11.8.2006
×

Hakkında

Künye

İletişim

1 AĞUSTOS 2006

            1- Yüksek Askeri Şura, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında toplandı. Milli Savunma Bakanı Vecdi Gönül, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hilmi Özkök ve kuvvet komutanlarının da hazır bulunduğu toplantıda, Türk Silahlı Kuvvetleri’nde (TSK) bir üst rütbeye yükseleceklerin, emekliye ayrılacakların ve disiplinsizlik gerekçesiyle Ordu ile ilişiği kesileceklerin durumu görüşülecek.

            2- Maliye Bakanlığı, Kamu Mali Yönetimi ve Kontrol Kanunu uyarınca, Merkezi Yönetim Bütçe Gerçekleştirmeleri ve Beklentiler Raporu’nun ilkini açıkladı. Buna göre; Merkezi Yönetim Bütçesi’nde faiz dışı fazla (FDF) 32.264 YTL olarak öngörülmesine karşın, 37.057 milyar YTL olarak gerçekleşti. Ayrıca Merkezi Yönetim Bütçesi 1984 yılından bu yana, yılın ilk yarısı itibariyle ilk kez fazla verirken, açık da tahminlerin gerisinde kaldı.

            3- DYP Genel Başkanı Mehmet Ağar yaptığı yazılı açıklamada, Ortadoğu’daki şiddet olaylarını değerlendirerek, Türkiye’nin insaniyet adına kalıcı bir çözüm amacıyla elinden gelen her şeyi yapması gerektiğini belirtti.

            4- MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli yaptığı yazılı açıklamada, İsrail'in, Filistin ve Lübnan'a karşı başlattığı askeri saldırıların çok tehlikeli sonuçları olacak bir çatışma ve kriz ortamına davetiye çıkardığını belirterek, uluslararası topluma meydan okuyan İsrail'in, savaş hukukunun temel ilke ve kurallarını da çiğneyerek masum ve korumasız sivil halkı katlettiğini ifade etti.

5- Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Ticaret ve Sanayi Odaları Konseyi tarafından yayımlanan bildiride, halen dünya standartlarının çok üzerinde olan elektrik fiyatlarına zam yapılması yerine fiyat içerisindeki TRT payı ve girdiler üzerindeki ÖTV gibi mali yüklerin azaltılarak, fiyatların düşürülmesi gerektiği belirtildi.

            6- Türkiye Barolar Birliği (TBB), Ceza Muhakemeleri Kanunu’nda yer alan ücretsiz avukatlık hizmetini, görevlendirilen avukatların ücretlerinin ödenmemesi gerekçesiyle durdurdu.

            7- Türkiye İhracatçılar Meclisi’nden (TİM) yapılan açıklamada, temmuz ayı ihracatının, geçen yılın aynı ayına göre yüzde 22.39 artarak, 6 milyar 942 milyon 657 bin dolara yükseldiği, ilk yedi aylık ihracatın ise geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 14.2 artarak 46 milyar 810 milyon 844 bin doları bulduğu bildirildi.

            8- Türkiye Gazeteciler Cemiyeti (TGC), Galatasaray Üniversitesi ve Türk Ceza Hukuku Derneği’nin işbirliğiyle İstanbul’da düzenlenen panelde, Terörle Mücadele Yasası’ndaki (TMY) değişiklikler tartışıldı. Paneli yöneten TGC Başkanı Orhan Erinç, TMY’nin bazı maddelerinin yoruma açık ve tehlikeli olduğunu söyledi.

            9- İsrail’in Lübnan’a yönelik saldırıları üzerine, Türkiye-İsrail Parlamentolar Arası Dostluk Grubu’ndaki 263 milletvekilinden 25’i istifa ettiklerini açıkladı.

            10- İslam Konferansı Örgütü'ne (İKÖ) üye ülkelerde faaliyet gösteren insani yardım kuruluşları, Lübnan ve Filistin’e acil yardım konularını görüşmek üzere İstanbul'da toplandı. Toplantının ardından Lübnan’a yardım konusunda İKÖ’ye üye ülkelerin bütün imkanlarını kullanması kararı alındı.

            11- Avusturya Başbakanı Wolfgang Schüssel, Avusturya’nın Salzburg kasabasında düzenlenen Güneydoğu Avrupa Liderler Zirvesi’nin açılışında yaptığı konuşmada, Türkiye’nin AB ile müzakerelerinin tam üyelikle sonuçlanacağına inanmadığını söyledi.

            12- Irak Dışişleri Bakanı Hoşyar Zebari Washington Times gazetesine yaptığı açıklamada, PKK ile mücadele konusunda ciddi adımlar atacaklarını, Ankara ile bu konuda mutabakata vardıklarını, terör örgütünün Bağdat’taki bürolarının kapatılacağını söyledi.

            13- Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad, Suriye ordusunun kuruluş yıldönümünde yaptığı konuşmada, uluslararası koşullar ve bölgesel sorunlar nedeniyle silahlı kuvvetlerin tüm kademelerinden çalışmalarını yoğunlaştırmalarını ve hazırlıklarını artırmalarını istedi.

            14- İsrail Başbakan Yardımcısı Simon Peres, New York’ta Dış İlişkiler Konseyi adlı düşünce kuruluşunda Ortadoğu’daki gelişmeleri değerlendiren konuşmasında, “Bazı ülkeler var ki hem Müslüman hem de modern kalmanın en iyi yol olduğu sonucuna vardılar. Bence bu ülkelere en iyi örnek Türkiye. Çünkü hem modern hem de Müslüman” dedi.

            15- Küba Devlet Başkanı Fidel Castro’nun, sağlık sorunları nedeniyle yetkilerini geçici olarak kardeşi Raul Castro Ruz’a devrettiği açıklandı.

2 AĞUSTOS 2006

1- Yüksek Askeri Şura, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan başkanlığındaki ikinci gün çalışmalarını tamamladı. Toplantıda, Türk Silahlı Kuvvetleri’nde görevli general, amiral ve albaylardan bir üst rütbeye yükselecekler ile rütbe bekleme süreleri uzatılacakların ve kadrosuzluktan emekliye sevk edileceklerin durumları ele alındı. Toplantıda ayrıca, çeşitli nedenlerle Türk Silahlı Kuvvetleri’nden ilişikleri kesilecek personelin durumları ile Türk Silahlı Kuvvetleri’ni ilgilendiren diğer konular da görüşüldü.

2- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan İslam Konferansı Örgütü (İKÖ) toplantısına katılmak üzere Malezya’ya hareketinden önce Esenboğa Hava Limanı’nda yaptığı açıklamada, başta Lübnan olmak üzere Ortadoğu’nun genelindeki mevcut krizi değerlendirme fırsatı bulacaklarını, bölgede adil olmayan bir savaşın yürütüldüğünü belirterek, “Barış için ümidimizi kaybettik. Türkiye olarak elimizden gelen bütün çabayı göstereceğiz” dedi.

3- Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Namık Tan düzenlediği haftalık basın toplantısında, Irak makamlarının, PKK’nın ülkedeki faaliyetlerinin durdurulmasına ilişkin almayı öngördükleri tedbirler hakkında Türkiye’ye bilgi verdiklerini belirterek, “Bu tedbirlerin en kısa zamanda somut sonuçlar vermesini beklemekteyiz” dedi. Tan ayrıca, PKK terörüyle ilgili olarak, güvenlik güçlerinin kendilerine verilen direktifler çerçevesinde çok etkin çalışmaları bulunduğunu vurgulayarak, “Mücadele sürecektir ve neticede PKK terör örgütü mutlaka ve mutlaka yenilecektir. Biz de bunun somut bir şeklide ortaya çıktığını çok yakında göreceğiz” dedi.

4- Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik bakanlığı ile Ankara Sanayi Odası işbirliğinde hazırlanan ‘Mesleki Eğitim İş Birliği Protokolü’nün imza töreninde yaptığı açıklamada, ASO 1. Organize Sanayi Bölgesi ile işbirliği yapıldığını ve isteyen gençlerin burada eğitime tabi tutulduktan sonra işe yerleştirileceğini söyledi. 

5- Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Hilmi Güler Zonguldak’ta Gökçeler Kömür İşletmeleri’nin hizmete başlaması nedeniyle düzenlenen törende yaptığı konuşmada, enerjide bundan sonra yerli kaynaklara ağırlık veren politikalar izleyeceklerini belirterek, kömür ve su kaynakları bakımından zengin olan Zonguldak’ın, Karadeniz’in yeni enerji üssü olacağını kaydetti.

6- Adli ve İdari Yargıda Hakim ve Savcı Adaylığı Yazılı Sınav, Mülakat ve Atama Yönetmeliği’nde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik, Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdi.

7- DYP Genel Başkanı Mehmet Ağar yaptığı yazılı açıklamada, hükümetin terör politikasını eleştirdi. Milletin sözlere değil icraatlara ihtiyacı olduğunu belirten Ağar,  “Teröre karşı uzun vadeli yaklaşımı, planı, projesi olmayan bir iktidar, başarılı olamaz” dedi.

8- Gazeteci-yazar Yılmaz Çetiner İstanbul’da yaşamını yitirdi.

9- Türkiye- İsrail Parlamentolar Arası Dostluk Grubu’ndan 13 AKP’li milletvekili daha istifa etti. Böylece dostluk grubundan istifa eden milletvekili sayısı 39’a ulaştı.

10- BM Genel Sekreteri Kofi Annan Katar’ın El Cezire televizyonuna yaptığı açıklamada, BM Güvenlik Konseyi’nin, İsrail’in Kana kasabasına düzenlediği ve çoğu çocuk 50’den fazla sivilin öldüğü bombardımanı kınamamasını eleştirdi.

Avrupa Konseyi Parlamenterler Meclisi (AKPM) Başkanı Rene van der Linden yaptığı yazılı açıklamada, “İsrail’in orantısız güç kullanması ve özellikle sivil-asker ayrımı yapmadan saldırması kabul edilemez. Bu durum, uluslararası hukukun temel prensiplerine aykırı” dedi.

AB Komisyonu’nun İnsani Yardımlardan sorumlu Üyesi Luis Michel de Belçika’nın RTBF radyosuna yaptığı açıklamada, İsrail’in kendini savunma hakkının arkasına sığınarak, Beyrut’u haritadan silemeyeceğini söyledi.

Öte yandan Suriye Başbakanı Muhammed Naci Otri, Lübnan Başbakanı Fuad Sinyora ile yaptığı telefon görüşmesinde, Suriye’nin tüm olanaklarını Lübnan için seferber ettiğini bildirdi.

Arap Birliği Genel Sekreteri Amr Musa ise Mısır’ın başkenti Kahire’de Zaman gazetesine yaptığı açıklamada, İsrail saldırılarının Hizbullah’ı yok etmeyi değil, Lübnan’ı tamamen ortadan kaldırmayı hedeflediğini kaydetti.

İsrail Başbakanı Ehud Olmert, uluslararası barış gücü, Güney Lübnan’a konuşlanıncaya kadar Hizbullah ile savaşacaklarını söyledi.

 ABD Dışişleri Bakanı Condoleezza Rice PBS televizyonuna yaptığı açıklamada, Lübnan’da ateşkes sağlanmasına sadece günler kaldığını söyledi.

Beyaz Saray Sözcüsü Tony Snow ise Lübnan’da acil ateşkesin gündemde olmadığını belirtti.

Bu arada Dönem Başkanı Finlandiya’nın çağrısıyla dün Belçika’da toplanan AB dışişleri bakanları,  İngiltere ve Almanya’nın itirazı üzerine, acil ateşkes çağrısı konusunda uzlaşmaya varamadı.

11- Irak Devlet Başkanı Celal Talabani başkent Bağdat’ta düzenlediği basın toplantısında, terör örgütü PKK’nın Irak topraklarını kullanmasını engellemek amacıyla Irak hükümetinin kararlı hareket edeceği konusunda Türkiye’ye güvence verildiğini belirterek, PKK bürolarının kapatılması talimatını verdiğini söyledi. Talabani ayrıca, Irak güçlerinin yıl sonuna kadar bütün vilayetlerde güvenliği sağlayacak duruma geleceğini bildirdi.

Öte yandan ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Sean McCormack konuyla ilgili düzenlediği basın toplantısında, “Irak hükümetinin kararlı olduğu konu, Irak topraklarından Türk halkına karşı terörist saldırılar düzenlememesi yönünde Türk hükümetiyle çok yakın şekilde çalışmaktır. Bu yönde yakın zamanlarda bazı iyi görüşmeler yapıldı. Bunların devam etmesini bekliyorum” dedi.

12- Kuzey Irak Kürt Bölgesi Hükümeti Başbakanı Neçirvan Barzani, yardımcısı Ömer Fettah ile birlikte Erbil’de terör örgütü PKK’nın sözde yöneticisi Murat Karayılan ile görüştü. Barzani yaptığı açıklamada, topraklarının saldırı amaçlı kullanımından rahatsız olduklarını ve bundan sonra bu tür hareketlere izin vermeyeceklerini bildirdi.

3 AĞUSTOS 2006

            1- Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullah Gül The Washington Post gazetesinde yayımlanan makalesinde, Ortadoğu’daki son gelişmeler ve İsrail-Lübnan Savaşı konusunda değerlendirmelerde bulundu. Başbakan Yardımcısı Gül, ”Lübnan’da gözümüzün önünde gelişen ağır trajedi ve üç haftadır süren acılardan sonra uluslararası toplumun bunu hala sona erdirememesi, maalesef ABD’nin özgürlük ve adalet konularındaki gururlu mirasına ilişkin sorular uyandırıyor” dedi.

            2- Danıştay 13. Dairesi, Radyo ve Televizyon Üst Kurulu’nun (RTÜK) bu yıl uygulamaya koyduğu frekans kirası uygulamasının yürütmesini durdurdu.

            3- Devlet Bakanı Kürşad Tüzmen İstanbul’da bir fuar açılışında yaptığı konuşmada, tekstil ve konfeksiyonun ihracat ile istihdam alanlarında lider sektör olduğunu belirterek, Türkiye’nin dış ticaret hacminin 200 milyar doları bulacağını ve konfeksiyon sektörünün bu yıl da yüzde 25 oranında bir ağırlığının olacağını söyledi.

            4- Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Hilmi Güler “1. Türkiye Elektrik Piyasası Konferansı”nda yaptığı konuşmada, Elektrik Üretim AŞ’nin (EÜAŞ) aldığından yüzde 20 daha ucuza doğalgaz almalarına karşılık üretimde yüzde 2.5 payı olan otoprodüktörlerin doğalgazı pahalı aldıkları gerekçesiyle ‘kriz var’ dediğini vurguladı.

            5- TBMM İnsan Hakları Komisyonu, İsrail’in Lübnan’a yönelik saldırılarını değerlendirmek üzere olağanüstü toplandı. Komisyon Başkanı Mehmet Elkatmış, İsrail’in devlet terörü uyguladığını belirterek, “Hitler’in yaptığı soykırımın acısını İsrail’in masum insanlardan çıkardığı izlenimi var. İsrail’in cezasını bulması için Uluslararası Savaş Suçları Mahkemesi harekete geçmeli, yoksa bu işin duracağı yok” dedi.

            Komisyon toplantısında bölgeye bir milletvekili heyeti gönderilmesi kararlaştırıldı.

            6- Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) temmuz ayı enflasyon verilerini açıkladı. Buna göre, tüketici fiyatları (TÜFE) yüzde 0.85, üretici fiyatları (ÜFE) ise yüzde 0.86 arttı.

            7- Ankara Ticaret Odası Başkanı (ATO) Sinan Aygün yaptığı açıklamada, dışa bağımlı hale gelen enerji sektöründe, petrol ve buna bağlı olarak doğalgaz fiyatlarının yükselmesi yüzünden gelecek aylarda Türkiye’yi ciddi bir enerji krizinin beklediğini ileri sürdü.

            8- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, İslam Konferansı Örgütü (İKÖ) Yürütme Kurulu’nun İsrail’in Lübnan ve Filistin’deki saldırılarıyla ilgili olarak Malezya’nın başkenti Kuala Lumpur’da yaptığı toplantıya katıldı. Başbakan Erdoğan toplantının açılışında yaptığı konuşmada, İsrail’in, Lübnan’da yaptıklarının orantısız güç kullanımı olduğunu, kadınlarla çocukların göz göre göre öldürüldüğünü belirterek, “Bu yangının söndürülmesi şarttır. Hatta Ortadoğu’nun hassas dengeleri bu gerilimleri daha fazla taşıyamayacaktır. Ortadoğu halkları barış ve adalet istemektedir. Bu savaşın yaygınlaştırdığı ümitsizlik ve çaresizlik psikolojisi, radikalizmin istismarına elverişli bir ortam meydana getirecektir. İKÖ olarak bu tehlikeli gidişatı, akan kanı durdurmak, barışı tesis etmek zorundayız” dedi.

            Toplantıya telekonferans aracılığıyla katılan Lübnan Başbakanı Fuad Sinyora, İsrail saldırısında 900’den fazla kişinin öldüğünü, 3 bin kişinin yaralandığını ve 1 milyon kişinin evlerinden olduğunu söyledi. 

            Toplantının ardından yayımlanan sonuç bildirgesinde, ateşkes çağrısı yapılarak İsrail’in saldırıları kınandı, sivillerle BM gözlemcilerinin öldürüldüğü saldırıların soruşturulması istendi.

İnsan Hakları İzleme Örgütü’nden (HRW) yapılan açıklamada ise İsrail Ordusu’nun bazı durumlarda Lübnan’da sivilleri bilerek bombaladığı izlenimi edinildiği, bazı saldırıların savaş suçu teşkil ettiği değerlendirmesi yapıldı.

            9- Rusya Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada, İran’ın Uranyum Zenginleştirme Programı’nı 31 Ağustos’a kadar durdurması yönünde BM Güvenlik Konseyi’nin tanıdığı süreye uyulması çağrısında bulunuldu.

4 AĞUSTOS 2006

            1- Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer, Terörle Mücadele Kanunu’nda (TMK) değişiklik yapılmasına ilişkin yasanın basına ceza ve kısıtlama getiren hükümlerinin iptali için Anayasa Mahkemesi’ne başvurdu.

            2- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında yapılan Yüksek Askeri Şura (YAŞ) Toplantısı’nda, Bakanlar Kurulu kararıyla 30 Ağustos 2006 itibariyle Genelkurmay Başkanlığı’na atanan Orgeneral Büyükanıt’tan boşalacak Kara Kuvvetleri Komutanlığı'na 1. Ordu Komutanı Orgeneral İlker Başbuğ'un getirilmesi kararlaştırıldı. Yaş haddinden emekliye ayrılacak Jandarma Genel Komutanı Orgeneral Fevzi Türkeri'nin yerine ise Genelkurmay 2. Başkanı Orgeneral Işık Koşaner atandı.

            Toplantıda ayrıca, disiplinsizlikleri nedeniyle 17 personelin TSK'dan uzaklaştırılmasına karar verildi.

