04.7.2007
×

Hakkında

Künye

İletişim

1 TEMMUZ 2007

1- TBMM Başkanı Bülent Arınç katıldığı bir televizyon programında, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ve Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullah Gül ile birlikte dün AK Parti’nin Kayseri mitingine katılmasının hatırlatılması üzerine, kendisinin tarafsız bir Meclis Başkanı olduğunu belirterek  “Ben artık milletvekili adayıyım. Aday olarak benim siyasi çalışmalara ölçülü olarak katılmam mümkün. Aksi takdirde adaylığımın bir kıymeti kalmaz” dedi.

         2- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan Mersin’de çeşitli tesislerin açılış törenlerine katılımının ardından halka hitaben yaptığı konuşmada, MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’nin miting alanına ip atarak PKK terör örgütü elebaşı Abdullah Öcalan’ın asılmasını istemesine tepki göstererek “Madem bu kadar mahirdin, onu sana teslim ettiklerinde niye asmadın, millet sana ip gönderirdi” dedi.

         3- CHP Genel Başkanı Deniz Baykal ve DSP Genel Başkanı Zeki Sezer Edirne mitingine katıldılar. Baykal konuşmasında, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın terörün bitirilmesinin önündeki en büyük engel olduğunu söyledi.

         4- Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullah Gül Kayseri’de yaptığı açıklamada, Fransa’nın Türkiye’nin AB üyeliği konusundaki tutumunu eleştirerek “AB artık küçük ayak oyunları oynayan bir grup haline geldi” dedi.

         5- DP Genel Başkanı Mehmet Ağar seçim çalışmaları için gittiği Mardin’de yaptığı konuşmada “Bu topraklarda hiçbir çocuğun canının zayi olmadığı, hiçbir ananın gözyaşının akmadığı bir Türkiye’yi hep beraber inşa edeceğiz” dedi.

         6- MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli partisince Trabzon’da düzenlenen mitingde, AK Parti’nin terör örgütü uzantıları ile işbirliği yolları aradığını öne sürerek “Terör örgütünden medet uman ihanetçileri çok ağır bir son bekliyor” dedi.

7- Denizcilik ve Kabotaj Bayramı tüm yurtta etkinliklerle ve törenlerle kutlandı.

         8- Edirne’de 646. Tarihi Kırkpınar Yağlı Güreşleri’nde başpehlivanlığı Amasya’dan Recep Kara kazandı.

         9- AB Komisyonu’nun Genişlemeden Sorumlu Üyesi Olli Rehn, Avrupa Parlamentosu (AP) Üyesi Philip Claeys’in AP Başkanlığı’na verdiği soru önergesini yanıtladı. Claeys, 1 Mayıs’ta İstanbul’da gerçekleşen mitingde çok miktarda biber gazı kullanıldığını ve 800 kişinin tutuklandığını vurgulayarak, Komisyon’un, Türk hükümeti nezdinde kınama, kaygılarını dile getirme gibi bir yola başvurup vurmadığını sorması üzerine Rehn, İstanbul Valiliği ve İçişleri Bakanlığı’nın ayrı ayrı soruşturma başlattığı bilgisi edindiklerini, Komisyon’un  konuyu yakından izleyeceğini bildirdi.

         10- AB Dönem Başkanlığı’nı Almanya’dan devralan Portekiz’in yayınladığı AB programında, anayasa çabaları sonrasındaki siyasi çıkmazın 2009’a kadar giderilmesi, Lizbon gündemi kapsamında küresel rekabetin olumsuz etkileri, 11 Eylül’den sonra artan güvenlik tehditleri ile başa çıkma ve AB’nin uluslararası platformda rolünün güçlendirilmesi konularında çalışılması öngörülüyor.

         11- ABD Başkanı George W. Bush ve Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, iki gün sürecek gayriresmi görüşmeler için ABD’nin Maine eyaletinde biraraya geldiler. Görüşmede iki ülke arasında özellikle Kosova ve İran konuları ele alınacak.

         12- Venezüella Devlet Başkanı Hugo Chavez, Rusya ve Belarus ziyaretinin ardından gittiği İran’da, Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinejad ile görüştü. Görüşmeden sonra Ahmedinejad, bugün dünyada emperyalizm karşıtı bir akım oluştuğunu ve bu akımın özellikle Latin Amerika’da güçlü olduğunu söyledi. Chavez de iki ülke işbirliğinin emperyalist siyasetlerin yenilgisi ve bağımsız milletlerin kurtarılmasında önemli rol oynayabileceğini belirtti.

2 TEMMUZ 2007

         1- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan partisince Giresun’da düzenlenen mitingde, geçen 4.5 yıllık sürede ithal ürünler dışında hiç zam yapmadıklarını ve Türkiye'yi krizler ülkesi olmaktan çıkardıklarını ifade ederek, ekonominin yüzde 6.7 oranında büyüdüğünü, kişi başı gelirin iki katını aştığını, ihracatın 95 milyar dolara ulaştığını, yıl sonu hedefinin ise 100  milyar dolar olduğunu söyledi.

         2- CHP Genel  Başkanı Deniz Baykal partisinin Nevşehir'de düzenlenen mitinginde, CHP'nin iktidarda ilk hedefinin milletvekili dokunulmazlıklarını kaldırmak olduğunu söyledi. Baykal, konuşmasında terör konusuna da değinerek, ''Maalesef bugünkü Hükümet  terör karşısında beklediğimiz, özlediğimiz mücadeleyi vermemiştir. Başbakan'ın ve AK Parti’nin terörle mücadele sicilini inceledim. Maalesef büyük yanlışlıklarla dolu olduğunu gördüm'' dedi.

         3- Devlet Bakanı ve Başmüzakereci Ali Babacan düzenlediği basın toplantısında, yapısal reform çalışmalarını anlatarak, ekonomideki gelişmeleri değerlendirdi. Yapısal reformların, bundan sonraki dönemde ekonominin uzun vadeli trendini belirleyen temel faktörler olacağını belirten Bakan Babacan, büyümenin, ancak yapısal reformların, sadece ekonomi alanında değil, diğer alanlarda da devam etmesi ile  mümkün olacağını bildirdi.

         Bakan Babacan ayrıca, CHP Genel Başkanı Deniz Baykal’ın gündeme getirdiği ve Kuzey Irak’a girilmeyeceğine yönelik gizli anlaşma yapıldığı iddialarının doğru olmadığını belirterek, ‘Kuzey Irak’la ilgili hiçbir zaman taahhüt verilmediğini’ söyledi.

         4- DP Genel Başkanı Mehmet Ağar Genel Merkez’de düzenlenen toplantıda, partisinin seçim bildirgesini açıkladı. Bildirgede, hukuk ve basın özgürlüğünün önemine de dikkat çekilerek,  RTÜK Yasası’nın yeniden düzenleneceği, televizyon yayıncılığındaki tekelleşme ve yabancılaşmanın engelleneceği, Basın Yasası'nın yeniden düzenleneceği ve TCK'daki basın özgürlüğünü kısıtlayan  düzenlemelerin kaldırılarak özgürlük alanının genişletileceği belirtildi.

         5- DSP Genel Başkanı Zeki Sezer Edirne'nin Uzunköprü ilçesinde halka hitaben yaptığı konuşmada, seçime katılmama kararına rağmen başta örgütleri olmak üzere, Türkiye'nin her yerini dolaşarak 22 Temmuz'da yapılacak seçimlerde yol ayrımında olunduğunu vatandaşlara anlattıklarını belirtti.

         6- Hazine Müsteşarlığı’ndan yapılan açıklamada, rekabet gücünün ve istihdamın artırılmasına  yönelik reform çalışmalarında kullanılmak üzere, Dünya Bankası’ndan 367,3 milyon avro tutarında kredi sağlandığı bildirildi

         7- Agos Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Hrant  Dink'in öldürülmesine ilişkin 12'si tutuklu 18 sanığın yargılandığı davanın ilk duruşması İstanbul 14. Ağır Ceza Mahkemesi’nde başladı.

         8- Filistin Kurtuluş Örgütü (FKÖ) Yönetim Kurulu Genel Sekreteri Yaser Abdrabbo, El Cezire televizyonunda yaptığı açıklamada, Gazze Şeridi'ne uluslararası güç konuşlandırılması konusundaki tartışmalara ilişkin olarak, bu gücün, herkese güven vermesi için Türkiye, Endonezya ve Katar gibi ülkelerden oluşturulmasını  istediklerini söyledi.

         9- ABD'nin Güney Kıbrıs Rum Kesimi Büyükelçiliği Askeri Ataşesi Yarbay Thomas Mooney'in Lefke bölgesinde ölü olarak bulunduğu  bildirildi.

3 TEMMUZ 2007

         1- Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ı Çankaya Köşkü’nde kabul etti. Görüşmede son dönemde artan terör olayları ve olası bir sınır ötesi operasyon konusunun ele alındığı bildirildi.

         2- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan partisinin Karabük ve Zonguldak mitinglerinde yaptığı konuşmada, Türkiye’yi dünyanın 17’nci büyük ekonomisi haline getirdiklerini belirterek “Güven ve istikrarı sağladık. Sizler de kantarı iyi çalıştırın, oyunuzu israf etmeyin, bu ortamı bozmayın” dedi.

         3- Genelkurmay Başkanlığı’nın ev sahipliğinde düzenlenen İpekyolu-2007 General-Amiral Semineri, Antalya’da başladı. Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Büyükanıt seminerin açılışında yaptığı konuşmada, Türkiye PKK terörüyle mücadelesini sürdürürken bazı NATO ülkelerinin  davranışlarını anlamakta güçlük çektiklerini söyledi.

         Daha sonra Orgeneral Büyükanıt, AB Askeri Komite Başkanı Orgeneral Henry Bentegeatve NATO Askeri Komite Başkanı Ray Henault ortak basın toplantısı düzenlediler. Bentegeat “AB’nin buraya davet edilmiş olması size belki garip gelecektir ama AB; NATO ve çok önemli aktörlerden Türkiye’nin stratejik açıdan aynı sahnede olması son derece önemli” dedi. Henault ise NATO’nun teröre karşı kapsamlı bir yaklaşım sergilediğini belirterek “Afganistan örneğinde olduğu gibi problemin tek çözümü NATO değildir. Askeri ve askeri olmayan sivil operasyonların bir arada olması son derece önemlidir. Optimal çözüm için bu gereklidir” dedi.   

         4- CHP Genel Başkanı Deniz Baykal NTV televizyonunda yaptığı açıklamada, sınır ötesi operasyon konusunda hükümetin TBMM’den yetki istemesi durumunda Genel Kurul’a katılarak destek vereceklerini söyledi. Baykal, terör örgütü PKK elebaşı Abdullah Öcalan’ın idamı konusunda  MHP ve iktidar arasında yaşanan tartışmaya yönelik bir soru üzerine de “Türkiye’nin önündeki sorun artık Apo asılsın mı asılmasın mı sorunu değil. Bu sorun; Türkiye, terörle nasıl mücadele etsin sorunu” dedi.

         5- Maliye Bakanı Kemal Unakıtan, İstanbul’da Akdeniz Ticaret ve Sanayi Odaları Birliği’nin (ASCAME) 18. Olağan Genel Kurul toplantısına katılımı sonrasında gazetecilerin sorularını yanıtladı. Bakan Unakıtan, ‘IMF’nin Türkiye’de asgari ücret yüksek’ açıklamasının hatırlatılması üzerine “IMF hesaplarını kendine göre yapar, biz de kendimize göre yaparız. Bazı noktalarda buluşabilir, zaman zaman da buluşmayabiliriz. Asgari ücret de bunlardan biri. İnanıyoruz ki asgari ücret Türkiye’de yüksek değil” dedi.

         Toplantıya Sanayi ve Ticaret Bakanı Ali Coşkun, İTO Başkanı Murat Yalçıntaş, TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu ve İstanbul Valisi Muammer Güler de katıldı.

         6- DP Genel Başkanı Mehmet Ağar partisinin Eskişehir mitinginde yaptığı konuşmada, kendi iktidarlarında ülkenin huzur bulacağını belirterek “Terörün ‘t’sinin olmadığı, bütün insanların kardeşçe yaşadığı bir Türkiye tesis edeceğiz” dedi.

         7- GP Genel Başkanı Cem Uzan Cumhuriyet gazetesine yaptığı açıklamada, ailesine yönelik girişimlerinin tümünün Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın talimatıyla yapıldığını öne sürdü. 

         8- Türkiye İstatistik Kurumu’nun (TÜİK) açıkladığı verilere göre; haziran ayında Tüketici Fiyatları Endeksi (TÜFE) yüzde 0.24, Üretici Fiyatları Endeksi (ÜFE) yüzde 0.11 geriledi. Yıllık enflasyon TÜFE’de yüzde 8.60, ÜFE’de yüzde 2.89’a geriledi.

         9- RTÜK ile Televizyon Yayıncıları Derneği’nin işbirliğiyle yürütülen çalışmalar sonucunda hazırlanan “Yayıncılık Etik İlkeleri” taraflar arasında İstanbul’da imzalandı. RTÜK Başkanı Zahid Akman, bu ilkelerin bir müeyyidesi olmadığını belirterek, uymayanların kamu vicdanında yargılanmalarının söz konusu olduğunu söyledi.

         10- 14. Uluslararası İstanbul Caz Festivali’nde ‘Yaşam Boyu Başarı Ödülleri’ Rüçhan Çamay ve Ayten Alpman’a verildi.

         11- AB Dönem Başkanlığı’nı 1 Temmuz itibarıyla Almanya’dan devralan Portekiz’in Ankara Büyükelçiliği tarafından yayımlanan ilk resmi açıklamada, Portekiz’in Türkiye’nin AB üyelik müzakerelerini desteklediği ve ileri götürmek istediği vurgulanarak, müzakerelerin amacının tam üyelik olduğu duyuruldu.

         12- Avrupa Komisyonu’nun Türkiye, Makedonya ve Hırvatistan’dan oluşan üç aday ülkenin katılımı öncesi ekonomik programları hakkında hazırladığı ve Türkiye’nin ‘2006 Katılım Öncesi Ekonomik Programı’nı değerlendirdiği raporunda “Dış açıklar yakın biçimde izlenmelidir. Ticaret açığında daha ileri bir büyüme, istikrar için potansiyel bir zorluk oluşturabilir” denildi.

         13- Türkiye, Azerbaycan ile daha önce imzaladığı doğal gaz alım-satım anlaşması çerçevesinde Şahdeniz’den gaz alımına başladı.

         14- ABD Başkanı George W. Bush ve Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin Kennebunkport’daki yaptıkları görüşmede, ABD’nin Doğu Avrupa’ya konuşlandırmayı planladığı füze kalkanı projesi konusunda uzlaşamadı.

         15- ABD Başkanı George W. Bush, bir CIA ajanının kimliğini basına sızdırdığı gerekçesiyle 30 ay hapis cezası alan Başkan Yardımcısı Dick Cheney’in eski başdanışmanı Lewis Libby’nin hapis cezasını kaldırdı.

         16- ABD’nin İkinci Dünya Savaşı’nda Japonya’ya yüzbinlerce kişinin ölümüne sebep olan atom bombası atmasının kaçınılmaz olduğu yönünde açıklama yapan Japonya Savunma Bakanı Fumio Kyuma gelen tepkiler üzerine istifa etti.

         17- İngiltere’de parlamentoya ‘milli güvenlik kurulu oluşturulması’ konusunda bilgi veren Başbakan Gordon Brown, Kurul’un teröre karşı ulusal mücadele ilkelerini düzenli olarak değerlendireceğini belirterek “Teröre karşı daimi teyakkuz sağlanacak” dedi.

         18- İngiliz yayın kuruluşu BBC‘nin muhabiri Alan Johnston’ı rehin tutan İslam Ordusu, gazetecinin kaderiyle ilgili ‘Ortak Şeriat Komitesi’ oluşturulması için Hamas’a çağrıda bulunulduğunu, ancak önerinin Hamas tarafından reddedildiğini açıkladı.

         19- Pakistan’ın başkenti İslamabad’da Taliban yanlılarının gittiği Lal Mescidi’nde öğrencilerle polis arasında çıkan çatışmada 12 kişi öldü, 150 kişi de yaralandı.

         20- Afganistan’ın güneyinde NATO ve Afgan güçleriyle Taliban militanları arasında çıkan çatışmada 33 kişi öldü.

 4 TEMMUZ 2007

1- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, İstanbul’da düzenlenen 5. Dünya Odalar Kongresi’nin açılışında yaptığı konuşmada, yılın ilk 6 ayında ihracatın yüzde 24 oranında artış gösterdiğini ve 12  aylık ihracatın 95 milyar 363 milyon dolara ulaştığını belirterek, 2002 yılında toplam ihracatın 36 milyar dolar olduğu düşünüldüğünde 4.5 yılda Türkiye'nin ulaştığı noktanın daha iyi anlaşılacağını söyledi. Başbakan Erdoğan ayrıca, bugün bütün dünya için özellikle terör karşısında  uluslararası ortak bir mücadele kararlılığını şart olarak gördüğünü  de vurguladı.

         TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu da toplantıdaki konuşmasında, ekonomisi sürekli gelişen ve 400 milyar dolardan fazla GSMH'si ile bölgesindeki en büyük ekonomilerden biri olan Türkiye'nin AB'nin en büyük 6.  ticaret partneri olduğunu, dünyanın da 17. büyük ekonomisi olduğunu söyledi.

         2- CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, partisinin mitingi için Sivas'a giderken uçakta gazetecilerin sorularını yanıtladı. Baykal, sınır ötesi operasyon için hükümete yetki vermek üzere TBMM'nin  olağanüstü toplanmasına yönelik bir soru üzerine, ''Şu anda Kuzey Irak'ta yaşanan olumsuzluklara karşı verilecek mücadelede temel eksiklik, hükümetin bu konuda bir  siyasi irade ortaya koyamamasıdır. Yetkiden önce hükümetin bir siyasi irade  ortaya koymasına ihtiyaç var'' dedi.

