3- CHP Genel Başkanı Deniz Baykal düzenlediği basın toplantısında, 2. Ergenekon iddianamesinin ciddi problemleri, zafiyetleri olduğunu ve haklı tereddütler yarattığını belirterek, “Artık askeri darbe tehdidi gündemden düşmüştür. Ama şimdi başka demokrasi tehditleri var “dedi.

4- Maliye Bakanı Kemal Unakıtan Eskişehir’de düzenlenen bir etkinlikte, sivil toplum örgütleriyle bir araya geldi. Bakan Unakıtan yaptığı açıklamada “Küresel ekonomik kriz geçicidir, yavaş yavaş ışık görünmeye başladı, düzelme belirtileri var” dedi. Krizin bütün dünyada olduğunu belirten Bakan Unakıtan, “ABD’den yeni geldim. 250 bankaları batmış. Bizim batan bankamız yok. Fakat bunun bedeli bize de işsizlik olarak geliyor” dedi.

5- Türkiye Barolar Birliği (TBB) Başkanı Özdemir Özok  yaptığı yazılı açıklamada, Ergenekon soruşturmasında suç konusu olay ve kişilerle ilişkisi olmayan belgelere yer verilmemesi gerektiğini vurgulayarak, soruşturmanın toplumda baskı ve yılgınlık aracı olarak kullanılmamasını istedi.

6- 25 Mart tarihinde BBP Genel Başkanı Muhsin Yazıcıoğlu ve beraberindeki 5 kişiyi Kahramanmaraş’tan Yozgat’a götürürken düşen helikopterin enkazı, Kahramanmaraş’ın Döngel Köyü Şahinkayası mevkiinde bulundu. Kazada, Yazıcıoğlu ile birlikte biri pilot olmak üzere 5 kişinin hayatını kaybettiği, İHA Muhabiri İsmail Güneş’i arama çalışmalarının devam ettiği belirtildi.

7- Belçika’daki resmi temaslarını sürdüren Cumhurbaşkanı Abdullah Gül başkent Brüksel’deki İstanbul Merkezi’nde, gazetecilere ziyaretine ilişkin değerlendirmelerde bulundu. Türkiye’den ilk defa AB’ye cumhurbaşkanı düzeyinde bir ziyaret yapıldığını vurgulayan Cumhurbaşkanı Gül, “Bütün bunlar Türkiye’nin bütünüyle AB sürecine sahip çıktığını göstermesi açısından önemlidir. Türkiye, AB ile başlattığı müzakere sürecini başarıyla devam ettirmektedir. Bugüne kadar 10 fasıl açılmıştır. Bundan sonra yeni fasılların da açılmasını bekliyoruz. Türkiye Ulusal Programını da açıklamıştır. Önemli olan, atılan imzaların daima onurlandırılması, bunlara bağlı kalınması AB’nin temel ilkelerindendir” dedi.

Gazetecilerin terörle ilgili sorularını da yanıtlayan Cumhurbaşkanı Gül, artık dünyada teröre yer olmadığını kaydetti.


            8- Şanghay İşbirliği Örgütü’nün (ŞİÖ) Rusya’nın başkenti Moskova’da düzenlediği Afganistan Konferansı’na, ŞİÖ üyeleri Rusya, Çin,ve Orta Asya ülkelerinin yanı sıra Türkiye, Afganistan, Pakistan, Hindistan, İran, G-8 ülkeleri, İKÖ ve NATO’dan temsilciler ile BM Genel Sekreteri Ban Ki-moon katıldı.

Konferansa katılan Dışişleri Bakanı Ali Babacan, Afganistan, Pakistan ve Türkiye arasında 2007 yılında oluşturulan üçlü Ankara sürecinin bölgeye yönelik önemli katkı sunduğunu belirterek “Bunun içinde diyalog, güvenlik ve kalkınma var. Son zirve Aralık 2008’de İstanbul’da yapıldı. Bir sonraki zirve de gelecek hafta Ankara’da yapılacak” dedi.

 Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov ise NATO ile işbirliğine hazır olduklarını söyledi.

9- BM İnsan Hakları Konseyi, Pakistan tarafından önerilen “dine hakareti hak ihlali sayan” karar tasarısını kabul etti.

