11.8.2008
×

Hakkında

Künye

İletişim

                    1 AĞUSTOS  2008   

            1- Cumhurbaşkanı Abdullah Gül Milliyet gazetesine gündeme ilişkin açıklamalarda bulundu. Anayasa Mahkemesi’nde AK Parti’nin kapatılması istemiyle açılan davayla başlayan süreci değerlendiren Cumhurbaşkanı Gül “Sıcak bir dönem yaşadık. Herkesin şimdi oturup sakin sakin düşünmeye ihtiyacı var. Hepimizin özeleştiriye ve empatiye ihtiyacı var. Kendi yanlışlarımıza bakarken, aynı zamanda kendimizi karşımızdakinin yerine koyarak, karşımızdakinin duygu ve düşüncelerini de anlamaya çalışmamız lazım” dedi.

            2- Devlet Bakanı Kürşad Tüzmen Muğla’da Türkiye İhracatçılar Birliği (TİM) tarafından düzenlenen toplantıda, AK Parti’nin kapatılma davası ile ilgili olarak yaptığı konuşmada, “Türkiye, Meclis içinde halledemediği sıkıntıları Meclis dışına taşıdığı için başka kurumlar da işin içine girdi, bu moralleri bozdu. Bundan herkes ders çıkarmalı” dedi.

            3- Adalet Bakanı Mehmet Ali Şahin Düzce’de Adliye Sarayı’nın açılış töreninde Anayasa Mahkemesi’nin AK Parti’nin kapatılmaması yönündeki kararıyla ilgili olarak yaptığı açıklamada  “Bu dava ve sonucuna takılıp kalmanın bize hiçbir faydası olmaz. Türkiye için bundan sonra ne hizmetler yapmalıyız, bununla meşgul olmamız lazım” dedi.

            4- Tarım ve Köyişleri Bakanı Mehdi Eker Türk İşbirliği ve Kalkınma İdaresi Başkanlığı’nın (TİKA) düzenlediği “Afrika Tarımsal Kalkınma Programı” toplantısında yaptığı konuşmada, Dünya’da enerji fiyatlarının artışı sonrasında tarım ürünlerinin amacı dışında kullanılmaya başlandığını, bunun da gıda krizine neden olduğunu belirterek ”Dünya’da yaklaşık 860 milyon insan açlıkla mücadele ederken, 1.5 milyar insan da kilo vermek için para harcamaktadır. Bu para açlıkla mücadele eden 860 milyon insanı doyurmaya yetecektir” dedi.

            5- Merkez Bankası Başkanı Durmuş Yılmaz İstanbul’da düzenlenen Ekonomik Sosyal Konsey toplantısında yaptığı konuşmada, “Merkez Bankası finansal istikrar açısından itfaiye aracı gibidir. Dolayısıyla karar alıcılar neredeyse Merkez Bankası da orada olmalıdır” dedi.

            6- Konya’nın Balcılar beldesindeki yatılı Kuran kursu binası,  bodrum katında LPG tankının patlaması sonucu çöktü. Göçük altında kalan 18 kız öğrenci yaşamını yitirdi.

    2 AĞUSTOS 2008

1- İçişleri Bakanı Beşir Atalay İstanbul Emniyet Müdürlüğü’nde düzenlediği basın toplantısında, Güngören’de 17 kişinin ölümü, 100’den fazla kişinin de yaralanmasıyla sonuçlanan bombalı saldırıyla ilgili bilgi verdi. Soruşturmalar neticesinde patlamanın bütün boyutlarıyla aydınlatıldığını belirten Bakan Atalay, “Bomba atanların, hazırlayanların, yardım ve yataklık edenlerin tümü yakalanmıştır. Bu saldırı, terör örgütünün acımasız bir eylemidir” dedi.

2- Bilecik’te “Karpuz Festivali”ne katılan Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım, hızlı tren konusunda ciddi çalışmalar olduğunu belirterek, İstanbul-Ankara, Ankara-Konya ve Konya-İstanbul hattının tamamlanmasının ardından hızlı trende dünyada sekizinci, Avrupa’da ise 6. sırada bulunacaklarını kaydetti.

3- Antalya ve çevresindeki yangın etkisini sürdürürken, Çevre ve Orman Bakanı Veysel Eroğlu, yangının Karabük köyü mevkisinde rüzgarın elektrik tellerini koparmasıyla meydana geldiğinin tahmin edildiğini belirterek, mağdur vatandaşlara çok kısa sürede yardım yapılacağını söyledi.

4- AK Parti İstanbul Milletvekili ve yapımcı Osman Yağmurdereli İstanbul’da hayatını kaybetti. Yağmurdereli’nin vefatıyla TBMM’deki boş sandalye sayısı 3’e yükseldi, AK Parti’nin TBMM’deki milletvekili sayısı da 339’a düştü.

5- ABD Başkanı George W. Bush’un önerdiği Marie Yovanovitch, senato tarafından onaylanarak Erivan Büyükelçiliğine atandı. Yovanovitch, 1915 olaylarını “soykırım” olarak nitelendirmekten kaçınmıştı.

         3 AĞUSTOS 2008

1- 1 Ağustos’ta toplanan Yüksek Askeri Şura (YAŞ), çalışmalarını tamamladı. YAŞ üyeleri, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül tarafından kabul edildi.

Bu yıl yaş haddi sebebiyle Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Büyükanıt ve Birinci Ordu Komutanı Orgeneral İsmail Koçman 30 Ağustos tarihi itibariyle emekliye ayrıldı. Genelkurmay Başkanlığı’na 30 Ağustos’tan geçerli olmak üzere Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral İlker Başbuğ, Kara Kuvvetleri Komutanlığı’na da Jandarma Genel Komutanı Orgeneral Işık Koşaner atanacak.

2- Genelkurmay Başkanlığı’nın internet sitesinde yer alan terörle mücadeleye ilişkin duyuruda, Şırnak’ta 5 korucunun şehit olduğu çatışmada 8 teröristin etkisiz hale getirildiği bildirildi.

3- Çeşitli incelemeler için Ordu’da bulunan Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Hilmi Güler partililere hitaben yaptığı konuşmada, “Biz göreve gelmeden önce Türkiye Bulgaristan’dan elektrik alıyordu. Bugün ise elektrik üretim kapasitemizi yüzde 58 artırdık. Kömür üretiminde yüzde 78.5’e ulaştık” dedi.

4- Antalya’nın Manavgat ilçesinde 5 gündür devam eden orman yangını, kontrol altına alınamıyor. Serik’teki yangın 4. gün söndürülürken, Kumluca’da Olimpos mevkisi yakınlarında çıkan orman yangını ise durdurulamadı.

Söndürme çalışmalarını yerinde inceleyen Antalya Valisi Alaaddin Yüksel, “Son yıllarda Anadolu topraklarında karşılaştığımız en önemli yangın’’ diye nitelendirdiği yangında alevlerin 60 ev, 88 ahır ile 1 ilköğretim okulu, 1 cami ve 1 köy konağına zarar verdiğini bildirdi.

5- İran Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinecad, Suriye Cumhurbaşkanı Beşşar Esad’ın Tahran’a gerçekleştirdiği ziyaret sırasında yaptığı açıklamada, nükleer enerji faaliyetlerini kararlılıkla sürdüreceklerini söyledi. Esad ise, bu konuda İran’ı desteklediklerini belirterek “Suriye, nükleer enerji faaliyetleriyle ilgili uluslararası kanunlara büyük önem veriyor. Bu şartlarda İran’ın da diğer ülkeler gibi uranyum zenginleştirme ve nükleer santraller kurma hakkı var” dedi.

6- İsrail, Gazze Şeridi’nde Hamas güçleri ile El Fetih yanlısı Hillis aşireti üyeleri arasında çıkan ve 9 kişinin ölümüyle sonuçlanan çatışmalardan kaçan El Fetih üyesi 180’den fazla kişiye sığınma hakkı verdi.

7- Hindistan’ın Himaçal Pradeş eyaletinde bir tapınaktaki ayin sırasında çıkan izdihamda, 30’u çocuk en az 145 Hindu hayatını kaybetti, 300’den fazla kişi de yaralandı.

                                                                                                         4 AĞUSTOS 2008

1- Yüksek Askeri Şura (YAŞ) toplantısı kararları, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül tarafından  onaylandı. 

2- Bakanlar Kurulu, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında toplandı. Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı, Hükümet Sözcüsü Cemil Çiçek yaptığı açıklamada, toplantıda orman yangınları konusunun değerlendirildiğini, Çevre ve Orman Bakanı Veysel Eroğlu tarafından alınması gereken tedbirlerin dile getirildiğini; Başbakan Erdoğan’ın Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım’a yeni yangın söndürme uçakları alınması için talimat verdiğini bildirdi.

3- Dışişleri Bakanı ve Başmüzakereci Ali Babacan, Portekiz Dışişleri Bakanı Luis Amado’yu kabulünün ardından düzenlenen ortak basın toplantısında, hükümetin gelecek günlerde önceliği AB reformlarına vereceğini açıkladı. Türkiye’nin AB’ye üyelik yolunda yapacağı reformların listesini kapsayan 2008 Ulusal Programı’nın, tüm kurum ve kuruluşlardan onay aldığını söyleyen Bakan Babacan, programın onayının siyasi karar aşamasında olduğunu belirtti.

            4- BBP Genel Başkanı Muhsin Yazıcıoğlu Antalya’da devam eden orman yangınları ile ilgili incelemelerde bulunurken yaptığı açıklamada, yaz aylarında meydana gelen bu yangınların turizme karşı önemli bir engel teşkil ettiğini belirterek “Orman yakmak, insan katliamı yapmak kadar ağır bir suç teşkil etmelidir. Bu konuda gerekirse yeni yasal düzenlemeler yapılmalı” dedi.

5- Danimarka’nın başkenti Kopenhag’da bulunan Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Hilmi Güler, İklim ve Enerji Bakanı Connie Hedegaard’la bir araya geldi. Görüşmede, iki ülke arasında enerji konusunda işbirliği yapılmasına ilişkin mutabakat zaptı imzalandı. Yapılan ortak açıklamada zaptın; yenilenebilir enerji kaynakları, enerji verimliliği, petrol ve doğalgaz konularında ortak çalışmalar içerdiği belirtildi.  

6- Çin’in Sincan Uygur Özerk Bölgesi’nde bir gümrük kontrol noktasına düzenlenen bombalı saldırıda 16 gümrük muhafızı öldü.

                              5 AĞUSTOS  2008     

            1- Cumhurbaşkanı Abdullah Gül 5791 sayılı “Uyuşmazlık Mahkemesinin Kuruluş ve İşleyişi Hakkında Kanun ile Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulu Kanunu’nda Değişiklik Yapılması Hakkında Kanun”, 5794 sayılı “Kamu İhale Sözleşmeleri Kanunu’nda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun” ve 5793 sayılı “Kamu Mali Yönetimi ve Kontrol Kanunu’nu  onayladı.

2- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan 31 Temmuz 2008 tarihinde Antalya’da başlayan yangından etkilenen bölgelerde incelemelerde bulundu. Başbakan Erdoğan yaptığı açıklamada ”Vatandaşlarımız yıl sonuna kadar evlerine kavuşacaklar. Mağdur vatandaşlarımıza yönelik, valilikler ve kaymakamlıklar nezaretinde başlattığımız yardımlar sürecek. Dağıtımlara başlandı. İşimiz bitmiş değil. Bölgeyi yeniden toparlayacağız” dedi.

            3- Genelkurmay Başkanlığı’ndan Yüksek Askeri Şura (YAŞ) kararlarıyla ilgili olarak yapılan yazılı açıklamada,  “Bazı basın ve yayın organlarında ve bazı kişilerin beyanatlarında son YAŞ’ta hiçbir askeri personelin ihraç edilmediği konusunda haber ve yorumlara yer verildiği izlenmiştir. YAŞ kararlarını asılsız senaryolara bağlayan yorumlar, her türlü insani ve hukuksal bağlamda uygun ve makul olmayan yaklaşımlardır. TSK‘nın temeli olan disiplinden sarfınazar edilmesi veya bunun müzakere konusu yapılması asla söz konusu değildir” denildi.

            4- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Nazım Ekren Hürriyet gazetesinin kuruluşu ile BM İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi’nin kabul edilişinin 60. yıl dönümleri nedeniyle TCDD işbirliğiyle hayata geçirilen ’Hürriyet Hakkımızdır/Tren Özgürlüktür’ treninin Balıkesir garına gelmesi dolayısıyla düzenlenen törende “Hem yaptığımız Anayasa değişikleriyle, hem Meclis’te hem Başbakanlık’ta oluşturduğumuz komisyonlarla insan hakları konusunda önemli düzenlemeler yaptık. Bunu yaparken toplumun bütün kesimleri ile bir araya gelmeye dikkat ettik” dedi.

            5- Çevre ve Orman Bakanı Veysel Eroğlu Ekonomi Muhabirleri Derneği üyeleri ile bir araya geldiği toplantıda yaptığı konuşmada, Antalya’daki yangının mühendislik açısından söndürüldüğünü ancak soğutma çalışmalarının tamamlanmasının ardından yangının söndürülmüş olacağını belirterek “Yanan orman alanlarının işgal edilmesine izin verilmeyecektir. Son yangınlarla 60 milyon YTL’lik zarar oluşmuştur. 300 milyon dolara yangın söndürme filosu kuracağız” dedi.

6- TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu TOBB-ETÜ’de düzenlenen Türkiye-Bahreyn İş Forumu toplantısında yaptığı konuşmada, “Şu gerçeği tespit etmek lazım ki tekrar çift haneli enflasyona dönmüş bulunmaktayız. Enflasyonda tek haneye dönebilmek için önümüzdeki dönemde daha dikkatli olmamız lazım. Özellikle bütçe politikalarının izlenmesi açısından buna dikkat edilmesi gerekiyor” dedi. 

            7- Türkiye-AB Karma Parlamento Komisyonu Eşbaşkanı Joost Lagendijk Yalova’da gazetecilere yaptığı değerlendirmede “Ortadoğu’da ana rol oynamak için Avrupa’nın Türkiye’nin yaklaşımına ve tecrübesine ihtiyaç var. Üyelik için kesin tarihi bilmiyorum ama 7-10 yıl arasında olabilir” dedi.

                                                                                                         6 AĞUSTOS 2008

1- Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Büyükanıt, Polatlı’da Sakarya Meydan Muharebesi’nde şehit düşen 5 bin 713 Mehmetçik anısına yaptırılan Kartaltepe Mehmetçik Anıtı’nın açılış töreninde yaptığı konuşmada “22 gün geceli gündüzlü devam eden çetin mücadelelerden başarıyla çıkan kahraman ordumuz, ‘yok oldu’ denilen bir ulusun yeniden doğuş destanını yazmıştır” dedi.

