19.6.2008
×

Hakkında

Künye

İletişim

1 HAZİRAN 2008

         1- Cumhurbaşkanlığı Basın Merkezi’nden yapılan açıklamada, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün, Türk Hava Kuvvetleri’nin kuruluş yıldönümü dolayısıyla Hava Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Aydoğan Babaoğlu’na gönderdiği mesajda, dünyanın ilk askeri havacılık teşkilatlarından olan Türk Hava Kuvvetleri’nin, TSK’nın en önemli unsurlarından biri olduğunu belirttiği kaydedildi. 

         2- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, AK Parti’nin Kızılcahamam’da gerçekleştirdiği 12. İstişare ve Değerlendirme Toplantısı’nın kapanış konuşmasında, 3 gün boyunca Türkiye’nin geleceğini konuştuklarını belirterek “Herkes müsterih olsun. Türkiye’nin meselelerine bütün dikkatimizle sahip çıkmaya devam edeceğiz” dedi.

         Toplantıda milletvekillerinin sorularını yanıtlayan Devlet Bakanı Mehmet Şimşek ve Maliye Bakanı Kemal Unakıtan ise piyasadaki daralmanın en büyük nedeninin, AK Parti’ye açılan kapatma davasındaki belirsizlik olduğunu vurguladılar.

         3- Genelkurmay Başkanlığı, Yunanistan’a ait bir sahil güvenlik botunun, Kardak Kayalıkları bölgesinde Türk karasularını ihlal ettiğini bildirdi. Öte yandan Yunanistan’a ait bir askeri nakliye uçağı, dün Datça’nın batısında Türk hava sahasını ihlal etti. Gerekli girişimlerde bulunulması amacıyla her iki konu, Dışişleri Bakanlığı’na bildirildi.

         4- Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısı Abdurrahman Yalçınkaya, AK Parti’nin kapatma davasıyla ilgili olarak Anayasa Mahkemesi’ne sunduğu mütalaada, AK Parti’nin devleti şeriat ile yönetilen bir devlete dönüştürmeye çalıştığı savını öne sürerek, bunun yöneticilerin beyan ve eylemleri ile ortaya çıktığını vurguladı.

         5- Milli Savunma Bakanı Vecdi Gönül, DTP Diyarbakır Milletvekili Akın Birdal’ın soru önergesine verdiği yanıtta, askerlik çağındaki yükümlü sayısının 14 milyon 306 bin 525 olduğunu bildirdi. Bakan Gönül askerlik çağında bulunanlardan, çeşitli nedenlerle ertelenmiş olanlar ile yoklama kaçağı ve bakaya olarak arananların çağ içerisindeki yükümlü sayısına oranını ise yüzde 7 olarak açıkladı.

         6- Dışişleri Bakanı ve Başmüzakereci Ali Babacan, Almanya’da yayımlanan “Frankfurter Allgemeine Sonntagszeitung” gazetesine Türkiye’nin AB üyeliği hakkında değerlendirmelerde bulundu. Bakan Babacan, müzakerelerin gidişatından memnun olup olmadığı sorusu üzerine, “Türkiye’nin AB üyeliği diğer genişlemelere benzemeyecek. Biz sadece 28 ya da 29 numaralı üye olmayacağız. Gittikçe daha fazla bir şekilde bu ülkelerin değerlerini paylaşıyoruz. Türkiye’de İslamiyet, demokrasi ve modernlik birleşiyor” dedi.

         7- Emniyet Genel Müdürlüğü’nden bazı basın yayın organlarında “Emniyet ülkeyi altı ay dinledi” başlığıyla yayımlanan haberlere ilişkin yapılan yazılı açıklamada, “Dinleme faaliyeti için ayrı ayrı yargı kararı alınması kanuni bir zorunluluktur. Bütün Türkiye’nin dinlenilmesi söz konusu değildir. Her demokratik ülkede olduğu gibi Türk Polis Teşkilatı’nın da kendisine anayasa ve yasalarla verilen görev ve yetkiler dahilinde suçları önlemeye yönelik her türlü faaliyette bulunması doğaldır” denildi.

         8- TİM Başkanı Oğuz Satıcı Ardahan’da düzenlediği basın toplantısında, Ocak-Mayıs döneminde ihracatın yüzde 36.6 artışla 55 milyar 73 milyon dolara, Mayıs ayı itibariyle son 1 yıllık ihracatın ise ilk defa 120 milyar doları aşarak 120 milyar 649 milyon 832 bin dolara ulaştığını bildirdi. 

         Devlet Bakanı Kürşad Tüzmen ise değerlenen YTL’yi kur kenesi olarak nitelendirerek “Kur kenesine rağmen Türkiye ihracatını artırmaya devam ediyor” dedi.

         9- Hakkari’nin Yüksekova ilçesinin dağlık kesiminde dün yapılan arazi arama ve tarama faaliyetleri sırasında teröristler tarafından döşenen mayının patlaması sonucu 1 er şehit oldu, 1 er de yaralandı.

         10- Minyatür sanatçısı Mimar Nusret Çolpan, İstanbul’da yaşamını yitirdi.

         11- Erken genel seçimlerin yapıldığı Makedonya’nın başkenti Üsküp’ün kuzeyindeki bir Arnavut kasabasında açılan ateş sonucu 1 kişi öldü, çok sayıda kişi yaralandı.

2 HAZİRAN 2008

         1- TBMM Başkanı Köksal Toptan, Cezayir Ulusal Meclis Başkanı Abdulaziz Ziari ve beraberindeki heyeti kabul etti. 

         2- Bakanlar Kurulu Başbakan Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında toplandı. Devlet Bakanı, Başbakan Yardımcısı ve Hükümet Sözcüsü Cemil Çiçek toplantının ardından yaptığı açıklamada, sera gazlarının salınması veya önlenmesi ile ilgili 2005 yılında yürürlüğe giren Kyoto Protokolü’nün onaylanmasına karar verildiğini söyledi. 81 il merkezi için ihtiyaç duyulan suyun 3.4 milyar metreküp olduğunu belirten Başbakan Yardımcısı Çiçek, “4 yıllık eylem planı çerçevesinde, mahalli idarelerin katkıları ve DSİ’nin devreye girmesiyle mesele çözülecektir” dedi.

         3- Maliye Bakanı Kemal Unakıtan Gelir İdaresi Başkanlığı’nın ilk ve ortaöğretim öğrencileri arasında düzenlediği ‘2008 Yılı Vergi Konulu Resim, Şiir ve Afiş Yarışması’ ödül töreninde gazetecilere yaptığı açıklamada, leasing yoluyla alınan uçaklarda vergi oranını yüzde 1’e çekmeyi planladıklarını söyledi.

         4- Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım Uluslararası Hava Taşımacılığı Birliği’nin (IATA) İstanbul’da düzenlenen Genel Kurul toplantısında yaptığı konuşmada, Türkiye’de son dört yılda havacılığın yüzde 100’ün üzerinde bir büyüme gerçekleştirdiğini söyledi.

         5- Tarım ve Köyişleri Bakanı Mehdi Eker Türkiye gazetesine yaptığı açıklamada, Avrupa’da 175 dekar, ABD’de 1000 dekar olan tarımsal işletme büyüklüğünün Türkiye’de 55 dekar olduğunu belirterek, “Tarım arazilerinin miras yoluyla bölünmesi çok sayıda ülkede yasak” dedi.

         6- DSP Genel Başkanı Zeki Sezer TBMM’de düzenlediği basın toplantısında, “Tarımda, çokuluslu şirketlerin egemenliği hızla yayılıyor. Türk çiftçisi dünyanın en pahalı mazotunu, gübresini, sulama elektriğini kullanıyor. Buna karşılık çiftçiye verilen destek her geçen gün azalıyor” dedi.

         7- Kuzey Kore’nin BM Kalkınma Programı’ndan (UNDP) sağladığı yardımları ‘nükleer silahta kullandığı’ yönündeki iddialarla ilgili olarak oluşturulan Macaristan eski Başbakanı Miklos Memeth başkanlığındaki inceleme heyeti, yapılan incelemede UNDP aleyhindeki iddiaları doğrulayacak bir kanıt bulunmadığını açıkladı. 

         8- Fransa, Irak’ın kuzeyindeki Erbil kentinde diplomatik temsilcilik açtı. Dışişleri Bakanı Bernard Kouchne açılışta yaptığı konuşmada, bölgeyle eskiden beri var olan ilişkilerinin bundan sonra da devam edeceğini ve Fransız şirketlerini bölgeye gelmeye teşvik edeceklerini söyledi.

         Bölgesel Kürt Yönetimi lideri Mesud Barzani’yle de bir araya gelen Kouchne, basın toplantısında Kerkük’ün hangi yönetime bağlanacağına dair planlanan referandum ile ilgili soruya istinaden verdiği yanıtta, “140. madde anayasal bir maddedir ve uygulanması lazım” dedi.

           3 HAZİRAN  2008

         1- Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, resmi ziyarette bulunmak üzere Japonya’ya hareketinden önce Esenboğa Havalimanı’nda açıklamalarda bulundu ve gazetecilerin sorularını yanıtladı.
        Cumhurbaşkanı Gül, bir gazetecinin ''dinleme'' tartışmalarını nasıl değerlendirdiğini sorması üzerine, ''Türkiye Büyük Millet Meclisinde bugün bu gayet açık, şeffaf bir şekilde konuşuluyor, tartışılıyor. Kanuni dinlemeler vardır, ancak kanunsuz dinlemeler suçtur” dedi.

         2- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan resmi ziyarette bulunmak üzere Nahçıvan Özerk Cumhuriyeti’ne hareketinden önce Esenboğa Havalimanı’nda gazetecilerin CHP Genel Sekreteri Önder Sav’ın dinlenmesi  iddialarına ilişkin soruları üzerine, “Ana muhalefet ne yazık ki kendi söyleyeceklerinin hiçbiri olmayınca bu olumsuzluklarını, çirkinliklerini bu tür konularla örtbas etmenin gayreti içerisinde. Biliyorsunuz müflis tüccar eski defterlerini karıştırır. Ülkeye verecekleri hiçbir şey yok. Bu konu ile ilgili resmi açıklama yapılmış olup, biz açıklamanın arkasındayız” dedi.

         3- CHP Genel Başkanı Deniz Baykal partisinin TBMM grup toplantısında, ''telefon dinleme'' tartışmalarını değerlendirdi. CHP Genel Sekreteri Önder Sav'ın odasında yaptığı bir görüşmenin, olaydan iki gün sonra iktidarın ''militan gazetesinde kelime kelime'' yayınlandığını belirten Baykal, ''İki kişi arasındaki bir görüşmenin, onların bilgisi ve izinleri olmadan, bir gazetede, nasıl elde edilirse edilsin yayınlanmış olması çok ciddi bir suçtur. Bu suç çok açık şekilde işlenmiştir'' dedi.

         4- MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli partisinin Meclis grup toplantısında yaptığı konuşmada,  TRT’nin bir kanalında tam gün Kürtçe yayın yapılmasını öngören kanuni düzenlemenin “PKK’nın dağ kadrolarına yapılmış siyasi bir jest” olduğunu öne sürdü.

         5- TÜSİAD İle Merkez Bankası tarafından hazırlanan “Türkiye Ekonomisinin Büyüme Dinamikleri 1987-2007 Döneminde Büyümenin Kaynakları, Temel Sorunları ve Potansiyel Büyüme Oranı” raporunda, Türkiye ekonomisinin son 20 yılda ortalama potansiyel büyüme oranının yüzde 4 olduğu belirtildi.

         6- Fransız Ulusal Meclisi, Türkiye’nin de aralarında bulunduğu AB nüfusunun yüzde 5’ini geçen ülkelerin AB’ye üyeliğinin onayı için otomatik referandum şartı getiren yasayı onayladı.

         7- BM Genel Sekreteri Ban Ki Moon, BM Gıda ve Tarım Örgütü’nün (FAO) İtalya’nın başkenti Roma'da yapılan devlet başkanları ve bakanlar düzeyindeki toplantısının açılışında yaptığı konuşmada, “Gıda güvenliğine yönelik tehditler, geçmişte benimsenmiş politikaları gözden geçirmek için fırsat teşkil ediyor. Gıda politikalarında bir atılım gerçekleştirilmesi kaçınılmaz hale gelmiştir. Hükümetler bu olgu doğrultusunda yeni gıda politikaları geliştirmek zorundalar” dedi.

         8- Suudi Arabistan’ın başkenti Cidde’de yapılan İslam Kalkınma Bankası (İKB) 33. Yıllık Guvernörler toplantısının açılışında konuşan İKB Başkanı Ahmet Muhammed Ali, dünya ülkeleri bu yüzyılda gıda kriziyle karşı karşıya bulunduğundan  dolayı banka olarak sorunlarla baş edebilmek için reform planı hazırladıklarını söyledi.

         9- Ekonomik İşbirliği ve Kalkınma Teşkilatı (OECD)  Genel Sekreteri Angel  Gurria Fransa’nın başkenti Paris’te yapılan OECD yıllık toplantısında yaptığı konuşmada, geçen 10 yıla göre gelecek 10 yılda gıda fiyatlarının yüzde 10-15 yüksek olacağını söyledi. Gurria,  OECD ülkeleri bölgesinde ekonominin yavaşlayacağını ve petrol fiyatlarında önemli bir düşüş yaşanmayacağını söyledi.

         10- Kuzey Irak’taki Bölgesel Kürt Yönetimi Başbakanı Neçirvan Barzani, Kerkük’ün statüsünü belirleyecek olan referandum koşulundan vazgeçtiklerini açıkladı.

4 HAZİRAN 2008

         1- CHP Genel Başkanı Deniz Baykal partisi tarafından Şanlıurfa’da düzenlenen ‘Tarım ve Çiftçi Kurultayı’nda yaptığı konuşmada, “Kökenimiz ne olursa olsun hepimiz aynı milletin parçasıyız. Birbirimizi seveceğiz, bir ve beraber olacağız. Herkes anadilini bilecek, konuşacak, öğretecek, yayın yapacak, gazete televizyon çıkaracak. Etnik kimlik kişinin şerefi, devletin de iftiharıdır. Terörün ve bölücülüğün kimseye yararı yok. Bunlar tuzaktır. Bu tuzağa düşmeyelim” dedi.

         2- Yargıtay 9. Ceza Dairesi, Türkiye genelinde jandarma bölgesinde teknik takip yetkisi veren Ankara 11. Ağır Ceza Mahkemesi’nin kararını bozdu. Kararın gerekçesinde “Amacı ne olursa olsun hiçbir kuruma, demokratik bir hukuk devleti olan Türkiye Cumhuriyeti’nde yaşayan insanlar şüpheli görülerek ülke genelini kapsayacak şekilde yetki verilemez” denildi.

         3- Merkez Bankası’nın mayıs ayı fiyat gelişmelerine ilişkin değerlendirmesinde, “Yıllık enflasyonun önümüzdeki aylarda baz etkisinin katkısıyla yüksek seyrini koruyacağı tahmin edilmektedir. Yılın son çeyreğinden itibaren ise enflasyonun kademeli olarak düşüş eğilimine girmesi beklenmektedir” denildi.

         4- Cumhurbaşkanı Abdullah Gül resmi ziyaret için Japonya’ya gitti. Temaslarından önce başkent Tokyo’da gazetecilerle bir araya gelen Cumhurbaşkanı Gül, Japonya’ya ilk kez devlet başkanı düzeyinde ziyaret gerçekleştirildiğini belirterek, bu ziyaretin ekonomi, yatırım ve turizm potansiyelini harekete geçirmek için bir fırsat yaratacağını söyledi.