         Öte yandan Baykal partisince Sivas’ta düzenlenen mitingde, haksız düzeni değiştirmenin reçetesinin sosyal demokrasi olduğunu belirterek, ''Gücü yeten gücü yetene değil, yabancı gelsin bu memleketi ezsin diye değil, hak olacak, düşünce olacak, iman, inanç özgür olacak, siyaset özgür olacak  ama 'komşusu aç yatan bizden değildir' anlayışı da uygulanacak. Sosyal anlayış  olacak'' dedi.

         Baykal, Malatya mitingindeki konuşmasında da milletvekilliği dokunulmazlığı konusunu gündeme getirerek, ''Demokrasi laflarından geçilmiyor. Her türlü hamaseti  yapıyorlar. Eğer gerçekten demokrasi istiyorlarsa, dokunulmazlığın arkasına  saklanmaktan vazgeçsinler'' dedi.

         3- Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullah Gül, Çankırı’da partisi tarafından düzenlenen mitingde, Türkiye'nin her tarafında partisine 'büyük bir teveccüh  olduğunu, meydanların hınca hınç dolduğunu belirterek, Türkiye'deki huzur  ortamını, birliği, kardeşliği koruyacak tek partinin AK Parti olduğunu, 4,5 yıl önce vatandaştan aldıkları destekle birçok icraatın altına imza  attıklarını söyledi.

         Öte yandan Başbakan Yardımcısı Abdullah  Gül, Kanal 24'te yayınlanan "Ankara Masası" adlı programda, 22 Temmuz seçimlerinden önce sınır ötesi operasyonun düzenlenmesi ya da Meclis’ten yetki alınması ihtimaline dair bir soruya "Hayır asla olmaz diyemem, çünkü ortada olağanüstü durumlar var. Karşınıza ne çıkar, ne olur, nasıl olur, istihbarat bilgilerimiz ne getirir? Genelkurmay Başkanımızın da  söylediği gibi kaba kuvvet, gösteri için harekat yapılmaz, bunun için başka bir ülkenin topraklarında herhangi bir askeri operasyona girilmez. Bizim tüm arzumuz terör örgütünü etkisiz  hale getirmektir. Yoksa bizim Irak'ın toprağında gözümüz yok. Ama ortada bir gerçek var. Irak'ın toprakları, terör örgütü tarafından kullanılıyor. Bununla ilgili istihbari çalışmalar sürekli yapılıyor” dedi.

         4- Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan yazılı açıklamada, Türkiye'nin Irak'a tek  taraflı müdahalede bulunmaması hususunun, Türkiye ile ABD arasında 22 Eylül 2003'te imzalanan hibe anlaşmasının ön koşulu haline hiçbir zaman gelmediği, Türkiye'nin, bu anlaşmayla tek taraflı müdahale konusunda bir taahhütte bulunmadığı bildirildi. Açıklamada "Anlaşma uyarınca Türkiye'ye taksitlerle verilmesi öngörülen 1 milyar dolar  hibenin ödenmesi sürecinde, Türkiye'nin Irak'a tek taraflı müdahalesi söz konusu  olursa, ABD tarafı ödemenin geri kalanını askıya alma hakkına sahipti. Nitekim, tek taraflı müdahale halinde anlaşmaya esas teşkil eden anlayışın ortadan  kalkacağı anlaşmada kayıt altına alınmıştı. Bu, ABD'yi bağlayan tek taraflı bir  karardı” denildi.

         5- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Mehmet Ali  Şahin, Başbakanlık Özürlüler İdaresi Başkanlığı tarafından yürütülen  ''Engelsiz Türkiye'' projesi çerçevesinde, Antalya’da düzenlenen etkinlikte yaptığı konuşmada, AK Parti hükümeti döneminde Özürlüler Yasası'nın da çıkarıldığını belirterek “Bu yasa çok önemli değişiklikler,  düzenlemeler getirdi. Eğer özel bir eğitim kurumunda tedavi edilmesi gerekiyorsa  parasını devlet olarak veriyoruz. Bu çocukları evlerinden okula götürmek de artık devletin sorumluluğundadır. Yeni yasa bunu da getirmiştir. Niye? Çünkü devletimiz  sosyal bir devlettir. Anayasa, engelli vatandaşlara devletin sahip çıkma görevini  hükümetlere görev olarak yüklemiştir. Biz de bu görevimizi yerine getirmek için  gayretli bir çalışma içinde olduk'' dedi.

         6- Özelleştirme Yüksek Kurulu (ÖYK), İzmir  Limanı'nın işletme hakkının Global-Hutchison-EİB Ortak Girişim Grubu’na  devredilmesini onayladı.

         7- ABD Genelkurmay Başkanlığı Harekat Başkan Yardımcısı Tuğgeneral Perry Wiggins, ABD'nin Irak ve Afganistan'daki operasyonlarıyla ilgili son gelişmelerin değerlendirildiği Pentagon brifinginde ''Terörle mücadelesinde, Türkiye ile birlikte çalışmayı sürdürüyoruz. Hem Türk hükümetiyle, hem de özellikle Türk ordusuyla istihbarat kesitinde birlikte çalıştığımız çeşitli fırsatlar var ve buna devam edeceğiz'' dedi.

5 TEMMUZ 2007

         1- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, partisinin Bolu ve Düzce mitinglerinde halka hitap etti. Başbakan Erdoğan Bolu’da yaptığı konuşmada, hükümetin icraatlarını anlatarak kişi başına milli geliri 10 bin dolara çıkaracaklarını, Türkiye'nin şu anda dünyanın 17. büyük ekonomisi  olduğunu, Avrupa'nın da en hızlı büyüyen 6. ülkesi konumuna yükseldiğini söyledi.

         Başbakan Erdoğan Düzce mitinginde yaptığı konuşmada ise DSP-MHP-ANAP hükümeti döneminde Bakanlar Kurulu’nun aylarca toplanamadığı zamanlar olduğunu belirterek, Türkiye'nin bu sıkıntılı  günlerden bereketli günlere geldiğini kaydetti.

         2- CHP Genel Başkanı Deniz Baykal Kanaltürk televizyonunda 'Söz Meclisi' adlı programda,  gündeme ilişkin soruları yanıtladı. Baykal, Petkim'in özelleştirilmesiyle ilgili olarak yaptığı açıklamada, Türkiye'de son zamanlarda birbiri ardına gerçekleştirilen özelleştirmelerin sağlam bir hukuksal altyapı oluşturulmadan, tartışmalı biçimde alelacele yürütüldüğünü belirterek, ''Bu noktada hala özelleştirmeye yönelik gereken duyarlılığın değişmediğine tanık oluyoruz. Özelleştirmelerde sadece  satmak ve karşılığında bir miktar para almak genel bekleyiş olarak ortaya  çıkıyor'' dedi.

         3- Anayasa Mahkemesi, cumhurbaşkanının halk tarafından seçilmesini de öngören Anayasa değişiklik paketinin iptaline ilişkin  Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer ve CHP tarafından yapılan başvuruları reddetti. Toplantı sonrasında basına açıklama yapan Anayasa Mahkemesi Başkan Vekili Haşim Kılıç, CHP'nin açtığı diğer davada, 5660 Sayılı Kanun’un iç tüzük değişikliği niteliğinde görülerek iptali isteminin yetkisizlikten  reddedildiğini bildirdi.

         TBMM Başkanı Bülent Arınç, Manisa’da Yüksek Mahkeme’nin kararıyla ilgili olarak gazetecilere yaptığı açıklamada ''Anayasa değişikliklerinin geçmişteki uygulamalara ve anayasanın özüne bakarak iptal edilmemesi gerektiğini düşünüyordum. Mahkemenin de bu doğrultuda  karar vermesinden memnun oldum'' dedi.

         Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcı Mehmet Ali Şahin, Anadolu Ajansına (AA) yaptığı açıklamada, kararın Türkiye'de  demokrasiyi güçlendirdiğini söyledi.

         TBMM Anayasa Komisyonu Başkanı Burhan Kuzu da ''Önceki karar ne kadar yanlış idiyse; bu karar, o kadar  doğru ve yerindedir'' dedi.

          Anavatan Partisi Genel Başkanı Erkan Mumcu ise AA’ya yaptığı açıklamada, cumhurbaşkanının halk tarafından seçilmesini de öngören Anayasa değişiklik  paketinin doğru bir karar olduğunu, Anayasa Mahkemesi'nin kararının da bunun  tescili anlamını taşıdığını söyledi.

         4- Sanayi ve Ticaret Bakanı Ali Coşkun, belgelendirme faaliyetlerinde e-imza ve e-belge uygulamasına ilişkin projenin tamamlanması nedeniyle düzenlenen tanıtım toplantısındaki konuşmasında, “Proje bürokrasiyi azaltma bakımından, şirket  kuruluşlarında yapılan reformdan sonra ikinci büyük reformdur'' dedi.

         5- DP Genel Başkanı Mehmet Ağar, partisince Manisa’da düzenlenen mitingde, 'başörtüsü sorununu' DP iktidarının sona erdireceğini ifade ederek, ''Başörtüsü yandaşlığı ile karşıtlığı  üzerinden siyaseti, Türkiye'de tümüyle ortadan kaldıracağız'' dedi.

         6- Özelleştirme İdaresi Başkanlığı tarafından yapılan Petkim Petrokimya Holding A.Ş'deki (PETKİM) yüzde 51 oranındaki kamu hissesinin 'blok satış' yöntemiyle özelleştirmesi  ihalesinde en yüksek teklifi, 2 milyar 50 milyon dolar ile TransCentralAsia  Petrochemical Holding Ortak Girişim Grubu verdi.  

         7- DİSK Genel Başkanı Süleyman Çelebi yaptığı yazılı açıklamada “Türkiye’nin içinde bulunduğu koşullar gözetilerek, Cumhuriyetin temel ilkeleri temelinde seçime birlikte giren CHP-DSP işbirliğinin, işçi ve emekçi halkın kimi ekonomik, demokratik ve siyasi taleplerine programında yer vermesi de dikkate alınarak desteklenmesine karar verildi” dedi.

         8- Avustralya Savunma Bakanı Brendan Nelson ABC radyosuna yaptığı açıklamada, Irak'ta asker bulundurmalarının nedenlerinden birinin petrol olduğunu söyledi. Avustralya Başbakanı John Howard ise Sydney radyosuna yaptığı açıklamada, Savunma  Bakanı Nelson'un sözlerini yalanlayarak, Irak'ın işgalinin petrolle bir alakasının bulunmadığını belirtti.

6 TEMMUZ 2007

         1- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan partisinin Samsun mitinginde yaptığı konuşmada, kavga için değil hizmet için siyasetin içinde olduklarını, tek amaçlarının millete hizmet olduğunu söyledi. Daha sonra Kastamonu’ya giderek burada halka seslenen Başbakan Erdoğan iktidarlarının millete sevdalı olduğunu ve bu sevda yolunda çalıştığını ifade etti.

         2- Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullah Gül NTV televizyonunda yaptığı değerlendirmede, Anayasa Mahkemesi’nin; Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer ve CHP’nin Anayasa değişiklik paketine yönelik iptal başvurusunu reddeden kararına ilişkin olarak, Mahkeme’nin son kararının cumhurbaşkanı seçimini halka götürmenin yolunu açtığını belirterek “Hukuktan ayrılarak yerindelik ilkesine göre karar vermenin Türkiye’ye zarar verdiğini gördüler” dedi.

         Başbakan Yardımcısı Gül, Kuzey Irak’a olası bir sınır ötesi operasyon konusunda ise Genelkurmay Başkanlığı ile her türlü planın yapıldığını belirterek “Bu konularda nasıl hareket edeceğimiz, ne yapabileceğimiz, ne zaman hangi şartlarda ne yapmamız gerektiğini kararlaştırdık” dedi.

         3- Yargıtay 4. Ceza Dairesi, hayali ihracat sanıklarından Turan Çevik ile oğlu ve damadının aleyhteki üç ayrı mahkeme kararına karşın resen tahliyelerini sağladığı iddia edilen eski Beyoğlu Cumhuriyet Başsavcısı Ünal Canpolat’ı, ‘görevde yetkiyi kötüye kullanmak’ suçundan 1 yıl 15 gün hapis cezasına çarptırdı. Canpolat’ın bir daha suç işlemeyeceği kanaatine varılarak cezası ertelendi.

         4- Sağlık Bakanı Recep Akdağ TGRT Haber televizyonunda “Ankara’nın Gündemi” programında yaptığı açıklamada, sosyal güvenlik sistemleri arasındaki farkın zamanla ortadan kaldırılacağını belirterek, yeşil kartlıların da özel hastanelere ve üniversite hastanelerine gideceğini söyledi.

         5- DSP Genel Başkanı Zeki Sezer İzmir’de düzenlediği basın toplantısında, Anayasa Mahkemesi’nin, cumhurbaşkanının halk tarafından seçilmesi düzenlemesinin de içinde yer aldığı anayasa paketiyle ilgili kararına ilişkin olarak “Yapılan bu anayasa değişiklikleriyle önümüzdeki döneme istikrarsızlık taşınmak istendi” dedi.

         6- Ciner Grubu’nun, İstanbul 6. İdare Mahkemesi’nin yürütmeyi durdurma istemine yönelik verdiği ret kararının ardından yaptığı başvuruyu değerlendiren İstanbul Bölge İdare Mahkemesi, TMSF’nin Sabah ve atv’nin yönetimine el koymasının yürütmesini durdurdu.

         7- Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer’in, Pakistan Devlet Başkanı Pervez Müşerref ile Afganistan Devlet Başkanı Hamit Karzai’yi biraya getirmesinin ardından oluşturulan ‘Ortak Çalışma Grubu’ Türkiye’ye geldi. Dışişleri Bakanlığı Müsteşarı Ertuğrul Apakan başkanlığında toplanan grup, Cumhurbaşkanı Sezer ve Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullah Gül tarafından da kabul edildi. Toplantıya Pakistan’dan Dışişleri Bakanlığı Müsteşarı Büyükelçi Muhammed Riaz Han, Afganistan’dan ise Dışişleri Bakan Yardımcısı Muhammed Kebir Farahi katıldı.

         8- Avrupa Komisyonu çevre müzakere başlığına ilişkin tarama raporunda, Türkiye’nin bir an önce Kyoto Protokolü’nü onaylaması istendi.

         9- Ekonomik İşbirliği ve Kalkınma Örgütü (OECD) ile BM Uluslararası Gıda ve Tarım Teşkilatı (FAO) tarafından hazırlanan 2007-2016 Tarımsal Görümüm Raporu’na göre; Türkiye tarımsal gıda ihracatçısı ülkeler arasında 13’üncülükten 14’üncülüğe, bahçe bitkileri ihracatında ise 7’nciliğe geriledi.

         10- Pakistan’da, 2 Türk El Kaide örgütüyle bağlantıları olduğu gerekçesiyle tutuklandı.

         11- Almanya Başkanı Angela Merkel Alman Federal Parlamentosu Avrupa Komisyonu toplantısında, Almanya’nın AB Dönem Başkanlığı çalışmaları hakkında bilgi verirken Sol Parti Üyesi Prof. Hakkı Keskin’in soruları üzerine, Kıbrıs sorunu çözülmeden GKRY’nin AB üyeliğinin hata olduğunu söyledi.

         12- BM Genel Sekreteri Ban Ki-Mun Kıbrıs’ta ili lider arasında geçen yıl varılan 8 Temmuz mutabakatının yıldönümü dolayısıyla yayımladığı açıklamada, tarafları varılan mutabakata uymaya ve özlü konuları görüşmeye başlamaya çağırdı.

         13- Irak Devlet Başkanı Celal Talabani El Arabiya televizyonuna yaptığı açıklamada, İran ve Suriye’yi, terörizmle mücadelede ülkesine tam destek vermeye çağırarak, bu ülkelerin gereğini yapması halinde, Irak’ın terörizm mücadelesinin büyük ölçüde kolaylaşacağını söyledi.

         14- Irak Başbakanlığı’ndan yapılan açıklamada, Başbakan Nuri El Maliki’nin güneydeki Basra vilayetinin güvenlik denetimini İngiliz birliklerinden 3 ay içinde devralmak yönündeki isteğini İngiltere Başbakanı Gordon Brown’a dün telefon görüşmesinde ilettiği bildirildi.

         Öte yandan Irak İçişleri Bakanlığı, Kerkük’teki nüfus kütüklerinin naklini öngören kararı yürürlüğe soktu.

         15- ABD Dışişleri Bakanı Condoleezza Rice CNBC televizyonuna verdiği demeçte, ABD ile İran arasındaki ilişkilerin “İran’ın giderek daha tehlikeli bir ülke olması’ yüzünden giderek daha zorlaştığını ifade etti.

         16- İsrail ordusunun, Hamas’ın kontrolü ele geçirdiği Gazze Şeridi’ne düzenlediği hava destekli operasyonda 11 Filistinli öldürüldü.

7 TEMMUZ 2007

         1- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan Afyonkarahisar’da partisince düzenlenen mitingde yaptığı konuşmada, 22 Temmuz'daki seçimlerin bir çok şeyi değiştireceğini belirterek,  ''Bu seçimde atılacak o kadar önemli adımlar var ki... Ağır krizlerin ardından  yeniden düzlüğe çıkmış, yeniden nefes almaya başlamış Türkiye'nin bu istikametini  sizler belirleyeceksiniz. Milletin iradesini hafife alanlara 22 Temmuz'da gereken cevabı vereceksiniz'' dedi.

         Başbakan Erdoğan partisinin Eskişehir mitingindeki konuşmasında da ''Terörle mücadelede yapılması gereken neyse bunu yapıyoruz. Terör matematik  bir olay değildir. İşte Amerika...Terörle baş edebiliyor mu? Terör Pentagon'u da vurmuştur. İspanya, İngiltere, Fransa, İtalya, zaten yakın komşularımızı saymıyorum, hepsinde terör var. Terörle beraber yaşayacağız. Buna kendimizi alıştıracağız, ama mücadeleyi de sonuna kadar bütün güvenlik güçlerimizle beraber vereceğiz. Kim gelip de 'ben bunu sıfırlıyorum' diyorsa dört dörtlük yalan  söylüyor. Eğer bunu çok iyi biliyorlarsa yolunu söylesinler biz de yapalım” dedi.

         2- CHP Genel Başkanı Deniz Baykal partisince Adıyaman’da düzenlenen mitingde, hükümetin seçime 15 gün kala Petkim’i sattığını belirterek “Satan belli, alan belli değil, gümrükten mal mı kaçırıyorsunuz? İktidara gelirsek bunun hesabını soracağız, bu son dakika satışını durduracağız” dedi.

