22.2.2009
×

Hakkında

Künye

İletişim

                                                                                                                           1 ŞUBAT 2009

           1- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan İstanbul Gaziosmanpaşa’da Paşaköy, Paşabahçe ve Düzce Atıksu Arıtma Tesisi ile Paşabahçe Deniz Deşarjı inşaatlarının toplu açılış törenlerine katıldı. Törende bir konuşma yapan Başbakan Erdoğan,  IMF ile anlaşma sağlanamaması eleştirileriyle ilgili olarak “IMF ile ne zaman anlaşacaksınız, ne zaman bitecek bu iş diye soruyorlar. IMF ile ne zaman anlaşırsak o zaman bitireceğiz. Anlaşmadan bitmez” dedi.

            Başbakan Erdoğan ayrıca, İstanbul Sinoplular Platformu’nca Bağcılar’da düzenlenen partiye katılım törenine katıldı.

Öte yandan Başbakan Erdoğan ABD’de yayımlanan ‘Newsweek’ dergisine yaptığı açıklamada, Filistin-İsrail görüşmelerinde Hamas’ın dışlanmasının çok yanlış olacağını söyledi. Hamas’ın İran’ın bir kolu olmadığını belirten Başbakan Erdoğan “Hamas’ın hata yapmadığını söylemiyorum. Ancak ben nihai sonucunu değerlendiriyorum” dedi.

2- CHP Genel Başkanı Deniz Baykal partisinin MYK toplantısında, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’a Davos’taki panelde açıkça haksızlık yapıldığını, buna tepki göstermesinin doğal olduğunu belirtti. Baykal, konunun iç politika malzemesi yapılmasını eleştirerek ”Başbakan’ın derdi yaklaşan yerel seçimler. Bu olayı seçim malzemesi olarak kullanmak istiyor” dedi.

3- Devlet Bakanı Kürşad Tüzmen Mersin Üniversitesi kampüsünde yapılacak yarı olimpik kapalı yüzme havuzunun temel atma töreninde yaptığı konuşmada, 2023 yılında 500 milyar doları ihracat olmak üzere 999 milyar dolarlık ticaret hacmine ulaşılacağına inandığını söyledi. 

            4- Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Hilmi Güler katıldığı bir televizyon programında, nisan ayından sonra doğalgazda yeni indirimler olup olmayacağı yönünde bir soru üzerine, bu konuda petrol fiyatları ve dolar kurundaki değişimin önemli olduğunu belirterek “Dolardaki artış önemli. Çünkü biz Rusya’dan bunu dolarla alıyoruz. Eğer formülde değişiklik olmazsa, Yüksek Planlama Kurulu kararı değişmezse, dolarda artış olmazsa yılın öbür çeyreğinde de indirimler devam edebilir” dedi. 

5- ÖDP 5. Olağanüstü Kongresi’nde genel başkanlığa Hayri Kozanoğlu seçildi.

6- ‘2008 Yılı Kültür ve Sanat Büyük Ödülü’ İstanbul Aya İrini’de düzenlenen törenle Milliyet gazetesi yazarı Çetin Altan’a verildi. Törene Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ile Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay da katıldı.

7- İsrail Dışişleri Bakanı Tzipi Livni Başbakan Ehud Olmert’le birlikte düzenlediği basın toplantısında, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ile İsrail Cumhurbaşkanı Şimon Peres arasında Davos’ta yaşanan tartışmaya ilişkin olarak “Türkiye ile önemli stratejik ilişkiler içindeyiz. Bu sebeple sokak gösterilerine ve Gazze ile ilgili yayınlanan çok sert görüntülere rağmen Türkiye’nin İsrail’e saygılı olmasını bekliyorum” dedi.

Olmert ise Bakanlar Kurulu toplantısında “Türkiye konusunda kamuoyunun tutumundan son derece endişeliyim. Türkiye ile ilişkilerimiz önemlidir. Dolayısıyla bu konudaki beyanlarımızın dozunu yükseltmememizi tavsiye ederim” dedi.

            8- Gazze Şeridi’nden İsrail’in güneyine 2 roketle havan mermileri atıldığı, saldırıda ikisi asker 3 İsraillinin yaralandığı bildirildi. İsrail Başbakanı Ehud Olmert, ülkesinin güneyinde yaşayanlara yapılan saldırılara cevaplarının sert ve orantısız olacağını belirtti.

            9- İsviçre’nin Davos kentinde düzenlenen ve ‘Küresel Sistemin Yeniden İnşası’ temasının işlendiği Dünya Ekonomik Forumu (WEF) sona erdi. Foruma katılan liderler, ABD’nin küresel resesyona dönüşen finansal krizi başlatan ülke olduğu konusunda fikir birliğine vardılar, ancak krizden ne zaman ve nasıl çıkılacağı yönünde yeni bir plan ortaya konulamadı.

            Öte yandan IMF Birinci Başkan Yardımcısı John Lipsky Davos’ta yaptığı açıklamada, Türkiye ile anlaşma yolunda çok önemli ilerlemeler kaydedildiğini belirterek, yakında olumlu bir sonuca ulaşacaklarına inandığını söyledi.

                                                                                                               2 ŞUBAT 2009

            1- Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, KKTC Dört İşlem Eğitim Merkezi öğrenci ve öğretmen heyetini Çankaya Köşkü’nde kabulünde yaptığı açıklamada, “Türkiye, daima yavru vatana sahip çıkacaktır, daima KKTC’nin arkasında olacaktır; o da daima kendisini güvende hissedecektir ve ileriye gidecektir. Kıbrıs Türklerinin çıkarı, menfaati, huzuru bizim için her şeydir. Ümit ederiz ki herkes bunu anlar” dedi.

            2- Bakanlar Kurulu Başbakan Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında toplandı. Devlet Bakanı, Başbakan Yardımcısı ve Hükümet Sözcüsü Cemil Çiçek toplantının ardından yaptığı açıklamada, “İsrail Cumhurbaşkanı Şimon Peres ile Başbakan Erdoğan arasında Davos’ta yaşanan gerginlikle ilgili bir çok yanlış, asılsız, iç ve dış kaynaklı değerlendirmeler yapılıyor. Biz İsrail ile ilişkilerimize önem veriyoruz ve bu ülkeyle ilişkilerimizi korumak istiyoruz. Bizim Gazze konusundaki tepkimiz, daha ilk günden itibaren sivil can kayıpları ve yaşanan insani trajediye yöneliktir” dedi.

 IMF ile ilgili soruları da yanıtlayan Başbakan Yardımcısı Çiçek, “Bizim açımızdan IMF’nin vereceği paradan çok, bir akreditasyon kuruluşu olarak Türkiye’nin çalışmalarını desteklediğini sembolik olarak göstermesi önemlidir. Yoksa Türkiye’nin şu an parasal ihtiyacı söz konusu değil” dedi.

            3- Devlet Bakanı Mehmet Şimşek gazetecilere yaptığı açıklamada, IMF programının, Türk özel sektörünün dış finansman ihtiyacına ilişkin tedirginliğini azaltmak açısından önemli olduğunu belirterek, “Aradaki anlaşmazlık konularının giderilmesinin ardından, IMF’yi çağıracağız” dedi.

            4- Tarım ve Köyişleri Bakanı Mehmet Mehdi Eker Diyarbakır’da gazetecilere yaptığı açıklamada, petrol fiyatlarındaki düşme ve küresel krizin etkisiyle hububat fiyatlarında bir düşüş olabileceğini ve kuraklık yaşanmaması halinde mükemmel bir rekolte elde edilebileceğini söyledi.

            5- TİM Başkanı Mehmet Büyükekşi Hatay’ın İskenderun ilçesinde düzenlediği basın toplantısında, ocak ayındaki ihracatın, geçen yılın aynı ayına göre yüzde 27.9 gerileyerek, 7 milyar 51 milyon dolar olarak gerçekleştiğini açıkladı.

            6- BM Genel Sekreteri Ban Ki-moon’un Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ı telefonla aradığı ve “Davos’ta haksız ve adaletsiz bir yönetimle kendinizi ifade etmenize izin verilmedi. Ancak asıl belirtmek istediğim konu şudur; Ortadoğu’nun çok meşakkatli ve sıkıntılı bir süreçten geçtiğini biliyorsunuz. Bölgenin liderliğinize, ara buluculuk misyonunuza, inisiyatif kullanmanıza ihtiyacı var” dediği, Başbakan Erdoğan’ın da, barış için Türkiye’nin üzerine düşen her türlü görevi yapmaya hazır olduğunu söylediği belirtildi.

            7- İsviçre’deki ekonomi araştırma enstitüsü KOF’un ekonomik küreselleşme, sosyal küreselleşme ve siyasi küreselleşme başlıkları altında incelediği 158 ülke arasında ilk sırayı Belçika alırken, Türkiye 57. sırada yer aldı.

            8- İran Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinecad Hamas’ın Siyasi Büro Şefi Halid Meşal’i kabul etti. Kabulün ardından yapılan ortak açıklamada Ahmedinecad, Gazze Şeridi’ndeki kuşatmanın kaldırılması ve Filistin halkına yardımların ulaştırılması gerektiğini söyledi. Meşal ise, “Filistinliler, zafer için tek yolun İsrail karşısında direnmek olduğuna inanıyor” dedi.

                                                                                                                         3 ŞUBAT  2009    

            1- Cumhurbaşkanı Abdullah Gül Suudi Arabistan’a hareketinden önce Esenboğa Hava Limanı’nda düzenlediği basın toplantısında, 2006 yılında yapılan seçimleri kazanmasının ardından Hamas yetkililerinin Türkiye’ye çağrıldığını belirterek, “O günkü eleştirilere rağmen bugün artık pek çok batılı devlet adamı da Hamas’ın siyasi sürece katılmasını destekliyor. Eğer o zaman Türkiye’ye fırsat verilmiş olsaydı belki bugün Hamas çok daha farklı bir istikamette olurdu” dedi.

            2- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan partisinin TBMM grup toplantısında yaptığı konuşmada,  Davos konusuna değinerek, “Türkiye, uluslararası camiada gücüne denk bir saygınlık edinemeyen, özgüven problemi yaşayan bir ülke değildir artık. Türkiye’nin gücüne, büyüklüğüne uygun bir duruş sergilemek gerekiyor” dedi.

            3- CHP Genel Başkanı Deniz Baykal partisinin TBMM grup toplantısında, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’a Davos’ta haksızlık yapıldığını belirterek “Türkiye Cumhuriyeti Başbakanı’na kabul edilmesi mümkün olmayan bir üslupla doğrudan hedef alarak, parmakla hedef göstererek, yüksek sesle ithamlar yöneltilmiştir. Bu ithamlara, Başbakan Erdoğan’ın cevap verme hakkına saygı gösterilmemiştir. Bu haksızlığı şiddetle reddederiz. Ancak sadece Gazze’de olanlara değil, Irak’ta öldürülen bir milyon Müslüman için de üzülüyoruz. Devletin şerefini, onurunu korumak isteyenler, İsrail’e karşı konuşmakla bunu gerçekleştiremezler, başkalarına karşı da konuşmak gerekir” dedi.

            4- Danıştay 13. Dairesi, EPDK’nın lisanssız akaryakıt bayilerine satış yaptığı gerekçesiyle 28 akaryakıt ana dağıtım şirketine 2006 yılında kestiği 1.6 milyar cezayı iptal etti.

            5- Sanayi ve Ticaret Bakanı Zafer Çağlayan, Tüketici ve Çevre Eğitim Vakfı (TÜRÇEV) üyelerini kabulünde yaptığı konuşmada, Meclis tatile girmeden Tüketici Kanunu’nu çıkarmak istediklerini, kamuoyunda sık sık yer alan kredi kartlarından alınan yıllık aidat konusunun  da düzenleme kapsamında olduğunu söyledi.

            6- MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli partisinin TBMM grup toplantısında, Davos’ta İsrail Cumhurbaşkanı ile oturum yöneticisinin tavırları karşısında Başbakan Erdoğan’ın tepkisinin; yöntemi tartışılsa bile meşru ve yerinde olduğunu belirterek, Başbakan Erdoğan’ın acilen, Irak politikasını gözden geçirmesi, terörle mücadele, Türkmenlerin geleceği ve Barzani ile ilişkiler konusunda Türkiye’nin çıkarlarını koruyan politika izlemesi, Ermenistan konusu, Rum Yönetimi ve Yunanistan’a karşı kararlı bir duruş sergilemesi, AB’nin Türkiye’nin milli birliğinin temellerini sarsmaya yönelik dayatmaları karşısında bir tavır geliştirmesi ve ABD’nin küresel senaryolarının bölgesel taşeronu olmaktan vazgeçmesi gerektiğini söyledi.

