16.5.2008
×

Hakkında

Künye

İletişim

 

                                                                                                                          1 MAYIS 2008

1- Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, ’15. Orta Avrupa Ülkeleri Cumhurbaşkanları Zirvesi’ne katılmak üzere Makedonya’ya hareketinden önce Esenboğa Hava Limanı’nda gazetecilerin sorularını yanıtladı. Bir gazetecinin “Türkiye’nin AB konusunda ciddi bir kararlılığı var. Temel hak ve özgürlükler kapsamında, işçilerin taleplerini de göz önüne alarak 1 Mayıs’ta İstanbul’da yaşananları nasıl değerlendiriyorsunuz?” yönündeki sorusu üzerine Cumhurbaşkanı Gül   “AB olmasa da işçinin hakkını, hukukunu korumak gerekir. Siyasi ve ekonomik istikrar, ülkenin çok kararlı takip ettiği politikadır. Bugün aklıselimin hakim olduğunu gördük. Ümit ediyoruz ki önümüzdeki yıllarda daha soğukkanlı olarak bu konular konuşulur” dedi.

Türkiye’yi ziyaret eden Irak Cumhurbaşkanı Yardımcısı Tarık Haşimi ile yaptığı görüşmeye de değinen Cumhurbaşkanı Gül, görüşmede Türkiye’nin Irak’la ilişkilerinin geniş biçimde ele alındığını söyledi.

2- Marmara Grubu Vakfı tarafından düzenlenen ‘Avrasya Ekonomi Zirvesi’ İstanbul’da başladı. TBMM Başkanı Köksal Toptan yaptığı konuşmada, “Avrasya ülkeleri olarak gücümüzü birleştirdiğimizde içerisinde Türkiye’nin de yer aldığı yeni bir küresel gücün doğması kaçınılmazdır” dedi.

Devlet Bakanı Kürşad Tüzmen de küresel sermayenin rant kavgasının son yıllara damgasını vurduğunu belirterek, “Yoksullar parayı çekmek için daha çok borçlanmak ve faiz ödemek zorunda kalıyor” dedi.

Sanayi ve Ticaret Bakanı Zafer Çağlayan, Avrasya coğrafyasında 17 milyar ton petrol ve 2 milyon ton doğal gaz rezervi bulunduğunu belirterek, bu kaynakların bölge halklarının daha müreffeh yarınlara ulaşabilmeleri için değerlendirilmesi gerektiğini söyledi.

TÜSİAD Başkanı Arzuhan Doğan Yalçındağ ise “Küresel ekonomideki yavaşlama ve belirsizlik, ekonomik kararları almamızı zorlaştırıyor” dedi.

3- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan partisinin kapatma davasıyla ilgili görüş alışverişinde bulunmak üzere 50 milletvekiliyle AK Parti Genel Merkezi’nde bir araya geldi. İstanbul’da yaşanan 1 Mayıs olaylarına ilişkin değerlendirmede bulunan Başbakan Erdoğan, sendikaların 1 Mayıs’ı Taksim’de kutlamakta neden ısrar ettiklerini anlayamadığını söyledi.

4- Anayasa Mahkemesi, AK Parti’nin kapatılma davasıyla ilgili ön savunmasını Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı’na gönderdi.

5- Dışişleri Bakanı ve Başmüzakereci Ali Babacan, Irak’ı ziyaret edecek olan Türk heyetinin gerçekleştireceği temaslara ilişkin yaptığı açıklamada, “Çok alanda iş birliği geliştirmek istiyoruz. Amacımız diyalog mekanizmasını düzenli şekilde kurmak. Ancak, Irak’ın kuzeyindeki yerel yönetim, kendileriyle PKK arasında mesafe koymayı başarabilir ve somut adımlarla bu niyetlerini gösterirse, bu durum diyaloğumuzun niteliğini etkileyecektir” dedi.

Öte yandan, Bakan Babacan, Türkiye’ye resmi ziyarette bulunan Bosna Hersek Dışişleri Bakanı Sven Alkalaj’ı kabul etti.

6- ‘1 Mayıs’ yurdun çeşitli yerlerinde düzenlenen etkinliklerle kutlandı. İstanbul Valisi Muammer Güler, Emniyet Müdürü Celalettin Cerrah ile birlikte düzenlediği basın toplantısında, 1 Mayıs dolayısıyla kanunsuz toplantı ve gösteri yürüyüşü yapmak isteyen, polise direnen, taş, sopa, molotofkokteyli ile saldırmak isteyen 530 kişinin gözaltına alındığını belirterek, inatlaşmanın yarattığı ortamın olumsuz görüntüleri ortaya çıkardığını ve polisi de geniş önlem almaya zorladığını söyledi.

DİSK Genel Başkanı Süleyman Çelebi yaptığı açıklamada, 1 Mayıs kutlamalarını engellemek için her türlü şiddetin kullanıldığını belirterek, İstanbul’da yaşanan olayları İLO ve AİHM’in gündemine taşıyacaklarını söyledi.

KESK Genel Başkanı İsmail Hakkı Tombul da, “Kendisiyle ilgili bir şey olunca demokrasi havarisi kesilen AK Parti, emekçiler, halk söz konusu olunca gaz bombaları atıyor” dedi.

İstanbul Barosu’ndan yapılan açıklamada, 1 Mayıs’ta göstericilere, ‘görevin gerektirdiği ölçünün dışında kuvvet kullanıldığı’ belirtilerek, “TCK’nın 256. maddesinde yer alan suç tipi açıkça ihlal edilmiştir” denildi.

Öte yandan Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik TBMM’de gazetecilere yaptığı açıklamada, “Sendikalar Taksim’e çelenk koyma kararından vazgeçmişler. Sağduyulu sorumluları ve kuruluşları kutluyorum. Türk-İş, Hak-İş ve DİSK başkanları gelecek 1 Mayıs’ların 70 milyonun katılımıyla kutlanması konusunda bir kapı araladılar” dedi.

7- Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Başkanı Oğuz Satıcı Kütahya’da düzenlediği basın toplantısında, ihracatın aylık yüzde 39.1, yıllık olarak da yüzde 27.6 artışla 117.5 milyar dolara ulaştığını söyledi.

8- ’15. Orta Avrupa Ülkeleri Cumhurbaşkanları Zirvesi’ne katılmak üzere Makedonya’ya giden Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Manastır Askeri İdadisi ve İshak Çelebi Camii ziyaretinin ardından Ohri şehrinde Polonya Devlet Başkanı Lech Kaczynski ile bir araya geldi.

9- Uluslararası Güvenlik Destek Gücü’nden (ISAF) yapılan açıklamada, Afganistan’ın güneyinde ISAF birliğine düzenlenen bombalı saldırıda 1 NATO askerinin hayatını kaybettiği, 4 askerin de yaralandığı belirtildi.

10- ABD Savunma Bakanlığı Sözcüsü Geoff Morrell, ABD’nin İran’a yönelik savaş planları yaptığı haberlerini dikkate almadıklarını belirterek, “İran’la muhtemel bir savaşa hazırlık olarak ne yeni bir girişimimiz, ne yeni bir planımız, ne de bir talimatımız var” dedi.

11- İsrail İçişleri Bakanı Meir Şetrit yaptığı açıklamada, Mısır’ın arabuluculuğu ile Filistinli grupların kabul ettiği ateşkes anlaşmasını reddedeceklerini söyledi.

2 MAYIS 2008

            1- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan gazetecilere yaptığı açıklamada, 1  Mayıs'ta arzu edilmeyen neticelerin doğmasının dayatmalardan kaynaklandığını belirterek ''Biz, işçilerimizin 1 Mayıs'ı kutlamaları yönünde herhangi bir endişe taşımadık, taşımıyoruz.  Yalnız, bir hukuk devleti içerisinde yasalar neyi emrediyorsa bu çerçeve içerisinde yapmalarına ve bu törenler için de her türlü  yardımı vermeye  hazır olduğumuzu hep  söyledik'' dedi.

2- CHP Genel Başkanı Deniz Baykal yaptığı yazılı açıklamada, 1 Mayıs'ta yaşananların Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ve AK Parti  hükümetinin emeğe ve emek örgütlenmesine bakışı açısından ibret verici ve bir kırılma noktası olduğunu ileri sürerek, ''1 Mayıs'ı Taksim'de  barış içinde kutlamanın önündeki engel; işçiler ve onların sendikaları  değil, AK Parti hükümeti ile Başbakan'ın zihniyetidir'' dedi.

            3-  İş Kanunu ve Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılması Hakkında Kanun Tasarısı, TBMM Sağlık, Aile, Çalışma ve Sosyal  İşler Komisyonu'nda kabul edildi.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik yaptığı açıklamada, “ILO’nun Küresel İstihdam Eğilimleri Raporu’na göre; dünya genelinde işsizlik oranı yüzde 6,  toplam işsiz sayısı yaklaşık 190 milyon kişidir. Düzenli ve  yeterli çalışmayanları da eklersek, dünya genelinde 500 milyon civarında  insan ya hiç çalışmamakta ya da eksik çalışmaktadır'' dedi.

            4- TÜİK, bu yılın Nisan ayında tüketici fiyatları endeksinin (TÜFE) yüzde 1,68, üretici  fiyatları endeksinin (ÜFE) ise yüzde 4,5 arttığını açıkladı.

            5- TÜSİAD'dan 1 Mayıs'ta yaşanan olaylara ilişkin yapılan yazılı  açıklamada, 1 Mayıs 2008 tarihinde yaşanan olayları ve güvenlik  güçlerinin orantısız güç kullanmasını kaygı ve üzüntüyle izledikleri belirtilerek, "Emeğe ve işgücüne saygı açısından bir bayram havasında geçmesi gereken 1 Mayıs'ın, güç gösterisine dönüşmüş olması, 130 yıllık Türk demokrasi geleneği açısından kötü bir sınav olmuştur" denildi.

            6- Makedonya’da bulunan Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Ohri kentinde düzenlenen ‘15. Orta Avrupa Ülkeleri Liderleri Zirvesi’nde yaptığı konuşmada, Türkiye'nin AB'ye üyeliğinin birliğin küresel bir aktöre dönüşümüne yardımcı olacağını belirterek, ''İnanıyorum ki Türkiye'nin de üye olduğu genişlemiş bir AB, dünyadaki barış, refah, istikrar ve uyum için önemli bir aktör olma pozisyonunu pekiştirecektir'' dedi.

            7- Dışişleri Bakanı ve Başmüzakereci Ali  Babacan, Filistinlilere yardım için İrtibat Komitesi toplantısı nedeniyle gittiği İngiltere’nin başkenti Londra'da basın toplantısı düzenledi. Filistin meselesinin uzun zamandır bölge ve bütün dünyanın gündeminde olduğunu belirten Bakan Babacan, Türkiye'nin başından beri Filistin meselesiyle yakından ilgilendiğini, bu amaçla son yıllarda kurulan pek çok mekanizmanın ve  oluşumun içinde Türkiye'nin de yer aldığını söyledi.

                                                                                                        3 MAYIS 2008

1- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan İstanbul’da Sahil Güvenlik Komutanlığı için imal edilecek olan dört muharip gemi projesinin ilk adımının atıldığı törende yaptığı konuşmada, özel sektör, üniversiteler ve TÜBİTAK’ın savunma sanayinin ihtiyaç duyduğu araştırma ve üretimleri yapmak üzere seferber durumda olduklarını belirterek “Bu çerçevede savunma ve gemi inşa sanayi ülkemizin hızla gelişen iki stratejik sektörü haline gelmiştir” dedi.

2- Genelkurmay Başkanlığı’nın internet sitesinden yapılan açıklamada 1-2 Mayıs gecesi Irak’ın kuzeyindeki Kandil Dağı bölgesine yönelik hava harekatında, ilk değerlendirmelere göre 150’den fazla teröristin etkisiz hale getirildiğinin tespit edildiği belirtildi.

3- CHP Genel Başkanı Deniz Baykal Parti Meclisi toplantısı öncesi gazetecilere 1 Mayıs olaylarıyla ilgili değerlendirmelerde bulundu. Baykal “Hükümetin karar alması durumunda Türkiye 1 Mayıs’ta meşru, hukuki bir kutlama yapma şansına sahipti. Hükümet bunu reddedince olay hukuk sorunu haline geldi” dedi.

4- Devlet Bakanı Mehmet Şimşek ve Maliye Bakanı Kemal Unakıtan düzenledikleri  ortak basın toplantısında, 2008-2012 dönemini kapsayan Orta Vadeli Mali Çerçeve Programı’nı açıkladılar.

 ‘Tek hane’ hedefinden taviz verilmeyeceğini dile getiren Bakan Şimşek, enflasyondaki artış eğiliminin Türkiye’de değil dünyada da görüldüğünü söyledi. Bakan Unakıtan ise kamuoyunu rahatsız edecek ciddi bir vergi artışının olmadığını belirterek,  tam tersine vergilerin düşürüldüğünü kaydetti.

5- Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Hilmi Güler, Türkiye Teknik Elemanlar Vakfı tarafından düzenlenen ‘Enerji Verimliliği ve Tasarrufu Paneli’nde yaptığı konuşmada, gelişen Türkiye’de enerji tüketiminin her yıl arttığını, Türkiye’nin elektrik ve doğal gaz tüketim artışının dünyada Çin'den sonra ikinci sırada yer aldığını söyledi.

6- Tarım ve Köyişleri Bakanı Mehdi Eker, Uluslararası Kültür Sanat ve Çilek Festivali’ne katılmak için gittiği Aydın’ın Sultanhisar ilçesinde gazetecilerin sorularını yanıtladı. Bakan Eker bir soru üzerine Türkiye’de 41 ilde kuraklık tespit ettiklerini ve bu kapsamda 267 milyon YTL destekleme yaparak üreticinin borçlarını ertelediklerini ifade ederek, bu yıl kuraklık sıkıntısı beklemediklerini belirtti.

7- Türkiye-AB Karma Parlamento Komisyonu EşbaşkanıJoost Lagendijk İzmir Dokuz Eylül Üniversitesi’nde düzenlenen ‘Türkiye-AB İlişkileri Gündemi’ konulu konferansta yaptığı konuşmada “Laiklik konusu seçim kampanyalarında da kullanıldı, ama AK Parti yüzde 47 oy aldı. Seçimlerde yapılmak istenen, davayla başka şekilde yapılmaya çalışıyor. Bunun için de anayasa ve hukuk kullanılıyor. Bir partiyi kapatmaya çalışmak hukuki değil, politik bir prosedürdür” dedi. 

8- İngiltere’nin başkenti Londra’da gerçekleştirilen Filistinlilere Yardım için İrtibat Komitesi (AHLC) toplantısına katılan Dışişleri Bakanı ve Başmüzakereci Ali Babacan yurda dönüşünde uçakta gazetecilerin sorularını cevaplandırdı. Bakan Babacan, Türkiye’nin sebat ve kararlılık gerektiren AB’ye tam üyelik süreci konusunda kararlı ve azimli olduğunu söyledi. Dış politika konusunda ise ‘Kıbrıs, PKK, Ermeni meselesi ve Ege’ olmak üzere dört önemli hedef belirlediklerini kaydeden Bakan Babacan “Ermenistan ile ilişkiler konusunda önümüzdeki günlerde önemli açılımlar yaşanacak” dedi.

9- AB Komisyonu’nun Genişlemeden Sorumlu Üyesi Olli Rehn İngiltere’de Oxford Üniversitesi’nde yaptığı konuşmada, Türkiye’nin çok boyutlu yeni bir siyasi krizden geçtiğini ve farklı grupların mücadele içinde olduğunu öne sürerek “Bir tarafta laikler var. Bunlar liberal laik olmaktan çok, aşırı laikler. Diğer tarafta Müslüman demokratlar. Bunlar reform geçirmiş eski İslamcılar. Fakat din bu hikayenin sadece bir parçası” dedi.

Türkiye’yi daha açık, demokratik ve kendine güvenen bir topluma dönüştürecek reformların AB süreciyle hayata geçirildiğini belirten Rehn “AK Parti’ye açılan kapatma davasıyla Türkiye yeni bir siyasi tansiyon sürecinden geçiyor. AB’nin bu davaya tepkisi, reddetmek oldu. Çünkü AB demokrasilerinde siyasi partilerin kapatılma davaları normal değildir. AB, aday ülke olduğu için Türkiye’de yaşananlara kayıtsız kalamaz” dedi.

4 MAYIS 2008

1- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, ABD’nin Newsweek dergisine gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulundu. Başbakan Erdoğan, AK Parti hakkında açılan kapatma davasının iddianamesinde belirtilen “laikliğe karşı odak olma” suçlamasıyla ilgili olarak “Biz, dindar bir insanın laiklik fikrini koruyabileceğini ispat ettik. AK Parti, dine dayalı değil, ortalama Türklerin partisidir. Etnik ve bölgesel milliyetçilik ile dinin siyasete alet edilmesine tamamen karşıyız” dedi.

 Başbakan Erdoğan, Türkiye’nin, İsrail ile Suriye arasında arabuluculuk yapması konusunda ise “Bizim politikamız, dost kazanmaktır. Hem Suriye, hem İsrail yardım istedi, biz de elimizden geleni yapacağız” dedi. İsrail’in Gazze operasyonunu da eleştiren Başbakan Erdoğan, “İsrail, Batı Şeria’da aşırı güç kullanmayı durdurmalıdır. Gazze’de siviller öldürülüyor. Bir taraf güç kullandığında iyi olduğunu söyleyip öbür taraf yaparsa kınamak yanlış. Adil olmalıyız” dedi.

2- İzmir Büyükşehir Belediyesi’nce Gümüldür beldesinde yaptırılan çok amaçlı salonun açılış törenine katılan CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, “Belediyeler Kanunu”nu eleştirdi. Nüfusu 2 binin altına düşen belde belediyelerinin kapatılmasının yanlış olduğunu belirten Baykal “İnşallah bu yanlışı Anayasa Mahkemesi’nden döndüreceğiz. Mahkeme, bu konuda gerekeni yapacaktır” dedi.

3- Devlet Bakanı Said Yazıcıoğlu ile Kazakistan Turizm ve Spor Bakanı Temirhan Dosmuham Betov’un başkanlık ettiği Türkiye-Kazakistan Karma Ekonomik Komisyonu 5'inci Dönem Toplantısı başladı. Bakan Yazıcıoğlu yaptığı açıklamada, Türkiye ile Kazakistan arasındaki ticaret hacminin son 5 yılda 5 kat artarak 2 buçuk milyar dolara ulaşmasının umut verici olduğunu belirterek "Tahminimiz ve beklentimiz, önümüzdeki 3 yıllık dönemde ticaret hacminin en az 5 milyar dolar seviyesine yükseleceği yönündedir" dedi. Betov da ticari ilişkilerin geliştirilmesi için iş konseylerinin daha aktif hale getirilmesi gerektiğini söyledi.

4- BBP Genel Başkanı Muhsin Yazıcıoğlu partisinin Ankara İl Teşkilatı’nın 8. Olağan Kongresi’nde, Kandil Dağı’na düzenlenen hava harekatının Türk milletini gururlandırdığını belirterek “Terör örgütünün yurt içinde ve yurt dışında yuvalandığı bölgeler tespit edilerek kurutulmalı, mücadelede ekonomik ve siyasi tedbirler alınmalı” dedi.

