11.8.2007
×

Hakkında

Künye

İletişim

1 AĞUSTOS 2007

         1- Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer, 22 Temmuz seçimlerinde TBMM’ye giren partilerin liderleriyle görüşme kapsamında CHP Genel Başkanı Deniz Baykal ve MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’yi  Çankaya Köşkü’nde kabul etti.

         2- Yüksek Askeri Şura (YAŞ), Başbakan Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında toplandı.

         3- CHP Genel Başkanı Deniz Baykal partisinin Merkez Yönetim Kurulu (MYK) toplantısı sonrası gazetecilere yaptığı açıklamada, cumhurbaşkanlığı seçiminin bir partinin iç meselesi olmadığını belirterek, “Kim seçilirse seçilsin bizi ilgilendirmez denilemez, Anayasa’ya uygun, ülke yararlarına sahip çıkacak, milli temsil şansını taşıyan bir cumhurbaşkanının seçilmesi herkesin ortak görevidir” dedi.

         4- Ulaştırma Bakanı İsmet Yılmaz, gazetecilere Türk Hava Yolları’ndaki grev tartışmaları hakkında bilgi verdi. Bakan Yılmaz, “Sayın Başbakan, ‘herkesin hakkını verin, makul şekilde verebileceğinizin en yükseğini verin, kimseyi mağdur etmeyin’ talimatı verdi” dedi.

         5- DTP Genel Başkanı Ahmet Türk bir televizyon kanalına yaptığı açıklamada, Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullah Gül’ün cumhurbaşkanlığı adaylığı konusunda önyargılarının olmadığını belirterek, eşinin türbanlı olmasını cumhurbaşkanlığı adaylığı için sorun olarak görmediklerini  söyledi.

         6- Anavatan Partisi Genel Başkanı Erkan Mumcu İstanbul Atatürk Hava Limanı’nda, DP eski Genel Başkanı Mehmet Ağar'ın kendisine yönelik açıklamalarına ilişkin gazetecilerin sorularını yanıtladı. Mumcu “Susarak gerçekler açığa çıkmaz, onun için sakin sakin konuşmak lazım, gerçeğe hürmeti, saygısı olan bunu yapar. Beraberce millete hesap verelim” dedi.

         7- Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu (BDDK) Başkanı Tevfik Bilgin bir dergiye verdiği demeçte, sektöre giren bazı yabancıların umduğunu bulamayacağını belirterek “Birkaç yıl sonra yeniden hisse satışı veya devirlerini görebiliriz” dedi.

         8- Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Başkanı Oğuz Satıcı İstanbul’da ihracat rakamlarını açıkladı. Satıcı, ihracatın yılın ilk yedi ayında geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 24,64 artışla 58 milyar 254 milyon dolara yükseldiğini belirterek, “Son 12 aylık ihracat yüzde 22,89  artışla 97 milyar 290 milyon dolara ulaşmıştır” dedi.

         9- Tunceli’nin Ovacık, Çemişgezek ve Hozat ilçeleri arasındaki üçgende 2 ayrı noktada çıkan çatışmalarda 5 terörist öldürüldü. Çatışmalarda 3 asker şehit olurken, 5 asker de yaralandı.

         10- Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nde (AİHM) görev süresi dolacak olan Türk Yargıç Rıza Türmen’den boşalacak koltuk için Türkiye’nin adayları Avrupa Konseyi Parlamenterler Meclisi’ne (AKPM) resmen iletildi. Türkiye, Hacettepe Üniversitesi’nden Prof. Dr. Mustafa Erdoğan, Brüksel Üniversitesi’nden Prof. Dr. Ruşen Egeç ve Ankara Üniversitesi’nden Prof. Dr. Arzu Oğuz’u aday gösterdi.

         11- ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Tom Casey başkent Washington’da aylık brifing toplantısında, Yunanlı bir gazetecinin Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Büyükanıt hakkında kullandığı ‘Müstakbel diktatör’ sözüne tepki göstererek “Büyükanıt’ın sıfatı Türk Genelkurmay Başkanı’dır, Başbakan da kendisine böyle hitap ediyor. Ondan böyle bahsetmek nezaket gereğidir” sözleriyle gazeteciyi uyardı.

2 AĞUSTOS 2007

1- Yüksek Askeri Şura’nın (YAŞ) ikinci gün çalışmaları tamamlandı. Başbakan Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında yapılan toplantıda, Türk Silahlı Kuvvetleri’nde görevli general, amiral ve albaylardan bir üst rütbeye yükselecekler ile rütbe bekleme süreleri uzatılacakların ve emekliye sevk edileceklerin durumları ele alındı.

         2- 9. Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel gündeme ilişkin gazetecilere yaptığı açıklamada, “CHP Genel Başkanı Deniz Baykal’ın siyaset dışı kalması veya siyasette bugün gördüğü hizmetlerin dışında kalması, benim açımdan ülke için kayıp olur” dedi.

         3- CHP Genel Başkanı Deniz Baykal Parti Meclisi (PM) toplantısı öncesi yaptığı açıklamada, genel seçimlerin ardından yeni bir dönemin başlaması gerektiğini belirterek, “Geçen parlamento dönemindeki kamplaşmanın bu parlamentoya yansıtılmaması gerekmektedir. Cumhurbaşkanlığı seçimi bir partinin iç işi sayılamaz. Seçilecek kişinin parlamentoda yer alan tüm siyasi partilerin içine sindirebileceği bir kişi olması gerekir” dedi.

         Baykal toplantının ardından yaptığı açıklamada ise, toplantıda seçim sonuçlarının kapsamlı olarak ele alındığını, yapılan değerlendirmelerde CHP’nin temel politikaları doğrultusunda yoluna devam etmesi gerektiği görüşüne varıldığını söyledi.

         4- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdüllatif Şener Milliyet gazetesine yaptığı açıklamada, “Yaşanan gerginlikler ülkeye zarar veriyor. Cumhurbaşkanlığı konusu medeni diyalog ortamında gelişmeli. Önümüzde ekonomi, dış politika, terör gibi önemli süreçler var. Şimdi yeniden oluşacak bir kırılma belki bugün sorun olmayabilir, ama ileride telafisi olmayacak büyük sorunlar doğurabilir” dedi.

         5- İstanbul Ticaret Odası Başkanı (İTO) Murat Yalçıntaş gazetecilere yaptığı açıklamada, Türkiye’nin kendi enerjisini temiz, güvenli ve ucuz üretmesi ve nükleer enerjiye de bir an evvel geçmesi gerektiğini söyledi.

         6- Şırnak’ın Uludere ilçesine bağlı Ortaso köyünde PKK’lı teröristlerin yola yerleştirdiği mayının patlaması sonucu 3 asker şehit olurken, bir asker de yaralandı.

         7- Türkiye-AB Karma Parlamento Komisyonu Eşbaşkanı Joost Lagendijk İstanbul Yeditepe Üniversitesi’nde düzenlenen bir seminerde yaptığı açıklamada, “Türkiye’de hükümet ve ordu arasında bir fikir ayrılığı olduğu herkes tarafından biliniyor. AB’nin talep edeceği tek şey; ordunun siyasete daha az müdahalesidir. Avrupa’da kimse hükümetten, içinde ordunun rol aldığı bir mesaj beklemiyor” dedi.

         8- ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Tom Casey başkent Washington’da gazetecilere yaptığı açıklamada, PKK konusunda Türkiye ve Irak’ın ortak adımlar atması gerektiğini belirterek, “Biz PKK’nın bir terörist örgüt olduğunu kabul ettik, bunu göz önünde tutuyoruz ve bu konuda Türkiye, ABD ve Irak’ın anlaşarak birlikte harekete geçmesinin önemli olduğuna inanıyoruz” dedi.

         9- ABD Dışişleri Bakanı Condoleezza Rice Filistin’in Ramallah kentinde Devlet Başkanı Mahmud Abbas’la görüşmesinin ardından yaptığı açıklamada, “İsrail, Filistin devletinin kuruluşunu sağlayacak temel konuları görüşmeye hazır” dedi.

3 AĞUSTOS 2007

         1- Başbakan Recep Tayyip  Erdoğan, AK Parti Genel Merkezi'nde, partisine mensup  milletvekilleri ile bir araya geldi. Başbakan Erdoğan, milletvekillerine hitaben yaptığı konuşmada, Türkiye'nin artık öz  güvenine kavuştuğunu belirterek, güven ve istikrarın sağlandığını  kaydetti.

         2- Yüksek Askeri Şura'nın (YAŞ) üçüncü gün  çalışmaları tamamlandı.

         YAŞ toplantısında, Kara Kuvvetleri Komutanlığı’nda emekli olan üç generalin yerine, Kara Kuvvetleri Komutanlığı Denetleme ve Değerlendirme Başkanı Korgeneral Erdal Ceylanoğlu, EDOK Komutan Yardımcısı Korgeneral Necdet Özel ve 4. Kolordu Komutanı Korgeneral Saldıray Berk bir üst rütbeye yükseldiler. Şuraya giren korgenerallerden Ethem Erdağı ve Hayri Güner ise emekliye sevk edildi. Deniz Kuvvetleri Komutanı Oramiral Yener Karahanoğlu’nun emekliye ayrılması ile kadroya Koramiral Uğur Yiğit yükseldi. Hava Kuvvetleri Komutanlığı’nda ise ikinci korgeneralliğe Korgeneral Hasan Aksay terfi etti. 

         3- Solda güç birliği kapsamında CHP listelerinden seçilen 13 DSP milletvekilinin ayrılmasıyla partinin sandalye sayısı 99’a düştü.

         4- İzmir Gazeteciler Cemiyeti Onursal Başkanı İsmail Sivri yaşamını yitirdi. 

         5- Van'ın Başkale ilçesinde 8 vatandaşın PKK terör örgütü mensuplarınca kaçırıldığı, Tunceli'nin Hozat ve Ovacık ilçelerindeki  çatışmalarda 7 teröristin etkisin hale getirildiği bildirildi.

         6- Türkiye-Yunanistan Doğalgaz Boru Hattı Projesi’nin Meriç geçişinin tamamlanması dolayısıyla Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Hilmi Güler ile Yunanistan Enerji Bakanı Dimitris Siou’nun katılımıyla Yunanistan’da tören düzenlendi.

         Tören sonunda sunum yapan Bakan Güler, Türkiye’den geçen hattın Yunanistan’a ulaştığını belirterek, “Bu teknik, dostluk ve bölgesel işbirliğinin en güzel projelerinden birisidir “ dedi.

         7- Rusya'nın uzak doğu bölgesindeki Sahalin  adasında meydana gelen 6.4 büyüklüğündeki depremde, 2 kişinin öldüğü, 8 kişinin yaralandığı, 2 binden fazla kişinin de evsiz kaldığı bildirildi.

         8- Cezayirli gazetecilere konuşan İran Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinejad, Ortadoğu ülkelerine Amerikan silahları satışı konusunda endişe duymadıklarını söyledi.

4 AĞUSTOS 2007

1- 22 Temmuz seçimleriyle oluşan 23. Dönem Parlamentosu, milletvekillerinin yemin etmesiyle çalışmalarına başladı. TBMM geçici başkanı CHP milletvekili Şükrü Elekdağ açılış töreninde yaptığı konuşmada, “Türkiye’nin uluslararası alanda modern, çağdaş, refah düzeyi yüksek ve etkin bir devlet olarak yer alması için Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın belirtmiş olduğu ortak değer ve hedeflerden şaşmaması zorunludur” dedi.

         2- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, TBMM'den ayrılırken gazetecilerin “Su sıkıntısı yaşıyor musunuz?" sorusu üzerine, su sorununa çözüm bulmak üzere Su Şurası’nın toplanması talimatını verdiğini belirtirken, su sıkıntısından AK Partili belediyelerin sorumlu olmadığını, sorunun küresel olduğunu söyledi.

         3- Yüksek Askeri Şura (YAŞ) kararları, Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer’in onayının  ardından açıklandı. Buna göre 34 general ve amiral bir üst rütbeye, 45 albay ise general ve amiralliğe yükselirken, 40 general ve amiralin rütbe bekleme süreleri bir yıl uzatıldı. YAŞ kararları ile 23 personelin TSK ile ilişkileri kesildi. Görev süreleri dolan Deniz Kuvvetleri Komutanı Oramiral Yener Karahanoğlu ile Hava Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Faruk Cömert emekli edildi. Karahanoğlu’nun yerine Donanma Komutanı Oramiral Muzaffer Metin Ataç, Cömert’in yerine Harp Akademileri Komutanı Orgeneral Aydoğan Babaoğlu atandı.

         4- CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, partisinin ilk Meclis grup toplantısında yaptığı konuşmada “AK Parti’nin amacı Türkiye’nin üniter yapısını bozup bağımsızlığını etkileyecek farklı bir rotaya Türkiye’yi oturtmaktır” dedi.

         5- 22 Temmuz seçimlerinde CHP listelerinden milletvekili seçilen DSP’lilerin partiye üyelik başvuruları DSP Parti Meclisi tarafından onaylandı. Parti Meclisi toplantısı ardından bir açıklama yapan Genel Başkan Zeki Sezer, “DSP olarak sağduyulu ve kararlı bir muhalefet örneği vereceğiz. Laik devletin güçlenmesi için çalışacağız. Zenginlikte sosyal adaletin sağlanması için çalışacak ve projeler üreteceğiz” dedi.

         Sezer Zaman gazetesine verdiği demeçte ise “DSP olarak Cumhuriyet mitinglerinden önce yüzde 10’u yakalamıştık. Partimizin kasasında 60 trilyon var. Seçimlerde bir fire vermeden ayakta kalan tek partiyiz” dedi.

         6- Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek, yaşanan su kesintilerine ilişkin yaptığı açıklamada, “ASKİ’nin Ankara’ya su temini konusunda üzerine düşen ancak yapmadığı hiçbir şey yok. Belediye Başkanlığı’nın da hiçbir sorumluluğu bulunmuyor. Ankara’nın şu anda 165 milyon metreküp suyu var. Su kesintisi olmasa, bu 5 aylık su demek” dedi.

         7- Diyabakır'ın Dicle ilçesinde meydana gelen mayın  patlamasında, 3 asker şehit oldu, 1 asker de yaralandı.

