20.9.2006
×

Hakkında

Künye

İletişim

1 EYLÜL 2006

            1- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, ‘1 Eylül Dünya Barış Günü’ nedeniyle yayımladığı mesajında, barışın korunması ve kalıcı hale getirilmesi için bütün ülkelere, toplumlara ve bireylere önemli sorumluluklar düştüğünü belirterek, ''Bu sebeple, barışı talep etmek; yeri geldiğinde onu korumak için harekete geçmek ve gerekli iradeyi ortaya koyabilmek demektir'' dedi.

            2- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Adana’nın Ceyhan ilçesinde BOTAŞ ve Bakü-Tiflis-Ceyhan (BTC) petrol boru hattı tesislerindeki incelemeleri sırasında gazetecilerin sorularını yanıtladı.  Başbakan Erdoğan bir soru üzerine “Geleceğe yönelik atacağımız adımları, masa üzerinde veya haritalar üzerinde değil, yerinde görmek suretiyle gerçekleştirelim istedik” dedi.

            3- Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullah Gül, NATO'nun Afganistan'daki Yüksek Sivil Temsilciliği görevini tamamlayan Hikmet Çetin'i kabulünden sonra düzenlenen ortak basın toplantısında, gazetecilerin gündeme ilişkin sorularını yanıtladı. Başbakan Erdoğan, Türkiye’nin Lübnan’da kurulacak Barış Gücü’nde çatışma görevi üstlenmeyeceğini belirterek “Türk askeri gittiğinde savaşmak için değil barışı korumak için gidecektir ve herhangi bir grubun silahlarını toplama gibi bir işlevi olmayacaktır” dedi.

            4- Devlet Bakanı Kürşad Tüzmen, Gaziantep’te düzenlenen Türkiye İhracatçılar Meclisi'nin (TİM) ağustos ayı ihracat rakamlarının açıklandığı basın toplantısı ile Gaziantep Ticaret Odası (GTO) ve Güneydoğu Anadolu İhracatçı Birlikleri’nin (GAİB) ihracat rekortmenleri ödül töreninde yaptığı konuşmada, kurun etkisiyle ihracatta sıçrama yapıldığını belirterek, ''Böyle gidersek bu yıl ihracatı 82-84 milyar dolar aralığına getirebiliriz. Böylelikle 22. sırada yer aldığımız dünya ihracat liginde daha da üst kademelere çıkacağız'' dedi.

            TİM Başkanı Oğuz Satıcı da Türkiye’nin ekonomik dinamikleri bir kenara bırakılarak enflasyon ile mücadele etmenin, ekonomiye büyük zarar verdiğini belirterek “Enflasyonla mücadele programı, üretimi ve ihracatı dışlamadan yürütülmeli” dedi.

            5- Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik, 2006-2007 eğitim-öğretim yılının 18 Eylül’de başlayacak olması dolayısıyla, il milli eğitim müdürleriyle değerlendirme toplantısının açılışında yaptığı konuşmada,  pilot illerde ilköğretimde başlatılan e-kayıt uygulamasını, genel lise öğrencileri için de devreye sokmayı planladıklarını açıkladı.

            6- Sağlık Bakanı Recep Akdağ, Kahramanmaraş Valisi İlhan Atış'ı ziyaretinde, gazetecilerin sorularını yanıtlarken, hekim açığının, mevcut fakültelerin kapasitesi artırılarak ya da büyük üniversitelerin birden fazla tıp fakültesi açması sağlanarak giderilebileceğini söyledi.

7- Çevre ve Orman Bakanı Osman Pepe, TGRT Haber televizyonunda yayınlanan ‘Ankara’nın Gündemi’ programında, Türkiye’nin orman alanlarını genişleten nadir ülkelerden biri olduğunu belirterek “Yanan orman alanları tekrar yeşillenecek. 40 milyon fidan dikilecek” dedi.

            8- Lübnan’ın Ankara Büyükelçisi Georges H. Siam, CHP Gençlik Kolları üyesi bir grubu, 1 Eylül Dünya Barış Günü dolayısıyla kabulünde, Türk askerini Lübnan’da görmekten memnuniyet duyacaklarını belirtti.

            9- Irak’ın kuzeyindeki bölgesel yönetimin ve Irak Kürdistan Demokratik Partisi’nin Başkanı (IKDP) Mesut Barzani, Baas rejimini temsil ettiği gerekçesiyle Kürt bölgesi sınırlarındaki resmi dairelerde, Irak ulusal bayrağının kullanılmasını yasakladı. 

            10- AB Gayriresmi Dışişleri Bakanları Toplantısı, dönem başkanı Finlandiya'nın ev sahipliğinde Lappeenranta kentinde başladı. AB Konseyi Yüksek Temsilcisi Javier Solana düzenlenen ortak basın toplantısında, önümüzdeki günlerde İran’ın nükleer enerji programıyla ilgili baş müzakerecisiyle görüşeceğini belirterek "İran ile müzakereler sırasında somut bir biçimde müeyyidelere doğru yönelmek akılcı değil"  dedi.

            11- BM Genel Sekreteri Kofi Annan, 11 günlük Ortadoğu ziyaretinin Suriye durağında Devlet Başkanı Beşşar Esad ile bir araya geldi. Annan, Esad ile görüşmesinden sonra yaptığı açıklamada, Suriye’nin Hizbullah’a silah akışının önüne geçmek için sınır kontrollerini artırma ve Lübnan ordusuyla işbirliği yapma sözü verdiğini söyledi.

            12- İsveç'in başkenti Stockholm'de düzenlenen Filistin’e Yardım Konferansı’nda, toplam 500 milyon dolar yardım sözü verildi.

            13- İran’da bir uçağın Meşhed Havalanı’na inerken alev alması sonucu, 29 kişinin öldüğü bildirildi.  

2 EYLÜL 2006

            1- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, İstanbul’da İktisadi Araştırmalar Vakfı’nın düzenlediği “İstanbul’a Göçün Yönetimi” konulu seminerin ardından gazetecilerin sorularını yanıtladı. Başbakan Erdoğan, Lübnan’a gönderilmesi planlanan Türk askerinden, Hizbullah’ın silahsızlandırılması istendiği anda hükümetin bölgedeki askeri gücü geri çekeceğini ve asker sayısıyla ilgili kararı, tezkere Meclis’ten geçtikten sonra yetkili birimlerle görüşerek vereceklerini belirterek, asker sayısının netleşmediğini kaydetti.

            2- Ekonomiden sorumlu Devlet Bakanı ve Başmüzakereci Ali Babacan,  Türkiye'nin, IMF kotasındaki artışa ilişkin olarak yaptığı yazılı açıklamada ''Ülkemizin Uluslararası Para Fonu’ndaki (IMF) kota payının artması, Türkiye ekonomisinin dünya ekonomisi içinde artan rolünün uluslararası karar mekanizmalarına daha iyi yansımasına fırsat verecek'' dedi.

            3- DYP Genel Başkanı Mehmet Ağar düzenlediği basın toplantısında, Lübnan’a Türk askeri gönderilmesine ilişkin hükümet tezkeresinin oylanması sırasındaki tavırlarının, ülke çıkarları doğrultusunda olacağını söyledi.

            4- MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli yaptığı yazılı açıklamada “Henüz ateşkesin bile sağlanmadığı Güney Lübnan’a gidilmesi, Türk askerinin ateş hattına atılmasıyla eş anlamlı, büyük gaflet olacaktır” dedi.

            5- PKK terör örgütünün Şırnak, Hakkari, Van ve Diyarbakır’da düzenlediği saldırılarda, 1 üsteğmen, 2 asteğmen, 1 uzman çavuş ve 3 er şehit oldu, 6 asker de yaralandı.

            6- Japonya’da düzenlenen 15. Dünya Basketbol Şampiyonası’nda, Fransa’ya 56-74 yenilen A Milli Basketbol Takımı, dünya altıncısı oldu.

            7- Ekonomiden sorumlu Devlet Bakanı ve Başmüzakereci Ali Babacan, Hırvatistan'ın başkenti Zagrep'teki temaslarında, sırasıyla Hırvatistan'ın AB Başmüzakerecisi Vladimir Drobnjak, Hırvatistan Ticaret Odası Başkanı Nadan Vidaşeviç, Ekonomi, Çalışma ve Müteşebbislik Bakanı Branko Vukeliç ve Dışişleri Bakanı Kolinda Grabar Kitaroviç ile bir araya geldi. Görüşmelerde, iki ülke arasındaki ticari ve ekonomik ilişkiler ile AB konuları ele alındı. Türkiye ekonomisindeki gelişmeleri aktaran Bakan Babacan, AB katılım sürecinin daha fazla ekonomik işbirliği için fırsat sağladığını kaydetti.

            8- Irak Hükümet Sözcüsü Ali el Dabbag düzenlediği basın toplantısında, Amerikan güçlerinin, Ebu Garib cezaevinin denetimini Irak’a devrettiğini bildirdi.

            9- ABD Savunma Bakanlığı Pentagon’un yayımladığı raporda, Irak’taki çatışmaların henüz iç savaş olarak tanımlanamayacağı, ancak iç savaşa dönüşmesi için gerekli koşulların da bulunduğu belirtildi.

3 EYLÜL 2006

1- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan Sivas Kongresi’nin 87. yıl dönümü nedeniyle yayımladığı mesajında “Milli sınırlar içinde vatanın bölünmez bütünlüğünün esas alındığı, milli iradeyi hakim kılmanın ve tam bağımsızlığın amaçlandığı Sivas Kongresi’nde, Kurtuluş Savaşı’mızın ilkeleri belirlenmiş ve temelleri atılmıştır” dedi.

2- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan İstanbul’da, İslam Konferansı Örgütü (İKÖ) Gençlik Forumu Genel Merkezi’nin açılışında yaptığı konuşmada, İKÖ’ye bağlı yeni bir kuruluşun Türkiye’de faaliyet göstermesinden mutluluk duyduğunu belirterek, son yıllarda İKÖ’nün, Genel Sekreter Ekmeleddin İhsanoğlu’nun da çabalarıyla uluslararası sorunların çözümüne yönelik etkin rol oynadığını söyledi. Başbakan Erdoğan ayrıca, Lübnan’a gönderilecek barış gücüne 22 AB üyesi ülkenin katılacağını belirterek “En az o kadar da İKÖ üyesi ülke yer almalı” dedi.

3- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan Kütahya’nın Domaniç ilçesinde düzenlenen Hayme Ana’yı Anma ve Göç Şenlikleri’nde yaptığı konuşmada, bugünü ve geleceği şekillendirebilmek için tarihi çok iyi değerlendirmek gerektiğini belirterek, geçmişiyle bağlarını koparmış milletlerin geleceğinin de olamayacağını söyledi.

4- CHP Genel Başkanı Deniz Baykal CNN Türk televizyonunda katıldığı bir programda, Türkiye’nin bölgede yaşanan ‘dinler savaşı’na taraf olmaması gerektiğini belirterek “Lübnan’daki savaşın önünde Filistin sorunu, ortasında Lübnan’daki çatışma ve sonunda ise İran krizi durmaktadır” dedi.

5- Milli Savunma Bakanı Vecdi Gönül, Çevre ve Orman Bakanı Osman Pepe ve AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Nihat Ergün ile partisinin Kocaeli İl Yönetim Kurulu’nca düzenlenen toplantısına katıldı. Bakan Gönül bir gazetecinin terör örgütünce şehit edilen askerlerle ilgili sorusu üzerine, şehitlere çok şey borçlu olduklarını belirterek “Onlar, bu ülkeye hizmet ederken hayatlarını kaybetti. PKK’yı eninde sonunda bitireceğiz” dedi.

6- Ankara Ticaret Odası (ATO) Başkanı Sinan Aygün yaptığı yazılı açıklamada, Türk bankacılık sisteminin hızla yabancıların eline geçtiğini belirterek, yabancı payı konusunda bir üst sınır getirilmesi gerektiğini söyledi.

7- Japonya’da yapılan Dünya Basketbol Şampiyonası finalinde, Yunanistan’ı mağlup eden İspanya, Dünya Şampiyonu oldu.

8- BM Genel Sekreteri Kofi Annan, başkent Tahran’da İran Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinejad ile görüşmesinin ardından düzenlediği basın toplantısında, Ahmedinejad’ın Lübnan’da ateşkesin yoluna açan BM kararına desteğini teyit ettiğini söyledi. Annan ayrıca, Ahmedinejad’ın, nükleer program konusunda görüşmelere hazır olduğunu ancak müzakerelerden önce uranyum zenginleştirme faaliyetini durdurmayacağını aktardığını belirtti.

9- Almanya Hükümet Sözcüsü Ulrich Wilheim başkent Berlin’de yaptığı açıklamada, Lübnan hükümetinin, henüz BM’den resmen asker talebinde bulunmadığını belirterek, Beyrut’un talebi olmadan Alman askerlerinin bölgede görev yapmalarının mümkün olmadığını söyledi.

Öte yandan Malezya Başbakanı Ahmet Bedevi de yaptığı açıklamada “BM henüz kararını vermedi ve şimdilik sadece Avrupalılardan asker göndermelerini istedi. Ancak Malezya asker göndermeye kararlı ve BM’nin yeşil ışık yakmasını bekliyoruz” dedi.

Rusya Savunma Bakanı Sergey İvanov ise Rusya’nın Lübnan’a zararın onarımında yardımcı olacak istihkam birliği göndermekte istekli olduğunu belirtti.

10- Afganistan’da, NATO ve Afgan birliklerinin ülkenin güneyinde düzenlediği operasyonda, 89 Taliban militanının öldüğü bildirildi.

4 EYLÜL 2006

            1- Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer, Sivas Kongresi'nin 87. yıl dönümü dolayısıyla yayımladığı mesajında, Cumhuriyetin,  Türkiye'nin bugün olduğu gibi gelecekte de laik, demokratik ve aydınlık bir ülke olarak varlığını ve gelişimini sürdürmesinin en önemli güvencesi olduğunu bildirdi.

            2- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Balıkesir'de TOKİ tarafından yaptırılan konutların anahtar teslimi ile Körfez Çevre Yolu, Susurluk Adalet Sarayı ve Balıkesir Belediyesi’ne ait tesislerin ortak açılış töreninde yaptığı konuşmada, bu ülkeye inanmaya ve bu ülke için canla başla çalışmaya devam edeceklerini belirterek, şüphesiz her tarafın güllük gülistanlık olmadığını söyledi.

            3- Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullah Gül, resmi ziyaret nedeniyle Türkiye’ye gelen Hindistan Dışişleri Bakanlığı Müsteşarı Shashi Uban Tripathi ile Türkiye-Hindistan İş Konseyi’nin Hindistan kanadını ayrı ayrı kabul etti. Görüşmelerde, ikili ilişkiler ve iki ülkeyi ilgilendiren bölgesel ve uluslararası konular ele alındı.      

            Öte yandan Başbakan Yardımcısı Gül, NTV televizyonuna yaptığı açıklamada,Türkiye'nin kendi bölgesindeki bir konuda uzakta durmasının, stratejik açıdan doğru olmayacağını söyledi.

            4- Devlet Bakanı Kürşad Tüzmen gazetecilere yaptığı açıklamada, Dış Ticaret Müsteşarlığı’nın ihracatın geliştirilmesi amacıyla 2006 yılı için ABD stratejisi hazırladığını belirterek, ilk defa ABD'nin sektörel ve bölgesel anlamda incelendiğini söyledi.

            5- KKTC Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat, Pakistan Devlet Başkanı Pervez Müşerref’in resmi daveti üzerine başkent İslamabad’a gitti. Cumhurbaşkanı Talat, Müşerref'e Kıbrıs sorunuyla ilgili son gelişmeleri aktararak, resmi davetten ve tüm Pakistanlıların yakın ilgi ve desteğinden duyduğu memnuniyeti dile getirdi. Müşerref de Ada’nın kuzeyine uygulanan izolasyona son vermenin Kıbrıs Türklerinin hakkı olduğunu belirtti.

6- Avrupa Parlamentosu (AP) Dışişleri Komisyonu, Hollandalı Parlamenter Camiel Eurlings tarafından hazırlanan Türkiye raporunu oylayarak kabul etti. Oylamada kabul edilen bir değişiklik önergesiyle, Türkiye'nin tam üyelik öncesi sözde Ermeni soykırımını tanıması yolunda AP tarafından daha önce yapılan çağrı yinelendi.

7- AB Komisyonu Başkanı Jose Manuel Barroso,  Belçika Parlamentosu’nda Liberal Parti Reformcu Hareket (MR) temsilcilerinin da katıldığı bir toplantıda yaptığı konuşmada, Türkiye'nin AB'ye üyeliğinde, sözde Ermeni soykırımını tanıma koşulunun getirilmesini reddettiğini açıkladı.

            8- BM Genel Sekreteri Kofi Annan, Suudi Arabistan’da düzenlediği basın toplantısında, Hizbullah tarafından kaçırılan iki İsrailli askerin serbest bırakılması amacıyla taraflar arasında arabuluculuk yapacağını açıkladı.

            Annan daha sonra Katar’a giderek, Katar Emiri Şeyh Hamad bin Halife El Tani ile görüştü. Görüşmede,  Katar ile BM arasında işbirliği konularının da ele alındığı bildirildi.

            9- Katar, Lübnan’daki Barış Gücü’ne (UNIFIL) 200 ila 300 askerle katılmaya karar verdi.

5 EYLÜL 2006

1- Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer resmi ziyaret nedeniyle Türkiye’ye gelen Kırgızistan Devlet Başkanı Kurmanbek Bakiyev’i Çankaya Köşkü’nde kabul etti. Heyetlerarası görüşmelerin ardından, iki ülke arasında 4 anlaşma imzalandı.

Cumhurbaşkanı Sezer düzenlenen ortak basın toplantısında, Kırgızistan ile her alanda işbirliğinin güçlendirilmesine ve ikili ilişkilere büyük önem verdiklerini belirtti. Bakiyev de Türkiye’nin dış politikada attığı somut adımları yakından takip ettiklerini söyledi.

Bakiyev daha sonra TOBB’da düzenlenen İş Forumu’na katılarak, iki ülkenin enerji sistemi donanımlarında ve hidroelektrik üretimi konusunda potansiyel işbirliği imkanı bulunduğunu, Türkiye’nin her geçen gün artarak bölgesel bir güç haline geldiğini ve bu nedenle ikili ilişkilerin önemli olduğunu belirtti.

2- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan resmi temaslarda bulunmak üzere Türkiye’ye gelen Arnavutluk Başbakanı Sali Berişa ile bir araya geldi. Başbakan Erdoğan yaptığı açıklamada, Arnavutluk’un, Avrupa Atlantik kurumlarıyla bütünleşme sürecindeki çalışmalara her türlü desteği vereceklerini, Berişa’nın ziyaretinin, Balkanlarda barış ve istikrarın güçlendirilmesine yönelik ortak hedefe ivme kazandıracağını kaydetti.

Berişa ayrıca, Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer tarafından Çankaya Köşkü’nde kabul edildi.

