16.4.2008
×

Hakkında

Künye

İletişim

 

1 NİSAN2008

1- Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, 5751 sayılı ‘Toprak Koruma ve Arazi Kullanımı Kanunu ile Mera Kanunu’nda Değişiklik Yapılması Hakkındaki Kanun’u onayladı.

2- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan partisinin Meclis grup toplantısında AK Parti'ye yönelik kapatma davasına ilişkin yaptığı değerlendirmede ”Şimdi mahkeme surecindeyiz. Hiç bir kişisel dava ve mesele üzerinde durmadık. Bizim için mesele; milletimizin geleceğidir” dedi.

Öte yandan Başbakan Erdoğan resmi ziyaretlerde bulunmak üzere İsveç’e hareketinden önce Esenboğa Hava Limanı’nda yaptığı açıklamada “Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti iki ayağının üzerinde dimdik, sapasağlam durmaktadır. Bundan kimsenin endişesi olmasın. Biz aynı kararlılıkla işimize bakıyoruz, yolumuza devam ediyoruz" dedi.

3- Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım Karayolları 1. Ulusal Kongresi’nde yaptığı konuşmada, bölünmüş yol ağının 13 bin 900 kilometreye ulaştığını, bu yıl yapılacaklarla birlikte 18 bin kilometreye ulaşacağını söyledi.

4- MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli partisinin Meclis grup toplantısında yaptığı konuşmada, “Siyasi partilerin kapatılarak cezalandırılması yerine, bundan sorumluluğu olduğu tespit edilen yöneticilere yaptırım uygulanması gerekir” dedi.

5- DİSK, KESK, TMMOB, TTB ve Türk Dişhekimleri Birliği’nin (TDB) oluşturduğu ‘Herkese Sağlık, Güvenli Gelecek Platformu’Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası (SSGSS) yasa tasarısını protesto amacıyla Türkiye genelinde iş bırakma eylemi yaptı.

6- Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği (MÜSİAD) Genel Başkanı Ömer Bolat İstanbul’da yaptığı yazılı açıklamada, “AK Parti’nin kapatılmasını isteyen iddianamenin kabul edilmesi kararıyla birlikte, hem siyasi alanda, hem ekonomik alanda uzun bir belirsizlik sürecinin içine girmiş bulunmaktayız” dedi.

7- Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Başkanı Oğuz Satıcı Artvin’in Hopailçesinde yaptığı açıklamada, mart ayı ihracatının yüzde % 22.86 artışla 10 milyar 950 milyon dolara yükseldiğini söyledi.

8- İstanbul’da düzenlenen “Wilton Park” konferansına katılan Türkiye-AB Karma Parlamento Komisyonu Eşbaşkanı Joost Lagendijk, AK Parti’ye açılan kapatma davasını değerlendirdi. Lagendijk “AB, hiçbir şey olmamış gibi davranamaz” dedi.

2 NİSAN 2008

1- Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu (DEİK) ve Türk-Kuveyt İş Konseyi tarafından düzenlenen “Türk-Kuveyt İşadamları Toplantısı” Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ve Kuveyt Emiri Şeyh Sabah el Ahmet el Cabir el Sabah’ın katılımıyla İstanbul’da gerçekleşti. Toplantıda konuşan Cumhurbaşkanı Gül, “Ekonominin kurallarını, karşılıklı çıkar faydalarını en iyi şekilde değerlendirip işbirliği yapmaya sizleri teşvik ediyoruz” dedi.

Öte yandan Cumhurbaşkanı Gül, NATO Zirvesi’ne katılmak üzere Romanya’nın başkenti Bükreş’e hareketinden önce Esenboğa Hava Limanı’ndagazetecilerin sorularını yanıtladı. Afganistan’la her türlü ilişkileri geliştirmek ve ülke halkına yardımcı olmanın Türkiye’nin dış politikası olduğunu belirten Cumhurbaşkanı Gül “Afganistan’a muharip güç gönderme niyetinde değiliz” dedi.

2- Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı’ndan, AK Parti hakkında açılankapatma davasının ardından Başsavcı Abdurrahman Yalçınkaya’ya yönelik tehdit ve hakaretlere ilişkin yapılan yazılı açıklamada, ‘eleştiri sınırı dışında kalan, hakaret ve tehdit içerikli, yargılama sürecini etkileme niteliğindeki söz ve yazılara ilişkin yasal işlem yapılacağı’ belirtildi.

3- Merkez Bankası Başkanı Durmuş Yılmaz Bilkent Üniversitesi tarafından düzenlenen “Ekonomik Yönetişimde Mevcut Konular” adlı uluslararası toplantıda yaptığı konuşmada, Türkiye gibi kalkınmakta olan ülkeler grubunda risk algılamalarının yükseldiğini belirterek, bu algılamaların siyasi istikrarla da bağlantısı olacağını söyledi. Son 20 yılın en akut krizinin yaşandığını vurgulayan Yılmaz,risk algılarındaki bozulmaların, kalkınmakta olan ülkelerin risk primleriniarttırdığını ifade ederek, bu ülkelere Türkiye’nin de dahil olduğunu söyledi.

4- DİSK Genel Başkanı Süleyman Çelebi, İstanbul’da Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ile görüştü. Çelebi görüşmenin ardından yaptığı açıklamada, “Özgürlüklerin yalnız bir anlayışa göre değil, her alanda ortaya konulması gerektiğini söyledik. Yapılması gündemde olan anayasa değişikliğinin yalnızca bir partiye af gibi algılanabileceği bir düzenleme yerine, anayasanın bütününü kapsayan, 12 Eylül hukukunu ortadan kaldıran, sendikalar ve özgürlüklerle ilgili değişiklikleri kapsaması gerektiğini belirttik. Özgürlükler bütün olarak ele alınmazsa Türkiye’de gerginlik büyür. Bunu çok net ifade ettik” dedi.

5- Fenerbahçe Futbol Takımı, Şampiyonlar Ligi çeyrek final ilk maçında İngiltere’nin Chelsea takımını İstanbul’da 2-1 yendi.

6- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, İsveç’in başkenti Stockholm’de Uluslararası İlişkiler Enstitüsü’nde düzenlenen “AB ve Türkiye” konulu konferansın ardından soruları cevaplandırdı. Başbakan Erdoğan AK Parti’ye açılan kapatma davasına ilişkin bir soru üzerine “Kapatma bir yargı sürecidir. Şu anda hukuki süreç başladı. Anayasa Mahkemesi görevini yapacak. Biz de kendi işimize bakacağız. Biz şu anda hükümet olarak iş başındayız. İşimize devam edeceğiz” dedi.

AB konusuna da değinen Başbakan Erdoğan “Cumhuriyetin temel özelliklerini koruyarak ilerlediğimiz bu çağdaşlaşma yolunda, AB üyeliği bizim için stratejik bir hedeftir. Bu konuda geri adım atmayacağız. Bu, bir devlet politikasıdır. Sosyal Güvenlik Yasa Tasarısı’ndan sonra 301. madde de Meclis’in gündemine gelecek. 301, Türkiye ve AB gündeminden düşürülecek” dedi.

Başbakan Erdoğan“Kıbrıs sorunun çözümü için askeri birlikleri çekmek gibi adımlara hazır mısınız?” sorusu üzerine ise “Barış adası teşekkül ettikten sonra Yunan askeri de çekilir, Türk askeri de çekilir. Bunları eşzamanlı olarak yaparız. Asker meselesison mesele” dedi.

7- ABD Başkanı George W. Bush, Romanya’nın başkenti Bükreş’te NATO Zirvesi öncesi gazetecilere yaptığı açıklamada, Afganistan’a takviye muharip güç gönderilmesini isteyerek “Ya Taliban ve El Kaide ile mücadele için daha fazla asker göndeririz ya da Batı’da 11 Eylül benzeri saldırılar olur. Bedelini siviller öder” dedi.

3 NİSAN 2008

1- CHP Genel Başkanı Deniz Baykal partisinin MYK toplantısında AK Parti ile ilgili kapatma davası ve ardından yaşanan sürece ilişkin değerlendirmelerde bulundu. Baykal, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ile biraraya gelmesine yönelik önerilere ilişkin taleplerin romantik olduğunu belirterek, sonuç alıcı bir görüşme için AK Parti’nin özeleştiri yapması gerektiğini söyledi.

2- Yargıtay 11. Ceza Dairesi, kapatılan RP’nin Genel Başkanı Necmettin Erbakan’ı ‘Kayıp Trilyon’ davasında ‘özel belgede sahtecilik’ suçundan 2 yıl 4 ay hapse mahkum eden ve bu cezanın evde infazına ilişkin Ankara 9. Ağır Ceza Mahkemesi’nin kararını onadı.

3- Adalet Bakanı Mehmet Ali Şahin Karabük Valiliği’nde gazetecilerin gündeme ilişkin sorularını yanıtladı. Bakan Şahin, AK Parti’nin kapatılma davasına değinerek, “Anayasa Mahkemesi, gerek kendi mevzuatı, gerekse altına attığımız Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi’nin kriterlerini göz önünde bulundurarak karar verecektir” dedi.

4- Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Hilmi Güler İstanbul’da düzenlenen ‘Türkiye’nin Dünya Altın Merkezi Olması’ konulu toplantıda yaptığı konuşmada, Güney Afrika’yla altın ve diğer kıymetli metaller konusunda işbirliğine gidileceğini belirterek, “İstanbul mücevherat ve altın merkezi olacak” dedi.

5- TÜİK, Mart 2008’de Tüketici Fiyatları Endeksi’nin (TÜFE) yüzde 0.96, Üretici Fiyatları Endeksi’nin (ÜFE) ise yüzde 3.17 arttığını açıkladı.

6- Standart&Poor’s (S&P), Türkiye’nin ekonomik görünümünü durağandan negatife çevirdi. Buna neden olarak, siyasi ortamdaki gerginlik ve artan küresel ekonomik sorunlar gösterildi.

7- NATO Zirvesi nedeniyle Romanya’nın başkenti Bükreş’te bulunan Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Afganistan özel oturumunun ardından gazetecilerin sorularını yanıtladı. Zirvede, Afganistan’a askeri güç gönderilmesiyle ilgili detayların görüşüldüğünü belirten Cumhurbaşkanı Gül, “Askeri güç muharip olmayacak, yani orada savaşa girmeyecek. Onun ötesinde Afganistan’a hem askeri, hem de sivil anlamda güçlü destek vermeye devam edeceğiz” dedi.

Dışişleri Bakanı ve Başmüzakereci Ali Babacan da ABD Başkanı George W. Bush ve Dışişleri Bakanı Condoleezza Rice ile bir araya geldi. İran gazının Türkiye tarafından alınması konusuna açıklık getiren Bakan Babacan, “Projeyi desteklemek ve yer almak için stratejik bir karar almış bulunmaktayız” dedi. Projenin Avrupa’nın zaman zaman yaşadığı enerji meselesi açısından da önemli olduğunu belirten Bakan Babacan, teknik ve mali detaylar konusunda çalışmaların devam ettiğini söyledi.

8- İsveç’teki temaslarını sürdüren Başbakan Recep Tayyip Erdoğan Stockholm Ticaret Merkezi’nde düzenlenen Türk-İsveç İş Forumu’nda yaptığı konuşmada, Avrupalı karar alıcıların, Türkiye’nin AB’ye üyelik hedefindeki kararlı tutumundan vazgeçmeyeceğini bilmeleri gerektiğini belirterek, “AB bu konuda karar versin. Türkiye’yi oyalamasın” dedi.

Toplantıya, Devlet Bakanı Sait Yazıcıoğlu, İçişleri Bakanı Beşir Atalay ve Sanayi ve Ticaret Bakanı Zafer Çağlayan da katıldı.

9- Avrupa Adalet Divanı, terör örgütü PKK’nın avukatlığını yapan bir hukuk örgütünün başvurusu üzerine, PKK’nın AB terör örgütleri listesine alınmasına ilişkin AB Konseyi kararını iptal etti. AB Konseyi’nden yapılan açıklamada ise, kararın listede değişiklik gerektirmeyeceği belirtildi.

10- AB Komisyonu’nun Genişlemeden Sorumlu Üyesi Olli Rehn Avrupa Parlamentosu Dış İlişkiler Komisyonu’nda, Balkanlardaki gelişmeler hakkında bilgi verdi ve AP üyelerinin sorularını yanıtladı. Rehn, AB'nin AK Parti’nin kapatılma davasıyla ilgili ortaya koyduğu tepkilere ilişkin olarak, AB'nin Türkiye'de AK Parti'yi değil, demokrasiyi desteklediğini söyledi.Rehn, Venedik Komisyonu'nun tüzüğüne dikkat çekerek, "Bu tüzüğe göre, partinin şiddet içeren bir davranışı olması, demokratik anayasal emirlere karşı şiddet içeren bir harekette bulunması gerekir. Yargıtay savcısının açtığı bu dava, hiç bu duruma uymuyor" dedi.

11- 1963 yılından bu yana kapalı olan Lefkoşa’daki Lokmacı Kapısı Türk ve Rum temsilcilerin katıldığı törenle açıldı.

12- Fransa Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy NATO Zirvesi’ne katılmak üzere bulunduğu Romanya’nın başkenti Bükreş’te, ülkesinin yıl sonunda gerekli kararı alarak NATO’nun 1966’da ayrıldığı askeri kanadına geri döneceğini açıkladı.

4 NİSAN 2008

1- TBMM Başkanı Köksal Toptan, Emniyet Teşkilatı’nın kuruluşunun 163. yıldönümü dolayısıyla İçişleriBakanı Beşir Atalay ve Emniyet Genel Müdürü Oğuz Kağan Köksal’ı kabulünde yaptığı konuşmada, Avrupa AdaletDivanı’nın terör örgütü konusunda aldığı kararı şiddetle kınadığını bildirerek,''Avrupa'dan çıkan bu tür kararlar, terör örgütüne yarı müsamaha ile bakan birtakım ülkeleri daha rahat hale getirebilir ve terör örgütlerinicesaretlendirebilir'' dedi.

2- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan Milli Eğitim Bakanlığı tarafından başlatılan “Gönül Projesi”nin tanıtım toplantısında yaptığı konuşmada, proje çerçevesinde ilköğretim 7. ve 8. sınıf ile ortaöğretim 1. ve 2. sınıflarda okuyan yaklaşık 100 bin öğrencinin doğudan batıya, batıdan da doğuya gideceğini söyledi.

3- Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Büyükanıt, Savunma ve Havacılık Dergisi'nin Nisan sayısında yayımlanan röportajında, TSK'nın modernizasyonu bağlamında yürütülen projelerhakkında bilgi verdi. Orgeneral Büyükanıt, terör örgütüPKK’nın etnik kimliğe anayasal güvence isteyerek, üniter devleti hedef aldığını söyledi.

4- Tarım ve Köyişleri Bakanı Mehdi Eker Anadolu Ajansı’na (AA) yaptığı açıklamada, geçen yılki kuraklık nedeniyle tarımsal üretimde 5 milyar YTL’lik kayıp olduğunu söyledi.

5- Sanayi ve Ticaret Bakanı ZaferÇağlayan, Doğu Anadolu Sanayici ve İşadamları Dernekleri Federasyonu tarafından Erzurum’da düzenlenen ''DoğuAnadolu Kalkınma ve İşbirliği Köprüsü, 101 Proje, 1001 İş Adamı'' adlı toplantıda, bugün ülke gündemi nereye çekilmek istenirse istensin, kendi gündemlerinin ekonomi, sanayi ve ticareti geliştirmek, bölgelerarası gelişmişlik farkını ortadan kaldırmak ve istihdamı artırmak olduğunu söyledi.

6- MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, Alparslan Türkeş’i anma töreninde yaptığı konuşmada,Türkiye Cumhuriyeti’nin bekasının tehdit altına girdiğini ileri sürdü.

7- DSP Genel Başkanı Zeki Sezer incelemelerde bulunmak üzere gittiği Hatay'da, Vali Ahmet Kayhan'ıziyareti sırasında yaptığı açıklamada, ''Cumhuriyet döneminde hem de 2 kez, hiçbir partiye nasip olmayan oyla seçilen hükümet, ekonomide, dış politikada ve istikrarda başarısız olmuştur''dedi.

8- Merkez Bankası tarafından yapılan açıklamada, Mart ayı enflasyonudeğerlendirildi. Açıklamada, artan gıda ve enerji fiyatlarıile süregelen küresel belirsizliklerin enflasyondaki düşüşü geciktirdiğibildirildi.

9- Türkiye Barolar Birliği Başkanı Özdemir Özok, CNN Türk televizyonunda katıldığı “Ankara Kulisi” programında soruları yanıtladı. Özok, AK Parti’ye açılan kapatma davası sürerken yapılacak anayasa değişikliğinin anayasaya aykırı olduğunu iddia etti.

10- AB-Türkiye Karma Parlamento Komisyonu EşbaşkanıJoost Lagendijk, TBMM Anayasa Komisyonu Başkanı Burhan Kuzu'yu ziyaretinden öncegazetecilerin sorularını yanıtladı. Lagendijk bir soru üzerine, “Yüzde 47 oy almış bir parti hakkında, laiklik karşıtı odak suçlamalarıyla kapatma davası açılmasını Avrupa’da çok az politikacıya anlatabilirsiniz. Avrupa’nın 50 yıllık geçmişinde böyle bir şey yok” dedi.

11- Türkiye ile İsrail arasında, diplomatlarıneğitimi alanında işbirliğini öngören bir mutabakat zaptı imzalandı.

12- Uluslararası Kredi Derecelendirme Kuruluşu Moody’s, Türkiye’nin ekonomik görünümünü durağan olarak belirledi.

13- Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin Romanya’nın başkenti Bükreş’te NATO-Rusya Konseyi toplantısının ardından düzenlediği basın toplantısında, ittifak liderleriyle görüşmesinin "olumlu" geçtiğini belirterek, NATO'nun Rusya sınırlarına ulaşmasını doğrudan tehdit olarak göreceklerini söyledi.

5 NİSAN 2008

1- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, AK Parti Trabzon Gençlik Kolları 2. Olağan Kongresi’nde yaptığı konuşmada “Bizim önceliğimiz demokratik, laik, sosyal hukuk devleti olan Türkiye Cumhuriyeti’ni kalkındırmaktır. Bizim önceliğimiz hizmettir. Bundan asla taviz vermeyeceğiz” dedi. Konuşmasında Türkiye’nin artan itibarına, gücüne ve itibarına paralel olarak dış temasları sürdürdüklerini de anlatan Başbakan Erdoğan, gittiği her ülkede Türkiye’nin tezlerini anlattığını, ikili ilişkileri arttırmanın mücadelesini verdiğini söyledi.