            3- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, İslam Konferansı Örgütü (İKÖ) toplantısı için gittiği Malezya’dan dönerken, uçakta gazetecilerin çeşitli konulardaki sorularını yanıtladı. Başbakan Erdoğan, Siyasi Partiler ve Seçim Yasası’nda reform niteliğinde düzenlemeler yapacaklarını söyledi.

            4- CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, çeşitli açılışlara katılmak için gittiği İzmir’de gazetecilerin gündemdeki konulara ilişkin sorularını yanıtladı. Baykal, terör konusunun kapalı kapılar ardında konuşulduğunu belirterek, “Türkiye’nin terörle mücadeleyi nasıl yürüttüğünü öğrenmek hepimizin hakkı” dedi.

            5- Türkiye-Kırgızistan Karma Ekonomik Komisyonu (KEK) toplantılarının açılışı için Kırgızistan’ın başkenti Bişkek’te bulunan Devlet Bakanı Beşir Atalay, Türk yatırımcıların inşa ettikleri bir iş merkezinin açılışında yaptığı konuşmada, Türk girişimcilerin kardeş Kırgızistan’da yapımını gerçekleştirdiği çağdaş merkezlerin şehirciliğin gelişmesine de katkı sağlayacağını belirtti. 

            6- Ukrayna Parlamentosu’nda yapılan oylamada, Başbakan Viktor Yanukoviç başkanlığında kurulan hükümetin güvenoyu aldığı açıklandı. 

            7- İsrail’in, Suriye sınırındaki Kaa köyüne füze saldırısı düzenlemesi sonucu, 26 sivilin öldüğü bildirildi.  

5 AĞUTOS 2006

            1- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Mardin’de, Ilısu Barajı’nın temel atma töreninde yaptığı konuşmada, 2013’te hizmete girecek olan işletmenin, Türkiye’nin ikinci büyük barajı olacağına, elektrik üretimi açısından da dördüncü sırada yer alacağına dikkat çekerek, “İktidara gelirken Türkiye’yi enerji koridoru haline getireceğimizi söylemiştik. Şimdi bunu yapıyoruz” dedi. Başbakan Erdoğan, barajın kültürel değerleriyle ünlü Hasankeyf’in bir bölümünü sular altında bırakacak olması nedeniyle yapılan eleştirilere de yanıt vererek, “Biz kültürel mirasın parayla pulla ölçülemeyeceğini en iyi bilenlerdeniz. Bu durumu istismar etmek isteyenler var” dedi.

            Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Hilmi Güler de törende yaptığı konuşmada, önümüzdeki günlerde Afşin Elbistan’da 6 milyar dolarlık yeni bir proje başlatacaklarını açıkladı.

2- CHP Genel Başkanı Deniz Baykal İzmir’de yaptığı açıklamada,  Yüksek Askeri Şûra (YAŞ) kararlarına bu yıl ilk kez irtica kavramının eklenmesiyle ilgili olarak, “Hükümet ile Türk Silahlı Kuvvetleri arasında Türkiye’nin bir numaralı tehdidi karşısında bir anlayış birliği olmaması kaygı vericidir” değerlendirmesini yaptı. Baykal ayrıca, halkın ezildiğini, ülkenin soyulduğunu ve devletin bölünme tehlikesi içinde bulunduğunu ileri sürerek, Türkiye’nin yeni bir döneme doğru gittiğini, demokrasilerde iktidar değişikliklerinin kaçınılmaz olduğunu vurguladı.

3- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdüllatif Şener, Trabzon’da Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği’nin (MÜSİAD) Genel İdare Kurulu’nda yaptığı konuşmada, İsrail’in, Lübnan’ı vurmasına BM dahil, birçok ülkenin sessiz kaldığını ve uluslararası alandaki birçok dengenin siyasi olduğu kadar ekonomik ilişkiler üzerine de kurulu olduğunu belirtti. Başbakan Yardımcısı Şener ayrıca, Türkiye’nin sözü dinlenir bir ülke hale gelmesi için öncelikle zenginleşmesi gerektiğini ifade etti. 

Bayındırlık ve İskan Bakanı Faruk Özak ise  yabancıların Türkiye’de taşınmaz alması konusundaki iddialara değinerek, yabancıların sahip olduğu mülklerin son derece sınırlı olduğunu söyledi.

4- Ekonomiden sorumlu Devlet Bakanı ve Başmüzakereci Ali Babacan, DYP Milletvekili Ümmet Kandoğan’ın yazılı soru önergesini yanıtlarken, AK Parti iktidarı döneminde IMF’den 5.3 milyar dolar kredi alındığını, 17.7 milyar dolarlık da kredi geri ödemesi yapıldığını belirterek, “IMF ile ilişkilerimiz, bugüne kadar milli çıkarlarımız dikkate alınarak sürdürülmüş olup, bundan sonra da aynı çerçevede devam edilecektir” ifadelerini kullandı. 

5- Devlet Bakanı Kürşad Tüzmen Anadolu Ajansı’na yaptığı açıklamada, Lübnan’ın Türkiye’den petrol ürünleri istediği yönündeki bilgileri doğrulayarak, bu taşıma işinin Suriye üzerinden yapılabileceğini belirtti.

6- Devlet Bakanı Nimet Çubukçu Anadolu Ajansı’na yaptığı açıklamada, AB müktesebatına uyum sürecinde, kadın-erkek eşitliğini sağlamaya yönelik olarak Anayasada olumlu düzenlemeler yapıldığını, Kadının Sorunları ve Statüsü Genel Müdürlüğü (KSGM) ile AB Komisyonu tarafından yürütülen “Toplumsal Cinsiyet Eşitliğinin Yaygınlaştırılması Projesi”nin, “Kurumsal Kapasite Oluşturma” ve Kadına Karşı Aile İçi Şiddetle Mücadele” olmak üzere 2 bileşenden oluştuğunu söyledi.

7- Sağlık Bakanı Recep Akdağ, Çanakkale’de Kepez Kadın Doğum Çocuk Hastanesi’ni ziyaretinde yaptığı açıklamada, sağlık hizmetlerinin son 3.5 yıl içinde büyük bir gelişme kaydettiğini, Türkiye’de geçmişte sağlığı piyasalaştıranların ve buna çanak tutanların karşısına AK Parti reformlarının çıktığını, Türkiye’nin Avrupa’da Dünya Sağlık Örgütü’ne üye 52 ülkeden birisi olduğunu, ancak nüfusuyla kıyaslandığında ciddi bir hekim açığı bulunduğunu bildirdi.

8- DYP Genel Başkanı Mehmet Ağar yaptığı yazılı açıklamada, millete üzüntü ifade etmekle Ortadoğu’da kan ve ateşin durmayacağını belirterek, “Konumu, birikimi, ilişkileri itibarıyla çözüm için en anlamlı rolü oynayabilecek Türkiye, bu iktidarın basiretsizliği nedeniyle dikkate alınmayan bir ülke haline gelmiştir” dedi.

9-  AB Komisyonu’nun Genişlemeden Sorumlu Üyesi Olli Rehn, Finlandiya’nın başkenti Helsinki’de yaptığı açıklamada, Türkiye’nin AB üyeliğinin, Birlik ile İslam Dünyası arasında köprü işlevi görebileceğini, ılımlı ve demokratik bir Türkiye’nin Avrupa için stratejik öneme sahip olduğunu belirterek, Ortadoğu’daki savaşın Türkiye’nin AB’ye girmesinin önemini desteklediğini kaydetti.

10- ABD’nin BM Daimi Temsilcisi John Bolton, BM Güvenlik Konseyi’nin İsrail ile Lübnan arasında ateşkesi sağlayacak olan karar tasarısını ele almak için toplanacağını ve tasarının birkaç gün içinde benimsenmesini beklediklerini söyledi.

Lübnan Enerji ve Su Kaynakları Bakanı Muhammed Fneyş karara, “Lübnan topraklarında tek bir İsrail askeri kalmaması koşuluyla uyacaklarını” belirtti.

İsrail Turizm Bakanı İzak Herzog ise Lübnan’da ateşkes için BM Güvenlik Konseyi karar tasarısı konusunda ABD ve Fransa’nın mutabakata varmasını önemli bir gelişme olarak değerlendirdi, ancak şimdilik İsrail’in saldırılarını sürdüreceğini söyledi.

Lübnan’da temaslarda bulunan ABD Dışişleri Bakan Yardımcısı David Welch, Lübnan Başbakanı Fuad Sinyora ile görüşmesinden sonra yaptığı açıklamada, “Korkunç şiddet dönemini sonsuza dek kapatmak istiyoruz. Başkan Bush ve Dışişleri Bakanı Rice, Lübnan’a destek vermeye kararlı” dedi.

Venezuella Devlet Başkanı Hugo Chavez ise, El Cezire televizyonunda yayınlanan söyleşisinde, ABD’nin İsrail’i desteklemesini eleştirerek, “İsrail’in Filistinlilere ve Lübnan’a karşı saldırısının, bizleri de hedefleyen bir saldırı olduğunu hissediyoruz” dedi.

6 AĞUSTOS 2006

            1- CHP Genel Başkanı Deniz Baykal İzmir’de yaptığı açıklamada, alt kimlik, üst kimlik gibi tartışmaların bitirilmesi gerektiğini belirterek, “Birbirimizin dini inançlarıyla ilgilenmekten de vazgeçelim. Dinin; eğitime, hukuka, siyasete karıştırılmaması gerekir” dedi.

2- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdüllatif Şener Samsun’da yaptığı açıklamada, fındık üreticilerinin haklarını koruyacaklarını, hükümetin daha önce de fındıkla ilgili sorunlara sahip çıktığını, ancak konuyla ilgili bu yıl yaşanan sorunların Fiskobirlik’in yönetim anlayışından kaynaklandığını kaydetti.

            3- Kültür ve Turizm Bakanı Atilla Koç İzmir’in Kuşadası ilçesinde yaptığı açıklamada, kıyı kesiminde yapılacak tesislere belediyeler yerine Bakanlığın imar izni vermesi için çalışma yaptıklarını söyledi.

4- Anavatan Partisi Genel Başkanı Erkan Mumcu, Antalya Kaş Kaymakamlığı ve Gömbe Belediyesi’nce düzenlenen “2’nci Batı Akdeniz Yörük Türkmen Şenliği”nde, gazetecilerin sorularını yanıtlayarak, partisinin eski genel başkanı Mesut Yılmaz’ın siyasete dönmek istemesiyle ilgili açıklamaların yanlış anlaşıldığını, Yılmaz’ın uzun yılların bilgi ve tecrübesini hiçbir karşılık beklemeden sunarak milletin hafızasında doğru bir yer edinmek istediğini ifade ettiğini belirtti.

5- MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli Kayseri’de düzenlenen “Erciyes Zafer Kurultayı”nda yaptığı konuşmada, Türkiye’nin, tarihinin en talihsiz yıllarını yaşadığını, tutarsız, ilkesiz, işbirlikçi ve teslimiyetçi bir hükümet ile karşı karşıya olduğunu ileri sürdü.

6- Toplu Konut İdaresi (TOKİ) Başkanı Erdoğan Bayraktar Anadolu Ajansı’na yaptığı açıklamada, AB ülkeleri, ABD, Avustralya ve Yeni Zelanda başta olmak üzere dünyada birçok ülkede çimentodan çevre vergisi alındığını kaydederek, ihraç edilen çimentodan çevre vergisi alınmasını, demir ithalindeki gümrük vergisinin düşürülmesini talep ederek, bekleme süresinin de kaldırılması için çalışma yaptıklarını bildirdi.

7- İslam Konferansı Örgütü (İKÖ) Genel Sekreteri Ekmeleddin İhsanoğlu, BM Güvenlik Konseyi daimi üye ülkeleri dışişleri bakanlarına birer mektup göndererek, 3 Ağustos’ta Malezya’da yapılan İKÖ Olağanüstü Yürütme Kurulu Toplantısı ve sonuçlarına ilişkin bilgi verirken, İslam dünyasının Ortadoğu’daki gelişmelere yönelik endişeleri ve beklentilerinin yer aldığı söz konusu iki bildiriye gerekli önemin verilmesinin beklendiğini ifade etti.

8- İran Ulusal Yüksek Güvenlik Konseyi Genel Sekreteri Ali Laricani, BM Güvenlik Konseyi’nin uranyum zenginleştirme etkinliklerini durdurması için kendilerine ağustos sonuna kadar süre tanıyan kararını reddettiklerini ve nükleer çalışmaları askıya almayacaklarını bildirdi. Laricani ayrıca, İran’ın yanıtını beklemeden karar alındığını kaydederek, “Böyle davranmaları başka hedefler peşinde olduklarını gösteriyor” dedi. 

9- Lübnan Başbakanı Fuad Sinyora, ABD ve Fransa’nın üzerinde anlaştığı Lübnan’da ateşkese dair karar tasarısını, İsrail Ordusu’nu Lübnan’dan derhal çekilmeye davet etmediği ve çatışmaların sona ermesini sağlamayacağı gerekçesiyle reddederek, kendisi tarafından sunulan 7 maddelik plan temelinde bir tasarı hazırlanmasını istedi.

  Lübnan Meclis Başkanı Nebih Berri, BM Güvenlik Konseyi kararını, İsrail askerlerinin Lübnan topraklarında kalmasına izin verdiği gerekçesiyle reddedeceklerini açıkladı.

 İsrail Başbakanı Ehud Olmert, Alman Welt am Sonntag gazetesine verdiği demecinde, sivillerin ölmesi konusunda Avrupalı liderlerin kendilerine vaaz veremeyeceğini, çünkü Avrupa ülkelerinin Kosova’ya saldırdığını, 10 bin sivilin öldüğünü ileri sürdü.

Suriye Dışişleri Bakanı Velid Muallim, Lübnan Dışişleri Bakanı Lübnan Dışişleri Bakanı Fevzi Salluh ile Lübnan’ın Trablusşam kentinde görüşmesi sırasında yaptığı açıklamada, “Bölgesel savaşa hoş geldiniz. Hizbullah, güç dengesinin İsrail’den yana olduğu tezine son vermiştir. Suriye, İsrail’den gelecek her türlü saldırıya hazırlandı ve hemen yanıt verecektir” değerlendirmesinde bulundu.

10- Suudi Arabistan Dışişleri Bakanı Prens Suud El Faysal Milliyet gazetesinde yayınlanan mülakatında, Suudi Kralı Abdullah Bin Abdülaziz’in Türkiye ziyareti öncesinde değerlendirmelerde bulunarak, Türkiye’nin laik yapısının iki ülke arasında stratejik ortaklık için engel olmadığını söyledi.

7 AĞUSTOS 2006

1- Bakanlar Kurulu Başbakan Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında toplandı.

Adalet Bakanı ve Hükümet Sözcüsü Cemil Çiçek toplantının ardından yaptığı açıklamada, Türkiye’nin, PKK konusunda ABD ve Irak yönetimiyle temas halinde olduğunu, ABD’nin PKK ile mücadeleye ilişkin atayacağı koordinatörün ABD ile işlerin hızlı ve netice alınacak şekilde yürütülmesi ihtiyacından kaynaklandığını belirterek, “Bazı açıklamalar, atılan adımlar var, ama bunlar Türkiye’nin beklentilerini karşılamaya yetmez. Biz daha ileri bir noktada beklenti içindeyiz” dedi.

2- Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan yazılı açıklamada, Türkiye’nin, Ortadoğu’daki gelişmeler çerçevesinde Lübnan’a toplam 1.2 milyon dolar tutarında insani yardımda bulunacağı bildirildi.

3- Merkez Bankası’ndan yapılan açıklamada, 2006 yılı Haziran ayında cari açığın, geçen yılın aynı ayına göre yüzde 14.8 artışla 2.5 milyar dolar olarak gerçekleştiği belirtildi.

4- Müstakil Sanayi ve İşadamları Derneği’nin (MÜSİAD) Trabzon’da düzenlenen Genel İdare Kurulu sonuç bildirgesinde, bölgelerarası gelişmişlik uçurumunun Doğu Karadeniz ekonomisini fındık ve çaya mahkum ettiği belirtilerek, “Bölge ekonomisi fındık-çay kıskacından kurtarılmalı” denildi.

5- Şırnak’ın Beytüşşebap ilçesinde PKK’lı militanlar tarafından bir eve düzenlenen saldırıda, 1 astsubay şehit oldu.

6- SHP İzmir Milletvekili İsmail Hakkı Akalın ve Amasya Milletvekili Mustafa Sayar partisinden istifa etti.

7- Lübnan’ın başkenti Beyrut’ta düzenlenen Arap Birliği Dışişleri Bakanları Toplantısında, Katar ve Birleşik Arap Emirlikleri Dışişleri Bakanları ile Arap Birliği Genel Sekreteri Amr Musa’dan oluşacak bir heyetin BM’ye gönderilmesi kararlaştırıldı.

 İran Hükümet Sözcüsü Gulamhüseyin İlham ise yaptığı açıklamada, Suriye veya başka bir İslam ülkesinin saldırıya maruz kalması halinde, saldırganların İslam ülkelerinin ciddi tepkisiyle karşı karşıya kalacaklarını söyledi.

8- İran Dışişleri Bakanı Manuçehr Mutteki başkent Tahran’da düzenlenen bir konferansta yaptığı konuşmada, İsrail varken Ortadoğu’ya barış ve huzurun gelmeyeceğini söyledi.

Konferansa katılan SP Genel Başkanı Recai Kutan da Ortadoğu’da barışın sağlanması için İsrail’in işgal ettiği topraklardan çekilmesi gerektiğini belirtti

8 AĞUSTOS 2006

            1- Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer, resmi bir ziyaret kapsamında Türkiye gelen Suudi Arabistan Kralı Abdullah bin Abdülaziz el Suud’u Çankaya Köşkü’nde kabul etti. Görüşmede, iki ülke arasında 6 anlaşma imzalandı.

            Cumhurbaşkanı Sezer, Kral Abdullah onuruna Çankaya Köşkü’nde verdiği resepsiyonda yaptığı konuşmada, ziyaretin ikili ilişkiler açısından taşıdığı tarihsel ve siyasal öneminin yanı sıra, bölgenin içinden geçmekte olduğu duyarlı bir döneme rastlamasının ayrı bir anlam taşıdığına işaret ederek, “Ortadoğu’da 50 yılı aşkın bir süredir yaşanan sıkıntılara henüz hakça ve kapsamlı bir çözüm bulunamamıştır. İsrail-Filistin sorunu acil çözüm beklemektedir. Şiddet ve çatışma ortamının Filistin topraklarını aşıp Lübnan’a yansıması bizi endişelendirmektedir” dedi. Kral Abdullah ise ziyaretinin ikili ilişkilerin geliştirilmesine katkı sağlamasını umduğunu belirterek, “Dünyamızın ne kadar tehlikelerle dolu olduğunun belki de en büyük kanıtı bugünlerde kardeş Lübnan halkının maruz kaldığı İsrail saldırısıdır. Ortadoğu’da çözüm konusunda Türkiye ile aynı fikir ve tutumu paylaşıyoruz” dedi. 

Kral Abdullah ayrıca Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ile bir araya geldi. 