3- CHP Genel Başkanı Deniz Baykal partisinin Meclis grup toplantısında, Kore Savaşı dahil bugüne kadar hiçbir yurt dışı asker gönderme uygulamasında bugünkü kadar halk tepkisi ile karşılaşılmadığını belirterek “Asker gönderip şehit vermeye başlarsak, Türkiye’nin çok ciddi bir kültürel parçalanmaya sürüklenmesi kaçınılmaz olur. Hizbullah-Yahudi yandaşları saflaşması ülkeyi açmaza götürür. Bu karar Bosna, Kosova, Somali’ye asker göndermeden farklıdır. Türkiye; Fransa, İspanya, İtalya değildir. Filistin-İsrail sorununu bir yana bırakıp çözüm üretemezsiniz” dedi.

4- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdüllatif Şener, İstanbul’da açılan ‘Ce-BIT Bilişim Eurasia Fuarı’ kapsamında yapılan Bilişim Zirvesi’nin açılışındaki konuşmasında, 2006–2010 yıllarını kapsayan bilgi toplumu stratejisinin Yüksek Planlama Kurulu kararıyla yürürlüğe girdiğini belirterek “İşletmelerin yüzde 95’inin bilgisayar sahibi olmaları, yüzde 70’inin geniş bant internet erişiminin bulunması ve toplam iş hacminin yüzde 15’inin e-ticaret vasıtasıyla yaratılması hedeflenmektedir” dedi.

5- Danıştay 10. Dairesi, enerji içeceklerinin bileşiminde bulunan maddelerin oranlarını belirleyen Türk Gıda Kodeksi Enerji İçecekleri Tebliği hükümlerinin yürütmesini durdurdu.

6- Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Namık Tan düzenlediği basın toplantısında, Avrupa Parlamentosu (AP) Dış İlişkiler Komisyonu’nda Hollandalı Parlamenter Camiel Eurlings tarafından hazırlanan ve oylanarak kabul edilen Türkiye Raporu’nun, siyasi içerikli metin olduğunu, sağduyu ve nesnellikten uzak unsurlara yer verildiğini, AP’nin itibar ve ciddiyetiyle bağdaşmadığını belirterek “AB Komisyonu Başkanı Barroso’nun da ifade ettiği gibi emrivaki yaratmak suretiyle, sözde Ermeni soykırımı gibi ciddi bir akademik disiplin gerektiren konularda dahi objektiviteden uzak koşullar getirme arayışı, tarafımızdan büyük üzüntü ile karşılanmıştır” dedi. 

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan da TBMM’de basın mensuplarının konuya ilişkin soruları üzerine “Bizden sözde Ermeni soykırımını kabul etmemizi beklemek hayalle uğraşmaktır. Kimse bizden bu konuda bir değişiklik beklemesin” dedi.

7- Lübnan’a asker gönderilmesine ilişkin olarak Bakanlar Kurulu tarafından hazırlanan tezkere, TBMM Genel Kurulu’nda kabul edildi.

 Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullah Gül Genel Kurul’da hükümet adına yaptığı konuşmada, Türkiye’nin, Hizbullah’ın silahsızlandırılması gibi bir görev üstlenmeyeceğinin BM’ye niyet mektubuyla yazılı olarak bildirildiğini belirterek, bölgedeki istikrarsızlığın, bugün olmasa bile gelecekte Türkiye’yi de etkileyeceğini söyledi.

Anavatan Partisi Genel Başkanı Erkan Mumcu ise Genel Kurul’daki görüşmeler sırasında yaptığı konuşmada,  hükümetin çelişkili açıklamalar yaptığını belirterek “Bu milletin, İsrail’in güvenliği için feda edecek evlatları yok” dedi.

DYP Genel Başkanı Mehmet Ağar da Meclis’te düzenlediği basın toplantısında, tezkereye karşı olduklarını belirterek “Biz Türkiye’ye güveniyoruz, ama bu hükümete güvenmiyoruz. O nedenle tavrımız hayır olacak” dedi.

Öte yandan görüşmeler öncesi Ankara ve İstanbul’da aralarında KESK, DİSK, TMMOB, TTB gibi sivil toplum örgütleri ve siyasi partilerin de bulunduğu gruplar tarafından çeşitli protesto eylemleri yapıldı.

8- Yükseköğretim Kurulu (YÖK), öğretim elemanlarından okutman, uzman, çevirici, araştırma ve öğretim görevlisi kadrolarına atanacaklarda, merkezi sınav şartını öngören bir yönetmeliği kabul etti. Yönetmelik, Resmi Gazetede yayımlanarak yürürlüğe girdi.

9- AP Dış İlişkiler Komisyonu’nda kabul edilen Türkiye Raporu’nu hazırlayan Hollandalı Parlamenter Camiel Eurlings Belçika’nın başkenti Brüksel’de düzenlediği basın toplantısında, Gümrük Birliği’nin 25 ülkeyi kapsayacak şekilde genişletilmesini öngören Ek Protokol’ün Türkiye tarafından uygulanmamasının, AB kurumlarının itibarının sorgulanmasına neden olacağını bildirdi. 

AB Komisyonu’nun Genişlemeden sorumlu Üyesi Olli Rehn’in sözcüsü Krisztina Nagy de konuya ilişkin yaptığı açıklamada, raporun 25-28 Eylül tarihlerinde yapılacak AP Genel Kurulu’nda oylanmasının ardından  Türkiye’ye yönelik tartışmalara önemli katkı yapacağını, metnin Genel Kurul’da oylanan son halini beklediklerini kaydetti.

10- Danimarka Başbakanı Anders Fogh Rasmussen, Güney Kıbrıs Rum Yönetimi’ni (GKRY) ziyareti sırasında yaptığı açıklamada, Rum Kesimi’nin, Ada’da bir çözüm bulunmadan AB üyeliğine alınmasının hata olduğunu, yeniden birleşmenin sağlanmasını ve bunun adresinin BM olduğunu, Türkiye’nin, liman ve hava sahasını GKRY’ye açmaması durumunda üyelik sürecinin zarar göreceğini bildirdi.

GKRY Dışişleri Bakanı Yorgos Lillikas ise Türkiye’nin, kendi rızasıyla AB’ye taahhütlerde bulunduğunu, bunları yerine getirmemesi durumunda üyelik yolunda ilerlemesine izin vermeyeceklerini açıkladı. 

11- İran Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinejad Tahran Üniversitesi’ndeki bir toplantıda yaptığı konuşmada, İslam cumhuriyetinin devrimci değerlerinin restore edilmesi için, okul ve üniversitelerdeki liberal yaklaşımların temizleneceğini ileri sürerek “Eğitim sistemimiz, 150 yıldır bireysel inanışların gözardı edildiği laik düşüncelerin etkisi altındadır” dedi.

12- Irak Devlet Başkanı Celal Talabani, ülke bayrağının yakın bir gelecekte yenileneceğini, şekli konusunda şu ana kadar herhangi bir karar alınmadığını açıkladı.

13- Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas, Filistinli örgütlerin kaçırdığı İsrail askerinin, esir değişimi karşılığında serbest bırakılması konusunda ilerleme kaydedildiğini açıkladı.

6 EYLÜL 2006

1- Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Büyükanıt, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ve Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullah Gül ile Başbakanlık’ta biraraya geldi.

Görüşmenin ardından Pakistan Silahlı Kuvvetler Günü resepsiyonuna katılan Orgeneral Büyükanıt, gazetecilerin soruları üzerine Türk askerinin Lübnan’da silahsızlandırma dahil, tezkere dışında hiçbir görevi yapmayacağını söyledi.

2- Yargıtay Başkanı Osman Arslan adli yılın açılışı nedeniyle Yargıtay’da düzenlenen törende yaptığı konuşmada, hiç kimsenin devlet düzenini kısmen de olsa din kurallarına dayandırma amacı güdemeyeceğini ve din duygularını kötüye kullanamayacağını söyledi. Arslan, üniter yapıya sahip çıkılması gerektiğini belirterek “Dine dayalı devlet olmaz” dedi.

 Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer de adli yılın açılışı nedeniyle Yargıtay Başkanı Arslan’a gönderdiği mesajda, hukuk devletinin, yargı yoluyla iktidar gücünün dengelendiği bir sistem olduğunu belirterek “Yargı, çağdaşlığın güvencesidir” dedi.

3- Tarım ve Köyişleri Bakanı Mehdi Eker bakanlıkta düzenlediği basın toplantısında, Giresun kalite 50 randıman kabuklu tombul fındığın alım fiyatını kiloda 4 YTL olarak açıkladı. Bakan Eker, Toprak Mahsulleri Ofisi’nin (TMO) gerçekleştireceği alımlara, 50 merkezde 11 Eylül’den itibaren başlanacağını bildirdi.

4- Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), Üç Aylık Sanayi Üretim Endeksi 2006 Yılı İkinci Dönem sonuçlarını açıkladı. Buna göre; devlet sektörü endeksi, yüzde 11,8 artarak 96,7’den 108,1’e, özel sektör endeksi yüzde 8,8 artışla 144,8’den 157,5’e,  toplam sanayi endeksi ise yüzde 9,4 artışla 131,5’den 143,8’e yükseldi.

5- SHP Mersin Milletvekili Ersoy Bulut, partisinden istifa etti.

6- Ortadoğu temasları çerçevesinde Türkiye’ye gelen BM Genel Sekreteri Kofi Annan, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ile görüştü. Başbakan Erdoğan, ikili görüşmenin ardından düzenlenen ortak basın toplantısında, son dönemde Ortadoğu ve Lübnan’da yaşanan gerginliğin endişe verici boyutlara ulaştığını belirterek, Annan ile bölgedeki savaşın durdurulması için yoğun çaba harcadıklarını söyledi.

Annan da TBMM’nin Lübnan’a asker gönderme kararı almasından memnuniyet duyduğunu söyledi. Annan ayrıca, Hizbullah’ın silahsızlandırılmasıyla ilgili olarak “Barış gücü askerleri orada Hizbullah’ın silahsızlandırılması için bulunmayacaklar. Onların rolü, Lübnan ordusu ve hükümeti ile ortak çalışmak ve bunu ülke geneline yaymak “dedi.

7- AB Komisyonu tarafından yapılan açıklamada, Türkiye’nin Kıbrıs’a ilişkin altına imza koyduğu yükümlükleri olduğu belirtilerek, Brüksel’in bu aşamada Türkiye’nin üstüne düşenleri yapmasını beklediği kaydedildi. Komisyon’un Genişlemeden sorumlu Üyesi Olli Rehn’in Sözcüsü Kriztina Nagy, sorunun çözümü için Avrupa Topluluğu Adalet Divanı’na gidilmesi seçeneğinin sadece bir spekülasyon olduğunu belirtti.

8- Avrupa Konseyi İşkenceyle Mücadele Komitesi’nce açıklanan raporda, Türkiye’nin tutuklulara kötü muamele ve işkenceyle mücadele konusunda ilerlemeler kaydettiği bildirildi.

9- Uluslararası Af Örgütü’nce yayımlanan ‘Türkiye: Gecikmiş ve Esirgenmiş Adalet’ başlıklı raporda, adil yargılama ilkesinin ihlal edildiği ve adil olmayan yargılamaların Türkiye’nin insan hakları sicilini karartmayı sürdürdüğü belirtildi.

10- KKTC Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat, Pakistan Devlet Başkanı Pervez Müşerref’in resmi davetlisi olarak bulunduğu başkent İslamabad’da, dün Başbakan Şevket Aziz ile bir araya geldi. Aziz, Kıbrıs sorununun kısa sürede BM kararları temelinde çözülmesi dileğinde bulunarak, Rumların Annan Planı’nı reddetmiş olmasının tüm Ada için büyük bir kayıp olduğunu belirtti. Talat ise Kıbrıslı Türklerin, Pakistan’ın samimi ve şartsız desteğini her an hissettiğini ve Pakistan’ın özelikle BM toplantılarında Kıbrıslı Türklere büyük destek verdiğini kaydetti.

11- KKTC’deki arazileri üzerine ev yaptırdıkları gerekçesiyle Güney Kıbrıs Rum Kesimivatandaşı Meletiu Apostodiles tarafından dava edilen İngiliz Linda-David Orams çifti davayı kazandı. Mahkemenin gerekçeli kararında, Güney Kıbrıs Rum Kesimi’ninAB’ye girişini düzenleyen protokol uyarınca, Kıbrıs yasalarının İngiltere’de geçerli olamayacağına işaret edildi. Dava, Rumlara mahkeme yolunu kapatan bir emsal teşkil edecek.

12- Yunanistan, BM Güvenlik Konseyi Dönem Başkanlığı’nı Gana’dan devraldı. Yunanistan’ın BM Daimi Temsilcisi Adamantios Vassilakis düzenlediği basın toplantısında, Lübnan konusunun çözümü için çalışacaklarını söyledi.

13- ABD Başkanı George W. Bush 11 Eylül kurbanlarının ailelerini Beyaz Saray’da kabulünde yaptığı konuşmada, teröristlerle ilgili en önemli bilgilerin, bunların nerede saklandıklarının, neler planladıklarının teröristlerden alınabildiğini belirterek, dünyanın çeşitli ülkelerinde CIA’nin sorgulama merkezlerinde bu çalışmanın yapılmış olduğunu açıkladı.

14- İsrail Başbakanı Ehud Olmert‘in bürosundan yapılan açıklamada “İsrail’in, Lübnan limanlarının kontrolünü sağlayan mevzilerinden ayrılmasına karar verilmiştir” denildi.

15- Lübnan Dışişleri Bakanı Fevzi Salluh Mısır’ın başkenti Kahire’de gazetecilere yaptığı açıklamada, İsrail, Lübnan ile esir değişimi müzakerelerine başlamadığı sürece, Hizbullah tarafından kaçırılan 2 İsrail askerinin serbest bırakılmayacağını söyledi.

16- ABD’nin Bağdat Büyükelçisi Zalmay Halilzad, Irak Kürdistan Demokratik Partisi’nin (IKDP) Başkanı Mesud Barzani’nin Irak’ın ulusal bayrağını Kuzey Irak’ta yasaklaması kararını eleştirerek, Irak’ın ulusal sembolleriyle ilgili kararı, anayasal süreç içinde Irak halkının vermesi gerektiğini belirtti.

7 EYLÜL 2006

            1- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Emekli Sandığı, Bağ-Kur ve SSK’nın tek çatı altında toplandığı ‘Sosyal Güvenlik Kurumu’ hizmet binasının açılışında yaptığı konuşmada, sosyal güvenlik sisteminin yaşadığı finansman sorununun ülke ekonomisini olumsuz etkileyecek büyüklüğe ulaştığını belirterek, kamu bütçesinden sosyal güvenlik açıklarını kapatmak için harcanan paranın milli gelir içindeki payının yüzde 4,8’e ulaştığını söyledi.

            2- Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Büyükanıt NTV televizyonunda yaptığı açıklamada, NATO’nun Türkiye’den Afganistan'da Taliban'la çatışmak için ek kuvvet talebinde bulunmasına ilişkin olarak, Türk Silahlı Kuvvetleri'nin (TSK) NATO’nun yürüttüğü faaliyetlere elinden gelen yardım ve katkıyı sağladığını belirterek "Asla TSK’dan terörle mücadele amacıyla bir tek asker bile Afganistan'a gidemez. Böyle bir şey olamaz. Buna da gerek yok” dedi.

            3- Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullah Gül “Kültürler Arası Diyalog ve Anlayış için Ernst Reuter Girişimi” nedeniyle İstanbul’a gelen Almanya Dışişleri Bakanı Frank Walter Steinmeier ile ortak basın toplantısı düzenledi. Toplantıda Başbakan Yardımcısı Gül, ‘AB süreci kapanacak, tren kazası olacak’ gibi görüşlerin negatif enerji verdiğini belirterek  “Eminim AB de elinden geleni yapacak. Önemli olan düz asfaltta yürümek değil. Bu yol inişli çıkışlı. Problemleri konuşarak çözebiliriz” dedi.

            Steinmeier de AB’nin Kıbrıs nedeniyle Türkiye ile ilişkilerini dondurması söz konusu olabilir mi? sorusu üzerine “Engelleri aşmak için birlikte çalışacağız. Türkiye bu konuda katkılarını sürdürecek. Biz de şekil olarak ortaya çıkacak engellere takılmama kararlılığımızı sürdüreceğiz” dedi.

            4- Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik Gazi Üniversitesi’nde düzenlenen ‘7. Uluslararası Fen Bilimleri ve Matematik Eğitimi Kongresi’nde yaptığı konuşmada, ÖSS soru sistemi değişmediği sürece öğrencilerin fen bilimlerine ilgisinin artırılamayacağını söyledi.

            5- Lübnan’a Türk askeri gönderilmesi konusunda hükümete izin veren TBMM Genel Kurul kararı, Resmi Gazete’de yayımlandı.

            6- DSP Genel Başkanı Zeki Sezer, İzmir’de Ege Sanayici ve İşadamları Derneği Başkanı ve yönetim kurulunu ziyaretinde yaptığı açıklamada, “DSP, AB’ye karşı değildir. Tam tersine 1999’da, Helsinki’de, bugünkü olumsuz koşullar olmaksızın Türkiye’yi AB’ye aday ülke konumuna sokan partiyiz” dedi.

            7- Merkez Bankası Başkanı Durmuş Yılmaz, Malatya’da düzenlenen ‘Para Politikaları’ konulu konferansta, işlemler açığının Gayri Safi Milli Hasıla’ya (GMSH) oranının 2006 yılında 2005’e kıyasla düşmesinin beklendiğini açıkladı. Cari açıkta yüksek oranların sadece Türkiye’de değil, Türkiye gibi yüksek hızlarda büyüyen geçiş ekonomilerinde de görüldüğünü belirten Yılmaz, sıcak paranın cari işlemler açığına oranının haziran ayı sonunda yüzde 27,8’e düştüğünü, uzun vadeli sermayenin cari açığının finansmanındaki payının hızla artarak, yüzde 82’ye ulaştığını söyledi.

            8- AB Komisyonu’nun hazırlayacağı İlerleme Raporu öncesi Belçika’nın başkenti Brüksel’de temaslarda bulunan Ekonomiden sorumlu Devlet Bakanı ve Başmüzakereci Ali Babacan, AB Komisyonu’nun Genişlemeden sorumlu Üyesi Olli Rehn ile görüşmesinin ardından yaptığı açıklamada “Biz Kıbrıs meselesinin AB ile ilişkilerimizi engelleyen, yavaşlatan bir konu olmaması gerektiğini düşünüyoruz” dedi.

            9- NATO Avrupa Kuvvetleri (SACEUR) Komutanı ABD’li General James Jones Belçika’nın Mons kentinde yaptığı açıklamada, ittifak üyelerinden Afganistan’daki Uluslararası Güvenlik Destek Gücü’ne (ISAF) takviye güç göndermeleri çağrısında bulundu.

            10- ABD Senatosu Dış İlişkiler Komitesi, Ermeni lobisinin ABD’nin yeni Erivan Büyükelçisi olarak görevlendirilmesine karşı çıktığı Richard Hoagland’in atanmasını kabul etti.

            11- Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, Rus haber ajansı RİA Novosti'ye yaptığı açıklamada, Filistin ve Lübnan halkına olan sorumluluklarını yerine getirmeye teşvik etmek için Hamas ve Hizbullah ile diyaloğun gerekli olduğunu söyledi.