            7- DTP Genel Başkanı Ahmet Türk partisinin TBMM grup toplantısında yaptığı konuşmada, “Toplumsal barışın, iç barışın önündeki en büyük engel AK Parti’nin izlediği inkar politikalarıdır. Bir kez daha altını çizmek istiyorum: Türkiye Ortadoğu’daki bölgesel barış girişimlerine öncü olmak istiyorsa bunun yolu Diyarbakır’dan geçer” dedi.

            8- TMSF Başkanı Ahmet Ertürk  Malatya’da düzenlenen ‘Küresel Finansal Kriz ve Türkiye’ye Etkileri’ konulu konferansta yaptığı konuşmada, bugüne kadar 18 milyar dolar tahsilat yaptıklarını belirterek, “Eğer yasalar olmasaydı, etkin çalışmamış ve  sorumluluk üstlenmemiş olsaydık bunun yüzde 20’sini ancak toplardık. Nereden bakarsanız bakın geçmiş ekonomik krizlerin Türkiye’ye 56-60 milyar dolar maliyeti oldu” dedi.

                                                                                                               4 ŞUBAT 2009

1- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan AK Parti Ankara belediye başkan adaylarının tanıtım toplantısında yaptığı konuşmada, “Türkiye gündemin arkasına takılıp kalan bir ülke değil, gündem belirleyen bir ülkedir. ‘Başkaları ne der’ diye düşünen değil, ‘Türkiye ne der’ sorusunu tüm dünyanın zihninde var eden bir ülkedir. Bizim Çanakkale’den aldığımız, Kurtuluş Savaşı’ndan edindiğimiz ruh budur” dedi.  

2- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Nazım Ekren Dolmabahçe’deki Başbakanlık Ofisi’nde ‘İstanbul Finans Merkezi Projesi’ ile ilgili olarak iş dünyası ve meslek örgütlerinin temsilcileriyle bir araya geldi. Başbakan Yardımcısı Ekren yaptığı konuşmada “10 yıl içinde bölgesel, 30 yıl içinde de küresel bir finans merkezi olmak istiyoruz” dedi.

TÜSİAD Başkanı Arzuhan Doğan Yalçındağ ise projenin bütün ekonomiye katkı sağlayacağını belirterek “Araştırmalara göre proje, 2025’e kadar 150 bin istihdam oluşturabilir. GSMH’ye etkisi 20 milyar dolar olur” dedi. 

3- Suudi Arabistan’da bulunan Cumhurbaşkanı Abdullah Gül Şura Meclisi’nde yaptığı konuşmada, “Filistinliler arasında bölünme, Filistin bağımsız devletinin temeline konulmuş en büyük dinamittir. Birinci mesele Filistinlilerin ve İslam dünyasının birlik olması, birlikte hareket edebilmesidir” dedi. Cumhurbaşkanı Gül konuşmasının ardından gazetecilere yaptığı açıklamada, Türk iş adamlarının, Körfez bölgesindeki projelerden yararlanmaları gerektiğini vurguladı.

4- Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas Avrupa Parlamentosu’nda yaptığı konuşmada, AB’den barış gücü isteminde bulundu.

5- Avrupa Konseyi İnsan Hakları Yüksek Komiseri Thomas Hammarberg Zaman gazetesine yaptığı açıklamada, İsrail’in Gazze’ye yönelik saldırısı sırasındaki tutumu nedeniyle uluslararası mahkemede yargılanabileceğini söyledi. 

6- Kırgızistan Cumhurbaşkanı Kurmanbek Bakiyev Rusya’nın başkenti Moskova’da yaptığı açıklamada, Manas’ta bulunan Amerikan Üssü’nü kapatacaklarını belirterek, kararın ekonomik ve insani nedenlerden alındığını söyledi. 

                                                                                                                          5 ŞUBAT 2009

            1- Ekonomik ve Sosyal Konsey, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında toplandı. Başbakan Erdoğan toplantı öncesi gazetecilere yaptığı açıklamada, çalışanların krizden etkilenmemesi için gerekli adımları attıklarını ve atmaya da devam edeceklerini belirterek “İşsizlik oranı ciddi oranda düşmese bile, yeni iş imkanları oluşturularak artması önlenmiştir” dedi.

            Başbakan Erdoğan toplantıda yaptığı konuşmada ise  “Reel kesim ve çalışan kesimin temsilcileriyle yaptığımız toplantılarda ekonomik kriz sürecini ve alınması gereken önlemleri ele aldık. İçinden geçmekte olduğumuz kriz, ülkemiz kaynaklı bir kriz değildir. ABD merkezli bu kriz, az ya da çok tüm dünya ülkelerini etkilemiştir” dedi.

            Toplantının ardından yapılan açıklamada, İstihdamın Artırılması Daimi Özel İhtisas Komisyonu (DÖİK) kurulmasının kararlaştırıldığı belirtildi.

            2- Askerlik Kanunu’nda Değişiklik Yapılmasına İlişkin Kanun TBMM Genel Kurulu’nda kabul edildi. Kanuna göre, terörle mücadelede şehit olanların bütün çocukları ve kardeşleri askerlikten muaf olabilecek.

            3- Türkiye’nin Kyoto Protokolü’ne taraf olmasını öngören kanun tasarısı, TBMM Genel Kurulu’nda kabul edildi. 

            4- SPK Başkanı Turan Erol MÜSİAD tarafından İstanbul’da düzenlenen bir toplantıda yaptığı konuşmada, KOBİ borsasıyla ilgili mevzuat ve altyapının hazır olduğunu belirterek, “Şirketlerimiz müracaatta bulunabilirler” dedi.

            5- Uluslararası Kredi Derecelendirme Kuruluşu FİTCH’den yapılan açıklamada, Türkiye’nin IMF ile anlaşmasının pozitif bir gelişme olacağı, anlaşma olmaması halinde de Türkiye’nin diğer finansman yollarını deneyeceği kaydedildi.

            6- Suudi Arabistan’da bulunan Cumhurbaşkanı Abdullah Gül başkent Riyad’da düzenlediği basın toplantısında, Türkiye’nin, Ortadoğu’da barışın sağlanması için büyük çaba harcadığını belirterek, “Sadece Hamas’a değil bütün Filistin halkına destek veriyoruz” dedi.

İKÖ Genel Sekreteri Ekmeleddin İhsanoğlu’nu da makamında ziyaret eden Cumhurbaşkanı Gül, TOBB ve Cidde Sanayi Odası tarafından Cidde’de düzenlenen İş Konseyi toplantısına da katıldı.

            7- KKTC’de bulunan Dışişleri Bakanı Ali Babacan Başbakan Ferdi Soyer ile bir araya geldi. Bakan Babacan yaptığı açıklamada, Kıbrıs Türk halkının 2004 yılında çözüme ‘evet’ dediği halde hâlâ kısıtlama altında olmasının kabul edilemez olduğunu belirterek, bu durumun bir an önce düzeltilmesinin KKTC’nin ekonomik kalkınması açısından da büyük önem taşıdığını söyledi.

            8- ABD Hazine Bakan Yardımcısı Stuart Levey yaptığı açıklamada, “Kürdistan Özgür Yaşam Partisi’ni (PEJAK), PKK ile bağlantılı olması sebebiyle terör örgütü listesine aldık. Bu kararla Türkiye’nin vatandaşlarını saldırılara karşı korumasını destekliyoruz” dedi.

9- Pakistan’nın Puncap eyaletindeki bir Şii camisine düzenlenen bombalı saldırıda 33 kişi öldü, 52 kişi de yaralandı.

                                                                                                                          6 ŞUBAT 2009

1- TBMM Başkanı Köksal Toptan, KKTC Meclisi Başkanı Fatma Ekenoğlu ile görüşmesinin ardından gazetecilerin sorularını yanıtladı. Başkan Toptan, CHP’nin Ergenekon soruşturması kapsamında ele geçirilen silahlara ilişkin araştırma önergesini “yargı yetkisinin kullanılmasıyla ilgili bölümün çıkarılması ve Anayasa’nın 138. maddesini ihlal etmemesi halinde” işleme alacaklarını söyledi. Başkan Toptan, Anayasa’nın 138. maddesine göre TBMM’de yargı yetkisinin kullanılmasıyla ilgili görüşme ve tartışma yapılamayacağını belirtti.

2- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan partisinin genişletilmiş il başkanları toplantısında, CHP’nin çarşaf ve Kuran kursu açılımını eleştirdi. Başbakan Erdoğan, Diyanet İşleri Başkanlığı’nın yeterli sayıda Kuran kursu olduğunu, CHP’nin vereceği odalara ihtiyacı olmadığını söyledi.

3- Genelkurmay Başkanlığı İletişim Daire Başkanı Tuğgeneral Metin Gürak haftalık basın toplantısında, Gazze’ye yönelik saldırı gerçekleştiren İsrailli pilotların Konya’da eğitildiği iddialarına cevaben, Genelkurmay Başkanlığı eğitim senaryosunun Türk Hava Kuvvetleri’nce hazırlandığını belirterek, hiçbir ülkenin pilotlarına özel bir eğitim verilmediğini kaydetti. 

Tuğgeneral Gürak bir soru üzerine, PKK’nın İran’daki kolu PEJAK’ın ABD tarafından  terör listesine alınmasını da olumlu bir gelişme olarak gördüklerini kaydetti.

            4- Dışişleri Bakanı Ali Babacan Münih’te düzenlenen 45. Güvenlik Politikaları Konferansı’na katılmak üzere Almanya’ya hareketinden önce Esenboğa Hava Limanı’nda gazetecilerin sorularını yanıtladı. Bakan Babacan, Arap Ülkeleri Dışişleri Bakanları Toplantısı’nda yayımlanan ve Arap olmayan tarafların, Arap ülkelerindeki gelişmelere karışmaması çağrısı yapılan bildiriyi değerlendirerek, bu çağrıyı üzerlerine almadıklarını söyledi.

            Bakan Babacan ayrıca,  Fransa’nın NATO’nun askeri kanadına geri dönüşü konusunu Türkiye’nin değerlendirmekte olduğunu belirterek, önemli olanın; bu ülkenin dönme kararının NATO tarafından ne zaman ve nasıl uygulanacağı olduğunu ifade etti.

5- Çalışma ziyareti nedeniyle Türkiye’ye gelen Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ile bir araya geldi. Görüşmede,  Filistin’le ilgili gelişmeler ve bölgedeki durum konusunda görüş alışverişinde bulunuldu.

6- ABD Başkanı Barack Obama Ulusal İbadet Kahvaltısı’nda yaptığı konuşmada, yoksullara yardım için Beyaz Saray’da başlatılan ‘Komşuluk ve Din Temelli Ortaklıklar Ofisi’ adlı sosyal hizmet programı hakkında açıklamalarda bulundu. Başkan Obama, bu programın herhangi bir dini grubu kayırmayacağını ve laiklik ilkesine güçlü bir biçimde bağlı kalacağını söyledi. 

7- ABD Dışişleri Bakanı Hillary Clinton Afganistan’daki Amerikan ve NATO güçlerini desteklemekte kullanılan Manas üssünün kapatılma kararının üzücü olduğunu söyledi. Kırgızistan Başbakanı İgor Çudanov ise parlamentodaki konuşmasında, üssün bir yıllığına verilmesine rağmen 8 yıldır ABD tarafından kullanıldığını belirterek “O zamandan beri dünya değişti. Afganistan’ın iç durumu ve Kırgızistan’ın durumu değişti” dedi.

Öte yandan Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov ve Tacikistan Devlet Başkanı İmamali Rahman, ABD ve NATO ülkelerinin, toprakları üzerinden Afganistan’a insani yardım malzemeleri ve ticari mallar  taşınmasına izin vereceklerini açıkladılar.

8- Lübnan’ın kuzeyindeki Trablus kentinden salı günü hareket eden şileple, İsrail ablukası altındaki Gazze Şeridi’ne yardım malzemesi götürmeye çalışan 18 insan hakları eylemcisi ve gazeteciler, İsrail tarafından sorgulandıktan sonra serbest bırakıldılar.

                                                                                                                7 ŞUBAT 2009

1- Cumhurbaşkanı Abdullah Gül  Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas’ı Çankaya Köşkü’nde kabulünün ardından düzenlenen ortak basın toplantısında, “Birinci öncelik Filistin’de uzlaşı hükümetinin kurulmasıdır. Gün, hiç kimsenin birbirini suçlamaya fırsat vermeden birlik ve beraberlik içerisinde olması gereken gündür” dedi. Abbas ise, “Türkiye’nin gizli ajandası yok. Biz biliyoruz ki amacı barışı gerçekleştirmek ve Filistin topraklarını geri almak. Türkiye, Arap Barış Planı’nı desteklemekte. Biz bundan memnunuz ve girişimlerinin sürmesini istiyoruz” dedi.

