13.3.2008
×

Hakkında

Künye

İletişim

1 MART  2008

         1- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Rize’nin düşman işgalinden kurtuluşunun 90. yıl dönümü sebebiyle İstanbul’da düzenlenen törende yaptığı konuşmada  “Türkiye’de 30’a yakın etnik unsur var. Biz Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlık bağında bütünleştik. Başı örtülü veya başı açık, Türk milletinin tamamı benim canım, ciğerimdir. Bunların arasına kimse duvar örmeye kalkmasın, başaramaz” dedi.

         2- Devlet Bakanı Kürşad Tüzmen Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) tarafından İstanbul’da düzenlenen toplantıda yaptığı konuşmada, ihracatın ithalatı karşılama oranının her geçen gün artığını, 2008 Şubat ayında 10 milyar dolar ihracat yapıldığını, buna karşılık 14 milyar dolar ithalat yapıldığını söyledi.

         TİM Başkanı Oğuz Satıcı ise toplantıda yaptığı konuşmada, Şubat 2008 ayı itibariyle Türkiye’nin 106 milyon dolarlık  ihracatı ile birlikte 276 milyon dolarlık dev bir dış ticaret hacmine  ulaştığını  kaydetti.

3- İçişleri Bakanı Beşir Atalay Ankara Pursaklar Belediyesi tarafından düzenlenen bir sempozyumda yaptığı konuşmada, 1950 yılından sonra sanayileşme ve çok partili hayata geçişle birlikte Türkiye’nin kabuğunu kırdığını, kırsal nüfusta azalma olduğunu söyledi.

         4- Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik RTÜK tarafından Kocaeli’de düzenlenen ‘Medya Okuryazarlığı Dersi Bilgilendirme Toplantısı’nda yaptığı konuşmada, sağlam birey olmadan sağlam toplumun olamayacağını, bu nedenle eğitimcilere büyük görevler düştüğünü söyledi.

         5- Türk Dil Kurumu (TDK) Başkanı Prof. Dr. Şükrü Haluk Akalın, TBMM Araştırma Komisyonu’nda yaptığı konuşmada, radyo ve televizyonlarda dil uzmanlarının görevlendirilmesi gerektiğini belirtti.

         6- TÜSİAD Başkanı Arzuhan Doğan Yalçındağ  Hatay’da düzenlenen  ‘Anadolu Girişimci İş Kadınları Zirvesi’nde (KAGİD)  yaptığı konuşmada, Türk Silahlı Kuvvetleri’nin sınır ötesi harekatının çok başarılı geçtiğini, zamanlamasının da Genelkurmay Başkanlığı’nın takdirinde olduğunu söyledi.

         7- Beyaz Saray Ulusal Güvenlik Konseyi sözcüsü Gordon Johndroeyaptığı açıklamada, gelecekte PKK’nın terörü bırakmaması durumunda; Türkler ve Iraklılarla birlikte çalışarak örgütün peşinden gitmeye devam edeceklerini söyledi.

Johndroe ayrıca, Türkiye’nin Kuzey Irak’a yaptığı harekatın hedefli ve nispeten kısa süreli bir operasyon olduğunu kaydetti.

         8- NATO Genel Sekreteri Jaap de Hoop Scheffer yaptığı açıklamada, Türkiye bundan sonra Afganistan için daha fazla yardım ederse bundan memnun olacaklarını söyledi.

         9- Türkiye-AB Karma Parlamentosu liberal grup üyesi İngiliz Andrew Duff, Kosova’nın Kıbrıs için örnek teşkil ettiğini söyledi.

         10- Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas, İsrail’in Gazze Şeridi’ne yaptığı operasyonlarda, çocukların öldüğünü ve bunun bir soykırım olduğunu belirterek, uluslararası toplumu devlet terörünü kimlerin yaptığını görmeye çağırdı.

         11- Pakistan’ın Svat bölgesinde düzenlenen intihar saldırısında, 40 kişi hayatını kaybetti.

2 MART 2008

         1- Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Romanya Devlet Başkanı Traian Basescu’nun davetlisi olarak başkent Bükreş’e hareketinden önce Esenboğa Hava Limanı’nda gazetecilerin kara harekatının sonlandırılmasına yönelik sorularını cevaplandırdı. Harekatın nasıl planlandıysa öyle bittiğini vurgulayan Cumhurbaşkanı Gül, “Askeri operasyonların planlarını kamuoyu önünde herkese anlatmak, oradaki Mehmetçiği riske atmak demektir. O bakımdan bu tip operasyonların şaşırtıcı olması gayet normaldir. Herkese ilan ederek ne başlatılır ne de bitirilir” dedi. Harekatın bitişinde ABD’den gelen mesajların etkili olduğu iddialarını da cevaplayan Cumhurbaşkanı Gül, “Şunu samimiyetimle söyleyebilirim. Amerikalıların herhangi bir etkisi söz konusu değildir” dedi.

         Romanya ziyaretinin ilk gününde, burada yaşayan soydaşlarla biraraya gelen Cumhurbaşkanı Gül, “Sizlere evladı fatihan demek istiyorum. Yüzyıllarca burada Müslüman Türkler olarak yaşadık. Balkanlar’da Müslümanlık ve Türklük hep bir arada gitmiştir. Biri ayrılırsa o zaman kimliğinizi kaybedersiniz” dedi.

         2- TBMM Başkanı Köksal Toptan, İstanbul’da Bayburt’un kurtuluşunun 90. yıl dönümü etkinliklerinde yaptığı konuşmada  “Başkalarının topraklarında gözümüz yok, ama topraklarımızda gözü olanın da gözünü çıkaracak güç ve kudretimiz var. Başarıyla gerçekleşen son operasyon, herkesin aklını başına alması mesajını vermiştir. Türkiye’yi rahatsız edecek davranışların olması halinde aynı kararlılığın devam edeceğini herkesin bilmesi gerekir” dedi.

         3- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, AK Parti Gençlik Kolları Kongresi’nde, Türk Silahlı Kuvvetleri’nin (TSK) Irak’ın kuzeyine yönelik düzenlediği kara harekatının ABD’nin talimatı üzerine bitirildiği yönündeki iddialara ilişkin olarak “9 günlük operasyon, uyum içinde çalışmalarla bitirilmiş oldu. Bu süreçte yapılan spekülasyonlara kulak asmayın. Askerimizle el ele omuz omuza, bu süreci yürüttük. Tabii bu sürecin belli taktikleri ve stratejileri var. İnsaf dışı yakıştırmalar oldu. ‘Efendim şuradan talimat alındı, yok daha uzun kalınmalıydı...’ Biz kimseden emir almayız. Vakti, saati geldiğinde tarih, bunları not düşecektir. Biz kimlerin başkalarının karşısında el pençe divan durduğunu gayet iyi biliyoruz. Terörle mücadeleye daha nokta konulmadı. Bu mücadele neyi gerektiriyorsa, aynı kararlılıkla devam edecektir” dedi.

         4- “Belediyeler Kanunu” ile Sincan’a bağlanması planlanan Ankara Temelli’de halka seslenen CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, Kuzey Irak’a yönelik kara harekatının kısa sürmesinin kendisine üzüntü verdiğini belirterek “Operasyonda üstün bir başarı sağlandı ancak harekat, PKK’nın kaynaklarını tümüyle yok edecek kadar uzun süre icra edilmeliydi” dedi.

“Belediyeler Kanunu”na da değinen Baykal, Kanun Meclis’ten geçerse Anayasa Mahkemesi’ne gideceklerini kaydetti.

         5- İstanbul Feshane’de düzenlenen “Kosova Bağımsızlık Günü” kutlamalarına katılan Devlet Bakanı Nimet Çubukçu, “Türkiye’nin kurulan devleti ilk tanıyan ülkelerden birisi olması, bu gönül bağının güçlenerek devam edeceğinin en güzel göstergesidir” dedi. Programa Kosova Cumhuriyeti Başbakan Yardımcısı Rame Manaj da katıldı.

         6- Devlet Bakanı Kürşad Tüzmen Anadolu Ajansı’na yaptığı açıklamada,  Türkiye ile Irak arasındaki ticari ilişkilerin normal seyrinde devam ettiğini ve bu yıl söz konusu ülkeye 3 milyar dolarlık ihracat hedeflendiğini bildirdi.

         7- Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım yaptığı açıklamada,  kara yolu projelerine kaynak sağlamak üzere oluşturulması planlanan fona yönelik kanun teklifinin rafa kaldırılmadığını belirterek “Fon oluşturulmasına yönelik çalışmaların yerel seçimlerle hiç alakası yok” dedi.

         8- TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, Antalya’da yapılan Turizm Arama Konferansı’nda, sektördeki hukuki düzenleme, teşvikler, eğitim, planlama ve altyapı konularının ele alındığını belirterek “Ne istiyorsanız yapmaya hazırız, paraysa para, hükümetten kiminle görüşmek istiyorsanız bana gelin, yurt dışında bir organizasyon yapmak istiyorsanız TOBB’un kapısı açık” dedi.

         9- İsrail ordusunun Gazze Şeridi’nin kuzey bölgelerinde başlattığı kara operasyonunda. 69 kişin öldüğü, 200 kişinin de yaralandığı bildirildi. Mısır, saldırılarda yaralananların tedavisi için Gazze sınırını açtı.

         Bu arada, İsrail Başbakanı Ehud Olmert, operasyonlara son vermeyi düşünmediklerini belirterek, İsrail’in Filistinlilere karşı “aşırı güç” kullandığı suçlamalarını reddetti.

         AB, masum çocuklar dahil önemli sayıda sivilin hayatını kaybetmesine sebep olan İsrail saldırısının “büyük endişe” ile izlendiğini bildirdi. ABD de şiddete son verilmesi çağrısında bulundu.

         BM Güvenlik Konseyi ise İsrail-Filistin arasında tırmanan gerginlik sebebiyle acil olarak toplandı. Toplantının ardından yapılan açıklamada, “Güvenlik Konseyi’nin üyelerinin, İsrail’in güneyinde ve Gazze’de sivillerin hayatlarını kaybetmesinden derin üzüntü duyduğu ve şiddetin tırmanmasını kınadığı” belirtildi.

          Öte yandan Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas, İsrail’in Gazze’ye yönelik saldırısı sebebiyle, bu ülkeyle sürdürülen barış görüşmelerini askıya aldı.

         10- İran Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinecad, Irak’ın başkenti Bağdat’a yaptığı ziyaretin ilk gününde, sınır ötesi harekat konusundaki bir soruya verdiği cevapta, terör örgütü PKK ve PKK’nın İran’daki kolu olan PJAK’la savaşmak için Türkiye, İran ve Irak hükümetleri arasında iş birliği yapılması gerektiğini belirtti. Ahmedinecad, terörizmin herkesi etkilediğini kaydederek, “Bir azınlığın, ülkeler arasındaki ilişkileri etkilemesine izin vermememiz gerekir” dedi.

         Bu ziyaretle, Irak ve İran yaklaşık 30 yıl sonra Cumhurbaşkanlığı düzeyinde biraraya geldi.

         11- AB’nin Kosova temsilcisi Hollandalı diplomat Peter Feith, Kosova’nın kuzeyinde yaşayan Sırplara ne kanton, ne de özerklik verileceğini söyledi. Feith, Sırbistan’dan gelen tehditleri de kınadıklarını belirtti.

         12- Ermenistan’da 19 Şubat’taki cumhurbaşkanlığı seçimlerine hile karıştırıldığı iddiasıyla gösteri yapan protestocular ile polis arasındaki çatışmalarda 8 kişinin öldüğü, 33 polisin de yaralandığı bildirildi.

         13- Rusya’da devlet başkanlığı seçimleri yapıldı.

3 MART 2008

1- Cumhurbaşkanı Vekili, TBMM Başkanı Köksal Toptan Makedonya Cumhuriyeti Meclis Başkanı Ljubisha Georgievski ve beraberindeki heyeti kabulünde yaptığı açıklamada, “Makedonya, Kıbrıs ve terörle mücadele konusunda Türkiye’yi en iyi anlayan ülkelerin başında gelir” dedi .

         Georgievski de terörle mücadele konusunda Türkiye’ye desteklerini sürdüreceklerini söyledi.

2- Bakanlar Kurulu, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında toplandı. Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı, Hükümet Sözcüsü Cemil Çiçek toplantının ardından yaptığı açıklamada, toplantıda Elektrik Piyasası Kanunu ve bazı kanunlarda değişiklik yapılmasına ilişkin kanun tasarısının ele alındığını söyledi. Terörle mücadele konusunda yeni bir paketin gündemde olmadığını belirten Başbakan Yardımcısı Çiçek, “Teröristi dağdan indirmek adına özel paket açıklamamızı kimse beklemesin” dedi. Başbakan Yardımcısı Çiçek ayrıca, İsrail’in Gazze’ye yönelik saldırılarının da kabul edilemez olduğunu belirterek, Türkiye’nin şiddetin sona ermesi için girişimlerini sürdüreceğini söyledi.

3- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas ve İsrail Devlet Başkanı Ehud Olmert ile telefon görüşmesi yaptı. Bölgedeki mevcut gerilimin kalıcı olarak sona erdirilmesi için itidal çağrısında bulunan Başbakan Erdoğan, Olmert’e, “Son saldırılar barış çabalarının önünü tıkıyor. Filistin halkına yardım gönderen Türk TIR’ları sınırda bekletiliyor. Yardımların Gazze’ye ulaştırılmasını sağlayın” dedi.

         Öte yandan İsrail ordusu Gazze’den çekildiğini açıkladı. Olmert, Savunma ve Dışişleri Komisyonu’nda yaptığı konuşmada, Hamas’a yönelik operasyonların devam edeceğini söyledi.

         Başbakan Erdoğan ayrıca, Rusya Devlet Başkanı seçilen Dimitri Medvedev’e kutlama mesajı gönderdi.

         4- Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Büyükanıt, Irak’ın kuzeyine düzenlenen kara harekatıyla ilgili değerlendirmelerde bulunmak üzere gazete ve televizyonların Ankara temsilcileriyle bir araya geldi. Orgeneral Büyükanıt, operasyonda terör örgütünün beyni olan Zap bölgesinin hedef alındığını ve operasyon öncesinde planlanan hedeflere ulaşıldığını belirterek, bölgede belirlenen 300 teröristten 240’ının tamamen etkisiz hale getirildiğini söyledi. Operasyonun ardından Türk Silahlı Kuvvetleri’nin (TSK) geri çekilmesinde ABD’nin etkisi olduğu iddialarına tepki gösteren Orgeneral Büyükanıt, “Bu yalnızca TSK’ya değil, Türkiye Cumhuriyeti’ne de yapılan çok seviyesiz bir saldırıdır. Askerimizin döktüğü kana saygısızlıktır. ABD istedi diye çekilmemiz söz konusu değil. ABD’nin geri çekilmemizdeki etkisi ispat edilsin, üniformamı çıkartırım” dedi. Toplantıda kuvvet komutanları da yer aldı.

         5- CHP Genel Başkanı Deniz Baykal NTV televizyonuna yaptığı açıklamada, Türk Silahlı Kuvvetleri’nin PKK’yı tamamen etkisiz kılıp, tasfiyeye yönelik bir operasyonun sonuna kadar götürülmesinin uygun görülmediğini belirterek, “Birileri sürekli olarak kılıcın tepemizde asılı olmasında yarar görüyor” dedi.

         6- Danıştay 13. Dairesi, Petrol-İş Sendikası’nın Petkim’in yüzde 51’lik kamu hissesinin özelleştirilmesine ilişkin 8 Şubat 2007 tarihli Özelleştirme Yüksek Kurulu (ÖYK) kararının iptal istemini oy birliğiyle reddetti.

         7- Danıştay 8. Dairesi, din kültürü ve ahlak bilgisi dersinin mevcut içeriğiyle zorunlu tutulmasını hukuka aykırı buldu.

         8- Maliye Bakanı Kemal Unakıtan Ege Bölgesi Sanayi Odası (EBSO) heyetini kabulünde yaptığı açıklamada, sanayiciye ayak bağı olacak her türlü engelin kaldırılacağını söyledi.

         9- Çevre ve Orman Bakanı Veysel Eroğlu gazetecilere yaptığı açıklamada, Türkiye’yi Kyoto Protokolü’nü imzalama aşamasına getirecek çalışmaları sürdürdüklerini belirterek, “Ancak, bazı şartlarımız var. Biz gelişmekte olan bir ülkeyiz. Özel şartlarımızın dikkate alınacağını umut ediyorum. Biz her zaman Kyotu’yu imzalamaya hazırız” dedi.

         10- TÜİK, Şubat ayında tüketici fiyatları endeksinin (TÜFE) yüzde 1.29, üretici fiyatları endeksinin (ÜFE) ise yüzde 2.56 arttığını açıkladı.

         11- Türk-İş Genel Başkanı Mustafa Kumlu, BASK Genel Başkanı Resul Akay’ı kabulünün ardından yaptığı açıklamada, TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’nda görüşülmekte olan Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Yasa Tasarısı’nda kıdem tazminatına dokunulursa genel grev yapacaklarına dair karar aldıklarını söyledi.

         12- Romanya’nın başkenti Bükreş’te bulunan Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Cumhurbaşkanı Traian Bacescu ile bir araya geldi. Cumhurbaşkanı Gül görüşmenin ardından yaptığı açıklamada, Romanya’nın Türkiye’nin müttefiki olduğunu ve ikili ilişkilerin daha da geliştirilmesi gerektiğini söyledi. Bacescu da yaptığı açıklamada, AB üyeliği konusunda Türkiye’yi sürekli ve tereddütsüz olarak desteklediklerini belirtti.

         Romanya Parlamentosu’nu da ziyaret eden Cumhurbaşkanı Gül, Türk-Romen İş Forumu’nun açılışına katıldı.

         13- KKTC Meclisi, Rumlara, KKTC’deki eski mallarını belli şartlarda satma imkanı sağlayan yasa tasarısını onayladı.

         14- BM Kıbrıs Özel Temsilcisi Michael Möller, Güney Kıbrıs Rum Yönetimi (GKRY) lideri Dimitris Hristofyas’ı ziyaretinin ardından yaptığı açıklamada, KKTC Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat ve Hristofyas’ın Ada’nın yeniden birleştirilmesi görüşmelerini nasıl başlatabileceklerini değerlendirmek üzere Mart ayının ikinci yarısında bir araya geleceklerini söyledi.

         15- AB Komisyonu’nun Genişlemeden Sorumlu Üyesi Olli Rehn Avrupa Parlamentosu’nda yaptığı konuşmada, Türkiye’nin AB sürecinde ilerleme için Kürtlerin hakları ve refahının artırılması başta olmak üzere önemli reformları gerçekleştirmesi gerektiğini belirterek, “Değişim için acilen kararlı hükümet eylemi lazım. Ankara’nın, Kürt nüfusunun radyo-televizyon yayımı yapmasını geliştirmesi ve Türkçe’den başka dillerin öğretilmesini desteklemesi gerek” dedi.

         16- Irak’ta bulunan İran Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinejad Şii lider Abdülaziz El Hekim ile görüşmesinin ardından düzenlenen basın toplantısında, “Okyanus ötesinden binlerce kilometre yol kat ederek buraya gelen kuvvetler bölgeyi terk etmeli. Yabancı kuvvetler olmazsa bölge barış ve kardeşlik içinde yaşayacak” dedi. Terör örgütü PKK ile mücadele konusuna da değinen Ahmedinejad, Türkiye, Irak ve İran’ın terörle mücadelede işbirliği yapması gerektiğini söyledi.

         17- NATO Genel Sekreteri Jaap de Hoop Scheffer, Hollanda’da Özgürlükler Partisi lideri Geert Wilders’in yaptığı İslam karşıtı filmin gösterime gireceğini açıklamasının Afganistan’da protesto edilmesi nedeniyle yaptığı açıklamada, Afganistan’daki NATO askerlerinin, “Kuran’ın hoşgörüsüzlük, cinayet ve terörü teşvik ettiği” öne sürülen filme yönelik tepkileri nedeniyle kendilerini ateş hattında bulabileceğini belirtti.

4 MART 2008

         1- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan AK Parti Meclis grup toplantısında yaptığı konuşmada, “Türk ordusu, karakışta, gece karanlıkta ayakta bile zor durmanın zor olduğu bir coğrafyada fevkalade başarılı bir operasyon icra etmiştir. TSK’nın başarısının önemli bir boyutu; tek bir sivilin dahi burnunun kanamamasıdır. Bu duyarlılık, bu hassasiyet, her türlü takdirin üzerindedir” dedi. 

         Başbakan Erdoğan ayrıca “Terörle mücadele, sadece askeri güç veya güvenlik kuvvetleri kullanılarak yapılmaz. Bunun yanında diplomatik, ekonomik, siyasi ve sosyal boyutu da var” dedi.

         2- Genelkurmay Başkanlığı’ndan Irak’ın kuzeyindeki operasyonun Amerika’nın etkisiyle bitirildiği iddialarına ilişkin yapılan yazılı açıklamada, “TSK’yı hedef alan bu söylemler, ülkemiz adına mücadele eden ve şehitler veren bir kuruma haksız ve seviyesiz saldırılar olarak değerlendirilmektedir. Siyasi kişi ve kurumlarla polemiğe girmek istemeyen TSK, 24 yıldan bu yana süren terörle mücadele sürecinde, ilk defa anlamsız saldırılara hedef yapılmak istenmektedir. Bu saldırılar, Türk Silahlı Kuvvetleri’nin terörle mücadele azmine, hainlerden daha fazla zarar vermektedir” denildi.

         3- CHP Genel Başkanı Deniz Baykal partisinin Meclis grup toplantısında yaptığı konuşmada, "Görevi siz mi verip denetliyorsunuz?" diyerek kendisini eleştiren Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Büyükanıt’a yanıt verdi. “Harekatın bitirilmesi sürpriz olmuştur. Elbette konuşacağım ben milletin vekiliyim, tezkerede milletin iradesi var” dedi.

         4- Devlet Bakanı Mehmet Aydın Meclis'te AK Parti grup toplantısı öncesi gazetecilerin sorularını cevaplandırdı. Bakan Aydın, Danıştay’ın zorunlu din dersi ile ilgili verdiği kararın doğru olduğunu belirterek, "İtiraz içeriğine yönelik bir kararsa gereken düzenleme yapılır. Asıl bağlamda içeriğine yönelik bir değerlendirme yapılmışsa yeniden ele alınabilir” dedi.

