29.7.2006
×

Hakkında

Künye

İletişim

1 TEMMUZ 2006

            1- Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer, Kamu Denetçiliği Kurumu Yasası’nın 12 maddesini bir kez daha görüşülmek üzere TBMM’ye iade etti.

            2- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, çeşitli açılış törenlerine ve AK Parti’nin 2. Olağan İl Kongresi’ne katılmak üzere gittiği Kastamonu’da bir konuşma yaptı.

            Başbakan Erdoğan ayrıca, İsrail ile Filistin arasındaki gelişmelerle ilgili olarak ABD Başkanı George W. Bush ile bir telefon görüşmesi yaptı. Başbakan Erdoğan görüşmede, İsrail’in orantısız güç kullanmasının sorunu ağırlaştırdığını belirtti.

            3- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdüllatif Şener temaslarda bulunmak üzere gittiği Zonguldak’ın Alaplı ilçesinde yaptığı açıklamada, ekonomideki gelişmeleri değerlendirerek, ekonomi yönetiminin gelişmeleri sürekli izleyip gerekenleri yaptığını söyledi.

            4- Devlet Bakanı Mehmet Aydın İstanbul’da düzenlenen ‘Avrupa Müslümanları Konferansı’nın açılışında yaptığı konuşmada “Avrupa’da yaşayan Müslüman nüfus, 20-30 milyon civarında. Bu konuda çok ciddi entegrasyon problemleri yaşanıyor. Bizler İslam dünyası olarak, düşüncelerimize saygı gösterilmesini ve değerlerimizin korunmasını istiyoruz” dedi.

            5- İçişleri Bakanı Abdülkadir Aksu, Van, Ağrı, Bingöl, Bitlis, Hakkari, Muş, Şırnak ve Tunceli valileriyle Van’da yaptığı toplantıda, terörün beslendiği ortam ve şartlar ortadan kaldırılmadan terörle mücadelede kesin sonuca ulaşmanın mümkün olmadığını söyledi.

            6- Sanayi ve Ticaret Bakanı Ali Coşkun AK Parti Çorum İl Kongresi’nde yaptığı konuşmada, 54 ilde uygulanan Teşvik Yasası’nda yapacakları değişiklikle, işletmelerin yasadan yararlanmaları için gereken çalışan sayısını 30’dan 10’a indireceklerini söyledi.

            7- Yap-İşlet modelli enerji santrallerinin sözleşmelerinin, özel hukuk statüsüne alınmasına ilişkin yasa teklifi, TBMM Genel Kurulu’nda kabul edildi.

            8- Türkiye’nin 2007- 2013 yıllarını kapsayan 9. Kalkınma Planı, Resmi Gazete’de yayımlandı.

            9- Başbakanlık Vakıflar Genel Müdürlüğü Muhtaç Aylığı ve Vakıf İmaret Yönetmeliği’nde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik, Resmi Gazete’de yayımlandı.

            10- TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu 47’ncisi gerçekleşen ‘Bilgilendirme Toplantıları’ kapsamında gittiği Karabük ve Zonguldak’ta yaptığı açıklamada “2001’deki gibi bir krizi yaşamamız söz konusu değil. Ekonominin dinamikleri farklı. Bugün krizden bahsedemeyiz” dedi.

            11- Yunanistan Dışişleri Bakanlığı Müsteşarı Teodoros Kassimis, Zoğrafyan Lisesi’ni Bitirenler Derneği tarafından düzenlenen “İstanbul’da Buluşma: Dün ve Yarın” isimli konferansta yaptığı konuşmada, Patrikhane’nin Türkiye için bir fırsat olduğunu söyledi.

            12- Dünya Bankası Türkiye Direktörü Andrew Vorkink, İstanbul’da gerçekleştirilen Yatırım Danışma Konseyi’nin üçüncü toplantısına ilişkin yaptığı değerlendirmede, Danışma Konseyi’ne katılan CEO’ların AB ile Türkiye arasındaki politik gerginliklerden ziyade ekonomik kriterlerle ilgilendiklerini söyledi.

            13- TBMM Başkanı Bülent Arınç AB Parlamento Başkanları Toplantısı için gittiği Danimarka’nın başkenti Kopenhag’da 2. gün çalışmalarında yaptığı konuşmada, Türkiye’de 2003 yılında başlatılan ‘Okul Meclisleri Projesi’ni anlattı.

            14- Irak’ın başkenti Bağdat’ta bir pazar yerinde bomba yüklü bir aracın patlaması sonucu 66 kişinin öldüğü, çok sayıda kişinin de yaralandığı bildirildi.

            15- Bir hafta önce İsrail askerini kaçıran Filistinli grupların, İsrail cezaevlerindeki 1000 Filistinli mahkumun serbest bırakılmasını ve İsrail’in Gazze operasyonlarını sona erdirmesini talep ettiği bildirildi. İsrail’in ise bu talepleri reddederek, rehine askerin serbest bırakılmaması halinde, Filistin’in Hamas’lı Başbakanı İsmail Haniye’nin öldürüleceğini açıkladığı bildirildi.

2 TEMMUZ 2006

            1- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan AK Parti Erzurum İl Kongresi’nde yaptığı konuşmada, hükümetin icraatlarına ilişkin açıklamalarda bulundu. Başbakan Erdoğan seçmene “yolsuzluk, yoksulluk ve yasaklarla mücadele edeceğiz” sözünü verdiklerini belirterek, iktidar olur olmaz söz konusu olaylarla mücadeleye başladıklarını söyledi.

            2- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, İstanbul’da Avrupa ülkelerine yayın yapan Euronews haber televizyonuna verdiği röportajda, Türkiye’nin Kıbrıs görüşmelerinde üzerine düşeni yaptığını belirterek, adım atması gerekenin Rum tarafı ve AB olduğunu söyledi. Başbakan Erdoğan, Türkiye, AB ve Güney Kıbrıs Rum Yönetimi’nin masaya oturabilmesi durumunda tüm sorunların çözülebileceğini belirterek, Türkiye’nin bedeli ne olursa olsun, KKTC’nin yanında duracağını kaydetti.

3- Milli Güvenlik Kurulu (MGK) Genel Sekreteri Yiğit Alpogan Hollanda'da yayımlanan De Volkskrant gazetesine verdiği demeçte, Ortadoğu'nun son derece istikrarsız bir görünüm arz ettiğini belirterek, Türkiye'nin gelişmeleri çok yakından izlediğini ve İran'ın nükleer silahlar konusundaki istekli tutumunu, Türkiye'nin kaygı duyduğu öncelikli sorunlar arasında gördüğünü söyledi. Alpogan, Irak'taki gelişmelerin de kaygı verici diğer bir sorun olduğunu belirterek, bölgede ortaya çıkabilecek olumsuz bir gelişmenin evrensel boyutlarda sorunlara yol açabileceğini söyledi.

4- Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hilmi Özkök, Kara Kuvvetleri Eğitim ve Doktrin Komutanlığı’nda (EDOK) gerçekleştirilen 'İpek Yolu–2006 General/Amiral Semineri'nin açılışında yaptığı konuşmada, dünyada hiçbir ülkenin, halen karmakarışık hale gelen güvenlik sorunlarına tek başına çözüm bulamayacağını belirterek ''Böyle bir ortamda uluslararası güvenlik, istikrar ve barışı geliştirmede hiç kimsenin tek başına elde edemeyeceği somut sonuçlar, ancak işbirliği anlayışı içerisinde hareket etmekle mümkündür'' dedi.

            5- CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, CNN Türk televizyonunda yayınlanan ‘Ankara Kulisi’ programında yaptığı açıklamada, solda ittifak arayışlarını, alt yapısı hazırlanmadan yola çıkılmış gerçekçi olmayan bir yaklaşım olarak değerlendirerek, solda dağınıklıktan söz etmenin maddi bir temeli olmadığını söyledi. 

            6- Ekonomiden sorumlu Devlet Bakanı ve Başmüzakereci Ali Babacan, gazetelerin ekonomi yazarları ile düzenlediği sohbet toplantısında, mayıs ayında başlayan küresel ekonomik türbülansa karşı, Merkez Bankası’nın aldığı parasal tedbirlerin yanında, ekonomi yönetimi olarak kendilerinin de gerekli tedbirleri aldıklarını belirterek “Hükümet olarak küresel anlamda bizi de etkileyen dalgalanma sürecine ve etkilerine hakimiz” dedi.

7- Bayındırlık ve İskan Bakanı Faruk Nafiz Özak, şiddetli yağış nedeniyle hasar gören Giresun'un Espiye ilçesinde incelemelerde bulundu. Bakan Özak, selden mağdur olanların zararları için acil tespit çalışması başlatıldığını açıkladı.

            8- SP Genel Başkanı Recai Kutan, partisinin  il başkanları ve il müfettişleri toplantısının açılışında yaptığı konuşmada, Türkiye’nin Ortadoğu’da yaşanan son gelişmeler karşısında gerekli tavrı göstermediğini belirterek, İsrail ile siyasi ilişkilerin derhal kesilmesi gerektiğini söyledi.

9- Resmi temaslarda bulunmak üzere Türkiye’de bulunan BM Genel Sekreteri Kofi Annan'ın Siyasi İşlerden Sorumlu Yardımcısı İbrahim Gambari, Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullah Gül ile bir araya geldi. Gambari görüşmenin ardından gazetecilere yaptığı açıklamada, Kıbrıs'taki mevcut durumu ve soruna kapsamlı çözüm bulunması için nasıl ilerlenmesi gerektiğini değerlendirmek üzere çıktığı turun ilk durağının Türkiye olduğunu belirterek,  Başbakan Yardımcısı Gül ile çok samimi ve yapıcı bir görüşme yaptıklarını söyledi.

            10- TBMM Başkanı Bülent Arınç, AB Parlamento Başkanları Konferansı için gittiği Danimarka’nın başkenti Kopenhag’da gazetecilere yaptığı açıklamada, konferansın son derece yararlı olduğunu belirterek, Türkiye’nin AB ile müzakereleri başarıyla sürdürdüğünü söyledi.

             11- Devlet Bakanı Kürşad Tüzmen, İsviçre’nin Cenevre kentinde düzenlenen Dünya Ticaret Örgütü (DTÖ) toplantısında yaptığı konuşmada,  gelişmiş ülkelerin tarımda iç desteği kaldırmaya yanaşmamasına ilişkin olarak “Anlaşma sağlanamazsa DTÖ’nün varlığı tartışılır hale gelir” dedi.

12- KKTC Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat, Güney Kıbrıs Rum Yönetimi lideri Tasos Papadopulos ile ara bölgede bir araya geldi. Talat görüşmenin ardından yaptığı açıklamada, Rum tarafı ile Kıbrıs konusuna kapsamlı ve kalıcı çözüm bulunması yönünde yapılacak müzakerelere hazır olduklarını söyledi. Papadopulos da Talat ile Kıbrıs konusuna ilişkin müzakerelerde bir araya gelmesi için şu ana kadar planlanmış herhangi bir görüşmenin bulunmadığını ve Rum tarafının müzakereler için ve özellikle teknik komitelerin kurulması için Paris Anlaşması’nı temel olarak gördüğünü belirterek, anlaşmanın öngördüğü şekilde teknik komitelerin kurulmasına ve çalışmaya başlamasına onay vermeye hazır olduklarını söyledi.

            13- AB Dönem Başkanı Finlandiya’nın Dışişleri Bakanı Erki Tuomioja, Elefterotipia gazetesine verdiği demeçte, Türkiye’nin AB üyeliği konusunda konuşmak için erken olduğunu belirterek “Şimdilik Türkiye’nin hazır olup olmadığı konusu bizi meşgul etmemeli. Bunun yerine, reformları gerçekleştirmesinde Türkiye’ye yardımcı olma konusuna odaklanmalıyız. Türkiye, bir Avrupa ülkesidir ve üyelik kriterlerini yerine getirdiğinde bu özelliğiyle memnuniyetle aramıza kabul edilecektir” dedi.

14- AB Komisyonu'nun Genişlemeden sorumlu Üyesi Olli Rehn Fin MTV3 kanalına yaptığı açıklamada, AB Dönem Başkanlığı görevini devralan Finlandiya'nın KKTC'ye karşı uygulanan izolasyonları sonlandırmak için harekete geçmesini ve Kıbrıs nedeniyle çıkabilecek bir sorunu engellemesini istediğini söyledi.

            15- Venezüella Devlet Başkanı Hugo Chavez Gambia’nın başkenti Banjul’da yapılan Afrika Birliği Zirvesi’nde misafir lider olarak yaptığı konuşmada, Avrupa ve ABD’nin kölelik nedeniyle Afrika’dan özür dilemesi gerektiğini söyledi.

3 TEMMUZ 2006

            1- Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer, “Türkiye Yatırım Destek ve Tanıtım Ajansı Kurulması Hakkında Kanun”, “Memurlar ile Diğer Kamu Görevlilerinin Bazı Disiplin Cezalarının Affı Hakkında Kanun”, “Yükseköğretim Kurumları Teşkilatı Kanunu’nda Değişiklik Yapılması Hakkında Kanun” ile “Ateşli Silahlar ve Bıçaklar ile Diğer Aletler Hakkında Kanunda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun”u onayladı.

            2- Bakanlar Kurulu Başbakan Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında toplandı. Adalet Bakanı ve Hükümet Sözcüsü Cemil Çiçek toplantının ardından yaptığı açıklamada,  enflasyon rakamlarının hükümet açısından beklenenin üstünde olmadığını belirterek “Bugün netice böyle çıkmıştır ama zaman içinde yine beklenen hedefe doğru bir düşüş söz konusu olabilecektir” dedi.

            3- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan AK Parti Genel Merkezi’nde gazetecilerin Ortadoğu’daki gelişmelere ilişkin sorularını yanıtladı. Başbakan Erdoğan, ''Diplomasi içinde bu işin çözümü noktasında neler yapabiliriz, bunun gayreti içindeyiz. Duygusal davranmamaya mecburuz. Akılcı yollarla bu işi belli bir noktaya getirmek durumundayız. Ortadoğu’da özellikle bu konuda Türkiye olsun, İsrail olsun, Filistin olsun,  Suriye olsun hep birlikte neler yapabiliriz, bunun gayreti içindeyiz” dedi.

            4- Devlet Bakanı Kürşad Tüzmen TARİŞ’in ürettiği ve uluslararası yarışmalarda ödül alan zeytinyağlarını bir basın toplantısıyla tanıttı. Bakan Tüzmen, Türkiye’de son yıllarda ihracat sektöründe önemli artışların kaydedildiğini belirterek “2006 yılında ihracatımız yılına göre yüzde 16 düzeyinde artarken, toplam tarım ürünleri ihracatımız yüzde 24 artmış ve 7,82 milyar dolara ulaşmıştır” dedi.

            5- Bayındırlık ve İskan Bakanı Faruk Nafiz Özak Giresun’da gazetecilere yaptığı açıklamada, Samsun’dan başlayarak Rize’ye kadar devam eden bölgede selden zarar gören hak sahiplerinin tespitinin yapıldığını belirterek, Başbakanlık Kriz Yönetim Merkezi’nden 3 il için yardım talep edildiğini, Trabzon’un da buna dahil edilebileceğini söyledi.

            6- YÖK tarafından oluşturulan Yükseköğretim Strateji Geliştirme Komisyonu’nca hazırlanan ‘Türkiye’nin Yükseköğretim Stratejisi Raporu’ YÖK Başkanı Erdoğan Teziç başkanlığındaki üyeler ve rektörlerden oluşan heyet tarafından Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer’e sunuldu. Teziç konuya ilişkin olarak düzenlediği basın toplantısında, raporun her kesimin görüş ve önerilerine açık olduğunu ve YÖK’e bildirilecek düşüncelerden yararlanacaklarını belirterek, Cumhurbaşkanı Sezer’in saptamaları da dikkate alınarak son şekli verilecek raporun hükümete iletileceğini söyledi.

            7- Ankara Büyükşehir Belediyesi’nin ev sahipliğinde, çeşitli ülkelerden belediye başkanları, sivil toplum temsilcileri ve uluslararası kuruluşların temsilcilerinin katılımıyla düzenlenen ‘Medeniyetler Buluşması’ başlıklı ‘5. Glokalizasyon Konferansı’, Belediye Başkanı Melih Gökçek’in ‘Ankara Bildirisi’ni kamuoyuna sunmasıyla sona erdi. Bildiride, kültürel ve siyasal farklılıklara saygı duyulması gerektiği belirtildi.

            8- Toplu Konut İdaresi (TOKİ) Başkanı Erdoğan Bayraktar, İstanbul Ticaret Odası tarafından düzenlenen ‘İnşaat Sektöründeki Gelişmeler’ panelinde yaptığı konuşmada “İnşaatlarımıza çimento gelişinin durması, sektörün önünü tıkıyor. Zam yoklukta olur, Türkiye’de çimento ihtiyacı 35 milyon ton, üretim ise 42 milyon ton. Üretimin tamamı piyasaya sunulmuyor” dedi.

            9- Türkiye İstatistik Kurumu’nun (TÜİK) verilerine göre, haziran ayında Tüketici Fiyatları Endeksi (TÜFE) yüzde 0.34, Üretici Fiyatları Endeksi (ÜFE) ise yüzde 4.02 arttı. Yıllık enflasyon TÜFE’de yüzde 10.12, ÜFE’de ise yüzde 12.52 olarak gerçekleşti.

            10- Şiddetli yağışların yol açtığı sel ve heyelan sebebiyle Bitlis, Van, Muş ve Kırklareli’de 3’ü çocuk 6 kişi hayatını kaybetti.

            11- Türkiye’de bulunan Irak Dışişleri Bakanı Hoşyar Zebari, Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ve Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullah Gül tarafından ayrı ayrı kabul edildi. Zebari görüşmelerin ardından düzenlediği basın toplantısında, sebep ne olursa olsun Irak sınırından komşu ülkelerin güvenliğine yönelik saldırıları şiddetle reddettiklerini belirterek “Ancak takdir edersiniz; halihazırdaki yeni hükümetin karşılaşmakta olduğu başlıca sorun güvenlik zafiyetidir. Tamamen güvenlik sağlandıktan sonra işbirliği gerçekleştirilecektir” dedi. Zebari, ikinci sınır kapısı ile ilgili olarak da Irak’ın Türkiye ile prensip anlaşmasına vardığını hatırlatarak, yakın gelecekte yeni kapının Habur Sınır Kapısı yakınlarında açılacağını söyledi.

            12- AB Komisyonu Başkanı Jose Manuel Barroso, AB Dönem Başkanı Finlandiya’nın Başbakanı Matthewi Vanhanen ile başkent Helsinki’de düzenlediği ortak basın toplantısında, Türkiye’nin AB üyeliğine ilişkin görüşmelerin genelde olumlu gittiğini, ancak Kıbrıs’la ilgili ciddi sorunlardan kaçınmak için gelişme kaydedilmesi gerektiğini söyledi. Barroso, KKTC Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat ve Güney Kıbrıs Rum Yönetimi lideri Tassos Papadopulos’un bir araya gelerek görüşmelerinin cesaret verici olduğunu belirterek “Bu, konunun çözümü ve görüşmelerde ileri adım atılmasını doğal olarak kolaylaştırır” dedi.

            13- The Gallup Organization Europe adlı uluslararası araştırma şirketinin AB ülkeleri ve Türkiye’de yaptığı anket sonucuna göre, Avrupalıların ordularına güveninin yüzde 67, Türklerin ise yüzde 86 düzeyinde olduğu, AB vatandaşlarının son 5 yılda ülkelerinin gerilediğini, Türklerin ise ilerlediğini düşündüğü bildirildi.

            14- Ermenistan, Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı (AGİT) Minsk Grubu’nun Karabağ barış planını kabul etmeye hazır olduğunu açıkladı.

            15- İspanya’nın Valencia kentinde meydana gelen metro kazasında, 34 kişinin öldüğü, 150 kişinin de yaralandığı bildirildi.

4 TEMMUZ 2006

            1- Cumhurbaşkanlığı Basın Merkezi’nden yapılan yazılı açıklamada, Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer’in Marmara Üniversitesi Rektörlüğü’ne Prof. Dr. Necla Pur’u atadığı bildirildi.

            2- Başbakanlık Sözcüsü Akif Beki yaptığı açıklamada, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın İsrailli askerin kaçırılmasının ardından Ortadoğu’da başlayan çatışmalarla ilgili olarak bölgede barış ve huzurun bir an önce temini için Başdanışmanı Büyükelçi Ahmet Davutoğlu’nu Suriye’ye gönderdiğini bildirdi.

            3- Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullah Gül resmi bir ziyaret için ABD’ye hareketinden önce, Esenboğa Hava Limanı’nda düzenlediği basın toplantısında, ABD Dışişleri Bakanı Condoleezza Rice ile görüşmesinin ardından, Rice’ın nisan ayındaki Türkiye ziyareti sonrası çalışmalarına başlanan Ortak Vizyon Belgesi’ni kamuoyuna açıklayacaklarını söyledi.

