22.6.2006
×

Hakkında

Künye

İletişim

1 HAZİRAN 2006

1- Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer, Hava Kuvvetleri Komutanlığı’nın kuruluş yıl dönümü dolayısıyla Hava Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Faruk Cömert’e gönderdiği mesajda “Dünyanın seçkin hava kuvvetlerinden biri haline gelen Hava Kuvvetlerimizin ulaştığı konum, ulusumuza gurur vermektedir” dedi.

2- TBMM Başkanı Bülent Arınç CNN Türk televizyonunda katıldığı bir programda, gündemdeki konulara ilişkin değerlendirmelerde bulundu. Başkan Arınç, Türkiye'nin dünyada bir küresel aktör haline geldiğini ve bundan gurur duyduklarını, buna karşın içeride günlük çekişmeler, gerginlikler, başörtüsü, laiklik, rejim, Danıştay saldırısı, çete bağlantıları, kamplaşma ve kutuplaşma eğilimleri ile söz ve üsluplarda giderek sertleşme yaşandığını söyledi.

3- Yüksek Planlama Kurulu (YPK) Başbakan Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında toplanarak, 9. Kalkınma Planı’nı değerlendirdi. Başbakan Erdoğan makroekonomik rakamların geleceğine ilişkin olarak  “Ekonominin yıllık ortalama yüzde 6.5 oranında büyümesi ve her yıl ortalama 620 bin civarında insana iş olanağı sağlaması hedefleniyor. Tarımda çalışanların istihdam içindeki payının yüzde 19’a inmesi bekleniyor” dedi.

4- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, TUSAŞ Havacılık ve Uzay Sanayii A.Ş.’nin (TAİ) Akıncılar’daki tesislerinde incelemelerde bulunarak, uçak modernizasyon projeleri hakkında bilgi aldı.

5- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdüllatif Şener gazetecilere yaptığı açıklamada, hükümet olarak Konut Finansman Sistemi Yasası’nın (mortgate) çıkarılması konusunda kararlı olduklarını söyledi.

6- Ekonomiden sorumlu Devlet Bakanı ve Başmüzakereci Ali Babacan AB Müzakere Pozisyon Belgesi’nde ''Türk eğitim sisteminin laik olduğuna'' dair vurguyla ilgili tartışmalara ilişkin gazetecilere yaptığı açıklamada,  belgenin tüm kurumların mutabakatıyla hazırlandığını belirterek, Türkiye'nin Müzakere Pozisyon Belgesi'nin, AB'ye teslim edildiğini söyledi.

7- Devlet Bakanı Kürşad Tüzmen düzenlediği basın toplantısında, şu an için aşırı değerli olan Türk Lirası’nın normal değerine doğru seyrettiğini belirterek, kur seviyesinin 1.600’ler civarında dengelenebileceğini söyledi.

8- Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan yazılı açıklamada, Türkiye’nin; ABD’nin İran ile şartlı görüşme önerisini desteklediğine ve sorunun diplomatik yollardan çözüme kavuşturulması amacına yönelik olarak uluslararası toplumun sürdürmekte olduğu çabalara bugüne kadar elinden gelen desteği verdiğine dikkat çekilerek “İran’ın diğer taraflarla birlikte, bu fırsatı iyi değerlendirmesini ümit ediyoruz” denildi.

9- Sanayi ve Ticaret Bakanı Ali Coşkun Ankara Ticaret Borsası’nın (ATB) Meslek Komiteleri Müşterek Toplantısı’nda yaptığı konuşmada, kurlardaki artışla ilgili olarak şu anda herhangi bir risk görmediklerini belirterek “Kurlardaki dalgalanma geçici. Devlet müdahale ederse suni kriz olur. Bu seviyede seyrederse Türk ekonomisine faydası olur, zararı olmaz” dedi.

10- Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım İstanbul’da, Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu’nun (TMSF) İngiliz telekomünikasyon şirketi Vodafone’a sattığı Telsim’in devir işlem töreninde yaptığı konuşmada, Vodafone’un sektöre girmesinin, Türkiye’de bilgi, internet kökenli katma değerli hizmetler için çok önemli avantajlar getireceğini söyledi.

11- Türkiye Yatırım, Destek ve Tanıtım Ajansı kurulmasını öngören yasa tasarısı, TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’nda kabul edildi.

12-Balıkesir’in Dursunbey ilçesine bağlı Odaköy’de faaliyet gösteren kömür ocağında meydana gelen grizu patlamasında, 9 işçinin öldüğü, 9 işçinin göçük altında kaldığı, 7 işçinin ise yaralı olarak kurtarıldığı bildirildi.

13-Ege Denizi’nde bir Türk kargo gemisinin, Yunan tankeriyle çarpışarak batması sonucu, bir Türk denizci öldü, 5 kişi ise kayboldu.

14- Resmi ziyaret nedeniyle Türkiye’de bulunan Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan tarafından kabul edildi. Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullah Gül ile TBMM Dışişleri Komisyonu Başkanı Mehmet Dülger’in de hazır bulunduğu kabulde, KKTC’ye yönelik izolasyonlar, İran’ın nükleer faaliyetleri ve enerji konuları ele alındı.

Lavrov ayrıca, Başbakan Erdoğan’a Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in gönderdiği devlet madalyasını taktı.

15-Hollanda’da, sözde Ermeni soykırımı olmadığını savunanlara hapis ve para cezası verilebilmesine olanak tanıyan bir yasa önerisi Meclise sunuldu.

16-Uluslararası Basın Enstitüsü’nün (IPI) Rusya’nın başkenti Moskova’da düzenlenen 55. Genel Kurulu’nda, başkanlığa Polonyalı gazeteci Piotr Niemczycki seçilirken, başkan yardımcılığına Hürriyet Gazetesi İcra Kurulu Başkanı Vuslat Doğan Sabancı getirildi.

2 HAZİRAN 2006

            1- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan resmi ziyaret nedeniyle Türkiye’ye gelen Almanya Dışişleri Bakanı Walter Steinmeier ile bir araya geldi. Görüşmede, AB tarama süreci, İran’ın nükleer faaliyetleri ve ikili ilişkilerdeki son durum ele alındı.

            Başbakan Erdoğan görüşmede, KKTC’ye uygulanan haksız izolasyonların biran önce kaldırılması konusunda adım atılmasını istedi. Steinmeir de Başbakan Erdoğan’ın taleplerini not ettiklerini söyledi.

            Steinmeir daha sonra Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullah Gül ile görüşmesinde, Türkiye-AB ilişkileri çerçevesinde müzakere ve tarama sürecinin olumlu şekilde geliştiğini belirterek “Ek Protokol’ün onaylanmasının yıl sonuna kadar çözülmesini arzuluyoruz” dedi.

            Steinmeir ayrıca, Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer tarafından kabul edildi.

            2- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan bir dizi açılış ve temel atma törenine katılmak üzere Zonguldak’a gitti. Başbakan Erdoğan Ereğli ilçesinde bir tersanenin açılış töreninde yaptığı konuşmada, Türkiye’nin son 3.5 yılda birçok konuda mesafeler aldığını, denizcilik sektörünün de layık olduğu yere geleceğini belirtti.  

            3- Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullah Gül, İran Dışişleri Bakanı Manuçehr Mutteki ile yaptığı telefon görüşmesinde, İran konusunun sadece İran’ı etkilemediğini, tüm bölgeyi ve Türkiye’yi de yakından ilgilendirdiğini belirterek, Türkiye’nin sorunun diplomatik yollardan çözümü için elinden gelen desteği vermeye hazır olduğunu söyledi.

4-Anavatan Partisi Genel Başkanı Erkan Mumcu, Mersin’in Mut ilçesinde gazetecilerin gündeme ilişkin sorularını yanıtladı. Mumcu, Türk demokrasisini sağlam ayaklar üzerine oturtmanın tek yolunun, Cumhurbaşkanını halkın seçmesinden geçtiğini belirtti.

            5- Emniyet Genel Müdürlüğü Sözcüsü İsmail Çalışkan düzenlediği haftalık basın toplantısında, Atabeyler operasyonuyla ilgili soruları yanıtlarken, Ankara Emniyet Müdürlüğü’ne gelen ihbar üzerine savcı talimatı ve mahkeme kararıyla operasyon düzenlendiğini belirterek, 2’si asker toplam 9 kişinin gözaltına alındığını, askerlerin Adalet Bakanlığı’nın genelgesi doğrultusunda İnzibat Komutanlığı’na teslim edildiğini bildirdi.

            6- TÜSİAD Yönetim Kurulu Başkanı Ömer Sabancı İstanbul’da, Yüksek İstişare Konseyi toplantısında yaptığı açıklamada “Ekonomideki iyileşmenin kesintiye uğramamasının en önemli güvencesi, olumlu beklentilerdir. Bu beklentileri olumsuza çevirebilecek en önemli faktör, ufukta bir siyasi istikrarsızlığın gözükmesidir” dedi.

            7- Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Başkanı Rıfat Hisarcıklıoğlu TGRT televizyonunda yayınlanan ‘Ankara’nın Gündemi’ adlı programda, erken seçim tartışmaları ile Türkiye’nin enerjisinin boşa harcandığını söyledi.

            8- Azerbaycan’ın başkenti Bakü’de yapılacak İslam Konferansı Örgütü (İKÖ) Dışişleri Bakanlarının 33’üncü toplantısından önce üye ülkeleri ziyaret eden İKÖ Genel Sekreteri Ekmeleddin İhsanoğlu, İran temasları çerçevesinde Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinejad ile bir araya geldi. İhsanoğlu, İran’ın barışçıl amaçlı nükleer teknolojiden yararlanmasını desteklediklerini ve bu teknolojiden yararlanmanın İran halkının hakkı olduğunu belirtti. Ahmedinejad ise bu doğrultuda ellerinden geleni yapmaya hazır olduklarını söyledi.

            Öte yandan İran’ın nükleer programını görüşmek üzere Avusturya’nın başkenti Viyana’da bir araya gelen BM Güvenlik Konseyi daimi üyesi ABD, Fransa, İngiltere, Rusya ve Çin ile Almanya dışişleri bakanlarının, İran’a sunulacak teklif üzerinde anlaşmaya vardıkları açıklandı. 

3 HAZİRAN 2006

            1- Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer Atatürkçü Düşünce Derneği ve Gazi Üniversitesi’nin ortaklaşa düzenlediği ‘1919-2006 Mustafa Kemal Atatürk’ün Düşünsel Yürüyüşü Sempozyumu’na gönderdiği mesajda, Atatürk devrimlerinden hiçbir biçimde ödün verilemeyeceğini belirtti.

            2- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan AK Parti Antalya 2. Olağan İl Kongresi’nde yaptığı konuşmada, laiklik konusunda TÜSİAD ve CHP tarafından dile getirilen açıklamaları eleştirerek, Türkiye’nin AK Parti iktidarıyla birlikte 93 katrilyonluk artı değer yarattığını belirtti.

            3- 9. Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel gazetecilerin “çetelerin içinde asker olması bir endişe işareti mi?” şeklindeki sorusuna verdiği yanıtta, son günlerdeki ‘çete’ hadiselerine kimlerin, neden ve nasıl karıştığını bilmeden devletin en büyük kurumunun itibarını sarsacak şüphelere kapılmanın yanlış olduğunu belirterek “Bunların münferit hadiseler olduğunu ve tamamen bireysel olduğunu, kurumun itibarıyla hiçbir alakası olmayacağını herkes kabul etmelidir” dedi.

            4- Genelkurmay Başkanlığı’ndan yapılan yazılı açıklamada, basın-yayın organlarında bazı Türk Silahlı Kuvvetleri personelinin de içinde yer aldığı belirtilen olaylarla ilgili açıklama yapılmasına gereksinim duyulduğu belirtilerek “Olayın içeriği hakkında askeri makamlara herhangi bir bilgi ve belge ulaşmadan olayla ilgili bilgilerin bütün detaylarıyla basın kuruluşlarına ulaşmış olması dikkat çekici bulunmuştur” denildi.

            5- Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullah Gül AK Parti Kütahya 2. Olağan İl Kongresi’nde yaptığı konuşmada, hükümetin, bütün siyasi partilerin ve sivil toplum örgütlerinin iyi gidişatı bozmamak için çaba sarf etmesi gerektiğini belirtti.

            6- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Mehmet Ali Şahin Trabzon’da yaptığı açıklamada, son dönemde yaşanan olayların rastlantı olmadığını belirterek, Türkiye’de ne zaman işler yoluna girse buna engel olmak isteyenlerin devreye girdiğini söyledi.

            7- Ekonomiden sorumlu Devlet Bakanı ve Başmüzakereci Ali Babacan TRT’de yayınlanan bir programda, mayıs ayı enflasyonuna bakıp yıl sonu için türbülans ortamında bir şey söylemenin mümkün olmadığını belirterek “Hedef revizyonu, ciddi bir iştir ve hemen alınacak karar değil” dedi.

            8- Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik Giresun’da bir okulun bilgisayar teknoloji sınıfının açılışında yaptığı konuşmada, öğrenci mevcudunun yüzde 90’ının internet ile tanıştığını belirtti.

            9- Sağlık Bakanı Recep Akdağ Erzurum’da Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği (MÜSİAD) Genel İdare Kurulu Toplantısı’nda yaptığı konuşmada, hastane işletmeciliğiyle ilgili çalışma yaptıklarını belirterek, bu kapsamda kamu hastanelerinin özerk hale getirilmesinin planlandığını söyledi.

            10- Tarım ve Köyişleri Bakanı Mehdi Eker, 2006 yılı yaş çay alım fiyatını, yüzde 11’lik artışla 8 kuruş destekleme primi de dahil, 65 kuruş olarak açıkladı.

            11- DYP Genel Başkanı Mehmet Ağar partisinin Sakarya İl Kongresi’nde yaptığı konuşmada, hükümetin gücünün yetmediği yerde demokrasi için mücadele edeceklerini belirterek, hiç kimsenin demokrasi dışı görüşlere heveslenmemesi gerektiğini söyledi.

            12- Türk-İş Genel Başkanı Salih Kılıç yaptığı açıklamada, ülkede yaşanan sorunların sosyal ve ekonomi konularındaki hassas denge, laiklik ve Cumhuriyetin ilkeleri göz önünde bulundurularak çözülmesi gerektiğini söyledi.

            13- Karadağ Parlamentosu, 21 Mayıs’ta yapılan referandumla Sırbistan’dan ayrılma kararı doğrultusunda bağımsızlığını resmen ilan etti.

            14- İran Dışişleri Bakanı Manuçehr Mutteki, BM’nin 5 daimi üyesi ile Almanya tarafından İran’ın nükleer dosyasına ilişkin hazırlanan teklif konusunda yaptığı açıklamada, ABD dahil tüm taraflarla önkoşulsuz görüşmeler yapabileceklerini belirterek, sorunun çözümü için katkı yapmaya hazır olduklarını bildirdi.

            BM Genel Sekreteri Kofi Annan’la telefonla görüşen İran Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinejad ise İran’ın nükleer enerji hakkına sahip olduğu kabul edilirse nükleer program konusunda anlaşma sağlanmasının mümkün olabileceğini söyledi.

Öte yandan Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, nükleer silah üretme aşamasına gelen İran’a karşı güç kullanılmasını desteklemediklerini, yaptırımlar için de acele edilmemesi gerektiğini açıkladı.

 4 HAZİRAN 2006  

1- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan AK Parti Şırnak İl Kongresi’nde yaptığı konuşmada, Türkiye’nin ‘Medeniyetler İttifakı Eşbaşkanı’ bir ülke olduğunu belirterek, ülke içerisinde birlik ve beraberlikle hareket edilmesi gerektiğini söyledi. Başbakan Erdoğan ayrıca, Sosyal Güvenlik Yasası ile her doğan çocuğun sigortalı olacağını belirtti.

2- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Mehmet Ali Şahin, Osmaniye’nin Düziçi ilçesinde Toplu Konut İdaresi (TOKİ) tarafından yaptırılan konutların anahtar teslim töreninde, inşaat sektöründe son günlerde yaşanan fiyat artışına dikkat çekerek, demir ve çimento fiyatlarını aşırı artıranlar olduğunu, ancak gerekli önlemleri alacaklarını söyledi.

3-Adalet Bakanı Cemil Çiçek AK Parti Balıkesir İl Kongresi’nde yaptığı konuşmada, demokratik bir ülkede iktidar değiştirmenin yolunun parti kurarak halkın karşısına çıkmaktan geçtiğini belirterek, sokaktan ve çetelerden medet ummanın Türkiye için çıkar yol olmadığını söyledi.

4- Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Murat Başesgioğlu İsviçre’de yapılacak Uluslararası Çalışma Teşkilatı’nın (ILO) 94’üncü Genel Kurul Toplantısı’na katılmak üzere Cenevre kentine hareketinden önce İstanbul Atatürk Hava Limanı'nda düzenlediği basın toplantısında “Hükümet olarak, insanımıza çağdaş normlar doğrultusunda daha iyi yaşama ve çalışma şartları sağlamak amacıyla başlattığımız reformları kararlılıkla sürdürmekteyiz” dedi.

5- Çevre ve Orman Bakanı Osman Pepe ‘5 Haziran Dünya Çevre Günü’ nedeniyle yayımladığı mesajda, araştırmaların, dünyadaki mevcut kirliliğin yüzde 50’sinin son 35 yılda meydana geldiğini gösterdiğini, teknoloji ve sanayinin hızla gelişmesinin, çevre problemlerinin de artmasına sebep olduğunu belirterek, plansız endüstrileşme, sağlıksız şehirleşme, bölgesel savaşlar, tarımda kimyasal maddelerin bilinçsiz kullanımı ve gerekli tedbirler alınmadan yoğun üretime geçen sanayi tesislerinin, kirliliği tehlikeli boyutlara çıkardığını söyledi.

6- Merkez Bankası Başkanı Durmuş Yılmaz İstanbul’da, gazetelerin ekonomi muhabirleri ile biraraya geldiği toplantıda, döviz piyasasındaki hareketlilik, enflasyon rakamları, başkanlık ataması ve yabancı yatırımcıya bakış konularında değerlendirmelerde bulundu. Yılmaz, döviz piyasasında, 2002’den bu yana kurlarda 8 dalgalanma yaşandığını, son hareketlilikte siyasi gerginlik kadar yurt dışı piyasalardaki gelişmelerin de etkili olduğunu, bu nedenle ekonomik istikrarın devamı için herkesin serinkanlı hareket etmesi gerektiğini söyledi.

7- ABD Ulusal Güvenlik Danışman Yardımcısı Jack Dyer Crouch, Dışişleri Bakanlığı Müsteşarı Büyükelçi Ali Tuygan ve Milli Güvenlik Kurulu (MGK) Genel Sekreteri Büyükelçi Yiğit Alpagon ile görüşmeler yapmak üzere Türkiye’ye geldi. Crouch yaptığı açıklamada, nükleer krizin çözümü konusunda İran’ı uyararak, BM Güvenlik Konseyi ve Almanya’nın mutabık kaldığı öneri paketini dikkate alması halinde, Tahran’ın sürecin bir parçası olacağını, AB’nin de bir teklif yapacağını, bu önerileri İran’ın değerlendirmesinin iyi olacağını düşündüklerini söyledi.

8- Avrupa Parlamentosu (AP) Türkiye Karma Komisyonu Eşbaşkanı Joost Lagendijk Hollanda’nın başkenti Amsterdam’da katıldığı ‘Türkiye-AB İlişkileri’ konulu panelde yaptığı konuşmada, Türkiye’nin AB konusunda heyecanını yitirdiğini ve yaklaşan seçimlerin reformları durma noktasına getirdiğini belirterek, Türkiye’de son aylarda yaşanan gelişmelerin kendilerini endişelendirdiğini söyledi.

9-İran’ın dini lideri Ayetullah Hameney, Ayetullah Humeyni’nin ölüm yıl dönümü nedeniyle devlet televizyonunda yayımlanan konuşmasında, ABD’nin İran’a yönelik yanlış bir hareketinin, Körfez bölgesinden petrol sevkıyatını tehlikeye atacağını söyledi.

Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinejad da yıl dönümü nedeniyle düzenlenen törende yaptığı konuşmada, BM Güvenlik Konseyi’nin 5 daimi üyesi ve Almanya’nın sunacağı öneri paketini değerlendireceklerini kaydetti.

10- İsrail Cumhurbaşkanı Moşe Katsav, Kudüs’te Türk basın mensuplarını kabulünde yaptığı açıklamada, Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer’in ziyareti, ülkesinin İran’a yönelik politikası, Filistin’de iktidara gelen Hamas’tan bir heyetin Türkiye temasları ve terör saldırıları konusunda değerlendirmelerde bulundu.

Katsav “Türkiye bütün dünya için çok iyi bir örnek. Müslüman, ılımlı ve modern” dedi.  

11- İsrail Başbakanı Ehud Olmert, Mısır’ın Şarm el Şeyh kentinde Cumhurbaşkanı Hüsnü Mübarek ile görüşmesinde, barış görüşmelerinin yeniden başlaması konusunda Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas ile bir araya geleceğini ve Abbas’a yol haritası çerçevesindeki sorumluluklarını yerine getirmeleri için ısrar edeceğini söyledi.

5 HAZİRAN 2006

1-Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer ‘5 Haziran Dünya Çevre Günü’ nedeniyle yayımladığı mesajında, geleceğin kurtarılması için atılacak en önemli adımlardan birinin toplumda çevre bilincinin oluşturulması olduğunu belirterek “Çevreyi koruma bilincinin oluşturulması ve toplum geneline yaygınlaştırılması, kuşkusuz eğitimle olanaklıdır” dedi.

2- Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer, vakıf üniversiteleri rektörlerini Çankaya Köşkü’nde kabul etti.

3- Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer ‘Umumi Hayata Müessir Afetler Dolayısıyla Alınacak Tedbirlerle Yapılacak Yardımlara Dair Kanunda Değişiklik Yapılmasına İlişkin Kanun’u onayladı. Kanun, devletten kredi alan, ancak ödemeyen afetzedelerin bir defada ödemesi halinde borcunda yüzde 20 indirim yapılmasını ve devletten ödenek aldığı halde 2 yıl içinde konut inşaatına başlamayan veya yarım bırakanların hak sahipliliklerinin iptal edilmesini öngörüyor.

4- Bakanlar Kurulu, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında toplandı.

Hükümet Sözcüsü ve Adalet Bakanı Cemil Çiçek toplantının ardından yaptığı açıklamada “AB müktesebatının iç hukukumuza yansıtılması zaman alan bir süreç ve bundan da aslında hükümet olarak geri adım atmış olmamız ve politikalarımızda en ufak bir yavaşlama söz konusu değil, kanaatimizde de bir değişiklik yok” dedi. Toplantıda, ekonomik gelişmelerin de görüşüldüğünü belirten Bakan Çiçek, hükümetin daha evvel ilan ettiği hedeflerden kesinlikle vazgeçilmediğini söyledi.

5-Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullah Gül, DYP Denizli Milletvekili Ümmet Kandoğan’ın soru önergesine verdiği yanıtta, Irak’ta bugüne kadar öldürülen Türklerin sayısının 100’ü aştığını, bunlardan bir kısmının direnişçiler tarafından kaçırılarak katledildiğini, bir kısmının ise araçlarına düzenlenen saldırılarda hayatlarını kaybettiklerini belirterek “Kaçırılan 86 vatandaşımızdan 59’u serbest bırakılmıştır. Kaybolduğu bildirilen 24 vatandaşımızın akıbeti ise Bağdat Büyükelçiliği tarafından araştırılmaktadır” dedi.

6-Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdüllatif Şener Ankara Sanayi Odası (ASO) Toplantısı’nda yaptığı konuşmada, mayıs ayı enflasyon rakamlarının öngörülenin üzerinde gerçekleşmesinde, mevsimsel olarak konfeksiyon ürünlerinde yüzde 10’a varan artışların etkili olduğunu söyledi.

Başbakan Yardımcısı Şener ayrıca, Merkez Bankası’nın para politikasında bağımsız olduğunu ve kararlarını kendisinin aldığını belirterek “Önemli olan bağımsızlığı çerçevesinde para politikası araçlarını gerektiği şekilde kullanmasıdır” dedi.

7-Sanayi ve Ticaret Bakanı Ali Coşkun Türkiye gazetesine yaptığı açıklamada, kayıt dışı ekonomiyi kayıt altına almak ve istihdam üzerindeki yükleri azaltarak, kayıtlı istihdamın teşvik edilmesini öngören çalışmanın devam ettiğini söyledi.

8-Çevre ve Orman Bakanı Osman Pepe ‘2006 Yılı Orman Yangınlarıyla Mücadele Eylem Planı’nı açıkladığı basın toplantısında, Türkiye’nin yüzölçümünün sadece yüzde 27’sinin ormanlarla kaplı olmasına karşın, iklim şartları ve topografik yapı nedeniyle yaz aylarında yangın tehdidinin arttığını, geçmişteki yangınları göz önünde bulundurarak, yeni sezonda gerekli tedbirlerin alındığını, fakat bu konuda öncelikli olarak halkın orman yangınlarına karşı bilinçlendirilmesi üzerinde durduklarını söyledi.

Bakan Pepe ayrıca, Mamak Çöplüğü sorununu yakından takip ettiklerini, bölgede 2 adet ayrıştırma tesisi kurulacağını belirtti.

9- TÜSİAD Başkanı Ömer Sabancı, Eskişehir Sanayici ve İşadamları Derneği (ESİAD) tarafından düzenlenen ‘2006 Gelişim Projeleri’ etkinliğinde, gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulundu. Sabancı “Ülkedeki genel gidişatta, siyasi ve ekonomik istikrar önemli. Tüm toplumun, hükümet başta olmak üzere gerilimin artırılmaması gerekiyor. Siyasi ve ekonomik istikrarı korumak zorundayız” dedi.

10- IMF direktörlerinden Miranda Xafa, Amerikan İş Forumu tarafından İstanbul’da düzenlenen ‘Türkiye, IMF ve Finans Piyasaları’ konulu toplantıda yaptığı konuşmada “Piyasalarda son dönemde yaşanan dalgalanma, uygun politikalarla Türk ekonomisi için fırsata dönüştürülebilir” dedi.

11- UNICEF Türkiye Temsilcisi Edmond Mc Loughney Radikal gazetesine yaptığı açıklamada, Türkiye’deki çocukların yüzde 37’sinin yoksulluk sınırında yaşadığını, okula gitmeyen kızların önündeki en büyük engelin, geleneklerden de önce yoksulluk olduğunu söyledi.

12- ABD Dışişleri Bakanlığı tarafından  yayınlanan ‘2005 Dünya’da İnsan Kaçakçılığı Raporu’nda, Türkiye, kadın ve çocukların cinsel istismara uğradığı ve zorunlu işgücü olarak kullanıldığı merkez bir ülke olarak gösterildi. Raporda,  insan kaçakçılığını ortadan kaldırmak üzere asgari standartları tutturamadığı belirtilen Türkiye’nin, yine de bu alanda çaba gösteren ülkelerin bulunduğu 2. kategoride yer aldığı açıklandı.

13-Resmi ziyaret nedeniyle Rusya’nın başkenti Moskova’da bulunan İKÖ Genel Sekreteri Ekmeleddin İhsanoğlu Milliyet gazetesine yaptığı açıklamada, İran’ın, nükleer dosyası ile ilgili sorunlar konusunda Batı ile diyaloğa açık olduğunu, ancak barışçıl amaçlı nükleer enerjiyi kullanma hakkından vazgeçmeyi kesinlikle düşünmediğini belirtti.

14- ‘Dünya Çevre Günü’ nedeniyle BM tarafından yayımlanan raporda, yeryüzünün yaklaşık 33.7 milyon kilometrekaresinin bugün çöl sayıldığı, 500 milyon insanın yaşadığı bu bölgelerin özel bitki örtüleri ve hayvan türlerinin yok olması tehdidiyle karşı karşıya olduğu belirtildi.

15- Dünya Gazeteler Birliği’nin (WAN) 59. Kongresi ve 13. Editörler Forumu, Rusya’nın başkenti Moskova’da düzenlenen törenle başladı. 

6 HAZİRAN 2006

            1- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan AK Parti Meclis grup toplantısında, AB hedefinin “geçici bir heves, dönemsel bir strateji” olmadığını, üyelik sürecinde kararlı adımlarla ilerlendiğini, gerek Türkiye’nin gerekse AB tarafının katılım sürecine en üst düzeyde hassasiyetle yaklaştıklarını, Türkiye’nin demokratik, laik ve sosyal hukuk devleti olan temel niteliklerinin son 3.5 yıldaki yapısal reformlarla daha da güçlendiğini belirterek “TC devleti demokratik süreçleri içselleştirmiş, bütün kurumlarıyla demokrasiye bağlı, modern ve güçlü bir devlettir. Aksini düşünenler olabilir. Ama Türkiye’nin geleceğini birtakım hilekarların, sahtekarların kirli emellerine kurban edemeyiz” dedi.

            Başbakan Erdoğan konuşmasında ayrıca, dünya ekonomisinde meydana gelen dalgalanmalardan iç piyasanın da etkilendiğini ancak mali disiplinden sapma olmayacağını söyledi.

            2- CHP Genel Başkanı Deniz Baykal partisinin Meclis grup toplantısında, Türkiye’nin yaşadığı sıkıntılı durumdan kurtulması için hükümete 7 maddelik “acil eylem planı” önerdi.

            3- Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı, Yargıtay 9. Ceza Dairesi’nin Agos Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Hrant Dink’e, Türklüğü tahkir ve tezyiften verilen mahkumiyetin onanmasına ilişkin kararının suçun oluştuğuna yönelik bölümüne itiraz etti.

            4- AK Parti Müşterek Disiplin Kurulu, Hatay Milletvekili Fuat Geçen’in partiden ihraç edilmesini kararlaştırdı.

            Aynı partiden Afyon Milletvekili Mahmut Koçak da kesin ihraç istemiyle Disiplin Kurulu’na sevk edildi. 

            5- Gazeteci Kemal Saydamer yaşamını yitirdi. 

            6- Dünya Bankası Türkiye Direktörü Andrew Vorkink yaptığı açıklamada, piyasalarda mayıs ayından itibaren görülen hareketliliğin birkaç ay daha devam edebileceğini, ancak herhangi bir kriz beklenmediğini söyledi.

            7- AB Komisyonu Türkiye Temsilcisi Hansjörg Kretschmer Milliyet gazetesine verdiği demeçte, Türkiye’de son dönemde yoğunlaşan erken seçim, Cumhurbaşkanlığı tartışmaları ve ekonomik göstergelerdeki değişiklikler nedeniyle siyasi istikrar açısından kaygı duyduğunu belirtti.

            8- AB Yüksek Temsilcisi Javier Solana, nükleer program krizine çözüm bulunması yönünde temaslarda bulunmak üzere İran’ın başkenti Tahran’a gitti. Solana, İran Ulusal Yüksek Güvenlik Konseyi Genel Sekreteri Ali Laricani ve Dışişleri Bakanı Manuçehr Mutteki ile bir araya geldi.

9- Kırım Parlamentosu, NATO’nun organize edeceği bir askeri tatbikatın bölge sınırları içerisinde yapılmasına izin vermedi.

            10- Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas, iktidardaki Hamas Yönetimi’ne, İsrail’in tanınmasını içeren önerisini değerlendirmek üzere verdiği süreyi hafta sonuna kadar uzattı. Abbas, Hamas ile anlaşma sağlanamaması durumunda çift devletli çözüm planının referanduma sunulacağını açıkladı.

 7 HAZİRAN 2006

1- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hilmi Özkök’ü Başbakanlık’ta kabul etti. Görüşmenin ardından Başbakanlık Basın Merkezi’nden yapılan yazılı açıklamada “Görüşmede, son gelişmeler ışığında iç ve dış güvenlik konuları ele alınmıştır” denildi.

2- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, resmi ziyaret nedeniyle Türkiye’de bulunan Lübnan Başbakanı Fuad Siniora’yı kabul etti. Görüşmede, ikili ilişkilerin yanı sıra Lübnan eski Başbakanı Refik Hariri suikastı ve İran konusu ele alındı. Başbakan Erdoğan görüşmenin ardından düzenlenen ortak basın toplantısında, Hariri suikastının aydınlatılmasının bölge barışı için hayati önemde olduğunu belirterek, olayın bir an önce açıklığa kavuşturulmasını dilediğini söyledi. Siniora ise bunun kendileri için de büyük bir görev olduğunu belirtti.

Başbakan Erdoğan ile Siniora ayrıca, bölgede kitle imha silahı bulunmaması konusunda ortak görüş belirttiler.

3- Genelkurmay Eğitim Daire Başkanı Tümgeneral Ali Erdinç, Genelkurmay Başkanlığı Terörizmle Mücadele Mükemmeliyet Merkezi Komutanlığı’nca NATO’nun katkılarıyla düzenlenen ‘Terörist Faaliyetleri için Hayati Bir Zemin: Medya’ konulu uluslararası çalıştayın açılış konuşmasında, terörizmin reklama ihtiyaç duyduğunu belirterek “Reklam, teröristlerin kötü emellerine yardımcı olur. Terörizmle sadece askeri mücadele yeterli değil. Basının da desteği gerekli. Medyanın hayati rolü; teröristlerin başarılarını yansıtmamak ve oluşan panik havasını yatıştırmaktır” dedi.

4- Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullah Gül, resmi temaslarda bulunmak üzere Türkiye’ye gelen KKTC Dışişleri Bakanı Serdar Denktaş’ı kabul etti. Denktaş yaptığı açıklamada, Rumların Kıbrıslı Türklerle birlikte yaşamak istemediğini her fırsatta gösterdiğini belirtti.

5- Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Namık Tan düzenlediği haftalık basın toplantısında, AB içindeki müzakereleri izlediklerini ve gerekli girişimlerde bulunduklarını belirterek, AB’de ortak tutumun tespiti bakımından bazı toplantıların sonuçlarını beklediklerini söyledi.

6- Danıştay, Erdemir’in OYAK grubuna devrini öngören kararın yürütmesinin durdurulmasına ilişkin Rekabet Kurulu’nun yaptığı itirazı reddetti. 

7- Ekonomiden sorumlu Devlet Bakanı ve Başmüzakereci Ali Babacan CNBC-e televizyonunda yaptığı açıklamada, enflasyon hedefinde bir revizyonun gündemlerinde bulunmadığını belirterek, IMF’ye yollanacak Ek Niyet Mektubu’nun da tamamlandığını söyledi.

8- Maliye Bakanı Kemal Unakıtan TBMM’de gazetecilere yaptığı açıklamada, hedeflerde sapma olması durumunda ekonomiye ilişkin her türlü tedbiri alabileceklerini belirterek “Şimdilik vergi artışı düşünmüyoruz” dedi.

9- TBMM Genel Kurulu’nda, bazı kamu alacaklarının tahsilinden vazgeçilmesini öngören af tasarısının bazı maddeleri kabul edildi.

10- Merkez Bankası Para Politikası Kurulu, Başkan Durmuş Yılmaz başkanlığında toplandı. Toplantıda, kısa vadeli faiz oranlarının 1.75 puan artırılmasına karar verildi. Böylece gecelik borçlanma faiz oranı yüzde 13.25’ten  yüzde 15’e, borç verme faiz oranı ise yüzde 16.25’ten yüzde 18’e yükseldi.

Toplantının ardından yapılan yazılı açıklamada “Kurul, söz konusu kısa vadeli gelişmelerin orta vadeli bekleyişler ve fiyatlama davranışları üzerinde kalıcı etkiler oluşturmasını önlemek ve orta vadede enflasyon eğiliminin hedeflerle uyumlu kalmasını sağlamak amacıyla politika faizlerini gözden geçirme gereğini duymuştur” denildi.

11- Ankara 9. Ağır Ceza Mahkemesi, kapatılan Refah Partisi’nin Genel Başkanı Necmettin Erbakan’ın ‘kayıp trilyon’ davasında sahtecilik suçundan aldığı 2 yıl 4 aylık hapis cezasını yeniden yargılama sonunda değiştirmezken, cezasını 11 ay olarak konutunda çekmesine karar verdi.

            12- Resmi ziyaret için İsrail’e giden Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer, Cumhurbaşkanı Moşe Katzav ile görüşmesinin ardından Parlamento’da (Knesset) milletvekillerine hitaben yaptığı konuşmada, İslam Konferansı Örgütü (İKÖ) üyesi olan, Arap ülkeleriyle tarihsel dostluk bağları bulunan ve AB’ye aday olan Türkiye’nin, İsrail’in komşularıyla kalıcı barış kurması için elinden geldiği ölçüde yardımcı olmaya hazır olduğunu belirterek, İsrail Başbakanı Ehud Olmert’in en kısa zamanda Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas ile görüşmelere başlamasını beklediklerini söyledi.

 Cumhurbaşkanı Sezer ayrıca, Türkiye’nin AB‘ye üyelik sürecinin, bölge üzerinde stratejik yansımalarının olacağını belirterek “ABD ile stratejik ortaklığımız, dış siyasal önceliklerimizin en önemli halkalarından biridir. İsrail ile işbirliğimizin bu bağlamda da özel bir anlamı vardır” dedi.

İsrail Meclis Başkanı Daila İtzik ise yaptığı konuşmada, Mustafa Kemal Atatürk’ün kendilerine örnek teşkil ettiğini belirterek “Onun izindeyiz” dedi.

13- Avrupa Konseyi Parlamenterler Meclisi (AKPM) tarafından yayımlanan ‘Amerikan Merkezi Haber Alma Teşkilatı’nın (CIA) Terör Zanlılarını Yasadışı Transferi’ konulu raporda, Türkiye, İspanya, Almanya, Güney Kıbrıs Rum Yönetimi, Polonya, Romanya ve Portekiz’in hava limanlarını CIA uçaklarının kullanımına açan ülkeler arasında yer aldığı belirtilerek, CIA’nın bu konudaki insan hakları ihlallerinde, Avrupa Konseyi’nin 14 üye ülkesinin de çeşitli derecelerde sorumlu tutulabileceği belirtildi.

Öte yandan ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Sean McCormack yaptığı açıklamada “Raporun içerik ve biçiminden düş kırıklığına uğradık. Raporda bol iddia var, somut bir şey yok” dedi.

14- Yunanistan Hükümet Sözcüsü Evangelos Antonaros yaptığı açıklamada, Ege’de iki komşu ülke savaş uçakları arasında zaman zaman gündeme gelen hava sahası sorununu, Lahey’deki BM Uluslararası Adalet Divanı’na sunmak üzere iddianame hazırladıklarını belirterek “Yunanistan, bu sorunun Uluslararası Adalet Divanı’na taşınmasını sağlayacak koşulları oluşturma çabasını sürdürüyor” dedi.

            15- Rusya Parlamentosu Alt Kanadı Duma, Ukrayna’nın NATO’ya katılma girişiminden ciddi kaygı duyulduğunu belirten bir karar tasarısını onayladı.

            Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov da Duma’da yaptığı konuşmada, Ukrayna ve bir diğer eski Sovyet Cumhuriyeti Gürcistan’ın NATO’ya katılmasının, büyük bir jeopolitik dönüşüm anlamına geleceğini söyledi.

            16- İspanya Meclisi, yasadışı Batasuna partisiyle siyasi diyaloga başlanmamasını içeren bir önergeyi reddetti.

17- İran Dışişleri Bakanı Manuçehr Mutteki başkent Tahran’da, Kazakistan Dışişleri Bakanı Kasımjomart Tokayev’i kabulünde yaptığı açıklamada, nükleer krizi çözmek amacıyla batılı ülkelerin sunduğu teklifi titizlikle inceleyeceklerini belirterek “Nükleer mesele hakkında işbirliğini, çatışmaya tercih ederiz” dedi.

8 HAZİRAN 2006

1- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan İstanbul’da düzenlenen ‘2. Türk-Arap Ekonomi Forumu’nun açılışında yaptığı konuşmada, Ortadoğu halkının çatışmalardan yorgun düştüğünü, çok sayıda can verdiğini ve artık akan kanın yerini barış ve huzur ortamının alması gerektiğini belirterek, barış için atılacak her adıma Türkiye’nin sonuna kadar destek vereceğini söyledi. Türkiye ile Arap ülkeleri arasındaki ilişkilerin karşılıklı güven anlayışı içinde geliştiğini belirten Başbakan Erdoğan ayrıca, dost ve kardeş Arap ülkeleriyle her alanda ilişkilerin daha ileri düzeye taşınması için elverişli bir zemin bulunduğunu kaydetti.

Lübnan Başbakanı Fouad Siniora da forumda yaptığı konuşmada, Türkiye’nin stratejik konumu dolayısıyla Arap ve AB ülkeleri arasında köprü oluşturduğunu belirtti.

Arap Birliği Genel Sekreteri Amr Musa ise Arap dünyasının Türkiye ile çok geniş bağları bulunduğunu, bunun sürekliliği ve geliştirilmesinin çok önemli olduğunu söyledi.

2- Başbakanlık Basın Merkezi’nden yapılan açıklamada, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ile Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hilmi Özkök’ün görüşmesine ilişkin basın kuruluşlarında yer alan haber ve yorumların gerçek olmadığı belirtilerek  “Sayın Başbakanımızın Genelkurmay Başkanı Orgeneral Sayın Hilmi Özkök ile yaptığı görüşmenin içeriğine ilişkin olarak bazı gazetelerde yer alan haberler, doğrulatılmamış varsayımlara dayanmaktadır. Haberlerde yer verilen diyaloglar da hayal ürünüdür, bilgi ve dayanaktan yoksundur” denildi.

3- Ekonomiden sorumlu Devlet Bakanı ve Başmüzakereci Ali Babacan düzenlediği basın toplantısında, Türkiye’nin AB müktesebatına teknik düzeyde uyumunun tahmin edilenden hızlı gerçekleştiğini, ancak tarım ve çevre gibi yüksek maliyet ve uzun soluklu bir değişim süreci gerektiren alanların da bulunduğunu söyledi.

4- Devlet Bakanı Kürşad Tüzmen, Irak Ticaret Bakanlığı'yla, Gaziantep Sanayi Odası'nın işbirliğiyle, Dış Ticaret Müsteşarlığı ve Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’nin desteğiyle Gaziantep’de düzenlenen ‘Uluslararası Irak Fuarı’nın açılış töreninde yaptığı konuşmada, Türkiye’nin Irak’ın en büyük ticaret ortağı olduğunu belirterek, “Hedefimiz bunu daha da ileriye götürmek ve Irak’ın ihtiyaç duyduğu mal ve hizmetlerin önemli bir bölümünün en ekonomik en hızlı ve güvenli yol olan Türkiye koridorundan karşılanmasını sağlamaktır” dedi.

Törene katılan Sanayi ve Ticaret Bakanı Ali Coşkun da fuarı ‘geleceğe atılan güçlü bir adım’ olarak nitelendirdi.

