14.9.2007
×

Hakkında

Künye

İletişim

1 EYLÜL 2007

         1- TBMM Başkanı Köksal Toptan, ''Dünya Barış Günü'' dolayısıyla yayımladığı mesajda, insanlığın ortak ideali  olan barış için her bireye büyük görevler düştüğünü belirterek, barış ve adaletin  tesisi için gereken gayreti göstermenin, hem insani, hem de ahlaki bir sorumluluk  olduğunu vurguladı.

         Başbakan Recep Tayyip Erdoğan da mesajında, terör, şiddet ve çatışma kültürüne karşı ortak bir duruş sergilemenin, gerek ulusal, gerek bölgesel,  gerekse küresel ölçekte barış çağrılarının ön şartı haline geldiğini ifade etti.

         2- CHP Genel Başkanı Deniz Baykal,  Balıkesir'de partisinin il başkanlığını ziyaretinde gazetecilere yaptığı açıklamada son dönemlerde yoğun siyasi çalışmalar nedeniyle partililerle özel bir ortamda bir araya gelme şansını bulamadıklarını, şimdi fırsatı değerlendirmek istediklerini söyledi.

         3- Tarım ve Köyişleri Bakanı Mehdi Eker, AK Parti Diyarbakır İl Teşkilatını ziyaretinde yaptığı konuşmada, milli gelirin yükseltilmesi için var güçleriyle çalışacaklarını, bu çalışmada en büyük desteği vatandaşlardan aldıklarını, bu desteği ve enerjiyi  aldıkları sürece Diyarbakır'ın kamu hizmetlerinden daha çok istifade edeceğini,  daha çok yatırım alacağını, bunun sonucunda da işsizliğin azalacağını söyledi.

         4- Çevre ve Orman Bakanı Veysel Eroğlu, Afyonkarahisar'da gazetecilere yaptığı açıklamada, küresel ısınmanın Türkiye'yi tehdit etmediğini belirterek, ''Tedbirlerini  aldıktan sonra her şeyin çözümü var. Türkiye'de ihtiyacımızın 10 katı su var.  2010 yılına kadar suyu olmayan, hiçbir şehir ve belde kalmayacak'' dedi.

         5- Ankara Sanayi Odası (ASO) Başkanı Nurettin Özdebir, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan tarafından açıklanan 60. Hükümet Programı’nı yaptığı yazılı açıklama ile değerlendirirken, başta vergi reformu olmak üzere kayıt dışılıkla mücadele, mevzuatın sadeleştirilmesi, istihdam politikaları olmak üzere yıllardır vurgu yapılan bir çok konunun Hükümet programında yer almasının ''iyi niyetli bir  başlangıç'' olduğunu kaydetti.

         6- İtalya Dışişleri Bakanı Massimo D'alema ve İsveç Dışişleri Bakanı Carl Bildt, International Herald Tribune gazetesinde yayımlanan ortak makalelerinde, "Yeni hükümetini oluşturan ve yeni cumhurbaşkanını seçen Türkiye ile AB'ye tam üyelik müzakereleri sürecinde çabaları tazelemenin  tam zamanı olduğunu" bildirdiler.

    2 EYLÜL 2007

         1- AK Parti Merkez Yürütme Kurulu (MYK), Başbakan Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında toplandı. Toplantının ardından yapılan açıklamaya göre, Nazım Ekrem ve Hayati Yazıcı’nın devlet bakanı ve başbakan yardımcıları olmalarının ardından MYK’da boşalan iki üyeliğe Haluk İpek ve Egemen Bağış getirildi.

         2- Devlet Bakanı Kürşad Tüzmen, Konya’da bir şirketin 20. kuruluş yıl dönümü dolayısıyla düzenlenen kutlama gecesinde yaptığı konuşmada, Türkiye’nin artık küresel çapta bir oyuncu olduğunu idrak ettiğini, sadece geçen yıl Türkiye’ye tam 6 bin yeni ihracatçı kazandırdıklarını söyledi.

         3- Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay, Kütahya'nın Domaniç ilçesine bağlı Çarşamba Köyü'nde düzenlenen 'Hayme Ana'yı Anma ve Göç Şenlikleri'ne katıldı. Bakan Günay şenliklere katılmak için gittiği Kütahya'da ilk olarak Vali Şükrü Kocatepe'yi ve Belediye Başkanı Mustafa İça'yı ziyaret etti. Bakan Günay burada yaptığı konuşmada "Amacımız önümüzdeki dönemde kültüre dayalı bir turizm atılımını gerçekleştirmek. Sadece deniz ve güneş için gelenler kısa süre Türkiye'de kalıyor. Kültüre dayalı turizm için gelenler ise hem daha çok ülkemizi öğreniyorlar hem de fahri bir tanıtım elçisi olarak ülkemizden ayrılıyorlar" dedi.

         4- KKTC Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat, 1 Eylül Dünya Barış Günü sebebiyle gittiği İzmir’in Dikili ilçesinde Kıbrıs meselesine dair verdiği konferansta, 5 Eylül’de Güney Kıbrıs Rum Yönetimi (GKRY) lideri Tasos Papadopulos’la yapacakları görüşmeden umutlu olduğunu belirterek “Ortak bir kanaate varabilirsek Kıbrıs sorununu çözmemek için bir neden görmüyorum” dedi. Talat ayrıca, Kıbrıs meselesinin tarihçesi ve 2004 yılında Annan Planı’nın Rum kesimi tarafından reddedilmesiyle sonuçlanan süreç hakkında bilgi verdi.

         5- Yunanistan Başbakanı Kostas Karamanlis, Atina’da yayımlanan Kathimerini gazetesindeki demecinde, Türk-Yunan ilişkileri ile Türkiye’nin AB perspektifine değindi. Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın istikrarlı bir müzakereci olduğunu ve son yıllarda, Türkiye ile Yunanistan arasındaki ilişkilerde olumlu bir atmosfer hakim olmakla birlikte, çözülmesi gereken problemler bulunduğunu belirten Karamanlis, “Birçok alanda ilişkilerimiz iyi. İstikşafi görüşmeler sürüyor. Şu anda ilerleme yok, ama niyet var. Ancak Türkiye de uluslararası hukukun ve uluslararası sözleşmelerin müzakere edilemeyeceğini idrak etmelidir” dedi.

         6- İran hükümeti, Irak’ın kuzeyini bombalamaya devam edeceğini açıkladı. Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Muhammed Ali Hüseyni, “İran-Irak sınırında bazı terörist gruplar yabancı güçlerin de yardımıyla faaliyet gösteriyor, sınırlarımızı ihlâl ediyor, ülkemize silah sokuyor ve askerlerimizle çatışmaya giriyorlar. Son zamanlarda birçok askerimizi öldürdüler. Bölge ülkelerinin sınır güvenliği konusunda işbirliği yapmaları önemli. İran ordusu, sınırlarımızın güvenliğini korumakta kararlı” dedi.

         7- Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, genel seçimlerin 2 Aralık’ta yapılmasını öngören kararnameyi imzaladı. Seçimde, parlamentonun alt kanadı Duma’nın 450 üyesi belirlenecek ve seçim süreci Mart 2008’deki devlet başkanlığı seçimleriyle son bulacak.

         8- Lübnan’ın kuzeyinde Nehr el Bared’deki Filistin mülteci kampı yakınında güvenlik güçleriyle El Kaide’ye yakın Filistinliler arasında çıkan çatışmalarda öldürülenlerin sayısı 28’e yükseldi. Çatışmalarda 2 de güvenlik görevlisi öldü.

3 EYLÜL 2007    

         1- TBMM Genel Kurulunda, 60. Hükümetin programı görüşüldü.

         CHP Grup Başkanvekili Kemal Kılıçdaroğlu, Hükümet Programı üzerinde CHP grubunun görüşlerini dile getirirken gelecek 5 yılda nelerin öngörüldüğünün, ülkenin nereye taşınmak istendiğinin, hangi sektörlere ağırlık verileceğinin açıklanmasını beklediklerini kaydederek, ''Ama  bu bir hükümet programı olmaktan çok, bir seçim bildirgesi oldu. Biz öyle algıladık. Bu programda, geçmişte yapılanlara aşırı övgüden, gelecekte  yapılacakların büyük ölçüde unutulduğunu gördük'' dedi.

         60. Hükümetin Programı üzerine partisinin görüşlerini  açıklayan MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli de Hükümet Programı’nın ekonomik ve mali politikalar bölümünün, saptırılmış ve kurgulanmış rakamlarla pembe tablolar çizdiğini kaydetti.

         Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ise 60. Hükümet Programı’na yönelik eleştirileri yanıtladığı konuşmasında, herkesin millete hizmet için varolduğunu, siyasi partilerin demokratik rekabet içinde farklı siyaset güttüklerini ifade ederek, 3 Kasım ve 22 Temmuz seçimlerinin, milli iradenin bir tecellisi olduğunu söyledi.

         Öte yandan DSP Genel Başkanı Zeki Sezer, TBMM'de düzenlediği 60. Hükümetin Programı’nı değerlendirdiği basın toplantısında, Programda, ''sivil bir uzlaşma anayasası'' ve ''geniş toplumsal uzlaşma''  gibi ifadeler kullanılarak, uzlaşıya vurgu yapıldığını belirterek ''Bunu  olumlu bir yaklaşım olarak görüyoruz. Ancak Sayın Başbakanın yakın bir zamana dek  olduğu gibi, bundan sonraki süreçte de uzlaşı ile dayatmayı birbirine  karıştırmamasını diliyoruz. Kaygılarımız var; sistemin başka bir noktaya çekilmesi gibi girişimlerde bulunmamaları konusunda uyarıyoruz'' dedi. 

         2- Devlet Bakanı Kürşad Tüzmen TBMM’de gazetecilere yaptığı açıklamada, Gümrük Müsteşarlığı’nın, başbakan yardımcılığına bağlanmasının, personelin özlük hakları açısından daha yararlı olacağını ifade ederek, bu  durumun gümrüklere daha çok önem verildiğini gösterdiğini söyledi.

         3- Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM), 2007 Ağustos ayı ihracat rakamlarını İstanbul’da düzenlenen basın toplantısıyla açıkladı. Verilere göre Ocak-Ağustos dönemini kapsayan 8 ayda ihracat, geçen yılın  aynı dönemine göre yüzde 24,44 artışla 66 milyar 832 milyon dolar oldu. 2007 Ağustos ayı itibarıyla son bir yıllık ihracat da yüzde 22,66 oranında  artarak 98 milyar 900 milyon doları buldu.

         4- Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), enflasyon rakamlarını açıkladı. Verilere göre,  2007 Ağustos ayında, tüketici fiyatları yüzde 0,02, üretici  fiyatları yüzde 0,85 artarken ağustos ayı itibariyle yıllık  enflasyon TÜFE'de yüzde 7,39, ÜFE'de yüzde 3,72 oldu.

         5- İstanbul Ticaret Odası (İTO) Yönetim Kurulu Başkanı Murat Yalçıntaş yaptığı yazılı açıklamada, 60. Hükümetin Programı’nın, iş dünyası açısından son  derece olumlu ve cesaret verici olduğunu belirtti.

         6- Türkiye Kamu-Sen, memur sendikaları ve konfederasyonları ile hükümet arasındaki toplu görüşmelerin ''uzlaşmazlık'' ile sonuçlanmasının ardından Uzlaştırma Kurulu'na başvurdu. Kamu-Sen Toplu Görüşme Genel Sekreteri Nazmi Güzel, ''Biz, Sayın Başbakan'ın, kamu görevlilerinin içinde bulunduğu durumu dikkate alarak bir talimat vereceğini ve masadan mutabakatla kalkacağımızı umut  etmiştik'' dedi.

         7- İslam Konferansı Teşkilatı (İKT) Genel Sekreteri  Ekmeleddin İhsanoğlu, İran'ın başkenti Tahran'da düzenlenen 'Bağlantısızlar İnsan Hakları ve Kültürel Çeşitlilik' Konferansı’nın açılışında yaptığı konuşmada, insan haklarını tek taraflı olarak değerlendirme ve diğerlerine tahammül  göstermemenin dünyada büyük bir sorun haline geldiğine dikkat çekerek, bunun kötüye kullanılmasından kaygı duyduğunu ifade etti.

         8- İngiliz askerleri, Irak'ın Basra kentinden  çekildi. Basra'daki Irak güvenlik operasyonlarının sorumlusu General Mahen el Firayci, İngiliz askerlerinin kent merkezindeki üsleri olan Basra  Sarayı'ndan çekilme işlemini tamamladığını ve sarayı koruma görevini Irak  ordusunun üstlendiğini söyledi.

4  EYLÜL 2007 

         1- Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Sivas Kongresi’nin 88. yıl dönümü dolayısıyla yayımladığı mesajında, “Türk Milleti, birlik ve beraberliğinden, özgür ve bağımsız yaşama kararlılığından ödün vermeden Cumhuriyetimize, bizi bir arada tutan değerlerimize sahip çıkacak Atatürk’ün öngördüğü hedeflere ulaşmak için özveriyle çalışacaktır” dedi.

         2- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, AK Parti Meclis grubu toplantısında yaptığı konuşmada, 2013 için hedeflerinin daha güçlü bir demokrasiyle, kişi başına düşen milli geliri 10 bin dolar seviyesine çıkarmak olduğunu belirterek “Biz milletimizi hayal kırıklığına uğratmayacağız. İşimizi görevimizi iyi biliyoruz, dersimize iyi çalıştık. Bu süreç artık vites büyütme süreci olacak. Türkiye, dünyadaki rekabet gücünü haklı bir şekilde ortaya koyacaktır” dedi.

         3- Genelkurmay Başkanlığı’ndan yapılan açıklamada, dün Yunan savaş uçaklarının Türk F-16’larına 5 defa önleme yaptığı bildirildi.

         4- CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, Genel Merkez’de milletvekilleriyle yaptığı toplantı sonrası yaptığı açıklamada, anayasa değişikliğine karşı olmadıklarını belirterek, “Yeni anayasa uzlaşma ve diyalogla hazırlanır, sivil anayasa adı altında bazı emellerin gerçekleştirilmesini de görmezden gelemeyiz” dedi.

         5- Sanayi ve Ticaret Bakanı Zafer Çağlayan, Ankara Sanayi Bölgesi Üst Kurulu (OSBÜK) Yönetim Kurulu Başkanı Mahmut Yılmaz ve yönetim kurulu üyelerini  kabulünde yaptığı konuşmada, yeni dönemde sanayi kuruluşlarına, organize sanayi bölgelerine taşınmada  faizsiz kredi verileceğini, kümeleme modeli getireceklerini ve ihtisas organize sanayi bölgeleri kuracaklarını söyledi.

         6- Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu (TMSF), “ATV-Sabah Ticari ve İktisadi Bütünlüğü”nü yeniden satışa çıkardı.

         7- İslam Konferansı Teşkilatı (İKT) Genel Sekreteri Ekmeleddin İhsanoğlu temaslarda bulunmak ve “Orta Asya’da İslam Uygarlığı” konulu uluslararası konferansın açılışına katılmak üzere Kazakistan’ın başkenti Astana’ya gitti. Kazakistan Dışişleri Bakanı Marat Tajin ile görüşen İhsanoğlu, Devlet Başkanı Nursultan Nazarbayev tarafından da kabul edildi. Her iki görüşmede de İKT ile Kazakistan arasındaki ilişkiler ele alındı.

         8- Pakistan’ın başkenti İslamabad’ın Ravalpindi bölgesinde düzenlenen intihar saldırısında 25 kişinin öldüğü 66 kişinin de yaralandığı bildirildi.

5 EYLÜL 2007

         1- Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, TBMM Başkanı Köksal Toptan’ı Meclis’teki makamında ziyaret etti. Cumhurbaşkanı Gül ziyarette, Meclis’in kendisini cumhurbaşkanı olarak seçmesinden dolayı teşekkür ederek, “1991 yılından bu yana Meclis’te çeşitli görevlerde bulundum, aranızda olmaktan mutluyum” dedi.

         Cumhurbaşkanı Gül ayrıca, Çankaya Köşkü’ndeki ilk resmi davetini verdi. Resepsiyona yasama, yürütme ve yargı organları ile yabancı büyükelçilerin de aralarında bulunduğu 800 kişi katıldı.

         Öte yandan Cumhurbaşkanı Gül Cumhurbaşkanlığı Genel Sekreterliği’ne Kültür ve Turizm Bakanlığı Müsteşarı Mustafa İsen’i atadı.

         2- TBMM Başkanlık Divanı, CHP’nin grup başkanvekili sayısının üçe çıkarılması isteğini kabul etti.