            2- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında Başbakanlık’ta yapılan toplantıda, fındık piyasasındaki son gelişmeler değerlendirildi.

            Toplantı sonrası yapılan yazılı açıklamada, “Fındık üreticisinin mağdur edilmemesi amacıyla Toprak Mahsulleri Ofisi (TMO) tarafından fındık alımı yapılması kararlaştırılmıştır. Bunun için TMO’nun, yapacağı alımlarda Fiskobirlik yönetimiyle hazırlanacak bir protokol çerçevesinde depo ve uzmanlardan yararlanması uygun görülmüştür” denildi.

            Toplantıya; Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdüllatif Şener, Ekonomiden sorumlu Devlet Bakanı ve Başmüzakereci Ali Babacan, Devlet Bakanı Kürşad Tüzmen, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Hilmi Güler, Tarım ve Köyişleri Bakanı Mehdi Eker, Sanayi ve Ticaret Bakanı Ali Coşkun ile Bayındırlık ve İskan Bakanı Faruk Özak da katıldı.

            3- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Rus Lukoil Şirketi Başkanı Vagit Alekperov’u kabul ederek bir süre görüştü. Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Hilmi Güler’in de bulunduğu görüşmede, Rus petrol şirketinin Zonguldak’ta kurmayı düşündüğü rafineri konusu ele alındı.

            Alekperov görüşme öncesi yaptığı açıklamada, söz konusu işletmenin kurulması konusunda hükümetin yardımını beklediklerini söyledi. Alekperov ayrıca, değeri 3 milyar dolar olan 8-10 ton kapasiteli rafineri kurulmasıyla ilgili olarak Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK) Başkanı Yusuf Günay’ı ziyaret ederek, resmi başvuruyu yaptı.

            4- CHP Genel Başkanı Deniz Baykal Hürriyet gazetesinde yayımlanan mülakatında, gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulundu. Baykal, terörle mücadele konusunda hükümet tarafından getirilmesi planlanan son uygulamaların yanlış olduğunu, militanlara af tartışmalarının zarar verdiğini, örgütün dağılma yerine planlı bir gelişim içerisinde bulunduğunu belirtti.

            5- Devlet Bakanı Kürşad Tüzmen Anadolu Ajansı’na yaptığı açıklamada, ABD’nin Türkiye’yi Genelleştirilmiş Tercihler Sistemi Programı’ndan (GTS) çıkarmasının ihracat açısından önemli sıkıntılar yaratacağını belirterek, “Türkiye’nin GTS’den çıkarılmaması için girişimlere başladık. Türkiye bu program çerçevesinde, ABD’ye sıfır gümrükle yaklaşık 1 milyar dolar ihracat yapıyor” dedi.

            6- Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Murat Başesgioğlu düzenlediği basın toplantısında, sosyal güvenlik açığının bu yıl yüzde 9,2 azalacağını, Türkiye tarafından IMF’ye sunulan Niyet Mektubu’nda yer alan sosyal güvenlik sistemine ilişkin ifadelerden rahatsızlık duyduğunu bildirdi.

            7- Boğaziçi Üniversitesi Kandilli Rasathanesi ve Deprem Araştırma Enstitüsü Müdürü Gülay Barbarosoğlu görevinden istifa etti. Barbarosoğlu’nun yerine aynı üniversiteden İnşaat Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Gülay Altay atandı.

9 AĞUSTOS 2006

1- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Irak Devlet Başkanı Yardımcısı Tarık el Haşimi ile Irak Meclisi’ndeki 7 Türkmen vekilini Başbakanlık’ta kabul etti. Başbakan Erdoğan, Haşimi’ye, PKK ve Kerkük konularında Türkiye’nin taleplerini ileterek, PKK’nın terör örgütü olarak ilan edilmesini, tatminkar adımlar atılmasını, ayrıca Kerkük’ün özel statüye sahip olması gerektiğini, bunun Irak’ın birlik ve beraberliği için önemli olduğunu kaydetti. 

Haşimi de Türkiye’nin en önemli ve en büyük komşuları olduğunu vurgulayarak, “Türkiye’yi rahatsız edecek faaliyetlere izin vermeyiz. Her türlü çabayı göstereceğimizi taahhüt ediyorum” dedi.

2- Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Yaşar Büyükanıt, Savunma ve Havacılık dergisinde yer alan röportajında, Kara Kuvvetleri’nin 2014 konsepti çerçevesinde gerçekleştirilecek yenilikler ve değişiklikler hakkında bilgi verirken, Türkiye’nin, bölgesinde caydırıcı bir silahlı güce sahip olmasının önemine işaret etti. Orgeneral Büyükanıt, krizlerin merkezinde yer alan Türkiye’nin jeopolitik konumunun, barışta ve savaşta muhtelif görevler üstlenmesini, güçlü ve modern bir kara kuvvetlerine sahip olmasını gerekli kıldığını kaydetti.

3- CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, partisinin Merkez Karar Yürütme Kurulu toplantısı sonrasında yaptığı açıklamada, artan terör olaylarında, AK Parti’nin olaylara terörist gözlüğüyle bakma politikasının terörü hızlandırdığını, ABD’nin özel temsilci ataması kararıyla da Türkiye ile PKK’yı masaya oturtmak istediğini söyledi. Baykal ayrıca, Lübnan’da yaşanan olaylar, Seçim Yasası değişikliği ve Fiskobirlik merkezli gelişmeler hakkında da görüşlerini ifade etti.  

4- Sağlık Bakanı Recep Akdağ Muğla’da yaptığı açıklamada, sağlık sektöründeki sorunları değerlendirerek, bu alanda hükümetin pek çok yenilik yaptığını bildirdi.

5- Tarım ve Köyişleri Bakanı Mehdi Eker, İstanbul’da düzenlenen bir toplantıda yaptığı konuşmada, tüketicinin satın aldığı ürünün, gıdanın ne işe yaradığını ve ilave fonksiyonu hakkında bilgi sahibi olması gerektiğini belirterek, “Bu yıl çıkarılan Etiketleme Tebliği ile Türkiye’de gıda sektörünün önünü açtık. Bu, aynı zamanda geleceği görmedir. Bunu bazı AB ülkelerinden de önce yaptık” dedi.

6- Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK) Başkanı Tevfik Bilgin, CNN Türk televizyonunda katıldığı bir programda, nisan ayı sonu piyasalarda başlayan dalgalanmanın bankalara etkisinin kur, faiz ve kredi riski ile likidite riski olmak üzere üç ana konuda olduğunu belirterek, nisan-haziran döneminde bankaların sermaye yeterlilik rasyoları (SYR) ortalamasının 4.5 puan düşüşle yüzde 18.5’e gerilediğini açıkladı.

7- Fransa Cumhurbaşkanı Jacques Chirac, Toulon kentinde Başbakan, Savunma ve Dışişleri bakanlarıyla Lübnan konusunda yaptığı acil toplantının ardından düzenlediği basın toplantısında, bugüne kadar edindiği deneyimlerinin Suriye’ye güvenilmeyeceğini gösterdiğini, bu ülkenin Beyrut’ta bir suikasta kurban giden Lübnan eski Başbakanı Refik Hariri soruşturmasını kolaylaştırarak olumlu bir işaret gönderebileceğini söyledi.

8- Ürdün Kralı Abdullah BBC’ye yaptığı açıklamada, ABD, İngiltere ve Avrupa’nın Ortadoğu’nun sorunlarının çözümüne ilişkin kapsamlı bir strateji benimsemekte başarısız olduğunu ve bunun bölgenin geleceği için büyük kaygı yarattığını söyledi.

9- Venezuella Devlet Başkanı Hugo Chavez başkent Caracas’ta yaptığı açıklamada, İsrail’in Lübnan’a yönelik saldırılarını değerlendirerek, “İsrail devletinden diplomatik temsilciliğimizi geri çektik ve onlar da büyükelçilerini geri çağırdı. Bir sonraki adım bizim için diplomatik ilişkileri kesmek olabilir. Çünkü İsrail gibi bir devletle diplomatik veya ticari ilişkileri ya da herhangi bir şeyi devam ettirmekle ilgilenmiyorum” dedi. 

10- Lübnan Başbakanı Fuad Sinyora, ABD’nin Beyrutta bulunan Ortadoğu Özel Temsilcisi David Welch ile görüşmesinin ardından, BM Güvenlik Konseyi’nde yeni bir tasarıyla ilgili gelişme olmadığını açıkladı.

Arap Birliği Genel Sekreteri Amr Musa, New York’ta BM Genel Sekreteri Kofi Annan ile Lübnan konusunda hazırlıkları sürdürülen karar tasarısını görüştü.

İsrail’in BM Daimi Temsilcisi Dan Gillerman ise gazetecilere yaptığı açıklamada, BM Güvenlik Konseyi’nde yapılan ve Arap Birliği temsilcilerinin katıldığı toplantının ne amaçla yapıldığını anlamadıklarını bildirdi. 

Lübnan Kültür Bakanı ve Bakanlar Kurulu Özel Temsilcisi Tarık Mitri, Güvenlik Konseyi’ndeki toplantıda yaptığı konuşmada, “Biz 27 gün önce, 900’den fazla kişi ölmeden, 3 binden fazla insan yaralanmadan ve şu an 1 milyon Lübnanlı evsiz kalmadan önce ateşkes çağrısında bulunduk” dedi.

Mitri toplantı sonrası basın mensuplarının, bölgeye gönderilmesi düşünülen uluslararası bir güce nasıl baktıkları soruları üzerine, “Biz UNIFIL’in güçlendirilmesini istiyoruz, eğer uluslararası bir güç olacaksa da bu BM şemsiyesi altında olmalı” dedi.

Lübnan’a giden Uluslararası Kızılhaç Komitesi Başkanı Jakob Kellenberger, Sur kentinde gazetecilere yaptığı açıklamada, 100 bine yakın sivilin durumunun endişe verici olduğunu belirterek İsrail’in, Güney Lübnan’da seyir halindeki araçlara ateş açacağı uyarısı için de “Uyarı yaparak sorumluluklarınızdan kaçamazsınız” değerlendirmesinde bulundu.

10 AĞUSTOS 2006

            1- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Suudi Arabistan Kralı Abdullah Bin Abdülaziz El Suud ile birlikte, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) ve Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu (DEİK) tarafından İstanbul’da düzenlenen toplantıya katıldı. Başbakan Erdoğan burada yaptığı konuşmada, “Bugünkü toplantı iki ülke arasındaki ticaret ve iş birliği hacminin artırılması için tarihi bir fırsattır. Ticaret hacminin artması için Suudi kardeşlerimizi Türkiye’deki imkan ve fırsatları değerlendirmeye, ülkemize daha fazla yatırım yapmaya davet ediyorum. Türk yatırımcılarımızın da Suudi Arabistan’daki yatırımlarını artırmalarını istiyorum” dedi.

            Kral El Suud da yaptığı konuşmada, Türk ve Suudi işadamlarına seslenerek “Ortak projelere imza atın. İki dost ülkenin kalkınması için ekonomileri seferber edin” dedi.

            2- Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullah Gül, İstanbul’da Irak Parlamentosu’ndaki Türkmen milletvekilleriyle bir araya geldi. Toplantının ardından açıklama yapan Başbakan Yardımcısı Gül, Şii ve Sünni Türkmenlerin ilk defa beraber bir ziyarette bulunmaları, bir arada olmaları nedeniyle görüşmenin çok önemli olduğunu, bu beraberliğin Irak adına iyi bir mesaj anlamına geldiğini söyledi. Kerkük’teki gelişmeler konusunda da Başbakan Yardımcısı Gül, “Önemli olan bir referandum yapıp netice vermeyecek sonuçlara varmak değil, mutabakatları sağlamaktır. Orada yaşayan Türkmenlerin, Kürtlerin, Arapların hepsinin huzur ve barış içerisinde yaşayacakları mutabakatı ortaya çıkarıp bunu referanduma götürmektir. Yoksa referandum tek başına çözüm olmaz” dedi.

            3- CHP Genel Başkanı Deniz Baykal Radikal gazetesine verdiği demeçte, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın milletvekili yaşının 25’e indirilmesi konusunda yaptığı açıklamayla ilgili görüşlerini dile getirdi. Baykal, 25 yaşın 2007 seçimlerinde geçerli olması için Anayasa değişikliği gerektiğini, bunun da CHP ile uzlaşmadan mümkün olmadığını söyledi.

4- Milli Savunma Bakanı Vecdi Gönül, Erzincan’da gazetecilere yaptığı açıklamada, “Askerliğin kısalması veya başka bir şekilde küçülme hareketi için mutlaka kanun çıkarılması gerekiyor” dedi.

            5- Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Yönetim Kurulu Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, İnternet Medyası üyelerini ziyaretinde yaptığı konuşmada, Türkiye’de elektriğin ucuzlaması için devletin bu sektörden elini çekmesi gerektiğini söyledi.

            6- Telekomünikasyon Kurumu Başkanı Tayfun Acarer ve Telekomünikasyon İletişim Başkanı (TİB) Fethi Şimşek bir basın toplantısı düzenleyerek, 23 Temmuz 2006’da faaliyete geçen başkanlığın çalışma düzeni hakkında bilgi verdi.

            7- Basın meslek örgütleri, Terörle Mücadele Yasası’nın (TMY) basın özgürlüğünü kısıtlayan değişikliklerin iptali için Anayasa Mahkemesi’ne başvuran Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer’e teşekkür mektubu gönderdi. Mektupta “Yasada özellikle anayasanın 13, 26, ve 28. maddelerine aykırı görerek, 5532 sayılı yasayla değişik 3713 sayılı Terörle Mücadele Yasası’nın 6. ve 7. maddelerinde yapılan değişikliklerin iptali için Anayasa Mahkemesi’ne yapmış olduğunuz başvuru nedeniyle teşekkürlerimizi sunuyoruz” ifadelerine yer verildi.

            8- BM Genel Sekreteri Kofi Annan yaptığı açıklamada, “Lübnan ve İsrail’in kuzeyinde yaşanan trajik olaylar, işgal altındaki Filistin topraklarındaki mevcut krizin acil çözümüne yönelik çalışmaları aksatmamalı. İsrail güçlerinin Gazze’de aralarında çocukların da bulunduğu yüzlerce insanı öldürmesi ve yaralaması kesinlikle haklı gösterilemez” dedi.

            9- İslam Konferansı Örgütü Parlamento Birliği’nin (İKÖPAB) Suriye’nin başkenti Şam’da yapılacak olağanüstü toplantısı, Lübnan Meclis Başkanı Nabih Berri’nin isteği üzerine ertelendi.

            10- Londra polis teşkilatı Scotland Yard, el bagajında taşınan sıvı patlayıcılarla eşzamanlı olarak İngiltere’den ABD’ye sefer yapan birden fazla uçağın havada infilak ettirilmesi planını önlediklerini açıkladı.

Dışişleri Bakanlığı’ndan konuyla ilgili yapılan yazılı açıklamada, İngiltere’de ortaya çıkarılan saldırılar değerlendirilerek, “İngiltere güvenlik makamlarının ABD’ye yolcu taşıyan havayollarına yönelik bir terör planının ortaya çıkarıldığına ilişkin açıklaması, terörizmin günümüzde vardığı boyutları ve insanlık için oluşturduğu tehlikeyi bir kez daha gözler önüne sermiştir. Türkiye, terörle mücadeleye uluslararası planda yapmakta olduğu katkıları ve gösterdiği işbirliğini bundan sonra da en etkili şekilde sürdürmeye kararlıdır” denildi.

            Öte yandan ABD Başkanı George W. Bush da, “Londra’daki komplo bu ulusun İslami faşistlerle savaşta olduğuna dair sert bir hatırlatmadır. ABD’ye yönelik tehdit olmadığına inanmak yanılgıdır. ABD’yi korumak için tedbir alıyoruz ama tamamen güvende değiliz” dedi.

11 AĞUSTOS 2006

            1- TBMM Başkanı Bülent Arınç Balıkesir’in Edremit ilçesinde basın mensuplarına yaptığı açıklamada, Lübnan’da düzenlenen operasyon nedeniyle bölgede 1 aydır dram yaşandığını belirterek, “Maalesef İsrail’in saldırganlığına karşı dünya liderlerinden olayı kınayan ve bu saldırıların durdurulmasına yönelik bir çaba, bir söz bile sarf edilmiyor” dedi.

            2-  Danıştay İdari Dava Daireleri Kurulu, Milli Eğitim Bakanlığı Açıköğretim Lisesi Yönetmeliği’nin kılık kıyafete ilişkin bazı maddelerinin yürütmesinin durdurulmasına karar verdi.

            3- Danıştay 2. Dairesi ve Cumhuriyet gazetesine yönelik saldırılarla ilgili olarak Ankara 11. Ağır Ceza Mahkemesi’nde, eylemi gerçekleştiren Alparslan Aslan’ında aralarında bulunduğu 2’si tutuksuz 9 sanığın yargılanmasına başlandı. 

            4- AB Dönem Başkanı Finlandiya’nın Dışişleri Bakanı Erki Tuomioja İstanbul’da, Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullah Gül ile görüştü.

            Tuomioja Milliyet gazetesine verdiği mülakatta, Türkiye’nin PKK ile mücadele çerçevesinde Kuzey Irak’a düzenleyeceği bir sınır ötesi harekatın, İsrail’in Lübnan’da, ABD’nin de Kamboçya ve Vietnam’da yürüttüğü operasyonlarda olduğu gibi sorunu çözmek yerine daha fazla sorun yaratabileceğini söyledi.

            5- İran Dışişleri Bakanı Manuçehr Muttaki Lübnan konusunda Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ve Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullah Gül ile İstanbul’da görüştü. Muttaki görüşme öncesinde yaptığı açıklamada, İran Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinejad’ın mesajını ileteceğini belirterek, “Kimse Lübnan’ı dikkate almıyor. Ateşkes olmadan barış mümkün değil” dedi.

            6- Resmi ziyaret kapsamında İstanbul’da bulunan Suudi Arabistan Kralı Abdullah Bin Abdülaziz El Suud temaslarını tamamlayarak Türkiye’den ayrıldı.

            7- ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Sean McCormack basın mensuplarına yaptığı açıklamada, PKK ile mücadele konusunda Türkiye ve Irak ile ortak hareket ettiklerini belirterek, “Üzerinde çalıştığımız konu, Irak, ABD ve Türkiye’nin katılımıyla oluşturulan üçlü mekanizmanın bütün problemleri çözmesi. Bize göre PKK terörist bir örgüt” ifadelerini kullandı.

            Öte yandan Irak Devlet Başkanı Celal Talabani’nin lideri olduğu Irak Kürdistan Yurtseverler Birliği’nin (IKYB) Kut şehrindeki bürosunun Şiilerce ateşe verildiği açıklandı.