         8- Türkiye AB Karma Parlamento Komisyonu Eşbaşkanı Joost Lagendijk Yalova’da yaptığı açıklamada,  yeni hükümetin reformları sürdürmekte kararlı olması gerektiğini belirterek "Seçimlerde her iki kişiden biri AK Parti'ye oy verdi. Bu da gösteriyor ki, halkın sorunlarına cevap vermesini istediği tek parti AK Parti idi. Bence bu açıdan iyi bir haberdi. Yeni hükümetin istekli şekilde reformları sürdürmesi bizim için önemli" dedi.

 5 AĞUSTOS 2007

1- Sermaye Piyasası Kurulu Başkanı (SPK)  Turan Erol  gazetecilere yaptığı açıklamada, Türkiye’de Tutsat (Mortgage) piyasasında hiçbir problem bulunmadığını belirterek “Türkiye’de konut kredisi alanlar dar gelirli değil. Ayrıca bankalar müşterilere ayrı faiz oranı belirlemiyor. Dolayısıyla bu sistemde bir risk yok” dedi.

2-  TOBB Başkanı Rıfat Hisarcıklıoğlu Sabah gazetesine gündeme ilişkin yaptığı değerlendirmede, hükümetin zaman kaybı lüksü olmadığını belirterek  “IMF programının ardından uygulanacak maliye politikasıyla ilgili kamuoyuna güven verecek tasarıma gidilmeli” dedi.

3- Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Başkanı Oğuz Satıcı gazetecilere yaptığı açıklamada, Türk Hava Yolları’nda (THY) grev olmaması için bütün yolları deneyeceklerini belirterek, THY’nin Türkiye’nin uluslararası güçlü imacına katkı yapan önemli kurumların başında geldiğini söyledi.

4- AB Güvenlik Çalışmaları Enstitüsü’nün hazırladığı bir raporda, DTP’nin terör örgütü PKK’ya  bir şekilde bağlı bulunduğunun açık sır olduğu ve DTP’nin anti-Kemalist olarak görüldüğü belirtildi.

5- BM Güvenlik Konseyi Sudan'ın Darfur bölgesindeki soykırımı durdurmak için BM-Afrika Birliği ortak barış gücünün bu sonbaharda operasyona başlamasına izin verdi. Bu güç, 26 bin asker ve polisle dünyanın en büyük barış çabası olacak.

6- Güney Asya'da muson yağmurlarının yol açtığı seller nedeniyle 1400 kişi öldü, 26 milyon kişi yaşadığı yeri terk etti. Sellerin en çok zarar verdiği Hindistan'da ölü sayısı 1120'ye çıktı.

6 AĞUSTOS 2007

         1- Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ı Çankaya Köşkü’nde kabul etti.

         Başbakan Erdoğan görüşmenin ardından düzenlediği basın toplantısında, 60. hükümetin kurulması görevinin Cumhurbaşkanı Sezer tarafından kendisine verildiğini belirterek, “Bu vesile ile anayasal takvim süreci içerisinde önce çalışmalarımızı yaparak bunu Cumhurbaşkanımıza takdim edeceğim” dedi.

         Başbakan Erdoğan basın toplantısının ardından AK Parti MYK toplantısına katıldı.

         2- Yargıtay 4. Hukuk Dairesi, Yusuf Bozkurt Özal’ın Süleymaniye Camii Haziresi’ne defnine ilişkin Bakanlar Kurulu kararını iptal eden Danıştay kararının gereğini yerine getirmediği iddiasıyla Başbakan Recep Tayyip Erdoğan aleyhine açılan tazminat davasını reddeden mahkeme kararını bozdu.

         3- Tarım ve Köyişleri Bakanı Mehdi Eker Adapazarı’nda gazetecilere yaptığı açıklamada, AK Parti hükümeti döneminde çiftçilere mazot desteği için 1.5 milyar YTL ödeme yapıldığını, bu politikanın devam edeceğini ve 1 yıl içerisinde mazota yapılan zam enflasyonun üzerinde olursa, farkın ‘mazot desteği’ adı altında  ödeneceğini söyledi.

         4- İstanbul Bağımsız Milletvekili Ufuk Uras’ın ÖDP’ye katılmasıyla TBMM’de temsil edilen parti sayısı 6’ya yükseldi.

         5- Merkez Bankası’nın Temmuz Ayı Fiyat Gelişmeleri Raporu’nda, “Geçen yılın yüksek bazının etkisiyle temmuz ayında gıda fiyatlarının yıllık enflasyonu gerilemiştir. Ancak mevsim normallerinin üzerinde seyreden hava sıcaklıkları ve sulama sıkıntısından kaynaklanan verimlilik kayıpları, önümüzdeki dönemde gıda fiyatlarına ilişkin önemli bir risk unsuru olmaya devam etmektedir” denildi.

         6- Sivas’ın Kangal ilçesinde mevsimlik işçileri taşıyan bir minibüs ile kamyonun çarpışması sonucu 24 kişi hayatını kaybetti.

         7- IMF Türkiye Temsilcisi Hugh Bredenkamp CNBC-e televizyonuna yaptığı açıklamada, harcamaların yılın ilk yarısında program hedefinin üstünde seyrettiğini belirterek, “Harcama konusunda bazı ek önlemlerin alınması gerekecek” dedi.

         8- Irak Hükümet Sözcüsü Ali el Dabbağ Milliyet gazetesine yaptığı açıklamada, “PKK silahlı bir terörist örgüt ve biz Türkiye’nin bu sorunundan sonsuza kadar kurtulması için işbirliğine hazırız” dedi.

         9- İsrail Başbakanı Ehud Olmert ve Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas, Batı Şeria’nın Eriha kentinde bir araya geldi. Toplantıda, Filistin devletinin kurulmasına yönelik ihtimallerin ve şartların görüşüldüğü belirtildi.

7 AĞUSTOS  2007

         1- Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer, resmi ziyaret nedeniyle Türkiye’ye gelen Irak Başbakanı  Nuri el Maliki ve beraberindeki heyeti, Çankaya Köşkü'nde kabul etti.

         2- TBMM eski Başkanı Bülent Arınç TBMM’de düzenlediği basın toplantısında, ''Milletin emanetini bu  dönemde bırakıyorum. Meclis Başkanlığı’na aday olmayacağım'' dedi. Bu görevi 5 yıl dolu dolu yaptığını belirten Arınç, önüne koyduğu projelerin çok büyük  bir kısmını başardığını kaydetti.

         3- Başbakan Recep  Tayyip Erdoğan Irak Başbakanı Nuri el Maliki ile bir araya geldi. Görüşme sırasında, Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullah Gül de Irak Dışişleri Bakanı  Hoşyar Zebari ile bir görüşme yaptı.    

         Başbakan Erdoğan ile Maliki, iki ülke arasında, enerji alanında,  terörizm ve örgütlü suçun önlenmesi ve durdurulması konusunda işbirliğini de öngören mutabakat muhtırası imzalandı. Görüşmenin ardından düzenlenen ortak basın toplantısında, Irak'ın huzur, istikrar ve refaha kavuşmasının, bu ülkenin bütün  komşularının ortak yararına hizmet edeceğini kaydeden Başbakan Erdoğan,  Türkiye'nin, Irak'ta güvenliğin bir an önce sağlanmasını ve kardeş kanı  dökülmemesini arzu ettiklerini dile getirdi. Başbakan  Erdoğan ayrıca, ''Başta PKK, Kongra-Gel terör örgütü olmak üzere terörle mücadele  konusundaki kararlılığımızı bir kez daha ortaya koyduk'' dedi.

         Maliki de ''Dünya terörden çok çekiyor. Irak'taki durum da malumunuz. Irak'ta terörün üstesinden gelinebilirse diğer ülkelerdeki terör faaliyetlerinin sona ermesine de çözüm bulunmuş olacaktır. İleriye dönük olarak PKK terör örgütü ve diğer örgütlerle mücadelede işbirliği hususunda aramızda ortak bir mutabakat var. PKK ve benzeri örgütlerin Irak topraklarında bulunmasına izin verilmemektedir ve  bundan sonra da verilmeyecektir”  dedi.

         Başbakan Erdoğan ayrıca, İran Dışişleri  Bakan Yardımcısı Mehdi Safari'yi kabul etti.

         4- Bağımsız Sivas Milletvekili Muhsin  Yazıcıoğlu'nun, Büyük Birlik Partisi'ne (BBP) katılmasıyla, TBMM'de temsil edilen  parti sayısı 7'ye çıktı.     

5- DTP Parti Meclisi’nin Genel Merkez’de yapılan toplantısında seçim  sonuçları, kongre süreci ve izlenecek politikalar görüşüldü. Toplantıda, partinin olağanüstü kongresinin eylül ayında  yapılmasına karar verildi.

         Gazetecilere açıklama yapan DTP Genel Başkan Vekili  Nurettin Demirtaş, üniter yapı içerisinde ve demokrasi temelinde çözüm amaçladıklarını belirterek, buna rağmen kendilerini iyi anlatamadıklarını ve bölücü, ayrılıkçı yaftasını kıramadıklarını söyledi.

         6- Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer'in, AK Parti  Genel Başkanı ve İstanbul Milletvekili Recep Tayyip Erdoğan'ı, 60. Hükümet'i  kurmakla görevlendirmesine ilişkin karar, Resmi Gazete'de yayımlandı.

         Öte yandan Anayasa Mahkemesi'nin halen halkoylaması sürecinde bulunan ve cumhurbaşkanının halk tarafından seçilmesini de öngören  Anayasa değişikliği paketinin şekil yönünden iptali isteminin reddine ilişkin  kararı, Resmi Gazete'nin bugünkü sayısında yayımlandı.

         7- Irak'ın kuzeyindeki bölgesel hükümetin başkanı Neçirvan Barzani, bölgesel yönetimin Petrol Bakanı Dr. Aşiti Havrami ile  düzenlediği basın toplantısında,  terör örgütü PKK'ya destek vermediklerini iddia etti. Barzani ayrıca, Irak Başbakanı Nuri el Maliki'nin Türkiye'ye yaptığı ziyaretin çok önemli olduğunu belirterek, Türkiye ile yaşanan  sorunların bu ziyaretle çözüme kavuşmasını umduğunu söyledi.

         8- Kürt Bölgesel Yönetimi Parlamentosu’nun dün yapılan 8’inci olağanüstü oturumunda, Kuzey Irak’taki petrolün paylaşımına ilişkin yasa tasarısının kabul edildiği bildirildi.

         9- Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas yaptığı açıklamada, İsrail Başbakanı Ehud Olmert ile dün yaptığı görüşmeyle ilgili iyimser olduğunu ve Filistinlilerin günlük hayatının iyileşeceğini söyledi. Öte yandan, Gazze’nin kuzeyinde el yapımı havan mermisi ile oynayan çocukların sebep olduğu patlamada, 2 çocuk öldü, 5’i de yaralandı.

         10- Gürcistan İçişleri Bakanlığı Halkla İlişkiler Müdürü Shota Utiashvili yaptığı açıklamada, iki Rus savaş uçağının hava sahasını  ihlal ettiğini ve bir köyün üzerine 700 kiloluk bir bomba bıraktığını, ancak  bombanın patlamadığını ileri sürdü.

         11- Ukrayna'nın, Hollanda'nın Lahey kentindeki eski  Yugoslavya Savaş Suçları Mahkemesi ile savaş suçlularını cezaevine kabul  edeceğine dair anlaşma imzaladığı bildirildi.

8 AĞUSTOS 2007

         1- Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer, Gazeteciler Cemiyeti ve Türkiye Gazeteciler Federasyonu Başkanı Nazmi Bilgin ve yönetim kurulu üyelerini kabulünde yaptığı açıklamada, genel seçimlerde uygulanan yüzde 10’luk seçim barajını eleştirerek, “Eğer 2002 seçiminde baraj yüzde 7-8 olsaydı, bu seçimin sonuçları böyle olmazdı” dedi.

         2- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan Dünya Supersport Motosiklet Şampiyonası’nda sezonun bitimine 3 yarış kala şampiyonluğunu ilan eden Kenan Sofuoğlu’nu kabulünde yaptığı konuşmada, “Bize ilk dünya şampiyonluğunu kazandırdığı için milletim adına kendisini tebrik ediyorum” dedi.

         3- Yüksek Seçim Kurulu (YSK) Başkanı Muammer Aydın gazetecilere yaptığı açıklamada, 22 Temmuz seçimlerine bilgisayar sistemine dışarıdan girilerek hile karıştırıldığı şeklindeki iddiayı yalanlayarak, “Kesinlikle böyle bir şey yok, olamaz da zaten. Son derece ileri teknoloji kullanıldı, teknik olarak dışarıdan sisteme müdahale olamaz” dedi.

         4- Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Hilmi Güler, Azerbaycan Enerji Bakanı Natık Aliyev ve beraberindeki heyeti kabulünde yaptığı konuşmada, Azerbaycan ile Türkiye”nin karşılıklı anlayışla büyük projelere imza attığını belirterek, “BTC ham petrol boru hattı tamamlandı, günde 1 milyon varil petrol buradan akıyor. Hat bir petrol nehri gibi” dedi.

         Ayrıca Bakan Güler, Irak Petrol Bakanı Hüseyin Shrestani ile iki ülke arasında enerji alanında işbirliğine ilişkin mutabakat muhtırası imzaladı. Mutabakata göre; Irak doğal gazının Türkiye üzerinden Avrupa’ya taşınması için Irak tarafıyla ortak çalışma yapılacak ve Irak’ta petrol yasası çıktıktan sonra ülkede çıkarılacak petrol ve doğal gaz ihalelerine TPAO da davet edilecek.

         5- AK Parti, TBMM Başkanlığı’na Zonguldak Milletvekili ve Adalet Komisyonu Başkanı Köksal Toptan’ı aday gösterdi.

         Ayrıca, AK Parti Genel Merkezi’nde yapılan Meclis Başkan vekillikleri seçiminde Eyüp Cenap Gürpınar, Nevzat Pakdil ve Hakkı Köylü yeni yasama döneminin yeni Meclis Başkan vekilleri olarak seçildiler.

         6- MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli partisinin Meclis grup toplantısında yaptığı konuşmada, milli duruşun, uzlaşmanın, hoşgörünün ve diyalogun adresi olacaklarını belirterek “Gerginlik ve kutuplaşmaların bir sonuç vermeyeceğinin herkes tarafından iyi anlaşılması gerekir” dedi.

         Öte yandan MHP, Meclis Başkanlığı için Antalya Milletvekili Tunca Toskay’ı aday gösterdi. Grup Başkan vekilliklerine ise Mehmet Şandır ve Oktay Vural seçildi.

