13.2.2008
×

Hakkında

Künye

İletişim

1 ŞUBAT 2008

            1- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, İstanbul Atatürk Havalimanı'nda bir gazetecinin ''Üniversitelerarası Kurul  toplantısından sert mesajlar çıktı. Toplumsal gerilimden, toplumsal kamplaşmadan söz ediliyor. Konuya ilişkin son değerlendirmeleri alabilir miyiz?'' şeklindeki sorusu üzerine, ''Onlar, reflekslerini ortaya koydular.  Parlamentomuz gayet güzel çalışıyor. Hayırlı olacak'' dedi.

            2- TBMM Anayasa Komisyonu’nda, başörtüsünün yüksek öğretimde serbest bırakılmasını içeren Anayasa değişikliği  teklifi kabul edildi.

            3- Üniversitelerarası Kurul (ÜAK), olağanüstü  toplandı.

            ÜAK Başkanı ve Akdeniz Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mustafa Akaydın, toplantının açılışında yaptığı konuşmada, gündemlerinde ''üniversitelerdeki kıyafet sorununun'' olduğunu belirterek, ''Laik Cumhuriyet adına bu toplantıya katılan ÜAK temsilcilerini yürekten  kutluyorum'' dedi.

            YÖK Başkanı Prof. Dr. Yusuf Ziya Özcan ise,  ÜAK’nın ilgili kanunda belirtilen konularda çalışma yapmak amacıyla toplanabileceğini belirterek, ''Üniversitelerarası Kurul'un sorumluluk  kapsamına girmeyen konuları gündemine alması yalnızca kurulun saygınlığını  azaltmayacak, aynı zamanda telafisi zor hukuki sorunlara da yol açacaktır'' dedi.

            Toplantı sonrasında açıklanan 'Kamuoyuna Duyuru'' başlıklı bildiride, türban konusunda Anayasa ve yasalarda  yapılması öngörülen değişikliklerin cumhuriyetin laiklik ilkesini ortadan kaldırma  çabalarını artıracağı'' savunularak, ''Bu değişiklikler sonunda  üniversitelerimizin akılcılık ve bilimsel mantıktan uzaklaşması ve Türkiye  Cumhuriyeti'nin din devletine dönüşümü kaçınılmaz olacaktır'' denildi.

            4- İstanbul Valisi Muammer Güler,  Melen Çayı'ndan Ömerli Barajı'na getirilen suyu Avrupa Yakası'na  taşımak için İstanbul Boğazı'na döşenen boru hattının açılış töreninde,  Zeytinburnu'ndaki patlamaya ilişkin, gazetecilerin sorularını cevaplandırdı. Bakan Güler, iş yerine ruhsat vermeye yetkili olan makamın, bunu denetlemeye de,  kapatmaya da yetkili olduğunu belirterek, ancak patlayıcı  maddelerle ilgili iş yeri ruhsatı verilirken itfaiye ve emniyetin görüşünün alınmasının zorunlu olduğunu vurguladı.

            İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş da, bu konularla ilgili denetim ve takibin ilçe ve ilk kademe belediyelerinde  olduğunu belirterek, yanıcı, patlayıcı imalatı ve depolama ile ilgili ruhsat  konusunun Emniyet Müdürlüğü ve Valiliğe ait olduğunu kaydetti.

            5- Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Başkanı Oğuz Satıcı, TİM'in kayıt  rakamlarına göre Ocak ayı ihracatını, Eskişehir’de Devlet Bakanı Kürşad Tüzmen ve Maliye Bakanı Kemal Unakıtan'ın da katıldığı basın  toplantısıyla açıkladı.

            Satıcı'nın açıkladığı verilere göre, Ocak ayı itibariyle son 1 yıllık  ihracat, yüzde 24,86 artışla 109 milyar 166 milyon 926 bin dolar oldu.

Bakan Unakıtan toplantıda yaptığı konuşmada, global dalgalanmanın zaman olarak ortasında yer alan Türkiye'nin, artık dış şoklara yeteri kadar dayanıklı olduğunu ifade etti.

            6- Terör örgütü PKK üyelerinin, Hakkari'nin Yüksekova  ilçesine bağlı Dağlıca bölgesindeki askeri birliğe saldırısı sırasında irtibat  kesilen ve birliklerine dahil olduktan sonra Van Jandarma Asayiş Kolordu Komutanlığı Askeri Mahkemesi tarafından tutuklanan 8 askerin yargılanmasına  başlandı.

            7- Sakarya'nın Pamukova ilçesinin Mekece köyü  yakınlarında 41 kişinin öldüğü hızlandırılmış tren kazasıyla ilgili davada,  birinci makinist Fikret Karabulut'a 2 yıl 6 ay, ikinci makinist Recep Sönmez'e 1  yıl 3 ay hapis cezası verildi. Tren şefi Köksal Coşkun ise beraat etti.

            8- 300’e yakın akademisyen ortak bir bildiri yayımlayarak, ‘üniversitelerde türbanın serbest bırakılmasını’ istedi. 

            9- Genelkurmay İkinci Başkanı Orgeneral Ergin Saygun'un da katıldığı Yüksek  Düzeyli Savunma Grubu toplantısı için ABD’nin başkenti Washington'da bulunan ABD'nin Ankara  Büyükelçisi Ross Wilson, Türk-Amerikan  ilişkileriyle ilgili bir grup Türk gazeteciyi bilgilendirdi. Wilson, Türkiye'nin terör örgütü PKK'ya karşı hava  operasyonlarının başarılı sonuçlar verdiğini belirterek, askeri yöntemlerin yanı  sıra, siyasi ve ekonomik unsurları da içeren ''kapsamlı bir strateji''  uygulanmasının önemli olduğunu söyledi.

            10- Çin Yurttaşlık İşleri Bakanlığı, Çin'in bazı bölgelerinde yoğun kar yağışının yol açtığı kazalarda ölenlerin sayısının en az 60'ı bulduğunu, maddi kaybın ise 53.8 milyar yuanına (7.5 milyar ABD doları) ulaştığını açıkladı.

            11- Irak'ın başkenti Bağdat'ta düzenlenen  iki intihar saldırısında, 167 kişi yaralandı, 73 kişi öldü.

  2 ŞUBAT 2008

                        1- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan AK Parti Siyaset Akademisi Yerel Yönetimler Programı’nın İstanbul bölümünün açılışında yaptığı konuşmada, ana muhalefet partisini eleştirerek “Siyasetin rotasını millet belirler, belli bir seçkinciler grubu değil” dedi.

                        Öte yandan İstanbul’da ‘Mesleki ve Teknik Eğitim Kursları Sertifika Töreni’ne de katılan Başbakan Erdoğan, türban konusunda yapılan tartışmalara değinerek “Yaşam biçiminizi tehdit altında, kendinizi sosyal baskı altında hissederseniz biliniz ki güvenceniz laikliktir, laik sistemdir. Biliniz ki güvenceniz, laik sistemin savunucuları olarak bizleriz” dedi.

                        2- Dışişleri Bakanı ve Başmüzakereci Ali Babacan, İslam Konferansı Teşkilatı (IKT) İcra Komitesi’nin Cidde’de yapılacak toplantısına katılmak üzere Suudi Arabistan’a hareketinden önce Esenboğa Hava Limanı’nda düzenlediği basın toplantısında, baş örtüsünün serbest bırakılmasına ilişkin tartışmaların, Türkiye’yi dışarıda görünüm olarak zayıflattığını ve ortaya konan tezlerin evrensel hukuk kurallarıyla bazen son derece çeliştiğini söyledi. Bakan Babacan, “Nasıl pek çok gelişmiş ülkede bu tür problemler gündemde değilse, Türkiye’nin de gündeminden bu tür meselelerin hızla uzaklaşması gerekiyor” dedi.

         3- Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik, Eğitim-Bir Sen 3. Olağan Genel Kurul toplantısında yaptığı konuşmada, Türkiye’de sendikacılığın ideolojik söylemlerle yapıldığını ve bu şekilde yapılan sendikal faaliyetlerin gerçeğin görülmesini engellediğini söyledi. Bakan Çelik, “Sendikalar öğretmenlerin hakkını korumada çok önemli faktördür. Fakat şunu da bilin; sizlerin hakkını korumada, Maliye Bakanı karşısında haklarınızı istemede asıl sendikanız benim” dedi.  

            4- Trabzon’da düzenlenen “Siyaset Akademisi Yerel Yönetimler Programı”na katılan Bayındırlık ve İskan Bakanı Faruk Nafiz Özak, vatandaşı ayağına getiren değil, vatandaşın ayağına giden bir devlet anlayışının geliştiğini ve  demokrasiyi halkla birlikte geliştirmek istediklerini belirterek “Bu sayede ülke siyasetinin de kalitesi artacaktır. Ülkemizin güzel insanları, bütün karar organlarına katılmayı hak ediyor” dedi.

            5- Sanayi ve Ticaret Bakanı Zafer Çağlayan, Bakanlıkta düzenlenen “Sanayi Stratejisi ve Sanayi Envanteri Değerlendirme Toplantısı”nda, Türkiye’nin başka ülkelerin başarı hikayelerini dinlemektense kendi hikayesini yazması, kendi destanını anlatması için zamanın geldiğini belirterek “Bunun için tüm paydaşların katılımıyla potansiyelimizin bir an evvel harekete geçirilmesi ve ortak hedeflere ulaşmaya yönelik bir yol haritası belirlenmesi gerekiyor. Bu kapsamda en önemli projelerimizden biri; Türkiye’nin sanayi politikasının oluşturulması ve uygun stratejilerle desteklenmesidir” dedi.

            6- Üniversitelerde türbanın serbest bırakılmasına yönelik anayasa değişiklik teklifini protesto etmek isteyen yüz binden fazla kişi Anıtkabir’de toplandı.

            7- Almanya eski Başbakanı Gerhard Schröder, KKTC’deki temaslarının ardından Başbakan Ferdi Sabit Soyer ile düzenledikleri ortak basın toplantısında, AB’nin Kıbrıslı Türklere yönelik mali yardımda bulunmasının tek başına yeterli  olmadığını, direkt ticaretin başlaması gerektiğini söyledi. Kıbrıslı Türkler üzerindeki izolasyonların haksız olduğunu ve kaldırılması gerektiğini belirten Schröder, Kıbrıs’ın bölünmüşlüğünün AB için de büyük bir sorun olduğunu kaydetti.

3 ŞUBAT 2008

            1- DSP Genel Başkanı Zeki Sezer, özel bir derneğin toplantısına gelişinde, gazetecilerin sorularını yanıtladı. Sezer, başörtüsünün yüksek öğretimde serbest bırakılmasıyla ilgili anayasa değişikliğinin, uzlaşma  ortamı yaratılana kadar durdurulması gerektiğini ifade ederek, bu sürecin Anayasa  Mahkemesi’nden döneceğini savundu.

            2- Bingöl'de terör örgütü PKK’ya karşı sürdürülen operasyonlar sonucu, 10  teröristin ölü ele geçirildiği bildirildi.

            3- İslam Konferansı Teşkilatı (İKT) İcra Kurulu, Gazzeli Filistinlilerin İsrail ablukası nedeniyle yaşadığı zorlukları ele almak için Suudi Arabistan’ın Cidde kentinde toplandı.  Türkiye’yi Dışişleri Bakanı ve Başmüzakereci Ali Babacan’ın temsil ettiği toplantıda kabul edilen bildiride, İsrail, “Filistin halkına karşı uyguladığı yasa dışı davranışlarından dolayı” kınandı.

            4- Yunanistan Dışişleri Bakanı Dora Bakoyanni, Kathimerini gazetesine verdiği demecinde, Heybeliada Ruhban Okulu’nun açılması karşılığında taviz verilmeyeceğini söyledi.

            5- Sırbistan'da yapılan devlet başkanlığı seçimini Sırbistan Demokratik Partisi (SDS) adayı Boris  Tadiç kazandı. AB Dönem Başkanlığı'ndan yapılan açıklamada, Sırbistan'daki seçimin yakından izlendiği belirtilerek, ''yüksek katılımlı, serbest ve adil seçimlerin''  alkışlandığı belirtildi.

            6- Resmi haber ajansı ABI'nin bildirdiğine göre,Bolivya Devlet Başkanı Evo Morales yaptığı açıklamada, yaşlılara  maaş bağladıktan sonra, "görevini yerine getirdiğini, artık rakiplerinin  kendisini devirebileceklerini" söyledi.

            7- Venezuela Devlet Başkanı Hugo Chavez, televizyonda yayınlanan açıklamasında,  Kolombiya hükümetinin,  ABD'nin isteklerini yerine getirerek bir çatışma çıkarmak isteyebileceğini  belirterek, Kolombiya hükümetini, böyle bir durumdan uzak durmaya çağırdı.

            8- Çad'ın başkenti N’camena’da isyancılarla ordu birlikleri arasında çıkan çatışmalar yüzünden 400 kadar Çad’lının komşu ülke  Kamerun'a geçtiği bildirildi.

            Öte yandan Fransa Savunma Bakanı Herve Morin, Çad Genelkurmay Başkanı’nın, çatışmada öldürüldüğünü açıkladı.

 4 ŞUBAT 2008

1- Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, ‘Dr. Aysun Küçükel Genç Araştırmacı Tıp Ödülleri’ töreninde yapığı konuşmada, bilim adamları ve araştırmacıların teşvik edilmesi gerektiğini belirterek, “Tıbba verilen önem, insana verilen önemin en güzel işaretidir” dedi.

Törene TBMM Başkanı Köksal Toptan, Anayasa Mahkemesi Başkanı Haşim Kılıç ve YÖK Başkanı Yusuf Ziya Özcan da katıldı.

2- Bakanlar Kurulu, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında toplandı. Adalet Bakanı Mehmet Ali Şahin toplantının ardından yaptığı açıklamada, gerek hükümet gerek siyasi partilerin hiçbirinin amacının; Türkiye’deki rejim ve laikliği zayıflatmak olmadığını ve laiklik ilkesinin toplumsal bütünlüğün en önemli teminatlarından biri olduğunu belirterek, “Yalnız onu dar kalıplar arasına hapsedemeyiz. Onu çağdaş anlamda yorumlamalıyız” dedi. Üniversite öğrencilerinin derslere türbanla girmesini olanak tanıyacak olan teklifin ertelenip ertelenmeyeceğine ilişkin soruyu da değerlendiren Bakan Şahin, kamuoyu yoklamalarına göre halkın yüzde 80’e yakın kısmının, bu sorunun bir şekilde çözülmesini beklediğini söyledi.

3- Yargıtay Başkan Vekili Osman Şirin yaş haddinden emekliye ayrılan iki üye için düzenlenen törende yaptığı konuşmada, yasama yetkisinin laiklik ilkesine dokunmaya izin vermeyeceğini söyledi.

4- İçişleri Bakanı Beşir Atalay Almanya İçişleri Bakanı Wolfgang Schauble ve beraberindeki heyeti kabul etti. Görüşmede küresel terör, terör örgütlerinin uzantı ve faaliyetleri ile verilen mücadele konularının ele alındığını belirten Bakan Atalay, Almanya’nın, PKK’yı terör örgütü olarak kabul eden ilk ülke ve Türkiye ile terör konusunda iş birliği yapan önemli ülkelerden biri olduğunu söyledi.

Schauble de, Almanya’nın terörün her türüne karşı durduğunu ve bu konuda gerekli mücadelenin gösterileceğini söyledi. Entegrasyon konusuna da değinen Schauble, “Türk toplumunun büyük bir çoğunluğu bunu başarmış durumdadır” dedi.

Schauble, TBMM Başkanı Köksal Toptan, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ve Diyanet İşleri Başkanı Ali Bardakoğlu tarafından da kabul edildi.

5- TBMM İnsan Haklarını İnceleme Komisyonu Başkanı Zafer Üskül Avrupa Komisyonu Türkiye Delegasyonu desteğiyle İstanbul’da düzenlenen ‘Türkiye-Avrupa Demokrasi Forumu’nda yaptığı konuşmada, “301. madde olsa ne olur, olmasa ne olur? Yargıç, 301. maddenin düşüncenin ifadesi özgürlüğü bakımından yeterince iyi düzenlenmemiş olduğunu düşünerek, AİHM kararlarının ışığında yargılama yetkisine sahip değil midir? Neden uygulanmıyor?” dedi.

6- MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli parti örgütlerine gönderdiği genelgede, MHP’siz siyaset ortamının rehavetiyle toplumsal çatışmadan ve kutuplaşmadan faydalanan siyaset aktörlerinin etkisinin ve nüfuzunun MHP’nin etkin muhalefetiyle azaldığını belirterek, “Milliyetçilere yönelik olarak, soğuk savaş yıllarının sloganları ile yapılabilecek ithamlara karşı uyanık olunacak, kavga ve çatışma ortamları ile muhtemel kutuplaşma ve cepheleşmelerden mutlaka uzak durulacaktır” dedi.

7- DSP Genel Başkanı Zeki Sezer Anayasa değişikliği teklifinin askıya alınması ve bir mutabakat zemini oluşturmak maksadıyla, TBMM Başkanı Köksal Toptan, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ve MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’yi ziyaret etti. Sezer,  görüşmelerin ardından yaptığı açıklamada, Başbakan Erdoğan’ın bir çözüm arayışında olduğunu hissettiğini ve Yükseköğretim Kanunu’nun ek 17. maddesinde yapılacak değişiklikle ilgili konuşulabileceği gibi bir düşüncesi olduğunu, Bahçeli’nin ise bu sürecin durdurulmasının doğru olmayacağını belirttiğini söyledi.

8- TÜİK, ocak ayında enflasyon oranının TÜFE’de yüzde 0.80, ÜFE’de yüzde 0.42, yıllık enflasyonun ise TÜFE’de yüzde 8.17, ÜFE’de ise yüzde 6.44 olarak gerçekleştiğini açıkladı.

9- TİSK’ten yapılan yazılı açıklamada, AK Parti ve MHP’nin üniversitelerde türbanı serbest bırakma girişimine atıfta bulunularak, “Uluslararası ekonomi ciddi durgunluk sinyalleri vermektedir ve bu durum 2008 yılının ilk yarısında Türkiye’de de yeni bazı ekonomik problemlere yol açabilecektir. Büyümeyi artırma, fakirliği azaltma, yatırımları teşvik etme gibi sorunlar varken, Türkiye’nin iç dinamiklerini kamplara ayırma pahasına türbana odaklanması fevkalade yanlış bir tutumdur” denildi.

10- TÜSİAD Başkanı Arzuhan Doğan Yalçındağ Alman Die Welt gazetesine verdiği demecinde, Fransa Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy ve Alman Hıristiyan Demokrat Birlik Partisi’nin (CDU), Türkiye’nin AB üyeliğine karşı sergilediği tutumun, Türk halkı arasında AB’ye verilen onayı azalttığını belirterek, “Bu bir tepkidir. Medya alanında da çalıştığım için AB onayının artmasının Avrupalı dostlarımıza bağlı olduğunu biliyorum” dedi.

11- MÜSİAD Başkanı Ömer Bolat Aksiyon dergisine yaptığı açıklamada, Türkiye’deki düşük kur-yüksek faiz politikalarından ciddi rant elde eden bir faiz lobisi bulunduğunu belirterek, bu kısırdöngünün aşılabilmesi için Türkiye’nin IMF ile yollarını ayırması gerektiğini söyledi.

12- Almanya’nın Ludwigshafen kentinde bir binada meydana gelen yangında 5’i çocuk olmak üzere 9 Türk vatandaşı hayatını kaybederken, 24 kişinin de yaralandığı belirtildi.