Başkan Abbas, TBMM Başkanı Köksal Toptan tarafından da kabul edildi.

2- TBMM Başkanı Köksal Toptan Samanyolu televizyonunda yayınlanan Özel Gündem programında gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulundu. Seçimlerden sonra anayasa değişikliği konusunda uzlaşma komisyonu kurulması için harekete geçeceğini belirten Başkan Toptan, “Ergenekon davası ile ilgili olarak yargı organının vereceği karara saygılı olmayı şimdiden içimize sindirmemiz lazım” dedi.

3- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan AK Parti’nin ‘Tüm Türkiye Belediye Başkan Adayları Tanıtım Toplantısı’nda yaptığı konuşmada, seçim boyunca bütün Türkiye’de yankılanacak sloganlarının “İşimiz hizmet, gücümüz millet” olacağını söyledi.

4- DSP Genel Başkanı Zeki Sezer partisinin İstanbul İl Başkanlığı’nda düzenlenen ilçe belediye başkan adaylarının tanıtım toplantısında yaptığı konuşmada, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın Davos’taki panelde gösterdiği tepkiye değinerek, “Başbakan Erdoğan’ın Davos’ta o paneli yöneten moderatör ve İsrail Cumhurbaşkanı’na çıkışması, aslında içimizi serinletti, ama ben inanıyorum ki o danışıklı bir çıkıştı” dedi.

5- NATO Genel Sekreteri Jaap de Hoop Scheffer Almanya’da düzenlenen 45. Münih Güvenlik Konferansı’nda yaptığı konuşmada, nükleer silahların azaltılması, Afganistan’daki durum ve İran’la yaşanan nükleer kriz konularında Rusya ile işbirliği yapılması gerektiğini belirterek, Devlet Başkanı Dimitri Medvedev’in geniş kapsamlı bir Avrupa-Atlantik güvenlik mimarının oluşturulması önerisini desteklediklerini söyledi.

Fransa Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy ise konuşmasında, Rusya’nın askeri olarak, ne AB ne de NATO için tehdit olduğunu belirtti.

                                                                                                     8 ŞUBAT 2009

1- Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Suriye Cumhurbaşkanı Beşar Esad ile bir telefon görüşmesi yaparak, Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas’ın Türkiye ziyaretine ilişkin bilgi verdi. Cumhurbaşkanlığı Basın Merkezi’nden yapılan yazılı açıklamada, görüşmede başta Filistin’deki durum olmak üzere, Ortadoğu’daki son gelişmeler konusunda görüş alışverişinde bulunulduğu kaydedildi.

2- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan AK Parti’nin Kocaeli mitinginde yaptığı konuşmada, her mahalleye Kuran kursu açacaklarını belirten CHP’ye karşılık  “Birden bire milletin taleplerini hatırlamanızın, bu uyanışın sırrı ne? Herhalde AK Parti’ye kapatma davası açanlar bunları da görüyordur, değil mi?” dedi.

3- Çalışma ziyareti nedeniyle Türkiye’de bulunan Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas, İsrail’in Gazze saldırıları sonucu yaralanan Filistinlilerin tedavi gördüğü Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesi’ni ziyaret etti. Ziyaretinin ardından gazetecilere açıklama yapan Abbas, bir gazetecinin ‘bundan sonraki süreçte Hamas’ın masada olup olmayacağı’ yönündeki sorusuna “Hamas halkın bir parçasıdır. Onunla oturacağız. İnşallah barış olacak” dedi.

4- 45. Münih Güvenlik Konferansı çerçevesindeki son panelde konuşan ABD Başkanı Barack Obama’nın Afganistan ve Pakistan Özel Temsilcisi Richard Holbrooke, iki ülkede terörle mücadelenin uzun süre devam edeceğini belirterek “Afganistan için mucizevi bir formülümüz yok” dedi.

Başkan Obama’nın Ulusal Güvenlik Danışmanı General James Jones ise Afganistan’daki koordinasyonun iyi yapılmadığını ve emniyet teşkilatı kurulması gibi bazı önlemlerin öneminin geç anlaşıldığını söyledi.

Afganistan Devlet Başkanı Hamid Karzai ise başarılı olabilmeleri için aralarında Türkiye’nin de bulunduğu  bölge ülkelerinin terörizmle etkili şekilde mücadele etmeleri gerektiğini belirtti.

Dışişleri Bakanı Ali Babacan ise Münih’teki temasları sırasında Jones ve Holbrooke ile görüştü. Bakan Babacan Ermenistan Devlet Başkanı Serj Sarjkisyan ve Dışişleri Bakanı Eduard Nalbandyan ile görüşmeleri hakkında ise “Ermenistan’la ilişkilerin nasıl normalleşeceği konusunda devam eden bir görüşme sürecimiz var ve bu süreç iyi işliyor” dedi.

5- İsviçre’de düzenlenen referandumda halk, AB ile işçilerin serbest dolaşımına ilişkin anlaşmaların Bulgaristan ve Romanya’yı da kapsayarak yenilenmesinden yana oy kullandı.

6- Avustralya’nın güneydoğu bölgelerinde etkili olan orman yangınlarında 108 kişi yaşamını yitirirken, 640 yerleşim bölgesinin tahrip olduğu bildirildi.

                                                                                                             9 ŞUBAT 2009

            1- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan İstanbul Ticaret Odası’nda (İTO) düzenlenen ‘4. Başarılı KOBİ Yarışması’nın ödül töreninde, bazı kesimlerin dünyadaki krizi Türkiye’nin kriziymiş gibi göstermeye çalışarak hükümeti yıpratmaya çalıştığını söyledi. IMF konusuna da değinen Başbakan Erdoğan, Türkiye’nin menfaatleri elde edilmediği sürece IMF ile anlaşmaya imza atmayacaklarını belirterek, “Anlaşamadığımız takdirde IMF’ye 8 milyar dolar borcumuzu öder, yolumuza kendi kaynaklarımızla devam ederiz” dedi.

            2- Devlet Bakanı Kürşad Tüzmen Mersin’de gazetecilere yaptığı açıklamada, 2008 yılında 585 milyon dolar olarak gerçekleşen narenciye ihracatını, bu yıl 800 milyon dolara çıkarmayı hedeflediklerini söyledi.

            3- Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik Türkiye gazetesine yaptığı açıklamada, hükümet olarak dünyadaki kriz gelmeden önce tedbir almaya başladıklarını, bu sebeple krizin etkilerinin Türkiye’de daha az hissedildiğini kaydetti.

           4- MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli partisinin 40. kuruluş yıl dönümü nedeniyle düzenlenen törende yaptığı konuşmada, “MHP’nin kimseye diyet borcu yoktur. Zihinlerimiz ipotekli, heyecanlarımız rehinli ve yüreklerimiz mühürlü değildir” dedi.

            5- TÜİK, 2008 Aralık ayı ve yıllık Sanayi Üretim Endeksi sonuçlarını açıkladı. Açıklamada, 2008 Aralık ayında sanayi üretimi 2007 yılının aynı ayına göre yüzde 17,6 azalırken, 2008 yılında sanayi üretiminin  yüzde 0,9 gerilediği belirtildi.

            6- Belçika’nın başkenti Brüksel’de bulunan CHP Genel Başkanı Deniz Baykal AB Komisyonu’nun Genişlemeden Sorumlu Üyesi Olli Rehn ile bir araya geldi. Baykal görüşmenin ardından düzenlenen basın toplantısında, “Müzakerelere destek olmak görevimizdir. AB yetkilileriyle temaslarımız sürecek” dedi. Rehn de, yöntemlerinin ülkedeki tüm demokratik güçlerle birlikte çalışmak olduğunu belirterek, hem hükümet hem de muhalefetle çalışmalarını sürdüreceklerini söyledi.

            7- Ermenistan Devlet Başkanı Serj Sarkisyan Almanya’nın Münih kentinde düzenlenen Güvenlik Zirvesi’nin ardından Türkiye ile ilişkiler konusunda Mediamax ajansa yaptığı açıklamada, Türkiye ile sürdürülen diyalogun şimdiki tempoda gelişerek devam etmesi durumunda, iki ülke arasında normal ilişki kurulabilmesi için gerekli şartların 2009 yılının ikinci yarısında şekillenebileceğini belirtti.

                                                                                                                       10 ŞUBAT 2009

            1- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan partisinin TBMM grup toplantısında yaptığı konuşmada, “Bazı muhalefet partileri, seçim sürecini hangi anlayışla geçireceklerine dair, ilk sinyalleri vermeye başladılar. Seçim atmosferini iftiralarla gölgelemek, karalamayla yol almak isteyenler var. Milletim bunu takdir ediyor zaten” dedi. 

            2- Devlet Bakanı Mehmet Şimşek Gaziantep’te AK Parti’nin belediye başkan adaylarının katılımıyla gerçekleştirilen toplantıda yaptığı konuşmada, sanayi üretiminde en fazla düşüşün otomotiv sektöründe yaşandığını belirterek, “Bu sektörde aralık ayında yüzde 52 üretim gerilemesi var.  Çünkü biz ürettiğimiz 1.2 milyon aracın yüzde 80’ini ağırlıklı olarak Avrupa’ya ihraç ediyoruz. Avrupa çok büyük sıkıntıda olduğu için talepteki daralma maalesef sanayi üretimine ve istihdama olumsuz yansıyor” dedi.

            3- Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım  Eskişehir Anadolu Endüstri Meslek Lisesi  Raylı Sistemler ve Teknolojileri  bölümü  ilk mezunlarını makamında kabulünde yaptığı konuşmada,  Ankara-Eskişehir arasında hizmet verecek hızlı tren hattının 13 Mart 2009 tarihinde açılışının yapılacağını söyledi.

            4- MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli partisinin TBMM grup toplantısında yaptığı konuşmada,  Türkiye’de işsizliğin sosyal barışı tehdit ettiğini, fakirliğin çığ gibi büyüdüğünü ve iktidarın gündeminin başka, milletin beklentilerinin başka olduğunu belirterek, “Meşru ve ahlaki olmayan yollarla seçmenlerin aldatılması, seçim rüşvetiyle milletin iradesine fesat karıştırılması, milli irade dolandırıcılığı olacaktır” dedi.

            5- TÜİK, 2009 yılı ocak ayında kapasite kullanım oranının geçen yılın aynı ayına göre yüzde 16.5 azalarak yüzde 63.8 olarak gerçekleştiğini açıkladı.

            6- Belçika’da bulunan CHP Genel Başkanı Deniz Baykal  partisinin Brüksel Bürosu’nun açılışında yaptığı konuşmada, “Anayasamızda Türkiye Cumhuriyeti, milletin kimliği, niteliği açıkça ifade edilmiştir. Hükümet bu ifadenin ‘Türk Milleti’ lafından kurtulmanın arayışı içindeyse, bunu bilelim. Bizim böyle bir çabamız yok.  Bizim milletimizin adı konusunda bir tereddüdümüz yok. Biz Türk milletiyiz. AB yetkilileri bizim tutumumuzu çok iyi biliyorlar. Hükümetin bize yönelik suçlamalarına tercüman olmuyorlar” dedi.

           7- Devlet Bakanı ve Başmüzekereci Egemen Bağış Belçika’nın başkenti Brüksel’de düzenlenen "Türkiye'yi Konuşmak-Türkiye için AB İletişim Stratejisi ve Türkiye'nin AB için İletişim Stratejisi" konulu toplantıda yaptığı konuşmada “Cumhuriyetin ilanından sonraki en önemli çağdaşlaşma projesi olan AB’ye tam üyelik hedefi, aynı zamanda bizim kendi aramızdaki fikir ayrılıklarımızı ortadan kaldıran, bizi ortak paydada buluşturan bir projedir” dedi.

           8- Lüksemburg’da bulunan Dışişleri Bakanı Ali Babacan, Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Jean Asselborn ile görüşmesinin ardından yaptığı açıklamada, yürütülen tam üyelik müzakerelerinde AB’nin Türkiye’ye yönelik taahhütlerine sadık kalması gerektiğini belirterek, Nabucco doğal gaz projesine AB’nin büyük önem verdiğini ve Türkiye’nin enerji faslında teknik olarak hazır olmasına rağmen bir üyenin itirazı yüzünden bu faslın açılmamasının ironik bir yanı olduğunu söyledi.