         3- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan tarafından kurulan 60. Hükümet, TBMM’den güvenoyu aldı. Oylamadan sonra milletvekillerine teşekkür konuşması yapan Başbakan Erdoğan, adaleti tüm bölgelere yaymak için çalışacaklarını ve milli menfaatlerde tek yürek olacaklarını söyledi.

         4- Dışişleri Bakanı ve Başmüzakereci Ali Babacan, resmi ziyaret nedeniyle Türkiye’ye gelen İngiltere Dışişleri Bakanı David Miliband’ı kabulünün ardından düzenlenen ortak basın toplantısında, konuk bakandan Kıbrıs ile ilgili desteklerinin sürmesini istediğini belirterek, Miliband’ın ziyaretinin sevindirici olduğunu ve faydalı bir görüşme yaptıklarını söyledi.

         Miliband ise “Türkiye’deki demokratik süreç ve karar alma mekanizmalarının yerleşmiş olması hepimize mutluluk veriyor. Ayrıca PKK terörünü kesinlikle kınıyoruz ve Türk hükümetinin bu sorunu kaynağında çözmek için Irak hükümeti ile birlikte çalışma kararlılığını alkışlıyoruz” dedi.

         Öte yandan Miliband İngiliz basınına verdiği demeçte, Türkiye’nin Avrupa’nın geleceği açısından hayati rol oynadığını belirterek, Avrupa ile Asya arasında bir köprü vazifesi görmesi ve ortak insani değerler hususunda Türkiye’den daha önemli bir ülke daha olamayacağını söyledi

         5- Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay, 1. Meclis binasındaki incelemeleri sırasında gazetecilere yaptığı açıklamada, en büyük hayalinin, adı Cumhuriyet ile özdeşleşmiş olan Ankara’nın görüntüsüyle de Cumhuriyet’e yakışır bir kent haline gelmesi olduğunu söyledi.

         6- AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Egemen Bağış, Doğu Batı Enstitüsü’nün İstanbul’da düzenlediği Önleyici Görev Grubu Toplantısı’nda yaptığı konuşmada, Türkiye’nin dünya barışının tesisinde önemli rol oynadığını belirterek, yüzyıllardır aynı çatı altında hoşgörü ve barış içinde birlikte yaşayabilmenin en güzel örneğini veren Türkiye’nin bu konuda dünyaya ilham kaynağı olmaya devam edeceğini söyledi.

         7-  YÖK Başkanı Prof. Dr. Erdoğan Teziç, Bolu’da İzzet Baysal Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Atilla Kılıç’ı makamında ziyaretinin ardından yeni kurulan üniversitelerle ilgili gazetecilerin sorularını yanıtladı. Teziç,  “Hiçbir ülkede 1 yıl gibi kısa sürede 36 üniversite açılmaz, biz siyasi iradenin sürpriz kararıyla karşılaşmamalıydık” dedi.

         8-  Van Emniyet Müdürü Salih Kesmez, Emniyet Müdürlüğü’nde yaptığı basın toplantısında, şehirde yapılan üç ayrı operasyonda terör örgütü PKK’ya ait 1 ton 33 kilo uyuşturucu ele geçirildiğini bildirdi.

         9-  TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, Ankara Forumu’nun 6. toplantısı için gittiği Kudüs’te İsrail Cumhurbaşkanı Şimon Peres ile bir görüşme yaptı. Görüşme sonrası açıklama yapan Hisarcıklıoğlu, “Barış için sanayi girişimimizin Filistin, İsrail ve Türkiye cumhurbaşkanları tarafından resmi düzeyde, dünya kamuoyu önünde sahiplenmesini talep ettim” dedi.

         10-  KKTC Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat ve Güney Kıbrıs Rum Yönetimi (GKRY) lideri Tasos Papadopulos Lefkoşa’da BM Genel Sekreteri’nin Kıbrıs Özel Temsilcisi Micheal Möller nezdinde bir araya gelerek görüşme yaptılar. Görüşme sonrası açıklama yapan Cumhurbaşkanı Talat, görüşmenin yapıcı bir ortamda geçtiğini, BM şemsiyesi altında uygun zamanda tekrar bir araya gelineceğini söyledi.

         11- Irak’ın kuzeyindeki bölgesel yönetimin başkanı Mesud Barzani, Kürt Parlamentosu’nda yaptığı konuşmada, Türkiye ve İran’daki Kürt sorununun şiddet yoluyla çözümlenemeyeceğini belirterek, “Kürtler şiddetle bir şey elde edebileceklerini zannetmesinler” dedi.

 6 EYLÜL 2007

         1- Cumhurbaşkanlığı Basın Merkezi'nden yapılan açıklamada, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün  boş bulunan YÖK üyeliğine Prof. Dr. Yunus Söylet'in Bakanlar Kurulu'nca yapılan  seçimini onayladığı bildirildi.

         2- Adli yılın başlaması dolayısıyla Yargıtay'da düzenlenen törende konuşan Yargıtay Başkanı Osman Arslan, Türkiye'de gerici ve bölücü terörün dış destekli olarak varlığını sürdürdüğüne işaret ederek, ''Teröre karşı mücadele  ülkemizin en doğal ve meşru hakkıdır. Hukuk devleti olarak terörle mücadelenin zorluğu bilinmektedir'' dedi.

         Türkiye Barolar Birliği Başkanı Özdemir Özok da konuşmasında, ''Türkiye Cumhuriyeti'nin  kuruluş felsefesini ve temel değerlerini inkar etmeyen, laiklik ilkesini  sulandırmayan, ülkemizin tam bağımsızlığından ve bölünmez bütünlüğünden, tüm yaşam alanlarının demokratikleşmesinden yana bir anayasanın toplumsal uzlaşma ve  anlayış içinde hazırlanması temel dileğimizdir'' dedi.

         3- Devlet Bakanı Kürşad Tüzmen, 4. Uluslararası Mermer, Doğaltaş Ürünleri ve Teknolojileri Fuarı'nın açılışında yaptığı konuşmada, ''Önümüzdeki dönemde de bu sene 1 milyar dolar ihracatı geçecek mermer, doğaltaş sektörünün,  2010'a kadar en az 2,5 milyar dolar ihracat rakamına ulaşması için ele ele  beraberce çalışacağız'' dedi

         Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Hilmi Güler de törende yaptığı konuşmada,  sektörün 1985 yılında 3 milyon dolarlık ihracat yaptığını, bu rakamın şu anda 1 milyar dolara ulaştığını ifade ederek, ''330 kat artmış vaziyette.  Birden olmuyor bu işler. Bu maden Yasası’nı değiştirerek oldu. Bürokrasiyi  böylece büyük ölçüde azalttık.''  dedi.

         4- Adalet Bakanı Mehmet Ali Şahin, NTV kanalında gündeme ilişkin soruları yanıtladı. Cumhurbaşkanının halk tarafından seçilmesini de öngören anayasa değişikliği paketiyle ilgili halk oylamasının 21  Ekim'de yapılacağını kaydeden Bakan Şahin, 21 Ekim'de halkın oyuna sunulacak anayasa  değişikliğine ilişkin maddelerin, referanduma sunulan haliyle muhafaza  edileceğini söyledi.

         5- Merkez Bankası Başkanı Durmuş Yılmaz, Erzurum Ticaret ve Sanayi Odasında (ETSO) ''Para Politikaları'' konulu konferansta, Türkiye'nin bir geçiş sürecinde  olduğunu ve ekonomisinin önemli bir yapısal değişikliğe uğradığını belirterek ''Bu bana, Türkiye'nin doğru yolda olduğunu gösteriyor. Sancısız doğum  olmuyor. Bu sancıyı hep birlikte yaşayacağız'' dedi. Yılmaz ayrıca, enflasyon hedeflerinin yüzde 4  olduğunu, ancak son enflasyon raporunda ortaya koydukları varsayımlar  çerçevesinde, yıl sonu tahminlerinin orta noktasının 'yüzde 6,1' olduğunu  bildirdi.

         6- İtalyan tenor Luciano Pavarotti yaşamını yitirdi.

         7- Uluslararası Para Fonu (IMF) Türkiye Yerleşik Temsilciliği'ne Hüseyin Samiei'nin atandığı bildirildi.

         8- Suriye Haber Ajansı (SANA)  Suriye hava sahasını ihlal eden İsrail uçaklarına ateş açıldığını duyurdu. Ajansa açıklama yapan Suriye ordusu sözcüsü “Düşman İsrail hükümetini bu açıkça saldırgan davranışına karşı uyarıyoruz" diyerek,  uygun yolla karşılık verme hakkını saklı tuttuklarını  belirtti.

 7 EYLÜL 2007

         1- Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Çankaya Köşkü’nde sivil toplum kuruluşları, iş dünyası ve basın temsilcileriyle bir araya geldi. Cumhurbaşkanı Gül gazetecilerin Irak Devlet Başkanı Celal Talabani ile ilgili soruları üzerine “Seçilmiş bir devlet başkanıyla ilişkilerimiz, planlanan çerçevede yürümektedir” dedi.

         2- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan AK Parti Genel Merkezi'nde yapılan İl Başkanları Toplantısı'nın  açılışında yaptığı konuşmada, “Bu millete, değerlerine ve farklı siyasi tercihlerine en ufak saygısızlık yapanın, dayatmacı tavır ortaya koyanların aramızda yeri yok” dedi.

         3- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Cemil Çiçek NTV kanalında katıldığı bir programda, Irak Devlet Başkanı Celal Talabani’nin açıklamalarını değerlendirdi. Başbakan Yardımcısı Çiçek, “Biz laf değil iş bekliyoruz. Bu konu eğerlerin arkasına sığınarak olmaz. Bu bir terör örgütü. Bunu ABD de Avrupa da kabul etti. Bir terör örgütünün saldırmasına gerek olmadan işlem yapılması gerekiyordu” dedi.

         4- Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada, Cezayir Halk Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Abdülaziz Buteflika’ya karşı dün Cezayir’in Batna kentinde  suikast girişiminde bulunulduğu, bu sırada çok sayıda kişinin yaşamını yitirdiği ve yaralandığı belirtilerek, Türkiye'nin terörün hiçbir şekilde meşru kılınamayacağını ve  teröre karşı uluslararası işbirliği içinde kararlılıkla mücadele edilmesi gerektiğini her fırsatta vurguladığı kaydedildi.

         5- Yükseköğretim Kurulu Üyeliği'ne İstanbul  Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Yunus Söylet'in  getirilmesine ilişkin karar Resmi Gazete'nin bugünkü sayısında yayımlandı.

         6- TÜSİAD Başkanı Arzuhan Doğan Yalçındağ, Hatay'ın İskenderun ilçesinde düzenlenen TÜRKONFED Başkanlar Konseyi’nde  yaptığı konuşmada, anayasa değişikliğine ilişkin sürecin şeffaf olması ve geçmiş dönemle  hesaplaşma anlayışı içinde hazırlanmaması gerektiğini söyledi.

         7- İran Ulusal Yüksek Güvenlik Konseyi Genel Sekreteri Ali Laricani, ABD’nin Irak’taki gücünün giderek zayıfladığını, bu nedenle İran’ın petrol boru hatlarına sabotaj düzenlenmesi için PJAK gibi örgütlere destek verdiği öne sürdü.

         8- Fas'ta genel seçimler için oy  verme süreci başladı.

         9- Irak Kürdistan Yurtseverler Birliği (KYB) lideri ve Irak Devlet Başkanı Celal Talabani, ülkesindeki siyasi gelişmeler ve komşu ülkelerle ilgili Süleymaniye kentinde düzenlediği basın toplantısında, Irak ordusunun terör örgütlerini kovmaya gücü olmadığını, bu  örgütlerle ilgili olarak Irak Kürdistan Demokratik Partisi (KDP) ile bir  toplantı yaptıklarını, bu örgütlerin Irak'ı barınak olarak kullanmalarına izin vermeyeceklerini  belirtti.

         10- Demokratik Kongo Cumhuriyeti'nde ordu ile isyancılar arasında BM arabuluculuğunda ateşkese varıldığı açıklandı.   

8 EYLÜL 2007

         1- Devlet Bakanı Mehmet Şimşek AK Parti Gaziantep İl Başkanlığı’nı ziyaretinde yaptığı konuşmada, halkın değişim, istikrar ve daha güçlü bir demokrasi istediğini belirterek ''Anayasa değişikliğinin, ekonomik reformlar açısından da çok önemli olduğu  inancındayım. Eğer biz günümüzün koşullarına uygun, daha çağdaş anayasal  düzenlemelere gidersek küresel ölçekte rekabet edebilecek bir ekonomiyi de  oluşturmamız daha kolay olacaktır'' dedi.

         2- Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada, Fransa'da 2004 Temmuz ayında başlayan "Ermeni Davasını Savunma Komitesi" davasıyla ilgili olarak, Asliye Hukuk Mahkemesi’nin ve İstinaf Mahkemesi’nin Türkiye lehine vermiş olduğu kararların kesinleştiği  bildirildi.

         3- Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım, Demiryol-İş Sendikasının 8. Olağan Genel Kurulu’nun açılışında, 58 ve 59. Hükümetlerle başlayan demiryolu kalkınma  hamlesinin aynı kararlılık ve hızla devam edeceğini bildirdi. Bakan Yıldırım, ''Artık  tüm yollar ulaştırmaya çıkıyor. Demiryolu, havayolu, karayolu ulaştırmada  birleşti. Türkiye'nin geleceğini belirleyen ve rekabet gücünü oluşturan ekonomik,  hızlı ve çevreci politikalar tek elden yürütülecek. Zaman zaman demiryolunu,  zaman zaman karayolunu ihmal eden ve çoğu kere denizini unutan ve havayolunu  kullanmayan bu imtiyazlı politikalar artık geride kaldı'' dedi.

         4- Tarım ve Köyişleri Bakanı Mehmet Mehdi Eker, Bolu’da yaptığı açıklamada, hükümet olduklarından bugüne kadar tarıma özel bir önem verdiklerini belirterek, ''Hükümet olarak teşvikler ve destekler sağladık. 2002 yılında hükümeti  devraldığımızda Türkiye'de tarım sektörünün milli gelire katkısı sadece 21 milyar  dolardı. 2006 yılında yaklaşık  yüzde 80 oranında büyüyerek 39 milyar dolara çıktı. 2002 yılında Türkiye'de tarım  sektörüne 1.8 milyar YTL destek sağlanırken, 2007 yılında bunu biz 5.3 miyar YTL'ye çıkardık. Destekler ve teşviklerle Türkiye'de  tarım ürünlerinin ihracatı da 2002'de 4 milyar dolardı, 2006 yılında bu  8.5 milyar dolarlara çıktı. Tarım sektörü, Türkiye'de artık bir ekonomik sektör  olarak hızla büyüyor, sorunlarını çözüyor” dedi.

         5- Başbakanlık Müsteşarlığı'na Diyarbakır Valisi Efkan Ala'nın atanmasına dair karar, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül tarafından onaylanarak Resmi Gazete'de  yayınlandı.

         6- A Milli Futbol Takımı, 2008 Avrupa Şampiyonası Eleme Grubu karşılaşmasında Malta’da yapılan karşılaşmada Malta ile 2-2 berabere  kaldı.

         7- Resmi ziyaret nedeniyle Çin’e giden Devlet Bakanı Kürşad Tüzmen, Ulusal Turizm İdaresi Başkanı Şinao Çivey ile yaptığı ikili  görüşmede, Türkiye'nin Çin'e ihracatının her ay yüzde 50 oranında arttığını belirterek, iki ülke arasındaki ticarette Türkiye aleyhine bir eşitsizlik  olduğunu ifade etti. Çivey de iki ülke arasında ticaret  konusunda bir dengesizlik mevcut olduğunu, ancak Çin hükümetinin Türkiye ile  ilişkilere son derece önem verdiğini söyledi.

         8- AB dönem başkanlığı  görevini yürüten Portekiz'in, Viana do Castelo kentinde düzenlenen AB Dışişleri Bakanları gayri resmi toplantısına katılan Dışişleri Bakanı ve Başmüzakereci Ali Babacan  gazetecilere yaptığı açıklamada, "Reform sürecini komplekslerden, önyargılardan uzak olarak, Türkiye'yi hep daha ileriye götürerek yaşayacağız. Yeni hükümet, yeni bir enerji ile işe başlayacak ve Türkiye'nin önünü açacak. Reformlara ivme getirecek bir cumhurbaşkanımız var" dedi. Bakan Babacan ayrıca, anayasayı değiştirmek için yola çıktıklarını belirterek "Bazı  reformlarımız anayasa ile ilgili engellere takılmıştı. Şimdi yeni parlamentoda  yeni, özgürlükçü, sivil, çok geniş katılımlı bir anayasaya hazırlayacağız. Yeni anayasa Türkiye'de reform süreci için çok güzel bir baz  olacak ve bu bazla hareket edeceğiz" dedi.