12 AĞUSTOS 2006

1- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Irak Başbakanı Nuri El Maliki ile bir telefon görüşmesi yaptı. Maliki, Başbakan Erdoğan’a Irak’ın Bağdat’taki PKK bürolarını kapatma ve tüm faaliyetlerini yasaklama kararı aldığını, Türkiye’nin PKK’nın Irak’taki uzantılarıyla ilgili talep ve hassasiyetini çok iyi anladıklarını belirterek “Terör örgütünün Irak’ın hiçbir yerinde barınmasına müsaade etmeyeceğiz” dedi.

Başbakan Erdoğan da terörle mücadelede tavizsiz kararlılık içinde olduklarını belirterek, hiçbir ülkenin terör örgütüne güvenli sığınak sağlamaması gerektiğini söyledi. Görüşmede Lübnan konusuna da değinen Başbakan Erdoğan, barışı sağlamak üzere diplomatik çabaların süreceğini kaydetti.

2- CHP Genel Başkanı Deniz Baykal Kahramanmaraş’ta düzenlenen bir toplantıda yaptığı konuşmada, Türkiye’nin terörün içine çekilmeye çalışıldığını belirterek, “Bu konuda çok dikkatli olmamız gerekir. Birliğimizi ve beraberliğimizi korumalıyız” dedi.

3- Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullah Gül Kayseri’de gazetecilerin çeşitli konulardaki sorularını yanıtladı. ABD Başkanı George W. Bush’un, İngiltere’de ortaya çıkarılan ve ABD’ye yönelik yeni eylem planı ile ilgili ‘İslami faşistler’ değerlendirmesine ilişkin olarak, teröristler bir dinin mensubu diye, din ile terörü birlikte göstermenin doğru olmadığını söyleyen Başbakan Yardımcısı Gül, Lübnan konusuna da değinerek, “Ateşkesin kalıcı olması için siyasi çerçeveye oturtulması gereklidir. Şu ana kadar bir mutabakata varılmadı. Mutabakat sağlandıktan sonra barışı koruma şeklinde oraya asker göndermek söz konusu olabilir. Türkiye başından beri kategorik olarak bu konuya hayır demiştir. Asker göndermemiz için şartların uygun olması gerekir” dedi.

4- Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik Sabah gazetesine yaptığı açıklamada, ortaöğretim müfredatından sorular sorulmadığı için bugünkü içeriğiyle üniversite sınav sisteminin ortaöğretim kurumlarını baltaladığını, ÖSS ile sosyal olmayan bir öğrenci tipi ortaya çıktığını belirtti.

5- Tarım ve Köy İşleri Bakanı Mehdi Eker İzmir’in Çeşme ilçesindeki incelemeleri sırasında gazetecilere yaptığı açıklamada, balık çiftlikleriyle ilgili yeni hukuki düzenlemeler yapılması için çalışmaların sürdüğünü belirterek, önümüzdeki dönemde sektörün daha uygun şartlara kavuşacağını söyledi.

6- Kültür ve Turizm Bakanı Atilla Koç Türkiye gazetesine bakanlığın çalışmalarıyla ilgili değerlendirmelerde bulundu. Bakan Koç, yeni hazırladıkları projeyle Çanakkale’den Mersin’e kadar bütün sahil şeridinin tek bir kolektörle birbirine bağlanacağını ve bu sistemle kanalizasyon ve diğer atıkların denize dökülmeyeceğini belirtti.

7- Anavatan Partisi Genel Başkanı Erkan Mumcu partisinin Elmadağ ilçe teşkilatında yaptığı açıklamada, geçmişte kendi partisi dahil birçok iktidarın seçim kanunlarıyla ilgili değişiklik yaparak kendilerine avantaj sağladıklarını belirterek, “Ama bunun demokrasiyi yozlaştırmaktan ve vatandaşın demokrasiye olan adalet duygularını rencide etmekten başka faydası olmadı” dedi.

8- TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu gazetecilere yaptığı açıklamada, Suudi Arabistan Kralı Abdullah Bin Abdülaziz El Suud’un ziyaretiyle yeni bir döneme giren Türkiye-Suudi Arabistan ticari ilişkilerinde tahkim sürecinin kurulmasına karar verdiklerini belirtti.

9- Çankırı’nın Bayramören ilçesi ile Kastamonu’nun Araç ilçesi arasında kontrol altına alınan ancak yeniden başlayan orman yangınında, 104 ev, 92 samanlık ve 74 ahır yandı.

10- BM Güvenlik Konseyi, İsrail ile Hizbullah arasındaki şiddete son vermek amacıyla ABD ve Fransa tarafından hazırlanan karar tasarısını kabul etti. Kararda, Hizbullah’ın tüm saldırılarına ve İsrail’in hücuma yönelik tüm askeri harekatına derhal son verilmesi çağrısında bulunulurken, Güney Lübnan’a 15 bin kişilik BM Barış Gücü ile Lübnan askerinin konuşlandırılması öngörüldü.

Lübnan Başbakanı Fuad Sinyora yaptığı açıklamada, BM Güvenlik Konseyi’nce kabul edilen kararın Bakanlar Kurulu tarafından onaylandığını söyledi.

İsrail Ordusu’ndan yapılan açıklamada ise Başbakan Ehud Olmert ve Savunma Bakanı Amir Peretz’in talimatı doğrultusunda, askerlerin Güney Lübnan’daki kara harekatını genişletmeye başladığı ve İsrail sınırına 30 km mesafedeki Litani Nehri’ne doğru harekete geçtiği belirtildi.

13 AĞUSTOS 2006

1- TBMM Başkanı Bülent Arınç, Balıkesir’de Anadolu Ajansı’na yaptığı açıklamada, Seçim Kanunu ve seçim barajı konularını değerlendirerek, son 4 yılda temsilde adaletin, demokrasinin olmazsa olmaz şartı olduğunun altını çizdi.  

2- CHP Genel Başkanı Deniz Baykal Kahramanmaraş’ın Elbistan ilçesinde yaptığı açıklamada, Irak, Lübnan ve Filistin’de yaşanan olaylara değinerek, terörle mücadelenin yasayla değil, toplumsal tavırla mümkün olabileceğini belirtti.

3- Devlet Bakanı Kürşad Tüzmen Anadolu Ajansı’na yaptığı açıklamada, döviz piyasasındaki hareketliliği değerlendirerek, Türkiye’nin üretimi ve ihracatı artırmak zorunda olduğunu, doların 1.5 YTL’nin üstünde olması gerektiğini kaydetti. Bakan Tüzmen, ihracat artışının en önemli etkilerinden birinin de istihdam olduğunu ifade ederek, ihracatın ve ara mal üretiminin artmasının işsizlik problemini düşürmede en önemli etken olduğunu söyledi.

4- Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik Batman’da yaptığı açıklamada, hedeflerinin her ile bir üniversite kurmak olduğunu belirterek, “Hangi şehir gerekli şartları taşıyorsa, önceliği onlara vereceğiz” dedi.

5- Diyanet İşleri Başkanı Ali Bardakoğlu ANKA ajansına yaptığı açıklamada, okula gidenlerle camiye gidenlerin iki ayrı kampmış gibi görülmemesi gerektiğini belirterek, bu ayrımın devlete ve millete zarar vereceğini söyledi. 

6- Ankara Ticaret Odası (ATO) Başkanı Sinan Aygün yaptığı açıklamada, 2006 Temmuz sonu itibariyle toplam gelirleri 22.3 milyar YTL’ye ulaşan İşsizlik Sigortası Fonu’ndan 2 milyon 436 bin resmi işsizin sadece yüzde 4’ünün yararlanabildiğini belirterek, “İşsize dağıtılan para, fonda biriken paranın binde 1.2’sini oluşturuyor” dedi.

            7- İsrail Başbakanı Ehud Olmert, BM Güvenlik Konseyi’nin ateşkes kararının görüşüldüğü ve onaylandığı Bakanlar Kurulu Toplantısı’nda yaptığı konuşmada, “Hizbullah Lübnan’da, devlet içinde bir devlet olarak kalamaz. İsrail hükümetinin muhatabı Lübnan hükümetidir” dedi.

İsrail Dışişleri Bakanı Tzipi Livni de BM kararının ardından Hizbullah’ın bir silahlı örgüt olarak mutlaka silahsızlandırılması gerektiğini söyledi.

AB Ortak Dış Politika ve Güvenlik Yüksek Temsilcisi Javier Solana, Kudüs’te gazetecilere yaptığı açıklamada, Lübnan’ın güneyinde, aralarında bazı AB ülkelerinden askerlerin bulunacağı güçlü bir uluslararası birliğin çok hızlı biçimde yerleştirilebileceğini bildirdi.

Lübnan Başbakanı Fuad Sinyora, ateşkes sağlanmasının ardından bölgede konuşlandırılacak uluslararası güçte görev almak üzere Türkiye’nin de aralarında bulunduğu 6 ülkenin asker göndermeye hazır olduğunu bildirdi.

8- Irak’ın kuzeyindeki bölgesel yönetimin ve Irak Kürdistan Demokratik Partisi’nin Başkanı (IKDP) Mesut Barzani, peşmerge birliklerinin yerine Kürt ordusunun kurulması için talimat verdiğini ve birliklerin en geç 2 ay içerisinde düzenli askeri birlikler haline getirilmesi için çalışmaların resmen başlatılmasını istediğini açıklandı.

14 AĞUSTOS 2006 

1- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan AK Parti’nin 5. kuruluş yıl dönümü nedeniyle parti Genel Merkezi’nde düzenlediği basın toplantısında, reformcu siyaset sayesinde rant kaynaklarını kaybedenlerin son çare olarak ülkeyi gerilime sürükleme çabasına girdiklerini belirterek “Bu ülkenin rejim sorunu yoktur. Rejimimiz, Anayasa’da yazılı kurallar olarak kalmamıştır, toplumsal dokumuza işlemiştir. Tarih bilincimizin ve gelecek perspektifimizin omurgasını oluşturmaktadır” dedi.

Terör konusuna da değinen Başbakan Erdoğan, “Dost ve komşu ülkelerden beklentimiz, terör örgütüne güvenli sığınak ortamı sağlamamalarıdır. Bugünün dünyasında herkes güvende değilse, hiç kimse güvende değildir. Hiç kimse sabrımızı denemeye kalkmamalıdır” açıklamasında bulundu.

2- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında Başbakanlık’ta yapılan ve Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hilmi Özkök, Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullah Gül, Milli Savunma Bakanı Vecdi Gönül, Adalet Bakanı Cemil Çiçek ile Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Yaşar Büyükanıt’ın da katıldığı toplantıda, Lübnan’daki savaşın durdurulmasına yönelik ateşkes kararı değerlendirildi. Konuya ilişkin yapılan yazılı açıklamada; BM Güvenlik Konseyi’nin 1701 sayılı kararının ve sağlanan ateşkesin memnuniyetle karşılandığı belirtilerek , “UNIFIL’le ilgili hususlara Konsey’de kabul edilecek yeni bir kararla daha fazla açıklık kazandırılması beklenmektedir” denildi.

3- CHP Genel Başkanı Deniz Baykal Ortadoğu’daki gelişmelerle ilgili olarak Milliyet gazetesine değerlendirmelerde bulundu. Lübnan’da ateşkes ilanının barışın kurulması anlamına gelmediğini ve hükümetin barış tesis edilmeden bölgeye asker gönderme sinyalini tek taraflı olarak vermekle erken davrandığını belirten Baykal, “Duygularımızla ülke çıkarlarını birbirine karıştırmadan soğukkanlı davranmalıyız” dedi.

Baykal ayrıca,  Diyanet İşleri Başkanı Ali Bardakoğlu’nu makamında ziyaret ederek bir süre görüştü.

4- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdüllatif Şener düzenlediği basın toplantısında, finansal kurumların tek çatı altında toplanması için bir komite oluşturulduğunu belirterek, bunun faydalı olup olmayacağının araştırılacağını, hükümetin bu konuda henüz bir karar vermediğini söyledi.

5- İçişleri Bakanı Abdülkadir Aksu, AK Parti Balıkesir Milletvekili Turhan Çömez’in verdiği soru önergesini yanıtlarken, madde bağımlılığıyla mücadeleyi daha etkin ve verimli bir şekilde sürdürebilmek, madde kullanımıyla mücadele eden kurum ve kuruluşlar arasında iş birliği ve eşgüdümü sağlamak amacıyla, Türkiye Ulusal Madde ve Bağımlılığı İzleme ve Önleme Merkezi’nin (TUBİM) kurulduğunu bildirdi.

6- Kültür ve Turizm Bakanı Atilla Koç Hürriyet gazetesine yaptığı açıklamada, önümüzdeki 5 yılda 1 milyon mülkün yabancılara satılacağını belirterek, atıl durumdaki yazlık evlerin de kooperatif anlayışı çerçevesinde yerli ve yabancı turizmin hizmetine verileceğini söyledi.

7- DYP Genel Başkanı Mehmet Ağar Elazığ’da düzenlediği basın toplantısında, DYP’nin seçime hazırlıklı bir parti olduğunu, ancak Türkiye’nin dünya siyasetinde görülmeyen bir örnekle karşı karşıya kaldığını belirterek “İktidarla beraber ana muhalefet partisi de seçimden nasıl kaçabiliriz çabası içindedir” dedi.

8- TİSK’in, Türkiye’nin 500 büyük sanayi kuruluşunu esas alarak hazırladığı çalışmada, 2005 yılında özel sektörde reel ücret yüzde 7.6 artarken, verimliliğin yüzde 13.3 azaldığı belirtildi.

9- İsrail Başbakanı Ehud Olmert BM Güvenlik Konseyi’nin ateşkes kararının yürürlüğe girmesinin ardından Parlamento’da yaptığı konuşmada, Hizbullah’ın devlet içinde devlet olmaktan çıktığını belirterek “Bir terörist örgütün şer ekseninin uzantısı olarak faaliyet göstermesine izin verilmesi gibi bir durum artık söz konusu değildir” dedi.

Hizbullah lideri Şeyh Hasan Nasrallah ise örgütün televizyon kanalında “Tüm Lübnan için stratejik ve tarihi bir zafer kazandık. Daha önce büyük Arap ordularının bile yenilgiye uğradığı bir savaştan muzaffer çıktık” dedi.

15 AĞUSTOS 2006

            1- TBMM Başkanı Bülent Arınç,  Lübnan Büyükelçisi Georges H. Siam’ı makamında kabulünde basın mensuplarının Lübnan’daki Barış Gücü’ne asker gönderilmesine ilişkin soruları üzerine yaptığı açıklamada, konunun hükümetin görevleri arasında bulunduğunu, asker gönderme işleminin BM’nin karar alması halinde Meclis kararı olmadan Hükümet tarafından da yapılabileceğini, ancak BM’nin açık bir karar almaması durumunda Meclis’in onayı gerektiğini vurguladı.

            2- CHP Genel Başkanı Deniz Baykal parti Genel Merkezi’nde, Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullah Gül ile görüşmesinin ardından basın mensuplarına yaptığı açıklamada, Türkiye’nin Lübnan’da konuşlandırılacak uluslararası barış gücüne asker gönderilmesi konusuyla ilgili değerlendirmelerde bulundu. Baykal, Türkiye’nin Lübnan’a asker göndererek Ortadoğu’da bir girdabın içine sürüklenme tehlikesiyle karşı karşıya olduğunu belirterek, “Türkiye’nin, Hizbullah’ı Güney Lübnan’dan çıkarma görevini üstlenmesi ciddi rahatsızlık yaratır” dedi.

            Başbakan Yardımcısı Gül ayrıca, Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer ile görüştü.

            3- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Mehmet Ali Şahin başkanlığında Başbakanlıkta yapılan toplantıda, kamu kesiminde çalışanlara yapılacak ücret artışı konusu değerlendirildi. Memur sendikalarından temsilcilerin de katıldığı toplantı sonrası bir açıklama yapan Başbakan Yardımcısı Şahin, memurlara enflasyon farkını ödeme kararlılığında olduklarını belirterek, “Yüzde 2.38’lik enflasyon farkının kamu çalışanlarına ödenmesi kararlılığıyla geldik. Konfederasyon başkanları bu farkın ödenmesi konusunda farklı düşüncede değiller, bunun yürürlüğe girme tarihi konusunda farklı düşünceleri var” dedi.

            4- TBMM Dışişleri Komisyonu Başkanı Mehmet Dülger yaptığı açıklamada, ABD Silahlı Kuvvetler Dergisi’nde yer alan Ortadoğu haritasının kabul edilemez olduğunu, savaşın iç politikalar açısından da sıcak tehlikeler doğurabileceğini, İsrail-Filistin savaşının ABD-İran çatışmasının bir provası olduğunu belirterek, “Bu yeni coğrafyayı kim yapmak istiyorsa iki defa düşünsün. Biz başkalarına benzemeyiz. Washington’da çizilmek istenen iradi coğrafyalar kabul edilemez” dedi.

            5- AK Parti Merkez Karar Yönetim Kurulu’nun, partinin Ağrı il ve merkez ilçe yönetimini feshettiği açıklandı. 

            6- Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu Cumhuriyet gazetesinde yayımlanan mülakatında, ekonomideki son gelişmeler hakkında değerlendirmelerde bulundu. Hisarcıklıoğlu, hem halkın hem de özel sektörün üzerindeki ağır vergi yükünün halen çözümlenmemiş büyük bir sorun olduğunu, mevcut sistemin kayıt dışını teşvik ettiğini, Türkiye’nin bir sanayi politikasının bulunmamasının geleceğe dair adımlar atmayı zorlaştırdığını ifade etti.

            7- ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Sean McCormack yaptığı yazılı açıklamada, terör örgütü PKK’nın Türkiye’ye karşı başlattığı terör eylemlerinin 22’nci yıldönümü olduğunu belirterek, PKK’yi terörist eylemlerini sona erdirmeye ve silahlarını bırakmaya davet ettiklerini söyledi.

            8- Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad yaptığı açıklamada, Hizbullah’ın Lübnan’da İsrail’e karşı elde ettiği başarıdan sonra yeni bir Ortadoğu’nun ortaya çıktığını, ABD’nin bölgedeki emellerinin artık hayal olduğunu, Lübnan’daki çatışmaların İsrail tarafından daha önce planlandığını, Ortadoğu’da barışçıl çözüme ABD’nin de katılması gerektiğini ancak bunun Başkan George Bush yönetiminde mümkün olmadığını bildirdi.

            Öte yandan Başkan Bush Washington’da yaptığı açıklamada, İsrail ile Hizbullah arasında BM ateşkes kararına kadar 34 gün süren savaşın dünyada özgürlükle terör arasında cereyan eden daha geniş kapsamlı savaşın parçası olduğunu ileri sürerek, Hizbullah’ın İsrail karşısında yenilgiye uğradığını söyledi.

 16 AĞUSTOS 2006 

1- Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer, Hacı Bektaş-ı Veli’yi anma etkinlikleri dolayısıyla yayımladığı mesajında, Ahmet Yesevi, Mevlana, Yunus Emre ve Hacı Bektaş Veli gibi büyük fikir insanları ve inanç önderlerinin engin dünya görüşlerinin yol göstericiliğinde, çatışmanın yerine uzlaşmanın, karanlığın yerine de aydınlığın hedeflenmesi gerektiğini bildirdi.