13- ABD Temsilciler Meclisi İstihbarat Komisyonu Üyesi Chris Shays Amerika’nın Sesi Radyosu’na yaptığı açıklamada, PKK’nın bir terör örgütü olduğunu belirterek, “Türkiye ve ABD terörle mücadele ediyor. Bizim için, bir yandan terörle savaştığımızı söyleyip diğer yandan PKK’ya göz yummak yanlış olur. ABD, PKK’ya göz yummamaktadır” dedi.

5 ŞUBAT  2008       

            1- TBMM Başkanı Köksal Toptan laiklik ilkesinin Anayasa’ya girişinin 71. yıldönümü nedeniyle yayımladığı mesajda, “Laiklik, anayasamızın değiştirilemeyecek ilkelerindendir. Türkiye, laikliği geliştirerek çağdaş uygarlık yolundaki yürüyüşüne devam edecektir” dedi.

            2- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan AK Parti Meclis grup toplantısında yaptığı konuşmada, “Türkiye, bütün sıkıntıların üstesinden gelecek kadar demokratik olgunluğa kavuşmuştur. Yeter ki kabuk bağlayan ön yargılardan kurtulalım. Ülkeyi, yarım asırdır yoran, vatandaş ile devlet arasındaki tartışma konusunu gündemden kaldırmak istiyoruz” dedi. Başbakan Erdoğan ayrıca, laikliği, ayrıştırıcı değil birleştirici bir ilke olarak yaşatıp, gelecek nesillere taşımak gerektiğini söyledi.

            3- CHP Genel Başkanı Deniz Baykal partisinin Meclis grup toplantısında yaptığı konuşmada, örtünmenin İslamiyet öncesi olduğunu belirterek, Türkiye’de laikliğin güvencesinin kendileri olduğunu söyledi.

4- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Nazım Ekren partisinin Meclis grup  toplantısında  yaptığı konuşmada, piyasalardaki  krizin ABD’deki Mortgage sisteminden kaynaklandığını ve krizden Türkiye’nin az etkilendiğini kaydetti.

            5- İçişleri Bakanı Beşir Atalay, TBMM Genel Kurulu’nda yaptığı konuşmada, Türkiye’nin coğrafi konumu dolayısıyla uyuşturucu madde kaçakçılığından olumsuz etkilendiğini belirtti.

            6- Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Hilmi Güler Nabucco Doğalgaz  Projesi ile ilgili bir toplantıya katılmak üzere gittiği Avusturya’nın başkenti Viyana’da yaptığı konuşmada, “Nabucco Projesi büyük bir hız kazandı. Proje, hedefine emin adımlarla ilerliyor” dedi.

            7- Merkez Bankası tarafından açıklanan değerlendirme raporunda, enerji ve gıda fiyatlarından  kaynaklanan risklere rağmen önümüzdeki dönemde enflasyondaki düşüşün devam edeceği belirtildi.

             8- Cumhurbaşkanı Abdullah Gül resmi ziyarette bulunmak için gittiği Katar’da yaptığı açıklamada, Katar’da büyük bir ekonomik potansiyel olduğunu, Türkiye’nin Körfez ülkeleriyle, Körfez ülkelerinin de Türkiye ile yakın işbirliği bulunduğunu söyledi.

             Cumhurbaşkanı Gül ayrıca, başörtüsü meselesinin çok büyütüldüğünü ve bu meseleyi Türkiye’yi sarsacak noktalara getirmenin ülkeye zarar vereceğini belirtti.

            9- ABD Dışişleri Bakanlığı Pentagon sözcüsü Geoff Morrell, Türkiye’nin Kuzey Irak’a düzenlediği hava harekatını  ABD’nin,  meşru müdafaa olarak gördüğünü söyledi.

            10- Irak Meclisi, Bölgesel Kürt Yönetimi’nin itiraz ettiği Saddam Hüseyin dönemindeki bayrağın yerine, geçici bir yeni bayrağın benimsenmesi tasarısını kabul etti.

 6 ŞUBAT 2008

            1- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, resmi ziyaret nedeniyle Türkiye’ye gelen Kosova Geçici Yönetim Başkanı Fatmir Seydiu ile görüştü.

      2- CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, KKTC Başbakanı Ferdi Sabit Soyer ile Genel Merkez’de bir araya geldi. Baykal, görüşmenin ardından yapılan ortak açıklamada, Kıbrıs konusunda yeni  bir dönemin açılmakta olduğunun işaretlerinin görüldüğünü belirterek “Umut ediyorum ki KKTC’ye yönelik izolasyonların fiilen kaldırılacağı bir döneme geçeceğiz. Bu doğrultuda alınan bazı kararları memnuniyetle karşılıyoruz” dedi.

            3- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Hayati Yazıcı İzmir’de Aliağa Gümrük Muhafaza Müdürlüğü hizmet binasının açılış töreninde yaptığı konuşmada “Hedefimiz; tüm sınır kapılarını modernize etmektir. Sadece fiziki alt yapı yenilenmesi bir şey ifade etmiyor. Önemli olan hizmet altyapısı ve anlayışını da dizayn etmektir” dedi. 

            4- Yargıtay Başkanlığı’na 9. Ceza Dairesi Başkanı Hasan Gerçeker seçildi.

            5- Adalet Bakanı Mehmet Ali Şahin, TBMM Adalet Komisyonu toplantısında, Yargıtay Kanunu’nda yasal düzenlemelerin yapılmasının zaruret haline geldiğini belirterek hazırlanan tasarıyla  daire ve üye sayısının azaltılmasının öngörüldüğünü belirtti.

            6- DSP Genel Başkanı Zeki Sezer, kapatılmaları gündemde olan bazı belde belediyelerinin başkanlarını Genel Merkezde kabul etti. Sezer belediyelerin devamından yana olduklarını belirterek, “Üzerimize düşeni mutlaka gerçekleştireceğiz” dedi.

            7- Ankara 6. Ağır Ceza Mahkemesi, “Sahte Çürük Raporu” operasyonu kapsamında açılan davada yargılanan 182 sanıktan aralarında DTP Genel Başkanı Nurettin Demirtaş’ın da bulunduğu 181 sanık hakkında, “sahte evrak düzenlemek ve kullanmak” suçundan görevsizlik kararı verdi.

            8- Resmi ziyaret nedeniyle Katar’da bulunan Cumhurbaşkanı Abdullah Gül TOBB ve Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu (DEİK) tarafından düzenlenen 1. Türk-Katar İş Konseyi toplantısına katıldı. Cumhurbaşkanı Gül yaptığı konuşmada, Türkiye’nin son beş yılda yaptığı demokratik ve ekonomik reformların, AB ile müzakerelerin ve Gümrük Birliği’nin Türk ekonomisini güçlendirdiğini söyledi. Cumhurbaşkanı Gül, Türkiye’nin  yatırım için çok cazip bir ülke haline geldiğini belirterek “Katarlı iş adamlarını, Türkiye ile daha yakından ilgilenmeye davet ediyorum” dedi. 

            9- İtalya Cumhurbaşkanı Giorgio Napolitano, erken seçim sürecini resmen başlatmak üzere parlamentoyu feshetti. Cumhurbaşkanı Napolitano, konuşmasında parlamentoyu feshetmekten büyük üzüntü duyduğunu, ancak bunun ‘kaçınılmaz bir tercih’ olduğunu söyledi.

 7 ŞUBAT 2008

1- Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Gaziantep’e İstiklal Madalyası verilmesine ilişkin Kanun’u onayladı.

2- TBMM Başkanı Köksal Toptan, Antik Patara bölgesindeki kazı çalışmalarında ortaya çıkan ‘Likya Birliği Parlamento Binası’nda incelemelerde bulunmak üzere Antalya’nın Kaş ilçesine gitti.

3- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan “Türkiye’de Yolsuzluğun Önlenmesi için Etik Projesi” konferansında yaptığı konuşmada, “Demokrasinin yara aldığı, yasakların yaygınlaştığı, insan hak ve özgürlüklerinin kısıtlandığı, iç ve dış politikada başarısızlıkların yaşandığı bir ortamda, sosyal yapı da yozlaşmakta, bu da daha fazla yolsuzluk olarak karşımıza çıkmaktadır. Demokrasinin işlediği, ekonomik göstergelerin iyi seyrettiği, yasakların kalktığı ortamda da yolsuzluğun azaldığını görürüz” dedi.

4- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan Ludwigshafen kentinde 9 Türk vatandaşının bir yangın sonucu hayatını kaybetmesiyle ilgili incelemelerde bulunmak üzere Almanya’ya hareketinden önce Esenboğa Hava Limanı’nda düzenlediği basın toplantısında gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulundu. Başörtüsü  düzenlemesiyle ilgili Üniversitelerarası Kurul’un (ÜAK) açıklamaları ve Türkiye Barolar Birliği’nin (TBB) de bir açıklama yapacağının hatırlatılması üzerine Başbakan Erdoğan, “ÜAK veya TBB, Türkiye’deki ne bütün öğretim üyelerini, ne de bütün avukatları temsil ediyor. Kimse, kimsenin iradesine ipotek koyamaz. Kaldı ki burada asıl olan millettin kendisidir ve millet adına konuşma yetkisi, bu kurumlarda değildir” dedi.

Başbakan Erdoğan, Ludwigshafen’deki olay yerinde toplanan halka hitaben yaptığı konuşmada ise, Türk ve Alman basınından iki ülkenin dostluğunu pekiştirmelerinde yardımcı olmalarını isteyerek, “Aramızdaki dostluğu yok edecek unsurlara başlıklarda yer vermeyin. Farklı dinlerin, milletlerin mensupları olabiliriz. Farklı diller konuşabiliriz. Ama hepimiz insanız. Bu bizim ortak paydamız. Temenni ederim bu acı bir sevgi ve dayanışma sürecinin ayrı bir başlangıcı olur” dedi.

5- Yargıtay Başkanı Hasan Gerçeker, Yargıtay üyeleriyle birlikte Anıtkabir’i ziyaret etti. Ziyaretin ardından düzenlenen törenle mazbatasını alan Gerçeker yaptığı konuşmada, TBMM’nin yasal ve anayasal değişiklikler yapmasının baş görevi olduğunu, ancak bu yetkinin laikliğin zayıflatılmasına neden olacak şekilde kullanılmaması gerektiğini söyledi.

6- Danıştay 13. Dairesi, Seydişehir Eti Alüminyum tesislerinin özelleştirilmesine ilişkin ihale şartnamesi ve ihale komisyonu kararıyla nihai satışı uygun bulan 25 Temmuz 2005 tarihli Özelleştirme Yüksek Kurulu (ÖYK) kararını iptal etti.

7- Devlet Bakanı Kürşad Tüzmen ‘IF 11. Uluslararası İstanbul Moda Fuarı’nın açılışında yaptığı konuşmada, yaşanan bütün sıkıntılara, aşırı değerli YTL’ye rağmen tekstilde yüzde 17, konfeksiyonda yüzde 16 ihracat artışı sağlandığını belirterek, “Sektörün büyüklüğü 2023’te 150 milyar doları aşabilir” dedi.

8- Aile ve Sosyal Araştırmalar Genel Müdürlüğü’nce yapılan ‘İnternet Kullanımı ve Aile Araştırması’ sonuçları açıklandı. Sonuçları değerlendiren Devlet Bakanı Nimet Çubukçu,  “İnternet kafeler arttıkça, kimliği belirsiz kişilerce çocuklara yönelik hakaret, tehdit veya ahlaksız teklifle karşılaşma oranları da artmaktadır” dedi.

9- Tarım ve Köyişleri Bakanı Mehdi Eker TBMM Genel Kurulu’nda yaptığı konuşmada, “Kuş gribi virüsünün kısa sürede yeryüzünden kalkması mümkün değil. Bundan böyle, bu hastalıkla mücadele etmeyi öğrenmeliyiz” dedi.

10- YÖK Genel Kurulu’nun ilk toplantısı, YÖK Başkanı Yusuf Ziya Özcan başkanlığında gerçekleştirildi. Toplantıda, denklik, kadrolar, yüksek lisans ve doktora programları görüşüldü.

11- TÜSİAD Başkanı Arzuhan Doğan Yalçındağ İstanbul’da düzenlenen World of Industry (WIN) fuarının açılışında yaptığı konuşmada, Türkiye’nin yeni politikalara ve yeni açılımlara ihtiyacı olduğunu belirterek, “Sanayimizin rekabet gücüne güveniyoruz. Ama yine de her türlü ekonomik aktivitenin arkasında makro ekonomik istikrar, iş ve yatırım ortamının iyileştirilmesi yatıyor. Yapısal reformlar tamamlanmalı ve reform süreci mikro reformlarla desteklenerek geliştirilmeli” dedi.

12- TOBB Başkanı Rifar Hisarcıklıoğlu STV televizyonuna yaptığı açıklamada, son günlerde başörtüsü gibi arzu etmedikleri bir konunun tartışıldığını, toplumun bölünmesi, ayrışması ve kamplaşmasını büyük bir acıyla izlediklerini söyledi.

13- Ankara Sanayi Odası (ASO) Başkanı Nurettin Özdebir İstanbul’da gazetelerin ekonomi muhabirlerine yaptığı açıklamada, Merkez Bankası, BDDK ve kamu bankalarının İstanbul’a taşınmasının, Ankara için yılda 2 milyar dolarlık bir ciro kaybına yol açacağını söyledi.

14- Türkiye Bankalar Birliği Başkanı Ersin Özince Türkiye gazetesine yaptığı açıklamada, “ABD’deki ekonomik durgunlaşma, dünya ekonomisini etkileyecek boyutta. Türkiye de dolaylı olarak etkilenebilir ama Türkiye’de bankacılık sektörü son derece güçlü. ABD’deki problemin tedbirini Türkiye’den almak mümkün değil,  endişelenmeye de gerek yok” dedi.

15- ABD’nin Ankara Büyükelçisi Ross Wilson, Hatay Valiliği’ni ziyareti sırasında gazetecilerin sorularını değerlendirdi. Wilson bir soru üzerine, “ABD, PKK ve diğer terör örgütlerine asla silah sağlamıyor. Bölgedeki silah tacirleri, ellerine nasıl geçirdiklerini bilmediğimiz ABD orijinli silah satıyor. Bunlardan biz de rahatsızlık duyuyor ve konuyu araştırıyoruz” dedi.

16- Resmi ziyaret amacıyla Hindistan’da bulunan Dışişleri Bakanı ve Başmüzakereci Ali Babacan, Haydarabad kentinde Türk ve Hintli işadamlarına hitaben yaptığı konuşmada, “Türkiye ve Hindistan, hızlı büyüyen ekonomilere sahip. Enerji, inşaat, demir-çelik, turizm, tarım ve bilişim teknolojileri gibi pek çok alanda daha etkin bir ortaklık yapabiliriz. Serbest ticaret anlaşması imzalamak istiyoruz” dedi.

17- AB Komisyonu’nun Genişlemeden Sorumlu Üyesi Olli Rehn, Avrupa Parlamentosu’nun (AP) Rum kökenli milletvekillerinden Marios Matsakis’in, “Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Büyükanıt, PKK’nın Meclis’te DTP yoluyla legalleştiğini kastetti. O halde PKK’nın AB’nin terörist listesinden çıkarılması gerekmiyor mu?” sorusunu içeren önergesini yanıtladı. Rehn, “Türkiye’nin PKK’ya karşı vatandaşlarını korumasını destekliyoruz. Türkiye’deki tüm partiler teröre karşı birleşmeli  ve PKK’yı açık bir şekilde kınamalıdır” dedi.

Öte yandan Rehn’in Sözcüsü Krisztina Nagy günlük basın toplantısında, ‘bazı basın organlarında başörtüsü düzenlemesinin AB’ye uyum için yapıldığı yönünde haberler olduğunun’ hatırlatılması üzerine, başörtüsü konusunun AB müktesebatı olmadığını, dolayısıyla bu konuda görüş açıklamak durumunda olmadıklarını, bunun Türk toplumu tarafından tartışması gereken bir konu olduğunu söyledi.

18- ABD Genelkurmay Başkanı Oramiral Mike Mullen, Senato Silahlı Hizmetler Komitesi’nde yaptığı konuşmada, “Türkiye ile ABD, son birkaç ayda PKK’ya karşı daha önce görülmemiş düzeyde işbirliği yürütüyor. Terörist örgüte karşı çok büyük ilerleme kaydettik” dedi.

Savunma Bakanı Robert Gates de yaptığı konuşmada, Irak konusuna değinerek, ülkesinin ne Irak’ta kalıcı üsler istediğini ne de bu ülkeyi saldırılara karşı korumayı taahhüt etmeyi düşündüğünü söyledi.

19- Belçika’da yargılanan örgüt lideri Dursun Karataş’ın da aralarında bulunduğu DHKP-C üyeleri beraat etti. Sabancı suikastı firari sanıklarından Fahriye Erdal 2 yıl hapis ve 1230 euro para cezasına çarptırılırken, tutuklu kaldığı süre göz önüne alınarak tutuklanmasına gerek görülmedi. Anvers Mahkemesi, DHKP-C’yi ‘terör örgütü’ olarak nitelendirmeyi de reddetti.

20- Dünya Sağlık Örgütü’nün (WHU) yayımladığı ‘Küresel Sigara Salgını 2008” raporunda, dünyada 20. yüzyılda 100 milyon insanın sigara salgını yüzünden öldüğü, önlem alınmazsa rakamın 21. yüzyılda 1 milyara çıkabileceği belirtildi. 

21- ABD Dışişleri Bakanı Condolezza Rice ve İngiltere Dışişleri Bakanı David Miliband temaslarda bulunmak üzere Afganistan’a gitti. Rice uçakta gazetecilere yaptığı açıklamada, Afganistan’daki koalisyon kuvvetlerine bağlı asker sayısının artacağını ümit ettiğini, aynı zamanda daha çok Afgan askerine ihtiyaç duyulduğunu söyledi.

.

8 ŞUBAT 2008

            1- TBMM Başkanı Köksal Toptan,Türkiye Özel Okullar Birliği tarafından Antalya’da düzenlenen “Ortaöğretim Sisteminde Arayışlar Sempozyumu”nda yaptığı konuşmada, Türkiye'de özel üniversitelerin vakıf üniversitesi olarak dolaylı yoldan kurulduğunu belirterek, ''Anayasamızda özel üniversite açılması yasağının kaldırılması lazım. Bu çağda  özel üniversite yasağı olan bir ülke var mı, bilmiyorum. Bizde var'' dedi.

            2- Sanayi ve Ticaret Bakanı Zafer Çağlayan gazetecilere yaptığı açıklamada, AB ile müzakerelerde 35 faslın 21’inin Sanayi Bakanlığı’nı ilgilendirmesine rağmen dil bilen 25 elamanının bile olmadığını söyledi.

            3- Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Hilmi Güler, İran İslam Cumhuriyeti Milli Günü resepsiyonunda  gazetecilerin, İran'dan doğal gaz akışına ilişkin sorularını yanıtladı. Bir gazetecinin İran doğal gazıyla ilgili problem olup olmadığı yönündeki  sorusu üzerine Bakan Güler, ''Biliyorsunuz. Yine aşırı soğuklar etkili oldu. Şu anda  gaz gelişiyle ilgili arkadaşlarımız görüşüyorlar. Gelen miktar azaldı ve durdu ama projelerle ilgili görüşmelerimiz sürüyor'' dedi.

            4- Yükseköğretim Kurumları Teşkilatı Kanunu’nda Değişiklik Yapılmasına Dair  Kanun, Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girdi.