         7- Merkez Bankası, Haziran ayına ilişkin ödemeler dengesini açıkladı. Açıklamada, cari açığın artış oranındaki yavaşlamanın devam ettiği, yılın ilk altı ayındaki artış oranının yüzde 0,1’de kaldığı ve altı aylık cari açık tutarının 19,6 milyar dolar olduğu belirtildi.

         8- Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu (TMSF), Egebank’ın zararlarından kaynaklanan kamu borçlarının tahsilini sağlamak amacıyla Demirel Grubu şirketlerinden Üniversal Yatırım Holding A.Ş.’ye el koydu. TMSF’nin Demirel Grubu’ndan toplam 4.8 milyar dolar alacağı bulunuyor.

         9- Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), 2007 Haziran ayı Sanayi Üretim Endeksi sonuçlarını açıkladı. Buna göre haziran ayında madencilik sektöründe yüzde 2,9, elektrik, gaz ve su sektöründe de yüzde 8,2, imalat sanayinde  ise yüzde 1,1 oranında üretim artışı görüldü.

         10- Türkiye Ziraat Odaları Birliği (TZOB) Genel Başkanı Şemsi Bayraktar yaptığı yazılı açıklamada, kuraklığın Türkiye’ye maliyetinin 5 milyar YTL olduğunu belirterek, Türkiye’de kuraklıktan kaynaklanan zararları tespit etmek üzere 9 tarım bölgesinde yaptıkları çalışma sonucunda bu bilgiye ulaştıklarını söyledi.

         11- 24 ülkenin siyasi istikrarını değerlendiren Eurasia Group’un raporuna göre; Türkiye 66 puan alarak yükselen piyasalarda istikrar sıralamasında 24 ülke arasından yedinci oldu.

         12- ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Sean McCormack başkent Washington’da yaptığı açıklamada, Türkiye ile Irak arasında teröre karşı mücadelede mutabakat muhtırasının imzalanmasını “olumlu bir gelişme ve ilerleme” olarak nitelendirdi.

9 AĞUSTOS 2007

         1- AK Parti Zonguldak Milletvekili Köksal Toptan TBMM Genel Kurulu’nda CHP, DSP ve DTP’nin de desteğiyle 450 oy alarak 24’üncü TBMM Başkanı seçildi. MHP’nin adayı Tunca Toskay ise 74 oy aldı.

         Başkan Toptan seçimin ardından yaptığı konuşmada, Meclis’in hem cumhuriyetin temel değerlerine daha sıkı sarılmaya devam edeceğini, hem de  demokrasiyi Türkiye adına daha ileri hedeflere götürmek, insan hak ve özgürlükleri alanının daha yüceltilmesini sağlamak ve 84 yıllık cumhuriyeti demokrasiyle taçlandırmak için çalışacağını söyledi.

         2- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullah Gül ve TBMM eski Başkanı Bülent Arınç, TBMM Başkanı Köksal Toptan’a kutlama ziyaretinde bulundu. Başbakan Erdoğan burada yaptığı konuşmada, “Milletimizin iradesini bir kenara koymaya demokrasi izin vermiyor. Millet iradesi temsil yetkisini bize verirken, bu istikamette de bizden hareket etmemizi istiyor” dedi.

         3- Milli Savunma Bakanı Vecdi Gönül 59. hükümetin son Bakanlar Kurulu toplantısında üyelere dağıttığı silahlara ilişkin olarak basında yer alan haberlere istinaden yaptığı yazılı açıklamada, “Silah bedellerinin tamamı şahsen tarafımdan ödenmiştir. Bu sebeple faturalar bakanlık adına değil, bakanların adlarına düzenlenmiş olup, Ankara Emniyet Müdürlüğü Ruhsatlar Şubesi’ndeki her silahın kendi dosyasında kamu denetimine açık olarak bulunmaktadır” dedi.

         4- Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Murat Başesgioğlu Türk-İş Başkanı Salih Kılıç’ı ziyaretinin ardından yaptığı açıklamada, bazı sektörlerde yapılan toplu iş sözleşmelerinde sonuç sağlanamadığını belirterek, “Süreç içerisinde diğer konfederasyonlarla da görüşmek kaydıyla, önümüzdeki dönemde şu an bir uyuşmazlık gibi görünen toplu iş sözleşmelerini sosyal diyaloga dayalı olarak, çözüm yollarını deneyerek kalıcı bir iş barışının tesis edilmesine katkı sağlamak istiyoruz” dedi.

         5- Merkez Bankası’nın ağustos ayı birinci dönem beklenti anketinde, yıl sonu enflasyon beklentisi yüzde 7,15 olarak belirlendi.

         6- Irak Parlamentosu’ndaki Kürdistan İttifakı üyelerinden Mahmut Osman Irak’ın Sesi Radyosu’na verdiği demecinde, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ve Irak Başbakanı Nuri el Maliki arasında PKK ile mücadele konusunda yapılan mutabakat muhtırasının Kürt Bölgesel Yönetimi’nin görüşünü temsil etmediğini söyledi.

10 AĞUSTOS 2007

         1- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullah Gül ile bir araya geldikten sonra gazetecilerin sorularını yanıtladı. Başbakan Erdoğan, bir soru üzerine, kabineyi kurmak için yeni cumhurbaşkanını beklemek gibi bir önyargısı olmadığını belirtti.

         2- CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, partisinin Meclis grup toplantısının ardından gazetecilerle yaptığı sohbet toplantısında, cumhurbaşkanlığı için Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Murat Baseşgioğlu önerilirse destek vereceklerini söyledi.

         3- Yüksek Seçim Kurulu (YSK) Başkanı Muammer Aydın,  22 Temmuz Milletvekili Genel Seçimi  işlemleri ve sonuçlarıyla Anayasa değişikliğinin oylanacağı referandum takvimiyle ilgili açıklamalarda bulundu. Bazı hukukçuların, TBMM'nin 11. cumhurbaşkanını seçmesi halinde Anayasa  değişikliğinde 11. cumhurbaşkanı seçimini düzenleyen geçici 19. maddenin  hükmünü kaybedeceği yorumu yaptığını anlatan Aydın, yasal mevzuat uyarınca  referanduma hazırlandıklarını söyledi.

         4- TBMM Genel Kurulu’nda 17 kişilik Başkanlık Divanı oluşurken, CHP Milletvekili Güldal Mumcu ile MHP Milletvekili  Meral Akşener başkanvekilliğine seçildi. 

         5- DSP Genel Başkanı Zeki Sezer, DSP Parti Okulu’nda 4. Dönem Gençlik-Liderlik Eğitimi Programı’nın tamamlanması nedeniyle düzenlenen sertifika töreninde yaptığı konuşmada, siyasette yozlaşma ve kirlenmenin aşılması için gençlerin politikaya aktif katılımının önemini anlatarak, gençlerin siyasetten dışlanmasının büyük haksızlık olduğunu söyledi.

         6- CHP Manisa Milletvekili Erdoğan Yetenç partisinden istifa etti.

         7- Ankara Büyükşehir Belediyesi Başkanı Melih Gökçek, CNN Türk televizyonunda Ankara’daki su kesintileri nedeniyle kendisine yöneltilen eleştirileri yanıtladı. Gökçek, suyun tasarruflu kullanılması halinde aralık ayına kadar su kesilmeyeceğini söyledi.

         8- Hakkari’de terör örgütü PKK’nın yola döşenen mayını sivil araç geçerken patlatması sonucu araçta bulunan 2 subay, 1 astsubay, 4 er yaralandı.

         9- ABD Başkanı George W. Bush, Irak Başbakanı Nuri el Maliki’ye İran’a fazla hoşgörü göstermemesi yönünde uyarıda bulundu.

         10- Kuzey Irak’taki Bölgesel Kürt Yönetimi Sözcüsü Cemal Abdullah, PKK’yı terörist bir örgüt olarak nitelendirmek haklarını kendilerinde bulmadıklarını belirterek “Türkiye’nin PKK’yı nasıl tanımladığı bizi bağlamaz” dedi.

         Irak Meclis Başkanı Mahmud Meşhadadi ise, Irak Başbakanı Nuri El Maliki’nin Ankara ziyaretine işaret ederek, “Irak Hükümeti Ankara’ya sözler verdi, fakat hükümetin bunları hayata geçirmeye gücünün olmadığını taraflar biliyor” dedi.

11 AĞUSTOS 2007

1- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Mehmet Ali Şahin, 22 Temmuz seçimlerinin ardından teşekkür ziyareti için Antalya'nın Alanya ilçesine gitti. Alanya Kaymakamı Hulusi Doğan'ı makamında ziyaret eden Başbakan Yardımcısı Şahin, ilçenin sorunlarına ilişkin bilgi aldıktan sonra AK Parti Alanya ilçe binasında partililere hitaben yaptığı konuşmada ''Önümüzdeki hafta adaylar belli olacak ve bu ayın sonunda yeni cumhurbaşkanı seçilecek. 2002'nin ardından yüzde 50'ye yakın bir destekle birinci parti olduk. Daha çok çalışmak zorundayız. Türk insanı buna layık. Bir tek günü, bir tek saati bile israf etmek istemiyoruz'' dedi.

         2- DSP Genel Başkanı Zeki Sezer gazetecilere yaptığı açıklamada, AK Parti'den, TBMM Başkanlık seçiminde olduğu gibi cumhurbaşkanı seçiminde de uzlaşı ve diyalogu öne çıkarabilecek bir tutum beklediklerini belirterek, kadın aday çıkmasının kendisini çok mutlu edeceğini söyledi. Sezer bir soru üzerine CHP Genel Başkanı Deniz Baykal ile aralarında herhangi bir kırgınlık, küskünlük ve kızgınlığın olmadığını söyledi.

         3- Güney Kıbrıs Rum Yönetimi (GKRY) Dışişleri Bakanı Erato Kozaku Markulli, Doğu Akdeniz’de petrol arama konusunda, Ankara’nın sergilediği tutumun “AB sürecini olumsuz etkileyebileceğini” savundu.

         4- BM Güvenlik Konseyi, ABD ve İngiltere’nin önerisini oybirliğiyle kabul ederek BM Irak Destek Gücü'nün (UNAMI) görev süresini bir yıl daha uzattı.

         5- Afganistan’da Taliban örgütü, 3 haftadır rehin tuttuğu 21 Güney Koreli’den 2’sini serbest bıraktı.

12 AĞUSTOS 2007

         1-  Devlet Bakanı Kürşad Tüzmen gazetecilere yaptığı açıklamada, Ekonomik İşbirliği Teşkilatı Ticaret Anlaşması'nın (ECOTA) İran  Parlamentosu'nda kabul edildiğini belirterek, Türkiye, İran ve Pakistan  arasındaki gümrük vergilerinin hızla düşürüleceğini bildirdi.

         2- DTP Diyarbakır Milletvekili Gülten Kışanak Genel Merkez’de gazetecilerin sorularını yanıtlarken, seçim propagandası döneminde AK Parti’nin Doğu ve Güneydoğulu seçmeni tehdit ettiğini ileri sürdü.

         3- Siirt’in Eruh ilçesinde nöbet değişimine giden askerleri taşıyan sivil aracın geçişi sırasında uzaktan kumandalı mayının patlaması sonucu, 11 asker ile aracın sürücüsü yaralandı.

         4- Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, St. Petertsburg’daki yeni bir radar erken uyarı istasyonunu ziyaretinde, ülkenin füze savunma sisteminin yenilenmesini hedefleyen programın başladığını açıkladı.

         5- Hindistan’ın kuzeydoğusundaki Assam eyaletindeki şiddet olaylarında 30 kişinin öldüğü bildirildi.

         6- İran’da  Sanayi Bakanı Ali Rıza Tahmassebi ve Petrol Bakanı Kazım Veziri Hamaneh’in istifa ettiği bildirildi.

         7- Afganistan'ın başkenti Kabil'de düzenlenen barış  toplantısında konuşan Pakistan Devlet Başkanı Pervez Müşerref,  sınır bölgelerinde artan Taliban  desteğinin, Afganistan ve Pakistan'ı, küreselleşmenin yararlarından mahrum  bıraktığını kaydetti.

13 AĞUSTOS 2007

         1- Bakanlar Kurulu, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında toplandı. Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Mehmet Ali Şahin toplantının ardından yaptığı açıklamada, 60. hükümeti kurmakla görevlendirilen Başbakan Erdoğan’ın yeni Bakanlar Kurulu listesini Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer’e perşembe günü sunacağını söyledi. Ayrıca, THY’nin toplu sözleşmesinde gelinen son durumu değerlendirmek üzere kendisi, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Murat Başesgioğlu ve Maliye Bakanı Kemal Unakıtan’dan oluşturulan komisyonun bir uzlaşma zemini yakalamaya çalışacağını belirten Başbakan Yardımcısı Şahin, bir soru üzerine, küresel ısınma ve susuzluk konusunun sadece Türkiye’nin sıkıntısı olmadığını, pek çok ülkede yaşandığını ve bundan Ankara’nın da etkilendiğini söyledi.

         2- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında gerçekleştirilen AK Parti Merkez Yürütme Kurulu (MYK) toplantısında, Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullah Gül’ün 11. cumhurbaşkanlığına aday gösterildiği belirtildi.

         3- CHP Genel Başkanı Deniz Baykal CNN Türk televizyonuna yaptığı açıklamada, Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullah Gül’ün cumhurbaşkanlığı adaylığına değinerek, “Türkiye Cumhuriyeti cumhurbaşkanının Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluş felsefesiyle problemi olması uygun değildir” dedi.

         4- Avrupa Yatırım Bankası’ndan (AYB), Hazine garantisi ile KOBİ’lerin finansmanı için sağlanan 300 milyon euro ve Antalya 1. aşama raylı sisteminin finansmanı için sağlanan 40.5 milyon euroluk kredilere ilişkin anlaşmalar Resmi Gazete’de yayımlandı.

         5- Hava-İş Sendikası Başkanı Atilay Ayçin İstanbul’da yaptığı açıklamada, THY’den kendilerine yeni bir teklifin gelmemesi durumunda yetkili kurulun grev uygulama tarihini belirleyeceğini söyledi.

14 AĞUSTOS 2007

         1- Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullah Gül, TBMM Başkanlığı’na cumhurbaşkanlığı adaylığı başvurusunda  bulundu.

         Başbakan Yardımcısı Gül yaptığı açıklamada, “Türkiye Cumhuriyeti Anayasa’sı, bizim kılavuzumuz olacaktır. Anayasa’nın temel ilkeleri, ilk 4 maddede yazılmıştır. Bu ilkeleri korumak ve güçlendirmek temel hedefim olacaktır. Milletin birliğini, bütünlüğünü, bölünmezliğini  sonuna kadar korumak için çalışacağım” dedi.