  9 EYLÜL 2007

         1- Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, 726. Ertuğrul Gazi’yi Anma ve Söğüt Şenlikleri dolayısıyla yayımladığı mesajında,  Ertuğrul Gazi komutasındaki Kayı boyunun ‘Önce toprak, sonra bayrak’ anlayışıyla Söğüt’e yerleşmesinin, Türk Milleti’nin Anadolu’dan başlayıp, Avrupa’ya uzanan şanlı tarihinde önemli yeri bulunduğunu belirtti.

         2- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Bilecik’in Söğüt ilçesinde düzenlenen 726. Ertuğrul Gazi'yi Anma ve Söğüt Şenlikleri’nde yaptığı konuşmada, "Buradaki tablo, tüm partilerimizin genel başkanları olarak bir arada oluşumuz bir ortak paydayı ortaya koymaktadır. O da tek millet, tek bayrak, tek vatan, tek devlet anlayışıdır" dedi.

         Törene Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay, MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli ve BBP Genel Başkanı Muhsin Yazıcıoğlu da katıldı. TBMM Başkanı Köksal Toptan ve CHP Genel Başkanı Deniz Baykal da kutlama mesajı gönderdi.

         Öte yandan Başbakan Erdoğan, Bilecik’te özel bir seramik fabrikasının açılışında yaptığı konuşmada, 2003-2006 yılları arasında yüzde 7.3'lük bir büyüme kaydedildiğini ve AK Parti iktidarı öncesi büyümede yakalanan rakamların 'sanal' olduğunu belirterek  "Biz artık sanal büyümelerin, hormonlu büyümelerin ülkesi olmak istemiyoruz" dedi.

         3- CHP Genel Başkanı Deniz Baykal CHP'nin 84. kuruluş yıldönümü nedeniyle Anıtkabir’i ziyaret ederek, Anıtkabir özel defterine "Büyük eserin olan CHP'nin 84. kuruluş yıldönümünde huzurundayız. Cumhuriyetimizi, Türkiye’mizin barışının, kalkınmasının güvencesi olarak güçlendirip geliştirmek temel görevimizdir. Cumhuriyetimiz içeriden kaynaklanan saldırılara, kuşatmalara karşı da savunulmak durumundadır" diye yazdı.

         4- Maliye Bakanı Kemal Unakıtan Eskişehir’de yaptığı açıklamada, çalışmalara ara vermeden devam ettiklerini ve IMF ile anlaşmanın 2008 Mayıs ayında biteceğini hatırlatarak, bundan sonra nasıl bir çizgide bu ilişkinin yürütüleceğine hükümetin karar vereceğini söyledi. Bakan Unakıtan ayrıca, özelleştirme programının aynen devam edeceğini ve programdan bir sapmanın söz konusu olmadığını söyledi.

         5- İzmir’in düşman işgalinden kurtuluşunun 85'inci yıldönümü  törenlerle kutlandı.

         6- Avrupa'nın en büyük ödüllü koşularından olan Enternasyonal, İstanbul'da koşuldu. Türk atı ‘Sabırlı’ yarışın galibi oldu.

         7- Dünya Bayanlar Grand Prix Avrupa Elemeleri'nin son gününde Bayan Voleybol Milli Takımı, Bulgaristan'a 3-0 yenilerek, turnuvayı 4 galibiyet ve 2 yenilgiyle tamamladı. Türkiye, bu sonuçla tarihinde ilk kez Grand Prix'ye gitmeye hak kazandı. Öte yandan Türkiye, Rusya’nın başkenti Moskova’da devam eden 25. Avrupa Erkekler Voleybol Şampiyonası finallerinde Belçika’ya 3-2 yenildi.

         8- Resmi ziyaret nedeniyle Türkiye’ye gelen Suriye Dışişleri Bakanı Velid El Muallim, Esenboğa Hava Limanı’nda basın mensuplarının sorularını yanıtladı. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’e Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad’ın yazılı kutlama mesajını getirdiğini belirten Muallim, Suriye ile İsrail arasındaki hava sahası ihlali krizinin hatırlatılması üzerine “İsrail’in saldırılarına karşı kendimizi savunmaya hazırız. Ama temel önceliğimiz hala kapsamlı barıştır” şeklinde konuştu.

         9- 11’inci Çin Uluslararası Yatırım ve Ticaret Fuarı’nın (CIFIT) ikinci gününde Türk Pavyonu’nun açılışını, Çin Ticaret Bakan Yardımcısı Ma Xiuhong ile yapan Devlet Bakanı Kürşad Tüzmen, son dönemde Çinli ve Türk iş adamlarının her iki ülkedeki faaliyetlerinin çok sevindirici olduğunu, iki ülke iş adamlarının somut projeler için adımlar attıklarını ve ilk defa kredi ilişkisi kurulduğunu ifade etti.

         10- Yunanistan Kalkınma Bakanı Dimitris Sufias, 72. Selanik Uluslararası Fuarı'nı ziyareti sırasında yaptığı açıklamada, Türk-Yunan doğalgaz boru hattının 15-20 gün içinde faaliyete geçeceğini ve yeni hattın Meriç-Gümülcine bölümünün hazır olduğunu belirtti.

         11- Irak'a komşu ülkeler, G8 ülkeleri ve BM Güvenlik Konseyi'nin beş daimi üyesinin katıldığı Bağdat Konferansı’nın ikincisi düzenlendi. Irak Başbakanı Nuri el Maliki açılış konuşmasında, 'Irak'ın yaşadığı terörizmin tüm bölgeyi hedef alabileceği, bu nedenle komşuların burada konuştukları hedefleri gerçekleştirmek için ciddiyetle çalışması gerektiği' uyarısını yaptı. Irak Dışişleri Bakanı Hoşyar Zebari de "Irak'ın işlerine karışanlara ellerini bu ulustan çekmeleri ve terörizmden uzak kendi kaderine karar vermesine izin vermeleri gerektiğini söylemeliyiz. Irak sınırlarının denetimi ve Irak'a teröristlerle katillerin sızmasının önlenmesinde pratik katkı bekliyoruz. Yoksa terör sınırların ötesine yayılacak ve komşu ülkeleri tehlikeye sokacak" dedi. Konferansta Türkiye'yi Irak Özel Temsilcisi Büyükelçi Oğuz Çelikkol temsil etti.

         12- ABD Başkanı W. George Bush, Hawai’deki Hickam Hava Üssü’nde yaralı Amerikan askerlerini ziyaretinde yaptığı açıklamada, geçen pazartesi Irak’a yaptığı ziyareti sırasında tanık olduklarının kendisini cesaretlendirdiğini belirterek, Irak’a istikrar getirme çabalarını sürdürme kararlılığının her zamanki gibi güçlü olduğunu söyledi.

         13- İsrail özel timlerinin, Hamas’ın askeri kanadı İzzeddin El Kassam Tugayları’nın üst düzey yetkilisini kaçırdığı bildirildi.

         14- Cezayir'de 52 kişinin ölümü ile sonuçlanan 2 ayrı intihar saldırısının sorumluluğunu El Kaide terör örgütünün Kuzey Afrika kanadının üstlendiği bildirildi.

         15- Fas Krallığı'nda cuma günkü genel seçim sonucunda ülkenin en eski partisi İstiklal birinci çıktı.

         16- Afganistan Devlet Başkanı Hamid Karzai’ye başkent Kabil’de suikast girişiminde bulunuldu.

 10 EYLÜL 2007

         1- Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Büyükanıt’ı Çankaya Köşkü’nde kabul etti.

         Cumhurbaşkanı Gül ayrıca, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’a iade-i ziyarette bulundu.

         2- Bakanlar Kurulu, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında toplandı. Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı, Hükümet Sözcüsü Cemil Çiçek toplantının ardından yaptığı açıklamada, Türkiye’nin AB ile müzakereleri konusunda yeteri kadar önem verilmediği tarzında yanlış değerlendirmeler yapıldığını belirterek, “Bu sürecin bundan sonra da kararlı bir şekilde devam edeceğinin herkes tarafından bilinmesi gerekir” dedi. Yeni anayasa taslağı çalışmaları konusuna da değinen Başbakan Yardımcısı Çiçek, taslak çalışmalarında bazı tereddütlerin olduğunu, bunların giderilmesinin ardından kamuoyunun tartışmasına sunulacağını söyledi.

         3- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan Uluslararası Asya ve Kuzey Afrika Çalışmaları Kongresi’nin (ICANAS) 38. Toplantısı’nda yaptığı konuşmada, “Haksızlıklar karşısında bilim adamlarının, entelektüellerin ve sanatçıların sesleri ne yazık ki yaşadığımız çağda yeterince yükselmiyor. Oysa adına bilgi çağı denilen bu çağda insanlığın vicdanı olmaları, seslerini adaletten yana daha çok yükseltmeleri gerekir” dedi.

         4- Dışişleri Bakanı ve Başmüzakereci Ali Babacan Suriye Dışişleri Bakanı Velid Muallim’i kabulünün ardından düzenlenen basın toplantısında, bölgedeki ülkelerin diğer ülkelerin egemenlik haklarına saygı göstermesi ve gerginlik yaratmaktan kaçınmaları gerektiğini söyledi. İsrail savaş uçaklarının Türkiye sınırları içine bıraktığı yakıt tanklarına ilişkin olarak çok yönlü araştırmanın sürdüğünü belirten Bakan Babacan, “İsrail tarafı da en kısa zamanda konuyu araştırıp bize bilgi vereceği konusunda beyanda bulunmuştur. Ama tekrar vurgulamak istiyorum ki, bu durum Türkiye için kabul edilemez” dedi.

         Muallim de yaptığı açıklamada, Türkiye’nin kendi topraklarının Suriye’ye karşı düşmanca eylemlerde kullanılmasına izin vermeyeceğini bildiklerini söyledi.

         5- Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), 2007 yılının ikinci üç aylık dönemine ilişkin büyüme hızını yüzde 3.9 olarak açıkladı.

         6- TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, TOBB ile BM Kalkınma Programı’nın (UNDP) birlikte yürüttüğü ‘BM Bin Yıl Kalkınma Hedeflerinin Yerelleştirilmesi Projesi’nin tanıtım toplantısında yaptığı konuşmada, özel sektörün kalkınma sürecine katkıda bulunma çabasının kararlılıkla devam edeceğini söyledi.

         BM Türkiye Temsilcisi Mahmood Ayob da yaptığı konuşmada, yoksulluk, kadın-erkek eşitliği, eğitim ve sağlık konuları ile kalkınma için bir ortaklık geliştirilmesi yönünde çaba harcayacaklarını belirtti.

         7- İslam Konferansı Teşkilatı (İKT) Genel Sekreteri Ekmeleddin İhsanoğlu İKT Üyesi Ülkeler Arasında Tercihli Ticaret Sistemi (TPSOIC) Çerçeve Anlaşması’na ilişkin Ankara’da başlayan toplantıya gönderdiği mesajında, üye devletlerin konuya yönelik çabalarını artırmaları gerektiğini belirterek, “Amaç, İKT içi ticareti artırarak, üye devletlerin sürdürülebilir kalkınmasını güçlendirmektir” dedi.

         8- Resmi ziyaret amacıyla KKTC’de bulunan TBMM Başkanı Köksal Toptan gazetecilere yaptığı açıklamada, Kıbrıs’ta kalıcı barışın, iki tarafın eşitliğine ve mevcut gerçeklere dayanması gerektiğini belirterek, “Bu gerçekler, Kıbrıs’ta iki ayrı halkın, iki demokrasinin ve iki devletin varlığıdır. Uzlaşma kesinlikle bu zeminin üzerinden sağlanacaktır” dedi.

         9- Çin’deki temaslarını sürdüren Devlet Bakanı Kürşad Tüzmen gazetecilere yaptığı açıklamada, “Çin dili bundan sonra dünyanın ticaret dili olacak gibi gözüküyor. Ticaret yapmak isteyen, bu alanda kalıcı olmayı düşünen, atılımcı olmak isteyen gençler mutlaka Çince öğrenmelidir” dedi.

         10- Almanya Başbakanı Angela Merkel Fransa Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy ile başkent Berlin’deki görüşmesinin ardından yaptığı açıklamada, Avrupa’nın geleceği ve genişlemesi konusunda çalışma yapmak üzere oluşturulacak olan ‘Akil Adamlar Komitesi’nin yaklaşık iki yıl içinde AB’nin yapısı konusunda öneri sunabileceğini ve sözkonusu projenin diğer üye ülkeler tarafından da desteklendiğini söyledi.

         Sarkozy da yaptığı açıklamada, “Türkiye’nin AB’ye tam üye olmasına karşıyım. Bunu, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’a da söyledim. Başka teklifte bulundum. Türkiye’yi AB’ye yaklaştıracak 30 başlığın müzakere edilmesinden yanayım” dedi.

         11- Uluslararası Atom Enerjisi Kurumu (UAEK) Başkanı Muhammed el Baradey Yönetim Kurulu toplantısında yaptığı konuşmada, İran’ın nükleer programı konusunda ‘güvence denetimleri anlaşması’ çerçevesinde kurum ile yeterli işbirliği yaptığını söyledi.

         12- Irak’taki ABD güçlerinin komutanı Orgeneral David Petraeus ABD Kongresi’nde yaptığı sunumda, gelecek yaza kadar Irak’tan yaklaşık 30 bin Amerikan askerinin çekilmesini öngördüğünü söyledi.

 11 EYLÜL 2007

         1- Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Van’da 25 sivil toplum kuruluşunun temsilcileriyle Valilik’te biraraya geldi. Cumhurbaşkanı Gül görüşmeden önce yaptığı açıklamada “Farklılıklar zenginliğimizdir, biz bütün halkımızın cumhurbaşkanı olacağız, ayrı gayrı olmayacak ama fitne ve fesada da izin vermeyeceğiz” dedi.

         2- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, TOBB Başkanı Rıfat Hisarcıklıoğlu ve Yönetim Kurulu üyelerini kabulünde yaptığı konuşmada, “Şahsi kanaatime göre faizler yüksek. Ama Merkez Bankası bağımsız. Bu nedenle bir şey söylemiyoruz. Ancak sizler işadamları olarak görüşlerinizi aktarıp Merkez Bankası’nı sıkıştırın. Faizler yüksek olduğu için bu durum kredi maliyetlerini artırıyor” dedi.

         TOBB heyeti ayrıca, Sanayi ve Ticaret Bakanı Zafer Çağlayan’ı ziyaret etti.  Bakan Çağlayan kabulde yaptığı konuşmada, Merkez Bankası’nın  kendisine düşen ciddi bir görev olduğunun altını çizerek “Yüzde 3,9’luk bir büyüme rakamı oluşması, faizlerin düşürülmesi için iyi bir ortamdır. Çünkü yarın ne olacağı belli olmayabilir” dedi

         3- CHP Genel Başkanı Deniz Baykal Radikal gazetesine verdiği demeçte, “12 Eylül darbesi anayasa düzenini altüst etti, siyaseti ve toplumu önceden daha kötü bir krize soktu, bu Türkiye’nin bugün gelmiş olduğu noktanın, sıkıntıların en önemli nedeni. Bugün demokrasi ve cumhuriyetimiz sıkıntılar yaşıyor, ama çözüm asla askeri darbe olmaz” dedi.

         4- Ankara’nın Sıhhiye semtinde Kurtuluş Otoparkı’ndaki bir minibüste,  300 kilogram TNT tespit edildi. Etkisiz hale getirilen patlayıcının terör örgütü PKK’nın malzemeleri ile örtüştüğü açıklandı.

         5- Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM) 1980’de gözaltındayken ölen sanıkla ilgili açılan davada, Türkiye’yi 50 bin Euro tazminat ödemeye mahkum etti.

         6- Çin’de bulunan Devlet Bakanı Kürşad  Tüzmen, 11.Uluslararası Ticaret ve Yatırım Fuarı’nda yaptığı konuşmada, “Türk sanayicisinin ilk başta Çin hakkında endişeleri vardı. Biz bu ülkenin tehdit değil fırsat olduğunu gördük. İlk olarak gelen alım heyetleri Türk malı için ikna edilecek,  Çin sermayesi  Türkiye’de altyapı ve enerji projelerinde kullanılabilir” dedi.

         7- TÜSİAD  Başkanı Arzuhan  Doğan Yalçındağ ve beraberindeki heyet, Avrupa Parlamentosu (AP) Başkanı Hans-Gert Pöttering ve AB’nin Genişlemeden sorumlu Üyesi Olli Rehn ile Belçika’nın başkenti Brüksel’de görüştü. Rehn görüşmede “Türk Hükümeti seçim sonrasında 301. madde ve Vakıflar Yasası’nı değiştirme sözü verdi. Bu mutlak yapılmadır” dedi.