         3- Maliye Bakanı Kemal Unakıtan, MÜSİAD Eskişehir şubesi yöneticilerini ziyareti sırasında yaptığı açıklamada, “YTL’nin bu kadar kuvvetli olması doğru değil, fakat Merkez Bankası bağımsız. Piyasalara fazla para zerk etmiyoruz, ama seçimden sonra piyasalar biraz daha fazla para görecek. Onu bu arada söylemiş olayım” dedi.

         4- Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Murat Başesgioğlu, işsizlikle mücadele için işverenlere 14.4 milyar YTL’lik kaynak yaratıldığını ve 2004 yılında 36 ilde uygulanan teşviklerin, 2005’te 49 ile yaygınlaştırıldığını vurgulayarak “Teşvikten yararlanan illerde ilk defa işe giren sigortalı sayısı 246 bini aştı” dedi.

         5- DP Genel Başkanı Mehmet Ağar partisince Trabzon’da düzenlenen mitingde, terörle mücadele konusunda hükümeti ve diğer partileri eleştirdi. Ağar, “Bu parti başkanlarının hepsi sadece konuşurlar, birbirlerine ip atarlar. Bunlar ip atlarken, biz dağın başında teröristlerle mücadele ediyorduk, göğüs göğüse çarpışıyorduk” dedi.

         6- MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli Konya mitinginde halka hitap etti. Bahçeli konuşmasında hükümeti dış politika ve terör konusunda eleştirerek, “143 defa yurtdışına gittin de ne oldu? Kıbrıs’ı mı, Kerkük’ü mü kurtardın. Ne kadar harcırah aldın?” dedi. Bahçeli ayrıca, Başbakan Erdoğan’ın devletin imkanları ile miting yaptığını öne sürerek “Hepsinin hesabını soracağız” dedi.

         7- DSP Genel Başkanı Zeki Sezer, İzmir’in Karşıyaka ilçesi’nde muhtarlarla yaptığı toplantıda, “Bu kez sol iktidar olacak. Son tercih, sol tercih olacak” dedi.

         8- Çeşitli sivil toplum örgütleri tarafından düzenlenen “Teröre Karşı Birlik Mitingi” Ankara Tandoğan’da yapıldı.

         9- Türkiye’de düzenlenen Rusya, Ukrayna, Yunanistan, Romanya, Azerbaycan, Gürcistan, Moldova, Ermenistan, Bulgaristan ve Arnavutluk ülkelerinin katıldığı 1. Karadeniz  Oyunları sona erdi. Türkiye kazandığı 37'si altın toplam 118 madalyayla organizasyonu 2. sırada tamamladı. Rusya 86 altın, 57 gümüş ve 31 bronz olmak üzere toplam 174 madalyayla 1. olurken, Ukrayna da 21 altın, 23 gümüş ve 12 bronz olmak üzere toplam 56 madalya  ile 3. oldu.

         10- Muğla’nın Bodrum İlçesinde meydana gelen orman yangınında 1000 hektar ormanlık alan tahrip oldu.

         11- Irak’ta aralarında bir Türkmen köyü ile iki Kürt köyünün de bulunduğu farklı Şii köylerine düzenlenen intihar saldırılarında toplam 198 kişi öldü, 300’den fazla kişi de yaralandı.

8 TEMMUZ 2007

1- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan partisinin Antalya ve İzmir mitinglerinde halka hitap etti. Başbakan Erdoğan Antalya’da yaptığı konuşmada, “İktidar olacaksın. Okullarda bilgisayar yok. Ondan sonra da ‘ben ilericiyim’ diyeceksin. Dört dörtlük gericisin, gerici… İlericilik lafla olmaz, Batı ile olan yarışla olur” dedi.

         2- CHP Genel Başkanı Deniz Baykal Atv televizyonunda gündeme ilişkin soruları yanıtladı. Baykal cumhurbaşkanını yeni Meclis’in seçmesi gerektiğini belirterek “Cumhurbaşkanını üç kişi belirleyemez. Hep beraber bu sıkıntıları aşmaya çalışacağız” dedi. Baykal sıkıntılı sürecin nedeninin anayasa değişikliği dayatması olduğunu söyledi.

         Öte yandan Baykal partisinin Muğla mitinginde haramzade işadamı, ahlaksız politikacı ve bürokrat üçlüsünün yaptığı yolsuzlukların, topluma yoksulluk olarak geri döndüğünü belirtti.

         3- Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullah Gül İzmir’de, EXPO 2015 İzmir Yönlendirme Kurulu toplantısından önce yaptığı açıklamada, EXPO 2015’in İzmir’de yapılmasının, sadece İzmir ve Ege bölgesi için değil, bütün Türkiye için çok büyük bir kazanç olacağını söyledi.

         4- Devlet Bakanı ve Başmüzakereci Ali Babacan bir televizyon programında yaptığı açıklamada “Yakın tarihimiz gösteriyor ki Türkiye koalisyonlar döneminde hep kaybetmiş. Türkiye’ye bir hamle daha yaptırabilmemiz için bir 5 yıl daha tek partiye ihtiyacımız olduğunu düşünüyorum” dedi.

         5- Dışişleri Bakanlığı, Yunanistan Genelkurmay Başkanlığı tarafından başkent Atina’da düzenlenen ‘kriz yönetimi’ seminerinde, Türkiye’yi bölünmüş olarak gösteren haritaya Türkiye’nin tepkisini, bakanlığa çağırdığı Yunanistan’ın Ankara Büyükelçisi Yorgo Yenimatas’a bildirdi.

         6- Maliye Bakanı Kemal Unakıtan Eskişehir’in Mihalıççık ilçesinde düzenlenen 29. Mihalıççıklılar Günü ve Kiraz Festivali’nde yaptığı konuşmada “İlk geldiğimizde durumumuz biraz kötüydü. Eğer biz iktidara gelmeseydik, memurun, emeklinin maaşlarını ödeyemeyeceklerdi” dedi.

         7- Ulaştırma Bakanı İsmet Yılmaz İstanbul’da Marmaray Projesi kapsamında deniz dibine batırılan iki tüp tünelde incelemelerde bulunmasının ardından düzenlediği basın toplantısında, Marmaray Projesi’nin Türk milletinin malı olduğunu belirterek, iktidar değişse bile Türkiye’nin lehineyse bu projeye herkesin devam edeceğini söyledi.

         8- Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Hilmi Güler CHP Mersin Milletvekili Mustafa Özyürek’in elektrik özelleştirmeleriyle ilgili soru önergesine verdiği yanıtta, enerji sektöründeki özelleştirme çalışmalarının, geçmişte karşılaşılan problemlerle tekrar karşılaşmamak için teknik ve hukuki altyapı çalışmalarının tamamlanması için ertelendiğini, ancak çalışmaların sona ermesinin ardından özelleştirme işlemlerine devam edileceğini bildirdi.

         9- DSP Genel Başkanı Zeki Sezer Balıkesir’de CHP adaylarıyla düzenlediği basın toplantısında, AK Parti’nin oylarını yüksek gösteren anketlerin gerçeği yansıtmadığını söyledi.

         10- DP Genel Başkanı Mehmet Ağar 3. Geleneksel Gökbel Yaylası Yağlı Güreşleri’ni izlemek üzere gittiği Antalya’nın Alanya ilçesinde yaptığı konuşmada “Millet yetimin hakkını soracak iktidar arıyor. Milletim ciddi bir iktidar arıyor. Yalansız, dolansız olarak geliyoruz” dedi.

         11- MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli partisinin Kayseri mitinginde yaptığı konuşmada, “22 Temmuz sabahı, MHP iktidarında yeni bir Türkiye doğacak. Bu yürüyüş engellenemez” dedi.

         12- Ankara Ticaret Odası (ATO) tarafından hazırlanan ‘Türkiye-IMF İlişkileri Araştırması’na göre, Türkiye’nin Fon’a 8.5 milyar dolar borcu kaldı. Türkiye kalan borcu için IMF’ye toplam 1 milyar dolar faiz ödeyecek.

         13- Bodrum’un Kızılağaç mevkiinde dün çıkan yangın kontrol altına alınırken,  İzmir’in 5 ayrı yerinde, Antalya’nın Manavgat ilçesi yakınlarında ve Yatağan’da da orman yangınları çıktı.

         14- Irak’ın Tuzhurmatu kentinde, nüfusun tamamına yakınını Türkmenlerin oluşturduğu Emirli’deki pazaryerine dün düzenlenen saldırıda ölenlerin sayısının 150’yi, yaralı sayısının ise 250’yi bulduğu bildirildi. Türkiye, Irak’ta tedavisi mümkün olmayan yaralıları getirmek için 2 ambulans uçak gönderdi.

         15- Merkezi İsviçre’de bulunan bir vakfın dünyanın 7 harikasını bulmak için başlattığı yarışmanın sonuçları Portekiz’in başkenti Lizbon’da yapılan törende açıklandı. Buna göre; Ürdün’deki ‘Petra Antik Kenti’, ‘Çin Seddi’, Brezilya’daki ‘Kurtarıcı İsa Heykeli’, Peru’daki ‘Machu Picchu Antik Kenti’, Meksika’daki ‘Chichen Itza Piramidi’, İtalya’nın başkenti Roma’daki ‘Kolezyum’ ve Hindistan’daki ‘Taç Mahal Anıt Mezarı’ dünyanın yeni 7 harikası olarak ilan edildi.

         16- İsrail hükümeti, 250 El Fetih üyesi Filistinli tutuklunun serbest bırakılmasına onay verdi.

         17- Uluslararası kamuoyunu küresel ısınmaya karşı harekete geçirmek için 7 kıtadaki 9 kentte ‘Live Earth’ etkinlikleri düzenlendi.

9 TEMMUZ 2007

1- Bakanlar Kurulu, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında toplandı. Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdüllatif Şener toplantının ardından yaptığı açıklamada, toplantıda, güvenlik ve terör ile ilgili konuların ele alındığını, ancak Kuzey Irak  konusunda bir karar oluşturmaya yönelik değerlendirmenin yapılmadığını söyledi. Başbakan Yardımcısı Şener ayrıca, cumhurbaşkanlığı seçimine ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

         2- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan Çalışma ve Sosyal Güvenlik Eğitim ve Araştırma Merkezi’nin (ÇASGEM) yeni hizmet binasının açılış töreninde yaptığı konuşmada, “Anayasamız, Türkiye Cumhuriyeti’ni demokratik, laik, sosyal bir hukuk devleti olarak tanımlıyor. Bu tanım, doğrudan vatandaşla, vatandaşlık haklarının kullanılmasıyla ilgilidir. Sosyal hukuk devleti demek, vatandaşın hukukunun, haklarının devlet tarafından güvence altına alınması ve vatandaşlar arasında ayırım yapılmaması demektir. Eğitimde, sağlıkta, güvenlikte, adalette bu böyle. İnsanı siyasetimizin merkezine almamızın sebebi bu” dedi.

         3- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan TRT 2 televizyonunda Kuzey Irak konusuna ilişkin olarak yaptığı açıklamada, “Türkiye terörle mücadele ederken ABD’nin buna sessiz kalmasını üzülerek takip ediyoruz. Bize verilmiş sözler var. Bu sözler yerine gelmezse başımızın çaresine bakarız. Türkiye bu kararı verecek güçtedir” dedi.

         Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullah Gül de Atv televizyonuna konuya ilişkin olarak, “Bizim verdiğimiz bir kararı engellemeye kimsenin gücü yetmez. Herhangi bir şekilde izin de almayız” dedi.

         4- CHP Genel Başkanı Deniz Baykal Kırıkkale’de halka hitaben yaptığı konuşmada, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın söz verdiği halde milletvekili dokunulmazlığını kaldırmadığını belirterek, CHP’nin seçimlerde TBMM’yi yönlendirebilecek bir noktaya gelmesi durumunda yapacakları ilk işin dokunulmazlığın kaldırılması olacağını söyledi.

         5- Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullah Gül İstanbul’da düzenlenen ‘BM En Az Gelişmiş Ülkeler Dışişleri Bakanları Konferansı’nda yaptığı konuşmada, en az gelişmiş 50 ülkede yaşayan 600 milyondan fazla insanın yaşam koşullarının iyileştirilmesinin, bu amaçla oluşturulacak etkili politikalara bağlı olduğunu söyledi.

         BM Temsilcisi Harriet Schmidt de yaptığı konuşmada, “Küreselleşme son 30 yılda ticareti geliştirir, ekonomik çıktıları artırır ve küresel zenginlik oluştururken, en az gelişmiş ülkeler küreselleşmenin faydalarından yararlanamadılar” dedi.

         BM Kalkınma Programı (UNDP) Başkanı Kemal Derviş ise en az gelişmiş ülkeler uluslararası kuruluşlarda ağırlıklarını koymadıklarında, seslerini duyuramadıklarında ve aralarında birlik olamadıklarında reformların bir çoğunun gerçekleşemeyeceğini belirtti.

         6- Tarım ve Köyişleri Bakanı Mehdi Eker AK Parti MYK toplantısının ardından yaptığı açıklamada, fındıkta kademeli müdahale fiyatı başlatıldığını, bu çerçevede Giresun kalite fındık alım fiyatının 5.15 YTL olarak belirlendiğini söyledi.

         7- Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Hilmi Güler düzenlediği basın toplantısında, Türkiye Elektro Mekanik Sanayi’nin (TEMSAN) faaliyetlerini değerlendirdi. Bakan Güler TEMSAN’ın çeşitli tiplerde türbin üreterek katkı sağlayacağı çalışmalar neticesinde suların boşa akmayacağını belirterek, 'Toplam 6 Atatürk Barajı kadar yatırımı; Devlet Su İşleri, Elektrik İşleri Etüd İdaresi ve TEMSAN'ın katkılarıyla gerçekleştirmiş olacağız''' dedi.

         8- Kültür ve Turizm Bakanı Atilla Koç bakanlığın faaliyetleri konusunda  düzenlediği basın toplantısında, ‘Yazma Eserlerin Dijital Ortama Aktarılması Projesi’ kapsamında 192 bin 552 eserden 170 bininin bilgisayara aktarımının tamamlandığını söyledi. Bu yılın Ocak-Haziran döneminde toplam 9 milyon 184 bin turistin Türkiye’ye geldiğini belirten Bakan Koç, bu rakamın 2006’da 7 milyon 876 bin, 2005’te 8 milyon 558 bin olduğunu ve 2005 sonuçlarını egale ettiklerini kaydetti.

         9- Orman Genel Müdürü Osman Kahveci Bodrum, Çeşme, Manavgat, Alanya ve Erdek’te çıkan orman yangınlarıyla ilgili olarak Antalya’da gazetecilere yaptığı açıklamada, “Yanan ormanların imara açılacağı yönünde beklentiler, duyumlar var. Bu mümkün değil. Yanan alanlar bir yıl içinde temizlenip fidan dikilerek eski haline getirilecek” dedi.

         10- Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), Mayıs ayı Sanayi Üretim Endeksi’nin geçen yılın aynı ayına göre yüzde 5.2 artarak 150.9 değerine ulaştığını açıkladı.

11- TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu CNBC-e televizyonuna yaptığı açıklamada, ekonominin ancak yabancı sermaye girişiyle büyüyebileceğini belirterek, Türkiye’nin yabancı sermaye stratejisinin olması gerektiğini söyledi.

12- Şırnak’ın Uludere ilçesinde yola döşenen mayının terör örgütü PKK tarafından uzaktan kumandayla patlatılması sonucu bir er şehit oldu.

13- Irak Dışişleri Bakanı Hoşyar Zebari başkent Bağdat’ta düzenlediği basın toplantısında, “Ortak bir Türkiye-Irak-ABD Güvenlik Komitesi var ve bu, iki ülke arasındaki tüm konu ve sorunların çözümü için uygun bir organ. Bu komitenin faaliyetlerine ev sahipliği yapmaya hazırız” dedi.

 10 TEMMUZ 2007

         1- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan partisinin Uşak mitinginde, göreve geldiklerinde Merkez Bankası’nın kasasında yarıdan fazlasını yurt dışındaki işçilerin dövizinin oluşturduğu 26 milyar doların olduğunu, şimdiyse  66 milyar dolar bulunduğunu kaydederek, ''Eğer bu  olmasaydı 90'lı yılların krizini yine yaşardık. 2000-2001 krizlerini yine yaşardık. Eğer Mayıs-Haziran krizlerinden Türkiye ciddi manada etkilenmediyse,  ekonomide ayaklarımızı sağlam yere basıyoruz da onun için. Ve işte bu  'milliyetçiyiz' diyenlerin, bu ülkeye yaptıkları. Bu MHP'ye gönül veren, CHP'ye gönül veren kardeşlerim, bak iktidar oldukları dönemde bizi pula mahkum ettiler. Dünyada itibarımızı yok ettiler'' dedi.

         Başbakan Erdoğan daha sonra, Denizli'de TOKİ tarafından yaptırılan konutların anahtar  teslim töreni ve aralarında sağlık, spor ve eğitim tesisleriyle köprülü kavşak ve  üst geçitlerin bulunduğu bazı tesislerin ortak açılış törenine katıldı. Başbakan Erdoğan törende yaptığı konuşmada, AK Parti hükümetinden önce Türk ekonomisinde önemli yeri olan Denizli'nin bu önemli konumuna layık bir şekilde  olmadığını ve AK Parti hükümetinin Denizli'nin kaderini değiştirerek modern bir  şehir haline getirdiğini söyledi.

         2- CHP Genel Başkanı Deniz Baykal partisinin Bartın mitinginde, hükümetin terör konusundaki politikalarını  eleştirerek, ''Eve Dönüş  Yasası diye bir yasa çıkardılar. Şehit olmuş insanlara, 'askerlik yan gelip yatma  yeri değil' dediler. Elebaşına 'sayın', şehitlere 'kelle' dediler. Bu sözler dil  sürçmesi olabilir, ancak elebaşını affetmeye yönelik kanun teklifi TBMM'de CHP  olmasa çıkacaktı, biz engel olduk. Kuzey Irak'taki terör yuvalarını da dağıtmak lazım'' dedi.