 8 EYLÜL 2006

1- TBMM Başkanı Bülent Arınç, TBMM Kültür, Sanat ve Yayın Kurulu Başkanlığı tarafından İzmir’de düzenlenen  ''17. Milli Egemenlik Sempozyumu''nun açılışında yaptığı konuşmada, her yıl düzenli olarak yaptıkları milli egemenlik sempozyumlarının birinin de milli egemenliğin sağlanmasında tarihi öneme sahip İzmir'de yapılmasının anlamlı olduğunu belirterek, milli egemenlik kavramının siyasetteki yerinin belirginleşmesi ve daha da anlaşılır olması için bu tür sempozyumları düzenli olarak gerçekleştirdiklerini söyledi.

2- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Muğla Dalaman Havaalanı'nın yeni Dış Hatlar Terminal Hizmet Binası'nın açılışında yaptığı konuşmada, dünya genelinde turizm amaçlı seyahatlerin 10 yılda yüzde 60 oranında arttığını belirterek, göreve geldiklerinde Türkiye'ye gelen turist sayısının 7 milyon olduğunu, bugün ise bu rakamın 21 milyona ulaştığını açıkladı.

            3- Devlet Bakanı Nimet Çubukçu, Reklamverenler Derneği tarafından İstanbul’da düzenlenen “TV’de Şiddet ve Sorumluluklarımız” konulu panelde yaptığı konuşmada, Türk ailesinin nesilden nesile aktararak günümüze taşıdığı insani ve etik değerlerin, televizyonun güçlü söylemi karşısında önemini kaybettiğini belirtti.

            4- Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Hilmi Güler TGRT televizyonunda yayınlanan “Ankara’nın Gündemi” adlı programda,  Ilısu Barajı içinde kalan Hasankeyf harabelerinin kurtarılarak aynı şekilde muhafaza edileceğini söyledi.

            5- İsrail'in Ankara Büyükelçisi Pinhas Avivi, Uluslararası Stratejik Araştırmalar Kurumu'nun düzenlediği “Türkiye-İsrail İlişkileri ve İsrail'in Ortadoğu Politikaları”  konulu konferansta, Türkiye'nin temelde kendi ulusal çıkarları ve bölgesel sorumlulukları için Lübnan'a asker göndereceğini belirterek "Bizim için kimsenin savaşmasını beklemiyoruz" dedi.

            6- Ekonomiden sorumlu Devlet Bakanı ve Başmüzakereci Ali Babacan, İngiltere'de yayımlanan Financial Times gazetesine verdiği demeçte, Türkiye ile AB arasındaki tam üyelik müzakerelerinin başarısının, sadece Türkiye ve Avrupa için değil bütün dünya için hayati öneme sahip olduğunu söyledi.

            7- Fransa İçişleri Bakanı Nicolas Sarkozy, Belçika’nın başkenti Brüksel’de "Avrupa Dostları" adlı düşünce kuruluşunun düzenlediği bir toplantıda yaptığı konuşmada, havaalanı ve limanlarını Kıbrıslı Rumlara açmadığı sürece, Türkiye’nin AB’ye katılım müzakerelerinin askıya alınması gerektiğini söyledi.

8- KKTC'de, Ulusal Birlik Partisi (UBP) ve Demokrat Parti'den (DP) 4 milletvekilinin istifa etmesinin ardından, Cumhuriyetçi Türk Partisi'nin (CTP) yetkili organları, hükümetten ayrılmaya karar verdi.

            9- Krynica Ekonomik Forumu’na katılmak üzere Polonya’ya giden KKTC Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Serdar Denktaş, Polonya'nın Wroclaw kenti Belediye Başkanı Rafat Dutkiewicz ile görüştü. Görüşmede, kentler arasında turizm, sanat, kültür ve eğitim alanlarında işbirliği konusu ele alındı.

            10- ABD'nin Avrupa ve Avrasya İşlerinden sorumlu Dışişleri Bakan Yardımcısı Dan Fried, Almanya’nın başkenti Berlin'de yaptığı bir konuşmada, Lübnan'a Türk barış gücü gönderilmesi kararını överek, Türkiye'nin bu ülkede oynayacağı rolün gereğini yerine getirecek yetenekleri olduğunu söyledi.

11- Filistin Başbakanı İsmail Haniye, İsrail ablukası, El Fetih’le yapılan koalisyon görüşmeleri, Lübnan ve ekonomi konularında Zaman gazetesinin sorularını yanıtladı. 

            12- Afganistan'ın başkenti Kabil'de, Amerikan askeri konvoyunu hedef alan ve bomba yüklü araçla düzenlenen intihar saldırısında, 17 kişinin yaralandığı, 10 kişinin de öldüğü bildirildi.

            13- Hindistan'ın batısındaki Maharaştra eyaletine bağlı Malegaon'da meydana gelen bir dizi patlamada, 50 kişinin yaralandığı, 35 kişinin öldüğü açıklandı.

9 EYLÜL 2006

            1- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, İzmir’de Adnan Menderes Havaalanı’nın Dış Hatlar Terminali’nin açılışında yaptığı konuşmada, Türkiye’nin her tarafında yeni yatırımlara imza attıklarını belirtti. Törene, TBMM Başkanı Bülent Arınç ve Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım da katıldı. 

            2- CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, CHP'nin 83. kuruluş yıl dönümü nedeniyle Genel Merkez’de yaptığı konuşmada, CHP'nin devlet kuran bir parti olduğunu belirterek, milli mücadelenin omurgasını CHP'nin oluşturduğunu söyledi.

            3- NATO üyesi ülkelerin genelkurmay başkanları, 2 günlük komite çalışmaları için Polonya’nın başkenti Varşova’da bir araya geldi. Komite Başkanı General Ray Henault yaptığı açıklamada, toplantıda, Afganistan'daki durumun ele alındığını belirterek "Milli engelleri tartıştık.  Bunların asgariye indirilmesi gereğinin altını çizdim. Üyelerden, göndermeyi taahhüt etmiş oldukları bütün askerleri Afganistan'a yollamalarını istedim" dedi.

            4- AB Dış Politika Yüksek Temsilcisi Javier Solana ile İran'ın nükleer Başmüzakerecisi Ali Laricani Avusturya'nın başkenti Viyana'da bir araya geldi. Laricani ve Solona görüşmeden sonra yaptıkları ortak açıklamada, görüşmenin yapıcı ve olumlu geçtiğini söylediler.

            5- ABD'yi ziyaret eden İran eski Cumhurbaşkanı Muhammed Hatemi ‘Time’ dergisiyle yaptığı mülakatta, Yahudi soykırımının tarihi bir gerçek olduğunu söyledi.

            6- ABD Başkanı George W. Bush, ‘Wall Street Journal’ gazetesine Ortadoğu’ya ilişkin değerlendirmelerde bulundu. Başkan Bush, Irak'ı bölgelere ayırmanın hata olacağına inandığını belirterek, Iraklıların yeni anayasayı ve hükümeti onaylarken bölünme için oy vermediklerini bildirdi.

10 EYLÜL 2006   

            1- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Bilecik’in Söğüt ilçesinde 725. Ertuğrul Gazi’yi Anma Şenlikleri’nde yaptığı konuşmada, “Artık içe kapanarak, bölgesel ve küresel gelişmelere kayıtsız kalarak, çıkarlarımıza ve güvenliğimize yönelen tehditleri bertaraf edemeyiz” dedi.

Başbakan Erdoğan daha sonra Bilecik Polis Mesleki Eğitim Merkezi’nin açılış töreninde yaptığı konuşmada, Türk polis teşkilatının milletin en güvendiği kurumların başında geldiğini belirterek, devlet ve toplumun kucaklaşmasında, demokratik düzenin tesisinde polis teşkilatına hayati sorumluluklar düştüğünü söyledi.

2- Devlet Bakanı Kürşad Tüzmen ABD’ye hareketinden önce İstanbul Atatürk Hava Limanı’nda düzenlediği basın toplantısında, ABD ve Türkiye arasındaki ticaret hacminin 5 milyar dolar olduğunu, üç yıl içinde bu miktarı 15 milyar dolara çıkarmayı hedeflediklerini açıkladı.

            3- DYP Genel Başkanı Mehmet Ağar, İstanbul’da 3. Kavaklı Yenici Mehmet Pehlivan Güreşleri’nde basın mensuplarının sorularını yanıtlayarak, Türkiye’de cumhurbaşkanlığı meselesinden önce hükümet meselesi bulunduğunu söyledi.

4- RTÜK Başkanı Zahid Akman, ‘Medya Okuryazarlığı Eğitim Semineri’ sertifika töreninde yaptığı konuşmada, bu yıl pilot illerde 6, 7 ve 8’inci sınıflarda seçmeli olarak verilmeye başlanacak olan ‘Medya Okuryazarlığı’ dersinin bilinçli bir toplumun oluşması için büyük önem taşıdığını söyledi.

            5- Güney Kıbrıs Rum Yönetimi (GKRY) Dışişleri Bakanı Yorgos Lillikas ‘Haravgi’ gazetesine verdiği demeçte,  Türkiye’nin yükümlülüklerini yerine getirmemesi durumunda, AB sürecinde yeni müzakere başlıklarının açılmasının söz konusu olamayacağını belirtti.

6- Katoliklerin dini lideri Papa 16. Benediktus, Almanya’nın Münih kentinde düzenlenen bir açık hava ayininde yaptığı konuşmada, Batılı ülkelerde Tanrının isteklerinin zamana uygun görülmediğini belirterek “Batı dünyası, kendi mantığı içinde Tanrıya inancını kaybetti” dedi.

7- ABD Dışişleri Bakanı Condoleezza Rice, 11 Eylül saldırılarının yıl dönümü nedeniyle yaptığı açıklamada, ülkesinin saldırılar öncesine göre daha güvende olduğunu, ancak bunun yeterli olmadığını, ABD’nin terörizmle mücadelede gevşememesi gerektiğini söyledi.

Öte yandan Rice, Irak’ta düzenlenen askeri operasyon ve Saddam Hüseyin’in devrilmesini savunarak, Irak’ın zor günlerden geçtiğini, ABD’nin burada aşırı uçların güç kazanmasına izin vermeyecek bir ortam oluşturulmasına yardımcı olması gerektiğini kaydetti.

Rice ayrıca, Çin ve Rusya da dahil BM Güvenlik Konseyi’nin tüm üyelerinin İran’a yaptırım kararını kesin olarak desteklediklerini belirterek, bu yaptırımların finans alanında olmasını düşündüklerini, İran’ın petrol ihracatını durdurmayı hedeflemediklerini söyledi.

8- İngiltere Başbakanı Tony Blair Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas ile Ramallah’taki görüşmesinde, Hamas’la Abbas’ın el Fetih partisinin kurabileceği ulusal birlik hükümetiyle, uluslararası toplumun ilişki kurabileceğini söyledi.

Abbas da İsrail Başbakanı Ehud Olmert ile önşartsız görüşmeye hazır olduğunu açıkladı.

9- Libya lideri Albay Muammer Kaddafi, Afrika Birliği’nin 7. kuruluş yıl dönümü dolayısıyla Sirte kentinde düzenlenen toplantıda, Avrupalıları, göçü durdurmak için Afrika’ya tazminat ödemeye çağırarak “Madenlerimizi ve zenginliklerimizi yağmaladıkları için bize tazminat ödemeliler. Afrikalıların kendi evlerinde kalmaları için Avrupa’dan yılda 10 milyar avro istiyoruz. Acilen Afrika-Avrupa Zirvesi istiyoruz. Ortaklar olarak kabul edilmek istiyoruz. Önkoşulsuz destek istiyoruz” dedi.  

11 EYLÜL 2006

1- Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer 15. Türk Tarih Kongresi’nin açılışında yaptığı konuşmada, tarihsel gerçeklerin iyi bilinmemesi, görmezden gelinmesi ya da bilerek çarpıtılmasından çıkar sağlama beklentisinde olanların, hiçbir çabanın gerçekleri örtmeyeceğinin bilincinde olmaları gerektiğini belirterek “Tarihimizin bilimsel yöntemlerle araştırılarak gün ışığına çıkarılması, geçmişi iyi kavrayan, bugünü iyi değerlendiren ve geleceği iyi gören bir bilincin oluşmasına ve yerleşmesine katkıda bulunacak, benimsenecek yeni yaklaşımlarla çağdaşlaşma çabalarına süreklilik kazandıracaktır” dedi.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan da konuşmasında “Gereksiz düşmanlıklardan ve çekişme ortamlarından uzaklaşmak için bilimin gereğinin yerine getirilmesi şart” dedi.

Başbakan Erdoğan ayrıca, AP Türkiye Raporu’nda, sözde Ermeni soykırımı iddiaları konusunda Türkiye’nin suçlu gösterilmesine ilişkin olarak “Yakından uzaktan bu konuyla ilişkisi bulunmayan ülkelerin Türkiye’yi soykırım ile suçlaması kabul edilir bir şey değil” dedi.

2- Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer Türkiye Ekonomi Kurumu’nca düzenlenen Uluslararası Ekonomi Konferansı’nda yaptığı konuşmada, değişimin her alanda yaşandığı küresel ortamda, yoksulluğun, ulusal ve uluslararası düzeyde gelir dağılımında dengesizliklerin artmasıyla birlikte, toplumsal ve kültürel uyum sorunlarının ortaya çıktığını kaydetti.

3- Bakanlar Kurulu, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında toplandı.

Adalet Bakanı ve Hükümet Sözcüsü Cemil Çiçek toplantının ardından düzenlediği basın toplantısında, geçtiğimiz dönemden kalan yasa tasarılarının görüşülebilmesi amacıyla TBMM’nin 19 Eylül tarihinde olağanüstü toplantıya çağrılmasının kararlaştırıldığını, Lübnan’a gönderilecek askeri birliğin sayısı, zamanı ve konuşlandırılacağı yer konusunda ise çalışmaların sürdürüldüğünü söyledi. 

4- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdüllatif Şener büyüme rakamlarını değerlendirmek amacıyla düzenlediği basın toplantısında, enflasyonun 2003 yılından bu yana sürekli düştüğünü, büyümenin ise sürekli pozitif çıktığını belirterek, Türk ekonomisinin enflasyon düşerken büyüyebileceğini gösterdiğini kaydetti.

5- DTP Genel Başkanı Ahmet Türk düzenlediği basın toplantısında, terör örgütü PKK’ya ateşkes çağrısında bulunduklarını bildirdi.

6- Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) yılın ikinci çeyreğindeki (Nisan-Mayıs-Haziran) büyüme rakamlarını açıkladı. Buna göre GSMH geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 8,5 artarken, büyüme hızı da yüzde 7,5’lik bir artış kaydetti. Cari işlemler açığı ise temmuz ayında geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 84,5 oranında artarak 2.07 milyar dolara yükseldi.

7- Türkiye Barolar Birliği (TTB) Başkanı Özdemir Özok yaptığı yazılı açıklamada, 12 Eylül askeri darbesinin Türkiye’de bugün yaşanan olumsuzluklar sürecinin tek nedeni olduğunu öne sürerek, “Bu süreçte henüz gelişmekte olan demokratik yaşam başta olmak üzere toplumsal yapının her alanında baskı yöntemleri uygulanmıştır” dedi.

8- İstanbul 8. Ağır Ceza Mahkemesi, aralarında Halis Toprak’ın da bulunduğu, Toprakbank davasında, dolandırıcılık suçunun oluşmasına karşın, zamanaşımı nedeniyle sanıkların cezalandırılmamasına karar verdi.

9- KKTC’de, Ferdi Sabit Soyer başkanlığındaki CTP-DP koalisyon hükümeti istifa etti.

10- 14. Bağlantısızlar Hareketi Zirvesi, Küba’nın başkenti Havana’da çalışmalarına başladı.

11- İngiltere Başbakanı Tony Blair Lübnan’ı ziyaret ederek, Başbakan Fuad Sinyora ile görüştü. Lübnan'ın yeniden inşasında yardım sözü veren Blair, sadece Lübnan'da değil bölgede kalıcı bir barış sağlayacak şekilde yaraların sarılabileceğini söyledi. Sinyora da bölgedeki ve İslam dünyasındaki meselenin aslını Filistin sorununun oluşturduğunu belirterek, Blair’e “barış sürecinin canlandırılmasında olumlu rol oynaması” çağrısında bulundu.

12- 11 Eylül saldırılarının 5. yılı nedeniyle ABD’de anma törenleri düzenlendi.

12 EYLÜL 2006

1- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan Bilim ve Teknoloji Yüksek Kurulu’nda yaptığı konuşmada, güçlü bir Türkiye’nin bilgiyle, bilimle atılacak temeller üzerinde yükseleceğini belirterek, bilim ve teknoloji alanında geri kalındığında ekonomik ve siyasi alanda da dünya ile rekabet edilemeyeceğini söyledi.

2- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Almanya’nın Göç ve Uyumdan sorumlu Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Maria Böhmer’i Başbakanlık’ta kabul ederek bir süre görüştü. Görüşmede, Türkiye-Almanya ilişkileri, Almanya'da yaşayan Türklerin sorunları ve Türkiye'nin AB'ye uyum yönünde gerçekleştirdiği çalışmalar ele alındı.

3- Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullah Gül, Fransa’nın başkenti Paris’e hareketinden önce Esenboğa Hava Limanı’nda düzenlendiği basın toplantısında, AB ile ilgili sürecin, Türkiye’nin transformasyon ve standartlarının yükseltilmesi süreci olduğunu ve Türkiye ile ilgili raporlar yayınlanmadan yasal gerekliliklerin tamamlanması bakımından TBMM’nin toplantıya çağrıldığını belirterek “Bir çok önemli kanunu çıkarmak niyetindeyiz” dedi.

4- Ekonomiden sorumlu Devlet Bakanı ve Başmüzakereci Ali Babacan İstanbul’da “Uluslararası Ekonomi Konferansı”nın açılışında yaptığı konuşmada, Türkiye’nin etkin borç yönetimini kavradığını, mali disiplinde çok önemli bir noktaya gelindiğini ve bu yılın sonunda kamunun ilk kez fazla vereceğini belirterek, ekonomide kamunun ağırlığı artarken kaynakların özel sektörün kullanımına sunulduğunu söyledi.

5- İstanbul Valisi Muammer Güler, İstanbul Emniyet Müdürü Celalettin Cerrah ile düzenlediği ortak basın toplantısında, 7 ilde eşzamanlı gerçekleştirilen operasyonlar sonucunda 30 kişiye yönelik suikast hazırlığında bulunan bir örgütün ortaya çıkarıldığını belirterek, 27 kişinin gözaltına alındığını bildirdi.

6- Diyarbakır’ın Bağlar beldesinde meydana gelen patlamada, 7 kişi öldü, 17 kişi de yaralandı.

7- ABD’nin PKK ile mücadele konusunda görevlendirdiği emekli General Joseph Ralston temaslarda bulunmak üzere Türkiye’ye geldi.

8- İngiltere Başbakanı Tony Blair Brighton kentinde yapılan TUC sendika konfederasyonu toplantısında yaptığı açıklamada, Türkiye’nin AB üyeliğine karşı çıkmanın Avrupalılar için sonuçları ağır büyük bir hata olacağını belirterek “Türkiye üyelik ölçütlerini yerine getirdiği zaman bile üyeliğini reddetmek, deprem etkisi yaratacak bir karar olur ve sonuçları Avrupa’nın ötesine yayılır” dedi.

9- Suriye’nin başkenti Şam’daki ABD Büyükelçiliği’ne yönelik saldırı sırasında, güvenlik birimlerinin üç eylemciyi ölü olarak ele geçirdiği açıklandı.