         Devlet Bakanı Sait Yazıcıoğlu da Danıştay’ın verdiği kararın dersin içeriği ile ilgili olduğunu belirterek, dersin içeriğinde değişiklik yapılacağını kaydetti.

         Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik ise Kanal 24 televizyonunda katıldığı bir programda, Danıştay’ın zorunlu din dersi ile verdiği kararla ilgili olarak yaptığı açıklamada “Bu karar eski müfredata göre alınmıştır. Verilen kararın uygulama şansı yoktur” dedi.

         5- Devlet Bakanı Kürşad Tüzmen gazetecilere yaptığı açıklamada, şubat ayı enflasyon hedefinde ciddi bir yanılma olduğunu, önce alınan tedbirlerin gözden geçirilmesi gerektiğini söyledi.

         Sanayi ve Ticaret Bakanı Zafer Çağlayan ise şubat ayı enflasyon oranının arızi şokların ortaya çıkardığı bir gelişme olduğunu kaydetti.

         6- MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli partisinin Meclis grup toplantısında yaptığı konuşmada, “Türk Milleti ve milli kimlik kavramlarının yeniden tanımlanarak farklı etnik kimliklerin kurucu kimlikler olarak anayasa teminatı altına alınması; Kürtçe’nin eğitim ve siyasi iletişim dili olarak resmen kabulü; Türkiye’nin üniter yapısının, özerk bölge-eyalet sistemi temelinde yıkımının altyapısının hazırlanmasıdır” dedi.

         7- Merkez Bankası’ndan 2008 Şubat ayı enflasyonunun beklenenin üzerinde çıkması nedeniyle yapılan açıklamada, “Gıda fiyatlarındaki yüksek artış, şubat ayında enflasyona yaklaşık 1,4 puanlık katkı yapmış ve Para Politikası Kurulu özetinde dikkat çekildiği gibi bu gelişme yıllık enflasyonun yükselmesine neden olmuştur” denildi.

         8- Azerbaycan Devlet Başkanı İlham Aliyev  Ermeni işgali altında bulunan Dağlık Karabağ’ı kurtarmaya hazır olmak için askeri teçhizat, uçaklar ve cephanelik satın aldıklarını söyledi.

5 MART 2008

        1- ‘Dünya Kadınlar Haftası’ etkinlikleri kapsamında İzmir İnciraltı’nda düzenlenen etkinliklere katılan CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, Türkiye’nin sıkıntılı bir dönemden geçtiğini belirterek “Ama üzülmeyin, bu dönem de gelip geçecek, bunlar da geldikleri gibi gidecekler” dedi. Baykal yaptığı konuşmada, İzmir’de kadınların özel bir konuma sahip olduklarını da belirtti. Kentin kadınlarını Türkiye’nin güvencesi olarak değerlendiren Baykal, “Sizler laik Cumhuriyetin, demokrasinin, Atatürk ilke ve devrimlerinin güvencesisiniz. İyi ki varsınız” dedi.

        2- Genelkurmay Başkanlığı’ndan muhalefete yönelik yapılan yazılı açıklama üzerine, CHP Genel Başkanlığı İletişim Koordinatörlüğü’nden yapılan açıklamada “Kimse araya girmek için özel bir gayret sergilemesin. Türk Silahlı Kuvvetleri’ni tartışmaların dışında tutmak, sadece siyasilerin görevi değildir. Hakaret ederek haklılığınızı kanıtlayamazsınız. Tam tersine hakaret, haksızlığın karinesidir. CHP, ‘manzara-i umumiye’yi tarih penceresinden ibretle seyretmektir” denildi.

        3- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Cemil Çiçek NTV televizyonuna yaptığı açıklamada, operasyon tartışmalarını değerlendirirken “Birtakım insanlar Türk Silahlı Kuvvetleri ile hükümetin uyumundan rahatsızdır. Bir ülke düşünün ki, hükümeti askeriyle kavgalı, iktidarı muhalefetiyle kavgalı. Bu operasyon sebebiyle hükümetle Türk Silahlı Kuvvetleri arasında özlenen bir uyum sergilenmiştir” dedi.

        4- MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, Genelkurmay Başkanlığı’nın internet sitesinden muhalefete yönelik yapılan açıklama üzerine yazılı bir açıklamada bulundu. Açıklamada, “Terör örgütünün yok edilmesinden sorumlu olanın hükümet olduğu ve cevap vermesi gerekenin de onlar olduğu belirtilerek; herkes ve her kurum görev ve sorumluluğunun bilinci içinde olmak, bu sınırlar içinde kalmak ve buna göre hareket etmek durumundadır” ifadesine yer verildi.

        5- BDDK Başkanı Tevfik Bilgin İstanbul’da düzenlenen “Risk Yönetimi Zirvesi 2008”in açılışında yaptığı konuşmada, dünyadaki finansal dalgalanma konusunda yılın ikinci yarısında ‘daha olumlu sinyaller’ gelmeye başlayacağını söyledi. Türkiye’deki durum içinse, ‘kriz ya da dalgalanma’ değil ‘bir tür türbülans’ olarak adlandırılması gerektiğine işaret etti.

        6- TÜSİAD Başkanı Arzuhan Doğan Yalçındağ, “AB Yolunda Türkiye’nin Tanıtımı: TÜSİAD Örneği” başlıklı raporun tanıtım toplantısının açılışında, AB ile müzakere sürecinin üçüncü ayağında doğru bir iletişim stratejisiyle yürütülecek çalışmalar vasıtasıyla Avrupalı dostların kalplerinin ve beyinlerinin kazanılmasının temel hedef olması gerektiğini belirtti. Toplantının ardından soruları cevaplandıran Yalçındağ, ekonominin istenilen şekilde gitmediğini belirterek, “Gerek son enflasyon rakamları ve gerekse istihdamla ilgili veriler son derece kaygı verici. İş dünyası olarak ekonomik gelişmeleri kaygıyla izliyoruz” dedi.

    6 MART 2008

         1- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Yargıtay Başkanı Hasan Gerçeker’i makamında kabul etti. Görüşmede Adalet Bakanı Mehmet Ali Şahin de hazır bulundu.

         2- Anayasa Mahkemesi, 5710 sayılı Nükleer Güç Santrallerinin Kurulması, İşletilmesi ve Satışına ilişkin Kanun’un 1. maddesindeki “Türkiye Atom Enerjisi Kurumu, özel bilgi ve ihtisas gerektiren işlerde kadro aranmaksızın uygun nitelikli yerli ve yabancı uyruklu sözleşmeli personel çalıştırabilir” hükmünü iptal etti.

         3- Anayasa Mahkemesi, CHP ve DSP’nin, üniversitelerde başörtüsüne serbestlik getiren kanunun birinci ve ikinci maddelerinin iptali için yaptığı başvuruyu kabul etti. Yüksek Mahkeme, iptal başvurusunu raportöre teslim edecek. Raportör de dosyayı hazırlayarak Mahkeme heyetine sunacak ve ardından karar verilecek.

         4- Danıştay İdari Dava Daireleri Kurulu, Emniyet Genel Müdürlüğü’nün 7 Temmuz 2006 tarihli ‘Asker Kişiler’ konulu genelgesinin yürütmesinin durdurulması istemini reddetti.

         5- Devlet Bakanı Mehmet Aydın, TÜBİTAK bünyesinde beyin göçünü tersine çevirmek için çalışma yaptıklarını söyledi. Türk bilim adamlarının yurt dışını ‘yüksek ücretler sebebiyle tercih ettikleri’ yönündeki genel yargının yanlış olduğunu belirten Bakan Aydın, Türk bilim adamlarının istedikleri şeyin; oradaki çalışma ortamının Türkiye’de de sağlanması olduğunu kaydetti.

         6- Devlet Bakanı Kürşad Tüzmen İstanbul Dekorasyon ve Tasarım Fuarı’nda, ihracat bedelinin yüzde 10’una kadar kesinti uygulanmasına ilişkin açıklamalarda bulundu. İhracatı nasıl daha fazla artıracakları yönünde çalışmalar yaptıklarını vurgulayan Bakan Tüzmen “Bir tasarı hazırlandı. Bu hazırlanırken bütün ihracatçı birliklerinin, ihracatçıların görüşleri alındı. Daha sonra tekrar kurum ve kuruluş görüşleri alınmak üzere dağıtıldı. Hatırlarsanız; ihracatçı birliklerinin kendi rızalarıyla yaptıkları kesintiler sayesinde, özellikle tarımı ve bazı ihtiyaç duyulan sektörleri destekleme imkanı bulduk” dedi.

         7- Sanayi ve Ticaret Bakanı Zafer Çağlayan, AB’nin 2 milyar 17 milyon euroluk ‘Bölgesel Rekabet Edilebilirlik’ fonundan en fazla payı almak için harekete geçtiklerini belirterek, 2009 yılına kadarki süreçte girişimcilere söz konusu desteğin verileceğini açıkladı.

         8- Nüfusu 2 binin altına düşen 862 belde belediyesi ile 283 ilk kademe belediyesinin tüzel kişiliğinin kaldırılması ve 43 yeni ilçe kurulmasını öngören tasarı TBMM Genel Kurulu’nda kabul edildi.

         9- Türk Ticaret Kanunun (TTK) Uygulamasına yönelik tasarı TBMM Adalet Komisyonu’nda kabul edildi.

         10- Türkiye İstatistik Kurumu’nun Hanehalkı İşgücü Anketi’nin sonuçlarına göre; işsiz sayısı 2007’de bir önceki yıla göre 38 bin kişi artarken, geçen yıl iş gücüne katılım oranı yüzde 47.8 olarak hesaplandı. İşsizlik oranı kentlerde yüzde 11.9, kırsal kesimde yüzde 6.9 olarak belirlendi. Kayıt dışı istihdam edilenlerin oranı da bir önceki yıla göre 1.6 puanlık azalışla yüzde 46.9 olarak gerçekleşti.

         11- Sermaye Piyasası Kurulu (SPK) Başkanı Turan Erol, küçük ve orta boy işletmelerin hisse senetlerinin işlem göreceği KOBİ Borsası’nın bu yıl içinde faaliyete geçmesini beklediklerini belirterek, böylece KOBİ’lere küresel sermayenin kapılarının açılacağını söyledi.

         12- Oğuz Çelikkol’un Atina Büyükelçiliği’ne atanmasından sonra boşalan Türkiye’nin Irak Özel Temsilciliği’ne, temsilci vekili olarak görev yapan Murat Özçelik atandı.

         13- KKTC Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat, 17 Mart’ta Güney Kıbrıs Rum Yönetimi’nin (GKRY) yeni lideri Dimitris Hristofyas ile gerçekleştireceği görüşme öncesinde Türkiye’ye geldi.

         Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ve Cumhurbaşkanı Talat arasında gerçekleştirilen üçlü zirve sonucunda, yeni yol haritası belirlendi. Buna göre; Türk tarafının benimsediği ‘çözümün BM parametreleri çerçevesinde olması gerektiği’ yönündeki politikanın yeni dönemde sürmesi üzerinde mutabakata varıldı. İki devletli çözüm dışında bir alternatifin kabul edilmeyeceğinin de altı çizildi. Zirvede Türk askerinin Ada’yı terk etmesi gibi bir konunun söz konusu olamayacağı ve Türkiye’nin garantörlüğünün terk edilemeyeceği konularının da vazgeçilmez olduğuna işaret edildi. Yeni dönemde de iyi niyetli adımların sürmesi üzerinde görüş birliğine varılarak, adil ve kalıcı çözüm için her zaman hazır olunduğu vurgulandı.

         Öte yandan GKRY Başkanı Hristofyas yaptığı açıklamada, 1963-1964’te Kıbrıslı Türklere karşı hata yaptıklarını belirterek “1960 yılında kurulan Kıbrıs Cumhuriyeti’ni kabullenmek istemedik. O dönemde yapılan yanlışlığın sonuçlarını 34 yıldır çekiyoruz” dedi.

         14- Türkiye, son birkaç aydır aşırı soğuklar ve buna bağlı enerji krizi yaşanan Tacikistan’a 200 bin dolarlık acil insani yardım gönderdi.

         15- Devlet Bakanı Nimet Çubukçu, Belçika’nın başkenti Brüksel’de Avrupa Parlamentosu’nca (AP) Dünya Kadınlar Günü dolayısıyla düzenlenen “Kültürlerarası Diyalogda Kadının Rolü” konferansında yaptığı konuşmada, terörle mücadeleden insan haklarına, ekonomik kalkınmadan demokratikleşmeye kadar birçok alanda kadınların dahil olmadığı çözüm arayışlarının sonuçsuz kaldığını ya da istenen sonuçları vermediğini söyledi.

         16- NATO üyesi 26 ülkenin dışişleri bakanlarını bir araya getiren NATO Konseyi toplantıları, Belçika’nın başkenti Brüksel’de başladı. Türkiye’nin Dışişleri Bakanı ve Başmüzakereci Ali Babacan tarafından temsil edildiği ve 2-4 Nisan tarihleri arasında Bükreş’te yapılacak, İttifak üyesi ülkelerin devlet ve hükümet başkanlarının buluşacağı NATO zirvesinin son hazırlıklarının tamamlandığı toplantıda, “İttifak’ın genişlemesi”, “Afganistan ve Kosova’daki harekatlar” ve “NATO-AB ilişkileri” konuları ele alındı.

         17- Avrupa İşkenceyi Önleme Komitesi yayımladığı raporda, terör örgütü PKK’nın elebaşısı Abdullah Öcalan’ın zehirlendiği yolundaki iddiaların tamamen asılsız olduğunu açıkladı. Raporda, Öcalan’ın önemli bir sağlık problemi bulunmadığı da kaydedildi.

         18- Pentagon’da basın toplantısı düzenleyen ABD Savunma Bakanı Robert Gates, Amerikalı Korgeneral Ray Odierno’nun “PKK ile görüşülmeli” şeklindeki sözlerine atıfta bulunarak meselenin çözümünde gerçek hedefin, “azılı teröristlerle uzlaşılabilir ve sisteme geri getirilebilir unsurların birbirinden ayrıştırılması” olduğunu belirtti. Gates, “General Odierno’nun ne söylediğini veya ne söylemediğini bilmiyorum. Sanırım Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ve Başbakan Erdoğan da kültürel, ekonomik ve politik alanlarda öneriler dile getirmiş bulunuyor” dedi.

         ABD’nin Merkez Komutanlığı Centcom’un komutanı Oramiral William Fallon ise kara harekatına yardım ettiklerini belirterek “Gerçek bir çözüm için terör örgütüyle bir çeşit uzlaşma sağlanmalı” dedi.

         Öte yandan ABD’nin terör örgütü PKK ile görüşmediğini, görüşmeyeceğini ve Türkiye’den de bunu yapmasını beklemediğini bildiren Beyaz Saray Sözcüsü Dana Perino, Washington’ın Türkiye’nin, PKK’ya karşı savaşını desteklediğini vurguladı.

         19- Le Figaro gazetesinin sorularını cevaplayan Fransa Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy, Akdeniz Birliği projesinde, birliğin biri güneyden, diğeri kuzeyden iki eş başkanı olacağını söyledi. Sarkozy, böyle bir yönetim sisteminin uygulamaya daha fazla etkinlik kazandıracağını belirterek, söz konusu oluşuma dahil olacak ülkelerin liderlerinin katılımıyla iki yılda bir zirve düzenleneceğini kaydetti.

         20- Irak’ın başkenti Bağdat’ın merkezinde düzenlenen iki ayrı bombalı saldırıda, en az 55 kişinin öldüğü, 130 kişinin de yaralandığı bildirildi.

7 MART 2008

         1- Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, resmi ziyaret nedeniyle Türkiye’ye gelen Irak Cumhurbaşkanı Celal Talabani ile düzenlediği ortak basın toplantısında, Türkiye'nin başından beri Irak'ın toprak bütünlüğüne, siyasi birliğine,  egemenlik, refah ve güvenliğine özen gösteren ülkelerin başında geldiğini belirtti. Cumhurbaşkanı Gül ayrıca, Iraklı bir gazetecinin, terörle mücadelede, sorunun demokratik yollardan çözümüne ilişkin sorusunu yanıtlarken, ''Hiçbir ülke, kendi toprakları üzerinde ya da komşusunda silahla gezen,  kanunsuz silah taşıyan, teröre yeltenen ve terör yapan bir örgüte müsamaha etmez.  Her şeyden önce, kanunsuz şekilde silah taşıyan ve terör işleyen herkesin bunu bırakması gerekir. Türk demokrasisi, Avrupa seviyesinde demokrasidir” dedi.

         Talabani de, iki ülkenin ortak çıkarlara ve ortak felaketlere tanık olduğunu belirterek, “PKK konusunda siz de siyasi çözüm beliyor musunuz? sorusu üzerine, bunun Türkiye’yi ilgilendirdiğini söyledi.

         2- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Uşak'ta belediyenin yaptığı tesislerin toplu açılış töreninde yaptığı konuşmada, ''Terörle mücadeledeki kararlılığımızı, idari güvenlik güçlerimizle,  askerimizle, polisimizle aynı kararlılıkla sürdürüyoruz. Bu adi suçla mücadele değildir. 'Efendim orayı tamamen temizlediniz de mi geldiniz?' Bunların terörle mücadelede kafaları bu kadar çalışıyor. Terörle mücadele farklı bir olaydır. Terörle mücadele, adi mücadeleye benzemez. Dünyada bu işi sıfırlayan bir ülke var mı? Şu anda en güçlüsü ABD. Bakın terörle mücadelesine halen devam ediyor.  İspanya'sı, İngiltere'si, Fransa'sı hepsi devam ediyor. Hepsi dünyada sıkıntı yaşıyor'' dedi.

         3- CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, NTV televizyonunda katıldığı canlı yayında, Türk Silahlı Kuvvetleri'nin (TSK) Irak'ın kuzeyine yönelik sınır ötesi kara harekatı ve ardından yaşanan tartışmalara yönelik soruları yanıtladı. Harekatın çok güç koşullarda gerçekleştirildiğini, askerlerin kahramanca mücadele ettiklerini belirten Baykal, ''İsterdik ki, bu operasyon kısa bir sürede noktalanacağına, Türkiye'yi Kuzey Irak'a ilişkilerimiz bakımından kalıcı bir biçimde rahatlatacak bir noktaya ulaşsın'' dedi.

         Baykal CNN Türk televizyonunda katıldığı canlı yayında ise, sınır ötesi harekat ve ardından yaşanan tartışmalara yönelik soruları yanıtlarken, Irak Cumhurbaşkanı Celal Talabani'nin Türkiye'ye yaptığı ziyarete de değindi. Baykal, bir süreden beri ABD'li bazı üst rütbeli askeri yetkililerin, ''Türkiye'nin PKK ile müzakere etmesi gerektiği'' yönünde açıklamalar yaptığını belirterek, ''Bütün mesele Türkiye'nin gündemine PKK ile müzakere konusunu  taşımaktır” dedi.

         4- Yargıtay, Fethullah Gülen hakkında Ankara 11. Ağır Ceza Mahkemesi’nce verilen beraat kararını onadı.

         5- YÖK Başkanı Yusuf Ziya Özcan, Yozgat’ta Bozok Üniversitesi’nde yaptığı konuşmada, askerlik konusunda, ''Herkes için aynı süre olması düşünülüyor'' dedi.

         6- Türk-İş Başkanlar Kurulu’nda, Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası yasa tasarısına ilişkin taleplerinin dikkate alınmaması üzerine iş bırakmayı da içeren eylem kararı alındı.

         7- IMF Dış İlişkiler Direktörü Mesud Ahmed, ABD’nin başkenti Washington'da düzenlediği brifingde, Türkiye için mevcut durumda önceliğin, mali istikrarın yeniden tesis edilmesi ve temkinli para politikasının sürmesi olduğunu  ve bu sayede enflasyon oranının, zaman içinde yüzde 4'lük hedefe  indirilebileceğini söyledi.

         8- Gürcistan'dan bağımsızlığını ilan eden Abhazya’nın parlamentosu, Kosova'nın bağımsızlığından 3 hafta sonra,  bağımsızlığının tanınması için Rusya ve Batı'ya yeni bir çağrıda bulundu.

8 MART 2008

         1- TBMM Başkanı Köksal Toptan Zonguldak Öğretmenevi’nin temel atma töreninde yaptığı konuşmada, zorunlu eğitimin 12 yıla çıkarılması gerektiğini söyledi. Toptan “Zorunlu eğitimi artık mutlaka 12 yıla, 180 gün olan eğitime açık gün sayısının da en az 200-210 güne çıkarılması gerekir. Eğitimcilerimizin bunu tartışmasını istiyorum” dedi.

         2- AK Parti Kadın Kolları, 8 Mart dolayısıyla ‘4’üncü Uluslararası Yerel Yönetimler Kadın Şurası’ düzenledi. Başbakan Tayyip Erdoğan burada yaptığı konuşmada “Kadınların dışlanmasına, ayrımcılığa maruz kalmasına asla izin veremeyiz. Günümüzde hiçbir töre, gelenek ve cinsiyet ayrımcılığını meşru kılamaz” dedi.

         Ayıca toplantıya davetli olan Yunanistan Dışişleri Bakanı Dora Bakoyanni yaptığı konuşmada “Kadınlar seçme olanağı açısından hür oldukları için, tüm dinamizmlerini kullanma şansına sahiptir. Eğer bazı kadınlar, kendi arzuları ile seçme özgürlüğü ifadesi olarak başörtüsü takıyorlarsa onlara neden bir daha yasaklama yükleyelim. Bilinçli başörtüsü takan kadınların kendini ifade etme yollarından biridir bu. Bu bir yasak olmamalıdır” dedi.

         3- CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, ‘8 Mart Dünya Kadınlar Günü’ dolayısıyla yayımladığı mesajda, Türk kadınlarının ‘buruk, boynu bükük, endişeli, kaygılı, eğitimsiz ve işsiz’ olduğunu belirterek, “Kafes arkasından dünyaya bakarken, Cumhuriyet’le sosyal hayatın içinde yer alan, Medeni Kanun’a geçişle eşit vatandaşlık hakları kazanan, Kurtuluş Savaşı’nda erkeklerle omuz omuza mücadele eden ve aydınlanma ateşini yakan, Atatürk devrimlerinin özü olan kadınlarımız, bugün Cumhuriyet ve kazanımlarından rövanş almaya çalışanların baskı ve tehditleriyle karşı karşıyadır” dedi.