TBMM Başkanı Bülent Arınç, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, DYP Genel Başkanı Mehmet Ağar da birer mesaj yayımladılar.

Nevşehir’in Hacıbektaş ilçesinde düzenlenen anma etkinliklerine, Kültür ve Turizm Bakanı Atilla Koç, Kadın ve Aileden Sorumlu Devlet Bakanı Nimet Çubukçu ve bazı siyasi partilerin genel başkanları katıldı.

2- TBMM Başkanı Bülent Arınç, 17 Ağustos Marmara depreminin 7. yılı dolayısıyla yayımladığı mesajında, “Üzerinden 7 yıl geçmiş olsa da yol açtığı can ve mal kaybı, geride bıraktığı travmalarla 20. asrın en büyük felaketlerinden olan Marmara depremi, dün yaşanmış gibi zihnimizdeki tazeliğini korumaktadır. Geçen zaman, acı ve kederimizi yüreklerimizden silmeye yetmemiştir. Bu durum, ders almamızı ve muhtemel depremlere karşı hazırlıklı olmamızı zorunlu kılmaktadır” dedi.

3- CHP Genel Başkanı Deniz Baykal İzmir Adnan Menderes Havaalanı’nda yaptığı açıklamada, Türkiye’nin kendi sınır güvenliğini sağlamaya çalışırken, karışık ve risklerle dolu bir bölgeye girmesinin doğru olmadığını ifade ederek, “BM‘nin Lübnan’da alacağı görevin ne olduğu belli değil. Türkiye, durum netlik kazanıncaya kadar beklemeli ve TBMM’de alınan kararla hareket etmelidir. Bizim dini ve etnik savaşlardan uzak durmamız gerekiyor” dedi.

4- Sağlık Bakanı Recep Akdağ, Karadeniz Bölgesi Kanser ve Kanser Risk Faktörleri Araştırması Toplantısı’nda yaptığı konuşmada, iki yıl önce başlatılan araştırmanın Ulusal Kanser Danışma Kurulu ve çeşitli üniversitelerin katkılarıyla 4 aşamalı olarak yürütüldüğünü, Karadeniz Bölgesi’nde kanser vakalarının diğer bölgelerden farklı bir artış göstermediğini belirterek, “Çernobil, Türkiye’de riskli olduğu düşünülen bölgelerde kanser sayısında artışa sebep olmamıştır” dedi.

5- Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullah Gül, bir günlük resmi ziyaret kapsamında Lübnan’ın başkenti Beyrut’a gitti. Başbakan Yardımcısı Gül, Lübnan Dışişleri Bakanı Fevzi Salluk ile görüşmesinden sonra yaptığı açıklamada, Lübnan’a asker gönderme konusunda henüz bir karar vermediklerini belirterek, Türkiye’nin Başbakan Fuad Sinyora’nın 7 adımlık planını desteklediğini, kalıcı barış için en iyi yolun bu olduğuna inandıklarını, Türkiye’nin savaş süresince Lübnan’a yardımda bulunduğunu ve bunu sürdüreceğini ifade etti.

6- Avrupa Komisyonu’nun İçişlerinden Sorumlu Üyesi Franco Frattini, İngiltere’nin başkenti Londra’da bazı Avrupa ülkelerinin içişleri bakanları toplantısından sonra gazetecilere yaptığı açıklamada, “Avrupai bir İslam istiyoruz. Bu, imamların Avrupa ölçeğinde eğitilmesini gerektiriyor. Avrupa, diğer dinlere saygı göstermek isterken, dinlerin de ulusal yasalar, AB kuralları ve temel haklara, her şeyden önce de hayat hakkına saygılı olmasını istiyor” dedi.

7- Dünya Kiliseler Konseyi’nden bir heyetin Beyrut ve Kudüs’e 5 günlük ziyareti sonrası yapılan yazılı açıklamada, İsrail’in, Lübnan’a yönelik operasyonu Hizbullah saldırısından önce planladığı ve amacının, uyum içinde yaşayan farklı inançtan insanların arasını açmak olduğu ifade edildi.

8-  ABD Dışişleri Bakanı Condoleezza Rice Washington Post’ta yayımlanan ‘Kalıcı Barışın Yolu’ başlıklı makalesinde, Lübnan’da ateşkesi sağlayan BM Güvenlik Konseyi’nin 1701 sayılı kararının, bu savaşa yol açan statükoyu değiştirme yönünde bir adım olduğunu, metnin üç önemli hususu içerdiğini ifade ederek, bunların; çatışmaların durdurulması, Lübnan’a hükümetin izni olmadan silah transferinin yasaklanmasıyla demokratik Lübnan hükümetinin hakimiyetinin genişletilmesi ve kalıcı bir barış için siyasi prensipleri içermesi olduğunu bildirdi.

9- ABD’nin Ortadoğu İşlerinden Sorumlu Dışişleri Bakan Yardımcısı David Welch, Washington’da düzenlediği basın toplantısında, Lübnan’daki barış gücüne Türkiye’nin olası katkısına ABD’nin nasıl baktığının sorulması üzerine, Lübnan’daki uluslararası barış gücü UNIFIL’e yeni unsurların en kısa sürede eklenmesinin planlandığını belirterek, Türk Ordusu’nun yeteneklerine büyük güven duyduklarını, kararın Türkiye’ye ait olduğunu söyledi.

Öte yandan ABD’deki Amerikan Ermeni Komitesi tarafından Başkan George W. Bush’a gönderilen mektupta, Güney Lübnan’da oluşturulmakta olan uluslararası barış gücüne Türkiye’nin asker göndermesinin engellenmesi istenirken, bu durumun ABD’nin ulusal çıkarlarına karşı olacağı, bölgede kalıcı barışı engelleyeceği ileri sürüldü.

17 AĞUSTOS 2006

1- CHP Genel Başkanı Deniz Baykal Aydın’da halka hitaben yaptığı konuşmada, Irak, İran, Suriye, Lübnan ve Filistin’de savaş çatışma ve kargaşanın olduğuna dikkat çekerek, “Biz de o dünyanın bir parçasıyız. Ama orası kan gölü, burası huzur içinde. Bizim farkımız, Mustafa Kemal Atatürk farkıdır. O, yeni bir anlayışı ortaya koydu. O anlayışı ayakta tutabildiğimiz sürece biz barış ve kardeşlik içinde oluruz” dedi.

            2- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Mehmet Ali Şahin, memurlara yapılacak maaş zammıyla ilgili olarak hükümetle memur sendikaları arasındaki görüşmelerin ikinci turundan sonra yaptığı açıklamada, enflasyondan doğan 2.38’lik farkın nasıl uygulanacağı konusunu ele aldıklarını kaydederek, “Biz işçilerde olduğu gibi memurlar için de ek zammın temmuzdan itibaren uygulanmasını düşünüyoruz. Ancak konfederasyon başkanlarımızın farklı talepleri var. Bugün bu konuyu daha sonra ele almaya karar verdik” dedi.          

            3- Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Namık Tan düzenlediği basın toplantısında, ABD Dışişleri Bakanı Sean McCormack tarafından PKK’ya yapılan silah bırakma çağrısını yadırgadıklarını belirterek, Türkiye’nin terör örgütü PKK’ya eylemlerini sona erdirme ve silahlarını bırakma çağrısı yapan ABD’den somut adımlar atmasını beklediklerini söyledi.

            4- Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hilmi Özkök’e, Devlet Şeref Madalyası verilmesine ilişkin karar, Resmi Gazete’de yayımlandı.

            5- DYP Genel Başkanı Mehmet Ağar, Türkiye’den Lübnan’a asker gönderilmesi konusunda NTV televizyonuna yaptığı açıklamada, mevcut koşullarda barış gücünün çatışma ortamına girme ihtimalinin yüksek olduğunu belirterek, “Türk askeri çatışma içine sokulmamalı” dedi.

            6- SP Genel Başkanı Recai Kutan Sağlık Mensupları Dayanışma, Toplum Sağlığını ve Çevreyi Koruma Derneği mensuplarını kabulünde, Lübnan’a asker gönderilmesine karşı çıkarak, “Ateşkes meselesi tamamen bir oyundur. Türkiye’nin bu oyunun içine girmesine karşıyız. Hiçbir şart altında Türk askeri oraya gitmemelidir” dedi.

            7- Türkiye Petrolleri Anonim Ortaklığı (TPAO) ile Brezilya’nın milli petrol şirketi Petrobras arasında yüzde 50 ortaklıkla Karadeniz’de petrol ve doğalgaz aramak üzere anlaşma imzalandı. İmza töreninde konuşan Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Hilmi Güler, Karadeniz’de petrol ve doğalgaz aranması konusundaki çalışmaların yoğun bir şekilde sürdüğünü belirterek, “Türkiye’de aranmadık yer bırakmayacağız. Denizlerde de aynı şekilde” dedi.

            8- BM Genel Sekreter Yardımcısı Mark Malloch Brown Amerikan PBS televizyonuna verdiği demeçte, Lübnan’ın güneyine yerleştirilmesi planlanan Barış Gücü’nün Avrupalı ve Müslüman ağırlıklı olacağını söyledi.

            Güney Kıbrıs Rum Yönetimi Sözcüsü Hristodulos Pashiardis ise yaptığı açıklamada, Lübnan’a gidecek Barış Gücü askerleri ve insani yardımlar için transit noktası olmayı önerdiklerini, teklifin Dışişleri Bakanı Yorgos Lillikas tarafından AB yetkililerine bir mektupla iletildiğini bildirdi.

            9- ABD Başkanı George W. Bush, Irak’taki Amerikan askerlerinin hemen çekilmeye başlaması yönünde muhalefetteki Demokrat Parti’den gelen talepleri reddederek, ordunun bu ülkeden zamansız ayrılması durumunda, teröristlerin Irak petrolünü ele geçireceğini ve bunu ABD’ye karşı silah olarak kullanacağını açıkladı. 

18 AĞUSTOS 2006

1- Başbakanlık Sözcüsü Akif Beki yaptığı yazılı açıklamada, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hilmi Özkök’e Devlet Şeref Madalyası verilmesi konusunda, “İlgili yasada yer alan nitelikleri görev süresi boyunca üstün bir liyakatle taşıyan Sayın Özkök’e Devlet Şeref Madalyası verilmesi tabiidir. Bu kararı, yapay ve zorlama bir şekilde tartışmaya açma gayreti, her şeyden önce madalyanın temsil ettiği değerleri ve onları hayata geçiren örnek bir kişiliği yıpratmaya yönelik beyhude bir girişim olarak değerlendirilmelidir” ifadelerini kullandı.

2- Devlet Bakanı Kürşad Tüzmen, Sudan Tarım ve Ormancılık Bakanı Muhammed Elemin Kabbaşi İsa’yı kabulünde yaptığı açıklamada, iki ülke arasında ticaret hacminin her geçen gün arttığını belirterek, bu ziyaretlerle ticari ve ekonomik ilişkilerde daha fazla artış sağlanacağını söyledi. İsa da 5 yıllık Tarım Kalkınma Programı çerçevesinde 5 milyar dolarlık bir bütçe ayrıldığını, bu vesileyle Türk işadamlarını Sudan’a çağırdıklarını belirtti.

Bakan Tüzmen ayrıca, Afganistan Maden ve Sanayi Bakanı İbrahim Adil’i kabul ederek bir süre görüştü.

             3- Devlet Bakanı Nimet Çubukçu Sivas’taki incelemeleri sırasında gazetecilere yaptığı açıklamada, temel anlayışlarının aile odaklı hizmet ile sorunların çözümü olduğunu belirterek “Kurum bakımındaki çocukların öncelikle kendi ailelerinin yanında bakımlarının en doğru yöntem olduğuna inanıyoruz. Sadece yoksulluk sebebiyle bakım altına bırakılmış çocukların, ayni ve nakdi yardımla kendi ailelerinin yanına dönüşünü sağlıyoruz” dedi.

4- İçişleri Bakanı Abdülkadir Aksu, 81 il valisi ve belediye başkanlarının katıldığı ‘Adrese Dayalı Nüfus Kayıt Sistemi Bilgilendirme Toplantısı’nda yaptığı konuşmada, ulusal adres veri tabanı oluşturulması hedefinin en önemli bölümü olan numaralandırma çalışmalarının 2007 yılının başında tamamlanacağını ve veri girişine hazır hale geleceğini açıkladı.

Toplantıya Devlet Bakanı Beşir Atalay da katıldı.

5- Bayındırlık ve İskan Bakanı Faruk Nafiz Özak Kütahya’da yaptığı açıklamada, iktidara geldikleri ana kadar yapılandan iki kat fazla duble yol yaptıklarını, Türkiye’deki 70 kaza noktasını iyileştirdiklerini belirterek, “İktidarımızda yapılan yollar nedeniyle Türkiye’de meydana gelen trafik kazalarında yüzde 90 azalma olmuştur” dedi.

6- Sağlık Bakanı Recep Akdağ Sinop’taki incelemeleri sırasında gazetecilere yaptığı açıklamada, bu ilde kurulması kararlaştırılan nükleer santralin en son teknolojiyle donatılacağını ve çok güvenli bir yatırım olacağını söyledi.

7- Tarım ve Köyişleri Bakanı Mehdi Eker TGRT televizyonunda bakanlığın çalışmaları hakkında değerlendirmelerde bulundu. Bakan Eker, sertifikalı tohuma geçilmesi ve süne ile mücadelede yer aletlerinin kullanılmasıyla birlikte hububat üretiminde rekor kırıldığını belirterek, “Geçen yıl ithalat yapmadık. Aynı alandan 2 milyon ton daha fazla kaliteli buğday aldık. Buğday unu ihracatında da dünya birincisi olduk” dedi.

8- Çevre ve Orman Bakanı Osman Pepe düzenlediği basın toplantısında, Hollanda’dan İzmir’e sökülmek üzere gönderilen, içinde 70 ton asbest ve asbest bulaşmış malzeme olduğu iddia edilen Otopan adlı gemide, 1 ton olarak bildirilen asbest miktarının teyidi için Hollanda’ya yazı gönderdiklerini, henüz yanıt alamadıklarını ve bir hafta içinde teyit gelmezse geminin Türk karasuları dışına çıkarılacağını bildirdi.

9- Yükseköğretim Kurulu (YÖK) Başkanı Erdoğan Teziç YÖK Genel Kurulu sırasında düzenlediği basın toplantısında, 15 yeni üniversiteye geçici rektör görevlendirildiğini belirterek, kanunların kendilerine verdiği yetki kapsamında, yeni kurulan üniversitelere daha önce bağlı bulundukları üniversite rektörlerinin atandığını söyledi.

10- Van’ın Çaldıran ilçesinde Suriye’den İran’a giden yolcu otobüsünün bir kamyona çarpması sonucu, 18 kişi öldü, 25 kişi de yaralandı.

11-  Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM), Ilısu Barajı ile ilgili bir başvuru kapsamında, Hasankeyf’in kültürel mirasının korunması yolunda alınan veya alınacak önlemlerin Türkiye tarafından acil olarak bildirilmesine karar verdi.

12- ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Tom Casey, İran’ın Hizbullah’a silah gönderdiği iddialarıyla ilgili bir soru üzerine, “Türk yetkililerin de bu meseleye ilişkin gayet kaygılı olduklarını anlıyorum. Türklerin, bu silah transferlerinin gerçekleşmesini engellemek için gerekli önlemleri almakta bulunduğuna inancımız tam“ dedi.

19 AĞUSTOS 2006

1- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan; BM Genel Sekreteri Kofi Annan, Fransa Cumhurbaşkanı Jacgues Chirac ve İtalya Başbakanı Romano Prodi ile Lübnan’a gönderilecek barış gücü konusunda birer telefon görüşmesi yaptı. 

            2- Devlet Bakanı Kürşad Tüzmen, Başbakanlık Gümrük Müsteşarlığı ve İstanbul Gümrük Müşavirleri Derneği (İGMD) tarafından düzenlenen “Geleceğin Gümrük İdareleri ve Gümrük Müşavirliği” konulu toplantının açılışında yaptığı konuşmada, Türk gümrüklerinin işlem hızının AB ülkelerinin üzerine çıktığına işaret ederek “Yüzde yüz tam otomasyona geçtik. Ama eksiklerimiz var. Bunları hep birlikte gidereceğiz. Yakın gelecekte gümrüğün vizyonunun belirleneceği, haritada özellikle ABD gümrük yapısında öne çıkan ve tüm gelişmiş ülkelerde kabul gören ‘eşyanın çıkış noktasında kontrolü’ gibi yeni uygulamalar yer alacaktır. Uzun dönemde ise güvenlik ve hız ile birlikte etkin ve iyi analiz edilmiş dahası olabildiğince az müdahale içeren kontrollerin öne çıkacağı görülüyor” dedi.

            3- İçişleri Bakanı Abdülkadir Aksu Yalova’da yaptığı açıklamada, şimdiye kadar olduğu gibi bundan sonra da teröre karşı kayıtsız kalınmasının asla söz konusu olamayacağını söyledi.

            4- Ordu’da çeşitli incelemelerde bulunan Sağlık Bakanı Recep Akdağ, AK Parti hükümeti döneminde sağlık alanında önemli mesafeler alındığını kaydederek, gerek koruyucu sağlık hizmetlerinde, gerek sağlık ocaklarının modernize edilmesinde, gerekse hastanın hastaneye ve ilaca kısa yoldan ulaşmasında başarılı çalışmalar yaptıklarını söyledi.

            5- Ankara Ticaret Odası’nın (ATO) AB İstatistik Ofisi Milli Gelir İstatistikleri veri tabanından yararlanarak hazırladığı “Tüketen Türkiye Raporu’nda, Türkiye’nin AB’nin ve OECD’nin en fakir ülkesi konumunda bulunduğu, buna karşın ürettiği her 100 avronun 80.5’ini harcadığı belirtildi.

            6- Ağrı’da, Türkiye-İran Doğalgaz Boru Hattı’na yönelik gerçekleştirilen saldırının ardından hatta yangın çıktığı bildirildi.

            7- A Milli Basketbol Takımı, Japonya’daki 15. Dünya Basketbol Şampiyonası’nın açılış maçında Litvanya’yı 76-74 yendi.

            8- ABD’nin Ankara Büyükelçisi Ross Wilson gazetecilere PKK’yla mücadelede gelinen son noktayı değerlendirirken, “Kimse endişe etmesin. Biz, hiçbir zaman PKK’yı muhatap almadık, bundan sonra da almayız” dedi.

            9- Kültür ve Turizm Bakanı Atilla Koç, KKTC’de “4. Uluslararası Kıbrıs Tiyatro Festivali”nin açılışında yaptığı konuşmada, “İçinde bulunduğumuz coğrafyada yaşayan toplumların yakınlaşmaya, birbirlerini daha iyi tanımaya çok ihtiyaçları vardır. Yani bölgenin savaşa değil sanata ihtiyacı vardır” dedi.