           Suriye ve İsrail arasında arabuluculuk yapan Türkiye'nin, görüşmeler sürerken Gazze'ye başlatılan operasyon nedeniyle hayal kırıklığına uğradığını belirten Bakan Babacan, ''Biz, sorunun silahla çözülmeyeceğini söylüyoruz. Ayrıca bu kadar sivil kadın ve çocuğun orantısız güç kullanarak öldürülmesini eleştirdik'' dedi.

            9- İsrail’de yapılan erken genel seçimlerde;  Dışişleri Bakanı Tzipi Livni’nin liderliğindeki Kadima Partisi 30 milletvekili çıkararak birinci parti oldu.

            10- Ekonomik krizle mücadele için 838 milyar dolarlık teşvik planı ABD Senatosu’nda kabul edildi.

                                                                                                              11 ŞUBAT 2009

            1- Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Mısır Cumhurbaşkanı Hüsnü Mübarek’le İstanbul’da bir araya geldi. Cumhurbaşkanı Gül görüşmenin ardından düzenlenen ortak basın toplantısında, Türkiye ile Mısır'ın Gazze'de yaşanan  trajedi ve üzücü olayların bir daha tekrarlanmaması için müşterek bir çalışma içerisinde olduğunu söyledi.

            Mübarek de Türkiye'nin Arap meselesine yönelik destekler nitelikteki tutumunu takdirle karşıladıklarını belirterek “Ortadoğu bölgesinin, güvenlik, barış ve istikrarın bir arada, iç içe olacak bir bölge olmasını  istemekteyiz. Savaşlarla, terörizmle tehdit edilmeyen, ülkeler ve halklar arasında işbirliğinin güçlendiği bir bölge olmasını, aynı zamanda kalkınmayı sağlayan bir bölge olmasını istiyoruz” dedi.

            Mübarek, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ile de görüştü.

2- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan Kastamonu’daki seçim mitinginde yaptığı konuşmada, “Yalan yanlış haber yapan, haber yazan, iftira atan medya ile ilginizi kesin. Basının görevi doğru haberdir. Eğer yalan yanlış yazıyorsa, onu yokluğa mahkum etmelisiniz” dedi.

           3- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Nazım Ekren Uluslararası Yatırımcılar Derneği (YASED) tarafından İstanbul’da düzenlenen bir konferansta yaptığı konuşmada, sıfırdan yatırımların payının istenilen düzeye çıkarılması ve küresel ölçekte yükselen piyasalara sermaye girişinin azalışının dengelenmesinin, yeni dönemdeki en önemli öncelikleri arasında yer alacağını söyledi.

4- Devlet Bakanı Mehmet Şimşek Gaziantep’te iki televizyon kanalının ortak yayınında yaptığı değerlendirmede, IMF ile anlaşmaya ilişkin olarak Davos’ta iyimser bir havanın yakalandığını ve bu havanın programa da yansımasını beklediklerini belirterek, yapısal reformlar konusunda farklı görüşlere sahip olmadıklarını kaydetti.

5- Belçika’daki temaslarını sürdüren CHP Genel Başkanı Deniz Baykal başkent Brüksel’de, TRT-1 televizyonuna AB yetkilileriyle yaptığı görüşmelere ilişkin değerlendirmelerde bulundu. Baykal, Türkiye’nin konumu gereği Avrupa’nın en önemli enerji güvencesi haline geleceğini belirterek, katılım müzakerelerinde ‘enerji’ başlığının açılmasını istediklerini söyledi.

6- İran Dışişleri Bakanı Manuçehr Mutteki Irak’ı ziyaretinde yaptığı açıklamada, “ABD Başkanı Barack Obama’nın seçim sırasında söylediği slogana olumlu bakıyoruz. Dünya gerçekten değişti. Eğer ABD yönetimi değişikliklere ayak uyduracaksa, bu iyi haber olacaktır” dedi.

                                                                                                                        12 ŞUBAT 2009

            1- Cumhurbaşkanı Abdullah Gül resmi ziyaret amacıyla Rusya’ya hareketinden önce İstanbul Atatürk Hava Limanı’nda düzenlediği basın toplantısında, Rusya’yı önemli bölgesel aktör ve küresel güç gördüklerini belirterek, temaslarında ortak ilgi alanlarına giren konuları, yakın coğrafyada meydana gelen gelişmeleri ve ekonomik ilişkilerin geliştirilmesi konularını ele alacaklarını söyledi.

            2- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan “AK Elçiler” projesinin başlaması nedeniyle  Genel Merkez’de düzenlenen törende yaptığı konuşmada, AK Parti olarak siyaseti ayrışma, çatışma, gerilim zemini değil, tam tersine hizmet zemini olarak gördüklerini belirterek, “Hiç kimsenin şekli, kılığı, kıyafeti hiçbir zaman bizi ilgilendirmeyecek” dedi.

           3- Genelkurmay Başkanlığı İnternet sitesinden yapılan açıklamada, Türk Silahlı Kuvvetleri’nin bir kurum olarak, yasadışı faaliyetlerde bulunan kişi ve kurumlarla hiçbir ilişkisinin olamayacağı belirtilerek, “Yargının kısır tartışmalar içine çekilmesinden çok büyük rahatsızlık duymaktayız. Yargı üzerinde şüpheler yaratılması, Türk adaletine karşı yapılabilecek en büyük kötülüktür” denildi.

            4- Danıştay 6. Dairesi, şehircilik ilkeleri ve planlama esaslarına uymadığı, kentin kültürel ve doğal siluetini bozduğu gerekçesiyle Kuşadası Limanı imar planlarında yapılan değişikliğin yürütmesini durdurdu.

            5- Devlet Bakanı Mehmet Şimşek Uluslararası Yatırımcılar Derneği (YASED) tarafından İstanbul’da düzenlenen ‘Fırsatlar Ülkesi Türkiye: Yatırımlar İçin Güvenli Bir Liman’ temalı konferansta yaptığı konuşmada, “İşadamları bizden talep daralmasını telafi etmemizi bekliyor. Ancak bu muazzam daralmayı telafi edecek bir mekanizma yok” dedi.

            6- Dışişleri Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış TBMM Dışişleri Komisyonu’nda verdiği AB konulu brifingde, AB’nin farklı dinleri, kültürleri ve etnik grupları birleştiren bir proje olduğunu söyledi.

            7- ‘SSM Teknoparkı’nın kurulmasına ilişkin niyet mektubu Milli Savunma Bakanlığı ile İstanbul Ticaret Odası (İTO) tarafından İstanbul’da düzenlenen törenle imzalandı. Milli Savunma Bakanı Vecdi Gönül burada yaptığı konuşmada, ”Türkiye, teknoloji üreten ülke olmak zorundadır. Çünkü artık lisansla elde edebileceğimiz teknolojinin sınırlarına gelmiş bulunmaktayız” dedi.

            8- Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay İstanbul’da ‘EMITT 2009 Doğu Akdeniz Uluslararası Turizm ve Seyahat Fuarı’nın açılışında yaptığı konuşmada, turizmin halkların ve ülkelerin birbirini yakından tanımasının en güzel araçlarından biri olduğunu söyledi.

            9- TÜSİAD Başkanı Arzuhan Doğan Yalçındağ ve TÜSİAD YİK Başkanı Mustafa Koç Başbakan Recep Tayyip Erdoğan tarafından kabul edildi. Yalçındağ kabulün ardından yaptığı açıklamada, “Birçok konuyu tartışma fırsatı bulduk ve gördük ki tespitlerde paralel yönde düşünüyoruz. Tavsiyeler konusunda da paralellik arz ediyor ama mesafe almamız gerekiyor” dedi.

            10- Belçika merkezli Uluslararası Kriz Grubu (ICG), İran’ın Suriye üzerindeki etkisinin zayıfladığı ve Türkiye’yle ilişkilerin Suriye dış politikasının temel unsuru haline geldiği’ değerlendirmesinde bulundu.

            11- Dünyada ilk defa bulundukları yörüngede hareket eden iki haberleşme uydusu çarpıştı. NASA’dan yapılan açıklamada, Amerikan ve Rus haberleşme uydularının Sibirya’nın yaklaşık 805 kilometre üstünde çarpıştıkları ve Amerikan uydusunun parçalandığı belirtildi.

                                                                                                            13 ŞUBAT 2009

1- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan seçim mitingi için Sivas’a hareketinden önce Esenboğa Hava Limanı’nda Gençlik Meclisi Başkent Staj Programı öğrencilerini kabul etti ve çeşitli konulardaki sorularını yanıtladı. Başbakan Erdoğan bir soru üzerine sivil anayasa için seçim sonrası yeniden çalışmaların başlayacağını söyledi.

Başbakan Erdoğan Sivas’ta halka hitaben yaptığı konuşmada ise, AK Parti’nin 29 Mart seçimlerinde yüzde 47’nin üzerinde oy alacağına inandığını ifade etti.

2- Genelkurmay İletişim Daire Başkanı Tuğgeneral Metin Gürak haftalık basın toplantısında yaptığı açıklamada, BM’nin aldığı karar doğrultusunda deniz haydutluğu ile mücadele amacıyla Aden Körfezi’ne deniz gücü gönderilmesi konusunda TBMM’nin karar aldığını, bu kapsamda TCG Giresun Firkateyni’nin bölgede görevlendirileceğini ve firkateynin 4 ay süreyle bölgede kalmasının planlandığını söyledi.

3- YSK, Adrese Dayalı Nüfus Sayımı sonuçlarına iptal davası açmayan ya da bağlı oldukları il veya ilçelere katılma işlemlerini tamamlamayan beldelerden 7’sinin yerel seçimlere köy, 19’unun da mahalle olarak katılmasına karar verdi.

4- Sanayi ve Ticaret Bakanı Zafer Çağlayan İstanbul’da, MÜSİAD 1. Biltronik Bilgi Teknolojileri Proje Yarışması ödül töreninde yaptığı konuşmada, kriz ortamında reel sektörün fazla yara almaması için pek çok çalışma yaptıklarını belirterek, bu yıl da KOSGEB’de 3 milyar TL üzerinde bir destek gerçekleştireceklerini söyledi.

5- Rusya’da bulunan Cumhurbaşkanı Abdullah Gül başkent Moskova’da,  Devlet Başkanı Dimitri Medvedev ile görüştü. Görüşmenin ardından, iki ülke arasındaki ilişki ve çok boyutlu ortaklığın daha da derinleştirilmesi için ortak deklarasyon imzalandı.

Cumhurbaşkanı Gül imza töreninin ardından düzenlenen basın toplantısında, iki ülke arasındaki ticaretin 30 milyar doları aştığını ve bu rakamın 40-50 milyar dolara çıkarılacağına inandığını söyledi. Medvedev ise iki ülke arasında imzalanan ortak deklarasyonun sadece siyasi ilişkileri değil, ticari ve insani ilişkileri geliştirmekte de yeni bir adım olduğunu kaydetti.

 Rusya Başbakanı Vladimir Putin de Cumhurbaşkanı Gül ve beraberindeki heyet ile görüşmesinin ardından yaptığı açıklamada, Rusya’nın, Türkiye’nin birinci dış ticaret ortağı haline geldiğini söyledi. Cumhurbaşkanı Gül ise “İlişkilerimizin bu noktaya gelmesinde çok büyük katkınız oldu” dedi.

6- İsrail Kara Kuvvetleri Komutanı Tuğgeneral Avi Mizrahi, ABD, Almanya, İsveç ve Brezilya'dan üst düzey askeri temsilcilerin katıldığı ‘Askeri Psikoloji’ konulu uluslararası toplantıda yaptığı konuşmada, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın İsrail Cumhurbaşkanı Şimon Perez'e Davos’ta yönelttiği "Siz öldürmeyi iyi bilirsiniz" şeklindeki sözünü hatırlatarak, İsrail'i suçlayan Türkiye'nin uzun yıllar önce Ermenilere dünyanın en büyük katliamlarından birini yaptığını ve aynı politikanın bugün de Kürtler üzerinde sürdürüldüğünü iddia etti. Mizrahi, İsrail'i Filistin topraklarını işgal etmekle suçlayan Başbakan Erdoğan'ın ülkesinin Kıbrıs'ın kuzeyini on yıllardır işgal ettiğini öne sürdü.

7- ABD’deki Türk toplumunu temsil eden 53 kuruluş, ABD Başkanı Barack Obama’ya, Ermeni lobisinin soykırım iddialarının kabulü için ülke yöneticileri üzerinde kurduğu baskıya karşı görüş ve endişelerin dile getirildiği bir mektup gönderdi.