10- ABD Başkanı George W. Bush başkent Washington’da yaptığı açıklamada, teröre karşı küresel savaşı “medeniyet için mücadele” olarak adlandırarak, buradaki en güçlü silahlardan birinin özgürlük olduğunu, düşmanların bugün yenilmemesi durumunda geleceğin, terörist devletlerin ve nükleer silaha sahip radikal diktatörlerin hakimiyetinde olacağını söyledi.

11- Yemen’in güneyindeki İbb kentinde, bir stadyumda düzenlenen seçim mitinginin ardından yaşanan izdihamda, 50 kişinin öldüğü açıklandı.

13 EYLÜL 2006

1- Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer, Sakarya Meydan Savaşı’nın 85. yıl dönümü nedeniyle yayımladığı mesajda “Bizler, bugünlere nasıl geldiğimizi unutmadan, birlik ve beraberlik içinde Cumhuriyeti yeni eserlerle yüceltmeli, Atatürk ilke ve devrimleri ışığında çağdaşlaşma çabalarını sürdürmeliyiz” dedi.

2- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan Genel Merkez’de İl Başkanları toplantısında yaptığı konuşmada, hassas bir dönemden geçildiğini belirterek, bazı kesimlerin ülkede suni kriz meydana getirmeye çalıştığını söyledi.

3- Ankara 11. Asliye Ceza Mahkemesi, kapatılan RP’nin eski Genel Başkan Yardımcısı Aydın Menderes’in ‘Kayıp Trilyon’ davası kapsamında ‘özel belgede sahtecilik’ suçundan yargılandığı davada,  beraatına karar verdi.

4- ABD’nin Terörle Mücadele Özel Temsilcisi emekli Orgeneral Joseph. W. Ralston, Dışişleri Bakanlığı Müsteşarı Ali Tuygan ve Türkiye’nin Terörle Mücadele Koordinatörü emekli Orgeneral Edip Başer ile bakanlıkta bir araya geldi. Tuygan görüşmenin ardından yaptığı açıklamada, toplantıda PKK terörünün Türkiye için ne anlam taşıdığını bir kez daha ifade etme imkanı bulduklarını belirterek, önümüzdeki dönemde alınabilecek tedbirlere ilişkin görüş alışverişinde bulunduklarını söyledi.

Ralston ve Başer, daha sonra Başbakan Recep Tayyip Erdoğan tarafından kabul edildi. Ralston görüşmenin ardından yaptığı açıklamada, PKK’ya karşı askeri operasyonun son seçenek olması gerektiğini belirterek, PKK ile görüşmesinin söz konusu olmadığını, örgütün mali kaynaklarının kesilmesi gerektiğini söyledi.

5- Resmi ziyaret nedeniyle Fransa’da bulunan Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullah Gül başkent Paris’te, Dışişleri Bakanı Philippe Douste-Blazy ile bir araya geldi. Douste-Blazy, Kıbrıs sorununun AB’ye üyelik sürecindeki en önemli unsurlardan biri olduğunu ve çözüm için en iyi çerçevenin BM olduğuna inandıklarını belirterek “Türkiye, bu konudaki yükümlülüklerini yerine getirmezse bunun sonuçları olacaktır” dedi. Başbakan Yardımcısı Gül de Türkiye’nin reform sürecinde kararlılıkla devam edeceğini, ancak Kıbrıs konusunda hakkaniyet ve adalet ilkelerine uymayan talebe Türkiye’de hiçbir seçilmiş hükümetin evet diyemeyeceğini söyledi.

Öte yandan Başbakan Yardımcısı Gül ‘Akdeniz Kültür Atölyesi: Halkların ve Kültürlerin Diyaloğu’ başlıklı konferansta yaptığı konuşmada, yüzyıllardır farklılıkların birlikte yaşaması konusunda Türkiye örneğini vererek “Türkiye bin yıllık birikim ve çeşitli kültürle yoğrulmuş olağanüstü tecrübesiyle, medeniyetler çatışmasının önlenmesinde kendini sorumlu görmektedir” dedi.

6-İncelemelerde bulunmak üzere ABD’de bulunan Devlet Bakanı Kürşad Tüzmen New York Borsası’nı ziyareti sırasında yaptığı açıklamada, Türkiye’nin ABD’ye ihracatının 2005 yılında 4.9 milyar dolar olduğunu, 1.7 trilyon dolar ithalat yapan ABD için bu rakamın çok küçük olduğunu söyledi.

7- İslam Konferansı Örgütü (İKÖ) Genel Sekreteri Ekmeleddin İhsanoğlu, Suudi Arabistan’ın Cidde kentinde düzenlenen ‘7. İletişim Bakanları Toplantısı’nda, İslam’ın doğru olarak tanıtılması için uluslararası medyaya daha fazla yatırım yapılması gerektiğini söyledi. Toplantıya katılan Devlet Bakanı Beşir Atalay da İslam ülkeleri arasında öncelikle ortak bir haber dağıtım sisteminin kurulması gerektiğini belirtti.

8- KKTC Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat, yeni hükümeti kurma görevini Cumhuriyetçi Türk Partisi (CTP) Genel Başkanı Ferdi Sabit Soyer’e verdi.

   9- Katoliklerin dini lideri Papa 16. Benediktus Almanya’da Regensburg Üniversitesi İlahiyat Fakültesi'nde yaptığı konuşmada, Bizans İmparatoru II. Manuel’in “Hz. Muhammed, İslam dinini kılıç ile yaymaktan başka bir yenilik getirmedi” sözünden alıntı yaparak, İslamiyet’te tanrı ve akıl arasında bir bağlantı olmadığını ileri sürdü.

10- Alman Hükümeti, Ortadoğu’da konuşlandırılacak Lübnan’daki BM Barış Gücü’ne (UNIFIL), deniz kuvvetlerine bağlı en fazla 2.400 askerle katılma kararı aldı.

11- Irak Meclis Başkanı Mahmud Maşhadani ‘Washington Post’gazetesine verdiği demeçte, Irak’ta 3 özerk bölgenin kurulmasını öngören federalizm planının siyaseten öldüğünü belirterek “Federalizm şu anda kurulsa bu, güneyin ayrılmasına, ülkenin orta kesiminde bir şeriat devletinin kurulmasına yol açar. Şu anda federalizmi oluşturmaya başlamak riskini göze almak mümkün değildir” dedi.

14 EYLÜL 2006

            1- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, İstanbul Ticaret Odası (İTO) Meclis Toplantısı’nda yaptığı konuşmada “Ekonomi dört yıldır üst üste büyüyor. Bu, Türkiye tarihinde ilk defa oluyor. Türkiye ekonomisi kamu değil, özel sektör yatırımlarıyla büyüyor. Rakamlara bakan, bunun sağlıklı sürdürüldüğünü görebilir” dedi.

            Başbakan Erdoğan ayrıca, Zeytinburnu-Bağcılar tramvay hattının açılışına katıldı.

            2- Danıştay Başsavcılığı için Danıştay Genel Kurulu’nda yapılan seçimi, Danıştay Başkan vekilliği görevini yürüten Tansel Çölaşan kazandı.

            3- Ekonomiden sorumlu Devlet Bakanı ve Başmüzakereci Ali Babacan NTV televizyonunda ekonomideki gelişmelere ilişkin yaptığı açıklamada, IMF’nin yaptığı ikinci dalga uyarısı konusunda “Ekonomi iç ve dış dalgalara karşı korunaklı. Risk her zaman olabilir. Gelişmekte olan her ülke dalgaya karşı şimdiden tedbirini almalı ki kimsenin canı yanmasın. IMF sadece önlem uyarısında bulunuyor. Artık Türkiye ekonomisi için korkacak bir şey yok” dedi.

            4- TOBB ile Türkiye Ekonomi Politikaları Araştırma Vakfı’nın (TEPAV) düzenlediği  ‘AB Sürecinde Yerel Medya Eğitim Semineri’nde konuşan Ekonomiden sorumlu Devlet Bakanı ve Başmüzakereci Ali Babacan, katılım sürecinin başta Türkiye içinde yürüyeceğini ve medyanın bu noktada anahtar rol oynayacağını belirtti.

            Seminerde konuşan TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu da “Bölgesel kalkınma, AB’ye uyum ve üyelik sürecinde kilit aşamalardan biri. Yerel kapasitenin geliştirilmesinde odalara, üniversitelere ve medyaya büyük görevler düşüyor” dedi.

            Avrupa Komisyonu Türkiye Temsilcisi Hans Jörg Kretschmer ise Türkiye’nin reform ve iletişim konusunda özel strateji oluşturması gerektiğini söyledi.

            5- İçişleri Bakanı Abdülkadir Aksu, Diyarbakır Valisi’ni ziyaret ederek 7’si çocuk 10 kişinin hayatını kaybettiği patlama ile ilgili son gelişmeler hakkında bilgi aldı. Bakan Aksu, Türkiye’deki mevcut birlik ve bütünlüğü bozmak isteyenlerin hiçbir zaman hain emellerine ulaşamayacaklarını söyledi.

            6- Diyanet İşleri Başkanı Ali Bardakoğlu, Papa 16. Benediktus’un İslam dinine ilişkin olarak yaptığı açıklamayı eleştirerek “Hem Hıristiyanlık dünyası adına hem de insanlığın ortak barışı adına fevkalade kaygı ve üzüntü verici, talihsiz bir açıklama” dedi.

            İslam Konferansı Örgütü’nden (İKÖ) yapılan yazılı açıklamada da İKÖ’nün Vatikan’ın İslamiyet ve onun kurallarıyla ilgili gerçek tutumunu dile getirmesini beklediği kaydedildi.

            7- IMF tarafından hazırlanan ‘Dünyanın Ekonomik Görünümü’ raporunda, Türkiye’de bu yıl Gayri Safi Yurtiçi Hasıla’nın yüzde 6.7’si olarak çıkması beklenen cari açık oranının, gelecek yıl yüzde 5.8’e gerilemesinin beklendiği, yıllık ortalama tüketici enflasyonunun bu yıl yüzde 10.2, 2007’de de yüzde 7.2 olarak gerçekleşeceği tahmininde bulunuldu.

            8- Polonya Savunma Bakanlığı Sözcüsü Leszek Laszczak, NATO’nun çağrılarına yanıt olarak Afganistan’da bulunan birliğe 1000 takviye asker gönderileceğini açıkladı.

            9- Küba’nın başkenti Havana’da süren 14. Bağlantısızlar Hareketi Zirvesi’nde, Ortadoğu’daki gelişmeler ele alındı. Toplantıda, İsrail’den Gazze’den tümüyle çekilmesi ve gözaltına aldığı Hamaslı yetkilileri bir an önce serbest bırakması istendi.

15 EYLÜL 2006

            1- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Siirt’te 21 tesisin toplu açılışında yaptığı konuşmada, Türkiye’nin yarınlarının aydınlık olduğunu, bu aydınlıktan, istikrardan bazıları rahatsız olsa da milletin büyük zorluklarla elde ettiği istikrar ortamının korunacağını kaydetti.

            2- MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli Genel Merkez’de düzenlediği basın toplantısında, gündeme ilişkin gelişmeleri değerlendirdi. Bahçeli, emekli Orgeneral Edip Başer'in PKK ile Mücadele Koordinatörlüğü’ne atanmasına ilişkin bir soru üzerine "Milletimizin varlığını tehdit eden, yıllardır insanımızı katleden bir zihniyetin yok oluşunu baş koordinatörlük gibi uydurma bir kuruma bırakamayız" dedi.

            3- TÜSİAD Başkanı Ömer Sabancı, Bursa’da yapılan “Türk Girişim ve İş Dünyası Konfederasyonu Başkanlar Konseyi Toplantısı”nın açılışında yaptığı konuşmada, “Dünyanın en hızlı ve istikrarlı kalkınan ülkesi konumuna gelen Türkiye, ticaret yatırım ve turizm alanında da Avrupa ile geri dönüşü zor bir bütünleşme içine girmiştir” dedi.

            4- Dünya Bankası Türkiye Temsilcisi Andrew Vorkink ‘Uluslararası Kamu-Özel Sektör İşbirlikçileri Zirvesi’nin açılışında yaptığı konuşmada, “Gelişmekte olan ülkelerle karşılaştırıldığında, kalitesi yüksek alt yapıya sahip durumda olan Türkiye, AB’ye giriş sürecini yaşayan ülkeler için önemli bir örnek oluşturabilir” dedi.

5- Fransa’daki temaslarını sürdüren Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullah Gül, Fransız LCI haber kanalının sorularını yanıtladı. Başbakan Yardımcısı Gül, BM’nin barış planının Kıbrıslı Türkler tarafından kabul edildiğini, Rumlar tarafından ise reddedildiğini hatırlatarak, buna rağmen Rumların AB’ye tam üye olarak alınmasının büyük haksızlık olduğunu söyledi.

            6- İran Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinejad, Küba’nın başkenti Havana’da yapılan Bağlantısızlar Hareketi Zirvesi çerçevesinde, Venezuella Başkanı Hugo Chavez ile bir araya geldi. Chavez görüşmede, Venezuella’nın Küba gibi İran’ın yanında olduğunu belirterek, “İran’ı işgal planları var. Biz yanınızdayız. İran, Küba ve Filistin’e açık ve net beyanda bulunmadan Havana’dan gitmek istemiyorum” dedi.

            7- Pakistan Meclisi’nin, Papa 16. Benediktus’u kınayan ve özür talep eden bir karar tasarısını kabul ettiği bildirildi.  

            8- ABD Senatosu Silahlı Kuvvetler Komitesi’nin, yabancı terör şüphelilerine daha fazla yasal haklar tanınmasını öngören yasa tasarısını kabul ettiği açıklandı.

16 EYLÜL 2006

            1- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan İstanbul’da yapılan “5. Uluslararası Batı Trakya Türkleri Kurultayı”ndaki açılış konuşmasında, Batı Trakya Türkleri’nin sorunlarının çözülmesi ve azınlık haklarından tam olarak yararlanabilmesi konusunda, Türkiye Cumhuriyeti’nin mücadelesini kararlılıkla sürdürdüğünü belirtti.

Başbakan Erdoğan ayrıca, İslam dininin şiddet içerdiğine ilişkin açıklama yapan Papa 16. Benediktus’un İslam dünyasından özür dilemesinin şart olduğunu belirterek “Dünyada dinlerarası, değerlerarası, medeniyetler arası diyaloğun başlatıldığı böyle bir dönemde, anlamı barış olan İslam dinine karşı ve onun sevgili peygamberine karşı yapmış olduğu değerlendirme çok ciddi bir talihsizliktir” dedi.

            2- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Televizyon ve Radyo Müzesi Uluslararası Danışma Kurulu’nun İstanbul’da yapılan 10. toplantısındaki konuşmasında, medyanın küresel barışı sağlamada daha etkili olması gerektiğini belirterek, dünya genelinde iletişimin görülmemiş derecede ilerlediğini, ancak savaşlara engel olamadığını söyledi.

            3- Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral İlker Başbuğ Van’ın Erciş ilçesinde yaptığı açıklamada, terör örgütüne karşı sürdürülen operasyonun iç güvenlik tarihine geçecek örnekte olduğunu belirterek “Kanlı terör örgütü etkisiz hale getirilinceye kadar, kırsalda ve şehirlerde terörist kalmayıncaya kadar mücadelemiz bu şekilde devam edecektir. Bu konuda kesin kararlıyız” dedi.

            4- Yükseköğretim Kurulu (YÖK) Başkanı Erdoğan Teziç Milli Eğitim Bakanlığı’nın yurtdışına eğitim için göndereceği bin kişiyi mülakatla belirlemesi konusunda yaptığı açıklamada, jürinin YÖK tarafından belirlenmesi gerektiğini belirterek, eğitimlerini tamamlayarak Türkiye’ye dönecek kişilerin “akademik özerklik” gerekçesiyle üniversitelerde görevlendirilemeyeceğini bildirdi.

            5- Sermaye Piyasası Kurulu (SPK) Başkanı Doğan Cansızlar Cumhuriyet gazetesine, sermaye piyasasındaki son gelişmelerle ilgili değerlendirmelerde bulundu. Cansızlar, Türkiye’nin 2001 yılı sonunda uygulamaya koyduğu ekonomik programı, sermaye hareketliliğinin bugün geldiği nokta itibariyle yenilemesi gerektiğini belirtti.

            6- 43. Uluslararası Antalya Altın Portakal Film Festivali düzenlenen açılış töreniyle başladı.

            7- Türkiye-AB Karma Parlamento Komisyonu Eşbaşkanı Joost Lagendijk İstanbul’da düzenlenen “AB-Türkiye İlişkileri” konulu panelde yaptığı konuşmada, Avrupa Parlamentosu Türkiye Raporu’nda sözde Ermeni soykırımı ve Kıbrıs sorununun kamuoyunda rahatsızlık yaratacak şekilde ele alındığını belirterek “Kullandığımız dile daha dikkat etmeliyiz ve Türkiye’nin yararını düşündüğümüzü göstermek zorundayız” dedi. 

            8- Dünya Bankası-IMF yıllık toplantıları nedeniyle Singapur’a giden Ekonomiden sorumlu Devlet Bakanı ve Başmüzakereci Ali Babacan gazetecilere yaptığı açıklamada, ekonomideki son dalgalanmadan önce yabancıların bono ve hisse senedine yaptıkları yatırımın 60 milyar düzeylerine ulaştığını, dalgalanmanın ardından 40 milyar dolar düzeyine inen yabancı bono ve hisse miktarının yeniden 50 milyar dolar düzeyine çıktığını belirterek “İkinci, üçüncü, dördüncü, beşinci dalgalanmalar olabilir, ancak önemli olan bizim hazırlıklı olmamızdır” dedi.

            9- ABD’nin Terörle Mücadele Özel Temsilcisi emekli Orgeneral Joseph Ralston, Irak’ın Selahaddin kentinde Irak Kürdistan Demokrat Partisi (IKDP) lideri Mesut Barzani ile görüştü.

            10- Vatikan Başbakanı Kardinal Tarcisio Bertone yaptığı yazılı açıklamada, Papa’nın Almanya gezisi sırasında Hz.Muhammed ve İslamiyet hakkında sarf ettiği sözlerin, Müslümanları incitmesinden ve büyük tepkilere yol açmasından dolayı “son derece üzgün” olduğunu bildirdi.

17 EYLÜL 2006 

            1- Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer, 2006-2007 eğitim-öğretim yılının başlaması nedeniyle yayımladığı mesajda, eğitimin, kesinlikle devlet denetiminde ve gözetiminde, Atatürkçü düşünceden ve laiklik temelinden ödün verilmeden yürütülmesi gerektiğini bildirdi.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan da yayımladığı mesajında, Türkiye’yi muasır medeniyetler seviyesinin üzerine çıkarabilmenin yolunun kaliteli eğitimden geçtiğini belirterek, hükümetin bütçede en büyük payı eğitime ayırdığını kaydetti.

            2- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan Uşak’ta katıldığı toplu açılış töreninde yaptığı konuşmada, Türkiye’de kalkınma seferberliğinin 4 yıldır hız kesmeden devam ettiğini ve büyük yatırımların temellerinin atıldığını belirterek, milletin güvenine layık olmak, refaha kavuşturmak için geceli gündüzlü çalışarak yollarına devam ettiklerini söyledi.

3- Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullah Gül, BM Genel Kurulu’nun 61. dönem toplantısına katılmak üzere ABD’ye hareketinden önce Esenboğa Hava Limanı’nda gazetecilerin sorularını yanıtladı. Başbakan Yardımcısı Gül, Papa 16’ncı Benediktus’un açıklamalarına ilişkin olarak “Başta BM olmak üzere birçok devlet tarafından özellikle dinler ve farklı kültürler arasında daha iyi bir anlayış ortamı olması için gayret sarf edilen bir dönemde gerçekten talihsizlik olmuştur” dedi.

4- Adalet Bakanı ve Hükümet Sözcüsü Cemil Çiçek, Antalya’nın Manavgat ilçesinde yeni Adalet Sarayı’nın açılışında yaptığı konuşmada, adliyedeki dava ve tutuklu sayısının her geçen gün arttığını, Türkiye’de 66 bin hükümlü ve tutuklu bulunduğunu ve afların yargının etkisini azalttığını belirterek “Bir suç işlerim, ardından af gelir çıkarım” anlayışının terk edilmesi gerektiğini söyledi.

Bakan Çiçek ayrıca, Diyarbakır’da 10 kişinin ölümüne sebep olan patlamayla ilgili sorular üzerine, terör örgütlerinin dış destek olmadan faaliyetlerine devam edemeyeceğini belirterek “Bunu sadece bizim görmemiz yetmiyor. Halen yurt dışında bunu görmeyenler var. Ben her defasında ifade ettim” dedi.

            5- Devlet Bakanı Kürşad Tüzmen,  İstanbul’da, Rusya, Ukrayna, Beyaz Rusya, Azerbaycan, Kazakistan, Özbekistan, Kırgızistan, Türkmenistan, Tacikistan, Moğolistan, Gürcistan ve Moldova’nın katılımıyla düzenlenen Türkiye-Avrasya Dış Ticaret Köprüsü Zirvesi’nde yaptığı konuşmada, küresel yeniden inşa faaliyetlerinin en hızlı yaşandığı bölgenin Avrasya coğrafyası olduğunu belirterek, söz konusu ülkeler arasında ticari işbirliğinin geliştirilmesinin önemli olduğunu, Karadeniz, Akdeniz ve Hazar’ın tamamıyla serbest ticaret bölgesi haline gelmesi gerektiğini kaydetti.

            Zirveye 12 ülkeyi temsilen katılan bakanlar ise, ülkelerindeki imkanları anlatarak yatırım çağrısı yaptı.

            TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu ise zirvede yaptığı konuşmada, Avrasya ülkelerinin de bulunduğu gelişmekte olan devletlerin son 10 yıldaki büyüme hızının ortalama yüzde 6 iken gelişmiş ülkelerin yüzde 2 civarında kaldığını belirterek “Aramızdaki ticaret hacmini 2-3 katına çıkarabiliriz, yeter ki bürokratik engeller kaldırılsın” dedi.

            6- Kültür ve Turizm Bakanı Atilla Koç İstanbul’da ''AK Parti İstanbul'a Hesap Veriyor'' başlığıyla düzenlenen toplantıda, bakanlığının faaliyetleri hakkında bilgi vererek, bakanlığın vizyon ve zihniyet değişikliğine gitmek amacıyla bir dizi faaliyet başlattığını, çağdaş anlayış çerçevesinde gerek bakanlık çalışanlarının zihninde dönüşüm sağlamak, gerekse mevzuat düzenlemeleri ile köklü bir revizyona gitmek istediklerini belirtti.

            7- DYP Genel Başkanı Mehmet Ağar, Adapazarı’nda Rumeli Türkmenleri Göçmenleri Kültür, Sağlık, Eğitim Federasyonu’nun düzenlediği ‘1’inci Geleneksel Kültür Sanat Şenliği’nde yaptığı konuşmada, Lübnan’a asker gönderme kararının başka güçlerin etkisi altında alındığını belirterek “Türkiye’nin üzerine kimse rol biçemez. Türkiye geçmişte olduğu gibi bugün de tarihte oynayacağı rolü kendisi belirlemeli” dedi. 

            8- Devlet Bakanı Mehmet Aydın, ABD'deki temaslarını tamamlayarak yurda dönüşünde, İstanbul Atatürk Hava Limanı'nda gazetecilerin sorularını yanıtlayarak “İslam dünyası, Papa’nın bizzat kendisinden bir açıklama bekliyor. Açıkçası bir yanlış anlama varsa, bir özür bekliyor” dedi.

9- KKTC 1. Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş, İstanbul’da düzenlenen, Türkiye’ye yönelik sözde Ermeni soykırımı suçlamalarına karşı mücadele etmek amacıyla kurulan Büyük Proje Danışma Kurulu 4. toplantısında yaptığı konuşmada, Avrupa Parlamentosu’nun (AP), Türkiye’nin AB’ye kabul edilmesinin ön şartı olarak sözde Ermeni soykırımını öne sürmesinin kabul edilemez olduğunu, bilim adamlarının, soykırım iddialarını Ermenistan’ın kendi kaynakları ile çürüttüğünü belirterek “Geliniz, görüşelim; kabul ediniz, gelelim, kitaplarımızla, bilgilerimizle” çağrısında bulundu.

10- Yunanistan Dışişleri Bakanı Dora Bakoyanni, BM Genel Kurul çalışmaları için bulunduğu ABD’nin New York kentinde yaptığı açıklamada, Yunanistan’ın AB üyeliği için Türkiye’ye destek verdiğini ve bunun sürpriz olarak görüldüğünü belirterek, “Sınırlarımızda Avrupalı demokratik bir Türkiye’nin olması bizim için çok önemli” dedi. 

11- Yunanistan Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Yorgo Kumuçakos, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın dün ‘5’inci Uluslararası Batı Trakya Türkleri Kurultayı’ndaki azınlık sorunları ile ilgili açıklamalarını değerlendirerek, Türkiye’nin üyelik konusunda AB’ye karşı üstlendiği sorumlulukların, başka konularla bağdaştırılamayacağını belirterek “Yunanistan’ın ayrım yapmadan, tüm vatandaşlarına uyguladığı yasalar önünde eşit hak ve sorumluluk politikası, reform yorgunluğuna bahane arayışları için kullanılamaz” dedi.

            12- Küba’nın başkenti Havana’da yapılan Bağlantısızlar Hareketi’nin 14’üncü Zirvesi sona erdi. Zirvenin sonuç bildirgesinde, İsrail’in Lübnan ve Filistin’e yönelik saldırıları kınandı. Ayrıca, İran’ın Uluslararası Atom Enerjisi Kurumu (UAEK) ile işbirliğinin memnuniyetle karşılandığı, sorunların çözümü için diplomasi ve diyalog çabalarının sürmesi gerektiği belirtildi.

            Küba Dışişleri Bakanı Felipe Perez, Hareket’in, ABD ve onun müttefiklerinin hakimiyetini, tek kutuplu dünya düzenini reddettiğini açıkladı.

            Lübnan Devlet Başkanı Emil Lahud ise küçük ülkelerin Lübnan direnişinden çıkaracağı dersin, Lübnan’ın, İsrail ordusunun yenilmezlik efsanesini yıkması olduğunu belirterek “Bu da direniş kültürü ve mücadelesinin egemenlik, özgürlük ve saygınlık kazanmak için tek yol olduğunu göstermektedir” dedi.

13- Roma Katolik Kilisesi’nin lideri Papa 16. Benediktus, Castelgandolfo’da Angelus Duası sırasında yaptığı konuşmada “Regensburg Üniversitesi’ndeki konuşmamın, Müslüman inançların duyarlılığını incitmiş gibi görünen kısa bir bölümünün yol açtığı tepkilerden dolayı çok üzgünüm” dedi. Papa, konuşma metninde alıntı yaptığı Bizans İmparatoru İkinci Manuel Paleologos’a ait ifadelerle ilgili olarak da “Ortaçağa ait bir metinden alıntı yapmıştım. Alıntı hiçbir şekilde benim şahsi düşüncemi yansıtmıyor”dedi.     Vatikan Devlet Sekreteri (Başbakan) Kardinal Tarcisio Bertone de Angelus Duası merasiminden sonra gazetecilerin Papa’nın Türkiye ziyareti konusundaki sorularını yanıtlayarak “Umarım bu seyahat yapılır. Şu ana dek bunu engelleyici bir durum söz konusu değil” dedi.

14- Filistin Başbakanı İsmail Haniye, Papa 16’ncı Benediktus’un açıklamaları sebebiyle kiliselere saldırılmaması uyarısında bulunarak, “Her Filistinlinin Filistin’de kiliselere karşı gerçekleştirilecek olası bir saldırıyı durdurma yükümlülüğü vardır” dedi. 

18 EYLÜL 2006

1- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan Antalya’da düzenlenen ‘10. Türk Devlet ve Toplulukları Kardeşlik ve İşbirliği Kurultayı’nın açılışında yaptığı konuşmada “Dünya siyasetinin oyun sahnesi hiç şüphe yok ki bu coğrafyadadır. Bu coğrafyanın sakinleri için de seyirci kalma lüksü yoktur. Ya başkalarının oluşturduğu siyasetin pasif unsurları olacağız ya da bu siyaseti oluşturan aktörler arasında hep birlikte yerimizi alacağız. Dünya siyasetinin ya nesnesi ya öznesi olacağız” dedi.

Devlet Bakanı Beşir Atalay da yaptığı konuşmada, son 15 yıl içinde Türk devlet ve topluluklarının birbiriyle ilişkilerinde istenilen mesafelerin alınmadığını belirterek, organizasyonların ve konuların yeniden değerlendirmesi gerektiğini söyledi.

Kurultaya, KKTC Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat, Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev, Kazakistan Devlet Sekreteri Oralbay Abdikarimov, Kırgızistan Başbakan Yardımcısı Daniyar Usenov ile diğer Türk devlet ve topluklarından üst düzey temsilciler katıldı.

2- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan 2006–2007 eğitim öğretim yılının başlaması nedeniyle Antalya’da düzenlenen törende yaptığı konuşmada, ülkeler arasında rekabet için eğitimde alınan mesafenin önemli olduğunu söyledi.

Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik de yaptığı konuşmada, Türkiye’nin 21. asırda artan önemine dikkat çekerek, geleceğini düşünmeyen insanların geleceğin sahibi olamayacağını söyledi.

3- Milli Savunma Bakanı Vecdi Gönül ‘Gaziler Günü’ dolayısıyla yayımladığı mesajında, Türk milletinin, vatanı için her türlü fedakarlığı yapan aziz kahramanları bugüne kadar olduğu gibi, bundan sonra da unutmayacağını ve minnetle anacağını söyledi.

4- Diyanet İşleri Başkanı Ali Bardakoğlu yaptığı açıklamada, kasım ayında Türkiye’yi ziyaret etmesi beklenen Papa 16. Benediktus’tan, kendisine henüz bir görüşme talebi gelmediğini, ancak böyle bir talep gelmesi durumunda bunu değerlendireceklerini belirterek “Papa, siyasi kimliğiyle ve devlet başkanı kimliğiyle Türkiye’ye geliyor. Türkiye, laik bir ülke, böyle olduğu için de devlet başkanları ve siyasetçilerin ziyaretleri hakkında yorum yapamayız” dedi.

5- Türkiye İstatistik Kurumu’nun (TÜİK) 2005 Hanehalkı Bütçe Anketi sonuçları açıklandı. Buna göre, 2005 yılında tüketim amaçlı yapılan harcamalar içinde en yüksek payı yüzde 25,9 ile konut ve kira harcamaları, en düşük payı da yüzde 1,9 ile eğitim harcaması aldı. Geçen yıl, hanehalkı başına aylık ortalama tüketim harcaması ise 1091 YTL olarak tahmin edildi.

6- Türkiye İşveren Sendikaları Konfederasyonu’ndan (TİSK) yapılan yazılı açıklamada, Türkiye’nin 3 büyük ilinde 50 ve daha fazla işçi çalıştıran iş yerlerinin, yasalardan doğan zorunlu istihdam yükümlülüğünü arz yetersizliği sebebiyle karşılayamadığı belirtildi.

7- ABD’de bulunan Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullah Gül New York’ta Amerikan-Türk Cemiyeti’nde düzenlenen toplantıda gazetecilerin sorularını yanıtladı. Başbakan Yardımcısı Gül, PKK terör örgütünün Kuzey Irak için de bir tehdit olduğunu belirterek, Irak’ın bölünmesi durumunda bu sorunun yalnızca Irak’ı değil, bölgeyi ve tüm dünyayı etkileyeceğini kaydetti.

Öte yandan BM Genel Kurulu’nda düzenlenen “Az Gelişmiş Ülkeler” üst düzey toplantısına katılan Başbakan Yardımcısı Gül, İslam Konferansı Örgütü (İKÖ) Genel Sekreteri Ekmeleddin İhsanoğlu, Yunanistan Dışişleri Bakanı Dora Bakoyanni ve Arap Birliği Genel Sekreteri Amr Musa ile de bir araya geldi.

8- Ekonomiden Sorumlu Devlet Bakanı ve Başmüzakereci Ali Babacan, IMF ve Dünya Bankası’nın Singapur’da düzenlenen yıllık toplantısında, laik ve Müslüman bir ülke olan Türkiye’nin, AB’nin medeniyetlerin uzlaşmasını gösterebilecek örnek bir ülke olduğunu, Türkiye’nin tam üyeliğinin, jeo-stratejik gücüyle AB’nin stratejik gücünü daha da artıracağını belirtti.

AB Komisyonu’nun Ekonomi ve Parasal İşlerden sorumlu Üyesi Joaquin Almunia da Türkiye’nin AB’ye üyeliğinin bütün tarafların yararına olacağını, başarısızlık durumunda ise Avrupa için büyük bir olumsuzluğun meydana geleceğini söyledi.

Toplantıya katılan BM Kalkınma Programı (UNDP) Başkanı Kemal Derviş ise gazetecilere dünya ve Türkiye gündemindeki son ekonomik gelişmeleri değerlendirdi. Derviş, Türkiye’nin doğru bir borçlanma politikası izleyerek, sağlam bir borç yapısına kavuştuğunu, cari açığın ise mutlaka düşürülmesi gerektiğini belirtti.

9- Almanya’nın başkenti Berlin’de yapılan Eyalet Meclisi seçimlerinde 7 Türk aday milletvekili olma hakkı elde etti.

10- AB Komisyonu’nun Başsözcüsü Johannes Laitenberger, Roma Katolik Kilisesi’nin ruhani lideri Papa 16. Benediktus’un İslam ve Hz. Muhammed hakkında Almanya’da yaptığı konuşmaya ilişkin olarak “Orantısız tepki göstermek ve ifade özgürlüğünü reddetmek kabul edilemez. İfade özgürlüğü tıpkı Hıristiyanlık, İslam, Yahudilik ve Budizm inançlarına saygı gibi AB düzeninin temel taşıdır” dedi.

Papa 16. Benediktus’un konuşmasının yarattığı tepkiden duyduğu derin üzüntüyü bildirmesine rağmen, Pakistan, Irak ve Endonezya’da tepki gösterileri düzenlendi.

Malezya Dışişleri Bakanı Seyid Hamid Albar, 16. Benedictus’un sözlerinden pişmanlık duyduğunu açıklamasının yeterli olmadığını, özür dilemesi gerektiğini belirtti.

İran’ın dini lideri Ayetullah Ali Hamaney de yaptığı açıklamada, bunun önceden hazırlanmış bir komplo olduğunu söyledi.

11- Fransa Cumhurbaşkanı Jacques Chirac BM Genel Kurulu’na katılmak üzere ABD’ye hareketinden önce başkent Paris’te gazetecilere yaptığı açıklamada, İran’ın tartışmalı nükleer programını durdurması için BM Güvenlik Konseyi’ne sevk ve ambargoyla tehdit edilmemesi gerektiğini söyledi.

19 EYLÜL 2006

1- Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer ‘Gaziler Günü’ nedeniyle yayımladığı mesajda, gazilerin seçkin kişiliklerine yaraşır koşul ve olanaklara kavuşmalarının sağlanması, sorunlarına ilgi gösterilmesi, haklı beklentilerinin karşılanması konusunda herkesin, sorumluluklarının bilinciyle hareket edeceğine inandığını belirtti. 

2- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Büyükanıt ile birlikte, Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) Rehabilitasyon ve Bakım Merkezi’ni ziyaret ederek incelemelerde bulundu.

            3- CHP Genel Başkanı Deniz Baykal partisinin Meclis grup toplantısında yaptığı konuşmada, hükümetin terörle mücadele için bulduğu yöntemin “aracılı görüşme, PKK terör örgütü ile koordinatörler aracılığıyla mesaj alıp verme” olduğunu belirterek “Bu siyasi bir yöntemdir, müzakere yöntemidir. Bu süreç de fiilen başlamıştır. PKK’ya karşı silahlı mücadele yapmayacağız, koordinatör atayacağız, koordinatör gerekli çalışmayı yapacak, böyle başarıya ulaştıracağız demek bu” değerlendirmesinde bulundu.

            4- Uluslararası Otomobil Sporları Federasyonu, Formula 1 İstanbul yarışmasında, KKTC Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat’ın birincilik ödülünü vermesiyle ilgili soruşturma kapsamında, spora siyaset karıştırıldığı gerekçesiyle Türkiye’ye 5 milyon dolar para cezası verdi.

            5- Dünya Bankası-IMF yıllık toplantıları nedeniyle Singapur’da bulunan Ekonomiden sorumlu Devlet Bakanı ve Başmüzakereci Ali Babacan, Dünya Bankası Başkanı Paul Wolfowitz ile görüştü.

            Öte yandan IMF Başkanı Rodrigo Rato, kotaları artırılan Türkiye ve diğer üç ülkenin, dünya ekonomisinde aktif olduklarını açıkladı.

            6- AB Komisyonu’nun Genişlemeden sorumlu Üyesi Olli Rehn’in sözcüsü Krisztina Nagy yaptığı açıklamada, 24 Eylül’de açıklanması öngörülen Türkiye’ye yönelik İlerleme Raporu’nun 8 Kasım tarihine ertelendiğini bildirdi.

            7- Irak Hükümet Sözcüsü Ali El Debah, Terörle Mücadele Özel Temsilciliği’ne, Bakanlar Kurulu tarafından Amir Amet Hassun’un atandığını ve PKK terör örgütüne ait tüm bürolarının kapatılmasının kararlaştırıldığını açıkladı.

            8- BM Genel Sekreteri Kofi Annan ABD’nin New York kentinde, Irak Devlet Başkanı Celal Talabani ve ABD Dışişleri Bakanı Condoleezza Rice’ın da katıldığı uluslararası yardım konferansında yaptığı konuşmada, Irak’ın tam anlamıyla bir iç savaşa sürüklenme tehlikesiyle karşı karşıya olduğunu belirtti.

            9- Macaristan Başbakanı Ferenc Gyurcsany’nin ekonomi politikaları konusundaki açıklamaları üzerine başlayan gerginlik, sokak gösterilerine ve çatışmalara dönüştü. Olaylarda 102’si polis olmak üzere 170 kişinin yaralandığı, 7 kişinin de gözaltına alındığı açıklandı.

            10- Tayland’da askeri darbe yapılarak, Thaksin Shinawatra başkanlığındaki hükümet feshedildi.