            4- Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Hilmi Güler, resmi ziyaret nedeniyle Türkiye’de bulunan Azerbaycan Maliye Bakanı Samir Şerifov ile görüşmesinin ardından gazetecilerin sorularını yanıtladı. Bakan Güler bir soru üzerine, geçtiğimiz hafta 13 ilde yaşanan elektrik kesintisiyle ilgili olarak geniş çaplı inceleme ve soruşturma başlatıldığını söyledi.

            5- Rektörler Komitesi, YÖK Başkanı Erdoğan Teziç başkanlığında toplandı. Toplantıda, Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer’e sunulan Türkiye’nin “Yüksek Öğretim Stratejisi” başlıklı rapor değerlendirildi.

            Öte yandan Üniversitelerarası Kurul (ÜAK) toplantısının ardından yapılan yazılı açıklamada ise, 2005–2006 bütçe uygulama talimatları nedeniyle içinde tıp fakültesi bulunan üniversitelerin döner sermaye ve bütçelerinin ciddi boyutlarda kısıntıya uğradığı, bu durumun diğer faaliyetlerin gerçekleştirilmesini de zora soktuğu ve sağlık hizmeti veremez hale geldiği belirtildi.  

            6- Balıkesir’in Ayvalık ilçesinde meydana gelen orman yangınında 150 hektar kızılçam alanının büyük ölçüde tahrip olduğu açıklandı.

            7- Vatikan’a bağlı Papalık Hıristiyanların Bütünlüğü Konseyi Başkanı Kardinal Walter Kasper, İtalyan Corriere Della Sera gazetesine verdiği demeçte, Türkiye’nin din özgürlüğünü engellediği sürece AB’ye alınmaması gerektiğini belirterek “Türkiye’nin Avrupa ile bütünleşmesine hazır olmadığını sanıyoruz. Gerçek bir laik devlet konumunda olsa din özgürlüğünü garanti altına alabilirdi” dedi.

            8- Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM), ilköğretim okullarında Alevi öğrencilere zorunlu din dersi verilmesine karşı 2004 yılında dava açan Hasan Zengin’in başvurusunu kabul etti. 

            9- Irak’ın başkenti Bağdat’ta Elektrik İşleri Bakan Yardımcısı Raad el Harit ve 19 kişilik korumasının kaçırıldığı bildirildi.

            10- İsviçre Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan yazılı açıklamada, İsrail, Gazze baskınında Cenevre Sözleşmesi’ne göre yasak olan ağır yıkım ve toplu ceza eylemleriyle sivillerin hayatını tehlikeye atarak uluslararası kuralları ihlal etmekle suçlandı.

            Fransa Dışişleri Bakanı Phlippe Douste-Blazy, İsrail’in Batı Şeria’daki saldırılarının Filistinlileri “radikalleştireceği” uyarısında bulundu.

11- Meksika’da yapılan Cumhurbaşkanlığı seçimlerini Flippe Calderon’un kazandığı açıklandı.

5 TEMMUZ 2006

            1- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan Reuters ajansına verdiği demeçte, Cumhurbaşkanlığı seçimine ilişkin açıklamalarda bulundu. Hiç kimsenin güçlü dinsel inançları bulunduğu gerekçesiyle Cumhurbaşkanı olmasının engellenmemesi gerektiğini belirten Başbakan Erdoğan, Cumhurbaşkanı adayının tüm ülkeyi bağrına basabilecek, ayrımcılığa izin vermeyecek ve AK Parti’nin onayladığı bir aday olması gerektiğini söyledi.

            Öte yandan Başbakan Erdoğan, Ersin Özince başkanlığındaki Türkiye Bankalar Birliği (TBB) Yönetim Kurulu üyelerini kabul etti. Özince görüşmenin ardından yaptığı açıklamada “Bankacılık sektörü ile ilgili olumlu görüşlerimizi paylaştık. Sektörün büyümeye devam edeceği, İstanbul’un bir finans merkezi olmasının ülke açısından çok yararlı olacağı gibi konuları paylaştık” dedi.

            2- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan Türkiye İhracatçılar Meclisi’nin (TİM) 13. Olağan Genel Kurulu’nda yaptığı konuşmada, ekonomide görülen hareketliliğin her zaman yaşanabileceğini belirterek “Küresel dalgalanmaların bir sonucu olarak ekonomimizde bu hareketlenmeyi yaşadık. Ancak herkes şunu bilmelidir ki Türkiye artık bu dalgalanmalarla baş edebilecek güce ve yeteneğe sahiptir” dedi.

            Toplantıya katılan CHP Genel Başkanı Deniz Baykal ise hükümetin uyguladığı ekonomi politikalarını eleştirdi.

            Devlet Bakanı Kürşad Tüzmen de toplantıda yaptığı açıklamada, dalgalı kurun dış ticaret üzerindeki etkilerinin rakamlara bakıldığında direkt olarak anlaşılabildiğini belirterek, haziran ayında ihracatın yüzde 28 arttığını, bunun rekabetçi kurun ihracata etkisinin açık göstergesi olduğunu söyledi.

            3- Danıştay 8. Dairesi, Milli Eğitim Bakanlığı’nın (MEB) Açıköğretim lisesine yapılan yeni kayıtlara ilişkin 1 Mart 2006 tarihli işleminin yürütmesinin durdurulmasına karar verdi.

            4- Oğuz Satıcı, Türkiye İhracatçılar Meclisi’nin (TİM) başkanlığına yeniden seçildi. 

            5- Resmi ziyaret nedeniyle Türkiye’de bulunan Irak Dışişleri Bakanı Hoşyar Zebari İstanbul’da Irak Başkonsolosluğu’nun açılışında, Irak-Türkiye ilişkileri, Kerkük’ün statüsünün ne olacağı ve terör örgütü PKK konusunda açıklamalarda bulundu. Zebari, iki ülke arasındaki ilişkiler konusunda “Irak’ın yeniden yapılanmasında Türkiye’den büyük destek bekliyoruz. Türkiye, bizim yeni yapılanmadaki en önemli modelimiz” dedi.

            6- Uluslararası Atom Enerjisi Kurumu (UAEK) Başkanı Muhammed El Baradey Avusturya’nın başkenti Viyana’da yaptığı açıklamada, İran krizinde diplomatik çözüm konusunda iyimser olduğunu, çünkü bu sorunun askeri bir çözümünün bulunmadığını söyledi. Baradey ayrıca, İran sorununda Türkiye’nin önemli bir rol üstlenebileceğine inandığını belirtti.

            7- ABD’de bulunan Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullah Gül, Dışişleri Bakanı Condoleezza Rice ile başkent Washington’da bir araya geldi. Görüşmenin ardından, iki ülke ilişkilerini yeniden düzenleyen ‘Ortak Vizyon Belgesi’ imzalandı.

Başbakan Yardımcısı Gül düzenlenen ortak basın toplantısında, ikili ve bölgesel konuları görüştüklerini, bu konular arasında Irak, İran, terör örgütü PKK, Ortadoğu sorunu, enerji konuları ve Bakü-Tiflis-Ceyhan Petrol Boru Hattı Projesi’nin bulunduğunu söyledi. Rice da iki ülke ilişkilerinin karşılıklı güvene dayandığını belirterek, Ortak Vizyon Belgesi sayesinde her iki ülkenin insanlarının, ilişkilerin ne denli derin ve geniş temelli olduğunu görmesinin kolaylaşacağını ifade etti.

            8- AB’nin yeni Dönem Başkanı Finlandiya’nın Başbakanı Matthewi Vanhanen AB Parlamentosu’nda yaptığı konuşmada, aday ülkeler için yeni kriterler ortaya atılmasına karşı olduğunu ve mevcut kriterlerin mutlaka uygulanması gerektiğini belirterek, Hırvatistan ve Türkiye ile müzakerelerin atılan adımlara göre ilerlemeye devam edeceğini söyledi.

            AB Komisyonu Başkanı Jose Manuel Barraso da yaptığı konuşmada, müzakerelerin ilerlemesi için Türkiye’nin, Güney Kıbrıs Rum Yönetimi’ne liman ve havaalanlarını açması gerektiğini belirtti.

            9- İsrail’in Gazze’yi hedef alan saldırıları sürerken, İsrail Güvenlik Kabinesi’nin, ordunun bölgedeki yerleşim yerlerine girişine onay verdiği bildirildi.

6 TEMMUZ 2006

            1- Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer, 5527 sayılı “Gelir Vergisi Kanunu’nda Değişiklik Yapılmasına İlişkin Kanun''u onayladı.

            Kanuna göre, yabancı yatırımcıların finansal araçlardan, Türkiye'de elde ettikleri kazanç ve iratlara uygulanacak stopaj oranı sıfıra indirilecek.

            2- TBMM Başkanı Bülent Arınç yasama yılının sona ermesi nedeniyle bir basın toplantısı düzenledi. Dönem içerisinde yürütülen yasama faaliyetleri hakkında bilgi veren Başkan Arınç gazetecilerin soruları üzerine, önümüzdeki yıl yapılacak cumhurbaşkanlığı seçimlerinde adaylığı konusunda şimdiden kesin bir şey söylemenin doğru olmadığını, konu etrafında yürütülen çalışmaların siyasi nitelik taşıdığını ve cumhurbaşkanlığı makamı üzerinden iç politikaya yönelik girişimleri doğru bulmadığını belirtti.

            3- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Ankara Sanayi Odası’nın ‘2005 Başarı Ödülleri Töreni’nde yaptığı konuşmada, dünyada yaşanan küresel dalgalanmaya seyirci kalmadıklarını belirtti.

            4- Başbakanlık Sözcüsü Akif Beki gazetecilere yaptığı açıklamada, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın Başdanışmanı Büyükelçi Ahmet Davutoğlu’nun, Başbakan’ın bir mesajını iletmek üzere Suriye’de Devlet Başkanı Beşar Esad ile görüştüğünü, Hamas lideri Halid Meşal ile görüştüğü yönündeki haberlerin ise doğru olmadığını bildirdi.

            5- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdüllatif Şener gazetecilere yaptığı açıklamada, turizmde KDV indirimine yönelik herhangi bir çalışmanın yapılmadığını, bu tür düzenlemelerin bütçe hazırlanırken ele alınabileceğini söyledi.

            6- Genelkurmay Askeri Mahkemesi, Küre Operasyonu kapsamında yargılanan Yüzbaşı Nuri Gökhan Bozkır’ı, “gizli askeri bilgileri açıklama” suçu nedeniyle 6 yıl hapis cezasına çarptırdı.

            7- Türkiye’de bulunan Uluslararası Atom Enerjisi Kurumu (UAEK) Başkanı Muhammed El Baradey, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan tarafından kabul edilmesinin ardından yaptığı açıklamada, İran’ın, BM Güvenlik Konseyi’nin sunduğu öneri paketine bir an önce olumlu yanıt vermesini umduklarını belirtti.

            8- ABD’de temaslarını sürdüren Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullah Gül, başkent Washington’da Brookings Enstitüsü’nde yaptığı konuşmada, terör örgütü PKK konusunda ABD’nin gösterdiği çabaları takdir ettiklerini belirterek “Ancak beklentilerimiz halen yüksek ve daha fazlasını bekliyoruz. Ne yazık ki Irak, PKK için bir barınak” dedi.

            Başbakan Yardımcısı Gül ayrıca, Ulusal Güvenlik Danışmanı Stephen Hadley ile görüştü.

            9- Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM), eski Başbakan Necmettin Erbakan’ın Türkiye hakkında yaptığı şikayeti karara bağlayarak, ifade özgürlüğü ve adil yargılanma haklarının ihlal edildiği sonucuna vardı. 

            10- BM Genel Sekreteri Kofi Annan’ın Siyasi İşlerden sorumlu Yardımcısı İbrahim Gambari, Lefkoşa’da Güney Kıbrıs Rum Yönetimi lideri Tasos Papadopulos ve KKTC Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat ile ayrı ayrı görüştü.

            Gambari yaptığı açıklamada, Ada’da kaldığı süre içerisindeki gelişmeleri ve hangi zeminde ilerlenebileceğini bir rapor halinde Genel Sekreter’e sunacağını belirtti.

            11- İsrail Ordusu’nun bir askerin kaçırılması üzerine 25 Haziran’da Filistin’e yönelik başlattığı operasyonda, 21 kişinin öldüğü bildirildi.

            Filistin Başbakanı İsmail Haniye, dünya kamuoyuna saldırının durdurulması çağrısında bulundu. 

7 TEMMUZ 2006

            1- Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer, 5524 sayılı ''Atatürk Orman Çiftliği Müdürlüğü Kuruluş Kanunu’nda Değişiklik Yapılmasına İlişkin Kanun'', 5531 sayılı ''Orman Mühendisliği, Orman Endüstri Mühendisliği ve Ağaç İşleri Endüstri Mühendisliği Hakkında Kanun'', 5536 sayılı ''Hakimler ve Savcılar Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun''u onayladı.

            2- TBMM Başkanı Bülent Arınç, İsrail Meclis Başkanı Dalia Itzik'e bir mektup göndererek, İsrail ile Filistin arasında yaşanan olaylardan duyduğu kaygıyı dile getirdi. Başkan Arınç mektubunda, Türkiye'nin, sorunun çözümüne yönelik iyi niyetli girişimlerini sürdüreceğini belirterek, İsrail’in yapıcı davranmasını istedi.

            3- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, AB Büyükelçilerine verdiği yemekte, “Kıbrıs’ta kapsamlı bir çözüm bulununcaya dek güven artırıcı önlem olarak, bütün kısıtlamalar ilgili taraflarca eş zamanlı olarak kaldırılmalı. Mevcut durumda açılım sağlamanın yolu budur” dedi.

            Öte yandan Başbakan Erdoğan Polis Akademisi’nin 261. dönem ve Güvenlik Bilimleri Fakültesi’nin 5. dönem mezuniyet töreninde yaptığı konuşmada, polis teşkilatının Türk milletinin en çok güvendiği kurumlardan biri olduğunu söyledi.

            4- Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullah Gül, ABD’deki temaslarını tamamlayarak yurda döndü. Başbakan Yardımcısı Gül Esenboğa Hava Limanı’nda gazetecilere yaptığı açıklamada, ABD Dışişleri Bakanı Condoleezza Rice ile imzalanan ‘Ortak Vizyon Belgesi’yle Türkiye-ABD ilişkilerinin daha da ileriye götürüldüğünü söyledi.

            5- Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullah Gül, Uluslararası Atom Enerjisi Kurumu Başkanı (UAEK) Muhammed El Baradey’i kabul etti. Görüşmede, İran konusunda bir çözüm bulunması konusunda mutabakata varıldı. Baradey, Türkiye’ye bu konuda önemli roller düştüğünü ve Türkiye’nin krizin çözümüne olumlu etki yapacağını söyledi. Başbakan Yardımcısı Gül de Türkiye’nin enerji konusunda bağımlı bir ülke olduğunu belirterek, Türkiye olarak kendilerinin de nükleer enerjiye geçmeye hazırlandığını ve enerji kaynağı konusunda kendilerini çeşitlendirmeleri gerektiğini söyledi.  

            6- Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısı Nuri Ok, Türkiye Barolar Birliği tarafından düzenlenen “Bir Adli Organ Olarak Savcılık” konulu uluslararası sempozyumun açılışında yaptığı konuşmada, yargıda siyasallaşma iddialarını haklı kılan izlenim ve gözlemlerin, savcılık sisteminin soruşturmanın tarafsızlığı yönünden sorgulanmasını gündeme getirdiğini belirtti.

            7- Ekonomiden sorumlu Devlet Bakanı ve Başmüzakereci Ali Babacan, Dünya Bankası Türkiye Temsilcisi Andrew Vorkink ile ortak basın toplantısı düzenledi. Bakan Babacan, Türk ekonomisinin tarihinde hiç olamadığı kadar sağlam bir yapıya kavuştuğunu belirtti. Vorkink de 56 yıllık geçmişe bakıldığında bu hükümetin, reformları takip ederek başarıyla tamamlayabilen tek hükümet olduğunu belirterek, son rakamlarla birlikte çok önemli adımlar atıldığını söyledi.

            Öte yandan Bakan Babacan, İngiltere’nin finans merkezinden sorumlu Belediye Başkanı Lord David Brewer’i makamında kabul etti. Bakan Babacan görüşmenin ardından yaptığı açıklamada, görüşmede, Türkiye’de uygulanan ekonomik program ve yapısal reformlar ile AB sürecindeki gelişmelerin ele alındığını belirtti.

            8- Sağlık Bakanı Recep Akdağ, bakanlığıyla ilgili incelemelerde bulunmak üzere gittiği Adana’da, Vali Cahit Kıraç’ı ziyaret ederek kentle ilgili bilgi aldı. Bakan Akdağ, kuş gribi hastalığı yüzünden tavukların toplu olarak imha edildiği, dolayısıyla kene toplama işlevini yerine getiremediği, buna bağlı olarak da Kırım Kongo Kanamalı Ateşi hastalığının arttığı konusundaki iddiaların doğru olmadığını söyledi.

            9- Sanayi ve Ticaret Bakanı Ali Coşkun, Ankara Sanayi Odası Başkanı Zafer Çağlayan ile birlikte OSTİM Organize Sanayi Bölgesi Sanayici, İşadamı ve Yöneticileri Derneği (ORDİAD) tarafından düzenlenen toplantıda, ekonomide son zamanlarda yaşanan dalgalanmaları değerlendirerek, “Kriz sözü yanlıştır. Sadece cari açık, faizin ya da dövizin dalgalanmasını ele alarak kriz çığırtkanlığını yapmanın anlamı yok” dedi.

            10- DSP Genel Başkanı Zeki Sezer, TGRT televizyonunda yayınlanan “Ankara’nın Gündemi” programına katılarak, hükümetin icraatları, partilerin ittifak arayışı ve cumhurbaşkanlığı seçimi konularında açıklamalarda bulundu.  

            11- Filistinli örgütlerin kaçırdığı askerini kurtarma gerekçesiyle Gazze’ye giren İsrail, bölgedeki saldırılarını sürdürüyor.

            İsrail uçaklarının gerçekleştirdiği hava saldırılarında, 6’sı sivil 40 kişinin öldüğü bildirildi.                                             

            12- Çin’in Şanzi bölgesinde kömür üretimi yapılan bir yerde meydana gelen patlamada, 47 kişinin öldüğü açıklandı.

            13- İran ile Ermenistan’ın, enerji, ekonomi ve endüstriyel yapılanma alanlarında 7 adet işbirliği anlaşmasına vardığı bildirildi.

8 TEMMUZ 2006

1- TBMM Başkanı Bülent Arınç Tunceli’de Sosyal Hizmetler ve Çocuk Esirgeme Kurumu Aile Danışma ve Rehabilitasyon Merkezi’nin açılışında yaptığı konuşmada, Tunceli’nin Türkiye’nin en büyük doğal milli parkı olan Munzur Vadisi, dünyaca ünlü alabalığıyla, kültürel zenginliğiyle ülkenin müstesna yerlerinden birisi olduğunu söyledi.

            2- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, AK Parti Tokat İl Kongresi’nde yaptığı konuşmada, iktidara geldiklerinde yolsuzluk, yoksulluk ve yasaklarla mücadele etme sözü verdiklerini belirtti.

            3- Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullah Gül ‘Irak’a Komşu Ülkeler Dışişleri Bakanları 9’uncu Toplantısı’na katılmak üzere İran’ın başkenti Tahran’a hareketinden önce Esenboğa Hava Limanı’nda yaptığı açıklamada, İsrail operasyonlarının dehşet verici boyutlara ulaştığını belirterek, “Bu kadar Filistinlinin bütün dünyanın gözü önünde öldürülmesi dehşet vericidir” dedi.

            4- Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada, İsrail-Filistin ihtilafında mevcut krizin şiddetlenerek sürmesinden derin kaygı duyulduğu belirtilerek, taraflar, ivedilikle ve şartsız olarak şiddete son vermeye çağrıldı.

            5- Ekonomiden sorumlu Devlet Bakanı ve Başmüzakereci Ali Babacan,  AB’ye katılım süreci çerçevesinde taraması tamamlanan “Sosyal Politika ve İstihdam” ile “İşletme ve Sanayi Politikası” fasıllarıyla ilgili teknik düzeyde yapılan bilgilendirme toplantısında, Türkiye’nin sermaye birikiminin ülkeyi yeterinde hızlı büyütecek boyutta olmadığını belirterek “Doğrudan yabancı yatırımların artması gerekiyor” dedi.

6- “Bir Adli Organ Olarak Savcılık” konulu sempozyumun ikinci gününde, “Türkiye’de Savcılık’ başlıklı oturuma başkanlık eden Yargıtay Onursal Cumhuriyet Başsavcısı Sabih Kanadoğlu, içinde bulunulan durumda savcılığın bağımsızlığı ve güvencesinin ne kadar önemli olduğunu söyledi.

            7- Yargıtay 4. Hukuk Dairesi, Dinç Bilgin ve oğlu Şevket Bilgin’in, Etibank davasına bakan mahkeme heyeti aleyhine açtığı tazminat davasını reddetti.