12 EYLÜL 2007

         1- Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Hakkari’nin Yüksekova ilçesinde halka hitaben yaptığı konuşmada, devletin bütün imkanlarıyla halkın yanında olduğunu belirterek, “Biz sizlerin hizmetinizdeyiz. Yeter ki kardeşlik duyguları içerisinde birbirimizi sevelim, kucaklayalım, devletimize sahip çıkalım” dedi.

         2- Yüksek Seçim Kurulu (YSK), MHP’nin İzmir’deki seçim sonuçlarına yaptığı itirazı reddetti.

         3- Devlet Bakanı Mehmet Şimşek, Hazine Müsteşarlığı’ndaki makamında IMF Türkiye Masası Şefi Lorenzo Giorgianni ve IMF Türkiye Temsilciliği’ne yeni atanan Hüseyin Sameiei’yi  kabul etti.

         4- Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Büyükelçi Levent Bilman düzenlediği haftalık basın toplantısında, Irak Dışişleri Bakanı Hoşyar Zebari’nin ‘PKK’ya karşı işbirliği antlaşmasını reddettik’ sözüne karşılık, “Beklentimiz muhtıranın uygulanmasıdır, muhatabımız da merkezi hükümettir” dedi. Bilman ayrıca, GKRY lideri Tasos Papodopulos’un “Aramızda düşmanlar yok, sadece tek bir düşman var o da Türk işgal’ ordusudur” sözlerine karşılık, “TSK’nın bu şekilde düşman gösterilmesi barışa hizmet etmemektir” dedi.

         5- Maliye Bakanlığı, sekiz aylık bütçe sonuçlarını açıkladı. Bu sonuçlara göre geçen sene fazla veren bütçe bu sene 8 milyar 427 milyon YTL açık verdi.

         6- Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik ulusal bir gazeteye verdiği demeçte, Türkiye’de öğretmen açığının 150 bin olarak gösterilmesini eleştirerek “25 bin öğretmen açığı bulunmakta ve önümüzdeki aylarda alacağımız 10 bin sözleşmeli öğretmenle bu açığı büyük ölçüde kapatacağız” dedi.

         7- Sağlık Bakanı Recep Akdağ, Ankara Hekimevi’nde yaptığı açıklamada, kamuda çalışan  doktorların tamamının tüm gün çalışması için yasa değişikliği yapacaklarını belirterek  “Benim muayenehanem olsun, hem de kamuda çalışayım anlayışını bu ülkeden kurtaracağız” dedi.

         8- Terörle Mücadele Yüksek Kurulu (TMYK), Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Cemil Çiçek başkanlığında toplandı. Toplantı sonrası yapılan yazılı açıklamada, “Terör örgütünün komşu bir ülkede üslenerek ülkemize karşı yürüttüğü terörist faaliyetler ele alınmış ve terörle mücadelede ilgili tarafların etkin bir işbirliği yapmalarının önemi vurgulanmıştır” denildi.

         9- ÖDP İstanbul Milletvekili Ufuk Uras yaygın bir gazeteye verdiği demeçte, “Türkiye’de solun ideolojik,  politik örgütsel bir yenilenmeye, bir tür siyasi yenilenmeye ihtiyacı var. Şu anki iktidarın karşısına ne yapıp edip yeni bir sol seçenek oluşturmalıyız” dedi.

         10- Siirt ve Batman kırsalında güvenlik güçleri ile çatışmaya giren 8 terörist ölü olarak ele geçirildi.

         11- EURO 2008 elemeleri grup maçında Türk Milli Takımı İstanbul İnönü Stadı’nda karşılaştığı Macaristan Milli Takımı’nı 3-0 yenerek grupta ikinciliğe yükseldi.

         12- Bağımsız Türkiye Komisyonu (ICT) Başkanı, Finlandiya eski Cumhurbaşkanı Martti Ahtisaari, İstanbul’da düzenlediği basın toplantısında Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün eşinin türban takıp takmamasının kişisel bir sorun olduğunu belirterek “Bu AB için sorun değildir, bu konuda endişe ve korku varsa Türk halkı bunu kendi içinde tartışmalıdır” dedi.

         13- İslam Konferansı Teşkilatı (İKT) üyesi ülkeler arasındaki ekonomik işbirliği ve ticareti artırmak için ‘Menşe Kuralları Antlaşması’ Ankara’da imzalandı. Devlet Bakanı Kürşad Tüzmen imza töreninde yaptığı açıklamada, “İslam ülkeleri ekonomik alanda ilk defa ortak paydada birleşti” dedi.

         14- TÜSİAD Yönetim Kurulu Başkanı Arzuhan Doğan Yalçındağ ve beraberindeki heyet İngiltere’de Avrupa İşleri Bakan Yardımcısı Jim Murphy ile biraraya geldi. Yalçındağ görüşme sonrası yaptığı açıklamada, “İngiltere’nin Türkiye’nin AB üyeliği için verdiği desteği biliyoruz, ama biraz daha yüksek sesle söylemesini istiyoruz” dedi.

         15- Güney Kıbrıs Rum Yönetimi (GKRY) lideri Tasos Papadopulos düzenlediği basın toplantısında, Kıbrıs sorununa değinerek, “Aramızda düşmanlar yok, sadece tek bir düşman var o da Türk işgal’ ordusudur” sözlerini ileri sürdü.

 13 EYLÜL 2007

         1- Doğu ve Güneydoğu'da bazı il ve ilçeleri kapsayan temaslarını sürdüren Cumhurbaşkanı  Abdullah Gül, Siirt ve Şırnak’ta incelemelerde bulundu.

         Cumhurbaşkanı Gül Güneydoğu’daki temaslarına ilişkin Hürriyet gazetesine yaptığı açıklamada, “Bu millet devletine bağlıdır. Sevgiyle birbirimizi kucaklıyoruz. Aramıza sokulan bu nifakı bu sevgi yok edecek. Bu milletin hamuru bu işte. Başka bir Cumhuriyet mi? Böyle şey olabilir mi?” dedi.

         2- Yargıtay 8. Ceza Dairesi, ''Azınlıklar ve Kültürel Haklar Raporu'' ile  ilgili davada, eski İnsan Hakları Danışma Kurulu Başkanı Prof. Dr. İbrahim  Kaboğlu ile alt komisyon başkanı Prof. Dr. Baskın Oran'ın ''halkı kin ve düşmanlığa tahrik'' suçundan beraatlarına ilişkin kararı esastan bozdu.

         3- Merkez Bankası Para Politikası Kurulu toplantısından sonra yapılan açıklamada, kısa vadeli faiz oranlarının 0,25 puan indirildiği bildirildi. Toplantıda, Merkez Bankası bünyesindeki Bankalararası Para Piyasası ve İstanbul Menkul Kıymetler Borsası Repo-Ters Repo Pazarı’nda uygulanmakta olan kısa vadeli faiz oranlarının çeyrek puan düşürülmesine karar verildi.

         4- Devlet Bakanı Kürşad Tüzmen, Almanya'nın Münih kentinde düzenlenen ''İTMA  Uluslararası Tekstil Makineleri Fuarı''na katılan Türk firmalarını ziyaret etti. Bakan Tüzmen burada yaptığı açıklamada ''İhracatçılarımız büyük bir mucize gerçekleştiriyor. Geriye dönük son 12 aylık ihracatımız 99 milyar doları aştı. Yıl sonu hedefimiz olan 100  milyar dolarlık ihracat rakamına bir milyar dolardan az kaldı. 100 milyar dolar hedefine ise ekim ayı başlarında ulaşmış olacağız. Olağanüstü bir olumsuzluk  yaşamazsak, yıl sonunda 100 milyar doların birkaç milyar dolar üzerinde bir  ihracat rakamına ulaşacağız'' dedi.

         5- UNICEF, 5 yaşından daha küçük çocukların ölüm oranlarının 2006 yılında en düşük seviyeye indiğini açıkladı. Rakamlara göre, geçen sene ilk defa dünya genelinde, bir yıl içinde ölen çocukların sayısı 10 milyonun altına düştü.

14  EYLÜL 2007

         1- Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Diyarbakır’da sivil toplum örgütlerinin temsilcileriyle yaptığı görüşmede, herkesin düşüncesini açıklayabileceğini belirterek, “Yeter ki terörü destekleyen fikir olmasın. Farklılıklarımızı tehdit olarak görürsek küçülürüz. Hepimize sorumluluk düşmektedir. Sorunlarımızı çözebilecek üslup içerisinde ele aldığımızda sorunlar hallolacaktır” dedi.

         2- Başbakan Recep Tayyip  Erdoğan, Denizli'de Sarayköy Kaymakamlığı'nın ardından belediye ve AK Parti ilçe teşkilatını ziyaret etti. Başbakan Erdoğan burada yeni anayasa taslağıyla ilgili gazetecilerin sorularını yanıtladı. Prof. Dr. Ergun Özbudun başkanlığında bir grubun sivil anayasa çalışması  yaptığını, bir ön taslak hazırlandığını, parti içinde bu taslağın müzakere  edildiğini belirten Başbakan Erdoğan, bu müzakereler neticesinde kendisine verilecek nihai brifing sonrasında, tasarıyı tüm sivil toplum örgütleri  ve siyasi partilere göndereceklerini, taslak için ulusal ve uluslararası sempozyumlar başlatacaklarını, üniversitelerden öneriler alacaklarını, internet  sitesi üzerinden eleştirileri kabul edeceklerini ifade etti.

         3- Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik, 2007-2008 eğitim-öğretim yılı başlangıcı nedeniyle basın toplantısı düzenledi. Son günlerde ne kadar öğretmen ihtiyacı olduğu konusunun tartışıldığını belirten Bakan Çelik, bugün 25 bin öğretmene ihtiyaç duyulduğunu, 10 bin sözleşmeli öğretmen ataması yapacaklarını  bildirdi.

         4- DSP Genel Başkanı Zeki Sezer, Genel Merkez’de Bağımsız Kamu Görevlileri Sendikaları  Konfederasyonu (BASK) Genel Başkanı Resul Akay ve beraberindeki heyeti kabul  etti. Sezer, hükümetin sendikal  örgütlenmenin önüne engeller koyduğunu ifade ederek, ''Toplu sözleşme ve grevli  sendikal düzenlemenin mutlaka yapılması gerekiyor'' dedi.

         5- SHP Genel Başkanı  Murat Karayalçın yaptığı yazılı açıklamada, ''Yeni anayasa tartışmalarına, siyasi partilerimizin ve sivil  toplum örgütlerimizin, yalnızca kendi taslaklarını hazırlayarak katılmalarının  yanlış olduğu kanısındayım'' dedi.

         6- BM Genel Kurulu dün düzenlediği oylamayla, dünyada nüfusu 370 milyonu bulan halkların haklarını koruyan bir deklarasyonu kabul etti. Aralarında Türkiye’nin de bulunduğu 143 ülke deklarasyona “evet” derken, ABD, Kanada, Avustralya ve Yeni Zelanda “hayır” oyu kullandı.

         7- ABD Dışişleri Bakan Yardımcısı Nicholas Burns, başkent Washington'daki düşünce kuruluşlarından Atlantik Konseyi tarafından düzenlenen toplantıda yaptığı konuşmada, Irak, İran ve Suriye'ye komşu  olan Türkiye'nin, 2008 yılında ABD ile bağlantısının çok daha önemli hale  geleceğini  söyledi.

         8- ABD Başkanı George W. Bush ‘Ulusa Sesleniş’ konuşmasında, Irak’tan yıl sonuna kadar 5700, gelecek yaz aylarında da 25 bin askerin çekilebileceğini söyledi.

         9- Pakistan'ın sürgünde bulunan eski Başbakanı  Benazir Butto'nun, 8 yıllık sürgün hayatından sonra 18 Ekim’de ülkesine döneceği  açıklandı.

         10- Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev'in iki  günlük Litvanya ziyareti sırasında iki ülke arasında 4 anlaşma ve bir  ortak bildiri imzalandığı bildirildi. İmza töreninden sonra düzenlenen ortak basın toplantısında Aliyev, Litvanya'nın,  Ermeni işgali altındaki Yukarı Karabağ ile ilgili  sorunun barışçı çözümünde Azerbaycan'ın haklı tutumunu desteklediğini, bunun  için de kendilerine teşekkür ettiğini kaydetti.

15 EYLÜL 2007

         1- Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, AK Parti Bursa İl Başkanlığı'nı ziyaretinde “2023, Türkiye Cumhuriyeti'nin 100. yılına yakışır bir anayasa karşınıza  çıkarma gayreti içindeyiz. Bunun altında başka birşeyler aramayı doğrusu gereksiz  buluyorum. Türkiye yeteri kadar gergin dönemlerden geçmiştir. Bu anayasanın amacı kaos oluşturmak, gerilim oluşturmak değildir. Türkiye'nin önünü açmaktır. Türkiye Cumhuriyeti'nin temel değerlerini tartışmaya açmak, bu konuda  tartışma yaratmak AK Parti'nin aklının kenarından bile geçmemektedir'' dedi.

         2- Sanayi ve Ticaret Bakanı Zafer Çağlayan, Ankara Sanayi Odası (ASO) ve Milli Eğitim Bakanlığı’nın iş birliğinde sanayinin ihtiyacı olan kalifiye iş gücü yetiştirmek amacıyla oluşturulan “Okul Sanayi Eğitim Programları” (OSEP) yeni öğretim yılı töreninin açılışında, Türkiye’nin en önemli sıkıntılarından birinin, sanayinin, iş aleminin ihtiyaç duyduğu istihdam talebi ile piyasanın arzının birbiriyle çakışmaması olduğunu belirterek “Bu kapsamda mutlaka bir istihdam envanterinin çıkarılması lazım” dedi.

         3- Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay, anayasa çalışmalarıyla ilgili olarak Sakarya’nın Sapanca ilçesinde gazetecilere yaptığı açıklamada, ''Kapalı kapılar arkasında bir anayasa çalışması kesinlikle yapılmıyor.  Tamamen şeffaf bir süreç olacak ama izin versinler hazırlık sürecini biz kendi  içimizde yapmaya çalışalım. Bütün  toplumun, bütün siyasi görüşlerin katılımına açık bir süreç olacak. Bütün  toplumun rahat edeceği bir metin olmasını istiyoruz. Cumhuriyetin temel değerleri  ve Atatürk ilkeleriyle ilgili hiçbir tartışmamız yoktur. Bazıları art niyet,  bilgisizlik veya kasıtlı olarak bu tür iddialar ortaya atarak toplumun önünü  karartmaya çalışıyorlar. Katiyen böyle düşünceler yoktur. Tamamen Türkiye  toplumunun bütün değerlerini kavrayıp kuşatan ama Türkiye'yi özgürlük, demokrasi  ve hukuk devletiyle buluşturan bir metin olsun diye gayret ediyoruz''  dedi.

         4- Ankara’da düzenlenen 38. Uluslararası  Asya ve Kuzey Afrika Çalışmaları Kongresi (ICANAS) sona erdi.  Kapanış töreninde Türkiye, Ukrayna, İran, Almanya, Hindistan, Polonya, Çin, Azerbaycan, Kırgızistan, Japonya, Rusya, ve Macaristan'dan temsilciler de törende ülkeleri adına  birer konuşma yaptılar.

         5- BM Kalkınma Teşkilatı (UNDP) Başkanı Kemal Derviş, UNDP ve UNFPA’nın (BM Nüfus Fonu) ortak yönetim kurulu toplantısında yaptığı konuşmada, piyasalarda süre gelen çalkantının dünya ekonomisinde ve gelişmekte olan ülkelerde ciddi etkilere yol açabileceğini söyledi.

16 EYLÜL 2007

         1- Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, okulların açılışı nedeniyle yayımladığı mesajında, cehaletle mücadelenin, Atatürk'ün ve kurduğu Cumhuriyet'in önceliklerinin başında geldiğini vurguladı. Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ve CHP Genel Başkanı Deniz Baykal da birer mesaj yayımladılar.

         2- TBMM Başkanı Köksal Toptan, 1960 askeri darbesinin ardından idam edilen eski Maliye Bakanı Hasan Polatkan ve eski Dışişleri Bakanı Fatih Rüştü Zorlu'nun ölüm yıldönümleri nedeniyle yayımladığı mesajda "Sayın  Polatkan ile Sayın Zorlu'yu ölüm yıldönümlerinde rahmetle anıyorum. Polatkan ve Zorlu, milletimizin gönlünde unutulmaz bir yer edinmişlerdir. Hayatlarını trajik bir olay neticesinde kaybetmiş olmaları hepimiz adına üzüntü vericidir. Ölüm yıl dönümleri vesilesiyle unutulmaz bakanlarımızı yeniden rahmet ve minnetle anarken, yakınlarına da bir defa daha başsağlığı dileklerimi iletiyorum" dedi.