         Öte yandan Başbakan Yardımcısı Gül, MHP, DSP ve BBP genel başkanlarını ziyaret etti.

         2- Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı'nda, Devlet Su İşleri (DSİ) Genel Müdürlüğü ile Avusturyalı Vatech Finance Gmbh başkanlığındaki konsorsiyum arasında GAP'ta yer alan Ilısu Barajı'nın yapımı için 1.2 milyar avroluk kredi anlaşması imzalandı.Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Hilmi Güler imza töreninde yaptığı konuşmada, “Bakanlığım döneminde BTC, Şahdeniz gibi bir çok önemli projeye imza attım. Fakat bu proje kadar anlamlısına imza atmamıştım” dedi.

         3- MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullah Gül’ün MHP Genel Merkezi’nde kendisini ziyaretinden sonra yaptığı açıklamada, “Milli irade AK Parti’nin  çoğunluğunu koruması şeklinde tecelli etti. Bu tablo AK Parti’nin cumhurbaşkanı adayını eğer grubu sağlam durursa 3. turda seçmesi için yeterlidir” dedi.

         4- TÜSİAD Başkanı Arzuhan Doğan Yalçındağ, CNN Türk televizyonunda Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı  Abdullah Gül’ün cumhurbaşkanı adaylığı ve yeni hükümete ilişkin yaptığı değerlendirmede “Abdullah Gül çok iyi bir dışişleri bakanlığı yaptı, dolayısıyla aday olduğu cumhurbaşkanlığını da  layıkıyla yapacağını düşünüyoruz” dedi.

         5- Irak’ın Musul  kentinde düzenlenen intihar saldırısında, 175 kişinin öldüğü bildirildi.

         6- Kuzey Kore'de şiddetli yağışların yol açtığı sellerde, ilk belirlemelere göre 200 kişi kayboldu.

15 AĞUSTOS 2007

         1- Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer, Danıştay üyeliğine Merkez Valisi Mustafa Temel Koçaklar’ı, YÖK üyeliğine ise Cumhurbaşkanlığı Genel Sekreter Yardımcısı H. Bülent Serim’i seçti.

         2- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, AK Parti Merkez Yürütme Kurulu (MYK) toplantısının ardından Genel Merkez’de yaptığı açıklamada, cumhurbaşkanlığı seçimine ilişkin değerlendirme yaptıklarını belirterek, “Cumhurbaşkanlığı seçimini demokratik nezaket ve olgunlukla tamamlayacağız. Adayımız Sayın Abdullah Gül’e inanıyoruz ve güveniyoruz. Bilgisi, tecrübesi, donanımı, kariyeri, içerde ve dışarıda gördüğü itibar ile bu görevi layıkıyla temsil edecek bir devlet adamıdır” dedi.

         Başbakan Erdoğan Genel Merkez’den ayrılırken yaptığı açıklamada ise Ankara’nın su sıkıntısı olduğunu düşünmediğini belirterek, sadece stratejik bir hata yapıldığını söyledi.

         3- Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullah Gül TOBB Genişletilmiş Değerlendirme Toplantısı’na katılmadan önce cumhurbaşkanlığına adaylığı konusunda yaptığı açıklamada, “Şayet cumhurbaşkanı seçilirsem anayasamızın gösterdiği istikamette ülkemizi, milletimizi, halkımızı yüceltmek için elimden gelen bütün gayreti sarf edeceğim” dedi.

         TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu ise toplantının ardından yaptığı açıklamada, “Cumhurbaşkanı seçilmesi durumunda Sayın Gül’ün sahip olduğu meziyetleriyle bu makamın gerektirdiği tarafsızlığı ve görevleri, en iyi şekilde yapacağına inanıyoruz” dedi.

         4- Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Murat Başesgioğlu, Türk Hava Yolları (THY) ve Hava-İş Sendikası yöneticileri ile bir araya  geldi. Bakan Başesgioğlu çalışanlar adına yürütülen toplu sözleşme görüşmelerinde taraflar arası uzlaşma sağlamak için arabulucu görevi üstlendiğini belirterek, “Bakanlık olarak grev ertelemesini telaffuz etmek istemiyorum, her iki kurum da teklifleri yeniden gözden geçirecekler” dedi.

         5- Milli İstihbarat Teşkilatı (MİT) ile İstanbul Emniyet Müdürlüğü Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü’nün ortaklaşa düzenlediği operasyonla İstanbul’da bölücü terör örgütü PKK adına bombalı eylem hazırlığında olan bir kişi yakalandı.

         6- Türkiye İstatistik Kurumu’nun (TÜİK) Hanehalkı İşgücü Anketi’nin ‘Nisan-Mayıs-Haziran 2007’ dönemini kapsayan mayıs sonuçlarına göre, bu dönemde işgücüne katılım oranı yüzde 47,9 olarak hesaplandı. İstihdam edilenler,  2006 yılının aynı dönemine kıyasla 449 bin kişi artarak 23 milyon 309 bin kişiye yükseldi.

         7- Türk-İş Genel Başkanı Salih Kılıç, Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullah Gül’ün ziyaretinden sonra yaptığı açıklamada, cumhurbaşkanı seçiminde ortaya çıkacak milli iradenin tecellisine herkesin saygı göstermesi gerektiğini söyledi.

         Hak-İş Genel Başkanı Salim Uslu da, Başbakan Yardımcısı Gül’ün ziyareti dolayısıyla yaptığı açıklamada “Türkiye için önemli bir demokrasi imtihanı olduğuna inandığımız için Sayın Gül’ün cumhurbaşkanlığını destekliyoruz” dedi.

         8- Türkiye Şoförler ve Otomobilciler Federasyonundan yapılan yazılı açıklamada (TŞOF) yazılı açıklamada,  yılın ilk altı ayında meydana gelen 341 bin 250 trafik kazasında, 1465 kişinin öldüğünü, 63 bin 992 kişinin ise yaralandığını belirtti.

         9- ABD Kara Kuvvetleri Komutanı General George Casey, başkent Washington’da Ulusal Basın Kulübü’nde yaptığı konuşmada, TSK’nın Kuzey Irak’a müdahalesi ile ilgili olarak, “Türk müttefiklerimizin böyle bir hareketten  önce bizimle kapsamlı bir biçimde danışmalarda bulunacağına inanıyorum” dedi.

         10- ABD eski Ankara Büyükelçisi Mark Paris, başkent Washington’da gazetecilere yaptığı açıklamada, Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullah Gül’ün cumhurbaşkanlığı için gereken kabiliyet ve vasıflara sahip olduğu konusunda asla bir tereddütlerinin bulunmadığını söyledi.

16 AĞUSTOS 2007

         1- Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet  Sezer işadamı Jak Kamhi'ye ''Devlet Üstün Hizmet  Madalyası'' verilmesi nedeniyle Çankaya Köşkü'nde düzenlenen törende yaptığı konuşmada, Türk toplumunun sevgi ve hoşgörüsünü tüm dünyaya anlatmak amacıyla kurulan  500. Yıl Vakfı Başkanı olan Kamhi'nin Türkiye'nin yurt dışındaki tanıtımına  önemli katkıda bulunduğunu, 1995 yılının ''Dünya Hoşgörü Yılı'' olarak seçilmesinin sağlanmasında Kamhi'nin ve 500. Yıl Vakfı'nın çalışmalarının  etkili olduğunu söyledi.

         2- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan Çankaya Köşkü'nde, Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer ile görüşmesinin ardından yaptığı açıklamada, Cumhurbaşkanı Sezer’in 60. Hükümetin Bakanlar Kurulu  listesini yeni cumhurbaşkanına sunmasını istediğini bildirdi. Başbakan Erdoğan açıklamasında, ''Biliyorsunuz kısa bir süre önce Sayın Cumhurbaşkanımız şahsımı 60.  Hükümeti kurmak üzere görevlendirmişti. Ben de bir çok istişarelerden ve  müzakerelerden sonra listemi hazırladım ve sayın cumhurbaşkanımıza sunmak üzere bugün huzurdaydım. Fakat listemi daha sunmadan 'Hiç listeyi çıkarmaya gerek yok. Bunu yeni cumhurbaşkanına sunmak çok daha isabetli olacaktır' diyerek listemizin onanmasını yeni cumhurbaşkanına bırakmıştır. Kendisi bu davranışıyla büyük bir nezaket örneği göstermiştir” dedi.

         3- Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullah Gül, cumhurbaşkanı adaylığına destek aramak üzere DTP, TZOB,  Kamu-Sen, Memur-Sen ve KESK'i ziyaret etti. Başbakan Yardımcısı Gül DTP Genel Başkanı Ahmet Türk’ü ziyaretinde, Türkiye'de kardeşlik duygularının pekişmesi için çalışacağını belirtti. Türk ise demokrasi ve insan hakları konusunda beklentileri olduğunu belirterek "Bu ülkenin en önemli sorunu Kürt sorunudur" dedi.

         Başbakan Yardımcısı Gül, KESK ziyareti sonrasında ise gazetecilerin eşinin başörtüsüyle ilgili bir sorusuna “İnsanları örtünmeye sevk etmek gibi bir zorlama nasıl yasaksa, nasıl yanlışsa, tersi de doğru değildir” yanıtını verdi.

         4- TÜSİAD Başkanı Arzuhan Doğan Yalçındağ, NTV/CNBC-e televizyon kanallarının ortak yayınında yaptığı konuşmada, cumhurbaşkanlığı seçim sürecinde yaptıkları uzlaşma çağrısıyla, Abdullah Gül'ün adaylığını kast etmediklerini belirterek, Türkiye'nin cumhurbaşkanlığı seçiminden dolayı krize sürüklenmesini istemediklerini, bu nedenle uzlaşma istediklerini vurguladı.

         5- AB Komisyonu'nun Genişlemeden Sorumlu Üyesi  Olli Rehn Finlandiya Haber Ajansı'na verdiği demeçte, cumhurbaşkanı adayı, Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullah Gül'ün Avrupa'da takdir  edilen bir isim olduğunu söyledi.

         6- Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM) Fener Rum Patrikhanesi'nin İstanbul Büyükada'daki Rum yetimhanesi hakkındaki dava başvurusunu kabul etti.

         7- ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Sean McCormack, cumhurbaşkanlığı seçim sürecinde Türkiye'nin laik demokrasisine güvendiklerini belirterek, Türkiye'de halen siyasi görüş ayrılıkları bulunduğunu ancak bunların demokrasinin doğası gereği olduğunu söyledi.

         8- Uluslararası yatırım bankası Morgan Stanley tarafından hazırlanan analizde, küresel piyasalarda, likidite hareketlerine bağlı çalkantıların, Türkiye gibi yükselen piyasaları olumsuz etkilediği belirtilirken, bu sermaye hareketlerinin, Türkiye'nin para politikasını da etkileyeceği kaydedildi.

         9- Şanghay İşbirliği Örgütü (ŞİÖ) zirvesi Kırgızistan’ın başkenti Bişkek'te yapıldı. Çin, Rusya, Kazakistan, Kırgızistan, Özbekistan ve Tacikistan'ın devlet  başkanları seviyesinde temsil edildiği zirveye İran, Moğolistan, Pakistan, Hindistan, Afganistan, Türkmenistan gözlemci olarak katıldı. Rusya Devlet başkanı Vladimir Putin, ŞİÖ'nün Orta Asya'da istikrar ve güvenliğin sağlanmasında önemli etken haline geldiğini söyledi.

         10- Fransa Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy, Almanya Başbakanı Angela Merkel'e gönderdiği mektupta, sanayileşmiş 7 ülkenin oluşturduğu G-7'nin, piyasalarda ortaya çıkabilecek bir 'kredi darlığı'na karşı önceden ikaz verecek önlem alması gerektiğini vurguladı.

17 AĞUSTOS 2007

         1- Genelkurmay Başkanlığı internet sitesinde yer alan bir duyuruda, geçici köy  korucularından oluşan bir heyetin, çeşitli ziyaretler gerçekleştirmek üzere 14-17  Ağustos 2007 tarihleri arasında Ankara'da bulunduğu, bu kapsamda, Genelkurmay  Başkanı Orgeneral Büyükanıt'ı, 15 Ağustos Çarşamba günü Genelkurmay Başkanlığı  karargahında ziyaret ettikleri belirtildi.

         2- Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullah Gül, cumhurbaşkanlığı seçimlerinde kendisine destek olunması çerçevesinde TÜSİAD Yönetim Kurulu Başkanı Arzuhan Doğan Yalçındağ ile bir araya geldi. Başbakan Yardımcısı Gül görüşmede, 'cumhurbaşkanlığının görevlerinin açık ve belli olduğunu, cumhurbaşkanı seçilmesi durumunda Anayasanın gösterdiği ilkeler çerçevesinde bütün devlet  kurumlarıyla uyumu sağlayacak, bütün halkı kucaklayacak, bütün Türk milletini  temsil edecek ve herkese eşit mesafede olacak bir yapıda olacağını’ söyledi.

         Yalçındağ da, cumhurbaşkanlığı makamının bugün de milletin tümünü kucaklayan, cumhuriyetin temel ilkelerini, toplumsal uzlaşmayı ve demokratik meşruiyeti gözeten, Atatürk’ün koyduğu çağdaş uygarlık hedefi doğrultusunda gelişmesinin önünü açan, topluma örnek bir makam olması gerektiğine inandıklarını belirtti.

         Başbakan Yardımcısı Gül daha sonra MÜSİAD Genel Başkanı Ömer Bolat ve yönetim kurulu üyeleri ile  bir araya geldi. Başbakan Yardımcısı Gül görüşmeden sonra gazetecilere yaptığı açıklamada, siyasetteki birikimini, Dışişleri Bakanlığı ve Başbakanlığı sürecindeki  birikimlerini Türkiye'nin çıkarları doğrultusunda en iyi şekilde değerlendirmeye  uğraşacağını anlattığını ifade etti.

         3- Danıştay 5. Dairesi, Yurtdışında Sürekli  Görevlendirilecek Personel Hakkında Yönetmeliğin bazı hükümlerinin yürütmesini  durdurdu. Daire, ''Arapça'nın yaygın olarak konuşulduğu ülkelerde Arapça  bilmenin görevlendirme için yeterli olduğu'' yönündeki yönetmelik hükmünün,  yurtdışı görevlendirmede İngilizce, Almanca ya da Fransızca bilme zorunluluğuna  ilişkin genel hüküm karşısında Arapça'ya ayrıcalık tanındığı gerekçesiyle  yürütmeyi durdurma kararı verdi.