Törene katılan Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım da yapılan anıt ve açılacak müzenin, bu eşsiz zaferin hafızalarda yer edinmesini sağlayacağını belirtti.

2- Devlet Bakanı Kürşad Tüzmen Türk-Amerikan İş Adamları Derneği Başkanı Uğur Terzioğlu ve beraberindeki heyeti kabulünde, Türkiye’nin 2003 yılında ABD’ye dış ticaret fazlası veren bir ülke olduğunu, ancak uygulanan kur politikası sonucunda 7 milyar dolar dış ticaret açığının verileceğini söyledi. Bakan Tüzmen ayrıca, enflasyonu düşürmek için iç piyasaya YTL verip, piyasadan dolar çekerek rezervi artırmak gerektiğini ifade etti.

3- Adalet Bakanı Mehmet Ali Şahin, Antalya’nın Beşkonak beldesinde başlayan orman yangınında hasara uğrayan köylerde incelemede bulundu. Bakan Şahin, Antalya’nın tarihinin en geniş orman yangınını yaşadığını belirterek, “2008 yılı sonuna kadar evlerinizi teslim edeceğiz. Sosyal devlet demek, vatandaşların sıkıntılarına çare bulan devlet demektir” dedi.

4-  Sanayi ve Ticaret Bakanı Zafer Çağlayan, KOSGEB’in 1. Organize Sanayi Bölgesi’ndeki çevre laboratuarına, Türk Akreditasyon Kurumu tarafından akreditasyon sertifikası verilmesi dolayısıyla düzenlenen törene katıldı. Törenin ardından gazetecilerin sorularını cevaplandıran Bakan Çağlayan hükümet olarak tek haneli enflasyon konusundaki hedeflerine sonuna kadar bağlı olduklarını söyledi.

5- Cumhurbaşkanı Abdullah Gül tarafından atamaları yapılan üniversite rektörleri, düzenlenen devir teslim törenleriyle görevlerine başladı.

6- IMF İcra Direktörleri Kurulu tarafından yapılan açıklamada, Türkiye’nin hala ekonomik istikrarını perçinlemeye ilişkin sınavlarla karşı karşıya olduğu belirtildi. Ayrıca kamu borç oranlarının düşmeye devam etmesi ve enflasyonun indirilmesine başlanması için disiplinli makro ekonomik politikalara ihtiyaç olduğu vurgulandı. 

7- Ruanda’da 1994’te yaklaşık 800 bin Tutsi ile Hutu’nun öldürülmesiyle ilgili kurulan araştırma komisyonunun raporunda, Fransa’nın ‘soykırıma doğrudan katılmakla’ suçlanması üzerine, Fransa Dışişleri Sözcüsü Romain Nadal tarafından yapılan açıklamada, rapor, ‘kabul edilemez’ olarak nitelendirildi.

8- ABD Başkanı George W. Bush Güney Kore’de, Devlet Başkanı Lee Myung-bak ile görüşmesinin ardından yaptığı açıklamada, Kuzey Kore’nin insan hakları sicilinden ve aynı zamanda balistik füze ile nükleer programından endişe duyduğunu belirterek, Kuzey Kore’nin, teröre destek veren ülkeler listesinden çıkmadan önce “yapacak çok şeyi” olduğunu söyledi.

9- Moritanya’da askerler, başkent Nouakchoot’taki sarayı ele geçirip Devlet Başkanı Sidi Muhammed Şeyh Abdallahi’yi tutukladı. Darbeyi, ABD ve AB kınadı. Eski Fransız sömürgesi olan Moritanya’da Devlet Başkanı Abdallahi, geçen yıl yapılan seçimle görevi 2005’den beri ülkeyi yöneten askerlerden devralmıştı.

                   7 AĞUSTOS 2008

1- TBMM Başkanı Köksal Toptan 23. dönem 2. yasama yılının kapanışı sebebiyle TBMM’de düzenlediği basın toplantısında, Türkiye’nin, enerjisini tüketen kısır tartışmalardan kurtularak bir an önce demokratik standartları yükselten, özgürlükleri genişleten çağdaş bir anayasaya kavuşması gerektiğini söyledi.

2- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan Muş’un Sungu beldesinde halka hitaben  yaptığı konuşmada, “Doğu Anadolu Projesi ile bu bölgelerde önümüzdeki 4 sene içinde yoğun bir kalkınma hamlesine girmiş olacağız. Alparslan-1 ve Alparslan-2 barajlarımız bu dönemde süratle hallolacak” dedi.

3- Anadolu Ajansı’nı (AA) ziyaret eden Devlet Bakanı Mehmet Şimşek, IMF tarafından yapılan Türkiye ile ilgili değerlendirmeye ilişkin olarak yaptığı açıklamada, sadece ‘bütçe disiplinini koruyun’ yaklaşımı ile cari açık sorununun çözülemeyeceğini söyledi. Hiçbir programın güçlü bir hükümetin yerini tutamayacağını belirten Bakan Şimşek, “Esas olan hükümetin, uzun soluklu, popülizm tuzağına düşmeden, ülkenin genel dinamiklerini iyileştirmeye yönelik atacağı adımlardır” dedi.

4- Sanayi ve Ticaret Bakanı Zafer Çağlayan Kars’ta gazetecilere bakanlık çalışmalarıyla ilgili değerlendirmelerde bulundu. Türkiye’nin son yıllarda siyasi istikrarı sağlamasıyla hak ettiği ekonomik istikrarı yakaladığını belirten Bakan Çağlayan, beş yıl önce 36 milyar dolar olan ihracatın 2008 yılı Temmuz ayı sonunda 127 milyar dolara ulaştığını söyledi.

5- SPK, TOBB, İMKB ve Türkiye Sermaye Piyasası Aracı Kuruluşları Birliği (TSPAKB) arasında, şirketlerin sermaye piyasasının sunduğu imkanlardan yararlanmaları ve halka arzların geliştirilmesini sağlamak amacıyla ‘Sermaye Piyasası Kurumları-TOBB İşbirliği Protokolü’ imzalandı. Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Nazım Ekren imza töreninde yaptığı konuşmada “Sermaye piyasası enstrümanlarının Anadolu’nun her köşesine ulaşmasını istiyoruz” dedi.

6- TÜSİAD tarafından rektör atamalarına ilişkin yapılan yazılı açıklamada, “Eğitim, kesinlikle siyasetin müdahale alanı olmaktan çıkarılmalıdır” değerlendirmesinde bulundu. Açıklamada “Türkiye’nin yükseköğretimde yeni bir yapılanmaya gitmesi gerektiği muhakkaktır. Siyasi otoritenin gerginlik yaratmayan uzlaşmacı tavrı, eğitim sisteminin ihtiyaç duyduğu reformun gerçekleşmesine yardımcı olacaktır” denildi.  

         8 AĞUSTOS  2008  

            1- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan Bitlis’in düşman işgalinden kurtuluşunun 92. yıl dönümü töreninde yaptığı konuşmada, “Aramıza nifak sokmak isteyenler, bizim kardeşliğimizin ne kadar köklü olduğunu bilmeyenler, anlamayanlardır. Biz birlikte ağladık, birlikte türkü söyledik, birlikte milletçe halay çektik. Tarih boyunca ortak kaderi paylaştık. Aramıza nifak sokmaya çalışanlar bu medeniyetten, bu tarihten, bu türkülerden, bu ağıtlardan nasibini alamayanlardır” dedi.

            2- Devlet Bakanı Kürşad Tüzmen Mersin’de  bir okulun temel atma töreninde yaptığı konuşmada, “Türkiye’de doğalgaz, hidrokarbon kaynağı ve petrol bulunmamaktadır. Bu nedenlerle rekabet gücümüzü insanımızı iyi yetiştirip eğiterek artırmalıyız. İyi eğitim insanı daima ileriye götürecektir” dedi.

            3- Özelleştirme İdaresi (ÖİB) Başkanı Metin Kilci düzenlediği basın toplantısında, “Danıştay İdari Dava Daireleri Kurulu, şeker fabrikalarının özelleştirilmesi ile ilgili Özelleştirme Yüksek Kurulu (ÖYK) kararının yürütmesini durdurmuştur. Şimdi kararın gerekçesindeki hususları dikkate alarak, yeni bir ÖYK kararı hazırlanacak. Şeker fabrikalarının özelleştirilmelerini başlatacağız” dedi.

            4- TİM Başkanı Oğuz Satıcı ‘Türkiye’nin Zenginleşmesi Projesi: Afrika’ kitabının İstanbul’da düzenlenen tanıtım toplantısında, “Neyi, nerede üreteceğimizi doğru tespit etmediğimiz sürece gemiyi limana yanaştırmamız mümkün değildir. Demokratik Kongo Cumhuriyeti’nde dünyanın tüm elektrik ihtiyacının yüzde 13’ünü karşılayacak güçte akarsular bulunuyor. Bu akarsular henüz baraja, santrale çevrilmemiş. Birileri bunu hidroelektrik santrale çevirecek. Bunu Türkler yapmalıdır” dedi.

             5- MÜSİAD  Genel Başkanı Ömer Cihad Vardan Malatya’nın Yeşilyurt ilçesinde yaptığı konuşmada,  “Hükümet, IMF programına uyduğu için başarılı olmuştur. MÜSİAD olarak bundan sonra IMF ile sadece program sonrası gözetim anlaşması yapılmasının yeterli olacağını düşünüyoruz” dedi.

            6- Gürcistan ile 1990’ların başında tek yanlı bağımsızlık ilan eden Güney Osetya arasında bir haftadır devam eden ve en az 20 kişinin ölümüne yol açan çatışmalar savaşa dönüştü. Gürcü birliklerinin Güney Osetya’nın başkenti Tshinvali’yi kuşattığı bildirildi.

                                                                                                  9 AĞUSTOS 2008         

1- TBMM Başkanı Köksal Toptan bu yıl ilk defa düzenlenen TBMM Başkanlık Kupası Bisiklet Turu’nun startını verdikten sonra Gürcüler ile Güney Osetyalılar arasında yaşanan çatışmalarla ilgili yaptığı açıklamada “Türkiye olarak hem Gürcistan, hem de Rusya yönetimine barış ve itidal çağrısını yinelemek istiyoruz” dedi.

2- Devlet Bakanı Kürşad Tüzmen Mersin’de yaptığı açıklamada, 2002 yılında 36 milyar dolarla teslim alınan Türkiye ihracatını 2008 yılında 136 milyar dolara çıkarmayı hedeflediklerini, ihracat artışının temelinde yatan unsurların başında; 1999 yılında başlanan stratejiler doğrultusundaki çalışmaların yattığını kaydetti.

3- Kocaeli’de Bakım, Rehabilitasyon ve Aile Danışma Merkezi’nin açılışını yapan Devlet Bakanı Nimet Çubukçu, “Ben öldüğüm zaman benim çocuğuma ne olacak? diyen, bunun endişesini sağlığında yaşayan özürlü annelerinin omuzlarındaki bu yükü almayı hedefledik. Bu sorumluluğu, bir taraftan devletin aileyi koruyan yükümlülükleri, bir taraftan da sosyal devlet anlayışına uygun olarak yerine getiriyoruz” dedi.

4- Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik, Van’da Engelsiz Türkiye Projesi’nin tanıtım toplantısında, özürlülerin önlerindeki engellerin kaldırılması gerektiğini ve bu sorumluluğun devleti yönetenlere ait olduğunu belirterek “Bildiğiniz gibi özürlü eğitimi veren özel eğitim kurumlarının ücretlerini bakanlık olarak biz sağlıyoruz. Devlet bu fedakarlığı yapıyor. Ancak bu işin korkunç sahtekarları türemiştir. 70’lik dedeleri, 80’lik nineleri, özürlü eğitimi alıyor diye gösterip devletten para alanlar var” dedi.

5- Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Hilmi Güler, Gürcistan’da yaşanan savaşın Bakü-Tiflis-Ceyhan (BTC) boru hattında petrol akışında herhangi bir probleme sebep olmayacağını belirterek “BTC boru hattı, birçok ülkeyi ilgilendiren, çok önemli bir proje. Bu tip projelerin, bu durumdan etkileneceğini zannetmiyorum” dedi.

6- Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay, Manisa’nın Salihli ilçesinde yaptırılan bir termal otelin açılış töreninde, Türkiye’nin dünyada şu anda en fazla ziyaretçi kabul eden 9., turizmden elde edilen gelir bakımından ise 11. sırada yer aldığını  kaydetti.

7- Çin’in başkenti Pekin’de düzenlenen 29. Yaz Olimpiyat Oyunları’nda halterde 48 kiloda Sibel Özkan gümüş madalya kazandı.

8- Uluslararası Enerji Ajansı Başkanı Nobuo Tanaka Almanya’da yayımlanan ‘Der Spiegel’ dergisine verdiği demeçte, petrol piyasalarındaki gerginliğin gelecek iki yılda düşeceğini, ancak bundan sonra muhtemelen tekrar yükseleceğini söyledi. Dünyanın en büyük petrol tüketicisi ABD’nin talebinin düştüğünü ve Suudi Arabistan’ın günlük petrol üretimini 2.5 milyon varil artırmayı istediğini belirten Tanaka “Bu işaretler fiyata yansıdı” dedi.

9- Gürcistan’ın Güney Osetya’ya girmesiyle başlayan çatışmalar devam ediyor. Rus ordusu karadan ve havadan, Gürcistan ile Güney Osetya’daki hedefleri bombalarken, çatışmalarda 2 bine yakın sivilin öldüğü kaydedildi. Rusya’nın ise 15 askerinin öldüğü, 150’sinin de yaralandığı açıklandı.

Gürcistan Cumhurbaşkanı Mihail Saakaşvili, Rusya’ya çatışmaları sora erdirme çağrısında bulunarak, Gürcü birliklerinin Güney Osetya’nın başkenti Tshinvali’den geri çekilmesi talimatını verdiğini söyledi. Gürcistan Ekonomik Kalkınma Bakanı Ekaterina Sharashidze de Rus jetlerinin Bakü-Tiflis-Ceyhan (BTC) petrol boru hattına saldırı düzenlediklerini, ancak hedefi vuramadıklarını söyledi.

Rusya Devlet Başkanı Dimitriy Medvedev,  Güney Osetya’daki durumun “insani felaket” olduğunu söyledi. Rusya Başbakanı Vladimir Putin ise mültecilerin durumunu görmek ve görüşmeler yapmak için Kuzey Osetya’nın başkenti Vladikavkaz kentine gitti.

İngiltere Savunma Bakanı Des Browne AB, ABD ve NATO yetkililerinden oluşan  bir heyetin Gürcistan’a gideceğini söyledi.