            10- İsrail Ordusu’nun, bölgede oluşturulan ateşkese rağmen Lübnan’ın doğusuna karadan ve havadan operasyon düzenlediği, BM Ortadoğu Özel Temsilcisi Terje Roed-Larsen’in bunu, BM gözetiminde oluşturulan ateşkesin açık bir ihlali olarak değerlendirdiği açıklandı.

            Öte yandan İsrail güvenlik birimlerinin, Filistin Başbakan Yardımcısı Nasır el Şair’in bir terör örgütünün aktif üyesi olduğu gerekçesiyle Ramallah’taki evinde gözaltına aldığı bildirildi.

  20 AĞUSTOS 2006 

1- CHP Genel Başkanı Deniz Baykal İstanbul’da düzenlendiği basın toplantısında, Türkiye’nin Lübnan’a asker göndermesinin “Türkiye’yi çatışmanın tarafı haline getireceği” uyarısında bulunarak, TBMM’nin 1 Mart Tezkeresi’nde olduğu gibi tarihi bir karar alması gerektiğini, kararın hükümet, TSK ve halk tarafından doğru değerlendirilmesini, Barış Gücü’nün Güney Lübnan’daki Hizbullah güçlerinin silahsızlandırılmasına yönelik bir girişim olduğunu ileri sürdü.

2- Devlet Bakanı Kürşad Tüzmen yaptığı yazılı açıklamada, YTL’nin yeniden değer kazanmasının ihracat üzerinde baskı yarattığını belirterek, “Geçmiş dönemde yapılan yanlışların bedelini ağır ödedik. Şimdi aynı yanlışı bir kez daha tekrarlamamalıyız. İhracat artışımızı engelleyecek, ithalatımızı dolayısıyla dış ticaret açığımızı artıracak politikalara izin vermemeliyiz” dedi.

3- Tiyatro sanatçısı Tuncer Necmioğlu, İstanbul’da yaşamını yitirdi.

4- Japonya’da devam eden 15. Dünya Basketbol Şampiyonası’nda Türkiye, Litvanya’nın ardından Avustralya’yı da 76-68 yenerek ikinci galibiyetini aldı.

5- Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullah Gül, İsrail ve Filistin’de temaslarda bulunmak üzere Tel Aviv’e hareketinden önce İstanbul Atatürk Havalimanı’nda yaptığı açıklamada, Türkiye’nin Lübnan’daki BM Barış Gücü’ne (UNIFIL) asker göndermesinin henüz değerlendirme aşamasında olduğunu belirterek, “Buraya katkı yapmak durumunda olursak, bunların insani amaçla olacağını başından söylemek isterim” dedi.

Başbakan Yardımcısı Gül Tel Aviv’de İsrail Savunma Bakanı Amir Peretz, Dışişleri Bakanı Tzipni Livni ve Başbakan Ehud Olmert ile görüştü. Peretz görüşme öncesi yaptığı açıklamada, İsrail’in BM Güvenlik Konseyi’nin 1701 sayılı kararına büyük önem verdiğini, Hizbullah’ın asla sınır boyunda olmayacağını belirterek, “Sayın Bakan’dan Türk ordusunu uluslararası güce katılmak üzere bölgeye göndermesini istiyoruz” dedi.

Öte yandan Başbakan Yardımcısı Gül, Ramallah’ta Filistin Devlet Başkanı Mahmut Abbas ile bir araya geldi.

6- BM Genel Sekreteri Kofi Annan yaptığı açıklamada, Güvenlik Konseyi’nin 1701 sayılı kararına rağmen İsrail’in, Lübnan’ın Baalbek kentine düzenlediği operasyonun, kararın ihlali anlamına geldiğini, olaydan büyük endişe duyduğunu bildirdi.

BM Elçisi Terje Roed-Larsen ise komando operasyonlarının sürdürülmesinin savaşa geri dönüş riski taşıdığını söyleyerek, “Kendimizi yeniden savaşta bulabiliriz” açıklamasını yaptı.

Öte yandan İsrail Başbakanı Ehud Olmert BM Barış Gücü’nün komutasının İtalya’ya verilmesini istedi.

7- İran Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Hamid Rıza Asefi başkent Tahran’da yaptığı açıklamada, bazı İran uçaklarının Türkiye tarafından indirilerek arama yapılmasını uygun bulmadıklarını belirterek, “Dışişleri Bakanı Manuçehr Mutteki de son Türkiye ziyaretinde kaygılarımızı iletmişti. İki ülkenin iyi ilişkileri varken bu gibi davranışlar pek mantıklı görünmüyor” dedi.

8- Irak’ın başkenti Bağdat’ta Şii İmam Musa Kazım’ı anma törenleri sırasında düzenlenen saldırıda, 16 kişinin öldüğü, 200 kişinin de yaralandığı bildirildi.

9- Afganistan’da güvenlik birimlerinin, Taliban güçlerine yönelik sürdürdüğü operasyonlar sırasında 71 militanın ölü olarak ele geçirildiği açıklandı.

21 AĞUSTOS 2006

1- Milli Güvenlik Kurulu (MGK) Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer başkanlığında Çankaya Köşkü’nde toplandı.

MGK Genel Sekreterliği’nden yapılan yazılı açıklamada, “Ortadoğu’daki son gelişmeler ile bunların Türkiye ve bölge bakımından yansımaları değerlendirilmiş, 1701 sayılı BM Güvenlik Konseyi kararı ve çatışmaların durdurulmasından duyulan memnuniyet belirtilmiş, kararın tümüyle uygulanmasının önemi ve askeri önlemlerin yanı sıra bölgede kalıcı barış ve istikrarın tesisi için diplomatik çabaların hızlandırılmasının gerekliliği vurgulanmış, tarafları barış yolunda cesaretlendirmenin ve sorunları görüşmeler yoluyla çözmeye özendirmenin önemi ile Filistin ve Lübnan’a yönelik insani yardımlarımızın sürdürüleceği ifade edilmiş; Karadeniz güvenliğine ilişkin ülkemiz tarafından izlenmekte olan politika ile bu konuda Türkiye tarafından ortaya konulan girişimler, bölgede yaşanan gelişmeler paralelinde değerlendirilmiş, ayrıca, terörist faaliyetlere karşı mücadelenin kararlılıkla sürdürüleceği teyit edilmiştir” denildi.

2- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdüllatif Şener, CHP Bursa Milletvekili Kemal Demirel’in soru önergesini yanıtlarken, son yüzyıl içerisinde ülkemizde meydana gelen depremlerin 85 bin kişinin ölümüne, 125 bin kişinin yaralanmasına ve 500 bin üzerinde yapının yıkılması veya ağır hasar görmesine yol açtığını, inşaatların depreme dayanıklı yapılması konusunda uyulması gereken yasalar bulunduğunu belirtti.

3- Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Hilmi Güler Balıkesir’in Bandırma ilçesindeki Türkiye-Yunanistan-İtalya doğalgaz boru hattı inşaatındaki incelemeleri sırasında, “Hat, hem karadan hem denizden hem de Meriç Nehri’nden geçiyor. Yapılan bu çalışmayla iki ülkeyi birleştireceğiz. Kışın Yunanistan’a doğalgaz vermiş olacağız” dedi.

4- Çevre ve Orman Bakanı Osman Pepe, İzmir Valisi Oğuz Kağan Köksal ile birlikte Selçuk Kaymakamlığı’nda düzenlediği basın toplantısında, Selçuk’ta başlayan ve Kuşadası’na da sıçrayan orman yangınında çok büyük bir tehlike atlatıldığını, yüksek hava sıcaklıklarına vatandaşların ihmalinin de eklenmesiyle ortaya çıkan bu yangınlarda yaklaşık 250 hektarlık bir alanın tahrip olduğunu belirterek, temizleme çalışmalarının ardından bütün bölgede ağaçlandırma işlemlerinin başlatılacağını söyledi.

5- Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK) Başkanı Tevfik Bilgin Milliyet gazetesine yaptığı değerlendirmede, Türk bankacılığında çok önemli gelişmeler yaşandığını, son dalgalanmada bankaların sermaye yeterliliklerinin kriter noktasına (yüzde 8) yaklaşmadığını, risk kültürünün değiştiğini ve bunu iyi idrak edenlerin, sıkıntılı dönemi rahat atlattığını söyledi.

6- Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), Hane Halkı İşgücü Anketi Mayıs 2006 sonuçlarına göre, Türkiye genelinde işsiz sayısının bu yılın mayıs döneminde, geçen yılın aynı dönemine göre 79 bin kişi azalarak 2 milyon 215 bin kişiye düştüğü belirtildi.

7- TİSK Başkanı Tuğrul Kudatgobilik yaptığı yazılı açıklamada, İşsizlik Sigortası Fonu’nda biriken 21.2 milyar YTL tutarında kaynağın esas olarak işsizlerin eğitimine harcanması, prim oranının da yüzde 2’den yüzde 1’e indirilmesi gerektiğini belirtti.

8- Türkiye Ekonomi Politikaları Araştırma Vakfı (TEPAV),  İstikrar Enstitüsü Mali İzleme Raporu’nu açıkladı. Raporda; IMF Niyet Mektubu, Faiz Dışı Fazla Hesabı, Orta Vadeli Program ile Maliye Bakanlığı’nca yayımlanan rapora yer verildi.

9- Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Standart and Poor’s (S&P) Türkiye Analisti Faruk Soussa yaptığı açıklamada, uluslararası piyasalardaki çalkantının hafiflemesinin ve buna paralel olarak sermaye girişinin, Türkiye ekonomisinde geçici bir rahatlama sağladığını belirterek, Türkiye’yi, orta ve uzun vadede kırılgan hale getiren ekonomideki dış dengesizliklerin ise halen devam ettiğini söyledi.

10- Almanya Başbakanı Angela Merkel Zaman gazetesine verdiği demeçte, Türkiye’nin Avrupa ile İslam arasında köprü vazifesi gördüğünü, Türkiye’nin uluslararası alanda gerek Ortadoğu’da istikrarın sağlanmasında, gerekse İran ile ilişkilerde önemli bir rol üstleneceğini ifade etti.

11- İran dini lideri Ayetullah Ali Hamaney yaptığı açıklamada, ülkesinin nükleer programda kendi yolunda devam edeceğini belirterek, “İran kararını verdi ve nükleer programı sürdürmeyi kararlaştırdı” dedi.

Dışişleri Bakanı Manuçehr Muttaki de kendilerine sunulan önerilerin incelendiğini belirterek, işbirliğine ve müzakereye dayalı, İran’ın nükleer enerji edinme hakkına saygılı bir şekilde soruna kapsamlı bir çözüm bulunmasını umduklarını söyledi.

12- İsrail Başbakanı Ehud Olmert, ülkesinin terör örgütlerini desteklemeyi durdurmadığı takdirde Suriye ile müzakere etmeyeceğini açıkladı.

Güvenlik Bakanı Avi Dichter ise Ordu Radyosu’na verdiği demecinde, ülkesinin Suriye ile görüşmelere başlaması ve barış anlaşması karşılığı Golan Tepeleri’ni geri vermesi gerektiğini söyledi.

13- Mısır’ın başkenti Kahire’de meydana gelen tren kazasında, 80 kişinin öldüğü, 130 kişinin de yaralandığı bildirildi.

 22 AĞUSTOS 2006 

1- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Rifat Hisarcıklıoğlu başkanlığındaki Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) heyetini kabul etti. Devlet Bakanı Kürşad Tüzmen ve Maliye Bakanı Kemal Unakıtan’ın da hazır bulunduğu görüşme sonrası bir açıklama yapan Hisarcıklıoğlu, önümüzdeki dönemde oluşturulacak sanayi politikaları ve sanayi stratejisini değerlendirdiklerini söyledi.

2- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Almanya Başbakanı Angela Merkel ile bir telefon görüşmesi yaparak, Lübnan ve İsrail arasındaki ateşkes ile BM Barış Gücü yerleştirilmesi konusunu görüştü.

3- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Mehmet Ali Şahin, kamu sendikaları temsilcileriyle görüşmesinin ardından yaptığı açıklamada, memur sendikalarının yüzde 60’ın üzerinde zam talebinde bulunduklarını belirterek, “Siyasi rant için ülke ekonomisini sarsamayız. İmkanlarımızı zorlayarak yüzde 4’ün üzerine ne kadar çıkacağımızı pazartesi günü Bakanlar Kurulu’nda herhalde gündem maddesi yapacağız. Ekonomik gerçekleri kimsenin göz ardı etmemesi gerekir” dedi.

4- MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli yaptığı yazılı açıklamada, hükümetin Lübnan’a asker gönderme niyetinin pusulasız dış politika anlayışının bir örneği olduğunu belirterek, Türkiye’nin güvenliğinin Lübnan’daki çatışma alanında değil, Kandil Dağı’nda bulunmayı gerektirdiğini ifade etti.

5- Kaçakçılık İstihbarat Narkotik Gümrük Muhafaza Müdürlüğü tarafından Kapıkule Gümrük Geçiş Kapısı’nda yapılan kontroller sırasında 54 kg. eroin ele geçirildi.

6- Japonya’da devam eden Dünya Basketbol Şampiyonası’nda Türkiye üçüncü maçında Brezilya’yı 73-71 yendi.

7- Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullah Gül bir günlük resmi ziyaret amacıyla Suriye’nin başkenti Şam’a gitti. Başbakan Yardımcısı Gül, Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad, Başbakan Yardımcısı Faruk el Şara ve Dışişleri Bakanı Velid el Muallim ile görüştü. Başbakan Yardımcısı Gül, Muallim ile düzenlenen ortak basın toplantısında, bölgede olup bitenlerden herkesin ders çıkarıp barıştan başka bir yol olmadığını görmesi gerektiğini belirterek, “Büyük bir memnuniyetle ifade etmek isterim ki Başbakan’dan dinlediklerim gelecekle ilgili çok ümit vericiydi” dedi.

Başbakan Yardımcısı Gül hareketinden önce Esenboğa Hava Limanı’nda yaptığı açıklamada ise, Türkiye’nin Lübnan’daki Barış Gücü’ne (UNIFIL) katkı yapması durumunda bunun kesinlikle çatışma içerisine girecek, yerli unsurlarla karşı karşıya gelecek şekilde olmayacağını belirtti.

8- İran Ulusal Yüksek Güvenlik Konseyi Genel Sekreteri ve nükleer konulardaki Başmüzakereci Ali Laricani, BM Güvenlik Konseyi’nin beş daimi üyesi ve Almanya tarafından uranyum zenginleştirme programına ilişkin verilen öneriye ülke adına cevap hazırlayıp ilgili ülkelere ulaştırdıklarını açıkladı.

9- Rusya’ya ait bir yolcu uçağının Ukrayna’nın Dentesk kenti yakınlarında düşmesi sonucu, 160 yolcu ve 11 mürettebattan kurtulan olmadığı açıklandı.

23 AĞUSTOS 2006

1- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan tarafından yayınlanan ve Resmi Gazete’de yer alan genelgede, kuş gribinin zaman içerisinde insandan insana bulaşma özelliği kazanabileceği ve küresel bir grip salgını yaratabileceği uyarısında bulunuldu.

2- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, emekliye ayrılacak olan Jandarma Genel Komutanı Orgeneral Fevzi Türkeri’yi makamında kabul ederek bir süre görüştü.

3- Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hilmi Özkök, emekliye ayrılacak olan Deniz Kuvvetleri Komutanı Oramiral Yener Karahanoğlu ve Hava Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Faruk Cömert’e TSK Şeref Madalyası verilmesi nedeniyle düzenlenen törende yaptığı konuşmada, Türkiye’nin yeniden şekillendirilmeye çalışılan siyasi coğrafyanın merkezinde bölgesel bir güç olarak yerini almakta olduğunu, değişimle birlikte 21. yüzyıl harplerinin, sanayi döneminin simetrik öğretilerinden farklı olarak “simetrik ve asimetrik” birleştirmeleri doğasında bulunduran yeni bir “Bilgi Çağı Harp Konsepti” eksenine doğru kaydığını belirterek, “Bu sebeple, öncelikle askeri felsefeye gereken önemi vermek ve bu kapsamda düşünsel yeteneklerimizi geliştirmek zorundayız” dedi.

4- Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hilmi Özkök, CHP Genel Başkanı Deniz Baykal’a parti Genel Merkezi’nde veda ziyaretinde bulundu.

Baykal görüşme sonrası basın mensuplarına yaptığı açıklamada, Türkiye’de önemli iç ve dış gelişmelerin yaşandığı hareketli bir ortamda Orgeneral Özkök’ün Genelkurmay Başkanı olarak çok saygın ve başarılı bir sınav verdiğini söyledi.

Baykal ayrıca basın mensuplarının soruları üzerine, hükümetin terörle mücadele konusunda üzerine düşeni yapmadığı yönünde, CHP’nin bir tespitte bulunduğunu ileri sürerek, “Bu tespitler bazı çevreleri rahatsız ediyor olabilir. Öyle anlaşılıyor ki AK Parti yönetiminde ciddi bir rahatsızlık yaratmıştır” dedi.

5- Danıştay Nöbetçi Dairesi, Milli Eğitim Bakanlığı’nın eğitim kurumları müdür adayları için sözlü sınav uygulamasını hukuka uygun bulmayarak yürütmesini durdurdu.

6- Danıştay 5. Dairesi, hükümetin “Tasarruf Genelgesi”nin üst kurul ve kurulların Başbakanlık onayı olmadan harcama yapabilmesini engelleyen hükmünün yürütmesini, mali özerkliği zedeleyeceği gerekçesiyle durdurdu.

7- Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Namık Tan haftalık basın toplantısında, Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullah Gül’ün İsrail ziyareti sırasında Hizbullah tarafından kaçırılan iki askerin ailesiyle görüşmesinin bu ülke tarafından basına duyurulmamasının istendiğini, buna karşın haberin yine İsrail tarafından açıklandığını, görüşmenin ortaya çıkmasından Türkiye’nin herhangi bir rahatsızlık duymadığını bildirdi.

8- Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Hilmi Güler düzenlendiği basın toplantısında, Afşin-Elbistan’da özel sektör tarafından 5 milyar dolarlık yatırımla gerçekleştirilecek Cumhuriyet tarihinin en büyük enerji projesi için ihale sürecinin başladığını, santrallerin yatırım aşamasında 15 bin kişiye, üretim aşamasında ise yaklaşık 8 bin kişiye iş olanağı sunacağını kaydetti.

9- Çevre ve Orman Bakanı Osman Pepe yaptığı açıklamada, orman yangınlarındaki artış üzerine mücadele amaçlı Sivil Hava Gücü oluşturulmasının kararlaştırıldığını, projenin ihale aşamasında olduğunu bildirdi. 

10- Avrupa Şampiyonlar Ligi 3. ön eleme rövanş maçında Galatasaray Futbol Takımı, Çek Cumhuriyeti’nden Mlada Boleslav ile 1-1 berabere kalarak grup maçlarına katılmaya hak kazandı. Fenerbahçe Futbol Takımı ise Ukrayna’nın Dinamo Kiev takımıyla İstanbul’da 2-2 berabere kalarak şampiyonadan elendi. 