5- Maliye Bakanı Kemal Unakıtan TBMM’de gazetecilere yaptığı açıklamada, enflasyonun düşürülmesi, büyüme, borç yapısının düzeltilmesi ve bütçe açıkları konularında Türkiye’nin büyük kazanımlar elde ettiğini belirterek “Artık Türkiye, bunlardan geri dönemez. Bu kazanımların kalıcı olması lazım. Kalıcılığı elde etmek için de gerek Merkez Bankası, gerek maliye ve ekonomi yönetimi, bir takım tedbirler alır ve almaya devam eder. Bunlar normal şeylerdir” dedi.

6-Yurtdışına burslu gönderilen mastır ve doktora öğrencilerinin borçlarına af getirilmesine ilişkin yasa tasarısı, TBMM Genel Kurulu’nda kabul edildi.

7-Yükseköğretim Kurumları Öğrenci Disiplin Yönetmeliği’nin bazı maddelerinde yapılan değişiklik, Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdi.

8- DYP Genel Başkanı Mehmet Ağar partisinin Isparta İl Başkanlığı’nda yaptığı konuşmada, Cumhurbaşkanını mevcut Meclis’in seçmesinden yana olduğunu söyledi.

9- Merkez Bankası Başkanı Durmuş Yılmaz İzmir’de Ege Sanayici ve İşadamları Derneği’nin (ESİAD) düzenlediği toplantıda yaptığı konuşmada, enflasyonun yıl sonunda yüzde 5’lik nokta hedefin üzerinde kalmasının mümkün olduğunu belirterek “Bu aşamada önemli nokta, etkilerin 2006 yılıyla sınırlı kalmasını sağlamak. 2007 yılı sonuna doğru enflasyonun yeniden hedeflere uyumlu hale geleceğini söylemek mümkündür” dedi.

10-Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer, İsrail’deki temaslarının ardından Filistin’e giderek Devlet Başkanı Mahmud Abbas ile bir araya geldi. Cumhurbaşkanı Sezer görüşmenin ardından düzenlenen ortak basın toplantısında, Türkiye’nin, İsrail-Filistin anlaşmazlığının ‘yol haritası’ çerçevesinde çözümlenmesini istediğini belirterek  “İsrail ile uluslararası tanınmış sınırlarda, yan yana, barış ve güvenlik içinde yaşayacak bağımsız Filistin devletinin kurulmasını diliyoruz” dedi.

Abbas ise Cumhurbaşkanı Sezer’in ziyaretinin anlamının büyük olduğunu, Türkiye’nin, Filistin devleti kurulması yönündeki desteğine teşekkür ettiklerini belirterek, Türkiye’nin bölge açısından örnek alınacak bir ülke olduğunu söyledi.

11- NATO Savunma Bakanlarının Belçika’nın başkenti Brüksel’de gerçekleştirdikleri toplantıda, değişen küresel tehditlere uyumlu olarak eşzamanlı 8 görev ifa edebilecek şekilde yapılanma planı onaylandı. Toplantıda, Türkiye’yi Milli Savunma Bakanı Vecdi Gönül temsil etti.

12- Terör örgütü El Kaide’nin Irak Temsilcisi olduğu ileri sürülen Ebu Musab el Zerkavi’nin, Irak ve ABD birlikleri tarafından ortaklaşa düzenlenen bir operasyonda başkent Bağdat’ta ölü olarak ele geçirildiği açıklandı.

ABD Başkanı George W. Bush, Zerkavi’nin öldürülmesinin El Kaide’ye acı bir darbe ve terörle mücadelede önemli bir zafer olduğunu söyledi.

İngiltere Başbakanı Tony Blair ise El Zerkavi’nin ölümünün, Irak’ta insanların öldürülmesini durdurmayacağını belirtti.

9 HAZİRAN 2006

            1- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan İktisadi Kalkınma Vakfı'nın (İKV) kuruluşunun 40. yılı dolayısıyla İstanbul’da düzenlediği etkinlikte, AB ile müzakerelerde 22 fasılda ayrıntılı tarama sürecinin tamamlandığını, yıl sonuna kadar da 35 tarama faslının biteceğini söyledi.

            Başbakan Erdoğan ayrıca, İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nce gerçekleştirilen ‘120 Okula 120 Spor Salonu’ projesi kapsamında, 20 kapalı spor salonunun açılışı, 100’ünün de temelinin atılması dolayısıyla düzenlenen törende yaptığı konuşmada “Okullarda belinde bıçakla dolaşan öğrenci istemiyorum. Kitabıyla, bilgisayarıyla dolaşan öğrenci istiyorum. Okullar kavga değil, sevgi ve barış yeri olmalıdır” dedi.

            2- Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullah Gül, İstanbul’da ‘6. Uluslararası Sivil Havacılık ve Havalimanları Fuarı’nı ziyareti sırasında gazetecilerin sorularını yanıtladı. Başbakan Yardımcısı Gül, Yunanistan Dışişleri Bakanı Dora Bakoyanni’nin 4. Türk-Yunan Medya Konferansı’na katılmak üzere İstanbul’a gelişine ilişkin yaptığı değerlendirmede “Bildiğiniz gibi Türkiye ve Yunanistan medyasının bir araya gelip oluşturduğu bir platform var. İki ülke arasındaki dostluğun pekiştirilmesi ve problemleri çözmek, sadece hükümetlerin görevi değil. Bunlar medya ve kamuoyunun desteğiyle olacak şeyler. Konuk bakan bu yüzden burada” dedi. 

            3- Ekonomiden sorumlu Devlet Bakanı ve Başmüzakereci Ali Babacan İstanbul’da düzenlenen ‘2. Türk-Arap Forumu’nun ikinci gününün açılışında yaptığı konuşmada, geçen yıl 9.5 milyar dolar yabancı sermaye girişi olduğunu belirterek, uluslararası sermaye temsilcilerinin görüşme taleplerine yetişemediklerini bildirdi.

            Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Hilmi Güler ise Türkiye’nin önümüzdeki 15 yılda toplam enerji yatırım ihtiyacının 128 milyar dolar olduğunu belirterek, yabancı işadamlarını bu alanda yatırım yapmaya çağırdı.

            4- Maliye Bakanı Kemal Unakıtan, İstanbul’da düzenlenen ‘Türk Maliye Politikasında Yeni Açılımlar’ konulu toplantının ardından gazetecilere yaptığı açıklamada, önümüzdeki dönemde ek vergilerin çıkartılması gibi bir durumun olmayacağını söyledi. 

            5-Tarım ve Köyişleri Bakanı Mehdi Eker yaptığı açıklamada, hazırlık çalışmaları sürdürülen ‘Su Ürünleri Yasa Tasarısı’ ile sadece büyük hacimli balıkçılık faaliyetleri yürütenlere izin ve belge zorunluluğu getirildiğini, bu işi hobi olarak yapanlara kısıtlama getirilmesi gibi bir durumun söz konusu olmadığını bildirdi.

            6- TÜSİAD’dan yapılan yazılı açıklamada, yıl sonuna kadar gerçekleştirilmesi planlanan yasal düzenlemelerin, AB tarafından hazırlanacak ‘2006 İlerleme Raporu’ öncesinde gerçekleştirilmesi için TBMM'nin çalışma takviminin, içinde bulunulan sürece uygun olarak yeniden şekillendirilmesinde yarar olduğu belirtildi.

            7- Cizre Asliye Ceza Mahkemesi, Şırnak'ın Cizre İlçesi Belediye Başkanı Aydın Budak'ın ''yasadışı terör örgütünü, liderini  övdüğü, örgütün ve amacının propagandasını'' yaptığı gerekçesiyle,  TCK'nın  220/8-1 maddesince yargı yolu açık olmak üzere 1 yıl  hapis cezası ile cezalandırılmasına karar verdi.

            8- Almanya’nın çeşitli kentlerinde düzenlenen 18. Dünya Futbol Şampiyonası ev sahibi Almanya’nın Kosta Rika’yı 4-2 yendiği açılış maçı ile başladı.

            9- 4. Türk-Yunan Medya Konferansı’na katılmak üzere Türkiye’ye gelen Yunanistan Dışişleri Bakanı Dora Bakoyanni, İstanbul’da Fener Rum Patriği Bartholomeos’la görüştü.

            10-KKTC Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat, Almanya’nın başkenti Berlin’de Dışişleri Bakanı Walter Steinmeier ile bir araya geldi.

            Cumhurbaşkanı Talat görüşmenin ardından yaptığı açıklamada, Kıbrıs meselesinin çözümü konusunda Steinmeier’e Türk tarafının görüşlerini aktardığını belirterek “Bize uygulanan izolasyonların kaldırılmasının önemini kendilerine anlattım” dedi. 

            Talat ayrıca, Avrupalı Türk Demokratlar Birliği (UETD) tarafından Türk Evi’nde düzenlenen ‘KKTC’nin Bugünkü ve Yakın Vadedeki Geleceği’ konulu toplantıda, Ada’daki problemin Rum Kesimi’nin güç ve yetkilerini Kıbrıslı Türkler ile paylaşmak istememesinden kaynaklandığını söyledi.

            11- ABD’nin Avrupa ve Avrasya’dan sorumlu Dışişleri Bakan Yardımcısı Daniel Fried Güney Kıbrıs Rum Yönetimi (GKRY) tarafından düzenlenen ‘Uluslararası Kıbrıs Konferansı’nda yaptığı konuşmada, “Türkiye, Kıbrıs bandıralı gemi ve uçaklara limanlarını açarak, AB ile Gümrük Birliği Anlaşması’nı, GKRY’ni de kapsayacak şekilde genişletme yükümlülüğünü yerine getirmelidir” dedi.

10 HAZİRAN 2006

            1- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan AK Parti Denizli İl Kongresi’nde yaptığı konuşmada, 3 Kasım 2002 yılında teslim aldıkları Türkiye ile bugünü karşılaştırarak, 2007 yılında yapılacak genel seçimlere hazırlanacaklarını söyledi.

            2- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Türkiye Gazeteciler Cemiyeti’nin (TGC) 60. kuruluş yıl dönümü nedeniyle bir mesaj yayımladı.

            3- CHP Genel Başkanı Deniz Baykal partisinin Kocaeli İl Örgütü tarafından düzenlenen ‘Sandık Sorumluları Eğitim Toplantısı’nda yaptığı konuşmada “Önümüzdeki seçim Türkiye’nin kader seçimi, 83 yıllık Cumhuriyet birikiminin demokrasi ve sandık sınavından geçeceği bir seçim olacaktır” dedi.

            4- Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullah Gül, Türkiye’de bulunan Yunanistan Dışişleri Bakanı Dora Bakoyanni ile İstanbul’da bir araya geldi. İki bakan düzenledikleri ortak basın toplantısında, 8 konuda uzlaşmaya varıldığını açıkladı.

            Başbakan Yardımcısı Gül ve Bakoyanni ayrıca, Basın Konseyi’nin düzenlediği 4. Türk-Yunan Konferansı’na katılarak, birer konuşma yaptı. Bakoyanni, Türkiye ile Yunanistan arasında önemli sorunlar bulunduğunu, ancak eski düşmanlıkları bir kenara bırakarak Almanya ve Fransa’nın başardığı barışı kendilerinin de başarmak istediğini söyledi.

            5- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdüllatif Şener Türkiye gazetesine yaptığı açıklamada, küçük ve orta büyüklükteki işletmelerin bankalara olan borçlarının ‘Anadolu Yaklaşımı’ adı altında yeniden yapılandırılması için taslak hazırladıklarını söyledi.

            6- Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan yazılı açıklamada, İsrail’in Gazze Şeridi’nde düzenlediği saldırının kınandığı ve İsrail-Filistin ihtilafında şiddetin yeniden tırmanışa geçmesinden endişe duyulduğu belirtildi.

            7-Maliye Bakanı Kemal Unakıtan Vergi Konseyi tarafından Antalya’da düzenlenen ‘AB Sürecinde Kayıtlı Ekonomiye Geçiş’ konulu konferansın açılışında yaptığı konuşmada, enflasyon hesaplarına bakıldığında en fazla zammı giyim sektörünün yaptığının görüldüğünü belirtti.

            8- Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Hilmi Güler Bursa’da katıldığı bir toplantıda, göreve geldiklerinde sadece 5 ilde doğalgaz bulunduğunu, şimdi ise 30 yerleşim biriminde kullanıldığını, dönem sonunda bu rakamın 75’e ulaşacağını bildirdi.

            9- DYP Genel Başkanı Mehmet Ağar partisinin Bartın İl Kongresi’nde yaptığı konuşmada, iktidarları döneminde üniversite özgürlüğünün kısıtlanamayacağını söyledi.

             10- RTÜK’ten yapılan yazılı açıklamada, Kürtçe yayın yapan tv ve radyolara günlük 45 dakika, haftalık dört saat sınırlamasına, sinema ve müzik gibi kültürel yayınlarda son verildiği belirtildi.

            11- Basın Konseyi Başkanı Oktay Ekşi, Dünya Basın Konseyleri Birliği Başkanlığı’na yeniden seçildi.

            12-Adana’da sona eren 13. Altın Koza Film Festivali’nde en iyi film ödülü Reha Erdem’in yönettiği ‘Beş Vakit’e verildi.

            13- KKTC Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat Almanya dönüşü İstanbul Atatürk Hava Limanı’nda düzenlediği basın toplantısında, Almanya’nın Kıbrıs sorunuyla ilgili çözüm yollarını zorlamaya niyetlendiğini söyledi.

            14- Sanayileşmiş 7 batılı ülke ile Rusya’nın oluşturduğu G-8 Grubu Maliye Bakanlarının Rusya’nın St. Petersburg kentinde yaptıkları toplantı, yayımlanan ortak bildiri ile sona erdi. Bildiride, küresel büyümenin güçlü kalmaya devam ettiği, buna karşın yüksek petrol fiyatları ile artış gösteren küresel dengesizliğin bir tehlike olduğu görüşüne yer verildi.

            15- İran Ulusal Yüksek Güvenlik Konseyi Genel Sekreteri Ali Laricani Mısır’ın başkenti Kahire’de yaptığı açıklamada, Müslüman ülkeleri ‘sivil nükleer yolu izlemeye’ çağırarak “Nükleer mesele, Müslüman ülkelerin tümünün geleceğini ilgilendiriyor” dedi.

            İran Dışişleri Bakanlığı da BM Güvenlik Konseyi daimi üyeleri ile Almanya’nın hazırladığı öneri paketine yanıt olarak, Tahran’ın karşı öneride bulunacağını bildirdi. Dışişleri Bakanı Manuçehr Mutteki, karşı önerilerinin, Avrupa ülkeleri, ABD, Rusya ve Çin’in yaptığı önerideki değişiklikleri içerebileceğini ya da tamamen yeni bir teklif olabileceğini söyledi.

            16- İsrail’in Gazze Şeridi’ne düzenlediği ve 10 kişinin öldüğü son hava saldırısının ardından Hamas’ın 16 aylık ateşkesi bozduğu bildirildi.

            Öte yandan Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas, İsrail’in zımnen tanınmasını ve İsrail’in yanı başında, 1967 sınırları üzerinden bir devlet kurulmasını öngören plana ilişkin referandumun 26 Temmuz’da yapılmasını kararlaştırdı.

İsrail Başbakanı Ehud Olmert ise referandumu ‘anlamsız’ bulduğunu bildirdi.

            17-ABD Güney Komutanlığı’ndan yapılan yazılı açıklamada, Küba’daki Guantanamo Üssü’nde 3 tutuklunun intihar ettiği belirtildi.

 11 HAZİRAN 2006    

1- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan AK Parti Ankara İl Kongresi’nde yaptığı konuşmada, 3 Kasım öncesi ve sonrası istatistiki rakamlar arasında büyük farklar bulunduğunu ve ülkenin iyi gidişini hazmedemeyenler olduğunu belirterek “Bu ülkede ekonomi, sağlam zemindedir. Dünyadaki konjonktürel gelişmeler nedeniyle birkaç puan oynayabilir. O sıkıntılar geride kaldı. Mali disiplinden taviz vermeyen, emin adımlarla geleceğe yürüyen bir Türkiye var” dedi.

2- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, AK Parti Kayseri İl Kongresi’ndeki konuşmasında, AB sürecinde hızla yol aldıklarını belirterek, Birliğe üyeliği Türk insanının hayat standardını yükseltecek bir proje olarak gördüklerini söyledi.

Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullah Gül de Kongre’de yaptığı konuşmada, AK Parti ile yakalanan değişimin ve reform sürecinin hem demokratik hem ekonomik anlamda daha ilerilere götürüleceğini belirtti.

Başbakan Yardımcısı Gül daha sonra gazetecilere yaptığı açıklamada, ‘Bilim-Teknoloji’ başlığının AB’de açılması hakkında, AB bakanlar toplantısında Rum görüşlerinin kabul edilip edilmeyeceğine bakarak, fiili müzakerelerin başlayacağı Lüksemburg’daki hükümetlerarası konferansa gidip gitmemeye karar vereceklerini açıkladı.

3-CHP Genel Başkanı Deniz Baykal Cumhuriyet gazetesine verdiği demeçte, soldaki ortak arayışlara ilişkin ‘ilkeli birliğe evet’ ilkesini benimsediklerini, bunun zeytin dalıyla değil, Türkiye gerçekleriyle sağlanabileceğini, bugün Türkiye’nin en önemli sorununun AK Parti iktidarını aşmak olduğunu, bunun için de çağdaş, geniş yelpazeli bir toparlanmaya gereksinim duyulduğunu belirtti.

4- Devlet Bakanı Kürşad Tüzmen yaptığı açıklamada, Türkiye’nin uluslararası ticaret ve özellikle de bölgesel ticarette fuar merkezi olma yolunda ilerlediğini belirterek “Türkiye’nin bölgenin fuar merkezi olması, önümüzdeki dönemde ülkemize milyonlarca dolar getirecek, hizmetler sektörünü canlandıracaktır” dedi. Gaziantep’te düzenlenen ‘Uluslararası Irak Fuarı'nın bunun en somut göstergesi olduğunu belirten Bakan Tüzmen, fuara 30 ülkeden 200'e yakın firmanın katıldığını, fuarı ziyaret eden 65 bin ziyaretçiden 7 binini yabancıların oluşturduğunu söyledi.

5- Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım, Malatya Havaalanı ek terminal binasının açılışında yaptığı konuşmada, dünyada yüzde 5 büyüyen havacılık sektörünün, Türkiye’de yüzde 139 büyümeye imza attığını söyledi.

6- DYP Genel Başkanı Mehmet Ağar partisinin İzmir İl Kongresi’nde yaptığı konuşmada, iktidarın yolsuzluklarla mücadele sözünün havada kaldığını belirterek, merkez sağa ilişkin söylemleri nedeniyle Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ve CHP Genel Başkanı Deniz Baykal’ı eleştirdi.

7-Avrupa Komisyonu Türkiye Temsilcisi Hansjörg Kretschmer Radikal gazetesine verdiği demeçte, Kıbrıs’ın müzakere sürecinde sadece bir sorun olduğunu ve diğer AB ülkeleri ne ile karşılaştıysa Türkiye’nin de onu yaşadığını belirtti.

8- Resmi ziyaret nedeniyle Arnavutluk’ta bulunan TBMM Başkanı Bülent Arınç, Meclis Başkanı Jozefina Topalli ile görüşmesinin ardından düzenlenen ortak basın toplantısında, Türkiye ile Arnavutluk’un iki dost ülke olduğunu, halkları arasında tarihi, kültürel ve dostluk bağları bulunduğunu belirterek “Türkiye, Arnavutluk’un demokratikleşme yolunda ve ekonomik alandaki başarılarını ve uluslararası toplumla bütünleşme çabalarını gönülden desteklemektedir” dedi.

Topalli de bu ziyaretin kendileri için çok anlamlı olduğunu ve iki ülke arasındaki ilişkilerin güçlendirilmesi gerektiğini belirterek, Türkiye’nin her alanda kendilerine verdiği destekten dolayı teşekkür etti.

9- AB Dönem Başkanlığı görevini Avusturya’dan haziran sonunda devralacak Finlandiya’nın Dışişleri Bakanı Erki Tuomioja Cumhuriyet gazetesine verdiği demeçte, Kıbrıs sorununun Türkiye’nin müzakere süreci önünde bir engel oluşturmasını istemediklerini, ancak Ek Protokol’ü uygulamaması halinde müzakere sürecinin tıkanabileceğini belirterek “Türkiye, Ek Protokol’ün Meclis’te onaylanması ve Güney Kıbrıs Rum Yönetimi dahil olmak üzere tüm AB üyelerini tanıması gerektiği yönündeki yükümlülüklerini biliyor” dedi.

Tuomioja, Türkiye’nin reform sürecine ilişkin olarak ise son dönemde reformların yavaşladığı yönünde haberler geldiğini, KKTC’ye yönelik Doğrudan Ticaret Tüzüğü’nün yaşama geçirilmesi ve izolasyonların kaldırılması yönünde çalışacaklarını söyledi.

12 HAZİRAN 2006

1- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdüllatif Şener, Devlet Planlama Teşkilatı (DPT) Müsteşarlığı ve Dünya Bankası tarafından İstanbul’da düzenlenen ‘Doğu Avrupa ve Orta Asya’da İş Yaratma Forumu’nda yaptığı konuşmada, ekonominin büyüme trendini sürdüreceğini, enflasyonda aylık bazda rakamların yüksek çıkmasının önem taşımadığını ve sürekli azalarak devam edeceğini belirtti. Dünya Bankası Türkiye Direktörü Andrew Vorkink de herhangi bir ekonomik kriz beklenmediğini belirterek, piyasalardaki hareketliliğin bir süre daha devam edeceğini düşündüğünü söyledi. İstihdamın Türkiye için kritik bir konu olduğunu belirten Vorkink “Türk Hükümeti’yle istihdama nasıl destek olacağımızı görüşüyoruz” dedi.