            5- Merkez Bankası Başkanı Durmuş Yılmaz, İstanbul’da ekonomi yazarları ve editörlerinin katıldığı bir toplantı düzenledi. Yılmaz, AK Parti’ye açılan kapatma davasının siyasi belirsizliğe sebep olduğunu ve bunun da mutlaka menfi etkileri bulunduğunu söyledi. Enflasyon trendindeki bozulmanın nisan ayında da devam ettiğini belirten Yılmaz “Para Politikası Kurulu olarak 2009 bütçesini hazırlarken, yeni enflasyon hedefini de açıklayacağız. Enflasyon geçici olarak 2 haneye çıkabilir ama yılı tek hane ile kapatırız” dedi.

            6- Karikatür sanatçısı Eflatun Nuri (Adil Nuri Erkoç) İstanbul’da yaşamını yitirdi.  

            7- Makedonya’da resmi temaslarını sürdüren Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Cumhurbaşkanı Branko Crvenkovski ile görüşmesinin ardından düzenlenen basın toplantısında gazetecilerin sorularını cevaplandırdı. Cumhurbaşkanı Gül, Türk Silahlı Kuvvetleri’nin Irak’ın kuzeyindeki Kandil Dağı’na düzenlediği hava harekatıyla ilgili, “Türkiye’nin tek hedefi teröristlerdir. Bu yönde elde edilen istihbarat bilgileri doğrultusunda sivil halka asla zarar vermeden, sadece teröristler hedef alınmaktadır” dedi. Yapılan görüşmelerde iki ülke arasındaki ekonomik ilişkilerin değerlendirildiğini belirten Cumhurbaşkanı  Gül, ticari ilişkilere paralel olarak Türk iş adamlarının bu ülkeye daha fazla yatırım yapmaları konusunda görüş birliğine varıldığını söyledi. Crvenkovski ise “Tarihi, kültürel ve insani bağlar, iki ülke arasındaki iş birliğine önemli katkıda bulunmaktadır. Her iki ülke AB üyeliği konusunda ciddidir ve birbirimizi desteklemekte kararlıyız” dedi.

8- ABD Dışişleri Bakanı Condoleezza Rice Kudüs’te İsrail  Başbakanı Ehud Olmert ve Savunma Bakanı Ehud Barak, ardından Filistin Başbakanı Selam Feyyad ile biraraya geldi. Görüşmelerin ardından Batı Şeria’nın Ramallah şehrine giden Rice, Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas ile görüşmesinin ardından düzenlenen basın toplantısında, Filistin devletinin kurulması zamanının geldiği yolundaki sözlerini tekrarlayarak, bu yıl sonuna kadar bir İsrail-Filistin barış anlaşmasının sağlanabileceğini söyledi. Abbas da İsrail’in yanı başında bir Filistin devletinin kurulabilmesi için yol haritasının ilk aşamasının uygulanması gerektiğini kaydetti.

9- Myanmar’ın güneybatı kıyılarını vuran Nergis kasırgası, bölgede 350 kişinin ölümüne yol açtı.

   5 MAYIS 2008

1- Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Türkiye-AB Troyka toplantısı dolayısıyla Türkiye’ye gelen AB Dönem Başkanı Slovenya’nın Dışişleri Bakanı Dimitrij Rupel’i Pembe Köşk’te kabul etti.

Rupel ayrıca, TBMM Başkanı Köksal Toptan ve Başbakan Recep Tayip Erdoğan tarafından da kabul edildi.

2- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ‘Vakıflar Haftası’ dolayısıyla düzenlenen törende yaptığı konuşmada, “Toplumumuz bizden önceki o karanlık günlerde ayakta kaldıysa, yardımlaşma ve dayanışma duygularının üst seviyede olması nedeniyledir. O günlerde gösterilen sabrın, yardımlaşmanın meyvelerini şimdi topluyoruz. Bugünlerde gösterdiğimiz sabrın, metanetin, vakarın, izzetin karşılığını da yarın göreceğiz” dedi. 

3- Bakanlar Kurulu, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında toplandı.  Devlet Bakanı, Başbakan Yardımcısı ve Hükümet Sözcüsü Cemil Çiçek toplantının ardından yaptığı açıklamada, Sendikalar Kanunu ile Grev ve Lokavt Kanunu’nda yapılması planlanan değişikliklerin gündeme alındığını söyledi. Sendikaların, ‘1 Mayıs’ta yaşanan olayları AİHM ve İLO gibi kuruluşlara taşıyacakları’ şeklindeki  söylemlere değinen Başbakan Yardımcısı Çiçek, “Maalesef 1 Mayıs vesilesiyle tatsız olaylar yaşanmıştır. Olayın boyutlarıyla ilgili herkes tepkilerini ve görüşlerini ortaya koymuştur. Bir konuyu tartışalım ama yeri geldiğinde nokta koymasını bilmek lazım” dedi.

Toplantıda Tarım ve Köyişleri Bakanı Mehdi Eker’in bakanlık çalışmalarına yönelik bilgi verdiğini de belirten Başbakan Yardımcısı Çiçek, tarımın desteklenmesi konusunda yeni bir çalışma başlatılacağını söyledi.

4- Dışişleri Bakanı ve Başmüzakereci Ali Babacan resmi ziyaret amacıyla Türkiye’ye gelen Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) Dışişleri Bakanı Şeyh Abdullah Bin Zayid El Nahayan’ı kabulünün ardından gazetecilerin sorularını yanıtladı. Temaslarda Türkiye’nin, Irak’ın tamamında barış ve istikrar istediğinin bütün taraflara açıkça anlatıldığını belirten Bakan Babacan, “Bundan sonraki dönemde terörle mücadele, enerji ve ticari konularda; hem Irak merkezi hükümetiyle hem de Irak’ın kuzeyindeki yerel yönetim ile diyalog devam edecektir. Bu diyaloğun seviyesi ve sıklığı özellikle terörle mücadelede ortaya konulacak somut eylem ve somut ifade ile son derece yakın irtibatlı olacaktır” dedi.

5- Merkez Bankası, ‘Nisan Ayı Fiyat Gelişmeleri’ değerlendirmesini yayınladı. Nisan ayı itibariyle yıllık 9.66 olan enflasyonun 6.3  puanlık kısmının gıda ve enerji fiyatlarındaki artıştan kaynaklandığı belirtilen açıklamada, “Enflasyonun kısa vadede yüksek seyrini koruması, yılın son çeyreğinden itibaren ise kademeli düşüş eğilimine girmesi beklenmektedir” denildi.

6- DİSK Genel Başkanı Süleyman Çelebi, DİSK, Türk-İş ve KESK’in hazırladığı ortak bildiriyi düzenlenen basın toplantısında açıkladı. Çelebi, 1 Mayıs’ta yaşananlar için AK Parti’nin hem kendilerinden, hem İstanbul halkından, hem de Türkiye’den özür dilemesi gerektiğini belirterek, 2009’da 1 Mayıs’ı Taksim’de kutlayacaklarını ve yaşanan kanundışı uygulamaları da AİHM’e taşıyacaklarını söyledi.

7- TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu İstanbul’da düzenlenen ‘Dünya Türk Girişimcileri Konseyi’ toplantısının açılışında yaptığı konuşmada, üretim Asyalaşırken, dünya ekonomisinin lokomotifi rolünü ise Türkiye gibi yükselen piyasaların üstlenmeye başladığını belirterek, bu küresel değişimi iyi anlamak, fırsatları iyi değerlendirmek, risklere karşı hazırlıklı ve güçlü olmak zorunda olduklarını söyledi.

8- Dünya Bankası Türkiye Direktörü Ulrich Zachau, TÜSİAD İnternational tarafından İstanbul’da düzenlenen bir seminerde yaptığı konuşmada, “Önümüzdeki yıl, belki iki yıl Türkiye için bazı zorluklar arz edebilir. Büyüme geçmişte olduğu kadar yüksek olmayabilir ama eminim ki Türkiye iyi politikalar sürdürdüğü sürece, bu zorlukları hem yönetebilir hem karşılayabilir” dedi.

9- AB Komisyonu Başkanı Jose Manuel Barroso, AB Dönem Başkanı Slovenya’nın Başbakanı Janez Jansa ve AP Başkanı Hans-Gert Pöttering’den oluşan AB Troykası, Avrupa’daki Müslüman, Hıristiyan ve Yahudi dininin temsilcileriyle Belçika’nın başkenti Brüksel’de bir araya geldi. Barroso toplantının ardından yaptığı açıklamada, son dönemde Türkiye’de siyasi ve anayasal düzeyde tartışma yaşandığını belirterek, “Türkiye’de yaşananlar çok önemli. Sadece kendisi açısından değil, bölgesi ve dünya, nüfusunun büyük çoğunluğu Müslüman olan bir ülkenin yapısal anlamda laik ve demokratik olmasının mümkün olup olmayacağını göreceği için çok önemli” dedi.

10- Myanmar Dışişleri Bakanı Nyan Win yaptığı açıklamada, hafta sonunda meydana gelen kasırgada ölenlerin sayısının 10 bini geçtiğini söyledi.

  6  MAYIS  2008     

             1-TBMM Başkanı Köksal Toptan, Kars’ın Sarıkamış ilçesinden gelen bir grup öğrenciyi kabulünde yaptığı açıklamada, 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı haftasından bu yana Meclis’i, yaklaşık 10 bin öğrencinin ziyaret ettiğini söyledi.

            2- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan AK Parti Meclis grup toplantısında, 1 Mayıs'ta  yaşanan olayları, "yasaların zorlanması suretiyle İstanbul halkının yaşam düzenini bozmaya yönelik bir adım” olarak nitelendirdi.             

Konuşmasında muhalefeti de eleştiren Başbakan Erdoğan, "Üzülerek söyleyelim ki krizler üreterek siyaset yapmayı alışkanlık haline getirenler, iktidarı zaafa düşürmek için ülkenin zaafa düşmesini kendileri için bir fırsat olarak görmektedirler. Türkiye'yi küçük düşüren bir tek görüntü, bir tek fotoğraf ortaya çıktığı zaman, bu negatif tabloyu kendi siyasetleri için bir kazanç, bir imkan sayıyorlar" dedi.

            3- Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Büyükanıt Konya’da gerçekleştirilen Anadolu Kartalı Tatbikatı’nı izledikten sonra yaptığı açıklamada, eğitim ve teknolojide ter akıtmayanların mücadelede kan akıtacaklarını belirterek "Bölgemizde caydırıcı bir güç olmamız bize yanlış gözle bakan insanların, yanlış yapmasını önler" değerlendirmesinde bulundu.

            4- CHP Genel Başkanı Deniz Baykal partisinin Meclis grup toplantısında yaptığı konuşmada,  6 Mayıs 1972’de Deniz Gezmiş, Yusuf Aslan ve Hüseyin İnan’ın idam edildiklerini, Türkiye’nin bugün, geriye bakıldığında bu olaydan çok derin bir pişmanlık duyduğunu söyledi. O dönem toplumun sürüklendiği gerginliğin bedelini üç genç insanın ödediğini belirten Baykal, ’’Umut ediyorum bu olaylar hepimize çok büyük ders olacaktır” dedi.

Konuşmasında 1 Mayıs’taki olayları da değerlendiren Baykal, çok vahim bir manzaranın ortaya çıktığını, iktidarın iç yüzünün, niyetinin tespit edildiğini belirterek, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan hakkında, “1 Mayıs’taki olaylarla ilgili’’ gensoru önergesi vereceklerini bildirdi.

             5- Devlet Bakanı Kürşad Tüzmen Kazakistan Turizm ve Spor Bakanı Temirhan Dosmuham Betov’u kabulünün ardından yaptığı açıklamada “Kazakistan’ın ürettiği 55 milyon ton petrol ve 14.3 milyar metre küp doğal gazın hızla artacağını ve toplam 110 milyon tonun hatlardan geçeceğini belirterek, “Biz bu yükü Türkiye üzerinden Avrupa’ya taşıyalım istiyoruz. Bakü-Tiflis-Ceyhan hattına petrolü, Bakü-Tiflis-Erzurum hattına da doğal gazı bağlayalım istiyoruz” dedi

            Bakan Dosmuhambetov ise konuşmasında, “Burada kendimizi evimizde gibi hissediyoruz. Türkiye’nin ekonomisinin  büyümesi, gelişmesi bize de memnuniyet veriyor” dedi.

6- MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli partisinin Meclis grup toplantısında yaptığı konuşmada, “Bazı AK Parti yöneticileri, Meclis çatısı altında iş birliği yapılmaması halinde, birkaç ay içerisinde erken seçime gidileceğini söylüyorlar. Oysa Anayasa Mahkemesi’nde başlatılan hukuki süreç, kendi mecrası içersinde sonuçlanacaktır. Hükümet erken seçim kararı almak için yeterli çoğunluğa sahiptir. Bu bakımdan konunun muhalefete karşı tehdit aracı şeklinde kullanılması, nafile bir çabadır” dedi.

7- TESK Genel Başkanı Bendevi Palandöken, Dünya Bankası tarafından yayınlanan ‘Ülke Ekonomik Memorandumu Raporu’nu değerlendirdi. Raporda, Türkiye’de süper ve hipermarketlerin, bakkallar dahil geleneksel perakendecilerin alışverişteki paylarının 1999 yılındaki yüzde 50’den 2003 yılında yüzde 36 seviyesine indiğinin ifade edildiğini belirten Palandöken, "Bugün esnaf ve sanatkarlarımıza destek vermeyenler, yarın büyük mağazaların belirleyeceği fiyatları kabul etmek zorunda kalacaklar. Bu da sanayide oluşan konsolidasyon ile tüketicilerimizi sıkıntıya sokacaktır" dedi.

            8- AB Komisyonu’nun Genişlemeden Sorumlu Üyesi Olli Rehn Türkiye-AB Troykası toplantısında yaptığı konuşmada, Türkiye aday ülke olduğu için AB’nin AK Parti’ye açılan kapatma davasına tarafsız kalmayacağını vurgulayarak “Önemli olan bunun, demokratik prensipler ve hukuk devleti çerçevesinde çözülmesi ve olumsuz sonuçların ortaya çıkmamasıdır. Türkiye reformları tekrar canlandırarak bu süreci aşacaktır” dedi.

            Rehn, Adalet Bakanı Mehmet Ali Şahin ile görüşmesinin ardından yaptığı açıklamada ise “TCK’nın 301. maddesinin, herkes için ifade özgürlüğünün temin edilmesi açısından taşıdığı önemi biliyoruz. Dolayısıyla maddenin ciddi bir şekilde uygulanması gerçekten çok önemlidir” dedi.

            Öte yandan Dışişleri Bakanı ve Başmüzakereci Ali Babacan toplantının ardından düzenlenen basın toplantısında, “Türkiye’nin üyelik süreci, gündelik siyasi kaygıların ötesinde bir öneme sahiptir. Hükümetimizin gerekli reformları gerçekleştirme yönünde güçlü iradesi vardır” dedi

                                                                                                                7 MAYIS 2008

1- Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, 5754 sayılı ‘Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanunu ile Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde  Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun’u ve 5759 sayılı ‘Türk Ceza Kanununda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun’u onayladı, ‘Serbest Muhasebecilik, Mali Müşavirlik ve Yeminli Mali Müşavirlik Kanununda Değişiklik Yapılması Hakkında Kanun’u ise tekrar görüşülmek üzere TBMM’ye iade etti.

            2- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan gazetecilere yaptığı açıklamada, AK Parti’nin kapatılacağına inanmadığını belirterek “Suç işlediğimize inanmıyoruz. Yasa ve anayasayı ihlal ettiğimizi düşünmüyoruz. Bu dava siyasi bir davadır. Yaptığımız savunma değil, cevaptır. Zaman her şeyi, aynı zamanda bizim haklı olduğumuzu gösterecek” dedi.

3- Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Büyükanıt, İsrail’in 60. kuruluş yıl dönümü nedeniyle verilen resepsiyonda gazetecilerin sorularını yanıtladı. Türkiye’nin kutuplaşmalardan kaçınması gerektiğini söyleyen Orgeneral Büyükanıt, “Türkiye bütün sorunlarını çözme imkan ve kabiliyetine sahiptir.  Kutuplaşma olduğu zaman çatışma ortamı ortaya çıkar. Türkiye de bundan kaçınmalıdır” dedi.

Orgeneral Büyükanıt, terör örgütü PKK’ya karşı düzenlenen hava operasyonları ile ilgili olarak da “PKK ile mücadelede psikolojik üstünlüğü ele geçirdik. Yakında sonuçlarını göreceksiniz. Dünya yıkılsa PKK ile mücadele etmek zorundayız. Bu mücadeleyi verirken tek sivile zarar vermedik. Türkiye terörle mücadelede iyi yolda, bu mücadele halk desteği olmazsa kazanılamaz. Sosyal, ekonomik, psikolojik  bütün boyutlarıyla başarılı olmak zorundadır” dedi.

4- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Nazım Ekren NTV-CNBC-e televizyonlarının ortak yayınında katıldığı bir programda, büyüme hedefinde bir revizyona gidilip gidilmeyeceği konusunu değerlendirirken, ‘revizyon ve güncelleştirme’ birlikte yapılacağı için buna Merkez Bankası ile birlikte karar vereceklerini söyledi. Başbakan Yardımcısı Ekren, büyüme konusunda ise “Küresel ve ulusal verilere bakıldığında, büyümede yüzde 4.5’lik bir tahmin yapmak mümkün. Ancak bu rakamın göstergeler değiştiğinde, konjonktür değiştiğinde revize edileceğini de unutmamak gerekir” dedi. 

5- Aralarında işadamlarının da bulunduğu bir heyetle İran’a giden Devlet Bakanı Kürşad Tüzmen, iki ülke arasındaki ekonomik ilişkileri arttırmak için İranlı yetkililer ve iş çevreleriyle görüşmelerde bulundu. Görüşmelerde ikili ticarette karşılıklı para birimlerinin kullanılması, ulaşım yollarının geliştirilmesi ve Türk bankalarının İran’da kurulması konuları ele alındı.

Bakan Tüzmen daha sonra İran Ticaret, Sanayi ve Madenler Odası’nda düzenlenen ‘Ticari ve Ekonomik İşbirliği Semineri’nde yaptığı konuşmada ise petrol fiyatlarındaki artışla zenginleşen İran’da Türk müteahhitleri için önemli bir potansiyel oluşabileceğini belirtti.

6- Tarım ve Köyişleri Bakanı Mehdi Eker TÜSİAD tarafından hazırlanan ‘Tarım ve Gıda: Gelişmeler, Politikalar ve Öneriler’ konulu raporun tanıtım toplantısında, dünyada yaşanan çeşitli problemler nedeniyle tarımın, üzerine dikkatle durulması gereken bir sektör haline geldiğini söyledi.

TÜSİAD Başkanı Arzuhan Doğan Yalçındağ ise dünyadaki tarım ürünlerindeki fiyat artış eğiliminin ithalat yoluyla Türkiye piyasalarını da etkilediğini, bu sorunun ancak tarım politikalarının değiştirilmesi ve korumacılığın azaltılmasıyla aşılabileceğini söyledi.

7- Sanayi ve Ticaret Bakanı Zafer Çağlayan Türkiye Genç İşadamları Derneği (TÜGİAD) Bursa Şubesi’nin toplantısında,Türkiye’nin özellikle rekabet gücünü artıracak tedbirleri almak zorunda olduğunu belirtti. Bakan Çağlayan, Amerikan Merkez Bankası’nın  durgunluk ve daralmayı önlemek için faizleri 5.25’ten 2’ye düşürdüğünü belirterek, rekabet gücünün arttırılması için Merkez Bankası’nın fonksiyonunun önemli olduğunu ifade etti. 