         5- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan Nahçıvan’da Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev ile görüşmesinin ardından düzenlenen basın toplantısında, Türkiye’nin, Bakü-Tiflis-Erzurum boru hattından ihtiyacı kadar gaz alabileceği konusunda anlaşmaya varıldığını söyledi. Yukarı Karabağ sorununa da değinen Başbakan Erdoğan, sorunun, Azerbaycan’ın toprak bütünlüğü çerçevesinde uluslararası hukuk ilkelerine uygun olarak çözüme kavuşturulması gerektiğini belirtti.

Aliyev de yaptığı açıklamada, Azerbaycan ile stratejik müttefik olan Türkiye’nin, Nahçıvan’ın içinde bulunduğu ambargo durumundan kurtulması için gösterdiği çabaların memnuniyet verici olduğunu ifade etti.

         6- Dışişleri Bakanı ve Başmüzakereci Ali Babacan ABD’nin başkenti Washington’da ‘Atlantik Konseyi’ adlı düşünce kuruluşu tarafından düzenlenen bir konferansta yaptığı konuşmada, AK Parti hakkında açılan kapatma davasına değinerek, “Bu meseleyle uğraşırken, kuvvetler ayrımı, yargı bağımsızlığı, yargının güvenirliliği gibi temel ilkeleri korumak önemli” dedi.

         7- OECD’nin üye ülkelerle ilgili olarak yayınladığı ‘Ekonomik Görünüm’ raporunun Türkiye bölümünde, “Uluslararası mali piyasa koşullarının kötüleşmesi ve AK Parti hakkında açılan kapatma davasının, siyasi hayatta belirsizlik yarattığı ve bunun da Türkiye’nin risk priminin ve faiz oranlarının gelişmekte olan diğer ülkelere oranla daha fazla artmasına yol açtığı” belirtildi.

         8- İsrail Parlamentosu (Knesset), Kudüs’ün sadece İsrail devletinin değil, tüm Yahudilerin başkenti olduğuna dair anayasa değişikliğini onayladı.

         9- ABD’nin 4 Kasım’da yapılacak başkanlık seçimine Demokratik Parti’den adaylığını ilan eden Senatör Barack Obama, Amerikan-İsrail Kamu İşleri Komitesi (ALPAC) kürsüsünden yaptığı konuşmada “İran’dan kaynaklanan tehlike ciddi ve gerçektir, hedefim bu tehdidi yok etmek olacaktır” dedi.

5 HAZİRAN 2008                                                                                                        

         1- Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Büyükanıt, Askeri Tarih ve Stratejik Etüt Başkanlığı Stratejik Araştırma ve Etüt Merkezi’nce düzenlenen “Ortadoğu: Belirsizlikler İçindeki Geleceği ve Güvenlik Sorunları” konulu sempozyumun açılış konuşmasında, PKK, laiklik, İran ve Kerkük konularında değerlendirmelerde bulundu. Orgeneral Büyükanıt, hem Avrupa’nın hem de Ortadoğu’nun bir parçası olan Türkiye’nin laik yapısıyla İslam dünyasının tek örneği olduğunu belirterek, “Atatürk’ün kurduğu Cumhuriyet, geleceğimizin tek gerçeğidir ve bunu hiçbir güç değiştiremeyecektir. Cumhuriyetimizi ve onun temel ilkelerini hiçbir güç kendisine biat ettiremeyecektir” dedi.

         2- Anayasa Mahkemesi, başörtüsünün üniversitelerde serbest bırakılmasına ilişkin anayasa değişikliğini iptal etti ve yürürlüğünü durdurdu.

         3- Maliye Bakanı Kemal Unakıtan düzenlediği basın toplantısında, Fransa’nın başkenti Paris’te gerçekleştirilen OECD Bakanlar Konseyi toplantısı ile ilgili temaslarını değerlendirdi. Bakan Unakıtan, Türkiye’de mali disiplinin elden bırakılmaması ve yapısal reformların devam ettirilmesinin önemli olduğunu belirterek, mayıs ayı bütçesinin fazla vereceğini söyledi.

         4- Sanayi ve Ticaret Bakanı Zafer Çağlayan Türkiye Yatırım Destek ve Tanıtım Ajansı ile Avrupa Finans Konvansiyonu’nun İstanbul’da düzenlediği ‘Türkiye İş ve Yatırım Zirvesi’nde yaptığı konuşmada, küresel bir aktör olan Türkiye’nin, dünyadaki ekonomik gelişmelerden payını aldığını ve dünyadan enflasyon ithal eder hale geldiğini belirterek, ”Enerji ve gıdada yaşanan fiyat artışları çok net bir şekilde Türkiye’yi etkiledi. Kimse petrol fiyatlarının 150 dolar mertebesine geleceğini hesaplamadı. Türkiye hedef ve revizelerini buna göre ayarlamak durumunda” dedi.

         5- Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Hilmi Güler ‘Türbin Satın Alma, Montaj ve Devreye Alınması Sözleşmesi’ imza töreninde yaptığı konuşmada, enerjide bağımsızlık savaşı verildiğini, bunun da Kurtuluş Savaşı gibi Anadolu’da başladığını söyledi. Bakan Güler önümüzdeki yılın petrol sondajları yılı olacağını da belirtti.

         6- Amme alacaklarının tahsiline yeni esaslar getiren yasa, TBMM Genel Kurulu’nda kabul edildi.

         7- Merkez Bankası Başkanı Durmuş Yılmaz Diyarbakır’da düzenlenen ‘Para Politikaları’ konulu konferansta yaptığı konuşmada, “Türkiye 2002-2007 yıllarında enflasyonda büyük başarılar elde etti. 2006’da 33 ülkeyi geride bırakarak 59. sıraya geriledi. Buna rağmen bugün enflasyonun bulunduğu seviye, fiyat istikrarı hedefinden uzaktır” dedi.

         8- Türkiye ve Irak sınırından İran’a geçmek isteyen 40 kişilik PEJAK grubundan 12 teröristin İran güvenlik güçleri tarafından öldürüldüğü belirtildi.

         9- Resmi ziyaret amacıyla Japonya’da bulunan Cumhurbaşkanı Abdullah Gül İmparator Akihito tarafından Japon Sarayı’nda kabul edildi.

         Cumhurbaşkanı Gül başkent Tokyo’da düzenlenen Türk-Japon İş Forumu’nda yaptığı konuşmada ise Türkiye’nin son yıllarda yapısal ve ekonomik reformlara imza attığını ve geçmiş yıllardaki yüksek enflasyon döneminin sona erdiğini belirterek, “Bugünkü Türkiye, Japon firmaları ve yatırımcıları için çok cazip. Türkiye’nin yeniden keşfedilmesi gerektiğine inanıyoruz” dedi.

         Öte yandan Cumhurbaşkanı Gül, Ulusal Basın Kulübü’nde Japon gazetecilere hitaben yaptığı konuşmada, ziyaretinin ekonomik ve ticari ilişkilerin geliştirilmesini amaçladığını söyledi.

         10- ABD’de bulunan Dışişleri Bakanı ve Başmüzakereci Ali Babacan Dışişleri Bakanı Condoleezza Rice ile bir araya geldi. Bakan Babacan görüşmenin ardından düzenlenen basın toplantısında, Türkiye’nin bölgede nükleer silahları istemediğini ve İran konusunda BM kararlarını desteklediklerini belirtti. Rice da, görüşmede Kıbrıs, Kosova, Afganistan, İran ve Ortadoğu gibi pek çok konunun ele alındığını belirterek, “ABD, Ortadoğu’da Türkiye’nin aktif rol üstlenmesini ümit ediyor” dedi.

6 HAZİRAN 2008

1- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, İstanbul’da Mahalle Afet Gönüllüleri (MAG) Vakfı’nın tanıtım toplantısında  yaptığı konuşmada, afetle mücadeleyi sadece Türkiye'de değil yurt  dışında da sürdürdüklerini söyledi.

         2- Genelkurmay 2. Başkanı Orgeneral Ergin Saygun, Genelkurmay Başkanlığı Askeri Tarih ve Stratejik Etüt  Başkanlığı’na (ATASE) bağlı Stratejik Araştırma ve Etüt Merkezi (SAREM) tarafından Harp Akademileri Komutanlığı’nda düzenlenen ''Ortadoğu: Belirsizlikler İçindeki Geleceği ve  Güvenlik Sorunları'' konulu uluslararası sempozyumun kapanışında yaptığı konuşmada, ''Bugün Ortadoğu'nun hemen her  köşesinde maalesef dini farklılıkların ana motif ve siyasi özelliklerin bir göstergesi olarak kullanıldığı çatışmalar yaşanmakta, bu kavgayı  sürdürenler en büyük zararı İslam dinine verdiklerini idrak  edememektedirler'' dedi.

         3- AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Dengir Mir Mehmet Fırat, AK Parti Merkez Yürütme Kurulu (MYK) toplantısının ardından  yaptığı açıklamada, Anayasa Mahkemesi’nin dün açıkladığı kararın, bütün  boyutlarıyla ayrıntılı bir şekilde MYK toplantısında ele alındığını  belirtti. Fırat, kararın muhatabının  Anayasaya göre yasama yetkisini elinde bulunduran TBMM olduğunu belirterek ''10. ve 42. maddelerdeki anayasa değişikliklerini esas yönünden iptal  eden mahkeme kararı, kaçınılmaz olarak yürürlükteki Anayasamızın  çizdiği yetki çerçevesi ve kuvvetler ayrılığı ilkesine dayanan  demokratik sistemimize uygunluk bakımından tartışılmaktadır. Nevi  şahsına münhasır bir hukuk pratiği oluşturması bakımından da çokça  tartışılacağı açıktır” dedi.

         4- Türk-İş ve Türkiye Enerji, Su ve Gaz  İşçileri Sendikası (Tes-İş) Genel Başkanı Mustafa Kumlu, Türk-İş  Başkanlar Kurulu toplantısının açılışında yaptığı konuşmada, elektrik  sektöründe yaşanan gelişmelere ilişkin değerlendirmelerde bulundu. Kumlu, Türkiye'de  elektrik enerjisi sektörünün çok büyük sorunlar ile karşı karşıya  olduğunu savunarak, ''Bu şartlar altında 2008 yılında elektrik arzının  talebi karşılaması mümkün görülmemektedir'' dedi.

         5-  Japonya’daki resmi temaslarını sürdüren Cumhurbaşkanı  Abdullah Gül, Başbakan Yosuo Fukudo ile görüştü. Görüşmeye, Devlet bakanları Kürşad Tüzmen ve Mehmet Şimşek, Türkiye'nin Tokyo Büyükelçisi Sermet Atacanlı ve TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu  da katıldı. Cumhurbaşkanı Gül görüşmenin ardından düzenlenen ortak basın toplantısında, Türkiye ile  Japonya'nın, İpek Yolu'nun doğu ve batı ucunda birbirine 120 yıldır dost  olan iki ülke olduğunu söyledi.

         Fukudo da stratejik konumu nedeniyle Türkiye'nin Ortadoğu'da barış ve istikrar  için oynadığı role büyük önem verdiklerini belirterek ''Bundan sonra bölgenin durumuyla ilgili olarak Türkiye ile fikir alışverişinde  bulunmak ve bölgedeki iş birliğimizi geliştirmek niyetindeyiz'' dedi.

         Öte yandan Cumhurbaşkanı  Gül, Japon NHK Televizyonu'nun sorularını yanıtlarken, Türkiye'de İslam kültürüyle laiklik arasında bir  çatışmanın söz konusu olmadığını belirterek, ''Kimse Türkiye'nin  geleceğinden endişe etmesin'' dedi.

         6- Dışişleri  Bakanı ve Başmüzakereci Ali Babacan, Beyaz  Saray'da ABD Başkanı George W. Bush'un Ulusal Güvenlik Danışmanı Stephen  Hadley ve ABD Başkan Yardımcısı Dick Cheney ile bir araya  geldi. Bakan Babacan, görüşmelerden sonra düzenlediği basın toplantısında, kapatma davasına ilişkin ABD'nin tavrını nasıl değerlendirdiği  yönündeki soru üzerine, ''Çok yakından takip ediliyor, yakın bir  ilgiyle izleniyor. Türkiye'nin istikrarını, bölgenin istikrarını  kuşkusuz herkes çok önemsiyor. Türkiye'nin ve onun da içinde bulunduğu  daha geniş bir coğrafyanın istikrarını önemsediklerini söyleyebilirim''  dedi.

         7- Yunanistan'a bir günlük resmi ziyaret için giden Fransa Cumhurbaşkanı Nicholas Sarkozy, parlamentoda  yaptığı konuşmada, Kıbrıs ile Türkiye-AB ilişkilerinin yanı  sıra Yunanistan-Fransa ilişkileri, Avrupa'da savunma ve güvenlik,  Balkanlar, kaçak göçle mücadele konularına değindi. Sarkozy Kıbrıs konusunda, ''Lefkoşa'da nihayet duvarın yıkılmasının zamanı  geldi. Bu isteğimi dile getiriyorum. Kimse bu duvar orada olmaya devam  ettikçe mutlu olamaz'' dedi.

         8- Rusya Devlet Başkanı Dimitriy Medvedev, Rusya'nın St. Petersburg kentinde yapılan Bağımsız Devlet  Topluluğu (BDT) gayrı resmi  zirvesinde Ukrayna Devlet Başkanı Viktor Yuşçenko ve Gürcistan Cumhurbaşkanı Mihail Saakaşvili ile ikili görüşme yaptı.

         Medvedev’in, Ukrayna Devlet Başkanı Viktor Yuşçenko'ya, Kiev'in NATO üyesi olması  halinde iki ülke arasındaki dostluk anlaşmasının olumsuz  etkilenebileceği uyarısında bulunduğu bildirildi.

         9-  Japon Meclisi, binlerce yıldır takımadada  yaşayan yerli "Ainu" halkının varlığını tanıdı.

           7 HAZİRAN 2008

         1- TBMM Başkanı Köksal Toptan TBMM'de düzenlediği basın toplantısında, Anayasa Mahkemesi’nin türban kararını eleştirerek, ''Yüksek Mahkeme ilgili anayasa maddesini yorumlayarak bir  sonuca varma yetkisinin ötesine geçmiştir'' dedi.

         2- CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, Tekirdağ'ın Yeniçiftlik beldesinde halka hitaben yaptığı konuşmada, ''Dininize, inancınıza karışan var mı? Devletle, Anayasa'yla, yargıyla  kavganız var mı? Yok. Birilerinin var ama. İşte sorun bu. Mahkemelerin  verdiği karara saygılı olacağız. Şeriatın kestiği parmak acımaz” dedi.

         3-  2008 Avrupa Futbol Şampiyonası’nın İsviçre’nin Cenevre kentinde yapılan ikinci  maçında Türkiye, Portekiz'e 2-0 yenildi.

         4- Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Japonya'daki temaslarının ikinci ayağı olan Osaka'da Devlet bakanları Kürşad Tüzmen ve Mehmet Şimşek ile birlikte  gazetecilerle sohbet toplantısı düzenledi. Temasları hakkında bilgi veren Cumhurbaşkanı Gül,  ekonomik, ticari, kültürel ve uluslararası konuları geniş biçimde ele  alma imkanı bulduklarını söyledi.

         5- Devlet Bakanı Mehmet Aydın,  Yunanistan'ın Girit adasındaki Kandiye ''İrakliyon''  kentinde beşincisi düzenlenen Türk-Yunan Medya Konferansı'nda yaptığı konuşmada, Türkiye ile Yunanistan'ın kendi aralarındaki ilişkileri yan yana  yürüyerek ve yüz yüze gelerek birlikte inşa etmeleri gerektiğini  söyledi.