10- ABD Başkanı George W. Bush, Olimpiyat Oyunları’nın açılışı için gittiği Çin’in başkenti Pekin’de yaptığı açıklamada, Rusya’nın Güney Osetya’da çatışma bölgesi dışındaki bölgelere düzenlediği saldırıların, krizi tehlikeli bir şekilde tırmandıracağını ve Gürcistan’ın toprak bütünlüğüne saygı gösterilmesi gerektiğini söyledi.

11- Irak’ın kuzeyindeki bölgesel yönetimin lideri Mesud Barzani, Saddam Hüseyin rejiminin 2003’de devrilmesinden bu yana Kerkük’e yaptığı ilk ziyaretinde, Kerkük’ün hem Irak, hem de kuzeydeki Kürt bölgesinin bir kenti olduğunu belirterek, barış mesajı vermeye geldiğini kaydetti. Irak Türkmen Cephesi temsilcileri ile Arap temsilcilerin boykot ettiği ziyarette Barzani, bu kişilerin diyaloğa hazır olduğu zaman kendilerinin de hazır olacağını ifade etti.

12- Irak’ın kuzeyindeki Telafer kentinde bir pazar yerine bomba yüklü araçla düzenlenen saldırıda 18 kişinin öldüğü, 25 kişinin de yaralandığı bildirildi.

        10 AĞUSTOS 2008

1- Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada, Dışişleri Bakanı ve Başmüzakereci Ali Babacan’ın, Güney Osetya bölgesinde süregelen çatışmayla ilgili olarak Gürcistan Dışişleri Bakanı Eka Tkeşelaşvili ve ABD Dışişleri Bakanı Condolezza Rice ile telefonda görüştüğü kaydedildi. Açıklamada, Gürcistan’daki çatışmanın, Kafkasya’da istikrarı bozabileceğinden duyulan endişe dile getirildi ve Bakan Babacan’ın duruma müdahil olanlarla yakın temas ve istişarelerinin süreceği belirtildi.

2- Türkiye Genç İşadamları Konfederasyonu (TÜGİK) tarafından düzenlenen “Genç İşadamları Soruyor” çalışmalarının ilki, Bitlis’te başladı. Devlet Bakanı Mehmet Şimşek’in de katıldığı toplantıda, Doğu ve Güneydoğu problemleri ele alındı. Bakan Şimşek, iktidarları dönemi olan 5 yılda yapılanların, geçmiş 80 yılda yapılan yatırımlardan fazla olduğunu söyledi.

3- Anafartalar Zaferi’nin 93. yıl dönümü, Çanakkale’de Gelibolu Yarımadası Tarihi Milli Parkı’nda düzenlenen törenle kutlandı.

4- Türk Halk Müziği sanatçısı Ahmet Sezgin İstanbul’da vefat etti.

 

5- Güney Osetya’dan çekilen Gürcistan’ın ateşkes taleplerini reddeden Rusya, 6 bini Güney Osetya’ya, 4 bini Abhazya’ya olmak üzere bölgeye 10 bin asker daha gönderdiğini açıkladı. 

 Rusya Genelkurmay Başkan Yardımcısı Anatoliy Nagovitsin düzenlediği basın toplantısında, hava saldırıları sırasında sivil hedeflerin vurulduğu iddialarının gerçeği yansıtmadığını söyledi. Rusya Dışişleri Bakan Yardımcısı Grigoriy Karasin de Gürcistan ile müzakerelerin başlamasının, bu ülkenin bir daha güç kullanmayacağına dair bir anlaşmayı imzalamasına bağlı olduğunu söyledi

Gürcistan Dışişleri Bakanlığı’nın, Rusya’nın Tiflis Büyükelçiliği’ne verdiği notada, Gürcistan’ın Rusya ile tam bir ateşkes ve savaşın sona erdirilmesi konusunda hemen müzakerelere başlamaya hazır olduğu  kaydedildi.

Bu arada Güney Osetya’da bir grup Türk basın mensubunun içinde bulunduğu aracın silahlı saldırıya uğraması sonucu 1 Türk gazeteci yaralandı. Ayrıca iki Gürcü gazeteci hayatını kaybetti.    

Öte yandan BM Genel Sekreteri Ban Ki-moon yaptığı yazılı açıklamayla, Gürcistan’da çatışan taraflara acil ateşkes çağrısı yaptı. ABD Başkanı George W. Bush’un Ulusal Güvenlik Danışman Yardımcısı James Jeffrey ise, Rusya’nın Gürcistan’a müdahalesinin “tehlikeli ve orantısız” olduğunu, Rusya’nın kara saldırıları düzenlediği haberleri doğruysa, bunun ABD için “çok endişe verici” olacağını belirtti.
 AB yetkilileri de bir an önce ateşkes ilan edilmesini istedi. Rusya ise bu şartlarda ateşkes yapılamayacağını bildirdi.

6- Çin Devlet Başkanı Hu Jintao’yla, ABD Devlet Başkanı George W Bush’un başkent Pekin’de yaptığı resmi görüşmede ağırlıklı olarak Tayvan konusunun ele alındığı bildirildi.

7- Olimpiyat oyunlarına ev sahipliği yapan Çin’de 20’ye yakın patlama yaşandı. Saldırılarda, 8 kişi öldü, yüzlerce kişi yaralandı.

                             11 AĞUSTOS 2008

1- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Danıştay Başkanı Mustafa Birden ile Yargıtay Başkanı Hasan Gerçeker’i ziyaretinin ardından gazetecilerin sorularını değerlendirdi. Kafkaslar’daki savaşla ilgili taraflara, ateşkes ve diplomasi çağrısında bulunduklarını belirten Başbakan Erdoğan “Balkanlar’da olduğu gibi, barış için Kafkas İttifakı çalışması içerisine girebiliriz. Türkiye olarak böyle bir rol alabiliriz. Bu da ilgili ülkelerle beraber olmak, fikirleri olgunlaştırmak ve BM nezdinde konuları müzakere etmekle olur. ABD ve AB üyesi ülkelerle birlikte Kafkaslar İttifakı için adım atarsak, inanıyorum ki bölgede barışa zemin oluşturabiliriz. Böyle bir ittifak içerisinde şüphesiz Rusya Federasyonu’nun da bulunması lazım” dedi.

2- 30 Ağustos’ta emekliye ayrılacak olan Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Büyükanıt devir teslim töreni öncesi ilk veda ziyaretini Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’a yaptı.

3- Devlet Bakanı Mehmet Şimşek, sel felaketinin yaşandığı Bitlis’te zarar gören yerlerde incelemelerde bulundu. Gazetecilerin sorularını cevaplandıran Bakan Şimşek “Enflasyonda tekrar çift haneli rakamlarda olmamız hoş değil. Orta dönemde (3-5 yıllık süreçte) sadece tek haneli rakamlara değil, düşük tek haneli rakamlara dönüleceğini tahmin ediyorum” dedi. Merkez Bankası’nın yıl sonu yüze 10’luk enflasyon tahminini “gerçekçi bir rakam” olarak değerlendiren Bakan Şimşek “Hükümet olarak Merkez Bankası ne öngörüyorsa onun arkasındayız” dedi.

4- Çevre ve Orman Bakanı Veysel Eroğlu Giresun Çamoluk’ta düzenlenen Bal Festivali’nde yaptığı konuşmada, Doğu Karadeniz Bölgesi’nde yapılan hidroelektrik santrallerinin bölgeye hayat vereceğini belirterek, “Bilhassa tabii göletler oluşacak, bu bölgenin enerjisini doğrudan ve en ucuz şekilde üretmenin yanı sıra tabiat açısından olumlu faydalar sağlayacak” dedi.

5- Memur-Sen Genel Başkanı Ahmet Gündoğdu Başbakan Recep Tayyip Erdoğan tarafından kabulünün ardından yaptığı açıklamada, kamu çalışanlarına yasayla toplu sözleşme hakkı verilmesini, “çalışanlar” ifadesine işlerlik kazandırılmasını ve işçi-memur ayrımının ortadan kaldırılmasını arzu ettiklerini bildirdiklerini ifade etti.

6- Erzincan’ın Kemah ilçesi kırsalında teröristlerin yola döşedikleri mayının askeri aracın geçtiği sırada patlaması sonucu biri kurmay yarbay 9 asker şehit oldu.

7- Terör örgütü DHKP-C lideri Dursun Karataş Belçika’nın başkenti Brüksel’de öldü.

8- Rusya Savunma Bakanlığı, Rus silahlı güçlerinin, Gürcistan’ın Güney Osetya’ya karşı yeni saldırılarını önlemek için Senaki kenti yakınlarında Gürcü topraklarına girdiğini açıkladı. Gürcistan haberi doğrulurken, Rus güçlerinin ayrılıkçı Abhazya bölgesi yakınlarındaki bir Gürcü askeri üssünü işgal ettiklerini bildirdi.  

Rusya’nın Gürcistan’daki operasyonlarına karşı tepki veren ABD Başkan Yardımcısı Dick Cheney, Rusya’nın Gürcistan’daki askeri eylemlerinin cevapsız bırakılmamasının zorunlu olduğunu söyledi. NBC televizyonuna açıklama yapan ABD Başkanı George W. Bush da Rusya’nın Gürcistan’da başvurduğu sert askeri tedbirleri eleştirerek, Gürcistan’da şiddetin kabul edilemez olduğunu söyledi.

9- Pakistan Cumhurbaşkanlığı sözcüsü Raşid Kureyşi, Devlet Başkanı Pervez Müşerref’in adaylıktan çekilmeyeceği açıklandı.

                            12 AĞUSTOS  2008     

            1- Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Gürcistan’daki son gelişmelerle ilgili olarak Dışişleri Bakanı ve Başmüzkereci Ali Babacan’ın Çankaya Köşkü’nde verdiği brifingin ardından yaptığı açıklamada, “Bölgede olup bitenlerle Türkiye daima çok yakından ilgilenmektedir. Masum insanların ölmemesi için silahlar bir an önce susmalı. Rusya’nın askeri operasyonları durdurduğu yönünde alınan bilgiyi olumlu görüyorum. Ümit ediyorum ki bu gelişme, kısa sürede her iki tarafın da teyit ettiği bir ateşkese dönüşür ve tamamen silahlar susar” dedi.

            Öte yandan Rusya’nın Ankara Büyükelçiliği Maslahatgüzarı Andrey Buravov yaptığı açıklamada, Kafkasya’daki çatışmalara ilişkin Türkiye’nin endişelerini göz önüne aldıklarını ve Türkiye’nin dengeli tutumunu olumlu karşıladıklarını söyledi.

            2- 9. Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel Cumhuriyet gazetesine yaptığı açıklamada, “Rus-Gürcü savaşı sürpriz savaştır, yanlış savaştır. Başbakan Recep Erdoğan’ın ‘Kafkas İstikrar Paktı’ önerisi tarafımca İstanbul’da 1999 yılında yapılan AGİT toplantısında gündeme getirilmiştir. Kafkasya’nın ayakta durabilmesi için Saraybosna‘da imzalanan Balkan Paktı’nda olduğu gibi mutlaka Rusya’nın arkasında olduğu bir Kafkas İstikrar Paktı imzalanması gerekir” dedi.

            3- Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay Çorum’da yaptırılan Hacı Bektaş Veli heykelinin açılış töreninde yaptığı konuşmada, “Hacı Bektaş Veli efendimize gecikmiş  saygımızı Hacı Bektaş Veli Vakfı sayesinde göstermiş oluyoruz. Burada olmak bana büyük onur veriyor. Biz hiçbir zaman Alevilerden kopmadık ki yeni açılımlar peşinde olalım. Her zaman Alevi kardeşlerimizin yanında olduk. AK Parti’nin Alevilere yaklaşımı ortadadır” dedi.

            4- Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu (DEİK) tarafından düzenlenen ‘Irak’ta Yatırım Fırsatları’ adlı çalışma toplantısında konuşan Irak Sanayi Bakan Yardımcısı  Sami Al Araji “Irak’a 700-750 milyar dolar yatırım yapılacaktır. Türkiye, ürünleriyle Irak pazarına girme kapasitesine sahiptir. Tüm sektörler aktive edilirse, 1 milyon kadar vasıflı ve yarı vasıflı çalışanı istihdam imkanı bulabilir” dedi.

            5- IMF’nin gözden geçirme çalışmaları sonrasında yayımladığı raporunda, “Son 5 yılda kamu ve özel sektörde şirketlerin bilançolarındaki iyileşmeler Türkiye’nin şoklara dayanıklılığını artırdı. Ancak dış riskler hala devam ediyor ve yakından takip edilmesi gerekiyor. Küresel kriz ve arz  yönlü  şoklar,  ekonominin görünümüne gölge düşürdü. Kırılganlık arttı” denildi.

6- Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov  AGİT Dönem Başkanı Finlandiya’nın Dışişleri Bakanı Alexander Stubb ile düzenlediği ortak basın toplantısında, “Gürcistan Devlet Başkanı Mihail Şaakaşvili’nin görevinden ayrılması gerekir. Geleneklerimizde birini devirip yerine başkasını tahta oturtmak yoktur” dedi.

        13 AĞUSTOS 2008

1- Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Rusya Devlet Başkanı Dimitri Medvedev  ve Gürcistan Cumhurbaşkanı Mihail Saakaşvili ile telefonda görüştü. Cumhurbaşkanlığı Basın Merkezi’nden yapılan açıklamada “Cumhurbaşkanımız, bu vesileyle sivil can kayıplarından dolayı duyduğumuz üzüntüyü ifade etmiş, Türkiye’nin, Gürcistan’ın toprak bütünlüğüne ve egemenliğine, bölgesel problemlerin barışçıl yollardan çözümüne, bütün bölge ülkelerinde huzur, istikrar ve refahın tesisine yönelik girişimlerin iş birliği anlayışı içinde hayata geçirilmesine verdiği önemi tekrarlamışlardır” denildi.

2- Tuzla Tersanesi’nde bir geminin can kurtarma filikasından ‘serbest düşme’ denemesi sırasında üç işçinin ölmesiyle ilgili olarak incelemelerde bulunan Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik yaptığı açıklamada, “Böyle bir iş kazası olamaz. Bu kaza aymazlığın, ihmalkarlığın bir sonucudur. Tuzla tersanesi ya kapatılmalıdır ya da bir kısmı başka yere taşınmalıdır” dedi.

3- Tarım ve Köyişleri Bakanı Mehdi Eker CHP’nin soru önergesine verdiği cevapta, kuraklığın özellikle dünyanın maruz kaldığı küresel ısınma sebebiyle tarımsal üretimde büyük hasarlara sebebiyet verdiğini ancak kuraklık nedeniyle tarımda doğabilecek risklerin tarım sigortası kapsamına alınmasının söz konusu olmadığını söyledi.