11- Japonya’daki 15. Dünya Basketbol Şampiyonası’nda Türkiye Katar’ı 76-69 yenerek dördüncü galibiyetini aldı.

12- BM Siyasi İşlerden Sorumlu Genel Sekreter Yardımcısı İbrahim Gambari, Ortadoğu barış sürecine güvenin kaybolduğunu, Arap ülkelerinin İsrail-Arap çatışmasını bir kez daha BM Genel Kurulu’nun gündemine getirebileceğini, İsrail ve Filistin’in barış içinde yaşayan iki devlet olması hedefinden çok uzak olunduğunu açıkladı.

13- Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad Dubai televizyonuna yaptığı açıklamada, Lübnan-Suriye sınırına BM Barış Gücü yerleştirilmesine karşı olduklarını söyledi.

24 AĞUSTOS 2006

            1- Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hilmi Özkök, TBMM Başkanı Bülent Arınç ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’a veda ziyaretlerinde bulundu. Orgeneral Özkök Başkan Arınç’ı ziyaretinde “Zor ve sıkıntılı zamanlarımız oldu ama bunların üstesinden gelmeyi, ülkenin bütün kurumlarıyla birlikte başardık” dedi. Başkan Arınç da Orgeneral Özkök’e “Türkiye’nin geçirdiği zor ve kritik zamanlarda Genelkurmay Başkanı olarak büyük bir sorumluluk ve sağduyu ile bu dönemlerde ülkeye çok faydalı hizmetlerde bulundunuz” dedi.

            2- Jandarma Genel Komutanı Orgeneral Fevzi Türkeri, görevini Orgeneral Işık Koşaner’e devretti.

Devir törenine Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer, TBMM Başkanı Bülent Arınç ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan da katıldı.

            3- Devlet Bakanı Kürşad Tüzmen İstanbul’da Uluslararası Hazır Giyim Fuarı’nın açılışında yaptığı konuşmada, oniki aylık ihracatın program hedeflerinin üzerinde olduğunu ve 80 milyar doları geçtiğini söyledi.

            4- Çevre ve Orman Bakanı Osman Pepe Trabzon’da gazetecilere yaptığı açıklamada, yanan orman alanlarını aynı yıl ağaçlandıracaklarını belirterek, bu alanlarda yapılaşmaya izin vermeyeceklerini belirtti.

            5- Japonya’da düzenlenen 15. Dünya Basketbol Şampiyonası grup elemeleri son maçında Yunanistan’a 76-69 yenilen A Milli Basketbol Takımı, C Grubu ikincisi olarak 2. tura yükseldi.

            6- NATO’nun Afganistan’daki Yüksek Sivil Temsilcisi Hikmet Çetin’in görevi sona erdi. NATO Genel Sekreteri Jaap de Hoop Scheffer yaptığı açıklamada, Çetin’in yerine Hollandalı Büyükelçi Daan Everts’in atandığını bildirdi.

            7- Irak Türkmen Cephesi (ITC) tarafından Ankara’da düzenlenen ve Irak dışındaki Türkmen kuruluşların katılımıyla gerçekleşen istişare toplantılarının ardından yayımlanan sonuç bildirgesinde, Türkmenlerin öncelikli probleminin Kerkük olduğu belirtilerek, “Kerkük bir Irak şehri olarak kalmalı ve Bağdat gibi özel bir statüye kavuşturulmalıdır. Aksi halde demokratik çizgiler dahilinde her türlü mücadele yollarına başvurulacak ve Türkmeneli’nde cereyan eden tüm haksızlıkların kaldırılmasına çalışılacaktır” denildi.

            8- Çek Cumhuriyeti’nin başkenti Prag’da yapılan Gökbilimciler Kongresi’nde alınan bir kararla Plüton, gezegen statüsünden çıkarıldı.

            9- BM, Lübnan Geçici Barış Gücü’nün (UNIFIL) görev tanımını değiştirerek; silah girmemesi için sınırların kontrolü, Mavi Hat ve Litani Nehri arasındaki bölgede Lübnan ve UNIFIL askerleri dışında silahlı personel kalmamasına yardım etmek görevlerini ekledi.

            10- Fransa Cumhurbaşkanı Jacques Chirac bir televizyon konuşmasında, Fransa’nın, Lübnan’daki BM Barış Gücü’ne (UNIFIL) 1600 ek asker göndereceğini açıkladı.

25 AĞUSTOS 2006 

            1- Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer, Kara Kuvvetleri Komutanlığı devir teslim töreni sırasında basın mensuplarının soruları üzerine, Türkiye’nin, Lübnan’a asker göndermesine karşı olduğunu belirterek, “BM’nin 1701 sayılı kararıyla insani yardım olmaz. O karar çatışma koşullarını içeriyor. Bizim sırtımızı sıvazlayıp o ortama girmemizi istiyorlar. PKK ile mücadelede de bize destek veren ülke yok” değerlendirmesinde bulundu.

            Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hilmi Özkök de basın mensuplarına yaptığı açıklamada, askerliğin kısaltılacağı yönünde spekülasyonlar yapıldığını, böyle bir durumun söz konusu olmadığını bildirdi.

            Kara Kuvvetleri Komutanlığı görevini Orgeneral İlker Başbuğ’a devreden Orgeneral Yaşar Büyükanıt ise törendeki konuşmasında, son yıllarda Türkiye’nin üniter yapısını bozmaya çalışanlar ve Türkiye Cumhuriyeti’ni başka bir tür cumhuriyete dönüştürme hayalini kuranların amaçlarına asla ulaşamayacaklarını ifade etti.

            Orgeneral Başbuğ ise PKK’nın eylemleri sona erinceye kadar, güvenlik güçlerinin “örgütün bulunduğu tüm bölgelerde” operasyon düzenleyeceğini vurguladı.

            2- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Lübnan Başbakanı Fuad Sinyora ile bir telefon görüşmesi yaptı. Görüşmede, Lübnan’a yerleştirilmesi planlanan Barış Gücü’ne Türkiye’nin katkı sağlaması konusunun ele alındığı belirtildi.

            3- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Trabzon, Giresun, Samsun, Ordu, Sakarya, Düzce ve Bolu AK Parti milletvekilleriyle parti Genel Merkezi’nde bir görüşme yaptı. Toplantıda son dönemde ortaya çıkan fındık sorununun değerlendirildiği açıklandı.

            4- Yargıtay Ceza Genel Kurulu, yasa dışı elde edilen telefon dinlemesinin soruşturma ve kovuşturma aşamalarında kanıt olarak kullanılamayacağına hükmetti.

            5- Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik NTV televizyonunda yaptığı açıklamada, argo ve küfür içeren bakanlık tavsiyeli yayınlar hakkında soruşturma başlatıldığını, bu yayınların baskısını gerçekleştiren yayınevlerine yönelik yaptırım uygulanacağını belirtti.

6- YÖK Başkanvekili Prof. İsa Eşme yaptığı açıklamada, üniversite eğitimini İran’da yapmak isteyen öğrencileri uyararak, bu ülkedeki yüksek öğretim kurumlarının birçoğunun denkliğinin tanınmadığını, İran Bilim Bakanlığı’nın özellikle türban nedeniyle sorun yaşayan öğrencilerin ülkelerinde eğitim alabilecekleri yönündeki önerisinin dikkatle değerlendirilmesi gerektiğini söyledi.

            7- Enerji Piyasası Düzenleme Kurulu (EPDK), özelleştirilecek 20 elektrik dağıtım bölgesinin lisans ve tarifelerini onayladı. Buna göre; kalkınmada öncelikli 50 ildeki sanayicilerin, yaklaşık yüzde 7 oranında ucuza elektrik kullanma imkanı ortadan kalktı.

            8- Yazar Muzaffer Buyrukçu yaşamını yitirdi.

            9- Türkiye Gazeteciler Cemiyeti (TGC) üyesi, Gazeteci Muammer Saim Barlas İstanbul’da yaşamını yitirdi.

            10- İngiltere Krallık Parlamentosu, terör örgütü PKK, KADEK, KONGRA-GEL’in yasaklanmasını öngören kararı onayladı.

            11- Belçika’nın başkenti Brüksel’de yapılan “AB Dışişleri Bakanları Zirvesi”nin ardından bir basın toplantısı düzenleyen Dönem Başkanı Finlandiya’nın Dışişleri Bakanı Erkki Tuomioja, AB’nin Lübnan’da yerleştirilmesi planlanan Barış Gücü’ne (UNIFIL) 7.000 asker göndermeye hazır olduğunu açıkladı.

            Toplantıya katılan BM Genel Sekreteri Kofi Annan da AB ülkelerinin UNIFIL’ın Barış Gücü’nün belkemiğini oluşturacak askeri katkı konusunda söz verdiklerini belirtti.

            12- Venezuella Devlet Başkanı Hugo Chavez, Çin’in başkenti Pekin’de yaptığı açıklamada, İsrail’in, Lübnan operasyonu sırasında soykırım suçu işlediğini, bu nedenle uluslararası mahkemede yargılanması gerektiğini ileri sürdü.

 26 AĞUSTOS 2006

1- Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer Zafer Haftası’nın başlaması nedeniyle yayımladığı mesajda, “30 Ağustos Zaferi, Yüce Atatürk’ün yaşam hakkını onuruyla elde eden Ulusumuzun ve O’nun gözbebeği, geçmişi parlak zaferlerle dolu ordumuzun ele ele vererek yazdığı destandır” dedi.

            TBMM Başkanı Bülent Arınç mesajında, “Tüm milletçe el ve gönül birliği içinde kurup geliştirdiğimiz, büyük savaşlar sonrasında kazandığımız vatan topraklarını ve devletimizi korumak, sonsuza kadar yaşatmak hepimizin görevidir” dedi

            Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ise “Ülkesine, devletine birlik ve beraberliğine yönelen her türlü tehlike karşısında aynı yüksek ruh ve şuurla duran aziz Türk Milleti bu topraklarda ilelebet hür yaşamaya devam edecektir” dedi.

            2- TBMM Başkanı Bülent Arınç, İzmir’de gazetecilerin, Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer’in Lübnan’a asker gönderilmesi konusundaki değerlendirmelerine ilişkin sorularını yanıtlarken, “Bu aşamada Sayın Cumhurbaşkanının bir yetkisi ve sorumluluğu yoktur. Meclis’in alacağı karar Resmi Gazete’de yayımlanacaktır. Cumhurbaşkanının imzasına ihtiyaç bulunmamaktadır. Anayasanın 92. maddesi çok açıktır. Kim ne derse desin sonunda bu maddeye göre işlem yapılacaktır” dedi.

            3- Antalya’nın Kaş ilçesindeki yangın alanında incelemelerde bulunan CHP Genel Başkanı Deniz Baykal yaptığı açıklamada, “Orman yangınlarının doğal olmayan hatta siyasi gerekçelere dayalı nedenlerinin olduğunu görüyoruz. Orman yangınlarının ülkeye yönelik diğer tehditlerle iç içe girmiş olması mümkündür” dedi.

            4- DYP Genel Başkanı Mehmet Ağar, Lübnan'a asker gönderilmesiyle ilgili olarak Anadolu Ajansı’na yaptığı açıklamada, hükümetin böyle bir talebi olacaksa bunun TBMM’de ele alınması gerektiğini söyledi.

            5- Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) verilerine göre, haziran sonu itibarıyla geçen yılın aynı dönemine göre Türkiye nüfusu yaklaşık 909 bin kişi arttı.

            6- Japonya’da düzenlenen 15. Dünya Basketbol Şampiyonası’nda A Milli Takımı, Slovenya’yı 90–84 yenerek çeyrek finale yükseldi.

            7- İslam Konferansı Örgütü (İKÖ) bünyesinde oluşturulan İnsani Yardım Forumu altında toplanan, 3.5 milyon dolar değerindeki 350 ton yardım malzemesi Beyrut’a ulaştırıldı.

            8- Irak Türkmen Cephesi lideri Sadettin Ergeç TGRT televizyonunda yayınlanan bir programda, peşmergeler tarafından yağmalanan tapu kayıtları için harekete geçtiklerini belirterek “Tapu kayıtlarımız elimizde. BM’ye müracaat ettik, tabii ki haklarımızı istiyoruz” dedi.

            9- Irak’ta aşiret liderlerinin, ülkede şiddetin sona erdirilmesi yönündeki ulusal birlik planına destek vermek amacıyla “Şeref Paktı” imzaladıkları açıklandı.

            10- İran Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinejad ülkedeki en büyük nükleer projelerden biri olarak nitelendirilen Arak’taki Ağır Su Nükleer Üretim Tesisi’nin açılışında yaptığı açıklamada, nükleer programı bütün güçleriyle devam ettireceklerini bildirdi.

27 AĞUSTOS 2006 

            1- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Antalya’da, Katar Emiri Şeyh Bin Khalifa El Sani ile bir araya geldi. Görüşmede, Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullah Gül de bulundu.

            2- CHP Genel Başkanı Deniz Baykal Antalya’da yaptığı açıklamada, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın uzlaşma olmaksızın cumhurbaşkanı seçilip Çankaya Köşkü’ne çıkması durumunda, oluşacak parlamento aritmetiğine göre Yüce Divan’da yargılanabileceğini ileri sürdü.

            3- Anavatan Partisi Genel Başkanı Erkan Mumcu Eskişehir’de yaptığı açıklamada, Lübnan’a asker gönderilmesine karşı olduğunu açıklayan Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer’in sözlerinin mutlaka dikkate alınması gerektiğini belirtti.

            4- DYP Genel Başkanı Mehmet Ağar Kahramanmaraş’ta yaptığı açıklamada, hükümetin, Lübnan’a asker gönderilmesinde Türkiye’nin ne gibi menfaatleri olduğunu Meclis’e anlatması gerektiğini söyledi.

            5- Enerji Piyasası Düzenleme Kurulu (EPDK), 2007 yılından itibaren yürürlüğe girecek yönetmeliği onayladı. Buna göre; elektrik dağıtım şirketlerinin 48 saat önceden haber vermeden elektrik kesintisi yapamaması, bir yıl içerisinde toplam 14 saati geçen kesintilerde tüketicilere tazminat ödemesi yükümlüğü getirildi.

6- İstanbul’da Bağcılar Kaymakamlığı girişine bırakılan bir bombanın patlaması sonucu 6 kişi yaralandı.

7- Yurt genelinde meydana gelen trafik kazalarında, 23 kişi öldü.

8- İstanbul’da yapılan F-1 Dünya Şampiyonası’nın 14. yarışını Ferrari pilotu Brezilyalı Filipe Massa kazandı. Massa’ya ödülünü KKTC Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat verdi.

9- İtalya Dışişleri Bakanı Massimo D’Alema ‘Time’ dergisine verdiği demeçte, Lübnan’da görev yapacak BM Barış Gücü’nün görevinin “Lübnan toplumunun önemli bir parçası” olarak nitelediği Hizbullah’ı yok etmek olmadığını bildirdi. 

Öte yandan Hizbullah lideri Şeyh Hasan Nasrallah Lübnan televizyonunda yayınlanan söyleşisinde, İsrail’in kaçırılan iki asker için savaşa girebileceğini öngöremediklerini, İsrail ile esir değişimi konusunda görüşmeler başlatıldığını açıkladı.

10- İran Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Hamid Rıza Asefi başkent Tahran’da yaptığı açıklamada, İsrail var olduğu sürece Ortadoğu’da kalıcı bir barış sağlanmasının mümkün olmadığını ileri sürdü.

11- ABD’nin Kentucky eyaletindeki Lexington Havaalanı’nda bir yolcu uçağının kalkıştan kısa bir süre sonra düşmesi sonucu 49 kişinin öldüğü açıklandı.

28 AĞUSTOS 2006

1- Bakanlar Kurulu, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında toplandı.

Adalet Bakanı ve Hükümet Sözcüsü Cemil Çiçek toplantının ardından yaptığı açıklamada, toplantıda, BM’nin Lübnan’a Barış Gücü gönderilmesine ilişkin aldığı 1701 sayılı kararının görüşüldüğünü, prensip olarak destek kararı aldıklarını, askeri yetkililerle görüşmelerin sürdüğünü belirterek, TBMM’nin toplantıya çağrılacağını söyledi. 

Başbakan Erdoğan da toplantının ardından AK Parti Merkez Yürütme Kurulu (MYK) toplantısına katılmak üzere Genel Merkez’e gelişinde gazetecilerin soruları üzerine yaptığı açıklamada, asker gönderme konusunda hükümet olarak anayasal görevlerini yaptıklarını söyledi.

2- Orgeneral Hilmi Özkök, Genelkurmay Başkanlığı görevini Genelkurmay Karargahı’nda düzenlenen törenle Orgeneral Yaşar Büyükanıt’a devretti.

Orgeneral Büyükanıt törende yaptığı konuşmada, Türk Silahlı Kuvvetleri’nin (TSK) gücünü Türk milletinden aldığını belirterek, “Terörle mücadelede çok acı çektik. Ancak bu mücadelenin sonunda, bölücülerin kendi karanlık emellerine gömüldüğünü göreceğiz ve üstelerinden geleceğiz” dedi.

Orgeneral Özkök ise konuşmasında, Türkiye’nin kilit bir coğrafyada yer aldığını belirterek, askeri politik konular ve bölgedeki krizlerle ilgili uyarılarda bulundu.

3- Çevre ve Orman Bakanı Osman Pepe, Hollanda Çevre ve Mekansal Düzenleme Bakanı Pieter Van Geel’i kabul etti. Bakan Pepe, Hollanda’dan söküm için İzmir’e getirilen, ancak içerdiği asbest miktarı nedeniyle Türk kara sularına sokulmayan ‘Otopan’ gemisinin ele alındığı görüşmenin ardından yaptığı açıklamada, geminin kara sularına sokulmasının mümkün olmadığını söyledi.

4- DSP Genel Başkanı Zeki Sezer, İzmir’de Ege Sivil Toplum Birliği’nin (ESTOB) Kuruluş Kongresi’nde yaptığı konuşmada, sivil toplumun güçlenmesinin demokrasiyi de güçlendireceğini belirterek, “Ulusal birlik, kalkınma, demokrasinin geliştirilmesi ve cumhuriyetin temel kazanımlarının korunmasıyla ilgili sorunlarımız var. Ancak ulus olarak bu sorunları aşacak irademiz de var” dedi. 

5- Antalya’da meydana gelen patlamada 3 kişi öldü, 20 kişi de yaralandı.

6- Afganistan’da, 2 Türk vatandaşının uğradıkları saldırılarda öldüğü bildirildi.

7- Sürekli Basın Kartı sahibi gazeteci Sema Pamukçu Eskişehir’de yaşamını yitirdi.

8- Güney Kıbrıs Rum Yönetimi Hükümet Sözcüsü Hristodulos Paşardis, KKTC Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat’ın İstanbul’daki Formula 1 yarışları sırasında ödül vermesiyle ilgili olarak yaptığı açıklamada, olayı kışkırtma olarak nitelendirerek, Rum Yönetimi olarak ilgili mercilere şikayette bulunacaklarını ve eylemin cevapsız kalmayacağını ileri sürdü. 