         6- ABD ziyaretini sürdüren Dışişleri Bakanı ve Başmüzakereci Ali  Babacan, ABD'nin ulusal kamu radyosu NPR'a verdiği demeçte, Türkiye'deki iç siyasi gelişmeler, Irak'ın kuzeyindeki durum ve dolaylı İsrail-Suriye görüşmeleriyle ilgili soruları yanıtladı. Bakan Babacan, "Anayasamızda laikliğin ne olduğuna ilişkin açık bir tanımın olmamasına karşın, şimdi Anayasa Mahkemesi’nden, partimizin eylemlerinin laiklik kavramıyla uyum içinde olup olmadığı hakkında yargıda bulunması  isteniyor. Anayasa Mahkemesi, bu konuda nihai söze sahip. Sonucu  beğenelim veya beğenmeyelim, bu nihai bir karar olacak ve uygulanacak"  dedi.

         7- Mişel Süleyman'ın devlet  başkanı seçilmesinin ardından Lübnan’ı ziyaret eden Fransa Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy, havaalanında yaptığı açıklamada, devlet başkanının  seçilmesinin, tüm Lübnanlılar için umut anlamına geldiğini söyledi ve  Lübnanlı liderlerden geçen ay Katar'da yapılan toplantıda verdikleri  sözleri tutmalarını istedi.

         8- ABD'de Demokrat Parti'nin başkan adaylığı yarışını, Senatör Barack Obama  karşısında kaybeden Senatör Hillary Clinton, resmen yarıştan çekildiğini  ve 4 Kasım'da yapılacak başkanlık seçiminde bütün gücüyle Obama'yı  destekleyeceğini açıkladı.

8 HAZİRAN 2008

         1- Japonya’daki resmi temaslarını tamamlayarak yurda dönen Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Esenboğa Hava Limanı’nda düzenlediği basın toplantısında ziyaretini değerlendirdi. Cumhurbaşkanı Gül, temaslarının iki ülke arasındaki geleneksel dostluk ilişkilerini yansıtacak şekilde dostane bir atmosferde geçtiğini belirterek “İşbirliğimizin güçlendirilmesi yolları üzerinde durulmuştur” dedi.

         2- TBMM Başkanı Köksal Toptan, Karadeniz Ekonomik İşbirliği Parlamenter Asamblesi (KEİPA) Üyesi Ülkeler Parlamento Başkanları Konferansı’na katılmak üzere Yunanistan’ın başkenti Atina’ya hareketinden önce İstanbul Atatürk Hava Limanı’nda gazetecilere yaptığı açıklamada, “Toplantı, dönem başkanı Yunanistan olduğu için Atina’da yapılıyor. Gidip orada konuşacağız, ikili temaslarımız da olacak” dedi.

         3- Genelkurmay Başkanlığı’ndan yapılan açıklamada, Türk Hava Kuvvetleri’ne ait savaş uçaklarının terör örgütü PKK’nın Kuzey Irak’taki Zap Kampı’nı vurduğu bildirildi.

         4- Çevre ve Orman Bakanı Veysel Eroğlu, İstanbul’da Dünya Çevre Haftası dolayısıyla Bisikletliler Derneği’nce Taksim-Harem arasında düzenlenen “Çevreye daha az karbondioksit salımı için Avrupa’dan Asya’ya bisikletle geçiş” etkinliğine katıldı. Bakan Eroğlu, ilk önce bisiklet yollarını yapacak illere gerekli desteği vereceklerini bildirdi.

         5-  Diyanet İşleri Başkanı Ali Bardakoğlu Erzurum Müftülüğü’nce  düzenlenen bir toplantıda yaptığı konuşmada, “Kuran kursları sadece Kuran okumayı öğreten değil, özellikle Doğu ve Güneydoğu illerinde aynı zamanda okuma yazmayı öğreten mekteplerdir” dedi.

         6- Türkiye Ziraatçılar Derneği (TZD) Genel Başkanı İbrahim Yetkin yaptğı yazılı açıklamada, kuraklığın Güneydoğu’dan sonra özellikle İç Anadolu Bölgesi’ni etkisi altına aldığını belirterek, buğday rekoltesinde yüzde 22, arpa rekoltesinde de yüzde 31 oranında azalma beklendiğine dikkat çekti.

         7- ATO’nun, Merkez Bankası, TÜİK ve DPT verilerinden yararlanarak hazırladığı ‘Ailelerin Borcu Raporu’nda, son 4 yılda Türk ailesinin borcu yediye katlanırken, gelirindeki artışın iki katla sınırlı kaldığı belirtildi.                                  

         8- IMF tahminlerine göre, 2013’te Türkiye, dünyanın en büyük ekonomiye sahip 20 ülkesi arasında, 16. sırada yer alacak. Yıl sonunda Türkiye 942 milyar dolar, 2013 yılında ise 1 trilyon 311,1 milyar dolarlık büyüklük ile 16. olacak.

         9- Irak’ın başkenti Bağdat’ta Türk Büyükelçiliği’nin yakınlarında meydana gelen bombalı saldırıda, 2’si polis, 1’i çocuk 3 kişi yaralandı.

         10- BM Genel Sekreteri’nin Irak Özel Temsilcisi Staffan de Mistura, Irak içindeki tartışmalı bölgeler ve sınırlar hakkındaki ön raporunu Irak Cumhurbaşkanı Celal Talabani ve bölgesel Kürt yönetimine iletti. Bölgesel yönetim parlamentosu, Kerkük’ün 4 bölgesinin Kuzey Irak yönetimine bağlanması önerilen raporu görüşmek üzere olağanüstü toplandı.

         11- İsrail Başbakanı Ehud Olmert, Hamas’a karşı kısa zamanda karar alacaklarını söyledi. Öte yandan, Gazze’de İsrail yerleşim birimlerinin belediye başkanlarıyla bir araya gelen İsrail Savunma Bakanı Ehud Barak da, Gazze için “Kum saati karşı tarafa doğru ilerliyor” dedi.

         12- Yunanistan’da meydana gelen ve merkez üssü Mora Yarımadası olan 6.5 büyüklüğündeki depremde, ilk belirlemelere göre 2 kişinin öldüğü, 126 kişinin de yaralandığı bildirildi.

9 HAZİRAN 2008

         1- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan Türkmax televizyonunda yayınlanan bir programda gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulundu. Başbakan Erdoğan, AK Parti hakkında açılan kapatma davasıyla ilgili bir soruya istinaden yaptığı açıklamada, “Siyasette topu kimse halkın elinden alamaz. Halkın verdiği yetkiyi sadece halk alır” dedi.

         2- Bakanlar Kurulu Başbakan Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında toplandı. Devlet Bakanı, Başbakan Yardımcısı ve Hükümet Sözcüsü Cemil Çiçek toplantının ardından yaptığı açıklamada, Türkiye İstatistik Kanunu ve Milli Eğitim Bakanlığı Teşkilat Kanunu’nda değişiklik öngören kanun tasarılarının ele alındığını söyledi. Senato önerisinin TBMM Başkanı Köksal Toptan’ın gündeme getirdiği bir konu olduğunu belirten Başbakan Yardımcısı Çiçek, “Anayasa Mahkemesi’nin türban kararı Türkiye’nin gündemindedir. Meclisin yetki alanına müdahale edilmiştir” dedi.

         3- Yargıtay, aralarında eski DTP Genel Başkanı Nurettin Demirtaş’ın da bulunduğu 183 kişinin evrakta sahtecilik suçundan askeri mahkemede yargılanmasını öngören mahkeme kararını onadı.

         4- MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli Başkanlık Divanı toplantısında Anayasa Mahkemesi’nin başörtüsü kararına ilişkin değerlendirmelerde bulundu. Bahçeli, yaşananların sorumlusunun üst üste yanlışlarla dolu adımlar atan AK Parti olduğunu belirterek, “AK Parti kendisine çeki düzen vermeli. Türkiye ciddi zararları doğacak kaosa sürükleniyor” dedi.

         5- Basın-Yayın ve Enformasyon Genel Müdürlüğü’nün (BYEGM) 88. kuruluş yıl dönümü etkinlikleri kapsamında “Anadolu Basını Özendirme Yarışması” ödül töreni düzenlendi. BYEGM Genel Müdür Vekili Salih Melek törende yaptığı konuşmada, “Bir binanın taşı olan yerel basın ne kadar güçlü olursa, ulusal basın da o kadar güçlü olur. Biz yerel basın çalışanlarına her alanda destek olmaya çalışıyoruz” dedi.

         Törene Devlet Bakanı Mehmet Aydın da katıldı.

         6- TÜİK, Aylık Sanayi Üretim Endeksi’nin Nisan 2008 sonuçlarını açıkladı. Buna göre endeks nisan ayında geçen yılın aynı ayına göre yüzde 6.3 artarak 149.4 oldu.

         7- Hakkari’nin Şemdinli ilçesinde, terör örgütü PKK tarafından araziye döşenen mayının patlaması sonucu 1 asker şehit oldu, 4 asker de yaralandı.

         8- Yunanistan’ın başkenti Atina’da gerçekleştirilen Karadeniz Ekonomik İşbirliği Parlamenterler Asamblesi Zirvesi’ne katılan TBMM Başkanı Köksal Toptan, zirvenin ardından Cumhurbaşkanı Karolos Papoulias tarafından kabul edildi. Gazetecilerin gündeme ilişkin sorularını değerlendiren Başkan Toptan, AB üyesi birçok ülkede senato olduğunu belirterek “Kanunlar, senato süzgecinden geçirilerek Anayasa Mahkemesi’nin yükü azaltılır” dedi.

         9- Stockholm Uluslararası Barış Araştırmaları Enstitüsü (SİPRİ) tarafından hazırlanan yıllık raporda, dünyadaki askeri harcamaların son 10 yılda yüzde 45 oranında artarak 1.34 trilyon dolara çıktığı, Türkiye’nin askeri giderlerinin önceki yıla göre 14 milyon dolar gerileyerek 11.6 milyar dolara indiği, Yunanistan’ın askeri giderlerinin ise 522 milyon dolar artışla 9. 34 milyar dolara ulaştığı belirtildi.

10  HAZİRAN  2008

         1- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, partisinin Meclis grup toplantısında yaptığı konuşmada, “İstikbalimizin sembolü olan bu Meclis, bugüne kadar hiçbir vesayeti, hiçbir gölgeyi kabul etmedi. Burası milletimizin evidir, kutsal ocağıdır. Bu evin 70 milyon sahibi vardır. Bu çatının altında hiçbir ayrım yapılmaksızın herkesin hukuku savunulur. Milletimiz devleti yönetenlerden sadece adalet ve demokrasi istiyor” dedi.

2- CHP Genel Başkanı Deniz Baykal partisinin Meclis grup toplantısında yaptığı konuşmada,  baş örtüsüyle ilgili düzenlemenin iptalinin ardından Anayasa Mahkemesi’ne yönelik tepkilerin altında ne yattığının iyi değerlendirilmesi gerektiğini belirterek ''Buradaki konu; anayasamızda laiklik ilkesinin delinmesine yönelik teşebbüsün engellenmesine ilişkin kızgınlık ve tepkidir'' dedi.

         3- Adalet Bakanı Mehmet Ali Şahin  partisinin Meclis grup toplantısında yaptığı konuşmada, “AK Parti, her zaman birlik ve bütünlük içinde bulundu. Hele şu anda birlik ve bütünlüğünü muhafaza etme konusunda en doruk noktadadır. Hiç kimse bir takım arayışlar içinde olmasın” dedi.

         4- Çevre ve Orman Bakanı Veysel Eroğlu gazetecilere  “Su Eylem Planı’ ilgili olarak yaptığı açıklamada, “Bizim hazırladığımız plan, sadece hali hazırda su sıkıntısı yaşayan illerle ilgili değil. 30-35 yıl sonrasıyla ilgilidir. Bakan olduktan sonra 81 ilin su durumunu gözden geçirdik ve buna göre su ihtiyaçlarını belirledik” dedi.

         5- MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli partisinin Meclis grup toplantısında yaptığı konuşmada, “Baş örtüsü meselesi ortadan kalkmamış, kanayan yara daha da deşilerek kangren hale getirilmiştir. Değişiklik sadece şekil yönünden denetlenebileceği açık bir anayasa hükmüne bağlanmışken, bunun dışına çıkılarak esasa girilmesi, Anayasa Mahkemesi’nin kararına siyasi bir nitelik kazandırmıştır” dedi.

         6- ABD’deki temaslarını sürdüren Dışişleri Bakanı ve Başmüzakereci Ali Babacan ABD başkan adaylarının dış politika ekipleriyle bir araya geldi. Bakan Babacan  görüşmede, “AK Parti hakkındaki kapatma davasının gündeme gelmesi” üzerine yaptığı açıklamada, “Ne zaman, nasıl bir kararın çıkacağını bilmiyoruz. Zaten Anayasa’da laikliğin  de net tanımı yapılmıyor” dedi.

         7- ABD Başkanı George W. Bush Slovenya’da yapılan ABD-Avrupa Zirvesi’nde yaptığı konuşmada, “Türkiye’nin AB’nin bir üyesi olması gerektiğine kesinlikle inanıyoruz” dedi.

         8- Kırgız yazar Cengiz Aytmatov  Almanya’da yaşamını yitirdi.

11 HAZİRAN 2008

   1- Maliye Bakanı Kemal Unakıtan bütçe uygulamalarının Ocak-Mayıs dönemi verilerine ilişkin olarak düzenlediği basın toplantısında, dünyada ilk defa finansal, gıda ve enerjide üç ayrı kriz yaşanmasına rağmen Türk ekonomisinin bundan çok hafif etkilendiğini belirterek, Türkiye’de enflasyonun yüzde 70’inin yurt dışındaki gıda ve enerji fiyatlarında meydana gelen artıştan kaynaklandığını söyledi.

   2- Çevre ve Orman Bakanı Veysel Eroğlu  İstanbul’da düzenlenen ‘İTÜ 11. Endüstriyel Kirlenme Sempozyumu’nda yaptığı konuşmada, “Enerji ihtiyacını kapatmak için başta hidroelektrik olmak üzere, rüzgar ve termik santral, hatta nükleer enerji santralleri kurmamız şarttır” dedi.

   3- TRT kanun tasarısı, TBMM  Genel Kurulu’nda kabul edildi. Tasarı, TRT’nin yerel, bölgesel ve ulusal yayın yapan radyo ve televizyonlara haber ve görüntü satabilmesi ve  onlardan da hizmet alabilmesi ile Türkçe dışında farklı dil ve lehçelerde de yayın yapabilmesine olanak sağlıyor.

   4- Kyoto Protokolü’ne Türkiye’nin katılmasını öngören kanun tasarısı, TBMM Çevre Komisyonu’nda kabul edildi.

   5- Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Hırvatistan’ın başkenti Zagreb’de Cumhurbaşkanı Stjepan Mesiç ile görüşmesinin ardından yaptığı açıklamada, Türkiye’nin AB’ye üyelik yolunda stratejik hedefinin açık olduğunu ve müzakere sürecinin sabır, başarı ve kararlılıkla sürdürüleceğini söyledi.

         6- Almanya’da bulunan ABD Başkanı George W. Bush, Başbakan Angela Merkel ile yaptığı görüşmenin ardından düzenlenen basın toplantısında, İran halkı için izolasyondan daha iyi bir çözüm yolunun bulunduğunu belirterek, “İran’la krizde diplomasiye öncelik veriyoruz, ancak tüm seçenekler masada” dedi.

         Merkel de İran’a kapının açık olduğunu; ancak önerileri kabul etmediği takdirde yaptırımları artırabileceklerini söyledi.