            8- Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım, Konya-Ankara Hızlı Tren Projesi’nin temel atma töreninde yaptığı konuşmada, demiryollarının yıllardır ihmal edildiğini, AK Parti döneminde bu alandaki yatırımlara öncelik verildiğini ifade etti.

            9- Tiyatro oyuncusu ve yönetmen Mehmet Akan, İstanbul’da yaşamını yitirdi.  

            10- Bakü-Tiflis-Ceyhan Boru Hattı’nın açılışı dolayısıyla Türkiye’ye gelen Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev, Cumhuriyet gazetesinin sorularını yanıtladı. 

            11- Güney Kıbrıs Rum Yönetimi lideri Tasos Papadopulos ve KKTC Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat, BM Genel Sekreteri Kofi Annan’ın Siyasi İşlerden sorumlu Yardımcısı İbrahim Gambari’nin talebiyle Ada’da çözüm için Lefkoşa’da bir araya geldiler. Görüşmenin ardından mutabakata varılan hususları içeren yazılı bir metni okuyan Gambari, Kıbrıs sorununa kapsamlı bir çözüm bulunması için görüşmelere yakın bir zamanda başlanmasının kararlaştırıldığını belirtti.

            12- AB, İsrail’in Gazze Şeridi’ne yönelik saldırılarını kınadı.

            BM Genel Sekreteri Kofi Annan da Güvenlik Konseyi’ni bölgedeki duruma karşı net pozisyon almaya çağırdı.

            Öte yandan Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas ve Başbakan İsmail Haniye, Filistinli gruplara ve İsrail’e ateşkes çağrısında bulundu. 

            13- Irak’a Komşu Ülkeler Dışişleri bakanları, Irak’ta hükümetin kurulmasının ardından gelişmeleri değerlendirmek üzere Irak’ın başkenti Tahran’da toplandı.

            İran Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinejad toplantının açılışında yaptığı konuşmada, Ortadoğu’da İsrail’in, çocukları, masumları öldürdüğünü, evleri yıktığını ve Batı ülkelerinin de bunu desteklediğini söyledi.

            Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullah Gül de konuşmasında, geçen yıl başlayan komşu ülkeler toplantılarından bu yana çok yol alındığını belirterek, Irak’ta şu anda seçilmiş bir hükümet olduğunu ifade etti.

9 TEMMUZ 2006

            1- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan Ordu’da özel bir hastanenin açılışında yaptığı konuşmada, yıl sonuna kadar Karadeniz Sahil Yolu’nun, Bolaman tünellerinin bazı bölümleri hariç tamamını bitireceklerini söyledi. Daha sonra AK Parti Ordu İl Kongresi’ne katılan Başbakan Erdoğan, Ünye ilçesindeki temaslarının ardından İl Kongresi’ne katılmak üzere Samsun’a gitti.

            2- CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, Isparta’nın Eğirdir ilçesine bağlı Sarıidris beldesindeki Çalmakapı Yaylası’nda düzenlenen ‘2’nci Yörük Şenliği’nde yaptığı konuşmada, gereksiz din gerginliği yaratmak ve milleti dindar olanlar, olmayanlar diye bölmek isteyenlerin olduğunu belirterek, bunlara fırsat verilmeyeceğini, siyaset ile dinin ayrılması gerektiğini söyledi.

            3- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdüllatif Şener Sivas’ta AK Parti İl Başkanlığı’nda düzenlediği basın toplantısında, Mortgage sisteminin bu yasama yılında yasalaştırılamadığını, ancak ekimde yasanın çıkarılacağını söyledi.

            4- 2006 Dünya Futbol Kupası’nı İtalya kazandı.

            5- Türkiye ile ABD arasında 2000 yılında imzalanan ‘Nükleer Enerjinin Barışçıl Kullanımına İlişkin İşbirliği Anlaşması’ Bakanlar Kurulu tarafından onaylanarak yürürlüğe girdi.

            6- Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullah Gül, Irak’a Komşu Ülkelerin Dışişleri Bakanları Toplantısı için gittiği İran’ın başkenti Tahran’da düzenlediği basın toplantısında, gazetecilerin Kıbrıs sorunu ve AB’ye ilişkin sorularını yanıtladı.

            Başbakan Yardımcısı Gül, KKTC Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat ile Güney Kıbrıs Rum Yönetimi lideri Tasos Papadopulos’un buluşmasının ardından Ada’dan Türk askerlerinin çekilmesi ve Maraş’ın iadesiyle ilgili basında çıkan haberlere ilişkin olarak “Asker çekmek ve Maraş’ın iadesi gibi konuların hiçbiri söz konusu değil. Bunların hiçbiri kağıt üzerinde yok. Sayın Talat’ı destekliyoruz. Uluslararası toplum umarım ki Türk tarafının ne kadar yapıcı olduğunu bir kez daha görecek” dedi.

            Başbakan Yardımcısı Gül ayrıca, AB’nin ekim ayında yayımlayacağı İlerleme Raporu’nun çok önemli olduğunu ve bazı uyum yasalarının bir an önce çıkarılması gerektiğini belirterek, Meclis’i erken toplayabileceklerini söyledi.

            7- KKTC Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat Lefkoşa’da düzenlediği basın toplantısında, Güney Kıbrıs Rum Yönetimi lideri Tasos Papadopulos ve BM Genel Sekreteri Kofi Annan’ın Siyasi İşlerden Sorumlu Yardımcısı İbrahim Gambari’yle dün yaptığı görüşmeye ilişkin değerlendirmelerde bulundu. Cumhurbaşkanı Talat, BM ve Annan Planı parametrelerine dayalı çözüm istediklerini belirterek, Papadopulos ile üzerinde uzlaşılan sürecin başarıya ulaşması halinde görüşme sürecinin başlayacağını ve hedefin temmuz sonu olduğunu söyledi.

            8- Irak’a Komşu Ülkelerin Dışişleri Bakanları Toplantısı’nın ardından yayımlanan sonuç bildirisinde, Irak’ın egemenliği, toprak bütünlüğü ve bağımsızlığına verilen öneme işaret edilerek, Irak’taki yeni hükümet ve meclise tam destek verildiği ve geniş tabanlı bir hükümet kurulmasından memnun olunduğu kaydedildi.

            Bildiride ayrıca, İsrail’in eylemlerinin insanlık dışı olduğu belirtilerek, İsrail’e saldırılarına son verme çağrısında bulunuldu.

            İran Dışişleri Bakanı Manuçehr Muttaki toplantının ardından düzenlediği basın toplantısında, komşu ülkeler olarak Irak’taki terör sorununa hükümetle işbirliği içinde çözüm bulmak istediklerini söyledi.

            9- BM Genel Sekreteri Kofi Annan, İsrail’in Gazze Şeridi’ne yönelik saldırılarına ilişkin yaptığı açıklamada, elektrik, su, gıda ve ilaç sıkıntısının yaşandığı Gazze’ye sivil halkın umutsuz durumunun hafifletilmesi için acil eylem çağrısında bulundu. 

            10- Rusya’da, içinde 200 kişi bulunan bir yolcu uçağının iniş sırasında piste çarpması sonucu meydana gelen kazada, 137 kişinin öldüğü bildirildi.

            11- Irak’ın başkenti Bağdat’ta Şii milislerin düzenlediği silahlı saldırıda, 42 kişinin öldüğü açıklandı.

10 TEMMUZ 2006

            1- TBMM Başkanı Bülent Arınç temaslarda bulunmak üzere Rusya’nın başkenti Moskova’ya hareketinden önce Esenboğa Hava Limanı’nda düzenlediği basın toplantısında, 1 Temmuz tarihinde tatile giren TBMM’nin şartlar ve ihtiyaçlar doğrultusunda 1 Ekim tarihinden önce de toplanabileceğini söyledi.

            2- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, CHP’nin yeni Genel Merkezi’ne taşınması nedeniyle Genel Başkan Deniz Baykal’ı ziyaret ederek bir süre görüştü. Ziyarete Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullah Gül, Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Mehmet Ali Şahin, Adalet Bakanı Cemil Çiçek ve AK Parti temsilcileri de katıldı.

            3- Başbakanlık Basın Merkezi’nden yapılan açıklamada, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’le bir telefon görüşmesi yaptığı, görüşmede İsrail-Filistin gerginliğinin değerlendirildiği ve iki liderin sorunun çözümü yönünde ortak çalışma yürütme konusunda mutabakata vardıkları açıklandı.

            4- Sanayi ve Ticaret Bakanı Ali Coşkun başkanlığında, bu yılki fındık politikasının belirlenmesi amacıyla bir toplantı düzenlendi.

            Bakan Coşkun toplantı sonrası yaptığı açıklamada, bu yıl 650 bin tonun üzerinde rekolte beklendiğini belirterek, bu konuda politikanın belirlenmesi amacıyla daha önce TOBB bünyesinde bir çalışma başlatıldığını söyledi.

            5- Ortaöğretim Kurumları Seçme ve Yerleştirme Sınavı sonuçları açıklandı.

            6- Türkiye ile Filistin Yönetimi arasında 1 milyon dolarlık hibe anlaşması imzalandı.         Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullah Gül imza töreninde yaptığı açıklamada, uluslararası camianın ve herkesin Ortadoğu’daki durumun yeniden sükunete kavuşması için gayret sarf etmesi gerektiğini belirterek, barış sürecinin tekrar işlemeye başlaması, iki devletli çözüm yolunun herkes tarafından kabul edilmesi ve bunun yaşayabilir hale gelmesi için gerginliğin bir an önce sona ermesi gerektiğini söyledi.

            7- Türkiye Ekonomik ve Sosyal Etüdler Vakfı (TESEV) ile Norveç Mülteci Konseyi Ülke İçinde Yerinden Edilme İzleme Merkezi’nin (IDMC) birlikte hazırladığı “Güvensizlik Mirasının Aşılması: Devlet ile Yerinden Edilmiş Kişiler Arasında Toplumsal Mutabakata Doğru”  adlı rapor, düzenlenen bir toplantı ile açıklandı.

            Türkiye-AB Karma Parlamento Komisyonu Eşbaşkanı Joost Lagendijk toplantıda yaptığı konuşmada, hükümetten yerinden edilmiş kişilerin sorunları da dahil olmak üzere Güneydoğu Anadolu Bölgesi’ne yönelik genel bir program hazırlanmasını beklediklerini kaydetti.

            AB Komisyonu Türkiye Temsilcisi Hansjörg Kretschmer de yerinden edilmiş kişilerin yaşam koşullarının çok kötüleştiğini, yeni bir alt sınıfın ortaya çıktığını belirtti.

            8- AB Komisyonu Genişlemeden sorumlu Üyesi Olli Rehn yaptığı yazılı açıklamada, Kıbrıs’ta iki toplum liderinin bir hafta içerisinde üç kez bir araya gelmesinin, BM çatısı altında bir çözüme ulaşılması konusunda cesaret verici bir işaret olduğunu bildirdi.

            9- Suriye’nin başkenti Şam’da bir basın toplantısı düzenleyen Hamas lideri Halid Meşad’ın, kaçırılan İsrail askerinin, bu ülkedeki hapishanelerde bulunun Filistinli tutuklularla değiş-tokuş edilmesini istediği bildirildi.

            10- Rusya İç İstihbarat Servisi (FSB) Başkanı Nikolay Patruşev,  ünlü Çeçen Lider Şamil Basayev’in öldürüldüğünü açıkladı.

            11- Polonya’da Cumhurbaşkanı Lech Kaczynski’nin, ikiz kardeşi Jaroslav Kaczynski’yi Başbakanlığa atadığı bildirildi.

            12- Pakistan’da meydana gelen uçak kazasında, 45 kişinin öldüğü açıklandı.

11 TEMMUZ 2006 

            1- Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer, “11 Temmuz Dünya Nüfus Günü” nedeniyle yayımladığı mesajında, Türkiye’de, yurttaşlara hizmet alanlarında sunulan olanakların kalitesinin yükseltilebilmesi için nüfus planlaması yapılmasının zorunlu olduğunu belirtti.

            2- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan NTV televizyonunun gündeme ilişkin sorularını yanıtladı. Başbakan Erdoğan, cumhurbaşkanlığı tartışmalarının bugünden yapılmasını doğru bulmadıklarını, zamanı geldiğinde her partinin kendi kozunu ileri süreceğini belirtti.

            3- CHP Genel Başkanı Deniz Baykal bazı gazetelerin Ankara temsilcileriyle bir araya geldi. Baykal görüşmede, cumhurbaşkanı seçiminin uzlaşmayla olmaması halinde sıkıntı doğacağını belirtti.

            4- Yargıtay Ceza Genel Kurulu, Agos Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Hrant Dink hakkındaki davada, Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı’nın itirazını reddetti. Buna göre, Dink hakkında verilen mahkumiyet kararı kesinleşti.

            5- Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Hilmi Güler Sabah gazetesine yaptığı açıklamada, Türkiye’nin AB üyeliğinin enerji sayesinde olacağını, sadece Nabucco Projesi’nin bile AB ile Türkiye arasındaki entegrasyonun gerekliliğini göstermeye yettiğini, AB’nin enerji arzı güvenliği kapsamında alternatif enerji kaynaklarına ve hatlarına ihtiyacı bulunduğunu söyledi.

            6- Türkiye’de çeşitli temaslarda bulunan ABD’nin Avrupa ve Avrasya’dan sorumlu Dışişleri Bakan Yardımcısı Matthew Bryza, temaslarını değerlendirmek üzere düzenlediği basın toplantısında, Türkiye’nin terör örgütü PKK ile mücadele için doğrudan Irak’taki merkezi hükümetle bağlantıya geçmesi gerektiğini belirterek, ülkesinin PKK ile silahlı mücadeleye girmesinin şimdilik olanaklı olmadığını açıkladı.

            7- Avrupa Parlamentosu Dış İlişkiler Komitesi’nde, Hıristiyan Demokrat Grubu Üyesi Camiel Eurlings tarafından hazırlanan Türkiye Raporu’nun görüşmeleri eylül ayına ertelendi.

            8- ABD’nin başkenti Washington’da bulunan İngiltere Dışişleri Bakanı Margaret Beckett, John Hopkins Üniversitesi’nde düzenlenen bir konferansta yaptığı konuşmada, Türkiye ile AB arasındaki müzakerelerin yolunda gitmesi için Birlik içinde elinden gelen her şeyi yapmaya hazır pek çok üye ülke bulunduğunu, sürecin Kıbrıs sorunu veya bir başka mesele yüzünden tren kazasıyla karşılaşmayacağını umduğunu belirtti.

            9- İran Ulusal Güvenlik Konseyi Başkanı ve Başmüzakereci Ali Laricani, BM Güvenlik Konseyi’nin 5 daimi üyesi ve Almanya tarafından sunulan öneri paketini görüşmek üzere Belçika’nın başkenti Brüksel’de, AB Ortak Dış Politika ve Güvenlik Yüksek Temsilcisi Javier Solana ile bir araya geldi. Laricani görüşme sonrası yaptığı açıklamada, nükleer faaliyetler konusunda Batı’yla yaşanan sorunun çözümü öncesinde önlerinde uzun bir yol olduğunu söyledi.

            10- Hindistan’ın Bombay kentinde düzenlenen 8 ayrı saldırıda, 160’ın üzerinde kişinin öldüğü, 300 kişinin ise yaralandığı bildirildi.

            11- Irak’ta başta başkent Bağdat olmak üzere çeşitli kentlerde meydana gelen saldırılarda, ilk belirlemelere göre 40 kişinin öldüğü açıklandı.

12 TEMMUZ 2006

            1- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Malatya’da Toplu Konut İdaresi (TOKİ) tarafından yaptırılan konutların teslim töreninde halka hitaben yaptığı konuşmada, Türkiye’nin yeniden imarı için başlattıkları atılımın bütün hızıyla devam ettiğini belirterek “Türkiye’yi, günübirlik mantıkla yönetmiyoruz. Tam aksine uzun yıllara, geleceğe yönelik anlayışla bu yolculuğa çıktık“ dedi.

            Açılış ve temel atma törenlerinin ardından AK Parti Malatya İl Kongresi’ne katılan Başbakan Erdoğan, Ortadoğu’da yaşanan gelişmeleri değerlendirirken, yaşanan gerilimin sona ermesi için ellerinden geleni yapacaklarını belirterek “Yaşanan olaylara sessiz kalamayız. Ortadoğu’nun kan gölüne dönmemesi için ne yapılması gerekiyorsa onu yapacağız” dedi.

            2- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdüllatif Şener Türk Dil Kurumu’nun (TDK) kuruluşunun 74. yılı ile Bilim ve Sanat Terimleri Ana Sözlüğü’nün kullanıma açılması nedeniyle düzenlenen törende yaptığı konuşmada, TDK’nın kurulduğu günden bu yana Türk dilinin gelişmesini, Türkçe’nin doğru ve temiz kullanımını sağlayan saygın bir kuruluş olarak görev yaptığını belirtti.

            3- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdüllatif Şener NTV televizyonunun sorularını yanıtladı. Başbakan Yardımcısı Şener, IMF’nin getirdiği asgari ücretin düşürülmesi ve işten atılmaların kolaylaştırılması önerilerine ilişkin bir soru üzerine, “Böyle bir uygulama olmaz. Bu hem sosyal barışı, hem de hükümetin uyguladığı programı bozar” dedi.

            4- Sağlık Bakanı Recep Akdağ Türk Tabipler Birliği Merkez Konseyi Başkanı Prof. Dr. Gencay Gürsoy ve beraberindeki heyeti kabulünde, gazetecilerin sorularını yanıtladı. Bakan Akdağ, Türkiye’nin ilaca erişimin kolay olduğu ülkeler arsında yer aldığını belirterek, Maliye Bakanlığı tarafından hazırlanan tasarruf tebliğinin detayları hakkında tartışılabileceğini, ancak genel anlamda bir yanlış bulunmadığını söyledi.

            5- Sanayi ve Ticaret Bakanı Ali Coşkun Bursa’da bir fabrikanın açılışında yaptığı konuşmada, dünyada 20 trilyon lira yatırım yapan uluslararası sermaye grubunun yaptığı araştırmada, Türkiye’nin dünyada yatırımda en çok güvenilir 5 ülke arasında 3. sırada yer aldığını belirtti.

            6- Ankara Sanayi Odası (ASO) Başkanı Zafer Çağlayan ASO Meclis Toplantısı’nda yaptığı konuşmada, dünya piyasalarında yaşanan dalgalanmadan Türkiye’nin daha çok etkilenmesinin sebebinin, son 30 yılda ekonomik alanda yapılan yanlış uygulamalardan kaynakladığını söyledi.

            7- DİSK Genel Başkanı Süleyman Çelebi yaptığı yazılı açıklamada, Türkiye’nin eski Doğu Bloku ülkeleriyle birlikte asgari ücretin en düşük, kişi başına satın alma gücü bakımından da OECD ülkeleri arasında en yoksul ülke olduğunu belirtti.

            8- Türkiye’de bulunan Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev Ekovitrin dergisi tarafından düzenlenen ‘Yılın Siyaset Adamı Ödül Töreni’nde yaptığı konuşmada, iki ülke ilişkilerinin daha da gelişmesini ve mükemmelleşmesini istediklerini belirterek, Bakü-Tiflis-Ceyhan (BTC)  Petrol Boru Hattı’nın da büyük bir tarihi olay olduğunu söyledi.

            Törene katılan Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullah Gül de BTC hattının bu asrın en önemli projelerinden biri olduğunu belirterek “Akdeniz’de sadece Kafkas petrolleri pazarlanmayacak. Orta Asya’nın petrolleri de bu petrol hattından bütün dünyaya pazarlanacaktır. Dolayısıyla çok büyük bir başarı ortadadır” dedi.

            9-AB Komisyonu Türkiye Delegasyonu Başkanı Hansjörg Kretschmer, Eurobarometre tarafından hazırlanan ‘Bahar 2006 Türkiye’ araştırmasının yayımlanması nedeniyle düzenlediği basın toplantısında, Türk halkının AB üyeliğine verdiği desteğin geçen yıla oranla yüzde 17 düştüğünü ve bu gerilemenin hayal kırıklığı yarattığını belirterek, bunun ana nedenlerinin de Türkiye’de aranması gerektiğini söyledi. Kretschmer ayrıca, Türkiye’nin Güney Kıbrıs Rum Yönetimi’ne (GKRY) limanlarını açmasının AB önceliği olduğunu, bunun GKRY’yi tanıma anlamına gelmediğini belirtti.

            Söz konusu araştırmada, Türkiye’nin en büyük kaygısının yüzde 43 ile ‘terörizm’ olduğu belirtilirken, AB üyeliğine verilen desteğin yüzde 60’dan yüzde 43’e gerilediği kaydedildi.

            10- BM Güvenlik Konseyi’nin 5 daimi üyesi (ABD, Fransa, İngiltere, Rusya ve Çin) ile Almanya dışişleri bakanları, Fransa’nın başkenti Paris’te bir araya geldi. Toplantının ardından Fransa Dışişleri Bakanı Philippe Douste-Blazy yaptığı açıklamada, İran rejiminin uranyum zenginleştirme faaliyetini durdurmayı reddetmesi nedeniyle, konuyu yeniden BM Güvenlik Konseyi’ne götürmek için anlaştıklarını bildirdi.