         4- Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan yazılı açıklamada, "GKRY Dışişleri Bakanı  Erato Kozaku Markulli'nin son günlerde Türkiye, Türk Silahlı Kuvvetleri ve Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Büyükanıt hakkında yakışıksız ifade ve beyanlarda bulunduğunun  görüldüğü" belirtilerek, "Markulli, Türkiye'nin iç konularıyla ilgili görüş  belirtecek ve değerlendirmelerde bulunacak bir muhatabı değildir. Kaldı ki, Türk  Silahlı Kuvvetleri ve Sayın Genelkurmay Başkanımıza dil uzatmak Markulli'nin  haddine de değildir" denildi.

         5- MHP, Kayseri Milletvekili Sabahattin Çakmakoğlu’nu cumhurbaşkanı adayı göstermeye karar verdi.

         6- DTP Genel Başkan Vekili Nurettin Demirtaş, Merkez Yürütme Kurulu'nda (MYK), cumhurbaşkanlığı  seçiminde ''TBMM Genel Kurulu'na katılma, ancak Cumhurbaşkanı adayı Abdullah  Gül'e destek vermeme'' yönünde eğilim ortaya çıktığını söyledi. Demirtaş, Gül’ün Kürt sorunu karşısındaki yaklaşımının tatmin edici bulunmadığını ileri sürdü.

         7- Şanghay İşbirliği Örgütü'ne (ŞİÖ) üye ülkeler  tarafından Ural Dağları'nda ''Barış Misyonu 2007'' adlı ortak askeri  tatbikat yapıldı.

         ŞİÖ üyesi Rusya, Çin, Kazakistan, Kırgızistan, Tacikistan ve Özbekistan  liderleri tarafından izlenen tatbikata çoğu Rusya ve Çin'den olmak üzere toplam  6000 asker katıldı.

         8- ABD'nin Bağdat Büyükelçisi Ryan Crocker Reuters ajansına verdiği demeçte,  Kerkük'ün kaderini belirlemek için planlanan referandumun, öngörülen zamanda  yapılamayacağını söyledi.

         9- Peru'da dün meydana gelen depremde en az 450 kişinin öldüğü, 1.500'den fazla  kişinin yaralandığı bildirildi. 

         Ülkede, deprem felaketi nedeniyle üç günlük yas ilan edildiği açıklandı.

         10- Güney Afrika'da apartheid (ırk ayrımına dayalı  yönetim) döneminin güvenlik bakanlarından olan ve adı terörle bir anılan Andriaan  Vlok, dönemin önde gelen ırkçılık karşıtı eylemcisi siyah din adamı Frank  Chikane'ı öldürmeye teşebbüs suçunu itiraf etti.

         Pretoria Yüksek Mahkemesi, savcılıkla sanık arasında suçunu itiraf etmesi koşuluyla varılan  anlaşma uyarınca, Vlok ve polis şefine 5 yıl tecilli 10 yıl hapis cezası, diğer 3  polise de tecilli 5 yıl hapis cezası verdi. 

18 AĞUSTOS 2007

         1- Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK) tarafından hazırlanan Türkiye Petrol Piyasası Raporu’na  göre, 2005 yılı sonunda dünyanın kesinleşmiş petrol rezervi 1.293 milyar varil  olarak belirlendi. Raporda, dünyanın kesinleşmiş petrol rezervi cari üretim düzeyini 42 yıl daha sürdürebilecek düzeyde bulunurken, tüm rezervlerin yüzde 20'si ile Suudi Arabistan’ın dünyanın en büyük petrol rezervlerine sahip ülkesi konumunda bulunduğu belirtildi.

         2- Ankara Ticaret Odası (ATO) tarafından yapılan yazılı açıklamada, ithal ürünlerin tabi tutulduğu TSE standart zorunluluğunun kaldırılmasının ilk etkisinin oyuncaklarda görüldüğü belirtilerek, AB'nin direktifi doğrultusunda, 768 üründe TSE standart  zorunluluğunu kaldıran Türkiye'nin, sağlığa zararlı ürünlerle dolduğu bildirildi.

         3- AtlasJet'e ait Lefkoşa-İstanbul seferini yapan yolcu uçağı iki hava korsanı tarafından İran’ın başkenti Tahran’a kaçırılmak istendi. Yakıt ikmali gerekçesiyle Antalya Havaalanı'na indirilen uçaktaki hava korsanlarının teslim olmalarıyla eylem sona  erdi.

         4- Hakkari’de terör örgütü PKK'ya yönelik operasyonda, 1 güvenlik görevlisinin şehit olduğu, 3 askerin de yaralandığı  bildirildi.

         5- Şanlıurfa'da tarım işçilerini taşıyan kamyonet ile bir kamyonun çarpışması sonucu meydana gelen kazada 14 kişi öldü, 16 kişi yaralandı.

         6- İslam Konferansı Örgütü (İKÖ) bünyesinde faaliyet gösteren İslam Konferansı  Gençlik Forumu Danışma Kurulu'nun KKTC’nin ev sahipliğinde Girne'de yaptığı  uluslararası toplantı başladı. KKTC Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı  Turgay Avcı, Kıbrıs Türk gençliğinin dünya gençliği ile entegre olabilmesi için  İslam Konferansı Gençlik Forumu Danışma Kurulu'nun desteğine ihtiyacı olduğunu  söyledi.

19 AĞUSTOS 2007

         1- DSP Genel Başkanı Zeki Sezer, partisinin 7. olağan kurultayında yeniden genel  başkanlığa seçildi.

         Öte yandan DSP, Eskişehir Milletvekili Tayfun İçli'yi cumhurbaşkanı adayı göstermeye  karar verdi.

         2-  BBP Sivas Milletvekili Muhsin Yazıcıoğlu, BBP 3. Olağanüstü Kurultayı'nda genel başkanlığa seçildi.

         3- Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek düzenlediği basın toplantısında,  su tasarrufuna devam edilirse kesintiye gerek kalmayacağını söyledi.

         4- Sermaye Piyasası Kurulu (SPK)  Başkanı Turan Erol, ABD'de yaşanan tutsat (mortgage) krizi ve uluslararası  piyasalarda oluşan tutsat kaynaklı son dalgalanmalar sonrasında Türkiye'de,  finansal piyasalardan yabancıların yüksek miktarda sıcak parayı çektiği  iddialarının doğru olmadığını belirterek, ''Borsadan sıcak para çıkışı yok''  dedi.

         5-  Enerji ve Tabii  Kaynaklar Bakanı Hilmi Güler, İran’ın başkenti Tahran'daki temasları çerçevesinde İran Petrol Bakanı Vekili  Gulam Hüseyin Nozeri ile bir araya geldi. İki bakan, heyetlerarası görüşmenin ardından ortak açıklama yaptı.

         Bakan Güler, Tahran'daki görüşmelerin Ankara'daki sürecin devamı olduğunu  ifade ederek, amaçlarının; karşılıklı hakların mütekabiliyeti esasına dayanan,  her iki tarafı ve aynı zamanda tüketicileri de gözeten bir sistemin kurulması  olduğunu söyledi.

         Asaluye kentinden Türkiye sınırına kadar doğal gaz boru hattı döşenmesi için  ortak bir şirket kurulması konusunda anlaştıklarını bildiren Nozeri ise bu hattın,  Türkiye'den Avrupa'ya kadar uzanacağını ifade etti.

         6- Kazakistan'da dün yapılan parlamentonun alt  kanadı meclis seçimlerine ilişkin kesin olmayan ilk sonuçlar açıklandı.

         Merkez Seçim Komitesi Başkanı Kuvandık Turgankulov düzenlediği basın  toplantısında, ilk sonuçlara göre, kullanılan oyların yüzde 88,05'ini alan Nur Otan partisinin zafere ulaştığını söyledi.

         7- Tayland'da eski Başbakan Thaksin Şinavatra'yı deviren askeri yönetim, hazırladığı yeni anayasayı halk onayına sundu. Düzenlenen referandumda 45.6 milyon seçmenden yüzde 58'i anayasayı onayladı.

20 AĞUSTOS 2007

         1- Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer MİT Müsteşarlığı, Diyanet İşleri Başkanlığı ve YÖK'e veda ziyaretinde bulundu. TSK Rehabilitasyon ve Bakım Merkezi'ni de ziyaret eden Cumhurbaşkanı Sezer'e burada Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Büyükanıt eşlik etti. Cumhurbaşkanı Sezer Rehabilitasyon Merkezi'ndeki konuşmasında, "Türkiye Cumhuriyeti'nin 10. Cumhurbaşkanı olarak görevimi devretmeden önce, Türk Silahlı Kuvvetleri Rehabilitasyon ve Bakım Merkezi'ne özellikle ziyarette bulunmak ve ülkemizin yüz akı olan sizlere veda etmek istedim" dedi.

         2- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Devlet Bakanı ve Başmüzakereci Ali Babacan ve aralarında Merkez Bankası Başkanı Durmuş Yılmaz'ın da bulunduğu bürokratlardan uluslararası piyasalardaki son gelişmelerle ilgili bilgi aldı

         3- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Kanal D televizyonunda katıldığı bir programda gündeme ilişkin soruları yanıtladı. Başbakan Erdoğan, konuşmasında cumhurbaşkanlığı seçimine değinerek,  “Abdullah Bey cumhurbaşkanı seçildiği anda bizimle irtibatı bitmiştir. O andan itibaren Abdullah Bey, Türkiye Cumhuriyeti'nin cumhurbaşkanıdır. Bazıları çıkıp, 'benim cumhurbaşkanım olamaz' gibi ifadeler de kullanıyor. Onu diyebilen  insanın önce Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlığından çıkması lazım. Çünkü cumhurbaşkanı kim olursa olsun hepimizin cumhurbaşkanıdır'' dedi.

         4- TBMM Genel Kurulu’nda yapılan 11. Cumhurbaşkanı seçiminin ilk tur oylamasına 448  milletvekili katıldı. Oylamada AK Parti Kayseri Milletvekili Abdullah Gül 341, MHP Kayseri Milletvekili Sabahattin Çakmakoğlu 70, DSP Eskişehir Milletvekili Tayfun İçli  13 oy alırken, 23 oy boş, 1 oy da geçersiz sayıldı.

         5- DTP Meclis Grup Başkanı Ahmet Türk, partisinin Meclis grup toplantısında yaptığı konuşmada, cumhurbaşkanı seçiminin ilk tur oylamasına katılacaklarını  bildirdi. Seçilecek cumhurbaşkanının 72 milyonu kucaklamasını istediklerini ifade eden Türk, ''Kürt sorununu, barışçıl yollarla çözümü esas alan uygulamalar istiyoruz. Sayın Abdullah Gül'le bu konuyu görüştük. Açık bir mesaj alamadık. Bizim tavrımız CHP'nin tavrıyla bir değil. Parlamentoyu boykot gibi anlayışımız yok. Parlamentonun çalışmalarına katılacağız. Biz yarını görmek istiyoruz'' dedi.

         6- Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Hilmi Güler,  İran'daki temaslarını tamamladı. Bakan Güler, İran'dan ayrılmadan önce gazetecilere yaptığı açıklamada,  temasları sırasında verimli görüşmeler yaptığını ifade ederek, İran Enerji Bakanı ile görüşmesinde elektrik iletim hatlarının kapasitesinin artırılması ve yeni hatlar yapılması noktasında karar aldıklarını, ayrıca Türkiye ve İran'da üç doğal gaz çevrim santrali kurulmasını görüştüklerini söyledi.

         7- Brüksel merkezli düşünce kuruluşu Uluslararası Kriz Grubu'nun yeni raporunda, Kıbrıs'ta çözüm için eski jenerasyon liderlerin uzaklaştırılmasının gerektiği dile getirilerek, tıpkı KKTC Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş'ın iktidarı bırakması gibi Rum tarafında da GKRY lideri Tasos Papadopulos'un gitmesi gerektiği görüşü ortaya konuldu.

         8- Uluslararası Para Fonu (IMF) Başkanı Rodrigo Rato, Mozambik'in başkenti Maputo'da yaptığı açıklamada, piyasalarda yaşanan çalkantıya rağmen dünya ekonomisinin görünümünün halen iyi olduğunu söyledi.

21 AĞUSTOS 2007

1- Milli Güvenlik Kurulu (MGK) Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer başkanlığında toplandı. Toplantının ardından yayımlanan bildiride, ülke güvenliği yönünden iç ve dış gelişmeler ve ülke huzurunu bozmaya yönelik faaliyetlere karşı alınan önlemlerin gözden geçirildiği ve bölücü terör örgütü ve yandaşlarına karşı yürütülen  mücadelenin etkinlikle sürdürüleceğinin  kararlılıkla yinelendiği kaydedildi.

         2- Genelkurmay Başkanlığı’nın internet  sitesinde yer alan basın açıklamasında, son günlerde bazı basın ve yayın organlarında; Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) kaynaklı  olduğu ima edilen  ve iç politika malzemesi yapılmak istenen, gerçek dışı haberlere yer verildiği belirtildi.

         3- CHP Genel Başkanı Deniz Baykal partisinin Meclis grup toplantısında cumhurbaşkanlığı seçimlerine ilişkin olarak yaptığı açıklamada “Cumhurbaşkanının meşruiyeti tartışması açmıyoruz. Yapılacak seçimi saygıyla karşılayacağız. Bir kriz yaratıp, o krizden askeri müdahale sonucu bir tek parti iktidarı  ya da askeri bir yönetim özlemi içinde olduğumuz doğru değildir” dedi.

         4- Sermaye Piyasası Kurulu (SPK), Çukurova Elektrik (ÇEAŞ) ve Kepez Elektrik'in eski yönetim kurulu üyelerine 2005'teki usulsüz işlemler nedeniyle para cezaları verdi.

         5- Türk Tarih Kurumu (TTK) Başkanı Yusuf Halaçoğlu düzenlediği basın toplantısında, Kayseri’deki sempozyumda yaptığı konuşmadaki sözlerinin çarpıtıldığını belirterek “Konuşmamda ‘tehcirden kurtulmak için kendini Kürt ve Alevi  olarak gösteren Ermeniler var’ dedim. Olmak ayrı, göstermek ayrıdır” açıklamasında bulundu. Halaçoğlu ayrıca, elinde 100 bin Ermeni’den dönmenin listesinin bulunduğunu, ancak bunu açıklamayacağını söyledi.