         7- ABD Başkanı George W. Bush The Times gazetesine verdiği demeçte, Irak işgaline giden süreçle ilgili değerlendirmelerde bulundu. Başkan Bush, “Geçmişe dönüp baktığımda, daha farklı bir ton, daha farklı bir retorik kullanmış olmam gerektiğini görüyorum. ‘Onları yakalayıp getirin’ yahut ‘ölü ya da diri’ gibi sözler benim bir barış adamı olmadığıma işaret sayıldı” dedi.

         8- İran Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinecad Çaharmahal Bahtiyarı eyaletinde halka hitaben yaptığı konuşmada, “İran’ı işgal edip, İran halkına darbe vurmayı düşünüyorlardı. Geçen yıl İran’a saldırmak için komutanlarını teşvik etti. Füzelerle saldırmayı düşündü, ama komutanları İran’a saldırmanın mümkün olmadığını söyleyip kabul etmediler. Artık senin dönemin bitti Bush, İran topraklarının bir santimetre karesine dahi zarar veremezsin. Düşman, İran ulusunu baskıyla yıkabileceklerini sanıyorsa yanılıyor. İran ulusu yüzlerindeki gülümsemeyi silecek” dedi. 

12 HAZİRAN 2008

         1- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan İstanbul’da düzenlenen 3.Türk-Arap Ekonomik Forumu’nda yaptığı konuşmada, küresel yatırımları Türkiye’ye çekmek ve yatırım ortamını iyileştirmek için önemli reformları gerçekleştirdiklerini belirterek, OECD ülkeleri arasında son 10 yılda en çok net doğrudan uluslararası sermaye çeken yedi ülke arasında yer aldıklarını söyledi.

         Toplantıya katılan Maliye Bakanı Kemal Unakıtan da yaptığı konuşmada, petrol fiyatlarının artmasının dünyanın tüm dengelerini değiştirdiğini ve petrolün yavaş yavaş fakir ülkelerin alamayacağı duruma geldiğini belirtti.

         2- Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral İlker Başbuğ, Kore Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Choung Lim’e Türk Silahlı Kuvvetleri Liyakat Madalyası verilmesi nedeniyle düzenlenen törende yaptığı konuşmada, “1950-1953 yılları arasında Türk birliği, Kore’de 722 şehit vermiştir. O yıllarda verdiğimiz mücadele ilişkilerimizi kan kardeşliği boyutuna taşımıştır” dedi. Orgeneral Lim de, madalyayı adalet ve dünya barışına katkıda bulunuşun ifadesi olarak kabul ettiğini söyledi.

         3- Devlet Bakanı Mehmet Şimşek Kanal 8 televizyonunda yayınlanan bir programda ekonomiye ilişkin değerlendirmelerde bulundu. Bakan Şimşek geçtiğimiz yıl Türkiye’deki net portföy yatırımının 1 milyar doların biraz üzerinde olduğunu belirterek, “Yılbaşından bu yana Türkiye’ye sıcak para girişi yok. 1 milyar, 2 milyar dolar civarında çıkış var “dedi.

         4- Sanayi ve Ticaret Bakanı Zafer Çağlayan AK Parti İstanbul Kadıköy İlçe Başkanlığı’nda düzenlenen toplantıda yaptığı konuşmada, siyasi istikrarla ilgili en ufak problemde ilk etapta esnaf kesiminin zarar gördüğünü belirterek, sıkıntılardan kurtulmak için piyasaya para verilmesi gerektiğini söyledi.

         Öte yandan Bakan Çağlayan İstanbul’da Deniz Ticaret Odası toplantısında yaptığı konuşmada, Türk gemi sanayinin dünyada herkesi kıskandıracak seviyeye geldiğini belirterek, tersaneler için organize sanayi bölgesi kurulacağını söyledi.

         5- Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım İstanbul’da 7. Uluslararası Sivil Havacılık ve Hava Limanları Fuarı’nın açılışında yaptığı konuşmada, “Politikamız; havacılıkta serbestleşme sürecini devam ettirmek, belirli bölgelerde yoğunlaşan hava taşımacılığını geliştirmektir. Çok kısa mesafelere hava taksi taşımacılığını başlatacağız” dedi.

         6- Merkez Bankası, Nisan 2008 ödemeler dengesi verilerini açıkladı. Açıklamada, nisan ayında cari açığın geçen yılın aynı ayına göre yüzde 50.1 oranında artarak 3 milyar 252 milyon dolardan 4 milyar 882 milyon dolara yükseldiği belirtildi.

         7- Sermaye Piyasası Kurulu (SPK) Başkanı Turan Erol İstanbul’da gazetecilere yaptığı açıklamada, Sermaye Piyasası Kanunu’nda yaptıkları değişiklikle halka açıklık oranı yüzde 5’in altına gerileyen şirketlere borsadan çıkma kolaylığı sağlanacağını söyledi.

         8- TİSK’ten yapılan yazılı açıklamada, “Türkiye, Kyoto Protokolü’nü kabul ettiği takdirde, gelişmiş ülkeler gibi işlem görerek, bağlayıcı nitelikteki emisyon azaltma yükümlülüğü altına girecek, sanayileşme ivmesi azalacak ve kalkınma hızı düşecektir” denildi.

         9- Resmi ziyaret amacıyla Hırvatistan’da bulunan Cumhurbaşkanı Abdullah Gül Dubrovnik kentinde düzenlediği basın toplantısında, siyasette yaşanan gelişmelerle ilgili değerlendirmelerde bulundu. Cumhurbaşkanı Gül, “Türkiye’nin risk primini yükseltmenin Türkiye’ye maliyetinin ne olduğunu herkesin görmesi gerekir. Kritik bir dönemden geçiyoruz. Tüm kurumların güçlü olması gerek” dedi. 

         10- ABD’deki Pew Araştırma Merkezi’nin aralarında Türkiye’nin de bulunduğu 24 ülkede 24 bin kişiyle yaptığı ankette, Türk halkının yüzde 70’inin ABD’yi düşman olarak gördüğü belirtildi. 

         11- OECD’nin ‘Karşılaştırmalı Fiyat Düzeyleri Araştırması Şubat 2008’ sonuçlarına göre, en pahalı ülke Norveç, en ucuz ülke de Meksika olurken, Türkiye en pahalı 24’üncü ülke konumuna gelerek fiyat düzeyinde ABD’ye yaklaştı.

         12- Kanada Başbakanı Stephen Harper Meclis’te yaptığı konuşmada, 1970 yılına dek 150 binden fazla yerli çocuğun, Kanada toplumuna asimile edilmeleri amacıyla Hıristiyan okullarına gönderilmesi konusuna atıfta bulunarak, “Hükümet, şimdi yerli çocukların eğitim politikasının son derece olumsuz ve bu politikanın çok uzun etkileri olduğunu kabul etmektedir. Özür dileriz” dedi

13 HAZİRAN 2008

         1-  Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Sinop’ta havaalanının uçuşa açılması, TOKİ tarafından yaptırılan toplu konutların dağıtımı ve  bazı baraj ve tesislerin hizmete girmesi dolayısıyla düzenlenen törende yaptığı konuşmada, milletin kendilerine bir emanet verdiğini belirterek, ''Bu emaneti hakkıyla, hukukuyla, onuruyla, gururuyla taşıyacak, o emanete  helal getirmeyecek, günü zamanı gelince de emaneti aldığımız yere,  sahibine, yani millete biz teslim edeceğiz'' dedi.

         2- Anayasa Mahkemesi Başkanlığı’nca devam eden davalarla ilgili yapılan açıklamada, ''Görülmekte olan davalar hakkında yapılan ve söylenenlerin Türk Ceza  Kanunu kapsamında suç olduğu açık ve belli iken, bu konuda yetkili ve  sorumlu olanların hareketsiz kalması düşündürücüdür'' denildi.

         3-  Devlet Bakanı Mehmet Şimşek, TÜSİAD üyeleriyle bir araya geldi. Toplantının ardından gazetecilere açıklama yapan Bakan Şimşek, en son  seçimlerden önce TÜSİAD'la bir araya geldiklerini ve Türkiye'ye ilişkin  vizyonlarını paylaştıklarını, bugün de bu vizyonda ne kadar aşama  kaydettiklerini, hangi reformları uygulamaya koyduklarını konuştuklarını  söyledi.

         4- Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Hilmi  Güler, İstanbul’da 3. Türk-Arap Ekonomik Forumu’nun son gününde düzenlenen "Türkiye'nin Büyüyen Enerji İhtiyaçları ve Arap Bağlantıları" konulu  panelde yaptığı konuşmada, Irak'ın Akkas bölgesindeki doğal gazın çıkarılması ve  kullanılması noktasında Suriye, Irak, Türkiye olarak 3'lü görüşmelerin  sürdüğünü kaydetti.

         5- Anayasa Mahkemesi'nin, başörtüsünün üniversitelerde serbest bırakılmasına ilişkin anayasa değişikliğinin  yürürlüğünün durdurulması kararı Resmi Gazete'de yayımlandı.

         6- Dışişleri Bakanı  ve Başmüzakereci Ali Babacan, Estonya'nın başkenti Tallin'deki temasları çerçevesinde ilk olarak Estonya Parlamentosu Dış İlişkiler Komitesi üyeleriyle görüştü.

         Bakan Babacan ve beraberindeki heyet, görüşmenin ardından Dışişleri Bakanı Urmas Paet başkanlığındaki Estonya heyetiyle bir araya  geldi.

         Bakan Babacan, Paet ile yaptığı görüşmenin ardından düzenlenen ortak basın  toplantısında, Türkiye'nin AB'ye üyelik sürecinde Estonya'nın güçlü desteğini hissetmekten dolayı memnun olduklarını ve  iyi düzeyde olan ilişkilerin böyle devam edeceğini kaydetti.

         7- İslam Konferansı Örgütü (İKÖ) Başkanı Ekmeleddin İhsanoğlu, Suudi Arabistan’ın başkenti Cidde’de Türkiye gazetesinin sorularını yanıtladı. İhsanoğlu, Batı ile İslam dünyası arasındaki gerginliğin dünya barışını tehdit ettiğini belirterek, “Artık daha güçlüyüz. AB ve BM ile temasa geçtik. Tarih kitaplarındaki, Müslümanlık ile ilgili yanlışların düzeltilmesi için çalışma başlattık” dedi.

         8- ABD Başkanı  George W. Bush, İtalya'da Başbakan Silvio Berlusconi  ile görüşmesinde, İran’ın nükleer santrali sadece barışçıl amaçlarla kullanacağından emin olmalıyız” dedi. Başkan Bush daha sonra Vatikan'da Roma Katolik Kilisesi’nin lideri Papa 16. Benediktus ile bir araya geldi.

         9- İrlanda'da AB Lizbon Anlaşması’nın onay  sürecinde yapılan referandumda halk, yüzde 53,4 oranında ''hayır'' dedi.

          14 HAZİRAN 2008

         1- Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Kızılay’ın 140. kuruluş yıl dönümü dolayısıyla İstanbul’da Dolmabahçe Sarayı’nda düzenlenen resepsiyonda yaptığı konuşmada, “Herkes artık bin kat daha güçlü olan Kızılay’la gurur duyuyor” dedi.

         2- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan Bursa Büyükşehir Belediyesi tarafından yaptırılan tesislerin toplu açılışı ile TOKİ’nin anahtar teslim törenine katıldı. Başbakan Erdoğan burada yaptığı konuşmada, milletin egemenliğinin olmadığı yerde, demokrasi, laiklik, hukuk ve adaletin olamayacağını söyledi.

         3- Genelkurmay Başkanlığı’nın internet sitesinden yapılan açıklamada; bazı basın yayın organlarında Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) ile üst rütbeli komutanlar hakkında karalama kampanyası başlatıldığı ve bunun üzüntüyle izlendiği belirtilerek, “TSK, bu tür saldırılara karşı mücadele azmini yasalardan ve yüce Türk milletinin sağduyu ve güveninden almaktadır” denildi.

         4- Türk Sanat Müziği bestekârı ve Devlet Sanatçısı Avni Anıl İzmir’de yaşamını yitirdi.

         5- Japonya’nın Osaka kentinde toplanan G-8 Maliye Bakanları toplantısının ardından yapılan açıklamada, dünya ekonomisinin, fiyatlardaki artış nedeniyle enflasyonist baskılar ve belirsizlikle karşı karşıya olduğu belirtilerek, “Artan emtia fiyatları, özellikle petrol ve gıda, dünyada istikrarlı büyüme için ciddi sorun yaratıyor” denildi.

         6- Fransa’da bulunan ABD Başkanı George W. Bush, Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy ile Elysee Sarayı’nda bir araya geldi. Başkan Bush görüşmenin ardından düzenlenen basın toplantısında yaptığı açıklamada, Irak ile oluşturulacak stratejik işbirliğinin hem Bağdat yönetimi, hem Washington yönetimi, hem de bölge için olumlu bir gelişme olduğunu söyledi. Sarkozy da Suriye yönetiminden İran’ı desteklemesini istediklerini belirterek, ayrıca Şam yönetiminin Lübnan’ın bağımsız kalmasına da katkıda bulunması gerektiğini söyledi.

15 HAZİRAN 2008

1- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, İzmir Milli Eğitim Müdürlüğü’nün bir organizasyonunda yaptığı konuşmada, fen lisesi ve Anadolu lisesinden mezun olanların bile hazırlık kursuna gittiğini,  bunun bir ''garabet'' olduğunu ifade ederek, ''Niçin acaba öğrenciler  üniversite hazırlık kurslarına giderler? Bunu anlamakta zorlanıyorum.  Anlıyorum da, bu sistem nasıl oluşturulmuş, bunu kaldırmaya kalktığınız  zaman acaba hangi bariyerlerle karşı karşıya kalacaksınız?'' dedi.

         2- Adalet Bakanlığı’ndan yapılan yazılı açıklamada, Anayasa Mahkemesi’nin 13 Haziran’da  yaptığı açıklamanın ardından, ''Yüksek Mahkeme'nin, Adalet Bakanlığını göreve çağırdığı, Adalet Bakanı'nın soruşturma başlatmaları için  Cumhuriyet savcılarına talimat vermesi gerektiği'' yönünde haber ve  yorumlara yer verildiği belirtilerek, ''Adalet Bakanı'nın,  hazırlık soruşturması başlatılması ve kamu davası açılması için Cumhuriyet savcılarına emir ve talimat verme gibi bir yetkisi  bulunmadığı'' bildirildi.

         3- Öğrenci Seçme Sınavı (ÖSS), Türkiye'de tüm il ve bazı ilçeler olmak üzere toplam 151 merkezde  ve KKTC'nin başkenti Lefkoşa'da yapıldı. Sınava, 1 milyon 530 bin aday katıldı.

         4- 13. Avrupa Futbol Şampiyonası Finalleri (A) Grubu'ndaki Türkiye,  gruptaki son maçında Çek Cumhuriyeti'ni 3-2 yenerek çeyrek finale  yükseldi.

         5- Afganistan Devlet Başkanı Hamid Karzai yaptığı basın toplantısında, Pakistan'daki militanlara sert bir uyarıda bulunarak, Taliban  militanlarıyla savaşmak için sınırın ötesine asker gönderebileceğini  söyledi.

         6- Ortadoğu temaslarına başlayan ABD Dışişleri Bakanı Condoleezza Rice,  İsrail Dışişleri Bakanı Tzipi Livni ile  görüşmesi öncesinde yaptığı açıklamada, İsrail'in yerleşim birimleri inşasının sürmesinin İsrail-Filistin barış müzakerelerini zedeleyebileceğini söyledi.

         7- Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev ile Türkmenistan Devlet Başkanı Gurbanguli  Berdimuhammedov, Azerbaycan’ın başkenti Bakü’de bir araya gelerek, enerji konusunda işbirliği kararı aldı.