20 EYLÜL 2006

            1- Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer Orta Doğu Teknik Üniversitesi’nin eğitim yılının açılışı nedeniyle düzenlenen törende yaptığı konuşmada, yükseköğretimin ekonomik, siyasal ve yönetimsel birçok sorunu bulunduğunu, bu sorunların gençleri, dolayısıyla ülkenin geleceğini olumsuz etkilediğini belirterek, “Türk gençleri olarak, laik ve demokratik Cumhuriyete karşı görev ve sorumluluklarınızı yerine getireceğinize, sorunlar karşısında yılgınlığa ve karamsarlığa kapılmadan, ülkeniz için en iyisini yapmayı amaçlayacağınıza yürekten inanıyoruz” dedi.

            2- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan Bursa’daki incelemeleri sırasında yaptığı açıklamada, Türkiye’nin istikrarlı bir şekilde kalkındığını, akıntıya kapılan değil çevresindeki gelişmeleri yönlendiren bir ülke haline geldiğini belirterek, “Türkiye’nin bu büyük değişimine, bu güçlü rüzgarın dört bir yanda estiğine hep birlikte şahit oluyoruz” dedi.

            3- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Irak Başbakanı Nuri El Maliki’ye gönderdiği mektupta, terör örgütü PKK’ya bağlı tüm büroların kapatılması kararından memnuniyet duyduklarını ancak terör örgütüne karşı yapılacak çalışmanın bununla sınırlı kalmaması gerektiğini bildirdi.

            4- Danıştay Başkan Vekilliği’ne, 6. Daire Üyesi Sinan Yörükoğlu seçildi.

            5- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı  Mehmet Ali Şahin, Sanayi ve Ticaret Bakanı Ali Coşkun ile AK Parti Grup Başkan Vekili Salih Kapusuz, CHP Genel Başkanı Deniz Baykal’ı Genel Merkez’de ziyaret ederek bir süre görüştü.

            6- Sanayi ve Ticaret Bakanı Ali Coşkun, Perakendeciler Federasyonu tarafından “Global Ekonomide Türkiye Perakendeciliği” başlığıyla düzenlenen toplantıda yaptığı konuşmada, haksız rekabeti önlemeyi amaçlayan ve büyük marketlerin kuruluş şartlarını belirleyen yasanın Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’a yanlış bilgilendirme yapılarak engellenmeye çalışıldığını, metnin Fransa’da uygulanan yasadan daha hafif olduğunu söyledi.

            7- Antalya’da düzenlenen ‘10. Türk Devlet ve Toplulukları Kurultayı’ sona erdi.

            8- Türkiye Gazete Sahipleri Derneği Genel Sekreteri Ömer Ersöz,  İstanbul’da yaşamını yitirdi.

            9- Türkiye-AB Karma Parlamento Komisyonu Başkanı Joost Lagendijk Belçika’nın başkenti Brüksel’de yaptığı açıklamada, Hollandalı Parlamenter Camiel Eurlings tarafından hazırlanan Türkiye Raporu’nun dengeli olmadığını, değiştirilmesi için çaba sarf edeceklerini belirterek, “Türkiye’nin AB üyelik sürecinde AP’nin saygınlığını kaybetmemesi için son şansı bu raporu değiştirmek” dedi.

            Öte yandan Eurlings Belçika’nın başkenti Brüksel’de Milliyet gazetesine verdiği demeçte, belgenin bu haliyle içine sinmediğini, sözde Ermeni soykırımının bir ön şart olamayacağını, bu ifadelerin metinden çıkarılması gerektiğini belirtti.

            10- ABD’de temaslarını sürdüren Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullah Gül, BM Genel Sekreteri Kofi Annan’ın Irak Özel Temsilcisi Eşref Gazi ile görüştü. Başbakan Yardımcısı Gül, bölgede uzlaşma sağlanmadan yapılacak bir referandumun, sağlıksız sonuçlar doğuracağını, Kerkük’te halihazırda bir denge bulunduğunu belirterek “Bölgedeki demografik yapıda değişiklikler yaşanıyor. Eğer herkesin kabul edeceği bir çözüme varılmazsa Kerkük, saatli bombaya dönebilir. Bölgeyle birlikte Irak’taki bütün meseleler kontrolden çıkabilir” dedi.

            11- IMF-Dünya Bankası’nın 2009 yılı toplantılarının İstanbul’da yapılmasına ilişkin mutabakat zaptı, Singapur’da Ekonomiden sorumlu Devlet Bakanı ve Başmüzakereci Ali Babacan, Dünya Bankası Başkanı Paul Wolfowitz ve IMF Başkanı Rodrigo de Rato arasında imzalandı.

            12- Çin’de bulunan Devlet Bakanı Kürşad Tüzmen Şanghay kentinde yaptığı açıklamada, Türkiye ile Çin arasındaki ticaret hacminde Türkiye aleyhine büyük bir dengesizlik olduğunu belirterek, bu nedenle ticaret, ortak yatırımlar, finans, müteahhitlik hizmetleri ve turizm sektörlerinde Türkiye’ye bazı öncelik ve destekler sağlanmasını beklediklerini belirtti.

            13- NATO Avrupa Kuvvetleri Komutanı General James Jones, Afganistan’daki birliklerin güçlendirilmesi kapsamında, Romanya, Kanada ve İngiltere’nin takviye birlik göndermeyi kabul ettiğini açıkladı.

            14- Irak Devlet Başkanı Celal Talabani ile ABD Başkanı George W. Bush,  ABD’nin New York kentinde görüştü.

            Başkan Bush’un Irak ve Ortadoğu’dan sorumlu Ulusal Güvenlik Danışmanı Meghan L. O’Sullivan görüşme sonrası yaptığı açıklamada, iki liderin Irak’taki son durum ve PKK terör örgütü bürolarının bu ülkede yasaklanması konusunu değerlendirdiklerini bildirdi.

            15- Papa 16. Benediktus Vatikan’da yaptığı açıklamada, İslam dünyası tarafından yanlış anlaşıldığını, tüm dinlerin mensuplarına ve özellikle de Müslümanlara karşı saygılı olduğunu belirtti.

21 EYLÜL 2006

            1- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan Karayolları Genel Müdürlüğü’nde düzenlenen ‘Kamuda Kaynakları Etkin Kullanma ve Maliyetleri Düşürme Projesi’ ödül töreninin ardından gazetecilerin sorularını yanıtladı. Başbakan Erdoğan, Türk Ceza Kanunu’nun (TCK) 301. maddesinin yeniden düzenlenmesi konusunda yaptığı açıklamada “Bu konuda iktidar ve muhalefet olarak bizler belli bir çizgiye varalım. Anlaşır, ona göre de gerekli adımları atarız. Bunlar konsensüs içinde alınması gereken yasalardır, o nedenle belli hassasiyetleri var” dedi.

            2- Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Büyükanıt Malatya’da gazetecilere yaptığı açıklamada “Terörle mücadelemiz, artan bir kararlılıkla devam edecektir. Bundan da kimsenin şüphesi olmasın. Terörle mücadeleyi kimseye havale edemeyiz” dedi.

 Orgeneral Büyükanıt terörle mücadele koordinatörlüğüne ilişkin bir soru üzerine “Terör örgütü ile pazarlık yapılmaz. Zaten görevlendirilen Amerikalının da ismi PKK koordinatörü değil. İngilizcesinden tercüme ettiğiniz zaman tam ismi ‘PKK ile mücadelede özel temsilci’. Bir kere doğru bilmek lazım. Çok kısa bir süre geçti. Şu anda bir değerlendirme yapma durumunda değiliz. Dikkatle takip edeceğiz” dedi.

            3- CHP Genel Başkanı Deniz Baykal partisinin Meclis grup toplantısı öncesi yaptığı açıklamada, TBMM’nin gündeminde bulunan özel öğretim kurumları ve vakıflarla ilgili düzenlemelerin, Lozan Antlaşması’ndaki karşılıklılık ilkesini ortadan kaldıracağını belirterek “Hükümeti uyarıyorum. Lozan, Türkiye’nin iftiharıdır. Getirilen düzenleme Lozan’ı delme düzenlemesidir. Bunun çok ağır siyasi, tarihi sorumluluğu vardır” dedi.

            4-Anayasa Mahkemesi’nin, Türk Telekom’un özelleştirilmesine de olanak tanıyan 5189 sayılı yasanın bazı hükümlerinin iptali ve yürürlüğünün durdurulması isteminin reddine ilişkin gerekçeli kararı, Resmi Gazete’de yayımlandı.

            5- Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik yaptığı yazılı açıklamada, Yükseköğretim Kurulu Başkanı (YÖK) Erdoğan Teziç’in bakanlığın yurtdışına göndereceği öğrencilerin dönüşlerinde üniversitelerde görev alamayacaklarına dair iddiasının hukuki zemine dayanmadığını belirtti.

            6- Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım, İstanbul Halkalı-Avusturya Wels Ro-La demiryolu hattı açılış töreninin ardından gazetecilerin sorularını yanıtladı. Bakan Yıldırım havayollarındaki rekabetle ilgili olarak yaptığı açıklamada, bunun bir promosyon yöntemi olduğunu, reklamla çekilecek ilgiden daha fazlasının bu yöntemle çekildiğini belirterek “Hangi bedelle uçarsa uçsunlar, fakat hesaplarını iyi yapsınlar. Uçuş emniyeti, birinci önceliğimizdir” dedi.

            7- Yazar Elif Şafak,  “Baba ve Piç” adlı romanında ‘basın yoluyla Türklüğü aşağıladığı’ gerekçesiyle TCY’nin 301/1. maddesi uyarınca, Beyoğlu 2. Asliye Ceza Mahkemesi’nde yargılandığı davada beraat etti.

            8- BM Genel Kurulu toplantıları için ABD’nin New York kentinde bulunan Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullah Gül, ABD Dışişleri Bakanı Condoleezza Rice ile görüştü. Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Namık Tan görüşmeye ilişkin olarak yaptığı açıklamada, toplantıda Lübnan, Ortadoğu barış süreci, İran, Irak ve Türkiye’nin AB süreci ve bu bağlamda Kıbrıs ve terör örgütü PKK ile mücadelede işbirliği konularının ele alındığını belirtti. NATO Dışişleri Bakanları toplantısına da katılan Başbakan Yardımcısı Gül, daha sonra AB’nin Genişlemeden sorumlu Üyesi Olli Rehn ile görüştü.

            9- Çin’deki temaslarını sürdüren Devlet Bakanı Kürşad Tüzmen başkent Pekin’de düzenlenen Türkiye-Çin İş Yatırım ve Ticaret Fırsatları Semineri’nin açılışına katıldı. Çin Ticaret Bakanı Bo Xilai ile de görüşen Bakan Tüzmen, Türkiye’nin pazar kapılarının Çinli firma ve kuruluşlara sonuna kadar açık olduğunu belirtti. Xilai de Türkiye ile ekonomik ve ticari dört alanda işbirliği yapabileceklerini söyledi.

            10- Dünya Bankası Başkan Yardımcısı Shigeo Katsu, Dünya Bankası-IMF yıllık toplantıları için bulunduğu Singapur’da Hürriyet gazetesinin Türkiye ekonomisine ilişkin sorularını değerlendirdi. Katsu, son yıllarda, kamu maliyesi, bankacılık, sosyal güvenlik sistemi gibi alanlarda gerçekleştirilen yapısal reformların sonucu, Türkiye ekonomisinin daha güçlü bir hale geldiğini söyledi.

            11- ABD Başkanı George W. Bush CNN’e verdiği demeçte, El Kaide örgütünün lideri Usame Bin Ladin ve terör eylemlerinden sorumlu diğer üyelerinin Pakistan’da olduğuna ilişkin sağlam bir istihbarat edinilmesi durumunda bu ülke topraklarına girilmesi için emir vereceğini söyledi.

22 EYLÜL 2006

            1- TBMM Başkanı Bülent Arınç, Lübnan Meclis Başkanı Nebih Berri ve İsrail Meclis Başkanı Dalia Itzik’e birer mektup gönderdi. Başkan Arınç Berri’ye gönderdiği mektupta, İsrail’den, askerlerin hayati durumları hakkında bilgi edinilmesi, askerlerin yaşam haklarına saygı gösterilmesi ve asgari insani koşulların sağlanması için yardımcı olunmasını talep ettiğini bildirdi.

            2- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, 14 okulun açılışı için gittiği Rize’de yaptığı konuşmada, eğitim alanındaki problemlerin bir bir çözüldüğünü belirterek “Ülkenin her yanında günümüz dünyasının gerçeklerine uygun, bu ülkenin ihtiyaçlarına cevap verecek eğitim imkanlarını sağlamalıyız” dedi. 

            3- CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, Amasya'nın Suluova ilçesinde Amasya Şeker Fabrikası 53. Pancar Alım Kampanyası’nın başlaması dolayısıyla düzenlenen törende yaptığı konuşmada, şartlar ne olursa olsun şeker sanayinin ayakta tutulması gerektiğini belirtti.

            4- İçişleri Bakanı Abdülkadir Aksu, Türk Atlantik Konseyi’nce Antalya’nın Belek beldesinde düzenlenen ''16. Uluslararası Antalya Güvenlik ve İş Birliği Konferansı''nda yaptığı konuşmada, küreselleşmeyle birlikte coğrafi sınırların eski önemini kaybettiğini ve dünyanın herhangi bir yerinde yaşanan bir olayın, diğer toplumları da etkilediğini belirterek “Artık dünya, teröre karşı gerçek anlamda mücadelede kararlı ve samimi olmalıdır. Terörün dini, milleti, coğrafyası olmadığı,  insanlığın ve barışın düşmanı olduğu bilinciyle ortak mücadelede yer almalıdır. O zaman başarı mutlaka sağlanacaktır'' dedi.

            5- Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik bazı açılışlara katılmak üzere gittiği Bursa’da yaptığı açıklamada, Türkiye’nin en ücra köşelerine bile okul inşa ettiklerini belirterek, “İnsana yatırım uzun vadeli bir iştir ve meyvesini geç alırsınız. Bu yıl uygulamaya koyduğumuz müfredatın sonuçları da 8 yıl sonra alınacak” dedi. 

6- Sağlık Bakanı Recep Akdağ Adıyaman’da, Vali Halil Işık'ı ziyaretinin ardından yaptığı açıklamada, hükümet olarak sağlık hizmetlerine çok büyük önem verdiklerini,  vatandaşların daha etkin ve daha kolay şekilde bu hizmetlerden yararlanmalarını hedeflediklerini belirterek, dört yılda çok önemli mesafeler aldıklarını söyledi.

7- Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım, TCDD’nin 150. kuruluş yıl dönümü nedeniyle düzenlenen törende yaptığı konuşmada, 150 yıllık demiryolu serüveninin inişli çıkışlı olduğunu, kimi zaman demiryollarına önem verilirken, kimi zaman da gerekli önemin verilmediğini söyledi.

            8- Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Murat Başesgioğlu Sosyal Güvenlik Kurumu’nda düzenlenen SSK 60. Yıl Müdürler Toplantısı'nda yaptığı konuşmada, sosyal güvenlik kurumlarının tek çatı altında toplanmasının önemli olduğunu belirterek “Yapılan bu reformun düzgün çalışması devlet ile milleti kaynaştırır” dedi.

            9- Emniyet Genel Müdürlüğü Sözcüsü İsmail Çalışkan haftalık bilgilendirme toplantısında, terör örgütleri ve uyuşturucu kaçakçılarının üniversitede okuyan öğrencileri tuzaklarına düşürmeye çalıştıklarını belirterek, ''Terör örgütleri yanlarına çekmeye çalıştıkları öğrencilerin zaaflarından ve ihtiyaçlarından faydalanır'' dedi.

            10- AB Komisyonu Türkiye Delegasyonu Başkanı Hansjörg Kretschmer, Türkiye Ekonomik ve Sosyal Etütler Vakfı’nın "Almanak: Türkiye, Güvenlik Sektörü ve Demokratik Gözetim" adlı yeni yayınının tanıtım töreninde yaptığı konuşmada, Türkiye'de silahlı kuvvetlerin, sadece kendisine verilen görevleri yerine getirmekle kalmadığını, kendisini Türkiye Cumhuriyeti'nin temel ilkelerinin koruyucusu olarak da gördüğünü söyledi.

            11- ABD’deki temaslarını sürdüren Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullah Gül,  İspanya Dışişleri Bakanı Miguel Angel Moratinos ile birlikte Medeniyetler İttifakı Eş-Sponsorları olarak BM Genel Sekreteri Kofi Annan'ı ziyaret etti. Başbakan Yardımcısı Gül görüşmeden sonra düzenlenen ortak basın toplantısında, Medeniyetler İttifakı Girişimi’nin değişik kültürlerin, dinlerin ve toplumların dünyada daha iyi anlaşılmasına yardımcı olma amacı taşıdığını belirterek, diyalog çağrısında bulundu.

            12- Vatikan'ın BM'deki Daimi Gözlemcisi Başpiskopos Celestino Migliore, İslam Konferansı Örgütü (İKÖ) Genel Sekreteri Ekmeleddin İhsanoğlu ile ABD’nin New York kentinde bir araya geldi. Toplantının sonunda gazetecilere açıklama yapan İhsanoğlu, Başpiskopos Migliore'nin, Papa 16. Benediktus'un son yaptığı konuşma ve akabindeki gelişmelerden sonra Papa'dan bir mesaj getirdiğini belirtti.

            13- Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas BM Genel Kurulu’nda yaptığı konuşmada, Hamas ile müzakere ettiği ulusal birlik hükümetinin, İsrail'in mevcudiyet hakkını tanıyacağını ve şiddetten vazgeçeceğini söyledi.

23 EYLÜL 2006

            1- TBMM Başkanı Bülent Arınç, Irak Ulusal Meclis Başkanı Mahmoud Al Mashadani’ye gönderdiği mektupta, Irak yönetiminin PKK’nın Irak iç hukukuna göre terör örgütü olarak kabul edilmesi için gereken adımları en kısa sürede atması gerektiğini belirtti.

            2- Devlet Bakanı Beşir Atalay Anadolu Ajansı’na yaptığı açıklamada, eğitim yılı öncesinde maddi durumu yetersiz öğrencilerin eğitim ihtiyaçlarının karşılanması amacıyla Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfları’na (SYDV) toplam 50 milyon YTL kaynak aktarıldığını belirtti.

            3- Devlet Bakanı Nimet Çubukçu İstanbul’da “Madde Bağımlılığının Önlenmesi Kampanyası tanıtım toplantısında yaptığı konuşmada, madde kullanım yaşının her geçen gün düştüğünü, Türkiye’nin 1995 yılında sentetik uyuşturucularla ilgili hemen hiçbir problemi yokken, sadece 3 yıl sonra hap kullanımındaki artışın kaygı verici boyuta ulaştığını belirterek, “Tahminen 200 bin uyuşturucu bağımlısı var” dedi.

            4- Adalet Bakanı Cemil Çiçek Kayseri Barosu'nca düzenlenen 'Uluslararası Avukatlar Birliği' seminerine katılmak için gittiği Kayseri'de, gazetecilerin Türk Ceza Yasası’nın 301. maddesinin kaldırılıp kaldırılmayacağına ilişkin soruları üzerine “301. madde tartışılıyor ama kimse bunun diğer ülkelerde nasıl uygulandığını görmüyor. Birçok kişi bu maddenin değişimini bilmiyor. Türkiye, her düzenlemeyi, ülkesi için yapıyor. Yapılan her değişikliği ve düzenlemeyi AB'ye bağlarsanız yanlış olur" dedi.