4- Resmi ziyaret nedeniyle Rusya’ya giden Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Devlet Başkanı Dimitri Medvedev tarafından kabul edildi. Başbakan Vladimir Putin ve Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov ile de görüşen Başbakan Erdoğan görüşmelerin ardından yaptığı açıklamada, “Bu ziyaret neticesinde ‘Kafkasya İstikrar ve İşbirliği Platformu’ çerçevesinde bir çalışma yapalım istedik. Bölge barışına ve güvenlik işbirliğine yönelik bir zemin oluşsun istedik. Bu coğrafya esaslı olsun istedik”  dedi.

5- Lübnan’ın kuzeyindeki Trablus şehrinin merkezinde, yaya kaldırımına yerleştirilen bombanın patlaması sonucu 18 kişi hayatını kaybetti.

6- Polonya, Ukrayna ve Batlık ülkelerinin liderleri, Gürcistan ile dayanışma içinde olduklarını göstermek amacıyla başkent Tiftis’e giderek Gürcistan Cumhurbaşkanı Mihail Sakaaşvili ile bir araya geldiler.

7- ABD Başkanı George W. Bush, Rusya’nın “harekatı durdurduk” açıklamasına karşın ’Rus ordusunun ilerleyişini sürdürmesine’ tepki göstererek,  “Rusya’nın bütün askeri operasyonlarını durdurmasını ve askerlerini çekmesini bekliyoruz” dedi. Başkan Bush ayrıca, Gürcistan’ın toprak bütünlüğünün korunmasından yana olduklarını belirtti. 

                                                                                                                   14 AĞUSTOS 2008

1- Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, resmi ziyaret nedeniyle Türkiye’ye gelen İran Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinecad’la İstanbul’da bir araya geldi.

Ahmedinecad görüşmenin ardından yaptığı açıklamada, Türkiye ile ilişkileri geliştirmekten hiçbir zaman çekinmeyeceklerini belirtti. Ahmedinecad ayrıca “Nükleer enerji yüzünden yaşananlar ne teknik ne de hukuki sorundur. Sorun siyasidir. Amerika 30 yıldır halkımıza karşı, her seferinde yeni, yalan bahanelerle ambargo uygulayıp, kötü niyetini ortaya koymaktadır. Yine de Cenevre’de iyi görüşmeler başladı ve bu sürmeli. Bu süreci güçlendirecek önerilere açığız” dedi.

Cumhurbaşkanı Gül ise yaptığı açıklamada “Sorunun diyalogla çözümü için yeni ve önemli bir fırsat penceresi açılmıştır. İran’ın nükleer programına ilişkin çözümün, uluslararası toplumun kaygılarını dikkate alan, aynı zamanda İran’ın Nükleer Silahların Yayılmasının Önlenmesi Anlaşması çerçevesindeki meşru haklarını gözetecek bir içerik taşımasını arzu ediyoruz” dedi.

2- Resmi ziyaret nedeniyle Gürcistan’a giden Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, başkent Tiflis’te Cumhurbaşkanı Mihail Saakaşvili ile görüşmesinin ardından düzenlenen basın toplantısında, “Bizler Türkiye olarak, Gürcistan’ın bağımsızlığının, egemenliğinin ve uluslararası hukuk ile BM Güvenlik Konseyi kararlarınca tanınan toprak bütünlüğünün muhafaza edilmesinden yanayız” dedi. 

Cumhurbaşkanı Saakaşvili ise, Türkiye’ye bölgede kalıcı barışın sağlanması için yaptığı katkılardan dolayı teşekkür ederek, yardımların sürmesini istedi. 

3- 2008 Olimpiyat Oyunları nedeniyle Çin’in başkenti Pekin’de bulunan Adalet Bakanı Mehmet Ali Şahin, Adalet Bakanı Vu Aiying ile görüştü. Bakan Şahin, Çin ve Türkiye arasında son yıllarda ticari ve ekonomik ilişkilerin süratle geliştiğini ancak bazı hukuki ihtilafların yaşandığının dikkate alınarak, 1995’te yürürlüğe giren Adli Yardım Sözleşmesi’nin yeniden gözden geçirilmesine ihtiyaç duyulduğunu belirtti.

4- Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov yaptığı açıklamada “Gürcistan’ın toprak bütünlüğü hakkında her türlü konuşmayı unutabilirsiniz, Çünkü Osetya ve Abhazya liderlerini tekrar Gürcü devleti içinde yaşamak zorunda oldukları mantığına ikna etmek imkansız. Bu artık ölü bir konu” dedi.

Başkent Moskova’da Oset ve Abhaz liderleriyle bir araya gelen Rusya Devlet Başkanı Dimitri Medyedev ise iki bölgenin statülerine dair alacağı her kararın dünyaya karşı garantörü olacaklarını belirtti. 

5- Gürcistan Cumhurbaşkanı Mihail Saakaşvili’nin, ABD Başkanı George W. Bush’un, Gürcistan’a insani yardım sağlamak amacıyla hava ve deniz kuvvetlerini gönderdiği açıklamasını, “Liman ve havaalanımız Amerikan askerlerine emanet” şeklinde yorumlaması üzerine Beyaz Saray Sözcüsü Dana Perino yaptığı açıklamada “Biz limanları korumak için değil, insani yardım sağlamak için oradayız” dedi.

                            15 AĞUSTOS  2008

1- Yargıtay 3. Hukuk Dairesi, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın Avustralya’da katıldığı bir radyo programında konuşması nedeniyle yerel mahkeme tarafından verilen tazminat cezasını onadı.

            2- Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik Bursa’da gazetecilere yaptığı açıklamada “Biz Tuzla’dan hiç çıkmadık, çıkmaya da niyetimiz yok. Çünkü orada şartlar çok kötü. Tuzla’nın rahatlatılması, bir kısım işletmelerin tahliye edilmesi, eğer başka bir yere transfer imkanı varsa kapatılması gerekir. Şu anda 10 bin işçiyi eğittik. 13 bin işçinin de eğitimi sürüyor. Konuşmak isteyenler tersanedeki çalışma şartlarını gördükten sonra fikir beyan etsinler” dedi.

            3- Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay  Marmaris’te gazetecilere yaptığı açıklamada, “Danıştay’ın Turizmi Teşvik Yasası’yla ilgili yürütmeyi durdurma kararı nedeniyle  ön izin aşamasında bulunan  58 adet orman vasıflı taşınmazın turizm amaçlı tahsisi iptal edilmiştir. Ancak, 24 Kasım 2007 tarihinden önce adına tahsis işlemi gerçekleştirilen, ön izin veya kesin tahsis aşamasında bulunan 77 adet firma çıkarılan son Turizmi Teşvik Yasası’ndan yararlanmak için başvuruda bulunmuştur” dedi.

            4- Çevre ve Orman Bakanı Veysel Eroğlu Konya’da gazetecilere yaptığı açıklamada, geçen yıl özellikle Avrupa’da çok yangın olduğunu, yangın söndürme uçağına ve helikopterine talep çok olunca kiralamakta büyük sıkıntı yaşandığını söyledi. Bakan Eroğlu, ormanların kamera sistemi ile izlendiğini, Ankara’da bulunan Yangın Hareket Merkezi’nin dünyanın en ileri teknolojisine sahip olduğunu kaydetti.

5- 29. Pekin Olimpiyat Oyunları’nda sporcumuz Elvan Abeylegesse atletizmde bayanlar 10 bin metrede olimpiyat ikinciliği ile gümüş madalya kazandı.

            6- Türkiye’de bulunan İran Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinecad  İstanbul’da gazetecilere yaptığı açıklamada, “Türkiye’nin AB üyeliği aslında daha çok AB’ye yarar. Bu yüzden Türkiye’ye koşullar koymak yerine ondan rica etmelidir. Çünkü Türkiye’ye ihtiyaçları var” dedi.  İran-Türkiye ilişkileri konusuna da değinen Ahmedinecad, İran ve Türkiye’nin birlikte hareket etmesi halinde bölgede çok büyük güce sahip olacaklarını ve hem bölgesel, hem de İslam dünyasında sorunların çözümüne yardımcı olacaklarını söyledi.

                             16 AĞUSTOS 2008

1- Nevşehir’de “45. Ulusal 19. Uluslararası Hacı Bektaşi Veli Anma Törenleri ve Kültür Sanat Etkinlikleri”ne katılan Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Türkiye’nin farklılıkların zenginliği olduğunu belirterek, “Bin yıldır tek bir millet olarak yaşadık. Böyle yaşamaya da devam edeceğiz” dedi.

2- Cumhurbaşkanı Abdullah Gül İngiliz ‘The Guardian’ gazetesine yaptığı açıklamada, Gürcistan’daki savaşın, ABD’nin artık daha fazla kendi başına küresel politikaları şekillendiremeyeceğini gösterdiğini belirterek “Bireysel hareketlerin yerine, hep birlikte eyleme geçilmeli. Ortak kararlar alınmalı ve dünyaya danışılmalı” dedi.

3- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, İstanbul’daki Başbakanlık Ofisi’nde düzenlediği basın toplantısında, memura ek ödeme düzenlemesi ve ücret politikaları hakkında bilgi verdi. Toplantıya Devlet Bakanı Murat Başesgioğlu ve Maliye Bakanı Kemal Unakıtan da katıldı.

Başbakan Erdoğan en düşük memur maaşına 15 Ağustos 2008 tarihinden geçerli olmak üzere 103 YTL ilave ek ödeme yapılacağını belirterek “Düzenlemeyle en düşük memur maaşına yüzde 10, ortalama memur maaşına ise yüzde 8.4 artış sağlanmıştır” dedi.

4- Devlet Bakanı Mehmet Şimşek, Uşak Organize Sanayi Bölgesi’ni ziyaret etti. Sıkıntıları yerinde tespit etmek için Türkiye’yi dolaştıklarını belirten Bakan  Şimşek, bu yıl tarım sektörüne sübvansiyon, doğrudan gelir desteği ve diğer destekler yoluyla aktarılacak paranın 5.7- 5.8 milyar YTL düzeyinde gerçekleşeceğini söyledi.

5- Çin’in başkenti Pekin’de yapılan 29. Yaz Olimpiyat Oyunları’nda yüzmede erkekler 100 metre kelebek finalini Amerikalı Michael Phelps kazandı ve Mark Spitz’in 1972 yılı olimpiyatlarında kazandığı 7 altın madalya rekorunu egale etti.

6- ABD, Gürcistan’a Mercy ve Comfort adlı iki hastane gemisi gönderdi. Ancak ABD basını, Türkiye tarafından Montrö Sözleşmesi gereğince gemilerin Boğazlardan geçişine izin verilmediğini öne sürdü. İddiayı yalanlayan Dışişleri Bakanlığı’nca başta müttefik ülkeler olmak üzere Gürcistan’a insani yardım malzemesi göndermek isteyen ülkelerle tam bir işbirliği yapıldığını belirtilerek, şu ana dek insani yardım ve tahliye amaçlı hiçbir talebe olumsuz cevap verilmediği vurgulandı.

7- Ateşkes ilan edilmesine rağmen bölgeden çekilmeyerek başkent Tiflis’e yakın bir bölgede konuşlanan Rus zırhlı birlikleri, kente sadece insani yardım malzemelerinin girmesine izin veriyor.

Öte yandan ABD Dışişleri Bakanı Condoleezza Rice, Teksas’ın Crawford kasabasında bulunan ABD Başkanı George W. Bush’u Gürcistan ziyaretiyle ilgili bilgilendirdikten sonra gazetecilere yaptığı açıklamada, Rusya Devlet Başkanı Dimitriy Medvedev’in ateşkes anlaşmasını imzaladığını, bu prensipten yola çıkarak Rus güçlerinin hızla çekilmeye başlaması gerektiğini belirtti.

                                                                                                    17 AĞUSTOS 2008

1- Genelkurmay Başkanlığı’nın internet sitesinde yapılan açıklamada, Irak’ın kuzeyinde Avaşin-Basyan bölgesinde tespit edilen ve Türkiye’ye karşı eylem hazırlığında olan PKK/KONGRA-GEL terör örgütü mensuplarının barındığı mağaranın, 16 Ağustos 2008 gecesi Türk Hava Kuvvetleri’ne ait uçaklar tarafından tam isabetle vurulduğu belirtildi.

2- Devlet Bakanı Mehmet Şimşek, Denizli programı kapsamında Pamukkale’de çeşitli incelemelerde bulundu. Bakan Şimşek yaptığı açıklamada, tekstil sektöründeki problemlerin çözümü için sektör temsilcileriyle yakın diyalog içinde olduklarını, belli noktaya geldiklerinde açıklama yapacaklarını söyledi.

3- Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada, Dışişleri Bakanı ve Başmüzakereci Ali Babacan’ın Gürcistan’da son dönemde yaşanan gelişmelerle ilgili olarak çeşitli ülkelerin liderleriyle telefon görüşmeleri yaptığı ve kalıcı ateşkesin sağlanması için gerekli çalışmaları gözden geçirip, barış ve istikrarın muhafazası için atılması gereken adımlar hakkında görüş alışverişinde bulunduğu belirtildi.

4- MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, Kırklareli, Edirne ve İpsala’daki toplantıların ardından Keşan ilçesinde partililerle buluştu. Bahçeli burada yaptığı açıklamada, Türkiye’nin Kafkaslar’da istikrar sağlanması arzusunda olduğunu belirterek  “Gürcistan’ın toprak bütünlüğü içerisinde herhangi bir şekilde işgal altında kalmasına rıza gösterilmemesi gerekiyor” dedi.

5- Rusya ve Gürcistan arasında yaşanan savaşta çatışmalar durma noktasına gelirken, Tiflis’te Cumhurbaşkanı Mihail Saakaşvili ile bir araya gelen Almanya Başbakanı Angela Merkel, bu ülkenin NATO’ya üye olmasını desteklediklerini söyledi. Saakaşvili de ülkesinin Abhazya ve Güney Osetya’yı bırakmayacağını belirterek “Ülkemizden 1 kilometrekare bile toprak vermeyiz” dedi.

Öte yandan ABD Dışişleri Bakanı Condoleezza Rice, Rusya’nın şu an için Gürcistan ile yaptığı ateşkes anlaşmasına uymadığını ve Gürcistan’a güçlerini göndermesinden sonra Rusya’nın itibarının yerle bir olduğunu belirterek “Rusya eylemlerinin bedelini ödemek zorunda” dedi.

6- Pakistan Devlet Başkanı Pervez Müşerref’e, istifa etmesi için 2 gün süre tanındı. Dışişleri Bakanı Şah Mahmud Kureşi, Müşerref 2 gün içinde istifa etmeye karar vermediği takdirde hakkındaki azil sürecinin başlatılacağını söyledi.

