17.7.2008
×

Hakkında

Künye

İletişim

                      1 TEMMUZ  2008    

            1- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan AK Parti Meclis grup toplantısında yaptığı konuşmada, “Ergenekon soruşturmasına yönelik iddianame tamamlanmak üzeredir. Gözaltılar, devam eden bir sürecin uygulamasıdır. İstanbul Cumhuriyet Savcısı’nın ve 10. Ağır Ceza Mahkemesi’nin kararlarıyla atılan bir adım. Bizler bu iddianamenin bir an önce tamamlanması ve davanın başlamasını bekliyoruz. Temennimiz odur ki, bu soruşturmalar neticesinde karanlıklar da aydınlığa çıkmış olur” dedi.

            2- CHP Genel Başkanı Deniz Baykal partisinin Meclis grup toplantısında “Türkiye’de tarihi bir kırılma yaşanmakta, gözaltına alınan ve aranan isimlerin, kamuoyunda saygın yerleri var. Bu tablo, Türkiye’nin bir hukuk devleti olmaktan çıktığının göstergesidir. Böyle şeyler, ancak darbe dönemlerinde yaşanır. Ergenekon değil, Başbakanının kişisel davasıdır bu. Mesele adli olmaktan çıkıp siyasallaştı. Çok derin bir komplo var” dedi.

3- Yargıtay 9. Ceza Dairesi, Diyarbakır 5. Ağır Ceza Mahkemesi’nce müebbet hapis cezasına çarptırılan terör örgütü Hizbullah mensubu 10 sanıkla ilgili verilen cezayı onadı.

4- Devlet Bakanı Kürşad Tüzmen Türkiye İhracatçılar Meclisi’nin (TİM) Mersin’in Tarsus İlçesinde düzenlediği toplantıda, “Türkiye’nin ihracattaki başarısı artık olağan hale gelmiştir. Bugün bir çok AB ülkesinin bir yıllık ihracatını bir ayda gerçekleştiriyoruz. Türkiye’nin aylık ihracatı 12 milyar dolardır. 18 yıl önce bir yılda yaptığımız ihracatı artık bir ayda yapıyoruz” dedi.

            TİM Başkanı Oğuz Satıcı da yaptığı konuşmada, “Ocak-Haziran 2008 döneminde Türkiye’nin ihracatı yüzde 36.07 artışla 67 milyar 138 milyon 84 bin dolara ulaşmıştır. Haziran ayı itibariyle son bir yıllık ihracat ise yüzde 29.93 artışla 123 milyar 762 milyon 644 bin dolara çıktı” dedi.

            5- Adalet Bakanı Mehmet Ali Şahin TBMM’de gazetecilere yaptığı açıklamada, Ergenekon soruşturması ile ilgili yargı mensuplarının herhangi bir talimat almasının söz konusu olmadığını, soruşturmanın gizliliğinin esas alındığını, kaç kişinin gözaltına alındığını bilmediğini gerek görüldüğünde ilgili Cumhuriyet başsavcılarının açıklama yapacaklarını söyledi.

6- MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli partisinin Meclis grup toplantısında “Türk ekonomisi ve siyaseti bakımından Ergenekon soruşturmasını yürüten savcıların daha derli toplu, zamanı da iyi kullanarak, anlaşılır bir metinle Türk milletinin huzuruna çıkması gerekir. İddianame hazırlanmadan kimse konuşmamalı. Herkes soğukkanlı, sabırlı ve doğru bilgilere dayalı hareket etmelidir” dedi.

            7- DSP Genel Başkanı Zeki Sezer Cumhuriyet Gazetesi Ankara Temsilciliği’ni ziyaretinde yaptığı konuşmada, “Türkiye temel kazanımlarından uzaklaştırılacak adımlar ile karşı karşıyadır.  Korku imparatorluğu kurulmaya çalışılıyor” dedi.

            8- KKTC Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat ile Güney Kıbrıs Rum Yönetimi (GKRY) lideri Dimitris Hristofyas 21 Mart mutabakatı uyarınca, kapsamlı çözüm müzakerelerini başlatmak amacıyla Lefkoşa’daki ara bölgede bir araya geldi. Görüşmeden sonra yapılan açıklamada, tek egemenlik ve tek vatandaşlık konusunda prensipte anlaşmaya varıldığı açıklandı.

            9- Uluslararası Enerji Ajansı (İEA) Başkanı Nobuko Tanaka İspanya’nın başkenti Madrid’de yapılan 19. Dünya Petrol Konferansı’nda yaptığı konuşmada, Dünya’nın üçüncü petrol fiyatı şokunun pençesinde olduğunu, petrol fiyatlarının yükselmesinin tüketicileri petrol tasarrufu yapmaya ve petrol şirketlerini de yeni petrol kuyuları aramaya yönelttiğini söyledi.

                                                                                                                      2 TEMMUZ 2008

1- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan İstanbul’da düzenlenen 5. Türkiye Enerji Forumu’nda yaptığı konuşmada, Türkiye’nin çok sağlıklı ve sağlam bir zeminde büyümeye devam ettiğini, büyümeyle birlikte artan enerji ihtiyacına yönelik çalışmalar kapsamında, 2015’te petrol ihtiyacının en azından yarısının kendi üretimimizle karşılanmasının hedeflendiğini söyledi. 

2- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ve Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral İlker Bağbuğ arasında 24 Haziran’da gerçekleştirilen görüşmenin Ergenekon soruşturması kapsamındaki gözaltılar ile ilişkilendirilmesine karşı Başbakanlık’tan yapılan yazılı açıklamada, “Söz konusu görüşmede böyle bir konu hiçbir şekilde gündeme gelmediği gibi, savcılık soruşturması ve mahkeme kararlarına konu olan gelişmelerin doğası gereği bu zaten mümkün de değildir” denildi.

            Öte yandan Orgeneral Başbuğ, İspanya Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Carlos Villar Turrau’yu kabulü öncesi konuya ilişkin olarak yaptığı açıklamada, “Yapılan bu komplo teorileri TSK’nın birlik ve bütünlüğüne, emir-komuta birliğine zarar vermeye yönelik bazı amaçlara hizmet etmiyor mu? TSK’nın birlik ve bütünlüğüne, emir ve komuta birliğine gereken hassasiyeti göstermek yalnız TSK personeline ait bir görev değil, Bu Türkiye’de yaşayan herkesin üzerinde önemle durması gereken bir husus” dedi.

3- Dışişleri Bakanı ve Başmüzakereci Ali Babacan resmi ziyaret nedeniyle Türkiye’de bulunan Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov’u kabul etti. Bakan Babacan görüşmenin ardından düzenlenen basın toplantısında, “Türkiye ile Rusya arasındaki hedefin çok boyutlu ve yoğunlaştırılmış bir ortaklık” olduğunu kaydetti.

Lavrov ise iki ülke arasındaki ilişkilerin farklı alanlarda süratle gelişmesinden duyduğu memnuniyeti dile getirerek, ticaret ve güvenlik konularında Türkiye’nin kendileri için kilit ülke olduğunu söyledi. 

4- 1 Temmuz 2008 tarihinde kamuoyunda ‘Ergenekon’ soruşturması olarak bilinen soruşturma çerçevesinde alınan gözaltılara tepkiler sürüyor.

            CHP Genel Başkanı Deniz Baykal yöneticileri gözaltına alınan Cumhuriyet Gazetesi Ankara Temsilciliği, Atatürkçü Düşünce Derneği ve Ankara Ticaret Odası’nı ziyaretinin ardından yaptığı açıklamada, “Eğer ortada gerçekten önemli, saygın kişilerin gözaltına alınmasını, ağır suçların hedefi haline getirilmesini haklı kılacak kanıtlar varsa bunların toplumu tatmin edecek bir açıklıkta en kısa zamanda ortaya konulması lazımdır” dedi.

            TÜSİAD’dan yapılan açıklamada, “Süreç, yasalar çerçevesinde adil, hızlı ve kamuoyunu aydınlatacak şekilde sonuna kadar sürdürülmeli; öte yandan toplumdaki endişe ve kutuplaşmayı artırmamalı ve demokrasi ve hukuka duyulan güvenin zedelenmesine yol açmamalıdır” denildi.

            TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu ATO Başkanı Sinan Aygün’ün gözaltına alınması nedeniyle ATO Meclisi’nin düzenlediği toplantıda, Aygün’ün darbe dönemlerini anımsatan bir şekilde herkesi derinden yaralayan bir uygulamaya tabi tutulduğunu ve böylesine bir tutumu asla kabul etmeyeceklerini söyledi.

5- Türkiye’nin Kyoto Protokolü’ne katılmasının uygun bulunduğuna ilişkin tasarı TBMM Dışişleri Komisyonu’nda kabul edildi.

Çevre ve Orman Bakanı Veysel Eroğlu Komisyon’da yaptığı konuşmada, Türkiye’nin Kyoto Protokolü’ne taraf olmadığını, buna rağmen hükümetin 2003 yılından itibaren İklim Değişikliği Koordinasyon Kurulu oluşturarak muhtemel senaryolar ile alınacak tedbirleri değerlendirdiğini söyledi.

                                                                                                            3 TEMMUZ 2008

            1- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Cemil Çiçek, AK Parti hakkında açılan kapatma davasıyla ilgili sözlü savunmayı Anayasa Mahkemesi’ne verdi. Mahkeme çıkışında gazetecilerin sorularını yanıtlayan Başbakan Yardımcısı Çiçek, “Savunmamızda anayasa hukuku, insan hakları hukuku, İnsan Hakları Mahkemesi, İnsan Hakları Avrupa Sözleşmesi ve Türk hukuku açısında değerlendirmemizi yaptık. Anayasa Mahkemesi bundan sonra iddialar ve tarafımızdan verilen cevaplar doğrultusunda kararını verecektir” dedi.

            2- Dışişleri Bakanı ve Başmüzakereci Ali Babacan, ABD’nin bağımsızlığının 232. yıl dönümü nedeniyle ABD’nin Ankara Büyükelçiliği’nde düzenlenen resepsiyonda yaptığı konuşmada, Türkiye ile ABD’nin 21. yüzyılda karşılaşılan tehditlere karşı birlikte mücadele ettiğini belirterek, “İşbirliğimiz, bölgemizdeki barış ve istikrarın tesisi için stratejik önemdedir” dedi.

ABD’nin Ankara Büyükelçisi Ross Wilson da yaptığı konuşmada, iki ülke arasındaki ilişkilerin, gerek hükümetler gerekse halklar bazında yakın olduğunu ve bu bağların giderek kuvvetlendiğini söyledi.

            Resepsiyona CHP Genel Başkanı Deniz Baykal da katıldı.

            3- Tarım ve Köyişleri Bakanı Mehdi Eker, Toprak Mahsulleri Ofisi (TMO) tarafından yaptırılan ‘Ekmek İsrafı ve Tüketici Alışkanlıkları’ konulu araştırma sonuçlarının açıklandığı basın toplantısında, Türkiye’de günde 200 gram olarak üretilen 123 milyon adet ekmekten 6.14 milyon ekmeğin israf edildiğini belirterek, yeryüzünde yeterli miktarda gıda üretimi olmasına rağmen üretimin dağılımındaki adaletsizlikten dolayı yaklaşık 850-860 milyon civarında insanın aç yaşadığını söyledi. 

            4- Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik düzenlediği basın toplantısında, bakanlık çalışmalarıyla ilgili değerlendirmelerde bulundu. Bakan Çelik, SSK ve Bağ-Kur prim borçlarının yeniden yapılandırılması kapsamında 27 Mayıs’tan bugüne kadar toplam 312 bin 413 başvuru yapıldığını, yapılan başvuruların matrah tutarının 3 milyar 54 milyon YTL olduğunu ve bundan net 648 milyon YTL tahsilat sağlandığını bildirdi.

            5- Yabancılara mülk satışı konusunda Anayasa Mahkemesi’nin iptal kararı dikkate alınarak hazırlanan yasa tasarısı, TBMM Genel Kurulu’nda kabul edildi.

            6- MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli yaptığı yazılı açıklamada, son zamanlarda içte ve dışta yürütülen sistematik bir karalama kampanyasının vazgeçilmez anayasal kurum olan Türk Silahlı Kuvvetleri’ne (TSK) yöneldiğini belirterek, “Hakkında yapılan açıklamalar, haberler ve ithamlar karşısında, yalnız bırakılmaması gereken TSK’nın kendisini savunmaya mecbur kalacağı bir sürecin bu köklü kurumumuzu yıpratabileceği, çok kritik bir dönemde yürütmekte olduğu vatan hizmetini ve terörle mücadele azmini etkileyebileceği anlaşılmaktadır” dedi.

            7- TÜİK, Haziran 2008’de tüketici fiyatları endeksinin (TÜFE) yüzde 0.36 gerilediğini, üretici fiyatları endeksinin ise (ÜFE) yüzde 0.32 arttığını, yıllık enflasyonun TÜFE’de 10.61, ÜFE’de ise yüzde 17.03 olduğunu açıkladı.

            8- ABD Dışişleri Bakan Yardımcısı Daniel Fried gazetecilere yaptığı açıklamada, Kosova hükümetinin kendini toparlaması için 4 yıl içinde 400 milyon dolar yardım yapacaklarını söyledi.

            9- Rusya Devlet Başkanı Dimitri Medvedev G-8 Zirvesi öncesi gazetecilere yaptığı açıklamada, “Rusya, güçlü yönetici liderliğe ihtiyacı olan bir ülke. Başkanlık sisteminin değil de parlamenter sistemin hakim olması, Rusya’nın bir ülke olarak ölümü anlamına gelir” dedi.

                       4 TEMMUZ 2008

               1- Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Kazakistan'ın başkenti Astana'nın başkent ilan edilmesinin 10. yıl törenlerine katılmak üzere bu ülkeye hareketinden önce gazetecilerin 'Ergenekon soruşturması'na ilişkin sorularını yanıtladı. Cumhurbaşkanı Gül, herkesin ve tüm kurumların Türkiye'yi girdiği atmosferden en güçlü şekilde çıkarmak sorumluluğu olduğunu belirterek, bu konuda daha önce çalışmalar yürüttüğünü ve bundan sonra da devam edeceğini söyledi.
               2- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Genel Merkez’de AK Parti 46. Genişletilmiş İl Başkanları Toplantısının açılışında yaptığı konuşmada, ''Son günlerde yaşanan sıcak gelişmeler, sağduyu içerisinde ve soğukkanlılıkla izlenmelidir. Hukuki süreç belli bir noktaya gelmeden, iddianame ortaya çıkmadan, savunmalar belli olmadan olayın spekülasyonlara açılmasını, mesnetsiz ve kaynağı belli olmayan bilgilerin ortada dolaşmasını doğru bulmuyoruz'' dedi.
               3- CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, Ergenekon soruşturması ile ilgili NTV televizyonunun sorularını yanıtladı. Baykal, Ergenekon davasında, hukukun temel ilkelerinin ve yargılama sürecinin tartışma kabul edilemez ana doğrularının gözetilmediğini ileri sürdü. 
               4- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Hayati Yazıcı, bazı incelemelerde bulunmak üzere gittiği Trabzon'da, partisinin il başkanlığını ziyaret etti. Bakan Yazıcı, burada yaptığı konuşmada, ''Yıl sonuna kadar tüm gümrüklerde 'Gümkart' kullanılacak. Dolayısıyla insan ile para ilişkisi daha asgariye indirilmiş olacak'' dedi.
               5- Adalet Bakanı Mehmet Ali Şahin, İstanbul’da Bakırköy Kadın Kapalı Ceza İnfaz Kurumu’nu ziyaretinde gazetecilerin 'Ergenekon soruşturması’na ilişkin sorularını yanıtladı. Bakan Şahin, şu anda yaşanan bir yargı süreci olduğunu, bu süreçle ilgili dava açılana kadar ve iddianame ilgili mahkemeye verilip kabul süreci tamamlanmadan açıklama ve değerlendirme yapmanın yasal olarak mümkün olmadığını söyledi. 
               6- Tarım ve Köyişleri Bakanı Mehdi Eker, Balıkesir Sanayi Odası’nca düzenlenen ''Et-Süt-Yem Sektörlerinde Sorunlar, Beklentiler'' konulu panele katılmak üzere gittiği Balıkesir'de Vali Selahattin Hatipoğlu'nu ziyaret ederek, kentin sorunları hakkında brifing aldı. Bakan Eker ziyarette, Kırım-Kongo Kanamalı Ateşi (KKKA) hastalığına karşı başlattıkları mücadelenin kararlılıkla sürdürüldüğünü belirterek, ''Kene vakalarında yaşanan ölümlerin temelinde yatan temel mesele; eğitim yetersizliği'' dedi.
               7-AK Parti hakkındaki kapatma davasında, Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Cemil Çiçek ile partinin TBMM Grup Başkanvekili Bekir Bozdağ'ın Anayasa Mahkemesi’nde yaptığı sözlü savunmanın metni, AK Parti’nin internet sitesinde açıklandı.
               Başbakan Yardımcısı Çiçek savunmada, ‘demokrasilerde iktidarların ancak seçim yoluyla el değiştirmesinin mümkün olduğunu, kapatma yaptırımının, siyasi parti özgürlüğünün özünü ortadan kaldırabileceği için ancak zorunlu durumlarda istisnai ve en son çare olarak düşünüldüğünü’ kaydetti. 

   8- ABD’nin BM Daimi Temsilcisi Zalmay Halilzad Zaman gazetesine verdiği demeçte, Türkiye’nin İsrail ile Suriye arasında sürdürdüğü arabuluculuk çabasının son derece önemli olduğunu söyledi.

9- Çin'in kıta kesiminden Tayvan adasına, iç savaşın sona erdiği 1949 yılından bu yana ilk düzenli uçak seferi yapıldı.

                                                                                                                     5 TEMMUZ 2008

1- Van’da  “Kız Yetiştirme Ev Tipi Yurdu”nun açılışını yapan Devlet Bakanı Nimet Çubukçu, yıl sonuna kadar koğuş tipi yurtlarda kalan tek bir kız öğrencinin kalmayacağını belirterek “Böylelikle ağır travma yaşamış, ihmal, istismar gibi çeşitli sebeplerle koruma altına alınan kız çocuklarımız bu merkezde rehabilite edilme imkanına sahip olacak” dedi.

