14.9.2008
×

Hakkında

Künye

İletişim

     1 EYLÜL 2008

            1- TBMM Başkanı Köksal Toptan ‘1 Eylül Dünya Barış Günü’ dolayısıyla yayımladığı mesajında, “Savaşların bedeli her zaman ağır olmuştur. Özellikle İkinci Dünya Savaşı’ndan sonra barış yanlısı uluslararası kamuoyunun sesini her geçen gün daha fazla yükseltiyor olması, dünya barışının geleceği adına ümit vericidir” dedi.

            Başbakan Recep Tayyip Erdoğan da mesajında, “Şiddetin, haksızlığın birçok bölgede artarak devam ettiği, terörün küresel bir bela haline geldiği günümüzde, fazla geç olmadan özlenen barış ve adaletin tesisi için herkes üzerine düşeni yapmalıdır” dedi.

            2- Bakanlar Kurulu, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında toplandı.  Devlet Bakanı, Başbakan Yardımcısı ve Hükümet Sözcüsü Cemil Çiçek toplantının ardından yaptığı açıklamada, ‘3. Ulusal Program’ konusunda görüş alışverişinde bulunmak için Dışişleri Bakanı ve Başmüzakereci Ali Babacan’ın 8 Eylül’den itibaren muhalefet liderlerini ziyaret edeceğini söyledi. Toplantıda, Rusya’ya yapılan ihracatta karşılaşılan sorunların da ele alındığını belirten Başbakan Yardımcısı Çiçek, Rusya ile daha önce tarım ürünlerinde yaşanan sorunun karşılıklı diyalogla çözüldüğünü, bugün de Rusya ile değişik seviyelerde görüşmelerin devam ettiğini söyledi.

            3- Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım Türkiye gazetesine yaptığı açıklamada, hükümetin ilk dönemde 7 bin kilometre duble yol yaptığını ve şu anda bu rakamın 14 bin 500 kilometreye ulaştığını belirterek, “Yolları böldükçe kazaların azaldığı gözlendi. 2008 yılında ölümlü trafik kazaları yılın ilk yarısında ilk defa 2 binin altına düştü” dedi.

            4- MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli yaptığı yazılı açıklamada, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün, Türkiye ile Ermenistan milli takımları arasında 6 Eylül’de oynanacak maçı izlemek için başkent Erivan’a gitmemesi gerektiğini söyledi.

            5- Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM), ağustos ayında ihracatın geçen yılın aynı ayına göre yüzde 27.59 artarak 10 milyar 934 milyon dolara ulaştığını açıkladı.

            6- Rusya Devlet Başkanı Dimitri Medvedev Rus televizyonlarında yayımlanan açıklamasında, Güney Osetya ve Abhazya ile ekonomik, askeri ve diğer yardımları öngören anlaşmalara imza atmaya hazırlandıklarını söyledi.

                2 EYLÜL 2008   

            1- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan Ankara Büyükşehir Belediyesi tarafından düzenlenen iftar yemeğinde yaptığı konuşmada, Türkiye’nin  çağdaş uygarlık yolunda emin adımlarla ilerlediğini ve imkanların hedeflenen noktaya ulaşmak için seferber edildiğini belirterek, Ankara’nın her geçen gün daha çağdaş, daha huzurlu ve kalkınmış bir şehir haline geldiğini söyledi.

            2- Hava Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Aydoğan Babaoğlu Bursa’da Işıklar Askeri Hava Lisesi’nde düzenlenen törende yaptığı konuşmada, “Uzay çalışmaları konusunda astronot gönderme çalışmamız yok. Türk Silahlı Kuvvetleri’nin uzayla ilgisi, astronotla sınırlı değil. Hedefimiz; gözlem uydusu Göktürk’ü uzaya göndermek. Ümit ediyorum bu hedefimize ulaşırız” dedi.      

            3- Devlet Bakanı Mehmet Şimşek düzenlediği basın toplantısında yaptığı açıklamada, yurtdışı yerleşiklerin toplam iç borç stoku içindeki payının temmuz ayı sonu itibariyle yüzde 12.5 olduğunu belirterek, iç borçlanma senetlerinin merkezi kayıt kuruluşu bünyesinde müşteri bazında kayıt altına alınacağını söyledi.

            4- Dışişleri Bakanı ve Başmüzakereci Ali Babacan resmi temaslarda bulunmak üzere Türkiye’ye gelen Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov ile İstanbul’da görüşmesinin ardından düzenlenen basın toplantısında, Rus gümrüklerinde Türk mallarının uzun süre incelemeye tabi tutulması probleminin ele alındığını belirterek ”Bu meselenin Rus tarafından beklediğimiz esneklik ve iş birliği yaklaşımı sayesinde aşılacağına inanıyoruz. İlişkilerimizde koymuş olduğumuz hedef; çok boyutlu geliştirilmiş bir ortaklıktır. İkili ticari ilişkilerimiz üst düzeyde seyretmektedir” dedi.

            Bakan Lavrov ise “Türkiye ile Rusya arasındaki ilişkiler dostane ortamda sürmektedir. Bizim ticaretimiz rekor tempolarla gelişiyor. Kafkaslar’da sükunetin sürdürülmesi konusunda Türkiye ile  görüş birliğine vardık” dedi.

            5- Tarım ve Köyişleri Bakanı Mehdi Eker TGRT televizyonunda yayınlanan bir programda yaptığı açıklamada, “Türkiye buğdayda kalite problemini çözmüştür. Türkiye pirincin yüzde 80’ini, mısırın da yüzde 50’sini ithal ediyordu. Uyguladığımız politikalarla kuraklığa rağmen Türkiye bugün tükettiği buğdayı üreten bir ülke oldu. Dünya’nın sayılı buğday unu satan ülkesi haline geldik” dedi.

3 EYLÜL 2008

1- Cumhurbaşkanlığı Basın Merkezi’nden yapılan açıklamada, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün, Ermenistan Cumhurbaşkanı Serj Sarkisyan’ın, Türkiye-Ermenistan milli takımları arasında 6 Eylül’de Erivan’da oynanacak maçı seyretmek için yaptığı daveti kabul ettiği bildirildi. Açıklamada “Maçın, ortak tarihi olan iki halkın yakınlaşmasının önünü tıkayan unsurların ortadan kaldırılmasına vesile teşkil edeceği” vurgulandı. 

2- Maliye Bakanı Kemal Unakıtan Edirne Serbest Muhasebeciler ve Mali Müşavirler Odası Eğitim ve Hizmet Binası’nın temel atma töreninde yaptığı konuşmada, Türkiye’nin çok hızlı değişim sürecinde olduğunu, bu değişimin en hızlı yaşandığı sektörlerin başında da mali sektörlerin geldiğini belirtti.

3- TÜSİAD Başkanı Arzuhan Doğan Yalçındağ, TÜSİAD’ın hazırladığı ‘Türkiye’de Bölgesel Farklar ve Politikalar’ başlıklı raporun tanıtımı için İstanbul’da düzenlenen toplantıda yaptığı konuşmada, göç, işsizlik gibi sorunlara yol açan bölgesel eşitsizliklere karşı, bölgelerin ve şehirlerin cazibelerinin yeni iş imkanları için artırılmasını önerisinde bulundu.

4- Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün resmi davetlisi olarak Türkiye’ye gelen Bosna-Hersek Cumhurbaşkanlığı Konseyi Başkanı Haris Silajdziç, Konsey üyeleri ile birlikte Çankaya Köşkü’nde gerçekleşen görüşmenin ardından düzenlenen basın toplantısında, Müslüman dünyası ile Hıristiyan dünyasında yaşanan çatışmaların ‘hoşgörü ve esneklikle’ çözülebileceğine kendilerinin en iyi örnek olduğunu, hoşgörünün Kosova ve Kafkaslar konusunda yaşanan kriz için de çözüm olabileceğini vurguladı.

5- Kıbrıs’ta kapsamlı çözüm müzakereleri prosedürünü belirlemek amacıyla KKTC Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat ile Güney Kıbrıs Rum Yönetimi lideri Dimitris Hristofyas Lefkoşa’da bir araya geldi. Görüşmenin ardından gazetecilerin sorularını cevaplayan Hristofyas, mümkün olduğunca kısa zamanda sınır kapılarının kaldırılmasını istediklerini kaydetti. Cumhurbaşkanı Talat ise, Kıbrıs meselesine yıl sonundan önce çözüm bulmak istediklerini kaydetti.

6- ABD Başkan Yardımcısı Dick Cheney Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev ile başkent Bakü’deki  görüşmesinin ardından yaptığı açıklamada, Kafkasya ve Orta Asya’daki enerji kaynaklarının güvenliğinin ABD için çok önemli olduğunu belirterek, “Aralarında Türkiye’nin de bulunduğu Avrupalı müttefiklerimizle birlikte, bu bölgedeki kaynakların serbest akışını garanti altına alan yeni enerji rotaları bulmalıyız” dedi. 

   4 EYLÜL 2008

            1- Cumhurbaşkanı Abdullah Gül Sivas Kongresi’nin 89. yıl dönümü nedeniyle Sivas Cumhuriyet Meydanı’nda düzenlenen törende yaptığı konuşmada, “Bu ülkenin, bu devletin nasıl ve hangi emeklerle kurulduğunu, Türkiye Cumhuriyeti’nin temelinin ne büyük fedakarlıklarla atıldığını bir kez daha hep beraber yad ediyoruz” dedi.

            2- 2. Ordu Komutanlığı’nda incelemelerde bulunmak üzere Malatya’ya giden Genelkurmay Başkanı Orgeneral İlker Başbuğ ve Kuvvet Komutanları, Vali Halil İbrahim Daşöz’ü ziyaret etti. Ardından Diyarbakır’a hareket eden Orgeneral Başbuğ ve beraberindeki heyet, Vali Hüseyin Avni Mutlu ile yapılan görüşmenin ardından Diyarbakır’daki 19 sivil toplum kuruluşu temsilcisiyle bir araya geldi.

            3- CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün Milli maç nedeniyle Ermenistan’a yapacağı ziyarete ilişkin olarak yaptığı değerlendirmede, “Cumhurbaşkanı Gül, 1993 yılındaki gensoru görüşmelerinde ne söylediğini unutmuş anlaşılan. Ermenistan Türkiye’nin sınırlarını mı tanıdı, soykırım söyleminden mi vazgeçti, işgal ettiği Karabağ topraklarından mı çekiliyor” dedi.

            4- Merkez Bankası Başkanı Durmuş Yılmaz Trabzon Ticaret ve Sanayi Odası’nda düzenlenen ‘Para Politikaları’ konulu toplantıda yaptığı konuşmada, bundan sonraki dönemde alınacak faiz kararlarının, küresel piyasalardaki gelişmelere, dış talebe, maliye politikası uygulamalarına ve orta vadeli enflasyon görünümünü etkileyen diğer unsurlara bağlı olacağını söyledi.

            5- MÜSİAD Başkanı Ömer Cihad Vardan Türkiye gazetesine yaptığı açıklamada,  Türkiye’nin toplumsal barışa, huzura, birliğe her zamankinden daha çok ihtiyacı olduğunu belirterek, “Bizler siyasi problemlerle uğraşmak yerine reel ekonomiye dönük olarak çalışma yapılmasını arzu ediyoruz” dedi.

            6- Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad’ın başkanlığında başkent Şam’da düzenlenen ‘İstikrar İçin Diyalog Toplantısı’ sona erdi. Toplantıya, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Fransa Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy ve Katar Emiri Şeyh Hamid Bin Halife Bin Tani katıldı. Esad toplantının ardından düzenlenen basın toplantısında, İsrail’le doğrudan görüşme ilkelerini Türk arabuluculara ilettiğini, ama ABD ve İsrail seçimlerini beklemek gerektiğini söyledi. Sarkozy de yaptığı açıklamada, İsrail’in ilkeleri kabul etmesi ve doğrudan müzakerelerin başlaması halinde Fransa’nın her türlü desteği vermeye hazır olacağını belirtti.

     5 EYLÜL 2008

1- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Suriye’nin başkenti Şam’da gerçekleştirilen ‘İstikrar İçin Diyalog Toplantısı’ndan dönüşte uçakta gazetecilerin sorularını yanıtladı. Başbakan Erdoğan, Suriye’de Fransa Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy ile AB müzakerelerinin seyrini konuştuklarını ve rutinin devam edeceğini beklediklerini söyledi. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün Ermenistan ziyaretine de değinen Başbakan Erdoğan, ziyaretin toplantıda olumlu karşılandığını belirtti.

Başbakan Erdoğan İstanbul Dolmabahçe’deki çalışma ofisinde resmi ziyaret nedeniyle Türkiye’de bulunan ABD Dışişleri Bakanlığı Siyasi İşler Müsteşarı William Burns ve Gürcistan Başbakanı Lado Gurgenidze ile ayrı ayrı görüştü.