7- Pakistan’ın Afganistan sınırındaki Kurram bölgesinde 12 gündür Şiilerle Sünniler arasında çıkan çatışmalarda 200’den fazla kişi öldü. Hükümet, çatışmaların durmaması halinde askeri kuvvet kullanacağı açıklamasında bulundu.

8- İsrail kabinesi, 200 dolayında Filistinli tutuklunun serbest bırakılmasına onay verdi. İsrail Başbakanlığı’ndan yapılan açıklamada, “Bu, Filistin Yönetimi içinde ılımlıları ve barış sürecini güçlendirmeye yönelik güven artırıcı bir önlem ve jest” ifadesi kullanıldı.

                                                                                                       18 AĞUSTOS 2008

1- Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, 5803 sayılı ‘Elektronik Haberleşme Kanunu’nun 4 maddesini bir kez daha görüşülmesi için TBMM’ye geri gönderdi.

2- TBMM Başkanı Köksal Toptan, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’la görüşmesinden önce gazetecilerin sorularını yanıtladı. Başkan Toptan, “Sizce yeni anayasa gerekli mi?” sorusu üzerine “Benim gönlüm, yepyeni bir 2008 yahut 2009 anayasası yapmak. Ama bu olamıyorsa, Türkiye’nin çağdaşlaşma sürecine ivme katacak bir kısmi anayasa değişikliği de tartışılmalı” dedi.

            3- Bakanlar Kurulu, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında toplandı. Toplantının ardından açıklama yapan Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı, Hükümet Sözcüsü Cemil Çiçek, AB’ye üyelik sürecinde hazırlanan Ulusal Program taslağını, muhalefetin ve sivil toplum kuruluşlarının görüşlerine göre şekillendireceklerini belirterek, “Bu düzenlemelerin anayasal dayanağını bulmak için bir anayasa değişikliği gerekebilir” dedi.

4- Devlet Bakanı Kürşad Tüzmen “Türkiye- Afrika İşbirliği Zirvesi” kapsamında DEİK tarafından düzenlenen ‘Türkiye-Afrika İş Forumu’nun açılışında yaptığı konuşmada, Afrika Birliği’nin Türkiye’yi birliğin stratejik ortaklarından biri olarak sunmasını ve AB, Çin ve Japonya ile yapılan zirvelerden birinin Türkiye’de düzenlenecek olmasını önemsediklerini ifade etti. TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu da, Afrika ve Türk özel sektörleri arasındaki ortaklığın daimi kalması ve kurumsal bir yapıya taşınması için ‘Türk- Afrika Ticaret Odası” kurulması yönünde çalışma başlatılması gerektiğini söyledi.

5- Reuters’ın sorularını cevaplandıran Devlet Bakanı Mehmet Şimşek, yılın ilk yarısında 25 milyar dolar olan enerji ithalatının sene sonuna kadar ikiye katlanacağını söyledi. Cari açık tahmininin bu sene 50 milyar dolar civarında olacağını söyleyen Bakan Şimşek, reformların orta vadede cari açığın milli gelire oranını düşüreceğini, kısa vadede bu reformlar kapsamında enerji, istihdam, Ar-Ge konusunda attıkları adımların cari açığa yardımcı olacağını ancak daha atmaları gereken adımlar olduğunu bildirdi.

6- Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik ‘Ortaöğretimde Okul Çeşitliliği Yerine Program Çeşitliliğini Esas Alan Bir Yapıya Geçilmesi Çalıştayı’nın açılışında yaptığı konuşmada, ortaöğretimin yeniden yapılandırılması gerektiğini, bu sebeple 2005 yılında fiili bir program başlatıldığını söyledi. Bakan Çelik bu çalışmaların ilk adımının tüm ortaöğretim kurumlarının MEB bünyesinde toplanması olduğunu söyledi.

7- Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Hilmi Güler MTA Genel Müdürlüğü’nde düzenlediği basın toplantısında, 33 jeotermal saha ile 32 jeotermal kuyunun özel sektöre devredilmek üzere ihaleye çıkarılacağını açıkladı. Jeotermalin çevreyi kirletmediğini, yerli kaynak olduğunu belirten Bakan Güler, jeotermalin petrol ve gaza alternatif olacağını ve başarılı olunursa bir milyon konutun ısıtılacağını belirtti.

8- Şırnak-Cizre yolunda terör örgütü PKK’nın uzaktan kumandalı mayını askeri aracın geçişi sırasında patlatması üzerine bir astsubay şehit oldu.

9- İsviçre’de düzenlenen Locarno Film Festivali’nde Türk aktör Tayanç Ayaydın “Pazar-Bir Ticaret Masalı” adlı filmdeki rolüyle ‘En İyi Erkek Oyuncu’ ödülünü kazandı.

10- Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün ev sahipliğinde düzenlenen Türkiye-Afrika Birliği zirvesi  İstanbul’da başladı. Anlaşmaya varılan “Türkiye-Afrika İşbirliği İstanbul Deklarasyonu” ile “Afrika ve Türkiye Ortaklığı İçin İşbirliği” çerçeve belgelerinde, Afrika ülkeleriyle Türkiye’nin işbirliğinin arttırılmasına, Türk işadamlarının Afrika’da yatırım yapmasının teşvik edilmesine karar verildi. 

11- Pakistan Devlet Başkanı Pervez Müşerref televizyonda canlı yayınlanan Ulusa Sesleniş programında, ülkesinin menfaatlerini düşündüğü için istifa ettiğini açıkladı.

12- Rusya Genelkurmay Başkan Yardımcısı Anatoliy Nogovitsin, Rus askerlerinin Gürcistan’dan çekilmeye başladığını belirterek, “Rusya, Gürcistan’ın Güney Osetya’ya yönelik saldırganlığını önleme operasyonunu tamamlamış bulunmaktadır” dedi. Gürcistan Dışişleri Bakan Yardımcısı Giga Bokeria ise Reuters’e yaptığı açıklamada, Rus birliklerinin çekildiklerine dair hiçbir işaret görülmediğini açıklayarak Rusya’yı yalanladı.

       19 AĞUSTOS  2008  

            1- Cumhurbaşkanı Abdullah Gül İstanbul’da düzenlenen Türkiye-Afrika İşbirliği Zirvesi’nde yaptığı konuşmada, “Bu zirve İstanbul için ayrı biri önem taşımaktadır. İstanbul, bugün bizi, Afrika ve Afrikalı dostlarımızı bir araya getirerek 3 kıtayı sembolik olarak birleştirmiş olmaktadır. İstanbul Deklarasyonu ve Türkiye-Afrika Ortaklığı Çerçeve Belgesi önümüzdeki dönemde ikili ilişkilerimize yön verecektir” dedi

            Öte yandan Cumhurbaşkanı Gül ‘Kayıp Trilyon’ davası’nda ev hapsi cezasına çarptırılan eski başbakanlardan Necmettin Erbakan’ın cezasını sürekli hastalık sebebi  kapsamında değerlendirerek   affetti.

            2- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan İstanbul’da Türkiye-Afrika İşbirliği Zirvesi’ne katılan Afrika ülkeleri devlet ve  hükümet başkanları onura verdiği yemekte yaptığı konuşmada, “Osmanlı Devleti’nin varisleri olarak, Afrika’ya her zaman dostluk ile baktık, sevda ile baktık, muhabbetle baktık, farklı gözle baktık. Afrika sevindiğinde milletçe Türkiye sevinir” dedi.

3- Danıştay, 9 otoyol ve 2 boğaz köprüsünün, işletme hakkı devri yöntemiyle özelleştirilmesine ilişkin Özelleştirme Yüksek Kurulu’nun (ÖYK) 19 Nisan 2007 tarihli kararının yürütmesini durdurdu.

            4- Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Hilmi Güler TGRT Haber televizyonunda yaptığı açıklamada, “Türkiye elektrik konusunda enerji koridoru olacaktır. Doğalgaz, petrol ve elektrikte çok önemli yerlere geliyoruz. Göreve geldiğimizde Türkiye rüzgar enerjisi kullanımında 35 ülke arasında sonuncu durumda bulunuyordu.Yapılan çalışmalar sonucunda  ise şimdi 11. sırada bulunuyoruz” dedi

            5- Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay Denizli’de ‘Laodikya Antik Kenti’nin Denizli Belediyesi’ne devri nedeniyle düzenlenen törende yaptığı konuşmada, “Bölgemizde güvenlik ve esenlik sürdüğü müddetçe Türkiye, dünya turizminin parlayan yıldızlarından bir olmaya devam edecektir. Son zamanlarda tatsız birkaç olay oldu ama buna rağmen korkulan olmadı. Bu da Türkiye’nin artık yerini tescil ettirdiğini gösteriyor. İyi sonuçlar alacağımızı ümit ediyorum” dedi

            6- Pakistan’da Devlet Başkanı Pervez Müşerref’in istifasından sonra Dera İsmail Han şehrinde bir hastaneye düzenlenen bombalı saldırıda 23 kişi hayatını kaybetti.

            7- Cezayir’in İsser bölgesinde bir polis akademisine bomba yüklü araçla düzenlenen saldırıda 43 kişinin öldüğü, 38 kişinin de yaralandığı bildirildi.

                             20 AĞUSTOS 2008

1- İçişleri Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada, İçişleri Bakanı Beşir Atalay ile Suriye İçişleri Bakanı Bassam Abdülmecid arasında gerçekleştirilen görüşmelerde, bakanlıklar arasındaki İşbirliği Anlaşması gereğince oluşturulması öngörülen ortak komisyon konusunda anlaşıldığı bildirildi.

2- Türkiye-Afrika İşbirliği Zirvesi’nin son gününde İstanbul’da Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ile bir araya gelen Afrika ülkelerinin liderleri, Türkiye-Afrika Odası’nın (TAC) kurulması konusunda kuruluş anlaşması imzaladı.

Zirve’de TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, Türkiye-Afrika İş Forumu’nda hazırlanan İstanbul Deklarasyonu’nu okuyarak “Hedefimiz, ticareti geliştirmek, yatırımları artırmak, uygun bir yatırım iş çevresi oluşturma konusunda katkıda bulunmak, teknoloji ve bilgi transferini teşvik etmek ve Türkiye ile Afrika ülkeleri arasındaki lojistik altyapıyı geliştirmeye destek olmaktır” dedi.

3- Türkiye-Afrika İşbirliği Zirvesi sebebiyle İstanbul’da bulunan Sudan Devlet Başkanı Ömer El Beşir düzenlediği basın toplantısında, Darfur’da soykırım yapıldığı iddialarını reddetti. Soykırım iddiaları sebebiyle Uluslararası Ceza Mahkemesi’nin (UCM) hakkında tutuklama kararı çıkarttığını hatırlatan Beşir “Darfur krizi, dış güçlerin ve provokatörlerin bölgede yaptıklarının bir sonucudur” diyerek UCM’nin alacağı hiçbir kararı tanımayacağını açıkladı.

4- Kafkas İttifakı Projesi’ne destek almak için Azerbaycan’da bulunan Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Cumhurbaşkanı İlham Aliyev ile görüşmesinin ardından yaptığı açıklamada, Türkiye, Azerbaycan ve Gürcistan arasında önemli bir işbirliği platformunun varolduğuna değinerek, bunun daha da geliştirileceğine olan inancını dile getirdi.

5- Fransa Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy, 10 Fransız askerinin öldüğü Taliban saldırısı üzerine  Afganistan’ın başkenti Kabil’e gitti. Afganistan’dan geri çekilmeyeceklerini belirten Sarkozy, Devlet Başkanı Hamid Karzai ile de bir araya geldi.

Öte yandan Cumhurbaşkanı Abdullah Gül saldırı sebebiyle Sarkozy’e gönderdiği taziye mesajında “Dost ve müttefik ülkeler olarak ortaklaşa üstlendiğimiz Kabil Merkez Komutanlığı sorumluluğunun ne denli tehlikeli ve güç şartlarda yürütüldüğü, bu acı olayla maalesef bir kez daha ortaya çıkmıştır” dedi.

6- ABD ile Polonya arasında Varşova’ya füze savunma sistemi kurulmasına ilişkin anlaşma imzalandı. Füzeler, Polonya’nın Rusya ile olan batı sınırına yerleştirilecek. ABD Dışişleri Bakanı Condoleezza Rice, sistemin savunma amaçlı olduğunu söyledi.

7- Lübnan Başbakanı Fuad Sinyora Irak Başbakanı Nuri El Maliki’nin davetlisi olarak Irak’a gitti. İki lider yaptıkları görüşmede, Lübnan’a petrol ihracatı konusunda anlaştı. Sinyora, Irak’ın Arap dünyasına kazandırılmasının, herkesin üzerinde çalışması gereken bir hedef olduğunu söyledi.

8- Cezayir’in doğusundaki Bouira’da düzenlenen bombalı saldırıda 11 kişi hayatını kaybetti. Türkiye saldırıyı kınayarak, kaynağı ve gerekçesi her ne olursa olsun terörizmi insanlığa karşı suç olarak gördüğünü bildirdi.

9- İspanyol havayolu şirketi Spanair’e ait Madrid-Las Palmas (Kanarya Adaları) seferi yapan uçağın kalkış sırasında pistten çıkarak parçalanması üzerine 153 kişi hayatını kaybetti.

                                                                                                        21 AĞUSTOS 2008

1- Milli Güvenlik Kurulu (MGK) Cumhurbaşkanı Abdullah Gül başkanlığında İstanbul’da toplandı. MGK Genel Sekreterliği’nin yayımladığı bildiride, toplantıda; ülke genelindeki asayiş ve güvenlik durumu, Kafkasya’daki durum ve Kıbrıs sorununun ele alındığı belirtildi.

2- İzmir’in Konak ilçesinde yol kenarında park halindeki bir otomobil, yanından bir polis otobüsü ve bir askeri araçın geçtiği sırada patlatıldı. Bölgede bulunan evler ağır hasara uğrarken ölen olmadı.

3- Çin’in başkenti Pekin’de gerçekleştirilen 29. Yaz Olimpiyat Oyunları’nda Tekvando Milli Takımı sporcularından Azize Tanrıkulu gümüş madalya, Servet Tazegül ise bronz madalya kazandı.

4- Romanya Cumhurbaşkanı Traian Basescu, Kafkasya’da yaşanan çatışmalar sebebiyle kısa bir ziyaret için geldiği İstanbul’da Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ve Dışişleri Bakanı ve Başmüzakereci Ali Babacan ile görüştü. Görüşmenin ardından yapılan ortak açıklamada, Kafkasya’da barış ve işbirliğinin tesisi konusunda Basescu ile benzer görüşleri paylaştıklarını söyleyen Cumhurbaşkanı Gül, “Gürcistan’ın sorunlarının toprak bütünlüğü ilkesi çerçevesinde barışçı yollardan çözülmesi gerektiğini düşünüyoruz” dedi.