2- Devlet Bakanı Nimet Çubukçu Amasya Valiliği’ni ziyareti sırasında yurtlardaki kayıp çocuklar konusunda yaptığı açıklamada, Çocuk Koruma Kanunu çerçevesinde mahkemelerden tedbir kararı ile kuruma getirilen çocuklar hakkında son dönemde çıkan ‘kayıp, kaçırıldı’ gibi haberlerin doğru olmadığını belirterek, çocukların kendilerinin kaçtığını, bunların aynı gün güvenlik birimlerine bildirildiğini ve rakamların her gün değişmesi nedeniyle net bir bilgi aktarılamadığını söyledi.

3- İçişleri Bakanı Abdülkadir Aksu Türkiye Kızılay Derneği’nin 138. kuruluş yıl dönümü nedeniyle İstanbul’da düzenlenen etkinlikte yaptığı konuşmada “Din, ırk, mezhep, renk farkı gözetmeksizin Kızılay sadece Türk devletinin, Türk milletinin bir kurumu olarak değil, insanlık aleminin bir kurumu olarak çok iyi imtihan vermiştir” dedi.

Genel Başkan Tekin Küçükali de hedeflerinin, derneği dünyanın en büyük yardım kuruluşu haline getirmek olduğunu söyledi.

4-Sosyal Hizmetler ve Çocuk Esirgeme Kurumu (SHÇEK) Genel Müdür Vekili İsmail Barış UNICEF tarafından düzenlenen ‘Çocuk İşçiliğinin Önlenmesi’ konulu konferansta yaptığı konuşmada, 2009 yılına kadar her yıl 2500 çocuğu ailelerinin yanına vermeyi hedeflediklerini belirterek “Çocuklar, bundan böyle ailelerinin yanında destekleneceklerdir. Bu, çocukların gelişimi açısından daha uygun olacak. SHÇEK son çare olarak çocukları koruma altına alacak” dedi.

5-TÜSİAD Başkanı Ömer Sabancı ‘AB Sürecinde Türkiye’de Bilişim ve Telekomünikasyon Sektörü Üzerinde Görüş ve Öneriler’ konulu raporun İstanbul’da düzenlenen tanıtım toplantısında yaptığı konuşmada, Türkiye’de bilişim ve telekomünikasyon sektörlerindeki ortak problemlerin başında, eğitim, Ar-Ge, inovasyon, kalite önlemleri, teşvikler, üniversite-sanayi işbirliği gibi konularda yeterli düzeye erişilememesinin geldiğini söyledi.

6- IMF Türkiye Temsilcisi Hugh Bredenkamp CNN Türk televizyonuna yaptığı açıklamada, değişen siyasi ortamın enflasyonu uzun süre etkileyebildiğine dikkat çekerek “Bu nedenle uzun bir döneme bakılması lazım” dedi.

7- Arnavutluk’taki temaslarını sürdüren TBMM Başkanı Bülent Arınç Cumhurbaşkanı Alfred Moisiu tarafından kabul edildi. Daha sonra burada yaşayan Türk vatandaşları ve işadamlarıyla Büyükelçilik’te bir araya gelen Başkan Arınç anlayış beraberliği içinde olan Türkiye ve Arnavutluk arasında hiçbir siyasal sorun bulunmadığını belirterek “İki ülke arasındaki ticari, ekonomik, kültürel ve turizm işbirliğini artırmak için çalışıyoruz” dedi.

8-Resmi ziyaret amacıyla Hırvatistan’da bulunan Başbakan Recep Tayyip Erdoğan başkent Zagrep’te, Başbakan Ivo Sanader ile bir araya geldi.

Sanader görüşmenin ardından düzenlenen ortak basın toplantısında, iki ülke arasındaki dostluğun Kurtuluş Savaşı’ndan bu yana sürdüğünü belirterek “Bosna’daki tutumu için Türkiye’ye teşekkür ediyorum. Bu ilişkiler ekonomi alanında da gelişme kaydediyor. Hırvatistan limanları, Türkiye limanları ile birleşerek güzel bir gelişme kaydedilebilir” dedi.

Başbakan Erdoğan da “Bosna Hersek’de çok açık ve net yaşadık. İnanıyorum Balkanlar’ın birliği beraberliği ve huzuru için bunu başarıyla sürdüreceğiz. AB sürecinde de bu dayanışma birlik, beraberlik içinde sürecek” dedi.

9-AB Genel İşler ve Dış İlişkiler Konseyi’nin Lüksemburg’da düzenlenen toplantısında, Türkiye’nin ‘Bilim ve Araştırma‘ başlığıyla fiili müzakerelere resmen başlaması kararlaştırıldı. Üzerinde yapılan görüşmelerin ardından başlık geçici olarak kapatıldı. 

Toplantının ardından AB Dönem Başkanı Avusturya’nın Dışişleri Bakanı Ursula Plassnik, AB’nin Genişlemeden sorumlu Üyesi Olli Rehn ile yaptığı ortak açıklamada, Türkiye’nin, Gümrük Birliği’ni AB’nin yeni üyelerini de kapsayacak biçimde uygulaması konusunda taahhütlerini yerine getirmesini beklediklerini söyledi.

Rehn ise Lüksemburg’da alınan kararın, Türkiye’nin yükümlülüklerini yerine getirmesinin gerektiği yönünde açık bir mesaj olduğunu ve AB’nin Türkiye’nin müzakere sürecine ilişkin verdiği sözleri tuttuğunu belirterek “AB şimdi Türkiye’den protokolü uygulamasını bekliyor” dedi.

Türkiye-AB Ortaklık Konseyi Toplantısı ve Hükümetler Arası Konferansa katılmak üzere Ekonomiden sorumlu Devlet Bakanı ve Başmüzakereci Ali Babacan ile birlikte Lüksemburg’a giden Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullah Gül de Konseyde yaptığı konuşmada, Ek Protokol’ün uygulanması konusunda Türkiye’den yapay tarihlere uymasının istenemeyeceğini, Türkiye’nin Ek Protokol’ü imzalarken yaptığı deklarasyona bağlı hareket ettiğini, Kıbrıs’a yönelik Eylem Planı’nın da masada olduğunu söyledi.

Başbakan Yardımcısı Gül ayrıca, AB’nin Kıbrıs konusunda yükümlülüklerine uyması gerektiğini, bu yükümlülükler arasında, BM Genel Sekreteri Kofi Annan’ın çözüm çabalarına destek, çözümün BM çatısı altında bulunması, AB’nin Ada’da tarafların bulacağı çözüme kendini uyarlaması ve Kıbrıslı Türklerin izolasyonuna etkin bir şekilde son vermenin olduğunu belirtti.

10- Karadağ Dışişleri Bakanı Miodrag Vladovic, Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullah Gül’e bir mektup göndererek, Türkiye’nin ülkesini tanımasını talep etti. Başbakan Yardımcısı Gül’ün verdiği cevabi mektupta ise Türkiye’nin, Karadağ’ı tanıdığı ve iki ülke arasında diplomatik ilişkilerin tesis edilmesi için gerekli işlemleri başlatma kararının alındığı bildirildi.

11- İsrail Başbakan Yardımcısı Şimon Peres Tel Aviv’de Türk gazetecilerin sorularını yanıtlarken, Hamas’ın siyasal değil dinsel bir parti olduğunu, dolayısıyla onlarla görüşmenin bir anlamı olmayacağını, bu bağlamda Atatürk’ün çok önemli bir iş başardığını ve din ile devleti birbirinden ayırdığını belirterek “Bunu biz de yapmaya çalıştık ama başarabilmiş değiliz. Atatürk’ün vizyonuna ihtiyacımız var” dedi.

12- Stockholm Uluslararası Barış Araştırmaları Enstitüsü (SIPRI) tarafından hazırlanan yıllık raporda, dünyada askeri harcamaların 2005 yılında 1 trilyon 118 milyar dolara ulaştığı ve bu rakamın yarısına yakınının ABD’ye ait olduğu belirtildi.

13- El Kaide terör örgütünün, Amerikan hava saldırısında öldürülen Irak’taki lideri Ebu Musab Zerkavi’nin yerine Şeyh Ebu Hamza El Muhacir’i atadığı açıklandı.

13 HAZİRAN 2006 

            1-Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer Ankara Üniversitesi’nin 60. kuruluş yıl dönümü nedeniyle düzenlenen toplantıda yaptığı konuşmada, çağdaş üniversitenin koşul ve ortamının oluşturulmasının, üniversitelerin donanım, altyapı ve kaynak yönünden yeterli olanaklara sahip kılınmasının, dünya üniversiteleriyle rekabet edebilecek düzeye taşınmalarını ve ülkenin aydınlanma sürecini hızlandıracağını söyledi.

2- CHP Genel Başkanı Deniz Baykal partisinin Meclis grup toplantısında yaptığı konuşmada, hükümetin AB ile ilişkilerin kurgulanmasında temel hatalar yaptığını, Birliğin, Güney Kıbrıs Rum Yönetimi’ni üyeliğe almasıyla Ada’daki sorunun çözümsüzlüğe itildiğini, erken seçim Türkiye’nin gündemine girdiği için hızlı davranma gereksiniminin oluştuğunu ve iktidar istemese dahi şartların seçimi zorunlu kılacağını belirtti.

3- Ekonomiden sorumlu Devlet Bakanı ve Başmüzakereci Ali Babacan Lüksemburg dönüşü uçakta gazetecilere yaptığı açıklamada, piyasalardaki dalgalanmaların tamamıyla dış kaynaklı olduğunu, endişe edilecek ya da korkulacak bir durumun bulunmadığını, bu doğrultuda yeni bir önlem alınmasına da gerek olmadığını söyledi.

4- Kültür ve Turizm Bakanı Atilla Koç düzenlediği basın toplantısında, Bodrum Sualtı Arkeoloji Müzesi’nin zindan bölümü girişinde bulunan ve ‘Tanrı’nın bulunmadığı yer’ anlamına gelen ‘Inde Deus Abest’ yazısı ile ilgili kapsamlı yeni bir soruşturma açılacağını belirterek, yazıların sonradan eklendiğinin tespit edilmesi durumunda dahi tarihi esere zarar vereceği için silinme yapılmayacağını söyledi.

5- Yükseköğretim Kurulu (YÖK) Başkanı Erdoğan Teziç ve Kurul üyeleri, Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer’i ziyaret ederek bir süre görüştü.

6- Merkez Bankası Başkanı Durmuş Yılmaz düzenlediği basın toplantısında banka tarafından hazırlanan ‘Finansal İstikrar Raporu’nu açıkladı. Yılmaz, bankacılık sisteminin yarattığı risklere dikkat çekerek, tüketicileri uluslararası piyasalardaki gelişmeleri takip etmeleri konusunda uyardı.

7-TÜSİAD Başkanı Ömer Sabancı İstanbul’da Koç Üniversitesi tarafından düzenlenen seminerde yaptığı konuşmada, piyasalarda yaşanan hareketliliğin nedenlerini sıralarken yalnızca ekonomik gerekçeleri öne sürmenin, yaşanan güçlü kaçışı açıklamakta yetersiz kalacağını ve uygulanması gereken politikaların belirlenmesinde yanıltıcı bir rol oynayacağını belirtti.

8-Başbakan Recep Tayyip Erdoğan Hırvatistan ziyaretinin ardından Makedonya’ya geçerek başkent Üsküp’te Başbakan Vlado Buckovski ile bir araya geldi. Görüşmenin ardından iki başbakan ‘Standardizasyon Alanında İşbirliği Anlaşması’nı imzaladı.

Başbakan Erdoğan düzenlenen ortak basın toplantısında, Lüksemburg’daki görüşmelerde ‘Bilim ve Araştırma’ faslının açılıp kapandığını, Güney Kıbrıs Rum Yönetimi’nin çeşitli talepleri bulunduğunu, ancak sürecin dışındaki bazı siyasi ilkeleri karıştırmanın yanlış olacağını belirterek “Aklı selim egemen olmuştur” dedi. 

9- Resmi bir ziyaret kapsamında Avustralya’nın başkenti Canberra’da bulunan Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hilmi Özkök, Genelkurmay Başkanı Angus Houston ile bir araya geldi. Görüşme sonrası Türkiye ile Avustralya arasında ‘Savunma İşbirliği Anlaşması’ imzalandı.

10-Uluslararası Af Örgütü’nden yapılan açıklamada, Türkiye’de üzerinde tartışmaların devam ettiği Terörle Mücadele Yasası’nın (TMY), uluslararası insan hakları hukukunu ihlal edebilecek ve bireylerin insan hakları ihlallerini kolaylaştırabilecek geniş ve sert hükümler içermesinden kaygı duyulduğu belirtildi.

11-ABD Başkanı George W. Bush Irak’a giderek, başkent Bağdat’ta Başbakan Nuri El Maliki ile görüştü.

12-İsrail Ordusu tarafından Gazze Şeridi’ne yönelik düzenlenen operasyonda 11 kişinin öldüğü, 32 kişinin de yaralandığı açıklandı.

14 HAZİRAN 2006

1-Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer Jandarma Teşkilatı’nın 167. kuruluş yıl dönümü nedeniyle Jandarma Genel Komutanı Orgeneral Fevzi Türkeri’ye gönderdiği mesajda, Türk Silahlı Kuvvetleri’nin önemli bir gücü konumundaki jandarmanın sorumluluk alanının büyüklüğüne karşın, üstlendiği tüm görevleri başarıyla yerine getirdiğini belirtti.

2- CHP Genel Başkanı Deniz Baykal partisinin Merkez Yönetim Kurulu (MYK) toplantısında, güncel siyasi gelişmelere ilişkin değerlendirmelerde bulundu. Baykal hükümeti eleştirerek, koşulların sonbaharda bir erken seçimi zorunlu kılabileceğini söyledi.

   3- Yargıtay 7. Ceza Dairesi, el konulan Bank Kapital’i zarara uğrattıkları iddiasıyla aralarında Yahya Murat Demirel’in de bulunduğu sanıklar hakkında açılan davada verilen kararları, usul eksikliği ve eksik soruşturma gerekçesiyle bozdu.

4- Danıştay İdari Dava Daireleri Kurulu, el konulan İmar Bankası’ndan devlet iç borçlanma senedi (Hazine bonosu) alanların zararının tazmin edilmesi yönündeki 13. Daire kararını bozdu.

5-Ekonomiden sorumlu Devlet Bakanı ve Başmüzakereci Ali Babacan TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu toplantısında, bütçeyle ilgili açıklamalarda bulundu. Bakan Babacan, enerji fiyatlarındaki artış ve Toprak Mahsulleri Ofisi’nin (TMO) fazla buğday alması nedeniyle 2005’te hedeflenen yüzde 6.5’lik faiz dışı fazlanın tutturulamadığını söyledi.

6- Adalet Bakanı Cemil Çiçek, CHP Genel Başkanı Deniz Baykal’ı ziyaret etti. Bakan Çiçek görüşmenin ardından, bir gazetecinin Terörle Mücadele Yasa (TMY) Tasarısı’nın, TBMM tatile girmeden önce Genel Kurul’da ele alınıp alınmayacağına ilişkin sorusu üzerine “Tasarı, Alt Komisyon’da, önümüzdeki hafta çalışmalar bitebilir. Meclis tatile girmeden önce çıkmasını istiyoruz” dedi.

7- Petrol piyasasında sürdürülen denetimlerin LPG sektörünü de kapsayacak şekilde genişletilmesine ilişkin Ek Protokol, İçişleri Bakanı Abdülkadir Aksu ve Enerji Piyasası Düzenleme Kurulu (EPDK) Başkanı Yusuf Günay tarafından imzalandı. 

Bakan Aksu imza töreninde yaptığı konuşmada, kaçak ve kalitesiz akaryakıt kullanımına karşın etkin tedbirlerin uygulanabilmesi amacıyla 14 Haziran 2005’te imzalanan protokol çerçevesinde, Ağustos 2005 ile Mayıs 2006 arasındaki denetimlerde 10.3 milyon litre akaryakıta el konulduğunu söyledi.

Günay ise yapılan ihbar ve şikayetler üzerine denetim faaliyetlerinin artmasıyla yasal ve kayıtlı akaryakıt satışlarında artış kaydedildiğini belirtti.

8- Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Namık Tan haftalık olağan basın toplantısında gazetecilere yaptığı açıklamada, Türkiye’nin Kıbrıs konusundaki kararlılığından taviz vermeyeceğini belirterek, bu konudaki çözümün her iki tarafa da sorumluluk yüklediğini söyledi.

9- Maliye Bakanı Kemal Unakıtan düzenlediği basın toplantısında, mayıs ayı bütçe uygulama sonuçlarını açıkladı. Unakıtan, nisanda 3 milyar YTL açık veren bütçenin, mayısta 4.3 milyar YTL fazla  verdiğini belirterek, 1984 yılından bu yana ilk kez ocak-mayıs döneminde bütçenin kümülatif olarak fazla verdiğini söyledi.

Ekonomideki mali dalgalanmayla ilgili değerlendirmelerde de bulunan Bakan Unakıtan, göstergelerin bu kadar iyi olduğu alanda dalgalanmanın böylesine uzun sürmesinin anlamsız olduğunu, YTL kazanıp yüksek miktarda yabancı parayla borçlanan özel sektörün ayakta duramayacağını belirtti.

10-Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik ‘Okullarda Toplam Kalite Yönetimi Uygulamaları Paylaşımı’ toplantısının açılışında yaptığı konuşmada, öğrencilerin kimlik bilgilerinin okul tarafından icra takibi yapan kuruluşlara verilmesinin suç olduğunu belirterek, bu konuda işlem başlattıklarını söyledi.

11-Sağlık Bakanı Recep Akdağ, Türkiye gazetesine bakanlığının yeni projelerini anlattı.  

12-Çevre ve Orman Bakanlığı ile çeşitli sivil toplum kuruluşları tarafından İstanbul’da ortaklaşa düzenlenen istişare toplantısında ‘‘Çevre Yasası’nın Uygulanması’ konusu değerlendirildi. Çevre ve Orman Bakanı Osman Pepe yaptığı açıklamada, 13 Mayıs 2006’da çıkarılan Yasa’nın çevreyi koruma adına bir milat niteliği taşıdığını belirterek, uygulanması konusunda çevreci sivil toplum kuruluşlarına ‘işbirliği yapalım’ çağrısında bulundu.

13-DYP Genel Başkanı Mehmet Ağar İstanbul’da düzenlenen ‘AB Sürecinde Sivil Toplum Örgütlerinin Önemi’ konulu sempozyumun açılışında, Türkiye-AB ilişkileri hakkında değerlendirmelerde bulundu. Ağar, Türkiye’nin geleceği ve güvenliğini temin edecek en kuvvetli reçetenin demokrasi olacağını söyledi.

14-MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli Genel Merkez’de düzenlediği basın toplantısında, AB ile fiili müzakerelerin başlamasını değerlendirdi. Bahçeli, Lüksemburg’daki toplantıda, Kıbrıs meselesinin Türkiye’nin karşısına yeniden çıkartılmasının, bu konunun müzakere sürecinde tek başına belirleyici bir unsur olarak kemikleştiğini gösterdiğini söyledi.

15- Resmi ziyaret nedeniyle Türkiye’ye gelen ABD’nin Orta ve Güney Asya’dan sorumlu Dışişleri Bakan Yardımcısı Richard Boucher, Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullah Gül ile görüştü.

Boucher görüşmenin ardından yaptığı açıklamada, Türkiye ile ABD’nin, Orta Asya ve Afganistan’da güçlü bir işbirliği ve koordinasyon içinde olduğunu belirterek, bu işbirliğini aynı şekilde sürdürme yönünde kararlı olduklarını söyledi. Boucher ayrıca, Bakü-Tiflis-Ceyhan petrol boru hattının açılmasını çok önemli ve stratejik bir gelişme olarak gördüklerini, hattın Orta Asya’ya fırsatlar  getirdiğini belirtti.

16-Makedonya’da bulunan Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Parlamento Başkanı Ljupço Jordanovski ile görüştü.  Temasları sırasında, Türkiye-Makedonya Parlamentolar Arası Dostluk Grubu üyeleriyle de bir araya gelen Başbakan Erdoğan yaptığı konuşmada, Balkanlar’daki Türk eserlerinin korunması için her türlü teşebbüsün yapıldığını söyledi.

17- ABD Başkanı George W. Bush Irak ziyareti dönüşü yaptığı açıklamada, görev süresinin dolacağı Ocak 2009’a kadar Irak’taki durumun iyileşeceğini umduğunu, ancak şiddetin tamamen sona ermesinin imkansız olduğunu söyledi. Başkan Bush ayrıca, yeni Irak hükümetine ABD askerlerinin olası insan hakları ihlallerinin cezasız kalmayacağı yönünde güvence verdiğini belirterek, Ebu Garip Hapishanesi’ndeki işkence skandalının ABD için Irak’ta bir kara sayfa olduğunu bildirdi.

15 HAZİRAN 2006

1- Cumhurbaşkanlığı Basın Merkezi’nden yapılan yazılı açıklamada, Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer’in 5510 sayılı ‘Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanunu’nu onayladığı ve kanunun yayımlanmak üzere başbakanlığa gönderildiği belirtildi. Açıklamada ayrıca, Cumhurbaşkanı Sezer’in Kanun’da yer alan bazı maddeler için Anayasa Mahkemesi’nde dava açacağı belirtildi.