2- 9. Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, İstanbul’da düzenlenen "Uluslararası Rotary 2420. Bölge 2008 Yılı Asamblesi" toplantısında “2008 Nisanında Türkiye ve Dünya” konulu bir konferans verdi. Konferansta, Türkiye’de yılda bir milyon civarında çocuk dünyaya geldiğini, yüzde 5’lik bir büyüme ile ancak 500 bin kişiye istihdam yaratılabildiğini belirten Demirel, daha sağlıklı, daha zengin, daha eğitimli bir toplum için herkesin bakabileceği kadar çocuk yetiştirmesi gerektiğini söyledi.

3- İçişleri Bakanı Beşir Atalay, MHP Mersin Milletvekili Mehmet Şandır’ın soru önergesine verdiği cevapta, 12 yılda 8 bin 406 terörle mücadelede şehit yakını ile malulün, kamu kurum ve kuruluşlarında işe yerleştirildiğini bildirdi. Bakan Atalay terör eylemleri sebebiyle çalışamayacak derecede malul olan kamu görevlileri, er ve erbaşlar ile geçici ve gönüllü köy korucularına iş imkanı sağlandığını belirtti.

4- Saadet Partisi Genel Başkanı Recai Kutan partisinin düzenlediği “Mahalli İdareler Hamle Toplantısı”nda, AK Parti hakkındaki kapatma davasının parlamenter sistem açısından son derece kaygı verici olduğunu savunarak, terör ve şiddet eylemlerine karışan siyasi partiler hakkında kapatma davası açılması gerektiğini söyledi.

5- Hırvatistan’da bulunan ABD Başkanı George W. Bush, başkent Zagreb’de halka hitaben yaptığı konuşmada, NATO’nun Balkanlar’daki bütün ülkelere açık olduğunu ve Makedonya’nın en kısa sürede NATO’ya girmesi gerektiğini belirterek “Makedonya, çok zor reformlar yaptı ve NATO’nun yabancı ülkelerdeki görevlerine büyük katkıda bulundu” dedi.

6 NİSAN 2008

1- Malatya’da AK Parti İl Gençlik Kolları Kongresi’ne katılan Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, ayrımcılığa kesinlikle karşı olduklarını vurgulayarak, “Her türlü mesele demokrasi içinde çözülmeli. Sağa sola sapmadan, düz bir yolda Türkiye için mücadele edeceğiz. Söz de, karar da milletindir. Halka egemen değil, hizmetkar olmak istiyoruz” dedi. Başbakan Erdoğan Ankara'da da İl Kadın Kolları Kongresi’ne katıldı.

Başbakan Erdoğan ayrıca, Anadolu Ajansı’nın 88. kuruluş yıldönümü nedeniyle bir mesaj yayımladı.

2- Devlet Bakanı Mehmet Şimşek Kanal 7 televizyonunda katıldığı bir programda, uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Standart&Poor’s’un (S&P) Türkiye’nin görünümünü durağandan negatife çevirmesini değerlendirdi. Bakan Şimşek, “Talihsiz, aceleye gelmiş ve daha çok siyasetteki gerekçelerle verilmiş bir karar” dedi. Bakan Şimşek ayrıca, gıda ve enerji şoklarının tekrarlanmaması halinde Türkiye’nin orta dönemde hedefi yakalayabileceğini belirterek, “Ama bu şoklar yaşandıkça hedefe ulaşmak zorlaşır: Bizim gündemimiz hala iş ve aş”dedi.

3- AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Dengir Mir Mehmet Fırat, partisinin Merkez Karar ve Yönetim Kurulu (MKYK) toplantısının ardından yaptığı açıklamada, toplantının ana gündeminin AK Parti hakkında açılan kapatma davası olduğunu ve sürecin çok yönlü olarak bütün boyutlarıyla ele alındığını söyledi. Başbakan Erdoğan'ın iç ve dış gelişmeleri değerlendirdiği sunuşunun ardından MKYK üyelerinin davaya ilişkin görüş ve önerilerini ortaya koyduğunu kaydeden Fırat, mahkeme sürecinin nasıl yürütülmesi gerektiği konusunda temel savunma stratejileri üzerinde durulduğunu belirtti.

4- TÜSİAD Yönetim Kurulu Başkanı Arzuhan Doğan Yalçındağ, CNBC-e'nin Business Dergisi'ne yaptığı açıklamada, Türkiye'nin ciddi bir muhalefet boşluğu yaşadığını belirterek "Bu durum, TÜSİAD'ın söylemlerinin daha siyasi algılanmasına neden oluyor. Keşke daha kuvvetli, daha yapıcı söylemleri olan bir ana muhalefet partisi olsaydı" dedi.

5- Fenerbahçe Bayanlar Basketbol Takımı, Adana'da oynanan finalde Botaşspor'u 62-51 yenerek, Türkiye Kupası'nın sahibi oldu.

6- Finlandiya'da düzenlenen Avrupa Güreş Şampiyonası'nda grekoromen stil 74 kiloda Şeref Tüfenk, gümüş madalya kazandı. Şampiyonada Türkiye 1 altın, 1 gümüş ve 1 bronz madalya ile takım halinde Avrupa üçüncüsü oldu.

7- TBMM Başkanı Köksal Toptan, resmi temaslarda bulunmak üzere Çin’in başkenti Pekin’e gitti.

8- Mısır'da resmi temaslarda bulunan Adalet Bakanı Mehmet Ali Şahin, Adalet Bakanı Memduh Muhyiddin ve Anayasa Mahkemesi Başkanı Mahir Abdulwahid ile bir araya geldi.

Bakan Şahin, daha sonra büyükelçilik rezidansında Türk gazetecilerin sorularını cevapladı. Türkiye ve Mısır arasında eskilere dayanan kültürel ve tarihi ilişkiler bulunduğunu vurgulayan Bakan Şahin, yargı mensupları arasında karşılıklı ziyaretleri başlatmayı ve seminerler düzenlemeyi planladıklarını söyledi.

9- Turizm Günleri etkinliklerinin açılışı için KKTC’ye giden Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay, KKTC Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Turgay Avcı’yı makamında ziyaret etti. KKTC’nin turizm açısından büyük bir potansiyelesahip olduğunu ifade eden Bakan Günay, “Bu bölge huzur, güvenlik ve barış içinde tanıtılsa dünya turizminin merkezi haline gelir” dedi.

Ziyaretin, Anavatan’ın KKTC’ye desteğinin bir göstergesi olduğunu belirten Avcı ise, Rum yönetiminin bugünlerde Türkiye’nin garantörlüğünü tartıştırmak istediğini kaydederek, “Türkiye’nin garantörlüğü, iki bölgelilik, iki eşit kurucu devlet ve halkların siyasal eşitliği temelinde çözüme hazırız” dedi.

10- Kuzey Irak'taki bölgesel yönetimin lideri Mesut Barzani Irak'ın Sesi Radyosu’na yaptığı açıklamada, şiddetten uzak bir şekilde bölgedeki sorunların çözümlenmesini temenni ettiğini kaydetti. Barzani ayrıca, “Kerkük meselesi tarihi bir problemdir. Eğer bu mesele çözülmezse Irak’ın durumu kötüye gider” dedi.

11- Rusya’nın Soçi kentinde biraya gelen ABD Başkanı George Bush ile Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, füze kalkanı konusunda bir uzlaşmaya varamadı. Putin, görüşmenin ardından düzenlenen ortak basın toplantısında,“Amerikan planına karşı temel tavrımız değişmedi” dedi.

Başkan Bush da füze kalkanı planının savunma amaçlı olduğunu ve saldırı niyeti taşımadığını belirterek, “Rus uzmanları, bu sistemin Rusya’ya karşı olmadığı konusunda ikna etmek için daha çok mesafe kat etmemiz gerektiği oldukça açık” dedi.

7 NİSAN 2008

1- Bakanlar Kurulu, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında toplandı.Devlet Bakanı, Başbakan Yardımcısı ve Hükümet Sözcüsü Cemil Çiçek toplantının ardından yaptığı açıklamada, TCK’nın 301. maddesinde değişiklik öngören teklifin TBMM’ye sunulduğunu belirterek, “Bu meseleyi gündemden çıkarmak istiyoruz” dedi. Akdeniz Üniversitesi’nde meydana gelen öğrenci olaylarına da değinen Başbakan Yardımcısı Çiçek, kötü niyetli bir kısım kişilerin genç insanların heyecanlarını, duygularını istismar ederek, Türkiye’yi karıştırmak istediklerini belirterek, “Biz bu sıkıntıları yaşamış insanız. Geçmişte kavga ettik. Geri döndük baktık ki hepimiz kullanılmışız. Şimdi kavga ettiklerimizle birlikte bu ülkenin sorunlarını çözmeye çalışıyoruz. Türkiye bu oyunlara bir daha gelmemelidir” dedi.

2- Dışişleri Bakanı ve Başmüzakereci Ali Babacan, Laos Demokratik Halk Cumhuriyeti Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Thongloune Sisoulith’i kabulünün ardından yaptığı açıklamada, AB’ye katılım sürecini içeren kısa, orta ve uzun vadede ulusal uyum programının hazırlandığını ve bunun yılın ortalarında yayınlanacağını söyledi. Kuzey Irak konusuna da değinen Bakan Babacan, “Kuzey Irak yönetimi, PKK’nın terör örgütü olduğuna dair daha somut söylemler ve tutumlar benimsemeli” dedi.

Sisoulith de, Türkiye’nin BM Güvenlik Konseyi Geçici Üyeliği’ne tam destek verdiklerini söyledi.

3- Devlet Bakanı Mehmet Şimşek Türkiye gazetesine yaptığı açıklamada, AK Parti hakkında açılan kapatma davasının ekonomide olumsuz etki oluşturmaması için yeni reformlarla yollarına devam edeceklerini belirtti.

4- Devlet Bakanı Murat Başesgioğlu Kastamonu’daki özel bir diyaliz merkezinin açılışında yaptığı konuşmada, hükümet olarak vatandaşların en yakın ve seri şekilde sağlık hizmetine ulaşabilmesi konusunda aradaki bürokratik engellerin kaldırıldığını söyledi.

5- Emniyet Genel Müdürlü Oğuz Kağan Köksal İstanbul’da düzenlenen 25. Avrupa Polis Yönetimi Konferansı’nda yaptığı konuşmada, terörün milliyeti, dini ve ülkesi bulunmadığını belirterek, terör ve terörizm konusunda ülkelerin mutlaka işbirliği yapmaları ve bu işbirliğini de yoğun bir şekilde operasyona dönüştürmeleri gerektiğini kaydetti.

6- Resmi ziyaret amacıyla Çin’de bulunan TBMM Başkanı Köksal Toptan, Başbakan Wen Jiabao tarafından kabul edildi. Jiabao kabulün ardından yaptığı açıklamada, Türkiye ile Çin arasındaki dostluğun eskilere dayandığını belirterek, “Ziyaretiniz, Türkiye ile Çin arasındaki ilişkilere ivme kazandıracaktır” dedi. Başkan Toptan da, “Çin ile ilişkilerimizin her alanda artmasından memnuniyet duymaktayız” dedi.

Ulusal Halk Kongresi Başkanı Wu Banggua ile de biraraya gelen Başkan Toptan, görüşmenin ardından yaptığı açıklamada, Çin’in, Türkiye’ninBM Güvenlik Konseyi Geçici Üyeliği adaylığını açıkça desteklediğini ve Kıbrıs konusunda da Türkiye ile benzer görüşleri paylaştığını söyledi.

7- AB Komisyonu Başkanı Jose Manuel Barroso Portekiz’in başkenti Lizbon’da düzenlenen ‘Avrupa ve Küreselleşme Tehditleri’ konulu konferansta yaptığı konuşmada, “Türkiye, bünyesinde yer almak istediği konusunda Avrupa’yı ikna etmelidir. Türkiye, bütün kriterleri yerine getirirse AB üyesi olabilecektir” dedi.

8- IMF Başkanı Dominique Strauss-Kahn Financial Times gazetesine yaptığı açıklamada, kredi krizinin çözümlenmesi için küresel düzeyde önlem alınması ve hükümetlerin devreye girmeleri gerektiğini belirterek, “Kamunun müdahalesinin gerektiğini giderek daha fazla düşünüyorum” dedi.

 

8NİSAN2008

 

1- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan AK Parti Meclis grup toplantısında yaptığı konuşmada, AK Parti hakkındaki kapatma davası sürecinin, ülke ve millet için çok ağır bazı siyasi ve ekonomik sonuçlara yol açacağının görmezden gelinemeyeceğini belirterek, “Mahkeme süreci doğal mecrasında ilerleyecek. Bu sürecin ortaya çıkaracağı siyasi ve ekonomik bedelleri milletimize, ülkemize ödetmeyeceğiz. Ülke ve millet menfaatleri söz konusu olduğunda, diğer siyasi partilerin de çözüm için mutabakat zemininde buluşacağını umuyoruz” dedi.

2- CHP Genel Başkanı Deniz Baykal partisinin Meclis grup toplantısında yaptığı konuşmada, Türkiye’nin sıkıntılardan zararsız çıkmasına katkı yapma sorumluluğu içinde davrandıklarını belirterek “Bu ortamda siyasi polemik, tartışma, gerginlik içine girmemeye çalışıyoruz. Ülke problemlerini konuşuyoruz, öneri ve eleştirilerimizi dile getiriyoruz” dedi.

3- Dışişleri Bakanı ve Başmüzakereci Ali Babacan, Türkiye Ekonomi Politikaları Araştırma Vakfı’nın (TEPAV) düzenlediği “AB Müktesebatına Uyum Sürecinde Etki Analizi Kapasitesini Güçlendirerek Çevre Başlığında Uygulama ve Farkındalık Yaratma Projesi" kapanış toplantısında yaptığı konuşmada, Türkiye’nin AB çalışmalarında yavaşlama olduğu yönündeki söylemlerin gerçekle bağdaşmadığını, bu çalışmaların artık günlük hayatın bir parçası haline geldiğini söyledi. Türkiye’nin müzakere eden ülke statüsüyle kritik eşiği aşsa da önünde büyük bir reform gündemi olduğunu kaydeden Bakan Babacan, 2013 yılı geldiğinde Türkiye’nin AB’ye hazır olacağını söyledi.

4- MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli partisinin Meclis grup toplantısında yaptığı konuşmada, “Milliyetçi hareket mensuplarını bir kavganın tarafı gibi göstermeye yönelik alçakça girişimleri şiddetle ve nefretle kınıyorum” dedi.

5- TOBB Başkanı Rıfat Hisarcıklıoğlu TOBB tarafından modernizasyonu üstlenilen Kapıkule Sınır Kapısı’nın temel atma töreninde yaptığı konuşmada, dünyadakitüm ülkelerin küreselleşen dünya ekonomisinden daha fazla pay kapma yarışında olduğunu, 1990 yılında dünya küresel ticaret hacminin 1 trilyon dolar iken, 2007 yılında bu rakamın 12 trilyon dolara yükseldiğini ve bu hacimdenpay almasını bilen ülkelere büyük imkan sağladığını söyledi.

6- AB Polis Birliği (EUROPOL) ‘Avrupa Birliği Terörizm Durum ve Eğilimler 2008 Raporu’nda,PKK’nın bir terör örgütü olduğunu açıkladı.

9 NİSAN 2008

1- Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Türkiye Esnaf ve Sanatkarlar Konfederasyonu’nun (TESK) davetlisi olarak federasyon ve birlik başkanları ile TESK’te bir araya geldi. Cumhurbaşkanı Gül burada yaptığı konuşmada, ”Türkiye’nin sorunlarını, demokrasi içinde tartışarak, hukukun üstünlüğü çerçevesinde aşması ve bütün bunlardan Türkiye’nin güçlü olarak çıkması gerektiğine inanıyorum” dedi.

2- Savunma Sanayi İcra Komitesi, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında toplandı. Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Büyükanıt’ın da katıldığı toplantının ardından açıklamada bulunan Milli Savunma Bakanı Vecdi Gönül, Makine ve Kimya Endüstrisi Kurumu tarafından geliştirilen Mehmetçik-1 piyade tüfeğinin Kara Kuvvetleri Komutanlığı tarafından yapılan denemeleri başarıyla geçtiğini söyledi.

3- Devlet Bakanı Mehmet Şimşek İstanbul’da düzenlenen ‘1. Sigorta Zirvesi’nde yaptığı konuşmada, “Gerçekleştirilen köklü iyileştirmeler, global dalgaların Türkiye’ye etkisini kısa süreli ve sınırlı tutacak” dedi.

Zirvenin ardından gazetecilerin sorularını cevaplandıran Hazine Müsteşarı İbrahim Çanakçı da bu yıl için öngörülen 18.5 milyar dolarlık doğrudan yabancı yatırım hedefinin, global sorunlar nedeniyle biraz aşağıda kalma ihtimali bulunduğunu, ancak böyle bir sapma olsa bile borç çevirme oranlarında ciddi bir sapma olmayacağını söyledi.

4- Dışişleri Bakanı ve Başmüzakereci Ali Babacan, İstanbul’da düzenlenen Türkiye-Pasifik Ülkeleri Dışişleri Bakanları Toplantısı’nın açılışında yaptığı konuşmada, Türkiye ile Pasifik ada ülkeleri arasında iş birliğini geliştirmek istediklerini söyledi. Türkiye’nin BM Güvenlik Konseyi Geçici Üyeliği’ne aday olduğunu belirten Bakan Babacan, “Türkiye NATO ittifakı içindeki en önemli askeri güce sahip ülkelerden biri. Dünyada barışa, istikrara ve güvene katkıları olan bir ülke. Desteğiniz bizim için çok önemli” dedi.

Toplantıya katılan Papua Yeni Gine Dışişleri Bakanı Samuel Abal ve Fiji Dışişleri Bakanı Ratu Epeli, Türkiye’nin istediği desteği vermeye hazır olduklarını söyledi.