2- Devlet Bakanı Mehmet Şimşek Anadolu Ajansı’na yaptığı açıklamada, bütün sektörlerde uluslararası enerji fiyatları ve siyasi gerginlik nedeniyle durgunluk olduğunu belirterek “Bu durgunluğu aşmak için gerekli tedbirler üzerinde çalışıyoruz. İş dünyasının rekabet gücünü artırmak için bütün girdi ve ara mallarda maliyetleri azaltıcı destek politikası hedefliyoruz. Ekonomik canlılığı sağlamak için gerekli tedbiri alacağız” dedi.

3- Maliye Bakanı Kemal Unakıtan, Afyonkarahisar’da bir alışveriş merkezinin temel atma töreninde yaptığı konuşmada, Türkiye’nin ekonomik kalkınma hızına ilişkin değerlendirmelerde  bulundu. Bakan Unakıtan “Türkiye’de bozulan ekonomi yok. Birinci çeyrek kalkınma hızı açıklandı; 6,6. ‘Yandık, bittik, öldük’ denildi. 6.6 büyüme hiçbir Avrupa ülkesinde yok” dedi.

4- Çeşitli toplantı ve açılışlara katılmak üzere Van’a giden Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik, AB finansörlüğünde hazırlanan ve 8 ilde uygulanacak olan “İnsan Kaynaklarının Mesleki Eğitim Yoluyla Geliştirilmesi” projesinin tanıtım toplantısında, “Meslek lisesinden mezun olan gençler daha rahat iş bulabiliyor. Herkes beyaz yakalılığa talip olursa, memlekette üretim yapacak iş gücü bulmakta zorluk çekersiniz. Bu memleketin kaynakçıya, duvar ustasına da ihtiyacı var” dedi.

Toplantıya Maliye Bakanı Kemal Unakıtan da katıldı.

5- Tarım ve Köyişleri Bakanı Mehdi Eker, MHP Samsun Milletvekili Osman Çakır'ın, zamanında ödenmeyen çiftçi borçlarının yeniden yapılandırılmasına ilişkin soru önergesini cevaplandırdı. Vadesi geçen borcu bulunan çiftçilerin müracaatları halinde borçların yüzde 20’sini peşin ödemek şartıyla 12 aya kadar taksitle ödeme imkanı uygulaması bulunduğunu bildiren Bakan Eker, yeni bir yapılanma düşünülmediğini bildirdi.

6- Ergenekon soruşturmasını değerlendiren BBP Genel Başkanı Muhsin Yazıcıoğlu, “Devletin erkleri arasında güvensizlik ortamı giderek derinleşiyor. Daha büyük bir depreme yol açmamak için çözümler üretilmesi gerekiyor. Çözüm zemini olarak TBMM’nin düşünülmesi lazım. TBMM inisiyatif almalı. Türkiye’yi demokratik hukuk zeminine oturtmalıyız. Bu süreç içerisinde varsa suçluları cezalandırırken, varsa çeteleşme oluşumunu açığa çıkarmalıyız. Yargı süreci ile gerekli kovuşturma ve yargılama gerçekleştirilmelidir” dedi.           

7- İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı’nın yürüttüğü ‘Ergenekon soruşturması’ kapsamında tutuklananların sayısı 56’ya çıktı.

8- TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, TOBB Ekonomi ve Teknoloji Üniversitesi’nde yapılan İslam Konferansı Teşkilatı (İKT) Üyesi Ülkeler Uzmanlar Toplantısı’nın açılışında, İslam ülkeleri arasındaki iş birliğinin artırılması için, özel sektörün faaliyet alanı olan karşılıklı ticaret ve yatırım imkanlarının artırılmasının büyük önem ve öncelik arz ettiğini bildirdi.

9- Türkiye Futbol Federasyonu Başkanı Hasan Doğan, Muğla’nın Bodrum ilçesinde hayatını kaybetti.

10- Astana’nın Kazakistan’ın başkenti ilan edilişinin 10’uncu yıl kutlamalarına katılan Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Türk iş adamları ile bir araya gelerek, yatırımcıların problemlerini dinledi. Cumhurbaşkanı Gül, Kazakistan ile Türkiye’nin her sahada birbirini güçlü bir şekilde desteklediğini ve bunun Türk dünyasına örnek olmasını arzu ettiğini belirtti. Daha sonra Bağımsızlık Sarayı’na geçerek kutlamalara katılan Cumhurbaşkanı Gül, Rusya Devlet Başkanı Dimitriv Medvedev, Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev ve Ermenistan Cumhurbaşkanı Serj Sarkisyan ile  görüştü.

                                                                                                         6 TEMMUZ 2008

1- İçişleri Bakanı Beşir Atalay, Kanal 7 Televizyonu’nda yayımlanan “Başkent Kulisi” programında, Ergenekon operasyonunda zanlıların gözaltına alınma saatleri ve sorgularına ilişkin yapılan eleştirilere cevap verdi. Bakan Atalay, “Güvenlik birimleri, insan hakları konusunda hem eğitim hem uygulama aşamasında büyük bir gayret içerisinde. Son gözaltılarda da iyi muamele ve hakların korunması konusunda duyarlı davranıldı. Katiyen işkence gibi çağrışımlar söz konusu olamaz. Olağanüstü bir dönem yaşamıyoruz. Normal hukuki süreci yaşıyoruz” dedi.

2- DP Genel Başkanı Süleyman Soylu, partisinin Keçiören ilçe kongresinde, çözüm bekleyen onca mesele varken, farklı problemlerle uğraşıldığını belirterek “Normal yollardan iktidara gelemeyeceği belli olan CHP’nin, kimleri tahrik ettiğini ve nasıl yarı yolda bıraktığını ibretle izliyoruz. Bu millet ve merkez sağ, AK Parti’nin esir kampındadır” dedi.

3- Türkiye Ziraatçılar Derneği (TZD) Genel Başkanı İbrahim Yetkin düzenlediği basın toplantısında, 1 Ocak 2009 tarihinden itibaren tarım ilaçlarının reçeteyle verileceğini açıkladı. Yetkin, Türkiye’de birim alanda Avrupa’ya göre çok daha az ilaç kullanıldığını, ancak uygulamadaki bilinçsizlik sebebiyle ihracatta problem yaşandığını dile getirdi.

4- Edirne’de 647. kez düzenlenen Kırkpınar yağlı güreşlerinin Başpehlivanı Antalya Belek Belediyesi’nden Recep Kara oldu.

5- Enerji ve Tabii Kaynaklar eski Bakanlarından Mehmet Ersin Faralyalı İstanbul’da vefat etti.

6- Ekonomik İşbirliği ve Kalkınma Örgütü’nün (OECD) yayınladığı raporda, Türkiye’de 2001 krizinin ardından reform paketlerinin başarılı olduğu, yüzde 7 büyüme sağlandığı ve istihdamın artıp enflasyonun düştüğü hatırlatılarak, enflasyonun bu yıl yüzde 9.6, 2009’da ise yüzde 7.5 olarak tahmin edildiği kaydedildi.

7- Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Kazakistan’daki temaslarının son gününde Türk basın mensuplarıyla bir araya geldi. Bir gazetecinin Ergenekon soruşturması kapsamındaki tutuklamaları hatırlatarak “Son gelişmeleri nasıl değerlendiriyorsunuz? Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral İlker Başbuğ’un Genelkurmay Başkanlığı görevine erken başlaması söz konusu olabilir mi?” sorusuna, “Bu konularda konuşmamı herhalde beklemezsiniz. Her şey kendi prosedürü içerisinde, anayasamız, kanunlarımız, geleneklerimiz çerçevesinde devam eder” yanıtını verdi.

Temasları kapsamında Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev ve Kazakistan Devlet Başkanı Nursultan Nazarbayev ile görüşen Cumhurbaşkanı Gül, ardından yurda döndü.

8- Malezya’nın başkenti Kuala Lumpur’da düzenlenecek olan Gelişen Sekiz Ülke (D-8) Zirvesi öncesi, dışişleri bakanları bir araya geldi. Türkiye’yi, Dışişleri Bakanı ve Başmüzakereci Ali Babacan’ın temsil ettiği D-8 Bakanlar Konseyi 11. Toplantısı’nda, D-8 sekretaryasının kalıcı olarak İstanbul’da kalmasına karar verildi. Bakan Babacan, toplantının sona ermesinin ardından gazetecilerin sorularını cevaplarken, toplantıda en önemli gündem maddesinin; D-8 ülkeleri arasındaki ekonomik iş birliğini yoğunlaştırmak ve iş birliği önündeki engelleri kaldırmak olduğunu söyledi.

9- Irak Devlet Başkanı Celal Talabani Atina’da yayımlanan Elefterotipia gazetesindeki demecinde, Türkiye’nin Kuzey Irak’taki askeri faaliyetlerinin terör örgütü PKK’nın tutumundan kaynaklandığını belirtti. Talabani, PKK’nın Türkiye’ye karşı saldırılarını sürdürmesi durumunda Kuzey Irak’ı terk etmesini istedi.

                       7 TEMMUZ 2008

            1- Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Büyükanıt Antalya’nın Belek beldesinde düzenlenen 2. Balkan Ülkeleri Genelkurmay Başkanları Konferansı’nın açılışında yaptığı konuşmada, “Güvenlik ortamı, güvenlik ve istikrar için birbirine komşu olan ülkeler arasında daha kuvvetli beraberlikleri ve işbirliğini zorunlu kılmaktadır. Hiç şüphesiz bölgesel işbirliğine ilave olarak küresel bir dayanışmaya da ihtiyaç bulunmaktadır. Tabii ki bu dayanışmanın sözde değil, özde bir dayanışma olma zorunluluğu vardır” dedi.

            2- CHP Genel Başkanı Deniz Baykal Habertürk televizyonunda yayınlanan bir programda gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulundu. Baykal, “Anayasa Mahkemesi AK Parti’nin kapatılma davasını reddederse, AK Parti ferahlayacak. Türkiye siyasetinin iç gerilimi ferahlayacak. Hesaplaşma ihtiyacı ortadan kalkacak” dedi.

            3- Devlet Bakanı Mehmet Şimşek gazetecilerin ekonomideki gelişmelere ilişkin sorularını değerlendirdi. Bakan Şimşek, iç siyasi belirsizliğin, risk pirimi artışı ve faizlerdeki yükselişle Hazine’ye getirdiği ilave yükün yaklaşık 20 milyar YTL düzeyinde olduğunu, yine siyasi belirsizlik nedeniyle İMKB’de kote edilen şirketlerin değerinin 80 milyar dolara düştüğünü söyledi.

            4- D-8 Zirvesi nedeniyle Malezya’nın başkenti Kuala Lumpur’da bulunan Dışişleri Bakanı ve Başmüzakereci Ali Babacan, zirve öncesi Malezya Başbakanı Abdullah Badawi ve İran Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinejad ile ayrı ayrı görüşmelerde bulundu. 

            5- IMF’nin 2008 yılı tahminlerine göre, kişi başına gayri safi yurtiçi hasıla (GSYH) sıralamasında geliri 10 bin doları aşan ülkeler arasında 55. sırada yer alan Türkiye, Avrupa ülkeleri arasında ise 31. oldu.

            6- ABD’nin Avrupa ve Avrasya’dan sorumlu Dışişleri Bakan Yardımcısı Daniel Fried Kıbrıs’taki temaslarının ardından Lefkoşa ara bölgedeki Full-bright Merkezi’nde düzenlediği basın toplantısında, kapsamlı müzakerelerin en kısa sürede başlamasını desteklediklerini belirterek, “Tek millet, tek vatandaşlık ve bölünmemiş bir ülke görmek istiyoruz” dedi.

            7- G-8 Zirvesi, Japonya’nın kuzeyindeki Hokkaido Adası’nın Toyako kentinde başladı. BM Genel Sekreteri Ban Ki-moon ve Dünya Bankası Başkanı Robert Zoellick, artan gıda fiyatları konusunda uluslararası toplumu acilen hareket etmeye çağırdı.

            8- Afganistan’ın başkenti Kabil’deki Hindistan Büyükelçiliği yakınında düzenlenen bombalı saldırıda en az  41 kişinin öldüğü, 139 kişinin de yaralandığı belirtildi.

                                                                                                                   8  TEMMUZ  2008     

            1- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan AK Parti Meclis grup toplantısında yaptığı konuşmada, “AK Parti kurulduğu günden bu yana hukuka bağlı, demokrasiye saygılı, önceliği Türkiye olan bir siyasi çizginin temsilcisidir. Bir ilke olarak söylüyorum, farklı güncel gelişmelere dayalı olarak söylemiyorum. Biz mafyanın, çetelerin avukatı değiliz. Yargının yürütmeye verdiği görevi yerine getiriyoruz. Şartlar ne olursa olsun, biz görevimizi bundan sonra da kararlılıkla yapacağız. Demokratik siyasetimize asla gölge düşürmeyeceğiz” dedi.

            2- Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Büyükanıt Antalya’da bu yıl 9’uncusu düzenlenen İpek Yolu 2008 General-Amiral Semineri’nde yaptığı konuşmada, “Terörizme karşı mücadele, alışılmış yöntemlerin dışında uzun ve sabır gerektiren uygulamaları da içeren bir süreçtir. Askeri yöntem terörle mücadelenin boyutlarından sadece biridir. Bunun dışında diplomasi ve ekonomi alanındaki faaliyetler de önemlidir. ABD‘nin PKK’yı uyuşturucu kaçakçılığı yapan örgütler listesine alması büyük moral desteği oldu. Ancak bu yeterli değil, uygulamaya yansımayan bu tür listeler tek başına terörle mücadelede yararlı olmaz” dedi.

            3- CHP Genel Başkanı Deniz Baykal partisinin Meclis grup toplantısında yaptığı konuşmada, “Ergenekon soruşturmasında iddianamenin hala hazırlanmaması garabettir. 13 ay boyunca insanları gözaltına alacaksın ama onları neyle suçladıklarını dahi inandırıcı bir biçimde söylemeyeceksin. Böyle bir dava skandaldır” dedi.

4- Danıştay 10. Dairesi, Şair Nazım Hikmet Ran’ın Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlığından çıkarılmasına ilişkin 25 Temmuz 1951 tarihli Bakanlar Kurulu kararının ‘geçersiz kaldığı tespiti’ ile 8 Mart 2002 tarihli vatandaşlıktan çıkarmanın  nüfus kütüğüne tesciline ilişkin işleminin iptali talebiyle açılan davayı oy çokluğu ile reddetti.

            5- Dünya Sağlık Örgütü’nce (DSÖ), ‘Dünya Tütüne Hayır Günü’ kapsamında Sağlık Bakanı Recep Akdağ’a Ulusal Tütün Kontrol Programı geliştirilmesine yönelik çalışmaları nedeniyle ödül verildi.  Ödül töreninde konuşan Bakan Akdağ, tütün ürünlerinin zararlarına karşı Hükümet'in sürdürdüğü kararlı çalışmaların vatandaşlardan olduğu kadar uluslararası kamuoyundan da takdir gördüğünü belirtti.

6- BBP Genel Başkanı Muhsin Yazıcıoğlu gazetecilere yaptığı açıklamada, “Ülkemizin menfaati olmayan hiçbir şeyin içerisinde olmayız. Malatya’daki dava MHP, Dink davası ise BBP üzerine yönlendirilmektedir. Bir oyun var, oynanıyor ve bu oyunun içine milliyetçiler çekilmek isteniyor. Bu provokasyondur” dedi.

            7- ABD’nin Ankara Büyükelçisi Ross Wilson ‘26. Uluslararası Uyuşturucu ile Mücadele Konferansı’nda  yaptığı konuşmada, ABD’nin Türkiye’nin PKK terörüyle mücadelesinde büyük katkılarda bulunduğunu söyledi.

            8- Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM), Türkiye’de yüzde 10’luk seçim barajına karşı açılan davada ‘İnsan hakları ihlali bulunmadığı’ yönünde görüş bildirdi. Mahkemenin temyiz niteliğindeki Büyük Dairesi, kararı 4’e karşı 13 oyla kabul etti.

                                                                                                            9 TEMMUZ 2008

            1- Özel sektör tarafından yapılacak olan 61 adet hidroelektrik santralının temel atma töreni, Devlet Su İşleri (DSİ) Konferans Salonu’nda ve aynı anda beş bölgede düzenlenen törenle yapıldı.

            Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Cemil Çiçek yaptığı konuşmada, “Petrole harcadığımız kaynağı altyapıya, sağlığa, eğitime ayırsaydık, sanayiye teşvik olarak verseydik, bugün milli gelirimiz bu rakamların çok  üstünde olurdu” dedi.

            Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Hilmi Güler de yaptığı konuşmada, enerjide Türkiye’nin büyük ölçüde dışa bağımlı olduğunu, bu bağımlılığın azaltılması için politikalar ürettiklerini ve  yerli kaynakları sırayla devreye soktuklarını söyledi.

            2- Yargıtay 8. Ceza Dairesi, Mehmet Ağar’ın Susurluk davası kapsamında Emniyet Genel Müdürü olduğu dönemle ilgili ‘suç işlemek amacıyla örgüt kurma’ suçundan yargılanması konusunda görevsizlik kararı vererek, dosyayı Ankara Ağır Ceza Mahkemesi’ne gönderdi.

            3- Milli Savunma Bakanı Vecdi Gönül Türkiye Emekli Subaylar Derneği tarafından İstanbul’da düzenlenen ‘NATO Müttefikler Arası İhtiyat Subayları Kongresi’nde yaptığı konuşmada, “Kuzey Irak’ta üslenen PKK teröristlerinin oluşturduğu tehdit, Türkiye açısından büyük bir güvenlik sorunu teşkil ediyor. TBMM’nin aldığı sınır ötesi harekat kararı, halkımızın iradesini tam olarak yansıtmaktadır. Müttefiklerimiz NATO ve AB’nin desteği terörle mücadele için hayati  önem taşımaktadır” dedi.

            4- Enerji Piyasası Kanunu’nda değişiklik yapılmasını düzenleyen kanun tasarısı, TBMM Genel Kurulu’nda kabul edildi. 