8- Çevre ve Orman Bakanı Veysel Eroğlu, Türkiye Gazeteciler Cemiyeti (TGC) tarafından düzenlenen ‘Küresel Isınma Kurultayı’nda yaptığı konuşmada hükümet olarak küresel ısınmaya karşı en kötü senaryoya göre tedbir aldıklarını belirterek, Türkiye’nin Kyoto Protokolü’nün temel ilkelerine hiçbir zaman karşı olmadığını söyledi. Bakan Eroğlu ayrıca, Türkiye’nin daha sıcak ve daha kurak bir iklim kuşağının etkisinde kalabileceğini belirterek, hastalık ve zararlılardaki artışlardan etkilenebileceğini açıkladı.

9- Avrupa Konseyi Bakanlar Komitesi toplantıları kapsamında Fransa’nın Strasbourg kentinde temaslarda bulunan Dışişleri Bakanı ve Başmüzakereci Ali Babacan düzenlediği basın toplantısında, AK Parti’nin kapatılması durumunda AB ile ilişkilerin hiçbir şey olmamış gibi devam edeceğini beklememek gerektiğini belirterek “Türkiye’nin üyeliğine karşı çıkanların, daha fazla sorun çıkartmalarına şaşırmamak gerekir. AB’nin bu konuda hem kurumsal bir yaklaşımı, hem de ülkelerin kendi yaklaşımları var. Bazı ülkeler bunu olumsuz şekilde kullanabilir” dedi. 

10- BM Kalkınma Programı (UNDP) Başkanı Kemal Derviş İngiltere'de yayımlanan Financial Times gazetesi ile yaptığı söyleşide, Türkiye gibi gelişmekte olan ülkelerin ‘gerçek bir enflasyonist tehlike’ ile karşı karşıya olduğunu belirtti. Derviş ayrıca, kendi finans piyasalarında tıkanıklıkları engellemeye çalışan sanayileşmiş ülkelerin genişleme eğilimli politikaları nedeniyle, gelişmekte olan ülkelerde enflasyon ve para arzı kontrolünde ciddi sorunların yaşanacağını söyledi. 

11- Rusya’nın yeni Devlet Başkanı Dimitri Medyedev, başkent Moskova’daki Kremlin Sarayı’nda düzenlenen törenle görevine başladı. Medyedev yaptığı konuşmada “İnsan hakları ve özgürlükler en yüksek değere sahip. En önemli görevim; sosyal ve ekonomik alanda özgürlüklerin gelişimini sağlamak olacak” dedi.

   8 MAYIS 2008

1- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan yeni atanan ve görev yerleri değişen Valileri kabulünde yaptığı konuşmada, “Vatandaşlarımızın tamamını kucaklayan bir yaklaşımla hareket ederseniz, gönüllerinde taht kurar, devletin itibarını da yükseltirsiniz” dedi.

2- Maliye Bakanı Kemal Unakıtan Hacettepe Üniversitesi tarafından Antalya’nın Serik ilçesinde düzenlenen ’23. Türkiye Maliye Sempozyumu’nda yaptığı konuşmada, dünyada büyümenin azaldığını, Türkiye’de ise yüzde 4.5 olacağını belirterek, bu şartlar altında 4.5’lik büyümenin makul bir seviye olduğunu söyledi.

3- Türk Ceza Kanunu’nun (TCK) 301. maddesinde değişiklik öngören 5759 sayılı “Türk Ceza Kanunu’nda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun” Resmi Gazete’de yayımlandı.

4- BDDK Başkanı Tevfik Bilgin Hacettepe Üniversitesi tarafından düzenlenen ‘Uluslararası Kredi Riski ve Derecelendirme Konferansı’nda yaptığı konuşmada, yaşanan küresel dalgalanmada bankacılığın birincil olarak etkileneceği alanın krediler olacağını belirterek, yüzde 3.06 olan takipteki kredi oranının artabileceğini söyledi.

5- İran’ın başkenti Tahran’da bulunan Devlet Bakanı Kürşad Tüzmen, Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinecad ve Ticaret Bakanı Mesud Mirkazemi tarafından ayrı ayrı kabul edildi.

6- ’11. AB Forumu’ nedeniyle Slovenya’da bulunan Dışişleri Bakanı ve Başmüzakereci Ali Babacan, Cumhurbaşkanı Banilo Türk tarafından kabul edildi.

Öte yandan Bakan Babacan, başkent Ljubljana’da yayınlanan Dnevnik gazetesindeki ‘Türkiye ve AB‘nin Ortak Kaderi’ başlıklı yazısında, “Türkiye’yi tam üye olarak kabul etmiş bir AB, dünyanın diğer bölgeleri için de ilham kaynağı olacaktır. Bu yeni vizyon, çeşitlilik ve farklılıkların ortak değerler ve çıkarlar temelinde bir arada yaşayabileceğini gösterecektir” dedi.

7- AB Komisyonu Başkanı Jose Manuel Barroso Slovenya’nın başkenti Ljubljana’da düzenlenen ’11. AB Forumu’nda Türkiye ile ilgili bir soruya verdiği yanıtta, Türkiye’nin bir gün AB’nin tam üyesi olması için tam demokrasi ve demokratik laikliğin olması gerektiğini belirterek, “Laiklik zorla dayatılamaz” dedi.

8- IMF Birinci Başkan Yardımcısı John Lipsky New York’taki Dış İlişkiler Konseyi’nde yaptığı konuşmada, son yıllarda küresel piyasalarda sağlanan fiyat istikrarının, petrol ve emtia fiyatlarındaki aşırı artış nedeniyle kaybedilmeye başlandığını belirterek, ülke yöneticilerinin enflasyona karşı mücadele etmeleri gerektiğini söyledi.

9 MAYIS 2008

            1- Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, ‘Avrupa Günü’ dolayısıyla Çankaya Köşkü'nde verdiği resepsiyonda gazetecilerin gündeme ilişkin soruları yanıtladı. Cumhurbaşkanı Gül, Irak ve terör örgütü PKK ile mücadele konularında önemli bir dönemde olunduğunu  belirterek, son yapılan operasyonun darbe vurmak açısından en önemli  operasyonlardan biri olduğunu kaydetti.

            Öte yandan Cumhurbaşkanı Gül İngiltere'de yayımlanan Financial Times gazetesine verdiği demeçte, Türkiye'de siyasi hayatta bugün pek çok önemli gelişmenin ve ciddi tartışmaların yaşandığını belirterek, en uç noktadaki tartışmaların bile herkesin katılımıyla  yapılabildiğini söyledi.

            2- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Rize’de gazetecilerin sorularını yanıtladı.  Başbakan Erdoğan partisine yönelik kapatma davasına ilişkin bir soru üzerine, menfaatlerini istikrarsızlığa bağlayan kriz tüccarlarının, Türkiye’nin büyük hedeflere yönelmesine engel olmaya çalıştığını söyledi.

            3- Dışişleri Bakanı ve Başmüzakereci Ali  Babacan, ‘Avrupa Günü’ dolayısıyla AB üyesi ülkelerin Ankara büyükelçileriyle bir araya geldi. Bakan Babacan yaptığı konuşmada, “Türkiye olarak hedefimiz; AB'ye tam üyeliktir ve herhangi başka bir hedef söz konusu değildir. Tam üyelik hedefinin sapasağlam yerinde durması, AB'ye  katılım sürecimizde ilerlemek için hayati önem taşımaktadır” dedi.

            4- MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, partisinin Kadın Kolları tarafından düzenlenen toplantıda gazetecilerin sorularını yanıtladı. Bahçeli, TCK’nin 301. maddesinde yapılan değişikliğin iptali için Anayasa Mahkemesi'ne başvurma konusunda MHP'nin yeterli sayıda milletvekili olmadığını  belirterek, ''CHP veya diğer partilerin milletvekilleri katkı  sağlarlarsa Türkiye tarihi bir yanlıştan kurtulmuş olur'' dedi.

            5- İstanbul 2. Ağır Ceza Mahkemesi, kamuoyunda ''Adnan Hoca'' olarak tanınan  Adnan Oktar’ı,  ''çıkar amaçlı suç örgütü kurmak ve yönetmek'' suçundan 3  yıl hapis cezasına mahkum etti.

6- 11. Uçan Süpürge Uluslararası Kadın Filmleri Film Festivali dün başladı.

            7- ABD’nin Ankara Büyükelçisi Ross Wilson, Cumhuriyet gazetesinin AK Parti’ye açılan kapatma davası, terör örgütü PKK ve Büyük Ortadoğu Projesi’ne (BOP)  ilişkin sorularını yanıtladı.

            8- İslam Konferansı Örgütü (İKÖ) Genel Sekreteri Ekmeleddin İhsanoğlu, Zaman gazetesine çalışmaları hakkında bilgi verdi.

9- Uluslararası Para Fonu (IMF) ile yürütülmekte olan Stand-By Düzenlemesi'nin Yedinci Gözden  Geçirmesi, IMF İcra Direktörleri Kurulu tarafından onaylandı. Buna göre, 2 milyar 248 milyon SDR  (özel çekme hakkı- yaklaşık 3 milyar 644 milyon ABD Doları) tutarındaki  kredi dilimi serbest bırakıldı.

10- BM, Myanmar'daki cunta yönetiminin, ülkeye kasırga felaketi nedeniyle şimdiye kadar gönderilen tüm yardım malzemelerine el koyduğunu açıkladı.

            11- Lübnan güvenlik yetkilileri, başkent  Beyrut'ta muhalefetteki Hizbullah ve iktidar yanlıları arasında 3 gündür  devam eden çatışmalarda 11 kişinin öldüğünü, 20'den fazla kişinin  yaralandığını kaydetti.

12- Bolivya Kongresi, Devlet Başkanı Evo Morales’in 90 gün içinde kendisi ve yardımcısı ile ülkenin 9 bölgesindeki valilerin iktidarının devam edip etmemesine yönelik referandum teklifini kabul etti.

   10 MAYIS 2008 

1- Cumhurbaşkanı Abdullah Gül Bursa’da düzenlenen ‘Tarihi Kentler Birliği Sempozyumu’nda yaptığı konuşmada, terörle mücadelede en ufak tereddüdün söz konusu olmadığını belirterek “Yeri ve zamanı ne olursa olsun bu mücadele sürecek. Teröristlerin gerçeği görmelerini ve biran önce silah bırakmalarını öneriyoruz” dedi.

2- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Hakkari'nin Şemdinli ilçesinde bir karakola teröristlerce yapılan saldırı ve  ardından başlatılan operasyonda 6 askerin şehit olması dolayısıyla Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Büyükanıt'a gönderdiği başsağlığı mesajında, iç ve dış desteği kesilen PKK’nın paniğe girdiğini belirterek “Son menfur saldırılar PKK’nın içine düştüğü ruh halini, dağınıklık ve çaresizliği örtbas etmeye yönelik beyhude çırpınışlarını ele vermektedir” dedi.

3- CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, Balıkesir’in Susurluk ilçesinde ANAVATAN, SHP ve DYP'den partisine geçenlere parti rozetinin takıldığı törende yaptığı konuşmada,  ''Türkiye'nin ekonomisi de, devlet düzeni de,  hukuk düzeni de, huzuru da, kardeşliği de, ulusal birliği bütünlüğü de  sıkıntıya girmeye başladı'' dedi.

4- Danıştay Başkanı Sumru Çörtoğlu, Danıştay'ın 140. kuruluş yıl dönümü ve ‘İdari Yargı Günü’ dolayısıyla düzenlenen törende yaptığı konuşmada, yargıya  intikal eden konularda, gerek ulusal, gerekse uluslararası çevrelerce yargı organlarını yönlendirme ve etki altına alma girişimlerini doğru bulmadıklarını ifade ederek, ''Kendi ülkelerindeki yargı organlarına ve bu organların karar ve dava süreçlerine gösterdikleri saygıyı aynı şekilde Türk milleti adına karar veren bağımsız Türk yargısına da  göstermelidirler'' dedi.

Adalet Bakanı Mehmet Ali Şahin de törenden ayrılırken,  gazetecilerin ‘Yargı Reformu Strateji Taslağı’ ve taslağın konunun  taraflarıyla paylaşılmadığı yönündeki eleştirilere ilişkin sorularını yanıtladı. Konuyla ilgili daha önce sözlü açıklamada bulunduğunu belirten Bakan Şahin, Türkiye'nin, AB'ye katılım müzakereleri arasında ''hukuk ve temel haklar'' faslı bulunduğunu, bu faslın açılması ve müzakerenin tamamlanması için ‘Yargı Reformu Strateji Belgesi’nin hazırlanarak, AB Komisyonu'na sunulması gerektiğini belirtti.

5- Dışişleri Bakanı ve Başmüzakereci Ali Babacan, Anadolu Ajansı’na verdiği demeçte, “Türkiye’de yetkinin ve gücün halka doğru kaydığı bir dönem yaşadık, hala da yaşıyoruz” dedi.

6- Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Hilmi Güler düzenlediği basın toplantısında, “Yenilenebilir enerji kollarına ağırlık veriyoruz ama bu kesinlikle nükleer enerjiden vazgeçtiğimiz şeklinde anlaşılmamalı” dedi.

7- Yükseköğretim Kurulu (YÖK) Başkanı Yusuf Ziya Özcan, üniversitelerin kontenjan sayıları ile ilgili olarak gazetecilere yaptığı açıklamada, kontenjanlarla ilgili çalışma yürüttüklerini belirterek, çalışmaları YÖK Genel Kurulu’na yetiştirmeyi  planladıklarını söyledi. 

8- Hakkari’nin Şemdinli ilçesi Aktütün Köyü Jandarma Karakolu’na düzenlenen baskın ve sonrasında çıkan çatışmada, 6 asker şehit oldu, 19 terörist öldürüldü.

9- Opera sanatçısı Leyla Gencer İtalya’da yaşamını yitirdi. 

11 MAYIS 2008 

1- İncelemelerde bulunmak üzere Rize’nin Güneysu ilçesine giden Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, gazetecilerin sorularını cevapladı. Terörle mücadelenin artan yoğunlukla devam edeceğini vurgulayan Başbakan Erdoğan, “Taviz vermemiz mümkün değil. Zaman zaman ‘operasyonlar durdurulsun’ diye akıl verenler oluyor. Terör şiddetini ortadan kaldırıncaya, teröristler silahını bırakıncaya dek güvenlik güçleri müdahale edecektir. Sessiz ve duyarsız kalamayız” dedi.

Daha sonra bir dizi açılış için Antalya’ya giden Başbakan Erdoğan yaptığı açıklamada, terör örgütünün şaşkınlık ve panik içerisinde olduğunu belirterek, “Yolun sonuna geldiniz. Daha geç olmadan bu yoldan dönün” dedi.

2- Genelkurmay Başkanlığı’nın internet sitesinden yapılan açıklamada, Hakkari’de Aktütün Karakolu’na saldıran ve 6 askerin şehit olmasına sebep olan teröristlere karşılık vermek için düzenlenen operasyonda; Irak’ın kuzeyindeki Avaşin-Basyan bölgesinde tespit edilen PKK terör örgütüne ait hedeflerin tam isabetle vurulduğu bildirildi.

3- CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, Show TV’de katıldığı bir programda, partisine yönelik Avrupa’dan gelen eleştirilere tepki gösterdi. CHP’nin alternatifi olmadığını vurgulayan Baykal, “AB adına konuşan malum şahıslar, kraldan çok kralcı haline geldi. Kendi ülkelerinde yargıya saygı gösterenler, Türkiye’de hakaret etmeyi ve yargıya yön vermeyi kendilerinde hak görüyor. Sen, demokratik bir toplumda 7.5 milyona yakın oy almış bir siyasi partiye hakaret etme hakkını AB’nin hangi kültüründen alıyorsun? Bu kişiler, demokrasi ukalalığı yapıyor, hadlerini aşıyor” dedi.

4- Yargıtay Başkanı Hasan Gerçeker Ankara’nın Polatlı ilçesinde gazetecilerin sorularını cevapladı.  Gerçeker, “Milli bütünlüğümüze, üniter devlet yapısına karşı olan mücadele halen devam ediyor. Ama Türk ordusu, milletiyle birleşerek bunların her zaman üstesinden gelecektir. Manevi değerlerimize her zaman sahip çıkmalıyız” dedi.

5- Bir dizi incelemelerde bulunmak üzere Bingöl’e giden Devlet Bakanı Mehmet Şimşek, yeni açıkladıkları orta vadeli mali çerçevenin, Türkiye ekonomisinin rekabet gücünü, istihdam düzeyini artırarak enflasyonu düşürmeyi hedeflediğini ifade etti. Bakan Şimşek, enflasyonun dünyada Türkiye’den çok daha hızlı yükseldiğini, Türkiye’deki enflasyon hızındaki artışın ise şu anda dünya genelinde en yavaş konumda bulunduğu kaydetti. 

6- Sanayi ve Ticaret Bakanı Zafer Çağlayan sanayi envanteri çıkarma çalışmaları çerçevesinde gittiği Muş’ta gazetecilere yaptığı açıklamada, esnafın en büyük sorunu olan likidite sıkışıklığının tek sorumlusunun Merkez Bankası’nın fiyat istikrarı sağlamak için yarattığı baskı olduğunu söyledi.

7- Ankara Ticaret Odası’nın (ATO) yaptığı Açlık ve Yoksulluk Araştırması’nda, Türkiye nüfusunun yüzde 74.1’inin yoksulluk sınırının, yüzde 15.4’ünün ise açlık sınırının altında yaşadığı kaydedildi.

8- Formula 1 Petrol Ofisi Türkiye Grand Prix’ini İstanbul Park’taki yarışta Ferrari’nin Brezilyalı pilotu Felipe Massa kazandı.     

9- Nergis kasırgasının 100 bin kişinin ölümüne yol açtığı Myanmar’da, yönetimdeki cuntanın dış yardımları yasaklaması yüzünden salgın hastalıklar baş gösterdi. Yardım kuruluşları ölü sayısının 15 kat artabileceği uyarısında bulundu.

  12 MAYIS 2008

1- TBMM Başkanı Köksal Toptan TBMM’nin 88. kuruluş yıl dönümü nedeniyle Bursa’da düzenlenen ’18. Milli Egemenlik Sempozyumu’nda yaptığı konuşmada, “Meclisimizi ‘En Büyük Eserim’ sözleriyle öven Mustafa Kemal Atatürk, egemenliğin tek kaynağının ve sahibinin millet olduğunu defalarca vurgulamıştır, ‘Hakimiyet Kayıtsız Şartsız Milletindir’ sözü sadece Meclis duvarlarını süsleyen bir yazı değil, milletimizin vicdanlarını aydınlatan bir meşale ve rehberdir” dedi.

2- Bakanlar Kurulu, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında toplandı.  Devlet Bakanı, Başbakan Yardımcısı ve Hükümet Sözcüsü Cemil Çiçek toplantının ardından yaptığı açıklamada, AK Parti hakkında açılan kapatma davasının ekonomik  istikrarı olumsuz yönde etkileyebileceğini söyledi. Toplantıda Merkez Bankası Başkanı Durmuş Yılmaz’ın uygulanan para politikaları hakkında sunum yaptığını belirten Başbakan Yardımcısı Çiçek, “Merkez Bankası ve hükümet arasında söylendiği anlamda olumsuz bir durum yok. Herkes görevini yapıyor. Zaman zaman fikirlerimiz farklı olabilir” dedi. Başbakan Yardımcısı Çiçek, Kamu İhale Kanunu’nun değiştirilmesine yönelik yeni tasarının da imzaya açıldığını ifade etti.