2- Genelkurmay Başkanı Orgeneral İlker Başbuğ, Diyarbakır 2. Taktik Hava Kuvvet Komutanlığı’nda düzenlediği basın toplantısında, tek bir terörist kalmayıncaya kadar TSK’nın kararlılıkla terörle mücadelesini sürdüreceğini söyledi. Orgeneral Başbuğ, terörle mücadelenin devlet ve halkı kapsayacak şekilde yapılmaması durumunda başarının sağlanamayacağını ifade ederek, terörle mücadelede sivil toplum örgütlerinin rollerinin çok önemli olduğunu vurguladı.

3- CHP Genel Başkanı Deniz Baykal NTV’de gündemdeki konulara ilişkin değerlendirmelerde bulundu. Baykal, ‘Ergenekon davası’ ile ilgili olarak “Bu bir çete davasıdır. Bu çete davası, Türkiye’nin çok yakından bildiği ve maalesef yeterince soruşturulamamış olan, zaman zaman çeşitli şekillerde ortaya çıkmış olan, bilinen olaylarla ilgili boyutudur. Bu, bütün toplumun en hızlı şekilde en doğru biçimde sonuçlandırılmasını istediği ortak ilgi konusudur” dedi.  

4- TÜSİAD Başkanı Arzuhan Doğan Yalçındağ İstanbul’da gazetecilere yaptığı açıklamada,Türkiye’nin önceliğinin ulusal bir program hazırlamak olduğunu belirterek, bu programa bağlı olarak daha çok çalışıp daha iyi durumda olmayı hedeflediklerini söyledi. Türkiye’nin AB reformlarından ve büyümeden vazgeçmemesi gerektiğini söyleyen Yalçındağ,  bunun da cari açığı artırmadan yapılması gerektiğini kaydetti. Yalçındağ ayrıca, “IMF ile anlaşma imzalanmamış olmasını eksiklik olarak görüyoruz. En azından ihtiyati stand-by imzalanmalı” dedi.

5- AB gayri resmi dışişleri bakanları toplantısı, Fransa’nın Avignon kentinde başladı.Toplantıya katılmak için Avignon’da bulunan Dışişleri Bakanı ve Başmüzakereci Ali Babacan toplantı öncesi AB Komisyonu’nun Genişlemeden Sorumlu Üyesi Olli Rehn ile görüştü. Renh, Gürcistan ve Kafkaslar’daki gelişmeler ışığında Türkiye tarafından önerilen “Kafkasya İstikrar ve İşbirliği Platformu”nu takdirle karşıladıklarını ifade etti.

6- ABD Dışişleri Bakanı Condoleezza Rice Libya’nın başkenti Trablus’a giderken gazetecilere yaptığı açıklamada, “Bu ziyaret, ABD’nin kalıcı düşmanlarının olmadığını gösteriyor. Ülkeler stratejik değişiklikler yaptıklarında ABD’nin yanıt vermeye hazır olduğunu gösteriyor. Doğrusu Libya’yı ziyaret edeceğimi hiç düşünmedim” dedi. Rice, gelinen aşamanın ‘Libya’nın kitle imha silahları ve terörizmden vazgeçmesinin sonucu olduğunu’ vurguladı.

 6 EYLÜL 2008

            1- Cumhurbaşkanı Abdullah Gül Ermenistan’ın başkenti Erivan’a giderken uçakta gazetecilere yaptığı açıklamada,Türkiye-Ermenistan milli maçının oluşturduğu fırsatla Ermenistan ziyaretinin iki ülke ilişkilerindeki problemlerin giderilmesi ve diyalog sürecinin başlamasına vesile olmasını beklediğini söyledi
 

2- Çin’in başkenti Pekin ve Sincan-Uygur Özerk Bölgesi’ndeki temaslarını değerlendiren Devlet Bakanı Kürşad Tüzmen, Türkiye’nin Çin’e olan ihracatının 2002 yılında 256 milyon dolar iken, geçen yıl 1 milyar doları geçtiğini,  bu yıl için ise 1.7 milyar doları aşmasını beklediklerini söyledi.

            3- Milli Savunma Bakanı Vecdi Gönül, İzmir’de Eğitim-Bir-Sen’de yaptığı konuşmada, sivil toplum kuruluşlarının demokrasi ve gelişme açısından önem taşıdığını belirtti. Hükümetin Türkiye’yi layık olduğu yere getirmek için büyük gayret içinde olduğunu kaydeden Bakan Gönül, güçlü olmanın tek yolunun gelişmekten geçtiğini, bir toplumun ne kadar zengin bir tarihe sahip olursa olsun her alanda güçlü değilse söz sahibi olamayacağını ifade etti.

4- 2010 Dünya Kupası Avrupa elemeleri 5. grupta ilk maçına çıkan A Milliler, deplasmanda Ermenistan milli takımını 2-0 yendi. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül maçı Ermenistan Cumhurbaşkanı Serj Sarkisyan ile birlikte izledi. 

5- Almanya’nın Schleswig-Holstein eyaletine bağlı Plön kasabasında yapılan Global Ekonomik Sempozyumu’na katılan Devlet Bakanı Mehmet Şimşek, son günlerde Avrupa ve ABD borsalarında yaşanan düşüşleri değerlendirerek, dünyanın 1939 yılından bu yana en ciddi krizi yaşadığını ifade etti. Türkiye’nin bu krizlerden sınırlı etkileneceğini belirten Bakan Şimşek, “Bizim için önemli olan Türkiye’nin temelini sağlamlaştıracak reformlara devam etmek. Her ne kadar yapılacak daha çok iş olsa da sonuç itibarıyla Türkiye’nin ekonomik gidişatı olumlu yönde” dedi.

6- AB Komisyonu’nun Genişlemeden Sorumlu Üyesi Olli Rehn, AB dışişleri bakanları gayri resmi toplantısının yapıldığı Fransa’nın Avignon kentinde yaptığı açıklamada,Türkiye’nin bölgesel krizleri yatıştırmaya yönelik çabalarının, Türkiye’nin tam üyeliğine karşı çıkan ülkelerin direncini azaltacağını söyledi.

7- Rusya ile Gürcistan arasında yaşanan savaşın ardından NATO’ya ait savaş gemilerinin Karadeniz’e gidişi devam ediyor. ABD, İspanya ve Almanya’ya ait savaş gemilerinin ardından Bulgaristan’a ait “Gordi” adlı gemi boğazlardan geçerek Karadeniz’e açıldı.

Öte yandan, Rusya Devlet Başkanı Dimitri Medvedev ABD’yi insani yardım kisvesi altında Gürcistan’a silah sevkiyatı yapmakla suçladı.

8- Pakistan’da 18 Ağustos tarihinde istifa eden Devlet Başkanı Pervez Müşerref’in ardından yapılan Devlet Başkanlığı seçimini Asıf Ali Zerdari kazandı.

9- Libya Devlet Başkanı Muammer Kaddafi, ABD Dışişleri Bakanı Condoleezza Rice’ı Trablus’taki El- Aziziye Sarayı’nda kabul etti. Ziyaretin ardından  basın toplantısı düzenleyen Rice, ABD’nin kalıcı düşmanları olmadığını kaydederek “Libya ile ortak birçok sıkıntı ve mücadele edeceğimiz konular olduğunu gördük. Özellikle terörle mücadele konusu gündemde” dedi. Rice daha sonra Tunus’a gitti.

 7 EYLÜL 2008

1- Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Ermenistan ziyaretinin ardından Türkiye’ye dönerken uçakta gazetecilere ziyaretiyle ilgili değerlendirmelerde bulundu. Cumhurbaşkanı Gül, Türkiye-Ermenistan ilişkileri konusunda tek yanlı olarak Türkiye’ye yüklenenler bulunduğunu hatırlatarak, “Artık bizim niyetimizi gördüler. Türkiye’ye bu konuda olumsuz bakanların çoğu şimdi iyi şeyler düşünüyor. Dışarıdan bakanlar hem bizi cesur buluyorlar hem de takdir ediyorlar. Ülkemizin imajı açısından çok iyi oldu. Ziyaretimin  ülkemin imajına katkısı benim açımdan en önemli sonuç” dedi.

2- Devlet Bakanı Kürşad Tüzmen Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) başkan adaylarını kabulünde yaptığı konuşmada,Türkiye’nin geriye dönük ihracatının eylül ayı itibarıyla 130 milyar doları geçtiğini, başarıda en büyük payın ihracatçı birliklerine ait olduğunu söyledi. Gazetecilerin sorularını da cevaplandıran Bakan Tüzmen, Rusya ile gümrük kapılarında yaşanan sıkıntının halen devam ettiğini, gümrüklerdeki gecikmelerin maliyetinin 500 milyon dolar olduğunu belirterek “Rusya’nın Türk ihraç ürünlerinin sınırlandırılmasına ilişkin bir kararını kabul edemeyiz “ dedi.

3- Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Hilmi Güler partisinin Ordu Merkez İlçe Başkanlığı 3. Olağan Genel Kurulu’nda yaptığı konuşmada, fındık problemine kökünden çözüm bulmak adına önemli aşamalar kaydettiklerini ve hükümet olarak fındığa her yıl önemli bir pay ayırdıklarını belirterek, “Geçtiğimiz yıl 1.5 milyar YTL, bu yıl için 1.3 milyar YTL hükümet olarak harcayarak, fındığın arkasında olduğumuzu göstermiş olduk” dedi.

4- Hakkari’nin Şemdinli ilçesi Beyyurdu ile Çubuklu köyleri kırsalında pusu kuran teröristlerin askeri birliğe düzenlediği saldırı sonucu 1 üsteğmen, 2 er ve 3 geçici köy korucusu şehit olurken, 2 er yaralandı.

5- ABD Dışişleri Bakanı Condoleezza Rice, Libya ve Mağrip ülkelerini ziyareti kapsamında Fas’a giderek resmi temaslarda bulundu. 

6- Gustav kasırgasının vurduğu Küba, ABD’nin 100 bin dolarlık yardım teklifini reddetti.

8 EYLÜL 2008

            1- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan 2008-2009 eğitim-öğretim yılının açılışı nedeniyle Gaziantep’te bir ilköğretim okulunda düzenlenen törende yaptığı konuşmada, Milli Eğitim Bakanlığı’nın 2002 yılında 7.5 milyar YTL olan bütçesinin  22.9 milyar YTL’ye yükseldiğini ve 6 yıllık süre içerisinde toplam 123 bin yeni dersliğin yapılarak hizmete açıldığını söyledi.

            2- CHP Genel Başkanı Deniz Baykal Genel Merkez’de düzenlediği basın toplantısında, Deniz Feneri Derneği tarafından Almanya’da toplanan paraların Türkiye’ye gönderildiğini ve bunun iktidara yakın olan bir televizyonun ihtiyacına yönelik olarak harcandığını Alman savcıların ortaya çıkardığını söyledi. Baykal, bu davaya ilişkin haberler nedeniyle yaşananların Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ile bir medya patronu arasında kişisel sürtüşme olmadığını belirterek, “Olay, Deniz Feneri yolsuzluğu ve basın özgürlüğü konusudur” dedi.

3- Yargıtay Başkanı Hasan Gerçeker Yargıtay’da düzenlenen adli yıl açılış töreninde yaptığı konuşmada, her organın kendisine verilmiş yetki ve görevleri Anayasa, yasa ve hukukun üstünlüğü kurallarına uygun şekilde kullanmak zorunda olduğunu belirterek, ''Aksi yaklaşımlar, yasama organında çoğunluğa sahip bulunan ve aynı zamanda yürütme erkini de elinde bulunduran siyasal gücün, bir yandan yasaları yürürlüğe koyarak, diğer yandan ise devleti yöneterek toplum düzenini, örgütlü çıkar çevrelerinin hizmetinde bir totaliter sisteme, demokrasinin kendisiyle özdeşleştirilme noktasına kadar varan sınırsız bir iktidar anlayışına götürme tehlikesini oluşturmaktadır'' dedi.

            Törene, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, TBMM Başkanı Köksal Toptan, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ve CHP Genel Başkanı Deniz Baykal katıldı.

            4- Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Hilmi Güler MHP Karaman Milletvekili Hasan Çalış’ın soru önergesine verdiği yanıtta, piyasa koşullarının maliyetleri azaltacak şekilde gelişmesi halinde, elektrik fiyatlarında bir ucuzlama olabileceğini söyledi.