5- ABD’nin İstanbul Başkonsolosluğu’na düzenlenen silahlı saldırıda 3 polis memuru şehit oldu. Dört kişi tarafından düzenlenen saldırıda 3 terörist ölü olarak ele geçirilirken 1  terörist kaçtı.

            Cumhurbaşkanı Abdullah Gül saldırıya ilişkin yaptığı açıklamada, “Bu tip terör saldırılarını şiddetle telin ediyorum. Bunları organize edenler ve arkasında olan zihniyetle Türkiye sonuna kadar mücadele edecektir” dedi.

            ABD’nin Ankara Büyükelçisi Ross Wilson ise yaptığı açıklamada “Bu saldırı elbetteki bir terör eylemidir. Ülkelerimiz geçmişte olduğu gibi bu konuda da birlikte hareket edecek, terörle ortak mücadelesini sürdürecektir” dedi.

            6- Ağrı Dağı’na çıkmak üzere kamp kuran 13 kişilik Alman turist grubuna saldıran teröristler 3 kişiyi kaçırdı.

            7- Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Moody’s, AK Parti kapatılsa da kapatılmasa da Türkiye’nin kredi notunu aşağı yönlü değiştirecek bir bozulma beklemediklerini açıkladı.

            8- Ermenistan Cumhurbaşkanı Serj Sarkisyan The Wall Street Journal gazetesindeki yazısında “Türk hükümeti ve halkıyla, ikili ilişkileri normalleştirmek ve sınırı açmak amacıyla yeni bir diyalog süreci öneriyorum” dedi.

            9- G-8 ülkelerinin Japonya’nın Hokkaido Adası’nda düzenlenen zirvesi sona erdi. Zirvede, küresel ısınmayla mücadele, dünyada artan petrol ve gıda fiyatlarının yarattığı sorun ile açlık ve yoksulluk karşısında alınacak tedbirler ele alındı.

            10- Hırvatistan ile Arnavutluk’un NATO’ya katılımına ilişkin protokol belgeleri Belçika’nın başkenti Brüksel’de imzalandı. Bu çerçevede iki ülkenin gelecek yıl NATO  üyesi olması öngörülüyor.

            11- İran, Basra Körfezi’nde orta ve uzun menzilli 9 füze denemesi yaptı. Hava Kuvvetleri Komutanı Tuğgeneral Hüseyin Selami, füze denemelerinin düşmana uyarıcı amacı taşıdığını belirterek, olası bir ABD ve İsrail saldırısına “ani, kesin ve yıkıcı” cevap vereceklerini söyledi.

            Öte yandan ABD Başkanı George W. Bush, Tahran’dan BM anlaşmalarına aykırı olan füze denemelerini durdurmasını istedi. 

            12- ABD’nin, Doğu Avrupa’ya füze kalkanı projesi çerçevesinde radar üssü kurulması için ilk imzayı Çek Cumhuriyeti ile atması Rusya tarafından tepkiyle karşılandı. Rusya Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada, “ABD kalkanı sınırımızın yakınına konuşlanırsa diplomatik yöntem yerine askeri teknik anlamda adımlara zorlar” dedi.

            G-8 Zirvesi nedeniyle Japonya’da bulunan Rusya Devlet Başkanı Dimitri Medvedevde ABD’nin tavrına üzüldüklerini belirterek “İsterik davranmayacağız ama misilleme adımlarını düşüneceğiz” dedi.

          10 TEMMUZ 2008

            1- Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Genelkurmay eski Başkanı Emekli Orgeneral Hilmi Özkök’ü Çankaya Köşkü’nde kabul etti.

            2- İzmir’de bulunan CHP Genel Başkanı Deniz Baykal Narlıdere Belediye Başkanlığı binasının açılış töreninde, Ergenekon soruşturmasına değinerek, “Demokrasiyi, insan haklarını katlediyorlar. Bu faşizan uygulama, bu yıldırma operasyonu. Gözaltılar halkta tepki yaratmaya başladı. Sanki yapılan işler halkı baskı altına alma operasyonu değil, temiz eller operasyonuymuş gibi bir izlenim vermeye çalışıyorlar” dedi.

            3- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Nazım Ekren Ziraat Bankası Bankacılık Okulu 16. dönem mezuniyet töreninde yaptığı konuşmada, son yıllarda başarılı performans gösteren bankanın, sahip olduğu kaynak ve imkanları, Türk ekonomisi ve bankacılık sektöründe kullanacağını söyledi.

            4- Devlet Bakanı Mehmet Şimşek CNBC-e televizyonuna yaptığı açıklamada, enerji fiyatlarındaki artışın cari açığı körüklediğini belirterek, açığın 50 milyar doları geçebileceğini söyledi.

            5- ‘10 Temmuz Dünya Hukuk Günü’ dolayısıyla TBMM’de konuşma yapan CHP Manisa Milletvekili Şahin Mengü’nün hükümet tarafından yargıya müdahale edildiğini ileri sürmesinin ardından söz alan Adalet Bakanı Mehmet Ali Şahin, “Türkiye, hukukun üstünlüğü esası üzerine kurulmuş bir devlettir. Türkiye’de kuvvetler ayrılığı ilkesi vardır. AK Parti iktidarları döneminde yargıya, yargılama faaliyetleriyle ilgili hiçbir müdahale olmamıştır, hiçbir telkin ve tavsiyede bulunulmamıştır” dedi.

            6- İbadethanelerin aydınlatma giderlerinin Diyanet İşleri Başkanlığı’ndan karşılanmasına dair önerge, TBMM Genel Kurulu’nda kabul edildi.

            7- MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli yaptığı yazılı açıklamada, ABD’nin İstanbul Başkonsolosluğu’na yönelik saldırıyı kınadığını belirterek, “Türkiye’nin dış bağlantılı terör örgütlerinin eylem alanı haline gelmesinin düşündürücü ve endişe verici olduğunu söyledi.

            8- TÜİK, imalat sanayinde kapasite kullanımının haziran ayında, geçen yılın aynı ayına göre 1.2 puan azalarak yüzde 82.3 olarak gerçekleştiğini açıkladı.

            9- Irak’a giden Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, ABD korumasındaki ‘yeşil kuşak’ta bulunan Başbakanlık Konutu’nda Başbakan Nuri el Maliki ile bir araya geldi. Başbakan Erdoğan, Stratejik İşbirliği Yüksek Konseyi Kurulması Anlaşması’nın imzalandığı görüşmenin ardından düzenlenen basın toplantısında, “Ortak geleceğimizi tehdit eden PKK terörüne karşı Irak hükümeti ve kuzeydeki yerel yönetimden gördüğümüz destek ve anlayışa teşekkür ediyoruz” dedi.

Maliki de yaptığı konuşmada, iki ülke ilişkilerini geliştirmenin zamanı olduğunu belirterek, bölge ülkelerinin işbirliği yapması gerektiğini söyledi.

            Başbakan Erdoğan, Cumhurbaşkanı Celal Talabani ile de bir araya geldi.

            10- BM Gıda ve Tarım Örgütü (FAO), küresel ısınmanın denizlerde yaşayan canlıların metabolizmalarını olumsuz şekilde etkilediğini, bundan dünyada balıkçılık ve kültür balıkçılığı yapan 42 milyon insanın doğrudan etkileneceğini açıkladı.

            11- Fransa Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy Avrupa Parlamentosu Genel Kurulu’nda yaptığı konuşmada, İrlanda tarafından reddedilen Lizbon Antlaşması’nın devreye girmemesi halinde AB’nin daha fazla gelişmesinin mümkün olmayacağını söyledi.

            Öte yandan, Fransa Ulusal Meclisi, AB’ye bundan sonraki katılımların Fransa tarafından onayına ilişkin anayasada mevcut referandum şartını genel kural olarak muhafaza eden, bununla birlikte belli koşullarda referandum yerine parlamento onayını öngören düzenlemeyi onayladı.

            12- ABD Dışişleri Bakanı Condoleezza Rice Gürcistan Cumhurbaşkanı Mihail Saakaşvili ile başkent Tiflis’te görüşmesinin ardından düzenlenen basın toplantısında, Güney Osetya ve Abhazya’da son dönemde meydana gelen sorunlara değinerek, sorunların diyalog yoluyla çözüm bulmasını istediklerini ve Gürcistan’ın toprak bütünlüğünü desteklediklerini söyledi.

            13- Rusya, eski Yugoslavya için Lahey’de kurulan Savaş Suçları Mahkemesi’nin tarafsızlığını yitirdiği için en kısa sürede kapatılmasını istedi.

                                                                                                      11 TEMMUZ 2008

1- Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Çankaya Köşkü’nde KKTC’nin Ankara Büyükelçisi Tamer Gazioğlu ve aralarında Kıbrıs Barış Harekatı gazilerinin de bulunduğu heyeti kabul etti. Cumhurbaşkanı Gül ayrıca, İhlas Haber Ajansı(İHA) Genel Müdürü Fevzi Kahraman ve beraberindeki heyetle görüştü.

2- Cumhurbaşkanlığı Basın Merkezi’nden yapılan açıklamada, ABD Başkanı George W. Bush’un Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ü telefonla arayarak, İstanbul’daki ABD Başkonsolosluğu’na düzenlenen saldırı sırasında görev başında şehit olan polis memurlarının ailelerine başsağlığı dileklerini ilettiği kaydedildi.

3- TBMM Başkanı Köksal Toptan, MÜSİAD Yönetim Kurulu Başkanı Ömer Cihad Vardan ve beraberindekileri kabulünde yaptığı açıklamada, yeni bir anayasanın yapılması gerektiğini belirterek, “Bu anayasa, yönetmelik gibi çok uzun maddeler içermemeli. Temel ilkeleri ortaya koyan bir anayasa ile Türkiye çağdaşlaşma yolunda önemli bir mesafe alır”  dedi.

4- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Irak’ın başkenti Bağdat’tan Türkiye’ye dönüşünde uçakta gazetecilere açıklamalarda bulundu. Türkiye Petrolleri Anonim Ortaklığı’nın (TPAO) Irak’ta petrol arama, çıkarma ve pazarlamasına yönelik anlaşmanın imzalandığını açıklayan Başbakan Erdoğan, Irak’la Türkiye arasında imzalanan Stratejik İş birliği Yüksek Anlaşması’nın diğer Ortadoğu ülkelerine örnek olması gerektiğini kaydetti.

5- Dışişleri Bakanı ve Başmüzakereci Ali Babacan, AB Komisyonu’nda müzakere sürecini değerlendirmek üzere Belçika’nın başkenti Brüksel’e hareketinden önce Esenboğa Hava Limanı’nda gazetecilerin sorularını yanıtladı. Bakan Babacan, Akdeniz İçin Birlik projesine dair endişelerinin kalmadığını belirterek “Bu sürecin Türkiye’nin AB üyeliğine alternatif bir süreç olmayacağının tüm dokümanlar üzerinde kesinleştirilmesi ve Fransa Cumhurbaşkanı Nicoals Sarkozy’nin verdiği teminat üzerine katılmaya karar vermiş durumdayız. Bir Avrupa lideri bu konuda söz verdiyse bu söze de güvenmek zorundayız” dedi.

6- Bursa’da gazetecilerin sorularını yanıtlayan Maliye Bakanı Kemal Unakıtan, AK Parti hakkında açılan kapatma davasının yakında sonuçlanacağını ve belirsizliğin ortadan kalkacağını belirterek “Dünyanın her tarafında ekonominin bir kaidesi var. Siyasi belirsizlikler ekonomik risk getiriyor. Türkiye’de bu riskin kısa zamanda kalkmasını ümit ediyorum. Türk milleti, bunun da üstesinden gelecektir” dedi.

7- Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik, bu yıl son defa yapılan Ortaöğretim Kurumları Sınavı (OKS) sonuçlarıyla ilgili bir basın toplantısı düzenledi.  Bakan Çelik, bu yıl OKS’ye giren öğrencilerden 263’ünün 100 sorunun tamamını doğru cevapladığını belirterek “İlköğretim başarı puanlarını ilave ettiğimiz zaman Türkiye çapında 500 tam puan alan öğrenci sayısı 97 olmuştur” dedi.

8- Gaziantep’te sanayicilerin sorunlarını dinleyen Sanayi ve Ticaret Bakanı Zafer Çağlayan, yeni teşvik politikasını yıl sonuna kadar açıklayacaklarını belirterek, “Cumhuriyet tarihinde bir devrim niteliğinde olacak yeni bir çalışma gelecek. Tekstil ve konfeksiyon sektörü de desteklenecek olan sektörlerin en başında gelecek” dedi.

9- İstanbul Valisi Muammer Güler, BBP Genel Başkanı Muhsin Yazıcıoğlu’nun şehit polis memurları için baş sağlığı dilemek üzere yaptığı ziyaret sırasında, olayla ilgili basın mensuplarının sorularını cevapladı. Vali Güler, olayın intihar türü bir saldırı olduğu konusunda hiçbir şüphe kalmadığını söyledi.

10- AK Parti Merkez Karar ve Yönetim Kurulu (MKYK) üyesi Abdüllatif Şener partiden istifa ettiğini açıkladı.

11- ABD’nin Ankara Büyükelçisi Ross Wilson, “İstanbul’da yaşanan silahlı saldırı sırasında ABD’li güvenlik görevlilerinin neden müdahale etmediği” şeklindeki eleştirilere cevap verdi. Wilson, Başkonsolosluk koruma görevlilerinin silah taşımadığını belirterek, “Bir saldırı olduğunda bizim ilk yaptığımız şey konsolosluğun kapılarını kilitlemek. Buradaki amaç; hem konsoloslukta çalışanları korumak hem de aynı zamanda içeride vize başvurusu için bulunan Türkleri korumak. Ayrıca koruma görevlimiz, oradaki polise yardım etmeye çalıştı” dedi.

12- Almanya Dışişleri Bakanlığı, Türkiye’de terör örgütü PKK tarafından kaçırılan 3 Alman vatandaşının bir an önce ve şartsız olarak serbest bırakılması talebinde bulundu.

13- Pakistan Dışişleri Bakanı Şah Mahmud Kureyşi, eski Pakistan Başbakanı Benazir Butto’ya yönelik suikastın bağımsız bir komisyon tarafından araştırılması için BM Genel Sekreteri Ban Ki-moon ile prensip anlaşmasına vardıklarını açıkladı.

                             12 TEMMUZ 2008

1- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, “Barcelona Süreci: Akdeniz İçin Birlik” Devlet ve Hükümet Başkanları Zirvesi’ne katılmak üzere Fransa’ya hareketinden önce yaptığı açıklamada, “Bu zirveye AB’ye üye ve aday ülkelerle Akdenizli ortaklardan oluşan 40’ı aşkın ülkenin devlet ve hükümet başkanları iştirak etmektedir. Ben de zirvede gerek bölgemizde gerekse dünyada barış ve refah ideallerinin gerçekleştirilmesinde, ekonomik kalkınma, gıda, su ve enerji güvenliğinin önemini anlatan bir sunum yapacağım. Çeşitliliderlerle ikili görüşmelerim de olacak” dedi.

2- Trabzon Belediyesi tarafından yaptırılacak kültür merkezinin temel atma törenine katılan CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, ekonomide durgunluk yaşandığını belirterek “Öyle anlaşılıyor ki, Türkiye’de iktidar değişim dönemine yaklaşılmıştır. 6 yıl bir millete tek parti hükümeti içinde hizmet etmek imkanı müstesna bir imkandır. Bu imkan herkese nasip olmaz ama AK Parti, bunu iyi kullanamadı” dedi.

Baykal, Ergenekon soruşturması ile ilgili olarak ise “Ortada 13 aydır iddianame yok. Darbe dönemlerinde bile olmadı bu. Bu bir zulüm. İnsan haklarına demokrasiye aykırı” dedi.

3- Bitlis, Hakkari, Muş ve Van illeri Ekonomik ve Sosyal Konsey Toplantısı, Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Nazım Ekren’in de katılımıyla Van’da yapıldı. Başbakan Yardımcısı Ekren, Van’a kalkınma ajansının startını vermek için geldiğini belirterek, bu yıl içerisinde Gaziantep, Şanlıurfa ve Mardin’e kalkınma ajansları kuracaklarını vurguladı.

Bunun yanı sıra Cazibe Merkezleri Projelerini de uygulamaya koyacaklarını anlatan Başbakan Yardımcısı Ekren, bu sene içinde Diyarbakır, Trabzon ve Sivas’ta cazibe merkezi oluşturulacağını, önümüzdeki yıllarda da özellikle Doğu Anadolu’da yeni cazibe merkezleri kurmayı planladıklarını kaydetti.

Gündeme ilişkin konulara da değinen Başbakan Yardımcısı Ekren, bir gazetecinin borsadan yabancı çıkışının çok fazla olduğunu söylemesi üzerine, “Türkiye yabancılar için orta ve uzun vadede vazgeçilebilecek bir ülke değil” dedi.

4- Devlet Bakanı Mehmet Şimşek gazetecilere yaptığı açıklamada,  Konut Edindirme Yardımları’na (KEY) ilişkin  düzenlemenin bu hafta Meclis’ten geçeceğini ve ödemelerin bu ay içinde başlayacağını söyledi.

5- Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım, Serbest Telekomünikasyon İşletmecileri Derneği’nin Sakarya’nın Sapanca ilçesinde düzenlediği “Elektronik Haberleşme Kanunu ve Ötesi” konulu toplantıda, internetin yaygınlaştırılması için vergi yükünün azaltılmasının şart olduğunu ve internet üzerindeki vergilerin hafifletilmesi için Maliye Bakanlığı ile çalışma yürüttüklerini söyledi.

6- BBP Genel Başkanı Muhsin Yazıcıoğlu Sivas’ta gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulundu. Yazıcıoğlu, “Yargının yürütme üzerinde, yürütmenin yargı üzerinde, bunların hepsi de yasama üzerinde baskı oluşturdu. Bugün ülkemizde kuvvetler arasındaki güvensizlik, kurumlar arası irtibatsızlık ve diyalogsuzluk dolayısıyla, devlet erkleri arasında gittikçe güven bunalımı oluşmaktadır” dedi.

Gazeteci Hrant Dink cinayeti sanıklarının BBP’yi hedef göstermesine de değinen Yazıcıoğlu, “Bizi güya bir yere çekmeye gayret ediyorlar. Unutulmasın ki, birçok tezgahı zamanında sezerek bozduk. Bu provokasyonları da bozacağız” dedi.