8- ABD İstihbarat Komitesi Başkanı Dianne Feinstein Senato İstihbarat Komitesi’nde yaptığı açıklamada, Pakistan’daki Taliban militanlarına karşı saldırılarda kullanılan ve çok sayıda sivilin ölümüne yol açtığı için eleştirilen Amerikan Merkezi Haberalma Teşkilatı’na (CIA) ait insansız uçakların sanılanın aksine Afganistan’dan değil Pakistan’daki bir üsten havalandığını bildirdi.

9-ABD Temsilciler Meclisi, Başkan Barack Obama’nın sunduğu 787 milyar dolarlık ekonomik teşvik paketini onayladı.

            10- Irak’ın başkenti Bağdat’ın güneyindeki İskenderiye’de düzenlenen intihar saldırısında 40 kişi öldü, 84 kişi de yaralandı.

                                                                                                              14 ŞUBAT 2009

1- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan partisinin Sinop ve Amasya’da düzenlenen  seçim mitingine katıldı. Başbakan Erdoğan Sinop’ta yaptığı konuşmada, “Hiç kimse bu ülkeye ikinci sınıf ülke muamelesi yapamaz. Hiç kimse özellikle bölgesel meselelerde Türkiye’nin içinde yer almadığı bir denklem kuramaz. Onun için küresel barış diyoruz. İşte bunun için medeniyetler ittifakı diyoruz” dedi.  

2- Genelkurmay Başkanlığı’ndan yapılan yazılı açıklamada, İsrail Kara Kuvvetleri Komutanı Tümgeneral Avi Mizrahi’nin 13 Şubat 2009’da uluslararası bir toplantıda yaptığı konuşmaya ilişkin basında yer alan bazı sözleri için  “Gerçekleri saptıran, maksadını aşan, talihsiz, en önemlisi de iki ülke arasındaki menfaatlere zarar verebilecek boyutta ifadeler olduğu değerlendirilmiştir. Türk Silahlı Kuvvetleri ile olan ilişkilerine önem verdiğini düşündüğümüz İsrail Genelkurmay Başkanlığı’nın konuya açıklık getirmesini beklediğimizi kamuoyuna saygıyla duyuruyoruz” denildi.

            Öte yandan İsrail ordu sözcülüğü, Tümgeneral Mizrahi’nin Türkiye ile ilgili görüşlerinin İsrail Silahlı Kuvvetleri’ne ait olmadığını, Tümgeneral Mizrahi’nin kendi görüşleri olduğunu bildirdi.

3- CHP Genel Başkanı Deniz Baykal Kayseri’de düzenlenen belediye başkan adayları tanıtım toplantısında yaptığı konuşmada, yanlış politikalar sebebiyle devletin borcunun 500 milyar dolara çıktığını söyledi. 

4- Tataristan’da bulunan Cumhurbaşkanı Abdullah Gül başkent Kazan’da düzenlenen Türk-Tatar İş Forumu’nda yaptığı konuşmada, Tataristan’ı ziyaret eden ilk Türk Cumhurbaşkanı olmaktan büyük gurur duyduğunu söyledi. Burada Türk İş adamlarına seslenen Cumhurbaşkanı Gül, “Daha çok iş yapın. Ortak hedefler peşinde koşun. Sadece sanayi ve inşaat alanında değil, her alanda” dedi.  

5- ABD Başkanı Barack Obama’nın 787 milyar dolarlık teşvik planı Temsilciler Meclisi’nde onaylanmasının ardından Senato’da da kabul edildi. 

                                                                                                   15 ŞUBAT 2009

1- Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Tataristan’dan yurda dönerken uçakta gazetecilere temasları hakkında değerlendirmelerde bulundu. Cumhurbaşkanı Gül, Rusya ziyaretinin çok olumlu geçtiğini belirterek “Hem Rusya Devlet Başkanı Dimitri Medvedev hem de Başbakan Vladimir Putin ile çok içten ve samimi görüşmelerimiz oldu. Bütün konularda aynı paralelde düşündüğümüzü memnuniyetle müşahede ettim. Onlar da istikrara ve güvene büyük önem veriyorlar” dedi.

2- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan AK Parti Samsun mitinginde yaptığı konuşmada, ufukta sandığın görünmesine rağmen muhalefetin tek bir proje bile üretemediğni belirterek, “Bizim fiillerimizin ulaştığı yere onların hayalleri bile ulaşamaz” dedi.

3- MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli İstanbul’da, partisinin İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan adayı Ahmet Turgut ve 39 ilçe başkan adayının tanıttı.

4-  Türk-İş, DİSK ve KESK öncülüğünde İstanbul Kadıköy’de düzenlenen mitinge binlerce kişi katıldı. DİSK Genel Başkanı Süleyman Çelebi mitingde yaptığı konuşmada “Önümüze konulan faturayı kabul etmeyeceğiz. Krizin bedelini ödemeyeceğiz “ dedi.

5- 59. Uluslararası Berlin Film Festivali’nde ‘Altın Ayı’ ödülü, Perulu Yönetmen Claudia Llosa’nın ‘Acılı Süt’ adlı filmine verildi.

6- Afganistan’da bulunan ABD Başkanı Barack Obama’nın Afganistan-Pakistan Özel Temsilcisi Richard Holbrooke ile Afganistan Devlet Başkanı Hamid Karzai başkent Kabil’de yaptıkları ortak açıklamada, Afganistan’da ABD saldırıları sırasında meydana gelen sivil ölümlerinin azaltılması amacıyla iki ülke arasında işbirliği yapılması konusunda anlaşmaya varıldığını duyurdular.

7- Venezüella’da halk, Devlet Başkanı Hugo Chavez ile yerel yöneticilerin ve milletvekillerinin herhangi bir süre sınırı olmadan seçimlerde yeniden aday olabilmesini öngören anayasa değişikliği için sandık başına gitti.

                                                                                                              16 ŞUBAT 2009

            1- Cumhurbaşkanlığı Basın Merkezi’nden yapılan açıklamada, ABD Başkanı Barack Obama’nın Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ü telefonla aradığı belirtilerek, “Görüşmede Obama, Türkiye-ABD ilişkilerine verdiği önemi vurgulamış ve Türkiye’nin bölgesel konularda gösterdiği liderliği takdir ettiklerini ifade etmiştir. Görüşmede ayrıca, beraber çalışma niyeti teyit edilmiş, bölgesel ve uluslararası konular gözden geçirilmiştir” denildi.

            Obama ayrıca, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ile de bir telefon görüşmesi gerçekleştirdi.

            2- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan Nevşehir’de halka hitaben yaptığı konuşmada, “Halkı aldatan taraf olmadık, hep hizmet götürmenin gayreti içinde bulunduk. Vatandaşın çilesini biz bitirdik. Geçmiş iktidarların verdiği sıkıntıları sildik” dedi.

            3- Sanayi ve Ticaret Bakanı Zafer Çağlayan NTV ve CNBC-e televizyonunda yaptığı açıklamada, istihdam ve büyümenin enflasyonla mücadeleden daha önemli hale geldiğini söyledi. İstihdam kaybını önleyecek tedbirlerin alınması gerektiğini de belirten Bakan Çağlayan, sanayici üzerindeki SSK ve vergi yükünün azaltılması için ödemelerin bir süre ertelenmesi seçeneğinin gündemde olduğunu kaydetti.

            4- Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Hilmi Güler Türkiye Elektrik ticaret ve Taahhüt A.Ş.’nin (TETAŞ) elektrik alım ihalesiyle ilgili olarak düzenlenen basın toplantısında, TETAŞ’ın özel sektörden elektrik alımıyla sektörde rekabet ortamının oluşmasını düşündüklerini söyledi.

            5- Merkez Bankası ve TÜİK tarafından hazırlanan ‘Tüketici Eğilim Anketi’nin Ocak 2009 sonuçları açıklandı. Ocak ayında Tüketici Güven Endeksi, bir önceki aya göre yüzde 2,37 artarak 71,56 oldu.

            6- TÜİK’in Hane Halkı İşgücü Anketi Kasım 2008 sonuçları açıklandı. Kasım ayında işsiz kalan 308 bin kişinin eklenmesiyle işsiz sayısı 2 milyon 995 bine ulaşırken, işsizlik oranı geçen yılın aynı dönemine göre 2.2 puanlık artışla yüzde 12,3’e ulaştı. 

            7- Irak’ın Erbil kentinde düzenlenen ‘18. Abant Platformu’ toplantıları sona erdi. Toplantıların sonuç bildirgesinde, “Erbil’de bir Türk konsolosluğu ve Ankara’da da Irak Kürdistan Bölgesel Yönetimi temsilciliğinin açılması genel bir arzu olarak dile getirilmiştir” denildi.

            8- İsrail Dışişleri Bakanı Tzipi Livni Kudüs’te düzenlenen bir konferansta, İsrail’in demokratik bir Yahudi devleti olarak kalması için bir takım topraklarından vazgeçmesi gerektiğini söyledi.

            9- Pakistan yönetimi, Molla Mevlana Fazlullah taraftarlarının terör hareketlerine son verebilmek için Svat Vadisi’nde şeriat uygulanmasını kabul etti.

                                                                                                                        17 ŞUBAT 2009

            1- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan partisinin Kırıkkale’deki seçim mitinginde yaptığı konuşmada, “Seçimi millet yapar. Sözünüz varsa gelin millete söyleyin. CHP Genel Başkanı Deniz Baykal çıkıp bize hâlâ iftira atmaya çalışıyor. Hakkımda yolsuzluk iddiası varsa yargıya gidersin. Bu ülke hukuk devleti.  İftira kampanyaları ile bir yere varamazsın” dedi.

            Başbakan Erdoğan, MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’ye de seslenerek “Türklük ne zamandan beri senin tasarrufun altındadır” dedi.

            2- CHP Genel Başkanı Deniz Baykal  partisinin TBMM grup toplantısında yaptığı konuşmada, “Ekonomi küçüldü, açıklar büyüdü, borcunu ödemeyenlerin sayısı artıyor. Hükümetin ciddi program ortaya koyması ve ekonomiyi harekete geçirmesi gerekir. Yatırım ve teşvik politikası şart. Prim ve stopaj indirilmeli, istihdam kolaylaşmalı. Dünya 1929 krizinden bu yöntemleri kullanarak çıktı” dedi.

            3- MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli partisinin TBMM grup toplantısında “Yoksulluk ve yokluğun giderek büyüdüğü, işsizlik ve iflasların arttığı, bölücülüğün meydanlara taştığı, yolsuzlukların ortaya çıkmaya başladığı bir ortamda seçimin önemi daha da artmıştır. Türkiye ekonomisi krizdedir. 2002 yılından itibaren özel sektör dış borcu yüzde 356oranında artmış, işsiz sayısı 2 milyon 995 bin kişiye yükselmiştir. Sorumluluk mertebesinde bulunanlar bunları çok iyi düşünmelidir” dedi.

            4- DTP Genel Başkanı Ahmet Türk partisinin TBMM grup toplantısında yaptığı konuşmada, “Dün AK Parti’nin kömürünü, çamaşır makinesini dağıtan valiler bugün de demokratik gösterilerin bastırılmasıyla görevlendirilmiştir. Diyarbakır ve Batman Valileri kentin valisi olma vasfını yitirmiştir” dedi.

5- TİSK’den yapılan açıklamada,  Türkiye'deki işsizlik oranın resmi veriler esas alındığında bile dünya piyasalarında adı geçen 52 ülke arasında üçüncü sırada bulunduğu belirtilerek, ‘önlem alınmadığı takdirde Türkiye'nin, işsizlikte bir numara olmaya aday olduğu’ öne sürüldü.

            6- Ankara Sanayi Odası (ASO) Başkanı Nurettin Özdebir Türkiye gazetesine verdiği demeçte, iç talebi canlandıracak tedbirler alınmasının şart olduğunu belirterek krizden çıkış için 2001 yılında olduğu gibi ÖTV ve KDV’nin indirilmesi gerektiğini söyledi.

            7- Türk tiyatrosunun usta oyuncularından Gazanfer Özcan İstanbul’da yaşamını yitirdi.

8- TCG Giresun Firkateyni Aden Körfezi’ndeki NATO deniz gücüne katılmak üzere Muğla’nın Marmaris ilçesinden hareket etti.

            9- Yunanistan’da bulunan Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Nazım Ekren bir bankanın şube açılışında yaptığı konuşmada, komşu ve dost ülkede açacağımız iki şubede 18 milyon euro sermaye ile faaliyete başlandığını belirterek, bu şubelerle hem Yunan hem de Türk işadamlarına karşılıklı ticaret  ve yatırımlarında önemli bir destek sağlanacağını söyledi.