         Baykal Kastamonu mitinginde ise iktidarın, seçime kısa bir süre kala Türk sanayisinin can damarı Petkim'i  ''gümrükten mal kaçırırcasına sattığını, alıcısının gerçek kimliğinin ise belli  olmadığını'' belirterek, iktidara gelmeleri halinde bu satışa ''dur'' diyeceklerini kaydetti.

         3- CHP Genel Başkanı Deniz Baykal Genel Merkez’de düzenlediği basın toplantısında, gelecek dönemin Türkiye için bir uzlaşma ve rahatlama dönemi olması gerektiğini belirterek ''Çok gerildik, çok tartıştık. Bunu noktalayacak bir cumhurbaşkanına Türkiye'nin ihtiyacı vardır. Bu cumhurbaşkanı da bir siyasi partinin, sıcak siyasi çatışmanın tarafı, bir temsilcisi, bir uzantısı konumunda olmamalıdır'' dedi. Baykal bu söylediklerinden, ''belki cumhurbaşkanının parlamento dışından olabileceği anlayışının çıktığını'' ifade ederek, buna da açık bakabileceklerini söyledi.

         4- DP Genel Başkanı Mehmet Ağar partisince Adana’da düzenlenen mitingde, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın ''Terörle yaşamaya alışmalıyız''  söyleminin kabul edilemez olduğunu belirterek, ''Türkiye'de hükümetler anaların gözyaşını dindiremiyorsa, ülkenin gençlerinin geleceği bir kör kurşunla kayboluyorsa, sıfırla aldığınız terörü getirdiğiniz yer belliyse, millet sizi  iktidara taşımaz'' dedi.

         5- MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli partisinin Yozgat mitinginde yaptığı konuşmada, 22 Temmuz’da  yapılacak seçimler sonrasında oluşacak yeni Meclis’in ilk görevinin cumhurbaşkanını uzlaşmayla seçmek, ikinci görevinin de bölücü terörün kökünü  kazımak amacıyla tezkere çıkarmak olduğunu söyledi.

         6- Türkiye Gazeteciler Cemiyeti’nin (TGC) ''Basın Özgürlüğü 2007'' Ödülleri  Hrant Dink, Ragıp Zarakol ve Avukat Gülçin Çaylıgil’e verildi.

         7- Fransa Cumhurbaşkanı Nikolas Sarkozy El Vatan ve El Haber gazetelerine yaptığı açıklamada, Cezayir'in sömürge olduğu dönemde birçok adaletsizlik olduğunu ve acılar çekildiğini kabul ederek "Gerçeklerin kabul edilmesi taraftarıyım, ancak dini bir nosyon olan devletlerarası ilişkilerde yeri bulunmayan pişmanlığa  karşıyım" dedi.

11 TEMMUZ 2007

1- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan BM Gıda ve Tarım Örgütü’nün (FAO) Orta Asya Halk Bölge Ofisi’nin açılışı nedeniyle düzenlenen törenin ardından gazetecilere yaptığı açıklamada, şu anda Meclis dışından bir cumhurbaşkanı adayına sıcak bakmadıklarını belirterek “Yarın da sıcak bakmayacağız” dedi.

         Öte yandan Başbakan Erdoğan Fox TV ana haber programına katılarak soruları yanıtladı. Başbakan Erdoğan, CHP ile koalisyon iddialarına ilişkin olarak “Herhangi bir sıkıntı yok. Sabırlı olmakta fayda var” dedi.

         2-CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, Mersin’e giderken uçakta gazetecilere yaptığı açıklamada, cumhurbaşkanlığı seçimi konusunda  “Anayasal tarife uygun, tarafsız bir cumhurbaşkanı iyidir. Sezer modeli çok yararlı oldu” dedi. Baykal Mersin’de belediye tarafından yapımına başlanan Atık Su Arıtma Tesisleri’nin temel atma töreninde ise “15 gün sonra yeni bir Türkiye var. Her şey değişecek” dedi.

         Amasya ve Çorum’da partisince düzenlenen mitinglerde de halka hitap eden Baykal “CHP iktidarı geliyor. Biz bugüne kadar gelen hükümetlerden farklı bir anlayış sergileyeceğiz. Yeni dönemde hep beraber Türkiye’nin meselelerini bir bir çözeceğiz” dedi.

         3- Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullah Gül NTV televizyonunda, gündeme ilişkin soruları yanıtladı. Başbakan Yardımcısı Gül, Irak’ın, Kuzey Irak kaynaklı terörist saldırılara karşı önlem almaması halinde Türkiye’nin önlem alacağını söyledi.

         4- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdüllatif Şener, CHP Genel Başkanı Deniz Baykal’ın cumhurbaşkanlığı konusunda kendisi hakkında söylediği ‘Sayın Şener saygın bir isimdir. Kendisi hakkında olumlu değerlendirmem var. Ama cumhurbaşkanlığı seçimi ayrı iştir’ sözlerini, “Sayın Baykal bu ortamda başka şeyler söyleyemezdi, bir isme kilitlenmiş olamazdı. Dünün ortamı yarının ortamı değildir. Her cumhurbaşkanlığı seçiminin kendine özgü karakteristiği vardır. Sayın Baykal’ın benim için ‘saygın isim’ nitelemesi yapması yeterlidir” şeklinde değerlendirdi. 

         5- Danıştay 1. Dairesi, Özelleştirme İdaresi Başkanı Metin Kilci ile 8 komisyon üyesi hakkında Manisa’daki bir şirketin satışıyla ilgili Maliye Bakanı Kemal Unakıtan’ın soruşturma izni vermemesine ilişkin kararını oybirliğiyle kaldırdı.

         6- Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Murat Başesgioğlu Sabah gazetesine verdiği mülakatta, Türkiye’nin en büyük sorununun işsizlik olduğunu belirterek, “12 aydan fazla işsiz kalan 15-25 yaş grubunu işe alana yüzde 40 vergi indirimi sağlanacak” dedi.

         7- DP Genel Başkanı Mehmet Ağar Aksaray’da düzenlediği basın toplantısında, Cumhuriyetin milletin müşterek değeri olduğunu vurgulayarak “CHP seçimi kaybedince Cumhuriyet de kaybedecek diyor. Cumhuriyet, CHP’nin defterine mi kayıtlı” dedi.

         8-  MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli partisinin Kırşehir mitinginde, Başbakan Erdoğan’ı eleştirerek, “Son olarak bizi siyasi terörle suçlamaktadır. Siyasi tarihimizin en büyük siyasi teröristi ve kundakçısı bizatihi kendisidir. Seçim süresince devlet terörü boyutlarına ulaşan hukuk ve ahlakdışı baskı rejimini kurmuştur” dedi.

         9- TMSF Başkanı Ahmet Ertürk bir televizyon kanalında yaptığı açıklamada, Bölge İdare Mahkemesi’nin TMSF’nin Atv ve Sabah gazetesine el koymasıyla ilgili yürütmeyi durdurma kararı vermesine ilişkin olarak, “Mahkeme burada enteresan bir karar verdi. Mahkemenin kararına tabii ki saygılıyız, ama doğru bir karar değil” dedi.

         10- Türkiye’nin Washington Büyükelçisi Nabi Şensoy Anadolu Ajansı’na verdiği demeçte, başta Mesud Barzani’nin lideri olduğu Kürdistan Demokratik Partisi (KDP) olmak üzere Iraklı Kürtlerin, terör örgütü PKK’ya silah, patlayıcı, sığınak ve lojistik destek sağladığını belirterek, “PKK teröristlerine yardım eden, onların amaçlarını da destekliyor demektir” dedi.

         11- AB’nin yeni dönem başkanı Portekiz, ‘Tüketici ve Sağlığın Korunması’ başlığında fiili müzakerelere eylül ayında başlanması için Türkiye’ye davet mektubu gönderdi.

         12- Libya Yüksek Mahkemesi, 438 çocuğa bilerek HIV virüslü kan vermekten suçlu bulunan 5 Bulgar hemşire ve 1 Filistinli doktor hakkındaki idam kararını onadı.

                                                12 TEMMUZ 2007

         1- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, partisinin Muğla mitinginde, hükümetinin icraatlarını anlatarak, Türk insanının sofrasındaki ekmeği iki katına çıkardıklarını, IMF'ye olan borcun azaltıldığını, enflasyonun düşürüldüğünü, Merkez Bankası  rezervleri ve milli gelirin arttırıldığını dile getirdi.

         Başbakan Erdoğan Manisa mitinginde ise 4.5 senelik iktidarları sonunda ülkenin üstündeki kara bulutların  dağıldığını, gençlerin bakışlarındaki ümitsizliğin kaybolduğunu dile getirerek, Türkiye'nin artık tüm dünyanın ifadesiyle 'bir cazibe merkezi haline geldiğini' söyledi.

         2- CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, Atv televizyonunda katıldığı ‘Siyaset Meydanı’ programında cumhurbaşkanının mutlaka tarafsız bir isim olması gerektiğini belirterek ''Türkiye'de cumhurbaşkanlığı yapacak çok insan var. Ona şüphe yok. Burada  bütün mesele parlamentodaki siyasi yapının böyle bir isim üzerinde mutabakatını  sağlayabilmek. Bunun mümkün olacağı isimleri ancak parlamento şekillendikten  sonra görüşerek belirlemek mümkündür. O nedenle bu aşamada benim herhangi bir isim telaffuz etmem mümkün değil. Kafamda da bir isim gerçekten yok. Ama bizim koyduğumuz ölçüleri karşılayacak, gerçekten işini çok iyi  yapabilecek çok insan olduğu kanısındayım. Bunlardan herhangi birisini bulabilirsek onunla birlikte çalışabiliriz. Önemli olan bu konuda ortak bir niyet  içine girmemizdir. Şimdi bunu sağlamaya çalışıyorum'' dedi.

         3- Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullah Gül Türkiye gazetesine yaptığı açıklamada, ABD’nin Kuzey Irak’ta yuvalanan PKK teröristlerine karşı somut adım atmadığını belirterek, “Türkiye bağımsız bir ülkedir ve kararlarını kendisi verir. Sınır ötesi operasyon yapmamız gerekirse de bunun için ABD dahil kimseden ne izin alırız ne yardım isteriz” dedi.

         4- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdüllatif  Şener, Türk Dil Kurumu’nun 75. kuruluş yıl dönümü dolayısıyla düzenlenen törenden ayrılırken gazetecilerin sorularını yanıtladı. Başbakan Yardımcısı Şener, cumhurbaşkanı seçimi süreci ile ilgili soruya “Bugün itibariyle bu sürecin nasıl gelişeceği, kimlerin aday olarak  ortaya çıkacağı, partiler arasında bir uzlaşmanın ortaya çıkıp çıkmayacağı  konusunda kesin bir şey söylemek mümkün değildir. Ancak, 22 Temmuz sonrası  oluşacak TBMM'nin üyeleri arasında ben bulunmayacağıma göre, önümüzdeki cumhurbaşkanı seçiminde oy verecek isimler arasında değilim. Dolayısıyla süreci  birlikte izleyeceğiz'' dedi.

         5- Maliye Bakanı Kemal Unakıtan Tekirdağ’da yaptığı açıklamada, Türkiye'nin bütçesinin bugün açık yönünden Almanya, Fransa, Belçika ve Yunanistan'ın bütçelerinden iyi durumda olduğuna işaret ederek, ''Biz sıkı  para politikasını ısrarla yürüttük. Türk lirası kıymetlenirken dolar ve avro hep  düşüş trendinde seyretmekte. Bütçenin iki yakası 4,5 yıllık AK Parti iktidarında  bir araya geldi. 2013 yılında kişi başına milli gelir 10 bin dolar seviyesine gelecek. Koalisyon döneminde ne idi, şimdi ne durumda. Halkımız bunu unutmuyor'' dedi.

         6- Sağlık Bakanı Recep Akdağ, seçim çalışmaları için gittiği Erzurum'da yaptığı açıklamada, ''Bazı gazeteler, televizyonlar ve yazarlar ‘Artık CHP'ye değil, MHP'ye oy verin’ diyorlar. Düşündükleri MHP'nin barajı aşmasını sağlayarak MHP-CHP koalisyonun kurulmasını sağlamaktır. Ancak 23 Temmuz’da uğraşlarının başarısız olduğunu görecekler'' dedi.

         7- Kültür ve Turizm Bakanı Atilla Koç, Aydın'ın Çine ilçesinde partisince düzenlenen toplantıda, ''Atatürk devri hariç, Türkiye hiçbir zaman 4,5 yıl üst üste yüzde 7,3  kalkınmadı. Bizim zamanımızda kalkındı. Ama bu yetmez. 400 milyar dolar olan GSMH, 800 milyar dolar olacak. Fert başına düşen gelir 5 bin 600 dolar değil 13  bin dolar olacak. Ama bunun için yüzde 7,3 kalkınma yetmez, yüzde 9,1 olacak” dedi.   

         8- MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, Star televizyonunda katıldığı programda ''MHP'nin son günlerde bir partiyle koalisyon yapma noktasında niyetinin olduğu Anadolu'da el altından halkımıza doğru yayılmak isteniyor. MHP'nin söylemlerine dikkat etmek lazımdır. Tek başına iktidar hedefini ortaya koyan bir siyasi partinin bugünden herhangi bir siyasi partiyle koalisyon çalışmalarını  düşünmesi siyasi ahlakla bağdaşmaz'' dedi.

13 TEMMUZ 2007

         1- Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer Almanya Cumhurbaşkanı Horst Köhler’e bir mektup göndererek, Almanya Federal Meclisi’nde kabul edilen ve bu ülkede yaşayan Türkler aleyhine ayrımcı unsurlar içeren göç yasasını onaylamamasını istedi.

         2- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan partisinin Çanakkale’de düzenlediği mitingde yaptığı konuşmada  “Biz bu milletin efendisi değil, hizmetkarıyız. Biz şuna inanıyoruz, halka hizmet Hakka hizmettir” dedi.

         Başbakan Erdoğan Bursa mitinginde ise CHP Genel Başkanı Deniz Baykal’ı eleştirerek “Sayın Baykal önce sen bu ülkede inancını yaşamak isteyenlere saygılı olmasını öğren. 1982 Anayasası’nın gerekçesini de aç oku, orada laiklik tanımı var, AK Parti’nin laiklik anlayışı budur” dedi.

         3- CHP Genel Başkanı Deniz Baykal partisince Tunceli’de düzenlenen mitingde yaptığı konuşmada, CHP’nin iktidar yürüyüşünde Tunceli’nin her zamanki gibi destek vereceğine inandığını söyledi. Baykal Elazığ’daki mitingde ise CHP olarak iktidara geldiklerinde ilk olarak çiftçiye sahip çıkacaklarını belirterek “Çiftçinin mazotundan ÖTV almayacağız. CHP döneminde yeşil kart kalkacak. ÖSS saçmalığına son vereceğiz” dedi.

         4- Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullah Gül Time dergisine verdiği mülakatta, seçimleri kazanmaları durumunda tekrar cumhurbaşkanlığına aday olacağını belirterek “Son 5 yıldır yaptıklarımız ortada. Bunlar doğulu bir ülkenin mevzuatları mı? Bunlar şeriat mı? Hayır. Bunlar Avrupa kanunları. Biz ülkenin seviyesini yükseltiyoruz. Gerçek reformcular biziz” dedi.

         5- DP Genel Başkanı Mehmet Ağar NTV televizyonunda yaptığı açıklamada, cumhurbaşkanlığı konusunun siyaseti kilitlememesi gerektiğini ve DP olarak uzlaşma konusunda kapalı kapılarının bulunmadığını belirterek “Yeni cumhurbaşkanı TBMM içinden de dışından da olabilir. Ancak tercihen Meclis içerisinden seçilmelidir” dedi.

         Ağar partisi tarafından Bolu’da düzenlenen mitingde ise Petkim’in ihalesini eleştirerek “Böylesi önemli bir tesisi, şüpheli şahıslara 2 milyar dolara satanlardan hesabını soracağız” dedi.

         6- MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli partisinin Afyonkarahisar’da düzenlediği mitingde, Türkiye’nin her gün şehit verdiğini belirterek, Başbakan Erdoğan’ın Barzani’nin ve PKK’nın uzantısı bağımsızlarla koalisyon hesabı yaptığını söyledi.

         7- Bingöl’ün Genç ilçesi kırsalında PKK’lılar ile güvenlik güçleri arasında çıkan çatışmada bir er şehit oldu.  

14 TEMMUZ 2007

1- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, partisinin Ankara ve Sakarya mitinglerinde  MHP ve CHP’yi eleştirerek “Halkın istemediği kişi ne başbakan ne de cumhurbaşkanı olabilir. Siz ne derseniz o olacak” dedi.

         2- CHP Genel Başkanı Deniz Baykal partisinin Kahramanmaraş mitinginde AKP’nin ekonomi politikalarını eleştirerek “Bugün gelinen noktada halkın sıkıntılı olduğunu görüyoruz. Ülkenin insanı sıkıntı çekerken yabancının borsa payı  yüzde 70’e ulaştı. Bunlarda üretim yok, istihdam yok, yatırım yok. Adeta havadan para kazanıyorlar. Bunların para kazanmasıyla benim ülkemin kanı, alın teri, emeği gidiyor” dedi.

         Baykal CNN Türk televizyonunda katıldığı canlı yayında ise malvarlığını açıklamasını isteyen Başbakan Erdoğan’a yanıt verdi. Baykal mal beyanında bulunmakla yükümlü olmadığı halde eşinin ve kendisinin mal varlığını açıkladığını, Başbakan Erdoğan’ın malvarlığının ise bilinmediğini belirterek ”Başbakansın. Sen mal varlığını açıklamalısın” dedi.  

         3- Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullah Gül, Irak Dışişleri Bakanı Hoşyar Zebari’yle bir telefon görüşmesi yaparak, Bağdat yönetiminin Kuzey Irak’taki PKK varlığına karşı süratle mücadele etmesi gerektiği uyarısında bulundu.

         Irak Dışişleri Bakanlığı tarafından konuyla ilgili olarak yapılan açıklamada, Başbakan Yardımcısı Gül’ün ‘terörle mücadelede Irak’ın daha fazla işbirliği yapmasını bekliyoruz’ dediği, PKK terör örgütü konusunun ikili ilişkilere zarar vermesine göz yumulmaması gerektiğini belirttiği kaydedildi.