3- YÖK Başkanı Yusuf Ziya Özcan Anadolu Ajansı’na (AA) Öğrenci Seçme Sınavı’nda (ÖSS) yapmayı düşündükleri değişikliklerle ilgili açıklamalarda bulundu. Özcan, üniversiteye giriş için tek aşamalı ancak adayların yılda birkaç kez girebilecekleri bir sınav modeli üzerinde çalıştıklarını söyledi.

4- Özelleştirme İdaresi (ÖİB) Başkanı Metin Kilci Türk Telekom’daki yüzde 15 Hazine hissesinin halka arz edilmesi konusunda düzenlediği basın toplantısında, işlemin dünyada en büyük beşinci halka arz olduğunu belirterek, toplam arz büyüklüğünün 1.9 milyar dolar (2.4 milyar YTL) düzeyinde gerçekleştiğini söyledi.

5- Resmi ziyaret amacıyla Finlandiya’da bulunan Dışişleri Bakanı ve Başmüzakereci Ali Babacan Parlamento’da gazetecilerin sorularını değerlendirdi. Bakan Babacan, “Eğer AB, reformlarımızın zamanlaması konusunda bizden bazı somut taleplerde bulunacaksa, öncelikli olarak bizim üyelik tarihiyle daha somut takvimin ortaya konması gerekiyor. Bizim reformlarla ilgili herhangi bir isteksizliğimiz, yavaşlama gibi bir eğilimimiz kesinlikle yok” dedi.

Bakan Babacan, Dışişleri Bakanı Alexander Stubb’la da bir araya geldi.

6- IMF Türkiye Masası Şefi Lorenzo Giorgianni Finansal Times gazetesine verdiği demecinde, Türkiye’nin, sona eren stand-by yerine getirilecek program konusunda hızlı bir karar vermesi gerektiğini belirterek, karar olmamasının yatırımcılar arasında belirsizliği artırdığını söyledi.

7- Çin’in güneybatısındaki Sichuan eyaletinde meydana gelen 7.8 şiddetindeki depremde, en az 9 bin kişinin öldüğü ve on binlerce de yaralı olduğu belirtildi.

13 MAYIS  2008     

            1- Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Türkiye'yi ziyaret eden İngiltere Kraliçesi II. Elizabeth onuruna Çankaya Köşkü'nde akşam yemeği verdi. Cumhurbaşkanı Gül, "Bugün Türk ve Britanya halkları birçok benzerliklere sahiptir. Her iki ulus da geçmişleriyle, öz değerleri ve ulusal kimlikleri ile gurur duymaktadır. Aynı zamanda Avrupa'nın ortak sorumluluklarla şekillendirmekte olduğumuz geleceği de bizleri birbirimize bağlamaktadır. Türkiye'nin AB'ye doğru yürüyüşünde Birleşik Krallık en sadık destekçimiz olagelmiştir. Bu desteğinizin katılım sürecindeki ilerleyişimizde de süreceğine eminiz" diye konuştu.

Türkiye'nin kendileri için son derece önemli bir ülke olduğuna işaret eden Kraliçe II. Elizabeth de "Yurt içinde AB üyeliği süreci şimdiden Türk vatandaşlarının hayatını iyileştiren değişimlere ilham kaynağı oldu. Yurt dışında ise Türkiye, hem AB hem de tüm dünya için son derece kritik bir zamanda doğu ile batı arasında eşsiz bir köprü haline geldi" dedi.

             2- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, AK Parti Meclis grup toplantısında, ‘En az 3 çocuk yapın’ çağrısına yönelik eleştirilere tepki göstererek, “Bunu, 2040-2050 yıllarının Türkiyesi’ni düşünerek söylüyorum. Aileyi, genç nüfusu korumaya çalışıyoruz. Bazıları çıkıp edep dışı yaklaşımlar sergileyebilir. Dünyanın en gelişmiş ülkeleri, nüfusu artıralım diye üstüne para veriyor. Biz ülkemizi bu duruma düşürmeyelim. Kabul edenler olur veya olmayabilir. Bunun bir mecburiyeti yok” dedi.

 

            3- CHP Genel Başkanı Deniz Baykal partisinin Meclis grup toplantısında yaptığı konuşmada, AB cephesinden gelen laiklik ile ilgili açıklamalara tepki göstererek, AB'li liderlerin Türkiye'ye AK Parti cephesinden baktıklarını söyledi.
Konuşmasında Sabah ve ATV'nin satışına da değinen Baykal, iktidarın, neyi, nasıl yaptığının ortaya çıkması gerektiğini belirterek, bu konuda gensoru önergesi vereceklerini söyledi. 

4- Devlet Bakanı Kürşad Tüzmen, Türkiye İşadamları ve Sanayiciler Konfederasyonu’nun (TUSKON) İstanbul’da düzenlediği 3. Afrika Zirvesi’nin açılışında yaptığı konuşmada, 2003'te 5,4 milyar dolar olan Türkiye-Afrika ülkeleri ticaret hacminin 2007 sonunda yaklaşık 13 milyar dolara yükseldiğini söyledi.

5- Çevre ve Orman Bakanı Veysel Eroğlu İstanbul’da  düzenlenen ‘Stratejik Planlama Çalıştayı’nın ardından gazetecilerin sorularını değerlendirdi. Bakan Eroğlu,  bir soru üzerine, madenlerin çıkarılmasına karşı olmadıklarını ancak rehabilitasyon planlarının hazırlanmasını ve hassas alanlarda madencilik yapılmamasını istediklerini söyledi.

            6- MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli partisinin Meclis grup toplantısında AK Parti’nin kapatılma davası ile ilgili olarak yaptığı konuşmada,  “Brüksel müfettişlerinin Türkiye Cumhuriyeti’nin temelleri hakkında uluorta küstahça beyanlarda bulunmaları, gerilim yüklü ortamı daha da ağırlaştırmıştır. Ülkemize iflah olmaz ön yargıların penceresinden at gözlüğüyle  bakan AB, Türkiye’yi AK Parti’den ibaret zannetmek gibi bir hataya düşmemelidir” dedi.

            7- DTP Grup Başkanı Ahmet Türk partisinin Meclis grup toplantısında yaptığı konuşmada, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın “eve dönüş” çağrısını eleştirdi. “Çatışmalar ne zaman şiddetlense bu metoda başvuruluyor” diyen Türk, “Biz de insanların eve dönmesini istiyoruz. Ama evin içi düzeltilmedi ki. Çatışma, silah ortamı gündemden çıkmadığı sürece  de  düzelmez” dedi.

            8- TOBB Başkanı Rıfat Hisarcıklıoğlu İstanbul’da düzenlenen MÜSİAD toplantısında yaptığı konuşmada, Türkiye’nin gündeminin ekonomi olması gerektiğini belirterek, “Cari açık 45 milyar dolara gidiyor. Bu yıl krize girmememiz için 45 milyar dolar kaynağa ihtiyacımız var” dedi.

9- Karadeniz Ekonomik İşbirliği Örgütü (KEİ) Dönem Başkanı Arnavutluk Dışişleri Bakanı Lulzim Basha, Türkiye gazetesine yaptığı açıklamada, Türkiye-Arnavutluk ilişkilerinde siyasi alanda hiçbir problem yaşanmamakta olduğunu, Türkiye’nin her zaman her konuda kendilerine yardımcı olduğunu söyledi.

10- Çin’in Sichuan eyaletinde 7,9 büyüklüğündeki depremde ölü sayısı 12 bine yükseldi. Son açıklamalara göre, 10 bin kişinin  yaralandığı depremde, 18 bin 645 kişinin de enkaz altında olduğu bildirildi.

            11- Bangladeş’in başkenti Dakka’da fırtına yüzünden alabora olan bir feribotun batması nedeniyle  40 kişi öldü.

                                                                                                                14 MAYIS 2008

1- TBMM Başkanı Köksal Toptan TBMM’de AK Parti hakkında açılan kapatma davasıyla ilgili gazetecilere değerlendirmelerde bulundu. Başkan Toptan “Parti kapatma davalarıyla ilgili olarak, Anayasa Mahkememiz, açılan davanın kabulü veya reddi yönünde karar vermek yerine, dava açılmasını değerlendiren ama istikrarın bozulmasına da engel olacak, yol ve yön gösterici bir içtihat ortaya koyabilir” dedi.

2- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan Adana’da Seyhan Kültür Merkezi’nde 24 tesisin toplu açılış töreninde yaptığı konuşmada, halkın kendilerini sevdiğini belirterek “Biz de halkımızı seviyor, güveniyor, inanıyoruz. Kafamızda insanları kompartımanlara bölmediğimiz için gönlümüzde de sözümüzde de içimizde de ayrım yoktur. Biz halkımıza efendi olmaya değil, hizmetkar olmaya geldik” dedi.

3- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Cemil Çiçek, Başbakanlık İnsan Hakları Başkanlığı tarafından düzenlenen ve sivil toplum kuruluşları temsilcilerinin de katıldığı “İnsan Hakları İstişare ve İşbirliği Toplantısı”nda yaptığı konuşmada, insan hakları konusunun uluslararası, evrensel boyutu bulunduğuna işaret ederek, Türkiye’nin bu alandaki temel sözleşmelere imza atmış bir ülke olarak bu anlayışı kabul ve taahhüt ettiğini kaydetti.

4- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Nazım Ekren İslam Konferansı Örgütü (İKÖ) Ekonomik ve Ticari İşbirliği Daimi Komitesi’nin (İSEDAK) Antalya’da düzenlenen toplantısında yaptığı konuşmada, son bir yılda gıda ve metal fiyatlarındaki artışa dikkat çekerek, bu gelişmelere kayıtsız kalınmaması, sıkıntılara yönelik acilen bir uzmanlar grubu oluşturularak, emtia fiyatlarındaki artışın sebeplerinin  incelenmesi gerektiğini söyledi. 

İKÖ Genel Sekreteri Ekmeleddin İhsanoğlu da yaptığı konuşmada, dünyada yaşanan gıda krizinden en çok İslam ülkelerinin etkilendiğini ve 14 İKÖ üyesi ülkenin gıda tedariki için dış yardım aldığını belirterek, bu ülkelerin daha fazla desteğe ihtiyaçları olduğunu kaydetti.

5- Maliye Bakanı Kemal Unakıtan, Kırşehir Ticaret ve Sanayi Odası’nda düzenlenen vergi ödülleri töreninde yaptığı konuşmada, hükümet olarak üretimin, istihdamın ve ihracatın artmasını istediklerini, bu sebeple özel sektörün önünü açmaya çalıştıklarını söyledi.

6- DTP Grup Başkanı Ahmet Türk, Irak Cumhurbaşkanı Celal Talabani ile Kuzey Irak’ta yaptığı görüşmenin ardından Kürdistan Yurtseverler Birliği’nin (KYB) resmi internet sitesinde yaptığı açıklamada, silahlı mücadelenin Kürtlere zarar verdiğini ve Türkiye’de bazı kesimlerin şiddetten beslendiğini öne sürerek “Eğer devlet bu sorunu askeri yolla çözmekte ısrar ediyorsa biz bir şey yapamayız. Siyasi bir çözüm ve proje ortaya getirilirse ve PKK savaşı durdurmaz ise biz de PKK’ya karşı çıkarız” dedi.

7- İngiltere Kraliçesi II. Elizabeth’e Türkiye gezisinde eşlik eden İngiltere Dışişleri Bakanı David Miliband, Dışişleri Bakanı ve Başmüzakereci Ali Babacan ile görüşmesinin ardından düzenlenen basın toplantısında yaptığı açıklamada “AB’nin en temel ilkelerinden birisi, halkın hükümeti seçmesidir. AB’nin kuralları uyarınca halkların seçtiği hükümetlerin desteklenmesi gerekir. Hükümetler halklar tarafından seçilir, yargıçlar tarafından değil” dedi.

Öte yandan görüşmeler sırasında iki ülke arasında PKK ve El Kaide ile mücadeleyi de içeren uluslararası terörizmle daha etkin mücadele etmek için ortak bir diyalog mekanizması kurulması konusunda anlaşma sağlandı. Miliband bu mücadelenin, PKK’dan El Kaide’ye kadar tüm terör unsurlarını içerdiğini, mücadeleye bir sınırlama getirmediklerini vurgulayarak “PKK, İngiltere için bir terör örgütüdür” dedi. 

8- AB aday ülkeler ile AB Ekonomi ve Maliye Bakanları arasında yapılan Bakanlar Diyaloğu Toplantısı (ECOFIN), Belçika’nın başkenti Brüksel’de gerçekleşti.

 Devlet Bakanı Mehmet Şimşek ve Merkez Bankası Başkanı Durmuş Yılmaz tarafından temsil edilen Türkiye, 2008-2010 dönemini kapsayan Katılım Öncesi Ekonomik Program Belgesi’nden Fransa’nın ısrarıyla ‘katılım’ ifadesinin çıkarılması üzerine itirazını kayda geçirdi. Bakan Şimşek, Merkez Bankası Başkanı Yılmaz’la birlikte toplantının ardından düzenlediği basın toplantısında “Bizi hayal kırıklığına uğratan; bu tür teknik toplantılarda bile ‘katılım’ ifadesine tepki gösterilmesi” dedi.

9- İsrail Başbakanı Ehud Olmert Hürriyet gazetesine verdiği demecinde Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın ‘Suriye ile görüşme zemini yaratma girişimi’ amacıyla aracı olduğunu belirterek “Umarım bu süreç hayata geçer ve başarılı olur. Türk Başbakanı’na çabaları için minnettarım” dedi.

10- IMF Başkanı Dominique Strauss-Kahn, İsrail’in 60. kuruluş yıl dönümü için Kudüs’te düzenlenen konferansta yaptığı konuşmada, “Finans krizinin gerçekten geride kalıp kalmadığını anlamak için çok erken. Krizin büyük bir kısmı muhtemelen geride kaldı, ancak her şeyin geride kalıp kalmadığını anlamak zor” dedi.

15 MAYIS 2008

1- Cumhurbaşkanı Abdullah Gül Uluslararası Kara Taşımacılığı Birliği’nin (IRU) İstanbul’da düzenlenen 31. Kongresi’nde yaptığı konuşmada, küreselleşmenin ülkeleri işbirliğine adeta mecbur bıraktığını belirterek, uluslararası ticareti kolaylaştıran düzenlemelerin de dünya genelinde hayata geçmeye başladığını söyledi.

2- Dışişleri Bakanı ve Başmüzakereci Ali Babacan ‘Türkiye-Afrika Dış Ticaret Köprüsü’ toplantısı nedeniyle İstanbul’da bulunan bakan ve heyetlerle bir araya geldi. Bakan Babacan yaptığı açıklamada, toplantının ekonomik, ticari ve kültürel gelişmelere önemli katkı sağladığını belirterek, “Türkiye’nin Afrika ile olan ilişkilerinde bakış açısı; paylaşma, ortaklık, kardeşlik ve dostluk temelindedir. Bu bir al-ver değil, kazan-kazan ilişkisidir” dedi.

3- Tarım ve Köyişleri Bakanı Mehdi Eker Sabah gazetesine yaptığı açıklamada, “Gıda güvenliği konusu asrın gündemi. Özellikle üretim alanı sorunu olan ülkeler, gelecek kuşakları için güvenli yatırım alanları arıyor. Yabancıların Türk ortakla tarımsal yatırım yapması mümkün” dedi.

4- İş Kanunu ve Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapan Kanun Tasarısı, TBMM Genel Kurulu’nda kabul edildi.

5- DTP Grup Başkanı Ahmet Türk, “PKK’nın silahlı mücadelesi Kürt halkına zarar veriyor” dediği yönündeki haberlere istinaden yaptığı yazılı açıklamada, Irak’taki temasları sırasında gazetecilere yaptığı açıklamaya farklı anlamlar yüklenmeye çalışıldığını belirterek, “Görüşmelerimizde Türkiye’nin bir proje oluşturması ve PKK’nın silahları bırakması halinde, siyasi yaşama nasıl dahil edileceğinin belirlenmesi gerektiği ifade edildi” dedi.

6- Merkez Bankası Para Politikası Kurulu toplandı. Toplantının ardından yapılan açıklamada, döviz kuru hareketlerinin gecikmeli etkileri ile son dönemde artış eğilimini sürdüren enerji ve işlenmiş gıda fiyatlarının kısa vadede enflasyonun geçici olarak yükselmesine neden olabileceği, uluslararası kredi piyasalarındaki sorunların yansımalarının iç talebi yavaşlatmaya devam ettiği, dış talebin ise güçlü seyrini koruduğu belirtildi.

7- TÜİK, Hanehalkı İşgücü Anketi Şubat 2008 sonuçlarını açıkladı. Açıklamada, işsiz sayısının geçen yılın aynı dönemine göre 55 bin artışla 2 milyon 642 bine ulaşarak, yüzde 11.6’ya yükseldiği belirtildi.

8- Sermaye Piyasası Kurulu (SPK) Başkanı Turan Erol, Türkiye Sermaye Piyasası Aracı Kuruluşları Birliği Genel Kurulu’nda yaptığı konuşmada, SPK’nın aracılık sektörünün önündeki engelleri kaldırarak, aracı kuruluşların uluslararası finansal kurumların sahip olduğu yapıya ulaşmasını hedeflediklerini söyledi.

9- Fransız Ulusal Meclisi’nin Hukuk İşleri Komisyonu, ‘AB’nin toplam nüfusunun yüzde 5’inden fazla nüfusa sahip ülkelerin AB’ye tam üyeliği için referandum şartının devam etmesi’ yönünde karar aldı.

TÜSİAD’dan konuya ilişkin olarak yapılan yazılı açıklamada, “Siyaseten sıkıntıda olduğu bilinen bir yönetimin kendi gündemini AB’ye dayatma çabaları, bu yılın ikinci yarısında AB dönem başkanlığını üstlenecek Fransa’nın Türkiye’ye yönelik izleyeceği tutum hakkında da ne yazık ki olumsuz bir intiba yaratmaktadır” denildi.

10- 60. kuruluş yıl dönümü nedeniyle İsrail’e giden ABD Başkanı George W. Bush parlamentoda yaptığı konuşmada, İsrail’in terörle savaşına desteğini yineleyerek, “Terörle savaşınızda 307 milyon kişisiniz, çünkü ABD yanınızda” dedi.

                                                                                                                  16 MAYIS 2008

1- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Mamak Belediyesi ve Başbakanlık Aile ve Sosyal Araştırmalar Genel Müdürlüğü işbirliği ile düzenlenen ''Biz Bir Aileyiz-Türkiye Sofrası'' etkinliğinde yaptığı konuşmada, ''Elbette her ailede olduğu gibi zaman zaman büyük Türkiye ailesinde de birbirini yanlış anlamalar, kırgınlıklar olacaktır. Ancak, bütün  kalbimle inanıyorum ki 'biz bir aileyiz' şuurunu koruduğumuz müddetçe bu  gerilimler, bu küskünlükler ortadan kalkacaktır'' dedi.

Başbakan Erdoğan ayrıca, İngiltere Kraliçesi II. Elizabeth ve eşi  Edinburgh Dükü Prens Philip’le birlikte, İngiltere'nin Ankara Büyükelçiliği’nde düzenlenen Kraliçe’nin Doğum Günü resepsiyonuna katıldı.