            11- İsrail, Lübnan sınır karakoluna füze saldırısı düzenledi. Füze saldırısının ardından Lübnan’da konuşlanan Hizbullah’ın, 2 İsrail askerini kaçırması üzerine İsrail ordusu, karadan ve havadan Lübnan’a girdi.

            İsrail Başbakanı Ehud Olmert yaptığı açıklamada, kaçırılan askerlerin serbest bırakılması için Hizbullah’la kesinlikle pazarlık yapmayacaklarını belirterek “Bu olaylar bir terör saldırısı değil, egemen bir devletin hiçbir haklı gerekçesi olmaksızın İsrail’e yönelik eylemidir” dedi.

            Hamas’ın yayımladığı bildiride ise Gazze’de 1 İsrail askerinin kaçırılmasından 2 hafta sonra yapılan bu operasyonun, yenilmez bir ordu olmakla övünen İsrail Ordusu’nun zayıflığını gösterdiği belirtildi.

            Suriye Devlet Başkan Yardımcısı Faruk Şara da İsrail’in işgalinin, Lübnan ve Filistin halkını kışkırttığını söyledi.

            Bu arada BM Genel Sekreteri Kofi Annan ve BM’nin Lübnan Temsilcisi Geir Pedersen, Hizbullah’a kaçırdığı askerleri serbest bırakması çağrısında bulundu.

13 TEMMUZ 2006

            1- Danıştay İdari Dava Daireleri Kurulu, 13. Daire’nin, TÜPRAŞ’ın yüzde 51’lik hissesinin özelleştirilmesine olanak tanıyan işlem ve kararların iptal isteminin reddine ilişkin kararını onadı.

            2- Ekonomiden sorumlu Devlet Bakanı ve Başmüzakereci Ali Babacan, Kayseri’de yapılan Türkiye-AB Karma İstişare Komitesi (KİK) 21. Toplantısı’nda yaptığı konuşmada, geçen yıl başlatılan tarama sürecinin bir yıl içerisinde tamamlanarak diğer aday ülkelere göre bu konuda ilerleme sağlandığını, Türkiye’nin, AB’nin hızla kaybetmekte olduğu rekabet gücüne çok olumlu katkıda bulunacağını belirtti.

            3- Bakü-Tiflis-Ceyhan (BTC) Petrol Boru Hattı, Ceyhan Terminali’nde düzenlenen törenle açıldı. Törene Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer’in yanı sıra Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Azerbaycan Devlet Başkanı İlham Aliyev, Gürcistan Devlet Başkanı Mihael Saakaşvili, KKTC Başbakanı Ferdi Sabit Soyer, İngiltere Başbakan Yardımcısı John Prescott ile birlikte çok sayıda yerli ve yabancı üst düzey temsilci katıldı.

            Cumhurbaşkanı Sezer törende yaptığı konuşmada, Türkiye’nin petrol bakımından stratejik yer olan Avrasya’nın ortasında bulunduğunu ve coğrafi konumunun sağladığı bu durumda bölgesel istikrar için yeni imkanların ortaya çıkarılmasını amaçladığını belirterek “Türkiye, Hazar Havzası ve Ortadoğu petrolünü dünya pazarına sunmada, AB’ye doğalgaz sağlamada üzerine düşeni yapmaktadır” dedi.

            Başbakan Erdoğan da Ceyhan’ın bir enerji süpermarketine dönüştürülmesinin, Avrupa’nın enerji arz güvenliği bakımından son derece önem taşıdığını ve Türkiye’nin bu konuda üstlendiği rolün bilincinde olduğunu belirterek “BTC, enerji kaynaklarını üretici ve tüketici ülkeler açısından güvenlik koridoru oluşturacaktır. BTC, bizi bu hedefe ulaştıracak en önemli projedir” dedi.

            Azerbaycan Devlet Başkanı Aliyev ise BTC boru hattının, küresel öneme sahip ve uluslararası işbirliğinin çok başarılı bir örneğinin sergilendiği bir proje olduğunu ve hattın tüm dünya açısından bir güven kaynağı oluşturduğunu belirterek “Hazar kaynaklarının taşınması açısından BTC çok önemli. Ancak, bununla birlikte yeni projelerin hayata geçirilmesi de mümkündür” dedi.

            Gürcistan Devlet Başkanı Saakaşvili de BTC projesinin başlı başına bir bağımsızlık örneği olduğunu söyledi.

            Öte yandan ABD Başkanı George W. Bush, Cumhurbaşkanı Sezer’e gönderdiği ve törende okunan mesajında, hattın enerji çeşitliliği, bölgesel işbirliklerinin artırılması ve güvenlik açısından önemini belirtti.

            4- Bitlis’te askeri aracın mayına çarpması sonucu 5 asker şehit oldu.

            5- İngiltere’nin başkenti Londra’da bulunan Maliye Bakanı Kemal Unakıtan düzenlediği basın toplantısında, ekonomi politikalarının taviz verilmeden uygulanmaya devam edileceğini, özelleştirmeler ve genel olarak Türk ekonomisine büyük ilgi gösterildiğini ve enflasyonun yüzde 60-70’ler düzeyinden yüzde 8’e çekildiğini belirterek, iyi gelişmelerin yabancı sermaye akışını da beraberinde getirdiğini söyledi.

            6- Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM), Trakya Türkleri tarafından seçilen Mehmet Emin Aga’nın müftülüğünün Yunanistan tarafından tanınmaması konusunda, Yunanistan’ın Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi’nin (AİHS) din ve vicdan özgürlüğüyle ilgili 9’uncu maddesini ihlal ettiği hükmüne vardı.

            7- NATO Genel Sekreteri Jaap de Hoop Scheffer Milliyet gazetesinde yayımlanan yazısında, Afganistan’da 2001 yılından bu yana sürdürülen çalışmaların devam etmesi ve desteklenmesi gerektiğini, Taliban yönetiminin El Kaide örgütünün sığınağı olmaya devam ettiğini ve bu ülkenin uyuşturucu üretiminde büyük rol oynadığını, bugün itibariyle 16 bin olan BM misyonu altındaki gücün yakın bir gelecekte 20 binin üzerine çıkarılacağını belirtti. 

            8- İsrail’in Lübnan’a yönelik saldırılarında 15’i çocuk olmak üzere 39 kişinin öldüğü bildirildi.

            Lübnan’a yönelik saldırılar üzerine Fransa, İtalya ve Rusya dışişleri bakanlıkları İsrail’i kınayan açıklamalarda bulundu.

            Almanya’da Başbakan Angela Merkel ile ortak basın toplantısı düzenleyen ABD Başkanı George W. Bush, gerginliğin giderilmesi amacıyla bölgeyle sürekli temas halinde olduklarını, Ortadoğu’da iki devletli bir çözüm istediklerini ve Lübnan’ın bombalanmasının mevcut yönetimi zayıflatabileceği nedeniyle endişelendiklerini söyledi.

14 TEMMUZ 2006

            1- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, AK Parti 2. Olağan Kongresi’nde yaptığı konuşmada, İsrail’in Filistin’in ardından Lübnan’a saldırılarını değerlendirirken, BM’nin daha aktif rol üstlenmesi gerektiğini belirterek “Ortadoğu’nun bir kan gölü haline dönüşmemesi gerekir. Türkiye olarak hassasiyet içindeyiz. Gidiş iyi bir gidiş değil. İsrail bana göre dünyada kendini yalnızlığa sürüklüyor” dedi.

            2- CHP Genel Başkanı Deniz Baykal NTV televizyonunun gündeme ilişkin sorularını yanıtladı. Baykal, Tümgeneral Reha Taşkesen’in istifasıyla ilgili görüşünün sorulması üzerine, Türkiye’de uzun süredir hassas kurumlar dahil, devletin çeşitli kurumlarında kaygı verici kadrolaşma yaşandığını ve son istifa olayıyla da bunun karşılıklı çatışma ve kurban verme aşamasına geldiğini söyledi.

            3- Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullah Gül gazetecilere yaptığı açıklamada, İsrail'in Lübnan'a yönelik saldırılarıyla ilgili olarak, herkesi süratli bir şekilde ateşkese davet ettiğini bildirdi.

            Öte yandan Başbakan Yardımcısı Gül, AK Parti Bursa Milletvekili Ertuğrul Yalçınbayır’ın soru önergesine verdiği cevapta, AB Parlamentosu’nun Genişleme Strateji Belgesi’nde Türkiye’ye yönelik yapılan eleştirileri yanıtlarken, Kıbrıs sorununun kırk yılı aşan bir süredir BM Güvenlik Konseyi gündeminde yer alan siyasi bir sorun olduğunu, bu sorunun BM çerçevesinde usulünce çözüme kavuşturuluncaya dek, sorunun özüne ilişkin bu tür zorluklara herkesin katlanması gerektiğini belirtti. 

            4- Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan yazılı açıklamada, Ortadoğu’da son günlerde meydana gelen olumsuz gelişmeler çerçevesinde, Türk vatandaşlarının Lübnan’a seyahat programlarını ertelemelerinin uygun olacağı bildirildi.

            5- Emniyet Genel Müdürlüğü Sözcüsü İsmail Çalışkan, haftalık bilgilendirme toplantısının ardından gazetecilerin sorularını yanıtladı. Çalışkan, Danıştay Başkanı Sumru Çörtoğlu'nun makam aracında bulunan kanın bir insana ait olduğunun tespit edildiğini söyledi.

            6- Milli Savunma Bakanı Vecdi Gönül, Kocaeli’nde yerel ve yaygın gazetelerin temsilcileriyle bir araya geldi. Toplantının ardından soruları yanıtlayan Bakan Gönül, İsrail’in Lübnan’a yönelik saldırısına ilişkin bir soru üzerine, Türkiye’nin İsrail ve Filistin’e eşit mesafede olan tek ülke olduğunu belirtti.

            7- Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Hilmi Güler, Bolu’da düzenlenen “11. Küresel Politikalar ve Ortadoğu’nun Geleceği” başlıklı toplantıda yaptığı konuşmada, açılışı yapılan Bakü-Ceyhan-Tiflis Boru Hattı Projesi ve yapılması planlanan Samsun-Ceyhan boru hattıyla Türkiye’nin stratejik öneminin artacağını belirtti.

            İslam Konferansı Örgütü (İKÖ) Genel Sekreteri Ekmeleddin İhsanoğlu da toplantıda yaptığı konuşmada, Filistin’e temel haklarının verilmemesi ve Irak’a yapılan müdahale sonunda, Ortadoğu’nun geleceğini tehdit eden tehlikeli bir ortam oluşturulduğunu söyledi. 

            8- Merkez Bankası, hükümet ve IMF’ye, enflasyon hedefindeki sapma nedenlerini anlatan mektup gönderdi. Mektupta, 2007 ve 2008 yıl sonu hedeflerinin yüzde 4 olarak korunmakta olduğu belirtildi.

            9- DYP Genel Başkanı Mehmet Ağar yaptığı yazılı açıklamada, son zamanlarda tırmanışa geçen terör olaylarına karşı önlem alınması gerektiğini bildirdi.

            10- Almanya Başbakanı Angela Merkel, başkent Berlin’de yapılan ‘Göçmen Uyum Zirvesi’ne katıldı. Merkel, zirveden önce toplantıya katılan yabancı kuruluş temsilcileriyle görüştü.

            11- Irak Devlet Başkanı Celal Talabani, Irak Kürdistan Demokrat Partisi (IKDP) lideri, Kürdistan Bölge Başkanı Mesut Barzani ile bir araya geldi. Talabani, son dönemde Türkiye ve İran tarafından Kuzey Irak sınırında PKK’lı teröristlere yönelik operasyonlar konusunda “Hükümet, Baas rejiminin Türkiye ile yaptığı sınır ötesi operasyonu ile ilgili anlaşmaları reddetti” dedi.

            12- İsrail’in, Lübnan’a yönelik saldırıları sürüyor.

            Saldırılarda, 60 sivilin öldüğü bildirildi. Ayrıca, İsrail’in dün, Beyrut-Şam karayolu, Beyrut Havaalanı ve Filistin Halk Kurutuluş Cephesi’ne ait bir üssü bombaladığı açıklandı.

 15 TEMMUZ 2006

            1- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan Artvin’de toplu açılış töreninde yaptığı konuşmada, Ortadoğu’da tırmanan şiddeti değerlendirdi. Başbakan Erdoğan, BM ve G-8 ülkelerini göreve çağırarak “Ortak karar alınmalı. BM Güvenlik Konseyi ateşkes ilan etmeli ve bunu başarmalıdır” dedi. Başbakan Erdoğan daha sonra AK Parti Artvin İl Kongresi’ne katılmasının ardından Kars’a giderek incelemelerde bulundu.

            2- Askeri Yargıtay, Deniz Kuvvetleri eski Komutanı emekli Oramiral İlhami Erdil hakkında verilen 2 yıl 6 aylık hapis cezasını onadı.

            3- Ekonomiden sorumlu Devlet Bakanı ve Başmüzakereci Ali Babacan İstanbul’da Türkiye Genç İşadamları Derneği’nin (TÜGİAD) 20. kuruluş yıl dönümü nedeniyle düzenlenen törende ‘Türk ekonomisi ve AB ilişkileri’ konulu konuşmasında, kamu ve finans sektöründe, sosyal güvenlik alanında reformların hayata geçirildiğini belirterek “Türkiye genç ve dinamik popülasyonuyla AB’nin motoru olacak. Türkiye hakkında çok kalabalık, yoksul gibi önyargılar var. Oysa Türkiye, 5-10 yıl sonra bambaşka bir ülke olacak” dedi.

            4- Maliye Bakanı Kemal Unakıtan, İstanbul’da Ümraniye esnafını ziyaretinde gazetecilerin sorularını yanıtladı. Bakan Unakıtan, bir gazetecinin Ortadoğu’daki savaş, piyasalarda bir olumsuzluk oluşturacak mı sorusu üzerine “Savaş tüm dünyada olduğu gibi Türkiye’de de borsaları etkiler. Bu tepkiler sürekli olacak değil. Daha sonra normal rayına girer. Petroldeki yükselmeyi bütün dünya endişeyle izliyor. Bu yükseliş, akaryakıt ithal eden Türkiye için pek müspet olmaz” dedi.

            5- Sanayi ve Ticaret Bakanı Ali Coşkun, İstanbul’un Silivri ilçesinde işadamlarıyla bir araya gelerek, ilin sorunları hakkında bilgi aldı. Bakan Coşkun yaptığı açıklamada “Türkiye şu anda dünyanın en büyük 20 ekonomisi arasında 17. sırada. Bizim hedefimiz; ikinci iktidar döneminde, 2013 yılında Türkiye’yi dünyanın en zengin 10 ülkesi arasına sokmak“ dedi.

            6- Bayındırlık ve İskan Bakanı Faruk Nafiz Özak, Zonguldak Belediye Başkanı Secaattin Gonca’yı ziyaretinde yaptığı açıklamada, hükümetleri döneminde IMF borçlarını 11 milyar dolara düşürdüklerini belirterek, yatırımların giderek arttığını söyledi.

            7- DYP Genel Başkanı Mehmet Ağar partisinin İstanbul İl Başkanlığı’nda düzenlediği basın toplantısında, erken seçimin olması gerektiğini belirterek “Bu aslında olması gereken bir seçimdir, erken değildir. Türkiye içinde bulunduğu durumdan bir tek seçimle çıkabilir” dedi.

            8- CHP Genel Başkanı Deniz Baykal Sosyalist Enternasyonal Toplantısı’na katılmak üzere gittiği Yunanistan’ın Sisam Adası’nda, gazetecilere Ortadoğu’daki gelişmeleri değerlendirdi. Baykal, Ortadoğu'daki gelişmelerin kaygı verici boyutlara ulaştığını belirterek "Olaylar, bir İsrail-Filistin çatışması olmaktan çıkmıştır. Çünkü olay, Lübnan'ın Suriye'nin hatta daha sonra İran'ın taraf haline geleceği bir durum yaratmaktadır. Uluslararası etkinliği olan güçler, mutlaka devreye girmelidir" dedi.

             9- Kıbrıs’taki taraflarla temaslarda bulunmak üzere görevlendirilen ABD Dışişleri Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Mathew Bryza, Yunanistan’ın başkenti Atina’da Dışişleri Bakanlığı Müsteşarı Yannis Valinagis ile bir araya geldi. Bryza, ABD’nin BM nezdinde çözüm istediğini belirterek “İsteğimiz Kıbrıs’ın iki bölgeli ve iki toplumlu bir federasyon biçiminde birleşmesidir” dedi.

            10- G-8 Zirvesi, Rusya’nın St. Petersburg kentinde başladı. Zirvenin gündemini enerji, İran ile Kuzey Kore’nin nükleer sorunu, eğitim ve salgın hastalıkların önlenmesi oluşturuyor.

            Zirve nedeniyle burada bulunan ABD Başkanı George W. Bush, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile görüşmesinin ardından düzenlenen basın toplantısında, gazetecilerin sorularını yanıtladı. Bush, Ortadoğu’da tırmanan şiddetten Hizbullah örgütünün sorumlu olduğunu belirterek, Suriye’den saldırılarını durdurması için Hizbullah üzerindeki etkisini kullanması çağrısında bulundu. Putin ise Hizbullah’ın elinde bulundurduğu 2 askere İsrail’in bombalama operasyonuyla karşılık vermesini eleştirerek “Güç kullanımı dengeli olmak zorunda” dedi.

            Bush ve Putin ayrıca, nükleer terörizmle mücadelede, küresel inisiyatif gerektiği konusunda görüş birliğine vardı.

            11- İsrail ordusunun, iki askerinin Hizbullah tarafından kaçırılmasının ardından Lübnan’a yönelik saldırıları devam ediyor. 

            İsrail Adalet Bakanı Haim Ramon yaptığı açıklamada “Hizbullah, Litani’nin kuzeyine çekilmeli. Füze cephaneliğini Lübnan Ordusu’na teslim etmeli. Lübnan Ordusu da İsrail ile sınır boyunca mevzi almalıdır. Bu koşullar yerine gelirse ateşkesi kabul ederiz” dedi.

            Öte yandan İran Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinejad başkent Tahran’da yaptığı bir konuşmada, İsrail’in Gazze Şeridi ve Lübnan’a saldırılarında Nazi lideri Adolf Hitler ile aynı yöntemleri kullandığını söyledi.

            12- Arap Birliği’ne üye ülkelerin dışişleri bakanları, Ortadoğu’daki krizi ele almak üzere Mısır’ın başkenti Kahire’de olağanüstü toplandı. Toplantıda, İsrail’in Lübnan’a yönelik saldırıları kınandı.

            Arap Birliği Genel Sekreteri Amr Musa toplantının sonunda yaptığı açıklamada “Ortadoğu barış süreci ölmüştür. Ortadoğu Dörtlüsü (Rusya, ABD, BM ve AB) de dahil, bütün mekanizmalar barış sürecini iflas ettirmiş veya defnine katkıda bulunmuştur” dedi.

16 TEMMUZ 2006

            1- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan AK Parti Ağrı İl Kongresi’nde yaptığı konuşmada, milletin terör belasından kurtarılması ve barışın egemen olması gerektiğini belirterek, bölgesel milliyetçiliğe karşı olduklarını, Türkiye’nin her yerinin kendileri için eşit olduğunu söyledi. Daha sonra katıldığı Iğdır İl Kongresi’nde de terör konusunda değerlendirmelerde bulunan Başbakan Erdoğan, terörün Kürt kökenli vatandaşları istismar ettiğini belirterek “Teröre destek verenler, şunu iyi bilmeli ki terör bir gün onları da vuracaktır” dedi.

            2- Terörle Mücadele Yüksek Kurulu, Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullah Gül başkanlığında olağanüstü toplandı. Adalet Bakanı Cemil Çiçek, İçişleri Bakanı Abdülkadir Aksu, Jandarma Genel Komutanı Orgeneral Fevzi Türkeri, Genelkurmay 2. Başkanı Işık Koşaner, Başbakanlık Müsteşarı Ömer Dinçer, MGK Genel Sekreteri Yiğit Alpogan, Dışişleri Bakanlığı Müsteşarı Ali Tuygan, MİT Müsteşar Vekili Cemal Uzgören ve Emniyet Genel Müdürü Gökhan Aydıner’in katıldığı toplantıda, artan terör eylemlerine karşı alınabilecek önlemler değerlendirildi.

            3- MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli partisinin İl Kongresi’nde, Ortadoğu’da yaşanan savaşa müdahalede geciken BM’yi eleştirerek “BM küresel bir kurum olmaktan çıkmıştır. Niteliğini kaybetmiştir. Dünya ülkeleri toplanıp ya BM’yi düzeltmeli ya da yeni bir kurum kurmalıdır” dedi. Konuşmasında, ülke gündemini de değerlendiren Bahçeli, Türkiye’nin her geçen gün yeni bir tehdit algılaması ile karşı karşıya bulunduğunu belirterek “Ülkenin kurtuluşu, demokrasi içinde aranmalıdır. Millet iradesi, en doğru yolu gösterir” dedi.