            5- Maliye Bakanı Kemal Unakıtan Anadolu Ajansı’na yaptığı açıklamada, büyük mükelleflere yönelik özel bir vergi dairesi oluşturacaklarını belirterek "Türkiye'nin en azından en büyük 1000 mükellefine ayrı bir vergi dairesinde, ayrı hizmet sunacağız. Daha iyi bir servis sunacağız, fakat devamlı da gözlerimiz onların üzerinde olacak" dedi.

            6- Iğdır’da Polis Evi yakınlarında park halindeki bir kamyonda meydana gelen patlamada, 17 kişinin yaralandığı açıklandı. 

            7- ABD’nin Ankara Büyükelçisi Ross Wilson Milliyet gazetesine verdiği demeçte, emekli Orgeneral Joseph Ralston’un “PKK Koordinatörü” olarak adlandırılmasına karşı olduğunu, aktif ve sonuç almaya dönük bir göreve getirildiğini, örgüte karşı yürütülecek mücadelenin ayrıntılarına girilemeyeceğini, ancak mücadelenin olumlu sonuç vermesiyle birlikte Türkiye’deki Amerikan karşıtlığının azalacağını söyledi.

            8- ABD’de bulunan Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullah Gül BM Genel Kurulu’nda yaptığı konuşmada, uluslararası camiayı, Genel Sekreter Kofi Annan’ın KKTC üzerindeki tecridi kaldırma çağrısına uymaya çağırırken, Türkiye’nin 1961 yılından bu yana Güvenlik Konseyi üyesi olamamasının “anormal” olduğunu söyledi.

            9- Irak’ın başkenti Bağdat’ta meydana gelen patlamada 35 kişinin öldüğü, 36 kişinin de yaralandığı bildirildi.

24 EYLÜL 2006  

            1- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Ordu’da Karadeniz Sahil Yolu kapsamında yapılan Fatsa-Ordu arası çevre yolundaki tünellerde incelemelerde bulundu. Başbakan Erdoğan basın mensuplarına yaptığı açıklamada, Perşembe ilçesi ile Bolaman beldesi arasındaki güzergâhta yapımı devam eden ve Türkiye’nin en uzun karayolu tüneli olacak olan Nefise Akçelik Tüneli’nin yılsonunda hizmete açılacağını söyledi. 

2- Anayasa Mahkemesi Başkanı Tülay Tuğcu, İzmir’de yayımlanan kadın gazetesi KAzete’ye verdiği demeçte, CHP’nin cumhurbaşkanlığı adaylığı için ismini gündeme getirmesini değerlendirerek, “Ben ne CHP’nin, ne AK Parti’nin, ne de herhangi bir partinin adayıyım. Öyle de anılmak istemiyorum” dedi ve başında bulunduğu kurumun tarafsızlığının önemine değindi.

            3- Devlet Bakanı Kürşad Tüzmen, Anadolu Ajansı’na yaptığı açıklamada, piyasalardaki mini dalgalanmayla ilgili olarak, döviz kurlarındaki ani iniş çıkışların ihracatçıları olumsuz etkilediğini ve ihracatçının 1.50 YTL’nin üzerinde istikrarlı bir döviz kuruna ihtiyacı olduğunu söyledi.

            4- Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik Van’ın Saray ilçesinde Yatılı Bölge İlköğretim Okulu’nda düzenlenen törende yaptığı konuşmada, eğitim alanında ilçede ilerleme sağlandığını ve okul konusunda geçmiş dönemlerde çekilen maddi sıkıntıların artık yaşanmadığını belirterek “Hiç kimse maddi yetersizlik sebebiyle çocuğumu okula gönderemiyorum diyemez” dedi.

            5- DYP Genel Başkanı Mehmet Ağar katıldığı bir televizyon programında, ABD-Türkiye-Irak arasında oluşturulan PKK’yla Mücadele Koordinatörlüğü’nün son derece yanlış bir uygulama olduğunu belirterek terörle mücadelenin başka ülkelere havale edildiğini, Türkiye’nin meselelerini kendi hükümetinin çözmesi gerektiğini söyledi.

6- ABD Başkanı George W. Bush, Ramazan ayının başlaması dolayısıyla dünyadaki ve ABD’deki Müslümanlar için bir kutlama mesajı yayımlayarak, “Ramazan, bizi birleştiren ortak değerleri hatırlamamız için iyi bir zaman. Müslümanlara en iyi dileklerimizi iletiyoruz” dedi.  

7- ABD Senatosu’nun Bankacılık Komitesi, Türkiye-Gürcistan-Azerbaycan hattında inşa edilmesi ve Ermenistan’dan geçmemesi planlanan demiryolu için, ABD kurumlarının kredi vermesini yasaklayan bir öneriyi oybirliğiyle kabul etti.

8- Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad, Alman Der Spiegel dergisine verdiği demeçte, Almanya’nın Hizbullah örgütüne silah sevkiyatını önleme görevini üstlendiğinin belirtilmesi üzerine, “Tarih bize, halkın desteğine sahip olduğu sürece hiçbir direniş hareketinin silahlanmasının önlenemeyeceğini göstermiştir” dedi.

Esad ayrıca, İsrail’in düşmanları olduğunu, ancak kendisinin bu ülkeyle barış istediğini ve haritadan silinmesini istemediğini kaydetti. 

25 EYLÜL 2006

            1- Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer üniversitelerin 2006-2007 akademik yılının açılışı nedeniyle yayımladığı mesajda, “Üniversite gençlerimizin özgür ve bilimsel düşünme gücüne sahip, dogmalardan ve boş inançlardan etkilenmeden yaşamını yönlendiren, çağdaşlığı, sürekli gelişmeyi yaşam biçimi olarak benimseyen, insan haklarına saygılı, demokrasi ve hukukun üstünlüğüne inanan, haklarının ve sorumluluklarının bilincinde, yaratıcı, yapıcı ve üretken bireyler olarak yetişmeleri büyük önem taşımaktadır” dedi.

            2- Bakanlar Kurulu, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında toplandı. Adalet Bakanı ve Hükümet Sözcüsü Cemil Çiçek toplantının ardından yaptığı açıklamada, hükümetin memur maaşlarına 2007 yılı için ortalama yüzde 12.2 oranında zam vermeyi kararlaştırdığını belirterek, en düşük memur maaşının 1 Ocak 2007’den itibaren 814 YTL olacağını, alt derecedeki memurlara 2007’de birinci altı ay için yüzde 4, ikinci altı ay için de yüzde 4 zam yapılacağını, yüksek maaş alan memurlar için ise bu oranların 3+3 olacağını bildirdi.

Bakan Çiçek toplantıda ayrıca, Emlak Müşavirliği Kanun Tasarısı ile Kan ve Kan Ürünleri Kanun Tasarısı’nın görüşüldüğünü, Türkiye’de nükleer güç santralı kurulması ve işletilmesiyle ilgili Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı’nın hazırladığı tasarının da imzaya açıldığını söyledi.

            3- Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral İlker Başbuğ, Kara Harp Okulu’nun yeni öğretim yılının açılışında yaptığı konuşmada “Bazı kişiler kabul etmese de irticai tehdidin yükselişi kaygı verici boyutlara ulaşmıştır” dedi. Orgeneral Başbuğ ayrıca, silahlı kuvvetleri siyasete karışmakla eleştiren AB yetkililerine tepki göstererek, Türk Silahlı Kuvvetleri’ni (TSK) başka ülkelerin ordularıyla karşılaştırarak farklı sonuçlar üretmeye çalışanlar, Türk toplumunun tarihini de, gerçeklerini de bilmeyenler ya da kendilerine yabancılaşmış olanlardır. TSK; ulus devlet, üniter devlet ve laik devletin korunmasında, her zaman taraf olmuştur ve olmaya devam edecektir” dedi.

            4- DYP Genel Başkanı Mehmet Ağar Genç Yönetici ve İşadamları Derneği Başkanı ve üyelerini kabulünde, TCY’nin 301. maddesiyle ilgili tartışmaları değerlendirirken, “Türklük, bir kanun maddesinin kanatları altında korunacak küçüklükte bir kavram değildir” dedi.

            5- Şişli Cumhuriyet Savcılığı’nca, gazeteci Hrant Dink hakkında ‘Türklüğü aşağılamak’ suçundan dava açıldı.

            6- Irak Devlet Başkanı Celal Talabani Newsweek dergisine yaptığı açıklamada, PKK’yı saldırılarını durdurmak için ikna ettiklerini ve örgütün birkaç gün içinde ateşkes ilan edeceğini öne sürdü.

            7- AB Komisyonu Başkanı Jose Manuel Barroso, Bulgaristan ve Romanya’nın katılımından sonra yeni ülkeler için yeni anayasanın gerekli olduğunu belirterek, AB’nin yeni ülkeleri kabul etmeden önce anayasa sorununu çözmesi gerektiğini söyledi.

            8- KKTC Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat, CTP ile yeni kurulan Özgürlük ve Reform Partisi’nin (ÖP) koalisyon hükümetini onayladı. Yeni kabinede CTP lideri Ferdi Sabit Soyer Başbakan, ÖP lideri Turgay Avcı ise Dışişleri ve Başbakan Yardımcılığı görevini üstlendi.

            9- Roma Katolik Kilisesi’nin ruhani lideri Papa 16. Benediktus, 22 Müslüman ülkenin büyükelçileri ile İtalya’da faaliyet gösteren İslami kuruluşların temsilcilerini kabulünde yaptığı konuşmada, İslam dinine saygı duyduğunu ve günümüz dünyasında Hıristiyanlarla Müslümanların diyalog içerisinde olmaları gerektiğini söyledi.

26 EYLÜL 2006 

            1- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, partisinin Meclis grup toplantısında yaptığı konuşmada, Türk Ceza Yasası’nın (TCY) 301. maddesiyle ilgili yargı içtihadının oluşmasına ihtiyaç duyulduğunu, uygulamada nihai olarak suçu engellerken meşru hak ve özgürlükleri sınırlayan bir durumun ortaya çıkması halinde yasada gereken tadilatın yapılacağını belirterek, “Bu konuda somut önerilere açığız. Bunları da iktidarı, muhalefeti ile beraber değerlendirip gereken zamanda gereken adımları da atarız” dedi.

Başbakan Erdoğan ayrıca, AB ile ilişkiler kapsamında reformların devam ettiğini, KKTC’deki hükümet krizinde partisinin herhangi bir sorumluluğu bulunmadığını, uyum yasalarının Türkiye’yi zor duruma düşürecek içerikte bulunmadığını kaydetti.

            2- CHP Genel Başkanı Deniz Baykal partisinin Meclis grup toplantısındaki konuşmasında, Meclis’te görüşmeleri sürdürülen uyum yasalarını eleştirerek, “Vakıflar Yasası bir tuzaktır, Türkiye post modern bir sömürge ülkesine dönüştürülmek isteniyor” dedi. Baykal ayrıca, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın TCY’nin 301. maddesiyle ilgili destek talebine katılmalarının mümkün olmadığını, iktidar partisinin değişiklik yapacak çoğunluğa sahip olduğunu söyledi.

            3- Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullah Gül Le Monde gazetesinde yayımlanan makalesinde, Türkiye’nin, AB’ye katılmak için üye devletler tarafından belirlenen şartları yerine getirme yönünde gereken hiçbir çabadan kaçınmadığını, imtiyazlı ortaklık gibi teklifleri reddederek, tam üyelikten başka bir seçenek bulunmadığını belirtti.

            4- Maliye Bakanı Kemal Unakıtan İstanbul’da Yeminli Mali Müşavirler Odası’nın düzenlediği “Yeni Kurumlar Vergisi Kanunu” konulu toplantı sırasında basın mensuplarının sorularını yanıtladı. Bakan Unakıtan cari açığın finanse edilebilirliğinin önemine dikkat çekerek “Muhakkak suretle cari açıkla ilgili olarak kalıcı önlemler almamız gerekir. Makro dengelerin sağlam gidebilmesi için, Türkiye ekonomisinin ayağını yere sağlam basabilmesi için şu anda bizim almış olduğumuz tedbirler fevkalade iyi” dedi.

            5- AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Dengir Mir Mehmet Fırat TBMM’de basın mensuplarına yaptığı açıklamada, Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral İlker Başbuğ’un Kara Harp Okulu açılış töreninde dile getirdiği “irtica tehlikesi devam ediyor” açıklamasına katılmalarının mümkün olmadığını belirterek “İrtica olarak belirtilen konu, Türk Ceza Kanunu’na göre suç unsuru. Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının tümü yasalarla belirtildiği üzere yasalarda suç olarak gösterilmiş bir konuyu, en yakın ilgili birime, savcılığa, mahkemeye, güvenlik güçlerine iletmekle mükelleftir. Böyle bir suç varsa, bunun belgelerini ilgili birimlere vermemiz lazım” dedi. 

            6- Aralarında Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Baydemir’in de bulunduğu DTP’li 56 belediye başkanının, Danimarka Başbakanı Anders Fogh Rasmussen’e, Roj TV’nin kapatılmaması yönünde mektup göndermesi üzerine haklarında açılan dava Diyarbakır 5. Ağır Ceza Mahkemesi’nde başladı.

            7- ‘Dil Bayramı’ çeşitli etkinliklerle kutlandı.

            Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer gün nedeniyle yayımladığı mesajda, Atatürk’ün dil bağımsızlığını, siyasal ve ulusal bağımsızlığın ayrılmaz öğesi olarak gördüğünü, Türk dilindeki yabancı sözcüklerin sayısının artmasının, dilin kullanımında yapılan yanlışların süreklilik kazanmasının, bireylerin zamanla bu yanlışları doğru gibi algılayarak benimsemesine yol açtığını kaydetti.

            TBMM Başkanı Bülent Arınç da mesajında, asırlar boyu sürekli gelişen Türkçe’nin, zengin içeriğiyle dünyanın en köklü ve en çok konuşulan dilleri arasında yer aldığını belirtti.

            Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik ise Büyük Türk Dili Kurultayı’nın açılışında yaptığı konuşmada, Türkçe’nin geniş bir coğrafyada kullanıldığına işaret etti.

            8- Yunan Sahil Güvenlik botlarının, İzmir’in Karaburun ilçesi açıklarında 40 mülteciyi denize bırakmalarının ardından 6 kişinin öldüğü bildirildi.

            9- Avrupa Parlamentosu’nda, Hıristiyan Demokrat Camiel Eurlings tarafından hazırlanan Türkiye Raporu’nun görüşmeleri başladı.

            AB’nin Genişlemeden sorumlu Üyesi Olli Rehn Kurul’da yaptığı açıklamada, Türkiye’de ifade özgürlüğünün TCY’nin 301. maddesi yüzünden tehdit altında olduğunu, reform sürecinde gözle görülür bir yavaşlama görüldüğünü, dini özgürlükler konusunda ilerleme beklediklerini söyledi.

Rehn ayrıca, Türkiye’nin, Ankara Anlaşması’ndan doğan sorumluluklarını yerine getirmesini, Rum Kesimi’ne ait gemi ve uçaklara limanlarını açmasını, bu konuyla Kıbrıslı Türklere izolasyonların kaldırılması arasında bağlantı kurmaması gerektiğini belirtti.

            Toplantının sonunda AB Komisyonu adına bir konuşma yapan Louis Michael, sözde Ermeni soykırımının, tam üyelik öncesi Türkiye tarafından tanınmasının, ön koşul olarak getirilmesi girişimine karşı çıktı.

            Öte yandan AB Komisyonu, Bulgaristan ve Romanya’ya yönelik yayımladığı raporda, iki ülkenin 1 Ocak 2007 tarihinde tam üye olabileceği ancak üyelikle ilgili bir dizi kısıtlamanın getirilebileceği ifadelerine yer verildi.

10- Irak Devlet Başkanı Celal Talabani bir radyo kanalına verdiği demeçte, Türkiye, İran ve Suriye’nin Irak’ın iç işlerine karıştığını, bundan vazgeçmemeleri halinde kendilerinin de aynı şekilde karşılık vereceğini belirterek “Irak komşu ülkelerdeki muhalif güçleri destekleyebilir, ama biz bunu yapmıyoruz. Eğer biz onların iç işlerine karışırsak, onlar bizim iç işlerimize karışırsa Ortadoğu’da kaos çıkar. Biz bunu istemiyoruz” dedi.

11- Rusya ve İran’ın, Buşehr bölgesindeki nükleer santralin Eylül 2007’den itibaren işletilmesi konusunda anlaşmaya vardıkları açıklandı.

12- Japonya’da Liberal Demokrat Parti Başkanı Şinzo Abe, Parlamento’da yapılan oylama sonucu Başbakanlık görevine getirildi.

27 EYLÜL 2006

            1- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan İstanbul’da Ekonomist Dergisi’nin gerçekleştirdiği 15. Yuvarlak Masa Toplantısı’nın “Türkiye’nin Gelecekteki Adımları” konulu oturumunda yaptığı konuşmada, AB’de kurallar ve ilkelerin belli olduğunu, Türkiye’nin bu konuda ne gerekiyorsa harfiyen yerine getirdiğini ve getirmeye devam ettiğini belirterek, dünyada yeni dengelerin oluştuğunu, AB’nin de bu yeni dönemde bölgesel bir aktör olmanın ötesinde küresel bir güç olma imkanına kavuştuğunu söyledi.

            2- Devlet Bakanı Kürşad Tüzmen Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu’nun (DEİK) İstanbul’da düzenlenen yeni dönem tanışma  ve yeniden yapılandırma toplantısında yaptığı konuşmada, OECD'nin ihracat artış listesinde Türkiye'nin  birinci sırada olduğunu belirterek, Türkiye'nin ihracat artış oranı olarak Güney Kore'yi geçmiş durumda bulunduğunu söyledi.

            3- TBMM Genel Kurulu'nda, Avrupa Sosyal Şartı'na Değişiklik Getiren Protokol’ün Onaylanmasına Dair Yasa Tasarısı'nın birinci maddesi kabul edildi.

            4- Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullah Gül, ABD’nin New York kentindeki temasları çerçevesinde Türkevi’nde düzenlediği basın toplantısında, Türkiye’nin terörle mücadelede çok açık, net ve görünür katkısını görmek istediklerini belirterek, yanında kimse olmasa da bu mücadelesini sonuna dek sürdüreceğini söyledi.

            5- Avrupa Parlamentosu Genel Kurulu, Hollandalı Parlamenter Camiel Eurlings tarafından kaleme alınan Türkiye raporunu oylayarak kabul etti. Raporda yer alan “sözde Ermeni soykırımının tanınması” gibi olumsuz maddeler reddedildi.

            Raporda, ifade özgürlüğü, dini haklar ve azınlık hakları,  sivil-asker ilişkileri, kadın hakları, sendikalar, kültürel haklar ve yargının bağımsızlığı alanlarında reformların ve uygulamanın hızlandırılması istendi. 

            6- ABD'nin terör örgütü PKK ile mücadelede özel temsilci olarak atadığı emekli Orgeneral Joseph Ralston, başkent Washington'da ABD Dışişleri Bakanlığı’na bağlı yabancı basın merkezinde düzenlenen özel bir brifingle, gazetecilerin sorularını yanıtladı. Ralston, Türk basınında çıkan haberlerde kendisinden ''PKK koordinatörü'' olarak bahsedilmesinden rahatsızlık duyduğunu belirterek ''Ben koordinatör değil, özel temsilciyim ve PKK ile görüşmeyeceğim. Biz teröristlerle görüşmeyiz. Lütfen bu mesajı Türk halkına duyurun'' dedi.