2- TBMM Başkanı Köksal Toptan, Üstün Zekalı ve Yetenekli Çocuklar Derneği  tarafından düzenlenen ‘Üstün Zekalı ve Yetenekli Çocuklar  Kongresi’nin açılışında yaptığı  konuşmada, çok genç nüfusa  sahip ve çok iddialı bir ülke olarak Türkiye'nin üstün yetenekli ve  zekalı çocukların üstün yeteneklerini hayata geçirecek yol ve yöntemleri  bulması gerektiğini kaydetti.

3- Yargıtay Başkanı Hasan Gerçeker yaptığı yazılı açıklamada,  iki yıl  önce Danıştay'a yönelik saldırı ile Türk yargısının en acı gününü  yaşadığını belirterek, ''Bu hain eylem, aslında Cumhuriyetin temel ilkelerine, laikliğe, ülkenin birlik ve bütünlüğüne yönelik bir saldırıdır. Yargıyı eleştiren söylemlerin, giderek hedef gösterir hale gelmesi ve tahrik boyutundaki beyanlar, bu kaçınılmaz sonucu ortaya çıkarmıştır. Bu vahim olay,  tarihimizde bir kara leke olmanın ötesinde, herkesin ve her kesimin daha  duyarlı davranmasını gerektirecek acı bir örnektir” dedi.

            4- 16. Uluslararası İstanbul Tiyatro Festivali, İstanbul’da Aya İrini Müzesi'ndeki açılış töreniyle başladı.

5- TÜSİAD Başkanı Arzuhan Doğan Yalçındağ, ABD’nin başkenti Washington'da düzenlenen ''21'inci Yüzyılda ABD-Türkiye İlişkilerinin Temelleri'' başlıklı konferansta yaptığı konuşmada, Irak Savaşı'nın olumsuz etkilerinin Türkiye'yi, Amerikan karşıtlığında  birinci sıraya getirdiğini ve bunun kendileri için endişe verici  olduğunu belirterek, konferans ve katılımcılarıyla, Türk  yetkilileri ve yeni Amerikan yönetimi için bir perspektifin  şekillenmesine katkıda bulunmak istediklerini kaydetti.

            Konferans çerçevesinde yapılan Enerji Paneli’nde konuşan ABD Dışişleri Bakanlığı’nın Avrupa ve Avrasya İşlerinden sorumlu Müsteşarı Matt Bryza ise, AK Parti hakkında  açılan kapatma davasıyla ilgili ABD görüşünde ''gizli bir anlam, gizli  bir mesaj'' bulunmadığını ve ülkenin siyasi geleceğini Türk seçmeninin  belirlemesi gerektiğini belirterek, ABD'nin ''AK Parti yanlısı veya AK Parti karşıtı'' bir tutum almadığını söyledi.

6- Avrupa Parlamentosu’nun (AP) Alman üyesi Feleknas Uca’nın Nevruz kutlamalarında güvenlik güçlerinin tutumuyla ilgili soru önergesini yanıtlayan AB Komisyonu’nun Genişlemeden Sorumlu Üyesi Olli Rehn, Komisyonun Nevruz öncesinde isyan çağrısı yaparak tansiyonu yükselten terör örgütü PKK'yı kınadığını bildirdi.

7- Yunanistan Dışişleri Bakanı Dora Bakoyanni, başkent Atina'yı ziyaret eden İstanbul Fener Rum Patriği Bartolomeos'un onuruna verdiği yemekte yaptığı konuşmada, ''Patrikhane, Türkiye'nin Avrupa vizyonunun istikrarlı savunucusudur. Konuştuğumuz Türklere, Patrikhane'nin Türkiye topraklarında bulunmasının  kendileri için ne kadar önemli ve bunun ne kadar lehlerinde bir şey  olduğunu anlatmaktan vazgeçmeyeceğiz. Patrikhanenin (ekümenik)  statüsünün tanınmasının, faaliyetini rahatlıkla sürdürmesinin,  Heybeliada Ruhban Okulu’nun açılmasının ve Rumların haklarının  korunmasının, komşu ülkenin Avrupa'ya doğru uzun ve zor yolcuğunda ne  kadar büyük avantaj sağlayacağını tekrarlamaktan vazgeçmeyeceğiz. Bütün  bunları sadece Yunanistan değil, tüm ortaklarımız, dostlarımız ve müttefiklerimiz de söylemektedir'' dedi. 

8- AB ile Latin Amerika ülkelerinin buluştuğu zirvenin beşincisi, Peru'nun başkenti Lima'da başladı.

            50 kadar devlet ve hükümet başkanının katıldığı zirvede, küresel  ısınmaya karşı alınacak önlemler, yoksullukla mücadele ve dünyadaki gıda  krizinin çözüm yolları ele alınacak.

9- Beyaz Saray'dan yapılan açıklamada, ''ABD ve Suudi Arabistan, krallığın  temel altyapısını koruyarak enerji kaynaklarını emniyete almada, Suudi  Arabistan'ın sınır güvenliğini artırmada ve artan enerji ihtiyaçlarını çevreye sorumlu biçimde karşılamada işbirliği yapma konusunda anlaştı''  denildi. 

17 MAYIS 2008

            1- Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Avusturya'nın başkenti Viyana'da yayımlanan Kronen gazetesine verdiği demeçte, Türkiye'nin üyeliğiyle AB pastasının küçüleceği endişelerinin yersiz olduğunu belirterek, "Tam aksine, Türkiye'nin üyeliğiyle pasta  büyüyecek" dedi.

2- TBMM Başkanı Köksal Toptan, İstanbul’da Bayrampaşa Belediyesi’nce düzenlenen ''Gençtival'' etkinliği kapsamındaki ''2. Genç BM Toplantısı'' öncesi basın mensuplarının sorularını yanıtladı. Başkan Toptan, bir gazetecinin, ''Anayasa Mahkemesi raportörünün, başörtüsünün yükseköğretimde serbest bırakılmasını öngören anayasa değişikliğinin iptali  veya yok hükmünde sayılması istemiyle açılan davaya ilişkin hazırladığı rapor, davanın ret edileceği şeklinde yorumlandı. Bunu nasıl değerlendiriyorsunuz?'' sorusu üzerine, TBMM'nin kararlarının anayasal denetime tabi olduğunu belirterek, ''Bu nedenle anayasal denetim yapan bir makamın bu yetkisine gölge düşürecek, onun bu  yetkisini önemsemez hale getirecek bir davranış içerisinde olamayız''  dedi.

            3- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, AK Parti Kayseri İl Kadın Kolları  Kongresi'nde yaptığı konuşmada, çatışma değil uzlaşma, gerilim değil müşterek bir akıl ve müşterek bir vicdan etrafında buluşma istediklerini belirterek, ''Fakat bizim  bu çağrımıza cevap vermek istemeyenler olabilir ama bizim için asıl olan milletin verdiği cevaptır'' diye konuştu.

4- CHP Genel Başkanı Deniz Baykal İstanbul Tuzla’da partililere hitaben yaptığı konuşmada, “Yerel seçim için start verdik. Ama bir bakarsınız çok daha kapsamlı bir şeyler ortaya çıkabilir. Ne olacağı belli değil. Yerel seçimler önümüzdeki mart ayının sonunda yapılacak ama daha erkene de gelebilir” dedi.

5- Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada, Türkiye'nin Bağdat Büyükelçiliği’ni korumakla görevli Emniyet Genel Müdürlüğü Özel Harekat Daire  Başkanlığı’na bağlı tim üyelerine, büyükelçilik yakınında kimliği belirsiz kişilerce ateş açıldığı ve saldırıda 1 polis memurunun  yaralandığı bildirildi.

            6- ABD Başkanı George W. Bush Mısır'ın Şarm El Şeyh tatil beldesinde gazetecilere yaptığı açıklamada, Suudi liderlere yüksek petrol fiyatlarının, Suudi Arabistan'ın ABD dahil büyük petrol müşterilerinden bazılarının ekonomilerine zarar verdiğini söylediğini  belirtti.

7- Irak'ı ziyaret eden ABD Temsilciler Meclisi  Başkanı Nancy Pelosi, başkent Bağdat'ta Başbakan Nuri el Maliki ile görüştükten sonra el Irakiye televizyonuna yaptığı açıklamada, ABD'nin, Irak hükümetine, ülkede güvenlik,  istikrar ve ulusal uzlaşmanın sağlanabilmesi için destek verdiğini  söyledi.

                                                                                   18 MAYIS 2008

1- ‘19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı’ dolayısıyla bir mesaj yayımlayan Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Türkiye’nin, güçlü ekonomisi, insan haklarına dayalı demokratik ve laik rejimi, dinamik nüfusu, kuvvetli ordusu ve hepsinden önemlisi devlet ve milleti birbiriyle kaynaştırmayı başaran yönetim anlayışıyla saygın ve güçlü bir ülke haline geldiğini belirtti.

TBMM Başkanı Köksal Toptan ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan da birer mesaj yayımladılar.

2- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Eskişehir’de TOKİ tarafından yapılan konutların anahtar teslimi ve kura çekimi törenlerine katıldı. Başbakan Erdoğan törende yaptığı konuşmada, şehircilik ve konut politikalarının en çok önem verdikleri konuların başında geldiğini belirterek “Türkiye’de ilçe sayısı 923. Bunun 429’una TOKİ ulaşmış durumda. Laf üretmiyoruz, iş üretiyoruz. Muasır medeniyetler seviyesine geleceksek bu, gelişen şehirlerle, okullarımızla, yollarımızla, hastanelerimizle, hava alanlarımızla olacak” dedi.

            3- CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, Çorum’un İskilip ilçesi Ferhatlı köyünde düzenlenen Yayla Şenlikleri’ne katıldı. Burada bir konuşma yapan Baykal “İktidarlar gelir geçer. Şimdi böyle bir geçiş döneminin içine girer gibiyiz. Bunun işaretleri ortaya çıkmaya başladı” dedi.

            4- İçişleri Bakanı Beşir Atalay, Anayasa Mahkemesi Başkan Vekili Osman Paksüt’ün bir emniyet aracı tarafından takip edilmesi ve bu araçtan dinlenildiğine ilişkin iddialarla ilgili olarak, “Takip neyi amaçlıyor? Üyelerin kişilik haklarına tecavüz edilerek, malzeme toplanarak şantaj mı yapılmak isteniyor?” diyen CHP Genel Başkanı Deniz Baykal’ın sözlerini değerlendirdi. Bakan Atalay, “Baykal’ın tamamen tesadüfi gelişen bu olaya siyasi anlam yükleyerek siyaset malzemesi sağlamaya çalışmasını ve bu olayı bahane ederek polis teşkilatını yıpratma gayretlerini esef ve üzüntü ile karşılıyorum” dedi.

5- Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, tersanelerde yaşanan iş kazalarıyla ilgili olarak yaptığı açıklamada, Tuzla’daki yaşanan olumsuz olayların altında fiziki mekanın yetersizliği, kayıt dışılık ve taşeron işçiliğin yattığını belirterek “20 tersane olması gereken yerde 50 tane olursa ve bu şekilde ruhsatlandırılırsa, o karmaşa içinde bu üzücü olaylar devam eder. Müfettişlerin incelemeleri devam ediyor. Raporlar bize geliyor. Kapatılması gerekiyorsa o bölge kapatılacaktır” dedi.

            6- MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli Mersin’in Erdemli ilçesinde düzenlenen Türkmen Şöleni’nde halka hitaben yaptığı konuşmada, Türkiye’nin bir kırılmanın eşiğinde olduğunu öne sürerek, MHP’nin, yetim hakkı yiyenlerin yakasını asla ve asla bırakmayacağını, bunun milliyetçi hareket için bir namus ve vicdan borcu olduğunu belirtti.

7- Dünya Ekonomik Forumu toplantıları için Mısır’da bulunan Dışişleri Bakanı ve Başmüzakereci Ali Babacan Şarm el Şeyh’deki görüşmeleri çerçevesinde Irak Petrol Bakanı Hüseyin Şehristani, Dünya Bankası Başkanı Robert Zoellick, İsviçre Devlet Sekreteri Michael Ambihl, Uluslararası Atom Enerjisi Başkanı Muhammed el Baradey ve AB Ortadoğu temsilcisi Marc Otte ile görüştü. 

Öte yandan Dünya Ekonomik Forumu toplantısında Mısır Cumhurbaşkanı Hüsnü Mübarek, Ürdün Kralı Abdullah ve ABD Başkanı George W. Bush birer konuşma yaptı. Başkan Bush konuşmasında Türkiye’yi model ülke olarak göstererek, Türkiye için “Demokrasiyi uygulayan modern ülke” ifadesini kullandı. Bush ayrıca “İran ve Suriye’nin terörizmi desteklemeye son vermeleri için çaba sarf etmek, bölgedeki tüm barışçı ülkelerin çıkarınadır” dedi.

19 MAYIS 2008

               1- Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ‘19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı’ dolayısıyla81 ilden gelen gençlik temsilcilerini Çankaya Köşkü’nde kabulünde yaptığı konuşmada, “Türkiye’nin, eskisiyle mukayese ettiğinizde giderek daha güçlü olduğunu göreceksiniz. Şüphesiz ki günlük problemler olacaktır ama önemli olan Türkiye’nin aldığı mesafedir, istikametidir” dedi.
           2- Devlet Bakanı Kürşad Tüzmen dünya ekonomilerindeki son gelişmelerle ilgili olarak gazetecilere yaptığı değerlendirmede, ''Türk sanayicisi, ihracatçısı bir süreden beri ucuz ara malı ithalatıyla maliyetleri düşürdü. Ancak şimdi, yeni bir döneme girdik. Bütün ülkelerde enflasyon artıyor. İthal ettiğimiz ara malların fiyatları artıyor. Bu da üretimde maliyetleri artırıcı bir sonuç doğuruyor. Yani Türkiye enflasyon ithal etme dönemine girdi'' dedi.

3- 19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı tüm yurtta, dış temsilciliklerde ve KKTC’de törenlerle kutlandı.

4- Türkiye-AB Karma Parlamento Eşbaşkanı Joost Lagendijk Milliyet gazetesinin gündeme ilişkin sorularını değerlendirdi. Lagendijk, “Avrupa, laiklik tartışmasını bırakalı yüzyıllar oluyor. Bu yüzden Türkiye’deki laiklik tartışmalarını anlamıyor olabiliriz” dedi. 

5- Dünya Ekonomik Forumu toplantıları nedeniyle Mısır’da bulunan Dışişleri Bakanı ve Başmüzakereci Ali Babacan, Cumhurbaşkanı Hüsnü Mübarek tarafından kabul edildi. Kabulden önce gazetecilerin sorularını değerlendiren Bakan Babacan, terör örgütü PKK ile mücadelede uluslararası dayanışmanın şart olduğunu söyledi. 

6- TÜSİAD Başkanı Arzuhan Doğan Yalçındağ Saint Gallen Üniversitesi tarafından İsviçre’de düzenlenen ‘Küresel Kapitalizm-Yerel Değerler Sempozyumu’nda yaptığı konuşmada, Türkiye’nin küresel ekonomiye entegrasyonunun demokratikleşme süreciyle paralel yürümesinin, kendi bölgesindeki ülkeler üzerinde olumlu etkiler yarattığını söyledi.

 20 MAYIS  2008    

           1- Cumhurbaşkanı Abdullah Gül resmi ziyaret nedeniyle Türkiye’ye gelen Avusturya Cumhurbaşkanı Heinz Fischer’i Çankaya Köşkü’nde kabulünün ardından  düzenlenen ortak basın toplantısında “Türkiye, Avrupa’nın 6. büyük ekonomisi. Bu Avusturya halkına da yansıyacaktır. Örneğin enerji konusundaki işbirliği Avusturya’nın lehine olacaktır. Çünkü Türkiye önemli bir enerji koridorudur” dedi.

          Fisher ise AK Parti’ye yönelik kapatma davası sürecinin başlamasının Avrupa’da şaşkınlıkla karşılandığını ve  davanın Avrupa’da ilgi odağı haline geldiğini  belirterek, mahkemenin vereceği karara saygı duyacaklarını söyledi.

            2- TBMM Başkanı Köksal Toptan Milliyet gazetesine gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulundu. AK Parti’ye açılan kapatma davasıyla ilgili olarak, kapatma ve kapatmama dışında üçüncü bir yol bulunabileceğini belirten Başkan Toptan “AK Parti kapatılsın diyen çevreler bile AK Parti’nin kapatılması durumunda Türkiye’de meydana gelebilecek kaotik durumu hatırlattığınız zaman “aman kapatılmasın” diyor. Ağırlıklı olarak İstanbul’da bulunan iş çevreleri dahil buna. Şimdi hem endişeleri giderecek, rahatlatacak hem de istikrarı koruyacak bir orta yol bulma ihtiyacı var” dedi.

            3- CHP’nin, Sabah-atv’nin Çalık Grubu’na satışı ile ilgili Başbakan Recep Tayyip Erdoğan hakkında verdiği gensoru önergesinin ön görüşmeleri, TBMM Genel Kurulu’nda yapıldı. Gensorunun gündeme alınması 134’e karşı 318 oyla reddedildi.

 CHP Genel Başkanı Deniz Baykal yaptığı konuşmada, Başbakan Erdoğan’ın Sabah-atv ihalesiyle ilgilenen işadamlarının çekilmesi için temaslar yaptığını, ihaleyi alan Çalık Grubu’na Türk tarihinde görülmeyen en büyük kredinin, alınan mal teminat gösterilerek proje kredisi olarak verildiğini belirterek “Bu kadar kaba, sorumsuz kurallara aykırı bir çabayı Türk siyasi tarihinde görmedim. Bu ahlaka da sığmaz, ceza kanunlarına da” dedi.

4- Anayasa Mahkemesi Başkanı Haşim Kılıç gazetecilere yaptığı açıklamada, yükseköğretimde türbanı serbest bırakmak amacıyla yapılan anayasa değişikliğinin iptali istemiyle açılan davayı, üyelerin düşüncesini aldıktan sonra gündeme koyacağını söyledi.

            5- Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay gazetecilerin soruları üzerine, İngiliz Haber Ajansı Reuters’ın ismini açıklamadığı bir bakana dayandırdığı ve “AK Parti’nin birkaç ay içinde kapatılacağı” yönündeki haberine ilişkin yaptığı değerlendirmede, ”Ben böyle bir bakan olabileceğini düşünemiyorum. Tabi ajansı yalanlamıyorum ama eski bir bakan mıdır? Kendisine bakan süsü vermiş birisi midir bilmiyorum” dedi.

            Adalet Bakanı Mehmet Ali Şahin de Antalya’da katıldığı ‘Yargı Reformu Strateji Taslağı’ ile ilgili toplantıda yaptığı konuşmada,  Reuters muhabirinin söz konusu bakan ya da milletvekilinin kim olduğunu açıklamasını istedi.

6- MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli partisinin Meclis grup toplantısında, Anayasa Mahkemesi Başkan Vekili Osman Paksüt'ün izlendiği ve dinlendiği iddiaları ekseninde gelişen telekulak tartışmalarına değindi. Bahçeli “Yasal dinleme ve takip mekanizmaları kullanılarak, vatandaşımız üzerinde yasa dışı tahakküm yaratılmak istendiğine yönelik kuşkular artmıştır. AK Parti, korku diktatörlüğü ile anayasal ve demokratik hakları kontrol altına almaya çalışıyor” dedi.