2-Başbakan Recep Tayyip Erdoğan Hırvatistan-Makedonya temaslarının ardından yurda dönüşünde uçakta gazetecilere yaptığı açıklamada, Türkiye’nin gündeminin seçim olmadığını belirterek “Cumhurbaşkanlığı seçimine daha 11 ay var. Bu konuda yapılan erken tartışmalar hedef saptırmadır” dedi.

3- CHP Genel Başkanı Deniz Baykal Ankara Ticaret Odası (ATO) Başkanı Sinan Aygün ve yönetim kurulu üyelerini kabulünde yaptığı konuşmada “Seçimden kaçmak mümkün değildir; ya bu yılın sonunda ya da gelecek yılın sonbaharında Türkiye bir seçim yapacaktır” dedi.

4-Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım ‘Şehir İçi ve Demiryolu Ulaşımı, Karayolu Altyapısı’ konulu kolokyumda yaptığı konuşmada, Hızlı Tren Projesi’nin Ankara-Eskişehir etabının yılsonunda, Eskişehir-İstanbul etabının ise 2009’da hizmete gireceğini, bu sayede Ankara-İstanbul yolunun 3 saate indirileceğini açıkladı.

5- Sanayi ve Ticaret Bakanı Ali Coşkun, Küçük ve Orta Ölçekli Sanayi Geliştirme ve Destekleme İdaresi Başkanlığı’nda (KOSGEB) düzenlediği basın toplantısında, bürokratik engellerle savaşlarının halen sürdüğünü, KOSGEB’e destek için gelenlerden istenen 48 belgenin 5’e indirilmesinin bunun çarpıcı bir örneği olduğunu söyledi.

6- TBMM Genel Kurulu’nda, ‘Kamu Denetçiliği Kurumu’ (ombudsmanlık) oluşturulmasını öngören tasarı kabul edildi.

7- AB Genel Sekreteri Oğuz Demiralp NTV televizyonunda katıldığı bir programda, Türkiye-AB ilişkilerindeki son gelişmeleri değerlendirdi. Demiralp, Türkiye’nin AB sürecinde yılmadan ilerleyeceğini belirtti.

8- TÜSİAD Yönetim Kurulu Başkanı Ömer Sabancı Kadın Girişimciler Derneği’nin (KAGİDER) haziran ayı toplantısında ‘AB ve Ekonomi’ konusunda yaptığı konuşmada, Türkiye’nin AB üyeliğinin normal şartlarda 8 yıl sürecek müzakereler sonrasında gerçekleşebileceğini söyledi.

9- Avrupa Komisyonu Türkiye Temsilcisi Hansjörg Kretschmer Reuters ajansına verdiği demeçte, Türkiye’de erken seçim çağrılarının, AB sürecine zarar verebilecek siyasi iktidarsızlığa neden olabileceğini söyledi.

10- AB Devlet ve Hükümet başkanlarını biraraya getiren zirve Belçika’nın başkenti Brüksel’de başladı. Zirvenin gündem maddeleri arasında anayasa sorunu ve ortak enerji politikasının bulunduğu bildirildi.

16 HAZİRAN 2006

            1- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan İstanbul Sanayi Forumu’nda ‘Ekonomide Sürdürülebilir Büyüme için Yatırım ve Üretimin Önemi-Sorunlar ve Çözüm Arayışları’ başlıklı konuşmasında, AB müzakerelerine değinerek, KKTC’ye uygulanan izolasyonlar kalkmadıkça havaalanları ve limanlarda geri adım atmayacaklarını belirtti.

             İstanbul Sanayi Odası (İSO) Başkanı Tanıl Küçük de konuşmasında, son günlerde ekonomide yaşanan dalgalanmalara rağmen sanayicinin ileriye dönük beklentilerinin olumlu olduğunu söyledi.

            2- Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullah Gül ‘Asya’da İş Birliği ve Güven Artırıcı Önlemler Konferansı 2. Devlet ve Hükümet Başkanları Zirvesi’ne katılmak için Kazakistan’ın Almatı kentine hareketinden önce Esenboğa Hava Limanı’nda gazetecilerin sorularını yanıtladı. Başbakan Yardımcısı Gül bir soru üzerine, 5 Temmuz’da ABD’ye gideceğini ve Dışişleri Bakanı Condelezza Rice ile bir araya geleceğini belirterek, görüşme sırasında iki ülke arasında hazırlanan Stratejik Vizyon Belgesi’nin masaya yatırılacağını söyledi.

3- ‘AB Devlet ve Hükümet Başkanları Zirvesi’ sona erdi.

Zirvede, gelecek yılın mart ayında Almanya’nın dönem başkanlığı sırasında başkent Berlin’de yapılacak toplantıda, AB ortak projesinin gerçekleştirilmesine yönelik irade ve kararlılığı yansıtacak bir deklarasyonun onaylanmasına karar verildi. Türkiye’ye ayrılan paragrafta ise Gümrük Birliği’ni 10 yeni AB üyesine genişleten Ek Protokol’da ve Ortaklık Anlaşması’nda öngörülen yükümlülüklerin eksiksiz yerine getirilmesinin 2006 yılı içinde değerlendirmeye alınacağı kaydedildi. 

            Zirvenin sonuç bildirgesinde, Türkiye’nin tarama sürecinde gösterdiği ilerlemenin değerlendirildiği ve fiili müzakerelerin başlamış olmasından memnuniyet duyulduğu belirtildi.

            AB Dönem Başkanı Avusturya’nın Başbakanı Wolfgang Schüssel zirvenin ardından düzenlediği basın toplantısında, yeni üyeleri hazmetme kapasitesinin kriter yapılmaktan vazgeçildiğini söyledi.

            AB Komisyonu Sözcüsü Emma Udwin de yaptığı açıklamada, AB’nin toplam tutarı 100 milyon euro olan Filistin’e yardım paketini onayladığını bildirdi.

             Öte yandan Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Namık Tan ise “Gümrük Birliği’ni tüm yeni üyelere teşmil eden Ek Protokol’ün uygulanmasına ilişkin 21 Eylül 2005 tarihli AB Deklarasyonu’nun AB’nin tek taraflı bir tasarrufu olduğunu bildirdi.

4-BM Genel Sekreteri Kofi Annan, BM Güvenlik Konseyi’nin Kıbrıs’taki Barış Gücü’nün görev süresini 6 ay daha uzattığı toplantının ardından gazetecilere yaptığı açıklamada, Kıbrıs konusunda müzakereleri yeniden başlatabilmek amacıyla nabız yoklamak üzere yardımcısını Ada’ya göndereceğini belirterek “Geçen hafta AB Gümrük Birliği Ek Protokolü’nün yeni 10 yeni üyeye uygulanması ile ilgili yaşanan tartışmaları izlediniz. Rum Kesimi’nin AB üyesi olması, Türkiye’nin ise AB’ye katılmak istemesi yüzünden Kıbrıs’taki durum daha da zorlaştı” dedi.

            5- İran Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinejad Şangay İşbirliği Örgütü (ŞİÖ) Zirvesi’ne katılmak üzere gittiği Çin’de düzenlediği basın toplantısında, Tahran’ı nükleer planından vazgeçirmek amacıyla sunulan teklifi incelediklerini ve uygun bir zamanda cevap vereceklerini açıkladı.

            6- Irak Adalet Bakan Yardımcısı Puşo İbrahim Ali Daza Yei Washington Post gazetesine verdiği demeçte, ülkedeki cezaevlerinin Şii milisler tarafından işgal edildiğini söyledi.

            7- Nepal’de Başbakan Girija Prasad Koirala ile Maocu gerilla lideri Prachanda’nın, 10 yıllık çatışmaya son vermek amacıyla görüştüğü açıklandı. 

            8-İspanya’nın, Amerikan Merkezi Haber Alma Örgütü’nün (CIA) terör zanlılarını taşımak için havaalanlarını kullandığını kabul ettiği bildirildi.

17 HAZİRAN 2006

            1-Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer ‘Dünya Çölleşmeyle Mücadele Günü’ dolayısıyla yayımladığı mesajında, toprak yitimi ve çölleşmeye karşı, toplumun tüm kesimlerinin katılımıyla, küresel boyutta etkin bir savaşın yürütülmesi gerektiğini belirtti.

            2-TBMM Başkanı Bülent Arınç Uluslararası Dil Öğretimi Derneği’nce 10-17 Haziran tarihleri arasında İstanbul’da düzenlenen ‘4. Uluslararası Türkçe Olimpiyatı’nda başarı kazananların ödül töreninde yaptığı konuşmada, olimpiyatı ‘mükemmel’ olarak niteleyerek “Bunu herkes görmeli, herkese örnek olmalı. 10. yılda eminim tüm dünya ülkeleri burada olacak” dedi.

            3- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan AK Parti İstanbul İl Kongresi’nde yaptığı konuşmada, Belçika’nın başkenti Brüksel’de sona eren AB Devlet ve Hükümet Başkanları Zirvesi’nin sonuç bildirgesinde yer alan Kıbrıs koşullarına ilişkin olarak “AB sürecinde kim ne derse desin, uydurma haberlere değil, hükümetin tavrına bakınız. Biz milletimizin memnun olmayacağı bir şeyi asla yapmayız” dedi.

            4- CHP Genel Başkanı Deniz Baykal yaptığı açıklamada, ilköğretim ve ortaöğretimi tamamlamış milyonlarca genci üniversite kapısında bekleten sınav sisteminin ‘iflas ettiğini’ belirterek, iktidara geldiklerinde ÖSS’yi kaldıracaklarını söyledi.

            5-Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdüllatif Şener Zaman gazetesine, piyasalarda son dönemde yaşanan gelişmelere ilişkin değerlendirmelerde bulundu. 

            6- Asya’da İşbirliği ve Güven Artırıcı Önlemler (CICA) Konferansı 2. Devlet ve Hükümet Başkanları Zirvesi nedeniyle Kazakistan’da bulunan Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullah Gül zirvenin ardından gazetecilere yaptığı açıklamada, AB’nin sürekli olarak Kıbrıs’ı gündeme getirmesinin yanlış olduğunu belirtti.

            7-KKTC Başbakanı Ferdi Sabit Soyer başkent Lefkoşa’da Cihan Haber Ajansı’na yaptığı açıklamada, AB’nin Kıbrıs Türk halkına verdiği taahhütlerin kesinlikle hayata geçirilmesini ve bir an önce görüşme sürecinin başlamasını istediğini bildirdi.

            8- ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Sean McCormak başkent Washington’da düzenlediği basın toplantısında, Türkiye’nin AB üyeliği için ‘önemli dönemlerde’ Güney Kıbrıs Rum Yönetimi’nin de aralarında bulunduğu bazı Avrupa ülkelerine ‘olabildiğince yapıcı’ davranmaları yönünde telkinde bulunduklarını söyledi.

            9-Çeçenistan Özerk Cumhuriyeti Başbakanı Ramazan Kadirov yaptığı açıklamada, Çeçen isyancıların lideri Abdülhalim Sadulayev’in özel bir operasyonda öldürüldüğünü bildirdi.

18 HAZİRAN 2006  

1- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Giresun ve Trabzon’da AK Parti il kongrelerine katıldı. Başbakan Erdoğan yaptığı açıklamada, bölgedeki fındık yetiştiriciliği konusundaki sorunları dinlediğini ve Fiskobirlik’in içerisinde bulunduğu durum hakkında yetkililerden bilgi aldığını söyledi. Başbakan Erdoğan ayrıca, Teşvik Yasası kapsamında yatırımcılara kolaylıklar getirdiklerini, ancak halen 49 ilde yürürlükte olan teşviklerin beklenen etkiyi doğurmadığını ve hedeflenen düzeye ulaşmadığını belirterek, 5084 sayılı Teşvik Yasası’nı yıl sonunda yeniden gözden geçireceklerini açıkladı. 

2- Ekonomiden sorumlu Devlet Bakanı ve Başmüzakereci Ali Babacan CNN Türk televizyonunda yayınlanan ‘Ankara Kulisi’ programında, ekonomik gelişmeler, Lüksemburg Zirvesi ve AB ile ilişkiler konularında açıklamalarda bulundu. Bakan Babacan, müzakere sürecinde Kıbrıs’ın adeta bir pazarlık olarak kullanılmasının, Birliğin temel ilkeleriyle bağdaşmadığını söyledi.

3- CHP Genel Başkan Yardımcısı Cevdet Selvi Eskişehir’de düzenlediği basın toplantısında, cari işlem açığının Cumhuriyet tarihinde görülmedik rakamlara çıktığını, dış ticaret açığının da önemli boyutlara ulaştığını belirtti.

4- DYP Genel Başkanı Mehmet Ağar partisinin Sivas İl Kongresi’nde yaptığı konuşmada, ülkede tarım ve ziraatın öldürüldüğünü, bunun failinin hükümet olduğunu, orta sınıfın çökertildiğini ve işsizliğin büyüyerek arttığını söyledi. Ağar ayrıca, sol parti iktidarında ülkenin her zaman geriye gittiğini belirterek, solda birlik arayışlarını eleştirdi.

5-AB Dönem Başkanı Avusturya’nın Başbakanı Wolfgang Schüssel, Belçika’nın başkenti Brüksel’de yapılan AB Zirvesi sonrası Kurier gazetesine verdiği demeçte, Türkiye’nin üyeliğiyle ilgili olarak “Türkiye ile müzakereler zor olacak. Her başlığın müzakeresinde iki kez uzlaşı sağlanmasına büyük önem veriyoruz. Türkiye’nin 2006 yılı sonuna kadar havaalanlarını ve limanlarını Güney Kıbrıs Rum Yönetimi’ne açması gerekiyor. Türkiye’ye tam üyelik yerine imtiyazlı ortaklık statüsünün verilmesinin bir seçenek olacağına inanıyorum” dedi.

 6- KKTC Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat Cumhuriyet gazetesine verdiği demeçte, limanların açılması, Maraş’ın iadesi, Magosa Limanı’nın ortak çalıştırılması ve askersizleştirme konuları hakkında görüşlerini açıkladı. Talat, Türkiye’nin, Ek Protokol çerçevesinde hava ve deniz limanlarını açmasıyla ilgili olarak “Kıbrıs Türkü’ne yönelik izolasyonlar kaldırılırsa, özellikle Ercan Havaalanı’na doğru uçuşlar başlarsa o zaman karşı çıkmayız. Bunlar yapılmadan limanların açılması demek, bizim ekonomimizin mahvolması demektir” dedi.

7- Yunanistan Dışişleri Bakanı Dora Bakoyanni Elefterotipia gazetesine verdiği demeçte, ‘Avrupalı Birleşik Kıbrıs Planı’ olarak adlandırdığı yeni çözüm önerisine ilişkin olarak; önerinin, BM mevzuatı çerçevesinde ve Genel Sekreter düzeyinde yapılmış çalışmaların verileri ile Güney Kıbrıs Rum Yönetimi’nin son 2,5 yılda içinde bulunduğu AB gerçeği ve iki toplum taleplerinin temellerine dayanan bir plan olacağını söyledi.

8- Ortadoğu Dörtlüsü (ABD, AB, BM, Rusya) tarafından yapılan resmi açıklamada, Filistin’de Hamas’ın iktidara gelmesinden sonra kesilen uluslararası yardımların kısmen yeniden başlatılmasını öngören paket üzerinde anlaşmaya varıldığı bildirildi. AB’nin müzakerelere sunduğu taslağın, sağlık sektörü ve sektörde çalışanların ücretlerinin ödenmesi, akaryakıt desteği, Filistin toplumunun yoksul kesimine maddi destek verilmesi gibi başlıkları içerdiği belirtildi.

Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas konuya ilişkin yaptığı açıklamada, Hamas hükümeti yerine doğrudan Filistin halkına verilmesi öngörülen yardım planının, hükümetin ve Filistin Yönetimi’nin ülke içindeki rolünü geçersiz kıldığını söyledi.

Hamas’ın değerlendirmesinde ise Abbas’a destek verilerek, proje demokrasiye bir hakaret olarak nitelendirildi. 

19 HAZİRAN 2006

1- Bakanlar Kurulu, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında toplandı. Hükümet Sözcüsü ve Adalet Bakanı Cemil Çiçek toplantının ardından gazetecilere yaptığı açıklamada, AB yetkililerinden gelen ‘reformlar yavaşladı’ eleştirilerinin gerçeği yansıtmadığını belirterek “Bir şey söyleniyorsa onun altının doldurulması gerekir. Bizim bu süreçle ilgili heyecanımızda, kararlılığımızda hiçbir şekilde eksiklik söz konusu değildir” dedi. Sürecin kolay olmadığını belirten Bakan Çiçek “Tarafların yükümlülükleri var. Sadece müzakere yapan ülke olarak bizim yükümlülüğümüz, bizim taahhüdümüz değil, aynı zamanda AB ülkelerinin de bu konuda taahhütleri var” dedi.

2- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan Milli Eğitim Bakanlığı’nda düzenlenen ‘2005–2006 Eğitim-Öğretim Yılı Karne Dağıtım Töreni’nde yaptığı konuşmada, önümüzdeki eğitim-öğretim yılında her okulda bilişim teknolojileri sınıfı bulunacağını belirterek “Ülkemizin her yanında eğitimde imkan ve fırsat eşitliği sağlayacağız” dedi.

Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik ise okul öncesinde okullaşma oranının yüzde 21’e ulaştığını, ilköğretimde yüzde 100’e yaklaştığını ve ortaöğretimde çalışmaların devam ettiğini belirterek, ders kitaplarının ilköğretim öğrencilerinin yanı sıra ortaöğretim öğrencilerine de ücretsiz dağıtılacağını söyledi.

3- Van 3. Ağır Ceza Mahkemesi, Hakkari’nin Şemdinli ilçesinde bir kitabevine düzenlenen bombalı saldırı ile ilgili olarak yargılanan astsubaylar Ali Kaya ve Özcan İldeniz’e, ‘çete oluşturmak, adam öldürmek ve adam öldürmeye teşebbüs’ suçlarından 39 yıl 5 ay 10’ar gün hapis cezası verdi.

4- TÜSİAD Başkanı Ömer Sabancı, TÜSİAD Ekonomik Araştırmalar Komisyonu tarafından hazırlanan ‘Eğitim ve Sürdürülebilir Büyüme: Türkiye Deneyimi, Riskler ve Fırsatlar’ konulu raporu, İstanbul’da düzenlediği basın toplantısında açıkladı. Sabancı, Türkiye’nin insan sermayesinin geliştirilmesi bakımından dünyadaki konumunun yetersiz kaldığını belirterek, okul öncesi eğitimin 6 yaş için zorunlu kılınması, zorunlu eğitimin de 8 yıldan 12 yıla çıkarılması önerisinde bulundu.

5- Türkiye’de bulunan İtalya’nın Uluslararası Ticaret ve Avrupa Politikalarından Sorumlu Bakanı Emma Bonino ve beraberindeki heyet, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu ve yönetim kurulu üyeleri ile bir araya geldi. Bonino görüşmede yaptığı açıklamada, Çin’in dünya ticaretinde yarattığı tehdide değinerek “Güçlerimizi birleştirerek Çin’e karşı mücadele etmeliyiz, ama düşman olarak görmeksizin. İşbirliği bizi daha güçlü hale getirecektir” dedi.

Hisarcıklıoğlu ise iki ülke arasında ticaret ve yatırım ilişkisinin giderek arttığını, ayrıca İtalya’nın Türkiye’de en fazla yabancı sermayeye sahip 7. ülke olduğunu belirtti.

 Bonino başkanlığındaki heyet, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan tarafından da kabul edildi.

6- İslam Konferansı Örgütü (İKÖ) 33. Dışişleri Bakanları Toplantısı, Azerbaycan’ın başkenti Bakü’de başladı.

İKÖ Genel Sekreteri Ekmeleddin İhsanoğlu yaptığı konuşmada, başta Avrupa olmak üzere dünyanın çeşitli yerlerinde ‘İslamofobi’ye karşı mücadele ettiklerini belirtti. Kıbrıs sorununa da değinen İhsanoğlu, Müslüman Türk Kıbrıs halkının içinde bulunduğu izolasyon koşullarından kurtarılması amacıyla hazırlanan ‘Eylem Planı’nı geliştirmek için çalıştıklarını söyledi.

Toplantıya katılan Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullah Gül de konuşmasında, İslam dünyasının, karşı karşıya olduğu ‘İslamofobi’ ve benzeri sorunlar nedeniyle detaylı reform çabalarına ihtiyaç duyduğunu belirtti.

 Zirve kapsamındaki ikili temasları sırasında İran Dışişleri Bakanı Manuçehr Muttaki ile de görüşen Başbakan Yardımcısı Gül, Türkiye’nin bölgesinde bir sorun istemediğini ve Viyana’da, BM Güvenlik Konseyi daimi üyeleri ile Almanya buluşmasında ortaya çıkan tekliften olumlu bir sonuç alınmasını arzu ettiğini belirterek “Barışçıl çözüm istiyoruz ve bunun için de bir an önce sonuç alınmasını arzuluyoruz” dedi.

Başbakan Yardımcısı Gül ayrıca, Azerbaycan Devlet Başkanı İlham Aliyev’le de bir araya geldi.

7- Resmi temaslarda bulunmak üzere İran’da bulunan Kültür ve Turizm Bakanı Atilla Koç, Kültür ve İslami İrşad Bakanı Saffar Herendi ile görüştü. Bakan Koç, iki ülke arasında eğitim, bilim, kültür, gençlik ve spor alanlarında ilişkilerin geliştirilmesine yönelik üç yıllık kültürel değişim programının imzalandığı toplantının ardından yaptığı açıklamada, iki ülke halkı arasındaki yakınlığın pekiştirilmesi için kültürel ilişkilerin geliştirilmesine önem verdiklerini belirterek, yayınlar ve belgelerin araştırılması, yazma eserlerin dijital kopyalarının oluşturulması konularında işbirliğinin geliştirilebileceğini söyledi.