         4- Danıştay 8. Dairesi, Prof. Dr. Kemal Alemdaroğlu’nun, YÖK Genel Kurulu kararına istinaden Cumhurbaşkanlığı’nca İstanbul Üniversitesi rektörlüğü görevinden alınmasına ilişkin İdare Mahkemesi kararının iptali istemini reddetti.

         5- Devlet Bakanı ve Başmüzakereci Ali Babacan, bir televizyon kanalına yaptığı açıklamada, “AK Parti’nin tek parti olarak yeniden iş başına gelme ihtimali kuvvetlendikçe piyasa daha da güçleniyor, borsa yükseliyor. 4,5 yıldır ne söylediysek yaptık. Verdiği sözü tutan bir parti olduk ve ekonomide güven sağladık” dedi.

         6- Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada, KKTC’deki Çetinkaya futbol takımı ile İngiltere’nin 1. lig takımlarından Luton Town arasında yapılması planlanan dostluk maçının, Rum Kesimi’nin girişimleri nedeniyle gerçekleşmemesinin, Kıbrıslı Türkler üzerinde yıllardır uygulanmakta olan insanlık dışı kısıtlamaların yeni bir örneğini teşkil ettiği bildirildi.

         7- DP Genel Başkanı Mehmet Ağar, partisinin İstanbul Çağlayan’daki mitinginde yaptığı konuşmada, Başbakan Erdoğan’ın 25 yıl ‘başörtüsü namus’ demesine karşın işi faciaya çevirdiğini söyledi. Ağar, AKP hükümetinin içinden çıktığı milleti beğenmediğini söyleyerek, “Kentsel dönüşüm dediler, kentsel bölüşüm yaptılar. Ankara’nın yüksek tepeleriyle, İstanbul’un lüks semtlerinden iktidar tanzim edilecek sandılar. İktidarı zengin sofraların yanaşması olarak değil, fukaranın gönüllerinde arayacağım” dedi.

         8- MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, partisince Mersin’de düzenlenen mitingde yaptığı konuşmada, “Abdullah Öcalan’a ‘sayın’ diyen Başbakan Erdoğan’ın, MHP’lilere ‘kardeşlerim’ diye hitap etmesini eleştirerek “Bu zihniyetin ilkel politikasına Mersinli kardeşlerim inanacak da MHP’ye oy vermeyecek öyle mi?” dedi.

         9- Türkiye ve İran arasında, Ankara’da enerji konusunda bir mutabakat zaptı imzalandı. Zaptı, İran Petrol Bakanı Kazım Veziri Hamaneh ile Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Hilmi Güler imzaladı.

         10- Macaristan’da düzenlenen 23 yaş altı Avrupa Atletizm Şampiyonası’nda 100 metre engellide Nevin Yanıt altın madalya kazandı.

         11- Milli Güvenlik Kurulu (MGK) Genel Sekreteri Büyükelçi Mehmet Yiğit Alpogan, Türkiye’nin  Büyük Britanya ve Kuzey İrlanda Birleşik Krallığı nezdinde büyükelçisi olarak atandı. Karar, Resmi Gazete’de yayımlandı.

         12- ABD’nin Ankara Büyükelçisi Ross Wilson Fransa’nın Milli Günü resepsiyonunda, ABD’nin terör örgütü PKK’ya silah sağladığına dair iddiaların kendisini üzdüğünü söyleyerek, “Terör örgütü olarak sınıflandırdığımız bir örgüte neden silah sağlayalım? PKK ile çalışmıyoruz ve PKK’ya silah sağlamıyoruz. Dışişleri Bakanı Gül’ün ilettiği raporları ciddiye alıyoruz ve üzerinde çalışıyoruz” dedi.

         13- Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, 19 Kasım 1990 tarihli Avrupa Konvansiyonel Kuvvetler Antlaşması’nın (AKKA) yürürlüğünü dondurma kararı aldı.

         14- Arjantin Yüksek Mahkemesi, kirli savaş dönemi cunta yönetiminin önde gelen isimlerinden Orgeneral Santiago Omar Riveros’a 1989‘da dönemin cumhurbaşkanı Carlos Menem tarafından çıkarılan af kararını iptal etti.

 15 TEMMUZ 2007

1- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan partisinin İstanbul Kazlıçeşme’de düzenlenen mitinginde, 23 Temmuz sabahında Türkiye için yeni bir süreci başlatacaklarını belirterek “22 Temmuz’da inşallah yüzde 40’ın üzerinde oy ile tek başına yola devam ediyoruz” dedi. Mitinge katılan Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullah Gül de konuşmasında cumhurbaşkanlığı seçim sürecinde Türkiye’nin zarar gördüğünü söyledi.

         Başbakan Erdoğan partisinin Kocaeli mitinginde ise 22 Temmuz’da sandıktan Türkiye’nin tek gerçeği olan değişim, güven, istikrar, adalet ve kalkınmanın çıkacağını belirterek “Yeter karar milletindir” dedi.

         Öte yandan bir televizyon kanalında soruları yanıtlayan Başbakan Erdoğan, DTP’nin desteklediği bağımsız milletvekilleriyle koalisyon yapacakları iddialarını reddederek “Bizim böyle bir şeye ihtiyacımız yok. Kaldı ki olsa bile böyle bir şeye evet demeyiz“ dedi.

         2- DP Genel Başkanı Mehmet Ağar Zaman gazetesine yaptığı açıklamada, cumhurbaşkanı seçimi konusunda “Yeni cumhurbaşkanı sağ tandanslı olacak. Toplumun net eğilimi böyle. 11. Cumhurbaşkanını Meclis seçecek. Yeni adayın içeriden olmasını istiyoruz. ‘Dışarıdan olsun’ demek, 550 milletvekilinin zafiyetini işaret eder” dedi.

         3- DSP Genel Başkanı Zeki Sezer Eskişehir’de yaptığı açıklamada, DSP’nin seçime katılmadan, CHP ile birlikte iktidara geleceğini belirterek, cumhurbaşkanı adaylarının da Eskişehir Büyükşehir Belediye Başkanı Yılmaz Büyükerşen olduğunu açıkladı.

         4- MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli partisinin Antalya mitinginde, 22 Temmuz seçimlerinin, bir siyasi parti tercihinin ötesinde milli anlam taşıdığını belirterek, 22 Temmuz’da halkın geleceğini oylayacağını söyledi.

         5- İP Genel Başkanı Doğu Perinçek partisince İstanbul Kadıköy’de düzenlenen mitingde, 22 Temmuz genel seçimlerinin AKP iktidarının sonu olacağını belirterek “Terörü destekleyenlerle ortaklık yapan Başbakan Erdoğan’ın artık milleti yoktur. Ordusu da yoktur. Yıkılıp gidecektir, bu millet onu ve ekibini o koltuktan indirecektir” dedi.

         6- Bodrum’un Güvercinlik köyü ile Milas’ın Meşelik köyü yakınlarında aynı anda 4 ayrı noktada çıkan yangında 250 hektar orman kül oldu.

         7- Almanya Cumhurbaşkanı Horst Kohler ZDF televizyonuna yaptığı açıklamada, Türklerin ve Türkiye’nin tepkisini çeken yeni Göç Yasası’yla ilgili Alman hükümetine yöneltilen ırkçılık iddialarını reddetti. Kohler, yasayı ayrıntılı bir şekilde inceleyeceğini belirterek “Irkçılıkla ilgili iddiaları duyduğumda çok şaşırdığımı söylemeliyim” dedi.

         8- Irak Başbakanı Nuri El Maliki başkent Bağdat’ta düzenlediği basın toplantısında, ülkedeki güvenlik kontrolünü ele almaya hazır olduklarını belirterek, koalisyon güçlerinin istedikleri zaman ülkeden ayrılabileceğini söyledi.

         9- İsrail Başbakanı Ehud Olmert’in, 180’den fazla Filistinli militana yönelik af kararının ardından, aranan El Fetihliler de İsrail karşıtı faaliyetlerini durdurma taahhüdünde bulunarak silah bıraktılar.

         10- Kuzey Koreli Diplomat Kim Myong Gil, Güney Kore’den aldıkları petrol sevkıyatının dün tamamlanmasının ardından Yongbyon’da yer alan, ülkenin tek faal nükleer reaktörünü kapattıklarını açıkladı.

16 TEMMUZ 2007

         1- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan partisince Edirne ve Tekirdağ’da düzenlenen mitinglere katıldı. Tekirdağ mitinginde, Türkiye’nin istikametini belirlemesi açısından son derece kritik bir seçime gidildiğini belirten Başbakan Erdoğan, “Milletine verdiği sözleri yerine getirmiş, krizden alıp Türkiye’yi düzlüğe çıkarmış bir iktidar olarak alnımız ak, başımız dik halkın huzuruna çıkıyoruz” dedi.

         Başbakan Erdoğan ayrıca NTV televizyonunda katıldığı ‘Seçim 2007’ programında gazetecilerin gündeme ilişkin sorularını değerlendirdi. 11. Cumhurbaşkanı’nın, 22 Temmuz seçimlerinde en çok oy alan partiden olması gerektiğini belirten Başbakan Erdoğan, dokunulmazlıklar konusuna da değinerek, milletvekillerinin dokunulmazlığının kalkması konusuna sıcak bakmadıklarını söyledi.

         2- CHP Genel Başkanı Deniz Baykal partisince Iğdır, Trabzon ve Erzurum’da düzenlenen mitinglere katıldı. Baykal Iğdır mitinginde yaptığı konuşmada, Türkiye’yi karıştırmak isteyenlerin terörü kullandıklarını belirterek, “İktidar bu konuda büyük yanlışlıklar içinde. Seçimden sonra Türkiye’de hem kardeşlik hem teröre karşı kararlı bir politika uygulanacak. Şimdi Türkiye’de yeni bir dönemi açmanın zamanı geldi. Şartlar oluştu” dedi.

         3- Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullah Gül seçim çalışmaları kapsamında bir grup gazeteciyle yaptığı söyleşide, ABD’nin terör örgütü PKK’ya silah sağladığına ilişkin iddiaları değerlendirerek, ABD’nin terör örgütü ilan ettiği PKK’ya silah sağlamasının mümkün olmadığında ısrarlı olduğunu, ancak Washington yönetiminden, “Irak ordusuna verdiğimiz silahlar maddi, etnik ya da ideolojik nedenlerle kontrolsüz biçimde PKK’nın eline geçmiş olabilir. Sıkı takip ediyoruz”  şeklinde açıklama yapıldığını söyledi. 

         4- Devlet Bakanı Kürşad Tüzmen Mersin’de gazetecilere yaptığı açıklamada, Türkiye’nin ihracat artışıyla büyüdüğünü belirterek, “100 milyar dolar ihracatla kişi başı gelir 5.500 dolara ulaşır. Ülkemiz 200 milyar dolar ihracat yapmalı ki, kişi başına gelir 10.000 dolar olsun. Bunu da önümüzdeki süreçte yapacağız” dedi.

         5- Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Hilmi Güler Türkiye ile İran arasında imzalanan enerji işbirliği anlaşmasıyla ilgili olarak Sabah gazetesine yaptığı açıklamada, işbirliğine ABD’nin olumsuz bakabileceğini, Türkiye’nin enerji arz güvenliği, enerjide ülkelerle olan ilişkileri ve bölgenin istikrarı açısından konunun önem taşıdığını söyledi.

         ABD’nin Ankara Büyükelçiliği Sözcüsü Kathy Schalow da konuya ilişkin olarak, ABD politikalarının İran’la yapılan her türlü enerji işbirliği anlaşmasına karşı olduğunu belirterek, “Hazar Denizi enerji kaynaklarının İran’dan transit geçişe ihtiyaç duymadan doğrudan Avrupa pazarlarına ulaştırılması için gerekli altyapının geliştirilmesi konusunda Türkiye ile birlikte çalışmaya devam edeceğiz” dedi.

         İran Ekonomi ve Ticaret Müsteşarı Ahmad Noorani de yaptığı açıklamada, iki ülke arasında doğalgaz alanında imzalanan mutabakat zaptının, seçim öncesi hükümete yönelik bir jest olmadığını belirterek, “Türkiye, ilk kez İran’a yatırım yapacak, Türkiye, 3 sahada yıllık 30 milyar metreküp doğalgaz üretecek” dedi.

         6- Çevre ve Orman Bakanı Osman Pepe AK Parti İstanbul İl Başkanlığı’nda düzenlediği basın toplantısında, CHP Genel Başkanı Deniz Baykal’ın, ‘çocukları adına kayıtlı 600 dairesi var’ iddiasında bulunduğunu, çocukları üzerine sadece 5 dairesi olduğunu ve kirada oturduklarını belirterek, iddialarla ilgili olarak yargıya başvuracağını söyledi.

         7- DP Genel Başkanı Mehmet Ağar partisince Ordu’da düzenlenen mitingde yaptığı konuşmada, hesap sormanın ciddi bir iş olduğunu belirterek, siyaset yoluyla zenginleşmenin hesabının sorulacağını söyledi.

         8- MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli partisince Gaziantep’te düzenlenen mitingde yaptığı konuşmada, AK Parti iktidarı süresince yaşanan hayal kırıklığı ve teslimiyetçi politikaların sonunun göründüğünü belirterek, Türkiye’nin yeni bir istikamette yol almaya başlayacağını, MHP’nin tek başına iktidar olacağını söyledi.

         9- Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) Hanehalkı İşgücü Anketi’nin (Mart-Nisan-Mayıs dönemi) Nisan 2007 sonucuna göre, işsizlik oranı 9.8 olurken, işsiz sayısının geçen yıla göre 14 bin artarak 2 milyon 450 bine ulaştığını açıkladı.

         10- TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu CNN Türk televizyonuna yaptığı açıklamada, devletin veya tekelciliğin hakim olduğu sektörlerin hızla rekabete açılması gerektiğini belirterek, bunlardan birincisinin enerji sektörü olduğunu söyledi.

         11- Irak’ın kuzeyindeki Kerkük’te Devlet Başkanı Celal Talabani’nin lideri olduğu IKYB bürosunun da aralarında bulunduğu 3 ayrı noktaya düzenlenen bombalı saldırıda 85 kişi öldü, 180 kişi de yaralandı.

17 TEMMUZ 2007

         1- AK Parti Genel  Başkanı ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, partisinin Isparta ve Konya mitinglerinde halka hitap etti. Başbakan Erdoğan Isparta mitinginde “Buradan, diyorum ki; tek başına biz iktidar olamazsak, ben siyasetten çekiliyorum. Sayın Baykal sen tek başına iktidar olamazsan, siyasetten çekilecek misin, Sayın Bahçeli, sen tek başına iktidar olamazsan siyasetten çekilecek misin?'' dedi.

         2- CHP Genel  Başkanı Deniz Baykal, partisinin Bolu'daki mitinginde yaptığı konuşmada, PETKİM'in satışına değinerek, Türkiye'nin en önemli tesisinin satıldığını, ancak alanların kim olduğunun belirsiz olduğunu söyledi. Baykal, seçimlerin ardından iktidara geleceklerini ve ilk iş olarak da PETKİM'in satışına dur diyeceklerini kaydetti.

         3- Devlet Bakanı ve Başmüzakereci Ali Babacan, SKY Türk TV kanalında katıldığı bir programda ekonomik gelişmeleri değerlendirdi. Bakan Babacan, Merkez Bankası’nın 65 milyar dolar, özel sektörün de 46 milyar  dolar olmak üzere, toplam döviz rezervinin 114 milyar dolara ulaştığını bildirdi. Dış borcun milli gelire oranının yüzde 49'dan yüzde 27'ye düştüğüne dikkat çeken Bakan Babacan, dış borç konusunda korkulacak bir şeyin olmadığını kaydetti.

         4- Maliye Bakanı Kemal Unakıtan Eskişehir’de Genç İşadamları Derneği üyeleriyle bir araya geldi. Bakan Unakıtan görüşmede, gelen bir iki yıl içinde Türkiye'de enflasyonun Avrupa ülkeleri  seviyesine ineceğini belirterek, yüzde 5'in altına indiği zaman enflasyonun belinin kırıldığını kaydetti.

         5- Bayındırlık ve İskan Bakanı, Faruk Nafiz Özak, seçim çalışmaları çerçevesinde İnsan Hakları Derneği (İHD) Trabzon Şubesi’ni ziyaretinde yaptığı konuşmada, Türkiye'nin çok önemli bir süreçten geçtiğini belirterek, ''Bu önemli seçim sürecinde, geçmişten günümüze kadar gelen misyonumuzu korumamız önem taşımaktadır'' dedi.

         6- MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, partisince Hatay'ın İskenderun ilçesinde düzenlenen mitingde yaptığı konuşmada “Başbakan Erdoğan, tek başına iktidar olmazsa siyasetten çekileceğini açıkladı. Bazı gazeteler başbakanın bu açıklamasından pay çıkartmaya çalışıyor. Bu, siyasi ecelinin geldiğidir. 22 Temmuz’dan sonra Başbakan Erdoğan, Türk adaleti önünde hesap verecektir. Başbakan Erdoğan'ın hesap verme dönemi başlayacaktır. Bu nedenle hukuken siyaset yapması da mümkün değildir'' dedi.

         7- DP Genel Başkanı Mehmet Ağar Denizli’de gazetecilere yaptığı açıklamada, AK Parti Genel Başkanı ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın 'Tek başına biz iktidar olamazsak, ben siyasetten çekiliyorum' sözlerini değerlendirerek, ''Ben başaramadım,  ayrılıyorum' başka bir şeydir; 'Olamazsam gidiyorum' şeklinde tehditvari konuşmak  başka bir şeydir. Üsluba ve tavra bağlı'' dedi.

         8- Radyo ve Televizyon Üst Kurulu'nda (RTÜK) 2 yıllık başkanlık süresi sona eren Zahid Akman, RTÜK başkanlığına yeniden  seçildi.

         9- Şırnak'ta PKK’lı teröristlerle güvenlik güçleri arasında çıkan çatışmada, 1 piyade kıdemli üstçavuş ile 1 piyade er şehit  oldu.