7- ÖSYM Başkanı Prof. Dr. Ünal Yarımağan, ÖSS sonuçlarını YÖK’te düzenlediği basın toplantısıyla açıkladı. Buna göre; ÖSS’ye giren 1 milyon 504 bin 956 adaydan 1 milyon 504 bin 533’ünün sınavı geçerli sayıldı. İmtihanı geçerli sayılan adayların da 1 milyon 405 bin 307’si (yüzde 93.40), 145 barajını geçerek tercih yapma hakkını elde etti. Bütün puan türlerinde toplam 6 aday birinci oldu.

8- Akdeniz İçin Birlik Zirvesi’ne katılmak üzere başkent Paris’te bulunan Dışişleri Bakanı ve Başmüzakereci Ali Babacan, Fransa Dışişleri Bakanı Bernard Kouchner ile görüştü. Bakan Babacan, Fransa’da gözaltında tutulan bölücü terör örgütü üyelerinin iadesini istedi. Kouchner ise “Türkiye’nin Ortadoğu barış sürecinde oynadığı rol memnuniyet verici” dedi.

Öte yandan Bakan Babacan, Arap Birliği Genel Sekreteri Amr Musa ile de görüştü.

                                                                                                      13 TEMMUZ 2008

1- Devlet Bakanı Mehmet Şimşek, Adıyaman’da Türkiye Petrolleri Anonim Ortaklığı (TPAO) Bölge Müdürlüğü tesislerinde yöneticiler ve iş adamlarıyla bir araya geldi. ‘Türkiye Ekonomisi’ adlı sunumda ekonomik göstergeleri dünya ülkeleriyle kıyaslayan Bakan Şimşek, Türkiye’de istihdamın artırılması için hizmet sektörüne ağırlık verilmesini isteyerek “AB üyesi 15 ülkede nüfusun yüzde 70’i, ABD’de yüzde 80’i hizmetler sektöründe. Biz de bu sektördeki oranı ve eğitim seviyesini artıralım” dedi.

2- Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Hilmi Güler, Yuntdağı rüzgar enerji santrali (RES) açılışı töreni için gittiği İzmir'de gazetecilerle sohbet toplantısı düzenledi. Bakan Güler, artan petrol fiyatlarının kendilerini çok rahatsız ettiğini belirterek, Karadeniz’de 2009 yılında sondajın başlayacağını söyledi.

3- Diyanet İşleri Başkanı Ali Bardakoğlu Diyanet İşleri Başkanlığı Hac Dairesi’nce düzenlenen Türkiye’de Hac Organizasyonu İstişare Toplantısı’nın kapanışında düzenlenen basın toplantısında, dini gün ve bayramların bütün İslam dünyasında aynı günde kutlanması gerektiğini ve bu konuda İKÖ’ye müracaatta bulunduklarını belirtti.

4- “Barselona Süreci: Akdeniz İçin Birlik” Devlet ve Hükümet Başkanları Zirvesi’ne katılmak üzere Paris’te bulunan Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Fransa Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy tarafından kabul edildi. Görüşmede AK Parti hakkında açılan kapatma davası hakkında bilgi alan Sarkozy, “Karar, çoğulcu demokrasi kurallarına, hukuka ve halk iradesine uygun olmalı” dedi. Başbakan Erdoğan ise “Bizim, hukuka olan güvenimiz tam. Anayasa Mahkemesi’nin mümkün olan en kısa sürede karar vermesini bekliyoruz” dedi. Başbakan Erdoğan, tam üyelik müzakereleriyle ilgili beklentilerini de Sarkozy’ye ileterek “Türkiye’ye verdiğiniz sözleri tutun” dedi. Sarkozy ise, dönem başkanlığı boyunca taahhüt ettikleri gibi müzakerelerin normal bir şekilde devam etmesi için çalışacaklarını ve Akdeniz Birliği’nin AB’ye alternatif olmadığını vurguladı.

Başbakan Erdoğan, Zirvede “ekonomik kalkınma, gıda, su ve enerji güvenliği” ile ilgili yaptığı konuşmada ise dünyanın temel ulaşım eksenleri üzerinde yer alan Akdeniz’in, her şeyden önce Doğu ile Batı’yı, Kuzey ile Güney’i birbirine bağlayan bir köprü olarak küresel ekonomide kritik rol oynamaya devam ettiğini, Akdeniz havzasının bugün de çeşitli bakımlardan dünyanın ilgi odağı durumunda olduğunu” söyledi.

Başbakan Erdoğan, temasları kapsamında İsrail Başbakanı Ehud Olmert, Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad ve Filistin Yönetimi lideri Mahmud Abbas ile ayrı ayrı görüştü. Esad ile görüşmesinden ayrılırken gazetecilerin sorularını cevaplayan Başbakan Erdoğan, “İsrail ile Suriye arasında yaşanan problemlerin çözümüne ilişkin müzakereler devam ediyor. Bu konuda kesinlikle umutluyuz. Tarafları da aynı kararlılık içerisinde gördük. Bu işler, sabır ister. Aceleci olunursa netice alınmaz” dedi. Esad ise iki ülke arasında barış anlaşması sağlanması halinde, İsrail ile karşılıklı büyükelçi göndererek ve ikili anlaşmalar yaparak, normal ilişkiler kurmaya hazır olduklarını söyledi.

Öte yandan Sarkozy de Abbas ve Olmert’i bir araya getirdi. Üçlü basın toplantısında konuşan Olmert, Suriye ile çok yakında doğrudan müzakerelere geçileceğini söyledi. Filistin meselesine de değinen Olmert, “Barış anlaşmasına hiç bu kadar yakın olmamıştık. Nihai tercihler yapmak zorunda kalacağımız ana yaklaşıyoruz” dedi. Olmert barışa ulaşma konusundaki kararlılığın işareti olarak İsrail hapishanelerinde tutulan bir grup Filistinli tutukluyu serbest bırakmayı kabul ettiğini açıkladı.

Zirve, kapanış bildirisinin yayınlanmasıyla sona erdi. Akdeniz’in ve Ortadoğu’nun kitle imha silahlarından arındırılması sonuç bildirisine konuldu. Akdeniz’in ve Ortadoğu’nun nükleer, kimyasal, biyolojik tüm silahlardan tamamen arındırılması için pratik tedbirlerin alınması ilke kararına bağlandı.

5- İran Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinecad, Bakanlar Kurulu toplantısından sonra bir soru üzerine, “gerektiğinde ABD ile doğrudan müzakere edilebileceğini, ancak İran halkının ABD’nin hiçbir ön şartını kabul etmeyeceğini” söyledi. Ahmedinecad, “gayrimeşru saydıkları ve tanımadıkları İsrail” dışında bütün ülkelerle iyi ilişkilerden yana olduklarını ve bu eksende politika izlediklerini söyledi.

6- Pakistan Dışişleri Bakanı Şah Mahmud Kureşi, Pakistan’da Usame Bin Ladin’i yakalamak için operasyon düzenleyen ABD veya başka yabancı ülke askeri bulunmadığını söyledi. Buna izin verilmeyeceğini  belirten Kureşi, yabancı saldırıların amaca zarar vereceğini ve ülkede büyük bir Amerikan karşıtlığının oluşmasına sebep olacağını vurguladı.

7- NATO’nun Afganistan’daki Uluslararası Güvenlik Destek Gücü’nden yapılan açıklamada, ülkenin doğusunda Pakistan sınırına yakın Kunar ili Vanat köyünden Amerikan üssüne yapılan saldırıda, 9 ABD askerinin öldüğü bildirildi.

           14 TEMMUZ 2008

               1- Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, 5779 sayılı ''İl Özel İdarelerine ve Belediyelere Genel Bütçe Vergi Gelirlerinden Pay Verilmesi Hakkında Kanun'', 5782 sayılı ''Tapu Kanununda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun'' ve 5783 sayılı ''Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti ile Çin Halk Cumhuriyeti Hükümeti Arasında Hayvan Sağlığı ve Karantina Konusunda İşbirliği Anlaşmasının Onaylanmasının Uygun Bulunduğuna Dair Kanun''u onayladı.

  2- Bakanlar Kurulu Başbakan Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında toplandı.  Devlet Bakanı, Başbakan Yardımcısı ve Hükümet Sözcüsü Cemil Çiçek toplantının ardından düzenlenen basın toplantısında, Başbakan Erdoğan’ın Irak ve Fransa ziyaretine ilişkin değerlendirmelerde bulundu. Irak’la ilişkileri yeni bir açıdan değerlendirmekte ve önümüzdeki döneme yönelik çalışmaları belli açıdan geliştirmekte fayda mütalaa edildiğini belirten Başbakan Yardımcısı Çiçek, Fransa ziyaretiyle ilgili olarak da, “Bu ziyaretle, Türkiye-Fransa ilişkileri hem ekonomik, hem siyasi, hem terör bağlamında yeniden değerlendirilmiştir” dedi. Başbakan Yardımcısı Çiçek, İşçi ve Bağ-Kur emeklilerinin maaşlarının yılın ikinci yarısında yüzde 7.2 oranında artırılacağını da ifade etti.

            3- İstanbul Cumhuriyet Başsavcısı Aykut Cengiz Engin düzenlediği basın toplantısında, kamuoyunda ‘Ergenekon soruşturması’ olarak bilinen iddianamenin tamamlandığını,  441 klasör eki olan, 2 bin 455 sayfalık iddianamenin İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi’ne tevzi edildiğini söyledi.

Öte yandan soruşturma kapsamında tutuklanan Ankara Ticaret Odası (ATO) Başkanı Sinan Aygün serbest bırakıldı.

            4- TÜSİAD’dan yapılan açıklamada, gündemdeki ‘Elektronik Haberleşme Kanunu Tasarısı’nın önemli bir girişim olduğu, ancak tasarının elektronik haberleşme sektöründe rekabetin gelişmesi, haberleşme özgürlüğü, AB müktesebatına uyum ve mali yükümlülükler açısından iyileştirilmesi gerektiği belirtildi.

            5- ‘Akdeniz İçin Birlik’ zirvesi nedeniyle Fransa’da bulunan Suriye Devlet Başkanı Beşşar Esad France-inter radyosuna yaptığı açıklamada, nükleer programı yüzünden İran’a askeri saldırıda bulunulmasının, ABD, İsrail ve dünya için ciddi sonuçlar doğuracağını söyledi.

            6- Uluslararası Ceza Mahkemesi (ICC) Savcısı Luis Moreno Ocampo, Sudan Devlet Başkanı Ömer Hasan El Beşir hakkında Darfur bölgesinde soykırım yaptığı, savaş suçu işlediği ve insanlığa karşı suç işlediği gerekçesiyle dava açtı.

                                                                                                                    15 TEMMUZ 2008

            1- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan AK Parti Meclis grup toplantısında yaptığı konuşmada, Türkiye’nin güven ve istikrarını değil, sadece belli bir zümrenin siyasi menfaatlerini düşünerek hareket edenlerin, maskeleriyle birlikte deşifre olduklarını belirterek, “Türkiye demokrasiden, hukuk devletinden, evrensel insan haklarından geriye doğru tek bir adım atmayacaktır. Karanlık eller bir defa daha hüsrana uğrayacaktır” dedi.

            2- CHP Genel Başkanı Deniz Baykal partisinin Meclis grup toplantısında gündemdeki konulara ilişkin değerlendirmelerde bulundu. ‘Ergenekon soruşturması’ ile ilgili iddianame konusuna değinen Baykal, “İddianame bir darbe iddianamesi değildir. Bir terör iddianamesidir” dedi.

            3- Sayıştay Başkanlığı tarafından hazırlanan “Büyükşehir Belediyelerinde Altyapı Faaliyetleri Koordinasyonu” konulu raporda, kaçak yapı oranlarının İstanbul’da yüzde 70, Ankara’da yüzde 30-40, İzmir ise yüzde 60 olduğu belirtildi.

            4- Devlet Bakanı Mehmet Şimşek MÜSİAD’ın İstanbul’da düzenlediği ‘Ekonomi Buluşmaları’ toplantısında yaptığı konuşmada, ABD’de krizin bitmeyip daha da derinleştiğini, petrol ve doğal gaz fiyatlarının hızla yükseldiğini, ekonomilerin yavaşladığını ve dünya bankalarının 400 milyar dolara ulaşan kayıplar yaşadığını belirterek, “Dünyadaki bu çalkantılara rağmen bizim son 5-6 aydır gündemimizde yine yapısal reformlar olmaya devam etti” dedi.

            5- Dışişleri Bakanı ve Başmüzakereci Ali Babacan, Türkiye’nin yurtdışında ve içinde görev yapan 150 büyükelçisinin katıldığı ‘Türk Dış Politikası: Yönetimler ve Öncelikler’ konferansında yaptığı konuşmada, “Devlet politikamız haline gelen AB’ye tam üyelik hedefimizde herhangi bir sapma olmadığını ve bu yönde aynı kararlılıkla çaba göstermeye devam ettiğimizi vurgulamak istiyorum” dedi.

            6- Tarım ve Köyişleri Bakanı Mehdi Eker Cibuti Cumhuriyeti Tarım, Hayvancılık ve Deniz Bakanı Aboulkader Kamil Muhammed’i kabulünde yaptığı açıklamada, buğday fiyatlarına müdahale edecek bir durum olmadığını belirterek, şu anda fiyatın çiftçinin lehine olduğunu söyledi.

            7- Türkiye İş Kurumu (İş-Kur) Genel Müdürü Namık Ata yaptığı açıklamada, Güneydoğu Anadolu Projesi (GAP) ve bölgesindeki yatırımların tamamlanması amacıyla bu yıl için İşsizlik Fonu’ndan istenilen 1.3 milyar YTL’yi Hazine’ye aktardıklarını söyledi.

            8- TÜİK, Nisan 2008 döneminde işsizlik oranının geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 0.2 oranında azalarak yüzde 9.6’ya düştüğünü açıkladı.

            9- TÜSİAD ve KAGİDER tarafından yayımlanan ‘Türkiye’de Toplumsal Cinsiyet Eşitsizliği: Sorunlar, Öncelikler ve Çözüm Önerileri’ başlıklı rapor İstanbul’da düzenlenen toplantıyla kamuoyuna açıklandı. TÜSİAD Başkanı Arzuhan Doğan Yalçındağ yaptığı konuşmada, Türkiye’de kadınların işgücüne katılım oranının yüzde 25’i aşamadığını belirterek, “Siyasette, kamuda, özel sektörde ve eğitimde karar alma mekanizmalarında yer alan herkesi, kadın-erkek eşitliğini, öncelikli bir gündem maddesi haline getirmeye davet ediyorum” dedi.

            10- Rodos Adası’nın 20 kilometre güneyinde 6.4 şiddetinde deprem meydana geldi. Deprem Aydın ve Muğla’nın bazı ilçelerinde de hissedildi.

            11- Almanya’da bulunan KKTC Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat, BM Genel Sekreteri Ban Ki-moon ile görüşmesinin ardından yaptığı açıklamada, “Genel Sekreter özel danışmanını atadı. BM Güvenlik Konseyi kararlarında, özel danışmanın çözümün olacağına inanma durumunda atanacağı ifade edilmiştir. Bu da BM’nin bir çözüm yoluna gideceğini gösteriyor. Biz de elimizden geleni yapacağız” dedi. 

            12- Irak’ın Bakuba kentinin doğusunda bir asker alma merkezine düzenlenen çifte intihar saldırısında en az 35 kişinin öldüğü belirtildi.

                     16 TEMMUZ 2008

            1- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan Ankara Sanayi Odası’nın (ASO) yeni hizmet binasının açılış töreninde yaptığı konuşmada, 2005’te 270 milyar YTL olan toplam net borcun, 2008 yılının ilk çeyrek sonu itibariyle 147 milyar YTL’ye gerilediğini belirterek, Türkiye’nin 2002 yılında 88 milyar YTL olan net dış borcunun bugün ise10 milyar YTL olduğunu söyledi.

            2- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Dışişleri Bakanlığı tarafından düzenlenen ‘Türk Dış Politikası: Yönetimler ve Öncelikler’ konferansına katılan büyükelçilere verdiği resepsiyonda yaptığı konuşmada, AB’ye katılım sürecinde kararlılığın sürdüğünü belirterek, “Her kademedeki diplomatımızın bu hedefler doğrultusunda çaba göstermesi arzumuzdur. AB’ye tam üyelik dışında hiçbir alternatifle ilgilenmiyoruz. Çağdaşlaşma hedeflerinin bugünkü somut karşılığı AB’ye katılımdır” dedi.

            3- Genelkurmay Başkanlığı internet sitesinden yapılan açıklamada, “13 Temmuz 2008 tarihinde Hakkari Buzul Dağları bölgesinde gerçekleştirilen operasyonda 11 terörist etkisiz hale getirilmiştir. 11-14 Temmuz 2008 tarihleri arasında Şırnak İncebel Dağları bölgesinde etkisiz hale getirilen 22 teröristle birlikte; son beş günde etkisiz hale getirilen terörist sayısı 33’e yükselmiştir” denildi.

            4- CHP Genel Başkanı Deniz Baykal partisinin MYK toplantısı öncesi yaptığı açıklamada, Ergenekon soruşturması iddianamesinde Agarta Efsanesi’ne yer verilmesini eleştirerek, “Hukuk safsata kaldırmaz, efsane ile beslenemez. Somut olaylarla, kanıtlarla beslenir. Efsaneye, safsataya, tarihin karanlıklarından ilham almaya yöneldiğiniz zaman hukukun ciddiyetinin dışına düşersiniz” dedi.

            5- Anayasa Mahkemesi Başkanı Haşim Kılıç gazetecilere yaptığı açıklamada, açılan kapatma davasıyla ilgili olarak AK Parti tarafından 3 Temmuz’da yapılan sözlü savunmanın ardından çalışmalara başlayan Raportör Osman Can’ın davanın esasına dair raporunu tamamlayarak Mahkeme’ye sunduğunu söyledi.

            Söz konusu raporda, ileri ve çağdaş demokrasilerde, sadece şiddet eylemlerine karışan ya da bu eylemleri teşvik eden partilerin kapatılabileceği belirtilerek, AK Parti’nin bu yönde bir eyleminin bulunmadığının ifade edildiği belirtildi.