         4- Dışişleri Bakanı ve Başmüzakereci Ali Babacan, Türkiye’de bulunan Yunanistan Dışişleri Bakanı Dora Bakoyanni’yi kabul etti. Görüşmeden sonra düzenlenen ortak basın toplantısında Bakoyanni “Türkiye’nin AB’ye tam üye olacağı gün, Yunanistan için büyük mutluluk vesilesi olacaktır” dedi. Bakan Babacan da Atina’yla azınlık konularını açıklıkla konuştuklarını, her iki tarafta çözüm odaklı irade bulunduğunu söyledi.

        5- Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik düzenlediği basın toplantısında, sosyal sigortalar ve genel sağlık sigortası yasa tasarısı ile ilgili eleştirilere yanıt verdi. Bakan Çelik, Meclis sürecinde yasa tasarısının tüm sosyal kesimlerin katkılarına açık olduğunu belirterek “Konuşmak için değil, niçin neresine karşı olduklarını söyleyip çözüm önerileri getirsinler. Yasalaştıktan sonra yürürlük tarihi ile ilgili de önemli bir süreç olacak. Bu süreçte de katkılar devam edebilir” dedi.

         6- Çevre ve Orman Bakanı Veysel Eroğlu, Irak Su Kaynakları Bakanı Abdüllatif Cemal ile bakanlıkta görüştü.  Bakan Cemal, iki bakanlık arasında işbirliği olduğunu ifade ederken, görüşmelerin faydalı sonuçlar doğurduğunu söyledi. Bakan Eroğlu da, “Biz, Türkiye ile Irak arasındaki münasebetlerde ekonomik, askeri, çevre konularında, sürekli işbirliği yapmaktan yanayız” dedi.

        7- Irak Devlet Başkanı Celal Talabani, Ankara ziyaretinin ikinci gününde Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu’nun (DEİK) Türk-Irak İş Konseyi üyeleri ile Çankaya Köşkü’nde biraraya geldi. Irak’ın terörle mücadelesine verdiği destekten dolayı Türk hükümetine ve Türk Silahlı Kuvvetleri’ne (TSK) teşekkür eden Talabani, ziyaretinin temel amacının; iki ülke arasındaki işbirliğini geliştirmek olduğunu, Irak’ın neresinde olursa olsun Türk yatırımcılara kolaylık sağlamaya hazır olduklarını ifade etti.

 9 MART 2008

1- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, AK Parti İzmir Kadın Kolları 2. Kongresi’nde, kara harekatında bölücü terör örgütüne baskın tarzında önemli darbe vurulduğunu belirterek “Askerimizin üzerinden siyaset yapma gayretine girmek isteyenler var ya, onlara sesleniyorum: Sizin aklınız Allah aşkına muhalefete geçince mi yerini buldu? Bugüne kadar neredeydiniz? Siz de iktidar oldunuz bu ülkede. O zaman neden Kandil’e gidip bu işi bitirmediniz? Yoksa aradınız da haritada Kandil’in yerini mi bulamadınız? Yoksa bizden habersiz gittiniz de 1995’lerde, 2000’lerde Kandil’de terörist mi yoktu? Bu ucuz polemikleri bırakın. Sınır ötesi harekatla terör örgütünün kökü kazınamaz. AK Parti iktidarı herhangi bir ülkenin emriyle hareket eden iktidar değildir” dedi.

         2- Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik Kanal 7 televizyonunda katıldığı bir programda, Danıştay’ın verdiği kararın hatırlatılması üzerine, “Anayasa’nın 24. maddesinde ‘Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi dersi mecburidir’ hükmü kaldığı müddetçe, Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi dersini şu mahkemenin, bu mahkemenin verdiği kararla zorunlu olmaktan çıkarmak mümkün değil” dedi.

         3- Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım Türkiye gazetesine yaptığı açıklamada, 6 yeni otoyol projesinden ilki olan Gebze-İzmir Otoyol Projesi’nin Yap-İşlet-Devret modeliyle bu hafta içerisinde ihalesine çıkılacağını söyledi.

         Öte yandan Bakan Yıldırım, AK Parti Erzincan Gençlik Kolları 2. Olağan Kongresi’nde yaptığı konuşmada ise “Bazıları ‘Türkiye İran olur, Suriye, Arabistan, Malezya olur’ diyor. Türkiye ne İran, ne Malezya ne de Amerika olur. Türkiye Türkiye olur” dedi.

         4- Tarım ve Köyişleri Bakanı Mehdi Eker, Şereflikoçhisar Ticaret Odası’nı ziyaret ederek çiftçilerin problemlerini dinledi. Bugüne kadar Türk çiftçisine 1.8 milyar YTL destek verdiklerini, geçen yıl bu rakamı 5.4 milyar YTL’ye yükselttiklerini ifade eden Bakan Eker, “Doğrudan Gelir Desteği uygulaması bu seneden sonra kalkacak. Yine de mazot ve gübre desteğini devam ettireceğiz” dedi.

         5- MÜSİAD Ankara Şubesi’nin Genel Kurulu’na katılmadan önce Sosyal Güvenlik Yasa Tasarısı ile ilgili eleştirileri cevaplandıran Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, “Biz önümüzdeki 100 yılı ilgilendiren bir yasa hazırladık. Bütçede sağlık harcamaları 20 katrilyonun üzerinde. ‘Sağlık hizmeti bedava verilmeli’ deniyor. Sağlığı da bedava yapalım, ilacı da bedava verelim. Bunu tüm iktidarlar yapmak ister. Ama mühim olan imkanlar çerçevesinde bunları vatandaşın lehine kullanmaktır” dedi.

         6- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Cemil Çiçek, YÖK Başkanı Prof. Dr. Yusuf Ziya Özcan ile birlikte KKTC’ye giderek Yakın Doğu Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi’nin temel atma törenine katıldı. Burada bir konuşma yapan Bakan Çiçek, Türkiye ve KKTC’nin çözümden yana olduğunu vurgulayarak “Fakat bugüne kadar yapılan çabalar göz ardı edilmemeli. Adil çözüm, Ada’daki gerçeklere ve eşitlik temeline dayanmalı. Meseleye şimdiye kadar çözüm bulunamamasının sorumlusu, KKTC değil sınırın öbür tarafında oturanlardır. Ama bunu dünyaya anlatmak maalesef mümkün olmamıştır. Dünyadaki adalet terazisi biraz şaşı tartıyor. Gayretlerimizi hakkaniyete uygun değerlendirmiyor” dedi. Törene KKTC Başbakanı Ferdi Sabit Soyer de katıldı.

         7- Dışişleri Bakanı ve Başmüzakereci Ali Babacan Moritanya’ya resmi ziyarette bulundu. Başkent Nouakchott’ta Dışişleri Bakanı Muhammed Salih Ould Lemin ile biraraya gelen Bakan Babacan, Cumhurbaşkanı Sidi Muhammed Ould Şeyh Abdullahi tarafından da kabul edildi. Abdullahi, inşaat sektöründe iş birliği yapmak üzere Türk iş adamlarını ülkesine davet etti. Ayrıca iki ülke arasında imzalanan resmi ve diplomatik pasaportlara vize muafiyeti anlaşmasının bir an önce uygulanmasını talep etti. Bakan Babacan, daha sonra Senegal’e geçti.

         8- BBP Genel Başkanı Muhsin Yazıcıoğlu, İran Dışişleri Bakanlığı Uluslararası Araştırma Merkezi’nce başkent Tahran’da düzenlenen “İran’ın Barışçıl Nükleer Programı ve Faaliyetleri: UAEK ile İşbirliği Modeli” başlıklı konferansta gazetecilerin sorularını cevaplandırdı. Konferansa, Tahran yönetiminin nükleer enerji üretmede uluslararası toplumla ne kadar işbirliği içerisinde olduğunu anlamak için katıldığını belirten Yazıcıoğlu, “İran, bu konuda çok şeffaf. ABD istihbarat servislerinin raporunda da İran’ın nükleer silah üretimine yönelik çalışması olmadığı belirtildi. Her bağımsız devlet gibi nükleer enerjiden yararlanma İran’ın da hakkıdır” dedi.

9- ABD’de Demokrat Parti’nin başkan adayının belirlenmesi sürecinde Wyoming’deki ön seçimi Barack Obama kazandı. Obama, %61 destek toplarken, rakibi Hillary Clinton %38’de kaldı

            10 MART 2008

         1- Bakanlar Kurulu, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında toplandı. Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı, Hükümet Sözcüsü Cemil Çiçek toplantının ardından yaptığı açıklamada, Irak Cumhurbaşkanı Celal Talabani’nin Ankara ziyaretine değinerek, Irak ile ilişkilerin yeniden gözden geçirilmesi ve en üst düzeyde ele alınmasının faydalı olduğunu, görüşmede terörü yok etmek konusunda tam mutabakat sağlandığını söyledi. Kıbrıs konusuna da değinen Başbakan Yardımcısı Çiçek, Türkiye ve KKTC’nin bir an önce Ada’da yaşanan sorunun çözülmesini arzu ettiğini belirterek, “Orada iki ayrı devlet, iki ayrı toplum, iki ayrı demokrasi, iki ayrı eşit halk var. Türkiye’nin garantileri var. BM’nin hazırladığı ve Türk kesimi tarafından kabul edilen bir Annan Planı var. Bundan geriye gidilmeksizin, müzakerelerin bu sene içinde tekrar ele alınacağı bilinmektedir. Bunu değerlendirmek için Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat Türkiye’yi ziyaret etmiştir” dedi. Toplantıda TÜİK yetkililerinin milli gelir rakamlarıyla ilgili sunum yaptığını belirten Başbakan Yardımcısı Çiçek, “Neden bu dönemde böyle hesaplama yapmak ve bunları açıklamak durumu hasıl olmuştur?. Bu, Türkiye’nin geldiği yeni durumun yeni kriterlere göre tespitinden ibarettir” dedi.

         2- Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Büyükanıt, Terörle Mücadelede Mükemmeliyet Merkezi Komutanlığı tarafından düzenlenen ‘Küresel Terörizm ve Uluslararası İşbirliği Sempozyumu’nda yaptığı konuşmada,  “Terörizm, er ya da geç işbirlikçilere de zarar verir. Ona çeşitli sıfatlar yüklemek, daha büyük acılara sebep olur” dedi. Teröre karşı uluslararası iş birliğinin şart olduğunu belirten Orgeneral Büyükanıt, terörizmin kanserli bir ur olduğunu, mücadele edilmemesi sonrasında bütün vücudu saracağını söyledi. Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Cemil Çiçek ve Milli Savunma Bakanı Vecdi Gönül’ün de katıldığı sempozyuma 80 ülkeden 690 katılımcı iştirak etti.

         Öte yandan Orgeneral Büyükanıt sempozyum nedeniyle Merkez Orduevi’nde verdiği resepsiyonda gazetecilerin gündeme ilişkin sorularını değerlendirdi. 

         3- Devlet Bakanı Kürşad Tüzmen Ankara Ticaret Odası (ASO) Başkanı Nurettin Özdebir’i kabulünde yaptığı konuşmada, göçü tersine çevirmek için Güneydoğu, Doğu ve Trakya’daki sınır illerinin 10 yıl süreyle Gelir ve Kurumlar Vergisi’nden muaf tutulması gerektiğini belirterek, “Radikal bir değişiklik istiyorsak, radikal bir çözüm öneriyorum; bunu tartışalım, bölgesel kalkınma stratejisi içerisine alalım” dedi.

         4- TÜİK, 2008 Ocak ayı Sanayi Üretim Endeksi’nin 2007 yılının aynı ayına göre yüzde 11.7 artığını açıkladı. 

         5- Türk-İş Genel Başkanı Mustafa Kumlu Emek Platformu Başkanlar Kurulu toplantısının ardından açıkladığı bildiride; “Emek Platformu Başkanlar Kurulu, hükümetin Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Yasa Tasarısı ile ilgili örgütlerimizin görüş ve önerilerini dikkate almadığı, çalışanların koşulları ve ülke gerçekleriyle örtüşmediği sonucuna varmış. Bu tasarının yasalaşmaması kararına vararak, tasarıya karşı ortak eylem kararı almıştır” dedi.

         6- Ankara Ticaret Odası’nın (ATO), TÜİK’in ‘2006 Yılı Yoksulluk Çalışması’ verilerine göre hazırladığı ‘Yoksulluğun Resmi’ raporunda, 2006 yılında, Türkiye’deki yoksul sayısının 12 milyon 930 bin, aç sayısının ise 559 bin kişi olduğu belirtildi.

         7- Kuzey Irak’taki Bölgesel Kürt Yönetimi lideri Mesut Barzani Bölgesel Kürt Parlamentosu’nda yaptığı konuşmada, Türkiye’nin Kuzey Irak’a düzenlediği harekatın yarattığı sorunun barışçıl bir şekilde çözülmüş olmasından mutlu olduğunu belirterek, “Bu kriz, Iraklıların tek ses olabileceğini göstermiş, hem de sorunların barışçıl yöntemlerle de çözülebileceğini bir kez daha kanıtlamıştır. Bu kriz herkese ders olmuştur” dedi. Cumhurbaşkanı Celal Talabani’nin Ankara ziyaretine de değinen Barzani, ziyaretin ikili ilişkilerin iyileşmesi için atılmış bir adım olmasını temenni ettiklerini söyledi.

11  MART  2008

         1- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan AK Parti Meclis grup toplantısında yaptığı konuşmada, “Milletimiz bizden imtiyaz değil, adalet istiyor. Sosyal güvenlik şemsiyesini teminat altına almaya mecburuz. Yoksa bu yükü Türkiye taşıyamaz” dedi.

         2- 9. Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, BM Nüfus Fonu (UNFP) tarafından düzenlenen ‘Gençlerde Cinsel Sağlık ve Üreme Sağlığı’ konulu toplantıda yaptığı konuşmada, “Çok değil, güçlü, sağlıklı, iyi eğitilmiş, işi olan bir nüfus  arıyoruz. Eğer çocuklarımıza iş olanağı sağlayamazsak o zaman sokak çocukları yaratmış oluruz” dedi.

         3- CHP Genel Başkanı Deniz Baykal partisinin Meclis grup toplantısında  yaptığı konuşmada, “Sosyal Güvenlik Yasa tasarısında belirtilen; 9 bin iş günü çalışarak emekli olmak,  Türkiye şartlarında çok zordur” dedi.

         Baykal ayrıca “Kuzey Irak’a yapılan operasyonu Talabani’yi kabul etmek, Barzani’yle masaya oturmak için mi  yaptık? Bunun cevabını kimse veremez. ABD kendi oyununu oynuyor” dedi.

         4- Danıştay 8. Dairesi, YÖK Başkanı Yusuf Ziya Özcan’ın başörtüsü yasağının bütün üniversitelerde  serbest bırakılması için gönderdiği  yazıyı genelge kabul ederek, bu uygulamanın yürütmesinin durdurulmasına karar verdi.  

         5- Sanayi ve Ticaret Bakanı Zafer Çağlayan TGRT Haber TV’de gündeme ilişkin yaptığı konuşmada, Sosyal Güvenlik Reformu’nun kazanılmış haklarda bir geriye gidiş getirmeyeceğini, zaten böyle bir işlemin anayasa aykırı olacağını söyledi.

         Bakan Çağlayan, yeni  teşvik yasası ile ilgili olarak  yaptığı açıklamada ise bölgesel ve sektörel teşviklerin yanı sıra, büyük yatırımlar öngören yatırımcılara teşvik verileceğini bildirdi.

         6- MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli partisinin Meclis grup toplantısında yaptığı konuşmada, “Türk Silahlı Kuvvetleri, hükümetin verdiği siyasi direktiflerle çizilen sınırlı çerçevede askeri hedeflere yönelik  görevleri bugüne kadar başarıyla icra etmiştir” dedi.

         Bahçeli ayrıca, terör örgütü PKK’nın Kuzey Irak’ta güç kazanmasının bu hükümet döneminde olduğunu söyledi.

         7- TÜSİAD ile Karadeniz ve Hazar Denizi Girişim ve İş Dünyası Konfederasyonları Uluslararası Birliği’nin (UBCCE) Başkanı Arzuhan Doğan Yalçındağ, UBCCE’nin  İstanbul’da gerçekleştirilen toplantısında yaptığı konuşmada, bölgenin ilk gönüllü ve sivil iş dünyası kuruluşu olarak üye ülkelerle işbirliğine giderek ticareti ve yatırımları geliştireceklerini  söyledi.

         8- Milli Savunma Bakanı Vecdi Gönül,  Güneydoğu Avrupa İşbirliği Süreci (GAİS) çerçevesinde Balkan Ülkeleri Savunma Bakanları ile Bulgaristan’ın başkenti Sofya’da bir araya geldi. Bakan Gönül toplantıda yaptığı konuşmada, Türkiye’nin Kosova’nın bağımsızlığını tanıyan ilk ülke olduğunu belirterek “Bütün Kosova halkının mutluluk ve güvenliğini sağlayacak bir çözüm tarafımızca da benimsenmektedir” dedi.

         9- TOBB Başkanı Rıfat Hisarcıklıoğlu görüşmelerde bulunmak üzere gittiği İran’ın başkenti Tahran’da Ulaştırma Bakanı Muhammed Rahmeti ile görüşmesinin ardından yaptığı konuşmada, komşu ülkelerle ticareti geliştirmek istediklerini belirterek, İran’ın Türkiye’nin doğuya açılan kapısı olduğunu, Türkiye’nin de İran’ın batıya açılan kapısı olduğunu söyledi.

         10- Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas, İsrail’in yaptığı operasyonların sebebinin Hamas olduğunu belirterek “İsrail askerinin kaçırılması, Filistin halkının binden fazla kayıp vermesine sebep olmuştur” dedi.

         11- ABD Merkez Bankası FED, diğer ülke Merkez Bankaları ile birlikte hareket ederek,  olası uluslararası  mali krizin önlenmesi için piyasa yapıcı bankalara  200 milyar dolar tahvil verdi.

12 MART 2008

         1- Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, İslam Konferansı Örgütü (İKÖ) Zirvesi’ne katılmak üzere Senegal’e hareketinden önce Esenboğa Hava Limanı’nda gündeme ilişkin soruları yanıtladı. Cumhurbaşkanı Gül, DTP heyeti ile yaptığı görüşmeye ilişkin soruları yanıtlarken “Kiminin Kürt, kiminin terör, kiminin güneydoğu dediği sorun, Türkiye’nin sorunudur. Bu bir partinin, bir grubun sorunu değil. Bir milletvekili Türkiye’nin her tarafını temsil eder. Bu meselenin bir muhatabı varmış gibi algılamamak gerekir. Siyasi partilerin görüşleri vardır, DTP’nin bu konudaki görüşlerini dinledim. Başta siyasi partiler ve siyasetçiler olmak üzere herkesin sorunların çözümüne yardımcı olması gerekir” dedi.

         2- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, New York Times gazetesine verdiği röportajda, hükümetin önümüzdeki 5 yılda Güneydoğu Anadolu bölgesine 12 milyar dolara varacak yatırım yapmayı planladığını belirterek, yeni ekonomik girişimlerle bölgede istihdam yaratılarak, gençlerin terör örgütü PKK’ya yönelmelerinin önüne geçilmesinin amaçlandığını söyledi.

         3- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Nazım Ekren, Maliye Bakanı Kemal Unakıtan  ve Devlet Bakanı Mehmet Şimşek ortak basın toplantısı düzenleyerek, yeni milli gelir hesabının ekonomiye nasıl yansıyacağını anlattı.  Başbakan Yardımcısı Ekren  “Milli gelirin güncellenmesi gelir dağılımındaki herhangi bir değişimi ya da gelişmeyi ifade etmiyor” derken güncellemeyle AB’ye tam uyumun sağlanmadığını, bunun 2011 yılında sağlanacağını ifade etti.

         Bakan Şimşek de, ekonominin 2001 yılına göre şoklara 3 kat fazla dayanıklı hale geldiğini söyledi.

         Bakan Unakıtan ise yeni milli gelir rakamlarının ardından Türkiye’ye bakışın iyileşeceğini belirterek, “Dengeler değişti. Dünya kamuoyu Türkiye’yi bundan sonra daha farklı değerlendirmek mecburiyetinde. Hesaplamaların fazla yapılması söz konusu değil” dedi.

         4- Anayasa Mahkemesi, ‘yabancı yatırımcıların Türkiye’de kurdukları veya iştirak ettikleri şirketlerin, Türk vatandaşlarının edinimine açık bölgelerde mülkiyet edinmelerine’ olanak sağlayan hükmü iptal etti.

         5- Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik bakanlıkta, Sosyal Güvenlik Yasa tasarısına ilişkin soruları cevaplandırdı. Bakan Çelik, Türk-İş ile yaptıkları son değerlendirmede 5 ana konunun önlerine geldiğini belirterek “5 konudan birinde psikolojik bir sorun var. Yani kademeli prim gün sayısıyla ilgili. Bence daha iyi irdelenirse, prim gün sayısının ne anlam ifade ettiği çok daha iyi ortaya çıkar” dedi. 

         6- TÜSİAD Başkanı Arzuhan Doğan Yalçındağ ‘Davos’tan İstanbul’a toplantısında yaptığı konuşmada, IMF ile ilişkilerin nasıl devam edeceğinin bir an önce kesinleşmesi gerektiğini belirterek “IMF ile anlaşma 2008’in Mayıs ayında dolacak. Bu tarih dünya ekonomisindeki belirsizliğin ve istikrarsızlığın muhtemelen zirveye tırmanacağı bir döneme gelmektedir. Artan belirsizlik ve risk altında, Türkiye’nin IMF anlaşması ile yoluna devam etmesi, ülke açısından ek bir güvence oluşturacaktır. Belirsizliği en kısa sürede azaltmak için, IMF  anlaşmasının  bir an önce açıklanmasının yararlı olacağını düşünüyoruz” dedi.