5- Devlet Bakanı Nimet Çubukçu, AK Parti’li 17 kadın milletvekili ile birlikte TBMM’de ‘Fırsat Eşitliği Komisyonu’ kurulması için yasa teklifi verdiklerini belirterek “Komisyonun kurulması, kadına yönelik her türlü ayrımcılığın önlenmesi, erkeklerle birlikte eşit hak, imkan ve fırsatlara ulaşabilmeleri bakımından önemlidir” dedi.

6- Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Hilmi Güler Afşin-Elbistan C ve D kömür sahaları rödovans ihale süreciyle ilgili düzenlenen bilgilendirme toplantısında,“Türkiye’de tahminimizin üzerinde kömür rezervi var, yeni rezervler buluyoruz. Kömürü yaygın bir şekilde kullanacağız” dedi.

7- Diyanet İşleri Başkanı Ali Bardakoğlu, DSP İstanbul Milletvekili Süleyman Yağız’ın cemevleriyle ilgili olarak Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’a verdiği soru önergesine istinaden yaptığı yazılı açıklamada, “Cemevlerinin ibadet yeri statüsüne alınmasının Aleviliği din haline getireceğini ve Alevileri Müslümanlıktan koparacağını” ifade etti.

8- Resmi ziyaret amacıyla KKTC’de bulunan Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral İlker Başbuğ Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat ile bir araya geldi. Orgeneral Başbuğ görüşmenin ardından yaptığı açıklamada, “Kıbrıs’ta kalıcı ve adil bir çözüm için Garanti ve İttifak Anlaşmaları muhafaza edilmelidir” dedi. Talat da yaptığı açıklamada, siyasi çözümü adil ve kalıcı bir şekilde gerçekleştirmek için bütün gayretlerini ortaya koyduklarını söyledi.

9- IMF ve Dünya Bankası’nın yıllık bahar toplantıları öncesinde yayımlanan ‘Dünyanın Ekonomik Görünümü’ başlıklı raporda, Türkiye’de GSYH büyümesinin 2008’de yüzde 4, 2009’da da yüzde 4.3 olarak gerçekleşmesinin beklendiği belirtildi.

10- Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov Ekho Moskvy radyosuna verdiği demecinde, ABD’nin Doğu Avrupa’da kurmak istediği füze kalkanı sistemine atıfta bulunarak, “Öncelikle üslerde Rus askerlerinin sürekli gözlemci statüsünde bulunmasına izin verilmesi gerekir. İkinci olarak da burada denetleme konusunda sorun yaşanmamalı. Aksi durumda bu sistemin bize karşı olmadığına inanmamız beklenmemeli” dedi.

10 NİSAN 2008

1- Cumhurbaşkanı Abdullah Gül İstanbul’da düzenlenen Türkiye-AB Karma İstişare Komitesi(KİK) 24. Toplantısı’nda yaptığı konuşmada, AB başta olmak üzere bütün demokratik ülkelerde olduğu gibi Türkiye’de de bazı siyasi ve hukuki tartışmalar yaşanabildiğini belirterek, “Türkiye’de de bu tür tartışmalar, ileri özgürlük şartlarında çok sesli ve çoğulcu bir ortamda gerçekleşmektedir” dedi.

2- Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, AB Komisyonu Başkanı Jose Manuel Barroso ve AB Komisyonu’nun Genişlemeden Sorumlu Üyesi Olli Rehn’i Çankaya Köşkü’nde kabul etti.

Barroso görüşmenin ardından TBMM Genel Kurulu’nda yaptığı konuşmada, Birliğe üye alınacak ülkelerin bütün kriterleri yerine getirmesi gerektiğini belirterek, “Bütün ülkeler için geçerli olan şudur: Adaylığa giden bir kısa yol yoktur” dedi.

Barroso, TBMM’de, CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli ve DTP Grup Başkanı Ahmet Türk ile de ayrı ayrı görüştü.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan da Barroso’yu Başbakanlık’ta kabul etti. Düzenlenen basın toplantısında gazetecilerin sorularını değerlendiren Başbakan Erdoğan, AK Parti hakkındaki kapatma davasına karşı hazırlıkları devam eden anayasa değişikliği konusuna değinerek, “Gerekirse böyle bir adım atılır ama gerekmezse hukuki süreç aynı şekilde devam edecektir” dedi. Barroso da, devam eden davayla ilgili bir yorumda bulunamayacağını vekonunun Türk toplumu için önemli olduğunu belirterek, “Şu anda Türkiye aday ülke konumunda olduğu için, beraberce çalışırken AB olarak böyle bir gelişmeye kayıtsız kalamayız” dedi.

3- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan Türk Polis Teşkilatı’nın 163. kuruluş yıldönümü töreninde yaptığı konuşmada, “Huzurumuza, birliğimize, bütünlüğümüze kasteden şer odaklarının, fırsatı değerlendirmek amacıyla sahneye çıktıklarına şahit olabiliriz. Ancak şunu unutuyorlar: Türkiye, asla ve asla eski Türkiye değildir. Kim bu ülkeyi kaosa sürüklemek isterse, ülkenin birliğine, bütünlüğüne kastederse, karşısında güvenlik güçlerimizi, sonra halkımızın sağduyusunu bulacaktır” dedi.

4- Genelkurmay Başkanlığı, Tunceli ve Diyarbakır kırsallarında yapılan operasyonla PKK üyesi 13 teröristin silahlarıyla birlikte ölü, 1 kadın teröristin ise yaralı olarak ele geçirildiğini açıkladı.

5- Devlet Bakanı Kürşad Tüzmen Mersin Gıda, Gıda Teknolojileri ve Paketleme Fuarı’nın açılışında yaptığı konuşmada, “Dünyada büyüme yavaşlıyor, enflasyonist baskılar artıyor, ticaret artışı yavaşlıyor, gelişmekte olan ülkelere sermaye akışında bir düşüş bekleniyor. Bu olumsuzluklara ve küresel göstergelerdeki trendlere rağmen endişeli değiliz. Çünkü hazırlıklıyız. Ekonomik yapı daha sağlam durumda” dedi.

6- Devlet Bakanı Mehmet Şimşek IMF ve Dünya Bankası toplantısına katılmak üzere ABD’ye hareketinden önce İstanbul Atatürk Hava Limanı’nda basın toplantısı düzenledi. IMF ile ihtiyati stand-by düzenlemesi ve program sonrası izleme şeklinde iki seçenek olduğunu belirten Bakan Şimşek, “IMF’ye olan borcumuz kotamızın yüzde yüzünü aştığı için, eğer erken ödeme yoluna gitmezsek program sonrası gözden geçirme zaten otomatik olarak devreye girecek” dedi.

7- Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay, ‘Payitaht-ı Zemin: Eminönü’ kitabının tanıtımı için İstanbul’da düzenlenen törende yaptığı konuşmada, iki cilt halinde hazırlanan kitabın Eminönü’ne ve İstanbul’a olan borcun ödenmesi noktasında büyük bir anlamı olduğunu söyledi.

8- Merkez Bankası, Şubat 2008’e ait ödemeler dengesi gerçekleşmelerini açıkladı. Açıklamada, yılın ilk iki ayında cari açık 7 milyar 673 milyon dolara ulaşırken, şubat sonu itibariyle yıllık cari açığın 38 milyar 902 milyon dolar düzeyinde gerçekleştiği belirtildi.

9- TÜSİAD Başkanı Arzuhan Doğan Yalçındağ İstanbul’da düzenlenen Türkiye-AB Karma İstişare Komitesi toplantısının ardından yaptığı açıklamada, “Türkiye hem AB, hem ekonomi ile ilgili konular hem de IMF çıtası takviminden geri düştü. Bunun için artık hepimiz konsantre olmalı ve bir an önce bu takvimdeki, ajandadakieksikliğimizi gidermek için üzerimize düşeni yapmalıyız” dedi.

11 NİSAN 2008

1- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, İstanbul'da düzenlenen Türkiye-AB Karma İstişareKomitesi (KİK) 24. Toplantısı'nda yaptığı konuşmada, bu toplantıları çok yakından takip ettiğini belirterek, Türkiye-AB KİK'in istikrarlı yapısı ve görüş üreten, yol gösteren işleviyle Türkiye'nin AB ile ilişkilerine çok önemli katkılar sağladığını, bundan sonra da sağlamaya devam edeceğini kaydetti.

2- Dışişleri Bakanı ve Başmüzakereci Ali Babacan, AB Komisyonu Başkanı Jose Manuel Barroso ve Komisyonun Genişlemeden Sorumlu Üyesi Olli Rehn ile İstanbul’da görüştü. Barroso dünkü görüşmelerinde, Türkiye'nin tam üyelik müzakerelerinin şu anda bulunduğu yeri ele aldıklarını ve aslında Türkiye'nin epey mesafe katetmiş olduğunu bildirdi.

3- Kıbrıs Türk Barış Kuvvetleri Komutanlığı (KTBK) birliklerinde denetlemelerde bulunmak ve Yıllık Plan Semineri’ne katılmak üzere KKTC'de bulunan Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral İlker Başbuğ gazetecilere yaptığı açıklamada, Türkiye Cumhuriyeti'nin kültürel farklılıklara saygılı olduğunu ve kültürel alanda, bireysel kalmak ve ulus devlet yapısına zarar vermemek şartıyla kültürel zenginliklerin yaşatılması için gerekli düzenlemeleri gerçekleştirdiğini belirterek ''Bunun ötesinde, kimse Türkiye'den belirli bir etnik gruba kültürel alanın dışında, ulus devlet ve üniter devlet yapısını tehlikeye sokacak siyasal alanda grupsal düzenlemeler yapmasını isteyemez ve bekleyemez” dedi.

4- Lokmacı Kapısı'ndan Güney Kıbrıs'a geçen KKTC Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat, ''Bu ziyaretle çözüm, barış ve dostluk mesajı vermek istediğini'' söyledi.

5- ABD Başkanı George W. Bush Beyaz Saray’da yaptığı açıklamada, İran’ın ülkesinin bu yüzyılda karşılaştığı en büyük tehditlerden biri olduğunu belirterek, İran’ın Irak’ta yanlış tercih yapması durumunda, ABD’nin bölgedeki çıkarlarını, askerlerini ve ortaklarını korumak için harekete geçeceğini söyledi.

12 NİSAN 2008

1- AK Parti İstanbul İl Başkanlığınca düzenlenen “1. Uluslararası İstanbul Yerel Yönetimler Sempozyumu”nun açılışını yapan Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, şehirler arasında birlik çağrısı yaptı. Beş kıtadan birçok yerel yöneticinin katıldığı sempozyumun önemine değinen Başbakan Erdoğan, artık rekabetin ülkeler değil, şehirler arasında yaşanmaya başladığına dikkat çekerek “İstanbul medeniyetlerin, kıtaların, kültürlerin buluşma noktası olduğu kadar yerel demokrasinin de buluşma noktasıdır. Bu dönemde şehirler arasındaki iletişim büyük önem taşımaktadır. Hızlı bir şehirleşme yaşanıyor” dedi.

2- İzmir’de Gaziemir, Bayraklı ve Aliağa metro istasyonlarının açılışını yapan CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ı eleştirdi. Başbakan Erdoğan’ın uzlaşma çağrılarına ‘hayır’ cevabını veren Baykal, “Sen benimle uzlaşmayı bırak, Türkiye Cumhuriyeti’nin anayasası ile uzlaş. Biz hiç kimseyle yapay, sahte ilişki içine girmeyiz” dedi.

3- Maliye Bakanı Kemal Unakıtan, İstanbul’da Türkiye Seyahat Acenteleri Birliği (TÜRSAB) yetkilileriyle biraraya geldi. Bakan Unakıtan, AK Parti’ye açılan kapatma davasının siyasi bir belirsizlik oluşturduğunu belirterek, “Ekonomi olabildiğince rayında ama kapatma davası da siyasi bir belirsizliktir o da ekonomi için bir risktir” dedi.

4- Türkiye Gazetesi’ni ziyaret eden Sağlık Bakanı Recep Akdağ yaptığı açıklamada, sağlıkta önemli mesafeler alındığını ve Türkiye’deki anne ve çocuk ölümlerinde yaşanan azalmaların bunun en açık örneği olduğunu belirterek “Türkiye’de çocuk ölümlerini binde 18’e düşürdük. Dünya Sağlık Örgütü’ne göre Avrupa bölgesinde bu rakam binde 28” dedi.

5- Tarım ve Köyişleri Bakanı Mehdi Eker, Antalya’da gazetecilerin, hububat ürünlerinde stok sorunu ve fiyat artışlarına ilişkin sorularını cevaplandırdı. Bakan Eker, Türkiye’de hububat ürünlerinde stok sıkıntısı yaşanmadığını belirterek “TMO’da stok bittiği doğru değildir. Bizim açımızdan ne buğdayda, ne pirinçte bir sıkıntı söz konusu değil” dedi.

6- Bir dizi incelemelerde bulunmak üzere Denizli’ye giden Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, Denizli Valisi Hasan Canpolat’ı makamında ziyaret etti. Bakan Çelik, Sosyal Güvenlik Yasa Tasarısı’nın yürürlüğe girmesinden önce çocuklarını sisteme dahil eden aileleri uyararak, çalışmadığı halde çalışmış gibi görünenlerin sigortalılıklarının iptal edileceğini ve ödedikleri primlerin verilmeyeceğini söyledi.

7- Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Hilmi Güler, DSP İstanbul Milletvekili Süleyman Yağız’ın soru önergesini verdiği yanıtta, 18 şehirde, 72 tesiste denetim yapıldığını belirterek “Ulusal Marker oranı geçersiz çıkan tesislerle ilgili hukuki işlemler devam etmektedir” dedi.

Öte yandan, Kahramanmaraş Kağıt Sanayi A.Ş.’yi ziyaret eden Bakan Güler, fabrikada üretilen enerjiden açığa çıkan buharın değerlendirildiği serada incelemelerde bulundu.

8- BBP Genel Başkanı Muhsin Yazıcıoğlu, partisinin mahalli seçimler öncesi yol haritasını belirlemek için Kızılcahamam’da yaptığı toplantının açılış konuşmasında, Akdeniz Üniversitesi’ndeki öğrenci kavgasına değinerek, “Ardında derin bir provokasyon var. Demokratik zafiyet oluşturmak amacını güden kuvvetler, gençleri istismar ediyor” dedi.

9- Gelinlikle dünya turuna çıkan ve Türkiye’de kaybolan Pippa Bacca ismiyle tanınan Milano’lu sanatçı Giuseppina Pasqualino di Marineo’nun cesedi, Kocaeli’nin Gebze ilçesi Ballı Kayalar mevkiinde bulundu.

10- AB Komisyonu Başkanı Jose Manuel Barroso ve AB Komisyonu’nun Genişlemeden Sorumlu Üyesi Olli Rehn’in Türkiye ziyareti sona erdi. Brüksel’e hareketinden önce İstanbul Atatürk Hava Limanı’nda basın toplantısı düzenleyen Barroso, Türkiye’den memnun ayrıldığını belirterek “Türkiye’deki gelişmelere ilgisiz kalamayız çünkü ortak bir sorumluluğumuz var. Reformların devam etmesi gerçekten çok önemli. Hem siyasi güçler hem de toplum genelinde bir mutabakat sağlanmalı” dedi.

11- ABD’nin başkenti Washington’daki temaslarına devam eden Devlet Bakanı Mehmet Şimşek, Brookings Enstitüsü’nde, ABD’nin eski Ankara Büyükelçisi Mark Parris’in enstitü adına ev sahipliği yaptığı bir toplantıda konuşma yaptı. Türkiye ekonomisinin Avrupa’da 6’ncı, dünyada ise 15’inci en büyük ekonomi olduğunu kaydeden Bakan Şimşek, “Geçtiğimiz 5 sene içinde kişi başına düşen milli geliri üç katına çıkardık. Ekonomimiz iyi durumda, reformlarımız devam ediyor, endişeye gerek yok” dedi.

12- ABD Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Sean McCormack AK Parti’ye açılan kapatma davasıyla ilgili olarak, “Türkiye’de anayasanın, siyasi etkiden uzak biçimde yorumlanması gerektiğini düşünüyoruz” dedi. McCormack; anayasanın yorumunun, demokrasinin temel ilkelerine ve halkın yasalar sınırları içinde kendisini ifade edebilmesi ilkesine uyması gerektiğini öngördüklerini de söyledi.

13-Çin Devlet Başkanı Hu Cintao, Tayvan Cumhurbaşkanı Yardımcılığı görevine seçilen Vincent Siew ile Çin’in güneyindeki Baoa kasabasında görüştü. Görüşmede iki ülke arasındaki siyasi krizler ele alındı. Bu görüşmeyle, son 60 yılda ilk defa bir Çin devlet başkanı üst düzeydeki bir Tayvanlı yetkiliyle bir araya gelmiş oldu.

13 NİSAN 2008

1- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, AK Parti Genel Merkez Gençlik Kolları 2. Olağan Kongresi'nde CHP Genel Başkanı Deniz Baykal'ı eleştirerek "Sayın Baykal, artık Atatürk'ün arkasına saklanıp siyaset yapmayı bırakmalısın. Biz senin cemaziyelevvelini gayet iyi biliriz. CHP zihniyetinin, vefatından hemen sonra Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün resimlerini Türk parasından, devlet dairelerinden, pullardan nasıl çıkardığını çok iyi biliriz" dedi.

Öte yandan Başbakan Erdoğan, resmi temaslarda bulunmak üzere Katar’a gitmeden önce Esenboğa Hava Limanı’nda bir basın toplantısı düzenledi. İtalyan sanatçı Giuseppina Pasqualino di Marineo’nun öldürülmesine tepki gösteren Başbakan Erdoğan, “Barış elçisi olarak dolaşan bir sanatçının böyle bir muameleye tabi olmasına derinden üzüldüm. Buna hangi kelimeyi seçeceğimi bilemiyorum. Yani alçakça mı, canice mi, hunharca mı, vahşet mi dersiniz? Maalesef buna seçilecek kelime noktasında acze düşüyorum. Gerek ailesine, gerekse İtalyan halkına baş sağlığı diliyorum. Emniyet teşkilatımıza teşekkür ediyorum” dedi.

Başbakan Erdoğan, Katar’da onur konuğu olarak katıldığı 8. Doha Demokrasi, Kalkınma ve Serbest Ticaret Forumu’nun açılışında bir konuşma yaptı. Demokrasiye ilişkin değerlendirmelerde bulunan Başbakan Erdoğan, demokrasinin sürekli kendini yenileyen dinamik bir süreç olduğunu dile getirerek, statik, durağan bir anlayışla tanımlanmasının mümkün olmadığını söyledi.