            6- Dışişleri Bakanı ve Başmüzakereci Ali Babacan NTV televizyonuna yaptığı açıklamada, Kuzey Irak’taki yerel yönetimin terör örgütü PKK ile arasına mesafe koyduğunu belirterek, “Yeterli değil. Daha kararlı bir tutum bekliyoruz. Arazide alınacak tedbirlerle iyi niyetlerini ispat etmeleri gerekiyor” dedi.

            7- Maliye Bakanı Kemal Unakıtan Türkiye gazetesine yaptığı açıklamada, “Siyasi belirsizlikler ekonomik riskleri meydana getirir. AK Parti hakkındaki kapatma davasının karara bağlanması durumunda Türkiye’deki riskler ortadan kalkar. Tabii bu  verilecek karara da bağlı olacak” dedi.

            8- Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik İstanbul’da düzenlenen “İstihdam Paketi ve Sosyal Güvenlikteki Yeni Düzenlemeler İşletmelere Ne Getiriyor?” konulu seminerde yaptığı konuşmada, 2002 yılından beri sağlanan siyasi ve ekonomik istikrarın, Türkiye’yi şoklara ve krizlere dayanabilen bir konuma getirdiğini söyledi.

            9- TÜİK, haziran ayında açılan şirket ve kooperatifler ile ticaret unvanlı işyerlerinin toplam sayısının yüzde 0.9 artışla 8 bin 457’ye ulaştığını, kapananların sayısının ise yüzde 15.2 artışla 2 bin 800’e düştüğünü, ayrıca mayıs ayında 75.36 olan Tüketici Güven Endeksi’nin haziran ayında yüzde 0.46 oranında azalarak 75.01 değerine indiğini açıkladı. 

            10- İsrail Savunma Bakanı Ehud Barak’ın geçtiğimiz hafta imzaladığı bir kararnameyle 36 yardım fonunu Hamas’la ilişkisi olduğu gerekçesiyle yasakladığı, listede Türkiye’den de İnsan Hakları ve Hürriyetleri Vakfı’nın yer aldığı belirtildi.

            11- Irak Devlet Başkanı Celal Talabani Yunan Eleftherotipia gazetesine yaptığı açıklamada, “Bombalamalardan ve şu anda Irak Kürdistanı’nda olanlardan PKK sorumludur. İran Kürtlerini örnek alsınlar. Onların kampları Irak’ta, ancak topraklarımızdan İran’a karşı askeri faaliyette bulunmuyorlar” dedi.

            12- İsrail, 2006’da Hizbullah tarafından kaçırıldıktan sonra ölen iki askerinin cesetleri karşılığında, tutuklu 5 Hizbullah militanını serbest bıraktı.

            13- Arap Birliği Genel Sekreteri Amr Musa gazetecilere yaptığı açıklamada, Sudan Devlet Başkanı Ömer Hasan El Beşir’i soykırım yapmakla suçlama kararının iyi düşünülmüş bir karar olmayabileceğini ve yansımalarından kaygı duyulduğunu söyledi.

                                                                                                                    17 TEMMUZ 2008

            1- Sanayi ve Ticaret Bakanı Zafer Çağlayan İzmir’in Tire ilçesinde yaptırılacak bir treyler fabrikasının temel atma töreninde yaptığı konuşmada, “Türkiye dünyanın parlayan yıldızlarında biridir. Hükümet olarak görevimiz; bu üreticilere ışık tutarak onlara sonuna kadar destek vermektir” dedi.

            2- Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Hilmi Güler İsrail Ulusal Altyapı Bakanı Bünyamin Ben Eliezer’i kabulünün ardından düzenlenen basın toplantısında, Akdeniz Boru Hattı Projesi’nin (Medstream) fizibilite çalışmalarının başlamasına karar verildiğini belirterek, “Bu proje Samsun-Ceyhan hattını öne çıkarabilir, bu hattan yılda en az 40 milyon ton petrol taşınabilir” dedi.

Eliezer de yaptığı açıklamada, projede 3  hat bulunacağını ve bu hatlardan hampetrol, doğalgaz, su, elektrik ve fiberoptik kabloların geçeceğini söyledi. Bir soruyu değerlendiren Eliezer, Rusya ve Azerbaycan’ı ziyaret ederek bu projeye kaynak sağlama görüşmelerinde bulunduğunu da belirtti.

            Bakan Güler toplantının ardından Rus Gazprom Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Alexander Medvedev’i kabul etti.

            3- Konut Edindirme Yardımı (KEY) hesaplarının da yasal düzenlemesini içeren Kamu Finansmanı ve Borç Yönetiminin Düzenlenmesi Hakkında Kanun ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Tasarısı, TBMM Genel Kurulu’nda kabul edildi.

4- Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’nın, Sendikalar Kanunu gereğince işçi sayıları ve sendikalı üye sayılarına ilişkin temmuz ayı istatistiği Resmi Gazete’de yayımlandı. İstatistikte, kayıtlı işçi sayısı 5 milyon 414 bin 423 ve sendikalı işçi sayısı 3 milyon 179 bin 510 olurken, sendikalılaşma oranının yüzde 58.72 olduğu belirtildi.

            5- Merkez Bankası Para Politikası Kurulu, Merkez Bankası Başkanı Durmuş Yılmaz başkanlığında toplandı. Yapılan açıklamada, yakın dönemde arz ve talep koşullarına ilişkin verilerin Nisan Enflasyon Raporu’nda sunulan öngörülerle uyumlu seyrettiği, uluslararası kredi piyasalarındaki sorunların yansımalarının iç talebi yavaşlatmaya devam ettiği, dış talebin ise göreli olarak güçlü seyrettiği belirtildi.

            6- TİSK’den yapılan yazılı açıklamada, geçen yıl seçimler nedeniyle ertelenen ve bu yıl sanayi elektriğine tek seferde yapılan zammın, nihai ürün maliyetlerinde ciddi artış yaratacağı belirtildi.

            7- Resmi ziyaret amacıyla Türkiye’ye gelen ABD Başkanı George W. Bush’un Ulusal Güvenlik Danışmanı Stephen Hadley, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ve Dışişleri Bakanı ve Başmüzakereci Ali Babacan tarafından kabul edildi.

            Hadley Başbakan Erdoğan ile görüşmesinin ardından yaptığı açıklamada, “Ülkelerimiz terörle mücadelede birlikte çalışmaktadır. ABD, Türkiye ile Irak’ta ortak terörist düşmanımız olan PKK’ya karşı mücadelede iş birliğini sürdürecektir” dedi.

            8- Türkiye’nin de içinde bulunduğu AB’ye yeni üye olacak ülkeler için referandum yapılması şartını öngören Anayasa değişikliği paketi Fransa Senatosu Genel Kurulu tarafından kabul edildi.

            9- OECD tarafından iki yılda bir yayımlanan Türkiye İnceleme Raporu’nda, Türkiye’nin 2001 krizinden sonra başarılı bir geçiş süreci gösterdiği belirtilirken, mali istikrarı sürdürmesi ve ekonomik büyüme için yapısal reformlarla kamu maliyesi politikasındaki disiplini devam ettirmesi gerektiği açıklandı. 

                    18 TEMMUZ 2008

1- Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Dışişleri Bakanlığı’nın “1. Büyükelçiler Konferansı” kapsamında Türkiye’ye gelen büyükelçileri Çankaya Köşkü’nde kabulünde yaptığı konuşmada, Türkiye’nin AB üyeliğine ilişkin çağdaşlaşma projesinin daha da ileriye götürülmesinin Türk diplomasisi ve diğer devlet kurumlarının önceliklerinden biri olması gerektiğini söyledi.

Öte yandankonferansın ardından yayımlanan sonuç bildirisinde, Türkiye’nin, 21. yüzyılda etkin ve odaklı bir dış politika yürütebilmesi ve karşı karşıya bulunduğu yeni sorumlulukları başarıyla üstlenebilmesi için izlenmesi gereken politikalar üzerinde durulduğu kaydedildi. AB’ye katılımın stratejik bir hedef olduğu teyit edildi. PKK’nın terör eylemlerine ve varlığına son verilmesi amacıyla yurt içinde olduğu gibi yurt dışında da çok yönlü çabaların aralıksız sürdürülmesi yönündeki kararlılık dile getirildi.

2- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, TOBB Ekonomi ve Teknoloji Üniversitesinde Türkoloji Yaz Stajı gören 19 ülkeden yaklaşık 100 öğrenciyi kabul etti. Başbakan Erdoğan, TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu’nun da hazır bulunduğu törende yaptığı konuşmada “Türkçe ortak paydasında başlayan dostluğumuzun toplumlarımız arasında daha köklü ve kalıcı iş birliğine dönüşmesini istiyoruz. İnsan sevgisini odak alan dünyanın en derinlikli bilgelerinin yurdunun kapısı sizlere daima açıktır” dedi.

Öte yandan Başbakan Erdoğan Kıbrıs Barış Harekatı’nın 34. yıl dönümü sebebiyle, beraberinde Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Cemil Çiçek ve bazı bakanlarla beraber KKTC’ye gitti. KKTC’ye hareketinden önce Esenboğa Hava Limanı’nda gazetecilerin sorularını yanıtlayan Başbakan Erdoğan kapatma davasında Anayasa Mahkemesi raportörünün raporunu nasıl değerlendirdiği yönündeki soruya “Biz yolumuza devam edeceğiz. Yolumuz Türkiye Cumhuriyeti’ni muasır medeniyetler seviyesinin üzerine çıkarma yoludur. Cumhuriyetin 100. yılında Türkiye’yi dünyada ilk 10 ülke arasına sokma yoludur” dedi.     

3- Bursa’da çeşitli temaslarda bulunan CHP Genel Başkanı Deniz Baykal gazetecilerin gündeme ilişkin sorularını yanıtladı. Baykal, AK Parti’den istifa ederek yeni bir oluşum hazırlığı içine giren Abdüllatif Şener’le ilgili olarak  “Kendisi, toplumda saygı görmüş bir insandır. Ülkemizin böyle arayışlara ihtiyacı var. Hayırlı olsun” dedi.

4- Adalet Bakanı Mehmet Ali Şahin, İstanbul Atatürk Hava Limanı’nda gazetecilere yaptığı açıklamada, Ergenekon soruşturması kapsamında tutuklanan ve sağlık problemleri sebebiyle tahliye olduktan sonra hayatını kaybeden iş adamı Kuddusi Okkır’ın ölümü ile ilgili 2 müfettiş görevlendirildiğini belirterek “Adalet Bakanlığı olarak, Ceza ve Tevkif Evleri Müdürlüğü Personeli, hastane veya hekimlerin merhum Okkır’ın ölümüyle ilgili bir kusurları var mı araştırılıyor” dedi.

5- Dışişleri Bakanı ve Başmüzakereci Ali Babacan, resmi ziyaret nedeniyle Türkiye’ye gelen İran Dışişleri Bakanı Manuçehr Mutteki ile biraraya geldi. Görüşmeden sonra düzenlenen ortak basın toplantısında, her ülkenin barışçıl yöntemlerle nükleer enerjiden yararlanma hakkı olduğunu vurgulayan Bakan Babacan, buna karşılık Türkiye’nin bölgesinde nükleer silah istemediğini kaydetti. Bakan Babacan, güven unsurunun pekişmesi için diyaloğun çok önemli olduğuna dikkat çekerek, “İstişare temel yöntem. Cenevre’de yapılacak müzakerelerin başarıyla sonuçlanmasını arzu ediyoruz” dedi.

Görüşmede Türkiye-İran arasındaki ekonomik ilişkiler de ele alındı.          Mutteki, Başbakan Erdoğan ve Cumhurbaşkanı Gül tarafından da kabul edildi.

6-Gönül Köprüsü Projesi’nin İstanbul’daki etkinliğine katılan Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik, projeyle Türkiye’nin her karış toprağını herkesin gezip görmesini hedeflediklerini belirterek, projenin önümüzdeki yıl Türkiye sınırlarını da aşacağını söyledi.

7- Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik gazetecilere yaptığı açıklamada, SSK ve Bağ-Kur borçlarının yeniden yapılandırılmasında şu ana kadar 7.6 katrilyon liranın (7.6 milyar YTL) yapılandırıldığını belirterek “Bu ayın ortasında kasaya giren para 1 milyar YTL’yi aştı. Süre uzar diye kimse umut etmesin. Böyle bir şey olmayacak. Borcunu bir ay içinde ödeyene yüzde 85 faiz ve ceza indirimi var. Kasım ayı itibarıyla borcunu ödemeyenlere haciz gidecek” dedi.

8- Kuzey Irak Bölgesel Yönetimi Başbakanı Neçirvan Barzani, Erbil’de yaptığı açıklamada, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın geçen hafta gerçekleştirdiği Bağdat ziyaretinin, ilişkilerin güçlenmesi açısından çok önemli olduğunu belirterek, temasların bölge ticaretine hız katacağını kaydetti.

                                                                                                                 19 TEMMUZ 2008

             1- CHP Genel Başkanı Deniz Baykal Bursa’da esnafla bir araya geldi ve parti okulunun açılına katıldı. Gazetecilerin sorularını yanıtlayan Baykal, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik’in kıdem tazminatının kaldırılmasıyla ilgili açıklamalarıyla ilgili olarak, hükümetin işsizlik sigortasında toplanan paralara gözünü diktiğini, bunun kabul edilemez olduğunu söyledi.          

2- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Nazım Ekren, Bayburt-Erzincan-Erzurum illeri Ekonomik ve Sosyal Konsey Toplantısı öncesinde gazetecilerle sohbet toplantısı yaptı. Teşvik sistemi hakkında bilgi veren Başbakan Yardımcısı Ekren, üç ayaklı teşvik sistemi oluşturacaklarını, yakında toplanacak olan “Daimi Özel İhtisas Komisyonu”nda (DÖİK) teşvik sisteminin görüşüleceğini, hedeflerinin sistemi yaz sonuna kadar hayata geçirmek olduğunu söyledi.


             3- Sanayi ve Ticaret Bakanı Zafer Çağlayan, Ankara Sanayi Odası (ASO) 2. Organize Sanayi Bölgesi’nde (OSB) yer alan 10 fabrikanın temel atma töreninde, ülkenin gerçek gündeminin ekonomi olduğunu ifade ederek, sanayicilere “Siz işinize bakın. Diğer konular, siyasi mecralar, hukuki konular kendi yolunu bulur. Getirilmek istenen suni gündemlerin yanında işte siz bugün Türkiye’de gerçek gündemi; 10 fabrikanın temelini atarak, fabrika inşaatlarını gerçekleştirerek gösteriyorsunuz” dedi.

4- YSK’nın, 2007 yılının sonunda TÜİK tarafından açıklanan ‘Adrese Dayalı Nüfus Kayıt Sistemi’ sonuçlarına göre milletvekili sayısının illerin nüfusuna göre dağılımının belirlenmesine ilişkin kararı Resmi Gazete’de yayımlandı.

5- 20 Temmuz Barış ve Özgürlük Bayramı  etkinliklerine katılmak amacıyla KKTC’de bulunan Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, KKTC Cumhuriyet Meclisi Başkanı Fatma Ekenoğlu, Başbakan Ferdi Sabit Soyer ve Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat ile bir araya geldi. KKTC Cumhurbaşkanı Talat ve Başbakan Erdoğan, Cumhurbaşkanlığı Konutu’nda yaptıkları görüşmenin ardından düzenlenen ortak basın toplantısında, Ada’da kapsamlı bir çözümün ancak BM çatısı altında mümkün olacağını tekrarladılar.

6- İran’ın nükleer programıyla ilgili olarak İran ile AB arasındaki müzakereler, ABD’nin de katılımıyla İsviçre’nin Cenevre kentinde başladı. İran ile müzakereleri yürüten 6 ülke, (ABD, İngiltere, Fransa, Rusya, Çin ve Almanya) İran’ın uranyum zenginleştirme çalışmalarını genişletmeye son vermesi karşılığında bu ülkeye yönelik yeni BM Güvenlik Konseyi yaptırımları için baskı yapmaya son vermeyi öneriyor.

İran’ın Nükleer Başmüzakerecisi Said Celili, zirvede AB Ortak Dış Politika ve Güvenlik Yüksek Temsilcisi Javier Solana ile bir araya geldi.

Öte yandan Dışişleri Bakanı ve Başmüzakereci Ali Babacan, zirve öncesinde ABD Dışişleri Bakanı Condeleezza Rice, Almanya Dışişleri Bakanı Frank Walter Steinmeier ve AB Ortak Dış Politika ve Güvenlik Yüksek Temsilcisi Javier Solana ile telefonda ayrı ayrı görüşerek, İran’ın nükleer dosyası ve sürecin diyalog yoluyla ilerlemesi konusunda görüş alışverişinde bulundu.

                                                                                                                    20 TEMMUZ 2008

1- Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, ‘20 Temmuz Barış ve Özgürlük Bayramı’ dolayısıyla KKTC Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat’a gönderdiği mektupta “Kıbrıs’ta siyasi açıdan birbirine eşit iki halk, iki demokrasi ve iki devlet mevcuttur. Barış ve huzurun teminatı, Ada’daki mevcut gerçeklere dayanacak bir çözümdür. Türkiye garantör ülke olarak Kıbrıs’ta yeni bir ortaklık kurulması hedefini paylaşmaktadır” dedi. 

2- Dışişleri Bakanı ve Başmüzakereci Ali Babacan, İran Ulusal Yüksek Güvenlik Konseyi Genel Sekreteri ve nükleer enerji konusundaki başmüzakerecisi Said Celili ile İstanbul’da bir araya geldi. İsviçre’nin Cenevre kentinde AB Ortak Dış Politika ve Güvenlik Yüksek Temsilcisi Javier Solana ve 5 artı 1 ülkelerinin temsilcileriyle biraraya gelen Celili’nin, görüşmede Bakan Babacan’a Cenevre’deki temasları hakkında bilgi verdiği belirtildi.

3- Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik bir TV kanalına yaptığı açıklamada, bu yılın ilkini şubat ayında gerçekleştirdikleri öğretmen atamalarının ikincisini 21 Ağustos 2008 tarihinde gerçekleştireceklerini ve 18 bin 193 öğretmenin atamasının daha yapılacağını kaydetti. Bu sene toplam 30 bin öğretmen ataması yapılacağını belirten Bakan Çelik, 21 Ağustos’ta ataması yapılan öğretmenlerin 15.744’ünün kadrolu, 2.4449’unun sözleşmeli olacağını  kaydetti.

            4- Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Hilmi Güler, Tokat Öğretmenevi’nde gazetecilerin sorularını cevaplandırdı. Bakan Güler bir gazetecinin “Erbaa HES Projesi’ne Erbaa ve Niksar ziraat odalarının tavrı olduğunu, bu konudaki görüşlerini” sorması üzerine, “Bu bahsettiğimiz enerji türü yenilenebilirdir. Bu çevreye zararı olmayan bir yatırımdır. Dolayısıyla buna yapılan tepkinin sebebi ya bilinmemesi ya da öğrenilmemesidir. Çünkü enerjiye ihtiyacımız var” dedi.

5- Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken, SSK ve Bağ-Kur prim borçlarını yeniden yapılandıran 5763 sayılı yasada süre uzatmaya gidilmesi gerektiğini belirterek “3 ay gibi kısa bir dönemde borç yapılandırması olmaz. Bu yapılandırma 3 aya değil 1 yıllık süreye yayılarak, aftan yararlanacak esnaf sayısı artırılmalıdır” dedi

6- 8 Temmuz gecesi Ağrı Dağı’ndaki kamp yerinden PKK’lı teröristlerin kaçırdığı 3 Alman dağcı özgürlüklerine kavuştu. Ağrı Valisi Mehmet Çetin, güvenlik kuvvetlerinin almış olduğu yoğun tedbirlerle köşeye sıkışan terör örgütü mensuplarının, turistleri serbest bırakmak zorunda kaldığını söyledi.

7- 20 TemmuzKıbrıs Barış Harekatı’nın 34. yıl dönümü kutlamaları, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın da katılımıyla başkent Lefkoşa’da gerçekleştirildi. Burada bir konuşma yapan Başbakan Erdoğan, Kıbrıs’ta kapsamlı çözümün Ada’daki gerçekler temelinde mümkün olabileceğini belirterek, “Kimse ama hiç kimse Kıbrıs Türk halkının kendi yönetiminden, eşit statü ve eşit ortaklıktan vazgeçmesini ve azınlık olarak yaşamasını kabul etmesini beklemesin. Boş hayallerle parametreleri değiştirmeye çalışmayın. Kıbrıs, AB sürecine karşı da koz olamaz” dedi.

Başbakan Erdoğan, KKTC temasları kapsamında siyasi parti liderleriyle yaptığı ikili görüşmelerin yanısıra Yakındoğu Üniversitesi Tıp Fakültesi binasını hizmete açtı.    

8- İngiltere Başbakanı Gordon Brown, Irak’taki temaslarının ardından Kudüs’e giderek İsrail Cumhurbaşkanı Şimon Peres’le görüştü. Daha sonra Batı Şeria’nın Beytüllahim kentine geçerek Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas ile bir araya gelen Brown, burada İsrail’e Yahudi yerleşim birimleri inşasına son vermesi çağrısında bulundu. Brown İsrail Başbakanı Ehud Olmert ile de görüştü.

                                                                                                                   21 TEMMUZ 2008

               1- Bakanlar Kurulu Başbakan Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında toplandı.  Devlet Bakanı, Başbakan Yardımcısı ve Hükümet Sözcüsü Cemil Çiçek toplantının ardından düzenlenen basın toplantısında, Kıbrıs sorununda gelinen noktada yapılacak işlerin ve KKTC’ye sağlanan desteklerin öncelikli olarak görüşüldüğünü söyledi. 
               Gazetecilerin sorularını da yanıtlayan Başbakan Yardımcısı Çiçek, “DTP Genel Başkanlığı’na getirilen Ahmet Türk ile Emine Ayna ‘Kürt sorununun çözümünde silahların bırakılmasını’ ifade ettiler. Yeni bir açılım söz konusu mu?” sorusu üzerine bundan ne kastedildiğini bilemeyeceğini, Türkiye'de her sorununun demokratik bir çerçevede, demokratik usuller içinde konuşulmasından yana olduklarını belirterek, “25 seneyi aşan süreden beri etnik terörün, PKK terörünün ülkeye verdiği zarar 300 milyar doların üzerindedir. GAP'ın maliyeti ise 32 milyar dolardır” dedi.
               2- Danıştay İdari Dava Daireleri Kurulu, ''Ceza Muhakemesi Kanunu'nda Öngörülen Telekomünikasyon Yoluyla Yapılan İletişimin Denetlenmesi, Gizli Soruşturmacı ve Teknik Araçlarla İzleme Tedbirlerinin Uygulanmasına İlişkin Yönetmelik''in bazı hükümlerinin yürütmesinin durdurulması isteminin kısmen kabulüne, kısmen reddine ilişkin kararı kaldırdı.
               3- Dışişleri Bakanı ve Başmüzakereci Ali Babacan ABD’ye hareketinden önce İstanbul Atatürk Hava Limanı’nda düzenlediği basın toplantısında, New York’ta BM Güvenlik Konseyi’yle ilgili temaslarda bulunacağını belirterek, BM Genel Sekreteri Ban Ki-moon ile de görüşeceğini ve temaslarında Kıbrıs ve Irak konularının da gündeme alınacağını söyledi. 
               İran’ın Nükleer Başmüzakerecisi Said Celili ile İstanbul’da yaptığı görüşmeye de değinen Bakan Babacan, İran'ın nükleer programıyla ilgili süren görüşmelerde, sorunun temelinde karşılıklı derin güven bunalımının yattığını gördüklerini belirterek, "Güven bunalımını ortadan kaldırarak, tarafların zaman içinde birbirlerine olan itimadını tekrar tesis edecek bir sürece ihtiyaç olduğunu görüyoruz" dedi.
               4- Çevre ve Orman Bakanı Veysel Eroğlu ‘Ülkem İçin Ormanlar Projesi’ için düzenlenen törende yaptığı konuşmada, iklim değişikliğiyle mücadelenin en önemli silahlarından birinin ağaçlandırma olduğunu belirterek, yılın ilk altı ayında 420 bin hektar olan ağaçlandırma programının 201 bin 944 hektarlık kısmında çalışma yapıldığını, bu çalışmalarda toplam 81.6 milyon fidan dikildiğini söyledi.
               5- BDDK Başkanı Tevfik Bilgin Erzurum’da düzenlenen Ekonomik ve Sosyal Konsey toplantısında gazetecilerin sorularını yanıtladı. Bilgin, kredi kartı kullanıcılarından, özellikle kart pazarlama yeri ve yöntemleri konusunda yoğun şikayet aldıklarını, bu tür uygulamalarda ısrar eden bankaları kurumun resmi sitesinden duyurma uygulamasının tartışıldığını söyledi. Bilgin ayrıca, bankalar arası rekabetin zaman zaman vahşi bir hal aldığını, firene basmayan bankalar için devreye girerek, bu bankaları yavaşlatacaklarını belirtti.
               6- Ermenistan Başbakanı Serj Sarkisyan başkent Erivan’da düzenlediği basın toplantısında, iki ülke arasındaki ilişkilerde önemli olan sorunlara dair sağlıklı bir tartışma ortamı yaratacak trendin şekillenmeye başladığını belirterek, “Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün, Türkiye-Ermenistan milli futbol takımlarının eylül ayında Erivan’da yapılacak olan Dünya Kupası karşılaşmasına gelmiş olması bu trendi istikrarlı ve pozitif harekete geçirebilir” dedi. 
               7- ABD Dışişleri Bakanı Condoleezza Rice Birleşik Arap Emirlikleri’ne giderken uçakta yaptığı açıklamada, İsviçre’nin Cenevre kentindeki toplantıda, İran’ın uranyum zenginleştirmeyi durdurma karşılığında önerilen teşvik paketine yanıt vermesinin beklendiğini, ancak tutarlı bir cevap alınamadığını söyledi.
               8- Sırbistan Devlet Başkanı Boris Tadiç’in bürosundan yapılan açıklamada, Bosna Savaşı (1992-1995) sırasında soykırım yapmakla suçlanan Sırp lider Radovan Karadziç’in yakalandığı belirtildi.
                                                                                                                     22 TEMMUZ 2008
               1- Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Konut Edindirme Yardımı (KEY) ödemelerine ilişkin düzenlemenin de yer aldığı 5787 sayılı “Kamu Finansmanı ve Borç Yönetiminin Düzenlenmesi Hakkında Kanunda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun”u onayladı.
               2- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan AK Parti Meclis grup toplantısında yaptığı konuşmada, “Hareket noktamız; milletimiz, birlik ve beraberliğimiz, hep birlikte kazanmaktır. Bütün tarihi tecrübe göstermektedir ki, hep birlikte kazanmayı başaramayan milletler, hep birlikte kaybetmeye mahkumdur. Biz herkes için özgürlük,  adalet, demokrasi, refah diyerek yola çıktık. Demokrasiye yatırım yaparsanız, ekonomik istikrar ve güven kök salar. İçeride, ülkenin siyasi istikrarını sağlarsanız, dışarıda ülkenin itibarını sağlarsınız” dedi.
               3- Savunma Sanayi İcra Komitesi Başbakan Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında toplandı. 
               Milli Savunma Bakanı Vecdi Gönül toplantının ardından yaptığı açıklamada, Yeni Tip Denizaltı Projesi’nde Alman HDW ve Marine Force İnternational ortak girişimiyle sözleşme girişimlerinin başlatılmasına karar verildiğini belirterek, “Proje bedelinin yüzde 80’inin ülkemizde sanayi katılımı ve off-set olarak gerçekleştirilmesi planlanmaktadır” dedi.
               4- CHP Genel Başkanı Deniz Baykal partisinin Meclis grup toplantısında yaptığı konuşmada, Ergenekon soruşturmasına atıfta bulunarak, “Türkiye siyasal yargılamalar dönemine çekiliyor. Bu dürüst, mert bir mücadele değil, namertçe. İnsanların cumhuriyetçiliğinin, laikliğinin, Atatürk sevgisinin hesabını soracaksan açıkça sor” dedi.
               5- Yargıtay Hukuk Genel Kurulu, Yusuf Bozkurt Özal’ın Süleymaniye Haziresi’ne defnedilmesine ilişkin Bakanlar Kurulu kararını iptal eden Danıştay kararının gereğini yerine getirmediği iddiasıyla Başbakan Recep Tayyip Erdoğan aleyhine açılan tazminat davasını reddeden yerel mahkeme kararını bozdu.
               6- MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli yaptığı yazılı açıklamada, AK Parti’nin kapatılması davasında karar aşamasına, kontrolsüz bir şekilde gelişen ve körüklenen bir kriz ortamına gelindiğini belirterek, “Davanın bir an önce sonuçlandırılması Türkiye’nin hayrına olacaktır” dedi.
               7- MÜSİAD tarafından hazırlanan “Doğu ve Güneydoğu Anadolu Bölgelerine Yönelik Sosyoekonomik Kalkınma” raporu Erzurum’da açıklandı. MÜSİAD Kurumsal İlişkiler Komisyonu Başkanı Sadık Ayhan Saruhan yaptığı konuşmada, Doğu ve Güneydoğu Anadolu Bölgesi Kalkınma Bakanlığı kurulması gerektiğini, her türlü gelişme, yatırım ve teşviklerin bu bakanlık tarafından izlemeye alınmasının uygun olacağını söyledi.
               8- TESK Başkanı Bendevi Palandöken gazetecilere yaptığı açıklamada, tüketicilerin aldatmaca indirimlerle psikolojik etki altına alınıp aşırı tüketime teşvik edildiğini söyledi.
                                                                                                                     23 TEMMUZ 2008
               1- Maliye Bakanı Kemal Unakıtan Maliye Yüksek Eğitim Merkezi’nde düzenlenen iç denetçiler sertifika töreninde yaptığı konuşmada, bir devletin hazinesi güçlü ise sözünün her yerde geçtiğini, güçlü olmayanları ise kimsenin dinlemediğini belirterek, günümüzde yüksek petrol fiyatları nedeniyle yeterli petrol alamayan ülkeler dahi bulunduğunu söyledi.
               2- Sanayi ve Ticaret Bakanı Zafer Çağlayan İstanbul Ticaret Odası’nı (İTO) ziyaretinde yaptığı açıklamada, piyasadaki likit darlığının ve durgunluğun Merkez Bankası’nın enflasyon hedefini korumak için uyguladığı emisyon daraltmasından kaynaklandığını söyledi. Bakan Çağlayan, “Piyasadaki durgunluğun bir sebebi bu. Diğer sebebi de birilerinin elinde likit bulundurmasıdır” dedi.
               3- Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Hilmi Güler Bolu’da doğalgaz şehir içi dağıtım hattı bağlantı töreninde yaptığı konuşmada, doğalgaz fiyatını düşürüp kullanımı yaygınlaştırdıklarını belirterek, “Avrupa’nın en ucuz doğal gazını kullanıyoruz” dedi.
               4- ‘Kamu kurum ve kuruluşları arasında ortaya çıkan para borçlarına ilişkin uyuşmazlıklarda, borçlu idarenin borcunu karşılayacak miktarda teminat göstermesi halinde her türlü mal ve hakları üzerindeki ihtiyati tedbir ve hacizlerin kaldırılmasını’ öngören tasarı TBMM Adalet Komisyonu’nda kabul edildi.
               5- DİSK Genel Başkanı Süleyman Çelebi düzenlediği basın toplantısında, darbeyi de parti kapatmayı da doğru bulmadıklarını belirterek, “12 Eylül darbesi ile hesaplaşılmadan Türkiye’de demokrasi mücadelesinden bahsedilemez” dedi.
               6- İstanbul Sanayi Odası (İSO) Başkanı Tanıl Küçük düzenlediği basın toplantısında ‘Türkiye’nin 500 Büyük Sanayi Kuruluşu 2007 Yılı Raporu’nu açıkladı. Küçük, “2007’de karda meydana gelen sanal iyileşme, kur ve enflasyon riski pahasına elde edilmiştir. Risklerin gerçekleşmesi durumunda sanayi kuruluşlarının ciddi sıkıntılarla karşılaşacağı ortadadır. Büyümenin lokomotifi sanayidir. Ancak veriler lokomotifin gücünün giderek zayıfladığına işaret etmektedir” dedi.
               7- ABD’de bulunan Dışişleri Bakanı ve Başmüzakereci Ali Babacan, Türkiye’nin BM Daimi temsilcisi Büyükelçi Baki İlkin’in New York’ta Türkevi’nde verdiği resepsiyonda gazetecilere yaptığı açıklamada, Türkiye’nin BM Güvenlik Konseyi geçici üyeliğine seçilme ihtimalinin yüksek olduğunu, ancak her seçimde olduğu gibi bu seçimde de son ana kadar çabaları sürdürmek gerektiğini söyledi.
               8- ABD’de yayınlanan Washington Times gazetesindeki Bruce Fein imzalı makalede, “Kıbrıslı Türkler siyasi izolasyon ve ekonomik ambargoların mağduru. Rumlar ise BM’de temsil ediliyor. Diplomatik ilişkiler kuruyor. ABD, ulaşım, telekomünikasyon, ticaret ve spor alanlarında KKTC ile ilişki kurarak bu durumu dengelemeli” şeklinde görüşe yer verildi.
               9- IMF Birinci Başkan Yardımcısı John Lipsky yaptığı açıklamada, finansal piyasalardaki koşulların zor olmayı sürdürdüğünü belirterek, “Göstergeler, ekonomik koşullar zayıflarken kredideki bozulmanın genişlediği ve derinleştiğini ortaya koyuyor” dedi.
               10- Rusya’da bulunan Venezuela Devlet Başkanı Hugo Chavez başkent Moskova’da düzenlediği basın toplantısında, ülkelerinde Rus askeri üssüne sahip olmaktan memnuniyet duyacaklarını söyledi.
                                                                                                                     24 TEMMUZ 2008
               1- Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, ‘Basında Sansürün Kaldırılışının 100. Yıl Dönümü’ dolayısıyla yayımladığı mesajda, “Basının sansür ve benzeri sınırlamalara maruz kalmadan sorumluluklarını yerine getirebilmesi, sağlıklı bir demokratik düzen açısından zorunludur” dedi. 
               Gün dolayısıyla, TBMM Başkanı Köksal Toptan ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan da birer mesaj yayımladı.
               2- Bakü-Tiflis-Kars Demiryolu Projesi’nin Türkiye ayağının temeli Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev ve Gürcistan Cumhurbaşkanı Mihail Saakaşvili’nin katılımıyla Kars Garı’nda düzenlenen törenle atıldı. Cumhurbaşkanı Gül yaptığı konuşmada, projeyle tarihi İpek Yolu’nu tekrar canlandıracaklarını, proje tamamlandığında Çin’in İngiltere’ye demiryolu ile bağlanacağını söyledi. Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım da yaptığı konuşmada, Türkiye kesimi 76 kilometre olan demiryolu projesinin 2011 yılına kadar tamamlanacağını belirtti.
               3- Harp Akademileri Komutanlığı mezuniyet töreni İstanbul’da yapıldı. Törene Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, TBMM Başkanı Köksal Toptan, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Büyükanıt ve Milli Savunma Bakanı Vecdi Gönül katıldı.
               4- İçişleri Bakanı Beşir Atalay, Sağlık Bakanı Recep Akdağ ve Çevre ve Orman Bakanı Veysel Eroğlu ‘Şehir Şebeke Suları’ konulu ortak basın toplantısı düzenledi. Bakan Atalay yaptığı açıklamada, yerel yönetimlerin vatandaşa sağlıklı, kaliteli ve kesintisiz su verme konusunda gerekli önlemleri almak zorunda olduğunu belirterek, “Hiç kimsenin içme suyu konusunu hafife alma lüksü yoktur. Bakanlık olarak denetim ve yaptırımlarımızı artıracağız. Her türlü hukuki ve cezai işlem, parti ayrımı yapılmaksızın uygulanacaktır” dedi.  
               5- Sanayi ve Ticaret Bakanı Zafer Çağlayan Ekonomi Gazetecileri Derneği’nin İstanbul’da düzenlediği toplantıda, bakanlık çalışmalarına ilişkin değerlendirmelerde bulundu. Bakan Çağlayan, kredi kartlarının yıllık aidatlarını kaldırılması ve bankaların sadece bir defa ücret alması için kanun tasarısı hazırladıklarını söyledi. 
               6- Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay Afyonkarahisar Valiliği’ni ziyareti sırasında gazetecilere yaptığı açıklamada, turist sayısını 13 milyondan 23 milyona çıkardıklarını belirterek, “Bu, Türkiye’nin yaşadığı ekonomik ve demokratik istikrar sürecinin sonucudur” dedi.
               7- İstanbul Ticaret Odası (İTO) Başkanı Murat Yalçıntaş ‘İstanbul’da Şiddet ve Şiddetin Sosyolojik Arka Planı Araştırması’ sonuçlarını düzenlediği basın toplantısında açıkladı. Yalçıntaş, İstanbul’da yaşayanların dörtte üçünün kendini güvende hissetmediğini, her 5 kişiden birinin de şiddete maruz kaldığını söyledi.
               8- ‘Basında Sansürün Kaldırılışının 100. Yıl Dönümü’ ve ‘Geleneksel Gazeteciler Günü’ Türkiye Gazeteciler Cemiyeti (TGC) tarafından İstanbul Dolmabahçe Sarayı’nda düzenlenen törenle kutlandı. TGC Başkanı Orhan Erinç, yasaklara karşın, yasaları ve meslek etik kurallarını böylesine kapsamlı bir şekilde yok sayan bir dönemin geçmişte hiç yaşanmadığını söyledi.