            5- Hazine Müsteşarlığı’ndan yapılan açıklamada, OECD Ülke Riski Uzmanları  Alt Grubu’nun, 30 Ocak tarihinde Fransa’nın başkenti Paris'te yaptığı toplantıda, Türkiye'nin 5 olan risk kategorisinin iyileştirilerek 4'e yükseltilmesine karar verdiği belirtildi.

            6- Almanya’da bulunan Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Başbakan Angela Merkel ile başkent Berlin’de Türk ve Alman öğrencilerle bir araya geldi.  Başbakan Erdoğan yaptığı konuşmada, kendisi de sorumluluk mevkiinde bulunan bir kişi olarak,  Ludwigshafen kentinde çıkan ve 9 Türk vatandaşının ölümüyle sonuçlanan yangın ile  ilgili gösterdiği sorumluluk ve nezaket için Almanya Başbakanı Angela Merkel'e  teşekkür etti.

            Başbakan Erdoğan ayrıca, Türklerin Almanya’ya uyum sorunuyla ilgili olarak, “Temennimiz odur ki, entegrasyon konusunda biz siyasilerin üzerimize düşeni yaparak, dil, din, ırk, milliyet gibi konular bir kenara bırakılarak, insan ortak paydasında bütünleşmek suretiyle entegrasyonu sağlamamız gerekir” dedi. Merkel de, Türkiye’ye AB’ye tam üyeliği konusunda verilen sözün arkasında olacaklarını söyledi.

            7- Hindistan’da bulunan Dışişleri Bakanı ve Başmüzakereci Ali Babacan, Hindistan Ticaret ve Sanayi Odası üyelerine  hitaben yaptığı konuşmada, Türkiye ile Hindistan'ın eski uygarlığın gururlu  mirasçıları olduğunu söyleyerek, bu tarihi mirasın yanı sıra laik demokrasi,  hukukun üstünlüğü ve çoğulculuk gibi ilkeleri paylaştıklarını kaydetti.

            8- ABD Genelkurmay Başkanlığı Harekat Planlama  Direktörü Tümgeneral Richard Sherlock, Pentagon'da verdiği brifingde, terör örgütü PKK meselesini çözmenin en  iyi yolunun, Irak ve Türkiye'nin birlikte çalışması olduğunu söyledi.

            9- Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Rus televizyonlarından yayınlanan açıklamasında, NATO ve ABD'nin Rusya sınırları yakınına kadar genişlemesinin, Rusya'nın Küba ve Vietnam'daki Sovyet döneminden kalma üsleri kapatması kararıyla çelişkili bir  durum oluşturduğuna işaret ederek ''Bizim çok haklı kaygılarımıza yapıcı bir  karşılık verilmedi'' dedi.

 9 ŞUBAT 2008

            1- TBMM Başkanı Köksal Toptan, Genel Kurul’da Anayasa değişikliği oylamasına geçmeden önce yaptığı konuşmada, değişikliği teklifinin laiklik ilkesini zedelemeyeceğini belirterek “Cumhuriyetimizin temel niteliklerinden vazgeçmek, milletimizin karakter yapısını terk etmek gibi bir şey olur ki; bunu kimse düşünmez, düşünemez, yapmaz, yapamaz” dedi.

            2- Anayasa Mahkemesi, Pasaport Kanunu’nun 14. maddesinde, hususi damgalı pasaport alabilecek durumda bulunanların yanında yaşayıp, reşit olmayan erkek çocuklarına da hususi damgalı pasaport verilmesine imkan tanıyan düzenlemeyi Anayasa’ya aykırı bularak iptal etti. Mahkeme, iptal kararının Resmi Gazete’de yayımlandıktan bir yıl sonra yürürlüğe girmesine karar verdi.                                                                                                   

3- Üniversitelere kız öğrencilerin baş örtüsüyle girmelerine imkan tanıyan Anayasa değişikliği teklifi, TBMM Genel Kurulu’nda kabul edildi.

            4- Ankara’da “Bağımsızlık ve Laiklik Mitingi” adıyla, “baş örtüsüne protesto” gösterisi yapıldı. Miting, 76 sivil toplum kuruluşu tarafından düzenlendi.

            5-Almanya’da bulunan Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, “44. Münih Güvenlik Politikası Konferansı”nın açılışında yaptığı konuşmada, günümüzde yerel problemlerin inanılmayacak kadar kısa bir süre içinde uluslararası tehditler haline gelebildiğini belirterek “PKK’ya hala destek veriliyor. Teröristler, zamanı geldiğinde kendilerini besleyenleri bir bumerang gibi hedef görüp zarar vermeye başlar” dedi.

            6- Temaslarda bulunmak üzere Hindistan’da bulunan Dışişleri Bakanı ve Başmüzakereci Ali Babacan, Yeni Delhi’deki görüşmeleri sırasında Türkiye ile Hindistan’ın enerji alanında yapabileceği işbirliği konusunun da ele alındığını belirterek, Ceyhan’daki petrolün İsrail üzerinden Hindistan’a ulaştırılmasıyla ilgili Hindistan’a bir proje sunduklarını belirterek, enerji ihtiyacı büyük olan Hindistan’ın bu projeye olumlu baktığını söyledi.  

            7- Pakistan İçişleri Bakanlığı, ülkenin kuzeybatısındaki Çarsadda’daki mitingde düzenlenen bombalı saldırıda 14 kişinin öldüğünü, 24 kişinin de yaralandığını açıkladı.

            8- Keşmir’in Hindistan egemenliğindeki bölümünde farklı yerlerde çığ düşmesi sonucu 20 kişinin öldüğü, 15 kişinin de kayıp olduğu bildirildi.

10 ŞUBAT 2008

            1- Devlet Bakanı Kürşad Tüzmen, Türkiye gazetesine yaptığı açıklamada, Türkiye’nin ekonomik krizler konusunda deneyim sahibi olduğunu belirterek, dünya piyasalarında yaşanan küresel dalgalanmadan Türkiye’nin fazla etkilenmemesinin sebebinin “Kriz tecrübesinden” kaynaklandığını söyledi.

            2- Adalet Bakanı Mehmet Ali Şahin, TV 8‘de katıldığı bir programda, gündemlerinde af olmadığını, geçmişte yaşanan afların bir çözüm olmadığını belirtti.

            Baş örtüsü düzenlemesiyle ilgili açıklamalarda da bulunan Bakan Şahin, “Halkın bir bölümü okuma isteğinin bir ilke sebebiyle engellendiğini öğrenirse, o ilkeye karşı soğuk bakar. ‘Demek ben eğitim hakkından cumhuriyetin temel niteliklerinden olan laiklik ilkesi gereği yararlanamıyorum’ der. Dolayısıyla ben yeni yapılan düzenlemenin laikliği daha da güçlendireceği kanaatindeyim” dedi.

            3- Bayındırlık ve İskan Bakanı Faruk Nafiz Özak, Antalya’da Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü’nün 2007 yılı çalışmalarının değerlendirilmesi ve 2008 yılı hedefleriyle ilgili toplantıda yaptığı konuşmada, orman vasfını kaybetmiş 2B arazilerinin, çözülmesi gereken önemli bir problem olduğunu ve bu problemini çözmeye çalıştıklarını belirterek “Bir ifadeye göre 25 milyar dolar getirecek Türkiye’ye. Ama ondan da önemlisi sosyal olarak tapu sıkıntısı ortadan kalkacak” dedi.

            4- Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım Trabzon’da bir açılışta yaptığı konuşmada, Türkiye’nin trafik kazalarında büyük can kaybı veren ülkeler arasında olduğunu belirterek “Muayenelerde sadece evraklara değil, araca da bakılacak. Eksiklerin tamamlanması istenecek” dedi.

            5- BBP Genel Başkanı Muhsin Yazıcıoğlu, partisinin kuruluşunun 15. yılı dolayısıyla Antalya’nın Alanya ilçesinde düzenlenen toplantıda “Milletin inançlarına, değerlerine, Anadolu’nun kültürüne, milli örfüne özgürlük getirdiğiniz sürece devlet daha da güçlenir” dedi.

            6- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Almanya’nın Köln kentinde burada yaşayan Türk vatandaşlarıyla bir araya geldi. Başbakan Erdoğan yaptığı konuşmada, gurbetçilere demokratik güçlerini kullanmaları çağrısında bulunarak “Herhangi bir ülkenin politikacıları, bir açıklama yapacakları zaman, ‘Türkler acaba ne düşünür, ne yapar’, bunu mutlaka hesaba katmalıdır. Yeter ki, biz dayanışma içinde olalım. Bunu başardığınızda göreceksiniz ki, sıkıntılarınız da tek tek aşılacaktır” dedi

            Başbakan Erdoğan, ‘Süddeutsche Zeitung’da yayınlanan “Türkiye, Değişimin Sembolüdür” başlıklı makalesinde ise “Türkiye’nin artan değeri, sadece Ortadoğu ile kısıtlı değil. Balkanlar’da, Asya ve Afrika’da da Türkiye, bir numaralı partnerdir ve istikrarla olumlu değişimin bir ara bulucusu haline gelmiştir. Bizimle çok istediğiniz global aktör olabilirsiniz” dedi.

            Öte yandan Başbakan Erdoğan, Köln Belediye Başkanı Fritz Schrammer ile bir araya geldi. Schrammer, görüşmenin ardından basın mensuplarına yaptığı açıklamada, Başbakan Erdoğan’a Türkçe’nin konuşulmasına karşı olmadığını söylediğini belirterek “Kendisine Almanca’nın öneminden bahsettim. Köln sokaklarına asılan Türkçe afişlerin büyük problem olduğunu ifade ettim. Türkçe korkuya yol açıyor. Korku ise anlaşmaya, karşılıklı diyaloğa engel teşkil ediyor. Sayın Başbakan, bu yaklaşımımı anlayışla karşıladı” dedi.

            7- Rusya Başbakan Birinci Yardımcısı Sergey Ivanov, Almanya’da düzenlenen “44. Münih Güvenlik Politikası Konferansı”nda, Kosova’nın bağımsızlığının tanınmasının, gelecekte KKTC’nin de tanınması zorunluluğunu beraberinde getireceğini söyledi.

            Konferans’ta konuşan ABD Savunma Bakanı Robert Gates ise Avrupa halkının, Afganistan’daki savaşın, dünya çapında terörist tehditle mücadelenin bir parçası olduğu yolunda ikna edilmesi gerektiğini belirterek “Avrupa’daki ülkeler, Afganistan’daki misyona katkıda bulunmazsa NATO’nun sonu gelir. Savaşmak isteyen ve istemeyenlerden oluşan ikiye bölünmüş bir ittifak olmaz” dedi.

            8- Kuzey Irak Bölgesel Yönetimi Başkanı Mesud Barzani, Baas iktidarının izlerini taşıdığı gerekçesiyle 2 yıl önce kendi bölgesindeki kamu kurum ve kuruluşlarında yasakladığı Irak bayrağının tekrar kullanılmasına karar verdi. Geçen ay değiştirilen yeni Irak bayrağı, bazı yabancı temsilcilerin de katıldığı törenle parlamento binasına asıldı.

            9- ABD’de partilerin başkan adaylarının belirlenmesi için yapılan ön seçimlerde Hillary Clinton’ın Demokrat Parti’den rakibi siyahi senatör Barack Obama; Louisiana, Nebraska ve Washington eyaletlerinin hepsinde ön seçimleri kazandı. Obama ayrıca, ABD’ye bağlı olan ve eyalet statüsü taşımayan Virgin Adaları’nda da Clinton’ı mağlup etti.

  11 ŞUBAT 2008

1- Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, ‘Ses ve Gaz Fişeği Atabilen Silahlar Hakkındaki Kanun’u onayladı. Buna göre, gasp, hırsızlık gibi suçlarda kullanılan, namluları değiştirilerek gerçek silaha dönüştürülebilen kurusıkı silahlar ceza kapsamına alındı.

2- Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Yargıtay Başkanı Hasan Gerçeker, Türkiye İşveren Sendikaları Konfederasyonu (TİSK) Başkanı Tuğrul Kudatgobilik ve Türkiye Barolar Birliği (TBB) Başkanı Özdemir Özok’u Çankaya Köşkü’nde ayrı ayrı kabul etti.

3- Bakanlar Kurulu, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında toplandı. Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı, Hükümet Sözcüsü Cemil Çiçek toplantının ardından yaptığı açıklamada, başörtüsü konusunda yapılan düzenlemede sürecin devam ettiğini belirterek, “Herkes ne yapıyorsa, ne yapacaksa kanun çerçevesinde yapmalıdır. Herhangi bir gerginliğe imkan verecek davranışlardan kaçınılmalıdır” dedi.

YÖK Kanunu’nun 17. maddesinde yapılacak değişiklikle ilgili kim olumlu teklif getiriyorsa; ona, “Sen bu teklifi niye getiriyorsun” demeyeceklerini belirten Başbakan Yardımcısı Çiçek, “Neticede bir yasal düzenleme yapılacaksa, bu düzenlemede hem bu sıkıntılar ortadan kaldırılır, hem de endişesi olanların endişelerini ortadan kaldıracak hukuki düzenlemeleri yapabiliriz” dedi.

4- Devlet Bakanı Kürşad Tüzmen Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Başkanı Oğuz Satıcı ve beraberindeki heyeti kabulünde yaptığı konuşmada, 1 Ocak-9 Şubat tarihlerini kapsayan dönemde 12.9 milyar dolarlık ihracat yapıldığını, bu rakamın geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 38.4’lük artışı ifade ettiğini söyledi.

Satıcı da yaptığı konuşmada, ihracat bedellerinin tasarrufunun serbest bırakılmasına yönelik olarak yapılan düzenlemenin, Türkiye’deki üretici ve ihracatçıların muhasebesini  düzeltecek, onları daha rekabetçi yapacak önemli bir adım olduğunu belirtti.

5- Sanayi ve Ticaret Bakanı Zafer Çağlayan Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Başkanı Oğuz Satıcı ve beraberindeki heyeti kabulünde yaptığı konuşmada, başörtüsü konusuna değinerek, “TBMM’den 411 oyla geçen bir yasa kaos oluşturmaz. Bu yasanın, artık kendi mecrasında ilerlemesi ve Türkiye’nin üretim, yatırım, istihdam ve ihracat konularına yönelmesi gerekir” dedi.

Öte yandan Bakan Çağlayan, TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu ile bakanlığı ve TOBB’un işbirliğiyle ‘NACE’ adı verilen ‘Ekonomik Faaliyetlerin İstatistiki Sınıflandırılması’ sistemine geçilmesi nedeniyle bir basın toplantısı düzenlendi. Bakan Çağlayan, sistemle; kaç işletme var, bunlar nerede, ne kadar üretim yapıyorlar, ne üretiyorlar, ne kadar kazanç sağlıyorlar, hangi sektörde faaliyet gösteriyorlar gibi birçok verinin kayıt altına alınacağını söyledi.

Toplantının ardından gazetecilerin başörtüsüyle ilgili sorusunu yanıtlayan Hisarcıklıoğlu, “Bütün haklardan yararlanan bir kişiye giyinme özgürlüğü vermemek yanlış olur. Başörtülülerin üniversiteye girmesi için toplumun çoğunluğu uzlaşmış durumda” dedi.

8- Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım Trabzon’da gazetecilere yaptığı açıklamada, İstanbul Boğazı’na yapılacak 3. köprünün güzergahının belirlendiğini ancak spekülatörlere fırsat vermemek için açıklamak istemediğini söyledi.

9- Almanya’nın Ludwigshafen kentinde meydana gelen bir yangın sonucu hayatını kaybeden 9 Türk vatandaşı Gaziantep’te düzenlenen törende toprağa verildi. Törene, Devlet Bakanı Mustafa Said Yazıcıoğlu, Devlet Bakanı Mehmet Şimşek ve Almanya’nın Ankara Büyükelçisi Eckart Cuntz da katıldı.

10- Hindistan’da bulunan IMF Başkanı Dominique Strauss-Kahn gazetecilere yaptığı açıklamada, sanayileşmiş ülkeler ile gelişmekte olan ülkeler arasında bir ayrışma olmadığını belirterek, ABD’deki ekonomik krizin, gelişmekte olan ülkeleri etkilemeyeceği yolundaki hipotezin yanlış olduğunu söyledi.

11- Irak’ta bulunan ABD Savunma Bakanı Robert Gates yaptığı açıklamada, Irak’taki ABD askerlerinin sayısının azaltılması planının uygulanmasına biraz ara verilmesinin iyi olacağını söyledi.

12- Rusya’da bulunan Irak Dışişleri Bakanı Hoşyar Zebari’nin, Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov ve Maliye Bakanı Aleksiy Kudrin’in de hazır bulunduğu toplantıda, Irak’ın Rusya’ya olan 12.9 milyar dolarlık borcunun yüzde 93’ünü silmeyi öngören anlaşmayı imzaladığı belirtildi.

13- İran Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinecad İran devriminin 29. yıl dönümü nedeniyle yaptığı açıklamada, “Batı’nın tehdit ve yaptırımları karşısında zerre geri adım atmayacağız. Nükleer program devam edecek. Bilimde de ilerledik. Kavoşger 1 füzesini yaptık. Artık uzaya da çıktık” dedi.

14- Doğu Timor’da Nobel Barış Ödülü sahibi Devlet Başkanı Jose Ramos Horta’nın evine yapılan saldırıda, Başbakan Xanana Gusmao’nun ise aynı saatlerde bürosuna yapılan saldırıda yaralandığı belirtildi.

12  ŞUBAT  2008   

            1- Cumhurbaşkanı Abdullah Gül Kahramanmaraş’ın 88. kurtuluş yıl dönümü törenlerine katılmak için gittiği Kahramanmaraş’ta yaptığı konuşmada, “Biz birbirimize saygı ve sevgi göstermeliyiz ki başkaları da bize sevgi göstersin. Problemlerimizi aşılamaz meseleler olarak göstermememiz gerekir. Bu ülke hepimizindir ve hepimiz öz yurdumuzda mutlu olacağız,  öz vatanımızda hiç kimse kendisini  garip hissetmeyecektir” dedi. 

            2- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan  AK Parti Meclis grup toplantısında, Anayasa değişikliği ile ilgili  yaptığı konuşmada, “TBMM’de hak ve özgürlükler konusunda bir adım atıldı diye samimi kaygılarını ortaya koyan vatandaşlarımız hariç CHP ve onlarla hareket eden medya grubunun nasıl yaygara kopardığını görüyoruz. Dünyaya iki Türkiye fotoğrafı vererek, sanal kutuplaşmalarla, gerilimi artırarak netice alacaklarını sanıyorlar” dedi.

            3- CHP Genel Başkanı Deniz Baykal partisinin Meclis grup toplantısında yaptığı konuşmada, kendisini ‘İdam sehpasının yolunu gösteriyor’ diye eleştiren Başbakan Erdoğan’a “Asabı bozulmuş, ’çarşafımızı giydik’ diyor. Biz sizi çarşaflı görmek istemiyoruz. Biz sizi Türkiye Cumhuriyeti Başbakanlığı’na yakışır olgunluk ve vakar içinde, Anayasa’ya hukuka, milletine saygılı bir başbakan olarak görmek istiyoruz” dedi.

            4- Adalet Bakanı Mehmet Ali Şahin TBMM’de gazetecilere yaptığı açıklamada, YÖK  Kanunu’nun 17. maddesinin değiştirilmesinden vazgeçilmediğini söyledi.

            5- Resmi ziyarette bulunmak üzere Türkiye’ye  gelen İsrail Savunma Bakanı Ehud Barak, Milli Savunma Bakanı Vecdi Gönül’le görüşmesinin ardından gazetecilere yaptığı açıklamada, Türkiye’nin Ortadoğu’nun istikrar kaynağı olduğunu söyledi.