            4- TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, Zaman gazetesine yaptığı açıklamada, teşvik sisteminin çalışmadığını belirterek “Teşvikte 6 ilin dışında memnun olan yok, kanunda değişiklik şart” dedi.

            5- Siirt’in Eruh ilçesinde güvenlik güçleri ile PKK’lı teröristler arasında çıkan çatışmada, 7 er ile 1 geçici köy korucusu şehit oldu. Van’ın Özalp ilçesinde ise polis noktasına ateş açılması sonucu, 1 polis şehit oldu.

            6- G-8 liderlerinin Rusya’nın St. Petersburg kentinde gerçekleştirdikleri toplantının ardından yayımlanan ‘Küresel Enerji Güvenliği’ başlıklı belgede, enerji alanında açıklık ve şeffaflık ilkesinin yanı sıra, isteyen ülkelerin nükleer teknolojiyi enerji kaynağı olarak kullanabileceği yönünde görüş birliğine varıldı. Zirvede yayımlanan ‘Ortadoğu’ başlıklı açıklamada ise İsrail’in kendini savunma hakkı bulunduğu belirtilerek, Hizbullah’tan İsrail’e yönelik saldırılarını durdurması istendi.

            Zirve çerçevesinde liderler, ikili görüşmeler yaptılar. ABD Başkanı George W. Bush, İngiltere Başbakanı Tony Blair ile görüşmesinin ardından yaptığı açıklamada, İsrail’in kendini savunma hakkı olduğunu belirtti. Blair de bölgede havanın yumuşaması gerektiğini belirterek, G-8 liderlerinin ortak tavır almak için çaba gösterdiklerini kaydetti.    

            Fransa Cumhurbaşkanı Jacques Chirac da Bush ile görüşmesinin ardından yaptığı açıklamada, Lübnan’daki Hizbullah’ın silahsızlandırılması konusunda Bush ile tamamen aynı fikirde olduğunu söyledi.

            Almanya Başbakanı Angela Merkel ise zirve çerçevesinde gazetecilere yaptığı açıklamada, G-8 liderlerinin Ortadoğu’da çatışan taraflara güçlü bir mesaj gönderilmesiyle ilgili ortak açıklama konusunda anlaştıklarını söyledi.

            7- BM Güvenlik Konseyi, 5 Temmuz’da füze denemelerinde bulunan Kuzey Kore’ye yaptırım öngören kararı kabul etti. Karar, Kuzey Kore’nin balistik füze programıyla ilgili bütün etkinliklerini askıya almasını öngörüyor.

            Kuzey Kore Dışişleri Bakanlığı ise yaptırım kararını reddederek, savunma amaçlı silah programlarını geliştirmeye devam edeceklerini açıkladı.

            8- İran Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Hamid Rıza Asefi başkent Tahran’da düzenlediği basın toplantısında, İran’ın, BM Güvenlik Konseyi’nin 5 üyesi ve Almanya tarafından nükleer programı hakkında sunulan öneri paketini görüşmeye hazır olduğunu açıkladı.

            9- İsrail’in Lübnan’a düzenlediği hava saldırılarında 45 sivilin öldüğü, 111 kişinin de yaralandığı bildirildi.

            İsrail Başbakanı Ehud Olmert yaptığı açıklamada, Hizbullah’ın saldırılarının İsrail halkına yönelik haince bir savaş olduğunu belirterek “İsrail bu durumu kabul edemez” dedi.

            Öte yandan BM Genel Sekreteri Kofi Annan’ın Özel Temsilcisi Terje Roed-Larsen ile AB Dış Politika ve Güvenlik Temsilcisi Javier Solana Lübnan’a giderek, Başbakan Fuad Sinyora ile görüştü.

            10- Mısır Devlet Başkanı Hüsnü Mübarek, Birleşik Arap Emirlikleri Devlet Başkanı Şeyh Halife bin Zayid el Nahayan ile başkent Kahire’de görüşmesinin ardından yaptığı açıklamada, İsrailli yetkililer ile yaptıkları görüşmeler sonucu, hafta başında iki askerinin kaçırılmasının ardından İsrail’i Beyrut’u işgal etmemeye ikna ettiklerini söyledi.

            11- Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad, Lübnan Devlet Başkanı Emil Lahud ile dün yaptığı telefon görüşmesinde, Lübnan’ın İsrail saldırılarıyla başa çıkması için kaynaklarını bu ülkenin kullanımına açacaklarını söyledi.

            Öte yandan İran Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Hamid Rıza Asefi haftalık basın toplantısında, İsrail’in Suriye’ye saldırmasının büyük bir hata olacağını belirterek, şimdiye kadar Filistin ve Suriye’ye yaptıkları maddi ve manevi yardımları sürdüreceklerini kaydetti.

            12- Suudi Arabistan’ın, Lübnan Başbakanı Fuad Sinyora’nın yardım talebi üzerine, bu ülkeye 50 milyon dolar bağışta bulunduğu bildirildi.

17 TEMMUZ 2006

            1- Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer, 5539 sayılı ‘Yap-İşlet Modeli ile Elektrik Enerjisi Üretim Tesislerinin Kurulması ve İşletilmesi ile Enerji Satışının Düzenlenmesi Hakkında Kanun’da Değişiklik Yapılmasına İlişkin Kanun’u ve Terörle Mücadele Yasası’nı onayladı.

            Öte yandan Cumhurbaşkanı Sezer, Türkiye’ye göç eden Ahıska Türklerinden ön lisans ve lisans diploması olanların denkliğinin sınav koşuluna bağlı olmaksızın kabul edilmesine ilişkin yasayı veto etti.

            2- TBMM Başkanı Bülent Arınç TRT-2 televizyonunda katıldığı bir programda, gündemdeki konulara ilişkin açıklamalarda bulundu. Son haftalarda artan terör eylemlerini değerlendiren Başkan Arınç, halkın terör örgütünü reddetmesinin terörle mücadele için en yüksek moral gücü olduğunu belirterek “Özellikle Kürt kökenli vatandaşlarımızın terör örgütüne karşı çıktıklarını yüksek sesle ilan etmelerini bekliyorum” dedi.

            3- Bakanlar Kurulu, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında toplandı. Adalet Bakanı ve Hükümet Sözcüsü Cemil Çiçek, toplantının ardından yaptığı açıklamada, terörle mücadelenin hükümetin her zaman öncelikli gündeminde yer aldığını belirterek, konunun Bakanlar Kurulu, Milli Güvenlik Kurulu ve Terörle Mücadele Yüksek Kurulu’nda değerlendirildiğini söyledi.

            4- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında Başbakanlık’ta geniş kapsamlı terör zirvesi yapıldı. Toplantıya Terörle Mücadele Yüksek Kurulu (TMYK) üyelerinin yanı sıra Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hilmi Özkök ve Kuvvet komutanları da katıldı.

            5- Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullah Gül İngiltere’nin başkenti Londra’ya hareketinden önce Esenboğa Hava Limanı’nda yaptığı açıklamada, terör zirvesini değerlendirdi. Başbakan Yardımcısı Gül, “Türkiye’nin ne yapacağı belli. Ancak bunların hepsi açıkça konuşulamayacaktır. Terörle mücadelede kararlıyız, uluslararası toplumdan işbirliği bekliyoruz. İçeride ve dışarıda ne gerekiyorsa muhakkak yapılacaktır” dedi.

            6- Dışişleri Bakanlığı Müsteşarı Büyükelçi Ali Tuygan, ABD’nin Ankara Büyükelçisi Ross Wilson ve Irak’ın Ankara Büyükelçisi Sabah Ümran ile ayrı ayrı görüştü. Tuygan görüşmelerin ardından yaptığı açıklamada, büyükelçilerle özellikle terörün Kuzey Irak’tan almakta olduğu destek üzerinde durduklarını belirterek “Bu konuda çok daha kararlı adımların atılması gerektiğini ve mevcut durumun Türkiye bakımından kabul edilemez olduğunu, kendilerine en kısa zamanda bugünkü durumu değiştirecek adımların atılmasını beklediğimizi ifade ettim” dedi.

            7- DSP Genel Başkanı Zeki Sezer yaptığı yazılı açıklamada “Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın teröre gösterdiği sabrın bedelini halkımız çok ağır ödemiştir ve ödemeye devam etmektedir. Teröre sabır göstermek nasıl bir mantığın ürünüdür? Ayrıca terörle ciddi ve kararlı mücadele, demokratik çizginin alternatifi değildir.  Demokrasi içinde de terörle mücadele edilebilir” dedi.

            8- Uluslararası Yatırımcılar Derneği (YASED) Başkanı Şaban Erdikler “Türkiye için Bir Yabancı Sermaye Stratejisine Doğru” adlı raporun İstanbul’da düzenlenen tanıtım toplantısında, Ortadoğu’da yaşanan son gelişmelerin doğrudan yabancı sermayenin gelişini etkileyebileceğini söyledi.

            9- Yurt genelinde meydana gelen trafik kazalarında, 27 kişinin yaşamını yitirdiği, 88 kişinin de yaralandığı bildirildi.

            10- ABD’nin Ankara Büyükelçisi Ross Wilson, TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu’nu ziyaret etti. Ziyaretin ardından gazetecilerin sorularını yanıtlayan Wilson, Türk güvenlik güçlerinin PKK terörü nedeniyle hayatlarını kaybetmesinden üzüntü duyduğunu ve PKK ile mücadele konusunda Türkiye’nin Irak’ın kuzeyinde tek başına hareket etmemesi gerektiğini belirterek “Bundan sonraki adım, üçlü görüşmelerin devam etmesi olmalıdır. Türkiye-Irak-ABD görüşmeleri sürdürülmelidir” dedi.

            11- AB Komisyonu’nun Dış İlişkilerden sorumlu Üyesi Benita Ferrero-Waldner Belçika’nın başkenti Brüksel’de düzenlenen AB Genel İşler ve Dış İlişkiler Toplantısı’nın ardından düzenlenen basın toplantısında, Hizbullah’ın, kaçırdığı askerleri bir an önce koşulsuz serbest bırakarak İsrail’e saldırıları durdurmasını ve Hizbullahın silahsızlandırılmasını öngören BM Güvenlik Konseyi’nin 1559 sayılı kararının Lübnan’da uygulanmasını, İsrail’in de Lübnan’a saldırılarına son vermesini ve tutukladığı Filistinli bakan ve milletvekillerini serbest bırakmasını istediklerini söyledi.

            AB Dönem Başkanı Finlandiya’nın Dışişleri Bakanı Erkki Tuomioja ise İsrail’in Lübnan’a yönelik saldırısının, insani yanını ve siyasal çözüm yanını ayrı ayrı ele almak gerektiğini belirtti.

            12- Rusya’nın St.Petersburg kentinde yapılan G-8 Zirvesi’nde İngiltere Başbakanı Tony Blair ve BM Genel Sekreteri Kofi Annan bir araya gelerek, İsrail’e yönelik saldırıların durdurulması için bölgeye uluslararası güçlerin konuşlandırılması çağrısında bulundular.

            13- Suriye’de bulunan İran Dışişleri Bakanı Manuçehr Mutteki, Devlet Başkanı Beşar Esad ile görüşmesinin ardından yaptığı açıklamada, ateşkes çağrısı yaparak Hizbullah ve İsrail arasındaki esir değişiminin gerçekleşmesi gerektiğini söyledi.

            14- Fransa Başbakanı Dominique de Villepin, Dışişleri Bakanı Philippe Douste-Blazy ile birlikte Lübnan’ın başkenti Beyrut’ta Lübnan Başbakanı Fuad Sinyora ile görüşmesinin ardından yaptığı açıklamada, Lübnan’daki Hizbullah örgütüne ve İsrail’e insani nedenlerle derhal ateşkes çağrısında bulundu.

            15- İsrail Başbakanı Ehud Olmert İsrail Parlamentosu’nda yaptığı konuşmada, İsrail’in Lübnan’a harekatının sona ermesi için Hizbullah örgütünce kaçırılan iki askerin serbest bırakılması ve Hizbullah’ın İsrail sınırından çekilerek roket ve füze saldırılarını sona erdirmesi gerektiğini söyledi.

            16- Irak’ın Mahmudiye kentinde bir pazar yerine düzenlenen saldırıda, 56 kişinin öldüğü, 67 kişinin de yaralandığı bildirildi.

            17- Endonezya’nın Java Adası’nda meydana gelen 7.2 büyüklüğündeki depremin tsunamiye yol açması sonucu, 104 kişinin öldüğü açıklandı.

 18 TEMMUZ 2006

            1- Cumhurbaşkanlığı Muhafız Alayı’nın 86. kuruluş yıl dönümü ve sancak devir teslim töreni, Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Milli Savunma Bakanı Vecdi Gönül ve kuvvet komutanlarının katılımıyla yapıldı.

            2- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu’nun (DEİK) İstanbul’da yapılan Genel Kurul Toplantısı’nda yaptığı konuşmada, son dönemlerde piyasalarda yaşanan dalgalanmaları Türkiye’nin az hasarla atlattığını belirterek “Zaman zaman dalgalanmalar olacaktır. Bunlar dünya ile bütünleşmiş bir ekonominin tabiatı gereğidir” dedi.

            TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu da “Türkiye ilk kez, nerede olduğu için değil, ne olduğu için önem taşıdığı bir döneme girdi, kanat ülkesi olmaktan çıktı. Türkiye’nin bu gücün önemini daha iyi anlaması, üstüne politikalar kurgulaması gerekiyor” dedi.

            3- Danıştay 13. Dairesi, Erdemir’in OYAK’a satışına izin veren Özelleştirme Yüksek Kurulu (ÖYK) kararının yürütmesini durdurdu.

            4- 2006 Öğrenci Seçme Sınavı (ÖSS) ve Yabancı Dil Sınavı (YDS) sonuçları açıklandı. Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) Başkanı Ünal Yarımağan düzenlediği basın toplantısında, ÖSS’ye giren 1 milyon 510 bin 411 adaydan 1 milyon 218 bin 153’ünün 160 ve üstü puan alarak tercih yapma hakkı kazandığını söyledi.

            5- İstanbul Ticaret Odası Başkanı Murat Yalçıntaş düzenlediği basın toplantısında, “Türkiye’de başarılı bir 4 yıl geçti, bir yerden bir yere geldik. Ama bundan sonra daha uzun vadeli bakmasını bilmeliyiz. Stratejik ve politik açıdan etkilenen değil etkileyen olmak istiyorsak, uzun vadeli stratejilere geçmeliyiz. Yoksa 5-10 yıl sonra da bugünkü türbülanslardan kurtulamayız” dedi.

            6- ABD’nin Ankara Büyükelçisi Ross Wilson NTV televizyonuna yaptığı açıklamada, Türkiye’nin Kuzey Irak’taki PKK varlığına karşı tek taraflı bir operasyon düzenlemesinin soruna kesin çözüm olmayacağını, PKK ile mücadelenin en barışçıl ve işbirliği içinde yapması gerektiğini, ABD’nin de bu kapsamda daha aktif çalışacağını söyledi.

            7- İngiltere’de bulunan Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullah Gül Dışişleri Bakanı Margaret Beckett ile başkent Londra’da bir araya geldi. Başbakan Yardımcısı Gül görüşmenin ardından yaptığı açıklamada, Ortadoğu’da acil ateşkes çağrısını yineleyerek, üç ay önceden tüm dünyayı uyardıklarını, olay başlar başlamaz ateşi söndürmeye çalıştıklarını ama çabalarının takdir edilmediğini söyledi.

            8- İngiltere hükümetinin, PKK, KADEK ve TAK’ın terörist grup olarak ilan edilip, üyelerinin yakalanmasına ilişkin bir karar aldığı bildirildi.

            9- Irak Kürdistan Demokratik Partisi (IKDP) lideri Mesud Barzani, Süleymaniye kentinde düzenlenen bir toplantıda yaptığı açıklamada, Kürtlerin kendi devletleri olmasının doğal bir hak olduğunu ileri sürdü.

19 TEMMUZ 2006

            1- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan Kıbrıs Barış Harekatı’nın 32. yıl dönümü kutlamalarına katılmak üzere gittiği KKTC’de Başbakan Ferdi Sabit Soyer ile bir araya geldi. Başbakan Erdoğan görüşmeden sonra düzenlenen ortak basın toplantısında, Kıbrıs Barış Harekatı’nın Kıbrıs Türkü’nün varoluş mücadelesinin önemli bir dönüm noktası olduğunu söyledi.

            Başbakan Erdoğan daha sonra KKTC Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat ile görüşmesinin ardından düzenlenen basın toplantısında da KKTC’ye uygulanan izolasyonların kaldırılması ve çözümün adil olması gerektiğini belirtti. Talat da Kıbrıs Türk tarafı olarak iki devletli, siyasi eşitliğe dayalı bir çözüm istediklerini söyledi.

            Başbakan Erdoğan temasları çerçevesinde ayrıca, KKTC’nin 1. Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş‘la da bir araya geldi.

            2- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Ortadoğu’da yaşanan şiddetin sona erdirilmesi ve ateşkesin sağlanmasına yönelik yürüttüğü diploması çerçevesinde, AB Dönem Başkanı Finlandiya’nın Başbakanı Matthewi Vanhanen ve İspanya Başbakanı Jose Rodriguez Zapatero ile birer telefon görüşmesi yaptı. Durumun kötüye gittiğini, ateşkesin bir an önce sağlanması gerektiğini belirten Başbakan Erdoğan “Bu konuda AB’nin atacağı adımlar belirleyici olacaktır” dedi. Her iki başbakan da Başbakan Erdoğan’ın görüş ve endişelerini paylaştıklarını bildirdi. 

            Öte yandan Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ı telefonla arayarak, Ortadoğu’da ateşkes sağlanması için destek istedi.

            3- Danıştay 13. Dairesi, Eti Bakır ve Karadeniz Bakır İşletmeleri’ne ait Samsun işletmesinin özelleştirmesini durdurdu. 

            4- ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Sean McCormack başkent Washington’da düzenlediği basın toplantısında, terör örgütü PKK üyelerinin Kuzey Irak’tan Türkiye’ye girerek düzenlediği saldırılara karşılık Türkiye’nin sınır ötesi bir operasyon düzenlemesi durumunda ABD’nin buna destek verip vermeyeceğine ilişkin bir soru üzerine “Bunun geçmişte de desteklediğimiz bir şey olduğuna inanmıyorum. Bizim desteklediğimiz; Irak’taki çokuluslu güçlerle, Irak hükümeti ve Türk hükümetinin bir araya gelerek istihbarat girişiminde bulunması ve Türk halkına yönelik bu terör tehdidine beraberce karşılık vermeye çalışmasıdır” dedi.

            5- ABD Senatosu’nun, İsrail’i destekleyen ve Hizbullah, Hamas, Suriye ve İran’ı kınayan bir kararı onayladığı açıklandı.

            6- İsrail Güvenlik Kabinesi’nin, Lübnan ve Gazze’ye yönelik askeri operasyonun zaman sınırı olmaksızın sürmesine karar verdiği bildirildi.

            Başbakan Ehud Olmert, Lübnan operasyonunun  ordu hedeflerine ulaşıncaya dek sürmesi gerektiğini belirterek, kaçırılan iki askere karşı esir değişimi pazarlığının yapılmayacağını ve Hizbullah’ın İsrail’e füze atmasının durdurulması gerektiğini söyledi.        İsrail Başbakan Yardımcısı Şimon Peres ise İsrail Radyosu’nda yaptığı konuşmada, Lübnan’a yönelik saldırılarının öz savunma olduğunu belirterek, uluslararası topluluğun krizi çözme konusunda zayıf kaldığını ifade etti.

            7- BM tarafından hazırlanan İnsan Hakları Raporu’nda, Irak’ta mayıs ve haziran aylarında yaklaşık 6 bin sivilin öldürüldüğü belirtilerek “İşkence, cinayetler ve kaçırma eylemleri sıklıkla görülmektedir. Öldürülen sivillerin sayısı artmaktadır” denildi.

20 TEMMUZ 2006

            1- Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer, Kıbrıs Barış Harekâtı’nın 32. yıl dönümü nedeniyle KKTC Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat’a gönderdiği mesajda, Türkiye’nin KKTC’nin ekonomik ve toplumsal yönden gelişmesi için gereken çabaları aynı kararlılıkla sürdüreceğini bildirdi.

            2- Genelkurmay Başkanlığı tarafından yapılan açıklamada, Uluslararası Güvenlik Yardım Kuvveti harekâtı kapsamında Türkiye, Fransa ve İtalya’nın müşterek liderliğinde 6 Ağustos 2006 tarihinde Kabil Bölge Komutanlığı’nın oluşturulmasının ve göreve başlamasının planlandığı bildirildi.