         7- Dışişleri Bakanı ve Başmüzakereci Ali Babacan, İslam Konferansı Örgütü (İKÖ) Zirvesi için bulunduğu Senegal’in başkenti Dakar’da, Yavuz Selim Türk Okulu’nu ziyaret etti. Bakan Babacan, Türkiye’nin Afrika’nın her ülkesinde olması gerektiğini belirterek, “Bizi bu konuda eleştirenler var. Bizim orada ne işimiz var demememiz lazım” dedi. 

         8- Gazze Şeridi’ndeki fiili Hamas hükümetinin Başbakanı İsmail Haniye, İsrail’in Gazze Şeridi’nin kuzeyinde düzenlediği son kara operasyonun ardından ilk kez kamuoyuna çıkarak karşılıklı ve kapsamlı ateşkes çağrısında bulundu. Haniye, Gazze’deki İslam Üniversitesi’nde yaptığı konuşmada, İsrail’in Gazze Şeridi’ne yönelik askeri faaliyetlerinin durmasını, İsrail tarafından uygulanan ekonomik ambargonun kaldırılmasını ve Gazze Şeridi ile sınır geçişlerinin açılmasını istedi.

             13 MART 2008

         1- Cumhurbaşkanı Abdullah Gül İslam Konferansı Örgütü (İKÖ) toplantısına katılmak üzere Senegal’in başkenti Dakar’a giderken uçakta gazetecilere gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulundu. Cumhurbaşkanı Gül, terörle mücadelenin kararlılıkla sürdürüleceğini, ancak Kürt sorunu veya Güneydoğu meselesi olarak isimlendirilen problemin sadece silahla çözülemeyeceğini belirterek, demokratik açılımın teröristleri izole edeceğini söyledi.

         2- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, St. Vincent ve Grenadinler Başbakanı Ralph Gonsalves’i kabul etti. Başbakan Erdoğan görüşmenin ardından düzenlenen basın toplantısında, Gonsalves’ten, 2009-2010 BM Güvenlik Konseyi Geçici Üyeliği ve EXPO 2015 fuarı için İzmir’in adaylığı gibi konularda destek istediklerini belirterek, Türkiye’nin, 2006 yılını Latin Amerika ve Karayipler yılı ilan ettiğini söyledi. Gonsalves de yaptığı açıklamada, Karayipler’de Türkiye’yi dünyanın giderek gücü artan bir yıldızı olarak gördüklerini söyledi.

         Basın toplantısının ardından bir soruyu değerlendiren Başbakan Erdoğan, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ve TBMM Başkanı Köksal Toptan ile görüşen DTP milletvekillerinin kendisinden de randevu talebinde bulunduğunu belirterek, “DTP, PKK’yı terör örgütü olarak ilan etmedikçe görüşemem” dedi.

         DTP Grup Başkanı Ahmet Türk ise TBMM’deki konuşmasında konuya ilişkin olarak, Başbakan Erdoğan’ın ‘PKK’yı terör örgütü ilan etmedikleri için DTP ile görüşmedim’ şeklindeki sözlerinin toplumu germekten başka işe yaramayacağını söyledi. DTP’ye açılan kapatma davasının sürdüğünü belirten Türk, “Sayın Başbakan bir yerlere mesaj mı vermek istiyor?” dedi.

         Öte yandan Başbakan Erdoğan Almanya’da yayımlanan Frankfurter Allgemeine Zetung’a verdiği demecinde, “Gelişmiş demokrasilerde üniversitelere istenildiği gibi gidiliyor. Laik bir ülke bütün inanç gruplarına karşı aynı mesafede durmalı. Eğer ülkemizde ayrımcılık varsa, bunun sorumluları, kapananlara üniversite kapılarını kapatanlardır” dedi.

         3- CHP Genel Başkanı Deniz Baykal CHP Mamak İlçe Başkanlığı tarafından Tuzluçayır semtinde yaptırılan sağlık ocağının açılışının ardından gazetecilerin sorularını değerlendirdi. Yeni anayasa taslağına değinen Baykal, “Yeni anayasanın devletin sosyal niteliğini ortadan kaldırmayı amaçlayacağı kaygısını taşıyorum. Sadece sosyal niteliğini değil, anayasamızın 2. maddesinde öngörülen diğer niteliklerini de ortadan kaldırmayı amaçladığı anlaşılıyor” dedi.

         4- Danıştay 10. Dairesi, Bakanlar Kurulu’nun Temmuz 2007 tarihli kararıyla Batı Karadeniz’de Acarlar Gölü’nün kıyısında bulunan bölgeyi serbest bölge ilan eden kararının yürütmesini durdurdu.

         5- Devlet Bakanı Mehmet Şimşek Euromoney tarafından İstanbul’da düzenlenen ‘3. Türkiye Yapısal Sermaye Piyasaları’ zirvesinde yaptığı konuşmada, revize milli gelir rakamlarıyla ilgili eleştirel yorumlara ve ekonominin gündemin birinci maddesi olması, reformların yavaşlamaması gerektiği uyarısında bulunan iş çevrelerine atıfta bulunarak, “Türkiye’nin gündemi ekonomi diyenler baksınlar. Bakın yapacağız demiyoruz, yapılanları anlatıyoruz. Ya biz anlatamıyoruz ya da bazıları duymuyorlar” dedi.

         BDDK Başkanı Tevfik Bilgin de konuşmasında, bankacılıkta türev ürün kullanımının 2007 yılında 160 milyar YTL hacme ulaştığını belirterek, kumara yakın oranlarda, bire 10, bire 15 kazandıran türev ürünlerine karşı olduklarını söyledi.

         6- Maliye Bakanı Kemal Unakıtan Türkiye Seyahat Acenteleri Birliği Başkanı Başaran Ulusoy’u kabulünde yaptığı açıklamada, Akdeniz ülkeleri ile Türk turizmini aynı şartlara getirmek için turizm sektöründe KDV oranının yüzde 18’den yüzde 8’e indirildiğini belirtti.

         7- Yurtdışında yaşayan yurttaşların gümrük kapılarının yanı sıra, sandık kurarak, mektup ve elektronik yolla oy kullanabilmelerine ilişkin yasa tasarısı, TBMM Genel Kurulu’nda kabul edildi.

         8- YÖK Genel Kurulu, YÖK Başkanı Yusuf Ziya Özcan başkanlığında toplandı. Türban konusunun Anayasa Mahkemesi’nin üniversitelerde başörtüsünü serbest kılmayı amaçlayan Anayasa değişikliklerine ilişkin karar verdikten sonra ele alınması ve Yürütme Kurulu oluşturulmasının benimsendiği toplantıda, İkinci Başkan Vekilliğine TÜİK Başkanı Ömer Demir’in atandığı belirtildi.

         9- Üniversitelerarası Kurul (ÜAK) Başkanı Mustafa Akaydın,  Akdeniz Üniversitesi Akseki Meslek Yüksekokulu’nda düzenlenen bir toplantıda yaptığı konuşmada, “Bizim asli görevimiz bir metrelik türbanla uğraşmak değil. Maalesef şu anda bu asli görevin farkında olmayan yükseköğretim sorumluları da var” dedi.

         10- Merkez Bankası Başkanı Durmuş Yılmaz,  Kayseri Sanayi Odası ve Dünya gazetesi tarafından Kayseri’de düzenlenen ‘Para Politikaları’ konulu konferansta yaptığı konuşmada, “Merkez bankaları, bugüne kadar ortaya çıkan sorunu çözebilmek için piyasaya likidite verdi. Şu ana kadar sorun likidite sorunuydu, fakat artık iş, iflas sorununa doğru gitmek üzere. Verilen krediler geri dönmeyecekse, faiz oranları artık işlevini kaybediyor demektir. Bu konuda piyasadan sinyaller gelmeye başladı” dedi.

         Öte yandan Merkez Bankası, ocak ayı ödemeler dengesi gelişmelerini açıkladı. Açıklamada, ocak ayı cari işlemler açığının, geçen yılın aynı ayına göre yüzde 28 oranında büyüyerek 3 milyar 934 milyon dolara yükseldiği belirtildi.

         11- Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) Başkan Vekili Tahsin Güney düzenlediği basın toplantısında, Sosyal Güvenlik Yasa Tasarısı’nın temel amacının çalışanları sistem içerisinde tutmak olduğunu belirterek, “Emekli sigortalılar tekrar işe girip kayıt dışı olarak çalışıyorlar. Emekli olduğu halde çalışan sayısı 2 milyon 135 bin, yeni mezun olan işsiz sayısı ise 2 milyon 350 bin” dedi.

         12- İslam Konferansı Örgütü’nün (İKÖ) 11. Liderler Zirvesi Senegal’in başkenti Dakar’da başladı. Türkiye adına toplantıya katılan Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, KKTC Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat, İran Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinecad, Lübnan Başbakanı Fuad Sinyora ve Irak Cumhurbaşkanı Yardımcısı Tarık El Haşimi ile ayrı ayrı görüşmelerde bulundu.

         Öte yandan KKTC Cumhurbaşkanı Talat, BM Genel Sekreteri Ban Ki-Moon ile bir araya geldi. Cumhurbaşkanı Talat görüşmenin ardından yaptığı açıklamada, “Kıbrıs konusunda, BM’nin aktif olarak rol alacağı bir sürecin başarıya ulaşacağını ümit ediyorum” dedi.

         13- Türkiye-Makedonya Karma Ekonomik Komisyonu (KEK) 5. Dönem Toplantısı nedeniyle Makedonya’da bulunan Devlet Bakanı Nimet Çubukçu, toplantı öncesinde Devlet Bakanı Adnan Kahil ile biraraya geldi. Bakan Çubukçu görüşmenin ardından yaptığı açıklamada, iki ülke ekonomilerinin birbirlerini tamamlayıcı özelliklere sahip olduğunu belirterek, bu avantajdan azami ölçüde yararlanılması gerektiğini söyledi. Kahil de yaptığı açıklamada, “Türk iş adamları enerji, organik tarım ve diğer alanlarda yatırım yapabilir” dedi.

         14- AB Komisyonu Başkanı Jose Manuel Barroso, Hırvatistan Başbakanı Ivo Sanader ile görüşmesinin ardından düzenlenen basın toplantısında, Hırvatistan’la 3 Ekim 2005’te başlatılan müzakerelerin 2009’un sonuna kadar tamamlanabileceğini söyledi.

         15- Çin Devlet Konseyi’nin hazırladığı ‘ABD’nin 2007’deki İnsan Hakları Tutanağı’nda ABD’nin Irak’ı işgalinin dünya tarihinin en büyük insan hakları trajedisi olduğu vurgulanarak, Irak’ın otoriter bir yönetim altında bulunduğu ve temel insan hakları ihlalleri ve işkencenin sürdüğü belirtildi.

         16- Sırbistan Devlet Başkanı Boris Tadiç parlamentoyu feshederek 11 Mayıs’ta erken genel seçim çağrısında bulundu.

14 MART 2008

         1- ‘14 Mart Tıp Bayramı’ dolayısıyla Gazi Üniversitesi’nde düzenlenen törene katılan Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Sosyal Güvenlik Reformu’na ilişkin yaptığı açıklamada, insan öncelikli bir yapıya öncelik verdiklerini, popülizm uğruna ülke geleceğini ipotek altına alan bir anlayışın kabul edilemeyeceğini söyledi. Aynı gün gerçekleştirilen iş yavaşlatma eylemine de tepki gösteren Başbakan Erdoğan, “Bedeli ne olursa olsun, eylem kanun dışı. Böyle bir şey yapılamaz. Hukuken buna müsaade eden bir yasa maddesi de yok. Eylemi yapan kuruluşlar, kendi insanına zulmediyor” şeklinde konuştu.

         Törene katılan Sağlık Bakanı Recep Akdağ da doktorların eyleme katılmasına tepki vererek “Hastaların işlerini aksatmak gibi uygulamaların ne hekimlik mesleği ne de bayram günüyle bağdaşması mümkün değil. Böyle teşebbüslerin aslında halk nezdinde izahı yok” dedi.

         2- Yargıtay Başsavcısı Abdurrahman Yalçınkaya AK Parti hakkında ‘laiklik karşıtı eylemlerin odağı oldu’ suçlamasıyla kapatma davası açtı. Yalçınkaya aralarında AK Parti’nin kurucularından  Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ve Bülent Arınç’ın da bulunduğu 71 kişi için  siyaset yasağı istedi.

         Yargıtay Başsavcılığı’nın AK Parti’ye karşı açtığı kapatma davasına karşı  AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Dengir Mir Mehmet Fırat ile Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay basın toplantısı düzenlediler.  Fırat, 22 Temmuz’da sandıkta verilen temsil yetkisine sonuna kadar sahip çıkacaklarını ifade ederek, “Bu başvuru, AB ile müzakerelere başlamış, Atatürk’ün işaret ettiği çağdaşlaşma hedeflerine her gün daha fazla yaklaşan ülkemize ve aziz milletimize üçüncü sınıf bir hukuk anlayışı ve demokrasiyi reva görmektedir” dedi.

         Bakan Günay da davayı “sadece AK Parti’ye değil, Türkiye’ye karşı da çok ciddi saygısızlık, haksızlık” olarak nitelendirerek “Türkiye demokrasisi bu tuzağı aşmayı başaracaktır. Öyle anlıyorum ki, Türkiye’nin iyiye ve ileri gitmesini istemeyen kişiler çok önemli yerlere sızmışlar. Türkiye bununla hesaplaşacaktır, meraklanmayın. Türkiye demokrasisi bu tuzağı aşmayı başaracaktır” dedi.

         AK Parti’nin kapatılma davasına ilişkin olarak CHP adına açıklama yapan Genel Başkan Yardımcısı Mustafa Özyürek, siyasi partilerin kapatılmasını doğru bulmadıklarını, ancak yürürlükteki yasalara göre, bir parti suç işlemişse, Cumhuriyet Başsavcılığı’nın da görevini yapmak durumunda olduğunu vurguladı.

         DSP Genel Başkanı Zeki Sezer ise “Sayın Başbakan’ ‘değiştim’ demesine rağmen, yaptığı uygulamalar ve açıklamalar, devlet kurumlarını ele geçirme konusunda attığı adımlar çok da değişmediğini, Türkiye’yi başka bir noktaya götürecek adımlar içinde olduğunu gösterdi. Biz de böyle bir durumun olmasını istemezdik” sözlerini ileri sürdü.

         DP Genel Başkanı Süleyman Soylu, “Karar, Türkiye’yi çok daha ciddi sorunların olduğu bir sürece ve siyasi krize sürükleyecektir” dedi.

         Anavatan Partisi Genel Başkanı Erkan Mumcu “Kapatma, yasaklama gibi girişimler neresinden bakılırsa bakılsın demokrasiye müdahaledir. AK Parti’yi ortaya çıkaran da, iktidara getiren de, iktidarını yeniden güvence altına alan da bu yasaklamacı zihniyetin ta kendisidir” dedi.

         BBP Genel Başkanı Muhsin Yazıcıoğlu, “Terör ve şiddeti benimsememiş siyasi partilerin kapatılması demokratik değildir” şeklinde konuştu.

         DTP Grup Başkanı Ahmet Türk, “AK Parti’nin kapatılmak istenmesi talihsiz bir gelişme. Kapanma halkın gücüyle olur. Yüzde 47 oy almış, Cumhurbaşkanı çıkarmış bir parti. Kapatma davası, hukukun ideolojilere hizmet ettiği izlenimi yaratır” dedi.

         TOBB Başkan Yardımcısı Hüseyin Üzülmez  ise AK Parti’nin kapatılma davası ile ilgili olarak “Halkın verdiği oylarla iktidar olan bir partinin önünün parti kapatma ile kesilmesi yanlış. Gelişmelerden ekonomi olumsuz etkilenecek. Bu tür hareketler, gelişen ekonomiye zarar verir. Türkiye’yi istikrarsızlığa götürür” dedi.

         MÜSİAD Başkanı Ömer Bolat, “Türkiye’nin siyasi ve ekonomik istikrar aradığı bir dönemde iktidar partisine kapatma davası açmak, hukuk ve demokrasi açısından son derece yanlış bir karar. Partileri vatandaşlar değerlendirir, büyütür ya da kapatır” dedi. 

         3- Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik AK Parti Genel Merkezi’nden ayrılırken, gazetecilerin Sosyal Güvenlik Reformu’na ilişkin sorularını yanıtladı. Bakan Çelik bir soru üzerine, reformda bir ertelemenin söz konusu olmadığını belirtti. Tasarıda bir değişiklik yapılıp yapılamayacağına ilişkin bir soru üzerine ise “Bunu sendikalara daha önce de söyledim. Değişiklik yapabiliriz, sosyal taraflarla önümüzdeki günlerde bir araya geleceğiz” dedi.

         4- Uluslararası Yatırımcılar Derneği (YASED) Genel Sekreteri Mustafa Alper Sabah gazetesine yaptığı değerlendirmede, Anayasa Mahkemesi’nin yabancı yatırımcılara gayrimenkul satışına ilişkin iptal kararı üzerine “Bu sorun çözülmeden ekonomi çarkı dönmez. Türkiye’ye gelmek isteyen yabancı yatırımcılar için ciddi bir soru işareti oluştu. Ya çözülecek ya çözülecek. Yoksa vahim sonuçlara yol açar” uyarısında bulundu.

         5- Emek Platformu, hükümetin Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Yasa Tasarısı’nı protesto etmek amacıyla 10.00-12.00 saatleri arasında “uyarı amaçlı çalışmama hakkı”nı kullanarak yurdun çeşitli yerlerinde iş bırakma eyleminde bulundu.

         6- Senegal’in başkenti Dakar’da toplanan İslam Konferansı Örgütü (İKÖ) Zirvesi sona erdi. Zirvede Ekmeleddin İhsanoğlu’nun ikinci dönem genel sekreter olmasına onay verildi. Zirveye Türkiye adına katılan Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Türkiye’nin Konferans’ta ağırlığını fazlasıyla hissettirdiğini, Ankara’nın girişimleriyle çalışmalarına başlanan yeni İKÖ prensiplerinin kabul edilerek yürürlüğe girdiğini söyledi. Sonuç bildirisinde çağın gereklerine uygun yeni maddelerin bulunduğunu kaydeden Cumhurbaşkanı Gül, “Şartta bugünkü çağa hitap edecek ifadeler var. İyi yönetim, kadın-erkek eşitliği, demokrasi,  şeffaflık tüzüğe eklendi” dedi.

         Öte yandan Cumhurbaşkanı Gül Dakar’da gazetecilerin AK Parti hakkındaki kapatma davasına ilişkin sorularını yanıtladı. Bir gazetecinin “Siz daha önce, bu süreci muhalefetteyken başka bir partide yaşamıştınız, çok daha sıcak halde…” demesi üzerine Cumhurbaşkanı Gül, “Kesinlikle böyle bir karşılaştırma söz konusu olamaz. Ben şu anda siyaset üstü bir insanım. Türkiye’nin kısa, uzun, orta, uzun vadeli çıkarlarını düşünürüm. Bu açıdan bakarım ve değerlendirmelerimi hep bu açıdan yaparım” dedi.

         Cumhurbaşkanı Gül, AK Parti’nin kapatılma davası ile ilgili olarak da “Meclis’te bu kadar çoğunluğu olan bir iktidar partisiyle ilgili yapılan bu taleplerin Türkiye’ye ne kazandıracağı, ne kaybettireceği düşünülmeli. Bütün bunların neticelerinin çok iyi düşünülmesi lazım” dedi.

         7- BM Genel Kurulu, Ermenistan’ın işgal ettiği Azeri topraklarından geri çekilmesini isteyen ve Azerbaycan’ın toprak bütünlüğü ile egemenliğine destek veren karar tasarısını kabul etti. Karar tasarısı 7’ye karşı 39 oyla kabul edilirken, Türkiye tasarı lehine oy kullandı.

15  MART  2008

         1- TBMM Başkanı Köksal Toptan İstanbul’da Türkiye İş Adamları ve Sanayiciler Konfederasyonu’nun (TUSKON) düzenlendiği toplantıda yaptığı konuşmada, “Çağdaş demokrasilerde partileri halk kurur, halk kapatır” dedi.

         2- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan Siirt’te yaptığı konuşmada, Yargıtay Başsavcılığı’nın AK Parti’yi kapatma davasının milli iradeye karşı atılmış bir adım olduğunu belirterek “Halkımızın verdiği yetkiyi sonuna kadar kullanacağız” dedi.

         Adalet Bakanı Mehmet Ali Şahin de kapatma davası ile ilgili olarak yaptığı konuşmada, “6 yıllık icraat dönemimiz içinde görülmüştür ki biz sadece hizmetlerin, vatanseverliğin, demokrasi severliğin ve Cumhuriyet  severliğin odağız” dedi.

         MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli ise partisinin Meclis grup toplantısında kapatılma davası ile ilgili olarak “Açıkça belirtmek isterim ki; böyle bir ortamda Yargıtay Başsavcısı’nın bu süreci başlatırken, bunun siyasi sonuçlarını ve yapacağı tahribatın boyutlarını çok dikkatli olarak değerlendirmiş olması gerekirdi” dedi. Bahçeli ayrıca, parti kapatmalarında anayasa değişikliği yapılabileceğini ancak, bölücü partilerin ayrı tutulması gerektiğini söyledi.

         3- Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik Emek Platformu’nun eleştirdiği Sosyal Güvenlik Reformu ile ilgili olarak  yaptığı basın toplantısında, hükümet olarak hiçbir zaman popülist bir yaklaşım içerisinde olmadıklarını, yeni yasanın  vatanın geleceğine dönük  yapılabilecek en önemli katkılardan bir tanesi  olduğunu kaydetti.

         4- Sanayi ve Ticaret Bakanı Zafer Çağlayan ‘15 Mart Dünya Tüketiciler Günü’ dolaysıyla yayımladığı mesajda, tüketicilerin, taraf oldukları sözleşmeler konusunda bir sorunla karşılaştıklarında zararlarının tazmin edilmesi ve sözleşmedeki haksız şartların iptali amacıyla, uyuşmazlık konusunun 872.705 YTL altında olması durumunda Hakem Heyetleri’ne başvurması gerektiğini söyledi.  

         5- Ankara’nın Bala ilçesinde 4.9 büyüklüğünde deprem oldu. Depremde can ve mal kaybı olmadı.