         3- Danıştay 5. Dairesi, Türk Sağlık-Sen’in, Taşra Teşkilatı Yatak ve Kadro Standartları Yönetmeliği'ni değiştiren ve idari işlerden sorumlu il sağlık müdür yardımcılığına atamada beş yıllık deneyim koşulunu kaldıran Sağlık Bakanlığı’na karşı açtığı davada, daha önce beş yıllık mesleki deneyim koşulu varken, dava konusu düzenlemeyle bu niteliğin aranmasından vazgeçilerek, sadece "En az dört yıllık yüksek öğrenim mezunu olmak" koşulunun yeterli sayılmasında 'hukuka uyarlık' olmadığına karar verdi.

         4- Danıştay 12. Dairesi, Kamu Personeli Seçme Sınavı'na (KPSS) giren ve kazanan adaylara, kurumların özel olarak yaş sınırı getiremeyeceğine karar verdi. Yaş sınırı 657 sayılı Devlet Memurları Kanunu'nun belirlediği gibi 18-30 olacak.

         5- AKP'li hukukçularla, anayasa taslağını hazırlayan bilim adamlarının Sakarya’nın Sapanca ilçesinde ortaklaşa yaptığı üç günlük çalışma sona erdi. Toplantının bitiminde komisyon adına açıklama yapan AKP Genel Başkan Yardımcısı Dengir Mir Mehmet Fırat, akademisyenlerin hazırladığı metnin artık 'AKP taslağı' haline geldiğini söyledi.

         6- Yunanistan’da yapılan seçimleri, Yeni Demokrasi (ND) lideri Başbakan Kostas Karamanlis kazandı. İlk sonuçlara göre, ND, 2004'e kıyasla 3 puan gerilemesine karşın, yüzde 41-45 oyla birinci çıktı. PASOK lideri Yorgos Papandreu ise oy kaybetti. Türkiye karşıtı aşırı sağcı Laos Partisi de Meclis’e girdi

         7- Yolcularının çoğunu turistlerin oluşturduğu bir Tayland uçağının, Tayland'ın güneyindeki Puket havaalanına inerken piste çakılması sonucu 88 kişi öldü, 42 kişi yaralandı. 

17 EYLÜL 2007

         1- TBMM Başkanı Köksal Toptan Ufuk Üniversitesi’nin 2007-2008 akademik yılının açılışına katılmasının ardından gazetecilerin anayasa değişikliği ile ilgili sorularını değerlendirdi. Başkan Toptan, partiler arasında uzlaşma sağlanması durumunda, anayasa değişikliğinin TBMM çatısı altında ya da bir kurucu meclis tarafından yapılabileceğini söyledi.

         2- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan 2007-2008 eğitim-öğretim yılının başlaması nedeniyle Karakusunlar İMKB Anadolu Endüstri Meslek Lisesi’nde düzenlenen törene katıldı. Başbakan Erdoğan yaptığı konuşmada, en alt ve en üst sosyal kesimler arasındaki makasın 2002’deki kadar açık olmadığını ve giderek daraldığını belirterek, “Bugün Şişli’de okuyan öğrencimizle Şemdinli’nin bir okulunda okuyan öğrencimiz teknik imkanlar bakımından hemen hemen aynı seviye ulaşmıştır” dedi.

         Törene, Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Cemil Çiçek ile Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik de katıldı.

         3- Bakanlar Kurulu, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında toplandı. Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı, Hükümet Sözcüsü Cemil Çiçek toplantının ardından yaptığı açıklamada, hazırlanan anayasa taslağındaki değişiklikleri türbana indirmenin yanlış olduğunu belirterek, “TOBB’un, Barolar Birliği’nin taslaklarından yararlandık. TÜSİAD’ın, partilerimizin TBMM’ye sunduğu tekliflerden istifade ettik. Avrupa Anayasası, AİHM kararları müracaat ettiğimiz kaynaklardır. Tek başımıza anayasa yapmak gibi bir niyetimiz yoktur” dedi.

         4- Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Büyükanıt İstanbul Tersanesi Komutanlığı’nda ‘Akçakoca’ adlı mayın gemisi ve ‘Zıpkın’ adlı hücumbota bayrak çekme, ‘Anamur’ adlı mayın gemisinin de denize indirilmesi nedeniyle düzenlenen törende yaptığı konuşmada, “Milli sanayimizin sağladığı imkanlar, Ar-Ge kuruluşlarımız ve üniversitelerimizin işbirliği ile silahlarımızı kendi fabrikalarımızda tasarlayıp üretmek, hatta savunma araçlarını ihraç eden ülke durumuna gelmek istiyoruz” dedi.

         5- Dışişleri Bakanı ve Başmüzakereci Ali Babacan, tüm kamu kuruluşlarının üst düzey yöneticilerinin katılımıyla AB Genel Sekreterliği’nde düzenlenen toplantıda, AB süreciyle ilgili değerlendirmede bulundu. Bakan Babacan, Türkiye’nin AB çerçevesinde reform sürecinin bundan sonra da devam edeceğini belirterek,  müzakereler için üçer aylık dönemleri içeren detaylı yeni bir program hazırlanacağını söyledi.

         6- Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), Hanehalkı İşgücü Anketi Mayıs-Haziran-Temmuz dönemini kapsayan Haziran 2007 sonuçlarını açıkladı. Buna göre işsizlik oranı yüzde 8,8 olurken, kentlerdeki işsizlik oranının yüzde 11,1, kırsal kesimdeki işsizlik oranının ise yüzde 5,5 olduğu belirtildi.

         7- Uluslararası Atom Enerjisi Kurumu’nun (UAEK) 51. Genel Kurulu, Avusturya'nın başkenti Viyana'da başladı.

         Genel kurulun açılış oturumunda konuşan İran Cumhurbaşkanı Yardımcısı ve Nükleer Enerji Kurumu Başkanı Gulamrıza Agazade, Nükleer Silahların Yayılmasının Önlenmesi Antlaşması’nın (NPT) 4. maddesi uyarınca barışçı nükleer programa sahip olma hakkından hiçbir zaman vazgeçmeyeceklerinin bilinmesi gerektiğini söyledi.

18  EYLÜL 2007

         1- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Polis Akademisi’nin  eğitim-öğretim yılına başlaması nedeniyle düzenlenen törende yaptığı konuşmada, “Artık her ülke küresel terör tehdidine açık hale geldi. ‘Senin teröristin iyi, benim teröristim kötü’ mantığıyla terörle mücadele edilmez. Terörün dini, vatanı, ırkı, milleti yoktur” dedi.

         2- CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, Genel Merkez’de Ankara Sanayi Odası (ASO) heyetini kabulünde yaptığı konuşmada, Türkiye’nin tam bağımsızlığının Lozan ile elde edildiğini, yeni anayasa’nın ‘sivil anayasa’ diye takdim edildiğini ancak düzenlemelerde bireyleri ve sivil toplum örgütlerini ilgilendiren sosyal hakların gözardı edildiğini belirterek “Lozan ile bir anlaşma sonucu alınmış olan, 84 yıl sonra  anayasa ile geri verilmiş olacak. Sevr’e geri dönülmüş olacak” dedi.

         3- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Nazım Ekren, Hükümet programının eylem planına dönüştürülmesiyle ilgili toplantıda yaptığı konuşmada, “Ekonomik ve sosyal uzlaşma ile istihdam ve işsizlik konusunda yeni açılımlar sağlayacak düzenlemeleri gerçekleştireceğiz. Makro ve mikro reformlar devam edecek. Yapısal değişimlere de ağırlık vereceğiz. Özel sektör odaklı kamu politikalarını daha etkin kurgulayacağız” dedi.

         4- Kültür ve Turizm  Bakanı Ertuğrul Günay sivil toplum örgüt temsilcilerini kabulünde yaptığı konuşmada, “Biz Ankara’yı 2023 yılında yani Cumhuriyetin 100. yılında kültür ve sanat etkinlikleriyle, çeşitli estetik görüntüleri artıracak olan yeni yapılanmalarla gerçekten adına yakışır bir görünüme kavuşturmak istiyoruz” dedi.

         5- Resmi ziyaret nedeniyle KKTC’ye giden Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, türbanla ilgili olarak Milliyet gazetesine yaptığı açıklamada, “Türkiye’de mahalle baskısı olmaz. Yıllardır bir arada kardeşçe  yaşayan insanlar, düşünün ki ayni mahallede  ya da aynı yerde, başı örtülü bir kızımızla başı açık bir kızımız kolkola yürüyorlar. Bir ailenin hem başı açık hem de örtülü kızları olabiliyor. Biz böyle bir sosyal yapıya sahibiz ve yıllardır böyle yaşıyoruz” dedi

         6- AB Komisyonu’nun Genişlemeden sorumlu Üyesi Olli Rehn Kanal D televizyonuna, Türkiye’deki gündeme ilişkin olarak  yaptığı açıklamada, “Türkiye’de son beş yılda şeriat kanunlarının getirildiğine dair elimizde bir kanıt yok. Bazı anayasalarda laiklik vurgulanır, bazılarında resmi  ya da yarı resmi din unsuruna yer verilir. Ancak, AB ülkelerinde ortak olan tek ilke; din özgürlüğüdür. AB süreci, ülkelerin laik demokrasisi için son derece önemli bir çıpadır” dedi.

         7- ABD Merkez Bankası (FED) faiz toplantısında, yüzde 0,50 puanlık faiz indirimi kararı alındı.

 19 EYLÜL 2007

         1- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan AK Parti Genel Merkezi’nde düzenlediği basın toplantısında, “Anayasayı yapma görevi rektörlerin ise TBMM’nin hiçbir anlamı yoktur” dedi.

         Başbakan Erdoğan, İngiliz Financial Times gazetesine verdiği demeçte ise türban sorununun çözülmesi gerektiğini belirterek, “Yükseköğretim hakkı, bir kızın giydiklerinden dolayı kısıtlanamaz, Batılı toplumlarda böyle bir sorun yok ama Türkiye’de bu sorun var. Siyaset yapanların ilk görevinin bunu çözmek olduğuna inanıyorum” dedi.

         Başbakan Erdoğan ayrıca, Türkiye Belediyeler Birliği’nin yeni hizmet binasının açılışında yaptığı konuşmada, küçük belediyeleri uyararak, “Her 4-5 yılda bir belediye başkanları ABD’yi yeniden keşfe çalışır. Aslında bu geziler o belediyenin iki aylık bütçesidir, bu seyahatlere ufak belediyelerin gücü mütenazır değildir” dedi.

         2- CHP Genel Başkanı Deniz Baykal partisinin Merkez Yönetim Kurulu (MYK) toplantısı sonrası yaptığı açıklamada, yeni anayasa için toplumun böyle bir talebinin olmadığını belirterek, “Yeni anayasa ile laiklik ilkesinin yeniden tanımlanması kaygı vericidir, toplum böyle bir anayasa değişikliğini istemiyor” dedi.

         3- Adalet Bakanı Mehmet Ali Şahin  bir haber ajansına yaptığı açıklamada, yeni anayasa çalışmalarında üniversitelerdeki türban serbestliğinin laikliğe aykırı olmadığını belirterek “Biz herkesin özgürce eğitim görmesini, eğitim hakkının eşit olmasını sağlıyoruz, bunun laiklikle hiçbir alakası yoktur” dedi.

         4- Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım, bakanlıkta iptal edilen 3N ihalesi ile ilgili gazetecilerin sorularını yanıtladı. Bakan Yıldırım, bu ihalenin yapılabilmesi için her yerde ‘Alo’nun duyulması gerektiğini belirterek, “Diyelim cebimde 3N telefonu olsa ve bulunduğum yerde telefon çekmezse bu telefon ne işe yarar, onun için her yerde ‘alo’ sesinin duyulması gerekir” dedi.

         5- Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Hilmi Güler, dört bakanın katılımıyla gerçekleşen Enerji Zirvesi toplantısından sonra gazetecilere yaptığı açıklamada, elektriğe zam konusunun görüşüldüğünü, fakat kamuoyuna açıklanacak hale gelmediğini, zam konusunda Başbakan ile görüşeceğini söyledi.

         6-  AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Dengir Mir Mehmet Fırat, Portekiz Büyükelçiliği’nde AB Büyükelçileri ile yapılan toplantı sonrası yaptığı açıklamada, yeni anayasanın en geniş katılım ve konsensüs ile hazırlanacağını belirterek, “301 gibi reformlar ertelenmemeli, yeni bir anayasa süreci reformların ertelenmesini gerektirmez” dedi.

         7- DSP Genel Başkanı Zeki Sezer bir gazeteye verdiği demeçte, anayasa değişikliği için seçilen yöntemin yanlış olduğunu ve maddeleri tek tek tartışmayı doğru bulmadığını belirterek, “Usul ve yönteme itirazımız varken maddeleri tartışırsak dayatmaların peşinde sürüklenir, gideriz” dedi.

         8- YÖK Başkanı Prof. Dr. Erdoğan Teziç Rektörler Komitesi toplantısı sonrası yaptığı açıklamada, yeni anayasadaki türban serbestliği iddiası için, üniversitelerde türban serbestliğini öngörecek düzenlemenin hukuken mümkün olmadığını söyledi.

         9- Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Bardakoğlu ulusal bir gazeteye verdiği demeçte, toplumun muhafazakarlığının arttığı yönündeki soruya, “Çağdaş dünyayla bir arada yaşamayı gözardı etmemeyi başarmış bir toplumuz. Çok katı, mutaassıp bir dindarlık tarzı ülkemizde hiçbir zaman karşılık görmemiştir” dedi.

         10-  Hak-İş Genel Başkanı Salim Uslu, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik’i ziyaretinden sonra yaptığı açıklamada, yeni anayasada sendikal haklar ve sosyal devlet ilkesinin anayasanın aksesuarı niteliğinde olmaması gerektiğini söyledi.

         11-  Şırnak’ta arazi araması yapan güvenlik kuvvetleri ile teröristler arasında çıkan çatışmada 5 terörist ölü olarak ele geçirildi.

         Bitlis Çeltikli Jandarma Karakolu’na PKK tarafından düzenlenen silahlı saldırıda ise 1 er şehit oldu.

         12- Resmi ziyaret nedeniyle Türkiye’ye gelen ABD Dışişleri Bakan Yardımcısı Nicholas Burns, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ile  görüşmesinden sonra yaptığı açıklamada, PKK’ya destek vermediklerini belirterek, “PKK’ya tamamen karşıyız, silah ve destek vermiyoruz, PKK acımasız bir terör örgütü ve ABD’den asla destek bulamaz” dedi.

         13- KKTC’deki temaslarını sürdüren Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, KKTC Meclisi’nde yaptığı konuşmada, Kıbrıs’ın azınlık olarak yaşamayı kabul edebileceğini umanların boş hayaller kurduğunu belirterek, “Kıbrıs, Türkiye’nin ayrılmaz bir parçasıdır, Türk vatandaşları Kıbrıs’ı yüreğinde taşımaktadır, Türkiye Kıbrıs Türkü’nün barış ve esenliğinin daima en büyük teminatı olacaktır” dedi.

         Cumhurbaşkanı Gül, KKTC’deki temaslarının ardından yurda dönüşünde Esenboğa Hava Limanı’nda yaptığı açıklamada “KKTC bu bölge için bir kazançtır, uluslararası alanda uygulanan tecridin ortadan kaldırılması için bundan sonra yapacaklarımızı değerlendirdik. KKTC uluslararası toplumda daha fazla kabul görmektedir” dedi.

         14- Güney Kıbrıs Rum Yönetimi (GKRY), Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün KKTC’ye yaptığı ziyareti BM ve Güvenlik Konseyi nezdinde protesto etti. Gerekçe olarak da “Türkiye, BM’nin çabalarını destekleme ve Kıbrıs ile olan ilişkilerin normalleştirilme konusunda taahhüt altındadır ve Gül’ün ziyareti ile bu durum ihlal edilmiştir “ denildi.

20 EYLÜL 2007

         1- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, BM'nin 24 Eylül'de başlayacak 62. Genel Kurulu'na katılmak ve çeşitli temaslarda bulunmak  üzere ABD'ye hareketinden önce Esenboğa Hava Limanı'nda gazetecilere yaptığı açıklamada, New York'taki  temasları sırasında, Türkiye'nin, BM Güvenlik Konseyi geçici üyeliği 2009-2010 dönemi adaylarını uygun vesilelerle vurgulayacağını belirterek, ''Yaklaşık yarım  yüzyıldır Güvenlik Konseyi'nde temsil edilmemiş olan ülkemizin 2008 yılında  yapılacak seçimlerde bu üyeliğe getirilmesi uluslararası ilişkilerdeki konum ve  rolümüzü daha da artıran bir gelişme olacaktır'' dedi.