            7- IMF Türkiye Temsilcisi Lorenzo Giorgianni hükümet tarafından uygulamaya konulan SSK ve Bağ-Kur prim alacaklarıyla ilgili affın, Orta Vadeli Mali Çerçeve Programı’ndaki taahhütlere aykırı olduğunu söyledi.

            8- AB Komisyonu, Fransa Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy’nin Türkiye’nin tam üyelik hedefine alternatif oluşturmak amacıyla ortaya attığı, ancak üye ülkelerin ciddi muhalefeti nedeniyle çıkış noktasından oldukça uzaklaşan Akdeniz Birliği’nin, Türkiye’nin tam üyelik sürecini etkilemeyeceği garantisini verdi.

21 MAYIS 2008

1- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan Türkiye’de bulunan Azerbaycan Başbakanı Artur Rasizade ile Başbakanlık Resmi Konutu’nda biraraya geldi. 

2- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Cemil Çiçek Kamu Araştırmaları Vakfı’nca düzenlenen ‘Kamu Personel Sistemi Sempozyumu’ndaki konuşmasında, “Reform bir zihniyet meselesidir, bir şekil meselesi değildir” dedi. Gereksiz endişelerin reformlardan istenilen sonucu elde etmeyi engellediğini belirten Başbakan Yardımcısı Çiçek, bunu besleyen ve ayakta tutanın kamu bürokrasisi olduğunu dile getirdi.

3- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Nazım Ekren başkanlığında ‘Ekonomi Değerlendirme Toplantısı’ yapıldı. Toplantıda, enflasyondaki artışa neden olarak gösterilen enerji ve gıda konusunda yerel imkanlarla çözüm üretme kararı alındı. Maliye ve para politikalarının ise ihtiyatlı biçimde uygulanacağı belirtildi. 

4- Yargıtay Başkanlar Kurulu tarafından yayımlanan bildiride “Bir yıla yakın süreçte ve özellikle son zamanlarda, giderek artan bir biçimde yargı erkine yönelik ve hukuk devleti olma ilkesiyle bağdaşmayan sistemli saldırıların Cumhuriyetin temel ilkelerini zedeler hal aldığı” değerlendirmesinde bulunuldu.

Bildiri üzerine, TBMM’de basın toplantısı düzenleyen Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Cemil Çiçek, Yargıtay Başkanlar Kurulu’nun bildiri yayımlamak gibi bir görev ve yetkiye kesinlikle sahip olmadığını, Kurul’un bir siyasi organ olmadığını ve siyasi tartışmaların tarafı olamayacağını belirterek “Bildiri, demokrasimiz ve hukuk sistemimiz adına çok büyük bir talihsizlik olmuştur” dedi.

5- İçişleri Bakanı Beşir Atalay, Türkiye Belediyeler Birliği’nin 2008 yılı Olağan Meclis Toplantısı’nın açılışında yaptığı konuşmada, yerel yönetimlerin yetkilerini ve kaynaklarını artıracaklarını belirterek “1 Temmuz 2008 tarihi itibariyle, İl Özel İdaresi ve Belediye Gelirleri Kanunu’nun devreye girmesini sağlayarak, belediyelerin genel bütçeden aldığı geliri yüzde 30 artırmak istiyoruz” dedi.

6- Bayındırlık ve İskan Bakanı Faruk Nafiz Özak, Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü’nün 161. kuruluş yıl dönümü etkinlikleri çerçevesinde TMMOB Harita ve Kadastro Mühendisleri Odası işbirliğiyle düzenlenen 2. Kadastro Kongresi’nin açılışında, tapu ve kadastronun önemine değinerek, “Dünyadaki gelişmeler, AB katılım süreci, ülkemizdeki değişen ve gelişen yeni ihtiyaçlar dikkate alınarak, sektöre yeni bir vizyon kazandırmak zorundayız” dedi.

7- Resmi ziyaret nedeniyle Türkiye’de bulunan Avusturya Cumhurbaşkanı Heinz Fischer ziyaretinin ikinci gününde Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ile birlikte Kayseri’de düzenlenen Türkiye-Avusturya İş Forumu’na katıldı. Cumhurbaşkanı Gül Forum’da yaptığı konuşmada, AB’den tek isteklerinin objektif davranılması olduğunu belirterek “Attığınız imzayı onurlandırın” dedi. Fischer de her zaman Türkiye’nin destekçisi olduklarını söyledi.

8- İsrail ile Suriye’nin, Türkiye’nin gözetiminde aracılı barış görüşmelerine başladığı İsrail ve Suriye hükümetleri tarafından açıklandı. Açıklamada, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ve Türkiye’ye bu süreçteki rolü ve ev sahipliği için teşekkürlerini bildiren taraflar, “kapsamlı bir barışa ulaşılmasını hedefleyen müzakereleri kararlı ve sürekli bir şekilde” yürüteceklerini kaydetti. ABD de Türkiye’nin bu yöndeki çabalarını takdir ettiğini belirtti.

9- Avrupa Parlamentosu (AP) Genel Kurulu, Hollandalı Hıristiyan Demokrat Parlamenter Ria Oomen-Ruijten tarafından hazırlanan 2008 Türkiye Raporu’nu kabul etti. Tavsiye niteliği taşıyan raporda, Türkiye’dendemokrasi ve insan hakları alanındaki reformların hızlandırılması çağrısında bulunuldu.

Raporun oylanmasından sonra gazetecilerin sorularını cevaplayan Ruijten,  kapatılma davası ile ilgili olarak, sorunu yargının bağımsızlığında değil, yargının tarafsız olmamasında gördüğünü söyledi. 

AB Komisyonu’nun Genişlemeden Sorumlu Üyesi Olli Rehn de yapılacak reformlar ve bu reformların uygulanmasının müzakerelerin ilerlemesini doğrudan etkileyeceğini söyledi. Rehn, AK Parti’nin kapatılma davası konusunda ise ‘Anayasa Mahkemesi’nin Venedik Komisyonu’nun ilkelerine uygun karar almasını beklediklerini’ kaydetti. 

 22 MAYIS 2008

1- Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Burkina Faso Dışişleri ve Bölgesel İşbirliği Bakanı Djibril Yipene Bassole’yi Çankaya Köşkü’nde kabulü sırasında gazetecilerin sorularını yanıtladı. Cumhurbaşkanı Gül, MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’nin “inisiyatif alarak, yasama, yargı ve yürütme kurumlarının başkanlarını bir araya getirmesi” çağrısını değerlendireceğini söyledi.

2- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan Avusturya Cumhurbaşkanı Heinz Fischer’i İstanbul’daki Çırağan Sarayı’nda kabul etti.

3- 9. Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, Yargıtay Başkanlar Kurulu’nun bildirisiyle ilgili olarak gazetecilere yaptığı değerlendirmede, “Kurumlar arasında meydana gelen sürtüşmeler halkı memnun etmez. Yargı devlet demektir. Eğer yargı birtakım huzursuzluklar içine sürükleniyorsa devletin işlemesinde sıkıntılar olur. Yargıyı konuşma mecburiyetinde bırakmamak lazım” dedi.

4- Danıştay Başkanlar Kurulu’ndan yapılan açıklamada, “Yargıyı ve yargılama sürecini ilgilendiren konulardaki anayasal ve yasal değişiklik çalışmaları hakkında yüksek yargı organlarının açıklama yapmaları, yasama organının faaliyet alanına müdahale olarak görülmemeli; varlık nedenleri arasında, gücünü aldığı Türkiye Cumhuriyeti Anayasası’nın 1 ila 3’üncü maddelerinde öngörülen ve 4’üncü maddesine göre değiştirilmesi teklif dahi edilemeyecek olan Cumhuriyetin temel ilkelerini de koruma görevi bulunan yargı organının işlevinin bir parçası olduğundan kuşku duyulmamalıdır” denildi.

5- Devlet Bakanı Mehmet Şimşek ‘Mahalli İdarelerin Mali Yönetimi Forumu’nda yaptığı konuşmada, enflasyonla mücadelede kararlılık ve kamu borç stokunun azaltılmasına yönelik adımlarla AB standardının yakalandığını belirterek, “En önemlisi de Türkiye 24 çeyrektir büyüyor” dedi.

6- Dışişleri Bakanı ve Başmüzakereci Ali Babacan, Burkina Faso Dışişleri ve Bölgesel İşbirliği Bakanı Djibril Yipene Bassole’yi kabulünün ardından düzenlenen  basın toplantısında, Ortadoğu barış sürecinin İsrail-Suriye hattının 13 yıllık aradan sonra tekrar açıldığını belirterek, “Burada Türkiye’nin gözetiminde devam edecek bir süreçten bahsediyoruz. Görüşmelerde ortak zemin oluştuğu konusu her iki tarafı da tatmin etti” dedi.

7- Sanayi ve Ticaret Bakanı Zafer Çağlayan Türk Akreditasyon Kurumu’nun (TÜRKAK) Genel Kurulu’nda yaptığı konuşmada, dünyada her bin aracın 15’ini Türkiye’nin ürettiğini, otobüs üretiminde Avrupa birincisi, hafif ticari araç üretiminde Avrupa ikincisi, çimento ihracatında Avrupa’da üçüncü, üretiminde Avrupa birincisi olduğumuzu belirterek, bunlarla yetinmeyip daha büyük başarılar elde edilmesi gerektiğini söyledi.

8- Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Hilmi Güler TÜSİAD tarafından düzenlenen ‘Elektrik Enerjisi Stratejisi Değerlendirmeleri’ seminerinde yaptığı konuşmada, nükleerde Türk tipi yatırım modeli yaparak dünyaya örnek olduklarını belirterek, alternatif enerji kaynakları konusundaki projelerin de sürdürüldüğünü söyledi.

TÜSİAD Başkanı Arzuhan Doğan Yalçındağ da, Türkiye’nin enerjide dışa bağımlılığını azaltacak nükleer enerjiyle ilgili atılan adımları memnuniyetle karşıladıklarını belirterek, “Santrallerin bir an önce kurulması için yatırımcının önündeki engeller kaldırılmalı” dedi.

9- Ardahan, Bartın, Bayburt, Gümüşhane, Hakkari, Iğdır, Şırnak, Tunceli ve Yalova’ya üniversite kurulmasına ilişkin yasa tasarısı, TBMM Genel Kurulu’nda kabul edildi.

10- Şırnak’ın Beytüşşebap ilçesinde terör örgütü PKK ile çıkan çatışmada 2 asker şehit oldu, 1 asker de yaralandı.

11- ABD’nin başkenti Washington’da bulunan Kuzey Irak Bölgesel Yönetimi Başbakanı Neçirvan Barzani yaptığı açıklamada, Türkiye ile ilişkilerin PKK konusuyla sınırlı olmaması gerektiğini belirterek, Türkiye’nin, topraklarının terörist faaliyetler için kullanılmamasını istediğini ve bunun da çok haklı bir talep olduğunu söyledi.

Öte yandan Pentagon Sözcüsü Geoff Morrell, Barzani’nin, Savunma Bakanı Robert Gates ile gerçekleşen görüşmesine ilişkin olarak yaptığı açıklamada, görüşmede Irak’ın Petrol Yasası’nın ele alındığını, ayrıca Gates’in, terör örgütü PKK ile mücadele konusunda Kürt yetkililerin girişimlerini memnuniyetle karşıladığını ancak daha fazlasının yapılması gerektiğini söylediğini belirtti.

12- İsrail Dışişleri Bakanı Tzipi Livni gazetecilere yaptığı açıklamada, “Suriye İsrail ile barış yapmak istiyorsa İran’dan uzak durmalı ve Hizbullah, HAMAS gibi örgütlerle bağlarını koparmalıdır” dedi.

23 MAYIS 2008

1- Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, KKTC Başbakanı Fethi Soyer ve beraberindeki heyeti kabul etti.

2- Anayasa Mahkemesi, öğretmenlik mesleğini,  ''öğretmen, uzman öğretmen ve başöğretmen'' gibi üç kariyer basamağına ayıran 5204 sayılı yasanın bazı maddelerini iptal etti.

3- Dışişleri Bakanı ve Başmüzakereci Ali  Babacan, Hırvatistan Dışişleri ve Avrupa ile Entegrasyon Bakanı Gordan Jandrokoviç ile bir araya geldi. Bakan Babacan, görüşmenin ardından düzenlenen ortak basın toplantısında, Fransa’nın 27 Mayıs’ta Brüksel’de yapılacak AB Ortaklık Konseyi belgesinden ‘katılım’ sözcüğünün çıkarılmasını istemesini eleştirerek "Türkiye'nin tam üyelik hedefinin yıpratılmaya çalışılmasının AB'nin ahde vefa ilkesiyle uyumlu çabalar  olmadığını" söyledi.

Türkiye-AB Ortaklık Konseyi toplantısına katılıp katılmayacağı sorusu üzerine Bakan Babacan, Ortaklık Konseyi’nin Türkiye'nin 1964'ten bu yana AB ile olan ilişkilerinin belki de en eski kurumsal unsuru olduğunu belirterek, "Geçen yıl, 2007 yılı içinde kendi iç yoğun  gündemimiz sebebiyle bu toplantıyı yapmamıştık" dedi.

4- Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Hilmi Güler, İstanbul’da Bahçeşehir Üniversitesi tarafından düzenlenen ''Global Liderlik Forumu'' sırasında gazetecilerin sorularını yanıtladı. Bakan Güler, şu anda petrolün fiyatında varil başına 40 dolarlık köpük olduğunu belirterek, ''Bu giderek de artıyor. Bunun sebebi maliyet değil,  tamamen siyasi çatışmalar. Bunlar belki dünyada sosyal sorunlara sebep olacak'' dedi.

            5- AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Dengir Mir Mehmet Fırat, Genel Merkez’de düzenlenen Genişletilmiş İl Başkanları  Toplantısı'nda yaptığı konuşmada, ''Kamuoyuna siyasi açıklamalar yapan bir yargı, tarafsızlığını ve bağımsızlığını kaybetmiş bir yargıdır'' dedi.

            6- Üniversiteler Arası Kurul Başkanı (ÜAK) Başkanı ve Akdeniz Üniversitesi Rektörü Mustafa Akaydın, ÜAK toplantısının ardından yaptığı açıklamada, ''ÜAK, demokratik rejimimizin en önemli  güvencelerinden biri olan Türk yargısına özellikle yurt dışı odaklardan  ve yurt içi bilinen odaklardan yapılan yorumlarla, müdahalelerle yapılan  söylemleri doğru bulmamaktadır, bunlara karşıdır'' dedi.

            7- Mısır Çarşısı'nda 7 kişinin öldüğü, 127 kişinin de yaralandığı patlamaya ilişkin 15 sanık hakkında daha önceden verilen hükmün Yargıtay’ca bozulmasının ardından İstanbul 12. Ağır Ceza Mahkemesi’nde yeniden görülen davada, sosyolog Pınar Selek’in beraatına karar verilirken, sanıklardan Alaattin Öğet ağırlaştırılmış müebbet hapis, İsa Kaya da müebbet hapis cezalarına  çarptırıldı.

8- Van'ın Çatak ilçesi kırsalında, güvenlik  güçleri ile terör örgütü PKK üyeleri arasında devam eden çatışmada, 1  geçici köy korucusu şehit oldu, 3 köy korucusu da yaralandı.

9- İngiltere Dışişleri Bakanı David Miliband Milliyet gazetesine yazdığı makalede, gündemdeki gelişmeler ve AB ile ilişkiler hakkında değerlendirmelerde bulundu. 

10- ABD’nin New York kentinde düzenlenecek 27. Türk Günü Yürüyüşü’ne katılmak için ABD'ye giden Devlet Bakanı Mustafa  Said Yazıcıoğlu, Türklerin yoğun olarak yaşadıkları New Jersey  eyaletinin Paterson kentinde Türklerle bir araya geldi.

11-  KKTC Cumhurbaşkanı Mehmet  Ali Talat ile Güney Kıbrıs Rum Yönetimi lideri Dimitris Hristofyas, BM Barış Gücü (UNFICYP) Misyon Şefi Taye-Brook Zerihoun'un ikametgahında bir araya geldi. Görüşmenin sonunda ortak yazılı açıklamayı okuyan Zerihoun, her iki liderin, iki kesimli, iki toplumlu ve siyasi eşitliğe dayalı BM Güvenlik Konseyi kararlarına uygun bir federasyon çözümü istediklerini  tekrarladığını belirterek "Kurulacak ortaklığın birbirine eşit, Türk ve Rum kurucu devletlerinin tek uluslararası kimliğe sahip federal  bir hükümeti olacağını" söyledi.

            12- Kazakistan’ın ardından Çin’e giden Rusya Devlet Başkanı Dımitri Medvedev, Çin Devlet Başkanı Hu Jintao ile görüştü. İki ülke, 1 milyar dolarlık nükleer anlaşmayı imzaladı. Jintao ile Medvedev'in imzaladığı ortak açıklamada, "Her iki  taraf da, dünyanın çeşitli bölgelerine konuşlandırılanlar dahil küresel savunma sistemleri oluşturulmasının ya da bu tip işbirliği planlarının, stratejik dengeye ve istikrara yardımcı olmayacağına, silahların kontrolü ve yayılmasının önlenmesi sürecine zarar vereceğine  inanmaktadır" denildi. 

 24 MAYIS 2008

1- Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Muğla’nın Bodrum ilçesinde düzenlenen Dünya Doğal Hayatı Koruma Vakfı (WWF) Uluslararası Yıllık Kongresi’nin açılışında  yaptığı konuşmada, küresel tehditlere karşı birlikte, hızlı ve kararlı şekilde hareket edilmesinin tüm ülkelerin ortak sorumluluğu olduğunu söyledi. Kyoto Protokolü’nün, sürdürülebilir kalkınmanın en etkin aracı olarak kabul edildiğini belirten Cumhurbaşkanı Gül, “Türkiye BM İklim Değişikliği Çerçeve Sözleşmesi’nin taraflarından biri olarak ekonomik ve toplumsal kalkınmasına zarar vermeyecek şekilde sorumluluklarını üstlenmeye hazırlanmaktadır” dedi.

2- TBMM Başkanı Köksal Toptan Fransa’dan Türkiye’ye dönüşünde  İstanbul Atatürk Hava Limanı’nda gündeme ilişkin açıklamalarda bulundu. Yargıtay Başkanlar Kurulu’nun yayınladığı bildiriyle ilgili olarak konumu gereği gerginlikte taraf olamayacağını belirten Başkan Toptan, “Türkiye, bütün bu olan biten gelişmeler içerisinde makulü bulmaya çalışırken, benim öne sürdüğüm bir düşünce etrafında bence olumlu bir tartışma yapılırken, kaleme alınış biçimiyle çok ağır ifadelerle dolu böyle bir bildirinin ortaya çıkması, benim açımdan da şahsen incitici olmuştur” dedi.

3- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, İstanbul Gülhane Parkı’ndaki “İslam Bilim ve Teknoloji Tarihi Müzesi”nin açılışında, İslam’ın akıl, ilim ve düşünceye büyük önem verdiğini belirterek, “Kimse başarısızlığın faturasını İslam medeniyetine ve inancına kesemez” dedi. Geçmişi ve geleceği anlamlı kılmak açısından müzelerin önemine değinen Başbakan Erdoğan, müzenin İslam medeniyeti ile ilgili yanlış bilinen birçok konuya ışık tutacağını söyledi.