                                                                                                              18 ŞUBAT 2009

1- Devlet Bakanı Mehmet Şimşek “OECD Sağlık Sistemleri İncelemesi-Türkiye” tanıtım toplantısı öncesi gazetecilerin sorularını cevaplandırdı. Bakan Şimşek, “IMF ile anlaşma yapılmasına ilişkin olarak daha önce gündeme getirdiğimiz hususlar konusunda IMF tarafından yeni bir perspektif bekliyoruz. En azından görüşlerini ifade etmelerini istiyoruz” dedi.

Bakan Şimşek toplantıda yaptığı konuşmada ise küresel ekonomik krize karşı önlem almaya devam ettiklerini belirterek, çok stratejik, belli hedeflere yönelik, ülke imkanlarını dikkate alan ve genel ekonomik istikrarı koruyan bir yaklaşımları olduğunu söyledi.

2- Ekonomik krizi önlemeye ilişkin düzenlemeler içeren ve bazı kanunlarda değişiklik öngören kanun tasarısı TBMM Genel Kurulu’nda kabul edildi.

3- Türkiye’de bulunan Hırvatistan Başbakanı İvo Danader, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan tarafından Başbakanlık Konutu’nda kabulünün ardından yaptığı açıklamada, görüşmelerin yoğun ve başarılı geçmesinden duyduğu memnuniyeti dile getirerek, iki ülkenin birçok alanda işbirliği yaptığını, bu işbirliğini savunma alanında da gerçekleştirmek istediklerini söyledi.

           Dış Ticaret Müsteşarlığı'ndan yapılan açıklamada, Hırvatistan ile imzalanacak Ekonomik İşbirliği Anlaşması’nın iki ülke arasındaki ekonomik ilişkilerin uzun vadeli bir perspektifte çok boyutlu olarak değerlendirilmesi ve bu çerçevede gerçekleştirilecek faaliyetlere sağlayacağı katkı açısından son derece önemli olduğu belirtildi.

          4- ABD Temsilciler Meclisi Türkiye Grubu Eşbaşkanı Robert Wexler, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’la Başbakanlık Konutu’nda görüşmesinin ardından yaptığı açıklamada, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ve Başbakan Erdoğan’ın Ermenistan konusunda izlemiş oldukları cesur politikanın övgüye değer olduğunu ifade etti.

          5- Devlet Bakanı Kürşad Tüzmen Suriye’deki temasları çerçevesinde  Devlet Başkanı Beşar Esad tarafından kabul edildi. Esad kabulde yaptığı açıklamada, Türkiye ile Suriye arasındaki siyasi ilişkilerin çok iyi düzeyde olduğunu, ekonomik ilişkilerin de siyasi ilişkiler gibi çok iyi düzeye gelmesini istediğini söyledi.

          Bakan Tüzmen ise görüşmenin ardından düzenlediği basın toplantısında, görüşmede Esad’ın “Ortadoğu’da Türkiye’siz bir barış süreci düşünülemez. Bölgedeki görüşmeler, Türkiye olmadan sonuçlandırılamaz” dediğini belirtti.

                                                                                                                 19 ŞUBAT 2009

               1- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan Aksaray’da düzenlenen AK Parti mitinginde, millete tepeden bakmadıklarını, Ankara'yı mesken tutup, Anadolu'nun, Trakya'nın, Aksaray'ın yollarını unutanlardan olmadıklarını belirterek, AK Parti'nin fildişi kulelerde, milletten tamamen yalıtılmış sırça köşklerde değil, halkının, milletinin yanında, gönül tahtında oturduğunu, kalbinde yer aldığını söyledi.

            2- Yüksek Seçim Kurulu (YSK) 29 Mart 2009 yerel seçimlerine ilişkin kayıtlı seçmen ve sandık sayılarını belirledi. Buna göre seçimlerde 48 milyon 6 bin 650 seçmen, 174 bin 902 sandıkta oy kullanacak.

            3- İçişleri Bakanı Beşir Atalay Muğla’da düzenlenen ‘Seçim Güvenliği Bölge Valiler Toplantısı’nda yaptığı konuşmada, emniyet güçlerinin organize suçlarla mücadelede başarılı çalışmalar yaptığını belirterek, “Hırsızlık, kapkaç, uyuşturucu, insan kaçakçılığı, sağlık ve çek-senet alanında çok sayıda organize suç örgütü çökertildi. Vatandaşın devlete güvenini sağlamanın yolu bu” dedi.

            4- Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay Türkiye gazetesine sosyal yardımlar konusunda değerlendirmelerde bulundu. Yardımların sosyal demokrasinin temeli olduğunu ifade eden Bakan Günay, “Vatandaş sırf bu yardımlar için oyunu değiştirmez” dedi.

            5- Futbolun yönetimini FIFA’nın öngördüğü şekilde Türkiye Futbol Federasyonu ana statüsüne bırakan yasa tasarısı TBMM Milli Eğitim ve Spor Komisyonu’nda kabul edildi.

            6- MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli yaptığı yazılı açıklamada, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın Kırıkkale’de halka hitaben yaptığı konuşmaya ilişkin değerlendirmede bulundu. Bahçeli, “Türklük, Türk milletinin değerleri ve milliyetçilik elbette bizim tekelimizde değildir. Bu değerlerin herkes tarafından görüntü ve sözde değil, ruhta ve özde paylaşılması ve benimsenmesi bizleri mutlu edecektir” dedi.

            7- Merkez Bankası Para Politikası Kurulu Durmuş Yılmaz başkanlığında toplandı. Toplantının ardından yapılan açıklamada, son dönem alınan verilerin ekonomik faaliyetteki yavaşlamanın sürdüğüne işaret ettiği, uluslararası kredi piyasalarındaki ve küresel ekonomideki sorunların devam ettiği belirtildi.

            8- İstanbul Sanayi Odası (İSO) ‘Ekonomik Durum Tespit Anketi’ sonuçlarını açıkladı. Açıklamada, 2009 için ÜFE’nin yüzde 9.8,  TÜFE’nin ise yüzde 10.1 olarak tahmin edildiği belirtildi.

            9- Yunanistan’da bulunan Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Nazım Ekren başkent Atina’da gazetecilere yaptığı açıklamada, üretim, büyüme ve işsizlik rakamlarının gelmesiyle ekonomik krizin etkilerinin artık net bir şekilde görülmeye başlandığını belirterek, en önemli meselenin iç talepteki düşüş olduğunu, bu nedenle iç talebi canlandırmaya yönelik çalışmaların devam ettiğini söyledi.

            10- Rusya Enerji Bakanı Sergei Shmatko, Türkiye’de nükleer santral inşasına talip olan devlet destekli konsorsiyuma, toplam maliyeti 18-20 milyar dolar olan projeye devlet kaynaklarından 7 milyar dolara yakın fon sağlanabileceğini söyledi.

                                                                                                          20 ŞUBAT 2009

1- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan Sakarya’da düzenlenen AK Parti mitinginde, küresel ekonomik krizin etkilerine değinerek “Yetim hakkı yemedik, kimseye de yedirmeyiz. Sıkıntıları aşacağız, endişeniz olmasın” dedi. Başbakan Erdoğan ayrıca, muhalefetin halkla medya üzerinden iletişim kurmaya çalıştığını belirterek “Siyasetçinin er meydanı miting alanlarıdır” dedi.

2- Genelkurmay İletişim Daire Başkanı Tuğgereral Metin Gürak haftalık basın bilgilendirme toplantısında, Ergenekon soruşturması kapsamında hakkında işlem yapılan bazı emekli generallerin tedavi olduğu GATA’ya ilişkin gündeme getirilen iddiaların çirkin olduğunu belirterek, her türlü uygulamanın Adalet Bakanlığı’na bağlı kurumlarca, kanunlara uygun olarak yerine getirildiğini kaydetti.

3- Adalet Bakanı Mehmet Ali Şahin Alanya Gazeteciler Cemiyeti’nde düzenlediği basın toplantısında, Deniz Feneri davası için Almanya’ya 3 kez yazı yazdıklarını belirterek, dava dosyasının pazartesi günü geleceğini söyledi.

4- ÖSYM Başkanı Prof. Dr. Ünal Yarımağan Okan Üniversitesi’nde verdiği “Değişen ÖSS Sistemi ve ÖSS 2010” başlıklı konferans öncesi, gazetecilerin yeni üniversite giriş sistemi üzerine sorularını yanıtladı. Yarımağan, 2010’da iki aşamalı bir sınav sistemine geçileceğini belirterek, yeni sistemin ileride yapılacak açık uçlu, kısa cevaplı soruların yer alacağı sınavın altyapısını oluşturduğunu söyledi.

5- Türkiye Gazeteciler Cemiyeti’nin (TGC) ‘2008 yılı Geleneksel Türkiye Gazetecilik Başarı Ödülleri’ni kazananlar belli oldu. ‘En İyi Köşe Yazısı’ dalında Cumhuriyet gazetesi yazarı İlhan Selçuk ödüle değer bulundu.

6- CHP Genel Sekreter Yardımcısı Mehmet Sevigen partideki tüm görevlerinden istifa etti.

7- Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Kenya’ya gerçekleştirdiği resmi ziyaret kapsamında Cumhurbaşkanı Mwai Kibaki ile görüştü. Görüşmede, Türkiye ile Kenya arasında sivil havacılık ve sağlık alanlarında işbirliği ile resmi pasaportlara vize muafiyeti anlaşmaları imzalandı.

8- İsrail Cumhurbaşkanı Şimon Peres yeni hükümeti kurma görevini, 10 Şubat’ta yapılan erken genel seçimlerde 2. olan Likud Partisi lideri Benyamin Netenyahu’ya verdi.

19- Pakistan’da bir Şii cenaze törenine düzenlenen intihar saldırısında 27 kişi hayatını kaybetti, 65 kişi de yaralandı.

                                                                                                              21 ŞUBAT 2009

1- TBMM Başkanı Köksal Toptan Zonguldak’ta gazetecilere yaptığı açıklamada, önümüzdeki süreçte Türkiye ile İsrail arasında bir olumsuzluğun yaşanmayacağını söyledi. Her iki ülkenin de gereken adımları attığını belirten Başkan Toptan, “Ancak Türkiye’nin tarihten gelen sorumluluğunun gereği olarak, haksızlıklara karşı şimdiye kadar olduğu gibi bundan sonra da sessiz kalmayacağının bilinmesi gerekir” dedi.

2- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan Diyarbakır’da halka hitaben yaptığı konuşmada, “Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlığı üst kimliğinde herkesi aynı sevgiyle bağrımıza basıyoruz. Şiddeti ve terörü reddeden herkese kucağımızı sonuna kadar açtık ve açmaya devam edeceğiz. Şiddet ve terörün hak ve özgürlüklerin düşmanı olduğunu artık herkes bilmelidir ” dedi.

3- CHP Genel Başkanı Deniz Baykal Adana’da halka hitaben yaptığı konuşmada, AK Parti’nin 6.5 yıllık iktidarı sırasında Türkiye’nin borcunun 500 milyar dolara çıktığını belirterek, “Türkiye sermayeden yemeye başladı. Devlet, şirketler, vatandaşlar hazırı yiyor” dedi.

4- Sanayi ve Ticaret Bakanı Zafer Çağlayan Ankara’nın Ayaş ilçesini ziyaret ederek esnafın sorunlarını dinledi. Bakan Çağlayan burada yaptığı açıklamada,  esnaf ve sanatkarlara Halkbank aracılığıyla kullandırılan kredilerin faiz oranının indirileceğini söyledi.

5- ABD Temsilciler Meclisi Türkiye Grubu Eşbaşkanı Robert Wexler, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ile görüştükten sonra Alman Marshall Fonu’nca düzenlenen toplantıda gazetecilere yaptığı açıklamada, 24 Nisan’da sözde Ermeni soykırımı iddialarını tanıyan bir kararın Kongre’de kabul edilmesinin ABD’nin ulusal çıkarlarına ters düşeceğini söyledi. Wexler “Ben insanların kayıplarına saygı duyuyorum ama Türk-Ermeni ilişkilerinin normalleşmesi için de tarihi bir fırsat doğdu. Böyle bir tasarı öncelikle bunu olumsuz etkileyecek” dedi.