10- ABD Başkanı Barack Obama, Afganistan stratejisini açıkladı. Obama, Afganistan’ın geleceği ile Pakistan’ın geleceğinin birbirine sıkı bir biçimde bağlı olduğunu belirterek, bölgedeki durumun giderek tehlikeli hale geldiğini söyledi. Afganistan’a 4 bin asker daha gönderileceğini açıklayan Obama, stratejik hedefin; Pakistan’ın bu ülke ile sınır bölgelerindeki El Kaide üslerinin yok edilmesi olduğunu vurguladı.

11- Endonezya’nın başkenti Cakarta yakınlarındaki bir barajın çökmesi sonucu 50 kişinin öldüğü, çok sayıda kişinin de kayıp olduğu bildirildi.

   28 MART 2009

1- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan NTV’de gündeme ilişkin soruları yanıtladı. Terör örgütü PKK’ya yönelik yeni bir af çıkarılması ile ilgili olarak ‘Eve Dönüş Yasası’nı çıkardıklarını anımsatan Başbakan Erdoğan, bu yasanın işlerliğini koruduğunu bunun ötesinde bir af çıkarmanın söz konusu olmadığını kaydetti. ABD Başkanı Barack Obama’nın Türkiye’ye yapacağı ziyaretten ‘yüksek beklenti’ içinde olduklarını  ifade eden Başbakan Erdoğan, ekonomi ile ilgili olarak da üç aylık ÖTV ve KDV indirimlerinin süresinin uzatılabileceğini söyledi.

2- Devlet Bakanı Mehmet Şimşek Gaziantep’te Türkiye gazetesine yaptığı değerlendirmede, Türkiye’de krizin üçte ikilik bölümünün geride kaldığını belirterek, yukarı hareketin başladığı dönemde Türkiye’nin çok hızlı çıkış yaşayacağını kaydetti.

3- Maliye Bakanı Kemal Unakıtan Eskişehir’de düzenlenen “Ekonomik Strateji Platformu’ konulu panelde yaptığı konuşmada, Türkiye’nin IMF ile anlaşması gerektiğini belirterek, ülkenin pazarlık yapma gücünün olduğunu ve uzlaşmaya varılacağına inandığını söyledi.

           4- Sanayi ve Ticaret Bakanı Zafer Çağlayan gazetecilerin sorularını yanıtlarken bütün çabalarının sanayicinin, tüccarın, esnaf ve sanatkarın krizi en az hasarla atlatmasına yönelik olduğunu söyledi. Bakan Çağlayan yeni ekonomik tedbir paketiyle ilgili olarak da ''Finansman üzerine çalışmalar söz konusu olacak. Kredi ilişkilerinde beklentiler var” dedi.

5- BDDK Başkanı Tevfik Bilgin Zaman gazetesine yaptığı açıklamada,  dünyanın finansal kriz ile mücadele ettiği dönemde, Türkiye’nin bankacılık sisteminde  yara almadan yoluna devam eden nadir ülkelerden biri olduğunu söyledi.

6- ABD’nin Ankara Büyükelçisi James Jeffery Sabah gazetesine yaptığı açıklamada, gündemdeki en önemli sorunun  terör örgütü olduğunu belirterek, “Çünkü PKK, şiddetin, terörün ve istikrarsızlığın kaynağıdır. Bu sorunla uğraşmak zorundayız. Türk hükümetiyle çok yönlü operasyonel adımlar atıyoruz ve çeşitli yönlerden nasıl yardım edebileceğimize bakıyoruz. Eğer tedbirler PKK’yı ortadan kaldırmaya yetmezse daha fazla ne yapacağımızı konuşacağız” dedi. 

7- İran devlet televizyonu, Brüksel Büyükelçiliği’ni kaynak göstererek verdiği haberde, NATO ile İran arasında 30 yıl aradan sonra ilk kez bir görüşme yapıldığını duyurdu. NATO merkezinde yapılan görüşmede, Afganistan’da güvenliğin sağlanması konusunun ağırlıklı olarak ele alındığı belirtildi.