4- CHP Genel Başkanı Deniz Baykal İstanbul’da Kadıköy Belediye Meclis Binası ve Kozyatağı Kültür Merkezi’nin temel atma töreninde yaptığı konuşmada, AK Parti’nin devletin kurumlarıyla kavgalı olduğunu ve iktidarın Türkiye’de anayasal düzenin temellerini değiştirmek istediğini belirterek “Bugüne kadar hiç kimse anayasanın temel ilkeleriyle bu dönemdeki kadar kavga etmedi. O temel ilkelerden birisi, laiklik. Laiklikle kavgaları var” dedi.

Baykal ayrıca,  iktidarın Hakim ve Savcılar Yüksek Kurulu’na atamalar yapmak istediğini belirterek, bu şekilde yargının bağımsızlığının ortadan kaldırılacağını ifade etti.

5- Uşak Barosu tarafından Atatürk Kültür Merkezi’nde düzenlenen ‘Hukuk ve Ceza’ konulu sempozyuma katılan Yargıtay Başkanı Hasan Gerçeker, konuşmasında yargı bağımsızlığına değinerek ‘kurumlar arası çatışmadan yana olmadıklarını” belirtti. Gerçeker “Demokrasinin gereği olan tartışma ortamında karşılıklı sevgi anlayışla daha ileriye, daha iyiye çözüm üretmek gerektiğine inanıyoruz. Anayasamızın öngördüğü demokratik, laik, sosyal hukuk devleti ilkeleri doğrultusunda, ancak bu şekilde yüce Atatürk’ün çizdiği, çağdaş ilkeler seviyesine ulaşmak mümkün olacaktır” dedi.  

6- Adalet Bakanı Mehmet Ali Şahin partisinin Antalya İl Başkanlığı’nca düzenlenen İlçe Başkanları Değerlendirme Toplantısı’na katıldı. Toplantıdan önce gazetecilerin sorularını cevaplandıran Bakan Şahin, Yargıtay Başkanı Hasan Gerçeker’in “Cumhurbaşkanı Gül’ün bir çağrısı olursa biz masadan kaçmayız” çağrısına ilişkin olarak “Sayın Yargıtay Başkanı’nın değerlendirmesini, büyük bir anlayışla karşıladığımı ifade etmek istiyorum” dedi.

7- Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Hilmi Güler Adana’da düzenlenen MÜSİAD Genel İdare Kurulu toplantısında yaptığı konuşmada, hükümetleri döneminde Türkiye’nin enerji koridoru sıfatının güçlendiğini, BTC ile yapılan çalışmanın başlı başına bir “efsane” olduğunu söyledi. Türkiye’nin enerji ihtiyacının AB ülkelerine oranla çok daha fazla olduğuna dikkat çeken Bakan Güler, bu ihtiyacı karşılamak için alt yapı çalışmalarına da hız verdiklerini söyledi.

8- TOBB tarafından yapılan yazılı açıklamada “Son günlerde içinden geçtiğimiz gergin sürecin, anayasal kurumlarımız arasında olması gereken ahengi bozmaya yönelik bir hal almasını üzüntüyle karşılamaktayız. Kurumlar arası işleyişin ahenginin bozulması, devletimizi zaafa uğratacaktır. Bu nedenle yasama, yürütme ve yargı organları, görev ve yetkilerini anayasanın çizdiği sınırlar dahilinde kullanmalı ve birbirlerinin yetki alanına girmemelidirler. İktisadi tedbir arayacağımıza hala sağduyu arıyor olmamız bir talihsizliktir. Türkiye artık daha fazla zaman kaybetmeden uzun dönemli ve tempolu büyümesini sağlamalı ve işsizlik başta olmak üzere tüm iktisadi ve sosyal sorunların çözümüne odaklanmalıdır. Dünyada ekonomik bir kriz başlamışken ve ülkemiz de bunun etkisi altındayken Türkiye siyasetin ve hukukun kavgasından ciddi kayıplar verir. Bu kavga Türkiye’ye fayda getirmez” denildi. 

25 MAYIS 2008

1- Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, kamuoyunda “İstihdam Paketi” olarak bilinen ‘İş Kanunu ve Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılması Hakkında Kanun’u onayladı.

            2- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, AK Parti Kadın Kolları 2. Olağan Kongresi’nde, Yargıtay Başkanlar Kurulu ve Danıştay’ın bildirilerini değerlendirdi. Yargının görev alanı dışına çıktığını ve neticeler ne olursa olsun Türkiye’de laiklik gerçeğinin değiştirilemeyeceğini belirten Başbakan Erdoğan “Herkes işini yapmalı. Yargıtay Başkanlar Kurulu böyle bir açıklamayı Anayasa ve kanunlardan aldığı yetkiyle değil, durumdan vazife çıkarmak suretiyle yapmıştır. Hakkında kapatma davası açılmış bir partiyle ilgili bir bildiri yayınlanırsa onu cevapsız bırakmak, 16 milyon seçmenime ihanet olurdu. Neticesi ne olursa olsun buna katlanmak mümkün değil”dedi.

            Başbakan Erdoğan, Kongrenin ardından Lübnan Parlamentosu’nda yapılacak cumhurbaşkanlığı seçimi ve yemin törenine katılmak üzere başkent Beyrut’a gitti. Ziyaret öncesinde havalimanında gazetecilerin sorularını cevaplayan Başbakan Erdoğan, Yargıtay Başkanlar Kurulu’nun bildirisinin ardından uzlaşma çağrılarının hatırlatılması üzerine “Bu konuda Sayın Cumhurbaşkanımız, öyle zannediyorum ki aklıselimin gereği neyse o istikamette herhalde bir adım atacaktır” dedi.

            3- Devlet Bakanı Mehmet Şimşek, Türk İşadamları ve Sanayiciler Konfederasyonu (TUSKON) üyesi işadamları ile incelemelerde bulunmak üzere Iğdır’a gitti. Kültür Sarayı’nda düzenlenen bir toplantıya katılan Bakan Şimşek, komşu ülkelerle ticaretin çok önemli olduğunu belirterek “Biz iş başına gelince, bunu artırdık, geliştirdik. Maalesef Iğdır ve Kars bu konuda zayıf kaldı. Ermenistan’la, kendilerinden kaynaklanan problemlerden dolayı ticari ve siyasi anlamada diyaloğumuz yok. Azerbaycan’la olan problemleri halletmeden, Türkiye’ye karşı tutum ve davranışlarında gelişme olmadan, kapının açılması şimdilik mümkün değil” dedi.

            Iğdır’da Şehit Türkler Anıt ve Müzesi’ni de gezen Bakan Şimşek, bu tür müzelerin Antalya gibi turistik şehirlere de yapılması gerektiğini belirterek “Turistler burayı gezerek, Ermeniler değil, Türkler soykırıma uğramış diyebilmelidir” dedi.

4- Adalet Bakanlığı Strateji Geliştirme Başkanlığı tarafından Antalya’da gerçekleştirilen toplantı sona erdi. Adalet Bakanı Mehmet Ali Şahin gazetecilere yaptığı açıklamada, toplantıda 200 civarında savcı ve hakimden, gerek yargı alanıyla ilgili yeni hukuki düzenleme, gerekse idari bakımdan hem Adalet Bakanlığı’na, hem de Cumhuriyet savcılıklarına düşen görevlerle ilgili tavsiyeler geldiğini belirterek “Bunların önemli bir bölümünü önümüzdeki süreç içinde gerçekleştirebileceğimizi düşünüyorum” dedi.

5- Çevre ve Orman Bakanı Veysel Eroğlu Adana’da AK Parti İl Danışma Kurulu Toplantısı’nda, ‘orman vasfını kaybetmiş araziler’ olarak isimlendirilen 2-B’ler için kanun değişikliği yapacaklarını belirterek “Taşınmazları orman sınırları içerisinde kalanların mağduriyeti, orman kadastro komisyonlarınca yapılacak “2/B” uygulamasıyla giderilecek. Daha önce anayasa değişikliği ile gerçekleştirilmeye çalışılan 2-B’lerin, bu defa kanun değişikliği ile satılması planlanıyor” dedi.

6- Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Hilmi Güler bazı toplantılara katılmak üzere gittiği Adana’da yaptığı açıklamada, “Diğer ülkelerle mukayese ettiğimizde, elektrikte ve doğalgazda, Türkiye ucuz ülkelerden. Türkiye’de vatandaşlarımız, sanayicilerimiz, ihracatçılar ve turizmcimiz bir bütün. Bütçeye yük olmadan fiyat politikası sürdürdük. 22 dolardan devraldığınız petrol 138 dolara çıktı. Maliyetler etkilendi ama ucuzuz” dedi.

7- 61. Cannes Film Festivali’nde “Üç Maymun” isimli filmiyle Nuri Bilge Ceylan, ‘en iyi yönetmen’ ödülünü aldı. ‘Altın Palmiye’ ödülünü ise Fransız yönetmen Laurent Cantet’in “Entre les murs” isimli filmi kazandı. Film, eğitim konusuna Fransız toplumunun bakışını yansıtıyor.

8- Sırbistan’ın başkenti Belgrad’da düzenlenen 53. Eurovision Şarkı Yarışması’nda birinciliği Rusya kazandı. Yarışmada Türkiye’yi temsil eden Mor ve Ötesi ise yedinci oldu.

9- Lübnan’da General Mişel Süleyman, yeni cumhurbaşkanı seçildi. Süleyman, seçilmesini yeni bir başlangıç olarak niteledi ve Lübnan halkına birlik çağrısı yaptı.

Öte yandan Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, seçimi ve yemin törenini izledikten sonra Katar Başbakanı ve Dışişleri Bakanı Şeyh Hamad bin Casim bin Cabir El Tani ve Lübnan’daki çoğunluk lideri Saad Hariri ile görüştü. Başbakan Erdoğan ile Dışişleri Bakanı ve Başmüzakereci Ali Babacan daha sonra Türkiye’ye döndü.

10- ABD’nin New York şehrinde Türk-Amerikan Dernekleri Federasyonu (TADF) tarafından düzenlenen 27. Geleneksel Türk Günü Yürüyüşü ve festivali, büyük bir katılımla kutlandı. Devlet Bakanı Mustafa Said Yazıcıoğlu, iki toplum arasındaki bu güzel manzaraların kendisini hem mutlu ettiğini hem de heyecanlandırdığını belirtti. Türkiye’nin Washington Büyükelçisi Nabi Şensoy da Türkiye ile ABD arasındaki ilişkilerin daha da büyüyeceğini vurguladı. 

26 MAYIS 2008

1- Cumhurbaşkanı Abdullah Gül yaptığı yazılı açıklamada, son aylarda yoğunlaşan siyasi ve hukuki tartışmaları yakından izlediğini belirterek, “Sözkonusu tartışmaların Anayasamızın temel ilkelerini, ulusal çıkarlarımızı, milli birlik ve beraberliğimizi ve siyasi istikrarımızı zedeleyebilecek boyutlara varmamasına ve bunun gerektirdiği adap ve usule özen göstermek bütün kişi ve kurumlar için bir görevdir” dedi.

2- TBMM Başkanı Köksal Toptan CNN Türk televizyonunda yayınlanan bir programda, Yargıtay ve Danıştay bildirileri ile hükümetin yanıtlarına ilişkin olarak değerlendirmelerde bulundu. Başkan Toptan, “Şu anda Türkiye bir kaos noktasında değil. Yönetilebilir bir fikri çatışma ortamı içinde de değiliz. Niçin basın aracılığıyla düşüncelerimizi iletiyoruz? Bildiri sahipleri birbiriyle konuşmalı. Kamuoyuna açıklamak yerine, o düşüncelerin muhataplarına anlatılması kadar kolay bir şey olamaz” dedi.

3- Bakanlar Kurulu, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında toplandı.  Devlet Bakanı, Başbakan Yardımcısı ve Hükümet Sözcüsü Cemil Çiçek toplantının ardından yaptığı açıklamada, Spor Müsabakalarında Şiddet ve Düzensizliğin Önlenmesine Dair Kanun’nda görülen eksiklikleri gidermek üzere yeni bir düzenleme yapılacağını söyledi. Enerji yatırımlarındaki son durumun Kurul’da ele alındığını belirten Başbakan Yardımcısı Çiçek, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün Yargıtay Başkanı Mustafa Gerçeker’i Çankaya Köşkü’nde kabulü konusuna da değinerek, “Bu ülkenin kurumları olarak her türlü konuyu görüşerek, konuşarak çözmek en makul yoldur. Dolayısıyla bu tür gelişmeyi olumlu karşılarım. Anayasaya göre herkesin görev , yetki ve sorumlulukları bellidir ve her erkin görevi bu ülkenin huzur, refah içerisinde yaşamasını temin etmektir” dedi.

4- Resmi ziyaret için Türkiye’ye gelen Yunanistan Genelkurmay Başkanı Orgeneral Dimitrios Grapsas, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Büyükanıt tarafından karşılandığı törende yaptığı konuşmada, “Türkiye ve Yunanistan için Mustafa Kemal Atatürk ve Venizelos, oldukça önemli ve sert bir savaştan sonra, gerçekten büyük emek vererek iki halkın barış içinde yaşamaları için gayret göstermiştir. Biz de iki büyük liderin adımları üzerinde yola devam etmeliyiz” dedi.

 Orgeneral Büyükanıt da, “Atatürk 1933’te Yunan Büyükelçisine, (Askerler hep savaş yapar diye bilinir, ama onlar barışı da iyi yaparlar) diyor. Güvenlik şemsiyesini askerler olarak biz sağlayabilirsek, politikacılar daha iyi diyalog kurabilirler” dedi. 

5- Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Hilmi Güler, Maden İşleri Genel Müdürlüğü ve MTA tarafından düzenlenen ‘Doğal Sermayemiz Harekete Geçiriliyor, Jeotermal Kaynaklar ve Yasa Uygulamaları’ konulu seminerde yaptığı konuşmada, jeotermalde 31 bin 500 megavat termal potansiyeli bulunan Türkiye’nin bu alanda Avrupa’da 1’inci, dünyada ise 7’nci olduğunu belirterek, bunun ekonominin hizmetine sunulması gerektiğini söyledi.

6- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan Lübnan Cumhurbaşkanlığı’na seçilen Mişel Süleyman’ın başkent Beyrut’ta düzenlenen yemin törenine katılımının ardından yurda dönüşünde uçakta gazetecilerin gündeme ilişkin sorularını değerlendirdi.  Başbakan Erdoğan, hükümetin bundan sonraki en önemli hedefinin sulu tarımı güçlendirmek olacağını, bunun için önümüzdeki 5 yılda toplam 12.5 milyar dolar tutarında yatırım yapılacağını söyledi.

7- Fransa Dışişleri Bakanı Bernard Kouchner Belçika’nın başkenti Brüksel’de düzenlenen Avrupa Siyaset Merkezi’nin (EPC) yıllık konferansında yaptığı konuşmada, “Bana kalsa bizim dönem başkanlığımızda Türkiye ile 6 fasıl açarım. Ama Cumhurbaşkanı Nikolas Sarkozy’nin tavrını biliyorsunuz. Türkiye’nin üye olmasını istemiyor” dedi.

8- NASA’nın Ağustos 2007’de fırlattığı “Phoenix” (Anka Kuşu) adlı uzay aracı pazar günü TSİ 02.53’te Mars’ın kuzey kutbuna indi.

9- İran Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinecad, Suriye Savunma Bakanı Hasan Türkmen’i kabulünde yaptığı açıklamada, “İsrail’in tehditleri ortadan kalkana kadar Suriye’nin cepheyi terk etmeyeceğinden eminim” dedi.

 27 MAYIS  2008   

            1-  Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Çankaya Köşkü’nde düzenlenen ‘Çankaya Sofrası’nın dördüncüsünde ses ve saz sanatçılarını ağırladı.

            Öte yandan  Cumhurbaşkanlığı Basın Merkezi’nden Dolmabahçe Sarayı’nda bulunan 35 parça tarihi objenin Çankaya Köşkü’ne istendiğine yönelik haberlere ilişkin yapılan açıklamada, uygulamanın daha önceden de yapılan yaygın bir uygulama olmasına rağmen, sanki ilk kez yapılıyormuş gibi gösterilmesinin sorumluluktan uzak bir anlayış olduğu belirtilerek, zengin kültür mirasına sahip pek çok ülkede olduğu gibi Türkiye’de de, kültür varlığına ait objelerin belirli mekanlarda geçici sürelerle sergilendiği hatırlatıldı.

             2- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan Diyarbakır’da ‘Güneydoğu Anadolu Projesi (GAP) Eylem Planı’nı açıkladığı toplantıda yaptığı konuşmada, “Bugün açıkladığımız bir rapor değil, takvimi belirlenmiş, kaynağı temin edilmiş bir eylem planıdır. Plan, bölgelerimiz arasında ekonomik kalkınma ve sosyal gelişmişlik farklarını ortadan kaldıracak, işsizlik ve göç problemlerinde bizi rahatlatacak kurtuluş projesidir” dedi. 

            3- Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Büyükanıt Azerbaycan’ın bağımsızlığının 90. yıldönümü nedeniyle Azerbaycan’ın Ankara Büyükelçiliği’nde verilen resepsiyonda, Yargıtay ile Hükümet arasındaki gerginliğin sorulması üzerine ''Benim bu konuda hiçbir şey söylemem mümkün mü asker olarak? Şimdi 'kapatma davası' diyeceksiniz. Yargıya intikal etmiş konuda konuşmak olmaz. Bu Genelkurmay Başkanı’nın sorumluluk alanında değildir. Sorumluları Anayasa'da yazar'' dedi.

            4- CHP Genel Başkanı Deniz Baykal partisinin Meclis grup toplantısında yaptığı konuşmada, Türkiye'nin ilk kez bu kadar açık, derin ve net bir yargı-hükümet çatışması ortamına sürüklendiğini öne sürerek, bu tartışmanın altında; iktidarın, anayasal düzeni kökten değiştirme anlayışı ve yargıyı siyasete bağlı kılma özleminin yattığını ileri sürdü.

            5- MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli eski Gümrük ve Tekel Bakanı Gün Sazak’ın ölümünün 28. yıldönümü dolayısıyla Eskişehir’in Mihalıççık ilçesinde düzenlenen törende yaptığı konuşmada “İçinde bulunduğumuz siyasal ortamın kriz ve gerilimlere teslim edildiği, devlet imkanlarının yakınlara ve yandaşlara peşkeş çekildiği bu marazi dönemde Sazak Bey’in önemi, değeri ve sahip olduğu erdemi daha iyi anlaşılabilecektir’’ dedi.

            6- DTP Grup Başkanlığı görevinden ayrılan Mardin Milletvekili Ahmet Türk’ün yerine  Mardin Milletvekili Emine Ayna seçildi.

            7- TÜSİAD, ‘Türkiye Sanayisine Sektörel Bakış’ başlıklı raporunu, İstanbul’da Sektörel Dernekler Federasyonu ile birlikte İstanbul’da düzenlenen “Sanayi Politikası: Sektörler, Gelişmeler ve Eğilimler" başlıklı seminer ile kamuoyuna sundu. TÜSİAD  Başkanı Arzuhan Doğan Yalçındağ yaptığı konuşmada, “Bugün itibariyle reform sürecinde geriye gidiş, ekonomik politikalarda ise popülist uygulamalar dönemine dönüş işaretleri görmekteyiz” dedi.