         10- AB Komisyonunun Genişlemeden Sorumlu Üyesi Olli  Rehn, Alman Die Welt gazetesine verdiği demeçte, Türkiye'nin AB üyeliğine karşı çekincelerin artmasının, Birliğin Türkiye'de inandırıcılığını kaybetmesinden de kaynaklandığını ifade ederek, ''Türkiye'nin, parlamento seçimlerinden sonra reform çabalarını yeniden güçlendirmesini ve AB yolunda ilerlemesini bekliyoruz. Düşünce ve din özgürlüğü  konusunda ilerleme sağlanması şart. Ancak bu sayede üyelik müzakereleri yeni bir  ivme kazanabilir'' dedi.

18 TEMMUZ 2007

         1- Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer, Divriği Kültür Vakfı Başkanı Arif Ali Atay ve beraberindeki heyeti kabul etti. Atay görüşmenin ardından gazetecilere yaptığı açıklamada, Cumhurbaşkanı Sezer’in, cumhurbaşkanının TBMM dışından da seçilebileceğini ve cumhurbaşkanlığı süresinin 5 artı 5 değil 7 yıl olmasının çok daha uygun olacağını vurgulayarak “Önemli olan Atatürk ilkelerine bağlı olmasıdır” dediğini söyledi.

         2- Cumhurbaşkanlığı Basın Merkezi’nden yapılan açıklamada, Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer’in, Sinop Üniversitesi Rektörlüğü’ne YÖK’ün önerdiği adaylar arasından Prof. Dr. Şevket Büyükhatipoğlu’nu atadığı bildirildi.

         3- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan AK Parti’nin Gaziantep ve Kahramanmaraş mitinglerinde, mutlu yarınların Türkiye’yi beklediğini belirterek “Türkiye’nin vicdanını karartanlara fitneden fesattan medet umanlara fırsat vermedik, vermeyeceğiz. 22 Temmuz’da sandık başına gidip istikrara oy verin ki yavrularımızın yarınları kararmasın” dedi.

         4- Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hilmi Özkök Anadolu Ajansı (AA) İzmir Bölge Müdürlüğü’nü ziyareti sırasında, gündemdeki konulara ilişkin soruları yanıtladı. Orgeneral Özkök, Genelkurmay’ın intemet sitesinde yer alan özgeçmişinde “Anayasaya göre Başbakanlığa bağlıdır” ifadesinin çıkarılmasıyla ilgili olarak “Çıkarılsın, bir beis yok” dedi.

         5- CHP Genel Başkanı Deniz Baykal partisinin Bursa mitingi dönüşü uçakta gazetecilere yaptığı açıklamada, Başbakan Erdoğan’ın ‘tek başıma iktidara gelemezsem çekilirim’ kararını almadan önce halkın onu gönderme  kararı aldığını söyledi.

         Baykal Giresun mitinginde ise fındığın önündeki en büyük engelin AKP hükümeti olduğunu belirterek, fındığın kilosunun net 6.50 YTL olacağını söyledi. Baykal, Antalya mitinginde de Başbakan Erdoğan’ı eleştirdi.

         6- Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullah Gül seçim çalışmaları için gittiği Kayseri’de yaptığı açıklamada, Fransa’da tutuksuz yargılanan terör örgütü PKK’nın Avrupa’daki elebaşlarından Rıza Altun’un Irak’ın kuzeyine kaçmasıyla ilgili olarak “Rıza Altun, PKK’nın finansmanını sağlayan önemli teröristlerden biri. Avusturya’daki polis, üstündeki sahte kimliği tespit etmesine rağmen kendisini Erbil’e giden bir uçağa bindirip göndermiş. Bugün bakanlıktaki arkadaşlarım ilgili büyükelçileri çağırarak onlara protestoda bulundular” dedi.

         7- Yargıtay 1. Ceza Dairesi, Etibank davasında işadamı Cavit Çağlar hakkında ‘nitelikli dolandırıcılık’ ve ‘sahte özel evrak düzenlemek’ suçlarından verilen 3 yıl 1 ay 15 günlük, oğlu Mustafa Çağlar hakkında da ‘nitelikli dolandırıcılık’ suçundan verilen 1 yıl 6 ay 22 günlük hapis cezasına ilişkin hükmü bozarak, bu kişiler hakkındaki davaları zaman aşımı süresi dolduğundan ortadan kaldırdı.

         8- Devlet Bakanı ve Başmüzakereci Ali Babacan TGRT Haber televizyonunda yayınlanan “Ankara’nın Gündemi” programında, seçim çalışmalarına ilişkin bilgi verdi Bakan Babacan, AK Parti’nin Ankara’da Türkiye ortalamasının da üzerine çıkarak yüzde 50 oy oranına yaklaşacağını belirtti.

         9- MHP Genel Bahçeli partisinin Sivas mitinginde, Cumhuriyet döneminde kurulan tesislerin kelepir fiyatına satıldığını belirterek “Geçmiş hükümetlerin tırnaklarını kazıyarak yaptığı çalışmalar yok farz edilemez” dedi.

         10- DP Genel Başkanı Mehmet Ağar partisince İzmir’de düzenlenen mitingde, ülkenin dertlerini sadece DP iktidarının çözeceğini belirterek “Son karar milletimizindir. Bugüne kadar gücümüzü halktan aldık, onun dışında kimseye boyun eğmedik” dedi.

         11- Hakkari’nin Çukurca ilçesine bağlı iki köyü birbirine bağlayan karayolunda, terör örgütü PKK’nın askeri aracı uzaktan kumandalı mayınla havaya uçurması sonucu 2 asker şehit oldu, 6 asker de yaralandı.

         12- Türkiye ile Yunanistan arasında elektrik takası yapılmasını öngören protokol, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Hilmi Güler ile Yunanistan Kalkınma Bakanı Dimitris Sioufas tarafından imzalandı.

         13- Afganistan’ın Kabil kentinde Türk İl İmar Birliği’ne ait konvoya saldırı düzenleyen Taliban, araçları da silahla taradı. Saldırıda, 1 Türk askeri yaralandı. Saldırının ardından Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada, saldırı kınanarak “Türkiye Afganistan’ın istikrarına, sosyal ve ekonomik kalkınmasına katkılarını sürdürmekte kararlıdır” denildi.

         14- Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM), otoyol ve köprülerdeki iş yavaşlatma eylemi nedeniyle Yapı-Yol Sen’e gider kaybını ödeten Türkiye’yi tazminata mahkum etti. AİHM, memurların barışçıl eylem yapabileceğine karar verdi.

         15- Brezilya’nın San Paulo kentinde 186 kişiyi taşıyan yolcu uçağının, Cangonhas Havaalanı’na inişi sırasında pistte kontrolünü kaybedip bir yakıt istasyonuyla binaya çarparak patlaması sonucu, uçaktaki yolcularla birlikte yerde de 25 kişinin öldüğü bildirildi.

19 TEMMUZ 2007

         1- AK Parti Genel Başkanı ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, partisinin Bayburt ve Gümüşhane mitinglerinde halka hitap etti. Başbakan Erdoğan, Bayburt mitingindeki konuşmasında, Bayburt'a sadece oy istemek için değil, yeni dönemde destek ve hayır  dualarını almak için geldiğini ifade ederek, AK Parti hükümetinin 4,5 yılda ortaya koyduğu hizmetlerle Türkiye'nin önceki dönemlerden daha iyi durumda olduğunu kaydetti. Milletin 22 Temmuz'da bir kere daha değişime ''evet''  diyeceğini vurgulayan Başbakan Erdoğan, halk kimi isterse onun cumhurbaşkanı ve başbakan  olacağını, kimi isterse de onların milletvekili seçileceğini dile getirdi.

         2- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, ATV'de yayınlanan ''Seçim Meydanı'' programında gündeme ilişkin soruları yanıtladı. Başbakan Erdoğan, yeni oluşacak Meclis'te MHP ve DTP'nin yer almasının gerginliğe yol  açmasından endişe ettiğini belirterek, ''Ben bu seçimi toplumsal merkezin güçlenmesi için fırsat olarak görüyorum. Uçlardan fayda yok'' dedi.

         3- CHP Genel Başkanı Deniz Baykal partisinin Sakarya’da düzenlediği mitingde yaptığı konuşmada, CHP iktidarında kalkınmanın tarımdan başlatılacağını kaydederek, mazotta ÖTV'nin kaldırılacağını, çiftçinin diğer ülkelerin çiftçisiyle rekabet  edecek fiyatlarla üretim yapacağını söyledi.

         4- Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı  Abdullah Gül, Kanal D televizyonunda katıldığı “32. Gün” programında gündeme ilişkin soruları yanıtlarken askerlerle mesafeli olmadıklarını vurgulayarak “Bir ülkenin hükümeti ayrı, silahlı kuvvetleri ayrı olabilir mi?  Farklı görüşler bulunabilir. Ancak, Türkiye hukuk ülkesidir. Hepimizi bağlayan kurallar vardır. Elbette tüm kesimlerle olduğu gibi Türk Silahlı Kuvvetleri ile de oturup konuşacağız“ dedi.

         5- Demokrat Parti (DP) Genel  Başkanı Mehmet Ağar, partisince Isparta’da düzenlenen mitingde yaptığı konuşmada, ''Başbakan olduğumda üç ay içinde ekibi değiştirip altı ay  içinde bütün terörü kontrol altına alıp bir yıl içinde de Türkiye'de terörden  artık kimseyi bahsetmez hale getiremediğimde siyaseti bırakırım'' dedi.

         6- MHP Genel  Başkanı Devlet Bahçeli, partisince Tokat’ta düzenlenen mitingde  yaptığı konuşmada, Türkiye'nin, siyasi tarihinin en hayati seçimine gittiğini ifade ederek  ''22 Temmuz seçimleri Türkiye'nin varlığını, milli birliğini ve gelecekteki  devlet ve toplum yapısını doğrudan etkileyecek tarihi bir referandum niteliği kazanmıştır. Aziz milletimiz çok ağır bir sorumlulukla karşı karşıya  bulunmaktadır. Bu bakımdan Türkiye gerçeklerinin ve yapacağı kader seçiminin  geriye dönüşü olmayan sonuçlarını çok iyi değerlendirerek sandık başına gitmesi  hayati önem taşımaktadır'' dedi.

20 TEMMUZ 2007

         1- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan Atv televizyonunda yayınlanan “Seçim Meydanı” programında soruları yanıtladı. Başbakan Erdoğan, cumhurbaşkanlığı konusunda dışardan adaya kesinlikle karşı olduğunu belirterek “Biz millete gitmeyi istiyoruz. Bu parlamento yeterli sayıyı vermezse, mesela diyelim ki 367’nin üstünde bir oyla çıkmadığımız takdirde bu iş tıkanmıştır. Destek bulamadığımız takdirde gidilecek yol neresidir? Millettir. Sayın Cumhurbaşkanı referanduma gidilmesini istemiyor. Ben de tam aksine millete gitmenin daha isabetli olacağını düşünüyorum” dedi.

         2- CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, DSP Genel Başkanı Zeki Sezer’le birlikte seçim gezisi çevresinde gittiği Zonguldak’ta halka hitaben yaptığı konuşmada, Türkiye’nin kader seçimi yaptığını belirterek, “Türkiye’nin milli takımına sahip çıkın” dedi.

         3- Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullah Gül seçim çalışmalarını sürdürdüğü Kayseri’nin Bünyan ilçesinde halka hitaben yaptığı konuşmada, AK Parti’nin Türkiye’de kardeşliğin, birliğin, bütünlüğün sigortası olduğunu söyledi.

         4- Yargıtay 4. Dairesi, 2001 yılındaki devalüasyon öncesinde Merkez Bankası rezervinden 5 milyar dolar satılması ve kendi TL hesabını dövize geçirmesiyle ilgili davada, eski Merkez Bankası Başkanı Gazi Erçel’e verilen 11 ay 20 gün hapis cezasının 1536 YTL para cezasına çevrilmesi kararını onadı.

         5- DYP Genel Başkanı Mehmet Ağar Edirne’de düzenlenen mitingde, 22 Temmuz’da DP’nin yeniden iktidara geleceğini söyledi. Anketleri ve medyayı eleştiren Ağar, artık sonuçların değil milletin vicdanının önemli olduğunu söyledi.

         6- MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli partisinin Samsun’da düzenlediği seçim mitinginde, bazı medya organlarında kendilerine yönelik saldırılar olduğunu belirterek, bunların Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’la ilişkili olduğunu ileri sürdü.

         7- Kuzey Irak’ı ziyaret eden ABD’nin Irak Büyükelçisi Ryan C. Crocker, Kürt Bölgesel Yönetimi Başkanı Mesud Barzani’yle dün Selahaddin kentinde bir araya geldi. ABD heyeti, Kerkük’ün kaderinin belirlenmesi için bu yıl sonuna kadar referandum düzenlenmesini öngören Irak Anayasası’nın 140’ıncı maddesinin ele alındığı görüşmede, bu maddenin ertelenmesini gerektirecek hiçbir neden bulunmadığını savundu.

         8- Ortadoğu Dörtlüsü, yeni özel temsilcisi Tony Blair’in görev çevresini ve bölgeye yönelik çalışmalarını belirlemek amacıyla dün Portekiz’in başkenti Lizbon’da bir araya geldi. Toplantıya, ABD Dışişleri Bakanı Condoleezza Rice, BM Genel Sekreteri Ban Ki-Mun, AB Temsilcisi Javier Solana ve Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov katıldı. Toplantıda okunan bildiride, “Ortadoğu Dörtlüsü’nün ABD Başkanı George W. Bush’un Filistin’de iki devletli bir yapı oluşturulması önerisini desteklediği kaydedildi.

         9- Irak’taki Nuri El Maliki hükümetinin ortaklarından Ulusal Uyum Cephesi, meclisteki boykotunu sona erdirdiğini açıkladı.

         10- Kosova Başbakanı Agim Çeku, BM’nin Kosova’nın bağımsızlığı konusunda başarısız olduğunu ve Arnavutluk’un bağımsızlık günü olan 28 Kasım’da Sırbistan’dan tek taraflı olarak bağımsızlık ilan etmeleri gerektiğini belirtti.

21 TEMMUZ 2007

         1- Çevre ve Orman Bakanı Osman Pepe çeşitli açılışları gerçekleştirmek için dün gittiği Kocaeli’de gazetecilere yaptığı açıklamada, 170 fabrikanın bulunduğu İzmit Dilovası’ndaki 32 fabrikanın bacalarına takılan elektronik çiple 24 saat izlendiğini belirterek, “Dilovası ile ilgili 3 yıllık bir çalışma yaptık. Fabrika bacalarını takibe alınması sonucunda Dilovası’ndaki hava kirliliği ülke normallerinin altına indi” dedi.

         2- Yunanistan Dışişleri Bakanı Dora Bakoyannis haftalık New Europe  dergisine verdiği mülakatta, “Avrupa için büyük önemi bulunan coğrafi konumu ve büyük ekonomik potansiyeliyle Türkiye; yorulmadan destek olmamız gereken bir ülkedir” dedi. Türkiye’nin AB ile müzakerelere istekli olduğunu belirten Bakoyannis; bu isteğe karşı Avrupa’dan açık bir cevap beklendiğini söyledi.

         3- Hindistan’da devlet başkanlığı seçimlerini iktidardaki Kongre Partisi’nin adayı Pratibha Patil kazandı. Patil oyların yaklaşık üçte ikisini alarak ülkenin ilk kadın devlet başkanı oldu.

         4- Arnavutluk Parlamentosu'nda cumhurbaşkanı seçimi  için dün yapılan 4. oturumda iktidardaki Demokratik Parti Başkan Yardımcısı ve  Demokratik Parti Parlamento Grubu Başkanı Bamir Topi cumhurbaşkanı seçildi.

         5- Afganistan’da NATO güçleriyle çatışan Taliban, yabancı güçlerin çekilmesi için rehine kaçırıp infaz taktiğine yöneldi. 23 Güney Koreli misyoneri kaçıran Taliban, iki Alman ve beş Afgan rehineyi Berlin asker çekmeyi reddedince öldürdüğünü duyurdu.

         Afganistan Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Sultan Ahmed Bahin, Taliban'ın 2  Alman rehineyi istekleri yerine getirilmediği için öldürdüğüne ilişkin haberlerin doğru olmadığını ileri sürerek,  rehinelerden birinin kalp krizi sonucu öldüğünü,  diğerinin hala hayatta olduğunu bildirdi.

         Almanya Dışişleri Bakanı Franck-Walter Steinmeier da Berlin'de düzenlediği  basın toplantısında, rehinelerden sadece birinin içinde bulunduğu esaret koşullarına dayanamadığı için öldüğünü, diğerinin hayatta olduğunu belirtti.

         Güney Kore Devlet Başkanı Roh Moo-hyun ise Seul'de düzenlenen basın toplantısında, Afganistan'da Taliban'ın rehin aldığı vatandaşlarının tıbbi yardım gönüllüleri olduğunu belirterek, bu kişilerin mümkün  olan en kısa sürede serbest bırakılmasını istedi.

         6- Irak’ın Erbil Valisi Nevzat Hadi, terör örgütü PKK’nın hem Türkiye hem de kendileri için sorun olduğunu vurguladı. Hadi, “‘Burası Türk ordusuna mezar olur’ dediğim iddia edildi. Doğru değil. Bölge dağlık olduğu için orada Türk askerinin kaybolacağını söyledim. Yanlış yorumlandı” dedi.

22 TEMMUZ  2007

         1- 22 Temmuz Milletvekili Genel Seçimleri yapıldı. Seçimlerin gayriresmi sonuçlarına göre; AK Parti 341, CHP 111, MHP 71 ve bağımsızlar 27 milletvekilliği kazandı. AK Parti, 2002 seçimine göre oy oranını 10 puandan fazla artırarak yüzde 46.3’lük bir oranla yeniden iktidar oldu. DTP grup oluşturacak sayıyı geçti. DTP’nin bağımsız adaylarının yanısıra Mesut Yılmaz, Muhsin Yazıcıoğlu, Ufuk Uras  ve Kamer Genç de bağımsız aday olarak Meclis’e girdi. Seçime katılım oranı yüzde 85 olarak gerçekleşti.