             Bakan  Gönül ise “Sınır ötesi harekatta İsrail yapımı insansız hava araçlarıyla elde edilen bilgiler fevkalade faydalı olmuştur” dedi.

            6- Sanayi ve Ticaret Bakanı Zafer Çağlayan  Malatya Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği’nin düzenlediği toplantıda yaptığı konuşmada, esnafın daha fazla destekleneceğini, düşük faizli kredi imkanları tanıyacaklarını bildirdi.

            7- MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli partisinin Meclis grup toplantısında yaptığı konuşmada, türban serbestisi getiren anayasal düzenleme sonrası bu geçiş döneminde üniversitelerdeki kaosu önlemenin  Başbakan Erdoğan’a düştüğünü söyledi.

            8- ÖSYM Başkanı Prof. Dr. Ünal Yarımağan gazetecilere yaptığı açıklamada, “Türban konusunda benim görüşüm şu: üniversiteye nasıl gidiyorlarsa bize de öyle gelirler. Üniversiteye türbanla giderlerse sınava da türbanla girebileceklerdir. Hukukçuların da görüşü bu yönde.  Ancak üniversitede türban serbestisi olursa   güvenlikle ilgili endişelerim var” dedi. 

            9- KKTC Başbakan Yardımcısı Turgay Avcı Anadolu Ajansına verdiği demeçte, KKTC’nin ‘Suç  ve Kara Para Aklama Merkezi’ olarak gösterilmeye çalışıldığını belirterek, bu konularda çok hassas olduklarını, asla taviz vermeyeceklerini kaydetti.

            10- Tayland’da yeni kurulan Hükümet, ülkenin güneyinde yaşayan Müslümanlara Çin ve Almanya modeli özerklik vermeye hazır olduğunu bildirdi.

 13 ŞUBAT 2008

            1- Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Dışişleri Bakanlığı ile AB Genel Sekreterliği’ni (ABGS) ziyaret etti. Cumhurbaşkanı Gül, ABGS’de yaptığı konuşmada  “AB, Türkiye ve AB’nin ötesinde bir projedir. Bu, tesadüfen gelinen bir nokta değildir. Bu uzun yıllardır yapılan bilinçli bir yürüyüşün sonucudur” dedi. Türkiye’nin her alanda reformlara devam ettiğini vurgulayan Cumhurbaşkanı Gül, “Bu başkalarını memnun etmek için değil, Türk halkının refah seviyesini gelişmişlik seviyesini yükseltmek içindir…..Hedef tam üyeliktir. Enerjimizi bu yönde harcamalıyız. AB’nin de ahde vefa ilkesine bağlı kalması şarttır” dedi.

            2- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, AK Parti Genel Merkezi’nde “Genişletilmiş İl Başkanları Toplantısı”nda yaptığı konuşmada, başörtüsü üzerinden yapılan laiklik eleştirilerine cevap vererek “Herkesin hayat tarzının teminatıyız” dedi.

            3- Devlet Bakanı Nimet Çubukçu 13. Özürlüler Yüksek Kurulu Toplantısı’nda yaptığı konuşmada, devlet olarak bakıma muhtaç özürlülerin bakım hizmetlerini üstlendiklerini belirterek, “Özürlüler Kanunu ile ilk kez özürlü vatandaşlarımıza bakım güvencesi getirilmiş ve özürlüye bakan kişilere bakım parası ödemelerine başlanmıştır” dedi.

            4- Sanayi ve Ticaret Bakanı Zafer Çağlayan Uluslararası Yatırımcılar Derneği (YASAED) üyesi yabancı şirketlerin üst düzey yöneticilerinin katıldığı toplantıda, “Yabancı sermaye ve Türkiye’nin sanayi stratejisi ile yeni dönem sanayi politikaları” konulu bir konuşma yaptı. Bakan Çağlayan konuşmasında, Türkiye’nin son 6 yılda, geçmişte yarının bile ne olacağı belli olmayan bir ortamdan sıyrılarak, ekonomik manada büyük başarı göstererek bugünkü noktalara geldiğini söyledi.

            Bakan Çağlayan dünyada yaşanan ekonomik krize de dikkat çekerek, Türkiye’nin bundan geçmiş dönemdeki gibi olumsuz etkilenmeyeceğini söyledi.

            5- İsviçre Enerji Bakanı Walter Steinmann ve beraberindeki heyet, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Hilmi Güler tarafından kabul edildi. Kabulün ardından açıklama yapan Bakan Güler, yenilenebilir enerji projeleri, yeni boru hatları ve nükleer enerji konularını görüştüklerini belirterek, İsviçre ile enerji konusunda çok kapsamlı ortak projeler yürütmeyi düşündüklerini söyledi.

            6- Ankara 11’inci Ağır Ceza Mahkemesi, Danıştay 2. Daire üyelerine yönelik saldırı davasında, sanık Alparslan Arslan’ı 2 kez  ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasına çaptırdı.

            7- Üç günlük ziyaret için Hindistan’da bulunan IMF Başkanı Dominique Strauss-Kahn, başkent Yeni Delhi‘de Uluslararası Ekonomik Araştırmalar Merkezi tarafından düzenlenen ‘Finansal Piyasalardaki Krizden Dersler: IMF ve Dünya için Öncelikler” başlıklı toplantıda yaptığı konuşmada, finans piyasalarındaki global krizin makroekonomik sonuçlarının ciddi olacağını ve bu durumdan hiçbir bölgenin tam olarak yara almadan kurtulamayacağını söyledi. 

            8- Avustralya Başbakanı Kevin Rudd yaptığı açıklamada,  beyaz göçmenlerin 200 yıllık yönetimi sırasında kıtanın yerli halkı Aborjinlere karşı yapılan haksızlıklar ve işlenen suçlardan dolayı özür diledi.

            9- Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in Ukrayna Devlet Başkanı Viktor Yuşçenko ile Ukrayna’nın başkenti Kiev’de görüşmesi sonrasında yapılan açıklamada,  Ukrayna’nın NATO’ya girmesi ve bu ülkede NATO üslerinin kurulması durumunda Kiev’in Rus füzelerinin hedefi haline gelebileceği kaydedildi.

 14 ŞUBAT 2008

1- TBMM Başkanı Köksal Toptan, İstanbul Valisi Muammer Güler’i ziyaretinin ardından gazetecilerin sorularını yanıtladı. Başkan Toptan, hem AK Parti’nin hem de CHP’nin siyasette sert üslup kullanmasının uygun olmadığını belirterek, “Yarın birbirimizin yüzüne bakamayacağımız sözleri söylemememiz lazım” dedi.

Başkan Toptan İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş’ı da ziyaret etti.

2- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan Türk Patent Enstitüsü’nün (TPE) ‘2007 Yılı Patent Ödülleri’ töreninde yaptığı konuşmada, günümüzde söz sahibi olmanın en önemli yollarından birinin markalaşma olduğunu belirterek, markalaşıldığı sürece rekabet gücünün artacağını söyledi. TPE’yi yeniden yapılandırdıklarını, hukuki ve idari altyapıyı güçlendirecek projeleri bu yıl içerisinde gerçekleştireceklerini belirten Başbakan Erdoğan, “Patentli buluşların ticarileştirilmesine önem veriyoruz. Bunun için Patent Değerlendirme Ajansı kuruyoruz” dedi. 

3- Milli Savunma Bakanı Vecdi Gönül CHP İzmir Milletvekili Canan Arıtman’ın verdiği soru önergesini yanıtladı. Bakan Gönül, 23 yıllık terörle mücadelede 30 Kasım 2007 itibariyle, Türk Silahlı Kuvvetleri personelinden 5 bin 716’sının şehit, 3 bin 616’sının  gazi, terör sebebiyle 154 öğretmenin şehit, 16’sının ise gazi olduğunu, şehit ve gazi aylığı bağlanan toplam kamu personeli sayısının ise 13 bin 434 olduğunu açıkladı.

4- Sağlık Bakanı Recep Akdağ EXPO 2015 İzmir 2. Uluslararası Sempozyumu’nda yaptığı “Daha İyi Bir Dünya için Yeni Yollar-Herkes için Sağlık” konulu konuşmada, sağlığın hayatın en önemli unsurlarından biri olduğunu belirterek, herkes için sağlık anlayışının adalet ve sosyal eşitlikle aynı anlama geldiğini  söyledi. BM’nin gündeminde AIDS ve diğer bulaşıcı hastalıklarla mücadele gibi konuların yer aldığını belirten Bakan Akdağ, “2015 İzmir, bu konuları gündeme getirmek için iyi bir platform oluşturacak” dedi.

5- Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, gazetecilere yaptığı açıklamada, Türkiye’de 38-40 yaşında emekli olan 2 milyon 135 bin kişinin kayıt dışı çalıştığını belirterek, “Türkiye işsizine iş veremiyor ama emeklisine kayıt dışı iş veren bir ülke. Onlar sistemde kalsalardı bugün işsize iş imkanı doğacaktı. Ancak Türkiye bu imkanı kullanamadı” dedi.

Bakan Çelik ayrıca, Norveç Çalışma Bakanı Bjarne Hakon Hanssen’i kabul etti. Bakan Çelik kabulün ardından düzenlenen basın toplantısında, nüfusu yaklaşık 4.5-5 milyon olan Norveç’te nitelikli eleman sıkıntısı yaşandığını, bu sıkıntıyı gidermek için Türkiye’den 100 bin işçi talep edildiğini söyledi. Hanssen de “Norveç’teki firmalar işçi bulamadığı için kaygılanıyorlar. Dönüşümüzde onlara Türkiye’nin işgücü açısından fırsatlar ülkesi olduğunu ifade edeceğiz” dedi.

6- Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay İstanbul’da Topkapı Sarayı’nın çevresinin restorasyon çalışmaları nedeniyle düzenlenen törende yaptığı konuşmada,  bunun bir başlangıç olduğunu belirterek, “Yapılaşmadaki çirkinlikleri ortadan kaldıracağız. Tarihimizin güzelliklerini bütün herkes görecek” dedi. Bakan Günay ayrıca, 12. Doğu Akdeniz Uluslararası Turizm ve Seyahat Fuarı’nın açılışına da katıldı.

7- Yurtdışında yaşayan Türk vatandaşlarının bulundukları yerlerde oy kullanmalarına imkan tanıyan kanun tasarısı, TBMM Anayasa Komisyonu’nda kabul edildi.

8- DSP Genel Başkanı Zeki Sezer Parti Meclisi toplantısı öncesi gazetecilere yaptığı açıklamada, “Toplumsal huzur, kurumlar arasındaki güven, üniversitelerde öğrenciler ve akademisyenler arasındaki dayanışma bozuldu. Başbakan’ın kimyası bozuldu. Şimdi hedefe basını koydu. Öfke, dehşet, şiddet, korku ve tehdit yağdırıyor” dedi.

9- YÖK Genel Kurulu, Başkan Yusuf Ziya Özcan başkanlığında toplandı.  Toplantının ardından yapılan yazılı açıklamada, “Üniversiteye giriş sisteminde sadece bir sınavın sonuçlarıyla ortaöğretim başarı puanının ölçü olarak kullanılması, öğrencilerin niteliklerinin göz ardı edilmesi sonucunu doğurmakta ve çoktan seçmeli sorularla öğrencilerin analiz, sentez ve değerlendirme yapabilme yetenekleri yeterince ölçülememektedir. Ayrıca, mesleki ve teknik eğitimde okuyan öğrencilerin yüksek öğretimde belli alanlara yönlendirilmelerini sağlama amacına yönelik katsayı uygulamasının 2009 öğretim döneminde uygulamaya konulacak biçimde kapsamlı yeni bir çalışmanın yapılmasına karar verilmiştir” denildi.

10- Basın-Yayın ve Enformasyon Genel Müdür Vekili Salih Melek, Konya’da düzenlenen Basın Kartı Komisyonu toplantısında gazetecilere yaptığı açıklamada, Türkiye’nin tanıtımı için Türkçe, İngilizce, Almanca, Fransızca, Arapça, Rusça, Japonca ve İspanyolca olarak 8 ayrı dilde çıkartılan “Türkiye” kitabına bu yıl Çince baskısının da ilave edileceğini söyledi.

               11- Ukrayna’da bulunan Dışişleri Bakanı ve Başmüzakereci Ali Babacan başkent Kiev’de AB ve Karadeniz Ekonomik İşbirliği Örgütü (KEİ) tarafından düzenlenen Dışişleri Bakanları toplantısında yaptığı konuşmada, Karadeniz üzerindeki uluslararası ilginin giderek arttığını belirterek, artan bu ilginin arkasındaki nedenleri analiz etmek ve anlamanın örgütün geleceği açısından son derece önemli olduğunu belirtti.

12- ABD Dışişleri Bakanlığı Terörle Mücadeleden Sorumlu Bakan Yardımcısı Frank C. Urbancic yaptığı açıklamada, PKK’yı, Al Capone’a uygulanan taktikle izleyeceklerini belirterek, Danimarka’daki Roj TV yayınları ve PKK’nın Belçika’daki para toplama faaliyetlerinden rahatsızlık duyduklarını söyledi. 

13- Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin yıllık basın toplantısında yaptığı açıklamada, Kosova’nın bağımsızlığını tanımayı planlayan Avrupa ülkelerinin çifte standarttan utanç duymaları gerektiğini belirterek, “Kimseyi gücendirecek bir şey söylemek istemiyorum. Ancak KKTC aslında 40 yıldır bağımsız. Niye tanımıyorsunuz?” dedi. Putin ayrıca, ABD’nin Polonya ve Çek Cumhuriyeti’ne füze kalkanı kurmayı planlamasının, ulusal güvenliklerini tehdit edeceğini ve kendilerini korumak için füzelerini eski Doğu Bloku ülkelerine çevirebileceklerini de söyledi.

Sırbistan Başbakanı Voyislav Koştunitsa, Kosovalı Sırplara, bağımsızlık ilan edilmesi halinde Kosova’yı terk etmemeleri çağrısında bulundu.

Öte yandan Yunanistan Dışişleri Bakanı Dora Bakoyanni ABD’nin başkenti Washington’da, Stratejik ve Uluslararası Etütler Merkezi (CSIS) adlı düşünce kuruluşunda yaptığı konuşmada, Kosova’nın bağımsızlığının Kıbrıslı Türkler tarafından kullanılacak bir örnek meydana getirmesinden tedirginlik duyduğunu belirtti.

14- Bosna-Hersek’te, 1992-1995 yılları arasındaki savaşı sona erdiren Dayton Barış Anlaşması’nın orijinalinin kaybolduğu, Başkanlık Konseyi’nin belgenin bulunması için araştırma başlattığı belirtildi.

15 ŞUBAT 2008

            1- Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, EXPO temasları çerçevesinde gittiği İzmir'de, Anadolu  Ajansı'nın konuya ilişkin sorularını yanıtladı. Cumhurbaşkanı Gül, EXPO  2015 yarışını İzmir'in kazanacağına olan inancını vurgulayarak, bu durumda kente  çok büyük alt yapı yatırımlarının yapılacağını söyledi.

            2- TBMM Başkanı Köksal Toptan, Tekirdağ İlköğretim Okulu ve İş Okulu açılışında gazetecilerin sorularını  cevapladı. Başkan Toptan bir soru üzerine, Türkiye'de  kendine özgü bir laiklik anlayışı ve uygulaması bulunduğunu belirterek, bunun tehlikeye düşmesinin  söz konusu olamayacağını söyledi.

            3- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Filistin Ulusal Yönetimi Dışişleri Bakanı Riyad El Maliki başkanlığındaki Filistin'in Avrupa'daki büyükelçileriyle bir araya geldi. Başbakan Erdoğan görüşmede, ''Biz Türkiye  olarak kardeşimiz Filistin halkının kendi bağımsız ve egemen devletini kurmasını  en güçlü şekilde destekledik. Bundan sonra da desteklemeye devam edeceğiz'' dedi.

            4- CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, Genel Merkez’de gazetecilere gündemdeki konulara ilişkin değerlendirmelerde bulundu. Baykal, ''Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın izlediği politikanın Türkiye'nin siyasi kimliğini, huzurunu ve  barışını tehdit ettiğini'' öne sürdü.

            5- Devlet Bakanı Nimet Çubukçu, İstanbul Beykoz Belediyesi’nin düzenlediği ''Siyasette Kadını Güçlendirme'' seminerinde yaptığı konuşmada, kadınların siyasal karar alma mekanizmalarına katılımının, demokrasinin en önemli  unsurlarından biri olduğunu bildirdi.

            6- Adalet Bakanı Mehmet Ali Şahin, çeşitli temaslarda bulunmak üzere  Türkiye’ye gelen ABD Adalet Bakanı Michael Mukasey’le görüştü.  Mukasey, Türkiye'den ayrılmadan önce Esenboğa Hava Limanı’da düzenlediği basın toplantısında, Türkiye-ABD dostluğunun her şeyden önce teröre karşı verilen ortak  mücadeleyle ortaya çıkmakta olduğunu kaydetti.

            7- Filistin'in Avrupa ülkelerindeki büyükelçileri, Türkiye'nin ev sahipliğinde Ankara'da bir araya  geldi.

            Dışişleri Bakanı ve Başmüzakereci Ali Babacan toplantının açılışında yaptığı konuşmada, Türkiye'nin, BM Güvenlik Konseyi kararları doğrultusunda soruna müzakereler yoluyla kalıcı bir çözüm getirilmesinden yana  olduğunu, ayrıca iki devletin yan yana, güvenli ve tanınmış sınırlar içinde  yaşamasını sağlayacak Arap barış inisiyatifi ve yol haritasını desteklediğini  vurguladı.

            Filistin Ulusal Yönetimi Dışişleri Bakanı Riyad El Maliki de, Annapolis  Konferansı’nın kendileri için önemine işaret ederek, ilk başta konferansın  Filistin halkı için olumlu yansımaları olmasını ve İsrail ile barış yapılmasını  sağlamasını arzu ettiklerini bildirdi.

            8- Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay, İzmir'in EXPO 2015 adaylığı çerçevesinde düzenlenen 2. Uluslararası  Sempozyum’un kapanış oturumunda yaptığı konuşmada, İzmir'in  EXPO 2015'i alması durumunda, EXPO'nun 150 yıllık tarihi içinde Akdeniz  ve Ege'nin ilk kez böyle bir organizasyona ev sahipliği yapmış olacağını  söyledi.

            9- Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik,  İstanbul’da DİSK 13. Olağan Genel  Kurulu’nda yaptığı konuşmada, 1950'lerden bugünlere, ara rejimlere rağmen, Türk sendikacılığının önemli  mesafeler katettiğini belirtti.

            10- ABD’nin başkenti Washington'da bulunan Yunanistan Dışişleri Bakanı Dora Bakoyanni, Dışişleri Bakanı Condoleezza Rice ile  görüşmesinden önce, gazetecilere yaptığı açıklamada, Kosova'nın Sırbistan'dan bağımsızlığını ilanının, Kuzey Kıbrıs ve benzer  durumdaki bölgeler için emsal teşkil etmemesi gerektiğini savundu. 

 16 ŞUBAT 2008

           1- TBMM Başkanı Köksal Toptan, Türk Medeni Kanunu’nun kabul edilişinin yıl dönümü dolayısıyla yayımladığı mesajda, “Büyük Atatürk’ün önderliğinde ulusça yürütülen bağımsızlık savaşı sonrasında kurulan cumhuriyet, tarihin en köklü reform hareketlerinden biridir. Bu reform hareketlerinin içerisinde Türk Medeni Kanunu’nun önemli bir yeri bulunmaktadır. Yüce Meclisimiz tarafından 17 Şubat 1926 tarihinde kabul edilişinin yıl dönümünü bu düşüncelerle kutluyor, tüm yurttaşlarıma esenlik diliyorum” dedi.