            3- Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullah Gül Financial Times gazetesine verdiği demeçte, Irak’ın terör örgütü PKK konusunda Türkiye ile işbirliği yapmaktan çekinmemesi gerektiğini belirterek “Eğer onlar durduramazsa biz harekete geçmek zorunda kalacağız” dedi.

            4- Danıştay 10. Dairesi, Suudi iş adamı Yasin El Kadı’nın mal varlıklarının dondurulmasına ilişkin Bakanlar Kurulu kararını iptal etti.

            5- Sağlık Bakanı Recep Akdağ İstanbul’da düzenlediği basın toplantısında, hekim eksikliğinin sağlık sistemindeki reformların önünde bir engel teşkil ettiğini belirterek, Dünya Sağlık Örgütü’nün Avrupa bölgesinde yer alan Türkiye’nin nüfusa göre hekim sayısında sonuncu sırada bulunduğunu söyledi.

            6- DYP Genel Başkanı Mehmet Ağar, Kıbrıs Barış Harekâtı’nın 32. yıl dönümü dolayısıyla yayımladığı mesajda, Barış Harekâtı’nın Kıbrıs sorununun taraflar arasında siyasi eşitlik ve egemen ortaklık temelinde adil, kalıcı ve kapsamlı bir çözüme kavuşturulmasına zemin hazırlayan bir sürecin başlatılmasına imkan sağladığını bildirdi.

            7- Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), Mart-Nisan-Mayıs 2006 dönemini kapsayan ‘Nisan 2006 Hane Halkı İşgücü Anketi’ sonuçlarını açıkladı. Sonuçlara göre, Türkiye genelinde işsiz sayısı geçen yılın nisan ayına göre 3 bin kişi azalarak, 2 milyon 436 bin kişiye düştü. Aynı dönemde işsizlik oranı da yüzde 9.9’a geriledi.

            8- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Kıbrıs Barış Harekâtı’nın 32. yıl dönümü dolayısıyla KKTC’de düzenlenen törende yaptığı konuşmada, Kıbrıs sorununun Türkiye’nin AB katılım sürecine karşı kullanılmaması gerektiğini belirterek “Rum tarafının uzlaşmaz siyasetinin bedelinin Kıbrıs Türküne ödetilmesi ciddi bir çelişki, büyük bir haksızlıktır. Kıbrıs Türk halkına uygulanan haksız tecride son verecek adımlar vakti geçirilmeden atılmalıdır. KKTC’nin doğrudan uçuşlara ve mal ticaretine açılmasına imkan tanınmalıdır” dedi.

            KKTC Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat da Türkiye ile birlikte yürüttükleri politikanın, dünyanın dilini konuştuğunu ve bu politikayı istikrarlı biçimde sürdüreceklerini söyledi.

            Öte yandan Başbakan Erdoğan, ABD Başkanı George W. Bush ve BM Genel Sekreteri Kofi Annan ile Ortadoğu’daki gelişmelere ilişkin bir telefon görüşmesi yaptı.

            9- Türkiye, Irak’ın başkenti Bağdat’ta terör örgütü PKK’nın lideri Abdullah Öcalan’ın adıyla açılan araştırma merkezinin kapatılması için Irak yönetimine nota verdi.

            10- Rusya Başbakanı Mihail Fradkov, ülkede terörist olarak kabul edilen örgütleri tek bir federal liste halinde toplayan kararnameyi imzaladı. Listede PKK terör örgütüne yer verilmedi.

            11- BM tarafından hazırlanan bir raporda, İsrail ordusunun Gazze’ye karşı saldırı başlatmasından bu yana 100 Filistinlinin öldürüldüğü açıklandı.

            12- İsrail Başbakan Yardımcısı Şimon Perez, Alman Die Welt gazetesine verdiği demeçte “'Biz, her türlü diplomatik ve siyasi çabaya karşı olan dört örgütle karşı karşıyayız. Bunlar, İran, Suriye, Hamas ve Hizbullah. Bunlardan ikisi ülke, ikisi de terör örgütü. Hiç kimse bunları etkileyemiyor. Ne ABD,  ne AB, ne de Rusya'yı dinliyorlar. Hatta bazı Arap ülkelerini bile dinlemiyorlar” dedi.

            13- ABD Temsilciler Meclisi, Lübnan’daki durum konusunda, İsrail’i destekleyen ve sorumlu olarak Suriye ve İran’ı gösteren bir kararı onayladı.

            14- Pakistan Devlet Başkanı Pervez Müşerref devlet televizyonunda yaptığı konuşmada, İsrail’den Lübnan topraklarındaki saldırılarına son vermesini istedi.

            15- Lübnan Başbakanı Fuad Sinyora, İtalyan gazetesi Corriere della Sera’da yayımlanan demecinde “Hizbullah’ı silahlandırmamız için bütün dünya bize yardımcı olsun” dedi.

21 TEMMUZ 2006

            1- CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, partisinin Meclis toplantısından önce yaptığı açıklamada, “Terör gibi hayati önem taşıyan bir konuda devletin, resmi kurumlarının ortak politikalar doğrultusunda bir davranış sergilemesi gerekir” dedi.

            2- Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Namık Tan düzenlediği basın toplantısında, terörle mücadeleyle ilgili gelişmeleri değerlendirirken, terör örgütü PKK’ya yönelik atılacak operasyonel adımlar konusunda istihbarat, planlama ve zamanlama çalışmasının yapıldığını belirtti.

            3- Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Murat Başesgioğlu yaptığı açıklamada, sosyal güvenlik sisteminin bütçeden karşılanan son 11 yıllık açıklarının Hazine borçlanma faiziyle güncellenen değerinin, geçen yılsonu itibarıyla 578,5 milyar YTL olduğunu söyledi.

            4- Yüksek Öğretim Kurulu (YÖK) tarafından yapılan yazılı açıklamada, üniversitede nitelikli insan gücü yetiştirilmesi konusundaki sorunların vahim boyuta geldiği belirtildi.

            5- ABD Kongre Üyesi Ed Whitfield, Cumhuriyet gazetesine Türkiye-ABD ilişkilerini değerlendirdi.

            6- KKTC’de temaslarda bulunan Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, KKTC 1. Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş‘la birlikte Lefkoşe-Güzelyurt otoyolunun açılışını yaptı. Başbakan Erdoğan yaptığı konuşmada, “Yol ve su medeniyettir. Her geçen gün daha güzel, daha mutlu, refah düzeyi yüksek KKTC’yi görmek mutluluk veriyor” dedi.

            Öte yandan Başbakan Erdoğan, İsrail’in Lübnan’a saldırısı konusunda, İran Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinejad ve İngiltere Başbakanı Tony Blair ile telefonla görüştü. Ahmedinejad görüşmede, Başbakan Erdoğan’ın çabalarını takdirle karşıladıklarını belirtti. Görüşme sonrası Blair’i arayan Başbakan Erdoğan, ateşkesin sağlanması ve yardım koridorunun oluşturulması için somut adım teklifi yaptı.

            7- İsrail'in Lübnan'a saldırısı nedeniyle, Yayladağı Sınır Kapısı'ndan 75 Türk işçisinin yurda giriş yaptığı bildirildi.

            8- ABD Dışişleri Bakanı Condoleezza Rice başkent Washington’da düzenlediği basın toplantısında, Ortadoğu’da yapacağı temaslar çerçevesinde İsrail ve Filistin’e gideceğini belirterek, Arap ülkeleri liderleriyle ise İtalya’nın başkenti Roma’da düzenlenecek konferansta bir araya geleceklerini belirtti.                                                                                                                                                  

            9- Kamboçya’da 1975-1979 arası 1.7 milyon kişinin ölümüne yol açan Kızıl Kmerler komutanı Ta Mok’un, dün başkent Phnom Penh’de öldüğü bildirildi.

22 TEMMUZ 2006

            1- Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer, Erzurum Kongresi’nin yıl dönümü nedeniyle yayımladığı mesajda, Erzurum Kongresi’nin Türk milleti için dönüm noktalarından biri olduğunu belirterek “Laiklik ve demokrasi Türk milletine büyük kazanımlar sağlamıştır. Bizler de Atatürk ve devrimleri ışığında çağdaş değerlerden asla ödün vermeyeceğiz” dedi.

            2- Başbakanlık Basın Merkezi’nden yapılan açıklamaya göre, ABD Başkanı George W. Bush, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ı telefonla arayarak, terör örgütü PKK ile mücadelede ABD’nin Türkiye’nin yanında olduğunu söyledi. Açıklamada ayrıca, ABD Dışişleri Bakanı Condoleezza Rice’ın da Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullah Gül’ü arayarak, PKK ile mücadele konusunda ne gerekiyorsa yapacaklarını belirttiği bildirildi.

            3- CHP Genel Sekreter Yardımcısı Mehmet Sevigen, Türkiye gazetesine, cumhurbaşkanlığı seçimleri ve terörle mücadele konusunda açıklamalarda bulundu.

            4- SP Başkanı Recai Kutan, partisinin Trabzon’da düzenlediği “İsrail’i Telin, Filistin’e Destek” mitinginin üçüncüsünde yaptığı konuşmada, İsrail ordusunun, iki İsrail askerinin esir alınmasını gerekçe göstererek, Filistin’e kara operasyonu başlattığını belirterek “Lübnan’a düzenlenen harekatın, askerlerin esir alınması ile ilgili yapıldığı söylemleri büyük yalandır” dedi.

            5- BBP Genel Başkanı Muhsin Yazıcıoğlu, İstanbul’da yaptığı açıklamada, İsrail’in Ortadoğu’da bütün dünyanın gözü önünde cinayet işlediğini belirterek “İsrail’in Filistin ve Lübnan’a yaptıkları vahşettir, soykırımdır” dedi.

            6- Türkiye Barolar Birliği (TBB) Başkanı Özdemir Özok, baro başkanları toplantısının açılışında yaptığı konuşmada, küresel sermayenin, insan hakları ve demokrasi söylemleriyle işgal etmeye çalıştığı Ortadoğu’da sınırları yeniden oluşturmayı amaçladığını ama boyutların giderek büyüdüğünü söyledi.

            7- ABD’nin Avrupa ve Avrasya’dan sorumlu Dışişleri Bakan Yardımcısı Matthew Bryza, Türkiye, Kıbrıs ve Yunanistan’ı kapsayan 10 günlük temaslarının ardından başkent Washington’da Türk ve Yunan gazetecilerle bir değerlendirme toplantısı yaptı. Bryza, terör örgütü PKK tehdidinin ortadan kaldırılmasında başarı elde edemediklerini, ancak kısa süre içinde ABD’nin harekete geçtiğinin görüleceğini söyledi.

            8- Medeniyetler İttifakı’nın eşbaşkanları Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ile İspanya Başbakanı Jose Luis Zapatero, Ortadoğu’daki gelişmeler üzerine ortak bir deklarasyon yayımladılar. Deklarasyonda, bölgedeki şiddetin dramatik tırmanışının, yüzlerce masum sivilin ölümüne ve çok daha fazlasının da yaralanmasına sebep olduğu belirtilerek, “Silahlar yerini diyaloga bırakmalı. Kaybedecek zaman yok, geleceğimiz tehlikede” denildi.

            9- İsrail, Güney Lübnan’ı bombalamaya devam ediyor.

Saldırılarda bugüne kadar 305’i sivil olmak üzere 342 kişinin öldüğü, yaklaşık 1000 kişinin yaralandığı açıklandı. Ayrıca, 500 binden fazla insanın bombardıman yüzünden evlerini terk ettiği bildirildi.

            10- Irak Cumhurbaşkanı Celal Talabani yaptığı açıklamada, Irak topraklarının Türkiye’ye yönelik saldırılarda kullanılmaması gerektiğini söyledi.

23 TEMMUZ 2006

            1- Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer, Lozan Barış Antlaşması’nın imzalanmasının 83. yıl dönümü dolayısıyla yayımladığı mesajda, Lozan Antlaşması ile Sevr Antlaşması’nın uygulanmasına olanak verilmeden, Türkiye'nin, Yüce Atatürk öncülüğünde Ulusal And sınırlarının korunup, çağdaş bir devlet olarak yükselmesinin yolunun açıldığını belirtti.

            Başbakan Recep Tayyip Erdoğan da mesajında “İstiklal mücadelemizde cephede kazandığımız büyük zaferin diplomatik tamamlayıcısı olan Lozan Barış Antlaşması’yla bağımsızlığımız ve egemenliğimiz uluslararası alanda tescil edilmiştir” dedi.

            2- CHP Genel Başkanı Deniz Baykal Sivas’ta halka hitaben yaptığı konuşmada terör olaylarına değinerek, Türkiye’nin milli bütünlüğünü sonuna kadar koruyacaklarını, ülkeyi kimseye böldürtmeyeceklerini söyledi.

            3- MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli partisinin Erzurum İl Kongresi’nde yaptığı konuşmada, hükümetin terörle mücadelede yetersiz kaldığını, bölücü terörün kökünün kazınması gerektiğini söyledi.

            4- BBP Genel Başkanı Muhsin Yazıcıoğlu Sivas’ta düzenlenen Birlik Şöleni’nde teröre karşı sınır ötesi operasyonu da dahil olmak üzere her türlü tedbirin bir an önce alınmasının gerektiğini söyledi.

            5- İzmir’de yapılan ‘9. Avrupa Ümit Erkekler Basketbol Şampiyonası’ final maçında Türkiye, Sırbistan-Karadağ'a 64-58 yenilerek, Avrupa ikincisi oldu. Sırbistan-Karadağ, Avrupa Şampiyonluğu’nu elde etti.

            6- İsrail Savunma Bakanı Amir Peretz, Almanya Dışişleri Bakanı Frank-Walter Steinmeier ile Kudüs’te görüşmesinin ardından yaptığı açıklamada, saldırıları diplomatik çabalara mümkün olduğunca yer açabilmek maksadıyla sürdüreceklerini söyledi.

            7- Suriye Enformasyon Bakanı Muhsin Bilal, İspanyol ABC gazetesine verdiği demeçte “Eğer İsrail, Lübnan’ı işgal eder ve yakınımıza gelirse Suriye de beklemez savaşa dahil olur” dedi.

24 TEMMUZ 2006

            1- Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer basında sansürün kaldırılışının 98. yıl dönümü nedeniyle yayımladığı mesajında, çağdaş özgürlükçü demokrasinin temel öğelerinden olan basının, demokratik düzenin sağlıklı işlemesi yönünden vazgeçilmez bir işlev üstlendiğini belirterek  “Basının toplum adına üstlendiği görevleri yerine getirebilmesi için özgür olması, her türlü baskı karşısında korunması ve sansür gibi çağdışı uygulamalardan uzak tutulması gerekmektedir” dedi.

            Gün nedeniyle TBMM Başkanı Bülent Arınç, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ve CHP Genel Başkanı Deniz Baykal da birer mesaj yayımladı.

            Türkiye Gazeteciler Sendikası’ndan (TGS) yapılan açıklamada ise “Medya sahipleri ve onların üst düzey yöneticilerinin mücadele alanı, basın emekçilerinin haklarını gasp etmek ve onların özgür habercilik yapmalarını alıkoyacak yöntemler geliştirmekten ibarettir. Siyaset-medya-ticaret üçgeninde kurulan bu düzeni bir müddet daha yaşatabilmek içgüdüsüyle davranışlarını belirleyen medya sahipleri ve yöneticileri, yayın çizgilerini siyasi iktidarın rüzgarına göre ayarlamaktan ve gerçekleri halktan saklamaktan asla çekinmemektedirler” denildi.

            2- TBMM Başkanı Bülent Arınç Lozan Barış Antlaşması’nın 83. yıl dönümü nedeniyle yayımladığı mesajında, Türkiye Cumhuriyeti’nin, bütün dünya tarafından bağımsız ve egemen bir devlet olarak kabul edilmesini sağlayan Lozan Barış Antlaşması’nın, Türk tarihi açısından çok önemli bir dönüm noktası olduğunu belirtti.

            3- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan Balıkesir’in Marmara ilçesine bağlı Ekinlik Adası’nda gazetecilere yaptığı açıklamada, Ortadoğu’daki problemlerin mutlaka çözüleceğini belirterek “İsrail ve diğerleri masaya oturacak, bu işin başka çıkışı yok. Çözüm bulunamadığı takdirde bu, taraflar için çok ciddi zarar meydana getirecektir” dedi.

            4- CHP Genel Başkanı Deniz Baykal Sivas Valiliği’ni ziyaretinin ardından yaptığı açıklamada, Sivas’ın Cumhuriyetin temellerinin atıldığı kent olduğunu belirterek “Müdafaa-i Hukuk, Kuvay-ı Milliye hareketine dayanan bir siyasi parti olarak Sivas’ı kendi başkentimiz, kuruluş başkentimiz kabul ederiz” dedi.

            5- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Mehmet Ali Şahin İstanbul’da gazetecilere yaptığı açıklamada, futbolda yaşanan şike iddiaları konusunda, öncelikle liglerin ertelenmesi gibi bir durumun söz konusu olamayacağını belirterek, Başbakanlık Teftiş Kurulu’ndan bu konuda çalışma yapmasını isteyeceğini söyledi.

            6- Tarım ve Köyişleri Bakanı Mehdi Eker, CHP Muğla Milletvekili Gürol Ergin ile Anavatan Partisi Mersin Milletvekili Hüseyin Güler’in soru önergelerine verdiği yazılı cevapta, “Kırsal Alanda Sosyal Destek Projesi” ile 2003-2005 yılları arasında 629 projeye 400 milyon YTL kredi kullandırıldığını, bu uygulamalar ile 46 bin çiftçi ailesinin iş sahibi olduğunu, yaklaşık 250 bin nüfusa da tarım ve hayvancılık alanında geçim kaynağı sağlandığını belirtti.

            7- Çevre ve Orman Bakanı Osman Pepe Kocaeli’de gazetecilere yaptığı açıklamada, hava ve çevre kirliliğinin en yoğun yaşandığı illerin başında gelen Kocaeli’deki 30 tesisin bacasına takılacak on-line sistemle emisyon değerlerinin sürekli izleneceğini söyledi.

            8- Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) ve Merkez Bankası tarafından hazırlanan “Tüketici Eğilim Anketi’ sonuçlarına göre, tüketici güven endeksi, bu yılın haziran ayında, bir önceki aya göre yüzde 7.90 oranında azalarak 92.17’ye geriledi.

            9- İstanbul 8. Ağır Ceza Mahkemesi, Toprakbank’ın eski sahibi Halis Toprak’ı bankayı zarara uğrattığı iddiasıyla yapılan yargılama sonucu ‘gerçek dışı muhasebeleştirme suçundan’ 2 yıl 6 ay ve 7.500 YTL ağır para cezasına çarptırdı.

            10- ABD’nin Ankara Büyükelçisi Ross Wilson TOBB’da ‘Türkiye-ABD İş Ortaklıklarının Güçlendirilmesi Projesi Mutabakat Zaptı’nın imzalanmasının ardından düzenlenen “Türkiye-ABD İş Ortaklıklarını Güçlendirmek” konulu toplantıda yaptığı konuşmada, ABD pazarının uzak olmasına karşın yatırımcılara getirisinin çok fazla olduğunu belirterek, Türkiye’nin son yıllarda ihracat piyasasında görülen çeşitlendirmelerin önemli olduğunu söyledi. PKK konusunu da değerlendiren Wilson “PKK ile mücadele konusunda daha etkin ve etkili önlemler alınması konusunda çalışıyoruz” dedi.

            11- İran’ın Ankara Büyükelçisi Firuz Devletabadi İran’da faaliyet gösteren şirket temsilcileriyle birlikte Ankara Ticaret Odası (ATO) Başkanı Sinan Aygün’ü ziyaretinde yaptığı açıklamada, İran ile Türkiye’nin ticari ilişkileri geliştikçe bölgede güvenlik ve istikrarın oluşacağını belirterek, Türkiye’nin güvenliğinin İran’a, İran’ın güvenliğinin de Türkiye’ye ait olduğunu düşündüğünü, beklentilerinin, ABD ve İsrail’den PKK’ya verilen desteklere son verilmesi olduğunu söyledi. Devletabadi, İran ve Türkiye’nin PKK’ya karşı ortak operasyon düzenlediği iddialarıyla ilgili bir soru üzerine ise “Bu iddia değil. Bizim bu doğrultuda bir işbirliğimiz var” dedi.

            12- Lübnan’ın Ankara Büyükelçisi Georges Habib Siam, Arap ülkelerinin Ankara’daki temsilcilerini kabulünde yaptığı açıklamada, ülkesindeki son gelişmeler üzerine oluşturulması tartışılan barış gücünde Türkiye’nin de yer almasından memnuniyet duyacaklarını söyledi.

            13- Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Moody’s, Türkiye’nin bankacılık sisteminin orta dönem görünümünün durağandan olumluya döndüğünü açıkladı.

            14- Ekonomik İşbirliği ve Kalkınma Teşkilatı (OECD) ülkeleri arasında Türkiye’nin, İtalya ve Japonya’dan sonra en pahalı sanayi elektriğini kullandığı, konut elektriğinde ise en ucuz 10. ülke konumunda olduğu belirtildi.