         TBMM Başkanı Bülent Arınç bir özel televizyon kanalına verdiği demeçte, seçim sonuçlarını değerlendirirken bu seçim sonuçlarıyla halkın muhtıra verdiğini ve sonuçların siyaseti yeniden düzenleyeceğini söyledi.

         Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, AK Parti Genel Merkezi önünde partililere hitaben yaptığı konuşmada, milletin önemli bir çoğunluğunun AK Parti’yi toplumsal merkezin adresi olarak tescil ettiğini belirterek “Sandıktan birlik ve beraberliğimiz, cumhuriyetimiz ve demokrasimiz daha da güçlenerek çıkmıştır” dedi.

         Yüzde 15’e yakın oy alarak Meclis’e üçüncü parti olarak giren MHP’nin Genel Başkanı Devlet Bahçeli seçim sonuçlarının ardından yaptığı yazılı açıklamada, Türk milletinin bu seçimlerde AK Parti’ye ikinci defa tek başına iktidar olma imkanı verdiğini, aziz milletin bu iradesine saygı duymak gerektiğini söyledi.

         DP’nin düşük oy oranıyla baraj altında kalması üzerine DP Genel Başkanı Mehmet Ağar ve Genel Başkan Yardımcısı Nüzhet Kandemir istifa etti.

         Avrupa Parlamentosu’nun ikinci büyük grubu Sosyalistlerin Başkan Yardımcısı Jan Marinus Wiersma Sosyalist grup adına yaptığı yazılı açıklamada, Türkiye’deki seçim sonuçlarının, halkın Türkiye’yi AB’ye yaklaştıran hükümete destek verdiğini gösterdiğini söyledi.

         ABD Dışişleri Bakanlığı’nın Avrupa ve Asya’dan sorumlu üst düzey yetkilisi Matt Bryza yaptığı açıklamada, Türkiye’de yapılan genel seçimlerin demokrasi açısından büyük bir başarı olduğunu belirterek “Bu seçim Türk anayasal süreçlerinin ve laik demokrasisinin nasıl çalıştığının bir başka örneği” dedi.

         2- AB Komisyonu Başkanı Jose Manuel Barroso Kathimerini gazetesindeki demecinde, Türkiye’nin üyeliği konusunda başlatılan müzakerelerin tam üyelik anlamına gelmemekle birlikte alınan kararlar doğrulusunda sürdürülmesi zorunluluğu bulunduğunu ifade etti. Barroso ayrıca, bugün için Türkiye’nin AB’ye katılıma, AB’nin de Türkiye’yi üyeliğe kabul etmeye henüz hazır olmadığını vurguladı.

23 TEMMUZ 2007

         1- Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer Lozan Barış Antlaşması’nın imzalanmasının yıl dönümü nedeniyle yayımladığı mesajında, “Aydınlık, çağdaş ve evrensel değerlerin yol göstericiliğinde gelişen, gönençli bir Türkiye ülküsünün gerçekleşebilmesi için laik cumhuriyetimizin temel yapısının, bağımsızlığımızın, birliğimizin korunması vazgeçilmez önem taşımaktadır” dedi.

         2- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan 59. hükümetin istifasını Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer’e sunmasının ardından düzenlediği basın toplantısında, Cumhurbaşkanı Sezer’in yeni hükümet kuruluncaya kadar görevi sürdürmesini istediğini belirterek, 58. ve 59 AK Parti hükümetleri döneminde yakalanan istikrar ve güven ortamını devam ettirme çabası içinde olacaklarını söyledi. Başbakan Erdoğan, ”Yeni dönemde huzur ve barış içinde birlikte adım atacağız, diye düşünüyorum” dedi. 

         3- MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli yaptığı yazılı açıklamada, “İktidar partisinin kamuoyunda itibar kaybettiği son aylar içinde, Meclis iradesine yönelik dışarıdan yapılan dayatma ve zorlamaların toplumda kabul görmediği ve iktidar partisine hak etmediği bir desteği sağladığı anlaşılıyor” dedi.

         4- Merkez Bankası Para Politikaları Kurulu’nun (PPK) 12 Temmuz toplantısıyla ilgili olarak yayınladığı raporda, “2007 ikinci yarısında belirsizlik algılamalarının ortadan kalkması ve uzun vadeli faizlerin düşüşünü sürdürmesi halinde talep koşullarının enflasyondaki düşüşe verdiği katkı azalabilir. Böyle bir risk olasılığı güçlenirse para politikası öngörülenden daha temkinli bir duruş sergileyebilecektir” denildi.

         5- TÜSİAD’dan 22 Temmuz seçimlerine ilişkin olarak yapılan yazılı açıklamada, “Yeni dönemde cumhurbaşkanlığı seçim süreci de dahil olmak üzere, toplumda oluşmuş olan hassasiyetlerin giderilerek, toplumsal uzlaşma ortamının sağlanmasına yönelik bir anlayışın benimsenmesi gerektiği görüşündeyiz” denildi.

         TOBB’un seçimlere ilişkin olarak yaptığı yazılı açıklamada da seçim sonuçlarının, milletin barış, huzur ve istikrar isteğini ortaya koyduğu belirtilerek, “Hemen yapısal reformlara odaklanılmalı, özellikle istihdamı teşvik eden politikalar bir an önce gündeme alınmalı” denildi.

         6- Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Standard Poor’s (S&P), seçimlerden AK Parti’nin iktidara gelecek şekilde çıkmasının Türkiye’nin kredi notları üzerinde hemen bir etkisinin olmayacağını, ancak AK Parti’nin taahhütleri ve cumhurbaşkanlığı seçim sürecine bağlı olarak notlarda iyileşme olabileceğini açıkladı.

         7- Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Moody’s’un Başkan Yardımcısı Kristin Lindow, kurulacak yeni hükümetin IMF ile yeni bir stand-by anlaşmasını yapmaktan kaçınacağını düşündüklerini söyledi.

         8- 22 Temmuz seçimlerinin ardından, Fransa Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ı telefonla arayarak, “Ülkelerimiz arasındaki farklılıklara rağmen, güvene dayalı ilişkilerimizin süreceğini umuyorum” dedi.

         Almanya Başbakanı Angela Merkel Başbakan Erdoğan’a gönderdiği mesajında, “Seçim sonucu sizin de kişisel başarınızdır. Önünüzdeki sorumluluk dolu görevleriniz için size başarılar diliyorum” dedi.

         AB Komisyonu’nun Genişlemeden Sorumlu Üyesi Olli Rehn gazetecilere yaptığı açıklamada, Türk limanlarının Kıbrıs Rum Kesimi gemilerine açılması gerektiğini belirterek, yeni hükümetin ekonomik ve yasal reformları tam bir kararlılıkla başlatmasının önemli olduğunu söyledi.

         Ayrıca, KKTC Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat, AB Komisyonu Başkanı Jose Manuel Barroso, Yunanistan Başbakanı Kostas Karamanlis, Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev, İran Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinejad ve Irak Devlet Başkanı Celal Talabani de Başbakan Erdoğan’a birer kutlama mesajı gönderdi.

         9- ABD Dışişleri Bakanlığı’nın Avrupa ve Avrasya’dan sorumlu yetkilisi Matt Bryza Washington Enstitüsü adlı düşünce kuruluşunda, 22 Temmuz seçimleri konusunda düzenlenen toplantıda yaptığı açıklamada, ABD’nin terör örgütü PKK ile mücadele konusunda Türkiye’ye verilmiş bir sözü bulunduğunu ve yakında bu konuda adımlar atılacağını söyledi.

         10- Kuzey Irak’taki ABD Birlikleri Komutanı Tümgeneral Benjamin Mixon AP ajansına yaptığı açıklamada, bölgedeki birlik sayısında indirim önerdiğini ve ağustos ayından itibaren kontrolün tamamen Irak’a devredilebileceğini söyledi. Türkiye’nin müdahalesi konusunda bir soruyu değerlendiren Mixon, “Böyle bir kriz olacağını sanmıyorum. Bu konuda alarma geçirilmedim. Sorunun uzun vadede çözüleceğini inanıyorum” dedi.

24 TEMMUZ 2007

         1- Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer, sansürün kaldırılışının 99. yıl dönümü dolayısıyla yayımladığı mesajında, ''Basının, bireysel çıkarlara hizmet edecek ticari nitelik kazanması, basın-siyaset bağlantısının güçlenmesi, basının devlet ile  ticari ilişkiye girmenin aracı olarak kullanılması, kamu yararı ve düzenine zarar  vermekle kalmayacak, aynı zamanda demokrasiyi de olumsuz etkileyecektir'' dedi.

         Başbakan Recep Tayyip Erdoğan da yıldönümü mesajında, ''Basınımızın  özgür olması, demokrasimizin yaşamasının ve gelişmesinin vazgeçilmez bir  gereğidir'' dedi.

         2- Bakanlar Kurulu Başbakan Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında toplandı. Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Mehmet Ali Şahin, Bakanlar Kurulu toplantısının ardından yaptığı açıklamada, toplantının 59. hükümetin son toplantısı olmadığını, büyük ihtimalle  gelecek hafta pazartesi günü Bakanlar Kurulu’nun yine toplanacağını belirterek, toplantıda 22 Temmuz seçimlerinin değerlendirildiğini söyledi. 22 Temmuz seçimlerinde ''içe kapanmacı politikaların iflas ettiğini, ''dışa  açılmacı politikaların ise destek gördüğünü'' ifade eden Başbakan Yardımcısı Şahin, ''72 milyon halkımızı kucaklayan politikalar kazanmıştır. Bakan arkadaşlarımız, sonuçları değerlendirirken, güven ve istikrarın kazandığını, güven ve istikrarın gelecek  dönemde de devam edeceğini bunun da kazanç olacağını ifade etmişlerdir'' dedi.

         3- CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, Genel Merkez’de 22 Temmuz'da yapılan genel seçimlerin sonuçlarına ilişkin değerlendirmelerde bulunarak gazetecilerin sorularını yanıtladı. Baykal, parti başkanlığı görevinden ayrılıp ayrılmayacağı konusunda, ''Herhangi bir dikkate alınmayı gerekli kılacak bir durum söz konusu değildir. Medyamızın heyecan yaratma  arayışına elbette malzeme bulması mümkündür, ama bizi siyasi bakımdan  ilgilendiren, etkileyen bir durum kesinlikle söz konusu değildir'' dedi. Seçimlerin iktidar partisini yeniden tek başına iktidara getirecek şekilde  sonuçlandığını belirten Baykal ''Seçim sonuçları dolayısıyla AKP'yi kutluyorum. Seçimlerin milletimize  hayırlı olmasını diliyorum. AKP'ye başarılar diliyorum. Milletimizin kararı  hepimizi için büyük değer taşır, saygıyla karşılıyoruz” dedi.

         4- Hükümetin istifası ve Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer'in istifayı kabulüne ilişkin tezkereler, Resmi Gazete'de yayımlandı.

         5- DSP Genel Başkanı Zeki Sezer, NTV'nin ''Seçim 2007'' programında seçim sonuçlarını değerlendirirken, AK Parti'nin başarı elde ettiğini belirterek, ''Bunu kabul  edip nerede eksik yaptık ve nerede yapmamız gerekenleri gerçekleştiremedik,  bunları düşünmemiz lazım'' dedi.

         6- İstanbul 10. Ağır Ceza Mahkemesi ''Yasa dışı örgüte üye olmak'' suçundan  tutuklu bulunan ve İstanbul 3. Bölge'den bağımsız milletvekili seçilen Sebahat  Tuncel'in, Anayasanın yasama dokunulmazlığını  düzenleyen 83. maddesi gereğince tahliyesine karar verdi.

         7- Almanya'nın Ankara Büyükelçiliğinden yapılan yazılı açıklamada, Almanya Başbakanı Angela Merkel ile Dışişleri  Bakanı Frank Welter Steinmeier’in, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ile Dışişleri  Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullah Gül'ü ayı ayrı arayarak, seçim sonuçları  nedeniyle kutladığı bildirildi.

         8- ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Sean McCormack düzenlediği basın toplantısında,  Washington'un, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ve hükümetiyle çok iyi bir çalışma ilişkisi  bulunduğunu ve ABD'nin, Türkiye'deki seçimlerin galibi AK Parti ile Başbakan Erdoğan'ı resmen kutlamak için resmi seçim sonuçlarının ilan edilmesini beklediğini söyledi.

25 TEMMUZ 2007

         1- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, İstanbul İl Seçim Kurulu’nda milletvekili mazbatasını aldıktan sonra gazetecilere yaptığı açıklamada, cumhurbaşkanlığı için kesinlikle aday olmadığını, Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullah Gül’ün adaylığını ise desteklediğini belirterek “Sayın Gül’ün iradesine saygım var. Çünkü bir mağduriyet söz konusu. Meydanların da dili var. Uzlaşma, hiçbir zaman azınlığın çoğunluğa tahakkümü değildir” dedi.

         2- Genelkurmay Başkanlığı’ndan yapılan açıklamada, general ve amiral atamalarının Yüksek Askeri Şura (YAŞ) tarafından yapıldığı gibi yanlış bir kanaatin mevcut olduğunun müşahede edildiği belirtilerek “YAŞ’ın atamalarla ilgili yetki ve sorumluluğu bulunmamaktadır” denildi.

         3- Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullah Gül düzenlediği basın toplantısında, seçimde halkın yarısının AK Parti’ye oy verdiğini belirterek, bunun kendisinin cumhurbaşkanı adaylığına ilişkin açık bir mesaj olduğunu söyledi.

         4- CHP Genel Başkan Yardımcısı Eşref Erdem yaptığı açıklamada, partisinin Merkez Karar Yönetim Kurulu (MKYK) toplantısında, MKYK üyelerinin istifalarını, Genel Başkan Deniz Baykal’a sunduğunu, ancak Baykal’ın bu aşamada üyelerin görevlerine devam etmelerinin daha uygun olduğunu ifade ettiğini bildirdi.

         5- MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli Milliyet gazetesinin sorularını yanıtladı. Bahçeli, “MHP cumhurbaşkanı seçiminde Meclis’te yerini alacak mı” sorusuna “Eğer konu 367 açısından değerlendiriliyorsa MHP orada olacaktır. Tutarlılık bunu gerektirir. Ama bunu beğenmezlerse DTP kökenli 23 bağımsız var. O zaman onlara giderler” dedi.

         Bahçeli DTP’lilerle ilgili olarak ise tek kriteri olduğunu belirterek “Türkçe olmak kaydıyla milletvekili yeminine sadakat gösterirlerse kimseyle problemimiz olmaz” dedi.

         6- Anavatan Partisi Genel Başkanı Erkan Mumcu Today’s Zaman gazetesine seçim sonuçlarını değerlendirdi. Mumcu, cumhurbaşkanlığı sürecinin seçimlere etkisi olduğunu ancak milletten özür dilemeyeceğini belirterek, seçimlerde ortaya çıkan tablonun 27 Nisan’da Meclis’e gitmeme kararıyla tezat oluşturmadığını söyledi.

         7- DP Genel Başkanlığı’ndan istifa eden  Mehmet Ağar Hürriyet  gazetesine yaptığı açıklamada, cumhurbaşkanlığı seçiminde Meclis’e girmemenin büyük bir hata olduğunu belirterek “O gün salona girmeliydik. Seçim kampanyası boyunca hatayı tamir edemedik” dedi.

         8- Türkiye Gazeteciler Cemiyeti (TGC) Başkanı Orhan Erinç, geleneksel 24 Temmuz Gazeteciler Günü dolayısıyla İstanbul’da düzenlenen ‘Basın Özgürlüğü 2007 Ödül Töreni’nde yaptığı konuşmada, Türk Ceza Yasası’nın bazı maddelerinin hem ifade özgürlüğünü sınırladığını, hem de demokrasinin olmazsa olmazları arasında yer alan çok sesliliği engellediğini belirterek “TBMM’nin özveriyle bu meseleyi çözmesini bekliyoruz” dedi. Törende, sürekli basın kartı taşımaya hak kazanan 80 gazeteciye ödülleri verildi.

         9- ABD Başkanı George W. Bush, Charleston Askeri Hava Üssü’ndeki denetlemeleri sırasında, terör örgütü El Kaide ile mücadele hakkında açıklamalarda bulundu. Bush, El Kaide’ye karşı verdikleri mücadelenin sürdüğünü belirterek “Irak’ta, örgüte karşı terörle mücadelemiz devam ediyor. Geçen ay Türk terörist Mehmet Yılmaz da bu çerçevede öldürüldü” dedi.

         10- Irak’ın en büyük Sünni Bloğu olan Irak Uyum Cephesi, Başbakan Nuri el Maliki hükümetindeki koalisyon ortaklığını askıya aldığını bildirdi.

         11- İran Dışişleri Bakanı Manuçehr Mutteki İRNA ajansına yaptığı açıklamada, ABD ile Irak’ın güvenliği konusunda üst düzey görüşmeler yapılmasını değerlendirmeye hazır olduklarını söyledi.

         12- Fransa ve Libya arasında, deniz suyunun arındırılması amacıyla Libya’da nükleer reaktör inşası konusunda mutabakat sağlandığı bildirildi.

         13- Resmi ziyaret nedeniyle İsrail’de bulunan Arap Birliği heyetinde Mısır Dışişleri Bakanı Ehmed Ebul Geyt ile birlikte yer alan Ürdün Dışişleri Bakanı Abdülillah el Hatip, İsrail Cumhurbaşkanı Şimon Peres ile düzenlediği basın toplantısında, Ortadoğu’da kapsamlı bir çözüm için İsrail’e tüm Arap dünyası adına barış eli uzattıklarını söyledi. Geyt de İsrail’e Arap Birliği Barış Planı’nı ciddi bir şekilde düşünmesi çağrısında bulundu.

         Öte yandan İsrail Başbakanı Ehud Olmert Arap temsilcilere, ülkesinin barış planını müzakere edeceğini umduğunu belirtti. Muhalefetteki Likud Partisi’nin lideri Benyamin Netenyahu ise Arap Barış Planı’nı reddetti.

         14- Sırp Meclisi, Kosova’nın bağımsızlığına karşı bir karar tasarısını dün kabul etti. Tasarıda, Arnavutların çoğunlukta olduğu bölgeye bağımsızlık kazandıracak her türlü girişim reddediliyor.