           2- Adalet Bakanı Mehmet Ali Şahin  Antalya’da düzenlenen AK Parti İl Teşkilatı Şubat Ayı Danışma Meclisi ve İstişare Toplantısı’nda AK Parti’nin ekonomik ve demokratik kalkınmayı birlikte yürütmeye çalıştığını belirterek, “Ekonomik ve sosyal bakımdan gelişmiş ülkelerde demokrasi en geniş anlamda yaşanıyor. Eğer bir ülkede demokrasi eksikse orada ekonomi de küçüktür, halkın refah seviyesi de düşüktür. Dolayısıyla Türkiye kalkınacak, kalkınırken demokrasideki eksiklikleri de giderecek” dedi.

            3- Sanayi ve Ticaret Bakanı Zafer Çağlayan,  “Balıkesir ve Çanakkale Kalkınma Ajansları İstişare ve Değerlendirme Toplantısı”nda yaptığı konuşmada, Türkiye’nin ABD kaynaklı bir daralmadan etkilenmeyeceğini, bununla birlikte ticaretin daha yoğun gerçekleştiği AB ülkelerindeki daralmadan ise doğal olarak etkileneceğini söyledi. Bakan Çağlayan ayrıca, Balıkesir ve Çanakkale’nin kapsam dışı kaldığı teşvik konusunda bu tür haksızlıkları giderecek olan devrim niteliğinde yeni bir teşvik projesi hazırladıklarını kaydetti.

            4- Isparta Girişimci Sanayici İşadamları Derneği’nin düzenlediği ‘KOBİ’lerin  Finans Sorunları ve Basel 2’ toplantısının açılışında konuşan TÜSİAD Yönetim Kurulu Başkanı Arzuhan Doğan Yalçındağ, “Bugün artık kutuplaşma ve gerginlik içine girmek yerine, ülkemizin ve tüm bireylerin refahını artıracak ekonomik ve sosyal politikalar çevresinde kenetlenmeliyiz” dedi. 

            5- ABD Başkanı George W. Bush 5 ülkeyi kapsayan Afrika temaslarının ilk durağı olan Benin’de Devlet Başkanı Thomas Boni Yayi ile biraraya geldi. Bush yaptığı konuşmada “Acıları gördüğümüz zaman bunu umursuyoruz. Amerikan halkı size hayır dualarını gönderiyor” dedi.

            6- Pakistan’ın Paraçınar kasabasında, suikast sonucu ölen Benazir Butto’nun partisi tarafından gerçekleştirilen bir toplantıya düzenlenen bombalı saldırıda 37 kişi öldü.

  17 ŞUBAT 2008

            1- TBMM Başkanı Köksal Toptan TRT 2’de yayınlanan bir programda gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulundu. Başkan Toptan, Türkiye’de kuvvetler ayrılığı ilkesiyle ilgili problemlerin olduğunu ve bunu sağlamakta zaman zaman eksikliklerin olduğunu belirterek “Herkes kendi hakkını, kendi hukukunu, kendi sınırını içine sindirmeli” dedi.

            2- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, ATV televizyonunda katıldığı bir programda gazetecilerin sorularını cevaplandırdı. Başbakan Erdoğan baş örtüsünün yükseköğretimde serbest bırakılmasına ilişkin olarak, 5 yıl baş örtüsü konusunda ses çıkarmadıklarını belirterek “Ama biz hiçbir zaman kalkıp da özgürlükler noktasında senin özgürlüğün iyi, benim özgürlüğüm kötü şeklinde bir kıyaslama yapmadık. Bu konuda parlamento desteği yüzde 80, halk desteği ise yüzde 73” dedi.

            3- Adalet Bakanı Mehmet Ali Şahin Eskişehir’de af konusunda yaptığı açıklamada, temel ceza kanunları ve uyumla ilgili kanun görüşülürken, üç siyasi partiye mensup grup başkanvekillerinin önerge verdiklerini belirterek, söz konusu önergeye göre iki yıl ve altında ceza gerektiren suçlarla ilgili hükümlü veya sanığın denetime tabi olduğunu söyledi. Bakan Şahin 8 Şubat’tan önce suç işleyip, 2 yıla kadar hapse mahkum olanların tahliye edildiği iddialarıyla ilgili olarak “8 Şubat’ta 94 bin 500 olan tutuklu sayısı bugün 94 bin 658. Yani, tahliye yok” dedi.

            4- Tarım ve Köyişleri Bakanı Mehdi Eker, Elazığ’da “Seracılık ve süs bitkileri üretimi konusunda kalifiye eleman yetiştirilmesi ve işsizliğin önlenmesi” projesinin sertifika töreninde yaptığı konuşmada, bakanlık olarak kooperatiflere destek verdiklerini, bunların bir kısmının da seracılık projesi olduğunu söyledi.

            5- Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik Bursa’da partisinin Nilüfer İlçe Teşkilatı’nın toplantısında yaptığı açıklamada, Türkiye’de bütün toplumu kucaklayan bir siyaset anlayışı benimsediklerini belirterek, “Bu ülkede çözülmesi gereken konular başka yerlere çekiliyor. Türkiye’nin ne rejim, ne de başka meselesi var. Diyaloğa ve konuşmaya ihtiyacı var” dedi.

            6- 9. Bölge Yerel Yönetimler Şurası’na katılmak üzere Kayseri’ye giden Çevre ve Orman Bakanı Veysel Eroğlu, Vali Mevlüt Bilici’yi ziyareti sırasında yaptığı açıklamada, yap-işlet-devret modeli ile sulama kanallarının özel sektöre açılacağını, bunun da ilk olarak Kayseri’de başlayacağını kaydetti.

7- Şarkı sözü yazarı Aysel Gürel, İstanbul’da  hayatını kaybetti.

            8- Güney Kıbrıs Rum Kesimi’nde  (GKRY) yapılan başkanlık seçimlerinde, ana muhalefet Demokratik Seferberlik Partisi’nin (DİSİ) desteklediği Yannakis Kasulides oyların yüzde 33,53’ünü alarak seçimi önde bitirdi. GKRY lideri Tasos Papadopulos ise, ikinci tura kalmadan seçimi kaybetti.

            9- Kosova’da Başbakan Haşim Taçi parlamentoda yaptığı açıklamada, Kosova’nın artık egemen, özgür ve bağımsız bir devlet olduğunu belirterek “Acılı bir tarihi geride bırakarak farklılıklara saygı göstereceğiz. Aynı zamanda halkımızın, Batı ve Avrupa demokrasi ailesine katılma arzusunu belirterek Kosova’nın bağımsızlığını ilan ettik” dedi. Taçi ayrıca, Kosova’nın yüzde 10’unu oluşturan Sırplar dahil tüm azınlıkların haklarına riayet edeceklerini ve bunları kanunla garanti altına alacaklarını ifade etti.
            Öte yandan Sırbistan Cumhurbaşkanı Boris Tadiç, Kosova’nın bağımsızlığını hiçbir zaman kabul etmeyeceklerini söyledi. Sırbistan Başbakanı Voyislav Koştunitsa da bağımsızlık ilanını kınayarak, Kosova’nın “sahte devlet” olduğunu söyledi.

            Çek Cumhuriyeti Devlet Başkanı Vaclav Klaus da, Kosova’nın bağımsızlık ilanının ardından, Gürcistan’dan tek taraflı olarak bağımsızlığını ilan eden Abhazya ve Güney Osetya da Rusya ve BM’den bağımsızlıklarının tanınmasını isteyeceklerini açıkladı.

            Rusya ise, Kosova’nın tek yanlı bağımsızlık ilan etmesini kınadı AB, Kosova’nın bağımsızlığını ilan etmesinden sonra Balkanlar’da sükunet tavsiyesinde bulunurken, BM Güvenlik Konseyi, Rusya’nın talebi doğrultusunda konuyu görüşmek üzere acil olarak toplandı.                   

            Öte yandan Afrika temasları kapsamında Tanzanya’yı ziyaret eden ABD Başkanı George W. Bush, başkent Darüsselam’da yaptığı açıklamada, Kosova’nın Avrupa ile uyumlu olmasının kendi menfaatlerine hizmet edeceğini belirterek, Balkanlar’ın istikrarı için Kosova’nın nihai statüsünün belirlenmesi gerektiğini ifade etti.

            10- Afganistan’ın güneyindeki Kandahar eyaletinde meydana gelen intihar eyleminde 80 kişi öldü, 90 kişi de yaralandı.

           18 ŞUBAT 2008

1- TBMM Başkanı Köksal Toptan, yeni atanan büyükelçilere TBMM’de verdiği kokteylde yaptığı konuşmada, atamaların Türkiye’nin dış politikada yıldızının giderek parladığı ve dış ilişkilerinin yoğun olduğu bir döneme denk geldiğini belirterek, “Türkiye’ye döneceğiniz gün, çok büyük başarılara imza atmış olarak geleceksiniz. Türkiye’nin gittiğiniz yerlerdeki güzel imajını daha da güzelleştirmiş olacaksınız” dedi.

2- Bakanlar Kurulu Başbakan Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında toplandı. Adalet Bakanı Mehmet Ali Şahin toplantının ardından yaptığı açıklamada, büyükşehir belediyesi sınırları içerisinde ilçe kurulması ile ilgili kanun tasarısının imzaya açıldığını belirterek, bu tasarı ile 3 bin 225 olan belediye sayısının 2 bin 101’e düşeceğini söyledi. Ceza İnfaz Kurumları Dış Güvenlik Hizmetleri Yasa Tasarısı’nın da imzaya açıldığını belirten Bakan Şahin, tasarı ile ceza ve tevkif evlerine Jandarma Genel Komutanlığı tarafından sağlanan dış güvenliğin 2009’dan itibaren Adalet Bakanlığı’na devredileceğini kaydetti.

3- 17 Şubat 2008 tarihinde bağımsızlığını ilan eden Kosova Cumhuriyeti, Türkiye, ABD, Fransa, İngiltere ve Arnavutluk tarafından resmen tanındı.

Kosova Başbakanı Haşim Taçi’yi telefonla arayan Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, bağımsızlık kararının hayırlı olması temennisinde bulundu. Balkanlar’da barış ve istikrarı önemsediklerini belirten Başbakan Erdoğan, “Bölgedeki gelişmeleri yakından takip ediyoruz. Türkler ve Arnavutlar dahil olmak üzere Kosova’yı oluşturan bütün unsurların birlik ve beraberliği, Kosova’nın geleceğini güçlendirecektir” dedi.

Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan yazılı açıklamada da, “Türkiye Cumhuriyeti, Kosova Meclisi’nin bağımsızlık bildirgesinin muhtevasını ve unsurlarını memnuniyetle karşılamış ve bu anlayıştan hareketle, Kosova Cumhuriyeti’ni tanıma kararı almıştır” denildi.

4- Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik gazetecilere yaptığı açıklamada, Sosyal Güvenlik Yasa Tasarısı’nın TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’nda ele alınmaya başlanacağını belirterek, “Bunlar, vatanını seven herkes tarafından destek görmesi gereken, siyasi anlamda ise riskli düzenlemelerdir. Fakat biz, ülkenin geleceği için risk alırız” dedi.

5- Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay Haber-Türk televizyonunda yayınlanan bir programda gazetecilerin gündeme ilişkin sorularını yanıtladı. Bakan Günay, “Kamuda çalışanların da türban düzenlemesinden yararlanmaları söz konusu olursa ciddi kaos çıkar. AK Parti’nin bakanlarından birisi olarak böyle bir durum olmadığını söylüyorum. Anayasa ile ilgili çok masum, çok iyi niyetli bir çalışma yapıldı” dedi.

6- TBMM Küresel Isınmanın Etkileri ve Su Kaynaklarının Sürdürülebilir Yönetimi Araştırma Komisyonu Başkanı Mustafa Öztürk yaptığı açıklamada, Türkiye’nin Kyoto Protokolü sonrası dönem için bir an önce pozisyon alması gerektiğini, aksi takdirde Türkiye’nin 2012 sonrasında önüne gelecek yol haritasını kabullenmek zorunda kalacağını söyledi.

7- DSP Genel Başkanı Zeki Sezer Sivas’taki incelemeleri sırasında gazetecilerin sorularını değerlendirdi. Sezer ‘solda birlik’ konusunda yaptığı açıklamada, “Evrensel sol değerlere bağlı, ama Türkiye’ye özgü sorunları da çözecek yerli bir sol projeyi hayata geçirmemiz lazım” dedi.

8- YÖK Başkanı Yusuf Ziya Özcan Hürriyet gazetesine yaptığı açıklamada, yüksek lisans yapmak isteyen üniversite öğrencilerine Lisansüstü Eğitim Sınavı (LES) yerine, tıp fakültesi mezunlarına uygulanan Tıpta Uzmanlık Sınavı (TUS) benzeri yeni bir modelin uygulanacağını söyledi.

9- Devlet Planlama Teşkilatı (DPT), ‘Ekonomik Gelişmeler Ocak 2008’ raporunu açıkladı. Raporda, 2003 yılından beri yüksek oranlarda devam eden bina inşaat ruhsatlarında 2006 ve 2007 yıllarında önemli oranda azalma meydana geldiği, bunun gelecek dönemde inşaat sektöründe büyüme hızının aşağıya inmesine yol açacağı ifade edildi.

10- Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) ve Merkez Bankası tarafından hazırlanan ‘Aylık Tüketici Eğilimi Anketi Ocak 2008’ sonuçları açıklandı. 2007 Aralık ayında 93.89 olan Tüketici Güven Endeksi’nin, 2008’in Ocak ayında yüzde 1.89 azalarak 92.12’ye indiği, bunun da aylar itibariyle Ocak 2007’den sonraki en düşük düzey olduğu belirtildi.

11- İktisadi Kalkınma Vakfı (İKV) Başkanı Haluk Kabaalioğlu, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül tarafından kabulünün ardından yaptığı açıklamada, son dönemde AB’ye yönelik çalışmalarda bir durgunluk olmasından duydukları rahatsızlığı ifade ettiklerini söyledi.

12- Milli Eğitim Bakanlığı Talim ve Terbiye Kurulu Başkanı Prof. Dr. İrfan Erdoğan görevinden istifa etti.

13- AB Genel İşler ve Dış İlişkiler Konseyi’nin Belçika’nın başkenti Brüksel’de gerçekleştirilen Dışişleri Bakanları toplantısında, Türkiye’nin gözden geçirilmiş Katılım Ortaklığı Belgesi onaylandı.

14- KKTC Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat yaptığı yazılı açıklamada, “Beş yıldan beri Kıbrıs Rum yönetimi liderliğini sürdüren ve şimdiye kadar hazırlanmış en kapsamlı çözüm önerisi olan BM Planı’nın reddedilmesine öncülük eden Tasos Papadopulos’un liderlik seçiminde birinci turu geçmemesi, tıkanıklıkların aşılabileceği umudunu doğurmuştur” dedi.

15- Almanya Başbakanı Angela Merkel Yabancı Gazeteciler Derneği’nin (VAP) üyeleriyle başkent Berlin’de bir araya geldi. Merkel yaptığı konuşmada, Almanya’da 3. ve 4. kuşakta yaşayan Türklerle ilgili sorumlulukları olduğunu belirterek, “Bu insanlara da Almanya’da yaşayan diğer insanlar gibi kaliteli hayata katılabilmeleri için eşit fırsatlar verilmesi gerekir. Çok kültürlülük çabaları sonucunda paralel toplumların ortaya çıktığını da gördük ve bunun bir çözüm olamayacağını, ortak çabaların gerekli olduğunu anladık. Uyumun ve asimilasyonun ne olduğu konusu tartışılabilir. Ancak burada insanların kültürel kimliğini ellerinden alma gibi bir çaba yok” dedi.

 19  ŞUBAT  2008   

            1- Cumhurbaşkanı Abdullah Gül resmi görüşmelerde bulunmak üzere Türkiye’ye gelen Senegal Cumhurbaşkanı Abdoulaye Wade’yi Çankaya Köşkünde kabul etti. Cumhurbaşkanı Gül, Türkiye ile Senegal arasında yapılan ‘Kültürel İşbirliği Anlaşması’ ve ‘Tarım Alanında Teknik, Bilimsel Ekonomik İş Birliği Protokolü’nün  imza töreninden sonra yaptığı konuşmada,  Wade’nin Afrika’nın en saygın liderlerinden biri olduğunu, kıtada bir çok yeni fikir ve politikalara öncülük ettiğini söyledi.

            Senegal Cumhurbaşkanı Wade ise görüşmenin ardından yaptığı konuşmada, Mustafa Kemal Atatürk’ün sadece Türkler için değil bütün dünya için önemli bir lider olduğunu belirterek, Türk yatırımcıları ülkesine yatırım yapmaları için davet etti.

            2- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan AK Parti Meclis grup toplantısında yaptığı konuşmada, “Bazı spekülatörlere sesleniyorum. Kimse  bu ülkede spekülasyon gayreti içerisine girmesin. Girerse onlar da karşısında bizi bulacaktır” dedi.

            3- CHP Genel Başkanı Deniz Baykal partisinin Meclis grup toplantısında  yaptığı konuşmada, “Türban konusunda gerçekler, tereddütler ortaya çıkmaya başladı. Çankaya’nın sekiz günden beri, bu kadar önem verilen Türkiye’yi sarsan düzenlemeyle ilgili derin bir düşünce içine girmesi herhalde bir anlam ifade ediyor” dedi.

            4- Halk Bankası, Fransa Kalkınma Ajansı’yla 80 milyon Euroluk finansman sözleşmesi imzaladı. Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Nazım Ekren imza töreninde yaptığı konuşmada, Türk ekonomisinin, istikrarı sağlayarak, yükselen piyasalar ve bölgesinde önemli yıldız bir ülke olmaya başladığını ve bu seyrini de devam ettirdiğini söyledi.

            5- MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli partisinin Meclis grup toplantısında,  anayasa değişikliği ile ilgili olarak yaptığı konuşmada, “Son  zamanlarda toplumsal kutuplaşmanın ve ayrıştırma senaryolarının sahnelenmeye çalışıldığı  tehlikeli bir gerilim sürecine girilmeye başlanmıştır. İdam sehpalarının hatırlatıldığı, kefenlerin çağrıştırıldığı, beyaz çarşafla yola çıkma edebiyatı ile demokrasi dışı yöntemlerin ima edildiği bu ortamda, milletimiz  adeta cepheleşmeye çağrılmaktadır” dedi. 

            6- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Cemil Çiçek Doğu Batı Enstitüsü’nün Belçika’nın başkenti Brüksel’de düzenlediği Dünya Güvenlik Konferansı’nda yaptığı konuşmada, “Bugün terör, ulusal, coğrafi, dini ya da ırk olarak bir ayrım yapmamaktadır. Terör global bir olgudur ve bir ülke, kendi sınırları dışında terör faaliyetlerinde bulunmuş kişileri, sırf bu sebeple cezalandırmıyorsa; bu dolaylı olarak terörü destekliyor anlamına geliyor” dedi.  

            7- Küba Devlet Başkanı Fidel  Castro 1959 yılından beri yürüttüğü devlet başkanlığı görevini,  81 yaşındaki kardeşi Raul Castro’ya devretti.

            8- Pakistan’da yapılan genel seçimlerde, Aralık 2007 yılında uğradığı bombalı saldırı sonucu öldürülen Pakistan Halk Partisi Genel Başkanı Benazir Butto’nun partisi Pakistan Halk  Partisi (PHK) seçimlerde oyların yüzde 65’ini alarak birinci parti oldu.