2- CHP İstanbul Milletvekili Mustafa Özyürek’in soru önergesini cevaplandıran Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Nazım Ekren, Sabah ve ATV’nin satışıyla ilgili, “Devrin gecikmesi veya Çalık Grubu’nun erteleme talebi gibi durumlar söz konusu değil” dedi. Başbakan Yardımcısı Ekren, ATV-Sabah Ticari ve İktisadi Bütünlüğü’nün, 1 milyar 100 milyon dolara, Turkuvaz Radyo ve Televizyon Gazetecilik ve Yayıncılık A.Ş.’ye satıldığını, ihalenin, Fon Kurulu tarafından 21 Şubat 2008 tarihinde onaylandığını ve ihale alıcısına, ihale bedelinin ödenmesi için 60 günlük süre verdiğini kaydetti.

3- Adalet Bakanı Mehmet Ali Şahin, Kanal 24 televizyonunda katıldığı bir programda, Türk Ceza Kanunu’nun (TCK) 301. maddesiyle ilgili değişiklik teklifinin bu hafta TBMM’de ele alınacağını belirterek “Maddede 8. defa değişiklik yapıyoruz, inşallah çare olur” dedi. Bakan Şahin, dava açma yetkisinin Cumhurbaşkanına verilmesiyle ilgili eleştirilere ise, “Batılı ülkelerde de bu tür uygulamalar var. Teklif hazırlanırken Sayın Gül’e konu aktarıldı. Kendisi ‘böyle bir düzenleme yapılıyor yetkisini size veriyoruz’ denince, karşı çıkmamış” cevabını verdi.

4- Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik, Karaman'da katıldığı AK Parti Yerel Yönetim Şurası'nda, CHP’nin bir demir yumruk gibi tek partili dönemde ülkeyi idare ettiğini belirterek “CHP’lilere ‘sizin bu devlette çaktığınız bir çivi yok, bir eser yok’ dediğiniz zaman Cumhuriyetin ilk yıllarındaki Atatürk dönemini örnek gösterirler, onu geçin. Siz esas CHP olarak ne yaptınız, bunu bu halka anlatın” dedi.


5- Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım Samsun’un Terme ilçesindeki tersanenin açılışında yaptığı konuşmada, 14 ay önce temelini attığı tersaneyi açmaktan duyduğu memnuniyeti dile getirerek, “Bu ülkede reformları söylerken dikkatli olacaksınız. Çünkü, reform yapmak bazen suç olabiliyor. Bunu unutmayacağız” dedi. Bakan Özak ise, Atatürkçülüğün istismar edilmesinden yakınarak, “Köydeki Ahmet amcayı, Fatma teyzeyi uçağa bindirirseniz, gerçek Atatürkçülük budur. Hizmet yapacaksınız, yavrularımıza geleceğini sağlayacaksanız” şeklinde konuştu.

6- Kuzey Irak Bölgesel Yönetimi Başkanı Mesud Barzani, Erbil’de bazı yerel yöneticilerle gerçekleştirdiği görüşmede, Türkiye ile olan ilişkilerin düzelmesinden yana olduğunu söyledi. Barzani, “Komşu ülkelerle olan ilişkilerimiz gayet güzel. ABD ve AB ülkeleri ile olan ilişkilerimiz ise çok iyi durumda. Türkiye ile olan ilişkilerimizin de yakında düzeleceğini ve iyi olacağını tahmin ediyorum” dedi.

 

14 NİSAN 2008

1- TBMM Başkanı Köksal Toptan düzenlediği basın toplantısında, TCK’nın 301. maddesinde değişiklik öngören kanun teklifini, kanun yapma tekniğine aykırı olmadığını düşünerek, Adalet Komisyonu’na havale ettiğini belirterek, “Komisyon, konuyla ilgili çalışma yapacak ve bütün tartışmaları gerçekleştirdikten sonra hazırladığı raporu Genel Kurul’a verecek. Genel Kurul da son kararı vermek suretiyle, TCK’nın uzun zamandan beri tartışılan bu maddesiyle ilgili görüşünü tespit etmiş olacak” dedi.

2- Devlet Bakanı Kürşad Tüzmen ‘Mersin Gıda, Gıda Teknolojileri ve Paketleme Fuarı’nda yaptığı açıklamada, bakliyat fiyatlarındaki artışın temelinde dünya genelinde yaşanan küresel ısınmanın yattığını belirterek, “Artışları bazı kesimler, herkesi tehdit eder hale getirmeye devam ederse, bakliyat gemisini Mersin Limanı’na getiririz” dedi.

Tarım ve Köyişleri Bakanı Mehdi Eker ise ‘Atçılığın Dünya Ekonomisindeki Yeri’ konulu seminerde yaptığı konuşmada, pirinç fiyatlarındaki artışın spekülatif olduğunu ve bu konuda tedbir aldıklarını belirterek, “Elimizde, piyasada pirinç ve çeltik var. Fazla kar elde etmek isteyenlere karşı tüketicileri dikkatli olmaya davet ediyorum” dedi.

Öte yandan İngiltere Başbakanı Gordon Brown, ABD’nin başkenti Washington’daki IMF ve Dünya Bankası toplantısının ardından düzenlenen basın toplantısında, artan gıda fiyatlarındaki artış konusunu G-8 toplantısında gündeme getireceğini söyledi.

Dünya Bankası Başkanı Robert Zoellick ise, “Çok geç kalınmış olur. G-8 toplantısı haziranda ve içtenlikle söylemek isterim ki o kadar bekleyemeyiz. Taslak analizlere dayanarak, son üç yılda gıda fiyatlarının ikiye katlanmasının geliri düşük ülkelerde 100 milyon insanı açlığa itebileceğini tahmin ediyoruz” dedi.

3- Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay MHP İstanbul Milletvekili Durmuşali Torlak’ın soru önergesine verdiği yanıtta, “Haliç Tersanesi tarihi ve kentsel SİT alanı içerisindedir. Tersane bölgesinde tescilli yapılar bulunmaktadır. Koruma Kurulu izni olmadan hiçbir şey yapılamaz” dedi.

4- Resmi ziyaret amacıyla Katar’da bulunan Başbakan Recep Tayyip Erdoğan başkent Doha’da Katar Emiri Şeyh Hamad Bin Halifa Al Thani tarafından kabul edildi. Görüşmenin ardından Türk-Katar İş Adamları Toplantısı’na katılan Başbakan Erdoğan burada yaptığı konuşmada, Türkiye’nin Ortadoğu için Avrupa’ya açılan kapı konumunda olduğunu belirterek, “Katarlı iş adamları için Türkiye elverişli yatırım imkanları sunuyor. Hükümet olarak yatırımın önüne çıkabilecek hiçbir engeli kabul etmemiz mümkün değil” dedi.

Başbakan Şeyh Hamad Bin Jassim Bin Jabr Al Thani, İsrail Dışişleri Bakanı Tzipi Livni ve Fransız Sosyalist Partisi üyesi Segolene Royal ile de ayrı ayrı görüşen Başbakan Erdoğangörüşmelerin ardından gazetecilerin sorularını yanıtladı. TCK’nın 301. maddesinde değişiklik öngören kanun teklifinde, kovuşturma açma izninin cumhurbaşkanına bırakılmasına yönelik eleştirileri değerlendiren Başbakan Erdoğan, “Söz konusu izin Adalet Bakanlığı’nda kalsaydı, ‘Adalet Bakanı siyasidir’ diyeceklerdi. Cumhurbaşkanı ise, partiler üstü bir makam olduğu için çok daha güven telkin eder düşüncesiyle böyle bir adım attık” dedi.

6- Amerikan-Türk Konseyi’nin 27. Konferansı nedeniyle ABD’ye giden Devlet Bakanı Kürşad Tüzmen, konferans öncesi Türkiye’nin Washington Büyükelçiliği tarafından verilen resepsiyonda yaptığı açıklamada,“ABD ile ticaret hacminde artış var, ancak bu, ithalattan kaynaklanıyor. İhracatta gerileme var” dedi.

Resepsiyona, Devlet Bakanı Mehmet Şimşek, Milli Savunma Bakanı Vecdi Gönül ve ABD’nin Ankara Büyükelçisi Ross Wilson da katıldı.

7- İngiltere’de bulunan Dışişleri Bakanı ve Başmüzakereci Ali Babacan, Dışişleri Bakanı David Miliband ile bir araya geldi. Bakan Babacan görüşmenin ardından düzenlenen basın toplantısında, iki ülke ilişkilerinin Stratejik Ortaklık Belgesi’nin imzalanmasından sonra daha da hızlı bir gelişim gösterdiğini söyledi. İngiltere’nin Türkiye’nin AB sürecine verdiği destekten de memnuniyet duyduğunu belirten Bakan Babacan, Kıbrıs konusuyla ilgili olarak, Rum kesiminde yapılan seçimlerin ardından çözüm yolunda olumlu çalışmaları sürdüreceklerini ifade etti. Miliband da Türkiye ile bu kadar güçlü ilişkiler içinde olmaktan gurur duyduklarını söyledi. AK Parti hakkındaki kapatma davasına da değinen Miliband, “Türkiye’deki siyasi gelişmeleri ve hükümete karşı yapılan girişimi endişeyle izliyoruz” dedi.

8- The Wall Street Journal tarafından yayınlanan ‘Yükselen Maliyetler Riskler Gösteriyor’ başlıklı analizde, Türkiye ve Romanya’da enflasyonun Avrupa’daki diğer ülkelerden daha hızlı yükseldiği belirtilerek, bunun yüksek gıda ve petrol fiyatlarının ikinci tur etkilerinin, yüksek borçlanmaya dayanan yükselen ekonomilerde nasıl daha hızlı yayıldığını gösterdiği ifade edildi.

9- İtalya’da yapılan erken genel seçimlerde merkez sağ koalisyonun lideri Silvio Berlusconi 3. kez başbakan olmaya hak kazandı.

15NİSAN2008

1- Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Fahri Başkonsoloslar Federasyonu Başkanı Arnold Foote, Azerbaycan Yüksek Mahkeme Başkanı Ramiz Rzayev ve Eskişehir Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı Cemalettin Sarar'ı ayrı ayrı kabul etti.


Cumhurbaşkanı Gül, kabulün ardından bir gazetecinin TCK’nın 301. maddesine aykırı davrananların kovuşturulması için yetkinin Cumhurbaşkanına verilmesini nasıl değerlendirdiğini sorması üzerine, “Bu Meclis’in bileceği iştir“ yanıtını verdi.

2- Milli Savunma Bakanı Vecdi Gönül Sabah gazetesine yaptığı açıklamada, Türkiye’nin yeni füze kalkanı sistemine katılmayacağını söyledi. Bakan Gönül ayrıca,AB üyeliğinin hem hükümet hem de TSK’nin ortak hedefi olduğunu söyledi.

3- MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli partisinin Meclis grup toplantısında yaptığı konuşmada, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın Türklük ve Türk milleti kavramları arasındaki ilişki ve farkı bilmeden yasa değiştirmeye soyunarak cehaletini ortaya koyduğunu söyledi.

4- DTP Grup Başkanı Ahmet Türk partisinin Meclis grup toplantısında yaptığı konuşmada, “TCK’nın 301. maddesi üzerinde yapılması planlanan değişiklikler yetersizdir” dedi.

5- TÜSİAD Başkanı Arzuhan Doğan Yalçındağ, TÜSİAD International’ın Türkiye ile Çin arasında ekonomik ilişkileri geliştirmek amacıyla düzenlediği toplantıda yaptığı konuşmada, “Gıda fiyatları enflasyonu kötü etkileyecek görünüyor. Tüm dünyada gıda fiyatları yükseliyor. Maalesef Türkiye’de de yükseliyor” dedi.

6- Katar’daki temaslarını sürdüren Başbakan Recep Tayyip Erdoğan yaptığı açıklamada, AK Parti hakkında açılan davanın, AK Parti’nin kapatılacağı anlamına gelmediğini söyledi. Başbakan Erdoğan ayrıca, TCK’nın 301. maddesi ile ilgili olarak ‘AB’nin dayatması’ gibi yaklaşımların şık olmadığını belirterek “AB’nin böyle bir talebi olabilir. Bunları dayatma olarak görmek doğru değildir” dedi.

7- Devlet Bakanı Mehmet Şimşek ABD’nin başkenti Washington’da, Türk-Amerikan İş Konseyi’nin 27. Yıl Konferansı’nda yaptığı konuşmada, IMFilegözden geçirmede genel mutabakata vardıklarını belirterek, IMF ile programı başarılı bir şekilde sonuçlandıracaklarını söyledi.

Toplantıya katılan Genelkurmay Plan ve Prensipler Dairesi Başkanı Korgeneral Hilmi Akın Zorluda PKK ile mücadelenin aralıksız süreceğini belirterek “PKK bazı müttefiklerden destek görüyor” dedi.

Avrupa Parlamentosu üyesi ve Türkiye-AB Karma Parlamento Eş Başkanı Joost Lagendijk ise halkın büyük çoğunluğunun oyunu alarak iktidara gelen AK Parti’ye karşı açılan kapatma davasını Avrupa’da kimsenin anlamadığını, kapatma davasından dolayı Türkiye-AB sürecinin durabileceği söyledi.

ABD Dışişleri Bakanı Condoleezza Rice da yaptığı konuşmada, AK Partinin kapatılması ile ilgili davayı yakından izlediklerini belirterek“Biz bunun, Türkiye’nin laik ve demokratik düzeni, laik ve demokratik ilkeleri içinde çözüleceğine inanıyoruz” dedi.

8- İngiltere’deki temaslarını sürdüren Dışişleri Bakanı ve Başmüzakereci Ali Babacan, TCK’nin 301. maddesi ile ilgili olarak gazetecilere yaptığı açıklamada, söz konusu maddede değişiklik öngören kanun teklifinin bu hafta TBMM’de görüşüleceğini söyledi.

9- Dünya Gıda ve Tarım Örgütü (FAO) Başkanı JacguesDiouf, dünyada gıda krizinin en az 5-6 yıl süreceğini belirterek “Yaşanan kuraklık, artan petrol fiyatları fakir ülkelerin gıda giderlerini bu yıl yüzde % 56 oranında artıracaktır” dedi.

10- Demokratik Kongo Cumhuriyeti’nde bir yolcu uçağının düşmesi sonucu, 19 kişi öldü, 76 yolcu yaralandı.

16 NİSAN 2008

 

1- Maliye Bakanı Kemal Unakıtan Eskişehir’de Kanal 26 televizyonunda katıldığı bir programda gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulundu. Sosyal Güvenlik Reformu’na değinen Bakan Unakıtan, “Sosyal güvenlik açıkları o kadar büyüdü ki geçtiğimiz yıl 24 milyar YTL, bu yıl ise 37 milyar YTL bütçe ayırdık. Bu açığı kapatmalıyız. Geleceği düşünmek ve evlatlarımıza iyi bir Türkiye teslim etmemiz gerekir” dedi.

2- Tarım ve Köyişleri Bakanı Mehdi Eker NTV yayınında hububat fiyatlarında yaşanan artış sonrasında gelinen son noktayı değerlendirdi.Bakan Eker, Türkiye’nin ihtiyacı kadar pirinci olduğunu belirterek, piyasalarda gerçek anlamda bir sorun olmadığını söyledi.

Öte yandan Toprak Mahsuller Ofisi (TMO) Genel Müdürü İsmail Kemaloğlu yaptığı açıklamada,100 bin ton pirinç ithal yetkisi aldıklarını ve altı aylık da stokları olduğunu söyledi.

Türkiye Ziraat Odaları Birliği (TZOB) Başkanı Şemsi Bayraktar ise, “Buğday rekoltesinde geçen yılın üzerinde üretim bekliyoruz. Stokçular vebal altında, halkın güvenliği ile oynuyorlar” dedi.

3- Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Hilmi Güler Çankaya Üniversitesi’nde düzenlenen ‘Bor Madeninin Geleceği ve Türkiye’ konulu panelde yaptığı konuşmada, ilk kez Türk tipi borlu çimentonun üretildiğini ve borun, yarı mamul yerine katma değeri yüksek uç ürün olarak satışa sunulduğunu belirterek, “Bor konusunda hem rezervde hem de pazarda birinciyiz. Artık dünyada bora biz yön veriyoruz” dedi.

4- TBMM İnsan Haklarını İnceleme Komisyonu Başkanı Zafer Üskül, Suudi Arabistan Danışma Meclisi İslami, Adli İşler veİnsan Hakları Komitesi Başkanı İbrahim Bin Abdullah Al İbrahim’e gönderdiği mektupta, dini değerlere hakaret ettiği gerekçesiyle idam cezasına çarptırılan Türk vatandaşı Sabri Boğday’ın affını istedi.

5- Anayasa Mahkemesi’nin, 4875 sayılı ‘Doğrudan Yabancı Yatırımlar Kanunu’nun, yabancı yatırımcıların Türkiye’de kurdukları veya iştirak ettikleri tüzel kişiliğe sahip şirketlerin, Türk vatandaşlarının edinimine açık bölgelerde mülkiyet edinmelerine imkan sağlayan hükmünün iptaline ilişkin kararının gerekçesi,Resmi Gazete’de yayımlandı.

6- AB-Türkiye Karma Parlamento Komisyonu Eşbaşkanı Joost Lagendijk Türk- Amerikan Konseyi’nin Washington’daki yıllık toplantısında yaptığı konuşma ile ilgili Zaman gazetesine açıklamada bulundu. Lagendijk, “AK Parti, gizli gündemi olduğu korkularını dağıtarak Türkiye’de rahatlama yaratmalı. Ülkesini İran’a değil, AB’ye götürmek istediğini göstermeli” sözlerinin yanlış aksettirildiğini belirterek, sadece Türkiye’de böyle düşünenler olduğuna değindiğini ve bu iddiaları ortaya atan insanları haksız çıkarmak için en iyi yolun ise AK Parti’nin reform sürecine yeniden sarılması gerektiğini belirttiğini söyledi.