                                                                                                          25 TEMMUZ 2008

1- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan Başbakanlık’ta Türkiye Grameen Mikrokredi Programı kapsamında 10 bininci kredi alan vatandaş için düzenlenen törende, 3Y olarak adlandırdıkları ‘Yoksulluk, Yolsuzluk ve Yasaklar’ üzerinde yoğunlaştıklarını söyledi.  Ekonomik gelişmeyle ilgili rakamların bilinmesinde fayda olduğunu vurgulayan Başbakan Erdoğan “Sürekli olarak kendimizi bu noktada hesaba çekmemiz lazım. Eğer siz kendinizi hesaba çekmezseniz, sandıkta vatandaş sizi hesaba çekecektir. Onun için de ona kendinizi hazırlamanız lazım” dedi. 

2- Tarım ve Köyişleri Bakanı Mehdi Eker Bingöl’de düzenlenen bir sempozyuma katılmak üzere gittiğiElazığ Havaalanı’nda yaptığı açıklamada, bu yıl 35 vilayette 210 ilçe, 10 bin civarında köy ve 550 bin çiftçinin kuraklıktan etkilendiğini belirterek, zarar gören çiftçilere 470 milyon YTL civarında yardım sağlayacaklarını bildirdi.

3-İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi, Ergenekon soruşturmasında Cumhuriyet Savcısı Zekeriya Öz başkanlığında üç kişilik savcı heyeti tarafından hazırlanan iddianameyi kabul etti.

4- Şırnak’ın Güçlükonak ilçesinde, terör örgütü PKK’lıların yola döşediği mayının patlaması sonucu 3 asker şehit oldu.

5- KKTC Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat ile Güney Kıbrıs Rum Yönetimi (GKRY) lideri Dimitris Hristofyas arasında BM Genel Sekreteri’nin Kıbrıs Özel Temsilcisi Taye-Brook Zerihoun’un ara bölgedeki ikametgahında gerçekleşen görüşmeden sonra yapılan ortak açıklamada, müzakerelere 3 Eylül günü başlanmasına, iki lider arasında direkt telefon hattı kurulmasına ve varılacak anlaşma sonrasında her iki kesimde eş zamanlı referandum yapılmasına karar verildiği açıklandı.   

                                                                                                          26 TEMMUZ 2008

1- İstanbul’da çeşitli açılışlarda bulunan Başbakan Recep Tayyip Erdoğanyaptığı konuşmada “Bizim, hizmet etmekten başka bir derdimiz, hedefimiz, gündemimiz yok. Bizim ortaya eser koymaktan, eser üretmekten başka gayemiz yok. Yeter ki İstanbul kazansın, Türkiye kazansın” dedi.

2- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Nazım Ekren Samsun’da gazetecilere ekonomiyle ilgili değerlendirmede bulunarak, cari açık problemine çözüm çerçevesinde yerli ikame ara malını teşvik etmeyi öngördüklerini belirtti. Bakan Ekren, “Teşvik sistemini tartıştığımızda, cari açıkla birlikte bakıldığında, yeni dönemde üretim fonksiyonunun değişmesi de Türkiye için önemli hale geliyor. Türkiye’nin geleneksel üretimi devam ettirerek, cari açığı kapatma şansı yok” dedi. Cari açığı kapatmak için bir komisyon kurulacağını ifade eden Ekren, komisyonda özel sektörün de yer alacağını belirtti.

3- Devlet Bakanı Mehmet Şimşek Türkiye gazetesine yaptığı açıklamada, açılan kapatma davası ile birlikte yaşanan belirsizlik ortamının, yatırımcıyı tedirgin ettiğini belirterek “Gerek ekonomik yavaşlama, gerek esnafın sıkıntısı, gerek yatırımların yavaşlaması gerek faizlerin yükselmesi hep bu belirsizlikle ilişkilidir” dedi.

4- Adalet Bakanı Mehmet Ali Şahin Karabük’te gazetecilerle düzenlediği sohbet toplantısında, Ergenekon davasının Türkiye’de standartları yükselteceğini belirterek “Bu dava, siyasetin özgürlük alanını daha da genişleten bir sonuçla neticelenecektir” dedi.

5- Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Hilmi Güler Enerji Bir-Sen’in düzenlediği “Enerji’de Neredeyiz” panelinde yaptığı konuşmada Türkiye’de enerji yatırımcısı sayısının 3 bine ulaştığını, yeni çıkarılan Enerji Piyasası Kanunu ile herkesin yatırımcı olabileceğini söyledi. 

6- MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli Artvin’in Borçka ilçesinde halka hitaben yaptığı konuşmada, siyasi partilerin kapatılmasından yana olmadıklarını söyledi. Bahçeli,  AK Parti’nin kapatılması ve Meclis’in kilitlenmesi halinde bir erken seçimin zaruret haline gelebileceğini dile getirdi.

7- BBP Genel Başkanı Muhsin Yazıcıoğlu İzmir’de düzenlediği basın toplantısında Ergenekon soruşturması ile ilgili olarak suç işleyen herkesin cezasını çekmesi gerektiğini söyledi. Yazıcıoğlu, “Hepimizin beklentisi, suça kim bulaşmışsa, rütbesi, şöhreti, görevi ekonomik durumu ne olursa olsun yargının ona dokunabilmesidir. Kimsenin imtiyazı olmamalı. Vatandaşımızın vicdanı, yargı sonuçlarıyla örtüşmelidir” dedi.

8- Ekonomik İşbirliği Teşkilatı Ticaret ve Sanayi Odası toplantısı için Pakistan’a giden TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu ve beraberindeki heyet, Başbakan Yusuf Rıza Gilani tarafından kabul edildi.  Gilani kabulde, Türkiye ile Pakistan arasında askeri ve siyasi ilişkilerin çok iyi olduğunu belirterek, bunu ticarete de yansıtmak istediklerini söyledi. Hisarcıklıoğlu ise Türk işadamlarının Pakistan’da enerji ihalelerine girmek istediğini söyleyerek önlerindeki en büyük engelin vize sorunu olduğunu belirtti.  

9- ISAF’tan yapılan açıklamada, Afganistan’da görev yapan NATO askerlerinin, dur ihtarına uymadıkları gerekçesi ile 4 sivili öldürdüğü bildirildi.

10- İran Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinejad Meşhad kentinde üniversite profesörlerine hitaben yaptığı konuşmada “İran’ın elinde bugün 6 bin santrifüj bulunmaktadır” dedi.

                                                                                                       27 TEMMUZ 2008

1- Cumhurbaşkanı Abdullah Gül Kayseri’de basın mensuplarını kabulünde, son günlerde düzenlenen operasyonlar ve mahkeme aşamasındaki olaylarla ilgili soruları değerlendirdi. Cumhurbaşkanı Gül, “Mahkemeler görevlerini yapar. Kararı mahkemeler verecek. Memleketimizin önü çok parlak. Gelecek çok daha iyi olacak. Bir şeyin güzelliğini anlayabilmek için geçmişle kıyas yapmak gerekir. Buna hepimiz şahit oluyoruz. Türkiye her bakımdan çok ilerliyor” dedi.

2- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Pekin Olimpiyatları’na katılacak Türk Olimpiyat Takımı’nı İstanbul Dolmabahçe’deki ofisinde kabul etti. Burada bir konuşma yapan Başbakan Erdoğan, “A Milli Takımımızın EURO 2008’deki başarısından sonra gittiğimiz her zirvede futbolcularımızın konuşulduğuna şahit olduk. İstiyoruz ki bundan sonra da olimpiyatlardaki başarılarınızla siz konuşun. Hepinize inanıyoruz ve madalyalar bekliyoruz” dedi.

3- Genelkurmay Başkanlığı, Irak’ta Kandil bölgesinde tespit edilen PKK/KONGRA-GEL terör örgütüne ait hedeflere karşı Türk Hava Kuvvetleri’ne mensup savaş uçaklarınca gece yarısından itibaren etkili bir hava harekatının icra edildiğini, terör örgütüne ait 12 hedefin tümünün vurulduğunu bildirdi.

            4- Devlet Bakanı Kürşad Tüzmen, 1 Ocak-21 Temmuz tarihleri arasında gerçekleştirilen ihracatı değerlendirirken, bütün sıkıntılara rağmen özellikle gelişmiş ülke pazarlarında pazar paylarının korunduğunu söyledi.  İhracatta 125 milyar dolarlık hedefin aşılacağını belirten Bakan Tüzmen, “İhracatçılarımızın ayak basmadığı ülke yok. Pazar payları ve 1 milyar doların üzerinde ihracat yaptığımız ülke sayısı artıyor. Bu yıl, yaklaşık 30 ülkeye ihracatımız bir milyar doların üzerinde olacak. Bu çok önemli bir gelişme” dedi.

5- İstanbul Güngören’de meydana gelen 2 patlamada, ilk belirlemelere göre 17 kişinin öldüğü, 154 civarında kişinin de yaralandığı bildirildi.

İstanbul Valisi Muammer Güler olay yerinde yaptığı açıklamada, “Bu bir terör saldırısıdır. İnsanların yoğun olarak bulunduğu bir yerde düzenlenmiş alçakça, haince bir saldırıdır. Patlamaların çok yoğun kalabalığın bulunduğu yerde meydana gelmesi ölü ve yaralı sayısını artırdı” dedi.

6- Hindistan’ın batısındaki Ahmedabad’da dün meydana gelen 16 bombalı saldırıda ölenlerin sayısı 45’e çıkarken, 161 kişi de yaralandı.

7- Küba’nın Santiago kentinde düzenlenen ve Küba Devrimi’nin başlangıcı kabul edilen Moncada Kışlası Baskını’nın 55’inci yıldönümü için düzenlenen törende konuşan Devlet Başkanı Raul Castro, Kübalıları tüm dünyadaki ekonomik krizin sonuçlarına karşı uyardı ve ABD’nin olası saldırılarına karşı hazır olduklarını vurguladı.

                                                                                                                    28 TEMMUZ 2008
               1- Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, İstanbul Güngören’de dün meydana gelen 17 kişinin öldüğü, 154 kişinin yaralandığı bombalı saldırıya ilişkin olarak yaptığı açıklamada, terörün Türkiye’yi asla yıldıramayacağını ve terörle mücadelenin sonuna kadar azimle süreceğini söyledi.
               Başbakan Recep Tayyip Erdoğan yaptığı açıklamada, “Gün birlik ve beraberlik günüdür. Milletçe ne kadar bir ve beraber olabilirsek, terörle mücadelede o kadar başarılı oluruz” dedi. 
               Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Büyükanıt yaptığı açıklamada, “Saldırının işlek bir caddede, kalabalık bir saatte ve hedef ayırt etmeksizin gerçekleştirilmesi; terörün vahşetini, çaresizliğini ve kanlı yüzünü bir kez daha ortaya koymuştur” dedi. 
               CHP Genel Başkanı Deniz Baykal yaptığı açıklamada, “Milyonlarca insanımızın bunu yapanları yüksek sesle lanetlemesi lazım. Sessiz bir yürüyüş de olabilir. Biz buna her türlü katkıyı veririz” dedi. 
               MHP Genel Bakanı Devlet Bahçeli de yaptığı açıklamada, “Hükümet tedbirleri artırmalı, mücadele zafiyeti göstermeden terörün üzerine kararlılıkla gidilmeli” dedi. 
               Saldırı, AB, NATO, ABD, Rusya, Almanya, Yunanistan, İspanya ve İtalya tarafından da kınandı. 
               2- Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı’ndan yapılan yazılı açıklamada, Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı’nın yürüttüğü soruşturmalarda ve açtığı davalarda hiçbir organ, makam, merci veya kişilerden emir veya talimat almayan, tavsiye ve telkinlerle hareket etmeyen bağımsız bir kurum olduğu belirtildi.
               3- Devlet Bakanı Nimet Çubukçu CHP Mersin Milletvekili Vahap Seçer’in soru önergesine verdiği yanıtta, 2002 ile 2008 yılı haziran ayı arasında yurtlarda kalan 8 bin 937 gencin kamu kurum ve kuruluşlarında işe yerleştirildiğini belirtti.
               4- Milli Savunma Bakanı Vecdi Gönül, Kore Savunma Bakanı Sang-Hee Lee’yi kabulünün ardından yaptığı açıklamada, ‘Milli Tank’ projesi çerçevesinde Kore-Türkiye işbirliğine ilişkin imzaların tamamlanacağını söyledi. Lee de yaptığı açıklamada, “Türk ordusunun katkısıyla biz şu andaki ekonomik düzeyimize varmış bulunmaktayız. Bu yüzden Kore halkı katkılarınızı hiçbir zaman unutmamaktadır” dedi. 
               Lee ayrıca, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Büyükanıt tarafından da kabul edildi. 
               5- Merkez Bankası Başkanı Durmuş Yılmaz 2008 yılı Üçüncü Enflasyon Raporu’nu açıkladığı basın toplantısında, 2008 yılı enflasyon hedefinin 10.6 olarak güncelleştirildiğini söyledi. Yılmaz, “AK Parti hakkında açılan kapatma davasıyla ilgili olarak Anayasa Mahkemesi’nin vereceği karara göre, piyasa aktörleri nasıl davranacak izleyeceğiz. Ona göre tedbirimizi alırız” dedi. 
               Öte yandan Merkez Bankası tarafından yasa gereği Devlet Bakanı Mehmet Şimşek’e gönderilen mektupta, “Fiyat istikrarına ulaşılabilmesi için basiretli bir para politikası gerekli. Uygulanan maliye politikaları ve yapısal reform süreci de en az para politikası kadar önem taşıyor. AB’ye uyum ve yakınsama sürecinin devam etmesi ve programda öngörülen yapısal reformların hayata geçirilmesi konusundaki çabaların sürekliliği önem taşıyor” denildi.
               6- EPDK Başkanı Hasan Köktaş gazetecilere yaptığı açıklamada, “Akaryakıt sektörü çok dinamik. Ülkemiz ekonomisinin ve petrol sektörünün gelişmesine bağlı olarak ileride yeni birleşmeler ve satın almalar yaşanabileceğini düşünüyorum” dedi.
               7- Uluslararası yatırım danışmanlık kuruluşu Goldman Sachs tarafından hazırlanan ‘Dünya Ekonomik Projeksiyonu’ raporunda, 2050 yılında Türkiye’nin dünyanın 9. büyük ekonomisi olacağı tahmininde bulunuldu.
               8- Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Fitch’in yayınladığı raporda, geçen yıl GSYH’nin yüzde 5.7’si düzeyinde gerçekleşen cari işlemler açığının yıl sonunda yüzde 6.5 olarak tahmin edildiği belirtilerek, global kredi sıkışıklığının cari işlemler açığının finansmanını daha da zorlaştıracağı kaydedildi. 
               9- Irak’ın Kerkük kentinde Kürtlerin, Irak Parlamentosu’nda kabul edilen yerel seçim yasasını protesto yürüyüşüne hazırlandığı sırada meydana gelen patlamada 22 kişi öldü, 100’den fazla kişi de yaralandı.

                                        29  TEMMUZ  2008       

            1- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan AK Parti Meclis grup toplantısında Güngören’deki patlamayla ilgili olarak yaptığı konuşmada “Terör eylemini gerçekleştiren caniler er geç bunun hesabını vereceklerdir. Büyük acımızı milletimizle paylaşırken, yüreğimizin yanmış olması, terörle mücadelede bizi asla bir adım dahi geri dönmeye veya bir adım geri adım attırmaya asla sebep olmayacaktır. Devletimiz, bu maskenin ardındaki yüzü er veya geç ortaya çıkaracaktır” dedi.

            2- CHP Genel Başkanı Deniz Baykal partisinin Meclis grup toplantısında, “Terör doğrudan masum sivil halka yöneliktir. Bu yönüyle karşılaştığımız terör saldırılarının belki en acımasızıdır. Ölen insanlar tesadüfen ölmüş değildir. Bunun altında bir umutsuzluk ve çaresizlik yatıyor. Her şeyi gözden çıkarmışlık yatıyor.  Her kutsal değeri, insani değeri gözden çıkarabilecek bir noktaya gelinmiş olması yatıyor. Bu yönleriyle de ilgi çekicidir” dedi.

            3- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Nazım Ekren ‘Sanayinin Rekabet Gücünün Geliştirilmesi Daimi Özel İhtisas Komisyonu’ (DÖİK) ikinci toplantısında yaptığı konuşmada, “Sektörel değişim ve dönüşüm strateji belgesini de hazırladığımızı biliyorsunuz. Bu belgeyi çok kısa bir zaman içersinde Sanayi bakanımız ile beraber Ekonomi Koordinasyon Kurulu’nda tartışarak, olgunlaştırarak paylaşacağız. AB’ye uyum çalışmaları da dikkate alınarak 2008 sonrası dönem için genel, bölgesel ve sektörel öncelikler ile teşvik ve uygulama stratejinin yeniden belirlenmesine yönelik çalışmalar yürütülmektedir” dedi.