             9- Ermenistan’da yapılan Devlet Başkanlığı seçimini toplam oyların yüzde 57’ni  alan  Başbakan Serj Sarkisyan kazandı.

  20 ŞUBAT 2008

            1- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, yeni atanan büyükelçilerle  Başbakanlık Resmi Konutu’nda bir araya geldi. Özellikle Avrupa başkentlerinde görev yapacak büyükelçilerden AB konusunda fazla mesai harcamalarını isteyen Başbakan Erdoğan, “AB katılım sürecimizin ivme kaybetmeden ilerlemesini sağlamak, en önemli göreviniz. Bu sürecin önünü kesmeye veya süreci sulandırmaya, geciktirmeye ya da içini boşaltmaya yönelik girişimlerle yoğun şekilde mücadele edeceğinize inanıyorum” dedi. 

            2- CHP Genel Başkanı Deniz Baykal partisinin MYK toplantısında yaptığı değerlendirmede, nüfusu 2 binin altındaki belediyelerin kapatılması ve yeni bazı ilçelerin oluşturulmasını politik bir karar olarak değerlendirerek “Kapatılmakta olan belediyelere ve belediye başkanlarına sahip çıkmalıyız. İnsanlar ileriye doğru değişmelidir; geriye doğru değişmek, belediyeden köye dönüşmek doğru değil” dedi.

            3- Yargıtay Başkanı Hasan Gerçeker yeni görevine başlaması nedeniyle yargı muhabirleri ile düzenlediği sohbet toplantısında, TCK’nın Türklüğü aşağılamayı suç sayan 301. maddesinin değiştirilmesiyle ilgili tartışmalar konusunda “Siyasi irade yasaları değiştirirse biz uygularız. Bu kanun koyucunun tercihidir. 301. maddede ifade özgürlüğü kısıtlı değil zaten” değerlendirmesinde bulundu.

            4- Kadının Statüsü Danışma Kurulu toplantısının açılışında konuşan Devlet Bakanı Nimet Çubukçu kadınların toplumsal fırsatlardan erkeklerle eşit biçimde yararlanmasını sağlamak amacıyla başlatılan projelerin devam ettiğini söyledi. Bakan Çubukçu, Kadının Statüsü Genel Müdürlüğü’nce ‘Toplumsal Cinsiyet Eşitliğinin Yaygınlaştırılması Proje’sinin yürütüldüğünü ve bu kapsamda politika uygulayıcılara, karar vericilere, üst düzey yöneticilere ve belediye başkanlarına yönelik eğitim programlarının sürdürüldüğünü belirtti. 

            5- Maliye Bakanı Kemal Unakıtan Hesap Uzmanları Vakfı ile Gazi Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi’nce düzenlenen, “Global Finans Piyasaları ve Türkiye Ekonomisi” konulu panelin açılışında yaptığı konuşmada, Türkiye’nin global piyasalardan  her zaman etkileneceğini fakat paniğe ve korkuya gerek olmadığını ifade etti. Bakan Unakıtan, Türkiye’de bankacılık sisteminin tarihinin en kuvvetli dönemini yaşadığını, geri dönmeyen krediler olmadığını söyledi. 

            6- Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, tersanelerde yaşanan iş kazalarında ölenlerin sayısının artması üzerine sektör temsilcileriyle yaptığı görüşme sırasında, denetimlerde eksiklikleri tespit edilen tersanelere tanınan sürenin dolduğunu ve bundan böyle eksiklikleri bulunan tersanelerin kapatılacağını açıkladı.

            7- Vakıflar Kanunu, TBMM Genel Kurulu’nda kabul edildi.

            8- Resmi temaslarda bulunmak üzere Rusya’nın başkenti Moskova’da bulunan Dışişleri Bakanı ve Başmüzakereci Ali Babacan,  Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov ile görüşmesinin ardından düzenlenen ortak basın toplantısında “Rusya ile enerji alanında iş birliğinin ileride çok farklı boyutlara ulaşması için çabalayacağız. Rusya ile Türkiye, özellikle petrol ve doğal gazın başka pazarlara ulaştırılması için son derece önemli iki ülke. Enerji konusundaki çalışmalarımızın, birbirini tamamlayıcı çalışmalar olmasını önemsiyoruz. Her iki ülke de bu yönde gayret gösterecek” dedi.

            9- Avrupa Patronlar Kulübü “Eurochambres”ın başkanlık divanına katılmak üzere Fransa’nın Strasburg kentine giden TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu burada yaptığı konuşmada, AB sürecine sahip çıkılması gerektiğini belirterek “Korkulardan kurtulmak, özgürlüklere kavuşmak ve ekonomik dönüşüm yapmak istiyorsak, AB sürecine sarılmalıyız” dedi.

            10- Hollanda’nın başkenti Amsterdam’da düzenlenen, Türkiye ekonomisi ve Türkiye ile Hollanda arasındaki yatırım olanaklarının tartışıldığı toplantıda konuşan TÜSİAD Başkanı Arzuhan Doğan Yalçındağ, Türkiye ekonomisinin son yıllarda önemli bir gelişme ve başarı düzeyi yakaladığını, Türkiye’nin yönünün kesinlikle AB üyeliği olduğunu ve şu anda üyelikten başka bir seçeneği  bulunmadığını kaydetti.

       21 ŞUBAT 2008

1- Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Ermenistan Devlet Başkanlığı’na seçilen Serj Sarkisyan’a gönderdiği kutlama mesajında, “Yeni görevinizin, yüzyıllar boyunca barış ve uyum içerisinde birlikte yaşayabildiklerini ispatlamış olan Türk ve Ermeni halkları arasındaki ilişkilerin normalleştirilmesi için gerekli ortamın oluşturulmasına imkan tanıyacağını umuyorum. Ortak çabalarımızın, bölgemizde barış ve refaha katkıda bulunacak, istikrar, karşılıklı güven ve iş birliğine dayalı bir atmosfer oluşturmasını temenni ediyorum” dedi.

2- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan AK Parti Genel Merkezi’nde düzenlenen ‘23. Dönem Milletvekili Eşleri 4. İstişare Toplantısı’nda yaptığı konuşmada, “Aile içi meselelerden toplumsal meselelere kadar birçok problemin kaynağında iletişim eksikliği var. Yüz yüze konuşma adabıyla iletişim problemlerini aşabiliriz. Konuşmak kadar dinlemeyi de bilmeliyiz” dedi.

3- Milli Güvenlik Kurulu, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül başkanlığında Çankaya Köşkü’nde toplandı. Toplantının ardından yayınlanan bildiride, “Terör örgütü ve yandaşlarının kamu düzenini, birlik ve beraberliği, huzur ve güveni zedelemeye yönelik faaliyetlerine karşı alınan tedbirlerin etkinlikle sürdürülmesi yönündeki kararlılık teyit edilmiştir” denildi.

4- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Hayati Yazıcı TBMM’de kabul edilen Vakıflar Yasası ile ilgili olarak Hürriyet gazetesine yaptığı değerlendirmede, azınlık cemaatlerine mal iadesi konusuna değinerek, “Hakkı varsa vereceksiniz. Bu kanun hakları veriyor. Mülkiyet hakkını ıskalarsanız mülkün temelini yıkarsınız” dedi. Başbakan Yardımcısı Yazıcı, iddia edildiği gibi 46 bin değil, sadece 161 vakfın mülkünün iade edileceğini söyledi.

5- Devlet Bakanı Murat Başesgioğlu TBMM Genel Kurulu’nda yaptığı konuşmada, “Kulüpler Yasası’nın çıkması lazım. Artık bu kadar devasa bütçeyi yöneten kulüpleri, Dernekler Yasası ile yönetmek mümkün değil. Kulüplerin borçlanma politikalarını da disiplin altına almamız gerekiyor” dedi.

6- Devlet Bakanı Nimet Çubukçu TGRT Haber televizyonunda yayınlanan bir programda bakanlık çalışmalarıyla ilgili değerlendirmelerde bulundu. Bakan Çubukçu, “Yaşlılara, kimsesiz çocuklara ve engellilere aile mutluluğunu yaşatacağız. Onlar konfor yerine sevgi istiyor” dedi. Bazı çevrelerce AK Parti’nin kadını eve hapseden bir görüşte olduğunun iddia edildiğini hatırlatan Bakan Çubukçu, kadın istihdamının artırılması, iş hayatında kadın hakları ve esnek çalışma şartlarının getirilmesi için yasal düzenleme yapıldığını belirterek, ev içi üretimde vergi muafiyeti getirildiğini ve 2 ilde 760 kadına mikro kredi verildiğini söyledi.

7- Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik Türk Eğitim-Sen Genel Başkanı İsmail Koncuk’u kabulünün ardından yaptığı açıklamada, “Eleştirilerden, olumlu katkıları olduğu sürece memnuniyet duyuyorum. Demokratikliğin gereği eleştiriler; hatalarımızı, eksikliklerimizi gösterir” dedi.

8- Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik düzenlediği basın toplantısında, işçi ölümleriyle gündeme gelen Tuzla’daki tersanelerin eksikliklerini gidermeleri için verilen sürenin dolduğunu belirterek, “Şimdi hukuki yaptırım zamanı” dedi. Bakan Çelik ayrıca, Norveç’e işçi gönderileceği yönündeki haberlerin basın mensuplarınca kamuoyuna yanlış aktarıldığını belirterek, Çalışma Bakanı Bjarne Hakon Hanssen’in kabul sırasında 100 bin kişilik işgücü açıkları olduğunu belirttiğini, kendisinin ise talebin gelmesi halinde Türkiye’nin bu ihtiyacı 6 ayda karşılayabileceğini ifade ettiğini söyledi.

9- Sanayi ve Ticaret Bakanı Zafer Çağlayan Gaziantep baklavasına ‘tescil belgesi’ verilmesi nedeniyle Türk Patent Enstitüsü’nde düzenlenen törende yaptığı konuşmada, tescil belgesinin son dönemlerde özellikle komşu ülke Yunanistan menşeli tartışmaları bitireceğini ve Gazianteplilerin AB’de koruma elde etmek için başvuruda bulunma hakkı elde ettiğini söyledi.

10- Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay, ‘Milli Kütüphane’ bünyesinde yeniden yapılandırılan ‘İnteraktif Araştırma Salonu’ ve ‘Çok Amaçlı Okuma Salonu’nun açılış töreninde yaptığı konuşmada, “Önümüzdeki dönemde Türkiye’nin her yerinde kütüphanecilik hizmetlerinin daha çok yaygınlaştırılmasını sağlayacağız. Bilimsel ve tarihsel eserlerin kaybolmamasına gayret edeceğiz. Türkiye’de kitaplığı olmayan hiçbir yerleşim birimi ve okul kalmayacak” dedi.

Törenin ardından Bakan Günay ve Avusturya Büyükelçisi Heidemaria Gürer arasında iki ülke kütüphaneciliğinde iş birliğine yönelik protokol imzalandı.

11- TOBB Sanayi Odaları Konseyi toplantısı sona erdi. Sanayi ve Ticaret Bakanı Zafer Çağlayan ve TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu’nun katıldığı toplantının ardından açıklanan ortak bildiride, “Sanayimizin rekabet gücünün yükseltilmesine yönelik çok acil tedbirlere ihtiyaç var. Mevcut kur ve faiz politikasıyla artan ithalat karşısında iç piyasada darboğaz büyüdü” denildi.

12- TÜSİAD tarafından hazırlanan ‘Kurumsal Risk Yönetimi’ başlıklı rapor ‘Kurumsal Risk Yönetimi ve 2008 Yılı Risk Öngörüleri’ seminerinde tanıtıldı. TÜSİAD Şirket İşleri Komisyonu Başkanı Ali Kibar yaptığı konuşmada, artık dünya ekonomisinin, gelişmekte olan ekonomilerin yüksek performans göstermesine elverişli olmaktan çıktığını söyledi.

13- Fransa’nın Ankara Büyükelçisi Bernard Emie, Fransa-Türk İşadamları Derneği (FATIAD) üyelerini kabulünün ardından düzenlediği basın toplantısında, Türkiye-AB yakınlaşmasına önem verdiklerini ve müzakerelerin devamından yana olduklarını belirterek, Fransa’nın AB dönem başkanlığını çok dengeli ve objektif bir şekilde üstleneceğini söyledi.

14- TÜSİAD Başkanı Arzuhan Doğan Yalçındağ İsviçre’nin Cenevre kentinde düzenlenen “Dünyada Son Ekonomik Gelişmelerin Türkiye’ye Yansımaları  ve Yabancıları Etkileyecek Gelişmeler” konulu konferansta yaptığı konuşmada, Türkiye’nin üyeliği konusunda AB’nin şeffaf ve eşit bir yöntem izlemesi halinde sürecin sekteye uğramayacağını belirtti.

15- Kosova’nın bağımsızlık ilanını protesto amacıyla Sırbistan’ın başkenti Belgrad’da yapılan gösteri sırasında, Türkiye, ABD, İngiltere ve Sırbistan büyükelçiliklerine taşlı saldırıda bulunulduğu belirtildi.

16- KKTC Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat Mağusa Belediyesi’nin düzenlediği ‘Mağusa Söyleşileri’ toplantısında yaptığı konuşmada, seçimlerin birinci turunda Rum Yönetimi lideri Tasos Papadopulos’un seçimi kaybetmesinin sürpriz olduğunu belirterek, Kıbrıs meselesinin 2008 yılı sonuna kadar çözülebileceğine inandığını söyledi.

Başbakan Ferdi Sabit Soyer de yaptığı konuşmada, seçimi kim kazanırsa kazansın, Kıbrıs meselesinin çözümüne ilişkin görüşme sürecini hemen başlatması gerektiğini belirtti. 

17- ABD, kontrolden çıkan uzaydaki casus uydusu ‘USA 193’ü Pearl Harbor limanında demirli bulunan USS Lake Erie gemisinden fırlatılan SM-3 taktik füzesi ile Büyük Okyanus üstünde etkisiz hale getirdi.

22 ŞUBAT 2008

            1- Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, yükseköğretimde başörtüsünün serbest bırakılmasını öngören 5735 sayılı ''Türkiye Cumhuriyeti  Anayasasının Bazı Maddelerinde Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun''u onayladı.

            Cumhurbaşkanı Gül ayrıca, Hakimler ve Savcılar  Yüksek Kurulu (HSYK) yedek üyeliğine Yargıtay Üyesi Coşkun Öztürk'ü seçti.

            Öte yandan Cumhurbaşkanı Gül, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ile birlikte, ABD Senatosu Dış  İlişkiler Komitesi Başkanı ve Demokrat Parti senatörü Joe Biden, diğer bir  Demokrat John Kerry ve Cumhuriyetçi Parti'den Chuck Hagel'in aralarında bulunduğu  ABD Senatosu heyetini kabul etti.

            Görüşmenin ardından açıklama yapan Biden, hem Cumhurbaşkanı Gül, hem de Başbakan Erdoğan ile çok olumlu görüşmeler yaptıklarını, Afganistan ve Pakistan'a yaptıkları  ziyaretler hakkında kendilerine bilgi verdiklerini söyledi.

            2- Genelkurmay Başkanlığı, Türk Silahlı  Kuvvetleri'nin (TSK), Irak'ın kuzeyinde üslenmiş PKK/KONGRA-GEL terör örgütü  mensuplarını etkisiz kılmak ve bölgedeki örgütsel altyapıyı kullanılmaz hale  getirmek maksadıyla, Hava Kuvvetleri ile desteklenen  bir sınır ötesi kara harekatı başlatıldığını bildirdi.

            Cumhurbaşkanı Abdullah Gül yaptığı yazılı açıklamada, ''Kendisine verilen görevleri üstün vazife anlayışı içinde her  zaman cesaret ve kararlılıkla yerine getiren şanlı Ordumuz, güç arazi ve hava  şartlarına rağmen, bölücü terör örgütüne karşı etkili bir harekat  gerçekleştirmektedir. Bölgede yaşayan masum sivillerin harekattan olumsuz  etkilenmemeleri için azami gayret gösterilmektedir. Zor anlarında defalarca kucak  açtığımız ve dostane yardım elimizi uzattığımız Irak halkı Türkiye'nin kardeşi ve  akrabasıdır'' dedi.

            Cumhurbaşkanlığı Basın Merkezi'nden yapılan açıklamada, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün, Irak  Cumhurbaşkanı Celal Talabani'yi dün telefonla arayarak, TSK tarafından terör örgütüne yönelik olarak başlatılan kara harekatı  hakkında bilgi verdiği bildirildi.

            Başbakan Recep Tayyip Erdoğan yaptığı açıklamada, Türk Silahlı Kuvvetleri'nin icra ettiği ve  edeceği sınır ötesi harekatların hedefinin, sadece Irak'ın kuzeyindeki terör  örgütü kampları olduğunu belirterek, ''Silahlı Kuvvetlerimiz hedeflerine  ulaştıktan sonra en kısa sürede geri dönecektir'' dedi. Başbakan Erdoğan ayrıca, harekatla ilgili olarak, ABD Başkanı George W. Bush ve Irak  Başbakanı Nuri el Maliki ile görüştüğünü de bildirdi.

            CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, göreve bir süre önce başlayan Yargıtay  Başkanı Hasan Gerçeker'e gerçekleştirdiği kutlama ziyaretinin ardından gazetecilerin sınır  ötesi kara harekatına ilişkin sorularını yanıtladı. Baykal, harekatın çok önemli yeni bir aşama olduğunu belirterek, ''Bunu sonuçlandırmak  zorundayız. Ameliyatı yaparken içerde parça bırakamayız. Çok kararlı, net şekilde  bu konuyu sonuçlandırmak sorumluluğu içinde olmalıyız'' dedi.

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli yaptığı yazılı açıklamada, partisinin TSK’nın sınır ötesi harekatına destek verdiğini ifade  ederek, ''TSK unsurlarının, Kuzey Irak'ta geçici bir süre için  konuşlandırılmasına ve güvenlik bölgesi oluşturulmasına gerek olduğu ortadadır''  dedi.

            DTP Grup Başkanvekili Selahattin Demirtaş düzenlediği basın toplantısında, hükümetin; Kürt sorununu ''diyalogla, demokratik adımlarla çözme'' seçeneğini kullanmadığını savunarak, gelinen noktada  Türkiye'nin adım adım bölgesel bir savaşın içine sürüklendiğini ileri sürdü.

            ÖDP Genel Başkanı Ufuk  Uras yaptığı yazılı açıklamada, Irak'ın kuzeyine düzenlenen askeri harekatın, yıllardır kanayan bir yara  olan Kürt sorununa kalıcı çözüm getirmeyeceğini belirtti.

            BM Genel Sekreteri Ban Ki-mun ''Türkiye'nin güvenlik endişesini anladığını, ancak iki ülke  arasındaki sınırlara saygı gösterilmesi gerektiğini'' ifade etti.

            AB Komisyonu'nun Genişlemeden Sorumlu Üyesi Olli Rehn'in sözcüsü Christina  Nagy günlük olağan basın toplantısında, Türkiye'nin, vatandaşlarının can güvenliği konusunda endişe ve ihtiyaçlarını  anladıklarını belirterek, terörle mücadelede orantısız güç kullanımından  kaçınılmasını, uluslararası hukuka ve insan haklarına saygı gösterilmesini  beklediklerini ifade etti.

            Irak'ın başkenti Bağdat'taki Amerikan ordu sözcüsü Tuğamiral Gregory Smith  yaptığı açıklamada, Türkiye'nin kendini PKK'nın terörist faaliyetlerine karşı savunma  hakkını desteklemeyi sürdüreceklerini bildirdi.