8- Güney Kıbrıs Rum Yönetimi’nin, Türkiye’nin AB Polis Teşkilatı (EUROPOL) ile ilişkilerini veto ederek, Türkiye ile EUROPOL arasında 18 Mayıs 2004 tarihinde imzalanan ‘İşbirliği Anlaşması’yla kurulan bilgi alışverişini kabul etmeyeceğini teşkilata bildirdiği açıklandı.

9- BM Kosova Geçici Misyonu (UNMİK) Başkanı Soren Jessen Petersen, Kosova’daki siyasi temsilcilerin nihai statü müzakerelerine daha fazla önem vermeleri için yerel seçimlerin 12 ay ertelendiğini açıkladı.

10- Gürcistan Cumhurbaşkanı Mihail Saakaşvili yaptığı açıklamada, ülkesinin NATO’ya tam üyelik hedefinde bir sapma olmadığını belirterek, temel amaçlarının Gürcistan’ın toprak bütünlüğünü sağlamak olduğunu ve bu süreçte Rusya ile ilişkilerinin büyük önem taşıdığını, ülke topraklarına NATO güçlerinin yerleştirilmesinin hiçbir dönemde gündemlerinde olmadığını bildirdi. 

11-Avustralya Başbakanı John Howard, ülkesinin Amerikan üslerine ev sahipliği yapmaya hazır olduğunu açıkladı. Howard ayrıca,  Irak’tan Japon birliklerinin çekilmesinin ardından kendi askerlerinin ülkedeki görevini sürdüreceğini söyledi.

20 HAZİRAN 2006 

1- Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer, resmi ziyaret nedeniyle Türkiye’de bulunan Litvanya Cumhurbaşkanı Valdas Adamkus’u Çankaya Köşkü’nde kabul etti. Cumhurbaşkanı Sezer görüşmenin ardından düzenlenen ortak basın toplantısında, Litvanya’nın NATO üyeliğini Türkiye’nin güçlü bir şekilde desteklediğini, AB’ye üye olmasını da mutlulukla karşıladığını söyledi. Adamkus ise Türkiye’nin AB üyeliği konusunda sınırsız destek vereceklerini belirtti.

Adamkus ve beraberindeki heyet, TBMM Başkanı Bülent Arınç'ı ziyaret ederek bir süre görüştükten sonra, Devlet Bakanı Beşir Atalay'ın katılımıyla Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’nde düzenlenen Türkiye- Litvanya  İşbirliği Toplantısı’na katıldı. Toplantıda  iki ülke arasında ‘İşbirliği Anlaşması’ imzalandı.

            2- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan AK Parti Meclis grup toplantısında yaptığı konuşmada, AB ülkelerinin verdiği sözü tutmadığını ve KKTC’ye uygulanan izolasyonların kaldırılmadan Türkiye’nin liman ve havaalanlarını Güney Kıbrıs Rum Yönetimi uçak ve gemilerine açmasının söz konusu olmadığını belirterek, Ada’daki sorunun BM şemsiyesi altında çözümlenebileceğini söyledi.

            3- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Danıştay Başkanı Sumru Çörtoğlu’nu Başbakanlık’ta kabul ederek bir süre görüştü.

            Başbakan Erdoğan ayrıca, TÜSİAD Başkanı Ömer Sabancı’yı kabul ederek, ekonomide son dönemde yaşanan sorunlar hakkında görüş alışverişinde bulundu. Görüşme sonrası bir açıklama yapan Sabancı, AB ile ilgili herhangi bir kaygılarının bulunmadığını, hükümetin bu konuda gerekli çalışmaları sürdürdüğünü söyledi.

            4-Başbakan Recep Tayyip Erdoğan TRT’de katıldığı ‘Enine Boyuna’ adlı programda, siyaset ve ekonomideki son gelişmeler hakkında değerlendirmelerde bulundu.

            5- CHP Genel Başkanı Deniz Baykal partisinin Meclis grup toplantısında, hükümetin AB konusunda ciddi bir açmaza sürüklendiğini, Irak politikasında önemli kayıplara girildiğini, tüm kırmızı çizgilerin ihlal edildiğini belirterek “Bunlar yeni bir başlangıcı zorunlu kılıyor. Türkiye en kısa zamanda yeni bir başlangıç yapmalı. AB ile ilişkilerin ve ekonominin düzeldiği, Cumhuriyet ve demokrasinin birbiriyle çatışmadığı, hukukun, anayasanın, demokrasinin bir arada bütünleşerek yaşadığı bir siyaset ortamına Türkiye’nin taşınması gerekiyor” dedi.

            6- AB Komisyonu Türkiye Temsilcisi Hansjörg Kretschmer yaptığı açıklamada, Van 3. Ağır Ceza Mahkemesi’nin, Şemdinli olaylarına ilişkin davada astsubaylar hakkında verdiği ceza kararının “Türkiye’de yargının etkili ve hızlı işleyişiyle, askerlerin sivillerin kontrolüne tabi olduğunu göstermesi” açısından çok olumlu olduğunu belirtti.

            7- AB Komisyonu’nun Genişlemeden sorumlu Üyesi Olli Rehn, Avrupa Parlamentosu’nun (AP) Türkiye Raportörü Camiel Eurlings’in hazırladığı Türkiye Raporu’nun AP Dış İlişkiler Komitesi’nde görüşülmesi sırasında yaptığı konuşmada, AB içerisinde bazı çevrelerin Türkiye’ye büyüklüğü ve stratejik önemi nedeniyle daha olumlu mesajlar verilmesinden yana olduklarını belirterek, bunun ancak siyasi koşulların yerine getirilmesi durumunda gerçekleşebileceğini söyledi.

            8- AB Dönem Başkanı Avusturya’nın Başbakanı Wolfgang Schüssel Avrupa Parlamentosu’nda yaptığı konuşmada, Türkiye ile AB arasında fiili müzakerelerin başlaması için çaba gösterdiğini, Ankara Anlaşması Ek Protokolü’nden doğan yükümlülüklerin Türkiye tarafından yerine getirilmemiş olmasının sorun oluşturduğunu, genişleme konusunda olumsuz olmak yerine genişlemenin AB’ye neler getirebileceğinin görülmesi gerektiğini söyledi.

            9- ABD Başkanı George W. Bush ve Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin arasında gerçekleşen telefon görüşmelerinde, İran ve Kuzey Kore tarafından yürütülmekte olan nükleer programların değerlendirildiği açıklandı.

            10- İsrail Ordusu’nun Gazze Şeridi’nde düzenlendiği saldırıda, üç Filistinli çocuğun öldüğü, 15 kişinin de yaralandığı bildirildi.

21 HAZİRAN 2006

1- Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer, sosyal devlet ilkesine aykırı olduğu gerekçesiyle 15 maddesini veto ettiği, ancak TBMM’de ikinci kez aynen kabul edilmesi nedeniyle onayladığı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Yasası’nın 9 maddesiyle, geçici bazı maddeleri için Anayasa Mahkemesi’ne başvurdu.

2- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından yaptırılan 21 kavşak ve yolun açılışı ile 21 kavşak ve yolun temel atma töreninde yaptığı konuşmada, İstanbul’un Türkiye’nin kalbi olduğunu belirterek “Biz, aziz emanet olarak kabul ettiğimiz bu şehri hak ettiği noktaya mutlaka taşıyacağız” dedi.

Başbakan Erdoğan ayrıca, büyükşehir belediyesinin desteğiyle restore edilen Boğaziçi Üniversitesi Kandilli Rasathanesi ve Deprem Araştırma Enstitüsü Müzesi’nin açılışına katılarak “Millet olarak geçmişte çok acı tecrübeler yaşadık, çok ağır faturalar ödedik. Bu acı tecrübeleri yeniden yaşamamak için bu konuda gerekli tedbirleri almak, depreme karşı her zaman hazırlıklı olmak durumundayız” dedi.

3- Hava Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Faruk Cömert, Konya 3. Ana Jet Üs Komutanlığı’nca gerçekleştirilen Anadolu Kartalı-2006/2 eğitim çalışmalarını izledikten sonra yaptığı değerlendirmede, Türk Hava Kuvvetleri’nin Avrupa’nın en güçlü ve en eğitimli hava kuvvetlerinden biri olduğunu belirterek, bu gücün müttefikler açısından da çok önemli olduğunu söyledi. Orgeneral Cömert ayrıca, bir gazetecinin uluslararası hava sahasında bir Türk uçağının çarpışma sonucu düşmesiyle ilgili  sorusu üzerine “Yunan F-16’sının bizim uçağımıza çarpması, uluslararası hava sahasındaki hakkımıza tecavüzdür”dedi.

4- Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik bakanlığı ile özel bir holding arasında imzalanan ‘Mesleki ve Teknik Eğitimde İşbirliği Protokolü’ toplantısında yaptığı konuşmada, işsizliğin rahatsız edici boyuta ulaştığını, çözümün mesleki eğitim olduğunu belirtti.

5- Sanayi ve Ticaret Bakanı Ali Coşkun, bakanlığının Ölçüler ve Standartlar Genel Müdürlüğü, Ankara Ticaret Odası (ATO) ve Boya Sanayicileri Derneği’nin işbirliğiyle düzenlenen ‘AB Sürecinde Boya Sektöründe Yapısal Değişim, Piyasa Gözetim ve Denetim Mekanizmaları’ konulu sempozyumda yaptığı konuşmada, sürdürülen kararlı politikalarla Türkiye’nin darboğazları aştığını ve AB ile müzakere masasına oturduğunu söyledi.

6- Çevre ve Orman Bakanı Osman Pepe, TBMM İnsan Hakları Komisyonu’na zehirli atıklarla ilgili bilgilendirmede bulundu. Bakan Pepe, Türkiye’nin çevre konusunda AB standartlarına ulaşması için yaklaşık 35 milyar dolara ihtiyaç olduğunu söyledi.

7- Atatürk Orman Çiftliği (AOÇ) arazilerinin Ankara Büyükşehir Belediyesi’ne tahsis edilmesine olanak sağlayan yasa tasarısı, TBMM Genel Kurulu’nda kabul edildi.

8- Kaçak petrolle mücadeleyi planlayan Petrol Piyasası Kanunu’nda değişiklikle ilgili yasa tasarısı, TBMM Genel Kurulu’nda kabul edildi.

9-9. Kalkınma Planı, TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’nda kabul edildi.

10- Kurumların vergi oranını 1 Ocak 2006’dan geçerli olmak üzere yüzde 30’dan 20’ye düşüren yeni Kurumlar Vergisi Kanunu, Resmi Gazete’de yayımlandı.

11- TÜSİAD Yönetim Kurulu Başkanı Ömer Sabancı, Biga Sanayici ve İşadamları Derneği (BİSİAD) tarafından düzenlenen ‘AB Süreci ve Türkiye’nin İçinde Bulunduğu  Ekonomik Konjonktürde KOBİ’lerin Temel Sorunları’ konulu toplantıda yaptığı konuşmada, uluslararası piyasalardaki hareketliliğin neden olabileceği olumsuz etkilere karşı  kalıcı çözümün, yapısal önlemler olduğunu belirtti.

12- Türkiye’de bulunan Ermeni Genel Patriği Karekin II, İstanbul’da Fener Rum Patriği Bartholomeos’u ziyaretinde yaptığı açıklamada “Bu buluşmamızın, insanlar arasında barışa sebep olacağına inanıyorum” dedi. Bartholomeos ise iki kilise arasında geçmişe dayanan uzun süreli ilişkiler bulunduğunu belirterek, bu ilişkilerin devam etmesini dilediğini söyledi. 

13- Arnavutluk Genelkurmay Başkanı General Pellum Kazımi’nin davetlisi olarak başkent Tiran’a giden Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hilmi Özkök’e, Arnavutluk Savunma Bakanı Fatmir Mediu tarafından düzenlenen törenle ‘üstün hizmet madalyası’ sunuldu.  Mediu yaptığı açıklamada, Türkiye’den eğitim, lojistik, askeri alt yapı ve askeri tıp alanlarında yardım aldıklarını belirterek, destek ve işbirliğinden dolayı minnettarlık duyduklarını kaydetti.

14- KKTC’de, mülkiyet problemine iç hukuk oluşturma hedefiyle yasayla kurulan Mal Tazmin Komisyonu, Kuzey Kıbrıs’ta kalan eski malları için başvuruda bulunan 16 Rum’dan 3’üyle ilgili karar aldı. Varılan mutabakat uyarınca; 2 Rum’a malları iade edilecek, 1 Rum’a ise malı karşılığında tazminat ödenecek.

15- Azerbaycan’ın başkenti Bakü’de düzenlenen İslam Konferansı Örgütü (İKÖ) 33. Dışişleri Bakanları toplantısında kabul edilen sonuç bildirgesinde; KKTC’ye yönelik ambargo ve izolasyonların kaldırılması istendi. Bildirgede ayrıca, Yunanistan’ın, Batı Trakya Türkleri’nin uluslararası anlaşmalar ve Lozan Antlaşması’ndan kaynaklanan haklarına saygı göstermesi gerektiği belirtildi. Bunun yanısıra bildirgede, Filistin meselesi, İran ile ilgili gelişmeler ve Ermenistan’ın Azerbaycan topraklarını işgal etmesi konuları da yer aldı.

Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullah Gül toplantının ardından Türkiye’nin Bakü Büyükelçiliği’ni ziyaretinde yaptığı açıklamada, toplantının sonunda kabul edilen sonuç bildirgesine bakıldığında Kıbrıs ve Batı Trakya konusunda çok güçlü destek verildiğinin görüleceğini, bundan büyük memnuniyet duyduklarını söyledi.

16- AB Dönem Başkanı Avusturya’nın başkenti Viyana’da yapılan AB-ABD Zirvesi’nde, Türkiye’nin AB üyeliği, KKTC’ye yönelik izolasyonların kaldırılması, ABD’nin Küba’daki Guantanamo Üssü’nün kapatılması, İran, İsrail-Filistin ve Lübnan  konuları ele alındı. Zirvenin sona ermesinin ardından Avusturya Başbakanı Wolfgang Schüssel ve AB Komisyonu Başkanı Jose Manuel Barroso ile ortak basın toplantısı düzenleyen ABD Başkanı George W. Bush, Türkiye’nin AB’ye tam üye olması gerektiğini belirtti.

17- ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Adam Ereli bakanlıkta düzenlediği basın toplantısında, Kıbrıs meselesine yönelik çabaların Annan Planı ve bu planda ortaya konulan süreç çerçevesinde yürütülmesini desteklediklerini söyledi.

22 HAZİRAN 2006

            1- Milli Güvenlik Kurulu (MGK), Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer başkanlığında Çankaya Köşkü’nde toplandı.

            MGK Genel Sekreterliği’nden yapılan yazılı açıklamada, toplantıda AB ile yürütülen üyelik müzakere aşamasının değerlendirildiği, Birliğe katılım sürecinin, ulusal yararlar doğrultusunda kararlı bir şekilde yürütüleceğinin teyit edildiği bildirildi.

2-Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer ‘Amasya Genelgesi’nin 87. yıl dönümü’ nedeniyle yayımladığı mesajda, Genelge’nin ulusal kurtuluş sürecinde ve tam bağımsız bir devlet kurulmasında önemli bir kilometre taşı olduğunu belirterek “Türkiye’nin varlığını koruyabilmesi ve her dönem güçlü kalabilmesi, her şeyden önce Cumhuriyetin değiştirilemez niteliklerinin, Atatürk devrimlerinin yaşatılmasına bağlıdır” dedi.

            3- Ekonomiden sorumlu Devlet Bakanı ve Başmüzakereci Ali Babacan ile Maliye Bakanı Kemal Unakıtan düzenledikleri ortak basın toplantısında, döviz ve borsada görülen hızlı hareketlilik üzerine yürürlüğe sokulan yeni planı açıkladı. Buna göre; tahvil ve bono gibi finansal araçlardan alınan yüzde 15’lik stopaj, yabancı yatırımcılarda tamamen kaldırılırken, yerli yatırımcılar için bu oran yüzde 10’a düşürüldü.

            Bakan Babacan, stopajla ilgili düzenlemeleri Aralık 2004 tarihinde açıkladıklarını, işlemlerin bu doğrultuda yürütüldüğünü söyledi.

            Bakan Unakıtan ise yeni düzenlemelere ilişkin yasal değişikliğin Meclis tatile girmeden önce yapılmasını öngördüklerini belirterek “Hükümet olarak mali disiplinden asla taviz vermeyeceğiz. Elde ettiğimiz kazanımları korumak için gerekli her türlü tedbiri almaya kararlıyız” dedi.             

            4- TBMM Genel Kurulu’nda, kamu görevlilerinin disiplin cezalarının affedilmesini öngören yasa tasarısı kabul edildi. Buna göre; 23 Nisan 1999 tarihinden 14 Şubat 2005 tarihine kadar işlenmiş fiillerden dolayı verilen bazı disiplin cezalarının bütün sonuçlarıyla affedilmesi öngörülüyor.

            5-Yükseköğretim Kurumları Teşkilatı Yasası’nda değişiklik öngören yasa tasarısı, TBMM  Genel Kurulu’nda kabul edildi. Buna göre; bazı üniversitelerin Doğu ve Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nde eğitim bilimleri enstitüleri kurmaları öngörülüyor.

            6-Terörle Mücadele Yasası (TMY), TBMM Adalet Komisyonu’nda kabul edildi.

            7- Yunanistan Dışişleri Bakanı Dora Bakoyanni Le Figaro gazetesine verdiği demeçte, Türkiye ile ilişkilerin geliştirilmesinin kendisi için en önemli konu olduğunu, Türkiye’nin Avrupalılaşmasının problemlerin ortadan kalkmasını sağlayacağını, Avrupa halklarının Türkiye üzerindeki endişelerinin de yersiz olduğunu belirtti.

            8- Güney Kıbrıs Rum Yönetimi Dışişleri Bakanı Yorgos Lillikas Yunanistan’ın başkenti Atina’da, Dışişleri Bakanı Dora Bakoyanni ile görüşmesinin ardından yaptığı açıklamada, AB’de Türkiye’ye “veto” tehdidini uygulamaya devam edeceklerini ve tehdidin, vetodan daha etkili olduğunu belirterek “Türkiye’nin fiili müzakerelere başlangıcında, daha ilk dosyanın açılmasıyla hem siyasi kriterlere hem de Kıbrıs’a değinilmesini sağladık” dedi.

9- NATO’nun Afganistan Temsilcisi Hikmet Çetin Zaman gazetesine verdiği demeçte, kuruluşun, Afganistan’daki ortamın normalleşmeden ayrılması durumunda terörle mücadelede büyük bir mağlubiyet alınmış olacağını, zorlu bir görevi yerine getiren NATO’nun en az 15 yıl daha bu ülkedeki görevini sürdürmesi gerektiğini söyledi.

            10-Filistin Devlet Başkanı Mahmut Abbas ile İsrail Başbakanı Ehud Olmert, Ürdün’ün Petra kentinde bir araya geldi.

            11- Ukrayna’da 26 Mart 2006 tarihinde gerçekleştirilen seçimlerin ardından Yulia Timoşenko başkanlığında yeni hükümetin kurulduğu açıklandı.

23 HAZİRAN 2006

            1-Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer, 5518 sayılı ‘Bazı Kamu Alacaklarının Tahsil ve Terkinine İlişkin Kanun’u kısmen iade etti.

            2- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan AK Parti 7. İstişare ve Değerlendirme Toplantısı için bulunduğu Antalya’da, İngiltere Başbakanı Tony Blair ve İran Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinejad ile birer telefon görüşmesi yaptı. Blair görüşmede, Türkiye’nin İran’ın nükleer programı ile ilgili sıkıntıların aşılmasına yönelik AB üçlüsüne (İngiltere, Fransa, Almanya) verdiği destek için teşekkür etti. Başbakan Erdoğan da Blair’e, Türkiye’nin İran’a yönelik başlattığı destek çalışmalarının süreceğini söyledi.

            Başbakan Erdoğan, Ahmedinejad’la yaptığı telefon görüşmesinde de AB üçlüsü ile Türkiye başta olmak üzere üçüncü bir ülkede gerçekleştirilebilecek bir toplantı önererek, Türkiye’nin bu toplantıya gerekli desteği vereceğini belirtti.

            3- CHP Genel Başkanı Deniz Baykal Antalya Sanayi ve Ticaret Odası’nı ziyaretinde yaptığı açıklamada, gerginlik yerine kurumlar arasında uyum ve işbirliği sağlayacak bir kişinin Cumhurbaşkanı seçilmesi gerektiğini söyledi. 

4-Anayasa Mahkemesi, Yüce Divan sıfatıyla eski Başbakan Mesut Yılmaz ile Devlet eski Bakanı Güneş Taner’in Türkbank ihalesine fesat karıştırdıkları iddiasıyla açılan davanın kesin hükme bağlanmasını erteledi.

            5-DYP Genel Başkanı Mehmet Ağar partisinin 23. kuruluş yıl dönümü dolayısıyla Genel Merkez’de düzenlediği basın toplantısında, Türkiye’nin seçim sürecine girdiğini belirterek, DYP’nin demokrasinin güçlü bir teminatı olarak milletin yanında olduğunu söyledi.

            6- DİSK Genel Başkanı Süleyman Çelebi, solda bütünlük için DİSK’in öncülük ettiği ‘10 Aralık Platformu’ toplantısında yaptığı konuşmada, ismini insan hakları gününden alan Platform’un yaptığı çalışmalarla solda yeni bir siyasi söylem ve siyasi kimlik oluşturma yolunda önemli ilerleme sağlandığını söyledi.