         6- AB Komisyonu’nun Genişlemeden Sorumlu Üyesi Olli Rehn AK Parti’ye açılan  kapatma davası ile ilgili olarak yaptığı açıklamada, “Avrupa demokrasilerinde böyle davaların yeri yok. Siyasi konular Meclislerde tartışılır ve sandıkta neticelenir, mahkemelerde değil” dedi.

         7- ABD Dışişleri Bakanlığı’nın Avrupa ve Avrasya işlerinden sorumlu yetkilisi  Matt Bryza, Türk seçmeninin geçen yıl tercihini  yaptığını, Türkiye’de bütün tarafların demokratik kurumlara ve hukukun üstünlüğüne saygı göstermesi gerektiğini söyledi.

         8- Yunanistan Başbakanı Kostas Karamanlis BM tarafından hazırlanan Annan Planı’nın Kıbrıs sorununun çözüm müzakerelerinde artık zemin olamayacağını, çünkü Güney Kıbrıs Rum Kesimi tarafından reddedildiğini kaydetti.

            16 MART 2008

         1- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Şanlıurfa’da partisinin Kadın Kolları Kongresi’nde yaptığı konuşmada, AK Parti hakkında açılan kapatma davasıyla ilgili olarak “Türkiye’nin kaynaklarını heba etmeye, enerjisini bitirmeye kimsenin hakkı yoktur. Gerilim oluşturmaya  çalışanlar, bunun vebalini taşıyamaz” dedi.

         2- CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, EXPO 2015 toplantısı için gittiği İstanbul'da AK Parti hakkında açılan kapatma davası konusunda yaptığı değerlendirmede "Seçim sonrası uyarmıştım, dinlemediler, parti kapatmaya karşıyım ama hukuka da saygılıyım" değerlendirmesinde bulundu.

         3- Devlet Bakanı Mehmet Aydın, Antalya'da AK Parti Dış İlişkiler Birimi tarafından düzenlenen 'Ortadoğu'da Çatışmanın Bedeli' konulu uluslararası çalıştayın açılışına katılımının ardından basın mensuplarının sorularını yanıtladı. AK Parti'ye açılan kapatma davasında siyasi yasak istenen 71 kişilik listede bulunan Bakan Aydın, "60 yaşın üzerindeyim. Bugüne kadar laik devletle ilgili bütün değerlendirmelerim samimi olarak olumlu olmuştur. Ben hayatım boyunca laik devlet sistemini savundum” dedi.

         4- Dışişleri Bakanı ve Başmüzakereci Ali Babacan Kanal 7 televizyonunda katıldığı bir programda,  Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısı Abdurrahman Yalçınkaya'nın AK Parti'ye kapatma istemiyle dava açmasının ardından tüm Avrupa ülkelerinden telefonlar aldığını belirterek, Avrupa'nın bu davadan ötürü 'kaygılı, üzüntülü ve endişeli' olduğunu söyledi. Bakan Babacan, "Türkiye'nin AB üyelik müzakereleri askıya da alınabilir, devamı da riske girebilir" dedi.

         5- Adalet Bakanı Mehmet Ali Şahin, Antalya’daki Ekolojik Ürünler Pazarı’nın açılışını yaptı. Burada AK Parti’nin kapatılmasına ilişkin açılan davayla ilgili soruları cevaplayan Bakan Şahin, “Bizim hakkımızda, ‘çaldılar’, ‘çırptılar’, ‘yolsuzluk yaptılar’ denilseydi üzülürdüm. Ancak ‘eğitim özgürlüğünü daha da genişletelim’ dediğimiz için dava açıldı. Bu yüzden hiçbir endişe taşımıyorum. Biz sadece millete hizmetle meşgulüz” dedi.

         6- Bayındırlık ve İskan Bakanı Faruk Özak, CHP milletvekili Fevzi Topuz'un yazılı soru önergesine verdiği yanıtta, Tapu Kanunu'nun yürürlüğe girdiği Ocak 2006 tarihinden bu yana altı alanda (Hatay ilinin tamamıyla, Çanakkale Boğazı'nın Anadolu yakası, Gelibolu yarımadası, MİT Müsteşarlığı'na ait yerler ve Kilis'in bütününde) Bakanlar Kurulu kararıyla, yabancıların taşınmaz ve sınırlı ayni hak edinmesinin yasaklandığını belirtti.

         7- TÜSİAD tarafından yapılan yazılı açıklamada; geçmiş tecrübelerin, siyasi partilerin kapatılmasının Türkiye’nin siyasi, ekonomik ve sosyal problemlerinin çözümüne katkıda bulunmadığını gösterdiği, Türk demokrasisi hakkında ciddi soru işaretlerinin doğmasına yol açtığı vurgulandı.

         8- Dünya Enerji Konseyi Türk Milli Komitesi (DEKTMK) Yönetim Kurulu Başkanı Süreyya Yücel Özden, '2005-2006 Türkiye Enerji Raporu'nu düzenlediği basın toplantısıyla açıkladı. Özden, enerji sektöründeki yatırımların yüksek maliyetli olduğunu ve özel sektörün söz konusu yatırımları yeterli düzeyde gerçekleştiremediğini kaydederek, enerji sektöründeki yatırımlarda kamunun önündeki engellerin kaldırılması gerektiğini söyledi.  Özden ayrıca, Türkiye'de nükleer elektrik santrali kurulması konusuna 'siyah ve beyaz' diye bakmadıklarını belirterek "Ülkemize nükleer enerji teknolojisi gerekli ancak buna yeterli altyapı hazırlanarak sahip olunmalı" diye konuştu.

         9- Türkiye Barolar Birliği (TBB), Bursa’da 40 ilin baro başkanlarının katıldığı toplantının ardından yayımladığı sonuç bildirisiyle, Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısı tarafından AK Parti hakkında açılan kapatma davasıyla ilgili olarak, 'herkesi sakinleşmeye ve yargısal sürecin tamamlanmasını beklemeye' çağırdı.

         10- İsveç Dışişleri Bakanı Carl Bildt, Brüksel Forumu'nda düzenlediği basın toplantısında AK Parti'nin kapatılması istemiyle açılan davayı değerlendirdi.  Bildt, 'Türkiye'nin demokratik bir ülke olduğunu' vurguladıktan sonra böyle bir davanın 'amacını anlayamadığını' söyledi.

         İngiltere Dışişleri Bakanı David Miliband de davayı 'Avrupa demokrasisine aykırı' buldu.

         Avrupa Konseyi Parlamenter Meclisi'ndeki (AKPM) Liberal Grubu (ALDE) ise Türkiye'de laikliğin desteklenmesinden yana olduklarını, ancak parti kapatılmasına karşı çıktıklarını açıkladı.

         Alman milletvekili, Yeşiller Partisi Eş Başkanı Claudia Roth başkent Berlin’de yaptığı açıklamada,  AK Parti’ye karşı açılan kapatma davasının bir skandal olduğunu belirterek “AK Parti, Avrupa’nın en iyi seçim sonucunu almış bir parti. Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısı, toplumun yarısının düşüncesini görmezden gelemez. Laikliğin tehlikede olduğu iddiası da anlamsız. Yargı organlarının iktidar partisini yasaklamaya kalktığı bir ülkenin AB üyeliğini nasıl savunabilirim bilemiyorum” dedi.

         11- Irak Cumhurbaşkanı Celal Talabani ve Irak'ın kuzeyindeki bölgesel yönetimin başkanı Mesut Barzani, Selahaddin kentinde bir araya geldi. Bölgesel Kürt Hükümeti'nin Başbakanı Neçirvan Barzani’nin de katıldığı görüşmenin ardından iki lider ortak basın toplantısı yaptı. Barzani görüşme sırasında Kürt bölgesindeki gelişmeler, Irak Anayasası'nın Kerkük kentiyle ilgili 140. maddesi, Talabani'nin Türkiye ziyareti, yeni Irak kabinesi ve Bölgesel Kürt Hükümeti'ndeki Maliye, İçişleri ve peşmerge bakanlıklarının birleştirilmesi konularının görüşüldüğünü söyledi.

         Talabani'nin Türkiye'ye yaptığı ziyaret hakkında da değerlendirmede bulunan Barzani, "Bize göre bu ziyaret, Irak ile Türkiye arasındaki ikili ilişkilerde yeni dönem başlatmıştır. Öte yandan Türkiye ile Kürt bölgemiz arasındaki yanlış anlamaları ortadan kaldıran bir ziyaret olmuştur. İki taraf arasındaki ikili ilişkilerde yeni bir sayfa açtığına inanıyoruz" diye konuştu.

         12- Çin yönetimine karşı geçtiğimiz günlerde Tibet’te başlayan ve onlarca kişinin hayatı kaybetmesine yol açan olaylar devam ediyor, Çin’in Sincan eyaletinin Aba bölgesinde 200 kadar göstericinin molotofkokteyli attığı bir polis karakolu, bir market ve bazı evler yandı. Göstericiler aynı zamanda iki polis aracını ve bir kamyonu da ateşe verdi.

17 MART 2008

         1- Cumhurbaşkanı Abdullah Gül Abant Platformu yöneticilerini Çankaya Köşkü’nde kabul etti. Cumhurbaşkanı Gül, platformun Diyarbakır’da gerçekleştirmeyi planladığı, “Kürt Sorunu; Barışı ve Geleceği Birlikte Aramak” başlıklı toplantıya destek verdiğini belirterek, “Türkiye’nin meseleleri ötelenerek, ileriki süreçlere atarak ya da görmezlikten gelinerek çözülemez” dedi.

         2- Turgut Özal Düşünce ve Hamle Derneği’nin ‘Turgut Özal Demokrasi Ödülü’ düzenlenen törenle Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’e verildi.

         3- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan Çanakkale Zaferi’nin 93. yıl dönümü dolayısıyla yayınladığı mesajında, “Çanakkale Zaferi, Kurtuluş Savaşı’na ve nihayetinde Cumhuriyetimizin kuruluşuna giden yolda da çok önemli bir kilometre taşıdır. Çanakkale ruhu göstermiştir ki dünyada bu milletin varoluş iradesini kıracak hiçbir güç yoktur. Çanakkale’de ortaya konulan bu sarsılmaz vatan sevgisi, bu millet olma bilinci en büyük zenginliğimiz, en büyük gücümüzdür” dedi.

         Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Büyükanıt da yayınladığı mesajında, “Aziz şehitlerimizin sergilediği kahramanlıklar, Türkiye Cumhuriyeti’ne ve onun vazgeçilmez dinamiği olan Atatürk ilke ve devrimlerine yönelecek her türlü tehditle mücadelede bizlere ilham kaynağı olmaya devam edecektir” dedi.

         4- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan AK Parti Genel Kurulu’nun ardından Estonya Başbakanı Andrus Ansip’i Başbakanlık Merkez Bina’da kabul etti. Başbakan Erdoğan görüşmenin ardından düzenlenen basın toplantısında, Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından Anayasa Mahkemesi’ne sunulan AK Parti’nin kapatma davasına ilişkin değerlendirmede bulundu. Başbakan Erdoğan, olayın hukuki bir süreç olduğunu ve davayla ilgili olarak kimseye kırgın olmadıklarını belirterek, “Şu anda Türkiye’de istikrar ve güven var. Demokrasi zedelenirse ekonomi her zaman zedelenir. Zorlamalarla bir yere varmak mümkün değil” dedi.

         5- Bakanlar Kurulu Başbakan Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında toplandı.

         6- Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Büyükanıt Star TV’de yayınlanan Ana Haber Bülteni’nde gündeme ilişkin soruları cevaplandırdı. Orgeneral Büyükanıt, “Ben bu göreve başladıktan bir ay sonra ‘Afganistan’a terörle mücadele kapsamında tek asker gönderilmez’ diye demeç verdim ki halen aynı görüşü paylaşıyorum” dedi.

         Programa katılan CHP Genel Başkanı Deniz Baykal da AK Parti’nin kapatılması davasına ilişkin olarak, “Ben AK Parti’nin kapatılması talebinin, ciddi bir iddianameyle, önemli deliller ortaya konularak, resmi sürecin içine çekilmiş olduğunu gördüğümde gerçekten üzüntü duydum. Ben, partisi kapatılmış ve siyasi yasak uygulanmış bir siyasetçiyim. Bu durumun ne demek olduğunu iyi bilirim. Bir hukuki tabloyla karşı karşıyayız” dedi.

         7- Yargıtay Başkanı Hasan Gerçeker, Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı’nın AK Parti hakkında açtığı kapatma davasına ilişkin olarak yaptığı yazılı açıklamada, “Sayın Abdurrahman Yalçınkaya, Anayasa ve yasaların kendisine verdiği görev, yetki ve sorumluluk kapsamında tasarrufta bulunmuş ve takdir hakkını kullanmıştır. Bu süreçte talep ile ilgili değerlendirme yapmak ve son kararı vermek Anayasa Mahkemesi’ne aittir. Hukukun üstünlüğü ilkesinin gereği olarak bütün bireyler ve kurumlar, hakarete varan mahiyette yazı, haber ve yorum yapmamalıdır. Basına düşen görev, toplumu bilgilendirmektir” dedi.

         8- Bayındırlık ve İskan Bakanı Faruk Nafiz Özak Türkiye gazetesine yaptığı açıklamada, hükümetin yerel yönetimleri desteklemeyi sürdüreceğini belirterek, 3 bin 225 belediyeye parti ayırımı yapmaksızın 5.2 milyar dolar kaynak sağladıklarını söyledi.

         9- Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, CHP Bartın Milletvekili Rıza Yalçınkaya’nın soru önergesini yanıtladı. Bakan Çelik, 2007 yılında 65 yaşını dolduran ve bakmakla yükümlü kimsesi bulunmayan 17 bin 29 kişiye, 17 milyon 852 bin 748 YTL yersiz ödeme yapıldığını açıkladı. 

         10- Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay NTV’de katıldığı bir programda, AK Parti hakkındaki kapatılma davasının ‘Ergenekon soruşturmasının önünün kesilmesi’ amacıyla açıldığını ileri sürdü.

         11- TÜİK ve Merkez Bankası, Aylık Tüketici Eğilim Anketi’nin şubat ayı sonuçlarını açıkladı. Açıklamada, Tüketici Güven Endeksi’nin şubat ayında yüzde 4.9 düşerek 87.60’la son 20 yılın en düşük düzeyine indiği belirtildi.

         Öte yandan TÜİK, Hanehalkı İşgücü Anketi’nin Aralık 2007 sonuçlarını açıkladı. Açıklamada, Aralık 2007 dönemi itibariyle işsizlik oranının, bir önceki yılın aynı dönemine göre 0.1 puan artarak yüzde 10.6’ya yükseldiği belirtildi.

         12- TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu Ekonomi Gazetecileri Derneği (EGD) ve TOBB tarafından Kocaeli’de düzenlenen Kartepe zirvesinde yaptığı konuşmada, sanayi ihracatı içinde işlenmiş ara malı ithalatının payı (enerji hariç) yüzde 67-69 seviyesine geldi. 100 birim ihracat için bizim, 69 birim sanayi ara malı ithalatı gerçekleştiriyor olmamız lazım. Bu da sanayicimizi komisyoncu haline getiriyor. Özellikle tekstil, konfeksiyon sektörüne baktığımız zaman bunu net olarak görüyorsunuz” dedi.

         13- AB Komisyonu’nun Genişlemeden Sorumlu Üyesi Olli Rehn, Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından AK Parti hakkında açılan kapatma davasına ilişkin olarak yaptığı açıklamada, “Normal Avrupa demokrasilerinde siyasi konular mahkeme salonlarında değil, parlamentolarda demokratik yolla tartışılır. Yürütme ve yargı arasındaki görev dağılımına saygı gösteriyoruz. Yani yürütme yargıya, yargı da demokratik siyasete karışmamalıdır” dedi.

         AB Dönem Başkanlığı’ndan yapılan yazılı açıklamada, kuvvetler ayrılığının ‘demokratik toplumların temel prensibi’ olduğu belirtilerek, davanın AB katılım süreciyle ilgili gerekli reformlara dikkati dağıtmaması gerektiği vurgulandı.

         Almanya Hükümet Sözcüsü Thomas Steg de başkent Berlin’de düzenlediği basın toplantısında, “Türk Yargıtay Başsavcılığı’nın aldığı karar bizim için anlamsızdır ve biz bu kararı endişe verici olarak değerlendiriyoruz. AK Parti çok açık bir şekilde demokrat bir partidir” dedi.

         Almanya Dışişleri Bakanı Frank-Walter Steinmeier ise İsrail’de yaptığı açıklamada, “Türk Anayasa Mahkemesi’nin bağımsızlığına güveniyor ve bu istemin hızlı bir şekilde reddedileceğine inanıyorum” dedi.

         14- NATO Genel Sekreteri Jaap de Hoop Scheffer Belçika’nın başkenti Brüksel’de düzenlediği basın toplantısında, Türkiye’nin terörle mücadeleyi başarıyla sürdürdüğünü söyledi. NATO’nun PKK’yı bir terör örgütü olarak kabul ettiğini belirten Scheffer, “Bu örgütün hedefi sadece asker değil, siviller ve çocuklardır” dedi. 

         15- IMF Başkanı Dominique Strauss-Kahn OECD’nin Fransa’nın başkenti Paris’te düzenlediği bir toplantıda yaptığı konuşmada, küresel piyasa krizinin daha tehlikeli bir hal aldığını ve ekonomik çevrenin kötüleştiğini söyledi.

            18  MART  2008

         1- Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, 18 Mart Şehitleri Anma Günü ve Çanakkale Deniz Zaferi’nin 93. yıl dönümü için düzenlenen törenlerde yaptığı konuşmada, “Türk milleti önce Çanakkale’de var olma mücadelesi vermiştir. Cumhuriyet tarihi serüveninin en önemli aşamasıdır. Şehitlerimizin emaneti olan bu ülkeyi Atatürk’ün koyduğu hedeflerin ötesine taşımak için sebatla çalışacağız “ dedi.

         Başbakan Recep Tayyip Erdoğan da yaptığı konuşmada, “Hepimize düşen görev, ülkemizi karanlıkların kucağına  ve felaketlerin eşiğine düşürmeyerek, tesis ettiğimiz güven ve istikrar ortamını korumaktır. Çanakkale sırtlarında şehit düşmüş o meçhul askerler nasıl omuz omuza vermiş, bu ülke için mücadele etmişse, bugün de birbirimize böyle inanalım ve böyle bağlanalım” dedi.

         2- CHP Genel Başkanı Deniz Baykal partisinin Meclis grup toplantısında  yaptığı konuşmada, “Bir partinin kapatılmasının ne demek olduğunu bilen insanlarız. O acıyı iyi biliriz. Dava açılması bir savcının kişisel kaprisi değildir” dedi.

         3- Maliye Bakanı Kemal Unakıtan TESK’i ziyaretinde yaptığı konuşmada, eskiden ufak bir ekonomik hareketliğin piyasaları allak bullak ettiğini, şimdi ise ülke ekonomisi sağlam temellere oturduğundan bu gibi hareketlerden fazla etkilenmediğini söyledi.

         4- MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli partisinin Meclis grup toplantısında yaptığı konuşmada, “Siyasi partileri tasfiye edecek yegane güç, Türk milletidir. Bu hesabın görüleceği yer de seçim sandığıdır. Dava, bundan sonra kendi mecrasında sürecektir” dedi.

         5- İngiltere'nin prestijli edebiyat ödülü ‘Orange Broadband Prize for Fiction'a yazar Elif Şafak aday gösterildi.

         6- Devlet Bakanı Kürşad Tüzmen resmi görüşmelerde bulunmak üzere gittiği Hindistan’ın Yeni Delhi kentinde Ticaret ve Endüstri Bakanı Kamal Nath ile görüşmesinin ardından düzenlenen ortak basın toplantısında, “Hindistan’daki Türk firmalarının sayısını ve aldıkları işlerin tutarını artırmak istiyoruz” dedi.

         Nath ise yaptığı konuşmada, Türkiye’ye enerji, ulaşım ve içme suyu yatırımları yapacaklarını söyledi.

         7- AB Komisyonunun Genişlemeden Sorumlu Üyesi Olli Rehn, AB ülkelerinde ortak bir türban politikası bulunmadığını, türbanı yasaklayan ve serbest bırakan tedbirin Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi içtihatlarına uyumlu hale getirilmesi gerektiğini söyledi.

         8- Alman Yeşiller Partisi Eş Başkanı ve Almanya Federal Parlamento Milletvekili Claudia Roth,  KKTC Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat’la Lefkoşa’da görüştükten sonra yaptığı konuşmada, Avrupa’da duvarların ve sınırların yeri olmadığını, bu nedenle Kıbrıs’ta duvarların kalkması gerektiğini ileri sürdü.

19 MART 2008

         1- Çeşitli açılışlarda bulunmak üzere İstanbul’a giden Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Vakıflar Genel Müdürlüğü’ne bağlı olarak restorasyonu yapılan ‘Akaretler Sıraevler’in açılış töreninde yaptığı konuşmada, İstanbul’un otel ihtiyacının karşılanması için kentteki tarihi binaların çoğunun otel yapılacağını belirtti. 

         2- CHP Genel Başkanı Deniz Baykal partisinin MKYK toplantısı sonrası yaptığı değerlendirmede “Parti kapatılmasına samimiyetle karşıyız. Anayasal laiklik düzenlemesini içine sindiremeyen partiler, siyasetçiler bu ilkeyi sürekli yıpratmaya, yok saymaya çalıştılar. Bu ilkeye uymayan ve bu ilkeyi zorlayanlar hakkında kapatma davaları hep açılıyor. Başsavcıyı ve yargıyı yıpratmakta başarılı olamayacağını anlayanlar ‘bir mini paket gündeme getirerek davayı düşürebilir miyiz’ çabasına girdiler. Ne yazık ki AK Parti’nin bu arayışına MHP’nin de destek verdiği görülüyor. ‘Mini anayasa değişikliği’ gibi görüşmelerle sürecin önü kesilmeye çalışılırsa her türlü mücadeleyi yapacağız; Anayasa Mahkemesi’ne konuyu taşırız. Herkes yargıçları rahat bırakmalıdır” dedi.