7- Resmi ziyaret amacıyla Maldivler’de bulunan Dışişleri Bakanı ve Başmüzakereci Ali Babacan 2009-2010 dönemi için yapılacak BM Güvenlik Konseyi geçici üyelik seçimleri çalışmaları çerçevesinde Dışişleri Bakanı Abdullah Şahid ile biraraya geldi. İki ülke arasındaki işbirliğinin geliştirilmesini öngören mutabakat zaptının imzalanmasının ardından yapılan ortak basın toplantısında, TCK’nın 301. maddesiyle ilgili bir soruyu değerlendiren Bakan Babacan “301’in tümüyle kaldırılması diye bir şeygündemimizde yok” dedi.

Ayrıca İngiltere’de yayımlanan The Daily Telegraph gazetesine açıklamada bulunan Bakan Babacan, NATO’nun Taliban’a karşı gereğinden fazla güç kullanma eğilimini uygun görmediğini belirterek, “Afganistan halkı güvenlik güçlerini işgalci güçler olarak algılamaya başlarsa, durum çok daha karmaşık olur. Önemli olan, Afgan halkının akıllarını ve gönüllerini kazanmaktır” dedi.

8- Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Standard&Poor’s, gelişmekte olan piyasalarda ekonominin 2009’a kadar yavaşlaması beklendiğinden, bu ülkelerin kredi notlarında indirimlerin sayısının, artırımların sayısını aşabileceğini bildirdi.

9- ABD’ye giden Papa 16. Benedict Beyaz Saray’da yaptığı konuşmada, ABD’nin dostu olarak geldiğini belirterek, Amerikalılardan inançlarını bilinçli, sorumlu ve saygılı bir diyalog başlatmaları için kullanmaları gerektiğini söyledi.

Başkan George W. Bush ise, “Bazılarının artık doğru ile yanlışı ayıracağımıza inanmadığı bir dünyada, sizin mesajınıza ihtiyacımız var. Bazılarının Tanrı’nın adını terör, cinayet ve nefret hareketlerini meşru kılmak için kullandığı bir dünyada, sizin ‘Tanrı sevgidir’ mesajınıza ihtiyacımız var” dedi.

17 NİSAN 2008

1- DSP Genel Başkanı Zeki Sezer TBMM’de düzenlediği basın toplantısında, AB’den Türkiye aleyhine yapılan açıklamaları, AK Parti’lilerin yaptırdığını bildiklerini belirterek, “Meşruiyeti, Türkiye’de halktan alınacak destekte ve Türkiye’de kendi içimizde iyi, sağlıklı işleyen demokraside aramak gerekir” dedi.

2- 5510 sayılı ‘Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanunu’nda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Tasarısı’ TBMM Genel Kurulu’nda kabul edildi. Ekim 2008’de yürürlüğe girecek Kanun’a göre, SSK kapsamında çalışanlarda aranan prim ödeme gün sayısı 7 bin 200’e çıktı. Kadın ve erkeklerde 2048’den sonra emeklilik yaşı da 65’te eşitlenecek.

3- Orman sayılan yerleri turizme kazandırmak amacıyla hazırlanan ‘Turizmi Teşvik Kanunu’nda Değişiklik Öngören Kanun Tasarısı’, TBMM Bayındırlık, İmar Ulaştırma ve Turizm Komisyonu’nda kabul edildi.

4- Merkez Bankası Para Politikası Kurulu toplantısının ardından yapılan açıklamada, son dönemde artış eğilimini sürdüren gıda ve enerji fiyatları ile küresel ekonomideki belirsizliklerin kısa vadede enflasyon üzerinde yukarı yönlü riskleri artırdığı ve enflasyon beklentilerini olumsuz yönde etkilediği belirtildi.

5- Şırnak’daki Gabar Dağı’nda terör örgütü PKK ile güvenlik güçleri arasında çıkan çatışmada 1 asker şehit oldu, 13 asker de yaralandı.

6- Almanya’da bulunan TBMM Başkanı Köksal Toptan Kuzey Ren Vestfalya Eyalet Parlamentosu’nun düzenlediği ‘Türk Gecesi’nde yaptığı konuşmada, “Alman vatandaşlığına geçmiş veya geçmemiş vatandaşlardan entegrasyonu tam anlamıyla gerçekleştirmelerini diliyorum. Entegrasyon, o toplumun bütün kurallarına uymak ve o toplumun bir parçası olmak demektir. Bunun anlamı asimilasyon değildir” dedi.

7- Belçika’da bulunan Devlet Bakanı Kürşad Tüzmen, AB Komisyonu’nun Ticaretten Sorumlu Üyesi Peter Mandelson ve Genişlemeden Sorumlu Üyesi Olli Rehn ile başkent Brüksel’de bir araya geldi. Bakan Tüzmen, görüşmede, Serbest Ticaret Anlaşmaları ve yatırım ilişkilerinde Türkiye’nin karar mekanizmalarında yer alması gerektiğini dile getirdiğini söyledi.

8- ABD’de bulunan Milli Savunma Bakanı Vecdi Gönül Amerikan-Türk Cemiyeti’ninNew York’ta düzenlendiği toplantıda yaptığı açıklamada, görüşmelerde Türkiye’nin savunma sanayisi alanındaki projelerin ele alındığını belirterek, bu kapsamda 2.5 milyar dolarlık 83 adet genel maksat helikopteri ve 4-4.5 milyar dolarlık hava savunma sistemlerinin ihalesinin yapıldığını söyledi.

9- Bosna-Hersek’te düzenlenen ‘5. Dünya Su Forumu 2. Bölgesel Toplantısı’na katılan Çevre ve Orman Bakanı Veysel Eroğlu yaptığı konuşmada, orman arazilerindeki madenlerle ilgili yeni bir dönem başlattıklarını belirterek, “Bundan sonra slogan şu: Çevreci madenciliğe evet. Vahşi madencilere hayır” dedi.

10- İran Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinecad ‘Ordu Günü’ nedeniyle düzenlenen törende yaptığı konuşmada, ordularının dünyanın en güçlü ordusu olduğunu belirterek, “Ordumuz, en küçük saldırıya dahi bütün güçleriyle sert cevap verecektir” dedi.

11- Irak’ın başkenti Bağdat’ın Tuzhurmatu kasabasındaki bir köyde taziye evine yapılan bombalı saldırıda 51 kişinin öldüğü, 55 kişinin de yaralandığı belirtildi.

12- Libya’da bulunan Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Devlet Başkanı Muammer Kaddafi ile bir araya geldi.

Diğer yandan Rusya Maliye Bakanı Aleksey Kudrin, Libya’nın SSCB döneminden kalma 4.6 milyar dolarlık borcunun Rus şirketleri lehine yapılan anlaşmalar karşılığında silindiğini açıkladı.

18 NİSAN 2008

1- Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, çeşitli temaslarda bulunmak üzere gittiği Antalya’da Vali Alaaddin Yüksel’i makamında ziyaret ederek, şehrin sorunlarıyla ilgili bilgi aldı.

2- TBMM Başkanı Köksal Toptan, Bilkent Üniversitesi’nde düzenlenen “3. Genç Akademi” törenindegazetecilerin sorularını yanıtladı. Başkan Toptan, Tunceli Bağımsız Milletvekili Kamer Genç ile AK Parti milletvekilleri arasında çıkan kavgayla ilgili, “Genel Kurul’da zaman zaman tartışmalar yaşanır. Bunları olağan karşılamak lazım. Ancak fiili bir harekete dönüşmesini onaylamak, insanın içine sindirmesi mümkün değil” dedi.

3- Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Hilmi Güler İstanbul’da Sabancı Üniversitesi’nde katıldığı bir panelde, “Daha önce Rusya ve İran’a bağımlılığımız vardı. Şimdi bu kaynak çeşitliliğini artırıyoruz” dedi.

4- Tarım ve Köyişleri Bakanı Mehdi Eker, KKTC Tarım ve Orman Bakanı Önder Sennaroğlu’nu kabul etti. Bakan Eker görüşmede, KKTC’de önemli bir kuraklık yaşandığını ve ülkenin, sıkıntı duyduğu ülkeler konusunda Türkiye’den yardım istediğini belirtti.

5- KKTC Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat ile Güney Kıbrıs Rum Yönetimi (GKRY) lideri Dimitri Hristofyas, BM gözetiminde ara bölgede bir araya geldi. Çalışma grupları, Kıbrıs meselesi ile ilgili yönetim, AB konuları, güvenlik ve garantiler, toprak dağılımı, servetler ve ekonomik konuları; teknik heyetler de günlük yaşamla ilgili kültür, insani konular, sağlık, çevre, kriz hallerinde sevk ve idare, ticaret ve adli konuları ele alacak.

6- Avrupa Konseyi Parlamenterler Meclisi‘nce (AKPM), AK Parti hakkında Anayasa Mahkemesi’nde açılan davaya ilişkin yayımlanan bildiride, kapatılma davasından ve Anayasa Mahkemesi’nin açılan davayı incelemeye alma kararından endişe duyulduğu bildirildi.

7- Fransa Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy, 16 ülkenin ekonomi bakanlarının katıldığı başkent Paris’teki Ana Emisyon Yayıcı Ülkeler Zirvesi’nde yaptığı konuşmada, küresel ısınmanın açlık, isyan, çatışma ve savaş getirdiğini belirterek, “İklim değişikliğinin halihazırda güvenlik üzerinde kayda değer etkisi var” dedi.

IMF Başkanı Dominique Strauss Kahn da artan gıda fiyatlarının hükümetlerin devrilmesi ve savaşların çıkması gibi sonuçlara gebe olduğunu söyledi.

8- Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, İtalya’da üçüncü kez başbakan seçilen Silvia Berlusconiile biraraya geldi.

19 NİSAN 2008

1- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, İstanbul’da yapılan MÜSİAD 17. Olağan Genel Kurulu’nda yaptığı konuşmada, geçmişte sermayenin yeşil, beyaz, kızıl diye ayrıldığını, sizinkiler, bizimkiler diye ayrımcılık yapıldığını belirterek “Şimdi bunun başka versiyonunu sürdürüyorlar. Yerli-yabancı sermaye diye ayrım yapıyorlar. Bunların dünyadan haberi yok. Dünyanın nereden nereye geldiği, nereye gitmekte olduğu hakkında en küçük bir fikir veya fikir kırıntıları yok” dedi.

2- CHP Genel Başkanı Deniz Baykal Cemevi kültür merkezinin temel atma töreninde gazetecilere yaptığı açıklamada, “Kamer Genç’e yapılan saldırı küçümsenemez. Bir demokraside, demokrasi lafını ağzından düşürmeyenlerin, böyle bir toplu eylemin içinde yer almış olması tek kelimeyle utanç vericidir” dedi.

3- Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik, CHP Yalova Milletvekili Muharrem İnce’nin soru önergesine verdiği yanıtta, bakanlığa bağlı 922 ilçe milli eğitim müdüründen sadece 5’inin kadın olduğunu söyledi.

4- Eğitim-Sen’in “Kamusal Haklar ve Eğitimdeki Sorunlara’ karşı düzenlediği bölge mitinglerinin sonuncusu Ankara Sıhhıye Meydanı’nda yapıldı.

5- Türkiye Barolar Birliği Başkanı Özdemir Özok, Denizli’de gazetecilere yaptığı açıklamada, Anayasa Komisyonu’ndan geçen TCK’nın 301. madde düzenlemesinde düşünce özgürlüğü ile kutsal değerler dengesinin iyi kurulması gerektiğini söyledi.

6- İstanbul Kültür ve Sanat Vakfı’nca (İKSV) düzenlenen ''27. Uluslararası İstanbul Film Festivali'' sona erdi. Festivalin uluslararası yarışma bölümünde ''Altın Lale Ödülü''nü, Semih Kaplanoğlu'nun ''Yumurta'' filmi kazandı. Uluslararası yarışmada ''Jüri Özel Ödülü''ne, Alman yönetmen Dennis Gansel'in ''Tehlikeli Oyun'' filmi layık görüldü. ''En İyi Kadın Oyuncu Ödülü''ne, ''Gitmek'' filmdeki rolüyle Ayça Damgacı, ''En İyi Erkek Oyuncu Ödülü''ne ise ''Ara'' filmindeki rolüyle Serhat Tutumluer layık görüldü.

7-Eski bakanlardan Ayvaz Gökdemir, Ankara’da yaşamını yitirdi.

8- Dışişleri Bakanı ve Başmüzakereci Ali Babacan temaslarda bulunmak üzere gittiği Pakistan’ın başkenti İslamabad’da Dışişleri Bakanı Mahdum Şah Mahmud Kureyşi ile biraraya geldi. Bakan Babacan, görüşmelerin ardından düzenlenen ortak basın toplantısında, Pakistan’daki seçimlerin şeffalık içinde geçmesi ve sonuçlanmasından memnuniyet duyduklarını belirtti.

9- Ermenistan Dışişleri Bakanı Eduard Nalbantyan, Türkiye ile ilişkilerin normalleştirilmesi için ön şartsız görüşmeye hazır olduklarını söyledi.

20 NİSAN 2008

1- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, AK Parti İstanbul Kadın Kolları'nın 2. Olağan Kongresi'nde “Demokratik, sivil, özgürlükçü siyaseti örselemeye çalışmak bir millete yapılabilecek en büyük haksızlıktır. Şunu herkes anlamalı ve bilmeli ki, AK Parti millete hizmet yolunun yolcusudur. AK Parti Türkiye’yi muasır medeniyet seviyesinin üzerine çıkarma, Türkiye’yi kalkındırma, büyütme ve özgürleştirme yolunun yolcusudur. Bu yolda hiç yalnız yürümedik, bundan sonra da yürümeyeceğiz” dedi.

2- Devlet Bakanı Kürşad Tüzmen, Türk-Amerikan Konseyi (ATC) toplantısına katılmak ve ABD Ticaret Temsilciliği ile iki ülke ticaretinde yaşanan problemleri görüşmek üzere gittiği ABD’de verimli görüşmeler yaptığını bildirdi. Toplantıya ABD Dışişleri Bakanı Condoleezza Rice’ın bizzat katılmasının önemli olduğunu vurgulayan Bakan Tüzmen, Rice’ın konuşmasında Türkiye’ye destek verdiğine dikkat çekti. Bakan Tüzmen ABD Ticaret Temsilcisi Susan Schwab’la da iki ülke ticaretinde yaşanan tüm meseleleri ele aldıklarını belirterek “ABD’nin Türk ihraç ürünlerine düşük gümrük vergisi uygulamaya devam etmesi gereğini de konuştuk” dedi.

3- Başbakanlık Yüksek Denetleme Kurulu (YDK), Türkiye'de 2006 yılında elektrik kayıp ve kaçak tutarının 2.1 milyar YTL olduğunu ve bunun 1 milyar 70 milyon YTL’sinin kaçak elektrik kullanımından kaynaklandığını bildirdi.

4- Antalya’da düzenlenen Cumhurbaşkanlığı 44. Uluslararası Türkiye Bisiklet Turu'nun galibi, İspanya'nın Karpin Galicia takımından Dapena David Garcia oldu. Dereceye giren sporculara ödül ve madalyaları Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün de katıldığı törenle verildi.

5-Kuzey Ren Vestfalya (KRV) eyaletinin Aile ve Uyum Bakanı Armin Laschet, Türk-Alman Üniversiteliler ve Akademisyenler Platformu’nun (TD-Plattform) Berlin Teknik Üniversitesi’nde düzenlediği “Meslek Hayatına Başarılı Giriş ve Kariyer Yolları” adlı toplantısında, 1990’lı yıllarda Alman hükümetinin, ülkede yaşayan Türkleri vatanlarına dönmeye teşvik etmesinin bir hata olduğunu belirterek, “Almanya’nın çok kültürlü uzmanlara, göçe ihtiyacı var. Almanya’da bulunan yabancı potansiyelinin değerini anlayamadık. Burada doğmuş büyümüş ve eğitim almış Türklerin geri dönmüş olmaları Almanya için bir faciaydı” dedi.

6- Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütü (OPEC) Başkanı ve Cezayir Petrol Bakanı Şekip Halil, yüksek petrol fiyatlarını düşürmek için petrol üretim miktarını artırmaya gerek olmadığını belirterek “Üretimdeki bir artışın fiyatlara etkisi olacağını düşünmüyorum. Arz ve talep arasında denge var. Üretimi artırsak da alıcı bulamayabiliriz. Geçen sene üretimi artırdık. Fiyat yine yükseldi” dedi

7- Resmi ziyaret için Irak’ın başkenti Bağdat'a giden ABD Dışişleri Bakanı Condoleezza Rice, Irak Başbakanı Nuri el Maliki ve Devlet Başkanı Celal Talabani ile görüştü. Rice yaptığı açıklamada, güvenliğin düzeldiğini, Arap ülkelerinin İran etkisine karşı Irak'a yardım yapmalarını önleyecek mazeret kalmadığını söyledi.

Öte yandan, Radikal Şii lider Mukteda Sadr’ın halka ‘savaş’ çağrısında bulunduğu Sadr semtinde, dün ABD askerleriyle militanlar arasındaki çatışmada 20 militanın öldürüldüğü bildirildi.

21 NİSAN 2008

1- TBMM Başkanı Köksal Toptan ‘23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’ etkinlikleri kapsamında TBMM’deki Kabatepe Parkı’nda düzenlenen törene katıldı. Başkan Toptan burada yaptığı konuşmada, 23 Nisan 1920 şartlarının iyi anlaşılması gerektiğini belirterek, “O yılları masal gibi, roman gibi algılarsak Türkiye Cumhuriyeti’nin, genç devletimizin kuruluşundaki zorlukları unutursak, geleceği inşa etmekte ciddi zorluklarla karşılaşırız” dedi.

2- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ‘23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’na katılmak üzere 39 farklı ülkeden Türkiye’ye gelen çocukları Başbakanlık’ta kabul etti. Başbakan Erdoğan yaptığı konuşmada, “Savaşlar, düşmanlıklar, korkular ve acılar, hep büyükler tarafından çıkarılmasına rağmen kurbanları çoğu zaman çocuklar olmaktadır. Bu olumsuzluklara son verilmesi, çocukların barışa ve huzura verdiği katkıdan geçiyor” dedi.

3- Bakanlar Kurulu, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında toplandı.Devlet Bakanı, Başbakan Yardımcısı ve Hükümet Sözcüsü Cemil Çiçek toplantının ardından yaptığı açıklamada, 1 Mayıs’ın resmi tatil olmasına ilişkin taleplerin Kurul’da ele alındığını belirterek, “1 Mayıs ‘emek ve dayanışma günü’ olarak kutlanacak. Ancak kutlamalar izin verilen yerler dışında yapılmayacak. 1 Mayıs’ın tatil olmasını arzu etmiyoruz” dedi. Toplantıda yeni istihdam paketi üzerinde durduklarını da belirten Başbakan Yardımcısı Çiçek, bölgeler arasındaki dengesizliğin kalkacağını ve işverenin vergi priminin 5 puan indirileceğini söyledi.