            15- Lübnan’a giden ABD Dışişleri Bakanı Condoleezza Rice, Başbakan Fuad Sinyora, Dışişleri Bakanı Fevzi Salluh ve Meclis Başkanı Nebih Berri ile görüşmelerde bulundu. Rice, Berri ile görüşmesinden önce gazetecilere yaptığı açıklamada, ''Lübnan halkının durumundan ve başlarına gelenden ve insani durumdan endişeliyim'' dedi.

            Rice, görüşmelerin ardından İsrail’e geçerek Dışişleri Bakanı Tzipi Livni ile bir araya geldi.         

25 TEMMUZ 2006

            1- TBMM Başkanı Bülent Arınç, Hollanda Parlamentosu Başkanı Frans Weisglas’a, Ermeni soykırımını reddetmenin suç sayılmasını öngören yasa teklifiyle ilgili bir mektup gönderdi. Başkan Arınç mektubunda “Türkiye, Ermenistan’a tarihin tartışmalı dönemlerinin araştırılması ve gerçeğin gün ışığına çıkarılması için samimi bir çağrı yaparken, bu çağrının desteklenmesi yerine, görmezden gelinerek, Temsilciler Meclisi’ne sunulacak olan bu yasa teklifinin kabul edilmesi, Hollanda ve Türkiye arasında her alanda gelişmekte olan ilişkilere zarar verecektir. Diğer taraftan Türkiye ve Ermenistan arasındaki ilişkilerin normalleştirilmesi çabaları da olumsuz olarak etkilenecektir” dedi.

            2- Yargıtay Başkanı Osman Arslan düzenlediği basın toplantısında gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulundu. Arslan, güdümlü, başkasının emir ve komutasında mahkeme olamayacağını belirterek “Hakim bağımsızlığını, başka kurumların özel yargılama usulleriyle veya milletvekili dokunulmazlığı ile karşılaştırmak son derece yanlıştır” dedi.

            3- Danıştay İdari Dava Daireleri Genel Kurulu, Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu’nun (TMSF) el koyduğu Egebank’tan doğan zararların, Şevket Demirel ile birlikte banka ortaklarından 5 kişiden tahsiline ilişkin Fon Kurulu kararının yürütmesini, Şevket Demirel yönünden durdurdu. Kurul, diğer 4 kişi hakkında yapılan itirazı ise reddetti.

            4- Devlet Bakanı Kürşad Tüzmen Ulaştırma Bakanlığı personelinin kara sınır kapılarında yaptığı işlemlerin, Gümrük Müsteşarlığı görevlilerince yapılmasına ilişkin protokolün imza töreninde yaptığı açıklamada, gümrüklerde bürokrasiyi azaltmak üzere çalıştıklarını belirterek “TIR ya da kamyon şoförlerinin araçlarından inmeden gümrükteki tüm işlemlerini tamamlamasını hedefliyoruz” dedi. Törene katılan Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım da bu protokol ile gümrük kapılarında geçişlerde önemli bir rahatlama sağlanacağını söyledi.

            5- Tarım ve Köyişleri Bakanı Mehdi Eker bir holding tarafından “Marka Güçtür” temasıyla Siirt’te düzenlenen ‘Anadolu’daki Avrupa Toplantısı’nın açılışında yaptığı konuşmada, Uluslararası Kırsal Kalkınma Fonu ile müşterek olarak Diyarbakır, Batman ve Siirt’i içine alan bir entegre kırsal kalkınma projesi hazırladıklarını, başlangıç itibariyle 50 milyon dolarlık olan projenin 1 Ocak’tan itibaren uygulanmaya başlanacağını söyledi.

            6- Diyanet İşleri Başkanı Ali Bardakoğlu hac mevsimine ilişkin olarak düzenlediği bilgilendirme toplantısında, bu yıl Türkiye’ye 70 bin kişilik hac kontenjanının ayrıldığını söyledi. Bardakoğlu bir soru üzerine, Kuran kurslarının örgün eğitimin alternatifi olamayacağını belirterek “Cumhuriyet de bizim cumhuriyetimiz, Milli Eğitim de bizim eğitimimiz. Cumhuriyetimizin ilkeleri de bizim koruyacağımız ilkelerdir” dedi. 

            7- Enerji Piyasası Düzenleme Kurulu’ndan (EPDK) yapılan açıklamada, Türkiye Elektrik Dağıtım AŞ’nin (TEDAŞ) 20 dağıtım bölgesinin özelleştirilmesi kapsamında Özelleştirme İdaresi Başkanlığı tarafından yapılan lisans başvurularının uygun bulunduğu, tarifelerin ise onaylanacağı bildirildi.

            8- Rekabet Kurumu Başkanı Mustafa Parlak gazetecilere yaptığı açıklamada, mal ve hizmet piyasalarının denetlenmesinden sorumlu olan kurumun, aksaklıklara anında müdahale edemediği veya bu müdahalelerin sonuç doğurmadığını belirterek “Merkez Bankası kadar hızlı karar alabilmek için, yeniden yapılanmamız gerekiyor” dedi.

            9- Türk-İş, İstanbul’da düzenlediği protesto eylemiyle İsrail’in, Filistin ve Lübnan’a yönelik saldırılarını kınadı.

            10- İstanbul 14. Ağır Ceza Mahkemesi, terör örgütü PKK’nın lideri Abdullah Öcalan’ın yeniden yargılanma talebini reddeden Ankara 11. Ağır Ceza Mahkemesi’nin kararına itirazı reddetti. Kararda, Türk Ceza Kanunu’nda (TCK) yapılan değişikliklerin Öcalan lehine olmadığı, ayrıca AİHM’nin usule ilişkin eksiklikler nedeniyle verdiği bozma kararının değerlendirmeyi etkilemediği vurgulandı. Bu kararla Öcalan hakkındaki ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası kesinleşti.

            11- Gazeteci-yazar Reha Mağden İstanbul’da öldü.

            12- Resmi ziyaret amacıyla Macaristan’da bulunan Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer, Cumhurbaşkanı Laszlo Solyom ile bir araya geldi.

            13- İran Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinejad Tacikistan’ın başkenti Duşanbe’de Devlet Başkanı İmamali Rahmanov ile görüşmesinin ardından düzenlediği basın toplantısında “Ortadoğu’da fırtına yakındır. Bu fırtına, yönünü insanlık düşmanlarına dönecek ve onları şiddetle vuracak” dedi.

            14- İnsan Hakları İzleme Örgütü (HRW), geçen hafta İsrail topçu birliklerinin Blida köyünde misket bombası kullanarak bir sivili öldürdüğünü ve 12’sini de yaraladığını rapor etti. Ayrıca topçu birliklerinin sınıra ABD yapımı çok amaçlı M483A1 misket bombası yerleştirirken görüntülendiğini belirten örgüt, ellerinde kanıt olarak birçok fotoğrafın bulunduğunu açıkladı.

            15- İsrail’in Lübnan’daki bir BM gözlem noktasına yaptığı saldırıda, 4 BM gözlemcisinin öldüğü bildirildi.

            İsrail Savunma Bakanı Amir Peretz yaptığı açıklamada, ülkesinin Lübnan’ın güneyinde bir güvenlik bölgesi oluşturmayı planladığını söyledi.

            16- ABD Dışişleri Bakanı Condoleezza Rice Kudüs’te İsrail Başbakanı Ehud Olmert ile görüşmesinin ardından yaptığı açıklamada “Alelacele ateşkes, sadece sorunları dondurup Hizbullah’ın yeniden örgütlenip gelecek çatışmalara yol açmasını sağlar. Aşırılıkçıların istedikleri an masum yaşamları rehin almalarına izin veren statükoya dönemeyiz” dedi.       

            Olmert de Hizbullah ile savaşı sürdürmeye kararlı olduklarını söyledi.

            Daha sonra Batı Şeria’ya geçerek Ramallah’ta Filistin lideri Mahmud Abbas’la görüşen Rice burada yaptığı açıklamada “Washington, Lübnan’da acil ancak kalıcı bir ateşkes için çaba harcıyor” dedi. Abbas da barış sürecini canlandırmak ve kaçırılan askerin serbest bırakılmasını sağlamak için ellerinden geleni yaptıklarını söyledi.

            Öte yandan Filistin Başbakanı İsmail Haniye Gazze’de yaptığı açıklamada, Dışişleri Bakanı Rice’ın bölgede toplantılar yaptığı sırada, veto hakkını kullanan ve Lübnan ile Filistin halkına yönelik saldırılarına devam etmesi için işgalciye yeşil ışık yakan ABD’nin bu tutumunu kınadıklarını bildirdi.

26 TEMMUZ 2006

1- CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, SP Genel Başkanı Recai Kutan’ı Genel Merkez’de kabul etti. Kutan görüşmenin ardından yaptığı açıklamada, Ortadoğu’da yaşanan son gelişmelerin, ABD’nin ‘Büyük Ortadoğu Projesi’nin asıl amacının, ‘Büyük İsrail Projesi’ni hayata geçirmek olduğunu gösterdiğini belirterek, İsrail’in Ortadoğu’da en büyük güç olmak istediğini söyledi. Baykal da Kutan’la aynı kaygıları paylaştıklarını belirterek, Türkiye’nin Ortadoğu’nun yeniden şekillendirilmesinde askeri rol üstlenmesinin son derece tehlikeli olduğunu, Türkiye’nin Ortadoğu’nun jandarmalığını üstlenme riskini almaması gerektiğini kaydetti.

2- Türkiye’yi temsilen İtalya’nın başkenti Roma’da yapılan ‘Uluslararası Lübnan Konferansı’na katılımının ardından Türkiye’ye dönen Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullah Gül, Esenboğa Hava Limanı’nda gazetecilere yaptığı açıklamada, Lübnan’a gönderilmesi söz konusu olan barış gücü için önce BM’den karar çıkması, çatışmaların durması ve şartların belirlenmesinin gerektiğini belirterek, bunlar ortaya çıktıktan sonra Türkiye’nin katılımı hakkında karar verileceğini söyledi.

3- Yargıtay 8. Ceza Dairesi, eski Başbakan Necmettin Erbakan’ın eski Türk Ceza Yasası’nın 312. maddesinden aldığı ‘mahkumiyetin vaki olmamış sayılmasına, mahkumiyet hükmünün tüm sonuçları ile birlikte ortadan kaldırılmasına ve beraat talebinin reddine’ ilişkin yerel mahkeme kararını onadı.

4- Danıştay 13. Dairesi, Ankara 12. İdare Mahkemesi’nin Tüpraş’ın yüzde 14.76’lık hissesinin İsrailli işadamı Sami Ofer’e satışıyla ilgili verdiği iptal kararının yürütmesini durdurma istemini reddetti.

5- Ekonomiden sorumlu Devlet Bakanı ve Başmüzakereci Ali Babacan gazetelerin Ankara temsilcileriyle düzenlediği sohbet toplantısında, Türkiye’nin AB süreci ve ekonomideki gelişmeleri değerlendirdi. Bakan Babacan “Enflasyon hedefimizi tutturmak için ne gerekiyorsa, ne pahasına olursa olsun uygulamalarımızı sürdüreceğiz. Bu önemli ve tarihi fırsatın elimizden kayıp gitmesine asla müsaade etmeyeceğiz. Aksi takdirde gelecek nesiller, bunun hesabını bizden sorar” dedi.

6- Sağlık Bakanı Recep Akdağ Sabah gazetesini ziyaretinde yaptığı açıklamada, Türkiye’nin, kişi başına düşen doktor sayısında Avrupa’daki 52 ülke arasında en son sırada bulunduğunu belirterek, Türkiye’nin AB düzeyine gelmesi için mevcutlara ek olarak 100 bin doktor daha gerektiğini bildirdi.

7- 1974 Kıbrıs Barış Harekatı’ndan bu yana Türkiye’yi ziyaret eden ilk Yunanistan Genelkurmay Başkanı olan Oramiral Panayotis Hinofotis, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hilmi Özkök ile görüştü. Görüşmede, iki ülke arasındaki karşılıklı güven ortamı ve anlayışı geliştirmek üzere yapılan çalışmalar değerlendirildi.   

8- Dünya Bankası’nın ‘Geçiş Sürecinde Yolsuzlukla Mücadele 3 - Kim Başarılı ve Neden?’ başlıklı raporunda, gerek Türkiye’de gerekse Doğu Avrupa ve Orta Asya bölgelerinde yolsuzlukla mücadele konusunda önemli ilerlemeler kaydedildiği belirtildi. Raporda ayrıca, Türkiye’deki mahkemelerin birçok Avrupa ülkesine göre daha dürüst ve etkin olduğu bildirildi.

Dünya Bankası Türkiye Direktörü Andrew Vorkink konuya ilişkin yaptığı değerlendirmede, mahkemeler dahil kamu kesimine ilişkin uygulanan reformların iyi sonuçlar sağladığını söyledi.

9- ABD Başkanı George W. Bush’un Ulusal Güvenlik Danışmanı Stephen Hadley, Başkan Bush ile Irak Başbakanı Nuri El Maliki arasında Beyaz Saray’da yapılan görüşme konusunda verdiği brifingde, terör örgütü PKK ile mücadelenin, görüşmede ele alındığını ve üçlü mekanizma çerçevesinde bazı önlemler belirlendiğini söyledi. Hadley, hafta sonunda Başkan Bush’un, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ı telefonla arayarak, PKK konusunda kendisine güvence verdiğini ve şimdi bu sözün yerine getirilmesi gerektiğini belirtti.

10- İtalya’nın başkenti Roma’da, 125 ülke ile BM, AB ve Dünya Bankası temsilcilerinin katıldığı  ‘Uluslararası Lübnan Konferansı’nda, ateşkesin sağlanması, insani yardım meselesi ve Güney Lübnan’da uluslararası güç oluşturulması konuları ele alındı.

 BM Genel Sekreteri Kofi Annan konferansta yaptığı konuşmada, Hizbullah’ın İsrail yerleşim birimlerine hedef almaya son vermesi, İsrail’in de Lübnan limanlarına uyguladığı ablukayı kaldırması ve her türlü kara operasyonuyla bombardımana son vermesi gerektiğini söyledi.

Lübnan Başbakanı Fuad Sinyora ise konuşmasında, saldırıların yol açtığı zarar nedeniyle İsrail’in tazminat ödemesi gerektiğini söyledi. Sinyora ayrıca, İsrail ve Hizbullah arasındaki çatışmaların sona erdirilmesini ve insani yardım sağlanmasını istedi.   Konferansın ardından ortak deklarasyonu açıklayan İtalya Dışişleri Bakanı Massimo D’alema, Lübnan’ın yeniden inşası için bir yardım konferansı toplanması konusunda anlaşmaya vardıklarını, Lübnan’ın topraklarını kontrol etmesi ve kalıcı bir ateşkes için hemen çalışmalara başlanması yönünde karar alındığını söyledi. Deklarasyon’da, Lübnan’da BM himayesinde uluslararası bir güç konuşlandırılmasına destek verildiği de bildirildi.

İtaya Başbakanı Romano Prodi AP ajansına verdiği demeçte, konferansı değerlendirerek “Acil ateşkese karşı çıkan ABD, böylece kendi izolasyonuna yol açmış değil” dedi. İsrail Başbakan Yardımcısı Şimon Peres ise konferansa İsrail’in davet edilmemesinin hata olduğunu söyledi. 

ABD Dışişleri Bakanı Condoleezza Rice konferansın ardından düzenlenen ortak basın toplantısında, Lübnan’da şiddete daimi bir şekilde son verilmesi gerektiğini belirterek, ateşkesin sürdürülebilir olması ve eski statükoya dönülmemesi gerektiğini söyledi. Rice ayrıca, İran’ın Lübnan’daki rolünden endişe duyduklarını ve Suriye’nin de bu sürecin bir parçası olması gerektiğini belirtti.

11- BM Genel Sekreteri Kofi Annan, İsrail uçaklarının dün Lübnan’a düzenlediği saldırıda, Hiyam kasabasındaki BM gözlem binasını ve sığınağını hedef alması sonucu Avusturya, Kanada, Çin ve Finlandiya yurttaşı 4 BM gözlemcisini öldürmesine ilişkin olarak yaptığı açıklamada, saldırının kasıtlı olabileceğini belirterek, İsrail’e olayı soruşturma çağrısı yaptı.

BM tarafından yayımlanan raporda da İsrailli yetkililerle BM’yi hedef alan saldırıların durdurulması için 10 telefon görüşmesi yapıldığı ve her seferinde saldırıların duracağı yönünde teminat verildiği bildirildi.

İsrail’in BM Büyükelçisi Dan Gillerman ise Annan’ın ‘gözlem noktasının bile bile hedef alınmış olabileceği’ yorumunun kendilerini şoke ettiğini belirterek, açıklamanın erken ve yanlış olduğunu söyledi.

İsrail Başbakanı Ehud Olmert de ülkesinin saldırıyla ilgili olarak derin üzüntü duyduğunu bildirdi.

27 TEMMUZ 2006

1-TBMM Başkanı Bülent Arınç, Avrupa Konseyi Parlamenter Meclisi Başkanı Rene van der Linden, Avrupa Parlamentosu Başkanı Josep Borrel Fontelles ve Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı Parlamenter Asamblesi (AGİT-PA) Başkanı Göran Lennmarker ile İslam Konferansı Örgütü (İKÖ) Parlamentolar Birliği Genel Sekreteri İbrahim Auf’a gönderdiği mektuplarda, Avrupa’nın Lübnan’daki insanlık dramına seyirci kalmamasını istedi.

            2- Harp Akademileri Komutanı Orgeneral Aydoğan Babaoğlu, Harp Akademileri Komutanlığı 2005–2006 öğretim yılı mezuniyet töreninde yaptığı konuşmada, dünyada ve özellikle bulunduğu bölgede meydana gelen gelişmelerin, dünyanın kıymetli ve elde bulundurulması güç bir coğrafya üzerinde bulunan Türkiye'nin stratejik önemini her geçen gün daha da artırdığını belirtti.

            Törene, Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer, TBMM Başkanı Bülent Arınç, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ve Milli Savunma Bakanı Vecdi Gönül de katıldı.

            3- Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Hilmi Güler’in başkanlığında 12 özel sektör elektrik üreticisinin katıldığı ‘Elektrik Zirvesi’nde, Dengeleme ve Uzlaştırma Yönetmeliği’ne geçiş kararı alındı. Bakan Güler toplantının ardından yaptığı açıklamada “Dengeleme ve Uzlaştırma Yönetmeliği 1 Ağustos’tan itibaren uygulanacak. Bu, sektörün kamu olsun özel olsun, önemli problemini çözecektir” dedi.

            4- SP Genel Başkanı Recai Kutan, Lübnan’ın Ankara Büyükelçisi Georges Habib Siam'ı ziyaretinde “Ne Hamas ne de Hizbullah bir terör örgütüdür. Bunlar vatanlarını savunan, gerek Filistin, gerek Lübnan halkının meşru organizasyonudur” dedi.

            5- Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) turist profiline yönelik araştırma sonuçlarını açıkladı. Sonuçlara göre 2. dönem turizm geliri geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 1.8 azalarak 3 milyar 692 milyon 940 bin dolar oldu.

            6- Bingöl’ün Genç ilçesinde PKK’lı teröristlerce yola yerleştirilen mayının patlaması sonucu bir binbaşı şehit oldu, 1 yarbay ve 1 erbaş da yaralandı.

            7- Konya 3. Ana Jet Üssü’ne bağlı bir F-5 uçağı kalkıştan hemen sonra düştü. Kazada pilot yüzbaşı ile 2 asker şehit oldu.

28 TEMMUZ 2006

            1- TBMM Başkanı Bülent Arınç, Manisa’nın Akhisar ilçesinde kurulan Çağlak Kent Ormanı’nın açılışında, Ortadoğu’daki gelişmeleri değerlendirdi. Başkan Arınç, İsrail’in operasyonlarının sona erdirilmesi için yapılan çalışmaların yetersiz kaldığını belirtti.

            2- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Amerikan CNN televizyonunun sorularını yanıtladı. Ortadoğu krizinde suçlu aramak yerine barışa yoğunlaşmak gerektiğini belirten Başbakan Erdoğan, “Lübnan’ın istikrarı için barış gücünde görev alabiliriz” dedi.

            3- CHP Genel başkanı Deniz Baykal Giresun’da halka hitaben yaptığı konuşmada, bölge halkının 252 trilyon alacağı olduğunu belirterek, Türkiye’nin dünya fındık üretiminin yüzde 70’ini gerçekleştirdiğini, devletin gereken desteği vermesi durumunda fındığın hakkı olan fiyata ulaşacağını söyledi. 

            4- DYP Genel Başkanı Mehmet Ağar, Sağlık-İş Sendikası Mustafa Başoğlu ve Yönetim Kurulu üyelerini ziyareti sırasında gazetecilere yaptığı açıklamada, teröre karşı sınır ötesi operasyonu her derdin çaresi gibi gösteren yanlışlıktan kaçınılması gerektiğini söyledi.