         6- KKTC Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat Daily Telegraf gazetesine verdiği demeçte, Kıbrıs’ta bölünmenin derinleştiğini, Kıbrıslı Türklerin çoğunluğunun iki devletli seçenekten yana olduğunu, yapılan kamuoyu  araştırmalarının da bunu gösterdiğini belirtti.

22 AĞUSTOS 2007

1- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Milli Eğitim Bakanlığı’nca 20 bin kadroya öğretmen atamasıyla ilgili düzenlenen törende yaptığı konuşmada, eğitim sürecinin bir noktasında ideolojik, on yıllar öncesine takılıp kalmış zihniyetin ortaya çıkabileceğini belirterek “Eğitimin siyasallaşması en büyük tehlikelerden birisidir” dedi.

         2- Başbakanlık Basın Sözcüsü Akif Beki, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın katıldığı bir televizyon programındaki sözlerinin basında yorumlanması üzerine yazılı bir açıklama yaparak “Sayın Başbakanımız “Ya sev,ya terk et” anlayışını hiçbir zaman tasvip etmediği gibi şiddetle reddetmektedir” dedi.

         3- Genelkurmay Başkanlığı’nın internet sitesinde yer alan açıklamada, Ege Denizi’nin uluslararası hava sahasında Türk Hava Kuvvetleri’ne bağlı F-16’lara Yunan F-16 uçakları tarafından iki defa önleme yapıldığı belirtildi.

         4- CHP Genel Başkanı Deniz Baykal katıldığı bir televizyon programında, Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullah Gül’ün cumhurbaşkanı seçilmesi halinde, MHP’nin hatalı siyasetinin sorumlu olacağını söyledi.

         5- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Mehmet Ali Şahin, hükümetle memur sendikaları arasında yapılan toplu görüşmelerin üçüncü turunun sonunda yaptığı açıklamada, her iki konfederasyonun da farklı talepleri olduğunu belirterek, 5.3 milyar YTL’den, 10.6 milyar YTL’ye uzanan çerçeve içinde bütçe kapsamına giren talepleri değerlendirebileceklerini söyledi.

         6- Dışişleri Bakanlığı, ABD’deki yerleşik Yahudi kuruluşlarından İftirayla ve İnkarla Mücadele Birliği (Anti Deformation League) adına yapılan açıklamada geçen ve ‘1915’te Ermenilerin maruz kaldıkları olayların soykırım olarak nitelendirilebileceği’ yönündeki ifadelerin, tarihi ve hukuki temelden yoksun olduğunu, ayrıca bu konuda iddia edilenin aksine, tarihçiler arasında bir mutabakat bulunmadığını kaydetti.

         7- Devlet Bakanı Kürşad Tüzmen, İstanbul’da düzenlenen Zücaciye, Hediyelik Eşya ve Elektrikli Ev Aletleri Gereçleri Fuarı’nın açılışında yaptığı konuşmada, bu fuara 10 sene önce 40 firma katılırken bu yıl 450 katılımcıyı geçtiğini belirterek, “Amacımız, moda marka oluşturarak dünya pazarlarından daha fazla pay almak” dedi.

         8- Merkez Bankası tarafından düzenlenen beklenti anketine göre, yıl sonu enflasyon beklentisi yüzde 7,16 çıktı. Buna göre yıl sonu enflasyon beklentisi, tüketici fiyatları endeksi (TÜFE) bazında 7,16 olarak belirlendi.

         9- İstanbul Menkul Kıymetler Borsası (İMKB) Başkanı Osman Birsen bir televizyon kanalına yaptığı açıklamada, küresel piyasalarda yaşanan dalgalanmanın kalıcı olmadığını belirterek, likiditedeki genişleme eğiliminin devam edeceğini, Türk hisse senetlerinin diğer piyasalara göre ucuz kaldığı için cazibesini koruduğunu söyledi.

         10- İstanbul Sanayi Odası (İSO) Yönetim Kurulu Başkanı Tanıl Küçük, ‘Türkiye’nin İkinci 500 Büyük Sanayi Kuruluşu 2006 yılı Raporu’nu düzenlediği basın toplantısı ile açıkladı. Küçük, temel göstergelerdeki iyileşmeye rağmen ikinci 500’de, ilk 500’e benzer bir şekilde borçlanmanın arttığını belirterek, mali yapıda 2005 yılında başlayan bozulmanın 2006’da artarak devam ettiğinin görüldüğünü  söyledi.

         11- Ankara Sanayi Odası (ASO) Başkanı Nurettin Özdebir yaptığı basın açıklaması ile küresel piyasaların durulmadığını, yeni dalgalara karşı hazırlıklı olunması gerektiğini belirterek, son zamanlardaki dalgalanmalara rağmen yerli yatırımcının soğukkanlı davranarak pozisyonlarını büyük ölçüde koruduğunu söyledi.

23 AĞUSTOS 2007

         1- Orgeneral Faruk Cömert Hava Kuvvetleri Komutanlığı görevini törenle Orgeneral Aydoğan Babaoğlu'na devretti. Orgeneral Cömert törende yaptığı konuşmada, ''Ülkemiz, dünya üzerindeki konumu, tarihten gelen güçlü devlet birikimi, kültürel zenginliği, doğal kaynakları ve dinamik insan gücü ile bizlerin fark edebildiğinden çok daha güçlü bir ülkedir. Bu potansiyel güç harekete  geçirilebilirse, kısa bir zamanda dünyanın en güçlü ülkeleri tarafından dahi sözü  dinlenen bir ülke olmamız mümkündür. Bu konuda bizler için en büyük engel; tüm  farklılıklarımızı vatan sevgisi potasında bir türlü eritememek ve birbirimizi  yeteri kadar anlamaya çalışmamaktır” dedi.

         2- Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullah  Gül’ün, ABD'de yerleşik Yahudi kuruluşlarından Anti Defamation League'in (ADL) 1915 olaylarıyla ilgili yaptığı açıklamadan duyulan hayal kırıklığını, kendisine veda  ziyaretinde bulunan İsrail'in Ankara Büyükelçisi Pinhas Avivi'ye ilettiği bildirildi.

         3- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Mehmet Ali  Şahin, Kamu-Sen Genel Başkanı Bircan Akyıldız ve Memur-Sen Genel Başkanı Ahmet Aksu ile birlikte yaptığı açıklamada, toplu görüşmelerin 4. turunun ardından kamu çalışanlarının grevli ve toplu sözleşmeli sendika hakkı konusunun bir anayasa değişikliği kapsamında değerlendirilmesi için görüş birliğine varıldığını  bildirdi.

4- Samsun'da şiddetli yağış nedeniyle yıldırım düşmesi sonucu 1 kişi hayatını kaybetti. Van'da ise sele kapılan 1 kişi öldü.

         5- Irak Devlet Başkanı Birinci Yardımcısı Tarık el  Haşimi, çalışma ziyareti için Türkiye’ye geldi. Haşimi, Esenboğa Hava Limanı’nda gazetecilere yaptığı açıklamada ziyaretinin, Irak Başbakanı Nuri el Maliki'nin bu ay başında Türkiye'ye düzenlediği ziyaretin tamamlayıcısı niteliğinde olduğunu söyledi. Haşimi, El Maliki'nin ziyareti sırasında Türkiye ile Irak arasında imzalanan  mutabakat muhtırasıyla ilgili olarak, Irak'ın bu muhtıranın uygulanmasına ilişkin iradesinin açık ve net olduğunu, kendi partisinin de bu muhtıranın yükümlülüklerinin yerine getirilmesine  destek verdiğini söyledi.

         Haşimi daha sonra Başbakan Recep Tayyip Erdoğan tarafından kabul edildi.

24 AĞUSTOS 2007

         1- Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Büyükanıt ve  Başbakan Recep  Tayyip Erdoğan'a veda ziyaretinde bulundu.

         2- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan cumhurbaşkanı seçiminin 2. turunda oyunu kullandıktan sonra gazetecilerin bir sorusu üzerine, 1915 Ermeni olayları konusunda tutum değiştirdiği bildirilen, ABD'deki Yahudi lobisi ADL'in Başbakanlığa bir açıklama gönderdiğini belirterek, daha önce atılan yanlış  adımın, bu açıklamayla geri alınmış olduğunu söyledi. Başbakan Erdoğan, ''Ellerinden gelen  bütün destekleri bugüne kadar nasıl verdilerse, bundan sonra da vereceklerini ifade  ettiler'' dedi.

         3- Oramiral Yener Karahanoğlu, Deniz Kuvvetleri Komutanlığı görevini törenle Oramiral Muzaffer Metin Ataç'a devretti.

         Törene Cumhurbaşkanı Ahmet  Necdet Sezer, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Genelkurmay  Başkanı Orgeneral Yaşar Büyükanıt ve çok sayıda üst düzey yetkili katıldı.

         Karahanoğlu törende yaptığı konuşmada, Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk'ün direktifi doğrultusunda modern ve güçlü bir Türk Deniz Kuvvetleri'ne, cumhuriyet donanmasına sahip olunduğunu belirterek, gücünü her geçen gün artıran cumhuriyet donanmasının son 43 yılında fiilen görev almış bir subayın mutluluğu içerisinde görevden ayrıldığınıkaydetti.

         4- Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullah Gül Türkiye’de bulunan Irak Devlet Başkanı Birinci Yardımcısı Tarık el Haşimi ile bir araya geldi.  Başbakan Yardımcısı Gül görüşmenin ardından düzenlenen ortak basın toplantısında, Irak'ın istikrara kavuşması, olayların durması, bölgede kendi  halkı ve komşularıyla barışık bir ülkenin tekrar yerini alması için gayret sarf  edildiğini söyledi.

         Haşimi de Türkiye ve Irak arasında enerji ve güvenlik alanında imzalanan mutabakat muhtıralarını desteklediklerini belirterek, Irak’ın hiçbir zaman komşusuna tehlike teşkil edecek bir sahaya dönüşmesini, bir terör kaynağı olmasını kabul etmeyeceklerinin söyledi.

         5- 11. Cumhurbaşkanı seçiminin yapılan ikinci tur gizli oylamasında, Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullah Gül 337, MHP Kayseri Milletvekili Sabahattin  Çakmakoğlu 71, DSP Eskişehir Milletvekili Tayfun İçli  ise 14 oy aldı.

         6- Irak hükümetini bir süredir boykot eden 3 laik  bakanın, hükümetten resmen ayrılacağı bildirildi.

         7- Sudan hükümeti, ülkedeki Kanadalı bir diplomat ve AB Komisyonu temsilcisini "içişlerine karıştıkları"  gerekçesiyle sınır dışı etme kararı aldı.   

         8- İran ordusu tarafından  terör örgütü PKK'nın uzantısı PJAK'a yönelik başlatılan operasyonların, Kuzey  Irak'ın yaklaşık 5 kilometre kadar iç kesimlerine kaydırıldığı bildirildi.

25 AĞUSTOS 2007

         1- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan Hizmet-İş Sendikası’nın 10. Olağan Genel Kurulu'nda yaptığı konuşmada, 22 Temmuz'da yapılan seçim neticesinde halkın iradesinin  tecelli ettiğini dile getirerek ''Ülkemde maalesef hala rejim kavgalarından bahsedenler, olmayan şeyleri varmış gibi gösterme gayreti içine girenler var ama halkın böyle bir  sıkıntısı yok. Hatta ve hatta köşelerinden 'bir kale  düştü' diyecek kadar, maalesef, halkın iradesine saygısız davrananlar var. Bu  kale kimin kalesiydi ki düştü? Şu anda iktidarda bulunan kişiler kim?  Bizler nereden geldik? Biz bu vatanın topraklarında doğduk büyüdük. Biz bu ülkenin vatandaşlarıyız. Bize iradesini koyanlar bu ülkenin evlatları” dedi.

         Başbakan Erdoğan daha sonra temaslarda bulunmak üzere İstanbul’a gitti. İstanbul Atatürk Hava Limanı'ndan ayrılışı sırasında bir gazetecinin, ''Sivil anayasa hazırlanıyor. Bu milletvekilleriyle uzlaşarak mı kabul edilecek, yoksa bir referanduma mı gidilecek?'' sorusu üzerine yaptığı açıklamada, ''Şu anda, nasıl ki 21 Ekim'de 7 maddelik bir anayasa paketi oylanıyorsa, aynı şekilde bu anayasayı da parlamentodan geçirdikten sonra halk oyuna sunacağız. Bu halkın oyladığı değil, onayladığı anayasa olacak. Oylama Meclis'te olacak ama onay halkımız tarafından yapılmış olacak'' dedi.

         2- CHP Genel Başkanı Deniz Baykal Bursa Gazeteciler Cemiyeti’ni ziyaretinde yaptığı açıklamada, “Türkiye'de, cumhuriyete meydan okumuş, bunun yanlış bulduğunu açıkça  söylemiş bir insan, devletin zirvesinde yer almak üzeredir. Bu bir çelişkidir,  demokrasilerde böyle şey olmaz. 'Türkiye laik cumhuriyet olmaktan, ılımlı bir İslam devletine mi dönüştürülmek isteniyor, cumhurbaşkanlığı seçimi bunun kritik  noktası mıdır, bu seçimden sonra bu süreç daha da hızlanacak mıdır?' soruları ortadadır. Türkiye, laikliği sorgulama noktasına geliyor. Bundan refah, barış, kalkınma ve ilerleme çıkmaz. Türkiye yanlış tartışmalara sürükleniyor. Ortadoğu'da yaşanan çatışmalar, Türkiye'ye sıçrayabilir. Bu konuda çok dikkatli  olmamız lazım. Tam bu noktada belli bir aday, sırf bu niteliği dolayısıyla  önerilmek isteniyor. Bu, yanlışın somut bir şekilde ortaya çıkması anlamına  geliyor'' dedi.

         3- Maliye Bakanı Kemal Unakıtan, Eskişehir'in Sivrihisar ilçesinde AK Parti ilçe teşkilatını  ziyaretinde yaptığı açıklamada, ''Cumhurbaşkanı seçildikten sonra hükümet kurma çalışmaları başlayacak. Türkiye bıraktığı noktadan hızlı bir şekilde yola devam edecek. Türkiye aynı şekilde istikrar içerisinde büyümesine devam ediyor. Yatırımlar hızlanarak devam edecek. Türkiye ekonomisini güçlü hale getirdi. Dış şoklara karşı ekonomimizi ne  kadar güçlü hale getirirsek, ayaklarımızın üstünde ne kadar iyi durursak dış  kaynaklı dalgalanmalardan o kadar az etkileniriz. Hızla kalkınmaya devam  edeceğiz. Özelleştirmeler sürecek. Hükümet kurulur kurulmaz program açıklanacak. Güvenoyunu aldıktan sonra yolumuza devam edeceğiz” dedi.