         2- Devlet Bakanı Kürşad Tüzmen, Mersin’de gazetecilere yaptığı açıklamada Irak ile ilgili geçmişte bir takım  sıkıntıların yaşandığını ancak, bunların günümüzde söz konusu bile olmadığını, Habur Sınır Kapısı’nın TOBB ile yapılan çalışmalar neticesinde yap-işlet-devret modeliyle modernizasyonunun tamamlandığını ve önümüzdeki günlerde hizmete açılacağını bildirerek ''Şu  anda Türkiye'nin Irak'a yaptığı ihracat ve ithalatta herhangi bir aksamadan söz  edilemez. Habur Sınır Kapısı son derece önemli bir kapı. Burada yapılan giriş  çıkışlarda da Irak'taki savaş öncesi rakamlarına ulaşılmıştır. Dolayısıyla orada  herhangi bir sıkıntı yok'' dedi.

         3- İçişleri Bakanlığı ile Milli Eğitim Bakanlığı arasında, okullarda güvenli ortamın sağlanması amacıyla koruyucu ve önleyici güvenlik tedbirlerinin  güçlendirilmesine yönelik işbirliği protokolü imzalandı. Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik imza töreninde yaptığı konuşmada, öğrenci affı konusuna değinerek, ''Sınıfta kalan öğrenciye af yok. Bütün kendisine sunulan imkanlara rağmen ısrarla sınıf geçemiyorsa, biz bu gençlerimizi okul dışına itmeyeceğiz. Onları açık liseye yönlendireceğiz. Bunun da uygulamasına başladık. Başarısız olan öğrenciler ne yazık ki bu tür olaylara daha meyillidir'' dedi.

         İçişleri Bakanı Beşir Atalay da konuşmasında ''Nokta denetimlerle güvenlik tedbirleri daha etkin sürdürülecek. Bu konuda medya desteği çok önemli. Münferit olayları abartılı işlemek yerine, olumlu gelişmelerin  ön plana çıkartılması projeye önemli katkı sağlayacaktır. Bu protokol ile  bütün güvenlik tedbirleri daha planlı, daha sistematik, daha etkin hale gelecek” dedi.

         4- Adalet Bakanı Mehmet Ali Şahin Hakimevi'nde gazetecilere yaptığı açıklamada, hazırlamaya çalıştıkları yeni anayasa paketinin Türkiye'de demokrasiyi, cumhuriyetin temel niteliklerini daha da güçlendirecek bir anayasa  olacağını ifade ederek, ''Laikliği, demokrasiyi, sosyal hukuk ilkesini zayıflatan bir anayasa  olamaz. Biz AK Parti olarak böyle bir anayasa değişikliğini  Parlamento'ya sevk etmeyiz. O nedenle şu anda yapılan tartışmaları, toplumda  tedirginliğe gerginliğe yol açabilecek olan değerlendirmeleri gereksiz görüyorum.  Türkiye geriye doğru değil, ileriye doğru gidecektir. Ve Türkiye'de sistemi ve  cumhuriyeti daha da güçlendirmek, halkımızın rejime daha çok sahip çıkacağı bir  anayasayı hazırlamak durumundayız” dedi

         5- Türkiye İşveren Sendikaları Konfederasyonu (TİSK) tarafından yapılan yazılı açıklamada, ''Anayasa değişiklikleri konusunda diyalog ve uzlaşma sağlanmasının gereği, hükümet programında belirtilmesine rağmen, anayasa değişiklik çalışmalarının gündeme gelmesiyle birlikte, Türkiye toplumsal gerginliklerin  giderek tırmandığı, ekonomik ve sosyal açıdan son derece yıpratıcı bir sürece  girmiştir. Yeni bir anayasa yapılmasının hem yöntem hem de zamanlamasının doğru olmadığı görüşündeyiz” denildi.

         6- İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi, DTP Diyarbakır Milletvekili Aysel Tuğluk hakkında, ''terör örgütü  PKK'nın propagandasını yapmak'' suçundan açılan 3 ayrı davanın sürdürülmesini kararlaştırdı.

         7- Azerbaycan’ın başkenti Bakü'de düzenlenen Dünya Güreş Şampiyonası'nda Türk Milli Takımı'ndan serbest stil 66 kiloda Ramazan Şahin altın madalya kazandı.

         8- Dışişleri Bakanı ve  Başmüzakereci Ali Babacan, ABD’nin Chicago kentinde devam eden temasları çerçevesinde, Chicago Küresel İlişkiler Konseyi'nin düzenlediği toplantıda, Türkiye'nin dış  politika önceliklerini anlattı. Bakan Babacan Kuzey Irak'ta serbestçe hareket eden terör örgütü PKK'nın Türkiye'ye saldırmasını Türk halkına anlatabilmenin mümkün olmadığını belirterek ''Biz, PKK teröristlerini adalete teslim etmede hem ABD, hem de Irak hükümetinin  acil ve somut önlemler almasını bekliyoruz'' diye konuştu. Bakan Babacan, Türkiye'nin, ABD Kongresi’ndeki 1915 olaylarıyla  ilgili Ermeni iddiaları konusunda ise, üçüncü bir tarafın adeta yargıç ya da jüri rolü oynayarak tarihi yargılamasını ve taraf tutmasını oturup kabul etmesinin mümkün olmadığını belirterek, ''Ermeni iddiaları bu zamana kadar ne hukuki ne de tarihsel açıdan doğrulanmamıştır. Bu yüzden Türkiye'ye yönelik iftiralar, hep  siyasi arenada kendini göstermiştir'' dedi.

         9- Uluslararası Sendikalar Konfederasyonu (ITUC), ''Sendikal Hak İhlalleri  Raporu'nda, ''Türkiye'de özel sektör işvereninin kanunları gözardı ederek  sendikaları zayıflatmak ve yok etmek için işçileri işten çıkardığını'' ileri  sürdü.

         10- BM, Afganistan'da NATO öncülüğündeki çokuluslu güçlerin görev süresini  bir yıl uzattı.

         11- İran, kendi üretimi olan modern bir savaş uçağını başarıyla denediğini  açıkladı.

21 EYLÜL 2007

         1- Cumhurbaşkanı Abdullah Gül  Bangladeş’in Ankara Büyükelçisi Mohammad Ishtiaq’ı kabul etti. Çankaya Köşkü’ndeki kabulde Ishtiaq, Cumhurbaşkanı Gül’e güven mektubunu sundu.

         Cumhurbaşkanı Gül ayrıca, Milli Türk Talebe Birliği (MTTB) Vakfı yönetimini Çankaya Köşkü'nde kabul etti.

         2- TBMM Başkanı Köksal Toptan, Yalova’nın Termal ilçesinde gazetecilere yaptığı açıklamada  “Sivil anayasa yapma konusunda herkes fikir birliği içerisinde olduğuna göre, bir çıkış yolu bulunur. Kimsenin endişe etmesine gerek yok” dedi. Bir gazetecinin anayasa konusundaki tartışmalarla ilgili görüşlerini sorması üzerine Başkan Toptan  “Sivil anayasa için zaten geç kalındı. Şimdi bu telafi edilmeye çalışılıyor. İnşallah bu başarılacak” dedi.

         3- CHP Genel Başkanı Deniz Baykal Kanal D Ana Haber Bülteni'ne katılarak yeni anayasa tartışmaları ile ilgili soruları yanıtladı. Baykal, anayasa yapmanın bu Meclis’in işi olmadığını belirterek, "Bunun için kurucu meclis şart" dedi. Baykal, mevcut anayasanın değiştirilmesi için aranacak uzlaşıya da yanıt vereceklerini belirterek, taslağın Atatürk adını ve düşüncesini tasfiye eder nitelikte olduğunu söyledi.

         4- Adalet Bakanı Mehmet Ali Şahin, Antalya Gazeteciler Cemiyeti'ni ziyareti sırasında yaptığı açıklamada, anayasa değişikliği çalışmalarına yönelik bazı kesimlerin bir bardak suda fırtına kopardığını belirterek "Ne demokrasiden, ne laiklikten, ne de sosyal hukuk devletinden vazgeçebiliriz, ne cumhuriyetimizin kazanımlarından vazgeçebiliriz, ne Atatürk ilke ve inkılaplarından vazgeçebiliriz. 'AKP İslam devletini gerçekleştirmek için anayasa değişikliği yapıyor' derseniz bize haksızlık etmiş olursunuz. Bir defa İslam devleti diye bir tabir İslam'ın kendisinde yok. Çünkü İslam'ın muhatabı bireydir, devlet değil. Türkiye Cumhuriyeti devleti herhangi bir dinin kurumlarına göre yönetilmez. Türkiye'de yasalar akıl ve bilim yoluyla TBMM tarafından yapılır. Geçmişte böyle olmuştur, bundan sonra da böyle olacaktır" dedi.

         5- Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik, bakanlığı bünyesinde kurulan 'Acil Çözüm Merkezi'nin açılışında, Hükümetin anayasa çalışmalarına yönelik sorulara cevap verdi. Bakan Çelik, anayasa çalışmalarının sabahtan akşama tamamlanabilecek bir konu olmadığını belirterek, "Çok daha fazla çalışılacak, tartışılacak, olgunlaşacak, demlenecek ve ümit ediyorum ki çok iyi bir kıvamda Türk halkının ihtiyaçlarına cevap verecektir" dedi.

         6- Kocatepe Camii'nde kurulan 'Dini Kitap ve Kültür Fuarını' gezen Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay, gazetecilerin yeni anayasayla ilgili soruları üzerine; hazırlanacak metni üniversitelerin, sivil toplum kuruluşlarının, partilerin, baroların ve okuma yazma bilen herkesin tartışmasına açacaklarını söyledi. Bakan Günay, türban tartışmaları konusunda ise "İmtiyazları zedelenenler konuyu çarpıtıyor" dedi.

         7- YÖK Başkanı Prof. Dr. Erdoğan Teziç yaptığı açıklamada,  AK Parti'nin yürüttüğü çalışmanın 'yeni anayasa' olarak nitelendirilemeyeceğini belirterek, yapılmak istenenin 'anayasadaki değiştirilemez maddelere sadık kalmak şartıyla, mevcut yürürlükteki anayasanın öngördüğü usulle gerçekleştirilecek bir değişiklik' olduğunu söyledi.

         8- Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) Türkiye'ye giriş yapan yabancı ziyaretçi sayısının ağustos ayında yüzde 16.5 artışla 3.38 milyon kişiye yükseldiğini açıkladı. Böylece Türkiye geçen ay her gün 110 bin yeni turist ağırlamış oldu.

         9- Türk-İş'ten yapılan yazılı açıklamada, hazırlanmakta olan yeni anayasa için toplumsal mutabakatın mutlaka sağlanması gerektiği kaydedilerek, "Türk-İş çoğulcu, özgürlükçü, katılımcı demokrasinin tüm kurum ve kurallarıyla hayata geçirildiği, üzerinde toplumsal mutabakatın sağlandığı bir anayasanın hazırlanmasından yanadır" denildi.

         10- TÜSİAD Yüksek İstişare Konseyi (YİK) toplantısında konuşan TÜSİAD Başkanı Arzuhan Doğan Yalçındağ, AK Parti'nin yeni anayasa çalışmalarını değerlendirerek "Yeni bir 'toplumsal sözleşme' yapılacaksa anayasa hukukunun ortaya koyduğu biçimde, tüm kesimlerin katıldığı özel bir kurul oluşturarak taslak metin hazırlanmalıdır" dedi. Toplantıya katılan Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Cemil Çiçek ise anayasa hazırlarken toplumun ortak paydası olan hususları tartışma konusu yapmadıklarını söyledi.

         11- Devlet Bakanı Mehmet Şimşek, Dışişleri Bakanı ve Başmüzakereci Ali Babacan ile gittiği ABD’nin Chicago kentinde ABD Merkez Bankası FED’in Chicago Merkezi Başkanı Charles Evans ile görüştü. Uluslararası yatırımcılarla da bir araya gelen Bakan Şimşek, yatırım imkanları hakkında bilgi vererek yatırımcıları Türkiye’ye davet etti.

         12- BM Genel Sekreteri Ban Ki-Mon, ‘Uluslararası Barış Günü’ dolayısıyla yapılan törende, Ürdün Prensesi Haya, İsrailli müzisyen Daniel Barenboim, Brezilyalı yazar Paulo Coelho ile Japon-Amerikalı kemancı Midori Goto’yu yeni barış elçileri olarak atadı.

22 EYLÜL 2007

         1- Devlet Bakanı Kürşad Tüzmen, Türkiye Müteahhitler Birliği (TMB) Başkanı (TMB) Erdal Eren ile Türkiye İnşaat Sanayicileri İşveren Sendikası (İNTES) Başkanı Şükrü Koçoğlu ve beraberindeki heyetlerle ayrı ayrı bir araya gelerek, yurtdışı müteahhitlik sektörünün sorunlarını görüştü. Bakan Tüzmen, Eren ile görüşmesinde yaptığı açıklamada, cari açığı azaltmak için yurtdışı müteahhitlik sektörüne de ağırlık vereceklerini söyledi.

         2- Milli Güvenlik Kurulu (MGK) Genel Sekreterliği'ne Büyükelçi Tahsin Burcuoğlu’nun atanmasına ilişkin karar Resmi Gazete'de yayımlandı.

         3- DSP Genel Başkanı Zeki Sezer, Ordu'da düzenlediği basın toplantısında, hazırlanmakta olan anayasa taslağının hazırlanış şeklini eleştirerek, ''Sivil  anayasa yapmaya çalıştıklarını söyleyen AK Partililer üç beş kişiye bunu sipariş ediyorlar. Bu siparişten sonra son söz Başbakan’ın oluyor. Düşünün ki bir anayasa hazırlanıyor son söz Başbakan’ın oluyor. Oysa anayasalar toplumsal mutabakat  metnidir'' dedi.

         4- Resmi ziyaret nedeniyle ABD’de bulunan Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, başkent Washington’daki Türk-Amerikan Toplumu Merkezi’nde (TACC) ABD’de yaşayan Türk vatandaşlarıyla biraraya gelerek sorunları hakkında bilgi aldı.

         5- ABD’deki temasları çerçevesinde Chicago Üniversitesi Şarkiyat Enstitüsü'nde Türk dış politikasını anlatan Dışişleri Bakanı ve Başmüzakereci Ali Babacan, Türkiye'nin Kuzey Irak'ta faaliyet gösteren PKK terörüne karşı mücadelede Irak hükümeti ve ABD'den somut destek ve yardım istediğini belirterek ''Tek başına birşeyler yapmamızın sınırları var, bu sınırları zorlamak istemiyoruz, ancak bunu yapmamız gerekirse de yaparız'' dedi.  

         AB üyeliğiyle ilgili olarak, Türkiye'nin AB sürecini komşularının ve bölgenin de çok yakından izlediğini anlatan Bakan Babacan, Türkiye’nin bu süreci siyasi çıkarlar nedeniyle etkileme ve sömürmeye çalışan bazı çevreler yüzünden yılmayacağını ve tam üyelik dışında başka bir seçeneği kabul etmeyeceğini bildirdi.

         6- KKTC'nin Gazimağusa ile Suriye'nin Lazkiye limanları arasında feribot seferleri başladı. KKTC Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Turgay Avcı düzenlenen törende yaptığı konuşmada, Gazimağusa-Lazkiye arasında başlatılan feribot seferlerinin sadece KKTC-Suriye arasında değil  bölgedeki ülkelerle de ticari ilişkilerin gelişmesine katkıda bulunacağını söyledi. Avcı, ''Rumların uzlaşmaz tutumu devam ettiği sürece, biz de  açılımlarımızı sürdüreceğiz'' dedi.

         7- Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov başkent Moskova’da Rossiya televizyonu ile yaptığı mülakatta, İran’la girilecek bir savaşın, Batılı ülkelere petrol sevkiyatını sekteye uğratabileceği ve Rusya’ya mülteci akınını tetikleyebileceği uyarısında bulundu.

         8- İran Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinecad, “Mukaddes Savunma Haftası” etkinlikleri sebebiyle başkent Tahran’da düzenlenen törende, ülke ve dünya gündemine ilişkin açıklamalarda bulunarak, yabancı güçlerin başta Irak olmak üzere Ortadoğu’dan çekilmelerini istedi.

         9- Pakistan’da Taliban yanlıları, Afganistan sınırı yakınında üç hafta önce kaçırılan 200’den fazla askerden 26’sını serbest bıraktı.