         3- Danıştay 13. Dairesi, Petrol İş Sendikası’nın açtığı davada Petkim’in yüzde 51 oranında kamu hissesinin blok olarak satılmak suretiyle ihaleye çıkarılmasına ilişkin, ‘ihale oluru’ kararıyla ihale koşularını belirleyen ihale şartnamesinin iptal istemini oy birliğiyle reddetti.

         4- Dışişleri Bakanı ve Başmüzakereci Ali Babacan,  Afganistan Dışişleri Bakanı Rengin Spanta’yı kabulünün ardından düzenlenen basın toplantısında, görüşmede Afganistan’da istikrar ve güvenliğin sağlanmasını ve Türkiye’nin bu ülkeye yaptığı katkıları değerlendirdiklerini söyledi. Türk askerinin Afganistan’da barışın sağlanmasına büyük katkılar sağladığını belirten Bakan Spanta ise Türkiye’den asker talebinde bulunmadığını, asker talebi tartışmalarının NATO içerisinde konuşulan bir konu olduğunu ve NATO içinde çözüm bulunacağını kaydetti.

         5- Maliye Bakanı Kemal Unakıtan Milliyet gazetesine yaptığı açıklamada, Türkiye’de yaşanan siyasi krizlerin ekonomiyi olumsuz etkileyeceğini belirterek “Siyasi kriz ekonomik krizi tetikler. Çünkü siyasi istikrar, ekonomik istikrarı getirir. Bu krizin etkisi olacak mı? Olacak elbet” dedi. Dünyada ve Türkiye’de yaşanan krizlerin ekonomiyi olumsuz etkileyeceğini belirten Bakan Unakıtan, “Mesela yurtdışında kredi bulmak zorlaşacak. Özellikle özel sektör uzun vadeli düşük faizli kredi bulamayacak. Yabancılar da zarar noktasında oldukları için kendi içlerine çekilecekler” dedi. 

         6- Emek Platformu’nun 14 Mart’ta gerçekleştirdiği iki saatlik iş durdurma eyleminin ardından Emek Platformu’nun işçi kanadını oluşturan Türk-İş, DİSK ve Hak-İş, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik ile bir araya geldi. Toplantıya işverenler adına da TİSK katıldı. Toplantının ardından açıklama yapan Bakan Çelik, toplantıda mutabakat sağladıkları ve sağlayamadıkları konular bulunduğunu, sosyal tarafların kendi bünyelerinde değerlendirmelerini yapacaklarını ve pazartesi günü nihai açıklamayı yapacaklarını bildirdi.

         7- Sanayi ve Ticaret Bakanı Zafer Çağlayan, Milli Prodüktive Merkezi’nin 47. Olağan Genel Kurulu’nda yaptığı konuşmada, yıllık ihracatın 107 milyar dolara ulaştığını, 2013 yılında 200 milyar dolar ihracat, 40 milyar dolar da turizm geliri hedeflendiğini söyledi. Türkiye’nin 17 çeyrektir büyüdüğünü dile getiren Bakan Çağlayan, büyümenin özel sektör tarafından gerçekleştirildiğinin altını çizerek, “Tarlada izi olmayanın harmanda sözü olmaz. Özel sektörün, tarlada izi olmuş, büyümede de sözü olmuş” dedi.

         8- Hindistan’da ‘Türk-Hint İş Forumu’ gerçekleştirildi. Forum’da Devlet Bakanı Kürşad Tüzmen ile Hindistan’ın sanayiden sorumlu Devlet Bakanı Dr. Ashwani Kumar birer konuşma yaptılar. Bakan Kumar, Hindistan’ın Asya ekonomisinin başını oluşturan ülkelerden biri olduğuna dikkati çekerek, “Hindistan gibi ülkelerin bilgiye dayalı ekonomisi çok önemli, Türkiye ile paylaşım içinde olmak istiyor. Türkiye AB ile köprü ve çok önemli tecrübeleri var” dedi.  Bakan Tüzmen de “Dünyanın en büyük ülkelerinden Hindistan’ın yapacağı her altyapı yatırımında Türkiye’nin katkısı olsun istiyoruz” dedi.

         9- Irak’ın işgalinin 5. yıldönümünde Amerikalılara seslenen ABD Başkanı George W. Bush, savaşın gerekliliği konusunda şüphesi olmadığını söyledi. Bush konuşmasında, Irak Savaşı’yla ilgili pişmanlık duymadığını ve ABD’nin zafer yolunda olduğunu da ifade etti.

              20 MART 2008

         1- Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Nevruz dolayısıyla yayımladığı mesajında, “Zengin ve derin bir medeniyet havzası olan yaşadığımız coğrafyada binlerce yıldır baharın vesile edilerek kutlandığı Nevruz, her kültürle bağdaşabilen bir özelliğe sahiptir. Nevruz’un değişmeyen özü ise birlik içinde hayatın her şeyini paylaşabilme iradesidir. Nevruz, Türk dünyası bakımından bugün daha da anlamlıdır. Çünkü Türk dünyası, Türkiye Cumhuriyeti’nin gerçekleştirdiği atılımın ardından, uzun bir dönem süren soğuk kışın ardından baharla uyanan toprak gibi, bağımsızlıklarını kazanan ve gün geçtikçe kendi ayakları üzerinde durabilen yeni devletlerle bir bahar havası yaşamaktadır” dedi.

         Nevruz dolayısıyla TBMM Başkanı Köksal Toptan ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan da birer mesaj yayımladı.

         2- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan İstanbul’dan dönüşünde Esenboğa Hava Limanı’nda partililere hitaben yaptığı konuşmada, AK Parti’nin kapatılma davasına ilişkin olarak, “Hiçbir yerde gerilime fırsat vermeden sevgi, dayanışma içerisinde bu süreci en iyi şekilde yöneteceğiz. Sabırlı olacağız. Halkımıza hizmet yolunda bizi hiçbir şey durduramaz. Demokrasi mücadelemizi olgun bir şekilde sürdüreceğiz” dedi.

         3- CHP Genel Başkanı Deniz Baykal CNN-Türk televizyonuna yaptığı açıklamada, AK Parti hakkında açılan kapatma davası üzerine başlatılan anayasa değişikliği arayışlarının referanduma götürülebileceği konusuna değinerek, “Birileri dolaylı yoldan laikliği referanduma sunup reddettirirse laiklik ihlal edildiğinde hesabı sorulmaz bir hale gelir” dedi. 

         4- Yargıtay Başkanı Hasan Gerçeker ‘Cumhuriyet’in Temel Değerleri Işığında Sosyal Hukuk Devleti’ konulu panelde yaptığı konuşmada, “Bağımsız yargı, yasama ve yürütme için son derece önemlidir. Bu konuda pek çok örnek vardır ve olacaktır. Sorumluluk taşıyan herkes söylemlerinin sonuçlarını önceden düşünmek zorundadır” dedi.

         5- Devlet Bakanı Kürşad Tüzmen Zaman gazetesine, Hindistan’da yaptığı temaslara ilişkin değerlendirmelerde bulundu. Bakan Tüzmen ayrıca, kişi başına düşen milli gelir 15 bin dolara çıkmadan yargıdaki anlayışın değişmeyeceğini söyledi. Yargının yapılan ihaleleri  iptal ettiğini ve bunu anlamanın zor olduğunu ifade eden Bakan Tüzmen, Türkiye’de demokrasiyi yaşatmanın tek ilacının ihracat olduğunu söyledi.

         6- Tarım ve Köyişleri Bakanı Mehmet Mehdi Eker ‘Gıda Endüstrisi ve Tüketici İlişkileri’ konulu konferansa katılımının ardından gazetecilere yaptığı açıklamada, ekmeğin maliyeti içinde buğdayın payının sadece yüzde 21 olduğunu belirterek, ekmek zammına buğdayın bahane edilmemesi gerektiğini söyledi.

         7- Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Hilmi Güler Zaman gazetesi tarafından İstanbul’da 5’incisi düzenlenen ‘Ortak Akıl’ toplantısında, enerji terminali olma yolunda önemli adımlar atan Türkiye’nin en önemli petrol sevkiyat merkezlerinden Adana’nın Ceyhan ilçesinin kısa süre sonra Teksas ve Londra ile aynı kategoride yer alacağını söyledi.

         8- Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay ‘2. Kent Ankara Fuarları’nın açılış töreninde yaptığı konuşmada, içinde bulunduğumuz süreci bilerek, bilmeyerek, isteyerek, istemeyerek tıkayacak, gündemi değiştirecek davranışlardan kaçınılması gerektiğini söyledi.

         9- KKTC Başbakanı Ferdi Sabit Soyer, İstanbul’da düzenlenen “Kıbrıs’ı Anlamak” adlı sempozyuma katılımının ardından Türkiye gazetesine yaptığı açıklamada, GKRY eski lideri Tasos Papadopulos’un seçimleri kaybetmesinin ardından Kıbrıs’ta nihai çözüm için umutlandıklarını belirterek, “Hedefimiz yıl sonuna doğru bir çözüme ulaşmak” dedi.

         10- Resmi ziyaret nedeniyle Türkiye’de bulunan Afganistan Dışişleri Bakanı Rangin Dadfar Spanta İstanbul’da Boğaziçi Üniversitesi’nde düzenlenen ‘Afganistan’daki Son Gelişmeler ve Türkiye-Afganistan İlişkileri’ başlıklı konferansta yaptığı konuşmada, Afganistan’da 6 yıl boyunca süren Taliban rejiminde en fazla kadınların ezildiğini söyledi.

         11- Çin’de bulunan Devlet Bakanı Mehmet Aydın, Enformasyon Bakan Yardımcısı Vang Guoçing ile görüşmesinin ardından gazetecilere yaptığı açıklamada, son dönemde gerçekleştirdiği atakla büyük bir ekonomik güç haline gelen Çin’in, dünyadaki önemli olaylarda söz sahibi olabilecek konuma geldiğini söyledi.

         12- Kosova’ya askeri yardım yapılması, ABD Başkanı George W. Bush tarafından kabul edildi. ABD Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada, “Kosova’da verilecek olan savunma hizmeti, ABD’nin güvenliğine ve dünya barışına katkı sağlayacaktır” denildi.

         Öte yandan, Macaristan’ın Kosova’yı tanıma kararı aldığı belirtildi.

21 MART 2008

         1- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, AK Parti Genel Merkezi’nde “Genişletilmiş İl Başkanları” toplantısında gündemdeki konuları değerlendirdi. Başbakan Erdoğan, partisinin kapatma davasına ilişkin olarak  “Demokrasiye ve halka mesafeli olanlar, bizi anlamakta güçlük çekebilir. Onlar, Türk milletinin saygınlığını, toplumsal dayanışmanın güçlenmesini, hukuk devletinin çetelerden arınmasını önemsemeyebilir. Her zaman başımız diktir, alnımız açık. Eğer Türkiye kazanacaksa biz kaybetmeye hazırız” dedi.

         2- CHP Genel Başkanı Deniz Baykal partisinin Meclis toplantısı öncesinde yaptığı açıklamada, Türkiye’de siyasetin, hukukun ve yargı organlarının çok ciddi tehdit altında olduğunu savunarak “Türkiye son dönemde gerginliklerin sıradanlaştığı yeni bir dönemin içine girdi. AK Parti kadrolaşmayı geride bırakarak, kendi derin devletini inşa etme aşamasına gelmiştir” dedi.

         Baykal bir gazetecinin, “Ergenekon soruşturması” kapsamında Cumhuriyet Gazetesi yazarı ve Yayın Kurulu Başkanı İlhan Selçuk’un da aralarında bulunduğu bazı kişilerin gözaltına alınmasına ilişkin görüşlerinin sorulması üzerine, “Türkiye’de hukuku, demokratik düzeni tehdit eden ne varsa bunun ortaya çıkması lazım. Fakat memleketin saygıdeğer düşünürlerini baskı altına almak için iktidar imkanlarının kullanılması hiçbir şekilde kabul edilemez” dedi.

         3- Tarım ve Köyişleri Bakanı Mehdi Eker, Bakanlığının yeni dönemdeki 5 yıllık eylem planını ve vizyonunu açıkladı. Bakan Eker  “2008-2012 döneminde çiftçimize 30 milyar YTL’den fazla tarımsal destek verilmesini planlıyoruz” dedi. Tarımsal Gayri Safi Milli Hasıla’yı (GSMH) önümüzdeki 5 yılda 70 milyar dolara çıkarmayı hedeflediklerini belirten Bakan Eker “Tarımla ilgi politika yapan, konuşan çok ama bunlar entelektüellikten yoksun. O sebeple tarım sektörü kendi alt yapısını oluşturmalı ve Türk toplumu bununla ileri gitmelidir” dedi.

4- Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Hilmi Güler, İstanbul Teknik Üniversitesi’nde Eğitim ve Araştırma Reaktörü’nün (TRIGA MARG-II) yeniden işletime alınması ve Enerji Enstitüsü’nün yeni laboratuarlarının açılış törenine katıldı.

         Gazetecilerin nükleer enerji ile ilgili sorularını cevaplandıran Bakan Güler, enerji konusunda nükleer reaktörün kurulması noktasında önemli adımları peş peşe attıklarını vurgulayarak, “Seçimle ilgili 9 kriteri yayımladık. Bununla ilgili yönetmelik Resmi Gazetede yayınlandı, şartname hazırlandı. Bu şartname TETAŞ’ın Yönetim Kurulunda görüşülecek. Şartname oradan da geçtikten sonra yayınlanacak. Dolayısıyla nükleer reaktör konusunda ihale yahut ‘yarışma’ davetiyeleri için düğmeye basmış olacağız” dedi.

         5- KKTC Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat ile GKRY lideri Dimitris Hristofyas, BM Genel Sekreteri’nin Kıbrıs Özel Temsilcisi ve BM Barış Gücü (UNFICYP) Misyon Şefi Michael Möller’in ara bölgedeki evinde biraraya gelerek, 3 ay içinde tekrar buluşma kararı aldı.

         Görüşmenin ardından iki liderin ortak açıklamasını okuyan Möller, görüşmenin çok olumlu ve samimi bir atmosferde geçtiğini, iki liderin bir dizi konuda görüş alışverişinde bulunup, önemli derecede yakınlaşma sağladıklarını söyledi. Kıbrıs probleminin çözümü için bir araya gelen iki lider, müzakerelerin başlayabilmesi için teknik komiteler ve çalışma grubu oluşturulacağını ve Lokmacı Kapısı’nın açılması konusunda anlaşmaya vardıklarını açıkladı.

         Talat ile Hristofyas daha sonra gazetecilerin sorularını cevaplandırdı. Bir gazetecinin “Burada herhangi bir başarıdan söz edebilir miyiz” sorusuna karşılık Hristofyas, “Biz, birlikte iyi niyet çerçevesinde çalışmalar yapma açısından iyi niyetliyiz ve bu irademizi beyan ettik” dedi. KKTC Cumhurbaşkanı Talat da “Kıbrıs meselesine çözüm bulma açısından yeni bir açılımdır, yeni bir başlangıçtır. Bunun bir an önce çözülmesini istiyoruz” dedi.

6- ABD’nin orta kesimlerini etkisi altına alan sağanak yağışların sebep olduğu sellerde 13 kişi öldü. Missouri Eyaleti’nin Joplin kenti yakınında bulunan Shoal Irmağı’nın taşması sonucu binlerce kişi evlerini terk etmek zorunda kaldı

              22  MART  2008

         1- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan Gaziantep’te yaptığı konuşmada, Türkiye’nin geçen 5 yıl içersinde önemli kazanımlara ulaştığını belirterek “Bunlardan en önemlisi topluma, ekonomiye, hayata egemen olan huzur ve istikrar ortamıdır. Bu ortamı kıskananlar, hazmedemeyenler var” dedi.

         2- 9. Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel parti kapatmaları ile ilgili gazetecilere yaptığı açıklamada, Türkiye’nin iki kırmızı çizgisi bulunduğunu; bunlardan birincisinin pozitif hukuk esasına dayalı devletten din esasına dayalı devlete geçme tehlikesi, ikincisinin ülkenin bütünlüğünün tehlikeye girmesi olduğunu söyledi.

         3- Aşık Veysel’in ölümünün 35. yıldönümünde Aşık Veysel Kültür Derneği’nin etkinliklerine katılan CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, ünlü halk ozanının meydan okuma kültürünü, barış, uyum ve uzlaşmaya dönüştürdüğünü söyledi.

         4- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Hayati Yazıcı Rize’de yaptığı konuşmada, Ergenekon soruşturmasının Türkiye’nin hayrına bir çalışma olduğunu belirterek “Somut olgular var. Çeteleşmeye kimler katılmışsa bilgisine başvuruluyor” dedi.

         5- Yargıtay Onursal Başkanı Sami Selçuk Adana’da düzenlenen ‘Türkiye’de Demokrasi, İnsan Hakları ve Anayasa ‘konulu panelde yaptığı konuşmada, Türkiye’de demokrasinin sürekli nefes darlığı çektiğini, yokuşa geldiğinde durduğunu belirterek “Demokrasilerin olmasa olmazları vardır. Bunlardan en önemlisi özgürlüktür” dedi.

         6- Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik Eğitimciler ve Eğitim Müfettişleri Sendikası’nın (TEM-SEN) toplantısında yaptığı konuşmada, “Bu memlekette hukuk hakimiyeti olunca, farklı görüş ve inançlara saygı  da olacaktır” dedi.

         7- Çevre ve Orman Bakanı Veysel Eroğlu İstanbul’da düzenlenen ‘Dünya Su Günü’ dolayısıyla düzenlenen toplantıda yaptığı konuşmada, “Su bize verilmiş en büyük nimettir. İnsanlık için, hayat için en zaruri ihtiyaç maddesidir” dedi.

         8- Cumhuriyet Gazetesi imtiyaz sahibi ve başyazarı İlhan Selçuk Ergenekon soruşturması kapsamında İstanbul Başsavcılığı’nca ifadesi alındıktan sonra serbest bırakıldı.

         9- KKTC’nin 1. Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş Ankara Belediyesi’nin düzenlediği ‘Ankara Günleri’ etkinliklerinde yaptığı konuşmada, “Rumların bütün çabaları Ada’da Türk garantisini ortadan kaldırmak ve Türk askerinin Ada’dan çekilmesini sağlamaktır” dedi.

         10- AB-Türkiye Karma Parlamento Komisyonu Eşbaşkanı Joost Lagendijk  Ergenekon soruşturması kapsamında yapılan operasyonlarda  benimsenen yöntemin aşırıya kaçtığını, gözaltına alınma işleminin sabaha karşı yapılmasının aşırı bir davranış olduğunu belirtti.

         11- Fransa Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy, NATO misyonu kapsamında Afganistan’a 1000 kişilik daha asker gönderilmesi kararını onaylandı.

         12- Pakistan’da 18 Şubat 2008’de yapılan genel seçimlerden birinci parti olarak çıkan eski Başbakan Benazir Butto’nun Pakistan Halk Partisi (PHP), eski Meclis Başkanı Yusuf Ziya Gilani’yi başbakan olarak atadı.

23 MART 2008

         1- TBMM Başkanı Köksal Toptan, İstanbul’da gazetecilerin Ergenekon soruşturmasıyla ilgili sorularını cevapladı. Cumhuriyet Gazetesi İmtiyaz Sahibi İlhan Selçuk’un serbest kalmasına sevindiğini belirten Başkan Toptan, “Yargı sürecini birlikte bekleyip göreceğiz” dedi.

         2- Manisa’da Uluslararası Mesir Festivali’ne katılan, ardından toplu açılışlar yapan Başbakan Recep Tayyip Erdoğan halka hitaben yaptığı konuşmada, AK Parti’nin 5 yılda sosyal devlet olmanın gereğini yaptığını, ancak ülkedeki olumlu havayı germe gayreti içerisinde bulunanların olduğunu belirterek “Bu oyunlara lütfen gelmeyelim. Biz tüm insanları sevmekle mükellefiz. Biriz, beraberiz… Bu konuda medyaya da büyük sorumluluklar düşüyor. Yeniden bir düşünsünler de bu ülkenin barış ortamına katkıda bulunsunlar. Devamlı bu ülkenin iktidarına fatura kesmeye gayret etmesinler. Faturayı vakti, saati geldiğinde millet keser. Onun için demokrasiyi dışlamayın” dedi.

         3- TOBB tarafından yap-işlet-devret modeliyle modernizasyonu yapılacak Sarp Sınır Kapısı’nın temeli Artvin’in Hopa ilçesinde düzenlenen törenle atıldı. Törene; Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Hayati Yazıcı, Gürcistan Maliye Bakanı Nika Gilavri, TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, belediye başkanları ile çok sayıda Türk ve Gürcü iş adamı katıldı. Törende bir konuşma yapan Başbakan Yardımcısı  Yazıcı “Gümrükten mal çıkarma işkencesi tabirini kaldırma çabası içindeyiz” dedi.

         4- Kırklareli’nin Lüleburgaz ilçesinde incelemelerde bulunan BBP Genel Başkanı Muhsin Yazıcıoğlu, siyasi parti kapatmalarının Türkiye’nin fotoğrafını bozduğunu söyledi. Yazıcıoğlu, “Yargının siyaset üzerinde baskısı inkar edilemez. Hal böyleyken ne bağımsız yargıdan ne de bağımsız siyasetten bahsedemeyiz. İkisi de zedelenmiştir. Hangisi hangisinin alanına girmiş belli değil. Siyaset kendi alanını değiştirmelidir” dedi.

         5- Hakkari'nin Yüksekova ilçesindeki izinsiz Nevruz kutlamaları sırasında açılan ateş sonucu 1 kişi öldü.

         6- BM Kalkınma Programı'nın (UNDP) 'Türkiye 2008 İnsani Gelişme Raporu'nda, Türkiye’nin genç işsiz oranında 177 ülke arasında 10'uncu sırada, eğitim endeksinde ise 104'üncü sırada bulunduğu bildirildi.

         7- Filistin’deki El Fetih ve Hamas yetkilileri, Yemen’in uzlaştırma girişimi temelinde diyaloğu kabul ettiklerine dair anlaşma imzaladı. Yemen Dışişleri Bakanı Ebubekir el Kurbi; Gazze ve Batı Şeria’nın geleceğine ilişkin uzlaşma çabaları için, başkent Sana’da bir araya gelen tarafların “Sana Bildirisi”ni imzaladığını belirtti. Yemen’in planı; statükonun, Hamas’ın Gazze Şeridi’nin kontrolünü tamamen ele geçirdiği Haziran 2007’ye döndürülmesini, erken devlet başkanlığı seçimi ve genel seçimleri yapacak geçici bir ulusal birlik hükümeti kurulmasını ve Filistin güvenlik güçlerinin yeniden düzenlenmesini içeriyor.