         4- Bayındırlık ve İskan Bakanı Faruk Nafiz Özak, Samsun'da selden etkilenen  bazı semtlerde incelemelerde bulundu. Özak, ''Kimsenin şüphesi olmasın  hükümetimiz, devletimiz;  tüccarımızın, esnafımızın, Samsun halkının yanındadır''  dedi.

         5- Şırnak'ta, arazide arama faaliyetlerini sürdüren güvenlik güçlerine Uzungeçit mevkisinde terör örgütü PKK üyeleri tarafından ateş açılması üzerine  çıkan çatışmada, 2 uzman çavuş şehit oldu, 10 terörist ölü ele geçirildi.

         6- 11. Dünya Atletizm Şampiyonası Japonya'nın Osaka kentinde başladı. Milli atlet  Elvan Abeylegesse, bayanlar 10 bin metrede ikinci olarak gümüş madalyanın sahibi  oldu.

         7- KKTC Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat, Anadolu Ajansı’na verdiği demeçte, GKRY lideri Tasos Papadopulos'la 5 Eylül’de yapacağı görüşme konusunda, "Bu  görüşme bizi bütünlüklü çözüm hedefine yakınlaştırabilirse istediğimizi elde  etmiş olacağız" dedi. Papadopulos'un görüşmeyi Güney Kıbrıs Rum Kesimi’nde yapılacak seçimler nedeniyle kabul  ettiğini söyleyen Talat, “Olumlu bir görüşme olacağını ümit ediyorum, çünkü biz  iyi niyetle gidiyoruz. Eğer Rum tarafı da iyi niyetle gelirse anlaşmamak için bir  neden görmüyorum” dedi.

         8- Yunanistan'ın Mora Yarımadası dahil olmak üzere Kuzey Yunanistan ve Eğriboz Adası'nda son  48 saat içinde çıkan 100'ü aşkın orman yangınlarında ölenlerin sayısının 51'e yükseldiği bildirildi. Yunanistan Başbakanı Kostas Karamanlis ülkede olağanüstü hal ilan ettiğini  açıkladı.

26 AĞUSTOS 2007

         1- Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer ‘Zafer Haftası’ dolayısıyla yayımladığı mesajda, tarih boyunca bağımsızlık ve özgürlüğünden ödün vermeyen Türk ulusunun, yurdu için gerektiğinde canını vermekten kaçınmadığını söyledi. 

         2- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ‘Dünya Rizeliler Günü’ kutlamalarına katılmak üzere gittiği Rize’de halka hitaben yaptığı konuşmada, vatandaşın huzurlu olabilmesi için ne gerekiyorsa yapılacağını belirterek “Bunun için yüreğimizi ortaya koyduk. Aksi takdirde geçmişte olduğu gibi bu ülkeyi mafyalar yönetir” dedi.

         3- CHP Genel Başkanı Deniz Baykal partisinin İstanbul İl Başkanlığı’nı ziyaretinde yaptığı açıklamada, cumhurbaşkanı seçiminde Meclis’e girmeme tutumlarının kriz çıkarma çağrısı olmadığını belirterek “AK Parti üzerinde kullanılabilecek tek yaptırım, Meclis’e girmeme yaptırımıdır. Bunu da CHP yapmıştır” dedi.

         4- Maliye Bakanı Kemal Unakıtan Eskişehir’de katıldığı bir etkinlikte yaptığı açıklamada, IMFden artık para almaya gerek olmadığını belirterek “Ama bu IMF ile ilişkileri tümden koparmak anlamına gelmez. IMF’den kredi değil, ekonomiyi izlemesini talep edeceğiz” dedi.

         5- 13. Saraybosna Film Festivali’nde Özer Kızıltan’ın  yönetmenliğini yaptığı ‘Takva’ en iyi film ödülünü kazanırken, ‘Yumurta’ adlı filmde oynayan Saadet Işıl Aksoy da en iyi kadın oyuncu ödülüne değer görüldü.

         6- AB Komisyonu’nun Genişlemeden sorumlu Üyesi Olli Rehn Avrupa Parlamentosu’nda (AP) verilen bir soru önergesini yanıtlarken, Komisyon’un Türkiye’de dini özgürlükler konusunu, Katılım Ortaklığı belgesindeki şartlar, öncelikler ve ilkeler doğrultusunda yakından izlediğini belirterek “Son olarak bu konular Türk yetkililerle uygun her platformda düzenli siyasi diyalog çerçevesinde görüşülmektedir” dedi.

         7- Yunanistan’ın yarısını etkisi altına alan ve son üç günde 62 kişinin ölümüne yol açan orman yangınları, dış ülkelerden gelen yardıma karşın kontrol altına alınamadı.

         8- Hindistan’ın doğusundaki Orissa eyaletindeki kolera salgınında 70 kişinin öldüğü bildirildi.

27 AĞUSTOS 2007

         1- Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Büyükanıt, 30 Ağustos Zafer Bayramı dolayısıyla yayımladığı mesajında, ''Bilime ve akla dayanan Atatürkçü düşünce sisteminin esaslarını  kavrayamamış birtakım kötü niyetliler tarafından; Türk ulusunun birlik ve beraberliğini, Türkiye Cumhuriyeti'nin laik ve demokratik yapısını bozmak ve  çağdaş kazanımlarını ortadan kaldırmak amacıyla yürütülen sinsi planlar ne yazık  ki her geçen gün farklı şekillerde ortaya çıkmaktadır. Üzülerek ifade ediyorum  ki, yaşadığımız günlerde hem ülke içinden hem de ülke dışından Türk Silahlı  Kuvvetleri’ne karşı yapılan saldırılar artmış bulunmaktadır. Bu saldırıların amacı, TSK mensupları tarafından çok iyi bilinmektedir.  Türkiye Cumhuriyeti'nin üniter yapısını içine sindiremeyen bölücüler ile laik yapısını sistematik bir yaklaşımla aşındırmaya çalışan şer odaklarının  yaklaşımlarını, tüm ulusumuz çok açık olarak izlemektedir” dedi.

         2- Hükümet ile memur sendikaları konfederasyonları arasındaki toplu görüşmelerin 5. turu sona erdi. Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Mehmet Ali Şahin, toplantının ardından yaptığı açıklamada, ''Eşit işe eşit ücret'' prensibi çerçevesinde, değişik kurumlarda çalışan aynı statüdeki memurlar arasındaki ortalama 360 YTL'lik farkın 3 yılda ödenmesini önerdiklerini bildirdi.

         3- İçişleri Bakanı Osman Güneş, ‘Polisin Asayiş Suçları ile Mücadele Stratejisinin Geliştirilmesi ve  Güçlendirilmesi Projesi’ değerlendirme toplantısında yaptığı konuşmada, projenin gerçekleştirildiği 2 ay içerisinde çok  ciddi başarı sağlandığını ifade etti. Özellikle milletvekili seçimleri ve  toplumsal olayların yoğunlaştığı bir dönemde polis teşkilatının elde ettiği başarının son derece önemli olduğunu belirten Bakan Güneş, güvenlik hizmetini sağlamanın çağdaş devletlerin vazgeçilmez asli görevlerinin başında yer aldığını  söyledi.

         4- Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik, Karadeniz Ekonomik İşbirliği Teşkilatı'nın (KEİT) İstanbul'da ''Yeni Bin Yılda KEİT Dünyasında Eğitim ve Öğretim'' başlığı ile düzenlediği ‘'Eğitim  Bakanlıkları Müsteşarları Toplantısı’nın açılışında, bilgi ve iletişim teknolojileri kullanımı eğitiminde ülkelerin tecrübelerini  paylaşmalarının önemine işaret etti. Son 5 yılda hükümetin devlet bütçesinden en büyük payı eğitime ayırdığını, ayrıca özel sektörün de işin içine dahil edildiğini kaydeden Bakan Çelik, 40 yıl önce hazırlanan ekonomik faktörler, üretim ya da demokrasi gibi temel noktalara  duyarlı olmayan eski müfredatı da değiştirdiklerini söyledi.

         5- Ulaştırma Bakanı İsmet Yılmaz, Stratejik, Teknik, Ekonomik Araştırmalar Merkezinin (STEAM) düzenlediği 8. Telekomünikasyon Arenası’nın açılışındaki konuşmasında, Türkiye'de telekomünikasyon sektöründeki değişim ve gelişmelerin, gelişmiş ülkelerdekine paralel bir seyir izlediğini, Türkiye'de 2007 yılı Ağustos ayı itibariyle yetkilendirilmiş işletmeci sayısının 232 olduğunu, sabit şebekede 19 milyon, mobil telefonda 58 milyon ve ADSL'de de 3,8  milyon aboneye ulaşıldığını bildirdi.

         6- Çevre ve Orman Bakanı Osman Pepe talep edildiği takdirde, Yunanistan'ı etkisi altına alan orman yangınlarının kontrol altına alınması  çalışmalarına Türkiye'nin bir  yangın söndürme uçağı ile destek olabileceğini bildirdi.

         7- Gazeteci-yazar Şakir Süter İstanbul'da yaşamını yitirdi.

         8- BM öncülüğünde düzenlenen Uluslararası İklim Konferansı, Avusturya'nın başkenti Viyana'da başladı. Konferansa, BM İklim Değişikliği Çerçeve Konvansiyonu’na taraf 191 ülkeden  bin kadar uzman katılıyor.   

         9- Fransa Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy, başkent Paris'te Fransa'nın büyükelçilerinin bir araya geldiği yıllık toplantıda, Türkiye'nin  AB üyeliği müzakerelerinin yeniden başlamasına karşı olmadığını, ancak  tercihinin AB ve Türkiye arasında "ortaklık" olduğunu söyledi.

28 AĞUSTOS 2007

         1- Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullah Gül TBMM’de cumhurbaşkanlığı seçimi için yapılan 3. tur oylamada 339 oy alarak Türkiye’nin 11. Cumhurbaşkanı  seçildi. Cumhurbaşkanı Gül yaptığı konuşmada, “Kapım herkese açık olacak, aralarında ayırım gözetmeksizin, bütün siyasi partiler ve sivil toplum kuruluşlarıyla yakın bir işbirliği içerisinde olacağım” dedi.

         2- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, AK Parti Meclis grup toplantısında cumhurbaşkanlığı seçimini değerlendirdiği konuşmasında, seçim sonucunu parlamentonun daha ileri bir demokrasi için gerçekleştirdiği bir netice olarak gördüğünü belirterek “Bugün 3. turda böyle bir neticenin alınmış olması, zaten anayasanın son değişik şekliyle de amir hükmü ve bu hüküm gecikmeli  de  olsa tecelli etti” dedi.  

         Başbakan Erdoğan, cumhurbaşkanlığı seçimlerine destek veren partilere de teşekkür ederek, “Gerek MHP gerek DTP gerekse de DSP ve diğer bağımsız milletvekillerine parlamenter demokrasiye verdikleri destek sebebiyle çok teşekkür ediyorum” dedi.

         3- CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, Abdullah Gül’ün Cumhurbaşkanı seçilmesinden sonra Genel Merkez’de yaptığı açıklamada, bir meşruiyet tartışması açmayacaklarını belirterek “Mesafeli ve düzeyli bir ilişkimiz olacak, Türkiye’yi önemli dönemeçler bekliyor” dedi. 

         4- MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, AK Parti Milletvekili Abdullah Gül’ün Cumhurbaşkanı seçilmesinin ardından TBMM’de yaptığı konuşmada ”Büyük Türk Milletine hayırlı olsun. Cumhurbaşkanının bütün milletvekillerinin huzurunda ettiği yemin esastır. Cumhurbaşkanlığı makamının kırmızı çizgileri de bu yeminde vardır” dedi

         5- İran Cumhurbaşkanı  Mahmud Ahmedinecad başkent Tahran’da düzenlediği basın toplantısında, bazı büyük güçlerin İran’ın ilerlemesini engellenmek istediğini belirterek “Açıkça söylüyorum, bize karşı çıkan birçok ülke kabul etti. Artık nükleer İran’ı kabul edin” dedi.

         6- Daha önce el koyduğu Şevket Demirel’e ait 9 şirketi Danıştay 13. Daire kararı gereği iade eden Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu (TMSF), son bir ay içinde ortaya çıkartılan yeni delillere dayanarak şirketlere tekrar el koydu.

29 AĞUSTOS 2007

         1- Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Başbakan Recep Tayip Erdoğan'ın sunduğu yeni hükümeti onayladı. 60. hükümette bakan sayısı 22'den 24'e çıkarken kabinede sekiz yeni bakan yer aldı. Başbakan Erdoğan, "Güçlü bir kadro kurduk. Yeni dönemde de daha çok özgürlük ve refah üretmek için çalışacağız. Yola devam" dedi.

         Yeni Kabine şu isimlerden oluşuyor;Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Cemil Çiçek, Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı  Hayati Yazıcı,Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Nazım Ekren, Devlet Bakanı Murat Başesgioğlu, Devlet Bakanı Mehmet Aydın, Devlet Bakanı Kürşad Tüzmen, Devlet Bakanı Sait Yazıcıoğlu, Devlet Bakanı Nimet Çubukçu, Milli Savunma Bakanı Mehmet Vecdi Gönül, İçişleri Bakanı Beşir Atalay, Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik, Sanayi ve Ticaret Bakanı Zafer Çağlayan, Ekonomiden sorumlu Devlet Bakanı Mehmet Şimşek, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay, Maliye Bakanı Kemal Unakıtan, Dışişleri Bakanı ve Başmüzakereci Ali Babacan, Adalet Bakanı Mehmet Ali Şahin, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Hilmi Güler, Tarım ve Köyişleri Bakanı Mehdi Eker, Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım, Sağlık Bakanı Recep Akdağ, Bayındırlık ve İskan Bakanı Faruk Nafiz Özak,  Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, Çevre ve Orman Bakanı Veysel Eroğlu.

         2- Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, 30 Ağustos Zafer Bayramı’nın 85. yıldönümü nedeniyle yayımladığı mesajında, “Milletimiz ile ordumuz, Başkomutanlık Meydan Savaşı sonucunda ulaşılan 30 Ağustos Zaferi’yle bağımsızlığımızın ve özgürlüğümüzün anıtını dikmişlerdir” dedi.