         Sırbistan Başbakanı Vojislav Kostuniça yaptığı açıklamada “Sırbistan’la normal ve dostça ilişkiler yürütmek isteyen ülkeler, devletlerin sınırlarının değişmezliğini garanti eden BM şartına saygı göstermeliler” dedi.

         Öte yandan ABD, Rusya, İngiltere; Almanya ve İtalya’dan diplomatik temsilcilerden oluşan Temas Grubu, Avusturya'nın başkenti Viyana’da bir araya gelerek, resmi olarak Sırbistan’ın bir parçası olmasına rağmen 8 yıldır BM yönetiminde olan Kosova’nın nihai statüsü konusunda bir çözüm arayışına başladı.

         15- Hindistan’ın ilk kadın Devlet Başkanı Pratiba Patil yemin ederek görevine başladı.

         16- Afganistan’da geçen hafta 23 Güney Koreliyi rehin alan Taliban örgütü, bir Güney Koreli rehineyi öldürdüklerini açıkladı. Öte yandan 8 Güney Koreli rehinenin serbest bırakıldığı bildirildi.

26 TEMMUZ 2007

         1- CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, Genel Merkez'de gazetecilere yaptığı açıklamada, ''Başbakan, seçimlerden önce cumhurbaşkanının uzlaşmayla seçileceğini kamuoyuna ilan etmişti. Beni seçimden sonra aradığında da bu anlayışını tekrar  etmiştir. Cumhurbaşkanı adayı arayışını muhalefetle de görüşerek sürdüreceğini açıklamış olması memnuniyet vericidir. Şimdi, Sayın Başbakanın bu doğrultuda  yapacağı girişimleri bekliyoruz” dedi.

         2- MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, Milliyet ve Akşam gazetelerine yaptığı açıklamada, AK Parti’nin cumhurbaşkanı seçiminde 367 engelini aşması için Meclis Genel Kurulu’na katılacaklarını söyledi.

         3- DSP Genel Başkanı Zeki Sezer, Anadolu Ajansına yaptığı açıklamada, cumhurbaşkanı adayının toplumun büyük kesiminin kabul edebileceği birisi olması gerektiğini, siyaseti normalleştirecek bir aday üzerinde uzlaşılması taleplerini  sürdüreceklerini belirterek, Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullah Gül'ün cumhurbaşkanı adaylığını  desteklemeyeceklerini bildirdi.

         4- İstanbul 3. Bölge'den MHP Milletvekili seçilen  Prof. Dr. Mehmet Cihat Özönder, Ankara Esenboğa Yolu'nda meydana gelen trafik kazasında yaşamını yitirdi.

         5- Türkiye-Yunanistan-İtalya doğalgaz boru hattı  projesine ilişkin hükümetler arası anlaşma, İtalya'nın başkenti Roma'da  imzalandı. Anlaşmaya Türkiye adına Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Hilmi Güler, İtalya adına Ekonomik Kalkınma Bakanı Pier Luigi Bersani ve Yunanistan adına da Kalkınma  Bakanı Dimitris Sioufas imza attı.

         6- ABD Temsilciler Meclisi'nin  Helsinki Komisyonu tarafından düzenlenen oturumda, Türkiye'deki seçimler ve bölgedeki gelişmeler tartışıldı. Demokrat milletvekili Robert Wexler konuşmasında, seçim sonrasında Türk-ABD ilişkilerinin önündeki en  büyük sınavın Kuzey Irak ve PKK konusunda ortaya çıkacağını söyledi.

27 TEMMUZ 2007

         1- CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, ATO Başkanı Sinan Aygün ve yönetim kurulu üyelerini kabulünün ardından gazetecilerin sorularını yanıtladı. Baykal, bir gazetecinin ''Mersin'den AK Parti milletvekili seçilen Zafer Üskül'ün  Kemalizm, Atatürk ilkelerinin Anayasa'dan çıkarılması yönünde bir açıklaması  oldu. Bunu nasıl değerlendiriyorsunuz?'' sorusu üzerine, Atatürk’ün temel mutabakat konusu olması gerektiğini belirterek “Atatürk kavramına alerjik bir anlayışla yaklaşmak istikrara, demokrasiye, iç barışa katkı getirmez” dedi.

         2- Yüce Divan, eski Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Cumhur Ersümer’i Esenboğa Mobil Santrali ihalesinde görevini kötüye kullandığı gerekçesiyle 1 yıl 8 ay hapis cezasına mahkum etti.

         3- Yüksek Seçim Kurulu, trafik kazasında vefat eden Mehmet Cihat Özönder'in  seçildiği İstanbul 3. Bölge'deki milletvekilliğinin boş kalması gerektiği  sonucuna vardı.

         4- DSP Genel Başkanı Zeki Sezer, partisinin İstanbul İl Başkanlığı'nda düzenlediği basın toplantısında, son siyasi gelişmeleri değerlendirdi. Seçimlerin son derece demokratik ortamda gerçekleştirildiğini, bu nedenle sonuçlara saygı duyduklarını ifade eden Sezer,  önümüzdeki süreçte DSP'nin uzlaşmaya dayalı, etkin, sağduyulu ve  kararlı bir muhalefet örneği vereceğini, partilerinin böyle bir gelenekten  geldiğini belirtti.

         5- Merkez Bankası Başkanı Durmuş Yılmaz Enflasyon Raporu’nun tanıtımına ilişkin düzenlediği basın toplantısında, bütçede faiz dışı harcamalardaki artışın 2007 hedefinin üstüne çıktığını belirterek “Faiz indiriminde inatlaşma söz konusu değil. Mali harcamalarla ilgili önlem alınır, açıklama yapılır ve önümüzdeki yılın bütçesini görürsek faiz indirimine gidebiliriz dedi.

         6- Rusya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Mihail Kamynin, Cumhuriyet gazetesine verdiği demeçte, Ada’da BM’nin temaslarını yakından izlediklerini belirterek, “Kıbrıs Türk tarafı  çözüm için çok önemli mesajlar veriyor” dedi. Kamynin, KKTC’ye başta enerji olmak üzere çeşitli ekonomik alanlarda yatırım yapmak istediklerini söyledi.

         7- Uluslararası Gazeteciler Federasyonu (FIJ), 12 Nisan’dan bu yana Irak’taki ABD güçleri tarafından cezaevinde tutulan AP Haber Ajansı’nın Iraklı foto muhabiri Bilal Hüseyin’in serbest bırakılması çağrısı yaptı.

         8- Bulgaristan’da parlamentonun, yeni yerel seçim kanununu kabul ettiği bildirildi.

28 TEMMUZ 2007

         1- Devlet Bakanı Mehmet Aydın, İzmir’in Selçuk ilçesindeki incelemeleri sırasında yaptığı açıklamada, “Biz kimsenin hayat tarzına müdahale edemeyiz. Bu dönemde en büyük görevimiz birlik ve beraberliği sağlamaktır” dedi.

         2- Çevre ve Orman Bakanı Osman Pepe İstanbul’da yaptığı açıklamada, çevre kirliliğinin önlenmesinde sadece serbest müteşebbis ile değil kamu tesisleri ile de sıkıntılarının olduğunu belirtti. Bakan Pepe, Kamu kurumları tam bir çevre kirliliği yapıyor; ama kimse bunlara şimdiye kadar dokunamamış. Önce uyarılıp, kuralların bildirilmesi, tedbir almamakta ısrar edenlerin cezalandırılması talimatını verdim” dedi.

         3- MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, partisinin il başkanları ile bir araya geldi.  Seçim sonuçlarını ve cumhurbaşkanlığı seçimlerinin ele alındığı toplantı sonrasında açıklama yapan Bahçeli, cumhurbaşkanlığı seçimleri için TBMM’ye gideceklerini belirterek, “Krizden beslenmek gibi bir lüksümüz yok” dedi.

         4- Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek, barajlarda doluluk oranının yüzde 5’lere kadar indiğini belirterek, “1 Ağustos’ta su kesintileri başlayacak. Okulların da 15 Ekim’de açılmasını teklif edeceğiz. Maksimim 5 ay sürecek kesinti sırasında hastanelere belediye tankerleriyle su takviyesi yapacağız” dedi.

         5- TOKİ Başkanı Erdoğan Bayraktar, gelecek 5 yılda ürettikleri konut sayısını 600 bine çıkarmayı hedeflediklerini belirterek, “Hatalarımız var. Her işimiz yüzde 100 doğru değil. TOKİ konutlarından sık sık şikayet alıyoruz. Türkiye şartlarında en iyisini yapmaya çalışıyoruz. Eksiklerimizi gidermeye çalışıyoruz” dedi.

         6- Irak Devlet Başkanı Celal Talabani, Irak Bölgesel Kürt Yönetimi lideri Mesud Barzani ile Erbil’de bir araya geldi. Talabani, Barzani ile Irak ve bölgedeki son siyasi gelişmeleri değerlendirdiklerini söyledi. Kerkük’ün kalplerinde olduğunu söyleyen Talabani, “Kerkük’teki sorunların çözümü için bir komisyon oluşturulması kararı aldık” dedi.

29 TEMMUZ 2007

         1- DSP Genel Başkanı Zeki Sezer partisinin il başkanları toplantısı öncesinde gazetecilere seçim  sonuçları değerlendirdi. Seçim sonuçlarının bekledikleri biçimde gerçekleşmediğini, ancak halkın kararına her zaman saygılı olduklarını vurgulayan Sezer, kendi açılarından eksikleri tespit edip gidermeye çalışacaklarını söyledi.

         2- 22 Temmuz seçimlerinde DTP tabanının oylarıyla seçilen 22 bağımsız vekilden 20’si DTP’ye katılım dilekçesi verdi.

         3- Mardin’in Nusaybin ilçesi kırsalında arama tarama faaliyetleri yürüten güvenlik güçleriyle PKK’lı teröristler arasında çıkan çatışmada, 1 uzman çavuş şehit öldü, 2 er yaralandı.

         4- Irak Milli Futbol Takımı, Endonezya’da oynanan 2007 Asya Kupası’nın final maçında, Suudi Arabistan’ı 1-0 yenerek Asya kupasının sahibi oldu.

         5- Japonya’da parlamentonun üst kanadını belirlemek için yapılan seçimlerin sandık çıkışı yoklamalarına göre, Başbakan Şİnzo Abe liderliğindeki iktidar partisi büyük yenilgi aldı.

         6- Irak’ın kuzeyinde Türkmenlerin yaşadığı Tuzhurmatu bölgesindeki Yengice köyünde dün Irak Türkmen Cephesi ofisine saldırı düzenlendi.

30 TEMMUZ 2007

         1- Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Büyükanıt, KKTC Silahlı Kuvvetler Günü nedeniyle düzenlenen resepsiyonda yaptığı açıklamada, “KKTC halkı her türlü hukuktan yoksun bir izolasyonla, tecritle karşı karşıya. KKTC halkının, varlığını, canını, malını korumakta olan Türk Silahlı Kuvvetleri’ni işgalci kuvvet gibi görenleri şiddetle kınıyoruz. Görevimizi sonsuza kadar, ihtiyaç duyulduğu kadar yapma konusundaki kararlılığımıza devam edeceğiz” dedi. Orgeneral Büyükanıt bir soru üzerine, ‘Cumhurbaşkanı’nın cumhuriyetin temel ilkelerine sözde değil, özde bağlı olması gerektiği’ görüşlerinde hiçbir değişiklik olmadığını söyledi.

         2- Anayasa Mahkemesi, en az 3 milletvekiline sahip partilerin de Hazine yardımından yararlanmasını öngören düzenlemeyi yürürlükten kaldıran yasanın ilgili maddesinin iptal istemini reddetti.

         3- Yüksek Seçim Kurulu (YSK), 22 Temmuz’da yapılan milletvekili genel seçiminin kesin sonuçlarını ilan etti. Buna göre, AK Parti’den 341, CHP’den 112, MHP’den 70 ve bağımsızlardan 26 kişi milletvekili seçildi, 1 milletvekilliği ise boş kaldı.

         4- Devlet Bakanı Kürşad Tüzmen Türkiye İhracatçılar Meclisi’nin (TİM) Olağan Genel Kurulu’nda yaptığı konuşmada, “Bir ülkede ne kadar ihracat varsa o kadar demokrasi vardır. Bu, dünyada da böyledir” dedi.

         TİM Başkanı Oğuz Satıcı da yaptığı konuşmada, hükümetin ekonomik istikrarı koruduğunu kanıtlamak için sıcak para gibi tehlikeli bir desteğe ihtiyacı kalmadığını söyledi.

         Toplantıya, Devlet Bakanı ve Başmüzakereci Ali Babacan ve DSP Genel Başkanı Zeki Sezer de katıldı.

         5- Kültür ve Turizm Bakanı Atilla Koç tanıtım, pazarlama ve turizm faaliyetlerine ilişkin olarak düzenlediği basın toplantısında, Türkiye’nin uluslararası platformda markalaşması hedefiyle yeni tanıtım stratejileri uyguladıklarını, 73 ülkede yürütülen reklam ve tanıtım bütçesini 120 milyon dolara yükselttiklerini söyledi.

         6- Çevre ve Orman Bakanı Osman Pepe su sıkıntısıyla ilgili olarak Hürriyet gazetesine yaptığı açıklamada, Ankara’da uygulanacak olan su kesintisi uygulamasını doğru bulmadığını, halkın suyu depolama yoluna gideceğini ve bunun da tüketimi artıracağını söyledi.

         7- ABD’de yayınlanan Washington Post gazetesinde yer alan Robert Novak imzalı makalede, ABD yönetiminin, terör örgütü PKK’ya karşı Türkiye ile birlikte Kuzey Irak’a gizli bir askeri operasyon düzenlenmesini planladığı ileri sürüldü.

         ABD’nin Ankara Büyükelçiliği Sözcüsü Kathy Schallow konuya ilişkin olarak yaptığı açıklamada, habere doğrudan yorum getirmenin yanlış olacağını belirterek, “PKK tehdidini ciddiye almaya devam ediyoruz. Bu tehditle mücadele amacıyla Türk ve Iraklı yetkililerle birlikte çalışıyoruz” dedi.

         8- Japonya Başbakanı Şinzo Abe, parlamentonun üst  kanadı için yapılan seçimlerde partisinin yenilgiye uğramasının ardından düzenlediği basın toplantısında, istifa etmeyeceğini, kabinede revizyona gideceğini açıkladı. Abe, "Bu seçim sonuçları, Liberal  Demokratik Parti (LDP) için ağır oldu, parti lideri olarak tüm sorumluluğu  üstleniyorum" dedi.

31 TEMMUZ 2007

         1- Yüksek Seçim Kurulu (YSK), cumhurbaşkanının halk  tarafından seçilmesini de öngören Anayasa değişikliği paketinin halkoyuna  sunulmasına ilişkin takvimi belirledi.   

         YSK'nın 3376 sayılı Anayasa Değişikliğinin Halk Oyuna Sunulması Hakkında  Kanun uyarınca belirlediği takvime göre, halkoyuna sunulma takviminin başlangıç  tarihi 2 Ağustos 2007 Perşembe olacak ve halk oylaması 21 Ekim 2007 Pazar günü  yapılacak.

         2- Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Hilmi Güler düzenlediği basın toplantısında, şu  anda elektrik üretiminin tüketimi karşılayacak düzeyde olduğunu belirterek,  kesintinin söz konusu olmadığını söyledi.

         3- İtalyan film yönetmeni Michelangelo Antonioni, Roma’da yaşamını yitirdi.

         4- Irak'ın kuzeyindeki yönetimin başkanı Mesut  Barzani, Amerikalıların finanse ettiği Alhurra televizyonuna verdiği demeçte, Irak hükümetinin Kerkük'te referandumun yapılmasını sürüncemede  bıraktığını öne sürerek, "Bu sorun tamamıyla çözümlenmeli, aksi halde, bütün  ihtimaller açıktır" dedi.

         5- ABD Dışişleri Bakanı Condoleezza Rice ve  Savunma Bakanı Robert Gates, Ortadoğu ziyaretlerinin ilk durağı Mısır'da  temaslarına başladılar.

         Rice, Mısır Dışişleri Bakanı Ahmed Ebul Geyt ile görüşmelerinin ardından düzenlenen ortak basın toplantısında, Irak'la ilgili olarak, tüm tarafların ulusal uzlaşma çabaları için ağırlığını koyması gerektiğini söyledi. Rice, "Bu,  Irak'ta etki sahibi olanların çabalarının yoğunlaşması anlamına geliyor" dedi.

         Rice ve Gates ayrıca Şarm El Şeyh kentinde Mısır Dışişleri Bakanı Hüsnü Mübarek ve Ürdün'ün yanı sıra Körfez İşbirliği Konseyi'ne üye ülkelerin bakanlarıyla da bir araya geldi.  Rice burada yaptığı basın toplantısında, görüşmede, Irak ve Lübnan’daki durumla İsrail-Filistin sorununun çözümü için iki devletli çözüm seçeneğini ele aldıklarını belirtti. 

         Rice ve Gates toplantının ardından Suudi Arabistan’ın Cidde kentine gittiler.

         6- Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas, Hamas’ın Gazze Şeridi’nde kontrolü ele geçirmesinin ardından uluslararası toplumun desteğini almak üzere başlattığı temasların son durağı olan Rusya’da Devlet Başkanı Vladimir Putin ile bir araya geldi. Putin görüşmede, Abbas’ın halkı arasında işbirliğini sağlamak için elinden gelen her şeyi yapacağı konusunda emin olduğunu belirterek, Filistinlilerin devlet kurma yönündeki meşru haklarını her zaman savunduklarını kaydetti.

         7- Taliban, Afganistan’da halen rehin tuttuğu Güney Korelilerden birini daha öldürdüğünü açıkladı. Güney Kore Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Ço Hee-yong da yaptığı basın toplantısında, açıklamayı doğruladı.

         BM Genel Sekreteri Ban Ki-Mun yaptığı açıklamada, Afganistan'da Taliban'ın Güney Korelileri rehin almasını ve ikisini öldürmesini  kınadı.

         8-    İngiliz Ordusu’nun Kuzey İrlanda’dan çekildiği bildirildi.

A PHP Error was encountered

Severity: Notice

Message: Undefined index: query

Filename: libraries/Functions.php(679) : eval()'d code

Line Number: 106