            5- Belçika’da bulunan TÜSİAD Başkanı Arzuhan Doğan Yalçındağ ve beraberindeki heyet başkent Brüksel’de AB Komisyonu’nun Genişlemeden Sorumlu Üyesi Olli Rehn ile bir araya geldi. Yalçındağ görüşmenin ardından yaptığı açıklamada, Rehn’le muhalefet partileriyle ilgili görüş alışverişinde bulunduklarını belirterek, muhalefet partilerini de AB konusunda mobilize etmek gerektiğini söyledi.

            6- Rusya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Andrey Nesterenko düzenlediği basın toplantısında, “Rusya’nın Venezüella’ya savaş gemileriyle savaş uçakları göndereceği söylentiden ibaret değil. Rusya yıl sonuna kadar bir kruvazör ve bir firkateynini Karayip Denizi’ne gönderme kararı almıştır. Ayrıca Venezüella ile yapılan anlaşma uyarınca bu ülke havalimanlarına geçici olarak deniz hedeflerini yok etme kabiliyetine sahip savaş uçakları da konuşlandırılacaktır” dedi.

  9 EYLÜL  2008  

            1- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan İstanbul’un Tuzla ilçesine bağlı Orhanlı beldesinde özel bir firmanın yatırım tesislerinin açılışında yaptığı konuşmada, yatırımın ve yatırımcılarının önünü açtıklarını, böylece dünya ile rekabet imkanı sağladıklarını söyledi.

2- Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Başkanlığı'na Mehmet Büyükekşi seçildi. Devlet Bakanı Kürşad Tüzmen İstanbul’da TİM 15. Genel Kurulu Başkanlık Seçimleri Toplantısı’nda yaptığı konuşmada “Yeni başkanımız bu bayrağı daha yukarıya taşıyacaktır. Onunla  bu dönemde en az 200 milyar doları görmeye çalışacağız. Hedefimiz 2012’ye kadar 200 milyarı görmek, 2023’te ise 500 milyar doları görmek” dedi. Bakan Tüzmen ayrıca, dünyada yaşanan ekonomik krizin henüz çeyreğinin yaşandığını, geriye kalan dörtte üçünün ise yeni gelmeye başladığını söyledi.

            3- Dışişleri Bakanı ve Başmüzakereci Ali Babacan ‘AB ile Türkiye Arasındaki Sivil Toplum Diyalogunun Geliştirilmesi Konferansı’nda yaptığı konuşmada, önümüzdeki 4 yıllık süreçte AB yol haritasının yer aldığı Ulusal Programı toplumun bütün kesimleri ile mutabakat çerçevesinde hazırlamayı planladıklarını ancak iki siyasi parti liderinin Ulusal Programı dinlemek istemediğini, AB sürecinin iç siyasi çekişmelere malzeme edilmemesi gerektiğini söyledi.

            4- Adalet Bakanı Mehmet Ali Şahin Antalya’da yaptırılan bir okulun açılış töreninde Almanya’da devam eden Deniz Feneri davası ile ilgili olarak değerlendirmelerde bulundu. Bakan Şahin, “Bizde şöyle bir yanlışlık yapılıyor: Bir kişinin herhangi bir yerde isminin geçmiş olması, o kişinin suçlu olduğunun karnesi olarak kabul ediliyor.Yargısız infaz yapılıyor. Kesin mahkeme kararı oluncaya kadar hiç kimse suçlu ilan edilemez” dedi.

            5- Sanayi ve Ticaret Bakanı Zafer Çağlayan Türkiye İşveren Sendikaları Konfederasyonu’nu (TİSK) ziyaretinde yaptığı konuşmada, çalışmaları devam etmekte olan ‘Sanayi Bilgi Sistemi’ni bu ay sonu itibariyle tamamlayacaklarını söyledi.

6- MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli yaptığı yazılı açıklamada, 6 yıla yakın süredir ülkeyi yöneten AK Parti’nin iç siyasette ‘aldatma, kandırma, istismar, çatışma ve partizanlığı’, dış siyasette ise ‘teslimiyetçiliği ve ilkesizliği’ siyaset anlayışının temel ekseni haline getirdiğini söyledi.

            7- TÜSİAD Başkanı Arzuhan Doğan Yalçındağ TÜSİAD tarafından İstanbul’da düzenlenen ‘Sürdürülebilir Su Yönetimi Konferansı’nda “Şebeke suyu hizmetlerinde özel sektör katılımlı rekabetin tesis edildiği, etkin bir regülasyon rejiminin oluşturulduğu ve düşük gelirli hane halklarının su hizmetlerine erişiminin sağlandığı örneklerde başarılı olunmuştur. Bu örnekler incelendiğinde, kullanılan yöntem ve sözleşme tasarımının uygulamanın başarısında çok önemli olduğu görülmektedir. Türkiye için şebeke suyu hizmetlerine özel sektör katılımının sağlanması faydalı olacaktır” dedi.

8- Dünya Ekonomik Forumu (WEF) tarafından hazırlanan ‘Mali Kalkınma Endeksi Raporu’nda, Türkiye 52 ülke arasında 39’uncu sırayı aldı. Türkiye’nin mukayeseli olarak en iyi olduğu alanın ‘İş Ortamı’ olduğu, diğer kategorilerde başarısız olduğu, en kötü sonucu da  ‘Mali İstikrar’da elde ettiği açıklandı.

            9- OPEC Dönem Başkanı Şekip Halil küresel talebi karşılamak için petrol arzının yeterli olduğunu, bu yıl sonuna ya da 2009 yılının başına kadar günlük üretiminin 500 bin ile 1.5 milyon varili aşacağını söyledi.             

10 EYLÜL 2008

1- Dışişleri Bakanı ve Başmüzakereci Ali Babacan NTV’ye Almanya’da görülen Deniz Feneri davasıyla ilgili olarak yaptığı açıklamada, “Dışarıda devam eden bir yargı sürecinin Türkiye’de iç siyasi malzeme yapılması ve hatta bir ülkenin başbakanının adının böyle bir işe karıştırılması çok vahimdir. Türkiye’nin menfaati, Türkiye Cumhuriyeti Başbakanı’nın ismini, itibarını  korumaksa bunu da yapmak zorundayız. Bu yaşananlar çok yanlış” dedi.

Bakan Babacan ayrıca, Erivan ziyaretinde Ermenistan Dışişleri Bakanı Edward Nalbantyan ile detaylı bir şekilde konuştuklarını belirterek “Ermenistan-Azerbaycan ilişkilerindeki sorunların çözüm yoluna girmesi, Türkiye-Ermenistan ilişkilerine de olumlu etkiler yapacaktır. Bu bağlamda birbirine paralel süreçlerden bahsediyorum. Nalbantyan’a dışişleri bakanları olarak bir araya gelmeyi teklif ettim. Ermeni tarafı bunu kabul etti” dedi.

2- Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) 2008 yılının ikinci çeyreğine (Nisan, Mayıs, Haziran dönemi) ilişkin  büyüme hızını  yüzde 1.9 olarak açıkladı.

3- Resmi ziyaret nedeniyle Azerbaycan’a giden Cumhurbaşkanı Abdullah Gül  başkent Bakü’de Cumhurbaşkanı İlham Aliyev ile görüşmesinin ardından düzenlediği basın toplantısında, Karabağ sorununun diyalog yoluyla çözüme kavuşacağını ümit ettiğini belirterek “17 sene süren bu sorunun çözümü için yeni fırsatlar doğduğu kanaatindeyiz” dedi.

Aliyev ise Karabağ sorununun çözüme kavuşmamasının hem Azerbaycan hem de bölge için bir tehlike kaynağı olduğunu belirterek, sorunun bir an önce çözülmesini istediklerini söyledi.

4- KKTC Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat Avrupa Siyaset Merkezi’nde (EPC) yaptığı konuşmada, Ada’daki Türk askeri sayısının Kıbrıs’taki tarafların üzerinde anlaşacakları orana çekilebileceğini söyledi. Kıbrıs’taki tüm sorunları çözecek kapsamlı bir çözüm için çaba gösterdiklerini söyleyen Talat, Türkiye ile sürekli danışma halinde olduklarını belirterek “Türkiye, tüm kurumlarıyla çözümden yana, Kıbrıs Türkleri, Türkiye’nin desteğinin, korumasının ve garantisinin olmadığı bir çözüme sıcak bakmazlar. Garantörlük sisteminin korunması ve tam olarak uygulanmasından yanayız” dedi.

5- Avrupa Konseyi Yerel ve Bölgesel Yönetimler Kongresi Başkanı Yavuz Mildon ile Ermeni Heyeti Başkanı Emin Yetitsyan tarafından Fransa’nın Strasbourg kentinde yapılan ortak yazılı açıklamada,Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün Erivan ziyareti, “iki ülke arasındaki dostça ilişkilerin geliştirilmesinde olumlu bir adım” olarak nitelendirildi.

 11 EYLÜL 2008

            1- Terörle Mücadele Kurulu, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında toplandı. Başbakanlık Basın Merkezi’nden yapılan açıklamada, toplantıda sivil ve askeri  yetkililerin katılımıyla terörle mücadelenin bütün boyutları ile alınabilecek ilave tedbirlerin değerlendirildiği belirtilerek, “Toplantıda ortaya konulan kararlılık, halkımızın güvenlik güçlerine verdiği destek ve konuyla ilgili duyarlılığın toplumun bütün kesimlerinde devam etmesiyle, kırılma noktasına yaklaşan bölücü terör örgütüne karşı yürütülen mücadele süresinin kısalacağı tespit edilmiştir” denildi. 

            2- Sanayi ve Ticaret Bakanı Zafer Çağlayan, Tekstil, Hazır Giyim ve Deri Sektörü Strateji Eylem Planı’nı, Türkiye İstatistik Kurumu’nda (TÜİK) düzenlenen toplantıda açıkladı. Bakan Çağlayan, planın, hükümet ve özel sektörün ortak çalışması ve mutabakatıyla oluştuğunu söyledi.

            Toplantıya, Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Nazım Ekren, Devlet Bakanı Kürşad Tüzmen ve TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu da katıldı.

            3- Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), imalat sanayinde kapasite kullanım oranının Ağustos 2008’de geçen yılın aynı ayına göre 4.1 puan azalarak yüzde 76.2’ye gerilediğini açıkladı.

            4- Türkiye İşveren Sendikaları Konfederasyonu’ndan (TİSK) yapılan yazılı açıklamada, 1 Ekim 2008 tarihinde sanayi elektriği fiyatına yapılması öngörülen bu yılın üçüncü zammının, pazar payları artacak Çinli üreticiler başta olmak üzere Türkiye’nin ticari rakiplerini sevindireceği belirtildi.

            5- Resmi ziyaret amacıyla İstanbul’da bulunan Lüksemburg Ekonomi ve Dış Ticaret Bakanı Leannot Krecke Türkiye gazetesine yaptığı açıklamada, “Türkiye ile ticari ilişkilerimizi artırmakta kararlıyız. Türkiye’nin potansiyeli ve gelişen ekonomisi bize de fırsatlar sunacaktır” dedi.

            6- İsviçre’de bulunan Dışişleri Bakanı ve Başmüzakereci Ali Babacan başkent Bern’de Dışişleri Bakanı Micheline Calmy-Rey ile bir araya geldi. Görüşmenin ardından dışişleri  bakanlıkları arasında siyasi istişare mekanizmasını tesis eden ‘Mutabakat Muhtırası’ eki imzalandı.

            7- KKTC Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat, Güney Kıbrıs Rum Yönetimi (GKRY)  lideri Dimitris Hristofyas ile BM kontrolündeki eski Lefkoşa Havaalanı’nda bir araya geldi. Görüşmeye, BM Misyon Şefi Brook Zerihoun ile BM Genel Sekreteri Kıbrıs Özel Danışmanı Alexander Downer de katıldı.

            8- Rusya’nın Londra Büyükelçisi Yuri Fedotov İngiliz basınına yaptığı açıklamada, Rusya’nın, Ukrayna’nın NATO üyeliğini asla kabul etmeyeceğini söyledi.

 12 EYLÜL 2008

1- Cumhurbaşkanlığı Basın Merkezi'nden yapılan açıklamada, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün Ermenistan ve Azerbaycan ziyaretinde kendisine gösterilen konukseverlik için bu ülkelerin cumhurbaşkanlarına mektup göndererek teşekkür ettiği, ayrıca Ermenistan Cumhurbaşkanı Serj Sarkisyan'ı milli takımlar arasında 2009’da Türkiye’de oynanacak rövanş maçına resmen davet ettiği bildirildi.

 Cumhurbaşkanlığı Basın Merkezi’nden yapılan bir diğer açıklamada ise bir televizyon kanalının ana haber bülteninde, “Cumhurbaşkanı Gül’ün Dışişleri Bakanlığı döneminde Dışişleri Konutu’nda yapılan tadilat sırasında çok sayıda eşyanın Deniz Feneri Derneği’ne bağışlandığı yolunda bütünüyle yalan bir habere yer verildiği” kaydedildi.  

2- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) akademik yılı açılış törenine katıldıktan sonra, İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nce biri Ağrı’da yaptırılan 5 okulun toplu açılışını, Şişli Ayazağa Lisesi’nde düzenlenen törenle yaptı. Başbakan Erdoğan, göreve geldiklerinde eğitimi öncelikli problem olarak gördüklerini belirterek, eğitim noktasında hükümet olarak asla mazeret ve sloganların arkasına sığınmadıklarını, tam tersine somut ve tarihi reformları imkanlar ölçüsünde kademe kademe hayata geçirdiklerini söyledi.

Törene katılan Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik de eğitim yatırımlarında Türkiye’de muazzam bir gelişme olduğunu belirterek, “Şu anda öğrencilerimizin eğitim-öğretim gördüğü her 4 derslikten biri, bizim dönemimizde yapılmıştır” dedi.

3- Devlet Bakanı Mehmet Şimşek bir televizyon programında yaptığı açıklamada, dünyanın sıkıntılı bir dönemden geçtiğini, Türkiye’nin de bundan nasibini aldığını söyledi. Bakan Şimşek, yılın ikinci çeyreğinde büyümenin yavaşlamasına ilişkin bir soru üzerine, ikinci çeyrekteki yüzde 1.9’luk büyüme oranının 2002’den bu yana en düşük büyüme oranı olduğunu, ancak ilk yarı için yüzde 4’ün üzerinde bir büyümenin söz konusu olduğunu kaydetti.

4- Avrupa Komisyonu Türkiye Delegasyonu Başkanı Büyükelçi Marc Pierini, İktisadi Kalkınma Vakfı (İKV) tarafından İstanbul’da düzenlenen bir panelde, AB’ye üyelik konusunda Türkiye’nin kararlılığından ve motivasyonundan şüpheye düşmek istemediklerini belirterek “Bir vize problemi var. Bunun en önemli muhataplarından bir tanesi de Komisyondur. Türkiye’nin katılımının AB’ye de olumlu katkıları olacak. Katılımı hızlandırmak için AB Komisyonu 1.5 milyar Euro’luk bir fon bütçesini Türkiye’ye ayırdı” dedi.

5- Rusya’nın Ankara Büyükelçiliği’nden yapılan açıklamada, son günlerde Batı ve Türk medyasında yer alan “Rusya kendi hedefleri doğrultusunda Türkiye’nin enerji bağımlılığını Türkiye’ye karşı kullanacak. Cevabi tedbir olarak Türkiye’ye yapılan gaz sevkıyatlarını azaltarak tepkisini gösterecek” şeklindeki haber ve yorumlara atıfta bulunularak, Rusya’nın, Türkiye başta olmak üzere ortakları için güvenli enerji tedarikçisi olmaya devam edeceği belirtildi.

6- İsviçre’nin başkenti Bern’deki temaslarını tamamlayan Dışişleri Bakanı ve Başmüzakereci Ali Babacan, Dışişleri Bakanı Micheline Calmy-Rey ile yaptığı görüşmede, Türkiye ve İsviçre’nin, özellikle kalkınma ve insani yardımlarda beraberce üçüncü ülkelerde neler yapabilecekleri konusunu değerlendirdiklerini bildirdi. Bakan Babacan ayrıca, iki ülke ilişkilerini dönem dönem olumsuz etkileyen iki ana meseleden birincisinin 1915 olayları olduğunu, bunun da ancak parlamenterler arası yoğun temaslarla ve konuyu İsviçrelilerin daha iyi anlamasını sağlayarak aşılacak bir problem olduğunu düşündüğünü söyledi.

7- Rusya Devlet Başkanı Dimitriy Medvedev, Gürcistan’a, NATO üyelik süreci başlasa bile saldırmakta tereddüt etmeyeceklerini ve Gürcistan’ın NATO üyeliğinin hem ittifak hem de Kafkaslar için istikrarsızlık olacağını belirtti.

8- İspanya Anayasa Mahkemesi, Bask bölgesi özerk yönetiminin kendi geleceğine karar vermesi yönündeki referandum kararını iptal etti.

 13 EYLÜL 2008

1- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan İstanbul’da AK Parti Beyoğlu İlçe Teşkilatı’nın 3. Olağan Kongresi’nde yaptığı konuşmada “Yolsuzluk”, “Yoksulluk”  ve “Yasaklar” diye tanımladığı “3Y”yi yok etme mücadelesi vererek buralara geldiklerini söyledi.

2- Devlet Bakanı Mehmet Şimşek, Anadolu İş Adamları Federasyonu’nun toplantısında yaptığı konuşmada, dünyada Türkiye’nin özel sektörüne ve geleceğine olan güvenin hala çok yüksek olduğunu söyledi. Türkiye’nin borç dinamiklerinin sürdürebilirliği konusunu kökten çözdüğünü kaydeden Bakan Şimşek, ülkenin önündeki asıl sorunun; küresel ölçekte rekabet gücüne sahip özel sektörlü bir ülke haline gelinmesi olduğunu söyledi.

3- Maliye Bakanı Kemal Unakıtan, AK Parti’nin Eskişehir’in Alpu ve Beylikova ilçe kongrelerine katıldı. Bakan Unakıtan bir soru üzerine, “Gelir Vergisi Kanunu’nu tamamen değiştireceğiz. Vergiyi tabana yayan mahiyette bir vergi kanunu getiriyoruz. Bunu getirirken esnafımızın vergilerini düşüreceğiz. Hem onları kayıt içine alalım, hem de onları biraz daha rahat ettirelim düşüncesindeyiz” dedi.

4- Gürcistan İçişleri Bakanlığı yetkilisi Şota Utiaşvili, Rus güçlerinin Poti yakınlarında mevzilendikleri iki karakoldan tamamen çekildiğini kaydetti.

5- ABD’nin Los Angeles kentinin Chatswort bölgesindeki San Fernando vadisinde bir yolcu treniyle bir yük treninin çarpışması sonucu 18 kişi öldü.

 14 EYLÜL 2008

1- Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Bilecik’te 727. Ertuğrul Gazi’yi Anma ve Söğüt Şenlikleri’nde yaptığı konuşmada “Farklılıklarımız daima bizim zenginliğimiz olacaktır. Birbirimize daima saygı göstermek durumundayız, birbirimize saygı göstermezsek başkalarının bize saygı göstermesini asla bekleyemeyiz. Bu milletin mayasında olan sevgi ve saygıyı daima öne çıkarmalıyız. Ertuğrul Gazi’nin ve Osman Gazi’nin öğütlerini asla aklımızdan çıkarmamalıyız” dedi.

Şenliklere CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli ve DSP Genel Başkanı Zeki Sezer de katıldı.

2- Devlet Bakanı Kürşad Tüzmen Mersin’de katıldığı bir toplantıda yaptığı konuşmada, Rusya’nın Türk ihraç ürünlerine uyguladığı engellemelerin maliyetinin 500 milyon doları aştığını, Ramazan ayı sonuna kadar 1 milyar doları bulacağını bildirdi.

            3- Devlet Bakanı Mehmet Şimşek Bursa’da AK Parti Mustafakemalpaşa İlçe Teşkilatı Kongresi’nde yaptığı konuşmada,  “Türkiye’nin en büyük problemi işsizlik. Bunun sebebi de mesleksizlik. Kurslar vereceğiz. Genç ve kadın istihdam edene 5 yıla varan kademeli işveren primi muafiyeti getiriyoruz” dedi.

4- Bandırma’dan İstanbul’a araç taşıyan Ro-Ro gemisi Bandırma Limanı’ndan ayrıldıktan kısa süre sonra battı. Kazada 1 yolcu hayatını kaybederken, 70 kişi kurtuldu, 30 kişi ise kayıp.

5- Ural Dağları’ndaki Rus Perm şehri yakınlarında Rus Havayolları’na ait Boeing 737 tipi uçak düştü. 88 kişinin öldüğü kazada, bir Türk de hayatını kaybetti.

6- Rusya Devlet Başkanı Dimitriy Medvedev İsrail’de yayınlanan ‘Haaretz’ gazetesine yaptığı açıklamada, nükleer programı nedeniyle İran’a karşı atılacak herhangi tek taraflı bir adıma ve askeri çözüme karşı olduklarını belirterek, şu aşamada İran’a yaptırımların genişletilmesine bir gerek olmadığını ifade etti.

 15 EYLÜL 2008

            1- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan İstanbul’da Marmara Üniversitesi 2008-2009 akademik yılı açılış töreninde yaptığı konuşmada, eğitimin önündeki engelleri kaldırdıklarını belirterek, eğitime, Cumhuriyet tarihinin en büyük yatırımının son 6 yıl içinde yapıldığını söyledi.

            2- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, AK Parti İstanbul İl Başkanlığı tarafından düzenlenen bir toplantıda yaptığı konuşmada, “Bugün insanlık savaştan, şiddetten, nefretten yorgun düşmüştür. Ekonomik ittifakların, askeri ittifakların çok ötesinde, insanlığın evrensel talebini, barış ve  adalet talebini dile getirmezsek, bunun için risk almazsak, bunun için ülkemizin iradelerini zorlamazsak, yarınki nesillere daha çok acı yaşatan bir dünya bırakabiliriz” dedi.

            Toplantıya Türkiye’de bulunan İspanya Başbakanı Jose Luis Rodriguez Zapatero da katıldı.

            3- Sanayi ve Ticaret Bakanı Zafer Çağlayan Türkiye gazetesine yaptığı açıklamada, “Hükümet olarak gündeme getirdiğimiz Ar-Ge Destek Yasası ile Türkiye, dünyanın çok az ülkesinin yatırımcılar için taşıdığı fırsat, ortam ve imkanlara sahip oldu” dedi.

            4- Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), Haziran 2008 itibariyle işsiz sayısının geçen yılın aynı dönemine göre 96 bin  aratarak 2 milyon 237’e ulaştığını açıkladı. 

            5- Türkiye’de bulunan ABD Genelkurmay Başkanı Oramiral Michael Mullen, Genelkurmay Başkanı Orgeneral İlker Başbuğ tarafından kabul edildi. Mullen görüşmenin ardından düzenlediği basın toplantısında, “Washington yönetimi Gürcistan’a insani yardımı askeri gemilerle gönderirken Montrö Antlaşması’na uydu. Hem Karadeniz’in uluslararası su olduğunu göz önüne alarak, hem de Montrö Antlaşması’na uyarak burada var olmak istiyoruz” dedi.

            6- İstanbul’da bulunan İspanya Başbakanı Jose Luis Rodriguez Zapatero Bahçeşehir Üniversitesi’nin 2008-2009 akademik yılı açılış töreninde yaptığı konuşmada, ‘İslam ve Batı dünyalarının birbirinin zıddıymış’ gibi algılanmasının gerçeği yansıtmadığını belirterek, “Türkiye bu zıtlığı yalanlayan canlı bir örnektir” dedi.

            7- Belçika’da bulunan Dışişleri Bakanı ve Başmüzakereci Ali Babacan başkent Brüksel’de AB Ortak Dış Politika ve Güvenlik Yüksek Temsilcisi Javier Solana ve Çek Cumhuriyeti Dışişleri Bakanı Karel Schwarzenberg ile birer görüşme gerçekleştirdi.          Bakan Babacan, Kanal 24 televizyonuna yaptığı açıklamada, Türkiye’nin AB müzakere sürecinde her dönem başkanlığında iki faslın açıldığını gözlemlediklerini, oysa Türkiye’nin teknik hazırlıklarının çok daha ileri bir noktada olduğunu söyledi.

            8- KKTC Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat ve Güney Kıbrıs Rum Yönetimi lideri Dimitris Hristofyas Türk ve Rum gençlik örgütlerinin ara bölgedeki Ledra Palas’ın bahçesinde düzenledikleri ‘Barış İçin Ortak Şarkılar’ etkinliğinde bir araya geldi. 

            9- NATO Genel Sekreteri Jaap de Hoop Scheffer Gürcistan’da düzenlenen NATO Konseyi toplantısının açılışında yaptığı konuşmada, “Rus güçlerinin Güney Osetya ve Abhazya’da kalma seçeneği kabul edilemez” dedi.

            10- IMF Başkanı Dominique Strauss-Kahn, Mısır’ın başkenti Kahire’de gazetecilere yaptığı açıklamada, “Küresel krizin en kötü dönemini atlattığımızı söyleyemem. Krizin sonuçları henüz geçmedi ancak ana sebepleri çok geride kaldı” dedi.