            3- Fransa ve İngiltere, BM Güvenlik  Konseyi'ne, İran'ın uranyum zenginleştirme faaliyetlerini durdurmadığı  gerekçesiyle bu ülkeye yaptırımlar öngören 3. karar tasarısını resmen sundu.

            4- Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev, Bağımsız  Devletler Topluluğu (BDT) Liderleri Çalışma Toplantısı için gittiği Rusya’nın başkenti Moskova'da, Devlet Başkanı Vladimir Putin ile bir araya geldi.

            Putin görüşmede, Rus iş adamlarının Azerbaycan'daki faaliyetlerinin giderek arttığını  belirterek, Rus iş adamlarının Azerbaycan'da yatırım yapmasını memnuniyetle  karşıladıklarını kaydetti. Aliyev de Rus şirketlerinin ülkesinde yerel şirketler için oluşturulan ortamdan yararlandıklarını kaydetti.

            5- Kosova Başbakanı Haşim Taçi, Kosova'nın Sırbistan'dan bağımsızlığını ilan etmesinden sonra  Associated Press haber ajansına verdiği demeçte, Belgrad'da çıkan  şiddet olaylarının eski Yugoslavya Devlet Başkanı Slobodan Miloşeviç dönemini  hatırlattığını söyledi.

            Öte yandan Rusya'nın NATO özel temsilcisi Dimitriy  Ragozin Belçika’nın başkenti Brüksel’de yaptığı açıklamada, tüm AB üyesi ülkelerin Kosova'nın bağımsızlığını tanıması ve NATO'nun Kosova'daki yetkilerini aşması halinde Rusya'nın dünya arenasındaki saygınlığını  korumak için askeri güce başvurabileceği uyarısında bulundu.

23 ŞUBAT 2008

            1- Genelkurmay Başkanlığı'nın internet sitesinde yer alan açıklamada, Türk Silahlı Kuvvetleri tarafından Irak'ın  kuzeyinde icra edilmekte olan sınır ötesi harekatta, içerisinde ağır uçaksavar  silahlarının da yer aldığı, teröristlere ait çok sayıda mevzinin tahrip edildiği  belirtilerek, ''Devam eden operasyonlarda, uçaklar ve uzun menzilli silah  ateşleri sonucu saf dışı bırakılanlar hariç, 35 terörist etkisiz hale  getirilmiştir'' denildi.

            2- CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, son sekiz ayda 18 işçinin iş kazalarında öldüğü Tuzla tersanelerinde incelemelerde bulundu. Baykal, Tuzla’da tersaneler bölgesinde çalışan insanların çağın gerisinde bir anlayışla çalışmak durumunda bırakıldıklarını ve temel güvencelerinden yoksun olduklarını belirtti.

            3- İçişleri Bakanı Beşir Atalay MHP Konya Milletvekili Mustafa Kalaycı’nın soru önergesine verdiği yanıtta, 2000-2007 yılları arasında 3 bin 711 teröristin etkisiz hale getirildiğini açıkladı.

            4- Dışişleri Bakanı ve Başmüzakereci Ali Babacan Türkiye’ye gelen Ürdün Dışişleri Bakanı Selahaddin Beşir’le görüştü. Görüşmede, Kuzey Irak’a yönelik operasyonları değerlendiren Bakan Babacan, sınır ötesi operasyonun hedefinin; terör örgütü PKK olduğunu vurgulayarak, “Türkiye, Irak’ın toprak bütünlüğünü ve siyasi birliğini önemsemektedir” dedi.

            5- Arap Birliği Genel Sekreteri Amr Musa yaptığı yazılı açıklamada, Irak egemenliği, toprak bütünlüğü ve uluslararası toplum tarafından tanınan sınırların dokunulmazlığına saygı gösterilmesi gerektiğini bildirdi.

            6- ABD Dışişleri Bakanı Condeleezza Rice başkent Washington’da düzenlediği basın toplantısında, TSK’nın PKK’ya karşı Kuzey Irak’ta başlattığı operasyona ilişkin, “Türkiye’ye PKK konusunda mutlak bir dayanışma içinde olduğumuzu dile getirmeye devam ediyoruz” dedi.

                                                        24 ŞUBAT 2008

            1- TBMM Başkanı Köksal Toptan, 8 askerimizin şehit olması sebebiyle Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Büyükanıt’a gönderdiği başsağlığı mesajında “Milli birlik ve beraberliğimize zarar verecek eylemlere başvuranlar, amaçlarına hiçbir zaman ulaşamayacaklarını bilmelidirler. Hiç kimsenin buna gücü yetmeyecektir. Bu odaklara hak ettikleri cevap verilmektedir ve bundan sonra da verilecektir” dedi.

            2- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan “AK Parti İstanbul İl Gençlik Kolları 2. Olağan Kongresi”nde yaptığı konuşmada, Türk Silahlı Kuvvetleri’nin Irak’ın kuzeyinde başlattığı kara harekatıyla ilgili olarak “Türkiye’nin birlik ve beraberliğine kasteden bölücü terör örgütünü toplumdan tecrit etme mücadelesi, çok yönlü sürdürülmektedir. Vatandaşlarımızın can ve mal emniyetini, sınırlarımızın güvenliğini korumaktan başka amacımız yoktur. Iraklı kardeşlerimiz bilmelidir ki, Silahlı Kuvvetlerimizin hedefinde asla siviller yoktur. Sadece terör kamplarına, teröristlere yönelik bir temizleme harekatıdır. Mesele budur” dedi.

            3- Genelkurmay Başkanlığı tarafından yapılan açıklamada, Irak’ın kuzeyinde PKK terör örgütüne karşı icra edilen sınır ötesi harekatın üçüncü gününde gün boyunca meydana gelen çatışmalarda 8 personelin şehit olduğu ve bir helikopterin bilinmeyen bir nedenle sınıra yakın bölgede kırıma uğradığı belirtilerek, harekatın, planlanan hedeflere ulaşılıncaya kadar aynı kahramanlık ve kararlılıkla devam ettirileceği bildirildi.

            4- Devlet Bakanı Kürşad Tüzmen, Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Sektör Başkanları toplantısında, sadece 2007 senesinde ihracatın yüzde 25’in üzerinde artış göstererek 107.1 milyar dolara ulaştığını, 17 bin kalemi aşkın ürünü 200’den fazla ülkeye ihracat eden Türkiye’nin en büyük ihracatçı 22. ülke olduğunu söyledi.

            Toplantıya Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Nazım Erken ve TİM Başkanı Oğuz Satıcı da katılırken, ihracatçılar problemlerini ekonomi yönetimiyle paylaştı.

            5- Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik, Van’da “AK Parti 12. Bölge Yerel Yönetimler Şurası”nın açılışında Kuzey Irak’a düzenlenen kara harekatını değerlendirdi. Bakan Çelik “Umut ediyoruz ki, bu son harekat olur ve terör fitnesi biter. Dünyanın hiçbir yerinde silahla saldıran insana, çiçeklerle karşılık veren yoktur. Polis ve asker, kendi görevini yapıyor” dedi.

            6- Dışişleri Bakanlığı’nda bazı görev değişikliklerini öngören kararlar, Resmi Gazete’de yayımlandı.

            7- YÖK Başkanı Prof. Dr. Yusuf Ziya Özcan, rektörlüklere gönderdiği yazıda, TBMM’de aynen kabul edilerek kanunlaşan söz konusu anayasa değişikliğinin Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdiğini belirterek, Anayasa’nın 10 ve 42. maddelerine göre uygulama yapılabilmesi için ayrıca bir kanuni düzenlemeye ihtiyaç bulunmadığını kaydetti.

            8- İran Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Muhammed Ali Hüseyni düzenlediği haftalık basın toplantısında, bir gazetecinin PKK’lı teröristlerin, TSK’nın sınır ötesi kara harekatı sonucunda İran sınırlarına doğru kaçabileceklerini hatırlatması üzerine, “Sınırlarımızda gerekli tedbirleri almış bulunuyoruz” dedi.

            9- Irak hükümet sözcüsü Ali Debbağ AFP’ye verdiği demeçte, “TSK’nın operasyonlarının, Irak’ın hakimiyetine zarar vermediğini düşünüyoruz. PKK teröristleri Türkiye için tehdit, bunu biliyoruz. Bu operasyonun, Irak ve bölge ülkelerinin istikrarını bozmaması gerektiğini Türkiye’ye söyledik” dedi.

            10- Güney Kıbrıs Rum Kesimi’nde ikinci turu yapılan “başkanlık” seçimlerini Rum Meclis Başkanı ve AKEL Genel Sekreteri Dimitris Hristofyas yüzde 53.44 oranında oy alarak kazandı.

            11- Almanya’nın Hamburg kentinde yapılan eyalet meclisi seçimlerinde, 3 Türk kökenli milletvekili adayının Eyalet Meclisi’ne girmesi kesinleşti.

            12- Küba’da Raul Castro, emekliye ayrıldığını ilan eden ağabeyi Fidel Castro’nun yerine devlet başkanı oldu.

        25 ŞUBAT 2008

1- Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’a Kuzey Irak’ta terör örgütü PKK’ya karşı yürütülen harekatla ilgili olarak Genelkurmay Karargahı’nda Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Büyükanıt tarafından ayrı ayrı brifing verildi.

2- Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Yemen Cumhurbaşkanı Ali Abdullah Saleh’i Çankaya Köşkü’nde kabul etti. Cumhurbaşkanı Gül görüşmenin ardından düzenlenen basın toplantısında, “İlişkilerimizi ticaret, karşılıklı yatırımlar, enerji, sağlık alanlarında geliştirme kararına vardık. Güvenlik, askeri, savunma konularında da işbirliği yapma kararlığımızı ortaya koyduk” dedi.

Saleh de yaptığı açıklamada, Türkiye’nin BM Güvenlik Konseyi’ne 2009-2010 yılları için geçici üyeliğini destekleyeceklerini belirterek, Türkiye’nin BM’de İslam dünyasını temsil edeceğini söyledi.

Saleh, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan tarafından da kabul edildi.

3- TBMM Başkanı Köksal Toptan, Danıştay Başkanı Sumru Çörtoğlu’nu ziyaretinin ardından gazetecilerin sorularını yanıtladı. Başkan Toptan, Türkiye’nin arzusunun, siyasi ve her bakımdan bütünlüğünü koruyan bir Irak olduğunu belirterek, “Bu nedenle Türk Silahlı Kuvvetleri’nin bu operasyonunu ve hükümetin açıkladığı TBMM kararını, Irak yönetiminin ve Kuzey Irak’taki yerel yönetimin iyi anlaması gerektiğini düşünüyorum” dedi.

4- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan Kosova Başbakanı Haşim Taçi’yi telefonla arayarak, ülkesinin bağımsızlığını ilan etmesi sebebiyle tebrik etti. Başta Türkler ve Arnavutlar olmak üzere Kosova’yı oluşturan tüm unsurların birlik ve beraberliğinin Kosova’nın geleceğini güçlendireceğine inandığını belirten Başbakan Erdoğan, Balkanlar’daki barış ve istikrarın önemine değindi.

Taçi ise, Başbakan Erdoğan’ın kutlama telefonundan duyduğu memnuniyeti dile getirdi.

5- Bakanlar Kurulu, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında toplandı. Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı, Hükümet Sözcüsü Cemil Çiçek toplantının ardından yaptığı açıklamada, toplantının gündemini Türk Silahlı Kuvvetleri’nin Kuzey Irak’taki terör örgütü unsurlarına yönelik olarak devam eden kara harekatının oluşturduğunu belirterek, “Bu operasyon doğrudan doğruya terör örgütü PKK’ya yöneliktir ve operasyon hedefine ulaştığı takdirde birliklerimiz  dönmüş olacaktır” dedi.

6- Devlet Bakanı Nimet Çubukçu gazetecilere yaptığı açıklamada, ‘Aileye Dönüş ve Aile Yanında Destek Projesi’ kapsamında 5 bin çocuğun kendi ailelerinin yanında kalmalarının sağlandığını belirterek, “Bu, yurtta kalan çocukların yüzde 40’ına yakın bir oran” dedi.

7- Adalet Bakanı Mehmet Ali Şahin Radikal gazetesine yaptığı açıklamada, Anayasal değişiklikler dışında altı yılda reform mahiyetinde 64 yasa değişikliği yaptıklarını ve olumlu gelişmelere rağmen AB yetkililerinin 301. maddeye odaklandıklarını belirterek, bu değişikliğin yapılması gerektiğini söyledi.

8- Milli Eğitim Bakanlığı 2 bin 377’si sözleşmeli olmak üzere toplam 7 bin 159 öğretmen atadı. Bakan Hüseyin Çelik atamalar nedeniyle düzenlenen törende yaptığı konuşmada, 2008 yılında 30 bin civarında öğretmen atamasının planlandığını söyledi.

9- Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, tersanelerde iş sağlığı ve güvenliğinin geliştirilmesi işbirliği protokol töreninin ardından gazetecilerin sorularını yanıtladı. Bakan Çelik, istihdam paketine ilişkin çalışmanın tamamlanarak Başbakanlığa sevk edildiğini belirterek, işverenlerin ödediği sosyal güvenlik priminde 5 puanlık indirimin, belli koşulları yerine getirenler için ‘teşvik’ şeklinde uygulanacağını söyledi.

10- YÖK Başkanı Yusuf Ziya Özcan üniversitelerde derslere başörtüsü ile girilmesi konusunda uygulamaya ilişkin kargaşa yaşanmasının ardından yayınladığı yeni bildiride; “Cumhuriyetin Anayasa’da belirlenen nitelikleri, temel hak ve hürriyetlerin korunmasının ve geliştirilmesinin teminatı olup, hiçbir biçimde kişi, hak ve hürriyetlerin sınırlandırılmasının gerekçesi olarak kullanılamazlar. TCK’nın 112. maddesinde tanımlanan söz konusu suç, kişilere karşı cebir veya tehdit kullanarak işlenebileceği gibi, örneğin bu hizmetlerin verildiği bina ve tesislere ilişkin kapıların öğrencilerin giriş ve çıkışını engelleyecek şekilde kapatılması suretiyle de işlenebilir. Kanunda açıkça gösterilmemiş bir sebebe dayanarak kişiler süreli veya süresiz olarak yükseköğrenim hakkını kullanmaktan yoksun bırakılamazlar” dedi.

11- KKTC Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat, AKEL Genel Sekreteri, Rum Meclisi Başkanı Dimitris Hristofyas’ın kazandığı başkanlık seçimini değerlendirdi. Değişikliğin umut verici olduğunu ifade eden Cumhurbaşkanı Talat, Hristofyas’ın niyetlerinin eskiden beri bilindiğini belirterek, “İki toplumun eşitlik politikasını ve yönetimdeki payımızı kabul etmesi durumunda, herhangi bir problemimiz olmayacak” dedi.

Öte yandan, AB Komisyonu Başkanı Jose Manuel Barroso yaptığı yazılı açıklamada, Hristofyas’ı kutlayarak, “Seçilmeniz Kıbrıs probleminde uzun süren tıkanıklığın aşılması fırsatını sunuyor. Sizi, bu şansı iyi kullanarak KKTC lideriyle çözüm müzakerelerini başlatmaya çağırıyorum” dedi.

   26  ŞUBAT  2008 

            1- TBMM Başkanı Köksal Toptan resmi görüşmelerde bulunmak üzere Türkiye’ye gelen Yunanistan Meclis Başkanı Dimitris Sioufas ile görüşmesinin ardından yaptığı açıklamada, Yunanistan’ın AB için Türkiye’ye verdiği destekten  dolayı mutlu olduklarını söyledi.

            2- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan AK Parti Meclis grup toplantısında yaptığı konuşmada, “Terörle mücadelede çok önemli bir aşamayı geçtik, terör örgütünü etkisiz hale getirmek için çok boyutlu bir mücadele sürdürüyoruz. Bütün provokasyonları bertaraf ederek milletçe kenetlenme günüdür. Terörle mücadelede temel referansımız, hukuktur. Evrensel değerlere ve uluslararası anlaşmalara uygun hareket ediyoruz. Operasyonlar sadece terör örgütüne yöneliktir. Gün, yüreklerimizin birliğini, beraberliğini, kardeşliği en üst seviyede gösterme günüdür” dedi.

.

            3- CHP Genel Başkanı Deniz Baykal partisinin Meclis grup toplantısında  yaptığı konuşmada, “Önümüzde ortaya çıkabilecek en ciddi konu, operasyonun doğal sonuçlarına ulaşılmasına fırsat verilmeden TSK’nın elinin kolunun tutulmasıdır. ‘Artık Yeter’ deyip harekatın durdurulması, çok vahim sonuçların ortaya çıkmasına yol açar” dedi.

            4- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Cemil Çiçek TGRT televizyonunda   katıldığı bir programda yaptığı konuşmada, Türkiye’nin tek hedefinin kanlı terör örgütünün, komşu ülke Irak topraklarını kullanarak düzenlediği saldırıları önlemek olduğunu belirterek “Türkiye kesinlikle sivil hedefleri vurmamıştır. Irak’ın alt yapısının tahrip edilmemesine dikkat etmektedir. Türkiye’nin zaman zaman yaptığı müdahalenin özünde; kendi ülke insanının  can ve mal güvenliği ile toprak bütünlüğünün korunması vardır” söyledi.

            5- Adalet Bakanı Mehmet Ali Şahin TBMM’de gazetecilere gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulundu. Bakan Şahin, türbanla ilgili yapılan Anayasa değişikliğinin başka hukuki düzenlemeye gerek kalmadan doğrudan uygulanabileceğini belirterek, YÖK ve üniversitelerin özerk bir yapıya sahip olduğunu ve kendi kararlarını kendilerinin vereceğini  söyledi.

             6- Dışişleri Bakanı ve Başmüzakereci Ali Babacan Arnavutluk Dışişleri Bakanı Lulzim Basha ile görüşmesinin ardından düzenlenen ortak basın toplantısında yaptığı konuşmada, “Kuzey Irak’a yapılan operasyonun kapsadığı alanla ilgili sınırlar bellidir. Ne zaman operasyonda belirlenen hedeflere ulaşılır, işte o zaman harekat sona erer” dedi.

            7- Maliye Bakanı Kemal Unakıtan bakanlıkta düzenlenen ‘Çocuklarda Vergi Bilincini Geliştirme Eğitimi (Vergi-Bilir) Projesi’nin tanıtım toplantısında yaptığı konuşmada, ekonomideki kayıt dışını kayıt altına almanın ulusal bir dava olduğunu belirterek “Bu davadan galip çıkarsak Türk vatandaşının başı dik, kendisine güveni artmış olacaktır” dedi.

             Toplantıya katılan Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik de yaptığı konuşmada, bütçedeki en büyük payın Milli Eğitim Bakanlığı’nın olduğunu belirterek ”Dolayısıyla en büyük payını harcadığımız bütçenin derlenmesinde, gelir elde edilmesinde bize  büyük sorumluluk düşüyor” dedi. 

             8- MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli partisinin Meclis grup toplantısında yaptığı konuşmada,  operasyon için atılacak her adımda hükümetin yanında olacaklarını belirterek “Kuzey Irak’a yapılan harekatın başarısının kalıcı olması ve terör örgütünün çökertilmesi maksadıyla, Kuzey Irak’taki hassas bölgelerde güvenlik kuşağı kurulmalıdır” dedi.

             9- ABD Dışişleri Bakan Yardımcısı Nick Burns yaptığı açıklamada, “Terör örgütü PKK, terörist bir örgüttür. Uzun yıllardır Türk sivillerini ve askerlerini öldürüyor. Örgütün tasfiye edilmesinde Türkiye ile yakın işbirliği içindeyiz. Iraklı Kürt liderlerin de tasfiye sürecinde sorumluluk almaları gerekir” dedi.