            8- Türkiye ile AB arasındaki en önemli organ olan Ortaklık Konseyi, Belçika’nın başkenti Brüksel'de toplandı. AB’nin Genişlemeden Sorumlu Üyesi Olli Rehn müzakere sürecinin ele alındığı toplantıda yaptığı konuşmada, “Türkiye’nin tarafsız, bağımsız, güvenilir ve hesap verebilir bir yargıya sahip olması, AB açısından vazgeçilmezdir” dedi.

 28 MAYIS 2008

1- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan Osmaniye’de AK Parti İl Teşkilatı Siyaset Akademisi’nde yaptığı konuşmada, “Milliyetçilik kuru sloganlarla olmaz. Milliyetçilik, milletini, ülkesini severek, bunlar için bir şeyler yaparak olur. Milliyetçilik, ekonomisini dünyanın en iyi 17 büyük ekonomisine yükselterek yapılır” dedi.

Başbakan Erdoğan konuşmasında ayrıca GAP’a değinerek “GAP bir Türkiye projesi, altını çiziyorum bir kardeşlik projesidir. İstanbul da Ankara da bundan etkilenecek” dedi.

2- Danıştay Genel Kurulu, Sumru Çörtoğlu’nun emekliye ayrılmasıyla boşalan Danıştay Başkanlığı’na 2. Daire Başkanı Mustafa Birden’i seçti.  95 üyeden 50’sinin oyunu alarak Başkanlığa seçilen Birden düzenlediği basın toplantısında “Ulu önder Atatürk’ün ilke ve devrimleri yegane rehberimizdir” dedi.

3- Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik Alo 170 Kayıtdışı İhbar Hattı’nın açılış töreninde yaptığı konuşmada “Kayıtdışı bir gerçektir, bir vakadır. Bunun ortadan kaldırılması için öncelikle alt yapı oluşturmak, sonra da alınan tedbirleri uygulamak gerekiyor. Bizim yola çıkışımız böyle oldu” dedi.

4- Başbakanlık İnsan Hakları Başkanlığı “İnsan Hakları ile İlgili Kurul ve Kurumların Reformu Toplantısı” düzenledi. Açılışta konuşan TBMM Anayasa Komisyonu Başkanı Burhan Kuzu, insan haklarının çalışılması en zor alanlardan birisi olduğunu ve asıl meselenin uygulama olduğunu belirterek, “İnsan hakları ihlalleri ve kamu denetimi konusunda Türkiye’de ombudsmanlık müessesesine ihtiyaç var” dedi.

Başbakanlık İnsan Hakları Dairesi Başkanı Hasan Tahsin Fendoğlu ise il ve ilçelerdeki insan hakları kurullarının işleyişiyle ilgili şikayetler olduğunu ifade ederek, Valilerin ‘işleyişte reform’ istediklerini dile getirdi.

5- Dışişleri Bakanı ve Başmüzakereci Ali Babacan Belçika’nın başkenti Brüksel’de AP Dış İlişkiler Komitesi’nde yaptığı konuşmada, Türkiye’nin bölgesinde istikrar, barış ve refahı artırmak için çaba gösterdiğini belirterek “Türkiye, henüz aday ülke olarak AB’ye dış politikada çok büyük katkı yapıyor. Üye olduğunda AB’nin stratejik derinliğini arttıracaktır” dedi.

Bakan Babacan dini özgürlüklerle ilgili bir soruya cevap verirken ise “Türkiye’de sadece gayrimüslim azınlıklar değil, Müslüman çoğunluk da dini özgürlüklerle ilgili sorunlar yaşıyor. Laiklik tanımımız çok açık: Din ve devlet işlerinin açık şekilde birbirinden ayrılması, devletin de bireylerin dininin gereğini yerine getirmesine müdahale etmemesi” dedi.

6- Uluslararası Af Örgütü (UAÖ) ‘Dünyada İnsan Haklarının Durumu’ başlıklı 2008 yılı raporunu açıkladı. Raporda, dünyanın en az 81 ülkesinde insanların işkence gördükleri veya kötü muameleye tabi tutuldukları belirtildi. Raporun Türkiye bölümünde ise, siyasi belirsizlik ve askeri müdahalelerin ardından milliyetçi duygular ve şiddette artış görüldüğü belirtilerek, ifade özgürlüğüne kısıtlamalar, yasa uygulayıcılarının aşırı güç kullanımı olaylarının devam ettiği vurgulandı.   

7- Fransa Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy  Polonya’da yayınlanan Dziennik gazetesine verdiği demeçte, laik olsa da Türkiye’nin nüfusunun Müslüman çoğunluklu olması yüzünden Avrupalı sayılamayacağını belirterek “Benim için Avrupa’nın birliğe, iradeye ve toplumsal desteğe sahip olamayan bir varlık haline gelmemesi çok önemli” dedi.

    29 MAYIS 2008

1- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Avrupa Vakıflar Merkezi’nin (EFC) İstanbul’da düzenlenen Genel Kurulu’nda yaptığı konuşmada, “AB’ye katılım noktasında hem hükümet, hem de toplum olarak bizler tam üye olmak için çalışmalarımızı kararlı bir şekilde sürdürüyoruz. Türkiye olarak biz ne kadar bu noktada olumlu bir yaklaşım içindeysek  Avrupalı dostlarımızdan da aynı yaklaşımı bekliyoruz. Türkiye’ye verilen sözlerin bozulmasını, farklı bir yol çizilmesini isteyenlere, önümüze engel çıkaranlara Avrupa’dan da haklı bir tepki ve tavır bekliyoruz” dedi.

2- Genelkurmay Başkanlığı internet sitesinde yer alan açıklamada, Irak’ın Hakurk bölgesinde yapılan hava operasyonunda terör örgütü PKK’ya ait 16 hedefin etkisiz hale getirildiği belirtildi.

3- CHP Genel Başkanı Deniz Baykal Kırklareli’nin Lüleburgaz ilçesinde bir açılış nedeniyle halka hitaben yaptığı konuşmada, Türkiye’nin yeni bir geleceğin yol ayrımında olduğunu söyledi.

4- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Nazım Ekren Türkiye Bankalar Birliği Genel Kurulu’nda yaptığı konuşmada, Türkiye ekonomisi gibi gelişmekte olan ülkelerin kendi özel paradigmalarının dışında ulusal ve uluslararası konjonktürün ortaya çıkarttığı ilave stres alanlarının olduğunu belirterek, “Bunlardan biri gıda ve tarım konusundaki stresler, diğeri enerji, üçüncüsü de tasarruf ve küresel sermaye ihtiyacıdır” dedi.

5- Anayasa Mahkemesi, 5749 sayılı “Seçimlerin Temel Hükümleri ve Seçmen Kütükleri Hakkındaki Kanunda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun”un, yurt dışında yaşayan seçmenlerin ‘mektup’ ile oy kullanmasını düzenleyen hükümlerini iptal etti.

6- Sanayi ve Ticaret Bakanı Zafer Çağlayan Organize Sanayi Bölgeleri Üst Kurulu’nun TOBB’da düzenlenen Genel Kurulu’nda yaptığı konuşmada, istihdam paketiyle mecburi istihdamın kalktığını, özürlü istihdam edenlerin primini devletin karşılayacağını, genç ve kadın istihdamına 5 yıllık teşvik sağlandığını söyledi.

7- TRT’nin Türkçe dışında farklı dil ve lehçelerle yayın yapmasına olanak sağlayan tasarı, TBMM Genel Kurulu’nda kabul edildi.

8- MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli yaptığı yazılı açıklamada, son günlerde anayasal kurumların ve siyasi partilerin yasadışı yollarla dinlenmesi konusunda yaşanan gelişmelerin, demokratik parlamenter rejimin geleceğini tehlikeye düşürecek vahim boyutlara ulaştığını belirtti.

9- ABD’de bulunan Sağlık Bakanı Recep Akdağ New York’taki Türkevi’nde yaptığı açıklamada, Türkiye’de doktor sayısının olması gerekenin yarısı kadar olduğunu belirterek, yabancı doktorların Türkiye’de çalışmasına önem verdiklerini ve bunun yakında gerçekleşeceğini söyledi.

10- Güney Kıbrıs Rum Yönetimi (GKRY) lideri Dimitris Hristofyas, Larnaka’daki ‘sözde Ermeni soykırımı’ anıtının açılış töreninde yaptığı konuşmada, amaçlarının Ermenilere yönelik saygı, sevgi ve dayanışma hislerini dile getirmek olduğunu söyledi.

30 MAYIS 2008

            1- Cumhurbaşkanı Abdullah Gül TOBB Genel Kurulu’nda yaptığı konuşmada, “İstikrar ve dayanışmayı korumalıyız. Meseleleri abartmayalım. Türkiye, büyük bir ülke. Çekinmeyin, yatırımlara devam edin. İçeride ve dışarıda ortaklıklar kurup yabancı sermayenin önünü açın” dedi.

2- TBMM Başkanı Köksal Toptan, resmi ziyaret için gittiği Romanya'dan dönüşünde Esenboğa Hava Limanı'nda gazetecilerin sorularını yanıtladı. Başkan Toptan, CHP Genel  Sekreteri Önder Sav'ın dinlenilmesine ilişkin iddialar hakkında, ''Böyle bir şeyi eğer Türkiye aydınlatamazsa devletin güvenlik güçleri ile ilgili kuşkular doğar. Bu da güvenlik kuvvetlerine zarar verir'' dedi.

            3- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, partisinin Merkez Karar ve Yönetim Kurulu (MKYK) toplantısının ardından gazetecilere, CHP Genel Sekreteri Önder Sav’ın dinlenilmesi iddialarını ve yaşanan siyasi gelişmeleri değerlendirdi. Başbakan Erdoğan, Sav’ın dinlenilmesi olayının, CHP’nin komplosu olduğunu söyleyerek, “CHP, planlayarak, taammüden ülkenin iyimser gündemini kundaklamıştır” dedi.

            4- CHP Genel Başkanı Deniz Baykal Antalya’da yaptığı açıklamada, CHP Genel Sekreteri Önder Sav ile Vali Ali Serindağ arasındaki konuşmaların basına yansımasından dolayı iktidarı suçlayarak, parti genel merkezlerinin dışarıdan dinlendiği iddiasında bulundu. Kastettiği konunun kesinlikle bir telefon dinlemesi değil, ortam dinlemesi olduğunu ve bu imkanın da güvenlik güçlerinin elinde bulunduğunu belirten Baykal, dinleme olayını gensoru ile Meclis’e taşıyacaklarını söyledi.

            5- Danıştay 6. Dairesi, Muğla-Bodrum Yarımadası'nın ''Kültür ve Turizm Koruma ve Gelişim Bölgesi'' olarak  belirlenmesine ilişkin Bakanlar Kurulu kararının yürütmesini durdurdu.

6-  Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Hilmi  Güler, Stratejik Teknik Ekonomik Araştırmalar Merkezi’nin ''Doğalgazda Yarın Stratejisi'' başlığıyla düzenlediği 8. Uluslararası Enerji  Arenası’nda yaptığı konuşmada, "Petrol, doğal gaz fiyatları böyle giderse çok eski bir buluşu, kömürü tekrar keşfedeceğiz. Buraya doğru bir gidiş  var" dedi.

            7- Çevre ve Orman Bakanı Veysel Eroğlu, Milli Eğitim Bakanlığı ile İstanbul  Deniz Ticaret Odası'nda imzalanan ''Eğitimde İşbirliği Protokolü''  töreninde yaptığı konuşmada, Dışişleri Bakanlığı’na, ''Kyoto Protokolü'ne taraf olmanın kabul ve  onaylanmasının uygun olduğuna'' ilişkin yazı gönderdiğini bildirdi.

8-  Merkez Bankası Başkanı Durmuş Yılmaz,  yapısal reformların hızla hayata geçirilmesi ve etkin risk yönetiminin  tavizsiz uygulanmasının, önümüzdeki dönemde de ekonominin küresel  çalkantıların olumsuz etkilerinden korunması açısından önem arz ettiğini  bildirdi.

9 - İstanbul 9. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen bir davada, yasa dışı ''Dev-Yol'' örgütü adına 1995-1996 yıllarında, adam öldürmek ve soygun gibi çeşitli  suçlara ilişkin yargılanan 44 sanıktan 3'ü ağırlaştırılmış müebbet, 7'si de müebbet hapis cezasına çarptırıldı.

            10- Almanya'nın başkenti Berlin'de bulunan Dışişleri Bakanı ve Başmüzakereci Ali Babacan, Dışişleri Bakanı Frank-Walter Steinmeier, Eğitim ve Araştırma Bakanı Annette Schavan ile birlikte, İstanbul'da yapılması planlanan Türk-Alman Üniversitesi’nin kuruluş  anlaşmasını imzaladı.

            İmza töreninde konuşan  Steinmeier, Alman ve Türk insanını birbirine daha fazla yakınlaştırmak amacıyla Türkiye'de "Ernst Reuter Girişimi"ni başlattıklarını  belirterek, bu girişimin 2 yıl içinde başarılı çalışmalar yaptığını söyledi. Bakan Babacan da, Türk-Alman Üniversitesinin, her iki ülke arasındaki işbirliğini güçlendireceğini ve eğitimli insan kaynağı ihtiyacını karşılayarak, karşılıklı ilişkileri daha da zenginleştireceğini ifade etti.

11- Lüksemburg Parlamentosu, yeni AB Anayasası olarak kabul edilen Lizbon Anlaşması'nı onayladı.

 31 MAYIS 2008

1- Şanlıurfa’da düzenlenen “Uluslararası Halil İbrahim Buluşmaları” etkinliğine katılan TBMM Başkanı Köksal Toptan, “Hz. İbrahim’in insanlık barışı için verdiği önemli mesajlar, özellikle dünyanın kaosla, savaşla boğuştuğu bir dönemde büyük bir önem taşımaktadır. Bize düşen, çağlar önce bütün dünyaya yayılan bu güzel mesajların yeniden bütün insanlığa hatırlatılmasıdır” dedi.

 Ardından Kırşehir’e giden Başkan Toptan, Kalehöyük kazı merkezinde Japon-Anadolu Arkeoloji Enstitüsü’ndeki törene katılarak, Japonya Prensesi Tomohito Akiko ile bir araya geldi.           

2- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, AK Parti’nin Kızılcahamam’da gerçekleştirdiği ‘12. İstişare ve Değerlendirme Toplantısı’da yaptığı konuşmada, vatandaşların gücünü her şeyden çok önemseyen bir siyaset yaptıklarını belirterek “Bizim için bütün vatandaşlarımız birdir, eşittir. Bu ülkede bütün inançların, bütün düşüncelerin, bütün hayat tarzlarının hukuku daima korunacak. Bundan kimsenin endişesi olmasın. Biz neye inanırsa inansın, nasıl yaşarsa yaşasın, bize oy versin veya vermesin, bütün vatandaşlarımızdan razıyız. Türkiye’yi dünyadan tecrit edecek senaryoları üretenler boşuna uğraşıyor” dedi.

3- Devlet Bakanı Mehmet Şimşek Anadolu Ajansı’na yaptığı açıklamada, ülke genelindeki bütün sivil toplum kuruluşlarının ekonomik karar alma mekanizmasında etkin olmasını amaçladıklarını ve Türkiye’deki mevcut istikrar ve pozitif enerji ortamını korumak istediklerini belirterek, bu çerçevede TÜSİAD ile görüşerek, ekonomik program konusunda fikir alışverişinde bulunacaklarını söyledi.

4- Kızılcahamam’da gazetecilere açıklamalarda bulunan İçişleri Bakanı Beşir Atalay, CHP Genel Sekreteri Önder Sav ile CHP Genel Merkezi’nde görüşen eski Bolu Valisi Ali Serindağ hakkında henüz soruşturma başlatmadıklarını açıkladı.

5- Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik, ‘Dünya Sigarasız Günü’ dolayısıyla düzenlenen ‘Sigara ve Gençlik Şöleni’nde yaptığı konuşmada, 5 Haziran Dünya Çevre Günü dolayısıyla 20 milyonluk bir çevre etkinliği düzenleneceğini ve 4 Haziran Çarşamba günü etkinliğinin gerçekleştirilmesi için bütün okulların tatil olacağını bildirdi.   

6- 5765 sayılı “Yükseköğretim Kurumları Teşkilatı Kanunu’nda ve Yükseköğretim Kurumları Öğretim Elemanlarının Kadroları Hakkında KHK ile Genel Kadro ve Usulü Hakkında KHK'ye Ekli Cetvellerde Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Tasarısı” Resmi Gazete’de  yayımlanarak yürürlüğe girdi.

Kanuna göre, Ardahan, Bartın, Bayburt, Gümüşhane, Hakkari, Iğdır, Şırnak, Tunceli ve Yalova'ya devlet üniversitesi kurulacak. Böylece, 85 olan devlet üniversitesi sayısı 94'e çıkacak.

Kanunla ayrıca, Mehmet Altınbaş Eğitim ve Kültür Vakfı’nca İstanbul Kemerburgaz Üniversitesi ile Bilim ve Sanat Vakfı’nca İstanbul Şehir Üniversitesi adıyla, iki yeni vakıf üniversitesi  kurulacak. Bu vakıf üniversitelerinin kurulmasıyla, vakıf üniversitesinin sayısı 33'e  ulaşacak.

7- TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, TOBB Ekonomi ve Teknoloji Üniversitesi’nde düzenlenen TOBB 63. Genel Kurulu’nda yaptığı konuşmada, 2001 krizinden bu yana çok çalıştıklarını ve Cumhuriyet tarihinin en büyük ekonomik başarılarından birine imza attıklarını söyledi.

Genel Kurul’un açılışında konuşan Başbakan Recep Tayyip Erdoğan da Türkiye’de yaşanan olumlu gelişmelere rağmen muhalefetin bunları kundaklama çabası içinde olduğunu belirterek, CHP’nin sistemli olarak gündemi değiştirme çabası içinde olduğunu kaydetti. Başbakan Erdoğan ayrıca, haziran ayında doğal gaz ve elektrik fiyatlarına zam yapılacağını belirterek, “Engellemeye çalıştık ama artık mecburuz” dedi.

Sanayi ve Ticaret Bakanı Zafer Çağlayan da yıl sonuna kadar sanayi stratejisi, sanayi envanteri ve yeni teşvik sitemini iş adamlarına sunacaklarını söyledi.

8- Türksat 3A’nın fırlatma töreni için Fransız Guyanası’na giden Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım, Kral Adası’nda yaptığı açıklamada, 31 Mayıs’ta gerçekleştirilmesi gereken fırlatmanın, rampada meydana gelen teknik bir problem nedeniyle 12 Haziran’a ertelendiğini söyledi.

9- Fransa Ulusal Meclisi, AB üyeliği konusunda Türkiye’ye “ayrımcılık” yapan bir anayasa değişikliğini kabul etti. Yeni yasaya göre 500 milyon nüfuslu Avrupa’nın toplam nüfusunun yüzde 5’inden fazla nüfusa sahip ülkelerin, AB’ye üyeliği için referandum yapılacak.

10- Rusya Başbakanı Vladimir Putin  Le Monde gazetesine verdiği demeçte, İran’ın nükleer silah edinmeye çalışmadığını belirterek “Acemler gururlu insanlar. Egemenliklerinden yararlanarak sivil nükleer enerji hakkını kullanmak istiyorlar. Bence İran, şimdiye kadar hukuk alanında hiçbir ihlalde bulunmadı. Uranyum zenginleştirmeye de hakları var” dedi.

           

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

             

A PHP Error was encountered

Severity: Notice

Message: Undefined index: query

Filename: libraries/Functions.php(679) : eval()'d code

Line Number: 106