   16 EYLÜL  2008 

            1- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan Türkiye’de görev yapan yabancı misyon şefleri onuruna verdiği yemekte yaptığı konuşmada,  “AB’ye hazır bir ülke varsa o da Türkiye’dir. Güney Kıbrıs’ın 600-700 bin nüfusu, bizim ülkemizin ise 70 milyon nüfusu var. Zaten 5 milyon vatandaşımız şu anda Avrupa’da yaşamını sürdürüyor” dedi.   Başbakan Erdoğan ayrıca ”Türkiye hiçbir zaman krizden yana olmamıştır. Sayın Cumhurbaşkanı’nın Ermenistan ziyaretini bile farklı yerlere çekme gayretleri oldu. Onlara göre çözüm her zaman çözümsüzlüktür” dedi.

            2- Genelkurmay Başkanı Orgeneral İlker Başbuğ iki günlük !İletişim Toplantısı’nın ilk gününde yaptığı konuşmada, “TSK üzerinden medya dahil kimse siyaset yapamaz. Kimse TSK’yı  kendi gayeleri doğrultusunda kullanmaya kalkışmasın. Laiklik ve üniter devlet gibi temel konularda TSK’nın tavrı bellidir, bu değişmez” dedi.

Orgeneral Başbuğ sınır ötesi harekata izin veren tezkereyle ilgili olarak da “Tezkerenin süresi 17 Ekim’de doluyor. Hükümetin uzatıp uzatmamak konusunda kararsızlığı bulunmamaktadır. Beklentimiz tezkerenin normal süre içinde çıkacağı yönündedir” dedi.

            3- CHP Genel Başkanı Deniz Baykal düzenlediği basın toplantısında, “Asrın yolsuzluğunu gerçekleştirenler, AK Parti ile içli dışlılar. AK Parti bugün iktidar olmasaydı Deniz Feneri davasının Türkiye ayağı bu kadar başı boş olmazdı. Başbakan, Deniz Feneri konusunda verdiği destek ve himayeden dolayı toplumdan özür dilemelidir” dedi.

            4- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Nazım Ekren düzenlediği basın toplantısında “Türkiye gıda, enerji ve finans krizine karşı ‘Orta Vadeli Program’da tedbirlerini almıştır. Türkiye yayımladığı programda bu tür krizlere karşı neyi düşündüğü ve hangi inisiyatifleri alacağını açıklamıştır. İstanbul’un finans merkezi yapılması projesi, dünyanın değişik ülkelerinde dengeli dağılmamış likiditenin ya da fon kaynağının Türkiye ve İstanbul’a çekilmesi konusunda önemli adımlar atılmıştır” dedi.

            5- Adalet Bakanı Mehmet Ali Şahin gazetecilere gündeme ilişkin yaptığı açıklamada, “Deniz Feneri davası ile ilgili Almanya Büyükelçisi Eckart Cuntz’la görüştüm. Suç işlediği iddia edilen kişileri korumamız, onlara kol kanat germemiz diye bir şey söz konusu olamaz. Kim suç işlerse işlesin mutlaka yasalarda belirtilen yaptırımları görmesi gerekir. Bu dava ile ilgili büyükelçiden herhangi bir talebimiz olmamıştır” dedi.

            6- BBP Genel Başkanı Muhsin Yazıcıoğlu Konya’da partisinin Kulu ilçesi parti teşkilatının açılış töreninde yaptığı konuşmada, “Bugünkü iktidar daha önce iktidarda olan partilerin bir ürünüdür. Çünkü bu partilerin sergilemiş olduğu yönetim sonucu bu iktidar ortaya çıkmıştır” dedi.

            7- DİSK Genel Başkanı Süleyman Çelebi İstanbul’da yaptığı yazılı açıklamada, “Belediyeleri kapatmakla, birleştirmekle veya bölmekle, hemşerilerin desteği ve katkısıyla oluşan maddi ve manevi birikimler yok ediliyor. Hükümet, milletine kulak vermeli; hukuk ve demokrasi katliamı olan Belediyeler Yasası’nı, yeni bir yasa ile iptal etmelidir. Milli emeller, milli irade yalnız bir şahsın düşünmesinden değil, bütün millet fertlerinin arzularının, emellerinin bileşkesinden ibarettir” dedi.

            8- Uluslararası Para Fonu (IMF) Birinci Başkan Yardımcısı John Lipsky, mali krizin derinleşmesinin hızı ve ölçeğinin kısa vadeli belirsizlikleri artırdığını ve daha fazla mali sıkıntının göz ardı edilemeyeceğini vurgulayarak ''Bu bakımdan, merkez bankalarının aldığı likidite desteği önlemlerinden memnunuz'' dedi.

  17 EYLÜL 2008

1- Bakanlar Kurulu Başbakan Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında toplandı. Devlet Bakanı, Başbakan Yardımcısı ve Hükümet Sözcüsü Cemil Çiçek toplantının ardından yaptığı açıklamada, Irak’ın kuzeyinden Türkiye’ye yapılan terör eylemlerine karşı, Türk Silahlı Kuvvetleri’nin sınır ötesi harekatına imkan veren tezkerenin süresini bir yıl uzatılacağını söyledi. Öğrenci affına yönelik Milli Eğitim Bakanlığı’nca hazırlanan öğrenci affına yönelik tasarıyı desteklediklerini belirten Başbakan Yardımcısı Çiçek, tasarı yasalaştığı takdirde, 29 Haziran 200 tarihinden yasanın yürürlüğe gireceği tarihe kadar ilişiği kesilmiş öğrencilere, bütün dersler için bir öğretim yılı devam ve 3 sınav hakkı verilmiş olacağını kaydetti.

2- 9. Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel Antalya’da Akdeniz Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. İsrafil Kurtcephe'yi makamında ziyaret etti. Daha sonra gazetecilerin sorularını yanıtlayan Demirel, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün Ermenistan ziyaretiyle ilgili sorular üzerine, siyasetin ömür boyu düşmanlık şeklinde yapılamayacağını belirterek “Cumhurbaşkanı Gül’ün Ermenistan’a ziyareti hem Türkiye’de hem de dünyada olumlu karşılandı. Bana göre de doğrudur” dedi.

3- Genelkurmay Başkanı Orgeneral İlker Başbuğ televizyon ve haber ajanslarının temsilcilerinin katıldığı ‘İletişim Toplantıları’nın ikinci gününde çeşitli konulara ilişkin değerlendirmelerde bulundu. Orgeneral Başbuğ “TSK, Türkiye-AB ilişkileri kapsamında ulus devlete yönelik olabilecek tekliflere kesinlikle karşıdır. Biz, ulus devletin bir vidasının oynatılmasına, gevşetilmesine kesinlikle karşıyız, hassasız” dedi.

4- CHP Genel Başkanı Deniz Baykal partisinin MYK toplantısında yaptığı konuşmada, Deniz Feneri davası kararını değerlendirerek “Deniz Feneri olayının Türkiye ayağı araştırılmalıdır” dedi.

5- Adalet Bakanı Mehmet Ali Şahin Bakanlar Kurulu toplantısından önce gazetecilerin Deniz Feneri davası ile ilgili sorularını yanıtladı. Almanya’dan davaya ilişkin bir yardım talebi gelmediğini ifade eden Bakan Şahin, “Bakanlığıma bu dava veya başka davalarla ilgili hukuki yardımlaşma açısından bir görev düştüğünde o mutlaka yerine getirilecektir” dedi. Bakan Şahin ayrıca, Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’nın konuyla ilgili soruşturma başlattığını kaydetti.

6- Dışişleri Bakanı ve Başmüzakereci Ali Babacan TGRT Haber televizyonunda katıldığı bir programda yaptığı açıklamada, Kafkaslar’da Rusya ile ABD arasındaki krizin, Türkiye’nin aktif politikası sayesinde önlendiğini söyledi. Kriz sebebiyle Rusya’dan gelen doğalgazda bir problem olup olmayacağının sorulması üzerine “Bizim Rusya ile ilişkilerimiz karşılıklı güvene dayanıyor. Rusya, bugüne kadar olduğu gibi, hiç şüphemiz yok bundan sonra da Türkiye’nin güvenilir bir ortağı olmaya devam edecek” dedi.

7- Almanya’nın Frankfurt Yüksek Eyalet Mahkemesi’nde görülen Deniz Feneri Derneği’ndeki  yolsuzluk davası karara bağlandı. Sanık Mehmet Gürhan 5 yıl 10 ay, Mehmet Taşkan 2 yıl 9 ay, Firdevsi Ermiş ise 1 yıl 10 ay hapis cezasına çarptırıldı.

8- IMF Başkanı Dominique Strauss-Kahn, Suudi Arabistan’ın Cidde kentinde Körfez ülkeleri ekonomi bakanları ve merkez bankası yöneticilerinin katıldığı toplantının ardından yaptığı açıklamada, kriz risklerinin dünya ekonomisinde tartıldığını, gelişmiş ve gelişmekte olan ülkelerin direnç işaretleri gösterdiğini belirterek “Mali krizin en kötüsü hala önümüzde duruyor” dedi.

9- Yemen’in başkenti Sana’daki Amerikan Büyükelçiliği’ne bomba yüklü araç ve roketlerle düzenlenen saldırıda 16 kişi hayatını kaybetti.

  18 EYLÜL 2008

            1- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan AK Parti Ankara İl Başkanlığı tarafından düzenlenen toplantıda yaptığı konuşmada, muhalefetin yapıcı eleştirilerini saygıyla karşılayacaklarını belirterek, “Eleştiri yerine iftira atılıyor. Kara çalınıyor. Siyaset yalanlarla yapılmaya çalışılıyorsa buna itirazımız olur” dedi.

            2- Devlet Bakanı Kürşad Tüzmen resmi ziyaret nedeniyle Türkiye’ye gelen Endonezya Ticaret Bakanı Magri Elka Pangestu’yu kabulünün ardından gazetecilerin sorularını yanıtladı. Bakan Tüzmen, küresel düzeyde devam eden krizin AB ekonomisinde yol açacağı olası yüzde 1 oranında küçülmenin, Türkiye’nin ihracatını yüzde 3.3 oranında geriletebileceğini söyledi.

            3- Devlet Bakanı Mehmet Şimşek Gaziantep Üniversitesi’nin 2008-2009 akademik yılı açılış töreninde yaptığı konuşmada, dünyada yaşanan  ekonomik krizin Türkiye’ye yansımalarının sınırlı kalmasını sağlamaya çalıştıklarını belirterek, “Geçen sene Türkiye’nin milli geliri 660 milyar dolardı, bu sene muhtemelen 800 milyar dolar olacak” dedi.

            4- Merkez Bankası Para Politikası Kurulu, Başkan Durmuş Yılmaz başkanlığında toplandı. Toplantının ardından yapılan açıklamada, uluslararası kredi piyasalarındaki ve küresel ekonomideki sorunların iç ve dış talebi sınırlamaya devam edeceği belirtilerek, “Gıda fiyatlarındaki olumlu görünüm ve petrol fiyatlarında gözlenen keskin düşüş enflasyonu olumlu etkileyecektir. Bu çerçevede, enflasyonun kademeli olarak düşmeye devam edeceği öngörülmektedir” denildi.

            5- Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) Başkan Vekili Ömer Toprak basın mensuplarına yönelik olarak düzenlenen ‘Tüketim Harcamaları ve Yoksulluk İstatistikleri’ konulu toplantıda yaptığı açıklamada, açlık sınırının kişinin açlıktan ölmeyecek kadar gıda gereksiniminin maliyeti olduğunu ve bunu, Türkiye’deki yoksul sayısını saptamak için hesapladıklarını belirterek, araştırmanın memur maaşlarında baz alınsın diye yapılmadığını söyledi.

            6- Türkiye Bankalar Birliği Başkanı Ersin Özince gazetecilere yaptığı açıklamada, ABD’de yaşanan krizin Türkiye’yi her yönden etkileyeceğini belirterek, “Ancak büyüme yavaşlasa da piyasa istikrarlı olacak” dedi.

            7- ‘İstanbul’da Bir Sürrealist: Salvador Dali’ sergisi Sabancı Üniversitesi Sakıp Sabancı Müzesi’nde düzenlenen törenle açıldı. Törene Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ile Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay da katıldı. 

            8- Rusya Devlet Başkanı Dimitriy Medvedev, Türkiye’nin Moskova Büyükelçisi Halil Akıncı’nın da aralarında bulunduğu 13 yeni büyükelçinin güven mektuplarını sunması nedeniyle Kremlin’de düzenlenen törende yaptığı konuşmada, Türkiye ile Rusya arasındaki işbirliğinin Kafkasya ve Karadeniz bölgelerinde barış ve güvenliğin sağlanmasında önemli bir unsur olduğunu söyledi.