 27 ŞUBAT 2008

            1- Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Radyo Televizyon Gazetecileri Derneği (RTGD) Yönetim Kurulu üyelerini kabulünde gündemdeki konulara ilişkin soruları yanıtladı.  TSK’nın Kuzey Irak’taki terör unsurlarına yönelik başlattığı sınır ötesi harekatı değerlendiren Cumhurbaşkanı Gül, şehit haberlerinin kendisini çok üzdüğünü belirterek  “Ama siz vaktinde yapmazsanız, ileride daha büyük şehitler verirsiniz. Bizim herhangi bir işgal niyetimiz yok, amacımız; devletimize tehdit olan bu unsuru oradan temizlemek” dedi.

            2- CHP, Anayasa’nın 10 ve 42. maddelerinde türbanı üniversitede serbest bırakmak için yapılan değişikliklerin iptali istemiyle Anayasa Mahkemesi’ne başvurdu.

            3- Devlet Bakanı Mehmet Şimşek, İstanbul’da yapılan Uluslararası Yatırımcılar Derneği (YASED) Genel Kurulu’ndaki konuşmasında, AB ile ilişkiler açısından hükümetin üzerine düşeni yaptığını ve reformlarda bir yavaşlama olmadığını kaydetti. Bakan Şimşek, AB’nin kendileri için çok önemli bir süreç olduğunu vurgulayarak, “Önemli olan birinci sınıf demokrasiye, özgürlüklere kurumlara sahip olmak. Biz gerekli koşulları yerine getirirsek ha girmişiz ha girmemişiz bence o ikincil bir konudur” dedi.

            4- İçişleri Bakanlığı ile Türkiye Şoförler ve Otomobilciler Federasyonu (TŞOF) iş birliğinde düzenlenen “Trafik Güvenliğinde Şoförlük Mesleği ve Eğitimi” konulu sempozyum sonrası gazetecilerin sorularını cevaplayan İçişleri Bakanı Beşir Atalay, bir gazetecinin Irak’ın kuzeyinde sürdürülen harekata ilişkin değerlendirmesini sorması üzerine “Silahlı Kuvvetler, kahraman askerlerimiz büyük bir görev yapıyorlar ve çok başarılı şekilde devam ediyor. Daha doğrusu Türkiye’nin terörle mücadelesi bütün boyutlarıyla devam ediyor. Şimdi sınır ötesi ve kara boyutunda ama biz terörle mücadeleye askeri, ekonomik, sosyal pek çok perspektiften bakıyoruz. Bütün olarak görüyoruz. Çalışmalar sürüyor” dedi.

            5- Sanayi ve Ticaret Bakanı Zafer Çağlayan, İSO Şubat ayı olağan meclis toplantısında, kriz çıkacağına ilişkin söylemlere tepki göstererek “Ben pembe tablo çizmeye çalışmıyorum. Her yılın sonunda üretimi, istihdamı, ihracatı, yabancı sermaye girişini artırıyoruz. Bugün Türkiye’de en büyük risk, krizin varlığından çok krizin beklentisidir” dedi.

            6- Türkiye Kupası çeyrek finalinde Galatasaray Futbol takımı, Fenerbahçeyi 2-1 yenerek yarı finale çıktı.

            7- Kuveyt Milli Günü için düzenlenen resepsiyona katılan ABD’nin Ankara Büyükelçisi Ross Wilson, Türkiye’nin Kuzey Irak’ta sürdürdüğü kara operasyonu için  ABD ile Türkiye’nin terörle mücadelede işbirliğinin sürdüğünü belirtti. Büyükelçi Wilson, Türkiye’nin sürdürdüğü kara operasyonu sebebiyle ABD’yi suçlayan Kuzey Irak’taki Bölgesel Kürt Yönetimi’ne yönelik olarak ise ABD’nin bölgesel yönetimi değil, Irak yetkilileri tarafından yapılan açıklamaları dikkate aldığını söyledi. 

            8- ABD Savunma Bakanı Robert Gates, resmi ziyaret nedeniyle Türkiye’ye hareketinden önce yaptığı açıklamada, TSK’nın Irak’taki harekatıyla ilgili olarak “Mümkün olduğunca kısa sürede tamamlayıp ayrılmaları çok önemli. Irak’ın egemenliği konusunda dikkatli olmalılar. Kastım; günler, bir ya da iki hafta, onun gibi bir şey, aylar değil” dedi. Gates ayrıca, “Cumhurbaşkanı Gül’e terör sorununun sadece askeri operasyonla çözülmeyeceğini söyleyeceğim. Konuya ekonomik ve siyasi girişimlerin eşlik etmesi, böylece uzun vadeli çözüm için PKK’nın zemin bulduğu yerel ortamı lehte olacak şekilde çevirme ihtiyacı var. ABD bu konuda yardıma hazırdır” dedi.

28 ŞUBAT 2008

1- Cumhurbaşkanı Abdullah Gül Rus İtar-Tass ajansına verdiği demecinde, Türk Silahlı Kuvvetleri’nin Irak’ın kuzeyine düzenlediği operasyonun terör örgütüne yönelik olduğunu belirterek, “Yıllardır Türkiye, PKK ile mücadele ediyor. Irak yönetimindeki bazı eksiklikler sebebiyle bu örgüt, Irak’ın kuzey bölgelerini üs olarak kullanmaya başladı. Teröristler, Irak topraklarından Türkiye’yi hedef alan saldırılar düzenliyor. Devletin görevi, halkını bu tür saldırılardan korumak ve terör tehdidiyle sonuna kadar mücadele etmektir” dedi.

2- Resmi ziyaret amacıyla Türkiye’de bulunan ABD Savunma Bakanı Robert Gates, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Büyükanıt ve Milli Savunma Bakanı Vecdi Gönül tarafından ayrı ayrı kabul edildi.

Başbakan Erdoğan kabulde, Türk Silahlı Kuvvetleri’nin Irak’ın kuzeyine yönelik  kara harekatının sınırlarının ve hedefinin belli olduğunu, hedeflere ulaşıldıktan sonra askerlerin geri döneceğini belirterek, harekata ilişkin bir takım dezenformasyonlar yapıldığını, seçilen ve vurulan hedeflerin yerleşim yerlerinin dışında olduğunu ve sivillere zarar verilmesinin söz konusu olmadığını söyledi. Gates de Türkiye’ye terörle mücadele konusunda ABD’nin açık desteğinin devam ettiğini belirterek, Başbakan Erdoğan’ın, harekatın süre, kapsam, zamanı ve sınırlarının belli olması yönündeki açıklamalarının kendileri için önemli olduğunu ifade etti.

Bakan Gönül de kabulün ardından yaptığı açıklamada, “Operasyon kış şartlarında hedefe ne zaman varırsa o kadar sürecek. Hedefimiz PKK’yı etkisiz hale getirmek. Irak topraklarında kalmak veya bir bölgeyi işgal etmek niyetimiz yok. Ne kadar gerekirse o kadar kalacağız” dedi. Gates de yaptığı açıklamada, “ABD, Türkiye’nin Irak’a düzenlediği kara operasyonunun kısa sürmesini ve belli noktalara hedeflenmesini istiyor” dedi.

Öte yandan ABD Başkanı George W. Bush’un Beyaz Saray’da düzenlediği basın toplantısında, Türkiye’yi Kuzey Irak’ta devam eden kara harekatını en kısa sürede bitirmeye davet ettiği belirtildi.

3- Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Büyükanıt, İspanya Genelkurmay Başkanı Orgeneral Felix Sanz Roldan’ı kabulünün ardından gazetecilerin sorularını yanıtladı. Orgeneral Büyükanıt, ABD Savunma Bakanı Robert Gates’in Türkiye’nin Irak’ın kuzeyinde sürdürdüğü harekatın kısa sürmesi gerektiği yönündeki açıklamasıyla ilgili olarak, “Ben de aynı suali Bakan Gates’e sordum. Kısa süre izafi bir kavram, bazen bir gün, bazen bir senedir. Biz 24 senedir terörle mücadele ediyoruz. Onun için bizim terörle mücadelemiz devam edecek. ABD de terörle mücadele ediyor, Afganistan’da kaç yıldan beri. Aynısını kendisine anlattım, anlayışla karşıladılar” dedi.

4- Danıştay İdari Dava Daireleri Kurulu, İzmir Limanı’nın 49 yıllığına işletme hakkının devri yöntemiyle özelleştirilmesi ihalesi ve ihaleyi sonuçlandıran Özelleştirme Yüksek Kurulu (ÖYK) kararının yürütmesini durdurdu.

5- Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik İstanbul Ticaret Odası ve hayırseverler tarafından yaptırılacak olan 3 okul ve 1 yurt için Samsun’da düzenlenen protokol töreninde yaptığı konuşmada, “Organize topluluk, alt alta yazılan değil yan yana yazılan bir değerdir. Devleti, özel sektörü ve sivil toplum örgütlerini aynı amaçla bir araya getirdiğimiz zaman bu ruhu yakalarız” dedi.

6- Sanayi ve Ticaret Bakanı Zafer Çağlayan TBMM Genel Kurulu’nda yaptığı konuşmada, 2002’de esnafa 5 bin YTL olarak yüzde 59 faizle kredi verildiğini ve verilen kredi toplamının 153 milyon YTL olduğunu, 2007’de ise esnafa verilen kredinin 10 kat artırımla 50 bin YTL’ye çıkarıldığını belirterek, esnaf ve sanatkarların cumhuriyet tarihinde en fazla ilgi ve desteği AK Parti hükümetleri döneminde gördüğünü söyledi.

7- Araştırma Geliştirme Faaliyetlerinin Desteklenmesi Hakkındaki Kanun Tasarısı TBMM Genel Kurulu’nda kabul edildi.

8- Nüfusu 2 binin altındaki 863 belde belediyesi ile 283 ilk kademe belediyesinin tüzel kişiliğinin kaldırılması ve 43 yeni ilçe kurulmasını öngören kanun tasarısı TBMM İçişleri Komisyonu’nda kabul edildi.

9- Üniversitelerarası Kurul, Mustafa Akaydın başkanlığında toplandı. Toplantının ardından yayınlanan bildiride; “’Cumhuriyet’in temel nitelikleri, kişi hak ve özgürlüklerinin sınırlandırılmasına gerekçe gösterilemez’ gibi sözlerle, kişi hak ve özgürlüklerine sanki cumhuriyetin temel nitelikleri engelmiş gibi asla kabul edilemeyecek ifadeler kullanması nedeniyle, Türk üniversitelerini temsil edemez konuma geldiği için YÖK Başkanı Yusuf Ziya Özcan’ı istifaya davet ediyoruz. Sayın Özcan bu davete uymadığı takdirde Sayın Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün üniversitelerimizin içine düşürüldüğü kaosun daha da büyümemesi ve Yükseköğretim Kurulu’nda hukukun üstünlüğünün geçerli kılınması için kendisini görevden almasını arz ederiz” denildi.

10- Diyanet İşleri Başkanı Ali Bardakoğlu gazetecilere yaptığı açıklamada, Diyanet olarak yürüttükleri çalışmanın “İslam’da reform” olarak nitelendirilmeyeceğini belirterek, “İslam’da reform diye bir şey söz konusu olamaz. Yapılan; hadisleri daha iyi anlama çalışmasıdır” dedi.

11- Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin imzasıyla, Rus dilini ve kültürel mirasını yayan, ülkelerin ve halkların birbirlerine yaklaşmasını sağlayan kişilere verilen ‘Puşkin Ödülü’ne; İlber Ortaylı, Ataol Behramoğlu ve Hakan Aksay layık görüldü. Ödüller İstanbul’daki Rusya Konsolosluğu’nda düzenlenen törenle sahiplerine verildi.

12- İngiltere’nin Ankara Büyükelçisi Nick Baird Eskişehir Valiliği’ni ziyaretinin ardından yaptığı  açıklamada, “Son derece dinamik ve canlı bir kent olan Eskişehir, iki ülke arasında var olan işbirliğinin gelişmesine katkı sağlayacaktır. Türkiye güçlü ve kararlı tavrını korursa AB’ye kesinlikle üye olacaktır. Türkiye, Britanya’nın en önemli dünya ortaklarından birisidir” dedi.

13- Bulgaristan’da bulunan Dışişleri Bakanı ve Başmüzakereci Ali Babacan, başkent Sofya’da düzenlenen Güneydoğu Avrupa Ülkeleri Dışişleri Bakanları toplantısına katıldı. Bakan Babacan toplantının ardından yaptığı açıklamada, “Balkan politikamızda temel hedefimiz; bölgeye yönelik istikrar arayışları ve ekonomik işbirliği girişimlerinde etkin rol oynamaktır” dedi.

14- Ürdün’de bulunan Çevre ve Orman Bakanı Veysel Eroğlu başkent Amman’da düzenlenen ‘5. Dünya Su Forumu Bölgesel Toplantısı’nın ardından gazetecilere yaptığı açıklamada, Kızılırmak suyunun içilemeyeceği yönünde açıklama yapanlara eleştiride bulunarak, “DSİ, Atom Enerjisi, ASKİ ve bakanlıklara inanmayacağız da işi bilmeyenlere mi inanacağız” dedi.

15- Avrupa Parlamentosu Yeşiller Grubu Eşbaşkanı Daniel Cohn Bendit Almanya’nın Münih kentinde partisinin seçim kampanyası sırasında yaptığı açıklamada, “Biz Yeşiller, Türkiye’nin Kuzey Irak’a girmesini kabullenemeyiz. Çünkü bu, sorunu çözmez. Ama burada, Kürtlere de şunu açıkça söylemeliyiz: ‘PKK’yı cehenneme gönderin’ O zaman sorunun çözümüne katkıda bulunuruz’” dedi.

16- GKRY liderliğine seçilen Dimitris Hristofyas yemin töreninin ardından görevine başladı. Hristofyas yaptığı konuşmada, ilk önceliğinin Kıbrıs sorununu çözmek ve Ada’yı birleştirmek olacağını söyledi.

17- İsrail’in Gazze’ye düzenlediği saldırılarda 9’u çocuk 20 Filistinli hayatını kaybetti.

Japonya’da bulunan ABD Dışişleri Bakanı Condoleezza Rice başkent Tokyo’da İsrail Başbakanı Ehud Olmert ile bir araya geldi. Rice’ın, Gazze Şeridi’nde Filistinli vatandaşlara yönelik saldırıları kınadığı, Olmert’in ise, İsrail’i hedef alan roket saldırılarının devam etmesi halinde, teröristlerin çok ağır bir bedel ödeyeceklerini söylediği belirtildi.

29 ŞUBAT  2008

            1- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, televizyonlarda yayınlanan Ulusa Sesleniş konuşmasında, Türk Silahlı  Kuvvetleri'nin terör örgütüne yönelik hava harekatlarının tamamlayıcısı olarak gelişen kara harekatının, askeri ihtiyaçtan kaynaklandığını belirterek, ''Terör örgütünün ülkemize yönelik saldırılarında kullandığı kamplar, barınaklar,  sığınaklar, silah-mühimmat depoları, alt yapı imkanları ve mensupları hedef  alınmıştır. Genelkurmay Başkanlığımızın değerlendirmelerine göre bugüne kadarki  safhada önemli başarılar sağlanmış, hedefler büyük ölçüde temizlenmiştir. Harekat, kararlılıkla devam etmektedir'' dedi.

            2- Genelkurmay Başkanlığı tarafından yapılan açıklamada, Irak'ın kuzeyinde icra  edilen sınır ötesi kara harekatının başlangıçtaki hedeflerine ulaştığının değerlendirildiği ve birliklerin arazi arama, taramaları yaparak, bu sabah  itibarıyla yurt içindeki üs bölgelerine döndükleri belirtilerek ''Harekatın başlangıç ve bitiş zamanı tamamen askeri gerekçe ve  ihtiyaçlara göre tarafımızdan belirlenmiştir. Türk Silahlı Kuvvetlerinin bu  kararına içeriden ya da dışarıdan herhangi bir etki söz konusu değildir. Kaldı  ki, bu konuda bazı haberlerin çıktığı gün, harekata katılan birliklerin bir kısmı  başlangıçtaki planlama gereği sınırlarımız içine çekilmiş durumdaydı'' denildi.

            3- Yargıtay 5. Ceza Dairesi, kamuoyunda  ''Neşter-1'' olarak bilinen ve sosyal güvenlik kurumlarına kardiyoloji malzemesi  alım-satımında yolsuzluk iddialarına ilişkin davada Ankara 11. Ağır Ceza  Mahkemesinin kararını kısmen onadı, sanıklar aleyhine kısmen bozdu.

            4- MHP Grup Başkanvekili Oktay Vural, Türk Silahlı  Kuvvetleri’nin Irak'ın kuzeyine yaptığı sınır ötesi operasyona son verildiği  yönündeki haberleri eleştirerek, ''Askerimiz ne zaman operasyon yapılacağını bildiği gibi, amacına ulaştıktan sonra ne zaman çekileceğini bilir. Ama siyasi  irade bu kararın arkasında durmalıdır'' dedi.

            5- DSP Genel Başkanı Zeki Sezer, partisinin Bursa il başkanlığında düzenlediği basın toplantısında,  ''Türban konusuyla  toplumu bölüp parçalama adımını atmadan hükümeti ve Başbakan'ı uyarıyoruz; gerçek  gündeme gelin, ekonomide 2008 de kaybolmasın'' dedi.           

            6- Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı, başörtüsüyle ilgili Anayasa değişikliğinin ardından Yükseköğretim Kurulu’nca (YÖK)  üniversitelere gönderilen yazı üzerine YÖK Başkanı Yusuf Ziya Özcan hakkında  bulunulan suç duyurularıyla ilgili ''görevsizlik'' kararı verdi.

            7- ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Tom Casey,  günlük brifinginde Türkiye'nin harekatı sonuçlandırmasının,  Başkan George W. Bush ve Savunma Bakanı Robert Gates'in açıklamaların ardından geldiğinin hatırlatılması ve Washington'un genel yorumunun sorulması üzerine,  Türkiye'nin, Kuzey Irak'taki sınır ötesi operasyonunu, ABD'nin etkisinden dolayı değil, kendi askeri ve siyasi değerlendirmelerinin sonucu olarak sona  erdirdiğini söyledi.

            8- Irak Cumhurbaşkanı Celal Talabani yaptığı yazılı açıklamada, Türk Silahlı Kuvvetleri’nin, Kuzey Irak'taki terör örgütü  unsurlarına yönelik kara harekatından sonra Türkiye'ye geri döndüğüne ilişkin  haberleri memnuniyetle karşıladığını bildirdi.

            Dışişleri Bakanı Hoşyar Zebari de Reuters ajansına yaptığı açıklamada, TSK’nin Irak'ın kuzeyindeki sınır ötesi operasyonuna katılan tüm Türk birliklerinin çekildiğini söyledi.

            9- AB Komisyonu’nun insani yardımlardan sorumlu üyesi Louis Michel, Kenya'da  iki siyasi rakip Devlet Başkanı Mwai Kibaki ile muhalefet lideri Raila Odinga'nın  uzlaşma yolunu seçerek geniş görüşlü olduklarını gösterdiklerini bildirdi.

            10- Lübnan Başbakanı Fuad Sinyora, başkent Beyrut'ta Arap diplomatlara yaptığı  konuşmada, ABD savaş  gemilerinin Lübnan açıklarında konuşlandırılması için hükümet olarak, hiç  kimseden deniz desteği talepleri olmadığını söyledi.

A PHP Error was encountered

Severity: Notice

Message: Undefined index: query

Filename: libraries/Functions.php(679) : eval()'d code

Line Number: 106