         10- Bangladeş’in güney kıyılarında ortaya çıkan fırtınada, 12 balıkçı gemisinin battığı ve 97 balıkçının kayıp olduğu bildirildi

 23 EYLÜL 2007

         1- Adalet Bakanı Mehmet Ali Şahin, Antalya'da dün yerel bir televizyon kanalına yaptığı açıklamada, AK Parti'nin akademisyenlere hazırlattığı anayasa taslağının mutlaka toplumsal uzlaşmadan sonra yasalaşması gerektiğini söyledi.

         2- Türk-İş tarafından hazırlanan 'Türk-İş'in Öncelikli Talepler Bildirgesindeki Beklentileri ile 60. Hükümet Programının Karşılaştırmalı Çözümlenmesi ve Değerlendirilmesi' başlıkla çalışmada, hükümetten IMF ile yollarını ayırması istenerek, Brezilya ve Arjantin'in yaptığı Copacabana Deklarasyonu'nun Türkiye için de uygulanması önerildi.

         3- Uluslararası Yatırımcılar Derneği (YASED) Genel Sekreteri Mustafa Alper, yıl sonunda yabancı sermaye girişinin 20 milyar doları aşmasının beklendiğini söyledi. Alper, doğrudan yatırımların yedi ayda 12,7 milyar dolara ulaştığını, bu rakamın yıl sonunda yatırım miktarının 20 milyar dolara ulaşacağını gösterdiğini kaydetti.

         4- BM’de düzenlenen Irak’a Komşu Ülkeler Toplantısı’na katılan Dışişleri Bakanı ve Başmüzakereci Ali Babacan, BM’nin Irak’ta daha etkin olmasının önemini vurgulayarak, Irak'ın bütünlüğünün korunması, doğal kaynakların tüm Iraklılara ait olması ve PKK'nın Kuzey Irak'tan arındırılması gerektiğini söyledi. Toplantıda, BM'nin Irak'taki rolünün artması, Basra ve Erbil'de 'destek bürosu' açılması temenni edildi.

         BM Genel Sekreteri Ban Ki-mun, Irak’ta bölgesel “destek bürosu” açılmasının planlandığını belirterek, bunun amacının; Irak’ın istikrarı için endişelenen ülkeler arasındaki diyaloğu teşvik etmek olacağını söyledi. Toplantıda ABD Dışişleri Bakanı Condoleezza Rice da Irak’ın hem millî, hem de bölgesel uzlaşmaya ihtiyacının olduğunu vurgulayarak, Irak’ın hem kendi içinde, hem de komşularıyla barış ve istikrar içinde yaşamasının önemine değindi.

         5- Kürdistan Demokrat Partisi (KDP) lideri Mesud Barzani, merkezi hükümetin kontrolündeki Türkmen şehri Kerkük için yaptığı bir değerlendirmede, Kerkük konusundaki tutumlarının değişmeyeceğini, Türkmen şehri için ellerinden gelen mücadeleyi sergileyeceklerini, Irak Anayasası’ndaki 140. maddenin ihlalini kabul etmeyeceklerini ifade etti.

         6- İsrail kabinesi, İsrail hapishanelerinde bulunan 90 mahkûmun daha serbest bırakılmasını onayladı.

 24 EYLÜL 2007

         1- TBMM Başkanı Köksal Toptan İstanbul’da Milli Saraylar ve Tarihi Yapılar Meslek Yüksekokulu’nu hizmete açmasının ardından gazetecilerin sorularını değerlendirdi. Türkiye’nin laikliği içine sindirdiğini belirten Başkan Toptan, “Türkiye Cumhuriyeti’nin temel niteliklerinden bir adım geriye gitmeye kimsenin ne niyeti olabilir ne de böyle bir kararı almayı kimse düşünebilir” dedi.

         2- Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral İlker Başbuğ Kara Harp Okulu’nun 2007-2008 eğitim-öğretim yılı açılış töreninde yaptığı konuşmada, ABD’nin Kuzey Irak’taki bölücü terör örgütünün varlığının Türkiye için hayati bir tehlike oluşturduğunu görmesi gerektiğini belirterek, “ABD, zamanın söz söyleme değil, eylem zamanı olduğunu anlamalı” dedi.

         3- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Cemil Çiçek CNN Türk televizyonuna yeni anayasa çalışmaları hakkında değerlendirmelerde bulundu. Anayasa değişikliği konusunda inisiyatifin asıl olarak TBMM’de bulunduğunu belirten Başbakan Yardımcısı Çiçek, anayasanın değişmesi için herkesin hemfikir olduğunu, tercih edilen yöntemi beğenmeyenlerin kendi yöntemlerini ortaya koymaları ve muhalefetin de kendi teklifini getirmesi gerektiğini söyledi.

         4- Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım, TCDD’nin 151. kuruluş yıl dönümü nedeniyle İzmir’de düzenlenen programa telekonferansla katıldı. Bakan Yıldırım, 23 Eylül 1856’da İzmir-Aydın arasındaki hattın döşenmesiyle Anadolu’nun trenle tanıştığını ve bunun kültürel kalkınma sağladığını söyledi.  

         5- TÜSİAD Başkanı Arzuhan Doğan Yalçındağ, Antalya Sanayici ve İşadamları Derneği’nin (ANSİAD) düzenlediği 16. Akdeniz Toplantısı’nda “Kasım’da yayımlanacak Avrupa Komisyonu İlerleme Raporu’nu olumlu etkilemek için Türk Ceza Kanunu’nun 301. maddesinde ifade özgürlüğü lehine düzenleme yapılması, atılacak pozitif bir adımdır” dedi.

         6- Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Başkanı Oğuz Satıcı Adıyaman’da düzenlenen Tekstil ve Hazır Giyim Kümelenme Toplantısı’nda, tekstil sektörünün karşı karşıya olduğu bazı belirsizliklerin ortadan kalkması için Merkez Bankası’nın üretici ve ihracatçıya yönelik önlem alması gerektiğini söyledi.

         7- ABD’nin Ankara Büyükelçisi Ross Wilson TBMM Dışişleri Komisyonu Başkanı Murat Mercan’ı ziyaretinin ardından yaptığı açıklamada, İran doğalgazına karşı alternatif  kaynakları harekete geçirmek için her türlü işbirliğine hazır olduklarını belirterek, Irak’taki doğalgaz kaynaklarının tahmin edilenin üzerinde çıktığını söyledi.

         8- ABD’nin New York kentinde bulunan Başbakan Recep Tayyip Erdoğan BM Genel Kurulu kapsamında düzenlenen ‘İklim Değişikliği Zirvesi’nde yaptığı konuşmada, iklim değişikliğinin, insanlığın karşı karşıya bulunduğu en büyük çevre tehdidi olduğunu belirterek, “Problemin olumsuz sonuçlarından en fazla etkilenen ülkeler, bu problemin ortaya çıkmasında en az sorumluluk sahibi ülkelerdir.” dedi.

         Toplantıya Dışişleri Bakanı ve Başmüzakereci Ali Babacan da katıldı.

         9- ABD’de bulunan Dışişleri Bakanı ve Başmüzakereci Ali Babacan New York’taki Türkevi’nde Yunanistan Dışişleri Bakanı Dora Bakoyanni ile bir araya geldi. Bakan Babacan yaptığı açıklamada, ikinci kez göreve gelen hükümetlerin dışişleri bakanları olarak, iki ülke ilişkilerini geliştirmek için halkların kendilerine görev verdiğini söyledi.

 Bakoyanni de hem enerji alanında, hem de ekonomik işbirliğimizde bugüne dek somut başarılar kaydettiklerini belirterek, Türk-Yunan ilişkilerine ivme kazandırmak için çaba harcayacaklarını söyledi.

         10- IMF Başkanı Rodrigo Rato İspanya’nın başkenti Madrid’de düzenlenen bir seminerde yaptığı konuşmada, dünya genelindeki kredi sıkışıklığının yarattığı etkinin büyük bölümünün 2008 yılında hissedileceğini ve ABD’nin en çok zarar gören ülke olacağını söyledi.

         Öte yandan IMF tarafından yayımlanan ‘Küresel Mali İstikrar Raporu’nda, küresel mali istikrarın altı ay öncesine göre çok daha fazla risk altında olduğu belirtildi. Küresel piyasalardaki son gelişmeler ve bunların olası etkilerinin değerlendirildiği raporda, devletlerden piyasa oyuncularına ve şirketlere kadar hemen her kesime çeşitli uyarılarda bulunuldu.

25  EYLÜL 2007

         1- Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Hacettepe  Üniversitesi’nin 2007-2008 eğitim öğretim yılı açılışında, son günlerde üniversitelere yönelik eleştirilerle ilgili olarak yaptığı konuşmada, “Üniversitelerin toplumda olup bitenler karşısında sessiz kalmaları elbette mümkün değildir. Üniversiteler kişi ve toplumların karşı karşıya bulunduğu sorunları tanımlayan, neden-sonuç ilişkileriyle birlikte ortaya koyan ve çözüm önerileri sunan kurumlardır” dedi.

         2- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Cemil Çiçek  basın mensuplarına yaptığı açıklamada, “Cumhurbaşkanlığı makamına saygı sınırlarını zorlayan davranışlar vaki olduğunda, bu davranışların hem toplumsal kınamaya maruz kalması hem de hukuki müeyyideye  konu olması tabidir. Cumhurbaşkanlığına bağlılık ve saygı, milletimizin şiarı olagelmiştir” dedi.

         3- Yüksek Seçim Kurulu (YSK) Başkanı Muammer Aydın yaptığı açıklamada  “21 Ekim 2007 tarihinde yapılacak anayasa referandumundan ‘evet’ çıkarsa bu konuda oturup karar vereceğiz. ‘11. Cumhurbaşkanını yeniden seçiyoruz veya 11. Cumhurbaşkanı seçilmiştir’ deyip bir karar vereceğiz” dedi. 

         4- YÖK Başkanı Prof. Dr. Erdoğan Teziç Cumhurbaşkanı Abdullah Gül  tarafından Çankaya Köşkü’nde kabul edildi. Teziç kabulden sonra yaptığı açıklamada, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın YÖK’le ilgili sözlerine atıfta bulunarak, yeni anayasa taslağıyla ilgili YÖK’ün açıklamalarının yanlış anlaşıldığını belirterek “Ben anayasa taslağının içeriğiyle ilgili değerlendirme yapmadım. Sadece izlenmesi gereken yolu söyledim” dedi. 

         5- Irak İçişleri Bakanı Cevad Bolani,  Türkiye ile Irak arasındaki  terörle mücadele anlaşmasının ayrıntılarını ele almak üzere Türkiye’ye geldi. Bolani,  Esenboğa Hava Limanı’nda yaptığı açıklamada, “Türkiye’ye karşı olan herhangi bir kişi ya da grubu kabul etmeyiz. Bütün konuları ele almak üzere  buradayız” dedi.

         6- ABD’nin New York kentindeki temaslarını sürdüren Başbakan Recep Tayyip Erdoğan yaptığı açıklamada, Türk ekonomisinin son  5 yıldır özellikle makro ölçekli köklü bir yeniden yapılanma sürecinden geçtiğini, mali sektörün ciddi bir revizyona tabi tutulduğunu ve bütçe disiplinin sağlandığını belirterek “2006 yılında kişi başına düşen ulusal gelirimiz 5 bin 500 dolar civarında gerçekleşti. 2013 yılı için hedefimiz 10 bin doları aşmaktır. ABD şirketlerinin Türkiye’de yaptıkları yatırım tutarları 5 milyar dolar civarındadır” dedi.

 26 EYLÜL 2007

         1- Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, İstanbul Bahçeşehir Üniversitesi’nin akademik yılı açılış töreninde yaptığı konuşmada, üniversitelerin ülke sorunları konusunda topluma önderlik etmesi gerektiğini belirterek, “Üniversiteler, evrensel değerlerin kökleşmesine katkıda bulunan, toplumsal sorunları dile getiren, sorunların aşılması için çözüm önerileri sunan evrensel kurumlardır” dedi.

         Cumhurbaşkanı Gül ayrıca, Türk Dil Kurumu (TDK) tarafından Dolmabahçe Sarayı’nda düzenlenen 75. Dil Bayramı’nın açılışında yaptığı konuşmada, Türkçe’nin muhteşem bir dil olduğunu belirterek, “Yok olmuyor, aksine en güçlü dönemini yaşıyor, O’nun gücüne inanalım” dedi.

Cumhurbaşkanı Gül, İstanbul Valisi Muammer Güler’i de makamında ziyaret etti.

         2- Devlet Bakanı Kürşad Tüzmen, Japonya Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Nobuo Yamguchi’yi Dış Ticaret Müsteşarlığı’ndaki makamında kabul etti. Bakan Tüzmen, Türkiye’de Japon firmaları için önemli yatırım imkanlarının bulunduğunu belirterek ”Biz ihracat artışında Japonya’nın da içinde bulunduğu OECD listesinde son 5 yılda şampiyonuz, Japonya’da da şampiyon olmak istiyoruz” dedi.

         3-  Sanayi ve Ticaret Bakanı Zafer Çağlayan, Ankara Sanayi Odası (ASO) Meclis Toplantısı’nın çıkışında gazetecilere yaptığı açıklamada, sosyal güvenlik prim payının 5 puan düşürülmesine ilişkin çalışmada bir aksama yaşanmayacağını belirterek, uygulamanın daha önce ilan edildiği gibi 1 Ocak 2008 tarihinden itibaren yürürlüğe gireceğini  söyledi.

         4-  Çevre ve Orman  Bakanı Veysel Eroğlu, Türkiye İnşaat Sanayicileri İşveren Sendikası’nın düzenlediği toplantıda yaptığı konuşmada, içme suyunda 2023 yılına kadar olan ihtiyacı karşılayacaklarını belirterek, “1053 sayılı kanunda değişiklik yapılmasıyla tüm belediyelerin içme suyu temini Devlet Su İşleri (DSİ) tarafından yapılacak” dedi.

         5-  DTP tarafından yapılan yazılı açıklamada, sivil anayasa çalışmalarının Türkiye için tarihi bir fırsat olduğu belirtilerek, çağdaş bir ülke olma yolunda yakalanan bu fırsatın heba edilmemesi gerektiği belirtildi.

         6-  ABD’deki temaslarını sürdüren Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, New York Borsası’nın sabah seansının açılışını yaptı. Başbakan Erdoğan borsa özel defterine de “Türkiye ekonomik kalkınma hızıyla dünya sıralamasında önde gelen ülkeler arasına girmiştir” diye yazdı.

         New York’ta Almanya Başbakanı Angela Merkel ile bir görüşme yapan Başbakan Erdoğan, Türkiye’nin AB üyeliği için Merkel’den destek isteyerek, Türkiye’nin üyelik müzakerelerinin duraksamadan devam etmesi gerektiğini, bunun AB’nin verdiği sözün gereği olduğunu söyledi.

         Öte yandan Başbakan Erdoğan  Wall Street Journal gazetesine verdiği demeçte, anayasa değişikliği ile laikliğin tehlikeye gireceği ve rejimin değişeceği kaygılarının yersiz olduğunu söyledi.

         7- ABD Başkanı George Bush, BM Genel Kurulu’nun ardından ‘Demokrasi’ konulu toplantıda yaptığı konuşmada, Türkiye’de temmuz ayında yapılan seçim için, “Sonuçtan memnuniyet duydum, Türkiye’de demokratik sistemin işleyişinden memnuniyet duydum” dedi.

         8-  Fransa Dışişleri Bakanı Bernard Kouchner,  New York’ta bir düşünce kuruluşunda yaptığı konuşmada, Türkiye ile AB’nin müzakerelerinde 35 faslı açmalarının gerektiğini belirterek, sadece beş bölüm başlığının doğrudan üyeliği hedeflediğini diğer 30’unun ortaklık çerçevesinde kabul edilebileceğini söyledi. Kouchner, Türkiye’yi kabul etmek gerektiğini, çünkü ılımlı İslam’ı aşırılığın kucağına atmanın büyük hata olacağını düşündüğünü söyledi.

         9- ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Tom Casey, başkent Washington’da düzenlediği basın toplantısında, terör örgütü PKK meselesinin Türk halkı için hassas bir konu olduğunu belirterek, “Türk ve Irak hükümetiyle PKK’nın Kuzey Irak veya bir başka yerde güvenli bir şekilde faaliyet göstermemesi için birlikte çalışıyoruz” dedi.

         10- Irak Dışişleri Bakanı Hoşyar Zebari New York’ta bir araya geldiği Dışişleri Bakanı ve Başmüzakereci Ali Babacan ile görüşmesinden sonra gazetecilere yaptığı açıklamada, Türkiye ile Irak arasında yapılacak bir terörle mücadele anlaşmasına karşı olmadığını belirterek, Türkiye ile geçtiğimiz ay bu konu hakkında mutabakat zaptı imzalandığını ve hükümet olarak bu zaptın arkasında olduklarını söyledi.