            24 MART 2008

         1- Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Türkmenistan Devlet Başkanı Gurbangulu Berdimuhammedov’u kabulünün ardından düzenlenen basın toplantısında, cumhurbaşkanı seçildikten sonra Orta Asya’da ilk Türkmenistan’ı ziyaret ettiğini belirterek, “Ticari-ekonomik işbirliğinin çok daha çeşitlenip derinlik kazanmakta olduğunda mutabıkız” dedi. Berdimuhammedov da yaptığı açıklamada, ticari-ekonomik ilişkileri geliştirme ve bilim-kültür alanlarında işbirliği konusunda değerlendirmede bulunduklarını söyledi.

         Görüşmenin ardından, Devlet Başkanı Yardımcısı Maysa Yaz Muhammedova ve Devlet Bakanı Mehmet Aydın tarafından, TRT ile Türkmenistan Kültür ve Televizyon, Radyo Yayınları Bakanlığı Arasında İkili İşbirliği Protokolü imzalandı.  

         Berdimuhammedov, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan tarafından da kabul edildi.

         2- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan Bosna-Hersek’e hareketinden önce Esenboğa Hava Limanı’nda gazetecilerin sorularını yanıtladı. Başbakan Erdoğan, “Ergenekon Operasyonu kapsamında bazı iddialar ortaya atıldı. Bazı kesimler, son gözaltıları partinize açılan kapatma davasıyla ilişkilendirdi. Bunları nasıl değerlendiriyorsunuz?” sorusuna istinaden yaptığı açıklamada, “Bu ülkede yasama organı var, yürütme organı var, yargı var. Yani, zorlanarak bir yerlere çekilmek isteniyor. Peki o zaman benim partimin kapatılmasını ben niye önleyemiyorum? O kadar muktedirsem, partimin kapatılması davasını önlerdim. Yargı görevini yapmıştır” dedi.

         3- Milli Eğitim Bakanlığı ve Ulaştırma Bakanlığı arasında 17 bin 500 köy okulunun bilgi teknolojileri sınıfının yenilenmesine ilişkin protokol imzalandı. Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik törende yaptığı konuşmada, her öğrenciye bir bilgisayar verilmesi konusunda da çalışmaların sürdürüldüğünü belirterek, “Öğrencilerin çanta yerine bilgisayar taşıdıklarını görürseniz şaşırmayın” dedi.

         Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım da yaptığı konuşmada, Türkiye’de 5 milyon ADSL abonesinin bulunduğunu ve 20 milyon internet kullanıcısı olduğunu belirterek, son 3 yılda bilgisayarlaşma oranında Türkiye’nin Avrupa’nın ilk üç ülkesi arasına girdiğini söyledi.

         4- Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, Türk-İş, DİSK, Kamu-Sen, KESK, TİSK ve Türk Tabipler Birliği yetkililerini bakanlıkta kabul etti. Bakan Çelik görüşmenin ardından yaptığı açıklamada, emeklilik için öngörülen prim ödeme gün sayısının 9 binden 7 bin 200 güne düşürülme konusunda anlaşma sağlandığını bildirdi.

         5- İşçi Partisi Genel Başkanı Doğu Perinçek, ‘Ergenekon terör örgütünün üst düzey yöneticisi olduğu ve devlete ait gizli bilgi ve belgeleri temin ettiği iddiasıyla’ tutuklanarak İstanbul Bayrampaşa Cezaevi’ne konuldu.

         6- Türkiye Barolar Birliği (TBB) Yönetim Kurulu’ndan yapılan yazılı açıklamada, Ergenekon soruşturmasının, AK Parti’nin kapatılma davasına karşı bir hesaplaşmaya dönüştürülmesi çabaları olduğu belirtilerek, “Devletin temel erkleri arasında kamplaşmalara neden olan bu tür saldırılar ile yargının siyasallaştırılması çabaları, bir gün herkese lazım olacak yargıya karşı güveni de sarsmaktadır” denildi.

         7- TÜSİAD Yönetim Kurulu’ndan yapılan yazılı açıklamada, “Son günlerdeki güncel gelişmeleri kaygıyla değerlendirmekte, ülkemizin adım adım rejim krizine yol açabilecek bir ayrışma ve kutuplaşma içine girmesinden endişe duymaktayız. Başta iktidar partisi olmak üzere tüm siyasi partilerin, kurumların ve toplumun tüm kesimlerinin itidal ve sağduyu içinde hareket etmesi gerektiğine inanıyoruz” denildi.

         8- Türkiye’ye resmi ziyarette bulunan ABD Başkan Yardımcısı Dick Cheney, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ve Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Büyükanıt tarafından ayrı ayrı kabul edildi.

         Görüşmelerde, Türkiye ile ABD’nin Kuzey Irak’a yönelik istihbarat paylaşımı mekanizmasının değerlendirildiği, Irak ve İran ile ilgili gelişmeler ile NATO’nun kurmayı planladığı hava savunma füze sistemi konularının ele alındığı belirtildi.

         9- GKRY lideri Dimitris Hristofyas CNN-Türk televizyonuna yaptığı açıklamada, “İki bölgeli, iki toplumlu bir federasyon çözümüyle, Kıbrıslı Rumların ve Kıbrıslı Türklerin bir arada yaşamasını hedefliyoruz. Bir toplumun çıkarlarını güvence altına alırken, diğer toplumun aleyhine olmamasını sağlayabilmeliyiz” dedi.

25  MART  2008

         1- Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, TBMM Başkanı Köksal Toptan’ı Çankaya Köşkü’nde kabulünün ardından yaptığı açıklamada, siyasi partilerin yaptıkları açıklamalarla, verdikleri demeçlerle toplumu olumsuz etkilediklerini, bu nedenle partilerin sağduyulu olmalarını söyledi.

         2- CHP Genel Başkanı Deniz Baykal  partisinin Meclis grup toplantısında yaptığı konuşmada, “Ergenekon soruşturması bombaya benziyor. Nerede patlar, kime yönelir önümüzdeki dönemde bunu göreceğiz. Hukuk bir kenara bırakıldı. Bu süreç bir an önce netleştirilmelidir” dedi.

         3- Devlet Bakanı  ve Başbakan Yardımcısı  Cemil Çiçek gazetecilere  gündeme ilişkin açıklamalarda bulundu, “Yargının işine karışılmasın diye bildiriler yayınlayanların asıl kendileri yargıyı rahat bırakmalıdır. Ergenekon soruşturmasını olduğundan fazla gündemde tutuyoruz ” dedi.

         4- Danıştay 13. Dairesi Petkim’in Socar&Turcas-Injaz ortak girişim grubuna satılmasına dair Özelleştirme Yüksek Kurulu’nun kararının iptali istemiyle Petrol-İş Sendikası tarafından açılan davada yürütmenin durdurulması istemini  reddetti.

         5- MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli partisinin Meclis grup toplantısında yaptığı konuşmada, “Bugün geldiğimiz noktada önümüzdeki en önemli görev; krizin derinleşmesini önlemektir. Çözümün adresi Meclis’tir. Biz bu yolda her türlü görevi yerine getirmeye hazırız” dedi. 

         6- Bağımsız Kamu Görevlileri Sendikaları Konfederasyonu (BASK) Genel Başkanı Resul Akay yaptığı açıklamada  “Sosyal Güvenlik Yasası ile ilgili olarak Emek Platformu alınan kararlara aykırı davrandı. Aldatılmışlık duygusu içerisindeyiz” dedi.

         7- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan resmi ziyarette bulunmak üzere gittiği Bosna Hersek‘de Başbakan Nikola Spiriç ile düzenlenen ortak basın toplantısında, ABD Başkan Yardımcısı Dick Cheney’in Türkiye’den Afganistan için ek asker talebinde bulunmadığını söyledi. Başbakan Erdoğan ayrıca “Türkiye’deki son günlerdeki gerilim ile ilgili olarak ben hep uzlaşma mesajı verdim. Bu konuda medyadan destek istiyorum. Gerilimde medya büyük rol oynuyor” dedi.

         8- ABD Başkan Yardımcısı Dick Cheney ABC televizyonuna yaptığı açıklamada, gerçekleştirdiği Ortadoğu gezisine Türkiye durağını bizzat ABD Başkanı George W. Bush’un eklettiğini söyledi.

26 MART 2008

         1- TBMM Başkanı Köksal Toptan gazetecilerin gündeme ilişkin sorularını yanıtladı. Başkan Toptan, sivil inisiyatif uzlaşma çağrısının sorulması üzerine “Yürekten destekliyorum. Türkiye’nin gerçekten akıla, sağduyuya ihtiyacı var. Herkesin böyle sağduyu ile davranmaya ihtiyacı var. Uzlaşma, demokratik ortamın gereklerindendir” dedi.

        2- CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, partisinin MKYK toplantısında “Toplumda var olan gerilim AK Parti’nin anayasal rejimi zorlayan, özellikle Anayasamıza göre teklif dahi edilemeyecek olan laiklik ilkesini ortadan kaldırmaya dönük girişimlerinden kaynaklanmaktadır. AK Parti laikliği ortadan kaldıracak davranışlara gitmezse gerilim kısa sürede giderilir” dedi. 

         3- İstanbul Sanayi Odası’nın (İSO) olağan Meclis toplantısına katılan Maliye Bakanı Kemal Unakıtan yaptığı konuşmada, AK Parti’ye karşı açılan kapatma davasının ekonomiyi etkileyecek bir belirsizliğe yol açtığını belirterek, bir ülkede her zaman çeşitli problemler çıkabileceğini ve bu problemlerin çözümüne herkesin yardımcı olması gerektiği söyledi.

         4- TÜSİAD Başkanı Arzuhan Doğan Yalçındağ Türkiye’nin rejim krizine yol açabilecek bir ayrışma ve kutuplaşma içine girmesini engellemek amacıyla ‘sağduyu’ çağrısında bulunmak üzere Ankara’da Türk-İş Başkanı Mustafa Kumlu, TESK Genel Başkanı Bendevi Palandöken, Hak-İş Genel Başkanı Salim Uslu ve Kamu-Sen Genel Başkanı Bircan Akyıldız ile bir araya geldi.

         5- Sivil toplum örgütleri 81 ilde aynı anda basın toplantısı düzenleyerek siyasetteki gerilime karşı ‘sağduyu’ çağrısında bulundu. İstanbul’da düzenlenen toplantıda TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, “Bu çağrıyla beraber herkes almış olduğu mevcut pozisyondan bir adım geri atmalıdır. Eğer uzlaşma istiyorsak, diyaloğu ortaya çıkarmak istiyorsak bunu yapmaya mecburuz” dedi. 

        6- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan resmi ziyarette bulunmak üzere gittiği Arnavutluk’ta, Başbakan Sali Berisha ile “Türkiye-Arnavutluk İş Konseyi” toplantısına katıldı. Başbakan Erdoğan toplantıda, Arnavutluk’a NATO üyeliği ve doğalgaz konusunda destek sözü verirken,  Berisha ise BM Güvenlik Konseyi 2009-2010 dönemi geçici üyeliği konusunda Türkiye’ye desteğini yineledi.

        Daha sonra başkent Tiran’da gazetecilerin sorularını yanıtlayan Başbakan Erdoğan, Türkiye’nin en büyük 7 sivil toplum kuruluşunun başlattığı, “Türkiye için Sağduyu” çağrısına destek vererek, “Ortak aklın oluşmasına öncülük etmeye hazırız” dedi.  Başbakan Erdoğan, muhalefet liderleriyle toplantı yapmaya da açık olduğunu belirtti.

        7- Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Büyükanıt, KKTC’nin başkenti Lefkoşa’ya  giderek Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat ile görüştü. Orgeneral Büyükanıt, görüşmede Türk askerinin Ada’da barış için bulunduğunu belirterek, kalıcı ve adil barış sağlanana kadar bu kutsal görevin devam edeceğini söyledi. 

        8- Dışişleri Bakanı ve Başmüzakereci Ali Babacan resmi ziyaret için Hollanda’ya giderken uçakta gazetecilerin sorularını yanıtladı.  AK Parti hakkında açılan kapatma davasının Kopenhag siyasi kriterlerine uyumlu olmadığını belirten Bakan Babacan “Türkiye, AB kriterlerini karşılamaya çalışan bir ülke olarak her alanda kendini geliştirmek zorunda. Umarız ki Türkiye’de aklıselim galip gelir ve bu sorunlar en kısa sürede aşılır. AB süreci açısından bakarsak, reformlar bütün hızıyla sürüyor. Çok sayıda yasal düzenleme yapılıyor. AB kararlılığımızda en küçük bir sapma söz konusu değil. Bütün bu olup bitene rağmen, reform sürecine aynı kararlılıkla devam edeceğiz. Yaşanan son gelişmelerin Türkiye-AB ilişkilerine zarar vermemesi için elimizden gelen çabayı göstereceğiz” dedi.

        Bakan Babacan, Hollanda’da Dışişleri Bakanı Maxime Verhagen ile bir araya gelerek, ikili ilişkilerin güçlendirilmesine ilişkin anlayış muhtırasını imzaladı.

         27 MART 2008

         1- Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli ve BBP Genel Başkanı Muhsin Yazıcıoğlu’nu Çankaya Köşkü’nde ayrı ayrı kabul etti.

         2- TBMM Başkanı Köksal Toptan TÜSİAD Başkanı Arzuhan Doğan Yalçındağ ve beraberindeki heyeti kabulünün ardından yaptığı açıklamada, “Türkiye Cumhuriyeti kurulduğundan beri çok acı dönemler geçirdi ama çok şükür bu günlerin hepsinden başarıyla çıkmasını becerebilen hareketleri hemen arkasından getirmesini de bildi. Sizi yürekten destekliyorum. Öyle ümit ediyorum ki süratle gerilim gibi görünen bu ortam, yerini sükunetle, sağduyuya ve çıkış yolu bulmaya mutlaka sevk edecektir” dedi.

         Yalçındağ da yaptığı açıklamada, Başkan Toptan’ı ziyaret nedenlerinin hafta başında yaptıkları dayanışma ve diyalog çağrısının bir uzantısı olduğunu söyledi.

         3- CHP Genel Başkanı Deniz Baykal Kanal D televizyonunda yayınlanan bir programda gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulundu. Baykal, Türkiye’nin son günlerde yaşanan siyasi gerilimden çıkacağını belirterek, “Tepki gösteriyoruz, kaygı duyuyoruz ya, işte bu kaygı iktidarı frenleyecek” dedi.

         4- Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım Türkiye gazetesine bakanlık çalışmalarına ilişkin değerlendirmelerde bulundu. Bakan Yıldırım, 2008 yılı içinde görüntülü telefonların kullanılabileceğini ve sabit telefon hattından televizyon izlenebileceğini söyledi.

         5- TÜSİAD’dan TBMM Genel Kurulu’nda görüşülmeye başlanan Sosyal Güvenlik Yasa Tasarısı’na ilişkin olarak yapılan yazılı açıklamada, sosyal güvenlik sisteminin, derin finansman sorunlarıyla, Türkiye’nin temel yapısal reform gerçekleştirmesi gereken alanlardan biri olduğu belirtilerek, yapılan çalışmalar ve sosyal taraflarla görüşmeler sonucunda yeni tasarıda, sosyal güvenlik reformunun temel parametrelerinin korunması ve genel sağlık sigortasının sürdürülebilir yapıda olmasının önem taşıdığı belirtildi.

         6- Türkiye-Küba 8. Dönem Karma Ekonomik Komisyon toplantıları nedeniyle Türkiye’de bulunan Küba Dış Yatırımlar ve Ekonomik İşbirliği Bakanı Marta Lomas, TOKİ Başkanı Erdoğan Bayraktar’ı ziyaret etti. Lomas’ın ziyarette, inşaat sektöründeki durum ve konut üretimiyle ilgili bilgi aldığı belirtildi.  

         7- Resmi ziyaret amacıyla Bulgaristan’da bulunan Başbakan Recep Tayyip Erdoğan Başbakan Sergey Stanishev ile başkent Sofya’da bir araya geldi.

          Görüşmenin ardından Targovishte kentine geçen Başbakan Erdoğan, Şişecam’a ait Trakya Glass Bulgaria tesislerinin resmi açılışına katıldı. Başbakan Erdoğan burada yaptığı konuşmada, Şişecam’ın 2010 yılına kadar Bulgaristan’a 415 milyon dolarlık ek yatırım yapacağını belirterek, 1500 kişilik istihdam kapasitesi olan tesislerin ek yatırımla birlikte 2000 kişilik istihdam kapasitesine ulaşacağını söyledi. Ekonomi ve Enerji Bakanı Petar Dimitrov da yaptığı konuşmada, Targovishte halkının yaşam standardının yapılan yatırımlar sayesinde yükseldiğini ve bölgedeki işsizlik oranının önemli ölçüde azaldığını söyledi.

         8- KKTC’de bulunan Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Büyükanıt Mehmetçik köyünde düzenlenen törende yaptığı konuşmada, Türk Silahlı Kuvvetleri’nin (TSK) uluslararası anlaşmalara dayanarak KKTC’de bulunduğunu belirterek, “TSK bazılarının dediği gibi Kuzey Kıbrıs’ı istila etmiş değil. Kıbrıs Türk halkının güvenliğini sağlamak için buradadır ve burada kalmaya devam edecektir” dedi. KKTC’ye uygulanan izolasyonların zulüm haline dönüştüğünü belirten Orgeneral Büyükanıt, bu tür izolasyonların kalkmasının KKTC’nin uluslararası alana entegre olması açısından kaçınılmaz bir zorunluluk olduğunu söyledi. 

         9- Avrupa Parlamentosu (AP) Türkiye Raportörü Ria Oomen-Ruijten tarafından kaleme alınan Türkiye raporu taslağı, AP Dış İlişkiler Komisyonu’nda ele alındı. Raporla ilgili bilgi veren Oomen-Ruijten, Türkiye’de herkesin güvenebileceği bir yargının olmadığını ileri sürdü.

         Türkiye-AB Karma Parlamento Komisyonu Eşbaşkanı Jost Lagendijk ise, “Türkiye’de siyasi sürece yargı darbesi yapılıyor. Yargı, halkın çoğunluğunun seçimine ‘yanlış’ diyor. Bu hiçbir şekilde kabul edilemez” dedi.

         10- AİHM, Batı Trakya’da Türk azınlığa ait derneklerin açtığı iki ayrı davada Yunanistan’ı 8 bin euro maddi tazminata mahkum etti.          

28 MART 2008

         1- Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, siyasi parti liderleriyle dış politika ve güvenlik konularını ele almak üzere yaptığı görüşmeler çerçevesinde, DSP Genel Başkanı Zeki Sezer'i ve ÖDP Genel Başkanı Ufuk Uras’ı kabul etti. Uras görüşmenin ardından yaptığı açıklamada, bir arada mutabakata varılması için Cumhurbaşkanı Gül'e yuvarlak masa toplantısı önerdiğini söyledi.

         Öte yandan Cumhurbaşkanı Gül, bazı sivil toplum kuruluşları ve meslek örgütü temsilcilerini kabul etti. TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, Cumhurbaşkanı Gül’le görüşmesinin ardından yaptığı açıklamada, ''Sayın Cumhurbaşkanı, farklı düşüncelerin kıran kırana çarpışmaması ve demokrasinin zedelenmemesi konusundaki hassasiyetini dile getirdi. Siyasi kaos ortamı varmış gibi bir düşüncenin yanlış olduğunu ifade etti'' dedi.

         Cumhurbaşkanı Gül ayrıca, BAE'de İngilizce olarak yayınlanan Daily Khaleej Times gazetesine verdiği demeçte, Türkiye’nin BAE dahil, bütün Körfez bölgesi ülkeleriyle serbest ticaret anlaşması görüşmeleri sürecinde olduğunu bildirdi.

         2- Dışişleri Bakanı ve Başmüzakereci Ali Babacan Fortune dergisine verdiği demeçte, 2023 yılında dünyanın en büyük ekonomisinden biri haline gelecek olan Türkiye'nin, dış politikadaki en etkin 10 ülkeden biri olması gerektiğini söyledi.

         3- Saadet Partisi Genel Başkanı Recai Kutan, Sağlık-İş Genel Başkanı Mustafa Başoğlu'nu Genel Merkez’de kabulünde, ''AK Parti'nin bir eylemi var mı? Yok. Neden dolayı kapatılsın deniyor? Söylemlerinden dolayı. Halbuki düşünce özgürlüğü ve düşünceyi ifade özgürlüğü Anayasa'daki temel haklardan bir tanesidir'' dedi.

         4- ''Nürnberg Mahkemesi'' adlı filmiyle 1961 yılında en iyi uyarlama senaryo dalında Oscar ödülünü kazanan Amerikalı senarist Abby Mann, 81 yaşında öldü.

         5- Bulgaristan ziyaretini sürdüren Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Parlamento Başkanı Georgi Prinski ile görüştü. Prinski görüşmede Başbakan Erdoğan'a, Bulgaristan Parlamentosu’nun çalışmaları hakkında bilgi verdi ve TBMM ile kendi parlamentolarının arasındaki ilişkileri anlattı.

         Başbakan Erdoğan, parlamento ziyaretinin ardından Bulgaristan Cumhurbaşkanı Georgi Pırvanov ile bir araya geldi. Görüşmede iki ülke arasındaki ilişkilerin son durumu ile bölgedeki son gelişmeler değerlendirildi.

         Başbakan Erdoğan, ziyaretin ardından yurda dönüşünde İstanbul Atatürk Hava Limanı'nda yaptığı açıklama sonrasında gazetecilerin sorularını yanıtladı. Bir gazetecinin, ''Siyasette uzlaşma çağrıları var. Geri adım atma çağrıları yapılıyor. Geri adımı kim atacak?'' sorusu üzerine,   ''Bir defa neden geri adım? Hangi konuda geri adım? Siyasetçi geri adım atmaz, siyasetçi daima ileri gider, ama bin düşünüp bir adım atarsa, istişarelerini, müzakerelerini en iyi şekilde yaparsa adımını atar. Bir yanlış söz konusuysa bu kendisini gelip bulursa, bu yanlıştan dönülür ve bu da gerçekten bir asillik alametidir” dedi.