            Öte yandan SP Genel Başkanı Recai Kutan, Başoğlu’nu ziyaretinde, ülkede, insan hakları, ekonomi ve dış ilişkilere yönelik politikalar konusunda zaaflar yaşandığını belirtti.

            5- Merkez Bankası Başkanı Durmuş Yılmaz, banka tarafından hazırlanan “Enflasyon Raporu”nun üçüncü sayısını düzenlediği basın toplantısıyla açıkladı. Yılmaz, enflasyona kısa vadede bakılmaması gerektiğini belirterek, 2006’da yüzde 9.1 ile yüzde 10.5 arasında, 2007 ise yüzde 3 ile 6.5 aralığında bir enflasyon beklendiğini söyledi.

            6- Hazine Müsteşarlığı’ndan yapılan açıklamada, IMF İcra Direktörleri Kurulu toplantısında, Türkiye’nin IMF ile yürüttüğü stand by programının 3. ve 4. gözden geçirme dönemlerinin ele alınarak onaylandığı bildirildi.

            7- Şişli 3. Asliye Ceza Mahkemesi, yazar Orhan Pamuk aleyhine İsviçre’de yayımlanan bir dergideki sözleri nedeniyle açılan tazminat davasında ‘davanın reddine’ karar verdi.

            8- Almanya Başbakanı Angela Merkel, Ortadoğu’daki gelişmeleri görüşmek üzere Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ı telefonla aradı. Görüşmede, Lübnan’a BM çatısı altında uluslararası bir gücün yerleştirilmesi ve BM Güvenlik Konseyi’nden bir ateşkes kararı çıkarılması konuları ele alındı.

9- BM İnsan Hakları Komitesi, ABD’nin terörle yürüttüğü mücadele çerçevesinde açtığı gizli cezaevlerinin tümünü kapatması gerektiğini açıkladı.

10- İngiltere Başbakanı Tony Blair, ABD Başkanı George W. Bush ile başkent Washington’da bir araya geldi. Başkan Bush ve Blair görüşmeden sonra yaptıkları ortak açıklamada, demokratik ve istikrarlı bir Ortadoğu’nun inşası için bu krizin fırsata dönüştürülmesi gerektiğini söylediler.

29 TEMMUZ 2006

1- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan İstanbul’da Üsküdar Belediye Başkanlığı’nda, Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım’dan Marmaray Projesi’yle ilgili çalışmalar hakkında brifing aldı. Daha sonra Üsküdar esnafını ziyareti sırasında gazetecilerin gündeme ilişkin sorularını yanıtlayan Başbakan Erdoğan, Ortadoğu’daki gelişmeler konusunda Türkiye’nin yanı başındaki olaylara seyirci kalamayacağını belirterek “Türkiye, bölgede güçlü bir ülke olarak kendini göstermeli ve üzerine düşeni yapmalı” dedi.

2- Devlet Bakanı Beşir Atalay AK Parti İl Kongresi’ne katılmak üzere gittiği Isparta’da Valiliği ziyaret ederek, çalışmalar hakkında brifing aldı. Bakanlığının hizmetleri ve yerel basına verdikleri öneme ilişkin gazetecilere değerlendirmelerde bulunan Bakan Atalay, AK Parti’nin yerel basına çok önem verdiğini belirterek, kendi döneminde çıkan Basın Kanunu’nun önemli yenilikler getirdiğini söyledi.

3- DYP Genel Başkanı Mehmet Ağar partisinin İstanbul İl Başkanlığı’nda ‘Son Siyasi Gelişmeler ve DYP’nin Sağlık Politikaları Programı’ konusunda düzenlediği basın toplantısında, sınır dışı operasyona büyük umutlar bağlanarak, terör meselesinin çözülemeyeceğini belirtti.

4- Hazine Müsteşarı Halil İbrahim Çanakcı ve Merkez Bankası Başkan Yardımcısı Erdem Başçı, Ekonomi Muhabirleri Derneği (EMD) üyeleriyle sohbet toplantısı düzenledi. Çanakcı yaptığı açıklamada, cari açığın bu yıl yüzde 7’leri bulmasının beklendiğini, ancak son gelişmelerin ardından, cari açığın milli gelire oranının geçen yılki gibi yüzde 6.5 düzeyinde gerçekleşebileceğini söyledi. Başçı ise stopajın kaldırılmasının yabancıları daha uzun vadeli yatırımlara yönlendireceğini belirtti.

5- Ankara Ticaret Odası’nın (ATO) cari açıkla ekonomik büyümeye ilişkin hazırladığı ‘Açıklarla Büyüme’ başlıklı çalışmasında, Türkiye’nin her 100 dolarlık büyüme için 94 dolar döviz açığı verdiği belirtildi.

6- Van Jandarma Asayiş Kolordu Komutanlığı kışlasında buhar kazanında meydana gelen patlamada,  4 asker şehit oldu, 11 asker de yaralandı.

7- Kutluğ Ataman’ın ‘İki Genç Kız’ adlı filmine, Hindistan’ın başkenti Yeni Delhi’de düzenlenen Cinefan Film Festivali’nde ‘Özel Seçici Kurul Ödülü’ verildi.

8- Gazeteci-yazar Halit Çapın İstanbul’da yaşamını yitirdi.

9- IMF Başkanı Rodrigo Rato Türkiye’deki ekonomik gelişmelerle ilgili yayımladığı değerlendirmede, son aylarda ortaya çıkan küresel risklerin Türkiye’yi diğer gelişmekte olan piyasalardan daha fazla etkilediğini, ancak hükümetin ve Merkez Bankası’nın bu duruma karşı makroekonomik politikaları sıkılaştırarak doğru yanıtı verdiğini söyledi.

10- ABD Dışişleri Bakanlığı danışmanlarından Phil Zelikow, Lübnan’a yerleştirilmesi planlanan istikrar gücüyle ilgili olarak Dışişleri Bakanlığı’nda yaptığı temaslar çerçevesinde, Bakanlık Müsteşarı Büyükelçi Ali Tuygan ile bir araya geldi.

Öte yandan BM Genel Sekreteri Kofi Annan, güce asker verecek ülkelerle hafta başında ABD’nin New York kentindeki BM Genel Merkezi’nde yapacağı toplantıya Türkiye’yi de davet etti.

11- BM Güvenlik Konseyi’nin 5 daimi üyesi, İran’a uranyum zenginleştirme etkinliklerini 31 Ağustos’a dek durdurması için süre veren bir karar tasarısı üzerinde uzlaşma sağladı.

12- İslam Konferansı Örgütü (İKÖ) Genel Sekreteri Ekmeleddin İhsanoğlu yaptığı yazılı açıklamada, Gazze ve Lübnan’a karşı devam eden İsrail saldırıları ve Ortadoğu’da gerilimin tehlikeli bir şekilde artması ışığında, İKÖ Dönem Başkanı Malezya’nın İKÖ Yürütme Kurulu’nu devlet ve hükümet başkanları seviyesinde acilen toplantıya çağırdığını, bu toplantının ilgili üye devletlerin de katılımıyla 3 Ağustos’ta başkent Kuala Lumpur’da yapılacağını bildirdi.

            13- İsrail hükümeti, BM Acil Yardım Koordinatörü Jan Egeland'ın, tahliye işlemleri ve yardım çalışmaları için 72 saatlik ateşkes talebini reddetti.

14- Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas, Mısır’ın İskenderiye kentinde Devlet Başkanı Hüsnü Mübarek ile görüşmesinin ardından gazetecilere yaptığı açıklamada, kadın ve çocuklar başta olmak üzere 15–20 yıldır İsrail’de tutuklu bulanan Filistinli mahkumların şartsız salıverilmesini istedi.

15- ABD Başkanı George W. Bush radyodan yaptığı haftalık konuşmasında, İsrail’in Lübnan’da sürdürdüğü savaşın, terörle geniş çaplı mücadelenin bir parçası olduğunu söyledi. Bush, BM Güvenlik Konseyi’nden çıkmasını istedikleri karar tasarısıyla ilgili olarak da “Amacımız, burada şiddeti sona erdirecek, uluslararası güce görev verecek bir çerçeve oluşturmak” dedi.

16- ABD Dışişleri Bakanı Condoleezza Rice, Malezya’daki Güney Doğu Asya Ülkeleri Birliği (ASEAN) Forumu’ndan Ortadoğu’ya dönerken uçakta yaptığı açıklamada “İsrail ve Lübnan’da çok yoğun ve zorlu görüşmeler yapacağım “dedi.

30 TEMMUZ 2006

1- Devlet Bakanı Kürşad Tüzmen gazetecilere yaptığı açıklamada, döviz kurlarındaki hareketlenmeyle birlikte ihracatın ithalatı karşılama oranında gözle görülür bir artış olduğunu belirtti.

2- Dışişleri Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada, İsrail’in Lübnan’a düzenlediği saldırılar sonucunda Güney Lübnan’daki Kana köyünde sivillerin yaşamını kaybetmesinin derin üzüntüyle karşılandığı belirtilerek, bölgede barış içinde bir arada yaşama ülküsünün temellerini ortadan kaldırmaya başlayan bu gidişata derhal son verilmesi gerektiği bildirildi.

3- Rekabet Kurumu Başkanı Mustafa Parlak, Zaman gazetesine yaptığı açıklamada, Türkiye’nin uluslararası sermayeden daha fazla pay alabilmesi için istikrarını koruması gerektiğini belirterek, hiçbir ülkede finans piyasalarının yalnızca yerli sermayeden oluşmadığını ifade etti.

4- MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, Konya’nın Beyşehir ilçesinde partisinin ilçe teşkilatınca düzenlenen ‘MHP 12‘nci Anadolu Kurultayı’nda yaptığı konuşmada, Türkiye’nin içte ve dışta çok büyük sorunlarla karşı karşıya bulunduğunu belirtti.

5- DSP Genel Başkanı Zeki Sezer, Adana’da ‘Çukurova Bölgesel Demokratik Sol Gençlik Toplantısı’nda yaptığı konuşmada, eğitim sisteminde ÖSS’nin kaldırılması, zorunlu eğitimin 12 yıla çıkarılması gibi köklü değişiklikler içeren bir reform hareketini gerçekleştireceklerini ifade etti.

6- Türkiye Ziraat Odaları (TZO) Birliği Genel Başkanı Şemsi Bayraktar, TZO’nun sivil toplum örgütleriyle birlikte Ordu’da düzenlediği mitingde yaptığı konuşmada, tarımın her kesiminde büyük bir sefalet yaşandığını belirterek, bunun tek sorumlusunun da IMF ve Dünya Bankası’nın yönetimindeki AK Parti hükümeti olduğunu söyledi.

7- Kamu-Sen Genel Başkanı Bircan Akyıldız, düzenlediği basın toplantısında, 15 Ağustos’ta başlayacak toplu görüşmeler öncesi sendikanın il temsilcileri ile yaptığı istişare toplantısının sonuç deklarasyonunu açıkladı. Akyıldız, hükümetin mazeretlerinin konfederasyon nezdinde kabul edilebilir hiçbir gerekçesinin kalmadığını söyledi.

8- Gazeteci-yazar Duygu Asena, İstanbul’da yaşamını yitirdi.

9- BM Genel Sekreteri Kofi Annan, İsrail ordusunun Güney Lübnan’daki Kana kasabasına düzenlediği saldırıların ardından, BM Güvenlik Konseyi’ne acil toplantı çağrısında bulundu. Annan toplantıda, Konsey üyelerinden İsrail’in Kana’ya yaptığı saldırıyı kınamasını ve tarafları acilen bir ateşkese çağırmasını istedi.

Arap Birliği Genel Sekreteri Amr Musa da “Arap Birliği, bu katliam ve İsrail’in Lübnan’da işlediği diğer savaş suçları için uluslararası soruşturma açılmasını talep ediyor” dedi.

Mısır Cumhurbaşkanı Hüsnü Mübarek ise, saldırının affedilmez ve sorumsuzca olduğunu söyledi.

Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas, saldırının, bölgede ateşkese duyulan acil ihtiyacın altını çizen bir suç olduğunu belirtti.

Öte yandan, Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad, AB Dış İlişkiler Yüksek Temsilcisi Javier Solana, Avrupa Komisyonu Sözcüsü Katharina Von Schnurbein, İngiltere Dışişleri Bakanı Margaret Beckett, Fransa Dışişleri Bakanı Jacques Chirac da yayımladıkları bildirilerle saldırıyı kınadılar.

10- İsrail’de temaslarda bulunan ABD Dışişleri Bakanı Condoleezza Rice, Başbakan Ehud Olmert ile görüşmesinde, İsrail saldırısında sivil kayıplar olmasının çok üzücü olduğunu belirterek, “Mümkün olduğu kadar çabuk ateşkes istiyoruz” dedi.

Olmert ise Lübnan harekatında hedeflediklerini gerçekleştirmeden, hiçbir şekilde ateşkese yanaşmayacaklarını açıkladı. Olmert ayrıca, Güney Lübnan’daki Kana kasabasına düzenlenen saldırı konusunda, “Halka kasabayı terk etme talimatı verilmişti. Kasaba, füzeleri atanlar için güvenli bir sığınaktı”  dedi.

11- Irak Başbakan Yardımcısı Behram Salih, Petrol Bakanı Hüseyi El  Şehristani, Planlama Bakanı Galip Baban ve bazı üst düzey yetkililerle görüşmesinden sonra düzenlediği basın toplantısında, ülkede son 4 ayda meydana gelen gelişmeleri değerlendirdiklerini ve ülke sınırları içindeki terör örgütlerine karşı ciddi bir mücadele dönemi başlatacaklarını belirterek, ”Biz terörle sadece Irak’ın güvenliği için değil tüm bölgenin hatta dünyanın güvenliği için mücadele edeceğiz” dedi.

31 TEMMUZ 2006

1- Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer, Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Yaşar Büyükanıt’ın 30 Ağustos 2006 gününden geçerli olmak üzere Genelkurmay Başkanlığı’na atanmasına ilişkin Bakanlar Kurulu kararını onayladı.

2- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan televizyonlardan yayınlanan ‘Ulusa Sesleniş’ konuşmasında, bugün dünyanın dört bir köşesinde yürekleri parçalayan, vicdanları sızlatan savaş ve çatışmaların hüküm sürdüğünü belirterek “Ne yazık ki, dünyanın güçlü ülkeleri, savunmasız, masum insanları bu kan ve gözyaşı tablosunun dışında tutmayı başaramıyor” dedi.

Öte yandan Başbakan Erdoğan, Lübnan Başbakanı Fuad Sinyora’yla yaptığı telefon görüşmesinde, BM Güvenlik Konseyi’nin bir an önce ateşkes çağrısı yapması gerektiğini ve Sinyora’nın 7 maddelik barış planına destek verdiğini söyledi.

Ayrıca İngiltere Başbakanı Tony Blair, Başbakan Erdoğan’ı telefonla arayarak ateşkes ve barış gücü konularında bir görüşme gerçekleştirdi.

3- Bakanlar Kurulu, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında toplandı.

Adalet Bakanı ve Hükümet Sözcüsü Cemil Çiçek toplantının ardından yaptığı açıklamada “İlgili yasa gereği Bakanlar Kurulu, Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Yaşar Büyükanıt’ın Genelkurmay Başkanlığı’na atanmasıyla ilgili kararını vermiş ve imzayı takiben de Cumhurbaşkanlığı makamına arz edilmiştir. Dolayısıyla Orgeneral Büyükanıt 30 Ağustos itibariyle yeni Genelkurmay Başkanı olmuştur” dedi.

4- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdüllatif Şener başkanlığında düzenlenen enerji konulu toplantı, Ekonomiden sorumlu Devlet Bakanı ve Başmüzakereci Ali Babacan, Maliye Bakanı Kemal Unakıtan, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Hilmi Güler ve bürokratların katılımıyla yapıldı.

5- Devlet Bakanı Kürşad Tüzmen Gümrük Muhafaza personelinin yeni kıyafetinin tanıtımı nedeniyle Gümrük Müsteşarlığı’nda düzenlenen toplantıda yaptığı konuşmada, gümrük çalışanlarının eski hantal yapısından kurtulup günümüzün marka anlayışına uygun olarak şekillenmesi ve çalışanların 200 milyar dolarlık ticaret hacmi bulunan Türkiye’ye yakışır şekilde donatılması gerektiğini söyledi.

 6- Sağlık Bakanı Recep Akdağ Milliyet gazetesinin gündeme ilişkin sorularını yanıtladı. Bakan Akdağ, Türkiye’de gerekmediği halde hastalara MR çekildiğini belirtti.

7- Sağlık Bakanlığı tarafından yayımlanan genelgede, sonbahar ve kış aylarında kuş gribi salgını beklendiği bildirildi. Valiliklerin ve il sağlık müdürlüklerinin alınacak önlemler konusunda uyarıldığı genelgede, olası salgında hastalığın insandan insana geçebileceği de belirtildi.

8- Sanayi ve Ticaret Bakanı Ali Coşkun Zaman gazetesine fındık fiyatlarıyla ilgili değerlendirmelerde bulundu. Bakan Coşkun, fındık fiyatlarındaki düşüşten dolayı, üretici, Fiskobirlik ve ihracatçıların yaşadığı sorunların hükümete yüklenmek istendiğini belirterek, üreticinin oy uğruna tahrik edildiğini ve hükümete yönelik eleştirilerin haklı olmadığını söyledi.

9- Merkez Bankası Başkanı Durmuş Yılmaz Zaman gazetesine yaptığı açıklamada, ABD Merkez Bankası’nın faiz oranlarını artıracağı tedirginliğiyle piyasalarda yaşanan dalgalanmanın şiddetinin, hükümet ve Merkez Bankası’nın aldığı tedbirlerin yanı sıra vatandaşların dövize mesafeli yaklaşmasıyla azaldığını söyledi.

10- TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu özel bir üniversite tarafından İstanbul’da düzenlenen “Bölgesel Ticaret Anlaşmalarında Rekabet Hükümleri” konulu toplantıda yaptığı konuşmada “Bazı verilere göre biz dünyada en pahalı enerjiyi kullanan ikinci, bazı verilere göre de üçüncü ülkeyiz. Bu bizi olumsuz etkiler. Doğalgazı devletin alması yerine üreticilerin alması gerekir” dedi.

11- Terör örgütü PKK’nın, Ağrı’nın Doğubeyazıt ilçesindeki polis lojmanlarına düzenlediği saldırıda, 6’sı polis memuru olmak üzere 7 kişinin yaralandığı bildirildi.

12- İnsan Hakları İzleme Örgütü’nden (HRW) yapılan yazılı açıklamada, Lübnan’ın Kana kasabasında düzenlenen saldırıda yaklaşık 60 sivilin ölümünün tüm sorumluluğunun İsrail ordusunda olduğu belirtilerek, hem İsrail hem de Hizbullah sivillere saldırarak savaş suçu işlemekle itham edildi.

13- Yunanistan Dışişleri Bakanı Dora Bakoyanni Yunan büyükelçilerini kabulünde yaptığı açıklamada, Türkiye’nin AB üyeliğine destek vermeyi sürdüreceklerini ancak, bunun Türkiye’ye açık çek vermek anlamına gelmediğini söyledi.

14- Fransa Başbakanı Dominique de Villepin başkent Paris’te düzenlediği basın toplantısında, İsrail’in 48 saatlik ateşkes kararını ‘bir ilk adım’ olarak değerlendirerek memnuniyetle karşıladıklarını ancak, yetersiz bulduklarını söyledi.

Fransa Dışişleri Bakanı Philippe Douste-Blazy da, Beyrut’ta Lübnan Başbakanı Fuad Sinyora ve Parlamento Başkanı Nebih Berri ile görüşmesinin ardından düzenlediği basın toplantısında “Tüm taraflar arasında siyasi bir anlaşma sağlanmadan bir istikrar gücü olmayacak ve tüm taraflar bu gücü kabul etmedikçe Fransa bu çokuluslu güce katılmayacak” dedi.

15- Mısır Devlet Başkanı Hüsnü Mübarek başkent Kahire’de halka hitaben yaptığı konuşmada, “İsrail’le barış sürecini başlatmıştık ama İsrail saldırganlığı, sürecin devamını güçleştiriyor. BM, İsrail’in Lübnan’a saldırılarına yanıt vermede yetersiz kaldı” dedi.

16- ABD’nin Afganistan Müşterek Kuvvetler Komutanı Korgeneral Karl Eikenberry, ülkenin güneyindeki 6 bölgenin güvenliğinin sağlanması görevini NATO’nun Uluslararası Güvenlik ve Destek Gücü (ISAF) Komutanı Korgeneral David Richards’a devretti.

Öte yandan Afganistan Cumhurbaşkanı Hamid Karzai başkent Kabil’de Milliyet gazetesine yaptığı açıklamada, dünyanın 11 Eylül saldırılarını unutarak dikkatini Afganistan’dan ayırması halinde, büyük acıların yeniden yaşanacağını söyledi.

A PHP Error was encountered

Severity: Notice

Message: Undefined index: query

Filename: libraries/Functions.php(679) : eval()'d code

Line Number: 106