            7-Hakkari’nin Çukurca ilçesi kırsalında güvenlik güçlerinin terör örgütü PKK’ya karşı düzenlediği operasyonda, 11 terörist ölü ele geçirildi.

8- AB Komisyonu Türkiye Temsilcisi Hansjörg Kretschmer, İstanbul’da Habitat için Gençlik Derneği’nin düzenlediği ‘Ege Gençlik Etkileşimi’ adlı proje kapsamında yaptığı konuşmada, Türkiye’nin AB üyeliğinin kendi tutumuna bağlı olduğunu belirterek “Türkiye koşulları gerçekleştirmezse üye olamaz. Koşulları gerçekleştirip üye olursa da bu her iki tarafın yararına olur” dedi.

9- AB Komisyonu Genişleme Müdürü Michael Leigh Zaman gazetesine yaptığı açıklamada, Türkiye’nin haysiyetli bir ülke olarak limanlara dair verdiği sözü tutmasını beklediklerini belirterek “AB’de hiç kimse, hiçbir üye ülke ve hiçbir kurum, Türkiye ile bir Kıbrıs krizi istemiyor” dedi.

10-AB Dönem Başkanı Avusturya’nın Başbakanı Wolfgang Schüssel Die Presse gazetesine verdiği demeçte, müzakerelerin başarıyla tamamlanması durumunda, Türkiye’ye ismi üyelik de olsa ayrı bir statü verileceğini söyledi.

            11- IMF Dış İlişkiler Direktörü Mesud Ahmed ABD’nin başkenti Washington’da düzenlediği brifingde, Türk hükümetinin ekonomideki durumu istikrara kavuşturmak için bir dizi güçlü adım attığını, bunlar arasında para politikasının sıkıştırılması ve faiz oranlarındaki son artırımın yer aldığını belirtti.

12- Almanya Dışişleri Bakanı Frank-Walter Stenmeier Yunanistan’ın başkenti Atina’da Dışişleri Bakanı Dora Bakoyanni ile görüşmesinin ardından yaptığı açıklamada, tüm Avrupa’nın, Türkiye’nin AB’ye katılımının ileriye yönelik atılmış büyük bir adım olacağına inandığını söyledi.

            13-ABD’nin, Irak’taki Ebu Garib Hapishanesi’nden 500’ü aşkın tutukluyu serbest bıraktığı bildirildi.

Öte yandan, Irak’ın çeşitli kentlerinde düzenlenen saldırılarda, 15 kişinin öldüğü açıklandı. 

            14- Suudi Arabistan’da güvenlik güçlerinin düzenlediği terörle mücadele operasyonunda, terör örgütü El Kaide’nin 6 üyesinin öldürüldüğü bildirildi.

24 HAZİRAN 2006

1- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan Antalya’da AK Parti 7. İstişare ve Değerlendirme Toplantısı’nda yaptığı konuşmada, ekonomideki gelişmeleri değerlendirerek, mali disiplinden ve para politikalarından asla taviz verilmeyeceğini, bu hareketliliğin geldiği gibi gideceğini söyledi.

2- Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullah Gül İran’a hareketinden önce Esenboğa Hava Limanı’nda yaptığı açıklamada, İran hükümetine sunulan teşvik teklifinin diplomatik çözüm için iyi bir fırsat ortaya koyduğunu belirtti.

3- Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik Sabah gazetesine gündemdeki konuları değerlendirdi.

4- Engellilerin istihdamına ilişkin Başbakanlık genelgesi, Resmi Gazete’de yayımlandı.

5- BCP Genel Başkanı Mümtaz Soysal partisinin 2. Olağan Büyük Kurultayı’nda yaptığı konuşmada, laikliğe yönelik tehdidi anlayabilmek için dış siyasal etkenler, küreselleşmeci sermayenin etkileri, özelleştirme furyasının sonuçları, işsizlik ve eğitim düzenindeki bozukluğun göz önünde tutulması gerektiğini belirtti.

6- Gazeteci Cemil Devrim, İzmir’de yaşamını yitirdi.

7- Hırvatistan’ın Ankara Büyükelçisi Gordan Bakota Cumhuriyet gazetesine yaptığı değerlendirmede, Balkanlardaki istikrarın bölge ülkelerinin AB üyesi olmasıyla sağlanacağını söyledi.

8- Merkez Bankası Başkanı Durmuş Yılmaz  İngiltere’nin başkenti Londra’da Türk Bankacılar Birliği tarafından düzenlenen konferansta yaptığı konuşmada, ekonomiyi etkileyen dış etkenlerin bulunduğunu belirterek “Piyasalar sakinleşmedikçe onlarda ne olursa olsun bizi etkiler. Bugünkü durum 2001’le karşılaştırılamaz. Bugünkü durumun, ekonominin temel göstergeleriyle ilgisi yok” dedi.

9- Finlandiya’nın başkenti Helsinki’de Başbakan Matti Vanhanen ile bir araya gelen Danimarka Başbakanı Anders Fogh Rasmussen, Kıbrıs konusunda yaptığı açıklamada “AB, Kıbrıs konusunda Türkiye’ye taviz vermemelidir. Güney Kıbrıs Rum Yönetimi bir AB ülkesidir. Türkiye ile müzakereler sürecekse Kıbrıs sorunu çözülmelidir” dedi.

10-Kırgızistan’ın başkenti Bişkek’te düzenlenen ‘Medeniyetlerarası Diyalog ve Birlikte Yaşama Sempozyumu’ yayımlanan sonuç bildirgesiyle sona erdi. Bildirgede, tarihte yaşanan savaş ve çatışmalardan ders alınması gerektiği belirtilerek, bu doğrultuda gelecek nesillerin barış ve karşılıklı anlayış içinde yaşaması için çalışma yapılması önerildi.

11- Irak İslam Devrimi Yüksek Konseyi’nin (IİDYK), Irak’taki Şiilerin dini lideri Ayetullah Ali el Sistani’nin fetvasıyla Şii gruplarının liderlerine gizli bir bildiri yollayarak, Dünya Şii Konseyi’ni kurma kararı aldıklarını duyurduğu bildirildi.

11- İran Dışişleri Bakanı Manuçehr Muttaki Almanya Dışişleri Bakanı Frank-Walter Stenmeier ile başkent Berlin’de yaptığı görüşmede, kendilerine sunulan teklife cevap vermeden önce Müslüman ülkelerin görüşlerine başvuracaklarını söyledi.

13-Afganistan’ın güneyinde, güvenlik birimleriyle koalisyon güçlerinin ortaklaşa düzenlediği operasyonlar sırasında 82 kişinin öldüğü açıklandı.

14- Filipinler Devlet Başkanı Gloria Macapagal Arroyo’nun, ülkede idam cezasını yürürlükten kaldıran yasayı imzaladığı bildirildi.

 25 HAZİRAN 2006  

1-Başbakan Recep Tayyip Erdoğan AK Parti Antalya’daki 7. İstişare ve Değerlendirme Toplantısı’nın ardından düzenlediği basın toplantısında, TBMM’deki yüzde 65’lik temsil oranıyla erken seçim gibi bir beklentinin içine girilmemesi gerektiğini, Cumhurbaşkanlığı seçiminin nasıl ve ne zaman yapılacağının da Anayasa’da belirtildiğini söyledi.

Öte yandan Ekonomi Koordinasyon Kurulu, Başbakan Erdoğan başkanlığında Antalya’da toplandı. Başbakan Erdoğan toplantının ardından yaptığı açıklamada, ekonomideki dalgalanmanın normale döneceğini, hareketliliği çok yakından takip ettiklerini, gerektiği zaman adımların atıldığını ve atılacağını belirterek, bu durumun gelişmiş ve gelişmekte olan ülkelerde de yaşandığını kaydetti.

2-Devlet Bakanı Kürşad Tüzmen Anadolu Ajansı’na (AA) yaptığı açıklamada, döviz kurlarında yaşanan yükselmenin ihracata etkilerini değerlendirerek, ihracatçı firmaların döviz kurlarının artmasını fırsat bilerek fiyat düşürmemeleri, bu dönemde karlarını artırmaları ve mali yapılarını güçlendirmeleri uyarısında bulundu.

Bakan Tüzmen ayrıca, döviz kurlarındaki yükselişin, önümüzdeki dönemde ihracatı olumlu yönde etkileyeceğini, tüketim ve ara mal ithalatının düşeceğini, bunun da sağlıklı bir dış ticaret anlamına geleceğini söyledi.

3- Maliye Bakanı Kemal Unakıtan CHP İzmir Milletvekili Kemal Anadol’un soru önergesine verdiği yanıtta, yurtdışı çıkış harcıyla ilgili düzenlemenin, kamuda yeniden yapılanma çalışmaları kapsamında, gümrüklerin yeniden yapılandırılması ve kaçakçılıkla mücadele amacıyla gerçekleştirildiğini, bütçe gelirinin artırılmasının amaçlandığını, harcın kaldırılmasının bu aşamada düşünülmediğini belirtti.

4- DYP Genel Başkanı Mehmet Ağar Star TV’de yayınlanan ‘Kırmızı Koltuk’ programında, gündemdeki siyasi konuları değerlendirdi.

5-SP Genel Başkanı Recai Kutan partisinin İstanbul Çatalca’da düzenlenen İl Divan Kurulu Toplantısı’nda yaptığı konuşmada, ‘sağda ve solda ittifak’ çalışmalarının toplumu ikiye bölebileceği uyarısında bulundu.

6- Merkez Bankası Para Politikası Kurulu (PPK) Olağanüstü Toplantısı’nın ardından yapılan yazılı açıklamada,  faizlerin 2.25 puan artırıldığı belirtilerek, artırıma gerekçe olarak, mali piyasalardaki aşırı hareketliliğin enflasyondaki orta vadeli düşüş sürecine etkisi gösterildi.

Öte yandan çeşitli görüşmelere katılmak üzere ABD’de bulunan Merkez Bankası Başkanı Durmuş Yılmaz telekonferans sistemi ile katıldığı toplantının ardından yaptığı açıklamada, Türkiye’nin, mali hareketlilikten yurtdışında yerleşik yatırımcılar nedeniyle etkilendiğini kaydetti.

7-AB Genel Sekreteri Oğuz Demiralp CNN Türk televizyonunda yayınlanan ‘Ankara Kulisi’ programında yaptığı açıklamada, limanlar konusunun Kıbrıs sorununun bir parçası olduğunu, Türkiye’nin, Rumların taleplerine boyun eğmeyeceğini ve geri adım atılmayacağını belirterek, AB’nin Rumları üye kabul ederek hata yaptığını söyledi.

8- Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullah Gül resmi ziyarette bulunmak üzere gittiği İran’da, Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinejad, Meclis Başkanı Gulamali Haddad Adil, Dışişleri Bakanı Manuçehr Muttaki, İran Ulusal Yüksek Güvenlik Konseyi Genel Sekreteri Ali Laricani ve eski Cumhurbaşkanı Haşimi Rafsancani ile görüştü.

Başbakan Yardımcısı Gül, Muttaki ile görüşmesinin ardından düzenlenen basın toplantısında, nükleer sorunun diplomatik yollarla çözümünün, başta İran olmak üzere Türkiye, bölge ve dünyanın çıkarına olduğunu, komşu ülke olarak Türkiye’nin bu konuda kendini sorumlu addedip büyük bir gayret ve faaliyet içinde bulunduğunu söyledi. Başbakan Yardımcısı Gül ayrıca, Irak’a Komşu Ülkeler Dışişleri Bakanları Toplantısı’nın 8-9 Temmuz tarihinde başkent Tahran’da yapılacağını belirtti.

Öte yandan Ahmedinajad, sorunun giderilmesine yönelik Batı’nın önerisini incelemek için bir komisyon kurduklarını ve komisyonun çalışmaları sonucunda 22 Ağustos’a kadar görüşlerini açıklayacaklarını bildirdi.

9-AB Komisyonu ile AB Dış Politika Temsilciliği tarafından ortak hazırlanan ‘Enerji Raporu’ açıklandı. Raporda; Azerbaycan ve Orta Asya’daki enerji rezervlerini AB’ye ulaştıracak boru hattı projelerinin AB için hayati öneme sahip olduğu belirtilerek “Bu gelişmeler de gösteriyor ki Türkiye’nin AB için stratejik önemi bir kat daha arttı. AB, Türkiye’yi her alanda desteklemeye devam etmelidir. Türkiye ile ilişkileri geliştirmek zorunda olan AB ülkeleri, Türkiye’nin modern İpek Yolu haline gelmesi için de elindeki imkanları seferber etmelidir” denildi.

10- Irak hükümeti tarafından hazırlanan ‘Ulusal Mutabakat Planı’nın Meclis’e sunulması sırasında açıklamalarda bulunan Başbakan Nuri El Maliki, ülkenin yapılanmasına katılacak direnişçilere zeytin dalı uzattıklarını, Plan’ın, katiller ve suçlular için bir ödül ya da eylemlerinin kabul edildiği şeklinde yorumlanmaması gerektiğini, terör ya da suç faaliyetlerini sürdürmekte ısrar edenlere yasanın gücüyle karşılık vereceklerini bildirdi.

26 HAZİRAN 2006 

1- Bakanlar Kurulu, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında toplandı.

Hükümet Sözcüsü ve Adalet Bakanı Cemil Çiçek toplantının ardından düzenlediği basın toplantısında, Kurul’da ele alınan konular hakkında bilgi verdi. Bakan Çiçek, piyasalardaki dalgalanmanın dış kaynaklı ve psikolojik olduğunu, telaşa ve kötümserliğe gerek olmadığını belirterek “Türkiye’de bağımsız bir Merkez Bankası var, yetkililer konuyu yakından takip ediyorlar” dedi. Bakan Çiçek ayrıca, İran ile nükleer krizin barışçıl yollardan çözülebilmesinde Türkiye’nin önemli bir görev üstlendiğini söyledi.

2- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan İstanbul’da düzenlenen ‘3. Uluslararası Şartlı Nakit Transferi Konferansı’nda yaptığı konuşmada, yoksullukla dünya genelinde mücadele edebilmek için bazı girişimlerde bulunduklarını, ancak bürokrasinin uluslararası ilişkilerde de karşılarına çıktığını söyledi.

3- Türkiye Bankalar Birliği (TBB) Yönetim Kurulu, olağanüstü toplandı. Yapılan açıklamada, Merkez Bankası tarafından uygulamaya konulan kararların yerinde olduğu ve kararlılıkla sürdürülmesi gerektiği belirtildi.

Öte yandan döviz ve faiz oranlarındaki hızlı yükseliş üzerine Merkez Bankası piyasaya müdahale ederek, döviz satışında bulundu.

4-Antalya’nın Manavgat ilçesinde meydana gelen patlamada, 3’ü yabancı uyruklu olmak üzere 4 kişi yaşamını yitirirken, 25 kişi de yaralandı.

5- Müzik yapımcısı Arif Mardin, ABD’nin New York kentinde yaşamını yitirdi.

6-AB Komisyonu Türkiye Temsilcisi Hansjörg Kretschmer Milliyet gazetesine, 25 Haziran’da yapılan DTP Kongresi’nde yaşanan gelişmeleri değerlendirdi. Kretschmer, Kürtler adına siyaset yaptığını savunan siyasi oluşumların, terörle aralarına kesin çizgi çizmemelerinden en büyük zararı yine Kürtlerin gördüğünü belirtti.

7- Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Hilmi Güler, AB Dönem Başkanı Avusturya’nın ev sahipliğinde başkent Viyana’da yapılan ‘Nabucco Boru Hattı Projesi’ görüşmelerine katıldı.

8-Avrupa Komisyonu, KKTC’ye 130 milyon euro tutarındaki mali yardım ve Ada’nın kuzeyinde bir ofis açılması kararını onayladı.

9- BM Suç ve Uyuşturucuyla Mücadele Kurumu Müdürü Antonio Mario Costa ABD’nin başkenti Washington’da düzenlediği basın toplantısında, Avrupa’da kokain tüketiminin korkutucu boyutlara ulaştığını, Afganistan’daki üretimin uyuşturucuyla mücadelenin en zayıf halkası olduğunu ve AB ülkelerinin bu tehlikeyi göz ardı etmemesi gerektiğini bildirdi.

10- Irak’ta, başkent Bağdat ve Hilli kentlerindeki bombalı saldırılarda, 55 kişinin öldüğü açıklandı.

27 HAZİRAN 2006 

1- CHP Genel Başkanı Deniz Baykal partisinin Meclis grup toplantısında, olası bir seçimde ittifak kurulmasını öngören çabaları eleştirerek, partilere yönelik çağrılar peşinde olmadıklarını, muhataplarının partiler değil, millet olduğunu açıkladı. Baykal “Doğal olmayan, hukuk dışı, siyasi etik dışı arayışlarla hiçbir ilgimiz yok” dedi.

Baykal ayrıca, Rahşan Ecevit başkanlığındaki DSP heyetiyle de Genel Merkez’de görüştü.

2-Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulu (HSYK), Şemdinli olaylarıyla ilgili iddianameyi hazırlayan ve meslekten ihraç edilen Van Cumhuriyet Savcısı Ferhat Sarıkaya’nın, kararın yeniden incelenmesi istemini yerinde görmeyerek reddetti.

3- Sağlık Bakanı Recep Akdağ yaptığı açıklamada, Kırım Kongo Kanamalı Ateşi hastalığından etkilenenlerin sayısının artması üzerine yaptığı açıklamada, özellikle kene ısırmalarına karşı önlem alınması gerektiğini belirterek “Alınabilecek en önemli tedbir, vatandaşlarımızın kenelerle karşılaşabileceği ortamlarda vücutlarının kol, bacak, ayakları gibi açıkta kalabilecek bölümlerini örtmeleri, çıplak ayakla yere basmamalarıdır” dedi.

4-BM Güvenlik Konseyi’nin kararı doğrultusunda Kongo Operasyonu’na asker gönderilmesine ilişkin Bakanlar Kurulu Tezkeresi, TBMM Genel Kurulu’nda kabul edildi.

5- MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli düzenlediği basın toplantısında, partisinin siyasi birlik ve ittifak arayışları içerisinde yer almayacağını, bu yöndeki çabaların tarafı ve muhatabı olmayacağını belirterek “AK Parti’ye karşı alternatif oluşturmak sloganı ile yola çıkarak mevcut siyasi partileri yok saymak ve sıfıra indirgemek, demokratik rejime olan inancın ve saygının asgari icaplarıyla da bağdaşmayacaktır” dedi.

6- ABD’nin Ankara Büyükelçisi Ross Wilson İzmir’de yaptığı açıklamada, ülkesinin terör örgütü PKK ile mücadelede Türkiye’ye destek verme konusunda “tatmin olmadığını” söyledi.

7- Dünya Bankası Türkiye Direktörü Andrew Vorkink The New Anatolian gazetesine verdiği mülakatta, Türkiye’de kısa ve orta vadede kriz beklemediklerini, Merkez Bankası’nın küresel ve iç gelişmelere koşut olarak ayarlamalar yapma kapasitesinin bulunduğunu ve faiz oranlarını yükselterek enflasyonu kontrol altında tutma kararlığına ilişkin sinyaller verdiğini belirterek, seçimlerin temel ekonomik politikalarda kökten bir değişiklik getireceğini sanmadığını söyledi.

10- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Strasbourg’da yapılacak Avrupa Konseyi Parlamenterler Meclisi (AKPM) Toplantısı’na katılmak üzere Fransa’ya gitti.

11- Belçika Yargıtayı, Sabancı suikastı sanığı terörist Fehriye Erdal’ın, Türkiye’de işlediği suçlardan dolayı bu ülkede yargılanamayacağı yönündeki yerel mahkeme kararını iptal etti.

12-ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Adam Ereli düzenlediği basın toplantısında, İran’ın nükleer programına ilişkin krizde, Türkiye’nin arabuluculuğuna gerek olmadığını belirterek “İran’ın müzakerelere dönmesi için zaten kurulmuş bir kanal var, o da AB’nin Dış Politikadan Sorumlu Yetkilisi Javier Solana ve İran’ın Nükleer Müzakerecisi Ali Laricani arasında” dedi.

13-Finlandiya Cumhurbaşkanı Tarja Halonen, Avusturya’nın başkenti Viyana’da Cumhurbaşkanı Heinz Fischer ile görüşmesinin ardından düzenlenen basın toplantında, AB-Türkiye ilişkileri konusundaki bir soruyu yanıtlarken “AB’ye üye olmak isteyen ülkelerin tümü için Kopenhag Kriterleri geçerlidir ve bu kriterlerin üyelik için yeterli olması gerekir. Ancak Türkiye’nin değişik sorunları var. Bu yüzden de Türkiye’nin AB yolu diğerlerine oranla biraz daha fazla taşlı” dedi.

14- Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas ve Başbakan İsmail Haniye’nin, İsrail hapishanelerindeki El Fetih ve Hamas üyesi tutuklular tarafından hazırlanan ve İsrail devletini dolaylı olarak tanıyan, Batı Şeria ve Gazze’de bir Filistin devletinin kurulmasını öngören kararı üzerinde uzlaştıkları açıklandı.

Öte yandan İsrail Başbakanı Ehud Olmert, Gazze’de bir askerin kaçırılması üzerine, iade edilmemesi durumunda Filistin Bölgesi’ne yönelik operasyon düzenleneceğini bildirdi.

Bu arada, İsrail Dışişleri Bakanı Tzipi Livni’nin asker kaçırma krizinin çözümü konusunda Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullah Gül ile bir telefon görüşmesi yaptığı, görüşmenin ardından Başbakan Yardımcısı Gül’ün, İsrail Başbakanı Haniye’yi telefonla arayarak durum değerlendirmesi yaptığı açıklandı.