4- Dışişleri Bakanı ve Başmüzakereci Ali Babacan Türkiye’de bulunan Avusturya Dışişleri Bakanı Ursula Plassnik’i kabul etti. Bakan Babacan görüşmenin ardından düzenlenen basın toplantısında, terörizmle mücadelede uluslararası işbirliğinin önemine değindiklerini belirterek, “Avusturya’dan bu konuda daha fazla destek beklediğimizi dile getirdim” dedi. Plassnik de AB’ye uyum, medeniyetler ittifakı, dinler ve kültürlerarası diyalog konularını değerlendirdiklerini belirterek, reformlarda olumlu bir süreç izleyen Türkiye’nin AB üyeliği konusunda müzakere sürecine destek vereceklerini söyledi.

5- Sosyal Güvenlik Kurumu Başkan Vekili Tahsin Güney düzenlediği basın toplantısında, daha önce 10 yıl sigortalılık şartını taşımadığı için ölen Emekli Sandığı mensubu yakını üzerinden dul ve yetim aylığı alamayanların, başvurmaları durumunda aylık bağlanabileceğini, bu durumda 28 bin hak sahibi bulunduğunu söyledi.

6- TOKİ Başkanı Erdoğan Bayraktar Türkiye gazetesine yaptığı açıklamada, sadece konut değil, insanları hak ettikleri çağdaş yerleşim mekanlarına kavuşturmak için çalıştıklarını belirterek, deprem riskli bölgelerde ve gecekondu bölgelerinde oturanlara talep etmeleri halinde iyi imkanlarla konut verileceğini söyledi.

7- Türk-İş Genel Başkanı Mustafa Kumlu, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül tarafından Çankaya Köşkü’nde kabul edilmesinin ardından yaptığı açıklamada, Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanunu’ndaki bazı taleplerinin karşılanmadığını belirterek, bu konularda Cumhurbaşkanı Gül’den yardım istediklerini söyledi.

8- 11. Uluslararası Sanayi Fuarı, Malezya’nın başkenti Kuala Lumpur’da açıldı. Savunma Sanayi Müsteşarı Murat Bayar başkanlığındaki fuara 32 Türk şirketi katıldı. Malezya Başbakan Yardımcısı ve Savunma Bakanı Dato Sri Mohd Najib açılış töreninin ardından yaptığı açıklamada, fuarın en geniş katılımcı ülkesi olan Türkiye’nin, savunma sanayinde etkileyici bir gelişmeye sahip olduğunu söyledi.

9- Hollandalı Hıristiyan Demokrat Parlamenter Ria Oomen-Ruijten tarafından hazırlanan Türkiye Raporu, Avrupa Parlamentosu’nun Dış İlişkiler Komisyonu tarafından onaylanarak kabul edildi. Mayıs ayında Genel Kurul’a sunulacak olan raporda, AK Parti’nin kapatılma davası, TCK’nın 301. maddesi ve Heybeliada Ruhban Okulu konularının yer aldığı belirtildi.

10- AB Komisyonu’nun Genişlemeden Sorumlu Üyesi Olli Rehn Alman Die Welt gazetesine verdiği demecinde, “Reformları kararlı bir şekilde sürdürdüğü takdirde, Türkiye’nin 10 ila 15 yıla kadar AB üyesi olmasını bekliyorum” dedi.

11- Standart&Poor’s (S&P) yayımladığı raporda, global kredi sıkışıklığının artması halinde gelişmekte olan piyasalar arasında Doğu Avrupa ülkelerinin en kırılgan olacağını açıkladı. Kırılganlık endeksine göre Türkiye’nin en kırılgan beşinci ülke olduğu, ilk sırada ise İzlanda’nın yer aldığı belirtildi.

12- IMF’nin hazırladığı ‘Bölgesel Ekonomik Görünüm Raporu’nda, Türkiye dahil yükselen Avrupa ekonomilerinin kısa vadeli görünümü için ‘hızlı büyüme döneminden sonra daha ağır ve kolay denetlenen bir büyüme oranına geçiş’ anlamına gelen “soft landing-yumuşak iniş” tanımı yapıldı.

22NİSAN2008

 

1- Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ‘23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’ dolayısıyla yayımladığı mesajında “Türkiye’nin en ileri demokrasi, hukuk devleti ve insan hakları standartlarını yakalamış, rekabet gücü yüksek, zengin, müreffeh, güçlü bir ülke haline gelmesini amaçlıyoruz” dedi.

2- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan AK Parti Meclis grup toplantısında yaptığı konuşmada, muhalefetin, her konuda bir ret cephesi haline geldiğini belirterek “Tek yaptıkları; her yeniliğe milletin hayrına mı şerrine mi olduğuna bakmadan karşı çıkmak. Bu anlayış, bana yar olmayanı kimseye yar etmem anlayışıdır” dedi.

3- CHP Genel Başkanı Deniz Baykal partisinin Meclis grup toplantısında yaptığı konuşmada, ‘Bu ülkede CHP’nin bir tane çakılı çivisi yoktur’ eleştirisine karşılık olarak “O sattığınız Telekom‘un altında PTT var. CHP’nin kurduğu bir tesistir” dedi.

4- Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik Meclis’te grubu bulunan muhalefet partilerinden CHP, MHP ve DTP grup başkanvekillerini ziyaretinden sonra yaptığı konuşmada, amaçlarının kronik hale gelen işsizliği azaltmak olduğunu belirterek, muhalefetin desteğini beklediklerini söyledi.

5- AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Dengir Mir Mehmet Fırat TGRT Haber TV’ye gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulundu. Fırat ‘’’Egemenlik, Kayıtsız Şartsız Milletindir’ hükmü sıradan algılanabilecek bir hüküm değildir. Dolayısıyla milli egemenliğe saygı, hepimizin saygı göstermesi, münakaşa edilmemesi, sulandırılmaması gereken bir öğedir. Ama maalesef bugün dahi o egemenliğin kaynağını oluşturan halkı küçük görenler var” dedi.

6- MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli partisinin Meclis grup toplantısında yaptığı konuşmada, AB süreci ile birlikte Türkiye’nin bölünmeye çalışıldığını belirterek “İş işten geçmeden herkesi gönül birliğine ve kucaklaşmaya davet ediyorum” dedi.

7- MÜSİAD Genel Başkanı Ömer Cihad Vardan İstanbul’da gazetecilere yaptığı açıklamada, “Özellikle son gelişmeler ekonominin tedirgin olmasına sebebiyet verdi. Aslında baktığımızda makro ekonomik dengeler hala güvenirliğini ve sağlamlığını muhafaza etmektedir” dedi.

8- Dışişleri Bakanı ve Başmüzakereci Ali Babacan, Kuveyt’te yapılan ‘Irak’a Komşu Ülkeler Dışişleri Bakanları Toplantısı’nda Irak Dışişleri Bakanı Hoşyar Zebari ve ABD Dışişleri Bakanı Condoleezza Rice ile görüşmesinin ardından yaptığı açıklamada, ABD ve Irak’la birlikte terör örgütü PKK’ya karşı mücadelenin sürdürüldüğünü ifade ederek, Irak’ta büyük bir potansiyelin olduğunu ve Türkiye’nin Irak’taki istikrara katkı yapmaya hazır olduğunusöyledi.

ABD Dışişleri Bakanı Condoleezza Rice da PKK’nın Irak’taki istikrarı ve çevre ülkelerdeki güvenliği olumsuz yönde etkilediğini belirtti.

Irak Dışişleri Bakanı Hoşyar Zebari ise Türkiye’nin yaptığı askeri operasyonların bölgenin istikrarına katkı sağlamadığını kaydetti.

23 NİSAN 2008

1- TBMM Genel Kurulu, TBMM Başkanı Köksal Toptan başkanlığında 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı ve TBMM’nin 88’inci kuruluş yıldönümü münasebetiyleözel gündemle toplandı. Genel Kurul’dakonuşma yapan TBMM Başkanı Köksal Toptan TBMM’nin çözemeyeceği bir sorunun olmadığını vurgulayarak, ortak akılla daha demokratik, güçlü ve zengin bir Türkiye inşa etmenin herkesin görevi olduğunu söyledi.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan da yaptığı konuşmasında, Atatürk’ün milli mücadelenin en zor şartlarında bile her sorunun, müzakere ile karara bağlandığı Meclis iradesine, onun verdiği demokratik meşruiyete yaslandığını söyledi. Atatürk’ün milletten başka kimseden yetki almadığını belirten Başbakan Erdoğan, “Egemenliğin de siyasi temsil yetkisinin de meşruiyetin de kaynağı millet olmuştur” dedi.

CHP Genel Başkanı Deniz Baykal ise “Ne yazık ki bugün de milli egemenliğimize, bağımsızlığımıza saygı göstermeyen bazı çevrelerin, kendi arzularını, iradelerini Türkiye’ye dayatmaya çalıştıklarını örnekleriyle görüyoruz” dedi.

MHP Genel Başkanı Devlet BahçeliTürkiye’nin uluslararası baskılar ile karşı karşıya kaldığını savunarak ”Ülkeyi sürüklendiği bu açmazdan kurtarması gereken yegane kurum, yine TBMM’dir. Meclis sadece yasama yetkisine sahip bir kurum değil, aynı zamanda toplumu gerçek demokrasiye inandıran bir okul gibidir. Dolayısıyla tıpkı ilk Meclis gibi milletine yol gösteren bir rehber olmalıdır” dedi.

DTP Grup Başkanı Ahmet Türk, ilk Meclis’teki ruhun yakalanmasını istedi.

BBP Genel Başkanı Muhsin Yazıcıoğlu ise, meselelerin siyasi çekişmelere alet edilmeden çözülmesinin gaye edinilmesi gerektiğini ifade etti.

2- TBMM Başkanı Köksal Toptan, 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı ve TBMM’nin 88’inci kuruluş yıldönümü nedeniyle resepsiyon verdi. Resepsiyona Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, DTP Grup Başkanı Ahmet Türk, yüksek yargı organlarının başkanları, bakanlar ve milletvekilleri katıldı.

3- Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik resmi ziyaret için bulunduğu Azerbaycan’ın başkenti Bakü’de gazetecilere yaptığı açıklamada, Sosyal Güvenlik Reformu ile ilgili olarak, sosyal güvenliğin rehabilite edilmesi ve sağlıklı bir noktaya gelmesi açısından yasanın çok önemli olduğunubelirterek “Türkiye’nin gelecek 50-100 yılını ilgilendiren bir yasa” dedi. Bakan Çelik ayrıca, sosyal güvenlik açıklarının ülkelerin yatırım yapmasına, gelişmesine ciddi engel teşkil ettiğini kaydetti.

4- BM Dünya Gıda Programı Asya Direktörü Tony Banbury, gıda fiyatlarındaki artışla ilgili olarak, Asya’da bazı ülkelerin uyguladığı ihracat yasaklarının, erzakların teminini imkansız kılabileceğini söyledi.

5- IMF Avrupa Departmanı Başkan Vekili Ajai Chopra yaptığı açıklamadaküresel yavaşlamanınbu yıl Merkez ve Doğu Avrupa’daki ülkelerin hızlı büyümesini frenleyeceğini belirtti. Bölgenin karşı karşıya kaldığı riskin dışarıdan geldiğini belirten Chopra, özellikle de büyük dış dengesizliği olan ülkeler için durumun “akut” olacağını söyledi.

6- AB Dönem Başkanı Slovenya’nın Cumhurbaşkanı Danilo Türk, Avrupa Parlamentosu (AP) Genel Kurulu’nda yaptığı konuşmada “AB stratejik önemiyle küresel oyuncu olmak istiyorsa Türkiye’ye ihtiyacı var. AB, daha önce tanıdığı tam üyelik hedefinden Türkiye’yi mahrum etmemeli, aksi takdirde AB’nin itibarına gölge düşer” dedi.

7- Sri Lanka’nın kuzeyinde Tamil gerillalarıyla güvenlik güçleri arasındaki şiddetli çatışmalarda 90 kişinin öldürüldüğü bildirildi.

24 NİSAN 2008

1- Milli Güvenlik Kurulu (MGK), Cumhurbaşkanı Abdullah Gül başkanlığında toplandı. Bölücü terör, Irak’taki gelişmeler, Kıbrıs sorununa ilişkin girişimler ve Ermeni iddialarının ele alındığı toplantının ardından yayımlanan bildiride, “Irak’ın kuzeyinin, terör örgütünce kullanılmasının önlenmesinin sadece ülkemizin değil, aynı zamanda Irak’ın ve bölgenin güvenlik, istikrar ve huzuruna katkıda bulunacağı vurgulanmıştır” ifadesine yer verildi. Ermeni çevrelerinin 1915 olaylarına ilişkin asılsız iddiaları çerçevesinde yürüttükleri faaliyetlerin de ele alındığı belirtilen bildiride, “Bu tür iddiaların Türkiye’nin kararlı tutumu ışığında hiçbir sonuç vermeyeceği teyiden belirtilmiştir” denildi.

2- Başbakanlık Basın Merkezi’nden yapılan yazılı açıklamada, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın, Çalık Grubu’nun Sabah-atv ihalesinde eksik kalan 350 milyon doları temin etmek için 13 Nisan 2008 tarihinde Katar’a gittiği şeklinde bazı medya organlarında yer alan iddialara atıfta bulunularak, “Mahiyeti, çerçevesi, planlanma amaç ve tarihleri ortada olan bu ziyareti, farklı konularla ilişkili veya eşzamanlı gibi göstermenin iyi niyetle izah edilemeyecek bir çarpıtma ve dezenformasyon olduğu açıktır” denildi.

3- Devlet Bakanı Kürşad Tüzmen Uluslararası Nakliyeciler Derneği Başkanı Taner Dinçşahin’i kabulünün ardından yaptığı açıklamada, taşımacılık sektöründe sıkıntıya yol açan kotaların kaldırılması için diplomasi trafiği başlattıklarını söyledi.

4- Devlet Bakanı Mehmet Şimşek ‘Forum İstanbul’da yaptığı konuşmada, Türkiye ekonomisinin birkaç yıldır dünya ekonomisiyle hızlı entegrasyon döneminden geçtiğini belirterek, “Dünya 9-10 aydır sıkıntılı bir dönem yaşıyor. Bunun bize yansıması ticaret ve ağırlıklı olarak finansman kanalıyla oluyor. Bu tür iniş çıkışlar hem Türkiye hem dünyada yaşanıyor, yaşanacak” dedi.

Toplantıya katılan Hazine Müsteşarı İbrahim Çanakçı da yaptığı konuşmada, kısa dönemde enflasyon ve cari açıkla mücadelenin zorlaşacağını söyledi.

IMF Avrupa Bölgesi Direktörü Michael Deppler ise, önümüzdeki iki yılın Türkiye açısından geçen yıllara göre daha zorlu geçeceğini belirterek, “Türkiye’de enflasyon maalesef yüksek olacak” dedi.

5- Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Hilmi Güler TOBB tarafından düzenlenen Türk-Alman İşbirliği Konseyi (TAİK) toplantısında yaptığı konuşmada, Türkiye’de baraj, türbin yapımı, santral yapımı, jeotermal, yenilenebilir enerji yatırımlarda Alman şirketlerini görmek istediklerini belirterek, “Tarih tekerrür etsin, tarihte olduğu gibi enerji konusunda da ittifak yapalım” dedi.

TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu da yaptığı konuşmada, Türkiye’nin AB müktesebat uyum sürecini 2013 sonu itibariyle tamamlamaya karar verdiğini belirterek, “AB de Türkiye’nin üyeliği için kendini hazırlamak durumundadır” dedi.

6- Çevre ve Orman Bakanı Veysel Eroğlu Afyonkarahisar’da düzenlenen ‘Termal ve Maden Suları Konferansı’nda yaptığı konuşmada, jeotermal alanında Türkiye’nin dünyada 7., Avrupa’da ise 1. sırada olduğunu belirterek, “Maden suları bakımından da zenginiz. Maalesef Avrupa’da kişi başına yılda 150 litre, Türkiye’de ise 3 litre maden suyu tüketiliyor” dedi.

7- Merkez Bankası Başkanı Durmuş Yılmaz Merkez Bankası’nın 76. Olağan Genel Kurulu’nda yaptığı konuşmada, uluslararası finansal krizin Türkiye ekonomisindeki etkilerinin 2006 yılına göre daha sınırlı kaldığını, ülkenin şoklar karşısında daha esnek ve dayanıklı olduğunu söyledi.

8- Türkiye Ziraat Odaları Birliği (TZOB) GenelBaşkanı Şemsi Bayraktar düzenlediği basın toplantısında, herkes pirinçle uğraşırken süt ve süt ürünleri satışında tam bir vurgun yaşandığını belirterek, ticaret odaları ve tüketici derneklerini işbirliğine çağırdı.

9- Çanakkale Savaşları’nın 93. yıldönümü Gelibolu’daki Şehitler Abidesi’nde düzenlenen törenle anıldı. Törene, Maliye Bakanı Kemal Unakıtan, Avusturya Savunma Bakanı Joel Fitzgibbon ve Yeni Zelenda Dışişleri Bakanı Wilston Peters da katıldı.

10- Suriye Devlet Başkanı Beşşar Esad Katar’da yayınlanan El Vatan gazetesine verdiği mülakatta, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın kendilerine, “İsrail’in kalıcı barış karşılığında Golan Tepeleri’nden çekilmeye hazır olduğu” yönünde bir mesaj ilettiğini açıkladı. Esad, Türkiye’nin Nisan 2007’den beri İsrail ile Suriye arasında arabuluculuk yaptığını da sözlerine ekledi.

11- ABD Başkanı George W. Bush 24 Nisan günü dolayısıyla yaptığı açıklamada, “Bu anma gününde, Osmanlı İmparatorluğu’nun sonunda 1.5 milyon kadar Ermeni’nin topluca ölümü ve sürgüne zorlanması dolayısıyla 20’nci yüzyılın en büyük trajedilerinden birinin kurbanlarının anısını onurlandırıyoruz” dedi.