9- ABD’nin, terör örgütü PKK ile mücadelede yeni oluşturduğu özel temsilcilik görevine, Genelkurmay eski Başkan Yardımcısı, emekli Hava Orgeneral Joseph Ralston atandı.

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Sean McCormack yaptığı yazılı açıklamada, Ralston’ın, Kuzey Irak ve Türkiye-Irak sınırında faaliyet gösteren PKK ve diğer terörist grupların tasfiye edilmesi konusunda, Türk ve Irak hükümetleriyle ABD’nin koordinasyonunu sağlama görevini üstleneceğini belirterek, “Atama, ABD’nin terörizmin tüm türlerinin tasfiye edilmesi konusunda, Türkiye ve Irak ile çalışma konusundaki kararlılığını gösteriyor” dedi.

10- İslam Konferansı Örgütü (İKÖ) Genel Sekreteri Ekmeleddin İhsanoğlu Zaman gazetesine, İslamofobi, Lübnan’a asker gönderme, İslam dünyasındaki demokratikleşme ve İran’ın nükleer çalışmaları konusunda açıklamalarda bulundu. İhsanoğlu, Türkiye gibi bölgede kendisinden çok şey beklenen bir ülkenin, Lübnan’a konuşlanacak uluslararası Barış Gücü’ne katılmasına olumlu baktığını belirtti.

11- Malezya Başbakanı Abdullah Ahmet Bedevi, başkent Kuala Lumpur’da yapılan İslam Konferansı Örgütü (İKÖ) Yolsuzlukla Mücadele Forumu’nun açılışında yaptığı konuşmada, dünyanın en büyük yolsuzluklarının İslam ülkelerinde yapıldığını belirterek, “Yabancı yatırım istiyorsak, bu yolsuzluk imajından kurtulmamız gerekiyor” dedi.

12- BM Genel Sekreteri Kofi Annan Lübnan’ın başkenti Beyrut’ta gazetecilere yaptığı açıklamada, savaşın ardından Lübnanlı yetkililerle görüşmek üzere bu ülkeye gelmesinin ve uluslararası dayanışmanın vurgulanmasının önemli olduğunu söyledi.

13- İsrail Başbakanı Ehud Olmert Hayfa kentinde  yaptığı açıklamada, hükümetin Lübnan’daki Hizbullah militanlarına karşı savaşa girilmesiyle ilgili aldığı kararda, tüm sorumluluğu kabul ettiğini bildirdi.

14- ABD Savunma Bakanı Donald Rumsfeld, Rusya Savunma Bakanı Sergei İvanov ile Alaska’daki görüşmesinin ardından yaptığı açıklamada, teröristlere karşı önleyici olarak kullanmak üzere kıtalararası balistik füzelerin nükleer başlıklarını, konvansiyonel olanlarla değiştirmeyi planladıklarını, böylece bu füzelerin daha az zarar vereceğini söyledi.

İvanov da önleyici saldırı için değişik çözümler bulunabileceğini, bunlardan birinin de anlaşmayla kullanılması yasaklanan orta menzilli balistik füzeler olabileceğini belirterek “Rus ve ABD’li uzmanlar konuyu görüşüyor” dedi.

15- Irak’ta, İçişleri Bakanlığı binası yakınlarında bombalı araçla düzenlenen intihar saldırısında 16 kişi öldü, 35 kişi yaralandı. ABD ordusundan yapılan açıklamada ise başkent Bağdat’ta 6 ABD askerinin öldüğü bildirildi.

Öte yandan İngiltere Savunma Bakanı Des Browne, Irak Başbakanı Nuri El Maliki ve diğer Iraklı ve ABD’li yetkililerle görüşmek üzere başkent Bağdat’a gitti.

Bu arada Irak Başbakan Yardımcısı Behram Salih, Başbakan El Maliki’nin koalisyon hükümetini yeniden düzenlemeyi ve kimi bakanları değiştirmeyi planladığını açıkladı.

29 AĞUSTOS 2006

1- Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer 30 Ağustos Zafer Bayramı nedeniyle yayımladığı mesajında, Bağımsızlık Savaşı’nın kazanılmasını sağlayan en önemli etkenin, dil, din, etnik köken ayrımı olmaksızın tüm yurttaşların, ulus olma bilinciyle bütünleşerek yurda sahip çıkmaları olduğuna dikkat çekerek, “Bunun ayrımına varılarak birliğimizden ve bölünmez bütünlüğümüzden ödün verilmemeli, ayrılık yaratmak isteyenlere karşı duyarlı ve kararlı olunmalıdır” dedi.

Meclis Başkanı Bülent Arınç, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, DYP Genel Başkanı Mehmet Ağar, MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli de birer mesaj yayımladı.

2- Danıştay Nöbetçi Dairesi, Eğitim-İş Sendikası’nın açtığı davada, Milli Eğitim Bakanlığı’nın Merkezi Sistem Sınav Yönergesi’nin sınava girecek adayların kılık-kıyafetlerinin tarif edildiği maddesini, “başı açık” ibaresi çıkarıldığı gerekçesiyle iptal etti.

3- İçişleri Bakanı Abdülkadir Aksu’nun yayımladığı genelgede, “Aranan Şahıslara Tahdit, Aranan Şahıslar Projesine Kayıt ve Takibine İlişkin Esaslar” başlığı altında hazırlanan projenin yürürlüğe girdiği belirtildi. 11 maddeden oluşan genelgede, arama ve yakalama işlemleri basitleştirildi.

4- Memur sendikaları konfederasyonlarıyla hükümet arasındaki toplu görüşmelerin 6. turunda da bir uzlaşma sağlanamadığı açıklandı.

5- Basketbol Milli Takımı, Japonya’daki 15. Dünya Şampiyonası’nda Arjantin’e 83-58 yenilerek, yarı finale yükselemedi. Bu sonuçla Türkiye, 5-8.’lik arasında bir sıralama için klasman maçları oynayacak.

6- Uluslararası Otomobil Sporları Federasyonu’nun (FIA), İstanbul’da yapılan Formula 1 Grand Prix’sinde birinci olan Filipe Massa’nın ödülünü KKTC Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat’ın vermesiyle ilgili soruşturma başlattığı bildirildi.

7- AB Komisyonu Başkanı Jose Manuel Barroso bir Fransız sanayi kuruluşunun Paris’te düzenlediği toplantıda yaptığı açıklamada, Türkiye’nin üyeliğinin, “istikrarsızlığın Avrupa’ya ithaline engel olacağını” ve “Türkiye’ye ‘hayır’ demenin ağır bir faturasının olacağını”, Türkiye’nin AB üyeliği ile Lübnan’daki durum arasında paralellik bulunduğunu belirterek, “Ortadoğu’da yaşadığımız olaylar, demokratik ve ekonomik alanda önemli reformlar gerçekleştiren ve nüfusun büyük çoğunluğu Müslüman olan Türkiye’nin önemli stratejik rolü konusunda dikkatli olmamızı gerektiriyor” dedi.

8- BM Genel Sekreteri Kofi Annan, Lübnan BM Barış Gücü’nün (UNIFIL) Nakura’daki üssünde incelemelerde bulundu. 

9- Güney Kıbrıs Rum Yönetimi Dışişleri Bakanı Yorgos Lillikas yaptığı açıklamada, Türkiye’nin, Rum Kesimi’ne yönelik yükümlülüklerini yerine getirmediği takdirde, müzakere sürecinde yeni başlıkların açılıp kapanmasına onay vermelerinin söz konusu olmadığını bildirdi.

10- ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Tom Cassey yaptığı açıklamada, PKK ile mücadelede özel temsilci Joseph Ralston’un birkaç güne kadar göreve başlayacağını, terörist örgüt olduğu için hem askeri hem diplomatik özelliklere sahip bir temsilci seçtiklerini belirterek, “PKK kaynaklı saldırıları kınıyoruz. Bu saldırılar can kayıplarına ve yaralanmalara yol açtı. Bu kabul edilemez. PKK’nın Türk halkına karşı düşmanca eylemleri durdurulmalı” dedi.

Yunanistan Hükümet Sözcüsü Teodoros Rusopulos da Türkiye’deki eylemler konusunda, “Atina’nın her zaman bu tür alçakça kör şiddet olaylarını kınadığını” açıkladı.

11- ABD Savunma Bakanı Donald Rumsfeld yaptığı açıklamada, Afganistan ve Irak’taki operasyonlara rağmen üçüncü bir ülkede ABD ordusunun savaşmaya gücünün yeterli olduğunu savundu.

12- İran Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinejad yaptığı açıklamada, İran ulusunun, uluslararası düzenlemeler çerçevesinde nükleer enerji üretmek istediğini ifade ederek, “Kimse bizi durduramaz” dedi.

 30 AĞUSTOS 2006

            1- 30 Ağustos Zafer Bayramı’nın 84. yıl dönümü tüm yurtta, dış temsilciliklerde ve KKTC’de törenlerle kutlandı. Anıtkabir’de düzenlenen törende, Anıtkabir özel defterini imzalayan Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Büyükanıt, “Türk tarihinin dönüm noktası olan bu zafer, ulusal varlığımızı yok etmek ve ülkemizi parçalamak isteyenlere karşı verilen tarihi bir cevap olmuştur” dedi.

Zafer Bayramı ve Türk Silahlı Kuvvetleri Günü dolayısıyla Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Büyükanıt’ın Gazi Orduevi’nde verdiği resepsiyona Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer, TBMM Başkanı Bülent Arınç, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, CHP Genel Başkanı Deniz Baykal ve bazı bakanlar, kuvvet komutanları ile çok sayıda davetli katıldı.

            2- Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik İstanbul’da bir özel öğretim kurumunun açılışında yaptığı konuşmada, “Özel okulların açılması dar gelirli vatandaşların yararınadır. Bu okullar bina, donanım, maaş gibi konularda bizim bütün yükümüzü alıyor. Dolayısıyla burada okuyan öğrencilere bütçemizden hiçbir şey harcamıyoruz” dedi.

            3- Memur sendikaları ile hükümet arasındaki toplu görüşmeler, konfederasyonların hükümetin zam teklifini kabul etmemesi üzerine anlaşmazlıkla sonuçlandı.

Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Mehmet Ali Şahin gazetecilere yaptığı açıklamada, görüşmelerde; sosyal, mali haklar ve özellikle 2007’de memurlara yapılacak zam konusunun ağırlık kazandığını ifade ederek, maaş artışlarını belirlerken de öngördükleri enflasyon artışını esas aldıklarını söyledi. 

            4-  Uluslararası Para Fonu (IMF) İcra Direktörleri Kurulu’nda Türkiye, Çin, Güney Kore ve Meksika’ya daha fazla oy hakkı ve pay verilmesine yönelik öneri kabul edildi.

            5- BM Genel Sekreteri Kofi Annan, İsrail’de, Başbakan Ehud Olmert ile yaptığı görüşmenin ardından düzenlenen basın toplantısında, İsrail’in hava ve deniz ablukasının Lübnan’ın ekonomisiyle birlikte demokratik hükümetine de zarar verdiğini söyledi.

            Lübnan Başbakanı Fuad Sinyora, Lübnan’ın İsrail ile doğrudan temasının olmayacağını ve İsrail ile barış anlaşması imzalayacak son Arap ülkesi olacağını söyledi.

            İsrail Dışişleri Bakanı Tzipi Livni ise Lübnan’da durumun değişmemesi halinde bu ülkeye yeniden saldıracaklarını söyledi.

            6- Makedonya’da yeni kurulan hükümette Türk Hareket Partisi lideri Adnan Kahil, devlet bakanı olarak görev aldı.

            7- Irak’ın çeşitli yerlerinde düzenlenen saldırılarda, 77 kişi öldü.

31 AĞUSTOS 2006

1- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan televizyonlarda yayınlanan ‘Ulusa Sesleniş’ konuşmasında, güncel iç ve dış gelişmelerle ilgili değerlendirmelerde bulundu. Başbakan Erdoğan, Lübnan’a asker gönderilmesi konusunda Türkiye’nin menfaatlerini korumanın tek yolunun, yaşananları izlemek yerine, sürecin içinde yer alarak olayları yönlendirmekten geçtiğini belirterek, “Bize neci bir anlayışla sorumluklarımızdan geri durmak, tarihimize, geleceğimize ve milletimizin yüksek menfaatlerine ihanet olacaktır” dedi.

2- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Mehmet Ali Şahin düzenlediği basın toplantısında, memur sendikalarıyla sürdürülen ve başarısızlıkla sonuçlanan toplu görüşmeleri değerlendirdi. Başbakan Yardımcısı Şahin, memurlara önerdikleri artış oranlarının yeterli olmadığını belirterek, “Çok daha fazla maaş vermeyi biz de arzu ederiz ama ekonomide uyguladığımız istikrar programı buna engel” dedi.

3- Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Namık Tan düzenlediği haftalık basın toplantısında, Türk askerinin, Lübnan’da herhangi bir gücü silahsızlandırma görevi yapmayacağını, birlik gönderme kararı alınması halinde bu ülkeye insani amaçla gideceğini söyledi.

Tan, ‘terör örgütü PKK ile mücadele için Türkiye’nin ne zaman koordinatör atayacağının’ sorulması üzerine, “ABD, kendi atamasının yapılması için epey süre geçmesini bekledi. Değerlendirmeler yaptı. Biz de aynı değerlendirmeleri sürdürmekteyiz” dedi.

4- Sağlık Bakanı Recep Akdağ Gaziantep Valisi Süleyman Kamçı’yı ziyaretinde yaptığı açıklamada, yaz boyunca illerde inceleme ve değerlendirme toplantısı yaptıklarını ve sağlıkta dönüşüm programında nereye geldiklerini belirlediklerini belirterek, “Hükümetimiz döneminde, Türkiye’de yıllardır ertelenen sağlık problemleri masaya yatırılmış ve birer cerrah titizliği ile bunlara neşter vurulmuş durumdadır” dedi.

5- DYP Genel Başkanı Mehmet Ağar, Tüketici Dernekleri Federasyonu (TÜDEF) tarafından ‘pahalı enerjiye hayır’ kampanyası için düzenlenen toplantıya katılımının ardından gazetecilere yaptığı açıklamada, hükümete destek vermeleri için Türk Barış Gücü’nün görev tarifinin açıklıkla yapılması gerektiğini belirterek, “Barış Gücü’nün nerede, ne şekilde, nasıl bir güç olacağı açıklanmadan kesin bir angajman içinde olamayız” dedi.

6- MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, Mersin’de ‘Çamlıyayla Geleneksel 10. Zafer Şöleni’nde yaptığı konuşmada, hükümetin Lübnan’a asker göndermek için heves ve telaş içinde olduğunu belirterek, “Filistin’i bırak, önce Kandil’e bak. Lübnan’ı bırak, Kerkük’e bak” dedi.

7- Japonya’da düzenlenen 15. Dünya Basketbol Şampiyonası’nda, A Milli Basketbol Takımı, Litvanya’yı 95-84 yenerek, ilk 6 takım arasına girdi. 

8- ABD’nin Ankara Büyükelçisi Ross Wilson, İsrail saldırıları sırasında Lübnan’dan tahliye edilen ve Mersin üzerinden ülkelerine gönderilen ABD’liler adına, Mersin Valisi Hüseyin Aksoy’a teşekkür ziyaretinde bulundu. Görüşmede, gazetecilerin sorularını yanıtlayan Wilson, ‘Türkiye’nin Kandil’e operasyonu meşru görülür mü’ şeklindeki bir soru üzerine, “Son saldırılar göstermiştir ki PKK, acımasız bir örgüttür. Ne Türkiye’de ne de bölgede oynayacak rolü vardır. Son haftalarda ABD ve Türkiye arasında üst düzey görüşmeler yapıldı. ABD, Türkiye’nin PKK terörüyle mücadelesinde yanında ve destek verecek” dedi.

9- AB Komisyonu Kıbrıs Türk Çalışma Masası Başkanı Andrew Rasbash yaptığı açıklamada, bu ay içerisinde Ada’ya gidecek olan AB personelinin, yardım projelerini organize edeceğini, izolasyonların kaldırılmasına katkı sağlayacağını ve Kuzey Kıbrıs’ın ekonomik gelişimine destek vereceğini söyledi.

10- İsveç’in başkenti Stockholm’de, Lübnan için bir yardım konferansı yapıldı. Türkiye’yi Dışişleri Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Koray Torkay’ın temsil ettiği çalışmada, Lübnan’ın en acil gereksinmelerinin derhal karşılanmasına yönelik program hazırlandı.  AB’nin, Lübnan’a ilk aşamada 42 milyon avro yardımda bulunacağı açıklandı. 

Lübnan Başbakanı Fuad Sinyora konferansın açılışında yaptığı konuşmada, Lübnan’ın 15 yıllık savaş sonrası kalkınmasında elde ettiklerinin bu savaşla bir kaç gün içinde silindiğini belirterek, İsrail, ablukasını kaldırmadığı sürece yeniden yapılanma çalışmalarının ciddi zarar göreceğini söyledi.

BM Genel Sekreteri Kofi Annan Fransız radyosu Europe 1’e yaptığı açıklamada, İsrail Ordusu’nun, 5 bin mavi bereli ve 16 bin Lübnan askeri konuşlandıktan sonra Lübnan’ın güneyinden çekileceğini bildirdi.

BM Acil Yardım Koordinatörü Jan Egeland, İsrail’in Lübnan’da 34 gün süren saldırıları boyunca kullandığı misket bombalarının yüzde 90’ını, ateşkesten önceki son 72 saat içinde attığının BM uzmanlarınca tespit edildiğini açıkladı. Egeland, savaşın BM Güvenlik Konseyi kararı ile kısa sürede sona ereceği açıkken bu bombalara başvurulmasını dehşet verici ve ahlak dışı olarak değerlendirdi.

11- Uluslararası Atom Enerjisi Kurumu (UAEK) Başkanı Muhammed El Baradey tarafından, İran’ın nükleer programına ilişkin BM Güvenlik Konseyi’ne gönderilen raporda, İran’ın uranyum zenginleştirme faaliyetlerini sürdürdüğü ve BM Güvenlik Konseyi’nin taleplerinin hiçbirine cevap vermediği belirtildi.

İran Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinecad yaptığı açıklamada, yaptırımların İran’ı nükleer programından vazgeçirmeyeceğini söyledi.

BM Genel Sekreteri Kofi Annan ise BM Güvenlik Konseyi’nin nükleer faaliyetlerini durdurması için İran’a verdiği sürenin dolduğunu, ancak Konsey’nin derhal harekete geçmesini beklemediğini söyledi.

Öte yandan ABD Başkanı George W. Bush Salt Lake City’de, “İran’ın tehditkar davranışlarının sonuçları olacaktır” açıklamasını yaptı. 

12- Irak’ın başkenti Bağdat’ta iki ayrı bölgede düzenlenen saldırılarda, 46 kişinin öldüğü, 115 kişinin de yaralandığı bildirildi.

A PHP Error was encountered

Severity: Notice

Message: Undefined index: query

Filename: libraries/Functions.php(679) : eval()'d code

Line Number: 106