5- Pakistan’ın Vah kentinde orduya ait silah fabrikasına düzenlenen saldırıda 64 işçi hayatını kaybetti. Patlamaları  Pakistan’daki Taliban grubu üstlendi.

6- Irak’a giden ABD Dışişleri Bakanı Condoleezza Rice Başbakan Nuri El Maliki ve ABD’li yetkililerle görüşmesinin ardından gazetecilere yaptığı açıklamada “Kuvvetlerin Statü Anlaşması (SOFA) için uzlaşmaya çok yaklaştık ama henüz son noktaya ulaşmadık” dedi.   

7- Polonya’ya Amerikan füze kalkanı kurulması için Polonya ile Amerika arasında imzalanan anlaşmaya ilişkin Rusya Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada, füze kalkanının kurulması “Rusya karşıtı bir girişim” olarak tanımlandı ve mutlaka yanıt verileceği bildirildi. Açıklamada “Bu girişimler güvensizlik yaratmakla kalmıyor, silahlanma yarışını da teşvik ediyor” denildi.

8- Rusya’nın NATO Büyükelçisi Dimitry Rogozin, Ria Novosti haber ajansına yaptığı açıklamada, Savunma Bakanlığı’nın NATO ile sürdürülen askeri işbirliğini geçici olarak durduğunu söyledi.

         22 AĞUSTOS 2008

1- İncelemelerde bulunmak üzere Rize’ye giden Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, ülkede hortumların kesildiğini, mafyaların, çetelerin iktidarı belirlemediğini ifade ederek, “Bu ülkede milleti iktidar belirliyor. Birileri çetelerin avukatlığına soyunabilir. Bu önemli değil. Asıl olan milletin ne dediğidir” dedi.

2- İçişleri Bakanı Beşir Atalay, Emniyet Genel Müdürü Oğuz Kaan Köksal ile birlikte incelemelerde bulunmak üzere gittiği Konya’da Vali Osman Aydın’ı ziyaret etti. Burada gazetecilerin sorularını cevaplayan Bakan Atalay, İzmir’deki patlamayla ilgili çalışmaların bütün ayrıntıları ile devam ettiğini belirterek, iki bombalı araç daha olduğu yönünde bir veri bulunmadığını söyledi.

3- Dışişleri Bakanı ve Başmüzakereci Ali Babacan, İstanbul’da düzenlenen ‘Türkiye-Karayipler Topluluğu Yüksek Düzeyli Toplantısı’nda yaptığı konuşmada, Türkiye’nin BM Güvenlik Konseyi geçici üyeliğine seçilmesi halinde, Karayipler Topluluğu ülkelerinin önceliklerine özel önem atfedeceğini söyledi.

Karayipler Daimi Temsilcisi Büyükelçi Crispin S. Gregoire ise, Türkiye ve Karayip ülkeleri arasında KOBİ’ler ve insan kaynaklarının geliştirilmesi, tarım teknolojileri, yenilenebilir enerji gibi alanlarda işbirliği fırsatları bulunduğunu söyledi.

Öte yandan Bakan Babacan, Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov ile telefonla Kafkasya İşbirliği ve İstikrar Platformu ve Rus gümrüklerinde yaşanan problemi görüştü.

4- Maliye Bakanı Kemal Unakıtan bir soru önergesine verdiği cevapta, aylık ve ücretlere yapılan zamlar ile enflasyon verilerinin değerlendirilmesinden de açıkça görüleceği gibi, hükümetin kamu çalışanlarına ve emeklilere 2002 yılından itibaren daha önceki dönemlerle kıyaslanamayacak oranlarda zam yaptığını belirterek, emeklilerin enflasyona ezdirilmeyeceğini kaydetti.

5- Türkiye Ziraat Odaları Birliği (TZOB) Genel Başkanı Şemsi Bayraktar düzenlediği basın toplantısında, bazı çevrelerin fındık rekoltesini yüksek göstererek, fiyatları spekülatif olarak düşürmek istediğini öne sürerek, kamuoyuna açıklandığı gibi bu yıl 800-900 bin ton değil 728 bin ton fındık üretimi tahmin ettiklerini kaydetti.

6- Çin’in başkenti Pekin’de yapılan 29. Yaz Olimpiyat Oyunları’nda, atletizmde bayanlar 5 bin metrede Elvan Abeylegesse 2. olarak, gümüş madalya kazandı. Boks Milli Takımı’ndan 57 kiloda Yakup Kılıç ise bronz madalya kazandı.

7- Gürcistan ile Rusya arasında yaşanan savaşın ardından bölgeye insani yardım götürmek üzere Yunanistan’ın Girit Adası’ndan yola çıkan ABD savaş gemisi “McFaul74” ve NATO’ya bağlı Polonya gemisi “General Plasky” boğazlardan geçti. Dışişleri Bakanlığı, ABD dahil yabancı askeri gemilerin Türk boğazlarından geçişinin Montrö Sözleşmesi’ne uygun olarak yapılmakta olduğunu bildirdi.

Öte yandan Ruslar Gürcistan’dan tamamen çekildiklerini açıklarken, Gürcistan polisi Gori’de kontrolü ele aldı. Beyaz Saray, ABD Başkanı George W. Bush ile Fransa Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy’nin, Rusya’nın Gürcistan ile yapılan anlaşmaya uymadığı konusunda hem fikir olduğunu açıkladı

8- Pakistan’da, iktidardaki koalisyon hükümetince hakkında azil işlemi başlatılan Devlet Başkanı Pervez Müşerref’in istifasını açıklamasının ardından devlet başkanlığı seçimlerinin 6 Eylül’de yapılacağı bildirildi. Pakistan anayasasına göre, 30 gün içinde eyalet meclisleri ile Millet Meclisi’nin üyelerinin yeni devlet başkanını seçmesi gerekiyor.

                             23 AĞUSTOS 2008

1- Rize’nin Güneysu ilçesinde düzenlenen AK Parti İlçe Kongresi’ne katılan Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Türkiye’nin iç siyasetinden, Kafkaslar’a kadar birçok konuyu değerlendirdi. Başbakan Erdoğan “Tüyü bitmemiş yetimin hakkını yemedik, yedirmeyeceğiz. Aksi varsa onu da aramızda barındırmayacağız, oto kontrol yapacağız. Haksız makam, servet, şöhret isteyenler bizden uzak dursun. Sadece millete hizmet etmek isteyenler bizim yanımızda bulunsun” dedi.

2- CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, İzmir’de basın kuruluşlarının temsilcileriyle bir araya geldi. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün, kapatılan Refah Partisi’nin eski genel başkanı Necmettin Erbakan’ın kalan cezasını kaldırmasına ilişkin soru üzerine Baykal “Gerçekten hasta, yaşlı bir eski başbakanının çok özel koşullarda da olsa tutuklu olması üzücüdür. Bu tablonun kalkmış olmasından Erbakan’ın memnuniyetini saygıyla karşılıyorum. Ama mahkeme kararının ortadan kaldırılmadığı, yani ortada bir suç olduğu çok açıktır. O bakımdan Erbakan’ın ‘hatadan dönüldü’ değerlendirmesi yanlıştır. Olay yargı kararından dönmek değil yaşlı, hasta, eski başbakana nezaket gösterilmesidir” dedi.

3- Erzincan’ın Refahiye ilçesinde düzenlenen ‘Bal Festivali’ne katılan Ulaştırma Bakanı Binalı Yıldırım, haberleşmede uygulanan vergilerin giderek arttığını, fatura bedelinin yaklaşık yüzde 50’sinin vergilerden oluştuğunu belirterek, haberleşmedeki vergilerin indirilmesiyle ilgili çalışmaların başlatıldığını söyledi.

4- Bursa’da bulunan Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik,
 Sosyal Güvenlik Reformu’nun 1 Ekim’de yürürlüğe gireceğini belirterek “Prim borcu olan vatandaşlar bu tarihten sonra Genel Sağlık Sigortası’ndan yararlanamayacak.  Artık yeni bir sistem başlıyor. Bundan sonra devlet alacağına sahip çıkacak” dedi.

5- Sanayi ve Ticaret Bakanı Zafer Çağlayan, CHP Zonguldak Milletvekili Ali İhsan Köktürk’ün yazılı soru önergesine verdiği yanıtta, 4 yıllık dönemde Türkiye’de 31 bin 777 market ve zincir market açıldığını belirterek, 2004-2008 kapanan esnaf sayısının 454 bin 429 olmasına karşın, aynı dönemde açılan esnaf sayısının 846 bin 789 olduğunu kaydetti.

6- İzmir Konak’ta 16 kişinin yaralandığı patlamayla ilgili olarak aranan 8 kişi, Diyarbakır ve İzmir’deki eş zamanlı operasyonlarla yakalandı.

7- Avusturya Dışişleri Bakanı Ursula Plassnik Alman ‘Frankfurter Allgemeine Zeitung’ gazetesine yaptığı açıklamada, Türkiye’nin ileride AB’ye katılması durumunda üyeliğin ülkesinde referanduma sunulması gerektiğini söyledi. “Koalisyon partileri de aynı yönde karar aldı“ diyen Plassnik, “Türkiye’nin üyeliğinin Avrupa’ya yeni bir boyut kazandıracağı”nı vurguladı.

8- Rus güçleri Gürcistan’dan çekilmeyi sürdürürken, sivil halk da terk ettiği evlerine dönmeye başladı.

ABD’nin Avrupa’daki güçlerinin komutanı John Craddock yaptığı açıklamada, Rusların “kaplumbağa” hızıyla çekildiğini, Moskova’nın sözünü hemen tutması gerektiğini belirtti.

                                                                                                      24 AĞUSTOS 2008

1- AK Parti Rize Merkez İlçe Kongresi’ne katılan Başbakan Recep Tayyip Erdoğan yaptığı konuşmada, AK Parti iktidarının güven ve istikrarı sağladığını, milletin kaybolan ümidini ve özgüvenini yeniden tesis ettiğini ifade etti. Başbakan Erdoğan, daha sonra Çaykent beldesine giderek İstanbul’da ABD Başkonsolosluğu önündeki silahlı saldırıda şehit olan polis memuru Nedim Çalık’ın ailesini ziyaret etti.

2- CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, Afyonkarahisar’ın Bolvadin ilçesine bağlı Kemerkaya beldesinde halka hitaben yaptığı konuşmada “Çiftçimiz son dönemlerin en sıkıntılı günlerini yaşıyor. Esnafın ve emeklinin durumu nasıl? Onlar da sıkıntı içinde. Ancak iktidar sözcülerine bakılırsa Türkiye’de her kesimin geliri artıyor. Size gelmiyor mu bu artışlar? ‘Zenginleştik’ diyorsunuz, borç artıyor. Toprak Türkiye’ye küstü, esnaf sanayici küstü. İyi niyetle 6 yıl bu insanlar bunlara şans verdi” dedi.

3- MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli Kastamonu Belediyesi yeni hizmet binasının açılış töreninde, insanların kamu yönetimine karşı çekingenliklerini ve güvensizliklerini kırtasiyecilik, şekilcilik, savurganlık, yolsuzluk ve rüşvet gibi görev suiistimallerine bağlayarak “Birçok sahada etkin ve verimli kamu hizmeti sunulabilmesine rağmen bazı kötü örneklerden dolayı sanki bu hastalık bütün kamu yönetimimizi işgal etmiş gibi gözükmektedir” dedi.

4- Çin’in başkenti Pekin’de düzenlenen 29. Yaz Olimpiyat Oyunları sona erdi. Olimpiyat Oyunları’na ev sahipliği yapan Çin, 51 altın, 21 gümüş ve 28 bronz olmak üzere, toplam 100 madalyayla oyunları tamamladı. Türkiye ise, toplam 1 altın, 4 gümüş ve 3 bronz madalya kazandı.

5- Saraybosna Film Festivali'nde en iyi film ödülünü Hırvat yönetmen Goran Rusinovic’in “Buic Riviera” adlı filmi kazandı. Bu filmdeki rolleri ile Leon Lucev ve Slavko Stimac ‘en iyi erkek oyuncu’, “Gitmek- My Marlon and Brando” filmindeki oyunu ile ‘en iyi kadın oyuncu’ ödülünü ise Ayça Damgacı aldı.

6- Rus güçlerinin Gürcistan’dan çekilişi sürerken ülkenin batısındaki liman kenti Poti yakınlarında en az 6 mevziyi muhafaza ettikleri bildirildi.

 Öte yandan Fransa, Gürcistan krizinin ele alınması için olağanüstü bir zirve yapılmasına karar verildiğini açıkladı.

7- Ukrayna Devlet Başkanı Viktor Yuşçenko, Ukrayna’nın bağımsızlığının 17. yıl dönümündeki konuşmasında, ülkesinin NATO’ya üyeliğinin hızlandırılması çağrısında bulundu. Kafkaslar’daki krizde Tiflis’in yanında yer alan ve bu ülkeyle dayanışma için bizzat Tiflis’e giden Yuşçenko, “Ukrayna demokratik değerleri her türlü bozma girişimini kınamaktadır” dedi.

8- Kırgızistan’ın başkenti Bişkek’te bir yolcu uçağı kalkış sırasında düşmesi sonucu 65 kişinin öldüğü, 15 kişinin de yaralandığı belirtildi.

                   25 AĞUSTOS 2008

1- Sanayi ve Ticaret Bakanı Zafer Çağlayan AK Parti Ankara İl Başkanlığı’nca düzenlenen toplantıda yaptığı konuşmada, dünyadaki  finansal krize ve düşük kura rağmen ihracatçının büyük başarı sağladığını söyledi. Yüksek faizin ortaya çıkardığı likidite darlığı nedeniyle piyasada para dönmediğini belirten Bakan Çağlayan bunun da esnafı etkilediğini belirtti.

2- Hükümetle memur sendikaları arasında yürütülen toplu görüşmelerin 3. turu gerçekleştirildi. Devlet Bakanı Murat Başesgioğlu başkanlığında Başbakanlık’ta yapılan toplantıda, Maliye Bakanlığı’nca 2009 yılı için kamu çalışanlarına 52.4 milyar YTL ödenek ayrıldığı, bu ödeneğin de ancak 5.75 milyar YTL’sinin zam olarak ödenebileceği bildirildi. 

3- TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu 1. TOBB Kadın Girişimciler Kurulu Kongresi’nde yaptığı konuşmada, Türkiye’nin istihdam konusunda bir fırsat penceresi bulunduğunu, çalışabilir nüfus anlamında bir sorunu olmadığını söyledi. Hisarcıklıoğlu, yaklaşan oda ve borsa seçimlerinde kadınların daha etkin rol alarak  yönetimlere girmesi gerektiğini de sözlerine ekledi.

Kongreye, Devlet Bakanı Nimet Çubukçu da katıldı.

4- İsrail 200 Filistinli tutukluyu serbest bıraktı.

5- Sudan askerlerinin, Darfur’dan kaçan mültecilerin sığındığı kampa düzenlediği baskında 27 kişi öldü.

6- Rusya Parlamentosu’nun üst kanadı Federasyon Konseyi ve alt kanadı Duma, Gürcistan’dan ayrılmak isteyen Güney Osetya ve Abhazya’nın tanınma talebini oybirliğiyle kabul etme kararı aldı.

                                                                                                           26 AĞUSTOS 2008

1- Kara Kuvvetleri Komutanlığı’na atanan Orgeneral Işık Koşaner, Jandarma Genel Komutanlığı görevini düzenlenen törenle Orgeneral Atila Işık’a teslim etti.

Törene, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, TBMM Başkanı Köksal Toptan, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Büyükanıt, Milli Savunma Bakanı Vecdi Gönül katıldı.

2- Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik, resmi temaslarda bulunmak üzere İran’a hareketinden önce İstanbul Atatürk Hava Limanı’nda düzenlediği basın toplantısında, “İran’da yıllarca Türkçe eğitimine karşı çıkan bir anlayışla mücadele ettik. Bir süredir yaptığımız sıkı temaslar sonunda İran’da Türkçe eğitimine karşı olan bu direnci kırmayı başardık ve oradaki üniversitelerden birinde Türkoloji bölümü açmayı başardık. Bu ziyaretimizde de İran’da Türkçe eğitimi konusuna ağırlık vereceğiz. Tahran ve Tebriz Üniversitelerinde birer Türkoloji bölümü açacağız” dedi.

3- Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay Antalya Turistik Otelciler Derneği’nin düzenlediği toplantıda, yanan ormanlık alanlarının turizme açılacağı yönündeki iddiaların hatırlatılması üzerine yaptığı açıklamada, “Geçmişte böyle bir hukuk oluşmuşsa bunun ancak hukuk yoluyla düzeltilmesi gerekiyor. Bugün itibariyle yanan herhangi bir orman alanından hiç kimse kendisine haksız biçimde bir metrekare yer açamaz. Görevde bulunduğum sürece bu tür bir haksızlığa izin ve imkan vermem” dedi.

4- MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, Anayasa Mahkemesi’nin, AK Parti’nin kapatılma davası ve baş örtüsü düzenlemesiyle ilgili kararının bütün siyaset kurumunu ilgilendirdiğini belirterek, “MHP, Anayasa Mahkemesi’nin görev ve yetkilerini düzenleyen Anayasa’nın 148. ve 153. maddeleri dahil olmak üzere, TBMM’de en geniş tabanlı bir mutabakatla yapılması kararlaştırılacak değişiklikleri samimiyetle ele almaya ve 70 milletvekili ile bu sürece katkıda bulunmaya hazırdır” dedi.

5- Merkez Bankası Başkanı Durmuş Yılmaz beraberinde heyetle birlikte Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ı ziyaret etti. Görüşmede; YTL’den TL’ye geçiş, iç ve dış ekonomik gelişmelerin yanı sıra enflasyon, faiz ve kur politikası ele alındı.

 Öte yandan Merkez Bankası, 14 Ağustos 2008 tarihinde gerçekleştirdiği Para Politikası Kurulu toplantısına ait tutanakları açıkladı. Kısa vadeli faizlerin enflasyondaki düşüşü desteklediğini belirten Kurul, yurt içi belirsizliklerin azalmasına paralel olarak orta ve uzun vadeli piyasa faizlerinin belirgin bir düşüş göstermesinin iç talebi tetikleyeceğini öngördü.

6- Bitlis’in Mutki ilçesine bağlı İkizler köyü kırsalında çıkan çatışmada 14 terörist ölü ele geçirildi. Çatışmada 5 korucu da şehit oldu.

7- Büyük Taarruz ve Afyonkarahisar’ın düşman işgalinden kurtuluşunun 85. yıl dönümü sebebiyle her yıl 25-30 Ağustos tarihleri arasında kutlanan Zafer Haftası etkinlikleri, Şuhut ilçesinde başladı. Kutlamalara Çevre ve Orman Bakanı Veysel Eroğlu da katıldı.

8- Resmi temaslarda bulunmak üzere Türkiye’ye gelen ABD Senatosu Dış İlişkiler Komitesi Üyesi Richard Lugar, Dışişleri Bakanı ve Başmüzakereci Ali Babacan ile bir araya geldi. Lugar, görüşmeden sonra gazetecilerin Türkiye’nin “Kafkasya İstikrar ve İşbirliği Platformu” teklifine ilişkin bir sorusu üzerine “Sadece şunu söyleyebilirim ki; mevcut krizde bu fikre dair tartışmalar, Rusya’nın askerlerini çekmesi ve Gürcistan’da barış ve istikrar sağlanmasına kadar muhtemelen ertelenecektir” dedi.

9- Rusya Devlet Başkanı Dimitriy Medvedev ‘Russia Today’ televizyonuna verdiği demeçte, bağımsızlıklarının tanınması için Rusya’ya başvuruda bulunan Güney Osetya ve Abhazya’nın bu talebini kabul ettiklerini söyledi. Gürcistan Devlet Başkanı Mihail Saakaşvili, güvenlik konseyini acil toplantıya çağırdı. Gürcistan Güvenlik Sekreteri Aleksandır Lomaya, tanıma kararından sonra, Rusya ile ilişkilerini tamamıyla sona erdirdiklerini söyledi. Güney Osetya lideri Eduard Kokoeti ise, Rusya’dan askeri üs kurmasını isteyeceklerini söyledi.

NATO Genel Sekreteri Jaap de Hoop Scheffer, “Bu karar, Rusya’nın başta BM Güvenlik Konseyi kararlarındaki imzalarının ihlalidir” dedi. ABD Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Robert Wood ise, “Medvedev’in, Abhazya ve Güney Osetya’yı tanıma kararı bizim için kabul edilemez” dedi. Fransa Dışişleri Bakanı Bernard Kouchner de, Rusya’nın tanıma kararını şiddetle kınadıklarını açıkladı. AB ve Avrupa Konseyi de Rusya’nın Güney Osetya ve Abhazya’nın bağımsızlıklarını tanımasını kınadı.
            Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada ise Türkiye’nin, bölgeyle ilgili son gelişmelerden büyük endişe duyduğu belirtilerek, mevcut problemin barışçı yollarla çözümlenmesinden yana olduğu  belirtildi.

                                                                                                                   27 AĞUSTOS 2008

1- Cumhurbaşkanı Abdullah Gül cumhurbaşkanlığa seçilmesinin üzerinden geçen bir yılı NTV televizyonuna değerlendirdi. Cumhurbaşkanı Gül, “Burası siyasi bir makam değil. Meclis’te ettiğim yemini unutmadım. Kimseye karşı ön yargılı olmadım. Toplumun bütün kesimlerini kucakladım” dedi.

Cumhurbaşkanı Gül, Türkiye’nin AB üyelik süreci ile ilgili olarak ise “AB Türkiye’yi zenginleştiren, standartlarını geliştiren bir süreç. Bu yüzden reformlara vurgu yapıyorum” dedi. 

2- Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Büyükanıt Kara Kuvvetleri Komutanlığı’ndaki devir teslim töreninin ardından verilen resepsiyonda gazetecilerin, Türk boğazlarından Gürcistan’a yardım için geçen gemilerin Montrö Anlaşması’na uygun olup olmadığını sorması üzerine, “Montrö Anlaşması harfiyen uygulanıyor. Şu anda Karadeniz’de anlaşmaya aykırı bir durum yok” dedi.

3- Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral İlker Başbuğ, görevini Orgeneral Işık Koşaner’e devretmesi nedeniyle düzenlenen törende yaptığı konuşmada, terör örgütüne karşı verilen mücadeleye dikkat çekerek “Bölücü terör örgütü bir kırılma noktasına doğru yol almaktadır. Türkiye’nin bu durumdan nasıl istifade edeceği üzerinde dikkatle durulmalıdır” dedi. Orgeneral Koşaner de, TSK’nın üniter ve laik devlet konusunda taraf olduğunu belirterek, “Cumhuriyetin temel niteliklerine sahip çıkmak iç siyasetle ilgili değildir” dedi.

Törene Başbakan Recep Tayyip Erdoğan da katıldı.

4- TOBB 4. Türkiye Sektörel Ekonomi Şurası, Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Nazım Ekren’in başkanlığında toplandı. Toplantıya, Devlet bakanları Mehmet Şimşek ile Kürşad Tüzmen, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Hilmi Güler, Sanayi ve Ticaret Bakanı Zafer Çağlayan ve TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu katıldı.

Başbakan Yardımcısı Ekren yaptığı konuşmada, Merkez Bankası ile birlikte gerçekleştirilmiş enflasyon hedeflerinin değiştirilmesinin amaçlandığını belirterek, “Bu da önümüzdeki 3 yıl içinde enflasyonda yeni bir patikanın söz konusu olacağının ilk sinyalleridir” dedi.

Hisarcıklıoğlu ise Anayasa değişikliği konusuna değinerek “Türkiye’nin kısır çekişmelere son verebilmesi, ortak geleceğimizle ilgili bir mutabakat zemini oluşturulabilmesi, Anayasa, Siyasi Partiler ve Seçim Kanunu değişikliklerine dayalı bir istikrar arayışını sağlıklı bir şekilde başlatabilmesine bağlıdır. Bu alanda hepimize görev düşmektedir” dedi.

5- Merkez Bankası Başkanı Durmuş Yılmaz, ‘Türk Lirasına Geçiş Bilgilendirme Toplantısı’nın ardından gazetecilerin sorularını yanıtladı. Yılmaz, ihracat artışında Merkez Bankası’nın uyguladığı para politikasının çok önemli rol oynadığını düşündüklerini belirterek, “Bu ihracat artışının bize rağmen değil, bizimle birlikte olduğunu düşünüyoruz” dedi. Yeni Türk Lirası’ndan Türk Lirası’na geçiş hakkında bilgi veren Yılmaz, Türk Lirası (TL) ve Kuruş (Kr) adını alacak olan paraların 1 Ocak 2009’dan itibaren tedavüle gireceğini söyledi.

6- Sinema sanatçısı Orhan Günşiray İstanbul’da hayatını kaybetti.

7- Rusya’nın Ankara Büyükelçisi Vladimir İvanovski büyükelçilikte düzenlediği basın toplantısında, Montrö Anlaşması konusunda Türkiye ile politikalarının bütünüyle örtüştüğünü belirterek, Kafkasya İstikrar Platformu için Karadeniz Ekonomik İşbirliği Teşkilatı bünyesinde bir araya gelinebileceğini söyledi.

8- Türkiye’de bulunan KKTC Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat, İstanbul Ticaret Odası’nı (İTO) ziyaretinde yaptığı konuşmada, Güney Osetya ve Abhazya halkının iradesine saygı duyduklarını söyledi. Talat “Hiçbir halk zorla, başka bir ülkenin boyunduruğu altında yaşatılamaz” dedi. 

9- Ermenistan Cumhurbaşkanı Serj Sargisyan Radikal gazetesine yaptığı açıklamada, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’e 6 Eylül’deki milli futbol maçını Erivan’da birlikte izleme davetini yineleyerek, bu maçı iki ülke arasındaki ilişkilerin geliştirilmesi için bir fırsat olarak gördüğünü söyledi.

10- Şanghay İşbirliği Örgütü (ŞİÖ) Devlet Başkanları Zirvesi, Tacikistan’ın başkenti Duşanbe’de gerçekleşen açılış töreni ile başladı. Çin Dışişleri Bakanı Qin Gang düzenlediği basın toplantısında, zirvede, Rusya ile Gürcistan arasında yaşanan sorunun barışçıl yollarla çözüme kavuşmasını ümit ettiklerini söyledi. 

11- NATO üyesi 26 ülkenin daimi temsilcilerinden oluşan NATO Konseyi toplantısının ardından yapılan açıklamada; Rusya’ya Güney Osetya ve Abhazya’nın bağımsızlığını tanıma kararından vazgeçme çağrısında bulunuldu.

Rusya’nın NATO’daki daimi temsilcisi Dimitriy Rogozin ise ‘Vremya Novostei’ gazetesine verdiği demeçte,  “Asıl onlar, Kosova’nın bağımsızlığını tanıma kararını geri alsınlar. Yoksa onların Kosova’daki Barış Gücü sorgulanır” dedi. Ayrıca ittifakın  Moskova’nın desteklediği bölgelere yönelik herhangi bir saldırısının “Rusya’ya savaş ilanı sayılacağı”nı söyledi.

12- Rusya Devlet Başkanı Dimitriy Medyedev El Cezire televizyonuna verdiği demeçte, “Biz ABD ile işbirliğimizi sürdürmek isteriz. Sonuçta biz global ekonomi şartlarında yaşıyoruz. New York Borsa’sında meydana gelen bir düşüş ertesi gün Tokyo’da, birkaç gün içinde de Moskova’da etkisini gösteriyor. O nedenle biz ABD’ye, uluslararası konularla ilgili açıklamalar yapmadan önce, kendi ekonomisi ile ilgilenmesini tavsiye ediyoruz” dedi.

13- Fransa Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy, başkent Paris’te toplanan büyükelçilere hitaben yaptığı konuşmada, Rusya’nın Gürcistan’ın sınırlarını tek yanlı değiştirme isteğinin “kabul edilemez” olduğunu söyledi. Rus güçlerine, çatışmaların başlamasından önceki hatlarına “derhal” çekilmeleri çağrısı yapan Sarkozy, Güney Osetya’daki Rus devriyelerinin yerini alacak uluslararası mekanizmanın bir an önce bölgeye yerleştirilmesi ve Abhazya ile Güney Osetya’nın güvenlik ve istikrar uygulamalarının hemen hayata geçirilmesi gerektiğini kaydetti.

14- Tayland’da Başbakan Samak Sundaravej’e karşı, Demokrasi İçin Halk İttifakı (PAD) adlı politik harekete mensup 35 bin kişi, hükümet binaları ile televizyonu basarak hükümetin istifasını istedi.