6- Cumhurbaşkanı Abdullah Gül Kenya’nın başkenti Nairobi’de düzenlenen Türkiye-Kenya İş Forumu’nda yaptığı konuşmada, Türkiye’nin BM Güvenlik Konseyi geçici üyeliğine verilen desteğe teşekkür etti ve Türkiye’nin BM’de Afrika’nın sesi olacağını söyledi. Kenyalı iş adamlarını Türkiye’ye davet eden Cumhurbaşkanı Gül, Kenya’nın son yıllarda köklü ekonomik reformlara imza attığını belirterek, insanları mutlu etmek için kalkınmanın şart olduğunu ve bunun da iş adamları ve özel sektörle sağlanabileceğini kaydetti.

                                                                                                            22 ŞUBAT 2009

1- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan AK Parti Adıyaman mitinginde yaptığı konuşmada, Türkiye’nin etle tırnak gibi birbirine bağlı insanlarını hiçbir gücün ayıramayacağını belirterek “Türk’ü, Kürt’ü, Laz’ı, Çerkez’i ile bu ülkeyi hep birlikte kurduk. Hiçbir fitne bizi bölemez “dedi.

Daha sonra Kahramanmaraş mitingine katılan Başbakan Erdoğan burada yaptığı konuşmada, kendilerinin öfke, gerilim, karalama ve çamur siyasetiyle bir işlerinin olmadığını, milletin 2 Kasım’da, 28 Mart’ta, ve 22 Kasım’da bu tür siyaseti elinin tersiyle ittiğini kaydetti.

Öte yandan Başbakan Erdoğan Diyarbakır mitingi dönüşünde uçakta gazetecilere yaptığı açıklamada “Bütün etnik yapılara aynı mesafedeyiz, doğu ve batı arasındaki gelişmişlik makasını kapatmak için 11.2 katrilyon yatırım yaptık, aynı zamanda her inanca da eşit mesafede olduk” dedi.

2- CHP Genel Başkanı Deniz Baykal Kocaeli’de halka hitaben yaptığı konuşmada, hükümetin özelleştirme programını eleştirdi. Baykal, geçmişte yapılan bütün eserlerin satıldığını belirterek  “TELEKOM, SEKA, TÜPRAŞ satıldı da ne oldu? Elde yok, avuçta yok, ne olacak halimiz diye kara kara düşünen Türkiye kaldı” dedi.

3- Antalya’da AK Parti seçim bürosunun açılışına katılan Adalet Bakanı Mehmet Ali Şahin yaptığı konuşmada “Hükümetimizle zıtlaşan yerel yönetimler her projelerini Ankara’dan geçiremiyor. Hükümetiyle barışık mahalli yönetimler işbaşında olursa, sorunlar çözülür” dedi.

4- Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay İstanbul’da düzenlenen Turist Rehberleri Birliği (TUREB) ödül töreninde yaptığı konuşmada, dünya turizminin 2008’de yüzde 1-2 kayıp yaşadığını belirterek “Türkiye dünya ortalamalarını aşarak 25 milyon insan ağırladı” dedi.

5- Ağa Han mimarlık ödülü sahibi mimar Turgut Cansever İstanbul’da yaşamını yitirdi.

6- Gazze Şeridi’nin İsrail dışında dışarı açılan tek kapısı olan Mısır’ın Refah kapısı, hastaların ve öğrencilerin geçişi amacıyla üç gün süreyle açıldı.

7- Çin’in Şanşi eyaletindeki bir kömür ocağında meydana gelen grizu patlamasında 73 işçi hayatını kaybetti, 113 işçi de yaralandı.

                                                                                                                     23 ŞUBAT 2009

            1- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan Mardin’de halka hitaben yaptığı konuşmada, “Ankara,  81 vilayetimize duyarsız, kör, sağırdı. Halkın talepleri, arzuları, ihtiyaçları, Ankara’nın kör, sağır duvarlarını aşamıyordu. O duvarları yıktık, senlik-benlik kavgasını elimizin tersiyle ittik. Ankara bugün yanı başındaki Kırıkkale’ye ne kadar yakınsa, Hakkari’ye, Mardin’e, Edirne’ye, İzmir’e de o kadar yakın” dedi.

            2- CHP Genel Başkanı Deniz Baykal yaptığı yazılı açıklamada, “Başbakan Recep Tayyip Erdoğan sorgulanmaktan, basın toplantılarından ve soru soracak gazetecilerden kaçıyor. Demokrasi ve özgür tartışmadan kaçanların demokrasisi sahte demokrasidir” dedi.

            3- Sanayi ve Ticaret Bakanı Zafer Çağlayan düzenlediği basın toplantısında, talep ve pazar sıkıntısı yaşayan imalatçı-ihracatçı KOBİ’leri ihracata yönlendirmek ve yeni pazarlara açılımlarını sağlamak için yeni bir destek programı başlattıklarını söyledi.

4- Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) Başkanı Fatih Acar düzenlediği basın toplantısında, 2008 yılında yapılan çalışmalar kapsamında kayıt dışı istihdam edilen 250 bin kişinin kayıt altına alındığını belirterek, bugün yüzde 40-60 aralığında olan kayıt dışı istihdamı 2-3 yıl içinde yüzde 10’un altına düşürmeyi hedeflediklerini söyledi.

            5- MÜSİAD Başkanı Ömer Cihad Vardan Anadolu Ajansı’na yaptığı açıklamada, iç dinamikleri güçlü olan iç piyasanın bu kadar daralmaması gerektiğini belirterek, “Bundan kurtulmak için güven ortamı tesis edilmelidir” dedi.

            6- 81. Oscar Akademi ödülleri, ABD’nin Los Angeles eyaletinde yapılan törenle sahiplerine dağıtıldı. Danny Boyle’un çektiği ‘Slumdog Millionaire’ adlı film 8 dalda ödül alırken, Kate Winslet ‘The Reader’le en iyi kadın oyuncu, Sean Penn ise ‘Milk’le en iyi erkek oyuncu ödülünü aldı.

            7- Kenya’da bulunan Cumhurbaşkanı Abdullah Gül başkent Nairobi’de gazetecilere dış temaslarıyla ilgili değerlendirmelerde bulundu.  Cumhurbaşkanı Gül, “Sınır ötesi ticaret için ne gerekiyorsa yapıyoruz. Yüzlerce iş adamımızla Rusya ve Afrika’ya gidip, ticaret ve yatırım anlaşmaları yapıyoruz. Bu tür girişimler Türk sanayisinin krizden çıkışına yardım edecek” dedi. Afrika’da Türkiye’ye çok büyük hayranlık duyulduğunu da belirten Cumhurbaşkanı Gül, ticaretin ötesinde, insanlık adına Afrika ile ilgilendiklerini, açlık nedeniyle gıda fonuna 12 milyon dolarlık yardımda bulunduklarını söyledi.

            Tanzanya’yı da ziyaret eden Cumhurbaşkanı Gül, Cumhurbaşkanı Jakaya Kikwete ile bir araya geldi ve Türk-Tanzanya İş Forumu’na katıldı.

            8- 9. IDEX Uluslararası Savunma Sanayi Fuarı nedeniyle Birleşik Arap Emirlikleri'nin başkenti Abu Dabi’de bulunan Savunma Sanayi Müsteşarı Murad Bayar gazetecilere yaptığı açıklamada, Türkiye-İsrail ilişkileri konusunda bir problem olmadığını ve yürüyen projelerde sıkıntı bulunmadığını söyledi.

                                                                                                                        24 ŞUBAT 2009

1- DTP Genel Başkanı Ahmet Türk partisinin TBMM’deki grup toplantısında yaptığı konuşmada, 21 Şubatın, "Dünya Anadili Günü" olarak kutlandığını belirterek, herkesin anadilini özgürce kullanması gerektiğini savundu. Türk’ün konuşmasını Kürtçe sürdürmesi üzerine, toplantıyı canlı olarak veren Meclis TV yayınını kesti.  TBMM Başkanlığı konu ile ilgili yaptığı yazılı açıklamada, Türkiye Cumhuriyeti Anayasası’nın değiştirilemez ve değiştirilmesi teklif dahi edilemez 3. maddesine göre devletin resmi dilinin Türkçe olduğu belirtilerek “TBMM anayasal bir kurum olup, milletvekilleri her türlü yasama ve denetim faaliyetlerinde devletin resmi dili olan Türkçe’yi kullanmak zorundadırlar. TBMM’deki yasama faaliyetleri sadece Genel Kurul çalışmalarından ibaret olmayıp, Başkanlık Divanı, Danışma Kurulu, komisyonlar ve siyasi parti grup toplantılarını da kapsar. Buralarda Türkçe dışında başka bir dil kullanılması Anayasanın açıkça ihlali anlamına gelir” denildi.

            2- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan partisinin Çorum’da düzenlenen seçim mitinginde yaptığı konuşmada, “Türk, Kürt, Çerkez, Abaza, Alevi ve Sünni bu ülke hepimizin. Her bir ferdin ihtiyacını dinliyoruz. Çözüm üretmek için mücadele veriyoruz” dedi.

            Başbakan Erdoğan Yozgat mitinginde yaptığı konuşmada ise “Şunu unutmayın, siyaset, demokrasi, kalkınma yerelde başlar. Belediyecilik bizim işimizdir” dedi.

            3- CHP Genel Başkanı Deniz Baykal partisinin TBMM grup toplantısında Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’a işsizlikle ilgili 7 maddelik öneri sunduğu konuşmasında, “Ben Sayın Başbakan’ın bunları uygulayarak, işsizliğe bir katre de olsa çare bulmasını bekliyorum. Bu konuda kendisiyle işbirliğine hazırız” dedi.

            4- Devlet Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış, İstanbul’da Ermeni vakıf okulları yöneticileri ile bir araya geldiği toplantıda, Ermenistan ile ilişkileri geliştirmeye önem verdiklerini belirterek,  Türkiye’de yaşayan Ermeni cemaatini de bu konuda çok önemli bir köprü olarak gördüklerini söyledi.

           5- İçişleri Bakanı Beşir Atalay ’93 Dönem Kaymakamlık Kursu’ kapanış töreninde yaptığı konuşmada, mülki idare amirlerinin devletle millet, merkez ve taşra arasında bir köprü görevi gördüğünü belirterek, “Yeni süreçte vatandaşını memnun edemeyen, beklentilerine cevap veremeyen yönetim anlayışı önemini yitirmiştir'' dedi.

            6-  Devlet Bakanı Kürşad Tüzmen Gürcistan’a giderken uçakta gazetecilere, dış ticaretteki gelişmeler ve Gürcistan ile ilişkileri değerlendirdi  Bakan Tüzmen, Dünya Ticaret Örgütü üyesi olmayan, küreselleşmeden fazla etkilenmeyen ve kapalı ekonomiler olarak görülen komşu ve çevre ülkeleri tercih ettiklerini belirterek, “Herkesin riskli gördüğü ülkelerde yatırım yapıyoruz. Böyle bir dönemde müdafaada kalmak yerine hücum oynamayı tercih ediyoruz. Kriz döneminde 100 milyar dolarlık ihracat yapmaya çalışıyoruz” dedi.

                                                                                                                        25 ŞUBAT 2009

1- Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, ABD’nin Ortadoğu özel temsilcisi George Mitchell ve beraberindeki heyeti Çankaya Köşkü’nde kabul etti. Heyet daha sonra da Dışişleri Bakanı Ali Babacan ile bir araya geldi.

2- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan partisinin Afyonkarahisar’da düzenlenen mitinginde halka hitaben yaptığı konuşmada, Türkiye’yi tarihi zirvelere taşıdıklarını, GSYİH’yi 230 milyar dolardan 750 milyar dolara yükselttiklerini söyledi.

3- CHP Genel Başkanı Deniz Baykal partisinin Çorum’da düzenlenen mitinginde, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’a yedi maddelik işsizliği önleme önerisi sunduklarını belirterek, Başbakan’dan ya ‘bunlar çare değildir’ deyip konuyu tartışmaya açmasını ya da bu maddeleri bir an evvel uygulamaya koymasını beklediklerini kaydetti.

4- Dışişleri Bakanı Ali Babacan İstanbul’da düzenlenen Dış Ekonomik İşler Konseyi toplantısında yaptığı konuşmada, ekonomik krizin etkilerinin global bir yaklaşım olmadan azaltılmasının ve benzer krizlerin önlenmesinin mümkün olmadığını, bu nedenle G-20 toplantılarına önem verdiklerini belirtti.

5- Ankara Sanayi Odası (ASO) Başkanı Nurettin ÖzdebirASO Meclisi toplantısında yaptığı konuşmada, tüm dünyada olduğu gibi Türkiye’de de sanayi üretiminin hızla düştüğünü ve hükümetin bu konuda önlem almakta gecikmemesi gerektiğini belirterek, “Her gecikmenin ekonomik krizin maliyetini artıracağı unutulmamalıdır” dedi.