         11- Dünya Bankası ve Uluslararası Finans Kurumu (IFC) tarafından hazırlanan ‘İş Yapabilme 2008’ raporu açıklandı. Rapora göre Türkiye uygun iş ve yatırım ortamı sağlama açısından, 178 ülke arasında 57. sırada yer aldı.

27 EYLÜL 2007

         1- Devlet Bakanı ve Başbakan  Yardımcısı Cemil Çiçek, SKY Türk televizyonunda gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulunurken, yeni anayasa metninin bitmek üzere olduğunu ve kısa bir süre sonra bu çalışmayı kamuoyuna açıklayacaklarını, sivil toplum kuruluşlarının bu konuda yapacakları çalışmalardan da yararlanabileceklerini  söyledi.

         2- Türkiye Barolar Birliği (TBB) Başkanı Özdemir  Özok gazetecilere yaptığı açıklamada, AK Parti'nin, yeni bir anayasa hazırlanması konusunda, başından beri eleştirdikleri ve asla katılmadıkları bir yöntem izlediğini belirterek, Ergun Özbudun başkanlığındaki bir komisyon tarafından hazırlanan anayasa taslağının ortaya çıkmasının ardından, Türkiye Barolar Birliği olarak bu metni hiç tartışmadıklarını, ancak bu metin üzerine, diğer sivil toplum örgütlerinden,  kuruluşlardan, YÖK'ten, TÜSİAD'dan ve Yargıtay Cumhuriyet  Başsavcılığı’ndan çok ciddi eleştiriler geldiğini kaydetti.

         3- ABD’deki temaslarını sürdüren Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, New York’ta ''Council on Foreign Relations-Dış İlişkiler Konseyi'' adlı düşünce kuruluşundaki konuşmasında, bölücü terör örgütünün Irak'ın kuzeyinde devam eden varlığı ve ülkemize yönelik olarak sürdürmüş olduğu  saldırıların Türkiye için ciddi bir rahatsızlık ifade ettiğini belirterek, ”Hiçbir ülke, sınırının hemen yanı başında güvenliğini, istikrarını ve toprak bütünlüğünü hedef alan bir terör örgütüne göz yumamaz. Burada beklentilerimiz açıktır. Irak makamları ve ABD'nin PKK ile mücadelede  açıklamaların ötesinde, süratle somut adımlar atması lazım. Ama ne yazık ki şu  ana kadar somut bir adım görmedik. Terör örgütünün bu saldırıları sonucunda dökülen kan her geçen gün toplumumuzdaki kitlesel travmayı derinleştirmekte, Türk halkının sabrını daha da zorlamakta, siyasi iktidarın seçeneklerini de  azaltmaktadır'' dedi.

         4- ABD’deki temaslarını sürdüren Dışişleri Bakanı ve Başmüzakereci Ali  Babacan BM'de düzenlenen Medeniyetler İttifakı Girişimi Dostlar Grubu toplantısında yaptığı konuşmada, Türkiye'nin girişime verdiği önemi teyit  ettiğini ve girişimin üst düzey heyeti tarafından hazırlanan İstanbul Eylem  Raporu'nun Batı ile İslam dünyası arasındaki zor ilişkiyi düzeltmede önemli önerilerde bulunduğunu söyledi. Bakan Babacan, bu kapsamda siyasi iradeye ihtiyaç olduğuna işaret ederek, Türkiye'nin girişimin felsefesine uygun kapsamlı bir  ulusal planı hayata geçirme hazırlığında olduğunu açıkladı.

         Bakan Babacan ayrıca, 62. BM Kurulu temasları çerçevesinde, ABD Dışişleri Bakanı Condoleezza Rice ile görüştü.

         5- ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Tom Casey düzenlediği basın toplantısında, ABD Temsilciler  Meclisi'nin, İran'ın enerji sektörüne yatırım yapan yabancı şirketlere yaptırımların ağırlaştırılmasını öngören yasa tasarısını kabul etmesiyle ilgili olarak “Tasarının Türkiye'yi veya herhangi bir  başka ülkeyi tek başına hedef aldığını düşünmüyorum” dedi.

         6- ABD'de Senato Genel Kurulu’nda, Irak’ın gevşek bir federatif yapı içinde 3 bölgeye ayrılması kabul edildi.

  28 EYLÜL 2007

         1- TBMM Başkanı Köksal Toptan, Trabzon Ticaret ve Sanayi Odası Meclis Toplantısı’nda yaptığı konuşmada,  sadece anayasa için değil, bundan sonra hazırlanacak bütün kanunlarla ilgili TBMM’ye gönderilecek çalışmaları değerlendirmek için çalışma yürüttüklerini belirterek “TBMM’nin sadece kendi milletvekilleri, partileri, grupları ile değil toplumun bütün kesimleriyle ortak bir ürün ortaya çıkarma konusunda bir mutabakat sağladığını inşallah hep birlikte göreceğiz” dedi.

         2- Yargıtay Başkanlar Kurulu’nun yeni anayasa çalışmaları ile ilgili gerçekleştirdiği toplantının ardından yapılan yazılı açıklamada, Türk hukukunun oluşumu, çağdaş doğrultuda gelişimi ve toplumun huzur ve barışını sağlamakla yetkili ve sorumlu Türk Yargıtayı’nın Başkanlar Kurulu’nun, toplumun gündemine yoğunlukla taşınan yeni anayasa hazırlığını değerlendirdiği ve oy birliğiyle bu sonuçlara vararak kamuoyunun takdir ve değerlendirmesine sunmayı kararlaştırdığı bildirildi.

         3- Devlet Bakanı Kürşad Tüzmen, Türkiye ile Irak arasında gerçekleştirilen güvenlik iş birliği anlaşmasına ilişkin Türkiye gazetesine değerlendirmelerde bulundu. Bakan Tüzmen, anlaşmanın hem Türk hem de Iraklı iş adamları için bir güvence oluşturacağını kaydetti. Türkiye’nin Irak’a yaptığı ihracat ve ithalatta herhangi bir aksamanın söz konusu olmadığını söyleyen Bakan Tüzmen, Türk iş adamlarına Irak’a yatırım yapmaları için çağrıda bulundu.

         4-  Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik, gazetecilerin gündeme ilişkin sorularını yanıtladı. Bakan Çelik, anayasa değişikliği çalışmalarıyla ilgili olarak, “Türkiye’de zannedildiği gibi kapalı kapılar ardında olan bir anayasa taslak çalışması yapılmıyor” dedi. Çalışmaların bir komisyon tarafından yürütüldüğünü söyleyen Bakan Çelik “Özgürlükçü, paylaşımcı olan, özellikle bireyin haklarını korumaya yönelik, insan temelli bir anayasa hazırlanıyor” dedi.

         5- Sağlık Bakanı Recep Akdağ yaptığı açıklamada, bir ilke imza atarak sağlık sistemine hava ambulansları kazandıracaklarını belirterek, 2008 başı ya da en geç ilk yarısında ihalenin tamamlanacağını açıkladı. Aile hekimliğinin 22 ilden bütün Türkiye’ye yayılacağını da hatırlatan Bakan Akdağ, 2010’da sürecin tamamlanacağını bildirdi. Bakan Akdağ ayrıca, özel hastaneler ve üniversite hastanelerinde katkı payı ödenmemesi için Çalışma Bakanlığı ile çalıştıklarını belirterek, “Ben bu katkı payının ödenmemesi taraftarıyım. Bu uygulamayla muayenehanelerin yerini özel hastanelerin almasına izin vermemeliyiz” dedi.

         6- Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım ile Çevre ve Orman Bakanı Veysel Eroğlu, Afyonkarahisar’da Milli Piyango Anadolu Lisesi bilgi teknoloji sınıfının açılışına katıldı. Bakan Yıldırım, günümüzün teknoloji çağı olduğunu ve bu sebeple 2008’in sonuna kadar Türkiye’nin her tarafına ADSL (Asymmetric Digital Subscriber Line) hizmetinin gideceğini söyledi.

         7- Hazine Müsteşarlığı’ndan yapılan açıklamaya göre Türkiye’nin toplam dış borç stoku, yılın 2. çeyreğinde 11,7 milyar dolar artarak haziran ayı sonu itibarıyla 226 milyar 353 milyon dolar oldu. 138,5 milyar doları bulan özel sektör borçları, toplam dış borcun yüzde 61,2’sini oluşturdu. Kamu kesiminin borç tutarı 72,4 milyar dolar, bunun dış borçlar içindeki payı da yüzde 32 oldu. Haziran sonu itibarıyla 15,5 milyar dolar olarak belirlenen Merkez Bankası borçlarının, borç stoku içerisindeki payı ise yüzde 6,8 şeklinde hesaplandı.

         8- Türkiye ile Irak arasında terörle mücadele anlaşması, Başbakanlık’ta İçişleri Bakanı Beşir Atalay ve Irak İçişleri Bakanı Cevad Bolani tarafından imzalandı. Anlaşmada, terörün bölgesel barış ve güvenliğe karşı en ciddi tehditlerden biri olduğu, hiçbir terör eyleminin haklı gösterilemeyeceği vurgulandı. PKK/Kongra Gel’in ve bütün oluşumlarının birlikte bir terör örgütü olduğu taraflarca kabul edildi.
Tarafların birbirlerinin güvenliğini, toprak bütünlüklerini, sınırlarının dokunulmazlığını, vatandaşlarının güvenliğini hedef alan terör eylemlerini ve bu eylemin hazırlığını engellemek üzere; kendi topraklarını terör örgütlerinin diğer tarafa karşı barınma, gönüllü bulma, eğitim, planlama ve propaganda amacıyla üs olarak veya terör saldırıları yapmak üzere kullanmalarına son verecekleri teyit edildi.

            Bakan Atalay imza sonrasında terörle mücadelede milletlerarası iş birliğinin şart olduğunu söyledi. 11 Eylül olaylarının bunu bir kez daha gösterdiğini belirten Bakan Atalay, terörle mücadelenin bölgesel açıdan da çok önemli olduğunu dile getirdi.

         9- Uluslararası Para Fonu (IMF) başkanlığına, Fransız aday Dominique Strauss-Kahn seçildi.

                        29  EYLÜL 2007

         1- Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik, İstanbul’da bir lisenin ek binasının açılış töreninde yaptığı konuşmada, binanın mimarisiyle bütün kamu kurumlarına örnek teşkil etmesi gerektiğini belirterek “Türkiye’nin başka bir ucunda yer alan kamu kurumlarının da bu güzelliği taşıması, geçmişimizden ve tarihimizden ders almamız gerekir” dedi

         2- Sanayi ve Ticaret  Bakanı  Zafer Çağlayan Ankara ili Odalar ve Borsalar Müşterek Toplantısı’nda yaptığı konuşmada,  1 Ocak 2008’den itibaren, sosyal güvenlik primlerinin  5 puan düşeceğini bildirdi.

         TOBB Başkanı Rıfat Hisarcıklıoğlu ise “Merkez Bankası inşaatı İstanbul’da başladı. Dünyanın hiçbir yerinde Merkez Bankaları finans merkezinde değil. Merkez Bankası İstanbul’a gidince faiz, enflasyon düşecekse hep beraber İstanbul’a taşınmasını destekleyelim” dedi.

         3- Şırnak’ın Beytüşşebap İlçesi’nin Beşağaç köyü bölgesinde PKK’lı  teröristlerin  bir köy minibüsünü taramaları sonucu 12 kişi hayatını kaybetti.

         4- Eski  Sağlık Bakanı Yıldırım Aktuna  İstanbul’da yaşamını yitirdi.

         5- ABD’nin New York kentindeki temaslarını sürdüren Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Türk Kültür Merkezi tarafından düzenlenen dostluk yemeğinde yaptığı konuşmada, “Aslolan insanın mutluluğu, huzurudur. Farklılıklarımızı kin ve nefret kaynağına dönüştüren bu zehirli sarmaşığa, insanlığı belirsiz bir noktaya doğru sürükleyen bu terör belasına karşı ortak akıl oluşturulmalı  ve teşvik etmeliyiz” dedi.

         Başbakan Erdoğan ayrıca “Türkiye artık darbe ülkesi olarak anılmayacaktır. Tercihi demokrasidir. Bütün mesele bunu sağlıklı bir şekilde işletmektedir” dedi.

         6-  Irak Başbakanı Nuri el Maliki  ABD Senatosu’nda kabul edilen ve Irak’ın gevşek bir federatif yapı içinde 3 bölgeye ayrılmasını öngören yasayı reddettiğini belirterek “Böyle sorunları karara bağlamak Iraklı’lara düşer. Biz ülkemizin bütünlüğünden yanayız” dedi. 

         7- Afganistan’ın başkenti Kabil’de bir intihar bombacısının bir askeri otobüsün kapısında kendisini havaya uçurması sonucu 30 kişi öldü.

   30 EYLÜL 2007

         1- Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Şırnak’ın Beytüşşebap ilçesinde teröristlerce düzenlenen saldırıda 12 vatandaşın yaşamını yitirmesi sebebiyle yayımladığı mesajda, “Terörün gerçek yüzünü bir defa daha bütün acımasızlığıyla ortaya koyan bu insanlık dışı saldırıyı nefretle kınıyorum. Hiçbir kimse ya da gücün, ülkemizin birliğine ve bölünmez bütünlüğüne zarar vermesi mümkün değildir. Teröre başvurarak kan ve gözyaşı döken, vatandaşlarımızı acımasızca katledenlerin, milletimizin ve devletimizin güçlü iradesi karşısında yok olup gideceklerini vurgulamak istiyorum” dedi.

         2- Devlet Bakanı Kürşad Tüzmen Anadolu Ajansı’na yaptığı açıklamada, AB ülkelerinin, vize verme ve iş yeri açmada sıkıntı oluşturarak, Türk ihracatçısına tarife dışı engel uyguladığını belirterek “AB, Türk ihracatçısına uygulanan tarife dışı engelleri kaldırmalı” dedi.

         3- Adalet Bakanı Mehmet Ali Şahin, Avrupa Adalet ve İçişleri Bakanları gayriresmi toplantısına katılmak üzere Portekiz’e hareketinden önce gazetecilerin sorularını yanıtladı. Bakan Şahin, terör örgütü PKK’nın, Şırnak’ta masum insanlara yönelik yaptığı saldırıyla çirkin yüzünü bir defa daha gösterdiğini söyledi.

         4- DSP Genel Başkanı Zeki Sezer yaptığı açıklamada, 1982 Anayasası’nın bugüne kadar 13 değişikliğe uğradığını ve ilk içeriğinden çok ileride, daha demokratik bir yapıda olduğunu belirterek, bu nedenlerle DSP’nin tümden yeni bir anayasa yapmayı gerektirir bir ihtiyaç, hele acil bir ihtiyaç görmediğini ifade etti. Sezer, “AKP’nin hazırlattığı anayasa çalışması, cumhuriyetimizin temel ilkelerini değiştiren, kendi dünya anlayışını dayatmaya yönelik bir amaç taşımaktadır” dedi.

         5- Türkiye, İtalya’da devam eden Bayanlar Avrupa Basketbol Şampiyonası’nda Almanya’yı 76-63 yenerek ikinci turdaki ilk galibiyetini aldı.

         6- KKTC Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat Atina’da bir gazeteye verdiği demeçte, “Kıbrıs problemi siyasetçilerarası bir sorundu. Siyasetçiler de bölünmüş durumdaydı. Şimdi halklar da bölünmüş durumda. Siyasetçiler şu anda bir çözümü kabul etseler bile, kimse halkın kabul edeceğinden emin değil” dedi.

         7- Irak’taki büyük partilerin temsilcileri, Amerikan Senatosu’nun Irak’ı üçe bölme planına karşı çıkarak, bu planın ülkenin gelecekteki istikrarına zarar vereceğini açıkladılar. Irak Ulusal Listesi Temsilcisi İzzet El Şahbandar düzenlediği basın toplantısında, “Bu teklif, Irak’ın geçmişi, bugünü, geleceğine ilişkin gerçek dışı tahminler üzerine kurulu” dedi.

         8- Ukrayna’da aylardır devam eden siyasi krizi çözmek üzere yapılan genel seçimlerin resmi olmayan sonuçlarına göre; Cumhurbaşkanı Viktor Yuşçenko ve Batı yanlısı, muhalefetteki turuncu devrim lideri Yulia  Timaşenko, seçimlerden zaferle çıktı.

         9- Bosna-Hersek’i oluşturan iki cumhuriyetten biri olan Bosna Sırp Cumhuriyeti’nin Devlet Başkanı Milan Jelic kalp krizi sonucu öldü.

A PHP Error was encountered

Severity: Notice

Message: Undefined index: query

Filename: libraries/Functions.php(679) : eval()'d code

Line Number: 106