28 HAZİRAN 2006

1- Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer, Kara Kuvvetleri Komutanlığı’nın kuruluş yıl dönümü dolayısıyla Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Yaşar Büyükanıt’a gönderdiği mesajda “Türk Silahlı Kuvvetleri’nin caydırıcılığı temel alan yapısıyla dünyanın en güçlü ordularından biri durumuna gelmesinde, onun ayrılmaz parçası konumundaki Kara Kuvvetleri’nin payı büyüktür” dedi. 

2- Ekonomiden sorumlu Devlet Bakanı ve Başmüzakereci Ali Babacan, Türkiye Bankalar Birliği’nin, Uluslararası Finans Enstitüsü’yle (IIF) birlikte İstanbul’da düzenlediği ‘Finansal Sektörde Türev Piyasalar’ konulu konferansta yaptığı konuşmada, bu yılın sonunda yüzde 6.5’in de üzerinde bir faiz dışı fazla rakamına ulaşılması olasılığının oldukça yüksek olduğunu, öngörülenin üzerinde gerçekleşen faiz dışı fazlalar, özelleştirme gelirleri ve TMSF’den sağlanan kaynakların da Hazine’yi güçlendirdiğini söyledi.

Bakan Babacan ayrıca, IMF Birinci Başkan Yardımcısı Anne Krueger ve IMF Türkiye Masası Şefi Lorenzo Giorgani ile İstanbul’da bir araya geldi. IMF’nin Türkiye Temsilcisi Hugh Bredenkamp ve IMF eski Türkiye Temsilcisi Odd Per Brek’in de katıldığı toplantının ardından yapılan açıklamada, görüşmede son küresel ekonomik gelişmelerin ele alındığı, Türk ekonomisindeki gelişmeler ve beklentiler üzerinde görüş alışverişinde bulunulduğu belirtildi.

3- Devlet Bakanı Kürşad Tüzmen Dünya Ticaret Örgütü Bakanlar Toplantısı’na katılmak üzere İsviçre’nin Cenevre kentine hareketinden önce İstanbul Atatürk Hava Limanı’nda düzenlediği basın toplantısında, son dönemde kurda meydana gelen değişikliklerin dış ticaret üzerindeki etkilerine ilişkin değerlendirmelerde bulundu. Bakan Tüzmen, yükselen dövizin sektörü canlandırdığını belirterek, daha önce 79 milyar dolar olarak hedeflenen yıllık rakamın aşılabileceğini söyledi.

4- Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Hilmi Güler alternatif enerji kaynaklarıyla ilgili Türkiye gazetesine yaptığı değerlendirmede, gerek rüzgar gerek güneş gerekse de bio-enerjide önemli adımlar atıldığını belirterek, yıllarca ihmal edilen alternatif enerji kaynaklarının ekonomiye mutlaka kazandırılacağını söyledi.

5-Finansal araçların vergilendirilmesiyle ilgili mali sistemde yapılması planlanan değişiklikleri içeren yasa tasarısı, TBMM Genel Kurulu’nda kabul edildi.

6-Temel ceza kanunlarına uyum amacıyla çeşitli kanunlarda, temel ceza kanunlarında ve diğer bazı kanunlarda değişiklik yapılmasına dair yasa tasarısı, TBMM Adalet Komisyonu’nda kabul edildi.

7-Anavatan Partisi Genel Başkanı Erkan Mumcu partisinin Meclis grup toplantısında, sağda ve soldaki ittifak arayışlarını eleştirerek, bunların mevcut muhalefetin yeterli olmadığı izlenimine sebep olduğunu söyledi.

8- DYP Genel Başkanı Mehmet Ağar Ankara Sanayi Odası (ASO) Meclis Toplantısı öncesinde gazetecilere yaptığı açıklamada, sağda ittifak arayışlarına kapılarının kapalı olmadığını belirterek ”Merkez sağ çatısı belli; DYP’dir. Başka bir arayışa gerek yok “dedi.

9- Merkez Bankası Başkanı Durmuş Yılmaz Reuters ajansına yaptığı açıklamada, döviz kurlarındaki baskının fazla YTL likiditesinden kaynaklandığını, bu yüzden piyasadaki fazla YTL miktarını hızla azalttıklarını ve azaltmaya devam edeceklerini belirtti.

10- Hakkari’de incelemelerde bulunan AB Komisyonu Türkiye Temsilcisi Hansjörg Kretschmer, Belediye Başkanı Metin Tekçe’yi ziyaret etti. Tekçe görüşmeden sonra yaptığı açıklamada, Kretschmer’e Türkiye’nin AB ‘ye adaylık süreci çerçevesinde, özellikle siyasi kriterlerin boyutu konusunda bazı sorular yönelttiğini söyledi.

11- Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in daveti üzerine resmi bir ziyaret kapsamında Rusya’nın başkenti Moskova’ya gitti.

12- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan Fransa’nın Strasbourg kentinde ‘Medeniyetler İttifakı İnisiyatifi Eşbaşkanı’ sıfatıyla Avrupa Konseyi Parlamenterler Meclisi’nde (AKPM) yaptığı ‘İfade Özgürlüğü ve Dini İnançlara Saygı’ temalı konuşmasında, Batı’da İslam karşıtlığının her geçen gün daha da güçlendiğini gördüklerini, bunun İslam dünyasında kendi değerlerine yönelik saldırı algılaması yarattığını söyledi.

Öte yandan Başbakan Erdoğan Strasbourg’a giderken uçakta bazı gazetelerin genel yayın yönetmenlerine Cumhurbaşkanlığı seçimi ve AB ile ilişkiler konularında açıklamalarda bulundu.

13- Paris Paktı Girişimi’nin ‘Afganistan’dan Kaynaklanan Uyuşturucu Kaçakçılığının Engellenmesi’ ile ilgili düzenlediği konferansa katılmak üzere Rusya’da bulunan Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullah Gül başkent Moskova’da, yabancı gazetecilere yaptığı açıklamada, Türk limanlarının Güney Kıbrıs Rum Yönetimi’ne açılmasıyla ilgili bir soru üzerine “Bir tarafa uygulanan ambargoyu kaldırıp, diğer taraftaki ambargoyu muhafaza etmek, AB’nin anlayışı olamaz. Dolayısıyla karşılıklı şantajlarla meseleler hallolmaz“ dedi.

Başbakan Yardımcısı Gül ayrıca, Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov ile  bir araya geldi. Görüşmede, İran’ın nükleer programı sorununun ele alındığı belirtildi. 

14-AB Daimi Temsilciler Komitesi (COREPER) toplantısında ‘Gümrük Birliği’ başlığı altında Hırvatistan’la müzakerelere devam etme kararı alınırken, aynı başlık altında Türkiye’nin tarama raporunun henüz tamamlanmadığı açıklandı. Toplantıda ayrıca, Türkiye ile ‘Rekabet Politikası’ başlığı altında açılış kıstaslarıyla birlikte müzakerelere başlanmasına onay verildiği belirtildi.

15- Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Standard and Poors’dan (S&P) yapılan açıklamada, Türkiye’nin temel ekonomik göstergelerine ilişkin beklentilerin değiştiği belirtilerek, görünüm notunun pozitiften durağana çevrildiği bildirildi.

16-İsrail Ordusu’nun, Filistinli bir grup tarafından kaçırılan askerin serbest bırakılması için verdiği sürenin dolmasının ardından Gazze Şeridi’ne karadan ve havadan saldırı başlattığı bildirildi.

İsrail Başbakanı Ehud Olmert, ülkesinin Gazze’yi yeniden işgal etmek niyetinde olmadığını, operasyonun kaçırılan askerin kurtarılması için düzenlendiğini, bunun gerçekleştirilmesi için aşırı hareketlerden kaçınılmayacağını açıkladı.

İsrail Adalet Bakanı Haim Ramon ise Hamas’ın, Suriye’nin başkenti Şam’da yaşayan siyasi lideri Halid Meşal’in, bir İsrail askerinin kaçırılması emrini vermekten ötürü suikast hedefi olduğunu bildirdi.

17- ABD Dışişleri Bakanı Condoleezza Rice, Afganistan’ın başkenti Kabil’de Devlet Başkanı Hamid Karzai ile görüştü. Rice düzenlenen ortak basın toplantısında, Afganistan’ın mücadelesine destek vermeye devam edeceklerini kaydetti .

18- Irak Başbakanı Nuri El Maliki Amerikan gazetelerine verdiği demeçte, Ulusal Uzlaşma Planı’nca öngörülen aftan, Irak’ta Amerikan askerlerini öldürenlerin yararlanamayacağını açıkladı.

19-İtalya’da, Silvio Berlusconi liderliğindeki sağ koalisyon döneminde kabul edilmiş olan anayasa reformu, halk oylaması sonucu reddedildi.

29 HAZİRAN 2006 

1-Başbakan Recep Tayyip Erdoğan İstanbul’da düzenlenen ‘Yatırım Danışma Konseyi’nin açılış konuşmasında, dünya piyasalarında yaşanan dalgalanmanın Türkiye’de hissedildiğini ve bunun içinde Türkiye’ye özgü nedenlerin de bulunduğunu belirtti. Başbakan Erdoğan ayrıca, 2005 yılında 9.7 milyar dolar tutarında yabancı yatırım gerçekleştiğini, reformlarda kesinlikle gevşeme ve rehavet yaşanmadığını söyledi.

Toplantıya, IMF Başkan Birinci Yardımcısı Anne Krueger, Dünya Bankası Bölgesel Başkan Yardımcısı Shigeo Katsu, Avrupa Yatırım Bankası Başkanı Philippe Maystadt ve çeşitli uluslararası şirketlerin yöneticileri katıldı.

2- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan televizyonlarda yayınlanan ‘Ulusa Sesleniş’ konuşmasında “Petrol fiyatlarının rekor kırdığı bir ortamda, Türkiye, her rüzgarla savrulan o eski Türkiye değildir. Zaman zaman dalgalanmalar olabilir. Ancak bunlar, ayağı yere sağlam basan bir ekonomik yapı için başa çıkılabilecek hareketlenmelerdir” dedi. 

3- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan Financial Times gazetesine verdiği demeçte, Türk ekonomisindeki olumsuz gelişmelerin küresel votaliteden kaynaklandığını, ekonominin dört yıl önce yaşanan krize kıyasla finansal ve siyasal olarak farklı bir pozisyonda bulunduğunu, yüksek büyüme, yatırımlar ve döviz rezervinin bunu gösterdiğini ve Merkez Bankası’nın piyasaya müdahalelerinin yerinde olduğunu belirtti.

4- Danıştay 13. Dairesi, Seydişehir Eti Alüminyum Tesisleri’nin özelleştirilmesine ilişkin ihale şartnamesi ve ihale komisyonu kararı ile nihai satışı uygun bulan Özelleştirme Yüksek Kurulu (ÖYK) kararının yürütmesini durdurdu.

5- Terörle Mücadele Yasası (TMY), TBMM Genel Kurulu’nda kabul edildi. Buna göre, terör amacıyla işlenen suçların kapsamı genişletildi.

6-AK Parti Afyon Milletvekili Mahmut Koçak partisinden ihraç edildi.

7-Resmi bir ziyaret kapsamında Rusya’da bulunan Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer, başkent Moskova’da Devlet Başkanı Vladimir Putin ile görüştü.

Cumhurbaşkanı Sezer heyetlerarası görüşmelerin ardından düzenlenen ortak basın toplantısında, Putin ile 2004 yılında çerçevesi çizilen çok boyutlu güçlendirilmiş ortaklık ilişkisini geliştirme kararı aldıklarını belirtti.

Putin ise 2004 yılındaki Türkiye ziyaretinde ilişkilerin geliştirilmesi amacıyla belirlenen hedeflere ulaşıldığını belirterek, ticari ve ekonomik ilişkilerin öngörüldüğü gibi yüzde 30-40 oranında artış kaydettiğini söyledi.

8-Resmi ziyaret nedeniyle Azerbaycan’da bulunan Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hilmi Özkök başkent Bakü’de, Azerbaycan Devlet Başkanı İlham Aliyev ile görüştü. Aliyev, Türkiye’nin bağımsızlık sonrası ordu kurulması yönünde büyük katkı sağladığını, bu nedenle Orgeneral Özkök’e ‘Devlet Şeref Madalyası’ verildiğini açıkladı. 

9- AB Komisyonu’nun Genişlemeden sorumlu Üyesi Olli Rehn Finlandiya’nın STT Haber Ajansı’na yaptığı açıklamada, Türkiye’yi, Kıbrıs konusunda taahhütlerine bağlı kalmaması ve reformları hızlandırmaması durumunda müzakerelerde muhtemel bir çarpışma konusunda uyarmaya çalıştığını söyledi.

Dönem başkanlığını Avusturya’dan devralacak Finlandiya’nın Dışişleri Bakanı Erki Tuomioja da AB Konseyi’nde düzenlendiği basın toplantısında, Türkiye’ye Güney Kıbrıs Rum Yönetimi’ne ait gemilere limanlarını açması için yıl sonuna kadar süre verildiğine dikkat çekerek “Açıkça belirteyim ki Türkiye ile müzakerelerde dramatik bir sonuçtan kaçınmak için elimizden gelenin en iyisini yapacağız. Bu konuda Finlandiya olarak kaygı duyuyoruz. Ancak bu sadece bizim kaygımız değil” dedi.

10- İsrail Ordusu, Filistinli militanların geçen pazar kaçırdığı askeri kurtarmak için başlattığı operasyonu sürdürürken, aralarında 8 bakan ve Meclis Başkanı’nın da bulunduğu 64 Hamas yetkilisini gözaltına aldı.

Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas da yaptığı açıklamada, operasyonu kınayarak,  uluslararası toplumu müdahaleye çağırdı.

Öte yandan İsrail savaş uçaklarının Suriye hava sahasındaki hareketleri üzerine bir açıklama yapan Suriye Başbakanı Naci Otri, olası bir İsrail saldırısında ülkesinin kendisini savunabileceğini bildirdi.

Türkiye Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan yazılı açıklamada ise, İsrail ve Filistin arasından gerginliğin, Filistinli gruplar arasında, barış sürecinde ortak siyasi zemin oluşturulması yönünde ilerleme sağlandığı bir aşamada gerçekleşmesinin talihsizlik olduğu belirtildi.

11-ABD Yüksek Mahkemesi, Başkan George W. Bush’un, terörist oldukları gerekçesiyle Küba’daki Guantanamo Üssü’nde tutulanların askeri mahkemelerde yargılanmasına ilişkin önerisini reddetti.

12- İspanya Başbakanı Jose Luis Rodriguez Zapatero, Bask Bölgesi’nin bağımsızlığı için mücadele eden ETA örgütü ile görüşmelere başlanacağını açıkladı.

13- Kuveyt’te, kadınların ilk kez oy kullandığı Meclis seçimleri yapıldı.

30 HAZİRAN 2006

1- Savunma Sanayi İcra Komitesi, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında toplandı.

Milli Savunma Bakanı Vecdi Gönül toplantının ardından yaptığı açıklamada, ''Kara Kuvvetleri  Komutanlığı taarruz ve taktik keşif helikopteri (ATAK) teklif  değerlendirme çalışması sonuçları gözden geçirilmiş, bundan sonraki  aşamada çalışmalara Denel ve Agustawestland firmaları ile devam  edilmesi kararı alınmıştır'' dedi.

2- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan Genel Merkez’e gelişinde, açıklanan büyüme rakamlarının, piyasalardaki dalgalanmanın önüne geçip geçmeyeceği konusunda gazetecilere yaptığı açıklamada "Biz ülkemizin olumsuz etkilenmesi noktasında, küresel dalgalanmalar beklentisi içerisinde bir defa tedbirlerimizi aldık, almaya devam ediyoruz. Bu dalgalanmanın en az zararla nasıl atlatılacağının çalışmasını, hükümet olarak üzerimize düşeni yapıyoruz" dedi. 

3- CHP Genel Başkanı Deniz Baykal Malatya’da yaptığı açıklamada, Türkiye’yi İran’a, Irak’a, Malezya’ya benzetme mücadelesi olduğunu, bunun din adına yapıldığını, AK Parti hükümetinin verdiği sözleri tutmadığını, başta çiftçi ve esnaf olmak üzere pek çok kesimin umduğunu bulamadığını söyledi.

4- Ekonomiden sorumlu Devlet Bakanı ve Başmüzakereci Ali Babacan, ekonomideki son gelişmeler ve AB ile ilişkiler konusunda değerlendirmelerde bulundu. Bakan Babacan, hükümet olarak en önemli hedeflerinin enflasyonla mücadele olduğunu, enflasyonun düşürülmesiyle sağlanan bu başarının kaybedilmemesi gerektiğini ve 2006 yılında enflasyon hedefindeki sapmanın geçici olduğunu belirtti.

5- İlkokul mezunlarının sürücü belgesi almalarına imkan sağlayan yasa tasarısı, TBMM Genel Kurulu’nda kabul edildi.

6- DYP Genel Başkanı Mehmet Ağar Genel Merkez’de yaptığı açıklamada, sürekli rejim tehlikesi bulunduğu, bunun sorumlusunun iktidar partisi olduğu şeklindeki bakış açısına sahip olmadıklarını belirterek “Biz herkesin Cumhuriyetin temel ilkeleri üzerinden siyaset yaptığına inanıyoruz” dedi.

7-Türkiye İstatistik Kurumu’ndan (TÜİK) yapılan açıklamaya göre; ihracat mayıs ayında geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 14.4 oranında artarak 6 milyar 838 milyon dolar, ithalat ise yüzde 24.4 artarak 12 milyar 206 milyon dolar olarak gerçekleşti. Ayrıca, dış ticaret açığının 5.4 milyar dolara ulaştığı belirtildi.

8- Fener Rum Patriği Bartholomeos İstanbul’da yaptığı açıklamada, patrikhanenin sorumluluğunun sadece İstanbul ve Türkiye ile sınırlı olmadığını belirterek “Sorumluluğum ve yetkim, tüm dünya Ortodokslarını kapsar” dedi.

9- Dünya Bankası Türkiye Temsilciliği’nden yapılan açıklamada, 403 milyon euro tutarındaki Programlı Kamu Sektörü Kalkınma Politikası Kredisi’nin (PPDPL) Banka İcra Direktörleri tarafından onaylandığı bildirildi.

Bankanın Türkiye Direktörü Andrew Vorkink ise “Dünya Bankası, bu krediyle, hükümetin reform programını desteklemekten memnuniyet duymaktadır. Türk hükümetini, daha eşitlikçi ve sürdürülebilir emeklilik planları, evrensel sağlık sigortası ve kamu sektörünün yönetimindeki gelişmeler aracılığıyla nüfusa önemli faydalar sağlayacak olan bu önemli reformları üstlendiği için tebrik etmek istiyorum” dedi.

10- AB Parlamento Başkanları Konferansı, Danimarka’nın başkenti Kopenhag’da başladı. TBMM Başkanı Bülent Arınç burada yaptığı konuşmada, BM tarafından ortak bir terör tanımının yapılmasına ihtiyaç duyulduğunu belirterek “Bazı ülkeler terör örgütlerini destekleyen organizasyonlara hoşgörü gösterirken, bazıları terör listesine koyuyor. BM’nin tüm ülkeleri ortak bir tanım etrafında birleştirmesi çok önemli” dedi.

11- AB dönem başkanlığını Avusturya’dan devralacak Finlandiya’nın Başbakanı Matti Vanhanen, başkent Helsinki’de basın mensuplarına yaptığı açıklamada, şartları yerine getirmemesi halinde Birliğin Türkiye ile müzakereleri askıya alabileceğini ve görüşmelerin her zaman durdurulma olasılığının bulunduğunu Türkiye’nin de bildiğini söyledi.

12- İsrail Ordusu’nun, kaçırılan bir askerini kurtarmak amacıyla Gazze Şeridi’nde başlattığı operasyon devam ederken, BM Acil Yardım Koordinatörü Jan Egeland, İsrail’in, elektrik ve yakıt akışını hızla yeniden kurmaması durumunda Gazze’de 2 gün içinde insani kriz yaşanacağını açıkladı.

Mısır Cumhurbaşkanı Hüsnü Mübarek ise Hamas’ın askerin koşullu serbest bırakılmasını kabul ettiğini, ancak İsrail’in şartları henüz kabul etmediğini bildirdi.

Filistin Başbakanı İsmail Haniye de Gazze’de yaptığı açıklamada, İsrail’in bakan ve milletvekillerini esir almasının hükümet çalışmalarını etkilemeyeceğini söyledi. Haniye ayrıca, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ile yaptıkları telefon görüşmesinde durumu ve gelişmeleri aktardığını belirterek, Başbakan Erdoğan’ın, Gazze’nin ağır hasara uğrayan elektrik santralının onarımı için gereken malzemeleri, uzmanlarıyla birlikte hemen Gazze’ye göndereceğini söylediğini kaydetti.

Öte yandan Arap Birliği’nden yapılan yazılı açıklamada, Gazze’ye saldırının insani sonuçlarından kaygı duyulduğu bildirildi.

13- Hollanda’da, Başbakan Jan Peter Balkenende liderliğindeki üçlü koalisyon hükümeti istifa etti.

14- Resmi bir ziyaret kapsamında ABD’de bulunan Japonya Başbakanı Juniçiro Koizumi, başkent Washington’da ABD Başkanı George W. Bush ile görüştü.

A PHP Error was encountered

Severity: Notice

Message: Undefined index: query

Filename: libraries/Functions.php(679) : eval()'d code

Line Number: 106