         8- Irak’ın kuzeyindeki bölgesel Kürt yönetiminin başkanı Mesud Barzani Selahaddin kentinde partisinin örgütlenme teşkilatlarının sorumlularıyla yaptığı görüşmede, Türkiye ile ilişkilerin iyiye gittiğini söyledi.

          16 HAZİRAN 2008

         1- TBMM Başkanı Köksal Toptan, Ankara Ticaret Odası (ATO) Başkanı Sinan Aygün ve beraberindekileri kabulünün ardından yaptığı açıklamada, temel görevlerinden birisinin milletin dertlerini dinlemek ve bunlara çare üretmek olduğunu belirterek, milletin her çıkış yolunu Meclis’ten beklemesinin, milletin sisteme ve demokrasiye olan tutkusunun bir göstergesi olduğunu söyledi.

         2- Bakanlar Kurulu Başbakan Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında toplandı. Devlet Bakanı, Başbakan Yardımcısı ve Hükümet Sözcüsü Cemil Çiçek toplantının ardından yaptığı açıklamada, İller Bankası’nın belediyelere yapacağı ödemelerden belediyelerin borcu nedeniyle bir kesintinin yapılmayacağını söyledi. Toplantıda, ‘2010 Yılı Kültür Başkenti’ olması nedeniyle İstanbul’da özellikle tarihi yapıların içi ya da çevresine yapılan kaçak yapıların yıkılması ve tarihi eserlerin de onarılması yönünde karar alındığını belirten Başbakan Yardımcısı Çiçek, geçtiğimiz hafta Lizbon Anlaşması’nın İrlanda tarafından reddedilmesi konusunun da değerlendirildiğini söyledi.

         3- Sanayi ve Ticaret Bakanı Zafer Çağlayan Türk Girişim ve İş Dünyası Konfederasyonu’nun (TÜRKONFED) Çorum’da düzenlediği toplantıda yaptığı konuşmada, enflasyonun son bir yılda AB’de yüzde 2.6’dan yüzde 3.9’a, ABD’de yüzde 1.9’dan yüzde 3.3’e yükseldiğini belirterek, hem Türkiye hem de dünyada enflasyonun yükselmeye devam edebileceğini söyledi.

         4- AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Dengir Mir Mehmet Fırat, Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı’nın AK Parti’nin kapatılması istemiyle açtığı davayla ilgili esas hakkındaki savunmasını Anayasa Mahkemesi’ne sundu.

         5- TÜİK, Hanehalkı İşgücü Anketi sonuçlarını açıkladı. Açıklamada, Mart 2008 dönemi itibariyle işsizlik oranının geçen yılın aynı dönemine göre 0.3 puan artarak 10.7’ye, işsiz sayısının ise geçen yılın aynı dönemine göre 95 bin kişi artarak 2 milyon 496 bin kişiye çıktığı belirtildi.

         6- İngiltere Başbakanı Gordon Brown ABD Başkanı George W. Bush ile başkent Londra’da görüşmesinin ardından düzenlenen basın toplantısında, nükleer silah programından vazgeçmeyen İran’ın en büyük bankası Milli Banka’nın hesaplarını donduracaklarını söyledi.

         7- Kosova’da bağımsızlık ilanından 4 ay sonra yeni Anayasa’nın yürürlüğe girmesinin, ülkedeki Sırp azınlık ve Sırbistan ile gerilimin tırmanmasına neden olduğu ve yeni Kosova Anayasası’nı tanımayan Sırp azınlığın kendi meclisini kurduğu belirtildi.

         17  HAZİRAN  2008

         1- Cumhurbaşkanı Abdullah Gül Bilkent Üniversitesi tarafından düzenlenen “11. Uluslararası Türkiye’nin Sosyal ve Ekonomik Tarihi Kongresi”nin açılışında yaptığı konuşmada, Ermeni iddiaları ile ilgili olarak, “Türkiye, iddiaların tarihçiler tarafından araştırılması  konusunda elinden gelen katkıyı her zaman vermiştir. Tüm arşivlerini de araştırmacılara açmıştır. En gizli arşivlerimiz herkesin hizmetindedir. Türkiye tarihi ile barışıktır ve tarihi ile övünmektedir. Tarih yazmak siyasetçilerin  veya parlamentoların değil, tarihçilerin ve bilim adamlarının işi olmalıdır” dedi.

         2- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan partisinin Meclis grup toplantısında yaptığı konuşmada, “Temennimiz, Türkiye’nin en kısa sürede bu türbülanstan çıkmasıdır. Vesayet rejimi özlemcisi bir kısım siyasetçi, kendi ayrıcalıklı pozisyonlarını muhafaza etme çabası içinde. Ana muhalefet partisinin demokrasi konusundaki sabıkalı tavırları, Türk siyasetinin gelişmesinin önündeki en büyük engellerden biridir” dedi.

         3- CHP Genel Başkanı Deniz Baykal partisinin Meclis grup toplantısında yaptığı konuşmada, “Vatandaş büyük sıkıntılar içinde ve meselelere kalıcı çözümler bekliyor. Bu ülkenin insanları artık yardım paketleri değil; namusuyla, şerefiyle, ailesinin geçimini sağlayabileceği iş imkanları elde etmek  istiyor” dedi.

         4- Devlet Bakanı Kürşad Tüzmen İstanbul’da Otomotiv Endüstrisi Tanıtım Komitesi tarafından ‘İhracat Başarı Ödülleri’ için düzenlenen törende yaptığı konuşmada, “Türkiye Avrupa’da otobüs üretiminde birinci, hafif ticari araç üretiminde ise ikinci sırada yer alıyor. Önümüzdeki kısa dönemde sektörün dünyada 16. sıradan 10. sıraya, AB’de de 3. sıraya yükselmesi zor değildir” dedi.

         5- Devlet Bakanı Said Yazıcıoğlu Aydın’da gazetecilere yaptığı açıklamada, “Türkiye’nin şu andaki belirsizliği kaldırmaya tahammülü yok. AK Parti kapatma davası Temmuz sonu Ağustos başı biter. Sürecin kapatma ile neticeleneceğini sanmıyorum” dedi.

6- Maliye Bakanı Kemal Unakıtan, Euromoney Conferences'in Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu (DEİK) işbirliğiyle İstanbul’da düzenlediği “Euromoney Türkiye Finans ve Yatırım Forumu”nda yaptığı konuşmada,  Türkiye’nin 2003 yılından bugüne kadar 49 milyar dolarlık özelleştirme yaptığını, bu özelleştirmelerin sadece para bulmak için yapılmadığını, özelleştirmenin rekabet eşitliğini sağlamak için yapılan yapısal bir reform olduğunu söyledi.  

         7- Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım ‘Telekomünikasyon: Bilgi Toplumunun Kaldıracı Konferansı’nda yaptığı konuşmada, istihbarat teşkilatlarının  sinyal bilgilerini izleme hakları olduğunu belirterek “Vatandaşlarımız rahat olsun. Herhangi bir yanlış işi olmayan kimse de dinlenmeden asla ve asla endişe etmesin” dedi.

8- Çevre ve Orman Bakanı Veysel Eroğlu ‘Dünya Çölleşme ve Kuraklıkla Mücadele Günü’ dolayısıyla gazetecilere yaptığı açıklamada, Ankara'nın çok iyi bir içme suyu arıtma tesisi bulunduğunu, Refik Saydam Hıfzıssıhha Merkezi verilerine göre, bu tesisten çıkan suyun AB standartlarını sağladığını belirterek, ''Ankara'nın suyunda herhangi bir sağlık problemi yoktur. Rahatlıkla içme suyu kalitesindedir'' dedi.

         9- MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli partisinin Meclis grup toplantısında yaptığı konuşmada, AK Parti hakkındaki kapatma davası sonuçlanana kadar Meclis’in tatil yapmasına karşı olduklarını belirterek, “Bu girişim bir seçim hazırlığıdır. Yeni bir seçimin ülkeye ne kazandıracağının iyi tahlil edilmesi gerekir. Krizi körüklemenin ve bundan siyasi kazanç sağlama hesaplarının, basiretli ve dürüst siyaset anlayışına sığmayan bir gaflet olacağı da kabul edilmelidir” dedi. 

         10- Standart Poor’s Türkiye Analisti Farouk Soussa İstanbul’da CNBC-E televizyonuna yaptığı açıklamada, “AK Parti kapatılırsa, bu tek başına not düşüşünü gerektirmez. Yatırımcının bu davaya bakışı önemli. Biz de not değişikliği için bu gelişmeleri takip ediyoruz” dedi.

         11- TBMM Başkanı Köksal Toptan bir dizi temaslarda bulunmak üzere gittiği Azerbaycan’da gazetecilere yaptığı açıklamada, Türkiye’nin Dağlık Karabağ politikasının net olduğunu belirterek “Bu konuda her geçen gün kararlılığımız daha da artmaktadır. Umuyorum ki dünyanın gözü önünde meydana gelen bu olayları, herkes iyi değerlendirir” dedi.

         12- Dışişleri Bakanı ve Başmüzakereci Ali Babacan Lüksemburg’da düzenlenen ‘Hükümetler Arası Konferans’tan sonra AB Dönem Başkanı Slovenya’nın Dışişleri Bakanı Dimitrij Rupel ile düzenledikleri ortak basın toplantısında, Türkiye’nin şu anda 5-6 faslı açmaya hazır olduğunu, açılan 2 fasıl kapsamındaki reformların Türkiye’deki yatırım iklimin iyileştirilmesine büyük katkı sağladığını söyledi.

         Rupel de konuşmasında,  AK Parti hakkındaki kapatma davasının Türkiye’nin iç meselesi olduğunu, eğer parti kapatılırsa,  AB olarak Türkiye’deki hukuk sistemini incelemek zorunda kalacaklarını söyledi.

18 HAZİRAN 2008

         1- Yatırım Danışma Konseyi Başbakan Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında İstanbul’da toplandı. Başbakan Erdoğan burada yaptığı konuşmada, Yatırım Danışma Konseyi’nin Türkiye’yi daha cazip bir yatırım merkezi haline getirme hedefi doğrultusunda önemli bir rol oynadığını ve yatırım ortamını iyileştirmek için yoğun gayret göstermeye devam edeceklerini söyledi.

         Yatırımcıları Türkiye’ye davet eden Başbakan Erdoğan, “Küresel ya da ulusal belirsizlikler hükümetimizi hedeflerinden saptırmayacak. Kısa, orta, uzun vadeli hedeflerimizi yakalamak noktasındaki kararlılığımız ilk günkü gibi devam ediyor” dedi.

         2- CHP Genel Başkanı Deniz Baykal çeşitli açılışlarda bulunmak üzere gittiği Antalya’da yaptığı konuşmada, yargıya ve Türk Silahlı Kuvvetleri’ne karşı gerçek dışı haberler üretilip yapay suçlamalar yaratılarak sistematik bir yıpratma kampanyası yürütüldüğünü belirterek, “Bir çeşit psikolojik savaş açılmış durumda, Hepimiz buna tepki gösteriyoruz. Türkiye’nin bir an önce olağan demokratik yöntemlerle siyasi tartışma dönemine girmesi gerektiğine inanıyoruz” dedi.

         3- Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Hilmi Güler, İstanbul’da Uluslararası Enerji Ekonomisi Derneği’nin (IAEE) 31. konferansında yaptığı konuşmada, Türkiye’de her 100 voltluk lambanın 20 voltluk verimli lambayla değiştirilmesi durumunda yaklaşık 4500 MV’lık bir kaynağın elde edilmiş olacağını söyledi.

         4- RTÜK Kanunu’nda değişiklik yapan yasa tasarısı, TBMM Anayasa Komisyonu’nda kabul edildi.

         5- Merkez Bankası Başkanı Durmuş Yılmaz, İstanbul’da düzenlenen Euromoney Türkiye Finans ve Yatırım Forumu’nda yaptığı konuşmada, “Türkiye ekonomisinin göstergeleri, küresel piyasalardaki dalgalanmalara karşı direncinin ciddi şekilde artmış olduğunu göstermektedir. Şu aşamadaki direnç aslında kararlı bir şekilde uygulanan makroekonomik politikalar ve yapısal reformlara bağlıdır. Yine de zorlu sorunlarla karşı karşıyayız” dedi.

         6- Başkent Kampala’da düzenlenen İslam Konferansı Teşkilatı (İKT) Dışişleri Bakanları toplantısına katılmak üzere Uganda’da bulunan Dışişleri Bakanı ve Başmüzakereci Ali Babacan toplantı öncesi gazetecilere yaptığı açıklamada, 57 üye ülkeden 55’inin Türkiye’nin BM Güvenlik Konseyi geçici üyeliği için yazılı ya da sözlü destek verdiğini söyledi.

         7- İsrail radyosu, Başbakan Ehud Olmert ve Savunma Bakanı Ehud Barak’ın, Gazze Şeridi’nde Hamas örgütü ile ateşkes için onay verdiklerini bildirdi.

         Öte yandan Olmert Le Figaro gazetesine verdiği demecinde, Suriye Devlet Başkanı Beşşar Esad ile doğrudan görüşmelere uzak olmadığını belirterek, “İki taraf da ciddi olursa görüşme için yakında masaya oturabiliriz” dedi.

          19 HAZİRAN 2008

         1- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan Tuzla tersanelerinde yaşanan iş kazalarıyla ilgili olarak İstanbul Dolmabahçe’deki Başbakanlık Ofisi’nde düzenlenen toplantıda yaptığı açıklamada, “Gemi inşa sanayimizin son yıllarda gösterdiği büyük başarılar önemli ve gurur vericidir. Bizim ne hükümet, ne de siyaset anlayışımızda insan hayatı üzerinden demagoji veya prim yapma anlayışı asla yoktur. İnsan hayatını ilgilendiren hiçbir soruna duyarsız kalmamız da mümkün değildir” dedi.

         2- CHP Genel Başkanı Deniz Baykal Balıkesir’in Ayvalık ilçesinin Altınoluk beldesinde halka hitaben yaptığı konuşmada, ülkenin ekonomik koşullarının her geçen gün daha da kötüleştiğini ifade etti. Dokunulmazlıklar konusuna da değinen Baykal, milletvekili dokunulmazlığının kalkması gerektiğini ancak hükümetin buna yanaşmadığını söyledi.

         3- Devlet Bakanı Kürşad Tüzmen İstanbul Maden ve Metaller İhracatçı Birlikleri’nin (İMMİB) düzenlediği ‘İhracatın Yıldızları’ ödül töreninde yaptığı konuşmada, Türkiye’nin ihracatının 5 yılda yüzde 25.6 arttığını söyledi.

         TİM Başkanı Oğuz Satıcı da yaptığı konuşmada, önümüzdeki dönemde sinema, tiyatro, resim, heykel ve tüm kültür etkinliklerini ihracat ürünü haline getireceklerini ifade etti.

         4- TÜSİAD Başkanı Arzuhan Doğan Yalçındağ İstanbul’da düzenlenen Yüksek İstişare Kurulu toplantısında yaptığı konuşmada, mevcut Anayasa’nın toplumun bazı  beklentilerine cevap veremediğini belirterek, “Yapmamız gereken, her kesimin özlemini ve ihtiyaçlarını gözetecek şekilde toplumsal mutabakatı sağlamaktır. Bunun karşılığı da herkes için tam demokrasiyi sağlayacak Anayasa değişikliğidir” dedi.