         Öte yandan Cumhurbaşkanı Gül, Dışişleri Bakanlığı personeline gönderdiği veda mesajında “Çalışma süremiz zarfında gerek ülkemiz için, gerek bakanlığımız açısından kayda değer gelişmeler yaşandı, önemli projeler gerçekleştirildi. Tarihe birlikte not düştük” dedi.

         3- TBMM Başkanı Köksal Toptan, MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’yi Meclis’teki makamında ziyareti sırasında yaptığı açıklamada hem Meclis seçimlerinde, hem de cumhurbaşkanlığı seçimlerinde Meclis’in büyük bir sınav verdiğini, MHP’nin de buna katkısı olduğunu belirterek, “Köşk seçimlerinde meydana gelecek tıkanma kimseye bir fayda getirmezdi” dedi. Bahçeli ise, “Cumhurbaşkanlığı sürecinin de krizsiz aşılması iyi oldu” dedi.

         4- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ile yaptığı görüşme sonrasında yaptığı basın toplantısında, yeni kabineyi Türkiye için koydukları hedefleri gerçekleştirecek liyakatli isimlerden oluşturduğunu belirterek, geçen dönemin tecrübelerini yeni döneme taşıyarak, politikaların devamını sağlamayı esas aldığını, yeni takviyelerle güçlü bir kabine meydana getirdiğini söyledi.

         Başbakan Erdoğan ayrıca, Zafer Bayramı dolayısıyla yayınladığı mesajında, 30 Ağustos’un 85 yıl önce destansı istiklal mücadelesinin taçlandığı gün olduğunu, bu eşsiz zaferin ardında, yokluk ve imkansızlıklar içinde bulunan aziz milletin istiklal ve hürriyet aşkı, ordunun cesaret ve fedakarlığı bulunduğunu söyledi.

         Öte yandan Başbakan Erdoğan, 21-26 Ağustos tarihlerinde Çin’in başkenti Pekin’de yapılan Dünya Gençler Güreş Şampiyonası’nda serbestte üçüncü, grekoromende de altıncı olan Genç Milli Güreş Takımını kabul etti.

         5- Devlet Bakanı Kürşad Tüzmen  Konya’da bir şirketin 20. kuruluş yıl dönümü dolayısıyla düzenlenen törende yaptığı açıklamada, sadece geçen yıl Türkiye’ye tam 6 bin yeni ihracatçı kazandırdıklarını belirterek, “Türkiye artık küresel çapta bir oyuncu olduğunu idrak etmiştir. Türkiye, bugün boy aynasına baktığı zaman karşısında yükselen bir yıldızı, yorulmak bilmeyen bir delikanlıyı görmektedir” dedi.

         6- Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı, Samsun ve Van’daki sel baskınlarından etkilenen vatandaşların SSK ve Bağ-Kur pirim borçlarını 6 ay süreyle erteleme kararı aldı.

         7- DSP Genel Başkanı Zeki Sezer, İstanbul’da önceki gün vefat eden gazeteci Şakir Süter’in cenazesinde Abdullah Gül’ün cumhurbaşkanı seçilmesine ilişkin soruları cevapladı. Sezer, “Cumhuriyet’in temel değerlerine, anayasaya bağlı kalacağını ve tarafsız bir cumhurbaşkanı olacağını söyledi. Bu sözlerine sadık kalmasını diliyoruz. Bunları takip edeceğiz” dedi.

         8- DTP Genel Başkanı Ahmet Türk, TBMM Başkanı Köksal Toptan’ın ziyaretinden sonra yaptığı açıklamada, 30 Ağustos resepsiyonuna Genelkurmay tarafından davet edilmemelerine ilişkin,” Biz parlamentoda bir iradeyi temsil ediyoruz, demokratik ülkelerde halkın iradesi ile seçilmiş bir siyasal partiye bu yaklaşımı doğru bulmuyoruz” dedi.

         9- İP Genel Başkan Yardımcısı Mehmet Cengiz, Abdullah Gül’ün Cumhurbaşkanı seçilmesinden dolayı dokunulmazlığının kalktığı gerekçesi ile hakkındaki fezlekenin işleme konularak yeniden soruşturma başlatılması istemiyle Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’na başvurdu.

         10- TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu yaptığı yazılı açıklamada Abdullah Gül’ün cumhurbaşkanlığına seçilmesinden memnuniyet duyduklarını söyleyerek, “Sayın Gül’ün, kendisinin de ifade ettiği gibi, toplumun tamamını kapsayacak şekilde bütün milletin cumhurbaşkanı olacağına inanıyoruz” dedi.

         Ayrıca Hisarcıklıoğlu bir televizyon kanalına yaptığı açıklamada, Türkiye’nin seçim ile yeterince zaman kaybettiğini söyleyerek, “İçeride enerjimizi boşa harcayarak dünyada neler oluyor buna bakmadık, yeni hükümetin kurulmasıyla birlikte Türkiye hızla gerçek gündemine dönmeli, zaman kaybını telafi etmeliyiz” dedi.

         11- Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Standard and Poor’s’un (S&P), yaptığı değerlendirme sonucu, Türkiye’nin uzun dönem “BB-” ve kısa dönem “B” döviz cinsi kredi notları teyit edildi. Kuruluş ayrıca, uzun dönem “BB” ve kısa dönem “B” olan yerel para cinsi kredi notlarını da teyit etti.

30 AĞUSTOS 2007

         1- Genelkurmay Başkanlığı, Siirt'te teröristlerle güvenlik güçleri  arasında çıkan çatışmada bir teröristin sağ, yedi teröristin ölü olarak ele  geçirildiğini, bir geçici köy korucusunun ise şehit olduğunu bildirdi.

         2- Ekonomiden sorumlu Devlet Bakanı Nazım Ekren görevi, Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdüllatif Şener'den devraldı. Bakan Ekren, "Hükümet programında çok net vurgu yapacağımız konular olacak" diye konuştu. Şener ise "Ülke gündeminde her zaman önemli yeri olan ekonomi yeni dönemde de önemli konumda olacak. Ekonominin koordinasyonundan sorumlu bakan, ekonomi politikalarının isabetli tespiti ve uygulanması için gece-gündüz çalışan, zaman zaman uykuları kaçan kişidir" dedi.

         3- Sanayi ve Ticaret Bakanı Zafer Çağlayan, Ankara Sanayi Odası (ASO) Başkanı Nurettin Özdebir ve Yönetim Kurulu üyelerini kabulünde yaptığı açıklamada, gerçekleştirilen makro reformların, mikro reformlarla taçlandırılacağını söyledi.

         4- Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı'na atanan Faruk Çelik, Devlet Bakanlığı'na atanan Murat Başesgioğlu'ndan görevi devraldı.

         5- CHP Merkez Yönetim Kurulu (MYK) Genel Başkan Deniz Baykal'ın başkanlığında yaptığı toplantıda cumhurbaşkanlığı seçimi süreci ile yeni AK Parti hükümetinin oluşumunu değerlendirdi. Baykal toplantıda yaptığı değerlendirmelerde, Abdullah Gül'ün cumhurbaşkanı olmaması gerektiğini gerekçeleriyle ortaya koyarak görevlerini yaptıklarını belirtti.

         6- DTP, 30 Ağustos Zafer Bayramı nedeniyle yayımladığı mesajda, "TBMM çatısı altında bulunan bir parti olarak Kürt sorununun üniter yapı içinde çözümünün demokratik yöntemlerle gerçekleştirileceğine olan inancımız ve kararlılığımızı bir kez daha belirtiyoruz. Operasyonların durdurulup demokratik çözüme fırsat verilmesi ve çözümü demokraside arayan tüm güçlerin elinin güçlendirilmesi için AK Parti hükümetine çağrı yapıyoruz, Operasyonları sürdürdükçe biz rolümüzü oynayamayız” görüşlerini öne sürdü.

         7- Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu (TMSF) Başkanı Ahmet Ertürk Infomag dergisinde yer alan röportajında ''TMSF'nin varlığından rahatsız bir kesim var. Bu kesim düzensizliklerden, boşluklardan, yaptırımsızlıklardan besleniyor ve onlara  düşünsel lojistik destek sağlayan bir kesim var. Bunlar iş birliği içinde TMSF'ye  savaş açmış durumdalar. Ama biz korkmuyoruz, güçlüyüz. Bunlar arasında çok  kriminal gruplar da var. Bize yönelik bilgi, belge ve komplo arayışı içindeler.  Elleri boş çıkacaktır'' dedi.

         8- 30 Ağustos Zafer Bayramı ve Türk Silahlı Kuvvetleri Günü, tüm yurtta,  KKTC'de ve dış temsilciliklerde törenlerle kutlandı.   Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Büyükanıt, 30 Ağustos Zafer Bayramı'nın  85. yıl dönümü dolayısıyla bir resepsiyon verdi.

         Öte yandan Kara Harp Okulu'ndan mezun olan 158. dönem teğmenler Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, TBMM Başkanı Köksal Toptan, Başbakan Recep  Tayyip Erdoğan ve Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Büyükanıt'ın da katıldığı  törenle diplomalarını aldı.

         9- Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, İsrail Cumhurbaşkanı Şimon Peres ve  Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ü birer  mesaj göndererek kutladı. Putin kutlama mesajında, Dışişleri Bakanlığı görevi  sırasındaki görüşmelerini ''sıcak duygularla'' hatırladığını belirtti.

         Güney Kıbrıs Rum Yönetimi (GKRY) Sözcüsü Vasilis Palmas ise yaptığı açıklamada, Abdullah Gül'ün cumhurbaşkanı seçilmesinin, Türkiye'nin Kıbrıs sorununa yaklaşımına yansımasının uygulamada görüleceğini söyledi.

         10- Afganistan'da 19 Temmuz'da 23 Güney Koreli evanjelist misyoneri kaçıran Taliban, elinde kalan 19 rehineyi serbest bıraktı.

31 AĞUSTOS 2007

         1- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, TBMM Genel Kurulunda 60. Hükümetin Programını sunuşunda yaptığı  konuşmada, politikalarının temel ilkelere değindi. Başbakan Erdoğan, ''Politikalarımızda insanımızın adalet ve kalkınma taleplerine cevap vermek,  milletin tercihlerini siyasete taşımak temel ilkemizdir. Anayasamızda ifadesini  bulan ve devletimizin temel vasıflarından olan 'sosyal devlet' ilkesini en  kapsamlı ve etkili şekilde hayata geçirmek, vatandaşlarımızın her konuda  hizmetinde olma anlayışımızın gereğidir. Bu inanç ve kararlılıkla iktidarımız  döneminde sosyal politikalara özel bir önem ve ağırlık verilmiştir'' dedi.

         2- Hava Harp Okulunda diploma ve sancak devir  teslim töreni Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, TBMM Başkanı Köksal Toptan ve  Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Büyükanıt'ın da katıldığı törenle  gerçekleştirildi.

         3- CHP Grup Başkanvekili Kemal Kılıçdaroğlu,  Başbakan Erdoğan'ın, 60. Hükümetin programını okumasından sonra TBMM'de  gazetecilerin sorularını yanıtladı. Kılıçdaroğlu programı eleştirerek, ''Hükümet programı olmaktan çok, bütçe görüşmelerinde  yapılan bir konuşmayı çağrıştırıyor'' dedi.

         4- Danıştay 13. Dairesi, Göltaş'a el konulmasına  ilişkin Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu (TMSF) kararının yürütmesinin durdurulması  hakkındaki kararın kaldırılması istemini reddetti.

         5- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcılığı görevine getirilen Hayati Yazıcı, görevi Devlet Bakanı Mehmet Ali Şahin’den devraldı.

         6- Dışişleri Bakanı ve Başmüzakereci Ali Babacan, Dışişleri Bakanlığı’nda yaptığı açıklamada, "60. Türkiye Cumhuriyeti hükümetinde atanmış  olduğum dışişleri bakanlığı görevim çerçevesinde bugün ilk kez sizlerle birlikte  olmaktan mutluluk duymaktayım. Esasen, önceki görevim sırasında AB ile  ilişkilerimiz vesilesiyle birlikte çalışma fırsatı bulduğum Dışişleri Bakanlığı  mensuplarıyla bu kez yeni dönemde daha yakın çalışacak olmaktan ayrıca mutluluk  duyuyorum" dedi.

         7- Sanayi ve Ticaret Bakanı Zafer Çağlayan, 76. İzmir Enternasyonal Fuarı’nın açılışında yaptığı konuşmada, göreve  başlamasından bu yana 2 gün geçtiğini, ancak Türkiye'nin daha fazla büyümesi konusunda kararlı olduklarını bildirdi.

         8- Samsun Valisi Hasan Basri Güzeloğlu düzenlediği basın toplantısında, sel nedeniyle 1341 ev ve işyeri ile 3 bin 944 dekar tarım alanının zarar gördüğünü açıkladı.

         9- Başbakan Recep Tayyip Erdogan'ın Resmi Gazete’nin bugünkü sayısında  yayımlanan genelgesiyle, 60. hükümette yer alan bakanların hangi kurul ve  komisyonlarda görev alacağı belirlendi.

         10- Sınır Tanımayan Gazeteciler Örgütü (RSF),  Irak'ta ABD'nin işgalinden bu yana 200 basın mensubunun öldürüldüğünü açıkladı.

         11- Irak Cumhurbaşkanı Celal Talabani, ABD'nin  Bağdat Büyükelçisi Ryan Crocker, Irak Başbakan Yardımcısı Behram  Salih, Irak'ın kuzeyindeki yerel hükümetin başkanı Neçirvan Barzani, El-Irakiye  Bloku Başkanı İyad Allavi, Süleymaniye'nin Dükan kasabasında bir araya gelerek,  ABD'nin Süleymaniye'de kuracağı üniversite konusunu ele aldı.

         12- Afganistan'ın doğusundaki Kunar vilayetinde  Amerikan üssüne havan topu saldırısı düzenlendi. Saldırıda ilk belirlemelere göre  10 sivil öldü.

         Öte yandan Afganistan’daki Taliban örgütünün, elindeki son üç Güney Koreli rehineyi de serbest bırakmasıyla 6 haftadır devam eden rehine krizi sona erdi. 

A PHP Error was encountered

Severity: Notice

Message: Undefined index: query

Filename: libraries/Functions.php(679) : eval()'d code

Line Number: 106