Öte yandan Ermeni lobi destekçisi Demokrat Parti Senatörü Robert Mendelez ABD Kongresi’nde 24 Nisan dolayısıyla düzenlenen etkinlikte yaptığı konuşmada, Ermenistan’ın başkenti Erivan’a atanacak Bişkek Büyükelçisi Marie Yanukovitch’in 1915 olaylarını ‘soykırım’ olarak tanımaması durumunda atamayı durduracağını söyledi.

25 NİSAN 2006

1- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan partisinin Konya Kadın Kolları Kongresi’ndeyaptığı konuşmada, “Milletin değerlerine saygı duyar gibi yapmakla demokrat olunmuyor. Muhalefet konuşuyor. Biz ise 5.5 yıldır iş üretiyoruz. Gelin siz de yapıcı eleştirilerde bulunun. Ülkeyi ileri taşıyalım” dedi.

2- Anayasa Mahkemesi Başkanı Haşim Kılıç Yüksek Mahkeme’nin 46’ncı yıldönümü nedeniyle düzenlenen törende yaptığı konuşmada, laikliğin Türk toplumunun koruması ve güvencesinde olduğunu belirterek, “Laiklik büyük bir barış projesidir” dedi.

3- Sanayi ve Ticaret Bakanı Zafer Çağlayan, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’nde (TOBB) düzenlenen ‘Katılım Öncesi Yardım Aracı (IPA) Bölgesel Rekabet Edebilirlik Operasyonel Programı’nın tanıtım ve bilgilendirme toplantısında yaptığı konuşmada, ülke ekonomisinin son 6 yılda önemli değişim ve dönüşüm süreci gerçekleştirdiğini belirterek, yakalanan siyasi ve ekonomik istikrar ile bu büyümenin özel sektörün eseri olduğunu söyledi.

TOBB Başkanı Rıfat Hisarcıklıoğlu da, AB tarafından sağlanan fonları kullanma kapasitesini artırmak gerektiğini söyledi.

4- Tarım ve Köyişleri Bakanı Mehdi Eker, Forum İstanbul 2008’de yaptığı konuşmada, son bir iki yıldaki gelişmelere bakıldığında iki temel problem bulunduğunu belirterek, bunların dünyadaki petrol fiyatlarının anormal artışı ve insanlığın enerji ihtiyacı için tarıma yönelmesi ile dünyanın dengesini etkileyebilecek şekilde gelişmelere yol açabilecek meseleler olduğunu kaydetti.

5- Türkiye’de bulunan KKTC Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ve Devlet Bakanı ve Başmüzakereci Ali Babacan ile biraraya geldi.

6- İsrail‘in işgali altındaki Golan tepelerindeki Yahudi yerleşimciler, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’a bir mektup göndererek, Suriye ve İsrail arasındaki görüşme şartının Golan’dan çekilme olmamasını istedi.

7- Fransa Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy verdiği televizyon röportajında, “Her zaman Türkiye’nin AB’ye girmesine karşı çıktım. Türkiye, Avrupa’da değil. Türkiye’nin üyeliği ciddi bir mesele haline geldiğinde referanduma gideriz” dedi.

8- ABD Başkanı George W. Bush, Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas ile Beyaz Saray’da görüşmesinin ardından yaptığı açıklamada “Liderlerin, Filistin devletinin kurulmasına yönelik çalışmalarının, İsrail ve Filistin halkının çıkarları doğrultusunda olduğuna inanıyorum” dedi.

26 NİSAN 2008

1- Genelkurmay Başkanlığı'ndan, terör örgütü PKK’ya yönelik operasyona ilişkin yapılan açıklamada "Zap, Avaşin-Basyan ve Hakurk bölgelerinde Türkiye'ye karşı eylem hazırlığında olan ve sınırdan sızmaya çalışan PKK/KONGRA-GEL terör örgütüne ait hedefler, Türk Hava Kuvvetleri'ne mensup uçaklar ve karada konuşlu ateş destek vasıtaları tarafından, 25-26 Nisan 2008 tarihlerinde icra edilen etkili bir harekatla vurulmuştur. Görevlerini başarıyla tamamlayan uçaklarımız emniyetli bir şekilde üslerine dönmüşlerdir" denildi.

2- Genel Başkan Deniz Baykal partisinin 32. Olağan Kurultayı’nda yaptığı konuşmada, Türkiye'nin bir yol ayrımı noktasına geldiğini belirterek, "Türkiye laik bir cumhuriyet olarak mı devam edecek, yoksa ılımlı bir İslam devleti mi olacak? Türkiye'nin önündeki konunun bu olduğunu herkes tespit etmeli. Yabancılar bu tercihi yaptırmak istiyor" dedi.

Baykal ayrıca, Atv-Sabah satışında yaşananların Türk ceza hukukunu doğrudan ilgilendiren yöntemler olduğunu belirterek, Başbakan Erdoğan'ın, Atv ve Sabah gazetesinin satışı ile Yüce Divanı göze aldığını ileri sürdü.

3- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Cemil Çiçek, Memur-Sen Genel Kurulu'nda yaptığı konuşmada, Türkiye'de en temel problemin ana muhalefet problemi olduğunu ve kutuplaşmalar üzerinden siyaset yapılan bir toplumda her meselenin rejim meselesi haline geldiğini belirterek "Bakınız, tek maddelik 301. Çıkan kavgalara bakın. Anayasa'daki değişmez maddelerin dışında hangi maddeyi gündeme getirseniz, eyvah rejim, laiklik, devlet elden gidiyor.' Nerede, ne zaman, nasıl gidiyor? Siz bu millete güvenmiyorsunuz” dedi.

Başbakan Yardımcısı Çiçek partisine yönelik kapatma davasıyla ilgili olarak da "Türkiye demokratik anlamda karanlık bir tünel içine sokulmak isteniyor, bu tuzağa Türkiye'nin düşmemesi lazım" dedi.

4- Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik Düzce'nin Gölyaka ilçesinde, ildeki eğitim sorunlarıyla ilgili toplantıya katılımının ardından düzenlediği basın toplantısında, ilköğretim okullarında uygulanan seviye belirleme sınavlarını eleştirerek, "Çocukları sınavkolik yapan bu sistem doğru bir sistem değildir. Çocuklarımız arabacı beygiri değildir” dedi.

5- Enerji Verimliliği (EN-VER) Projesi’nin tanıtımı kapsamında Ordu’ya giden Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Hilmi Güler, Valiliği ziyaretinde yaptığı açıklamada, nükleer santral karşıtlarının düzenledikleri eylemlere anlam veremediğini belirterek, “Nükleer santral bir mecburiyettir. Vazgeçmemiz mümkün değil, kuracağız” dedi. Enerji verimliliğiyle ilgili alınacak tedbirleri de açıklayan Bakan Güler, küresel ısınmanın mevsimleri ortadan kaldırdığını, bu durumda enerjiyi tasarruflu kullanmak gerektiğine dikkat çekti.

6- Çevre ve Orman Bakanı Veysel Eroğlu, Afyonkarahisar’da düzenlenen Mermercilik Sektörü Toplantısı’nda madenciliğin çevre ile uyumlu olarak yapılması gerektiğine dikkat çekerek “Çevreye duyarlı madenciyi destekliyoruz” dedi. Üretim, istihdam ve ihracat olmadan ülkenin gelişmesinin mümkün olmadığını ifade eden Bakan Eroğlu, “Üreten her insan başımızın tacıdır. Hükümet olarak iş adamlarımızın önünü açıyoruz, onları destekliyoruz. Vergi, üreten insanlardan toplanıyor” dedi.


7- Türk Ceza Kanunu'nun 301. maddesine ilişkin değişiklik, TBMM Adalet Komisyonu'nda kabul edildi.

8- Yönetmen Fatih Akın, 'Yaşamın Kıyısında' adlı filmiyle Almanya'nın ulusal sinema ödülleri Lola'da en iyi Alman filmi, yönetmen, senaryo ve kurgu ödüllerini kazandı.

9-Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Suriye'ye hareketinden önce düzenlediği basın toplantısında, MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli'nin, 23 Nisan Resepsiyonu'nda yeniden gündeme getirdiği partilerin kapatılmasıyla ilgili 'kesinleşmiş mahkeme kararları' bulunması formülünü nasıl değerlendirdiğinin sorulması üzerine, 'olumlu bir yaklaşım' olarak nitelendirdiğini kaydetti. Başbakan Erdoğan Anayasa değişikliği konusunda adım atmanın doğru olup olmadığı konusunda ise henüz karar vermediklerini söyledi.

Başkent Şam’daki temasları çerçevesinde Başbakan Naci Itri ile birlikte 1. Suriye-Türkiye Ekonomi Forumu’na katılan Başbakan Erdoğan toplantıda yaptığı konuşmada,yakın ekonomik ilişkilerin iki ülkenin yararına olduğunu ve geliştirilmesi yönünde iki ülkede de güçlü bir siyasi iradenin olduğunu kaydetti. Suriye Başbakanı Itri de; toprak ıslah çalışmaları, doğal gaz boru hattı ve sınır ticareti gibi alanlarda işbirliğini artırmak istediklerini kaydetti.

Başbakan Erdoğan, toplantının ardından Suriye Devlet Başkanı Beşşar Esad’la görüştü. Görüşmede İsrail ve Suriye ilişkileri ile bu konuda Başbakan Erdoğan’ın arabuluculuk yapması konusunun yanı sıra, bölgesel problemlerin de ele alındığı belirtildi.

10- Umman’ın başkenti Muskat’ta resmi temaslarda bulunan Dışişleri Bakanı ve Başmüzakereci Ali Babacan, Umman Sultanı Sultan Kabus Bin Said el Said tarafından kabul edildi. Görüşmede Bakan Babacan; Irak, İran, Suriye, Filistin, Kıbrıs ve diğer konularla ilgili Türkiye’nin görüşlerini dile getirdi. İkili ilişkilerin her yönüyle ele alındığı görüşmede, karşılıklı ziyaretlerin sıklaştırılması ve daha çok iş birliği yönünde genel anlamda bir fikir birliğine varıldı.

11- ABD'nin Avrupa ve Avrasya İşlerinden Sorumlu Dışişleri Bakan Yardımcısı Dan Fried, ABD Temsilciler Meclisi Dışilişkiler Avrupa Alt Komitesi'nde düzenlenen bir oturumda, Türkiye'yle ilgili soruları yanıtladı. Fried, Türkiye'de, 'laik ve anayasal cumhuriyet içinde dinin rolüyle ilgili' tartışmada, ABD'nin taraf olamayacağını, ancak '20 yıl öncesinden çok daha derin' olan Türk demokrasisine güvendiklerini söyledi. Fried ayrıca, Türk-Amerikan ilişkilerinde PKK'ya karşı yürütülen işbirliği sayesinde, ilerleme sağlandığını belirtti.

12- Arap Birliği Genel Sekreterliği Bürosu şefi Hişam Yusuf yayımladığı bildiride, İsrail’in Gazze Şeridi’ne yakıt vermeyi reddetmesi üzerine yaklaşık 1 milyon Filistinliye gıda yardımının durmasının, durumu daha da kötüleştirdiğini belirtti.

13- Afganistan Cumhurbaşkanı Hamid Karzai New York Times gazetesine verdiği demeçte, ABD güçlerinin Taliban şüphelileri ve sempatizanlarını tutuklamaya son vermesi çağrısında bulundu. Karzai, sözkonusu tutuklamaların ve geçmişte izlenen yanlış politikaların Taliban’ın silah bırakmamasının en büyük sebeplerinden biri olduğunu ifade etti.

 

27 NİSAN 2008

1- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Denizli’de beraberinde Devlet Bakanı Murat Başesgioğlu, Tarım ve Köyişleri Bakanı Mehdi Eker ve Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım ile bir dizi açılış gerçekleştirdi.

Bir süt fabrikasının açılış törenine katılan Başbakan Erdoğan yaptığı konuşmada, “Milletten aldığımız güçle Türkiye’nin kalkınma mücadelesini sürdüreceğiz. Yaptıklarımızın kalıcılığı için güven ve istikrar şart. Bu ülkede birkaç milyar dolarla ekonomik kriz çıkartıldığı dönem yaşandı ama o günler geride kaldı. Ankara’daki boş tartışmaların bini bir araya gelse, ne 440 kişi istihdam edebilir, ne de 20 bin aileye geçim kapısı açabilir” dedi.

Törene katılan Bakan Eker ise “Türkiye’de üretilen 12 milyon ton sütün sadece 3 milyon tonu sanayide işleniyor. AB’de sütün kotaya tabi olduğu dikkate alındığında bu tesislerin artırılması büyük anlam taşıyor” dedi.

2- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Ermenistan'da 19 Şubat'ta gerçekleştirilen devlet başkanlığı seçiminin ardından işbaşına gelen Başbakan Tigran Sarkisyan'a gönderdiği kutlama mesajında "Sizin döneminizde ikili ilişkilerimizin bölgede barış, istikrar ve refaha katkı sağlayacak yeni bir döneme gireceğini umuyorum" dedi.

3- Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Hilmi Güler, Ordu’da Ticaret ve Sanayi Odası’nın (OTSO) düzenlediği toplantıda yaptığı konuşmada, 5 yıldır enerji ve madencilikte birçok reformlar yaptıklarını ve özel sektörün önünü açtıklarını belirterek, Ordulu iş adamlarının bu tabloya kayıtsız kalmalarını anlayamadığını söyledi.

4- Dokuz ilin valisi merkeze alındı, bazı valilerin görev yerleri değiştirildi. Bakanlar Kurulu’nun atamalara ilişkin kararı, Resmi Gazete'nin dünkü sayısında yayımlandı.

5- AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Egemen Bağış, Erzurum’da düzenlenen AK Parti Dış İlişkiler toplantısında, Ermenistan’da Türk bayrağına yapılan saldırıyı kınadıklarını belirterek, ‘ön şartsız müzakereye hazırız’ diyen Ermenistan’ın bu çirkin hareketi yapanları cezalandırmasını istedi. Bağış ayrıca, Ermenilerin Türkiye ve Azerbaycan’la iyi ilişki kurduğu takdirde dünyaya açılabileceğini kaydetti.

6- CHP Kurultayı'nın ikinci günü Parti Meclisi seçildi. Kurultay sonunda yayımlanan bildiride, AK Parti iktidarı eleştirilirken, Kürt sorunuyla ilgili ifadelere de yer verildi.

7- Rekabet Kurumu Başkanı Nurettin Kaldırımcı, Ekonomi Muhabirleri Derneği (EMD) üyeleriyle biraraya geldiği sohbet toplantısında, sektörde son dönemde yaşanan spekülatif hareketler nedeniyle, pirinç ve diğer gıda ürünlerinde, Rekabet Kurumu'nun yoğun mesai harcadığını söyledi. Kaldırımcı, enflasyona direnen bazı sektörler ve ürün pazarlarına dönük olarak sistematik çalışmalar yapacaklarını kaydetti.

8- Türkiye Kamu-Sen Genel Başkanı Bircan Akyıldız, 1 Mayıs İşçi Bayramı’nın Taksim’de kutlanmasına izin verilmemesine tepki göstererek, “Emek ve dayanışma günü olarak adını değiştirmek ya da yeni ad takmakla mesele hallolmuyor” dedi. Önemli olanın 1 Mayıs’ın bayram haline getirilmesi olduğunu ifade eden Akyıldız, “İnşallah 1 Mayıs problemi çözülecek. 1 Mayıs bayram olduğu zaman bu iş çözülür” diye konuştu.

9- Türkiye-Suriye Ortaklık Konseyi II. Dönem Toplantısı için başkent Şam’da bulunan Devlet Bakanı Kürşad Tüzmen gazetecilere yaptığı açıklamada, ABD’nin Türkiye’yi fikri mülkiyet haklarının korunması alanındaki eksiklikler sebebiyle izlenecek ülkelerin belirlendiği “Special 301” listesinden çıkardığını açıkladı. Bakan Tüzmen, fikri mülkiyet hakları konusunda eksikliklerin giderilmemesi durumunda, ikili ticari ilişkilerde yaptırım uygulandığını hatırlatarak, kararın, yabancı yatırımları olumlu etkileyeceğini söyledi.

10- Resmi ziyaret için gittiği Umman dönüşü uçakta bir grup gazetecinin sorularını cevaplayan Dışişleri Bakanı ve Başmüzakereci Ali Babacan, başörtü meselesinin mutlaka çözüleceğini vurgulayarak “21. yüzyıl Türkiye’sinde böyle bir yasağın devam etmesini kimsenin düşünmemesi lazım. Er ya da geç gündeme gelecekti. Bugün olmasa yarın, yarın olmasa öbür gün” dedi.

Bakan Babacan, AK Parti hakkında açılan kapatma davasıyla ilgili olarak ise “Bir parti hangi şartlarda kapatılır çok açık. AB standartları belli. Hem dünya iş çevreleri, hem de siyasi çevreler, Türkiye bu işi atlatacak diye bize güveniyor, yoksa ekonomik göstergelerin şu andaki noktada olması mümkün değil” dedi.

11- Dünya Bankası hazırladığı ‘Ülke İşbirliği Strateji’ raporunda, Türk ekonomisi için ‘2001 krizinin’ önemli bir dönüm noktası olduğuna dikkat çekerek, kriz sonrası olağanüstü bir toparlanma süreci yaşandığını kaydetti. Ekonomik başarıda iyi politikalar ve güvenilir dış çıpaların kritik rol oynadığını ifade eden Banka, ekonomide yakalanan başarıyı ‘etkileyici performans’ olarak nitelendirdi. Banka, bu başarının en önemli sebebinin, güçlü mali disiplin ve devam eden istikrar programı olduğunu vurguladı.

12- Afganistan Devlet Başkanı Hamid Karzai, komünist hükümetin devrilmesinin 16. yıldönümü kutlamalarında Taliban tarafından düzenlenen suikast girişiminden yara almadan kurtuldu. Biri çocuk, biri Şii aşiret lideri iki kişinin öldüğü saldırıda, 11 kişinin de yaralandığı kaydedildi.

13- Suriye Devlet Başkanı Beşşar Esad, Katar’da yayınlanan El Vatan gazetesine verdiği demeçte, geçen sene İsrail uçakları tarafından bombalanan alanın, ABD’nin iddia ettiği gibi nükleer tesis değil, inşa halindeki askeri bölge olduğunu kaydetti.