         Toplantıya katılan BM Kalkınma Programı (UNDP) Başkanı Kemal Derviş de yaptığı konuşmada, Türkiye'nin güzel bir büyüme ivmesi yakaladığını, fakat bu büyüme performansının bir ölçüde kapasite kullanımı ve krizden çıkışla ilgili olduğunu belirterek, "Yüzde 22'lerde tıkanan bir yatırım oranı ile bu performansı devam ettirmek mümkün değil ve bu dünyadaki finansal krizle hiç ilgili değil" dedi.

         5- Azerbaycan Milli Meclisi’nin kuruluş yıl dönümü nedeniyle başkent Bakü’de bulunan TBMM Başkanı Köksal Toptan Kafkas Üniversitesi’nde yaptığı konuşmada, eğitimin milletler ve devletler arasındaki en kalıcı ve gelecek bakımından en sağlam ilişkilerin halkasını oluşturduğunu söyledi.

         6- AP Başkanı Hans-Geert Pöttering Belçika’nın başkenti Brüksel’de düzenlenen AB Liderler Zirvesi’nden önce bir soru üzerine yaptığı açıklamada, ”Lizbon Anlaşması’nın İrlanda’da reddedilmesi Türkiye ile müzakereleri durdurmaz ama eğer Türkiye, AK Parti kapatılırsa ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan yasaklanırsa bunu yapmış olur. Türkiye şartları kendisi değiştirmedikçe müzakereler sürer” dedi.

         7- Güney Kıbrıs Rum Yönetimi (GKRY) lideri Dimitris Hristofyas Belçika’nın başkenti Brüksel’deki düşünce kuruluşu Avrupa Politika Merkezi’nde yaptığı konuşmada, AB’nin Türkçe’yi resmi dilleri arasına dahil etmek istemesi halinde buna itiraz etmeyeceklerini söyledi.

20 HAZİRAN 2008

         1- Genelkurmay Başkanlığı internet sitesinden yapılan açıklamada, ''Genelkurmay Başkanlığı’nca Bilgi Destek Planı'' hazırlandığı iddialarına ilişkin olarak, Genelkurmay  Başkanlığı kayıtlarında, Komuta Katı tarafından onaylanmış böyle bir  resmi evrak veya plan bulunmadığı bildirildi.

         2- CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, Balıkesir'in Ayvalık ilçesinde halka hitaben yaptığı konuşmada, “70 milyonun yaşadığı İslamiyet ile bunların kafasındaki  İslamiyet farklı mı? Onların kafasında başka bir İslamiyet mi var? Yani,  Türkiye'deki İslamiyet’ten şikayet etmek için kafanda başka bir İslamiyet  olacak. Türkiye'deki İslamiyet’i İran'dakiler, Afganistan'dakiler,  Taliban dudak bükerek, beğenmez. Onlara göre mi İslamiyet yapacağız? Biz  İslamiyet’imizden mutluluk duyuyoruz'' dedi.

         3- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Cemil  Çiçek, bir etkinliğe katılmak üzere Erzincan'ın Kemaliye ilçesine  giderken Malatya'nın Arapgir ilçesinde belediye Başkanı Halit Konukçu'yu  ziyaret etti. Başbakan Yardımcısı Çiçek, gazetecilerin TÜSİAD'ın dünkü Yüksek İstişare Kurulu  toplantısında anayasa değişikliği önerisi yapıldığını hatırlatması  üzerine ''Biz anayasa değişikliği çalışması yapınca anayasal düzeni değiştirme ithamı ile karşılaşıyoruz, zenginler kulübü yapınca, TÜSİAD  yapınca entel bir iş oluyor'' dedi.

         4- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Nazım Ekren BM Kalkınma Programı (UNDP)  Başkanı Kemal Derviş’i kabul etti. Her zaman UNDP'nin bilgi birikimi ve tecrübesinin bölgesel ve ekonomik  kalkınma ile sosyal gelişmede etkili olduğunu ifade eden Başbakan Yardımcısı Ekren, ''Hatta  bunu biraz daha somut hale getirip her 2 kurumun birlikte hazırladığı ‘GAP Rekabet Gündemi Araştırması’nı birlikte ilan etmiştik. Sizlerden  sonra yayınlanmış oldu. Bu rekabet gündemini geçen ay Diyarbakır'da ilan  ettiğimiz eylem planının eylemleri içinde de gösterdik'' dedi.

         5- CHP Grup Başkanvekili Kemal Kılıçdaroğlu, TBMM'de düzenlediği basın toplantısında gazetecilerin  sorularını yanıtladı. Bir gazetecinin, AK Parti hakkındaki kapatma davasıyla ilgili, ABD  Dışişleri Bakanlığından 'Halkın iradesinin göz önünde bulundurulması'',  AB'den de ''Kapatma olması halinde müzakerelerin kesileceği'' yönünde  açıklamalar yapıldığını belirterek, ''ABD ve AB'den kapatma davasına  ilişkin yapılan açıklamaları nasıl değerlendiriyorsunuz'' diye sorması üzerine Kılıçdaroğlu, AB  ve ABD'li yetkililerin Türkiye'ye söz söyleme hakları bulunmadığını  belirterek, ''Türkiye, müstemleke bir devlet değildir'' dedi.

         6- ÖSYM Başkanı Ünal Yarımağan,  Maltepe Üniversitesi Eğitim Fakültesi tarafından düzenlenen  ''6. Gençlik ve Rehberlik Sempozyumu''na gelişinde basın mensuplarının  sorularını yanıtladı. Yarımağan,  ÖSS'nin yeni baraj puanları olan 165 ve 145'in belirsizlikleri ortadan  kaldırmak için belirli başarı yüzdelerine sabitlendiğini belirterek,  ''Buna göre, ön lisans programları için yüzde 15, lisans programları  için yüzde 25 başarı aranacak'' dedi.

         7- 13. Avrupa Futbol  Şampiyonası'nda, Hırvatistan'ı 3-1  yenen Türkiye, tarihinde ilk kez yarı finale yükseldi.

         8- Avrupa Komisyonu Türkiye Delegasyonu Başkanı  Büyükelçi Marc Pierini, AB tarafından yürütülen projeleri yerinde incelemek  üzere gittiği Aydın'da Vali Mustafa Malay'ı makamında ziyaret etti. Müzakereler kapsamında merkezden yapılan görüşmeler kadar, yerinde  yapılan görüşmelerin de oldukça önemli olduğunu kaydetti.

         9- İslam Konferansı Teşkilatı’nın (İKT) 35. dışişleri toplantısı için Uganda’da bulunan Dışişleri Bakanı ve Başmüzakereci Ali Babacan, zirvenin son gününde Türk dış politikasına ilişkin açıklamalarda bulundu. Baban Babacan, “Temel politikamız refah üzerine. Gizli gündemimiz yok. Dengeli ve çözüm üretici bir ülkeyiz. Türkiye sorunların çözümünden nemalanmaya çalışmıyor” dedi.

         10- ABD Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Tom Casey düzenlediği basın toplantısında, AK Parti hakkındaki kapatma davasına ilişkin bir  soruyu yanıtlarken, Türkiye'de  Anayasa Mahkemesi'nin, davaya ilişkin  kararını verirken, halkın iradesini göz önüne almasını beklediklerini  belirtti.

         11- AB Dönem Başkanı Slovenya’nın Başbakanı Janez  Jansa, AB Zirvesi’nin ardından düzenlediği basın toplantısında, Lizbon  Anlaşması’nı hayata geçirmek için ''güçlü bir kararlılığa'' sahip  olduklarını kaydetti. Jansa, AB'nin yeni anayasası olacak Lizbon Anlaşması’nın uzun  müzakerelerin ardından 27 üye ülke tarafından imzalandığını belirterek ''Yürürlüğe girmesi için tüm üyeler elinden geleni  yapacak'' dedi.

         Fransa Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy de Belçika’nın başkenti Brüksel'de düzenlediği basın toplantısında, Lizbon Anlaşması yürürlüğe girmeden AB'nin daha fazla genişleyemeyeceğini  söyledi.

         Öte yandan AB Yüksek Temsilcisi Javier Solana gazetecilerin soruları üzerine, kaçak  göçmenlerin sınır dışı edilmeden önce 18 ay kadar gözaltında  tutulmalarına olanak tanıyan AB kararını eleştiren ve Avrupa  ülkelerine petrol vermeme tehdidinde bulunan Venezuela Devlet Başkanı  Hugo Chavez'in tepkisini "tamamen ölçüsüz" olarak nitelendirdi.

         12- BM Güvenlik Konseyi, tecavüzün "savaş silahı" olarak nitelendirildiği karar tasarısını kabul etti.

         13- Gazze  Şeridi'ndeki fiili Hamas hükümetinin Başbakanı İsmail Haniye Anadolu Ajansına verdiği demeçte, İsrail  tarafının geçici ateşkese sadık kalmasını ve şartlara uymasını  istediklerini söyledi.

         14- İran Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinejad, Kum kentinde mollalarla konuşmasında, Mart'ta Irak'a yaptığı ziyarette öldürülmek istendiğini söyledi.

         15- Tayland'da Başbakan Samak Sundaravej'in  istifasını isteyen 8 bin kişi gösteri düzenledi.

         16- Zimbabwe Devlet Başkanı Robert Mugabe, ülke toprakları siyahi çoğunluğun eline geçinceye kadar iktidarda  kalacağını söyledi.

    21 HAZİRAN 2008

         1- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Batman’da SHÇEK tarafından yaptırılan Toplum Merkezi’nin açılışı ile TOKİ tarafından yaptırılan konutların anahtar teslim töreninde yaptığı konuşmada, “Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlığı üst kimliğinde birleşen bütün kardeşlerimiz bizim asli unsurumuzdur. Bizim aramıza nifak sokmaya çalışanlar binlerce yıllık tarihimizden haberdar olmayanlardır. Bunun istismar edilmesine izin vermeyeceğiz” dedi.

         2- Sanayi ve Ticaret Bakanı Zafer Çağlayan Batman Organize Sanayi Bölgesi’ndeki bir alçı fabrikasının açılış töreninde yaptığı konuşmada, bölgedeki yatırımların batıdaki yatırımlardan çok daha farklı olduğunu, özellikle bölgenin geri kalmışlığının ortadan kaldırılması, bölgenin yatırım ve istihdam açısından öne çıkmasının hükümetin en temel öncelikleri arasında bulunduğunu söyledi.

         3- TESK Genel Başkanı Bendevi Palandöken Adıyaman’da esnaf ve sanatkarlar odaları başkanları ile bir araya geldiği toplantıda yaptığı konuşmada, “Türkiye’de belirsizliklerin faturasını gelişmiş ülkelerin ekonomileri bastırıyor. Bu suni gündemler yüzünden ülke gelmesi gereken noktaya bir türlü ulaşamıyor” dedi.

         4- ABD Dışişleri Bakanı Condoleezza Rice Dış İlişkiler Konseyi adlı düşünce kuruluşunda yaptığı konuşmada, “AK Parti’nin kapatılma davasına ilişkin  tartışmalara dahil olmayacağız. Bu Türkiye’nin çözmesi gereken bir mesele. Ancak Türkiye’de reform, demokrasi ve laik demokrasi için sesimizi yükseltmeye devam etmemiz gerekiyor” dedi. AB konusuna da değinen Rice, Türkiye’ye AB’ye girmesi yönünde adil bir şans tanınmaması halinde bunun bedelini herkesin ödeyeceğini söyledi.

         5- Uluslararası Atom Enerjisi Kurumu (UAEK) Başkanı Muhammed el Baradey El-Arabiya televizyonuna verdiği demecinde, İran’a yönelik muhtemel bir askeri harekatın tahmin edilenden çok daha kötü sonuçlar doğuracağını belirterek, “Tahran yönetimi, atom silahı yapmak için acil bir program başlatır ve buna yurt dışında yaşayanlar da dahil bütün İranlılar destek verir” dedi.

22 HAZİRAN 2008

         1- Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Amasya Genelgesi'nin yayımının 89. yıl dönümü nedeniyle yayımladığı mesajda, Amasya Genelgesi ile bağımsızlık mücadelesinin millet iradesine, milletin birlik ve  dayanışmasına dayanan bir hareket olduğunun tüm dünyaya ilan edildiğini  kaydetti.

         Başbakan Recep Tayyip Erdoğan da, ''Milletçe aynı ruh ve  şuurla, aynı gönül birlikteliğiyle her geçen gün daha da güçlenen  Türkiye’mizle Cumhuriyetimizin 100. yılına hazırlanıyoruz'' dedi.

         2-  Sanayi ve Ticaret Bakanı Zafer Çağlayan, Adıyaman'da AK Parti İl  Danışma Kurulu toplantısı ile Esnaf ve Sanatkarlar Odası  Birliği hizmet binasının açılışında yaptığı konuşmada, Türkiye'de bir belirsizlik ortamı yaratıldığını ve spekülasyonlar  yapıldığını belirterek, ''Türkiye'de siyasi istikrarsızlık yaşanıyorsa,  yaşatılıyorsa ilk tokadı esnaf yiyor. Bu işten ülke zarar görüyor. Biz  bundan memnun değiliz'' dedi.

         Merkez Bankası’nın faiz politikalarını da eleştiren Bakan Çağlayan, geçtiğimiz  yıl bir çok ülkede ciddi manada faiz indirimlerine gidildiğini, ancak Merkez Bankası'nın bu konuda gerekli adımı atmadığını söyledi.

         3- Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik partisinin Bursa İl Başkanlığı’nda düzenlediği basın  toplantısında, CHP Genel Başkan Yardımcısı Onur Öymen'in, Türkiye'nin AB müzakere sürecinde Hırvatistan'a 18-8 mağlup olduğu  yönündeki açıklamasıyla ilgili olarak, ''AB sürecini aksatmak, engel  olmak için olmadık gündemler oluşturan, Türkiye'yi dışa değil, AB ile  entegrasyona değil, iç çekişmelere çeken bir siyasi partinin Hırvatistan  ile Türkiye'nin AB müzakere sürecini mukayese etmeye hakkı yoktur'' dedi.

         4- BBDK Başkanı Tevfik Bilgin, Zaman gazetesine kredi kartlarına faiz sınırlaması getirilmesine ilişkin yasa tasarısını değerlendirdi.

         5- 13. Avrupa Futbol Şampiyonası çeyrek final  maçında, normal süresi ve uzatma devreleri 0-0 biten karşılaşmada  penaltı atışları sonunda İtalya'yı 4-2 yenen İspanya yarı finale  yükselen son takım oldu.

         6- Suudi Arabistan Kralı Abdullah, uluslararası petrol piyasalarını istikrara  kavuşturmak amacıyla Cidde kentinde düzenlenen ve Türkiye'yi Enerji ve Tabii Kaynaklar  Bakanı Hilmi Güler'in temsil ettiği Uluslararası Enerji Toplantısı'nın açılışında yaptığı konuşmada, 1 milyar dolarlık OPEC fonunun yanı sıra Suudi  Arabistan'ın da yoksul ülkelere yardım için 500 milyon dolarlık düşük  faizli kredi verebileceğini belirterek, Dünya Bankası'nı, yoksul ülke  girişimi için uluslararası bir toplantı düzenlemeye çağırdı.

         Bakan Güler de "Petrol fiyatlarında  yaşananlar kazananı olmayan bir ilişki. Üreten ve tüketenlerin birbirine  ihtiyacı var" dedi.

         7-  Cumhurbaşkanı Şimon Peres'in resmi  konuğu olarak İsrail’e giden Fransa  Cumhurbaşkanı Nicholas Sarkozy, Ben Gurion Havalimanı’nda düzenlenen devlet töreninde yaptığı konuşmada, Filistinlilerle İsrail arasında yürütülen barış görüşmelerini değerlendirerek "Barışa giden yolun önümüzde uzandığına inanıyorum. Buraya, bu  konudaki desteğimi, görüşmelerde ortağınız Fransa'nın ve AB’nin desteğini getirmeye geldim" dedi.