        28 AĞUSTOS 2008

1- Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, KKTC Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat’la Çankaya Köşkü’nde bir araya geldi. Görüşmeye Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ile Dışişleri Bakanı ve Başmüzakereci Ali Babacan da katıldı. Cumhurbaşkanı Talat, görüşmenin ardından düzenlenen ortak basın toplantısında, “Rusya’nın Abhazya ve Güney Osetya’yı tanıma kararının Kıbrıs’ın konumunu etkileyeceğini düşünüyorum. Ama bunun ne yöne olacağını şu anda kestiremiyorum” dedi.

Cumhurbaşkanı Gül ise “Kıbrıs’ın durumu farklı. Çok daha haklı ve meşru, Kıbrıs meselesinin kendine nevi, daha pozitif, daha avantajlı yanları var. Öncelikle soğuk savaş dönemlerinin bir neticesi değil bu mesele” dedi.

Öte yandan Cumhurbaşkanı Gül Radikal gazetesine yaptığı açıklamada, Türkiye’nin komşularıyla bütün sorunlarını çözmek istediğini ve gönlünün bir gün Ermenistan dahil bütün bölge ülkelerinin bölgesel kalkınma projelerine katılabilmesinden yana olduğunu söyledi. Cumhurbaşkanı Gül, “Bölge hepimizin bölgesi. Hepimiz bu toprakların çocuklarıyız. Tarihte Türkler ve Ermeniler bu topraklarda beraber yaşadı. Acı ve tatlı hatıralar var” dedi.

2- Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Büyükanıt, düzenlenen devir teslim töreniyle görevini Orgeneral İlker Başbuğ’a devretti. Orgeneral Başbuğ konuşmasında, “TSK, Mustafa Kemal’in çizdiği Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluş felsefesinin kollanması ve korunmasında her zaman taraftır” dedi. Orgeneral Başbuğ ayrıca küreselleşme çağında ulus devlet yapısının sorgulandığına dikkat çekerek, önemli olanın ulusal kültüre ve menfaate zarar vermeden küreselleşmenin içinde yer almak olduğunu belirtti.

3- Devlet Bakanı Kürşad Tüzmen CNR Expo Fuarcılık, Uluslararası İstanbul Moda Fuarları Konseyi ile İstanbul Tekstil ve Konfeksiyon İhracatçıları Birliği’nin  düzenlediği  12. Uluslararası İstanbul Moda Fuarı’nın açılışında yaptığı konuşmada, Gürcistan krizi ve buna bağlı olarak Rusya ile Batı dünyasının yaşadığı problemlerin, bu ülkelerin Karadeniz limanları üzerinden Avrasya coğrafyasına ulaştırma koridorlarını son derece riskli hale getirdiğini ve bu durumun bölgede planlanan projelerin uygulanmasını geciktirmesinin kaçınılmaz olduğunu söyledi.

4- Türk şiirinde ‘İkinci Yeni Akım’ şairlerinden  İlhan Berk Bodrum’da hayatını kaybetti.

5- Tacikistan’ın başkenti Duşanbe’de toplanan Şanghay İşbirliği Örgütü (ŞİÖ) Devlet Başkanları Zirvesi’nde, Duşanbe Deklarasyonu ve ortak bildiri imzalandı. Deklarasyonda “Güney Osetya’daki problemin çözülmesi amacıyla Moskova’da kabul edilen 6 prensibin memnuniyetle karşılandığı ve Rusya’nın bu bölgedeki barış ve işbirliğine yönelik faal rolünün desteklendiği” belirtildi.

6- ABD’de Demokrat Parti’nin Denver kentinde düzenlenen kongresinin üçüncü gününde yapılan oylamada, İllinois Senatörü Barack Obama, resmen Demokrat Parti’nin başkan adayı seçildi.

                            29 AĞUSTOS 2008

1- Cumhurbaşkanı Abdullah Gül “30 Ağustos Zafer Bayramı” nedeniyle yayımladığı mesajda “Büyük zafer, milletimizin ve kahraman ordumuzun, Atatürk idaresinde, canımızdan aziz bildiğimiz, bin yıldır üzerinde yaşadığımız vatan topraklarını sonsuza kadar koruma azmiyle gerçekleştirdiği bir mucizedir. Bu destan, ordumuzun kudretini ispatladı. Milletçe birlik içinde elde ettiğimiz başarılar, ülkemizin yolunun açık olduğunun en somut göstergesidir ” dedi.

TBMM Başkanı Köksal Toptan, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Genelkurmay Başkanı Orgeneral İlker Başbuğ ve CHP Genel Başkanı Deniz Baykal da bayram dolayısıyla birer mesaj yayımladı.

2- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında yapılan Ekonomi Değerlendirme Toplantısı’nda, “tekstil sektöründe yapısal dönüşüm sağlayacak acil müdahale paketi”  üzerinde mutabakata varıldı. İhtiyatlı politikaların devam edilmesi karara bağlanırken, Sanayi Strateji Belgesi taslağı ile Sanayi Envanteri ana hatları ile belirlendi.

3- MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, partisinin Kayseri’de yaptırılan il binasının açılış töreninde yaptığı konuşmada, “Biriken problemlerle beraber Türkiye’nin gündemi ağırlaşmıştır. Eğer siyaset kurumu, bundan sonra da uzlaşmayı tercih etmezse yeni ve ağır bir bunalımla karşılaşmamız kaçınılmazdır. Elbette bundan millet zarar görecektir” dedi.

4- Hükümetle memur sendikaları arasında sürdürülen 7. dönem toplu görüşmelerde anlaşma sağlandı. Anlaşmaya göre, memur maaşlarına gelecek yılın birinci altı ayında yüzde 4, ikinci altı ayında yüzde 4,5 zam yapılacak. Kümülatif olarak yıllık zam yüzde 8.7 olacak.  

5- MKE Kırıkkale Barut Fabrikası’nda meydana gelen patlamada 3 kişi hayatını kaybetti.

6- Resmi ziyaret nedeniyle Türkiye’ye gelen Azerbaycan Dışişleri Bakanı Elmar Memmedyarov, Dışişleri Bakanı ve Başmüzakereci Ali Babacan ile görüştü. Görüşmenin ardından gazetecilere açıklamada bulunan iki bakan, Kafkas İstikrar ve İşbirliği Platformu teklifi konusunda her iki ülkenin “anlayış ve yaklaşım birliği içinde bulunduklarını” dile getirdiler.

7- BM Güvenlik Konseyi olağanüstü toplanarak Kafkaslar’daki son gelişmeleri değerlendirdi. Konsey’de toplantıdan çıkan bildiri ya da karar olmadı.

8- ABD’de Demokrat Parti’nin başkan adayı Barack Obama, Denver’de yaptığı Demokrat Parti’nin başkan adaylığını kabul konuşmasında Irak’taki savaşı “sorumlu bir şekilde” bitirme sözü yanında, El Kaide ve Afganistan’da Taliban’a karşı savaşı da sona erdireceğini belirtti.

                                                                                                    30 AĞUSTOS 2008

1- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan televizyonlarda yayınlanan ‘Ulusa Sesleniş’ konuşmasında, Rusya ile Gürcistan arasında yaşanan çatışmalara değinerek “Bölgede kalıcı ateşkesin sağlanması, barış ve istikrarın bir an önce geri dönmesi için ülke olarak üstümüze düşeni yapmaya devam edeceğiz” dedi. Konuşmasında Suriye, Irak ve İran ile ilişkilerin geliştirildiğini vurgulayan Başbakan Erdoğan, İstanbul’da gerçekleşen Türkiye-Afrika İşbirliği Zirvesi’nin önemine de işaret etti.


            2- Genelkurmay Başkanı Orgeneral İlker Başbuğ, 30 Ağustos Zafer Bayramı dolayısıyla Gazi Orduevi’nde bir resepsiyon verdi. Resepsiyona katılan Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan da katıldı. Başbakan Erdoğan bir gazetecinin, “’Ulusa Sesleniş’ konuşmanızda Karadeniz’deki NATO gemilerinin limitlerin çok altında olduğunu söylediniz. Ancak 21 gün için bir sınır var. Rusya Genelkurmay Başkanı Yardımcısı’nın ‘Sorumluluk Türkiye’ye ait’ diye açıklaması var. Nasıl değerlendiriyorsunuz” sorusu üzerine, “Böyle bir şey söz konusu değil. Ama tabii ki diğer ülkelerle bütün hassasiyetlerimizle görüşüyoruz. Şu ana kadar gerek ABD olsun, gerek İspanya olsun hiçbirinden süreyi uzatma istikametinde bir sinyal almadık. Tam tersine bir an önce insani yardımları bırakıp döneceklerini söylüyorlar” dedi.

3- Adalet Bakanı Mehmet Ali Şahin, Antalya’da katıldığı 30 Ağustos Zafer Bayramı törenlerinin ardından yaptığı açıklamada, “Kafkasya’da meydana gelen olumsuz gelişmeler, bölgeyi maalesef etkiledi. Daima barıştan yana olan, bölgemizde sulh ve sükun hakim olsun diyen Türkiye, bu amacına uygun çalışmalarına devam edecektir. Rusya ile şu anda ihracata yönelik bir sorun var. İnanıyorum ki aklı selim galip gelir. Bana göre hiçbir gerekçesi olmayan bu tür engellemeler ortadan kalkar” dedi.

4- Maliye Bakanı Kemal Unakıtan, MHP Aydın Milletvekili Ertuğrul Kumcuoğlu’nun soru önergesine verdiği yanıtta, geçtiğimiz şubat ayında, ihtilaflı vergi alacaklarını 18 taksitle ve cüzi bir faiz oranıyla tahsil edebilmek için çıkartılan, “Bazı Kamu Alacaklarının Uzlaşma Yoluyla Tahsili Yasası” sonucunda 208 milyon 676 bin YTL tahsil edildiğini bildirdi.

5- 30 Ağustos Zaferi’nin 86’ncı yıl dönümü ve Türk Silahlı Kuvvetleri Günü, tüm yurtta, KKTC’de ve dış temsilciliklerimizde törenlerle kutlandı.

            6- ABD Dışişleri Bakanı Condoleezza Rice Forbes dergisine verdiği mülakatta,  Türkiye’nin İsrail ile Suriye arasında yürütülen dolaylı barış görüşmelerinde oynadığı rolü överek, “Türkiye, hem ABD, hem İsrail, hem de Suriye tarafından güvenilen bir ülke” dedi. Rice, kendilerinin de bu konuda Türkiye ile sürekli temas halinde olduklarını belirtti.

                                                                                                                 31 AĞUSTOS 2008

1- Hava ve Deniz Harp Okulları’ndan mezun olan teğmenler, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, TBMM Başkanı Köksal Toptan, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ve Genelkurmay Başkanı Orgeneral İlker Başbuğ’un da katıldığı törenle diplomalarını aldı.          

2- CHP Genel Başkanı Deniz Baykal gazetecilere yaptığı açıklamada, MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’nin ‘parti kapatmayı zorlaştıracak Anayasa değişikliği açılımına’ katılmadığını belirterek “Bunlar da çözüm ama bunlar bizim meşgul olduğumuz çözümler değil. Biz Anayasa’nın temel felsefesine yönelik bir değişiklik ihtiyacı içerisinde değiliz” dedi.

            3- Dışişleri Bakanı ve Başmüzakereci Ali Babacan, Gürcistan Dışişleri Bakanı Eka Tkeşelaşvili ile İstanbul’da bir araya geldi. Bakan Babacan görüşmenin ardından düzenlenen ortak basın toplantısında, “Silahlar sustuğunda, zaman diplomasi zamanıdır, zaman siyasi diyalog zamanıdır” dedi. Tkeşelaşvili de Türkiye’nin çok açık şekilde Gürcistan’ın toprak bütünlüğü ve egemenliğinden yana olduğunu belirten ilk devletlerden birisi olduğunu belirterek “Türkiye’nin bu kara günlerde desteğini görmekten çok memnunuz” dedi.

 Bakan Babacan, Cumhurbaşkanı Gül’ün Ermenistan’da oynanacak A Milli Futbol Takımı’nın maçına katılımı ile ilgili bir soru üzerine, muhtemel Ermenistan ziyareti öncesi Dışişleri Bakanlığı’ndan bir heyetin Erivan’a giderek temaslarda bulunacağını ifade etti.

4- Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada, bir yazılı basın organındaki “Montrö Sözleşmesi’nin öngördüğü tonaj hesabının yanlış yapıldığını ileri süren haberin gerçekleri yansıtmadığı” ifade edilerek, Türkiye’nin, Montrö Sözleşmesi’ni 72 yıldan beri titizlikle ve tarafsızlıkla uyguladığı bildirildi.

5- Sanayi ve Ticaret Bakanı Zafer Çağlayan yaptığı yazılı açıklamada, halen yürürlükte olan Ticaret Kanunu'nun gerçekten rızası dışında çek kesmek zorunda bırakılan ticaret erbabını korumaya yönelik olduğunu belirterek, son dönemlerde aldığı mal karşılığı çek verip sonrada "çek rızam hilafına kesildi" diyerek bankalara "ödemeden men" talimatı veren ticaret mensuplarını ve bankaları uyardı. Bakan Çağlayan, bu durumun piyasada ciddi sıkıntılara yol açtığını kaydetti.

            6- Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay düzenlediği basın toplantısında bakanlığının 1 yılını değerlendirdi. İstanbul Atatürk Kültür Merkezi’nin yenileşmiş haliyle 2010’a yetiştirileceğini kaydeden Bakan Günay, “2009 sezonunda Devlet Tiyatroları için 60 sahne daha açacağız. Edirne’deki Selimiye Camii ve Alanya’nın UNESCO’nun kalıcı listesine alınması için çabalayacağız” dedi.

             7- Çin Ticaret Bakanı Chen Deming ile başkent Pekin’de bir araya gelen Devlet Bakanı Kürşad Tüzmen, Çin ile karşılıklı ticaretin 17-18 milyar dolara ulaşmasından memnun olduğunu, bu hacimde Türkiye’nin geçen yıl 1 milyar dolar olan ihracatının artırılması gerektiğini kaydetti. Bakan Tüzmen, karşılıklı ticaretin artırılması için stratejik ortaklık anlaşmasının sonuçlanması ve serbest ticaret anlaşması yapılması gereğine de işaret etti.

8- İran Savunma Bakanı Mustafa Muhammed Neccar ‘Tehran Times’ gazetesine verdiği mülakatta, komşu ülkelerle sadece siyasi değil askeri alanda da iş birliğine önem verdiklerini belirterek ““Bütün komşularımızı müttefik olarak kabul ediyoruz. Bu, bölgenin huzuru açısından gerekli” dedi. Neccar  Türkiye-İran ilişkilerini ise “iyi ve yapıcı” şeklinde değerlendirdi.

A PHP Error was encountered

Severity: Notice

Message: Undefined index: query

Filename: libraries/Functions.php(679) : eval()'d code

Line Number: 106