                                                                                                             29 MART 2009

1- Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Çankaya İlköğretim Okulu’nda oy verme işleminin ardından gazetecilere yaptığı açıklamada “Demokrasinin en güzel yanlarından birini hep beraber yaşamış oluyoruz. Herkes söyleyeceğini söylüyor. Sonunda yine söz millete kalıyor. Bugün de yine milletimiz ne derse başımızın üstünde olacaktır. Memleketimiz için hayırlı olsun. Seçimden sonra muhakkak ki Türkiye’nin, dünyanın, bölgenin önemli meseleleri vardır. Türkiye’de daima demokrasinin bu şekilde güzel çalışmasıyla her zaman gurur ve kıvanç duymuşuzdur. Bu sefer de yine aynısı olmaktadır” dedi.

2- 48 milyon seçmenin oy kullandığı yerel seçimlerde, il genel meclisi sonuçlarına göre AK Parti’nin oy oranı 2004 yılındaki yerel seçimlere göre yüzde 47’den yüzde 39’a düştü. CHP oy oranını yüzde 20’den 22.8’e, MHP yüzde 14’ten yüzde 16’ya, SP yüzde 2.34’ten yüzde 5.3’e yükseltti. DTP ise oy oranını korudu. 

AK Parti, Ankara, İstanbul, Bursa, Gaziantep, Samsun, Kayseri, Kocaeli, Sakarya ve Konya Büyükşehir belediyeleri başta olmak üzere, çok sayıda belediyede seçimi kazandı.  Isparta, Bartın, Gümüşhane, Balıkesir, Osmaniye, Manisa, Kastamonu ve Uşak’ta MHP kazanırken, Antalya, İzmir, Çanakkale, Edirne, Giresun, Artvin, İçel, Kırklareli, Sinop, Muğla, Tekirdağ ve Zonguldak’ta CHP kazandı. Diyarbakır, Batman, Tunceli, Hakkari, Iğdır, Siirt, Şırnak ve Van’da DTP’nin adayları  kazanırken, DP sadece Yalova’da, BBP ise Sivas’ta belediye başkanlığını kazandı. DSP ise 2004’de sahip olduğu Eskişehir ve Ordu belediye başkanlıklarını, bu seçimde yeniden kazandı.

AK Parti Genel Merkezi’nde seçim sonuçlarını değerlendiren Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Türkiye’yi ileriye götürecek demokratik bir seçimin yapıldığını belirterek “Milletin hür iradesiyle bir defa daha sandık başına gidildi. AK Parti, hem oy yüzdesinde hem de belediye başkanlığında CHP ve MHP’nin toplamını geçti, adeta kendi kendisiyle yarıştı” dedi.

3- Sözleşmeli kadın personele, doğumdan önce 8, doğumdan sonra 8 olmak üzere toplam 16 hafta ücretli doğum izin verilebilmesini sağlayan  Bakanlar Kurulu kararı, Resmi Gazete’de yayınlandı. Değişikliğe göre; doğum ve askerlik nedeniyle hizmet sözleşmesi feshedilen sözleşmeli personelin pozisyonu saklı tutularak, istekleri halinde ayrıldığı kurumda yeniden hizmete alınabilecek.

4- İnşaat, mobilya ve bilişim sektörlerindeki mallara uygulanacak KDV’nin, 25 Mart tarihinden geçerli olmak üzere 3 ay süreyle, yüzde 18’den yüzde 8’e indirilmesine dair Bakanlar Kurulu kararı, Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdi. Bunun yanı sıra, tapu harcı da yine üç ay süreyle binde 15’ten binde 5’e düşürüldü.

5- Dünya Ticaret Örgütü’nün (DTÖ) raporunda, Türkiye’nin, 2008 yılı verilerine göre, 202 milyar dolarlık ithalat hacmiyle, dünyanın en çok ithalat yapan 20. ülkesi konumunda bulunduğu, dünya ticaret hacmindeki 16.5 trilyon dolarlık ithalat içindeki payının yüzde 1.2 oranında olduğu, toplam ihracatta ise ilk 20 içinde yer almadığı kaydedildi.