23 HAZİRAN 2008

         1- TBMM Başkanı Köksal Toptan, Üstün Zekalı ve Yetenekli Çocuklar Derneği’nin TOBB Eğitim ve Teknoloji Üniversitesi'nde düzenlediği ‘Liderlik Enstitüsü’ konulu toplantıda yaptığı konuşmada, bir liderin, risk alma ile macerayı birbirinden çok iyi ayırması gerektiğini belirterek, “Lider, fırtınalı havada zirveye tırmanılmayacağını bilendir. Liderin yanında dalkavuk da vardır, ama iyi lider onun yanında bilge kişiyi tutar” dedi.

         2- Bakanlar Kurulu Başbakan Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında toplandı. Devlet Bakanı, Başbakan Yardımcısı ve Hükümet Sözcüsü Cemil Çiçek toplantının ardından yaptığı açıklamada, Tuzla tersanelerinde üzücü olaylar yaşanmaması için kısa, orta ve uzun vadede alınacak tedbirler olduğunu belirterek, Başbakan Erdoğan’ın, ilgili bakanlara konunun takip edilmesi ve yapılacak işlemlerin aksatılmadan yürütülmesi konusunda talimat verdiğini söyledi. Başarılı sporculara ‘şeref aylığı’ bağlanması ve ‘devlet sporcusu’ unvanı verilmesine ilişkin yasa tasarısının TBMM’de görüşüleceğini ifade eden Başbakan Yardımcısı Çiçek, Rekabetin Korunması Hakkında Kanun Tasarısı’nın da imzaya açıldığını söyledi.

         3- Devlet Bakanı Kürşad Tüzmen Bahreyn Sanayi Bakanı Hassan Abdulla Fakhro’yu kabulünün ardından yaptığı açıklamada, iki ülke arasındaki ticaret hacminin geçen yıla oranla yüzde 150 artarak 200 milyon dolar seviyesine geldiğini ve iki yıl içerisinde bu hacmin 1 milyar dolar seviyesine gelebileceğini belirterek, Bahreyn’in 40 bin konut talebi olduğunu söyledi.

         4- TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu İktisadi Kalkınma Vakfı’nın İstanbul’da gerçekleştirilen Genel Kurulu’nda yaptığı konuşmada, son dönemde Türkiye’nin ve AB’nin kendi iç gündemlerine yoğunlaşmaya başladığını, böylesi bir ortamda  Türkiye-AB ilişkilerinin gündemde tutulmasının zorlaştığını söyledi.

         5- Avrupa Konseyi Parlamenterler Meclisi (AKPM) Başkanı Luis Maria de Puig  yaz dönemi çalışmalarının başlaması nedeniyle düzenlediği basın toplantısında, AK Parti hakkında Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı’nca açılan kapatma davasına değinerek, Anayasa Mahkemesi’nin Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi ve Venedik Komisyonu ilkelerine uygun karar almasını beklediklerini belirtti.

         6- İsrail’de bulunan Fransa Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy parlamentoda yaptığı konuşmada, “İran’ın nükleer programı uluslararası kamuoyunun da bir problemidir. İsrail’i yok etmek isteyen herkes, karşısında Fransa’yı bulacaktır” dedi.

         7- Filipinler’de etkili olan Fengshen tayfunu sırasında içerisinde 862 kişinin bulunduğu bir geminin batması sonucu 34 kişinin sağ olarak kurtulduğu belirtildi.

24 HAZİRAN  2008

         1- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan partisinin Meclis grup toplantısında yaptığı konuşmada, son günlerde bazı siyasetçileri ''hayretle, ibretle izlediklerini'' belirterek, ''Yargı sürecinin sonuçlanmasını beklemeden, kendilerini Anayasa Mahkemesi’nin yerine koyup şimdiden yargısız infazlar yapıyorlar, hesap kesiyorlar, siyaseti tanzim edecek teklifler getiriyorlar'' dedi.

         2- Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Büyükanıt Türk Havacılık ve Uzay Sanayi (TAI) tesislerinde düzenlenen törende gazetecilere yaptığı açıklamada, “Bizim şehit verdiğimiz bir mücadelede PKK’ya terör örgütü dememenin ne anlama geldiğini siz değerlendirin. PKK gelmiş geçmiş en kanlı terör örgütüdür” dedi.

         3- CHP Genel Başkanı Deniz Baykal partisinin Meclis grup toplantısında TÜSİAD’ın yeni Anayasa önerisi ile ilgili olarak yaptığı konuşmada, “Bu ortamda her şey olabilir ama sıfırdan yeni bir anayasa yapılamaz.  Önce nasıl bir toplum olmak istiyoruz buna karar vereceğiz. Kendi milletimizle, siyasetimizle hesaplaşacağız. Herşey açıkça ortaya dökülecek ve kararımızı öyle  alacağız” dedi.

         4- Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik ‘Açık İlköğretim Okulunun 10. Kuruluş Yıldönümü’ dolayısıyla düzenlenen törende yaptığı konuşmada, “Bir öğrenci çok gayret gösteriyorsa ‘Açık Lise’yi ben 2 yılda bitiririm’ diyorsa veya ‘Açık İlköğretim’i 3 yılda değil de 1.5 veya 2 yılda bitiririm’ diyorsa, onlara da bu imkanı hazırlıyoruz” dedi.

         5- MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli partisinin Meclis grup toplantısında yaptığı konuşmada,  “Türkiye’de yaşanan kriz ortamı, tehlikeli bir mecrada giderek ağırlaşmaktadır. Bu durum Türkiye’ye çok ciddi bir siyasi ve toplumsal fatura çıkaracaktır. Ciddi bir bunalımla karşı karşıyayız. Yaşanan süreçte herkes çok dikkatli olmalı ve rejimi tehlikeye atmamalıdır” dedi.

         6- Türkiye-AB  Karma Parlamento Eşbaşkanı Joost Lagendijk bir dizi görüşmelerde bulunmak üzere gittiği Gaziantep’te yaptığı açıklamada, “Türkiye’nin tam üyeliği, sadece Türkiye’nin bütünüyle tam üyeliği istemesiyle gerçekleşebilir. Bu yüzden Ankara ve İstanbul dışındaki bölgeleri tanımak ve bölge halkının düşüncelerini öğrenmek istiyorum.

         Hükümeti yöneten bir partinin kapatılması, bizim için anlaması güç bir olaydır. Eğer böyle bir durum olursa AB’den güçlü bir tepki olacaktır” dedi

         7- Dışişleri Bakanı ve Başmüzakereci Ali Babacan Filistin Güvenlik Konferansı’na katılmak için gittiği Almanya’nın başkenti Berlin’de gazetecilere yaptığı açıklamada, “Filistinlilerin kendi polis gücüne sahip olması, kendi yargı kurumlarını tamamlaması Filistin halkının geleceği için önemlidir. Bu konferans, uluslararası topluma Ortadoğu’da istikrarı ve bağımsız bir Filistin öngören  süreci destelemek için yeni bir fırsattır” dedi. 

         8- Almanya İçişleri Bakanlığı, terör örgütü PKK’nın yayın organı olan ROJ TV’nin Almanya’da herhangi bir faaliyette bulunmasını, PKK’nın sözcülüğünü yapması ve Türkiye’de saldırılar düzenlemek için üye bulma çabası içinde olması gerekçesiyle yasakladı.

25 HAZİRAN 2008

         1- Cumhurbaşkanı Abdullah Gül İstanbul’da düzenlenen “15. Dünya Ekonomi Kongresi”nde yaptığı konuşmada, Türkiye’nin küresel krizden çok fazla etkilenmediğini, AB ile müzakere sürecinin yurt içi ve yurt dışı piyasalarda Türkiye’nin güven kazanmasını sağladığını belirtti.

         Kongre’ye katılan Merkez Bankası Başkanı Durmuş Yılmaz da, ekonomik istikrar olmadan sürdürülebilir büyüme sağlanamayacağını ve kısa vadede ekonomik büyüme için fiyat istikrarından ödün veren ülkelerin, orta vadede her ikisinden de mahrum kalacaklarını söyledi.

         2- Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, 5767 sayılı Türkiye Radyo ve Televizyon Kanunu ile Radyo ve Televizyonların Kuruluş ve Yayınları Hakkında Kanunda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun’u onayladı.

         3- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, The Economist Intelligence tarafından İstanbul’da düzenlenen “Yol Ayrımındaki Türkiye” konulu panelde yaptığı konuşmada, “Türkiye son 5,5 yılda köklü bir değişim sürecinden geçiyor. Demokrasi konusunda önemli adımlar attık. En önemli başlık Kopenhag siyasi kriterleridir. İnsan hak ve özgürlükleri alanında tarihi nitelikte reformlar yaptık” dedi.

         Başbakan Erdoğan ayrıca, AK Parti’ye kapatma davasının açıldığı 14 Mart’tan bu yana faizlerin yükseldiğini, yüksek faizlerin de enflasyonu etkilediğini belirterek, enflasyonla mücadeleye aynı kararlılıkla devam edeceklerini söyledi. 

         4- MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli Osmaniye’de parti binasının açılışında yaptığı konuşmada, eğer terör ve bölücülüğe bulaşmamışlarsa bir siyasi partinin kapatılmasını doğru ve demokratik bir yaklaşım olarak görmediklerini ve böyle bir durumu asla bir siyasal fırsat olarak değerlendirmediklerini belirterek, “Siyasette bulanık hava dağılınca taşlar yerine oturacak. Herkes yaptıklarından ders ve sonuçlar çıkaracaktır” dedi.

         5- BDDK’dan yapılan açıklamada, bankaların sermaye yeterliliğinin ölçümünde esas alınacak kredi riskinin derecelendirmeye dayalı olarak hesaplanmasına ilişkin olan ve Basel II olarak bilinen uygulanmanın ileri bir tarihe ertelendiği bildirildi.

6- TMSF Başkanı Ahmet Ertürk, Türk Asya Stratejik Araştırmalar Merkezi (TASAM) tarafından İstanbul’da düzenlenen “Türk Bankacılık Sistemi-Vizyon 2023” kongresinde yaptığı konuşmada, dünyadaki gelişmenin sigortacılığı sadece tasarruf mevduatı ile sınırlamak yerine kapsamının daha da genişletilmesi yönünde olduğunu söyledi. Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu’nun isminin değiştirilmesi önerisinde bulunacaklarını belirten Ertürk, "TMSF'nin, baş harfleri aynen kalmak suretiyle Türkiye Mevduat Sigorta Fonu’na dönüşmesini öneriyorum" dedi.

         7- Türk Milli Futbol Takımı İsviçre’nin Basel kentinde düzenlenen 13. Avrupa Futbol Şampiyonası yarı final maçında Alman Milli Takımı’na 3-2 yenilerek finale katılma hakkını kaybetti.

         8- ABD Dışişleri Bakanlığı’nın Avrupa ve Avrasya işlerinden sorumlu yetkilisi Matt Bryza, Washington Enstitüsü’nde gazetecilerin sorularını değerlendirdi. Bryza, “Siyasi tartışmanın bir partinin yasaklanmasıyla çözümlenmesi talihsizlik olur. Tabii ki bu, AB’nin standardına da uygun değil. Türkiye’nin demokratik sistemi, anayasal düzeni evrimden geçiyor, Türkiye AB yoluna devam edecekse de evrimden geçmeli” dedi.

         26 HAZİRAN 2008

         1- Milli Güvenlik Kurulu (MGK) Cumhurbaşkanı Abdullah Gül başkanlığında Çankaya Köşkü’nde toplandı. Toplantının ardından yayınlanan bildiride, ''Ülkemizin asayiş ve güvenliğini etkileyen iç ve dış gelişmeler kapsamlı bir şekilde değerlendirilmiştir. Güvenlik güçlerinin terör örgütüne karşı yürütmekte olduğu başarılı operasyonların ve terörle mücadelenin bütün boyutlarındaki önlemlerin kararlılıkla sürdürüleceği bir kez daha vurgulanmıştır. Irak'ta siyaset ve güvenlik alanlarında meydana gelen güncel gelişmeler ile Irak makamları ve Iraklı grup ve oluşumlarla yapılan temasların sonuçları gözden geçirilmiştir. Dünyada enerji sektörünün genel görünümü ile Türkiye'nin enerji güvenliğine ilişkin politikaları ele alınmıştır” denildi.

         2- Sanayi ve Ticaret Bakanı Zafer Çağlayan İzmir Aliağa Organize Sanayi Bölgesi’nde düzenlenen bir açılış töreninde yaptığı konuşmada, Merkez Bankası’nın faiz belirlerken Türkiye’deki dinamik ekonomik gelişmeyi dikkate alması gerektiğini belirterek, “Faiz belirleyenler Türkiye gerçeğini masa başında değil organize sanayi bölgelerinde birebir yaşasınlar” dedi.

         3- Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Hilmi Güler Elektrik İşleri Etüt İdaresi ile Japonya Uluslararası İşbirliği Ajansı’nın düzenlediği bir kursun kapanış kokteylinde gazetecilere yaptığı açıklamada, ikinci grup nükleer santralin Sinop’ta kurulacağını ve ihalenin de bu yıl içinde yapılacağını söyledi.

         4- TRT Kanunu ile Radyo Televizyonların Kuruluş ve Yayınları Hakkında Kanunda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Resmi Gazete’de yayımlandı.

         5- Başbakanlık Basın-Yayın ve Enformasyon Genel Müdürlüğü (BYEGM) ile TOBB arasında, medya mensuplarına mesleki bilgi ve tecrübelerinin artırılması için yurt içi ve yurt dışında yabancı dil eğitimi imkanı sağlayacak protokol imzalandı. Törene, Devlet Bakanı Mehmet Aydın, BYEGM Genel Müdür Vekili Salih Melek, TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu ve TOBB Türkiye Medya İletişim Meclisi Başkanı Vahap Munyar katıldı.

         6- Almanya,  Fransa ve İngiltere’den Airbus, Belçika’dan Flabel, İspanya’dan EADS-CASA ve Türk Havacılık ve Uzay Sanayi A.Ş’nin (TUSAŞ) katılımıyla tasarımına 2003 yılında başlanan ve Avrupa’nın en büyük ve modern askeri ulaştırma uçağı A400M’ün hangardan çıkarma töreni İspanya’nın Sevilla şehrinde yapıldı.

         Devlet Bakanı Kürşad Tüzmen İspanya Kralı Juan Carlos’un da katıldığı törende yaptığı konuşmada, Türkiye’de üretilen bazı parçaların ve ekipmanların toplam proje içerisinde yaklaşık yüzde 5,56’lık bir paya ulaştığını söyledi.

         7- Avrupa Konseyi Parlamenterler Meclisi (AKPM), “Türkiye’de demokratik kurumların işleyişi” konulu taslak rapor ve buna bağlı karar tasarısını kabul etti.  Türkiye için izleme süreci mekanizmasının, gerektiği takdirde ciddi bir biçimde tekrar gözden geçirilmesi istenen raporda, anayasa hazırlama çalışma süreci, devlet kurumlarının demokratik işleyişinin yakından izlenmesi ve Türkiye ile izleme sonrası diyaloğun yoğunlaştırılması önerildi. Kabul edilen değişiklik önergesinde de, laiklik kriterinin siyasi partilere uygulanamayacağı belirtildi.

         8- ABD Başkanı George W. Bush, Kuzey Kore’nin nükleer faaliyetlerinin listesini beyan etmesinin ardından yaptığı açıklamada, ABD’nin Kuzey Kore’ye uyguladığı yaptırımları kaldıracağını açıkladı.