            9- KKTC Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat ve Güney Kıbrıs Rum Yönetimi (GKRY) lideri Dimitris Hristofyas kapsamlı görüşmelerde bulunmak üzere ikinci kez bir araya geldi. Hristofyas görüşme öncesi Başkanlık Sarayı’nda yaptığı açıklamada, Cumhurbaşkanı Talat’ın görüşme salonunda başka, dışarıda başka konuştuğunu iddia ederek, “Ortak dil bulmazsak, değil yıl sonunda, sonuna kadar çözüm bulunmayacak” dedi.

Cumhurbaşkanı Talat ise görüşmenin ardından yaptığı açıklamada, “Biz sürecin hızlandırılmasını istiyoruz. Eğer bu süreç yavaş gidiyorsa, bunu söyleyen önce bir aynaya bakmalıdır” dedi.

            10- AB Komisyonu’nun Genişlemeden Sorumlu Üyesi Olli Rehn Çek Cumhuriyeti’nin başkenti Prag’da düzenlenen ‘Batı Balkanlar’ ile ilgili konferansta yaptığı konuşmada, “Birleşik Kıbrıs’ın AB’nin kurucu ilkeleri özgürlük, demokrasi ve hukukun üstünlüğüne saygı göstermesi ve üyelik yükümlülüklerini yerine getirmesi şartıyla, iki toplumun üzerinde anlaştığı her türlü çözümü kabul ederiz” dedi.

            11- Gürcistan Cumhurbaşkanı Michael Saakaşvili Radikal gazetesine verdiği demecinde, ülkesinin Rusya ile çatışmaya girmesine ve Güney Osetya ile Abhazya’yı fiilen kaybetmesine yol açan harekatı, bugün olsa yine başlatacağını söyledi.

    19 EYÜL  2008  

 1- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan İstanbul’da Türkiye Armatörler Birliği tarafından düzenlenen iftar yemeğinde yaptığı konuşmada, “Tuzla tersanesinde meydana gelen kazalarda hatalar yok değil, vardır. Ama bunu kalkıp da her gün çeşitli eylemlerle farklı yerlere kanalize etmek suretiyle bu sektörü dinamitlemeye kimsenin hakkı yoktur. Gemi inşa meslek liselerinin adedini çoğaltmamız gerekiyor” dedi.

2- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Hayati Yazıcı, Gümrük Müsteşarlığı ile Rusya Federasyonu Federal Gümrük Servisi arasında, 'Gümrük İşlemlerinin Basitleştirilmesine' yönelik imzalanan protokolle ilgili Başbakanlık’ta düzenlediği basın toplantısında, imzalanan protokolün mevcut koşullarda yapılabilecek 'en iyi düzenleme' olduğunu belirterek, ''Her şeyi çözdük gibi bir iddia içinde değiliz. Ama mevcut yaşanan bir sorun var. Bu sorunu Türk sanayicisinin, Türk tüccarının menfaatini, hukukunu gözetmek suretiyle önemli oranda çözmüş bulunuyoruz'' dedi.       

3- Devlet Bakanı Kürşad Tüzmen, Türkiye’de görev yapan İslam ülkeleri büyükelçilerine verdiği iftar yemeğinde, yaşanan ekonomik krizin kapsam ve derinliğinin bugüne kadar yaşananlardan çok daha farklı olduğunu ve etkilerinin de buna göre çok ağır olacağını belirterek “Artık uzunca bir süre, dünya ülkelerinin önemli bir bölümü düşük kalkınma hızı, yüksek işsizlik ve enflasyon gibi sorunlarla, daha fazla mücadele etmek zorunda kalacaktır” dedi.           

Bakan Tüzmen, özellikle gıda maddelerindeki artışların, dünya ülkeleri arasında var olan gelir dengesizliğini daha arttıracağı gibi, sosyal ve politik sorunların çözümlerini daha da güçleştireceğini söyledi.

4- Türkiye İşveren Sendikaları Konfederasyonu (TİSK) tarafından yapılan açıklamada, ABD’deki finansal kriz nedeniyle ortaya çıkan küresel krizin yaklaştığı, bu nedenle Ekonomik Sosyal Konsey’in acilen toplanması gerektiği bildirildi.

5- Uluslararası Kredi Derecelendirme Kuruluşu Moodys’in Başkan Yardımcısı Kristin Lindov yaptığı açıklamada, küresel likitide sorununun ekonomileri etkilediğini, bu nedenle bu krizin piyasalardaki kırılganlığı arttırdığını ve dünya genelinde, Türkiye dahil, krediye bağımlı tüm piyasaları etkileyeceğini söyledi.

 20 EYLÜL 2008

1- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, İstanbul Büyükada’da gerçekleştirilen AK Parti Adalar 3. Olağan İlçe Kongresi’nde yaptığı konuşmada, demokratik, laik, sosyal bir hukuk devletinin güvencesi olan bir iktidar olduklarını belirterek, “Malum kapatma davası  olmamış olsaydı, güven ve istikrar gölgelenmemiş olacaktı” dedi. Başbakan Erdoğan, Türkiye’nin, bütün göstergeleri dibe vurmuş, insanlarına gelecek adına umut vermeyen bir ülke durumundan, bugün bütün küresel çalkantılara rağmen gelişmesini sürdüren bir istikrar ülkesi haline geldiğini belirtti.

2- CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, partisinin İstanbul İl Başkanlığı tarafından düzenlenen “İstanbul Depremini Beklerken: Sorunlar ve Çözümler” konulu sempozyumda, Deprem Konseyi’nin kaldırılmasını eleştirip, “Türkiye’de deprem konusunda tam yetkili bir kurum oluşturulmalı” dedi.

3- Devlet Bakanı Mehmet Şimşek MÜSİAD Eskişehir Şubesi’nin düzenlediği toplantıda yaptığı konuşmada, “Türkiye kendini düzene soktu, kamu finansman dengelerini iyileştirdi, borç, endişe kaynağı olmaktan çıktı. Bu nedenle Türkiye dünyada yaşanan büyük bunalımdan şu ana kadar az etkilendi” dedi.

4- Pakistan’ın başkenti İslamabad’daki Marriott Oteli’ne düzenlenen bombalı saldırıda 60 kişi hayatını kaybetti. 

5- Avrupa Nükleer Araştırma Merkezi (CERN) sözcüsü James Gillies yaptığı açıklamada, dünyanın en büyük parçacık hızlandırıcısı olan Büyük Hadron çarpıştırıcısında meydana gelen bir arıza nedeniyle deneye en az iki ay ara verileceğini söyledi. 

  21 EYLÜL 2008

1- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, İstanbul’da AK Parti Kağıthane İlçe Teşkilatı’nın 3. Olağan Kongresi’nde yaptığı konuşmada, tek tek bütün şehirleri kalkındırarak Türkiye’yi Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün ifade ettiği muasır medeniyetler seviyesine taşımak görevleri bulunduğunu, bu yüzden “Durmak yok yola devam” dediklerini söyledi.

 2- Mersin’de incelemelerde bulunan Devlet Bakanı Kürşad Tüzmen, Dünya piyasalarında yaşanan sarsıntının, Türkiye’deki dalga boyunun ABD’deki kadar büyük olmayacağını belirterek “ABD’nin borsa derinliği fazla olduğu için dalgaları da büyük oluyor. Ama Türkiye bu sıkıntıları daha rahat atlatacak. Para ABD’de kalmayacak. En sağlam koy ve güvenilir liman arayacak. Bunlardan birisi de Türkiye. Türkiye’de istikrar devam ettikçe yabancı sermaye girmeye devam eder” dedi.

3- ‘Ergenekon soruşturması’ kapsamında iki aydır tutuklu bulunan Emekli Orgeneral Şener Eruygur’un sağlık durumu sebebiyle tahliyesine karar verildi.

4- Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, 63’üncü Dönem BM Genel Kurulu çalışmalarına katılmak ve Türkiye’nin BM Güvenlik Konseyi 2009-2010 Dönemi Geçici Üyeliği konusunda temaslarda bulunmak üzere ABD’ye giderken uçakta gazetecilere BM temasları, Türkiye-Ermenistan-Azerbaycan ilişkileri ve AB süreci ile ilgili açıklamalarda bulundu.

Cumhurbaşkanı Gül, New York’ta, BM Kalkınma Programı Başkanı Kemal Derviş ile görüştü. Türkevi’ndeki görüşmeye, Dışişleri Bakanı ve Başmüzakereci Ali Babacan da katıldı.

5- Devlet Bakanı Mehmet Şimşek, yatırım konusunda çeşitli toplantılara katılmak üzere Fransa’nın başkenti Paris’e gitti.

6- Dünya Sağlık Örgütü’nün 53 ülkenin sağlık problemleriyle ilgili hazırladığı raporda,  Türkiye, alkol tüketimi açısından sondan üçüncü olmasına rağmen, alkolle ilişkili trafik kazalarında birinci sırada yer aldı. Raporda, sigara içenler bakımından 9. sırayı alan Türkiye, ölümlü iş kazaları ve bebek ölümlerinde 8’inci sırada yer aldı.

7- Hakkında yolsuzluk soruşturmaları olan İsrail Başbakanı Ehud Olmert, kabine toplantısında resmen istifa ettiğini açıkladı. Cumhurbaşkanı Şimon Perez’e de istifasını sunan Olmert, yeni hükümet kuruluncaya kadar vekil başbakan olarak görevini sürdürecek.

 22 EYLÜL 2008

            1- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Nazım Ekren, Devlet Bakanı Kürşad Tüzmen ve Maliye Bakanı Kemal Unakıtan ile birlikte Başbakanlık’ta düzenlediği basın toplantısında, dünya ekonomisinde yaşanan gelişmeleri değerlendirdi. Türkiye’nin eskisi gibi krizlere karşı zayıf olmadığını belirten Başbakan Erdoğan, “Türkiye bu krizi, dalgalanmayı da asgari etkiyle aşacak, belirlemiş olduğu hedeflere doğru ilerlemeye devam edecek. Bu süreç Türkiye için fırsata dönüştürülebilecek bir süreç de olabilir” dedi.

            2- Tarım ve Köyişleri Bakanı Mehdi Eker çeltik alım fiyatlarını açıkladığı basın toplantısında, bu yıl 760 bin ton çeltik rekoltesi beklendiğini, bunun 460 bin ton pirinç demek olduğunu, dolayısıyla bu yıl çeltikte ithalata gerek duyulmayacağını söyledi.

            3- Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Hilmi Güler Türkiye gazetesine yaptığı açıklamada, Türkiye’nin enerjide dışa bağımlılığını en aza indirmek için su, güneş, rüzgar ve jeotermal kaynaklara yöneldiklerini belirterek, “Nükleer enerji kalkınmamız için şart” dedi.

            4- MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli yaptığı yazılı açıklamada, Almanya’daki Deniz Feneri davası sürecinde AK Parti ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ı töhmet altında bırakan ithamlarda bulunulduğunu belirterek, bu töhmetten kurtulmanın, konunun Türkiye boyutlarının bütün yönleriyle aydınlatılmasına bağlı olduğunu söyledi.

5- Tiyatro sanatçısı Hadi Çaman  İstanbul’da vefat etti.

            6- 63’üncü Dönem BM Genel Kurulu çalışmalarına katılmak üzere ABD’de bulunan Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, New York’ta BM Genel Kurulu Başkanı Miguel D’Escoto Brockmann ile bir araya geldi. Genel Kurul’da düzenlenen ‘Afrika’nın Kalkınma İhtiyaçları’ adlı toplantıya da katılan Cumhurbaşkanı Gül burada yaptığı konuşmada, Afrika Birliği’nin bu yıl Türkiye’yi 3 stratejik ortağından biri olarak ilan etmesinin Türkiye’nin Afrika ile ortaklığını derinleştirme kararlılığını daha da güçlendirdiğini söyledi.

            Bakan Babacan ise ABD Dışişleri Bakanı Condoleezza Rice ile bir araya geldi. Görüşmede, Kafkas krizinin yanı sıra, ikili ilişkiler ve terör örgütü ile mücadele konusunun ele alındığı belirtildi.

7- Ermenistan Başbakanı Tigran Sarkisyan Milliyet gazetesine yaptığı açıklamada, “Ankara’nın sunduğu Kafkasya Platformu önerisine bölgemizin geleceğini şekillendirme girişimi gözüyle bakmalı ve desteklemeliyiz” dedi.

   23 EYLÜL  2008 

            1- TBMM Başkanı Köksal Toptan TGRT Haber TV’de yayınlanan ‘Ankara’nın Gündemi’ adlı programda “Temel ilkeleri koruyan düzenlemelerin yanında demokratik alanı genişletecek kişi hak ve özgürlüklerini güvence altına alacak Anayasa değişikliği yapılmalıdır. Toplumun çeşitli kesimleri Anayasa değişikliği konusunda uzlaşma içindeler. Bunu başlatmak da benim görevimdir” dedi.