28 NİSAN 2008

 

1- TBMM Başkanı Köksal Toptan, Ankara’daki çocuk yuvalarında barınan öğrenciler arasında düzenlenen hikaye ve şiir yarışmasının ödül töreninde yaptığı konuşmada, “Bütün çocuklarımız devlete, Türkiye’nin geleceği de onlara emanet. Dolayısıyla çocukların donanımlı olması, geleceği inşa etmek adına büyük anlam ifade ediyor” dedi.

2- Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Büyükanıt Foto Muhabirleri Derneği’nin (FMD) düzenlediği ‘Yılın Basın Fotoğrafları 2007’ yarışmasının ödül töreninin ardından gazetecilerin terörle mücadele konusundaki sorularını yanıtladı. Orgeneral Büyükanıt, terörle mücadelede verilen kayıpların mücadele azimlerini daha da güçlendirdiğini belirterek, “Teröristler cezalarını görecekler, bu kesin” dedi.

3- Dışişleri Bakanı ve Başmüzakereci Ali Babacan, Yeni Zelenda Dışişleri Bakanı Wilston Peters’i kabulünün ardından düzenlenen basın toplantısında, İsrail-Suriye konusunda Türkiye’nin, varlığı hissedilen ama bilinmeyen görüşmelerini yaklaşık bir yıldan beri sürdüğünü söyledi. Bölgenin barış ve istikrarı için yaşanan sürecin umut verici olduğunu belirten Bakan Babacan, “Sürecin henüz başındayız. İhtiyatlı olmak gerek” dedi.

Peters de yaptığı açıklamada, 93 yıl önce Çanakkale’de yaşanan trajedinin iki ülke arasındaki dostluğun temelini oluşturduğunu belirterek, Türkiye’nin BM Güvenlik Konseyi geçici üyeliğine destek vereceklerini söyledi.

4- Sanayi ve Ticaret Bakanı Zafer Çağlayan düzenlediği basın toplantısında, orta-yüksek ve ileri teknoloji sektörlerinde bulunan 1000 KOBİ’ye 100 bin YTL, orta-düşük ve düşük teknoloji sektörlerinde bulunan 1000 KOBİ’ye de işletme başına 50 bin YTL olmak üzere toplam 2 bin KOBİ’ye, KOSGEB aracılığıyla 150 milyon YTL’lık kredi faiz desteği sağlanacağını söyledi.

5- İstanbul Valisi Muammer Güler gazetecilere yaptığı açıklamada, 1 Mayıs’ın Taksim’de kutlanmasına izin vermeyeceklerini yineleyerek, “Polis, kanunsuz bir toplantıyı gerekirse zor kullanarak dağıtacak” dedi.

DİSK Genel Başkanı Süleyman Çelebi konuya ilişkin olarak yaptığı açıklamada, “Bütün kesimler topluma sağduyu, huzur ve diyalog çağrısı yapıyor, toplumda var olan gerginlik ortamı düşürülmeye çalışılıyor. Fakat Sayın Vali’nin ‘orantılı güç’ , ‘orantısız güç’ , ‘mitingi dağıtma’ gibi sözleri hiç de yaşanılan koşullara uymamaktadır” dedi.

6- Ankara 11. Ağır Ceza Mahkemesi, Danıştay 2. Daire Üyesi Mustafa Yücel Özbilgin’in yaşamını yitirmesine, 4 mensubunun da yaralanmasına neden olan saldırıyı gerçekleştiren Avukat Alparslan Arslan’ın da aralarında bulunduğu 9 sanığın yargılandığı davaya ilişkin gerekçeli kararı açıkladı. Gerekçeli kararda, Ergenekon soruşturması ile Danıştay saldırısı arasında hukuki bağ tespit edilemediği, sanıkların‘türbanı istedikleri şekilde yorumlamayan kurum ve kişileri cezalandırma amacı taşıdığı’ ifade edildi.

7- Hava Kuvvetleri Komutanlığı Askeri Mahkemesi, sahte çürük raporu davasında yargılanan DTP Genel Başkanı Nurettin Demirtaş ve 52 kişinin tahliyesine karar verdi.

8- Suriye’de bulunan Devlet Bakanı Kürşad Tüzmen Türkiye-Suriye İş Forumu’nun kapanışında yaptığı konuşmada, geçmişte iki ülke ilişkilerinde sorunların fazla, ticaretin ise az olduğunu, şimdi ise sorunların azaldığını ticaretin ise fazlalaştığını belirterek, 2008 yılında Suriye ile ticaret hedefinin 2 milyar dolar olduğunu söyledi.

Suriye Başbakan Yardımcısı Abdullah Al Dardari de yaptığı konuşmada, Türkiye ile ilişkileri geliştirmekte kararlı olduklarını belirterek, “İlişkilerin geliştirilmesi Suriye’nin de yararınadır” dedi.

Bakan Tüzmen, Maliye Bakanı Muhammed Hüseyin ile de biraraya geldi.

9- ABD’de bulunan Diyanet İşleri Başkanı Ali Bardakoğlu New York Din Hizmetleri Ataşeliği tarafından New Jersey eyaletinde düzenlenen ‘Kutlu Doğum Programı’nda yaptığı konuşmada, “Herkes İslam’ın evrensel barış, doğruluk ve dürüstlük çağrısını iletirse; dünyada acılar son bulur” dedi.

10- Norveç Dışişleri Bakanı Jonas Gahr Stoere Türkiye ziyareti öncesi başkent Oslo’da Radikal gazetesine verdiği mülakatta, “AB’nin değil, BM’nin terör listesini kabul ediyoruz. Hiçbir zaman PKK’ya destek vermedik” dedi.

11- Çin’in doğusundaki Şandong eyaletinde iki yolcu treninin çarpışması sonucu, 70 kişinin öldüğü, 420 kişinin de yaralandığı belirtildi.

29NİSAN2008

 

1- Cumhurbaşkanı Abdullah Gül Çankaya Köşkü’nde ‘Trafikte Dikkat: 10 Bin Hayat’ projesinin tanıtım toplantısında yaptığı açıklamada, kazaların önlenmesinde herkese sorumluluk düştüğünü belirterek “Kuralların hayat kurtardığını bildiğimden, arka koltukta bile emniyet kemerimi takıyorum” dedi.

Cumhurbaşkanı Gül, 1 Mayıs’la ilgili olarak da “Bu bir işçi, emekçi bayramı. Problemsiz geçirmeklazım. Barış ve huzur içinde kutlamalıyız” dedi.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ise yaptığı açıklamada “İllegal örgütlerin tahriklerine, kanunsuz eylemlere karşı herkesi, kanunlara uyma konusunda uyarıyorum” dedi.

2- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan partisinin Meclis grup toplantısında yaptığı konuşmada, milletin heyecan ve umudundan bazı kesimlerin rahatsız olduğunu belirterek, “Bunların kim olduğunu herkes çok iyi biliyor” dedi. Morallerin yüksek olmasının ekonominin geleceği için hayati derecede önemli olduğunu vurgulayan Başbakan Erdoğan ”5,5 yıl boyunca, ekonomi ilerledikçe, büyüdükçe, ülke kalkındıkça, bunu engellemek için ellerinden geleni yaptılar. Esnafı, sanayiciyi, yatırımcıyı, çiftçiyi, işçiyi memuru tedirgin etmek için her yola başvurdular” dedi.

3- CHP Genel Başkanı Deniz Baykal partisinin Meclis grup toplantısında yaptığı konuşmada, “Türkiye’nin içinde bulunduğu siyasi krizden çıkmanın ve yanlış ekonomik politikalardan kurtuluşun anahtarı eğitimdir” dedi.

4- Devlet Bakanı Mehmet Şimşek, Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu (DEİK)bünyesinde faaliyet gösteren Türk-İngiliz İş Konseyi işbirliği ile İstanbul’da düzenlenen ‘Türkiye Sermaye Piyasaları Forumu’nda yaptığı konuşmada, petrol fiyatlarında her 1 dolarlık artışın Türkiye’nin ödemeler dengesine yıllık 530 milyon dolar olarak yansıdığını vurguladı. Yurtdışından tedarik şoku yaşandığı için enflasyonun yüksek kalmaya devam edeceğini ifade eden Bakan Şimşek, dünyayı üç krizin aynı anda vurduğunu, bunun daha önce görülmemiş bir durum olduğunu söyledi.

5- MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli partisinin Meclis grup toplantısında, TCK’nın 301. maddesindeki değişikliği değerlendirerek, “Cesaretiniz varsa, halk oylamasına ilişkin bir yasal düzenlemeyi Meclis olarak yapalım. Türklük değerlerine ve şerefli Türk tarihine hakaret edilmesini isteyip istemediğini ve 301. maddede yapmaya çalıştığınız değişikliği içine sindirip sindirmediğini büyük Türk milletine soralım. Eğer buna yanaşmayacaksanız, son bir kere daha çağrıda bulunuyorum ki, yaptığınız yanlıştan dönünüz” dedi.

6- BM Genel Sekreteri Ban Ki-moon BM önderliğinde İsviçre’nin başkenti Bern’de düzenlenen toplantıda, “Dünya, yaygın ve daha önce benzeri görülmemiş ölçekte bir açlık tehlikesi, yetersiz beslenme ve sosyal huzursuzluk riski ile karşı karşıyadır” dedi.

30 NİSAN 2008

1- Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Hak-İş Başkanı Salim Uslu ve beraberindeki heyeti Çankaya Köşkü’nde kabul etti. Cumhurbaşkanı Gül 1 Mayıs kutlamaları konusunda yaşanan gerginliklerden üzüntü duyduğunu belirterek, “Bu dönem bu güzel fırsat kaçmıştır ama umuyorum ki gelecek 1 Mayıs tatil olarak kutlanacaktır” dedi.

Cumhurbaşkanı Gül ayrıca, DP Genel Başkanı Süleyman Soylu, Anavatan Partisi Genel Başkanı Erkan Mumcu, SHP Genel Başkanı Murat Karayalçınve SP Genel Başkanı Recai Kutan ile Çankaya Köşkü’nde biraraya geldi.

2- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Litvanya Başbakanı Geminidas Kirkilas’ı kabulünün ardından düzenlenen basın toplantısında, bu ziyaretin Türkiye-Litvanya ilişkilerinde yeni bir başlangıç ve gelişme sağlayacağını söyledi. Kirkilas da yaptığı açıklamada, “Türkiye bu bölgedeki en büyük partnerimiz ve NATO’daki en büyük ortağımız” dedi.

3- Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısı Abdurrahman Yalçınkaya’nın kapatılması istemiyle dava açtığı AK Parti, ön savunmasını Anayasa Mahkemesi’ne sundu. Partinin laikliğe aykırı eylemlerin odağı haline gelmediği ve davanın siyasi amaçlarla açıldığı öne sürülen savunmada, Venedik Kriterleri’ne göre sadece şiddeti amaç edinen partilerin kapatılabileceği vurgulandı.

4- İçişleri Bakanı Beşir Atalay ile Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik ortak basın toplantısı düzenleyerek, 1 Mayıs’ta Taksim’e izin verilmeyeceğini belirtti. Atalay, “Taksim, gösteri ve miting alanı değil, bu anlamda izin verilecek bir alan değil. Bu konuda müsamaha gösterilmeyecek” dedi. İstanbul’da Kadıköy, Şişli, Kartal ve Zeytinburnu olmak üzere, kutlamalar için 4 miting alanının belirlendiğini kaydeden Bakan Atalay, sendikaların bu meydanlardan birini talep etmesi durumunda, o meydanın tahsis edileceğini bildirdi. Bakan Çelik ise, “Tüm sendikaların 1 Mayıs’ı tahsis edilen meydanlarda kutlamasını arzu ediyoruz” dedi.

İstanbul Valisi Muammer Güler ise konuya ilişkin yaptığı açıklamada, yalnızca Kazancı Yokuşu ve Taksim Anıtı’na çelenk bırakılmasına izin vereceklerini belirterek, PKK’lı teröristlerin silahlı ve provakatif eylemlerde bulunabileceğine dair istihbarat raporları olduğunu söyledi.

5- Dışişleri Bakanı ve Başmüzakereci Ali Babacan resmi ziyaret nedeniyle Türkiye’ye gelenNorveç Dışişleri Bakanı Jonas Gahr Store ile görüştü. Görüşmede terör konusuna değinen Bakan Babacan “PKK sivil toplum örgütü gibi örgütleniyor ancak binlerce kişinin ölümüne neden oluyor. Sizden bir NATO üyesi olarak beklentimiz; PKK’ya karşı yasal önlemleri almanızdır” dedi. Store de, “PKK’nın Norveç’teki faaliyetleri konusunda bilgi ve belgeler içeren bir liste gönderirseniz, gerekeni yaparız” dedi.

Ayrıca görüşme sonrası düzenlenen basın toplantısında soruları cevaplayan Bakan Babacan, Türkiye ile Irak arasında başbakanların başkanlık edeceği stratejik diyalog mekanizması kurulacağını belirterek “Irak’ın doğal kaynaklarının dünya pazarlarına ulaşması konusunda bize önemli bir rol düşüyor. Merkezi hükümet, hidrokarbon kanunu hazırlıyor” dedi.

6- Maliye Bakanı Kemal Unakıtan İstanbul’da Marmara Üniversitesi’nde düzenlenen ''Global Krizin Türk Kamu Maliyesine Yansımaları; Hedefler ve Beklentiler'' konulu panelde yaptığı konuşmada, Türkiye’de enflasyonun hızlı bir şekilde düşüş göstermeyeceğini ve büyümenin eskisi gibi olmayacağını belirterek, Türkiye ekonomisinin de global ekonomilerden etkilendiğini söyledi.

7- Sanayi ve Ticaret Bakanı Zafer Çağlayan, Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu’na (DEİK) bağlı Türk-Katar İş Konseyi’nin İstanbul’da düzenlenen toplantısında, otomotiv yatırımını çekme konusunda çalışmaların devam ettiğini belirterek, otomotivde 800 milyon euro’luk yatırımla 5 bin kişiye istihdam sağlayacak olan yabancı yatırım konusunda son aşamaya gelindiğini söyledi. Ayrıca iki ülke arasındaki ticaretin yeterli olmadığını ifade eden Bakan Çağlayan, “Bunun milyar dolarlar seviyesinde yapılabileceğini çok net ortaya koyan bir coğrafyaya, ortak kültüre ve ortak ekonomik altyapıya sahibiz” dedi.

8- TCK’nın 301. maddesinde değişiklik öngören yasa tasarısı, TBMM Genel Kurulu’nda kabul edildi.

AB Komisyonu’nun Genişlemeden Sorumlu Üyesi Olli Rehn konu ile ilgili yaptığı açıklamada “Komisyon, temelden yoksun davaların durdurulması amacıyla, benzer nitelikli maddelerin değiştirilmesine yönelik yeni adımların atılmasını sabırsızlıkla bekliyor. Şimdi Türk yetkililer, Türk vatandaşları için tam ifade özgürlüğünü garanti altına almak amacıyla reformun uygulanmasına odaklanmalılar” dedi.

AB Dönem Başkanı Slovenya’nın Cumhurbaşkanı Danilo Turktarafından yapılan yazılı açıklamada ise 301. maddede değişikliğe gidilmesinin, ifade özgürlüğünün garanti altına alınması yönünde atılmış yapıcı bir adım olduğu belirtilerek, etkili bir biçimde uygulanmasının beklendiği dile getirildi.

9- Merkez Bankası Başkanı Durmuş Yılmaz düzenlediği basın toplantısı ile yılın ikinci enflasyon raporunu açıkladı. Daha önce yüzde 4 olarak belirlenen hedefin, yılın ikinci yarısı için yüzde 9.3 olarak belirlendiği kaydedilen raporda, gıda ve enerji fiyatlarındaki artış eğilimi, küresel mali riskler ve iç siyasi belirsizlikler yüzünden enflasyonun yüzde 4’e inmesi için2011’in beklenmesi gerektiği belirtildi.

10- TÜİK, Mart 2008 ‘Dış Ticaret Gerçekleşmeleri’ni açıkladı. Buna göre, mart ayında ihracat geçen yılın aynı ayına göre yüzde 27.6 artarak 11 milyar 429 milyon, ithalat yüzde 26.9 artarak 16 milyar 792 milyon, dış ticaret açığı ise yüzde 25.4 artışla 5 milyar 363 milyon dolar oldu.

11- Sahte çürük raporu aldığı iddiasıyla yargılandığı davadan tahliye edilmesinin ardından askere alınan DTP Genel Başkanı Nurettin Demirtaş partisinden istifa etti.

12- Suudi Arabistan’da “Tanrı’ya hakaret ettiği” suçlamasıyla idam cezasına çarptırılan Türk vatandaşı Sabri Boğday için Uluslararası Af Örgütü (AI) acil eylem çağrısında bulundu.

13- Dünya Bankası tarafından yayımlanan ‘Türkiye Ekonomik Memorandumu’ raporunda, “Türkiye’de gıda güvenliği alanındaki tehlikelerle ilgili tam analitik değerlendirme elde edilmese de WHO karşılaştırmalı verileri, Türkiye’yi herhangi bir AB üyesi ülke, hatta komşu Bağımsız Devletler Topluluğu ülkeleri içinde (Azerbaycan hariç) en düşük sırada değerlendirmektedir” denildi.

14- ABD Savunma Bakanı Robert Gates Meksika temasları sırasında gazetecilere yaptığı açıklamada, Basra Körfezi’nde 2 Amerikan uçak gemisi bulundurulmasının İran’a yönelik askeri bir harekatın habercisi olduğu yönündeki iddiaları reddederek, bunun gerginliği tırmandırma değil hatırlatma amacı taşıdığını söyledi.

15- ABD Dışişleri Bakanı Condoleezza Rice ABD’nin başkenti Washington’da düzenlenen Amerikan Yahudi Komitesi toplantısında yaptığı konuşmada, İran’ın Irak, Filistin, Lübnan ve Afganistan’da tehdit oluşturduğunu söyledi. Rice ayrıca, Filistinli Hamas örgütü için, “Hamas liderleri, bölgeyi istikrarsızlaştıran, nükleer kapasiteye sahip olmak isteyen ve İsrail’i yok etme isteğini ilan eden İran rejimi için vekil savaşçı olarak hizmet veriyor” dedi.

           

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

             

A PHP Error was encountered

Severity: Notice

Message: Undefined index: query

Filename: libraries/Functions.php(679) : eval()'d code

Line Number: 106