27 HAZİRAN 2008

         1- Anayasa Mahkemesi, CHP'nin mali denetimine ilişkin incelemesi sonucunda,  CHP'nin 1998, 2004, 2005 ve 2006 yılı hesaplarında ''usulsüzlük'' belirledi. Yüksek Mahkeme, parti yöneticileri hakkında Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı'na suç duyurusunda bulunulmasına karar verdi.
2- Devlet Bakanı Mehmet Şimşek, Uluslararası Ekonomi Birliği’nin düzenlediği 15. Dünya Kongresi’nde yaptığı 'Türkiye: Gerçek Bir Dönüşüm Hikayesi' başlıklı sunumdan sonra gazetecilerin sorularını yanıtladı. Elektrik zammının enflasyona etkisinin sorulması üzerine Bakan Şimşek, otomatik fiyat mekanizmasına geçmenin maliyet bazlı fiyatlama demek olduğunu ifade ederek, ''Diyelim ki petrol, doğal gaz fiyatları indi, o fiyatların da aşağı ineceğini gösterir. Maliyet bazlı fiyatlama demek, fiyatların maliyetlere göre belirlenmesi'' dedi.
         3- Milli Savunma Bakanı Vecdi Gönül, Kuveyt Başbakan Birinci Yardımcısı ve Savunma Bakanı Şeyh Cabir Mübarek’i kabul etti. Bakan Gönül, görüşme öncesi yaptığı açıklamada, Türkiye ile Kuveyt'in iki genç ülke olarak kuruldukları günden bu tarafa birbirleriyle en iyi ilişkiler içerisinde bulunduklarını söyledi.
         4- Türkiye-AB Karma Parlamento Komisyonu Eşbaşkanı Joost Lagendijk, Hatay Vali Vekili Ömer Bedrettin Sağsöz'ü ziyaretinde gazetecilerin sorusu üzerine, Avrupa Konseyi Parlamenterler Meclisi’nin (AKPM), AK Parti’nin kapatılması halinde Türkiye için "siyasi denetim mekanizması" öngören tasarısını desteklediğini ifade etti.
         5- Dışişleri Bakanı ve Başmüzakereci Ali Babacan, Afrika Birliği 13. Bakanlar Konseyi Olağan Toplantısı için gittiği Mısır'ın Şarm El Şeyh kentinde yapacağı görüşmeler hakkında bilgi verdi. Bakan Babacan, Türkiye'nin ilk kez Afrika Birliği toplantısına dışişleri bakanı düzeyinde katıldığı belirterek, Afrika ülkelerinin liderlerini 
Ağustos ayında Türkiye'de yapılacak zirveye davet edeceğini söyledi.
6- Amerikan Kongresi, Irak ve Afganistan'daki askeri operasyonların finansmanıyla ilgili yasa tasarısı konusunda uzlaşmaya vardı. Tasarı, askeri operasyonların 2009'a kadar finanse edilmesini öngörüyor. Bu çerçevede savaşlara 162 milyar dolar ayrılacak.
         7- Kuzey Kore, enerji desteği ve ABD’nin terörist ülkeler listesinden çıkarılma karşılığında Yongbyon reaktörünün soğutma kulesini imha etti. 
8- İspanya'daki Bask özerk yönetimi, anayasaya aykırı referandum planını onayladı.
         9- Zimbabve'de devlet başkanı seçiminin ikinci turu yapıldı. 

          28 HAZİRAN 2008

         1- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan İstanbul Başakşehir 4. Etap’ta düzenlenen toplu açılış ve temel atma töreninde yaptığı konuşmada, yabancı yatırımların azalmasının nedeni olarak AK Parti’ye açılan kapatma davasını göstererek, “14 Mart’tan bu yana ciddi düşüş var. Niçin? Çünkü, küresel sermaye güven ister, istikrar ister. Bunu zedelemeye gayret edenler, tarihe hesabını veremeyeceklerdir” dedi.

         2- TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu Ayvalık Ticaret Odası tarafından 2006-2007 yıllarında yüksek düzeyde vergi ödeyen ve ihracat yapan üyelerin ödüllendirilmesi amacıyla düzenlenen törende yaptığı konuşmada, tarım politikaları ve kayıt dışı ekonomiye değindi. Hisarcıklıoğlu, modern dünyada plansız tarım politikalarının ülke ekonomisine zarar verdiğini belirtti.

         3- Türk Tabipleri Birliği Merkez Konseyi Başkanı Gencay Gürsoy 57. Büyük Kongre’de yaptığı konuşmada, doğal afetler, kuraklık ve küresel ısınmanın giderek daha büyük bir sorun haline geldiğini, olağanüstü boyutlardaki teknolojik gelişmelere karşın savaş, açlık, silahlanma, adaletsizlik ve eşitsizliğin insanlığı yeni bir döneme doğru sürüklediğini söyledi.

         4- Dışişleri Bakanı ve Başmüzakereci Ali Babacan, Afrika Birliği 13. Bakanlar Konseyi Olağan Toplantısı nedeniyle bulunduğu Mısır’ın Şarm el Şeyh kentinde gazetecilere yaptığı açıklamada, Irak’la askeri alanda çerçeve anlaşmasının imzalanmak üzere olduğunu belirterek, “Böylece ilişkilerimizin pek çok boyutunu daha düzenli bir şekilde sisteme oturtmuş olacağız” dedi.

         5- OPEC Dönem Başkanı Şekip Halil France 24 televizyonuna yaptığı açıklamada, petrol fiyatlarının bu yıl sona ermeden en az 170 dolara çıkacağını söyledi.

         6- G-8 ülkelerinin Afganistan’da istikrarın sağlanmasına yardım etme çağrısının ardından Pakistan Taliban’a karşı operasyon başlattı.

         7- İran Devrim Muhafızları Komutanı Tuğgeneral Muhammed Ali Caferi, İran devlet televizyonuna ait Camıcem gazetesine verdiği mülakatta, ABD’nin İran’a saldırı tehdidini hayata geçirme amacında olduğunu ifade ederek “Düşman fırsat bulur ve başarılı olacağından emin olursa İran’a saldırır. Ama başarılı olacağından emin değil” dedi.

           29 HAZİRAN 2008

         1- CHP Genel Başkanı Deniz Baykal Ayaş Belediyesi’nce düzenlenen Dut Festivali’nde, AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Dengir Fırat’ın “Atatürk devrimlerinin toplumda travma yarattığı” yönündeki sözlerine tepki göstererek “Bu anlayıştaki insanların eline Türkiye’nin kaderi teslim edilebilir mi? Edilirse işte böyle olur. Bu işe bir son vermek zorundayız” dedi.

         Öte yandan CHP Genel Başkan Yardımcısı Onur Öymen yaptığı açıklamada, CHP’nin Yunanistan’ın başkenti Atina’da yapılacak olan Sosyalist Enternasyonal toplantısına katılmayacağını ifade etti.

         2- AK Parti Bursa İl Teşkilatı’nın düzenlediği toplantıda gazetecilerin sorularını cevaplayan Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, Türk Eczacılar Birliği (TEB) ile Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) arasındaki 2008 yılı ilaç alım protokolünde yaşanan sıkıntının sorulması üzerine, görüşmelerin sürdüğünü söyledi.

         3- Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım, Kabotaj Kanunu’nun kabul edilişinin 82. yıl dönümü nedeniyle yaptığı açıklamada, Kabotaj Kanunu’nun ‘denizlerimizdeki egemenlik hakkımızın geri alınışı’ olduğunu belirterek “Denizciliğimizin önündeki engelleri kaldırdık, önemli teşviklerin verilmesini sağladık ve gerekli teknolojik yatırımların yapılmasının gerçekleştirilmesine yardımcı olduk” dedi.

         4- DSP Genel Başkanı Zeki Sezer Mersin’de, 1300 yeni üyenin partiye katılımı dolayısıyla düzenlenen törende yaptığı konuşmada, toplumun bütün kesimlerine kapılarının açık olduğunu belirterek, her kesimden katılımlarla DSP ile toplumu güçlendireceklerini söyledi.

         5- DP Genel Başkanı Süleyman Soylu, partisinin İstanbul 10. İl Kongresi’nde yaptığı konuşmada, partilerin kapatılmasına karşı olduklarını belirterek  “1960’da hunhar bir darbe ile demokrasi mücadelesinin önü kesildi. Bugün yine millet iradesi yok edilmeye çalışılıyor. Buna en iyi cevabı yine milletimiz sandıkta verecektir” dedi.

         6- 2008 Avrupa Futbol Şampiyonası’nın Viyana’da oynanan final maçında, Almanya’yı 1-0 mağlup eden  İspanya,  44 yıl sonra ikinci kez şampiyon oldu.

         7- Devlet Bakanı Kürşad Tüzmen, Irak’ın başkenti Bağdat’ta “Türk-Irak İş Forumu”nda yaptığı konuşmada, iki ülke arasında serbest ticaret anlaşmasının yapılabileceğini belirterek, “Ortak sınırımızda, bir sanayi bölgesi oluşturabiliriz. Buraya, Irak’ın elektrik ve petrol ürünleri ihtiyacının bir bölümünü karşılayacak rafineri ve santraller kurabiliriz” dedi.

         Öte yandan Bakan Tüzmen, Irak Cumhurbaşkanı Yardımcıları Adel Abdelmehdi ve Tarık Al Hashemi tarafından ayrı ayrı kabul edildi.

         8- ABD Dışişleri Bakanı Condoleezza Rice, iki günlük resmi Çin ziyaretinin ilk gününde, 12 Mayıs’ta meydana gelen depremde büyük zarar gören Sichuan eyaletinde incelemelerde bulunarak yetkililerden bilgi aldı.

         9- Zimbabve Devlet Başkanı Robert Mugabe, yemin ederek 5 yıllığına daha devlet başkanlığı görevine başladı.

         Öte yandan ABD Başkanı George W. Bush yaptığı açıklamada  “Zimbabve’deki yasadışı hükümete ve bunları destekleyenlere karşı müeyyide uygulanması için talimat verdim” dedi. Başkan Bush ayrıca, BM Güvenlik Konseyi’ne, bu ülkeye çeşitli yaptırımları kabul ettirmeye çalışacaklarını kaydetti.

30 HAZİRAN 2008

         1- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan televizyonlarda yayınlanan ‘Ulusa Sesleniş’ konuşmasında, 5.5 yıl boyunca istikrar ve güven ortamını vurguladığını belirterek, “Şu içinden geçtiğimiz günlerde, bu iki kavramın ne derece hayati olduğu bir kez daha ispatlanmıştır. Türkiye’de yeniden enflasyonun canlanmasına izin vermeyeceğiz. Biz Türkiye’yi büyütme, milli gelirimizi 1 trilyon dolara yükseltme hedefimizden asla taviz vermeyeceğiz” dedi. Türkiye’nin büyüklüğüne, Türk milletinin tarihi tecrübelerine yakışan bir dış politika anlayışıyla hareket etmenin gayreti içinde olduklarını belirten Başbakan Erdoğan, bu gayretlerin neticesinde Türkiye’nin uluslararası alanda dikkat çeken, takdir edilen, inisiyatif alan, itibarı yüksek bir ülke konumuna geldiğini söyledi.

         2- Bakanlar Kurulu Başbakan Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında toplandı. Adalet Bakanı Mehmet Ali Şahin toplantının ardından gazetecilere yaptığı açıklamada, “Yarından itibaren AB Dönem Başkanlığı’nı devralacak olan Fransa’dan, üyelik sürecimizin şeffaflık ve ahde vefa çerçevesinde devam etmesi ve yeni fasılların açılmasına zemin hazırlamasını bekliyoruz” dedi. Bakan Şahin, Türkiye’nin AB bağlamında demokrasi standartlarını daha da yükseltmeyi, temel hak ve özgürlüklerin sınırlarını genişletmeyi hedeflediğini de kaydetti.

         3- Devlet Bakanı Kürşad Tüzmen Irak temaslarını tamamlayarak yurda döndü. Uçakta gazetecilere  değerlendirmelerde bulunan Bakan Tüzmen, “Bağdat’a ziyaret her zaman risk. Ama Türkiye gibi bir ülkenin bu riskleri alarak yoluna devam etmek zorunluluğu var. Irak’ta çok iş var. Biz yapmazsak başka ülkeler yapacak” dedi.

         4- Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, Maliye Bakanı Kemal Unakıtan, Sağlık Bakanı Recep Akdağ, Türk Eczacılar Birliği Genel Başkanı Erdoğan Çolak ve çeşitli ilaç firmalarının katıldığı toplantının ardından gazetecilere yaptığı açıklamada, “2008-2009 yılı İlaç Alım Protokolü uzlaşma ile sonuçlanmıştır” dedi.

         5- TÜİK, Ocak-Şubat-Mart 2008 döneminde Gayri Safi Yurtiçi Hasıla’nın (GSYH) yüzde 6.6 arttığını açıkladı.

         6- TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu Adana’nın Kozan ilçesinde Ticaret Odası hizmet binasının açılışında yaptığı konuşmada, Türkiye’nin önünün açık olduğunu belirterek, “Türk iş alemi olarak sadece huzur istiyoruz. Huzurun olmadığı yerde kalkınma, gelişme ve ticaret olmaz” dedi.

         7- ABD’nin Ankara Büyükelçisi Ross Wilson ‘Yaratıcı ve Girişimci Gençlik Projesi’nin açılışına katıldı. Gazetecilerin, New Yorker dergisinde yayımlanan, ‘ABD’nin PJAK’la ilişkisi olduğuna dair iddialarla’ ilgili sorularını yanıtlayan Wilson, PKK’nın İran’daki uzantısı PJAK’la hiçbir ilişkilerinin olmadığını ve PJAK’ı terörist bir örgüt olarak gördüklerini söyledi. 

         8- Fransa Dışişleri Bakanı Bernard Kouchner, yarından itibaren başlayacak olan Fransa’nın AB Dönem Başkanlığı ile ilgili başkent Paris’te görüşmelerde bulunan Avrupalı gazetecilere hitaben yaptığı konuşmada, AK Parti’nin kapatılmasına yönelik  davanın Türkiye’nin bir iç sorunu olduğunu belirterek, davanın, Avrupa’ya ya da Türkiye’nin AB üyeliğine girme olasılığına karşı bir durum olarak değerlendirilmemesi gerektiğini söyledi.

         Türkiye’de ordunun demokrasi konusunda çok önemli rol oynadığını belirten Koucher, “Hükümet işleyişinin, cami ve dinden ayrılmasında büyük rol üstlendi. Bu unutulmamalı” dedi.

         9- Sosyalist Enternasyonal Etik Komitesi, 23. Kongre öncesi Yunanistan’ın başkenti Atina’da toplandı. Komite’de, Sosyalist Enternasyonal Başkanlığı’na Pasok lideri Yorgo Papandreu yeniden seçilirken, Başkan yardımcılıklarına Irak Cumhurbaşkanı Celal Talabani ve İsrail Savunma Bakanı Ehud Barak getirildi.

         10- ABD’nin Basra Körfezi’ndeki 5. Filo Komutanı Tümgeneral Kevin Cosgriff Bahreyn’de gazetecilere yaptığı açıklamada, İran Devrim Muhafızları Başkomutanı Muhammed Caferi’nin ‘saldırıya uğrarsak petrol çıkış yolu Basra Körfezi ve Hürmüz Boğazı’nı kapatacağız’ şeklindeki sözlerine atıfta bulunarak, “Hürmüz’ü kapatmaya yönelik her girişim savaş eylemidir. ABD buna izin vermez” dedi.

A PHP Error was encountered

Severity: Notice

Message: Undefined index: query

Filename: libraries/Functions.php(679) : eval()'d code

Line Number: 106