         6- Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Büyükanıt, KKTC ile Güney Kıbrıs Rum Kesimi arasında yaya geçişine açılması için çalışmaların sürdüğü Lefkoşa'daki Lokmacı kapısını ziyaret ederek, yetkililerden bilgi aldı. Orgeneral Büyükanıt ayrıca, KKTC'deki temasları kapsamında, bazı dernek ve sivil toplum kuruluşlarının temsilcileriyle bir araya geldi.

         7- Resmi ziyaret için Avusturya’nın başkenti Viyana'da bulunan Maliye Bakanı Kemal Unakıtan, Avusturya Sanayiciler Birliği Başkanı Veit Sorger ile görüştü. Görüşmede, Türkiye'deki yatırım olanakları ele alındı ve Avusturyalı sanayiciler Türkiye'ye yatırım yapmaya davet edildi.

         8- KKTC Başbakanı Ferdi Sabit Soyer, açılmasına karar verilen Lokmacı kapısında, sivillerin güvenliğine yönelik yapılan çalışmaları inceledi. İnceleme ziyareti sırasında basına açıklama yapan Başbakan Soyer, Lokmacı kapısının geçişlere açılması konusunda Kıbrıs Türk tarafının kararını daha önceden verdiğini belirterek, ''kapının açılmasını hükümetin istismar ettiği'' yönünde suçlamalar ortaya atıldığını, ancak bunun doğru olmadığının görüldüğünü söyledi.

         9- Almanya'nın Kuzey Ren Vestfalya (KRV) Eyaleti İçişleri Bakanlığı tarafından açıklanan 2007 yılı Anayasayı Koruma Raporu'na göre, bölücü terör örgütü Kongra-Gel, 2006 ve 2007 yılında bu eyalette sürdürdüğü ''bağış kampanyası'' sonucunda 1.4 milyon Avro para topladı.

         10- Irak Başbakanı Nuri El Maliki yaptığı açıklamada, Basra'nın güneyindeki Şii milislerine silahlarını bırakmaları için tanıdığı süreyi 8 Nisan’a kadar uzattığını ve bu çağrıya uyarlarsa para ödülü vereceğini belirtti.

         11- Kuzey Kore'nin, batı sahili açıklarında deneme amaçlı kısa menzilli füzeler fırlattığı bildirildi.

         12- İsrail Altyapı Bakanı Binyamin Ben Eliezer, İsrail radyosuna yaptığı açıklamada, "Barış anlaşması imzalanması amacıyla Suriye'yi masaya oturtmak için tüm çaba harcanıyor" dedi. Eliezer ayrıca, İsrail'in 1967'de işgal ettiği stratejik Golan Tepeleri'ni geri vermek zorunda kalacağını ifade etti.

         13- Norveç hükümeti, Kosova'yı bağımsız bir devlet olarak tanıdıklarını ve diplomatik ilişki için gereken adımları atacaklarını açıkladı.

          29 MART 2008

         1- Cumhurbaşkanlığı Basın Merkezi’nden yapılan yazılı açıklamada, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün TBMM’de temsil edilen siyasi partilerin liderleri ve bir dizi sivil toplum kuruluşları temsilcileri ile yaptığı görüşmelerde, başta güvenlik ve terörizmle ile ilgili konular olmak üzere, Türkiye’yi ilgilendiren iç ve dış, siyasi ve ekonomik gelişmelerin ele alındığı bildirildi. Açıklamada “Sayın Cumhurbaşkanımız, yakın bölgemizde ve dünyada meydana gelmekte olan gelişmelerin ülkemiz için fırsatlar ve riskler yarattığı tespitinde bulunmuşlar, dolayısıyla kritik ve belirleyici bir süreçten geçilmekte olduğuna dikkat çekmişlerdir”  denildi.

         2- TBMM Başkanı Köksal Toptan Türkiye Kamu-Sen 3. Olağan Genel Kurul toplantısından ayrılırken, gazetecilerin gündeme ilişkin sorularını yanıtladı. Başkan Toptan sağduyu konusunda herkesin ortak iradesinin olduğunun görüldüğünü belirterek “Böyle de olunca bunu aşacağız, kimsenin endişesi olmasın. Herkes bir çıkış yolu bulmaya çalışıyor. Herkes istikrar bozulmasın istiyor. Çünkü herkes istikrarın bozulmasının hiç kimseye yarar sağlamayacağını çok iyi biliyor” dedi. 

         TBMM’de de bir basın toplantısı düzenleyen Başkan Toptan TCK’nın 301. maddesinde değişiklik öngören kanun teklifini, kanun yapma teklifine aykırı olmadığını düşünerek, TBMM Adalet Komisyonu’na havale ettiğini söyledi.

         3- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan Giresun Dernekleri Birliği tarafından 2. Giresun Günleri kapsamında İstanbul’da yaptığı konuşmada, farklı siyasal görüşlere sahip olunabileceğini  ifade ederek “Bizim medeniyetimiz hoşgörü, sevgi, birlik, beraberlik, dayanışma ve paylaşma medeniyetidir. Eğer bizim bu paylaşım anlayışımız olmasıydı, Türkiye Meksika olurdu, Arjantin olurdu” dedi.

         Başbakan Erdoğan İstanbul’da Anadolu  Aslanları İşadamları Derneği’nin (ASKON) 5. Olağan Genel Kurulu’nda yaptığı konuşmada, ‘Anadolu Aslanları’nın Türkiye’nin bugün ulaştığı sevindirici ekonomik yapıya adeta temel hazırladıklarını belirterek, yerel kalkınmanın sağlanmasında bu tür girişimlerin önemli rol oynadığını söyledi.

         Toplantının ardından Edirne’ye giden Başbakan Erdoğan AK Parti Gençlik Kolları Kongresi’ne katıldı. 

         4- Devlet Bakanı Mehmet Şimşek bazı ziyaret ve incelemelerde bulunmak üzere gittiği Adana’da Anadolu Ajansı muhabirine yaptığı açıklamada, Türkiye’nin  büyük bir değişim süreci yaşadığını, bu değişime herkesin ayak uydurması gerektiğini belirterek, “Türkiye’de eskiden olduğu gibi yüksek kârlar dönemi geride kaldı. Dünya dinamikleri değişti. Bazı pazarlarımıza başkaları giriyor, o zaman kendimizi yenilememiz lazım, değişime ayak uydurmamız lazım. Biz ortanın üstünde bir yerdeyiz. Türkiye’nin genelinde iyileşme var. Biz iddialı bir ülkeyiz daha iyisini istiyoruz ” dedi. 

         Bakan Şimşek, Güneydoğu Sanayici ve İşadamları Federasyonu (GÜNSİAF) tarafından düzenlenen İş Geliştirme Platformu-2 fuarının açılış töreninde yaptığı konuşmada ise bugünkü heyecanın, Türkiye’nin genç nüfusu, girişimcilik ruhu, kendilerinin yaptıkları ve yapacakları reformla bir araya geldiği zaman, Türkiye hakkında kötümser olmak için gerçekten saf olmak gerektiğini belirtti.

         5- Adalet Bakanı Mehmet Ali Şahin Nevruz etkinlikleri sırasında meydana gelen istenmeyen olaylar nedeniyle  halka ve yetkililere geçmiş olsun dilemek amacıyla Van’a gitti. “Aynı ülkenin vatandaşları olarak, birlikte barış ve huzur içinde yaşamanın koşulu, var olan kurallara uyma ve bu konuda hassasiyet göstermektir” diyen Bakan Şahin, bu kurallardan beğenilmeyen maddelerin değişikliğinin ise meşru yollardan yapılması gerektiğini belirtti.

         Van’daki incelemelerinden sonra Hakkari’nin Yüksekova ilçesine giden Bakan Şahin, burada da Nevruz dolayısıyla meydana gelen olaylardan büyük üzüntü duyduklarını belirterek “Aynı ülkenin vatandaşları olarak kendi vatanımızda barış içerisinde, huzur içerisinde yaşamak istiyoruz” dedi.

         6- Tarım ve Köyişleri Bakanı Mehdi Eker Kayseri’de partisinin düzenlediği  İl Danışma Meclisi toplantısında yaptığı konuşmada, Türkiye’nin son 6 yılda her alanda büyük gelişmeler  yaşadığını ve görülmemiş bir hızla büyük mesafeler kat ettiğini belirtti. Bakan Eker, AK Parti’ye açılan kapatma davası için ise “AK Parti’nin karşı karşıya kaldığı mesele, hukuki olmaktan çok siyasi bir meseledir” yorumunda bulundu.

         7- Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay, Antalya’nın Alanya ilçesinde düzenlenen Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu Üyeleri Koordinasyon toplantısında yaptığı konuşmada, koruma kurullarının çok onurlu bir görev yerine getirdiklerini söyleyerek tarihi mirası gelecek kuşaklara aktarmanın önemine değindi.

8- Demokrat Parti (DP) Genel Başkanı Süleyman Soylu partisince düzenlenen “Yerel Yönetimler Genel Strateji Program Toplantısı ve Arama Konferansı”nda yaptığı konuşmada, düzenlenen programda DP’nin yerel seçimlerde nasıl bir politika izleyeceği konusunun irdeleneceğini söyledi.  Parti olarak yerel yönetim politikalarına büyük önem verdiklerini ifade eden Soylu, dünyanın yerelleşmeye değer verdiği bir dönemde Türkiye’nin giderek merkeziyetçi bir yapıya büründüğünü ifade etti.

         9- UNICEF Türkiye temsilcisi Rıza Hüseyni Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nde çeşitli incelemelerde bulunduktan sonra Anadolu Ajansı muhabirine yaptığı açıklamada, bölge eğitiminde özellikle kız çocuklarının eğitiminde büyük bir gelişme olduğunu, gelişmenin devam etmesi konusunda umudun kaybedilmemesi  gerektiğini söyledi.

         10- Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Büyükanıt KKTC’den ayrılmadan önce Ercan Havaalanı’nda düzenlediği basın toplantısında Lokmacı kapısında denetlemede bulunduğunu, bu denetlemeyi  KKTC Anayasa’nın geçici 10. Maddesi uyarınca yaptığını belirtti. Lokmacı’da KKTC‘nin egemenliğine zarar verecek hiçbir adım atılmadığını vurgulayan Orgeneral Büyükanıt, Türk askerinin sorumlu olduğu bölgeden “bir metre dahi geri adım atmayacağını” ifade etti. Lokmacı’nın birkaç yüz metre yakınında Ledra Palas Kapısı olduğunu hatırlatan Orgeneral Büyükanıt ayrıca “Lokmacı kapısının açılması, adil ve kalıcı barışa doğru giden çok büyük bir adım değil” dedi.

         11- AB Komisyonu’nun Genişlemeden Sorumlu Üyesi Olli Rehn AB dönem başkanı Slovenya’nın ev sahipliğinde Bordo kentinde düzenlenen “Gymnich” tipi AB gayri resmi dışişleri bakanları toplantısının ardından düzenlenen basın toplantısında, AK Parti’yi kapatma davası ile ilgili olarak “Yargıçların Türkiye’nin uzun vadede çıkarını  göz önüne alarak karar vereceklerini umuyorum” dedi. Rehn, bu olayın Türkiye’nin anayasal çerçevesinde değişiklik gerektirebilecek “bir sistem hatası bulunduğunu” ortaya koyduğunu savundu.

         12- Arap Birliği Zirvesi, Suriye’nin başkenti Şam’da başladı. Zirveye Lübnan ve diğer bazı Arap liderleri katılmadı. Zirvenin açılış konuşmasını yapan Suriye Devlet Başkanı Beşşar Esad, Lübnan’ın istikrarı ve Lübnanlıların ulusal uzlaşısı temelinde, bu ülkedeki siyasi krizin çözümü için gerek Arapların, gerekse başkalarının çözüm çabalarına destek vereceklerini söyledi. Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas ise Filistinlileri İsrail saldırılarından korumak için Arap ve uluslararası güç oluşturulması çağrısında bulundu.

    30 MART 2008

         1- Yalova ve Bursa’daki AK Parti Kadın Kolları kongrelerine katılan Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, kapatma davasıyla ilgili değerlendirmelerde bulundu. AK Parti’yi demokratik yollarla tasfiye edemeyenlerin başka yollara başvurduğunu belirten Başbakan Erdoğan “Olmazsa olmazımız; Cumhuriyetimizin temel sütunlarıdır, demokrasidir, anayasal hukuk düzenidir. Kimse hedef saptırmasın. Son günlerde televizyonlarda AK Parti’yi sadece, başörtü meselesine kilitleyenler oluyor. Ayıptır, ayıp. İnsan utanır. Türkiye Cumhuriyeti Başbakanı olarak bu ülkede 5 yıldır böyle bir şeyi gündeme mi getirdim? Ve 5 yıldır bunu gündeme getirmeyen bir başbakan, uluslararası basın toplantısında böyle bir soru sorulduğu zaman kanaatini açıklamaktan geri mi duracaktı? dedi.

         2- Anayasa Mahkemesi Başkan Vekili Osman Alifeyyaz Paksüt, AK Parti'nin kapatılması istemiyle açılan davada, Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı'nca sunulan iddianamenin kabulüne karar verildiğini bildirdi.

         3- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Cemil Çiçek, AK Parti Ankara İl Başkanlığı’nın düzenlediği Danışma Meclisi Toplantısına katıldı. Başbakan Yardımcısı Çiçek “Halkın vermediği iktidarı, demokrasiyle bağdaşmayan, anayasa ve kanunlarla bağdaşmayan başka yollardan alma çaba ve gayretleri Türkiye’yi geri götürmekten başka hiçbir işe yaramaz. Herkes bu noktada aklını başına toplasın” dedi.

         4- Devlet Bakanı Kürşad Tüzmen yaptığı açıklamada, Dünya ekonomilerinin yavaşladığı, fon imkanlarının daraldığı ortamda, Eximbank’ın ihracatçılara destek için faizleri 2 puan düşürdüğünü belirterek, Eximbank’ın 2008 yılında ihracatçılara 5 milyar dolar nakdi kredi ve 5.6 milyar dolar sigorta garanti imkanı olmak üzere, toplam 10.6 milyar dolar destek sağlayacağını ifade etti.

         5- Antalya’nın Alanya ilçesinde incelemelerde bulunan Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay, AK Parti hakkında açılan kapatma davasını eleştirdi. AK Parti’nin sekiz ay önce yüzde 47 oy alarak halk iradesiyle sandıktan çıktığını hatırlatan Bakan Günay, “Ülkeyi geçen 4.5 yıl içinde başarıyla yönetmiş bir halk iktidarını, herhangi bir gerekçeyle kapatmaya kalkmak; dünyada Türkiye’yi demokrasi sınavında küme düşürmek amacına yönelik bir hareket şeklinde nitelendirilebilir. Aklı başında olan herkesin demokrasiyi zedeleyecek oluşumlardan sakınacağına inanıyorum” dedi.

         Turizm sektörüne de değinen Bakan Günay, “2023 yılı hedefimiz, 50 milyon turist ve 50 milyar dolar gelir elde etmek. Elbette bu rakam ikiye üçe katlanabilir. Yeter ki gelişmemiz engellenmesin” dedi.

         6- Kuveyt Emiri Şeyh Sabah El Ahmet El Cabir El Sabah, resmi temaslarda bulunmak üzere Türkiye’ye geldi.

         7- Güney Kıbrıs Rum Yönetimi (GKRY) lideri Dimitris Hristofyas, Atina’da yayımlanan To Vima gazetesine verdiği demeçte “En büyük hedefim, Ada’da barışı sağlamak. Kıbrıs’taki her iki toplum yönetimleri siyasi inisiyatif üstlenerek kararlılık göstermeli. İyi başladık, sonunu da iyi getirmeliyiz” dedi.

         8- Irak ve ABD ordusu tarafından Şii lider Mukteda el Sadr yanlılarına yönelik başlatılan operasyonlarda 65 milis öldürüldü.

         9- AB’ye son olarak üye olan Estonya, Macaristan, Letonya, Litvanya, Malta, Polonya, Slovenya, Slovakya ve Çek Cumhuriyeti dünden itibaren Schengene dahil oldu.

            31 MART 2008

         1- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan televizyonlarda yayınlanan ‘Ulusa Sesleniş’ konuşmasında, ayrıştırıcı değil birleştirici olma gayreti içinde olduklarını belirterek, “Yolumuz uzun olsa da Türkiye’nin önü açıktır, yarınları aydınlıktır, bizi bu medeniyet yolculuğundan hiçbir güç geri çeviremeyecektir. Yaşam biçimlerimiz, etnik kökenlerimiz, inanç ya da mezheplerimiz farklı olabilir. Bu farklılıklarımız bizi zayıflatmak yerine aslında güçlendiren bir zenginlik kaynağıdır” dedi. Sosyal Güvenlik Yasa Tasarısı konusuna da değinen Başbakan Erdoğan, mevcut sosyal güvenlik yapısıyla sadece sosyal güvenlik sistemimiz değil ekonomik yapımızın da iflasa doğru sürükleneceğini söyledi.

            2- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan Kuveyt Emiri Şeyh Sabah el Ahmet el Cabir el Sabah’ı kabul etti. Görüşmeye Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Hayati Yazıcı ve Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Hilmi Güler de katıldı.

            3- Bakanlar Kurulu, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında toplandı.  Devlet Bakanı, Başbakan Yardımcısı ve Hükümet Sözcüsü Cemil Çiçek toplantının ardından yaptığı açıklamada, 9 ilde daha üniversite kurulmasıyla ilgili kanun tasarısının imzaya açıldığını söyledi. AK Parti’nin kapatma davasına ilişkin bir soruyu değerlendiren Başbakan Yardımcısı Çiçek, “Parti kapatma davası Anayasa Mahkemesi’ne ilk defa açılıyor değil. Dolayısıyla Anayasa Mahkemesi kuruluş felsefesine uygun olarak bu tip davalarda hangi usulü takip ediyorsa, bu usul çerçevesinde AK Parti için de bu süreci değerlendirmiştir. Bu iş mahkemenin işidir. Hepimiz yürürlükteki kanunlara saygılı olalım” dedi.

            4- Maddi hasarla sonuçlanan trafik kazalarında tarafların anlaşmasına imkan tanıyan uygulama ve Trafik Güvenliğinde Yeni Açılımlar, Hedefler ve Çözüm Projeleri’ne ilişkin değerlendirme toplantısı yapıldı. İçişleri Bakanı Beşir Atalay toplantının açılışında yaptığı konuşmada, projenin üç ana amacının, “trafik kazalarını azaltma”, “trafik düzeni ve akışkanlığını artırma” ve “vatandaşları bilgilendirme, bilinçlendirme” olduğunu söyledi.

            Devlet Bakanı Mehmet Şimşek de yaptığı konuşmada, trafik kazalarındaki yeni uygulamanın güven politikasının bir sonucu olduğunu belirterek, “Düzenleme, hem kamuda hizmetin etkinliğini, kalitesini artıracak, hem de ülke verimliliğini artıracaktır” dedi.

            5-    Merkez Bankası Para Politikası Kurulu’ndan yapılan açıklamada, 2008 yılının ilk aylarına dair verilerin, ekonomideki ılımlı büyümenin yavaşlamakla birlikte devam ettiğini gösterdiği belirtildi. Uluslararası kredi piyasasındaki problemlerin belirginleşmesiyle önümüzdeki döneme ilişkin iktisadi faaliyetlerde risklerin arttığına dikkat çekilen açıklamada, “Artan gıda ve enerji fiyatları ile küresel belirsizlikler, enflasyon hedefine ulaşılmasını geciktirebilir” değerlendirmesinde bulunuldu.

            6- TÜİK, GSYH 2007 ve dördüncü dönem geçici sonuçlarını açıkladı. Açıklamada, 2007 GSYH değerinin cari fiyatlarla yüzde 12,9’luk artışla 856 milyar 387 milyon YTL, dolar bazında ise yüzde 25,1 artışla 658 milyar 786 milyon dolar olduğu, sabit fiyatlarda ise yüzde 4,5’lik artışla 101 milyar 46 milyon YTL olduğu belirtildi.

            7- Avrupa Komisyonu Türkiye Delegasyonu Başkanı Büyükelçi Marc Pierini, Eskişehir Anadolu Üniversitesi’nde düzenlenen ‘Türkiye ve AB Arasında Kültürlerarası Diyalog’ konulu konferansta yaptığı konuşmada, “Üyelikle Türkiye’nin göç dalgasını da beraberinde getireceği düşünülüyor. Ancak böyle bir göç dalgasına ihtiyaç var. Çünkü 2010-2030 yılları arasında AB’de 20 milyon işçi azalacak” dedi.

            8- EXPO 2015, Uluslararası Sergiler Bürosu’nun (BIE) Paris Kongre Sarayı’nda yapılan Genel Kurulu’nda oylandı. 152 delegenin katıldığı oylamada İzmir 65 oy alırken İtalya’nın adayı Milano 86 oy alarak EXPO 2015’e ev sahipliği yapma hakkı elde etti.

            9- AB Komisyonu’nun Genişlemeden Sorumlu Üyesi Olli Rehn, AK Parti’ye açılan kapatma davasıyla ilgili iddianamenin Anayasa Mahkemesi tarafından kabul edilmesinden kaygı duyduğunu belirtti.

            10- KKTC Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat, BM Genel Sekreteri Ban Ki-Moon’un Siyasi İşlerden Sorumlu Yardımcısı Lynn Pascoe başkanlığındaki heyeti kabul etti. Cumhurbaşkanlığı Basın Sözcüsü Hasan Erçakıca yaptığı açıklamada, görüşmede, Türk tarafının pozisyonunun ve yeni süreçten beklentilerinin aktarıldığını belirterek, bu sürecin bitiminde bir sonuca ulaşma arzu ve kararlılığında olduklarını, BM’nin de sürece aktif olarak dahil olmasını beklediklerini Pascoe’ye ilettiklerini söyledi.

A PHP Error was encountered

Severity: Notice

Message: Undefined index: query

Filename: libraries/Functions.php(679) : eval()'d code

Line Number: 106