6- TİM Başkanı Mehmet Büyükekşi ve Türkiye Sanayici ve İşadamları Konfederasyonu (TUSKON)Başkanı Rızanur Meral düzenledikleri basın toplantısında, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün Afrika’ya yaptığı ziyaret ve ziyaret sonrasında bölgeye yönelik planlanan çalışmaları açıkladılar.

7- İstanbul-Amsterdam seferini yapan ve içinde 128 yolcu ve 7 mürettebat bulunan Türk Hava Yolları’na ait yolcu uçağı inişe hazırlandığı sırada havalimanı ile otoyol arasındaki toprak zemine düştü. Kazada 3’ü mürettebat olmak üzere 9 kişi hayatını kaybetti, 84 kişi de yaralandı. 

8- ABD Başkanı Barack Obama ABD Kongresi’nde yaptığı ilk konuşmada, “Ekonomimiz zayıflamış ve güvenimiz sarsılmışken zor ve belirsiz bir dönemden geçmemize karşın her Amerikalının şunu bilmesini istiyorum: Yeniden inşa edeceğiz, toparlanacağız ve ABD eskisinden daha da güçlü olarak ortaya çıkacak” dedi.

                                                                                                                        26 ŞUBAT 2009

            1- Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Türk Musevi Cemaati Başkanı Silvyo Ovadya’yı Çankaya Köşkü’nde kabul etti. Ovadya, görüşmede bazı basın organlarında çıkan Yahudi karşıtı ırkçı yazılardan duydukları rahatsızlığı dile getirdiklerini, Cumhurbaşkanı Gül'ün de söz konusu endişelerinde kendilerine hak verdiğini söyledi.

            2- Milli Güvenlik Kurulu (MGK) Cumhurbaşkanı Abdullah Gül başkanlığında Çankaya Köşkü’nde toplandı. MGK Genel Sekreterliği’nden yapılan yazılı açıklamada, “Bölgede barış ve istikrarın tesis edilmesi ve Filistin meselesinin bir an önce çözüme kavuşturulması için bölge ülkeleri başta olmak üzere uluslararası topluma büyük sorumluluklar düştüğü vurgulanmış, Türkiye’nin Ortadoğu’da kalıcı barış ve istikrarın sağlanması çabalarına katkıda bulunmaya devam edeceği belirtilmiştir” denildi.

            3- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ABD’nin Ortadoğu özel temsilcisi George Mitchell’i Başbakanlık Konutu’nda kabul etti. Seçimleri kazandıktan sonra Hamas’a barış sürecine katkıda bulunması için Türkiye’nin telkinde bulunduğunu ve Hamas’ta olumlu gelişmelerin gözlendiğini belirten Başbakan Erdoğan, Gazze’ye yardımların ulaştırılması için uluslararası kamuoyu ve ABD‘nin çaba göstermesine ihtiyaç duyulduğunu söyledi.

Mitchell de Türkiye’nin Ortadoğu için önemli bir güç olduğunu belirterek, “Gazze’de barış için sizin liderliğinize ihtiyaç var” dedi.

Görüşmeye Dışişleri Bakanı Ali Babacan da katıldı.

            4- Devlet Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış ‘Kolluk Kuvvetlerinin Güç Kullanımı’ seminerinde yaptığı konuşmada, Türk polisinin sivil unsurlara zarar vermediğini ifade ederek, “Bu da gösteriyor ki Türkiye insan haklarına duyarlı bir ülkedir ve bu konuda dünya standartlarının altında değildir” dedi.

            5- Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Hilmi Güler İstanbul Fuar Merkezi’nde düzenlenen üç fuarın açılışında yaptığı konuşma, rüzgar ve hidroelektrikten sonra güneş enerjisinde de sektörün önünün açılacağını söyledi.

            6- BDDK Başkanı Tevfik Bilgin İstanbul’da düzenlenen 3. Risk Yönetimi Zirvesi’nde yaptığı konuşmada, bir Kuzey Avrupa ülkesindeki bankada Türklerin 60 milyar dolarının bulunduğunu belirterek, “Ülkenin değerlerinin yurtdışına taşınması elbette ki kabul edilemez ve Varlık Barışı’ndaki imkanı hala kullanmamaları da affedilemez” dedi.

Dünya Bankası Türkiye Direktörü Ulrich Zachau da yaptığı konuşmada, Türkiye’de işsizliğin artacağını belirterek, “2001’deki krizden daha büyük bir kriz yaşanacak” dedi.

IMF Türkiye Temsilcisi Hossein Samiei ise yaptığı konuşmada, Merkez Bankası’nın krizle ilgili önlemlerini zamanında aldığını belirterek, Türkiye’nin pahalı kurtarma paketlerinden kaçınması gerektiğini kaydetti.

            7- Gürcistan Cumhurbaşkanı Mikhail Saakaşvili Devlet Bakanı Kürşad Tüzmen’e Türkiye-Gürcistan ilişkilerine verdiği katkıdan dolayı ‘Altın Post Devlet Nişanı’ verdi. Tören, Acara Özerk Bölgesi’nin başkenti Batum’da gerçekleştirildi.

            8- ABD Dışişleri Bakanlığı’nın yayımladığı İnsan Hakları Raporu’nun 2008 Türkiye değerlendirmesinde, işkencenin arttığı, yargıya müdahale izlenimlerinin çoğaldığı, Müslüman olmayan grupların kendi din adamlarını yetiştiremediği, kadınlara yönelik şiddetin, çocuk yaşta evlendirmelerin ve töre cinayetlerinin devam ettiği ve polislerin karıştığı insan kaçakçılığı vakalarının sürdüğü belirtildi.

                                                                                                              27 ŞUBAT 2009

           1- Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, ekonomik krizi önlemeye yönelik bazı düzenlemeler içeren 5838 sayılı Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılması Hakkında Kanun ile 5839 sayılı Yükseköğretim Kurumları Teşkilatı Kanunu’nda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun’u onayladı.

            2- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan partisinin Batman’da düzenlenen mitinginde halka hitaben yaptığı konuşmada, “AK Parti olarak üç önemli şiarımız, üç temel hareket noktamız var: Hizmet, hukuk, hürriyet. Bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da siyasetimizi bu çizgide yürüteceğiz. Demokrasiyi, hak ve hürriyetleri güçlendirmek, adaleti  yaygınlaştırmak her  zaman temel  önceliğimiz  oldu. Asıl olan, bütünlüğümüzü muhafaza ederek birlikte güçlenmektir. Manevi, milli duygular, mezhepler, etnik kimlikler, cinsiyet farklılığı istismar konusu yapılmamalı, yapılamaz” dedi.

3- CHP Genel Başkanı Deniz Baykal partisi tarafından Sinop’ta düzenlenen mitingde vatandaşlara hitap etti. İşsizliğin sürekli arttığını ve tehlike sinyalleri verdiğini belirten Baykal, bir yılda işsiz kalan kişi sayısının 645 bin olduğunu söyledi. 

            4- Devlet Bakanı Mehmet Şimşek Gaziantep’te gazetecilerin sorularını yanıtladı. IMF ile ilgili yeni bir durumun olmadığını belirten Bakan Şimşek, ”Birçok ülke hemen anlaşmalar imzaladı. Türkiye güçlü temellere sahip olduğu için müzakere yeteneğine sahip. Amacımız bu dönemde Türkiye’ye yarar getirecek, Türkiye’nin reform sürecine katkıda bulunacak ve temellerini daha da sağlamlaştıracak bir program. Bu program, IMF çerçevesinde olursa iyi olur” dedi.

5- Devlet Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış Türkiye gazetesine yaptığı açıklamada, Türkiye’nin AB reformları konusunda yavaşlama içine girdiğine yönelik eleştirilere tepki göstererek, “Türkiye AB yolunda hız kesmedi. Ulusal programı yayınladık, 4-5 yıllık bir yol haritamız var. AB’den sorumlu ayrı bir bakanlık oluşturuldu ve atama yapıldı. TRT 6 yayına başladı. Kyoto Protokolü’nü kabul ettik. Nazım Hikmet Türk vatandaşlığı’na kabul edildi. Bütün bunlar Türkiye’nin durmadığının en güzel örnekleridir” dedi.

6- ABD Başkanı Barack Obama Kuzey Carolina’daki bir askeri üste yaptığı konuşmada, Ağustos 2010 itibariyle tüm muharip birliklerin çekileceğini, 35-50 bin askerin ise Iraklı yetkilileri desteklemek, güvenlik kuvvetlerine danışmanlık hizmeti vermek ve ABD’nin çıkarlarını korumak üzere Irak’ta bırakılacağını, 2011 sonu itibariyle ise Irak’taki tüm Amerikan askerlerinin ülkeden çekilmiş olacağını söyledi.

                                                                                                             28 ŞUBAT 2009

            1- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan Van’da düzenlenen AK Parti mitinginde yaptığı konuşmada “Kardeşliği, istikrarı, güven ortamını muhafaza ettiğimiz sürece aşamayacağımız engel yoktur. Biz ülkemizin 71.5 milyon evladına Türk, Kürt, Laz, Arnavut aynı gözle bakıyoruz” dedi.

            2- Genelkurmay İletişim Daire Başkanı Tuğgeneral Metin Gürak haftalık basın bilgilendirme toplantısında, TRT’nin Kürtçe yayın yapmasıyla ilgili olarak “Üniter devlet ve ulus devlet yapısına zarar vermeyecek tedbirleri de göz önüne almak kaydıyla devlet kültürel alanda bazı açılımlarda bulunabilir” dedi. DTP Genel Başkanı Ahmet Türk’ün TBMM grup toplantısında yaptığı Kürtçe konuşmayı da değerlendiren Tuğgeneral Gürak, herkesin anayasa ve yasalara uygun şekilde hareket etmesi gerektiğini söyledi.

            3- İçişleri Bakanı Beşir Atalay, resmi ziyaret nedeniyle Türkiye’de bulunan İsviçre Adalet ve Polis Bakanı Eveline Widmer-Schlumuf’la bir araya geldi.

4- Türkiye’yi TBMM Başkanı Köksal Toptan’ın temsil ettiği AB Parlamento Başkanları Toplantısı, Fransa’nın başkenti Paris’te başladı. Toplantıda bir bildiri sunan Başkan Toptan, AB’nin genişlemesinin önemine işaret ederek “Genişleme, ortak değerlerimizin benimsenmesi ve yaygınlaşması açısından vazgeçilmez öneme sahiptir. Avrupalı dostlarımızın da aynı kararlılıkla Türkiye’yi bu yolda destekleyeceğine ve Türkiye’nin çok uzak olmayan bir gelecekte AB üyesi olacağına inanıyorum” dedi.

5- AB Ortak Dış Politika ve Güvenlik Yüksek Temsilcisi Javier Solana, İsrail saldırıları sonucu yerle bir olan Gazze Şeridi’ni ziyaret etti.  Solana ”Gazze’ye durumu ve yıkımı kendi gözlerimle görmek ve büyük acı çeken Gazze halkıyla dayanışmamızı göstermek için geldim” dedi. Solana, Hamas ve El Fetih başta olmak üzere 10’u aşkın Filistinli grup arasında Kahire’de başlayan ulusal birlik hükümeti görüşmelerini desteklediklerini kaydetti.

AB Komisyonu’nun Dış İlişkilerden Sorumlu Üyesi Benita Ferrero-Waldner ise Gazze’nin yeniden imarı için yapılacak toplantıda, 436 milyon euro bağışlayacaklarını duyurdu.

Norveç Dışişleri Bakanı Jonas Gahr Store da Gazze Şeridi’nde incelemelerde bulundu.

            6- İran’a resmi bir ziyarette bulunan Irak Cumhurbaşkanı Celal Talabani başkent Tahran’da, İran Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinejad ile biraraya geldi. Ahmedinejad, bölge ülkelerinin her alanda işbirliği yapmasının güvenlik ve barış için çok önemli olduğunu söyledi. Talabani de İran’la ilişkilerin geliştirmesinin önünde hiçbir engel bulunmadığını belirtti.

            7- Bangladeş’te maaşlarının ve iş olanaklarının düzeltilmesini isteyen sınır muhafızlarının başlattığı ayaklanmada çıkan çatışmalarda ölenlerin sayısının 70’i geçtiği bildirildi.

A PHP Error was encountered

Severity: Notice

Message: Undefined index: query

Filename: libraries/Functions.php(679) : eval()'d code

Line Number: 106