6- 53 üyeli Afrika Birliği’nin başkanlığına seçilen Libya lideri Muammer Kaddafi, Birliğin Addis Ababa’daki merkezinde yaptığı konuşmada, Uluslararası Ceza Mahkemesi’ni (UCM) gelişmekte olan ülkeleri yeniden sömürgeleştirmek isteyen “yeni bir dünya terörizmi” olarak nitelendirdi. Kaddafi ayrıca, UCM’nin Sudan Devlet Başkanı Ömer el Beşir hakkında çıkardığı tutuklama emrine de değinerek “Bir devlet başkanı hakkındaki bu karar adil değil. Irak ve Gazze’de yüzlerce, milyonlarca çocuğu öldürenleri de yargılamanız gerekir” dedi. 

7- Rusya Devlet Başkanı Dimitriy Medvedev BBC televizyonuna yaptığı açıklamada, ülkeyi Başbakan Vladimir Putin’in değil, kendisinin yönettiğini belirterek “Putin hükümetin başbakanı ve bu çok fazla işin olduğu son derece zor bir görev. Ancak devlet adına önemli konulardaki kararlar devlet başkanı tarafından alınıyor. Bu çok açık bir şey” dedi.

8- Hindistan Savunma Bakanlığı, Rusya ile ortak geliştirdikleri “BrahMos” füzesinin Pakistan sınırı yakınlarındaki deneme merkezinden fırlatıldığını ve denemenin başarılı olduğunu bildirdi.

                                                                                                                                  30 MART 2009

            1- Bakanlar Kurulu Başbakan Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında toplandı. Devlet Bakanı, Başbakan Yardımcısı ve Hükümet Sözcüsü Cemil Çiçek toplantının ardından yaptığı açıklamada, “Bu seçimlerden sonra kimsenin milletimizin demokratik ehliyeti ve rüştü konusunda tereddüdü olmamalıdır. Kimsenin ülkemizde demokrasinin, milletimizin geleceği noktasında da bir endişeye kapılmasına gerek yoktur. Milletin kararını benimsiyoruz ve saygı duyuyoruz. Oyların partilere ve bölgelere dağılımı ve partilerin oylarının yoğunlaştığı bölgelere baktığımızda ortaya çıkan sonuçların bir de partiler üstü ve stratejik bir bakışla değerlendirilmesini önemsiyoruz” dedi.

            2- CHP Genel Başkanı Deniz Baykal Sabah gazetesine yaptığı değerlendirmede, yerel seçim sonuçlarının siyasete renklenme ve hareketlenme getireceğini belirterek, “Bu seçimin mağlubu iktidardır. Halk 2 yıl daha bunları görmeli, erken seçime gerek yok” dedi.

            3- Sağlık Bakanı Recep Akdağ Erzurum’da düzenlediği basın toplantısında 29 Mart yerel seçimlerinin sonuçlarını değerlendirdi. Bakan Akdağ, “Türkiye’nin birtakım konjonktürel şartları var. Bu şartlar, oy oranlarımızın daha da yükselmesini bu dönemde engellemiştir diyebiliriz” dedi.

            4- Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım Erzincan’da düzenlediği basın toplantısında 29 Mart yerel seçimlerine ilişkin olarak, AK Parti’nin rakiplerinin iki katı kadar oy aldığını belirterek, “AK Parti dediğini yapan, yapmayacağını asla demeyen bir anlayışla siyaset yaptığı için bu günlerdedir” dedi.

            5- TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu yaptığı yazılı açıklamada, “29 Mart yerel seçimleriyle Türkiye ciddi bir demokrasi ve seçim sınavından başarıyla geçti. Seçim sonuçlarının siyasi partilerimizce değerlendirileceğini ümit ederken, artık ekonomiye ve yapısal reformlara odaklanılması gerektiği inancını taşıyoruz” dedi.

            6- TÜSİAD Başkanı Arzuhan Doğan Yalçındağ yaptığı yazılı açıklamada, küresel ekonomik krizle mücadelenin yerel seçimlerin gölgesinde kaldığını belirterek, “Sonuçta kriz yönetiminin gerektirdiği hız ve kararlılık yeterince sergilenemedi. Seçimlerin yarattığı siyasi dalgalanmalar artık geride bırakılarak, Türkiye’nin bir an önce gerçek gündemine odaklanması lazım” denildi.