4- Devlet Bakanı Mehmet Şimşek TGRT Haber TV’de  katıldığı ‘Ankara’nın Gündemi’ adlı programda yaptığı konuşmada, “AK Parti’nin kapatılması halinde neler olacağını görmek için 1990’lı yıllardaki Türkiye’ye bakmak lazım. AK Parti’nin kapatılması halinde Türkiye geriye gidecektir. Maalesef belirsizliğin olumsuz etkilerini Hazine borçlanma faizlerinde, özelleştirmeye gösterilen ilgide, yabancı sermayede ve ekonomik durgunlukta görüyoruz” dedi.

5- Maliye Bakanı Kemal Unakıtan gazetecilere yaptığı açıklamada, 2008 yılının ilk altı ayında bütçe dengesinin 7.8 milyar YTL iyileştirme gösterdiğini belirterek “2008 yılının ilk yarısında gerek bütçe gelirlerinde gerekse bütçe giderlerinde olumlu bir performans elde edilmiştir” dedi.

            6- DTP Genel Başkanı Ahmet Türk partisinin Meclis grup toplantısında yaptığı konuşmada, “Gerek ülkemizde ve gerekse bütün Ortadoğu’da demokrasi, özgürlük ve kardeşlik için giderek büyüyen güçlü bir demokratik kamuoyu var. Toplumların bu demokrasi taleplerine şiddet-dehşet-terör eylemleri ile karşılık veriliyor” dedi

            7- Merkez Bankası Durmuş Yılmaz ‘Para Politikası Kurulu’ üyelerinin tamamının katılımı ile düzenlenen toplantıda yaptığı konuşmada, “Yılın ilk çeyreğinde bayram tatilleri nedeniyle iş günü kaybının olmaması, yıllık büyüme oranına yüzde 1.7 puanlık katkı sağlamıştır. Büyümenin sağlıklı hesaplanmasında mevsimsel unsurlar ile dini bayramların dikkate alınması gerekir” dedi.

8- Resmi ziyaret nedeniyle İran’ın başkenti Tahran’da bulunan Dışişleri Bakanı ve Başmüzakereci Ali Babacan, İran Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinejad, Dışişleri Bakanı Manuçehr Mutteki ve İran’ın Nükleer Başmüzakerecisi Said Celili ile görüşmesinden sonra yaptığı açıklamada, Batı ülkeleri ile İran arasında nükleer enerji konusundaki müzakerelerin önemli bir fırsat olduğunu ve bu müzakerelerin sürdürülmesi gerektiğini söyledi.

            9- Petrol İhraç Eden Ülkeler (OPEC) Başkanı Chakib Khelil Endonezya’nın başkenti Cakarta’da gazetecilere yaptığı açıklamada, “Bugün varil başına 123 dolar petrolün fiyatı anormaldir. Yüksek fiyat yüzünden talebin düşeceğini sanmıyorum. Piyasalar çok hızlı değişiyor. Biz fiyatlar için kaygı duymuyoruz. Çünkü fiyatı biz belirlemiyoruz. Biz sadece talebe cevap veririz” dedi.

                                                                                                                    30 TEMMUZ 2008
               1- Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, pazar günü 17 kişinin ölmesi, 154 kişinin de yaralanmasıyla sonuçlanan bombalı saldırıyla ilgili olarak İstanbul Güngören’de incelemelerde bulundu. Cumhurbaşkanı Gül yaptığı açıklamada, “Burayı gezen ve gören herkes, bu terör olayını yapanların, bunun arkasında olanların, bunları planlayanların, bunlara cesaret verenlerin ne kadar insanlık dışı bir işle meşgul olduklarını görmektedir” dedi.
               2- TBMM Başkanı Köksal Toptan, tarihçi Prof. Dr. Halil İnalcık’a ‘TBMM Onur Ödülü’ verilmesi nedeniyle düzenlenen törende yaptığı konuşmada, demokrasinin kalbi, millet iradesinin temsil edildiği yer olan TBMM’nin, yaptıkları örnek hizmetlerle ülkenin çağdaş uygarlık yürüyüşüne katkıda bulunanları desteklemeyi ve ödüllendirmeyi kendisine ilke edindiğini söyledi.
               3- Anayasa Mahkemesi, Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından AK Parti hakkında açılan kapatma davasıyla ilgili kararını verdi. Oylamada 6 üye partinin kapatılması, 5 üye ise kapatılmaması yönünde oy kullandı. Anayasa’da aranan 7 oyluk nitelikli çoğunluk sağlanamadığı için AK Parti kapatılmadı, ancak Hazine yardımından 1/2 oranında yoksun bırakıldı. 
               Anayasa Mahkemesi Başkanı Haşim Kılıç yaptığı açıklamada, “Anayasa’daki yedi sayısını tutturamamış olmasından dolayı kapatma kararı çıkmamıştır. Ama bu kararın sonucunda,  bu partiye bir ihtar kararı çıkmıştır. O nedenle bu sonucun değerlendirileceğini ve gerekenin yapılacağını umut ediyorum” dedi.
               Başbakan Recep Tayyip Erdoğan yaptığı açıklamada, “Bu kararla Türkiye’nin önünü kapatan büyük bir belirsizlik ortadan kalkmıştır. Demokrasi büyük bir ayıptan kurtulmuştur. Hiçbir zaman laikliğe karşı eylemlerin odağı olmayan AK Parti bundan sonra da Cumhuriyetimizin temel niteliklerine sahip çıkmaya devam edecektir. Türkiye’nin bir daha böyle bir ortama sürüklenmemesi için, siyasiler başta olmak üzere herkese, her kesime, her kuruma sorumluluklar düşmektedir” dedi.
               CHP Genel Başkanı Deniz Baykal yaptığı açıklamada, “Anayasa Mahkemesi’nin aldığı karar gösteriyor ki, 11 üyenin 10’unun kararıyla AK Parti’nin laiklik karşıtı eylemlerin odak noktası olduğu tespit edilmiştir. Anayasa Mahkemesi krizi çözmemiştir, ortaya atmıştır. Tek yol AK Parti’nin bundan sonra laikliğe karşı eylemlerin odak noktası olma kimliğini bırakmasıdır” dedi.
               MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, “Herkes karara saygı göstermek durumundadır. Başbakan ve AK Parti yöneticileri de bu süreçten ders çıkarmalı ve Anayasal düzenle kavgalı ve devletin kuruluş ilkeleriyle sorunlu olmanın demokratik rejimi tehlikeye atacağını artık anlamalıdır” dedi.
               TÜSİAD’dan yapılan açıklamada, “Yaşanan bütün gerilimlere, toplumsal kutuplaşmayı artıran gelişmelere karşın, Türk demokrasisi önemli bir olgunluk sınavını başarıyla tamamladı” denildi.
               TOBB Başkanı Rifar Hisarcıklıoğlu da yaptığı açıklamada, “Türk demokrasisinin ve hukukunun gücü, derinliği, çağdaşlığı ve birikimine şahit olduk. Herkesin bu karardan gereken dersleri çıkarmasında fayda var” dedi.
               Karar, AB, ABD, İngiltere ve diğer AB ülkeleri tarafından da memnuniyetle karşılandı.
               4- Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Büyükanıt ‘KKTC Silahlı Kuvvetler Günü’ dolayısıyla Merkez Orduevi’nde düzenlenen resepsiyonda gazetecilerin sorularını değerlendirdi. Orgeneral Büyükanıt, Kıbrıs’ta taraflar arasında başlayan yeni  görüşme sürecinde barışın adil ve kalıcı olması gerektiğini söyledi.
               5- Devlet Bakanı Mehmet Aydın ‘Medeniyetler İttifakı Araştırma Bursları Ortak Akıl Toplantısı’nda yaptığı konuşmada, Türkiye’nin eğitim ve hukuk gibi sistemlerini Avrupa’dan aldığını belirterek, “Avrupalılar, benim kafamın en azından üçte birinin Avrupalı olduğunu bilmiyor” dedi. Büyük Ortadoğu Projesi’ne (BOP) de değinen Bakan Aydın, BOP’un uluslararası politikayı ilgilendiren bir konu olduğunu söyledi.
               6- Devlet Bakanı Mehmet Şimşek TGRT Haber televizyonunda yaptığı açıklamada, bu yıl 50 milyar dolar civarında beklenen cari açığın iyi anlaşılması gerektiğini belirterek, “Aslında cari açık bizim başarımızın bir sonucudur” dedi.
               7- Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik düzenlediği basın toplantısında, SSK ve Bağ-Kur prim borçlarının yeniden yapılandırılmasına ilişkin başvuru süresinin 20 gün uzatılacağını belirtti. Bakan Çelik ayrıca, yılın ilk altı ayında toplam sağlık giderlerinin, geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 26 artışla 12.5 milyar YTL olarak belirlendiğini söyledi. 
               8- Çevre ve Orman Bakanı Veysel Eroğlu Türkiye gazetesine yaptığı açıklamada, “Şebeke suyunda arsenik bulunan Niğde, Nevşehir, Aksaray, Kars, Van ve Afyon gibi iller kaldı. Ağustos sonunda bu mesele tamamen çözülecek” dedi.
               9- Bir TIR’la Türkiye üzerinden Yunanistan’a geçmek isteyen Pakistan, Burma ve Eritre vatandaşından 13’ünün havasızlıktan boğulduğu, sürücünün ölenlerle birlikte 138 mülteciyi İstanbul Küçükçekmece’de boş bir araziye bırakarak kaçtığı belirtildi.
               10- Bağlantısızlar Hareketi toplantısı dolayısıyla İran’ın başkenti Tahran’da bulunan Dışişleri Bakanı ve Başmüzakereci Ali Babacan gazetecilere yaptığı açıklamada, geçtiğimiz günlerde kanlı şiddet olaylarına sahne olan Kerkük’te kentin geleceği ile ilgili sorunun konsensüsle çözülmesi gerektiğini söyledi.
               11- ABD Savunma Bakanlığı Sözcüsü Geoff Morrell yaptığı açıklamada, İranlıları nükleer silah programlarından vazgeçirmenin en iyi yolunun ekonomik ve siyasi yaptırımlardan geçtiğini ve İsraillilerin de bunun farkında olduğunu düşündüğünü söyledi.
               12- ABD Başkanı George W. Bush’un Erivan Büyükelçiliği’ne aday olarak gösterdiği Marie L. Yovanovitch, Senato Dış İlişkiler Komitesi’nde yapılan oylamada onay aldı.
               13- ABD Temsilciler Meclisi, köleliğin kaldırılmasından 140 yıl sonra, kölelik, ayrımcılık ve baskılar sebebiyle siyah Amerikalılardan özür dileyen bir kararı kabul etti.
               14- Kanada’nın Ellesmere Adası açıklarındaki 3 bin yaşındaki Ward Hund Buzulu’ndan 20 kilometrekarelik bir buzul parçasının küresel ısınma nedeniyle koptuğu belirtildi.
                                                                                                                    31 TEMMUZ 2008
               1- Cumhurbaşkanı Abdullah Gül yaptığı yazılı açıklamada, “Türkiye, demokrasinin bütün kurumlarıyla işlemekte olduğu bir hukuk devletidir. Bütün kurumlarımız, Anayasa’dan kaynaklanan görevlerini yerine getirmektedirler. Bu tespitler son aylarda yaşanmış olan siyasi ve hukuki tartışmalar ve süreçler bakımından da geçerlidir. Önümüzdeki dönemde, başta hükümet olmak üzere herkesin, uluslararası siyasi ve ekonomik gelişmeleri de dikkate alarak, ülkenin öncelikli gündem maddeleri üzerinde daha fazla odaklanmasını gerekli görüyorum” dedi.
               2- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan televizyonlarda yayımlanan ‘Ulusa Sesleniş’ konuşmasında, “Her millet, her devlet gibi bizim de problemlerimiz, zorluklarımız var. Ama bir ve beraber olduğumuz sürece aşamayacağımız hiçbir engel olamaz. Birlik ve bütünlüğümüzü koruduğumuz takdirde, önümüzde parlak bir gelecek için tarihi imkan ve fırsatlar bulunduğunu bilelim. Yeter ki, birbirimize inanalım, güvenelim. Aramızda şüpheye, evhama, güvensizliğe yer olmasın” dedi.
               Türkiye Cumhuriyeti’nin, demokratik, laik ve sosyal bir hukuk devleti olarak, Atatürk’ün gösterdiği çağdaşlaşma hedeflerine doğru durmadan yoluna devam edeceğini belirten Başbakan Erdoğan, “Zaman zaman çeteleşmeler, hukuk dışı yapılanmalar, terör şebekeleri karşımıza çıkabilir. Ama milletimiz, hükümetimiz ve anayasal kurumlarımız mücadele iradesine sahiptir. Sonuna kadar da mücadelemiz devam edecektir” dedi.
               3- Genelkurmay Başkanlığı’ndan yapılan açıklamada "Bir derginin 31 Temmuz 2008 tarihli nüshasında 'Karargah Evleri Tek Değil' başlığı altında, bazı muvazzaf Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) mensuplarının isimlerinin yazıldığı ve bunların gündemdeki soruşturma ile irtibatlı olduklarının iddia edilerek adı geçen personel hakkında adeta mahkumiyet hükmü verildiği" belirtildi. 
               Açıklamada "Şahsi çıkar sağlamak veya TSK’yı yıpratmak maksadıyla, sahte isim ve imzalarla gönderilen ihbar mektuplarına istinaden TSK personeli veya üst düzey komutanlarının karalanmaya çalışılması, suç olduğu kadar ahlak dışı bir eylemdir" denildi.
               4- Terörle Mücadele Mükemmeliyet Merkezi Komutanlığı (TMMM) tarafından İngilizce olarak yayımlanan ‘Terörist Faaliyetlere Genel Bakış’ adlı makalede, Türkiye’nin 2008 yılının ikinci çeyreğinde terör olaylarından etkilenen ülkeler arasında yedinci sırada yer aldığı, bu dönemde Türkiye’de meydana gelen 71 terör olayında 38 kişinin hayatını kaybettiği ve 88 kişinin de yaralandığı belirtildi.
               5- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Nazım Ekren, Devlet Planlama Teşkilatı (DPT) tarafından düzenlenen ‘İstanbul Ekonomik ve Sosyal Konsey Toplantısı’nda yaptığı konuşmada, İstanbul’a kalkınma ajansı kurmayı planladıklarını söyledi. İstanbul’un finans merkezi olması konusuna da değinen Başbakan Yardımcısı Ekren, “ABD’deki mortgage krizinden sonra böyle bir proje zamanlama açısından çok doğru” dedi. 
               6- Anayasa Mahkemesi’nin AK Parti hakkında açılan davada aldığı kapatmama kararına ilişkin değerlendirmeler devam ediyor.
               Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Cemil Çiçek NTV televizyonunda yaptığı açıklamada, “Bu dava, örgütlenme ve ifade özgürlüğü ile bire bir irtibatlı. Gerekçede ifade özgürlüğü genişliyor mu daraltılıyor mu? Biz ne yapmışız? Ne söylemişiz de mahkeme böyle bir karara varmış? Bunu sağlıklı görmenin yolu bu gerçekleri görmekten geçer” dedi.
               Adalet Bakanı Mehmet Ali Şahin Star televizyonunda yaptığı açıklamada, gerekçeli kararın ardından değerlendirme yapacaklarını belirterek, “Bizimle ilgili kaygısı olanların kaygılarını giderici adımlar atmamızın gerekli olduğunu düşünüyorum” dedi.  
               İstanbul Sanayi Odası (İSO) Başkanı Tanıl Küçük, “Artık öncelik toplumsal uzlaşma, barış, huzur ve kalkınma olmalı, bu çerçevede süratle ekonomiye odaklanılmalıdır” dedi. 
               Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Başkanı Oğuz Satıcı, kararın ardından gündemin büyüme olması gerektiğini söyledi. 
               MÜSİAD Başkanı Ömer Cihad Vardan da ”Yatırımlar kaldığı noktadan devam edecektir” dedi. 
               Uluslararası yatırım danışmanlık kuruluşu Merrill Lynch’dan yapılan açıklamada ise hükümetin bundan böyle ekonomik yapısal reformlara öncelik vermesi, siyasi reformların ise ikinci aşamada yer alması gerektiği belirtildi.
               7- Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan yazılı açıklamada, Türkiye’nin Kerkük’teki gerilim ortamını kaygıyla izlediği ve Kerkük politikasında bir değişiklik olmadığı belirtilerek, “Bu gerginlik ortamının buna neden olanlar dahil, kimsenin yararına olmayacağı açıktır. Türkiye, Kerkük’te ve Irak’ın genelinde tüm kesimleri bir kere daha uzlaşı ve diyaloğa davet etmektedir” denildi.  
               Öte yandan, 24 il meclisi üyesinin Kerkük’ün Kürt bölgesine bağlanması için Meclis Başkanı Rızgar Ali’ye yazılı başvuruda bulunduğu belirtildi.
               8- Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım Türkiye gazetesine yaptığı açıklamada, Türkiye’nin bilişim sektöründe son yıllarda büyük bir atılım gerçekleştirdiğini ve klasik toplumdan bilgi toplumuna geçiş sürecinin hızla devam ettiğini söyledi.
               9- SSK ve Bağ-Kur’un prim alacaklarının yapılandırılması konusundaki 28 Temmuz’da dolan sürenin 20 gün daha uzatılmasını öngören kanun teklifi TBMM Genel Kurulu’nda kabul edildi.
               10- Sivas’ın Koyulhisar ilçesinde devriye görevi yapan jandarma aracına terör örgütü PKK tarafından açılan ateş sonucu 1 uzman çavuş şehit olurken, 2’si asker 3 kişi yaralandı.
               11- Çanakkale’nin İntepe beldesinde dün başlayan ve kontrol altına alınan yangında 500 hektarlık ormanlık alanın yandığı belirtildi.

A PHP Error was encountered

Severity: Notice

Message: Undefined index: query

Filename: libraries/Functions.php(679) : eval()'d code

Line Number: 106