            2- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan Şanlıurfa’da Harran Üniversitesi’nin 2008-2009 akademik yılı açılış töreninde yaptığı konuşmada, “Dünyada en büyük şirketler, bankalar iflas ediyor. 130 yıllık kurum battı. Biz dimdik ayaktayız. Türkiye’nin dünyada yaşanan krizi lehine çevirmesi için mücadele ediyoruz. 6 sene önce Türkiye’de böyle bir şey düşünülemezdi. 80’li, 90’lı ve 2000’li yıllardaki krizler ortadadır. Bu finansal krizin bedelini halk olarak ödedik. Avrupa’da 6. ekonomiyiz. Artık ufku açık, hedefleri belli olan bir ülke var” dedi.

           3- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Nazım Ekren NTV'de katıldığı bir programda, ABD'deki krizin Türkiye'ye etkilerine ilişkin soruları yanıtlarken,  Türkiye’nin yaşadığı 2001 krizinde mali ve finansal yapıda sorunların bulunduğunu, siyasi istikrarsızlığın olduğunu, bugün ise kamu sektöründe bilançonun düzgün olduğunu belirterek ''Dolayısıyla mali sektör bakımından, yani kamu sektörü bakımından, bilanço açısından ciddi bir problemle karşı karşıya değiliz'' dedi.

4- Özelleştirme Yüksek Kurulu’nun (ÖYK) Başkent Elektrik, Sakarya Elektrik, Bandırma Elektrik ve Samsun Limanları ile Tekel Ayvalık Tuzlası satışının onayına ilişkin kararları, Resmi Gazete’de yayımlandı.

            5- TOBB Başkanı Rıfat Hisarcıklıoğlu İstanbul’da düzenlediği toplantıda yaptığı konuşmada, “Hükümetin mali disiplinin sonuna kadar korunacağını söylemiş olması, kamunun üzerindeki riski azaltan bir unsurdur. İhracat pazarlarımızı önümüzdeki dönemde çeşitlendirmemiz gerekiyor. Alışkın olduğumuz pazarlarda bir daralma var. Şu anda hepimiz tedbirli olmak zorundayız” dedi.

6- ABD’de bulunan Cumhurbaşkanı Abdullah Gül  New York’ta  BM Genel Kurulu’nda yaptığı konuşmada “Farklı kültürler ve dinler arasında yabancılaşmanın daha da artması riskine karşı müteyakkız olunmasına ihtiyaç vardır. Bu kapsamda BM Genel Sekreteri’nin gözetimi altında İspanya ile birlikte eş-sunuculuğunu yaptığımız ‘Medeniyetler İttifakı’ girişimini böyle tehlikeli bir mecraya girmemizi önleyecek  önemli bir araç olarak görüyoruz. Türkiye bölgesinde barışın ilerlemesine etkin katkılarda bulunmuş ve güçlü bölgesel ilişkilerinden aldığı cesaretle, kısa bir süre önce bir sarsıntı yaşamış olan Güney Kafkasya’da yeni çatışmalar önlemeyi amaçlayan bir diğer girişimi gündeme getirmiştir. Türkiye, Suriye ve Lübnan ile ilgili sıkıntıların çözülmesine yardımcı olmak amacıyla her türlü gayreti sarf etmiştir” dedi.

7- CHP Genel Başkan Yardımcısı Onur Öymen TBMM-AB Uyum Komisyonu heyetinin Avrupa Parlamentosu’ndaki temasları kapsamında Belçika’nın başkenti Brüksel’de yaptığı konuşmada ”AB standartları ile uyuşmayan milletvekili dokunulmazlığı mutlak kalkmalıdır. Ulusal Program’da bu konuya rastlamadık. CHP, AB’ye karşı değildir, Türkiye’nin AB’ye eşit koşullarda üye olmasına engel olanlara karşıdır” dedi.

            8- NATO’nun Ağustos ayı bülteninde yayımlanan ‘Ortadoğu: Parçalanmış Bir Bölgenin Gelişimi’ adlı raporda, AK Parti’nin İslami kökenli bir parti olduğuna, Türkiye’nin Kürtlerin Irak’taki etkisini kırmak için ‘Sünni Müslümanları’ desteklediğine, Türkiye’nin Irak Kürtlerine ilişkin tutumunun Irak ve Ortadoğu’nun kaderini derinden etkileyeceğine yer verildi.

24 EYLÜL 2008

1- MÜSİAD Başkanı Ömer Cihat Vardan ve Yönetim Kurulu üyeleri, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ı ziyaret ederek ‘Küresel Kriz Ortamında Ekonominin Sağlamlaştırılması İçin Değerlendirme ve Öneriler’ başlıklı bir rapor sundular. Raporda, AK Parti hakkında açılan kapatma davası sonrasında yeni belirsizliklere mahal verilmemesi gerektiğine işaret edilerek, “Ekonomide ve genel olarak yönetimde yeni beklentiler oluşturulmalıdır. Bu meyanda beklenti dahiline giren kabine revizyonu ile tutarlı ve somut bir reform takvimi açıklaması anlamlı olabilir” denildi.

2- 63. dönem BM Genel Kurulu Toplantıları için ABD’nin New York kentinde bulunan Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’e Ortadoğu’da barışın sağlanmasına yönelik çalışmalarından dolayı Dış Politika Derneği’nce madalya takdim edildi.

3- Fener Rum Patriği Bartholomeos, 2008 Avrupa Kültürlerarası Diyalog Yılı etkinlikleri kapsamında Avrupa Parlamentosu (AP) Genel Kurulu’nda Türkiye’nin AB üyeliğine destek istedi. Bartholomeos, Avrupa’nın Türkiye’ye ihtiyacı olduğunu, Türkiye’nin de AB’ye kabul edilmek için kültürler arası diyalog ve hoşgörüyü teşvik etmesi gerektiğini söyledi.

4- Standard&Poor’s (S&P) tarafından ‘Türkiye Bankacılık Sektörü’ hakkında yayımlanan raporda, Türkiye bankacılık sektörünün kredibilitesinin ortalamadan daha yüksek riske sahip olduğu belirtilerek, enflasyon baskısı, iç siyasi dalgalanma, fonlama, maliyet artışının Türk bankalarının risklerini artırdığı kaydedildi.

5- Sırbistan Dışişleri Bakanı Vuk Yeremiç, Avusturya’da yayımlanan ‘Die Presse’ gazetesine verdiği demeçte, Güney Osetya ve Abhazya’nın bağımsızlığını tanımayacaklarını açıkladı.  

 25 EYLÜL 2008

            1- Devlet Bakanı Kürşad Tüzmen Uludağ İhracatçılar Birlikleri tarafından yaptırılacak olan Otomotiv Anadolu Meslek Lisesi’nin Bursa’da düzenlenen protokol töreninde yaptığı konuşmada, Türkiye’nin dünyada tehdit unsuru olan ekonomik krizi fırsat unsuru haline dönüştürebileceğini belirterek, ”Dünya krizini, Türk firmalarının marka, mağaza zincirleri ve bazı büyük işletmeleri satın alabilecekleri bir dönem olarak görmek lazım” dedi.

            2- Maliye Bakanı Kemal Unakıtan İzmir’de düzenlenen 1. Uluslararası Akdeniz Ticareti ve Liman Kentleri Sempozyumu’nda yaptığı konuşmada, mali disiplin ve bütçe açıklarının indirilmesi konusunda Avrupa’nın önde gelen birçok ülkesinden iyi durumda olduklarını ve bu konudaki kararlılığın devam edeceğini söyledi.

            3- CHP Grup Başkan Vekili Kemal Kılıçdaroğlu ile AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Dengir Mir Mehmet Fırat TBMM’de düzenledikleri basın toplantısında, birbirleri hakkında ortaya atılan iddiaları değerlendirdi.

            4- BDDK Başkanı Tevfik Bilgin NTV televizyonunda yaptığı açıklamada, Türk bankalarının sermaye ve likidite düzeyinin birçok Avrupalı bankadan daha iyi durumda olduğunu söyledi.

            5- Türk-İş, Eylül 2008’de yaptığı araştırmada geçen ay 729.8 YTL olan açlık sınırının 726.4 YTL’ye, yoksulluk sınırının ise 2 bin 377 YTL’den 2 bin 366 YTL’ye düştüğünü açıkladı.

            6- AK Parti Yozgat Milletvekili Mehmet Yaşar Öztürk partisinden istifa etti.

            7- ABD’deki temaslarını sürdüren Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Dış Politika Derneği (FPA) tarafından düzenlenen forumda yaptığı konuşmada, Türkiye’nin bölgede sahip olduğu güvenin uluslararası topluluk için bir değer olduğunu söyledi. Katılımcıların sorularını yanıtlayan Cumhurbaşkanı Gül, demokratik ve laik bir sosyal hukuk devletinin Türkiye’nin temel ilkeleri olduğunu belirterek, “Din özgürlüğü gibi temel hak ve özgürlüklerin güvence altına alınması da önemli. Din ve devlet işlerinin ayrı olmasının doğru olduğu kanısındayız” dedi.

Cumhurbaşkanı Gül forumun ardından ABD eski Başkanı Bill Clinton’un ve Türkiye’nin BM Temsilcisi Baki İlkin’in onuruna verdiği resepsiyonlara katıldı.

            8- ABD’de bulunan Devlet Bakanı Mehmet Şimşek New York’ta Uluslararası Ekonomik İttifak (IEA) adlı düşünce kuruluşu tarafından düzenlenen ‘Küresel Yatırım’ konulu sempozyumda ‘Türkiye’nin Ekonomik Görünümü, Yapılan Reformlar ve Yatırım İmkanları’ konusunda sunum yaptı. IMF ile ilgili bir soruyu da değerlendiren Bakan Şimşek,   “Geldiğimiz noktada kamu olarak bizim IMF kaynaklarına ihtiyacımız yok. O sebeple rahatız. Ama program sonrası izleme ya da ihtiyati stand-by gündemde” dedi.

            9- ABD’de bulunan Ermenistan Devlet Başkanı Serj Sarkisyan New York’ta düzenlenen Ermenistan Bağımsızlık Balosu’nda yaptığı konuşmada, Türkiye ile sınırlarının açılmasıyla ülkesine barış ve refahın geleceğini söyledi.

            10- Resmi ziyaret nedeniyle ABD’ye giden Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov Dışişleri Bakanı Condoleezza Rice ile görüşmesinin ardından yaptığı açıklamada, ABD ile işbirliğini esas aldıklarını ancak kendi çıkarlarını koruma haklarını da saklı tuttuklarını söyledi. Rice de “Farklılıklarımız var. Ancak bunu ilişkilerimizde bir engel haline getirmeme kararı aldık” dedi.

            11- Almanya Maliye Bakanı Peer Steinbrueck Alman Meclisi’nde yaptığı konuşmada, ABD’nin dünya mali sisteminin süper gücü olma statüsünü kaybedeceğini söyledi.

26 EYLÜL 2008

1- Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım gazete ve televizyonların Ankara temsilcileriyle bir araya gelerek küresel krize ilişkin değerlendirmelerde bulundu. Bakan Yıldırım, küresel krizle birlikte dünyadaki ekonomi jargonunun yeniden tanımlanacağını, her şeyin değişeceğini kaydetti. “Bu bizim krizimiz değil” diyen Bakan Yıldırım, daha sağlam olduğu için Türkiye’nin, yatırım peşinde olanların durağı olabileceğini ifade etti.

2- Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, New York’ta Türk Kültür Merkezi’nin düzenlediği 3. yıllık dostluk yemeğine onur konuğu olarak katıldı. Cumhurbaşkanı Gül yaptığı konuşmada, Türkiye ile ABD’nin ortak değerler ve ortak hedefler üzerine kurulu güçlü bir ilişkiye sahip olduğunu belirterek, bugün çok boyutlu olan iki ülke ilişkilerinin alanını çeşitlendirmeyi ve niteliğini geliştirmeyi yıllar içinde başardıklarını söyledi.

3- ABD’deki temaslarını sürdüren Dışişleri Bakanı ve Başmüzakereci Ali Babacan, Ermenistan Dışişleri Bakanı Edward Nalbantyan ve Azerbaycan Dışişleri Bakanı Elmar Memmedyarov ile New York’ta bir araya gelmesinin ardından düzenlenen ortak basın toplantısında “Kafkasya’nın büyük bir potansiyele sahip olduğuna inanıyoruz. Eğer Kafkaslar’da barış ve istikrarı sağlayabilirsek çok şeyler yapabileceğimize inanıyoruz. Bu, bizim insanlarımızın refahı için de iyi olacaktır. Bölgesel istikrara ve barışa yardımcı olacaktır” dedi.