            7- 25 Mart’ta meydana gelen ve BBP Genel Başkanı Muhsin Yazıcıoğlu’nun da içinde bulunduğu helikopter kazasından yaralı olarak kurtulduğu sanılan ancak enkaz çalışmalarında bulunamayan İHA Muhabiri İsmail Güneş’in cesedi, kaza mahallinden 600 metre uzaklıkta bulundu.

            8- BM Kalkınma Programı (UNDP) eski Başkanı Kemal Derviş, ABD’nin başkenti Washington’daki düşünce kuruluşu Brookings Institution’un ‘Başkan Yardımcılığı’ ve ‘Küresel Ekonomi ile Kalkınma Programı’ndan Sorumlu Direktörlük’ görevine getirildi.

                                                                                                                     31 MART 2009

               1- Cumhurbaşkanı Abdullah Gül AB’nin haber kanalı Euronews’e yaptığı açıklamada, AB de dahil olmak üzere bütün dünyanın, Türkiye’nin Kıbrıs’ta çözüme karşı olmadığını bildiğini belirterek, “Kıbrıs’ta Rumlar Annan Planı’nı kabul etseydi, Türk askerleri Ada’dan çekilmiş olacaktı” dedi. Kuzey Irak konusuna da değinen Cumhurbaşkanı Gül, yerel yönetimin şu ana kadar terör örgütüyle etkili bir şekilde mücadele etmediğini, ancak son zamanlarda sürdürülen temaslar sonucunda bölgesel yönetimin de bölücü terör örgütünün kendilerine zarar verdiğini anladığını söyledi.

               2- CHP Genel Başkanı Deniz Baykal Genel Merkez’de düzenlediği basın toplantısında, 29 Mart 2009 yerel seçimlerinin Türkiye’de yeni bir dönemin açılmakta olduğunu gösterdiğini belirterek, “Siyaset bundan sonra farklı olacaktır. Bu seçim, şu ana kadar gerçekleşmiş olan siyasi tablonun köklü biçimde değişeceğinin işaretlerinin verildiği bir seçim olmuştur” dedi.

               3- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Nazım Ekren, Bursa Ticaret ve Sanayi Odası’nın toplantısında yaptığı konuşmada, küresel finansal krizin etkilerine karşı, ekonomideki canlılığı ve performansı artıracak 5 tedbir paketini uygulamaya koyduklarını, 6 tedbir olarak da Kredi Garanti Fonu’na 1 milyar lira katkı sağlayacaklarını söyledi.

               4- Adalet Bakanı Mehmet Ali Şahin Radikal gazetesine yaptığı açıklamada, 29 Mart seçimlerinde AK Parti adayının Antalya Büyükşehir Belediye Başkanlığı’nı kaybetmesinin sürpriz olduğunu, seçmenlerin neden CHP’yi tercih ettiği sorusunun cevabını bulmaları gerektiğini söyledi.

               5- Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay ‘Kütüphaneler Haftası’ nedeniyle Milli Kütüphane’de düzenlenen törende yaptığı konuşmada, halkın kütüphanelere olan ilgisinin giderek azaldığını belirterek, “Artık elektronik kütüphanecilik ortamı içerisinde yol alınması gerekiyor. Kütüphanelerde müzik, film CD’leri, sinema gibi görsel ve yazılı belgelerin de bulunması gerekiyor” dedi.

               6- Ankara Sanayi Odası (ASO) Başkanı Nurettin Özdebir yaptığı yazılı açıklamada, “İstatistikler, geçen yılın son çeyreğinde özel tüketim harcamalarının yüzde 4.6, özel yatırım harcamalarının da yüzde 23.5 azaldığını göstermektedir. Ekonomideki küçülmeyi durdurmak için özel tüketim ve yatırım harcamalarındaki bu çöküşü tersine çevirmek gerekir. Konjonktür nedeniyle ekonominin bu krizden, ihracatın da yardımıyla hızlı bir biçimde çıkamayacağı anlaşılıyor” dedi.

               7- OECD, ‘Türkiye’ başlığı altında hazırladığı raporda, 2003 yılında Türkiye’de uygulamaya konulan ‘Sağlıkta Dönüşüm Programı’ ile sağlık alanında önemli başarıların elde  edildiğini belirtildi.

A PHP Error was encountered

Severity: Notice

Message: Undefined index: query

Filename: libraries/Functions.php(679) : eval()'d code

Line Number: 106