7- Almanya'nın başkenti Berlin'de düzenlenen  ''İslam Konferansı'' sona erdi.

            Almanya İçişleri Bakanı Wolfgang Schaeuble, konferansın sonunda düzenlenen basın toplantısında yaptığı konuşmada, böyle bir diyaloğun gerekliliği konusunda herkesin görüş birliği içinde olduğunu belirterek, konferansla birlikte 2 ila 3 yıl sürecek bir süreç başlattıklarını ve bu süreç kapsamında kurulacak 4 çalışma grubunda sorunları tartışmaya devam edeceklerini söyledi.

            8- İngiltere Dışişleri Bakanı Margeret Beckett başkent Londra’da İşçi Partisi’nin yıllık kongresinde yaptığı konuşmada, Türkiye’nin AB üyelik sürecinin, İslam’a karşı bir mücadele verildiği savlarına cevap olduğunu söyledi.

            9- Yunanistan Dışişleri Bakanı Dora Bakoyanni, ABD’nin başkenti Washington'da Stratejik ve Uluslararası Etüdler Merkezi (CSIS) adlı düşünce kuruluşunun düzenlediği toplantıda yaptığı konuşmada, Yunanistan'ın, Türkiye'nin AB'ye tam üye olma yönündeki çabasını desteklediğini söyledi.

            10- Irak Devlet başkanı Celal Talabani ABD’nin başkenti Washington’da Woodrow Wilson Merkezi’nde yaptığı konuşmada, “Özellikle ABD askeri varlığı, Kuzey Irak’a dış işgali caydırıcı nitelikte. İşte bu yüzden gelecekteki muhtemel müdahalelere karşı Irak’ta sembolik boyutta da olsa ABD gücü kalmasını istiyoruz” dedi.

            11- Bulgaristan Cumhurbaşkanı Georgi Pırvanov başkent Sofya’da yaptığı açıklamada, ülkenin AB üyeliğine kabul edilmesiyle Bulgaristan'ın geleceği için uygulanan en başarılı tarihsel projenin gerçekleşeceğini bildirdi.

            Öte yandan resmi ziyaret için Romanya'da bulunan Bulgaristan Dışişleri Bakanı İvaylo Kalfin de başkent Bükreş'te yaptığı açıklamada, Bulgaristan'ın 1 Ocak 2007 tarihinde tam üyeliğe hazır olacağını söyledi.

            12- Hollanda’da 22 Kasım’da yapılacak erken genel seçimler öncesinde, Ermeni diasporasının başlattığı kampanyanın sonucunda, iki ayrı partinin listelerinde yer alan 3 Türk kökenli adayın listeden çıkarıldığı bildirildi.    

            13- Eski Bosnalı Sırp liderlerden Momcilo Krajisnik’in,  Hollanda'nın Lahey kentindeki uluslararası savaş suçları mahkemesi tarafından 27 yıl hapse mahkum edildiği açıklandı.

28 EYLÜL 2006

1- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Türk Telekom’un öncülük ettiği “Her Eve Son Sürat İnternet Her Eve Bilgisayar” kampanyasının açılışında yaptığı konuşmada, internetin dürüst ve samimi kullanıldığında küresel barışı sağlayacağını, ancak samimiyetsiz ve dürüst olmayanların elinde olduğu zaman ise küresel teröre hizmet edeceğini belirtti.

            2- 9. Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel İzmir Ekonomi Üniversitesi’nin (İEÜ) öğretim yılı açılış töreninde Türkiye Cumhuriyeti’nin rejiminin yurttaşlar tarafından benimsendiğini, bunun değiştirilmesinin olanaksız olduğunu söyledi.

            3- Hava Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Faruk Cömert Hava Harp Okulunun Ant İçme ve 2006-2007 Eğitim-Öğretim Yılı açılış töreninde yaptığı konuşmada, laik, demokratik ve sosyal hukuk devleti aleyhine oynanan tüm oyunlara karşı ulusça uyanık, sağlam, birlik ve beraberlik içinde bulunulması gerektiğini söyledi.

            4- TBMM Genel Kurulu’nda, Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer’in daha önce veto ettiği Kamu Denetçiliği Kurumu Yasası aynen kabul edildi.

            5- İstanbul Bağımsız Milletvekili Emin Şirin, Genç Parti’ye (GP) katıldı.

            6- Resmi ziyaret nedeniyle İtalya’ya giden Ekonomiden sorumlu Devlet Bakanı ve Başmüzakereci Ali Babacan, Başbakan Yardımcısı Massimo D’Alema ile bir araya geldi. Görüşmenin ardından düzenlenen ortak basın toplantısında, Kıbrıs sorununa ilişkin olarak “Çözümün uzun zaman alacağının farkındayız. Ama yılsonuna kadar bazı adımların atılabileceğini düşünüyoruz” diyen Bakan Babacan, çözümün sadece Türk tarafının adımlarıyla mümkün olamayacağını belirtti.

            7- İtalya’nın başkenti Roma’daki NATO Savunma Koleji’nde verilen seminere konuşmacı olarak katılan ABD’li bir albayın, Türkiye’nin 18 ilini sözde “Kürdistan” haritası içinde göstermesi nedeniyle, ABD Genelkurmay Başkanı Orgeneral Peter Pace’ın, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Büyükanıt’ı telefonla arayarak özür dilediğini bildirdiği kaydedildi.

            8- ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Sean Mc Cormack yaptığı açıklamada “Biz kesinlikle PKK ile görüşmeyeceğiz. PKK’ya ilişkin tutumumuz açık. PKK terörist bir örgüt ve şartsız olarak silahlarını bırakmalı” dedi.

            9- NATO savunma bakanlarının Slovenya’daki toplantısında, ittifakın Afganistan’daki görev bölgesinin doğuya doğru genişletilmesi kararlaştırıldı.

            10- Gürcistan İçişleri Bakanı Veno Merabişvili, 4 Rus askeri istihbarat yetkilisinin casusluk suçlamasıyla başkent Tiflis ve Batum’da gözaltına alındığını açıkladı.

29 EYLÜL 2006

1- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan televizyonlardan yayınlanan ‘Ulusa Sesleniş’ konuşmasında, göreve gelirken Türkiye’yi dört temel taş üzerinde yükselteceklerini söylediklerini, bu dört temel taşın; eğitim, sağlık, adalet ve emniyet olduğunu belirterek “Bizim 4 yıllık icraatımız, eğitimde büyük bir başarı öyküsü ortaya çıkarmıştır” dedi.

Öte yandan Başbakan Erdoğan, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Büyükanıt’ı kabul ederek bir süre görüştü.  Görüşmede, terörle mücadele ve Lübnan’a gönderilecek askeri birlik konusu ele alındı.

2- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan resmi ziyaret için ABD’ye hareketinden önce Esenboğa Hava Limanı’nda gazetecilere yaptığı açıklamada, 2 Ekim’de Başkan George Bush ile bir görüşme yapacağız. Görüşmede, terörle mücadele başta olmak üzere ikili ve bölgesel konularda görüş alışverişinde bulunacağız. Yakın stratejik ortaklık ilişkimiz bulunan ABD ile her alanda işbirliğimizi güçlendirmeyi hedefliyoruz” dedi.

3- Deniz Kuvvetleri Komutanı Oramiral Yener Karahanoğlu İstanbul Tuzla’da Deniz Harp Okulu Komutanlığı’nın ‘Ant içme/meç kuşanma’ ve 2006-2007 eğitim ve öğretim yılı açılış töreninde yaptığı konuşmada, iç ve dış mihrakların Türk Silahlı Kuvvetleri’ni (TSK) yıpratmak için saldırılarını yoğunlaştırdığını ve Türkiye’nin, geleceğini şekillendirmede kimsenin tavsiyesine ihtiyacı olmadığını belirterek “Bu süreçte bilinmesi gerekir ki TSK, Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin anayasasıyla belirlenmiş temel değerlerinden asla sarfınazar edemez “dedi.

4- Danıştay İdari Dava Daireleri Kurulu, Milli Eğitim Bakanlığı’nın Açıköğretim Lisesi’ne yapılan yeni kayıtlara ilişkin 1 Mart 2006 tarihli işleminin yürütmesinin durdurulmasına yaptığı itirazı reddetti.

5- Danıştay 10. Dairesi, Yargıçlar ve Savcılar Birliği’nin kuruluş sürecinde çıkarılan engellere ilişkin yürütmeyi durdurma kararı verdi.

6- Sağlık Bakanı Recep Akdağ incelemelerde bulunmak üzere gittiği Konya’da, Vali Atilla Osmançelebioğlu ile Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek’i ziyaret etti. Bakan Akdağ, vatandaşların yüzde 35’inin sağlık hizmeti alırken doktora bıçak parası adı altında ücret ödemeyi bir gereklilik olarak gördüğü iddialarına yanıt vererek, göreve geldikleri ilk günden itibaren bıçak parasının karşısında olduklarını, bundan sonra da olacaklarını söyledi.

7- AB’ye uyum kapsamında ‘Özel Öğretim Kurumları Yasa Tasarısı, Mesleki Yeterlilik Yasa Tasarısı, İskan Yasa Tasarısı, Kamu Denetçiliği Kurumu Yasa Tasarısı ve Avrupa Sosyal Artı Sözleşmesi ile ilgili 2 yasa tasarısı, TBMM Genel Kurulu’nda kabul edildi.

8- Memur maaşlarına ilk 6 aydaki enflasyon farkı nedeniyle uygulanacak yüzde 2.32’lik zammın katsayı oranları, Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdi.

9- DYP Genel Başkanı Mehmet Ağar Giresun’da düzenlediği basın toplantısında, terör örgütü PKK lideri Abdullah Öcalan’ın ateşkes çağrısı ile ilgili bir soru üzerine “Türkiye, silahların konuştuğu bir ülke olmamalıdır. Bu, siyasetin temel meselelerinden biridir. Bizim meseledeki muhatabımız millettir” dedi.

10- Terör örgütü PKK ile Mücadele Koordinatörü emekli Orgeneral Edip Başer katıldığı bir televizyon programında, gündeme ilişkin soruları yanıtladı. Başer,  PKK ile mücadele koordinasyonu kurulması konusunda CHP’nin endişelerine katıldığını belirterek ”PKK ile masaya oturmak gündeme gelirse misyondan çekiliriz” dedi.

11- RTÜK Başkanı Zahid Akman ve Televizyon Yayıncıları Derneği Başkanı Nuri Çolakoğlu düzenledikleri ortak basın toplantısında, ulusal televizyon kanallarında, RTÜK’ün başlattığı ‘izleyici temsilciliği’ uygulamasıyla, yayın kuruluşlarının birçok olumsuzluğu daha başlamadan önleme fırsatı bulacağını bildirdiler.

12- Emniyet Genel Müdürlüğü Sözcüsü İsmail Çalışkan haftalık basın toplantısında, PKK terör örgütü lideri Abdullah Öcalan’ın ateşkes çağrısına ilişkin sorular üzerine, terörle mücadelenin en üst seviyede kesintisiz olarak devam edeceğini belirterek “PKK bizim muhatabımız değil” dedi.

13- Fener Rum Patriği Bartholomeos İtalyan gazetesi La Repubblica’ya verdiği demeçte, Türkiye’de Ortodoks ve diğer Hıristiyan azınlığın din özgürlüğü konusunda kısıtlamalarla karşılaştığını, bunların AB sürecinde çözülmesini beklediklerini söyledi.

14- Resmi temaslarda bulunmak üzere Finlandiya’da bulunan Ekonomiden sorumlu Devlet Bakanı ve Başmüzakereci Ali Babacan,  başkent Helsinki’de Başbakan Matti Vanhanen ve Dışişleri Bakanı Erkki Tuomioja ile görüştü. İkili görüşmelerde, AB’nin genişleme süreci, Finlandiya’nın dönem başkanlığı sırasında Türkiye ile sürdürülen katılım müzakereleri ve ekonomik ilişkiler ele alındı.

Öte yandan AB Komisyonu’nda, Türkiye’nin AB’ye katılım müzakerelerinde 21. fasıl olan Trans-Avrupa şebekeleriyle ilgili ayrıntılı tarama toplantısı gerçekleştirildi. Toplantıda, Türkiye’nin telekomünikasyon ve enerji alt yapısının AB ile ortak çıkarlar çerçevesinde geliştirilmesi değerlendirildi.

15- AB Komisyonu’nun Dış İlişkilerden sorumlu Üyesi Benita Ferrero-Waldner İspanya’nın başkenti Madrid’de ‘Göç’ konulu bir toplantıda yaptığı konuşmada, Türkiye’nin, AB‘ye adaylığını ilerletmek için istenen hedeflere ulaşmadığını söyledi. Ferrero-Waldner, Komisyon’un açıklayacağı Türkiye raporuyla ilgili olarak da AB’nin Türkiye’yi objektif biçimde değerlendirmesi gerektiğini belirtti.

AB Komisyonu’nun Genişlemeden sorumlu Üyesi Olli Rehn ise Finlandiya’nın YLE televizyonuna yaptığı açıklamada “Reformları hızlandırmak, AB ile Türkiye arasındaki fikir ayrılıklarından ve müzakere sürecini dondurmaktan kaçınmanın en iyi yolu” dedi.

16- Fransa Cumhurbaşkanı Jacques Chirac Fransa’daki diaspora Ermenilerinin yayın organlarından ‘Ermenistan Haberleri’ dergisine yaptığı açıklamada, Türkiye’nin AB’ye üyelik perspektifini ‘Türkiye’yi, Batıya demirlemiş yolda tutmak için temel unsur’ olarak nitelendirdi. Chirac sözde Ermeni soykırımı konusunda ise Türkiye’nin bellek çalışması yapabilecek kapasiteye sahip olduğuna inandığını belirterek “Çünkü söz konusu olan Avrupa inşasının ruhudur” dedi.

17- ABD Senatosu, Başkan George W. Bush Yönetimi’nin terörle savaş şüphelilerinin sorgulanması ve yargılanmasıyla ilgili sert maddeler içeren yasa tasarısını kabul etti.

18- ABD Dışişleri Bakan Yardımcısı Karen Hughes AP ajansına yaptığı açıklamada, birçok ülkede yaygın olan Amerikan karşıtlığının ortadan kalkması için uzun süreye ihtiyaçları olduğunu belirterek, İslami şiddet kavramının olumsuz etkilerini de fark ettiklerini söyledi.

 30 EYLÜL 2006 

1- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Mehmet Ali Şahin Başbakanlık’ta basın mensuplarının gündeme ilişkin sorularını yanıtladı. Başbakan Yardımcısı Şahin "Bütçe görüşülürken küçük bir zam artışı söz konusu olabilir mi?" şeklindeki bir soru üzerine, bütçenin son derece şeffaf bir bütçe olduğunu, 2007 yılındaki gelirlerin ne olacağının, bunların nerelere harcanacağının daha önceden öngörüldüğünü belirterek "Dolayısıyla kamu personeline 2007 ile ilgili ne kadar zam yapacağımızı, ücretlerde ne kadar artış yapacağımızı, mevcut koşullar içerisinde enine boyuna düşünerek, mümkün olan neyse onu verdik" dedi.

2- Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Hilmi Güler düzenlediği basın toplantısında, TETAŞ’ın, elektrik dağıtım şirketi TEDAŞ’a verdiği elektriğe yüzde 23.9 oranında zam yapmasının ardından artışın tüketiciye yansıtılmayacağını açıkladı.

3- DYP Genel Başkanı Mehmet Ağar Rize’de yaptığı açıklamada, sivil ve askeri bürokrasinin hükümetin emrinde olduğunu, son dönemde askeri görevlilerin yaptığı açıklamaların engellenmesi gerektiğini, durumun yönetilemeyen Türkiye’nin bir yansıması olduğunu ileri sürerek, PKK koordinatörü atanmasının doğru bir uygulama olmadığını belirtti.

4- Terör örgütü PKK/Kongra-Gel’in yeni oluşumu KKK’nın 1 Ekim tarihinden itibaren saldırılarını durdurma kararı aldığı açıklandı.

5- A Milli Bayan Voleybol Takımı, 15. Dünya Grand Prix elemelerinde İtalya’ya 3-0 yenilerek, gelecek yıl Japonya’da yapılacak turnuvaya katılma hakkını kaybetti.

6- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan resmi temaslarda bulunmak üzere ABD’ye giderken uçakta basın mensuplarına iç ve dış siyasi gelişmelere ilişkin değerlendirmelerde bulundu. Başbakan Erdoğan, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Büyükanıt ile görüşmesinde, genel olarak terör konusunu değerlendirdiklerini, irtica konusunun gündeme gelmediğini söyledi. Başbakan Erdoğan bir soru üzerine, TCY’nin 301. maddesine benzer yasal düzenlemelerin bazı AB ülkelerinde de bulunduğunu belirterek, 301’de değişiklik yapılması halinde suç tanımının yeniden yapılarak somutlaştırılabileceğini kaydetti. 

Başbakan Erdoğan New York’ta, Türk-Amerikan Dernekleri Federasyonu temsilcileri ve Türk vatandaşlarıyla görüşmesi sırasında yaptığı açıklamada, yeni seçilecek cumhurbaşkanının Türkiye’yi, İran gibi yapacağı yönündeki görüşün “safsata” olduğunu, bu değerlendirmeyi yapanların çok marjinal kalmış gruplar olduğunu söyledi.

            7- Ermenistan’ı ziyaret eden Fransa Cumhurbaşkanı Jacques Chirac, başkent Erivan’daki soykırım anıtını ziyaretinin ardından düzenlediği basın toplantısında, Türkiye’nin AB’ye girmeden önce sözde Ermeni soykırımını kabul etmesi gerektiğini ileri sürerek “Türkiye, geçmişteki hatalarını kabul etmeli. Yanlışlarını kabul eden her ülke büyür” dedi.

            8- Avrupa Parlamentosu’nda Türkiye Raporu’nu hazırlayan Hollandalı Parlamenter Camiel Eurlings, Yunanistan’da yayınlanan Elefteros Tipos gazetesine verdiği demeçte, Türkiye’nin üye olabilmesi için Birliğin kural ve değerlerine saygı göstermesi gerektiğini belirterek “Türkiye’nin üyelik müzakerelerinin başlamasından sonra gerekli reformları sürdüreceğine inanıyorduk, ama maalesef hızının çok büyük derecede azaldığını gördük. Bunu da kabul edemeyiz” dedi.

            9- İsrail Altyapı Bakanı Benyamin Ben Eliezer yaptığı açıklamada, Hizbullah lideri Hasan Nasrallah’ın “ilk fırsatta yok edilmesi gerektiğini” ileri sürdü.

            10- Brezilya’da bir yolcu uçağının düşmesi sonucu, 155 kişinin öldüğü açıklandı.

            11- Afganistan’ın başkenti Kabil’de düzenlenen bir intihar saldırısında, 12 kişinin öldüğü, 50 kişinin de yaralandığı bildirildi.

A PHP Error was encountered

Severity: Notice

Message: Undefined index: query

Filename: libraries/Functions.php(679) : eval()'d code

Line Number: 106