4- ABD’de bulunan Devlet Bakanı Mehmet Şimşek CNBC-e televizyonuna verdiği röportajda  “Dünya ekonomisiyle ilgili kaygılar var. Ama yabancı yatırımcılar Türkiye konusunda karamsar değil. Böyle bir pazarda olmak zorundalar ve bunun farkındalar” dedi.

5- Rusya Başbakanı Vladimir Putin Venezüella Devlet Başkanı Hugo Chavez’le başkent Moskova’da görüşmesinin ardından yaptığı açıklamada, Venezüella’nın barışçıl amaçlar için nükleer enerji geliştirmesine yardımcı olmak istediklerini söyledi. Latin Amerika ile ilişkilerin önde gelen dış politika hedefleri olacağını vurgulayan Putin, Venezüella ile daha ileri askeri ilişkileri amaçladıklarını, iki ülke arasındaki yakın ilişkilerin çok kutuplu bir dünyayı güçlendireceğini belirtti. 

27 EYLÜL  2008   

            1- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan İstanbul Heybeliada’da dizayn ve entegrasyonu tamamen milli imkanlarla gerçekleştirilen ‘Milgem’ projesinin ilk gemisi olan ‘Heybeliada’ ile mayın avlama gemisi ‘Akçay’ın denize indiriliş töreninde yaptığı konuşmada, denizciliğin büyük önem taşıdığını belirterek “Atalarımızın dediği gibi denizlere hakim olan dünyaya hakim olur” dedi.

            Törene katılan Genelkurmay Başkanı Orgeneral İlker Başbuğ da “Tehditlerle başa çıkabilmemiz için güçlü bir deniz kuvvetine sahip olmamız gerekir” dedi.

            2- Sanayi ve Ticaret Bakanı Zafer Çağlayan yaptığı yazılı açıklamada, Ramazan Bayramı alışverişinde tüketicileri, açıkta satılan ürünlere dikkat etmeleri, üzerinde etiketi, ambalajı bulunmayan ürünleri satın almamaları konusunda uyardı. Bakan Çağlayan, Türkçe tanıtma ve kullanma kılavuzu bulunan ürünlerin tercih edilmesi gerektiğini bildirdi.

            3- Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım İstanbul’da Sabiha Gökçen Hava Limanı’ndaki Uçak Bakım ve Onarım Merkezi’nin açılış töreninde yaptığı konuşmada, “Türkiye sadece uçak işletmek ve yer hizmetleri vermekte değil, yeni yatırımlarla bakım ve eğitimde de bölgenin havacılık merkezi haline geldi. Sivil uçak bakımından yılda kazandığımız para 550 milyon dolar. Bu cironun 200 milyon doları yabancı havayollarına verilen hizmetlerden geliyor. Amacımız bunu daha da büyütmekdir” dedi.

            4- KESK Genel Başkanı Sami Evren düzenlediği basın toplantısında “1 Ekim 2008 tarihinde yürürlüğe girecek olan Sosyal Güvenlik Yasası’yla emeklilik yaşı kademeli 65 yaşına, prim ödeme gün sayısı 7200 güne çıkartılarak emeklilik pek çok kişi için hayal haline gelecektir. Başta basın çalışanları olmak üzere çok sayıda meslek grubunun ‘yıpranma payı’ kaldırılacak, geliri olsun olmasın 18 yaşını dolduran herkesten 25-153 YTL arasında Genel Sağlık Sigortası primi alınacaktır” dedi.

            5- Eğitim-Sen Genel Başkanı Zübeyde Kılıç mahkeme kararı ile internet sitelerinin erişime kapatılmasıyla ilgili olarak Genel Merkez’de düzenlediği basın toplantısında ”Sistemimizin kapatılması, demokrasi, özgürlük ve bilime saldırı; sendikamızın faaliyet alanlarından birisinin engellenmesi anlamını taşımaktadır” dedi.        

            6- Cumhurbaşkanı Abdullah Gül New York'ta Türkevi'nde düzenlediği basın toplantısında, Ermenistan ile Türkiye arasında sınır kapısının açılmasının, sorunların ortadan kalkmasına bağlı olduğunu vurgulayarak ''Ermenistan ile görüşmelerin amacı problemleri ortadan kaldıracak diyalog sürecini başlatmak. Bu süreç içinde bu problemler uzaklaştırılırsa, ondan sonra her türlü işbirliği olur, kapılar da açılır, ilişkiler tam kurulur,  daha geniş ekonomik dayanışma ortaya çıkar” dedi.

Kafkasya'da kriz sırasında Türkiye'nin izlediği politikalara ve Kafkasya İstikrar ve İşbirliği Platformu'na (KİİP) tüm dünyanın dikkatinin çekildiğini de vurgulayan Cumhurbaşkanı Gül, ''Herkes desteğini gösterdi bu girişime. BM Genel Sekreteri de öyle. Şu anda Rusya, Azerbaycan, Ermenistan, Gürcistan ve Türkiye olarak bu işin başlaması düşünüldü. Önce başlasın, daha sonra kimler gözlemci olur, ileri safhalarda konuşulur'' dedi.     

7- Suriye'nin başkenti Şam'da bombalı araçla düzenlenen saldırıda 17 kişinin öldüğü, 14 kişinin de yaralandığı bildirildi.

28 EYLÜL 2008

1- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan televizyonlarda yayınlanan ‘Ulusa Sesleniş’ konuşmasında,  köklü reformlar sayesinde ekonominin sağlam temellere oturduğunu vurgulayarak, Türkiye’nin ABD kaynaklı küresel krizi en az hasarla atlatacağını söyledi.

2- Genelkurmay Başkanlığı’nın internet sitesinde yapılan açıklamada, Şırnak’ta 8 teröristin güvenlik güçlerine teslim olduğu bildirildi. Diyarbakır’da ise bir vatandaş terör örgütü PKK tarafından kaçırıldı.

3-Devlet Bakanı Kürşad Tüzmen Mersin’in Silifke ilçesinde yaptığı açıklamada, Türkiye’nin global krize rağmen kendi ayakları üzerinde durup yoluna devam ettiğini, bunun 2000-2008 arasında yaptığı ihracat sayesinde gerçekleştiğini söyledi. Bu yılın 9 aylık ihracatının 100 milyar doları geçtiğini ve bu rakamın yıl sonunda 130 milyar doları bulacağını belirten Bakan Tüzmen, “İhracattan ve turizmden alacağımız 20-25 milyar dolarla bu ekonomin çarklarını çevirmeye gayret ediyoruz. Çünkü 200 milyar doların üstünde bir ithalat faturamız var. Bunun ödenebilmesi için bu gelirlerin gelmesi lazım. Başka çıkışımız yok” dedi.

4- BM Mülteciler Yüksek Komiserliği Türkiye Temsilcisi Michel Gaude yaptığı açıklamada, Türk halkının sığınmacılara gösterdiği misafirperverlikten memnuniyet duyduklarını, ancak bunun yeterli olmadığını, sığınmacılara çalışma izni verilmesi hususunda daha esnek düzenlemeler gerektiğini söyledi.

5- Kuzey Irak’taki Bölgesel Kürt Yönetimi adına Irak İçişleri Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada, Türk Silahlı Kuvvetleri’nin PKK’lı teröristlere yönelik olarak düzenlediği hava operasyonu eleştirilerek, Irak’ın toprak bütünlüğü ve egemenliğinin ihlal edildiği öne sürüldü.

6- Çin’in tamamen kendi imkanıyla uzaya yolladığı ve Çin’in ilk uzay yürüyüşü görevini tamamlayan üçüncü yörünge kapsülü “Şıncou-7”nin başarılı bir şekilde dünyaya indiği bildirildi.

7- Avusturya’da yapılan erken genel seçimde sandıktan tek başına iktidar çıkmadı. Koalisyon hükümetinin iki ortağı Sosyal Demokrat Parti ile Hıristiyan demokrat eğilimli Halk Partisi‘nin oy kaybettiği seçim sonuçlarına göre aşırı sağcı partiler toplamda yüzde 29’luk bir oy oranına ulaştı. Yeşiller Partisi’nden seçime giren Alev Korun ise ülke tarihinde Meclise giren Türk kökenli ilk milletvekili oldu.

29 EYLÜL 2008

            1- Cumhurbaşkanı Abdullah Gül Ramazan Bayramı nedeniyle yayınladığı mesajında, “Türkiye, 70 milyonun kardeşçe yaşadığı ve aynı olaylar karşısında aynı tepkiyi verdiği bir ülkedir. Bir mucize görüntüsü veren bu tablonun sırrı, gayrılığı ayrılığa değil, bu toprakların şekillendirdiği hoşgörü ile bunu kardeşliğe dönüştürme yeteneğidir” dedi.

            Bayram nedeniyle, TBMM Başkanı Köksal Toptan, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ve CHP Genel Başkanı Deniz Baykal da birer mesaj yayınladı.

            2-  Devlet Bakanı Kürşad Tüzmen Mersin’de gazetecilere yaptığı açıklamada, ABD’den sonra Avrupa’ya sıçrayan krizin Türkiye’yi daha az etkilemesi için tedbir aldıklarını ve ihracatı çevre ülkelerde yoğunlaştırdıklarını belirterek, Türk ürünlerinin kalitesiyle kabul görmeye devam ettiğini söyledi.

            3- AB Komisyonu, 2008-2010 yılları arasında Türkiye’ye ayırdığı 1 milyar 758.8 milyon euroluk hibeyi onayladı.

            4- Mali krize çözüm bulmak amacıyla hazırlanan 700 milyar dolarlık kurtarma paketi ABD Kongresi’nin alt kanadı Temsilciler Meclisi’nde 205’e karşı 228 oyla reddedildi.

            5- İsrail Başbakanı Ehud Olmert ‘Yedioth’ gazetesine verdiği demecinde, “Daha önce hiçbir İsrail liderinin söylemediği şeyi söylüyorum: Doğu Kudüs ve Golan Tepeleri dahil bütün topraklardan çekilmeliyiz” dedi.

30 EYLÜL  2008 

            1- TBMM Başkanı Köksal Toptan Zonguldak’ta Valilik tarafından düzenlenen bayramlaşma töreninde yaptığı konuşmada “Yeni yasama yılına başlıyoruz. TSK’nın sınır ötesi operasyon yapmasına izin veren ve 17 Ekim 2008’te biten tezkerenin 1 yıl daha uzatılmasına yönelik Bakanlar Kurulu tezkeresinin müzakeresini yapıp sonuca bağlayacağız” dedi. 

            2- CHP Genel Başkanı Deniz Baykal Ramazan Bayramı dolayısıyla gittiği Antalya’da yaptığı konuşmada, bayramların insanların kendini sorgulaması için bir fırsat olduğunu belirterek, “İslamiyet’in değerlerinin, ilkelerinin ve özünün yaşanması gerekir” dedi.          

            3- Devlet Bakanı Mehmet Şimşek partisinin Gaziantep İl Teşkilatı’nda yaptığı konuşmada, “Ülkemizin geleceğine olan inanç halen güçlü. Firmalarımızın  kredilerinin büyük bir kısmı orta ve uzun vadeli. Bütçemiz sağlam, rezervlerimiz güçlü. Bütçe performansımız çok iyi. Bankalarımız sağlam bir yapıya sahip. Global krize karşı hiçbir ülke bağışık değil ama, Türkiye geçmişle karşılaştırılmayacak kadar sağlam temellere sahiptir” dedi.

4- İçişleri Bakanı Beşir Atalay Zaman gazetesine yaptığı açıklamada, çetelerle ilgili çok özel bir politika yürüttüklerini, karanlıkta hiçbir şey kalmayacağını ve vatandaşı rahatsız edecek her türlü örgütün üzerine gideceklerini belirterek “Çetelerle mücadele kararlılıkla devam edecektir. Türkiye faili meçhul olaylar ülkesi olmaktan çıkmıştır. Geçmiş yıllara göre asayiş ve iç güvenlik açısından çok iyi durumdayız” dedi.

            5- Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Hilmi Güler Ordu’da yaptığı açıklamada, “Bütün dünyada yaşanan gelişmelerden kendimizi soyutlayacak durumumuz yok. Bu noktada ekonomiden sorumlu bakan arkadaşlarımız Başbakanımızın liderliğinde gerekli faaliyetleri sürdürüyorlar. Gelinen noktada gerek Merkez Bankamız olsun, gerekse finans kuruluşlarımız olsun şu anda hazırlıklı bir şekilde olayları izliyorlar” dedi.

            6- Hindistan’ın batı eyaleti Racastan’da bir Hindu tapınağında çıkan izdihamda 168 kişinin öldüğü, 100‘den fazla kişinin de yaralandığı bildirildi.

A PHP Error was encountered

Severity: Notice

Message: Undefined index: query

Filename: libraries/Functions.php(679) : eval()'d code

Line Number: 106